Chrifto inflitutz,

83. 59

rum,.,

378. 14

Aunbitio veluti Protheus 3 fuafem

Aleatores muléta ab Apoftolispuniti, 481

i

per fq;-

DI4

tuna fecedit,

ibid, 15

Alexander Magnus jubet militem , nomine

Ambitio nil boni fecum defert , cüàm folitu»

Alexandrum;deponere nomen,quia Alex-

dinem quzrit. Dignitatum fplendori-

*

andrum non imitaretur. |434. :38.-

büs inhians nonnifi cali

gin;s incurrit de-

Aléxander Macedo ex vulnere (bi inflicto

decoris, 380. 20

mortalem fe effe cognofcit. — 459. y3

Ambitio fumos fpargit, quibus lacrymas eli-

Aléxànder Macedo ex invidia erravit in foli,

' Cit-'

393. 29

tudine.

622, 42

-

Ambitio,quos altiis cvehit, przcipitio con«

Alexipharmaca adhibenda pr

6 remittend'o

flituit proximiores, 28g. 48

'affectu amoris.

I3. 3O

Ambitio nominis gloriz infidiatur ,. quam

Alphei, & Arectufz ori

*

. fibi ufurpat.

3904 $t

" ferepant intervallo, ^ 621. 40

go, & finis longo di-

Ambitio fubtile malnm, dulce venenum, pe«

Aman in aula Affueri honoris appetens Mar-

ftis occulta. ibid... $2

docheum perfequitur , quia ei genu non

Ambitio fcenam in mundo exhibet, in qua

flecteret; fed ejust

umor deprimitur. 374.

qui praeffe finguntür, fubeffe

*

2. & feq.

,

duntur,

deptehen-

391.

)7

Amani affentatores fiunt inimici,Oninösqug

Ambitio lumen extinguit rationis, & homi,

€i abeffe nituntur, " 493. 16. & feq.

pem dejicit interbrotà, 392. 62

fünää

A

Remm przcipuarum,

Ambitio Corebum , Abironem , & Da-

Amor verus propria nón quztit commodas-

ibid.

1

thanem pracipites per terrze hiatum egit

392

in tattara.

Amor, quem in btuta animalia fovemus, ho-

393. Ó

Ambitio throno infidens veluti Magiftrain

mines adigit in bruta degenerare. — 1 26,

20

i

cathedra pfeudopoliticam edocet, — 325«

69

Amor

Alexandri Macedonis , quo fuum

Ambitio, quó altius nititut , eo ,acr!ioga

profequebatur Bucephalum. ibid. .

init certamina.

399

83

Amor immodicus cujusdam Pranobilis Ttala

Ambitio mentiri affueta feipfam alieni ob-

in sgrotantemequum. — ibid.

Amor Selimi Turcarum Imperatoris ; in &«

ícquij fpecie rni;icur.lobtcgere. ;402.

126.

*

3

?

quum fpadicei coloris.

fublime ducit ; .adpïræ-

Amor exoticus Regis Sornai in Elephantem

Ambitio , quos in

cipitium perducit. ^.403.

101

album.

-ibid.

22

Amot Ptolomzi regis in animalia exotica

Ambitio in primis hominibus mundum to-

tüm evertit , genüsque humanum in i*

& ferpentem vifu horribilem.

abid,

104

2

mum detrufit ecumnarum, | 4O4.

Amor Athei tegis Scytarum in fuos equos,

Ambitione inflati hydropelaborant. —.403,

126.

I

16j

*

Ambitionem ,

qüi fovent , ;a'cl«dignitati-

Amor verus in proximüm illatz fibi injurise

bus inhiant , Tantalica fame Jaborant.

- oblivilcitur , & flamma «charitatis abfu-

$9

Ámit relictavefligia , ne memoriam refri-

395.

Amicitia, vera & probain

«ent ad vindictam.

153.

41

. eftavis.

8.

2

t*homines ,rata

Amor ,quemin proximum :

fovemus , eó eft

Amicitia, fi vera , & proba e(t , metum,

gloriofior , quó ad veniam , ac beneficia

hoftibus impertienda e(t pronior.

1395

excutit omnem, JNon amat, qui timet.

N

9.

1

*

[

AAmor fui novercale in odium degener eà

Amicitia non eftíftabi

lis , nec fitma , nifi vir«

. £ute fulciatur , fine qua non datur ami-

furit fzviüs , .quó fuaviüs eblanditur,

Y

*Cif-ia.

Ibid.

142..

1. & feq.

Amicitie pretium TPïuris cenfendum illo

Amor fui plusadvehit amanti damni , quàm

gemmarüm.

9.

13

folatij. - 443« 3. & feq,

Amicitie inter cives initz plutimum Rei

Amor fui torquet , cum eblanditur , vulnera

3

publiceadferuntemolumenti, 10. 1j

infligit ; cum ofcula figit.

144.

Amicum fucatum , & f(raudulentum à vero,

AAmor re&tus it recla in afolum Deum.

& probo dignofcere arduum «eít, — 9.

14f.

1I

10

.Amor , qui inamantem obliquatur, furfum

Amicus deligendus , priüs probandus , &

non effertur ; nec in Deum fertur, fed

feorfum .amantem trudit , & ad gehen-

" quoniodoíe habuerit inaliorum amicitia,

ibid. -

nam perducit.

E | 470

19,

Amnonis fluprum cum forore renovatum

AAmor fui iniquus eít tortor,

ab alijs.

43

Plus fibi , quàm alijsirafcitur,

1498,.20

172*

Amor verus adimi non patitur , & nullice-

Amor fui teclam intentionem «orrumpit ;

dit, necfluminibus obruitur.

102, 4f

& ptoba defidetia inficit,

ibid.

AL

Amorceler eft, nefcittarda molimina, 104

iNoxius eít tum animz , tüm «orpori,

"

àbid. 232

d

:

A

&lor re&tus femperg

audet, & furfum ju-

Amor blanditijs diffluens

fdemineus e(t,non

109. 72

30

j

giter in Deum nititur.

Amor verus in Deum rofam emulatur , quz

Amor fui quatuor cornibus ho

blandiis floret inter vulnera fpinarum , &

tit,

'lf;o

27

$

.migcm?impz?

vernat füaviüs vepretis circümfepta affli-

Amor fui , quó fublimiis nititur, colapfíd

&ionum.

A2I.

$9

vuit graviore,

Amor fui putida eft malorum omniumfcaf'

Amoríàüi , quóuberiüs delicijs, acvoluptas

1I16.

tibus fibi eblanditur ,. eó truculentiüs de-

turigo,

27

Amor;quo latiüs in proximum diffunditur ;

; ; bacchatur , & fzvit , séque lethalius fe«

rit.

eo in amante ditefcit locupletiot,

129(

ISGQ

42

Amor fui eb rigidiüs in alios(xvit, quos fe-

1, G fequent,

Amor uberiüs '

fruitur bonis eórum , quos

rit , &ladit, quoin feeftlenior, fibique

ibid,

I

* fuaviüs eblanditur,

69

amat , quàm proprijs,

Amor in proximum non folüm laboriofus

Amor cupidineus in plura flagitia Davidem

"

eít , & a&tuofus , fed etiam rg&us 4

*s perduxit. ..171, 14

compofitus.

122.

7

Amor cupidineus malorum omnium faber,

Amor in proximum, indita eft

A'äï nätufa :hro)-f,

nonnifi exitia molitur , pernicies cudit.

&

mini propenfio.

I22. 9

i

Y66.. 1

"

Amor venereus exitiales ex

Amor , filaborem fugiat, incommoda decli»

citat flamþias 3

uibus caftitas cinefit, . 171. 1f

Bet , d marura deficitamori. 125. . ZI

Dd ddd ;

Amor

UP

Índex

Amor cupidineus cozrcendus in cunis , ne

Amor Chrifti- ade& beneficuse eft innos, vt

non folüm nofílra avertat damna , veruca

l

cum adoleverit , in nos fagäyiat. .176.

etiam , quz fibi erant ab hominibus be«

: iAmor fraternus prafertur amori uxóris, &

neficia rependenda, hzc in noítram velic

F filijà Parapherne.

20I,

34.

utilitatem redundate, $9. 72

Amor , cur fingatut natus ex Poro , &

Amor Dei id operatur, ut quos humilitas

Pcniao

8

232.

in imurn deprimit 5 charitas in füblime

Amor Princeps eft humanorum affectuum:

evehat,

66.

16

G oritur ex bono appetitui concupifcibili

AmorChrifti in omnes munifica gratiarum

ab intellectu prao(tenfo,

V

i

largitate fe diffundit, ibid.

17*

Amor eftvolitio boni alicai , & amare velle

Amor hominis in Deum jugiter excitandus,

bonum alicui.

ibid.

nunquam remittendus.

90.

I. & (Cq.

Amor diítinguitur in (implicem affe&ionem,

Amor proprius Deum amat ptopter pro-

amicitiam , & devotionem.

7«

E

prium commodum.

92* 34

Amor juxta Poétarum commenta natus ex

Amore divino ,qui eftuat , omni ftudio ni»

Penia, & Poro.

VP

j.

Ejus defcri-

nititur Dei exequi voluntatem,

8.

. [l?.

ptio.

ibid. 4

Amor concupifcentig , & amicitize quid , &

Amore fui , qui ducuntur, fiunt feculi mar-

quomodo differant,

8.

5

tytes , Acherontis confeffores, orci Afs

Amor charitatis; quo Deum diligimus, e*

fecle , Mammouz Diícipuli, Veneris a«

nixim optandus , & precibus poftulane

lumni.

14f.

9

ó

dus,

$.

Amore fui

ca

s , nil cogitat , nifi quae

Amor verus foli adharefcit honeftati, ibid.

cultui infe

d

unt corporis.

147-

17

7'

þ.

Amore proprio , quife quarit , fe perdit,

Amor verus proprio non ftudet commodo.

i48.

24

1O.

';'

Amore fui, qui ducitur; fe odio profequi»

Amor D. Ambrofij in Satyrum fratrem,

tur,

153.

38

1?*.

29

Amorem Dei in hominem luculenter pro-

Amor dupliciter unit amantem amato, | 13.

dunt divinz Períonz. — 40.

I, & teq.

26

Amorem Dei in hominestota tres Períonze

Amor inordinatus fertur in objeCtum diffo-

diving luculenter obteílate funt,

42«

num £ectz rationi, & honeflati.

ibid.

)

;

Amorem Chrifti ia homines aquæ nulle

Amor vefanus bonorum virorum confuetu-

81, 71.

dolorum valuerunt extinguere,

dine coércetur.

TA

36

& lequent.

Amor Dei in hominem opere impenfiüs ,

Amorem temporalium nos dedocent mundi

quàm voce fe prodit , & harmonico re-

vana , & fallaciabona. 100.

38

rum concentu eum allicit ad coeleítia pof-

Amori inordinato acceflum concedere, per-

fidenda.

37*

62

inde eft, acilli cedere.

14-

34

Amor Paftorum in natum in terris puerufn

Amoris natura e(t cum bono femper copue

lari.

JESUM reticetur, quia oblatis muneri,

g.

f

Amoris illex eft pul«

- bus vacuus

*

$

recenfetur. veró amor Re*

ibid.

gum , quia operibus communitus. — 38.

Amoris figna recenfentur,

$. 8

66.

J

Amoris potiffima cauía eít fimilitudo , feu

€onvenientia amantis cum re

'Amor Deiin homines foecundus.eft , bene-

V*amatäa. l Ie

ficijs cumulat , quosamat.

ibid.

68

18

i

Amor divinus quomodo differat à profano.

:

Amorisefficax caufa, eftamor , juxta vul«

39.

69

gatum effatum , fi visamari , ama.

ibid,

'Amor Dei in homines m

[

itus, cum unigenï-

tum füum dederit filium , ut eos redi-

Amoris effectus donantur explicatu , & ine

dicantur remedia eundem ab honefítate de«

meret,

43.

9

Amor Dei , & hominis , quomodo diffe.

fle&entem co&rcendi,

13.

2j

rant,

ibid.

11

Amoris divini in homines illabentis effecta

Amor Dei fecundus eft, ac beneficus, 44

produnt fumma bonitatis ad extra diffue

I

16.

fiones in mundi opificio.

1& feq.

Amor affe&tu transmutat amantem in ama»

Amoris Chriíti in homines figure plures in

tum.

46.

21

veteri teflamento,

$3.

76. & feq.

Amor Chriíti in nos tantus fuit , ut nec per

Amorem noílrum |duo prefertim extofe«

momentum aborigine fuz conceptionis

quent, quorum alterutrum,necefsé eft, e,

.. fuerit otiofus ; fed femper fuerit opera*

ligamus , & diligamus,

100.

37

tusin nofílram utilitatem,

ibid.

22

Amoris noflri objectum folus (it Deus ; re«

fAmor Dei in nos é fummo colo in imum

liqua nobis vilefcant.

1900,.

32

voluitterrarum defcendere.

46.

22

Amoris divini languor vires corroborat ,

'Amor Dei exundat largiüs, fi ejus clienti« -

& infirmitas fanitatem adfert,,

105«

45

þus impenfiüs obfgquamurf | ji 38

&mo:

N

"

Rerum præcïpuäruxii.

ni tamen. cum duo ex condifcipulis , &

Amoris lyclinus

"ge motiatur oleo iàternz

& pabulo extern& o-

cur,

&46. 5

Dacis nuttiendus ,

fcibilis l&«

perationis reficiendus.

104.

j

Appetitus concupifcibilis, &t ira

thaliter vulnerati poft efum vetiti pomi,

feqüent.

27

Amoris divini flamma,

fi in nobis ardet ;

292,

Apum induftria in favisconftruendis , melle

fingula noftra abfumit deliramenta, 114

88

legendo; difponendq.. actutando, 26.

26

Amoris inge

nium mirum ,& exo—ticum ; fe-

fci/u.m fedes , & matetia,

vit, cüm mulcét j torquet » €

um dele«

Aqua eft propria pi

ex qua Deus condidit pifces , & volueres,

&at. - I 6 7.

Amphibia licét pedibus,

;mn de&ituantur,pif

2j

Aquarum mira

fæcundi;as in codlo , .&ih

fcibus accenfentur. |. 25*

terris.

onico Cithare fono tumen-

$32.

$9

Amphion harm

Arabum pauperum mos petende eleemo«

tes procellofi

maris - fluctus compefcpit.

7

fynz fub vefperam : dgnt, ut accipiant,

-"ai?g.eli

tu

nc à Deo creati fuerunt , cümdi-

Aranei mita atS ,

xit in mundo condendo,

fiatlux.

183. 4

& ingenium in fuis confi-

ciendisretibus , nendísque filis.

2.9.

Angeli q

uomodo dicantur defiderare pro-

fi jam ccelefti funt beatita-

?

Ípicere Deum,

Arbor v—iQæ ,& fcientie boni , & maliin pàá*

.te donaü , &

per vifionem beatificam

radifo terreítri.

29. 38

- Deum intuentur.

$42.

82

ho.-

Arcones Athenienfium pubiice jurabant re»

Angeli nonnifi lzcta, & felicia nunciant:

EL

minestrillia. $69. 9o. & feq.

ligiofam legum obiervantiam.,

90

Augelus Jacobi colluctator lachrymis adver-

farium in fua vota flexit.

60i

74

Argi plures in aula centoculi , ut videant,

do dicatur effe Dei

quomodo P'rincipis gratiam poffint aucue

Animain homine quomo

6

imago.

35*

4

pari

144*

do Deo offerenda in fa-

Aries Patriarche Abrahz fuit rypus fpineg

.Anima noítra quon'io

84 79

crificium.

[I3.

86

i

coronationis Chrifti.

Arfenius caftitatis cultor nobilem matronam

Auimz noltrz immortalitas iter flernit ad

«clum , viam aperit ad Deum,

EL

necalloqui , nec videre voluit. 27$.

'An;inkmlïa unà cum homine à Deo mundi O.

Ari[??obolus adulator ab Alexandro Macedo-

27.

31

ne corripitur, & ejus liber in flümen

pifice fexta die condita.

Auimalia pleraque cur cum v

eneno condita ?

proiicitur,

3$14.24

Artaxerxes folitudine deledtatus in principa-

aneaexegetit mundi perfcétio. — 28. 34

tu vana intumuit ambitione,

381. 24.

Aaimalia pleraque licet homine rabuftiora;

A(ienfus é deferto ad Deum veris cumulatur

ä«

nullum tamen eb przítlantius, f34..— 53

Auimalium vatig , g« mire proprietates,

gaudis. . $38. 71

|

Affentatio larvata e(tamicitia equo infidens

28.

14

Animantes mira in

duftria (ibi confulunt ; ac

Trojano hoftibus feeto, | 40$, 1. &ffe-

40

quent.

propriz ftudent indemnitati. O.

Afentationis vaferrima indoles eftlenocinio

Animantium membra , & colla cut varia; &

vetborum iníinuare fe in prepotentum

alia alijs longiora, ibid. 4t

ratiam.

ibid. 3

*

Avimus erigendus terreítres fupra evapora-

Affentatio in ignavum duntaxat pectus ca*

tiones, ut tranquillitate fruatur. — 11 1.

dit,

8

411. 24

Aflentatio exhibet creaturis obfequia , qua

Animus perinde ac pelagus

(uis eü'bbnoxius

foli debentur Crea:ori.

4*21. 60

rocellis.

(65.

22

Affentatio eft hamus. dulci obductus efca ,

Autzus cur ab Alcide vinci non potuerit.

7;6-

102

quo incauti capiuntüt. — 424. I

Rex milites fibi conviciantes mo-

Affentatores fumum venduat auri acceptue

Antigonus

416. 43

net, ut

longiüs abeant , ne audiantur,

ri fplendorem,

Affentatores polypo haud difpares, — 417.

117. 46

Antiochus fzviens in fenem Eleazarum, pu-

j3-

Affentatores redivivis Ateonis paria-nwr

nitus cur non fuerit. graviter.

canibus.

ibid. 46

Antiochus Rex cum fuo exercitu à Judzis

Affentatores Janos reprzíentant non mere

Pre

titos à Po&íi, fed inductos ab ambitione.

fufus, & fugatus.

5^f.

78-

425. 3

triftitialanguet , infirmitatem contrahit;

Affentatores autes

& decumbit in lecto.

ibid,

demulcent , ut decïpiantf

Antiftenes execratur voluptates,

456. 30

416, 9

m genus,

Apoltoli Chriíti refurrectionem non cte-

Affentatores peüïmum inimicoru

441. 62, E«honipariantur, ibid. 63

dunt , cum eam mulicres denuntiant ; be.

en*

Index.

AflentatoFüih lingid &im demulatur afpi

dum.

416. 40

Beneficia nobis à Deo coliztauberem fuppe-

ditant materiam. Deum amandí.

3i

Aftrorum mira pulchritudo nobis edifferit

10

Dei Bonitatem , quam amermus,

34*

Beneficentia D&o fæhbrat $ & Deum foie-

,j

ratur.,

748. o

Atticinus amacitia affentatriceLuftrico Brut«-

Beneficentia in pauperes pl

orimà adfert

tiano devinctus,

42$. 4

commoda corpori , &

;

Avaritia inrerum copia de horreis amplian.

752. 84

?Q'imæ b"eene'fic:i.

dis cogitat ; non de eleemofynis difiri«

buendis..

Beneficia divina nobis licét

ï?il.-üfi'lf.'l'antibu.s

749* 73

(

Aucupium animo à cutis remittend

collata,uberrimam fuppeditant materiam

neum,

;

E

perido.

excitandis , fovendísque flaminis amoris

463. $8

A ves, cur poft Protoplaftorum

in Deum aptiffimam. ibid. 10, & feq.

laþfum na-

Benefiia propemodum innumera nobis à

cantur é terra, cum antea ab aquis fue-

Deo collata in lege gratig.

rint emetfz ? 27 32

Íequent.

| 94 1;.

$. Augulítinus vafa aurea , & argentea fre.

Beneficia nobis à Chtifto impertita.noürum

"git, utpauperes reficeret,

679. $7

"premerentur amorem.

27, 27

Auguftus Cafar benigne Timag

inem monet,

Beneficia , qui fetit, uberrimam colligit

ut lingua moderatiüs utatur,

227. 46

- ftuctuum meffem.

75*. 82

Aulicus charibdi pariatus. 400. 89

Deneficium fpeciale nobis à Deo collatum

Axa cum nuptiali pompa duceretur ad Spon-

fi domum fufpiria emittit , & lachrymas

catholica.

eít , quod nati fimus in gremio Ecclefiae

93. 1L.

?

fundit ob anxium deideriutn regionis a.

traha-tj

moenioris,

442« 4I

Beneficium Dei eft , quod nobis fub

occafiones peccandi , nósque averten

dià

fummo bono. " 95. 18

B.

Beneficium , quod commiferatio - pauperi

impertitur , impertienti augetur ad fa.

E

Aali extrücla. ara'à populo Tfra£lítico

70906. 25

cur à Dco non flatim everfa. -

6

] 2-

Beneficium in terris praeftitum pauperibus,.

Ceteris prefertur in coelis,

797. 21

Babyi

onice mulieris calix hominibus C)T(hi;

Beneficium , quod alteri impenditur in e-

bitus quid fignificet.

373. 69

molumentum , femper redundat benefa-

Venerem fovet.

cientis.

Baccho qui favet ,

207. 22

48

Benignitas chrifliana eó largiüs in laudes ef.

Bajazetes & fummo throno incaveam dejici-

fertur, quó probrofius videtur contume«

tur famulitio addictus,

15f. 4f

lijs ;laceffita,

I32, 38

Bila, cur afferatur abforpta , & devorata ,

Berzelaus octogenarius fibi exhibitas re

dicatirque urbs devoratorum.

dignitates.. 38 . 58

fp/pit.

88

190

Bethíamitae tunc videgint arcam , cüm fuos

Balaamus iniquus adulator in Medianitarum

6 demetendis meffibusoculos amoverunt,

tetra interfectus,

4U3. 30

140-

77

Balach profufis pecunijs Balaamum condu.

Bibentes in nomine Angelorum

-, & Sancla-

cit , ut de Ifraéle obloquatur,

PT

rum impuné non incbriantur,

167. $L

2

"

bibliotheca infignis conftruéia: Pergami ab

Balthafar mundi delicijs affluens coena infi-

Attalicis Regibus.

473. 8

f

. dens , vino madidus mortis imminentís

Bibliotheca laxandis animis per ameeniorum

fententiam videt in pariete fcriptam. 495,

literarum exercitia , ac hifloriarum le-

i

Cionem perapta, 473. 92

Balthafaris convivium , ejüsque opulentia,

Bibonum perniciofa certamina. 362. 14

& vaforum facrorum profanatio. 299,

Bilingues odijs excitandis , fovendísque a«

ptam fuppeditant materiam,

19f 13

Balthäfäris convivium libidinum fomentum.

Birgitte Sueca liberalitas in p

auperes, &

336. 14

refponfio ad Regem,

67 y"o

4f

Baptifte caput in aula. Herodis fit pretium

Bombycis natale

folum ; ejus mirum arti«

chorez,

308. 18

4

&

icium in nendis fericis ,' carcerem fibi

Beatus in (pe, & reeít, qui fperat in

kDeO'.

conítruit , vel potiüs fepulchrum , in

j19. 10

E

quo fepelitur vermis , ut refurgat redi-

Bellum eft pertinax ,

»qtlod contra animum

vivus ales,

28. 2$

s

pertinacem geritur ; fed peclare vincimus,

Bona cceleftia , & terre(tria quomodo dif-

130.

ferant,

f19 1o

fi ejus frangimus duritiem.

34

Bona creata nobis dantur

P

non ut terra

Benefacere ijs , qui nobis aliquaratione fünt

hareamus, fed ut Deo adhizer

devincli, naturanos edocet.

N

123. 10,

47

eamus, $5 ts

Beneficentia in pauperes proprias lareientis

Bona temporalia verz ingerendae laxiti

delet noxas,

738* 3j

inidonea. f£7. 67

Bono-

AU

licrumjpræcï.puaruhï.

Bonofus Romanus Imperator exficcandis ca.

Cauíz excitantes affeflum amoris recen;

licibus vix parem habuit , séque laqueo

fentur , donantürque explicatu,

I9

fufpendit prze dolore, quia ab alio com-

I

bibone fuerit fuperatus, 352. 1.

j

Celrze. malunt oceano obrui , quàm bene-

ficio fugz periculum evadere ,. ne vi-

/

C.

deantur timere.

332. 13

Chamzlcon animal nomine magnum , fed

' AdaVerä, cur non permitta—htur: vorari

corpore parvum., 250. 22. & Íeq.

C

à corvis ; aliísque vclucribus ;fed

Chamzleon inerti otio torpens nonnifi &g-

!

otiüs fepeliantur, ut putreícant,

té fe movet.

ibid, 25

fiántque vermium efca... 225.

37

Charitas, quze videntur noxia in propriam

Cain cur occifo Abele metuerit , ne ab ho-

convertit utilitatem,

118. 99

minibus interficeretur , fi tunc prater

Charitas ubi odia abigit , & rixas compri»

Adamum nullus aderat in. mundo ho-

mit ; ibi Dei munificentia cumulatiós

. fuisnos replet beneficijs , & uberiora fo.

0?..$70. 97

-

as invidit Abeli fratri ,. quia

'Har'n;na'

latiorum emergunt incrementa,

136.

.. $ 1. & fequent,

fuerit coelitüs delapía fupra ejus victimas;

.eümque occidit, . 6r4. 16

Charitas fratris probram amoris pallio te-

git ; ne alijs innoteícat,

221. 22

Calamitates beata: dicuntur ,. quia patienter

—— toleratz viam fl

Charitatem . in adverfarios | exercuerunt

ernunt ad beatitudinem,

2$62..67.

quotquot fuprema attigerunt virtutum

À

Calamitates , quz imminent

beneficio fuge,

fa(tigia, .136. 53

Charitatis flamma nullis obruitur , nec ex-

& orationis, declinandz,

$61. 63

L]

Calamitates, & arumnz , quibus viri pij

. tnguitur. adverficatum fluctibus

.

licet

.premuntur, facra (unt enigmata.

EL

torrentes aarumnarum pleao gurgite des

rE

volvantur,

117. 89

Calamitates , übi moeroris non invehunt te-

Charitatis prerogativz expenduntur. r

tricitates,ibi produnt &terni gaudij quam-

Charitas flamma exardens. D.Paulus ecítae

dam veluti preeguítatam felicitatem. $64,

"

74

"

ticus elevatur usque ad tertium ccelum,

.. X18«. IO0I

Caligula.rideb

at, eó quiärin ejus effet potee

(tate homines interimere,

joz. f9

Chiron Lacedemonius pacem noluit cum

Calumnia fomes eít odiorum,

Chorinthijs inire, quia fuerint aleatores,

12$-. $9

Cancri marini ingenium , ut oflrei carnes

ne ea labe Spartanorum gloriam obícu*

2íost

r

raret.

481« IIj

depaícatur.

Carnis blandimenta , . delect

atidnes Íunt

Chrifti amor adeo eft in nos beneficus, ut

346« 69

qua fibi à fuís effent amatoribus benefi-

perfecutiones,

Carnis deleclatio fpumee zquiparata.

cía rependenda , hac velit in noftra redun.

e

| 49»9-3'

dare commoda.

60O.

66

Carb quomodo dicatur exultare in D&.o, f

Chrifli vita fchola fuit amoris , quem ex«

emplis fortiüs , quàm verbis nos edo«

contra fpiritum rebellat. $:7. 3

H

Carolus audax poítremi Burgundie Dux

cuit, 42. 1.&feq.

327*

Chrifti amor in nos ita morbis medetur

apud Nanczium occiíus , cadit.

animorum , & agritudinibus etiam cone

Carolus V. Imperator Parifijs oratorem a-

fulatcorporum, |.66. 16

dulatorem redarguit mendacij, 431.25

Chrifti amor , quos dolores, & egtitudi-

Caítitati tuende nullum afylum fugà tu-

nes ex hominum corporibus excuffit, ad

tius.

328. I. &lfe .

fe traxit , mortijipfe obnoxius , ut vie

Caftitatis cultor colloquia ,. & cantus mu-

tam nobis impertiret. |69, 26

. liebres declinat,

283. 8

^

Chrifti beneficia proximo impertita,

72

Caftitatis culturz addiclus ab om

ni abílinet

alterius fexüs contaciu.

320. 23

Chriti humanitas non füftinuit in folo -pe-

€tore ubera refidere , fíed ea in nos

Caítitatis cultor nefcit perperam de alijs

cogitare,

"

333 23

"

rranftulit , ut loqui pon poflet , quin

Caítitatis cultor in id incumbit , quod ex

fimul nos pafceret. 99, 32

officio ei compétit.

334- 25

Chrifli corpus fpeculum . animz nmno

firz,

Caflitatis Athleta non. manibus pugnans ;

f31. 46

fcd pedibus fugiens vincit.

34-1. 610

Chritti vefligia ,. qui fequuntur , bona o»

feq.

mnia affequuntur , quibus vera perfufi

Caítiratis pugil in. certamine pro tuenda

l]ztitia , & mentem recreant ; &

VCIVI')

caítirare. cadit ; fi ftet ; flat , fi fugiat.

trem reficiunt,

$56. 84

Non à robore brachiorum, fed à pedum

Chrifti defcenfus é cruce à Judais petitus,cut

velocitate fperanda eít victoria,

344

fupervacaneus, — $64. 7.7

76

F

erani de Afelibus Tom. I«

Ee ee e

Chri-

*

Index |

Chrifli corpus ä' corruptione cur fuerit im.

Chriftus fecusmate fcholam aperit , & quos-

.,mune,

70$. 22. & feq.

dam ex Difcipu!is Baptiftze accerfit, 65.6

Chrifi patientis cruciatus uberem fuppedi»

Chriftus oneri Apoftolats non adfci(cit de-

tant materiam parem affe&libus commife»

licatos bajulos , fed pifcatoriam exercen«

tes.

rationis, & compaffionis ciendis, acla-

635. *

chrymis eliciendis.

$81. 9

Chriftus in nuptije Canz aquam convertit

Chrifto à Judzis in horto Gethfemani vin.

in vinum generoófum,

647 .

&o , cur Angeli non occurrerint , cum

Chriftus in montis £aftigi

6 (uos edocet Di«

Difcipuli timore

fcipulos , t ex fublimitate loci difcerent

feruerint ?

perculíi Magiftrum de-

f4. 48

terrz ima habere contemptui. |.64. 9

"Chrifto morienti natura

84. 82

parentg-t univerfa,

Chriftus íalutem fitiens Samatitane eam

alloquitur propé puteum. — &'f. 13

Chrifto efurienti in deferto, cur Diabolus

Chriftus filium Reguli ex urbe "Capharna-

non

:6:60

6

panem, fed l'apides-obtuler?;. 299.

um priftinz reftituit fanitati.

Chrittus fanat. Paralyticum, -

Matcchéoyi

Chrifto infervientes in pane (ibi comparan.-

" fedetitem in telonio vocat ad Ap

t*ola-

d

do non anguntur curis , nec franguntur

tum. Filiam Archilynagogi fanitati pri-

laboribus.

137. €6

flinz reftituit. ^ Hamorthoiffam fluxu

Chriftus veri'amoris nobis documenta tradi*

"laborantem fanguiniscurat, 67. 12

turus crucis cathedram afcendit , séque

Chriftus in probatica pifcina paralyticum

lignoaffigi paffuseft, ut pro malé carpto

fanat,

67, 20,

Pifcina illà prafigna-

à Protoplafto pomo , verze nob

:- &it factamenta

:

is datet fcif

$

entiz frucum,

4j. 16

ibíd.

K

Chriftus,cur in caula Bcthleemitica n

!afcï vO-

- -—-Filïü':n'Ce:;tu-'

Chriftus leprofos mundat,

luerit;.|.47, 24.

Expenduntur; circum.

rionis à morbo liberat.

(8: 22. . Ca-

ftantiz.

ibid. &feq.

cis vifum , (urdis anditum , claudis gref-

Chriftus cor noftrum enixim expetit » no-

fum , mutis]

.

(rümque amorem, |48. 28 .

oquelam reflituit. — ibid,

Chriftus tyrocinium füi amoris in

Chriítus ad pottas Nainadolefcentem mor-

:

homäines

initiavitin cunis, "49. 31

tcuum vidua; filium rev

Chriftus,cur nafci voluerit exVitgine. — 49,

29

$

ocat ad vitam, 6 9.

32.

Chriílo nato ara coelinovosRomze

Chriftus cce

ná ulltxim'ä" abfolatá Tavat pedes

Myftasannuntiavit.

Vinez Engaddi flo-

difcipulorum, 70. 29.

Apoftolosin-

ruerunt,

Tres Soles in ceelo apparac-

ftizuit facerdotes fecundüm ordinem Mel«

runt,

490 ;2.

Cafar Auguftus clauit

chifedech,

ibid, 30.

Secedit oraturus

interrís Jani templum.

Simulacta Ido-

in hortum Gethfemani, ibid. 31. "Tri-

lerum corruerunt, - $0. 3j

fiatur, & toto corpore exfüdat fangui.

Chriftus fuo indormivit periculo, ut ocyus

ne, 4bid, 3 2, & feq.

difcrimini occurreret hominum ,

quo-

:

-rum faluti enixim ítudet,

xiftus à Juda ofculo proditus, capitur à

59, 34. &

rilitibus,

71. 56

: o feq,

Chriftus amputatam à Petro auri

Chriítus periclitanti navi Petri

! bis occutit.

' "fitait Malcho.

culam 1e-

71. 40

f0..34.

Chriftus ab. infana captus. cohorte funibus

Chriítus quatriduanum Lazarum refulcitat ,

illigatur , quibus noftra folvit Iigamina

revocátque ad deperdite vite ufuram.

peccatorum.

73. 41.

" Vin&us duci-

108 1:238

Ó

tur ad Caipham , & fiftitur Pilato,

ibid,

Chriftus acriüs punit injurias nobis illatas,

43

Accufatus , quód commoviffet ,

quàm fibi irrogatas,

j2. 41

Judzam mittitur ad Herodem,

ibid,

Chriítus redivivus fub fpecie hortulani, cur

44. Barabbzà populo pottponitu:. 743

nonpermiferit fetangià Magdalena. 46

45. Flagellis ceditur ad columnam alli-

2

gatus,

ibid, & feq.

L.

Chriítus Jerofolimis crudeliffim? interficis

Chriftus fpinis coronatus dolores fibi arro»

tur , fiftitur Pilato; plura patitur. ibid.

gatexhibiturus nobis florum, accclefti-

um gratiarum delícias, 75. 5o.

& feq.

Chriítus nonnifi :bgatus filiam Archifina-

Chriftus joculari par

pura contegitur ad ig-

- gogi priftinz reftituit vite , cum adole-

nominia notam.,

75. f1. & fequent,

Ícentem propé Naim fponté redivivum

Ottenditur populo fpinco redimitus fer-

reftituerit matri fuz.

60. 64

to, pürpura veftitus,

Chriftus duodefiis Jerofolymis docet in tem-

& arundineo fcep-

tro donatus.

77. $7

. plo medius inter Doctores, 62 z. & feq,

Chriítus cruci pondera fuis defert humeris ,

Chriftus usque ad trigefimum annutm,cur la-

tuerit lignarijs occupatus exercitijs. 62,

ut nosab oneribus fubducat peccatorum,

60

78*

Chriftus clavo perforatis manibus ; & pedi-

Chriftuscur à Joanne Eaptizari volu'ïc. 63,

bus cruci aff

4« Chriítus fecedit in defertum, ibid, $,

.68

gitur &acecq poratur. 8o.

Chri«

AU

. Rerum pracipuarum,

Chriftas; cu£ tafci voluerit v'in obfcura cau.

Ja media nocle : & mori in montis faíti-

Difcipuli duodecim cophinos imþïevü

rint: non itaexpifcibus. 30o, go, & feq.

. .gio meridie , & medius inter latrones;

Chriftus, cur fÍcribens in pulvere fententiam

cum medius inter bruta animalia natus

j

humanz fragilitatis , adulteram dimiferit

fuetit.

80. 69

impunitam,

247. 82*

:

Chriítus naícitür ex Maria Virgine in fla-

t filios Ze

Chriítus redargui

:beedei , quia nil

bulo bruta inter animalia.

81.

71

petierint fpirituale.

381. 29

Chriítus natus , & pofitus in canis;nos alli-

Chriftus chlamyde coccinea indutus , & co»

cit ad fui amorem.

ibid. 72

ronafpinea redimitus.

$311. 46

Chriftus circumcifus reftituitur Virgini ma-

tri.

s

Chriftus purpura exutus ducitur ad crucifi-

825, 73

gendum. ibid.

V

Chriítus cruci affixus nos provocat ad ejus

Chriítus in deferto panes mu

amorem,

82. 75

lüplicat , &

pifces,

£37.

6;

Chriítus é cruce zeternum Pattem orat pro

Chriftus mortem expugnaturus tria expli«

períecutoribus, & inimicis,

8,. 83

cuit vexilla albumy , rubrum , nigrum,

Chriftus demortuus apertum lancea pectus

$$4. 39

nobis oftendit , vilcera , & cor nobis ex«

Chriítus patrem oraturus in horto Gethfe«

hibiturus, 86. 84

manitriftitiá premitur. $$5, 45. Cur

Chriítus obvias quasque difficultates in o»

fanguine fudaverit.

$56. 44.

N öäe

—

pere noflrz redemptionis perficiendo fu-

preces fuderit,

ibid. 4*

peravit ; ut nos obfítacula retrahentia à

Chriftus in ultima ccena ancorpus fuum de-

Deiobfequio, G amorcvincamus, 95.

derit ad manducandum Judz proditori,

20. & fequent,

Chriítus paupertati addi&tus ali

Chsriä;:s'in "Thabotis vertice fuam oftendit

js voluit fe

fubjicere.

67. 24

gloriam — 463. 72

Chriflus, curvoluerit, circumcidi,- fiipfo

Chriítus columnz alligatus , & flagellis cze-

moriente debuitlex Mofayca mori, .6j.

fus non deprzdicatur filiusà Patre , à quo

24. &leq.

tamen in monte Thabore filius dicitur di«

Chriítus nulli pepercit labori , ut homini»

le&us,

$

364« 73

bus beneficia impettiret,

97. 26

Chriftus fanélificavit lachrymas , & fluenta

Chriítus pendens & cruce enixim rogat z-

Jordanis.

$94. f5

ternum patrem pro inimicis fuis,

131.

Chriftus ejicit é templo ementes , & ven-

3

dentes,

617. 27

Chri(tus, cur jufferít fu

g

os Difcipulos ex-

Chriftus flagellis cefus,& columne alligatus,

cutere etiam pulverem de pedibus exe-

f91. 10. &feq.

untes é domo, in qua non fuerunt rece«

Chriftus fpinea corona redimitus purpura

pu.

132. 58

per ludibrium indutus, & arundine pro

Chriítus encomiaítes Joannis Baptiftz, cum

Íceptro donatus, — $83. 16

ilte de illo vifus fit qugü dubitáffe, 152.

Chriftus accafatus à Judais reus violati fab:

o

bathi ; eó quia paralyticum fanaverit.

Chriítuslicét, quia voluit , rhortem fubje.

619, 87

rit , adhuc é fepulchro cuperet refurge-

Chriítus , cur didracmum voluerit Cæfarf

re, ut fibi inimicis benefaceret,

I32.

s

folvere , cum illinon fubjiceretur. — 7og.

49

23.

Chriftus, cur jufferit , Petrum piícari ad fol-

Chriftus,cur pacla mercede confcenderit fa.

vendum tributum.

1$2. 36

viculam , ut trajiceret undas

» quas ficco

Chrittus , cur jufferit, fuos Difcipulos ca*

pede calcaverat,

610. 3I

rentesauro, armatiferro.

161 65 -

Chriftus in deferto panes multiplicat , & pi-

Chrittus, cur jufferit fuos Difcipulos fac.

Ícesutturbarum coníul

culos habere , & peram ; fi nihil ipfis

6

at indiggntiæ.sg f*

defuit omni deftitutis facculo,

162., 68

Ch

ufai fpecie amicitiz Abfoloni infidiatur.

Chriítus titulum Regis cruci affixum non

407.

lo

Í

refpuit; cum ad mare Tiberiadisregnum

Ciborum lautities fons eft , é quo morbi

i

repudiaverit fibi à turbis ultro oblatum.

omnes fcaturiünt.

20:. 68. & feq,

l

213. 71

Circe veneficiorum peritiffima Circeo monti

Chriftus cur Judam urferit, utcitó fuam e.

nomen fecit ex incolatu.

$12. 94

xequeretur proditionem,

239. 22

Cleopatra unicum ferculum Marco Anto-

Chriítus Lazarum refufcitaturus labores fu-

nio exhibendum pluribus condivit

bit , iter peragit,

246. 9

monijs.

298. $2

Apatri—

Chriftus in horto Gethfemani Pattem -

Coleftia corpora luculenter evincunt Dei

ternum orat ; & imminente paffione fu-

exiftentiam , ejüsq; fapientiam, — 20. rz

dorememittit fanguinenm. 2«6, 14

Cotli cur in mundi exordio aquarum inter-

Chriftus ita in deferto multiplicavit quinque

ftitio fuerintà Deo fufpenfi, — 19. 8

anes , ut faturatis turbis, ex fragmentis

Colielegantia , & pulchritudoDei fapiens

Veraui de Afectibus Touz, 12

Eeceea

tiffimi

