appetitus fitit, & gula ampliora cupit fet-

cedit.

qu

cula , hauflísque vini delicatioris non ex

. Quàm pauci funt,quos amor parfimo,

j

nature indigentiá, Íed heluationis opu-

nize intra terminos continet non excedentis

H

lentià, —Vegetiora, ac laboribus fubeundis

rcfectionis! (i aliquo fit quis nobilitatis

hii

aptiora erant humana corpora , cüm non-

fplendore illuftris , huic jam fumptuofioa

"dum exoticis hifce ciborum cupedijs affue-

menía placet, non in neceffitatem inftructa,

pCIl

n

'þl'/f ,36,

Ícerent, ut fcité Seneca ; Corpora opere,

fed in ambitionem onufla ; deprehendatüt-

ac vero labore durabaut $. 65 eibus. bomines

que tota familia fudare ad unius ventris ex«

(l

excipiebat , qui nifi efurientibus — placere

k

plendam cdacitatem, imó mec uni palato

(

«uon poterat.

Itaque nibil opus erat tam

demülcendo par videtur coquorum turbas

zmagna Medscorum . [upellechile , nec tot fer-

lort

cum venatorum etiam exercitus. fylvarutm

yamentis , atque pyxidibue.s. fimplex erat ex

intimiores percurrant receffus : imó & ipfa

j

am

fimplici caufa valerudoz smultos morbos mul-

accerfitur pifcatorum — temeritas altiffimos

£4 fercula fecerunt.

W

flu&tuantis pelagi petveftigantium finus ad

$t

Suftentandis naturz viribus ; vitæquä

delicatiorem capturam pifcium : G quamvis

d

alendz , neceffe non eít perfcrutari profun-

intemperantia inficiat quotquot cupediarum

funt deliciis addicti; nobiliores tamen eà

4

dum maris, nec Íylvarum intimiores re.

feediüs deturpat, quó illuftriüs fatagunt in

/w

ceffus penetrare, nmec flrage animalium

)

véntrem onerare, neque delicatiores obfo-

conítru&lis ccenis prae ceteris eminere; cum

hifce nobilitatis character videatur effe nen-

T

niorum fapores ab extremis accerfere ter-

rarum regionibus;fruges,quas nobis efurien-

fía, non tam varietate mapparum confpicua,

p

Hinc

o

tibus exhibet occata tellus, fufficiunt,non ad

quàm obíoniorum deliciis onufla,

Dives ille Evangelicus quia purpura, & byffo

d

famis tantüm expulfionem , fed ad vires in-

De eon[olat, gerendas robuftiores ; pulchré Seneca; Cor-

induebatur aliquam daturus nobilitatis no«

1

d

Ad Hd,6,9. poris exigua de(ideria funt , frigus fubmo-

tam Íplendidé, & ad omnem lautitiem quo-

qere vult , alimentis famem ,. a4c [itim ex

tidie epulabatur: Homo quidam erat Divet,

tàn

Lw. id;

zinguere , quidquid ultra. concups[estur, vi-

qui induebatur purpurá , & byffo , €$ epulae

D

batur quotidie [plendidé : non enim inftrue-

Yi

tíjs, non ufibus in[ervit ; & tameninter ho-

mines interdum notantur, qui vivunt ut

batur menía tantüm ad gulz pompam, ve«

L

edant; non comedunt, ut vivant imo bie

rümetiam ad oítentationem parabatur fu«

ad

perbig ; cüm ibi Lazarus Ulcerofus, & mene

bunt, utevomànt ; & evomunt , ut ite-

ju

rum edant, & bibant renitente naturà, qua

dicus contemptui fuerit ; nec vifcera affluen-

Vi

fo:dé deturpatur, nolentes epulas coquere;

tis tum auri divitijs, tum gule deliciis fle-

Vi

&ere ad pietatem valüit, quinon unodun-

al

quas ingenti fumptu fibi comparant.

taxat ore, fed tot faucibus, quot ulceribus

li

fzo

Scimus ex hifloriarum monumentis

erat faucius, micas, deteriorósque menfz

W

Cajum Cafarem adeó ingenti fumptu fer-

expofcebat reliquias : & qua(i pannofa Lazari

cula, & exotica obfonia ex pluribus. orbis

Qu

paupertas umbram injiceret fplendidz men-

partibus fibi comparáfle, ut plurium Pro-

Ííz, rejectus fuit; & Divescüm fenobilem

vinciarum tributa unà coenà abfumplerit ;

oftentare exambiret ; in. fuze nobilitatis az«

& Cleopatram unicum ferculum exhiben-

gumentum menfam quotidie jufferat fplen-

dum Marco Antonio multis condivifle pa»

didam apparati ; utquam necgaverat origo

trimonijs. Gule quidelicijs affuefcunt, fe-

claritatem , hanc fuppeditaret íplendor men«

4

dare nunquam poffunt appetitüs ardorem,&

f2, utícitéaitS.Gregoriusinquiens: 444 i;-

Hahil 40,15

hidropici inftar, venenum bibunt in alexi-

anem gloriam quarit men[e fplendorem ,ut vi-

Evangel.

pharmaco : . Crefcit indulgens fibi durus bi-

delicet bonorabilior cateri e[[e videatur: cüm

drops, ait Horatius: quia quó plus hauftu

exambiret inanem nobilitatis opinionem

frigide fatagit fitim extinguere, acriüs

non tantüm purpuram induit , & byffum, fed

f

eam acuit, accendítque lethaliüs : & fer-

veftium ornatui fplendorem addidit menfz,

culorum indulgens cupedijs etiam de medi.

quafi fuum à ferculorum fumo nobilitatis

cina segrefcit, quó enim plus affuefcit hiíce

Cüm

expoíceret fplendorem, plurisque faceret

ü

cupedijss , majores femper appetit.

ejus claritatem, quàm charitatem : men-

hu hr

V

primüm líraelite campeftria. Jerichontina

fam quotidie apparatam voluit ,

qua patria

d

nccugärunc phafe «celebraturi, de telluris

monij eflet exitium ;

ferculis delicatioribus

feferta,

v

/Gq!æf:delicïæ fugiendæ; mo;xrïit.utæ caftitati praludunt. 209 -

i;.eferta, & rarioribus obfoniorum «upediis

«cibo enim fuerunt ufi , uübique parabili , &

M'""P

N

;ullibi :defuturo ? ;hodie veró .nobilium;

-onufta, quà cateris videretur nobilior, ac

fi is eó (ic nobilior., «quó intemperantior;

virorümque, àlluflrium :«cenferetur injuria

w

eóque illuftrior, quocongeftis in ftomacho

folus parabilis cibus 3 :adeó enim funt mos

'res corrupti, adeó mens:epulis gravata ob«

ferculis plenior : xEpulabarur entm quotidie

fhendidà, ut cateria videretur bonotabilior :

tunditur, luménque rationis infuícatur, ut

Utinam luxus epularum yirtutis potiüs non

virtus 'frugalitatis.dedecori-detur , acinju.

irie; & intemperantiz 'turpitudo virtutis

extinguetet fplendorem; '&.flagiti,j,*-vit;igue

accerferet ignobilitatem.

decoti, 'ac-nübilixtatis;gloriæa

f4

$9,

Splendidum «onftruxerat 'Rex Baltha*

"Quid? quàd hoftis :tartareus Chrifto

far convivium ad quod tributaria voluptatis

efurienti in delerto non ;panem , fed panes

omnia acceíferant elementa:exhibitura quid-

'offert? & ad diuturni jejunij.compenfatio«

fh

'quid delicatioris, & palato irritando :aptio-

mem, intemperantiam fraudulentus fuadet? -

fis haberent; non enim foli.nece(hitati - ve.

4Dic ut lapides iffi panes fiant :2 dubius W*f"b*g

&igal folvitur, fed voluprati tributum ex.

de Chrifti excellentía — & virtute , «ejus

hibetur; & quidem tanto -quarentium im-

'explorare ;potentiam 4atagebat, .& inde

pendío, tanto difcrimine in "terrarum pe«

«cognofcere , .an filius «DEI effet; : «cüur nom

netrandis 'receífibus , :mariümque traJi-

ipous petijt, ut lapides in homines, vel -

«iendis (inibus, ut vedeantur.conviva etiam

aninialia verteret « f1:excellentioris virtüue -

ipíahominum pericula conare, "Omnibus

'tis cupit potentiam explorare , 'cur tam vile

cüm afflueret Balthafaris convivium fercu,

abjectimque gula «expoícit irritamentum ,

lorum delicijs , :non tamen folius gulz de-

'& non potiüs preftanrioris virtutis -effes

Ji&o fuit contentus Rex; factilegi] etiam

&Gum? :quó enim hic eítnobilior , &6 ex«

ambivit piaculum , cujus turpitudine «con-

'cellentiorem prodit.potentiam , :à qua. di«-

vivium fcedavit,epularümque extinxit (plene

mmanat, "Verüm quia callido :dcemoni in4

dorem , Daniel $, jPrecepit ergo jam :te-

motuerat ,-virosin mundo illu(triores vene

&

anulentus , ut afferrentur. wafa aurea ,

tri potiüs indulgere , :quam.menti ftudere,

argentea , qua afhortauerat Nabucbodono-

feu pra(tantiori. facultate. :exerceri ; ideo

for parer ejus de cemplo. ut biberent 4n eis

'exploraturus 'Chritti nobilitatem ) ac. vire

RPE optimates: timirum multojam vino

tutem à foia gula argumentum «expofcits

madidus, ferculisque ingeltis gravatus vaía

'cüm 'enim fciret, «edacitarem teílimonium

petiit aurea , 'ut facrilegio (e miferé foeda.

e(fe excellentiz;ac nobilitatis, ex eo, quód

ret; tametfi vino obrutus, «& temulentus,

'converteret lapides in panes , G vorax eflety

adhuc fitivit, fed uc turpitudinem :ebibe.

arbitrabatur exgulee voracitate;animi poffe

zet facrilegi fceleris: |venter mero ditten-

magnitudinem :conjicere , 'ut acuté ;notat

debatur, & adhuc bibendi quarebat irri.

Ls Ms

Chryfologusinquiensz ;Quid e& , quàd je- Serm.13s

tamenta, quz vel ex ip(is lacris vafis «exi-

junante Chriflo Deitatis figua t0ta in fola

Sed £ Balthafar ;jam temulentus

jpanis iprovifione perquirit ?. (Quem DEI

vafa exficcaverat :meníe ^tegie, cur que

filium clhtinua jejung fignificatione prefen.

templo erant dicata vafa «expoícit ? :cur /i

t , efe DELfilium de provifioue paui, .

adhuc vino madidus fitit, non potiüs vafa

«ura ventris defiderat approbare,

jam exficcata juffit iterum .effufo «oppleri

Tametíi ex fignis potuiffct.hoftis tar-

vino , cum multiplicis autumni valuiffent

$7,

tareus virtutem conjicere ; & excellentiam

vindemias Balthafari fuppeditare? An quia

ad fcelus femper pronior eftgulz, qui de-

argumentari Chrifti Domini ; ejus 'tamen

jejunium 'dubitationem ingefferat; có quia

licijs induiget , & per fceleris turpitudi-

nem ipíum obfcurat nobilivatis fplendorem,

eflet contra perverfum ízculi ufum; jejue

quem temperantia promovet, & temulen-

nium in viris excellentioribus ; & quem

ex fignis factis potuit excellentiffimum co-

tia cxünguit ?

gnoícere, ex inchoato; & ad plures jam

dies deducto jejunio virum ingentis excele

5. V. -

lentiz minimé credidit ,

proinde, ut ait

Chryfologus de provifione pauis , de cura

Adeo snmeny :qoulirgrwatä obtun-

ditur ;; ejisque dumenm obtenebre[cit. 5

ventria defiderat apprabare 5 qua(i non ap-

ut virtus frugalitatis detur dedecori j

probetur in mundo nobilitas, quam indul-

gentia gule non confirmat : idque caufz

G istemperautia turpitudo virtu.

waigdu

445 decori,

fuit, cur tentator à Chrifto efuriente pe-

tietit , ut lapides panes fierent 5 quia de

cura ventris defiderat approbare excellen-

$5*

| Ofue:,: cxterique populi Ifraelitici Du-

ces pluribus celebres victorijs ; generís-

tiam mentis. Chriítus tamen 5 quia fze.

«uli non accenfebatur viris , quorum nae

que £loridilluftres , nonni(i fru&tus ter.

r inobíonium , famísque depulíionem ,

bilitas ex gule voracitate proditur , fe

DEI filium cibo Angelorum; ac jejunie,

viriümque refe&tionem admiferunt: Come-

R

| gefua cap.5.

oftendit.

derunt, de frugibus tevra , Q azimos paues;

Verani de -Affectibus Zom, 41,

Pp 2

Quis

300

Düïeriatio XiV,

j?.

Quia ver5 nobilitatem atnbientes ube-

permittuntut ingluviem,pulchré BaGïïQs Se*

j

tiota femper quzrunt incrementa honorum:

leucienfis: De celo mama quondam Ifracli-

Ora£,33»

ita cüm notam nobilitatis ex gule metie

ts dabatur ,. necefftati quoque donum fer-

vicbat ;

antur voracitate, novas femper expetunt

corporis enim neceffitas. modi«

j

ferculorum cupedias, & licét corporis ne-

cum exigebat, ideóque naturz exigentiz ,

ce(fitati cibi (ufficiat exiguitas , gulae cupi-

viriámque reílaurationi , flomachi refe-

ditati explendze nulla funt fercula paria.

€ioni meníura praícribitur mannz, feu

Poftquam populus Ifrael libertate donatus

panis; quia natura ex fe, nifi vitium acceíle,

$t

é famulata exierat /Egypti, & in deferto

rit gulz,exiguoe(t contenta: fecus nullaco-

;

tentoria explicuiffet , ccepit de fuo conque-

turnicibus capiendis quantitas . decernitur ,

Bxadt' 16,

ri liberatore , ac Benefactore :

ltznam.e

quia cum coturnices non corporis neceffitati

?(

yuortui effemus in terra AEgypti ,

quando

infervirent , fed gule famularentur volu-

Sed cur

Jedebamus fuper ollas earntum.

ptati ,. & quia gulz appetitui nulle obío-

;

cüm pluries enixim concupierit populus ille

niorum fufficiunt cupedize, & cupiditatis

ex duro in/Egypto famulitio liberari, nunc

ardor ferculis licét innumeris nunquam fa-

an infami

conqueritur libertate gaudens ?

turatur, ideo nullus erat indulgentie , ac

fervitutis jugo affuetus populus gloriam

luxui gulze terminus prafcribendus, qui na«

contemnit libertatis ?

vitium animi proe

turz ftatuitur indigentiz,

cul dubio ingrati oflendit, càm fui juris

Hinc etiam. Chriftus nullum obfonio-

éa

- "-factus liberatorem non agnofcit , ut gra-

rum delicijs impofuit terminum ; cum enim

tias eidem agat , fed . de ipfo conqueritur;

in defetti fecederet folitudinem, turbzedue

Íed non mirum, in(atiabilis enim voracita-

multz fuiffent eum comitatz , eó quia vi«

sïad; TA

tis fructus fuerunt querele : Dabit 'Domi-

derint eum. morbos depellentem, deemo-

"us ve[peré carnes edere , & mane panes in

nes abigentem, febres extinguentem, vilum

feturitates inyuriis laceffitum beneficum Nu«

cecis reftituentem , greffum claudis imper-

tientem, mortuos ad vitam revocantem, ac

ä

men profufa largítione querulis, & calum.

niatoribus obíonia impertitur: fiquidem

neceffitatibus omnium profufa opitulantem

fub velpere afcendit coturnix adeo multi-

beneficientià, nonnifi zegré à tam munifico

plex, ut caflra obtegeret ; — mané itidem

beneficiorum largitore fejungi patiebanturz

rofcidus imber horis antelucanis,folis pre-

cümque ad quinque millia virorum exctee

veniens ortum . tentoria, & caílra omnia

viffet multitudo Chrifti pediffequa , cibo-

l

priàs imbuebat ,. eisque diurnum fuppedi-

rümque premeretur inopiá; neque effent in

tabat panem , quàm folis illu(trarentur ra-

eremo folitudinis hofpitia , nulle tabernz ,

dijs ;

appatebat íiquidem manna minu-

neccauponz; quinque panes multiplicavit;

li

€1,

tifimum & celo delapfum in diurnum ob-

geminósque pifces impertita adeo incremen-

Íonium, ut non liceret plus delapfi & coelo

tavit benediclione, ut non folüm reficien«

edulij colligere, quàm natura exigeret die

dis populis fufficerent, veràüm & plures fu-

H

illa, quà mané colligebatur Exodi re.

perfuerint reliquie; quas poftquam turbae

*

lile esi panis, quem Dominut dedit vobis ad

accumbentes in deferto fuerunt exfaturatz,

vefcendum.

Colligat unusquisqu&lex . eo ,

juffit, colligi, eó quia beneficus Magifter ob-

L;b" 2 pt:.

quantum fuficit ad vefcendum , Gomor p

-Br

Íonia dilargiri , voluit, non perdere : ColJe- Jean, «.

fingula capita,

Mif a, *

gerunt , & impleverunt. duodecim copbinos

$9.

Erat/Gomor brevis menfura tantum

fragmentorum ex quinque pantbus bordea-

capiens obfonij, quantum natura exige-

€615 ; qua ]uperfacmnt bis , qui manducae

t

ret die una,

Verüm fi ca(tra non manna

verant. Pulchré notat Evangelila fuper«

D

tantüm, feu pane; fed etiam coturnicibus

ftiteshasreliquias, fragmenta fuiffe panum;

V

rcfetta-erant , curtantum panis liceret ma-

& non pifcium : fed fi bencficio impertitze

né duntaxat fumere, quantum fufficeret ad

pi

benediclionis 2qué panes, ac pifces in-

K

diurnam corporis refectionem :

& deco-

crementa fubjére, cur reliquiae non fuper-

türnicibus poffet quisque quantum vellet ,

fuerunt ex pifcibus, cum ex multiplicatis

fumere ?

Cur fi preícribitur quantitas

panibus difcipuli duodecim expleverint co-

diurni panis, cohibetürque intra limites

.

non carnes coturnicum eti-

phinos? fi pifcis pifcem peperit , perinde

1

frugalitatis

?

ac panis panem incrementavit, cur fra«

am taxantur ? cum prefertim

ifte ad

gmenta hujus fuperfunt , & nullz inveniun-

lautitiem , & gulz illicia capiantur, & pa-

tuür pifcium reliquie, Recté ait Evangelifla.

l

nis ad neceffariam fumatur virium refectio-

f

Accepit panes ,. 65 diffribuit . difeumbenti. Jo49. ,

nem ? Si mannz, fey pani menfura ftatui-

óus : cüm poltea loquens de pifcibus ad-

tur, cur & coturnicibus quantitas non prz-

dat, &'ex pifeibus, quantum volebant. Am

,I

p«

fcribitur ?

n

nimirum quia manna, feu pa-

ideó nulle fuperfuerunt pifcium reliquiz,

nis non ad appetitüs votum, non ad gule

quia hujus obfonij cupedijs , accumbentes

illicium;, fed ad deficientis naturze ufum, ad

in deferto turbz non nature confulvére

u

labentiüm virium refectionem é fummo

neceffitati , fed gule , & appetitüs in-

coeio pluit :

fecus coturnices non ad na-

;

dulíere cupiditati ? — panis enim, quia

Ü

ture inittuntur indigentiam , íed a1d. gulg:

natur& infg;yiebat indigentig no

n pro ap«

petitüs

e

[

Á

Gulz delicix fugicädæ,moritu-ræfca&itati praludunt; s3or

; "itüsarbitrio , fed pro neceffitatis modo

moderata obíoniorum ingeftio (tomachum

uj

impertitur , pifces veró , quia luxutiantis

gravaverat ; noílris veró temporibus valen.

gula concedebantur cupiditati , & (umebant

tiória quzruntur pharmaca!, quia graviora

propterea ex pi/cibus quantum wolebant ,

funt, quibus premimur , & opprimimur

ideo nulle piícium íuperfuére reliqui ,

obíonia : fercula nonnift adultera , & arte

quia appetituiexplendo , nulle obfoniorum

corrupta guítanda exhibentur palato ? imà&

videntur cupediz fufficere,

& varijs mixta titillamentis inter fe fe pug-

| fnonx

Ót.

Tametfi Numinis omnipotentia

nantibus , «itiusque naturam veéfcentium

-

panes duntaxat ;. fed & pifces incrementáf-

.

expugnantibus,

fet

?

& plura fuperfüerint multiplicate

, Cüm primüm ceepit cibus in culinis ap-

6t .

annonz fragmenta , nullz tamen aucli pi-

parari.non ad famis fedandos ftimulos , fed

Ícium obfonij fuperfuére reliquiz, quafiin

ad gula irriranduim appetitum $ varig ac«

explendo appetitu INuminis potentia de-

ceflerunt egritudines hucmani corporis tor-

fuiflet , quz in reficienda natura (uperflus

tores: ille fexcenta excogitatae conditurae

entem voluit fupere(fe panis meníuram ;

ad folam voluptatis ,. palatíque proritatio-

voluit enim Deus panes utpote ad labentium

nem, gulaque illicium , nonnifiincommoe

virium reílaurationem neceflarios ,

& ad

da fecum trahunt -

L

e.

ferculorum enim coe

naturz tefectionem requi(itos abundé fup-

piam capitis gravedo confequitur , mentís

6t

peditarejpifces veró quia ad famis expul(io-

preffio ; naturze oppreffio , & inde dolo«'

nem non Íolent accerfiti , fed ad gula ex*

res , infirmitates , & mors ipfa prematus

plendam cupiditatem , quz cum nullis un»

fà , GL accelerata ; cüm proximior femper

quam plene expleatur obíoniorum ferculis ,

foleat effe ventris mancipijs, ac gula in-

ideo de pifcium delicijs nullz fuperfuére re-

dulgentibus. GCorpora cumlabore, &fru-

liquiz , cüm de panis neceffaria refectione

galitate vigeant ,

humorum exundantià

tot fuperfuerint fragmenta , qua collecta

torpent ; X mens Aipfa hebe(ícit , ut notat

duodecim valuerint cophinos explere : ni-

D. Leo- Magnus,

Quotidiano experimen-

Sermex.4 —

mirum Numinis providentia nullibi homi-

£0 probatur pot&s fatietate aciem mentis ob-

j2 jtion,

mibus deeít , & quz neceffaria ad reficien-

tundi, ciborum nimietate vigorem cordi be-

dam naturam funt, vult etiam in defertis

betari , ita utdeleflatio edendi etiam corpoe

"

k

abundare ; non ita quz delicijs duntaxat gu*

rum contraria fit [aluti.

le famulantur.

Natura exigentia exiguo

Obíoniorum delicie , ferchlorümque.

PA

l]

?

contenta eft obfonio ; cüm explenda appee«

cupedig , quibus indulget gula, egritudi-

titüs ambitioni nullae fufficiant ciborum des

num funt fomenta , morborum conceptae

licie, nec ferculorum copiz,

€2,

cula , & arma quibus Libitina nos ante.

Idque caufz , cur conqueratur ;

Gde-

fenectam interimit,

Deceflerat Dives ille

leárque Clemens Alexandrinus ,, quàd ho-

evangelicus, qui quotidie epulabatur fplen

mines , cum paucis poffent naturz fatista"

didé; decefferat,, & mendicus Lazarus ," eo

cere exigentie , velinr congeltis obíonijs

tamen difcrimine, ut Evangeliíta utriusque

hi

mortem defcribens afferat , Lazarum men-

nature vires potiüis opprimere , quàm refi-

cere ; aitipfe. — Multiplici nefcio , quà va-

dicum nonni(i ex fpeciali decreto , ut pree»

JHl f

| MAZ0g.CAD.Te

ná gloria frugalem , $ moderatum villum.s

mium enanciíceretur pannoíz fuz pauperta«

Abiureut , £5 transinarinas efcas anxió per-

tis mortalitatem exuiffe 5

cum Divitem .

quiraut ,. Muragnas , & Meandri angtillas ,

ipfe egritudines traxerint ad. fepulchrum. fj 6;

&5 qurin Melo (uat,bados , && qui in Scyatbo

Fallum eii , ut suoreretur mendicus . i ,

enugtles.

Z'elori contbas ,. 68 Abidena.s

mirum factum eít , feu fpecialiter flatutum; ,

efirea. , nec Meuars , quafunt in Ltpara.s

ut mendicus non tam urgente morbo , quàm

Et licét tot exotica ob-

pracermitteutes,

exigente merito moreretur ,' & preemio do-

fonia ad unjus gulz coacerventur delicias ,

naretut , faclum efl , ut morereiur imendi-

naturz tamen plurimum adferunt nocu-

€ut , dicitur mors facta, feu Ipecialiter fta-

menti , & quamvis corporis cenfeantur

tuta ; cum tamen deí/cribeas Evangelifta

infetvire nutritioni , corporis adverfantur

mortem divitis, dicat fimpliciter , smorrmus

incolumitati ; nimijs enim delicijs , gulz«

efl autem & Dives, Ícilicecnon fadlum, ut

que illecebris fartum corpus morbos accer-

morererut , fed mortuus eít ; quia opus

ífit , quibus expeditiüs fepulchrum petit :

non fuit mortem accerfere Divitis ; quia .

fatis erat , fi vel ipfía ciborum indigentia

cum delicijs indulfifet gule , fuiffétque

Jut fs

mortis nobis memoriam refricaret, (ed fu-

quotidié epulatus fplendidé , prematuram

perflua delicatiorum efculentorum ingeftio*

ipfe fibi mortem fuperfluarum ingeftione.

ne proximiores ad eam accedimus.

Olim

cupediaram , crudísque humoribus in fto»

medicina paucioribus comprehenía przcep-

macho , totóque corpore ftabulantibus ac«

i

tis ,ideo iliadem excludebar remediorum ,

cerfivit. :

quia natura paucis contenta nondum fuper-

Dives altà nive con(epulto vino calores

6j

fluis ciborum delicijs enetvata fuerat: fa-

ferventioris eftatiseludebat ; varijs, diftin.

tis tuncerat, fifimplici morbo fimplex oc-

&isque fercalis appetitum proritabat ; ad

eurreret pharmacum , quia nondum tota

numerum , non fine palafira veluti n tri«

umpho ab exercitu famulerum ferebantug

fs fe gul& voluptas effuderat, nec tam im*

*

Pp j

fil':

-—

302

Diiïertätïo XIV,

ï

t

fercula, | ut non tam ccena vjderetur inftrui ,

delicijs circumfufus perizet ; eà conditione

ji

quàm fcena conítrui, quàÍape mutatà locus

in paradifo conftituitur voluptatum , ut fi

cedebatür bellarijs , quibus veluti cataftro,

ab arbore abíflineat fcientig boni , & mali

Eul 16 är

phe gul& claudebatur fpe&taculum, — Secus

incolumis fit fervandus, & nunquam à flatu

[:

quia mendicus nec gule indulferat ,. nec (ti-

dejiciendus felicitatist fiatautem mortiob*

€0

mulos mordentis famis valuit de micis é

noxius , fi gulz indulgeat ; fructüque illo

K

menía Divitis cadentibus coércere, non mor-

vefcatur, /m quocunque die comederá excoy Genef, 2

, uT, o

bi violentiá , fed proemij exigenatià & rnore

morte so»orterit.

Sed fuadente ferpente in-

)v

J"

talibus eum rapuit. Fawm eff , ut more-

temperantiam , & alliciente ad gula indul-

al

retur mendicus , quafi inter extrema inopiz

gendum , fructum comedit ,. & cum fructu

fe

anguítias, famísque tormenta diu adhuc vi-

mortem deglutivit ; quam & in pofteros

xiffet ; nifi preemium ad eternam eum vo-

transfudit: & ficut temperantia mors eft vi«

Pl'

H

&prim. 124. cáffet beatitatem 5 pulchré S, Chryfologus.

tiorum , & vitavirtutum 5 ita gulz indule

Iu

Dives vuBabat epulas , [anie pauper anbe-

gentia mors eft virtutum , G vita vitiorum;

di

labat. Divitem fic extulit purpura ad fu-

mórsque hominis: quid enim eft heluatio 5

EF;'J?, 96 r

H

perbiam ,. byffu ad luxum ,| unguenta ad

ciborum ingeftio , ferculorum immodica in

n

marcorem , [ublimitas ad vuinam.s.

ftomachum demiffa congeries, quàm vitios

(

&6.

Videbatur mendicus Lazarus fame tabi-

rum vigor , virtutum languor , luxuriz nere

4

dus , inedid abíumptus, jejuno ftomacho

y

vus , caítitatis interitus , corporis eegritudoy

[]

pallidus , ut quàm citiffimé cenferetur viri,

mentis hebetudo , membrorum macies , n«

bus deficere, acemori; cüm é converfo Di-

p/7

fidizee vitee , falutis naufragium , dolorum

ves delicatioribus fartus ferculis , pretiofiori

-«onceptaculum , matrix egritudinum , rae

P(:

inadidus vino, colore vividus, actoto cor-

dix morborum omnium , & mortis acceles

pore vegetus videretur mortem ipfam ride-

ratio? hinc Deus, quó vitz Protoparentum

MT

re5cumartificiofa equé, ac fubtilis purpura

confuleret, à cibo monuit, ut abílinerent ;

eum ab aftibus defenderet ; & byílus con-

fed cacodoemon ; quem jamdudum invidia

tra hyemis algores fomentis muniret.

Sed

torquebat, ob tantam Protoplaítorum feli-

ïä

. citius Diviti epulae morbosaccerfiverunt , &

citatem interra ; longéque majorem olim in

fercula mortem vocárunt ; quàm mendico fa-

coelo futuram, cujus ipfe poffeffione fuerat

if

mes,. . Putrefcebant enim in ventre Divitis

deturbatus; ferpentem , animalfagax , ine

Ti

epulz , pugnabantcontraria inter fe fe obfo-

greffüs , quo à ftatuillo deijcerentur Proto»

mia, malé digerebantur , qua in gulz de-

parentes felicitatis , fieréntque interitui ob.

Q

licias in ftomachum demittebantur ; & ex.

noxij , efum ijsdem fuafit pomi vetiti ; & cum

L

ciborum diffidio noxia emergebant zgritu-

voluptate eos fauciavit , ut loquitur S. Ba- Oraz, ge

p

- dines , ut velipfa vite fomenta in mortis de-

filius Seleucienfis.

Nimirum ut effent ho*

X

mines interitui obnoxij noxiam gula vo*

generarent auxilia potus enim nivium friv

n

giditate delufus ftomachi extinguebat calo-

luptatem eis Doemon fuafit,. & in ipfo cibo

u

rém , G piícium , aviümque discrepantia

lethali vulnere eos irteremit,

G

genera ftomachum expugnabant; ventrém-

Non eft igitur ftudiosé ciborum lauti-

68.

que pregravabant , ut gula delicize plus in

ties quaerenda, cüm ex ipfa nonnifi malorum

Divitis [zvierint fanitatem ; quàm in mendi-

congeries in homines derivet : ferculorum

l

co ftimuli mordentis famis,

Recté igitur

cupediz non vanidz tantüm funt ; fed & per-

I

Evangelifta mortem defcribens Lazari men-

niciofze , morbos enim parturiunt , & eà

W

dici ait : Faflwm eff , ut moreretur mendi-

majores, quó plura fubeunt ipfa incrementa;

e

in

€u£ , quia non tam vi morbi , quàm merito-

sintque propterea morbi , & omnia corpotis

&(

preemij mortalitatem exuit : & de Divitis

incommoda voluptatis , guleque deliciarum

YX

morte ait: Mortuus esi autem , €9 Dives,

vectigalia. David toto prolixi itineristeme

H

. quianon fame , fed ciborum ingeftione ; po*

pore Hebraos nulla zgritudine laboráfle,fed

n

tüsque nimia fatietate vitam extinxit ; nec

incolumes perduráfle in laboribus, quos ex

W

opus fuit , ut mors divitis fpeciali ftatuere-

itinere fubjerant, refert.

INon erat intri- P[al, 104,

tur decreto, ficut mors Lazari, cumDives

bubus eorum infirmus ,. feu ut expendit Eu-

ciborum cupedijs ipfe (ibi mortem intulerit:

thimius , aliquem eorum «grotá[fe nunquam

4|

utautem vita defungeretur Mendicus , acciri

traditur , & quamvis falus proficifcentis

Ent ;,4. 96- ti(

tnorbus nondebuerat , quia inediaipfa egri-

populi fpeciali Numinis providentiz tribus

t ü,!;(a

2

"J

jlis, &

tudines arcebat , noxiósque humores abíu-

endafit; fitamen caufa naturalis, & fecun-

T U

mebat; ideóque ut heluo mortem oppete-

da hujus incolumitatis perveftigemus , hac

'Mfïs'.'

4l

fet , nullum erat ftudium fpeciale adhiben-

non alia cenfetur fuiffe ; quàm in victu frugae

dum , cüm edacitas ipfa vitee venenum fue-

litas , in ferculis temperantia ; in gule deli*

rit, & egritudinum caufa,

cijs coércitio ; ut videtur , & ipfe David ,

*

Plurimum habet cum morte affinitatis,

innuere addens ; Pane celi faturavir eos *

& cognatiouis gulz indulgentia, cüm fit e-

Manna fÍcilicet , populo illi in deferto fapie-

dacitas omnium fermé zgritudinum putidif-

bat, & folo panejcorpora reficiebat , vires

ex itineris labore detritas reftaurabat , & z-

fimus fons,& officina; in qua dolores cudun-

tur, febres zítuantes accenduntur , morbi

gritudinibus obviabat : tametfi coelum iti-

edita*

ompes-accerrlunlmr,' Hinc ne primus homo

ncvramvi tunc populo «opioías fupp

Iet

Gulz delicie fugienda,moriturz caftitati prludunt,

303

deviant , juflicia fubvertuntur.

Mentem

tetelcas, de ijsdem tatmien tantum duntaxat

licebat colligere , quantum naturz diurnus

evertunt fercula , nifi ab ipis mensavertatur ;

Exod, 16,

ufus abfumeret , & ideo fola temperantia

proinde non íludiosé effe ciborum delicias

omnem valuit egritudinem impedire : hinc

quærendas velipfa nos voluit naturá edoce-

etiam D. Paulus ut confuleret Timothei in-

fe,cüm nonmfä feido fine volue:'it delicías

columitati , eó quia neceflarius effet tunc

omnesgüls, efcásque pretiofas concludi , ut

Gemf.

Eccle(ig , prae caeteris fobrietatem corüendat

præclarn notat D. Chryfoftomus, i inqu. lenS? Hopjl , i

$. 40 Yimoet,

Efca ipfa fine tam abjecio clamat , ne fim'ut Epift, ad

Sobrius effo, quafi ad !enecïam vitam protta-

n d

l

here non valeat , qui ferculorum eft delicijs

deliciarum amatores , nam nifi zl/d boc jïnu T"WW'

addictus; & fuperfluorum ciborum ingeftio-

def ineret , neque in. permnem corporss iO«

dicam UEVIEYEHYV, etiam invicem nos lp,fOI U0a

nc ftomachum imp!et , & ventrem aggravat :

przcipua enim radix , ex qua in corpore hu-

9 AYOU E.

Nileft ,' quód magis hominem

mano omnes pullulant egritudines , ferculo-

inficiat , ventrem aggtavet, mentem retune

rum fi dixeriseffe indulgentiam, ac gulzavi-

dat, totámquenaturam deptavet , ac adulte-

ditatem, te na.que latum ünguem à vero et-

ret , quàm ferculorum nimietas ; helvationi

Epiff, 96,

rare , non finet Seneca , qui ícribit,

AMijes

jui inhiant, non ftimulos famiscompelcere

m/)ziwr ex aruditatibus , quam ex fame ma.

fatagunt » fed brutorum intlar agunt , &X ob-

£165,

Inde incerti labentium pedes , &8 feme

brutefícentes ventrem 1mplent, & mentem

per qualis in ipfa ebrietate titubatto,

Inde.»

evacuant , haut fecusac prodigus ille evangee

iutotaravuteso bumor admiffua , d:/t'emu:que

licus , qui eupiebar implere ventrem de fil. 1 tj;

quu , quas porci manducabant.

venter , daum smalé affuefcir plus CAptre ) qtmm

7*«

Fäï erat.

Tude fuffufiolursda bilis , decolor

Piures ciborum lenociniis eblandiuntue

vultus , tabésque 1nfe putrefcentiumLo,

corpon quod blanditijs , ac illicijs deliniturm

&g.

&

Ferculorum varimodz conditurz , fto.

magis efferatur; cateta fera blanditijs; ci-

snachi nimia repletio , venttis gravedo , gulae

bí exhibitione mitefcunt , ac cicurantur ; &

deliciz , ægrgtudmes ; morbósque lethales

hominis corpus ciborum illecebris ; quavis

bumano accerfunt in corpore ; infaufté con-

ferà fit nocentius, magisque fevit : fciteS

ditur , quod nimía comeditur aviditate ; dum

Nilusorat.de gula : Leonem; fidemulceas ,

ingefti ferculi fapor guftum titillat, cibi ni-

eum baud varó cicurabis ; at fiventrem deli»

nias truculentiorem eum vreddes.

Ferze ob-

mietas ftomachum gravat ; & quia , quz avi-

dé lufcert fercula , coquere nequit , foedé

fonij delinite delicijs feras exuunt ; fed ho«

gue:

corrumpit ; & corruptus cibus egritudinem

minis corpus feram indüit , fevitque in ani»

gignit , qui probeco&tus , vires reftauráffet,

mam: huc pertiner , quod fcribit S, Ifidorus £ s- "e?æ

Qtdd, FO

& (anitatem attuliffet ;

hmc Clemens Ale-

Pelufiota.

Si delicatis epulis ,64 luxu diffen-

237.

xandrinus ex Annphams fententia ; fontem

dere corpus tuum velis sufeus ipfum contra

oninium in hominibus zgritudinum , cibo-

animam armabu , Grefratiarium veddes.

/

2e

rum ait effe varietatem , & nimietatem : ait

Ferculorum cupediz in arma vertute

-

Clemens : zntiphanes Ueim Medicus , vel

tur ,cum in fanguinem convertuntur ; fera«

0l

unam banc dicit eff? morborum caufam , ei-

les belli faces fuccendunt , quando concupie

borum vartetatem.

Imó non folüm corpus

Ícentiam incendunt ;

gladios acuunt cum

ledunt,ied & ment P**n,un-mumque inficiunt,

€arnis ftimulos excitant $. vulnera infligunt ;

nobis communes fount cum brutis ciborum

cum prava defideria figunt 5 & necem infe-

voluptates, qua fi nimiz fuerint, hominem

runt , quando confeníum ferunt.

Fugien.

in brotorum cenfum referunt; & quo major

da funt gulz deliciz , abjiciendz ferculorum

à ciborum fuggeftione voluptas fumitur , eó

cupediz , ne ipfz nos interimant, ne deglu«

vehementiüs brurales motus in nobis infur«

tiendam nobis exhibeant necem; avertamus

gunt,

nosà quovis efculentor& exceffu; ne nos efcu«

Yi

Hincà flatu etnam hominis deijcitur ho-

lenta evertant, ut mouet Ifidorus Pelufiota,

inquiens : $$ :e ad Deum abiturum effe ex - Lib. tt. JP'F-

mo, fifroepum non injiciat gulz voluptati-

bus: incipitenim non effe fuus, qui obíonio

peclas ,. confilijs magis obtempera , gulaaue

346

Pf I

non utitur , fed eorum copià abutitur : & qui

rabsem extzngue voluptatum ignículos con«

avidiüs cahces ficcat , propriam videtur fa*

[opiens , quorum immodicus ufus. bo«

Epiff. 06.

tionem , mentémque exficcare , quia ut fcité

tnines ad futuras flammas

De d'f"l*lm- S. Laurentius Juflinianus : Ubi eff crapula ,

