huic mulieri tam fpeciale privilegium, quo

bominibus ei derogatum ef... Inlingua tamen

meruerit Angelum habere fui iuneris Du«

detra&toris ferpentem opus eft fpe&temus, ut

cem, & fuz aftlictionis folatorem ?

hoc

nosàdetra&tore fubducamus,eft enimlingua,

digna fa£ta fuit privilepio , eà quia aliena

quz nonnifi venena fpargit , aconita fundit,

prorfus eflet à vitio. detractionis: fiqui-

e(t enimlingua, quz nonnifi à gehenna in«

dem interrogata, quo pergeret, tantüm

flammatur, ut dixit D. Jacobus, fui fiqnidem

rcípondit Genef, 16, 44 facie Sarai Domi,

ignisaliquid lingua detractoris affricat infer-

nus s

Aiïcntatio exulet àb aülþa,hamuä efi;,quo incauti CäpiLintüi. 443

nus: gehennz ignis in fola furit peccata,

Numen confalutstus dixit ; En ego ille, ve;

folos excruciat peccatores; & detractorum

ftra affentatione Deus dicor; fed przmatu-

0 Go

lingua aliorum lapfus carpit , virtutes exe

rum praíentio, & expecto fatum , & me

morti noveritis obnoxium , & fatalis mea

tinguere nititur,& vitia depromit , quó eo»

rum turpitudo luculentiüs clarefcat; & ta.

neceffitas ve(trum redarguet mendacium ;

men licét. tor prodeant à lingua detractoris

immortalem me coníalutá(tis, & vos ome-

venena, totque fcaturiant ab hoc uno pu-

nes przire ad fepulchrum debeo, jam ra«

tidiffimo fonte malorum rivuli, adhoc no-

piorad mortem; dolor,quo intustorqueor

me monet, nonunum me effe ex Numinie

xior cft lingua adulatoris, quiatefte D. Au.

1» Pfale: ,

guílino : Pílus perfequirur lingua adulato-

bus, fed infimum ex hominibus ; quia ci«

"

yis, guàm manus sinterfelloris. , &5 virus

tiàs à vobis ad mortem rapior 7 cruciatu e«

deiratloris ; quiaaduiator cütm probra ap-

nim per continuos qüuinque dies nihil fe re,

pro»at, & vitia commendat, ijsdem viam

mittente, in ferales Manium umbras ceci«

emollit, cüm detra&tio non peiorem faciat,

dit, qui futilibus affentationibus in Numen

quem percutit ; adulatio enim quos malos

fulgoribus utrinque flipatum furrexerat; &z

invenit , eos deteriores facere adnititur ,

hic fuit Agrippe Regis infauftus exitus,

w CAGRUAM Cs ERN

ts

cüm vitia, & Ícelera eidem commendet ,

-

quo pofteros, & prafertim prépotentes

&

& fuadeat , quibus liberiüs indulgeat ; . eft

inonitos voluit, mne aures dent affentatio«

igitur adulazor longé detetior detra&ore ;

nibus, quorum prologus placet , fed epilo-

Ia Cant,

pulchré D, Bernardus ait : — Peffíma quidem

gus non poteft non diíplicere.

fit?m 63

vulpes occulrus deiwailor ,. fed adbue peior

Adulatio naturam videtur aquile, vel

7t.

blaudus adulator.

:

induere, velaffectare; ea eft hujus volucris

7/9»

Adulationem pati, & fuperbiá non in«

indoles, ut teítudinem ungue arreptam in

—— m

tumeícere , G& vitijs non adherere, quz

altum quidem evehat , fed ut ex . fublimi,

& placent, & commendari audiuntur, pro-

valentiori impetu przcipitem ad faxum al«

"

digium eít in tertis rarum; cüm taimen

lidat, conterátque: quid ni adulator eum,

r

plures é contra fi convicijs pulfentur,detra-

cui eblanditur in (ublime quidem extollit ;

al

élionibus urgeantur , modefítiores fiant, &

in altum evehit, fed ut lapfu graviore dea

humilitate proficiant, quó fit, ut detra-

orfum przcipitet, Nemo elt, qui fi fe va-

&lio fubinde profit, cüm adulatio femper

nis finat affentationibus demulceri , intus

ob(üt, & noceat , non anima tantüm , Ve-

nonintumefcat , & majorem fe credat,quàm

3

Teftis Herodes A-

rüm etiam & corpori.

fit , alienas laudes propriz przferens con-

grippa, qu! cum toto triennio Regaum

Ícientiz,

In id unicé incumbit ftudij adue

admini(iráffet Judeze , Ca(aream devenit ;

lator, ut vitij tarpitedinem laudis fuco

n MC

quz priüs turris audierat Stratonis , ubi

contegat , quà laudatus fe ipfum ignoret,

.

pro falute Cazfaris folemnes ludos ; um-

ejüsque oculos evanida obducat nube, ut

ab aflentatione minimé fe laudatus fubducate

bratiles pugnas inftituit ; ad hancíolemni-

us

tatem ingens nobilium prafertim , ac Pro-

dum enim per aures,' quas affentator dee

d

cerum € fingulis Regni partibus multitudo

mulcet animo intus eblanditur, lethzos lae

confluxerat,

Altera die lufuum Herodes

tices e1 propinat ; ut virtutes, & praíertim

in publicum prodijt, proceflitque in thea-

animi demiffi veftigia omnia (uaviter exe

Abhifce enim blandé efflantibus

530

trum amiéclus vefle auro, argentóque du«

pungat,

&lili contexta, qua folis perculfa radijs di-

auris non inflari ad fuperbiam difficile om»

-

vinum quendam videbatur fulgorem emit-

nino e(t, unde D.Chryfo(tomus;ad rem no.

:

tere, qui non venerationem tantüm ingee

fttam ait: Quare fi aver[ari nonnullos decet, ? Cab.sp,

reret, fed & fplendenrem fimul horrorem

adulatores. magis , quám contumeliautes "99".89,

quendam fpeclantibus incuteret * tunc ficut

odifje oporter : quia deterior eít, ac letha-

;

non defuerunt affentatores , qui Herodis

lior, quz ex adulationeoritur peftis, quàm

"Agrippz confueverint latera ftipare, fue-

quod ex detractione folec damnum emerge.

runt ex ijsdem plures, qui Regem acclaman-

4

re, & faciliüseít detractionem vincere,quàm

tes, Deum eum falutárunt, quem etiam

adulationem fuperare.

Hinc meliora di«

h

gm. 10

flexo poplite enixim rogabant, quatenus

cuntur effe vulnera;non tantüm diligentis ,

j

propitits vellet ijsdem favere: intumuit

aut defendentis, fed etiam reprehendentis,

"N

quidem Herodes cüàm primüm ftulta hac

imó & perfequentis, quàm fint fraudulenta

adulatione przfentijt aures fibi demulceri :

ofcula adulantis, aceblandientis; illaenim

;:'

verüm impiam adulationem , quam prz-

falutem proinovent, hac in interitum moe

uftavit , concoquere haud potuit ; pauló

vent; illa pharmacum fecum ducunt, fed hzc

enim poft fufpiciens vidit capiti fuo- immi-

nonnifi venena conducuat ; feriunt illa, ut

E

nere bufonem funi infidentem extento ,

latens . ulcus detegatur ,. ac fanetur ; hec

quem novit prodromum effe alicujus fub-

,

molli fub fpongia ulcera tegunt, fed aconita

fecurarze calamitatis ;; coepitque. propterea

jaculantur; toxicafpargunt ; & dum leniunt

intimis indolere przcordijs, acritérque tor-

miferé interimunt, & quidem eó faviüs ,

queri torminibus ventris, & tunc amicos

quó fub larváata amicitia percipiuntur , &

adítantes afpiciens , & praefertim adulato-

placent 5 tunc.enim occultiüs nocent » a€

res , à quibus fuerat antea acclamatus, ac

vulnera infligunt profundiora,

Verani de Affeciibus Tom, II

"

Hinc

444

Diffettàio XX,

?h

12«

Hinc magis optanda eft reprehen(io de-

unica ovicula , quam ad proprium folattuii

tra&boris ; & aperüi inimici, quàm affen-

innutrierat ,. & furorem adveríus divitem.

tatiolarvatiamici: hic.enim fempet nocet ,

ejusdem oviculz raptorem excitat: & cüm

càm reprehenfio inimici non femper repu-

eo Davidem adduxiffet , ut in improbum

dianda fit, — Parum refert qua manu phar.

illum excandefceret , cognofcerétque clariüs

macum zgrotanti porrigatur , dummodo

injuftitiz patratee curpitudinem: tunc David

optata fanitas inde fequatur ; .bellé edixit

Nathanum audivit non adulantem , nec e-

Lib .de ntil,

apud Plutarchum Antiftenes , ad falutem,

cápiend. ex

blandientem ; fedcorripientem, & redar-

& incolumitatem tuendam opus effe,.aut

guentem;dixit enim Nathan: Ts es ille vir,

/ ipimicis,

2-Regeg ..

amicisingenuis, aut acribus inimicis: quia

-Hac dicit Dominus Deus Ifrael ; ego . unxi fe

illi cüàm admonent peccantes ,. & hi .cum

in Regem fuper Ifrael , & dedi tibs domum.s

maledicunt adverfantes à vitijs revocant.

Domini tui, & uxores Domini tui infinu tuoz

NNoltris veró temporibus videtur amicitia ,

& [i parva funt 15la adjiciam tibi multü ma-

vel extorris à-coetu difceffiffz hominum, vel

m

jora: quare ergo «onte

p[ifli verbum Do-

faltem.vocem amififfe , quà amico defectus

Uint,ut faceres mala ?

,

fuggerat corrigendos : larvam vetó amici-

'David veró cüm ab omni abhorreret

76s

tix induit aflentatio, non tamen ut vitia im.

affentatione , neque tumidos enutriret fpi-

probet, ut declinentur; fedut probet, quó

ritus, fed humilis 'Prophetz audiret redars

ijsdem indulgeatur ? unde reprehenfio ini-

gutionem, ideó fummá compunétus poeni«

mici, plerumque utilis eft, . cüm affentatio

tudine oculis fletu madentibus, voce fufpis

latvati amici (emper noceat , obfit;ac lgdat:

rijs intertupta, .fe peccatorem confeffus eft,

plurimum tamen inteteft fcire. quisnam te-

*

anquiens : Peccevi Domino : cui Nathan

*

Qap. 7

prehendat , ait enim Ecclefiaftes : Melszs ef

Dominus quoque tranflulit peccatum Yuums

à [apiente corripi , quam ftultorum adula-

n meorieris: quia Prophetam. maluit. re-

zione decipi.

darguentem audire , quàm -eblandientem ,

EL

Corripiunt adulatores nonnunquam

pocnituit ipfam patratri delicli: fi ut alij Re-

feveriori affumptá perfoná, fed tunc in.nu-

ges tumidos foviffet fpiritus; fi alfentato-

gis trageedias excitant: & ficutin Menandri

res libentiàis , quàm repreherifores audiviffet,

comeedia falfus inducitur Hercules-clavam

non ita refipuiffet: (i Regesexemplo Davi-

quidem geítans,non tamen gravem, nec ri-

dis tumidos excutiant Ípiritus, & demulcen.

gidam; fed molle quoddam , & inane fig-

tes abigant affentatores; & cum Davide,qua

mentum; ita affentatoris correptio mollis

perpetrárunt flagitia lachrymis diluant, & in

eít,. & inefficax, G reprehenfiofutilis; car-

cinere, ac favilla peenitentiam agant parti.

pit enim res quasdam leviculas, cüm lethalia

cipes fient non. terreni tantàm , verüm &

animi diffimulet vulnera. . Verüm tamen eft,

ccleftis: Regni, idque indicavit Chriftus

quód inimici reprehenfio non. femper . op-

Matth; $.. cum dixit: Peari pauperes fpiri-

porcuna eft, cüm non raró mentem exafpe-

.tu quoniam spforum esi Regnum calorum 2

ret, diffidiaexcitet, odia foveat..

quia ut expendit D. Auguftinus; Paspertas

.. Vir autem Sapiens. ftudet . occafionem

74«

fpiritás inopia efl fpirituum , in. corde nibil

enancifci, excubat, ut prodefle opportunis

de fe enumificum opinantis : nimirum inopia

remedijs poffit , non obeffe intempeltivis:

eít tamentium fpirituum , qui fi defint,non

neque lapfis ftatim infultat, fed per verbo-

facilé finunt Principes fuas ab affentatoribus

rum ambages in ejus fe animum priüs. infi-

aures demulceri : & quia in mente Princi»

/

nuat, ítudétque ejus fibi benevolentiam

pum hac tumentium fpirituum egeflas ra-

captare, & obfervat monitum beati Nili :

Decad. Y Io

rior eft; quam in eorundem zrario pecunia-

cüm aberrautem corrigis verba mifceto cóm-

rum paupertas; ideó quia rarior,etiam diffi,

garanef. 17»

3qniferationiss fic enim aures emolliuutur, &

cilior,& quia difficilior, coelum enancifciturz

Mal

lumen cordi accenditur. .

$

Jpforum est 'R egnum celorum : (ed ubinam.

75*

Nutrices fi viderint pueros in ccénum

hzc fpirituumegeftas querenda, & inveni«

inconfideraté dilapíos non accurrünt , ut

endaeft? certé non femper in illis palatijs,

verberibus , alapísque eos onerent, fed ijs-

ubi nulla fimulacra furgunt ; nulle tabulaz

dem compatiuntur, quos erigunt, abluunt,

parietibus appenfz circumfpiciuntur; nullae

confolantur; fed poftea eos monent, quó

meníz ftratz habentur, quia plerumque eft

impofterum caveant , imóobjurgant etiam,

ibi fpiritus inflatior ;; & quantum inde de-

& cafligant , ne. ampliàs hujusmodi loca

tractum eft gaze , tantum non raró fubmit.

adeant : hzc autem reprehenfio à nutricibus

titur aurz , quia ut fcite D. Gregorius; je-

in pueros lapfos profecta, etiam viris adultis

jangs atterimur , 8 mente turgemus :

le-

utilis eft , (1 ejus infinuatio. per ambages in

rumque impletus fabá venter inflatur ; &

animum delabatur.

Enituit hac in patte

mens etiam fuperbi$ tumefcit: eft qui auri

INatham Propheta, qui Davidem adulterij

non appetens, aurze ut plurimum eít cu-

fimul, atque homicidij reum gravi oratione

piens : etiam in extremis vitz conflituti ,

repreheníurus, ac caftigaturus ftuduit priüs

ac

animámque agentes 'eliquatas margaritas à

appoítté in ejus fe animum infinuare ;

fe rejiciunt, qui tamen plurimum aéris ad

fi quid alind ageret, intenderétque : commi.

€ attrahere contentiffimo fatagunt Ípiri-

tu.

ic;ationem movet erga hominem fpoliatum

Plures

lAHenrgtïo exulet ab aula, hamus eft, quo incauti capiuntur. 44$

77*

Plures funt 5 qui eos i:nïtante-s , qui

multiplici coronà ibi 1reg—narent » comantes

cum morte luctantes, jejunant ,fed ut uberiüs

arboresla(civirent, vireret myrtus, flore«

laudentur , plásque aurz attrahant ; & i(ti

rent malapunica , G oboballama deíuda«

funt ; qui lubentiàs adulatores aures de.

rent,

mulcentes audiunt , quàm prudentes moni-

Non glol*.ïa—tuf, nec ullo tumet inflato 293

tores, acvitiorum increpatores: plerumque

fpiritu , . nec finit futilibus affentationibus

funt , qui biduum , triduámque tranfigunt

fibi aures demulcere , quieo fe novit carere,

nullo in ftomachum demiffo cibo , nullóque

in quo ab alijs laudatur , fed fatagit , uc

inftilato potu: fed nullus ha&enus auditur,

illud enancifcatur : unde fponfa cum fuum

!-«Rtg;gæ;

i

qui absque aurz ferculo una potis fuerit ho-

in thalamo miniméfponfum inveniffet: per

a jejunare : hincilla Hieronymi admiratio

vicos, plateisque eum quafivit , nimirum

ftupentis , ' non poffe cüm Hilarione omni

etiam in laxioris vitz viris repertum à feiriü

prorfus inopià ditefcere , quia licét omnem

cenínit , quem à fe abeífe dolebat ; imó

xcludetet fu

cupjit etiam à militibus edoceri Cantic, 3.

aurá carere.

p'ell-e&ilem; non tamen valuit

T

Num, quem diligit anima mea, vidiflis ?

»8.

Meris eft, quo aura perxindevaenum

Sed hac animi demiffione, dum fponfusab-

Ó

detur, àc frumentum : vendunt multi au-

eft à thalamo . adeft in corde.

Humilis e-

nim corde ; & pauper fpirituinflato cor eft

ram,aurum accepturi, & hi eadem vefcun-

tur aura , quam divendunt; nimirum lau-

Chriíti : quisnon appetrat Chritti potiüs cor

dant , ut & ipfi viciffim landentur : fuit

effe, quàm aurà inaniffimá pe&tus implere;

Rhetor , qui quendam juris peritum fui

& mentem inflare ?

Ízculi vocaverat Mutium , ut ab eodem

i s

eloquentiz Cracchus falutaretur , & hi lau-

$. Vi

dant , ur laudentur, fibíque ipfis parafitans

tur. ' INNabuchodonofor id prxítitit , cüm

Íe ipfum ja&tavit, eó quia Babylonem am-

Utiliora. fimt vwulera repreben.

pliaverit, meenia erexerit , plateas ornave-

dentis , quàm fraudulenta ofcula eblan-

rit; ita enim affuetus affentationibus erat ,

dientis z tlla dum snfliguntur , fanant ;

ut & fibiipfi adularetur: 6 contra, quia à

bec cum figuntur ,. intt«

quavis femper David affentatione abhorruit ,

YUHHnt,

ausquam rmemorat, nüullibi narrat folem-

mem à fe de proftrato Philifthzo trium-

"T Lus infert damniinflatio Tpirïtüs,quäm

80«

phum : Nabuchodonofor , fi Babylonem

, fubinde zítus concupilcentize ; etiam

excitavit , Jerofolymam evertit ; fiinflato

. . defoffe altiffimé fpecus fupra fe ftare al.

Tpiritu Regio fedit in throno, & hominibus

pes patiuntur Athlante fortiores; qug tamen

omnibus altior , fuperbivit in ftatua; mox

ex fpiritàs intus intumentis violentia ruinas

ün(tar beítise pronus in paftum abjicitur ; pa-

minantur ; convulfurz mox é fuis fedibus

latia , domüsque privatorum fugit, séque

urbes, & everfurz turres , ut intumefcenti

dBylve(tribus aggregat feris , & tóto fepten-

fpiritui. per dehifcentes hiatus aditum ape-

nio faltus , & avia manibus , pedibüsque

riatur : homo qui fpiritu tumet , & vanis

perreptat inconditum aliquid ftridens , ca-

dat lubentiüs affentationibus autes , at£rem -

pillis , G unguibus in moremaquilarum ex«

quo tumet , in fe fover, non ut fpiritui fa-

crefcentibus, totümque horrificantibus cor-

veat; fed virtutes omnes evertat ; adulato,

pus ; jactavit fe Nabuchodenofor , fedà coc-

tes apertis ulnis ampleclitut, gratísque au-

tu dejectus hominum beftiam induit: infla.

dit auribus ; & reprehenfores ut exofos fi-

tos omnes excuffit David fpiritus , & non

bique infenfos à fe abigit , & tamenait D.

f

thb',n

terrenum tantüm ,fed & coelefte promeruit

Chryfoftomus : .5 4ve

LA

4

ari nonnullis decet, 1n eap, os«

Regnaum, —Beat? pauperes [piritu , quoniam

adulatores magis , qudm contumeliantes a. Macbab.

| Homil. $9.

ipforum eff Regnum celorum ; (piritu qui

diffe oportet , quia nocentior ex adulation

e,

tumet , fibi duntaxat videtur fapere, séque

Prbofieeme

quàm ex vituperationefolet peftisoriri : &

folum incolam Lybani, & Taboris inquili«

faciliüs eft hanc, quàm illam animi fuperare

num credit ; nihil (ait ipfe) intüeorinillo,

paffionem , & meliora funt vulnera repre.

quod Íplendeat , nil fe prodit, quod Jaudem

hendentis,quàm fraudulenta ofcula eblandi-

mereatur ; fed neque Harpaíteullum vide-

entis,quia illa in falutem infliguntur , hec in

bat ornatum in Senece adibus , in quasta.

interitum figuntur ; illa fecum pharmaca

men Regum opes effluxerant, Si bos & po.

trahunt , hecvenena attrahunt : illa feriunt,

mario exjiffet Salomonis , adeo macilentus

fed fimul fanant , & plus profunt , quàm ob

fuiflet, ut íumma intus facilé paupertas cre-

fint, cüm bonam promoveant valetudinem;

di potuiffet : fiquidem deerat, in pomario

hzc fub molli fpongia taxica jaculantur; &g

illo omnium genere aromatum fefertiffimo,

tunc interimunt , cum leniunt , & quidem

fomnum , quo ille unicé (aginatur: &tamen

eó nocentiüs , quó fub amici perfona incau-

non fuiffet pomarium illüd contemptui ha.

bendurm : inerant ibi rofz , lilia ; & deli-

tum premunt , ut opprimant, ídque om-

nium feré proprium eft affentatorum , qui

ciz omnes ,' quas tellus exhibet , fuam ibi

fponfionibus divites in omnem proni femper

videbantur fedem collocáffe , cüm & Platani

inveniuntur anfam loquendi ;

fiquidem ut

eeci«

;Skkx;

446

Differtatio XX,

$241y*^ 5« cecinit Petfius: — Mf utam wpidlak fervant — teot me fuïaementïtuni non Gnómon mihi

u*

fub pelore vulpemm, lmóà & [ub vulpel

nafus tuus fuit , fed valde perlongus bacu.

pum enutriunt ,. parthümque fovent , &

lus, quo egregie vapulavi; jam me corris

tunc apertus ho(tis mitior eít occulto infi-

£o, nolo ut mihi nafus tuus longus fit , ideo

diatore: faciliàs enim armaarmis retundun-

dico te pufillum habere nafum; tunc iratus

tur , quàm dolus repellatur , & infidiz evi-

* Princeps juffit iterum per farnulos contundi

06

tentur, quas virtus expandit : difficulter

Morionem , & acrioribus pulfari verberis

vitatur novacula levi obtecta fpongia : vix

bus; miíer Merio probé contufus , adhuc

eft, qui venena caveat , fi hzc domeftica

oris injuffam dicacitatem non correxit , fed

cüm tertió fuiffet ceenaculum ingreffus ite«

manus propinet ; fed obfetvare, ac declinare

Ícorpium nodle illuni calcaneo infidiantem

rom oculos fronte-pauló exafperata defis

id difficillimum,

xit in convivam , cümque diutulé hafiffet s

$I

Hoftis eft omnis adulator fub ovili

cogitabundus dixit, veneram mea correctu«

elle lupum nutrit5 mellis oltendit favum,

rus verba , fed hbacimihi verbera fuerunt ,

& fellis exhibet amaritudinem ; blanditur

verbis addidi aliquas litterulas , que me e-

exporrecta fronte, oculisque annuentibus ,

gregie pulsàrunt , modó non ampliüsloquar;

ac arridentibus , verbísque faccharo illinitis ;

& dicam te nullum nafum habere. . Certé fa-

& quamvis nulla alia videatur re nocere , no-

tuam hanc dicacitatem plerümque imitan-

cet tamen , quia fuperbire docet ; nonnun-

tur affentatores, qui quó plus errores tege-

quam exiguum etiam exigit aflentatio mi«

re nituntur, crafhüs errant; mendacia pal-

liant mendacijs, fuco fubducunt.

nerval, fatis eifidifcipulos habeat , quibus

placeat , & quorum aures valeat demulcere:

Imó cüm omnis adulatio fit fupra meri-

$4«

tum laudatio , nullam dixerim adulationem

NNeque affentatores , easdam femper inflant

buccinas ; fünt ,' qui dummodo placeant ;

efle, qua mendacio non veftiatur, eftenim

hoc ipüs fufficit, Nonomnesartifices ean-

hacveítis, quàfola utituradulatio; & iila

t 77

- dem tractant materiam, Figulusaurumi cer-

fola gaudet, vel enim infra , velfupra fidem

t reprobaret , fi ex aüro juberetur Jovem

: verba funt adulantis; cüm enim placere ítu«

fiügere : affuetus enim argillam verfare digi-

deat ; fi quem noverit vanis demulceri lau-

tis, horreretin metallo duritiem,

dationibus ; has ftatim affentator longe fupra

$2.

Rideretur 3Phidia , qui remollitum ig.

verum , quó magis placeat , extollit: finibil

nibus aurum labore nullo in exemplar im-

repererit laude dignum , nova tunc fuo com«

mitteret, ut fibi infeipfum Jovem effinge-

miniícitur € cerebro ; & quia cenfus deeít

virtutum , vitia ipfa adnititur laudibus co-

ret: five exigua fint , five magna , quaal-

fentator prodit , fatis ipfi f placeat ; quinimo

honeftare , & improbanda probare , fi-

muülque viam fternit ad nequiora fcelera: &

proba, an improba (int , juxta habet, fuff.

879

cit illi damnàffe, &laudáfle , quz prapo-

tunc laudáffe perinde eft , a: ad paria , vel

tens , cui placere adnititur , dg,mnat , vel

nequiora incitáffe : imó hoc pacto impro«

laudat.

D

bum laudare ; nil aliud effe dixeris , quàm

PEL

Id etiam dat

ur adulationi , quia facilé

margini herentem pracipitij , injectis mae

nibus protrudere , qué pronior fít ad lapfums

inftigat ad omne genus mendacij , adulari

enin, & non mentiti difficillimum e(t , &

quia cüm eatenus laudes lenocinijs-verbo«

rum fubtili compofitis artificio congerat ,

perízpe, quóplus adulatio t

egitür, eó ma-

Fuit vir Prine

non folüm , ut alteri placeat ; verüm ut pro«

gis detegitur. méndacium.

Ceps , qui ad animum exhilarandum, mo.

, priuminde commodum aucupetur , alienum.

rionem habuit, hominem fcilicet , qui falíis ;

noncurat lapfum , exquo putat poffe ipfum

infulsísque . delirationibus . prandia foleret

furgere , & ad pinguiorem , vel illuítrio-

rem fortunam affurgere. Hinc ea eft adu-

- coadire Principis: cámque conviva affideret,

cui nafus. nonnihil procerior pra cateris

lationis indoles , ut non folüm ad omnein-

ftiget mendacium , verüm etiam viros cote«

emineret ; ídque Morio obferváffet , iden-

tidem hominem afpiciens dixit , fi numeri

datos ad iram provocet; quiacum falía de«

horarij tuo effent in vultu defcripti, vt fci-

prehendant , qua affentatores effutiunt, ijs»

dem potiüs füccenfent,

.

rem, quota fit hora , alio non indigerem

horologio, Gnomonem tuo haberem in na-

. Ad tenferitatem eti

am viamaperit COne

85.

fuetis illis vocibus , an non vires tuas igno-

Ío umbram longiüs diffundente: ad heec eru-

buit conviva, & quia Princeps eum noluit

ras? an nefcis,fortunam femper paratam effe

' . fuam audentibus opem praeílare ? An non

ullà affz&um moleítiá , juffit Morionem ba.

culo excipi , fimülque expelli & loco: cüm-

vides tuos adverfarios fupra coturnos tumi-

dos infolefcere ; nifitu , quos dentes habes

que verberum fentiret dolorem , didicit fe

ijsdem oftenderis , jam te cüm premere coee

perperam fuiffe locutum: quiatamen vere-

batur, ne Princeps nonnihil fibi fuiffet ira-

.perint, penitusoppriment ; zequum eft , ut

te virum effe oftendas , ut experiantur ipfi

tus ; paulo poft iterum in eandem fubrepit

ccenationein , funm correcturus (coma priüs

tuam potentiam , cüm non curent benevo«

dictum , & quidem fuavioribus verbis ; ad.

lentiam 5 dignus es , cui fe fubmittant, qui

ftat igitur iterum meníz , ac diutulé eun-

te leferunt.

Hisce blandiffimis. ftimulis

dem contemplatus convivam , dixit; Fa*

iram fimol.2ccendunt ,. & ad temeritatem

1n.

X

Aflentatio exulet ab aula, hamus eft , quo ïncauti. capiuntur. 447

inflammant : vix e& mille unus , qui non

bio , fuco affentationis, odia , quz inttis nue

eredat facilé fibi futurum , quod alijs vide»

triebant obtegere fatagebant , & tunc Ju-

lio Agricolz nocentiüs oberant,cüm laudum

turlaudabile; idque caufe cur etiam vitia

ipfa in pretio habeantur ; cüm etiam laudi-

fuco prodeffe viderentur : laudantes Julium

d

bus commendentur,

Agricolam Principis tela excudebant 2 vite

d'd lau«

tutes recenfentes vulnera infligebant.

$6.

Id inexiílimatione habetur , qu

282

dem meretur; &laudáffe in viro prepoten-

Neque Julij Agricole zmuli tantüm

te ícelus, perinde eít jac in aliud fimile eum

hac fubdolafuérearte ufi, verüm etiam lom

gé antea deprehendimus ;hanc adhibuiffear.

impuliffe , imó etiam in majora ; quód fi

V

[

viri Principes fcelerum ejicerent laudatores;

tem , quendam & Saulis famulis, qui cüm

non facile ipfi vitijs £cedarentur , cuüm nemo

effec infen(iffimus Davidi , in quemodium

jam diu foverat , cocpit miris laudibus ejus

gratuitó improbus, & malus fit : improbie

tas eas in hortis imitatur plantulas, que ci-

recenfere virtutes , extollere facinora , men*

tiüs, ut adolefcant , «reícántque in arbores,

tiri benevolentiam., quà invidiam obtege-

ret , & eó fecuriüsferiret, quó gladiusnon

frequentiüs folent tepentibus irrigari latici-

i

bus ; «teícit enim vitium , «üm laudatur:

appateret.

Ecce vidi filtum Ifas Betblebe-

Lib. t; Ref.

hzc enim laus fomentum eft omninm malo-

mnitem fcientem p[allere ,. & fortiffmum ro-

4ap 16,-w.

rum , nütrimentum fcelerum , cibus vitio-

bore, & virum bellicofum; & prudentem in

zO«

rum, hocenim nutriuntur , crefcunt, vie

uerbis , & virum pulcbrum , && Dominu eff

&tm £0 , hac enim nova invadendi , ac no-

résque acquirunt ; & quia hujusmodi laus

vitium fovet , virtutem confodit ,. penitis-

cendi ratione; periculum Davidi ingerebat,

$^

que evertits etiam ij .quos invidia torquet,

fimülque fpecioío colore invidentiam obtes-

hac (übiade fucata utuntur laude, quà gladi*

gebat: fuit autem fubdolus hic famulus, ut

umtegunt., :ut fecariüs. feriant , & letha*

piures cenfent , Doeg , qui Davidemoderat:

Epift, 71,

liàs noceant, pulchréSeneca. | Jnvija , ait

non enim iguoravit Doeg invidiam in aula

degere ; ideóque (tuduit eximijs laudibus ;

ipíe , pernicio[um optimu telum , 43nopinan-

teg , fecurüsque disjecit , procellemore , que

virtutes , :ac delatas à Davide viclorias re-

Pro-

$n ipfa jerens fiducta folet emergere.

cenfere , ac extollere , quo audientium in*

vidiam magis acueret ; animósque acriüs in

€ellas zemülatur invidia , altas proceliz tut-

fes evertere, ac fublimia montium faítigia

Davidem exaíperaret , quem proptereadi«

fcrimini objiceret caterorum : hinc Polibius

feriré folent : & invidiaeuam ipfaadnititur

In ;)ijïor.

eos fübruete , qui fupra cateros eminent j

iai t.

ANova bec calumniandi inventa vatso

|

excelios , ac in altioribus conítitutos digni-

mon accu[atione., fed laudibus vecenfitisnos

tatibus evertete, ac deturbare florentes,

xAm in [ocios vefundit, . Inventa efl aurem

Quia veró experientia edocethac mor-

porifpeum , ac primüm bac malignitae , &

879

Aue

bo laberantes omnibus effeexofos, ac odio-

fraus ab dis , qui in palatijs degunt.

íos; artem invidía excogitavit , quà & fe

lici utpote c&teris verfutiores hanc reperére

ipfamtegeret , & odiumfugeret , eóquelc-

fraudem,laudibus nocere,erectione deprime-

curiüs feriret , vquö Octultiüs nocet ; hinc

re,commendatione vituperate, ofculis ferire,

blandis verbis exponere peticulis:quia juvare

Eurypides ajebat : Oportet aliquid boni di*

cere , Aut benedicentibus non infenfum c[Je.»

nonintendunt , fed nocere: idtotüm prz.

invidiavitlum: quienim audaci & aper-

ftant, quod Medicis e(Lcontrarium , hi enimj

ta dicacitate alium impetit, fufpicionem in-

aufteris medicamentis fatagunt corporis in-

generat innutritz intus invidie : fiquidem

ducere fanitatem : fuftinet infirmus caute-

rio inuri , ferrofecari 4 fcite Tertullianus

quiaudit, ftatim putat ab exulcerato animo

Capi $;

adverfus Gnofticos.

llulans ille, && ge-

provenire, quod obmurmurans alterius ad-

nititur malignitati applicare : hinc.invidia

emens , U mugiens snter manu vaedici , pofc.

modum easdem vaercede cumulabit , &8 avti-

non dentes oftendit ; quibus mordeat , led

holoferica depromit verba , quibus fimul

fiees optimos pradicabit, G favosjam negabit.

placeat , & noceat; verborum lenocinijs

Nondifplicet zgroto laniena, dummo-

890

laudationum blandimentis omnem infe ftu-

do optatam corporis invebat falutem : op-

et malevolentiz notam exringuere , ac in-

pofitum obtingit. in aulis Principum, aures

videntiz fuípicionem avertere.

De Julio

deliniuntur , non ut vitia intus corrigantur,

h

fed vel ut augeantur ; vel invidia alienalau-

Agricola fzribit Tacitus ? Periculum fubjif-

fe spud Principem non ob crimen , fed ob

deacuatur uberior, & exafperetur nocentior,

laudem,ait Tacitus : Causz periculi non.s

Raruseft , qui veritatis amicus finceré eblan-

erimen ullum , aue querela lefi cujusquam,

diatur : rarz blanditiz funt , quz proprio

fed infenfus virtutibia. Princeps ,. 88 gloria

non inhiant commodo ; & raras eft blandus

viri, ac peffmum iuimicorum genus lau-

alicui, qui proprio non ftudeat commodos

dautes

e

?

cüm moviflent zmuli Agricola

hinc ajebat ille: Nemini eblandiaris , tamecfi

17

Princ

L 24

em glorie xítuantem ardote , tu-

Ípes affulgeat maximi emolumenti, Scité

meniém que elatiffima fuperbia JuliumAgri-

Imperator Theodofins ad Arfenium Pra-

colam nimijs extnlére laudibus, quo Prins

ceptorem 5 Arcadio , & Honorio filijs au-

cipis furorem fuccenderent , ac periculum

dientibus dixit : Preflat pià mori , quàm.s

laudibus objicerent fucatum; hi procul du-

impié regnare : a. preftat potiüs pié mori,

quàm

448

Differtaüo XX

b

quim impiä fervire, at regnes: praflat pie

ri, quod glaäio minante ,

:

quàm ääod?;'rtggi

potiüs latere , quàm his fubdolis artibus e-

adulante committitur.

mergere.

Afífentatores , qui ut noceant ;

Arcendi prefertim abaulisPrincipam — 93

eblandiuntur,Difcipulos cacodcernonis fe fa-

funt affentatores genus hominum viris pre-

fertim Principibus invidam , regnantibus

tentur , qui blandis fuggeftionibus adniti-

tur przcipites.agere minüs cautos, hinc D.

fállax, quia ut fcité Bernardus. — 'otenti- .. , ,

Tum. 2. bo- Chryfoftomusait: Blandiri ut quis noceat ,

us omnues invident , prepotentibus 0908 . , o Dom

mil.13 i^ Disboliefl ; corripere veró ut profit Dei: qui

adulantur , ídque caufz , cur /Efopus 50-

5 4v Matths Mrerieblandiri poteft, & obeffe poteft; hinc

loni dixit , vel non accedendum ad Reges,

fatiüs humanum ,

& comem íe omnibus

adt illis placendum,

Sidicas , nonnullas

*

h

prabere, & nulli blandum,

effe Principum aulas adeó ad virtutum nor»

Perinde ac blanditie, ita & affentatio-

mam compofitas , ut in ijsdem vitium non . .

Qe

-nescavendz funt , ut has non. tam à nobis

fit timendum affentationis , idcreditu om-

nino e(t difficile , vix mihi perfuadere quis

arceamus, quàmin alijs'odio profequamur;

quia nifi arceantur, provocantur , excitan-

poterit affentatores aulas noningredi Princi-

Epiff, Y« A tur, & nocent: undeD. Bernardus nos mo-

pum, ur fe infinuent in przepotentum graá«

,.met, ut toto nifu has blandulas arceamus

tiam , quorum etiam aucupentur benevos

affentationes , inquiens : Tele occafiones ,

lentiam : fcio à plerísque aulam Principis

mari zqtiparari flu&tibus concito , quibus

vefpue blandimenta , adulationibus claude-s

aures , teinterroga dete, quia tute meliis

exagitantur aulici , quorum alij furfum fe-

runtur , alij deorfum aguntur ; in hoc au*

nüft , quam alius , attende cor tuum , di-

féure. intentionem ; vonfule veritatem , tua

tem mari fatagunt omnes expifcari, conge-

Non eft fiden.

tibi confcientia refpondeat,

runt laudes fupra omnem fidem , süntque-

dum alienz laudi: blandimenta, adulationes

laudes ille, hamus, quo pradam capiunt.

cüm fint quid extrinfecum , meliores nos

Quis credat , nullos ibi mures innutriri, ubi

ingens eft copia frumenti ?. Quis putet iu

non faciunt , fed poffunt deteriores nos con:

flituere; ideóque fi tota vicinia nos deprz-

tanta tutba bominum , quorum quilibet:

contentiffimis ftudijs gratiam aucupatur

dicet modeítos , pudicos, culturze addictos

virtutum;,tametfi id omnes jurarent, non eft

Principis , nullum effe , quiejus non inhiat

favori , non multos etiam effe , qui retia

ipfis credendum , quamvis nos honorent ,

Íuanobis obíeqnia preftent ; quia non exa-

tendant affentationum , fine quibus vacuum

Honn'l. H

more oritur honor ; nonproba eft denobis

elt aucupium ?

exiftimatio , fed facata adulatio, utloqui-

. Tametfi T

heodofii Junïoris fuerit au*

9N

h y'"l

&b cifllor.. tur Plautus.

Qui te blandis dictis fubagi-

la veluti virtutum Gymnafium , non tamen

fuis caruit affentatoribus ; qui non folüm

tant non amici , fed palpatores , & parafits

font.

Quamvis non malum fit laudari ; me-

Theodofianam aularn , fed & alias catero*

ho-

rum Principum corruperunt ; ímó , & to»

lius tamen femper laudabiliter agere :

