fum linteo abíterperet ; àin.quo tamen Chri-

'

ftrámque omninm «erübefcéntiam íua cone

lt ?.

ftus fuam depinxit effigiem , ut nihil artis

'huic defuerit picturze , :ut refert Adrichom,

tegendammuditate; «celeftis Athleta füpre-

mam in terris defcenfurus ad luctam vettiüm

àn defcript, Jerofol.:, 44, . :Nequefola Be-

Tenice , :fed & alie Matronz in Chriftum

exuit impedimenta ; expeditiüs orcum de-

bellaturus , hoftémque proftraturus tarta;

jpi? obfequioíze fuas eifaltem lachrymas hoc

rCUm,

Verümnuditatem fui Authoris mi«

iferali initinere confecrárunt ; imó &L etiam

ferata natura , fuum ftuduit tenebris obte-

Dei Mater per viarum 'compendia cum Jo-

gere Conditorem : & quamvis - medius in«

anne , Magdalena , 'Maria Cleophe ad ube-

tet fures cruci affigeretur , mihil tamen &

ziorem doloriscumulum : loquebatur fiqui-

terris difcedens afportare fecum voluit , nifi

dem Materad cor filij , & filiusad cor Mat-

€lavos, vulnera, & vepres; quianudus in

tris, "Quis dicat, qualis fuerit.zeftus , im-

Bethleemitica caulanatus 5 nudus in eruce

petüsque :reciproci :doloris , & amoris 2

denatus,zternz gloris vernantes rofas $ fuig

Móxque ad radices , cum perveniflet Cal-

nobis voluit fpinis depromere,

Vel quia

variz montis, illiusafcenfum quamvis per-

baptizanduserat baptifmo ,

quoenixim €u.

difficilem czfotot flagellis , «exhaufto: tot

6;0

piebat baptizari, ad novi delicias balnei fe

itineribus , deficienti tanta fanguinis effus

nuditate preparavit 5 fed fi lictoribus fuag

fione; amoretamen noflri, ftudióque ob-

veftes dedit, utimmane fcelus contegerent 3

ediendi, collem fuperavit , in quo genero-

fiffimus botrus

non tamen eas fcindipaffuseft : quam fue-

penderetur, G novzelegis

rit integritatis amator , ex &o etiam conij«

Aaron virgam ferret ; quie fuo tempore

«imus , cum vel in veftibus i píiseam amaret

frondes depromeret , & flores,

Princeps

integritatem , quam fervatàm voluit in moz

pacis fuam ipfe monarchiam deferre hume«

ribus, " S&calum innocentiz,, fi quamdiu

ris voluit , ut nos ab oneribus fubduceret,

Adamaudus fuit ín terris, floruit ; & aruit

faia cap.9-

Fatius efl principatus fuper bumerumejus :

cüm primüm veflesinduit:redivivum ut fure

J

vocat Iíaias crucem principatum , cüm per

geret in mundo fzculum gratie , & tepa-

ipfam referatum habeant homines coelum ,

rateinnocentig , voluitfecundus Adam nu»

fiántque ejus beneficio participesaterni prin»

dus videri in mundo,

Caterum typus

cipatüs.

X.

Chrifti veftibus nudati No&mus fuit ; quia

655

Ut veré defpicatior ejus nex mundo fie-

fi hic arcá humanum genus fervavit; Chri.

ret eidem ad mortem anhelanti duos adjun-

ftus cruce illud idem repatavit. Nogmius

xéruntlatrones, ut comprobaretur Ifaize ef-

: CAP. ;,0

fatum. | Tradidit in mortem animam [uam ;

vineam , Chriftus ecclefiam plantavit »quam

fuorigavit fanguine, No&mus vino ebrius

& cum fceleratia veputatus esi : ergo erta-

in tabernaculo nudus deprehenfus eft : &

mus , qui ad coclum aliam querimus viam

Chriftus amore zítuans nudus incruceemo-

extra illam ; quam Chriftus fuo nobis fan-

Fritur; nobisvitam impertiturus,

Cum

i«

--

n

*

— M ———ÜÁ—

ao

-

-Differtauo 1V, 4

qU

Cum verb ob effufum fanguinem fitiret ,

corpotis extremz pattes multipliex 7mplieae

ti

é7.

Mox

acetum myrrhatum ei obtulére , erenim in

care netvo feníu polleant vividiote,

t

crucem a&tus dixit,

Sztio : vas erat pofitum

fh

304". " 9.

diduétis brachijs , luxatis artubus , perfot*

Aceto plenum Ill autem [pongiam plenam ace-

fis manibus, trajectis pedibus , crux ecig t avy

Vil

£a by[Jopo circumpouentes obtulerunt ovtejus ;

& 1n effoflam demittitur fcrobem , &ad ia-

prater fel , & acetum quid fuis- propinet,

crementum cruciatuum , ac dolorum , nov&

700

Sed cur à»

bu

mundus fitientibus non habet,

fit membrorum convulfio , & fcatnrire cee-

Pl

cetum Chriíto exhibetur morituro 2. cerc?

perunt quatuor veluti paradifi fontes divin&

Di

non fi(tendi fanguinis, aec vitz prodücendae

cruoris, quibus fenfim vires deficerenr, &

$1

causá , fed odio , & illufioni augendz; ut

pendulus é crace Setvator ad lentam , accra-

fo

Rex.gloriz videretur opprobrium homi-

dclem adigeretur mortem ; móxque ab ali-

4

Enst. 23.

num.; G abjectio plebis. — Iudebant autem

quibus tritte urgetur parricidium , ab alijs

pä[

ei ,. B milites accedentes ,. & acetum offe-

informi Regno illuditur , ab omnibus infa«

v

rentes- ei.

Moris fuit , at fpongia , vásque

mi letho infultatur ,^ donec viribus prorfus

MU

aceto plenum ineum adeffet ufurn ,. quàó mi-

deftitutus pronis in mortem oculis, labente

f

litescrucifigentes tergerent manusíuas fpon-

in pectus capite , quafi infpiraturus inho:ii*

du

già , & crucifixorum vulnera.

Acetum

nem vitz fpiraculum , atrato ad facrilegum

fiic

autem aquá mixtum potus fuit crucifigen-

fpectaculum coelo ipfo ; emotis & propriá:

fede elementis

?

Ll

n

tium , ac fufpenfía corpora cuítodientium,

laborante naturà .fpiritus

Suum igitur acetum non tamen mixtum a-

oris nollri , unigenitus zererni Patris filius ex-

&

fie

uà , ut confueverant milites , paravére

piravit,

Nullum fuit fupplicio crucis ig«

Chri(to illudendo , . non fiti extinguenda :

nominià feralius , cruciatu atrocius , diu-

j

n

voluit Chriftus membris omnibus torqueri

turnitate crudelius: illud camen eligere vo-

fe

séque mori fentire ;. necipfam permifit prae

luit, utetiam Calvariz montem publicis

:

fit: arenrem linguam à doloribus , . flagel-

fea

»

reorum fupplicijs infamem , urbémque Je-

lísque immunem

[j

& lingua ipfa flagella-

roíolymam , non Palz(tine tantàm , fed &

W

lo

tur , & crucifigitur in Chrifto innocente ;

totius orientis Metropolim , & quidem pa-

eó quia rea fuerit in nobis nocentibus , &

Íchale-feftum , quo conflueret in urbem ome

bu

Ll

quia membris omnibus delinquimus, voluit

nium. propemodum gentium frequentia

2

fot

Servator noíter membris omnibus torqueri,

tempüsque meridianum , ut palam in om-

p

Quód (i Adam efu pomi vetiti gula fatisfa-

nium confpecta de fuüblimi pendens ftipite

um

ciens mortem in malé carpto malo degluti-

roreretur : nimirum Bethlehem nativitati ,

li

dis

vit , quam in pofteros transfunderet ; fecun-

quó lateret obícurior , deftinaverat ;; & Je-

dus Adam gulæ noluit fatisfacere, nec (icim

rofolymam , quó clariora, ac celebriora

fani

|

exuünguere , ut mortem , quam primus in

forent ejus opprobria ;; & paffiofies, dele-

per

omo devoraverat . revocaret per ardentiffi-

gerat ; voluit media nocte clam in (tabulo

il

le

mam fitim ad extrema labia , eámque ab

naíci , & mediadie

Wt

palam in patente Calva.

hominibus mortuis peccato fua morte ex-

riz faftigio mori,

h

Àn fatigatus iterum ex itinere fi.

Durius eít cor noftrum omni adamaate,

mi

pelleret.

690

tivit Chriftus , à quo fontes noftre emaná-

fi amorisclavo non transfigitur , fi fenfu (it

m

runt redemptionis ?. fitivit quidem non libi,

doloris expers ; ferreum eft pe&us noit-

fui

fed nobis noítram falutem.

Imoó & incre-

fect

rum , ficlavis hisce non terebratur ; — fa«

mento dolorum ex intenfioris amoris zítu ,

xeum cor , fi Chriíti fanguine non emolli«

dut

quo nos profequebatur ,. quamvis in. 2-

tur : & quomodo fiet , ut. fponfüm ani-«

lt

rumnarum oceano immerfus effet coeleítis

ma nof(trz nudum in hoccrucis thalamo non

dte

"Tantalus , adhuc eas fitiebat ; fuá. adhuc in

amplectamur nudi.& nos ab omni rerü cadu-

amoris flammá cruciatuum aquas anhelus fi-

carum affectu? quomodo fiet,ut non ofcu-

tivit , non in fuum , fed noltrum refrige-

lemur facrátiffimos illos pedes

,

tot pro

rium; hinc (ibi oblatam ab hominibus po-

noítra falute fufceptis itineribus defatigae

/

tionem , bibere noluit , càm Ííciret , non po-

tos? & cum Magdalena eosdem cruci affi«

tuiffe mundum. fuam extinguerefirim ; vel

Xos uberioribus non proluamus lachrymis

9t

"

noluit.acidiffimam potionem bibere , eam

ad nofílrorum fordes criminum wabluendas ?

hominibus fervaturus , quos dulcedine de-

quormodo crebra per ofcula divinas manus

právatos amara corrigunt.

admirandorum .operum effztrices. ,^ ag*

$3.

deij-

In jacentem humi crucem magna vi

reas , tornatiles., plenásque hyacinthis

citur Dominus quatuor carnificum impetu,

gratiatrum non profequemur

?

E

cüm ipfe

!l

in quam fua fponte fezebatur veluti in nu*

totus exzeítuans in nos amore etiam pro

tialem animarum noftrarum thalamum a*

fuis zternum Patrem roget hoftibus ? dul-

moris ipfo pondere.

Hictoto excenfus cot-

ciffimo Chrifli gutturi ,. nec fel ipfi pota.

tes

pore , didu&tis brachijs, manibüsque porre-

tum amarum fuit , cüm nihil ex illo ore

Tunt

Gis, &addelflinataprotractis loca, dexte-

prodierit , quod amaritudinemefaperet,

li

rà primüm , deinde (ini(tra duriffimo clavo

Pependit Dominus medius duos inter la.

llo j

cruci confixa eft :^deinde pes uterque , vel

trones ,. veluti unus ex hujus furfuris ho«

unico majore , vel dupiici clavo perfoflus , &

Tünt

minibus , ad obícurandum fcilicet ejus

M

nominis claritatem ; nec ipfe medium un«

qeieeej acerbiffimo cum c;uciacu, cum hae

-

Dite

quam

j

Tota Chrifti vita fchola fuit amoris

&c.

8t

(de

probra , convicia , flagra , wulnera 4 in«

quam tefpuit locum , 'qui natus mediusin-

0X

ter jumentá , denatus'eft medius inter la-

concufsá fuftinuerit firmitate ; neque no«

0[«

troneó; ut à primo vit& exordio ad extre*

fler otiabitur amor ,. fi penitiüs, qua

!eïv

mum usqueepilogum

locum.nos edoceret

Chriítus pro nobis.dignatus e(t pati , per-

.

i*

virtutis, fugámque extremorum.

pendcrxmus

LÀ

tota fiquidem Chriíti

rvæ

70.

Titulus difcriminabat eum à 1Tatroni-

vita ab inftanti fuz conceptionis ad. ex«

E s

bus ; ecat enim innnocentize index , & illex

tremum.usque vite fpiritum jugis fuit.

nt

amoris JESUS NAZARENUS REX JU

teflera.ejus in homines amoris , quo na*

fÍci voluitinter homines ;

& cüm effet

&

DAJEORUM,, ho« eít Salvator hominum,

lle

Sanctus Sanclorum , .eximià omni virtute

ejusdem.cum Patre, & Spmtu fancto na»

jj*

floridus.

Quis .non exuat pravos omnes

tufta , nullis .cbnoxius zerumnis , nuluque

lj

affectus in mundi delicias , in fzeculi pom-

paffioni ,propter nimiam .charitatem , quà

df

dilexit.nos , .noftram :voluit humanitatem

pam , in vanas voluptatum illecebras ? cüm

us

videat zeterni.Patris umgemtum filium toto

jinduete , & : homo fieri , .ut hominem par-

It

ticipem faceret .divinitátis,

Ab homini-

corpore vulneribus faucium , & emblemate

ii*

fculptüm amoris , nudümque & cruce pen-

'bus à.diverforio , .ac.communi hofpitio

dulum,

'Scio , fpe&tacülum hocce 'inti»

'exclufa" Virgo :Mater ,

:unà .cum Jofepho

[

fponfo in ftabulum .cogitur fe recipere ,

11os piorum hominum fenfus.incredibili in

u

Chriftum commiferatione pluries affeciffe' ,

.cümque 'illic partem noétis fundendis Deo

IX'

& pree cateris Elifabetham AndrezeHunga-

»precibus transegiffet in altiffima mentis e-

]

.Clafi eeterni Patris unigenitum Filium enixa

r Regls fiiiam, & Ludovici Principis con-

Üj

jugem::

;cüm. enim:hsc:regio. cultü ornata

.eft fine fenfu .doloris , absque ulla Virgiai-

tatis Izfione ,

(»

in;póblicum ; prodijffet., «templümque in-

móxque humi jacentem ;,

6

o

reífa;i imaginem : 'Chrifti crucifixi vidiflet ,

natümque in tetris eeterni Patris filium fup«

[2]

vYe

a

fe.à: achrymzs tempetare haud pot

diUb.s

&

plex. adoravxt , quilhnis.fuit . amplexa , finu

per-crebra fufpiria intra.fe. loquens ajebat :

fovit , :cinxitque fafciolis., . & «cüm aliz -

/Eterni Pacris:Filius pendet nudus in pati-

non eflent: cunæ » in przfepio reclinavit;

d.

eum cum 5

T

bulo , & ego gemmis fulgeo , auro obte-

». Jofepho fponío prolixiàs ado-

fatura,;

:Quód f1 /Cagnovir ; bos poæyö

Ifau LES

gor? Domini mei caput acutiffimis eít o*

]«

pertum dumetis , .vallatum fpinis ;. & me-

rem.fuum , & afinus præþpe Domini fui ,

W

um fuperbit pretiolis illuminatum — lapil-

quovis bruto eít: homo deterior, nifi (en-

tiat fe amore inflammari in puerum. ] Es

j

lis ?. .ille madet fanguine , :& à planca pe

dis usque ad verticem capitis non eít ia eo

SUM , ob nimiam éharitatem ,

'1& nos

Qu

*

(

fanitas

]

G .ego .toto corpore odenbus

dilexit , jacentem in prafepio 5 .cüm ma-

turus vir potuiffet ad.nos venire , infans

les

perfundor , .ferico auro intexto tegor ?

ille Rex cceli ab omnibus deferitur; & ego

effe voluit., quo foret amabilior, ac ube»

lo

riori teneritudine amaretur

?

e

às

tot famulis cingor ? ille locum capm qua-

& quó nu.

dior , :e5 charior ,nobis etfet.

Venit ia

rit , nec invenit ; & ego pulvinatia ad-

'a

mitto ? -Heu.me miíeram , méque infeli-

muadum pauper , humilis, .defpectus ,

Pm

(

fit

cem! Hisce cogitationibus adeo compreífa

inglorius ; Deus. abfconditus ; ut fua paupere

tate coele(tibus nos .divitijs afflueremus, (ua

us

fuit , ut paffa deliquium fuerit fomentis

fecreanda ,

& ex tunc muliebrem mune

humilitate.erigeremur fuper fydera,

ls

Quis non amet natum nobis Deum e«-

73.

lie

dum omnem ab;ecxt ; cilicium induit ,. ne

Chrifti paucntls qmeimoria uunquam .excie

legantiffimum infantulum

fed nudum in

f]]e

deret,

praefepio ,

lgentem , vagientem, fletu,

o

motiüque corporis rmaaternam opem implos

"

fantem: & intüs ment$' beatiffimam (uam

la

$. VII

animam ad noftra expianda peccata victi.

A

li^

mam Deo Patri coníecrantem ?

Imo

Adeo. ingens fuit Chrifli in bomi-

»

lachrymis, & fanguine,noílram , ut ex-

f«

zies Amoris flamma, ut baucaque uulla

ordiretur redempuionem oXlavo die citcume

dolorum , uulli evuctatuum torrentes , nec

"

cidi voluit, féque fubdere Moylaicz legh,

25

flumina conrumeliarum valuerint. ex-

«um folutus effet ab omni lege, & propter

Qs

Hnguere , noc dmthi-

amorem , quo nos proíequebatur ; primz

SXHETE 9.

a^

pofuit rudimenta, tum humilitatis ; .quà

1

($

9I*

Uàm ingens Chrüifli in homines a-

inuftam oripinalis peccati non noxam , fee«

mor! quem tot àqua dolorum, ac

-que notam , fedinfirmitatem doloribus ob.

rP[C

pfO

cruciatuum ,. tot languinis torren-

noxiam in divina fua fufcepit carne; tum

tes, tot flumina contumeliatum non value.

dub

pauentxæ , quà non utcateri infantes ratio«

ii

runt cxtmguere $

imó neque obruere ;

nis expertes , fed judicio marurus impofi-

ote

quinimó perinde ac gutte roris injecta mag.

tam fibi plagam, ejásque cruciatus fen(it a.

no incendio flammas vehementiüs accende-

cerbitatem :

tum charitatis immeüía , quà

teho

li«

runt,

Quamvis fit amor omnium affe-

primitias divini cruorislachrymis permixtas

lo«

Quum fuavifimnus ,. eft tamen caeterorum

zeterno Patri litavit ad hominum falutem ,

potentiffimus , ac fortiffimus , cüm tot

]üi

& redemptxoneä»

yfi*

Verani de Afetlibus Tem.H.

Refti*

82

- ^ Differtatio IV.

i

EL

. Refüitotus Virgini Matri circumcifus

enim in ptzlepio vfum;aam in nuditate bv

754

ff

puer deplaga, & fanguinis effafione tener-

flendit paupertatem ; ita in cruce dolori-

P

rimé compatienti , ac filio collachrymanti

bus ,. ac vulneribus faucius fummam ejus

eum (uaviter amplexa eft , finu fovit, lachry-

charitatem , ut in toto ejus corpore

mulas deter(it ; fed nospudeat , cüàmtam pa-

fculptus videatur amor , qui ipfum in.oli-

j

h

rüm (imus corde , auribus , óculis, linguá,

veto. humi dejecit , coram militibus vin»

Wd. h

moribüsque circumcifi, imó-GC pravos om-

Xit , captivum duxit , ad Judices pertra»

fe

nes foveamus affectus.

Voluit nofler amor

xit , columnze alligavit , fpinis coronavit ,

I

carne minui circumcifus ,. ut mínuerentor

li

cruci affixit ,. & mori cocgit fuis pro;ho-

in nobis pravee confuetudines, & defle&len*

(

[tibus, ac impijs, nt enim ícribit Apofto-

*

tes à reclitudine affectiones :: & ut viam nos

l*us..'

Fix pro juflo quis moritur

Lj

namn-s

?

4;1 Rem. $,

edoceret falutis., fcholam aperuit duoden-

pro bouo forfitan quis audeat mori . Com.

5

nis inter DoGores ; titque exemplo hanc

fii

mendat autem cbaritatem fuap Deus in.,

fortiüs ; quàm voceoftenderet, à Joanne va*

nobiás. , quouiam cum adbuc peccatores ef:

fe

luit baptiímate ablui, & in defertum fecede-

ftmus ,. Chrifius pro mobis smortuus ef. s

&

re , humiles & abjectos pifcatores accer.

hi

eh quis zrerni Patrís afpiciens unigenitum

fete , fibíque in Difcipulos adfcifcere 5 imó

filium cruci affixum ob purum in nos a-

a

docturus nos charitatem etiam in proximum

morem , Utvhus à morte l.iberg-rcl;., non

n

exercendam , nuptiarum hilaritatem vo-

incaleícat tenerrimo inj ipfum affedtu 2

Üü

luit miraculo geminare; in monte fuos ad

Quis cernens Regem cclorum nue

7f«

eu

fublimia erudire Difzipulos ;' panes mul-

dum in cruce , vibicibus , plagis , vulne«

h

tiplicare, quibus plura hominum millia pa:

ribus plenum ,. fanguine madidum non li«

H

ceret ; tempef(tates maris fedare., ab immi-

queícat .in lachrymas pra amoris teneritue

&

hh

neütibus aliosut fubtraheret perículis ; Mag-

dine ? Utinam ejus clavi nofiros terebrae

dalenag peccata dimittere5 Samaritane fon-

zrent pedes , ne unquam declinarent à via

E

tes falutis aperire ;- Adultere lapidibus ob.

falutis., quam ;ipfe nos edocuit ? 'O uti-

j

ruende patrocinari ; filiam Cananez fani-

nam Ípinz rcgium illud caput coronantes

Jf

J

Zacheum: ad meliorem

tati- reflituere j

noítrum fepirent ; omnésque dilacerarent

frugem vocare;; Centurionem per famulum

pravas cogitationes ?. Utinam ejus crnore

g

lucrati; non habenti hominem in piícina

inebriaremur , nihílque ampliüs , quim

li

occurrere; Hamorrhoiffam à fluxu fangui-

ipfum diligeremws ,

ejüsque . cruciatus ,

t

nis hberare; Leprofos mundare; cacisna-

dolores , & vulnera ?. & cam experirge

tij

tis novam aperire diem ; furdis auditum ;

mur violentiam ,quam.in Chrifto amor ex»

h7

& mutis loquelam dare 5 immo & filiurn

ercuit ? Utinam cor noflrum eá amoris flam-

[n

viduz fufcitare ; Archifynagogi filiam ad

ma aftuaret , quá ipfe exarfit ; & preecordia

[ f

vitamrevocare; & Lazarum quatriduanum

Et dum in

fmgula noítri pectoris hoc igne cinefierent ?

""

redivivumre(tituere fororibus.

pulchré Sanctus Bernardus,

O amoris vim !

alios beneficus effet, ab erumnis fe noluit

Serm, 6a 1

lu

dta ne [ummus omniumy, àmua fatlus efh om-

?f

fubtrahere, ut fibi indulgeret : cumagnum

|

nium 1 Quis boc fecit. ?. .amor dignitatie

Cant m,Qn, :

1n/

[uis cum Difcipulis comediffet , eorümque

nefcius ,

dignattone déves , affeciu potens ,

lu

pedes abluiffet, oraturus feceffit in hortum,

fuafu eficax.

Quid violentius ?. trium-

ubi effufus intenfiüs in preces fanguineos

phat de Deo amor.

14l

Quid tamen tam.s

r

liquefcit in fudores, & modóà [uda ofculo

non violentum.?. amor eff.

Que of ifa

li

U

proditur, & à fuis defertus Difcipulis vin-

vis, quéfo tam wiolenta ad viclortam ,

cirur à militihus , trahitur Terofolymam , ac-

p

tam villa ad violentiam ?. Deníque femete

«ufatur coram Caipha, vexstur per.no&tem;

spfum exinanivit , wt fcias amoris fuifesy

Tli4

fiftur Pilato ; mittitur ad Herodeni , ubi

quàd plenitudo effufa eff ,. quàd altitudo «-

illufus reducitur ad Pilatam ,& flagelliscae-

l.

quata efh ,. quàd fingularitas affociata este

ditur ad columnam , vepreto coronatur ,

Non potverunt hominum fcelera , & no«

Sil

&

oftenditur populo, & exfibilatur ; crucem

fira delicla effe tanta, quin Deusnos non a«

p

bajulat ; veites exuit , cruci affigitur me-

maret ; necíupplicia, cruciatus , dolo-

dius inter latrones , fitiens felle, & aceto po-

*

res-, actormenta , quamvis acerbiffima

tatur

$

& tandem inclinato capite emori-

potuerunt eidem obijci ; quin ea lübenti

B

tur, ut fua morte nos viveremus,

Ex qui.

animo , proniffimóque corde toleraret a«

pere

bus liquet, 4u2m bonam , & confertam:s,

more noftri,

tod

Flamméus amoris pelagus

Á

E coagitatam , & fuperfluentem men[uram

imumeufus in Chrifto fuit 4 nullo cosrcie

o

Luc. cap, 6. dederit Chrifti in nos amots,

"tus littore , nullóque claufus termino , &

cüm totum fanguinem ad ultimam usque

]un

hujus amoris in nos beneficium , nec ex.

primi poteff , nec obijci oculis

*

.

tanta eft

[)] 94

guttulamdcum aqua nobis latgiffime effude-

rit,

hujus amoris exfuperantia , ut plures eam

L

Rofcida fane nubes , quæ:fudo*re, la-

74

non valentes percipere offenfionem inde ac«

€hrymis , fanguine , & aqvá flillavit , ut

ciperent , ut fcribit Apofítolus.

N^s au-

ETE

Vlgu

'probrum : fterilitatis cordis noflri tandem

tem predicamu Chriffum exucsfexa g Judais

rintb.cap, d.

d

i

tellus abigeret ,. & tam pretiofis irrigata

guidem f(candalum

E.

( &0HÓUS auterm flulti-

humgnþus flores getmin;ret virtutum ; ficuc

:im—.ï

24.

P"bl

l

Tota Chifti vàt fiiola fall amoris, &c.

85

76

'Hunc autem offenfionis lapidem , ut

Tentationis in deferto : ob. 2,

Di-

femoveret adumbratum priüs voluit fuum

xit ergo Dominus ad Satban , ecce $n maum

amorem in facris fcripturis,

Figura enim

tuA eft.

?

Chrifti in terris nati , & jacentis in prarfee

Lapidationis David 2. Reg.26. Se-

pio, feu objecli arumnis, fafcijs involuti

mei maledicebat , mittebátque lapides €on-

Exod, 2.

fuit Moyfesinfans. , Natus fiquidem Moy-

4ra David.

Judai fiquidem indignabun-

di Chritum l

Íes cogente Pharaonis imperio à matre fua

apidibus iim;pete»rc aufi

in fifcellam fcirpeam , .quam bitumine

.funt.

linivit , pofitus fuit , & abfconditus in

Prazcipitationis de monte Jeremias e,

caredo fluminis , «ümque puella Regia

26. pprebenderunt eum facerdotes ,. 68

i g,

Pharaonis filia ad ripas illas deícenderet fri-

Prophete , &$ omnis populus dicens , mor-

gidis laticibus corpus ablutura ; quam in

4e.moriatur. — Judeifiquidem impetu facto

flumine viderat fifcellam , juffit ad .fe ad-

irruerunt in Chriftum, ureum é medio tole

lerent.

fetri , & exemptum inde infantulum grze«

cepit fibi educari in filium. Quamvis My-

Separationis à matre Sara (Genef. 22,

nagoga noverca peffima Chriftum in terxis

ubi fuum unigenitum líaac in montem

natum zrumnis obijceret ,. tectum ei de-

Moria ad facrificium tendentem dolens à fe

negaret , .G ad pecudum ftabulum .amai-

dimittit , quia at notat ;D. Auguflinus,

daret ;

filia. tamen Regia, feu .ecclefia

tonfeia fuit necis futura ,

hriftus enim

Serm, »g,

If

J 10..

eum recepit, non.tamen in filium ; fed in

»nitium pofiturus fuz paffioni , amantiffimae

Patrem , .cui.obtemperaret , infervirétque.

Matri valedicit mortem oppetiturusin mone

"Háncque hominis nativitatem vaticinatus

te Calvarize.

,etiam fuit l1faias,

PT

JEece uirgo «oncspset 4

Tigura ultime ccnzà Chrifto inftitu-

.

& pariet filium , .£5 eocabitur somen ejus

z fuit agnus pafchalis

*

AXExod. 12.

Tol-

&Emmanuutl , butyrum , &8 mel comedet , ut

Jat unuquiaque agnum per familias , & da-

féiat reprobare malum ., &5 eligere bonum.s.

205 fues : etenim Chriítus verus agnus ap«

Parvulus natut.efl, $ filius datus efl nobis

pofuit fe , .ut à fuis Difcipulis comedere-

& fatius «est principatus .fuper bumerum.»

tür in .ultima .«cena , .etiam à Juda prodi-

ejus ,. -&$ vocabitur snomen .ejus admirabi-

X ore.

lis , Confiliarius , :Deus fortis , . Pater fu,

JOrationis in horto Gethfemani Elias

4uri f[aculi., Princeps pacis » quem textum

3. Reg.19. — Petivit anima jue , ur morere-

expendens 'Eufebius Emifenus pulchre ait :

4ur , projecítque fe , & obdormivitin umbra

Natus.e[t nobis ,qui fibi.erat. — Natus, qui

ejuntperi , £5 ecce Angelus Domini tetigie

fentiret occafum 3. .datus , qui nefciret ex-

&um, . &hriftus etiam humi proftratus, &

ordium 5 natus , qui & marre effet quntor ;

ad necem usque afflictus ab Angelo confor«

Aatus , .quo nec Pater effet antiquior; ma-

tatur, Luc, 22.

Zater , fí vis , transfep

calicem isIum à me : merumtamennon mea.s

TLATE M

£45, .qui 2)0reretur j datus , ex quo nafce.

Tetur, — Atque fic , qui erat , datus eff j qui

voluntas ,fel tuafiat. — Apparuit autem ill

CA a f;ï.

nonerat, natus.efl, Jllic dominatur , bic

lJ

4Angelus de ewlo confortans eum.s,

bumiliatur

3

Jibi vegnat , £ mibi smili-

Afculi à Juda proditore traditi Áma-

44t,.

Ía 2.Reg.20. JDixitstaque Tacob ad Ama-

77

Figura circumcifionis fuit Sephorz fi-

fam , falve mi frater. — Et tenutt manu dex-

lius ExZ. 4..21, T'ulit Sepbora acutt/mam

Jera mentum Amafe , quafi ofculans eum,

petram 4 & circumcidit filium fuumy, £5 att

Judas enim Chriftum amice exofculatushos

4Barito , [oufus fanguinum tu emibi es.

flibus fuis tradidit,

Oblationis in templo Samuel z. Keg.

"Trajectionis per torrentem Cedron,

l.

Adduxit eum ad domum Domini in.,

David2, Reg. 15. Omnes flebant voce mag«

Silo,

Puer autem erar Adbuc anfantulus ,

msA , 6 univeríus populus transibat : Rex

& immolaverunt vitulum ,. €$ obtuleruut

uóque transgrediebatur torrentem Cedron,

puerum Heli,

Chriftus enim per torrentem Cedron rapta«

Fuge in /Egyptum Abraham Gewef.

tus fuit,quem cum Difcipulis antea pertran-

12,

Defcendit Abrabam ia Egyptum ,. ut

fieràt,

Ut fe

ladio furentis He«

peregrinaremr.

Alape impattz à milite fpeciofiffimo

rodis fübduceret S. Jofeph cum Marià ejus

Chrifti vultui Micheas 3. Reg. 22. — 4ccef-

N

fponía, & JESU feceffit in /Egyptum.

fít Sedecias filiu Chbanaana , &5 percufft Miq

Amifífionis Pueri duodennis 'Tobias

£baam in maxillam , méne ergo dimifit firi-

junior 726, 10.

Ceperunt ambo fimulflere ,

z , E6 locutus eft ibi ? fiquidem Joan. 1.

eà quia die flatuto minimà reverteretur filius

unus affiffens Miniltrorum dedit alapam

eorum ad eos.

JESU.

Laboris fabrilis Jacob Genef. 31. pet

Velati vultüs , & percuffionum Sam-

viginti fiquidem annos infervivit , ut tan-

fon. judic, 1$. quäm , €um 4pprebendiþ'ent

Udc»

4

l

dem fponfam enanciíceretur Saram,

Pphilifibiim , flatim eruerunt oculos ejue , €5'

rinih:"f'

7*

Fatigationis ad fontem Eliezer Genef.

duxerunt Gazam vintlum catents , &6 claue

24. Pauxillum aque mibi ad bibendums

m in carcere molere fecerunt,

Siquidem

prate de bydria tua s.

Judai Chrifto oculos velárunt , pluribüs.

Veranide Affeilibus Tom. i,

L 3

que

84

,

Diffeftatio IV.

Ip defcript.

que percuffionibus , & contumelijs per no»

Adrichomio in leco. ad .cceafum verpente 3er»/, »um.

,

PTYT

Vi

Gemonerárunt, Lur.22. vweláverunt eum ,

CGhriftus in terram lubfidit.

H

& per. uticbant faciem ejus , & interrogabaut

Occursüs Virginis Matris ao filium ,

5

eum dicentes , propbetiza.

virgincs ad Oniam accedentes. 2. Mtcbab.

qï

- Falfae accufationis coram Pilato. if«

g. - 4ccintlaque mulieres cilietjs pectus per

f

LÀ

.

piel. 6. tunc vofpondeutes dixerunt coram.s

plateas confluebant

fed &9 virgines , qua

conclufe erant. ,: procurrebant ad Oniam.s.

FI

Rege, Daniel de filijs captivitatis Juda non.s

ü(

euravit de lege tua , &6 de edicto , quod con.

Egrefla enim domo in viam publicam Virgo

Mater filio fuo crucem bajulanti , ac íub

Q

fitusfh.

Siquidem 'Chriftus apud Prazfi«

u

dem.- Pilatum"falía fuerat accufatione trae

onere .deficienti obviavit,

&

ductus Lwe.23 cwperunt autem eum accu-

'Typus Veronice abílergentis linteo

Chrifti vultum , ejisque faciem expririene

lu

fare dicentes , bunc invenimus fubuertene

fi

tem gentem nofiram.

]

tis in fyndone , tefle Adrichom, £s deferipr,

792*

K

Albz veflis , quà in fignum dem

en t-:æ

geruf. num. i. fuit tunica Jofephi cruenta

Genef. 33.. Tunicafíli meiest , ferapefma

Ir

""indutus fuerat Clhriftus , typus fait David

n

Vidi*

comedit eum ; beflia devoravit Jofepb.

4. Reg. 21.. 4it. Acbu ad fervos fuos.

u

Jf bominem in[anum , quare adduxiflia eum

Secundi fub crucem Chriíli lapfus ad

portam referente Adrichom.,

Typus fuit Lot. &if

LU

ad me ? fiquidem Chriftus tametíi eterni

b

Patris fapientia ab Herode inítar amentis

Dux Amaía, qui fanguine circumfperíus ,

q

albaamicitur veíte, & ad Pilatum remitti-

fcedüsque media jacuit in via 2, Reg.20. ite«

rum enim fubfidir hami mundi Salvator o«

U

tür Lwc.23. Sprevtt illum Herodes eum ex-

u

ercitu fuo, & illufit indutum veffe alba, &

nerofa fub cruce totus fanguinolentus.

Y

1

renifit ad "Vilarum.

í

;Mulierum — deplorantium — luctuofam

Chrilti lortem figuram exhibuerunt mulie-

v«

Figuta flggena-tionis Jeremias 37. I-

nnt

vati Principes contra Jeremiam cafum.s

res illachrymantes Jofie 2. paral. 55.. O«

nes Cantatores , & Cantatrices wique n pr&-

C

exm miferunt $n cavcerem.

Fuetat enim

entem diem. lamentationes. [uper. Jofiam

l

juifu Pilati Salvator mundi ad columnam

Chriftus enim noluit, ut fiiae

(a

vin&tus , & atrociffimis czfus flagellis 70*

veplscant.

líraéiitides ipfum lagerent , fed ie ipfas , &

n

annisig, tunc ergo apprebendit Fi

d

.',m' jE*

filios fues ob futurum Jerotolyma excidium

Lf

SUM , & flagellavit.

*

*

n

Coronationis ari

"

es Patriarchz 'A-bra-

Ltc. 23. Fi/te Jerufalem uolite flere fuper mes

fed fuper vos 1p[as flete. , & fuper filios ueff»

fin

hami Genef. 22.

Levavit Abrabam ocu-

V0$.

b

los fuos . vidfque pofl tergum arietem suter

[

Ultimi Chrifti fub cruce lapfus ad mon-

z

vepres berentem cornibus , quem ajJumens

Infxum fi-

tem Calvariz ex Adrichom. £v Jefeript. fe«

obtulit bolocauflum pro filio

rufal. num, i.

Typus fuit Onias. 2. MA«

Qu

quidem ingenti tormento foerat fpineum

€babaor. 3.

Sacerdotes ante altare oum flo«

dü«

Íertum tenerrimo Chriiti capiti , Mart.

la [acerdotalibus ja&laverunt fe, — Tam veró,

ER

W

Iï'

Imponunt ei plectentes [jineam . coro-

qui videbat (ummi [acerdotis yultum sente

V

sam , G cepersunt falutare eum , Ave Rex

vyulnerabatur,

PUL

judæamm.

Veftium depofitionis , Fe!lïsque ob!a-

&

T ypus produ&tionis ad populum ver-

Percuf

tionis typus fuitJeremias Z/rep. 3. — Factus

nil

bis illis Ecce Hotmo Job fuit 7o5 2.

fum in derifum omui populo. — Replevit mes

LE

fít Job. ulcere peffmo à planta pedia usques

Chriitus enim toto

amaritudinibus , inebriavit me ab[ynibio.

yi

ad werticem. ejus.

Crucifixionis in monte Calvarice »amfonm

&i

corpore faucius , membrísque omnibus

Judic. . — d feptem crines capiris meieum

hn

fciffus

innumera

exponitur hominum

licio plexueris 5 $ clavum bis circutmiliga-

ab

multitudini foannmw 19.

Dicit eis ,' Ecce

Homo.

tum terra fixerias , infirmus ero : fiquidem.

Y

Chri(tus, cüm perveniflet ad locum montis

Vi

fe.

Bajulatienis ctucis Ifaacus Genef. 22.

Calvarig , indigniffimé humi proijcitur ,

Tulit quoque. ligna bolocaufli , & impe-

immanique tormento fuper cruce extendi*

L

fuit fuper Ifaac filtum fuum.

Inje&ta enim

tur, clavisque affigitur Lue, 22.

Pofiquam

f«

Íuit Servatoris pené viribus deftituti hu.

venerunt in locum, qui dicitur Galvaria , ibz

f

meris graviffima crux. , quam deferret ad

crucifixerunt eum,

Qu

locum fupplicij. 7oa". 19.

Bajulans fibi

Chriíti in cruce exaltati , & pendentis

n

erucem extvit in eum , qui

A-dicitur Cd['üd .

ex ea figuram exhibuit ferpens Mofaicus

fi4 , locum.

Num.21, -Fecit Moyfes /trprmem eneum ,O

ieg«

It

Primi Chrifti crucem bajulantis lapfus

peluit eum pro fignoy quemecum permf ajpi-.

€ur

Ícala jacob Genef. 24.

Tulst de lapidibus ,

cerent , fanabaniur.

dt

Chriíti fepulture Jonas Propheta fome

qui jacebant , & fuppofuit capiti , dormi-

pui

vit in eodem loco , viditque in fomnis fca-

2. Erat Tonas in ventre pifcis tribus diebus,

Crux eniHÀ

€9 tribus nocltbus.

Etenim corpus Chrifti

Diur

lam (lantem [uper terram.

fui

nobis eft ad coelum fcala ; fub quanon dor-

fepulchro infertur, quodibidem triduo man-

lor

muens , fed vigil , fed de(titutus viribus ja-

fit. Mare. 15,

Pofuit eum 12 monumento s

nä(

cct mundi Redemptor,

Rcfczeme enid

PU

guqd excifum erat de petra-a,

Has

r

L

h defcr;pz.

Tota Chrfti vita fchola fuit amoris &c,.

8;

RLT

lil

s;

Has fui amoris figuras , umbrásque

facinus ex 2quo atrox nefarié perpettatum

voluit prxceffiffe , impenfis ut eum ama-

ab impiis parricidis, quod nec fine lachry-

zemus,

Cum figuris res ipfz refponde-

mis pullati intueri potuiffent Angeli pacis,

Yent,&cum umbris lux vetitatis concordaret,

fi humana induiffent, & ipfi corpora: hinc

quam teítata fuerunt, velipfa elementa ;

Sol ipfe, diurniluminis moderator medium

fiquidem obítupuére coeli, quos puduit pro-

fuum interrumpens diei curfum repentina

yrii Numinis, ex quo fol ipfe iuftitis mor-

nocle terram totam contexit , quia nimi--

tis fuerat caliginesingreffus. Contremuére

rum tanti , fceleris non pctuit gravitatem

€ampi terratum , cüm eorum Conditorem

fuftinere , nec facrilegii atrocitatem vide-

c;"ci fentirent affixum , & cujus ponderibus

re: G ex quo dies ipfe fuo in meridie atra-

eorundem libraretur flabilitas. 'Templi ve-

tam degeneravit ia noctem , expalluére &

