'incurrerant jácturam : enullil;i faciliüs inve»

PI«

?*

y

£

^l

veret » .gelta 'perpcnda-

nitur Deus , quàm in templo, locóque fa«

27

i

d

A

5j

mus;(ingula inhominum

crifici. ;Medius tamen iater.Doctores ho-

W

2

ïgä

dMuth. s.

Q

»

NT

commoda , favores , &

mines: edocebat . «& bene in medio , cum

N

OSSON

:

;

Pl

beneficia 'fuere.

'Vix

V

centtuüm totius fapientiee contineret, .Erus

SS

duodenhis invenitur in

buit 'togata ;Philofophia «coram |loquentis

[

j

a

u

H

X

templo difceptans :cum

pueri majeflate; five modeftiam interrogane-

Dodoribus , -homines

tis, fiveauthoritaremattenderet rcíponden-

Q

iC

ïnüruäurus. Sancitumiege veterierat , ut

tis : tot. didicérunt fapientize arcana., .quot

audiérunt ab ipío prolata verba.

f

Jerofolymam ad templum :unicum in pale-

ftina ter duntaxat quot annis adirent homi-

Verüm inílructurus'urilius ad falutem

30

In.j

mundum & cathedra- defcenditmatri obtem-

nes, ea tamen lege , ut nec pueri , nec muliee

f

res ad.id tenerentut ; undejoíephus quam-

peraturus . iiósque :fuo "defcenfu-docuit ;

W

|

vis nulla ada&tus neceffitate - - devotionis

eos:non fapere., qui obedire minimé:didi«

tamen impulíu excitatus templum :cum.cz-

cerünt, "Ceterum'fi ad trigefimum usque

teris adivit, nutricium fuum fecutus eft.puer

annum latuit , lignarize artis in exercitijs.ex«

pectaturus tempus preedicationi inaturum ,

yefus duodennis. ( ut.nos doceret,non fem-

per effe homines praceptis adigendos ad o-

"habuittamen femper., 'vel - maxime :cordi

Fä

pus bonum praítandom ) & Maria ejus

opusnoflre redemptionis, :ad quod explen-

Íponfa. Neque abfcefferunt Jerofolymis ,

*dum ardentiffima charitate ,' quotidianis , ac

i

Antenfiffimis fe:votis:obtulitDeo Patri : &

ni(i feptendioazimorum expleto. Tumre:

^

vertentibus parentibus ,"neque :preemonitis

neotio 'videretur torpefcere, parentum fuo-

manfit JESUS duodennis Jerofolymis pre»

Tum tenuitatem , fuo quóque laborc , quae«

i

ftüque quotidiano fublevare fatagebatarrem

candiftudio; & 'quidem:nuil'ä parentum cul.

1

pá contigit , ut vefpere eum abeffe cerne-

*exercens fabrilem 5 :& licét quzenam fuetit

»privata Chrifli-vita per eorundem -fluxum

?

rent, cum exiftimarent , eum effe in comi-

*

tacu

[]

cümquefruftra eum quafiiffent inter

annorum non prodant Evangelia , ait tamen

cognatos eidem notos, :eà no&e in luctu,

-S. Lucas revertiffe eum cum :parentibus in

JNazareth , fubditimque 'ijsdem fuiffe ; ac

2

precibüsque traductá (ummo -diluculo iter

repetunt ; & demum tertio dieTerofolymis

profeciffe zetate , fapientid., acigratiá coram

DDeo , & hominibus : tametfi à primo fuo

Ü

in templo inter Do&tores audientem , '& in»

terrogantem comperiunt.

conceptu virginaliin utero-omni fuerit gra«

li

'tià plenus,, '& fapientia , 'fuerítque proptee

p

Inter cognatos inventus mon fuertat ,

$

cum ab ijs quandóque etiam fugam effet fua-

'rea hujusmodi profectus pro ratione etatis.,

furus : non invenerunt vefpere parentespue«

àn qua'capiebat fenfim incremrenta 'experi-

rum, quem cüm prafentem femper habe-

menti, ut homo , ut nosedoceret tenden*

rent affectu , non cenfuerunt procul abeffe ,

dum femper effe ad perfectiora , «cüm vel

Apfe Chriftus adolefcere vi(us fit , ac edifce-

qui aderatin corde : non tamen mifcuit fe

turbis populorum amicus folitudinisDeus ;

Ie , licét -*vir:qtum ::fubirc incrementa :'non

If:«

potuerit,

fedin templo reperitur tertiodie , quia ult-

ra iriduum non meruerunt torqueri dolore

iNon tamen lux mundi diu latere in

d

ejus parentes , qui nulla eorum culpa talem

mundo valuit; & lignarius faber é dedolan-

g

:dis

Tota Chrifti vita fchola fuit amoris , &c.

65

|

mus : Chrifti tentatio noftra fuit inflruclio,

dis lignisad expoliendam animorum rudita-

4em , purgandásque hominum maculas ad

voluttque Magifter bonus fuos edocere Die

aquas cucurrit joannis bapuiímate abluturus3

fcipulos artem , quáà malignorum fpirituum

Tante eft

ut non tam per Joannis hortamenta, quàm

nequitiam 'omnem eluderent,

per fua exempla ad has homines aquas aili-

jejunium virtutis , ut etiam in deferto ad-

ceret , quarum beneficio fordes exuerent ,

verfario divinitatis ingefletit fu(picionem ,

quas per violatum à l/rotopiaítis divinum

majorémque homine crediderit , quem é

preceptum conttaxere,

Et qui jam. apud

venttis fervitute liberum deprehenderat,

6.

fe deíignaverat hominum pitcatores , pro-

Chriítus veró de hoíte tartareo vi&ctor

vidé nobilem praparat in aquis facere prze-

fecus mare fcholàm aperit , & quosdam ex

dam.

Hac unda ablutos voluit Achilles

Diícipulis Baptifteeaccerfit , quibus eam ho-

fuos , quos à vulnere immunes conílitue-

neítaret , càüm perfectionis ftudio jam effent

addicli.

Primüm tamen vocáffe eos vide-

ret. Ab infantia Joannes in defertum fecef-

ferat fumma victüs , ac veítitüs aíperitate ,

tur ad folam familiarem notitiam ?. deinde

& ad Chriíto Domino precurrendum , ac

ad temporaneam fequelam cum aiimo rever«

baptifmum poenitentiz przedicandum fe prze-

tendi ad piícationem , & tandem ad perpe-

tuam ejus fequelam omnibus, qua poffide-

paraverat , ubi fub annum trige(imum pro-

dijte deferto circa Jordanem , ad quem au«

rent, derelictis : ut hactrina vocatione nos

diendum populorum accefsére frequentiz ;

edoceret gradus , quibus ad perfectionem

fenfim afcenderemus , nimirum gradus inci

€9 quia innocentià morum, G vitz aufíleri-

tate fummam fibi authoritatem comparave-

pientium, proficienrtium , & perfectorum.

fit; tametíi fine miraculo vitàá, & exem-

Semen íiquidem divinz inípirationis ,. ac

vocationis , primüm prodit in herbam , mox

plo fortiüs, quàm linguá fummum ipfe

pradicarec miraculum,

Ad iplum etiam

inculmum glifcit, & demumin fpica matu-

venit Chriftus ab eo baptizandus, & quam.

rit plenum ,acfolidum granum,

Primi ve-

Iu

vis Joannes pre humilitate recufaret.

ró ex Apoftolis vocati fuerunt Petrus , &

314::.?. 3;

venu ad me? ego debeo À te baprizari: com-

Andreas ; an forían quia utritisque przviía

pulit tamen eum Chriftus, ab eadem humili-

crux fuerat, & Chriitus necem fubiturus in

*

.

tate fuz predicationis auípicaturus initia

cruüce , hanc pretiofam crucis hereditatem

eóque baptizato, & oranteaperti (unt coeli,

fuisad Apottolatum legaverit primogenitis ?

quos nobis cum fuo inftituto baptifmo reíe-

Reficiebant tunc Patris Zebedei. multiplici

ravit, cüm aquas attactu divini fui corporis

fciffu dilacerata retia; fed nova quarere de-

fanClificavit , ac bapri(mo deflinavit 5 E£

buerant retia, quibus non ampliüsmarinos:

Enc. g.

defcendit. Spiritus. Santlus corporali []ecte.»

inter fluctus , fed in urbibus inter populo«

30

ficut columba in ipfum , teltisnimirum ejus

rum tumultus homines expifcarentur.

innocentiz; , puritatis ; ac maníuetudinis

Stertat in pluma defes nobilitas

L

.

One«

7*

fine felle peccati , hinc vox de ccelo. ftatim

ri Ápoítolatàs non adícifcit Chriftus delica-

intonuit : Hic eff filius meus dileclus , in quo

tos bajulos, fed pifcatoriam exercentes , ut

suibi beué complacui, Matth. 3. Apparuit

qui pifcibus capiendis affueverant ; faciliüs

fiquidem homo fub fpecie peccatoris , pec.

homines non hamo, fed amore captos lucra-

cata hominibus condonaturus zeterni Patris

rentur coelo ; non felegit Chriítus fangui-

Filius ;; non adoptione affumptá , fedin ea-

ne illuttres, necinfigni nobilitate in mundo

dem natura (ingulariter genitus,

claros, ut edifferat, mores munerari in ho-

*

. Abaquarum elemento fui corpotis con-

mitibus, non majores; & virtutem in pre-

ta&u fanctificato , ad illuftrandam profiliit

tio effe , non fanguinem. Quia ad toleranda

terram ia defertum fecedens, quia quaz fle-

pleráque advería fuos evocaverat Difcipulos;

rilefcerehominum corda in terris didicerant,

à folo patientiz ufu laudatos huic obeundo

nonni(íi defertum Chrifto noflram initiaturo

muneri a(fumpfit, feu doemonum antago«-

falutem' exhibuerunt , malignis obfeífum

niftas nonnifi fevera acceríivit e gymnade ,

Ípiritibus; & quia mundum mortali :gri-

& humanis priüs affuetos voluit laboribus,

tudine laborantem repererat Chriftus.eum

quos indefeíTos cuperet in divinis, .. Nimi*

fanaturus alexipharmaco utitut orationis ;

rum munus Apoítola'rüs jacentibus in pluma

& jejunij.

Efficax jejunium quis non dixe-

concredere noluit , fedlaboranribus tumul-

rit probitatis viaticum, cüm absque jejunio,

tuarios inter fluCtus, quia onus totius mun»

nec Dei filius ingredi viam fuam volueric ?

di'ad meliorem vocandi frugem , non hume*

Sed volens ipfeà fpiritibus nequam mundum

ris mollium, fedeorum, qui jam laboribus

induruerant , imponendum erat, ' Coníul-

purgare , à maligno ipíe tentatur fpiritu ad

noítram eruditionem , ut ad fubeundas in

tiüs vifum fuerat, dominico gregi eos'prae-

ipfo divini famulatüs exordio tentationes

ficere cu(ítodes , qui affiduis jam affueii vigi-

preparemur , fimiülque (peremus fore , ut

lijjs , patientiz , & tolerantiz jam pofue-

eju$ ope ; & gratià eas vincamus, jejunio

rant tyrocinium.

Imo ituros ad latrones

fcilicet , & oratione; armafiquidem funt ,

juffit fine farcinis effe," & baculum inter-

quibus hoftis tartareus proíternitur , hac

dixit , ut folusregeret, quos ipfe dirige-

voluit Chriítus exemplo fuo nobis füppedi«

ret per varias terre p'agas , uchominescoelo

h

lucrarentur,

«— M

tare ; ut Daehmoniorum verfutias excutia«

Non

64

Differtatio 1V,

7*

Non folàmhominum conftituit pifcatores

$. II.

ut peccatores caperent , coelóq; lucrarentur ;

fed ut ipfos peccatores , hominum inílitue-

Suos. Magifler Chriffus edocet di-

ret pifcatores , & eosut ad fe traherer mi.-

fCipulos in montis fiflisso , ut ex. fubli-

raculis etíam allexit : cüm gffet unigenitus

zterni. Patris humanitatis veltitus Ípecie ;

mitate loci edifeant. terra ima babere

hanc ut exerceret , haud detrectavitnuptia-

contemptui , &5 colefita

tantim [apere ,ac

le convivium , unà cumíuis difcipulis , &

ejus matre adire , omnes ad illud à fponfis

«fhimare.

jnvitati erant,

Qoàm felices nuptiz ?

E Difcipulis , quos é retibus evoca-

92«

que à JESU , & MARIA ijsdem affidenti-

verat ; onusgrave videretur, Chri«

bus hone(tantuz : cum defcendiffet in terras

fti profiteri difcipulatum, inmonte

unigenitus Dei filius fuppleturus defectus

ijsdem exponit octo beatitudinum genera ,

omnes, debuit & nuptijs Hymeneum fup-

quibus ad fublimiora erudirentur ; eósque

plere, Epulum frugi , & modeítum adeó

beatosdixit, quipauperes íunt fpiritu, qui

fuerat , ut vinum defuerit , G nullo com-

mites, qui lugent, efuriunt , fitiántque jue

monente fua Íponte miferata JESU mater ;

ftitiam, quifunt mifericordes, mundo cor-

ne fponfi pudefierent , filio fupplicavit, qui

de , pacifici , quique perfecutionem pati«

defectum fuppleret : imà cum noviffet fi-

untur ; fimilque eos edocuit reliqua evan*

lium ad. opitulandum paratiffimum nulla

gelic& perfectionis fundamenta ; && ut non

adhibita precum inftantia , fola voluit mo-

Íolüm opere externo , verüm etiam interno

-

nitione uti £i/; Vinum nuon babent : & cüm

3u3.

feu affsdu declinarent homicidium , fur-

divinus in terris fol fuo jam emineretin Zo-

tum , fornicationem , perjurium ?. urgét-

diaco vindemiarum hilaritatem fecitin figno

que ufum donorum Dei , ac talentorum in

Virginis, jufsitque impleri fex hydrias aquá

triplici illo officiorum genere , quod pro-

ac fert. Architriclino , quiaquam invinum

prium eft Apoítolorum , ac virorum, eo«

converíam admiratus generofius , melitis-

rundem infi(lendi vefligijs ;; nimirum pur«

que vinum propinandum exhibuit convivis :

gandi Pos effis fal terre : illuminandi s

defiderari vinum paffus non fuerat Chriftus ,

eílis lux muudi , & perficiendi. ,. Cyvitas

€àüm ad inducendam fanctam in mundo divi-

Jupra montem pofita , inttaquam multi col-

ni amoris ebrietatem fuum propinate fan-

ligunt, & confervantur.

guinem deftinaverit : Juffit vafa parari , &

Egit Magifter Chriftusin monte perfo-

19,

Jifta,

aqua oppleri ,. ne miracula fine neceffirate

nam ccleítis Docloris , Legislatoris , &

geminari viderentur : & quia nunquam a.

Confiliarij : fed nifi agatinteriüs , feu . nifi

varitiam redolent Dei dona ; cum una for-

illa(tret intellectum ,

inflammet volunta-

——

taffis hydria fuffeciflet convivis ,^ largiori

tem, parum prodeíl externa vox, qua aue

munificentiá quinque dat convivis genero-

res duntaxat pulfat, noencor movet,

Hinc

fiori oppletas vino : & fortáffis e& hzc mu-

ad fumma pefectionis culmina non affurg i

nificentia tetendit , ut facramento fuo fidem

Y

vitiata natura : & mundus , quas Chriítus

omnem adítrueret ; fuit enim hac frigidze

beatitudines dicit , aerumnas edicit : & nifi

in vinum converfio typus , G umbramajo-

ipfe nos traxerit poft fe;ut curramusin odo-

rismiraculi , quodin noviffima coena Chri-

!

rem exemplorum vitz fuz 3 nift ipfe illu-

ftus inítitutá peregit Euchariftià , cüm vi-

flraverit , aperueritque noftrum intellectum;

numinpretiofum Íuum comutaverit fangui-

nifi ab ipfo caligines omnes excufferit igno«

nem

La

*

tunc enim venerat hora ejus , tunc

rantiz ; nifi torporem abegerità voluntate,

vel maxime clarificatus efít , ut cum effet

eámque inflammaverit deíiderio evangelicae

L

tametíi in

ipfe vitis , & nos palmites , ipíe in nobis,

perfectionis, nil proficiemus

3

& nosin ipfo maneremus.

Sedet Mag íter

montis f2ftigio Magiflrum Chriftum audia-

temperantie in convivio , & dignitate [uze

mus ad fublimia nos erudientem : fuos ta-

men& erudivit fuaconcione, acinflamma«

praeíentie epithalamium fponfis . fupplet

ampliffimum : nulli tamen fuére cantores

vit auditores paucos ícilicet piícatores , in

vocati, quia ubi JESUS , & MARIA ad.

quibus tamen omnes mundi tribus erudiret ;

funt, coelefítis tantüm fapit harmonia, &

& quia nonnifi füblimia erat ijsdem locutu-

defipit terrena ; & quia. inter homines ex-

rus , parem argumento eligens cathedram

du MM . uo x 7 a a — dul - deqe - u 2. A aR* - Eu

trema gaudij dolor claudit ; defe&tus vini

montis petijt faftigium ; ut vel éloco dedi-

convivantium pofítremam nonnihil turba-

cerent humilia terre , & nonnifi fublimia

bavit hilaritatem , fupplevit tamen Chri-

faperent ceeli, Uuliori argumento inchoa-

fti munficentia, ut in defe&u vini ejus

ri haud potuit primanovze legis inftituendae

divinitas copiofior fe

feffio, Huius do&trinz femina , quz jecit

O —— £0 9 3

proderet.

in monte,fructus etiam dederunt in vaile,

I

Nicodemus enim ex Pharifzis maximé

Yr.

$& (o

Chriíto infenfis ad fidem adductus miracu-

Jjoan. £,

o ii

a

lis, licét inter primarios tribusJud& Magie

H

ftratum gerens, no*le venitad Jefum ; for«

(

táffis quia nondum plené mentis excuflerat

Y

tene-

Tota Chrifti vita fchola fuit amoris , &c,

6;

tenebtas ; velquia imbecillis adhucin fide ,

prehenfibilis eft Dei in homines ;ainofr..

Ad .Ram. £,

pudore quodam futfufus umbras quzereret ,

Qui proprio filio fuo non pepercity fed pro no-

quibus fe tegeret; vel quia adhuc humano

bis tradidit ilum ,. ut per ilum wiva-

2514 .

retineretur timore , ne fe palam Magiftri

Ea exarfit Chriftus ob fuum incom-

15.

Chri(ti profiteretur Difcipulum. — Per(zepe

dignitates funt faluti obítaculo, & impedi-

prehenfum amorem humanee falutis fici , ut

menta inijciunt: fatis efe putaverat,fi clancu*

ad fontem etiam fatigatus cucurrerit 5 hoc

ló Chriftum ut Meffiam reciperet, qui tamen

eft;poft expi(cationem hominum,ut omnium

eum duriüs non redarguit , fed fumma pa-

«rederemus laboriofiffiam , cum in ea

À

tientia , ac prudentia illum de neceffarijs fidei

velipfe [ESUS fatigetur , ;meridie pedes

L

E

*

erudivit fundamentis

& primo necelffita-

iter habens; & fedet humi;qui ftat fuper Che-

tem eum edocuit fidei in Chri(tum Redem-

rubin, prope fontem animarum falutem ma.

ptorem , & baptifmi.

ANifi quis venatus

gis fitiens , quàm fontis latices, Samaritanam

feritex aqua , &6 Spiritu [antto , non poteft

expeéclans, quae haud temeré , fed Deo diípo-

ll

videre reguum Dei : beneficio enim hujus

nente acceffit , aquas hauritura , ui tamen

]a

fontis priorem abolemus originem , quá ex

paupertas occafio fuit falutis: ab ipla enim

le

Adamo nafcimur irz filij, mortisque rei:

licét adultera potum aquae Chriftus petit.

"

dein myíterium edocuit Nicodemum incar-

Da mibi bibere ; aquàm petit , quilachry-

ll

nationis , cujus beneficio terni Patris filtus

mas exegit , colloquium miícetcum foemina,

n

'opus redemptionis humanz in terris ageret

verba protrahit , ut ad fidem eam pertra-

aperuítque proinde .etiam SS. Trinitatis

hat : led mulier , cüm imprudenter velud

is

Ayoan.3.

.afcanum,

Sicut exaltavit Moyfes ferpen.

hominem Judeum .eum audeat à fe teijce-

At'

tem d deferto , ita exaltari oportet filium

re, audit à Chrifto.

Si fcires donum .Dei 4 foan. .

dbominis , hoc eft, ficut à . Moyfe ferpens

& quis eff , qui À te bibere pofctt , tu forfitan

)a

fuit'exaltatus , ita & Chriftus à Judzis in

Ab eo. petiiffes , & ille aedifjet tibà aquam vi«

j*

crucem a€tus

L

?

ferpentis :afpectus faucios

vam: nimirum facla translatione metapho-

£

curaverat , G viva Chrifli fidesà morte erat

rz abaqua corporali , anfam defumit loquen-

j

revocatura, quos peccatum enecavit, '"Ve-

i de fpirituali, quà fitis terrenarum extin-

rüm ne putaret ex neceffitate aliqua 'fuiffe

guitur deliciatum , quz fi bibantur , (irim a-

.

Chriftum adactum ad fubeundam mortem 5

.cuünt , non extinguunt, nec perfeverant in

aperuit itidem :eidem :caufam humanitatis

-anima ,.cüm fint fluxe ? fecus aqua , quam

a

18,

I Soan,.s.

affumpte , '& paffionesfubeundi. .S/c Dews

'Chri(tus fpondet propinaturus Samaritanz ,

ilexit mundusm , ut filtumfuum unigenitum

haret cordi , quodzeficicit; inharet menti;

il

aret , ut omnis , qui eredit in eum , mon-s

quam purgat ; abluitoculos , quos illuminat,

"

pereat , fed babeat vitamaternam ; nimi-

quia fit fonsaque falientis in vitam zeternam:

iL

rum Pater fuum .dedit hominibus unigeni-

«ümque ex defiderio hujus aquae vivz Sama-

tum filium authore Spiritu S, quicommunis,

]^

titanam in agnitionem 1ui peccati adduxif-

[

& mutua e(t utriusque dilectioe

fet , .& ilia fermonem abrumperet , alióque

12.

Quàm ingens Dei in hominesamor! qui

transferret , quoloco Deus effet fclemni tí«

nosdamnatosà primo exortu , G conceptu,

tu , ac facrificio adorandus ; pergit Magie

ac natos naturá ffilios irz , ac pravaricatio-

Du

fter Chriítus eam inflruete , ejüsque cali-

nis ex Adamo »origine vitiata regeneravit

gines excutere , séque ipfum ei aperire,

u-

4*

in Chrifto, & per Chriftum , inque novam

Ego fum , qui loquor tecum , 6 amorem o»an. 4

'edidit vitze grariam , fpémque hzreditatis

L

incomprehenfum 35 à popularibus ad alie-

zeternze., ut filijDei nominaremur, & effe-

nigenas migtavit Chriftus duplici inflam-

J

mus. Detrudendi quamvis fuiffemus in infe-

matus igne , folis exterihs urentis, & cha«

rorumaternos carceres, adhuc Numinis a«

ritatis interiüs exurentis 5 & quia violen»

mor Dei nosfilios adoptat, fic Deu dilexit

tum fuo amori hoc iter obtigerat ingentes

d*

mundum , joan.3, fuit enim hic Numinis a-

in.eo vires attrivit , füdores fudit , ut Sa-

21

mor primz noftraz falutis, ac redemptionis

matitana aquas hauriret falutis 5 tulit (em*

aI

origo. Suovoluit nos amore dignari, cum

per fecum ardores , qui falutem attulit ho»

Ifi

adhuc ejus eramusinimici , ac propterea om-

minibus ; ad fontem acceffit non fitis fo-

j

nino gratuitó nos filios fuos conttituitadop-

latium ab hydria hauriturus, fed falutem

]«

tivos; nimirum Deus rerum omnium effes

animz hatrientis expeclaturus,

Rogat

&or , & Sator nulla noítra indigus ope , nul.

pro aquz bauítu, qui redundantem exhibet

ll

lc';que egens , fe uno beatus, mundum abjie-.

fluuium gratize,

Miratur mulier , quód à

la

&itfimum inquinatiffimum ita dilexit , ut ei

Samaritana Judzus potum expofcat : ex-

*

filium fuum naturá , dignitate , & autho.

cufavit tamen Chrifítus ignorantiam , &

P

ritate parem , & in quo unicé fibi complace-

quamvis potuiffet eam inurbanitatis argue-

J

ret à nullo rogatus , fed ex puro amore in«

re; tantüm mulierem coarguit intemperane

du&tus daret ; non quidem ut delicijs ho-

[

ti2 , eó quia quinque jam viros habuiffet ,

M

minum afflueret , fed ut cpprobriis grava-

cümque fe viduam fateretur ,

celare ftu-

-'u-. 705,- h

retut , tormentis torqueretur, vulneribus

duit fe malé nuptam , fed fuamet refpoutio-

confoderetur,& morte accrbiffima cruci inter

cüm audivit vi«

v

ne conviclam Ífe novit ,

?

viros nequam figeretur.

Quàm incom-

rum non effe fuum ; quem haberet : refue

a

Verani de Affeilibus Tem.IL.-

l

gerat

66

| Diflertatio 1 V,

gerat tunc à fui cognitione noxius animus ,

Tran(tulerat ;enim Jefus eum Maria matre

& transfereudo. quaftionem pudori opitu-

ejusrem domefticam in Capharnaum, fplen-

latur : fed in corde faucia aculeos experi«

dore evangelij gentium.excuffurus tenebras:

tur falutares , relictáque hydria urbem re-

cümque in mare Genefareth Petrus totam

vertitur, totánque Samariam ad Chriftum

noéctem in pifcatione fruftra laboráffet ; ad

convocat , quem deprzdicat Prophetam ;

Chrifti nutum timo jactu tantam pifcium co»

fuísque civibus fit annuntiatrix . evange-

N

piam coepit , qu& ad ambas naviculas implen-

lij.

das fufficeret , imó tanto onere gravatz e«-

t4.

Eh quis de Dei diffidat clementia ? quis

rant , ut quafi mergerentur.

Tum miraculi

in boni noftri paftoris non fperet affe&u ,

novitate unà cum pifcibus captus Petrus pro-

quando nec unam oviculam , vilem , & in-

Exi 4 mes

Lut.$q

cidit ad genua Jeíu , inquiens.

famem , qua in perpetuo vixerat concubi-

quia bomo peccator f(um Domine,cui Chritlus

natu, tot proftituta viris , non neglexerit ?

noli támere ,ex boc jam eris bomines, capiens

imó cüm defatigatione itineris , viriimque

nimirum id agit Dei amor , ut quos humili-

attritu quafierit, & tanta prudentiá , pa»

tas in imum deprimit; hos charitas in fübli-

tienti3., .comitate ,

& maníuetudine in

me evehat , & Petrum ex piícatore pifcium

caulam reduxerit ?. haufit mulier Samari-

hominum conflituat venatorem, — Cümque

tana ex fonte bonorum omnium aquam

veniffet in domum Simonis , & ejusfocrus

vivam , qua purgaretur ,. illuminaretut ,

fuccenfsá in vitiato fanguine febri zeftuaret ,

inflammaretur

divino amore', ac plené

rogárunt Apoítoli pro ea ; quibus annuens

converteretut in Deum : biberat mulier a-

cecleftis Medicus manum egrotantis appre-

quam coenofam terrenarum voluptatum ,

hendit, non arteriam exploraturus , fed fa-

non tamen fe ipfam refecit , quin potiüs

nitatem benigné daturus: imó & plerósque

Ü

deíecit , fitim enim non explet hec aqua ;

alios ibi egrotos fanitati reftituit , intef

fed hydropem adducit , quia vitium inducit ;

quos energumenus in [ynagoga infignis, qui

g

non purgat , fed coinquinat ; non foecundi-

clamaverat, Quidtibi , 620bis TEfta Naza-

Mara Y5

H

tatem adfert, fed fterilitatem virtutum , ac

vene ,Uenisii perderenos?. féjo , 4ui fis , filssa

meritorum refert,

Dei; cui Chriítus filentium comminatus ,

1j*

Sed fi egritudini confuluit anime in

eum , & nosedocuit, omne effe cüm malignis

Ü

fomina Samaritana ; illam tamen non neg-

fpiritibus commercium declinandum. Quid

CI

lexit corporis in filio Reguli.

Cum ex Ju*

domus Simonis , ejüsque navis fymbolice

p

dea in Galileam Chrittus veniret ,. gra-

exhibet ? quàm Chrifti ecclefiam , in qua

ü

tffimum hofpitem perhumaniter Galilzi

fola vera traditur doctrina , quá ad zternam

H

ÍIuícéperunt : erat autem ibi Regulus quis-

inftruuntur homines falutem? D. Petri re-

piam ex urbe Capharnaum ,. cui cüm pri-

tia € lacu perditionis homines expifcantut

snüm innotuiffet Chri(li adventus , eum adie

ad viram ; cujus lavacro agritudines omnes

!

wit. &e quidquam intentatum in jam con.

tum animi , tum corporis curantur, & ab

&

«lamata filij fineret zgritudine : fed fuit

immundis fpiritibus, qua occupantur core

EML. ^

merbusilli, totíque ejus familiz falutaris ,

pora, libetantur,

[223

af

jo aterna falutis

V

[]

cüm enim

Wtporeé occ

'

fupplicáffet Chrifto , vellet ftatim defcen-

S. III.

alare filium fuum curaturus , antequam a-

nimam ageret , ac mortalitatem exueret j

gä

quafi rnion crederet potuiffe à Chrifto etiam

Beneficus. Chrifii amor im. omnes

G

l

abfentes curari ,

ad Reguli coércendam

munifica fe diffundit gratiarum largi-

tate ; 8 ità. fanitati confulit animarum ,

[

JPDD. *-6

arrogantiam duriüs reípondit,

Nifi fignas

& prodigia videritis , non credlitis , Íed cur

ut illam non negligat corporum ,quorum cu-

|

paradorem Íe exhibuit fervo Centurionis

randis egritudinibus opportuna adaptat

Alexipbarmaca.s,

Íuà praíentià opem allaturus , quàm filio

Reguli ? an ut damnaret exemplum , pra-

7 T beneficus,Chrifti amor per corporü

x'fä

M

»

vámque confuetudinem ,. quá laborant ho-

curationem , viam promptiüs ad illam

.animi fibiftraret, totus fuit Chriftus

mines in perfonarum acceptione ? urfit ta-

men Regulus Chrifti mentem non plené af-

in curandis egritudinibus, tum animarum ,

;

20A2, d.

fecutus ; Domine defcende : ceffit tandem

tum corporum, ut duplici beneficio cumula«

ejus precibus , eumque dimifit , misitque

rentur homines, fanitate donati non folüm

t

ad filium prii*ciizæ reftitutum fanitati, — P«-

animi , fed etiam corporis, ac uberioris teffe-

[pnn. T

de , filius tuus vivit , cumque à fervis oc-

ram reciperent amoris : eft (iquidem amare,

curenribus didiciffet Regulus, eaipfa hora,

perinde ac alteri velle bonum.,

Sedebat

l

quà Chrifti refponfum acceperat filium fa-.

Chriftus domi , docens, & cüm obfrequen:

tiam hominum non pateret acceffus feren-

nitate donatum , credidit ipfe, & domusk

f

ejus tota.

/

tibus paralyticum , conícenfo teélo dimifee

t

t'ita

16.

Id przflat Dei in hominesamor, u

runt eum per tegulas in lectulo ante illum :

H

morbis medearur animorum , ut & egritu-

quorum fidem, ut vidit, ait paralytico, dimit -

Maré $,

dinibus confulat corporum , qua etiam ree

tuntur tíbipeccatatuia: quiacaufam attule-

;

ens tacitisg

áüeir , a ab fpiriibus liberss immundis

tant paralyfis/Chriftus fumul occur

Phafi:,

l

Tota Chrfti vixa fchola fuit amoris , &c,

67

tem , cüm mentis deterfit caligimes , corpo«

Fharifeorum cogitationibus eos edocuit dif-

[

*

ficilius non effe , peccata condonare, quàm

risque fluentem coércuit fanguinem

quàm

falubre contagium ? quo non morti dantur

i

ab zegritudinecurare, juísítque paraliticum

tollere le&tum fuum , furgere , domümque

viventes , fed pené mortui donantur vite,

fuam adire: & utnon folüm corporum , fed

Quid enim Hamorrhoiffa myftice prodit ,

quàm amsimam vitijs infectam , mollem ;

& animorum íe Medicum proderet, homi»

nem fedentem in Telonio Matthaeum no»

fluxámque ,. mafculo deftitutam robore, &

mine vocatíolo verbo , & disruptá quavis

ad crimina proclivem? hac folo divinze ma«-

mnüs atta&tu invifibili (anitati reftituitur ,

morá ftatim habet fequentem: fed quid mi-

rum , fivocanti Numini obfecutus fuit Mat-

hinc David Pfal, 40.

Sana animam meant,

thzus , cüm federet , quando mare, cceli, &

quia petcavi tibi: fluxus fanguinis fcaturi-

Creaturze omnes ad nutum ei obediunt ? ni-

go eítpravorumaffeétuum , acfomes vitia«

mirumcitra arbitrij noflri, ac libertatis lae-

tz concupifcentiz , nec ficcatur putidus fons

fionem vocat nos Deus alta quidem, & fe-

ifte, nifi divino contactu , quo fanatur line

gua à verborum inutilium ; & noxiorum

€reta, ac perquàm congrua vocatione , cui

fi obicem non inijciamus uberioribus etiam

profluvio ; fanatur pallatum à gulz , cibo-

cumulamur grauje, quibus é mundi furgi-

rümque intemperantia ; fanatur cor à per-

us ceno Chriftum fecuturi , zeternámque

verfarum cogitationum fluxu,

Ut antem Chrifti beneficus amor i5

20.

k

cenfecuturi falutem.

Quiàm fuavis divini

omnes fe diffunderet,$ domo Archifynagogi

amoris eftvox ? qua fola homines recreat ,

lapfos erigit , jacentes fublevat , quá eegti,

ad pifcinam tran(it curaturus languidum ,

£$

TE.

& peccatores revalefcunt,

deftitutum homine ,, omníque ope.

Efdttyg.ggn'

A&

$.

Non folüm fedentes in telonio, verüm

Jerofolymis probatica psfcina quinque porti.

M

& jacentes in le&to ad mortem agritudine

eus babens,

In bis jacebat vultiuudo lan-

: Aita f5

gravatos jubet Chri(tus furgere ; fuerat Jai-

guentium cecorum , claudorum , aridorum

«que motum expetlantium , & qui prior. de-

l

rusPrinceps Synagogz , qui Chriíto enixim

fupplicavit , petiitque , ut ad fuam vellet

fcendiffez , fanus fiebat : movebatur autem

)

)

domum venire manum impofiturusfiliz fuz

aqua pifcine ab Ángelo : curaturus autem.

duodennz jamjam animam adturz. — Annuit

Chriftus agritudines animorum , eas nomn

e

a

Chriftus ejus humilitate delectatus,

Jam

neglexit corporum

vidit in pifcina laboz

rantem quendam sgritudine annis jam tri-

per annos duodecim fluxum fanguinis pae

tiebatur fru(tra Medicorum ope adhibita ;

ginta elapfis , ultróque à nemine rogatus

punc fidei plena fperat, fore ut fanitati re-

per fe ejus mileratus, intertogat jacentem ,

num velit fanus fieri ? refpondet ille, bom£-

ftituaturà Chrifto, quieam tetigit 5. fed ad

piam ejus ignorantiam caftigandam , & ne

uem non babeo , ut cum turbatafuerit aquá ,

L

e

fuz eam puderet egritudinis , fuaviffimé

me in pifcinam mittat

languerat miler

eam Chriftus compellat ;

alloquitürque.

triginta jam fluxuannorum, & licet enixim

Matib, $.

Coufide filia fides tua te Jalvam fecit , vade

fanitati cuperet reítitui , peterétque opem ;

n pace , & Marc. j.

Contatlá vesti fun-

nunquam tamen hanc obtinere valuit, nec

briá fons fauguinis ficcatus efí..— Kerum ad

convaluit deftitutus externo auxilio.

Ta*

extremum reductarum defperationis fit ma-

metfi à nobis voluntas exigatur obtinendze

falutis , non tamen folafufficit , nii ope di?

giílra neceffiras , quee perízpe falutare dat

confilium,

Hamorrhoiflam fluxu laboran-

vina juvetur.

Miferatus igitur hominentz

1em fanguinis pharmacum curandz infirmi-

Chriftus, zgritudines non tam corporum ,

quàm animorum curat, & in uno Nofoco«

tati aptum non inveniffe , remedium fuit :

'artis non-adjuta prafidijs , & naturz defti-

mio mundum univeríum infpiciens vitia de-

tuta viribus ,. nilulteriüs fpectandum fuerat

tergiccorporum, uteaaboleatcordis; quze

nifi properantis Libithinee acceffus.

fons funt totius infortunij.

Gaudet tàmea

z9,,

Fuit tamen eidem anía falutis Viator

Chriftus excitari hunc languidum , quitam-

Uf

diu torquetur; ut quoderat vinculum mera.

Deus , quia càüm adire prohiberetur tem-

plum;fuppetias ab eo petijt in itinere : ve-

bris, fieret menti libertas : in pifcinam de-

fcenderat Chriftus , non tam hominem cu-

ä

zecundi tamen confcia ulceris non patiebatur

raturus, quàm expifcaturus,

Quod fi mo-

Ác tangi ;; quafi nollet doloris remedium ;

'€&um pudorisrubore; ftuduítque occultare,

tus aquz corporum abftergebat vitia ; feli«

quod diu jam erat publicum : tandem admo-

ciüs coele(tis Medici prefentia morbos ex-

tà fimbriis manu ena&ta eít fanitatem , nul.

cuífit animorum,

Surge , tolle grabatum a.

;?aim P

lum egritudini. expellende | opportunius

?uum , 66 ambula : cümque fabbathum Ju.

j

pharmacum experta fimbriz contactu: non

dzxi opponerent , adhucin die quietis mo»

fuerunt Chri(ti fimbriz illa Phatri(zeorum;

tum aulpicatur aque, & datam (ibi fanita»

d

tulit ipfe ibi remedia vulnerum , ubi ulce-

tem teílatur, 44i me fanum fecit , ille mibi

dixit : tolle grabatum tuum, €$ ambula.

zum caufas attulit ; neque laciniz fuerunt ad

:

r

pompam, fed ad hominum utilitatem ; &

Pifcina facramenta prefignavit Baptif-

2I

h

, yin

mülier, quz tactum imprefferat in fimbria,

mi, G Ponitentiz , eó tamen difcrimize,

u

'Chriíti amorem fenfit in corde.

Quàmfe-

quód pifcina nonnifi egros corpore curaret ,

,

L

lix egritudo? quz geminam attulit fanita-

zon mortuos exfufcitaret ?nec omines egros;

íed

Virani de Afeidibus Tom. ,

ia

66

Difïertatïo IV.

j

fed unicum. duntaxat , qui primus in eam

1

1(1

1

non tantüm: quz homines ore loquuntur ;

tus

deícend

Lv

et; cüm facramenta gratie vitam

.

.

Chrifius

fed & qu& corde moliuntur

cun&is reflituant , & egritudinesabltergant

veró immundas has viclimas facerdotibus

tui

omnium , qui digne ea frequentant.

Ane

legat non contemnentis effectu ,. fed vene:

gelus veró hujus pifcing Chriftus eft Au-

dii

rantis affe&tu : reverita lepra facerdotium

thor facramentorum , G pracipuus admi-

in homine , qua inficiebat corpora , de-

tur

&e«

FE Dd

JoA4n. I.(

