quod dives [um & locupletatus mnulltus egeos

t

xum eífle, quohomines fimul colligantur ,

& nefcis quia tu es mifer.G mtfer abilis, G paue

p

ac mutuis vinciuntur beneficijs , quibus di-

per, & cacus, G nudus; cum divitijs cumulae

!

vites pauperibus , fanitate gaudentes agris,

retur in arcacongeftis, nullius opefe indige«

?1

valentes imbecillibus ;; extra periculum con-

rearbitrabatur , ideóque omnem à íe com«

ftituti, in vitz diícrimine verfantibusopem

miferationem inalios beneficam abegerat; &

L

ferunt; fibique nexu bencfice humanita-

ideoalienas ad fe miferias trahebat 5 quia

tu

tis devinciunt : hunc nexum qui difrumpit

nuliain alios commiferatione pulfabatur ;

perituro. per beneficam | commiferationem

opportuné Lactantiusáit: NwÜiws ope indi- rib.o.de di.

Ü

opem non fuppeditans; sefarius , G parri-

gere fe putat , qui alteri fuam denegat. Epi-

vin, Inflit,

Vi

[

€.10.,

&jda exiflimandus ef/jquia fe, & alium pe-

ícopus Laodicee Ecclefize immifericordide

B

riturum fimul perdit , qui benefice com-

redarguitur, ut benefice compatfionis ex«

"pocal.ge

N

paffionis exlex periclitanti non fuccurrit ,

pers; dixit enim »ullius ndigere quafi quia

Q

& indigenti non opitulatur : quia ut fcite

non indigus, non curaret miferis opitulari:

L

yobus Benediflio perituri luper condolen-

fiquidem nullius ope indigere fe putat ,. qui

t

tem,& compatientem.

alreri fuam negat , ideóque redarguitur ut

te

7*

Quz alijs beneficia impendimus, hzc

imnmifericors, defPicitur ut pauper; irridee

gi

' eadem nobis reítituuntur auctiora, ut bene-

tur ut ccecus , quia. nefcius commiferatio.

l«

aMatien. — dictione repleamur: hinc Chriftus ait: O-

nis non videt damna , quz fibi infert ; &

(9i7,

tü

sunia quacumque vultis , ut. faciant nobis

lic&t congeítis affluat divitijs , paupertate

L

Womines , € vos facite illis.

Hec eít enim

adluc laborat, quia meritis beneficze comes

[v

dex , & Prophete ?. benefica commiferatio

miferationis de(titutus,

Vera diviti2 ex aurifodina eruuntur

t

lex eft, quáalij, quibus condolemus, ac

9.

P

per beneficam compaífionem opitulamur

virtutis , acbenefice compaffionis,quá mife.

di

obligantur ad confimilem exercendam com.

ris opitulamur: hinc Siracides ait: F $m

li

miíerationem 5 faluberrima eft eruditio be,

moftuum produc lacrymas,t8 quafí dira paf-

t

nefica commiferatio , quà aiij edocentur

yus incipe plorare.

Amaré fer lutium "o

D

eamdem compaffionem, ac eadem repen-

dius: uno die , & confolare propter triflitiamz

dere, qua acceperunt beneficia; qui enim

fed (i- benefica in miferos compaffio origo eft

p

li

cogitat ea alteri preítare, qua fibi ab alte-

felicitatis , cut honefta compaffio limitibus

l

.£o fieri expeClat, in id incumbit ftudij , ut

coarétatur unius diei, paucísque dumtaxat

i

malis bona, & bonis meliora reddat; quod

clauditur horís ? an non quó diuturnior eít

& Magitter Chriftus in. Schola Evangelij

1

benefica commiferatio , eà locupletior fit

gr

-fuos edocuit Difcipulos, quos alijs voluit

compatiens? filacrymas exíiccare pauperum

[4

eí

«beneficos effe 9 ut & ip(i effent beneficia fu.

perinde efljac germipa ixrigare virtutum

»

€ut

Benefica commiferatio plus dantibus ptodeft, &C. 683

Ébr non producitut exficcatio lacrymarum,

que aperuiffet vapientem in ipfa pnerum fors

ut ubertor fiat irtigatio virtutum? ac lztior

má venultum invenit, quem ex feda pelli-

earumdem germinatio? D. Paulinus expens

m

cula Hebrzum etle deprchendit, & à parene

dens verba Siracidis exclamat: oivitie 6o-

tibus fluvio concreditum , neà fatellitibus

nitatit Dei?' qudm piá id ipfum follcitudine

crudeli ferro perimeretur. Stimulante binc

nofiri cavet , uon pietaris propenfa invidus,

compaffione,milerta eftRegis filia pueri va-

Jed tmfirmitatis noflre confzius : Quid? quod

gientis,cujus venuflate capta,cüm carerer ipfa

Deusnon fit invidus pietatis noftrrz propen-

prole, cogitavit probrum flerilitanis fi ij hus

fze in pauperes, quibus fumus folatio, cum

jus adoprione abitergere, przfertim cüm ejus

ijsdem opitulamur ? fi nullà poteft Deus in-

lachrymulz ejus emoilirent ad compaffionem

t d

vidià tangi; & nulla in homines . derivatur

pectus; quapropter tolli parvulum juffit à pe,

follicitas , que ab inexhaufto non dimanet

hmpm.

diflequis , & enutriri: Cernénsque in &a pare Exodi 94

o

divinz bonitatis fonte; cur tantopere " Dei

vulum vagientem miferta ejus at . de infane

", 66

commendanrur divitiz , eó quia propeníz

tióus Hebraorum eft bic;/ cámque nutticem

noftra pictarisnon ficinvidus? quó nimirum

Thermutis quzreret. ex Numinis providene

difcamus, Deum non invidere commifera»

tia obtigit, ut eadem Hebrza mulier, qua

tioni erga miferos, fummze dari commifera.

puerum pepererat ,. felecla fuerit in ejus nu.

tioni laudi: ita auguflé excellit commifera-

tricem, quaà lacdte depulfum Thermuridi

tio in pauperes benefica, ut fi Deus capax effet

reftituit, à qua Moy(is nomen inditum fuit,

invidie , ei in homine invideret mi(erente,

eó quod € Nili vado eum extraxerit,& in pro-

&e.

Breviffimum ad. virtuteseft benefica

prium fibi etiam filium adoptavit: & hic be-

commiferatio compendium ; cum alimenta

nefice commilerationis fru&tus fuit, ut ime

largitur mifero ad vitam ; illiusfibi premia

proles foemina infantem adinvenerit, À quo

foffuratur adgratiam ; & dealiena miferia

defectus fuppleretur fleriliratis. Mfrabilis(ait

fuam cumulat felicitatem , valet compaífio,

Lyranus)- Moyjfis educatio à filia Pbaraonis,

quz alienos excutit maerores ad vitia expu-

qui Hebraos infaates jubebat interfics,

gnanda, G preduraetiam barbarorum pe-

Compaffio non folum pretatem à parriz

12,

€tora emollienda; adeout nullum (it homi-

cida extorlit, & probrum exter(it. fterilita-

num genus,(ive inter feras innuttitum;fivein

tis5 verüm etiam Moyfíem educavit, omni-

urbibus excultum , quod mi(eratione non

que propemodum ícientiá erodivit, Hunc

tangatur, quapropteraiebat Anconinus Im-

ieptimum &ratis annum ingre(fum fuperin,

perator apád Herodianum: Homo animal

duétis Inftruétoribus, ac Maeillrisomni cu.

: efb natura mifericors.

Sitiebat in /Egypto

ravit filia Pharaonis litreratura imbui , & li«

Pharao puerorum innocuum fanguinem,noa

beralibus in au!a difciplinis expoliri. Com-

quóà propriam fitim , fed natorum vitam ex-

paffio Tyranni barbarice ízvientis furorem

tingueret; ne Judaicus populus maltiplicare-

mitigavit; adeó ut exclamaverit Augu(tinus

tur. Satellites JEgyptij tertio quoque menfe

in catena, — Novum miraculi geuus fecir u-

Hebreorum domus ingredientes intimia

fericordiam filia pavricide , quafi prodigij

Á

TTE F

quzque fcrutabantur penetralia, ut fi quem

initar fit,quod efferati hominis legitima pro«

ir, Iifit,

viderent, vel audirent natum puerum va.

les fola compaffione in puerum amni . cone

£0

gientem violentá manu arriperent, ac ' ene-

creditum duritiem emolliret , & feritatem

p

carent, idque Moyíis parentibus eam inje-

excuteret : ita e(t vis compaffionis tantà eít,

€erat curam, ut infantem tuncadhuc nomi-

ut innata proclivitate fentiat humana natura

nis expertem , ob oris venu(tatem , habi-

fe in eam abripi, quia ut aiebat Antoninus

tüsque corporis elegantiam fagaci obrege-

Imperator, Homo animal eff naturá miferi-

rent cuftodiá , ne rumor nati pueri; vel va-

£0rí , adeb ut propeníio ad commiferario-

gitus flentis ad aures cujuspiam pervenirent:

nem fit à natura homini indita : & id fux e--

ded cüm neceffitas parentes adegiffet ad pue:

tiam eum miferiz docuerunt : cüm fithomo

rum prodeundum , ne totam familiam ty-

plenus miferijs, dignüsque fit ipfe commife-

ranuico objicerent furori ,. maluerunt : in»:

ratione , pronus effe debuit ad commiferan«

certz morri puerum committere, quàm fa-

dum:; fi enim quid(it homo, quaras, certé

tellitibus interficiendum extradere; ideóque

non aliud, quàm morborum fomes, dólo;'

in fiícella fcirpis contexta à matre puer ciau.

rum officina, erumnarum fcopus , miferia-

9

ditur, rimis corbule bitumine, & pice . ob;

rum receptaculum , mutationisimago,tems

licis, Nili fluminis tenuiffimis cunc tempo-

porisipelium , invidiz trutina;cujus corpus:

ris concreditur undis, quaripam adlambe;

imbecillum , fuapte natura inerme, nudum,

bant, datis filis mandatis, ut quid fifcellze,&

fragile ; alienz opis indigum, .ad omnent

puero flumini | extradito obtigiffet, quafia-

fortung contumeliam proje&tum , morté .

liud agens diligenter exploraret.

obnoxium.

Bonorum enim carentia, maz

i,

Sed coeleílte confilium tulit, ut eodem

lorum ingruentium procelle , cafus quotis

illo die, quopuer expofitus erat Nili vade

diani , fortunz mox ridentis, mox adver-

"Thermutis Armenopthe Regis filia juxta

fantis viciffitudines, corporis humores, vi-

amnmnem defcenderet fpatiatum;ac meridianos:

tia,qua contrahuntur;paffiones, quz accen-

eftus luviilaticibus temperaturasquz cüm in

duntur fatis prolixam meetorum telàm te.

barenrem virgultis fifcellam incidiffet; gáme

xunt; hinc natura prov

4

gda '.'a;hï-ymas dedit,

Verani de Affeitibus Tom., L.

2

Rt ff A

quibus

Diflertatio

XXIX.

684

quibus moerö'res; fi non abflergerentur, fal«

meet; & predura corda emolliat , quamvis

temlinirentur: dum enim natura lachrymas

nullis viribus flecti poffe viderentur. Quam-

profundit, evaporat affectus, & infiti do-

obrem non eít neceffe multum laboremus ad

commiferationem appofité excitandam. Non

loris parcicula in alienum pectus derivatur,

defunt, qui omnem dimoveant lapidem, om,

$, II.

némque impendantlaborem , quó affectum

moveant commiferationis inalienam mifetis

c/ffeiius compa[fanis fons eþ*, 4

am, & lachrymas cieant, qui tamen in fua fle«

quo f[caturiunt rivuli lacrymarum, qui-

bili monodia fe exhibent potiüs deridendes,

bus contratie noxarum fordes purgantur, G

Delicatiffimus eft affe&tus commiferationis,

fivi fPerilefcens zellus irrigatur

j

cqrdi: D

qui tramen nec violentià, & imperio, reprimi

135.

in flores virtutum.

poffit, nec importunis clamoribus, ac ejulati-

Uo funt genera lachrymarum , quas

bus excitari. Nonomnesfunt zequéproni ad

D.Gregorius in facris litteris ait, effe

' hunc commiferationis affectum : quibus pin»

Yib.3.Dia-

bog n pia 4

indicatas,ut iple loquitur per zrrigu-

guior fortuna arridet , & felicitas ipfa vide-

um fuperius, Gf inferius , & vultex irriguo

tur famulari, hi cümnihil in rebus humanis

fuperiori lachrymas fluere defoecatasà ter-

fuerint acerbitatis experti, difficiliores funt

reítri affe&tu , proinde puras , ccelefles, li-

ad hunc commiferationis affectum:;cüm enim

quidas, quarum fons pellucidus & inexhau-

fecundiffimos femper tenuerint curfus; ac ri-

Ítus fitDei amor; five ob noxarum detet(ta.

dentem fuerint fortunam jugiter experti, ni-

tionem, verámque refipifcentiam 3. five ob

hil ad fe lachrymas pertinere putaut: fe

Chrifti defiderium , ac dilectionis ardorem,

perpetue cujusdam fecuritatis fpe fulti alio-

| five obcommiferationem patientis in cruce

rum negligunt miferias , & nil duriüseorum

Chrifti profluant ; & hz illze funt lachrymze;

pulíat aures, quàm fi audiant abílergendos

z dÉ — Ra VE us LE ^ lal a o dR

quas D. Bafilius in fermone de Magdalene

eflealienos moerores, & indigenubus opitue

lachrymis, vocat eelz margaritas,S nonim«

- landum,

,

Qui etiam ade

xtremum de—vle.nöre ;älamï-

aA — i.

meritó pretiofi dicuntur uniones, cüm homi,

16,

nem fuis noxis illachrymantem Deo uniant;

tatum, difficilioresfunt ad commiíerandum;

ha lachrymz funt, quas D. Bernardus vocat

quia neque timendi , neque fperandi ullam

do Cant,

vinum 4ngelorum, quo qui madent, divino

ampliüs enancifcuntur occafionem, ac ptoin-

inebriantur amore : fine quo has lachrymas

de miferiarum diuturnitate preffi ,. ac veluti

exigere perinde foret, ac latices é pumice po.

hebetati ad flebiles motusobftupefcunt, Viri

ftulare,

etiam faceti,veteratores,derifores, convicia«

34.

Alie enim funt lachrymz prorfus natu-

tores, rariüs flectuntur in commiferationemi,

rales, qua ex caufis duntaxat humanis , ijs-

eó quia affueverint alienas miferias convicijs

que naturalibus profluunt, eft fiquidem la-

potiüs pungere, quàm beneficijs expangere,

chryma humor ex calefactione. humidi, ac

Secus viri probi culturg virtutum; & prafer.

tenelli cerebri diftillans per oculos, qua ta-

tim pietatis addicli ad hunc commiferationis

men calefactio fi vehementior fuerit, ita ce.

affectum habentur procliviores , quafi cereae

rebrum exficcat, ut ciendis lachrymis fit im-

fint jisdem animz,ad quosque miterationum

.pedimento, idque cauíze, cur ad iracundiam

motus flexiles Qui zrumnis fuére obnoxij;

proniores, difficiliores (int ad lachrymas fun-

& gravia paffi,czterorum miferijs promptiüs

]1mo alios e-

dendas, fletusque edendos.

commovenrur ; excitatur enim prioris mae»

tiam ingens animi moaror, ac flupor ita con-

roris; ac infortunij imago, quaintimis im»

"Üb annzas ao Awha (£DUO. zie 3 — MM o uza — . dih& dile - B ocunn

fundit, vínque comprimit caloris, ut vel ra-

plicita fenfibus affe&um miferationis inalio«

l?

rus, vel nullus fit lachrymis locus: cüm é

rum cafibusex fortunz fimilitudine promp,

converfo ubi cerebrum modice duntaxat ca-

tiüs exfufcitat. Imbecilles itidem,& csteris

lefit, facilias humidum colliquefcat in la-

timidiores,ut etiam fenes; pueti;foeminze, 2e«

chrymas, quz interdum etiam eliciuntur ex

rumnofi, metientes alios ex proprio ftatu fa«

!ä

fumo, vel adverífa valetudine, imó & ex rilu

€iliores funt ad alios benefica miferatione

t

intemperato , quo humiditas cerebri inca-

fublevandos, eó quia timeant,ne quid fibi ob.

leícit, & per oculos defluit in lachrymulas,

tingat miferiarum,

qua à varijjs etiam excutiuntur affectibus

Caterum plura funt, quze ad hunc miferac

U

2

prafertim ab amore zítuante, defiderio are

tionis affetum concitandum plurimum ha«

dente, irá inflammante, invidià corrodente,

bentroboris, ut paupertas alimenti indiga,

t

pudore comprimente, letitia effufa , &

fenectus viribus deflituta, morbi curatu dif-

prae cateris affectibus ab ipfa commifera-

ficiliores, fupplicia confuetis atrociora, cor«

?

tione, que alienas miferias proprias fibi

poris deformitas, membrorum debilitatio,

efficit, nititürque benefica compaffione mi-

mentis abalienatio, & pleraque alia id genus,

H

feris opitulari,

9

qua& in animos, G corpora cadere confueve-

Sed ficut nil lachrymá tenuius, cüm ex

runt; quz fuaetiam fubeunt . incrementa ab

l

aquea coale(cat guttula, ex humore concre.

ipfa perfona,fi innocens fitjac mifera, (i no,

f

to; ita nil citiusexarefcit , nil faciliüs exe

bilis, veloptimarumartium exculta difcis

L

ficcacur: verüm quandóque eft eriam ita vio-

plinis, fi affabilitate fermonis , oris venu-

|t

lenta; ut in intimos feníus, meatésque pere-

flate; morum candore , corporis fPeCie ;;'

Benefica commiíeratio þlus dantibusprodeft,&c, 682

& cateris fit inflru&a ornamentis , ;qüibus

(Occidiflesnondum tot miferiarum confcius,

folent homines commendari, . Echi prom

& te innocentiffimam animam paterni Ma-

ptiüsad commiferationem movent , fiab in-

mes, ac cineres comites accepiffent , nunc

digniffimis hominibus ; & ijs prafertim ,

jaces in aliena terra poft mortem etiam exul,

quos beneficijs fibi devinxerant,pratercom-

& fugitivus, :tam longé à tnaforore, qua

mifera, mec morientis fpiritum accepit

munem expe&tationem , illata. fit injuria ,

tunc enim ficut indignatio excitatur in con-

mec mortui cadaver lavit, inec dileclis ma-

tumeliam inferentes ; ita GC miferatio in pae

mibus inferiastulit; fed te peregrini tumul-

tientes injursam,

&

tuario fepulchro, & translatitia humanita-

18.

Plurimumitidem adfe

(c idminiulidóci

ite condiderunt, :O [pes inanes, 4 infeli-

«cem educationem meam ! quid profuit mi-

€ircumftantia,(i mifer eos fortiatur (aarü mi-

deriarü fpe&tatores,quos nollet:veletiam fi in

hiinfantie tuz , & matris, & gerrule vi-

«es reddidiffe , «tibi.cibos meo .ore maníos

loco,qui minimé eum deceat cruciatuum pa«

tiatur acerbitatem.

AEtas «etiam non . mo:

inos ingeffiffe , tecum lufiffe , & tibi te«

dicas vites obtinet :ad affe&tum :ciendum

nellis lufibus fatigato amanter accübuifle 2

commiferationis , ut fi puer unica familize

heu! quot delicias uná mihi dies inftar in-

fpes veluti tenerrimus flofculus in ipío xtatis

ffeíti turbinis abílulit ; itecum enim omnia

limine decoctusfuerit à gelide moris prui»

vitz folatia perierunt, tecum in eodem 1e-

fa. '"Quod fiad majoresinceperit [pes ado-

ipulchro jacent .conclufa , atque compofita,

lefcere , ad majorem movet commiteratio «

'Quid enim aliud fperem , .quàm fceleratze

ifmatris «cultro victimatio anterfici z

mem. JSuntetiam pieraque alia adminicula

ego

miferationi excitandae perapta , ut f1 perpen-

««ruentis doloribus :confecta fum ; tu qua(

datur finis , ob quem quis miferias patitur ,

fomnium evanuiíti ; & «ot fpes irrita cecie

vel.modus , quo cruciatibus torquetur.

'derunt; :nuncin noflrisfuneribus tripudiant

Caterüm expeditius excitatur miferatie ,

Animici,

Deinde ;promittebas in .dies te

«um :miferi noítros obverfantur .:ob oculos,

li

ppaternarum , (& mearum injuriarum ulto-

& ea doloris figna edunt , quz in hisce an-

;rem affaturum : hiccine eft Orefles , quem

guítijs elicere natura confuevit. ^Quód fi

ipollicebaris! ;umbra , & is , qui tribus di«

mifer non adfit , qui inflicta fibi vulnera ,

gitis portatur cinis. "Heu te miferum! heu

velmiferias, quibus premitur , per fe iptum

me infelicem! à corpus miferabile! & fra-

)ftendat , per hypothipofin exhibenda funt

iter 4 «quam infaufto hinc itinere ablegatus

s&rumnz fingule oculis adftantium: :quó e-

«es! à frater amantiffimé, t te perdidi(Li 3

nim mifer fuas etiam deflet zerumnas , qui-

amantiffime ifrater ! :ut:me perdidiíti ? 3.

bus premitur; & depromit dolores, quibus

um elt ; fufcipe:me tecuman idemvafcu «

torquetur , alienam ffaciliüs commiferatio-

Jum. :Quid enimaliud fum,quàm umbra,

mem excitat ; quàm qui vel fua jactat , vel

& cinis ? ;noli fororem in morte fpernere ,

mifer non vult habeci 5 :uc ille , qui cum

'quàm tam pié in vita colui(li, "Tecum.mi-

€ederetur virgis in medio Meffana foro ;

Ihi unafors , unus animus, :unà omnia fem.

€üm nullus gemitus, nulla vox bujus mi-

iper extiterunt , -& nuncunàamborumcine;

feri inter dolorem , & crepitum plagarum

'res mifceantur , :nec ulla nos temporum in«

auditetür, ni haec:eivis Romanus fum ,

juria divellat. 'Ha&tenusElectra apud Cauf-

jactabat patriam , Jlicét patrata delidta.eum

finü Oreftis illachrymans prematurz:neci,fi.

fuftibus fubjecerint,

muülque ;affe£tum .ciens commiferationis :

fficaciffima movendz commi(eratios

fiquidem miferabile eftintueri regiamillam

19

misratio habetur per reprzfentationetn ima-

virginem , wvafculüm , :quo fratris cinereg

ginisrerum abfentium ; fitamen opportune,

exiftimabat contineri;frequenter exofculan-

& prudenter, & non frigide , ac effe&taté

tem , ifuisquelachrymis

;petfundene:em;, quie

ádfiat. "Teftes funt Drufi imago, '& Cafa.

ibus & ipfa madebat.

tislacera toga ; qua& plurimas excitavit Ro.

1d compaffionis proprium, quz cum

20,

3na tragoedias.

AApud Sophoclem £lectra

tenens 5 ut arbitrabatur in vafculo fratris

in cordé nafcatur;foras illicó fe prodit spt£e-

lucet.in oculis , & alienis illachrymatur mi-

Oreítis cineres flebiliter lamentatur ;

&

I!

ferijs, quasdetergat, & tot paticur fuppli.

affectum excitat commiferationis, prafer-

iià , quot proximus , cujus mifererur',

tim quia vafculum intuens in iachrymas li»

'damnaexperitur. Regulusilleevangelicüs,

queftit , exclamat ipfa apud Sophoclem.

«ümcexegiffet à fuis famulis rationes ;À fervo

O monumentum hominis omnium longé

decem milliam talentorum debitore roga-

mihi chariffimi ! O dulces fraternz animz

tus patientiam per aliquid temporis exer

reliquie ! qualemte mihi Oreftes accipio?

«ere; benefica commotus compaffione, quia

quantum ab illo mutatum , quemex pater-

videret famulum zrte alieno pergravatüm ,

nis edibusflorentem dimiferam; nuüctein-

totum ei remifit debitum. ^ Egreffus mox

felix iftis porto manibuscinetem, fabulam,

fervus ille alium invenit de fuis con(ervis , à

nihil.

Utinam potiüs in patrijs zdibus vi-

quo centum denarios fibi debitos expofce.

ta fuiffes defun&tus, quàm iítateinfelici pie-

bat , & quia paratam illicó non exhibuit pe.

jate, ms, öue his füneribus ferváffem.

«uniam, injcctis ad

—

collum manibus fuffoca«

r

Rr rj

bat;

626

^

Diflettauo XXIX. -

——

dindt feelerti óxdsctops vidusiet . M ines

bat , emh äïcenä : Redde, quod debes , &5

vitabilem additionem pracedenti - accumus

procidens conferuus ejus , vogabat , eum di-

cens , patientiam babe inme, tomniared-

lat debito ,, non quód Deus à remiflo , GE

dam tibi , fed patientiz nefcius in tencbri*

condonato femel peccato etiam quoad rea-

coíum eum detrufit carcerem ,. donec debi-

tum poenz fupplicia iterum exigat ; fed quia

L ÉM u

tum redderet, ídque cum delatum fuillet ,

immifericordia adeó grave eft delictum ;

L

ac renuntiatum Domino , accerfitum ad fe

utacerbiffimos fecum cruciatus trahat ; prze«

famulum ,

cui debitum remiferat decem

fertim fi qui commiferationem eft expertus;

millium talentorum ,gravi(fimé coarguit ,

omnem feníum à fe excutit condolentiz de

aliena calamitate. — Vera enim compaffio eít

1h

eb quia miferationem non exercuiffet in

confervum , à quo centum denarios tam

alieni doloris lenimentum , & grande in af-

Matib.v7, rigidé exigerer.

Serve nequam , omue de-

flidtis folatium ; amico enim in a&rumnis

9.

compati , ac collachrymari exiguum non eít

bitum dimifi ribi , quoniam rogasli me : non

ne ergo oporiuit, G re mifereri. confervi

doloris folatium , & afflictionis levamen*

:

tui , ficut G ego tui mifertus fum? & iratu

tum : fiquidem à natura id nobis inditum ;

ut velimus amari , & quia compaffio amo*

f

Dominus ejus tradidit eum tortoribus quoad

usque redderet univerfum debitum , — fic &5

ris eft teftimonium , ac pietatis indicium,

f

pater meus cleffis facret vobis,

lenit procul dubio doloris afperitatem , &

p

2Ie

veluti folaris radius moeroris discutit cali-

Rex coeleftis noftra dimittit debita pec.

catorum , quz debuiffemus , finon in zre,

gines ; ac animi ferenat perturbationem pra.

M

faltem in pelle luerere , & tamen cüm ipfe

fertim fi injufté afflidtus, ac invidentiz ja»

uü

Clatus malignitate, non folàümà compafho-

Íolvere pro nobis voluerit ,. & pretio fui

T

fanguinis divinze fatisfacere juítitie , GC no-

ne folamen mutuetur injuriz , verüm G in»

hi

ftra extinguere debita propemodum innu-

innocentiz argumentum.

Q

mera, adhuc tamen immifericordes fumus;

Hinc Socrates ad turpem. damnatus

234

p

nec tninimam volumus injuriam nobis illa-

necem ob foditfima crimina ,. que ab invi

(

tam condonare , necullum debitum; ideó-

dentia putabantur. conficta in tetro deten»

^que graviffimé punimur, quia commifera-

tus carcere,plurimum haufit folatij à.non«

d

tionis obliti , & incarcerem detrudimur ge-

.nullis ex fuis clientibus , & amicis , quíi

commiletatione commoti ,

acerbz ejus

POR

hennalem : quó inde difcamus , quàm fit

Afl £2 (4), p

Deo exofushomo compaffionis expers: ap-

illachrymabantur forti, eorum enim lach-

TA

4 p

Bomnil,3.4À . Sofité D. Chryfoftemus.

Peccata nofiva

rymis acerbitas liniebatur doloris, & affli-

Qrinth,

1

popsi. u-

&io detumefcebat patientis,

Ob eandem

$8106b

fic graviora faciemus omni nos excu[atione

privanutes ; acerbà enim aliena exquirens in

caufam Jonatas cüm primüm vidit Davidem

D

d

ffuis exceffibus nullam veniam nancifcitur.

ex invidorum malignitate expulfum ,& pa*

Non enimtantüm quale fuit peccatum , tale

tria, & extorrem pervagantem , imó G ine

[]

ü

illic futurum apparebit , [ed quandam.,

juria 'ad mortem damnatum,commiferatio-

ne tactus laxé flevit , & amico folatium

L

magndm p

E& iseuitabilem — additionem.s

Sz-

attulit.

Fleviffe enim Jonatam , quo folae

p

À judicio in con[eruum facto accipiet.

d

eut enim bumanu , 69 mitis ,. 68 clemens

tium adferret Davidi exulanti , teltatur A«

L

majorem pevcatorum gravitatem | fuccidet ;

bulenfis , inquiens: F/ebat amici rece[fumn :

Qu«ft. 3 sl-tla

ita acerbus ,crudelis , 68 implacabilis , mag -

Jonatas debuit / babere - locum conjolantis.*

T

Lib, 1e Iïg-.d

num propris pondue peccatts apponet,

As

Íuppetias à commiferatione expoftulavit To»

natas , cüm nonignoráffet ,amicorum com*

lienam , qui fuit miferationem expertus ,

ni(i eandem ipfe exerceat in miferos; propria

miferationem magnum aflli&tis adferre folae

M,

m

incrementatÍcelera; &graviffime punitur ,

tium; quapropter ajebat Apoftolus, benee

fica commiferatione alienas miferias fuas

qui alienz'nonopitulatur indigentie , nec

bi

aliorum condolet calamitatibus,

faciens. — Quis infirmatur , & ego uoninfir-

0- gd CO'

$À.

Servus , cui Dominus totum dimife-

mor? qu& verba expendens Hugo de S. Vi-

*

vinib. capo,

Qu

tat debitum duré immifericors ,. dum fuum

&ore ait

*

Ex in[ito fibi pietats. affeciu

I1, v, 29.

P

debitum f(ibi reddi , tam diftricte exigit.íce-

animtus alienís. arumnis | condolet ,

€m.»

p

lus auget fuum , ac fupplicijs propterea

fcilicet ,. vel juffitiam premi ,| wel innocene

meretur atrocioribus torqueri, utliquet ex

tiam affigi videmus.

Quid ni cüm videres

Ó

evangelica parabola : cüm enim fervus ex

Apoftolus Chriftianorum premi innocenti-

CU

Domini benefica commiferatione , inopi-

am, & juflos aflligi; compaffionis affectu

al

natam totitus debiti remií(honem etiam non

in eos movebatur ; quo alienam infirmita-

ltà

peritam fufceperit , quía poftea immileri-

tem proprio doloreexcuteret , guisinfrma*

ny

tur ,. 6 ego non infirmor ?. affe&tus enim

cors ipfe conlervo füit, necullo condolen-

V

tiz fenfu permotus totum voluit debitum

compaffionis alexipharmacum erat praefens

i

6]

exigere, nec ullam exercere patientiam j

tiffimum alienz zgritudini curande ; qua*

propter Jonatas cum Davidis deploraret af*

$

quaíi inde creverit furti fcelus , debitum

V

jam folutum iterum contrahit : quia ean«

flitionem, non folüm excitata commifera":

ü

-dem commiferationem , quam in ipfum

tione ejus tuebatur innocentiam, Vé*

&t

Dominus exercuerat , noluit in confervum

rüm & dolorem leniebat

N

pauengs.

ipíe exercere , quia cpmpamone vacuus (ui

lpf

&ILC

Bcnefica cömmiferatio plus dantibus Pxodcü à &c.' N 607

voluntatié crucifigentem : vel ut placet A-

S. iII.

Homil, 7e

nonymo, Zec erux virtus efl compa[fionis ,

Cüþo L

qua erucis prafefert figuram.

Huic affixus

Suemadmodum commiferatio , ff

"Apostoluserat , cüm diceret:. Ouis infirmaes

à vera eua[catur charitate , virtutis

tur, & ego non in[irmor ? quis fcandalizae

inducit boneflamenta 5 ita "vitij contrahit

tur , O ego nonuror? acerbae(tcruxcome

deliramenta ,. [i ab boneflatis exorbi.

paíffio5, quz tot clavis compatientem , &

-&et decora.s.

commiferantem transfigit , & fauciat , quot

miferijs proximus angitur;alienas miferias,

244

Ommendabilis eftiproximorum com*

fuas compaffio facit , & alienodolore tor-

miferatio , fi à charitate exoriatut,

quetur : |compatiens Apoftolus ideó Chrie

alioquin f1à virtute exorbitet ,vitium

fto confixus fuerat cruci, quia patienti Do-

& ipía contrahit; ficut enim honeftum eít

mino ipfe compatiebatur , imó dum come

miíeris opitulari ; & alienze fuccurrere ca:

miferans alienz infirmitatis infirmatur,pto -

lamitati ,. proximique lachrymas ficcare ;

priz confulit fanitati , ac faluti,

morores abigere, anxietates levare , mife-

Sicut cruce mortem Chriítus devicit ,

2 6e

rias excutere ; itanon caret vitiojfi proprijs

& hoftes profligavit tartareos , itacompaf-

piaculis alieno medeatur quis dolori: àvir-

fio, quz figura eítcruris , cui affixus erat

tutis enim recto tramite deviare; ut alienz

Paulus, falutem promovet compatientis ;

quisopituletur miferie , fuccurrat indigen-

& de proftratis vitijs triumphos «udit.

tiez, fubveniat neceffitati , non commife-

Quotquot hac pulfantur «ommiferatione

zatio hac eít, fed fucata compaffio, cui fi

«um D, Paulo cruces, fupplicia, flammas ;

larvam detrahas , vitium effe deprehendes,

letantes adeunt ; teftes funt laureatze Marty-

qu& enim extimo cortice commiferationis

Jl

rum caterve , quibus fubftrati carbones ,

prafeferebat fpeciem , inargumentum tran-

vernantes videbantur tofe 3 ignes accenfi

fit imprudentiz,

Plerumque virtutis fuco

aure blandé fpirantes : barbaries eorum la*

vitium tegitur , ne ejus turpitudo exter-

teracedebat , & profundos in is fulcose«

1eat ; & proprio fcelere plerumque alienze

xarabat ,

fed in exculta proprij corporis

Ts afleg Til luccurritur miferiz, — Zriplex enim esi com-

tellure germinaferebant inconcuffz fortitue

anan. in cap, paffionis :10dus. ( aitHugo de S, Victore, )

4dinis , que fanguineo rigata imbre in triüphaa

a epiff. v.ad Ef

quippe compa[fro alia ex vvitio , alia ex

afl'" b "

les excreicebant lauros , palmásque victri-

LÀ

watura, alia ex virtute, compajfo ex vitio

€es

LÀ

cum przcipites e przcelfis rupibus

eff , quando affeciu sllicito ex veprebenfibili

deorfum agerentur , veluti in coelum aícen-

delore quis tangitur , ubi illicito prius amore

dentesin ipfo defcenfu lztitià afficiebanturg

genebatur. . 'Compa[fio ex virtute eft , quan*

ac fi purpuratam vitam in morte fanguine

dlo propter Deum alieuis doloribus compati-

afperíam invenirent 5 fi in mare demerge-

suur, Miíerorum indigentijsopitulari pros

rentur , veluti in facra pompa, quafi cho-

pter Deum ,. & alienis compati doloribus

'reas ducerentinterno gaudio affecli exilien-

chriftianz charitaris eft argtimentum ?. vi»

tes , G exultantes lztabantur , & ita crue

tio autem coinquinari ad alienas levandas z-

«iatus arripiebant, perinde ac fi vernos flo-

!2/;033';3

zumnas idelirantis imentis eft indicium : ita

res amplecterentur', -quibus coronas fibi

9. h M'

«ontexerent,

«ondolendum eümiferii, utàvirtutisfemi-

ta nullatenus declinemus.

TNonenim commiferatio patitur in cor-

27.

&

*

Sunt, qui juramento falía teftantur ;

dis coarclari anguítijs , fed per oculos, &

nendacia mendacijs ne&Ctunt , ut alienos a-

vultum jetiam fejprodit, & in alienas mife.

bigant moerores , G miferias excutiant , fed.

rias diffunditur: oculus enim miferentis fo«

hi fe ipfos coinquinant , «um alios nituntur

latium eít dolentis,

Nabuchodonofor tru-

air |

purgare , &infe diré [zviunt, càm in alios

€i ingenio turbulentus ad cruentas clades ,

jb eh

adnituntur commiferationem exercere ,

favásque flrages Holophernem militiz Af-

[l 7039.

roprio dolore alienis mederi miferijs,

Tyrie Strategum obarmavit , eique injun-

N

on eft id compaffione promereri;fed com-

xit , utegrederetur adverfus omne Regnurn

miferatione delinquere: fordefcunt ipfi ma-

Occidentis , & eos precipué , qui Nabu-

culis piaculorum infecti , ne contriftentur

chodonoforem contemptui habuere. — Noz

alij afflictione preífi,

Vera commiferatio

Juditb. 9,

parcet. oculus zuts ulli egno ,| omnémque.s

T. 6,

ita alienis fuccurrit neceffitatibus , & mife-

urbem munitam fubjugabis mibi. Sedíifa-

rijs opitulatur , ut à fludio nunquam vacet

viens Princeps omnem inhibet cordis com-

virtutis , & itaalienas infirmitates contra»

miíerationem , quomodo eam etiam potee

hit, ut fan&litatem non lzdat , quapropter

rit oculorum cohibere compaffionem ? cüm

Galat 2,v, D. Paulus ait : Chriffo confixus fum cruci.

19.

viía aliorum calamitas compaffionem cieat ,

Vivo autem jam non ego , vivit ero im ve

foveátque in pectore: Biblia Gothica ha«

Chriflus.

Quódíiquaras, quenam fit hzc

bent: JNen parcet oculus ?neus , nimirum

CfUX ,

cui Apoftolus (e affixum fatetur.

ego abfens non parcam , quamvistu fpecta-

iNon credas,hanc crucem aliam fuiffe , quàm

tze oculis calamitati prze compaífione peper«

ipfam charitatem placidé peracerbam , &

&eris. Pulchré Raymundus Abbas Celenfis

De vceul,

feptem

M]po 65 120

-

688

"Differtatio " XXIX, .

Íeptem recenfens oculorum proprietates

paffiones traheret.; ut alios ab egtitudine ,

ait : Oculus $n eminentiori leco corporis lo-

& paffione liberaret.

9.

Quéd fi amor ragnes effe dicitur amo-

catur , pro toto corpore fpeculator ; ea qua

foimt ab eo diflantia non fibi adbarentia,co

n.-

ris compaffio alienz paffionis eít magnes;

templatur ; feucfcente. corpore deficit , &

ut & condolentia alieni doloris ; ttahit enim

debilitatur

P]

L

cateris membris dolentibus

compaffio ad fe alienas miferias, quasfuas

zauquam compatiens illacbrymatur ,^ pilos

facit, ne alij miferi (int, gaudétque premi ;

imó dixerim', & ditefcere alienis miferijs:

