fubeundos labores: nimirum toto illo tri-

lentio.anteverteret; torpuit ut valentiüs fes

rocire edifceret; imó ut virga furgat;jacet;ut

duo, ut multa conficeret, nihil effecit, — Fe:

riarietiam agros patimur, quó dilatione cul-

vivat, quiefcit,ut moveatur humi hzret quo«

vis deftituta motu; projecit Moyfes virgam,

turz in meffem exuberentcopiofiorem; NNe-

hemias ne deinceps torperet , triduo inter-

& vería eft in colubrum,

»

quievit;nimirum quies laborem accetfivit.

Neque putes id uni. dumtaxat Moyfis

47*

Etiam Chriftus totos ztatis annos tri-

obtigiffevirge; cum vaticinante Ezechiele

4j*

etiam offa arida cum diu . tumulis incubuif-

ginta quiete confumpfit , & feceffione trau-

fent;acjacuiffent immota exctiffo funeris tor-

íegit, qub alacrior, nervofiórque profiliret

ad pralium ; trium fcilicetannorum. pugna&

pore priftinis fuerunt vitae functionibus refti;

. diuturno pralu(it feceffu ; feu trina decade

tuta, quó pugnas inirent , Gad victoriasin-

ftruerentur : Vixerunt, fleterüntque fupra pe. Exech, $9.

annorum quievit , ut triennali labore opus

nofttz redempuonis abfolueret. Debuerat

des fuos exercitue grandis nimis valde. Non

velitando,fed jacendo etiam inzerfeéti erudi-

Petrus fuo functurus munere, Q gentes vin-

cere, & fectas profternere; non fine plurium

untur ad pralia: nonex umbratili pugna;fed

exantlatione laborum, fudorum faflone,fan-

ex Manium umbris prodiere , qua arverant

offa palmas germinatura, & lauros datura tri«

oinisque, & vits effufione; propterea: Er

AGir. Y0, f4Ha eff vox adeum s furge Petre, occide.s.

umphales;arverunt offa arida, carnémque ex-

-

verunt, fed ferreasloricas & fquamas indue;

Verüm vox ifta Petri aures non pulfavit,cum

inter pacificas Getfemani oleasexcuffà pace;

runt; nimirum ut qui imbelles ceciderant, ja-

gladiumnudavit, quem in militum cohor-

cuerántque exoffati, exurgerent claffiarij; GC

qui inermes torpuerunt, mox loricati pugnae

tem diftrinxit , aurémque Malchi inflicto

vulnere amputavit; fed cum femifopitus ;

rent; quid arefcentibus offibus imbecillius;

quieti indulgetet , reficerétque fomno cor-

quidexercituad pugnam inftructo horribi-

lius, acad timorem incutiendum validius ?

poris membra; quó nimirum poft inter-

cutem quam offa exuerant intumulo, auctà

miffos labores, poft reftauratas gui'cte vi-

eris

- ponantur explicatu ïAfFe&us Gaudij ,& Deleé&tattonis. 461

grisufurá refumát in caftris,& ex übris pros

fignibus, vel favore donatis impertitur; cum

pauci € plebe, & nuilus inopum audiatur à

deunt in lucé illuftriis emicatura, & dimica-

tura,Phenicem semulatura,cum ex fepulchri

principe.

Utinam foli affulgeret cedro, &

non etiam myrto Veneri facrz ! utinam fol

cinerario ad recentis vitze tefurgant ufuram.

- Sed fepulchrales excutiamus pulveres

ifle lauro affunderetur, & non Daphni ; te«

49

em

&ior foret feeditas frondibus inumbrata 5

& & frigido cinere cumuli, liceat ad ciner

fed plerumque libido integumenta non pa«

calentem fub olla fucceía greffum dirigere, &

Ízviturz omnipotentizfpectere exordium.

à

titur, gaudétg; nuditate, quà propriam pro-

dat tarpitudinem ; imó fi veítes fibi adíci-

Jerem. 1

. Quid tu vides Jeremia ? virgam

vel ut alij legunt : virgam ex

Ícit ; in hiscelafcivit cum Apolline Daphne,

vigilantem :

Solatium fumendum quidem, fed hone(tate

ampygdalo celeriter floventem.

Sed (i virga

veltitum , & ex rebus hauriendum honeflis:

floret , blanditur potiüs ridentis veris fola.

u

tio, qu

àm fzviat verberum iteratione ? lu.

egre[fua eft inclinata jam diezabjit lfaacus, fed

non futit ;

dit virga, fi floribus coronetut,

non per forum divagatur, non per compita,

non per oppida , ut videret mulieres regio-

fed qux nunc viret virga mox effervefcit in

olla non perítringente , fed perhibente Jere-

nis , fed per feceffus camporum, & quidera

" ego

non in pomarium, non in vineam pampinis

mia: Quwid tu vides ? ollam [uecen[a

*

2

L

vide. Nimitum furor Numinis eblandi-

lafcivientem 3. fed in agrum

nimirum ut

tur hominibus , & actior urit , fi blanditijs

poft rurale folatium ad cultüram agri vali-

dior incumbetet ;; non vagari cupiebat ; fed

" preveniatur ; quiafolatia, quae irz preelu-

dunt, flammas inurunt actiores ; fan&itas,

exerceri; non fucis , fed ruris delectabatur

culturá; nondelicias aucupabatur , fedvir-

quam feceffus folitudinis excolit, Iztior ef-

- florefcit,

líaacus divina meditaturus my-

tutis aufpicabatur incrementa ; fiquidem e«

idi(. 5!

mortua jam die nonfpatiatum , fed contem-

jficria in agrum feceffit , ibique pernocta-

platum egreffus eft Ifaacus, «2 meditandum

Gosef, 14.

turus dinznos poft tumultus. — Eo awtem.s

zempore, deambulabat lfaat per viam.s ,

in Ag*o : rutale otium tabernaculum erat

coniemplantis , quod fpatiantis videri po-

u

« dacit ad puteum , cujiua nomen eft Viven-

Et egreffus fuerat ad me-

terat topiarium.

Amemus & nos rurales feceflus , fed

$o.

ditandum in agro inclinato jam die : quiaex

otio fecefsüs , & filentio folitudinis , agrí-

non flores fceni , fed coeli fidera decerpamus;

que folatio mcns defeecata ab externis ima-

ita humum pede premamus, ut mens cclo

figatür ; ita à tumultu fzcularium defide-

ginibus ocyüs furfum avolat, ac validior fit

riorum nos fubducamus , ut in agri feceffu

Ut 4

ad divina, quz meditatur , intimiüs pone.

flores excolamus virtutum ; violas legamus

tranda.

*

excultze demiffionis ; rofas adaucta chari-

492:

"t Hfaacus fpatiatum inagro ruralium i]-

Etiam

lecebrarum folatio , otitque indulgentià ro-

tatis , & lilia cuftoditee caftitatis.

[ponfus in hortumabibatlilialecturus. — D;.

Cant, é,

buftior, ut fieret, acriórque in divinorum

-

meditatione: (i enim circumftantias penfe-

le&hus meus defcendit in bortum fuum , ut li-

mus horz , loci , ztatis ; nil fuit , quod

lia colligat : neque putes, quid aliud fuiffe

fponíi hortum, quàm ecclefiam, in qua li«

vires non adderet ; quod validiores non fpon.

n-

deret animos , ad inchoandum ;perficie

lia excoluntur virginitatis ; hecfunt vernan,

tia Numini lilia ; nonenim Deus alijs de-

dámque opus; etiam bubulci refpiraturi à

diurno labore cum diesemoritur , fe domum

le&atur villarum illecebris , quàm anima-

rüm culturá : fuum effe hortum exiítima-

recipiunt ;

exituri Po&era die valentiorés ad

fortiorem daturi :

bat traditum fibi fidelium coetum.

Dabo

Pfalm. 23

e

agrum ; $nanum aratro

ecreffus fuerat Ifaacus inclinata jam die :

tibi gentes in bereditatem tuam, — Excoluit

igitur fponfus hortum fuum, non ut plata-

' fplendidiüs reguárent principes , fi cum ata-

toribus tot impenderent horas imperand

95

nos umbriferas enutriret ; non ut folo flo-

rum intuitu oculos pafceret , fed ut liliade-

/ & quiefcendo ;

quot rufticelli labori ; &

fomno; fi non tardior imperij »

quàm lucis

cerperet, etiam i viola; non enim humi«

les contemnuntur , f1 candore florcant cafti-

puths i

effet occafus ; ita tamen ut fol nunquam eos

tatis: adidigitur ruralia quzrantur folatia,

otiari videret : fed cum horis duodenis ;

luribüsque non raró fuo campi fole recre:

quó flores virtutum excolantur uberiüs. :

Inambulatio igitur loco aperto , amce-

entur; fubfelijs , confiliisque audiendis vix

epsydra fluxum

nóque, feuin fuburbano feceffü animo re«

. princeps unius , velalterius d

mittendo , laxandóque à diuturnis, vel ftu-

inmpendít; necemicatuniverfis, etiam cum

dijs , vel curis peridonea cenfetur : & Mi

fplendet , fed à frequentiori populo fe fub.

ducit , cum nonnifi paucorum utatur con-

nutius i& Ocavio tub initium, fuam cum a«

lijs cozvisadolefcentibus amicis defcribit re-

fuetudine ; foli pariari princepsfolet, quó

omnibus Íc probet beneficum ; omnibus z:

laxationem ad maris pacati littus, cum ab

qué affulgeat: fed plerümque cedrís, puni-

ftudijs vacaret fchole ; aliquid enim aucu«

paturus folatij ibi adolefcens inambula-

cisque duncaxat fplendet , negleétis oleribus,

fpretísque fruticibus ; & quos deberet ra-

tionem confueverat inftituere , ubi fquara«

dios bezeficeatiz i2 ornes indiscriminatim

migeri greges marinis innatant aquis, ut

ludentes fluctus leniter littora diverberanteg

delegare, nonnifi paucis, vel nobilitate in«

mene

Mmm :

462

.. Differtatio. XXI.

mentem exhilatarent;& auta afpirans mem-

Plures conqueruntur de negotiofo óccie

HEL

bracorporísvegetaret, cum non fineeximia

pationum tumultu , qui tamen quieti dum

voluptate molli veítigio cedens arena fub(i.

fibi videntur indulgere; acerbius negotiorum

deret, Recenfet etiam hauftam ex erroretin-

acervatione fatigantur : ruralem plures fe-

p

€tarum plantarum , ac ealceorum deleéta-

ceflum petunt laxandianimi causá; quia ta«

tionem; cum zquor nunc appulfum pedibus

men quierem minime in feceffu inveniunt ,

fluctus allideret , , moxque relabens, ac ve-

neque ullo fruuntur gaudio , quia urbium

ftigia retrahens in fereforberet , quos ad lit-

Subdit de

négotijs avidiüs inhiant ; non fufficit corpo-

toris ofculum fluctus emiferat.

re ruralem petjiffe feceffum; nifi mens ipfa

jactis lavigatis , planisque lapillis, qui fu-

urbium frequentiam fugiat , & animus ab

peram radentes maris extimi fuperficiem fe

obítrepentium negotiorum fe abdicet tu-

fubducerent , proderéntque pluribus repe-

multu ; feceffun ruralem fi petimus , folie

titis vicibus , quafi per curfum , faltüsque

tudini fi incumbimus , nolimus tumultuane

choreas ducentes ad uberius oculorum oble:

tes hominum cotus reperere ; nec urbicis

Clamentum , animique jucundius folatium:

hiare negotijs 3 habet feceffus ruralis fua

Zu, eit,

ait ipfe,

Certatim gefsentium teslarum-s

gaudia ,. quibus tamen non afficitur nifi

dn mare jaculationibus ludere, — Is lufus eft,

mens libera à curis ; urbicisque negotijs.

eeflam teretem. jaHatione fluttuum leviga.

Joannes Baptifta eximius ille cultor eremi ,

gam , legere in littore,

Eam teflam plano

Ííummzque ftudiofus virtutis , vitze aufteri«

fítw compreben[am , inclinem ipfum , atque — vate celebris, cui indufium pilitexuerant cáe

bumilem ,. quantum poteit per undas 1rro-

melorum , & veftimentum zona fuppedita-

'zö:.tþill

tare » Wt illud jaculum , vel dorfum maria

verat pellicea 5 alio non reficiebatur obío-

*

raderet , vel enataret ,. dum levi impetu

nio, quàm obvio in feceffu.

Efca autem

Mattb. 3

e

labitur , vel fummis flutililu tonsis emicaret,

ejus erat dotufla , & mel filvesire, — Quale

emergeret ,. dum affiduo faltu fublevatur.,

veró fuerit melhocce, quo Joannes velceba«

Js fe im adole[centibus witlorem ferebat ,

tur,non una omnium Interpretum eft fenten-

tia5 quidam putant fuiffe quoddam mellis

eujus tefla , & procurreret longius , & fre-

quentiàs refiliret.

genus communi fuavius, ac falubrius, Alij

427

Viget etiamnum ufus hujus lufus ; quo

cenfent fuiffe rorem 6 fublini delapfum aére,

vel maximé delectantur pueri marina inco.

& ex atborum decerptum ramis ; quali A-

lentes littora ,. «um fchola exeuntes mare

pulia abundat , & vulgb manna dicitur,

petunt aliquid poft ftudium fufcepturi fola-

Plures arbitrantur fuiffe mel agreftius ab a-

tij |Hanc animi laxationem ex loco hau.

greftibus congeftum apibus mellificantibus

riendam amano, apertóque approbat Syne-

in arborum cavitatibus,. petrarámque fcif-

apif. 114.

fius, cujusfunt verba. — Que verà tandem

furis: ut ut eft , mellis faltem preefumpta

voluptas efl , in litoris arena vecumbere , qui

fuavitas , melleíque vocabuli dulcedo aufte«

anicus vobis feceftus eft ? quónam enim vos

ritatiJoannis non videbatur congruere: ap-

qertetis ?. dpud nos contra licet fub arboris

pofité ad rem noftram Galfridus apud Til-

umbra con[idere : finze faflidium capiat ab

manum ait : Ve/cebatur locuffis , & melle ,

In Matb,

ana ad aliam arborem , aut ab [altutranfire

es nimirum cibargs, que ad manumerant ?

mþg l14

ad alium faltum licet. — .Qualeveró eft , &

quibus comvenienter inffruimur , ut bis cone

alluentem aquulam trajicere , quam efl Ze-

teuti Jimus , que facilius ad noffrosu[us oc-

pþyru: ille fuauis , qui ramos leniter concu-

cuvrunt 5 Noluit ezenim egredi locum folitue

&t ? Nec varij concentus volucrum defunt ;

dini , ub mutaret cum pane. dulcedinem.,

zec florum pitlura , aut in prat frutices :

mells ; quia malà unius dulcedinis. diletlio

partim culiuraoperas partim natura dona ,

fugitur ,. dum austeritatie intuitu in

u

grä-f

f'«grantiaomnia , benà babita telluris fucci.

vioris cashs periculo feffinatur,

Animo igitur laxando , curarum moleftijs

Maluit foannes obvio in eremo melle

f4i

excutiendis accommodatiffimum eft ruítica-

vefci, ac mellea pafci dulcedine, quàm ho-

a, & fuburbana feceffio , procul ab urbium

minum frequentias in urbe adire, victum fi«.

rumoribus , hominum tumultu , five fpa*

bi comparaturus aufteriorem : nihili fecit

tiando , five ruri herendo: firmantur tunc

finiftrum hominis judicium , quo carpi po»

vires , reftauratur corporis lafftudo ; &

tuit,eó quia mellis delectaretur dulcedine ,

mens pluribus preffa negotiorum curis exhi-

dummodo extra eremum prztextu cibi agre«

laratur, cum proculà fumantium culinarum

/ flioris , viteque diftrictioris noncogeretur

abífcedit nidore , & liberiorefruitur aurá be«

divagati. ^Joannes quamvis vitze addictus

beneficio ruralis fecefsüs.

Imó G ipfe ru-

aufteritati, quia tamen eremi cultor , ac

fticanus labor animo lubenti, & extra fer-

fincerus amator, noluit folitudinis difpendio

vitij neceffitudinem in illo feceflu fufceptus

aufteriora querere , neque in urbes diver-

animo laxando, lztitizeque ingerenda peri-

tere ad quarendam autleritatem ; fatiüs

doneus femper fuit, dummodo non exceda-

exiftimans votivum laxare vite rigorem ,

tur ;

fed coércita moderatio laffitudinem

quàm brevi mora inter turbarum tumultus,

ä

non permittat corporis, quiaütfcité monet

ac fzecularium negotiorum ftrepitus immo«

D

dib. 8 epift.

l

$2«

Sidonius. — Agrum , fi medsocriter colas , po[-

rari: invitus melle paíci voluit, ne virtus in

fides i. fi nimium , po[fideris.

quarit in

urbejejunaret : mellis dulcedinem :

foli-

Donantur cxplicatu Affc&üs Gaudij , &dele&atïcnïs.- 463

!

folitudine ;; ne inter hominum turbas alie

ut mírum fit , . quomodo ex tam anguftis

quid audiret exculte. in eremo virtuti no-

faucibus tot poffint modulationum varieta-

xium.

tes prodire, prafertimcum non diebus tan-

G.

Nos fuo edocuït exemplo Joannes ;ut

tum , fed & noclibus verno tempore cun

*turbas deciinemus , fzcularia fugiamus ne:

frondefcentibus comis incipiunt atbores la.

gotia, fivirtutem exambimus excolete , ac

Ícivire absque ulla intermiffione fuos foleat

fincero frui gaudio, quod non inter obflre-

cantus protrahere , & quidem pertinaciffi,

pentiüm turbarum reperitur tumultus, fed

mo fpititu, inflexo concifo, intorto , re«

in piofíeceffu: hinc S. Chryfoftomus boril.

vocato; fummo , medio, imo , quo fonus

34. in Mattb. damnans fpectaculorum oble-

ille modulatus ingeniofa quadam varietate

£lationem ad rufticanum hortatur feceflum :

flectitur , infufcatur , revocatur : ab hac

inquiens: Qw recreare animum volueris ,

lufcinie modulatione plurimum " hauritur

poteria bortos petere ,fluentes vivosconfhicee

folatij , & animus quadam perfunditur in

ve , ingentes laeus con[iderare ,. amana.s

rurali feceffu 1ztitià,

«ernere loca,

In hoc enim rurali feceffu

Poffunt etiam aves ex alio item capite

$7

aviculorum modulatio , volucrümque gaáre

oblectari , quàm per editos fonos; ícilicet

ritus aures demulcet , animümque exhila-

ex depicta plumarum elegantia , ut pfitta-

tat, qui artificiofifimo citraartem concen-

cus ; eft enim volucer fpecie, ac forma pul-

tu in feceffu rufticano dulciffimé palícitur ,

cher vifu ex Indijsin Europam delatus, Nom

Lib,s, epif?, ac recreatur: Polupe efl , ait Sidonius, - 4u*

enim Lacleus eftilli color, ut incolumba s

$s

ire cicadas meridié concrepantes , vanas

neque fulvus, ac niger , ut in corvis ; fed

erepu/culo incubante Ülaterantes , cygnos ,

color eít illi viridis , extimis plumulis, nifi

itib, 3.

atque An[eres concubia nocle c(angentes , in-

quód fola cervice dittinguitur, qua circulo

tempe[ia nocte gallos gallinaceos concinnen-

niveo veluti diademate , vel aurea torque

£85 , ofcines corvos voce triplicata puniceam

cingitur.

Docilis e(t Pfittacus , vocésque

f«rgentis aurora facem confalutantes : dilu-

humanas addifcit , & reddit ;. affuefcítque

eulo autem philomelam. inter frutices fibi-

transeuntes Principes falutare; cum devo-

dautem $ prognem inter anferes minurien-

lat , roftro fe excipit , illique innititur ?

-&em , cui concentus licebit adjungas fifiula

tanta enim eftroítri durities, utcum inpe-

feptiforis: armentalem. Camenam ,. quam

tram quampiam concitus altiffimo volatu

f4pe nociurnis carminum certaminibus , in-

pracipitat ; rofiro fe velut anchorá exci piat,

[omne: nofirorum montium Tityri exercent ,

Nec minor ineít virtus latitie iagerenda pa-

-énter. greges tinnibulatos per depafla buceta

voni , qui gemmantes affolet colores expan«

velboantes.

dere, praefertim adverfo folc , ubi fulgentiüs

radiant; imó & variant, transeántque pau-

latim in alios novam formofíitatis (peciem

S. V.

recipientes ; praefertim incirculis , quos in

fummis plumis habet , quorum quilibee

Advium gdrritw, Ac vhdulationes ,

quandam videtur veluti fulgentem 10 nube

j Mäfbt

'I!P( l IO

wt C varijs coleribus depicía fpecies

rorida iridem amulari :

ul enim areus vi»

plurimum in vurali fece[Ju adferunt ob-

fus fuit color ; mox inclinante fe paulüm

letlamenti ad ansmum bone.

illo aureus confpicitur : imó quamvis radio

ffà laxandum.

percuffa pluma folari aureum referat coloe

rem , Íi tamen umbram adit. deníantis fe

Dferunt ialurimum prafidij avium

froudium virore germinis virefcere videtur

TP A

gartitus , & modulationes animo

cumplanta, cujus umbram furit , adeó ut

recreando , G:gaudio excitando :

ad luminis viciffitudinem ornatus ille plu-

plures enim funt aves , qus naturali muficá

marum , Íuas etiam vices fubeat ; & non

h

auribus eblandiuntur , & letitiam quandam

fecus ac Protheusvolucrum novas femper in-

invehunt , quà excuffis moeroris tetricofis

duat colorum formas, in omnibus iemper

nubeculis mens ferenatur , & animus ex-

formofus.

Caudam, fi fpe&tatores adünt,

hilaratur ; prefertim fi lufcinie modulatio

explicat, & gaudet fpectlari , imó & tot ip-

umbrifera refonet in (ylva, ubi é tam parvo

Íe oculos aperire , quotin arcuata cauda

corpuículo vocem tam clatam , tam fuavem

pingit plumas. Hi G alij in rurali feceffu , (à

jucundam , & magnam emittit , ut non avi-

volucres fpe&tentur , plurimum inde hauri-

cule modulatio cenfeatur ; fed mufici orga.

tur oble&amenti , quo mens exhilaraturs

i artificiolus garritus: in una fiquidem

imóferunt, Antoninum, & Octavium Im-

perfeäa mufices ícientia modulatum fuum

peratores coturnicum , ac gallinaceorum

edit luscinia fonum , quem nunc continuato

certamine lufiffe, ut etiam S. Joannem Evan?

Ípiritu trahit inlongum , & licét fit varius ,

gelittam referente Caffiano collat. 24, cum

e(! tamen femper idem , qui mox variatur

petdice lufitáffe ad animi. duntaxat folae

inflexus , di(tinguitur concifus , copulatur

tium-

intortus , producitur revocatus , fÍemper

Non folàüm avium lufus, fed & aucu-

j9,

pium gaudium excitat , quando enim vario

gratus, gravis, acutus , creber, extentus,

nuncíumimus , modó medius, deinde imus;

cantu ; immifsisque in area feminibus alli-

ciuntur

- Diflertatio X XT,

464

ciuntuf circumvolitantes aviculze 5 videntue

nünquam rabidis faucibti etiam infultanté

ha & fuo defle&tere itinere ; vocibisque pa.

dilacerare, Ex alia parte ferz trahebantur

rére avicularum , qua in caveis hinc inde

cicures minore difpendio ; [ed inter ipfas

difpofitis fuas edunt modulationes , .& fe-

trahentíum manus membratim discerpra e»

mina quarentes in area retecapiuntur non

vane(cebant : .cafis autem belluis rapina ia

fine animi laxamento, Aucupio affines.funt

arbores convertitur , .qtze radicitüs evulíze

ferarum venationes , & pifcium expifcatios

à valentiffimis brachijs, alió a(portabantur ;

nesiaambe enim plerísq; in ufu frequentiffimo

& qua frondeícens fueratfylva ,campus mox

funt ad animum remittendum ; .neque.malé

eft permixtus hominum , acferatum cada-

venatio ad.animum relaxandum inflituitur:

-veribus oppletus.

€a fiquidem per-campos , fylvásque-divagae

Verüm cümhujusmodi venatio:nonfine

40«

tio , corporis-agitatio animum fubtrahv :*

lumani fanguinis effufione-contingeret hore

à corarum moleítijs : eft.enim mutatio la«

roti potiüs , quàm folatio effe debuit , quam-

borisfolatio , przfertim cüm faltus fuftrane

vis non defuerint , .qui.ex aliena clade gau-

tur , fylvze percurruntur , ferz 6 fuis cubi-

dia haurirent , quibusanimumexhilararent ?

libus excutiuntur , fuperantut montium ju-

Alla.enim venationes gaudio excitando funt

ga: hoc pa&to pia . mente lucos adire ; fe-

-aptiores , quz velpet.deviosmontesaut fyl-

rísque obviare voluptas.quadam.erat , .quà

vas nemoribus:opacatas à matutinz auro;&

futüriduces imbuebantur , ut.certaminibus

:«repufculo ad vefpertinum :usque anftituun

ineundis , .pugriisque conferendis affuefce-

:tur 5 tuncenimaavicularum.delicatulis , mels

zent: certareenim curfu cum fugacibusferis,

Jlitisque:voculis-animus-reficitur ; in sgris ,

robore cum audacioribus , aftu cum callidis

:pratisque verficoloribus recrestur : .& dum

non mediocre :erat folatium : -hine Valeria.

canes leporum fagaciffimé in vettieanda ve-

nus Praful Ceinelien(is , & Nicienfis homil,

ftigia huc , illácque.mira curfitant celeritate,

19. inter alia oble&tamenta ad. animum 1la-

-& ad eorundem citi pervenientes cübilia £o-

&

xandum venationem :etiam proponit , i«

128 excutiunt , inlequuntürque , donec ra-

quiens : JNec parum letitie conferunt illa.s

piant., plurimum citra difcrimen adftantes

fiudia venationum , .& canibus acla.certami-

hauriunt folatij ? ut etiam cum cornu vena«

na, .quamnec periculis , :mec damnis conflat

'torio de collo fufpenfo fignum.-datur , & ad

expo[ita ; -cüm bic in confiddu emulá .curfi-

*Celeufma videntur vellepores fugientes, pa-

óus anrito lepori ámminet ; ille . arguru.na-

'vidique.à.canibus infe&tari ; vel callidze va-

ribua cervi vtfligia latentianquirit,

frzque vulpecule perfequi ; vel fugaces cervi

32

Adlaxandumanimum , lztitiámque in»

ad.retia pertrahi ;--vel apri frendentes ; ac

gerendam fcimus , Pancarpiam olim inftitu-

fpumantes venabulo interfici; vel truces ; ac

tam , feugenus venaticnis omnigenarum be-

informes urfi retibus intercipi , attt accipi-

ftiarum, in.qua venatione peramplus girus

.trum , aut falconum auxilio perdicibus, €o«

vatijs conftructus arboribus in fpeciem viri-

'turnicibus , alifsque volucribus in(idiz in-

diffimi nemoris exhibebatur., & ibi inclufi

Ítrui, »Hacenim venatio augendis /corpo-

erant varij belluarum,-quà ferocium , .quà

'ris viribus ,tuende valetudini , laxando ani-

cicurum greges , :quos.in venationis exercie

mo, latitiedue ingerendz plurimum exhie

tium ex pluribus terrarum tractibus conqui-

bet fubfidij : :ut etiam piícatio , qua àSene-

A. TM

fitos Principis munificentia alereconfueve-

ca inter .alias rufticanz vitze remiffiones an-

olit. Cher.

rat.

Mox direptioni condidtus dies , .ubi

numeratur, prafertim quando pifcator exe

À.

Ts

rimüm illuxit., :venatores aderant partim

efis pendens fcopulis , aut deceptos inflruit

pedites latisvenabulis.armati , & partim e-

hamos, aut fufpenfus fpectat prefía premia

quis infidentes numeroío agmine venatico-

dextrà ; fentit tremu

,

lum linca,pïlcem ; ut

rum ftipati canum ? imó viragines quoque ,

Joquitur Seneca.

RY

& Ephabi militariter armati fpe illecti prz-

Seceilus ruralis five venationis; five pi-

6I

dae potiunde praító.erant : -expeclantes

fcationis causáà plurimum femper adfert ad.

mox omnes tubz clangorem ; cum primüm

miniculi animo remittendo , ac fanéliori-

hic perfonare audiebatur , videbantur flatim

bus imbuendo cogitationibus,

Hzcque

rapidiffimi inflar fluminis effufi venatores

fortáffis ratio , cur Chriftus fuos inftructu-

tum pedites , tum equites fylvam involare,

rusDifcipulos recedereà turbis voluit, & in

G variam exhibere certaminis fpeciem , .alij

montem fecedere,

Fidens JESUS turbas

Mattb, $«

cum pernicibus curfu , ifti cum a(tutisdo»

afcendit n montem , & cim fediffeut , ac-

lo , illi cnum robuftis ferroad internecionem

«efferunt ad eum Difcipuli ejus, 65 aperiens

SHH, 41, 3'71

usque quisque fuam infequebatur feram :

Atf

L

05 fuum docebat eos dicens: Beati pauperes

videbantur fugaces cervi per nemoris abru*

fpirita.

Quàm apté in montem confcen.

pta pedibus ferri concitatiffimis ; hic lepo-

dit Chriftus: fublimis enim evangelij do-

res acerrimam canum vim fugientes mille

€rina opportuniüs tradi non poterat, quàm

flexus, ac meandros implicare, illinc feros

in ipfa montis lublimitate , ac eminentia,

cientes leones non animis de(Tituti , fed mul-

Imóut Antitypus fuo refponderet typo, &

titudine obroti inter cruenta venabula gene-

veritasfigurz debuit lex nova in monus pro:

rofos excurere animos, illinc apri rabido

mulgari fublimitate , cum & vetus edita

furore pracipites fertoipfi obviare, & non-

fuerit in montis Sinai pracello cacumine ;

Donantur explicatu Affectus Gaudij, & Dele&atfonis. — 447

& cum lex nova faerit longé fublimior , de*

5» VI. A

buit etiam in monte praedicari excelfioti,

Wm internt

IWW A

Verüm quóàd Chriítus afcenderitin montem

gaudij delicia in fa-

fuos inftru&turus Difcipulos , benéeít ; fed

litudine effarefunt $./ fugiunt fi fecef-

id mirameffe videtur, quód cum Difcipulis

fum deferamus , & bominum turbis nos

effent etiam turbz inftruende , & evange-

ultró ingeramus.

lium cunctis promulgandum gentibus, lon:

Ui cum Deo , in quo verum duntaxat

giüs tamen arceantur turbae ab evulgatione

gaudium reperitur , ac coelefti fpon-

-

A

63.

novzlegis : non me latet , pures à S5. In-

Ío exam

bit immorari, ei curz effe

terpretibus caufas congeri removenda tur-

f0

debet ; neviventicum vulgo , ejus opera (int

bz : fed illa preczterisatridec, quam ad-

vulgaria; feninid fludij, necefle eít , in-

fert Ifaac in allegorijs novi teftamenti , ubi

cumbat , ut contendat eífe quafi unus de

-- fic fatur : Pidens JESUS. turbas ,. afcendit

multis, fed inter muitosfingularis; & licet

én montem : dimittenda eff turba , ut vi

fitin mundo, non tamen fir de mundo ; (it

Turbatm non vidtt ,

' deatur , & judicetur.,

quidem in terra corpore , fed fupra terranm

qui fupra turbam minimó fe vlevavit. Chri-

mentes fit in corpore, fed quáfi extra cor«

fíus. ( & fortà folus ) potuit non turbatus à

pus ; fit cum hominibus , fed quafi extra

turba in turba turbam videres quam tamen

confortium hominum ; fugità nobis Deus;

videns dymifit ,. €f afcendit in montem, Heu

f1 nos folitudinem fugiamus , & civitatum

quauti bodie turbas fugere proponunt , eó

turbis nos ultró ingeramus ; tunc enim ex

tamen fugiunt.quà amplitis à nobis non inve-

pulío interno gaudio jugum religiofi inftitu-

VIZBWLAV.

Et plaué quamwis exterior turba

ti noftras incipit cervices gravate , & quia

exturbet ; mibi tamen magie fufpecla eff tur-

excuffo gaudio moleftias ingerit, quomodo

ba quadam interior,eó quüd interior fit tur-

& has excutiamus , fatagimus ; ideóque

- bantior.

horminum turbis , negotifsque nos immiíce«

€2.

Quiturbar frequentat exteriüs à tur-

mus Ízcularibus : difceffit à nobis Deus 5

ba exturbatur interiüs ; & qui fe exteriori

quia turbas qázfivimus, & folitudinem de-

turbà turbari (in'*

'"nternum à fe gaudium

Íervimus , cámque in folitudine fedenti foli«

excutit ; quiaexteriüsnon excludit, quóin-

tario, & in filentio (naveeffet jugam religio-

tus turbatur.

Verüm nemo agnofcit ture

fum, & onus leve ; incipit inter turbas, quod

-barum frequens malum , quod fenüim ir.

gaudium ingefferat,molcílias inducere. Hiac

repit , & moes cortumpit , nifi quiemerfus

ajebat S, Romoaldus : O beara folitudo ! 9

6 turba fupra curbam feattolit , & cum Chri-

fóla beatitudo ! quia qui in folitudine fibi

montem infsendit.

fto fugiens turbam ,

totus eít , íe totum Deo fervat , qui veró

T'urbarum tumultus , negotiorümque ftte-

fzcularibus fe negotijsingerit, fuanon Deo,

pitus mentem turbant, luniénque confundunt

(ed [zculo impendit fludia , imó & fenfim

rationis , & oculos exczcanr , nec finunt

íe totum Íuperimpendit,

men:em íua domariferenitate , quà vero

Idque cauíz cur Elimelech famis causá&

perfruatur gaudio , perfundatur ltitia, De-

adactus in Moabitide peregrinari , urbes , GC

645

clinandaz funt turbz , fugienda funt fzcularia

oppida Moabitarum prudens declinaverit ,

deideria , ne mentem exturbent , ejásque

quamdiu exulavit à terra promiffionis , &&

132

abigant ferenitatem , cujus beneficio gaudi-

quousque ad Dei populum reveríus fuit , ne

Polit. Chrt.

(cilicet incer turbas hominum exturbaretur

"

Tïmana.

uminvehitur, unde Jerem. ait : Bonum est

qiro,cum portaverit jugum a5 adelefceutta

ipfe, G à mentetur^aragaudium abigeret. -

fva , (edebit folitarius , 88 tacebit « quialeva.

Hinc etiam David folitudiai votis omnibus

vit fe fupra fe , uimirum qui coetut adfcitus

inhiavit , inquiens. — Quis dabit mibi pen«

Religioiorum jugum ab adolefcentia divinz

nai [ficut columibe volabo , &$ requiefcam ?

él

legis portat , & fedet in filentio fclitarius ,

Eece , elongavi faugiens ,. 69 manfi in foli-

hicelevat fe fuprafe, acverofruitur gaudio,

tadine : expetjit avidiós David folitudiais

quiaDeus jugum elevat religionis fuper ip-

quietem ,ut Deo totus vacaret , veróque

furn , cui propterealeve eftonus, cuiab ado-

frueretur gaudio. — Quód fi hunc à tumul-

lenfcentia affuevit ; eóque gaudet , quia ei

tuantibus turbis receflum , & in folitudi-

Íuave , fedens enim (olitarius in filentio ab

nem feceflum interaum gaudiüm non pers

hominum íemotus frequentia internà per:

fuaferit ; que fiunt obvia inter turbas di-

yuth $

fundicur letiriá : appofité D. Bernardus allo -

Ícrimina ; inter homines miferie , faltem

Särm. 4.0«, in

quens virum Religiofum folitarium ia filen-

ad hünc facrum feceffum , cujus beneficio

Carz:,

tio fedentem , interno perfruentem gaudio

mens intus vero perfruitut gaudio, debens

ait: O fan&la anima fola effo, ut foli omui-

invitate ; vere beata eft hec folitudo , in

L

.

eft enim

um ferves te spfam , quem ex omnibus t:bi

qua fola repetitur beatitudo

Fuge publicum . fuge & ipfos do-

hujusmodi feceffus procellarum hominum

elegifit.

sneflicos , fecede. ab amicis ,

€& mmtimis.

cranquillus portus , quem qui fugit, à vera fe

An ne[cis te verecumdum babere fponíum, &&

tranquillitate fubducit ; nec quid aliud fuper-

eft, quàm ut volvatur rerum pelago , vivat in

quinequaquam [uam velit ribi emdulge»

/

re prafentiam prafentibus

fcopulis , moriatur in fluCtibus; qua inhoc

CAteris?

feceffu vita ducitur laboribus eft vacua , me-

iNnn

ritis

Verani de Affcilióus Tpm. If.

466

l

Difiertatio XXI.

ris plena ; & qui fedet in folitudine fe-

rum fortem,qui cüm eH&.nt candidïoreä nive,

dendo confürgit , tacendo loquitur , ejíísque

nitidioresla&te,rubicundiores ebore antiquo,

vocem cclites audiunt , & exaudiunr,

fapphiro pulchriores : Denigrata

efl fuper

| n

$;.

E(t vita, qua in hoc ducitur feceffu, re-

carbones f acies eorum , & non funt

ognttiin

formatrix animz , inftitutrix fpiritüs , re.

platen ,

bgwh

feu ut expendunt feptuaginta Inter»

paratrix morum , paleftra luctantium , cam«

pus pugnantium , arena eurrentium , arcus

pretes : Obtenebrata efl fuper carbones f^*

€tes eorum ,C$ non (unt coguiti $n platess ,qua

triumphantium , cella meditantium , & o-

verba tropologicé ad viros referuntur reli-

rantium , felix penetrale ; illic verapetfun-

giofos, qui à prifzis fui Ordinis inftitutis de-

ditür mens gaudio , cüm vel fpretas mundi

fecerunt , eó quia turbas cosperiut fzculari-

.delicias , vel neglectos honores , vel con-

750

umfreguentare , eorámque negotijs fe im-

temptas dignitates ; fallaces divitias, de.

mifcere ; honores , & commodaambire ,aue

fpectas voluptates ; meditatur , & folacum

folo Deo focietatem init.

las Principum ingredi, Magnatum favorem

Quid enim ju-

fibi comparare;hi enim folutá prorfus difcip-

cundius , quid letius, quàm Deo fervire

lin , neque ex religiofo inftituto aliud poffi-

extra populorum tumultus in feceffu , -&

dentes,quàm extimum habitum , moribus, &

cum illo iaterna , ac externa mifcere collo-

vita denigrati,non funt cogniti in lateis,quia

quia ? Eft enim folitudo poffeffio Dei , .&

d.

€eorum converfatio vix à vita differt Ízcula-

qradio7

