lum fe ipfum dilaceravit, càm nofceret Chri-

Íydera, Authori (uo morienti totius com-

fii corpus;templum Spiritüs fan&ti tot vul-

ploratione naturz parentatura : & huic fu.

neribus faucium , tot. ulcetibus íciffum,

nebri pompz — pofiturus irlicium Sol radios

1mó & ipíi lapides emollefcere didicerunt

fuos diei baiulos ferales cemmutavit in um.

in fenfum doloris, cüm fe ipíos fciderint;

bras, ut univerfa natura tenebris obducla,

ut dedifcerent hominum pedtora lapidefce-

tremore concuífa infueto, flu&tuans motu

Iic.

Vicit quidem, mortem , à qua nos li-

Authorem fuum plangeret, jacerétque ia

beros voluit ; íed perindeac Samfon , unà

luctu , in fqualore, deflorata, deplorata;

cum hofle cecidict, ac in. pralio dilacera-

& perinde ac facris pollutis adfummum do-

tus fuit, nt. noftre confuleret integritati ,

loris fenfum prodendum fibi veftem à pe-

cui nos reítitueret, — Cecidit per quem coeli

&ore difcindebant Hebrzai; ita templum

flant; & à miferabili fpecie , ut fuos fol

Jerofolymz , & quod in ipfo continebatur

oculos averteret offufis tenebris acerbum

velum, fummum hunc totius nature, ut

Inaluit fpectaculum obtegere,

Imó cum

proderet dolorem , difciflum eít , absque

Chriíli corpore, in quo tanquam in invo«

ulla tamen parietum ruina , quia mortuus

fucro pretiofiffüiumo augu(tiffimum - divini-

Chriítus nondeílructor, fed Ecclefize con-

tatis lan&ctuarium . continebatur. fumma ; vi

ftru&tor fuit.

Et quis has inter nutantis,

in pattes didu&oe contrarias; non potuit e-

dolentísque naturz tenebras memoriam non

ä

tiam ipfum templi velum contineri, quin

jugiter enutriat. Chrifti morientis? nun.

in partes duas diícinderetur,

Planxére

quam oblivioni detur hzc Servatorisnoflri

fuum Conditorem coli lumina, quz tene-

cruenta mors, fÍed ejus gelu flammas in

bris obfita facrilegum Judzorum facinus,

nos excitet uberioris amoris , ut diícamus

czce noctis caligine cooperuére: vel utap-

cum ipfo pati , ac mori.

paratu lugubri , pompáque funebri fuppli-

Si Deus charitas eft . & | nos hanc in

834

cium profequerentur fui Opificis.

Senfum

Servatorem & cruce pendentem — nutriamus

dedére moeroris, ac doloris elementa cum

charitatem , quam aqua fluentes terrena-

?

parentatura mortuo fuo Authori fuis con-

rum voluptatum nunquam valeant extin-

vulía fedibus funus pracurrere quodam.

guete; ficut torrentes dolorum, & crucia-

3nodo niterentat,

Luxerunt terrarum tra.

tuum extinguere non valuerunt, imó neque

€tus, qui crebris, profundisque concuffio-

obrüere amorem, quo Chriílus nos ad ex-

nibus labefacli enormiffimi 'facrilegii non

j

tremum usque vitze eft profecutus, & quo

valuerunt immanitatem fuftinere , quin &

fuis etiam pro perfecutoribus, ac inimicis

ipía faxorum firmitas conífractá foliditate

enixim Patri fupplicavit : Parer iguofce l-

LHte 2ge

difrumperetur.

Imó & doluerunt ipíis

ho "*

l, non eutm [ciunt , quid faciunt s

inclufi fepulchris fandorum cineres , qui ne

fuit primum de cruce poítulatum ,. hoc

.

absque -commiíerationis fenfu jacerent,

fuum votum , quo cceleflem Patrem- fuis

zeaffumpto motu vitam repetere adnixi funt,

precibus ad veniam fleéteret ; parcerétque

vitz Authori mortem oppetenu illachry-

Judais, quos tenebris ignorantiz etiam di-

i$

inaturi.

cit obvolutos , & quaft infcios deliquiffe:

$2.

Sed fi fol ipfe atratus immanitatem

li

hanc voluit mercedem effe mortis fuz jam-

Íceleris clariüs fuis obteftatus eft/ tenebris;

jam obeunde, ut Pater illis ignofceret ,

"

l

fi terra tantum indignata facinus fuis con-

qui eum in crücem ágerent , eümque blas.

cufla ponderibus nutabunda tremuit, cur

phemiis, irrifionibus profcinderent , & eo-

proprio difciffo finu, repentino hiatu facri.

rum allegat ignorantiam ad culpam immi-

Is

legos non abforbuit? fi monumenta patué-

nuendam, ac veluti obliterandam,

Si adeó

j5

re, ut inclufi cineres fenfum darent. doloris,

beneficus eft in cruce , ut nil magis fit ei

cur Deicidas non deglutiére? Annon fepul.

cordi, quàm hominum falus, pro qüa e-

"

chra ipfa teflata fuerunt plus ine(fe (enfás in

nixim Patrifuo zterno fupplicavit, equum

putidis cadaveribus,quàm pietatis inhomi-

e(ít, ut nos corde eum redamemus , & fe-

"4

num pe&oribus ?

Imó non tellus tantüm

jungamus cor noftrum ob omni cupiditate

5

fuis concuffa tremoribus fignum dedit. do-

epum, bonorum, voluptatum,illüdque re-

(l

loris, fed natura univería expalluit, acpe-

pleamus vivifico in ipfum defiderio , ac-

|fl

né defecit ad inauditum fcelus , enormiffi-

cendamisque fan&tioris amoris flammi, ut

T

mum facrilegium ; nec Sol viderat unquam,

pro aobis mortuuseít, &

nobis vivat ; qui

L j

E

$6

Differtatio IV

K

in eo nos vivamus; pro quo faltem mori

&us, qui igneis linguis € fummo colo in

terram dilapfus efít zelida noítra inflammas

f

&« Corntb,s, optemus , ut enim ait " Apoítolus : Chari-

t45 Cbrisli urget nos : eslimantes boc,quia

turus corda,.

Feíto etenim Peatecoítes ,

fiü

f

fí tmius pro. emnibus. mortum efp — ergo &

quo datz legis Moyfaice feftivitas agebas

tur, feu die quinquagefimo à Chrifti Do«

omnes mortui funt , ut nemo jam fibi viuat ,

hoc eít nobis non vivamus; Íed potiüs no-

mini reíurref£tione, & decimoab aícenfione

j

là

bis motiamufr, ceu noflris concupifcentiis,

in ceelum, erant. Difcipuli centum viginti

us, carnis

viri cum mulieribus, &Virgine Matre ii«

pu

pravis defideriis , vitiatis affectib

indulgentiis, vitae commodis , ut

mulomnes congregati in coenaculo 5ion,

pU

vivamus.

fin Chriíto

& unanimiter perfeverantes in oratione,

L

34

Quéd fi demortui Servatoris pectus

Tum repente excitato fono vchementioris

[t.

£ü

dira lancea aperuit , ut ejus intima nobis

venti delcendit Spiritus fanctus in multiplie

vifcera paterent, ingrediamur hanc caver»

ces difpertitus linguas,

Lex Evangelica ;

g

nam macerie, ut rcquiefcamus in Servato-

quia lex amoris eíft, linguis flammantibus

ll

promulganda erat;& non jam in tabulis lapie

ti

ris corde, immoremur in foraminibus pe-

ttae.

Enixi Deum rogemus, ut alas no-

deis, fed carneis, cordibüsque noflris imprie

E

bis fuppeditet, quibus ad ipfum evolemus;

menda;, & quidem ope divini Spiritus

40

Bíslm,$4.

igne fui amoris intima noflra pervadentis

i

eique jugiter adaereamus: Quis Zabit mibi

pennas ficut columba ; nimirum puras, fim-

pracordia, ac ferrea noftra corda emolliene

kl

plicirate niveas, amore flammantes affectio-

tis; & quia novalex xoto terrarum orbe in

nes, & volabo, &5 requiefcam.

Quzra-

omnes erat gentes praedicanda , recté ignis

(Q

mas tria tabernacula nonin monte Thabor;

divini Spiritus multiplices difpertitus in lin-

bl

fed in colle Calvariz , inipfo facratiffimo

guas & fummo «coelo inima delapfus eft ter»

u

Salvatoris corpore; unum fcilicet in pedum

rzarum.

86.

"

Sed cur repentinusde ccelo. fa&tus eft

vulneribus ad peccatorum veniam obtinen-

dam:; alterum in plagis manuum ad meri-

fonus , «um cceleítis ignis delaberetur in tet«

Q

torum, ac bonorum operum abundantis

ram ? an obflrepuit extemporaneus & ccelo

ü

am; & tertium in aperto cordis latere ad

Ífonitus effraclurus populorum furditatem,

&

divini amoris hauriendas flammas ; & à pe«

hominésque celo procul exulantes recenti

f

dibus fugam edifcamus culparum, à mani-

fono quafi voce ad cadleftem patriam voca-

ill.

bus virtutum exercitia, & ex corde puriffi»

turus? 'Coli fragor procellarum femper vi-

lor

mam , ardentémque intentionem.

Roge-

detur prodromus , uttonante ccelo tremere

[

mus no(ftrum Servatorem fuum nobis & cru,

terra videatur.

Verüm ex repentino hoc

£v

ce aperientem pectus, exhibenrem cor, ut

fragore nonnifi beneominari licet , non cce-

HU

w

nos edoceat , quales nos effe debeamus , ut

lum fulmina, necgrandines demittet in ho«

o

illi femper placere, & nunquam difT " cere

minum perniciem , fed feliciffimo nimbo

valeamus; utignefui amoris gelu de: Jie &

profufa divinitas fuas fpargit divitias, qui-

fit

corde noítro difcutiat, illüdque inflammet,

bus noftra «diteícat paupertas.

:NOn &im-

d

ut jam nihil prater ipfum valeat. concupi.

murmurat cc!i fonitus terrarum clades quafi

05

fcere , omnésque exuat terrenorum affectio-

ultricia difplofurus fulmina ; fed flammae

tes

nes, ut füuum tantüm amorem induat: &

rum innocuam pranuntat pluviam , quà

Cl

eum imitemür, cujus charitas nec unam

noftra rigentut corda , probróque fublato

fterilitatis rofas difcat fanioris germinare

D

fibi guttam cruoris refervavit , quam non

Bu

effunderet in noftrz pretium redemptionis,

amoris, Fuit fragor ille oblirepentis coelis

adblandientis voxamoris, qui per aurium

Vi

"Totis viribus ejus poícamus amorem , eí-

bil

illicium fe in intimiora pectoris noftri vie

que fupplicemus , ut pretiofi(imá aquá,

f

quam é latere fuo fudit noítras emundet

Ícera demitteret, ac imperium invaderet a»

conícientias, fuóque fanguine exornet, ut

nimorum: etenim hoc ufus Moyles initio

ln

Qs

ipfi jugiter candore innocentiz , ac amoris

legem populo promulgaturus ejus delinivit

cantico aures, utfacra dulcedinis fuavitate

tei

ardore placeamus,

perfufi Ifraelitz promptiüs legis pracepta

ls

fe

5. IXQ

mentibus imprimerent fuis, altiüsque ejus

obfervantia hareret animo,

di

$3.

Quo Dei amorem Spiritus San-

Verüm divinus Spiritus homines mo«

di

rum varietate diffociabiles, fludiorum di-

n

&us nos edoceret in flammantes difper-

fcrepantiá , affe&tuum diffonantiá difcordes

dlg

bitus linguas excitato [ono vehementioris

genitià [ummo clo $n terras defcendit,

ad concentum compofiturus virtutum, har-

d

monico ccleftium linguarum fonitu ad ftue

Vi

gelida noftra inflammasurus

£0YA4.

dia inflexit pletatis, ut fieret ex pené innue

Qic

U

meris terre incolis recté pfallentium cho-

e;.

On folüm &terni Patris unigenitus

rus unus , ac cor unum ? edocuit coeleftis

lr

,

filius fuum in homines amorem pro-

amor homines muficam , cüm enim contia

IN

didit noftra indutus humanitáte, &

neat omnia , fcientiam habet vocis, G cànm

fa&tus homo; ut hominem diviniratis par-

omnia nofceret hominum corda , perinde

Vi

ticipem facerec; verüm & ipfe Spiritus fane

ac mufici. infttumenti chordas fuo pulíu ,

adeó

LA —

L]

GU

87

TotaChrfiti vita fdhola fuxt

E:u

hdeo fuavitet concordavit, ut concentui re-

tunus ventüs arentem fcrræ Yaciem colle-

ls'

Íponderent virtutis.

Unde modulatus fo«

€lis € beatorum Regno gratiarum nubibus

de

nus, auditus tuncé ceclo, rectum, harmo-

recreaturus ? vel quia & procellofo rerum

lo«

niciimque in. terris concentum induxit, (i-

humanarum Oceano foluturis hominibus ,

(ig

mülque plaufus geminavit.zterni Patris fi«

accaleftem petituris portumaura promitte-

n

lio, fuo- fanguine purpurato,ac triumpha-

batur fecunda, venuisque favens , quibus

lle

lem coeli atcem nuper ingreffo: cum enim

prima impertiebatur coeli gratia ?. vel quia

1l

pugnaturus cum morte, &tartaro divinus

in e(tuante praefentis vitz flu&tuofo pelago.

It

pugil in arenam terrarum . defcendiffet , &

nullaa fuerat aura tam felix, quz potis

»riS

victor ccele(tem repetüffet patriam , debue-

effet hominum mentes à vitiorum fcopulis

)fl'c

zant coeli plaufus in-hoc fragore audiri; .

avertere? nulla, quz à Sirenum. alliciente

£üm ceelum in tanto lzetaretur triumpho,fua

littore voluptatis removere 2- nulla, qua à

4

u$

£audia ut - hominibus participaret fplendide

flu&ibus.decumano. tumidioribus humani

!pl.

illabitur. per flammas felicitas fonoro . fpi-

faflóás retrahere? nulla, qua aptiüs ex vote

Itj

titu, non mináciter, fed fuaviffime , ac a-

ticibus charybdis , fcyllaque. voragine libe-

LUS

mabiliter tonans ; neque-.ex hoc amaoili

raret? Verüm per flammeas linguas fe fe

|ti$

tonitru fulmina irrumpuntin hominum per.

infinuans im animos jucundiffimus hic as«

niciem, fed flammeze perfluunt lingue cce-

Ítus, vehementi commotus flatu, ac vene

:f'h

itffA

M

Jeftem homines edo&turz-eloquentiam, quà

tilatu, efficaciüs flan

$ihad

s ipfas amoris pef

Is

& in mundo fupetbiam deprimerent , dura

flantis aure impulium

«orda contererent, ízvadelinirent , & ho-

minum,

m cordà immittit ho«

].

minum animas ad

Auteo fzculo in mundum reduci, fi

FIC

&f«

tum.

ï('wdia füe&er'*cn-t Vittü»

non aurea , ignea faltem amoris pluvia,

$,

$9.

«

"Vel repentinus hic & coelo fonus quafi

quovis auro long& pretiofior przludere de,

belli fignum ceeleftes ad atma legiones evo-

buit; & quia ferenitate gratiz erat mundus

e[n

3*j

€avit, ut coelo tonante, ignéque pluvio ex-

donandus , .re&té debuit ventus perflare, qui

Im,

&idium pericurgz Jerofolymze — prediceret.

etrorum. nubes diífipans , veritatis Ío-

:Sed i bellum indixit Jetofolymz, quia Dei

lem hominibus .aperiret,

Quoód fi efilans

A

filium morti addixerat ; fuit tamen . (onus

aufler plantarum dicitur fcecunditatem pro-

(de

Vs

ille hominibus pacis prodromus,ac przcur-

movere; quàm apté coele(lis hic au(ter efe

Íor; GL ignis à celo delapfus. hominum

flavit, probrum difflaturus ex humanis cor-

et

corda cceieíti feedere nexuit4 G eadem vin.

dibus fterilitatis!

ut tandeni noítra tellus

hot

(Q*

civit lege5 ubi enim lex amoris erat in ter-

poít dumeta, & vepres, rofas daret fanio-

fis promulganda, non tonuit coelum, fed

ris amoris ,- florésque omnium virturunt-

0*

L

fonuit; fa&us esi repenté de. celo fanus

]

debuit hác autá falutari perflari, quà fce-

ho

& quidem íonus fuit ad ceeleftem compo-

cunditatis przfentiret beneficium,

Ui

fitus harmoniam, ut mu(icem referret,quaimn

Iffü

Foriiífis id caufz etiam fuit, cur ve-

g.A«

docet àmof,

j

a

89,

hemens fpiritus ignem & ccelo pluvium co-

Scio moris fuiffe plerasque apud gen-

mitaretur, có quia zítus amoris ,. flatu

ldv

tes profanas leges carminibus illigatas de-

amat fufpiriorum recreari ; hominum cor.

qui

cantare, quó jucundiüs in aures illaberen,

4da accendenda hoc amoris zílu, recreanda

49

tur homiaum, blandiásque illicerent. ani-

itidem erant hac comitante auràá.

Veligne.

a

mos, quibus hzrerent fuavius: Q quia dt:

arum auriga linguarum Spiritus vehemens,

Bll,

vini amoris leges (unt fuaviffime ab ama.

ideo terris incubuit , ut hujus venti impetu

um

bili fonitu vix diffociari poterant.

Quod

vehementiori long?, latéque flammas fpare

Y

fi in primzvo mundi exordio fpirituambu-

geret, quibus in fingulis mundi partibus

[ds

lente fuper aquas edita eft multitudo fonis

homines ad Dei amorem accenderentur

*

Lal

uo

tþs aquarum , qualis tunc informem dece«

quód £ diluvium DE1 indigmntis (ingulos

Tj

tet abyíffum; nafcente mox Ecclefia Ífoni-

terrarum tractus obruit ; incendium hoc

at

tus auditur, Spiritu non ampliüs aquam, ,

Sors

DEI amantis vehementiori vento íÍpargen«

pta

Ífed ignem movente : quia cüm ad con:

dum erat per fingulas terrarum partes, üt

diam Ecclefia nafceretur linguarum, & cór-

j

beneficium innocum flammae omnes homi-

c]us

dium amorem ( fuére fiquidem fideles cor

nes fentirent.

Sed cur ignis lingu& potiüs

n

10*

unum, & anima una ) debuerant ad. Dei

figuram, quàm fagitte , vel falminis fpes

i

digiti pulíum cordium, acanimorumchor-

ciem prafetulit? An quia ficut olim mun-

s

dz & fides unanimes concentum. edere fuae»

di Conditer plurium. confufione lingua-

af

viffimum, quo gentes criminibus efferatze,

rum iníanos diffipavit. gigantum labores 4

cicures fierent ; ac manfueícerent in. ftudia

D

ac tumida coníilia in fuperba Babelicz tur.

virtutum, quzin vitiorum palatítra Ízvie-

u

zis ftructura ? ita nunc é converfo, ut fy.

lo

fant,

deribus Ecclefize fuz turrim zquaret , Bu

920,

Sed cut non fonitus, tantàm ,. fed &

(us

guas mittit in terras, quifaniora docerent

vehemens flatus igneam comitatus eít plu-

fié

canfilia, laborésque fuaderent hominibus

n

viam? An ut infani hominum zítus blan-

culmini izxædiücandg virtutumaptiores ?

nde

z

dà hac aurá delinirentur? vel fpirgt oppot.,

iNon

[ s

M

89

Difetsio 1V. -

Adeb ingens, ac fummus eft DET in

fv

$35«

Non dilabitut & celo ignis de more a-

96,

Jis

culeatus in fulmina , quia amor nocere ne-

homines amor , ut hominibus nonnifi at«

Ío

Íícius fulminare odit ; fagittas refpuit , ne

dentibus linguis explicari potuerit ; vel quia

ledat; linguasexigit, quibus fuavius elam.

Vertbi divini in noítra humanitate Victoriis

gO

i

bere poffit, ac dulciüs eblanditi ? in lin-

explicandis magis idonea inftrumenta non

glb

guis apparuit igneis divinus amor, quibus

poterant feligi, quàm illa linguarum; Ver»

«t

per os promptiüs in noftra dilaberetur cor-

bo enim recté lingua aptatur,

Debuerant

om

da, & per pacis ofcula veram nobis polli-

autem lingue iguez effe, ut propiüs ad a»

f

cerefor felicitatem.

Scio moris olim fuiffe;

nimos penetrarent, càm nil igne. velocius

tf

ut victimarum lingue przconibus tribue-

fe infinuet, — Tum quia ad divinos enarran-

fen

rentur , eo quia linguá populorum frequen-

dos amores lingux defiderabantur , qua

tiis divina expenderent My(íleria: quàm

igneze forent.

Quód íi in prima mundi

t

j i

bene ignitze lingug — Apoítolis tribuuntur ;

molitíone rerum omnium Opifex DEUS

Lunam nodtis lampadem accendit, íleilás*

da

utpote legis gratiz futuri praecones, cce-

leitia erant hominibus myf(teria explicaturi.

que vernantes ccli rofas difpofuit, non

fl

91

Qued fiin Babylonice molis temera-

tam luminis nitore, quàm ordinis pulchri«

ria ftructura linguarum ex una in plures fae

tudine , ut hominesad fuprema allicerent $

[üf

bik

&um divortium viam ad impietatem om-

folémque diei bajulum pofuit, .coclorimque

. Otbes in terr& fornicem extendit, :ut [yde.

qu

tiem,ac corruptelam aperuit: equutm videba-

tur fuiffz, ut linguarum multiplicitate ad

ra omnia ardentiüs, ac fufiüs Dei gloriam

QU(

enarrarent ?^ ita in reflauratione orbis terra-

de

morum revocarentur homines integritatem;

(rugémque meliorem , ut ex linguarum

rum voluit coeleftis Spiritus fuas.etiam coe,

tiU

multitudine fieret beneficio amoris, & cha-

lo adjicere ftellas, & quia in.coclo jam ade-

9

rant, que narrarent Dei gloriam ; ideo i-

Ia

titatis cor unum, & anima una, que non-

nifi unam, eandémque legem per totum lo.

gneas faces demifit in terram , quam ime

luc

Vel fortaffis divinus a-

di

quetetut orbem.

bribus irrigavit gratiarum , & Apoftolis

mor multiplices difpertitus in linguas dila-

impertitus eft' flammantes linguas.; quibus

l

bi in terras voluit, ut famá omni longé lo-

atrdentius Dei gloriam evulgarent, -G fere

(0

quacior centenis linguis Chrifti. victoriam

ventiüs Cluri(*ti"promulgare:1t viclorias: nec

Vlg

evulgaret hominibus ; quà interris tarta-

homines latere' poterat. Deigloria, quam

rel

Cni

rum proftravit, & mortem vicit: ütque

non (olàm fydera in ccclo, fcd & lingua i«

gnez in terris enarrarent,

fiü]

tam infignis victoría ad ultimos ufque tet-

rarum tractus brevi perveniret ; unà cum

Scio Deum legem :datutus hominibus

975

üdf

VtS

linguis fonus audiri debuit amabilis ; quó

per Angelos fuiffe locutum 5 fed quia lex

per aures vox amoris in hominum pectora

Evangelica longé excellentior Moylaicá eít,

Hs

Íe infinuaret,

ideo nova legis non Angeli, fed Deilingua

de

Imó ut non tantàüm Chrifti loquere-

eft promulgatrix: ignea tamen fuit lingua,

Ino

9f

tur victoriam , verüm etiam ad nefarice fu-

ac Íplendens , quia umbras legis Moyíaicae

perftitionis evertendam impietatem linguz

difpellere debuit: quàm bellé inter nubium

P

eé (ummo colo in terras delabuntur: cüm

caligines lex Moyfis fuit populo promulgae

P

enim tum faxea, tumlignea , argentea,vel

tj & lex Evangelica inter ignitarum lingua«

um

aurea fimulacra mendacia loquerentur; &

rum fplendores: quia lex Moyfis, cüàm um-

Pl

Oracula depromerent verborum involu«

brafueritlegis Evangelice ; nonnifi inter

lin

eris obícuriffima , quia € tartareis. umbris

caligines, & obícuritates dari debuit homi«

Cæll

orta, quibus homines deciperentur; illu-

nibus; lex veró Evangelica,quia lex eft grae

po

ftres ac (plendentes delabuntur mox & coelo

tiz , umbras Moylaice difpellens, nonnifi

Tiur

inter fplendores ignis decuit évulgari. Sed

linguz ignez, quibus & tenebrz abigerene

Wt

tur errorum ,

& fimulacra combureren-

quid caufze, quéd in Bethlehemitico fpecu

dix

O lux clariffima! O

tur mendaciorum,

delitefcentem humani generis Repatatorem

eif

ignis ardentiffime! qui fuis radiis. excuffis

una duntaxat in coelo íplendens ftella,unica

t?w

errorum tenebris diem adduxit mundo gra-

veluti coeli lingua tantàm pradicaverit, ae

&

tiz, fuósque delegavit nitores, quibus vir-

perfuaferit peregrinantibus Regibus : &

ler

tutum hone(tamentis fplenderenr homines,

eundem mox triumphantem coeleífti rece-

Tiotc

Quàm fagax, & fuave amoris con(ilium ?

ptum Capitolio innuméra pené fydera &

lm

fummo ccelo in linguas fplendentes dilaban,

«um imperium invafutus animorum vigili

fent

riüs aurium cuftodià dolofa quafi lingua*

tur, ut eum promulgarent in terris? An

NT

rum adblandientium przceníione fonum

quia unius fyderis fplendore paupertas Dei

la,

ftudüit excitare,

Sed cur fereno , ac arri-

vagientis in cunis illuftriüs fplenderet per

dun

dente ccclo ignea hzc miffilium linguarum

ipíam fyderum inopiam? & ejus triumphos

le

in coelis, laureásque ut depromeret, totum

Q

'procella innocenti videtur prodigio fulmi-

Veríi

na ejaculari in linguas , quibus deterret gen-

coelum debuit in linguas difundi ? Anvas

Oltta

tes à nefaria. fuperítitione, & impia repe-

giente in terris hominum Redemptore uni«-

)

tito ictu profternit fimulacra? AÀn quia e-

ca tantüm apparuit flella , eó quia juftitiae

delal

tiam fulmen amoris fit lingua ; quà corda

Sol, licet noítrz humanitatis obduclus nube

feriuntur amantium ?

Pr"ïw

yberiori non indiguit in terris nitore ; càm

h

qu

Tota Chrifti vita fchola fuit amoris , ö:c

89

X

novis inftructus linguis erumpere poffet in

C

fuo fplenderet? & codem ab hominum ocu-

lis íubducto, terrisque fublato par effet, ut

voces, quibus & mare, & venti obíeque-

d

folis abfentiam non unius tantüm ftella ful-

rentur , fluétisque infanientis pelagi coér-

I$

cerentur, ac procelle priftinam reítitue-

n

gor, fed infinita propemodum aftra relar»

rent mundo malaciam 5 nifi dicamus ; ad-

T.

e&irent? Anquia tribus duntaxat Sabzis Re:

ibus Bethlehemiticam ad caulam perdu-

venientem in igne DEUM voluiffe non fe-

ht

cendis cum fuffeciffet unius fyderis nitor; ad

cus ac gladium linguas fuas acuere , ut eae-

d*

dem flammaz non folüm iter prafignarent

Ug

omnes poftea rerrzPrincipes.Reges,Impera:

tores,ac gentes omnes per fmgulos terrarum

in ccelum 5 verüm & in terris in arma cone

Ts

formatae vitia profternerent, terrásque cce-

tractus longe , latéque diffutas ad Salvato-

J

lo fubjicerent.

Sed cut ignis lingu& po-

rem perducendas,mulzipäices debuerint pra-

?

N

nitere faces? & quidem € ccelo delabentes .

tibs fpeciem induit, quàm gladij? Anquia

J

cüm Verbum in noílra jam humanitate lo«

in terras , linguzque. praeferentes fpeciem,

aM

cutum fuiffet , nonnifi ab ipfo nunc ccelefte

claríns ut hominibus perfuaderent , oíten-

0R

deréntque re&tum ad falutem iter ? cum e»

capitolium ingreffo linguas homines expe-

'im

nim & (ingulis mundi tractibus effent ad pot-

&arent , cüm Verbo nil magis aptetur ,

t

quàm lingua? Quóod fi Spiritus Domini in

tum zterna falutis perducendze gentes, de-

u

buerant multiplices íplendere cynofura,

prima mundi molitione ferebatur fuper a-

d&

quarnm fulgore procellofa trajicientes «

quas:; inhac mundi renovatione pluvio

a

dele&tatur & ceelo igne : coeleftis fiquidem a«

quora periculis, naufragiisque obnoxia, no«

(de

mor nonnifi ignea voluit fe pluvia prodere,

€le praíentis vit2 tenebris obvolutz tu-

hæ.

tiüs portum appellerent ?.

amoris fiquidem pluviaignis eft. Somniá-

c»

runt prifci Pocte ex modico Promethei

99.

Sed cur cynolurz (plendentes confor-

h

furto , coeleítis ignis particalam hominum

mantur in linguas? Anutreclum iter non

luto animando immiítam fuiffe : fed veri-

lüce tantüm ügnif*ïcent; gerüm etiam blan-

Lm

tas factum edocet , quod fictum erat, cüm

olis

da períuadeant oratione ? Àn ut folatio e-

bus

fe fe totum in. lutea pe&tora vitalis incen-

loquentium linguarum , fnavique orationis

[tfe

concentu moleftiz levarentur laborioí& ena.

dii fplendido diluvio Numen ipfum effude-

rit, vitam impertiturum hominibus. Quàm

nce

vigaääonis?

an quia ad perfuadendum ter-

àm

reítribüs hominibus codi iter , ijsque-evel-

falutares flamma ! qua vel ipfa frigida &

emortua hominum corda incenderunt ad vi-

T

lendis & terrenis negotijs 5 quibus adhare-

tam! quàm beneficus coeleítis ïgnis imber'

fÍcunt; coeleítium eloquentia linguarum de.

fideraretur ? eít enim ea hujus eloquentis

qui excuffo & terris probro fterilitatis, foc-

n

?h

JX

vis, quz auream longé catenim ex ore

cunditatem promovet daturam virtutum

flores, fructásque meritorum ! Quàm be-

Herculis, juxta Poétarum commenta, pro-

neficus ignia fplendor ! cujus beneficio ex»

gua

deuntem vincit , quazque auditorum ani-

mos quantumvis invitos fuaviter ftringit ;

pulfis vitiorum caliginibus dies nobis illu-

d

cet gratig , & ad primigenie virtutis de,

Te4

& vi blanda in fuam pertrahit fententiam,

cus videtur mundus adole(cere.

;Sed cue

iUf

Prodigiolam . Mercurij virgam , qu& pu-

gnautes inter le Íerpentes in foedus, mutu-

cüm füper aquas Jordanis jam pridem nivea

lfie

volitaverit columba : modé fuper montem

üm.ue amofis complexum conjungeret,fin-

'Ud«

xerunt Po&tz ; íed. veriüs diceres vim hanc

Sionem ignisexardet? An quia ut ocyüs ad

Jffle

nos ccleílis Spiritus. defcenderet , non a-

Itet

linguis hifce ineffe : | fiquidem adeó valet

vium alis ufus eít, e&6 quia nimis tarda

cocleftis haec eloquentia in homines, & tam

((l«

fuiffet pernicitas, fed vento vehemente fer,

[da

potens exercet in animos mortalium impe.

rium, ut diffidentia capita amore compo-

ri voluit,non ampliüs fuper fluminis aquas,

nl

e

[

fed in pluviis lammarum ? Voluit. Spiri-

nat, omnéque odium long? profcribat

X

dixiffent Poétz hujus vim eloquentize blan-

tus candidiffima veritatis rubere inignibus,

cüm aterpi Patris Verbum in. nube noflrz

«

diffimam fui Orphei citharam, quz faxeis,

L

em

humanitatis rubuiffet fanguinis effufione

L À

efferatísque hominum animis dominaretur,

I(a

DEI amor ut concoler ei fieret ; in purpura

& ineam , quam maluiffet partem. impel-

ad nos flammarum defcendere voluit : vel

L

leret, omnésque five hoftes, aut. amícos;

in igne & coelo maluit delabi , eà quia nulli

motos, & ignotos blandá raperet violentia.

«t

ex elementis major activitas congruat, quàm

Imó Moyfaicz cultores legis tubam dixif-

16

igni: & hsec ratio , cur Spiritus fanclus

fent, quà clangente olim Jerichontis muri

3.

cecidére folo aquati : fiquidem vi ceeleftis

nufquam federe dicatur, cüm tamen Filius

n

à dextris Dei afferatur in. ceelis federe ; Et -Marzi a,

harum linguarum eloquentim non unius

33

M

duntaxat urbis muri quatiuntur , fed ubi-

Dominus quidem ]8£SUS poflquam locutus ef

p

que terrarum flagitioforum hominum, pet-

eis affumptus eil in calum , & fedet a dex-

x

irís DEI.

ho

verfi mores , depravarz confuetudines, in-

lo Tedere ; um

190,

u

olita vitia funditus evercuntuf.

Sed cur dicitür in cc

DEUS non fedeat , neque dexteram habeat,

v

929.

Dixiffes, eloquentes has coeli linguas

us àfiliomuniatur fedente ? quamvis haec

uf«

delabentes in terras coeleftes firenulas ,

nmæ

rorius innocentes ; quibus divinus amor

Íe(fio, & DEI dextera nonnifi metaphoricé

f u m g"c

;ubd

Verani de Afectibus Tom, dl,

Á

am

Q

L

Difïertaiïo V.

pis

Catech.e4. fümatut , attamen . feffio, ut explicat Cy-

ipfe ei fua chara&leriftica proprietate amot

hz

rillus, pro judicandorum hominum potefta-

fit: intrinfeca fiquidem elt fecretiot ani«

r

tefümitur; Gtdextera pro. eequalitate per-

marum gubernatio , folo peragitur , perfi«

t

fonarum. — Verüm adhuc explicatu videtur

citürque amore.

Hinc Spiritui fanGto quia

jlli

difficile quid horum Chriftus in ccclis ha-

amor efl, nullibiinfacris litteris federe tri-

bis

beat, quód in terris non prahabuerit, Sed

buitur, feu extrinfecagubernatio , fed tan«

Lib.de agone

ex Aüguítino , per dexteram ficut fignifica-

tüm intrinfecum regimen : fed cum tota

nof

CPr:fii c. 20.

tur zqualitas Filij cum Patre, ita haud

Trinitas femper operetur ad extra, cur ex

Po!

abs re dicere poffumus per feffionem ad dex-

tribus divinis perfonis folus Spiritus fanctus

t0s

tram honorem exprimi judiciariz potefta-

nunquam Judex, íeu .extrinfecus dicitur

qu

tis, quam Deus homo; feu Chriftus extre.

gubernator ? An fortaffis, quia amor ma.

De

Anii

mo univerfalis judicij die palam obibit :

lum non cogitat? & judicium prafertim

f£7c2).16«. pulchré Maldonatus ait : Z4nimadverto in

circa malitiam exerceatur ? id caufz for-

mal

Mareé,

'ditteris [acris nusquam. Spiritum fantium,

táffis fuit, cur judicandi munus amori divie

Qs

T

fed folàm Patrem, &6 . Fitium . dici federe ,

no nullibi in facris litteris tribuatur ; quia

quod federe gubernare fit , &6 non Spiritus

ubi amor, ibibonorum oblatio ; & malo-

(it

di

fantius , fed Pater & Filiue dicantur guber-

rum omnium ablatio, Dixerim; Spiritum

nare extrinfocüs tamen . quia intrinfectis

fan&tum, cüm amor fitinfinitus , nunquam

q

tot:

animos bominum regere proprium est Spiri-

dici federe; quia verus amor otia fugit

£u5 [anili.

Quàm apté intrinfecum per

feffionis , femp

De

otiofus.

:

er -*a&u—ofus: eít, nunquam

libe

gratiam regimen S. Spiritui tribuitar , cum

Ícen

en

VRi

[

æäææmgaæggüaææwwü&

Bo al

L

300 0309 0569 0O COCOCO CO 0

—R —— —M——— ——

|

&

GNCDCDEBEDEDCDOD CO ED ID GDCDCDOD GD DO CC COCOGD C

|

pïur

a

p

Yu:

— DISSERTATIO V.

ce

lusl

LUPT

Amor hominis in Deum jugiter excitan-

iK

f

tte

dus, nunquam remittendus,

plex

j

&ii

$.5

Y

&l

aSzeut Detts ex benefico amore fe bomini commtnicat : Pf?"fü&gä lenetuy

ob

& affeuin Deum refuädere , féque totum DEO ;

3Jioni

bomo fe tatwfz ATIUOT'C

dedere

pert

Y,

Gx(a T

- Imilitudinem affinitate

nullo cir;umfcribamur loco : Oblibertatem

pte

G

lunc

,

arbitrij : / ob carentiam materig,

Ob im.

'o,"

"

CRINEAN

) /) invectam radicem effe,

^

LE

à qua germen pullulat

mortalitatem, quà animus hominis donatur

€omr

d

£, 9 amoris

comprobata

nulli interitui obnoxius; Ob cognitionem,

"A

*P

«

quim

7

ARA N R s

b

^

:

75

4

-

G

N

femper fuit Sophorum

Deiamorem, cultümque: nil enim horum

el

n

y

.

&

*2 omnium fententia, ac

habet homo commune cum beítijs; Ob Sa«

M

rxi

QV

N

XL&

Xime

-

AS

*

commune eorumdé pla,

pientiam, & providentiam , quarum ope fi«

citum : conciliat fiqui-

nem agnofcit homo fuarum actionum , ac

m

dem convenientia quandam benevolentiam;

vias eligit eó tendendi , ubi aterna fruatur

elargx

beatirate: Ob demum internas animi facul«

uhem

quà homines mutuis fe profequuntur amo-

lib

ribus: & ha ratio , cur fi hemo pauló at-

tates; nulla fiquidem re magis homo divi-

nam in fe Trinitatem refert , quàm cum in-

ida

tentiüs copitet de divinitate dulcem quan-

Tuen

dam in peclore cordis fentiat motionem: &

telligendo objectum aliquod , ejusdem ver-

0 qi

illi procul dubio eít argumento, effe Deum

bum producit, & ex verbo expreffivo boni;

humani cordis effectorem , & hominem à

& amabilis amor procedit ejusdem, Cüm

Diobis

fttim

Deo conditum, & plasmatum in fui fimi-

igitur divinam homo prafeferát imaginem,

';:m]. T.

litudinem ; faciamus bominem ad. imagi-

féque ipfum intelligat, Deümque cognofcat,

Tiinj

Octur

nem, €8 fimilitudinem noffram : eft homo

nifi gelu fit frigidior, non poteft nifi flammas

imago, & fimilitudo Dei ratione Dominii,

fentire, quibus Deum amet;, & in ipfum toto

Omi

*

*

Tantu

Gmi:. Is

quod homini datur in ceteras animantes

nifu tendat,

Prefit pifcibus maris,e volatilibus celi : Ob

Hincfi quidpiam adverfum cor noftrum

DEU

2.

fimilitudinem divinarum virtutum : Ob

extetreat; eique timorem incutiat ; Numini

amor

modum exiítendi in rebus, cum nec Deus;

enixim fupplicamus , ut tametíi catera in

4

ua noe

neque nobilior hominis pars, feu Spiritus,

EU

/

'mundo nobis adverfgntur » velit fi

- bis

M

Vg

Amorhominis in Deum jugiter excitandus, &c,

9t

J

lin

bis ope favere , fuóque opitulari auxilio ;

tatem communicaverit , nósque participes

l

hacque fiducia eft noftrisà Deo infita pe&to-

voluerit fuarum perfe&tionum oritur in no«

ribus, amoris promotrix, gaudiique excie

bis obligatio toto affectu, acamore eum

E

l*

tatrix; neque poteíl aliunde oriri, quàm ex

