:cepto probodéfiderio. . Etiam fponfaanxié

fuum concupjeratfponfum., quem per vicos,

/€antes venire ad.coenam feveriffime ;puni-

'rentur , ipfa'enim exclu(io à ccena , .cuiin*

"& plateas anxia quaefierat , eo'tamen tem-

'vitati noluerunt.affidere , -acerbiffima fuit

! 480

pore, -quo'excuílo-omni otij torpore folici-

ADico autems Cute «

'ta percutrebat civitatis plateas; 'fed cüm pri-

;pana , -quá torquerentur,

LHI«IO

"ohus , quód memo virorum illorum , :qui

.—L.v..;&*n

müm coepitfoamo indulgere., -otio torpe-

fcere , inle&o jacere, 'omni fpoliata orna-

"vocati [uat , .guflabit .cenam meam ?. me-

'tu , tunc cepit & ipfius anxium de(iderium

:que :putes-leviffimá :eos mulétatos poená ,

'tametfi ipfi excludi voluerint , 'fuis fatisfa-

Qant. f4

fuo fruftrari fructu.

JSpoliavi me tunica

meá , quomodo induar illà j lavt pedesmeos,

'uri:defiderijs ; quamvis ipfiparatz menfze

E

moluerint :affidere , :defideraverint abefle ,

uomodo inquinabo illos : de(iderium fponf

'noluerint appofita guflare fercula; «quia.eo

eam quidem excitaverat , fed cum jam [om-

no indulgeret , & otio in lectulofuo torpo-

ápfo-qued proprijs fatisfecére defiderijs poe-

ret, non ampliüs fpon(um eurat , 'séque-ex-

Tamincurreruntacerbiffimam , «quà eterna

fuére felicitate deftituti , 8 gehennalibusad-

cufat , & propriam accufat nuditatem, /fo-

liavi me tunicá meá , quomodoinduar dllà:

*icti fupplicijs pulchré , & fubtiliter S/Gre- 5557 46;

ä

nimirum quz expergefacta , X folertiori

orius'expendens prafata verba ait : SeZ i» Evangelo

adornata curà vifa fuit plateas discurrere ci-

valdéeft tremenda feutentia , que protinus Luc,aa,

vitatis,, fructum le&ura infponío fui defi-

Jubinfertur * Imtento banc ore percipite , w

derij; fomno G otio poítea indulgens , non

tanto-eammiuus fentiatis m examine yquan*

ampliüs videtur fponfum curare; & nudi-

to uunc auditis formidolofius m pradicatio-

tas co»pit Íomno obruta placere , cui exper-

we: ait enim z. dico atitem vobis , quód nie,

efacte , GC currenti per vicos, & plateas

vio virorumillorum , qui vocati funt , g;(/lg;

Kk

"

| Verani de Affeliibus Zom. H,

265

Differtatio. X

- bit cenam meam, Quid inter bæc fratres

totpore videbantur otij rïgefe , um Borta3

j

ebariffmi uifi velingquere omnia debemus , cu-

rentur ad parendum Numinis juffui , quafi

-ras mundi postponere. , folísque. defiderüjs

defidiz vinculis itretiti , nec manus movee

eterna inbiare.

re , nec pedes ad greffum folicitare volue-

EL

Acerbiffimum fané fuit fupplicium, quo

runt, cüm tamen humanis inhiantes coma

abzeterna fuerunt gloria exclufi, eà quia fru-

modis ; carnísque illecebris fua impleturi

flratavoluerint, qua preconceperát inconful-

defideria nil vacnum deferuére , nullíquenon -

té defideria : magnifici convivij delicias,zter.

pepercére labori , & ideo ita laborantes ;5

ni epuli refectionem , honores coeleftis pat-

otio miferé torpuerunt , quo detinebantur ;

riv& ultto recusárunt , qui parate affidere

ne terram fibi promitfam ingrederentur , &

meníe, ad quam fuerunt vocati, noluerunt.

ideo otium , cui indulferunt , noa folüm proe

Proprijs fatisfacturi defiderijs in zeternos fe

ba , quibus tenebantur defideria poffidendi

dejecerunt cruciatus , ut hinc conijciamus ,

terram fibi promiffam corrupit , fedin cose-

quàm ezca (int hominum defideria , quàm

num etiam vitiorum pertraxit,

errantia mortalium vota , cum aurum fa-

Imó non folüm proba corrumpit.otium

$s

ftidiant, lüto adhzrentes: zternum epulum

defideria , verüm etiam tempus ipfum íur.

guftare nolunt gehennalibus fupplicijs tor-

ripit ; quod propterea Iíraélitis defuit, cüm

quendi? Annon velin ip(a proprij defiderij

per varios itinerum circuitus , & ambages,

poffeffione habent , quo abíconfum timeant.

quoties otio torpuerunt , tempus prodegee

fupplicium ? Etquamvis impius fuis (e mu«

runt : neque dies , quibus otio indulgemus,

nitum putet defiderijs , ut innuit Galomon

in numero recenfentur dicrum , quia non me-

proverb. 12.. defiderium impij munimeutum

retur diei nomen;quem vitij caligo obícurat,

eff peffimorum : non tamen in arce,fe credant,

& otium confnmmit. | De Saule 1. Reg. cap.

vc) propugnaculis cinéla, velacceffu difficil-

.

13. duos tantüm regnáfle annos legimus:

lima : tantüm enim abe(t, quód fuis munia-

duobus annis regnavit fuper Ifra£ly verüm fi 1« Reg. eap,

tur impius defiderijs , ut potiüs rete, quo im-

exíyderum , folisque curfu , fi ex vita Saulis

13.

plicatiüs capiatur, ijsdem (ibi texat , u: ver-

ejus metiri regimen volumus , viginti eum

tunt ex Hebrao plureslegentes . Ippiua de-

annis regnáffe deprehendimus : cur igitur di-

fiderat vete deficiens malorum , & veré quid

citur , duobus annis regnavit fuper Ifra2l ?

aliud eft impij defiderium, quàm rete , quo

quia non ex curfu folis, non ex vita Saulis

auceps tartareus impios capit, enecátque -

Ícriptura ejusvoluit regnum metiri , fed ex

terno comburendosigne ? quod impio incon-

Íola duntaxat virtute , & merito , ac honeíta

——

. fulié defideranti videtur proficuum effe , id

operatione , virtutisque exercitio ; quiao-

eidem fubdolum eft rete, quo ip(e mifere

tium , & vitium caeteros furripuerant annos,

prepeditusillaqueatur ; quia ita imperité dea

Hinc eiiam capularis Balaam tametfi fepua-

I

fiderat , ut fibi fuis defiderijs infidietur.

$ 4*

ginta annis major efTet,rogatus tamen à Prin-

Adeé cecutiunt , otio qui torpent, ut

cipe Jolaphat quot annorum effet , refpondit

talpis perfimiles hone(tatem.non videant ,

quinque fupra quadraginta , eó quia hos

:quam defiderent 5 & tantüm que rebellans

*

e

duntaxat virtutum fludijs irpenderat , &

Íuggerit concupifcentia incauté appetunt

cultui religionis , Numinisque fervitio de-

.humanarüm aétionum gubernaculum defide-

derat, nonalios, proinde Íoloseos compue

xium eft, quod pretium rebus imponit ; tantó

tat annos, quos virtutis ftudia illuftrárunt ,

enim pluris res folet fieri , accenferi , quantó

non quos otium , X vitia perdiderant. Hinc

.ardentiüs defideratur; horumetiam defide.

etiam fobus patientiz illud decantatum mie

riotum flu&tibus mensobvoluta procella;o-

[]

bijcitur. difcrimini

?

rapitur enim fluctaans

raculum, diem fibi natalem expunctum de(i*

——

Du,

deravitànumero caeterorum,

Dies ille vere

petr fyrtes naufragiorü foecundas,charybdés-

3050 9,

tatur in tenebras , non requirat eum Deus de.

que voraces, & nubibus terrenarum affeétios

num obrutavix honeftatem virtutis à turpi-

fuper , & non illuffretur lumine :- fed cur pue

as adeo acriter in diem illum fibi natalem in.

tudine fecernens vitij; promptiüs huic adhze

vexile? exeocerté, quiaé carcere materni

reícit , ad quod per pravum trahitur de(ide-

uteri editus non libertate fe donatum cen-

tium.

Itraélitee Dei obliti praceptorum ,

fuüit ; fed vinculo fortiüs illi

gatum iniquitae :

ita fiverunt pravis fe fuis defiderijs rapi , ut

tis ,. quafi

diceret cum Pfalmifíla,

Et £n.. Pfalm, fo

nonnifi humanis commodis; corporis blandi-

peccatis, conceptus fum , quia dies ill

mentis , concupifcentiz illecebris , catnísque

a, qua

fuit ipfi naralis Pfal, ».

concepit dolorem , &9

. lenocinijs ftuduerint : ínque hisce fibi paran-

peperie iniquitatem , proinde. defideravit

dis infatigabiliter laboraverint ; torpebant

perire diem illum , cum non fuerit. virtu.

ad divina przcepta exercenda deteftabili ig-

tis nitore illuftris ,

fed peccati caligine ob-

navià, cüm ad humana fibi comparanda 1o.

. volutus,

& ideó petijt , ut oblcurarent eum

lertiatderent diligentià ; in quos propterea

tenebrz , GLumbra mortis,

& utoccüparet

Jofut , 13 j.uüä indignatus dixit, — I:42equo marcetis

eum caligo, & obvolveretu

r amatitudines

ignaviá , G non intratis ad polfidendam ;

quia nimirum dies peccati

dies mali , dies

terram ; quam Dominu Deus Patrum veft-

dosmonis, dies quem otiu

rorum dedit uobis * nimirum cum ageretur

m perdit, quem

proptetea ex

alogo

de obíervanta divinorum praceptorum

defideravit,

punctum ex dief'uþm cath

Verüm

N

"

Proba )r»fruürantur defideria , nifi opefibus nectantu. 269

1

$6

Verüm quod otium,&vitia tempus per-

modo fatta eff. meretrix civitas fidelis Sóon;

&unt, hoc fola virtus redimit; tempus perdit,

Eratmulier peccatrix in civitate,per-üdiæ fepà

qui otio, vitiísque indulget; quia dies fuos

tà muris; [uperbiz communita turribus 5

h

mundo, carni , & Cacodoeemoni , feu malis

luxuriz laxata foris ; iniquitatum diftincla

mercatoribus perperam vendit , quafi otiofi

plateis , doli depictafucis; vitiorum arma-

lli

vitanulliusfit meriti, nullius cenfendapre»

ta prefidio ; idolorum inftructa templis ; lu«

tij: fed tunc, qui peccatis indulgens faum

xuriz infamata lupanaribus, erat in civitate

malé voluptatibus tempus vendidit , illicó re-

peccatrix, ex qua; ait -Chryfclogus

*

Muliey Serm ^2

dimere fatagit , fi praterita damna refipi-

bac graviffmum trahebar reatum ex tauta a

:

E

Écens fervore relarciatcharitatis , ut ait D.

precedentium colluoie peccatorum, Verüm

Gregorius , eff tunc tempus redimere , quia

damna hac compenfavit, tempüsque, quod -

dlamna praterita lucris compenfantur fequen-

vitijs vendiderat ; cum faenore redemit , uf

tibu — Hac compeníatione tempus , quod

«ognovit , quad accubuiffer TESUS in domo

perdiderat , redemit Jonas Propheta, is enim

f

dleclinaturus onus concionandi ad Ninivitas

Pharifei , receffit à Deo mulier mundi gàue

dijs, carnis illecebris , concupifcentiz vo«

fugit à facie Domini , navim conícendit ,

luptatibus tempus , ut venderet; fed acceífit

mare traijcit , fed fugientem fequitur àtergo

ad Deum tumida la&u , madida lachrymis ,

Deus , quiprocellam excitat , ventis habenas

clamofa plan&tu ; abivit homini placitura ,

laxat, fluctus decumanis tumidiores commo-

fed redivit Deo fatisfa&tura; fuit in civitate

vet , irásque excitat Neptuni contra fugien-

peccarrix , fedadfuit indomo Phari(zi plora-

tem prophetam. Quid in hoc imminente

trix ,G venie pifcatrix : charitatis, non vo-

maufragij periculoffiet ? mifsà (orte fuborta

luptatis convivium paratura menfam ponit,

procellz author deprehenditur Jonas , qui in

quam poenitentia componit 5 fercula come«

mare deijcitur , ubi abíorbeturà ceto , à quo

punctionis apponit , panem infert doloris,

ID |

goftea evomitur inlitore, & iterum jubetur

potum lachrymis mifcet , organi planctibus

LE

ireNinivem , qua urbs erat diftans itinere

datclamorem , citharam per fufpitia modue

trium dierum 7ona, 3. quod tamen fpatium

latur , gemitüsque in fiftulam aptat, dum

unius folius diei complevit itinere , quia ni-

e&us manu tundit , dum cordis fufpiria per

mirum ut notat D. Hieronymus in Jonam.

labiaemittit , & animi dolorem per lachrys -

Alle pracepti , & fuperioria naufragij menor ,

marum imbres effundit,

Venit illa ad JE« '

viam trium dierum unjus diei feflinatioue »

SUM , & quidem retró , quia reus animus

tomplevit : hinc Jonas quod per inobedien-

cum noverit per culpam fe vultás perdidiffe -

|

tiam tempus perdiderat ; redemit pet refipi-

fiduciam , poft tergum ftatad veniam impe-

fÍcentiam , paratámque obedientiam.

trandam, ^Oleum fecum tulit, quia opobal.

37

Quotquot per peccata fe à Deo avertunt,

famum lethalibus fuis curandis vulneribus à

& cum Jona fugiunt ab ejus facie , fiejus fue-

Íuperno perquirebat Medico s cujus pedes -

fünt przecepta transgreffi , fi naufragium per

lachrymis rigavit , ut labes , quas mentis co-

lethalem noxam paffi fuerunt ; memores

girationibus contraxerat , abflergeret; ca-

ä

damni, quod paffi fuerunt ; ftudeant totis

pillis terfit , ut fua deleret delicta; ofculata

viribus, totóquenifu tantum virtutis, ac me-

eít pedes , quos lachrymis rigaverat, ut fe-

riti uno die enancifci ; ut quz perdiderant

renitati fuam reftitueret frontem per gratias

male agentes , redimant bene viventes. Iioc

largiüs fibi impertitos radios 5 idque fuif

pacto fuaredemit damna , tempüsque , quod

affecuta cum dixit Chriflus: Zimsirigtte

vanitatibus, ac vitijsvendiderat, Magdalena.

$urei peccata multa , quia

Ext,v,

Erat mulier in civitate peccatrix , Ícu in ea

dtle.w: »wxlmm.;. :

: 17064 90

civitate , de qua d?xdrgt Ifaias cap- 1. quo-

P4

r

dU

p

N

N

:

L

A

vi ld

ï(- J

N

)

RP MR

W

u

»

)

Aq'

TW

,I.?jalm. j

SSN.

SfaRey M

/ms.:!ö

$M

^E

2

[0 s

m

N

has

CM

UA

YP

ER

RR

vl

uv «t

D

U

A.

23

f

9W

Z

$at

C e

U v

ï

M

N

M

zi

.

iA

j

i

j

þ

n

4:

"-

A

l

v

ïif

V at d

As

f

T P

-s

A

ï

WL

A

" 0

«

Cs

AMS

s

t

S

QA)I

,

7

A

»e 12

N

2

i

,

pv

l;

?tw;i de Afefibus Tom. LA

Kk2

—

'þIS- |

j

E2 '260) K

e5

m a

asco db dous odb od do d»cOco ao dC CO O CO CO CO C coo

siesposeseote o deetioefioeqocto of foepoctocte cfacteefe egoepoeto o focfa ufocfacfocpa sj ef- cga

f,

DISSERTATIO XIII.

Fugz natura, &indoles, ejüsque caufz -

excitantes, & coércentcs donan turfcxp-licatu.

L

p ,15. Ig |

Ludicra fpeädculk 2deo fztgienzïa,, Q'üld ples 11167;!-"

» quám :gdwly "

plus damnui , quam voluptatis ab ijsdem baurimus.

HA

i,

e s

6

S

( GC

Efiderio adverfatur fuga,

:abfente obtentu difficili , Fuga delïderï/o. Ope

Q

qua ob cognatam affi.

pofita juxta nonnullorum fententiam ver«

AX

N

!5 nitatem nomine timo-

à

QUA EE

EU

fatur circamalum quodvisabfens, five futue

) ris foletà plerísque ap-

rum,five prateritum, adeó ut .com paretar

e x;xu»sxw

E

]

pellari, Suntenim am-

x

D

ad odium , perinde ac defiderium ad amo«

^«j

:

ï*"

*

L

i.:

À

DO

Ms

Y

A

7

A

| bo affe&tus de eodem

rem ; & ficuti amor laxé fumptus comple-

uexmE. d

Objedo ,

eodémque

&itur actum .omnem profecütivum ; .. &

'modo tendunt in illud,

prefsé , ac ftridimcaptus folum a&um at;

& duntaxat hoc differunt difcrimine , quia

tingentem bonum absque ullo refpectu;ad

timor eít de malo abíente declinatu difficili:

praefentiam , -vel abfentiam : ita vice vería

fuga veró licét abítrahat' ab hac arduitate

nonnunquam odium fumitur laxé pro quovis

evitandi , quod imminet malum; eftnihil-

a&uaverfioniss in quo fenfu odium noneft

ominus de malo itidem abfente.

-actus ullüs fpecialis re ipía diftin&tusà czete.

2«

. Quemadmodum cüm agirur de aliquo

ris averfivis actibus,

Plerumque fumitur

ts t

bono, quod profequimur per appetitum fup*

odium , quatenus fertur in malum fimpli-

a.

pofità przevia ejus notitià oritur primüm a-

citer, & à czteris difcriminatur aver(ionis

mor fimplex circa illud fecundüm fe (impli-

*

a&ibus , in quo fenfu Fuga differt realiter

citer fpectatum

?

tum defiderium , quo

ab odio fimplici , perinde ac defiderium à

idem bonum , ut à nobis affequibile conno-

fimplici amore. Non tamen eft de ratione

tatá diftinclé ejus abfentiá appetitur ; tum

Fugz includere triftitiam , feu dolorem ,

demum gaudium de bono illo à nobis poffef-

«um D. Thomas afferat , ineffe Beatis fume.

'3 E P.i qüd,&-

Ío.

Ita appetitus averfivus circa malum ei

mam peccatorum deteflationem ; — tametfi

12-4. Aït, $.

ekhibitum ut lefivum , & noxium per prz-

eos nullus tangat dolor, nulla torqueat tri-

lucentem notitiam praviam elicit primó o-

flitia: cum flatusille Beatitatis immunis fit

dium fimplex ; quo appetitus fimpliciter ae

ab omni animi angore,

- AasvcEP" A Wa l1 — Q E . s. 4« GidMac uE . As 6 sU A ALE . o r

verfatur malum illud.

Deinde fi malum

Caufz excitantes affeftum Fugee funt

u

P r

fuerit abfens excitatur in appetitu Fuga;qua

$*

mala omnia , qua damnum , incommodum,

pro abíentia varia , multiplex effe potelt,

molettias poffunt nobis afferre ; eft fiquidem

Quód fi malum impendeat in futurum , ejis-

Fuga declinatio voluntatis abeo , quod cen-

que declinatio ceníeatur perdifficilis, tunc fu-

fetur malum effe, — Tria autem funt malo-

ga illaratione arduitatis fittimor,

Sin au-

rum genera, à quibus per fugam voluntas fe

tem malum futurum non cenfeatur declinata

avertit ; quzeedam enim funt mala,quz intere

difficile; adtusquo appetitus illudaverfatur,

imunt , cujusmodi funt fulmina , pracipitia ,

L-— p LL ia « Miles a ]

proprié eft Fuga oppofita defiderio, & perti-

naufragia , incendia , eluviones , hoflium

—

-—.

net ad appetitum concupilcibilem, Uterque

incurfiones , ferarum impetus.

Alia que

^

actus corroboratur ab adjunéta volitione me.

ingenti funt nobis mole(tize , ut amiffiones

Y

diorum ad illud vitandum , & accedente pro-

parentum , conjugum , liberorum, fratrum,

t

poüta illud declinandi.

"

amicorum, fortunarum , honorum, digni-

3.

Quód fi malum abfens jam praterierit,

tatum;'ignominia, carceres, exilium,infamiag

ejus fuga proprié vocatur deteftatio , que

amiffiones itidem bonorum fpiritualium,

e

averfatur antea&ta mala non ampliüs exiften-

Alia que figna funt rerum ejusmodi , & cer«

tla'

Sin veró 'malum fit prefens , otitur

triílitia , quze eft terminus

tius indicant periculum , ut funt porten.

i

;

totius progrefsüg

ta , 'prodigia , & aliaid genus , qüge

d

averfionis circa malum.

preter communem rerum naturalium eur.

A.

0

Yametfi defiderium proprie fit de bono

fum obtingunt , -a graviffimos - folent

fi

more

q

- Affc&tus fuga .nätura ; & caufz.-

261

mortalibus terrores .inïcutrer.e. Hxc omnia

eximamus, Seneca audiendus bíic && ; qui

é.

máia, quantum poffumus , fugimus,

licét ab externa fchola, ea tamen pradit memna

Hinc fi orator vellet excitare affectum

te, ut pudorem ijs injiciat , qui Chrifliano

fugz à ludicris fpectaculis , ludisque thea-

nominegloriantur, aitille loquens de Ípe-

tralibus oftendendüm eft;plus luctàs à thea.

Gaculis, — Quid me exitiimas ducere Av arior

tris hauriri, quàm gaudii ; plüsque damni,

vedeo , Ambutofior y Juxurtofor , imó veró

rudelior, & inbumanior.

quàm voluptatis; quia qu& in comoediis ri-

Produnt Ipecla,

fui eliciendo videnturidonea, larvata funt; — cula, qua latebant vitia; & fylvas 6 plerum.

aliud exhibent, quàm fint, neque à períona- — que ad oculorum obleclamenta exhibent,

tis nonnifi perfonata poteft voluptas pro- — ferasnutriunt; fcité Euthymiusin Pfalm,.9.

dire, Rifus enimin theatris vi, & atte ex* — Joquens.de ijs , qui ludicris dele&antur Ípe-

torquetur,verus effe nequit, quia fua fponte €taculis, .zlit: Apud quos denfa funt Affeéiu-

ànatuta nonfluit: quidquid in theatris fpe-

um, 4c pa[fonum [ylva , $n quovum latebria

Gatur;oculorum e(t ludibrium, auriümque — Zemones ferarum inflar commorantur. Syl«

deceptios quidquid agitur factitium non eít,

veícunt eorum mentes vitiorum vepribus

fed ictitium:quinimo plerumq;à veraletitia — refertz, qui fpectacula adeunt; & vitiorum

excidit,qui fucatumin theatris rifá fenfuum . immanfuetioresenutriunt feras. Falluntur,

L s,Epift,

lenociniis aucupatur; quapropter monet

qui 1peétaculaadeunt triftitiam exuturi: £fal-

137.

Iüdorus Pelufiota, theatra, & ludos curules — luntur qui ludicris fpectaculis fe poffe moe-

tanquam communis orbis peíftem effe fugi- rorem peilete credunt.

Suos ípeélatores

enda; mentem inficit hec pettis, (1 eam af-

fallunt fpectacula fub latvavoluptatis, flos

fiat, Averógaudioaverteretheatra, exeo — res exhibent vitiorum olentes Mephitim,

conjiciendum eít, quiaad impura conver.

Num aurum verum fit, ut probetur,

$o

tunt; à veraavocantletitia, vocantad fu- — folet lydio lapidi affricari ; quales fint vo«

catam , venenum in favo exiugentem ; ut — luptates, quaeà ludicris hauriuntur [pe&tacu-

non immeritó Tertullianus theatrum dixe-

lis mors imminens Lydii inflar lapidis pro-

frit, Feneris Sacrarium , aram smpuduitie — duv ; qua enim jucunda , qua fPl endida, ac

& eos Veneri facros , qui . illuc frequenter

Ípectatu digna nobis videbantur, & Ixti fpe-

venerint, .AvocanttheatraàveroDeicultu, — étabamus, prope lethum inftante inobcs T

quia tevocantà Dei templo; plures frequen.

-

»

rida nobis apparent, & lacrymis eliciendis

tiores currunt ad vanain theatris

lacula, tantümidonea. Hac &aliai

tb

ebritates,

js fimilia pof-

quàm .adíanéclorum in templis ce

1et orator preducere ad excitan

dum affcétum

quod 1n Chriftianis exprobrabat S, Leo in

fugz, quóà theatri fpeclaculis

cSerm. t5

exulent, qui

fefto SS,Petri, & Pauli, ubi ait. Psde£'^ iisdem fuerunt hactenus

deleétati;

a&ap.

dicere, fed neceffe efl non tacere, plus smpene

Miraactimonia, víque elcquentiz net.

2*

ditur damonijs , quàm e^fpoflolis; & majo- — vofiore Salvianus ex impuritate, & luxufia,

rem obtinent sn[ana [peélacula frequentiam, — aliisque vitiis theatrorum , affe&um excirat

quam beata marryria-

Quis banc.urbem — fuga, avocátque ab iisdem Ípe£tatores , ait

veformavit [aluti? quis acaptzvitate eruut?.— — Aple Jib. 6.. Sicut exercitus pugnaturi ea Jo-

quis à cade defendst ! dudus Circenfium , an — «à, perqua venturas hoítium turmasíciunt,

n p qu).

eura fanctiorum .

L

P

Redarguuntur 1j .omnes,

aut toveis intercidere, aut fudibus

7 Ati, $

prafigere,

qui paratiores fe exhibent.ad mundanaípe- ^ aut tribulis infeftare dicuntur E

fcilicet ut

élacula,quàm adíacra frequentandatempla; — etamíi noninomnia ea quispiam incidat,

qui promptiores curruntad cathedram vani-

nullus tamen penitus evadat: itaetiam does

tatis, quàm ad fanctuarium pietatis,ad tem. — mones jam multas in vita ifta hum

h

ano gene»

plum fanélitatis, Eittheatrum Tertulliano — ri illecebrarum infidias pratende

rUnt ; ut

privatum confiftorium impudicitiz, ubi ni-

t , tamen

etfi piurimas earum aliquis effugia

hil probatur, niíi quOd à probitate reproba-

quacunque capiatur,

Equidem quia nunc

tur. Quéd fi dixeris cheatrum incontinen-

longum eft de omnibus dicere , amphitea-

tiz Gymna(ium , officinam impudicitiz;or-

tris fcilicet, aleis luforiis, pompis, aihletis,

|

cheflram impuritatis, fornacem ignis ge«

petamimarus, pantomitmis, caterisque por«-

hennalis ; neclatum unguem à vero de-

tentis, quz piget dicere , quia pigecmalum

flectes, -

tale,velnofle ; de folisgocorum, ac theatro-

VL

Imó Ifidorus Pelufiota t'heätrum mare

rum impuritatibus dico,

Talia enim funt,

vocat multiplici percitum ventorum impe-

quz illic fiunt, ut eanon folüm dicere, fed

tu, inquo feviens procella voluptatum flu.

etiam recordari aliquis fine pollutione non

€lus excitat decumanis deteriores ad naufra.

poffit.

Alia quippe crimina fingulas fibi

gium impellentes; & frequentantes theatra — fermé in nobis vendicant portiones ; utco.

eis zquiparat, qui pelagustrajiciunt, neque — gitationes fordide animum, vt impudici

Lib,

progredi valent Anifi ( ut ipleloquitur) i afpe&tus oculos, auditor inprobi aures , ita

eccrrapemcengss

yEpift

zbeatra, ubi voluptatum procelle, & illicia!/ ut cum ex his unum aliquid erraverit, te-

412,

denfiue. ingruunt, fi fe inge[ferznt » declinan-

liqua poffint carere peccatis.

da funt theatra, ne in lyrtes libycis periculo-

In theatris verà nihil eoram reafu Va«

IQ,

fiores impingamus.

Damna, qua à fpecta-

cat, quia & concupifcentiis animus , & au-

eülis oriuntur, Ípectemus , ut ab ipíis nos ditu aures,& afpedtu oculi polluuntur. Quae

j

qui-

262

Differtatio XiII,

fií

quidem oimnnia flagitiofa funt , ut etíam ex-

.€is interie&tis fubdens: "frritamu innosmi«

nii

plicare ea quisquam, atque eloqui falvo pu.

fericordem 'Deum impuritatibus nestris.pre,

bat

dore non valeat.

Quis enim integto-vere-

qitiantem — fordibus ledimus. , blandientem

fa

cundiz ftatu dicere gueat. illas rerum. tur*

dnjuriis verberamus.:.— Chriflo ergo,Ó atiene

10

pium imitationes, illas vocum, ac verborum

ta moniirofa 1 — Chrifle Circenfes offerimuc,

ap

obícenitates , illas motuum turpitudines,

& Mimos ; Gbriflo ludicrorum -surpifimo-

H

illas geftuum feeditates? qua quanti fint

vum boflia..immolamus,

bar

RI

*

criminis, velhinc intelligi pote(t, quod &

Per excitationem affectus fugse avocan-

M:

rélationem fui interdicunt, . Nonnulla quip-

'tur à peccato vitiis indulgentes, -Poffet enim.

qll(

peetiam maxima fcelera incolumi honeftate

'orator per Apoftrophen peccatoremaalloqui,

éit

réferentis, & nominati, & argui poffunt, ut

"Quid moliris- in-coeno demerfus impudici-

Vif

homicidium, latrocinium, adulterium, fa-

tiz? qnid cogitas, corruptas , .putidásque

t

crilegium, czteráque in hunc modum; folze

cum fuibus ebibens impuritatum - aquas. ?

&

theatrorum impuritates funt, quz honeflé

quid agis.vitiorum larvatis turbis lurida

ba

non poffunt, velaccufari; ita nova in coar-

mancipatus compede ? Jtane vitiis blandé

H

guenda harum turpitudinum probrofitate

indulges; cum in vitia feveriffimos deberes

fut

res evenit arguenti , ut cum absque dubio

aculeos-diftringere.? -Itane fi qua maliercue

atf

honeftus fit, qui accufare ea velit, honeflate

la-comit fe elegantiüs, fi fucis genas illinit,

tür

tamen integra ea loqui, & accufare non

fi fluentes eblandienti Zephiro* concedit cos

poffit. Aliaquoque omnia malaagentes

mas, & lacinias, oculos, animámque in eam

la.u

polluunt, non videntes., vel audientes : f

cenvertis, flammas.impuri -amoris conce-

fiü

RU

quidem eti blasphemum quempiam audias;

pturus ex fucata nive inmuliebrivultu lare

vatum oftentante candorem? 1mminet ex-

$e

facrilegio non pollueris, quia mente diffen-

tis.

Et fi intervenias latrocinió non inqui-

tremum necis periculum; illi obvias? rui»

RU

Q

naris actu, quia abhorres animo. — Solz ípe.

nam labentis in praceps animce tibi minita.

€aculorum impuritates funt, quae unum ad.

tur contubernalis muliercula, illi adhzeres?

í

modum faciunt, & agentium , & afpicica-

-que dementia non fugere-hoflem diítri&to

tium crimen,

Nam dum fpeétantes hzc

Hl

gladiofurentem; non exire domo , mox

omnia comprobant;affenfu agunt, ut veréin

ruitüra ? Prafentientes adificiorum exci-

fül

fs

eos Apoftolicum illud cadat :

Quia digni

dia formice, & mures przcipiti feftinarios

funt morte mon folàm qui factunt ea; fed e-.

ne foras exeunt, lares fibi tutiores quafituri,

fi

"

tiam qui confentsunt f acientibus,

tu flagit

m obviabiscafibus? ubi peri-

LT

11;

cula imminent feflinabis ?. fallaciffimz [je«

iX

Ttaque-in illis imaginibus fornicatio.

num omnis omnino plebs animo. fornica.

nocinio voluptatis fines te feduci ?. non te

ph

tur.

Et qui fortéad fpeclaculum puri vene-

larvata deterrentvitia? non te pudet in co-

ho

rant, de theatro adulteri revertuntur. Non

rundem putido ccno fordefcere ? furge ,

u

enim tunctantummodo quando redeunt, fed

rumpe moras, fuge fi fapis; declina,qua im-

etiam quando veniunt, fornicantur,

Nam

minent pericula.

N

hoc ipío, quédaliquis rem obíceenam «u.

Y

pit, dum adimmunda properat, immundus

$. II.

[

eít.

Et cüm hzc ita fint, qui talia agimus;

lt

negligi nosà Divinitatecaufamur, relinqui -

Sperataex antlatis laboribus fr?-

U

nos à Domino noftro dicimus, cum ipfi do-

enia fugam co£rcent, 9 ad infiflen-

1inum relinquamus,

Fingamus quéd nos

dum bene cepris animum fir-

l

refpicere Deus velit, etiam non merentes, vi-

?248H6.

I

deamus, fi poteít, Ecce innumera Chriftia-

norum millia in fpestaculis quotidie rerum

U

Jemadmodum mala immiüentia , ine

Poteft ergo

I$s

b

turpium commemorantur,

Q

commoda, gravia damna tum animi,

Iv

Deus illos refpicere, qui tales funt ?. poteít

tum corporis fugam excitant; ità &

M

ad eos refpicere, qui bacchantur in circis, qui.

converfo eandem coercent fperaxa ex antla-

moechantur in theatris? An forté hoc. vo-

tis laboribuspreemia; commoda, qua inde

1

lumus, & hocdignum putamus , ut cum in

emergunt ; & prafertim eeterna gloria, quae

circis nos, & in theatris Deus videat ea quz

in coelefti patria Chrifti manet Athletas, Hac

nos afpicimus, afpiciat quoque ipfe nobifcü ,

fpe fretifancti Martyres fugam, quá natura

& turpitudines, quas nos cernimus, cernat

tormenta fubire detreclabat,coércuerunt; &

etiam ipfe nobifcum? alterutrum enim fieri

[

hocuuum habueruntin votis , proprio fan.

l

neceffe eít : quia fi nos videredignatur;con-

guine Ecclefia irtigare tenella germina, jari

feq'ens eft; ut etiam illa ubi nos fumus vi,

Hoé

D

leto gemmarum partu turgentia,

glat : aut fiab illis, quod non dubium eft,

unum iisdem volupe, tormentorum pro-

K

avertit oculos, etiam à nobis, qui illic fu.

cellà, cruorisque effufi fluctibus obrui , ut

mus, pariter avertit.

Haétenus Salvianus

Q

citiüs per hafce undas portum : appellerent

lib &, (tylo Demofthenico recenfens mala,

immutabilis in coelo tranquillitatis,

Ob,

quz theatra fuis parturiunt. fpe&tatoribus,

ftupefcit mens, rigent membra adtot gene-

in quibus propterez excitat affectum fuga,

ra tormentorum, qua Chrifti fijeles hilari

Y

ncinipis nos tugiat Deus, Idque urget pau«

eru

vultujferena fronte, lato Pnimo fubiv

.nta

1j*

Í

263

Affectus fugz na/tmfa, & caufz.,

Ínftruebantur ubique terrarum. cruenta la

fis ad Elifias evehebatur delïtiäs. Vicetunt

naturam detrectantem pati, fugam fuperáe

niaria; accendebantur exitiales ignes ; acue-

bantur funeftiffimi gladii. ; apparabantur

runt fuppliciorum ; & per calcatos . igness

fexcenta alig id. genus barbara inftrumenta

cruentos gladios, imminentes f[ecures,[ecu-

riorem ad ccelefte capitolium viam triume

invifis, ac Znauditis fuppliciorum generibus

aptanda. Inftabant Imperatores humani ge.

phis celebrem, victoriis laureatam fibi flra»

verunt : fiquidem dum viverent, antequam

H

neris potiàs laniftz, quàm Principes; urge-

banttortores, utacriüs fevirent in Chrifti

hiac à nobisexcederent , vicerunt fremen«

Martyres, in tenellos parvulorum floículos;

tesPrincipes,funeftos,exitiales judices,bar«

baros laniftas; quia inter palmarum fructus

"quos perfecutionis pruina decoxit, ac perdi-

dit terrze, coelo digniores; in fexus imbellis

denati properantem ípiritum cum fanguine

effuderunt in victoria.

virgines, ac Matronas; in Ecclefiz Sacerdo-

tes authoritate graves , religione fanctos,

Laborum, fuppliciorümque fuga co&r«

14,

&tate venerandos ; 'quibus comites adjunge-

ceri commodé poteít à conglobatis exemplis,

$i vit Chri(tianus detrectet Ecclefiz fervare

bantur utriusque fexus gaudentes in fuppli-

cia chori; qui trahebantur ad. Praetorum

jeiunia ; (ibique adverfantes fugiat moleftias,

fubfellia, & à fubfelliisad amphitheatra, ab

recufet incommoda ; ab exemplis poteíft hzc

amphitheatris ad publicam lanienam; tan-

fuga coérceri ; fi proponatur induflria mer-

tümhoc crimine rei, quód crimen idolo-

catorum remotiffima inítituentium itinera

latriz execrantes verum Deum, rerum om-

adultimam usque Thulem ; quique fola il-

nium conditorem , quà par erat reverentiá

lecti temporalis lucri dulcedine tot amaru-

colerent, veróque profequerentur amote.

lentas (ubeunt maris trajectiones, naufragio-

Lib

Ie

j

: I Epiff*

Sed Chrifti pugiles excuffo quovis timore;

rum pericula; ut enim occinuit quatius

coércitáque fuga naturaliter infurgente ad

obje&ta tormenta , faucia corpora, quibus vix

lmpiger extremas currit. Mercator ad

fupererat vulneri locus ultrà tortoribus ex.

Indos

hibuerunt; & cum non haberent membrum

Per mare pauperiem fugiens per [axa

integrum , quo ferrum reciperent ; habue-

p«* sgnes.

runt, unde tortorum. vincerent efferatam

1j.

Ízvitiem ; cui pe&us objecerunt inconcuffa

Evangelicus negotiator cuncta dedit

firmitate loricatum ; animümque, adaman-

venum, quz poffidebat, paupertati nupfit,ac

tina fortitudineinflexilem 5. fpe illecti aeter.

terrena depofuit gravamina , ut levior coe«

leítes adícenderet nundinas; & quomodo

nz.gloriz, flocci faciebant tormenta; & fup-

plicia pro ludo habebantur ; perinde ac in

Chriftianus defes, fupernorümque appetens

hortos ridentibus, ac arridentibus vernan-

otio torpefcet, laborésque declinabit? fcité

eYm. X

tes floribus accenías lzi Chrifti pugiles ine

Bernardus: wtinam fratres mos (ic. effemus

de ab/äo i

crediebantur fornaces; G ignitas prunas

cupidi gratie [piritualis ,. quemadmodum.s

faculares bomines pecunie temporalisymagua

veluti purpureas ampleCtabantur rofas ; fa.

vos cocleftis dulcedinis fugentes ex acerbie

enim confufio, magna valde, quód ardentius

tate poenarum ; cüm tormenta illis cederent

illi perniciofa defiderent , quam nos. utilia ?

in delicias; & ex fauciati corporis fupplicio

citiás illà ad mortem properent, quam mos ad

VItAP,

unà cum fanguine animi elicerent folatia;

Milites funt obiiciendi, qui tenuis

fpe mercedis affuefcunt diu, noctüque labo-

cum ferz ipía propris oblitz feritatis co.

ram fanctis Martyribus propriam exuerent

ribus; in agendis vigiliis; preveniendis bel«

naturam, & cicures, ac clementes iisdem e«

lico (tratagemate. hoftium coníliis; ob(i-

blandiri viderentur 5 . cum liquatum plum-

dione vallandis arcibus, fuffoffionibus, feu

bum quafi rofcidus imber & coelo. deciduus

fubterraneis- cuniculis labefactandis propue

Ij

