mentis evertat , omnémquerationem fub ju-

tione bulle per tatium manus cordi clam fub,

um mirtat , & fua fponté (utita dixerim )

sepunt , atque intumefcunt ; dirdsque amo.

concupiicettiz flammas accendat , quibus

ris perturbationes feruentibus , £ exeflu-

caítitas -exareícit ,

ac .miferé «inefit.

Antibus , ncontineutiffmiique agitationibus

Quamvis feeminz fceminas tangentes, vel

primt , uc peccati ulcera «ontinud rum.

etiam :mares maículina .corpora has :non

penda aminuuntur , aut animum totum An.s

; HGMS[.[ 3: j

fentiant flammas , quafinihilex tali contactu

dntimisjam graviter exulceratum sndicant z

videatur concupilcentiaáncitari ? non átata-

m an membris omnibus guis -ardeat con«

!j y.

i

men fi contactus quamvis levis adhibeatur

eupifcentia.

Caftitati

s cultor,fi corpus äbïäl;tc' ignte

6go

circacorpora diveríi fexus.; -quia feraineum

«orpus:mafculum.attingens., vel.etiam fma-

adu(tione liberum fervare mititur ., :cauté

qnembrorum .omnium eft «ontactus :decli-

fculum ifoemineum .ad :congreífum latenter

incitantur,, urgente concupifcentià , perinde

nandus: :fí enim folus;puella.afpectus«on-

.ac ftnpa, fiignem fuerit odorata ftatim in-

«cupifcentiamexcitat., dolorem infert. ; quan-

to majorem non infertla(ionem «ontadtus?

jflammata fuccenditur , :nec opus (it-ullo.ad-

miniculo , nec-illo folle infufflante , ut ftupa

'ex.quo , «cüm fit voluptas multó «ralfior ,

igni admota flammam «concipiat ; .cüm pri-

.quàm 'ex folo .afpectu , zita &.major, ac

-moceritior-eít., .quàintus ignis accenditur,

müm.enimignem .attingit., ;in apertas ee

' Sï'

zumpit flaminas :: :pari pa&to fcernina.ma-

.quà caftitas.cinerefcit: :eó.enim :majus fu-

rem quatumvis leviter í1 tangat , :non multo

.bit flamma incrementum, :quó uberior ei«

.dem fomes fuppelitatur.; &nulli dubium;

eft opus labore , .ut inflammetur intus-cone

«upiícentia 5 .cum .mas.& fcemina naturali

-quin craffiora ;per contactus Jafcivienti con«

ad (e invicem-rapiantur ,ardore : hinc.non

.cupifcentigminiftrenturfomenta ,quibus &

mirum , '4.cümfimul fe.contingunt , ftatim

:dolores:noftri :magisintenduntur , & exci«

;ï

.ardeat. in:ntróque concupikcentia ; & (cin-

« dium caftitatis promptiüs .accerfitur.

:tillam intrinfecus fumantem , luménquera-

:tionis infufcantem fentiant . non enim fieri

$. VII.

naturaliter : poteft., :quin:tangens .carbones

.acceníos :calorem fentiat., :nec poteft :quis

dgnitas.fuper prunas ambulare., .quin-ejus

Thenda caffitati ,. qui ffudent. ,

-ardeant pedes.? ita fieri.nequit., -quin vir

Anecefi efl., .ab alterius fexus queva ab-

l1zdatur., fi . mulierem tetigerit 5 -eft enim

ffineant «contatlu , .quisn peraiciem , &exie

ïol'bl P "S&

tactus.alterius .fexus :femper «caftitati :no-

Aium «aflitatis iflammas :snjolefcentie

L

XiUSa

«oncuptfcentia flabellat.

"Hinc S. ineronymus Aib. 1, $n fovi-

$7.

nianum .expendens :verba . Apoftoli 1..ad

"Uotquottuendz «calftitati ftuduerunt

i:

ab.hisce abfhnuerunt alterius fexus

orinth. /7. .bonum .eff bomsns «mulierem.s

non tangereait.appofité ad rem ino(tram;effe

.contactibus .. :ut. pientiffimus 1lle

obíervandam Apoítoli nrudentiam., .cüm

-Mona:hus, :de.quoin vius Patrum legitut ;

:qui cümiter cunvmatre fua jam fenio'confe-

Xiboa .

non dixerit , bouzumeff.uxorem non babere,

:48.

Íed bonum e[i . uxorem.non tangere, eoquia

'&a , ztate delábente, viribisque quafi defti-

non in poífeífione :uxoris , íed in tactu

tutaageret., veniffétque ad quemdam fluvi«

:um, queim vetula trajicere haud poterat: tulit

mulieris .periculum perdendz caftitatis im*

miriet.j :neque periculum evadit, lzfioném.

'tunc ejusfiliusMonachus pallium fuum;quo

que declinat , qui mulierem quamvis levi-

Tanus pfoprias involvit , :nequovis modo

«corpuscontingerentfenefcentis matrisquam

ter tetigerit : non enim poteft quis infinu

ignem alligare., & non .aduri ; :candens

deferens transpofuit fluvium : cámque fi-

lio dixiffet Mater , & cur ficmanus tuas

ferrum manibus.contreCtare., & .non.com«

buri ; Viri, & foeminz contactus fuam íta.

»pallio operuifti fili , -ut:me trans fluvium

tim fentit -naturam , fexiüisque intelligit .di-

portares? Refpondit : quia corpus mulieris

verfitatem.

Aicét vinculo fanguinis jun&tz ignis eft , ex

Que mulier ejusmodi.amato-

-vio tallu innixa fuerit , nunquam à fordida

«cujus.contactu flos caflitatis plurimum pati-

itur detrimenti,

'

N

Lib. de &&

ánquinatione munda veperitur , ait'Bafilius,

HincS, Ephremus ait: $; :cädritüit efi-

69.

Hnt[. Yb

TÀ Virgin,

Sicut enim cum 19nem tAngimus , ignudn-

dicia per imprejJas nobis aduflsones exctpi-

«io perfungensyoleo egrogantem inungis, fac

T3b. de vita

fpirituali

mus , impo[filéque eff , eum , qui $gnem.s

oculosymanus » lingudmque cuftodias ynexin..

dullo semperantie , G modeffie fines trauspre-

HHIP. d«

terigerit manu , sllefam illam ab ejus incen*

ziva operatione feruare 5 caterum aut óul "

diaris $ boc enim depofcit pietas. — .Membris

Alterius r&uerenter ,. 68 cum tíimore manus

la repenté tatium confecute turgefcunt , &

Admoveto , quafi vem aliquam fanttam at-

dolorofe per fervorem , &5 snflammationem

(

ulcera mox rumpenda minantur 3. aut jam

dingeres ? etenim verà fanitum eff templum

PL

coquefatla in manu acria vtfuntur ulcera :

Domini , €8 admirabile in juffitia fecundàm

| fvirginffo

*

illud fcripture ?. Ne[citis quia Templum Des

ita polibsle mon eff , eum quem tgnis ardor

ditigerit , ejusmodi tatium innocuum , du-

eflis , Spiritus Deibabitat in vobis ?. fi quis

Ferani de Affeclibus Tom. d.

—

X

antem.

22

Diferatio XIV.

y

Autem lte'mplum Dei viclaverit ,. diferdet .

membra c&ttYA À wicinid tobilet f'ow;

lum Deus.

Templum enim Dei fantlum

ql

peneli , in quam nullus omninó . nifi filius

eff , yztsd effis vos: Hacigitur fcientes,omni

ira illabitur. Quis valeat eosomnes tecena

cuftodia cor uoff(rum cuflodiamus,

fere , quos mulieresper infixa oícula foedé

1h

Qued fi ex S; Ephremi monito caven-

[^

7H

exulcetavit , & exulcetatos interemit , fe-

9

dum eít , ne contactus corporis mafculini

pelivítque in Orcum2 Quàm noxia , quàm

li

per acrum hominem ad officia charitatis ex -

lethalia hac procacis mulieris ofcula ,..quae

ercenda, cujusmedi funt facrz inunétiones ,

t

cüm figuntur, vulnera infligunt; cunrblane

quibus-malé valentes corpore nnguntur no.

diuntur , .venena effundu

bi

E

nt;.cüm .-fmufccnt,,

cumentum adferat caftitati : quanto folici»

interimunt,

Q

tiüscavendum erit à quovis contactu minus

Fateor tamen confuetudinem in plerís-

neceffario , & alteriusfexüs, cujus multó

7j«

tl

que Regionibus inoleviffe , quá paffim etiam

major eít illecebrofitas , fortiörque ad 4m-

à facris clericis , &hominibusexotculantur

puras concupifcentia flammas excitandas ef-

mulieres non concupifcentiz causá , fed

T

ficacitas? Imó non folüm abítinendum eft à

t

urbanitatis gratià, preefertim (i abeant , re*

nudz carniscontactu , verüm etiam in id de-

£

dedntque peregré, vel aliqua fe .det gra-

bet'enixim incumbere ftudij caflitatis col-

tulationis occafio,

U

Non me fugit , pri«

tor, & cuftos,ne partem ullàm £ceminei cor-

mum.-ufíum oículorum feminis figendorum

ü

W

poris quamvis velatam tangat;quidquid enim

pud Romanos abipfo fuitfe morum cenfore

feminam olet , 4d:-caftitati noxium eft :

é

0i

-atone invectum referente Plinio , ut ni»

quapropter D. Hieronymus inter defcr'æ*:sf:n-

Lib.14, caff, -

mirum explorarent confanguinei ; an mu-

ED

dum abufus fceminarum quarundam, quas

lier temetum , feu hauftum vinum oleret ,

viduas neceffitas: fecerat ,

non .voluntas ,

f

quod apud ipfos enormi dabatur in feeminis

ait,

Clerici,quos & magifferio effe opartue-

l

zpi/l. 21

crimini , ut ibidem fubje&tis exemplis pro-

rat, pariter & timori , ofculantur captta-»

bat'Plinius , cui fuffragantur Gellins ib;

Matronarum , €$ extenta manu , ut bene-

10. CAp. 2 .

Plutarchus zz probles . Rée

dicere eas putes , pretia accipiunt. [alutans

3anu. cap. 6.

Tertullianus £ apologets

di.

llle interim , : fi facerdotes fuo viderint

cap. 6, . ubiait 1 I4civco, C ofcula. propins

indigere pre[fidio , eriguntur in fuperbiam,

fà

quis offerre etiam neceffitas erat ,. ut Jpiris

Et improbat D. Hieronymus hunc in Cleri*

tus tedicarentttr : Lexautem ifta de mulies

ie

f

cis morem capita exofculandi Matronirum ,

rumà vino.abílinentia exolevit, & uíus o-

quia quamvis hujusmodi capitum ofcula

ículerum ad urbanitatem , aliósque fines

Pl

non videantur fixa nudatis capitibuss atta-

pfopofitos invaluit , irrepfit , ac inolevit

men quiaoperimentis figebantur capitum ,

facilé per alias regiones , ut notat JuftusLip-

Q

fius.

3. Eccl'efaä

meritó improbantur ; eó quia contactus

Meminit eiam hujus Romanorum

6.

muliebris corporis'etiam in partibus vefte

moris foeminas deofculandi Arnobius , in«

opertis fua non vacat illecebrofitate , ut

quiens ; Nunquid cum in matrimonio con-

L

Gloffa ad illam infignem Florilcgi; Rabinici

venitá , togaá flernitis leclulos j & marito-

fententiam : Malum magnum efl mulierem..

"Um geni0s Advocatis? nubentium crimen o

contueri : fed majus cum eacolloqui ,& pe[f -

?

celibali baflá mulcetts ?. puellarum L0gitn

oum emnium ef] eam tangere : quia utait

las Fortunam defertis ad virginalem? . Ma-

?h

Alceta quispiam apud Molcnm in limonario,

tresfamidlias. veffra in atríjst operantur. do-

l

bmï, r,de

Cap. ;/W- Salex aqua est , G i appropinquaverit aqua

morum , indukirias teslificantes fuas ?. pos

continuo folvitur , ac deficit , & Monacbus

li,

Honibus abffinent uini, affinibus , & propin-

( fimaliter ex müliere eff y ex qua & genitus ,

quis ofculari eas jus efl ,. ut fobrias compra&-

l

€& in lucem editus fuit. 2 itéquefi appropin-

bent , atque abflemias fe e[fe * fubdit mo«

f

quat mulieri , foloitur , & ipfe , & in id

rem hunc exoleviffe , quem alij referente

f

definit , ut jam Monacbus amp

Plutarcho referunt ad tempus , quo mu-

(iz't-: -ngm

[

fit.

lietes "Trojanz pertgfíe divagationis per

f

Z

Quanto magis vitanda funt ipfa mülie-

exteros terrarum traétus , mariümque fi-

ris ofcula , queenudis figuntur labijs ; cum

nus, naves combufferunt abíentibus 'ma«

Salomon profundz fovez os procacis mu-

ritis; ad quos' in patriam reduces, mue-

l

lieris pat dicat,

Fovea profunda os aliena ,

lieres arte lenocinatoria , ac blandiente pel-

ü

ceui iratus eft Dominua , incidet in illam.; *

Pro'?:r. 22.

lacia occurrerunt ofculabundz , ut eos de-

nimirum fovea eft, & quidem laxo patens

linirent : -néve in cinere navium combuftas

1

hiatu os lenocinantis mulieris , quia quos

rum ignem foverent , quo iram , G&in-

|t

verbis irretit ,. & infixis ofculis capit , in

dignationem |accenderent contra uxores.

f;

profundum demergit malorum , ut op.

Sed ut ut eft, idunumcenfetur verum , ofcu-

f

portuné notat Rabanus Maurus 4ib. 2. £,

la apud Romanos mulieribus fixa cognatis

D

p'reverb. 2. cap. 22, inquiens.

Fovea pxof

fuifle duntaxat permiffa ad explorandum

f

funda os aliena ,. cui iratus es Dominus ,

temetum , tametíi poftea ad excolendam ut«

incidet i :llam,

ui verba , & o[cula.s

li

banitatem ceeperint oícula figi , & mulie:

It

sneretricis libenter. amplethitur ,. quafi ja-

res in amicitie , comitatísque tefleram de«

f

nuam gebeanala a^yf pulfat * citóque mer-

ofculari ; qui ufus ad alios etiam mana- .

li

geinr » fi peden; CAUtus non retmh(t ; fí nan

odexm —

vit, Imó viri probi ; & gr?.ves ore

víu

Üj

l

Ti

Tactus, & joci cum mulieribusfugiendi ut caftitati exitiales. 323

ufu varijsitlocis impune, G citra p.rdb-rum E

terius fexusdeclinare. Hinc viri afcetze fïu-'f

quafi cnm urbanitaus decore confueverunt ,

dijs addicti pietatis maluerunt violatz urba-

nitatis fordere notà ; quàm cum fufpicione

& ipíi ofcula mulieribus figere,

i

24

Neque deíunt , que nobis ftatim obvient

lafze caftitatis ofcula foerninis figere, . Idque

exempla,quz mireris Sanctorum ofcula fce-

in Gallijs factum effe à Clericis , nullá inuítis

minis innoxie infigentium. — Pra cateris il«

notá refert Pofthumianus apud Boerium, ubi

luftre eít exemplum S. Simeonis Sali rela-

ait : Cum ageretur de admiffo per Saniius, Disltt: w

tum à Leontio in ejusa&tis, ubi ait; Duce-

Martinum obfequia coujugu Maximis idaque

R

bant in vico chorum puelle ; & quotquot

exemplum aliqui Clerici suulieribus adflvicis

per eum vicum transibant, referebantur in

ad caufe fua patrocinium traberent » dixit

?h

cathalogum , quo continebantur , quilufu-

frufira adduxi bos exemplum S. Martini fub-

rierant certo ludo. | Íd cüm licentiiis erga

dens * fi S. Martini fequeremur qias , oun-

Simeonem praftitiffent , pramiffa oratio-

quam caufas deofcula dicerermus , Cf untutre

ne, omnes reddidit ftrabas.

Qua fubita-

fí feva opinonis opprobrijs careremus.

rio illo incommodo perpulfz fupramodum

Quapropter Everardus Ecclefia Colo-

7768

ejulantes ratz Simeonem magica opera hoc

nienfis ad S,]acobum Piebanus vir aíceta, ca«

ftitatís cultor ;ac probatae fandtimoniz, tana

eis malum intuliffe , pofcebant ut. malefi

cium diffolveret, refpondit Simcon, fe eas fa-

tàm abfuit , quàd voluerit foeminas ofculo

naturum , quarum oculo lefo impreffiffet

dignari , ,ut ne viris quidem fuftineret extra

oículum.

Detrectárunt nounullz fimnere fe

facrum oícula impertirig GLut aic Cacfarius

ATIT 'A

.

lh

à viro exofculari

3

fed que admittere Si-

lib. 4. cap. $. etiam in ipfo (acro quoties o«

meonis ofculom renuerunt , ftrabzé perman-

Ículum pacis alicui porrigebat Clericorum ,

ferunt ; relique quarum oculo Simeon olcu-

os confueverat inaliam ducere faciei partemg

lum fixerat íanitati donatis,

Et quamvis

ne fcilicet ex contaétu labiorum (cintilla ex«

quz primum abnuerant imprimi fibi à5imeo-

Citarentur concupifcentie, —kinc Patres u*

neofculüm, poítea defiderio curationis S, vi-

nanmmes ofcula infe&tantur, qua àviris fae-

rum Simeoner urgerent , ut ipfas quoque o-

minzimprimuntur : & Tertuilianus, quan-

fcularetur , renuit Simeon eas ofculari& cu-

ta fit ofculi foeminz impre(f efficacia ad flo*

rare ,teflans, quód nifi Deus eas ftrabas fecif.

rem devenuftandum podicitie ex eo com»

det , facilé perulanriá , G impudiciiiá omnes

probat , quia foemina . ex quo libata c(culo

fuperáflent Syriz mulieres: fed ob morbum

erat àÀviro , junhabebatur pro nupta, ideós

pleraque ab eis mala effe ablata.

Ha&enus

que velamine, quod coniugatis infigne erat,

Leontius , ex quo conjicitur tantüm abefle,

obnuberetur ; pulchré Tertullianus Jió. de CaplE.

quéd ofculum à Simeone puellis illis fixum

Velan.virgim. | Etiam apud Etbuicos velate

s Ef

Dco difplicuerit , ut potius per illud fucrit

ad virum ducuntur.

hd de/ponfationem.s

é

operatus miraculum curationis ; & oculi ob:

velantur : - quia & corpore ,65 [piritu ma[culo

ä

]xfi priflinz fuerint fanitati reftituti ,imó &

enixte fuut y per ofculum & zgexterm , per que

quz ofculum renuerunt admittere , ijsdem

primum vefignárunt pudorem [Diritu.per com-

*

fanatio defuit, quia ipfis non profuit ofcu-

amunecon[cientie pignus , quo totam coudixe-

Lib,2, P42

lum.

"

vunt cenfu[ionem. - Clemens Alexandrinus

445702. €,Et«

7)

Hinc liquet, poffeofculum indifferenter,

tametíi non prorfus refpuatoiculum ; quod

imó etíam ad probum finem figi , fi ex pia

olim imprimebatur füb communionem j exe

| Ovat. 1. de

prodeatintentione, — Quapropter Damafte.

tratamen talem occafionem vult omnino exe *

Natim't,;

nus appofiié ad rem noflram ait : O £eatacs

cifum , ac abolitum ofculandi ufum , prafer-

labia , quibu: purüa tuis ofculit frui coucef

tim quoad marium mulieribus ofcula ime

fum est ! fola inquam labia eorum , qui te

prefía,inguiens. — Jm Regusm Dei wocuti fu-

geuuerunt : ut vel fie in omnibus, G femper

us , digné regno ambulenius, Deum dihigen-

virginitatem obferoares : alloquitur Dama-

tes, G proximmm. Dileclio autem nonín ofcu-

Ilii auteum

- Kcenus Virgiaem Matrem hujus lucis ufuree

lo cenfetur , [éd in beneuvlentia.

à beata Anna editam , quam etiam vocat

nibil aliudofculo . quásm ecclefies conturbaut,

Adami filiam , & Dei Matrem,, beatósque

cum tpfam nog babcant iutus amicitiam : et-

lumbos, & ventrem , ex quibus prodijt, bea-

enim hoc utíue turpem movet fufpicionems Q —

tasulnas, quz ipfam infantem geflaverunt ;

»maledicentiam , quod impudenter ofiuloute-

& felicia labia , quibus puris ofculis con-

reniur , quod e(fe oportebat myflicum, IdSan-

ceffam fuit , ea nondum trimula frui ait

um vocavtt Apollolus. Regnoceleffi digna

tamen Damafcenus à nullo unquam nifi à

agamus,ore modeflo,E claufo beneuolentiam

fancüiffimis parentibns fanctiffüme infanti

ahimioflendamus , per quod waximé fe exerét

fuiffe ofculum fixum 5 , ne quid vel imagi-

man[uerudo sorum, Eit aliud quoque ofcu«

natione exquifitiffime virginitati videri pof-

lum ingeítum; veneno plenum , fanctitatem

.fet detractum. — Ex quo videtur Damafce-

fimulans,

An neícitis , quód etiam Phalan-

i

nus fupponere , ofculum , quamvis indiffe-

giafiore tantüm tangant, graves dolores ho-

renter oblatum infantulz nondum trimulz

minibus afferunt? ofcula autem impudicitize.

fummum pofle virginez puritatis infufcare

Ízpe virusimmittunt.

Manifeltum itáque

nitorem : id quod nobiseft documento , ut

nobis evafit , ofcalum non efíe dilectionem ;

A

omni ftudio fatagamus ofcula , tactüsque al-

dileétio enim e(l Dei, Ha:c eíl autera dilectio

Veraui de Afeilibus Iom. 1I,

-SÍ32

Dei

-

ze:

N

N

324

-T* Driflertatio XV j

f

Dei (aït Joannes )ut mandata fervemus, non

quin corpus in ofculis per &ftus excitata

ut nos invicem ore demulceamus,

concupi(centie lubricetur,

Unde arcenda

omnino ab ofculis funt labia, ne os, vel genass

27*

Improbat eriam hujusmodi ofcula,pra-

fertim qua mulieribus figantur Eucherius

aut caput tangant alterius fexüs, neque debet,

Honmtl. de initio quadragefima in fin. inqui-

quis à fana-mente itaalienus effe, ut per ofcu-

la difcrimini velit fecommitterelethalis no«

ens : Qui viderit mulierem ad concupifcen-

dam eam ,jam mecbatus efl eamin corde fuo*

xe: hinc afceta ille id dedit Virgini cuipiang

*

.

& nonnullis interjectis

Ecce venjo congre-

confilium , quéd fi ad fanctum ofculum in«

WEl G. a. aE E dA^E

vitaretur , fputum pro ofculo redderet , &

gare opera , & cogitationes eorum ,mimirum

t

smpura ofcula ,lafciva colloquia , que pravia

pugnum ingereret contrectanti. INonenim

j

fedantur cogitationibus.

Impudici ueró .

fervus eft Chrifti , fed fatanze famulus , quià

3

Virgine caftitatis cultrice ofculum expotcit $

contatius ofculi quid aliud eff. quam morfus

(

diaboli? barra peccati? jz'quiäem Tullius Ma -

neque amator eft dicendus, fedcorruptor 5

gifler Gentilia ita condemnavit boc vitium ,

non pudicitiz zelator ; fed libidinis excitas

tor: hinc non paucis commendatur puella

dicens : Ofculum pars adulterg efl 5 per boc

enim eriminis oflium , & mortáa initium fit,

illa formofa, quaeimpuro Clerico per ofcue

$

Etiamfi nondum $n opere confummetur . ini-

la procedenti ad nequiora, adeó validé ma-

al

quitas , perfecta efl jam in corde captivitas.

num illifit , ut multum cruoris é naribus ef-

fu

7

Quomodo veró ofculum dicatur eífe har-

fluxerit , & ab incuffo ipfi timore de neceffie

4

fà peccati , non incommode explicat Ifidorus

tate Romanz profectionis pro obtinendo abe

la

Peluftota/:b. $. epift, 10g. ubi Ícribensad Fi-

folutionis beneficio liberata fuit, eó quiaab

delem Diaconum ait.

Quoniam per litterás

impuro attactu fe defenderit.

|

£.

H

quzfíivifti, quam ob cau(am poftquam fcri-

Nontamen derogandum eft antiquo ufui

40»

ptum fuerat : gui ingreditur ad mulierem ute:

deofculandi Antiftitum , ac fanctorum viro«

D

ptam non innocens erít ; additam ulcerius (it:

rum manus,cum etiam milites confueverint

victorum Imperatorum manus exofculari, ut

ANeque omnis tangens ear.

Refpondeo in.

h

grediendi quidem verbum ufurpáffe Salo-

de Catone digrediente & Provincia notavit

1

monem de coitu : fecundàm id, quod dictum

Plutarchus ; utetiá de dexterz manüsreligios

€ft à Sara ad Ábraham; Ingredere ad ancit-

nis ceeremoniá ofculo fervato meminit PÍis

p5»own .

dam meam , & liberos ex ea procrea, vetbo

nius /7b. i, cop. 45.

Imo etiam de fancta

9)

i

autem £4ngendi fuiffe u(üm ufurpando ta-

Ambrofio affzrit Paulinus,qui cum adolevif2

&um pro oículo ; tametfi ofcula fi cum coitu

fet, efsétque in urbe Roma conítitucus cum

J

9l

conferantur peccata eífe non videantur:veri-

Matre vidua, & lorore,qua virginitatem jam

fr

tate tamen ipsá fuffragante meritó laps? qui-

fuerat profeffa, comite alia virgine , cujus

dam cenfenda funt etiam ofcula, Nam (1 cu«

virginis foror candida, & ipía; ejusdem pro-

$h

*

rioía contemplaátio adulterium effe judicata

feffionis, que cum Carthagine degeret, dixe-

rit fé vidiffe, (acerdotibus à domefticis foro-

"

eft à Chri(to; contreéctatio certé multó magís

proadulterio judicabitur.. Quemadmodum

re , vel matre manus ofculari , ipfe ludens

[

offerebat dextram dicens : & fibi id ab eis

enim in imaginibus depictiscolor magis affi

fieri oportere ; fiquidem Epiícopum fefu-

À

cit fpectatores, quàm nudalineamenta ; fic

etiam in corporibus comparatum eít, utta-

turumeffe crederet. Siquidem loquebatur im

fic

elt

&us , quàm vifus majorem movendi vim ha.

illoSpiritusS.quiAmbrofium adfacerdotium

beat.

Si igitur afpecdtus quamvis fubtilior

erudiebat, Cümque pofít annos aliquot à fua

y

ferifus (it , ac purior, condemuatus eft tamen:

adfacerdotium ordinatione Romam veniffet,

nc

ibique fanétam puellam, cui manumeexhibere

d.

non iferitó tactus,qui cüm fit craffior,ac im-

purior fenfus prohibitus eft. « Hactenus Pe-

coníueverat , in domo propria cum Germa-

«

lufiota.

na (icut reliquerat; invenit ,;jam matre defune

M

&a.

Cümque illa dextram illius ex priftina

72*

Caterum quàm lubrica fit via per ofcu-

D

lum ad fornicationem infinuat Salomon in

confuetudine ofcularetur, fübridens Ambro-

It

Broverb, ubi loquens de mulieregarrula , &

fius dixit: Ecce ut tibi jam dixeram facer«

5

dotis manum ofcularis,

bi

procace ait, Jpprebenfum juvenem ofculatur.

Quia concupiícentia per ofculam.commove-

Quamobrem confuetudinem olim inole-

8!«

EJ

tur , & luxuria incitatur, eft enimofculanti- |

viffe, quà etiam puellze manus confueverint

lit;

facerdotum exofculari, & maxime Antiftitum

bus quedam partium covenientia, qua & a«-

p

nimales fpiritus unà conjunguntur , & ad

nullieft dubium: undeoículo religionis , &

DN

corporum incitant commixtionem 5 hinc A-

pietatis fymbolo etiam per mulieres mani-

Josr

ziftoteles ait: equosante coitum confpirare

bus facrorum hominum impreffo deroga-

anhélitu , & per hoc ad luxuüriam provocari,

tum non eít , neque multó minus per homi-

Hinc ingens ex ofculis feeditatum enormitas

mines inter fe: cauté tamen cenferem proce-

fcaturit, Nequeobflat, plerumque ex ofcu-

dendum ; ne mulier cum manum ofculatur

lis nullam libidinis hauriri voluptatem : quia

facerdotis,non pietatis tefferam exprima:,fed

virus imprimat libidinis: faciliàsà virisabs-

tametí1una,vel altera vice non moveatur quis

libidine per infixa ofcula: non tamen eft, cur

que libidinis ingerendz fufpicione poffunt

debeat fibi fidere; cum fecurüum eum non fa-

manibus facetdotum in fignum religionis

Juttinus

ciat mens Virginis , nec vas fragilimmum,

figi olcula , - & ipfe S,

"

*

Ta&usg&jbci;üä mulieribus fugiendi,qt caftitati exitiales, 325

sequé Sapienter Philofophus , ac fortiter

Martyt dicat: 4 precibus fmitis mutuis

z H

,

Ip Afolag.z.

405 invicem ofculie falutamutz unde vel ab

ipfo Ecclefiz naícentis exordio moris fuit,

Fugienda funt mulierum ofcula.s,

i

ut Chriftiani fe invicem ofcularentur ; &

qua dum labijs frzuutur , vuluera

P

hujus moris rationem adfert S. Chryfofto-

£afhitati infiguntur,quibus faucia:

L

El

mus Homil. de Proditore Juda , inquiens

fad? perir.

Sancium o[rulum tentamu quod animos fo-

I noxius eítviro mul—icbri; occurfus,eb

81e

£iat, U unum corpus ofteudir.

82,

— m enim Éccleíia cetus fit fidelium

quia ejus forma virum plerumque de-

inunum mylfticuni corpus coalefcentium; ad

venuítet, G oculi puellzetiam | cafize

indicandum omnes fideles unum füb Chri-

non caítéferiant; multó magis ejus ofcula

vulnera infligunt , quibus fi corpusnon cru,

fto capite. effe membra ejusdem corporis;

entatur , incerimitur. tameu callitas.

Foes

mutuis fe fideles ofculis profcquebantur ,

ming enim praíertim procacis frons, oculi,

quia unum corpus omnes fortiuntur fub eo.

labia, genz, vultus, verba. & manus innata

€«em capite, ideóque íe miícebant in uno

*orpore,non corporum commiftione , fed

quadam teneritudine virilem emolliunt fot«

titudinem , pectásque hominis emeduilant,

animorum charitate-devincti; ideóque pott

Quàd fi procax mulier luxuriante ornatu

fuía: ad Deum preces, in quibus cum os

viro obviet laícivo, acu per crifpatam . co-

aperirenr , fpiritum attrahebant, pacis ofcu«

mam luxuriante, lenocinante oculorum ja-

lo íe tempeftivé mifcebant Chriftiani ; ut

Statione, velo non integente pudorem, ícd

$'auam, quam orando hauíerant , mutuó

hi

decorem duntaxat meatiente , e& quiaom-

Xommuniarent , .acceptümque in «corde

fpiritum , oris (piraculo pie reciprocarent ;

nium obtutibus ubera proftituantur ; tuug

vel ipfa glaciata virorum pe&tora ,

AAd

men

tIS-

hhujus moris meminit Tertullianus, & con.

que frigora flammantes vertuntur in forna-

queritur, quéd in publicis jejuniorum die-

*bus,tunc Chriftiani contenti tantüm oratio-

&es,X fiofcula accefferint, cinereícit pudicia

ti2: non enim aliud funt fceminei corporis la»

ne, conícetis fe minimé oículis falutarent ,

& (ine datoad invicem ofculo difcederent ,

ciniofz pomparum, ac deliciarum ineptiz,

- De Oran

aic enirm * Al jam con[uetudo invaluit,ba

quàm tartarei aucupis infidiofi laquei, qui-

84p .15,

bus ad luxuriam alliciuntüt , & per fixa

Dita oraiione cum. frairibus ,. fubtrabunt

ofcula fdedé capiuntur. Hinc Salomon for-

Promerbr

oftulum pacis, quod esi fignaculum oratio-

mofam,leviculam, ac procacem innuit mue«

314.

Quando autem magis conferenda cum

lierem , .quae formz elegantià, comptiori

frairibus pax ef .. nifi cum oratione. .com-

ornatu, blando verborum philtro fuos me-

smendabilior afcendit , .ut ipfi de noffra ope-

vattone participent, quam. audereut de fua

«dullitàs per ofcula fcedé inflammat amafíoss

pace fratri tranfigere ?. Sub ipfis igitur Ec

& de hac mulieregarrula, & vanaait; 4p- Pyozi.7 2128«

,präbenfum deofculatur juvenem &5 frocaci

€leiig candidis. initijs ; innocenti illi eevo;

noca Religionis , teffera orationis, (ignacu-

vultu blanditur : adeo ut mulier quia mol-

lior fucata pulchritudinis doloís inüdijs

lum pietatis ofculum habebatur ; cujus be-

ftudeat virorum capture , quos pet ofcula

meficio cujásque bona operatio in alios ,

oÍculo, pia transa&tione infundebatur reci-

veneno inficit lusurie; idque eleganter e-

differit exemplo phalangij, quodeit geaus

proco*oris fpirite , mutua oris commiltio.

Araneorum ; ea enim cít phalangij indoles,

me fignato. ^ Noftris veró temporibus, quia

charizas frigefcit, & malitia augefcit & in-

ut folo attaclu veneno affricet, ut edifferit

Clemens Alexandrinus inqoiens : . Zbalzn.

Libþ.ä.xpnäd&

crementum íabit, mos iíte non ampliüs

gia,ubi bomines ove comprebeuderint, delo-

'CdPLZ Ás

EE

viget; ne ofculum , quo amoris ponitur

fymbolum, in luxurioíz voluptatis degene-

ribus cos conficere, & à [ehfu mentis abffra,

Dere : ita ettam 4 pulchbris ofculantibus,ofcu-

ret incitammentum ; & quod habebatur. no-

lo aliquid , quod non Uidetur yuenis immitti,

bile pietatis incrementum ,. vile evadat. li-

bidinis excrementum ; cum enim | malitia

Spectata enim procacis mulieris facata pul-

chritudo , ludentes frequenti ni&u . oculi,

LR

ancreverit, facilé nünc occafio fieret obfcos-

blanda vocis lenocinium fomenta funr. libia

nitatis , quod olim nota erat charitatis;

pralertim fi à foeminis, puellísque venuftis

dinis? verüm.cüm ofcula igit, vulnera,ca-

ftitati lethalia infligit , quia luxuriz vene-

oícula Clericis exhiberentur , ' cüm fint hu-

num per labia in precordia immittitur; eft

jusmodi ofcula invitatoria libidinum , fol.

enim lafcivum ofculum fomes libidinis, (i-

lésque depravata concupifcentize igni«

gnaculum impuritatis , ac pyxis luxuriz,

bus excitandis accemmo«-

quáà venenum effunditur blanditiarum le.

H

nocinijs dulcoratum,

Hocce qui timet ve-

neno infici lafciva non admittat ofcula, fu-

giat hac labiorum blandimenta; fecedat ab

hoc mortifero urbanitatis figno, quod caítie

g

rati nonnifi interitum apparat,

$53

chulum

326

DïHeantio XV.

€

J

34.

Ofculumi nonnifi faactum , & abomni

quz fignificabatur non folàm fan&um dices

batur, fed etiam myfticum,eó quia fub figno

V

luxuriz fufpicione , defeecatum in fincera

ti

charitatis, auctaeQue pietatis. tefleram per-

illo fenübili arcanum lateret myfíticum,quod ,.

mittidebet , & de hoc ofculo locutus fuerat

fub fenfus minimé caderet exteriores; & per

hoc differt ofculum fanctum ab inceíto; feu

Ü

D. Petrus z» prima [ua. Episft.cap. g. V. 14*

cim dixit: falurate invicem in o[culo fan-

impudico;ac polluto, quia illud fignum effet

!

dlo, gratia vobis omnibus, qui ff $n Chri«

Chriftiang perfectionis ; hocnota libidino-

Ífze infe&tionis,

fle JESU... . Quamvis Apoítolus omnes fe

jum int&e

97«

invicem ofculo falutare jubeat in. pacis no«

Efl autem aliud quoque ofcu

:

tam , charitatis fignum, & Chriftianz com.

fium ait praefatus Heruetus, nimirum vexea

munionis tefferam 5 cauté tamen addit £»

no plenum.

Id autem e[t ofculum, quod ves

[

efcido fancto , ne Ícilicet tranfeant. in fo-

nenum immittit impudicitie , non [ecus ac

D

menta libidinis , quz argumenta habentut

phalaugia, qua ore tantàm tangentia, &5 uj«

rus immittunt, & letbales dolores bominibus

pietatis; & qu& figna funt charitatis, incen-

tiva fiant perverütatis: facilé enim ex labio-

infertnt: in ofculo igitur incefto fub bene-

rum conta&tu inaltero fexu flamma accendi-

volentiz fpecie lethalis odij ftabulatur vi«

ä

tur, quà feede decor devenullatur virtutis,

rus; fub larvaamoris impudicitiz latet ve«

l

ft

& candor diffipatur pudicitie. ^ Hinc

nenum, quod in(lar phalangij oris . affrictu

ofculum fanctum Petros uberiorem Chrifti

virulentius diffunditur. Ofculum igitur,qua

(«

gratiam illis apprecatur, ad quos fuam di«

fub candido illo nafcentis Ecclefiz zvo fide-

ju

rexerat Epiftolam fubdens: Graréía vobis o»

les mutuam inter fe fe prodebant. benevo-

panibiu, qui eflis in Chriffo JE SU..

lentiam,vacuum femper fuit à quavis impuw

h

8j

Qvod fi in fincero illo, & candido o-

ritatis fufpicione ; qua ratione olim ante

P!

rientis Ecclefie 2vo , adhuc - recente Chrifti

communionem , & poft fufas Deo commuüa

[

nes preces moris erat, quó hujusmodi miue

fanguine calente eó proceffit Apoftolus cau-

tela, ut ne qnodcharitati impendit Chriffia.

tuz charitatis, ac benevolentiz ponerentue

E Eroi0,20, |

f», virtuti deroget pudicitiz, nonnifi £

.

tefferz, ita tamen ait Tertullianus agens de

30212

t

ejculo fantlo vult fideles invicem falutari

L]

eratione,ut viri viros, & foeminz fceminas

quantó magis cavendum eft noftris tempori-

ofculatentur: clamabat enim Diaconus , ut

ait' Cyrilius Hierofolymitanus .complecig. T Catecbif,

bus, in quibus mores funt corrupti , vit-

fi

tutum cultura negledia, ftudium charitatis

mini, & ofculamini vas invicem , atque tunc * Miftog-

]

abiectum, fomes libidinis paratior, ftimu-

nos mutuo ofculo falutamus. Non boc ita a6»

cipizs quaft ofculum slud fit ejusmodi, quale

lus concupifcentim ad impuras excitandas

. l!'rïf;zielfm. b

flammas pronior, ut mon immeritó dixerit

in foro inter communes amicos effe. confue-

Mp,gx

Beoil.t, di

$ni GtA-

Emiffenus: Ofculum partem effe adulterj,

vit : neque enim tale efl.. Hoc enim ofeulum

animas mutuó conciliat , € omnem malorum

dragee,

per boc enim crimini oflium , & mortís int«

tium fit , €& quamvis nondum in opere con-

oblroionem 1llis (pondet. — Eff fignum recom,

ciliationis auimorum , untueríaque injurias

5

2 femetur imiquitas , perfetla efl jam in corde

1

Piura congerit, plurésque con.

yum meroria . deleta , €$ 1deo [antlum fuit,

cap:z*'uims.

globat eieganter fententias, quibus claré o-

quia [antka erat recónciliutio.

90

Quamobrem

. ad teítandam mutuam — $9,

ftendit impurum ofculum moríum effe Dia-

j Wil 30,

boii, & harram peccati, ac proptetea fuadet,

charitatem , & amicitiam viri viros, & íoee«

Wi -

l

0

ut caveamus , ne hujusmodi hzc impuraad-

minz fceminasofculabantur, &fuithujuse

[

rin*l)! |

