nens majus fit contento? fit ergo mifericor-

rogativafrauderis, noli avertere faciem tuam

dia in pauperes non parca, non arida; fed

ab ullo paupere ,

& manus tua fit zequé o-

laxiffima, ut Regnum ipfum contineat cce-

mnibus ftipem petentibus aperta.

L

66.

lorum , ut gon folüm Deo fcneret , fed

Indifierens,& communis effe debet be-

Deumipfum fcneretur; quod contingit ,. fi

neficentia in pauperes, & folem amulari,

vir mifericors (e totum paupetibus eroget,

qui radiosíuos, influxüsque beneficos. om-

in Deum cor fuum dirigat, nihilque fibi re.

nibus zque inferioribus impertitur; & aqué

linquat humani , quia tunc. fpatioftor fit ,

pracelías atbores, ac hifpida vepreta;ac ter«

.*

.

& reciproca viciffitudine Deum continet

r& gramina fovet : à nullo igitor paupere

Tomil.ton-

quó intellectus creatus uberiori lumineglo-

avertenda eft f2cies, fed oculi mifericordiae

TT4 [udam, |

riz inflruitur, eó clariüs,ac perfectius Deum

&qué omnes debent benigné afpicere, quos

IÀ

videt; & qui plus participat de charitate ,

recreent expulfis miferiarum caliginibus

»

$3

uberiori etiam lumine inílIruitur;

& ardene

fi enim unum à te abjicias, non hominem ;

tiori etíam defiderio inflamatur , quó aptior

Íed Deum ipfum abjíciss eft enim Deus,qui

fit ad poffidendum defideratum,ut docer D.

fub períona pauperis ftipem ,

feu potiüs;

1,part quaf? Thomas inquiens : plus participabit de lu-

quod fuum eít, à te ex

poícit, cüm dicat ipfe:

az&1,6.— oine glorie , qui plus babet de charitates,

Efurivi , & ded;fiis mibi manducare ;

fti'ui Mattb , ..

uia ubi esi major charitas , ibiesft. majus

€ dediffis ymbi bibere ;

qua verba expen-

'L'. 3,-

Li^.4, sd

defiderium : & defiderium quodammodo fa.

dens Saivianus Maffilienfis Epi Ícopus netvce

Ecc!e[,

eit. defiderantem aptum,& paratum ad fufce-

s & eleganterait; Ego

bius addo . aliquid,

prionem defiderati, unde qui plus habebis de

Chriffum non folàm egere

€H12 C&EETTS fed plus

cbaritate, perfeclias Deum videbit, &6 bea-

multà egere, quam cater

05: inomnium enim-

tior erit; Sicut amans fein amatum eva-

pauperum numero non efl univerforum una

Cuat, ut in amati proventum totus evane-

paupertat, — Sunt enim quidam,

quibus & fi

ácat 5 ita benefica hac charitas in pauperes,

veflimenta defunt ,. alimenta no

" defmnt

.*

*

quó crefcit uberior , eà magis fe evacuat ;

multi funt bofpitio egentes ,

vellibus non..

& quó vacuitas cre[cit, eó capacitas fit gran-

egent [

smulta, n

Sunt denique , quibus 6* fi defunt

$4,

dior, neque ulla poteft capacitas major ex,

en defunt omnia,

Chrifius tau«

ogitari, quàm omnimoda fui inanitas,qua

tummodo folus eff , cui. nibil eff ,

quod ix

Deum ipfum continet in Regno caelorum.

bumano genere non defit.

Etenim cüm fin-

Ea igitur vis eft beneficze in pauperes

gulis pauperibus eget Chriftus, & in fingu-

commiferationis, ut nonfolüm Deo fcne,

lis pauperibus pauperior femper eft. Chrie

Iet, quze paupetibus erogat ; verüm etiam

ftus, qui fitit cum fitientibus , efurit cum

Deum ipfum foeneretur miferenti,feu Deum

famelicis , friget cum . nudis, moeret cum

claré vifum beneficio luminis gloriz in coe-

afflidtis ; proinde ne Chriftum à te ab-

lorüm regno.quatenusgloria in ipfa contine-

jicias noli faciem. tuam ab ullo paupere a-

tur difpofitives difponit enimà. miferentem

vertere , non folüm in plateis, in foro,

adillam, confequenter ad Deum claré vi-

in trivijs ; ne redarguaris immifericordiz

dendum, quod eít Deum feenerari opitulanti

ab alijs, fed etiam in feceífu ; in domo ,

e videt

pauperibfxs; non tamen eo pacto, quo 9ol

in Jocis äþdigis » Ubi nullus :

lär*gi-

Commiferatio datinopi coenum, & recipitcoelum, 747

latgientem 3. quia tuhé fufpicionemhypocrie

tánque laudationem de hoftibus proftratis,

fis excutis, & virtutem beneficentize tutiüs

deconfli&tu fortiter peradio , & fuperato,

',jd'il. (9'44,

exerces ; Fugienda enim . efi bypocrifis , ait

quia vir mifericors , in pauperes beneficus

Numinis fulcitur auxilio, munitur gratiá ,

wSermo , V Chryfologus, qw« captiva glorie verecun-

diam pauperum non relevat ,. fed fatigat ;

qua pravos omnes affectus compefcit, foe-

das concupifcentias extinguit , infoleícen«

que de gemitu inopis pompam fue gloriatio-

nis inquirity qua fuam laudem dilatat pau.

tium motus compefcit, mundi infidias decli-

fiat; cacodeemonis technas evadit, & in Mar«

erum ex dolore , qua de miferia petentis fa-

tio hujus vitz campo ia fortiter pugiat,

auam [u& o(lenmtioni: expandit.

uthoíles expugnet ; & cüm mortaliratem

exuit immortalem induat gloriam , ater-

.. Vi.

nüm in coeleíti capitolio criumphaturus: hi

enim ovabunt in cubilibus fuis, feuinvitze

Mifcricordes cum morülz'-tatem

extremis, in morte, cümhincerunt demi.

exuunt,o0vAntes glariam induunt : fera-

tn,Pfd!. 1493

lis tumulus eft ijsdem vittorie tbala-

gtaturi. Graci enim patres apud Lorinum

per cubilia mortem intelligunt fanctorum,

mus ; U cüm morte cadunt, fur-

fitque propterea (enfus , uc mifericordes fint

gunt de vica morte glorio.

in morte triumphaturi: & mors quz alijs

. feres.

e(t horrori,fit viro mifericordi gaudio , &

.')r 4f : n

68,

. Y On praefcrutari debet beneficus in pau-

exultationi; eít enim feretrum viro in paue

b

5

,

peres benefico nuptialis thalamus , & elar-

I

peres, an qui ftipem petit multum

indigeat, neque an multi, vel pauci

gitio ftipis, ovatio triumph:; imó & veluti

qu&dam divinitatis aemulatio,

fuperfint largienti nummi, id enim perin-

de elt, ac occafiones quarere faciem fuam à

Éxodi 7. vidit Deus Moy

fem greges;

63

paupere avettendi: íi Abraham talia fuiffet

pafcentem in monte & beneficentiam in o-

Ícrutatus minime confugientes ad fe Ange-

mnes exercentem , àc proinde voluit ipfum

ad ífe acceritum in Rubo flammis irradiante

los hoífpitio recepiffet: fed quia omnes pere

citra detrimentum foliorum, cui dixit: &cce

tranleuntes fufcepit, meruit , & Angelos

[

ipíos fuos habere hofpites;.fi vidua:Sarepta-

conflitui te Deum Pharaonis. Scio multum

deiudáffe Interpretes, non intelligentes quo-

na annonz indiga , divitijs deflituta, fame

oppreffa , . curiofiüs hanc fuam perpendiffet

modo conítitui potuerit Deus Pharaonis ,

paupertarem , non merviffet Prophetam re^

cüm divinitas ita Deo fit propria, ut crea-

turz minimé poffit congruere; eft enim di-

cipere hofpitio , nec proprié coafuluiffet

Homil.con-

indigentiz, ait Chryfoftomus : Eraz & Sido-

vinitas ; quz ab omni eximitur dependene

tia, cum creatura nequeat non dependere à

fra ludam,

nia vidua , qu« Eliam bofpitio excepit pane;

&6 aqua , & autborem famis non efl reverita,

Deo, à quo quidquid boni poffidet, haurit

$. Hilarius verfans hunc locumait:. fic Moys

Si eiurientem. Eliam à fe. abjeciffet, illum

tanquam famis auchorem repuliffet; fe pro»

fes Pbaraoni Deus datus ef , dum timetur

culdubio neceffario deiraudáffet annona

dum oratur , dum punit , dum medetur;. &

incremento ; ita nobiícum Deus fegerit;ticut

Aliud eff , Deum dari, & aliud efl Deum effe,

nos inpauperes, quóàd fi nos non averteri-

In Pbaraonem enim Deus -datu eff.

Cete-

mus faciem noftram ab ullo paupete; fed pié

rum non ei efl, t natura, G nomen, ut Deus

Maltb.ü;

Q

"fuper egenum, & pauperem intellexerimus;

fít-

Non igitur eft Moyfes Deus DPharao-

nis, fed inDeum datus, quatenus vices Dei

Jl d

nec Deus faciem fuam à nobisaverte: , & fuà

lh

nos perfundet gratià & gloriá.

De hiíce

gerit , non quia à Pharaone timetur, fed

enim in pauperes beneficijs modullaté ait Re.-

quia Pharao fupplex Moyfem erogat, ut ab

fEgypto plagas velit avertere , & "Moyfes

gius Vates: Exulrabunt [antli in gloria , la«

vir mifericors illicó adnuit, & munifica lare

zabuntur in cubilibus fuis , feu utalij legunt

gitate /Egyptiorum milerijs fuit opitulatusz

—

g

- gloriabuntur f[antli in gloria, vel ut alij etiam

expreffiüs : Exultabunt- [antli cum magnifi-

tamet(i infida Pharaonis obítinatio , cordíse

que durities Moyfis beneficentiam exafperae

ag at Dnmg

centia, [ummáue gloria,8 decore.»,

* 69.

Si quzras , quanam fit hec magnifica

ret , & munificam in miferendo liberalita«

-fumma, & eminentiffima eloria , quà fancti

tem niteretur impedire, quia tamen pro,

.exulüm gaudebunt; & qui fint hi fandti tam

nior fuit Moyfes ad miferendum, & opitu-

uberi gloriz incremento donandi, Lorinus

landum miferis, ideo Pharaogi Deus datus

ex textu Hebraeo legit: Exultabunt miferi-

eft, ut ait Hilarius, dumoratur , dum mes

cordes in gloria , quia hi pr& cateris gloriá

detur: & revera ultta humana naturz fa«

ftigium elevatus Moyfes divinitatem fuit

]ztabuntur, & uberiori decore gloriabun-

-tur: & hucalludit apud Arabos vulgata pa-

emulatus ; cum licet duré, ac diré tracta-

tusà Pharaone,nunquam defliterit eum mu-

rcemia, quà vir beneficus , & liberalis Deo

-proximior effe dicitur; proinde vir munifi.

nifica profequi beneficentia ; & Pharao nill

cus, & in pauperesbeneficus fan&&. exulta-

à Moyle expetierit, quin confeftim impee

traverit: pronior enim (emper ad miferene

bit ingloria, &in fuis cubilibus lztabitur,

feu ut alijlegunt , Ovabir: denotat enim

dum, maluit impertitis beneficijs ejus due

ritiem emollire. quàm promeritis peenis fi«

evatio lzririam poft partam victoriam » la

Bb bb b 2

licium

Feraui de A]eäif:u Tom, lh

7498

: Diffetatio XXXl,"

licium ejus cor frange»re,x femper enim ei

& i(ti funt facculi, qui non deteruntur, nos

adfuit tranquillé pacatus, largitor benefi-.

veterafcunt; quosenim habemus ex canape

cus, & folers curator : ideo Moyfes Pha-

vel lana contextos facculos,vel tinea corrodit,

MJ Á

raonem terruit, ut ad rogandum fleCteret;

vel tempus abfumit,vel ufus deterit,vel flam»

ideo minis eum perterruit , utà pervicacia

ma incineres vertit, vel incendium vorat,ve]

defi(leret5 ideo plagis fauciavit , ut infani-

ferrum lacerat;& qui in jisdem . recondeban.

entem fanaret ; ideóque Mcyfes amulator

tur nummi, vel diffipantur, vel amittunturs

divinitatis conítitutus fuit Deus Pharaonis;

fed facculi pauperum nunquam veterafcunt,

quia pronior ad miferendum timorem in-

& fi noftris cos erimus pecunijs repleturi au*

«uffit Pharaoni , ut faltem metu malorum

€to fcenore eas nobis reftituent in caclis, ubi

imminentium cordis exueret duritiem , &

nofler non deficiet thefaurus, O deploranda .

impertitis, beneficijs ejus mederetur agri-

hominumczcitas! qui non vident,in quibus

tudini.

debeant facculis fuos recondere. theíauros,

70

Beneficentia igitur non folüm Deo fce«

ne perdant! loculos quzrunt. interris, &

nerat, fed & Deum foeneratur, cüm vir be-

quidem ab hominum oculis remotiores, ut

neficus ipfam aemuletur divinitatem ; idque

qua poffident bona, velin pecunijs, velin

Lgéi 15

caufz , cur Chriftus ; nos admoneat, ut fac-

gemmis, velin re frumentaria à furum pe.

culos nobis faciamus, qui deteri non pof*

riculo longiüs avertant , fed ubi in tuto

fint ; Facite vobis facculos , qui non vere-

credunt recondere, qua habent, infeliciüg

rafcunt, tbe[aurum non deficientem in. calis.

perdunt; qua tamen lucrarentur, fi da-

Sed cur monemur facculos conítruere , ne

rent, fi proprios facculos evacuarent re-

boíler in coelis thefaurus deficiat ?. an defi-

pleturi facculos

nit thefaurus effe, nifi in Ííacculis atfetve-

teraícunt,

| pauperum , qui minimé ves

tur? an non potefít thefaurus (ine . facculis

Cum uberrimorum incubator proven

£

cuftodiri ; quinimo f in facculis affervatur

tuum obferváífet latiores fegetes, telluris

thefaurus,amplus effe non putatur, bene ta.

ubertatem , G aéris falubritatem , uberioe

men qui laxioribus fervatur in ciítis,qui am-

reseo anno dediffe meffes ; noctem tradu.

pliori cufloditur ingratio: avara eft manus,

xit infomnem , & culcitram ipfam varijs de-

quz in facculis nummos recondit; . liberalis

fatigavib cogitationibus, ut tam uberem

veró, quz fuper menfam pecunias projicit ad

fructuum proventum poffet in tuto recone

ufus impendendas communes: íedrecte do-

dere: Quid faciam?quianon babeo.quó cOn-. rgs g. 947*

cemur facculos nobis conílruere, & fimul

gregem frucius meos ?. & dixit , bocfaciam,

thefaurum non deficientem in ccelis congere-

defiruam borrea mea, & majorafaciam, &8

re interris; funtenim facculi, qui non vere-

illuc eongregabo omnia, quenata funt mibi.

rafcunt, pauperes pannofi, quibus fi noftrum

O quam caca eft avariuz fortuna, qua cüm

concredimus theíaurum, fi noftras elargimur

abundent ubique facculi, in quibus tutiffimé

pecunias , üt fuis coníulant neceffitatibus,

fegetes reponantur; horrea quatit, qua de.

propriásque excutiant miferias , non deficit

ftruat, & laxiora conílruat / hianti pecu.

nobis in ccelis, quodijsdonamus in terris;

nijs facculideficiunt, horrea non (ufficiunt,

expulfio alienz miferiz , induclio eft noftrz

quia nunquam proprium explet defiderium,

lorizg; quamvis pauper mendicus, facculus

Cur anxius de horreis eft, cui ager proven.

effe, non thefaurus,nobis videatur, Deo ta-

tibus abandavit ? An quia cor viri avarie

men facculus ifle thefaurus eft, & qui faccu-

tiá fordeícentis e& anguíliatur arctiüs, quà

los iftos implet, feu pauperibus opitulatur,

divitiz dilatantur ampliores ? crefcunt e-

Eujl, $,

eorum miferiasexcutit ; theíaurum (ibi con»

nim cordis defideria, fi qua fitiuntur pecus

gerit non deficientem in ceelis : vacuitas e-

niz, augeantur; G defideria multiplicata

nim temporalium bonorum adeó capax eít,

arctitudinem produnt defiderantis, cui eà

vt thelauris ipfis impleatur cocleítibus.

plus deeft, qué plus defiderat.

r LC

. Qui igitur benefica manu, fuas difper-

Si dixiffet deftruam horrea mei, & 7i"k

n

git opes, quibus finum pauperis cumulat; &

majus mihi, laxiisque horreum conftruam,

fuum evacuat facculum, ut ftomachum re-

ut omnes in unum congeftas habeam — mef.

leat efurientis, & famelici pauperis , faccu-

Íes; ne divifim loca occupent , ne diver(a,

lum fibi facit , thefaurümque fibi congerit

plurséque adigar cuftodes alere , ac mer-

non deficientem inceelis , pulchre Beda in

cenarios habere famulos, parcendum for-

c.op: ;2.

ILucam :- Faeite vobis facculos, eleemofynae

taffis cogitarui fuiffet; fed cum fpondear,

videlicet operando , quarum merces in eter-

Íe majora facturum, ac plura laxiora; pro«

nuum manet. Facimus igitur nobis facculos,

dit ipfum non numeri tzdere, fed ar&titue

cüm pecunias nofílras pauperibus eroga-

ü"-l!..q

dinis poenitere; quia .nil anguílius corde

$o

mus: tbefaurum non deficientem in coelis

divitijs inhiante ; quódque abundantia de-

cumulamus, cum facculos noflros evacua-

pauperat , & meffis uberior premit, no-

(

j

mus ; & quas poffidemus in terris pecunias

&urnámque illi furatur quietem: anguítas

egenis erogamus; quas perdimus nifi pau*

tur dives, fi opes dilatentur; & copia ino-

peribus demus; lucramvr veró fi eas é faccu-

pem facit,quia uberioribus ditefcit defiderifs;

lis noftris in facculos pauperum refundimus;

avaro G anguíto cordis angufta funt horrea,

anguíla

Commiferatio datinopi Coenum, & recipit colum, 749

anguftaf& nox igfa infomnis , quz non fi-

bus & munifica largitate impettitur , quid-

L

*

nit quietem protendi

unde exclamat D.

quid poffident boni ; fi igitur ipfeanimam

Bafilius.

O angüfliaex fatietate natas?

elargitur, quamcreat ; cur eam non repée

Aitomnl. 6.

dicens enim : quid faciam , profecló indi-

tt? G ait ? bac notle animam tuam repe-

tet á te€ ? «ur non dator animz debeat ipfe

eat', quia votorum fuorum affechibus pref-

fia » . fub quodam verum farce laborabat.

etiam effe petitor? quia ftultus ille pluribus

Erat quidem in promptu dicere : aperiam.

gravatus divitijs , quas (ibi impenío labore,;

ac multiplici cutà , & folicitudine parave-

borrea $ convocabo egenos : fed cogitat ,

aton ut disiribuat , fedut congreget s. Si di-

rat , Ooculos (urfum elevare non valuit ;

xiffet , difpergam , dabo pauperibus , opitu-

quó Deum videret; nequecaput, & men-

tem furíum erigere , quafi nimio pondere

labor inopi,tunc fine deftructione horrei ar-

Glioris (uos auxiffet thefauros , G uberio-

preffus curvefceret pronus in humum ; re&té

rem meritorum mefífem coclefti recondidif-

non à Deo , qui unus eft, & quem videre non

fet inhorreo ; quia veró fuperflua , quze

valet,repetitur ;fedà pluribus gehennalibus

proventuum ubertas abundé dederat , pau-

exactoribus , qui in multitudine divitniarum

latabuntur, fcilicet. à multitudine repetetur

peribus diítribuere nolcit ; ideo multiplici

cogitatione non folüm ar&iora horrea, led

demonum ; fcit& D. Chryfoftomus, . Dicit

Homil, 291

in Matb,

& pectoris vilcera rumpebat , ac pracer-

autem ,vepetent à te sexpofcebant entm eum

dia dilacerabat , quia anxia torquebatur

forfan terribiles quadam virtutes ad boc mif-

Luc LU(.

folicitudine , ne quidquam de proventuum

fé. Deinde concludit Chriftus : $sc eff , qui

tbefaurizat , & nonefl in Deum dives : hoc

12 9. . 1o

fuperfluis, in pauperum redundaret foia-

tium ; fedomnia proprio faginando corpo:

efl , qui ita congerendis divitijs ftudet ,. s

ri deftinarentur ; - propterea de ampliandis

dives in. Deum non fi; , (eu divitias , quas

horreis totum erat ftudium ; ne proventul

poffidecin pauperes , non erogat , ejus ani*

[

devorando incapax ab ingluvie fuiffet íto-

mam dcemones repetent , cüm audient, di*

Matth, a3i

nim. dnimamea,babes mul-

machus;ajebate

fcedite à. me malediéli in. ignem aternum.» :

t& bona ,. vPqui

efce , comede , bibe, epu-

L d

t

efuriui eutma ,. €8 non dedifïf' miþi mandu«

£4€.5.

lare. . Q inioletiam humanz voracitatis

^

Qui'fuasin paüperes divitias erogat Dei

7*

qua aniram iplam in depravata corporis

deprimit edulia ; nunquid fuam anima vi-

munificam amulatur largitatem, indolém-

n

tam haurit à vite, vel fegete ? non fercu-

que beneficam 5 efíl enim Deus dives erga

lis faginaturanima , fed pietate , G virtu-

Íuos pauperes , ait Apoftolus. — Dives in

Ad Roman,

tum cultura vegetat , ac impinguatur. "Ves«

omueí , qui invocant illum ,' nunquid fo*

1D,

lüm in eos,qui invocant;opulentüs t Imó cu£

rüm adeó corporis efcis homo afluefcir , &

€a depravato concupiícit appetitu , quibus

non omnibus dives; fedinomnes dicitur di«

corpus faginatur , ut eadem anímz adaptet

vitijs atfluere? quia Dei divitia&e aon metal-

indigenris ; quafi obíonia corporisi, cat-

lica funt terre excrementa ,non conchilioe

nalis hominis mentem reficiant , GL animam

rum uniones, non pellucidi adamantes, non

frugum redundantie , non fegetum uber-

putriant; (ed nonnifi improvide , qua& ex

fuperfluis erant pauperum milerijs levandis

tates;fed dona & chariftmata fidelium : au»

eroganda, animz tribuuntur , quam mi-

rum , argentum , fruges , gemmas mundi

nimé reficiunt : fed truculenter interficiunt:

divitibus , regibus , ac principibusDeus im-

huc accerfendus D. Ba(ilius.

dam immpro-

pertit ; hzc veró dona charifmarum omni-

(CRWosiil, €.

bus;invocantibus eum erogat 5 füntque fuz

vidus es erga bona anime , ut efcas corpo-

reas Aniuma and[cribas , qua fi Deo adbefit ;

divitiz, noflrz falutisemolumenta; dives

bona plurima po[fidet , & bono gandio gau-

igiturin ornnes dicitur , qui invocant illum;

quia per charismatum dona ijsdem imper-

det, — Verim quia totia carnalis es ; 4 UER«

&reynon ab anima clamas.

tita, omnium eum invocantium falutem opee

do , QUi tantüm ftu.

ratur ; fnásquein noílrz falutisemolumen-

Ih

,.

Corpori faginan

det , officia mentis in obíequia deprimit

tum divitiascentet: appofité D, Chryfofto-

*

mus ait,

In e^. XO,

ventris

3

séque torum carnalem prodit ,

Vides, quomodo Deus [alutís

ad Rom,

nofira vebementer fe cupidum ofendat :fiqui.

cum nonnífi corporis inhiet commodis , &

3 vero fe gaudio avertens terrenis quisqui«

dem divitias fuas. peculiares non afimat ,

lis, bonísque fucatis fefeingurgitet; Gteà

sta ut illi jamnibil babeant cauje , qua de-

fperent.,

Qur enim. peculiares (uas putat

magis vacüus imanefcit , quó pluribus con-

geítis opibus ditefcit: huicenim dixit Chri»

effe divitias , fi nos falvet , ditefcere uttque

ítus, Srulre bac nocle animam tuam repe-

nox ceffabit. — Nam & ifle funt divitie, quüd

£nc.1*. v,

20

zent & te:: qui aurem parafli , eujus erunt?

donum fuum in omnes effundit.

76.

perpendendum eft , quód cum fit Deus , qui

Mundi divitie , quas libido decoquit ,

vel luxus difperdit , vel fuperbia fpargit,

loquitur, cur non dicit in fingulari, repe-

&et ; led in plurali repetent ? Deusunuseft

vel ambitio erogat , vel concupita dignitas

effundit; vel euam avaritia in defoffisterrae

ex fingularitate , nullum admittens parem ,

omnem excludens fibi equalem , cum ipfe

latibulis fepelit, cum & manibus effluunt pof-

fit, à quo rcliqua omnia dependent , qui-

fidentis , nonniü veftigia relinquunt. pau-

L

Bb bb b ;

pertatis,

—— 2

7$Q

Difletaio XXyXI,

pertatis, eft enim hazc proles terrenarum

& quas poffedit pecumías ; ne pauferibus

divitiarum fuper(tes.

Idque dixeris intet-

impertiret , tenebris damnavit , vel humi

eífe difcriminis inter Dei , & hominum di*

fepelivit, ne earum ufu pauperes viverentz

vitias , quia homínum divitiz , cum poffi.

is iram fibi thefaurizat , quam Deo fzculum

dentur , divites efficiunt ; Dei veró divi-

Blj

judicaturo commodat ; qui propterea indie

tiz cum dantur ; illze paupertatem, cum re*

irg reddet unicuique , quod cum viveret, ei

linquuntur, vel deperduatur , invehunt ;

commodaverat in pauperibus; vel inijsdem

iííls veró tunc divitem Deum nominant :

denegaverat , & ad iram ei commodaverat

quafi Deus non priüs dives reputetur , quàm

indignationem : fibi enim INuminis iram

fuas in homines divitias refuderit , — dives

[

theíaurizat , qui in Deum dives non eft, qui

n omnes, qui invocant illum ? ut nos do»

pauperibus neceffaria non fuppeditat fubfi-

ceret , beneficae in pauperes commileratio-

dia ; quia tunc divitias ejus bonitatis infu«

nis thefaurum , quem ijsdem impertimur ;

roris chelaurum convertit , ut obfervat D,

tunc excrefcere cum minuitur ; augeri cum

Anfelmus, expendens przefata Apoítoli vere

exhàuritur ; incrementa fubire , cum alijs

ba , inqviens.

De 6enig(u'tdte Deis t1»4m.»

difpertitur 5 acquiri cum donatur ; & lu-

veprobus tbefaurizat : &5 omnipotens Deus ,

Afur. K

crari aucto fcenore , cum perditur , fítque

quia collata remedia confhicit ad culpa aug-

juris pauperum; ficef/, ( ait Chriftus) 4u£

L9s,12s

mentum trabi , ipfam benignitatem , quam.a

fibi tbefaurizat , & non eff in Deum dives z

confulit , $n judicij diffrictionem vertit s ut

ergo qui non (ibi , fed pauperibus thefau-

inde plus feriat , unde modà ampliás ex«

rizat, eít Dei imirator , qui eftdives in o*

pectar .

EUAU

mnes; qui non congregat in horrea, fed

94

diftribuit, etiamin Deumdiveseít; & quo

$. VIIL

plura erogat pauperibus , eó fit in Deum

ditior; & quà minus fibi thefaurizat, eà

plures fibi congerit divitias , quibus fit in

«SQuos pia in p4tperes commiferae

"

Deum locupletior,

4i0 Dei filios non inflituft ; beos.

h

Hoc attificium cumulatiüs ditefcendi

/'rt

immi[ericordía gebennta inancipia

nos edocet benefica in pauperes commifera.

consiitust,

tio,quaecum fuas pecunias,non in menfis ne-

gotiatorum , fed in finu pauperum reponit;

- Hefaurus Dei in fola eft eitisdem be-

?8.

ultra centefimas licité lucratur ufuras ; ipfa

T

nignitate , quam velexpenditin do-

enim effuíio effundenti foeneratür; & danti

na gratig ad falutem ; vel in iram

longé uberiores impertitur thefauros ; ne-

convertit ad damnationem ; ut immiferi-

ganti veró ítipem pauperibus , reddet etiam,

cordi obügit Diviti ;

qui in Evangelio byf-

fed thefaurum irze , acindignationis, quia

Ío , & purpura indutus epulabatur fplendie

E.

7

2.

ut feribit Apoftolus. Redder snicutque . fe-

dé; G& mendico, acfamelico Lazaro fupere

5

cundüm operaejut , fed quomodo Deusred.

ftites de menfa denegavit micas ; cum Lazae

det negan'ibus ftipem mendico ? fi nihil ab

rus, qoz poffederat bona , benefica largi-

ipío accepit ? is reddere dicitur, qui,quod

tate alijs erogáffet indigentibus : fed quo«

accepit , reftituit ; quomodo igitur immi:

rum diffimilia fuerunt opera, difpar & exie

sm» L 7-60!

fericordi reddet , ac reftituet , à quo nihil

tusfuit; Lazarus filius afferitur Abrahz ge

áw,

accepit ? quá igitur de caufa dicetur Deus

terna donatus beatitate ; Dives autem ,quia

in noviffimo judicio reddere , feu reftitue.

immifericors fupplicijs addicitur gehennali-

re unicuique , etiam ei , à quo nihil accepe-

bus ; ubi immilericordia aíluetus faiegit à

rat? quia nimirum omnis boni , pravíve o-

finu Abrahz Lazarum amoveri , pravos

peris flatus, qui in judicij flatera appenden-

quos impius habitus contraxit ,. nec cam

duseít, divitiarum putatur thefaurus five

ipfa mortalitate exuit ; .fed ipfum in ge«

bonitatis, fiveirze, Qui benefica commr

hennam comitantur , quem acriüs torqueant ;

feratione fuit pauperibus opitulatus , qui

ajebat tortus in gehenna dives: Parer 45r4-

erogatis pecunijs pauperum miferias, excuf-

bam mitte Lazarum. — An non cacutit fu»

fic, fitienti frigidum laticem porrexit ; va»

mo, & caligine obrutus gehennalis forna,

cuis ftomachis ferculorum exhibuit obfo-

cis ? vocat patrem , à cujtis filiatione immie

nia ; collabentes famelicorum vires fulcro

fericors degeneraverat ; nimirum filius Ab

munivit , fuftinuítque opportuni viatici ;

rahe fuerat etiam dives , fed ut citiüs hane

arefcentes prz inopia familias repetitis elee»

decoqueret filiationem;purpuram accerfivit,

mofynarum imbribus irrigavit ; frigefcen-

G ingluviem , quá cenfum omnem virtutis

tium nuda meinbra veltivit ; periclitantem

deglutivit , ac diffipavit, & quem origo fi«

lium effecerat. Abrahze

L]

.

in puellis pudicitiam , ne detrimentnum pa-

immifericordia

teretur adjuvit profufis pecuniarum fub.

mancipium inítituit gehennz.

. Quéd &

fidijs, huic thefauros redder fuz bonitatis:

publicanum fraudulentia ,& rapin

a , avaritiae

thefauros veró ire ei , qui efurientem non

fervum fecerant, benefica in pauperes cem»

pavir, fitientem irrigua hauffás beneficen-

miferatio in filium recuderat Abrahz ; &

tia non recreavit , nudum non cooperuit,

converío dives ex Abraha genere ortus, ez

Ld

ejus

M

Commiferario dat inopi coenum ;& recipit coclum. — zgi

eiüs honorifica filiatione degenerav*it in fi«

carue 2 üfericordem mefcit. divinus ignia

lium gehennz ; huc accetfendusD. Chryfo-

exurere 2 faciat ergo mifericordiam.s ,

logss, qui expendens verba illa : eo 402 ;

qui vult gebenna, incendium mon . time-

"

Epif. 54.

€6 zpfe filius fit Abraba , ait.

Inbumanus

7C ,

8g.

dives , cum ef[fet filius Abraba s. factus eff

Plus igitur benefica in pauperes com-

.

.

isie cum e[fet rapina filiu ;

miferatio ,' feu eleemofyna prodeft danti ,

gehenna filius

daudo fua , & aliena reddendo , Abrabs ad-

quàm accipienti 5 illum eripitab igne gehen-

^

aptatur in filium.s,

ne; huncà corporis fübtrahit neceffitate z

72*

Sicut benefica in pauperes commilera*

illum ab zterno liberat eruciatu ; hunc à

tio àmorte liberat, G non patitur miferi«

temporaria fame , fiti ,nuditate: éftq; pro»

pterea plus largienti fru&tuofa , quàm acci-

€ordem in gehennam detrudi ; ita & convet*

fo immifericordia ,. quos origo filios lucis

pienti utilis ; quod cum innotuiffet Abra-

effecerat , mancipia inftituit gehennz, — Pu-

hamo , non pariebatur ullum pertranfire

peregrinum , quin perhumaniter hofpitio

l

rificat beneficentia in pauperes , quod vi:

A&Oï. Io.

tium deturpaverat: fubanimalium immune

reciperet :

excepturus enim peregrinum

cum duobus focijs , non eum expeétavit 5

dorum fpecie inlinteo & (ammo coe!o pen-

dulo reprzfentatus Echnicifimus D. Petro

fed illi feflinus,, ac feflivus obviavit , in-

Genzef. cab.

oftenditur 5 quin & monetur ut furgensa-

quiens : Domine, fi tmveni gratiam tn ocu-

»1*8. WQSQ

nimalia indifcriminatim occidat , & man«

dá tuis , ne tranfeas fervumtuumz . fed affe-

ducet, Surge Petre , occide , & manduca 5

vam pauxillum aqua , &5 laventur pedes ves .

a or, !a-l

^U. .

quia veró promifcué cum puris immunda

firi, & requiefcite fub arbore. — Pondmque

aderant animantia , recufavit hzc comede-

bucellam pauis , €9 confortetur cor vefirum?

re ; tunc vocem audivitde codlo delapfam:

hac animi fubmiffione peregrinos alloqueba*

tur ; quosad fuum alliceret hofpitium 5 quia

quod Deus purificavit , u commune ne di-

xerü ; quia verum erat , quod de Corne-

non neícius eleemofynas plus prodeffe dan-

& de

lio ad Petrum veniente dicebatur ,

ti, quàm accipienti, fedulus voluit praveni-

H

Orationes tut,

re, Occurrere , adorare , ac enixim roga-

quo przdixerat Angelus.

.

LÀ

& eleemo[yne tue afcenderunt in memoriam

re , ut fibi paterentur benefieri

[cite D«

Ambrofius caufam adferens , cur beneAicen-

$n con[hetiu Det.

Oh quàm potens , &

efficax eít eleemofyna in maculis abítergen-

tia plus danti profit , quàm accipienti; ait z

7

dis, in fordibus excutiendis, ac immunditi:

Mifericordia quidem ad indigentem perve-

wit, gratia autem suultplicare mercedis

tijs purpurandis ? in bruta defciverant ho-

mines animalia , quatenus vitiorum coeno

permanet tribuenti.

obruti fuilem vifi focrant contraxiffe natue

8

Si quaras, cur Deus tam beneficus

ram ; hos tamen in pauperes beneficentía

fit, ac munificusin mifericordes, ac opitu-

non folümé coenofo extraxit calle , verüm

lantes pauperibus ?. quia per exercitia mifee

ricordie 1in alios Deoífumusfimiliores : eíft

& deteríit vitiorum fordes, ac pia metamor-

phoíi in columbas converrit innocentiz z

enim fimilitudo, quzconciliat amorem , &

idque edifferit D. Auguítinus , inquiens :

amicitiam ; quos enim nobis fimiles , vel in

corporis habitudine 5 vel in animi affectio-

Sevm. 2.6.de Quoniam in fignificatione "Petrus per[onam

geflabat ecclefia, — Ecclefia eorpus Chrifls est.

nibus, velinftudijs virtatum , vel inmoe

diverf, :;

ribus novimus , hos impenfiüs amamus 2

Ref]iciat ergo jam mundatas gentes ,. quibus

peccata donata funt.

lnde miferat ad il-

Deus autem in nullo hominum evidentio«

lum Cornelius gentilis bomo ,. €8 qui im.s

rem fuz naturz fimilitudinem invenit , quàm

Hujus eleemofyne ac«

in homine mifericorde ;

non enim homo

3l geuttles erant.

«epta mundaverunt eum ad quendam mo-

Dei valet fapientiam , vel potentiam, im-

menfitatem , independentiam zmülari, id

dum 5 veflabat ergo uttanquam cibus mute

dàs incorporaretur.

Cenfet. Augultinus,

enim humanz negatum imbecillitati ; cui

perlavacrum beneficentig etiam ipfum Eth-

tamen conceffum e(ít Dei imitari beneficen-

tiam 5 hinc quó plus efthomo mifericors in

nicifimi abflergi fqualorem ; ut emaculatze

gentes unà cum Petro Chrifti convifcerentur

pauperes, eó efítDeo charior , ac uberiorie

corpori : eft eleemofyna polt baptismum ;

bus cumulatur beneficijs : pulchré Nazian-

& lachrymas facre. exhomologefis tertium

zenusait, Fac calamirofo fis Deus, Deimi. Or2t.a6. de

lavacrum , ut fi quis forté poft baptismum

fericordiam imitando.

Hac eff omnium , P^"berum

AImores

laudatarum virtutum praftrantiffema

3

.

bDec

humana fragilitate deliquerit , fuperfit ei ,

unde valeat , quas contraxit fordes depo-

est felicitatis vomes 3. bec affider Deo, &&

nere 5 difponit enim eleemofyna ad refi-

magna eib cum ipfo uecefftudine conjun-

pifcendum , & Dei miferentis impetrat au-

a s.

Divini cer

xilium , quo lap(i refurgunt , &gri fanitati

;tä aliquid in fe mifericordia — 82,

reflituuatur , & vitiorum cano fordefcen-

continet , cum quadam dicatur neceffitudine

tes emundantur , ne gehennaiis ignis in»

Deo conjunéta : quid praítantius ; quid

currant difcrimina? leleganter Chryfologus,

fublimius ; quàmattributo cohoneftari divi«

nitatis ? hoc praítat benéfica in. pauperes

&iftp 42

Lotb , quiz bo[pitio fufcepit Angelos, judi-

eium praueuit ; binc gebennam Vicit in»

commiferatio; qu& dum miferis opitulatur,

aec

252

1

Differtatio XXXI.'

ac imperticis beneficijs pauperum indigen-

mouentà veprafeutat, — Appofité "matue

tias lupplet, imitatione in Deum tran(it ;

tino lumimi beneficam in pauperes zqui-,

cujus beneficijs fumus , vivimus ,; move-

arat commiferationem ; quia ficut quas

K,

mut , & fub(iftimus ; quód enim tetra ftet

rerum formas , mirámque colorum varie«

fuis librata ponderibus , & in mundi totius

tatem tetra fuo nox peplo obduxerat , ac

meditullio pendula , folida; globofa, G une

latere inter nocturnas umbras coégetat ;

dique in fe fe collecta, & conglobata, ve-

lux matutina , ubi primüm erumpit, con-

E

[

ftita herbis , ornata floribus , locupletata

feftim aperit

flores exhibet difcolores ia

arbuftis ; & hinc in camporum longe laté-

