meum , quia ANazareus id efl.| confeeratus

premittantur lachrymarum ; quidquid enim

Deo fum de utero matris mee ,. fi rajum

:

lachryma petierint , non dubium, quin fint

f'uerit caput meum .

ümpetraturz: amaras ad Deum legare la-

nmxea».

ecedet & me fortuudo

7!5

chrymas perinde e(t, ac perita: flatim. im-

— Mirumtamen , Samfonem,licét dolo-

Blomil. $5 .in

peirare: hinc D;Gregorius ait : Cuse adbue

fas fuitlec mulieris artes expertus , referáffe

longà efi Rex legatiouem mittat. lachbryma-

tandem procaci, ac infidioize mulieri cor,

Evangel.

As

rum , eleemo[ynarum ,' besisarum | munera

dis arcanum , & radicem fuz aperuiffe for-

efferat.

Vult. enim placari precibus ,. qui

titudinis? Mirum fane , quód cum ' toties

feít, qui portari non po[fit iratus j quod ad

fuerit fraudulenter ligatus, aliíísque dolis

buc moram facit ,. venire legationem pacis

irretitus, ut lue arcanum forritud.nis mu-

?h

fuffimet.

Legande [funt igitur lachrymz;

lieri ediceret , & omnes dolofas iemper

ut petita imperréntur; idem eft amarasle

evaliffet infidias, ac mulieris blandimenta

gare-lachrymas , ac dulcedinem praguftare

fruftráflet,lenocinia infregiffet , tandem fuc-

ettorum ; & prafertim pacis cum Deo

cubuerit, ac proprie fortitudinis mulieri

ineunde , ubi enim lachryma pramittun-

fecretum referaverit! faüus fuiffet fi leno-

tur, peótoris extinguuntur itz , ne reve-

cinantem fominam impenfiüs adamatam

rendis quidquam denegetur lamenctis.

Samíon hoftibus. tradidiflet , quàm ei ar«

79

Non modicam igitur adílruamus .la-

canum aperuiflet fui roboris,

Quid? quod

chrymis efficaciam ineffe, cüm vel tacité. ea

cüm toües mulieris obftiuiffet affultur, ac

oinnia confequantur , qua petunt, & licet

femper intrepidus ftetiffet , mox roganti

molles, acaquez ; fortiffimostamen etiam

annuerit mulierí, quam depcrierat ? Quid

virorum vincunt, prolternüntque:::neque à

cauiz? quodejus conítantia tandem | ceííe-

$.

vero medivertere finit Samíon, hicmulier-

rit, & ipie licét inconcuffa loricatus. for-

culam feedé deperierat " quàm utpote alie-

ütudine foedé ceciderit ? INon Philifthai

nigenam cavere debuiffet ; impeníus tamen

ad pr&lia, pugnásque infjrucli Samíonem

amor infidg' mulieri virorum fortiffimum

proftrárunt ; non muliercula lenocinia j

illigavit non ferreo, fed igneo amoris ime

non voluptatum blandimenta, non concus

pudici vinculo , cümque Philifthei Samfo.

pifcentiz irritamenta, non fenfuum illicia

yiem prolternere baud potuiflent , polliciti

Samíoném vicerunt ; fed paucula, qua ex

fünt, (e mulieri parum fid& pecuniam da«

oculis lugentis mulieris fluxére lachrymae

turos mille, & centum denarios ,. fi illece-

conílantiam adamantiná foruorem emol-

bris delinitum Samfonem proderet , vel fal-

lierunt ; & inconcuffam Samfonis fortitue

:tem roboris cauíam íciret , quam Phili-

dinem , quam lenocinantis Dalile non po-

flhzis aperitet ; cómque mulier oblate fe

tuerunt blandimenta inflectere, plorantis las

pro(tituiffet pecunize, affuta fagacitare coe-

ehrymae infregerunt,

pit fummis laudibus ejus commendate , ac

Cüm mulier procax nil profeciffet do-

72

extollere fortitudinem $ ut faciliüs caufam

lofis fuis artibus; neque fuarum retibus

tanti roboris éi proderet : fed vir mulietis

blanditiarum fecretum valuerit fortitudinis

experturus fidem diffimulavit afferens vim

áucupari; ad lachrymarum auxilium cone

totam roboris in ligaminibus fitam , tunc

fugit arcanum venatura fecretum ; molles,

mulier illecebris , ac blandimentis Samío.

aqueásque effudit lachrymas , quibus in-

nem demulcens fua inter genua fomno fo-

flexilem Samfonis conftantiam , & incone

L]

pivit, & fopitum yinxit ; fed expergefa-

cuffam peétoris fortitudinem | emolliret

LÀ

!b

étus Samfon, viribüsque integer funes,quis

Samíon fiquidem dolofas expertus mulieris

büs fe vinctum fenfit , brachia, ac reliqua

artes, ne quid denegaret lachrymis, ma-

corporis ditendens membra perinde fregit,

luit fe periculis fubjicere ; quàm lachry«

ac tenui(fima fila.

Sed non deílitit procax

mis non cedere,

Quàm efficax igitur vis.

mulier arétiüs auri cupiditate viéla fimul &

eft lachrymarum , quibus hominum., ceffit,

. vincla, alialenocinii , ac illecebrarum retia

fortiffimus* quem czdere, ac vincere non,

tendere, quibüs arcanum fortitudinis tan-

valuerunt Philiflheorum obarmati exercie.

dem aucuparetur; Gtcüm plurics [c contra

tus; inconcufía fortitudini proftrandae pae,

[ex

N

d

Lacrymz refipifcentis animl ridentis Empytei rofcidi funt &c.óot.

tes (unt paruculæ lachrymz , cui profli-

mutabilitati non fuht obtioxia , nec 3iyinæ-

[

k

gando impares fuerunt armatorum phalane .

veracitatis excellentia poteft ullo modo cri-

|

M Epiþ"

LI

*

Cum il

:

l

24

ges

pulchré S. Ambrofius :

minari , cur DEUS promulgatum Nini«

l

f4m fibi tories procax mu

lier . deploraviffet

vitarum excidium, non exequitur ? — Scie

indignam fe babitam ,dolens , cui commite

unt Theologi in hifce DEI decretis condi-

teret arcanum. Ailetta , &6 id , quod pro re-

tionem latere, decreverat DEUS Ninivi-

sued;o quareret. Ad. proditionem. [ujpetdari

tarum excidium ,. ac civitatis everfionem s

qideret, lacbrymis fidem coégit , cüm tO«

adjeclà tamen conditione , nifi cineres

ties Í£rnftratam fe dolo(is fuis attibus mu-

penitentiz , & lachrymarum fluxus accef-

lier noviffet, erubuiff£tque fe tot poít ad-

fiffent ;

quia adeo efficaces, lachryma

hibita blandimenta , inítructas infidias fem-

funt , adeo potentes ,. ut DEUM emol«-

per retufam ; ex lachrymis fuppetias , au-

lint. fle&antque ad veniam 3 |gaudet

'Fldl.h Iá,

xiliümque petiit, & lachrymarum aqueis

DEUS latam retractlare fententiam, ut

globulis Samfonis .fortitudinem expugna-

lachrymarum nobis innotefceret energia,

vit , vicítque, quam expugnare armati, &

Huc vocandus Bafilius Seleucien(isinquiensz:

Dwina fententia vetrocedere nom — erubes Orat. 13

ad pugnas inftrudi Philifthei non . potue-

O

runt; Samíon defuit , quia fletus adfuit

feéit .. & foloit decrerum. DEUS ,. &6 abos

mulieris , lachryrmis obfiflere non potuit,

Jet periculum , DEI námque in. bomines

qui de proftraris pluries hoftibus. excellen.

procltuior afpetlus accedentem [ufpicit pae

tiores retulit triumphos; & maluit notam

mitenttam 5.— fupplicantà paret , cedit. la«

imprudentis fübire, quàm lachrymis refra-

ebrymauti , lamentanti condolet , deni-

gari plorantis mulieris, quee Jachrymis f-

que villoriam reportare jubet : Nimie

dem coggit.

fum lachryine . quas refipifcens. fundit;

7

Non folüm virilem hominis fortitu.

totum Acheronteum Regnum confune

dinem emolliont ,. vincüntque lachryme ,

Cunt, quia & delicta abítergunt , &

*

fed & ipfum DEUM in fua flectunt

vota

DEUM ad veniam flectunt

&

bomines

Dele-

lachrymantur , addit Bailius , Er DEUS

emoilitum imbre lachrymarum,

gaverat. DEUS ad Ninivitas Jonam, ut ci»

immutatur s lugent mortales , & dec(etum

folvit immortalis,

vitatis praediceret everfionem , — ac populi

illius excidium ; & quamvisPropheta va-

Ad belia in

ftru&z lachryms obar- |

n

imantur etiam contra divina decreta, &

1ijs excufationibus ftuduiífet fe ab illa fub.

tahere legatione , ac€. DEI minax ime

vi&toriis affuetz , triumphis coronantur; -

cum DEUM in vota flectunt lugentium

LA

L

perium declimare , ac irati. Numinis mi-

nas didrahere, adactus tamen fuit DEO

homines lachrymantur , & DEUS immue

parére pracipienti ,

& imminens denun-

tatur ; lugent mortales, & decretum

tiare Ninivitis excidium : e/Zdbuc — qua-

Íolvit immortalis , lachrymis pugnat ho«

,& go». $.

draginta dies , 8 Ninive

fubvertetur , ad

mo, & DEI fententiam expungit, eijüse

uas voces timore fimul, G terrore per-

que decreta expugnat j quatenus DEO

cul(i Ninivitz, initis collatisque coníilijs

ade& grate obungunt refpifcentium lae

decreverunt & lachrymis petere ,

chryme , ut ipís veniam non. deneget.

fuppetias

Lj

&

quas auxil

ia:rices. contra Numinis — juítas

O quam efficaces fünt vires lachrymarum

iras accerf)véte.

Jutfit: Rex faccis veftiri

quando & ipfum DEUM emolliunt ; fle«

populos ;

cinere fpargi , — & lachrymis ma.

étántque ad veniam ; & Jacobum col-

.

luctantem effugiunt

.

Invaluit ad 4Anges

dere, quarum. fluxu Nauminis, vei tempee

of

rarenc , vel extinguerent indignationem, j

lum , €5 confortatus ei : — flevit, &6 roga-

vit eum z

Nimirum colettis colluéctator,

ait Rex : Operiantur faccis bommes , &

jument

4, & clament ad Dominum, . Et

cüm & Jacobi manibus elabi non polfet ad

quamv

is poít decretam à Numine tuinam

lachtyasas confugit : ffevirt, & rogavit

Íera cen

feri potuiffet cineris afperfio , &

eum ; Ícilicet u. ceffaret. ludla, eó quia

roíeo fuo nitore jam inciperet aurora ho«

Th

lachrymarum profufio ; tantz adhuc fue.

*

runt lachrymz eíficacim , . ut fledere

tizontem pingere

LJ

fed cur lachrymas fu.

D&UM potuerint ad mifericordiam , zsi-

dit ceele(tis collucator , ut dimiiteretur,

ceffarétque lüucta ? an quia plus lachrymis

fertus es£ DEUS feper malitiam ,. quam.s

locutus. fuerat o t faceret. eis ,. 8 non;.»

fidit , quàm propriis viribus ? videtur

ait Oleaíler ; quód Jdugelus flevevit, ro*

fecit.

Sed i civitas erat evertenda, & ex-

gans jacob , ut eum, dimitterer. O quàim.

74

valida funtjuftorum lachrymse , qua ee

cidij fententiaà DEO Judice jam lata ;

& divina veracitas , nec falli poteít ,. nec

tiam ipíis coclitibus vim gratam inferunt,

imó & colites ipfi fuppetias é lachrymis

falere, cur miferetur DEUS fuper ma-

litiam Ninivitarum , nec fuam , quam

exigunt , quibus homines emolliant , fle-

$i

Gántque in. propria defideria : facilibs ut

tulerat fententiam fuit executus ?

. DEUS (erió excidium ftatuit civitatis; cür

codiftis colluctator Jacobum in fua vota

de

cretam retra&havit ?. Si decreta divina

fle&eret lachrymas fudit ; — Pidetur , quiá

dingelus

Gg 88

Vemn! de AAffectibus Tona, 11,

602

Differtatio XXV.

angelus fleverit , fogaus chob ut e;um di,

quo audito Rex tutbatur,; & timore per-

$PitfEret.

culfus ; mentéque confufus, humanique

76.

Nullum purgandis , abítergendísque

confilii inops ceepit preces, & lachrymas

animi fordibus aptius eft lavacrum illo. la«

accire adjutrices , preces enim ad DEUM

l

fudit , lachrymas in terram effudit , fups

chrymarum, hz fiquidem fordes , omnes

.abítergunt , confcientiam emundant , cor

plicationes , rogation&sque gemitibus , ae

fingultibus vivificans , -ut fortiores fierent

diluunt , mentem ferenant , totümque ho-

minem purgant , & quod Tertullianus dixit

ad DEUM flectendum ad indulgendam

:

de Baptismo ,

id lavacro poteft commo-

veniam, /evit itaque Ezechies fletu mae 4Reg. c 20

;

dé aptati lachrymarum,ait ipfe ; — Felsx Sa«

gno:ied lachrymz ex oculis lugenus. Eze-

ZLib, de bapt,

eramentum aqua nostra , qu4 ablutis deli-

chiz, cüm in terram dilaberentur, furfum

2544

ceelum jam penetraverant , Dcíque fenten-

& prifline cecitatis , in vitam aternam,

liberamur. . Nam fere , vipera, & afpides,

tiam deleverant, vix enim egreffus llaias,

ipfíque Reguli [erpentes arida , & inaquofa

ad mediam cum perveniflet atrij. partem,

fellantur , fed nos pifcieulà. fecundum J E-

vocem audit Numinis dicentis fibi :

Re-

Iiidenie |

SUM CHRISTUIM 12 aqua nASCIPMHY ,. "e-

vertere, & dic Ezechie, audivi orationem

tuam , G vidi lacbrymas tuas,. & ecce fana-

Pþlm 3.

que aliter , quáam in aqua permanendo [al-

vi fumus ?

& revera míii DEI gratia

Vi te , fuerunt lachryma lugentis Ezechie ;

duritiem. emolliret noftram , petrámque

qui vitam Regi morituro impetrárunt ;

€um Moyfis virgà percuteret cordis noftri,

non fuit aufa mors corpus ingredi Ezechice,

& fluenta eliceret lach'rymarfum , non ef.

é quo falutares lachryme exierant, — — Mor«

fent, qui poít lapfum à gehennz — libera-

tem ipfam valuerunt coétcere fluxz lachry-

*9uee m hA —— u í AA — X — d-— — a — DP Qu

rentur incendiis : fiquidem avaritiz fe-

ma&, vitz produclrices , & refe&lrices,

bris, vindicte furor , concupiícentiz ze-

Gemino revivifcit homo lavacro, aque , &

flus, libidinis fervor , iracundiz flammz,

lachrymarum, illo à morte originalis crimi

ni(i lachrymarum fluentis extinguerentur;

*

nis iurgimus ad uberrimam vite Ífupernae

ad

ehenaalem nos mortem traherent

.

turalis , feu gratie ufüuram: — fed fecundo

lachrymz funt, qua gchenne ignes ex-

lachrymarum lavacro é fepulchro — actua*

tinguunt , & januas coeleítis

atriz nobis

lium delicdtorum refurgimus vividiores ;

Lib.de Bapt,

rfelerant : hinc de Chrifto fe fe pro mun,

pulchré Tertullianus :

Primis aqua pra.

cap, 3* a

de' H

jr.,, di redemptione in ara crucis offerente cce.

*

eeprum efh auimas proferre ,. primus ltquor

!

,

lefti patri fcribit. Apoftolus

*

Cum cla-

quod viveret , edidit ,. ne mirum fit ,. fi

more valido , &f lacbrymis offerens. exau-

béaptifmo aque animare noverunt j . CAf

HUR RP LR A 7 RRP MT UR

ditus ef pro fua reverentia,

Quid, quód

boc idem, 65 fufe praflent lacbryma. Nam

Chriítus fleverit ? An non ad mundi re.

spfius quoque bominu figurandi opus focta«

demptionem fufficiebat, proprium fangui-

libus aquis ab[folutum eft de 1grra. geniri-

nem in cruce effudiffe ? — Quid, quéd effa-

ee , non tamen balili, wifi bumetla: quàm

Íum cruorem fufis mifcet lachrymis ? An

ingeniofz funt lachryme ! quae luto im-

quia lachryma funt pellucidus cordis fan-

mixtz animam impertiunt ,. fuo vivifican-

imó &

lutum in ccoelum

guis, quo amor viget , ideóque effufo re.

tes humore :

liqui corporis cruori , lachrymas, feu cor-

transvehunt ,

ut de terra terrenus homo

dis, & amoris fanguinem adnectit, ut non

coeieflis fiat ;

quia lachrymis madidus ,

minus Chriíti fanguinem , quàm ejus la

fletique , ac fuípiriis animarus : fluunt

chrymas noítras cognofceremus redemptri-

in terram lachryma refipifcentium , .gra-

Sevm, 9. Ad ces ?

tiam e cclo ip cerram adducunt, En quan,

quia ut fcité ait Auguílinus : — Lz-

frarves im.

cbryma. pa[fonis Domini est uicaria : ita

ta in Ezechia Rege fuit lachrymarum vis ;

crem, :

elt: Ghníti iachryma fanguini mifcentur ,

quot ejus fuére officia, quot ingeniis prz-

vt nos doceant ,. qualis noftris lachrymis

dita fuere in prematura morte compeícen.

Dryrfat,

virtus infit , càüm vicarias dominicz paffio-

da, premente egritudine abigenda, Deó«

nis obeant vices :

fuis Chriftus lacrymis

que ipfo in vota flectendo lachrymas fun-

TOHIT, gpy

. 13-542.13.

noílram voluit redemptionem exundare

dentis ;

in lutea materia imbuenda, ae

[

jn coclum transvehenda

3

meliorie

duplici auctam gurgite fanguinis, &lacry.

marum, promptiüs, ut non folüm felix

que vita lugenti impes.

tranda ?

operaretur delictorum naufragium j ve-

rüm & portus nobis &terna lalutis ape-

/

/

v

riretut.

77*

Noftram fuerun

t ifte lachrymaz, per-

inde ac Chrifti fanguis , redemptionem o.

ääg)ää'

peratz, ut virtute corroborarentur , non

folàm conícientias abítergendi , & delicta;

De-

)

fed etiam vitam ipfam impertiendi,

cumbenti , gravique morbo laboranti Eze»

«hie Regi imminentis mortis infauftum

nuntium detulit Ifaias Propheta juffu DEI,

51

Lacrymz refipifcentis zänimï ridentis Empyrþiï rofcidi funt&c. 603

lachrymge dum pio fuþplicant Judici, mi«

$. IX.

fericordiam tanquam rem proptij juris fibi

vendicant; quód fi non rei cujuslibet , ve-

Lacryme vocales fint, & flexani-

nie tamen dominium pretio femper acquia

me, rem mifericordia jure fibi vendi-

ricur lachrymatum ; hinc flerus de venia,

cant; (f veniam, quam de patratis de«

p:o qua rogat , ac fi eam jam poffideret ,

liddis expo[cunt. pta, ac grata uion

confidenter exultat ; fibíque exui

leutia à Deo extorquent,

latur,

N

—Vtxx'm gratu«

]

ng; P.l..

Veniam petierat mulief pecc

atrix, 8;"' Saä

78.

condonationem fluxu obtinuit lachryma- £». 7«

Ocalis eft lachryma, quamvis tacitas

rem mifericordig jure fuo fibi ven-

rum; lautiora Pharifus Chrifto fercula ap.

dicat , coeleítem accerfit vitam , &

paraverat ; íed Magdalena iuis pocula la.

ehenaz incendia lugentibus extinguit; vo-

chrymis adornaverat ; & in lachrymas li«

calis e(t , cüm vel tacens é fummo coelo au-

queícens ; & ad pedes usque exundans, cor«

lt

diatur, fimálque exaudiatur : hinc. David

dis particalas per oculorum vaporaria, in

serumnis pretfus, ac calamitatibus fuftinen.

lachrymas folutas, pedésque Chrifti rigan:

tes roícidos veluti imbres efluderat , &$

dis defeffus madentibus oculisfuasad Deum

| ,Pklm 35«

flans retró fecus pedes ejus. lachbrymu capit

preces dirigit inquiens : Exaudi orationem

meam , &5 deyrecatianem meam , Auribus

rigare pedes ejus , ied cur dum muliet iua

plangit peccata, retro 3ccedit , & adítane

percine lacbrymas meas , ea fuit in Davide

confuía dolorisvehementia, qua velfen-

tium oculos fugit? Er ffans retró fecus. pt«

des ejus , i veniam fitiebat, cur meníz non

fus ipíos perverteret , ac immutaret; qua-

ropter- enixim Deum rogat, ut auribus

fedet cum czteris;

fi famelica divinze ine

fuas velit lachrymas percipere: fivifu funt

hiabat gtatie, cur dapes potiüs menfz ape

aures deílitutz , & perinde cacutiunt, ac

pofitas à Chrifto non expofcit ? exardens

manus, velpedes ad videndas lachrymas ,

amore, aftuans pio affectu, fitim quà an«

gitur, non lachrymis extinguit , fed reficit,

eásque- percipiendas, cur enixim Numen

rogat, quó auribus fuas percipiat lachrymas?

& incrementat.

Reclé tamen ftat retró fe,

Si cecz funt. aures ad. lachrymas videndas ;

cus pedes, quia mulier qua pluries ceciderat,

Lb aj

cur nonpotiüs oculis vult lachrymas 1uas

firmiüs ut ftaretlachrymis pedesrigat: quae

?' » E

à Deo percipi? an quia non gurtatim : ex

pluries feedis cogicationibus fuam - faedave-

oculis Davidis modico fluxu lachryme per

rat mentem;é pedibus Chrilti munditiem fui

l

genas caderent, fed pleno gurgite exilientes

capitis fperans , lachrymis pedes rigat, qui

fui capitis labes omnes abítergerent, & con».

aquarum ruentium murmura ederent,ut au-

fibus percipi etiam lachrymz poflent ?. Ita

cupitum venizfructum darent: timuit mue

eít,vo.alem fonum lachryma edunt, aurés.

lier , nefiejus (celera cateris adllantibus

que divinas pulfant exaudiri fatagentes: Ex-

paterent , ijsdem fcandalo effent ; noverat

audi ovatsonem. meam. Domine , & depree

enim lachrymas ; perinde ac pellucida fpee

cationem mea»n ?

auribus percipe lachry-

cula ícelera , acdelifta prodere lugentis,

mas ieas , vocales (unt lachzymae, quasora»

ideóque retro flans fecus pedes ejus. lachrye

tio lucium in . coelum evehit ; preces Deo

mis coepit rigare pedes ejus, pulchré Cafa-

Hamü. 1 7&

fufe, &lachrymz à re(ipitcente effula au-

rius ad rem noftram ait ; Sigr autem effica-

res fimul, & oculos percellunt, & quid-

ces gemitus , qui peccata in offbus [erutem.

quid expoícunt dulci extorquent violeuti

a5

tur , qui an medullis perfequantur , nil in-

talium fletus, nil incuratuwm medicabilis pa-

audiuntur lachrymz , quamvis tacitz , G

flexanimz exaudiuntur in. coeío , quamvis

nitentie dolor velinquat , quodcontranos in

.in cerram delapfz ; non oculis. vult David

die difeuffionis affurgat,

lachrymas fuas percipi , fed auribus audiri,

Venaticos aemulantur canes, fetas tum

15

-,D? perfet-. fimálque exaudiri, auribus percipe lachr y-

per camporum planities , tum per [ylvas

sponast.opt[. 45 megs , qua verba expendens Petrus Da-

rum feceffus perveíligantes venatrices lae

cApuz. ]

mianus de lachrymisait ; —Qui entm non,

chrymz, delicta in intimioribus cordis re-

ceffibus, ac vifcerum abditis , offiümque

oculis attendi, [ed auribus. percips. lacbry-

mas poslulat , voces ine[fe lacbrymis , ma-

medullis, hoftiliter fcrutantes , & ad ne-

sifeFo defgnat: Lacbryma nempe cüm in.,

cem perfequentes : diffluunt ex oculis la

chryma, fed peccatorum inquifitrices feras

confpelu pij Judicis fupplicant , mibil bafi-

tant ; fed fic mifericordiam , 1anquam rem

períequuntur vitiorum , non eas capturz

fed interempturz : fiquidem fcrutantur lae

quamlibet proprij juris [ibimet vendicant, &5

impetra[fe fe, quo

chrymz peccata, nonut ea prodant, fed

ultant.

;

d petiemnf confden:e( ex.

deleant ; non ut ea capiant , fed perdant;

non ut telo ea'pungant compunétionis tan-

79

Lachrymarum defluxus vocalis eft,imà

& clamor adeó potens ad impetrandum , ut

tüm, fed ut, penitus expungant :

peccata

lachryme cüm fluunt, infequuntur, non

rem mifericordiz jure fuo fibi vendicet; &

veniam, quam de patratis delictis expofcit

ut confequantur, fed ut ea interimant, ac

pia, ac grata extorqueat à Deo violentia ;

proríus deleant, & ut quafi non facta repue

BER

tentus -

Verani de Affetisbua Ti arf;;ä.

A

A

604

Difetatio XXV,

Pf

reüingbebdis ge'h'ennvæ* flammis ejus . effi»

L

tentur, ut ait Cæfar'iusl fubdens : | Nos igitur,

Lot, 6if.

Caciam. j

ideóque guttulà contentus eam

u

qmims adbuc conceditur curare maculas,lae

lennz flammas.

vare. culpas , fubvenire prateritis , confulee

petijt, quá torquentes ge

Á

ablueret ,.& extingueret. — Quzrit ». Mae

14.

re futuris , && facere infella de faiu ; ni-

mirum benéfició lachrymarum nobis con-

ximus quznam. fuerit hac Divitis gütta-

pl

ceffum eít, maculas abltergere deliétorum;.

aquea , quam ad attemperandos faltem) ,

fuos cruciatus. enixim

labes emundare criminum , & cordi im-

vel extinguendos

f

petierat ;

ait ipfe : ^ Ouanam esf slla-s Ho.

preffa vitia fluentis delere lachrymatum, at

de fa&tisinfecta facere,

Quamvis Magda-

4qUuA ,

-quá confumit flammas ,

mec spfa» eleem,

€

lena fuerit antea obícoene peccatrix ; GC an

con[umitur à . peccatoribus $. fed. gebeunt.

a

confumit incendia ? certé non aliam cen.

tequam lachrymis inciperet pedes rigare

K

Chrifti, retró accefferit ftans retro fecus

fuic fuiffs nifi guttam. lachrymarum , cüm

p[

pedesejus; poftquam tamen decurfu la-

lachrymz in officina charitatis , & ex

Ó

torculari dolóris expteffz gehennz conlum-

chrymarum foa in offibus. fcrutata. e(t de-

h

mentincendia , & refrigerent bonorum.

[

licta, eáque etiam in medullis intimioribus

lorando infecuta, & períecuta; mox vi-

ceeleftium fitim ;

hanc lachrymárunigut*

t

tam , fi damnatorum aliquis fitiret pro*

tiorum feras. divini amoris jaculo interimit,

lt

prios, quibus torquetur , ardores refri-

monítra abigit peccatorum ; & oculorum

fluentis , lachrymarümque pluvijs pedes ir.

geraret , & fi eadem maderet , flammas

P1

rigat Chrifti, & propriamabluit conícien-

ipías extingueret gchennales , & damnata:

coníicientia híice refpería lachrymis perennt.

tiam, delétque flendo, quas peccando,& fi*

dendo labescontraxerat, & dum lacrym& ca.

donaretur beatitate,quam fluxo lacrymarum

f

dunt, furgit ipla ad gratiam,

argento (ibi refipifcens co&mit.

8B2.

Adeo excellet preuum — lacrymarum ,

83.

Imó eaeft vis lachrymarum , ut non

folàüm labes deleat criminum , fed & 1pfas

ut videatur lilium excedere inaocentiz:

Cliri(ius mulierem defendens peccatricem L»e, 7«

extinguat Gehenng. flammas. Luc. :4. pur*

in ejus Apologia illam. adiecit claufulam :

puratus ille, qui divitijs affluens, vitijs in-

cui aHLem münás dimittitur , minus diie

dulíerat, lautísque convivijs ; quibus de-

liciosé faginatus Lazarum exulceratum con-

git: Magdalena (iquidem quia exardens

*

amore toia vifa eít collicuiffe in. lachry-

temptui habuit

2

cum jam eílet tormen»

fs . à—Q D. Ua a 2 25

mas ;

& quia plus dilexit ;

plura euam

tis , flammísque gehennalibus addictus, vi-

hinc D. Am-

dit à longé Abraham , & in ejus finu La-

fuerunt ei dimiffa peccata ;

brofius inducens eos 'alloquentes DEUM ;

f ——

zarum , & voce quà potuitahiore incla-

*

*

Pater Abrabam — miferere»

qui fluentis lachrymarum proprias fata-

—

mans dixit

J d

wpei, G mitte Lazarum ,. ut mtiíngat ex-

gunt abílergere iordes, & delicta pur-

eremum digiti fui in. aquam , ut refrige-

gare , totámque confcientiam lavare ait :

Plus aquifrotmus ,. qui plus. peccavimus j

yet linguam meam , quia crücior m bac

quia Üeatwres facit tua. graria , - quama

fiamma : (ed quanam fuit hzc tam

noílra tunocentia ,

tantam enjm gratia

potens aqua , qua& potis effer , vel unicá

abundantiam profufa | lacbryma

compa-

duntaxat guttulà lingnam — refrigerare, fi-

tim arcere, & flammas ipfas gehennales

rant , ut excedant aliquaudo flentes . pece

extinguere ?. Certé non petijt dives ad cx«

cata fua , e05, qui nunquam peccaverant ,

wec gratiam amiferunt , lunt enim la-

Hom;l. ET d'

tinguendos cruciatus guttam aqua fon-

Htroy,

talis, nec fluvialis, aut marinz, cum &

ciryme pretioia monilia , que im hac

fontes , & flumina omnia incrementandze

officina cuduntur charitatis , & quó lat-

€o ex ue

pouiàs, quàm minvende gehennali flammae

giores lacryma profunduntur ;

Id

beriori prodeunt charitatis incendio.

aptiora forent; perinde ac modica, qu&

LUR

injicitur ih grande incendium, aqua illud

inditum.à natura igni

elementari aqua-

.

eásque depaíci

L

non minuit ; fed auget; gutta igitür. ,

rum guttas exliccare ,

Íed incendia charitatis pluvias lachrymae

quam Dives in cormeatis petierat alia rion

rum pariunt j

füntque propterea aqua&

fuic , quàm vel una lachryma olim ulcerofi

Lazati , & mox deliciofi in finu Abrahzs;

lachrymarum , & flamma . charitatis con-

tubernales , mutuísque complexibus fe fe.

ratus vel unà lachrymarum guttulà poffe

fovent , juvántque citra omnem lzfio.

gehennz flammas reftinguere , fitimque

nem ;

lachrymarum — flam.

H

propriam reficere ,. féque à tormentis ge«

cüm aque

fas foveant charitatis ,

& ii2 flucnta

hennalibus unius lachrymze — foluto pretio

eli-

redimere ?

novit in tormentis pretium

promoveant

fleenum. ,^ imbrésque

lachrymarum , quarum beneficium in. con^

ciant lachrymarum , quibus refipiícens

irroratus in vernantes amoris rofas feli-

viviis neglexit ; expofcit unicam faltem

Güs floreat ,

ac

Ccaterarum — virtutum

lachcymarum guttulam ad gehennales ex-

tinguendas flammas, cruciatüsque fopien-

flores promoveat , quibus & venuftius

ornetur, & ornatiüs floreat; fíntque pro-

dos, quibus acriüs divexabatur ;

neque

avaritia laboravit Dives unicam duntaxat

pterea pluviz lachrymarum , que probrum

flerilicatis abítergentes & confcientia fentibus

ä

expoícens Lazari lachrymam 3 noverat in

pecca-

7

Lacryhääe reü*pifccntï's ariïmiaxid"cmï*sEmpyrcïrofciïdi'fünt;&cæ 6og

peccatorum obfità , Qi;tutum flores fovent;.

rigari ; ita anima Davidis exareíens divinae

ut excedant. aliquando: flentes peccata. fua .

gratiz imbres fitiebat, quibus teficeretur 2;

i

Y

£05 qiit nm'fq

uaim peccauerunt , nec gmug(n

neque alij funt hi imbres , quos:refipilcene

amiferunt , ut a. D. Ambrolius,

tes anxié litiunt , ac hiante appetentia cons

u4.

. "T alis fuit Magdalena, qua cum pro-

cupifcunt , quam Numinis gratiz , quibus

priz conícientig maculas vidiflet , has ut

irrorata cordis tellus , qua iteriletcebat ,

!

lo

Chriítus lavaret, aquas nom etoute hauitas;

aliqua incipiat virtutum depromere vireta

Lib, : w

íed ab oculis elicitas minillravit: volens ni-

'lfmh'

ut modulaté cecinit Cflae.xdaus,Marius Viclor.

Genef,.

mirum fÍponiuim , quem diligebat , ad iut

culturam allicere, lachrymis eum in radie

Tum fe dä co&ha tellus pingmyima gle».

u.

&ibus.pedum coepit rigare , quó te ottendee

ret hortum. irrigaum , quem hortulanum

'I"'n L.

GIMS YHOUIL "UAYIOS , QUOS imöru;

pranoverat , & candem flores, & fructus

ma rita,

Non me

dare:, quos enixim expetierat.

latet iniano olim igne percuifas pueilas Ery-

AÁnima uni/d'*m EOnïs de&ï'tuzä operibus: ,

cino íe cemplo devovilfe , Cupidinem roga-

ac virtutum fpoeliara vireus , quafi terra (ine

turas , quo. genita aqua flammarum xitus

ajua, fiitlachrymarum imbrem ; quo ma-

temperaret ; fed. Magaalena licét antea a

ritata in feetus prorumpit varios, quos pir

mens, qüia profane amans ad verum nunc

guisgleba auz

to feenore , ptovgntxïque tepes

tito g:gnit.

properavit amorein , non folum. moleitos

exanctura ignes j verüum & fores rigatura

Sunt lacrymz veluti pietatis adeps pet

86.

virtutum, r: sásque excultura amoris, Quod

oculos eliquatus 5 cordis pardcule , quz

di fiaxerint Poéce Veserem in aquis natam ;

Aamoris Vi

lachrymas foluce per oculos ux

d

non quid fi&tum , fedtadum dixeris , (1iean-

terram

Mabenres ploramem,in cee'um &e

dem in aquis edixeris denacam lachryma-

vehunt ; fun: benefici imbres flerilefcenrem.

cordis tellurem reficientes ,. ac feecundan-

VTA

rum, quas rcfhui'cens ;Magdalena ubercim

fudit ;; quibus imuras quá: que pracfocaret ,

tes ; peccacorum diluvium , chariatis evae

ac exüngueret profani amoris flammas.

porationes , aufpicium poenitenriom , erüe

Ucoam debiles juvenum pitauíte ad hac

diuo proficieniium , & coníummatio pere

vaporatia oculorum Leucadio tonte longe

fectorum : unde non funt I:ch . yma pro ree

falubriora accederent , ubi. balneator amor

bus caducis fundenda ; ied pro Deoad pece

Chriítuseít; non ita. certé noxijs eituarent

catà extinguenda uberiüs profundenda : qui

flammis , quibus non ut phoeaices redivivi ,

enim pro terrenorum amiffione logent, GE

hi infeliciter pre-

fed infelices. papiliones uruntur ad excidi*

lachrymas Ípargunt | ,

um: qainhisce , qui madent lachrymis, fa-

tiofas margaritas prodigunt , perdunt , pro-

niores alunt hisce aquis flunmas , équibus

culcant : & hi procul dubio errant , & la-

redivivi phoenices ad vitam refurgunt. au-

vacro aburuntur lachrymarum ; cum enim

fordes deberent abflergere , novas poiiüs

! fpicatiorem ; nec minus profuerunt lachry-

N

m vPetro , quàm Magdalenz ; poít patra-

contrahunt fordes ex immodico affectu ad

tum delictum tring negationis , purior &

res interitui obnoxias; & hi funt , de qui-

Erraverunt 4b

iple é lav:cro emeríit lachrymarum , ut eles

bus dixit Regius Vates,

Pf 'lmf '7 ;d

ganrer afleric D. Maximus , inquiens: Pi-

utero , homo enim vix materna egrefïus ex

Homil. 3,de dete , quantum flcius profuit Perro j AHf

alvo ad hujus lucis ufuram , (uam à lachrye

latron,

uam fleret , lapfus efl . pofHquam flevit , e-

mis infantiam aufpicatur , G futuras erume

vetlus efl :.U qui ante lachrymas pravaris

nas przveniens lachrymis przcoqui - dolo-

cator exiitit , pofi lach*rymk; p4lor afum-

ris przfagit , quas erit miferias fubiturus ,

Lib , deaa

us eff.

pulchre Terrullianus. ZMenzior , ait , fi

nu4 €, wg

3.

Felices , qui poft coenofas vitiorum vo-

non flatim infans vitam vagiuu [alutavit ,

boc 1pfum fe teflatur fenfiffe , atque intellexif-

lpptatcs, luteásque delictorum paludes, in

quibus fe volutárant , has fitiunt aquas, qua-

fe» quàd natus efl . omnes fimul ibidem de-

rum lavacro fordes expurgant ; quibus for-

. dicans fenfus.

lta prima illa vox de primís

duerunt , fimülque areícenrem cordis tellu.

fenfuum vocibus , & de primis mtelletiuum.s

rem omnibus deftitutam virtutum viretis fe-

pulfibus cogitur.

Plus efl , quód de profpe-

liciter irrigant cum Regro Vate, qui Deum

Gu lachrymabilis vite quidam. augurem.a

Pa': 14^,

L

L

alloquens ait : Expandi manus meas ad te

incommodorum . vocem . illam flebilem ia

anima mea ficut terra. [ime agua tibi j Íeu

terprerantur . quod etiam prafciens baben-

ut explicat D, Hieronymus : 2ínzma mea

da [it ab ingre[/u vi& j ne dum intelli-

"

qu«fi terra firiens ad te, perinde feabluit ,

gen$.

87«

rigavítque arefacta anima Davidis , poft

Videmus infantulum'vix natum flebili

pavratum cum Betfabaa adulterium , (icut

vagitu , iteratis lachrymulis prafentis vicae

terra arefcens omni fpoliata ornatu floris ;

arumnas, qua$prafentitlugere; & lachry.

& vireti, acenixim fitiens coeli , feu diving

mas emittere füturartum prodromas calamie

tatum.

gratiz beneficos imbres : ficut enim terra

Prodiguntur tamen praema:uré hae

E

lachrymarum divitia , cüm nec ad crimina

.a:refccns cxge&at ä:vbaju.lis nubibus imbre ir-

Gg gg 3

fe^

Coó6

Differtatio *XXV('.

redimenda folvantur , nec ad codlum co&«

$ X.

mendum perfundantur ; cüm non lachrymis ;

fed lavacro: emundentur baptismi à culpa ,

qui nafcuntur pueri,

Satiüs ac utiliüs di«

debfr)mae refibifcentium paudium

xitJob. 44 Deum flillat oculus meus , e

excitant in celis , quia 1n terris fuptr-

Ca. 16

quia lachrymas funderet , non pro gregum

flites. abflergunt noxarum fordes ; deléntque

&

amiffione,domus delapíz ruinis, fobolisex-

vitiorum fadas reliquias , & animae

tindtione , corporis afflictione, valetudinum

lugentium floribus exornant

"defectione ,. dolorum acerbitate , calamita-

'uirtumm.g-.

tum acervatis cumulis, amicorum increpa-

tione , uxoris exprobratione , quia hac

Achryma refipifcentium 'gaudium ex-

$9,

excitant in coelo , quo lztántur An«

omnia Jobus ficcis oculis fpectavit ,. neque

