naceum nonnifi difficulter parere ob dof

. ut plures ad Régis imperium íani, & inco-

res, quos enitendo foetus experitur ; idque

. Jumes furrexerint.

'Xauíae, cur partum quamdiu poteü, protrà.

Non folüm expe&tandi (unt paupere's,

hat, fed quó longiores moras interponii eníe

106,

Ut adnos accedant ftipem pe:ituri; fed quz.

tendo , dumioíus in. utero foe:us acerbius

pungit, dir:üs vulnerat.

rendi eciamííunt, acin Cathalogo fignandi ;

Hoc idem plcris-

ne memoria excidant: id praítiti S. Fulgen-

que obtingit; quó enim tardiüs pariunt, ieu

tius, qui lethali morbo correptus affiduó

ftacaunt pauperibusopitulati, zgriüs dantó

Deum precabatur, ut patientiam in illa egri-

dilatio ipía arcliüs eisdem pecuniam adglu-

tudine ei concederet, & po(tea indulgentis

tinat, qua difficilius é manu elabitur, qua-

am: hic enim pientiffimus Antiltes animam

propter monet Chri(lus : Quod facis. fac

Henil Y

adurus omnium pupillorum, viduarum,

€1tà, & Syracides ait ; 7Mane femina femen 70*"7: 14,

" Mül.

ac egenorum nomina, tam cxacle tenuit, ut

tuum , G ve[perenon ceffet manus tua: 4UIA. g,

e.-[: C I T.

praceperit aliquibus plus, alijs minus eroga:

nefcit, quid magis ortatur boc, an illud. Cun-

*9,.6.

ri eleemolynz, pro ut eorum nece(fitas exi-

&

élatio mifericordiam derurpat , ac devenu-

gebat

.

id etiam praititit. D, Gregorius

ftat, quee tanto eft (lerilior,quantó morofior.

Magnus, qui interrogatus ,. num adeflent

lunatat marinis flu&ibus piícis quidam pal«-

pauperes,libelium extraxit inquiens: videa-

maris, cui nomen torpedo, qui dicitur na-

mus, quid meus dicat Syllabus, nomina enim

ves etiam in pleno . curíu fiítere, fuümque

pauperum in quodam libello fcripta fecum

torporem ijsdem imprimere; quin & alijs

ferebat, uteorum levaret miferias. DeRo-

pifcibus, ac pifcatoribus: quo paéto alios

manis refert Guido Pancirollus,confueviffe

dicitur pifces capere, & pifcatores eludere.

116,

Tom.1.**. olim Romanosalere fervos, quibus hic unus

Mifericordiz dilationem | torpedini paria-

e»er,

verim ; qu£ liberalitatem — cunétabundam

etat labor injunctus, ut cives Romanos co.

gnoícerent, ac eorum nomina memoriá

efficit, & largitionem fegnitie corrumpit.

IO8.

compleéterentur, quos propterea nomencla-

Non folum expedita manu , fed etiam

liil

tores vocabant: & eorum ufus tunc maximé

hilari vultu eít eleemoflyna pauperibus ero«

wirdf, (,

opportunus erat, cüm Dominis fuis candi.

ganda: jucunda enim celeritas eft,quae plue

da'is, ac Magiftratum ambientibus, civium

rumum adjicit miiericordiz venuftaus , &

meriu milerenti 5 eitceleritas, quam verbo

nominaíuggerebant, prout quisque ijsdem

obviabat, quoó nimirum civium hac arte he:

mittendi five projiciendi nobisinnuic Eccle-

nevoleniiam aucuparentur, &ab ijsdem ad

fiaites inquiens : AMerre. panem tuum.— [uper C^P« v.Y,

mranjeuttes aquas , quo. Ícilicet omnem ha-

Magillratum promoverentur, maiore enim

voluptate afficitur, qui proprio fe nomine

fitantis animi amputemus cunclacionem, du.

.

bijque affectüs excludamus fufpicionem. Zi-

vOcari audit,

Omnes nosnon fluxum terre Magi-

gratum e[l enim beneficium, ait Seneca: quo

d Lib.?. de be«

nef- cap, &«

Ec2

flratum , non perbrevem in Republica di-

diu mter manui dantis. bafit ,. quod quis

nitatem, fed Regnum ambimus cociorum;

«gre dimitiere . vifus efl , && fic tanquam.s

candidati íumus, non famulos alamus , qui

n praviperet.

Si quid igitur - intervenit

nomina civium altiüs memoriz imprimant,

mora iatapamus omni modo pracidere, ne

videamur deliberátfe,

Parum diítat à ne-

fed pauperibus opitulemur ; nudos coope

riamus, efurientes. paícamus , firientibus

gánte, qui in dando cunctatuf ; nuliamque

hauftum porrigamus: hi enim funt; quí vi«

promeretur gratiam , qui dubitat ; — fiqui-

dem cum in beneficio jucunda fjit. tribuentis

ros mifericordes promovent.ad Regnum

c&lorum ; hi func , dequibus ait Chriftus;

voluntas, qui nonniíi sgre, ac invitó fetri.

L8..16, V.9. Escjte vobts amicos de mammona iniquita.

buifle ipsà cunctatione tellatur , non dat,

quia zgre vel invitus donat,

Ea beneficia

tis , ut cum defeceritis recipiant vos in ater-

na tabernacula.

Pauperes funt. hi amici,

grata funt, qua parata, & expedita, qua«

.

*

hinc

quorum captanda eft benevolentia , quo-

que nulla remorantur cunélatione

ruüm nomina debent nobis innotefcere, ut

Huflaus PrincepsJob paratiffimum femper

nos ipíis promptiàs opitulemur, & ipfi no-

ie exhibuit pauperibus juvandis , miferis e«

bis gratio(iüs faveant,

Quod ut feliciüs

nim fuit prompuffimum folatium, paupe-

ribus expeditum oblonium, & egenis om-

contingat non morosé , fed citó & expedigá

manu eítijsdem fubfidium erogandum; funt

nibus paratiflimum femper prafidium.

109.

enim qui cum poffint. citó dare, remoran-

Non tantüm lato vultu; & expedité,

tur ab avaritia, & zgré dantes mifericore

verüm etiam laxa manu eít pauperibus dan.

diam devenu(tant ; & frequentes funt ijsdem

dum, qua enim 6 parca manu, abanguito

voces, redi perendie, veni cras, modó non

pectore proficifcitur eleemofynaé peliucido

eít mihi commodum , dabo tibi poítea: an

non diffluit charitatis fonte , fed & lacuna,

non frigidum etl hoc folatium , quod tam

quam íordeícens avaritia coinquinat : quae

exoía exhiber cunétatio?

enim pauperibus Dei intuitu erogantur,nec

Scio, prifcos homines oculis fubje&tu-

minuta eíle debent, nec acciía,

Réfert

ros hujus dilatiouis damna, Erinaceum pine

Maphaus, moris tuifle apud Sinenfes popu. Hifer.indiz,

Procraslinationts

ib,6,

xifle addito lemmate :

los, ut quidam ex ipfis religiofo cultu Deum

profecuturi, poílquam in pragrandi diíco

damna. Referunt plures cum Plinio; Eri-

porcini

^

)

7$9

Commiferatto dat Inopi Cj:)enUm, & 1gcc:ipitx(;xoelum"0

porcini capitis imas auriculas , unguésque

nuem, offulam exoculatam, bratficas malà

altilium , &aliquot vini guttulas in ara po.

undas, laducam parcé oleo . rigatsm, fed

fuerint ; relíquas ipfi dapes cum tripudio,

& effufa latitia comederent.

Non ceníea«

fi pauca dedit fercula, bona tamen, & plu-

rima dedit verba, íéque excuíavit cum ho,

1mus minoris noxa reos dantes paucula quz-

Ípite, quéd non poflet lautiora ei apponere

dam pauperibus, vel potiüs nau(eantis jam

fercula ob afceterij pauperiem.

Tunc fe-

luxüs fruftula ijsdem projicientes , cümipfi

nex ille: ideo paupertate laboratis in hoc

omnibus diffluant delicis, & abdomini

monalterio , quia jam pridem duos ex eo

unicé indulgeant, ventri infervientes. Quo-

modo hi erunt Dei mifericordiam implora-

fratres expuliflis, quos nifi eritis. revoca-

?

turi actum de vobis erit , & nunquam afce.

turi, cüm ipfi mifericordes non . fuerint

.

J c ,

Homil 3.

terium e paupertate emerget. — Tunc Janis

V

quomedo dices, aiv Chryloftomus , Mferere

«d popu(.

tor; dic mi bone fenex , quinam fÍint hi

Erdef c ,

mei Deus [ecundum magnam mi[ericordiam

duo fratres , quia (cio

plures fuiffe hofpis

Ur

£uam , G fecundum multitudinem — mifera.

tes vacuosdimiffos. "Tum fenex: Íunt fra,

tonum tuarum , cüm [ecundum magnam.»

tres, quorum alteri nomen eít Zzze, & al-

en[ericordiam ejus tu non miferearis , for

teri dabirar vobis , &illico hofpes fe fe o-

ta[fis etiam neque [ecundám parvam ? non

culis fubduxit Janitoris , qui rem . totam

arcto igitur, íed laxo corde cum Deo ett

Abbati, & reliquis Monachis recenfuit, qui

megouum initituendum, nec ad minutos

decreverunt priitinam in egenos mifericore

calculos revocanda func beneficia , fi libera.

diam exercere, & inde coperunt iterum

^lem ergo nos, & laxe miiericerdem cupi.

monafterij proventus augeri,

'Tam arcta

mus Deum experiri.

L 1o,

ne&untur neceffitudine hi duo fratres dates

Non ünit Deus fe ab homiae miferi-

6 dabitur vobis , ut unus ab altero no«

corde vinci, reíticuit ipíe, qua& pauperibus

lit feparari, & exclufo uno alter exciuda-

eregantur; parcétamen re:ribuit ei , qui

tur.

Janitor priftinam reftituit monaíte-

108,

| Zib.,, ill, . Parcé dedit, & lautius liberaliori, Refert

rio opulentiam , quia perhumaniter, bonó.

mirac, c,o$, «" larius de quodam Abbate , qui cüm effet

que vultu fenem illum admifit

oípitalitatis amans, in pauperes prae cate-

; à quo caus

Íam didicit inve&ze paupertati

$.

ris profuíus fuit, & ne in hiíce pietatisex-

Plurimi intereít fi humaniter, leto

ercitijs remoram fentiret , fibi (imiles cu-

Iri,

vultu, ferena fronte indigentibus opitule-

ratores fuo inílituit in afceterio : & quan-

mut , frons enim exafperata, & verba con-

AT

t& plures hofpites recepit, quantóque lar.

tumelioía totam corrumpunt mifericordize

giores indigentibus eleemofynas erogavit ,

venuítatem. — Lenis, placida, & comis Ora«

& :anté. etiam copiofior fuit coenobij pro-

tio perízepe ipfis impertitis beneficijs eít po.

ventus; adeo ut aíceterium bonis omnibus

H

T

etiam temporalibus afflueret.

E vita. de.

tior ad fle&endum in noftra obfequia, quem

muneribus cumulamus :

ut ferotinus rosg

li

ul

ceffic mifericors Abbas, fed alius , qui ei-

emortuz diei zítus temperat ,. & areícen«

dem fucce(fit, cum avaritiá. fordeíceret a*

tes plantas recreat5 perinde maerores, quos

mo'is prioribus curatoribus, alios fibi fi-

urens fecum trahit paupertas, blanda ver-

miies tenaces, & arctos afcivit , fcilicet a-

ba, mitia, & (crica colloquia veluti rofcidus

varus avaros : fuo confueverat predeceffori

imber mitigant; fi hominem videas fronte

objicere, quéd nimium fuitfet dapfilis , &

rugofum , (upercilio auftrerum , vultu tetrie

fupra modum effuíus ; & quod contra-

cum non tibi eft folatio ,. fed potiüs moe«

hendz nunc effent manus ; ne í1 agros fte-

rori, à quo propterea fatagis te averteree

rilitas, vel pecus morbus, vel fegetem gran.

€ conver(o te allicit ,

rapitque ad fe vir

do invaderet, ineffet monaíterio, quo pof-

comis , placidus;fronte ferenus, ore latuss

fent Monachi commodéali: hoc pallio pro.

vultu hilaris: quó eleemofyna pauperi fa-

priam nitebatur Abbas avaritiam obtegere;

ac parfimoniam :llaudatam velare,

Sed

piat non (olüm laxa manuseam eroget, fed

lingua verborum faccharo, meilisque dulce-

cüm hofpites . exclufiffet ,

confuetümque

dine condiat ; canem, licét famelicum, nomn

pauperibus fubfidium fubtraxiffet , coepe-

alliceres , fi manu panem ei exhiberes , &c

zunt fimul ceenobij ceníus decreícere; adeo

altera fuftem oftenderes echinatum, mallet

ut agri exculti non ampliüs felices fegetes,

enim famem pati, quàm verbera , quz ti«

G uberem meffem darent 5 nec pecus opta-

met. Plerique eleemofynam pauperibus

tos tructus ;

& afceterium , quod mife.

10

erogantes ita fe gerunt, ftipem porripuntgs

Ficordia in pauperes, & hofpites locuple-

fed vultu adeo tetrico, & verbis ita defi-

taverat, avaritia depauperavit , & | inops

diam , ac otium pauperis increpantibus,, ut

illicó fuit opulentia, Cümque vir quidam

mitiüs cum ipío ageretur, fi mnon verbig

canitie venerandus ad januam pulfiffet afce-

illis pungeretur ,. fed verberibus excipere-

terij, G prohoflpitio enixim janitorem ro»

tur ; exofa eft hzc eleemofyna , quze dums

gáffet, hic ut erat virpius, & eleemofy-

pauperi opitulatur,ejus moerores incremen«

nis erogandis affuetus,

cum pradecefífor

tat; & dum vult prodeffe, vulnerat, &

"

z

Abas viveret; hominem clanguló, & timi-

cruentat; vifcera mifericordiz induat , qui

H; ff ".,,',;[r':,

gé admifit , cui cenulam attulit prorfustee

pauperis nuditatem veítit; benignitatem, ac

| l'blä'

. jf

)

SÉ

A

)-

760

Dïffcttatïo XXXl

ferenitatem accerfat , qui moerentis paupe-

dio pietafïs addi&hi perpenderent , hane. pro

ris tetras vult caligines excutere;ait Apolto-

fuis modalis fategerunt miíericordiam imi.

A4 Colof.

lus: Induite vos ficur eletli Dei , [ancti, &5

tzri omnia dantes, que poffiderent, ut áe

€Ap 3. V, 12.

dilectz vifcera mifericordia , benignstatem ,

Germano Antüifiodoren(i An:iílite fertur ,

bumanitatem ,. modefliam , patientiam.

qui in itinere rogatus à nonnullis mendicis

1192.,

Hifce virtutibus non claruit purpura.

pro flipe, quaivit (tatim vir fan&ctus à Dia»

tus ille inEvangelio , qui càm lauté epula-

cono fuo quantam fupereffet viatici? qui

retur Lazarum iriclementer dimifit; 1jsdem

cüm refpondiffet, tres duntaxat fupereffe au-

carent, qui paoperes ftipem petentes priüs

reos, hos omnes juffit Germanus pauperi«

convicijs mordent , quàm numulis donatos

bus erogari.

Sed tunc Diaconus repofuit;

'dimittant,

Non debent divitibus effe con-

Ro

& quid nobis fuperfuerit, fi nummos paus

temptui pauperes , quos natura pares 1js»

peribus damus? fed fubridens praíul (ub-

dem fecit ; nec diffimiles fepulchrum | reci^

junxit , non defunt Deo media, quibus no«

piet.

Quéd fi pauperibus zqué Regnum

bis neceflaria ad victum, & iter füppeditet,

'«celotum promittitur, ac divitijs affluenti-

interim nos, quos habemus nummos, paus

bus, cur quos &terna gloria fortaffis emi-

peribus non íubtrahamus.

Diaconus vero,

nentiores excipiet in coelis ,. contemnuntur

quafi non piené divinz fideret providentize,

in terris eó quia fortuna ijsdem non arri

ex tribus aureis duos duntaxat pauperibus

deat, & fors fluxis eos deítituerit bonis ?

diltribuittertio retento. .Quid ni? nonpoft

4m expof.

eleganter Guilelmus Linconien(is: Dic mibi

multum temporis concitato equettri. curfu

ue[o Ó dives , quare pauper tecumnon Ac-

Germano obviant nuniij duo à Leporio vie

Evang.p.344

hp« a8,

eipier cibum , qui

tecum accepiurus eff. Re-

ro locupleti miffi fan&to Prafuli docentos

j

aureos allaturi , & fuum Herum fancto

gnum ? quarenon accipiet veterem tuni-

cam, qui tecum accepturus efl immortali-

Praíuli commendantes illicó retrocefferunte

tatis flolam? quare pauper non meretur ac-

'Tunc Germanus Diacenum alloquens dixit,

eipere panem tuum , qui tecum meruit ACCE^

fcito quàd cüm pauperes deceperis, quibus

pere Baptismi Sacramentum ?. cur indignus

duos duntaxat aureos erogaíli centenos no«

fít accipere reliqutas ciborum $. qui tecum.s

bis aureos ademiíti : fi enim mendicabulís

Yl

venturus eff ad convivium Angelorum ?

illis omnes tres aureos, ut jufferam,dediffes,

544 V

1134

remunerator Deus trecentos nobis aureos

Imó non foiüm pauperibus ft:pem ef.

flagitantibus, fed etiam Ecclefiis, locísque

miliffet.

Difce impotlterum laxiorem in

pauperes mifericordiam exercere, & divinz

piis funt eleemoíynz laxiori manu erogan-

dz, ut elegantiüs reftaurentur : funt enim

providentiz firmiüs confidete.

qui facras edes permittunt fqualore obduci,

Non folüm laxa effe debet, quz paua

114-

& in illisomnia peffum ire, neque parietes

peribus eleemolyna erogatur; verüm & fub-

. feflaurant, (i vitium contraxerint , necccl-

mifla.non animo elato, led corde humili di-

ftribuenda efít , ne quod charitas zedificary

lapfosetigunt 5 quin potiüs domefticis pro-

fanant ufibus , & hi funt de quibus conque-

vana gloria defltruat , quapropter Chriftus

Martb. 21, ftus Chriftus dixit ; Feczffis domum Patris

modum nos edocenserogandi eleemo!ynam

9?j

mei fpeluncam , (inon . latronum, faltem

ait ; Cum facis eleemofynam nali. tubà ca^ Mattb.e.

velpertilionum , ve! araneorum , cum alijs

mere ante te, te. autem faciente eleemofy. — a,

non tegantur parietes aulais, quàm telis,

nam ne[ciar finiflra tua , quid facias dextra

Plures

quas araneorum induflria texit,

iua. ut fít eleemofyna tua in. abfeonditog

non cenlum , fed affectum ; non. manum,

Íuat divitijs affluentes ; qui domum nobili,

ac eleganti fuppelleétili ornatam , & inftrue

Íed cor Deus afpicit : hinc Chritfus Jero»

foiymis affidens- Gazophilaceo tacitus afpis

€lam habent, quorum (Íacella in . ijsdem

fqualent, fordéntque neglecta.

Qued fi

ciebat turbas pecuniam. Gazophilaceo im-

nullüm eft tibi domi facellum, quod re.

mitrentes ?. Ee multi jaC abant multa:

eum Mare.c.A 2,

flauratione indigeat, animata . fatage Dei

vent[Jet autem una vidua pauper, mifit

duo -*

munutae

u4'l0

templa repatare , pauperes famelicos pa-

Tunc Chriítus converfus ad Di-

fcere, nudos veítire: ait enim Chryfofto-

Ícipulos veluti quzettionem;ac differtationem

Homi] g

diomil.41e qmus, Vis domum Dei edificare,da fidelibus

inftituturus quaivit ab ijsdem , quisnam

i,f logp,

pauperibus unde vivant , && adificafli raro-

plus ex turba illa dediffet , címque ipíi ex

nabilem domum Dei.

In. adsficijs enim bo-

injecto in Gazophilaceum metallo dantig

anines babitant , Deus autem in. bominibus

metirentur làrgitatem ; Chriitus hanc. vi-

duam reliquis pratulir; quia licét cenfu mi«

antlis. . Neque avara, fed liberalis manus

debet pauperibus aperiri, ait enim Chriftus:

nus dederit; affe&tu tamen reliquos fupera-

Zheepé. Eflote mifericordes , ficut G pater vefler mi-

vit: quamvis venerint plures divites, qui

fericors est. Non dixit eftote mifericordes,

multum auri, &argenti in Gazophilaceum

lt6,

perinde ac Abrahamus , Tobias, & Jobus

injecerint; quia tamen vanam fuere in illa

mifericordes fuerunt, fed (icut pater veíter

elargitione gloriolam aucupati , minus effe.

milericors eít , eft enim pater coeleítis cu«

cerunt, quod plus dederunt : ífed (i vult

Chriítus ut exercitia noftra virtutum , bo«

« jus mifericordiarum non eít numerus, cüm

emnia nobiseiargiatur; quod cum viri ftu«

uaque aéliones luceant coram hominibus,

quo .

A

)

Commiferatio dat inopi coenum , & recipit coclum, — 7éi

4uomodo mnunc przcipit , ut eas abfconda-

proprio exercenda eft in pauperes miferi4

mus , & ut neíciat finiftra, quid boni faciat

cordiaj verüm etiam , ut non. eorum me-

-

dextera, ut fit eleemofyna noflra in abfcone

rita, fed miferias (pe&temus: qui enim pau.

dito; & pater, qui videt in abfcondito, red«

peri dat in nomine pauperis, fuo non' de«

dat nobis ? fiin abícondito . eleemofynam

füituitur premio , ni(i conítiterit , quod ra«

erogamus, quomodo opus noftrum luce-

riffimum eft , pauperem ex quafita flipe

bit coram. hominibus , ut nimirum va-

peiorem fieri, Q pecunias petete, que fint

, nam gloriolam fugiamus , efk enim. hac

fomenta fcelerum , quia tunc non aperieri-

tinea ilia,. que purpuram charitatis corro-

da, Íed contrahenda potiüs eflet manvs, ut

dit; & indumenium, quo nuditatem pau

licentiz peccandi freenum injiceretur, Cae-

peris tegimus, corrumpit : appofité Chry-

terum fi.miferiam tantüm fpe&temus * pau-

Honmil, 9.

fologus: quomodo juffitiam vult celari, ct.

peris, ad quam levandam |opem erogamus,

jus opera fic cupit elucere? fratres bio pre.

pro merito non deftituémur premio; non

€eptio calesfis uuli ja&antiam tollereyaufer-

disquirere pauperum merita debemus, fed

LJ

.

repompam yuauitatem demere,[ubmovere in«

eorum miferijs fuccurrere

eleganter. D.

4nem gloría, fic juffittam vult celare. Tuffitia

Chryfoftomus :

VFos in adultam notlem bi.

Homil.22.i5

quaper fe fibi abundat ad gloriam; fpectacu-

bitis, deinde pleno ventre plumis fepulti in

1 Corinth,

lum populi,vulei laudes ,. favores bominum,

multam lucem flertitis , cum dulciffemus e-

enundt gloriam non. vequirit , À. Deo genita;

tiam [omnus amare[caty fic dies alter priori

celum [petlat, in oculis agit divinis , fuper-

non dtffmilss fumtit. exordium.

Ubs auten

nis virtutibus mixtas, femper à Deofolo,ut

mendiculus frigore , ac fame penà . enetlusg

glorificetur expectat.

*

^

prorepferit. ia diarium ab eo . exigitis

Ilj

Neque ex alieno zre, fedex propriis

zempus esi mifericordiaynon difcufftonss feru-

pecunijs, & bonis, probáque intentione e-

pulofe , nutriri , ac veftiri vult. pauper s

roganda funt pauperibus eieemofynx , nec

efficiamur mtfericordes , non. quomodocuue

piuperum funt merita difcutienda, fed co-

que, fed ut pater nofier celeflis ,. qui 65 ime

runr egeítas fpectanda,

Noluit Deus facri«

probifimos nutrit , t veflit omnes. , Editfe,

ficium fibi inftitui de przda, foenore, rapi-

rit, non merita fpeclauda efle pauperum,

gclefiaft.

nis , ac bonis improbé partis, hinc Syracides

fed eorum milerias, ait Chri(lus: Ozzz: pe.

Lut. cab $,

£,34 U-21, ait ?. Immolantis ex iniquo oblatio eff macu-

*9.3Qy

tenti te. tribue ,. hoc. elt indifcriminatim

jata,& paulo infra íubdit: Hoflie impiorum

pauperibus Ípectatis eorum milerijs opitu«

abominabiles :

non enim licet,unum fpo-

lemur.

liare;ut nuditas tegstur alterius; nequeífunt

Refert Laértius quempiam Ariíloteli

1174

manus in alienam crumenam injiciendz , ut

exprobráíle , eó quia homini nequam , &

ll

rfapta pecuni& pauperibus erogentur, funt

viro fycophantz ftipem erogáffet : cui re.

hoítiz iftz impiorum abominabiles 5 thus

torfit Philofophus, non mores,fed miferias

enim furto fublatum , & in acerram |inje-

in homine illo fuiffe commiferatum ; quia

&um fororem redolet coelitibus , non o-

etiam improbis, fi miferijs angantur, fiin

dorem exhalat.

Improbatur Gothorum

extrema íint neceffitate conítituti fuccurrene

Rex Totila, qui cüàm Romam occupátfet,do-

dum eft , tametíi nil petant, nec fint pre-

Matthfs

anos expilátfet, facras aras [poliátfet;poítea

cibus importuni , quia tunc miferie ipíze

L2

Deo, & Apoftolis preces tufurus, D, Petri

differtz loquuntur; qui vere intelligit fuper

Baíilicam ingreffus fuit, & obviantibus pau-

egenum, & pauperem non Ííolüm petenti

peribus eleemoiynas diflribuit, ut . propi-

tribuit , fed petiturum etiam pravenit, nec

.ios fibi Apoítolos Petrum, & Paulum fa-

expedlat à precibus flecti petentis , fedà pro-

Xeret, quorum potiüs iram , & indigna-

pria commilerationis virtute pronior fit ad

tionem excitavit ob patrata facrilegia inur»

alienas miíerias levandas erogaris eleemo-

*

,

bis, & Ecclefiarum direptione, id enim

fynis

*

Ícité Auguftinus: Non eft perfe&a

Lil, s boigil,

39.

Mateilos

perinde fuit;ac de re aliena tanquam de pro.

*

mifericordia, que precsbus extorquetur. Ut

pria mifericordiam exercere in. pauperes

*

| 94

enim vulgaris fert parcemia: c4rü vendí«

funt hujusmodi hoftie Deo abominabiles;

turyquod precibus emitur; nec hujus rei igna-

*»

L

Chrifius

iB [o0AT.

Homil.$^. quia ut notat D. Chry(oftomus

rus Patriarcha. Abraham peregrinos expe-

--

dixit, date eleemofynam ,' non avaritiam.s

Gabat, donec hofpitium peterent; fed eos

que ex alieno datur , eleemofyna non est ,

praveniebat , ac humaniffimé ad fe invita.

L

.

eleemo-

ä

quamuls egemibw impendatur

bat, aiebatenim : ZMaximam tnterpretabor

Genef c Y 1

fyna eff , que omnis caret iniquitate : bac

gratiam, fi Domini mei diguentur ad fer-

Vs

0mnia munda facit ; aliena rapsens non eff

vum [uum diuertere , & in obíequium ho-

profecló mifericors ,. licót. infimita . amper-

1

ípitam iplemet armentum adibat ,* & quid

^ Hiatur,

optimum, ac tenerrimum fibi videretur ,

116.

Non de zre alieno , fed de proprio de-

deferre confueverat, & hofpitibus coque«

bet quisque munificus effe, quidquid enim

£

re, lacte, & butyro eos reficere , ac exhia

furtivum, velmala fide partum erogatur

bita promulfide eos fibi devincire; & ideo

pauperibus; hoítia quidem effe videtur, fed

Deus Abrahamo , ejísque femini uberri-

abominabilis coram Deo ; non [olüm de

mam íuam fuit benedictionem impertitus ;

Dd ddd

Vérani deA[eitibus Tom, 11

pras

" PA

;762

Difïertatio XXXl,

profertim, quia pauperuhi feihper confue-

plus donantis animum, quàm donum ipfum

,yerat preces prevenire, & benevola inten-

refpicit, ait enim Auguftinus : Duare elee- I» Pfal 125-

j*

tione ijsdem opitulari ; nifi enim intentio

mo[ynam , & ecceomnia munda funt vobis,

recta fuerit, totum opus corrumpitur, qui

unde autem procedit eleemofyna ?. de cordes

enim eleemolynam pauperi elargitur non

fí enim manum porrigas, nec in corde mi-

ea intentione, ut ejus miferijs fuccurrat,

ferearis , mbil fecifh.

Si autem . in corde

fed.ut vanam aucupetur gloriolam , meri-

entferearis , etiam [i non babeas quod porri-

tum deperdit? hoc debet opus prattare,

£5 manu, acceptat Deus eleemofynam.

non utinde vanam aucupetur gloriolam,

Da tgitur intentione, quá potes

fed ut alienz miíeriz opem ferat , & pro-

oD

ximo íuo indigenti fuccurrat ; Deus enim

FINIS

| .llkfc'ml/zï ?iä eurrente '.-Typau irrepferunt. emendanda, Exbibentur

[]

Regule pro Acce'ntiþus.

: Uamvis centoculum accerferes Argum Typi emaculatorem, difficulterà quovis pror«

Ea

(us errore immune opus przefertim fpilum quantalibet adhibitá diligentià obtine-

""tfes. Singula huc Errata referre fupervacaneum foret 5 cum | nec fenfum corrum-

pant, nec le&orem morentur, cui vel mediocriter erudiro facile erit intelligere pag.39. qui5

ubi malé ponitur qui2. pag. 17. nulla ubinullo. pag. 164. clipeos ubi clipeos. p.113. expendit

übi expendet. pag. 269. mulierum ubi mulierem. pag. 317. Tone ubi Jouar. pag. 449. pa-

catum, ubi peccatum. — Oculos prafertim effugerunt accentus, quorum regulz generatim

funt hz. — Ablativi Mafculini, & Foeminini Singulares primz declinationis, qui definunt

in 8 accenctu circumflexo imminente notantur,ut s»54, Poet4, 'Genitivi Singulares no-

minum quartz declinationis definentes in üs eodem accentu circumflexo à cateris diftine

guuntur cafibus, ut fen/Zs.

Accufativi fingulares nominum à Grzeco derivantium defi-

nunt in z, ut erbicen,

Adverbia ut diftinguantur à verbis, vel nominibus Éxpofcunt ac-

centum gravem ultimz imminentem vocali , ut fís? amplias , & aliaid genus.

Non ita

fi zquivocationem excludant, ut frufira. retro, illico.

Eodem accentu gravi notantur prz«

pofitiones affumptz pro adverbiis , ut 444 pro partim. — Conjun&iones itidem e), 440

quüd eodem accentu gravi diftinguuntur à relativis,

Ablativus Singularis generis foemi-

nini primz declinationis petit accentum circumflexum; fi eidem nectatur enclitica que ut

beráque , ancilláque. — Alij veró cafus, & verba cum eadem enclitica que poftulant accen«-

tum acutum fupra vocalem proximiorem eidem enclitice , ut pazérque, amátque filiósque,

Prapofitiones, quarum, ín a, vel e exit terminatio, ut eostra, ante , accentum reípuunt,

nifi vice fungantur adverbiorum,

H funt pracipug circa accentus regule, quibus tas

Q96n 09n omnes Authores etiam emunécla latinitatis utuntur.

[/

28

M o

1N

X

UA

VTA

d7

Es

i

j

WO

i

xï*-'.::.*slüïh

?

m 9.

H

M

174

N

kx

J

C

n

E

ANENT

SESS Q o st i

WM

?'Ax

N

'lnk& AP'"

VA

ERN

X

$

f

MÉST,

N

N

E

æïi 4

d)

A

At a s

E

duj

o

d

A

d

A

^

2

O

a NG

RRM

AC

*

X

d

SN

a o -'g

-6 L

raw r

22

IN*

A

ä a — M

godocpdbcbubco d db ooco-cococodbdododo doco o coct

-

EEX

:-———.

——

b

h

EU

7 x'ogo

:,.

— ab —— aM —

n o nemmes. UEUAT aT

äaææææ&æææææcïüææäæææwæææ?äææ

IN TLESR

RERUM PRAECIPUARUM,

Qu in hoc fecundo volumine dc huma-

nis Affectibus continentur.

Pri&r Numerus Paginam indicat 5 : pofferior eff Marginalis,

AA Aron frater Moy(is ex inaurium or-

Adam à Deo conditus » G ornatus donis

namentis vitulum conflat aureum,

gratiarum , & quomodo Eva fuaíu ce-

A

6

ciderit,

40.

Aaron ambieas obfequia*( populi, negligit

Adam quia propriz indulfit volumati,fe &

demortuoMoyfi tratri parentare, 420.58

(uos Pofteros perdidit,

117. 96

Abel interpretatur luctus, & lugentes czte-

Adam poft efum pomi vetiti pariatar. ho«

ris priores caium ingrediuntur,

$ 90*

mini ab urbe Hierofolyma ad Jericho pra«

2

ficifcenti, & vulnerato.

.287. 3

Bbelis facrificium quia Deo magis gratum,

Ada vulnera, & agritudines poft divinum

: quàm illud Cami*afrg:x"e occiditur, $6.

. violatum praeceptum,

289. 14. &íeq,

Ada zgritudines, quas contraxit in volune

Abelis cades collata cumilla Chrifti, — $7,

tate poft efum pomi vetiti. expenduntur.

290.19. & equent.

Abiathar ad internecionem infecutus,ad Da-

Adonias filius Davidis natu . quartus, pae

videm venit, à quo fuccurritur, & cur,

ternum ambiens fceptrum fibi excidium

02. i

matutrat.

386. 41

Abimeiechus ex odio feptuaginta fratres Ge-

Advería qua obtingunt. amicum verum à

deonis filios ultimo mul&at fupplicio,

fucato; & fraudulento fecernunt. 9.19

190. 2

Adverfario,qui mala exoptat , fibi bona irt«

videt,

Abraham diftricto gladio Lothum in Hoba

139. 62

sls

à Regibus capcum eximit à fervitute. 6o

Adulandi ars (uam ab orco traxit Ofigia

nem. 427. iI

—

'Abfïham defcendens in lEgyptum peregri-

Adulatio cum amico obfequituf vultu; ani«

nacutus figura fuit Chritti fuge in /Egy-

mo perízpe infidiatur hoílili. 405. r,

prum. | 83. 77

& feq.

dhbraham quafirurus uxorem filio fuo, fa-

Adulatio humanos affe&tus confundit, amo-

mulum miíit in Mefopotamiam. 273.

ris fymbolo abutitur , odijcffufura ve«

nenum,

408, 11

"Abrïhræ fiij, cur ex lapidibus excitati

?

*

Adulatio Xerxem Perfarum Regem in exi«

i25. 18

tium impulit.

413.

31

Deo, vero fuit gaue

Abraham, quia plenus

Adulatio viam fceleribus emollit, 4147

dio lztatus,

$24. 2j*

Propterea non

líaac debuit ab ipio immolari,fed moeror

Adulatio pluribus nid'cïuitPrincipibus, quos

maclari. ibid.

ad exiüum perduxit,

415. 48

Abrahami rifus impuné dimittitur, &cur

Adulatio mendacijs affueta veritatem occulà

non itarifus Sare? $404. 67

tat.

4218, 14

.

du

Abraham Agarem cum Iímaele; cut ptopria

Adulatio nafcitur in aulis Principum, ub&

excluferit domo cum pane folo , & utre

adolefcit, confenefcit , fed nunquam mo«

aquae?700. 71

rituf.

437 f1

Acatius Amidz Epifcopus pauperes Perías

Adulatio pacato, G tranquillo pariatur mas

captivos ad leptem millia redemit.679.$7

ri.

440, Ó1

Achabus homo ex affe nequam fcelera ad-

Adulatio eft fupra meritum laudatio , ptos

glutinans fceleribus, cur à Deonon puni-

inde mendacijs veftita,

446. 84

tur? $9[6;

Adulationis vitium fuam plerumque àPrin;

Achilles cur invidiz obnoxius , à

Kqua fuit

cipibus originem trahit, 412.28

Therfites immunis.

624. f&

Adulationis nec minimurm veítigium in E«

Verani de Afcciibus Tom,11 —

Ddddd2

vange-

! PA

Index

vangelio teperitur ,ut veric:;tsï (it irrefra-

Amanus in aula Affueri necem moiitur Mare

gabilis.

4284 13

docheo, totique Judaicz genti 637.25

Adulator fimilis eft fcorpio, ac ferpenti,qui

Amanusadigitur honorem Mardochzxo prz,

. Evam decepit.

476. 47

ftare, quem fibi optaverat. 638.23

Adulatores amicitianr fovent ; fed tit' pro«

Amans Deum non folàüm cum fponía exul-

priz faveant utilitati, 40r. 92. & feq.

tat in cellarijs, in dulcedine vinij. verüm

Adulatores mores Principum armulantur,ut

etiam 1n amaritudine myrrhae, 1£10.

ijsdem obíint, non profint. 4066, 7

4

Adulatores fallacibus blanditijs , mentitis

Amans quamvis fenfü non deftituatur » im-

oículis, larvatis amplexibus odium : obte-

pauentia ramen caret.

11j. 90

gunt,

407. 9

Amans verus conítans eft, nec ejus amor re-

Adulatores corvis noxiores funt hominibus.

mifhoni ; aut mutationi eít obnoxius,

413. 3I

I2I. 6.

Adulatores , perinde ac. Cámeli fe fle&tunt,

Amanti nilmagis volupe,quàm Izto prom,

donecaccipiant, 430. 21

ptóque animo voluntatem exequi amati,

Adulatores pellionibus patiantur. fubalares

107, 63

*

culcitras con(ílruentibus,

430. 23

Amanti Deum

i» quae adverfantur hinfortunia

Adulatores imitantur aliorum mores

-

;

; .435.

exetcitio funt virtu;is,gggn exitio, 109.

I

Adulatorum oleum pefpingue, quod Da.

Amanti Deum!nullum infortunium contin-

vid rogavit, ut à fe averteretur. 419.41

git.

IIj. 9t

JEgyptij nunquam coclum fufpiciunt, quam:

Amare perinde eft ; ac velle bonum alteri.

f

1

diu terra viret , floribus ridet , &

,frud?tig

bus arridet, 113. 84

Amare temporalia non debemus , ut recté

FEgypti plagz ad frangendam Pharaonis per-

Deum amemus,

IOO. jj

tinaciàám. 243. 64

Amare íe ipfum perinde eft; ac fe ipfum 0

diffe,

JEgypti plagz recenfentur, & quomodo o-

1f 1. 31

mnes immiffz in cor Pharaonis.

Amaritudines dulcedini immifcentur mun-

& feq.

*

f7284

danaz voluptatis.

I4f. IO

r

JEgypti plagze fymbolice, & moraliter ex-

Amat infeliciter, qui aliud prater füummum

peníe, $67. 86

Bonum amat: nullibi amor noíler fatia-

JEthiopes plumatiles in theatris .

reptzefen-

tati.

393. 63-

"

7. i

ri poteft , nullibi extra Deum - quiefcere.

Aér;cur inelementorum ubertate fterilefcats

Amat fe ipfum malé, & perversé, qui fe ni-

& aves aéris inquiling & fluctibus potiüs

;,mium amat,

142.

í

aquarum emeríerint ,

Ambitio, quóaltiüs evehitur, eó proximior

tiori acre? 27. 30

quàm ex dycfdecg .

eít ruinae,

374. 1

Affectus amoris cauíz recenfentur, & ex-

Ambitio quos paícit, eà diriüs tor

.plicantur,/ fo. 14

tumidiüs inflat.

374. I

quetquà

Affectus amoris excitatur in puerum JEfum,

Ambitio faftum affe&lat, qui plus fecum tra«

IÍ. 16

2 r

hit caliginis, quàm prodat nitoris, 376,

Agari famule fugienti ab hera Sara 'Angeius

miniítrat in. deíerto,

$4« 47

Ambitio é fummo Empyrei vertice Lucifee

Agnus pafchalis figura - fuit ultimze coenze à

rum cum focijs in imum d

;

etrufit mifcria.

