rum phalanges; jam clypeus nonnifi otiosé

riàs; G in id tantüm incümbunt.| ftudij ,

.

poteítàtergo pendere, qui pectori muni-

ut difcant mentiri, fallere, adulatoria hu«

endo opportuniüs adhiberetur , ac manie

miiitatecaptare; mente aliud velle, & a«

bus traétaretur

.

*

fi Philifthzi erant fibi

í

liud vultu polliceri, hifce enim artibus ni«

tum fanguinis neceffitudine ,. ac foedere a.

micitie devincli ; & Hebrai inimici , con-

tuntur viam fibi ad fublimiora fternere, . &

ficut in aula viget adulatio, ideo rarus eít,

tra quos in certamen | deícenderat | partes

ex ijs, qui ad Principis admittuntur fa.

propugnaturus Philithinorum ,. cur cly-

miliaritatem , qui non ftudeat ejus vora fo-

peum non potiüs Hebrzis objicit, quos à

vere , & de(iderijs .eblandiri: fcité Plu-

fronte videbat ftantes ?

fi non cum Phi.

tarchus de hifce adulatoribus , qui familia.

ä

liftheis à tergo, fed cum Hebrzis à fronte

rium gerunt perfonas, larvásque fibi ad.-

erat certamen initurus , cur non clypeum

aptárunt amicorum, ait ipfe : ZZminiffer Lil. r. 44

manu ante pectus teneret ad ictus retun-

in amore ef? fidus ,. in vedimendo fcorto fe- . adulas.

dendos Hebrzorum ?. nimirum hoc voluit

*

dulua , in compotariones vmpen[arum |fub-

nobis proficuum exhibere documentum

L2

dauceudo calculo won [folutu

nAm 1" paq.

Goliathus licét ex gente Philifthinorum quia

randis ofcitans cang ,

pelumm objeruazor,

h

a

Iïerani de AffeBlibus Tom, Ils

E

Differtatio XX.

a16

LE

— Ea eft eotum indoles; quiPrincipum

Democritus apud Stobæüni .. Mala laudi,Serme 14»

latera cingunt , inftat. centoculi Argi co-

bus vehere adulierini animi etl ,. & impo-.

rum mores, & amores equé obíervare ;

ftoris immodica enim, G exaggerata lauda-

quos fi noverint voluptatum — ftudiofos ,

tio laudatam conftuprat gloriam ; & tacité

puellarum ftatim notitiam ingerunt ; & qui

devenuftat quern nimium depradicat, quas

10,

fanis con(iliis juvenilem ardorem debuiffent

tenus inanis reum gloriz in(imulat , &tu-

potiüs fopire, non raró inveniuntur fove-

tili fua affentatione non viéctorem adítruit;

re: hinc farum fuit , & — miraculi inftar ,

fed ventofum afferit; eàó quia inanem de»

quàd Saulis famuli Regem monuerint;quód

pafcatur gloriolam

L quä fupra meritum

à malo exagitaretur Ípiritu , féque obtu«

turgeat.

Hinc a

ffentatoreä veritatem corrum.

8,

lerint paratos & — promptos ad ; medelam

Lib.i.Reg«

cantüs perquirendàm : — Eece Spiritus DEÍ

punt, verásque mentiuntur Jaudes, quae ab

fato 16,

malus exagitat te.

Jubeat Dominus noffer,

exaggerata laudatione inaaes redduntur, &

U fervi tuí , qui coram te funt , quarent

falíe deprehenduntur.

O quam .pravum

bominem fcientem p[allere epbará , ut quan-

omen nomen affentationis! cüm immodica

do arripuerit . te. Spiritus, Domini malus ,

virtutis deprzdicatio certa fit vitiorum

e

À

pf«llat manus fua ,. & levius feras, — Si fa-

prafagitio : hinc appofité "'Tertullianus

muli fuiffent affentatores ,

veritatis non

Si non de mendacio erubeftit adulatio., ti- poleg.34o

*

extitiffent affertores; mali fpiritás agita-

pieat faltem de infaufto eventu

*

- quia vel

tionem intimi gaudij afleruiffent exultatio-

ipia exaggetata virtutis laudatio , augu-

nem; zgritudinis malignitatem falutis di«

rium eít improbitatis , G prafagium ma-

xiffent jucunditatem : " neque exoculatum

litim : hzec eít affentationis indoles , vel

falfas adftruere virtutes, vel veras mentiris

impetum coércuiffent , fed gratis adulatio»

nibus fomitem addidiffent ; & - ideo digni

idcóque affentator eft femper pravus , quia

fuerunt, qui ad Principis : adritterentur

fempet mendax;hinc Chriftus Luc. 6. ait.:

colloquia, cüm "fuerint & veritatis afferto-

Va cüm benedixerint vobis bomines.

Non

u Culun,

res &t conati contra doemoném quarere

quia benediétio per fe fomentum ullüm fit

medelam , reque zgritudini excutiendz

iniquitatis, nec augurium infelicitatis; fed: '

magis idoneum comperére remedium, quam

quia mentita benedictio malediéctionem ace

virum acceríere canendi fimul , ac pultandi

cerfit,

Precatur affentator bona ; & pras-

C ytharam arte inflru&tum ; qui & cantus

íagit mala, in quo fenfu ait Tertullianus

de infaufto eventu timendam effe laudatio«

m

lenimento , & pulíate cythare blandimen-

to furentem fpiritum fedaret , mocrentem

nem; quia ut fcité Beda ; Jp/a peccati nu«

animam exhilararet , mentémque . exagita-

trix efl adulatios 64 ficut. oleum flammis,

tam compefceret : affuetus Saul aurium le,

fic in eulpa ardentibus folita ff 'mi:(:,ärarc

nocinijs ; blandimenta famuli quafierunt

fomentumes,

*

vocis, & müfici inflrumenti; quibus per

aures fe infinuaret morbi Jenimentum , &

$. I

mentem fedaret fürentem.

Verüm ficut inftar miraculifuit; qued

Claudende funt AUTES a[fentatio-

7

Gf $,

famuli Saulis eum malo fpiritu exagitari

ni ; que in id unicà incwmbit fludij, quo

monuerint , ac veritatem dixeript; ita mie«

lenocinis verborum fubrili compofitis

rum etiam fuit, qu&d Saul, cüm ingrato nun-

artificio eas demulceat,ut decipiats

tio fentitet aures fibi pulfari , famulisnon

& noxam inferat,

itafceretur. Regius faflus, qui folis de-

Olerabile foret, fi adulatio aures tan-

jecatur laudibus , 2gré fert / proprios fibi

defe&tus objici : & quia id atfentatores

T

tàm demulceret , & prapotentibus

verborum lenocinijs eblandiretur; fed

non latet, in id incumbunt. ftudij, ut in-

nunquam aures pulfent prapoten-

quod deterius, nutrix eft, & altrix vitiorums

gratis

tum ;

fed lenocinijs verborum fubtili com-

imàó & fomes peccati: fiquidem dum affene

tátio, quz prava funt, laudibus commen-

pofiis artificio eas demulceant ; féque in

eorum gratiam iníinuent, ac benevolen-

dat, fomitem ingerit ad delinquendum; &

melleis lenocinijs , blandísque verbis vitijs

tiam aucupentur ; neque erubefcunt fyco-

phantas agere, & mendacia vendere, dum.

viam emollit , prafertim càm ejus turpie

modo aliquid fibi emant. commodi 3. imó

tudo plaufu buccinatur, & mentita laude

adeó mentiri affentatores affuefcunt, ut vel

venuftatur, ideóque Chriftus , ne finere-

ipfam deprzdicantes veritatem , nequeant

mus nos decipi ab hifce affentatoribus, haec

nobis fuggerit damna, qua ex affentatione

3 mend:cijs fe abítinere ; plus zquo delatam

vel ab hoíte victoriam , vel bene geftum

innos derivant, ve e4m benedixerint ve-

bis bomines -

hinc David Affentatores à

negotium fupra ipfam veritatem exagge-

rantes, Faícinum quoddam effe adulatio-

fe flatim abegit , me lenocinantibus eo-

rum verbis fludia corrumperentur virtu-

nem dixeris, cüm & ipíam veritatem cot-

Pfalm, *5

tum ;

Avertantur. flatim erube[centes

rumpat, laudes depravet, & dum plus equo

laudat, laudem ipfam inficiat , culpétque,

qui dicunt mibi euge euge : quia ut. ait

*

Tertullianus

*

Si nen de mendacio erue

ac rélatam gloriam adulteret, quia ut fcite

enfcit

Aífentatio exulet ab aula;/hamus eft,quo incauti Capïuntur. 47

Befcit -adulatio timendum eft. de infauflo 2

pes etiam fortiffimos , acbellica virtute ine

quatenus fomenta adjicit, quibus vitia lucu«

viétos pügnandos, :& expugnandos , ideo

lentiüs vigeant ; hinc affentator , & : eru-

primus omnium DEI elogia cecinit, ratus

befcere: debet de mendacio, quod profert,

fandiorem DEI virtutem, verámque

& timere de infaufto, quod ominatur.

Chri(ti fan&itatem poffe affentationis arie«

te labefactare, vel faitem inanem reddere,

10,

Plura funt linguz vitià, fed omnium

agmen una ducitadulatio, quae ingentem

vel mendacem efficere ; ^ fiquidem ejus ftu«

dium in id videtur collimáffe, ut veras Sal-

femper poít fe catervam trahit vitiorum ; fi

enimrtantüm lzderet, promptiüs ab ipfa ca-

vatoris laudes pradicaret, quas tamenadu-

verent viri Principes; fed quiafimul placet,

latione corrumpebant , credens poffe men.

Z

lzfíionem non attendunt , & quod aures de«

tiri: Cum veniffet JESIHS $n Regionem., Mattb.e.d»

mulcet hilari vultu. apprehendunt ; hinc

Gera[enorum occurrerunt: eà duo babentes Morees

—

demonia , t dixerunt e$ : quid nobis, €

adulatio, quamvis grave fit malum, eft ta.

men fuave ; quamvis lethale vulnus infli-

zibi TESU fili DEI Altiffimi 5 ubi arguré S.

gat, placet. tamen, quia gratum; licét ve«

Chrytologus : Quid ést Diabole , querm tri- SemnY7o.

nenum propinet, quo virtus inficitur, bibi.

ma tentatione pravocabas ad lapfum, quem

tur tamen, quia fua placet dulcedines licét

gromiffione Regni , ut & Adoraret fubdolus

Apolag.g," |

Ambiebas , nunc. tremens , £ miferandms

inani fpiritu inflet , eft tamen affentatio

1

grata, quia vel ipfa probra approbat , er-

grolaberis , € adoras ?. 'Chtifti elogia. de.

predicat, & quem pauló ante in fua vota

rores delet , & lethales ignes , q&os folet

rebellans concupifcentia accendere , extin-

fleclere fategerat, modó encomiis commen-

guit, quarenus floccifacit ; ideóque potens

dat; itane oblicus aritiqui odij, ftatim vete-

femper fuitomni 2vo, nec vires unquam

res exuit iras? an quia in laudes prorupit.,

perdidit, cüm vividior hoc noftro depre-

placatiorevafit? Incéftina non depofuit ca-

hendatur:zevo infolefcere , quia ut fcribit

€codoemon odia , inec veteres extinxit írass

S.Hieronymus; Jljf/o maximé tempore ve-

fed utacriüs fzviret;" ut lethaliüs morderet

verba fubtili artificio ad leniendas aures

ad Cafan:.

gnat adulatio gitium omnium gravifimum

quia bumilitat , ac benevolentie loco du-

compofita profert ; quibus «ccultà arte

cHur , ita fit , ut qui adulari nefcit , aut

crudeliüs fzviat, ^O ingenium nequitiz ?

!

snvidus cenfeatur, aut fuperbus veputetur,

blandaadulatione fallere ;nititur, mellitis

Putárim, hanc adulandi artem ronnifi

verbis vulnerare fatagit, quem .mervo(a-

3l,

ex orco fuam traxiffe originem, ac fua in.

rum tentationum iclibus, nec flectere po»

crementa fübire: & quó plus ztatis hàbet;

tuit, nec emollire : :nunc filinm IDEI altüf-

fimi vocat , quem ab altitudine tantz filias

pluseétiàm acquirit/ robotis , quapropter

&üm adulationis artes egregié calluiffet af.

tionis dejicere prefümit 2 nimirum plus

fentator cacodaemon,eo devenit anientiz ,

fidit blandz adulationi , Quàmacriori ten-

ut vel Chrifti fan&titatem futili adulatione

tationi , pulchre S;Clityfologus: - Quid mi- Sett£7:

corrumpere prefumpferit, ut notat.Hugo

bi, & ribi fl DEI fummi, INam & modà

expendens illud : Cwr pracepit voba Deus?

ut adulator , non ut devotus , & obfequens

bic adorat.

ait ipfe obferva , quàd Diabolus iuter ómnes

Credit infelix ut eum quem.s

Genef 3.

4entatione vincere , quem muneribus nequie

ereatüras primó nominavit DEHM , u pa-

tet bie.. Similiter in Evangelio vocat JESUM

«it infleitere , poffit adulatione pulfave,

Nazarenum Matc. 1. nimirum totum- ca-

- 3Cüm anteaad Chriftüm in deferto jeju-

125

codoemionis negotiurb erat occultaré Chrifti

nantém acceffiffet , ^eique "efurienti "exhi-

& tamen antevertit Patriarcha-

laudes 5

büiffet non panes tantiim'ex lapidibus edus

rum , :& Prophetarum ftudium erga Deum,

cendos, veràüm & fpoporidiffet omnia müri,

9,

primüsque omnium 'promulgat DET no.

di tégta; bec omnia tibi dabo fi cadens Ado-

raveris 7]e ; G nihil profeciffet, neque im

men, cujus depradicat-Jaudes : fed cur Lu-

cifer & ce&lo pulfus, tàm impense Deinonien

Íua vota deferti cultorem fle&tere valoiffet;

nünc acriori affultu adnititur laudátum ex«

*

commendac cur lucifuga ceterosomnesptz-

ceditjut Numinis noien,ac divinum deprz«

pegiare, quem efüriéntém non potuit 'im-

dicecfplendorem ? Si Lucifer cum rebellibus

pugnare;' viribus nititür affentationis pro«

fuis copijs Numinis adnitebatur fáftigium

fligate, ! QQuid nobis j & tibi JESH Al Des

conícendere , ac fimilem, parémque fe DEO

Altiffini? quàm blandé commendat , 'quàm

facere, licét hoftem fuétit expertus, quem

verfutis lenocinijs demriulcet auress ut quem

párem putaverat haberé, cur hoftis advet«

muneribius non valuit infle&lere ; poffit : in

fuà votà àffentationibus flectere. Vel t vere

farium laudat ? an & fummio deje&tais ccelo

ftulteícic ? an defipit, quia detrufus in te-

fat 'Bafilins Seleucienfis : prefumpJerat CA« Oras, ag

nebricofum tarrari carcerem ?. Non defi«

codemon weras ChHPP laudes adulande

i& cacodoemon intimans primus omnium

mentiri inquiens , quid nobis 6 zibi fili Dej?

Detelogia, fed verfuté fapit adcallidiorem

filiuim Dei vocat ( per affentationem st ei a.

maliiàm, Noverat quàm valide, quàm

dularetur ) eim snterim filium ignoret e[fe

Pfi[m n

efficaces fint adulationis vires , ad animos

Des: hoítes tartarei Chrifti adulatores eum

Dei filium fatentür; "quem neíciunt Deum

prépotentum corrumpendos; ad Princi-

Ferani de dffeftibus Tem. II

p^

effe

428

*

Differtatio: XX, ..

efle ; & ideo veritatem -mentiuntur, ut

quavis debent affentationis fufpicione cares

que Chri(to debebantur laudes, mendacia

re, Proprium eít affentatoribus -mores

fierent, G affentationis mendacio veritas

induere prapotentum , quorum. exam-

corrumperetur Divinitatis : mentiuntur e«

biunt benevolentiam captare, & propterea

1;

nim veritatem ; quia quod dicunt , igno«

chamzleontem videntur imitari , e(t enim

rant ,. & dum verum dicunt, falsó pronun»

befliola perquam .exigua, humi repens,

b m

tiant, hac enim indoles eít affentationis ;

cui nec fuccus corpoti, hebes, fegnis , tate

falso. vel ipfum verum proferre, ut veri-

. da, vix fe à terra (ulí

!

[

pendens, jejuna fem pets

*

"n

tas ipfaab affentatore prolata mendacium

& indefeffa ; quia huic. de vento cibus

L

fiat.

15

eleganter Tertullianus ;

De mediocribus rib, depatico

- Imó adeó adulatio mendaciis eft affue-

eppido ,. fed nomen grande,

de»!ælean. -[RP; 3.

ta, ut fi in ipfo reperiretur Evangelio, vel

tem qui audierit ,. aut ante. gnarus, jam.»

fum mendacio corrumperet , vel faltem

timebit aliquid ampliàs cum leone , at cums

4

** fm-. 'fo

liratis fufpectum redderer. — Quarit S.

offenderis apud . vineam ,. fermà fub pame

Petrus Damianus.;; Cur. S. Marcus amici-

pono totam videbis illicó audaciam ,. && gra-

tià , & familiaritate .D. Petro. pra cateris

€ta4m nominis,.

Id veró in. Chamoeleonte

: devindus,. ejus. trínum lapfum in trina

notatu dignum , quód & vento veíci dicae

|

Magiíltri negatione ; - ceteris ' luculentiüs

tur, & obuios quosque induere colores,

recenfuerit , . & expreffiüs defcripferit, &

quod adulatorem refert ,. cui in futilibus,

€jus laudes reticuerit , quas cateri Evange-

vanísque laudationibus à vento videtur ci.

liftze fufiore recenfent. narratione ; & re-

r

bus effe; & prepotentis fibi faciliüs ree«

Db.j. lic i

h

Ípondet: Perferutantes. omnes fermà. pagi-

conciliaturus. benevolentiam , & gratiam,

nes (eripturarum. , &nvenire vix . pofumue

omnem induit affectionem ; ac rideat, fi

f

fpiritum ueritatis cautius ,- vel circumpe.

^

ridet ille; irafcatur ,. fi ira inflammetur

?

i

éius per alium . quemlibet ,. quàm . per os

amet, fi amoris prodat figna ; otio delecte-

B. Marci futf]e locutum,

Et pluribus in-.

tur; fi quieti indulgeat . & fanguinem fitiat,

[:

terjectis rationem adfert , — cur Evangelifta

fi fzviat ille, cui adulatur.

Y

S. Marcus tam fincerus , ac integer. extite-

Pluta funt qua vividé hoc exprimunt

3$-

rit in recenfendis lapfibus D, Petri, fubdens,

adulationis vitium,

quo ocyus detefte..

libi Toanues. fcripfit. ( Simon | Petrus ) ibi

tur, non enim adulatores

ab illis ablu-

Mareus. pofuit. ( umus. autem. quidam: de

f

dunt gerarijs ancillis , quze cunas agirane

eircum[lautibus ) .quatenus.| fic/ veritatis

tes dulces, blandósque edunt fenos, qui-

Ó

biftoriam texeret ,. ut tamen Magiflri (Pe-

L

.

bus citiüs , fuaviüsque infantem fopiant

L

i'$ inquam ) gloriam filentio. prateriret

*

fed adulatores nutrices dixeris Diaboli ,

|

ficque veridus fcriptoris implerez officium.s,

cüm non laudanda laudent ;; & grato, fed

xt perfona cujuslibet . dgnorando favorem ,

maligno cantu eos fopiant , quos blandiffi..

Per

fï

A[fentatoris non. incurveret. nevum.

mis verbis veluti in cunis movent.

Mo-

nullum igitur fcr

ipturarum Jlibrum cau-

(

á

ris eft , quó nutrices , fi infans cadat, inde.

tius, & circumfpeétiüs . fuit Spiritus S. lo-

bonum.eruant omen.:. & adalatores e«

li 30, g

cutus de D. Petro, quàm per Beatum Mar-

til

h 20»

tiam ex ip(is infortuniis. ftudent felicia de-

cum , eó quia intima familiaritate eidem

fumere aufpicia , . & quaz. forent actiter

erat devinétus, ideóque folus D, Marcus

t

per(iringenda, in. benignos feníus. trahere ,

laudes reticuit D. Petri ,. quas cateri E-

acfortune íavores, nbique fusé come

vangelitte laxiori narratione defcripferunt;

mendare,ac largiffimé pradicare , repetánte

D. Marcus quia verus amicus omnem abe.

P

que.in.aula Principis, quod infuo ceci-

j

git affentationis fufpicionem in omiffis Pe.

nit Perfius Muízo :

u Q uidquid calcaverit Satyr, $ ;

tri laudibus, & veridici Ícriptoris. imple-

bic. rofa fíat. .

ü

Sed utinam ficut adulator

vit officium : fienim amicitià fibi devin-

nutricem imitatur gerariam ; ita & is, cui

P

€i(fimum laudáffet . Petrum ,. affentatoris

i

adulatur ; hominem. imitaretur jam adul-

forían incurriflet - füfpicionem , ac falfita,

tum , .qui lac nutricis fugere | erubefcit z

Y

tis fufpectum forían. apud homines . Evan-

homo fifapit, & homo fit, . verecunda-

elium reddidiffet ,. cüm vel ipfa adulatio-

p

tur la&te pafci adulatorio , & monitum fe-

nis fufpicio vacua non fit meadacij fufpi-

quitur Salomonis ; ..5 ze laclave

W

cione : .& quamvis Evangelium non poffit

rínt gpete Prov,eaptt ,

d

eatores ,.ne acquiefcas eis,

falfitati. ulli obnoxium effe, cüm veritas

Si D, Gregorio Hozil. 40. in Ebdng;f., 16,

d

ipía loquatur, & Spiritus fanCtus non poffit

f

credimus ;5 adulatores. canes zemulantur.

nifi.vera dictare , & fuggerere ;; mendacij

pannofi Lazari ulcera lingentes ,. qui cor- .

[

3

tamen apud homines aliqualem fortaffis in-.

poris abíceffus molli lincu refrigerant.

&

geffiflex fufpicionem , : ideóque cateris par-

U

quidem ,. fed non fanant ; ita adulatos.. ;

cior. fuit in. recenfendis Petri laudibus D.

res linguá,

& blandis verbis aures de-

Marcus, quia ceteris. fuerat. Petro. inti-

mnior.

mulcent , fed animi ulcera acriüs potiüs

«

exalperant, quàm fanitati reftituant , quia

fi

Mentitur enim adulatio verite;ten;,*&

.

LÀ

ut ícité Hugo. Viclorinus

adulator. eft

K

amicus in. officio , boflis u animo , come.

f

14 — ideo qui vera vel loquuntgr , vel fcribunt,

p

h

z

U

L

Afl"entanocxulct ab aula .hamus eft; quo mcaun capmnrur. 429

ïme

ptm* m veä'ba ; tur)m' 'in fmïïa.

Sunt. enam , qui üell:ombus eos pares

t,.

€orvis Antilibenes deteriores affentatores

dicant , funt ftellionibus terga mitida, ya-

fecit »quia illi duntaxat mortuos discerpunt,

rio colorum iufu depicla, guttísque lucu-

cum ifti viventes lacerent ;. illi oculos cáda.

lenubus veluti flellulis vermiculata :

ait

1

veribus' eruunt ; fediíti czecitatem ánimo

enim Salomon proverb, cap. 3o.

Stellio

invehunt, -

Neque latum unguem à veró

manibui nititur , $ moratur $n «dibus Re«

15 Jero.,

Lib. 3e. eap.

abfceffit. Crates "Thebanus apud Pierium,

£g5.& Plinius cenfet, nullum ex brutis ani*

L

£ypb. P^2g

cum eos , quorum munificentia in folos

manubus frudulcnnus homlm invidere

A2I,

diffunderetür affentatores, cumillis contu--

adeó ut

ellionis. nomen in maledu&um

Lo, d

cenfeatur translatum :

maculz ver(icolo.

mp h

lit arbufculis , quz rametfi poma fetant ,

quia tanen in przruptis exefi montis rupi-

res, quas tergore lucentes exhnbet,lmguas

bus, vel femidirutis muris ,

nemini funt

referunt affentatorum , qui rebus omnibusg,

ufui nifi milvis , & corvis ; qui illuc vo-

fücum ftudent appingere.

Stellio eft àdu-

latu rapaci feruntyr, poma (ingula furaturi:

lator , fed in zedibus moratur Regum ; &&

nomen non meretur munificentiz , nec li-

Jecofolymz non dicitur ftellio domum in-«

beralitatis , qui nonnifi affentatonbus [uà

habitáffe egentis viduz , fed pallatio incue

dllargttur.

Neque adulatores atros dun-

báffe Ca:phæ , in aulà viguiffe Herodis, &&

Ls

taxat , fulvosque æmulantur COfVOS, -fed &

ad pretorium etiam volitáfle Pilati

l

albos imitantüur, -

quatenus plures non defuerunt adulatores ,

Y"7.

Refert Olaus Magnus fübar&ico palo :

qui aures demulcerent Caipha , Herodis ,

L*b $-6 15. feu glaciali illo terrarum tradtu , cui im-

&Pilati; & nullus ; qui. excultam à vidua

u

minet cinofüra, lege fancitum effe , ut qui

virtutem commendaret ; imà non aüuribus

feram interimat , à Regio Prafecto ftatuto

tantüm fuit aflentatio Pontificis eblandita &

m

donetur przmioob cxdem coti profuturam

Íed & (avire didicit , quó fubtilius demul-

Reipublice : & quia in terra illa gelu con.

ceret ; alapam enim Chrifto pridie mortis

creta corvi albi effe dicuntur , qui tenellos

impactam fola fuggeffit adulatio , & folug

ingrege agnellos, permcxüïmo volatu , fa«

aulicus affentator eam inflixit , dixit enim z

1.

ptüque interimunt ungularum , ideó ve-

f* re/ponde: Pöm:/ïcz? ac fi Chriftus Do-

natores hanc fatagunt volucrum noxiam*

minus minus graté aures demülfiffet Ponti-

fpeciem fagittis ulcici , & enectorum ro*

fiis, eó quia ad votum non refponde-

Ítra corvozum Provincie exhibere. Guber--

rit,

matoribus confuetam ab 'ijsdem accepturi"

Pulchré etíam Alphonfus Rex Affen-.

20.

mercedem.

An non corvos candidos af4

tatores avxbus pariavit Gavijs , cüm enim'

fentatores dixeris , qux candorem fimulan-

Réx Sicilia & portu folvetet , ut refert Pa.

Lib 1,de9 .

tes benevolentiz viros fimplices decipiunt

normitanus , navémque tegiam aves pavia bus geffie

RRE

fimul ,

& ditipiunt ,& ut agnellos (impli--

fa&to agmine circumvolitarent ,. & fermo . "Aiphenfi, ,

* €es depaïcantur* Quéd fià feptentrione ad

fuiffet de hisce avibus inftitutus , dixit Rex: '

meridiem greflum direxerimus D. Grego-

non credatis hàs aves ex fe' tàm officiofas

Lib.30, sso-

rius , adulatores fimiles nobis exhibebit lo-

*A4l, €, 20.

effe, uchunc nobis hosorem fuo velint co«

cuftis /Egyptiis omnia in torrido illo tefraz

mitatu deferre ; fed ahquxd à nobis expe-

rum traétu va(lantibus :

^ficot enim 'oca.

&ant; - quod qsdcm projiciamus: ubi enim

fla omne olus, ofnnéque herbarum incre- ^

proje&um , quid ipfis fuut]u(ïu regisà famu-

mentum quod blando volatu adeunt ; de-

lis , celérrime illud rapüétunt ; & illic&

pafcuntur ; itaadulatio omnibus eblándi-

diffugerunt: & tuncgravioti vultu fuos AI-

tür, & omnes ldit; emnibus falutem di-

phonfus -alloquens dixit , plüres funt ex

M.

cit, & lethale vulnus infligit :

dixeris

meis famulis , qui harum 'àvium naturarma

adulationemfagittam ab arcu hoftis tartarei

adaituntur imitari ; ; non tatn mihi infervi«

emiflam , quzleniter volat, Gacriter vule

unt, & eblaü&:untur j quäm fibi frudeang

nerat.

de frequentms in ore affentato-

aliquod inde comimodum 'procurare ; in»

ris refonat' ; qüàm , o qüäm bellé, quàmi

hiant muneribüs , expectant donec ipfis ali«

pülchré ; quàm magnifice ;^quàm praclare ,

quid dederii :^& ubi oblatam fibi predams

"

tametfi probra fint redatguendà , qua lau-

enancifeuntüt ab «obfequijs ftatim fe fub.-

»*

J ,"Pf!

dibus commendantur :

mellea licét effe vi-

ducunt ,nequeredeunt, dónec nova efune.

deatur hac udulatorum fpuma j eft tamen»

rint munera,

4

aA

160

fellea ; quie'animum inficit, ^

Sed fortáffis proxnmlüs ad titteas vi«

dentur affencatores accedere ;; vermes funt:

212

18.

Imó'e& Brogreditur adulatio t cïyuoä

edocet ; ità ad omneni flé&at. obedxenham-,

tinieze 'qu& depexas tunicas , faccos rugas

cut fuerint j* qui Donmini fui falivatm lmgere

fos; vcücs pannofas ; aclaceras , fordida

non recufaverint , ac fi ne&ar guftáffent 6-

palliola non cotmdunt » fed pretiofas pur-

"Tales etiam : fetuntür *

ceelo - delapfura;

pstas , togásque mitentes adoriuntur , ' a€

füiffe Regis DionyGj affentatotes ; qui Hez

invido quafi dente mordent: :

:Ex : affentato«

ro expuenti: conípuendam - obverterent?

ribus funt qui'piaguiorem anhelant offam y

faciem.

An ^non locuftas ponus ; quàm -

qui pridarm fectantur pretiofiorem , |qui

homines an'eras hujus gencns a(ïematow

divitijs inhiant ; & obefa ambiunt maríus

res?-

V

pia ;. & hi adulatores tineg funt , qux inj

Hhh 3

tegg;s

440

.Diflertatio X X,

»

f

regijs »deguigtï palatiis , intimiores penetrant

& qui caterit profunt, Laudem , inter & 4*

dulationet diflimguere : fed caca landu am«

receflus , & quos Conftantinus Magnus ti-

meas, foricésque palatij appellare confueve-

bitio plus credens aljs de fe ipfía ,. quám-»

rat referente Aurelio Victorio in eptoma ad

fibi , utrumque accipit indiflintià , & Prin-

ä

Cafarém, ubiait: quam peffmi mures funt

Zipes ampliant. eos beneficijs , quos. tor«

4j

adulatores , quorum unicu eft labor triticum

quere deberet ? lethalis ett blanda hacc fire»

eorrodere : hinc Alanus: de planctu naturee

nularum vox ; eblanditur , fed vulnus infli«

. ait ; Adulationie untiio efl donorum emun-

git; fuaviter afficit , fed acriter inficit ; cüm

£ijo , laudat quidem adulator , fed-non eft enim blandz ha firenulz vitia commendant,

verus amator, quia non Principem quzrit,

fit petulantior , qui vitio indulferat ; «ui

-—

fcd bona Principis fibi quarit ; adulatores

proptérea libentiüs adharet,

]

funt deceptores ,' nec alind. eft adulatoris

Sunt etiam , qui affentatores pelliones

2,0

Jàus, quàm fpeciofa fraus , eft enim adula-

dicant culcitras fubalares conflruerites , &

tig aureus hamus dulci quidem .ontectus.

cervicalia molliffima confuentes ,. quibus ta.

elca , ut faciliüs minuscauticapiantur: pau.

men £zechiel minatur , inquiens : V« qui Cap. 13.

ci forit in aula finceri Principis monitores,

confuunt pulvillos fub.omni «ubito manás ,

& (actunt .cervicalia fub capite untver[a a*

bené tamen, plures ihveniuntur adulatores :

ratifunt ; quimoneant, ut profint ; multi

tAtl ad .capiendas animas z Velliones (unt;

vero, quieblandiuntor , ut oblint,

qui probra laudant, improbitatem probant ,

hi enim .molli farciunt homines laná, pule

--

villos confuunt , .quos fubíternunt, ut pla-

xoetiedlL-

cidius obdorfmiant vitio iadulgentes. — Mo«

zis eft in partibus praefertim feptentrionalie

yà Prapttentibur preflant af

bus , quo pauperes Lyricines ftipem petene

1at0re5 obfequia , ut Ad pinguiorem pro-

tes oftiatim , disquirere foleant ,' quod*

zam Choreuma hero domüs magis placeat ,

moveantur fortunam 2 cadunt bumiles , t

- afjurgant turgidi s genua demirtunt ,ut

'&illud repetunt ; donecaliquid accipiant ;

abhisce pulfantibus ]yras vix abludunt Prin-

.eaput. extollant 5 & cameli inflar

16

13

fe fleéunt ,. donec Acti» .

cipum affentatores , omni fiquidem hora.

auribus ferviunt , & quod noverint Domino

os dpitnte

magis arridere, id verborum blando lenoci«

nio infufurrant , rati Principis faltem poffe.

Uod olenmeflmulrs, formicis ,

lisque infectis , id affentario eft

aucuparigtatiam ungunt , utaliquidemune

Al .

gant; oleum vendunt eblandientium verbo-

w Principibus ; ficurenim .teíle Plinio .

^ S l. n cap. £. hujus generis infe&ta oleo per-

rum ,.pretium acquifituri aureum. . hinc.

'unéla moriuntur ;, ita Principes. affentatio-

adulatores D. Gregorius olei vocat. vendi-

ge, & obfequio palponum , plerumque in .

tores , propterea ajebat David : .Q/ewm» pl pap,

Ónt , d

WI.

exitinm etiam .volentes trahuntur, , Imà.

peccatoris non impinguet caput.meum ?. ore.

non Íoli Principiaffentatio nocet »fed totam .

»iptet meju[lus in mifericordia ,. & inerepae

plerumque Rempublicam evettit . Ut enim -

bit.me : noluit David oleo ungi.aflentato.

rum , fed inc

rapz ultraconfuetudinem coaxantes ; . ac vo- ;

[

ggggci:onc corrigi. ve-ri— monie«

cales procellam produnt imminentem ; ita

tOris..

£

(

Prudent

e

svn'gmes , ; quxalampades 24.

. €üm plurimum,apud praporentes.verba va«-

leant affentatorum , inde. neceísé eft, rerum.

füas maturé ornaverant ,. fatuas riferunt s.

dicentes, . Jte. ad. vendentes ,.&$ emite vo« Mattb, 2$,

immineat aliqua turbatio ,. & plerumque .

hujus fubverfionis caufa Princeps eft ,. qui.

&i quafi dicerent prudentes infipientibus 5

!

veté probz fuiílis. ,. dum laudem.tuliflis s.

affentatores fovet; iísque favet ;; fiquidem

Tva4B. d. utnotat Guilielmus Parifienfis, .. Vitium .

oleum.vobis vendebant , qui .vos laudibus

inapibus in coelum. extollebant ,. jam nunc.

viriut.c.17, adulationis apud- eos maxime Principes vi-

ite ad illos .. & quod vobis oleum placuit ; .

get ; qui À fuis .domefticis confilium non

vobisex illo.emite, . Dementiam fatuarum.

uU 147054]

eturt , fed confenfum expetunt: vera dice-. .

rent plures in dula probi , i audire vera -

virginum riferunt prudentes, quiacumifle .

verum meritorum oleum per virtutum exere.

Principes vellent , Íed quia quae arrident., &

aures demulcent, ea libentiüs audiunt ;- in-

citia fibi comparaverint ; illg fucato inanis

de fit ,- quód fuis non fit aula. eblandienti-

laudationis oleo inunclz, verum.neglexére;.

*1* sus.deftituta firenulis , que-blanda dunta-*

quo potuiffent , : &-ipfz fuas.ornare lampa-

:Xat voce: vetborümque le

des.; appofité D, Auguflinus. . Fa//a latt. p g, i,

.

no;-ïgijs.- Prmcxpn

adulatio esl. 5 falfa .laus adulatoris , boc eff . Dfai, 1400

. &asdeant placere.

r r

*. Quéd: fi. morti

ferdsvvlh*ö,äk G;Me:num can..-

eleum peccatoriey. Propterea & bomines eum.

falfa lande aliquem. irriferint y.boc etiam. ,

tus. furda praterirent aure Principes, non.

flu&tuaret matis inftar aula ; .ne& tam crebra :

de illo dicunt.unsi illü caput $; oleum igitur

peccatoris lans eft adultatoris , & adulatio-

obringerent 'naufragia.

Ulyffeà indigent

Ptincipes cerá;.:ne ab hisce decipiantur fire- .

nis unctio nilaliud , quàm munerum emun.

nulis , fcité Petrus Ravennas : Bexé. eunas'

&io :- magis noxium eft , ; dulce adulationis

oleum , quàm amarus detractionis moríus j

nt Principess .

wgt/hfmbm. ageremum y fifcire

ET

Qe:ra,

-

-

*

Affentatio exulet ab aula , hamus eft, quo incaut capïüntür. 43

detractio enimrexteriora tantüm inficit , cum

tionis tulit flatim Curia , deinde Italia.s

adulatio interiora fus déque vertat ; .detta,

exatiue , &5 quia incufabatur. facilà. 1oles

étio famam inficit , fed adulatio animum fau-

raturus exilium ,. dele&la Lefsbo Infula na-

ciat. . Hacque ratio, curviri cordati à qua*

bili, G'amaena retrabitur inurbem , euffas

vis femper vi(i funcaffentatione abhorraiffe,

ditárque domibus Magsftratuum,

L

25

2

Li

- Scripferat Ariítobulus. Spiffum de re.

Non Magnatem , & prapotentem.,

bus ab Alexandro Macedone geítis volu-

cui adulatur , amat affentator , fed íc ip»

men, in quo:cum plurafupra viri fidem va-

fum, & proprium commodum quarit ; ge«

na affentatione affinxiffet ,' & plura eidem

nua flectit ,. touisque in adorationibus pro«

ä

. . Macedoni ,. cümr.flumen trajiceret ,. reci-

cumbens humillima fua exhibet obíequia

táffer , Alexander indignatus arreptum &

1j

praepotenti ; fed quia fore fperat ; ut per

ä

manibus librum in fluvium demer(it Hyda-

pre(tita obíequia promoveti poffit ad pin-

f pe-m , & Ariftobulum alloquens dixit. Tu

guiorem fortgnam ; cadit humilis , quo

quidem dignior eras.hac.unda obrui , qui

affurgat turgidus ; genua flectit, quà caput

Íolus me..fic pugnantem facis . - ut. vel.uno.

extollat 5 pronus fe ad obícura queque ex«

jaculo plures interficiam. elephantes,

Ve.

hibet fervitia , quó illufirior emineat ; &

rüm quamvis- fint potiàs adulatores. odio

cameli inftar, fleCtit fe ;; adorátque donec

digni , ab-omnibus tamen amantur j ' nec

accipiat ; . tamdiu enim obfequium durat ,

omnes Alexandrum imitantur ; vel Sigiss

quamdin fpes lucri affulget * illos duntaxat

mundum lImperatorem ,. qui üni & Proceri-

praporentesaffentator adorat,à quo benefi*

bus nimias laudes in fe congerent alapam

cium aliquod a(lecuturum fperat.

Accef-

Mafbo 19.

inflixit ,. inquiens ; Cur zne aZulator tam

fft mater filiorum |Zebe

daes fnda.mn;, & pe-

acriter mordes ? — Sigismundum imitatus

£ens aliquid ab eo,

LadislausRex affentatores confueverat cola-

Mirá fane quod nusquam alibi hac mulier

28,

phis eedere , cujus rei caufam rogatus, re-

legatur Chriftum adoráffe: fieum noverat

Ípondere contueverat , pereutzentes me re-

Dei filinm, fiaudierat ;; vel forían & vide-

percutio , & hac artejucundé fimul , & fa.

"

rat, pleráque perpetráffe miracula , & vi-

veré palpationem caftigavit.

fum cacis , greffum claudis , viresinfirmis,

26.

Carolus Quintus cum Parifijs differta

fanitatemzegris , munditiem leprofis; imó

oratione publice laudatus fuiffet , patienter

& mortuis ipfis vitam benefica reftituiffe

