tem ofculo recipit; licét ex ore prodeunte

dit odium executura,

Avernali, Quàm callida, & fagax eftadu-

ï

latio/ Judasé Difcipulo defertor falutare

U

amvis Pharifzet, alijque inimici Re.

non eruübuit, quem falvum efle noluerats

demptoris captioíos ei obtenderent

cüm primüm Magiftro obviavit , falutem di-

i. Q

laqueos,nil tamen profecerunt, do*

xit, Zve Rabbi, led geminse fuerunt ha vo.

nec adulatio Difcipüli ofculum ori figeret

ces pleng veneno, quas vel ipfe a&r excipere

Praceptoris,& vulnus infligeret proditionis,

detrectáffet , nifi priüs deterrimi proditoris

contagio infectus fuiffet; nequefatis eidem

fierétque caput Magiítri Redemptoris pre«

tium Difcipuli proditoris ; Judas menfz par.

fuitin aures imputiffimum inhaláffe ípiri-

*

ticeps, contubernij focius , confiliorum pet-

tum,nifi etiam in osillud , quo divinitas lo-

fzpe gnarus, novit locum; & tempus tradi.

quitut, & refpirat humanitas, mortem ipl

am

tioni opportünum , ac propterea deteftabi-

infpiráffet , quo & Magiítrum proderet, &

le inivit commercium, & Magifter fecum

fe ipfum perderet ; meritó enim falutem

habuit Difcipulum adulatorem , & prodito-

erdidit , dum Salvatorem prodidit.

33«

rem j imé quia adulator proditor fuit :

Adulatio fagax e(t, & vafra, fciverat,

| Mü"b,Zö»

quemcunque ofiulatus fuero. ipfe efl , tenete

ofcula amoris retia effe , hiíce uía eit in ca-

eum , fictis fubdole falutationis officiis,

pturam fponfi: neque enim fponfis alia funt

oículo in vitz Authoris perniciem tempe.

retia opportuniora , tutiüs capturam defi-

E as A o du du as M o t iT

rato fub amoris larva ulcus difrupitodij, &

gnawurusÍponfi Judas, retia expandit in

quem habuerat Magiftrum, mauibus tradi-

ofculo: hinc $alomon; AMelura funt wula Prow. 274

dithoftilibus Matth. ?36. Ecce fudas unus

nera diligentis , quàm fraudulenta o[cula

odtentis.

de duodecim venit , & cum eo turba multa

ld Plutarchus effe diicriminis

allerit inter monita amicorum , & plauius

eum gladijs, & fuslsbus miffi à Principibus

Sacerdotum . && fenioribus populz , nimirum

atlentatorum , quod inter unguenta,& phare

ut expendic Tertullianus lib. de patient, cap.

maca , quia ficut unguenta nonnifi ad oble»

3. Prodierem [uum [ecum babuit, quatenus

Cationem, luxümque fuére comparata ; &

1

ex ipfis, quos edocuerat , miraculis hono*

pharmaca falutem promovent , & incolu-

mitatem tuentur : ita adulatores auribus

ràverat , caterisque pratulerat , prodito-

T

rem tulitnon ignorans; utinde difceremus,

duntaxat lenocinantur; veri autermn amict

quàm noxia fit adulatio, quz etiam beneü-

id unum agunt, ait Juvenalis: U fit men5 5 ,. Q]

Eltb::bf,f.

cijs cumulata fymbolo abutitur amoris,quod

fana in corpore [ano.

Quis veró ntilia dul-

in perfidiz convertit tefferam ; ofculum e-

cibus, plena vacuis, feria ludicris, medullaim

4

nim amoris notam accerfivit , prodromum

cottici, Íolida adumbratis, & veta fucatis

necis Magiilri ad prcditionis exordium ; fi-

nonpraferat? Quisigitur non fugiat adula»

quidem ad proditoris ofculum veluti ad fe-

tionem , quam pernicies lequitur? quis

rale clafficum tota fe vefana cohors effudit

gaudeat oblectatione ,. quce lachrymas eli«

in furias, manüsque facrilegas injecit ii ca-

cit ? quis ea lzetetur affentatione, cujus pe*

diflequa funt zrumnae ? & quis eam repu-

pruram Chrifti Domini , & Judas ofculo

amoris internuntio abufus odio voluit fa-

diet acerbitatem , quà falus animiï, Vigor

mulari , amicitize tamen larvatus obfequiis;

fpiritus inftauratur ?

quaíi eum puduiffet Difcipulum fe prodere

Reríert D.Bafilius,Vefpas oleo immer-

J

LÀ

odij, cüm iníchola amoris edoctus, nonnifi

fas illicoemori, & easdem moxacetodilu. 75 Hexard.

tas reviviícere : ita dixeris de acribus ple. &ezgé $,

proximi didiciffet amorem ; fed adulatio a-

moris lectionem , odij maluit interpretari

rumque ingenijs , qua blanditijs, & adula-

vafritiem; & cüm ofculum amoris lymbo.

tionibus depravantur, qua tamen íi pauló

lum ori impreffit , odij expre(fit venenum;

feverius tra&tentur , , vigent jucundius, &

Non adulatio altera

nimirum fecialis omnium foederum ruptot

proficiunt uberiüs.

amica inter ofcula, amoris inter anheliuis;

prodeffe nitirur, fed fibi duntaxat ftudet

odij defpumans venena , initium pofiturus

commodo effe, non hac hominem laudat ;

proditionis, a€ cruente internecionis, crü-

fed in homine potentiam , vel dignitatem ,

i

delifimam indixit urbanitatem ; nonenim

à qua[perat , fore, ut aliquid accipiat emoe

icu haítz, vel jaCtu lapidis, fed unius ofculi

lumenti: ideó plaufus non homini pendit,

affixione adulantis diícipuli affentatio Ma-

fed muneri impendit , quamdiu munus vi«

giürum transfixit.

get, horo florer; qui fi munere fic functus,

Es

'O quàm noxia eftadulatio! qua per

cultus auffugir, & plaufus evaneícit.

ofcula , & vitz fpiracula mortem inípirat !

Scimus Íítatuam | Nabuchodonoforis

càm enim ofculum fixit mortis fpiraculum

proceritate fuperbam , auró micantem in«

in faciem vitze infpiravit, & cüm Ditcipu-

íflar Numinis à cuncto populo adora:am $

U

fed càm primüm dilapfo & montis. faltigiQ

QBSSIIQF ántea [an;þta:is culter, cüm pri-

k?ld;

2

— —

:

a,cum

Adulatio fugá declinand

blandiurinfidiau 409

^s

Japide ever(a fuit, & in favillam quafi afti-

tus, & infano ardore efferbuit contra Mar«

vz arez redacta; nullus ampliüs fuit, qui

docheum , cunctümque Ifraelem: cümque

exhibito cultueam veneraretur: vento enim

Regiam incurriffet indignationem , detue

ad ludibrium circumlata ab omnibus dere.

meícere didicit ,. vultámque lurido pallore

licta (latim &uit , & contemptui habita ; fue-

operire, nec ullus ampliüs fuit, qui genu

rítque propterea alia cüm cecidit, &alia

eidera fle&eret : ex immutati vultàs colore

eüm fletit, & qui eam agaoverunt (tantem,

conjicientesé Regis gratia delapfum : quia

ignoravére labentem.

uemadamodum

imó coepit potiüs haberi contemptui: Cwm

Ekbo ^

4V£5,ait Seneca,etíam inans funda fonus ter-

rever[us effet de . borto. nemeribus | confito

Vitat , ità €4 nos non ad iddum tantám exae

Rex, G'intráfet convivi locum , veperit

gitamur, [ed ad erepitum. Hac avicularum

eZAman fuper leum corruiffe , in quojace-

€ít indoles, ut proceras, virentésque arbo-

bat Eslber , 6 ait etiam Reginamult oppri-

res congefto agmine celeri involent, motu,

mere, te prefente in. domo meas, (ed quàm

ibique.tamdiu per otium degant illecte

diversé apparent actiones ijs , qui varijs ime

virore foliorum, vel etiam fructibus innue

mutantur affectionibus ! licét Amaaus fup-

|

tritz , quamdiu funde flrepitus eas non

plex rogaturus pro fua falute ad Reginam ac«

deterret; aut arbor ventis laceffitanon ruit,

ceffiffet, & humilis procubuiffet in precesg

Non difparem dixeris hominum conditio.

Affuerus jam finiftré affe&tus audaciam im-

nem; funt enim qui quamdiu fortuna ri-

pudentiffimam Amani interpretatur humi-

det, florent , & alijs arrident ; fin verà

lem demiffionem : secdum verbum de ores iöidcä.'*

T

g

fiat in fublimioribus conftituti dignitati«

Regis exierat , & flatim , operuerunt faciem

bus, ad ipfos veluti ad proceras arbores vie

ejus.

rentibus foliorum comis luxuriantes caetee

Mirum tamen quód ex tot adotatori-

1.

titurmatim advolant , eísque tamdiu h-

bus nec unus fuerit, qui Regis indignatio-

Prev. 25

rent, quamdiu flare videntur; & (i avicu-

nem fopiret ; allegarétque Amanum fuppli;

larum non plaudunt modulatione , - vaina

cem, & exanimem cortuiffe , non ut Re-

tamenfuitollunt adulatione.

Sin vetó for-

ginam opprimeret ;

fed eidem humiliter

tuna nutet , vel ex repentino aliquo tur-

Ídpplicaret , fibíque confuleret? quinimo,

bine à procera illa cadant. celfitate ,' cuncti

cüm primüm qui aderant , noverunt Ama«

qui priüis eisdem adheferant celeri cut fu a-

l

num à Regis gratia, & officij munere ceci«

lió teruntur, & qui flanti ferena frcinte ,

"

difíe, ejus flatim vultam velárunt, nec u.

vultüc

äx

k

ue hilari eblandiebantur , mox: tevga

num ex tot aulz Proceribus, & famulis,

vertentes contemptui habent, quia lzpíus

pro Íe habuit defenforem in cafu ; licét o«

:

|

6.

prodeffe amplius nequit,

mnes fuerint adoratores , cüm regio flores

Plares funt,ut potat Cyrillus Jarcfolve

ret favore, & excelía emineret infignitus

$atyr 1

Catbechf, 4. d

r,jus, qui folem confuevecint rutilis

dignitate ; cüm fortuna perfonam .ctiam

dur.taxat luminibus: refüleentem adorare ,

vifus eft mutáffe , cüm alium populus jam

1jt & lunam , fed argenteo itidem jubare

crederet in caíu , quem ut alium adoravee

nocuraas excutientem umbras , & oculos

rat in culmine : cüm genua ante flexiffent

* prolectantem intuentium ; cum veró pri-

omnes cultum Amano exhibituri ; manus

mürm menílruis decrementis fuis fpoliare-

nunc afferunt , ut posnz inferviant inferen»

tur luna nitoribus , & Sol ad occafum ver-

dz, Gruentem profundius przcipitent $

gens non ampliüs fuos delegaret in tale he-

cámque finiflrra interpretatione Amani de-

misphzrium fplendores, fingulis ambo ex-

precatio eidem deli&to daretur, ait Lyra :

augurati Planetz neglectui erant ; ait Cy-

flatim eperuerunt faciem ejus tanguam con. T? (^bv.

$

rillus. .Quidem felem DEUM fecére, ut

demuati ad mortem,

Quiàm facilé facies

eccidente fole notturno tempore , [ie D£O

mutatut adulantis ! obfequia exhibuerat

Ih

J Hlllm;

permanerent 5 alij Lunam ut de die DEUM

adulatio Amano,cüm in faftigio emigeret

sop baberent s hiigitur folem coloére

dignitatis; fed mox ab illa deturbatus cel-

Hg(ql '.

diurnum,& fprevére nocturnam Lunam; é

fitudine ab omnibus deferitur, & quos ha«

contra alij Lunam . pleno orbe micantem

buit adoratores, mox experitur tortoresg

adorárunt, quam illunem , & diurnam

quài aliter fe . homines gerunt in eum;

nimirum homines illos u«

contempfére :

quem favor Principis ad pinguiorem evexig

trumque adoráffe quidem Planetam , íed

fortunam, G eum qui à gratia cecidit ejus.

. lümine exundantem, & contempfiffe fplen-

dem. Arbona unus ex Eunuchis , qui A.

doribus de(titutum.

Amangum Affuerus

mano confueyerant genua fleclere, ac obfe,

extulerat , quem fummis etiam adornave-

quia przeftare demififfima, Regem infligat ;

rat honoribus : huic velut minori luminari

cui etiant declarat patibulum Mardocheo.

in aularegia omnes cultum pendebant, imó

paratum opportunum effe Amani temera-

ria audacim puniende ?. Dexit. 4rbona unus

& irreligiosé genu flexo religio(um prote-

Efib, f*

flabantur obíequium : Cuncti fervi. Regia,

de Eunuchbis , qui flabant sn miniflerio re-

qui ia foribus palatij wer[abantur, fle&tebant

gi*. Enlignum , quod paraverat Mar«-

gensua, & adorabant Aman.

docbao , qui locutus eft. pro rege , ffat inas

17,

Quamdiu fortuna arrifit intumuit ela.

domo 4man babens. altitudinew

gzziïu 414

FTT

gint,g

Verani fif Afeiibus Tum, I(,

r

—À

41o

Differtatio XIX, -

!

gint4 cubitos, — Obfetvat Lyra, Arbonam

poffe affentationibus

placere , ac principis

unum ex ijs fuiffe , qui feftinato pede, vul.

aucuparifavorem ;; in

id.unicé videantur it«

tüque hilari cucurrerant. ad Amanum juffa

cumbere ftudij ,

utnonnifigratay quibus

Xegio, ut ad convivium veniret Regina ;

poffint principi e

quia affentator fuerat Amano gratulatus fe-

blandiri deferant jucundi 5

& referant gaudio geflientes , quó fuaviüs

licitatem ; nunc detraétá latvá, quod fove-

rat odium prodit; & non auditum mortis

aures demulceant audientis ; & quae novee

rint grata nonfore , denuntiare detrectant,

reum oftendit Regi, cujus etiam irz flam-

quamvis Principi utilia ; quia fibi minimé&

mas addit, quibus acriüs feviret in. Ama-

commoda: & licét non deeffent viri cordati,

num., Duo funt genera perfecutorum ( ait

qui veracandidéaperirent; hifce tamen nom

f'tter Pfalm.

Auguítinus: féilreer vituperantium, & adu.

patet ad Principem acceffus ; quo fit, ut

, 59.

lantium : fed plus , perfequitur lingua ada-

ob auguftam Principum dignitatem, & ma«

latoráa , quam manus per[equentis,

gis ob infitam fummis poteftatibus fuper,

19.

Sed fi Arbona regio obfequuturus juf-

biam,; pauci (int , qui ad regías admittan-

g

fui difruptá quavis morá folicirato curfu ac-

turaures; G quia plures inveniuntur in au«

ceffitadAmanum jucunda nunciaturus,fedem

la proceres ,.

quibus ea fors vel fato , vell

fcilicer in Reginze convivio ei paratam, cur

dolo obti

git; qui principis grarium impene

aliquod poítea falubre non ei fuggeffit. fal«

fiüs

tem confilium, quo necem jam fibi. immi-

venerantur, quàm perfonam ; fingula

magis ad proprium dirigunt commodum ,

nentem declinaret? quia eaeít Adulantium

quàm ad imperantis referant utilitatem

e

e

indoles,jucunda femper nunciare , & nun--

quódque deterius lucris. inhiantes , dum-

quam falutaria fuppeditates obeffe ftudent,

modo fibi profint , alijs non curant obe-

& prodeffe nunquam fíatagunt; grata ni-

efle: hinc nulla peftis. adulatione pravíor;

;

tuntur adulatione placere , & ingrata de-

nulla venena adulatore nocentiora $ adurit

trectant veritate corrigere ; vulnera liben«

enim zítu fuo adulatio herbam, flores, fru.

tiüs tegunt, ut putrefcant ; quàm oftendant,

&us, imóé & ipfasetiam virtutum radices,

ut carentur : eflque hzc veritas adeo ob

quiautait D. Hieronymus : Nibil eff

L.quad In pfd!. SO: '

via, ut per fe ipfam oculis dietim ingera.

tam facilà corrumpae mentes. bominum ,

tur; fi quid deprehendatur di(crimini ob-

ficut adulatio : plus: enim nocet lingua adu.

noxium , quia id aures non demulcet prin-

latoris, quàm gladius perfecutoris : hic pa-

cipis; vel nunquam , vel non nifi tardé ad

lam gladium nudat , quem raiundere : pof-

ipfum defertur; finveró gratum noverint

fimus; ille ut clanculé fauciet, ferrum obte-

pofle eidem obtingere , ac auribus eblandi,

git, quó fzvitis cruentet ; Scorpium diceres

ri, ocyffümis volatibus denuntiaturi cur-

affentatorem , blanditur vultu, & caudá vul«

rünt : idque in adulatoribus Xerxis contigit

nerat ; laudat praefentem, quem damnat àb.

Lib.6.de Be- inquit. Seneca,

Cum bellum Gracie indi-

fentem ; cominus favos mellis, eminus ca-

mefie e.2t,

ceret. Xerxes , antmum — tumentem ,. obli-

lices fellis propinat , e& nocentiores, quó

tmque, quàm caducis confideret , nemo

.

.

occultiores omnem . abigunt fufpicionem,,

aon impulst

Alius atebat , mon laturos

Id affentatoribus proprium honefta zque, &

zunti0s5 bells ,. & 44 primam: advehtás fa-

inhonefla, proba & improba indifcrimina-

d ii

emam terga verfuros ; alius nibil effe dubij,

tim landare, & fallacibus blanditijs, fimu-

quin illa mole nou vinci folàm Gracia $ fed

latis ofculis, mentitis amplexibus odia ve»

obrai pof[fet.

late4. venena

. Pravenerat aäulantium certamen cone

propinanda gemmeo occulta-

20,

re ciatho,

flidum pugnantium ; palmarum uberrimam

jam fegetem mefluerat adulatio, antequam

S. III. :

falces, & gladios bellica virtus evibraret;

epinicium occinuit ante partam victoriam ;

Ea eff affentationir indoler , t

nullus fuit ex proceribus, qui vires recen-

non nifi jucundis , gratisque verbis , ac

- feret hoftium , qui difcrimina referret im-

rebus aures principis demulceat ; &5 illa ve-

41

minentia, cum femper anceps fit Martis

ticeat , qua eidem minus grata eff noverity

alea; quia hec autes non démulfiffent Xer-

etiam in perniciem justitie , án principis

Xis, nec grata fuiffent , cum occupandz ar-

detrimentum,

mis Graciz inhiaret.

O quàm raró aulas

principum veritas ingreditur ! quàm raró

Ullum ex fexcehtis in Gymnafio edo.

22«

intimos penetrat receffus , & 'ad aures fe

&is affentationis invenies , qui non

Principum infiauat! lenocinantium, eblan-

.. fatagat aures jucundis, gratisque re,

dientium, aclaudantium lenimentis oppleta

bus mulcere principis; & non reticeat; quze

femper funt imperantium palatia; quz ta-

noverit difplicitura.

Idque ut perfpicuum

mnen veracium jugiterJaborant inopiá: &

atj conteramus Jonz ad Ninivem appul.

quo quis eft dignitate przeftantior, eó ho-

fum cum Abrahami ingreflu in ZEgyptum ;

mine deprehenditur indigentior , qui vera

fame adactus & patrio folo egreditur Abra-

finceré aperiat, & utilia dulcibus, feria ludi-

307&. à

am peregrinaturus in /Egyptum ; fecum

€ris, fucatis folida praferat,

conjugem ducit Saram fzeminam le&liffimam ,

ldque caufe ; cur cum noverint fe

que morum comitate, oris venuftate, vultus

;le-

. Adulatio fügä declïnaiidä,dum blanditur,infidiatur. — 4it

non obtigiffet; fi non plan&tus, fed cantus

:e'-legan-tiä, ac totíus corporis pulchritudine

caeteras fui zvi antecelleret mulieres ; hanc

fuiffet, non defuiffent affentatores, qui

cum /Egyptiorum principes curiofiüs adfpe»

placituri Domino lzta. nunciáffent : fed fi

xiffent, perniciffimé advolárunt nunciaturi

Ninive lacrymis obruta, merore oppreffa,

Pharaoni Sara fceminarum pulcherrimz in

dolore compreffa vifa fuit periclitari; cur

urbis difcrimen Regi aulz principes , ac prü«

fuas ditiones adventum: Genef.12,. v.14. Vi-

derunt Agypti mulierem quód effet pulchra

ceres non ftatim, & rem totam fecerunt ex«

nim,t uunciauerunt principes Flmmqni;

ploratam , antequam fieret urbs deplo«

rata? Si Principes Pharaonis Sarz venu-

&5 laudaverunt. eam apud illum ; quia for-

moía erat Sara, rati principes foeminam fpe-

ftatem illico denuntiárunt ; cur non etiam

ciofam Pharaoni placituram ; illicó cucut-

Principes Ninivitee urbis ludum Regi de-

tulére 2 Àn non conducibilius erat ad ut«

rerunt non viri ex plebe, fed proceres ex

aula, & principes, aliquid gratum , quod-

bis falutem de luctu totius civitatis Regem

commonere ; quàm de fucata unius exterae

que placeret Pharaoni jucundo vultu, oré-

eft venufta mulier

mulieris pulchritudine ?

Imó coníultiüs

que hilari nunciaturi ;

honeflatisScylla , pudicitide Charybdis, Sy-

fuiffet, mulieris venuftatem filentio obte-

renum fcopuius naufragio infamis, Cir-

gere , ne concupifcentiz irritáret infaniams

czeum ftabulum , dulce venenum , melleum

libidinisque accenderec zftus: & nihilomie

fcl, grata peftis: fuerunt autem | viri pro«

nus principes Pharaonis gloriantur, fe de-

nuntiationis authoresfateri; cum ex INini«

*E

cetes,ac principes,qui Pharaoni denunciárunt

vitis nullus adfuerit, qui lugentis urbis

|

Sarz in /Egypuum adventum aulz afífentato.

res; ideóqueaures grato demulcent nuncios

nuncium vellet Regi deferre,

Quid igitur

cauíz ? quia affentatores non nifi lta; eá-

l

fimülque nocent , cum fcirent ; Pharaonem

I:

ilicito Sarzamore irretitum iri: quosenim

que Principi grata nunciare ítudent; ta-

non vicit muliebris venuftas heroes, vitós-

metfi principi plus pofítea adferant nocu-

, f

que principes bellica lic&t virtute invictos ?

menti, quàm ab initio attulerint oblecta-

quantos non edomuit ferocientes leones foe-

menti.

24.

a4minea infirmitas :

loquuntur Po&tarum

Dum igitur in /Egypto extere mue

commenta Herculeas flammas tartareis igno-

lietis venuftas exaggerabatur peregrina, o-

miniofiores, quas apud Omphalem, & ]Jo-

risque pulchritudo commendabatur ad fin-

lem paífus Hercules , cecidic viétus in finu

gularem ratitatem ; non nifi grata arbitra-

imbellis foeminz; qui victor fleterat contra

bantur proceres /Egyptij fe nunciaturos Pliae

Lernzz Hydrze repullulantia capita; acfero-

raoni : & quia Ninive agebatur. de luctue

«ientis leonis fzevientesaffultus.

Veriüs atl«

morore, lacrymis, ac. dolore civium ; &f

tem, id nos edocet facer codex: Samíoncum

non id gratum obtigiffet Regis auribus,

inconcuffa pe&oris firmitate rugientem fuf-

nullus fuit ex aulze proceribus, qui Regem:

vellet de lugentis urbis mocroribus commo-

focáffet leonem, captus Dalil venuftate fi-.

vit íe fgeminz irretiri blanditijs, qui vincula

nere ; quia Principibus ftudent proceres adu-

lari, defuefcunt ijsdem referrce utilia, fifu-

hoftium gloriosé difruperat: meífes cum in«

fpicentur non fore grata; & ecorum potiüs

cendiffet alienass unius ipfe mulieris accen-

fus igne meffem totam cinefecit propriz vire

aures ad faftidium pulíare, quàm demulce-

re ad folatium: noxia lubentiüs nuntiant, f

tutis, Davidi nil timoris incufferat, nilque

detrimenti attulerat moles illa carnea gigan-

jucunda obtingant : pulchré 5. Chryfofto-

tis Philifthzi; cujus tamen virtutém antea

mus deproceribus Pharaonis: Ecce quomo-

do lenenis egére offcium in Regis gratiam,

invictam , vel unica, mulier eminus adípecta

enervavit: cum igitur non lateret proceres

Rati /Egyptiorum magnates 1e Regis gra-

affentatotes Sarz venuítatem Pharaoni pla-

tiam pofle promereri, viliffimo lenonisoffi-

cio funginon erubuerunt3 uteanüntiarent,

«ituram , feftinárunt aliquid grati eidem

nunciaturi,

qu& Regi placituta fcirent. Secus Ninivitae

22

Sed Luftremus Jonz ad

Ninive adven-

quia mceítis , acluétuofis ánimum vereban-

tur regis exafperare, ejüsque propterea ti2

tum; ingreffus Jonacivitatem minis tetri-

bilibus , vocibüsque minacibus Ninivitas

mueruntindignationem , non fuerunt aufi

utilia referre; quia affentatio mulcere vult

percelluit; quos vidiffes, contrita pectora

aures, vultum delinire; & tantüm terga,hu.

pugnisfaxisque tondere ; fufpiria emittere,

PT

ejulatus edere, lacrimas fundere, totámque

merósque clanculó convicijs, ac detractios

nibus diverberare: hinc conjice, affentatio-

urbem lamentis opplere,ac luctibus; cámque

urbs tota cinere infperfain lu&au jaceret , &

nem in ignavum duntaxat pe&tus, inque ti«

Íqualore, falubri madida planctu, civium

midam, ingloriámque mentem cadere: mens

fi mafcula fit, & generofa fallefe nefcit , Gc

juctus, & lamenta ad. notitiam pervenerunt

mentirí erubefcit; adulatoris eft nefcire a.

Kegis ; .fori'an quia & palatij fineítra in fub-

lienz virtuti "incambere , nifi ^ proprio ftu-

Jgon&. 3.

jectas plareas cives lugentes ; totóque mce-

rore confeé£tos (fuiffet intuitus :

Pervenit

deat cofummodo ; in id enixim — incumbit

verbum ad Regem Ninive : nullius &t men-

ftudij in aula prefertim ,- ut principis aucus

tio nuncij, quicivitatis planctum ad Regem

petur gratiam, fuámque fibi favorem pro*

mereatur 5 nilq.uc magis veretur ,

quàm

derulerit, quia civitatis moeror gtatus Regit

"

vel

Verani de dfä&iäm Jotti. lÀ.

4

: Differtatio XIX,

vel unum proferre verbum ; quod minus

videm nuntiárunt latitantem , ait. Jofeph : -

gratum auribus obtingat Principis.

Quia nullum periculum ex filentio imminee Lib.s antiq,

2j-

Indixerat Rex Saul à füummo mane ad

ret , per adulatsonem, & avaritiam virum ^ 34d

us tl a iE

folis occafum totum diurnum jejunium tam.

pium , & prater jus ad. mortem quafitum

—

diu duraturum , quamdiu Sol fuper emis-

Regi fe tradituros erant polliciti : xametfi

pherium illucefceret ; & licét Jonatas ejus

ex militis filentio detrimentum emergeret

filius palam fuiffet praeceptum patris trans-

populo, &impunita maneret culpa in per-

greffus; non tamen jejunij violatioab ullo

niciem Reipublice , & ex Zipheorum ta-

ex proceribus ; famulisque delata fuit Re-

citurnitate nullum immineret periculum ,

l; quem propterea ita latuit , ut fortibus

nec populo damnum: nihilominüs adulatio

4.Re$.6414.. opus fuerit eam indagare : Caprus eff Tona-

linguam folvit Zipheorum , & os occlufit

M WEN, C M N r MP M r - RP aR

124 Non tamen vero videtur fimile fracti

militis filentio; ne fcilicet in militealiquid

ld

*

P

àJonata jejunij confcium nullum fuiffe

referret, quod animum Regis exafperaret;

fiquidem miles afpexit , quamvis feró me-

& inZiphais, ut gratum aliquid nuntia-

moriam pateríi edicti refricuerit ; & tamen

ret, ora aperuit: tacuit adulatio in milite

dR* - as ^. ais

cüm probabile t pluribus: violatum à Jo-

etiam cum totius populi detrimento, ne

natà patris przceptum, innotuiffe ; nullus

quidquam minus gratum Regi referret ;

tamen fuit, qui Regem moneret. INon ita

fuit tamen locuta in Zipheis tametfi cüm

contigit Davidi, quem cüm Ziphzi latitan-

damno latentis Davidis, utaures demulceret

LÀ

.

tem notáflent ; Regem flatim monuére

Regis;ejtisque fibi-gratiam conciliaret : pro-

i. an

1

n Reg.c,z 3. Morabatur David in deferto in locis firmis-

prium eít affentationis in aula Principis ea

adulatettfi

ä

fimis , man[itque ia amonte folitudinis Zuph

duntaxat denuntiare , qua& poíle eidem gra-

Qu

zn monte 0paco. . lametfi folitudo deferti,

ta effe nofcuntur; & ea ftudiofiüs reticere,

disruptum montium iter, opacitas nemo-

quz eidem poflent difplicere,

Non curat

rum, denfitas foliorum viderentur exulem

adulatio alienum damnum, dummodo pro-

tegere, ac tueri Davidem ; quia tamenZi»

prio poffit commodo inhiare.

Sauli igi-

phais innotuit latebra,ftatim ad RegemSau-

tur ocyffimis volatibus denuntiat Ziphaus

lem feftinato greffu acceffére, Davidem pro-

Davidis latibula, ratus aliquid grati allatue

dituri 1, Reg. cap. 23.. "fcenderunt Zipber

rüs, quo Regis gratiam aucuparetur : &

ad Saul in Gabaa dicentes nonne David lae

miles violatum à filio alto filentio reticet

titat apud. nos 1n locis tuttf/mis f/ylva?

praeceptum , ne quidquam deferret , quod

),

$

Sed fi Ziphzi Davidem latitantem in

Regis poffet animum exafperare, & fibi

'remotiffimis. Sylvarum fpeleis Regi indicá-

nOcere.

gunt: cur non etiam miles, cui innotuerat

28,

Adulationis tamen. delictum plerum-

à Jonata violatum Regis przceptum Sau-

que fuam ab ipfis principibus originem tra-

D — " ÉD — ÉR

lem non monuit? prodiderunt Ziphai Da-

hit: nonenim deeffent ; qui vera dicerent,

videm clanculó latitantem ; . & miles Jona-

fi libentiüs audire vera , quàm grata. Prin-

£am non indicavit aperté peccantem : hic os

cipes vellent: plures effent amici, qui tan-

filentio obfignavit, ne pracepti transgreffio

tüm habentur adulatores , ut enim aiebat

V, n ï

LÀ

aures pulfáret regias : Ziphai veró non fo-

Cajus Ubius Tribunianus

$9

ANemo amicus

idem , 6f adulator : Eftverz amicitiz teffee

lüm os apernerunt , íed & pedes folicita-

runt, ut quàm citifme Regem adirent ,

ra finceré loqui, & qua vera funt ; amico

Quid hu-

Davidem prodituri latitantem.

non reticere: affentatoris veró gratis dune

jus difcriminis caufz fuit ? quia nimirum

taxat, G latis aures demulcere, & ideo

zequé miles, ac Ziphai affentationi fludue-

eft tantüm amicus in obfequio, & hoftis in

rant, quà aures Regis demulcerent latis

animo; comptus in verbo, turpis in faéloj

Nuntijs, quibus gratum obtingeret ab ijs-

letus ad profpera , mutus ad advería ; fa-

-Jr«ï l

51

dem delatum, & hac arte Regiam fibi con-

Jüjue W,

cilis ad blanda, fragilisad honefta ; femper

E

ciliárent benevolentiam , imó & gratiam

blandiens, femper mendax, & ideo adula-

Nen, u

ä

LI]

aucuparentur ; non veró aflueverant ingra.

tores funt deceptores, nec quid aliud dixeris

tis nznijs Saulis pulfareaure

effe adulantis laudem, quàm decipientis frau-

&

$5 ejüysque ani-

mum exafperare;

dem: eftfiquidem adulatio hamus efcà. ob.

27.

Eít enim adulantium mos; lenocinijs

ductus dulci; quo minus cauti facilé capiun,

tur,

verborum fubtili compofitis artificio infi.

Idque caufz, cut Sereniffimus Elector

nuare fe in prepotentium gratiam, eorüm.

Maximilianus Primus Bavarig Dux . Filio

LJ

que aucupari benevolentiam

.

congerünt«

fuo Electorali Principi Ferdinando Mariz

que propterea, quz noverint ei grata effe,

odium affentationis , ac affentatorum al«

ut aureo hoc hamo eorum expifcentur favo-

tiüs voluerit ingerere in monitis, quz

rem : hinc quia Ziphazi noverant, fe ali-

ipfemet ad probam filij fui adhuc trimuli

quid gratum laturos Regi, fi locum ei indi.

inflitutionem fcripfit, juflítque filio cüm

carent , ubi David lateret, ftatim cucurre-

primüm adolefcere inciperet explicari ? ait

runt Regis gratiam aucupaturi : miles ve«

Principum fui zvi Sapientiffimus, ac re.

ró , ne aliquid referret , quod Sauli difpli.

divivus, ut audiebat, Germaniz Salomon

numero 28.

ceret, noa fine magno populi diícrimine

Cavere te velim ab affen-

filentium proprio ori indixit.- Ziphai Da«

tatorum » 4€ minutiorum «4ule [ervuuldo

d. . EaA . D mu.o iL . mb o W. mum w o EE . AE — RO. u

' YHWL

!

Adulato fugi declinanda; cum Blandiror; infiam, 4ij

Talibus . enim 4d

oblocutor , ac Ariola maledicus illuftri

bj

yum kon/ältdtioniþ:a.

i,

nuium Prinipis queflíüs causá , five d

fuerat à Madianitis prerogativá donatus ;

l 40]

bouefla ge[ferit , frve indecora depredicareso

utcum ipíis degeret ; hoc eft affentatoris ,

mos eft ,6& confilium, — Sordid? , ac fimulat?

ac maledici/ oblocutoris privilegium , cze-

quidvi infuffurrant »faciló mentiuntur .A*

teris preeminere ; G promptiiis dignitatis

lusniantur, invident , oferunt, affentam

attingere culmen , cüm plerümque dignus

fur. — Quid fi ex ejumodi a[fentationibiu nil

armis oppugnetur , ac improbé expugnetut,

Madianitze Principum induentes indolem ,

]ucri reporteut , ut rem aliuudé faciant , &

Vantm nomen , quafi in Principis areana»

hebtzum merentem excluferuntà dignitate ,

admi[ff, aucupenttur s res , ditia , fada , cous

quà Ariolum , & aflentatorem obloquen-

E filia s fenfa Principis vulgant , produnt , wen-

tem volnerunt donatum,

Fero fimile eft ,

dunt , traducunt , nundinantur.

ait Abulenfis , quod fecerint eum babitare

29.

Nifi üibi Principes caveant, promptibs

in terra fua dantes ei Aliquam . excellea-

/

ab affentatoribus decipiuntur ; & offitia ,

:iam , Íed quia affentatorem fibi adfciícere

voluerunt poenas dedére , quas promerues

quz digni confequi nequeunt ; enancifcun-

tur adulatores.

Solet enim adulator fuz

runt, ftultorumenim eftadulatione decipi

oblocutionis , & corruptelz premium ac-

& duplici quidem plectuntur poená, judicij

cipere, & admitti ad familiaritatis , & a.

cxcitate, feu dementia ; & morum corru»

micitiz intimiores receffus ; pulchré Plutat-

prela,

"Quod veró ad dementiam,feu animi at-

3!.

'

1jb Quem-. chus ait: UtCoff potiffmum 1n tenerá lignà ,

edmodum — && dulcibus nafcuntur ,. fie ingenia. generofa ,

tinet czecitatem, fcité dixit Antiflenes; minus

!

edaiatertm

E

Qv.

- & proba , & lenia adulaiorem admittunt ,

perniciolum effe efcam fieri corvorum,quàm

alíntque adharentem.

Procere arbores

adulatorum pulfari lenocinantibus verbis 5

Principes cateris praecellentes indicant , &&

quia affentatores viventibus,cum corvi non«

ficut arhotes corrodentibus Coffis ; ita G

nifi mortuisoculos eruant, Inidenimadu-

Principes fibi adhzrentibus affentatoribus ;

latoresvel maximé incumbunt ftudij , ut ha-

alimentum fuppeditant , & plerumque ob

beant in promptu exquifita preconia ad

*

viles facetias przemia adulatores obtinuéte ,

exornandas corporis, animique dotes

*

íi

quem virum obfervent infigni dignitate

qua confequi non valuerunt , quos conge.

Íla merita commendátunt.

prefulgentem , & hunc laudis cupidum ,

omnia tunc eblandientis diólionis carbaía

30.

Moyfss deletis /Egyptijstetram ad tra-

Gum jordanis duabus , & femis tribubus

explicant , & aurá afflante impudentiz glo-

jufta difiribarione largitus eft ;' ut. populi

riosé , quantum poflunt , nituntur extol*

:

felicitas uberior floreret ; & cumulauor cre-

lere: & cüm avidiffime crepantes audit buca

fceret, — Balaamusimprobus ille maledicus ;

casaflentationum venenum haurit, quo ho-

neflas interim córrumpitur virtutis ? cum

iniquiisque adulator in Madianitarum terra

refertur interemptus , cüm tamen alibi fue-

nimium quisque fibi placeat , facilé eft adu-

rit exortus.

Percufft Moyfes: Seboun cum.

latoribus fucos addere , fumos vendere ,

3o[ufc' £, 13.

Prinripibus Madian , Hephaum , & Recem ,

ut aliquod inde fibi commodum co£mant,

& Sur, €& Hur , &f Rebe Duces Sebon babi-

Neqne quid aliud Xerxem Perfarum Regem

£atores terre , & Balaam filium Beor 4irio-

dementavit, acin exitium impulit , cüm

lum occiderunt filij Ifradl gladio cum cateri

bellum Gracis indiceret , nifi ftulta fuorum

interfeclis,

Dignum fané maledica venc.

Procerümaffentatio: omnes vi&m'ias dede-

nofa, ac ferpentina lignua fupplicium ? quàra

runt j palmas demeífuerunt , priusquam

falces agitarent , triumphos jam erigebant ,

felix populus , qui & maledicum excludit

occíum , & regnum honeílé poffidet.

epinicia priüs canebant: Íed quàm vana de-

szæäo $«2

Jofué cap,

Quzrit Abulenfis.

Quomeodo!potuerit

derint adulatores gaudia,effnfus fanguis ,

inter Madianitas Balaamus occidi , quem

quo extin&tus totus propemodum exercitus

)3-

INwum,. 22.

conítat habitáffe fuper flumen terrz filiorum

Perfarum jacuit in Gracia , fatis explora-

.

Ammon , eó quia à Balaac fuerit ad male-

tum pofteris reliquit

.

fcut. fonitia Dina-

dicendum vocatus , donísque amplioribus

rum ardentium [ub olla, ait Sapiens : Sie

alle&tus , ait Abulenfis : »ox erat Balaam.s

rifus flulti: quia perinde affentatio veris ine

