pro hisce ullam potuit ex oculis lachrymulam

geli Dei , imó gaudet Deus ipfe , qui

Homs'l. D

fundere , íciens , quàm exiguum fit, hoc

elt animarum amator , quarum fitit falue

muliebre lachrymarum levamentum , quod

tem , & lachrymas expetit , quibus fitim

E Dd st f

| g,

nonlaxatcuras , nec imminuit tormenta ;

refrigeret , non enim Deus in refipifcente

uid aliud fitit , quàm eius lachrymas ;

fed potiüs animum arétiüs premit, & cru»

ciatus auget : unde flevit fobus , ut per

quibus labes abíterguntur deli&torum ; &

areícens noftri córdis tellus , incipit virtue

ftliicidia lachrymarum cor fuum Deo ar-

&iüs agglutinaret ,. 422 Desm fHllant. oculi

tum ornata germinibus virefcere : funt e-

smei? quaíi diceret , cüm nubes calamita-

nim lachrymarum pluvie , qua fordes oms

tum, procellz erumnarum circum me fze-

nium abluunt , & abílergunt, ac ad profe-

virent. méque exagitarent, pluvia

nife-

renda virtutum vireta, areícentia: no(tri cor-

runt

dis foecundant . arva

LJ

.

fug& eft viciffitudini

lachrymarum oculi mei ,. fed qua

Íuríum avolarent ,. & arctius me Deo agg!u»

obnoxius noítri cordis hortulus , ut mox

LT

tinarent , ad Deu'mx/h[lzmt oculi mei , ta-

pruinali glacie concretus , ac nivali frigore

metíi in finum defcendere, &.n terram ca-.

obíius , comas foliorum , ac virentium

de:e imbres videantur lachrymarum , qu&e

herbarum, (euvirtutum glifcentium orna«

menta deponat : & recedente Numinis gra»

finu nubis roridz fan&li Jobi exiliére ; non

tamen in humum cecídére, ut pulvert mari-

tia fibimet relictus , totus arefcat ,. & de»

cidentium florum nudetur decore,

Ve-

tatz lachryma lutum adgenerarent ; fed mo.

tu oppofito , cüm ex oculis deícenderefit ,

rüm ut mox verno veluti redeunte tepore

furíum lachrymz afcendebant , cum oculi

calide lachrymarum pluviz delabuntur $*

Jobi ad Deum füllarent ; . lachrymarum

qua fterile(cebat tellus novo animata virore,

laetantibus iterum revivifcit induta germi-

enim (tiliicidia.coelos ipfos emolliunt , ex-

nibus ; ,& petinde , ac arbor vernt auftri

cavant, penetrant , & refipifcentibus viam

Oþu-[t';ll-v: 13,

aperiunt , flernüntque ad ccleftem pa-

fomite recalefeens ,^ ut loquitur. S. Petrus

triam.

;

Damianus , redsurvo virtutum fuarum ftore

tAp. A2.

88.

Ea eft folis indoles , fuis in rerram de,

veflitur : Oxulorum luctus gaudium eft

miffis radijs vapores indito fuo calore tepe-

coli ; & mador lachrymarum viror eftani-

fa&tos furíum evehere: lu(trat fol ccenofas;

mi , acirriguus fomes , quo flores virtue

luteásque paludes , quas & illuftrat , & fur-

tum adolefcunt , & focundi fuccrefcunt

fumin ceelum attrahit , ut qua in fqualore

éarundem proventus ; & quam lachrymee

jacuerant negle&z , ac putida evaparatio-

cordis refipifcentis floridam promovent vire

nes , furfum evecte , & aéris füblimioris

tutum amonitatem , gaudium etiam mo*»

incolz acceríitze;ac concretz in nubes pluvias

vént , excitántque in ccelis ,. quia ut ait D.

Bernardus.

rum bajulas beneficos imbres , hücque , illüce

Delicia Angelorum lachryma Strm 68 d

nÉ,

que afportent (itientes rigaturz telluris

funt refipifcentium ,has Angelorum delicias, "^

tractus :, perinde , ac fol palu(tres halitus;

quas oculis poenitens peccator propinat s

,etiam Deus refipifcentium ferventesà chari-

Deus fitit ad nobile incrementum Angelice

«

-tate lachrymasexcitat, elevátque furfum ad

in coelis laetitia.

Nil eft, quod magis Angelosin cceli

99.

Íe ; sírque propterea in refipilcentibus la-

chrymarum ex oculis defceníus felix in coe»

delectet ,. quàm cordis in homine mundi-

Nonne la-

Ecclef. 5 ;'.N

lum afcenfus , hinc Siracides.

ties poft patrata delicta : & hanc mundi-

V. 18.

cbryme vidue ad maxillam defendunt !

tiem lachryma adferunt , qu& confcientiam

f

maxilla enim aftendunt usque 4d catums

lavant ; & concupifcentiz rebellantis fcedas

extinguunt flammas , quarum fumum ca-

hzc miracula refipiícentium perpetrant la.

cirymz , qua in terram cadentes in caelos

lites exhorrefcunt: hinc David ingemifcens

9t

nil avidiüs expetebat , quàm lachrymis ite-

:

relabuntur ? 44 Dewm ffillant oculi mei , quia

nimirum furíum afcendebant ,cum deorfum

ratóablui, inquiens. — 4mplius lava me ab Pfal; $o

viderentur defcendere,

Aícendunt autem,

iniquitate mea ,. & À peccato meo mundas

quia fletus re(ipifcentis gaudium eft Angelo-

me: & fÍubdens caufam , cur enixim cupe-

Luti1 f.'

rum ,

ait Chriftus,

Dico vobis gaudium

ret lachrymis lavari fubdit,

Quoniam ini-

&rit coram dngelis Des fuper uno pecéa-

quitatem meam ego cognofco , && peccatums

meum eontra me eib femper s. kameti flee

tore penuentiam agente.

viíleta.

I.'acrimæ refipifcentis ahimi r-id&nïs, Empyrei rofcidr iunt. &c. 607*

viffer, G imbre lachrymarum, quas peccae

ti unguenti , licet fponfi divin: amore »

totum fordes contraxetat , abilerfiffet , ad-

quo intus z(tuabat , pravam omnem dele*

huc cupit iterum lachrymis adere , quibus

ret feetoris. fufpicionem,

Ingrefla mulief

veíligia quaque abílergeret iniquitatum ,

domum convivij pedes quarfivit, non caput

ta-

ampígs laua me ab iniguitate s0A ,

Chrifli 4 ut tandem dilceret per recta am-

mietfi lachrymis conícientiam fuam purgáf-

bulare veftigia , utait D, Auguitinus.

de.

fet, qnia tamen adhuc peccatorum memoria

ceffit non ad caput Domtni , /ed ad pedes ,

$Q

mentem refricabat ; aliud non petebat ulce«

qua di« maló ambulaverat , vefhgie retla

rum lenimentum , quàm quod refipiícentis

uarebat.

Lachr'ymas fudit, ut non íg«

lachryma exhibent: quamvis fciret , pecca-

lüm delica pofiet lavare, fed & Verbi di.

tum fibi à benefica Dei munificentia condo-

vini rigare veltigia ;

íÍcité D. Ambrofius,

$j

natum , , quia tamen oblivione illud non de-

Quám bona [unt lacbryos , que non folim.s

leveratà lachrymis fuppetias expofcit , quie

nofirum po[fJunt lavare delttdum , fed ettam ,

« Xomil, 15

bus plen& deleatur , pulchré $, Chryfotto-

Verbi cmiesta. vigare vefligitem , ut greffua

85 nobau ejus exuberent,

E: fortaffis, cum

PfAl, so. pofs

mus , inducens Prophetam Deum alloquen-

anedium,

tem , acveluti in pictura mulierem , quam

laviffet Magitter Chriftus fuorum pedes Di«

P

adulterio corruperat, refpicientem ait : Et

Ícipulorum , à fuis tamen lavandis forfan

peccatum meum contra. me eff femper : Ego

ftudió abítinuit expedtaus , ut & nos cum

sllud video , tu Domine illud ne videas: Ego

*

Magdalena eos lachrymis lavemus , frenim

Iuteris mando , tu illud oblitera

e

vide.s

Chrifti pedes. noítris abluimus lachrymis ,

enim , quid fiat ,fi tu illud memoria teneas ,

recta nobis vefligia pandimus, per quz in

Sí te illius oblivio

coelum conícendimus , fed non lolas debe-

Deus à memoria abjecit.

capiat , Dew illius meminit.

Ego enim..»

mus lachrymas fundere, íed & capillos dif-

fum , ait ipfe per Propbetam , qui deleo tui*

fundere; feu omnes excutere vanas cogitae

QUitates tIuAs , &5 earum nou vecordabor,

tiones, acmente pura pedes Chriftiabflere

24

Non excidat peccatum à memoria pece

gere, ut eocdem & nos mundemur fonte ,

cantis , ut à mente excidat Dei miferentis;

ut puichré S, Petrus Chryíologus expendens

MPID, 94

fi quz lemelpeccata patravimus , mente tri-

verbailla. — E£ capsllts capstta fui tergebar ,

fli eadem revoivamus ad poenitentiam , ilio»

ait; In peccatrica caput purganda crimini.

tum Deus oblivifcitur, & plené lavacro de-

bus refluebat unda, ut [uo fonte mulier in

lentur lachrymarum : — expenens enim D,

novum baptifma fuorum diiueret alluviem.a

L

Chrvfoítomus , quomodo obliterentur ,

pecmmrüm

.

prodiga erát hac mulier in

qua commifimus peccata , & quo fint in-

profundendis largiüs lachryatis 5. plenis fi-

ftrumento delenda , fubdit : Peecata tuain

quidem lachrymarum rivulis ex oculis pro-

libro [cvipta [unt , [pongie autem inflar funt

fufiüs profluentibus Chrifli pedes largiter

Lachrymas mitte, €5 obli-

lacbryma tua.

irtigabat : fed inipía lachrymarum cffufio.

opu[cul ly,

ferantur ; lacbrymas mitte ,. 65 puria tllic

ne tam pretiofas ieffe lachrymas experta eít,

liber invenitur.

n "

Magna peccatorum [pon-

utillas, cum tunderet, ac maculas exterge-

gia funt lacbryma.

Madeat hac ipongia,

ret , fimul refümeret ,. Capills capitis fus

& doloris coniritu abítergantur labes , quas

tergebar , in peccatricis caput purgands cri-

«or noítrum contraxit iniquitatum 5 ficut

minibus refluebat aqua.

fpongia humoris bibula illum ad (e attrahit ,

Quam laudabilis fuit in muliere furax

933«

fensímque abfumit 5 ita & lachrymz ad fe

hzc lachrymarum avatitia! lach: ymas , qui-

fe flenda attrahunt peccata , qu& ediam ab.

bus Chritli pedes ablueret , largiter profu.

fnmunt, & obliterant, perinde ac fpongia

dit, [ed ne unam quidem perderet omnes

telam delet ; in noílra fiquidem conícien.

in füum fatagebat caput refluere; quatenus

sem tb i

tia , veluti in membrana lachrymz , quas

cum Chrifti pedes ablueret , proprias ab-«-

dolor elicit , peccata diluunt ; peccatorem

fterit (ordes , quas peccaido in civitate con-

Cin,

lavant, ac puré emaculant.

O quàm falu-

traxerat ; aucto foenore lachrymas folvit ad

taris eftlachrymarum fpongia , quàm ido-

pedes , munditiem fuíceptura capitis ; hoc

nea delendis criminibus , abítergendis lor-

amoris ingenio effuffas ad Chri(ti pedes la«

dibus, munditiei invehende; eftenim hac

9*

chrymas in fuum caput refluere aucto. pro

Ípongia malitiz expundtio , & conlcientiz

ventu ftuduerat , ne fortaífis unquam capiti

nuper fqualide nitor puriffimus : . flenda

fuo fons deeffet lachrymarum ; quas & or-

peccata hec fpongia ad fe attrahit , combi-

matüi , Íordibüsque abílergendis idoneas

bit, non urfoveat , fed diluat , & expun-

noverat : in caput (uum refluere lahrymas

& Chrifli pedibus fategit , quibus non am«

gate

9!.

Hac fpongia ufa mulier, qua füerat

pliüs ad vanitatem ,. frontem concinnaret s

in civitate peccatrix , omnes feliciter fuas

fed ad pietatem caput exornaret; pretiofigs

emaculavit, expunxit fordes , exterfit ma-

ra margarita virtute , elegantia , &pretia

-

p f

culas,lavítque labes,cüm ad Chriftum accef-

excedebant lachrymae , quarum pretio Regq

fir importuna convivio, fed veniz oppor-

num ipfum coclorum refipifcentes fibi co&«

tuna, & pudicainverecunde , pié impu-

»

munt : mulier ad pedes Chrifti procumbens

dens,

& ne fuarum libidinum feetor convi,

lachrymis eos lavit , & capillis capitis fu&

gbücrütg quo in (üum ipfius caput, fluentq

vas inficeret al:(baitxumru attulit odoraiffi:

POUTS

*

D d

«

T

T d

5

[

608

Differtatió XXV.*

f

réfluerent lachrymarum ; ne fortäflïs fons

verámque inferunt gaudäum ? quis non di.

&t

: .hic in capite exarefceret, in quod , ut pe*

cat jucundos fletus , hilares lachrymas , l-

lo

rennaret , lachrymarum rivulos retorfit ,

tantes lu&tus, cüm gaudium fibi emantim-

K

réconduxit : exinde lachrymas capillis fuis

mortalitatis , & quidem non alio pretio ,.

tU

quàm fui exhibitione.

Non poffunt non: -

terfit, ut in fuum ip(ius caput unda reflueret

ry'

lachrymarum , ne unquam cum Propheta

effe dulces lachryma , que omnis amaritu-

Ka

gerim, g.

dicere adigeretur.

Quis dabit capiti! meo

dinis radicem , peccatdm fcilicet abftergunt $

It

aquam , € oculis mei foutem. lachryma-

non poffunt non inferre lztitiam , quz tri-

qj

rum , &5 plorabo die, ac nocte s.

flitize , ac moeroris caufam , fcilicet culpam

0l«

24

-Fudit quidem lachrymas Magdalena

auferunt; non poffunt non effe in fummo

up, 1.

L

pedes Chrifti ablutura ; fed amantis mulie-

pretio, cumearum folutione venale fiat ce«

hi

li Regrium , & per earundem ondas ad beae

ris avaritia, quas fparfit lachrymas capillis

4

abftergens Salvatoris pedes , recollegit, ut

ta cceleftis patria litora trajiciant refipifcene

14

unde venerant , refluerent ; & [fordes ,

tes,

Pluviz coeli deorfum ruunt terrarum

gU

E

quasin pedibus non invenerant abftergendas,

tractus rigaturz 5 fed terre imbres, quos

di

in fuo delerent capite , & qu& denata gra-

oculi effundunt refipifcentium furfum avo«

be

tize erat , quia incivitate peccatrix,nata ite-

lant in coelum , ut femina zterni gaudij ;

: Matih, s

L

rum gratie novo baptizaretur lavacro la.

ficut atguté obfervar. $. Chryfologus, ubi

e

æd& de 05.

*

*

Ufa

int. ped,

chrymarum

pulchré S. Cyprianus.

loquens de lachrymis Magdalenz, ait ; Em Sermon. 934

t

efh capillis pro linteo , oculis pro catino, la-

miutatür órdo rerum, pluviam terre celum.s

tur

cbrymis pro bapti[mo * cor contritum erupit

dat : ecce nunc rigat terrácelum : imó ftie

(

3n lacbrymas , fides lavit , cbaritas unxist ?

per ««los ,& isque ad ipfum Dominum imber

f

eaput pro fuppedaneo flravit ,. crinibus cir.

bumanarum profilit lacbrymarum : ut juxt

füi

eumfufis pedes facros involuit. , & rerfit.

Pfalmiflam , €$ de aquis fletuum cantetur

in

ANibil fibi de fe retinens , totam [e tibi de-

jiud Pfal.148. Et aque, qua fuper celos

funt , laudent nomen Domini.

Dd V.

fit

vóvit; fed quomodo hac muliet nihi] (ibi

9) quanta

h

de fe retinuit, fed fe totam Chrifto impen-

vuis inlacbrymis peccatorum! vigant calum ,

q

dit lachrymis , tametfi lachrymas fuderit ,

terram diluunt , extinguunt gebennam , dé-

ü

quibus Chrifli pedes rigaverit , effufas ta»

lent in omne facinus latam . divine promsul"

En

men ex oculis lachrymas capillisiterum col-

gationis fententiam.s,

Adeó potentes funt lachryms , quas

?6.

dd

; legit; avata fcilicet lachrymarum , quas ex

h

oculis undas fparferat ; feduló capillitio bi-

oculi refipifcentium fundunt, ut gehennalia

bulo refumit ,

& ad fe attrahit.

?

o

quo

ipfa extinguant- incendia , rigent coelum ,

Wj

fons in fe perennaret lachrymarum.

In

terram diluant, deleant gehennam, & ome

qu

o

peccatricis caput. purgandis. criminibus ve-

nia retundant nequiffimi hoftis tela. Innoxia

Tgäid 80

fiuebat unda, ut[uofonte mulier in nowum

Sara Ízvé divexatur à Cacodcemone , qui

D

la

pàptifma fuorum dilueret illuviem. petcato-

feptem ex ordine maritos luxurià incenfos

rum, lametfi,quas fparferat pia avaritia,

interemerat,eámq; foedo hoc incendio involes

U

M

iterum lachrymas collegerit , nil tamen fibi

vere fruftra moliebatur ; potuit quidem Ca-

D*

de íe retinuit ,. quia fe totam , qua antea

codoemon contra Saram pugnare , nuriquant -

fuerat peccatrix , à fe prorfus abegit nil in

tamen eam expugnare ; premere potuit;

f

fe retinens de priftina labe , quod effufz

nunquam opprimere ; telain ipfam ejaculari,

lachrymae non abítergerent , ac delerent :

fed vulnus haud infligere: fed quo munita

r

cüm igitur nil de feipfa peccatrice manferit

clypeo credas retudiffe tartarei hoflis tela ?

non alio fuit duro calybe loricata feemina;

ü

pof! Chrifti ablutos pedes , nihil de fe reti-

nens,

totam fe Deo devovit,

quàm mollibus lachrymis , quibus maduit;

N

Quis non lubens lachrymas fundat , ut

Et introduxit illuc Saram filiam fuam , &

f

3j*

per has aquas feliciter valeat celeítem ap-

lacbrymata efl : inofficina excult& pietatis;

pellere porcum ? O quàm felix hac naviga-

lachrymarüm udore fibi fcuturn. conflave*

tio , quà animz navigium ad litus coeleftis

rat ; quó faciliüs potuit ignea tela nequiffiz

atrize perundas fertur lachrymarum , quas

mi hoítis extinguere ; funt enim lachryma;

nulli infeftant pyratz, cui nulla nocent pro-

qua non folüm telà retundunt nequiffimi ho«

celle , nulli eas turbant fluctus , fed fletus

ftis , verüm & penitus extinguunt; nec a«

liudeftfcutum , quo nos munitosvult Apo; -

fcrenant,acperpetuam progignunt latitiam ?

&on enim luctus ifte verum gaudium tantüm

ftolus , quó poffimus , ut ipfe fcribit.

Om»

44d Epbef. a.

parat , verüm & fibi comparat ; fpargendae

nià tela nequiffimi iguea extitüptiere , quànt

hic funt lachrymae cum refipifcente Magda-

lachrymaz ,. ad qua verba alludens Clemens 1» 24772,

lena tanquam femina aternz latitie ; fiu-

Alexandrinus fubtiliterait: Jgnita sali ja- d gehtss,

berem gaudiorum meffem velimus collige-

eula extinguami aqueis à verbo tintiis cu«

?

re , lachrymas feminemus, ait D, Chryfo-

fpidibus , qu& hisce lachrymis madent pe-

Somil, 66. ftomus.

Multam feminantes voluptatem.s,

€tora , non folüm peccati fomitem extins

ed pepulum, Cyuàm felix efthac lztitia, quae fuosbeare

guunt, íed & ignita hoftis tartareijacula réa

hicincipit feminatores zterna donandos

tundunt:; fi aquea fuerit noftri pe&ctorisloe

beatitate : jucundi fünt loctus, & latz la-

rica , feulachrymarum udore conflata ; noi

ehryma , qua veram advehunt latitiam ,

erit, cur nequiffimi hoftis tela debeamus ig«

nea expavelcere,

fogtgs

M

M

Lacrymz reüpiftentis animi ridentis Empyrei rofcidi funt &c.60g -

97«

Fortes funt lachrymz , hz non folàüm

Muniri lolent urbium propugnacula

98»

Saram , fed & Juditham munjére , ut de Ho-

profundis foffis , aquísque ijsdem incubanti-

lopherne triumphos poffet €ó gloriofiores

busad hoftes, & adverfarios arcendos, Mu-

referre , quó imbellis mulier Prfectum to«

niamus , & nos propugnaculum cordis notlri

:;;.f:ï

tius exercitüs profterneret : dederunt lach-

hisce lachrymarum aquis; nileft, quodtate

rymz vim foeminz , ut in tam magno di«

tareos hoítes magis exterteat , quàm hacuns

Ícrimine caftitatem fervaret ; ac pudicitiam

da; quáíi cor noftrum madeat , non rident

intaminatam tueretur , qua in Principum

tàrtarez legiones, fed procul neinfidias ne-

Opufcul. 15.

cubiculis fzpe naufraga perit : Lacbryma ;

&ant, abiguntur; imó non folüm doemoe

ait $, Petrus Damianus , contulére Tuditb;

nes fugat , fed & eorum arma ,. flammáse

cnp. 1!2.

Cüàm in Perfi*

ut caput abfciderit Holophernis , €&9 intra cu-

que gehennales extinguit,

biculum. luxuriantis illecebra florem non.,

fidem Dei populus capitivus duceretur, fa-

amttteret pudicifme caflitatis , & cashifft.

cerdotes acceptum de altari ignem conturati

304 pudicitie,

iNNon folum incendia extin*

funt in puteo alto , & ficco,

Redux veró

guuat lachryoz gehennalia, & tela retun-

poft aliquot annos Nehemias cum Nepotí-

dont nequitfimi hoftis, verüm & coeleftem

busfacerdotum ignem inibi querunt , & 205 2, Macbab f

beititatem eisfpondent, quilugent. Bea-

invenerunt ignem ,fedaquam eraffam , cüm-

Mattb, s.

que juffiffet eos haurire aquam illam, fibí-

£. quilugent , quoniamipft confolabuntur,

UMT

e(t enim lu&tus itle non in mundo infipien-

que adferri facrificia , quze jam parata e-

tium , fed ;n Deo refipifcentium : opponi«

rant ; juffit Nehemiss afpergi ipsáaquá, Id-

tur enim lu&us iíte futili mundi gaudio, fi^

quefa&tum cumfuiffet, & tempus 4ffuit ,

cut & lugentesridentibus, ac mundanadif-

quo fo! refulfit , accen[us eff magnus sgnis ,

2. Macbab.liy

fluentibus profperitate ; quibus ut beatis

it4 ut omnes mirarentur.

Res fane mira?

mundus quidem applaudit , fed Chri(tus eis

quód ex aqua craffa ignis accendatur? quae.

minatur zternum excidium , unde Augufti-

nam fuithzcaqua, qua tam ignem magnum

-. 2b P fal, 85,

nusait: Lugentes. & beatos dicie ? videlicet

accendit, G quínam hic ignis , quiex aqua

beatos in fe , [ed lugentes inve , quafi dicat :

redivivus renafcitur? Putárim in hacaquas

qui luget, exit exira le, & à fe peregrina-

qua ignem accendit, aquam fymboliceé ad«

tur, G íui profugus , aut exul in re, qua

umbrari lachrymarum , ut fcité obfervat S.

angitur , luget; infe autem jucundé beatur,

Macharius , qui fuos in afceterio fratres ad

fundendas lachrymas hortatus , ait , ut in

6,

dum fletu flebilia declinat , coelum oppigno-

rat, acbeatum redimit gaudium , pulchré

ejus vita legitur: Ploremuw fratres , t pro«

Serm. 97,

Chrytb!ogus.

jueunde funt lachryma ,

ducant oculinoffri lacbrymas , antequam eae

que gaudium emerunt immortalitats, Eant

mus binc , ubi lachryme nofira corpora cosm*

nunc mundi, qui gaudijs inhiant, fibíque

burunt; & hoceft lachrymarum totumqmys

liuti

de (uo rifu eblandiantur; in re&té fentientis

fterium; fi enim oculi refipifcentium eas e£-

lance unicum unius refipi(centis fufpirium ,

fundant , gehennam extinguunt ; & quó ube«

una unius amantsanimz lachrymula cunétis

riüs et hecaqua effufa , eó vi etiam arcanio*

cunctorum mundanorumrifibus , & exulta-

re tartareos adutit , torquétque fpiritus ,

tionibus longé przponderat , plus enim ve.

imó & damnatorum comburit, cruciátque

ti gaudij ingerit una refipifcentis cordis e-

corpora: acriüs enim infelicia damnatoe

miífa lachrymula , quàm fucatz letitig ef-

rum corpora uftulantur , chàm noverint s

faüffimi theatrorum clamores , quibus mun-

potuiffe , & ipfos hác undá gehennales fuoa

di indulgentes voluptatibus deleétantur : tane

igues extinguere ; & foccordi fegnitit

!

ti ponderis eft vel una lachrymula, quàm o«

fibi confulere negle«

culi emittunt refipifcentis , ut longe omnia

iXerunte

fuperet deliciarum fluenta , & mundanorum

aaudiptwn plenum eccanum,

N

EON

e

:

E

: d- -&

jl

- s

at

j h

L

DJIS

Hh hh

s Feuni i Afitibut Tom. h

85 (600) Z

ä—'ä

--

äïæäæ

3

äïäää?ää t

:

5

lsls

RRR

W?

ääwwäääääääää&ä

DISSERTATIO XXVI.

Invidia præcoqua fupplmorum cchen-

na dealieno bono tabefcit fe 1pfamt0rquct

eftque fui poena , öc culpa.

-

S. I.

Afgzæ Imvidia t"yz';ztur de bono al!erzwyac læte!ur de z!lzw' m;zlo ; éff.

Mue AE noxius odij fetus, qui neminem tolerat fibi parem ,

vel þlperzorem.

5 ;

1.

Ed Ley

e

M

: Nvidia ut putidus rivu-

&uszeli potiüs effet affetus, & zmulationis

£

lus é fonte exitiali fca.

effeclus : neque dolet, eó quia quidquam ei-

ä

A

turit odij , cujus eft foe«

dem acciderit adverfi fcd quiais; cui invidet,

tus noxius ;

cui pro«

& potitur bono aliquo invidum zquat , vel

;

z

£

»

A

prium efttriflari de bo-

fuperat.

z

noalieno , ut & gau-

Cüm invidia triflitia fit quædam animum

3.

dere de malo alterius ;

i

ETE

torquensinvidentis, neceffeeft, fit de malo

habet fiquidem mens

aliquo , ut invidusagnofcat in bono alieno

humana füblime quidquam , & ita erectum ,

rationem aliquam fibi diffonam, ac derogan«

h

ut aliü fe faperiorem non patiatur ; quafi qui

tem ; quzque proptereainduat rationem mae

1e fupramodum extollit , credatur alterum,

li; quapropter quidam confundentes amula«

qui inferior eft,premere;ac difpicere. . Idque

tionem cum invidia , aflerunt , hanc veríari

caufz, cur in dignitate conftituti ,vel divitijs

circabonum alienum prout à nobxs minimeé

affluentes , vel honoribus fupra reliquos affe-

participatur ; nec nobis videtur bonum,quód

&i fcopus fint invidie, quamad fe trahunt:

abalioparticipetur, cui bonumtale invide»

nam hoc vitiumeos torquet , qui egré ferunt

mus ; idque non alia de cauía , nifi quia per

alios fibi ; vel pares , velfuperiores; quia ab

ejus po[ïemonem melius fc habeat;quàm nos;

illis équentur, Gab iftis fuperentur: mens

vel faltem zqué bené , & quia fatagimus eis

fiquidem hominis praeffe reliquis vellet , &

dem przeminere , ejus bonum apprehendi»

nulli fubefle; hinc invidet par pari, quia ei

mus, ut quid noftre dignitati derogans, pro«

gquatur , invidetinferior fuperiori , quia illi

indeut quid induensrefpectu noftri rationem

noncosquatur ,imb & invidet fuperior infe-

mali , qua fub ratione,invidia, &æmulauo

dicuntur in illud ferri,

d

riori , nelibi cogquetur ; & ia quemcunque

fuum invidia livorem evomat , fe xpfam fem»

Caterum (i prefüus velimusinvidiam de-

4.

per torquet , & invidentem excruciat : sítque

finire , ac intimiüs ejus naturam introfpicere,

propterea invidia fui vindex , eó quia priüsin

verfatur circa malum, quatenus bonum illud

propria fzviat vifcera , quàm in ptoxxmn

alienum , quo alia potitur períona , malum

Gdl " a L. s. EU E a

bona.

apparet invido , e» quia fit aliena perfona ei

$2«

Quéd fi reliqua vitia poenam fecum pe-

exofa, cenfeátque propterea,talem períonam

diffequam trahunt ; invidia folet poena praie

indignam tali bono , velquia intulit invido

re , quia invidus alienam felicitatem fuum

damnum allqucd, vel fit eidem illatura ; íd.

con(htult fupplicium , de alienis divitijs ipfe

que caufze, cur eam fibi exofam habeat,déque

paupetie affligitur ; & de vicini pinguedine

ilius bono triletur , veluti de aliquo fibi

gacrefcit, adeó ut fit invidía fimul noxa, &

malo ; vel quia putet, poffe bonum alterius

fupplicium , quia invidus dum alteri invidet,

proprium mintiere bonum; vel derogare pro*

plectitur , & dirétorquetur ; quód fiultrix

prie excellentiz ; quo pacto obje&tum invi-

poenanonnifi à tergo alia fequitut vitia ,fup-

dia eft femper aliquod malum, feu alienum

plicium invidiz;vel affociatur,vel eam prait,

bonumnon fimpliciter , fed prout connexam

2. Rbetor,

quapropter Ariítoteles definit invidiam effe

prafefert rationem mali proprij 5 quapro-

dolorem ex eo , quód fimiles aliquid boni ade-

pter Angelicus Do&tor definit , invidiam effe ,.

tJP 19,

2. Qu«ft,

ptivideantur , non ut quidquam (ibi , fed pro*

triftitiam de alieno beno , prout bono obeft

36,4T£F,1

pter illos : quia invidus dolet , non qula bono

invidi , .cujus excellenuam vel æquat, vel

«areat;, .quod in alio cognoícit; quia hig a-

minuit, adeb'ut alienum bonum , in quod.

fertur

N

Invidia de alieno bono tabefcit, fe ipfam torquet,

61

Aettur invidia , apprehendatur ab invido , ut

&antibus,lingua expedita';ad illits detrahen«

dum honori , cui invidet,

Hinc virus,

l!

fibi noxium, non quidem directe, quafi quid-

quam ei auferat , fed quia aliena perfona

quod invidia intus cor rodens foras evemit,

cui invidet , nimis fplendeat , ac videatur

defcribens Ovidikus, ait,

9. MotAsi

obícurare perfonam invidi , qui propterea

syorpheéfo

ex tali invidia intus torquetur, ac multie

— dMonfiri swnc audi , que f

plici dilaceratur eruciatu ; ait D. Hiero-

imaga ,

nymus. Zavidum fecretis quibusdam con-

Pallor in ore fedet , macies in corpo-

L

re tote,

fiientia ungulis ab ipfo lvore discerpi

?

Nusquam retla acies , ljvent vubig

eó quia invidia ex aliena felicitate , pati*

z:ne

bulum fibi coufiruit , quo torqueatur , &

dentes ,

alienam profperitatem propriam faciat mi«

Petlora felle virent , linguaefl fuffufa-n

feriam , & tormentum : idquecaufz , cuf

qeneno ?

Philofophus velit , invidum dolere de a-

Rifus abefl , nifi quem vifi ))za*uäru

dolores ;

lienis bonis, non ut quidquam fibi proípe-

rum accidat ;quia tunc invidianon effet , fed

Nec fruitur fomno ,. vigilantibus exe

CA curi,

s&mulatio : fed quia funt bona eorum, quos

invidus habet fibi invifos , & exofos: fiqui-

Sed videt ingratos , in

rabefeirque vis

dem ex eo , quód invidus odio habeat perfo-

dendo ,

Succeffus bominum , carpítque , Gf carai

nam aliquam,uiftatur, ex eo; quód eidem bo-

-

num accidat ; sítque propterea invidia odij

piiur uná,

frutex , &i rem phyficé fpectemus ; dimanat

Suppliciámque fuum eft,

enim invidia ex odio , perinde , ac frutexà

:

planta ,effsctusex caufa ; quamvis fi invidia

Antiquum eít invidia in. mundo mae

lum cum fuos natales ab ipfo traxerit muns

moraliter fpectetur in ordine ad rectam ra-

tionem , & honeftatem , vel inhoneftatem ;

di exordio.

Vix condiderat Deus Spiritus

ejusdemn fintrationis odium , & invidia , per-

Angelicos , feu mentes à quavis matgriei

)

tincántquead idem vitium : & id cauíz, cut

deforcatas ctaffitie, ab omni corporis con»

putent pleríque ,ad invidiam fpectare etiam

cretione feparatas , G in tresHierarcffäs *

feu principatus diviferat , ac in novem or«

gaudium de aliena calamitate & preflura,

[

Verüm quia invidia triítitia elt qu&e

dines , eu choros partitus fuerat : & in fu-

dam, perfpicuüm eft, hocce gaudium phyfie

prema Hierarchia Seraphbinos collocaverat

cé fpectatum longe diverfum effe ab invi-

divinitatis amore ferventiffimo flagrantes 5

Cherubinos icientiá

dia.

Quia tamen ejusdem inhoneltatis eft

DEI profundiffima

Íplendentes ; — Tbronos rebus pacate conti«

triltari de bono alieno , ac gaudere de ma-

lo alieno, recte in genere moris , G vitij

nendis , G utfolium , fedémque quodam«

In media

ejusdem dicuntur efle rationis , fepofita

modo quiefcenti Deo praebentes.

phyfica diverfitate. — Phyüce igitur dicitur

Hierarchia Dopiaationes , adjuvantes cate-

odium invidiz radix ,

iametfíi affectus fit

ros Spiritus cceleftesad gloriam Dei promo«

vendam: Pirtutes ordinatas ad corpora tu«

fpecie diftinétus : affe&tus (iquidem odij ;

& invidie fe habent , ficut premiffe , &

enda, promptásque, G expeditas ad openy

largiendamAngelis inferioribus circa divinü

conclufio ; & ficut illa fundant affenfum

conclufionis , à qua tamen fpecificé differunt;

obtequium occupatis :- Porefiazes ad diabo*

eb quia difparem fortiantur rationem forma-

licas irruptiones retundendas: & in infima

lem affensós: pari pacto invidia cum triftitia,

Principatue deftinatos ad naturam univer-

ad quam appetitus per odium terminatur ,

fam humanam juvandam , veluti primos

0

duces in hujus rei executione.

eít in divería fpecie phylica ab odio: quia in-

4Arcbange-

vidía triftatur de bono alterius , quatenus

los cel(ioribus nuntiandis , ac Provincijs

eft bonum petíonz , quz odio habetur :

miniftrandis praefectos: G 44ugelos mitten-

odium veró avertit unam perfonam ab alia

dos Nuntios ad homines particulares , eos«

Éub alia ratione 3 fcilicet , vel quia nocuit

démque privatim dirigendos : & itahos con-

ftituerat Angelorum ordines , ut íuperiores,

vel quia creditur nocitura; velquiacogno-

fcitur turpis, focda, ac indigna, ut ametur,

mentes illuminarent inferiorum, cum ijsdem

Licit invidum pudeat fuam prodere agri.

cogitationes communicarent , & affe&tionesz

tudinem , & dolorem , quo torquetur; vul.

eíséntque omnes arerrima vi inítru&i intel-

tus trarhen , qui index eft animi , internum

ligendi; & inflammata in amorem divinz bo«

nitatis voluntate , quibus accefséte egregia

detegit livorem ? etenim oculi arefcentes ta-

bidasintra palpebras, G extenuatas , rece*

natur& ornamenta X prafidia , potentia ,

dentes; fupercilium contractum , ac demif-

Ícilicet , &robur admirandum: agilitas,ac

celeritasigcredibilis:ime & dona longé majg«

(um , a(petus aridus, & obícurus , gena fub-

triítis , manuum explofto , angór cogitatio-

ra virtutum ; & gratiz , quibus conflituebane

tur filij Dei , regnique coeleftis legitimii

num , crebra fufpiria , tetricitas oris fatis

s Qu

exteriüs produnt , quo intüs livore intima

hzredes ; cüm efient divinz mentis velut&

;6.4":1'

excrucientur przcordia- — Invido acetba eft

puriffime quedam fcintille de fempitern£

- menía , focus fubtriftis , aures parata obtre«

Luminis acceníz facibus ; quibus unicum

Verani de Afelibie Qoni, Ib

Hh hh à

)nüs

Difiertatio XXVi.

duntaxat defuit ad confummandam felicita-

que inter fratres fecura fuerit innocentia ; nec,

tem , fcilicet perfeverantia , quam invidia

inter facrificia tuta pietas ; neque inter obla

interrupit; plures enimex ijsdem fola invi-

tiones indemne obíequium : invidia fecundi

dia é fummo coelo in imum detrufit Tartari,

hominis atas profanavit, facrificia fcedavit,&

Lucifer fiquidem invidiá ftimulatus , ac in-

ipíum immolantem victimam conftituit im-

j

terno tortus livore iniquiffimé tulit hominis

molatam non Deo, fed invidiz ; quz religios

dignitatem in zequalem gloriz cum Angelis

"

nis, & naturz violatz rea in fraternum íane

poffeffionem venturam , ac propterea fti-

guinem audax , in uno Abele tertiam homi-

mulante invidià fuit Lucifer unà cum fuis

num partem trucidavit ; adeó malignantis eft

affeclis & coelo depulfus,

invidia nature , ut mundus totus alioquin

"C

Scindebatur tunc coelum in factiones,

bominibus vacuus , duosnon valuerit (ineli*

feu mentes angelicz in duos exercitus , fed

vore fratres capere , invidiam alteto fo»

pars melior, ac fincerior peracriter in Lucife-

vente,

A

rianos irruit Duce preelij Michaéle , uno

Erat Abeli jam à teneris indoles comis ,

9.

ex Seraphinis.

Duravitque cohflictus ar«

placida,placabilis,& manfueta,obfezvantiam

bitro Deo , quoad ei vifum eít; nontamen

in fratrem fervavit, in patrem, & matrem re«

jaculis vel haftis , aut gladijs ,. fed mutuis

verentiam , ut & in Deum religionem, cut

odijs pugnárunt perduelles , donec fulmi-

quoties per victimas fupplicavit , quidquid

nante (pectantis Numinis decreto , fulguris

optimum , maximimque in gregibus , ac fru,

more przceps actus fuerit é ccelo Lucifer in -

gibus poffideret , in facrif&icium Numini of-

Orcum unà cum fuis commilitonibus ; ade&

ferret ; cum Cainus nonnifi perfunctorius

ut cum incentore corruerint ejus affeclae »

in cultu Dei deteriora dedicaret, & quia ob.

Íeu pars tertia mentium Angelicarum, Ecce

discretos utriüsque divinitatis cultus , . di-

quales invexit, vel inter Angelos ipfos invidia

Ícreta fuerunt proemia confecuti , ideo fuper

