frui Deo cenfebimus, qui quotidie cum fra«

pf

eundum prafignant , ideóque Cliriftus, ut

tribus rixamur ? Refpuit Deus eorum focie.

nos ad fe trahat monet, ut inimicos. diligas

Clqül

tüm

tatem , qui ferro cinguntur, quod in hofles

mus, omnem deponentes inimicitiam , o«

evaginent,nüdent,vibréntque. Petieratdpon-

imnéque exuamus ad vindiclam incitamen-

Tnac

fa à dilecto fuo fponfo Cant, 1. ubi palceret;

tufn,

que:

fios.

cubarétque, quem absque circuitu inveniret:

Hanc in adverfatios charitatern didi-

LÀ

ubi pa[cas , ubi cubes?. & velipía fponíate-

cerunt quotquot fuprema attigére virtutum

tris j

ftatur, fuum nonnifi in liliis fponfum pafci

fattigia, imó & ipíe Chriftus à Deo Patre,

g

&f

qui pafcitur inter lilia. . Sed cur non potiüs

in quo auguftiffima emingt in hoítes benes

in roía , qua foliorum purpura cateris prae,

volentia, unde ait Chriflus ; / Diligire ini-

!h

fhini

cellitflorum fpeciebus: e(tenim caterisele-

qicos vefiros , && benefacite bis, qui ode-

Matth.é . !

gantior floribus; frondibus enim convefti.

6851

*unt vos: dein caufam producens finalem

ta ex fmaragdino dehifcentis calicis con.

fubdit: r firzs fl Patris veflri, guitn ca-

tati,

clavi inultiplici foliorum fyrmate regaliter

fefo

Jisef. Sed quomodo amoreerga hoftes

explicato in publicam prodit lucis ufuram:

fieri potelt, ut fint homines filii cosleftis Pa«

tem

pompá enim tum foliorum, tum colorum

tris? etenim cüm fit Deus Pater. ómnium

&Pl

penitus patefactà nativum in calathum libe-

1a f

noítrám, eümque talem dietim vocemus -

raliter tota vernantium.deliciarum explica-

Pater noster,qui es in calis , jam fumus ejus

gf

tur ambitio; cur igitur íponfus inrofispo.

filii, nec eít, ut fatagamus fieri, quod jam

NiC(a

tiüs non pafcit, quàm in liliis ? quia rofa ta-

fumus ; propterea fruflra laboramus, quà

n

metfi cateris gratiofior ac elegantior flori-

omnis hoftilitatis depofito animo £lii ejus-

bus, rubet tamenin foliorum pompa: get-

fiamus, qui jam Pater eft nofter; nifi for-

U

minat priüs granofo inclu(a cortice,quo mox

taffis poffit in id homo niti, ut fit filiusfui

tofif

intumefcente, acin virides faftigiato fma-

Patris, cujusantea non effet filius, quod ha

"4

tely

rigdos paulatim rubefcens dehifcit ; féque

refin redolet Philofophicam ; Patrem nimi«

ttoi

pandit rubore fuffufa: facer . fponfus Prin-

rum admitterefine filio, unum correlatie

cepseft pacis , lilia prafertrofis, quia vel

vum absque alio,

iurgg

Non tamen, me lates

fe;!

cruoris umbram in rubore floris horret; ma-

S. Petrum Chrifologum emedullantem ver-

Ump

vult candori przludere innocentiz in liliis;

ba filii prodigi: Surgam, 6* ibo ad Patrem

Qtia

1

quàm purpuram fanguinis prodromar in-

Lue, ds,

meum , cüm anteabona dilapidáffet fua, lu.

&ten

duere in roía; ne fcilicet, velcolore r'xarum

xuriosé vixiffet, & cum porcis fe in coeno

Dem

]zietur in rofa;qui pacis cultor cubat in liliis,

E

volutáffet vitiorum , ita pulchré fari

.

Egó

ongg

Falleris , fà munitus gladio, fi rixas fovens

perdidi quod erat fil] , [ed illes quod Patris

itdu

f»onfum gutas invenire,

€33, non amifit.

!n!rJ

ln

Id pro-

l

P d

Arnor quà latiüs difanditur, eo ditefcitlocupletor. — p7

NI

$4*

—— ld proprium eft divinze benevolentiz

dfion tam «ruore , quàm fudore madidam,

p

lt

acamoris, ut quamvis homo Deo infenfus;

E(t filentium :neglectz injuriz;inulti convi.

)

& averfus illuflrem — per lechalem |.culpam

anon

€ii, non inersotium, fedfumma virtutis la-

Q«

titulum amiferit divinz filiationis :

bor; ac eminentioris negotium fanélitatis,

(«

tamen DEUS blando Pattris fe titulo .abdi-

Silentium eft, fed quod illu(trius finc ftrepitu

"

cavit; fitque propterea DEUS beneficus.Pae

vocis, fine tumultu verborum triumphum

ll

ter, ac paternam exerceat benevolentiam

loquitur fui ipfius ; -etenim huic inerti fi«

ot

in homines, quamvisfibi infen(os, fibíque

lentio neglecti convicii infidiatur.natura, cui

inimicos, & à fe averfos: tametíi bomines

nil pronius., quàm :malum :malo trudere ;

d Gmig

3

per culpam lethalem DEI amiferint filiatio.

verüm ^hanc pronitatem .compefcit iners

/ul

nem, non tamen dimifit DEUS -offentus

quod dicitur filentium, :cui divinior ;favet

[]u

páaternitatem ; quia nomen Patris thefau-

gratia , :quaad coeleftis patriz evehitur tri«

lle

ruseft pietatis, & promptuarium benevo-

umphos, &t ad gloriam aternitatis,

'Quid

lentie : hinc Deus :«oftenfurus hominibus

PLl

generofiüs, quàm gratiá rependere injurias;

ln.

cumulatiorem benevolentiam , 'etiàm in eos

uàm :damna allata compenfare .cumulatis

HU

ob lethalia crimina à 'fe averfos, fibi invi-

beneficiis , &t adverfariorum malitiam bonie

fos, acinimicos , adhuc fibi :complacet.in

tate remetiri 2

»

$65

V

e€o, quód fiteorum Pater , tametíi :non fint

1d generosé preftitére fummarum exe

!t

'S;

m

ipfiejus filii, largiorem munificentiam ,

cultores virtatum, quique /Numini adhz-

00(

Mtg

blandior;&ä*;*qüe profuífurusbenevolentiam in

sére. 'Scio Davidem inter Reges optimum,

filios eriam alienos,(eu adverfarios , inimiie

indolis bonitate, morum comitate , :virtue

]bi

€0s, & per lethalia fcelera à fe :averfos .$

tum excellentia inftradtum;. fed ício etiam

l

quia nomen Patris, conftantem , 'piéque per-

ipfum hominem, ac plura at hominem paí-

Id

tinacent fonat .amorem , .ac ;munificenti

fum , nom folàm àSaulcadveríante , verüm

)'ü

officinam , «quam propterea DEUS , quia

etiam à filio Abfolone infolefcente ; qui zeftu

Pater, largiffimé etiam in fuos :exprimit

[l

juvenili abreprus regia : nobilitate fuperbus,

inimicos; -quibus fua ampertitur :dona ; 'e-

pingui 'opulentià , 'Regisque Patris conni-

3d

i0,

largitur auxilia ; :quibus ;refipifcant., .in»

ventiá ferociens, non folüm fratrem Anno;

duantque iterum filiationem., :quam pece

mnem infide trucidavit; verüm; ad id etiam

bis

l

cando exuerant ; haecque vera ratio, cur

devenit Abfolonis infolentia , ut : in Patrem

w

poffit quivis fatagere , ut:ex DEI inimico ,

perfide rebellaverit , occupaverfcqqe afmoe

eique eXofo initituatur filius DEI ; fi nimi-

rum violentià urbem ]Jerofolymam., !Ree

U

Qv

rum fciat diligere inimicos, deponere o«

giam 'expugnaverit , arariüm expilaverit;,

mne odium,'exuere omne vitium , malüm-

Patrísque concubinas . infando fcelere :con-

xn.

que animum , & benefacere etiam iis ,' qui

ftupraverit , /& tandem Patrem "ipfum in

di-

nos.oderunt ; ut-mimirum -fimus filiiPa-

fugam coégerit turpiffimam., 'ídque ambie

f)

tris noftri, qui in ceelis'e(t , hoc eít ut e«

tione inflatus praemature - regnandi,

Sed

il

jus gratiz reftituti ei placeamus; à quo re-

càm Abfolon conítructo exercitu máturaret

I

&effimus,

Patrem.opprimere, :& Regia :pellere; Re-

lo

DEI qui veré eft ilius, & amicus, ho

gnümque fibí ufurpare; jímque ob id acíem

;5

l Mmh.c;

minum non provocat inimicitias , imó &

inftrueret ; :etiam David ad iniquam propul-

bt

eas illicó excutit , & (biincumbit -& chati-

fandam violentiam , jásque proprium pro-

2

tati, quia DEO unicé accumbit ; «qua extra

ng.

;pugnandum fuos accer(ivit: milites, compoe

fe foris aguntur, quafi'aliena putat; virtu.

fuit exercitum : /fed Duci Joabo , 'teliquis-

]

tem tantüm e&colit, cujus fructu nutritur ;

que militibus exeuntibus per :urbis portam

Dj«

& pingueícit ; injurias fibi illaras, & dam-

ad przlium ferió pracipit , injungítque, ne

[

na fibi allata perinde .ac fi ipfum non teti-

filium fuum Abfolonem , quamvis fibi ini-

j5

micum, & hoítem lederent: Servate mibi

"4«Reg. :.1:3;'

giffznt, nihili facit, fed inulta patienscon.,

jus

vicia iners effeà mundi hominibus cenfetur :

puerum eAbfolon.

Tametá verfaretur Da^

1n

jm

tamen ab 'infipientibus redarguitur

vid in imminenti difcrimine regni amittene

n

cüm gloriofiüs agat quócunque Urbi-

di, (imülque vitz perdende, & Abfolonem

qW

P

j

uU

m expugnatore; inertiam dixeris, fed ope-

noviffet (ibi adveríarium , 'hoítémque futa«

(

rofifimam, quá vir iners natürz pronitati

tum, cüm tantum ^nefas impié moliretur;

J

reluctatur, ira(centis aaimi coércet impetus;

.anxius tamen fuit de ejus incolumitate,

1

ferocientis iracundiz €ompefcitmotus , in-

— 'Exit ab urbe David exercitus ad Abfoa

"u

lonis coércendam infolentem audaciam , fu«

furgens vindidtze dcfiderium comprimit, &

j

fe ipfum vincens gloriofum de fe ipfo tri-

gandósque, :quos perfidz rebellionis focios

(

umphur refert, Operofiffima igitur eft in-

fibi adícitos voluit 5 fed id'eaixim injungit

ertia filentium neglectz injurize ,'cüm ad in-

[/u

David fuis militibus, ne quidqusm damni

ertem injuriz diffimulationem univerfa pro.

Abíoloni quamvis rebellanti , & Patris in«

"n ry, (SQ

lle

pemodum virtutum concurrat 'aCOhO!'S, .ac

ternecionem :molienti, inferrent: Servare

longé negotiofior , operofiórque virtutis

mibi puerum Abfolon : Nunquideximiahzc

110

»

induftria, quàm fi bellico apparatu, fi acie

eft in hoftem infenfiffimum benevolentia ?

þga'

n

inflracta, arma armis collifa pugnam inirent;

nimirum ub

i dicitur Sergate mibi puerum.a

$

Ferani (: 4ffectibus Tom, 1l

Abj?/aæ

.

158

: Differtatio V,

"l

beatifico circuüfufum'fp'!-enäore-,' quem o«

Ab folon , feptuaginïta' Interpretes legunt

p

parcitdpuero Abíoloni; quafi diceret parcite

lim viderat. ulceribus fractum, fedóque

cien

vos, quos Abfolon non lafit, cüm ipfemet,

madidum cruore ? quod i plures in finu

em

qui lzdor ; ei parcam; ne geratis hoftilem

Abrahs eodem beatifico.fplendué:e nitores

|

(nt

animum contra non veflrum , fed imeum

cur é tot beatis unum Lazarum feligit ad (ui

vidi

duntaxat inimicum ; ego ipfi condono men.

miíerendum? cur.eum pra«catetis vocar ae€

juriai

te fincera, apertóque corde; noneltcur ves

de(iderat, quem graviter offenderat, .A rnon.

faty

in ipfum debeatis irafci ; nil impenfiüs cu-

potiüsalios, quibus infenfus non fuit? Ni-

pio ; quàm ipfum ut filium exofculari;cavete

mirum cateris pratermiffisunom feligit La--

quod

suimi

vos, neullum eidem vulnus infligatis, fed

zarum fperans fore, uteffet eidem . folatio,

[7 37

eftote bene affe&li erga proximum, ut ego

eb quiafuerat illi inhumanus, durus, ac if«

in infeftiffimum hoftem, quimolitur, me

mifericors: fciverat,Lazarum fummas exco-

prop!

detet

diademate, & chlamyde delpoliare ,. regnó-

luiffe vírtutes, nilque eidem magis volupe

tOR

que pellere, imó & vitam mihi adimere :

obtigifíe, quàm in iisdem excolendis fe ex-

buit,

quàd fi parco ego hofli , à quo graviffimé

ercere, cómque fumma fit virtusiis prodefles

quia t

ledot ; cavete vos, ne feviatisin proximum,

qui obeffe voluerunt , vcl faltem. contem.

à quo nihil fufcepiftis nocumenti, Vobis Ab-

ptui habuére, ideó unum prafert cateris;

$ii

ultt

Íolon nil. detrimenti detulit, nil mali contra

Lazarum , àquo aliquid fperaret. folatij ,.

lutqt

vos cogitavit, neque ut inimicos fuit perfe-

quia homo fumma virtute illuftris , quó

DEU

cutus 5 fed dumtaxatcontra.me militum co«

plus contemnitur, ac deurimentum patitur,,

lem i

pias confcripfit, exercitum congeffit , belli-

eó fit aptiorad uberiora adverfariis prailan..

cum occinuit ; cui tamen injurias mihi illatas

da beneficia,

fl i

fss

vifa

ultro condono.

Non diffitéeor, Abíolo.

David non folàm in rebellant

em, ac in» ,

folefcentem Abfolonem beneficus fuit, ve-

fuitl

nem ftulté zqué, ac maligné agere contra

me: non diffiteor avernalem mihi hoftem

rüm & in Saülem perfequentem : . invidià

yns

n

efle, cüm tam pertinaci , tamque improbo,

cüm torquéretur Rex. Saul , eb quia David

ac perverfo animo contra me infoleícat ?

WMdeo

plures,& quidem illuftriores retuliffet victo-

fed fervate mihi ftulté malignum Abfolo-

rias, fibíque promeruiffer totius populiJaus.

füdt,

dem,& benevolentiam;eum immerito períe-

nem, quia éàm totus mihi avernaliter ma-

lignus fit, totum mihi fervandum opto, &

quitur, quamvis David fuiffet d

eSaule maxie.

injungo , quia totum eum mihi exambio:

mis beneficiis benemeritus.

Fugit David

7/7

furentes Saulisiras, pérque avia deferti , &

idque enixim cupio,eum totum mihi vivere,

[

qui totis viribus vita infidiarur mez, & to«

invia Engaddi montis, rupiümque crepidi-.

tus mihi eftmalignus, totus avernalis ho-

nes , viasque humanis

fermé veftigiis inaccef-

Ítis: volout diu mihi vivat , qui praematu-

fas, ditique huc, illücque difcurrens vagatur,

ram meam molitur mortem ; prz(umttque

nullibi tutus à Saule, qui militibus ftipatus

An non

montem confcendit , ut caderet David ; led

mihi füperftes diutiüs regnare,

| é5

David egregié Evangelice ' pralufit. legi,

in declivi montis afcenfu tenebricofo biatu

E.

quam priüs fervatam voluit in coníervato

offertur (pelunca, in quamalvum purgaturus

Abíolone, quàm Apoflolicis promulgares

ingreditur Saul: latebat David cum íuis

[2

dam

Mjull,

Plyta

tur preconibus?

militibus in ejusdem (pelunce abditiori re-

í$.

ceffu, occafio ei opportuna oflerebatur in

Dj

Quotquot fummas excoluére virtutes

inid vel maximé incubuerunt ftudij, ut non

Saulem adveríarium toto impetu irruendis

fjilia

rtjat

Íolüm illatas fibi injurias oblivione oblitte-

eümque inflictis vulneribus interficiendi ;

rarent, verüm, & beneficiis fuos afficerent

féque ab injufta ejus liberandi perfecutione:

fuit

adverfarios; idque, cüm non latuiffet divi-

ad id enim Davidem hortati funt, qui cum

fuho

.

.

Et dixerunt fervi

8t74

tem Évangelicum ,. tametfi totis gehennae

ipfo aderant milites

1,Ref, €. :f:"

tormentis excruciaretur in inferno , quia

David ad eum : ecte dies , de qua locutue

eim |

tamen durus fuit , & inhumanus adverfus

efl Dominus ad te , ego tradam tibi inimi-

nefio

Lazarum , cui micas etiam panis denegavit,

cum tuum, ut facias ei ficut placueritfuge

u:i

unicé fperat fore, ut Lazarus fummis exco-

eulis tuis ; fed David utpoete miti

?

tiam

lendis virtutibus afluetus, & coelefti gloria

tem

fummísque addi&us virtutibus, non folum

donatus poffit eidem efíe. folatio , proinde

à nece abítinuit Saulis , verüm & íuos. de«

igitu

alloquens Abrahamum , in. cujus gloriofo

tinuit milites, ne quidquam damni ei ine

C

finu nuper erumnofus fovebatur mendicus,

Villdi!,

£8$, 16,

ferrent: confregit. viros fuos fermonibuss

ait dives Epulo : Parer ezsbrabam mifere-

G n»on permifit eos , ut. confurgerent in.»

tatem

S«nl.

ve mei , G mitte Lazarum, ut intingat ex«

0dia,

tremum digiti fui in aquam , ut vefrigeret

Quo David religiofior erat erga Deum,

W« lu v

Qsg

6 Q*

linguam meam , quia erucior in bac flamma,

eb & pronior ad condonandas adverfario

tl

Putares Epulonem olim divitiis affluentem,

*

*

f,

Sauli injurias fibi illatas

& quo infenfior

Ífed mox infanià laborantem ; cüm Laza-

fibi erat Saul , eó beneficentior voluit ín

lofis

rum ad fui expetat miferendum , in quem

ipfum effe :

nitebantur Davidis milites

Ciis lN

fuerat ipfe immifericors , & inhumanus,

ei perfuadere Saulis internecionem , ut ejus.

Quf |

An folum Lazarum ex tetra gehennali. fua

declinaret furorem, Íéquein tuto conftitues;

ODtin

caligine viderat in «oelefti Abraha finu

ret; dixerüntque j Eeee 4je4 » de qua locutisa

Qodri

e

7

p

*

L

Amor quó latiüs difunditu'r, Cö,di.tcf;ïït loqupletior; 139

RL

conviciis petitus odium fovet , vindidiam

u

eft Deus ad te : ego tradam tibi inimicum

1u5m , quz verba expendens Bafilius Seleu-

molitur, nec interim res ip(i fluunt ad vota;

M

cieníis Orat. 16 . fubdit.,

Neque veró DEI

preces fundit ad Deum , & minimé exaudie

"

commemoratio potis fuit Prophetam 4d cru-

tuf,quare ? quia inimicitias non deponit,

J

entam excitare cadem : irrui(let quidem Da-

odium non obliterat, internum non delet li.

a

vid in Saulem ad immeritas ulciícendas in-

vorem, necbeneadverfatio precatur : bona

jurias, fi Dei voluntas fuiffet, eique decla-

enim, quz& adverfariisoptamus, eadem no-

le

d*

rata; fed quia fuerat ei optio. data adid,

bis impetramus: pteces qu& pro inimicisà

nobis funduntur,veluti pro nobis fufz,Deum

0.

quod ei magis placuiffet : Ego rradam ribi

7

dnimicum tuum , ut facias ei, . ficut placue-

in noftra fle&unt vota , noíltráque implent

]l«

Qs

Yit in oculis tuis , noluit Saulis fanguine

defideria: qui pro fuis orat inimicis optata

proprium foedare gladium :: & quamvis vi-

quaque fibi impetrat.

Sibibona invidet ,

deretur divina voluntas, quodammodo

qui adverfario bona non exoptat: G ideo'

Ya

Magifter Chriftus. fuos edocuit Difcipulos

pronior ad Saulis necem, quam non prohi-

D

buit, maluit tamen David ab(tinere à czede,

hanc in hoítes beneficentiam , imó omnes fi«

[*

deles, quos orare docet, vulteos enixim

quia tametfi religio ei fuaderet. divina ob-

Matth, Gs

rls

fcqui voluntati ; pietas tamen exigebat , ut

Deum rogare, utzequé propria, ac adverfa-

ultró infenfiffimo parceret inimico , ma«

riorum peccata dimittat , fibique zqué, ac

'Kx;

inimicis bene precari; Er dimitte wobis ae-

luítque proptereà minüs religiofus videri in

I

DEUM, quim minüs mifericors in Saus

bita nofíra, ficut & nos dimittimus debitoris

bus nofiris : voluit,nos menfuram effe benee

lem inimicum : adeó excellet pietas in ho-

H

ftes infenfos exercenda, ut vel ipfa religio

ficentize, ac indulgenria,quam optainus; ni»

[5 ;

vifa fuerit in. Davide tantifper ei ceffiffe.

mirum, ut quantüm benignitatisáà Deo expe«

24

timus, tantum aliis praftemus; male fibi

Fuit David Evangelice perfectionis precox

ld

*

typus , edocuítque Chrifti fideles finceri

feTo

conífulit, qui adverfario non benefacit ; imó

il

yis exercitia amoris, etiam in inimicos, &

fibi obeft, quihofti non prodeít; non cre-

J

&deo gloriofior fuit,

dat effufis precibus veniam (ibi extorquere;

v

.quïa ad sfeniam p-ræ

ü*

fliOr "

qui adverfario non indulget , G veniam ne-

[ge

gat 5 fcité S, Petrus Chryfologus enucleans

(s

g. X

dominicam orationem ait: Horo ff five pec. Setif.

d

cato e[fe non potes, & vis femper dimirti zibi

aaemor, guem in proximum iue-

totum dimztte femper: quanium vis dimitti

Iu

guus, eà eff. glorioffor , quó ad ue-

tibi, dimitte tantum : quoties vis dimitté

niam, ac beneficia boftibus imper«

tibi,toties tu dimitte: imó quia vis totums

d.

Jfy

tienda eff pronior,

tibi dimitti, totum dimittez Howo intcllige,

"

s

quia remáttendo alíjs, t& tibi ventam dediffi:

H

ét

A. eft glofia illuftrior , quaà Eeneü-

quia fibi noxas dimittit , fi easdem advería-

ed

ciis oritut, qu adverfariis pro illa-

u

E

rio remittit; & quaminimico dat. veniam;

tis injuriis, prolatis conviciis, allatis

fibi liberaliter elargitur.

"us

g

damnis rependuntur.

Quarit haud abs re

Vis impetrare à Deo , quam enixim

-.6;2

u$

Plutarchusz eur ex omnibus , qua bomines

[*

rogas, noxarum veniam; hanc, quam tu à

Dijs offwunt immortalibus ab jsdem. fola

Numine expofcis veniam, impetráíli,fi ini-

n

fjolia uegliguntur , nec vetustate confumpta

mmicoeandem indulíeris, ac dixeris: Dmzr-

ö&,

ve[arciuntur, ac reficiuntur 2 4m id circo id

te nobis debita woslra, [icut 6 nos dimiti

l

faciunt , quüd cum . [iqna inimicitia 4dver-

mut debitoribus vaoíiris : elt homo fibimet

e

:

u« bofltes tempore obfcuventur , ipfos ea re«

m

B

f:

.

indulgentiz menfura, & venize author; ab

3

3ouUAYt £

noidiofum ,. & acerbum effe cenfeni?

ipfo dependet veniam impetrare à Deo; hanc

mj LAf '-w;

cüm fit Deus fummébonus, .fumrnéque be-

f1 hofti indulferit, eandem fibi elargitur: ve-

u

neficus erga omnes; hoftilitatis monumen-

niam à nobis adverfariiimpetrent,& nos no-

!

ta , ac figna impreffa, que ficut beneficen-

ftrorum fcelerumà Deo veniam imperravi«

'tiam compefcunt, ita vindictam excitant,fal.

i

Homines

mus: re&té Chryfologus : Zemo zntellige,

tem vetultate fatagit abolere,

quia remittendo alijs, t tibi vencam dedifliz

um

igitur graviori fui difpendio hoflilitatem

impleat homo vota rogantis adverfarii ; &

exercent; quia cüm privata fovent odia ad

fuarum precum votacumulatiàs implebit

*

*

;

If

vindictam prona, divinam cohibent benigni-

indulgentiam, quam aliis elargitur fibi con-

i,

tatem , qu2 ob przconcepta inadvet(arios

cedit; malum quod : adverfario remittit, in

odia, erga ipfos etiam fiftitur; quapropter

fuum recuditur bonum; fi absque noxa non

ä* Matthb, 5

nos monuit Chriftus ; Orate pro perfequei,

eft homo; villtqueearm fibi dimitti; adverfae

Jffly

(o

tibus, G calumniantibus vos,

]

rio cam remittat , quia remittendo aliis f1,

$2.

rio

In fe vulnus retorquet,

qui gladio in

bimet veniam dedit, quodque aliis indul(it,

hoftem irruit : & converfo , fe ipfum benefi-

ff

fibi feliciter impetravit.

if

ciis cumulat , quiadverfario infenfo benefis

Nunquam homo fibi utiliàs. confulit,

64

&

te$

;

cum fe exhibet : quidquid enim boninof(tris

quàm cum fuis confulit. iaimicis ; quibus

cüm benefacit , fibi vel maximé prode(t;

:tUS

optamus adverfariis , infenfisque inimicis in

:Bcll

noftrum redundat emolumeatum, E(t,qui

ipfis orat; felicitatem fibi exo-

güque as

Z

rats

Verani de Afeilibus Tou. IL.

ïm&

!

i

Diflertatio VI.

146

*

4

rat; cujus illuftre dedit Job monumentum.

bine . concuffis , deje&tisque ä fundamento

Fuit hic gente Idumzus Efavi pronepos ex

j

quatuor zdium angulis priüs fepultos ruiná

m

patre Zara, Princepsregionis Hus, feu Idu-

fuiffe, quàm vità defunclos.

ttà

m inter peffimos optimus , 1nque medio

Verüm tot fibi illata damna , prolíse

65.

gentis prava , virtutibusilluftris, & divitiis

il

que inopinà , ac prematura interemptio

«t

affluens; verüm fuz felicitatis comes fuit

Jobumà mentis fuz non valuerunt tranquil.

t

invidia, non tam à protetvia hominum,

litate dejicere, neque tetrze tot infauftiffi«

quàm orci ferali livore. excitata: fiquidem

morum nubes mentis turbare ferenitatem :

iof

hoftis tartareus fummameverfurus Jobi vir-

tot enim cladibus acceptis; nec pradones

p

Q

futem , eum adfingulare à fuperis depo-

accufavit , nec malignantem culpavit for-

poícit certamen :

torquebat Acherontem

]ob

tunam ; nequein dira prorupit, contra hoe

vitiinnocentia, urebat deemonem Jobi in«

ftes Acheronteos , fed veftium duntaxat di-

mat

Lib

tegritas, G fan&litas , . cujus fama, terra,

laceratione dolorem cordisaperuit, capüte

coelóque illuftris ab omnibus commendaba-

que more lugentium obrafit : dein filentie.

£un

tur.

Experturus igitur, num inconcuffam

bus luétuofis adítantibus, nuntiísque inten-

&«

f

ejus valeret pecloris firmitatem.| frangere ,

ta ora tenentibus proftratus ipfe in genua,

virtutémque profternere , facultatemà Nu«

ac divine fe prorfus voluntati | fubjiciens

]

fpe(

mine obtinuit Jobi vexandi quibuscunque

in has duntaxat voces erupit: Nudum me

t6

poflet modis; dummodo vis vite nonin-

nafcentem , ac in lucis editum ufuram ter«

iaf

feiretur, — Verüm viétoriis innocens pugil

ra fuícepit :

nunc me hinc demigrantem

ne

clarior evafit ex erco, quàm ex orbe trium-

iterüm nudum, quem genuit mater terra fu-

&il

phato Pompeius; actriplici prelio tergemi

um recipiet in finum :

hor

é tenebris , abdi-

nam fibi palmam demeffuit ; fiquidem libe-

tísque receptaculis materni uteri omnibus

To

rorum inconcuffus audivit funera ; ferena

deftitutus commodis prodii , móxque fpo»

tut

fropte, tranquillóque animo | jaCturar in.

liatus fortunis omnibus | in fepulchri tene-

nib

Ípexit bonorum omnium temporalium ; &

bras concedam : que DEUS dedit ,. eadem

ci

demum torquentibus cruciatibus memibra

1

*

abítulit, ut ipfi placuit ,. fa&ium eft ; ipf

i

fingula fubjecit corporis

*

& licét foctida

duntaxat gratiz funt rependende , quia

du

!

potiüs vomica , vivümque videretur cada.

quos amat,cosdem flagellis excipit: eftipfe

f

ver, quàm ad pugnam inítructus homo ; in

me feli-

Ípedator , íum ipfemet a&lor :

11o.

fuo tamen flerquilinio, nobili veluti in or-

cem cenferem , fi in hac fcena rerum. bu«

«t

chefira Acherontem vicit, hoftémque pro-

manarum viri probi perfonam agerem. Ad

qui

Ítravit tartareum, qui inomnes nocendi vias

has Jobi voces confufo , ringentéque Sa-

pen

intentus Sabzos primüm Huíes regioni

tlianá alia molitur machinamenta, quibus

fro

conterminos laceffivit , armavítque in Jo-

proximiüs inconcuffam viri quateret conflan.

n

bum, in cujus ditionem facta irruptione

tiam; virtutem arietaret.

Vatl

mille quingenta majoris peccris capita, bo-

Szviit in jpfum Jobi corpus, ratus fi

éá6.

Véte

um nimirum, & afinorum abigerent, gladio

mon animam; linguam faltem ad maledicla,

1

cuftodibus interfeclis , uno excepto , qui

injuriásque in Numen adacturus : horrendo

EU

Nuntius calamitatis, qua perSabzos irruen-

enim ulcere totum afflixit, infecitque cor-

la

tes in Idumzam fuerant damna invecla Jobo,

pus, cum illo enim morborum feré omnie

du

nuntiaret; cuLalter additur, qui tupens fen-

um ferales cohortes fingula ejus membra

lin

fu , veítibus fciffis, zgróque fingultiensan-

toríére ; Ííntque qui morborum genera

helitu, totüisque in lamenta compofitus fic

59:;; " ]to

quatuor recenfeant fupra viginti , quibus

ll

U

Jobo fari cospit :

DEUS à tua ó Princeps

tartareus alaftor , feu ultor: Acheronteus

]i

averíus falute voracem à coeloignem in ter.

in omnes Jobi artus defaviit,

Initio fiquie

rasdemifit, qui tuos ovium greges abfurm-

4di

dem Phagedzna tetra , verminofa,ferpens,

H

pfit unà cum opilionibus , & uno excitato

artüsque depafcens corporis carmes peree

puut

incendio tuarum ovium feptem millia pe.

debat : cui acceffit facer ignis per popli-

ziére, ne ullà quidem victimá, quà DEUM

tes, tibiásque ad- omnem graffatus | fevi-

qui

l

s

placare poffis fuperítite : & iplemet . folus

tiem ; cui additus etiam cancer fuit, qui

duntaxat e flammis verantibus

inco]lüumis

pla

totum corpus foctido objiceret. puri: imó

evafi, ut hzc tibi nuntiarem.

Vix fecun.

&lepra ad medullas usque penetravit of-

Lio

Iet ,

dus fari defiit, & ftatim tertius fupervenit

fium , totümque corrupit fanguinem : po-

lugubriora prioribus profecururus: haret

di,

dagra pedes torfit , chiragra manus inno-

hicin veftigio anceps , pavidüsque , fari, an

davit ,

arthritis

horribiles cruciatus in

lum

beml

filere debeat; tandem linguam folvit in has

membris fingulis. excitavit; ut & putredo

voces ? ^ Chaldei & Princeps infeliciffime

ln

viícera corrupit ; addunt alii nephritin

raptó vivere affueti, tres partiti in turmas

renüm;pleuritidem laterum,phlegmonen feu

Vil

hi :

tria catnellorum millia in przdam abftraxe-

anginam, colli glandulas , & plures alios

runt famulis peremptis , me tantüm fuper.

Afl

morbos, qui Jobi corpus afflixére, feu fpes

füte hujus ingentis jacturz teíte. — Sed ad-

Grum potriüs, quàm hominem, Verüm Job

duy|

uit & quartus etiam triftiora nuntiaturus:

lob

inconcuffà loricatus virtute tunditur quidem

nimirum feptem Jobi filios , trésque filias

tot coacervatis malis, fed non contunditur,

mls (

-

eadem convivantes in domo, vehementi tur-

liti

nec movetur ; quin vulnus. infultantium

amico»

Amor quó latiüs difunditur , eó ditefcit locuplcrïor. 141

]

amicorum , fi tamen amici erant , & petu-

dit , qui vero ductus amore prok fuis e-

e

lantior protervia feviüs exulcerárunt ani-

tam orat inimicis

*

oravit Jobus pro in«

a

mum patientis Jobi , quos propterea fub

fultantibus fe , fed ejus oratio à Deo rion

6;,

tragediz finem acri Numen reprehenfione

Íolüm accipitur ad proprie poenitentix e-

. mulétavit.

Calamitas enim Jobi non fdlüm

logium ,' amicorámque veniam , fedetiam

.

X

per Hu(ízam Provinciam , fed long? , la-

ad compenfanda in duplum damna

e

- fuit

téque przeunte rumore propagata fuit ad

i

enim oratio à Jobo pro inimicis fuía , a-

*

€ognatos Jobi , quibus nomina erant Eli-

deó utilis, eíique ita profuit , ut à tot ca»

phas ; Baldad , Sophar , hi enim infpi-

lamitatibus aífertio , ..priüingeque felicita-

cientes fibi languinis neceffitudine junctum

tis auctior re(titutio ei debeatur . cüm o*

Jobum in fimento fedentem , fedé defor-

taret enim pro infultantibus fibi, addidit Do-

matum ; & non tam cum Orco, quàimcum

minus omnia , quacunque fuerant Job,

Libithina luctantem , coeperunt lachrymas

.dp plicia.

"

la

fundere, ejulatus edere, veítes diícindere ,.

Preces plerümque. ab hominibus fun«

e^

j

& capiti pulveres adfpergere , mox ingenua

duntur etiam pro inimicis, fed poflquam

E ul Vaoticürurs E o

fe profternere , feptémque dies calamitofo

hinc demigraverint , quafi quia tünc nece-

$

Ípeclaculo attoniti affidere, animo volven-

re ampliàs non poffint 5 vel quia egregios

tes miram afllictifüimi coníanguinei patien-

etiam viros flogci facimus, «cüm inter nos

tiam ; plenam

vine voluntati refigaatio-

vivunt ,. quos poítea demortuos , vel ab-

j

nem , cüm in nuFam irrumperet querelam ,

fentes ferá lugemus poenitentià; verus pro-

«üm ex pinguiffima fortuna ,. ampliffimis

ximi amor impenfiüs fertur in praefentes ,

honoribus , divitiarum affluentia , à fum-

quibus beneficia impendit : fed plerume

$

I]

mo felicitatis humanz dejectusgradu , de-

que obtingit parvi etiam pretiofa à nobis

turbatus fafligio, fortunis mox exutus om-

sftimari , quia poffidentur ; .quz amiffa

nibus liberis fpoliatus foediffima morborum

lugemus, 6 quia.eorum valor clariüs in

!

[

cohorte oppreffus , omníque miferiarum

umbris fplendeat Manium , nobísque in-

genere cumulatus jacetet in fimeto fquali-

notefcat 5 ac f1 priefentia ex invidentise liv

d

dus, marcidus , deturpatus.

vore , aur malignitatis caligine virtutum

l

$4.

Verüm feptendio illo dilapfo infiftunt

obnubilet nitoremí , qui illuftrior clarefcit

[«

mox magis difputare cum amico ,. eimque

per abfíentiam excufsá nimirum zmulatio-

s

*

*

,eö fi

acriüs quatere , quàm folatio effe-

ne, deletá invidentiá , & obliteratà ma-

? quidem fuis collimare argutationibus coe.

levolenti&.

6$.

le

* pére, ut exulcerato Jobo oítenderent im-

Id obtigiffe Catoni

| tefert Seneca lib-

I

probum effe , acimpium exiftimare inno»

fO quinto de beneficijs , inquiens : Caroni

Cd?. 179

centem tot à Deo fupplicijs affligi, bonis pri-

populus Romanus praturam negavit , con-

vari , doloribus discruciari ; ex quo intus

fulatum pernegavit : — fed post. aliquot. di-

f

éá.

Vére, wrumnas Jobi fingulas in vite ante:

*

lapía [ecula. cepit. Romanus populus pru,

à

acta noxas effe referendas

.

fed Jobus

dentiam illius admirari , quo prafente

jo

acriüs fortaffis ab hisce, qui fub fpeciecon-

contemptui babuit , — copítque commendari

fs

languinitatis , & amicitize hoftilitatem ob-

améus , qui depretieri poleffus. videba-

"

duxerant, quàm aborco petitus , non ío-

£ur : ac fi Catonis exculta. virtus quidam

"

. làm à querelis abfítinet , verüm & preces

fviffet fplendor , qui cxcutiret in meridie;

[à

fcintillaret in occafu ;; & clarior fplende-

gob cap,«:, Pr0 ijsdem ad Deumenixim fundit, — Doi:

iH

nur: quoque conver[us eff ad. penitentiant,

ret Manium circumíeptus tenebris , mor-

'?ull.

H:xc eft

gob , cum oraret ille pro amicis fuis s &&

tísque circumfufus caliginibus,

ll

addidit Domtnus omnia ,. quecunque. fue-

fermé cujusvis egregij viri fors ; ut pra.

m

rant Job cuplicia.

Videntur in hoc textu

fens patvi fiat , — cüm abíens maximi zeíti-

metur,

Quis Moyfe illuftrior ? & tamen

s

piura involvi explicatu difficilia , etenim

li

quód Tobus oret pro infaltantibus fe , ut

hunc cum viveret ; feu pre(entem populus

ll

Ajsdem invecte hofílilitatis venia detur ;

e

ingraté fattidivit ; parámqueabfuit , quin

planum id videtur :

.

Ícd quód Jobi ora-

eum etiam lapidibus obrueret , ubi Moy-

]ül

no

tio poenitentia dicatur ; 'id nodo haud ca.

les conqueítus ait : QuiZ faciam populo -

it

Exesl, 1y.

J«

ret difficultatis , ut & oratio adeó foscun-

buic? adbuc paslulum , & lapidabit me:

da , qua omnia duplicaret , feu in dup-

at demortuo prcfufis lachrymis, & impen:

Ug

0*

lum Jobo reftitueret ; íed exaíciatum ha-

fis gemitibus , ade& lu&uosé , triflíique nz-

nia parentavit ,

ut neceffum fuerit Nu.

m

bemus nodum , fÍíi penfemus Jobum ora.

jo

tionem illam direxiffe ad Deum in eorum

men ipfum lachrymas exficcáffe , luctiim.

n

utilitatem , qui ipfi erant tunc moleftiffis

.

Que coércuifle,

Faifum eff poft mortem.»

mi

*

quia benefecit adveríarijs ; quia pro

Moyfis [feroi Domini , ut logueretur Domi--

2

*

L

w os

anfultantibus fibi Deum enixim oravit; fibi

nus Ad Tofue , & diceret ei

LJ

ferge : cám.

LJ

L]

fudit

4]

: duplicatam |exoravit felicitatem

que é vivis fublato Moyfe toto defide-

Jobus Numini preces, & addidit Domi-

rio iliius teneretur populus, non potuit

b

fl

nus omnia , quacunque fuerant Job, dup-

lachrymas temperare in abfentem , quem

