caufam adferens , cur fub nautica transfree

üt

tur abamore, nec Chriíliana miferatione,

taverit mercede fubdit. — Quia Medicut, qus

7

Plerumque divitijs affluences fumptibusnon -

non fert infirmitates,curare nefeit , tf qui

ü«

parcunt ab ipfis expenfíz fiunt maximz; pe-

non fuerit cum infirmo infirmatus, infirmo

L/

eunig profunduntur acervatim , fed non ut

non poteft eonferre [auitatem Chrisfius ergo

J

f m

A

*

Pecuniz quz pauperibus erogazntilr diviuasaugent, — 71l

Fv jn fuis manfilfet virtutibus , commune cum

bat » & cor vidue confolatus fum. — Tuflitie

bominibus nil baberet , & nifi imple[fet car-

indutus fum, — Oculus fui caco, pes claudo,

p4wer eram pauperum,

Licét inconcuflà

wis ordiem , carnis in ilo. effec "atiofa fa-

Üe

animi firmitate omnes fultinuerit cacodoes

fcepti

32.

Mirum fané quód compaffio in medico

monis impetus , qui impetrata à Deo facul-

tate in eum faviendi, maximà, quà potuit

fatagente infirmum curare tam exacle re.

quiratur; ut nifi cum infirmo infirmetut,

vi adnixus fuit, eum expugnare: horrendo

eum fanitati priftinz non reftituat ; fi ita

ulcere totum ejuscorpus afflixit, & cum

illo morborum omnium cohortem induxit,

e(t, perperam medica artis (tudiofi Gymna-

fia Hyppocratis , & Galeni Scholas frequen-

ut nulla effet membrorum pars à calce ad

tant, inutiliter impallefcunt libris volvendis

verticem incolumis: ebullierunt per fingu.

cum tota ratio curandi. ab ipfa dependeat

lacorporis exulcerata. membra vermes in

3nedici compaffione: ait enim Chryfologus

purullenta tabe natantes, fuítque fpectrum

Medicus , qui non . fert infirmitates , eurare

potiüs quàm homo , cujus feetor naribus

pefcite tametfiartem medicam calleat; licét

intolerabilis mephitim exhalabat; hinc o*

peritiffimus fit in atte , & plurimi abhomi:

mnium domeíticorum veluti à putrefcente

nibus fiat; nihilominus ait Chryfologus: 495

cadavere fuga, prafertim cüm integro fe-

j

son fuerit cum infirmo infirmatus , non petefi

ptennio ealues Jobum torfiffet.

Et non fo-

conferre [anitatem : Àta eLars medica pau.

lüm Acheronticus hoítis Jobum inva(it. in

perum ægritudinibus curandis , ac mifetijs

proprio corpores verüm & infamilia, bo»

levandisin Schola duntaxat . compaffionis

nisque proprijsad omnes noeendi vias feme

addifcitur, in qua alia. non. praefcribuntur

pet intentus,

Sabzos Huflzze regioni con-

terminos armavit, excitavit,ut in Jobi di-

m h

pharmaca, quàm quz levandis pauperum

V,

miferijs funt apta; cujusmodi funt eleemo-

tionem irruptione factà mille quingenta ma«

Íynz, & (ubfidia charitatis.

Idque fortas- -

joris pecoris, feu boum , & alinorum ca-

fis caufze, cur Chriftus zgré tulerit, quem-

pita abigerent, cuftodibus gladio perems

piam é curbis, &lij expofcentem fanitatem

ptis; uno duntaxat excepto, qui nuntium

Marc, 9.

Mox alter fu.

appellàffa eum Magillrum : Magiffer attuli

calamitatis Jobo perferret.

v,16,

filtum meum ad te, cut potiüseum non vo-

perveniens dixit,voracem ignem feptem mil-

cavit filium Dei , vel coeleftem medicum ,

lia ovium unà cum opilionibus fzvo incen-

cüm ab ipfo fore fperaret, ut ejus filiuspri.

dio deleviffe, ne una quidem fuperftite vi»

ftine reítitueretur fanitati

?

*

Quid eff ait

&ima, quà Deum placaret,

Huic teriius

Chryfologus Serm, «1. quód iffe uon ad

adjungitur famulus,qui lachrymis madens re.

Deum venerat , fed ad Magiflrum pervene-

cenfuit, Chaldaos affuetos rapto vivere pare

rat ? curam non à virtute exigens , fed ab

titos intres turmas,tria millia in przda ab-

arte, acfi conqueítusfuiffet Chriftus, quód

ftraxiffe camelorü caíis famulis prater unü,

qui triitiffima flragis teítis eflet.

Adfuit

ad fe veniffet ; ut ad peritum in arte curandi,

ut in artificem fanitatis inducendz;non veró

& quartus, qui nuntiavit, feptem filios , &

utadeum, qui benefica compatfione affe-

tres filias eadem convivantes in domo, ve-

é&us alienas fibi affumeret infirmitates ; &

hementi turbine concuffa,& quaffatà domo

cum itfirmis infirmaretur, quóà fanitatem

à fuadamento,collapfis fuiffe priüs fepultos

Probabile eft,has

ith

ijsdem impertiretur,quia ut ait Chryfologus:

ruinis, quàm mortuos.

calamitates Jobo retuliffs doemonem , qui

Medicus qui non fert infirmitates,curare ne-

féits & qui non fuerit cum infirmo infirmatus,

Íciffis vetibus, vultu, manibüsque cruentis

non pote& conferre [anitatem, -

filens, & mox zgro anhelitu fingultiens to-

Imó adeo íalubris eít , qui ex compaf*

tus in lamenta compofitus animum Jobi ex«-

3»

fione eruitur aphorismus, ut utrique pro«

celfum dejicere adnitebatur; qui tamen nul.

fit,& opem ferat compaffio, Medico danti,,

la potuit clade perturbari, adeo ut nec pre-

& mifero recipienti; utriquefanitatem im-

dones, nec fortunam , nec doemones . ipfos

pertit; Medico , quia cüm infirmetur cum

malorum omnium authoresaccufaverit; fed

fatis habuerit veftium dilaceratione intimum

in(irmo,plurimum adfert auxilij ad zeternam

fibi comparandam falutem ; & mifero, quia

fuum teftari dolorem,; & caput pro more lu-

ejus abigit zrumnas , excutit miferias, &

gentium obradere, imó coram luctuofis nun.

tijs intenta renentibus ora proftratus in ge-

zgritudines expellit: quinimó plus commi-

feratio benefico commiferanti prodeft ;

nua Deo flagellanti fe demiffiffimé fubjecit

quàm alteri, cui commiferatur: idque didi-

inquiens; NNudum me nafcentem & ad lucis

cit; Job in mifericordiz, & patientiz Schola;

hujus ufüram venientem terra mater protue

licét enim miferatio cüm eo nata fuetit,cum

lit: & nudum me illuc revertentem eadem

eo adoleverit, & creverit , adhuc tamen

me iterum fuum recipiet in gremium , fpo-

liatus fortunis omnibus, Manium conce-

utriusque virtutis exercitio adeó profecit ,

ut diceret Job: 4uris audientium beatifica-

dam in umbras.

Nihii fortuna, nihil cafus

bat me, 66 oculus videns testimanium red-

contra me egit: Deus quod dedit, abítulit;

.

qua commodató accepi, libens reflituo

L

debat mibi , eó quód liberaffóont pauperem.s

vociferantem , && pupillum; cus non erat ad-

fcut Domino placuit. ita fatium efP.fit fem-

per ejus uomen beuedicium.

juior. — Beuedittio perituri fu;ïer "e venie-

Sed

U

--

F

712

Differtatio XXX,

.. Sed quia Jobus mifericott femper fuerat

tuvftone illa tante . tribslationis tafus. foo

j

LLO

in pauperes , & miferatio cüm eo nata,cum

nujt: Dominus dedit , Dominus abfiulit ,

fit. nomen. Domini beacdiflum, ied haectuba

ipio itidem adoleverat, ac femper creveratj

non permifit miferatio Jobum diu miferijs

non fibi tantüm infonuit, íed aures etiam

premi , prillinz enim imó & pinguiori fore

pulfavit aliorum , quos excitavit ad commie

tunz , ut & meliori valetudini rellicutus, a«

ferationis exereitia , ad que etiam naturze

v

H

micos recepit, àquibus intef congratulatioe

juri

bus adílringuntur ; ut & lege divina ob.

Cll;": s.

nes reductus eílin Regiam , certauim omni-

/ ftringuntur ad opem ferendam indigentibus,

gl

bus inopiam ejus munerum largitione levan-

tibus, &tanto incremento, ut temporalia

bona fuerint duplicatofenore reítituta, ex-

$. 1V,

«epto filiorum, & filiarum cenfu , quos eo-

Benefica commiferatio, qud erume

dem, quo antea habuerat numero, | fufcepit

ex uxore; ea felicitate, utfanitate, & pul-

eofis opitulamur noffrum eft - debitum-s

Deo folvendum : & is. are alteno gra-

chritudine, ac indole pofleriores prioribus

Vatur,qui folutis pecunzjs alienae

praítarent ad coeli etiam hareditatem geni-

guiferias non levat,nec a.

ti; íed pinguiori fortuna reltituto Jobo

dsgit.

nullum deinceps fit verbum de illius in pau-

4»b. 42,

*.115

peres beneficentia : Er addidit. Dominus o«

| Lamat lex divina : Red)e ;leütüw

mnía quacunque fuerant Job duplicsa. Do?

f.

4 m s eleemo[ynam pauperi non de«

Ecclefiaft,

minus autem benedixit novi[frmis Tob magis,

quám principio ejus,

Recetfic calamicas,

: fraudes,

Frange efurienti. panem.s cap.ae

tuum. — Vocat Syracides beneficam commi-

Íed cum ea abíceffic colerantie materia.opu«

lentior accetfit fortuna, — & cum ea uberior

Íerationem , quá proximo indigenti opitue

etiam benefaciendi facultas , & tamen nulla

lamur debitum noftrum, eó quia divinalex

ä]

ad alienas miferias levandas nos obliget H

deinzeps benefaciendi fic mentio, Num Jobus

& legi divinz confonat naturalis , cüm nil

pinguiori fortunà cumulatus pott calamico.

principijs naturz magis accommodatum, &

fam inopiam factus eíl avarior? Imo à ca-

conveniens fit, quàm alienis miferijs auxi-

Jamitatibus, & miferijs, quas fuit perpeffus

erudicé edoctus in Schola mifericordie di

liari, quapropter Chriflus aitz O»nia que- M aoip €7.

eunque uulis, ut faciant vobis . bomines,

"7Voize.

dicit adeó copiofiüs benefacere, & alienas

m ferias levate, lachrymasabítergere,zerum,

G vos facue illis: Hec eff emim lex, && Pro.

phete. |. Si eftlexutique pr&ceprum, & qu'-

nas excutere , ut id referre fupervacaneum

dem-non leve, fed capitale cüm — violatores

I;B de pd-

puraretur ; fcité Tertullianus ait : Paesen.

tia in detrimentis exercitatio efl largiendi ,

hujus legis à divino Judice in zternos able-

Sitpb, CAp.7A

gantur ignes, — Ii igitur funt meritó repre-

& communimndi.

Didicerat. Jobus in

hendendi, qui ut fe |e ex omni fubducant

Schola patientie , & miferiarum , perfe--

moleítia, fucatis amandationibus pauperes

Giora commilerationis pracepta , adeó ut

ftipem. depoícentes circummittunt dicentes;

fi in profpera quondam opulenua mileri-

cors in egenos fuerit; ejus tamen milerie

ito ad hunc alium, qui te juvabit; & iíte

ito adalium,qui;eít me ditior, in quem mo.

cordia quafi adhuc inerudita extiait, & ex-.

las , cci i. C UMER . ub a xoce. db d Ea WE QUESIUMMM ul

rem dimittendi pauperes invehit D. Augue

Jex; cüm experimento nondum didiciffer,

flinus, cujus zvo folemnis erat formula ile

1h

quantum iactura bonorum aflligat, egeitas

la abigendi à fe pauperes expofcentes elee-

gravet, infirmitas premat, dolor excruci-

et, contumelia urat, & detrimenta bono-

motynam: Vade in ante, €8 dabit ribi Deus,

in quem morem-acriter infurgens ipfe ait :

rum torqueant; poílquam id experien'iá

didicerat ad beneficentiam uberiorem eru-

O infelicitas generia bumani.

Quáàm multi Serm, s27,

ditus profufior fuit in alienis miferijs .le.

inveniuntur , qui. ebriofos, €$ luxuriofos 4* sempor.

i4

ampliàs, quám oportet ,. cogamt bibere, 65

vandis, quia ut ait Tertullianus P atient

in detrimentis exercitatio e$i. largiendi, &

ante ofhium. pauperibue petentibus , vel u«

num calicem difimulant dareg mec. atten«

communicandt.

Quinimo ex propria fui

dunt , quiasllud, quod luxuriofis videntur

dolentia legem fibi condolentiz in alios fan-

[

xit, non ampliüs largitate exlege & rudi ,

ingerere , Chriflus in pauperibus deberet ac«

espere , qui dixit..—. Quod feciflis uni ex mi-

fed experimentoerudita: quienim infe pati

Fl

non didicit, nec miferijs premi, difficulter

nimu meis , mibifecffis , fed quitales [unts

'ïv',g '

aliorum miferetur: exacerbata enim in pro-

.quando alios innimio potu fepeliunt.paupers

elcemofjynam petenti dicunt ,. vade , vade.a

';

priis derrimentis tolerantia exercitatio elt

corámiferationis: mifericordiaenim inalios

nte 6 dabit ribs Deus, &5 utique dum.s

amóulaverit bomo ei daturus eff,

uid

benefica luculentiüs in Schola eruditur pro-

riz mileria : ellenim haec legislatrix, que

eit ergo, quod dicis ? Vade in ante , &6 da.

bit tibi DEUS, vade ad. illum bominem.»,

€ondolenriam velut lata lege fancit, ut qui

qui babet DELM, quia daturus eff DEUS ?

milerijs premitur ex eadem infirmitate ad

exercitia uberiora humanitaus, ac pietatis

ac fi ore fuo ipfe confiteretur , apud fe Deum -

non ejje ,

i

Ip P[^], 97. erudiatur.

Tuba erat Job. ait Auguítinus:

quo sn[piraute pajäf ffagare [

peribsne

:

quande répente pereujus pantus datmnis ,

. Hinc

| Pecuniæ,quæ paupetibus erogantur divitias augent.

715

le

56.

Hinc quotquot Chriftianz virtutis fué,

in paupäres exercens liberalitatem , totam,

re ftudio addicli beneficam in pauperes ex«

qua in horreisei fapertuit, annonam diftri,

ercüére commiferationem , ne divinum

buit pauperibus,plebémque famelicam pavit;

ä

transgrederentur praeceptum 5 quin potiüs

quavis hebdomada die veneris tredecim pau«

exercitio hujus virtutis Chrifto dantes,quod

peres rheníz adhibuit, & fingulis indufium,

pauperibus erogabant,plus effent accepturi.

tunicam, & calceos dedit , cüm ipíe eandem

n

In facris epitalamijs fponfa fponfum lauda-

diem inediam pane, & aqua toleráffet,G cia

,

licio membra tegeret, cüm indufio paupetes

Q.i4.

tura ait ; JManus illius tornatiles , plene

byacintbis , hoc eft ornatz gemmis, & an-

veltiret.

$9,

nulis; ideo plenz hyacinthis, & gemmis

ld pra-ftitit alius Comes Elcearius, qui

beneficé mifericos in egenos, ac leprofos

ornatz, quia profufz in pauperes; priüs

enim manus pleng,evacuantur, quàm quid

hÓ$ adeffe voluit fuz menfz , & fibi. inti-

mos, ac familiares.

aliud accipiant, qui enim — dexteram nu-

Diebus fingulis ad

duodecim leproforum pedes procumbens,

E

mis aureis impleverat , non ante fores re.

cipit, quàm numos aureos deponat , vel

eos aquá abílergebat, G ofculabatur;poftea

Chrifti manus

in menía collocabat , & ijsdem , veluti fuis

permiferit manu excidere.

Dominis officiose miniflrabat.

Non tamen

pleniffinz funt, & cümànobis in Íuis pau-

peribus ílipem accipit, quas inmanu gem-

(e vinci paífus eft Deusà comitis . benefica

mas tenet à fe excutit , G nobis imperti-

miferatione in pauperes;geminum enim ei

l

tur: [funtenim manus coeleítis fponti ple.

premium rependit, granarium enim va«

Secundum

Kelejafi

ne gemmis, oppletz hyacinthis: & exi:

cuum bis occulta vi opplevit.:

F "PA.

R

gens À nobis exercitium benefice commife-

fuit, quia cüm iret venatum, juffifétque o«

mnem comitatum cum infítrumentis venatos

d

fationis in pauperes, occafionem fibi quz-

tit, quá plenas fuas manus in nos prius e-

riis przecedere, ipfe cum Chyrurgo ad les

vacuet ; qui pauperibus damus, hac Chri-

prolorum domicilium non valdé difitum di-

,

flus accipit, & accipiendo , quas habet

vertit, ubi chm in primo veftibulo vidiffet

l

gemmas fuas evacuando manus, nobis dilar.

fex miferrimorum hominum feré fpirantia

veluti cadaverapriftinze reftituit fanitati,cüm

gítur: idque cüm innotuiffet viris pientiffi-

mis, ac virtutum culturae addictis, in id vel

enim preces ad Deum pro ijsdem fudiffet,coe»

'» le/l f. ):

maximé incubuére (tudij; ur quidquid pof.

perunt illico convalefcere, & abfterfa omni

lN

Íent, Chrifto darent, pro ijsdem millecu-

lue, excufía omni egritudine, deleta macie;

plo plura recepturi, hoc eít pro plumbo au-

eorum corpora viribus munita, vividóque co*

rum, provitro gemmamy;pro (ilice unionem,

lore fuffufa mirificé refloruerunt.

39.

pro íru(tulo panis adamanté, pro quisquilijs

Hanceandem in pauperes beneficant.

Tnargaritas , & procrepundijs latifundia pof.

commiíerationem exercuit Camillus Gone

feffuri.,

Ob id decertárunt.quomodo aiter

zaga PÉlnceps Novellarz anno. 1588. cüm

elterum largiendo vinceret; fnásque recuias;

enim id temporis in plebem fzviret fames;

velut viles herbulas propenfa mileratione

quotidie ducentos é turba pauperum paícen.

dos fuícepit ordinealternato , & prandenti.

pauperibus diftribuerunt, fimüique . Deo

:;

dederunt, & cujus mauibus decidentes hya-

bus miniftravit Camillus, & cüm centum ple«

cinthos collegerunt.

no reficeret prandio,alij centeni binos finguli

"'Tametfi varia fuerint fanctorum ftu.

accipiebant panes, accubituri & ipfi poftridie

37«

dia, quorum alij magis folitudini, & filen.

ad meníam cum interim Chriítiana erudiren.

tio3 & alij corporis cafligationi , acjeju-

tur catechefi, Quinimó adeó crevit Camilli

in egenos benefica commiferatio, ut quoti»

nijs; alij fundendis precibus, & pijs libris

legendis; alij laboribus manuarijs ; & alij

die per non modicum temporis quadringen«

G 14f

cceleftibus impenfiüs vacaverint contempla

tis pauperibus prandium parari volueritau-

dg "mf"-

tionibus; omnes tamen in id propenfiffimée

licis ad menfam miniltrantibus , cum ipfe

fua direxerunt vota, ur beneficam in pau-

convivator in eadem cum pauperibus menfa

& in

peres exercerent commiferationem :

federet , quos humanitate exhilaravit, libe-

hoc omnes convenerunt , & eorum ftudia

ralitate refecit , confolatione permulfit :

fuére uniformia; quia omnes difperferunt,

& zgrotis, quos infirmitas in proprijs deti«

nebar domunculis fercula, pecunias, G vee

& dederunt pauperibus :

de quovis enim

Ffalm.1ir,

fan&lo ait David : Di/perfit , dedit pauperi-

ftes (ubmifit,

De iplo memoratu dignum

77,9,.

bus,juflitia ejus manet in. [aculum [aculi ;

e(t, quód càm rei divinz vacaret, & men-

dicum vidiffet detrita vefte femiínudum , pe-

& ut ex propemodüm inuumeris paucos re.

cenfeam id pra(titit anno. :123. Carolus

dibus excalceatum, indufio deftitutum, &

ComesFlandrie ; qui ut refert Chriftianus

frigore tigentem, juffit domum adduci, &

indufio ac nova vefte coopertum voluit a*

Maffeus cum lurida, ac infolenter frigidior,

ac diuturnior hyems praceffiffet, utvix ad

pud fe in prandio affidere, poit

4

E

aureis donatum dimifit.

ea pecunii;

auram maialem arbores nonnihil coepiffent

revirefcere, & tellus virefcere ,

id caufz

Idem egit Ferdinandus Hetruriz Ma-

49,

fuit,ut omnis fatio agrorum perierit; hinc

gnus Dux, qui cüm anno 1610. epidemie

annonz caritas toto biennio Regionem il.

ca lues Florentiz graffaretur toto contagij

lam afflixit, tunc enim Carolus beneficam

tempore triginta quatuor millia pauperum

f

Verani de Affecibus Tom, H,

Jxæ' Xx

homis

714

Diffetatio XXX,

hominum incluforum aluit ; & (ingulis die-

celebrare, eqiio ad annulum decurrere ,

bus octo carnis uncias , & duas panis libras;

Troianos lufus agitare, ac primum prz-

item oleum, falem, ligna , legumina &

mium cateris praripere : vana hzc omnia

alia id genus ad commodam vitz fuftenta-

funt, quz oblivione illicó fepeliuntur.

tionem fuppeditavit, adeo utab initio peíti-

Que famam Principi «onciliant , gloriam

litatisad menfem Martium feptingenta mil.

comparant, verum íolatium inferunt, non

lia expenderit coronatorum in fubfidium

funt laboriofz venationes , nec ludicra at«

pauperum; quinimó ipfemet absque ullo au-

morum exercitia , fed eleemofynz , quas

licoapparatu, fine procerum comitatu, fine

benefica commiferatío pauperibus elargi-

Epheborum, famulorümque turbis cum uno

tur; fiquidem ut cecinit Regius Pfíaltes ;

P fal. 111.v.

duntaxat, velaltero ex fuis . familiaribus ad

jucundus bomo , qui miferetur ,. &5 commo.

3. fequent.,

domum paupetum acce(fit, quos perhumagi-

dat difponet [ermones fuos in judicio, quia

ter fuit allocutus, & peramanter confolatus,

in &ternum non commovebitur.

In memó-

& hujus ducis in egenos beneficam commi-

"ia eterna erit juflus Ab auditione mala non

timebit,

ferationem Deum approbáfe ex eo conjicie

Quarit Auguítinus, quenam fit

tur, quia premium non diítulit dare. Idibus

hacauditio mala, & refpondet, nil aliud

enim Februarij in palatio , dum quid aliud

efle; quàm fententiam aterni Judicis in re*

quaretetur reperta fuit ciítaferrea ligno vili

probos latam : Jre ig ignem eternum: hzec

operta, fed argento oppleta, inventz enim

non mala tantüm, fed & peffima eít audi-

4h

funt in eadem occlufz teffelle argentez,cum

tio; quia &terna, & hac auditio aures eo,

effigie Cofmae primi Hetruriz Ducis,

4Te

rum pulfabit, & animos terrebit , qui im»

Hoc idem praf(titi: Maximusille Ame.

mifericordes fuerunt in pauperes, quibus

deus Sabaudie Dux, qui Regias etiam ve-

petentibus ftipem, vite denegárunt fubíidia,

Ífles in pauperes divifit , poít totius auri,

Neque credas, levem effe noxam pauperi-

argentique largitionem : fed fi regiis detli-

bus nonopitulari , quia ut ait. Lactantius :

tutus vellibus , (olem fuit zemulatus fine

LiL. 6. inffit.

Qui fuccurrere perituro poteftü , fi non . fuc-

nubium integumento nitidiorem; nec mi.

currerit ,. occidit,

CHP' [I:

Si homicidium, grave

rum fi Chrilti A:hbleta nobilis Regias exuit

eít flagitium morte ple&tendum , non im-

9- . . Cb €ee- ee9 "b - LÉ

vcítes; cum trino luctaturus ho(le ve(tium

par eit fcelus, neceffaria vitze fubfidia pau-

ponderaabjecit , ne fuccumberet ; imó &

peribus denegare; quinimó D. Zeno Vero.

pauperibus erogavit, quó expeditiüs ad vi-

nenfis Ántifles , calamum acuens in inimie

étoriam curreret ; quód fi Saul Regio de-

fericordes egregi& eos pungit , quó immie

La OM D

nudatus palludumento coepit Prophetam a-

fericordiam à Íe expungant ,

ait ipfe Serm,

gere; fi Achabus laceráà indutus lacerná di.

de juftit.

Non eff Tyranno diffimilis,qui fo«

vino fuit fpiritu animatus ; Amedeus fine

lus babet , quod potefl prodeffe commodis

te Or-

regijs fuis veftibus nobiliore fuit vi

plurimorum. — Quid, quíd paupere quotidie

natus: neque veíles poterant ei R

egig de-

Lj

moriente , opprejfrone , fame,frioore, njuria,

effe ; quem charitas veítiebat, & benefica

amticum tibi excola aurum,

custodis argem.

,

in pauperes commiferatio tegebat ; acfove-

tum,ve[iem pretzofamy orna

menta

que fuper,

bat, quia pauperes protegebat uberioribus

idolum z

ba, ac fuperfiua pro faerofantia b

abes, ficut

affluebat divitijs. Scifcitatus à Magni Prin,

t€ per momenta componis, dives in

cipis Legatis , undénam fuos venaticos deti-

Math 4

publico , ditior. in fecreto,

JNen intelligis,

FENMQUMOTUP M — I TR LR a a C P EREl

neret canes , iple é latereedium — ingentem

quia bomii imopia morienti t

antis opibus,qui

pauperum mulutudinem indigitans refpon-

eum poffit fubvenire , non fub

Ventt, ipfe eum

dit, hi mei venatici funt canes, quos alo

videtur occidere? O quantar

um neces augma-

quotidie, & quibus fore fpero, ut fím non

rum in phalerís pendent ormate matrona !

fyivaram feras, fed coclum ipíum venatu-

ornamentum,

eujus unum fi folyas in pretium,

rus: fciebat pienuiffimus Princeps hujus tel-

& difribuas

nect[fitatibus fingulorum, ex eo-

luris delicias veluti flores, vel inopinz, ac

rum refhiratione

cognofces quantorum malo«

pramature mortisgelu ac pruina decoqui,

rum ille conflat o

g " s o - MM EE " aL

"HALUS,

vel brevi emarcefcere ; proinde coeleítibus

. Nileft,in

UD

duntaxat inhiabat amoenitatibus aternüm

quo magis poffint viti ptíne — 47.

Cipes, & quo

tquot hic divitijs affluunt,

dutaturis.

Quéd ( Varro rei latinz inda-

gloriarij; quàm in pauperum refeclione, G

gatorteflatur , hoc verbum venari dici

in captivorum redemptione, Benefica com.

4 venis agri , quafi per agrorum venas pe-

miferatio in pauperes eft , quze divites ad coee

netrent venatici canes, ut feras capiant: À-

letem gloriam manuducit, qu

& Principibus

medeus idem verbum fumpfit pro coele(tis

ad aternam beatitatem, ac Reg

numcolorum

r

Regni indagatione.

viam flernit,

& per quam invitantur 3 Chri-

41.

Hsec beneficz commiferationis exerci-

fto : Fenite beneditli Patris mei ; po[fidere Matthaus,

li,

tia in pauperes digniora funt, cateris, quae

mecum Regnum caelorum promiffem vobis à

à vitis Principibus laxandi animi causá in(ti-

con[litutione mundi.

Efurirvi , & dediflis

tuuntur in haltiludijs, ludicris pugnischo-

mibi manducare 5

fitivi & dedifla mibi

reis, comedijs: utiliüs eít Principi nudum

bibere ,

nudus eram ,

& vefiflis mes.

veitire, famelicum alere, miferos protege-

Quid Regibus ,

& Principibus gloriofius,

Ic; quam equum gyris eXercere , equaria

ia EU ii a EL N EEMEEK. - R m o .. Ms r EE — E EM r

quid commendatius , quàm gloriari in be»

neficae

Pecuniz,qu£ payuperilbus erogantur divitiasaugent. — 71$

-

E

peficz cqmmiferationis' exercitio , quo fe

tur,nobis emoriuntur, nec nobis ampliüs.

paíci, ac veftiri, Chritus pracipit; & fa.

prodeffe poffunt ; proinde utilius fempet:

mem fuam fruftulo fracti panis exfaturari

eft pauperibus commodare , quàm detoffz.

expofcit? inanis non eít illa gloriatio, qua

terrz caveis fepelire,& dare; utilius foero-

ri credere , quam terrz concredere,

DC';

per exercitia mifericordie in pauperes fum«

mi Regis redimitur amicitia.

Quis non e.

je&ti à (ana mente eft fepultum ,. ac claufum

tubefceret , fi inter mendicos eum videret

tenere, quod multiplici poteí(t incremento

efurire, fitire, & nudumeffe, qui ubique

proficere ;& probrum non abftergere fterili-:

dze..

terrarum animantia quzque pafcit , eísque

tatis à divitijs , qua — pauperibus «olen

extraditze fru&us poffunt uberrimos, &

Pl tti.,

abundé ad fitim extinguendam hauftum fup-

!G fiquen,

quidem vitze zternze nobis parere,imó & nos

peditat, ac indumenta fubminiflrat, qui-

bus veftiuntur: lachrymas;quas in pauperi-

alere coelefti beatitate ; noítros igitur the»

LéT

fauros in defoffis non fepeliamus terrz vie«-

bus per vitz fubíidia ijsdem impertita exe

ficcamus, Chriíto abílergimus; famem ,

fceribus , fed in — cocleílibus congeramus .

Ícriniis.

quam in paupere per diftributa obíonia ex-

46,

iNon finamus divitias nofílras

':»'ä tinea

cutimus à Chriftoabigimus; & hauttu, quo

fitientis eftus. extinguimus, Chriftum refi-

corrompi, feuà vanitate mundi furtipi ,

illius enim thefauros tinea corrumpit, quos

cimus.

44«

Non finamus ergo eum;qui totufn or-

vanitas ablumit; neque fola vanitas tinea

bem paícit, ac veftit ad noftram confufio-

eít, quz divitijs infidiatur, quas perdat ,

pem inter mendicos efurire , & (itire ; non

Íed eít etiam vermis invidie && avariti$ ,

etrandum eít nobis oculo ; ut cum nobis

qui cordis intima penetrat, viícera poffi»

pauperes obviant , dubitemus , circa quem

der, & quz in abditis congefta funt , con

ffi»um opus impendamus miferandze

füumic: hz funt tinee , qua noflros cor-

poti

erogationis: intelligam

us ipfumeffe Chri-

rumpunt theíaurcs:? fin veró quzras, qui

Li.&. infit,

fint fures, qui eos furripiunt , hos «redas

Ul

ftum , quem afpicimus czcum , offendimus

claudicantem , videmus nudum, audimus

cacodoemones effe, qui ut bonis noftris in-

famelicum, & fitientem, pauperem, egen-

fidientur operibus, per objectam nobis fa-

tem, & feminudum: in paupere tuguriolo

culi pompam eblandiuntur, & ut nosà con-

voluit Chriítus invemiri, cüm quareretar à

fortio Regni cocleftis excludant,aurum ma-

nibus ingerunt, argentum oculis exhibent,

Magis; fub hoc enim habito apertis theía

ris oblata-(bi muncra fufcepit; in hocha-

gemmas colio inferunt, feu fomenta fup.-

bitu poni voluit inprafepio, jacere ii caula

peditant, quibus fuperbiam nutriant; & de-

terreítri, cum ih auia regnaret cel«tti fri-

(ideria catnis ftimulo cupiditatis accendantz

gore cüm pauperibus voluit algere, cum ijs«

quibus malis obnoxij non fiunt, qui the(au-

dem fitire in ara crucis; & convicijs, cae

tos fuos pramittunt ad ceejum per manus

lumnijs, flagellis obnoxium effe, ne dubi.

pauperum, quibus benefica commiferatione

tareinus Chrifto nos erogare, qu& paupe-

opitulantur.

& quas ijsdem pecunias

ribus elargimur j

damus nobis affervatiin coelo : . & hoc eft

$. V.

Mattb. 6.

veras in ccelis divitias congerere: Thefau-

rizate vobis tbelauros in calo , ubi neque-»

-Quos "vera miferatio tangit, pra-

ptnea corrumpit , neque fures effodiunt,

fwfa in pauperes beneficentia com-

Sunt enirn 'Thefauri,qui menfis;ac icrinijs

mendat dllusiriores, fi&ántque Deo

deputantur cceleitibus ; funt thefauri , quos

gratsores,

nulla ho&ium incurfio diripit; nulla mili-

tum iníoleatia furatur ;

nulia adverfantis

Iri fanäitatis f*udio clariores non du. 4;.7;

bitantes Deo dari , qua pauperibus

fortunz invidia corrumpit, ac nulla rerum

viciffitudines contaminant,

erogantur, fe ipfos in fubfidium pau.

4

Si divitijsaffluis, & tineam timescor-

perum dedére, ut totos íe Deo darent: id

rodentem, vel furem metuis furripientem,

præüizit Paulinus Noiz Antiítes, qui licet

L

vel fortunam expaveícis evertentem ; quas

profapiá nobilis , fanguine illuftris,vir con-

fularis, facundià in(ügnis, divirijs affluens,

poffides divitias, ne perdas, dapauperibus,

LÀ

LJ

Philofophià , ac Theologià profunde imbu-

per quorum manus in ccelo reconduntur

funt tguarum divitiarum fidi, & tuti cuíto-

tus, oratione tara folaüca, quàm ligata pol.

Q«

lens, omníique eruditione ornatus, hifce o-

des pauperes , quibus f1 opes tuas concr

dideris tibi. zternüm erunt profuture, &

mnibus unam prztulic beneficam in paupe-

.

e

ut ita nobis proánt, nos monet Chriftus

res commiferationem , quibus cum . totas

lbidem,

fuas jam erogáffet divitias, fe ipfum etiam

at

Nolite.vobis tbefaurizare tbe[auros in terrA;

nos monet, ne thefauros noltros terra com-

dedit, cüm non fupereffet quid ampliüs

ex facultatibus fuis daret,

Depofitis fzcu.

mendemus, fed ut pauperibus concreda-

li pompis, ac faftu Chrifti amore pauper &

mus, quia plerumque, quz in terris con-

getuntur,periclitantur, & opesque velin

multis affluente divitijs, & ex viro confulari

coenobita afceterium ingreffus, Monachum

excavatis Foífis, ve! in claufis arcis fepeliun—

Verani de Afeciibus Tom. 1.

Xx xX &

egit,

?

716

Differtatio X)&X.

-

!

egit. Mox écueulload mitram vocatus men-

fed hac eít pracipue expectanda mifericor-

EAUIERIENENUN UP TE "m

fa frugaliffima contentus , quidquid de an.

dia j efurientem pafcere , nudum vellire 5

nuis redditibus habuit, laudabili in egenos

captivum redimere, ad tempus non habenti

erogavit liberalitate: & quia non fuperfuit,

neceffaria commodare: non paicunt efurien.

quod diítribueret tunc, cüm vidua. quedam

tem blanda colloquia, neque aiienam nudi«

filium ab hoíle captum pretio redimi eni-

tatem veítiunt exhibita confilia : neque pro»

xim pottulavit; commiferatione commotus

deít calamitofo fuas zrumnas receníere, fi

Paulinus cüm ei non effet , quod in redem-

fub(idium ei non porrigatur ;

quo ab ijse

puionem filij matri. porrigeret, fe ipfum ei

dem fubrrahatur:nil prodeft ve

tbis aures de-

tradidit vendendum, ut ex pretio accipe-

mulfiffe pauperis, nifi vel frutto panis, vel

zet unde filium à famulitio liberaret barba-

cuío zre ejus manum impleveris; non ju-

rorum, X unà cum muliere profectus inAfri.

vat fomentis mollibus palpáte mendicum; fi

cam, quó Vandali Companiam valtantes fi-

eundem non reficias fame moriturum: non

lium vidusabduxerant. Illuc appulía vidua

eít opus mifericordiz , . fi velis hominem

Gun:harij Regisad generum veniens lachry.

vivere, & nolis eidem in neceffitate fubve-

mis madens filium (ibi reddi enixim. expo-

nire: imó ctudelis eit. potiüs ea mileratio,

ftulavit: fed vir barbarus erecto fupercilio

qua fcit miteris condolere,

& neícit peritu,

jh

detrectavit fine litro filium reítituere, juffit-

ris fubfidium prabere,

que matrem abire, qua tunc iterum: en;in-

Quos vera mileratio tangit,profufa: in

quit, hunchominem mecum duxi ,. quem lo.

49.

pauperes beneficentia commendat, talis fuit:

co licri fufficieatis tibi fifto eum fufcipe, &

Eberhardus avito Majorum languine . illu»

filiun. matri dolenti rellitue,

Guntharij

ftris, de quo refert Radderus in Bavaria fane

Gener oculos in Paulinum dirigens, . & viri

&a volum. 1. pag. 13 3. quodcum fein fa-

vultu;, gravitate, & venuflate delectatus,

cro D, Benedicli afceterio Deo devoviffet 5

quam calleret arrem petijt, cui Paulinus re-

& Abbas Biburgi creatus, adeó . munificus

po(uit horti colendi , cámque id ei gratis-

in peregrinos, G pauperes extitit , ut mul-

ä

fimum obtigiffet filium viduz in libertatem

n. W

afleruit, & Paulinumin ejus . litrum laetus

lum facilé fine beneficio dimiferit ; Cümque

Epif. £,

Biburgenfe Monaílerium miles ex itinere

fulcepit: & commiferatio,quam in paupe-

feffuscum (uo hero ad vires reficiendas adis

res Paulinus exercuit , nomen ei peperit ze-

iflet , precarium popofct vinum ;

fed quame

!

terna gloriá illuftre , ac coeleftem ei beati-

vistei vinarize Prafeetus herum o

fficiose exe

tatem comparavit , quia quod pauperibus

cepiflet in coenobium , famulum tamen exe

erogavit, hoc, feu fe ipfum Chritto: dona-

tta ccehobium forfan ex oblivio

ne permifit

T

vit, qui inter eos recenfuit, quibus ait :

diu expe&lare,

'Jdattb.zä-

qui tandem morze impatiens,

Venite beneditli Patris mei poffdete mecum

quaü fibi viderecur.. inhumaniter exclufus

Regnum promifjum vobis à conftututione mun-

|

Racusbonam proficifcitur, ad vires reficien-

3

di , efurivi & dedisiis mibi manducare : fi

das übi. necetfaria comparaturus.

Cl,lm-

tivi 656 dedifiis mibs bibere ?. n

T

d(u eram, &

que id Éberhardo innotuiflet , juffit

Mona-

vefizüi me.

chum penüs procuratorem licet fen

|

48.

lo jam

f

Qais Paulino ex benefica: commifera-

confed'um, imó & viribus deílitu

tum ob

tione :n pauperes illu(trior? hic in Gallia

J

