cim non pollet ipfa iram fopire utritisque,

adi

& extinguere excandefcentiam in cellam

veró exprefsé beati vocantur , G ad ipfíos

dicitur regnum coelorum pertinere, — Bea«

g

delcendit ipfa vinariam , & lachrymis ma.

Mdfth-;' "W.

[4

. dens , in genu procumbens , enixim De-

H pauperes ,' quoniam tpforum eff regnum.

j

eelorum , eminent enim praz cateris velu-

W

Bm rogat, ut velit ipfi in tanta domáüs

K

afflidione opem fuam praftare,

Qaid

ti Regia donati dignitate, quapropter non.

t

ni ?. poít fufas preces dolium explorat ,

ait Chritus , quoniam ipfi funt de regno

lu

quod plenum reperit generofilfimo vino ,

coclorum , f[icut reliqui virtutum ornatu

ac fi nulla inde fuiffet detracta guttula , &

infigniti , fed ipforum efl regnum. culo».

"&" , quia quod Reges inter , & fubditos

d

Deus aucto fcenore reftituit ,^ quod fue-

rat

auperibus diftlributum : optima ars

adeít difcrimen ; id quodammodo relucet.

'uk(') ti , CO

diteícendi eít, divitias non coacervare in ci-

Á

pauperes inter , & divites beatos ,. cüm.

lst w H

tll

hi

ftis , fed pauperibus difttibuere: opportu-

dicat Chtiftus pauperum effe regnum cce«

lorum ; adeó eos extollit , ut pro Regibus

fo

. 15 P[al,4e, n6 D. Auguftinus ait : 5j vir effe merca*

&or optimus ,. . fanevator egregius , das,

velit haberi , sítque proptetea poteftas pau-

perum regia etiam in hac vita : hinc D.

quod non potes retinere, ut accipias , quod

L

P

P

L

Bernardus expendens verba Chriili ait

*

f

son poteris amttere

prebe tetlum , &6

recipe paradifum; da modicum , ut accipias

Regnum calorum pauperibus non tam pro-. vanb, s,

4) /

mittitur , quàm datur , non entm . dicit

eentuplum : da po[fe[fionem temporalem.s ,

yt con[equaris bareditatem aternam.

At

ipforum erit , fedeft regnum celorum.

d

q

gende , quid faciat fanerator , minus vult

Sed quomodo pauperum dicitur effe

48.

dare, vult certà , & plus aceipere. — Hoc fac

in hac vita regnum coelorum ; fi Deum vi-

tt

fe

Ef ru. da modica , accipe magna i. datem-

dere in hac vita nemo poteít ; fed tanthm

in altera zterna donatus beatitudine, &

gr

goralia , accipe aterna s da uummum , ut

eccipet rTegnum $. da micam » Ht ACCIDIAS

regnum coclorum ,. perinde e(t , ac Deum

de

Qi

penem totum i. da terrgm , ut izccipiw tæ-;

mtueri, 'ac beatitate fulciri , quomodo

pauperum eftregnum coelorum in hac vitay

D

lum 5 da pauperi , u des tibj,

erie-

fi DEUM non intgentut ? Nen por

Exod!; 22. '9,

do

vVi-

"

Qu

29,

R

1

: A&"e&us Mi(&ric&rdiæ pf:'r cieem-ofynaïs,diirit?as *augct.' 677

K

proterva voluntatis pervicaciá , quàm tue

bidére faciem meam: non enim videbit me

bomo, &$ vivet.

Verüm.licét non fit paupes

enda veritatis causà; tandem gravi morba

correptus ,. & morti proximus accerticis

ruin Regnum coelerum , ut in hàc vita Deum

intueantur; honoris tamen gratiá, G certi-

duobusex facro oidine D, Francilci relis

tee

tudinis causá pauperum effe dicitur, qua

giolis eis aperuit , quéd tam«ifi vixerit

ionem,

&

Calviniana harefi infectus , velle nihilomie

nus quandam acquirunt jurisdicti

poteítatem caelum aperiendi , viánque ad 1p-

nus etrores omnes abjurare, deteítari perfie

h, r

dam hare(im, & Catholicam profiteri ree

i

Íum alijs fternendi, qui mifericordes eleee

lieionem ,. & in eadem emori :

quod non

mofynas ijsdem diftribuunt: quà de caufa

plus adferunt utilitatis (ui

s benefactoribus

folàüm dixit , fed & praiítitit ex ope. mifee

rentis Dei, voluitque facra, & generali ex«

auperes, quàm divites :

fiquidem divites

ijs à quibus beneficijs cumulantur.

, nouniíi

hoinologefi conícientiam purgare , Eucha-

rifico epulo animam reficere , & Sacra-

veftes, pecunias, argentum , au

rum, vel.

non veró ca.

mento extremz unclionis ad . luctam cum

gemmas extradere poffunt ,

lum, cujus Regnum foli pauper

es dare pof-

morte , & dcmone fe przmunire. Hue

jus inopinz mutauonis infene capulari, qui

fuat: nec poffent alijs dare , nifi illud eo-

rundetn effet; & ut nos Chriítus alliceret

à teneris unguicuüs erroribus epotus, Cal«

vinianz hatefis fuerat propugnator, fieret

- ad eieemolynas. profundendas paüperibus,

ad eorundem miferias levandas duit ,. qwo-

nunc expugnator , duz affignan*ut cauíz,

niam ip[orum. e[l Regnum calorum,non verà

quatum prima ea eft , quia Simienzus af

Íueverat lacrz lectioni piorum. librorum :

qpàd iplorum erit, Quóà f1 quaras, quo-

modo pauperes poífint alijs Regnum | coelo«

etenim poíl ejus obitum inventus fuit in &«

jus crumena libellus, cui Gitulüs erat ,' pra.

rum dare? refpondet Chritus, per benefi.

xis fpiritualis, ieu introduélio ad vitam de-

cia, & profu(aseleemolynas , quibus nobis

. pauperes devincimur , nobis ab ijsdem dari

votam à S, Francifco de Sales Epifcopo Ge«

fevenfi gallice (criptus, deinde latinitate

Lüt. 16,0, D. Regnum colorum ; Facite qobis. amicos de

mammona iiquitatis , ut cum . defeceritis,

donatus.

Hunc libellum Simienzus varijs

fua propria manu diíhnxerat gloffulis,SC

recz'pz'cnt vos in aterna taberuacula.

Ita eftjad coeleftem evehunturgloriam

involucro libri hzc legebantur inícripta

AL

verba ;

W/o f

quotquot mifericordes in pauperes profufis

Letía., & relecla factat Deus, ut id

in mi[era anima mee con(olationem, &f pros

&lceraolynis eorum lachrymas exiccant , z.

rumnas abigunt, moerores excutiunt,& mi«

ximt met adificarionem . cedat.

Secunda

ferias expellunt.Non ait Chriftus,quód poft.

caufa, cur Simienzus refipuerit in vita ex«

tremo ea fuit , quia affuetus eleemofynis di-

quam pauperes mortui fuerint , recipient

vos ibi: fed ut cüm vos defeceritis ; feu

ftribuendis pauperibus , virísque religio(is,

paupetes ipfi viam coeli flravére, imó &

mortui fueritis , recipiant vos paupetes

adhuc ín hac vita degentes, in. coelette Re-

januam aperverunt, HincaitDavid : f& P -

cundus bomo qui miferetur , ( commodat, — .

. gnum , quia rametíi exira Regnum fuum

. veríentur ; alios tamen in Regnum poffunt

difponet [ermones [uos in judicio , quiain &«

tht

zernum non commovebitur,

)

intromittete,

Quamvis igitur paupe-

Plurimum obtinent efficaci& preces

fo.

res nondum cobleíti doüentur — beatitate in

terris degentes , alios tamenpoffunt ad coe-

pauperum ad Deum flectendum in fua vota,

& id impetrandum , quod petunt,

Idque

lum promovere, non folim impetrando,

. yerüm etiam eorundem vifcera commovene

oítendit D. Petrus in. muliere Tabitha. in

do, ut fiant mifericordes, & tilericordiam

]oppe ejus Difcipula, quz Dorcas dicitur diBis: p

interpretata

Plena erat bec. vidua bonis

üb. 6(, CEP'

conleqnantur , appofié Laétantius ait ;

v.36,

1*.'de "Uero

Hac eft illa perfetta — juffitta , que - cuitodit

operibus ,— 86 eleemofynis , quas — factebat,

Fatium eff autem in — diebus sllis ,. t anfire

eultiu,

bumanam, deua Fbilofopbs loquuntur

Octet Atem,

Hic divitiarum maximus , 4c

mAtA moreretur a pro qua Petrum vecarudt

eri[fius fruélus eft. non uti opybus Ad p:o-

&6 circumleterunt omnes vidue - ffeutes, &&

offendentes eà tunicas , €$ veller, quas faciee -

priam unius voluptatem , fed. ad multorum

- falutems non ad. prejeatem, Juum frucum ,

bat iliis Dorcas , G Petrus lachrymas exice

caturus viduarum , earümque diícuffurus

ftd d julittam , qua fola non snterst,

A&&*. 9«

49.

Proprium igitur pauperum e(t Regnum

moerores ad vitam revocavit mortuam : Pé«

M:hc h

"W. -tu :

dare coclorum , quia per fufas ad Deum pre-

irus pouens genua oravit, & converíus ad

eorpus dixit; Tabitba [urge,

4dt tlla aperuit

»

E

ces poffunt id impetrare & pluries impe-

£rà

d

e edocent munumenta hiftoriarüum, Re-

oculos fuos , & vifo Perro refedie, — Dans

481

autem illi manum erextt eam,

Et cum.

fert Jacobus. Gualterius in tabulis. cono-

i

raphicis Ànno millefimo fexcentefime duo-

vocá[fet [antios , & viduas affgnavit eam»

qivam,.

decimo,fato conceffiffe,uámque poftremam

Quéd fi preces pauperum Pe«

diem claufiffe Joannem Antonium Simie«

trum flexére in fua vota, cur non. Deum

nzum Cabaneníem Dominum:qui cum ab a-

infinite mifericordem , 4 /emper, ut ai

David : re[pexit in orationem bomiliumy, &

doleícentia errores combibiffet Calvini,eós-

'P;l?ilg;,xotg

ue ad annum zetatis o&togelimum nonum

won fprevit preces eorum.

An non Deus &^

TU

leemolynas refpiciens dantis, àe preces in»

Mi

w-.rl.äi.cüï Pr.opugnäflc;s , potiüs ex quadam

w3 33 3

. Wuens

68

Di(iertàtió

- XXVIII,

e

tuens accipientis, non erit peccatorem , qui

ferventur, - Imó nec tunctuté à nobis ere-

Q

péccata fua eleemofynis redemit ad gratiam;

vantur, quia tandem amittuntur : ficut e«.

i^

quz eft vitafpiritualis, revocaturus? An

nim fontes , tametfi pleno gurgite fcaturi«

f

non defun&tos mifericordes ob fufas à pau-

entes, ac redundante alveofluentes, aquis$

In

peribus precesad atetnam in coelis vitam de--

tandem exhauriuntur, & ficcantur; ita ci»

T

gendam erit admiffurus? Ad hunc finem o-

ftz, &arce argento, auróque cumulatz tans

j

lim, & etiamnum mendici ad fores. confue-

dem propriam deplorant vacuitatem, Opu.

mw

verunt templorum federe, non ut obítrepene

lentiffimum fuit Crefi Lydorum Regis gazo«

Pi(

tes, ac importuné preces ingeminantes fa-

phylacium argento, auro, gemmisque re-

fà

cta intemplo agentibus, ac inibi precantibus

fertum,fed tandem direptum fuit ; & con«

ij

moleítias ingererent; fed ut — ingredientes

gefla evanuerunt divitiz. ^Ditiffimum fuit

"

Ecclefiam ipfos exorarett, quó eorum pre-

dc

&tarium DarijPerfarum Regis, fedtandem

ces efficaciores fierent;& ad id impetrandum

Ípoliatum, ac expilatum. — Aulzisacu pic-

Ti

quod orantes expoícebant , eleemofynas

tis, picturis naturam zmulantibus, ftacuis

XHNM? p r ai[

pauperibus erogabant, antequam templum

aureis , & argenteis fplendidum fuit Sarda-

ipulim

[

: Antitthtth

ingrederentur, ut eleemofyna, & oratio pau-

napali palatium, fed preciofa fupellex pabu.

perum impetrarent , quod mifericordes ex-

lum fuit excitati incetidij: arferunt. cum

d

poícebant: fiquidem fortior ; altiisque in

, Rege ex Budzi calculo prater veftes ex Pfe'

[7

coclum afcendit oratio illius , cüm quo o-

tiofa fupelleclili centies centena millia auri

i

rant cleemofyne pauperibus diftributz ,

talenta. Locupletiffimum fuitSalomonis

li

i€Maitb. 15, quod etiam indicat Chriftlus. cümait : Dico

&rarium,ex quotémplum Jerofolymis auro

"j

q.ip,

Vobis, quia fi duoex vobis confenferint fuper

illitum , & ad omnem conítructum muni,

(

terram de omni re, quamcunque petierint.fiet

ficentiam prodijt, fed & hoc tandem exhau-

illis 4 Patre meo, qui in celis cff.

ftum fuit, copitque & ipfe Salomon egeres

j

$1.

fi

Morem hunc mendicos conítituendi ad

ac cives tributis premere, eornü

fores Ecclefiz viguiffe tempore' Apoftolo-

u

mque etiam

(

fanguinem exugere.

r

rum, difcimus ex claudo illo, quiàfuis ex-

Nil profunt divitize hanc . exuentibus

EL

pofitus fuerat ad portam fpeciofam templi,

mortalitatem ; hi enim prater vilem pan*

Blonias. CUjus caufam indicat. D. Chry(oftomus. ad

num, veflésque exiguas à putredine etiam

Cä

popul, Antioch: inquiens : . Propzerea &2n.

& vermibus corrodendas , & abíumendas;

£e Ecclefias,8 Martyrum monumenta pro fo-

nihil hinc- fecum adferre finuntur 5 & licét

u

t

yibus pauperes fedent , ut nosex ejusmodi [je-

plura deferrent;adhuc nihil prodeffent, Une

ti

&aculo multum capiamus utilitatis ; conft.

de füpereft: ünicus- modus quo nobis pro«

u

deranamque quàód nobis terrenas. ingredien-

defle poffunt , fi nimirum per manus pau«

zbus regtas nibil bujusmodi | cernere licet ,

perum ad coeléftes cransmittantur "Theíaus

X

N

ftd viri bonefli, & [endidi,& drvites,& pru..

rOS, quia ut fcité ait S. Cyprianus ; parri

lu

Tra&t.de ojs.

Rui

: dentes pafftm difcurrunt : ad veras autems

monium Deo creditum , mec . fifeus imvadit. s

re,cveleeino«

regias ad Ecclefiam dico, & oratorias ades;

nec calumnia 4liqua forenfis evertit,in tuto

N

[p9^s

f

& Martyrum templa , demonibus preffi, trun-

bareditas ponttur , que Deocuflode fervatur.

c4ti, pauperes, [enes, caci, membra ferentes

fic

Id duntaxat tüté poffidemus, quod paupee

obtorta, Quid boc tandem? ut tu docearis,

ribus elargimur, — Sumus hic viatores exu-

t

«l

Quid? audtre, illos foris , ut te audiat Deus

les à patriá coelefti, ad quam peregrinamur,

intus , fuccurrereillorum egesiati, ut tua vi-

quód fi amplum viaticum iter reddit jucun-

fe

Vél

eiffm nece[fetati [uccurrat Deus,. Hocpaéto

dum, G eo latiores iter inflituimus, viáie

dicitur Regnum «oclorum effe pauperum ;

que ingredimur, quó plenior eftauro cru-

Lf

quatenus poffunt orantes illud nobis impe-

mena; quóalacriores hinc difcedamus , &

LT

tirare , fi finamus nos ab ijsdem ad miferi«

u

mortalitatem . exuentes iter ad coeleftem pa«

cordiam moveri, & flecti, finoftras divitias

triam fufcipiamus, neceffe eft , ut per libe -

de

per ipfos in ceelum afportari permittamus ,

rales eleemofynas viaticum ad coelum tutiffi

ti

fi mutiifici fimus in. profundendis eleemo.

mum conftituamus; quantó enim largiorem

Ó

Íynis , quibus alienz opitulemur miferize: fi-

dederimus ftipem , tant& nos oppulentiüs

P

gz. '- :.

quidem mifericordia Tobiz r12.Ej7,4ue pur-

viaticum comitabitur , & fecuriores erimus

P

gat peccata, Gfacit invenire mifericordiam,

coclum penetraturi, quia utapté ait D.Am«

Y

€$ yiram eternam.

brofius : Sela mifericordia comes eff defun-

T

jalm. 40.

Hinc Regius Vates ait: Beatm qui in-

Gorum: quod confirmans Auguftinus /erzz.

t

$8.1,

telligit fuper egenum, & pauperem , in. die

44. ad fratres in erem, ait:: Mifericordia 44

Q

mala liberabit eum | Dominu.

'Tametfi

Deutm deducit bominem , & ad bominem de-

H

Deus fit Judex aquiffimus , & nullà fe finàt

ducit Deum, uunquam vidi bominem pium

p

pecuniácorrumpi; hác tamen placatur. Imó

maála morte finire : Qui enim eleemofynas

tu

fi per manus paupérum ad eum «ranfmitta-

accipiunt preces fundunt, ut qui pecuniar

tur ex Judice fit patronus,

Nobisnon pro.

U

dederunt auctiorem recipiant gratiam ; non

funt divitie , nec nobis foenerantur, nifi

enim quidquam perdimus cüm eleemofy-

pauperibus concredantur; tuncmultüm tio-

nám pauperibus elargimur : imó quz damus

" bis adferunt ucilitatis, fi in. finupauperüm

noftra facimus; fiquidem pecunia,quam da-

ferantur4 ferileicunt autem, (i à nobis af»

at coma

imus,uon noügs eít, [ed nobisduntax

et G

AffeQus Mifericordiz per eleemofynas divitias aupet, 679

nant, itä; vult Deus, ut homines fint miferi«

ctedita, & tunc tantüm noítram fagimqs,

cüm eam pauperibus er

OgamUSc

L

cordes, perinde ac coclites, qui donant, u

Affüeverunt fateor homines

disieAE

$4

Reges non indigentes ijs , quzedonant, nec

fluentes dicere, hzc noftra funt palatia

donativis quantumvis magnificis minuitur

in modum 'provinciæ conftructa; hi noítri

eorum thefaurus.

Quamobrem cum orame

funt horti ad omnes delicias con(iti; hzecno-».

tes dicimus fiat voluntas-tua [icut in calo, & ^

f

ugum

ftra funt pradia ad copiofiffimam £

in terra,docemur erga pauperes effe libera-

meffem exculta; hzcno(tra funt caftra, GC op-

les,qui nil. deperdunt ex ijs, quae donant.

t6

pida ; verümludibria hz

cfunt vocum,X pu-

Sunt enim que causáalienz miferiz le«

enta :

fiquidem hzc omnia

ra nominum figm

vandaz pauperibus erogantur , veluti femina

ijsdem eripiuntur,

& ipfi nudi,& pauperes in

non terrz data,fed indigentibus commodata,

tumulurm dejiciuntur,

ex quo conjicimus,non

que in uberrimam excreícunt meritorum -

dominos nos effe d

ivitiarum ,

fed Oeconos

Íegetem , quà opulentiores ditefcimus i.

mos, ac difpenlator

es: hinc Chtyfoftomus

cotlo , eujus januam nobis pauperes aperi-

Homil.2, TT

vifi teflamenta legeus di-

unt, quibus opitulamur.

Quamvis Deus

populum

ait: Ideirco fapius

"Aptiocbttne

centia ; ille quidem

babeat agrorum, vel do-

fit, qui nos in colum recipit ; funt. tamen

: 0mnues enim

más dominium,u[um veró alius

pauperes adeo illi chari, ut hanc jurisdictio-

ufum babemus,dominium autem nemo ,

& f

nem fuam velit cum ijsdem habere commu-

ncm,.

enim nübis per omnem vitam permaneants

Satagamus igitur pijslargitionibus

tationem divitia; ve-

hos cceli janitores nobis devincire; ftudea-

aullam facientes permu

limus, nolimus infine al

js e4$ cedemus, ip[a»

mus pet impertita eleemofynarum beneficia

Ex pauló infra fubdit:

eos nobis amicos reddere, quó ab ijsdem in.

um ufu [olo decerpto.

. Cogitemus naturam nofiram ;

dif[camus, qui

cocleftem patriam introducamut,

: Deus

Refert Theodoretus Placillàm Theo-

$7*

, femussdivitia nostra non fant, fed Dei

enim difpen[atores nos dguitiarum vo

luit effe

dofii Imperatorisuxorem pauperibus , ac in«

uarum non Dominos,

firmis proprijs miniftrásfe manibus, illos

p5

Perperàm igitu

rf ho

fira jactamus prz.

largitiene eleemofynarum iuviffe; hos phar«

n

& alia bona,quee nofica

dia, pecunias,dor

a1us

5

maci exhibitione priftinz fanitati reftiruiffe

non funt ; ea tantüm pe-

omnésque benefica manu recreáffe, cimque

dicimus; & noítra

cunia noftraeít, quam

pià li'beralitas in fola-

Anonnullis ex fuis Dometticis ab hoc pio

m $ quia quod da.

opere avocaretur, fronteíerena, vultüque

tium dilargitur pauperu

fcenere nobis refti-

mus pauperibus id aucto

hilari repofuitz. 4urtm difiribuere decet Ime

cur Chriftus ora-

tuitur. Etid cauíe fuit ;

peratorem : ego autem pro- ipfo imperio, e&

tionem illam nos docue

rit »

utin terra Dei

qui id spfum dedit, opervam bauc offerre dev

fiat,

acincodo: Fiatvo-

beo,

voluntas, perinde

Sed

Quotquot virtutum fuére addicli cule

luntas tua. ficut. in

cele , &6 im terra.

turz , profufi , ac liberales fuerunt in paupe-

"

Tf t d

nuaquid homines

jurea vafa portantes, in-

res, D. Auguítinus referente Poffidonio ;5

n,äliläfll'

morti obnoxij, pot*

ejus vit c. 24. Vala argentea, G aurea fran«

firmitatibus compa&i,

[j^

ífunt divinam exequi vo

Juntatem in. tertís,

R

gi juffit ob captivos redimendos, ac paupee

tur in cceleíti pa-

resreficiendos; quàd fi Ecclefiz pecunia de-

ficu: Coclites eam exequun

zíumere,

ttia?. nimisvideretur hac

oratio px

eífet, denuntiare confueverat populo, non

& Sacramentis re-

habere fe, quod in pauperes erogaret ad eo-

uifi plena

effet emphafi,

ferta.

Hugo

Cardinalis eXp

endens praefata

rum levandas miferias, exficcandas lacrymas.

verba ait : 4

t voluntas tua ficut in calo,

A«catius Amidaz Epiícopus apudSocratem, ut .I.iä.ä.:f,&i:

s amifericordes [icut

pauperes Perfas captivos numero fepties.

N in terra , id eff. ut [imu

mille redimeret, vafa itidem facra divendi-

Celites funt mi[eri

cordes,

(ed quomodo pol-

degentes ità iniíericor.

dit, dixitque fuis clericis id egré ferentibus:

funt homines interra

des efíe, ut beati caeleft

ibus affluentes divi«

Deus nofler neque lancibus , meque poculis

beati Reges

dicuncur effe coe-

eget ; quare convenitbac in milites afffifos -

tijs ? Qued fi

dere Re-

lorum ,.A ac opu

lentiffimum poffi

difpertiri. Aureum fuit etiam effatum illud

donando exhauriri non

"T heophili in pauperes profufi apud Sozome.

»nutn , cuius opes

quia beatitudo 2

ternafit, Grejus

num: Preffat egrotorum corpora , qua ve« PibS.Yip,

pomnt, eó

qu.omodo ho«

::

opulcmia im

minui non poffit;

rius Dei rempla funt reflaurare , quam . la-

& corruptioni

obnoxij, pet-

pidea adificare. "Templa viventia Spiritus.-

mines motti ,

erunt mi

(ericordes?

inde, ac coelites eífe pot

fancti praeferenda funt faxeis ; & quanto

(ericordia coeleftem

magis amplis, laxisque palatijs ; profanis

uia nimnirum terrena mi

munifid funt re-

imitatur; & ficut coelites

^ theatris, munificis balneis, fumptuoïig

fticuti. ccelo-

fpharifterijs, marmoreis equq«

gali munifi

centià, utpote con

& (unt munifici ac

liberales ficut

zur Reges ;

tu:p ï&a*bul.is-?

DO É

ij qui minims in

digent his re

bus? quas do»

E

* R« us

s.

d ia s RC ^ MR

&t* (680) Zi&

G5 05055

æ»mmwwæwææ&æw&æ&awwwmmæ

ET r Tu, eerr m um

æemmææwm mæmmäwæ Cüææ

äæw::*ä

wwwwæwww

:ww—æwæwwww

ï?äcmCfbææææææææææææææææææmæmcæ

DISSERTATIO XXDE

Benefica commiferatio plus dantibus

. prodeft,quàmaccipientibus ; quia Deus au.

éto foenorc reftituir; qua pauperibus diftribuun.

tur,

$. L

Junc expedztzorer prapemmuf Ad caele jz"em p;ztrmm » Cf 07267"4 Aura

( argenti , qua nos 4ggrzwant,alyzczmw in folamen miferorum, ad levan-

i

* das pauperum erumuas.

Àe

(1

Vv

,uxa

(GEAD

Ropenfiores in pau perum

que aggravant, impediüntque, nein fublime.

k

x'

»

1 24/]

A

P

levandis miferijs, quàm

adcoleítem enitamur patriam ; cum veró

E:

L

"

in ftabulis equorum con-.

pauperibus diftribuuntur , nos furfum eves

K d

a

t&ä

ftruendis effent . divites,

f5)

i

0*

hunt; ac in fpem erigunt regni cocleftis.

NS

] 47

À

fi paupertas eos preffif-

Alexander Macedo in eam fertur cOgitàtiOA

2

Íet; fi aliquando fuiffent

nem deveniffe, ut totum . terrarum orbem

X

AE

. & ipfi erumnas, angu-

longé, latéque difufum fui moliretur juris

ftias,ac miferias paupe-

facere. . Hac fpe fretus antequam militares

rum experti; Non enim fatis miferetur, qui

copias Macedoniá educeret, erarium evácuae

vit, & quidquid fupererat cufe pecuniz

nunquam mifer fuit; neque. multa tangitur

compafïïone, qui nunquam preffurà, & in-

Satrapis, ac Ducibus munific diftribaitlare

opià angitur : fcité dixit Publius Mim.Hozo

guate

Fuit qui ceteris audentior Regem

qui in bomine calamitofo eff mifericors, me-

accufaverit prodigalitatis, imb & reprehen-

minit fui : Benefica commiferatio non tam

derit, eó quia nihil ex tot opibus fibi fer-

accipientibus prodeft; quàm dantibus; quia

varet;. tum Alexander ore ridente repofuitz

ficut nos erga pauperes gerimus , itafe erga

imó plura mihi rc(ervo,quam dedenm,fpem

nos geritDeus; nec ulla nos folicitudo , ac

Ícilicet ampliffimam ad principatum totius -

timor incurrende paupertatis impediat à li-

orbis, quem Ducum meorum bellica virtute

beralitate in pauperes exercenda: quid? qued

meeff. confequuturum mon diffido ; mei

pufillo animo paupertatem timemus, quá nil

confilij fuit hac munifica pecuniarum largi-

tutius, tranqmllms nihil? quid veremur be:

tione animos ijsdem addere, ad ftrenué. pu-

ne collocare, acin tuto recondere quod ad-

gnandum » àc fortiter vincendum, Quid ni

4

verfa fortuna poteft nobis eripere, vel hofti-

Íua omnia, qui pauperibus dilargitur , fpem

lis incurfio dmperc ? quid timemus fluxum,

fibi retinet multo majora enamncifcendi ,

fragile, ac intutum bonum per manus pau-

quàm dederit: & hac fpes longé certior eít,

perum Deo concredere cuftodiendum in coe-

ac opulentior illà Macedoms, quz bello, ine

leftibus thefauns, ubi nec furem, nec pre-

nixa, & armis, ancepseft, cum varius fem-

donem timemus ; nec rubiginem ,. nec ty-

per fit belli eventus, ac infelix perfape ferri

rannum veremur ? fi nofiras pauperibus di-

procurfus; fecus fpes, quze fupereft fua clar.

vitias dx&rlbuxmus, ditefcimus apud Deum

gienti pauperibus , nulli eft cafui obnoxia ;

opulentiores? & qui dives eft apud Deum,

quia divinis erigitur. promiffionibus , quas

pauper effe nunquam poteft.

Deus non finit in irritum abire: Celgmm; & p a.

Prouy)

pI

terra tmnf übunt , » Verba autem mea non pra, v. 3.

11

ncp

Quód fi ceeleíles nos. gazz dele&ant,

fi cocleftis nos beatitudinis ipes' demulcet,

teribunt G Marci c. 9. v. 41,

Amen diíco

Sf?rm 6 d

cur non fatagimus illuc celeri curfu prope-

vobis nón perdet mercedem fuüam , quicune

!j

H dm

que potum . dederit uni ex minimis istis cali-

mlnmzf:

rare? cur ut expeditiores ad Deum curra»

mus, onera non abjicimus auri, & argenn,

cem aqua fr:g:dæ. Da pauperibus & babes Mattb.c,19.

quibusgravamur, & premimur ? cur nos à

bis tbefaurum in celis.

9 21Ie

1

compedibus, ac catenisnon liberamur? Di.

Praclarum eít quod de Evagtio philo.

e

vitia (i coacerventur laqueos injiciunt, nós-

Íopho refertur. — Cum illum Synefius Epi-

Copus

!

1. Beneücä;Oiïïmïfcrätïo plus dantibus prodeft , &c. &

catenas folvit, mancipia libettati reftituit,

ïäopus ad Chrifti filem, & cultum pettra-

I——À

xiffetjac docuiffet, eum qui eleemofynarum

periclitantibus opem offert, cadaveri fepul«

elargitionibus opitulatur pauperibus.Deo fa-

taram fodit ; compatienti huic commife,

ratio Regnum aperit coclorum; & dum alie -

gerari; eáque omnia, quz in hac vita egentie

bus erogantur ín áltera vita prater centu-

nze miíerie compatitur , proprize przludit

plum,coslo remuneranda, Audivit id libenter

fcelicitati , bonámque fibi fortunam auguras

tur, cum alieno infortunio adnititur opemt

. Evagrius, accredidit; & bona fide dedit Epi.

Ícopo ter centum auri pondo in pauperum

praítare, & alienas miferias fuas facere, qui«

ftipem dicens. Areipe boc,& disiribue paupe-

bus promptiüsopituletur,

$«

Qui affuefcit ita alienis compati erum-

vibus; 6 da mibicautionemmanu tua, quo

|Chriflus mibi ipfum reddet in. futuro faculo,

nis extra fortunze aleam fe collocat; quia

commiferatio dum alienam miferiam accer,

Accepit Antiltes aurum, (imul & adjectam

fit;unà cum aliena proptíam arcet. Hzec caue

ab Evagrio conditionem,& fyngrapham pro-

pria fcriptam manu dedit Philofopho; quam

fa,cur tanto ftudio fuerit commiferatio à vi-

ris pijsexculta, & à viris doctis laudibus ex-

fervavit quamdiu vixit; mox gravi morbo

decumbens, acbrevi acturus animam; filios

cepta, non qua de aliena miferia tantüm do«

accerfivit, quibus injunxit , ut parentalia

let; fed qua benefica etiam eft; & adnititut

impertitis beneficijs alienas excutere mife-

illi exutá mortalitate perfolverent & chiro-

graphum à Synefio Antiftite. confcriptum

rias, lacryme ft folae (int citó arefcunt, prz.

ejus illigarent manibus, & cum eodem fe-

fertim in alienismalis; " tunc plutimum ha«

bent ponderis, cum alienum moerorem ab-

pelirent , ut apud fudicem poffet ex fyngra-

phaagere, fuámque tueri cauíam , ac. re-

ftergunt: hacqui tangitur commiferationes

petere fibi promiffa.

Parverunt filij,paren--

non (init pauperes angi, nec premi anguflijss

Huffzus Princeps cum fuam in miferos be.

tem cum fcriptacautione tumulárunt. Ter.

tius à fepultura dies effluxerat , cum nocte

neficam exercuiffet comiferationem; caufam

' intempeíta Evagrius Synefio Agtiftiti fe vi-

multimodam reddens ait Job : Quia 4b in-

Cag, 3X«

fendum ítitit, eámque rogavit, ut fuum

f^ntiamea crevit mecum miferatio : 68 4b

aditet fepulchrum , ac fyngrapham fidei

utero imatris mee egreffaefl mecumz "Vextus

Hebreusapud Cajetanum legit ; Quiz 2 pue-

teítem reciperet ; abundé enim . fibifatisfa-

étum effe teftatus eft pro pecunia in paupe-

rit/js mess grandiuit me tanquam pater&exe

fum erogata/ fubüdium ; in'cujus fidem,

potitio Tigurinahabet: IN2 4 pripis annis

edacavit me vclut parens.. & quamprimum

chyrographum effet reperturus manu pro«

pria fubícriptum.

Mane Epifcopus unà

editus fum in lucem,eam mibi vita magtffram

cum clero fepulchrum adijt , referatóque

conflitui.

Quafi Jobo non fuffeciffer , bee

tumulo fyngrapham invenit à fe fcriptam,&

neficam miferorum compaffionem appelláffe

defuncti manu hoc pa&o fubfcriptam: Ego

forórem uterinam , dicens ab utero smaris

Evagrius Pbilofophbus: accepi. debitum in. bis

mee egrve[Ja esi mecums eam vocat Patrems

litteris manu meacon[criptum, fatisfatclim-

imó & parentem ; utetiam Zucem, & magi-

que mibi eff , & nullum babeo contra te jus,

firam,quafi natura eam dictaverit, ac docue-

propter aurum , quod dedi tibi, Q' per te

rit; fimülque officio funéta fuerit magiílrze,

Chrislo Deo , €&! Salvatori noflro.

Ita eít ,

G obftetricis, quàó cum lacte eam fugeret ; &

qu& pauperibus diítribuuntur divitie non

cumeadem creíceret , ac aequé veluti coale-

amittuntur, led foenori concreduntur; & ve.

Íceret fpiritu, corpore, & benefica commife«

luti (emina non

terrz data , fed miíeris

ratione, quà expromptiüs miferis beneficé

commodata in uberrimam progerminant

compatereturjappofite D.Gregorius loquens

meílem meritorum.

de hac Jobi benefica commiferatione ait

*

*

LENETS

4

Id cum innotuiffet Raberto Regi Gallia.

HancáDeo , & quod idem efl 4 natura dici

Jeti,

rum pauperibusita fuit opitulatus, ut regijs

conce[Jam Jobo, quafiboc opus à praclava na.

fuis manibus (tipem diftribueret, eorum mi.

zure indole provenerit, non ab ipfius acquifita

- ferias excutetet, moerores abigeret ; lacry-

Qi'tute.

Miferatio & fi ejus fuerit arbitrg,

1pas exficcaret, G quocunque iret. plauftra

ut cum . ip[o proficeret , liquet tamen, quód

ejus arbitrij non fuit , ut cum ipfo de ute-

pauperibus onufta fecum — circumveheret ,

YO exiYet,

dicerétque hoc effe illud hominum genus,

Coufiat ergo ». quia fua virtu-

quibus Deus fores dedit Regni coeleítis ape-

t nibil- tribuit ,| qui profectó teslatur ,

riendas ijs, qui in ipfos mifericordiz viíce-

uia bauc ex conditoris »sunere Accepit.

ta priüs aperviffent; binc Salomon : Feze-

Fuit Jobus eximius virtutum cultor ;

óa

futth t

Proverbt.5. y p Domiuo , qui tmiferetur pauperis , &

"U.I

e

probitatis tenaciffimus, fanétitatis ftudio-

vicifftudinem fuam veddet ei.

Deus enim

fus; ideóque crevit cum ztate commifera«

^ 350

Serm.6.de

Jejun- deci. àit D. Leo Papa:

Fidei juffor est pauperum,

tio benefica, quà alienos delinivit dolores ,

excuffit moerores, & mi(erias abegit : ere-

mimenfs, €9 largiffmus redditor ufararum y adeout be.

nefica commiferatio non tam accipientibus ,

vit mecum commiferatio ait Jobus: Nounullis

TA

quàm dantibus profit, quod fi quispiam nau.

fubdit D. Gregorius, qwozd «tatem «re«

feunts quoad innocentiam decrefcunt.. Ele.

fpzh

frago manum porrigit , exuli hofpitium ape-

rit, nudos veftibus operit , egenti flipem e-

&lis veró cum foris . etas corporis , intus f

h

largitur, zegro pharmacum apparat; | vinctis

dici liceat , crefcit atd0 Wirtutis : adeà

Rr rr

arcle

Zarani de Afeütibus Tom. L.

—— n

682

Diílertatio XXIX,

ar&téreliquis. eft commiferatio confibulata

fcepturi; qui enim beneficia ferit , merité

virtutibus , ut incrementum cum ijsdem

colligit ; ac uberiorem

meflem.

prgüiti beneficij

fubeat; fitque ad commiferationem procli-

vior, qui reliquis eft virtutibus ornatior.

Verüm quàd benefica commiferatione

(:;

$.

D]

Hiecque ratio cur Jobo veluti connaturalis

miferis, ac periclitantibus . opem ferre fic

viía fuerit commiferatio , à qua ad levan.

gnome Evangelice di(ciplinz , ac falubris

das miferorum erumnas intrinfecus impcl-

eruditio fata beneficia auéto foenore multi«

lebatur ; quia ab adolefcentia culturz affue-

plicandi , idnon melatet; fed difficultatem

verat virtutum,

Hinc Eliphazi fordidam

ingerit, quomodo benefica commiferatio

(:;

immifericordiam malé obje&tanti refpondit:

lex fit Moy(is,& Prophetarum ? Hancdiffi.

!j

Cap. 20,

Auris audiens leatificabat me, &8 oculus vi-

VI

q,12.

cultatem foluturus S. Gregorius Nazianzee

— dens teflimonium reddebat mibi ; eà. quàd

nus pulchréait ; Cosdolenziam.uelut latálege Orat. de

É

liberaffea pauperem vociferantem , && . pu-

fanxit ex eadem nimirum infirmitate ad pie- Pauperte

pillam , cui non . effet adjutor.

Beneditizo

tatem, € bumanitatem . erudita s aflerit

R n

4

perituri fuperveniebat . Íeu ut legant LXX.

, Gregorius, beneficam commiferationem,quá

Intetpretes Benediilio pereumtis [uper me

perimpertitam opem alienas miferias excue

Seuiat : nimirum deprecanter rogat , ut

timus, & lacrymas exficcamus, legem effeà

t

benedictio pauperis pereuntis veniat fuper

nobis fancitam;quá alij ad vices rependendas,

eum; quatenus poffit ipfe mifero pereunti

.ac confimilem commiferationem | exetcen-

|/

lr

commifereri, ac opitulari, ne pereat, quà

dàm adiguntur; (icut duré immifericors ade

andeob beneficam commiferationem pluri-

verfusalios, immifericordiz lepemimponit;

r

mum hauriat meriti

.

Lj

fiquidem juxta tex-

unde fibi invidet , qui alijs non miferetur;

Q«

tum vulgatum Benediclio perituri fignificat

h

propriámque accet(it calamitatem , quialie-

interitum miferi verfantis in extremó vitae,

nam nonabigit; & lacrymis; quas inalio non

f

rerimque diícrimine ; qui propterea periif-

fi

abftergit; ipíe madet.

Hinc Apocalypf. 3«

fet nifi Jobus ,

benefica commiferatione

Épifcopus Laodicenfis quamvis divitjs af-

4

fuiffet eidem opitulatus, appofité . Lactan-

flueret, delicijs difflueret acerbé reprehendi-

D

zib.' 6 di'iin,

tius Symmum , inquit, zeter fe bominum vin-

tur; ut miferijs preffus ,. cxcitate laborans,

Anffit. c.10,

eulum eff bumanitas , quod qui furripit,ne-

paupertate nudus, eó quia benefica commife-

farius G parricida exifimandus eff:. ediflerit

Vi

ratione miferisnon opitularetur: Q i2 dicfts

LacCtantius,beneficam commiferationem ne.

