diffimàá;ut ex quavis exigua occafionisumbra

ejus niterentüur criminati miracula, deni-

interrogationis fpeciem ad Chrifti Scholam

viderentur , & ipíi quodammodo pertinere,

grare fplendorem , infamare doclrinam.ab-

& invidiam omnem ibi deponerent , ac li-

rodere fanctitatem ; G cüm per id temporis

vorem excuterent , ubi nonnifi vera pote-

ex plebe quidam fi'ium faum à cacodoemione

rant dotrina in(krui ; fcité D. Chrytofto

vexatum Chrifti Di(cipulis obtuliffet;à qui.

äomil. 37*

mus loquensde Difcipulis à Baptifta ad Chri-

bus filius priftinz reftitueretur incolumitati,

& daemon abigerewr ; quia Difcipuüli Doe-

i» MPS a delegatis alt : N poterant &quo aní-

su0 ferre crefcere yn dies TESUM videntes ,

monem non fugárunt , nec prerum; ab ejus

liberárunt. divexatione , cceperunt acrius

oanuém verü quotidie . minorts aflimarit,

Baptitte Difcipuli fui amantes Magiftri tore-

Pharifzi Chrifti doéctrinam criminari;& ca-

quebantur; €ó quia ejus gloria Chrili do.

nino denteejus virtutem abrodere: (efjon. Marr 9.

élrinà, & miraculis minueretur ; nectan-

dens unus de turba dixie. Magisler ^ attuli

"V, 16.

tum fibi laudis acquireretapud populum, fí.

filium meum ad te babentem . fpiritum mu.

cut Chriftus,quem propterea quafi dubitan-

tum, qui ubicunque. eum apprebeuderit, alli.

'tes intetrogant : T& e5,qMi UEHIATHS €3 , AT

dit illum , & fpumat, & firidet dentibus, &$

alium expettamus ?

"

are[cit , E& dixi Difespulis tus, ut ejicerent

ipites harentesDi-

illum , & non potuerunt,

: Aütumat Chry-

$7-

.Sed cur Joannes anc

fcipulosad Chriftum mi(it, quos poruiffet

íÍologus his verbis; patrem filijà doeemone ,

vexati Chrifti fuggilláffe virtutem , ac Scri-

ipfe in carcere, perinde ac in Schola edocere

"veritatem, & aperire myfterium divinita-

barum invidiz, & Pharifzeorum livori fuife

adulatum: cüm enim fuum duxetit ad Di-

tishoítre divino connubio junctz huma-

cipu»

mitati, ut tertenus homo coeleftisfietet, G

Ícipulos fQixl-ium, & audierit Chri(u Difi

os

643

Differtatio 'X"XVH;./ |

los virtute potiräï Demones abigendi; mor.

$. VI.

bósque à corporibus infitmis excutiendi , &

nil horum,qua audierat, fueric in filio ex-

Adeo mdlz;gmmti: eff inidia nae

pertus , coepit & ipfe cum Pbarifzis doétri-

nam Chri(ti, & virtutem Difcipulorum

tura , ut vel in fufcepra beneficia dene

pNLUS

LA

criminari , ac invido oculo obíervare, quze

I65 Acuat , fusimque effundat lsuorem ,

in alijs agerent , qui inproptio filio nil effe.

quà letbalits benefalloregy mor.

inü. $1.

ceruntiappofite Chryfologus: — Dixi Difci-

4:*4: 34€ tnfieiat, -

,ï;

pulis tuis , ut ejicerent eum , &6 nom potue«

aunty bec esi dicere , effe Diabolum , qui

Efta lautioribus epulis inftituerat Ka;

69,

(i,

F

lendarum Saul, ut laxioribus poculis,

Ciriflo non . cederety eff)/ demonem , qui

parvi po[fit Cbrisió nominis babere. virtu.

letioribus indulgerent conviva hila-

£em.

Difcipuli non fuo ,. fed Chriffé nomi-

rijs.

Noverat David à multiplici experi-

ä

H

ue demones de obfeffrs corporibus effugabant.

mento edoctus Saulis Regis inpgenium, &

preconceptam invidiam

» Cujus propterea

Q

«Quàd ergo demon difcipulis | imperantibus

h

non ctdebat j ifle ad. infirmitatem Cbrifli

latentem dolum, & par

atas in(idias declina»

tominis , non difcipulerum trabebat ad eul-

turus hone(tam quafivit caufam, quáà luxu

pam....

illo abeflet epularum. — JEgré id tulit Saul,

$2«

e

. Sed cur pater divexati filij petiturus à

cüm foas technas noverit fruflratas; (ed

Chrifto medelam injuriam — infert? — po-

Saulis invidia abfentiam criminatur Davidis,

&quia Jonatas. affervit, cau(am abfentiae

1

tiüs ejus debuiffet opem implorare, & vir-

tutem commendare; injaria laceffere eum,

Davidis fuiffe folemue facrificium :

quod

id temporis in Bethlehem

e

à quo beneficium expofcimus , perinde eít,

civitate Davidis

ac nolle ejus beneficia experiri ;

fupremo Numini offerebat

urs; hacexcufa.

f

cur igi»

tione magis exafperatus,

tur injurius eft. pater. Ghritto , ad quem

mortis reum pro-

accefferat ,. fili] incolumitatem petiturus ?

tulit ,. & capite damnavi

g

wme, quia filius mortis

t: e"fdduc eum 4d

Íciié Chrytologus : Jmpoffibilitatem Difcipu.

£f , feu ut interpre.

f

tatur Lyra diguus eff

n(morte , led (i mortem

lorum Magifiri imperiute affgnanss judai-

fuit promieritus, nece

eo livori , invidia fevibarum. talem fatise

fle eft crimen aliquod

Ecce ubi invidia

pracefferit; cüm poena fceleris

l

faciens per clamorem,

fit pediffe-

fanitazem invenit tantifper dilatam; ubi

qua: fi Jonatas caufam abfentiz

refundit in

te

folemne facrificium Deo in(titue

ndum, non

d:

non vidit. deemonem ab Apoltolis. ftatim

potuit id Davidi verti cul

repre(lum ; ubi non novit filium - optata

P& » cum nil fan.

pl

ftatim reititutum incolumitati ,. exertis cla.

cius, nilque juftius,

quàm Dceo facrificia

$

moribus, non Difcipulorum publicavit im-

ofierre, eique immolari: quód fi Saul non

r

aliam cenfuit Deo victimam mà

ecillitatem, fed Magittri deprzedicavit in.

quàm Davidem

&audam ,

?

firmitatem, cum Dilcipuli ejus nomine non

, jam ipfe non Deo , (ed

proprio livori victimam immolabat innge

qk

valuetint cacodoemonem à. filio abigere,

h

Quàm perverfum eít invidia moníltrum ,

cuam cüm foret ipfe nocentiffimus,

!

Cur igitur fi

cüm ad difcerpendam . Magiflri . virtutem,

abfuiffe äluxuvepularum,

6!-

41

& docdlrinam occaionem enancifcatur ex

quó Numini facrifi

caret,

non potuit culpee

ulli dati Davidi , Saul e

qb

non praftito à Diícipulis beneficio ? Ut

um mortis reum

M

Chrifti nomen rabido dente morderet ocu-

afferit ? cur ob juftam ,

& legitimam ab-

fentiam uno i&u nititur $

los in ejus Difcipulos direxit ;

Impo[fibi-

aul tot praclara

f€4

litatem ) Difcipulorum

gelta amputare, que Dav

idem eximié €otmne

Magtfiri imperiria

mendabant ? tot fplendo

Qu

ajfiamanss judatco divori , invidie |feriba-

res indigna more

Ut

rum talem fattisfacsens per clamorem.

In

te extinguere , tot virtu

tes tumulare , to£

facinora fepelite? fj Da

Q

id incumbit invidia ftudij, ut' occafionem

vid gigantem fundà

proftravit; fi opprobri

um abítulit ex Ifrael,

e

enancifcatur in defectu Difcipalorum Ma.

fi daemonem cantu

(5

eitri criminandi virtutem , f1 huyus. ne-.

K

& lyra abegit: curnune

morti addicit , à quo tot. fuerat

sl

queat (plendorem obfcurare ; . oculuslivo-

beneficijs

Í

ze futfufus , quem in uno defe&um videt,

cumulatus ? Mortis fententiam n

On protu.

lit, nifi invidia, quà Saul ferre n

du qe,

alteri tribuit ,. cui invidet; quamvisg

on potuit,

nullam noverit in eo noxam ,

otà puellis Hebrzorum plus lau

dis daretue

uy f

Davidi, quamvis nil derogatum

fuerit Rec

ff,

- quam reprehendat, !

gise Saulis dignitati; cüm nemo

Davidem à

lr

cede Golie reducem falutav

Vi

erit. Regem ,

nec dignum dixerit,

quo regnaret in Iírae],

NJ[

ut indemnis Sauli tu

E

ææææ

honos fervaretur :

m regius titulus .tum

fed quia puellarum fiftra

liv.

moe

paulé hilariüs , lax

lo

iüsque Davidi accinuére-

recens de proftrato

Goliatho , de füblato à

[

populo lIíraelis opp

robrio , de fugatis, e«

eff

pectísque Philiftha

&n

is victori , ac triumphae

tOri,

Yi

&.

Ex invidiz fonte putidi fcaturiunt vitiorum latices.

649

- *ori, dentes Saul acu'icrlivörïls,- quibus ad in-

ipfe diriüs ; dum äolorem à demone iæx-

ternecionem Davidem à puellis largiüs lau-

€itum confert cum tormento ab invidentia

datum morderet: nec ejus livorem potuit

inflito ; mavultà deemone divexari, quàm

David przftitis obfequiis , wel delatis victo-

ab interno invidentie torqueri vulnere: ne

Y Reg.e 18 tijs ampliüs delere, Dixit Saul: JDéderunt

Davidem audiret acclamatum , doemonem

?U ,8»

David decem millia , & mibi mille dederunt,

maluit habere tortorem, & ejus. fupplicia

| quid ei fuperefl nifi folim regnum ?. non re-

fu(tinere: opportuné Bafilius Seleucienfis :

1 ergo oculis Saul afpiciebat David à die

Saul ipfe victoriam baud fecus ac belli offen- '*O"'"j"ï'-'

3lla, & deinceps.

;

fíonem dolet , & tropbaum luget , & commu«

60

42,

Tametíi (uum Sauli integrum fervare.

nem letitiam deplorat , & inflitutam vitlo-

tur regnum ; quamvisnil fuo detraheretur

Tie cAtsA celebritatem per. imvidentiam re-

honori, nec quidquam demeretur de gloria?

putat calamitatem.

S$ic prudentiam livor

quia tamen puellarum «armina pauló fue

impedit, & rationis lumen ita infufcat invie

runt in Davidem fufiora, & letiora; id.

dia,utde mentis acie hominem deturbet, tna.

quaáfi gloriam obfcuráffet Saulis, ejásque

litque fupplicijs torqueri tartarei hoftis, ac

honorem depreffiffet mutuatá ab Erebo face

gehennalibus accerfirifurijs , :

quàm "livor.em

Slammas in (uo peétore accendit feralis in-

excutere, invidiam abi gere.

vidize , quà ad necem fuit Davidem perfe-

1mó invidentia- hominem ab homine

64

cutrus : dentes livore Saulacuit,ut lethaliüs

dejicit ,quem ingregem detrudit brutorum,

. morderet rabido dente Davidem ; caufam

quia belluz ficut rationis expertesfunt, &

non habuit irafcendi., cüm ferrum Saul non

prudentiz incapaces: ita livore infecti,& in«

flrinxerit in gipantem, necipfe opprobrium

vidiz laborantes phrenefi , lugenda mera-

ex Ifrael abitulerit; & tamen quia inertiz

morphofitransmutantur in feras;& ferale in.

fux laurus non fubdebatur triumphantis, ita

duunt ingenium 'humani fanguinis.| fitiens,

excanduit, :ut reliclum (bi à Tribubus Re-

cuius documentum haud cbfcurum dedit in

gnum refpueret , 'folüquc fitiret Davidis

AEgypto Herodes, Ubi enim ftella przvia in,

fanguinem, quo ptoptio fatisfaceret livori;

fueto fitu, & nitore Magos duxit ad Natum

& licét caufa defuerit mortis indicendz,

in terris cceleftem Regem;vocibii«que, ac tot

quia tamen non defuit in Saule livor,abfen-

plaudentibus epinicijs, quot emittebat ipfa

tiam pratexuit , ut (celus fingeret, & mor

fplendores nacum. promulgaret Iíraelis Re-

teminfligeret: eleganter S. Zeno Veronenfis

gem; turbatur il/icó Herodes , & tota vi-

de livore, & invidiaait: Pieras quidem, &5

Ícerura concuffione percellitur, timens ne,

antfericordia. Davidis magis elarefcit , &8

cui [ydera , : propria exhibebant obfequia,

Saul malitia , el crudelttas manifeflins de.

fuísque radijs promulgabant in mundo cla-

elaraturi nil ergo /bis inimicits diffeilius,

riorem; tamet(i adhuc vagiret tenellus in fa-

qua ex amotdie amari[fimo fonte defcendunt,

Ícijs,ne propriam minueret gloriam, eimque

quoniam quidem bis, quiex aljs occafioni,

deturbaret é regno;invidià armatus,& livore

bus inimici funt ,. f alter fortà) aggredia-

turgidus, quafruna ex Megaris ex Erebo e-

Eu* alterum ibeneficijs vsncereycontinuó fero

metía geminam furoris, & livoris quatitfa.

O

PIT77: mz'tigatur.

ANimirum aliz inimicitia,

'€em;quà adnititur pueros omnes extinguerez

qua vel ex irrogata injuria, vel illato con.

Occidtt omnes queros , qui erant in Bethle. Maztb. $

Vicio , aut eriam infli&cto vulnere oriuntur,

bbem, £5 3n omnibus finibus ejus,

Sed cur V. 16.4

& incenduntur ; przítitis defervefcunt ob.

livor fnum effundit in propriam perniciem

fequiis, & humillimis extinguuntur officijs:

venenum? cur invidia dentes,St arma n pro-

| qua veró ex invidid?emergit malevolentia

prium.acuit damnum ? -f1 enim Herodes o.

utpote livore innutrita, non mitefcit obfe

amnes interfecit pueros in fuis dirionibus na-

quijs, ed recrudefcit acerbior. & inardeícit

tos, utique in. proprium populum f[azvit,

€tiam ex cauíisexiguis perniciofior.

quem minuit cruenta clade,

Sed non mi.

6;.

, Quamvis David lyrze fono, & cantu à

rum fi Herodes propriam intentat perni«

Saule impurum abegiíler Doemonem , fuif.

ciem, & qua in livoris officina arma eudit,

fétque cantus prafentiffimum alexipharma-

in proprium acuitdamnum : invidet Hero- ,

-'.Regö 16.

cum curandaz infirmitati petidoaeum ; Re.

des cceleítis Regis in terrisnati magnitudini,

v.23.

focillabatur Saul & levius fe babebat ,. ve.

quam & fydera ipía mundo depredicant,

eedebat enim ab vo [piritus malus ,. quia

ideóque infidias & necem ei molitur,quam-

tamen acriüs interno vulnerabatur David ; i-

vis recénsnato: patimavult dimimutionem

vidiz telo, eó quia puellz cecinerint; p«*

proprij populi, quàm acclamati Regis tole-

eujft Saul mille, & . David decem millia ;

rare fplendorem. — Huc. accerfendus Chry-

acuecunt he voces Saulis. lanceam , quam

fologus, invehens in invidiam eleganter ait:

livor in Davidem evibravit :

Jenebat Saul

Sic agit Mimifer mali, winiher doli, Sermn 1595

- Janceam, G mifit eam putans ,. quód. confi,

z artfex , iuvenutor fceleris , "impietatis

gere po[fet David cum pariete,

Quamvis

autbor, pittatis prado, inimicus . innocen-

effet cantus Davidis medela 5aulis, cüm fine

t4, boslis nature , malus omnibus, fuis

cantüs medicamine acriüs doemon eum di.

peior , peftmus fibi,

Fuit ínvidus He-

vexaret ; quia tamen livore torquebatur

rodes fib: peffimus ,

dum (Íanguinem

hnhnü

fudit

Ferani (le Afetlibue Tom. l..

m

égo

Differaro XXVII,

(

fudit fui populi , quo fplendores extingue-

tractus fupplicij2 . Verüm 'q"'uia invidia tate

!

ret nati Regis, cujus nitore timuit potuiffe

quebatur , eó quia afpiceret Lazarum,qaem

obfcurari.

Maluit proprium perire popu-

ulcerofum , & pure fcatentem: à fe dirni-

lum, ne coeleftis Rex fulgeret in terris illu-

ferat impaltum in (inu

Abiahae praemines

690

H

firior,

Tale eít livorisingenium , ut pro»

re, felicitate donatum ,

hó

norum culmini,

priam contemnat felicitatem , ne is; cuiin-

bus infignitum , omnique perfufur foiauio;

videt praemineat,

quo Lazarum detutbaret à propria beatita.

l

Quia in mundi primordijs viderat dce-

te petijt eum ad fe mitti ; quia livor plus

$f.

[!

monéíummo colo in imum detrufus ge-

folatij percepiffet de deturbato Lazaro à

propria telicitate, quàm ab extracto divite

h

hennz,hominem , licàt ex luto plasmatum

us;

à gehennz fupplicijs , acuté Chryfolog

ex pulvere effctum ad Dei imaginem , GC

Non fe ad Lazarum . duci poftulat , fed

P Serza. m;f.

fimilitudinem elevatum , implacabili coepit

fe Lazarum wult deduci. Invidia, quà di-

ä

invidie zíluexardere, G ne fuz innotefce-

ves excruciabatür fic dolosá malitià ratio-

rent techna ferpentinam induit faciem non

T

cinata fuit ; fi.ad Lazarum ducar , quam-

absque rationabilis naturz injuria, — Serpens

vis €loco extrahar fupplicij ; adhuc Laza«

L

.Meooss.

erat callidior. eunélas animantibus — terra,

que feerat Dominus DEUS.

Qui dixtt ad

rum videbo Abrahami in finu pralatums

ac nitore redimitum fplendidiffimo, plená.

mulierem nequaquam moriemini,

Quo

enim hominem faciliüs ad terram | dejice-

que donatum felicitate; fin veró ipfe ve-

/

tet, didicit ipfe terram verrere, necerubuit

nerit ,' quamvis ego flammis torquear, fup.

jll

plicijs urgear, poenis excrucier , adhuc id

1

in beftiarum accenferi cenium , dummodo

mihi fupererit folauij; quia Lazatus fuam

hominem,coi invidebat à propria deturbae

mihi é (inu Abrahz ampliüs. non objiciet

ret felicitate , & & fublimi | deprimeret e-

D

felicitatem,quá acriüs torqueor, quàm crue

l

minentia , ait S. Cyprianus : . Diabolsa bo-

LJ

.

Ei5. de pa-

minem ad imagimera DEI fatlum | impati-

cier flammis , pergit Chryfologus

Mit^

q

Wentib,

te Lazarum : ut video , quod agit divess

enter tulit , inde & perit primus, & per

non eff novelli doloris , [ed antique . lsvo-

Ó

didit, Scilicec ut perderet hominem , pee

risc $ zelo magis ancenditur, qua'm gelaezt-

ri ipfe ; imó & perire cupijt , ut poffet

?4.

Maiuit Lazarum cui invidebat c finu

hominem à fua deturbare felicitate.

Abrahz;é fua deturbari felicitate, quàm &

5

66,

Quarit Tertullianus, an Lucifer priüs

gehennalibus ipfe erui fupplicijs , & éloco

Àl

Eib. de pa-. füerit invidus, vel alio malitiz genere in-

abícedere tormentorum.

dieut.cAplyefeClus 9 & ceniet, fuiffe impatientiam unà

V

Niutur. invidia totis viribus flantem

68.

f

cum invidia in eodem pectore foram, &

fubruere , & faragit dignitate infignitum ;

[

infelicitatem cum invidia etiam fimul enu-

ac felicitate donatum contemptim procul-

tritam, inquiens ; Decepit ewm , quia tn-

care , quia fentit íe ab alieno infufcari

iderat : inviderat autem , quia doluerat;

íplendore , ab aliena fauciari felicitate , ac

ä

doluerat quia patienter urique mon tulerat,

perítringi à laxata alterius latitia :

dum

W

"Quid primim. fuerit ille Augelus. perditio-

putidum inde concipic livorem, ardentiífi-

(

ni malus, 4n impatiens , contemno qua-

mum parturit odium , quo in alienam de«

€

yere,

palam cüm f impatientiam. cum ma-

bacchatur felicitatem.

Chriftus, ejísque

ditia.

aut malitiam ab impatientia aufpt-

Diícipuli magni à cunclis populis fiebant

atam : deinde inter

fe confpiraffe & indi-

adeó ut ubique locorum faufta , ac repecitae

giduas in uno patris fimu adolevife. — Cau«

refonarent acclamationes,

Pharifzi veró

fam livoris. refandit (Tertullianus in. eo ,

l

Chriíto invidentes eà, acrilis intus . cruciae

quia patienter non tulera

t hominem prz

bantur, quó uberiores exteriüs ejus laudes re.

E

^

mgativa

imaginis przeminemem j cüm ta-

fonabant, fategerunt propterea pallio, reli«

4men patie

nter tulerit tellurem abjecté ver-

gionis contectam invidiam in campum pro-

Ut,iit

rere, ací

erpentem non fine probro agere;

ducere,& Baptitte aliquot ^Difcipufos Chri«

t

ac bruti condicionem. non fime dedecore

fti itidem Di(cipulis invidentes fibi aífo*

affumere ; non fuit veritus proprium fubi-

ciare, & in aufteritatis officina arma pro-

re dedecus , dummodo à fuo decorehomi-

cudere , quibus przmuniti accefferunt ad

. nem de

jiceret; in id fuum invidia ingenium

Chri(lum, & fine fupercilio ejus redarguunt

acuit ,

quo inveniat unde, cuiinvidet ali-

Diícipulos, quód ventri indulgeant, quód

quid obtingat noxij.

cum Publicanis, & peccatoribus menfas mi*

E

i

$

"

Nuon fine acumine perpendit Chryfo.

Íceant , acijsdem propinent; carnem jeju.

2*

nijs non emacient; & per abítinentiam cor-

lOgus 5

cur Evangelicus dives aterne ino-

& flammis excru-

porisnon fatagant virrutum exercitiis fpiri-

iz ingehenna addictus,

ciatus, preetextu pietatis petierit Lazarum

tum innutrire : Pbarifeí dicebant Difcipu. Mattb, ».

'U,1J.

&

.

Mitte La»

lis ejus : quare cum Publicanis , & pecea-

dois.16,.27* & (inp Abrahz ad fe delegari

tunc

garum ut intingat extremum digiti [ui in

toribus manducat. Magifler. vefter ?

4qu4m , ut YE

frigeret. hnguam meam; quia

accefferunt. ad eum. Difcipuli Joannis di-

centes : quare n5 &5 Pharifas jejunamus

crucior im bac flamma : (ed. cur. potiüs

non petijt fe aà Lazarum duci, cüm inde

frequenter ,. Difcipuli autem tus non jeju«

sant, Quos vitz initirutum, & morum

gliquid ipfe Íolatij percepillet & loco ex-

divet^

6j

Exinvidiz fonte puridi fcaturiunt vitiorum latices,

dliver(itas difcordeseffecerat , invidia copü-i

$. VII.

lavit, ut eó potior videretur eorum caufa,

quó multiplici erat fulta (uffragio,

1n'vidi 4 Regulis ferpentibus baud

69,

Jn officina aufleritatis invid

ia mafo-

Abludunt , fti venenolrvoris alios qués-

zum omnium artifex arma procuderat; qui-

que, vel virtutum gloriá preeminentes,

bus zqué Pharifzos , ac Baptifte Diícipue

qel dignitatum fplendore clarie-

los invidos armaret in Chritti Difcipulos;

ves polluunt , ut éxtin-

ventris objicientes indulgentiam , non men-

guant,

tis interpretantescharitatem , :quaminvidia

?9

4 Ominatus Deus genti ï;peccatr'ki pro-

negligit , utviiium querat: .non igitur je-

?ffü,N?.

junij promotores ; fed vitij accufatores ad

«neritas poenas . ait per Jeremiam 8.

Ecce ego mittam vobis ferpentes ve-

Chrittum accedunt , cujus Difcipulos incu-

fant lzí(z aufteritatis: fuco religionis tUf«

qulos , quibas mon eff 4ncantatto, & wsorde.

bunt vos.

pitudinem obtegentes livoris , & larva.au-

Regulus interprete Cornelio à

fteritatis : malitiam palliantes invidize; huc

Lapide latine idem eft , ac gracé Bafilifcus, /*idems

vocandus 'Chrylologus /ezsm. 41. anquiens z

qui ferpens eft femipedalis, alba veluti co«

tona caput deferens lineatum, quafi mithrue

E cim Difcipulis foannis,que focietas Pba-

vifes? mf quia junxerat $nvidia, quos dif-

Ja redimitum : »nec. . hominibus tantüm eít

'regulus ferpens noxius , fed & cateris ani«

junxerat Difciplina : bic jam fua. perdidit

jura zelusz junxit difjungerecon[fuetus : ]u*

mantibus «exitialis ; imó.G ipíiterrz;quam

dei pofiponi Moyfen -Domino non ferebantz

fuo polluit veneno ; inficit fpumá,G exuric

'herbulas, planrásque;ubi fuum conítituit ho«

JDifcipuli Joannis Chbriflum molebant Toauns

wullateuus anteferra, — fie àn Chriflum freme-

dpitium:iuo enim halitu 'herbas enecat,;plana

tas devenultat, flores corrumpit , & ipfum

bant utrique livore communi : lcilicetdum

quisque partes fatagit fui propugnare Ma-

«etiam inficit aérem ; quem ( alites circums

volantes ebibants peítilenti inficiuntur fpi-

giitri, & imprudenti ardet (tudio , :czco

dehacchatur an: Chriftum odio , quem cüm

ritu; imo-eít.adeo noxiüs , :ut folo afflatu

£zrerisarbitentur celfiorem 5 invidia mo-

'etiam homines interimat, folo Ípiritu ad-

xibus difcordantes , & vitz inítituto diffo-

ftantia queque inficiat , & folo fibilo reli-

zantes unà neclit, ot auCtis viribus validius

'quos omnes ffuget ferpentes , quapropter re»

:gulus, feu Rex ferpentum appellatur: cüm

ániurgat, & fuum in Chriftum effundat li-

worem , cujus faltem infuícet nitorem :

movetur media corporis parte ferpit, & al-

n

'tera media erectusincedit : & fiquidmor(u

ficüc charitas feecunda eít. virtutum geni-

trix, ita malitia putidus vitiorum fons; &

ffuo venecavit,nulla e(t fera., qua illud .des

perinde ac virtutum eít glocia cormes, ita

pafcatur., & corvi ápfi :cadavera averfantur

viuorumeeítconfuüo 4ocat quapropter

anorfu interempta reguli.

71e

Chri(lus utpote fummarum :cultor virtu-

Exitiales reguli invidi funt, Adu'i 'dens

tuin fancteagebat, finceréloquebarur, puré

ttes fuosacuunt, utalios mordeant, livoris

Copitabat, omnes beneficijs cumulabat; do-

'veneno inficiant, G nemini parcant , non

Principibus diademate redimitis , non Dy.

€cbat ut ;Magilfter, arguebat ut Judex , fa-

nabat ut Medicus, opitulabatur miferis ut

maftis pürpuràá fplendentibus, non Coníuli-

bus dignitate infignitis , non viris do&lis

Dominus; fecus Phari[zi, quia :germen

viperinum; Teceptaculum invidiz ; ftabu-

varia eruditione ornatis, 'non Philofophis

multiplici ditatis (cientia,non divitibusauro

lum livoris, adulabantur linguá ; infidias

Te&ebant, dolos cudebant, venena funde-

affluentibus, fed in omnes faum effundit li-

bant, quibus vel Chrifti gloriam. :corrum-

vorem: appofité '"Caffianus, quafi invidia ,,, T

morbus fit curatu impolfibilis ait zequipa- cay, 17.

perent, vel infafcarent, quem propterea ut

Ler, £ify

ait Chryfologus ; perfequebantur anfidjs ;

rans invidos regulis, quibus nulla eft incane

tatio.

Seiendum fané efl , 3nvidie morbum

zentabant dolis , interregatione pul/abant ,

impetebant contumelis , & teta cupidi finu-

diffcilis ad medelam , quám cetera vitia

latione wallabant , objyictebant curandos Sab-

pervenire.

Nam eu, quem femel weneni

barbo , urt fi non curáffet ,. fieret de impo[fi

ftuí pesle corruperit, penó dixerim cavere.,

bilitare contepiprus , de lege manaretcalum-

vemedio,

lpfa namque eft lues, de qua fi-

nia, fi curáfft. — 'O quam perniciofus eft

guraliter dicitur per Prophetam : Ecce ego

invidie livor! qui gloriz infidiatur excultae

anittam "vobis ferpentes veyulos , quibus non

eji 3ncantatio , €9 mordebunz wos , accinit

virtutis.ac fanCtitatiscujus nitoremex-

tinguere adniutur, X virtutem

Caffi;no Cyprianus, ubi vocat invidiam a. z;j.Jezelo;

obliterare,

lamitatem omni deílitutam remedio , ait & /rvere,

ftth h

ipfe: Calamitas fine vemedio est odiffe feli-

qh

cem :.reguluseitigitur invidus, qui inalios

dentes acuit , ut moríu immedicabili mor«

deat, & invidi funt reguli, quibus non eft in-

cantatio j lues eft invidia adeo exitialis, ut

difficulter alexipharmacum fuftincat.

Nn nna

Hinc

Vsrani de Afetlibus Tom. H.

652

Diiïcrtaïiio- XXVIL -

$4.

Hinc percuffurus Deus fceleftos vulne-

inalios feviunt, ut fibi videantur ebJan*

fé.

re infanabili, minatus eíl, ferpentes mittere

diri cum vitia vitiofos obleclent :

invidia

regulos, quibus non eít incantatio, ut ve-

verp non folüm in alios , fed acriüs in 1e

nenato dente reos fcelerum mordeant; &

ipfam dentes acuit , & cor exedit inviden-

S:rm.an.

ideo reguli ferpentis moríus medicinam non

tis : eleganter Chryíologus : .Jnvidia fuo-

fu(tinet, quia venenum fundit, quod flatim

rum carmfex femper extirit ,— extendat [en*

gl

é vulnere infli&to ferpit, & fingula corpo-

füus, torquet./ auimios, diferuciat mentes »

LEUD

ris penetrat vifcera, qua inficit; & inhoc

corda corrumpit.

Recte nequit invidus

] Alltgörq

eneno Galfridus Abbas afferit , peítem fi-

ambulare, nec in ullam fe vircutem eriges

dhilman.

gurari invidentiz, qug ficut facilé gliícit,

re, idque edocuit Deemon bominis invi-

-

ita difficulter medelam |fuflinet, fitque in

dens felicitati; quia invidus ferpentem tan-

vidia Circe illa non' à Poztis fidta , fed à

tüm affumpfit, Ípeciem induit , eó quia

vitio genita; que homines in bruta cogit

fit. pedibus deflitutus,

Super peüw 2777

transmigrare, & invidos in fcrpentes re.

£radieris,

gulos.

Regulus folo vifu enecat , folo fi-

74:

Invidus enim , dum fuo livore alium

f wasibe (UmS — eqe

bilo attaminat ; folo dente valnerat, folo

aggreditur, fe ipfum deprimit ; humi re«

moríu enecat: & invidus vifu alienum fplen-

pens, & in ferpentem obbrutefcens,fe ipfum

dorem carpit, voce alienam dignitatem

perdit; quia fe P homine dejicit ; ficut dce-

-* ag m Pt

contaminat, dentibus alienumrhonorem di-

mon invidus;qui fe in ferpentem transmigra-

: acerat.

-

Mutuatur igitur invidas à regulo

vit,íéque proprio perdidit livore ; hucaccer-

oculos necem fpirantes, linguam venenum

fendusS, Cyprianus ubiait : Diabolus bomi. L^ de pa-

deípumantem , dentes vulnera infligentes.

uem 4d. imaginem Dei fatlum impatienter ""«

RcGe igitur mortifero Bafilifci veneno mor.

tulit , inde, & perjt primus, &f perdudit , ni-

bus invidize comparatur; quiaprimus ille

mirum invidia fua priüs in invidum arma

omnium venenorum artifex , & princeps

retorfit , quem petimeret 3. ideo enim An-

hoc invidiz veneno perijt, & alios peremit,

gelus perijt, quia invidit ; ideo cacodoemon

Invidus alienam fafcinat felicitatem, mor-

in ferpentem abivit, quia hominibus . invi-

det honorem, venenat dignitatem , den-

dit : fcité Tertullianus: Decepit eum ( feu

Lib. de a«

tient, eAp. ,

EE —KX wwS T.

tibus enim lacerat , linguá venenum fpuit;

primum hominem ) 4uza smviderat 5 invi-

& per prolataverba jacula intorquet in alio.

T

derat autem, quia doluerat. .. Quàm vetu»

rum perniciem , unde ait Deus: zzordebunt

itum, & antiquam eft invidize venenum ?

(

vof, ó quàm venefica eft invidia Circe ,

cüm & in coelis Angelos infecerit, & in ter-

quse fuo livore homines in venenatos cogit

reílri paradifo primos homines deceperit ;

li

transmigrare bafilifcos ^ Invidus enim fer-

ac interemertit,

f

7$5

pens eít truculentiffunus humana facie per.

Serpentibus aícifcuntur invidi , qui

Íonatus; ut humanitatis larva fuz

»

fuum in alios livorem evomunt , quos per-

crudelitatis infaniam,

Obtegac

dant, & eorum furor , illi pariatur ferpen-

f

L]

Idque cauíz, cur cacodaemon primis

P/alm, £7.

tum hinc David : Furor illis fecundim [imi-

in paradifo terreftri hominibus felicitatem

litudinem ferpentis , ficut. afpidis furde, && . V Y«

invidens,ferpentem induit, hominis larvà

oóturantis aures [uat , qua nom exaudiet

Cenef cap.3. perfonawom 1. Dixit ferpens ad. mulierem.s

Vorem tncantantium , C wenefci incantane

;?0 4'.

neguaquam orte moriemit.

Ailoqueba«

Hs [apienter,

Ceníet Euthimius , Saulem

tüur, ut locius fociam j

ut homo mulie-

-

ob invidiam , quam in pectore fovebat in

rem ; fed fi extima fpecie hominem induit

Davidem, eó quia plus laudis puellz ei de-

facie larvarushumana , cur non etiam toto

derint in brutum tranfiiffe; cüm à Doemoe

f;

corpore fe hominem finxit ? cur ferpentis

ne liberatus de ipfa falute invidiam inge-

pouüus, quàm hominis membra affumpfit ,

minabat, & ipfam Deomonis malitiam in.

li, n

:

U

fpeciem induit ? quia nimirum cüm invi-

videntiz livoribus fupergreffus in medicum

li

deret tunc felicitati hominis perfonam age-

Maith

excutientem egritudinem haftam intorque«

LE

J

bat invidi in belluam ac ferpentem degene-

bat; adeo ut non potuerit officijs deliniri,

rati

.

Lj

ob invidiam , [quà hoftis tartareus

obíequijs emolliri, beneficijs cicurari; cüm

torquebatur à nobilitate rationis dejeclus

vel ipfa medela in egritudinis tranfiret au-

fnit, & in. repentem humi ferpentem ,

gmentum ;

& invidiz fieret fomentum ,

quem invidia & coelo excluferat. in terre(tri

quod zgritudini depellendze peraptum erat

17

paradifo transmutavit, ut fcité notat D. Ba.

wfäï. 3.

medicamentum. Appofité Galfridus i» 4/e»

Ü

filius Seleucienfis inquiens de cacodoemone

gor. lsque adeo incurabilis esi ifta pernicies,

Ti

Íuadeate primz fceminz efum pomi vetiti :

ub b]andimentis exa[peretur , infflerur. obfe-

totus invidia ferpenrem efferatus | induit :

quis, irritetur y2uneribus : quiautidem Sa-

quein Nam:inis gratia ,. & favor felicitate

lo;mon ait ; Nibil fuflinebit zelus ; quantó e-

Wogi]

44

cumulaverat cceiefti, livor in^ gehennam

um amplius aut bumilitatis fubjetiione, aut

d

detrufit fuppliciorüm; G'invidia euiam in

E»

UVirtute potentia, aut mnuntficentie laude pro

fe

bru:a transmigrare co&git,

Reliqua vitia,

feceris 5 tanto ille majoribus flimulis inci-

vl

quamvis truculentiffima vuinera infligunt,

tAtur, qui nonnifi ruinamy Aut mortem. ejus

t

fcd propriam non exuun-t nafuram » Gita

eui invidet eoneupi[ciis

l

Adeo - .'

u

' — EKx Invidiz fonte putidi fcaturiunt vitioram latices.

653

Adeó exitiale eft invidiz venenum , ut

teant imp7acatum ,ca);fartiäw t49en gene»

76.

[]

medicinam non fuftineat, alexipharmacum

ris [ui non 1nfidiantur

,

unde Judeis Cbri»

fius oy occlufir

P

L

cum eum-in Beizebub esj*

refpuat ; quia vel ipfis remedijs acriüs exa-

cere demonia calumniarentur.

Invidi ue-

mdh.

fperatur , blandimentis ferocit , obfequijs

irriratur , & beneficiis infolefcit : hincSa-

rü neque nature communianem reverimi fünt,

lomon ait.

Vita carnium, [anitas cordd,pu-

neque fibi pepercerunt.,

78.

'Zäz'nvefb.u.'

eredo offum invidia,

Inauit , quàm noxia s

Reliqua vitia contubernalem non res

",390,

& peitifera fitinvidia,non folüm alteti , cui

nuunt habere virtutem aliquam , & cauíam

etiam prarendere propriz pravitatis , fed

invidet , fed etiam fibi ipfi , torquet enim

invidum, & quidem acriüs, ac perniciofiüs,

foli invidi afylum fiunt Doemonum , & vi-

quàm hoítis lethali odio correptus: inimi-

tiorum omnium perniciofiffima fcaturigo.

cum enim licét infeftum poteít quisque ha-

Accefferat ad Chriftum ex invidorum grege

bere ablentem , eiümque fugere , fed invi-

quispiam tanti Magiftri inhians difcipulatui.

Mattb. LA

dus fecum íemper tortorem vehit, quem im

Magiffer fequarte, quocunque jeris ?. qua-

"U $«

]h

finu fovet , & inpectore nutrit ; eft enim

fi ambitione tumidus , déque proprijs virie

invidus ipfe (ibi hoftiliter inimicus, & nun-

bus fe jactans diceret, te fequar , & quz*

quam abeft, nunquam inimicitiz inducias.

cunque feceris , imitabor; acfiopera Chri-

- femper ad nocendum paratus , unde

fli virtutem non excederent humanam , &

ponit j

S. Cyprianus de zelo,

& livore ait ; . .Qui-

fupta viresnon effent naturz , & poflet pro.

eunque- es invidus , videris , quàm fis eis,

pterea Scriba miracula perpetrare , & ea ef-

IT

ficere , quz Chriftus pratlitit ; fed quid

quos odisis infidiofiu .. perniciofis , infeflus :

K

mulluus magis, quámtue falutzs inimicus es,

tum Chriítus repofaerit ? audi ; Pulpes fo-

veas babent , & volucres cli nidos * filius

Quisquis slle est , quem lyvore per[equeris

| fubterfugere , & ustarete poterit* tu tenon

autem bominis non babetubi caput veclinet,

potes fugere * ubicunque fuerit adver[ariuas

quafidicat, Egoin vobis non'invenio , ubi

puus , tecum efl , bostis femper in pectorezs

caput reclinem , nullum reperio in vobislo»

tuo efl , pernicies intus snclu[a efl , inelucta.

cum , ubi conquiefcere valeam, quia corda

T

bile catenarum uexu ligatus , &f vinclus es ,

veftra funt nidi doemonum, inquibus fuos

lyvore dominante captiuus es.

pariunt , & fovent feetus : Vulpes veflris in

li, Hb

