Íe dicat, ut huic virtnti fe homines dedicents

dit cruorem; omnia enim contulit in pre-

& quidquid foedam olet libidinem totis fu-

ä

tium caflitatis , ut fecum in patriam tot re-

giant viribus; ut monet Apoftolus Ícribens

, '.qgms'!, Y i L

duceret margaritas candore pretiofas, quot

ad Corinthios: Fugite formicationem.

Guj

d

virgines innocentià infignes,

En quomodo

Cauía veró cur fugienda fit fornicatio

66,

í

Joanzesin Pathmos choros viderit virginum

ex illecebrofitate ducitur objectorum mo-

agnum comitantes per cceli vireta Apocal, Hj

ventium przlia contra caftitatem $ ad. hanc

Gap. V!g.

empti fuut ex bominibus primitie Deo , &

arietandam proíternendam, ac evertendam

n

4Agno: &aliquibus interjectis fubdit; Szme

virtutem ; huic autem illecebrofitati , quae

fenfum titillans inflammat fomitem concus

emacula enim funt ante tbronum .Dei: GL de

J

ijs loquicur, de quibus antea dixerat; £i/unt,

pifcentize nobis confertum;nequit coníultiüs,

if

quicum mulieribus non [unt coinguinati.vir-

tutiiisque obfifti , quàám fubdu&tione objecti

(i

äine: enim [unt , bifeguuntur Agnum quo-

incendium inferentis, quo caflitas euam

[/

eunque jerit,

Quam pretiofa elt ca,'üli.gas

diu à nobis exculta momentó cinerefcit , GE

l

gemma, quàm Numini cbara, càm cceli Ne-

perit ; neque putes quid aliud efle hanc ob-

H

.gotiator eam empturus proprij fanguinis

jecti fubductionem, quam ipíum recellum,

&

retium Íolverit terrenas deveniensin nundi-

fugámque, ab omni eo objecto, quodexpe«

u

nàs. Sedvigiliindiger cu(todia, quz enim

rimur movere in nobis concupiícentiam s

(a

pretiofiora funt , ea & rapinis magis ob

"

j

turpésque commovere libidinis motus: ub&

i

noxia.

compedes impedimentorum defuerint, G

&

65,

Quoód fi laudes velimus caflitatis recen«

a(pe&tüs irritamenta ceffárunt, tutiüs concra

libidinem caíftitas congreditur; & ubi ob-

ad

fete, hec phoenix videtur effe virtuitum,

Ji

cum nec fenefcens, necdenata, nunquam pu-

jecti przfentisillicia dimicantem non velli«

i&

treícat , fed expan(is divini amorisalisignem

cant; neque voluptatum lenocinia concupie

excutiat, & éflammis repuerafcens formos

Ícentiam movent, tutiüs de proftrata libidie

fior exiliat, quia ut (cite occinit S. Nazianze-

ne profuga caflitas triumphat : nunquam

u

nus /ela vita, que puritatem colit frma, &

laudabilis ea cum carne luctatio, quá Athle«

E

ta à carnis noníe Ínbtrahit contaétibus; car»

fempirerna eff : nimirum immortalitatisfrui,

[

tur privilegio eavirtus, que Angelicam in

nis en:m complexus foedas exhalat. nebulas,

bu

terris excolit puritatem ; pulchré Chryíolo-

quz animum vel inebriant, vel infufcant,nes

8Serm,143,

gus: Iu carne prater carnem vivere nou

que à iibidinum morfu à carnis. contactu

r

br

terrena vtta eff.fed celeflis s & fi uultis fes.

quispiam evafitillefus $ peftilens eft ejus fla-

f

ve, dngelicam gloriam acquirere maju eft,

tus, etiam longe pofitos inficit , eósque ma-

quám babere. — Effe AAngelum felicitatua esf,

gis proximos interficit: certamen, quod ca-

"

virginem efe.virtutis, Quàm ben£fibicon.

ftitatis fludiofus contra luxuriam init; fugam

f

Tüi

luluat, qui fedulo ftudio cultura catlitatis

expofcit, non affultum requirit; pedes ad fu-

incombunt ; naturam in terris induunt An-

gam expeditosexigit, non manus complexi«

D

r

gelorum , quia ot ait D. Chryloftomus Ho-

bus impeditas; ilievincit, qui non ftans fue

*

mil. $. in Genef. In terra amóulantes, & cor-

1hi

git; &is pro&emipur, qui flans fibi fidit,

pore cireumdati vitam imitautur Augelicam,

pl

!

ea eít dos caílitatis, ea pudicitize excellentia,

$. Vil

j

h

ur Íui cultores à corporum craffitie liberet,

& quodammodo inpuros, defoccatósque

In certapine,quod pro tuenda, &j

qu

&

DESIN

1

det

transmutet fpiritus. INon tamen

bsque fpe-

propugnandapudicttia initur. Caflitazis

dali Numinis ope poteft. quis hac virtute

14

pugil cadit, fi fiet ; winctr [i f*giat. Noh A rüe

perfecte infigniri tefle Salomone, ubi ait :

borebrachiorum, [ed A pedum welocitate

dltq

&apient, 8.

t

9. 2 1.

Scivi, quia non Aliter po[jum e[fe. continens

fperanda eff villoria.

nifi Deus det : & hoc ipfum erat Sapientia,

uj

76.

ícire, cujuscflethoc donum, Caterum adco

T Neundameffe fugam contraluxuriam edo-

?hj

cent unanimesSS. PP.quos inter Orige-

Homil, 3y$

ln

Deus hominis dele&tatur caftitate, ut fpeciali

*

titulo dici velit Deusamantium caftitatem :

nes ubi expendensiliud Chrifti

*

Orate

D Mafth,

p

etenim ad exploratores Hebrzeos Rahab me.

ut nonfiat fuga veffra in byeme, cüm prami-

DA

retrix dixit; Deus veffer ipfe efl Deus incelo

fiffet fugam in hoc,certamine dandam eííe

h

aöfüü 2. !

furfum, & in terra deorfum,

fed cur Rahab in

laudi , imó & effe ex precepto neceílariam s

f&j

meliorem frugem jam receptaj & pro falute

explicat, quomodo Chrifli pugil debeat. fe

fe

fübducere à quovis objecto flammas | exci«

líraelitici populi affiftens, Hebraorum

L

Deum, fuum etiamnon vocat? fi Deus erat

tante concupilcentiz; inquiens: Fygir fara

9

Hebrzorum, & mulier Hebraa Rahab erat,

nicationem , qui omnem occafiorem irritan«

la

cur Numen Hebrzorum, proprium etiam

tém, G provocantem ad fornicandum evitatz

fü

non fatetur efí: Deum? quia nimirum Ra-

E ueque juwuentbus infabulis juvenilibus coms,

g9 f"gl

hab meretris erat, cümque fe animadvertif.

sifcetur, ne forté cov fupymatur per eos; ne»

fet caítitate de(titutam , Deum ipfum vocare

que defcendit 4d z onfuetudines eorum taliun,

Unt

fuumnon audet ; appofité Cyrillus Alexan-

fed avertit f? omnino ab bujusmodz bomisnum.

Cüm

drinus; fumn dicére non audebar quia impue

eonverlationibua, — Qui vult fugere fornica-

ate[

tionena

!

[

'Nu!ïum fi:lendæ caftitati afylum fuoá tutius,

345

. Ttonem, audiat VE!illud, quod dicitur: Chm — etiam fe ipfam timet, nec oculospatitur puel-

Saitatrice noli affduus e[fe, ue fortà. confum-

larum, utfcité notat Tertullianus inquiens : ££. de vet

maris $n.defiderisejus, — Fugtt autem forni.

Sed enim vera, 8 tota, U pura virginitas nil l^o Virgine

.5417 ije

8

*

carionem abundantius , qui accedentes, &

magi timet, quam femet ip[am : etiam fami-

x'—]amil. 7:

Genef .

excitatrices feminis e[cas cuitaz. — Etexpen-

narum oculos pati non vult, alios ipfaoculos

$,

. dens lufum Ifmaelis, quem Apofttolus per.

Lbabet ; f1 igitur caítitas vera fit, non fucatag

fecationem vocat , praemittit Saram Taaci

& non fpecie tenus; ( non corrupta, nec dimi,

matrem virtutem fpiritualiter fubindicare -

nuta; fed integra, & fincera nil magis rimet,

excultz caflitatis , ac virtutis, à qua fuga

quàm femetipfam, propriámque imbecillita-

indicitur illecebris,ac voluptatibus carnis :

tem; proinde pavet, horrétque cum libidine

po'tea ait : . Si ergo caro.cuju perfonam gerit

congredi, & euro citius fugit, ne flammantis

lfmael, qui fecundim carnemnafeitur fpiri-

libidiniscalorem fentiat: fugit;quia fcitnul-

tui blandiatur , qui eff Ifaac, & illecebrofis

lum contra ipfam íeviüs armari hoflem ,

«um eo deceptiontóus agat, & deleclarionibia

quàm concupifcentiam, & libidinem,quz di-

:liciat, voluptatabus molltat , bujuscemodi

ra hoftilitate nunc aperto marte,nunc clancu-

— dudus carnis cum fptritu Saram , feu virtu-

larijs infidijs eam dehoneftare, profternere,

N

tem,vel maximné offendit.

acinterimere fatagit,

é8.

Hic autem lufus. eft, quem Àpo

ftolus |

0s

Integram quica(titatem excoluerünt,nun-

vocat perfecutionem : & revera illecebrofa

quam proprijs voluerunt viribus fidere , fed

carnis blandimenta , fucatze voluptaus illi-

beneficio fugz à quovis fe periculo fubduxé-

€ia, carnis delectationes , nil aliud funt,quàm

re; ficque Elias per fugam à mulieread Rhame

acerbiffima perfecutio , quá caro fpiritum:

num pervenit; Sandus Methodius Rham-

ad internecionem infequitur, fauciat, letha-

num interpretatur ca(titatem ; ad quam Elias

Jitere-ulperat, acfoedé interimit: & ficut

fugiensà muliere feliciter pervenit, ait ipfe:

fub primis Ecclefiz exordijs in perfecutioni.

d

In Phocij excerptis, Rbamnu: virginitatefh Cod.osy,. ^

bus atrocibus Chriftianorüm , qui fibi pro-

denotat ,eff enim arbor cafia, € ferta[jc ex ff:

prie imbecillitatis conícij erant, prudenter

mili quadam cum Virginenatura; ex otmni e-

fubducebant fe fe tormentis, ne in di(crimen

nim partepurttatem viderur prafeferre. llnde

abnegandz fidei le injicerent per metum in

Eliam ferumt à facie Jezabelis mulseris fugien-

cuffum à paratistormentorum mille generi-

rem.ad Kbamnum primüm veniffe. atque ex-

bus; ita à caftitatis ftudiofo, n hac carnis

auditum fuiffe, cibimque accepiffe; quia fugi-

perfecutione, quá Tyrannus tartareus illece-

entibis famulum carnis, 6 feminam , & oe

brofis blanditijs nititur. fpiritum profterne-

luptatem,perfugium, 09 tegumentum caftatis

re,ac interimere,à fuga przefertim fuppetize

dignum germinavit, quod ab advenru Princi-

petenda íunt cum D. Hieronymo; qui in Vi-

pis virgeuum Cbrisli; Regnum in botnines ob-

gilantij impugnatione (ibi. timens,ac mulie-

tinutt. Eatenus fuga Eliam ad Rhamnum du-

rum, puellarümque aípectus devitans indü-

L

xit, quiaà Jezabele fosmina ftudium pudici.

*

H

*

€it.adveríarium , à quo ipfe interrogetur

e

tix cum fubd

uxit; ucenim monet [Caffianus,

Ziä.ä.!fz]?it;

eur pergis ad eremum? Reipondet Hierony.

contra Ípiritum fornicationis neceflaria eft ^^* 3*

mus.ne mecaptat oculus meretricisyne forté

feceffio ab objeétis pellicientibus; perinde ac

psulcberrima ad sllicitos ducat amplesxus, Sub

in morbis quibusdam neceffaria eft coeli mus

tatio,

jungitilie ; Hoc mon ef) pugnare, fedfugere *

fí4 in acie adver[args armatus obfiffes ut poff-

VEC

Unanimes improbant Patres eorum de.

quam vicerá,coroneris. Sed terum refpon.

mentiam;qui vultu obverfo ftare eligunt con,

L

.

Fateor imbecllitatem

det Hieronymus

tra luxuriam,& non potiüs pedibusnegotiuin

meam,nolo [pe pugnare victorie,ue perdam.,

evadendi periculum committunt : neque fit

Aliquando vitloriam. Si fugero, gladium de-

quispiam adeo audax, ut fibi fidensdicat, ha--

vitavi, ( ffetero, aut vincendum mibi eff ,aut

bere volo,quód vincam;intrepidus fabo,nom

cadendum. Quid autem neceffó efl certa di

finam me fcemineis illici, nec irretiti lenoci«*

mittere, & incerta fellari ? aut fcutoaut pedi-

nijs;quiaid perindeeít, ac dicere; f;bo. (ub

"6,

finil. 3

bus mors viranda efl: tu qui pugnas 8 fuperari

ruina;periculum declinabo,fi in difcrinen me

jotes & vinceres ego cüm fugero , non vinco

77 Maith.

injecero; vincam fi cadam : quis à fana mente

£n e0, quüd fugio, fed ideo fugio ,ue vincar.

tam alienus, qui ar&lari velit ad laborem,cu£

ANulla fecuritas eff cum vicino ferpente dormi.

offertur in fola fuga triumphus? pulchréAu, -

re.Potefi fieri ut ane non mordeat: tamen pote(]

guítinus: |Quid ef dicere,volo babere, quoj] t -210.4

[

fieri, ut aliquando me mordeat. Matres voca-

Zemp, cAD,ua

vincam nifi vivere defidero fub vuina; fod tgo

mur, forores, G filias. 6 non erubefcimu wi-

fubdit, ( qmem audacta ad periculum trabá.)

"d |

1jjs nofiris nomina pietati obtendere,

libidinu impetum tanquam adver[aviun m

facit Monachus in cellulis feminarum ?

d

u9 volo captivum jugiter vetinere. — Vide mi

fibi wolunt fola , & privara colloquia, G ocul

É

coutra te incipiat ipfacaptioitas prevalere,et

,

fugtentes arbitros ?

uli teputabos obttnere triuiphum , énde sm

69.

Tenera eft pudicitize valetudo, febrici,

eternum curras opprobrigm.

tantes concupifcentiz z(tus, (i fentiat, fuc--

Non eít, cur noftrz fidamus virtuti, ho«

722

e

combit, & flos caítitatis illic&. deflorefcit,&

mines fumus; humani nihil (ut aiebat Philo-

areícit: ideóque caftitas fi vera (it, ac fincera

forphus ille) à nobis alienum putemus ; fragi«

Verau de Afeitibus Tom, II

X

litatem

r,"*y

346

,, Dïfïcrtatïo XVI,.

litatem noftram carne deferimus; accipimus

6 prandio prócubhitin le&to,& poft fomnum

aura fruiturus liberiore, ac mitiorein domus

quidem opem divinam, per quam infirmitas

noítra convalefcit,fragilitas corroboratur,&

tegiz folarium afcendit ambulatum; & Eeth.

viresincrementum fubeunt, Verüm ita nobis

fabeam , cüm primüm vidit infonte contra

Th

hoc virium impertitur incrementum , ut nos

Íolisardorem fe abluentem in horto dome-

providos, & non przcipites faciat;ut nos mu.

ftico, eam deperijt: Vi4frgue mulierem fe la« a. Reg, 1X8

niat,fi occafionibus renunciaverimus delicto.

vantem ex adverfo,G miffis nuntijs tulit eam,

rum, fià periculis nos fubduxerimus; cuftos

Quàm facilisà cibo,& fomno ad libidinem

75*

nobis conceffus e(t Angelus, fed ut difcrimina

tranfitus! quàm lübrica eft viaà Baccho vino

declinantibus a(fiftendo fubveniat ; non veró

madente ad Vencrem flammas ejaculantem !

ut amantibus pericula faveat; nec ut nos vo*

indulferat poft cibum & potiim David fom-

luntarios , G pronos in occafiones peccandi

no, cümque ab hocotio furrexiffet, càm pris

confortet, fed ut ab iisdem nitentes fejungi

müm vidit mulierem , eam coepit deperire,

corrtoboret; nemo fit, qui de fua virtute prze-

quiaex Diogene negotium otioforum eft a-

Íumens;fugam hocce dedignetur in certami-

mor, & cupiditas;& quot fcintillas ejaculatue

ne; (i fapit pericala caveat, féque ab objeclis

coricupifcentiz fornax, tot mala defideria (u«

fubducat illecebrofis: & praefertim à prefen-

fcitat, quibus mens feedé zftuat, Pulviilo Da-

tia illicientis mulieris,à familiaritate procacis

vidis dormientis Cupido incubuit , && molli-

fcemina;receffus à fexu altero perneceffarius

ties fuam ex molli culcitra initium traxit;

e[t caftitatis cultori,& peropportunus ad lu.

fomnüsque diurnus fuit Davidi doemon ille

Pfalun 902

xuriz coércitionem,parandámque victoriam

meridianus, cujus memínit.

Et hoflistatta-

in

ralio caílitatis,

Quotquot in hoc con-

reus cum timuiflet Davidem vigilantem;eum

fli

d

u indemnes fe cupiunt, non manu, non

proftravit fomnofemifopitum: /agitza vo«

fronte; fed pede, & tergo pugnent, fenfisque

labat in die, & mortiferum inflixit vulnus,

Yiinan,

omnes abobjecto fubducant iliecebrofo: id

Quàm infidiofum fpecuium muliebris pul.

enim etiam fcriptura frequenter ingeminat,

chritudo,cüm etiam procul afpicientem Da-

ut quisque à mulierenon fua avertatur; ne in

videm faedé ufferit, ejásque virtutem fced;üs

'- pedicis fpeciei illius capiatur.

combufferit ! blandé illexit, & lethaliis lzfit,

73*

Serm. contra

. Jobiptequamvis fortiffimus,& à S.Joanne

pulchré Auguftinus: De longe vidit David il Ie VfAl, so,

6oncub,

Chryfoítomo vocetur adasantinm ob in-

lamyin qua capzus efl .Mulier longé fuitlibido

concuffam firmitatem, ac pellucidam , quam

propà adfuit : alibi erat, quod videret.fed in

excoluit puritatem, ac de ipfo dicat inter re-

ipfo uude caderet.. Nimirum afpectus, quem

prehendendum eos; qui mulieribus affocian-

Davidé domüs Regize folario in Bethlabeam

tur, & alterius fexus implicantur familiarita-

lavantem Íe direxit, fcintilla fuir, qua vel in

tibus, Ne ob quidem ille beatus aufus fuit

ipfislaticibus fontis incendiü excitavit, cüme

' &antam vir tutemy65 Saptentiam fibi adfcvibe.

que palea ipfe effet lammam ftatim concepit,

e,65 de [e ita teslari.Sed qui omnem tran[cen-

& difflagrans,virtus caftitatis foluta in cine«

deret virtutem, ex omuibus Diabolireribus

res perijt: intueri nonlicet, quod concupie

l

exiratiut, 65 primus, G folus tantam fortitu-

Ícere non libet.

Horruit focdum fcelus Da

"

dinem demonflravit, & omne ferrum, & ada-

w)id, quiacum

enantem [uá continentiá pratergvefJus fubner-

antea effet fan&titate felix, mox adulterio fa-

vavit Diabols poteflatem: fic veritus erat pu-

lax, naufragum in pellucida fontis malacia,

&t lafcivia undàá fe novit & maculam induiffe

gnam, 8 putavittmpo[fibile effe cobabttare

virgini [ine damno, & purum; adeó ut nou fo-

in fonte,ubi videtatBetfabeam fordes exuiffe,

lüm à cobab itatione tali procul, & longà. fe ip-

fed licét contractam foeditatem amaro lachry.-

fum.fed & ab afpetiu prorfus, & occurfu fub-

marum imbre laviffet, ac delevifferzadeo fuit

1»

duxerit, leg mque pofuerit oculis fuis, omnino

poftea ipfi borrori patratum fcelus , ut veli-

pías reliquias expavefceret , G fe ab ijsdem

án virginein fe ne ve]hicere quidems fciebat

euim manife[là . quód non. [olüm cobabitan-

toto nifu fubduceret: vulnus lethale fenfiit à

tem, [ed 4 videntem curiosà in faciem virgi-

Capidine fibi inflidum;&quamvislachryma.

ni, impro[fibile fit effugere damnum, quod inde

rum opobalfamo, opísque divina alexiphar-

eritur.. Propter quod & dicebat : nec cogitem

maco illud feliciter curaverit, cum putidum

libidinis ulcusfalutari potnitentize pharmaco

quidein de virgine s. at fi parvus videtur no-

6s ailboc certamen Job, quamvisrevera nec

obduxit; adhuc querulus vulneris fuperftitem

flercore illius fimus dignis quantó magis fu-

cicatricem luget: putrueruot, D corrupte funt F[alm.37;

mus £6nos imbecilles.

cicatrices sme & facte infipientie me«,

44*

; Ceciderunt viri fortiffimi, & quosvirtus

- Quid? quód David fcortationis cum Beth-

77«

fabea fcelus non lugeat ; fed contracti vulne-

ac! vi&torias pluries munierat , ut David, qui

l& inem in campo profligavit , Goliathumin

ris illachrymetur cicatricibus? quid ? quód

v lle proftravit. Cum enim femno indulfiffet

non dicat puttuiffe, & corruptum fuiffe ulcus

à fe contractura,fed fanati jam ulceris fuper-

$

] omeridiano , fuiffétque intuitus mulierem

l. wwantemfe in frigidis fontis laticibus, flam-

flites cicatrices ? putruerunt , & corrupt

funt cicatrices zee , cur vulnus corruptáà

' t üantia haufitex fonte illo incendia,quibus e-

24F4£- 0011, 1j0s virtus in cineres foluta fcedé fuit: 4ceidit

fanie fcatens non memorat , fed cicatricis

ut furgeret David deflrato fuo pofl meridiem,

tanrüm meminerit ? nimirum quia cica»

erant tunc dieszítuofiores,& cüm furrexiffet

trix gracé , G hebraigé: vomicam , vibie

zem,

Nullim tuendz caftitati afylum fugà tutius,

347

cem, &t ex plage incuffione cutem figni-

jure omne cum i pfacollo qizium,omnämque

ficat figillatam, (euintlicli vulneris fuperites

afpe&tum,;qui peccato femper praludit : hec

L

án cute veftigium.

enim libidinisindoles eft;periculo przcurre«

re amoti, acífua antevertere yota: à volu.

78,

Sedcur poft fanatum falutari poeniten-

tiz alexipharmáco, purgatümque lachryma-

ptatefolet per concupifcentiz lenocinia, GC

^M t

rum nimbo luxurie vulnus; non vulnus

libidinis titillationes confenfíus przeveniri,SC

ipfum, fed vulneris dixetit cicatrices pu-

€a efthujusfeedz voluptatis vis, ut ad quod-

1h

truiffe? Non me fugit,vulneris cicatrices

vis,quod imminet periculum blandé ac liber&-

patrati flagitij veftigia;ea à plerisque peccata.

adigat. lIdqdue exemplo fortius, quàm ver-

dici jam femel dimiffa, fed quz iterum com-

bo nos voluit Magifter (Chriítus edocere;

milffa £cediüs putrefcunt , & lividiüs corrum.

cüm in fe ipío laplum przcavit,ad quem ob

divinitatem , necallici, nec adigi potuit; fed

puntur 3 .dica'ncürque propterea «cicatrtces

peccati, puttefcere, GLinnovum vulnus ex-

voluit in fe ipfo periculanoftra cavere, utex«

crefcere, .eó quia fcelusíceleri viam emollire

emplofuo inftrueremur ad fugam , & docee

«onfueverit. :Cicatrix igitur lafcivi ulceris

remut ad declinandas occafiones fingulass

in nevum dicitur valnus.computreícere,quia

quamvis leviffimas, fiinde pericula fosdae li-

P

exoíum priítinz obíceenitatis veftigium;ar-

bidinis immineant.

]

8t.

««ana libidinis .pellacia in .novum fauciandz

Scimus ex foan. 8. adductam à

Phar-

!

fzis ad Chriftum mulierem recentis adulte-

pudicitize vulnus recrudefcit; cüm nova. án

mmente fceda 'excitatur .cogitatio , .quà :novo

rij ream,ut ipfe fententiam diceret;ut Judex?

!P/dw,;o.j

praeluditur fceleri , '& putrefcit, cüm opere

quid ni? non fedet Chriftus pro. tribunali,

«ompletur : fcité Hugo Victorinus expen-

;non permittit coram fe fifti mulierem, in cue

dens verba.queruli, ac illachrymantis Da-

jus £ronte patratum (celus legat; Íedipfe fe-

delm.;;.

vidis: Turruerunt , & corrumpte funt «cica-

imel & iterum án humüm curvus , cculísque

ánterra defixis, digito Ícribitin pulvere, ne

arices mea À facie in(iptentén med , àit, appo-

fítà pris dscitur putruerunt , .ac deinde ad.

feeminam proftituti pudoris intueatur ;

quia fcriptura in pulvere exarata humanam

fengitur,corrupte funt cicatvices meez prius

enim prava defideria 4d mentem redeunt, &

indicabat fragilitatem, Pharifzis innocenti-

bj -

]ïc quadammodo «cicatrices obdutla 3nteriks

bus permittebat lapides in fpeminam jacereg

«omputrefcunt ,

Deinde vesxó cum woluntas

fed renuunt Pharifezi proprie confcientie

enala t5que ad operationem dre permittiur,

Rei, non tantüm mülierem lapidibus obrue-

zej fed necfaxa ipfa manibus tangere, & unus

jam ipfa cicatrices, ex fuperabundantà fanie

corrumpuntur , Ícilicet velipía jam diu fana-

poít alium omnes absque ulló murmure a«

ä

» bierunt ; adeó ut remanferit folus JESUS cum

t2e luxuriz cicatrix , : peracta, ac derefta-

tz obícoenitatis veltigium, :quod de putida

muliere, cuietiamdixit, ANemo zecondent-

feditate horrorem potiüsdebuerat incuffif-

TAVIt ? nec ego te condemnabo. l'ade €5am

r

1Íe, ad aliud fimileícelus provocat, viámque

Amplias noli peccare : íed ( Chriftum nom

emollit, cüm mentis-oculis per pravas.cogi

latuit fceminze adulterium,cur ipfam impu-

nitam dimittit? velífi innocens fuit; cum

f

tationes fuam prodit fceditatem,quá cantüm

abeít,qued à luxuriz .avertat obícoenitate,

omnifcius effet, eum nonpotuit foeminz in-

utad luxum iterum alliciat; ut dum prava

nocentia fugere, cur eam non proadit, ut pri«

defideria patrati jam pridem fceleris, feu e-

ftino reflituatur honori ? Vel fieam non

;

poti lafeiviarum «dulceis veneni ad mentem

dimifit innocentem , cur non punivit no-

«entem? Annon impunita finere delicla abi-

redeunt ; cicatricesobductz antiqui vulperis

ánteriüs computrefcants corrumpantürque,

re, perindeeíl ac fceleribus favere , & de.

792»

,;,

Adeo tenella;ac delicatulaeft pudici.

liftafovere? appofii$ Auguílinus : Nemo

s

tiz valetudo, ut vel ipfum fanitatisindicium

te condemnavit. — Ouide[l Domine faucs er- TraB., 33 dn

languorem adferat, & dum falutem, oftendit

gopeccatis ? monstaz attende quod fequitur, Joan,

morbuminvehat ; & figaum fanati. vulneris

vade & jam amplits noli peccare,

e

innovum recrudeícat ulcus; ideóque David

Chriítus unicusomnium eft fudex, cum

querulus;& gemebundus, cum vel ipfam pa-

ápfi data fit omnis poteftasan: coelo,& in ter«

82,

trati Íceleris horreret. memoriam , ipfam

£a,juftitiam exercet ; n& delictum ex juftitia

fuperítitum cicatricum putredinem ne con-

impunitum dimittit, fedex mifericordia in-

terdum remittit.

TNon favit Chriftus fcele-

;;

traheret,lachrymis, feu pharmaco ulcus pre-

pjlndh

venit, quod declinaret, quia nunquam fuper-

ftis, nec fovit flagitia, licécmulierem impu-

vacanea in libidinis fuga eft cautela, cum vel

nitam dimiferit,cum ipft dixerit, va4e 6745

ipía patrati fceleris recordatio, & fufcepti

amplias noli peccare, Remanfit JESUS folus

"L

1]

vulneris cicatrixin

cum fceminalaíciva poftquam Pharifzi om-

ulcus,

Xnovum facilé recrudeícat

nes abierunt; & quiafolus; ideoeam non

d

$80»

C

cércenda eftl omnis ; que libï-d;i'næm

detinuit,nec diu fuit moratus, ut caufam di.

Js

rn

olet cogititio, & prefertim antea&i fceleris;

fcuteret, ream interrogaret,, adulterij cir-

quia vel ipía fanati vulneris cicatrix fuper-

cumftantias inveftigaret , acfententiam di-

u

(à

Íles recrudeícit in ulcus,

Quég f1 omnis

ceret ; Ícd ftatim quavis difrupta mora eam

abigenda eft flatim cogitatio patrati fceleris

dimifit;& non folàm fermones recufavit cum

l$

cum fomina: certé declmandum potiori

€a miftere, fed nec eam afpicere voluit, cum

a-

E

)u

Verani de dfeclibus Tous. Hf,

i*tatig;

X:*x 2

348

Diffcrt&tïo XVL

ftatim fe ïnfiü'däum curvaverit fcripturusin

£eneat , forenudisque wiiles wimmi.c,/ladizüw

pulvere humanam fragilitatem , quia Chri-

nudus decurrit : deniquenudatur pallio , ue

ftus folus fuit cum feeminayne cüm ipfa fe de-

fholietur caffitate,

tineret, injudicatam dimifit : folitudinem

Non» igitur Jo

feph Gbi fidit, nec pro-

34

cum fcemina recufavit , quem à quovis peri-

priz virtuti confidit; imó necprefumpüt de

culo divinitas excufavit, ut nos doceret, col.

gtatia Dei, quamvis hzc praeílo fitadnitenti,.

loquia, afpectus , & converfationem quam,

bus peccata declinate, opem latura;& culto.

libet cum focminis przcavere; non timult

res caftitatis adjutura: fedimpiger aufugit

Chriftus fibi difcrimen , fed nobis obtulit

falutem à pedum velocitate petijt ; & à prae

cautelam noftri periculi : hzc fuit Chrifti

fentia procacis mulierís veluti veneno prafen.

cautela, quá non fibi, fed nobis cavere voluit;

tiffimo referte fe fubduxit beneficio fugass

non foeminam ftatim dimifit , quafi pericu-

dimiffo in manibus polluto per foemineum

lum inde aliquod timeret ; fedut nosfuo do-

contactum pallio; ratus beneficio folius fu.

cumento,;à quoviseriperet nocumento : fcité

g& poffe procacem illudi mulierem , àcujus

S.Chryfologus: C2min Evangelio 4 Scribis,

confortio propterea debet caftitatis cultor íe

SerimeQ Y15,

& Docloribus: legis apud Dominum ifla accu-

fubducere, ut nos docuit Chriftus, qui fti-

faretur adultera : avertit faciem fuam Do-

patusin vaftaeremo multá hominum turbá,

minus €$ decltmaust in terram, ne crimencere

tam modefté fe geffit , ut notaverit Evangee

meret, quod puniret ; & maluit in pulvere

lifta Joannes, aliquando € terra oculos leváffe

feribere veniam , quàm dare in carne fenten-

um fublevA/[et oculos TESUS, que verbaexe

Am.

pendens Beda dixit: C fublevaffet oculos 45ap,

$3*

Nemo igitur de fuaffortituäineï, ac Vife

JESUS, ut difceremu,quia oculos non erigen

tute przfumens fugam in hoc caftitatis con«

bat buc, atque slluc, fed pudic? fedebat atten-

LA

tra libidinem pralio dedignetur$ fciat fe a-

La chóm Difcipuliss tam modefte (eChriftus

rentem effe ftipulam, foenimque nullius ro-

*

gerebat, &tam feverus pudicitie cultor

boris, & procaces foeminas a(pectu,voce,ma-

fuit, ut cüm femel ineremo oculos fublevàfe

nu;geftu, flammas ejaculari; injecta flammis

fet, id Evangelifta notaverit, ut rem ipfi in-

arefcens paleaillicó cinefit: neque pharmacü

fuetam;quod Beda ftudio tribuit caftitatis,SC

ullum praveniendo morbo aptius fugà. Qui

id ad noftram fecit eruditionem,non ad fuam

indemnes haciri parte effe cupiunr, periculo-

neceffitatem ; adeo diligensfuit in Chrifto

fas cum feeminisfamiliaritates fugiant , fen-

oculorum demiffio, ut nec permittere vo-

füsque omnes ab objectis ad indebité com-

luerit, vifum in foeminas excurrere; quas &&

anovendum corpus paratis fubducant, Mul.

nos non oculis tantüm, fed & pedibus fuge-

tipliees funt lenocinantis foeminz artes,quas

remus, Neque eft quód nobisin hac períuae

per fucum, verba veftes, oculorum pella-^

fioné deceptoria eblandiamur, quia fpirituae

ciam prodit,minus cautos, ut illiciat, turpi-

les (imus; fiquidem carnis illecebrg etiam vi-

que libidine inficiat. Neque in hoc certa-

ros in afceterijs cultores caflitatis pulfant, &C

mine, quod eó e(t difficilius, quó blandius,à

plerunque eó acriüs,quó ijsdem ar&liüs vetan-

manu petenda falus et, fed à pedum fuga

tur;& hoftis tartareus ijs potiüs illiciendis,ac

exemplo]Jofephi, de quo eleganter Bafilius

Qra4:,$,

decipiendis gaudet operam navare, quorum

Seleucienfis ait : Prefó aderat muliercule

lapfus, ratione ftatus fublimioris, eft enor-

i

sllicium,ac Diabolus.qui && adulterij munera-

mior; G culpatetrior.

Gravem caffitas [or-

£or erat,& lafcivie Nympbagagus. Ignorabat

tita efl ieimicum (ait Auguftinus) qui que- Strmsso de

32

p

rocax famina, [e adver us temperatiffimum

Hidie vincitur, & témetur.

Nemo [e falfa "*tere c.

4Atbletam luciam fufcepie. — Tenacibus ma-

fecuvitate decipiat ; nemo de fuie viribus pe«

mibus retentam permittens veflem , libidinis

riculosà prefumat ,. fed audiat Apoilge

effagit an[as. fugá ufus pro armis (& boc for-

. dum dicentem; fugite fernica,

éitudina ) tradit veflem, ut temperantiama

ORE

-

m

//S

z

N

A L

hs

m

s

ASW

!

"

AT

280

2

:!l.

x,x-)f

l

ät

:"m'h

^

2

^

b 'Ll'h

m

TL (3

?*(-2

N

-B

Af

»

"

*

A. .-g:gx—wo*l A

CAU

NU

3À

U

hs.

"

w()u

NI

V

d

(

8«5

(

L

7

VXN

D

P

z

:

N

3

w d d Y,

CA

Sus rP

P

rE I

v

A

A:

A

Y

i*

^

&

m

QD MU :

a

n

y2

L Pa ss

JyA U.

z

49;"

r

aj

A

N

Z

kX

3l

EO

5y

F—«Q*k»

,,-

8y

'.

-.

!? :4'?/

.

T.

,

^

W

* a

30

AN

ais

L

2f

i.

DIS-

ET

€edododouodo db o do

God».cbeb odb eboo

— —— r i illind

u

A

DISSERTATIO XVIL

Fugienda ebrictatis vertiginofa charyb-

dis : inqua mens fluduat ,. & virtus nau-

fraga mergitur-

$. T.

*

Caflitatie fiudiofus eaveat , me immodico madeat -vimo ,. quod

at

Á

Veneris lac , venenumpudo

7

N

TA

7 , fax concupifcentie , fex $piritus , mtnuk

À —2

| flucfuans caligo , & pudicitia fepulchrum,

57 J ( - 7

A oro:

m

-

((

"Uam finxit ludens Poéíis

inexperta ; cum uvz tantüm -aäv efum fue«

$

m

m

A

ec

O0e

natá in aqua impuri ig,

rint usque ad id temporis miniftratz , liquo«

D) Zl

AR

nis excitatricem Vene-

re novo liberiüs fe proluit ; & vini indul-

"

T

f^

*

.

rem ; fatiüs , veriüsque

gentiz pedifsequa eít ebrietas fequuta , ex

dN

Qtp-/ s

LE

f

M

J

invino dixiffet genitam,

qua fomnus, & éfomno nuditasinhoneftag

s

,*2

& évino emeríam , in

«

fopitus enim , fuíqueimpos , pra infufi cuna

CUT EE

A ts -

:; quo folet etiam adole-

dor velabatur,

vino caloris zftu veítes disiecit, quibus pu-

I

fcere; cum Apoftolus

Vidit id Chanaam ,. qui

Ephefios s. moneat , urfugiant viaum , in

'Chamierat filius, & licét adhuc puer, quia

quo ef? luxuria. — Atfueta Venus, vel in ipfis

malz ftirpis pejor erat foboles ; licét pietasg

cunis fluctuare aquarum zítu 5 vino delecta-

ac reverentía in avum exegiffet , ut vel ocu«

tur, quó mentesimmodicé bibentium fced&

los averteret, vel injecto velamine avi fopi«

flu&uant, non tamen emerfarz , ut Venus

i

ti obtegeret pudenda , aufus fuit rifu pro4

€ fluctibus, fed ijsdem fubmergendze. — An

«aci fenis fopiti inhoneftz illudere nuditati,

non Loti püdicitia in vino nauftaga perijt ?

pafsque accellerato ad patrem currere, &

An non Noémi honeftas , quz incolumis

quid viderit irreverente rifü renuntiare g

flu&tuantis cataclysmi evaferat difcrimina ,in

cümque debuiffet pater inveregundum os filij

vino Ícopulis illifa tarpe fuit naufragium

«ompefcere , relata approbavit; imó ut

paffa ? Licét nubes unà in coelo Coiverint ,

proprij parentis dedecus pluribus innotefce,

ii po )

aér & reliqua turbarentur elementa; venti ,

ret, vocavit Semum, &

Japhetum ad fpe-

ac procelle fremerent , micarent fulgura ,

p

&aculum videndum naturz horrendum ; qui

ruerent é colo fulmina, & quidquid vena-

tamen mermorcs paterng reverentiz , fuo ,

zum humentium , ac fontiurn fcaturientium,

patrísque padore fuffufi,pallio probrofam

aquarümque , coecis voraginibus collecta-

patris contexerunt nuditatem.

Capitque s

Genef, 95

mnibus coeli

rum lateret, apertis fimul , proruptísque o-

No£ vir agricula exercere terram , 69 plan-

catarrahactis

; flumina,

tavit vineam, Bibénsque viuum inebriatus

gurgitésque ingenti cum fragore deorfum

eff, E'nudatus in tabernaculo fuo , quod cum

zuerent ad delendos mortales , nil fuerit in

vidiffet Cham filius Chanaam yvereuda [cili«

aquis detrimenti paffa No&mi honeftas - in

eet patris fuy eje mudata uuntiavit duobus

vino poítea mería naufragium non evafit,

fratribus fuis foras. At Semy & Tapher pal-

Ubi enim cefsárunt é ccclo dilabi aquarum

litim impofuerunt bumeris fuis , 6 inceden.

exitialia animantibus terrz fluenta ; mundí-

tes retrorjum operuerunt verenda patri fuis

que lampas ol fuis radijs caligines excuffiffet,

Quàm fedé honeítas fuum exuit. decoreim,

quasaterrima invexerant (imul coéuntes nu«

cum primüm primus Vinitor tccpit vino

bes ; novüsque nitor ceterorum fyderum

Tadere!

afful(iffet ; No&mus cum fuis & diluvio fu«

Eft vinum Veneris lac , venenum pu-

at

perftitibus ad terrz culturam feconvertit ;

jdoris, rationis caecitas , mentis fluctuang

aratra compegit ; equos , bovésque jugo

naufragium , fenfuum mors, eloquentiz

in junxit, vomere terram prolcidit curám-

vinculum , fceda lingue titubatio , fax con-

que adjecit ad vineam confíerendam ; cum»

cupifcentig , fex fpiritus , oculorüm cali.

que poftea ex uvis , racemísque vindemiam

go, cordis fepulchrum, procella caftitatis,

eupidinum JÉtna,

