quafi totsus [umma operu , quafi cau[amun,

el

di cim propter beminem faäa fint omnia 5*

quidem Genef. p. dicirur homo factus ad ima-

inem Dei , & Gezef. j. ad fimilitudinem

li

qua[i omnium babitater elementorum : intev

Dei, &Genef. 1. ad imaginem , & fimilitu.

feu

feras wiuit , cum pifeibusmatat ,. fuper aves

volat , conver(atur cum Angelis, terram in-

dinem Dei,

Non tamen putes, hominem

[

Dei effe imaginhem , quatenus Deus eft

in

babitat , celo militat , fulcat mare, aéreo

fummum bonum complectens totam , &

qu

pafcitur , cultor foli , viator profandi , pi-

feator in flutlibus, auceps in aére , bares in

inexhauftam perfe&tionum plenitudinem ,

dií

non enim homo eít zternus , omnifcius ,

c&lo Chrifli cobares,

fic

Subit tamen mentem dubitatio ,

lil

omnipotens , immenfus ut Deus : fed tan-

&&!

4€.

quónam fita fit in homineimago , quà Deo

tüm eíft Dei imago quoad illaatributa , quae

fan

eít perfimilis.

Non enim homo intelligi-

munifica largitate Deus creaturze cómmuni«

&t

tur idea hominis abíltracdti ,. & univerfalis ;

cat intellectuali,

Hinc hec Dei in homine

fpo

imago te]ucet in hominis mente, có quia fis

qui fit caufa exemplaris omnium Dngula.

omo

»

Amorïs divini fe&e.&a produnt Dei Bonit

atem, — 33

hemo naturz intelligentis , — sítque ani-

fnal rationale

e

.

sítque propterea thefaurüs non gemmis ,

per rationem fiquidem

non margaritis , non auro ,

argentóque

mentem , & intellectum homo Deum tee

refertus , fed rebus prerioftoribus , quas

fert , cui prz cateris creaturis eít fimilior ,

Íeníibus percepimus, vel mente concipimus,

feu proximiüs accedit ad Deum ,. quatenus

vel ipíis'cogitationibus fingimus.

In

per uberiorem divinz perfeCionis participa-

hoc itidem azrario

condita . aílervantur

tio2em cateris creaturis perfectione ante-

res à nobis geíIe ,fictz , dicle , lectz, [e-

€ellit.

lectz ; latent enim in illis receptaculis hzc

$9.

Eft anima in homine Deiimago, quia

omnia in fuis imaginibus , ac (imulacris ,

perinde ac Deus , ab omni eít materiei fejun-

qua per fenfuum vehicula transmiffa fue-

4

€la craffitie , nulli obnoxia interitui , à

runt in fanCtiushoc memoriz zrarium,

In

quavis corporis foece defoecata in partes mi-

hac igitur triplici potentía intelleclüs, vo«

nimé fejungenda , (ed prorfus individua ,

luntatis, & memoriz cenfet Damafcenus fi«

Hemi, 10

Fexani,

indiviübilis, ut ipfe Deus.

Ex eo autem ;

tam in homine Dei imaginem,

quód interitui obnoxia non fit , fequitur ,

.D. Ambrofius tamen hominem dicit

$í«

effe zeternam à patte poft , & immorta-

Dei imaginem , eó quia libero gaudeat ar.

lem ; in quo cenfet Ozigenes fitam effe

bitrio, Niffenus ex eo , quód fit capax fa-

hanc in homine Dei imaginem , quia ficut

pientiz , virtutis , gratiz , beatitudinis ,

Deus zternus eft , & immortalis ,^ ita &

vifionis Dei , omnisque boni, adeó ut hzc

anima, hoc tamen difcrimine , quia hzc in

capacitas fit in homine Dei imago. — D. Ba-

tempore creata aternüm eft duratura , Deus

filius hanc fitam effe ineo putat , quia prae-

veró , quia fimplici(fimus, & totam inclu.

fit homo fua poteflate cun&lis animalibus $

dit pertectionum plenitudinem , & eít à

quibusdominatur: & etiam, quia contineat

Lilre ttta

Íe , omne refpuit initium , cüm femper

hemo czeteras creaturas , quarenus intelli-

|ftà 4l

fuerit , fit, ac futurusfit , quod eít; non

mantum

gendo fit omnia , quo pacto dicitur homo

enim Deus preteritum novit, aut futurum,

continere omnia , ac fimilis efleDeo , in

up. j

fed tantüm prafens indefelibile , non flu-

quo omnes res continentur,

Auguílinus rjL :5. ;

j

did

ens ; fed flans ; non oriens, nec occidens,

tamen luculentiüs hanc explicat fimilitudi- :

m

fed jugiter vigens.

nem , quia ficut Deus Pater per intelle&tum

Qe

$£o.

Rurfus exeo, quód fitanima , à qua-

fe cognoícens prodacit Verbum , feu Fili-

vis corporea mole difcreta , & fpititualís,

um, quem cüm amat , prodicit Spiritum

eít intelle&u , voluntate, & memoriá pra-

diia , quibus prz ceteris animantibus eít

Sanctum : ita homo intelligendo fe ipfum

producit in mente verbum intelligibile füiip-

homoíagax , multiplex , acutus , acer,

fius expretüvum , fibíique (imile , ex quo

memor, plenus rationis , & con(ilij : eít

proceditin voluntate amor.

Igitur eítho.

enim intelle&us in homine mens , qua res

mo imago , & fimilitudo Dei primó ratio-

omnes abditas inveftigat , comprehendit ,

ne dominij homini dàti in cateras ani.

digerit , componit ; cui tributum eít ab

optimo pareate Deo , non folüm ut ceteras

mantes, Ee prafit pifcibus maris , & vola. 'gmf/;' *

tilibus calt.

Secundó ob (imilitudinem di,

animi facultates arbitratu fuo moderetur ,

vinarum virtutum.

Tertió ob modum exi,

verüm etiam , qua lune complexu cogr-

centur, veluti proptijs utatur

3

L

eft enim

ftendiinrebus, etenim neque Deus, neque

anima rationalis càm fint fpiritus , nullo cir-

mens in homine, qua veluti illuminata fy-

cumícribuntur loco.

Quartó ob liberta-

4

deribus leges appetitui repugnantes praefcri-

tem atbittij.

Quintó ob carentiam mate«

bit, quz frcenum inijcit paffioni reluctan-

rie, G exeo, quoódnulli fit animus intee

ti.

Voluntas eft altera in animo facultas,

ritui obnoxius.

ä

Sextó ob cognitionem Dei,

quá homo reliquis dominatur, tantz irmi-

amorem , & cultum ; nil enim horum ha-

tatis, ut vis nulla mortalium movere eam

bet homo commune cum beítijs. " Septimà

poífit nifi volentem , neque de fuo gradu

Ü

ob fapientiam, & providentiam , quarum

deijcere nifi annuentem ; neque ad unum

ope cognoícit homo finem füarum a&tio-

potiüs, quàm alterum adigere , nifi con.

num, quas eó dirigit , quó tendere debet,

fentientem ; nulla fiquidem pars animi ita

Il

O£ctavó ob actus intelle&tás , & voluntatis , :

elt fui juris ,. ficut ipfa voluntas ,. quze in

l-

quibus verbum fuipfius expreffivum produ-

fuam trahit poteftatem appetitus omnes ,

cit , & amotem,

Hzcque imago Dei in

fensüsque omnes,

Tertia in animo facul-

homine cít naturalis , quz neque peccato de.

Ia

tas eft memoria infidens intimo capite ad

imas aures : ibi enim fertur cella neício

letur, eft fiquidem ipfi naturz intimé, &

indelebiliter impreffa ;

ut obliterari ne-

quz anguítiffima loco, capacitate latiffima,

queat, nifi natura ipfa penitus deftrua-

ä

diípo(itione mirifica ineffe, in quam miri-

tur,

fico quodam naturz artificio veluti diitin:

Prarter hanc naturalém Dei imaginem

&am fedibus , di(tributam armarijs , divi»

adhuc alia fupernaturalis homini ineft fità in

j*

fam loculis, in(tructam arculis , qua(i in

gratia juftificante , donfsque fupernatura-

srarium , thefaurümque ampliffimum a-

libus; eítiquidem gratia fan&bficans , quá

ll

homo fit c

Íportati dicuntur rerum omnium fpecies :

E

E

E

onfors natqræ divipde ; perinde

ac

Veran de Affeilibus Taþz.l,l.

34

Diílertatio I f,

lC

ac anima , .lquïaimagvo eft naturalis Dei

quam folem vim totam vitalem , ac falü;

PI

Conditoris , 'vitam impertitur corpori ; itá

tarem corporibus tum vegetantium , tum

V

fentientium , ac difcurrentium communi-

gratia, quia imago eft fupernaturalis Dei ;

vita eft animz

LJ

.

& cum utráque imagine

cantém,.

Infpiciamus nocturnam mundi

conditos füiffe Protoplaftos nulli et dubi.

accenfam lampadem lunam , annuos curfus ,

[/

um cum ipíis in primo fua creationis in

[patijs menftruis attingentem , modó aqua

j

ftanti cum gratia fan&lificante infufz fue-

portione divifam , modó in cornua cur-*

De-

Pf

rint fimul omnes virtutes theologice ,

vatam , & nunc. in orbem finuaram,

[2

& morales , ut etiam juítitia origina-

Ícendamus ad aérem modó nubibus feedum ,

|'"

lis , quz przter praefatos virtutum habitus

grandine tutbatum , pluvijs madidum , ful-

h

quandam fpecialem includebat affiflen-

getris corufcum ,fulminibus armatum, nunc

&

puro fluore tranquillum , nunc cometis mi*

tian , Deíque affiduam manutenentiam ;

h

quá motus omnes appetitus inferioris five

nacem,

e

irafcibilis , five concupifcibilis rationi ob*

Àb aére nos demittamus in aquas, ubi

je

l

longé, latéque diffunditur &quor, vel flu-

temperarent: hac enim przveniente impe«

f

diebantur , ne moverentur contra didtami*

vij obliquis , rectísque meatibus decurrunt

fuos in mare exoneraturi flu&ctus ; & mare

fa re&z rationis , regulásque honeftatis :

h

ficut enim appetitus infetior rationi fubij-

modó ventis exagitatum fluclibus intume.

ciebatur , cui obfequebatur , 'ità etiam rà-

fcit , procellis periculofum ; & nunc pri-

fá

tio Deo ; ut nonnifi juxta eternas regulas

ftinz reflitutum tranquillitati fubfidens ma-

i

hi

quidquam pra(criberet appetitui infertori ;

laciá eblanditur ; inde luftremus terrarum

|

[

ut hinc oriretur internà pax , rectitudo , &

tractus alios affurgentes in colles , & mon-

tes, alios defcendentes in ima vallium : a-

£

fan&ditas , ut perpetuá frueretut. homo

Vi

tranquillitate ;quam nifi peccáffet Adam , in

lios in camporum planities fe dilatantes ; &

u

poíteros eam transfudiffet,

hic frondefcere in plantas , illic lafcivire in

flores, alibi virere in pratis, vel fylvefcere

f

t

innemora * hec enim omnia ,. & fingula

50 Vilo

propter folum hominem condidit munificus

Deus tefferam fui amoris ei exhibiturus ,

Q

le

quem euam folüm ex animantibus voluit

Deus fui te[feram amoris daturus

d

h

bomini verum omnium mortalium ,

fagacem , multiplicem , acutum , memo-

rem ; rationis , & confilij plenum , ut fa-

al

immortalium , celefiium ,

zerre[lriums

di

peret, intelligeret , praevideret, & provi-

impertitus esl perfetliones , quibus ce-

deret ; imó eidem unico elargitus eft aet-

i

zeris antecelleret evea«

nitàtis emulam immortalitatem 5 animum

Ic

iuráe.

fcilicet individuum , ac fimplicem, impar-

j

tibilem ; quinec dirimi poíDt , necdiítra-

1»

Uäm beneficus eft , & munificus

Deiamor in hominem , cum tot fa-

hi , sitque totus in fingulis corporis meme

ü

bris infufus, & diffufus , ut omnibus, fin-

voribus , ac beneficijs eum cumue

Q

gulisque artubus vitam impertiatur , & mo-

laverit ? nec aliud eft amare , — quàm velle

alteri , quem amore profequimur , bonum ,

tum., sitque , vel folus homo epitome to-

u

& Deus quidquidin mundi molitione con-

tius univer(itatis in eodem contractze ; eít

fil

didit , totam homini voluit, eique dedit,

fiquidem in ipfo vita , quà ftirpes imbutee

Éxtollamus in coclum oculos, miremürque

vegetant ; fenfus , & motus , quibus a*

ii

immenfos illos orbes fine colore ceruleos,

nimantes rationis expertes pollent ? intel-

Q

ligentia ; quà mentes ille cceleftes à mor-

lf

fine igne lucidos , — fine defatigatione cir-

*

!

cumactos

*

tot aftrainijsdem fcintillantia ,

tali concretione fejunctee omnia intelligunt ,

Q

luftrant , cognofcunt ; liberum arbitrium,

zternümque lucentes faces ; & ex iítis alias

alijs majores , alias junctas ,. diffitas , fine

cujus beneficio fui juris ,. fuzque fpontis

numeéro in numerum fuas ducentes choreas,

eft voluntas ; cui nulle poffunt compedes

a

inijci , nullo cogi imperio.

Solem aftrorum tenentem principatum ita

NI

moveri , ut cum terras larga luceimpleve:.

Eít itidem przteritorum merhor , prz-

"

fal

rit, easdem modó his , modo illis in par-

fentium fagax, futurorum providus viribus

Q«5

inftructus , fenfibus munitus ; intelligen-

tibus pertranfeat; & ipfa terrz umbra no«

&em effibiat , cujus beneficio folis aftus

tia vigens utqueomniajintelligeret ; quia non

(

temperantur; & arefcentes ex diurno calore

ut caetera animalia in ventrem proijcitur ,

Yi

fed (taturà eit homo rectus ,

celfus ,. &

arbuíta nocturno rore imbuta reítaurantur,

«

Miremur aflrum iftud aureum , coeli vigi-

excitatus , ut ex humo promptiüs , facie

lo

lem oculum , lucis parentem , quo in hoc

liisque fe converteret ad fyderum afpe«

tu

C&um , & é ceno ad colum fuos dirige-

fpectabili mundo nil eft pulchrius ad fpe-

D:

ciem , nil ad rerum gignendarum commo-

tet oculos , feu alliceretur à venuflate íui

domicilij , fibi à Deo Satore praparati ,

110

ditatem foecundius , nilque ad incredibilem

o

rerüm omnium vatietatem ín humanos u-

ut Deo confociatus perpetua donetur fe*

[.]

miremur if

licitate

LÀ

*

et

Íuüs invehcndam efficacius

*

& hec ratio cur plenus fit

ra*

LT

Amoris divini effeta produnt Dei Bonitatem,

58

tationis, memoria inftructus preteritorum,

modetatorem coele(ti faltem origine ster-

prafentium ornatus animadverfione , pro-

nitatis capacem, intelligentid plenum , con«

videntiá preditus futurorum , ut coelum a«

filio , & prudentia pollentem, & tonc (aa

nimo conciperet ; & per (tudia virtutum ,

pere, inteligere , providere ,' proinde

exercitia pietatis , cuiruram juftitie illud

quamdam Dei fimilitudinem przfeferre: (i

coníequeretur ; agnofcerétque non tam fibi,

enim mirum eft corporisopificium , certé

quàm Deo fe natum ; & legis eterna fibi

longé pratantius erit illud animi; (i enim

primüm , deinde alijs Íuafor effet , & in-

tanti zflimatur vitrum , quanti non debet

terpres

L]

*

cüm fit homo appetens Íocie-

margaritum , vel adamas fieri ?

tatis, omnis humani , divinique juris de-

Quéd verà corporis ópificium pror-

f7»

buit intelligens effe, ut juftitie diligens,

fus mirabile fit , ex eo conijcitur , quia

& cultor honeftatis , officijque moderator

Deus , ut ait Lactantius Firmianus,

So- Lib. de opia

haberetut , ac humanitate effet blandus ,

lidamenta corporís, quz offa dicuntur

DO* fic, Dei capa

fe

comirate affabilis , religione pius , libera-

data , & adjuncta , invicem nervis ill

iga.* 7.

litate munificus, innocentiáfimplex, purie

gavit, & conílrinxit ;

quibus mens fi ex«

tate caítus ; leges conderet , alios regeret,

currere , aut refiftere velit tanquam retina-

& ad eum dirigeret (inem , ob quem fuit

culis uteretur , & quidem nullo labore , nul«

homo à Deo conditus.

lóque conatu , fed vel minimo nutu , to.

$6.

Imó Deus uberiora daturus homini

tius corporis molem temperatet ,. fle&te.

fni amoris documenta in eodem rerum ome

rétque

.

L

& aut vifceribus operuit , ut

nium genera illigavit mortalium , immor»

quem deceret , locum haberent , & per-

talium , ceeleftium , terreftrium , ut fuo

inde ac offa folida tegerentur,

Ruríus.

complexu «omprehendat , poflideátque

vifceribus ipfis venas admifcu

h

it quafi rivos

vitam arborum , íenfum animalium , ra-

per univerfum corpus divifos

» pef quos

tionem Aagelorum , imperiümque divino

*

diícurrens humor ,

& Íanguis omnia , &

fimile

.

in quatuor itidem corporis humo«

fingula membra fuccis irrigaret vitalibus :

ribus terram devinciret ,. aquam , aérem ,

hac pr&terea vifcera in eum formata moe

& igaem ,. & íydera ipfa vultu , oculís-

dum , quod unicui

qué generi aptum fue-

que exhiberet , & quamvis claritate cce-

rit fuperjecta pelle

contexit , quam vel fola

t

leitia non zequent fydera , fupparem tamen

pulchritudine. decortavi

*

» Vel feptis adope-

haud exhibent pra(tantiam.

Imó pratet

d

E

ruit, vel fqu

mis munivit , vel plumis in»

allra minora exteriüs in oculis íplendentia,

fignibus adornavit,

Illud veró commen«

duo adhuc in homine collucent fpiendidiffi-

tum Dei mirabile , quod una difpofitio ,

ma Iydera , ratio fcilicet , & oratio , que

& unus habitus innumerabiles animantium

referunc illas lampades maximas aítrorum

praferat varietates.

Nam in omnibus fe-

Principes , quarum altera diem accendit ,

re, que fpirant , eademferies, & ordoeft

& alia noctem illuminat, ac tenebras mi*

membrorum,

Primum enim caput , &

tigat ; ficut enim duo hzc luminaria magna

huic annexa cervix, — item collo pestus ad-

colo , in quo fixa circumaguntur , pluri«

junctum , & ex eo prominentes humeri ,

mum adijiunt ornamenti , mundümque

adhzrens peCtori venter , ultimo loco fe«

inferiorem , cui prefunt , illuminant : ita

mora , pedésque , nec folm membra fu«

ratio, & oratio hominem mirificé ornant,

um tenorem, acfitum in omnibus fervant ,

& caput , in quo proprias obtinent fedes ,

fed etiam partes membrorum , nam in u«

mirifice decorant, nobilitántque reliquum

no capite certam fedem poffident aures , cer-

corpus , cui praefunt.

Quod (i duo illa

tam oculi , nares, os, &inore dentes, &

in cclis luminatia dierum , noctiimque

lingua,

Haclenus Firmianus, Ex eo au-

curriculis menfes ordiuntur , annos texunt,

tem , quàd catera animantia prona fint in

& annis feries addunt fzculorum ; ratio ,

humum, & in ventrem projedla , & folus

$

& oratio in homine vitam humanam aufpi-

homo flatura fit rectus, inde monetur cceno

cantur , qua tum animi luce , tum corpo*

non adharere, íed codlo inhiare , ut enim

i

ris tenebris , tum profperitatis , ac felici-

cecinit Poéta -

1

ff

tatis permixtione dierum , nodtiümque vi-

ces exhibent , tempiüsque protrahunt in

Prondque cim . [pettent animalia ca-

menítruas - ,

annuásque

Occupationes,

Iera terram,

Certé maxima funt hec Dei amoris in ho-

0s bomini fublime dedit ,^ celitme

minem documenta , cüm quidquid cateris

que tueri

eft elargitus creaturis , in uno illigaverit

Jujft , 69 erectos ad fydera tollere

Y

lv

homine , quem ad imaginem , & (imili-

.

vultus,

tudinem fuam condidit

.

& quamvis hzc

L]

Dei imago in corpoóre hominis , proprié

.Hoc eft mundum Deus homini condi-

non reluceat ; refplendet tamen quodam-

58.

U!

U

L d

dit , & hominem fibi, hic enim finis, hac

modo , quatenus corpus hominis imago

meta , in hunc fcopum omnia noftra diri«

eít mentis ; flatura enim recla , & vultus

genda funt ftudia, ut Deum enancilcamur,

el

in coclum erectus animum prodit corporis

It

eíque adhercamus cum lucem , quá fruie

Verani de Affeclibus Tom, 11,

$

mur 5

36

Diflertatio 11.

fruimur ; fpiritum quem ducimus ; com-

eít, vifibilem hanc mundi machínam , ca-

moda, quibus utimur ex munifica, ac be-

fu ita difpofitam , ac finulla voluntas fit fu»

perior, à qua fuerit ordinata in unum ali«

nefica largitate enacti fuerimus antequam

*

. Tmati

.

ijs utamur, fed non abutamur, ut

quem omnium finem ; proinde effet veluti

nos adducant ad Deum , non abducant à

chaos absque ulla caufarum , effe&tuiim-

Deo, qui omnia regit ; fingula gubernat ,

que conípiratione , & concentu ; quod

€1.

curfum aftrorum , mutationes temporum ,

prudens quisque zftimator, ut & quivis

terum viciffitudines in noftra dirigit com-

alius , nifi prorfus cecutiat ,. flatim videt

moda,

uis tam vecors, qui cüm coelum

efle incredibile; prafertim intam mira dif-

fufpexerit , Deum non videat fibi benefi-

fentientium creaturarum confenfione, pat-

a H

cum ? cum quidquid fplendet in coelo ,

tiümque fibi adverfantium . confpiratione ,

movetur in aére , innatat aquis , floret in

& contrariorum harmonico concentu, Hinc

campis , maturef(cit in plantis propter ho.

fi animalia , & plantas ca(u fieri non dici-

minem , ut ejus confuleret commodis ;

mus ; quanto magis id de univerfo affere-

condiderit ? Lixc igitur eft hominis feli-

re fatuum erit ?

citas , hac fola beatitudo , Deum nofce,

éQ.

Certé quis nifi mente captus dixerit

j

cíque fervire , &eternümque fuà potiri con-

fufpiciendam rerum connexionem , conícn-

templatione: hinc Auguítinus 1. confeff.

fionémque tam variarum naturarum in u»

í

Fecifli nos Domine ad te , & inguietum efl

nam , eandämque totius harmonici univer-

cor nofirum 5 donec requiefcat ia te ?. coe-

fi confpirationem nullo dirigente fupremo

lum enim & terra , omnísque, qua nos cit-

Opifice cafu obtigiffe ? Id ut argumentatur

ä

cumítat creatuta clamat ;

ut Deum ame-

'Tullius , perinde foret, acannales Ennij, 2. dezatur.

mus, && per miram creaturarum vatieta-

aliüdve fpiffum opus ex innumeris prope- P«sorem.

]/

tem affurgamus ad luculentiorem Dei noti-

rhodum litterarum compactum formis, ca-

[/

fu, & fine ordine in terras excuffis coaluif.

tiam ; quà in fummi Boniamorem trahatur

voluntas

.

*

ex mundi enim , & totius crea-

fe ; aut prolixas tabellas pluribus elegantio-

tura& fenfum ferientis externum feria per-

ribus depictas figuris , ex fortuito colo-

fi

penfione ad opificis Dei exiftentiam , & bo-

rum inipías delapfu artificiofiffime poruiffe

[

nitatem evincendam , ac veluti fenfibiliter

pingi 3 vel ingentia palatia ex lignorum ,

»

!

exhibendam , per gradus quosdam afcendi-

lapidümque fortuito concurfu potuiffe con,

[

dimus,

Via enim nobis , ait Clemens Ro-

firui, & in eo diflingui miro, & eleganti

$, recogni!- manus

e

.

4d intelletiualia , &8 invifibilia ,

ordine pavimenta , lacunaria , camcías ,

[|

ab bá , que videmus , & contretlamus :

contignationes , fcalas , tectum , oftium ,

£

datur i ficut continetur , tn aritbmeticüs di-

veftibulum , areas , feneflras , conclavia

anteriora , fupera, infera , interiora , cubi-

|

Qrat, n

feiplinis , ubi cim de divinis quaritur ab in

hr as

ferioribus ad. [upersoves, numeros. afcendi-

cula ,aulas , porticus , Mufzeum , veftiaria ,

iur.

Cum verà de prafentibus , && vifibi-

zetas , horrea , fpeculas voluptarias , pos

libus ratio exponitur ,. de [uperioribus ad in*

dia ; turres , cellas vinarias , lignarias,

LVT

penuarias , panarias , piílrinas , ccenacu-

feriores numeros ordo dirigitur.

(

$2

Liber eft cceli amplitudo , a&ris lati-

lum , coquinas ; ftabula , & alia ad (tru-

tudo, & terre mira varietas per fenfus nos

&uram perampli palatij accerfita ; quód (i

—

ex mita hujus perampli palatij ftructura

docens explicatiüs fapientiam Conditoris ;

quam contemplemur ; bonitatem Satoris ,

conijeimus , artificem aliquem in tam va-

D

quam amemus ; funt enim creature om-

ria, G elegantes partes adificium divi.

nes natura difcrepantes , proprietatibus

üffc ,

plurésque Operarios defudáàffe in

J

diflerentes , genere divería , fpecie variz,

fabrice jaciendis fundamentis , erigendfs-

five aquis innatantes , five acrem percur-

que parietibus : ita ex mira totius univerfi

rentes , five in campis germinantes, five

conftitutione Sapientiffimi Artificis Dei

in coelis fplendentes ; clamores quidam na-

non poffumus non mirari fapientiam., &

turz Opificem (uum promulgantis, ut. e-

admirari Bonitatem , quam enixim ame-

ét

mus, eíque jugiter indeficiente hzereamus

tiam,non cognofcentes literaturam , intro-

eant in potentias Domini ; verámque hau.

affectu , recté Epictetus apud Arianum. L. 1. cap.

6,

riant doctrinam , quam creature omnes e-

Ex apparatu ipfo operum folerti , && artzfi

Qu

15, de Civit, differunt , ut enim ait Auguftinus, — Noz.,

esofo pronunctare folemus effetlorem effe ,

ln

C.. r

divinorum librorum tantummodo autboritas

arttificem. aliquem , nec temerà , € cafu e-

.

obl

effe Deum predicar

.

fed omnis , qua nos

venife ifha: ergo borum quidvm fuum.

3

nobis declarat artsficem

L]

À

circum[lat , Ad quam nos etiam pertinemus

Afhettabslia verà

H

univería ipfa rerum matura , proclamat

illa in mundo corpora , infhectiones etiam ,

e

*

k

babere (e . preflantiffimum | Conditorem.,

& ocwlis undique. lumen. effufum. Opifi-

.

?

Artificia-

""J

cujus fapientiam feries , & ordo partium

cem fuum non. teslabuntur

Iaj

mündum compingentium luculenter often,

tum quodvis peritiam Íui prodit artifi.

.

L

ell,

dit

E]

etenim fi nihil primum in ordine

cis

.

neque ftatuaf ad fingularet

t

caufarum affignetur , & unaquaque caufa

Ículptam elegantiam , omnibiüsque fuis ab-

Tilei

ab alia in infinitum pendeat , coníequens

foluram numerisfine artifice in arte. perito

-

Àn

LÀ

IOIQJ

Amlris divini cfïc&ä produnt Dei Bonitatem.

Dd

| putamus prodiiffe,

Et enm . flatuam ait

qui veré dilïgit promptiüs manum, quàm os

Trifmegiítus cap. p . Pimandri 455 ue fabro,

aperit; & opere fortiüs, quàm vetbo fe pro-

4

€& pictore fieri nullus afferere audeat, miram

dit, Jonatas dilexit Davidem velutianimam 14 Reg. 18.

yundi bujus con(hitutionem . fine. conditore

fuam: düexit eum Jonatas quafi animans

toniiiife putabimu ?

f^ami verüm non linguá, led mánu fuum

6r.

Eít enim partium mundi ad fe invicem

Jonatas in Davidem comprobavit amorem :

communis affectio ineluctabile. argumen-

Nam exfpoliavit fe Tonatas tunica,

quá erat

tum , quo Opificis Dei fummam Sapientiam,

sndutus, €6 dedit sllam Davids,

& reliqua ve-

infinitam Bonitatem inferímus, quodargu-

j Hexan.

flimenta fua , nimirum amor predator eft

mentum expreffit Bafiliusinquiens: Terra eff

amantis, quem etiam tunica fpoliat induitu«

ficcats frigidajaqua bumidatsfrigida aér ca.

rus dile&tum: ex amore prodire liberalitae

Iidu.t,bumidwgignis calidusse4 fiecus s fic enim

tem ex eo crediderim, quia ad incremen-

Bit qualitatis convententia, 65 confenfus, ut

tum amoris crefcere, & liberalitas femper

UV progrediatur , quä Alterum cum altero

confueverit: imó nontantüm Jonatas Ípae

éo.

mifceatur.. Nam & inproximum elementum

liavit fe tunicá , quà Davidem indueret; ve.

t quodque vertit propter communem quali-

rüm & reliquis fe veftimentis nudavit,

quia

t4temy, & propter contrariorum propinquam

amor nuditate gaudet,

quà pectoris aperiat

€ommunionem coaptatur:z veluti ut terram,

finceritatem

» cordísque candorem: neque

qua ficca efht frigida, frigorie cognatio cuin

propterea Jonatas quidquam fibi refervavit,

4qua5 fic cum aere 4qua contingit, & copu-

quod Davidi, quem vero, (inceróque amore,

latur,quoniam is aqua interjella quaft dua-

-:,.;;'s q4lMfs

proferquebatur, nonextraderet, | Adeocum

Dunuti.

Yaum imprefione cum utraque qualitate ad-

amore connexa funt munera, ut ubi hazc de,

jacente , cum terra frigore, 8 cum aéris bu-

zuore copulatur.

funt, & ipfe amor deficiat ; nihili eftimatur

Rurfus aé&r medio [u0 quafi

amor, fi tantüm ex ore prodeat, non ex muea

fequefler naturam puguantem ignis ,& aqua

nifica manu exiliat , hinc Joannes in divini

ffbi conciliat, 4quam bumore , 1gnem calore.

amoris fchola eruditiffimus ait; Frilioli non

Jgnis porró qui cAlidus ,. &$ ficeus est calore

í.Joam $-

diligam verbo, nequelinguá, fed opere, &$

eum aere colligatur, ficcitate in rerra focieta-

veritate , non quód lingua inficiari debeat ,-

tem vevertitur. — Ita orbis & progre[fue qui-

quem pracordia profitentur amorem » fed

dam aptus existir elementorum, qua inter fe

quia verusamor non eít, qui tantüm ludit in

conveniunt & con[entiuut omnia, Hinc pro-

verbis, & nonnutriturin opere; quitantüm

P"rtä elementorum eis nomen accommodatum

nafcitur inore, & non adole(cit ia manu: ea

eff. Hactenus Bafilius,qui nomine elementi

eít vera dilectio, qua operibus comproba«

Orat, pro

confenfum, feu concentum defignat, quafi

"

Chrillianis

mundus, ut notat Athenagoras, muficum f(it

Dei organum, & univerfum hoc,ut ait Philo

Hinc Deus, quia hominem adamavit ,

6j.

operibus fuum voluit amorem comproba«

tanquam in literata mufica concinat minaces

?at INee,

tum ; non folim fuz participem bonitatis

.Contrariarum naturarum concuríus dirimena

inítituit, cüm ex nihilo traduxit ad rerum Q«

te fuadela divino arbitrio interpofita,

mnium creatüratum ufuram, eique imperti-

tus fuit corpus rectum, quo cateris domi-

$. VHI.

naretur animantibus, & promptiüs ccelum

fufpiceret, ob quod conditus fuit; verüm e-

Dei amor in bominem opere .z'mpm-

tiam animam nulli obnoxiam interitui, ab

fíis, quàm vace fe prodiz y e$ barmonico

omni matcriei craffitie fejun&tam jmpartibi.

rerum concentu eum allicit adcelesftia.s

lem; individuámque, ac fibi fimilem s. Fa

poffdenda , qua nulli funt interi -

ciamus bominem ad imaginem , &f finilztu.

tui obuoxia.».

dinem noflram : Cuàm munificus, quàmo.- Ge», r,

peratorius, ac foecunduseít Dei amor in ho-

61.

Deo Deus hominem adamavit, ut

minem?. quem tot beneficiis cumulavit, tot

- harmonico rerum concentu voluerit

honoribus infignivit,totcreaturarum divitiis

eum allicere ad ea poffidenda bona,

locupletavi? Hinc David: 7u dixifi r ag Ptlmtao,

Liäo L MP'

qua munifica largitate fuerat ei impertitus

6

funts tu mandafli, & creaza funt : amavit

in mundi molitione, ut iisdem cum . aaimi

oblectamento frueretur,

Sterilis non eít

Deus hominem nec aliter hünc (uum expli,

cuit amorem; quàm operibus, bonisque qui-

amor Dei in hominem cum tot bona ; quot

bus hominem cumulavit, mundum enim

funt creaturz, exquibus mundus coaleícit ,

propter hominem condidit, & hunc propter

pepererit: ut nimirum edoceremur opere

fe ipfum, eftenim Deus finis, meta, & íco-

impenfiüs, quàm verbo, & nos Deum reda,

pus hominis; lucem quá fruimur; fpiritum,

mare ; etenim f1 verus elt amor, prodigus

quem ducimus ; commoda, quibus utimur

eft, non parcus; & quamvis priíci homines

munifici fui amoris agnofcimus eífe notass

carere oculis Amorem crediderint; nonta-

.

vult tamen Deus, ut ijsdem utamur quidem,

men eum manibus putárunt deftitutum;

Íed non abutamur : nimirum ut qua muni-

Amare, & manum claudere , perinde eít, ac

fica manueft nobis elargitus, nos ad ipfum

Íolem noctem parere;. non diem invchere ;

adducant, non abducant.

Quis enim tam

í

E 5

Vecors,

38

Diüleratno 1l

Dai

nerationem reticet à Paftoribus no&e illa

vecors,qui cüm coelum fufpexerit non videst

4f

eífíe Deum, quicurfum aftrorum, mutatio-

accurrentibus ex vicinis Bethlemiticis cam«

al

nes cemporum, rerum viciffitudines , ccelo-

pis, & cultum commendat à Regibus puero

ribu

rum ordines, confervat, regit, & gubernat ?

JEfu przítirum ? quia nimirum amor, quo

PU

.0'4.

Paftores fuerunt Deum in cunabulis veneta-

Ex hoc enim mundiapparatu , partie

T

Q*«f s. adimque concentu Deum intulit Juftinus. Sci-

ti, manus non aperuit, quamvis linguas mo.

Ilj

UT

Orzéé^*. |citapti enim graeco cuidam , unde evincae

verit ; ideóqueamorfuit, fedplebeus: qui

i t

tur, Deumexiftere * refípondet, argumento

veró fuit à Magis przftitus, amor fuit Re-

id demonítrari luculentiffimo, non per au-

&

Moy

gius, quia non linguam tantüm movit,fed

res, fed per oculos inftruente homines, ni-

manusaperuit: £rapertie tbe[auris [uia o

p. Mattb. 3.

in5

tieral

mirum ex rerum, qua extant,conftitutione,

tulerunt ei munera aurum, tbus,& myrrbam.,

66,

]uci,

ac perfeverante diuturnitate, quze providen-

Non legimus à Paftoribus quidquam

tiam, mundi re&tricem apertéindicat, Hanc

Deo oblatum , proindeeorum amor, cultüs-

d g

Corn

mundi coní(titutionem,ejüsque partium har-

que tanquam pafítoritius , & plebeus retice-

ftat,

imnonicum concentum , Dei exiftentiam evin-

tur ; & fola reverentia, folüsque amor, quo.

leur

cere przclare oftendit S. Athanafius oratione

natum JEfum fuére Magi profecuti , com-

D

contra idola poft medium inquiens: Quis

mendatur , quia manus apéruit, munerum

Til

cernens contrarías inter fe naruras , coaptae

profufione,nimirum ut loquitur D. Leo Papa

priüs

fe di

tas tamen e[[e, & concordem barmontiam te-

quia quod cordibus eredunt , muneribus pro-

teflantur, Fuerunt enim oblata munera, de«

fiti|

nere, veluti quis videns ignem frigido, & ic-

cum bunido commixtum efje , a1que bac foi

lati thefauri é Regionibus diffitis Regii amo-

d

ä

D«

invicem non refflere , fed unum quafi corpus

ris praeconia, ac tefferz veri affectüs ex cor-

bui.31,

1ad

ab[olvere, non fecum cogitet , fori , & [eor-

de, nonad linguam tantüm, fed & ad manus

t

fim effe eum ab iflis , qui ifta in bunc mo«

prodeuntis: tunc enim cordicitüs amare Íe

dum conjunxerit ? Et paucis interjedtis fub«

natum in terris Deum Magi comprobárunt,

tüs,

ho

dit?2 Quis animadver[o in diffmilibus, con.

cum fuis apertis thefauris, manibus dona

obtulére.

zraríísque , parem , fimilémque ordinem ex

Dei in homines fuerunt Magi

'mü;

amorerm zmulati ; nonenim Deus hominem

p [/

illis conflari, non animo ratiocinetur unam

effe vim, potentiàmque, qua 1fla difpenfet,&&

amat , niüi fuam eidem profundat bonira-

Ti

ubernet, pro cujus arbitrio omnia ita rità in

tem; amat Deus hominem, quatenus vult ei

Dei

eo fLatu per(euerant? ipía enim per [e nune

bonum, cum perinde fit amare, ac velle bo.

quec

num, & illedivinum zmulatur amorem,qui

ts

quam vel confitterint, . vel apparuertnt , ob

|

mutuam,qua in. illiseff natura difcordiam.

non ore tenus, fed & manu per oblata mune-

ibi

Eít pottnon multa pergit inquiensz. No» igi-

ra fuum comprobat amorem,

Tate

Nemo tam impeníoamore fuum pro-

A

pur pugnantia, $ contrariaex ipfa natura tn

f),

unum coalefcerent , nifi preflantior aliquis

fequitur amicum, ut Deus Pater Deum Fi-

fin

e[fet, &5 Dominus, qui ea conjungeret , cui &

lium dilexit, ait enim Matth, 3. De filio fuo

i

noftrainduto humanitate, & fuam in Thabo-

ipía elementa tanquam ancille domine [ua

in;

re prodente divinitatem ; Hic eff Fslius meus

ii

obfequentes cedunz , & obtemperant, — Non

enim [ingula. ad fuam. ip[orum naturam . re-

diletius,im quo mibi bene complacui: iednon

feqt

