vem 4d babendum . proponit redundantiam.s,

cecus , & impius, qui Deum arguat ?. non

ac plus femper. quarere , 0b edmque. «au-

vir impius Deum poteft arguere injuftitize ,

fam non dixit omnino,qui miferetur paupert

fi eum puniat, fi in gehenne detrudat

dat Deo : ut ne fimplieem. largusonem ,

carcerem , ac ignibus extradat inferni zter.

retributionen [ortss exiflimes : fed dixit fa-

nüm excruciandum ; fed vir mifericors au«

neratur Deo, ut auarus, & lucrs cupidus aue

dere: Deum arguere, (i promiflum fibi cce-

áito ufurarum nomine fe

tp[um mifericordia

lefte Regnum non daret, & quia capax Deus

dederet.

non eít, ut abulloargua:ut, ita neque ca.

3.

Deum igitur fibi debitorem conflituit

-0

paxeit, utquod promi(it viro mifericordi,

qui beneficus in pauperes laxis largitionie

non elargiatur, eleganter D, Gtegorius ex.

bus eorum levat miferias, eorum fuccorrit

plicans illud Jobi : Noz ef 2ui utrumque.»

Lib. 9. ma-

vAl, €Ap. 20

indigentijs ; demus igitur. noltra pauperi-

valeat arguere, &$ ponere manum fuam in.

bus; ut fua nobis Deus eroget ; & quia no-

ambobus , perfiringens verba lfaie appo-

ítra fluxa funt, lutea , ac rerum . obnoxia

fit? ad rem aoítram ait:. Durum fonat ,. ut

vicifitudinibus; & qux Dei, zterna funt

quaratury qui Deum arguat z. fed durum.s

cæ!e::üa*a nulli obnoxia defectui, coeium re-

non erit fi vecurrat 4d. memoriam ,. quod

.

cipimus, fi coenum donamus; aternis di-

ipfé per aium. Prophbetam dicit

?

Difities

tamut; fifluxa, & temporaria erogamus,

benefacere . fubueuse . oppreffo ,. judicare.s

Feliciter opulentus eit, qui (uas in. paupe.

pupillodefeudue viduam , &6 ventte , && ar,

res diffundit divitias, quia Deum tibi eo

guite ue dicit Dominus.

Ei na'mque,qaem

majorem [uum conilituit debitorem , quo

ATQUITAUE , YALIOBIS autboritate contradui-

iple in pauperes fe. inagis muuificum pr&-

2 .

Venite arguite , ac fi patenter dicatz

ftitit erogarorem.

Demus igitur pguperi-»

reiia agite, & antmadverfiouts »es . anoti-

bus, quó Deus dives, & beneficus fiat no-

bus non jam per deprecattonis geumitum, [cd

h

bis debitor ;; qvantum poííumus , done-

per fiduciam autboritais obuiate.

Nimi-

L

Imus, ut quantum capimus, fecipiamus

L

rum qui affueícit milerias pauperum leva-

Ordt.ldc.

quia ut ait. Nazianzenus de pauperum amo.

te, morentium triílicias excutere , lugen«

re. Suam vieciffudinem reddet. ei, nun-

tium lachrymas abílergere , oppreílo fub-

quam Dei liberalitatem, muntficentiam vin-

venire, pupillo fuccurrete, & pauperi o.

yyitth.L9s

€055 quamusa omnsum iuarum facultatum

pitulari, pié audax poflzt Deum | arguere ,

jaciurarm feceris.

Nam boc quogue spfum

fieum fibi non experiretur beneficum

*

.

'P.X?l

iNon

Acctpere ei$ ,. Deo aliquid denare.

tantam authoritatem benefica commifera-

finit e Deus munificenuffimus

vinci iibe-

tio foemerat commiferanti , ut eàá fretus

ralitate ab homine ; — Deo dat, qui paupe-

Deum pofletarguere, & rationis authori-

ribus erogat , dicente Chrifto, quod uni

tate contraite, niíi ejus effet beneficenciam

ex minimis meis feciftis, mihi feciftis,proe

expertutus: fed quia quz Deus promifit,

pterea f1 Deo datur ; quod pauperi eroga-

erogat, incapax eft, ut argui poffit,

tur, & non(init fe DEUS munificentiá

Quod íi Deus beneficam — exercenti-

D

vinci ab homine , nequit, hic non. aucto

bus in pauperes commiferationem Regnum

fonore recipere, quod paupjeribus eroga-

vit.

Ípondet coclorum , hoc tantüm valet, quan.

Et hac eft laudabilis illa avaritia ,

tum quis haber; & tanti aellimatur, quan-

quà veris divitijs inhiantes. D EO tcae:

Valuit Zacheo

tum pauperibus erogatur.

rantur accepturi coelettia, & atierna pro

dimidio ptoprizíubitantie ; valuit viduz

fluxis , & coenofis , qua pauperibus ero-

duobus minutis; valuit & altericaliceaquz

gärunt.

-

4

frigide; mnemoeft, qui fi velit rion poffit

Idque caufz, cnr Deus per Prophetam

fibi Regnumcoclorum coémere, dummodo

lfaiam emolliturus ad pietatem, & commi-

ea det pauperibus ,. quz fibi fuoerfluunt,

Ícrationem — duritiem Judaorum , eósque

qua& enim dat pauperibus , Deus accipit in

avertendos ab umpietate, |eis fuafit exer-

pretium fui Regni: quidquid enim pauperi,

citia pietatis in pauperes, opera miíeticot-

bus damus,Cheifto erogamus ex ejuschyro.

Jfaie Y.v . 17. dize praeftanda oppreffis ; Difcite benefa-.

grapho: 4men dico vobis , quamdiu fecs. Mub $

cere : quarite judicsum , fübvenite oppre[fo,

Jfis uni ex bis fratribus meis minimis , mibi

10.49,

judicate pupillo , defendite viduam , &5 ar-

fecifiis. Phiüippus l1. Hifpaniarum. Rex

guite me dicit Dominus , hoc eft , (6. hu-

profe&turus in Americam ad ífua ibi regua

jusmodi opera miíericordiz lerió praflite-

invifenda, fnósque recentes fubditos pro-

giris, fi alienas miíerias fatageritis levare,

pria exhilarandos — praefentiá , Philippum

afflidorum moerores excutere , lugentium

III. filium, regnique hzredem ad Hifpa-

lachrymas exíiccare , oppreffos juvare, vi-

niarum regimen reliquit, edmque Magaa-

Quas defendete . popillos protegere arguite

tibus enixin commendavit verbis iius ,

Feraui dc Ajodibus Tou. LI,

ZZAL

quid.,

730

Differtàio XXXl,

quidquid obfequij, & Hdelvitatis huic meo

gua cartule obligatioue ?on/lringitw;' Deus

tot, & tantis volumiaibus! cavet , & debuor

filio pra(titeritis, mihi cenfebo praftitum:

quid' ni Magnates omnes certaim — fua Phi-

non tenetur? Sed dicis eflo, quod debeat ;

lippo III. obíequia praftitére, & quisque

quo exigente refhtuet ?. feipfo , quianon.s

Pari

oteft ille mentiri. Idem spfe eff, & executor,

fategit fuam fibi gratiam demereri,

pacto Chriftus pauperes inítituit , qui fuas

E& debitor,

Non erit n reddendo durus,qui

M"t&oh 6'

Si quaras ubi

910

quoad fidelium eleemofynas fufcipiendas

profulus eff in.^ largiendo,

vices gererent, ut quidquid pauperibus ero-

datum tuum cum auclario eris recepturus,

garetur, hoc idem Deo ipíi daretur, non

Id tibi obtinget in coclefti patria , in quam

transmittitur quidquid pauperibus erogas;

tamen fimpliciter; fed ita, ut datum, effent

e

Proverba19, jiterum dantes cum fenore recepturi : Fz-

& ubi non dolebis , te ufuram perdidiffe

*

v.17.

neratur Domino, qu

:

i miferetur , 8 vi(iiïtu.

funt pauperes, quibus benefica commilera»

dinem reddet ei.

^

tione opitulamur, qui Deum conf(lituunt fi-

Qui in pauperes eít beneficus ,. dat

dejutforem ; eítenim Deus, qui dat fidem

Chrifto mutuum — ampliffimo cum foenore

per Evangelium fuüum, nec potelt nos fallere,

reftítueadum danti; & D. Bafilius fuadens

nec fibi deetfe,

Lj

ad exercitium beneficentize explicat quid fit

Imó non tantüm ef(t fidejuffor, verüm $.

.læ Pfal.Ql,

etiam datum à nobis pauperibus accipit

hoc mutuum,inquiens: (Quale boc mutuum

eft ? Intellige dicli efficacem vim , & legis-

in mutuum, quo nofter veluu debitor fub.

latoris bumanitatem admiraberis.

Quan-

ftituatur; quidquid enim pauperi erogatur,

hoc Chrifto datur, neque is Deum amat,qui

do pauperi das ia Domini gratiam , && do-

1.5049. tAp.,

aum, 6 lucrum efl.. Donum quidem quod

pauperes non diligit:: Qui babuerit fubflan-

$ ^U« l,-

la-

d paupere non fperes te recepturum :

tiam bujus mundi ,. 6 viderit fratrem fuum

crum veró quia Dominus promifit. eumula-

nece[fe babere, &5 clau]ärit vifcera [ua ab ea,

£lfimam remunerationem pro extguis. beue-

quomodo cbaritas Dei manet in c0? Sedquo-

Nec

medo fi Joannes in pramiffis. loquitur de

fícis , qua m pauperes conferuntur.

enim [rigide caliculus. Dei nomine porreclu

amore in hominem , poítlea concludit de

amore in Deum ? Àn non fi adDialecticae.

j'emie carebit.

Explicat Bafilius ; quo-

modo donum fit, & mutuum, quod pau-

regulas argumentemur , vitiofa eft illatio;

per:bus erogamus , & ait, donum etfe , eó

quá diverfum inferimus ab antecedente ?

l0,

quia à pauperibus non ampliüs fperamus

quomodo igitur Joannes à carentia arnoris

Íore, ut datum recipiamus; & mutuum

in homines carentiam infert amoris in

Deum ?

elfe, eà quia Deus hoc idem nobis aucto

fed recta elt Joannis illatio, quia

fcenore reitituit: & hocauctarium pramij,

dare pauperibus perinde eit ac. DEO dare;

quod DEUS homini in pauperem benefico

& eleemoiyna ; qua recta intentione fpare

ao

reddit , vera eít ufura, verümque foenus

gitur in pauperes,DEO datur , eó quiapro-

pter Deum erogatur , & ftipem pauperi da«

l

cum principalem. fummam tam nimio in-

tervallo fuperet , quantum diltat à coelo

-

tam Deus (ibi collatam computat,

Srm o d

terra

*

*

& hac czcitas eít avaritià forde-

Saulus fpirans minarum ,. & cadis in

9*

. "itrlis Diy,

fcentium , qui neglecto uberiori fcnore

Chrifti Difcipulos fufceptis à Principe Sa*

cerdotum litteris iter in(tituerat Damafcum

malunt hominibus , quàm Deo fcnerari,

Imó ob turpiffhmum quæ(ïum funt etiam

ad Synagogas , ut fi quos invenilfet fideles

íed cüm

qui ea lege dant fub anni initium alteri no-

vinctos perduceret in Jerufalem :

appropinquaret Damafco lux de fummo

naginta, ut elapfo eodem anno íint ab

eodem centum recepturi; funt & qui qua-

cclo dilapfa eum circumfulfit ,. & tanto

. tuordecim etiam exigant pro quovis cente.

impetu in eum irruit , ut equo excuffus &

:i

dilapfus vocem aüdierit dicentem fibi ;

nario fenerate pecunig ,. & hac foenera-

tio fceda eít , ac turpis.

O quantó uti-

Saule, Saule quid me perfequeris: fed ( non. 48 cap.s.

Deum, fed homines quarebat Saulus, quos

"U.4o

liüs foeneraremur , fi pecunias nottras fu-

perfluas pauperibus erogaremus / tametfi

perderet , quormodo dicitur Saulus Deum

nullam à paupere ufuram fperemus , Deus

perfequi, qui nonni(i homines , & quidem

pannofos perfequebatur ? Quis hominum

tamen eít , qui datum à nobis pauperi in

mutuum accipit auctario cccleftis praemij re-

in tertis poteft Deo incaelis nocere? cur er.

ftituendum,

£o Saul dicitur perfequi Deum in ccelis, cum .

ye

Olim ufura inter homines unciaria e-

nonnifi primos naícentis Eccle(im fideles

I;

rat, & pro annuis centum mutuó datis u«

quareretin terris ? quia nimirum pauperes

num duntaxat redibat ,

fed Chriftus hanc

perfequebatur in terris , qui membra funt

olim legem antiquavit, & pro uno à nobis

Chrifti ; quiigitur pauperes lzdit, membra :

pauperibus erogato dat ipfe nobis fupra

Chrifti, confequenter & ipfum Chriftum lz-

centum, & mille; Pulchré Chry(ologus :

dit: & viciffim qui beneficus eít in pauperes;

80'!"0 250

Ufura mundi efl centum accipere, unum . pro

taliseft etiam in Deum. Martinus cum adhuc

It

octodecim effec annorum dimidiatam fui

cen[u reddere í. Deus unum accipit , & cen-

tum reddtt

Er tamen bomines cum Deo

fagi partem , quam pauperi die donave-

nolunt babere contraclum.

Sunt forían de

rat ; noéle Chriítus fe confpicuum ei-

dem dedit eadem conteétus, ac ei fuit adgra-

eauiQue folicsti 9. quare?. bomo bomini exi-

tula-

SEER — Gu a PU

,commifcratio dät Ainc,,)pi :cænum,gc recipitcoe'um, — 731

tulatus , quod in paupereipfum veftierit,ine

márum pretia ad ejus ornatum -adhi'buer»ft $

quiens Martinus adhuc carechumenus hac

& fan&la fanctorum puro puto auro torum

me veíle contexit, quia quidquid pauperie

veflierit; adhuc tamen hanc auream zedem

bus erogamus, hoc idem Deodamus: imó

gemino duntaxat, & quidem vili «lauferit

,20 Reg- :1 5.

& in ccelo reponimus zternitate tota fruen-

ofliolo: Zngre[fu oraculi fecit ofltola de di-

*y. 3l,

dum, & eít quod nobis injunxit Chriítus,

Mattb,e, 6.

gnis olrvarum : cum nullaeflet inJudza o-

*.20.

efaurizare in coelo : Zbefaurizate vobis

livà arbor frequentior ,. nec ulla erat arbor

tbe[auros in calo: quas in terris opes con-

vilior, ac plebeior.

Quód fi non exotico

gerimus non diu eas poffidemus, cüm brevi

voluit ligno gemina illa conítruere oíftiola ,

& licét in

ab ijsdem morte excurbemur :

cur non íaltem ex cedro Libani, vel ex the«

congerendis divitijs rem potiüs hzredum,

rebyntho portas effecit ?. cur delatus hic ho-

quàm noílram agamus ; nec illi erunt diu

nor folifuit olive ? «ur fi nullus eft Prin-

à nobis, & ipfis conge(ta poffeffuri; nemo

ceps,qui palatij fui nobiliorem portam noa

enim fibi, quod diu fervet, colligit. lllis

ex aliquo curet prz(tantiori ligno multipli«

tantüm erimus divitijs zeternüm ffruitori ,

€i celato emblemate conítrui ; nunc Salo-

Ó

quas per manus pauperum in ccelettes the«

mon czteris arboribus unam in Judza vul«

fauros repofuerimus : funt enim pauperes,

garem olivam voluit przferri ? non credas

qui unà cum noftris opibus, quibus fuimus

id obtigiffe, €ó quia grandioribus vellet Sa-

eorum indigentijs opitulati, nos manudue

lomon fumptibusparcere ; ed quia oliva, ut

€unt in coelum,

oblervat Bafilius de rerum abdicatione, ubi-

dutt, t

que gentium mifericordiz fymbolum eftno,

-

5. II.

tiffimum; « lenitatem, ait ipfe, fuavita-

W lj

zem, C pinguedinem : Ícité igitur Salomon

uod cum pauperibus commifera-

conltruiex lignisolivarum curavit, & qui-

2io negotium inflituit, plenum eft utili-

dem in(tin&tu Spiritus fan&ti gemina illa o«

&A5 — Accipiunt pauperes fluxa $ um-

fticla, per que ad fan&ta fan&torum patebat

bratilia; 66 dant awerna z. [ulcipá-

ingreffus; quà fcilicet noserudiret, eos in

unt canofa, € dant «a-

fanctafanctorum coacleílis beatitatis , & -

leffl'd..a.

ternz felicitatis, poífe pervenire, qui pet

o(tiolum cleagineum ingreffum quarit; feu

10,

Tilitatis plenum eft, quod cum pau

qui beneficam in pauperes exercet Commi-

.. peribus negotium inítituitur j acci-

ferationem , ac eorundem opitulatur indi-

piunt ipfi noftram pecuniam, & re-

gentijs.

endunt nobis zternam juítitiam, & glo-

Hinc eleemofynz plus profunt danti,

12,

P/amili. riam, aiebatDavid ; IDifperfit, dedit paupe-

quàm accipienti, quod cüm Abrahamo in-

vibus; jnflitia ejus manet an [aculum [aculs,

notuiffet excepturus peregrinum, cum. alijs

qua verba expendens D. Auguítinus ami-

L]

duobus dixit

.

Domine fi invent gratiam

Serm, YO. de cum íuum erudicurus,ait : Confilium do lu-

Genej. c. I:,/

h

verbisDom, eyo[um , difce emercari , laudas maercato-

án oculis tuis ,. me tranfeas. feruum euums

fed afferam pauxillum aque , & laventur

T. 3..

rem , qui vendit plumbum , & acquirit au-

pedes wefiri , & vequiefcite [ub arbore s. po-

ryumi (£non laudas mercatorem , qui ero

ndmque buccellam panis , &f confortetur

gt pecuniam , & acquirit jufistsam, Eroget

cor vefirum.

iNon neícius Abrahamus elee,

fecimniam , qui baber juflitiam. . Si dicas,te

non haberejuítitiam, ac timere ne pecu-

motynas plus prodeffe danti, quàm accipi-

enti, fapienter pravenit ; obviavit ipfe pe«

niam perdas (1 pauperibus eroges.

[mó fi

regrino tranfeunti ; quem adoravit , eni«

te noveris juítitiá deftitutum,hanc tibi com.

ximque togavit , ut (ibi pateretur benefie-

paras, fipecuniam pauperibus eroges , &

ri, pedes aquá lavari , G abítergi, vires ob-

45 ub

quó plus pecuniz dederis , eó uberiora ju-

'vviþ

flitize fufcipies incrementa; — nec timeas tui

fonio refici,acrecreari , & defaugatis mem-

bris quietem indulgeri ; quia inde plus e-

diminutionem zrarij, fi quotidie dones pau.

rat Abrahamus emolumenti fufcepturus ,

peribus: augetur enimi mifericordia, auge-

tur,& juítitia , (1 voluntas crefcat. mileris

quàm effet ipfe pauperibus daturus, cüm

veritas ipfa Dicat :

Beatius effe dare ,

Adlor.c.20s

fuccurrendi: illud cantàm minuitur, quod

"V, 349

fluxum eít, & nos morientes delerit,quam-

quáam accipere 5 quia eleemofyna , quas

pauperibus erogamus, funt bina iila oftiola

vis de(iderio nos illud non deíeramus ; illud

ex ligno compa&ta olive , per que ingref-

veró uberiora femper fufcipit incrementa

fus ad fancta [anctorum «coeleftis beatitudi-

;:

per pias elargi'tiones, quibus pauperum

f

nis nobis patet.

fublevamur miferias, quod in aternum eri«

mus poffetfuri, & ad quod beneficain paupe-

Fertur. de Lufitana quadam foetnina ,

13«

res commifleratio nos evehit.

quz Eborz ad vitz extremum deducta ,

L

B E.

quinque fopra quadraginta annos in coeno

Admiratione dignum videtur, quàd

Salomon in templum à fe conditum innume-

omnium ílagitiorum — turpiffime demerfa

ros propemodum infumpferit thefauros, &

maníerat ; & profligadffima turpitudine

pa&am etiam cacodeemoni addiderat fer-

ligna pretiofiora pro illius ftructura felege-

vitütem

*

*

tit, metallorum itidem argenti;auti X

ge mf

quod cauíze fuit , cur infelicem

dZut:£oa

mulic.-

Verani de Affeclibus Tom. H.

*

Differtato XXXL

A

m

mulierem dutiffimo orcïnus*'incläla exetces

per modum impetrationis, & difpofitios

tó

rei jugo, videretürque interdum eam op«

nis confcientiam emacular, & à fcelerum

fed cum poft dies aliquot con»

noxis liberat , ait enim D.Gregorius: Eíee.

primere :

valuiffer, & mendico morienti adílitiffet,

mofyua pretium nos à culpis hberat,eum pere

E

eique fuiffet opitulata, eleemofynas fup-

peirata plangimus, & abdicamus.

Si mifericordes in pauperes fimus.fuam

if.

peditátfet, &t fuam extremo eo tempore

praititiffet opem : defunéto mendico vifa eft

Deus nobis mifericordiam elargitur, X gt4.

fibi paucis poít diebus imaginem confpicere

tiam , quà refipifcimus, G quas fceler

foeditates contraximus ,' lacrymarum lavas

ejusdem , & verba hac audire, Eleemo-

j

Ífynas tuas in, DEI confpectum detuli , &

cro abíter

imus ;

ad quod nos hortatur Sy--

tacides :

j

quia mifericordiam mecum exercuifti, Dei

itte panem tuum fuper tranfeuns Ecclef, e,ti

mifericordiam exoravi , ut ob eleemofy-

te$ Aquas, & post tempora 1ulta inuenies V..

nas mihi in vitz meze extremo erogatas, GC

illum,

Aque tranfeuntes funt pauperes s.

tuam mihi impenfam opem , fuam tibi im-

qui non folüm lavacrum nobis impetrant

lacrymarum 5 verbm quz ipfis preflamus

pertiretur gratiam , cujus beneficio € coeno

valeres vitiorum tandem emergere , ex cor«

fubfidia,tranfeuntes deferunt ad coele(tis pa*

de re(ipifcere, & adfrugem tranfire fanio-

triz portum , nobis cum foinore reftituen»

*

rem: & ex miferentis DET permiffu ad

da , pofítquam mortalitatem. exuerimus

l4

te veni, te hortaturus , ut de anteacta vi-

quapropter ait Ifaias ; — Zvawge efurienti lfsia $s.

v.

tz noxis poenitentiam non differas agere ;

janem tuum , & cgenos , vagdsque. induc

fed eas facra exhomologefi ftatim eluas ,

in domum tuam , cum videris nudum operk.

"

lachrymis tuam purgesconfcientiam, elee-

eum, C carnem tuam ue defpexeris, Be-

Diti, ag

molynas in paupereseroges,ut DEI. merea:

nefica humanitate fünt pauperes traétandis

fr ag

ris mifericordiam : & cüm easdem voces

€um Profeta nos moneat , ut panem — 40e

»

22

auribus illapfas iterató audiviflet ; illicó

firum clürientibus frangamus

2

ne fcilicet

furrexit & le&o, & flexis genibus ante cru.

fecundarium aliquem , filicineum, autfur-

cifixi imaginem in lachrymas collicuit , fe-

furaceum cum impetu ír& , vel impatientia.

rió propofuit vitz emendationem ; & fua

mendico à.nobis flipem 'expofcenti - proji«

ciamus 5

pauperibus elargiri 5 ut ^ mifericordiam

fed ut panem sofirum, quo nos

quam ipfa effet in pauperes largitura, Deus

vefcimur, ac pafcimur efurienti franga-

in ipfam exerceret ;

& fuis patceret fcele-

mus; feu noíira obfonia partiamur, &

ribus, in quibus turpiffimée vitam egerat.

paupéribus impertiamur; & communione

Ecce quàm benefica eft largienti eleemofy.

meníz noflram cum pauperibus camdem

na, qu& etiam omni fcelere inquinatos c-

effe nature conditionem profiteamur; quos.

maculat, quó per oíticla ex ligno. olive

enim communis menfa paícit ; charitas at-

compadla in fancla fan&torum ing

;

&iori vinculo fimulligat: undeaddit lfaias;

tedian-*tur

cocleftis beatitudinis,

& £genos , vagdxque induc in domum tuam

i4,

Proprium eft eleemofynz , contraétas

hoc eft non finas pauperem diu fores tu&

-

*äbüergä'k noxas , & peccata delete, hinc

domüs pulíare; nec ei flipem petenti

'[obiascap.4. v. t. — Eleemofyna ab omui

noli januam claudere, nec cum jurgio fru»

ftulum panis € feneftra in plateam proji-

peccato , & à morte liberat , & non. pati-

zur ire in tenchbras, — idqua caufe fuit, cur

cere3 fed. portas ei aperi, benigné ad

imitare Abraha-

Daniel falutem cupiens NNabuchodonoforis,

tuum hofpitium invita ;

falubre eidem confilium dedcrit , ut pau-

mum , qui velut agens excubias cx editio»

peribus opitulatetur, eorum miferias profu-

ri fpecula eminus adventautes afpiciebat ;

1^

Q ultró hofpitibus gaudens obviabar, quos

fis eleemofynis levaret, eorum anguftias pijs

largitionibus laxarer3 eorum indigentias e-

in propria reciperet perhuinaniter domo ,

rogatis pecunijs abigeret, quoó pimirum,quz

lotisque pedibus, feffos ex itinere . epulis -

recreatet, fubjungit lfaias : Cum» videris

perpetraverat Ícelera beneficà in pauperes

Danic. €4, commiferatione deleret: |Peeecaza rua elee-

nudum , operi eum;idque efficacius períua-

.a

-

mjo[ynis redime, & iniquitates. tuas miferi-

furus addit : €&£ carnem tuam me defpexev

ris; quafi qui carnem nudam pauperis ve-

cordjjs pauperum ; ea ett benefice. commi-

» ferationis vis, qu& fcelerum noxas abfler«

ftibus obtegere negligit, propriam defpi-

git, reatum poenge ob patrata flagitia dclet ;

ciat ; habeátque contemptui ; ita eft. na-

confcientiam emaculat, cor purificat, G fpi-

turze neceffitudo omnes homines five Croe.

ritum innovat Luc. c. 1 t, v 4f. Date elee.

fo ditiores, five Codro pauperiores , five

sso[ynam, €$ ecce omnia tmunda. funt vobis.

clamydatos in principibus , five pannofos.

Zp.Pfal15;. Id eleemofyna. praeftat ait D, Hieronymus

in mendicis,uno , eodémque humanitatis

quod baptismus : eítenim lavacrum animz,

vinculo nectit , quó finguli ip quid unum

fons pellucidus ; in quo aeflus prava concu-

coalefcaut humani generis ;; fuámque pro-

qued fi luítrali

pterea carnem defpicit , qui nudum paupe.

pifcentie extinguuntur ;

Íounte baptismi femel dumtaxát abluimur;

rem veftire negligit: / appofite Laclantius ; £/).6ic, Ee.

Summum bominum inter fe vinculum efl ba.

hoc benefice in pauperes beneficentiz

s, & millies poffumus uno die

manitas, q

for te centie:

uod qui disruperit nefarius 8 pa-

abl

h3.

& emundari, quatenus eleemofyna

ricida exillimandu eft.

| - Quód

./ Commäfefatio daeïnoïpi coenum; & recipit celum, M

quot morientium pauperum apud fe fubí(t-

16.

Quód fi abuno homine, quemex hd-

1o Deus finxit , omnes eandem trahimus

dia abfcondunt ; ideo Deus fuit divitibus

originem , unaque eft omnium origo , unus

opes clargitus , ut per iplos pauperes ale-

ac idem fons , à quo tot Ícaturiunt gentium

rentur, & cum ipíi abundarent ,. alij non.

rivuli ; quis eat. ínficias, aliquid commune

egerent : ficque mutuis auxilijs per benefi-

E)'

centiam divitum pauperes ab egeítatis fube

cum pauperibus Íortiri divitijs affluentes ?

inde maximum fceius putandum eft, alienz

traherentur anguítijs ;

& per pauperum

indigentie non fuccurrere ; pauperum mi-

preces, flipémquereceptam divites à mul-

s

ferias non levare , lugentium lachrymas non

titüdine liberatentur noxarum.

'abftergere , efurientium vires non reficere.

Mira fané Numinis providentia , qug

19«

['An

- Graviffimtis zqué , ac craffiffimus divitum

uba, eadémque largitione plurium voluit

error eít , quiabundé fibi cautum arbitran-

indigentijs fuccurrere? idque fortaffis cau«

tur, fi manus àrapina , à cxde , facinore,

fefuit, cur aternafapientia, Detque proe

videntia ,' qua in fui difpofitione non fal-

homicidío abítinuerint ; nil penfi habentes,

an divitias, quibus affluunt , impendanr in

litur , quos pares natura condidit , condi-

pompis fzculi , in luxu epalarum , 'in or-

tione diípares effe voluit ; ut alij divitijs af*

natu veítium fupervacaneo , in equis nu»

flderent; quibus alij indigeret ; qué nimi»

triendis, canum gregibus alendis, flabulis

rüm fuperflua divitum , pauperum fupple»

4 jf

rent vacuitatem 5 & refeclio pauperum di«

$].

conflruendis ; an ver& in pauperum nudi-

tate veftienda , in miferorum zrufnnis abi-

vitibus occafio fieret falütis, quam propte-

gendis, in efurientium indigentijs fuccur-

rea fibi invidet, qui pauperi ftipem petendi

rendis ? Hos divites D. Gregorius eidem

nonopitulatur , nec vit elargitur fubfi«

;Pdfï't, I, Pa,.

fubjicit maledicto , quo olim in evangelio

dias flbíque gehennales accendit ignes ?

qui enim pauperibus eleemofynas non ero»

ftor Admon, infru&uo(a ficulnea fuit à Chriftlo percuffa ,

*

qua cum tertz füccis abundé aleretur ipfa,

gant in gehennam deturbantur zternis tot»

nullos protul:t fructus , quibus efurientes

quendi fupplicijs :: etenim fupremus Judex

pauperes recrearet , G alios ipía pafceret :

in extremo. Judicio fententiam damnationis

ait D. Gregorius.

Terram ficuluea occupat,

prolaturus in iimnpios, & reprobos dicet.

quando locum , queus exercere alius per fo-

Discedite 4 me maleditli in jonem eternum, Marib,

25.

- dem.boni operis valuit , flultus. per. defi-

qui paratus esi diabolo , &5 Angelis fuis,

U. «te

Hi autem dicere non-

L

die umbram premit,

Si quzras , ob quee patrata fcelera fint

19.

nunquam folen&y conceffis utimur , aliena.s

reprobi tam extimeícendam , ac horribilem

non quarimus » & fi digna mifericordia re-

audituri fenteütiam ; tamqne acerbos cru-

£ributione non agimus , nulla tamen , pere

ciatus nunquam finiendos fubituri ; non

verfa perpetramus,

Quod idcircó fenti -

ambigis ob folas lethales noxas ,. quas ab-

unt , quia videlicet aurem cordis à verbis

ftergere lavacro poenitentiz , & lachrymis

celefiibus claudunt. | . Neque enim Dives in

vera refipifcenti neclexerunt , antequam

Evangelo , qui induebatur purpura , &

mortalitatem exuerent ; fed licét mortife-

5yffo , & epulabatur quotidià [Mendidé, alie.

ta Ícelera mortem hanc gehennalem nun-

NY hv

E

na rUpuife , fed infruciuosó proprüs ufus

quam emorituram accetferint ; non tamen

at

fviffe perbibetur $. eimque poff. banc vitam

pracipuam hujus damnationis caufam cre-

ulirix gebenna fufcepit , non quia aliud illi.

das e(le adulteria ,

quibus impij alienum

citum ge[fit , fed quia immoderato u[utozum

thorum violárunt.; non fcdas libidines,

"

f liettis tradidit. ^

quibus lilium alienz virginitatis conftuptá «"

Non fuit dives, qui in Evangelio in-

runt ; non homicida , quibus innocen:um

17

duebatur purpurá & byffo , & quotidie e»

fanguinem fuderunt ; non cruentas cedes ,

quibus integras domus funeflárunt ; non

pulabatur fplendidé, in gehennam detrufus

zeternis excruciandus ignibus , eó quia in-

temulentiam , quà in fympofijs immodico

nocentium fanguinem fuderit; fed quia fi-

vini hau(tu ufum ,. luménque extinxerunt

tienti hauftum vini non effuderit; non quia

rationis; non luxum in epulis ,. quo pal-

aliena rapuerit , fed quia propria mendico

mari ftomacho vediigalia effecére plerísque

non exhibuerit ; non quia inftigante luxu»

in provincijs elementa; nonufuras, quibus

rià alienum torum viclaverit , ied quia ex

alieno zere pinguiorem fibi co&merunt for-

proprio epularum luxu, nec fuperftites mi-

tunam 5 non delicias , quibas difluxerunt,

cas efurienti dederit.

Non fufficit diviti-

fenfoum indulgentes illecebris; fed quia, oh

bus aliena non rapuiffe ; fed propria diftrie

grande immuiíericordiz fcelus ! quia efuri-

entes non paverunt, neque fitientibus hau-

buiffe in pauperum fubfidia , in miferorum

folamen , lioc illis proderit ? non qui alie.

ftum , quó fitim extinguerent ,. non por-

na non rapiunt é gehennz fubducuntur cru-

rexerunt : hzc erit praecipua caufa zter.

ciatu ; fed qui fua panperibus dilargiuntut,

nà reptoborum damnationis ,

quam

ij ab órco eximuntur : qui veró pauperi-

fupremus Judex exprefsé fignificat ad terro-

1

( i

bus neceffaria negant fubfidia ; & negli-

rem , nonopitulantium pauperibus.

Efü»

gunt efurientes pafcere ,' nece graffantur

vivi enim 5 &non dedifli mibi manducare s

fftivi , &f non de

diffi mibi bibere , qua(y Mattb. s.

n proximos ; tot enif'n quotidié perimunt ,

Zz 243

dice.

^

Difetaüio XXXl

*

734

diceret , tion ideo impij in gehen.nalles ab-

re, debacchari procelle ,. quaffari tellus ;

legabuntur ignes , quia adulteri , ac homi.

& Jordanis ipfe in flu&tus , ac fremitus at-

cide fuerint , quía etiam David hac patra.-

furgere; micare fulgura coe'o, horrendís-

verat fcelera ; non quia aliena invito Do.

que immugire aér totustonitrüis; & vallis

mino (urripuerint , quiaetiam latro in cruce

tota Paleftinza nocturnis repenté inhorre-

pendens, meruit audire, hodie mecum eris

fcere umbris , nigrefcere tenebris; mox &

in paradifo ; non quia pecunijs inhiárunt ,

nubiüm disrupto gremio exilire fulgetra ,

quia Mattha us ;in telonio divitias congef-

erumpere fulmina, -ruere flamma ,

uda

fit; nonquia mundi delicijs affluxerunt , &

fulphure , nitro , pice , bulliente fale, &

carnis, fenfinimque illecebris indulferunt ;

flagranti bitumine mixte brevi tempore

quia id etiam Magdalena pra(titit , que

utbium tecla, turres, palatia, viarum ftra-

tamen lachrymis pedes lavit Salvatoris , &

tà, imó & prata , campos , colles, ne.

capillis capitis fui abfterfit, (imülque foedi-

mora , viridaria ,. & quidquid fuperfuit de.

tates omnes fuas , quas peccando contraxe-

liciarum in inanes , funeílásque diffolve»

rint favillas,

rat, plorando deteríit ; Ííed quia efurien-

tem , & fitientem Chriftum in paupere

Non me latet , ob enormia fc

Elera fuiffe

2I,

pannofo reficere fraéto pame ; & hauítu

Pentapolitas urbes incendio deletas : fed fi

congruo detreclárunt ; fi crimina eleemo-

altiüs inveftigem?ob quam fpecialiorem cau-

fynis redemiffent ; ipfa benefica in pauperes

fam; reor, quia in egenos afperi nimium ,

commileratio à gehennalibus eos retraxiffet

ac przduri fuerint ; omnémque à fecommi-

flammis.

Eít immifericordia, qua gehen.

ferationem excufferint ; nolueríntque pau«

h

nz igüesnon folüm accendit; verüm etiam

perum fuccurrere indigentijs , quapropter

ijsdem fomentum fuppeditat , ei fupplici-

dicitur,

Peccatum enim eorum aggrava-

um accer»fiit.

tum eff nimi : Ó petas , quz nam (uerit

Gmef. 118.

?O 290

hujusmodi circumítantia tam | aggravans.

Reípondet Lyranus extextu Hebrzorum , &

S. III.

Antiquorum traditionibus , hanc gravita.

tem ex immifericordia ortam fuiffe Penta-

Subfidia pauperibus denegata non

politarum , qui puellam morti addixerunt ,

fl flammas & cmlo lacejfito evocant ;

eó quia pia commota commiferatione pau«

verim etiam ex imo terre gebennalia

peri ítipem polcenti eleemo:ynam fuerit e-

In, Gemj

advocant fupplicia , quibus

rogata: ait Lyranus.

lfla aggravatzo futt,

cAp, V,

eternüm torgueantur.

quia quandam puellam occiderunt , quia s

dederat Alimentur pauperi,

ldque innuit

20,

"* Allis erat in Paleftina juxta fluenta

Propheta Ezechiel c. 16, v. 45.

Hac fuit

Jordanis omnium fedes amoenita-

iniquitas Sodoma fororis tua 3. faturitas pa«

tum , omniümque patria deliciarum:

n . €6 abundantta , & orium ipfius , €6 ff*

in ea quinque extru&la fuerant civitates ,

liopum ejut ; $ manum egeno ,. & pauperi

quibus nomen commune Pentapolis , fcilie

non porrigebant : Íubfidia pauperibus dene-

cet 5odoma , Gomorrha , Sebois Adama,

L]

gata flammas é «oelo laceffito accerfiverunt ,

Segor

L

cives prefertim Gomorrhzi , &

fupplicia evocárunt', & Pentapolitas ex-

Sodomai hominum reliquorum flagitiofiffi-

tremo deleverunt excidio.

O ignis infer.

Homïlïss. |

mi habebantur, quia mundi delicijs difluen-

4 bt

nalis , exclamat D. Hieronymus , /|uxuria ,

tes ex prafenti felicitatetumerent , & alie-

& immifericordia , cuju materia , gula »;

nigenas contemnerent , carnis illecebris in-

cujus flamma , — fuperbias. cujus feintilla.s

dulgerent ; 'rerum copià ditefcerent ; &

prava colloquia $. cujyue fumus. infamia 5 5

inde juges comeffationes , G otium for-

cuju cinis gmmunditia $. cujus. finie. geben-

dium cunctarum putidiffimus fons ; & ex

na!

otio omnium profluebant libidinum por-

Sed cur fupremus Judex in extremo

22.

tenta ; adeo utnec Loti concivis , virique

univeríali judicio folius meminit immiferi-

virtute cultiffimi quotidianis monitionibus,

cordie, acdenegatz (tipis, G enormiffima

& exemplis non finerentíe ad vitze purioris

reticet fcelera, quibusimpij vel cruenta cze«

ftudia adduci ; cámque enormia eorundem

de cuncta in mundo funellárunt ; vel rapi.

Íceleracoelum ipfum lacefferent , Deus Vin-

nis violentis aliena bona expilárunt; vel e.

dex funeftam Pentapolius exhibuit tragce-

xitialibus incendijs urbes integras. deleve-

diam fpectandam , non finelachrymis, non

runt; vel injuftis bellis longé ,. latéque dif-

lm' U.

fine fanguine , ac czde funefta : fupremum

fufas provincias , ac regna devaflárunt ; vel

inchoaturus actum fub matutinum crepu-

fodiffimis adulterijs alienum torum violá-

