terminium ,. efca. diaboli, petcatorum in-

p

infidet cordi , in quo feder latitize exter-

«entiuum , vubigo mentis , confcieutie abot

1

minator , feu alitur vitium ingetende moe-

Éitio , adver[atrix Dei ,. animarutm inter-

L

füitudini ; non fovenda latitiee duntaxat

emptrix , 8 totius confumptrix bouefiatis 2

Gmijupy

-aptum ; cum enim tetreni gaudij mater

€cce quàm horrida fit. intos hümana volu,

,

(

fit terrena. voluptas , nequit verum effe

ptas, qu& tam blanda affolet exteriüs vo«

AU, 18.

- gaudium , cum veranon fit mundi voluptas,

luptuofis arridere : comenim omnium ma-

b

qua propterea neque veram poteít lati-

lorum noxiafit , Stfccunda mater ; de«

f

tiam parere, neque verum alere gaudium:

.lirus eft , qui fperat verum ab ipía poffe

h

falluntur , qui & terrenis voluptatibus ve«-

gaudium prodire: malorum feta mundi vo«

E

yam poffe lztitiam prodire autumant , ac

luptas veram nequit latitiam parturire 5

propterea nil non tentant, quo mundi vo:

neque à putido , ac ceenofo fonte pellucidi

luptates valeant (ibi enancifci , & nulla fit

exiliunt rivuli,

eorundem oculis fpecies pulchrior, nec res

W

Hincexcrementitiam hanc voluptatem ;

94

&t

ulla jucundior ,. quàm ipía voluptas , ad

Circem dixeris vencficiorum peritiffimam ,

cujus vel fimplex , nudümque nomen exi-

ü

hac enim Sarmatatum Rege, cui nupferat;

liunt , nec valent fe intra fe continere , quin

veneno fublato, Regnóque per fcelus pare

d

extrà fe rapiantur , fimülque voluptatem

to, cüm inhumaniüs imperaret , ab incolis

n

rapiant, quá fruantur : nil eft , quod non

pulía in Italiam profugit, & in Circaeo mon«

$

erant , qui in has voluptates ferun:ur :

te ( qui olim Latij terminus erst , & effi-

abftergendus efthicerror; terrena voluptas

caciffimarum ferax herbarüm ) fedem fibi

vana duntaxat eftumbra voluptatis; verum -

delegit , ubi cum Glaucum marinum Na.

non poteíl ab ipfa gaudium prodire; &

men adamaret , Scyllam puellam ,. quàm ille

quamvis carnis delicie fenfum excim? vi-

deperibat infeílis fontibus in. monftrum

deantur afficere ; nunquam tamen intimé

]ij 1.

commutavit marinum : Ulyffem itidem-vi

mj

€or pervadunt , mnec mentem penetrant ,

tempeflatis ad fe delatum hofpitio fafce-

Íintque propterea mundi voluptates meré

pit, ejüsque Socios ; quibus poculum pro.

fuperficiales , quz in fenfus externi fuper-

pinavit ex herbarum Ífuccis oppletum ,. in

fice radunt extimam cutem duntaxat ,

porcos convertit: sftque propterea Circeum .

non intus penetrant , nec intimé delectant:

poculum bibere parcemialiter , perinde , acin

àmó reje&amenta, & excrementa volupta-:

brutum, vel deteriorem hominem degene«

tüm funt ,

que à mundo exhibentur vo-

rate: voluptates igitur , qui mundi fitit ,

l

u

Ép erat106. luptates,ut fcité adnotavit INicetas in panegy.

Circzum poculum exficcare adnititur; non

ri $. Gregorij Nazianzeni , ubi voluptatem,

enim quidquam habent tertenz voluptates ;

t

-*

qua extra Deum , & infra Deum eft , vocat

quo fitim jvaleant noflram extinguere;,

excrementum voluptatis, inquiens: Oi

quin Circeum potiüs poculum nobis pro-

voluptas , que nec ex Deo , meque in Deo

pinant , cujus hauftu brutefcimus,

Non

fufcipitur voluprata ef excrementum.a *

tamen quos voluptas brutefcere adigit fen-

& talis eft , quam mundus otfert. fuis fe«

fibus cenfeas deftitutos : ea enim eft ,volu-

€tatoribus , quibus hoc excrementum pla-

ptatis mundanz indoles , ut vel ipfos bru-

cet , illüdque praferunt veris delicijs, que

torum fenfusacuat , quà promptiüs eidem

in folofruuntur Deo , qui Deo adhzrent ,

adhzrefcant : licét;natura benefica rerum

& in Deum íolum feruntur.

mater muta animantia intelledtu viduavee

23*

Deliri igitur funt , qui vera gaudia

rit; malefica tamenvoluptas brutorum fen.

in mentitis mundi voluptatibus quarunt ,

fibus quandam veliti mentis vifa e(t (peciem

"$ u — . — DO s .gUyU C . — .. - Up€-

& voluptatum depafcuntur excrementa , ve-.

indidiffe , voluptatis pediffequam : & Ter-

lüti Sodomitica poma , qua fpeciofz cutis

tullianus placitum eorum Philofophornm , Z^ 4e awi-

ambitioüe ,

extimi corticis difcolori e-

qui animam rationalem in partes fe&ilem "^ *^P. 4-

legàtitia faejfíaceam intus fuliginem abfcon-

effe cenfuerunt ,. fic interpretatur ,' inqui«

duünt , quaeque vel levi preffu. contala fu-

ens: Non enim memóbra funt fubl antia ani-

gum exlhialant ; fatis;ümque in inanem ci«

mali ( cu *Holminis) fedsngenia , ut pura

pv

2010«

—

Pcrfonata eft mundi fatitia,cuifi larvam detrahis lacrymas. — 613

,fc

£orium , 4orium , cogitatorium » qifÁs ,

'Non me latet , D* Auguftinum affee

rere Numinis benedictionem plan:as ,. &

auditás, guffás , tatiis , odoratás. | Vult

acuté Tertullianus , agreites brutorum fen-

herbas non affecifle , bene tameu piíces 5

& volucres ; quia ifti fenfu in(lruuntur ,

íus ingenio quoddammodo pollere , ídque

quo plante , G'herbe de(tituuntur 5 ait

preftigiatricis voluptatis. Circeo venefi-

De Genef,

€io ; adeó ut voluptas ita animam demen-

D. Augufítinus ; 4uia flirpes .. & planta

44 iitf,

fenfu carent , Numinis etiam caruerumt bes

tet , ut ejus mentem , acingenium in fen-

fus transferat, quà promptiüs voluptatum

neditlione , Íed licét deftituantur. plantze

fenfu adhuc íentire INNuminis benedicene

indulgeant illecebris , acijsd;m tenaciüs

adhareícant,

tis beneficium potuiffent , neque benedi«

h l,

25*

. Vix rerum Conditor ex aqua pifces ',

&io procedens ex Numinis in fuum opifi.

cium affe&tu , caruiffet effeclu ; pratetea

ac volucres effecerat ,. & (latim ijsdem be-

Benedixit Deus, dicens, Cre-

licét fenfu careant plantz , quo bruta a*

Gene.[; I..v. nediXito

22.

feite ,. &9 multiplicamini ,

&6 replete aquas

nimalia pollent , vigéntque , non tamern

à mutis animantibus ratione ; & inrelle«

marü , avésque multiplicentur fuper. ter-

v4m , imó eandem bendictionem imperti.

&u deftitutis fenfu percipitur hxzc. Nus

Cre[cite ,

minis benedictio , qus tantüm mente ,

Genef. cap,

tur pauló interiüs hominibus.

& intellectu fentitur , & percipitur ; pa.

J. 'v. 18.

& multiplicamini , 65 replete terrams i

quód Deus hominibus in horto deliciarum

rum igitur videtur referre feníu poilere ;

ad loquentis Numinis voces petcipien»

benedixerit , & cum ijsdem fermonem mi*

Putárim bruta benedixiffe Deum

fcuerit , bene eft, ac intelle&u facile, cüm

das,

animantia , & noá gramina , herbas ,

homines utpote intelle&tu praditi , ac fa-

aci menre inflructi Dei loquentis benedi»

ftirpes, plantásque terrz , quia com mul«

élionem íntellexerint ; fed quód eandem

tiplicatio , & incrementum individuorum

benedictienem — fuerit

antea impertitus

ex fenfuum oriatur illicio , ac voluptae

.

fquammigeto pilcium gregi

?

aviümque

tis illecebra , quàm plantz non fentiunt ,

»

ideo non iíflas , fed bruta animantia Nu-

aéra trajicientium tormis id captu videtur

difficile , cüm nec mutt piíces , nec gar-

minis benedictio refpexit , Crefcire ,— €$

ruli volucres utpote mente , & intellectu

sultiplicamini , & quamvis deflituantur

adequé pices maris , ac volucres aéris

deítituti percipere potuerint Numinis be*

nedicentis fermonem : quód fi pifces ,. &

ratione , & intelledu , perinde , ac plan«

te , fenfu tamen inftruuntur ; quo plan-

aves voluit benedictione fovere , ijsdém-

t2 deílituuntur : & quamvis rudis fit ani«

que favere , ut multiplicarentur , & reple-

rentaquas maris , cur non etiam benedi-

malium fenfus , & hebes 5 fi tamende ille«

€ebrofa agatur voluptate , déque libidi-

xit terre viretis , pratorum floribus ; ne-*

morum arboribus? Omare , ait Rupertus.

nis negotio , tunc qua(i proprie oblitus

Intap. . — Qu suultiplicationes bonorum du benedi-

Íenfus naturz , fagaxfit ,. & ingeniofus 5

G. —

videánturque : & bruta ipfa ingen:um in»

&ione fieri mandavit , berbam , quóque-»

girentem , €$ afferentem femen , lingním-

duere , quo & Nurninis benedictionem

ftatim percipiant', & voluptatis illecebras

que pomiferum ,. 5$ babens unumquodque»

fentiant , iisque adharefcant, quó ere»

femen. fuum in. femeupfo, eum jujifft pro-

ducs 2 terra , mon benedixit. eüdem dicen-

fcant , multiplicentürque in pofteras pro*

do ; crefcite , €$ multiplicamini , & reple-

agines,

te terram 2 etenim fi fnam. munificus De-

Adeó pteíligiatrix voluptas Circeo

870

fuo veneficio voluptuofos dementat, ,. ut

us benedi&tionem brutis impertivit irta«

tionalibus , cur non etiam terr2 viretis 5

totum ingenium à mente , & fpiritu re-

fie

pratorum floribus , . nemorümque atbo

cipiat ,' quod in fenfus transfundat vene-

ree addictos voluptati , ex qua gaudia

bus, cüm debuerint , & hac vegetabilia

per poíleras propagationes extimam tetrz

percipian: , mundique illecebris fruantur :

fcilicet venefica voluptas . brutis fenfibus ;

faciem luxuriantibus veftire herbis , orna.

re floribus ,. concinnare atboribus , non

mentem , ingeniümque indidit, quo ani«

dixit , perinde, ac pifcibus maris , avi-

mam fpoliat, ut fiant fenfus perfpicacio-

res in voluptatum occultis prafligijs per-

büsque aéris , Crefeite , & multiplicami-

gi, ut,terre forus Numinis benedidio-

cipiendis , licét in reliquis fuis attingendis

obje&tis fint hebetiores ; & huic fortaffis

ne donati uberiüs multiplicarentur , — €o»

iofius crefcerent ,

ac felicius adolefce-

lagaci fenfui allufit Seneca , cum dixit: vo.

rent ? fi zqué bruta animantia , ac olera

luptatem bonum pecoris effé $. quia non eft

hominis terrena capi voluptate ; abità fe

vcgetantia » plantaeque luxuriantes ratio-

ge , ac intelligentia de(licuuntur , cuf

homo , qui extrafe , Ííeu extra ratios

nem , & mentem volüptatem quarit i

IT

WNuminis benedictio , quz pifces maris ,

(in.

fenfu, quarítque à rebus perituris flu-

avésque a&ris affecit , non eriam ad terrz

virera,flores,& plantas,&arbores extenditur,

xam voluptatem, mox perituram ,non eft

homine digna terrena voluptas , fed bru«

ut idem ab eodem qudizorc beneficiam

sali fenfu , qui m

t eits Mp i

entis induit ingenium ,

fentiant?

jaga*

itt

Verani de 42?6?1'61« Tom. Il

$14

'DiHertatio XXII,

fagacior tit fiat in percipiendis voluptatum

lib de 8v

quod bonum effet lignum ad vefcendum ,

;-

illecebris:ídque caufze cur Tertullianus facul-

fciliet , quod folius intelle&us eft pro-

9m&e

tates brutorum fenfuum vocaverit ingenia,

prium ,id occultis fuis praeftigijs ; volu-

& Deus non plantis, fed animalibus fuam

pras fenfui indit , ac i humani corporis

fuerit benedi&tionem impertitus , & dixe-

fenfus non membra forent hominis , fed

rit ; Crefeite ,. 89 multiplicamtni : volu-

ingenia , ut fagaciüs in eas ferantur vo*

pras enim hebetiores brutorum fenfus ,. vel

luptates , qua mortem inferunt , cujuse

perfpicaciores facit, vel fagaciores , occul-

modi fuit pomum, quod Eva voluptatum

tis nimirum fuis praftigijs , quibus inge-

dementata przftigijs concupivit ; & quam-

nium humanz menti ereptum in fentus

vis vetitum, dentibusfregit, quó propriam

transfundit exteriores ; quó poffint ille-

discerperer integritatem : malé enim car-

cebras percipere voluptatis , iísque adhz-

ptum malum Pandorz fuit pyxis , ex qua

IT

relcere , ut citiüs crefcant ,^ multiplicen-

türque bruta animantia

?

[

malorum omnium prodiére profluvia , mor»

quia voluptas

boram agmina , calamitatum exercitus ,

adeó volatica , & brevis e(t , ut nifi dam-

zrumnarum iliades , & mors ipfa proru«

na fuz breviratis refarciret. ii prole pro-

pit ;

unius interdidi pomi morfus in

pagata, tota periret Ípecies brutorum ; quia

omnes miferias fingulos przcipitavit ho«

fi vitam progenitz infert proli, necem ad-

mines; voluptas haec fuit , qua nos pae

101

fert voluptuofam.

radifo exclufit , latata fuit Eva carpto po«

28:

uàm fibi perversé confulit homo !

mo , fed ejus gaudium. nos in hanc vallem

qui dum terrenz voluptatis cupit delicijs

ejccit lachrymarum ; gaudium fuit , quod

diffluere ; effluit & nobiliore fui parte. to-

rifüm fecum attulit Sardonicum , & lu-

ta ingenij vis , .ac mentis acumen in fen.

&um , mortémque nobis intulit, pulchré

fus voluptate inefcatos ?. utinam non fuif.

D. Chryfoftomus ait : Veluptas fava qui«

Ofat. 8.00&

fet hac mentis fsgacitas in fenfum delap-

dem , €5 boflilis , && infidiofa afhetiu , ju*

ía ? fuit ininum lapsós , ruinzque hu-

cundé tamen , atque Sardonicum quiddam.s

mani generis.

Prima in mundo muliet

Eva. magnificis illecta fpebus vetita fibi

fubridens , occurrítque ,. fértque vincula.s

juxta naturam . florida ,. €8 mollia.

Vee

kflnn[. F

atboris fru&tum decerpfit,

Vidit igitur

rüm vincüla funt , quz fortiüstenent , quos

mulier ,. quod bonum effet. lignum ad ve-

ligant , &

fcendum , && pulcbrum oculis , afjettque

quó mqlliora ; quà tenerif)ra ,

có faviora,

delectalile * 65 tulit de fruciu illus ,. &

100.

comedit , Íed quomodo vidit , quód bo-

Mundi gaudium Sardonï&um prafe«

fert valtum , herbámque Sardonicam fuis

num effet ad vefícendum ?

id bonum eít,

exhibet amatoribus ,

non ut delicias

quod gratum palato , cui & fapit , & ar-

ridet , fin autem muliet nondum pomum

inferat , fed mortem adferat: rident ij ,

quibus terrena voluptas fuccum propie

comederat, qui fieri potuíit , ut judicium

per oculos de illius ferret fapore , vidit

nàt herba Sardonice , fed ridentes mile»

ré pereunt , gaudentes intereunt , & lati

igitur mulier, quód effet bonum ad vee

Ícendum , proprium efít oculorum difcri-

ad lethum properant ; non tamen riden-

mina difcernere , ac attingere colorum :

da mors, quam rifus parit , fed eó tri-

non veró ullum de fapore judicium ferre ;

ftiüs lugenda , quóà rifus eam accerfit. .Cie

fi vidit bonum effe ad vefcendum , non

cutam, hetbámque Sardonicam à mundi

colorem duntaxat ;

voluptate prodire adftruit Joannes Tolle:

In CHPQ 70

fed & (aporem vi-

L

! Ecclef.

dit ,

Q quidem ante pomi collyrium

L

narius , inquiens : Po//quam mundi lti-

Hia diun bominem beatitatis cupidum. wm-

nimirum vidit , quod oculis videri mini-

mé potuit ; fed quod concupivit , hoc i-

brà , ac venta , &5 inani fhecie latiavit ,

tandem jejunum ,

6 famelicum , ues

dem oculis vidit concupifcentize , hoc eít

occultis voluptatum praítigijs ,

oculis

dicam cicuta , aut berba Sardonica , c&-

concupifcentie , fenfus ingenio perce-

zerítque moxijs repletum ,. && À beatitatis

meta , quam (ibi prafixerat longiffm? er-

pit» quod viforio oculorum fenfu per-

cipi non poterat ; pulchré S. Bafilius Se-

rantem desiituit : Qui fapit ,. prius defe-

rit futilia mundi gaudia , quàm finat fe ab

QrAtio 3.

leucienfis , prizs quidem videbat , fed afhe.

&um purgaverat affeciibus,

ijsdem affici, & infici, háncque Sardoni-

I

cam herbam mundanz letitiz mortem al«

á9,

.Viderat antea fructus ex arboris ra-

mis pendulos , pulchros oculis , afpectü

laturam rejicit ; & folum Deum fontem

vivum verz vitx fitit :

que dele&tabiles ob coloris fibi infitam e;

?

eique foli an-

helo inhiát defiderio , dicítque cum re.

legantiam , pictümque in extima cute or,

natum , jdque visüs concupifcentiam ex-

gio Vate,

Tibi dixit cor meum 3. ex«

Pfalim. 6; 1

quifivit , Te facies mea , faciem tuam.»

citavit , illexicque 5 * & voluptas venefica

Lj

.

Íuis praeítigijs mentis extinxit lumen ,. e.

Domine Yequiram

quia nil aliud eft in

reptümque ab ipía ingenium afpeéctui in.

mundo, mundanísque delicijs , voluptatibus,

feruit ,. qui de perípicacia , ingenióque

illecebtis , divitijs ; honoribus , quod valeat

mentem aimulatus vidst , 1eu eognovit ,

veram ingerere latitiam ; nifi folus Deus;

nílque :

Perfonata eft mundi latitia, cui ilarvam dctrahislacr:yn'rn—as. Xf

nilque prater .»ipfü'th'eft ab homine expe.

beret , quam propterea A(þ.um ähifh,iti;,s ex*

tibile ; idquz caufze , cur D. Hieronymus

quireret , & reliqua. mundi bona ,. gau-

etiam omiffa illa particula Te, tantüm di-

dia, voluptates , delicias , divitias , fafli-

diret , fubdit : Ae avertas faciem tuam.s

xerit , exquifivit facies mea ? reticuit

Deum ,^ quem luculencer expreffit ; quia

à me , ac fi diceret, ne mihíi :aciem tuam

quod erat veré requirendum ab homine

avidiffimé exquirenti te fubtrahas ; .quia

licét mihi regiam dignitatem , regias di-

lanze mentis, id D. Hieronymus exquifie-

tat , & expetierat; cumque nil fit in mun-

vitias , ac delicias concefferis , hseec omnia

do expetibile preter Deum , abundé qua-

nihili facio ; imó (unt mihi faflidio , &

odio

2

?

tuam duntaxat exopto faciem ,

le fuerit (üze obje&tum appcetitionis exprele

fit : fed interrogat Davidem D. Augulti-

quam enixim rogo , nolis à me avertere ,

s Pfal, 16,

nus , inquiens,

Quid fi te Deus: faciet

ubi enim ait , »e evertas faciem tuam à

se , ingraco textu legitur , 5e e €00

s delicis ifla. ( tuie vegijs) immortalem.. ?

Refhondet Amator : Nolo ; quidquid mibi

rumeliosà. expellas , quod grzcum fcholi-

prater illum efl, dulce non esí. — Quidquid

um expendens , ac elucidans ait , 705 »uea

»mibs vult dare Deus mem , auferat totum ;

ur fcoriam contumelsosó expellas iumptà

& fe mibi det.

metaphoráà fcoria , que tanquam inutile

excremen:um ferri rejicirur : quidquid enim

Zotn

Naufeavit David regiam dignitatem

in mundo ridere videtur , & arridere in

quamvis delicijs equé , ac divitijs refer-

tam 5 faílidivit omnes mundi voluptates ;

voluptatibus , honoribus , dignitatibus 5

commodis , aliísque bonis , quibus avi«

quibus abundé fruebatur ; & folum Deum

enixim concupivit , exqwifivtt Te factes

diüs homines inhiant ,. fcoriae funt. gau«

: Ota 30.

wie4 : quia fucata mundi gaudia , qua in

dij, ac inutilia excrementa voluptatis ;

fola faciei extimze cute tifum diffimulant ;

quia mundi prolperitas braéleata eft , ut

prorfus abegit ; noluitque faciem fuamalio

falat; larvata ut decipiat 5 praeftigiatrix

zidere gaudio, quàm quod ex divinz boni:

ut dementet ; propterea fugienda funt

mundi gaudia, qu& fardonico rify

tatis inexhaufto fcaturit fonte : exquifivit

te non folum cor, & intimacordis mei vi«

pecem inferunt aternis

lachrymis lu*

Écera; verüm & extima facies, quae nullum

vult futilis gaudij rifum admittere , ut fa-

gendam,

«iem fuam converíam jugiter in Deuia hge

100

|

"UEP M

r mERMN .mil

/ —

fL^

1

—

ä

//*'(

SS

u

: ?

N

)

W'"ï

——

TR

Ài

L T. m

j

CO.

197

(

X

7

[AES

MV

D IV

dN

IÀ

.K

^2

(u

BN

N

NS

W

d

[25

j

J

MA

Euf

A

10'!1

YR

Y

-

x'!*þ

f*

AT

ag

r2

y

n

ET

E

i

r r

7

x

AC

EXLS

V

P

L.

Ef

£

P

-

a.,.fv L^

.

f

AYTES

Ev p

V )

i

x

A.

CISS

|

z

S

//A L

9

j*

£

SS

,-/

A.

^

SS

xx- g

4

N7

;"

..,r r Hä?:.f ER

»

d

,

"

a*

DIS-

Ttt2

j

Woinidr JP&W* Ti M

93 (16) 83

Ciotocio ub odb ao ao d d- eodo eo o o cOCD CO CO Cb Co»

CD GD CD ÉD AT C XD C CC CO C CD CD EDCD ODCD C CD GD CO QDOD

f

DISSERTATIO XXIII.-

In folo probz confcientiz folo virtutum

cultura , Numinisquc cultu verum germinat

-gaudium , vera efflorefcit latitia , ac vera

adolefcit jucunditas,

9.1 -

Extra eritatis limites färz?ntur' , Qui intra limites corparedrum

f deliciarum circumfernntur , vera qu&fituri gaudia,

"m

d.

RE

m

f

Allitur , qui extra Deum,

in occato ;f/olo; probz confcientize mediante

"

X

n 7

N

ac virtutum ítudia cen-

exercitio virtutum , quibus in Deum ten*

D L

j

fet , poífe vera gaudia

dimus , qui folus eft fons , ex quo rivuli

S

A

—

,

E

aucupari ,ac [olidé gau-

veti , ac indeficientis gaudij fcaturiunt.

»

ZX

PNSEN;

dere : mundi enim deli-

Quantum à Deo , ac exercitio perfee

2;

ü

ïx

2

h--

EAN

cig, terrenz voluptates

&arum virtutum quis ; diítat , tantumà ve«

ï

-n&

Me)

exiles funt, & inanes ve.

ro gaudio abeít ; . & ficut exercitia virtue

ro gignendo gaudio in.

tum inter mundi voluptates minime flo-

idonez ; non eft vera jucunditas , nec folida

rent ; ita neque in ipfis vera gaudia germie

ac conflans letitia, qua ex corporis pullulat

nant , quinimó funt potiüs mundi volu*

delicijs , in mundi germinat voluptatibus :

prates , & terrena gaudia dolorum foccune

errant , qui aliter fentiunt , & extra veritatis

daradices, & lu&tuum, mororümque pue

limites feruntur , qui intra limitescorporea.

tidi fontes; ideóque folidé qui gaudere pue

rum deliciarum circumferuntur vera quazfi-

tat , fi mundi delicijs diffluat , corporeise

turi gaudia ; imó ulceribus fe produnt fca-

que afficiatur voluptatibus , hie finit fallae

tere quotquot mundi delicijs , corporeisque

cibus oblectamentis fe decipi

?

: eíl mundi

voluptatibus fcalpi cupiunt ; ulcerofa eít

voluptas veluti ebrietas , qua unius horae

eorum anima , neque bene valet, qua hac

hilarem infaniam ,

diuturni temporig

laborat prurigine , cupítque carnis fcalpi

compenfíat toedio.

Verum g,audium norle

illecebris , ídque expertus D. Auguflinus

nifi ex proba confcientia , virtuitum exete

Lib 3 t0n.

ait,

Circumflrepebat me undíque fartago

ctio , & Deo bonorum omnium fonte

flagitiorum amorum.

Nondum amabanm.» ,

jnexhauflo fcaturit : gaudium , quod ex

þlic:n. €Ap.

& amari amabam $.05 fecretsore indigen-

Deo non oritur , fcoria duntaxat eít. gau«

tía , oderam me minüs indigentem,

Que-

dij , ac putidum latitie excrementum ;

vebam , quid amarem amans amari , &

hinc David , cum nullum fuiffet folidum

oderam fecuritatem ,. £ viam fine mufci-

gaudium expertus in. carnis voluptatibus

Puh'c,

Quoniam fames mihi erat. intu ab

cum Bethíabea; in mundi delicijs cum ree

énteriori cibo te ipfo Deus meus ,.€ ideo non

gio faítu, & commodo ; tandem ad Deum

bené valebat anima mea ,

& ulcerofa-»

converfus, in Deo folo , quod non potuit

( proiiciebar fe foras miferaliliter. fcalpi a-

in mundi delicijs gaudium invenire ,. ex-

Indicium non

Cor meum , &6 caro mea P[4l, 85.

vVida contatiu fenfibilium.,

pertus , dixit,

:

eft internz fanitatis , fed corrupta agritu*

exultaverunt in Deum vivuum , nimirum

dinis animz avidé quarentis à corporeis

illá coeleflj lztitià , fincerà , & liquidá , quae

illecebris (cabie confricati; latet enim cor-

mentem gaudentis ita replet , ut totaliter

rupte mentis pus , G fanies fimul , cor.

compleat , ita animam afficit , uteam tota»

. poris titillans membra ; & hanc quarens

liter reficiat; imónon animatantüm , fed &

confricationem in externarum voluptatum

ipfa caro hujus fentit latitie folatium ,cum

ilecebris ,^ non ita infaniret , fi (ana effet

enim cor , & caro Davidis non potuerint

mens Ícalpi cupientis , ac confricari con-

in mundi voluptatibus ; ac delicijs exulta-

L

ta&tu. , .ut inde aliquid aucupetur folatij ,

re; & David nullibi hujus exultantis cor«

ac gaudij , quod tamen non germinat , nifi

dis , & carnis exta Deum , &

in mundi

4

"wvolue

.. Solá v.iftutumr:culturä vera 'aefHOtcfcic lztitia.

Ril

voluptatibus , de'!i'ciïsqüe tmeminerit , ab-

dio exultat, & quidem in Deo folo, qui

undé fübindicat , verum tum mentis, tum

eít fons vite; quia ficut cor eft principium

carnis fgau-diu'm.nön*niü à Deo íolo potfe di-

vitz , ita nonnifi in fonte vitze congrue ex«

manare,

*

ultat ; ac fi reliqua, in quibus gaudere, &

;

$*

Verüm quod cor, feu mens cclefti lze

exultare poflet, & quibus mundus delecta-

titia, divinisque gaudijs dilibuta in DEO

turjfibi fint veluti mortua , & gaudij exfuc-

exultet, & exultim hilarefcat , id mirum

€a; mortuümque propterea fit quodvis gau-

non eít ; bene tamen quód caro divinisju-

dium; quod non efít deDeo vivo, quiacum

non fitàprincipio vite, vivere nequit, nec

«undiüs exultet gaudijs, cüm fit corruptio-

ni obnoxia , domicilium | concupiícentiz ;

exuitare5 proinde mortua funt,faliacia , &

vitiorum fomes, & omnium pravarum ap.

inania cetera, qua ex rebus terrenis hau-

riuntur gaudia ;

«üm enim finr interitui

petionum igniculus : fi caro. contra fpiri-

tum rebellat , quomodo ejusdem gaudij ,

obnoxia, imó & morrtia, fi à Deo fint fe.

quo mens exultat, etiam ipía hilarefcit ?

juncta, noa poffunt vivum,G exultansgau«

quomodo caro de terra terrenis, feu terrz

dium ingenerare; pulchré D Auguttinus

Lib.S0,bo-

voluptatibus addicta , mundique gaudijs

ait; Cor meums, €&$ caro mea exultaverunt

miliar be.

4n Deum vivum,

Non exultavit 1m. boc

inhians coeleftia delibat ?. cur fuperbire po-

mllo $3e

tiüs non dicatur humana caro colefti deli.

anundo, non in divitjs , non in — bonore,

buta gaudio ; quàm exultare ? cüm enim

nonin luxuria, nonm in «ebriemtle,' "on 1n cO-

me[fationtbus, nou in vanitatibus snortuis,G

fit cocleftis lztitia (plendor mentis , decus

animz , lux fpiritüs, anía non deeffet carni

eitó .cum onmni fuo Amore morituris , fed im

fuperbiendi , tanto fe videns nirore perfu-

Deum vivum. — .Quare non dixit n Deum

Íam; etenim ut ait Seneca : Gaudiuim non-

£antüm , fed addidit m Deum vrvum , ut

ajj. 4

uifi fapienti contingit: efl entm animi elatio

offenderet, quia totum, quod non pertinet ad

fVis boms. viribüsgue fidentis, vulc Philo-

Deicultum , deberemus bhabere quafi mor.

»Nltlm.

fophus, gaudium,aifi viro perfecto, & fa-

pienti contingat, animii efle elaüonem , &

Vera latitia nonfcaturit nifi à fonte vi-

I

,

vitium viri fuperbients potiüs, quàm no«

tz,non dimanat nifià Deo vivo, neque ex«

tam exultantis ; eít autem fuperbia quz-

ultat nifi in Deum vivum : quavis alia lae

dam animi elatio ; & — quia mens humana

titia, qua rivulus noneíthujus fontis vitze,

cosleíte in terris gaudium affeclat , praíu

exultare nequit, quia non eft viva latitia; fed

mit arroganter qua( precoquus coli in.

mortua; fruflrra quzritur gaudium extra

quilinus cocleftem — beatitatem in terrenis

Deum, & exercitia virtutum conducentium

ad Deum : veralatitia,qua cor, & caro ex-

gaudijs, ideóque eít gaudium, quod viro

non contingit fapienti , animi quaedam ela.

ultant, vera eft, & viva, quia de Deo vivo

Nec in

tio : & quia animus carni lociatur in ter-

exiliens exultat in Deum vivum,

fis; ficut vita habet carnem coníortem, ità

illiuscorde coalefcere poteítviva lztitia , 3

& gaudij vult participem — effe , fed quia

quo exulat vera juftitia ; hinc quidam olim

mundi gaudium futile eft, & tallax, nullam

interrogatus , quid tutam, firmámque la«

valet véram ingerere exultationem. — Secus

titiam efficeret, brevirer, fed veré, refpon-

l:

fi viro probo virtutum culturz addicto gau-

dit; nil aliud, quàm conícientia jütla, puras

dium contingat , verum , & folidum ; cum

& Deo addiéta: quia vera lztitia non po-

fit hoc quedam animz elatio, & exultatio,

telt nifi in Deum vivum exultate,ac peren-

etiam caro unà cum anima hoc delibuta

niter durare; fine Deo quzvis lztitia ex-

gaudio gaudet, & exultat ob vitz coníor«

crementum eítlatitiz, & ícoria gaudij: ton-

tium; cüm enim nonnifi vita animz vivat

tus eft juítitie , & latitiznexus, ut nomine

vix diícriminentur, hinc ubi dicitur [íaize

€aro, ita nonnifi gaudio fpiritus poteft caro

gaudere , & lxrari, fitque propterea ccele.

61. Indumento juslitie circeumdedit mej,les

E

ítis gaudij parriceps caro , (ifpiritus illo

gunt feptuaginta Interpretes Zunica letitig

perfundatur ; ideóque coelefte gaudium con-

eircumcinxit »ne ? tanta enim eft juftitiz, &

tingens viro probo.virturum ftudijs addicto

latitig in nomine coherentia, ut in re mi-

animi eít elatio , quatenus exundans. ab«

nimeé fejungantur , fed invicem copulentur,

undantiüs in carnem, hanc elevat; ut ejus-

ut inde moneamur, quàm facili tranfitu de

PJg, 5

dem fiat, & ipía particeps gaudij, potia-

juftitia migretur ad lztitiam5 quàm facilé

türque eà lzetitiá, quà nunquam poffet ex

juftitia in ltitiam vertatur; & quàm di-

fe perfundi, nit| ípiritui confociata:; &

ftet à veraletitia, quz juftitiz non affocia-

quia fpiritus , nequit vero frui gaudio, nifi,

tur, fiequeexultatin Deum vivum ; fruftra

cum gaudet de DEO; ia nec caro . poreft

quaritur verum gaudium extra juflitize, vir«

veré gaudere, ni(i cum fpiritu gaudeat eo-

tutümque culturam : flos eft vera. letitia,

K

dem gaudio, que de DEO gaudet, & tale

non germinat, nec adolefcit ; nifi | przevia

.

fuit gaudium, quo deDEO eaudebat David

virtutüm cu

Pfdl"h 83-

Irura, hinc Apoftolus: Non eff 44

Rom, 14«

cüm dixit: Cor meum, &5 caro mea exulta-

Regnum Dei efca, & potus, fed ju[litia, &

verunut in Deum vtvum.

px» gaudium in [piritu [anifo ; neque cen-

LE

leas Apoítoli ordinem myfíterio vacoum 5

Viri probi nonfolümcor , feu mens,

poftremum locum D, Paulus gaudio dedit,

vsfüü'etiam caro ip(s,; clefti delibuta gau«

-

"6t

ut

-^

g

Differtatio XXIII,

*

A

-ut innueret ad verum gandium non perve-

lit, eó quiä ea fit confufionis indoles fine

. firi nifi per juftitiam ,. & pacem , per hos

gula € congruo ordine dejicere , & omnia

. enim gradus duntaxat ad veram pervenitur

fus, deque vertere, G evertere, (ítque pro-

SeTiD. 35

- latitiam ; pulchré D. Bernardus. de verbis

pterea confufio recti ordinis perveríio ; ape

Apoftoli: 4rtendis, E intendas, quia gau-

?

pofité Rubertus Tutien(íis expendens przfa-

dium in fine efl 9. prins esi juffitiam facere,

tum illud Joélis :^ Covfufum eff gaudsum À

& inquirere pacem & per[equi eam, & fic de-

Jilijs bominum ait : Confuderunt, gaudiuma

mum apprebeudere gaudium , imó à gaudio

Jftu non [eruaverunt ordinem gaudj fj bo«

comprehendi , quiigitut hunc D, Pauli or-

2inum.

Primó quia principalirer gaudere

Buv 15

. dinem invertit , gaudium verum evertit, imó

debuerunt de Domino; Secundarió veró non

G feipfum, càm per hos gradus ad verum

in bontsy fed de bonis Domini : [uper [ru-

non afcendat gaudium :. proinde fe perdit;

mento vtno , & oleo , & cateris , quedantur

& gaudium , quod extra Deum, & exercitia

à Domino: bunc ordinem ita confuderunt. ff

$.

virtütum quzrit , non invenit.

!

lj bominum, ut in Domino gaudere neglge-

renut

?

.

Gaudium verum non nifi à proba con.

in bonis Autem bominis gaudere cua

Ícientia prodit, nec laetatur nifi in Deum

perent.

vivum, ut afferit D, Ambrofius inquiens lo-

Lugenda fané non fatis eít hzec gau«

Aihs.deVig' quens de vera latitia: Deber effe bone con-

dij confutio, qua verum pervertit. gaudi-

féientia, veclaque mentás letitia, non incon-

um, verámque inverüt latitiam, gaudes-

ditis come[[Jattonibus , mon nuptialibus exci-

mus de ijs, de quibus lztari non oporteret,

£ata [ympboniis :. quee enim in fympofiis,co-

& de ijs lugemus , de quibus gaudere te-

meílationibus , choreis, muficis inftrumen-

neremur: intolerabilis fané eft hujus gaudij

tis, vanisque cantibus inveniuntur gaudia;

abufus, & poenitenda confufio; de bonis

fincera, & liquida non funt , fed larvata, &

munifica Numinis largitate nobis imperti«

confufa ; quare Joél moerore confectus, ac

tis gaudere , & de bonorum largitore non

mocítitudine, repletus populi (ui mala fle-

letari, fed eum potiüs contemptim negli-

.

LI

*

4p.1.9.12.. vit inquiens

Counfufum efl gaudium à

gere, ejisque cultum toedio dehoneltare

L

filjs bominum , non dixit periit gaudium ,

& quia confufum eít hoc gaudium, liqui«

evanuit latitia, defecit jucunditas, fed con.

dum non eíl, nec fincerum, fed larvatum

fufum eft gaudium à filis hominum ; fed

mocroribus ingerendis, quàm latitijs infee

quznam eít hzc latitiz confufio , quà gra-

rendis aptius.

Vera enim fincera; ac liqui-

vaté Propheta angitur, quà mens funetla-

da lztitia 6 folo dimanat divinz voluntatis

tur Joélis, & cor merore premitut ;, certé

pellucidiffimo fonte, & exultat in Deum

non alia eft hujusmodi confufio , nifi per-

vivum , ut enim fcribit. D, Paulus poft re-

veríus gaudit abufus, & vere laetitie evet.

cen(ita opera carnisait: Fraéfus autem Spi« 4d Galas.g..

fio, ac inverfio; quatenus letantur populi

ritus eff charitas, gauaium, €c,

Opponit

non in Deum vivum , fed in fympofiis,con-

carnis operibus feu concupifcentiz, fruétus;

viviis, fer&ulis, potationibus , ebrietatibus,

feu opera fpiritüs: vocat opera fpiritus, eb

libidinibus, de quibus letari minimé opor-

quia procedant àSpiritu fancto, quia folus

Ó

teret ; fed potiüs lugere; & écontra triílan-

Spiritus fanclus eft, qui per fuam gratiam

tur, de quibus gaudere. deberent : difpli-

opera parit Spiritüs, qua ab Apoftolo fru,

cent ftudia virtutum, quia nonnihil exigunt

&us etiam vocantur, quia non tam' virtue

laboris: arrident. voluptatum lenocinia,

tum habitus, quàm earundem exercitia, &&

quia concupifcentíam fovent, & vitijs. fa-

actus fignificant; ut inde Apoftolus nos do«

vent: ideóque voluptatum , qui- indulgent

ceret, fructum veri gaudij non germinare,

ilecebris, de turpitudine gaudent vitiorum;

nec florere, nec adolefcere, nec maturefcee

& dehoneflate. triftantur virtutum ; cüm

re, nifi tellus cordis noftri imbre gratiofo

potiüs lztari deberent de virtutum cultura,

ä

Spiritus fancti irrigetur ; &nifi verumgau.

& triflari de vitiorum indulgentia: hzc-

