ümentum mxini;m&

,

excludatur,

lum , ne interno gaudio privaretur Abrae

" 24.

lfaac e»

Novum fané latitize genus, cui timor

hamus per filij immolationem ;

T. du

incrementa fuppeditat, & gaudium timo-

nim rifum fignificat , qui fi immolata ceci-

ö"üb". a

UA

rem hunc fovet : /etetur cor meum, ut tí-

diffet victima, idem gladius, qui ampue

-»eat nomenu tuum ,quafi. timor DEI cor

tatum caput à reliquo Iíaaci corpore fe-

| j

Davidis non penetráffet , nifi in eo. praevia

junxiffet , filium , ac gaudium feparáffet

letitia germináffet ; mundi latitia timoris

à patre:

pulchré S. Becenardus in nomi-

acceffione corrumpitur:; fed verum cordis

nis Sacramento philofophatur inquiens :

In dalaz,

gaudium timore fovetur , & crelcit, eft

JNon Ifaac , fed aries. morietur.

INon .5

enim timor DEI vera letitia DEO adha-

peribit tibi letitia ,^ fed contumacia » ,

rentibus ;

in his enim abjecla poena tran-

cujus utique cornua vepribus baerent , &5

fit in latitiam , & quidem arcana virtutum

fine punclionibus anxietatis effe non po.

metamorphofi :

mirabili nexu cum lati.

teft.

Vir erat. Abraham plenus DEO ,

DT

tia cordis ejusdem confociatur Gmplicitas,

cui propterea nunquam potuit verum de-

quia ubi fimplicitas, ibi duplicitas excludi-

effe gaudium ; quia ubi DEUS, ibi vera

*

tur, G quia vir duplex , ut ait D, Jacobus:

floret Iztitia, & tri(tis moeror abigitur

»

Infna epiff.

Animo inconflans eff in omnibus vijs . fuis ,

Ifaac rifum fignificat , . & gaudium ,

€4u, vV,8,

fcilicet bianimis , & bicors , quia utrum-

quod cum non effet à patre.fejungen-

que multiplicat, dum fciflam perfectz vir-

dum , nec debuit Ifaac immolari ,

fed

*

tutis fimplicitatem malé dividit: & homo

moror madari, prorfüsque extingui

3

bicorslevis eft, & mutabilis inftar polipi,

proinde non Iíaac , feu lztitia, fed aries,

üm'

ycl chameleontis , qui rerum omnium, qui,

cujus cornua vepribus heerent , feu moeror

-

vepre.

Solá virtutum culturá vera efflore(cit ltitia.

$2$

veþfetïs vifcera lacerans, mentémqve pun-

patur bic mundus , ut. in illo degentes nul-

lum verum uorint inveniri po[fe folatium.-s

gens interimitur ,. quia in Abrahamo non

líaac, feulatitia perire debuit , fed moe-

Instabilis efl , €&) per zmomenta decurrens ca*

- ror omnis abigi , qui folet vepribus hetere :

fíbw plenum ,. periculis feptus , zurbinibus

. non enim moaror finitinter vepreta, quibus

agitatus , flu&uationibus anxius , cladibus

hazret , florem latitiee germinare,

vefertus ,difenfionibus. inquietus , mutatio-

e

Hinc David, cum mcerore angeretur,

sibus deditus , Deo contrarius , calo diffi-

& delictum à fe patratum omnem abegiffet

sls i virtutibus oppofutus , — [anitatt ini-

lztitiam , & nonnifi imbribus lachrymarum

micus , £5 pijs mentibus onerofus , quas

pracordia irrigaret, Deum obnixim rogat,

quantum valet , premit, tribulationibus

ut excuílà triititidà mente, ferenitati , cOr«

infequitur , adverfiatibus attritis , nunc

has

diísque jucunditati velit eum | reftituere ;

diripiendo propria , nunc concupita neganv

càm enim dixiffet ; exitus 2quarum. deda-

do. , Quàm fatui , ac deliri funt , qui e-

xerunt oculi mei, & cüm diu in gemitu la-

mentito, ac perfonato mundi rifui le cre«

boráffet , cum fe vero deítitucum noviffet

dunt ! gaudium perdunt , quod avidiüs

audio , obnixim Deum rogat, inquiens;?

quarunt; verum gaudium mundus non ha«

bet, & cüm (it fincerá latitià vacuus, non

Redde mili latitiam falutaris tui , quia ve-

rum gaudium nonnift à Deo oriri poteft; &

poteít hanc fuis exhibere,

TA

quia David illud quafierat intet mundi vo-

luptates , cum Betfabeani ad £e acceríivit ;

L]

$. IV,

expertus , carnalem voluptatem íub risus

at

perfona, & larva gaudij, mocrorem, &

fletum te

ere , poílquam eam haufit , la-

Gaudium , qui quarit extra De-

chrymas

i

udit ,

& quovis deftitutus gaudio,

z

um, nonnifi merores invebit ; «f la-

non amplius mundi fitivic lzi

tf

L

am, quam

ebrymas , quibus madet , eum perfund: gau»

, per oculos in lachrymas folutam foras ef-

dio «redebat.

Vera latitsa 4 folo

JDeo bauritur.

Bidi/fh

fuderat 3. lachrymis enim madet, qui in

mundi letitiam vultum efformat ,

mundi

enim gaudia luctus funt , trifticie domici-

Avid omnem mundilztitiam à fe ex-

28,

Har;zil. DS

lia , quia mundus , ut ait $. Chryfoftomus.

cuffit , ut verum gaudium à folo Deo

D

$n Gmgf.

Iul babet. flabile ,. neque frmum ,. fed fola

: ;

hauriret, in quo íolo dele£taretur ,

Renutt cenfolars

eft oculorum deceptio 5 que priusquam 4p-

veráque frueretur lztitia.

p^reat ; avolat * cum mundi latitia nil a«

Anima mea, memor fui Dei , €$ deleilatus

liud fit,, quàm pura decepuio ; nil aliud po-

fwm : ut dele&emur , debemusnon deiecta-

teít effe riius , quem ipfa preíeferr, quàm

ri cam mundo; ut lztemur, omnem mun-

gisüs larva , triftitiam obvelans , & lachry

didebemus laetitiam excutere ; anima enim

u

*

ficlitia e(t hzc

Dav:dis tuac dulcedinem fenfit divinze volu-

mas tegens , quas elicit

fucata lztitia, que cor non imbuit , fed te-

ptacis ,-um evanidos flores terrenarum vo»

nui duntaxat colore excimam pingit vultüs

luptatum pedecontrivit: non poffumus ve-

cutem , ut ementita facie fuos decipiat fpe.

ra lztitia letari 5 nifi quamcunque mundi

élatores , necéique deceptos ; quód fi lar-

abjiciamus Lztitiam ; non enim poffunt ho«

vam ei detrahas nil nifi luctas , & lachry.

mines vere gaudere , nifiin Deo, Pfíal. 149.

, zrumnas , & miferias deprehen-

Et fili Sion exultent in Rege fuo * nimirum

fib. de grat-

des, ut enim fcité D. Bernardus.- Nulla.»

in folo Deo exultandum eft , à quo pura ,

( liber, ar*

in mundo verior miferia , quàm falfa lts«

& fana duntaxat voluptas dimanat.

&is,

- tía , mileriam adyjcit miferiz , qui fe mife-

Nolimusgaudium quzrere extra Deum,

29,

rum neíit , qui gaudens cum mundo fe

quia qua tundus gaudia exhibet ;excremen.

letum credit ; cum mifer fit , & infelix :

ta funt gaudiorum , referta luctu, plena la-

in mundi (olo verum non germinat gaudi-

chrymis,

Non dixit David, exultent filij

Sion in muneribus Regis, fed in Rege fuo:

um ,cum íolüm fpinis tribulationum , ac

j l!flld

urticis erumnarum ícateat , sítque difcri»

plures funt , qui letantur nonin Rege ,. fed

minibus refertum; & ubíque femina offerat

in adminifltatione fibi concredita, inofficio

lachrymarum, qua in cordibus gaudenti-

fibi demandato, in dignitate fibi delata, in

um infepelit foecundo foenore naícitura.

opibus cóngeftis , in titulis datis, & ifti

non exultant in Rege, fed de proprio com-

27*

Idque cauíe , cur mundus non izti«

tiz dicatur campus, fed vallis nuncupetur

modo letantur : neque vera eft heclatitia ,

lachrymarum , locásque plorationis; ut in-

quia fluxa , & interitura : perinde ac reli-

de diícamus, verum gaudium in mundo non

qua mundi bona, quz , quia fluxa , funt. in-

pullaülare, necverum germinarerifum: lu-

teritui obnoxia , & quz, f1à nobis non re«

culenter mundi hujus dolos, zrummas , &

linquuntur, ipfa nos deferunt, non absque

Íxvitiem exprimit S, Laurentius Juftinianus

moerore, G lachrymis, quz appendices funr ,

de interiori conflidtu, ubi ait , loquens de

ac pediffequae terrenz felicitatis ; ita neque

l?d?o LP

.mundo , ejüsque gaudijs , ac lenocinijs :

poteft vera effe illa lzetitia,neque permanens,

Plorationi , & lacbrymarum vallis muucu*

qua hisce caducis ; fluxisque innititur bonis,

EC

- cNuuj

026

- Difiertato XXIlt,.

--

$0

9

^.Vetut eauditim 3 folo Deo dimanat ,

guflatas mundi voluptates moerore. confes

& in folum Deum refluit , proinde recté Da-

é&um , ttiftitiá tortum , lachrymis madie

vid monuit filios Sion , ut f vero vellent

dum folari velit. — Ne projécias me 2 facie.s p(al, $6s

gaudio exultáre , in Deo latentur , & fiij

I4 , & Spirirum Santlum tuum me auferas

Pfalis 145.

Hi autem di-

Sion exultent in Rege fuo.

àme ; Reddemibi latitiam falutari tui ,

cu ntur in Rege exultare, qui & Reges ipfi

& [hiritu principali confirma me.

Deo eni,

P[W. ^

funt , quia re&té fuos dirigunt mores, regunt

xim fupplicavit in amaritudine animz fuz,

a&tus, fuásqueoperationes, ad notmam ex*

utà facie fua nollet eum projicere, quianil

ercent rectz rationis, fibíque imperant, ac

tetrius , nílque triftiüs , quàm Dei gratia

L WE Qu EE — W. m M Q . .

fuis affectibus ; coércentes concupiicentiam,

privari 5 fiquidem licét divitijs afflueret ,

t

compefcentesiram , &ad fpeciem verz vir-

delicijs difflueret , mundi voluptates ipfi

tutisfe componentes; hifunt veré Regesex-

non deeffent , populos paratos haberet ad -

Zfal: 62

ultantes, &laztantes in Deo.

Rex veró l&-

obíequia ; quia tamen in hisce nullum verum .

LL

Í

tabitur n Deo , neque nomine Regis ij in-

potuit gaudium invenire; necexperiri ,ideo

telliguntur , qui in terris popblos regünt ,

lztitiam à folo Deo expofcit ; & meritó ,

purpuram induunt , divitijs. affluunt , in

quia cum per carnalem voluptatem vero.

.

throno fedent , delicijs diffluunt , nonenim

manfiffet gaudio fpoliatus , ac divina pri-

hi omnes lztantur in DEO , cum plert-

vatus gratiá , nonnifi triftis , & moerens de-

que hujus mundi voluptatibus addiéli , nec

buit jacere in fqualore omni de(titutus vero

Í

de Deo cogitent terrenis immerfi delicijs.

folatio , quia carnalis voluptas triftitiá tan-

JNomine igitur Regis is intelligitür , qui fe

tüm eít dives, & veri gaudijinops,

Lmd

üpfum reclé regit, legis mandeta euftodit,

Veraigitur lzetitia in folo duntaxat cor-

32.

motes fuosad normam componit virtutis , &

dis virtutum exculto exercitijs , divinzeque

diviná intus pratiá fuffufus , & ornatus re*

gratiz imbribus irriguo radices agit, gere

nuit confolari in mundi vo!üptatibus , fed

minat, Gefflorefcit; gaudium enim , quod

in folo Deolatatur : cum enim Davidaffir-

à Deo non provenit, cor non penetrat; &

*"k À

met Reges , in Deo na&turos latitiam , pro-

nonnifi nominis abufu gaudium dicitur ,

" CVD a . T

€ul dubio teflatur ; necin fumma deliciarum

vera eaim latitia flos eft ; qui interrenis non

affluentia fperandam effe letitiam , — nifi à

germinat voluptatibus , fed in folo corde

Deo hauriatur , hoc eft, nifi omnibus re-

pullulat ; hinc ille Regij Prophetze voces

i EL m

E

--

nunciet mundi gaudijs , ut in folo Deo l-

Deum alloquentis , Píal. 4,

Dedifit leti*

tetur ; ideóque Rex latabitur in Deo, fci-

tiam zn corde 9eo : appofité dicit z cerde,

-

m

licet non deftitutus divitijs, non extorris à

ne quis putet foris àÀcorde, ab exercitio vira

Patria , non profugus per exteras Provin.

tutum, G à Deo querendam effe latitiam ,

.&ias, non captivus ferro onuftus , fed qui

& verum gaudium à mundanis prodire vo-

exul à mundi gaudijs feipfum regit , fuásque

luptatibus ,. terrenísque delicijs, pulchré S,

aife&liones in Deum dirigit , is enim eft

f* G — -

Augultinus, — Dedifis letitiam incorde meo ? Ya Pfal, &

Rex, qui verélaetaturin Deo , G utin Deo

non ergo forà latitia quarenda eff ,. fed iu-

Iztecur inops effe debet terreni gaudij, quod

?45: nonin mundi voluptatibus , non in

|plus ingerit macroris , quàm letitiz , larvata

carnis illecebris , non in lenocinijs terrena-

enim eft mundi lztitia, & fucata , qua in

rum deliciarum , quarenda latitia eft; fed

extima duntaxat fplendet facie , cüm intus

intusin corde, in cultura virtutum , in flu.

triflitie Íqualores , moerorísque contegat

dijs pietatis , in exercitio juftitie , & in-

cruciatus : Levium ?aetallorum frucius ia

Deo inhabitante cor noftrum per fpiritum

zif s

fummo est , ait Seneca: Illa epulentiffma.»

fanctum : fruftra defatigatur , tempus te«

unt , quorum n alto latet vena ,. aff/due

rit, & vites conterit , qui foris in mundi

pleniós refponfura. fodienti.

Terra bona ,

divitijs , carnis illecebris , voluptatum deli^

quibus deletlatur vulgus ,. tenuem babent ,

cijs verum adnititut. gaudium aucufati ;

— u9 OR Ü(Ün4e 4"». Pa - - " — - &5

ac perfuforiam voluptatem : & quodcumque

quod nonnifi intus in exculto cordis folo per

exercitia virtutum radices agit , germinat,

invellitium gaudiums eff. » fundamento (

vet.

&efflorefcit.Caffo defatigantur labore quot-

$1»

Contemnenda , ac conculcanda funt ,:

quot à rebus externis, futilibus, interitui

ux extrinfecüs fplendent gaudia , quz fu«

obnoxijs , verum fatagunt gaudium expri-

mere

*

.

. tilia funt, umbratilia , & absque fundamen-

poffunt quidem terrena omnia , &

to, quatenus nullo firmo innixa fulcro fab-

quidquid in mundo ridere, & arridere vide-

filtere minimé poffunt , & abufu duntaxat

tur, emungere; fed nunquam vel unam ve-

vocabnli gaudia appellantur , cüm potiüs

ri gaudij guttam inde elicient : premi pof-

Mu sumP ERÉ.- D. uam—— . n tlv

excrementa fint gaudiorum : Verum gau-

funt ipfi laffitudine , non veró verum gau«

dium nonnifi fummo bono nulli obnoxio de-

li

dium à mundanis exprimere delicijs , quia.

fe&tui nititur, hinc David, càm extraDe-

verà funt iflo lotitià vacuz2e , & cum vero

um in mundivoluptatibus folatia , G gaudia

non fint gaudio foetz , verum nequeunt ri-

quafiviffet in accerfita Betfabea ad fe, pe-

Íum parere: promptiüs e lateritio , coctó-

diffequam humani gaudij moeftitudinem ex«

que lapide fuccus exprimitur , quàm ex re-

pertus , anxius Numini fupplicat , quó no-

bus fluxis, ac perituris , una duntaxat ve«

0 -^ —— 4149* — - "O — 3 --

re latitioe guttula ; cor eft virtutu

M

m exer:

lit eum à fe projicere ; & vero gaudio poft

citie

f "A*

Sola virtutum culturá vera. efflorefcit latitia,

$27

queufum extinguit , & brutali impetu fere

citio exeultum , diirïnæqu& gratize irriga-

tum pluvijs , in quo germinat flosverz lze

tur , quia ubi crapula , ibi intellectus ob-

tunditur , mens infüfcatur , ratio cefpitat

J s

titiz , nec alio efflorefcit in folo ; quàm fo-

lius cordis, neque veraeít illalatitia, quee

lumen extinguitur rationis , confilia devi-

extta cor queritur ,. ut pulchré aflerit S.

ant, probz cogitationes abiguntur , & jue

dicia fubvertuntür ;; & fortáffis , quia ap»

| P/hlmc E

Chryfoftomus , expendens illud Davidis

Deum alloquentis,

Dedifli letitiam in.,

parandis ferculis exotico conditis fapore e»

lementa ipía confunduatur , & quz (unt in

corde meo , ait ipfe, non dixit (impliciter,

& abíoluté, Zediffi letitiam , 1ed in cordes

uno delicatiora , cum ijs fociantur , qua in

sneo oftendens, quàd nulla eft in rebus ex-

alijs gignuntur , & aluntur; ideó G ipla,

ternis lztitia; hec enim non eítcordis, fed

quam continent rerum confufionem , mix«

oculorum tantüm laticia, -

tionémque ingerunt , ad mentem eorum ee

».Q/

ET

Non verz funt letitie , quas mundi

vertendam , qui ijsdem fe ferculis ingurgi«

tant, à quibus propterea nifi mens averta»

fpendent voluptates , umbrae potiüs funt

gaudij; obíervemus hominem coeli , fuique

tur, judicium evertitur? nequeveram pof-

oblitum mundi oblectatiunculis íteriliffimis

funt lztitiam parere , neque alere epula ;

inhiantem fub opaca platano: hic fuas om-

uz in (tomachum conge(tz corrumpunturs

mescuras , cogitationésque impendit , ut

& plerumque mortem accerfunt pramatu

vanida mulierculae forma fruatur , vel glo-

ram ; neque enim, qua nocent, & aggra-

riam in mundo aucupetur , vel aliam puti-

vant, verum poffunt gaudium dare: neque.

cum deglutiuntur , apta funt vero gaudio

1

dam nancifcatur voluptatem ; & ifle tan-

2

tum abeft, quód verà perfundatur latitiá,

ingerendo , verze implantande jucunditati s

ut potiüs in ijsdem infané pereat, Gtquam-

quia tunc nil in ipfis firmum , nílqueftabi-

vis delicijs diffluens ridere videatur, noneít

le : tranfeunt enim tunc fercula , fluántque

verusrifus, fed xantüm latva gaudij? vapor

in (tomachum , & breviífimum eft eorum

iter , cujus terminus eft gravedo ftomachi ;

enim latitiz ad modicum parens eft , quze

in mundi voluptatibus , divitijs , & com-

humorum cruditas, ex qua omnium malo-

rum effluit foas , totum inficiens corpus ;

modis ltitia queritur: mundi enim bona,

neque hic ciborum gu&us veram poteít l-

quamdiu non poffidentur , defiderio tor-

quent , fpe affligunt , & mox poffeffa one-

titiam alere , cüm eo ipfo, quod fentitut ,

dilabitur , & extinguitur ,- pulchre S. Pe-

Opuft. 49»

Ffant, amata inquinant , Gamiffa cruciant;

CGP. Ze

cumque non pariant nifi dolores, G crucia-

trus Damianus,

Torius nofire voluptatis

iter , cui tanta ambitione fervimus , brevi(.

tus,verum non poffunt gaudium gignere :

fima unjus palmi fumma conciuditur,

!

quid enim profunt divitie, quid gemme,

Breviffimum e(t harum deliciarum iter,

35«

J

quid fulgor auri ? licet enim veftes ornent,

cor tamen onerant , & mentem curis, ac ío«

& duorum digitorum vix latitudinem excee

,

licitudinibus diftorquent : quid profunt e-

dit , licét eidem vix totius orbis videatur

oDf e

latitudo fufficere, cum anguítus effe videa-

2

pule , quid fercula , quid gulz delicie ,

tur mundus exiguo gulz fpatio explendo ?

qua nonnifi per tranfitum , lapsümque ex

ore ad (tomachum fruuntur , & diu in gra.

non ergo quzrendum eft verum gaudium in

vato í(tomacho viícera torquent ; nutrire

hisceferculorum copijs; in delicijs ciborum ,

verum gaudium non poffun: gulz illece-

quorum copiam capitis confequitur grave»

"

do, humorum corruptio , dolorum crucia»

bra: cibus ipfe placere nequit , nifi dente

conteratur , & à íua deficiat. integritate ;

tus, infirmitatum congeries, G mors ipía,

integer enim non placet , ideóque nec intege

qua ventris mancipijs proximior effe affolet ;

quapropter non 'effe ftudiosé quaerendas fer-

,

rum poteít ab o gaudium fluere; quod fi

integer non placet; & nonnifi contritus pa«

culorum lautities, velipía natura nos edo-

cet , iqgue tam fodo fine cibos , quamvis

latum demulcet , integram nequit lztitiam

pretiofiores concludi voluit ; ut appofité

ingerere : aliena igitur à vero gaudio funt

Homil ;

fercula , qu& tunc tantüm mulcere poffunt

obíervat S. Chryfoftomus , inquiens: Efria

epifl.ad —

cum teruntur ,

& pereunt ;

ipfa fine tam aljeclo clamat , ne [imus deli:

gu lam P]

tot ho

& in (tomachum ingeíta nonnifi brutales ex-

ciarum amatores; nam nifi illa boc fime de

citánt motus : ficut enim voluptas ; quzé

fineret ,. neque im perniciem corporis immoe

dicA erteretur,etiam invicem voraremur $

cibo percipitur , cum brutis nobis eít come

munis, verz latitize nequit mater effe, cum

quz igitur ex ferculis percipiuntur volupta*

tes, inidonez funt verz latitie ingerendz,

bruta veri fint gaudij incapacia , quamvis

*

hác cibi afficiantur voluptate,

cum fui copiá corpu

r

s premant , lgdäntque,

cum delectant,

E

34*

Cum igitur, quz à cibis percipitur

voyluptas hominem eidem addictum in bru-

Caterz itidem in mundo voluptates

TA

D

torum referat cenfum , nullum poteft fola.

verum nequeunt gaudium advehere , um-

bratiles funt , ac fugaces mundi deliciz , pla-

tium homini proprium ingerere , cüm hac

voluptate fuffufi in bruta potiüs degenerent

tani umbras , frondésque emulantur , fub

animantia; deficit enim ab homine homo ,

hyemis cafuras initium : verum gaudium

ftabileeft ; & nonnifi à Deo hauriti poteft ;

qui ferculorum copía abutitur , calicésque

avidiüs exiccat , quia ficcat rationem , cjUs»,

qum folus Deus nulli viciffitudini obnoxius,

3

$28

-Differtatio XXIII.

fibi fit fufficientiffimus ; .fempérque ma«

Ld

Hinc D, Aügu&inus. .ngn.ofcen; 2.

neat

L2

hinc patet difcrimen inter volupta-

quàm vanida fint mundi bona , quàm inania, zP (al.66,

dià exarr. 24

tem ; quam quis in rebus hisce fluxis ,. &

que mundi voluptates, & deliciz , gau

4

;

mundanis quzrit inhians carnis delicijs; &

promittunt, in illas prorupit voces: ,Qgtiä4

quam vir juftus Deoadharens, G virtutum

quid mihi preter Deum ef , dulce non eff :

addiclus culturae àfummo bono, probísque

quidquid mibi uult Dominu meu dare.» »

moribus haurit :

tametíi omnibus mundi

auferat totum ,. & fe mibi det : pratulit

delicijs , ac voluptatibus , omnibüsque ex»

enim D. Auguflinus guttulam veri gaudij &

teriorum fenfuum obleélationibus abundet;

divino emanatam fonte omnibus terra de-

difluátque magis, quàm Salomon ipfe ,

licijs ; ex quibus nnlla poteft vera hauriri

crefcántque diebus fingulis acervatze volue

letitia ,. eó quia nullum fit ijsdem verum

piates ; quia tamen fluxze, & plures fecum

adnexum gaudium : quia f1 mundi illecebra

€uras, acíolicitudines trahunt , verum non

vero effent gaudio foetze , vero gaudio eos

poffunt , nec flabile parere gaudium; omne

perfunderent ,. qui ijsdem inhiant , eásque

enim.mundi gaudium , quamvis ingens, &

poffident : nullus autem eít hisce mundi il

cumulatum , femper tamen fordidum eít ,

lecebris addictus ; qui fuis non torqueatur

plurimümque habet moetoris , folicitudinis ,

moleílijs , fua non experiatur incommoda ;

ac turpitudinis inidoneg menti exhilarandz ;

ac &rumnis non Íe fateatur circumfeptum ;

fecus , quz ex Deo fluit latitia , moerores

mordente intus , & torquente confcientià:

Oomnes excutit, & veram adfert menris fe-

cümque nullam cum hisce moleftijs verum

renitatem ,. animi folatium , cordis tran-

gaundium focietatem ineat ,. nullum foedus :

| quillitatem.

feqnitur,nullum in mundi ilïg,ce'b;f'fs » ac dée

Y

3 7,

Terrenarum exitus voluptatum ttiflis

licijs poffe verum gaudium.inveniti ; quod

femper, & infelix obtingit ijsdem addiéto ;

ijsdem indulgenti fit folatio.

adeb ut faffus fit. D. Bernardus lib. de grat.

Fallitur igitur , qui purat extra Deum

32

& liber.arbit, — Nullam falsa latitia effe ms-

in mundi voluptatibus , carnísque illecebris

fériam ueriorem , quia poftquam larvatum

verum poffe gaudium enancifi , & idem

28 . r E. — o P. — aislb E -; B Eu i EE .. a E - E ,

mundigaudium diu hominem beatitatis cu»

ipfi contingit, quod urinatoribus, & unio*

De margaritarum pie

|pientem, umbris , G ventis, inaníque l,

num, pifcatoribus,

titiz fpecie lactavit ; tandem jejunum, ac

fcatu eleganter Plinius ait , defcribens priüs r;5, 9. wa;

64 1.9,

famelicum , quin potiüs cicutà repletum ,

margaritarum ,. feu unionum geniturati : zwr. biffor,

Y

Origo , atque genitura conchz haud mul- «2 35«

ífuccóque ex herba expreffo fardonica eb«

rium relinquit , & à beatitatis meta, quam

tum oftrearum e(t differens ; has ubi genita-

lis anni ftimulaverit hora pandentes fe fe

fibi prafixerat longiffimé aberrantem. . Id-

que expertus fatis fuit Salomon, cui aptari

quadam ofcitatione impleri rofcido conce-

poffent illa Seneca verba de Cajo Cafare ;

piu tradunt , gravidatas pofítea eniti , par-

uimque concharum margaritasjefle , varias

quem natura vifa eftedidiffe , ut oftenderet,

quid fumma vitia in [umma po[Jent fortumas

pro qualitate roris fufcepti ; fi purus influ-

xerit , candorem confpici

2

L]

fiveró turbi-

Confolat, a Ut loquitur Seneca. | Etenim Salomon , poít*

Helvi,

. quam fuperbiffima illa operatempli, & pa-

dus, & foatum fordefcere ; enndem pallere

latij ad miraculum usque exílruxiffet ,. fu-

coclo minante conceptum.

Caterum in a«

qua.mollis unio , exemptus protinus unioe

berbásque zdificiorum . excitáffet molitio-

nes , GL in fumma rerum omnium viveret

Concha ipfa , cum manum videt ; compri-

affluentia , tandem otio , carnísque delicijs

mit fe fe, opésque fuas operit gnara proptes

enervatus , eó turpitudinis prolapíus eft, ut

illasfe peti , manümque , fi preveniat , acie

non contentus feptingentis primarijs , ac tre-

fua abícindit , nulla juftiori peena , & alijs

centis fecundatijs uxoribus ; innumeras pro-

munita fupplicijs ; quippe inter. fcopulos

pemodtum alías adolefcentulas , quas D. Hie-

major pars invenitur.

Dos unionum onm-

ronymus ad Vitalem , pellices vocat , &

nis in candcre, magnitudine, otbe, lavo-

Scorta , explendz fuz libidini fubrogaverit :

re, pondere, haud promptis rebus in tan-

& tandem totus mollis, effoeminatus, & à

tüm , ut nulli duo reperiantur indifcreti ;

mulieribus in transverfum actus , inque

unde nomen unionum Romana fcilicet im-

omnium vitiorum cceno volutatus , ut in

pofuére delicize,

Namid apud Grzcos non

pleno gurgite carnales hauriret voluptates ;

eft, necapudBarbaros quidem invento-

res ejus aliud, quàm margarite, & incan*

& gaudijs, qua ipfz [pondent, frueretur,

.demum poft omnium voluptatum affluen-

dore ipfo magna diffzrentia. — Quidam tra«

dunt ficut apibus ,. ita concharum exami-

tiam ,| hanc protulit cantilenam , qua

mundi delicias voluptates , G gaudia defi -

nibus ; fingulas , magnitudine, & vetuftate

4,

Ectlef.. &4b.. nivit,

&f omniA v4-

Vanitas vauitatum ,

pracipuas effe veluti reliquarum duces , mi-

P.Mm, 4

*

nit4s ?. cognovit enim larvatas effe mundi

ra ad cavendum folertize , has urinantium

voluptates ; mentita gaudia , fucatas de-

cura peti : illis captis facilé cateras palantes

retibusincludi, Haclenus Plinius.

licias , cum nil poft fe relinquant, . ni(i me.

ram fpiritüs affli£tionem , torquens faíli»

Inde infertur , unionum piícatores ple-

are s

dium , & grande nihil,

;umqug proprie temeritatis. poenas

eum

Solà virtututm culturá vera eHlarcf'cit Iætitia.

$29

)

jt.

cum nolentes manum concha ofcitantis pra-

tur , eó quía extra Deum nullum datut

LT

datricem, vel perdant, velledant: & qui-

verum gaudium , quod poffit homo con-

AT, DA

dem , ut ait Plinius »sla;uffiore pena ? con-

fcqui, unde eremiascap. 2.v. 19. — Scéró,

cha fiquidem , in cujus finu unio paritur ;

& vide, quia malum , G amarum est relz-

& alitur infidiatricem fentiens manum ífe

4quiffe te Dominum Deum tuum ; .qui exie

íc contrahit , arma apparat , fuam fcilicet

git à terrenis voluptatibus gaudia , is per«

inde agit , ac is, qui laxatisretibus a&reme

aciem , quà interdum pifcatoris furtifi-

«am manum íi pravenire poffit , abícin-

expifcari adnititar : fruflra laborat , quí

od

dit.

Hoc idem nobis extra Deum in hujus

quod mundus non habet , anhelus cupit à

mundi fluctuante freto , amaróque pela-

mundo exigere : cimque fit mundus vero

T

x

go quazrentbus delicias ,

expiícantibus.

gaudio deftitutus , fruítra ab illo exigie

t&r: vanidaíunt, G fterilia, qua& in mun-

gaudia períepe contingit ? ponas enim,

vel inviti dare cogimur ; cüm in poenam

do creduntuür gaudia effe , nullum poffunt

peccati mal& mulétamur : delicijs, ac vo-

fru&urm producere, quo poffit homo (ere-

luptatibus, mundique illecebris. inhiamus ,

ficere ; ille fapir, qui cum David ait: Re- pj

quo petrinde , ac in conchis , fi non mar-

nnit confolari anima mea , memor fut Dei,

Ef delelatus fum , ut vere delettemur , de.

garitas , & uniones , gaudia faltem expi-

Ícemur : fed pro gaudio , luctum deferi-

bemus non dele&tari, íeu renuere coníolar£

mus, & perinde ac felis, vel canis in fur-

terrennarum voluptatum illecebris , mun*

díque gaudijs ; & veram latiuam haurire

E

to deprehenfi os probé contuíum referi-

LÀ

tnus

»

nos dele&at margaritarum , Íeu

infuo fonte, &inillo deiectari, íeuin(o!o

'Deo : ad hunc fontem fuam extinélurus fi«

mundi illecebrarum piícatus , fed cum

credimus gaudia expilcari , «or inde ex*

tim acceffit David , & verum haufit gau-

trahimus amarum , inquietum , perturba-

dium ; finceram ebibit laetitiam $ — ememar.

)»

tum; conícientize morfibus , ícelerum vul-

fui DEI , & deleciatus : J A

ä

Weribus, moeítitudinum moleftijs. mifere

Vvexatum , ac faucium

e

*

hac enim animt

$, V.

E:

vulnera, hi conícientiz cruciatus, zquiffi-

x5z funt ponz peccati ; id omnes nos edoe

cuit Ecclefiaítes, cum poít recenfitas mune

Solus Deus eff fons pellucidus. a-

Lib, g, t

á

6.'« !I 'V.

. tur bifar,

di delicias , opes , & commoda dixit, . /s

qn«-vive , à que fraturiunt latices frti

. hi

:

7*

Jerreue vuolu^

be quóque labor , & affictio fpiritás ,. ed

nofira extinguenda idouei.

non propierea hec fatis cavemus ,. tametíi

pietes funt. cifferua difipate ,. qua nonnuifi

inde oriatur jactura facultatum , lzfio famz,

cenofat , palusires , ac vitiatas exbés

de:rimentum valetudinis, confcientie mor-

bent «quas.

fus, &remoríus ; afflictio fpiritus, cordis

]

oppreffio : monemur exemplis , fed inde

*

T^3lícator unionum fi ducem, feu Regem — 42

.

nil proficimus

?

" 6ocemur experimento ,

capiat concharum , reliquas faciii ne-

le

fcd ad(aniora non excitamur; cognofcimus

gotio retübus includit : qui fatagit

noxias effe mundi illecebras , fed illas non

Deum poffidere , omnia poffidet , divitijs

je

cavemus 5 ífcimus larvata mundi gaudia lu*

omnibus affluit, delicijs , verisque exultat

gaudijs ; idque expertus S. Francifcus Serag?

n

&tam tegere , & tamen illa non declinamus ;

"

experimur mundi voluptates eas fitientibus

phicus ajebat : Deus sneus , & omnia : ni-

!]

venenum propinare fucatz dulcedini im-

mirum quiacum Deum haberet , omnia fene

mixtum ; & tamen adhuc bibere volumus,

tiebat fe pofbdere , quaprepter D. Augu-

deþaz..ö' $.

;

ac vitiatz noítrz fitifatisfacere : mel iftud

ftinus Deum ipíum alloquens de diligendo

vsedit.

nobis e(t noxium , & tamen lingere non de-

Deo ait : Deomine Deus »aseus da cordi smeo

s

finimus ; relinquimus fontem aque vivz ;

ee defiderare , defiderando quarvere , quaren-

lc

do invenire , inveusendo ammare , amanudo

,l

& quo folo pellucidi , fcaturiunt latices fiti

extinguenda apti , Q cifternas quarimus

snala anea vedimere , vedempta uon zterare,

].

diffipatas , in quibus coenofas, ac paluftres

Da mibi Deus meus te» vedde mibite, en 4

amote: atquefiparum efl , amem validius

L

mundi aquas bibimus , utinde morboscon.

trahamus , crumenam evacuemus s ige«

non po[funa snetiri , ut [ciam , quantum mibi

|»

fominiam incurramus . & per vanas ter-

defit amoris tui , ad id quod fatis ef , ut

renarum voluptatum oblectationes praci-

currat vitameain amplexus tuos, nec AUF«

'l

pites ruamus in baratrum miferie nunqua

tatur ,. donec ab/tonddtu»r in ab[condiro

L]

finiendaz.

quuitics tti.

Hoc tamen fii0 ,. quia mald

(a

4I,

Hinc David increpans hisce inhiantes de-f

subi eff prater te Domine , non folàm extra

t

Pfalm E

licijs ait : P bommum usgue quo gravi

me , fed in me spfo..— Osinia enim copia.»

le

corde ? ut quid diligitis vanitatem , dili-

que Deus smeus non efl 3 egeflas emibi eii2

unt enim vanitatem , qui vanida gaudia

expertus fuerat D. Auguftinus extra Deum

i

in mundi quzrunt delicijs , diligunt va-

omnia vana effe . ac futilia plena amaritue

nitatem , qui fucatis mundanz voluptatis

dine,toedio, & Íolicitudine : extra Deum

L

adharefcunt gaudijs, cum nonnifi excre-

nullam efle venuítatem , nvllam pulchri-

enra , umbrásque gandiorum afle

tudinem , íed omn

.

qu;m-;

ia defor»m,bia , feda,

Verani de Afeciibus Tou. iL

Xx x.

$30

Diffetatio : XXIll,

$i

Non ficut ferutatur carda , & veues , it

& fordida, & tantàm larvhs pulchritudi-

(ti

falvos facit retlas corde , & venibus * quia

il

nis , excremienta voluptatum , umbras de-

liciatum ; cum verz omnes deliciz , volu-

cogitátiones , & mala funt in pravo corde ,

i

& bona i reílo corde.

Deleéiationes au-

prates omnes , & gaudia in uno tantüm

fct

tezm non bone 4d vrenes pertinent , quias

di

fint Deo , quem qui deferit ; bona fimul

omniaàfe projicit , Deum enim deferuifle ,

inferiores [unt , atque terrene, — Boua vt«

e

ró non ad renes , fed ad ipfum car.

Pro*

perinde eft , ac bonis omnibus excidiffe :

du

pterea non ita dici. pof[unt. vetli venibus ,

ft

hinc Jeremias redarguens populi fatuitatem ,

ficut. dicuntur relli corde ; càm jam ubi

eó quia cum fe avertiffet, à Deo gaudia

vo

cogitatio , ibi && delellatio eft..— Quod fiee

quazreret in larvatis mundi voluptatibus ait.

&

$: medereli-

"i non potesi , nificum divina , aique a*

tl

Gnþ-Z.?iIB- Duo mala fectt populus meu

terna cogitantur,

Dedifli , inquit , latie

querunt fontem aqua viva ; & fecerunt fibi

jur

tiam in corde meo , . cim dixijjet , figna-

Ciflernas, Cilernas diffpatas , qua contine-

p

re non valent aquas : Ó quàm infana fuit

tum efl fuper nos lumen vuliás tut Dominte

W

Nam phantasmata rerum temporaliumos

populi fatuitas! qui cum in proximo fons

Lt

fcawriret faluberrimus ;ac praíto eflet , flo»

qua [ibi animu fingit , cum []e vana ,more

[

talíque jablatur ,. quamvis. inasibus imae

lidusad volutabrum immundimmum Cucure

ginationibus ,. afferant [ape deliram ,. 1u*

if

rit terrenarum voluptatum , ut inde aquas

l

biberet coenofas, ac paluftres ?

j/zmz'quæ letitiam , mon tamen cordi bac

delellatio , f[ed renibus wribuendaefl 5 quia

(IU

C ETI

Nil verius,quàm veram latitiam.in fo«

us

ille omnes imaginationes de inferioribus

la cordis tellure virtutum cultura, ac bene-

Loc eff , terrenia , carnalibásque rebus at*

n

m

fico divinz gratiz irrigata imbre radices

tratle funt.

Paucis interjectis fubdit-

