pauperes commiíerationem , cujus ope Ejif.a4 Ti

arumne miferorum liniuntur , & acerbio- /79r.

tiüs illos fpoliant , Orphanos opprimunt ;

viduas mcerentes divexant, xenodochia de-

rTà pauperum vulnera curantur.

Idcóque

|

flruunt , '& que in pauperum funt in.

non de ílupro , aut inceftu ;; non de fa-

!

flituta folatium , & miferorum folamen

crilegio , aut invidia ; non de ebrietate,

evertere nituntur.

Refert Rainaldus ad

aut infidelitate ; non de harefi , aut alio

(

Tc??lg 33

Jr

annum Chrifti 1257. num. 61.

Mläecis-

vitio , ac fcelere redarguuntur virgines ,

laum lautiffimum fuis Optimatibus, ac

& fatuitatis accufantur , fed quia oleo neg-

Ducibus epulum ftruxiffe ex pauperum ta-

lexerunt fuas lampades exornare: ait D.

cüm enim plures

Chryfoftomus :

Olei tantàm defetlus ve

men fpolijs paratum ,

pagos fus , déque evertiflet , pauperum

prehbenditur ,. quia. [cilicet mifericordiam.s

- mapalia expiláffet , & plures bonis (uis pri-

u0n exercuerunt , nec eleemofynas. fece»

váflet , aerarium cumulavit , divitias con-

raut , 4d enim fignificat oleum.s.

geffit , quibus luxum accivit in epulis, Vix

Quia virgines illze defides fomno nimi-

conviva menía accumbunt , jforicum in*

3*

ä

um indulsére oppefulatas coeli janüas inve«

lO .

gens multitudo irrepit , & quavis aulae pat-

nerunt , ad quas, cum appuliflent, voce altioe

MP'IS'T*So

te, quos cüm convivantes arcere non và.

re vocárunt Íponfum ,fucclamárunt , enixim

lerent Miecislaum adoriuntur ; corrodunt ,

rogárunt, mifericordiam implorárunt, quam

d

tam*

E

! Coramifcratio dat inopi conüm, &crecipit coclum, — 74f

ad

&amen min'ïm'& 'impe't

rárunt,cümà fponfo au-

peregrinatione hujus vitz movet fidem.

hinc ait Chry-

«redendum, excitat fpem ad fperandum, &

dierint fibi dici nefcio vos :

Ífoítomus : ide

; ut eleemo[yna fo

la negle-

reliquas virtutes ad propria exercitia obeun-

a, virésque exerendas.

&la gebenu& ignib

us tradat 2 4d quid enim

4€.

non facis? Je-

Si vita hominis te

fte Jobo m'ïliäa eft,

€s utilis , qui eleemofynam

junas quotidie $. at

virginibus

non profuit

& pugna cum hoftibus fortiffimis, & vir,

tutes funt arma, quibus munimur , nósque

bujusmodi fludium.

Oras? at fine eleemo-

oratio : absque illa in.

defendimus ab infultibus "hoftium 5 neceffe

fjna infrutiuo[a erit

utilia funt omnia,

Jejunárunt,orárunt yVite

propterea eít, ut nosarmemus contra infule

cafkitati ftuduerunt,

tus concupifcentiz , «arnisque luxuriantis a

ginit

atem excoluerunt,

que bona opera exercue-

Caftitate3 contra faflum, & arrogantiam;

& plura alia plera

humilitate; contra temulentiam infolefcene

zunt virginesillae :

fed quia fuerunt.oleo de-

tem, ufümqueabripientem rationis, tem,

ftitutz, quia opera mifeticordiz in pau-

éres non exercuerunt exclufzeà nuptijs fue.

perantiás fitquefides galea, fpes torax, fi-

'ducia fcutum , lancea juftitia , -& .divinum

runt àcceleiti fponfo , quia fine eleemolyna

feré inuulis eftabftinentia, quia ut fcribit

verbum gladius uttinque acutus , duípiria

144 Tiz. 4 Apoftolus: Píetas ad omnia utilis est, Qua-

fint fagitta , ;preces fint tormenta ;bellica;

ibenefica tamen in pauperes commiferatio,

lis veró fit hac pietas edifferit Gloffa , in-

quiens : 44d pietatem te ipfum exerce, id est

elt, quz palmas colligit, wictorias deme.

ad cultum ommipotentis Dei , &5 ad opera mi.

tit, trophaum eerigit, triumphum agit , eft

n

eenim viruis:adeó excellens , :ut quidquid no«

fericordia ; licét jejunium fe folo pellendis

«orporis morbis aptum fit; fpiritualibus ta»

bilitatis alijs ineft , in gradu perfectiore in

fe comprehendat, & dehac virtute ioquens

men noxis abolendis impar «eft, «quinimó

Davidait; 2Difperfit dedit pauperibussju[flitia Pf/almiki t

"U.9,

fapiufculé jejunio emaciatus , vultüque im-

— palleícens auram aucupatur popularem, ffit«

ejus manet án feculum faculi,

4T»

Sed quanam eft hac jullitia, que im-

que vanz gloriz tributarius: quapropter je-

junium nifi mifericordià 4n pauperes tulcia-

mota dicitur, jugiter permanfura, fi difper-

fit, (i dedit pauperibus? $i vir juftus avae

tur in(lar venti avolát, iníftar fumi evane-

fcit, & plerumque nonnifi corporis fecum

ritiá non inforduit, fed liberalitate fplen-

duic, & laxiffimis in pauperes manibus fe

advehit incommoda;mifericordia vero 1n. e-

ápfum totum pené profudit, cur non potiüs

genos alexipharmacum eft xgritudinibus o-

mnibus animicurandis prafentiffimum,;qua-

eejus dicitut :mifericordia in aeternum man,

fura coeleftis glorize premio donanda ? Ve-

tenus impetrat nobisà Deo gratiam, quà

offimus refipifcere,ac ignes declinare ge-

rüm qui in pauperes liberalis, & mifericors

j

ennales , in quo fenfu dicitur Ecclef. E/ee-

elt, juftitiam exercet, quia debitum,quo te-

metur pauperibus opitulari, folvit : eleemo.

fith 55

sno[yna ve[istit peccatis,

LD

44.

Tametfi relique virtutes plurimum

dyna enim , quà miferias paaperum leva-

mus, :non tam donum eít, quàm debitum;

habeant honeftamenti , :benefica tamen in

fin veró quod alteri quispiam debet exoluat,

egenos commi(eratio czteris videtur excel-

lere,

Licét oratio dicatur coelum penetra-

às Juítitiam exercet ; idco re&té difpergenti,

& danti pauperibus juftitia manere dicitur

re, & Dei Thronum pervadere , ii tamen

confociata fuerit beneficz in pauperes com-

àn Ízculum fzculi, quia licét eleemofynas

miferationi codlos reperit fibi claufos, nec

paupetibus porrigere actus fit mifericordiz;

adhuc eft euam juftitiz exercitium, adeo ut

Prov.2t,

ejus voxexauditur. Idque apertiffimé nos

2

»

Salomon edocuit ;. Qui ebdurat aurem [ua

atramque virtutem exerceat juftitie , GC

Dvn

'v-!si

mifericordiz , qui profu(is eleemofynis nc-

fottt técttt

d clamorem pauperis , & ipfe clamabit, [:1

non exaudietur. . QuapropternosD Chry-

ceffaria ad vitz fuftentationem pauperibus

LP,/! JJ D

Pulchré Prz(ul Mediolaneafis, cu.

J

. Homnil. 69* (oomus monet homil. ad popul. «wm de-

erogat,

jus nomen ambrofiam fapit, ait ? 7Mifericore

Óo a Epiff m

feceris orans ; &6 nou Atceperis, cogita quo-

Cow'mfg £.9.

ties pauperum Audisli peteutem, nonexau-

dlia bac juflitia appellataefl, quia fciens. qui.

Jargitur, Deum communiter omnibus darezs,

disti.

Plerique audiuntur , qui paffim con.

dividit cum eis , qui copiam zerra mon. ba,

4j*

queruntur, eó quia, cüm preces jugiter fun-

beut,ne benefeis Dei privati videantur, Ju.

flus ergo efl, qui fibi foli nou detinez,qua fcit

dant, nontamen ad fua vota Deum flectunt,

neque exaudiuntur; qui tamen, fi perpene

omnibus data.

Eft eleemofynz elargitio quxdam folu.

498.

derent, fe etiam Ízpiüs ab egenis ftipem ro-

furdis auribus petentium voces trans-

tio, & reialienz reflitutio , qua ftricla ni-

gatQSp

mififfe, non haberent , nifi de fe

ipüs con«

titur juítitia, etenim cüm erogatis eleemo-

fynis indigentiz pauperis fuccurrimus, non

queri

ficutnos in pauperes; ita, & Deus

Ad ftudia virtutum nos

noflra damus, fed qua funt pauperis eroga-

in nos fe gerit.

lh

1.Corintb, inhortans Apoftolus ait ; J4se autem ma-

mus; non enim Deus, divites voluit divi,

tijs affluere, ut fuis tantüm ftuderent com-

64.13- 9.5* gent fides , []es, cbaritas ; major autem est

cbaritas, — Dicitur hec virtutum maxima,

modis, fibique indulgerent; fed ut difpen-

fatores effent divitiarum, & inopum mife-

uia in pattia nec fides, nec Ípes remanebit,

rías levarent, indigentias fupplerent, famem,

ed fola charitas triumphabit ; & in via, in

ls

,

Aaaaa 3

Differtatio XXXl.

742

& fitimpropulfarent, Nonenim Deushunc

minus eff erimiuis ln)äenti tollere, quàm enim

HU

condidit mundum pro folis divitibus, cum

po[fs ».. & abundes. indigentibus denegarezs,

terram, & reliqua elementa communia o-

Efurientium panis efl, quem tu detines : nu-

f^

mnibus effecerit3 quapropter ficut divina

dorum sndumentum. est , quod tu recludas

largitas omnibus dedit; ita qui pinguiori

miferorum redemptio efh, & abfolutio pecunia,

gaudet fortunà, ut Dei miniíter debet illis

quam tu in terram defodis.

Sed quia ava-

opitulari, qui paupertate premuntur,nudie

rus plutis autum facit ; quàm proprium fol--

tate frigent, fame anguntur, fiti exardent,

vere debitum , ftatim erecto fupercilio re-

ne àdivinorum videantur pauperes benefi-

fpondet; bonaquidem funt hac verba, fed

ciorum exclufi communione,

Effe hanc

mihi meliüsaurum conducit; miferorumre-

eleemofynarum erogationem pauperibus de-

demptio honeíta eít, fed pecunia in mea ci-

Ecclefiaft.

bitam absque ullis ambagibus edifferit. Sy.

fta reclufa charior,

Cui objectioni, ftatim

63204-. 'U. 80

racides inquiens ; Inclinapauperi [ine trifls-

refpondet Ambrofius inquiens: QQui verà

4ia aurem tuam, €6 vedde debitum. tuum.s.

obedire non vult , & negligit , manifefla ef

Stipis erogationem debitum vocat, eó quia

Agnis &terni comtituatio,

Qualis tibi bor-

divitijs affluentes ad illam tenentur , quam

ror, qualisque fudor, quales. tenebra fuper-

fi negligant, ijsdem culpg datur ad prome-

venutent audienti. condemnantis JTudicis fen.

ritas luendas poenas.

tentiam efurivi, 6 non dediflis mibu maudu..

492»

- Injutius eítalteri, qui fibi tantüm in-

cAYE,

Neque enim in bis verbis, qui alia-»

dulget, proprijs duntaxat inhiat commodis;

invafít , arguitur ; fed qui non communiter

& pauperum negligit indigentijs fuccurrere.

ufus eff ijs, qua habuit condemnatur,

Dives ille Evangelicus, qui purpurá, & byffo

Proniores fumus ad ea recipienda,quae

$'.

indutus epulabatur fplendídé, non fuit in

mundus, & cacodoemon nobis . offerunt in

gehennales detrufus ignes eternüm excru-

animz perniciem ; quàm ad dandum inemo-

ciandus, quia luxuriosévixerit, fuis indul«

lümentum noftrum , quod Deus nobis injun-

ferit concupifcentijs, mundi delicijsaffluxe,

Mirumíoneé! unicum obtulit homini-

gi.t,

rit, (ed quia fruflulum panis, meníz reli.

bus pomum Diabolus , & totum ei rapuit

quias, Lazaro denegavit famelico, Fatuz

paradifum ; Deus pargdifum offert , & pos

Virgines à Beatorum nuptijs exclufe íunt ,

mum petit, imó & quid etiam vilius pomo;

non quia aliena rapuerint , fed quiaífua non

panis fruftulum , numulum zreum , frigidae

dederint, nec oleum mifericordiz fuis cu-

hauftum, & tamen adhuc haremus ancipi-

rárunt in lampadibus habere,

Servus fe-

tes, num Chriílo fidere velimus, & obolum

gnis, & piger , qui talentum ab Hero fuo ac.

paradifo permutare? An non luculentahac

ceptum humo defodit, graviter fuit mul-

infania eft, pauxillum terre nolle Chriífto

Clatus, non quia rapto vixiffet, vel tem-

dare ; utcoclum ab ipfo accipiamus? hinc

pla defpoliáffet, vel domus civium expilaflet;

exclamat Auguítinus, — Qua eff //Ja anima« Serm,Ys. de. |

fÍed quia concreditam fibi pecuniam nullo

rum in[ania, acquirere aurum , & perdere s "verb. Dvmt

fcenore auxit, & debitum nonreddidit, nec

calum ? & quia nemo cogitat Deum ,. ideo

[

pauperibus fuit opitulatus : adeo ett naturali

thanet in morte judicium.

Dementia fané

lumini infita hzec preceptio de fuccurrenda

eít coelups perdere , ut pugillum terrae quis

pauperis indigentia, ut vel in ipfotheatro

lucretur; aterna non curare, & perituris in»

Scenicusille Mimus nomine Publius publi.

hzrere ; perdere Regnum cocleíte;ut parum

ce dixerit : qui fuccurrere perituro potell,

Xerra poflic quis lucrari.

cüm non fuccurrerit , occidit; plerumque

Quiin pauperes munificuseft, fibimet

$?

divitijs affluentes laxà manu pecunias pro-

thefaurizat, ferítque in agro feraciffimo ,

fundunt; non tamen in miferorum folatium,

quz ijsdem erogat, recepiurus locupletiffi-

Íed in veftes elegantiores , in menfam lau-

mo cum fonore.

Idque edocuit Tobias

tiorem, in fupelle&tilem fplendidiorem, in

Íenior juniorem , quem cüm hortaretur ad

famulorum catetvas, incanum greges ; &

eleemofynas erogandas ait : Pramium tibi

Tob. 4., "V. xlqa.

quod pauperibus fubtrahitur, equis , brutis-

thefaurizas in die necefftatis , feu. ut He-

que animalibus fuppeditatur, & ut é fugge-

braa phrafisait:. Depofitum bonum, quia

Homil. 37.

fto graviffimé conqueftus Chryfoftomus lo,

quidquid pauperibus erogatur id in Chrifti

^d popul,

quens nomine divitum , quifibi cantüm in-

gazophilaceo collocatur; Gtapud Deum de-

dulgent, & pauperes negligunt,ait : Dics.

ponitur, ubi totum fideliffime cuftoditur,

M.

mus rodat tinea , &6 non. comedat pauperi

cüm inzítimabili lucro, nec obulo inde de.

Abfumat wermis, E nudus uon induatur; om-

ceffuro. — 7765 tbefaurizas,ait Tobias, quia

nia tempore con[umantur , & Cl?ri/t'z(; non

dans eleemofynam veré (ibi thefaurizat, qui

$0.

pafcatur , licet efuriat.

veró divitias congerit,the(aurum magisalijs,

Non tantüm eítutile elargienti,hone-

quàm fibi colligit; promus condus eft qui

flum danti, & magni meriti paupetibus opi-

penu congregat, cui przeít; fed quod ille vi«

tulanti, fed etiam neceffarium, umó,& pra.

gil affervat, id alter univerfum abtipiet: fe-

Seramm, 8X«

ceptum, quapropter D.Ambrofiusait: 9 45

cus, qui pauperibus opitulatur fibi thefaus

fem, 3.

tam injuflus, tam AUIÀHs, tam avarusquam

rizat, quia fibi dat, quod pauperi donat;

ui multorum alimenta [uummuon ufum , fed

recipit auétum, quod dat diminutum. Non

quod lg.

abundantiam, G delicias f acit. A*egrle enim

tamen c?ebet j:g imminutum efífe,

vandis

Commiferatio dat inopi ceenum,& recipit coelum, — 743

vandis aliorum miferijs non fufficiat,quia ut

manafar gratiam , honores,& opesobtinuit;

ut etiam ad fenectutem profectam , letam;

Enc.6 ,58, ait Chriftus : (Quá men[urá menjf' fueritis ;

remetietur vobis.

vegetam, ac diuturnam vitam prorraxerit ,

$3.

Plerique ut videantur mifericordes

cüm annos vixerit duos fupracentenos. De

hac Tobiz eleemofyna loquens. Auguftinus

modicum quid dant ; fed manu adeo avara;

ait: Fidete. cbariffimi quantum . fit eleemo-

nt parum adferat datum folatij accipienti :

prandium non cenferetur,in quo unum dun-

fona meritum.

"dngelum meruit babere.s

Opemrium,

Videtis, quantum proficit mor-

taxat ovum apponeretur-famelico, & ftoma.

cho per triduum vacuo , quod dum lixare-

ruos fepelire , u oblatio ejue per. Angelum

tur, dimidium efflueret ; velavenacei panis

Rapbaelem 'ad calefiem afcenderet . Majesias

tem , videtis quia eleemofjna à morie. libe-

fruftulum, vitrumque exiguum zytho. ace-

fcente plenum : ficut ceenam non diceres,

rat , && ipfapurgat peccata s. facit purgatio-

nem oculorum , liberat & tenebria peccato-

quam unico tantüm, velaltero bolo totam

»um ; Tobis via fua deducitur , Sara.tot vi-

deglotires ; neque elogium . meretur elee-

moíyne, qua tam parca, tam fordidaeft, ut

ris contriflata per Angelum »natrimonio c0»

prlatur.

mniferize inopis levande , famique fedanda

5j

impar fit : qui plus ftipis fpargit,plus metit,

Dicitur eleemofyna à peccato liberare,

quó ampliorem colligat meífem. Euit nefcio

quatenus difponit ad pcenitentiam, qua gra-

viffima quzque peccata eluit ; quà de caufa

quis eruditus, qui alchimiz artificijs affe»

ruit in proprio fuohypocau(to poffe intra

dicitur eleemoíyna alexipharmacum curan-

dis animi morbis omnibus praeíenti(fimum;

o&tiduum duodecim libras Mercurij in de-

cem puri puti auri permutare,

Idque ope

fitque propterea fibi inimicus , qui hac pa.

f

lapidis philofophici, quem putaverat, enae

nacea, quos contraxit animi morbos non fa-

tagit excutete, & qua cum pauperibus de-

étum fuiffe j fed nugarorià hac fuerunt,cüm

enim Mercurium crucibulo inicluáffer;ac igni

bita contrahir, non folvit , malens avari-

admoviflet, feté totus avolavit, non patiens

tiá (ordelcere, quàm per exetcitia pietatis

ignis torturam. — Verus philofophicus lapis,

íplendefcere ;; & per debita juttitiz foluta

Debitum

quo inferiora metalla in nobiliora aucto fce-

Regnum fibi coclette coémere.

folvit, qui eleemoíynam — erogat , hinc lex

nore convertuntur; eít ipfa mifericordia,

Ecclef, 648

qua in pauperes exercetur: virtutem hujus

divina clamat ; Aedde debitum tuum : elee-

e»*

Frange.»

lapidis experta fuit S. Caffilda Virgo Regia;

mofjynam pauperis non defraudes.

efarientt panem. tuum.

Lex nature hoc

quae cum ex Regis patris menía cibos clam

Íurriperet, quos captivis Chriftianis defer-

idem incultar, nil enim ejus principijs ma-

ret; deprehen(a à Patre minas fpargente c-

^

gis confentaneum , quàm alienis miferijs

"

N

jus iram declinatura ,' dixit fe roas ferre

.

auxiliari.

9

exhibere juffa, & ipfa& parens cibos vidit

Quód fi etogare ftipem pauperi perin.

56,

&

-

$p g

ia rofas converfos.

Sed non Íolüm fercula

verh, Dtn-

de eít, ac debitum folvere , quis vereatur

in vernantes rofas mifericordia in pauperes

milericotdiam afferere juftitiam? Idquenos

[/^

vertit " Verüm etiam panis fruftum in ob-

edocuit Chriftus inquiens ; Z4rrendite ne ju. Matth, 6

Íonium lauti(himum ; veftem abfoletam in

*Uol.

JHitiam veflram faciatis coram bominibus ,

purpuram regalem ; pecuniam — viliffimam

quod Theophylactus expendens ait;. dezen-

in aurum puriffimum ; & terram in coelum,

dite ne eleemofynam vesiram faciatis covam

ubi qui dat parvulam ftipsm auti recipit

bominibus : quaíi juftitia, & . eleemofyna,

theíaurum,

feu miíericordia in pauperes pura fint fyno-

f^

-

nima; fitque propterea erogatio eleemoty-

nz exertitium juftitiae, & folutio debiti; te-

$. VI,

neantürque divites etiam ex juílitia opus

Eleemafymz alexz'þlmrmzzcum eff,

exerceremifericordiz ; ac pauperibus opi-

curandis morbis omnibus corporis ,

tulari, quod inculcans D. Ambrofius ait :

T05 h 9.

& animi prefenti[Fmuns. Panacea,

Quo usque extenditis divites in[anas W. rib; do Na.

piditates 9. nunquid [ols babitatis [uper ter: butbe cap,te

que omnes excurit 4gritKe

Ines.

vram? cur ejicitis confortem natura , & cum

in communi divitibus omnibus , atquepaupe.

U

Jàm benefica, & utilis fit eleemofyna

ribus terra. fundata fit, . cur vobis jus pro-

ex pia commiferatione profe&ta ex-

prium foli divites arrogatia ? nefcit natura

$4. Q

divites , que pauperes omnes generauit e

,

percus fuit Tobias , qui ob erogatas

nudos ad hujus lucis ufuram natura effudit

auperibus eleemofynas oculorum ufum per

Angeli cataplasma felleum meruit recipere;

homines egentes cibo, amiclu, & potu, &

ut quos paresedidit, impares non recipe-

qui quamvis ingentem. fummam pecunia»

rum huic beneficio rependere potuiffet, mi-

tet; nullo difcrimine in fepulchris divites fe.

crevit à pauperibus,

Quis in pleno ofiua-

nimé beneficium zquáffet. Qui pecuniam

omnem, ieu talentadecem à Raguele fide

rio, in vallo . coemeterio fpecies difcernat

optima recepit. Qui ita filium honeftiffi-

mortuorum? redaperiterram , humum al-

tiüs fede, &i potes purpuratumà pannoío,

mo collocavit matrimonio , & à Rege Sal-

divitqm

TP

——

744

IDiiTcrtatïo XXXl

divitem à paupete; nobilem à rufticello fe-

cantur germina ; que in H*u&uä non pro*

cérne; eruderatotumulum , & fi cognotcis

tuberant; quando incendium domum abe

fumit , & tota domeftica fupellex in cineres

egenum argue ; i deprehendis divitijsafflu.

entem indica ; fi reperis dignitatibusiníigni.

proterit 5 quando irrountbella , & exerci-

tum innue: in Throno clim fedentem, diade-

tus, qui, quz impenfo fuére coacervata la-

ATT

mate tedimitum , nobilitate illuftrem , do-

bore, momento temporis diripiunt; quan«

ngF. [-Uo

* &riná infignem , victorijs in. bello. delatis

do ob patratum fcelus fiíco addicuntur fin»

clarum fecerne fi potesà pauperibus,;egenis;

gula , qui dives poffederat , & qus paupe-

indo&tis, rufticis, alijsque, quos nulla di-

rum. neceffitatibus impié fueránt denegata.

gnitas, nec nobilitas infignivit. — Quéd fi

Quéd fi. decimz ex debito exiguntur, & qui

'mullum in cinere difcrimen eft, nulla in foe-

eas detreclat folvere, res dicitur alienas in-

vadere,

ditate nafcendi differentia, cur divites fu-

Hoc idem dixerim contingere di.

viti detre&tanti ftipem erogare pauperi, efus

.percilium attollunt, & pauperes habent

contemptui ? cur fanguine illuftres, igno-

rienti, vel feminudo:quia detrimenta pau-

Ti 12,

biles defpiciunt? cut in dignitate conflituti

perum fcelera computantur divitum , qui

fuperbiunt , & inferiores flocci faciunt? fi

tantorum fiunt rei homicidiorum ante' di-

natura pares omnes voluit in utraque con.

vini Judicis tribunal , quot funt pauperes,

ditione nafcendi , & moriendi , cur hanc

quibus fubfidia denegárunt, & miferijs ob.

Lib.r, effic,

cüm vivimus zqualitatem nolumus tolerare?

ruti perierunt,

Ergo commpiunes , ait. Am-

Mut:lä.C.zsg

cüm Chriftusdicat ; emmwes autem vos fra-

cap,11.

fs 9»

brofius , judica partus annone , qu& 0mmi-

tres efís.

bus ad ufum generat. terrarum fruilus : ut

$7

Si fratres fumus: ergo nulla fanguinis

quod babes , largiaris pauperi, & confortene,

nobilitas, nulla dignitatis præeminentia à

&6 conformem tuum adiuves. . Tunummum

nullus fallentis mundi fucus debet fratemis

largirissille vitam accipit . tu pecuniam das,

tatem hancdelere: ergo debet hacfraterni-

ille fubflantiam fuam aflimat ; tuus denas

-

tás mutuam fovere charitatenr, quàá alter ab

vius cenfus illius es , debitum e5t. — Md hac

altero juvetur ; cüm | id nobis etiam prz-

plus ille tibi confert ,. cüm [fit debitor [alu-

Malach.c.3: cipiat Deus t — Inferte omuem.: decimam n

ls.

Si nudum veflis, in te ipfum. exerces

'y. o

borreum , & fit cibus in domo mea , & pro-

jufitiam,

&i peregrinum fub teclum indu-

bate me fuper bec dicit Dominus . fi. mon.s

cas tuum , fi fufcipiae egentem , ille zibi ac.

apervero vobis cataratlas celi ,. & effudero

quiret [antlorum amicitias, & tabernacula.a

aterna. ».

vobis benediclionem usque ad abundar/niam.

Decimz , quas jubet Deus in horreum in-

Pluresetiatn Regeä » qui id noverunt,

j9».

.

ferri cribura funt pauperum , - ut exponunt

non folüm profufi in pauperes fuerunt, fed

facri Interpretes przefertim S. Auguftinus :

fuis etiam ipfi manibusinfervierunt, ut Ro-

z

nda

fetente Bodino £/..6.4e R;.—.'

ergo funt hac tributa pauperibus folve

bertus Rex Franciz , qui re

&libamina facerdotibus exhibenda.

Nil

ftipem manu fua confueverat pauperibus e-

pubcap.z.

offidet homo, quinà Deo acceperit: quid.

rogare , eorümque deofculari manus , &

quot feptimanis die Jovis trecentis juícu.

uid enim boni , quidquid divitiarum habet,

id eidem Deus indulüt: &cüm fuz fint di-

lum, piícem, panem, & nummum argen-

vitiz, foi terrz fru&us, & quidquid boni

teum porrigere, & quocunque iret , plena

pauperum plauftrra fecum circumveheret ;

in nos detivatur ; primitias , & decimas à

ri«

quovis poffidente exigit pro fe,feu paupe

adeo ut interrogatus interdum , quorfum

iret cum tanta pauperum multitudine, re-

bus, qui velutiadminiftri Dei. petunt , &

en

exigunt jura, quz Deo debentur: G tam

fponderit coelum fe ire expugnatum : & hoc

effe hominum genus, quibus Deus fores

funt plerumque divites adeo protervi, &

avaritià fordidi, ut has decimas , hazc tri-

tradidit Regni coelorum aperiendas miferi-

buta detrectent Deo folvere, à quo bona

cordibus. Quód fi fuit Robertus in pau-

Quód fi Deus. rerum

peres munificus ; Deus uberiüs ei compen«

omnia fuíceperunt.

omnium , quas divites poffident,novem pro

Íavit, que pauperibus erogavit, non folüm

in coelefti patria, fed & cüm viveret in ter-

fe pertiones exigeret , unicá duntaxat ho.

mini relictá ; an poffet de Deo conqueri ;

ris ad pinguiores proventus promotus; quia

Proverb.19.

qui nonnifi fuum exigeret? imó & munis

ut ait Salomon : eseratur Domino , qui

ficentiam etiam exerceret , unam relinquen.

suiferetur pauperis , 65 vicifftudinem [uam.»

"'7, 17,

Serm. 6 de.

do homini portionem , quam poffet etiam

reddet ei. . Hinc D.Leoait: Deus fidejulfor

jeinio de-

eff pauperum , & largiffmus redditor ufura

ut fuam exigere.

cimi menfis, |

$9.

Interdum puniturus Deus divites im-

YU.

Idque caufz, cur D, Chryfoftomus

8",'". 23 i

mifericordes nonni(i ex decem unam ijsdem

ercgationem eleemofynz vocet artem om«

nium quzítuofiffimam , ait iple: E// elee.

indulget partem bonorum, & f(ubinde nul-

Plus

lam; idque contingit,quando in mari fub-

mo[yua ars omnium. quefiuofifma.

enim adfert utilitátis, & emolumenti eam

orta procella navem abíorbet oneratiam,

mercibus pradivitem , quando in excultis

exercenti, quàm quavis alia,

€o,

campis grando toram fegetem conterit; ter.

Sunt & alij, qui divitijs tam avidé in-

ra aquis inundatur, vel pluvijs non irriga-

hiant , ut avaritià fordefcentes, nec prima

hujus quaíluofiffimz artis didicerint rudi.

tur3 vel urentium ventorum atdore exíic«

æ?nta,

Commiferatio dat inopi coenum, & recipit colui. 74e

fienta, & hi, quö plur&s c/ongfefuntdivitfïaä,

ktias'; quia ijsdem inhiantes vili famulitio,

& parciüs vivunt, miferiores fiunt, & quas

cultique plebeio eis inferviunt ;

quantos

ipíi impenfo labore cohgeffére pecunias fu-

non fullinent labores , quot non íubeunt

perftites dilapidant, ad quod alludens Seneca

pericula, fundunt fudores ,' ducunt noécles

infomnes, prolixa inftituunt itinera , viri-

Lib. y.do be- ajebat: Veto liberalitatem nepotari, hoc eit,

85fic. 6À 5. - non approbo diurnis, nocturnísque curis , ac

bus deftituuntur, defatigantur anxij , ut

Íolicitudinibus premi ad. divitias congeren-

divitijs infetrviant, à quibus mercenario do«

*

das, quibus nepotes lautiüs pinguefcant , fi

nentur flipendio

*

& quia hunc plebeium

enim tü parcé vivis , nepores lautiüs epula:

cultum Regia dedignatur poteílas, ad quam

Chrifti Ditcipuli deftinabantur,; jubentur fers

buntur; & quas tu congeffi(ti divitias,libi-

dini, ambitioni, pompc.brevi tempore ne.

viles compedes abjicere, jngum excutere,feu

potes difpergent? funt divitiz,fi non probé

poífeifa divendere, & dare pauperibus..

Sed fi pafleffores divitiarum ne ijsdem

62.

impendantur, fpongia vitiorum, quz illicó

totam exugunt fubítantiam, faccum eva-

famulentur, cultüque plebeio inferviant;

Lsc. 12,

cuant : hinc Chri(tus ait: Nolire timerepu-

jubentur bona poffetfa divendere , cur eo«

fillus grex , quia complacuit patri veffro da«

rum pretium ijubentur pauperibus diítri-

ve vobis Regnum, — Vendite qua po[fidetis,

buere? fiíunt divitiz indumeqta'fervo-

Sed cur jubet cimorem.

Liö.x.'ajïc,

date eleemofynam.

rum, cur monemur per manus pauperum

(b

excutere, & bonadivendi, qua poffidentur

in coeleites thefauros eas transmittere , ut

Lut.cap. 12

ad largiendam pauperibus ftipem ; i Difci-

nobis foenerentur : Pendite , que poffidetis,

9. 2g,

6 date eleemo(ynam , facite vobis facculos,

puli infulas fperant principatüs induere?

cur ad Regiam purpuram per timoris pallo-

qui non veterafcunt ,. tbefaurum non . deft.

rem fe diíponunt? fi non timuiffent mini-

cientem in calis, — Quia ea eíl facri fosnoris

mé eos monuiffet , ut timorem abigerent;

abundantia, ea hujusfacre ufurz ubertas,

Ícd quia anxio premebantur timore, rect&

ut quz fluxa, ac terrena elargimur paupe-

'de eodem eluendo premonitos voluit,& (i-

ribus,in 2tersa, ac codleítia nobis reftitua

mul ut divitiarum farcinam deponerent; quia

antur convería : funt pauperes veluti ca,

mundi divitiz, nifi pauperibuserogentur

nales, per quosmundifluxa, non delabun-

pretium non fiunt Regni, fed fervitutis , &

tur in amarorem Oceani, fed aícendunt ad

aureis catenis poffidentes ligant, .quia quó

melleas coeli voluptates: funt enim paupe-

piuribus abundant bonis,

res veluti baiuli, qui divitiaram nollrarum

plurium cfïiciu.ntur

Dominorum famuli,

pondera ijsdem concredita, fideliter ad

p

éx.

. Inferviunt enim divites bonis, quz pof.

caelefte transvehunt aerarium , übi nos ma-

fident , ut abijsdem mercedem accipiant fa-

nentin centoplum incrementanda ; hinc

Li.éde R

mulitiam: poffidect quis vineam, campum?

Chryfologus ait: Si regnaturos, fi vos jam

Seri». 35

phbas

eidem infervit , vitesamputat, fulcris alli-

divites effe creditis in fupernis, quà migra-

gat, campum excolir, arat , ferit , occat,;

vuri eslis, ubiregnaturi effis: vos illa, que

^an non id genus eftfamulitij? quaris, cur

vefira funt , jam precedant : opes . miferia

tam folicito labore vineze, G campo divites

mifericordia . elargiatur

.

.

que bumana.s

inferviant? ut mercenarium inde accipiant

funt in diviua convertites & na cuiforfitam.:

in vindermia, in meffe ftipendium ; hazc vin.

deeffet euettio ad portanda illa , qua dimit-

cula, ut Difcipuli difrumperent fervitutis,

Hs Angariatus eft pauper : ferunt paupe-

monentur à Magiftro Chrifto timorem ex.

res onéra noffra, nec tali deprimuntur pone

cutere, poffeffa divendere, & eleemofynas

dere , [ed levantur,

i

erogare pauperibus ;

nequecuranda timo-

Ecce quàm qu

ztuofiffima eft ags ; míi.

63«

ris egritudini aliud. adhibuit pharmacum,

fericordia , qua fluxa in folidiffima, hu.

quàm ipfam eleemofynz elargitionem,7ez-

manain divina, terrena in coele(tia permu.

dite , que po[fidetis , & date eleemo[ynam ,

tat; & qua fub terrz vifceribus vili, & obe

ac fi diceret, cüm vos deflinaverim ad Re«

fcuro fitu delitefcunt metalla per baiulos ia

gnum nulli obnoxium viciffitudini , fed ju.

cceleftes cransmittit thefauros , & Deo fce-

giter duraturum ; ideo non eítcur timeatis,

nerat, quin & Deumipfum foeneratur, ut at«

& ut hunc à vobis timorem abigatis, mundi

gute indicat D. Profper,qui loquens de elee.

*

pbl

divitias à vobis abjicite, quia hz fervituti

moíyna , quam pauperibus erogamus ait

*

417

Q*epu:ant, noa Reguo ; non libertatem aí-

Hac f'enerat Deumt:. bec continet Regnum , De promiffe

gm 6 à

ferunt , fed famulitium afferunt ; quó ex»

celorum:bac eff qua difternit agnos ab bedis: DArf« 24 68

LA

dgi ^

peditiüs regnetis ,« hac deponite fervitutis

bac eff, qua ad dextram collocat Tudicis : bac

Serm 23.

inügnia : huc accerfendus Chryfologus :

4ugelis [ociat: bec ex fervis filios Dei fier&

Vendite que.— poffidetis « & date . eleemo[y-

prafíat :

íed quomodo dicitur mifericor-

nam.

Plebeium cultum vegia non admittit

di; Deum fenerare , cüm potiüs dicenda

poteftas ,^ augufius bouor nonnifi diademate

effec Deo feenerari ? qui enim dat paupe-

confertur , & purpura.

Abrjcere ergo debet

ribus nummos eosdem Deo fcnerat: fed

babitum [ervituta , qui fe Regem. credit d-

illicó Deum fibi devincit , ac promeretur,

(

giniuus confecratum,

Vocat plebeium cul.

ideo non tam Deo videtur nummos fenera,

tum fxcularem . cenfum , mundique divi.,

re, quàm Deum ipfum in nummis (ibi fos«

Bb bb h

neraris

Värgni de Affetiibus Tom. IL.

-

746

Diflertatio. XXXI.

netati ; quafi Deus fuz multiplicet divini-

dicitur fuum csteris aftris nitorem foneta.

tatis ubertatem , quam fub multiplici fce,

re, fed impetrativé, ac difpofitivé, ^ David £jaL4,v,4. -

nore exhibeat erogandam divitibus mife-

aiebat : Sezoete, Quia miricavit Dominus

& 9011

ricordiam in pauperes exercentibus; eít e.

(anciuta fuumn , ieuutex Hebrao textufcri-

nim mifericordia ait D. Profper, que Deum

bitur £eneficum fuum, ac wifericordem, (ed

faeneratut;quee continet Regnum coclorum:

quomodo poteít homo bencficus effe Deo,

eft continensfempercontento laxius ?. ergo

fi quidquid boni, quidquid divitiatum ipfi

fi mifericordia Regnum codlorum ,. feu ob-

incft, Dei eft, non hominis? nimitüm vo-

jectivam beatitudinem , quz Deus eft claré

cat Deus beneficum fuum, qui pauperibus

vifus;in fe' continet : utique, quotquot beat

Opitulatur quia quod datur inopi,tanquam

etiam continet , adeó ut quilibet beatus per-

*

fibi datum recipit Deus ; qui bencficum

hibeatur in gaudium Domini fui introire

La

fuum mirificat ob beneficentiam , quam in

Malach,i5. Intra in. gatdium Domini 14i, ubi Ange-

pauperes exercet : mirificarehominem per-

"Wi2

licus Doétor : quare dicit , iatra ia gau

inde eít, ac fupra humanum fattigium " ho-

diuns , non accipe ?. (Ícilicet beatitudinem )

minem extollere, quó inde difcamus,quan»

quia quod efh in aliquo continetur ab illo, &

t2 fit preftantie , & efficaciz mifericordias

continens majus efl , quando ergo gaudium

fcu benefica in pauperes elargitio, qua ho-

eff de alique quod minuse[l, quàm cor tuums

minem elevat fupra hominem usque ad . ip,

4unc gaudium intrat in cor tuum z. fed Deus

fam divinitatis emulationem , ut appofite

6l,

major efl corde , t ideoqui gaudet de eo, in-

expendit Nazianzenus inquiens : NiL// egiga 014* 17*

trat in gaudium.

Hoc eít Deumipfum in.

zam divinum babet bomo ,. quám beneficene

greditur, quieftfonstotius gaudij.

tam , ac bene de bominióus merendi fu-

64,

Quéd fíi mifericordia Regnum coelo-

diusm.

Licet tibà nullo labore divinitatem

rum continet, ut ait D.Profper,quanta non

4[fequi : noli oblatam diuiniratis adipifcen-

erit ejus amplitudo, & laxitas , cüm conti-

d« occafionem amittere,. Ergone hac pra«

