agere , germinare , - adolefcere , ac plené

pe«

Ed

Propter boc deleatum efl cor meum ,ut ve*

efflorefcere

*

cetera , qua in mundi vo-

mes eum incrtpare potuerint, non dele-

10l

&

luptatibus quaruntur gaudia , quia cor

&are, — Non itáque in renibus , fed ibi fadla

non tangunt ,

nec ullà virtutum efflore-

efl deleilatio , nbi adver u rerum increpav

W

i

fcunt cultará , lodibria funt ,. & phantas*

tionem provifu eil Deis à dextri effe , id

mata gaudiorum , met ad cor pertinent ,

eil in corde.».

€ui fint folatio , fed ad renes, ut acrius

Veraigitur latitia non in renibus, qui

44*

l

do

ipdem indulgentes torqueant ; quia ficut

pleni funt illufionibus , &ftüque concupi-

€or fons eft latitiz , ita renes radices funt

Ícentiz fervent; efflorefcit , íed potiüs ex-

&

.

triftitig ; in ijs enim calculi generantur ,

areícit

3

que enim vera cíl cx virtutum

f

u

quibus interna dilapidatione concupiícen-

germinat cultura , fuámque in folo cor

tiz aftus hominemimpetit , torquet, cru-

de radices agit, germinat, & floret ; quae

ciat ad internecionem : id igitur intereít

é renibus voluptas percipitur fuis przfíti-

difcriminis inter utrumque gaudium ; quia,

*

LÀ

& tamen licét

gijs , quos pulfat , eludit

quod in: corde radices agit , mentem fe»

nonnifi vana (it hzc ,. qua in renibus fla»

u

bulatur

.

adhuc czca illius

D

renat, & exhilarat quod veró in renibus,

voluptas.

2

feu quod ex carnali percipitur. voluptate ,

anxietas mundi voluptuofos tenet, ut cum

L

torquet , mentem obnubilat , & obtundit ;

vitiorum irritamenta ,

ac blanda fallacia*

rumque autem gaudium fcrutatur Deus ,

rum illicia, qua mundi exhibent illecebrze,

enim David ; fcrataus corda , & re-

deberent exterminare , & à voluptatum de-

aes Deus : cui omnia patent ,. corda fcru-

linimentis prorfus abítinere ,

ijs tamen

tatur , i& fcilicet , qui falvos facit reílos

avidiffimé inhiant ', eáque ardenti hidro:

corde , non tamen dicitur rectos renibus

pe jugiter fitiunt 5 finíntque hac mundi

- falvos facere , ne carnalibus videretur volu-

vincí voluptate , qua bellum indicit ra-

piatibus favere , carnísque delicijs ; reni^

tiont , & con(ilio ; quia ut ait Plutare

bus enim terrena ineít delectatio fignata ex

chus , pugnam , && diffenfionem cum . judis

—C$ 5e— qUue.£ ") o —— —— P

carne vitiata , ex terrenis exfculpta rebus:

ci0 , &5 confilto voluptas , & dolor exci-

& quia à re&itudine deflectunt , qui carnis

tant : renum enim voluptate vigor ex«

irretiuntur voluptatibus ; ideóqne quamvis

hauritur rationis ; & aítu concupiícen-

dicatur falvos facere reftoscorde , non ita

tim flos omnis exareícit virtutis ; & ne

!

dicitur falvare re&tos renibus ;; quamvis fcrus.

haec inferret voluptas damna , abflrahen-

Mati), U.

tatorfitcordium , & renium; ferutans cor-

dus omnino eílet ab ejus delinimentis a«

319

da , renes, Dem : carnalisenim delectatio,

münus ; imó non folüm vigorem exhau.

a — — X :f UP " D

& concupifcentiz voluptas , quà renes affi.

rit rationis , ejüs lumen infufcat , &

ciuntur , veranon eftvoluptas , nec vero in-

mentis. obtündit aciem

*

?

verüm etiam

ferendo gaudio apta ; ideóque folos rectos

dolores ingerit , & anxíetates excitat.

€orde fcrutator Deus falvos facit ; non ve-

4f

Arridet hzc renum voluptas ; fed fub

tb rectosrenibus, quia rectitudo, verümque

latva deleélationis dolorem tegit 5 rifum o*

giudium nequit cum illis coharere ; non

ftentat, & luctumexcitat. Uterinos dixeris

enim renum voluptates cor occupant 5 fed

fratres eodem exortos nixu dolores, &re*

DC — —

fuas in renibus , qui pleni fanc illufionibus

num voluptates , fejungi non poffunt »quia

333

E.

n T fslti. 7« vadiees agunt , pulchr& S. Auguftinus ait:

naturali mifcentur unione: pulchré Seneca,

$5

EP;FO ,fo

5015 Vïttüfum culturä veraefflorefcit ztitia,-

$3*

RY vah)pmi 'æpz-m ; cedendum eft da!rorif, fummis in mundo dignitatibus conftituti, &

cedendum labori , cedendum esi paupertati i

purpufam induentes neutiquam eximi à

idem fibi in 'me juris effe volet ambito , &f

curarum , acfolicitudinum fpinis nequeant ?

jra : inter tot affecius difirabar , 3mà di.

nectuntur fpine purpurz, quia absque tti-

feerpar * fiquidem voluptatibus , qui in-

bulis, capitísque molosftijs,, voluptatibus

dulget , doioreanxio discerpitur; falacitas

non fruuntur homines, quas in purpura ex«

ambiunt

.

.

»

enim renum paupertatera inducit ; & flori-

neque grate purpurz poffunt

dum virtutis patrimonium íuo exiccat a*

Íplendoribus enitefcere. , quin fpinarum

ftu ; & paupertas dolorem adfert : hinc

aculeos fentiant in capite,3 quia voluptas

voluptatibus hísce renum addicti , & con»

five in concupifcentie lenocinijs ; five iü

cupifcentiz adharentes, pluribus fiunt &-

€arnis blandimentis , five in . divitiarum

affluentia, five in deliciarum incitamentis

gritudinibus obnoxij, & prematuram accer-

funt mortem: placet hec voiuptas, fimül.

aut purpurz queratur fplendoribus , fuos

que ledit; perinde ac fucata mulieris cer*

Íemper fecum f£entes attrahit , quibus vul«

vix, que dum fplendentium margaritarum

nera infligit , dolorésque excitat : fed ad-

tremula pulfatione lgtatür , onere:

huc parum effet , fi comites duntaxat do*

tur oblectamenti,

'tor-que-

verüm «ruciatuum

lores fibi adícifceret ;

46.

INullaextra Deum tidet voluptas, quze

etiam poft fe plenam relinquit appendicem

lachrymas noneliciat, luctum non provocet;

Chriftus Dominus mox purpurà exutus du«

«itur ad crucifigendum , feu cruci traditur

qui voluptatem quarunt in ferculis,efculen-

tis , poculentis , lusiique epularum , hi

*transfigend US.

Exuerunt eum cblamyde ,

Matil, 23

non mellis dulcedinem , íed fellis guftant

€5 induerunt veflimentis ejus ,. & duxerunt

amaritudinem ; 'edacitatem enim Ífequitur

eum , ut eructfigerent , xametfi fallacia- dee

pediffequa cruditas; cruditatem oris pallor,

fierint oblectamenta purpurz , quamvis e-

Qui carnis . ille-

membrorümque dolor.

vanuiffent lenocinia , qua alij exambiunt

cebris , & concupifcentiz lenocinijs indul-

in purpura 5 non tamen unà cum purpura

abjére dolores , evanuerunt cruciatus , fed

gent, nonnifi cruciatus aucupantur j 'quia

falacitas doloris , & confuf(ionis foecunda eít

ifti acriüs poft purpurz blandimenta ,fingu-

mater; & citiüs perit, qui venereis eft vo-

la corporis torferunt membra ; & exper-

4

tus fuit/Chriftus evanidurn purpuraz faftum,

luptatibusaddiétus. 'Qui in purpurz fplen-

dore , aulzque delicijs verfantur, hi acriüs

& transfigentes clavorum aculeos , fpina-

€ateris torquentur, quia purpurarofam -

rámque doleriferos morfus; nimirum dup-

mulatur,purpuream , qua vulnerat, dum

lex poena comitata eft blandientis purpurz

manu prehenditur , ac ílringicur ; & infli-

volupratem ; inam dum purpura ruulans

€&o vulnere tanguinem elicit , füfque appen-

in corpore oculos delectabat adítantium ;

dicem accerüt , dolorem ; ídque fuos ma-

rubebanf in capite fpinz effufo fanguine

gifter Chriítus difcipulos , & fideles edo«

epotz , & terebrata dolebant tempora ,

«uit omnes, & clarius, ut hzc veritas elu

cum reliqua membra fuigerent inpurpura,

.

ceret , 'in fpeculo «erfiffimo fui corporis ,

feu ut fcribit D. Hieronynus.

Gotct cüe

.eam nobis reprztentatam exbibuit , ut ob-

lore perfunditur caput ,. dum madet fau-

fervat Drogo de Saeramento Dominica paf-

guine ; & fplendent infera membra , cüm

fioni , inquiens : £eeifli mibi de corporess

purpurá teguntur ; & hac f[poliata ,

euo [heculum anima mea : nimiram utillu-

non dolor dimittitur , íed crux poft pur-

ftriüs , clarnisque ià fpeculo Domimci core

puram manet ; fimülque fpina comitatue

cingens tempora , "ut inde cogno(ícamus

poris intueamur , quz obcacati , in alijs,

quz nobis obviant , objeclis, non videmus,

duplexfupplicium culpam comitari; unum

& mencds lumine deftituti ignoramus : cum

qucd culpe germanum cum «ulpa naíci-

igitur mundi Redemptor Pilato fifteretur,

tur; aliud, quodut ejus proles ab ipfagige

. purpurea amicitur vefte ; fimülque horri-

nitur : appofité Drogo de Sacrament, Do-

dis coronatur fentibus peracutis, redimitür

minice Paffionis: (QuiZ? 2uid poff sliufio-

fpinis , & «um purpura corpus obtegeret,

nem chlamyde exuitur , & futs veftibus ve«

acornaret; fentes, & Ípine cervices lace-

induitur , nifi quód fepe fuperbus addam ,

rarent , vulnera infligerent , caput perfo-

cum per dolorem carnis confinia mortis ins

Mattb. 17« derent , & fanguinem elicerent, — Ch/azzy-

greditur , — depofita elatione ad putredinis

"U. 12'90

dem coccineam circumdederunt ei , && ple-

fu« con[iderationem revertitur , fuerat pur«

Bentes coronam de [Dinis po[uerunt fuper ca-

pura illufione immixta., & pofltea putres

( put ejusi dum Tyrio murice fplenderentcor-

dinis caftigata fupplico ; ut duplici cruciatus

poris membra , madebat fanguine caput ,

mul&etur, quod brevi ; ac volatica hauri-

& Íub eodem tempore torquebatur acutis

tur voluptate,

if

terebratus fentibus , & fulgebat purpureo

Falluntur , qui mundi voluptatibus

47*

nitore , G nexu infueto purpurz fpinz co.,

vera fatagunt gaudia aucupati, veri gaudij

pulabantur: fed cur dum floret in rofas pur-

opifex non mundus, fed mundi eftartifex,

pura in reliquis corporis membris , ftipant

fonsenim verigaudije coelo fcaturit, non&

ad cruciatus capiti: tempora fenres? An quia

terris exilit : quem enim felicitas-altérius

XX

|vit

EF'/L fl

Verani 'de, Affecibus Tom. Ii,

N

*

XXilÍ.

$3À

| Dïiïcxïtatio

vitz non letificat $ hunc , necmundi gaudi*

pio prodire , in quo fiog contineatur; non

enim 6 fonte poffunt fcaturire rivuli , qui &

um potis erit exhilarare ; imófi quid eltin.

mundo jucundi , id ad coclum nos invítat ,

fuo non exiliunt finu : ita necefsé eft ; ut

vocátque , ut ibi vera gaudia nancifcamur,

quidquid pulchri , jucundi, ac lti mundo

ubi nafcuntur verz felicitatis blandimenta

inet , id totum in Deo long? excellentiüs

interitui non obnoxia ; ad cceleftia gaudia

emineat: proinde,quz.in terris florent ree

rum fpeciesaliquid nobis adferentes oble&ta-

nos evocant varie , ac elegantesrerum fpe-

menti , Dei notitiam nobis ingerunt ; quó

cies, qu& noftros demulcent oculos, qua&-

eum amemus, & in eo duntaxat Ietemur ;

f m

que non neceffitate duntaxat , fÍed noflra

quia ut monet D. Auguftinus, — Non divr*

etiam inferviunt oblectationi : mirz enim

varietates plantarum , virtutes herbarum ,

norum librorum tantummodo autbeoritas effe

atborum differentiz , fructuum fapores; flo-

Déum pradicatj fedomnis , quanos circume

rum colores, odorum fuavitates, laporum

flat, ad quam nos etiam pertinemus uniuere

difcrimina, cum nonnifi perbrevem , ac vo-

f ipfa rerum natura proclamat , babere fe.s

prastantiffimum Conditorem. . quem pro-

latilem nobis voluptatem fpondeant ad cce-

pterea toto affectu diligamus; & toto core

leftia nos gaudia invitant , ubi voluptas,quae

& fuo proprio hauritur fonte , nullum fapit

de in ipfo gaudeamus,

occafum.

fOo

Quód fi artefacti elegantia adeó nos

4

$.

Que noflris mundi

artifex conceffit

dele&tat , ut plurimum ex ejus confideratios

in terra ufibus , non ut terra hareamus ,

ne hauriamus latitiz ,. ut cum intuemur

nos invitant ; fed ut foli Deo adhareamus,

fpectaculum omnium lucidiffmum, & au*

in quo uno verum duntaxat poteft gandium

gufliffimum flellantis coeli ambitum incre-

L]

dibili celeritae volubilem , fixis flellarum

inveniri

3

cujus umbram nobis exhibent in

x E LA C x

terris, quz poflunt nobis effe oble&tamen.

nitoribus corufcum , ac veluti vernantibus

to, ut fublimia collium , aprica vallium ,

rofis jugiterfloridum ; errantium fleilarum

umbrofa neinorum , aquarum falubres fca-

Solis ac Lunz accenfas lampades , ac czte»

tebra , fontes pellucidi , circumfufa. terris

rorum planetarum lucidiffimum coeli decuss

matia, amnium , ac fluminum affidui flu«

puriffimos mundi oculos, quorum curfibus,

"h

xus , lacuum maris xmulationes , jacentium

& recurfibus annorum ,menfium, dierum ,

flagnorum malacia; floridi margines,tori ri-

noódtiümque vices , temporümque momenta,

arum, flu&ctuantes maturà fegete campi j

acuratásque periodos metimur, G ex eorun»

jocantia lafcivientibus floribus prata : hac

dem (iderum beneficis influxibus infpicimus

cnim omnia, ut etiam gemmantia vineta ,

gravidari fructibus arbores , turgere baccis

urbium commoda , ruris otia , fecefsüs li-

rami, virefcere arborum folia ; veftiri cam«

bertas , folitadinis nemora , profpectus ex

porum planities , tidere riparum amoena ,

edito monte jucundus in fubjectas planities

florefcere pratorum jucunda , ubijocantur

ea diftinas varietate , ut hic faltus , & fyl-

vireta, rident flores, & gaudent vegetan»

vz frondium comis, & capillitio foliorum ,

tia quaeque : hzc cum plena (int gaudio ; ania

mumexhilarant, fimülque invitant j utin

proceras quercus erigant ibi pafcua ad vi-

zesreficiendas ovesvocent ; alibi admurmu.

eo duntaxat gaudeamus , à quo ut àfuopro»

zantes rivuli ad fitim extinguendam invi-

prio fonte fcaturiunt, tanquam exigui rivuli,

tent 5 illic exculti horti , iftic omnis gene-

quipet varios terrz tra&tus diffluunt depraee

zis fruges vegetent , & glifcant ; hac enim

dicantes inconítantiam , . & viciffitudines 5

omnia voce fatis clara clamant , ut fufpi

quibus terrena quzque funt obnoxia , ut non.

ciamus colum , & mundi Conditorem lau-

in ipfis nofira queramus gaudia, fediníolo

demus , ac in eo duntaxat laetemur , quo ve*

Deo, quifons eft omnis gaudij: Jpfemun-

ragaudia in defoc

cato , puróque fuo ebi,

dur.4 aitSeneca, quoties per nocles ignos fuos

4.de benefic,

*

€2fs 23

bamus fonte

*

.ex mundi enim majoris ,

fudit , & tantüm flellarum innumerabilium

refulfit , quem uon intentum in fetenet ?. ni-

ejísque partium , ac fapelleilis ornatu ,

& con(ideratione ad notitiam opificis Dei

mirum quem in cognitionem , & admira-.

ns

fcandimus , Via enim nobis ( ait Cleme

tionem fui opificis non rapit? ut eum dili«

Romanus B. recogn. ) d intelleciualia , $

gat, & in eo lztetur, Inpromptu cujusvis

invifibilia ab bis , que videmi , & contre-

eít , hanc de Deo enancifci notitiam ; & dee

foecatam in fuo fonte haurire lzetitiam; tae

&amus , datur , ficut continetur in Aritme-

aicis difciplinis, ubi cum de divinis quaritur,

cet enim coclum; fed ejus afpectus fatis nos

ab inferioribus ad. fuperiores. numeros. a-

edocet per oculos,, non per aures in coelis

effe coeli , & terrae fapientifmum Artificem,

[cenditur,

Dati enim m

undi opificem ex liplfo

quem diligamus, G in quotantüm gaudeas-

49«

mundo luculenter evincitur ; cum enim con-

mus.

Verà enim latitia non efítà mundo

fet , effe mundum effentie finirz, proinde

éxpectanda, quia à nullo ejus fonte exit, fedà

fibi minime fufficere ; necefse eft ab aliquo

folo ipfius mundi exilit Conditore; qui lo«

lus veri gaudij eftverusOpifex , qui &

fuperiore artifice ex nihilo traductum fuiffe

ad eam totam rerum fupellectilem , quam

mondi eft artifex ?

poffidet; & quia nequit quidquam à princis

$, VI.

LE

- Solá virtutum culturá vera efflotefcit latitia.

$33

i

$. VI.

gaudio non valent ; nec propterea -vaü:müs

quieícere poteft in rebus perituris,qua vo*

Voluntati bumane explenda qi'm-&-

luntatis capacitatem implere non valent,

1

ares [unt omues creatura ; licót totum

Nullz extra Deum res in mundo, cin. Y

5

fnum in ipfam fmum expandant : 12 Deo

& fibi non fufficiant , & nobis deficiant,vo-

luntatem nofiram implere poffunt, neque

£antum potefl verà gaudere,in quo

fatiare, proinde nec gaudium verum .ine

poteft plenà latari.

vehere , càm finum non expleant voluntae

$u

X 7 Oluntas non pote(t ver? gaudere, ni(i

tis; gaudium enim, plenum non fit,vacu.

-W,de:'v;:,

in eo, in quo valet & plené latari ;

um, feu cavitatem admittit in voluntate,nec

voluntas poteft propterea plené gaudere; &

quia nifi plené letetur , aliena cít à

vero gaudio, neque contenta , quia vacua

Adeo non gaudet, quia plené non gaudert, &

& adhuc anxia aliquid quzrendi , quo ca-

moleítiis angitur , quia non plené expleta z

tet ; & prater. Deum funt. caeteta omnia

quivéré gaudet, contentus dicicur , quia

exigua hominis voluntati explendz ; quam

continet quidquid . continere poteft, & ex-

optare: cümque extra Deum fint res omnes

folus Deus replere poteít : qua enim funt

infra Deum, & exira Deum potlunt qui-

voluntaü exigue, G parva, non valent voe

fo

dem eam itritate, non implere ; quia nec

luntaüs expiere capacitatem , proinde nec

fibi fufficiunt, & nobis deficiunt: hinc [o-

verum invchere gaudium ; quod propterea

lus Deus verus mundi opifex , veri gaudij

in folo Deo quarendum eft ; ad normam

&ítetiam artifex; utícité Philo ex Ifaaci die

fiquidem divinz eft humana voluntas adifi.

vinitüs profmiiffa nativitate id intulit Jibro

€ata, cümque capax fit Dei infiniti, quane

quod dererior. in[idietur potiori inquiens :

dam etiam capacitatem continet infinitam ,

Opifex est. Deus bom vifüs , & gaudijs itd«

€ui explendz paria non fünt fingula, quae

que Ifaac non wulgariter genitus ,. fed opc»

quaruntur extra Deum, quamvisomnia fi-

mul colligantur, & poffideanturs; licét enim.

yante Deo. credendus eff , uam rifus lfaac

sntellüguur : visüs autem factor eít folus

explicent fe, ac inflent, & porrigant; cons

Déll5,

tracta femper funt, & imparia voluntati

Vera igitur lztitia ab eo eft fonte hau-

explendz , cui folus Deus aptari poteít,qui-

rienda, à quo exit ; & faliitur, qui ab alio,

que ob fuam infinitudinem totam poteft vo»

luntatis implere cavitatem 5 & explere cae

quàm à folo Deo , a quo faétus eil rifus,pro.

ductus Ifaac, verum expofcit gaudium; quia

pacitatem :. creaturz enim five feorfim,five

cüm ad divinam fuerit normam | ftructum

collectim fumpta femper egenz (unt,nulle

verum gaudium , & noftra voluntas ad fpe-

fibi fufficiunt , nullz fatis funt fibi ; pro«

ciem fabrícata divine ; eam quotquot in

inde nec fufficiunt alijs : egenusigitur eít

mundo funt cteatürz. explere non.vaient ;

mente , qui resegenas adit;ut fuz occurrat

tametfi totum Ginum fuum expandant : di-

inopiz , cui folus Deus fuccurrere poteíl :

vinis impreffa typis humana volontas mi-

appofità $. Laurentius Ju(tinianus ; .Quod

In fafcit ul,,

nis femper illi eit , quidquid intra Deum

fatis fibi effe non potefl, aljjs quomado fuff-

ATDOT. &i 3. 34

eft , & lolus Deus potis eít eam implere ,

eciet $ Creaturarum inopiam infinuat boc ,

arque uniuería non Ad fruitionem , fed ad

quia folus poteít illam explere ; catera que

funt extta Deum humanz non quadrant vo-

ufum fuifje condita. manifeflat y porró lex

ia lex eff Sapientie J qua naturale erudi-

luntati; quam propterea non poffunt im.

plere, & major íemper eít humanz volun.

Ltur ingenium, ut non Aliunde fua velit capes

tatis capacitas, quàm nt impleri pofüit re-

ve peregrinationis folatium , quam à fuo at-

que ommiutm Conditore.

Creatutarum in-

bus, quz extra Deum quaruntur; idque

cauíz cur defideria noftra neutiquam in bo:

opia impat efít verz lxtitie invehendz , &

A,d! br??lifäo

nis hifce fluxis, ac interitui obnoxijs, quae

| Mfczf-

earum iníufficientia vox eft, quá avocamur

que nec fibi fufficiunt, valeant quieícere;

À terrenis voluptatibus , àlenocinijs creatu-

càm humana voluntas quandam naéla fit di-

rarum , & vocamur ad Creatorem fontem

vinz fimilitudinem , fítque proprerea in-

vivum , é quo dimanant rivuli finguli bo-

finiti Dei capax , & reliqua extra Deum fua

norum omnium , qua à creaturis partici-

coérceantur finitudine , fuísque limitentur

pantur.

terminis, implere nequeunt humanz volun-

Ipfa enim animi noftri immortalitas

14«

tatis capacitatem; fintque propterea deliti;

iter flernitad coelam, viam aperitad Deum,

cüm enim nil fit in mundirebus fluxis,quod

qui extra Deum fperant , poffe in mundi vo-

luptatibus, concupifcentiz lenocinijs, divi.

€a(ui, acinteritui non fit obnoxium , nil

tiarum affluentijs, honorum przeminentijs;

poteft in mundo nobis obviare, quod ani«

dignitatum excellentijs vera aucupari gau-

mi noflri capacitarem expleat: . unde equé

dia , quibus plene quiefcant ; hi enim mo-

animi immortalitas , ac fpes certa refure

gendi , ac.corpus refumendi itidem immor..

lem gaudij fluidis fuper(truunt, femina fte.

rilefcenti jaciunt in eremo, marinos fluctus

tale, agile . lucidum, inviolabile; ac defi«

aratro fecant ; imó zedificant fibiruinam;qui

derium, quo felicitati: inhiamus nunquam

proprie letitig fabricam perituris, ac fluxis

periture, iter nobis ad folum Deum pan-

dunt, in quofolo poffumus aerpa donati

inadificant; cim cafuris innitamug ftare in

beati

-x,x;v

$34

Difrcxtatïo A xxm. |

hi

ipfz noflre cupiditates fibimet 'advexrfek.n*ï

beatitate;quïa cüm mdrimur,ad ipfum trans-

e

ferimur, non extinguimur: Deus eft, in

tur , ac hoftili conflidu fe fe expugnent

*

fy

malz, noxizque adjicitor fervituti, qui vo-

uem folum vota noftra, ut quiefcant diti.

i debent: & per hoc' cateris homo prz«-

luptatibus famulatur, utverum ab ijsdem

Üi

fola

fertur animalibus , ac fpecialior Dei cura eít

mercenarium extorqueat gaudium ;

i,

hominum, quàm ceterorum animalium,

virtus eft, cujus jugum non premit, fed

fe

ha« enim de terraterrena fuam poft mortem

füblevat, hinc Seneca.. Libet itaque defimire

1l

ut beatum dicamus bominem illum, cui nule

fe

repetunt originem ; homo veró de colo

coleftis Numinis opitulantis fulcitur gratijs,

lum bonum , malümque [it ntfibonu , ma-

| if 1 j

lásque animuss bonefli cultor , virtute cone

915

fnunitur auxilio, quo ab hifce terre infe»

/

rioribus elatus furfum erigitur, & ad Deum,

tentus , quem nec. extollunt fortuita , nec

éujus praíefert imaginem, avolat : idque

frangunt adverfa, qui nullum majus bonum

pl

caufz, cur nobis Angelos deftinet cuftodes;

eo , quod fibi ipfi dare potefl noverit , cus

nobísque famulitio velit addictos, ut modis

vera voluptas eft , voluptatis contemptio.

$7«

f

omnibus noftram res inter creatas demon-

Virtutis cultura animum exercet, ac

:

t

ftret excellentiam.

continet , neque divagari permittit extra fe,

b

»D

Exanimalibus quedam | funt homine

cau(3 quarendi umbratiles, fluxásque volu«

b

robuítiora , quaedam velociora, alia fenfi-

ptates; ex quibusaliquid hauriant l&titiz ;

(P

bus vegetiora, fed nullum dignitate pre-

qua cum vera nonfit, fed latvata pedifle-

[2

flantius , nullum cujus par cura fitcreatori;

quas femper fecum trahit erumnas, & ma-

L

dedit ei frontem, & oculos, in quibus ve-

lorum omnium amplam appendicem: virtus

luti in fpeculo animi relucerent fecretiora

enim, tametíi agri laboris acquiratur cenfu

f

fi

confilia ;; dedit éidem lachtymas; dedit, &

animum tamen firmat , & contra labores

munit : ídquecaufze, cur mafcula loricatus

xifum affe&tuum figna , ille dolentium, hic

t

latantium ; fletüstamen homini pracox ;

virtute fupra metum quemlibet, & extra

l

quia vix ortus, flatim lique(cit in lachry-

anhelam pofitus cupiditatem placidé quie

mas; &rifus ferus; cüm ante diem qua-

eícit , ac tranquillé requiefcit; & licét ho«

L

dragefimum non rideat; id autem vel mae

nores fugiat, non tamen poteft ab- ijsdem

xime prudens arguit animal futurorum prz-

fe eximere; honor enim perinde virtutem

fcium, cüm ftatim laboribus, & asrumnis

fequitur, cui famulatur; ac umbra pediffe-

qua eft corporis,cui adharefcit; hinchono-

L

Íe natum prafentiat, nefcilicet in hujus

vitz curfu in hac plorationis valle ullum

ribus; qui inhiat , virtutum; neceffe eft , fit

Ípetet verum gaudium, nifi quod de Deo

culturz addictus, quia ficut nemo corpus

oritur , & in Deum tendit : vacua enim, &

umbra deftitutum affequitur , ita neque vir«

Jarvata funt gaudia, que mundi fpondent

tutem confequitur fine honore , qui umbra

voluptates , bracteata eft lzetitia ; quà mun-

elt virtutis, qua etiam reluclantes, invitos,

;:;

dus ridet, ut nobis arrideat; & licét. gau-

ac refugos comitatur: qui [uis finit fe vo«

luptatibus rapi ; perinde acvitiofus Ixion

deant plures cum mundo, non tamen vereé

gaudent; plurimum fiquidem intereft,unde

rotá circumagitur earundem, & furíum,

Qubtin]

61 Jofit.

quis gaudeat: gaudium enim malorum ftul.

deorfümque jugi volvitur agitatione; quia

titia eft5 & rifus ; quo terrena voluptas ei.

à Deo recedens vitijs circuma&lus exagitae

dem indulgentibus grridet plenus eftlachry-

tür, ac variis votorum aftibus raptus elidie

mis , & dolori duntaxat ingerendo idoneus;

tur, & dum gaudia quarit fe in erumnas

omnis extra Deum voluptas , nonnifi ter-

injiit acriores, quia vera latitia à vitio»

roribus, lachrymis, &,doloribus eft ob-

. rum regione extorris eft, & folius virtutis

noxia,

incola; & quia per vitiorum indulgentias à

$6.

Bonz mentis initium , ac fundamen-

Deo diftamus , à quo avertimur; & per ítu-

'tum eft, non gaudere vanis; fed habere con-

dia virtutum ad Deum accedimus, cui affi-

temptui omnem lztitiam , qua ex Deo non

milamur, ideo quó propiüs quis Deo ap-

ä

eft, nec in Deum dirigitur, per hunc enim

proximat, à luttu , & miferia longius exu-

contemptum vera ltitia aditum fibi in men-

lat, fruitirque deliciarum — medullis, caret

tem parat; vera enim voluptas eft mundi

aerumnarum, ac mole(tiárum ariítis.

Di.

omnes contemnere voluptates, ac gaudia.

vina providentia juflis, ac virtutum addictis

culture lautiorem conftruit menfam, &

"Caligant plures pravorum affectuum nebu«

lis obícurati, ac fallaciarum tenebris im-

fercula apponit falubriora, queque fuaviüs

periti, dum gaudia quarunt , ubi nonnifi

palatum mulcent, & fanas, ac vegetas nu-

lachrymz fparguntur ; funt in mundo, qui

triunt in mente cogitationes,

-

ut mundi gaudia aucupentur , divitias agge«

Moyfes cum ante fluenta Jordanis ter-

$8.

p

xunt quafi verz latitie fint fomentum. Alij

rze tta£&tus divideret, eos long?; latéque dif-

Magiltratibus, primisque inhiant dignita-

fufos defignavit Ruben , & Gad,& dimidize

Manáffe Tribui ; cum Levitis nullas adfcri«

tibus, quó pre czteris fulgentes fereniüs

gaudeant , cümque varia fint noflrae cupi-

beret pofleffiones; fed cur omiffis, ac ve-

ditates, & divería vota,non ad rationis nor-

luti neglectis Levitis terrarum tractus illos

mam vivimus, fed ad quandam : duntaxat

Tribui duntaxat Manaffe voluit di(tributos?

ebliteratam quafi fimilitudinem; quo fit; ut

itáne quifaculo infervit fzcularibus cumu,

/

latur

555

Sola virtutum culturà veta efllorefcit lxtitia,

laturt bonis, acterrenis donatur commodis;

e-tradhicl,/aquos affiit, ídque expertus pro«

ï

&Levite Íervitio altatis , cultui INumuinis

digus adoiefcens in íe tandem reverfus defie

fpecialiter addicli nullis doaantur terra tra-

vit defipere , & digniorafapere, poítquam,

G&ibus? Au non uberiore funt mercede

que mundi voluprates gaudia exhibent gue

digai, qui foli Deo funcemancipati? quid

ilavit; cum enim inopiam tantüm, 4mene

dicitatem, mentis curas, cordis anxietatess

ä

igitur caufz , curLevitis, qui Numinis obe

fequiis, cultuífque altaris erantaddicti-nulla

ftomachi vacuitatem, famem mordentem,

in iis terrarum tradtibus fuerit a(fignata pof«

fitim zftuantem,& plenam zerumnarum cone

geriem fuiffet in ijsdem expertus, redire ad

; Nofus c.

feffio ? quia nimirum Deo mancipatis Deus

!* ipfe eít poffeffio : Tribsi Levi uon dedi pof-

Patrem fibi propofuit: Pazer peccaviin cm«

90350

ï&lg 215

felfionem : quoniam Dominus Deus I[rael eft

dum, & coram te, jam non fum dignus vo,

pole[fo ejus , quia Levite propiüs Deo pro-

.mrif/ïu: £um 5 fac zne ficut unum de mere

pinquabant;altari infervientes ac divina tra-

cenarijs 2442 Suquidem cum fame preme.

retur accelerato patfu.ad patrem ávit; & tune

I^

€lantes in templo; his Deus fuit piena. pof-

feffio, plemimque gaudium : quod f1 Levi-

tantüm fe filium cognovit, cum dulciffimos

)

tas conferámus cum populo czterarum Tri-

intet ejusamplexus coepit quiefcere: PareP

«

buum, liquebit ftatim, Deo mancipatos la,

qeccaui incalum , &5 coraza te, nimirum pa.

bore catuiffe ; non fructu; quia gaudium,

trem vocat, nonHerum , aut Dominumg

w

quia non jam mercenarium., fed filium f&

quod ex Dei percipitur poffeffione omaem

U

excluditlaborem , omnémque anxietatem z

"ovetat, paterni amplexüs dignatus gaudioz

H

Levitis quorum poffeffio Deus erat, decimae

fed fi antea fieri «cupiebat. tanquam unusex

fru&uum folvebantur à populo , & in eos

mercenarijs 5 :cur nter patrisamplexus,quae

j

sundem partem victimz, & facrificia numee

mente cogitaverat, voce non patefecit? prze«

S

rabantur: «etere Tribus fententiam. pro-

fertim cüm humilior fuiffecpoenitentiz.cone

4

toparenti Ada à Deo latam exequebantur in

feffio , ( fe numero addixitfet mercenarios

la

laboriofa terre cultnra; vefcebantur enim

zum , nec filii cupiiffet adornari vocabulo 2

$n fudore vulrüs pane ; terrarum illos tra»

cur igitur famulitii tacet .officium , & filij

€tus aratro pro(cindentes , & tellurem il.

folum profert titulum? :nimirum quia. u«

E

Jamligone, dutisque laboribus everrentes:

trumque deferviebat minifterio ; cüm enim

Levitz veró quibus pofleffio Deus erat, cui

fejunctus à Patte tri(litia torquereretur , ag

n templo inferviebant hujus expertes labo-

fame abfumeretur , huic :exíaturandaz .cue

fis, & anxietatis, .fructuum erant partici-

piit accenferi paternz domüs :mercenariis g

pes, non fudoris; quia latitia, qua ex

,fdc "ue ficut unum .de mercenarijs tuíisz um

Dei oritur poffeffioneomnem excludit mix-

'veró patris inter amplexus 'vero «coepit.pere

turam laboris , puraeit, ac defoecata, à qua-

fundi gaudio omnem expulit famem ., quia

L

vis moleítia , & folicitudine, & frufctuum

vitium omne excuffir, G ;perexercitia vira

[

exundat copiá, :;paícitürque ac poffidetur

tutum, aioris , & ponitenrie Deo apprae

l

fine moleftia :

ALevitis ait Abuleníis: 02

.'u

avit,

pind:

( Quafl. iin fuit data terra, in.qua Agros colerent , 4ut

a&Qui Deo fiunt pr

E-Xïmioreä?fuäore f'lla,

6s

e, 13« TU tyineas plantarent , fed. folüm ibaberent pa[-

flico mercenariorum carent , inec .pane ve«

E ]

€ua pro pecoribus fuis : & bujus caufaerats

fÍcuntur (iligineo; (ed epulisnutriuntur Rea

m

quia Levue recipiebant decimas Afraelit

iis, veróque fuffunduntur gaudio ; qua-

YHiA: ale tribus, quia :ervicio templi ,&

propter ;prodigus .adolefcens ex :zerumnis

7

arz non crant addi&tz »proptio fronts (u-

terrenarum voluptatum ad patrem redux in,

dore eos rigabant telluris tractus, quos ma-

ter brachia paternz charitatis praeconceptae

ä

nu excolebant; eorum tamen fructuum par-

oblivifcitur fervitutis; quia gaudium verumg

quo potiebatur omnem expulitmercenario-

ticipes Levitz letantes epulabantur, quia

gaudentes Deo famulabantur3 non incum-

rum laborem., -& ingreffus domum pater4

| bebant aratro ,j& lucro «cumulabantut ata:

aam famem expulit; -& concentu fuaviffimo

aures demulcente «omnem eexcuffit ;mentig

tti; quia Deo, qui proximiüs appropin-

quant, longiüsàlaborum | molefliis abíce.

&riflitiam, puro, ac defacato ab omni mo-

dunt, & gaudio perfonduntur defoecatio.

leftia;à quovis labore,donatus gaudio; appo-

1e, quod nonnifi in folo Deo, ejüsque pot-

fité D. Auguflinus in catena: — Non zddst,

feffione radices agit, G fructus producit;ni-

quód 4n dlla sneditatione dixerat: Fac me

mirum verum gaudium àfoloDeo elt, ilie

ficut ztmum de mercenarzs 1um 2 cim enim

foluseít vera mentis lztitia , qui mentem

panem non baberet , vel mercenarius €[fe vt«

condidit.

"

^

píebat , quod posi patris ofculum aenevofisa

$2

e

Veralatitia eft fola Dei poffeffio;quid-

fimà jam dedignabatur. . Mercenarii (amn

1]

quid à Deo abscedit, à gaudij veri difcedit

litium tunc fuit dedignatus , cüm polt oícu-

limitibus ; & profnptiis € pumice aqua eli-

lum , amplexümque patris verum przefentiit

€itur., quàm à mundi voluptatibus, rebus-

intusgaudium, quod omnes abegit folici«

que terrenis , aliísque extra Deum pofitis:

tudines, exclufit labores ; mercenarius erat

verum gaudiume(t, quodin folum:tendit

Íejun&tus, acremotus à patre,cum fame la«

Deum &in illo tantàm. reperitur ; qua e-

boraret, fitíqueareíceret; inter tamen pae

nim inmundo éítleutia ; eos inexitium

tri$ amplexus;quia ejus etiam cgccptns oicit,

i9, ;

$36

Diffetatio Xyli,

lo, ccepit verà cordis diffluete lztitia, cui

Sed cur eodem pallïo;;«gïuo puella ope:

65.

nullus eít labor immixtus ; recté mercena«

riebaiur,aggi divitias in meffe r Portat opu-

rius effe noluit, qui mercenarij labores ve.

entiore ad focrum ?. ut inde difce.rent puel-

ro exundans gaudio abegerat,

le, pudoris velamen decoris effe integue

l,

- Plures poffent in Religioforum afcete.

mentum , fimillque receptaculum. divitíae

riis recenferi qui quamdiu terrenis fuerunt

