lant, ut cornices ;

faliunt alie ut paf-

reipuerunt cunabula ;

ante Adz lapfum

feres, merule ; currunt aliz ut perdices,

terris immorabatur homo: ad volatum au-

rufticule; ali ante fe pedes jaciunt , ut

tem, & libertatem conditz aves nidosnon

ciconig , grues: aliz raro intervallo ex-

in tetris, led in aquis fixerant, neliberta-

paníis alis aéra diverberant , quatiüntquej

te in terris deftituerentur , cum Adam an.

cum alie creberrime, quadam majore ex

te lapfum fuum exercuerit imperium in a.

parte compreffius volent , ictüque gemino

Anates veró , anleres, aliae«

nimantes omnes; quo ubi per lapíum ex,

acra exagiïcnt.

cidit; excuffo timore perdendz libertatis

que aquatiles aves natatione videntur magis

non ampliüsin aquis , ubi fuerant natz,

delectari, quàm volatu , pedésque propte-

fed in terris enactze funt commodius domi.

fed continuos;

rea habent non diffiffos ,

cilium citra libertatis dettimentum , cum

membranz inflar expanfos, ut commo-

libero. volatu per aéra , íylvas, plantas ,

diüs fluitare, & innatare valeant » — & has

campósque divagari poffent: ubi ex Rege

inter aquatiles aves cygnus prolixiore collo

reus fa&tus fuit Adam , aerumnis pro fatel.

,

in ptofundam aquam immiffo piícariam

litio ftipandus, jam avium cunz in terras

exercens pifces venatur in aquis,

delatz non ampliàs hominis libertatem, &

jo.

Sed cur cum aqua multiplici foetu. fce-

avium fervitutem , fed libertatem avium,

cunditatis fue pompam explicuerit ,. &

& hominis famulitium defignárunt, ibíque

terra herbarum varietate, florum elegan-

modo degunt, ubi libero volatu longz, la-

tiis, plantarum ubertate fe foecundam o-

ftenderit ,

Íolus aér in hac. elementorum

téque exporreéta | aéris (patia , protenía

montium faftigia, diffu(as camporum pla-

ubertate flerilefcat , & aves fuz inquilinze

nities difcurrunt , ac pervagantur: nimie

Kegionis € flu&tibus potiiis aquarum emer-

rum compedes noítras exprobrant aves ar-

ferint , quàm ex defoecatiori a&re fuam tra-

boribus innate , lícér primzvas cunas im

xerint originem ? Án quia fit aér ceedium

aquis enactz ; nafcuntur volucres in terris

officina, in qua fulmina cuduntur in mor-

liberé deperditam ab homine libertatei

nob

talium perniciem ? Aa quia non reclé. co-

hierere potuiffent volucrum cantus, & ftri-

Protoplatti lapfum exprobraturze,

dor fulgeurum? An quia ubinubes unà con.

$, V,

gredientes pugnas inftituunt ,. clafficum

períonant, repetito tonitru, tormenta ex-

plodunt fulminum excuffione ; ibi nonnifi

Mundi Opificis Sapientiz eU 4d

timor animos occupet, prohibeátque íew

f amorem nos. allicit uberi :

quà in minutioribus animal,

getes ccl!yigi, vitz alimenta?

j1.

Verüm quis id credat , cüm nonnifi

euls [Mendet luculen.

l

£ iälg

per aéra volucres liberiüs vagentur tametfi

nubes ventis coactae folem abripiant, ob«

fitepent tonitru , terreant fulgure, feriant

fulmine.

.! Extus äivinï opificij dies, natalis fuit a« 31*

Si cunas avibus prohibuerunt

nimantibus, jumentis, reptilibus, be-

fulmina , cur nunc domicilium exhibent,

íliisz quà die effi£tus etiam ex humo

& praebent ? cur funt aves a£rez regionis

homo, cui immortalem juxta fuam imagi-

inquiliaz, fi fulminum expavent offici-

nem Sator coeleítis animam infpiravit, 1n-

nam? cum nonnifi in finu cudantur íul-

telligendi , appetendi cum ratione remini-

mina nübis? fortaffis &unt aves a&ris inqui-

[cendi facultate preditam , caterísque con.

linz tametíi ab aquis nate , & prima fua

decoratam gratiis , cumulatam donis, ore

in fluctibus obtinuerint incunabula , ut nos

natam virtutibus, ac primavz innocentiae

edocerent patriz contemptum , & homi-

venuftatam ornamentis cum pleno in cuncta

animantia dominatu.

nes à patria extorres plus proficere, quàm

Sicut quinta die de«

patrie immorantes ?. f1 enimn aves aquis in»

derat Deus incolas aqug , & aéri, ita hac

TM

cubarent, feu patrie immorarentur, in

lexta die munifica largitate eft impertitus

incolas tetra.

.i

qua propria habuerunt incunabula vix re.

Sed cur cum caetera elemen-

;

perent in undis cum reliquo piícium grege;

ta fuis non deflituantut. incolis natantibus

cüm extra patriam in aére volitent , & in

in unda cum | pifcibus 3 volantibus in aére

fublime ferantur.

cum volucribus 3 currentibus, & ambulan.

32.

Sed cur poft Protoparentum in para-

tibus in terra cum quadtupedibus , bipedi.

difo lapfam ,' cüm terra defierit ex fe flo-

büsque, folüm ignis elementum incolis ca.

j

tere, aves nihilominus naícantur é terra,

reat? non enim putárim Salamandram, nec

j«

cüm ante culpam fuerint ab aquis emerfz ?

aliud animal ali in igne poffe, nec diu in

Quid enim damni obtigit terrz peccanti ,

flammis perdurare : Diofcorides fiquidem,

s

fi cüm herbis fterileícic , avibus foecunda-

ut etiam Matthiolus afferit à fe plures. Sa. Lihaneap,

je

tur? cur aves faltem po(t Adce fcelus. pri-

lamandras in ignem conjectas fuiffe,qua bre. 55.

j

inava fua non repetierint incunabula, Ve-

vi confumpta funt, . Experimur etiam, pi-

j

rüm fuum fpe&lárunt volucres commodurm,

rauíflas, Gtlampyrides , qu& paulà majores

z

Verani de Afelhibus Tom. i.

funt

28

s

Difiertatio II.

funt müfcis,nonniü ad breviffimum tempus

runt condite ; quatenus creata hac die fue.

in igne vivere,

Nulli igitur. funt igni in.

runt ea animalia, ex quorum certa afíe.

colz dati, quia nimirum in fublime nitens,

&ione beftiole erant naturaliter exoritue

ra.

& fumi emittens volumina ambitionem

Catera veró animalia quamvis cor-

proditac fuperbiam , duas fcilicet inflatas

pore exigua, ac minutiffima, ut fermics;

T Ani. Kai wos - h i r

Íorores inanitate tumidas, quae. nonnift

aranei , bombices ,

muíce hacdie pro«

—.

—

làpfus; & pracipitia ijs fpondent, quos in

prias à rerum Satore naturas fufcepére ,

fublime evchunt ;

& elementum indicant

ut luculentius DEI. commendarent magni-

ignis rerum duntaxat deftruétionibus inhi-

ficentiam, laudárentque Sapientiam: pui-

B. — s um

Genef, T.

Lib. !.comm'

[

antis.

Dixit Deus producat. terra animam

chré Tertullianus : £ quum && animalia

Marcionenm

viyentem : hoceít animalia viventia, non

irrides. minutiora , qua maximw Artifex

€AD. 1 A.

A

quód tetra hac effecerit animalia, quorum

de induflria ,

ingenjs ,

aut viribus am-

[

caufa efficiens folus Deus fuit , fed quiater-

pliavit , [ic magnitudinem in mediocritate

ra materiam fuppeditavit , fuitque caufa

probari docens , quemadmodum virtutem.s

máterialis, non efficiens ; — fuerintque ani-

in dnfiriitate fecundim Aposlolum : 1mi-

|

malia non producta , fed exorta ex terra,

tare fi potes apis adificia formica flabula,

k

quatenus emanárunt , Q prodiére ex ter«

aranea vetia ,. bombycis flamina s fuflme

ra, & quidem omnes terreftrium. anima-

45

3^

fí. potes illas ipfas. le&luli beflias , cantb

el

lium fpecieshomogenez $ quaeque per com.

rida venena , mufca | fpicula ; eulicis , &

[

miítionem máaris , & foeminz ex una dun*

tubam , 6 lanceam z. qualia. erunt majo-

taxat enafcuntur fpecie : id enim videba-

ra cum tam modic , aut jwoaris ,

Aut

P(

tur exigere mundi perfecio , cüm enim

lederts ?

ut nec in modicis deficias Crea-

f

*

.

in Pfal. 148« j

DEUS fex diebus fuum opificium perfecee

torem. & S. Auguítinusait

2!!8 di/P&q

rit, & exornaverit; debuerunt omnium

fuit membra Culicis , ut babeant. ordinem

terreftrium animalium fpecies condi, cum

fuum , babeant. vitam . fuam , fetiimque s

Y

feptimo die ceffaverit à productione. nova-

motum 9. unam befliolam brevem minu-

L.I

.

f

l

rum fpecierum : quapropter fexto hoc die

tifimam confidera ,^ quam voluera

creatz (uerunt beftiz omnes etiam vene:

confideres ordinem membrorum . ipfius , &

Q

no infe&m, ut ferpentes; fibíque invicem

animationem vite, quá movetur , pro fe-»

K

inimice, ac carnivorz , ut lupus , GL ovis ,

fi

f'git mortem , amat vitam , appetit volu-

fuitque hujusmodi antipathia ijsdem cum

fu. di-

P

ptates , devitat molesiias , exerit fen

fatura indita : & licét ante lapfum. Adee

verfos , viget in motu congruo fibi.

Q-uäs

Y

H

lupus ovi effetinimicus, ejísque perniciem

dedit aculeum Culici , quo [anguinem. — fu-

moliretur, necem illaturus , DEI tamen

gat? quàm tenuis. fisiula eff , quá forbet ?

providentia impediviffet, ne lupus in ovem

Quis difpofuit. dffa ? Quis fecit ifía ,

l

Íaviret ante Ípeciem fatis propagatam , ne

expavefcis in minimit , lauda magnum.

b

Hinc perti-

jf*

!

tota fpecies íflatim periret,

Quis in bombyce DEI non. miretur

nuit ad naturalem conílitutionem , ut o-

Sapientiam.

E(t bombyx ex Erucarum

mnes beftiz herbis vefcerentur , non enim

genere vermï*;ulus corpore tenerrimus ex

quidquam noxium terra protulit, cüm

femine genitus papilionis ; ab Iadia non

DEUS animantibus dederit omnem her-

L/

multis abhinc fzculis in Europam advectus;

bam; fi omnem, certé non ut nocumentum

nafci enim bombyces in Co Infula tradunt

l

Lib,Y1«23

inferret ; fed ut terre germina ijsdem pro-

aliqui apud Plinium ex Cupreffi, Terebinthi,

lü

deffent, non obeffent,

n

Fraxini , Quercus floribus imbre decuffis,

34

Neque ullum faceffit negotium — ex

terre halitu animante,

E(t autem bom.

(

animalibus nonnulla cum veneno fuiffe con-

byci fosminarum finus hofpitium zequé ac

fi

dità: cüm id exigeret mundi perfectio, non

D

aufpicium vite ; fovetur enim peclore, &

enim univerfum omnibus rerum generibus

hi

complexüs cuftoditur illecebrà etiam . non-

füiffet integrum , fi fpecies ferpentum ,

dum natus, nimirum animum illaqueat ,

D

beítiarümque venenatarum defuiffent , pr-

antequam fila ducat : móxque mori foliis

I

fertim cóm contraria contrarijs magis re-

f

lucefcant : id etiam utilitatis attulerunt ,

paftus, & auctus , velin arbores ut. apud

Indos, velfub tectis in excifos ex arbo-

hg

& commodi venenata animalcula , ut cae

*

-

ribus ramulos conícendit reptando, ibí-

W

terarum bonitas magis commendaretur

s ex

que araneum imitatus, per os evomen

neque quavis deítítuuntur venenata beftio-

alvo diftenta paftu, & quafi nendo filum

Vit

]z bonitate cüm ad alexipharmaca prapa-

)

ducens tenuiffimum, ac firmiffimum, au-

d

randa plurimum praeíeferant momenti, ac

rum colore exhibens artificiofiffimé pau-

«

utilitatis ; non veró hac fexta die condita

culis diebus fibi texit, conftruitque , fe-

tu

füerunt minuta ea animalia , quz ex fudo»

pulchrum.dixerim , an nidum ?. Ovo e-

R

re, exhalatione , putrefactione nafcuntur,

mures , syermi.

nim eft edicula formá per(imilis , pár-

Qür

cujusmodi funt pulices ,

*

*

móxque opere abío.

que magnitudine

at

culi; quia hujusmodi beftiole non forma-

luto in hoc moli pretiofo , volubilíque

Us;

liter, ut loquuntur fcholaftici , — fed tam

nido fe involvit , includitque vermis qui-

tüm in potentia ; ac feminali ratione fue«

dam;

tigs

Wut

29

Amoris Divini effecta prod*unt: Dei Bonitatem.

bus afficiuntur ex mutuis feederibus , ami

*dan—i», & moritur ; fed inde oritur ali«

citifsque, ftatis temporibus interquiefcunt ,

quot poít meníes , fed non jam vermis

repens, íed papilio alis inítruétus ad vo«

nundinásque veluti exercentes miu hilarita-

Jaaum : nimirum fepulchrum à fe condi-

te, frequentiori accurífu fimul conveniunt,

fibíque eblandiuntur, ac per jucundas , fua-

tumingreditur vermis 5 & egreditur redi-

vivus papilio ; Phoenicis eemulus tumulum

vésque coníociationes fingulari perfundun-

fibi conítruit furrecturus ad thalamum.

tur Iztitiá ; revertuntur deinde in proprias

domunculas , quas fibi multiplici meandro

Quis non miretur Dei iucomprehenfibiiem

magnitudinem in hoc minutiffimo verme ,

flexuoías ad varios conítruxerunt ufus , &

LU. 1unteg

Mattio

in hoc laboriofo Opifice nendis Regum

quidem no&te illuni, feu filente luna, quafi

[yderis abfentia contriftate , moerore con-

Ub

veítibus enato ? Quis non miretur naturz.

audacis opus tam grande , pretiofum , ac

fectze in fuis Íqualidze jaceant cavernulis. Ve»

artificiofum à minutiffimo verme oculorum

tüm ubi coali facies clementior arridet ex-

quafi aciem fugiente, ingenticura, fummo

cuffo otio foras erumpit atratus formica:

rum exercitus, & proxima pabulatur rura,

ftudio perfe&tum ,ac abfolutum?

Quis in formica minuriffimo animalcu-

Procedunt veró tali ordine ,ut nulla alteri fit

lo fummam Dei non miretur fapientiam ?

impedimento , nulla oriatur confufio , fic

36*

tametfi abjectum videatur formica infectum;

ijsdem unus ardor, mens eadem , quamvis

eít tamen Dei opus tam rei dignitate pra-

maunia divería ; alize fiquidem praedas per

ftans , artis fubtilitate limatum , operisque

calles anguftos magna corporis convectant

contentione , nunc pedibus averiz , nunc

perfe&tione abíolutum, quàm humanis fen-

L

fibus tenue, rude, & impolitum appareat.

. humertis obnixze

?

alie fuppetias allaturze

loD |

Quamvis adeó tenue , ac minutum fit ani-

laffis occurrunt , & oneracorpulculis majo-

ra fimul trahunt , ne fub faíce neutra fuc-

malcolum , ütvix oculos feriat, noflróque

obi;ciatur obtutui , fingulis tamen elt fuis

cumbat : alia venientes cum preedis gratu-

in(tru&tum partibtis, perinde, ac magnus, &

lationibusexcipiunt ; aliz morfibus humum

L]

L]

funt ipfi fulgentes oculi ,

egerunt, alize conítru&is aggeribus meatus

ingens Elephas

*

quibus acutiffimé , qua ipfi obviant , obe

excludunt aquarum

*

ille delata ,. & con.

jecta coloribus picta, luftrat , infpicitque ;

geíta grana dente corrodunt , & veluti forci-

funt czteri fenfus, quibus propiüs accedens

pe dividunt, negerminentinherbam: iftze

ad flores eorum effuios percipit odores; au«

nimià humiditate madida grana exficcant ;

*

L]

re iuíurros auribus; mollitiem , vel Ícab-

apricantürque in fole

demum nulla eft ,

ritiem rei taQlu.

Deus Sator duriufculis

qua otio torpefcat , omnes proprijs fungun-

*

partibus , perinde ac offibus minutiffimum

tur muneribus , laborant affidué

*

neque

interflinxit corpufculum ; venulas per mem-

magis laborioíz funt , quàm fortes.

- Quis aranei in erudito (uz telz textu

bra fingula , perinde ac ramos diffudit; à

i

fummo vertice per dorfi vertebras ad cau-

fummam Dei non agnofcat fapientiam. Or«

$8.

. dam usque diffluentem dilatavit medullam ;

ditur telas tali ingenio , ea induflrià , & pe-

ritià, utars nulla poffit operis imitati ine

neque ei deíunt reliqua perfe&ti corporis

membra, & organa, per qua Ípiritus acer,

duilriam, & opificij renuitatem ; diu mul-

vegetus , actuoíus affunditur , neque ipfi

tum difcurrit , hac, iliácque circuit in idem

fzpiüs redit , & fe ipfam confumit , cum

jecur, & injecore vafculum bilis receptacu

]um; neque renes defunt , neque cor coftu-

fuam multiplicium filorum abfolvit rotu-

;;b.u.c.z:o'

lam,

larum interítinctione quafi parietibus cit-

Exenterat fiquidem , evifcerátque

)

feíe, ut fuum opus textile ex arte concin-

cumfeptum ; imó quod mireris , non folüm

]

fingula , qu& ad corporis abfolutam perti-

net, quod ut fublime fufpendat , affipat,

,

'

nent perfectionem , complectitur minutum

fï.rme'sque contra ventorum iü]pC[US . contra

hocanimalculüm ; verüm & virtutes , quze

pluviarum illapfus , millies circuit ; it ; re-

animo inferviunt otnamento: etenim non

ditque, nec vifceribus fuis parcit, quzin te

foliim ingenio pollet , iuduftrià viget , ve-

nuiffimam hanc impendit texturam , tanu*

rüm etiam prudentiz , fortitudinis, & re-

que operis molimini , ejus fufficit uterus ;

ligionis non obfcura collucent in formica

five fit intus lanigera quedam fertilitas , five

veítigia.

corrupta alvi natura , qua materiem flato

- Scimus in prudentize comitatu duas effe

tempore fuppeditet , ex qua tam moderato

virtutes primarias , cautionem , & provi-

ungue , tam tereti filio, & tam zquali de-

37

dentiam, & illam in malis arcendis totam

ducit ftamina ; ipfo fe pondere ufus , ut

eífe ; hanc in.bonis procurandis : & has vir-

quidquam ad opetis perfe&tionem defiderari

tutes ineffe formicis ex eo conijcitur , quod

nequeat. "Texereé meditullio incipit cir»

Rempublicam habeant non Solonis , aut Ly -

cinato orbe fubtegmina adnectens ,. macu-

curgi praícriptis inftitutam , fed cternis

lásque paribus femper intetvallis, & non*

naturz legibus conftitutam : & necontinu-

nunquam creícentibus , G ex anguíto di-

Mirum

us in diurnis operibus labor diffociet amici-

latans nodo implicat indiffolubili,

tias, interrumpat focialis vitz commercia,

fané quanta arteczlat, pedicas fcutulatore-

minuat mutua gaudia, voluptatésque, quis

te graffantes.

Mirum quàm apté flatibus

illu»

D ;

30

Differtatio If,

gl $

D

ilfudendis laxitates (inuum interponat. Cüm

qua(ï feetum la&tatura refidet, sícque pieta.

veró transiucidum hoc & (ubtiliffüimum co-

yalm

tis decepta ftudio iram praeconceptam exuit ,

pi

nopcum, jam pendet alligatum , & textile

vindictam deponit : ídque pattifamilias do-

í

opus abfolutum ; domunculam ipfe araneus

cumento eft, quanto fuos debeat liberos a-

f

fibi conítruit concameratam ; & quidem

more profequi.

Móxque pergit S. Bafilius

f

remotam ab operis centro , ne aucupem vo-

ad venaticos canes, qui ex veftigijs mira fa-

litantes mufca timeant,

(il

Verüm fr'captura

gacitate fugientes oderantur lepores , quos

incidat, quamvis extrema hareat plaga,pet-

infequuntur,

qt!

Plura etiam exempla con«

[/7

nici curíu araneus przdam invadit, filisque

gerit canum, qui ftnorum homicidas hero-

t

jam diduétis implicat, medium diftumpens

tumdetexére, G vindicárunt,

U

retis , ne muíca multiplici vinculo irretita ,

Deinde pergit , inquiens, Quid nos

4Q.

"

ac compede illigata avolet , eámque in con-

dignum noítro referimus Creatori ? cujus

[

cameratum defert fpecum , Giterum exjens

cibo vefcimur , & diffimulamus injurias , &

Ln

Íciffuras reficit retis; additque, quae ad mu-

fxpe inimicis Dei eas , quas à Deo accepi-

[

Íce involucrum adhibuit fila ,' tonimque

mus epulas, exhibemus ? agniculus balatu

f

tete ad priftinam reflaurat polituram,

frequenti abfentem matrem citat,ut refpon-

dü

37-

Ex hisce aliisque befliolisliquet , quà

fure vocem excitet ; multis licét verfetür in

tel

fapientià rerum Sator mundum condiderit,

miilibusovium , recognofcit vocem parentis,

Quis edifferat virtutes, proprietates ftudia

feítinat ad matrem , illa quoque inter mul-

Ut

Ccaterarum animantium.

Uría ait D, Baüi-

ta agniculorum millia lolum fiHum , tacito

a

Paftor

THà

KHomil. g.

lius, licét plena fit fraudis , informes ta-

pietatis teftimonio recognofcit.

men quos utero faetus edit , natos linguá lin-

erratin difcretione ovium , agniculus veró

d

Bexam.

git. ac in [peciem (ui efformar.

Quid ?

in agnitione matris nefcit errare,

Nondum

m

f

quód homo pater filios íuos inftituere fibi

catulo dentes , & tanquam habeat , ore

fiamiles negligit? Eadem gravi affecta cade,

proprio fe quzrit ulcilci,

Nondumcervo

iU

& coníauciata vulneribus mederi fibi novit ;

cornua , & tamen fronte praludit , atque.

Ic.ï

tl!

herba , cui nomen eftphiomos, ulcera fub.

ex ea, quenondum experta fit, tcla mini-

ijciens fua, utfolo curentur attactu,

Ser-

tatur.

Lupus, fi prior hominem viderit,

[

pens quóque paítu fceniculi czcitatem ex-

vocem eripit , defpicitque eum tanquam vi»

i

cuüt acceptam.

Teftudo viíceribus paffa

€or vocis ablatz.

at

Idem fi fe pravifum fen-

ferpentis , cüm venenum adverterit fibi fer^

ferit, deponit ferociam , nec poteft curre-

t

Ie.

pere, origano utitur in medicinam fuz fa-

Leo gallum , & maxime album vere-

Tat

lutis.

Videas etiam vulpem lachrymulá

tur,

Capra vulnerata dictamnum petit ,

fhi

pinüs medentem fibi,

Clamat Jeremias.

& de vulnere excludit fagittas,

Leo zeger

Es

girim, 6.

Turtur , &f birundo , agrí pafferes cuftodie-

fimiam quzrit , ut devoret, quo poffit fa-

li

yunt tempora sntroitus fui ; populus autem

nari.

Leopardus caprz agreítis fanguinem

Qi

gueus non coguovit judicia Dominzs,

Novit

bibit , & vim languoris evitat.

Omnis

bt

exiam formica explorare ferenitatis tempo-

*

era &gra canis hauíto curatur fangüine,

ll

ra

»

nam ea przfagiens madidos fruclus

Urfus 2ger formicas devorat,

Cervus O*

foras exportat , ut jugi foleficcentur. — Bo-

lez ramufculos mandit : ergo ferze norunt

p

vesimpendente pluvia ad prefepia fe tenere

expetere , qua fibi profint , & íolus homo

]'

noverunt , aliàsforasfpe&tant , G ultra prz-

remedia fua ignorat ? Imoallio homo de-

k

fepia cervices extendunt , ut prodire fe velle

le&tatur, quod Leopardus fugit? jejuni ho-

teftentur , eo quód imminet aura lerenior,

minis fputum , fi ferpens guftaverit , emo*

Ovis fub adventum hyemis inexplebilis ad

ritur. Conijce , quanta infit jejunio vir,

efcam , infatiabiliter herbam rapit , e6

tus , cujus folum fputum ferpentes enecat.

quàd przfentiat afperitatem , & fterilitatem

Turtur nido fuo , ne pullos fuos incuríet

1

hiemi: futuram. — Hericius, fiquid infidia-

lupus, fpilla folia fuperjacit; & homoneg-

di;

zum prazfenferit , (ï)inis fuis clauditur , at-

ligit, quomodo adverfum lupos nequitiz

di

que in fua arma fe colligit , ut quicunque

fpiritualis fe tneatur,

lii

eum contingendum putaverit , vulneretur.

Pergit Bafilius, edifferítque, cur De-

4t.

Idem futuri providens , geminas fibi refpi-

us anguítiora colla Ürfis , Tigridibus , ac

tandi vias munit, ut quando Boream flatu-

Leonibus effinxerit ; quianimirum cüm ferze

rum cognoverit ,

Íeptemtrionalem ob-

fint carnivorz, quzque difficulter cicures

firuat , quando Noto cognoverit detergi

fiunt , confultius erat, neprolixitate dona-

4

aéris nubila , — ad feptemtrionalem fe con-

rentur cervicis; fecusvidemus camelis,equis,

ferat, ut flatusdeclinet obvios, & é regio-

G bobus longiora dediffe colla, imó & pro-

ne nocituros.

Quam 'magnificata. [unt

muícidemelephantis, quia cim fint anima-

p

epera tua Domine ! Qmnia in [apientia fe.

lia cateris altiora , poffent beneficio proli-

din

Hsec Bafilius.

De Tigride autem

eifi:.

*

xioris colli terrz germina carpere, quibus

D:

Íubdit

*

ira pereitam fuorum raptórem ca.-

pafcerentur,

Elephanti intolerabili impe.

teP

tulorum ad internecionem infequi ; qui ta-

tu ruunt in hoftes, ac veluti mobiles moa-

tni

men varia per vias fpecula infequenti obijcit

tcs in pralijs, pugnisque hücque, illícqua

tigridi matri , in quibus ubi fe ipfam fpecu-

difcurrunt impavidi. Dicunturque ad tre-

&

latur putans catulorum effe greffam,fiftit, &

4

ceeítos, & ampliüs annos vitaim protrahere,

pl

De

"Amoris divin)il effe&a produnt Dei Bonitatem

3l

Homil. 9.

De reliquis animalibus S, Bafilitis ait: Bos

deteflantur,utimpium, quia Deusopus non r;j. ;5,4,

AMexm,

?

L

adhibuit Angelorum; fed per (e ipfum cor-

Ctvit, cnp.Te

conflans eit , &6 firenuu

afmu. autem»

piger : equus libidine incenditur : lupu mite-

pus hominis &limo terrz effinxit, ejüsque

[cerenequit : vulpes in[idiofa ,&f ad dolos con-

animam creavit , idque vel ex eo infertur ,

quia Deus non dixit, fzcire ad imaginem

cinnandos fagax : ceruus timidus , laboriofa

formica i canis gratiofus ,& inita femelami-

veftram : fed faciamm hominem ad imagi-

citia tenax, ac memor : Leo animof[us , ideó-

nemnoítram , unde Deus Pater alloquitur

alias duas divinas perfonas Filium , & Spi-

que folitarius : velut enim tyraunus. ani-

mantium pares bonoves , congvejffones cuims

ritum Sanctum , ejusdem fecum naturz , po«

ceteris non acceptat ,. fed a[jernatur ,. qui

tentiz , & operationis , ut notat D, Bafilius,

In Hexsm.

$

Verüm fitotz tres perfonz non folüm homi-

veque ad pabulum befferaum accedit ,^ ueque

ad reliquies uenationis fue unquam vedit.

nem , fed & reliquas condiderunt creaturas, "

cur in.fola hominis productione mentiofit

Vehemens eff Pantbera, impetuofa , & per-

v

*

trium perfonarum ? ^ quia nimirum Deus-

nix , ideoque flexila , & agilis

pigerri-

ma eff urja, [olitavia y.€8 dolofa.

hominem conditurus 5 veluti rem magnam-

422

moliturus deliberat , & confultat ; facia-

Hzcomnia-animantium genera pro-

duéta fuerunt: à Deo.fexta die , fuerüntque

u bominem ad imaginem , & fimilitudinem

terre foctus , cüm jófferit rerum: Sator ex

noffram : cüm fit homo imago San&tiffims

terra produci animam- viventem,

Patuit

"[riadis , ejüsque fapientiz teftipionium ,

enim.terra voci fui Conditoris ,. & mate-

opüsque perfectiffimum ; sitque, obquem

riam. Íuppeditavit., ' quá. animalia quzeque

conditze fuerant reliqua ommnes creaturz ;

cere

mundüsque totus , comple&atürque ipfe

effin

5'-:-. w

ntur ,. & quia didicerat, vel ab ipfo

mundi exordio terra Deo. parére , paruit

gradus rerum omnium fpiritualiom , & cor»

Íemper icipofterunr ejus.nutui , quando fi-

poralium , àc vocetur propterea Microcof-

mus; ideo majore videbatur ejus creatioin-

num. íaum diírupit patente, hiatu. Numini

rebelles voratura:; nimirum ea eít obedien-

digefe*d'eliberatione: &à Platone Horizon di.-

citur univerfi difterminans fuperius hemise

tie fuavitas, ut femelimpleta dedifci diffi:

cultet poffit ,. cupiácque femper Deo patére,

pha&rium ab inferiore, quatenushomo con-

qui femel páruit 5 ntinam. homines perinde

jungit in fe creaturas fuperiores, feu Ange-

los cum inferioribus ? convenitenim homo

ac terra didiciflent Deo parére? lapfu Pro-

toplaíti non. precipites ruiffemus in zrum-

cum Angelis , quatenus intelligit, liberé

natum, miferiarimque baratrum,

Si ho-

vult , difcurrit , & nobiliore fui parte eft

fpiritualis ; & communicat cum brutis per

mines didiciffent ftatim Deo parére , non

cecidiffent , nec fecundó vocati, fuiffent ob-

fenfus , quibus videt , andit , olfacit , gu-

lucati.

Quia veró Abraham divino obfe-

flat, palpat , comedit, dormit, & alia id

genus praítat brutis communia : hinc S.

cuturus juífui patria .egreíffus /Egyptum

Clemens.

extorris fuit ingreflus; non detre&avit po-

Deum hominis Satorem 2llo» Eibe», eonz

ftea filium Ifaacum é proprio abftrabere finu,

quens ait : Formli bominàs corpus ex qua- /Ut.Aapoftel,

[

Deóque immolare, cüm enim didiciffet

tuor clementis , animam verà ex mibilo, &$ "9 3».

primo parére Dei juffui ; volupe ipfi fuit

quinque fenfus ad certamen virtutis dediffi ,

precipienti Deo iterum obíequi etiam cum

& mentem ipfius anima tanguam aurigam.»

jactura proprij filij -

fénfibus prefecifHi,

Hiüac Deus mundum hunec fenfibilem inflar

ornatiffimi condidit palatij , inflruxítque

44

$. Vl

propterea illum rebus omnibus , que ad

ufum , obleClationem , & fcientiamerant

Homo ad imaginem, €9 fimilita-

opportuna ; & ha&c etiam ratio, cur Deus

dizem Dei conditus fuit, ut intellectu

hominem poft ceteras cóndiderit creaturas ;

priüs enim debuerat palatium conftrui, or-

clarius eum cognofceret , voluntare ferven.

tids apiaret ; €$ per uberiorem divine per^

nari , omnibüsque non folüm ad humanz

fetlionis partictipationem proximins ad

vite fuftentationem neceffarijs inftrui , ve-

Ib

fuum . accederet. Con.-

rum & ad fenfuum oblectamenta , animique

diorem,

*

voluptatem , floribus , plantis , atboribus

campis, montibus, vallibas, hortis , vi-

4j:

Onditis jumentis , reptilibus, & be-

ridarijs ; fentibus, ac fluminibus locuple-

ftijs eodem die fexto, effictus quogue

tari, ut delicijs affluens homini etiam eílet

ex humc homo fuit, dixit Deus , f«

oble&tamento , cüm primüm in mündum

giamu bominem ad imaginem , & fimilitus

induceretur , fierétque ejus Incola,

Pla»

dinem noffram , quibus verbis alloquitur

cuit etiam Diogeni tefte Plutarcho afferere ,

Lib.deTyan«

Deus Pater non Angelos ; quafiipfis prze-

mundum quafi templum Deo facrum ,. ac

quil, anime,

ceperit humanze fabricz ftru&turam , fibíque

pulcherrimum conditum fuiffe , in quo ho-

tantüm refervaret fabricam animze rationa-

mo induceretur , ut ejus effet Antifles, &

lis , uti putárunt pre ceteris Plato $z 72520,

facerdotio fungeretur pro czteris creaturis ,

& Philo l[ió. 4e optfic. fex dier. quod tamen

ac Numini gratiasageret protot beneficijs,

placitum SS, Patres. prafertim. Auguflinus

quibus fingulas in mundo creaturas comu-

lavit;

H

Differtatio iL

*.

làvit, fimülque propitium ijsdem Deum red-

riam hominum , ut ex Platone þ*e:p'eram'

deret, nontam fufis precibus. quàm immoe

cenfuit Philo ; idea fiquidem homints ab-

ftracti cum ab zterno extiterit in mente Z2ei,

latis vidimis, quibus Denm fleGeeret ad u-

beriora addenda bona, G mala quaeque ex-

non fuit initio temporis cum cateris condita

*

cludenda

.

& hazc fortaffis ratio ,. cur in

creaturis, — Cum igitur Deusdixit: fact4e

ï

veíte Poderis fummi facerdotis Aaronis to«

mus bominem ad imaginem , & fimilitudi-

tus effet terrarum orbis defcriptus. Saprent.

nem nofiram , hominem intellexit non in

24.

Unde La&lantius de ira Dei cap. 14-

idea, fed extra mentem ;*odu&um ;Íeu Ada.

$

sicut smundum propter bominem Deus macbi-

mum primum bominem , primum paren-

tem.

l

natus ei , ita spfum propter fe,tanquams

47

divini templi antiflttem ,. [Declatorem ope-

Sed dubium mentem pulfat, in quónam

E

Solus , entm.»

vum » verimque celeffsum,

fita hic Dei in homineimago , & fimilitudo,

D

Scio varie , ac diverfimode de hac imagine

efl , quifentiens , capax ratieni , intellssere

[

Homil, YO,

u

polft Deum , qui ejus opera admirari , vir-

feníiffe fan&tos Patres

.

aitenim D. Baülius..

Hexam,

tutem » potefiaténque per[picere v4leat 3. £-

Per iémaginem anima impre[[Jam mee obtinui

[

rationis u[um : veràm Chriflianus effectus,

deóque fermonem [olus accepit , lingudmque

]

cogitationum i1nterpretem , " sutellectum re-

autique fimilis effcior Deo.

D, Chryfofto-

yum omnium lufiratorem , & exploratorem ;

mus bosil. 9. in Gezeéf. cenfet, hominem di»

ut enarrare m;jeüa:em Downiui fur. po[ ,

&i conditum ad Dei imaginem ob principa-

al

tüs rationem ; & ad fimilitudinem, ut pro

ftt«

«

45.

Autumat nec .abs re D. Ambrofius ho-

viribushumanis fimiles fiamus Deo, manfue-

L:

EPI'/Z. 384

minem eatenusà Deo pollomnes, & fingu*

tudine , lenitate , cgterarümque virtutum

Ü

ftudio, «quod & Chriftusdicit: fimiles efta -

las conditum creaturas, utcüm effet earun-

Libyo cons

e

dem donaudus imperio , inveniret flatim ,

ze patrivéffroy qui incalisefl. . Hoc idem

fu

iv Ad:f-.

quibus pracílet 5. feu. omnes mundi opés ,

etiam fentit Auguftinus; & D Bernardus ait;

mantium .

D

imaginem hanc Dei hominis prafeferre ani :

to:am plantarum fupellectilem ; florum ve-

L]

tap, $*

l

nu(latem ; pratorum amoenitatem ; volu*

mam, inquiens

.

Imago fiquidem in gehen

Lib 1 de

I

|?

crum fpeciesfingulas, pifcium totum fqua-

a uri poterit , monexuri , ardere, fed non

Anms ,

[

deleri , 'quia nimirum nulli obnoxia cor-

migerum gregem , animalium quadrupe-

"m

dium genera, in quze omnia fuum exerce-

rüptioni , nec intéritui , torqueri quie

Vi

ret imperium , eflétque quafi Rex elemen-

dem-poteít gehennaliigne , non defirui.

e

torum , pet qua veluti per quosdam gta-

pet fimilitudinem autem intelligit culuram

Ü

dus dirigente ratione, prelucente intellectu,

virtutum , feu animz otnamenta , acitudia

lk

vigente voluntate ad «oli confcenderet re-

pietatis.

Spbdit Bernardus, frmzlirudonon

m

giam,ait Ambrofius: Huejus Jiffcila irineráa

fic ». fed aut maner in bono , aut fipeecauee

(

viatorem non facilà veperies ,. ilum virum,

rit anima , mutatur. miferabilier jumen*

quiita 4nimi indutlione formatus , 4c vo-

ts infipientibus fimilata , cümigitur ani-

mi ornatus ,- utpote adífcititij obliterentur

Ü

luutate , ut minima [it cum [uo corpore fa-

acceffu peccati , quo miferé anima devenu-

—

"

miliaritas 5 neque in ullum ingrediatur ie

&l

tiorum contuberaiusm , nullus affntationum

ftatur ; omnibüsque fuis fpoliatur orna-

Vi

pumicetur [ermonibus , neque in votis fecun-

mentis,fit, pofle quidem in homine deleri

Dei fimilitudinem , non ita obliterari ima»

(&

dortim tesüporum po[uus, bumiles fafhidiat ,

tü

mefla fugiat, [antlorum laudes excutiat ,

ginem,

48«

de

& elevet ,. cujus anitmmam non infiettat ma-

Idque procedit; fià fimilitudine fejun-

gatur imago , qua tamen à plerísque haud

bi

füítia, non fmng.et injuria , nulla foltestet

j

fefhicio, libido non exagttet , non expugnent

diftinguitur , cenfentes particulam Et, ad

galfones corpora , uon inquietet vamtatum

imaginem , & fimilitudinem minime dis.

Qu

Merità

junctivam effe , fed copulativam ; ut feníus

t

appetentia , woluptatum gratia.

ergó pofiremus quafi finia natura. formatur

fit ad imaginem fimilitudinis , feu ad ima.

10

&

ad juflitiam inter cetera animantia jufi ar*

ginem fimilem , ut innuitur Sapzent.2. id-

que ex eo videtur vero fimilius , quia fcri-

j

buer..— Reiló iguur noviffimus conditus fuit

ptura promifcué ufurpat hec nomina : fi-

f

