nimi cujusdam pifciculi prefidio, ductüque

num fanguinem 5 (pargendi ubique funeftas

utantllr.

Pifciculus eft (. ait Plutarchus

clades, & cruentas neces: ex hocodio fuerunt

libro utrum terresiria prudentiora fint aqua-

czedes cedibus cumulate , fanguine fanguis

tilibu. ) quem mufculum vocant, magnie

tudine, ac forma Gobij.

Pifcis eft albo

éxpiatus. * Hoc debaccliante odio amnes oce

cilorum cxdibus fluxerunt infecti , & redun-

colore ; pralongo capite, angu(là caud.

dantés: ^ Hinc adlibitum luparum decollati

Huncan natura Balenz Ducem dederit ; an

innocentes.

Hincimmerentescuneo infuti,

quàdam amicitia ductus pifcis ultro Cetos

antegrediatur ,adhuc anceps, ac fub judice

Hinc filij in parentum confpe&u trucidati.

Hinc cenz ille Thyeftzz effufo fanguine

lis : certé pifcis nunquam à ceto feparatus

ebria,

Hinc illaetot numero mortes , quot

meare cernitur ; fedejus caputantegrediens

inflicta vulnera.

Hinc in convivas lancez

quafi Temo , & dux ejus exiítit ; cuncia illi

Contorte ; in amicos venena propinata , in

providet, & przfentit , caudequeextremo

parentes neces accelerata.

Hinc illa om-

premonfirat fingula , tum declinanda, tum

nem feritatem excedentia vota; quale hoc;

perfequenda , fic cibatum ei conciliat, infi»

utingens, ac Dominus terrarum populus

diásqueà P ifcatoribus pofitas figno quodam

unica cervice truncati poffet, —Hinc pifces

fuo oftendit , & ubi occurrunt Brevia, ne

ob leviffimam caufam humano éruore fagi-

propter molem corporis in illis hereat tem-

nati,

!'Tauti znei ; in quibus Chriftiani

pettivé prefignificát , ut alió meatum dirige«

revaleat, acpericulum declinate. — Hauc vi-

fubditis ignibus auditi funt repetis gemiti.

bus mugire. Innocentes parvuli vix vagi-

detur allufiffs S, Job , cum dixit : Ecce Gi-

C2f. a. |

tu vitam falutantes ab ipfo uberum fuétu

gantes gemunt fub aquis ,& quibabitant cum

abftracti ,. ac impié necati.

Hinc demum

eis:: ait Pineda , conjeiiura mibi eff , Tobum

illa-óminofa nomina etiamnum terrorem

vefhicere admirabilem dlam pifciculorum.s

incutientia, illi Cyclopes , Cerciones , La*

maturam , qui proximi Certs enavigant ,

flrigones , Bufirides , Scirones , Phalarides ,

€& Balenarum duces [untymutua amicitia fa«

Cephrenes , Sennacheribij, Typhones , Gy-

Wdera inter parvtum pifciculum , & maximum

ges,. Cambyíes, Sylle , Tyberij , Caligulee,

gugantem conciliante natura s.

Nerones, Domitiani, Polliones , Commodi,

Pleraque alia antipathiz , & fympathize

3*

li

& alij, qui ferino rigentesodio in humanum

figna produnt tes naturales ; quce mutuis

genus favietunt , & ubíque luctus; clades;

amoribus copulantur ,' vel odijs fejungun»

neces, Íparferunt.

4

tur,

Ex citharis binis prorfüs unifonis ,

»

Demum aliud

dicitut odium 'na'turaïg

fi fides unius pulfetur , reípondet in

proficifcens ex arcana quadam antipathia ,

alterafimilis chorda zque unifona, — Phalan-

&ij morfu vulneratus ene&o phalangio fta«

quà alij alijs minus funt affecli , tametfi nil

damni, vel incommodi ab ijsdem fuerint

tim convalefcit,

Ignis diffitus naphtam in«

experti ;. nec res ulla exterior ijsdem fup

flammat. . Cervus folo halitu ferpentes die

peditetur ad odium concipiendum , fed tan-

citur é cavernisextrahere,

Bra(fica cum ru-

tüm-quodam nature inftinctu illos aver.

ta jugem habet inimicitiam. , Platani folia

fantut ; & hoc odio non homines foli la«

velpertiliones abigunt, Herba Eryngz to-

borant, verüm etiatn bruta ; canes enim

tum fiftit gregem,. quoties ovis primaillam.

Iu

perpetuo odio feles averfantur ,. imó &

deglutit, Lupusfolo vifu ravcedinem índue

res anima carentes » — qua ratione lupina

cit. . Buffo hiantejore ad fe femuftellam]i-

tympana dicuntur diffolvere ea , qua ex

cét relu&tantem trahit, . Magnes fer;o nitie

agnino corio funt conflata ; aquilarum plu-

tur copulati, quod ad fe trahit.

ma.dicuntur

Caufz odij humani, qub? folent homi-

10,.

ydete-rrere alias --ca;tergrum üe.

vium.

nesffe [e odiffe (. dehoc enim folo odio agere

*

Mita fané

:eG in tebus naturahbus visy

7

prafentis eft inflituti ) plures folent recenfe-

antipathie , & fympathie ; quà res , vel

ri : praccipuz ab Ariftotele tres enumeran-

.amore junguntur ,- vel perpetuis- diffident

tur ; eó quia exijs frequentiüs homines odi-

odijs; . Torpedo manum dicitur ftupeface«

umin feexcitent , & foveant; Suntdue Ira;

te pifcatoris. . Ab Echeneide.fi(li ingentes

Detra&tio, Incommodum: fiquidem ex pre-

naves in medio mari etiam obverfante ven-

via irarum flammà concipitur odium ,. quod

e

Eib, 33« €ap.

toruüum impetu

.

tefert Plinius in NNauma-

diuturnitatetemporis concrefcitin morbum

chia Acliaca Antonij Pretoriam navim à

lethalem ; qui difficulter curationem fufti«

Semipedali Echeneide fuiffe detentam ,. &

neb . Si quis detrahatfamz , Glorie, ho*

nori tuo, non erit is tibibenevolus, à quo

fupervenienti Ceefari ünà cum palma veluti

.

in manus ;confignatam,

grayiter lzderis; hinc odium in te excitabis,

Se

An veró: majus prodigium ab uno pifci-

cum fis memor injuriztibi irrogatz ,. ni(i

culo carinam fübeunte ingens fifti navigium

hanc charitate extinguas , & oblivione de-

leas,

Caij Caligulz quadringentis remigibus con-

uam. . Zs - A m C 2b Edg" aE — EL m dogns ; - ipisMÉs uM, I EEE u u E .

Ca-

Odium alios mordet ; feipfum rodit.

195

X ,

Calumnia, feu falG criminis impofitio

ipía fatifcerent,

Quäm befl?e, qu'äm gra-

fomes eít odiorum ; cum quisque proprio

phicé Gomorrhza hzec poma bilin gues deli-

enixim ftudeat honori, egré patiuntur ho-

neant, extimis hi verbis amicé loquuntur, ve.

mines , Íe adverfis linguze telis impeti ; &

nufta, & dulcia exhibent , probitatem imi-

fi.non fanguinis effuüfione , nominis denig-

tantur 5 aures demulcent ; atfrextimam hanc

ratione foedari,

Omnis fiquidem calum-

removeasfuperficiem ; hoflilia omnia intüs

nia mentitur , fallit ,. & authorem habet

fzviunt, quz'eó acriora excitánt odia , quà

mendacium , ac fucum , quó alterius fplen-

Íub amicitiz larvà necem moliebantur

; quía

dor, velextinguitur , velimminuitur. Plus

veré dixitille: Speciofa verbis ,

Ye YHADIZ s

mali plerumque viro forti irrogatur in foro

ac fubdola , quantóque majore libert at ima»

per calumnias , quàm per hof(tes in ca(tris ,

gine tegebantur , tantü eruprura ad infene

& bello ;; & plerísque injuria major facta

f fervitium.

More aucupum dum lu-

eft propter aurium infirmitatem , quàm ini»

dunt , ledunt; dum canunt, fallunt; dum

micorum infidias: vitanda e(t in omnicon-

alliciunt ; illaqueunt.

ch aliena ad te odia

fuetudine detra£&tio , & quidquid illam re-

trahas candorem indue, cordi refpondear lin-

dolet, cum foecunda fit odiorum parens, &

gua, nilfitin verbis fucatum ; nilque c

ald-

ipi detractores, ut ait Apoítolus aZ Rom.

miftris inuftum,

2 Ánt Deoodibiles, Tu Íapis oftiaobdu-

Generatim caufà odij eft cujusvis obje&ti

€ito , feras ori , linguz frcena immitte ; fi

14

diíconvenientia exhibita appetitui; quá ra-

detrahant alij proximo ; tu alió ferm.nem

tione , quaz nobis difconveniunt, folemus

v;rte,

Quód fi inurbanum tibi vifum fue-

odiífe , cujusmodi funt injütize, contemptus,

fit, majorum fermones tanquam injectà no-

datractiones , calumniz , lzfiones , offenía,

vaculà fecare 5- faltem filentio linguam pre-

indignationes , fufpiciones, fraudes , dece-

me ; rogaris fententiam promere aípera mol-

ptienes , inimicitie , bonorum alterius ufur,

Ut af.

lioribus lenire ftude , abfcinthium favo tem-

pata pofleffio,

iHuic paffioni plerumque

pera; vide , analiquid habeat laudandum ;

obnoxij funti

gnavi, G timidi, ac Íufpicio»

qui damnatur, & pro damnandis laudanda

fi. Suntignaviad odium proni , ut etiam

fuggere.

Mirum quantum hz laudes ad

timidi , quia imminere undique fibi dame

odia extinguenda , & amorem conciliandum

num metuunt, ptoindeadverfantur, quot-

valeant,

Quid ? quod etiam ipfi damnan-

quot funt potentiores ad ijsdem nocem

tes laudent fecum taciti , ac mirentur , &

dum;: quinimó hzc timiditas adeó in Prin-

i

amare fortius incipiant, quem noverint ho-

cipibus fufpiciofis , 3uales fuerunt Caligu-

ftis (þi laudatorein.

li, & Nero , vecors extitit , ut in fzvi«

A

I2

Tertia odij caufa eft incommodum ,

tiem humani fanguinis avidam »cupidámque

quod quis fentit in bonis , vel anima , vel

degeneraverit,

Accedit naturalis ratio ,

corporis; quód fi damnum bonis itidem

quia cum.odium ex frigidis fit , ac ficcis,

fortunz accefferit , acriüs riget odium adver*

ideo in hominibus ienavis , timidis, acmee

fus eos , qui damna hzc intulére.

Hi fi«

lancholicis invalefeit , altitisque radicesagit ;

quidem acriüs oderunt; quié pinguiori for«

quód fi fetvoraccefferit fanguineus ,

tuna dejedi exilia , corporis muctilationes

ad acerbitatem,

^cuicuþ

fuerunt experti , & ftru&tas nomini , & ho-

Efiecus odij plures folent itidem recen-

Ij«

nori ab alijs noverunt infidias.

Hi pra-

feri , quorum pracipuus eft timor ; quia

conceptum diffculter deponunt odium ; ne-

premiflo receflu , (eu averfione appetitüs à

queconquiefcunt , donec, .. qui intulit , in.

re aliqua ,, emanat timor caufarum , quibus

jurias refarciat,

res illa poteft inferri , fi nondum cognofca-

F1;

Bilingues odijs excitandis , fovendís:

tur illata: hicautem timor, (i adnexam ha-

que aptam fuppeditant materiam ; nil enim

beat ignaviam magis recrüdefcit; & frigna-

M

indignius, quimaliud claufum pectore, &

viz jungatur poteltas , degenerat in ízevi.

aliudlinguapromere. . Hos maguetes dixe-

tiem, ut in Caligula, & Nerone,

aliisque

ris odiorum , quos propterea magnates prze

ignavis Principibus ;

qui cum fmibelles ef-

10,

éerüm in aulis Principum adverfencur. .. Si-

Íent , ac meticulofi ; ex odio in fzvitiem

mulatio diu nunquam proficit , . ipfa fibi

a&ti plures hominum ftrages effecerunt pro-

larvam dggrahit, séque prodit , ftibio illi-

prie crudelitatis argumenta, — Alij effe&lus

tam, f

eobductam.... Tegi verborum

pediflequi hujus affe&us funt contemptus ,

purpuri

».perinde ac 1gnis fopiri cineri-

fubíannatio , excandefcentia ; rei invifze

bus, veritas poteft; verüm eoerumpetfor-

delere memoriam , minas víbrare, queftus

tiüs, quó fuerat denfiüs contecla. — Nil fo-

€dere, execrari, incendi, furere, ultorem

lidi fraudes. habent , earum ftru&tura flu-

optare , à concordia abhorrere , exprobrare

€tibus quafi innitens promptiüs ad ima de.

comitatem ; & alij id genus, qui miferé

prmitur , quàm ad altiora furgat 5 eisque.

torquent eos elicientes ; - odióque baben.

idem obtingit , quod Gomorrhzis pomis,

tes.

quz licét extimo in cortice fpeciem teferrent

Remedia odij co&rcendi defamuntur ex

maturitatis, inanem intus fuliginem ffavilla-

16,

ejus caufis , &effetibus , etenim fi per«

ceam claudebant, qualevipreffa ta&tu fu.

pendatur cauía odi

j» plerumqgue fit per-

snum exhalaret ,. & in vagos cineres poma

Ípicuum , non effe in perfona , quamodig

Verani de Affeitibus Tom, À,

2

$6

196

- Differtatio 1X.

habermus ,fü'æcïenteui odij fegetem. Quia

quidquid nitoris fplenäet in, gemmis, Quid.'

veró ut plurimum «aufa odij eftinjuria no«

quid pretioft fulget in auro , quidquid no-

bis illata ; tunc ad coércendum odium pra»

bilis lucet in cateris rebus , vile fiet pre-

fentiffimum remedium eít, perpendere;, ef.

tium proditoris ? Quàm cacus, quàm de«

fc proprium viri ftrenui , ac fortis injurias

mens es , ícum thefaurum omnium divie

fibi irrogatas parvi pendere, & aquo ani-

tiarum perdas ,

paucos lucraturus argen-

mo tolerare ; & prafertim viri Chriftiani

teos, ' "Tuam czcitatem produnt laternz,

ad imitationem íui capitis benefacere ijs ,

G faces , quas folem quaf(iturus accendis ,

qui oderunt nos, D. Auguftinus recté ad-

& accedis facrilegus ad Magiftrum Redem-

i RPb 7

Centio 3,]iy monet , quód tametfi cenfeamus alicui per-

ptorem , ut inventum pérdas : credidiffem

P/at, 30.

Íonz inefle caufam,qnà debeamus eam odiffe:

te tartareum vefpertilionem exitialibus no«

cavendum tamen eft , ne odiüillud inordina-

&is umbris affociandum ;5 fed acceníze faces

tum fiat arcus dolofus,qui in noftram pernicié

quartam Erebi Furiam te manifeftant. Ne

tetorqueat fagittas,ait ipfe : Inimicibomi-

tibi cum Furijs illigato tzedze deeffent faces

- nes qualeseunque fuerint , mon [unt odso ba*

accendi(ti , non ut mundi lucemaugeres ; fed

bendi , necum odit malue ,quem patitur ma-

ut facrileg? extingueres. Ficlis fiquidem fub.

lum , fint duo mali. — Diligat bouus ,. &

dola falutationis officijs , & ofculo in vitze

quem patitur malum , ut velunus fit malus.

authoris perniciem temperato proditor infa-

Quia veró plerumque caufa odij eít cupidi-

mis omnia perturbáíti ; amoris arma, quibus

tas, diluitur odium , fi cupiditas coércea-

abufus fniti, tunc odij fymbola effecifti, cum

tur ; fi fpes aliquid ab inimico adipifcendi

venenum in ofculo propináftiquippe adhanc

tollatur :

fi aliarum rerum majoris mo-

perfidiz tefferam veluti ad ferale clafficum fe

menti, curá , & íolicitudine detineamur,

tota vefana cohors effudit in furias; nocentése

$i qua alij contra nos dixerint , vel ege»

que manus in caput innocentiffimum facrile-

n

rint in meliorem partem affuefcamus intet-

goaufuinjecit. — Sitifti argentum nequiffime

pretari,

Demum fublatis caufis , quibus

Juda , cum ofculum in curia feeneráfti laqueo:

odium concitatur , ipfum quoque aboletur,

mox redimendum ; fed (tygiamebibes palu-

dem, hauriésque Cocythiflagna, O faci.

611

nus ab ipfa inhumanitate barbarum; in caft-

ris amoris bellum indixifti authori pacis ;

& velitatione pugnz preludens, amorisja-

Odij exa'tzindz' ip improborum [ce-

culo pacis nomen, & omen gentibus omni-

dera , pleráque exbibentur adzinicula,

bus comrnune transfixifti,

Ore facrilego

quibma odium . laceffitur ia Tudam prodita-

Dominum ofculoperdidifti , & infpira(tiin

rem €$ Herodem permittentem ampa-

faciem vitz fpirsculum morris.

29,

sari caput foannis Baptifle , ob

Àn fuit hoc vices ei rependere , qui in

faciem hominis infpiravit fpiraculum vitz ?

]u:jurana(zzm.

O impium bellum à diabolicà excogitatum

17*

^ Acdliüs odíum excitatur , quàm femel

nequitia , & à fordidiffima avaritia , dolosé,

excitatum extinguatur: flammam hu.

& arropanter indictum1à figno pacis exote

jusmodi affectus imitatur , qua unà,

vel alterá fcintillulà injectà in difpofitam ma-

fus infidas hominum amicitias prodidifti ,

cum. Magiftrum ofcolo proderes: & ubi

teriam facilé concipitur ; fed excitata diffi-

non erunt timenda pericula, fi mors in ofcua

culter reítinguitur 5 prefertim fi flamma

lis latec ?. cui voluptas erat pro omnibus

diu irrepferit , ac incrementum fubjerit,

mori,mortem ampleclitur ofculo,licét ex ore

Id datur vitio naturz corrupte , ut homi-

prodeunte Avernali. — Sed tu facrilege Juda,

nes proniores fint ad odia ; quz ubi animo

infederint , fortiüs eidem inharent.

EX-

Mercatotum peffime , virorum nequiffime ,

venditor divinitatis , emptor (ufpendij, a-

citatur odium contrarijs caufis , quibus a- -

page tead umbras tartareas 3. indignus es

mor cietur ; ut fi oftendatur aliquid fuiffe

lucis ufu , qui ofculi abufu lucem mundi

ab adverfario faétum fuperbé , temeré , ma-

extinxifti : amoris fyngraphá facrilegz pro-

litiosé , flagitiosé à perfona vili, fava, il-

ditionis inftituifti mercaturam ,

uà lucra--

- liberali, arrogante; ídque proditorie, ini-

reris pretium , unde Charontisc

bam ad

quiffimis confilis , avaritig 5 velalteri

U

traijciendum Cocytum folveres

vitij causà. :

QS

peffum

mercator perditiffimé ; Ipeffum , ad umbras

I

Ab hisce adjun

Bs extititur.odinm i

detrudendus Tartareas,

- Judam proditorem , qui cum laternis , &

D,Joannes Chryfoftomus oditm excita-

20

— fuflibus profectus Chriftum comprehende-

turus in jusjurandum eloquentia plane au-

re , ofculo fatellitibus magiftrum indicavit ,

rea , Joannis Baptiftee amputatum ab Hero-

& triginta argenteis facrilego pretio ven-

de caput adhuc recenti fanguine madidum

didit. Ita ne Mercator peffime exiguo are

in orationis producit imagine , manibus

gento venalem eum efficis,qui pretio carens,

fermé palpandum , domümque afportane

pretium auro, argento , gemmísque dedit ?

à

Ita ne qui thefauros continet omnium divi«

dum. Cui vocem hanc ei tribuit, Me jia*

jurandum inter[ecit , odío babete interfedto-

tiarum ; & à quo peremi fluxu fcaturit ,

Té/) NICHT) ; alt Àureus Antifles, | Antea

Howil. Y4,

P^2 M234

V

Odium alios mordet fe fipfum zodit.

497

d.

vos togavi, utJoánniscaput abfciffumad- 1plura'ïünt:, qua hominem in hominis infti«

M

huccalido diftillans fanguine fumentes, fic — gant perniciem , invidia, 'metus , contemp-

Q

v

domum fuam quisque redeatis, -& putetis

tus, 'ira, audacia, fpes;defiderium, & odiumg

ante oculos habere ipíum ; vocem .emitten-

'ex hifce tamen poftremum quod ;recenfui-

Vi!

iajv

tem, &dicentem. 'Odio habete jugulato-

mus reliquis fzvius furit ; fitque propterea

"L

fem meum , fcilicet Juramentum. Quod

'Odium virus pacis , 'venenum humanzíocie-

*

incre;patio nonfecit, hoc »fccitjuramenwm.:

'tatis, "folutio 'foederis,, ifaetus Erebi, par-

T

:tus furiarum-, nutrix diffidiorum, radix di-

quod ira non potuit tyrannica , hoc perjurii

"D

neceffitas effecit;, Et quando nempe omni.

fcordiarum , putidusfons fcelerum; lethalis

bus publicé audientibus , arguebatur, incre-

]uesflagitiorum, fzvus parricida charitatis,

M]

:alvearium fellis. fchola *maleficentiz, gym-

i

pationem generose rulit. Tyrannus ; cum

veró fe in juramentorum neceffitatem : ade.

na(imm conviciorum , 'officina 2erumnarum,

e

git, tunc illud beatum caputabícidit. .-Hoc

fomes:delicdtorum, :ac:elenchus malorum -

3

igiturnunc peto, & peterenon defiftam , ut

mnium ; quia commune illud benevolentiz

quocunque abjerimus, hoc ge(tantes caput

vinculum , :quod rerumomnium Sator, &

»

habeamus, & omnibus clamansoftendamus,

'conditor Deus pluribus fategit firmate mo-

& juramentacondemnans. 'Quamvis náme

:dis, nititur foede difcindere.

!]

3;0

que valde fimus ignavi, & negligentes, capi.

i;Ledit odium eam rerum harmonicam

5

tis illius oculos intvid terribiliter :nos re-

fuavitatem., quà fingulz fcedere colligantue

Ípicientis, & minantis jurantibus, froeno

amoris, ut firmiüs, petenniüsque fubfiftant,

K

omni vehementiüs per timorem hujusmodi

parata potiüs finere à propriis, mativisque

e

repreffi, cohibere, & avertere facilé poteri-

1e divelli fedibus, quàm diffociari: 'etenim

'HaGe.

mus linguamà jurandi precipitio.

licet elementa xmulis ferantur incurfibus,

nus D. Chryfoftomus,

2I.

:quia tamen fe diligunt 5 ne |.fibi noceant in

i

Demum-ad concitandum 'odium pro-

remota recedunt ; jurique cedunt ;proprio

derit ad animos jam fulpicionibus exulcera-

'rixas declinatura; libentisque fugiunt,quàm

le

T

tos, nonmodiceinflexos accedere.

Mate*

pugnas ineant, ac per:mutua :diflidia detri-

Ü

riafiquidem jam difpofita promptiüs for

mentum alteri adferant. "gnis ceeterorum

mam fuícipit inducendam j ita inanimojam

acerrimus , :ne rixetur,"ne pugnet ,' ultró

.

difpofito ad motum :aliquem 'ciendum, fi

*exulat, fugitque fere no(lri *orbis confinia,

uberior accefferit fluxus , acrior fuccendi.

s

ne vicina vi adurendi quidquam adferat no «

tur flamma.

Hinc Marcus Tuliiusinaccu.

cumenti, feddiífità foveat., «quae virent ín

fatoribus Deiotari animadvertit, 'eos ad ex-

Ífylvis , florent inpratis, germinant in cam-

ulceratas Czlarisaures acceífiffe, & eam pro-

pis. -erra ceteris depreífior elemertis fe-

pterea accerfionem excitáffe contra Deioto«

dem occupat humillimam ; :cedítque liben-

20

rum; utCzfíarin oppofitam partem vix di-

ter aéri, & aqua loci preeminentiam , ut

fertiffimi Oratoris facundia flecti potuerit.

imperturbatum relinquat ::ethera.

Aqüà

n?

Períona quze damnum intulit, vel injuriam

prona jugiter eft 'propria decedere fua de

Íede , 'ac cedere, ut «olles, montés

:

irrogavit reprzcfentanda erit fub fpecie qua-

que zæþ

dam indigna, 'crudeli, funeíta, prout res pa.

exhibeat confpicuos.

Ü

24«

titur, Secus innocentia perfonz lzíze erit

Quinimó natura ipía arcano quodam

exprimenda , & cum improbitate ladentis

amoris vinculo videturomnia fimul colli«

,3

conferenda. .

Injuria itidem irrogata per

gáffe, unóque complexu etiam fibi adver-

g'raves hypotypotes erit oculis fubjicienda; &

fantiaín unum coégifíe harmonicum orga.

fublimioribus figurisrepra(entanda, cujus-

num; & difpares invicem naturas fenfim

E

modi funt exclamatio, apoftrophe;profopo-

aptáffe, ut unum effent omnia, & intér fe

pzia, & aliz id genus: in quibus tamen cu-

cognatione quadam tenerentur 5 non enim

randum eít ;; ut Orator. decorum períonz

folàüm in fingulis fpeciebus omnia junxit in«

retineat, nec ipfe figurà ; -G actione intem;

dividua, locisque fuisuno copulavit foedere,

peranter ütatur, ne rifum potiüs, quàm a.

veluti ftellarum choreas in coelo, errantium

ii

]ium moveat affe&um.

Si fufpicio irtepíe.

planetarum: nitores in. &there, volucrum

ritanimi privato odio iniquiüsaffeGi; tunc

examina in aere, armenta boum in campis;

orator lenté, ac remiffe progrediatur, (im-

pecudum grepes in montibus , turmas fee

plici utatur rei narratione, à motibus abíli-

rarum in fylvis : verüm etiam omnia, qug

neat vehementioribus, ne privati odii -ad-

ubique funt, apté inter fe compofuit: ut

ä

Lib.de bomis

enim eleganter edifferit Nemefius, perinde

I RET

augeat fufpicionem(.

ac in unoquoque animali, quee fenfu carent,

ls

10

S. iII.

os, adipem, pilos ; aliaque id generis, cum

Lc

jis quaefenfu vigent; nervis, carnibus, aliise

s

OJium fitrz'o

se f[zvit, €& feve fu-

que fimilibus conjunxit; & ex his utrisque

rit.flrages,cladésque ubique (pargit

animal conflavit, & in unum quid fibi con-

ni cü&rceatur.

Ífentiens harmonicé coégit; ita in rebusre-

j

22,

Iti prepotentis manum , quia timor

liquis cujuscunque fint fpeciei, effecit , ut

rl

M — raró arcet , frequenter odium ad

fingulz partes tametfi difcrepanres unà amicé

copularentur , & amotis vinculo colligaren.

L HM;Z'N' :

—— flrages , necésque exacuit; Tametfi

tur:

4 u T

b 3

198

- Difiettatio Vill.

[

tur. Quin imó ut notat Athenagoras ipfa

fopplicio locusdeligitur , fc'opu!usw urbis E«

i

Elementa quamvis inter fe fe contraria, ad-

phrz publicus ,. in íummo

4

plus Jatitudinis

Ü

huc invicem confeederantur, & concordem

Feriuntur fecuri

habens , quàm faftigii.

tenent harmoniam; ignem enimfrigido, &

poít alium alius ea inurbe, qua patri Pre-

P1

ficcum humido commixtum cernimus , nec

turze fedes, ac patria fuerat, ut tanto überius

fibi invicem refiftere , fed unum quafi cor-

fubiret ignominia incrementum dedecoris;

pus abfolvere; quod licétex contrariis,diffi.

quantó filiorum Gedeonis nota fingulis etat

3üdl.c. "l 9&

T

milibüsque coalefcat naturis, parem tamen

nobilitas, decísque paternum ; occádit fr4»

à

fimilémque ordinem ex illis tenet.

Verüum

tres fuos filios Terobaal feptuaginta. viros

í

facer hic.nexus, quó omnia dulci confoede-

fuper lapidem, unum , remanfitque goattan

rantur amplexu fcedé rumpit , diffoluitque

filius Jerobaal minimus , & abf[conditus .5l

b—1

odium, quod fanétum violat pacis fcedus;

non line tamen fpeciali Numinis cura, ut O*

eümque extinguit amorem, quiex juílitia

mniumratrum imbecillimus, ac minimus

debetur

odium evaderet potentioris: hinc HugoCar-

molitur,

proximo , cui nonnifi perniciem

af:

dinaliscenfet zqu& mirum Joatham fratere

Odio cum primüm ceepit Abimelechus

nam iram fruítráffe,ac Davidem fupremum

fratres profequi , &averfari, quz occulta

inlíraele confcendiffe dignitatis faltigium z

bella, quibus:eos perderet, non intentavit ?

JMinimus ait Hugo, & ab[conditus 5 & David

Fuerat inter filios.Gedecnis Abimelechus

ninimus inter fratres fuos inunäw est im

TOQCfH».

45 .05 Crc) "-^ s P — N —

matte Sichimitide genitus, feu ex uxorein.

fcrioris conditionis , qua caufa fuit, cur

Adeo eft difficile odium evadere invi.

26.

4^

v

cateris fratribus pofthaberetur; idque fe-

dentis & odientis, ut Numinis detur mirae

rale, ac exitiale in Abimelecho. odium ex.

culo: Davidem nonnifi fpeciali, ac mira Dei

citavit contrafratres. Juftis enim perfolu-

providentia invenimtus regem inauguratuim

tis patri exuto mortalitate, fimulavit pieta-

& manu electum prophetica; tametfi toia

tis, & officii causà domum invifere mater-

in ipfo floreret virtutum verna temperiess

nam, ac proficifci Sichimam principem E-

earümque culturá , & (tndio (e omnibus ex*

phramee Tribus urbem , quó cum appu-

hibuifíet commendabilem ; adhuc cum o*

liffet;conceptum regni aggrediendi molimen

vium grteges aperto ageret fub dio, eó vide"

neforiis explicuit viris, cedisque. fraternze

baturàrege diítare , quà à grege nondum

impium defiderium, ob odium, quó fratres

abfcedere didicerat,

Deus veró virturun

ad iaternecionem | profequebatur: cruenti

remunerator, quem paftorem gregi dede«

facinoris adjutores fe exhibuerunt rmaterni

rat, regem Iftaeli definavit, ut qui pafcen-

fanguinis propinqui homines facinorofi;quo.

dis ovibus affueverat, regendis populis ins

rum confilio, & operá. depromitur pecunia

cumberet.

Samuelet Deus delegerat ad

&x fano Baalís ad milites conducendos , ac

l(raelis inungendum. regem: uno excepto

- - ndii u - -Auamüib " phct m

exercitum conítruendum ; . ille&ti militari

Davide reliquos filios duxerat Páterad Pro»

flipendio, fpeque pradandi, expifcandique

phetam, ut quem mallet ex jpfis regem un-

in türbido lurcones, nebulones, (ycophan-

geret; verüm quamvis Propheta unéturus

— -déb. m z

te;obarati, ac ejusdem furfuris viri nequam,

fibi à Patre oblatum filium cornu invergeret

qui ob patrata flagitia patriisexpulfi terris

propriz oblitum oleum naturz , fluxus li«

ad inccrta fortunz extorres vagab;mtut .

quor perinde vafi adhzefit , ac f1: fluere am*

bimelecho eà libentiüs adhaferunt ,. quó ad

pliüs nefciret ; nimirum fluere.oleum re«

meliorem fperarent fortunam poffe perduci;

inflrnétoex hac hominum fcece exercitu é

cufavit expectaturum , quem elegerats

majores natu repudiavit, ut natu minimus

Sichimis Ephram verfus Abimelechus movit,

majoribus imperaret , & quem natalia. pos

«aptáque primo impetu urbe, minus tunc,

ftremum effecerant; Dei beneficentia. primG

quàm bella cogitante,in domum accellerato

ad thronum erigeret : demiratur Samuelin-

paffu irrupit paternam , fratrésque compre.

obedientiam olei,rogat num alius fuperfit fi-

Ls n w as z"ind . Micosd, Abl QENLS -a i.

hendit; & exceptó uno Joathamo, quem [a-

lius; cui Pater repofuit remanere Davidem

tebra ita difponente Numinis providentiá

natu minimum ad cuítodiam gregis: e^Z4-

TReg, x6,

imminenti fubtraxerant difcrimini , omnes

buc veliguusef parvulus.& pafcit oves; jubet

"V.IIl.

ferreis devincit catenis, detrudítque in car-

Propheta eum ad fe adduci, & inveríocor.

cerem ; G altera die productos in forum di-

nu flaitoleum, ejásque verticemoblinit,& :

cere caufam ex vinculis adigit;iis potiffimum

preeomnibus eum afferit à Deo electum. . In

accufatos criminibus , qua Sichimis nuper in

hac Davidis inauguratione in. regem mirae

€os per calumniam congelferat ; fcilicet Je-

culum interceífiffe ex inobedientia olei cone

robaalis,feu vaftatoris Bel; filios , fratrésque

jicit Bafilius Seleucienfis inquiens ? — corzg

ratg :'14..

fuos, in fimulacrorum excidium tota mente,

snvergens rojelaneum , ut ungeret,cogebats

ac viribus incubuiffe : cámque inermesodio

fed oleum fluere recufabat , nimirum füpra-

non poílent armato ob(i(tere , neque aba«

confuetas narurze leges fluere dedidicit ole«

liis hoftilitate perterritis defendetentur, ca-

um, donec de Davide eligendo Numinis

piuis damüantur omnes; diéque flatuto

confirmaret fententiam : inaugurationi igi4

trahuntur ad fupplicium, nimirum à fratre,

tur Davidisinregem, Joathami evafioneqm

u

& crudele fpectaculum |. feptuaginta fratres:

ab odio indignantis . Abimelechi , rCP"nique

B

]

cugi-

Odium alios mordet fe ipfam rodit.

199

cupientis exequat Hugo Cardinalis; «quia

mes tutriscapiende aditus quzteret; pro«

ficut preter rerum humanarum obtigit or-

piüsque portz arcisfuccendenda accederet,

dinem , ut David omni deftitutus patrono;

jamque aggeftis virgultis facem fubdere co-

quamvis virtutum munitus ;patrocinio u-

naretur, mulier é curris feneílra lapideum

premum dignitatis occupáffet faftigium; ita

molz fragmen dejicit, & Abimelechum fuc»

«endentem artibus fuis incendiariis turria

virtuti datur vires naturze excedenti Joatha-

3!44:':.,;.91

mumnatu minimum -delituiffe, fratrisque

portam cranio confractoextinguitiinterimitg

zegnum ambientis 'odium 'evafiffe exitiale ;

'cum-enim in humum proftratus vidiffet ce«

adeo fzvit odium;ut neque fraterno parcat

rebrum miftum fanguine difluere , ne cadis

fanguini , detürque fpeciali Numinis provi-

;gloriamanui tribueretur muliebri;diceretür-

que Abimelechusà muliereinterfe&tus, uni

dentiz ferali ab hoc affe&u non -dilaniari z

neque Abimelechi fzvitiem «compefcere à

ipracepit ex armigeris fuis,, ut inflidto vul-

fundendo fratrum cruore valuit beneficiNu-

inere mortem à fcemina inchoatam jperficeii

'ret & abfolverer5 juffui obfequutus armi.

minis memoría, 'cujus ope Gedeon. eorum

genitor gentem univerfam in priftinam affe-

«ger lethale inflixit vulnus., «ex quo focdam

.Oanimam Abimelechus evomuit in. orcum,

tverat libertatem ; neque ipfiusPatris Ge-

deonis gratilfima recordatio, :cujus tüba,

"Meritas:nimirum dedit poenas, dum fic ce«-

gladius, victoria , triumphus , .ac diuturna

«idit, quiodio percitus noluitfratres fuos

fletiffe,utfederet ipfe in t'irono: malis artie

quadraginta annorum praetura «commodis

omnibus Tíraelem cumulaverat, :

ibus parta, malé dilabuntur.

X

27^.

Ab uno in fratresodio quotin Abime.

3 9.

N'eque fraterni cruoris effufio odium

valuitAbimelechi extinguere,quinimó veluti

lecho prodiere fcelera ? quot clades , ne-

ex modica aqua in ignem injeéta incremen-

«ésque hominum in regni perniciem derivà.

runt? amulatio indignationem, andignatio

tum fubiit: inauguratus fiquidem Rex, ve-

ziüs tamen tyrannus ;poft fraternam caedem,

odium peperit, & odium funeftas ubique

exorta feditione civium 'odio tyranni armis

fparfit hominum ftrages, :urbium «excidia ,

Íe munientium , crueritus in(tituitur confli-

'regnique totius everfionem; fraternum in

€tus, quo ceduntur, cadüntque enecti :ma.

-Abimelecho odium (furorem :excitavit, fi«

mulationem pietatis, fallacias , thecnas, cri-

gna ftrage cenjurati DuceGaale; acriüsque

furit odium in Abimelecho, qui urbem op-

minationes , ambitionem,'mendacia, fzvi-

n

pugnat, fraudéque Zebulis urbis prafecti

'tiem , atimque fraterni fanguinis; imo GC

:eoeli induxit :oblivionem ,. Numinis «cone

captam ferro, flammáque evertit , incendit-

que , omnésque incolas nullo fexus, atatis»

'temptum, fluxarum rerum ardens «defide-

rium 5 quódque deteriüs etiam vanisfimue

que diícrimine trucidat, falémque per om-

anes paffim urbis ruinas fpargit , ut Sichimze

lacris ptofanum cultum: ffed tot. propudiis

fubactus cum non erubefceret., :rubere ad-

everíz fundus probro laboraret fterilitatis,

:a&tus fuit proprio fanguine, & pertinaciamm

& culturam negaret, velipfiaratro. 'Con-

fugerat ingens virorummultitudo in arcem

fceleris, quam re&ta ratio fle&ere :non vae

murtis validioribus circumfeptam, .altisque

luit , neque emollire, preduruslapis:é matr.

pramunitam turribus, «ui Abimelechus a-

«deje&tus foeminea fregit ; nimirum. faxum

€riori furens odio frondium , ramorümque

:quod olim incommodum urbisfruges tri«

verat in-molendino ; nunc utiliushominem

congeílis aceruis circum in 'orbem pofitis

fubdere ipfe faces czpit, regisque exemplo

nulli frugi obtrivit ; feu lapis talionem te«

pendit; feptuaginta viros fuper lapidem

reliqui flammas accendere nixi funt ; humi-

xlà illà frondium, humefcentiuümque ramo-

ununi interfecerat Abimelechus , eamdem

Ym &æ

rum materiá flammas detre&lante concipere;

dedit & ipfe in lapidepoenam ; nec tam mue

lieris; quàm divinz ju(titie fuit manus ,

eó tamen fpiffiorem, copiofiorémq; fumum

evoluente , quó veatorurm vi, flatüque ur-

quz lapidem dejecit , quo caput contereres

gentiori validius convaluit incendium, quod

tur Abirmelechi; «cecidit lapide, qui lapidie

arcem abfump(it ; & Sichimite promeritas

bus atas falfiserexerat numinibus ; odii ame

Deo, & Gedeoni dedére peenas, quas & ipfe

bitiofi genium mundo exhibuit Abimelee

IIR?go W

chus s quia praceps, audax, crudelis, novi«

91l

Abimelechus fui in. fratres odii pediffequas

fubivit; *exactoinde triennio Theben oppi-

tatum amans, antiquam, verámque exofus

