mines enim affentatores plerumq; verborum

tam propemodum Rempublicam everte-

runt, QCum enim blandé laudes per aures,

utuntur lenocinijs , quibus laudati aucupen-

quas demulcent , fe in animum infinuent ;

tur gratiam , dum enim ftudent aliena vir-

tuticommendandz , fucum faciunt ; magís-

utíqueplacent , & lato animo audiuntur ;

ideógue quia nituntur , qui aulas terunt

queobfunt , quàm profint , quos propterea

(sf

Lib.4, de perítringit D. Bernardus , imquiens ; do-

Principum ,

eorum aucupari benevolene

m

tiam , in id vel maximé incumbunt ftudij ,

eonfel,

cuerunt linguam fuam grandia logui ,. €5

eperentur exigua , largifimi promiffores, &

ut quz Principi placent, laudent, ideóque

nusquam deeft fzx ifta hominum, & fepe

parciffimi exbibitores , blandifrmi adulato-

res , & mordacifmi detratlores ,. fimpliciff-

tam grata , quàm noxia; placet tamen , fi-

mi diffwmulatores , 65 maligni[fmi proditores ,

miülque nocet hacpeflis, proinde ab ea vel

inde conjiciunt , in quale fe periculum inji-

maximé cavendum : funt enim plures , à

ciant, qui hujusmodi parafitorum exam.

quibus quamvis non fit laus quafita; eos ni-

hilominus delectat oblata. hincSeneca: 7-

biunt confortium , expetüntque contuber-

Ebiff. 139

nium : nil certé boni , nilque probi expe-

tandus eft. adulatorum fermo ,. ac fortiter

rejiciendus : nunquam (ine noxa erit , sllum

€andum ab hujusmodi hominibus, quorum

benigné admif/ffe.

Nam. etiam fi non fla-

palmare dogma eft omnibus annuere , pro-

bare improbanda ; dare verba, fumos ven*

tim officit., femina tamen n animo. relin-

dere, dummodo fpes affulgeat, vellautio-

quit ; fequitürque nos etiam , cüm ab illis

rismeníz, vel alicujus commodi,

difcefferimus , refureiiurum posiea malun,

Non eft hisce fidendum affentatoribus,

Quemadmodum qui audierunt. fympboniams

,!o

qui inaniffimis affentatiunculis in falutis di«

ferunt fecum in auribus adulationem illam ,

ac dulcedinem cánts ,. que cogitationes im«

Ícrimen nos pertrahunt ; quandoquidem ;

acriüs in nos fzeviunt crepantes adulationum

pedit , nec ad féria patitur intendiz fic ada

: bullze , laudésque fucate, quàm hoftes di.

latorum., & pravu laudantium fermo diutiss

ftridtis , nudatísque enfibus in nos irruentes,

hbaret , quàm auditur ; mec facile efl anima

ZLib. de Ba-

unde D. Auguftinus ait:. Zeniás debet putae

sulcem [onum exeutere. — Profequitur , &

prif. contra

durAts

Donat IF 5

Affentatio exulet ab aula ,haxhus eft, quo ivncaut.i ILFQPïuntur' 449

dabilis, qui laudari ::exgiektfit : fienim non fit

dur?t:, Eex inter-wïla ?cc?;rrita .IJea clau.

9i

denda [unt aures magis vocibus, & quidem

laudabilis , nec fieri poteft, ut laudetur , cüm

rimis: nam cum snitium fecerunt. , ade

fitlaudeindignus; velenim felaude dignumm

judicathomo ; vel vacuum virtute , quà me»

aniffeque funt , plus audent, — Sunt tamen,

qui proprix laudi inhiantes aures libentiüs ,

reatur laudari : fj dignum fe laude cenfet,

Wt , d

& laudantibus , & adulantibus prabent ;

& propterea vult laudari , jam definit effe

a]fen/.üom

putantes , virtutes aliamlaborum , acpeti»

laudabilis, quia dignum fe cenfet, qui lau-

detur: «üm.enim nil.ex fe fit, nec vere fe

culorum mercedem non defiderate przter

dignumulla poteft Jaude dijudicare: eft igi-

laudem, & gloria

:

m , qua Pcpiiïequæ funt

Virtutis,

tur potiüs contemptuihabendus, qui de fui,

t.

Hinc No£&mi pofteri in

ïvrcampo Senaar

vel contemptu dolet , vel commendatione

non alia de cauía infanas illas Babylonice

tumet : laus,cui inhiatur filia fempereft men-

turris funt. fubítrucliones moliti , nifi ut

dlacij ,& materopprobrij ; idque vel maximé,

nomen fuum zternitati confecrarent , &

fiis fit laudisappetens , quinilinfe habet,

laüdeminde (ibi promererentur ab homini-

quo laudari mereatur ; isenimmavulcbonus

bus: fed nihili hanc facerent laudem, fi ejus

videri , quàm effe ; cümenim fit in fe im-

brevitatem perpenderent , & qui fint lauda-

probus vulttalis depraedicari , qualis noneft,

tores; quiut plurimum funt adulatores ,.ac

proinde nonlaudis , fedmendaci] eítcupiens,

& cofit deterior , quàó probior vultaudiri.

viti fycophantz : quis theatrum zion habeat

-*

contemptui , chm nonnifi ex furibus, latro-

Si optio mihi daretureligendi, an veliem

3€.

nibus, przdonibus , fcortatoribus , adul-

fanus effe , & abalijs zeger cenferi , ac praedi-

teris, alisque hujusfacis hominibus .coale-

€ati ; veleffe eger, ab alijs.credi fanuss

Ícat: talesplerumque funt, qui turbam fa-

«erté nifi.heleboro :me indigum ;proderem ,

vellem fanitate gaudere , quamvis alij me

ciunt adulantium 5 quos fi feorfim vir cor-

datus difpiceret, jure meritó indignos judi-

:zegrum faterentur : parum prodeft à viris

€aret , quorum judiciis fe ; & fua commit-

Áycophantis laudari,fi fit quis virtute vacuus.

teret , iententiisque fubmitteret ; propte-

Amó plusobeftlaus, quàmprofit ; phatma«

rea non debet , necadunatos pluris facere:

«cum non adhibitum opportuné fuo deftitui«

'tur fru&tu : & adulator omnis virtutis eft

hzc enim plena vox hujus turba inanis eft

tumultus ad aures demulcendas, non men-

iünimicus , & quafi clavum figit in oculo il«

tem reficiendam , quia ut ait S,'Chryfofto-

lius , cum quo fermonem conferit , :proinde

: Ham:'l. 284

«€ó magis cavendus eft , quà fib amantisfpe-.

. In Joan,

mus, .Efiquoddamtumultás , perturbatio-

9N

mísque plenum airium ex . flultitua majori

.€ie nocere ;non definit , .donec rationis :ob»

*

.

'tundat acumen , -& modicum iillud luminis

ex parte conflans .

eft autem vox ifta

tantüm quid extrinfecum , .quod nihil nobis

quod adeffe videbatur,'extinguat. Oritu£

addit bonitatis ,. :quamvis hominem bonum

:autem hzcalienz laudis fitisex animi pufilla«

p

aflerat , nontamen facit ; imó eb ipfo ,quód

nimitate ad 'nihil altum affurgentis , nons

quis laudibus hisce inhiat , vacuum fe prodit

;fiunquam enim excelfusanimus , acveré nge

ibilis ad has fe demittitineptias: 'unde Augue

omni bono , & maximo refertum malo ;

plenum £cilicet tumore fuperbi

ftinusde hisita Deumalloquitur lib.10.con«

t

& 5 & .?.m-

bitionis.

fef.cap.36, Quislaudarivult ab bominzbus

iäf!

Quamvis laus

w*hbn-ïi:ii:prdbo debeatur 3

itup

eraute te , mon defendetur 4b fbaminä:

fitamen is fit laudis appetens , jam definit

ia judicante te , nec eripietur datm

j L

eífe probus, & incipit effe malus : quia velle

de.tg;f?üg

laudari maluim eít, adeà ut definat effe .*l;uf-,

TA 1j

.4,

m

—

^

//

s

j

d

£m

L

NY mh

y

"i

V

SS.

*

S

:',—

,

QUNMIGS

Ms

A r

£X

RI

/

D L t

/)

2

X

O VRIA)

,0!

( N

j) 2

^

"

lä'ï-

m

MV

A

*

z

ZX

p

7

L

22

A

.

æ*&

7

[

WE

N

z

C

at

Z

N

--

N

Y

W

:-s

u)

A

A

UE

N

!

a

",

)'6' 2*

a m Em

—rl"]r

od 1 o d

LI1

DIS-

- gontyi de Afelné T. I

Sü (4:0) 8$

cetioccbu»c

toc od coco btb CO CDCDCDCD: 5cn

*Q^

^ O^ *0^

s

** "D*

i

a

DISSERTATIO XXI..

QM. 311

UET

Donatur explicatu Affectus Gaudij , feu

dxüuüg, & Dcelectationis , & expen

-

duntup

.€jus caufz, & cficdtus.

EL

dn 'v4lle lzzc/zljm&mw bujus vita non effarefcit latitia 2 quonvis defae-

cata merores perinde ac Rofa [utscingitur [pinis: e funefla cupre[f La-

tia'rz'bw. lauris femper fioædcfum CODÍEYIIAA.

I/

rj b u Y

y Uamvis delectatio ,. feu

refcit; & fi fuerit moderatior ; magis pro»

A

a N2

Xe

Ms

-

at

.-.

Es

-

letitia contermina fit

prié dicitur hilaritas, qua ferenat animum,

4

amori , contrahátque

purgat fanguinem , vultum rofeo, gratóque

/y

?

cum ipfo affinitatem

perfundit. colore.

"Ubi veró ex lztitize

PA

a

L )

o

(:';-(l/'

[ E

difcriminantur tamen ;

motu refedit animus, ac fedatior eftfattus 5

D

j

x

:

quia amor proprie eft

z

Ü

--

Z

enaícitur delectatio ; feuvoluptas, quz eft

D UL ENISAD

uj

quaedam propenfio in

complacentia voluntatis quieícentis fuavif-

bonum ábfoluté ,

ut

fimé in bono poffeflo. "Geftit elata mens;

'cdnveni*ens nulla ha

bita ratione, num prz.

cüm certa fpe rapitur ; -elicit cor exultans

fens fit, vel futurum, abftrahitque à pre-

latitize affectum , uübi non ampliüs anceps

Íentia, G futuritione : fecus dele&tatio, feu

votorum , ei innotefcit rei concupitze affe-

lztitia refpicit bonum proprie , ut prefens,

cotio.

Tlumanz tamen letiti* nonnihil.

'etiam pofleffum, Affectus deleclationis vo-

femper mifcetur meeroris , ut verum fit; ex-

carietiam folet latitia , voluptas , vaudium,

ttemagaudij à lu&tu occupari ; pura puta lz«

DDiverfimodé tamen homines, & brutaà de.

titia in coelefti duntaxat efflorefcit patria , in

Je&tantur bonis fuis jam poffeffis 'qüiafïmff

hac lachrymarum valle perinde acrofa , fuis

anines non folüm ijs delectantur , quz re ip»

latitia cingitut fpinis ; & fzpe fpectamus:

faobtinent, ac poffident ; verüm etiam ijs ,

funeftam cupreffum letioribus lauris fron»

dére conterminam.,

Ità rerum volvuntur

quz memoria , vel defiderio, velfpe aliquo

pacto poffident ; ad eum modum , quo in

vices ! ut paffim adigamur cum][udzis patriá

,

voluntate fpes , & memotia dicuntur inge-

pulfis fufpendere in falicibusamaritudinisjac

nerare dele&tationem 5 unde ajebat Regius

mororis , lztitiz organa,

Deleclationis , feu latitiz duplex eft

,

P[g,oe, Vates. memor füi Dei ; & deleclatus [um.

&

«id Rom.19, Et Apoftolus ffe gaudentes, — Bruta veróa.

gétus. Alie Qquid*em; funt dele&tationes',

nimalia ijs tantàm deleétantur bonis ; qua

qua fequuntur apprehenfionem fenfitivam ,

re ipfa, GC actualiter poffident.

qualem poflunt etiam bruta animantia habeg

2

Hinc delectatio eft vera actio faculta.

re , & vocari folent dele&tationes naturales,

tis appetentis, eo pacto, quó amor eft ejus-

quze fubinde turpitudinem , ac feditatem

dem actio; & intelleclio dicitur aclio intel-

redolent, — Qui fenfibus fingula metiuntur,

jJe&tüs ; & generatim a&tusvitales, qui funt

eft ipfis volupe duntaxat hisce indulgere ; &&

notitie , velappetitiones vocantur actiones,

non fecus ac fpongiz putidas , ac corruptas

attrahunt aquas, in quas injiciuntur; fcetis

licét grammaticaliter , & nomine tenus ;

phyficé enim funt qualitates dependentes à

das fitiunt delectationes , quas per fenfus ex«

, Ruis caufis pet veram a&tionem,

teriores veluti pet totidem fiftulas infeliciter

r

Suf, j

j

Oritur lztitia ex poffeffioneboni , ob.

hauriunt,

Aliz funt delecltationes , qua

g! 4fi, (

ftetricante ejus przelucente notitia: eft fiqui*

fequuntur apprehenfionem propriam poten«

dem lztitia motusanimi ex judicio prafentis

tiz copitativee ; & funt liquidiores, proprize

| jamboni, fivehocfit verum, fivefucatum,

hominis , vocaríque folent rationales. A-

acopinione efformatum. — Ubiresardentiüs

L

liz dele&tationes , que competunt voluntati

adamata in noítram devenit poteftatem

?

fuperiori , cui intelle&tus praelucet, & hz

tunc excitatur affectus Iztitie , feu motus

dicuntur delectationes fpirituales, ut à prz-

talidus , & plerumque etiam vehemens ,

cedentibus , qua dicuntur deleCtationes,

| quó pulfantut vifcera cor dilaturymeng hila-

corporis ; fecernantur. , L: difti

guant Ur.

Hinc

'Dbnanturx cxplicatu Affe&us Gaiadij-,-- & dele&tationis. 41

In

Hinc generalis divifio dele&ationis eft in

quà famem expleat , séque reficíat,

fpiritualem propriam voluntatis , & (enfi-

homine veró delectationes plures funt, ac

bilem , íen corpoream proptiam appetitüs

variz , ficut cupiditates , adeó ut excedat't

]

enfitivi,

illas brutorum , quia ut fcié Lactantius, r5 5 iofie,

f»

Dele&latio fetenens ex parte voluntatis,

Catera animantes prater unam voluptatems qup, ao.

!

folet etiam explicarí nomine gaudij, ut do-

que 4d generandum pertinet ,. nullam.a

i

lepg 311.

cet D. Thomas.

Alie divifiones delecta»

fentiunt ? utuntur ergó fen(ibus ad natu-

art. $.

tionis funt materiales ; ut quód aliqua dee

re Íue neceffitatem; vident , ut appetant

lectationes fint fecundüm naturam.

Aliz

ea , quibus opus eft ad vitam tuendam,

fecundüm pravam confuetudinem , aut com.

Audiunt fe invicem, séque dignofcunt, ut

poffint congregari,

Que utilía funt , ad

plexionem alicujus individui ; . cojusmodi

funt delectationes eorum , qui delectantur

viélum , aut ex odore inveniunt ,. aut ex. ^

efu carbonum, terrz , cementi , & íimili*

fapore percipiunt ; inutilia refpuunt , aut

um: Galiz fecundàm aliam alterius fensás?

fecufíant : edendi , ac bibendi officium ex

Homini

& inter has delectationes illz cenfentur ve-

ventris plenitudine metiuntur.

heinentiores, qua funt fecundüm operatio«

folertiffimi Artificis providentia dedit voe

nem tactás, & brutales ;ac tetreítres vocari

luptat«emhbcj;iorem , & in vitium cadens

tem ; quia propofuit ei virtutem , qua

foient : quz adguítum pertinent , funt pau

Jó miriores , minüsque turpes, digna tamen,

cum voluptate femper- tanquam cum domew

qu& habeantur contemptui 5. leves funt de-

ftico hofte pugnaret.

le&tationes in odoratu, quia hic fenfus in

Eít igitur hominibus con

fenianeum

€:

homine eft omnium hebetiffimus ; nec tam

gasdium , & naturalis voluptas ; fed ita

eít odor fuavis gratus 5 quàm fit moleftus ,

debemusgaudere, ut in gaudio noftro mo-

teter,ac feetidus: delectationes 4pertinentes

deftia eluceat ; ne animus ita diffolvatur,quim

ad aures aliquid habent delicatius , ac pul-

fiopus fuerit, liberépoffit à lzcitia ad moero-

chrius; eó quiaaffinitatem habent cumaére ,

rem tranfire; idque froenum eft injicere huic

aff:&ui.

Dedecet virum Chriftianum z-

quem Ífoni trajiciunt ante aurium pulfatio.

fem: deleCtationes, quibus oculi afficiuntur

ternis inhiantem gaudijs , ad que Numinis

c:ereris fünt preftantiores, cum oculi ad ig-

opitulantegratià evehitur, tot inter rerurm

—

feam;, ac ztheream naturam proximiüs ac-

inferiorum viciffitudines ; tot inter cumule«

cedant, Dele&tationes , quz ex tactu , &

tuantes mentis exagitatz cogitationes ; GE

guítu hauriuntur , fiimmodica fuerint ,fen-

corporis pericula., tot inter juftiffimas trie«

Íus defatigant ; & moleítiam ingerunt ; ac

fticize caufas , Motionum inflar rifu geftie

re , ac de rebus fluxis , ac perituris exultareg

€itiüs pereunt ; ut quz antea fuerant folatio,

nunc (int fa(tidio ; eásque torrenti affines

cum Euro ocyüs fugiat terrena voluptas s

cujus plerumque extrema luctus occupat.

dixeris , plus luti , quàm pellucidi laticis fe-

,

cum trahenti

?

. quippe menti (erenitatem

Verüm gaudium nonnifi ex virtutum oritu£

eripiunt , & animam 6 fua dejectum tran-

conícientia ; neque poteít quis juíté gaude«

te, niíi virtutum culturá plurimum profece-

quillitatis fede :urbanþ,' ac foedé coinqui-

rit.

Czaterz delectationes leves funt, nee

nant.

Defccatíores funt dele&tationes , quz

-pe&usimplent.

Ille felix, qui nonnifi exe

$.

fuam à phantafia trahunt originem , & etiam

cultz virtutis deledatur fludio , Deíque

fincero famulatu : fiquidem extra Deum

diuturniores ; fiquidem qua de divitijs con-

p

erendis , honoribusacquirendis , gloria pof-

nulla vera voluptas , fed tantàm larvata ,

fucata , cui fi larvam detrahis , nonnifi lu«

fidenda iníedit feliciratis opinio ; tenaciüs

haret animo , blandiisque appetitum de-

&u digna inveni& — Ut quis veré gaudeat ,

In homine delectatio fecundüm vi-

fnukcet.

. mil debet impenfius defiderare, quàm divi-

fum cenfetur fecundü. quid major, quia o«

na fe fle&ere voluntati ; fi enim Deus ve-

perationes humanorum fenfüum dele&tabiles

lit hominem incolumem effe ; . vel egros

funt,non tantüm ob utilitatem inde haurien-

tare , divitijs affluere , paupertate dejicig

dam$ verüm etiam ob comparandas rerum

ad utromque debet paratus effe ; alioquim

nullo afficietur unquam vero gaudio ; nule

notitias ; qu& enim fenfus feriunt exterio-

res, funt animo ornatui; quod minimé ob-

la replebitur vera latitia,

. In noftra po-

tingit brutis, quiain ipfis, " ut docet D.

teftate funt opiniones , affectiones, cogita3

Q'f&/!ofh

Thomas operationes fenfuurn funt tantüm

tiones, & alizacliones , qua à noflris dee

AT, Ó6,

deledabiles , ob utilitatem ex ijsdem hau-

pendent potentijs, qu& veró nos non agimus,

riendam ; & ufum earum rerum , quz per-

ut honores , dignitates , & alia exterioras

y

tinent ad confervandam naturam ,. eám-

fub noftra haud funt poteflate ; qua pro-

pterea varijs funt obnoxia impedimentis z

que in individuis propagandam , adeó ut

delectationes visüs , auditüs , olfa&tüs ree

qua& eorum prohibent perízpe affecutionem,

Hinc plurium Philofophorum fapien-

?

ferantur in brutis ad delectationem tactüs ;

in quo fenfu dixit Ariftoteles 5. Erbic. non

tia hoc uno innitebatur , ut utríásque for-

tunz novercantis ,. adblandientis , eadem

iplo per fe odore leporum venaricos canes

gaudere , fed cibatione ; neque bovis voce

femper mentis ferenitate ,. orisque tranquil.

leonem fame ftimulatum. fed comefítione ,

litate viri lophi obviarent altgrnantibus offie

Lila

cijs;

Verani de Afeitibus Tom. Ii,

452

-x-:D:ifïe'ttatio XX

cijs; quà fatione fdrtunæ imperio exempti,

Acn'p?ü * quant:ä jaBatum Nate perice j

etiam inter corporis cruciatus, membrorüm-

i lJ.

que lacerationes à mentis integritate , hila

Quám metui , ne quid Libya ;ild regna

rique flatione, nec latum unguem vifi funt

nocerent,

dimoveri ;; cum enim terminos poteítatisà

Deo homini conceílz contemplarentur, fibi

Rei itidem novitas , 'vac v'ari&tas dele-

10«

perfuadebant, nihil praeter affe&iones , &

Gationemauget, quopaéto P/a/zzo $o, Po«

cogitationes fuas ad fe pertinere 5 quaproe

pulus líra&l ex petra melle potatus dicitur ,

pter adeà abfolutum fuerunt in eas imperi-

tamet(i conítet , Moyíen ex percuffione pe-

um enacti , ut omnes animi tum iralcentis

trz pellucidos duntaxat elicuiffe latices ad

tum concupifcentis motus juxta normamre-

fitim extinguendam ; ob tamen diu tolera-

gerent rectg rationis , séque felices,poten-

tam fitim, ac amorem vehementem in ac«

tes, divites jactarent,

£.

quifitam frigidam potionem , quz mera fri-

Caufz excitantes deleCtationem, leuiz-

gida aqua erat , videbatur fitientibus mel;

titiam plures. funt.

Cum 4delectato fit

tanta erat delectatio , quam ex hauítu fri-

quadam effufio in obje&tum bonum poffcí-

gide percipiebant : . eandem delectationis

Áum ;- & hzc poffeffio przfupponat cogni.

ubertatem ex acquifito cibo poft dioturnam

tionem , ac amorem 5 nulli dubium; quin

famem explicat Oleas verbis illis : quaf u-

' eaufa per fe efficiens delectationis fit appe-

vas $n deferto smvens Ifrael s && quafi prima

titus, cujus delectatio eft foetus pergratus z

Ij

poma ficuluee in cacumine ejus vidi patres

& cauíz adjuvantes , objectum, cognitio;

€orum, Fotelt etiam delectatio,quam ex eíu

& amor ; ha (iquidem caufz dicuntur. ad-

pomi protoparentes perceperunt ad novitaré

juvantes ,. quia delectationem excitant ; hinc

referti; eft novitas caufa delectationis,adeó

bona , qu& impenfiüsamantur, przfertim fi

ut vel ipfa voluptas , fi diuturnior fuerit , fa-

expeclatio dilata amorem accenderit, in-

füdium ingeneret : fuavior eft delcclatio

tenfiorem ingenerant delectationem 5 adeó ut

recéns ; déque re non frequenter obvia ;

non abs re cecinerit Profpgr. Epigrgm. 68.

qua ratione Zenophon ait, ex Lycurgi lege

maritos apud Lacedoemones non confues

Gmtiar "e/i. fruä?m , quem. fpes proda-

viffe, mifi perrarà cohabitare cum fuis ue

élior edit.

xoribus ; ut quoties contingeret unà cone

».

Ex majore itidem labore in rebus.coms

venire utriusque foret deleclatio inten-

-

parandis auctior folet oriri delectatio , fi res

fior,

obtineatur , poft plures exantlatos labores :

Sunt etiam aliz -p!uies letitiz caufä,

II,

qua ratione Ariítoteles 9, Erbic. cap. 5. affe-

ut potiri re diu fperata , frui optatis , fue

rit, majore amore liberorum exardefcere

petáfle arduos labores. viciffe hoftes , de-

spatres , & majorem de ijsdem deleclatio-

*

clinaffe vite difcrimina , precaviffe immi»

nem capere ; quia operofior ijsdem fuerat

liberorum procreatio ? hinc generatim cre-

nentia pericula ; ccelum experiri propitium;

hoftium compefcere audaciam , virtutibus;

fcit delectatio juxta incrementum amoris ;

& difficultatis exacuentis amorem: difficul-

nobilitate ; honoribus , dignitate infigniri s

& quia varia funt , ac diítincta delectatio

tas enim acquirendirem aliquam , amorem

num gehera ; cum quisque fuum cupiat bo-

acuit j & meníurz amoris portio refpondet

num ; quo fibimet fatisfaciat , difficile eft,

deleclationis.

Affe&ctum lztitíz excitat Pa-

pari ratione in omnibus affedtum deleclatio -

ter Anchifes , cum primüm veníentem vidit

nis , aclatitiz excitare; cum alius honore,

ZEneam poft plures exantlatos labores , vitae-

alius divitijs , hic dignitate , ille luxu dele

1

que fup;rata difcrimina Viþgil.-

&etur in veftibus , vel epulis.

Qui in omnibus vellet affetum ciere vo-

12

1:que ubi :enilentem adverfum. | per

gramina vidit

luptatis,huic Pandorz pixide bonorum om*

nium refertiffima opuseffet, ut avaro divi-

U upEP W. N M RNEE g* a. NB

4Eneam ,. alacri

tendit ;

palnpu Uutraique te«

:

tias , ambitiofo fceptra, helluoni epulas ,

plebejo nobilitatem , militi victoriam , volu-

Effufaque genà lach

dit ore ?

fjmc',ï 6 vox exci-

ptuario delicias,ignorantibus fcientias citra

L

Venifli tandem ? tu4que expetlata pa.

labores , fine fudore largiretur-

Is procul

rentt

dubio Mercurio ipfo haberetur eloquentior,

Vicit ster durum pietas * datur ora.s

excitarétque facilé in fingulis laetitiz affe-

gl

&um.

ttæri,

F

li

Nate tua , €$ notas audire, acreddere

Quia veró carent Oratores Pandorz pi*

0oct$.

xide, neceffe eft, clareant eloquentiá , fi dele-

tj.

!

Sic equidem ducebam animo , reöa'r.

&are velint , rofas loquantur ; flores fpare

pl

— que futurum ,

gant , Attica bellaria exhibeant , ut melleus.

li

Tempora dimumerans : nec me mea cu-

in dicendo profluat lepos , ut oratio vidtrici»

Ui

ra fefellit

bus laureis efflorefcat uberior , fplendeat lu«

"

Quas ego te terras , &$ quanta per «-

minibus , ac hortum referat arboribus confi

Q

quora WeclHiis

tum;innumerísque florum diftin&lum areolis;

d

ex

p

ele&atïonis.

- Donantur EXPHCMD AEC&US Gäudij,& D

....

453

rent odores. Stylus

MILIANUS EMMANUEL 449 ferro,ae

.ex quibus füavimmi fpi

fit totus candidus, dulcis, fufus fine

ullis fae

prudentia uitlor trans Effecbios Pontes cum

lebris, fluátque quafi fedatusamnis. . Verba

bafiem'palude P /j/l'-'üiä', 4gg,erjög; ;memuns s

felecta, lenia, fonantia;non fecus ac. micanti-

tum, ac inaccej]um pluries arrito lecet. u-

Audacsam ut vtdees

bus illu(a flofculis afarota

.. Argumenta itt-

eitamento laceffvijfet .

0

doca, E

locutio cultamol-

retur declinare , non pugnam z eo bellico u-

genioía, nova,

lis, facunda, picta.

Res variz , inufitatze;

framento veceptui cecinit, ut. cum vix effe

timori poruerit , apfums non 'oinci fummau

jucundz, inter fe venu

ftifimo nexu. cohz-

rentes; quibus amoena figurarum varietas

fecerit elfe wicloriam. — eyd tergo petitus , &6

plurimum adji

ciat ornamenti ,. ac illecebra-

*

À lateribus, totus effufus n fuos, fe an uno-

bus aurium excitantur

quoque eorum fervauti, fuo lueratus peri

rzum, Hecfíunt, qui

E

delicia ;; & mens per

funditur voluptatum

do omnium fecuritarem.

Ufitatum eft etiam ubi triumph

us te

1.

blanditijs.

. Sicut Sacchareum condimentum

fuavitatem quandam «upedijs in

ftillat, quà

dpfa non inftituitur. prohibente modeftiá

dele-

edentes, & fi minimé caufam fentiant,

Principis, eumdem preffis infcriptionibus

Glationem tamen uberrimam hauriunt ; ita

exhibere populo communi geftienti jubilo,

oratio attico perfuía melle, floribus ornata;

velin triumpbalium molitionibus Arcuumg

pegmatámque protenfis flructuris ; velin»

latens habet quoddam jucunditatis aucu-

pium;

quó deiectatione auditores afficiuntur,

ter fymbolicz eruditionis ornatus, lucerna-

344

. In civi

libus orationibus excitatur lztu-

rümque nocturnos - lufus,

Triumphum

tiaex malorum fuga; bonorum acceífione;

Maximiliani Emmanuelis ex Hungaria Mo«

is; ludis publicis initu.

nachum reducis poít fractas, fugatásque

commodis fuícipiend

tuendis, pompis , triu

mphis , celebritaribus

"Iurcarum copias hac exhibui Infcriptione,

Hic ille virtute Martia invitlifimus Prime

aperiendis populo ,

maximé in receptione

,

ias, vel infigne

ceps MAXIMILIANUS EMM ANUEL

Principum ob delatas viétor

"Tunc ad uberius

aliquod preclaré geftum.

quem fonanti praeunt compede , vetorris ia

incrementum

folent gefti-

terga bracbjs ,. junilísque. famulari jugo

publice latitiz

entes populi monumenta

interni gaudij ex-

cervicibus dudacia pharetrata fed fine telo;

jubili teffe.

"trrogantia Odryfia, fed [ne fupercilio,fimul

teriüs prodere, ac in communis

ram,erigere arcuum molitiones, pegmatum

illa, fimul vincle. Natus uillorjs Prin-

machinas, fontium firucturas, é quibus ad

«eps, Martiam virtutem nattus; militia v«

dis letitiam dulce ubertim vi-

dimenta triumpbos ponit 5 priis geteranun

augendam.cor

:

^

lo hauriendum repeti-

n

num effluat à popu

quam Tyro.

Tot hatlenus retulit palmas,

tis acclamationibus.

Exhibenturetiam per.

quot pugnas inivit. — Pauuonias in fqualore,

grata oculis

"

Íymbolorum involucta,delatam

jacentes defloratas, deturpatas , omnique glo-

viétoriam ,

deletum hoftem, exantlatos la-

zia viduatas fplendore , vitlorjs illujiravits

bores, résque alias praecl

aré geftas erudité,

mundümque edocuit, Bavaros Princtpes nom

ose referentia,

Utu itidemefít re-

ac ingeni

ffolo /iemmutegleanex efe; Jed fortiores in.»

ceptum,

u

itubi rerum adverfarum profperis

€Aaris. -

J

fucceffibus

eft fuligo detería , ad uberiora

/

peratorum laborum refricetur me-

$. 1

,L

gaudla u

moria,

Id preeftici Monachijin receptione

Sereniffhimi Electoris,MAXIMILIANI EMA.

Mundana gaudia tametff lmmani

NUELIS Ducis Bavariz ex Hungaria redu-

cordis wideantur anguflias dilatare 5

animam premunt,quam explere nequeunts

cis poít

fractas cruento confli&tu Turcarum

copias ;

& occupatas armorum vi, aut. ad

nec ejus extinguere fitim, Tadicautur

dedicione

m adactas munitiffimasarces. Re-

effecius deledtationis.

]^

latam ab inviétiffimo Principe victoriam in

Ffectus d&le&atiomïs;« feu agauäfj plures

agro Strig

onienfi, fufceptámque in lzva ma-

16.

hac innui Inícriptione. ngö for-

2 Íuat, quorum primus dicitur cordis

nu vulnus

dilatatio juxta illud Iaig 60. 3zsc vi-

tior flaret. Gloria Bellica Maximiliant Ema-

debis, €& afflues, & mirabitur , €8 dilatabitur

nuelis , ceciderunt Turce boc uno conflicfu

o&hies mille, — Quà perennior ; fe fuge dede-

cor tutuim. — . Ab hoceffectudenominatur de.

leétatio, latitia, & gaudium, quód fi fuper-

rurt ollogies mille, — Non (imentibus loci an*

em militum pugnam, mtlita-

accedant figna exteriora conjuncta cum in-

guflis amplior

terna delectatione, tunc delectatio vocatue

verunt tam mu

lta in uno Maximiliano , ut

exultatio, & jucunditas, ut docet D. Tho-

integrum [upplevi[Je exercstum eredi. potue-

vit.— Ingenio, Fortitudine , Antmo ubiques

mas quefe. 31.471.3. qu nomina folent me.

taphoricé tribui etiam brutis, rebüsque in.

Ih

prafens

, 4quà certus. periculi , ac contem-

ptor.

Nil ceffit plumbea glandis qua fi ma-.

animatis , & probat D. Auguílinus ex illo

To Epift. 372

Píalm, 11 3. AMontes exultaverunt ficut arie-

ad Darda..

num vulneravit j plus de lefa cute fluxit. glo-

2uin,

rie, quàm cruoris, — Declinata itidem peri-

£es , & colles ficut agni ovium,

Secundus delectationis effeclus eft ex-

17,

cula, & Bellica Stratagemata, &alia pru.

denter a&ta folent feftivis recenferi Infcri-

citare fitim, ac defiderium , quinimó inter-

dum faítidium.

Tripliciter potett defide-

ption:l:ïus, ut praftiti in fubjecta. MAXI-

L113

rium

;*

454

L]

Diteriiio^ 3l ^

rium ex deleClatione excitari.

Primó ex

dia adhibenda , quibus valeat eam enanciftt:

patte rei ; fi restalis fit, ut femel poffeffa

quapropter author maturz confultum voe

non valeat totum appetitum explere; cujus-

lens perpetuitati quarundam operationum

modi funt delectationes, qua hauriuntur à

perneceffariarum, cujusmodifunt, quead

rebushifcefluxis , accaducis; quz potiüs

propagationem humani generis , & confers

i,

fitim acuuünt, quàm extinguant ; unde ceci-

vationem Ípecierum requiruntur, ijsdem

nit Po&ta: Nec gramina rivis ,. nec cytbifo

delectationem quamdam adnexuit , quaft

faturantur apes, nec fronde capelle. — Qui-

condimentum ; quó homines pellecti avi-

nimó voluptates abeuntes infixum relin-

diüs ferantur in earundem operationum al2

quunt aculeum , cujus infixione fenfus om-

licientia exercitia. ^ Plures (ünt operarios'

nis anteaclze deleCtationis extinguitur; &

nes, quz neglecla torperent, mifi ijsdem

magis fitisaugefcit, Bona fiquidem tempo«

quadam effet adnexa voluptatis - dulcedo,

ralia, quiafinita, & fluxa nonnifi tenuem,

Quemadmodum omneshomines quoddam

& exilem iagerunt voluptatem , quz mini-

funt divinz veluti flillicidium nature , quze

mé idonea e(t implendz capacitati humani

fumma , effentiali, ac immutabili femper-

cordis,

Secundó acuit deleclatio fitim ex

voluptate, blandé colliquefcit : ita omnes

parte operationis, quá res dele&labilis ufut«

homines inflin&tu nature feruntur ad voe

patur, eó quia imperfecla fit, & ex parte

luptatem quoquo modo fibi comparandam,

vacua, hoc pacto deleétatio fpiritualis, quàm

ut pro fuis modulis conformes divinz cffi-

in praffenti vita experimur de Deo zenigma-

ciantur natutze,

ticé cognito fitim potiüs auget, quàm extine

Hinc propenfio ad voluptatem fuit no.

2I,

; guat, eó quia indeoriaturin nobis defide-

bis à natura indita, nobísque cum natura

! rium perfecliori modo cognofcendi Deum ;

concreata;ut pulchré animadvertit Maximus

Kecle].24. Qui bibunt me adbuc fitient ; & qui edunt

Tytius differz. 33. 2,190. fiquidem rcliqua,

oe, adbuc efurient.

Tertio deleétatio fitim

quz fequuntur homines , aut artis experiene

excitat, fi per fitim quandam intelligamus

tia, aut rationis approbavit induílria, aut

Afaflidio vacationem; qualem ij experiun-

diuturni judicium temporis conciliavit noe

24j,

tur, quiadhucdefiderant; in quo fenfu do-

bis: voluptas veró nec ratione eget,& arte

«et D. Thomas, etiam deleclationem Bea-

eft antiquior, Gexperientiam pr&venit,nec

torum adferre fitim, juxta illud D. Petri :

;Pw. 1, 'g'.

femper expectat ; adeo ut ineffabilis ejus a«

ln quem defiderant Angeli profbicere : quia

mor, unà cum corporibus nobis innatus fit,

nimirum Angeli vacantes ab omni faftidio

Scientiam progreffu temporis paulatim cum

femper defiderant perfeverare -in beata illa

'vifione,

rebus ipfis fub fenfus cadentibus longá expe.

rientia acquirit homo, confervátque; fed

LCDI

Tertius effectuseft faflidum — ingerere

voluptatem fponté à natura flatim Accepite

ex ufu, prefertim quando animus illeétus

Hinc Philo ait: adeo in nobis valere amo«

dele&tatione modum excedit in operatione,

rem voluptatis, ut ob hanc fi

bi comparan«

ut cum quis fupra exigentiam comedens ag

dam agat homo,

quidquidagit: & ficut pi-

gravat ftomachum. — [ngenerare hoc fafti-

Ícatores retia

interdum demittun

t longiffi-

dium proprium eft deleclationum corpora-

ma, in medio mariscom

plectentis amplum .

lium, Hinc Ariftoteles loquens de objectis

fpatium,

ut quamplurimos pifces inclufos,ac

corporalibus, quafolent delectationem in-

veluti ob

lidione cinétos capiant: ita homi-

é. Etbit.

gerere afferit, nullam rem effe, quz eadem

nes noni

n finum tantüm aliquem maris; fed

empet fuavis fit, unde Caffiodorusait : 5o-

in totam propemodum aquz, terr, aéris«

37*

Lib.7, epifl- mines fua varietate recreari, quia in conti-

que naturam fua protendunt defideria, &t

nuatioue rerum , magnum mentibus conflat

omnia ubique ad voluptatis ufum attrahuntz

;

Dulcedo mellis, fi affidué

e[fe fastidium,

etenim terrz metalla perquirunt 3 fluctuan-

fumatur, horrefcit guítui , licét palato effet

blandimento.

-

tia, vafláque mariatrajiciunt ; omnia belli,

pacísque exercent negoua , materiam ube-.

19,

Quartus effeftis delectationis eít ob»

riorem paraturi voluptatibus; quinimó in.

flare delectationi, quando hac verfatur cir-

commodorum perpeffiones,fufcepti labores,

ca aliud obje&tum, eítque de alia operatione;

effectus funt voluptatis, u

t notat prafatus

B. e.Etbic, ut docet Ariftoteles, quia f1 delectatio fue.

Tyrius ubi luculenter offe

ndit, voluptatis ?

':F?"-?ï?o

€4$$9

rit deipfíacognitione, eam potiüsacuit, ac

causà hemines morbos co

mgl 22,

ntrahere, labores

perficit; quia ijs vel maximé innitimur;qui-

tolerare, vulnera pati,

& reliqua vita in«

bus magis delectamur.

Perfectiores funt

commoda fubire,

&2 operationes, que generatim cum dele-

Hic effeótns

