trus Chry(ologus : Quis tibi malorum fina?

qua alijs mala in odij cudit. officina, ia

ubi alterius bonum pena est , ubi. erucia-

fe retorquet $ gebenndmque accerfit , quà eà

£us efh aliena felicitas 9. malum. multiplex ;

ACTELLS torquetur, quó alius , eué. dn-

Pþlm.m [

quot funt. profperitates bomiuum , tot. fuut

videt uberiori donatur feitci-

96

tormenta invidorsm.

tdtc.;o

29.

Quid miferius, quàm aliena falute a

39;

grotare ? quidinfelicius, quàm alieno fola»

$t fibi invidia culpa , & fuppläcïum;

uo torqueri? quid indignius , quàm alieno

]3 Pf*?)- T.

, Qquia cum quis alteri invidet, in proxie

fplendorc, acluce czecutire? . quid inlanius,

mum peccat,. & promeritas dat.fi«

quàm aliena felicitate infelicem effe ? Adeo

mul peenas fe ipfum excruciando ; livoris

torquentur invidiz alumni, cüm alios vident

fupplicium in fe ipfum priüs fzevire incipit,

ad fublimiora evehi , ut fe ipíos deprimant

ut alios difcerpat;

-Intuebantur Pharifzis

inimum zrumnarum , patiantürque liben-

laureaterum coripheum Stephanum fplene

tiüs proprij honoris jacturam, quàmalienz

doribus circumfufum , ejüsque audiebant

ä MGT.'.

incrementum felicitatis,(cité D. Gregorius ;

verba divinam redolentia Sapientiam : 44u-

A&af. 7.

Invidus nibil letum de proprüs libat , quia

dieutes autem bac difecabantur cordibus fuiss

P

tabe[centem mentem [ua pena [auciat,quam

ut fevirent in Stephanum íe ipfos priüs

LJ

.*

*

felicitastorquet aliena z. & quanió. eperís $u

torquent , G propria vifcera corrodunt

alium fabrica ducitur, tantó fundamentum

quia hec e(t natura. invidiz in íe ipfam

smentis livore profundids fuffoduur ,. ut quà

ízvire , & invidum acriüs torquere , &

alá ad meliera properant , eó spfo. deterius

in hoc tantàm juftitiz legibus ftudet, quia

fuAcnt,

Crudele efTtinvidia vitium,cum nec

propriz noxe poenas à fe exigit , & tela,

3

fibi ipfi patcat , & (upplicium ; quo fe in-

quz in alios jacit; in fe prius vibrat, ut

tüs torquet, exteriüs prodat ; hincin in.

pulchré notavit Valerianus inquiens de i«

Pun, 10

*

*

m

vido vultus minax , afpectus torvus , in fa-

vidis

Bene iilos tela. puniunt , ut vi-

Serrm. de

£n'eid,

cie pallor, in Jabijs tremor , flridor in den-

deatur mibi invidia aliquid diftreiionis ba.

tibus, ex ore erumpunt verba rabida,effrze

bere , dum authori fuo cor repercutit , &&

natà convicia; manus expedita funt ad cz-

t4l? confcium | pe&tus. erefcente jugiter — li

dis violentiam 5 tametfi gladio fitinvidia va-

vore eonfumit.

Paremia eff , quà invi-

€ua, odiotamen futurze necis armatur.

dia in aulis nafci dicitur, enutriri ac adole«

Non tamen credas, ab animo prodire

Ícere ; fed nunquam mori; fed veriüs di.

29

invidiam magno; quin potiüs imbecillem

xerim , hanc furiarum. Megaxram ab Erebo

gb-! S':

prodit, & inertiam fequitur , & Livius cau-

originem trahere, cüm ipfius emuletur

fam etiam affignat, quia nulla ingenia tam

Í2viiam aiente Salomone

LJ

e

Dura [icut

Cant. $,

,

prona fant ad invidiam , quáàm eorum, qui

infernus. amulatio , non folüm inflexilem

!'jklm,

genta , G fortunam (uam animis non aquant:

Libitinz duritiem &emulatur invidia, quze

quia hi virtutem , & bonum alienum. ode-

perinde ac mors nemini parcit ,. fieque

.

runc hoc ad fplendorem fuum pertinere ar-

fibi ipfi , quam diré torquet

?

verum

bitrantes, fi aliorum laudibus nebulas cffu-

etam inferni fopplicia imitatur

?

.

adeó

*

derint; & in parte felicitatis fug ponentes

diré fe diícruciat

*

parum ei fuit mor»

Quemad-

.tis emulari inexorabile fatum niíi acrioe

fi quid alijs adverfi contigerit.

modum Medici, avaritiz ftudentes id unum

ra gehennze in.fe fupplicia excitaret. Ta-

habent in votis, ut quamplurimi per ur-

metíi ut cecinit. Venufinus Po&ta :

Pal.

Li&b l a 64.4'. :

bem morbi graffentur, de quibus propte-

lida mers «quo pulfet. pede J pauperum.s

rea fert paroemia,rem malam eíle Medicum,

tabernas , Regümque turres. - .. Motiatüt-

cui nunquam bene eft, nificum alteri ett ma-

que eodem modo Suter, ac Rex,& fru.

Lib.detran-

léaait Seneca : Afit livorem snfelix inertta,

ftra ceelum ullulatibus impleant , qui ejus

gnilsap.2-

& omnes defirui cupiunt , quia fe non potue-

faleem declinare fatagant ; — ita tamen

mors hominem perfequitur , ut licét cor-

yunt provebere : & ex, bac deinde averfa-

zione alienorum procef[uum , & fuorum deffe-

pus corrümpat ; & abíumat, non tamen

ratione obirafceus fortune animus, &5 de fa-

animam extinguit, quia amputato core

eulo querens , & in angulo fe retrabens , &&

pore ex Libitine unguibus fugit anima:

para mecubans fua,

Odio, & invidiàJofe-

infernus veró non. folüm

corpus , . fed

& ipíam animam pradatur , ac difcru-

phum ftatres infequebantur, quia fibi con-

jiciebant pracelleniem , (ed cum de livore

ciat, && ignis tartareus in fpiritus fae

vit.

1

innocentem carpunt propriam prodünt in-

grtiam, ac imbecillitatem, & fe ipfos livore

Quis non dixerit , invidiam effe unath

31*

difcerpunt; moríüque viperino propria

ex furijs in Erebo natis? cum ejus flam*

corrodunt viícera,

mantes tzde non íÍolüm corpora tor-

» ejus

qqu-earnt( , Íed & animam excrucient

otes

Invidia de alieno bono tabefcit, fe ipfam torquet.

619

-ü*ofes denïgrent*'*', 'Qinfent'ionem' -äam*nen't, &

que ef , qui occiditur. imvidià » quia vif

in ipíos Spiritus (zevientes eosdem, rodant,

spfe inferior exifleret

zlg benore alterius nom

incendant, torqueántque ? fed dum invidia

dolerer.

gehennam fuppliciorum inalios fe prodit,

Imó zon folüm propriz ?derbgat in»

33»

inferni fupplicia etiam in fe retorquet , &

vidus authoritati ; fed fui ipfius tortor plus

poenmas dat, quas invidig livor exigit, id-

fibi nocet, quàm cui invidet : dum alte.

Pfiey,; quecaule, curRegius P(altesdixeric: Do«

rius felicitatem ,. & — fortunze incremene

"U.6»

lores iuferni circumdederunt me 3. quód f

tum, nollet videre, fe ipfum torquer; &

quaras quinam fint hujusmodi dolores adeo

quo telo ferire alium cupit, fe ipfum inte»

atroces, ur gehennz amulentur fupplicia

rimit ; hinc homo non tantüm eít homini

)

reípondet D, Auguíilinus in enarratione in

lupus , fed & Dormon, cum gehennecrus

In :Pfal. 17

* Pfalm.-wQ In bisqui circumdederunt. me ,

Ciatus excitet, nec propterea ullus eft Dia.

wt perderent mme,erant dolores amvidis, ln»

bolorum ita metuendus ficut homo infidia.

vidi (iquidem tartareis cruciatibus oppreffi

tor,G invidus, .Daniele inlacum. dejecto

Davidem períequebantur, ideóque «dolo-

leonum, Rex proprio fuo annulo oftium ob,

res invidorum, dolores ijsdem fuére infer-

fignavit cavez , ne ullus effet Danieli opem

ni, quiaut Íciténotat Alanus ; — Invidia eft

prattiturus.Daniel.c.6.Kex annglo fuo;&Op.

CAP d .U. ET.

i

umanz mentis infernus,& id fortaffis caue

eimatum [uorum-os [pelunce fignavtt, nex

A&". fn

iz, corDeus nullaalia graviori poena — in-

quid fieret contra Danielem.

Qui càm tue

hu

vidos. plerumque punjat, quia inrernus in-

tus effet famelicos inter leones; [ecuritae

vidi cruciatus officio fuagitur fzvioris tore

tem nonanvenit apud bomines, à quibus

teris ; adeó acre eft invidorum fuppli-

fuiffet per invidiam lapidibus obrutus, vel.

€ium, quo intus excruciantur, ut gravio-

telis confixus,vel gladijs confoffus ; & quem

rem poenar ab ijsdem iubinde non videatut

'dentes, ac ungues leonum lervárunt indems

32

Deus exigete,

nem;rabies invidiz canino dente dilaceráffet,

Invidebant ZEgyptij Hebrzis, eó qua

Qued fi reliqua vitia plurimumíecum dam«

per multiplicatas proles uberiora femper in.

mi adferunt, & mbitío juxta Bafilium in

Pjalm. YO4. crernenta fubirent , quapropter ait David:

.v. 4 ,D

Epiftolis, SSit demon pefftmus imó calamis

, de

Covertit cor eorum , ut odirent. populum.s

tatum foecunditlima parens , fivé aulasPrin,

ni,

ejus, C dolum facerent. in — fervos ejus.

«ipum ígbeat , five curias Judicum igré-

Qua igitur poena. erunt. /Egyptij mulctan-

diatür, five ad caftra militum egrediatur ;

di, eó quia invidentes Hebraeorum incre.

humilitate tamencuratur hzc zgrirudo, &

fnentis dolosé in eosdem Ífe gerant? Deus

ejus tumor deprimitur ; imó ett humilitas,

vindex non reliquit ZEgypuiorum invidiam

quz promovet ad eminentiores dignitates;

fuum impuné venenum effundere in He.

cum ambitio inimum detrudat miferiarum F

- brzorum perniciem 5 fed livorem puni-

Saul enim dum parentis fui afinas quaerit,

vit ; non ZEgyptios mulétando, fed He:

regnum invenit Iíraelis,

Jofephas nun-

Cuth b

brzis benefaciendo ?. fcité Auguftinus Ns.

Y5 eund,

quam in ZEgypto ad faitigium fuiffet Prores

P/h lm,

quid iflorum gravium peccatorum. autbor

gis evectus, nifi priüs. deje&tus in puteum

fuifler à fratribus.

eff DEIIS? 1n eo quüd populum fuum mul-

Sed invidia egritudo

tiplicavit: boc beneficio malos ad inviden-

eft, cui medendze nullum eft pharmacum

dlum convertit : non itague cor eorum ma-

aptums morbus eít infanabilis, adeó ut (o»

lum factenda ,. fed populo fuo benefactendo

lius fit:divinze Omni potentiz, eidem curane

jfponié malum convertit ad odrum.

Quos

do remedium adhibere ; imóeft adeó aus

Deus vuit acriüs punire, eos permittic in-

dax invidia, ut fuis mor(ibus nec ipfi vie

idiz torqueri livore, ac odio excruciari,

-52;;' ^

w

deatur Numini parcere, & folus Deus fit,

jj o^

quia invidus in le ipium Íxvit,

tma cue

quiinvidiá non pulíatur, & mullus eum

dit, gladios acuit, patibula erigit ; incen-

tangat livor : ait D. Nazianzenus : Jgvjdja

dia excitat , & ferales accendit flammas in

won jfolim multos . fed oprimos tangtts ita

proprium fupplicium , & fui ipfius tortor

at folius Dei fit, ab ea inexpugnabilem ejfe » s

Íe ipfum excruciat, ac punit; quapropter

licét.quis fe invido fubmitrat , non propte.

ait. Job. c. 3.

Parvulum occtidit 3nvidia?

non tamen credas folos infantes ab invidia

rea eum fibi conciliat, & invidiam extinguit,

miritatem dedifcit omnem invidia, in 0«

enecari; in heroes hzc furia etiam fzvit ,

mnes ferocit, &Gvix uni, vel alteri parcit: &

quos & interimit ; fed «atenus parvuli

quamvis ferz omnes fylvis imatz, ac innu«

nuncupantur , quiaalijs invidentes pro-

tritz affuetudine ,

ac beneficiis. manfue-

prie derogantauthoritati , dumlivoris fe-

Ícant; invidus tamen nullis delinitut arti«

rulz fe fübdunt, ac inflar puerorum'(inunt

bus, nullísque cicuratur beneficijs.

Hinc -

fe ab invidia virgis excipi: appofité D.Gre-

Deus Ifraelitis przvaricantibus. irafcens ait

gorius :

Invidere mon poj]umu wifi eis ,

per Jeremiam: 2ittam vobis ferpentes ve

los, quibus non efl incantatio.

S9-

CAb v

h

quos nobis in aliquo meliores putamu, Pue-

Quéd fi

rilis ergo efl , qui livore oceiditur ,. quia.s

qu&ras, quínam fint huju

smodi reguli fere

spfe teflimonium perbibet , quód eo . minor

pentes , refpondet Caffianus : Ipviis ejz

Jfér» cujus imoidia torqueruv... Paroulus sita-

Iuess de qua. dicitur per Propbetam « mir. Collat 18,

Vérani de Affecibus Torn. H.

111 3

$av

€4P, 17,

L

*

Differtatto. X X VI,

520

eMtirado bac

gam vobis ferpentes venulos ,. quibus mon eit

in folitudine , in inaguofo,

iscantatio — Quod (1 invidus ferpenseft re.

fuperborum eff , quia folos fe fe aftimant ,

lls concentibus cicuratur , nullis

ft folos appetunt reputari.

Litteratus es1?

gulus nu

tecibus flectitur,

nullis verbis mitefcit, nec

odit focium,

e"fhutus efl in negotijs f4-

cularibus ? — Neminem weller . fibi. fimilem

ulla mollitur arte; cüm fint fcrpentes reguli,

ntatio.

inveniri. Pecumiofuüs efb ? — fi ditefcere vi-

quibus non eít inca

34

Invidie natur

4 e(t fzvire in invidum,

derit alterum , crucsatur.

Fortis, aut for-

mofuseff ? Daei parem ,& contabefcit,

eümque torquere, & priüs debet proprice

oblivifci nature , quàm à ponis infligendis

Solitarius efl , fed erroneus , errat in. foli-

Cor ei elatum , durum, expers

defueícere.

H:nc apud Pelafcos paroemia

tudine fu&.

Plurimi babent 1n

borto fio: arbo-

compuntlionis , ficcum.

fuit :

pietans, iguarum

vemTbtimonis ,

fait is Athenienfis, vixitque

4b omni rore gratia caleffa.

Quis facilé

temporibus

Peloponenfiaci belli ( ut ex A.

poteff , quale [it boc malum ,. verbis exprís

& Platonis liquet poématibus)

ri(tophanis;

mere , que invidus odio bominis profes

Tanios

invidus, ac pror

fus inhumanus, qui pro-

quitur dryimum muntus in bomine.

6$ s

Dterea cüm omnibus invideret, omniüm ar«

porrà invidus pená juflá babet tortor

todebat a&tiones , & nullorum erat bomi-

62*

quantos invidiofus babet laudatores.

num homo, di&tus propterea, Mifantbropos

quidem invidiofum facit

excellentia meritt;

Nec ei 4b bomine

feu ofor hominum, eó quia mifanthropiá la-

inyidum pena peccatt.

boraret feu veftigia , ac confortia effugeret

porest vemedium adbiberi ,. cujus e$l occul-

hominum, uni duntaxat adolefcenti Alci-

um vulnus, — Confiderate, obfecro, qualiter

biadi familiaris, quód cum fuiffet id vifum

znvidos punitura fint mala (ua , quos etzam

iniuetum & mitum;placuit aliquibus caufam

bona puniunt aliena.

Ubi ifli fieri. potue-

fciicitari , cur cum folo Alcibiade amicitiam

runt boni, qui funt in. bono mali ?. aut

foveret ; & ferunt refpondiffe: quia hic a.

quando malis bene u[uri funt , qui male 50«

dolefcens fuo tempore ingens erit: malum

Ideoamicitiam

pi: uti non definunt.

36«

Athenienfibus conflaturus.

Invidia ambitionem fibi contuberna*

um Alcibiade inivit, quia invidiam ejus

lem adíciícit ,. & utroque qui vitio inficituF

fovit, dum malogauderet alieno; idque

alios non patitur, necfibi pares, nec fupe*

caufz, cur demottuo Thimone Athenieníes

riores, fed adnititur fupra cateros emine-

hoc curaverint ad matis litus Epitaphium

re, ac reliquis praeeffe,

Invidia torqueba*

inflabatur: erat i$

infcolpi : E/c fum post witam , miferám-

tur Core, & ambitione

que , inopémque fepultus.

Nomen non qua-

Semel

ex Leviticapropagine , & accerfitis Data-

vit

ä:

v4: , Dj letior, te malà perdant.

ne, & Abirone con(lia cum ijsdem ini

dunraxat, càm viveret in concionem aícen-

de Aarone füpremo facrorum Ponctifice , &

diffe fertur, ac dixiffe cunclis admirantibus

£38i novitatem : eft mihi à viri Athenien.

Moyíe Judice cauíarum civilium, ac divina

voluntatis internuntio , ac Interprete de

.

fes poft zedes hortulus, i

n quo ficus coaluit

?

lti nofiri cives fe

fupremis hifce . deturbandis dignitatibus

quedam , in

qua permu

In eodem nuncegoloco adi-

quodperverfum confilium, ut exequerene

fufpenderunt.

tur, homines potentes, ac fa&tiofos ex po»

ficare volo, quamo

brem opere pretium

u

pulo fibi adjunxerunt , qui plures ad fe vra»

duxi vos publice admonere , fi quis ex vo-

d dejiciendos validio-

bis forté fit, qui fe priüs velitineadem fu-

herent populi partes a

ribus viribus € fupremo

gradu, Aaronem,

fpendere arbore , antequam ficus excida-

Simul convenerunt conjuratoe«

Moyfíem.

tur :

Cüm enim bona quaeque reliquis

rum ducenti , & quinquaginta Patritij. ge-

invideret , nonnifi malum ijsdem imprecaf

nerís omnes , publicíque confilij Senatores;

batur.

8,.

Non folàm Athenz fuum habuerunt

quorum vota eó redibant, ut Aaton fuptes

aec

mam deponeret pontificiam dignitatem ;

Thimonem, fed nulla eft civitas ; nullus pa-

facrorum renuntiaret kïpræeminentiæ; &

gus,imó nu

lla domus,que (uo careat T hi-

$ Thimonibus, quia

Moyfes & gradu depelleretur. fupremi Judi-

mone : plenus e(ít orbi

cis, cui Core fubrogaretur , & Aaroni qui-

invidig ubique livent , & invidorum innu-

cunqu

e alius ex conjuratis, prout confultiüs

merus eít numerus,

Quin beneficij fu-

vifum effet ;

& reliqui fortibus intet fe ja-

KOU NU c t DP Ya u P E v

que fzvit , &

fcepti oblitus invidusin quos

&is minora acciperent facerdotia quotquot

in id incumbit ftudij , ut vel

& culmine fpe«

Leviticz effent ftirpis ; aliarum veró ftire

rati honoris, & dignitatis alios. deturbet;

pium tribules populi, praturas, prazfectus

vel id agat, ut eorundem morte proprium

ras, ac tribunatus inter fe Íe dividerent,

extinguat odium , vel e

orum fanguine fi-

&

Cümque fpes novas enancifcendi di.

37.

tim ; ringit, indignatur, omnésque odij;

irz flammas oculis,ore, animo concipit, &

gnitates conjuratos ad rebellandum allice*

ret;intra tentoria fibi omnes clanculum acer*

eru&tat, — Nileítintegrum,; quod non fran-

ras, ac thuribula praparari curárunt; ut cüm

gere, nil tam fanctum, quod non violare,

amüee d& D UER A 3A o EM GÀ

Lib.de nimia nil tam municum quod non expugnare in-

primüm tempus exigeret progrederentur ad

adolendum., Rebusea majori celeritate, ac fi-

b

f?lacia pr2- yidia conetur. Eleganter D.Bernardus car-

lentio, quo fieri poruit, compofitis

coeperunt

fe»iis vwite, pens invidos ait fub iniuum : Erraverant

ingentà

Invidia dealienobono tabefcit ;feipfam toique*f.:

62t

fngenti cum tumultu fimul convenire , ac mi-

ipfe potiretur dignitare, — Mox tutbide fe«

fceri Corita , & thuribuiis inftructi eneis ad

cut fünt cogitationes ; quaefita clandeílina

fores accedunt tabernaculi , ubi aderat Aa-

conciliabula , & accer(íiti non diíparis pta-

zon vefte indutus Poniificali cum thuribulo

vitatis nefarij homines ,. cüm quibus fuére

aureo , ut etiam Moyfes virgá fupremi Judi-

confilia inita de deturbando 4 principaru Aa«

cis munitus , qui coram populi frequentía

rone ; hisce acceffit feralis £ax linguz calums

expofuit omniaà fedicta, & facta Numinis

niatricis, aclibido críminandi geminos Íra«

pracepto dixiffe , ac feciffe, & non ambitio»

ttes Aaronem , & Moyfem , quos perduel-

mis íuz commento , & tunc facro accenfus

les fatyricé perfequebantur ;acdemum iupete

zelo dehiscentis terrz fepulchrum , ignitim-

C

venit extremum malorum ; feu cóncors tot

que inferorum fupplicia ccepit rebellibus

millium adver(us legitimos Principes hotti«

interminari, nifià conjuratione defiíterent.

lis conjuratio

3

*

qu& tamen congregatio re«-

eósque etiam cravit, & obfecravit , ne in

bellanrium nil

aliud fuit , quàm univerfitag

«cptis nefarijs progtederentur, mi vellent

iaiquitatis , quzterrz hia fupplicium fibi

Dei vindicis experirifupplicium: fed Cori-

aperuit , quo aternüm perduelles cruciae

t acriüsin Moylem , & Aaronem frenden-

rentur in gehenna,

Ecce quot malorum

tes in pervicaci feditione perfeverárunt ,. ac

incentiva-una accerfivit

invidia, quot fera-

proteítari (unt, fe non deítituros , donec

les flammas aecendit ! incendium c

oncepit

Moyfes officio fe abdicet fapremi Judicis, &

ambitio; peperit invidia,

fovit iivor , enus

Aaron dignitati renuntiet fupremi Pontificis,

trivit odium ; circumtulit lingua calumnia«

- Horrendum lane vifo , & dictu formidan-

trix ; proflavit conípiratio , difperfit (e-

dum! poftquamjuflu Dei, & Moyfis pars

ditio, dilatavit pertiracia, do

nec gehenna

populi proxime ab impiorum rece(fit taber-

fuo illud igne extingueret,

naculis ; tunc illic ubi Datan, & Abiron,

tum alibi ubi Core cum fuis conítiterant dis«

rupto terrz gremio vafta , & horribilis di-

6

ductaeít vorago, ac ampliffimus terrzhia-

tus, inquem przcipites eodem temporece.

Imvoidus mec p4res patitur ,. nec

€iderunt, quocquot cum Core, Datane, &

þ'tperiare: Folerat

» errátque propterea

Abirone aderant , ac ijsdem adhazferant re-

in folitudsne ,/— n iInaqueofo s

quta nonnifi

bellantibus : & disciffz teliuris verago im.

itur , 6 r

mani cum fragore abforbuit non folüm ho;

fentes , & uepreta, quibw, pung

quetur » fua experitur n folitu-

mines rebellances , fed tentoria, -3c eorum

dine.s,

uxores, liberos, familias , pecora, totám-

que rei domefticz fupeliectilem, Core dune

Erniciofiffima eíft invidiz -arbär

» que

4 ,

£axat tres filios parentis impietatem deteíta-

P

nifi (uccidatur ,

ac radicitüs evellatur

tos vis divina in a&re vacuo pendulos tantis«

fuis fub initijs fru&tus parit exitiales.

per fuftentavit, donec disciffa terra fe ite.

Pluri

mi intereft, íi vel ab incuna

bulis quis

rüm recomponeret , fuámque clauderet hia-

affuefcat huic vitio à (e |

ongius abigendo ;

tum,

David fuam inchoans Pía

Imodiam ait,

Et

Pjalm, E

g

Exterruit hoc Dei vindicis fupþlïcium

erit£ tanquam lignum , quod plantatum est

reliquos fuperftites. — Temporeautem, quo

feéeus decur(us aquarum.

Exordi

tur. Regius

térra inopino hiatu contumaces ab(orbuit ;

Vates praeconia à Satione plante

ducenci illi, & quinquaginra viri, qui cam

fele&lioris,

€ó quia fciret maturitatem fru

gum à pofi:io.

acerris ad tabernaculum accefferant ; dum

ne dependere radicis :

qua cum laude ge(ta à

* forcipibus ab altari rapta prüna incendere

nobis (unt ininfantia,

thus. & adolere parant , incenduntur ipíi ,

feverant in adoleícent

hac ut plutimum per-

la, juventute , & íe-

& abínmuntur flammà , vel de ccclo lapfa,

necta,

qua enim (uas fixerunt in mente ine

vel ab ara profiliente , vel ut fortaffis pro.

fantis radices difficiliüs dive

luntur, & ab.

babilius ex ipfis (ingulorum thuribulis in ora

fcedunt, Quamvisabeode

m parentisutero

pervolante fuccendentium ; cüm enim vim

in lucem edantur infantes, p

ro mortüm varie-

ignis reftinguere non poffent, nec coeleíti pu..

tate , ac ítudijs , quibus pofte: affuefcunt.in-

nitioni obftítlere, ceciderunt ipíi extinéti ad

dolem , & ftudia fortiuntur divería. Ab

atam , in qua ignem accendere, & thus ado-

eodem quafi fonte (caturiunt in Atcadia Al-

lere cogitaverant; & dum facerdotiofungi

pheus, & Arethufa , & tamen excrefcen«

cupiebant ftantes, infeliciter ceciderunt fa.

tes in amnes ,eo viarum, -curfur':mque divore

&i victimz; imóé & zs thuribulorum incen-*

tio fejanguntur inter fe

fe, utex Árcadia in

dio coliiquefactum productum in laminas

duos didu&i alveos proruant unus in

um , alter Siracuías,

Joni*

TM

fuit, & arz fuffixum in perenne monumen.

Duos Rebecca ex La«

tum prodigiofi fupplicij rebellium.

Ecce

-

aco pemellos concepit feetus Efavum , &

quale exitiale incendium flatus ambitionis

&

Jacobum ;'quos uno etiam

&odémque partu

& flzmm:e invidiz acceaderunt.

in lucem edidit ; habiiu t

amen corporis,&

$»

Corém omnium primum invidiatorfit,

indole animi perdiífimiles.

: fuit Efan naturá

ferocior, in

ebquia Aaron pontificata infignitus ei pra-

genio agreíti, venatui addiétus,

eflec; G ambitio eum ftimulavit , ut eadem

& fratri. infen(us

& Jacobus veró moribus

li ii 3

*

€le-

622

Difeatio XXVI,

IT

elegants , ingenio Facil-is, ; fnitioribus affue-

rem ut abigat, pares, & fuperiores fibi de*

tus (tudijs , & animo virtutum exercitijs ex-

lere adnititur , quin & fibiinferiores, quia.

s

colendo aptior , quàm telluri aratro profcin»

fi invidet pari, quia is ei equatur; fifupees

dendz,

Sed qua& tanti difcriminis caufa ?

a!

riori , quia illi nen cozquatur ; invidet e«

fi

cum eodem tempore , eodémque ex patre,

tiam inferiori , ne illi cogquetur ; hinc

& matregeniti fuerint, & etiam fimul lucis

Job invehens in invidos ait : Ergo vos effás

Cap:!:.ï.&-

ufurzedidi? quia nimirum Efau, velinipío

foli bomines : && vobiscum morietur [apien-

matris utero invidie affueverat , qua fratri

ti4 ? lolieffe vellent invidi , ideóque ut ait

fimul eum ipfo genito fuit oblué&tatus ftu.

Regius Vates.

Erraverunt in [olitudine in

Pfalm. 106.

(

"U. ho

pentenatura,, quód in illa teneritudine fta-

inaquofó , G certé in utróqueerravit Ale*

dium , & palxítram in matris utero fuerint

[

xander Macedo, qui cum in Oceano poít

priüs enacti, quàmnati ; ac coeperint fimul

innumeras propemodum victorias ultracon«

€

f

pugnas inire, ac frater fratriadverfari, Quid

fuetudinem proveheretur , & ad Infulam

ni? quaininfante vagiverat invidia , eadem

ventorum impetu navis plenis velis appulif-

cepit in-adulto rugire; & quemin matris

fet, hoc unum Neptuno votum fecit , ac

alvo Efau pugnis Jacobum tutuderat , in pa.

expetijt : ne quis mortalium ultrà progre-

tris poítea tentorio eundem non ampliüs

deretur; invidum fané votum, & fimul in«

E

pugnis , fed impugnato gladio , cruentáque

fanum fuit ; cum hominibus nondum na»

Genef. 17.

czde delere moliebatur.

Venient dies lu-

tis maris inviderit trajectum,

Hc eít ine

*. 4l,

&us patris meis & occidam J acob fratrem.»

vidie rabies , qua non folüm vivis , fed

[//12 74 ETO

& nondum natis invideat : & cüm Ariílo«

ä

41.

Adeó protervum eft invidia vitium , ut

teles Alexandri Magifter mundum docuerit

A

nectemporum diuturnitas,nec munerum vas

seternum , credibile eft, ejus. Diícipulum

rietas , neque fqualor fepulchri valuerint

Alexandrum id fenfiffe , quód à Magiftro di-

Copit Efau vel in matris u-

compeftere.

dicerat , hinc invidia, quápulfabatur, ine

tero fratri invidere , quem parem noverat

finita erat , cum innumeros fzculis futüris

fibi afcifci , ideóque!erravit adhuc in ute-

homines adnixus eít ab ulteriore progreffu

ro velut in folitudine , in inaquofo : eít

in Oceanoarcere, neubi appulit ipfe , alius

enim folitudo hec invidorum ; qui pares

veniret;& propterea parem non haberetinilla

non patiuntur , nec fuperiores , cupiüntque

maris trajectione; i4eóque erraviz in folitu-

reliquis omnibus praeffe , ac praeminere.

dine , ininaquofo,

Da invido parem, G contabefcit ; quia foli-

Nontamen invidia , quzinvidum tor-

45,

tarius vulteffe, acerratein fua folitudine :

quet , ullum infert damnum , .cui invidet ,

Invidia ,ait D. Bernardus de nimia fallacia.

.

quin potiüs, quó acriüs invidum torquet ,

meminem vellet fibi parem. inveniri

.

quia

eóoilluftrius, eum commendat, cui invidet :

invidia Efavum priüs torfit , quàm nafcere-

fcité D, Chryfoítomus.

Invidia clariorem

"Tom. t J:o-y

tur ,. pati fibi parem in matris utero non

facit ewn ,. cui invidetur; nec ad principi-

valuit, & in maternorum vifcerum latebris,

um eorum , quibus invidetur , fed ad fiuem

Genef.

quia Jacobo invidere coepit , pugnis eum

vefpice, & attende: quia malitia invidene

impetere incepit , & quz nata fuit cum

tium e0s , quibus invidet , clariores efficir.

Efauinvidia, cum eodem adolevit , crevit,

Nonigitur invidiam pati eft malum aliquod

& infenuit,

Venient dies luctus patris mei ,

pati; neque eft quispiam. malus ex eo ,

€& occidam 34cob fratrem meum , invidis

quód alter ei bonum invideat ,. quod poffi-

enim nil magis volupe , quàm errare in foli-

det: imó magna eít illi gloria dignum etfe

tudine, in inaquofo ; defiderant foli prze-

invidiá alterius , cüm nemo fit , qui miferoy

46,

minere, dominati , divitijs affluere, hono-

erumnoflo , & pannofo invideat ; nifi isfor-

ribus infigniri.

taffis, cui eft minor, quàm invidentis mife«

42«

Hinc cüm primüm coepit invidia Alee

ria; ídque caufze, cur doctus doélo, figulus

xandrum Macedonem pulfare;coepit & pares

fipulo , felix felici invideat , quia ipía

fibi Reges averíari , & (e folum Regem de*

felicitatis equalitas fomes eft invidie , quae

fiderare; cum enim ei Darius in amiciffi-

nonnifi in alienum bonum fertur.

.Hine

murm fcedus notabilem regni fui partem , ac

Bion Pelafcas fapiens, càm homini obviáf-

talentorum auri triginta millia obtuliffet ,

fet invidiá intustorto , euümque fuiffet con-

fertur refpondiffe Dario, «oelum duos non

fpicatus vultu trifli , ac deje&to ,. dixit :

pati foles , nec unam Afiam Reges duos:

nefcto , an tibi quidquam mali , anquid bo«

erravit certe Alexander in folitudine prae-

ni alicui alteri obtigerit : . quia invidus de.

unte invidia, quà Reges alios fibi pares , nec

alieno bono proprium fumit fup

licium, &

pati voluit , nec amico foedere fibi devin-

;

[

m rlbl Cus

in officina alienz felicitatis glad

cire : invidi enim in fua folitudine foli vo-

dit, quo feipfum transfigit,

lunt régio coronari diademate , nec pares

Si noveris teinvidos habere,inde conjice

4

in throno patiuntur, quia invido perinde

aliquid boni te jam fuiffe affecutum 5 non

eft parem habere , ac tortorem fibi afcifce-

conqueraris , quód alij tibi invideant ; fed

re , à quo discrucietur , ait fanctus Pro-

letare , quód virtutem enactus fis, cui alij

prafena. voii* fper.

Invidus certà alienum bonum fuum

invident, Quéd (i neminem tibi compere-.

nb it,

facit invidendo fupplieium z. itáque tortos

ris invidere , dic cum Themiftocle adhue

ado-

Invidia de alieno bono tabefcit , fe ipfam torquet, - 62

&dolefcente : preclari uibil battenu feci ,

vidia caruiffer, Quä tamen noluiflet Carere,

Invidus

fi rerum fe (e contequentium feriem pre-

smibi quippe nondum invidetur.

illius bono contabefcit, quem fe fuperiorem

noviffet: invidia vel nolens, & invita, tunc

agnoícit, vel parem , vel à quo timet zqua-

aperuit ad primam in /Egypto dignitarem

januam, càm in exficcata cifterna eumi clau«

N

ri, vel etiam fuperati, —Qui infons invidi-

Cd,*"c"ch

am patitar , Deum habet fibi faventem , &

fit.

s

pro fe ftantem: & invidus Deo exofus à fuis-

Apologuseft, quo fortuna , G invidia

met miferé corroditur vermibus, G proprio

manicis ligneis finguntur fimul colligate ,

pfalm. l, ]

contabelcit livore confumptus 5, nec quid-

perinde ac geminz vulgati corporis foemel»

L h

lz.

Invidia oculata eít , imó & lincza,

quamaliud ipfum manet , quàm avernale

cüm fortuna czecutíat oculis deflituta, aut

fapplicium t fe ipfam invidia deprimit, cüm

eum,cuiinvidet, attollit. INunquam fo-

velata: mirabile fané par noxiarum muliee

feph ad fublimiffimam Proregis dignitatem

rum , fed ideó fimul vinciuntur , quia cxca

aícenditfet ; nifi eum fraterna invidia ad cul.

fine oculata minime poffet incedere : czca

men illud honoris ac dignitatis extuliffet :

eft ipfa fortuna , fed ei adharefcit oculata;

tuncad fublimiorem poft Regem invidi fra-

& lincza invidia: nemini fortuna favet,quin

tres Jofephum evexerunt, quando in pute-

eundem íua invidia livido dente corrodat.

um deprefferunt ; tunc purpurá eumindue.

Invidorum fermones , obtrectationes , ac

runt , quando polymita veíte exuerunt ; di-

technz magis profunt , quàm obfint ; invie

vitias ei congefferuat ; quando venalem Ma.

dia aliena elt nobis decori ; cautioni , profe«

dianitis concefferünt.

&ui , commendationi , & emolumento.

Qui invidorum petitur linguis, fibi attendit,

aL

Invidet homo homint , fed Deus in-

fontes promovet : illa arbor foecunda eít ,

cautus eft, ne nudum hofti preebeat latus

cujus fruétus vermes vellicant , corrodünt«

qui plures habet invidos,, & emulos, is

que; (i enim probro laboraret flerilitatis ;

plures etiam aperit oculos , quibus & fibi

vermium non experiretur corrofiones , quo-

cautiüis vigilat.

Ceterum fi mente percure

rum dentes fructibus infidiantur. delicatio-

ras omnium terrarum tractus , regnorum

gibus ; invidia teftis eft virtutis , argumen-

fpatia, fievolvas omnes omnium ztatum hi«

tum laudis , & fignum innocentiz: quis in-

ftorias, vix quempiam invenies, quem vir«

videat vitiorum coeno immerío , & naufra-

tus commendaverit , veldignitas in fublime

go ?- quis invideat mifero , exulcerato , &

evexerit , vel eidem fortuna plurimum ar-

i

pure Icatenti ? quis invideat pannofo mife-

riferit ,. qui invidiam declinaverit ; ab hac

fo. & zrumnispreffo? Vermise(t invidia,

enim pefíte inficiuntur ,

quotquot virtus

fructus corrodit delicatiores , non fterile.

commendat ;. vel natura fuis exornat doti«

bus.

fcentes vellicat arenulas : parcemia fuit ,

Ideóque fatiüs eft , & optabiliüs ,

Achilem effe cum invidia, quàm fine illa

Ton, bt

quà miferà dicebatur fortuna, quz inimico

«areret ; ita& mifer e(t, qui nullumhabet

"'Ther(item,

G.

invidum : /virtus victrix eft veluti palma ,

» . Vixex fexcentis unum teperies, qui bi-

4l

qua fi pondere prematur invidie , felicior

nahac mala invidiam , & contemptum e-

*

€refcit , & altior evehitur : (1 ho(tibus de.

vaferit

*

fiquidem invidiam non declinat

ftituatur , & invidis , neceffeeít, deficiat,

.

quispiam nifi vei defidia torpefcat, velmifes

G marcefcat

?

invidorum enim dentibus

rià angatur , cüm nullus fit , qui mifero in«

limatur ; ac per

videat : fed dum fic invidiam declinat , in

deat,

polli:ur , ut illuftrior iplen-

aliud incidit malum, fítque contemptibilis ,

46,

Non eft, cur malevolorum nos debeat

quia miferia , & ignavia contemptui eft;;

invidentiaturbare, dolent invidi aliena lau*

sitque propterea fuga invidig , miferiz affe-

de, non alterius dedecore ; moerent aiie»

cutio ; & perinde invidiam declinare , ac

nis bonis , non veró alterius tri(tantur mi-

in miferiam prolabi. Cum igitur alterutri

ferijs : qua invidiam excitant , fovéntque ,

ex his malisfitquis obnoxius, confultius eft

funt honores ; quibus alij nos profequuntur;

invidiam pati , quàm contemptum; fienim

dignitates, ad quas promovemur , virtu-

comperimus non deeffe, qui nobis invide-

tum ornamenta , quibus fulgemus ; opes

ant , jam quod nobis gratulemur , habemus;

quibus affluimuss fortuna , quz nobis ar«

