ftudiofum emollitura , non auro donavit,

bra fingula , fexiüsque alterius membraz non

minis, quam fe ipfa per naturam norunt

e9

a

quó eum ferrei fzculi Principem falutaret;

& (imul libidinis famulum renuntiaret; non

"am [i naturam illorum ignorarent,nec attum

ei libertatem obtulit, ut. fuz libidinis man.

quidem ip[orum , & offcium concupifcerent.,

cipium faceret; non purpura eum veftivit,

Membra quófunt hebetiora, eó ad luxum

quó celerius pudcrem exueret ; non Marga-

coeco nature magiflerio avidiüs proruunt s

&

ritis ornavit, ut caftitatis candorem eidem

arcana quadam concupifcentia iympathia,

5

j

natüra

310

7:5 Difietado W

i g

caftitas intetimi

naturz ad conta&tus manuum prohitate , ex

tut,

&c totà virtutum co«

hors corrumpitur ? verüm & ejusmanus vin»

hoc enim contactu accenditur concupifcen.

tizflamma, que in foedam libidinem per-

cula;funt, quibus miferé vinciuntur,;capiun-

.didiffimé propagatur,nifi feftinato cauté re-

türque incauti, ut fcité Sapiens: Lwfiravi: Ecclefectp zs

.nutuquantócyus coérceatur, acrefutetur ;

univer[a aniuo meo,ut fcirem,confideravem;

R

extinguendz ftatim funt flamme | lafciviee,

&6 quarerem Sapientiam, 6 ut cognojcerem

Y

. quas alterius fexus,vel levior attactus perni-

impietatem flulti ,- & evroremimprudentium,

Y

ciosé flabellat, ac perniciofius auget incen-

& inveni amariorem morte mulierem , qua

dium, quo caítitas cinerefcit , & reliqu& pe»

laqueus "venatorum esi , & fagena cor ejuss

reunt virtutes,

Peftiferi funt alterius fexus

vincula funt manusillius 5 qui placet -Deo

attactus, ni caveantur peftem communicant,

effugiet & illam; qui autem peccator est ca«

quzeé manu ad brachium, cor, & animum

pietur in illa. Verüm ubi Ecclefiaftes vocat.

manus foeminze vincula ? Pincula funt manus

Íerpens totum inficit hominem, & v;rtutes

in ipfo corrumpunt,

*

illius , Paraphraftes Chaldzeus habet /gate-

ig.

Idque caufze;cur pudici

ífima Su'fanna,f

que tanus ejus [ic ut non faciat opus , &

qua ficcis oculis injuftam valuit fentenuam

Aquila ità exponit vinffe funt emantu ejus,

x — EO AR umb uÀ —udo GzoBh 44 . ii - znr

$3

audire, nonnifi madido lachrymarum imbre

Sin veró quaratur, quomodo mulier

vultu potuit fentire alterius fexus,vel levio-

vin&tis manibus;adhuc dicatur vincula in eis

rem attactum.

Praerant |falaces Judices

.

dem habere manibus, quibus liget, acwincue

fraudum, potiüis quàm legum peritiffimi

*

lis irretiat ; càm viné&lz ac ligate mulieris

- cümque ad honeftatem, acculturam cafti-

manus inidonez fint, qua alios ligare vae

tatis, ftudiümque pudicitiz velata adeffet

leant, ac vincire? Refpondetur taniz effe

Suíanna , nein ejus venuftatem intuitus fi-

foemineze manus efficaci ad viros irretiene

CQv "u QT T W. .

erent oculorum cateri, qui aderant: qui

dos, ut vel vinctz, ac ligate ijsdem capiens

F.

Íedebant ut Judices furrexére , & quo ali-

dis, vinciendísque habeantur perapte, quae

A

quid faltem luxurize blandimenti percipe-

folute longé expeditiüs illaquearent; prom.

»»

rent, manus capiti venuftiffime mulieris ad-

ptiüsque irretirent,

Appofité Gregorius

Davitl. t« moverant : Confurgentes autem duo Presby-

'Thaumaturgus in metaphrafi ; vizcuia fumt

-Q,. 340

teri pofuerunt manus . [uae [uper capur ejus.

manus mulieris.

Cor enim ejus pertranfee

untes irretit, at fi vel manum tantüm manuá

Que flens üfpexit in calum.

[ 1em

Quid? quéd Sufanna v

enuftiffima mue

connexuertt ,non minus firicló vetinet, quam

ä

lier càm ducitur ad tribunal probrofiffima

fí vinculis confirttlos traberer.

y

mortis fententiam animo intrepido, fronté-

"Vincula funt, & laquei manus mulie«

&3«

.que ferena audit; & cüm primum resby-

ris; quia per tactus viros illaqueant,qui per£

h

manuales luxuriz tricas miferecapiuntur, &

zeri pofuerunt. manus fuae [uper caput. ejus,

" Pre cordis dolore , pectorisque anguftijs;

arcliffimis vinculis mafcuius libidine victus

muliebriter vincitur.

!

animique afflictione tota liquetcit in lachry-

Quia tactus mulie-

E

znas? que flens [u[pexit in celum : noverat

bres laquei funt venatorum ,. nec alios dixe.

cafta mulier feedam Presbyterorum intem-

ris effe hos venatores, quàm cacodoemones,

qui meretricio queftu compendium faciunt.

perantiam , ideóque feftine flevit , lachry-

mis purgatura , quas. per contactum laíci-

Hinc Chryfoítomus non diffimili allegoriá

vientes Presbyterorum manus maculas capiti

cellam meretriciam diaboli vocat officinam,;

in qua tartareus proxeneta hanc venum ex-

i

ámprefferant ; & quz ore hilari mortis ini-

li, ij

quam potuit fententiam audire, nonnifi fron-

ponit infamem mercem, & afferit Cacodoee I» Ejjf, r2

Q

te triftiffima, &t oculis imbre madidis la.

mones mulieris meretricis eífe lenones, quia. ^ Cerintb.

f

chrymarum valuit impuros Presbyterorum

ficut lenones meretricibus amatores concis ?*

pati attactus; quó pudiciffimé denotavit ,

*

liant; itatattareusauceps lenonis inflar plu.

in

fincerum illum Presbyterorum contactum

res libidino(is fuggeftionibus ad fcorta per-

W

ei graviorem , ac acerbiorem obtigiffe, ipsá

ducit ; & quemadmodum lenones cum me-

retricibusinfamem folent quaftum partiri 1

injuftá, iniquà, & crudeli fzvz lapidatio-

nis fententià,

Unicé erat caftitatis addicta

ita przedo tartareus amatorum fortunas fcors

^culture , noverat per impudicos alterius

ti mercedem effe permittit ; fibi veró ani«

fexus atta&us pudicitiz peítem transfundi;

marum refervatfpolia, feu hominis partem.

ac ferpere in perniciem, & interitum pudi-

nobiliorem, quam ad ignobiliorem detrudat

r

locum zternis adjiciendam ctuciatibus.

citie , & ideo quzxe non timuit. iniquz fen-

tentie mortem fubires tota exhorruit , ex-

Meritó igitur Ecclefiaítes mulierem

244

pavitque, cüm primüm prafentijt , fe ab al-

*

procacem; .ac lafcivientem morte vocat a»

€eri

us fexus manu tangi impudicä. Nulla

mariorem, laqueümque venatorum:; 6&ip, Eclefenp.z

^

eftdeteriorlues, nec vírtutum peflis letha-

veni amariorem morte wmulierem , qua la.

; i

.J.'l 7«

lior, quàm quz per tactus impudicos diffun-

queus eff venatorum. — Intercateras allego«

'ditur: nonnifi pluviá purgatut lachryma-

rias ea Ecclefiafte magis arrifit, qua etiam

rum, qu& ex impudico contactu macula im-

Ethnicis inhoc mercenario quzftu placuit z

Qu

X

-

Y

hinc lena illa apudPlautum in Afinaria ait :

primitur,

t

2l

Non folüm muliebris contactus vene-

Hinc noffer quaflus aucupio fimillimus. Au-

t

eeps quando eencimmat areamy effundit. ci«

la

- pum fpafgit, peltémque communicat quà

6u

T

X'fa&us,öz joc;ï cum .m:ulikcrïibhs ïfügicndi , ut cafhiran cxitïaïäs. ;3!!

bum, aves kj]z'æjätmt , :neæ]]ä?/l facere fum-

genas meretficias notavit "Hdliko.dm.us inqui-

ens: Jnevitabilem adeo, && invillam mere-

4Ptgm, qu; qgærit.[uc-rum. .-S;Pe :edunt z ]e.

d'-('mþ " Q |

3uel fi fiat capte vem folvunt aucupi, . .Efca

tricie pellaciatrabebat oculisz Neque enim

&il mexetrix , leilus allex of , amatores aves,

eft explicatu facile, -quot hác fagenà quam

af.

INeque alió tendunt retia, quaefoemi-

mulier in fraudem , & deceptionem jacit vi,

'na lenotcinijs-extendit, quàm.ad incautosit»

Trorum, capiantur. Muliercümelegantiüs

zetiendos viros;neque credas fagenas diaboli

fe-ornat;tetia jacit, infidias tendit, ftruitqué

aliaseffe , quàm procaces mulieres , :qua in

laqueos fpectatoribus ; huc pertinet, quód

luxuriz aftuantibus fluCtibus homines per.

fcripfitlfidorus Pelufiota ?. 2Mulser ornandé Liba.Epif.

inde acmutos pifces trahere , & irretiread-

«orporis nimis ftudiofa , .atque.oh eamcau- 289.

atuntur. Non unàtamencontentaeft.mu.

jam-in forum fe conferenss aut per fenefiras .

profpiciens , ut jwvenes. irretiat 5 etiamfi &

lieris fagena praedá;omnes enimcomprehen.

4lete adnititur, & inid.unum intenta -e(t, ut

conatu fuo excidat,itamen perinde,ac fi eos.

«:obvios quosque .expi*fcetür,*rapiätque : IPul^

arretyl[et condemnatur , id enimonmne quod

&hré Hugo Carenfis expendens verba Eccle-

sn ipfius poteflate «erat , effecit,ut qua & ve-

t

fiaftze: Invweni amariorem morte smulierem,

-enum mi[cuerit , & retia«expanderit , la«

.queásque omni fHudiosac diligentia fl atuerite

qua laqueus eft -wnagäomm ait: 'fagena:cor

«jus, quia omnes .capit magnos , & parvos

utinam à fuperfluo hoc ornatu:avocarentut,

Ezecb, 46. :€xpofuifli fornicationem tuam o-

:quze ftudiofiüs-fe mulieres.ornant,& uciliori

spni tranfeunti ,-ut-ejus fieres , ideo.autem s

'virtutum ftuderent-ornatui ? .ex ornatu ves

|

dicit : fagena cor ejus, G non ip[ay quia

ftium nullus carpiturfructus,nifrqui in come

4modum :cedit «cacodoemonis: illicia «enim

fieut fagena totum , fluvium -occuipat, ut nul-

4us pifcis -effugzat 3 (ie .cor mulieris itotum

'funt tartarei aucupis ornatus, .q

uimülicr.em

Vicum , «el civitatem , -vel Regionem , n

«elegantiüs exornant.

qua babitat ,'occupat., omnésque capit voe.

iNon:tamen 'omnis femper damnandus

-

eft muliebrisornatus, cüm etiam Eflher ele.

duntates & defiderio.: & licermulti effugianr

:;En

.gantiam forma fibi arte conciliaverit, & to» ,

spfam , nullus itamen efugit«cor ejus.

quàm laxé, quàm longé, latéque in aliorum

'tius Jud2orum gentis falutem invexerit : fed

perniciem hzc porrigitur fagena ; :en quàm

ds datur ornatus.probro ,quo procax fcemi.

apta eft mulierunapluribus perdendis viris;

'na utitur viris illaqueandis , minusque.cau»

Squidem experimento fatis deprehendimus,

'tis irretiendis; «quo ;pacto fornicaria, .ac fe-

'tox Jezabel.oculos ;pinxit, vultimque finxit

ánnumeros propemodum 'viros 'unius:dun-

D

taxat mulieris «captos pulchritudine, predas

-adfcititià Jarvatum elegantià; virienim.ad

«effiffe ftigiz :paludis pifcatoris , in cujus fa-

'«oncupifcentiz illicia 'proni fuperfluis hifce

mulierum illaqueantur «ornamentis ? 'nimie

genam mutorum 'inftar piícium conftat ir»

xetitos cecidiíffe.

'Tum-ornant fe procacesmulieres. quà amae

16.

fios onerent;fi tamenornatus furt; quianie

— E(tmuler fagena laxé Veneris «expor-

xe&ta in undis , 'ubi -&(tuante concupiícentia

mam devenuftant., & corporis membra vel

mens fluétuat viri finentis foemineis fe ille-

'vulnerant, vel.premunt; vel illaqueant;ut in-

€cbrisirretiri : eft mulierfagena inhominum

'torquebatin muliebrem ornatum S/Ambrof,

«apturam laxe exporrecta : nec alium cre-

lib..1.:devirgin. inquiens? :Cerze Tacere val-

eribus auresydeprül[a-enere enfera ceruites,

das piícatorem :effe , qui hac :utitur 'fagená,

- Loc, eit,

iquàm cacodosmonem,;ut notat Hugo Caren-

:0n funt allevamenta penarum 5 fed diferi -

J Ef!'/fo f |

3uina metallorum.

aHinc

Catena

fis inquiens: Sagena 'etiem :Diaboli e[) cor

'quos

,d Coriths

amulieras , quia. "voluntate , & defiderio om-

conftringityinde pedem compes includit,. .Ni-

9

-

wes-c4pit. ldque de corde intelligitur fce.

ibil vefert auro.corpus onueretur , an ferroz

verus-ornatus.non ab auri mutüatur .fulgo-

minz impudice, ac lenocinantis, cujusetiam

vellimenta in fetia aptantur viris irtetiendis.

ze,nec à gemmarum fplendote,fed ex virtue

:

t

itumculturáà,ex ftudio prafertim :caftitatis z

monenim purpura., «qua «corporis 'obtegit

$ IV.

menibra quidquam animo adjicitornamentig

neque fplendentesgemma auronupta quid-

Ornatus ;þromcz': anulteris *-z)i)foi-

«quam pariunt:decoris, 'quo mens ornatiüs

devenujlat , && ideofugiendus, quia la-

queus eit , quo Auceps tartareus viros

illuce(cat ; ;verusanimi'ornatus is eft, qui &

wirtute nafcitur ; 'cervices nonauro funt in«

Adnititur capere , fuique juris

ii

f^cere.

clinande,fed Chrifto;jnongemmz frontem,

& caput illuminent; fed virtutes in mente

at |

327.

&T On abs re huc accerfitut, quod Cz-

fplendeant; non purpura corpus tegat, fed

Lib. , «. 7.

€haritas animum informet.

AMdemsnersut

farius refert; facerdotem quendam

Wif g. ad

vidiffe doemones.fuper defluentem

snulieres aic S. Paulinus effe fe filias illiu filj

Severeme

cujusdam Matronz fimbriam confidentes,&

Regisscujus gloriaomnie abintuseft, — Intellz-

mox faltitantes : quia foemineis delectan-

guant, eur idllas efpoflolus prolixiori capitie

tur doemones veítimentis , ac muliebri or-

velamento tegi jufferit. — Propter dngelos in-

ïï

natu, laciniisque , quibus utuntur ad viros

quit: illos videlicet ad feduitionem paratos,

de quibus fancti judicabunt, — i entm petg,

Aninus cautos illaqueandos, — Has tetiam] Ía«

lantius

L]

N

2L2

Diffetatio XV, -

Iantiz'd Infrmiora vafa perteutant :

Procax mulier, cum blando ocülofum

324

luber Evam aggreffus est,-

]ïcuf £0.

afpeétu, ac lenocinante verborum fuco fru-

2 9.

Eíle fuperfluum hunc mulierum orna.

ftra negotium pertraclaverit libidinis, tactu

tum Domonum laqueos,quibus non tantüm

perficere confidenter adnititur exiftimans fce«

viros irretiunt, verüm etiam fe ipfas illa-

mineas manus vincula effe , quibus conítri-

queunt;fiüntque vel nolentes preeda tartarei

&tum adolefcentem non folüm ad fe trahe»

aucupis ex eo conjicitur; quiave] in ipfo

ret; fed &in fua flecteret vota: fcité. Bafi-

ornatu cacutientes poenas eligunt , quas fi

liusSeleucienfis: Apprebensa laciniá mulier

faperent;potiüs fugerent; Cervix enim pre-

manus $n adalefcentem. injecit avmatas libi-

mitur, oneratur potiüs quàm ornetur caput

dine, & nonnullis interje&is fubdit: 7ofepb

7

multo auri pondere; gravatur pectus torti

tenacibus manibus vetentam permutens ves.

E

metalli poenis; impeditur inceffus, calceorum

fiem. libidinie effugit. an[famz — apprehendi

preffurá;premuntur vinculis foemora; brac-

vefte potoit, fed animo comprehendi non

Guj i 1

chia aureis catenulis multiplici gemma ad

potuit, imó ne venenum & manibus laícivi,,

4

vanitatis famulitium fplehdentibus vinciun-

entis foeminz in vefles delapfum per conta-

tur ,' & fingula cor

potis mcmbra proprià fe

&um fufiüs dilataretur, ne contagium ultee

. damnant fententiá,

3Qv

riüs ferperet, relicto in manu adulterz pal.

Quéd fi vel adícititià veftium elegan:

lio volucre citiüs aufugit , timuit enim ne

tià mulier procax viros illaqueat,quantó ma«

fi diutiüs moraretur per manus adultera li«

gis, fi manusadhibuerit, tactüsque exhibuee«

bidinis incentiva tranfirent ad florem infi«

rit impudicos, funt enim hujusmodi effree--

ciendum excultz caítitatis , ideóque maluit

nate luxurie tactüs venena , quibus totus

veftem exuere; & omnem excuterc infeclioe

ä

corrumpitur virtutum apparatus , imó arma

nis fufpicionem.

| hs

33

r

funt tartarei hoftis, quibus in humanum ge-

Verüm càm vidiffet mulier adolefcen-

d)b

nus de(zvit : quemadmodum continentia,

tis pallium folius deceptionis, & contemprus

i

ac pudicitia in ipfo mundi exordio foecunda

fpolium effe,fucclamans , familíam evocats

fuit radix, ex qua germinavit tota felicitas &

Gattentatüm à Jofepho. turpi fuadela ítu.

«clo in terras derivata; ita cüm primüm

prum mentitur ; J argumentum ergo fidei Genes.39,

. 16.

tetigit Eva exhibitum fibi àÀcolubro pomum;

retentum. pallium offendit marito, qui nimiá

fibíque à Numine inhibitám , contactus fce-

du&tus credulitate promeritam ab adultera i-

minz initium fuit deperditz felicitatis, &

ram in caflitatis cultorem Jofephum totam :

morti viam adaperuit, Quód fi contactus

accendit: quá fuper re miratur Bafilius Se. '

procacis mulieris in virum extendatur eum.

leucienfis , nec fatis admiratur, quód cüm

t ENME

perimit, càm premit; quia humana natura

adultera pallium impudic contactum often-

cum obícoenis dedecoroíz libidinis infervit

derct, ac in manu fua retentum , argumens

voluptatibus;in fe ipfam infanit , fevitque;

tum fecetit fuze inferenda pudicitie , cum

& perinde ac pifces, & aves fallaci capiun-

potiüs fe tactionis peftifero contagio intem--

1

tur oblectatione, ita homines tattu alterius

perantem demonftraret? fi enim mulier vio«

DT

fexus fimul oble&antur, Gpeítem contta-

/

lenta manu pallium rapuit , veftémque deti-

hunt, quà caftitas perimitur.

31.

nuit,S& adolefcens aufugit ; an non fugaipfa

Allicit ad hos tactus praefertim venu-

renifum probat adoleícentis,, fi ipfum manu

ftas faciei ab hac enim fenferat /Egyptia mu-

detinere non potuit ; quin fugeret; argue

lier fe allici; cum impudicas manus iniecit in

mento id fané eft nil, quod caflitati noxium

! 5(;22[. $5«

adolefcentem caftitatis cultorem : Erz£ 49s

effct, à foemina petiiffe , quam fuga delufit :

zem Jofepb pulcbra facie, €$ venuflus, &ap-

duisi,,

Ícité Bafilius Seleucienfis Phiilofopha

tur; J Orat, $,

prehenfalacinia veftimenti ejus intra do.

la inquit veffem offentaus fidem fac

ito *Oinb

mum remotis atbitris Joíephum aggredicur

expetlatam maledicentiam !

O infantam

lafciviens hera, & in caftitatis palzítra . in-

barbaricam ! cum p4llj,

quo manus accufan-

ducitur luctator adolefcens. ea conditione,

t , fit gestatrix, lingue acculantí creditur,

&tate, ac forma, quz temperantiam prodit,

an non fatuitas potiüs arguitur viri , .quam

& violentià facilé capitur voluptatis.. Quis

impuritas redarguatur fugientis adoiefcen-

recenfeat; in hoc conflictu provocatrices !e.

tis? Annoninfania fuit fidem linguz potiüs

nocinantis mulieris artes, fucos verborum,

procacis mulieris , quàm pallio: impudica

£5 — 039 — u — u ern3 o ZRAàe d&e—— " 9A — E dusan — dÉ A

pellaciam oculorum, manuum, vorisque mo-

manu intemperanter , ac violenterarr

epto,

p

Ls

tus, quibusilla fpeciofi adolefcentis tempe-

retentóque adhibere ? An non mals ]

ibidi«

f

rantiam prdari, & caflitatem cortumpere

nem lingua expiat , quam manus accufat2

llidm,

Íperaret? injecit priüs lafciviens hera fuos

Quomodo pudica ea mulier,

que impudicé

in adalefcentem oculos?. hicautem blandum

fugientis adolefcentis pallium

oculotum ictum conftanter fevero refutavit

atripuit ; de-

ünuitque , ut gnà cum vefle predam (uz

renutu. ' Sed cüm expugnandz adolefcentis

ä

cupiditatis etiam Jofephum efficerec ?

caftitati minüs aptos cenferet oculosin fup-

Àn non pudicus, ac egregius caftitatis

)5

Pi

Genef. 89

petias manus accerfivit : Er zlla apprebensá

Í

g- 125

cultor cenfendus erat J

ofeph, qui vel ipfum

laciniá veflimenti ejus diceret : Dormi me-

pallium reliquit, q

uia intemperanter ta.

d

£um , qui relillo iu m

H

»

anu ejus pallio fugityts

étum à lafcivientis feemi

n impudica manü?

H

egr *W* '-4 farat.

ns Ícilicet ex tali conta

eu contagium COn.

i d

f

Waheret

Ta£tus, & joci cum mulieribus fugiendi, ut caffitau exitiales, 315

AE

traheret, quo excultus caítitatis flos peri-

tur; victus polítea ex foeminz Lconfo»:rtäa

clitaretur.

Si vim voluiffet mulieri infetre,

/ feedé profternitur: cüm Samíon amore ad«

mon pallium reliquiffet ; fed cum pallio

urgeretur infidz mulieris , fraudulentas in-

manííffet. Verüm deluíz , ac contempta

ter delicias , captiofásque adulationes; illi«

foeminz vox impudenter mendax adnixa eít

ienti, petentíque mulieri fecretum anvincie

Joiephi detrahere caflitati , càm manusnon

bbilis fuze adaperuit fortitudinis.

saluerint ejus attingere corpus.

"$ed per-

:Sed ftatim adigitur incautz referatioe

36,

* r t

verfa fuit viri credulitas, cümfidem :pra-

nis poenas dare; urget infida mulier virum,

Íliterit linguz impudicae, quam negaverat

. quem allicit.ad.caput in fuum gremium de-

pallio caftitatem adolefcentis loquenti , licét

clinandum ; fomnümque :capiendum ; fed

A

&acit&, :ac atteflanti.

Profe&to vel:ex.eo

fomno fopitum non vefle, (fed fortitudine

li

exuit,, -refciffis forcipe capillis , & in. ho-

&ommendatur Jofephi.cáflitas , cüm :non

folàm impudice fcminz :obfcoena verba

ftium poteítatem «devenit vin&tus , vi&tus,

la

-Gm?jc. 39«

-decapillatus., :oculísque.orbatus : Dormire 7udic.16,

excufferit t Er zla apprebensa laciniá wefli-

Tl

menti ejus diceret.; Dormimecum.z; verüm

- um fecit fuper genwa fua ,'€ n fimu fuo o 7 49*

,

etiam cüm verbis obíccenis lafcivientis mu.

&liuare .caput , "uocautque tonforem , €5 rA«

"

fit feptem .crines ejus , &6 .capit abigere eums

Jieris pallium proprium excuífit, :reliquit-

«que, quia lafcivé attactum : .quia :nimirum

& à fe-repellere.

/5.,9."

Samfon, :qui nonfclüm

leoni5 verüm etiam de pro»

£imtit,:ne à vefte .ab impudica mulieris

:rugienti obítitic

3manu attacta quidquam ferperet, quod :no.

ftrata fera gloriofum attulit triumphum; ex

:xium .eífet caílitati, foeminae «enim .conta-

:attactu foeminz :ex eo , quàd fuper 2jus ge«

,

mua-caput teclinaverit ; :unà cum taólu , ca«

«&us libidinis eftilaqueus :: ipulchré S. Am-

Lib.' .de Pæ-

lbrofius: Vidit /bunc femina .ignem Jofcpb,

ipitísque inclinatione cecidit à priftina forti^

H

itudine : & inferviens libidini faemineis fe

EM

quando eum adalteri cupida-mulier allocuta

;

vll : vwoluit .eum -capere fermone. mifit la.

àimmiícens jocis:oculosperdit, incarcerem

quéos Aabiorum fuorum:s fed pudicum -ui

-detruditur , :ac brutorumlaboreteritur,moe

lequein girum.agendz adignominig im-

um ligare non poruit, - .Solvit enm vineu.

C0

da mulseris vox ;pudoris ,. fermo. grauitatis,

«creméntum .adjicitur ; 'certé utilius ei fuit

V, 1.

ä

dbabena cautele , fidei cufiodia, .castimonia

ugientem incutriffe leonem , :quàm Jenocie

nantis foeminz blandam incidifie in. Jibidi-

difciplina. Capere igitur eum vetibus fuu

dmpudica non potuit , mifit manum , 5 ap-

nem ; ;per occurfum .in leonem'hiaunte faace

'rugientem furrexit victor ad glorioftores trie

prébendit eWiem .ejus , -ut nodum . ftringe-

gen, o Verba :petulauta -mulieris «cupidita-

umphos; :per blandimenta lafcivientis fce«

m mine cecidit inprobrum ignominig, :acde-

aum reétia [unt , manus-ejus amori modas

efh :Sedmec vetibus .capi potuit anens pue

decus hominum., labores :adactus jumenta

dica , nec modo.s .excu[ja uefle folutus .et

fubire : .Leo tropheisSamfonem coronavit,

quem libido capillis , & viribus denudavit;

S10du5,

1

a

35

3Sutiàs , aclon

gö ïi'at'ï'üs 'eft, feris etiam

]Jeo dulces:ei favos fuppeditavit 5 fed laíci»

wia blandimentanonnifiignominiam i ims

truculentioribus.affociari, :quam lafcivien-

tis £ceminze confortium :admittere ,. verba

ipetrárunt; Ico animos;virésqueaddidit, fed

adbiaadientia audire, :tactüsque pati cafti-

«concupifcentig falacitas , foeminecontattus

tati:exitiales.

Ia Leonem inciderat Sam-

«apillos.avulfit., & oculos:eruit ; leoeffufo

;

fon jubá horridum , fame exagitatum ,imó

fuo cruore purpuram viétori honefté.colo«

& inflammata :oculorum torvitate cruentam

ravit., :quam libido infami fua flamma :de«

1:

3adic.1f'.

necem minitantem: dpparuit catulus leouis

venuftavit 5 leo viclrices palmas, & trium«

* Ordt t

L

feuw » & rugtens, & occurrit.&i. . Àn Same

"phales lauros.dedit ; fed libido .fct&les'- Ü

preffus miniflravit,

íon inopino circumventus difcrimine maluit

& rugiente honeítedilaniati fera , quàmtur.

"Hig pertinet 4uod

$. F ;i?genüds de

395

Hetodiade «caput expofcente Baptiftz :fcri-

piíefuge dare , (mülque notà inuti pu«

fillanimi ? :Leonis ferocientis rugitus; ani«

pfit: Fallor fi /fit fera peffua «rudelior la«

mos excitárunt ; Samfon enim intrepido ani«

jfeiumis tamet(ihiante, ac cavernofo ore rue

l,

mo, ac pe&ore fortitudine lericate leoni

giat leo, (trages minetur j «mortes prznune

$

obviavit hianti ore mortem minitanti . fed

:tiec , fulguret ardentibus :oculis , accedáte

4

" que ad ftrages fpargendas acceletato greffu,

lecnem Samfon brachiorum. inter amplexus

»

fic validé flrinxit , ut ad vitam efflandam

& horrendisunguibus ad: preedam armetur g

Ía

z Iüidm.

adegerit: Irruit fpiritis Domini in Sam[an,

adhuc Samíon animo intrepido, pectore im.

&X dilaceravit leonem , quafi bedumdn fru«

pavido, corde magnanimo wenienti :ad f&

j

ffa difcerpens , mibsl omnino babens in as

leoni obviat ,. à cujus fzevitia nonlzditur, &

l

»0s, quod per repetitos rugitus «cladium

"nu: lcilicet Numinis favor , & vires fup-

jeditavit, & animos infpiravit , quibusde

minas ingeminabat, in:mellis favo delatze

vi&oriz dulcedinem guítandam exhibuit ; &

ferociente bellua eó gloriofiores triumphos

$

n

deferre;, quó inermis; eam aggreffus gene«

unguibus homini diícerpendo aptis triunte

rosé proflravit, Sed qui cumulatus victo-

phos procudit , quibus. gloriofior de pro-

ls

o irata feraSamíon fieret ; fed fallax mulierg

rijs, laurisque coronatus ex conflidu «uimn

ferarum £erociffimia redux. victor -a;glqm.

mellita lafcivientis foeminze fraus., fraudus

Rr

fl

,

Agma

Vermfi de Afe&i&w Tom, 1.

34

Diífertatio XV,

tf

Jenta int&r blandimenta adülatio , adulatrix

cat, dicatürque pf.optereä foeemineis addi-

d

illecebra, manüs , gentique contactus Sam-

&us voluptatibus non tam pede,quàm capite

fi

Íonem animo; & viribus fpoliárunt, & in-

claudicare; impurz enim quzex conta&ctu.

glorium in probrofam detruferunt ignomi.

alterius fexus hauriuntur delicie, tantüm

'

niam: Dormire eum fecit fuper'genua fua,

abeft, quàd caput reficiant, ut potiüs men.

]

& in finu fuo reclinare caput , ut unà cum

tem cruücienr, animum affligant , cor tor-

L/

capitis inclinatione vires caderent dormien-

queant, verámque in homine jucunditatem

V

tis virij & mifer inter jumenta viliora ad-

inficiant, gaudiümque extinguant, Et quam.

Ícifceretur, quiferaseruculentiores gloriosé

vis aliquid videatur dulcedinis exhibere car-

nalis voluptas, mel quidem effe dixerim, fed

P(

pro(travcrat,

L

felleums dulcéque venenum, quod cüm bi-

5- VO

£

bitur, mors deglutitur : quiadmor cupidi-

Í

neus harum faber deliciarum, qua ex con.

I

Fugz'mzïz' funt feminei tac'lw,qyi)z

G!Mf.hig' E

!

tactu alterius fexás percipiuntur , ut fcitélo.

delicias , carüísque veluptates um

Lib. 1. de a-.

fí

quitur Idiota; Ef laqueus anime,diferimen

t

fpoudent , in ipfum corpus armantur, cujus

vite , mors [uavis , 6landa percufo, inter-

:nere di'Uim |

j

vires infringunt , robürque degciunts

fettio lenieus ,. mel felleum ,. pernicies deli-

& necem accerfitis morbis accele

c4t4, dulce veneaum , malum fpontaneum,

ü

| lerant.

fapida jugulatio, & fumma calamitas.

*

414

$9.

uis adeó à fana. mente alienus, qui

hi

Uàm perversé agunt quotqüot ad-

propinatum fibi à procace muliere mel fel-

blandienti fidunt foeminz,

Sienim

Q

leum velit ebibere, fucatam guftaredulce-

loquitur,fallax eft firen, qua cantu

Dhadquo

allicit; utenecet; fi manutangat adeó fera-

dinem, & mortem minimé fucatam degla-

tire? Quistam emote mentis , ut in tactg

"Poïää

(

.lem impulfum imprimit, quo infcopulos

1

aiterius lexüs venenum bibere velit , quod

allifa caftiras foede — naufragetur;' voluptas

falfa, larvatáque dulcedine ingentis atnarie

1

vera noneft, qua ad veram trahit amaritu-

tudinis redundante flumine corpus obruit,

dinem; delicie omnes , quz.ex lenocinijs

mentémque fübmergit? Quis non dicat ve«

hauriuntur adblasdientis foeminz , flumina

neno infe&tam eam dulcedinem , quz norne

imitantut; quz poft perbrevem fluxum in

nifi amaroris torrentem effundit? allicitut

amarorem vertuntur; perinde ac 'flumina

caro ad impudicos tactus , ad libidino(os

Íe ie in mare exonerant ; carnis mellitz de-

complexus, prurientium fenfoum irritata

liciz, in felleum poenitudinis definunt ama-

vaporibus; & «üm ejus fenfum . quzdam

rorem ; imó ficut fluminis fluctus margines

mendacia blandimenta emulceant, concue

exedunt riparum; ita & corporis deliciz,quze

ex contactu alterius fexus hauriuntur,non vi.

pilcentiz igni flamma adjicitur, quà cafti-

tas cinerefcit, & virtus. abfumitur: etiam

res tantüm corporis ab(umunt, ut in Samío-

Ícorpius , quamvis facie videatur lenocinari,

PO WR - -* w u-* wv W

nej verüm, & valetudinem corrumpunt, ut

ac vario motu eblandirti , venenum tamen

)

Hoæii. $j

Ícité fcribit S, Chryfoftomus, 44 populum 5

de corporis poftico eiaculatur , ac ultimá.

"Antiocbenum inquiens : Non tam vebementer

fuiparte, vulnerat, qui primà allexerat $

fiuvsalium aquarum cur[us ripas corrodere,

perinde venerea , qua ex. contactu altcriua .

&5 f[ubmui:tere folet; ficut delicit, & luxus om-

fexus percipitur voluptas (corpium imitae.

nia valetudinis noffre firmamenuta facilé fub.

tur, tametfi extima in fuperficie blanda

yAuere,

Quis- dicat,veram efíle voluptatem,

videatur , plurimámque przfeferre illicij,

quz nil adfert commodi, fed potiüs corpo-

jl

ac dulcedínis, venenum tamen effundit,quo

ris oppugnat vites,& valetudinem expugnat?

nonnifi in mortem definit,

fceminei tactus, lafcivientia blandimenta va»

4*6

Propinat venetea voluptas fucatam ju-

letudinem quantumvis firmam corrodunt,

eunditatem, que eternum fecum trahit moe.

corrumpüntque , perinde ac vires flavialium

rorem : mellis dulcedinem fuis oftendit blane

h m dnüMs, ib AE -« Süund»ocibür. A ub - a.

flu&uum ripas exedunt: non funt verz cor-

dimentis, & fellis porrigit amaritudinem;.

poris delicie , nec vera carnis. voluptates,

elegans , auró

quas impudici alterius fexus fpondent tactus,

que illitum porrigit calicems4.

fed ut venenum bibatur ; quia de Corporis

cüm in ipfum corpus armentur,ejásque fir-

voluptate loquens S. Chryfoftomus |in fer«

mitudinem, robürque dejiciant.

40.

mone contra luxum,; & crapulam, fcité ad

Hinc vel ipfi Ethnici Vulcanum finxe-

rem noftram ait: Feraeff voluptas, ftragra.

E

runt, dixerántque claudum , eó quia Vene..

vis 3 neque fcorpio , ueque ferpens in vifce-

ris fuerit maritus, &,Cupidinis pater; in-

- Uidg,

ribus nofiris [edens ita graffatur ficut delis

nuentes, Veneris, amorisque cupidinei de.

licias, tactüsque alterius fexus corporis vi-

ciarum concupifcentía omnia fubuertit, pere

dáque,G fere illetantim corpori infidianturs

fes quatere , ac profternere.

Quapropter

Libc $.

it: Fuium.

bec autem cum infederit unà cum COYDOY s

Palladius Vulcanum alloquens a

fimul, G animam perdit.. Blanda eft, aclata

babes amorem, coniugem Venerem. — Non.,

hujus ferz facies, fed lechalisejus contactus,

immerióà o Ferrarie claudus es pede,quia ufu

Veneris, tactüque aiterius fexus viribus de-

vultu allicit, ut caudá veneno inficiat, quos

-

tangit; eblanditur

Ta parte,

;vul;u, Ut vulneret poíte-

Q(iiu.:itur corpus, GLmens etiam ipía claudi«

Non

TPH AC Db Pa N CPPPPHRRURIER UE PUL D LDECPSBUS ULP TPRIURRT TEURU 8 EÓSRIARIPHHBIURS. AICSSIME UISNTOPUAO CL AEISUCTSPEBPT TET M TE

Tactus, & joci cum muläicriburä fugiendi, ut caftitati exitiales, 313

traheret, quo excultus caftitatis flos peri-

tur ; ("v*i&us poítea ex. fceminz confortio

cliratetur. — Si vimvoluiffet mulieri inferre,

fodé profternitur: cüm Samfon amore ade

non pallium reliquiffet ; . fed cum pallio

urgeretur infida mulieris, fraudulentas in«

manüffet, Verüm delufz, ac contemptz

ter delicias , captiofásque adulationes, illi«

fceminz vox impudenter mendax adnixa eft

cienti, petentique mulieti fecretum invincie

Joíephi detrahere caftitati, cüm manus.non

bilis fuz adaperuit fortitudinis.

36,

valuetint ejus attingere corpus..

Sed per-

Sed (tatim adigitur incautz referatioe

vería fuit viri credulitas, cümfidem pre-

nis peenas dare ; urget infida malier virum,

fliterit linguz . impudicze, quarn negaverat

quem allicit ad caput in fuum gremium de-

pallio caftitatem adolefcentis loquenti , licet

clinandum 5 fomnümque :capiendum 5 fed

tacité, ac atteflanti.

iProfeétó vel ex eo

fomno fopitum non vefte, fed fortitudine

*ommendatur Jofephi caftitas, .cüm .non

exuit, reíci(fis forcipe.capillis, .& in ;ho-

folàm impudice foeming Obífcoena verba

ftium poteíftatem ;devenit vinétus , vi&tus,

Genef.tua9 excufferit : .Er 1lla Zpprebensa laciniá wefli-

decapillatus , oculisque-orbatus : Dorsire Judic.1&,

Læl l: ä!..

auenti ejus diceret.: Dormimecum ; verhm

um fecit fuper genua fua , & in fimu fuo ve. - 19*

Dirt. du

etiam cüm verbis obfconis lafcivientismu-

linare .caput , vocauíique ton[orem , & va«

lietis pallium proprium .excuffir, . reliquit-

fit feptem .crines ejus , & «apit absgere eunts

«ue, quia lafcivé attactum :..quia ;nimirum

& 4 fe repellere.

Samfon, «qui nonfolünt

timuit, :ne à vefle .ab impudica mulieris

'tugienti obílitit leoni; verümetiam de pro«

L

$uanu attaéta quidquam ferperet ; quod :no«

ftrata fera gloriafum attulit triumphum; ex

xium eífet.ca(titati , fceminz «enim «conta-

-atta&u fosminz «ex eo , quàd fuper ejus gee

€tus libidinis elt laqueus : :;pulchré S. Am-

imua caput reclinaverit; :unà cum tactu , 6a«

- dibavdepasbrofius: Vidit bunc famina. ignem Jofepb,

ipitisque inclinatione cecidit.à priftina forti^

£5pi13,

quando eum adulteri) cupida.mulier allocuta

tudine : & infersiens libidini feemineis fe

aeíl : moluit eum caperefermone . smifit la-

Ammifcens jociscoculos perdit, ;in carcerem

i

queos labiorum [uorum ; fed pudicum vi-

detruüditur , ac brutorumlaboreteritur, d

vums ligare non poruit, , Soluit enim vincu.

