com(-."'

L

: Läcrymæ refipifcentis animi ridentis Empy:ei rofcidi fun:&c. :$3

tommiferationi-s. Ab hifc'& adjua&lis, & cire

acie pugïxamfos, fagittas in diaderaaris fpe-

cie ca

cumítantiis orator e acro fuggelto ciere fa-

i circumponere, & inde prompuios

ra in

l

cilé poteít affe&dtum commuierationis in

ottes jacula contorquere; . etiam cae-

Chrillum Dominum fpineo redimitum fer.

leítis pugil tartateas expugnaturus legu-nes

to, coroná dona:um fpinis obarmata .O bar-

hoc teiorum voluit ferto coronari , lecturus

in fpinis palmas,

bariem execrabilem ! ó fupplicium ab Erebi

Bsllator fortis, radiata

furiis inventum ! itáne vallatur , obüidetur,

hocce aculeis capite, in calvariz colle Prine

vulneratur, cruentatur fpinárum diriffimo

cipi obviaturus tenebrarum , viéloriz prae,

exercitu placidiffimum iliud caput, quod io-

lufit in Iuce fagictarum , ac fplendore ul«

lem coronavit radiis, fidera illuttravit fplen-

gurantis haitz,

Decuit Dominum v'rtu«

ldi

doribus, gemmas pretiolis ornavit. nitori.

tum , Regémque gloriz ferto circumciegi

bus? l:ane fpinis transfigitur. facratitfimus

dumorum; quippe in ftadio virtutis, & in

vertex , qui floribus ridentia prata vellivit;

regno patientiz , nil feliciüs coropat, quam

ro(is, lilüs,alisque difcoloribus Florz faeute

quod cruciat ; nil illu(triüs ornat , quam

bus hortos locupietavit2 liáne pro florum

quod onerat: (cio fpinarum Deum effiuxiíTe

deliciis, fpinarum rependuntur fupplicta ;

Echnicos , ne detrecarent homines. (pinas

prorideate, acarridentein floribus volue

amplect: etiam. cruentantes , cüm & ipíae

pratejinfuetze dolorum acerbitates ?, Non

divinum quid redoleant; (ei Judai £i&om

tcverentur infani lictores in pa:ientis Serva.

dederunt , quod fictum alij duniaxat e

:ghi-

toris vertice divinie Sapieniie facrarium j

buerunt,.

fed fpinis divinum caput obruunt , veprie

Non horreamus fpinas , neque ab ea-

I$

básque de(sviunt in frontem , quz fontem

rundem abhorreamus aculeis, cum in radios

appetuit, à quo omnia boaa in nos deri-

mutentur divini INuminis, fplendenies in

várunt. Regium caputnon auro redimitur,

fanguinis purpura,

Serceum ex acutiffimis

non gemmis illuminatur, non floribus co-

compactum fpinis per vim in facrofanztum

V

ronátur , fed horrendis obruitur. dumetis;

Redemptoris caput infigitur, utíanguis in«

acuti(fimis transfigitur fpinis, vepribusque

de flueret, & ex eodem íucco, quo tincta

fepelitur acerbifficis. | Dedicite fpinis flo-

putpura eràt , purpura'cerent flores, ac a3-

rem crueniare horti paradifiaci. — Nolice

tive roiz divinam- induerent (hirrem ; &

vepribus fzevire in caputillud, quod üdera

fpinzrum fupplicia, preria fierent humang

coronant. Parcite inno:entj vertici , qui

redemptionis

O divinum caput, candor

gloria eit regnorum.

lucis zternz , G nunc flagrantiffimum incer

46,

Sed faciliuselt cribró aquam haurite;

fpinas lilium , à quo ípinz fanguinem eli-

quäm fperare , ut genus humanum Deo,cui

cientes, nos docent, etiam é fummz puri-

nunquam pepercit in culpis, parcere nunc

tatis lilio fumms charitatis prodire roías;

velitin poenis:. in id ftadii rabie correpti

non tamen fpinz rofas cingunt , fed roize

li&ores facrileg? incumbont; ut Rex. An-

defluentis fanguinis fpinas muniunt , quas

elorum fpineo donatus - diadema:e adiecta

coronant,

5

humeris purpurá, infertágue dexrerze arun-

Haclenus fpinz humi repentes homi.

390

dine fi&tis;imaginibus regni, per ludibrium

num tantum affueverant pedibus inlidiari $

traducacur in Icenam ; ferales (iquidem la-

fed nunc Angelorum capiti rofarum con-

ni(le ex protrasta verberatione defeffi,quafi

texerunt diadema ; nimirum nobilitatem

requiem aliqvam interje£turi , à virgis

naQz cx divin: conta&a verticis triumphae

traüseunt ad fpinas, quibus lilium pulcher-

les flectuncur in corenas, qu& antea in- ve-

rimum circumíepiunt : & quia audierant

pre'a obriguerant, O quanta virtus in pa-

mitiffimum Chriftum , femivivum Domi-

uientis Chrif*i vertice! cum vel. ipig fpinae

num aff:étati regai effe reum , regiis ilium

eidem infixx purpurà velliantur , abeánt-

infgnibus per ludibrium , jocámque non

que per guttas fanguineas in roías; ut affae-

ficcis [pectandum oculis ornant, falutántque

Ícamu:, & nos inrer dolorum . fpins flo,

Regem; & acciro lictorum fatellitio Regem

res colligere meritorum; vel de fpinis dare

fuum ambiunt, fupplices in genua pro-

uvas fincecioris dilestionis; cum vepres in«

cumbunt, timidi venerantur; mox mutata

oculentur in vite,cujus nos palmites fumus,

veluti ícena perfonante atrio conviciis, ve-

Solum Chri(ti Regnum labile noneít, nec

Ih

Juti ambitiofum fcarram exfibilant, explo-

ulli obnoxium viciffitudinis illíus unius co«

dunt. Ofacrilegam fcenam! itane dignum

rona tot agit radices, quotin facro illovere

illud fideribus caput, manus illz divinitae

tice figuntur fpina.

Quàm meritó dicune

tis fceptro pares; ille Rexglorie, ante cu-

tur arbores olim in Regem Rhamnum elee

jus Thronum curvantur , qui portant or-

giffe,: cüm in divini capitis flectendum erat

bem, fit militaris licentize. ludibrium; &

coronamentum,.

contumeliis impetitur, per quem Reges o*

Sed f1 divinum caput defiaentis fan-

&9,

mnes terrz honore afficiuntur ? Ah fpineo

guini$ madet imbre, liquefcant oculi noitri

ferto cruentatur Chrifti vertex, ut difcerent

in lacrymarum pluvias; non aípiciamus fice

Principum capita Ípinas tolerare in pur-

cis oculis ccele(lem verticem, non roream.

pura.

pliüs confper(um, fed fa:

.

1gninq:s Ptiil-Cldil'Sl

AT.

Haud me lat:t;cbnfueviiïe populos in

Ácatentems

Nonimpleamus mentem vo«

!

lupta.

X&.

Diüertatio XXV,

$84.

luptatum | eogitationibus; poftquam fidere,

micos quidem Sext. Nafvïj, quorum fzpe;

am caput fentibus ad extremum dolorem

& diu ad pedesjacuit flratus, obíecraus pet

obruitur: ernamenta omnia capitis abjicia.

Deos immortales, ut aut fecom in. re cone

mus, ex quo divinus Chriíli vertex folis ob-

tenderent, aut injuriam , fine ignomina

tegitur fpinis : finephaleris videri voluit Ve.

fibi imponerent,

Denique ipíius inimici

ritas, ac fentes potiüs tolerare, quàm fron.

vultum fuperbiffimum fubiit: ipfius Sex,

dibus exornarí: Magiíter dolorum;hos acu,

Navij laerymans manum appréhendit in

leatis fpinis proprio infixit capiti, quibus

propinquorum bonis perícribendis exerci-

firmiüs adharerent,nósque faciliüs eos edoe

tatam ; obfecravit pet fratris fui mortui ci»

In

ceret , éxemplo fortiüs, quàm voce,

neres$, per nomenpropinquitatis, ut zetatis

horto voluptatis flores omnes : tollegerant

fuz, &i non hominis, aut humanitatis,ratio»

homines , & filio Dei nonnifi fpinz lupere

nem haberet ; ut fecum aliquid integra íua

fuerunt , quibus frontem, & oculos ob.

fama, qualibet , dummodo tolerabili, con-

duxit , ne humanarum fieret fpe&tator um

ditione tranfigeret 5 ab ipio repudiatus, ab

puritatum: maluítque flos campi malé cul-

amicis ejus non fublevatus, ab omni magi«

tus ab hominibus progerminare in vepres,

Ólratu vexatus, atque perterritus; quem

Malue-

quàm in flore voluptatis vernare.

pr&ter te appellet, habet neminem ; tibi fe;

runt divina Chrifütempora non flellis, fed

tibi fuas omnes opes, fortunásque come

Ípinis radiare5 ut ijsdem nos pungeremur,

mendat: tibi committit exiftimationem, a€

ac compungeremuf , ne amplíüs delicata

fpem reliquz vitz , multis vexatus contue

membra fub fpinofo capite voluptati adhae-

meliis , plurimis jactatusinjuriis, non tur-

teremus,

pis ad te,fed mifer contugit.Hactenus Cice»

ro: Vides quà energià ,. & expreffione pet

6 MP

hypothipofim, & eradationem fuam oftendit

«alamitatem , adexcitandam commiferatios

- Exbibentur pleraque illuffriorum

nem;res ipía per fe luctuofa eft.cum obíecra-

u

Oratorum exempla, quibus affecfus com-

verit etiam per fratris mortui cineres,

peffonis , & commsferationis excitane

Plurimum habet roboris ad commifera«

236

sur J acrymeque eliciuntur per lu-

tionem ciendam , dolorémque excitandum

gubres monodias,

illa hypothipofis, quá Julius Baffus reum ex-

hibet in convivio à Flaminio occifum. — in»

41,

Xpeditior miferationis, lacrymarüm«

ter temulentas reliquias fumptuofiffimz ca-

E

que concitatio habetur, fi cumipfi

nz, ac faftidiofos fub ebrietate cibos; modó

miferi nobis obviant, in ipfos oculcs

excifum caput humanum fertur$ inrer pur.

injiciamus ; nobis fuas produnt miferias ;

gamenta, & ja&tus coenantium , & fparíam

calamitates oftendunt ; vulnera detegunt,&

in convivio Ícobem,humanus fanguis evertie

€a doloris edunt figna, quz folet natura ta-

tur, Siquis autem e(t, Judices, qui defide.

libus preífa anguítus egerere; fed quia mi-

tet, ut Pratotis referam crudelitatem , quot

Áferi haudfemper, & ubique locorum ad.

Prztorhic jugulaverit , quot innoxios dam.

funt, quos valeamus populo exhibere, ac

navetit;quot carcere incluferit; huic me fatis,

in eosdem affzctum ciere commiferationis,

fa&tum polliceor, uno convivio, cum fua prae-

in id debet Orator incumbere ftudij ; ut per

tura reum evolvam : inftituunturabipío in

luculentam faltem Hypothipo(im miferi de-

provincia epulz, & magnifico apparatu ex«

n

Ícribat ftatum, eumque oculis fubjiciat ad.

truitur convivium.Quid multa? écarcere in

ftantium, ac fi przfens adeffer $ quód fi Hy.

convivium Pratoris; ctui flupenti mifero

pothipofi adneétatur Gradatio, vim obtinet

meretrix arridet, interim virge promuntur,

oratig msajorem ad facilius ciendum affe.

&vi&tima crudelitatis ante menfam,ac Deos

é&um, ut in illa Ciceronis narratione pro

trucidatur. Me miferum, imperii Romani

Quintio s4m. ?5. Miferum jeft. exturbari

terrore lufifti! ó qui crudelitate. fuperáfti

fortunisomnibus ? miferius eftinjurià, A-

omnes Tyrannos, foli tibi inter epulasvolus

cerbum eít ab aliquo . circumveniri? acer.

ptas fuit morientium gemitus? Hic ultimus

Calamitofum eít bonis

bius à propinquo.

apparatus ccenz fuit,

Ineodem triclinio vi«

everti ? calamitofius cum dedecore. Fune-

deo Pratorem,amatorem,fcorta,czdes; Me.

ftum eítàforti, atque honeíto viro jugulari?

retrix Pratori, prator Provinciz imperat,

funeftius eft ab eo, cujus vox praconis qua-

Inconvivio conítituitur catenatus, Quicun-

flum proftitit,

Indignum eít à pari vinci;

que ineodé triclimo accumbebat, alius uber-

aut fuperiore? indignius, ab inferiore , at«

tim demiffo capite flebat5 alius avertebat ab

que humiliore:

Luctuofum ett tradi alteri

illa crudelitate oculos: alius ridebat : quà

cum bonis ? £ oC4uofius inimico.

Horri-

Hic iíte inter va-

gratior effet meretrici,

*

bile eít caufam capitis dicere ? horribilius

rios convivarum vultus fubmoveri jubet

*

priori loco dicete.

Omnia circum(ípexit

miíerum ftare ad przebendas cervices immo.

Quintius, omnia periclitatus e(t, C, Aquilij,

tum.

Interim di(tinguitur mora poculis $

non praetorem modó, à quo jus impetraret,

nec fobrii quidem carnificis manu, civis Ro»

invenire non potuit, atque adeo, ne undeare

manus occifuse(t.Non peto quo minus fecuri

LÀ

bitratu quidem íuo poltularec ; íed ne ini-

percutiatur; illud rogo, legi potiüs, quàm

Ícortg

T

Lacrymz rcfipifccnci's*animï ridcmis Empyrei rofcidi funt &c, (8e

fcorto cadat. Mem'eht'o, t"err-orein imperio

tis,gloria imperij, P'rincïpumydeliciæ,

popu«

quari, non oblediamenta mulierculis.

uid

lorum amor, hoftium terror.

Q tortunz te«

ego nuncreferam. — Judicesludoram gene-

meritatem? itáne ludit in Ducum capica? quis

ra, faltationes, & illud dedecoris certamen,

pofthac tibi fidat ? i quoserigis, iia depri«

Pratórne (e molliàs moveret, an Meretrix?

mis?: cum felicitatis apicem videretur Beili«

exfurgite nunc Broti, Horatij, Decij, & ca«

farius attigifle, in imum protruditur-mifec

l

tera decor2 imperij, . Ve(tri falces, veílrae

riarum;altiuseum extulifti; uc lapfu rueret

fecures, in quantum pró boné jupiter ,. de-

graviore, Extempore àterum omnium pine

decus reciderent ; iítis obícoenz pueilg jo«

gui affluentiaad egeftatis anguftias adigiftiz

cantur, | Quid (i per Deos immortalesnulio

folemni die,populo infpectante in foro con-

à triumphis ad funera; à palmis ad. ferales

cupreffus, à fplendote ad caliginem ab aecla-

vivium habaiffes, non minuifes majeftatem

mationibusad opprobria, ab honeribus ad

imperij no(tri? At quid intere(t convivium

ignominiam Bellifárium traduxifti. Qnuó fe

inforum, an forum in convivium attrahas?

mifer vertet? ibitneextorris adeos popu-

( mox defcribit,"quombdo/in foro decolle-

tur) Alcendit Prztor. tribunal infpectante

los,à quibus fuerat antea cum plautu exce-

ptus, ac publicis graculacionibus acclamatuss

Provinca; noxiz. poít terga liganrur ma-

ut quem viderant, laureatum ;recipiant nunc

nus, ftacim intento , ac criftiomnium vultu,

fordidatum, lugentem, acignominia detur-

fità przcone fileatium. / Adhibentur dein-

parum? Ibit milerin exilium ?. fed quo? ad

de,legitima verba, canitur ex altera patte

otientis partes, in quibus anrea victtices de«

clafficum,

Nunquid vobis videor deicri«

mefíluit paimas, exercitus duxit, & res maxie

bere convivales jocos?. Heu/ quàm diffimi.

mas geffit? atibi recrudeicer doloris acer-

lis exitus initijs et.. Acculavit te; quis? judi-

bitas, & memoria pratericorum, przfentes

cárunt te, qui? te Pretor damnatum pronun-

augebitcalamitates ; habet enim : acerbiffi-

€iavit, occidit meretrix.

23.

mum dolorem, uhde cum honore quis difcef-

— Frequens etiam, & efficax eft. mifera-

ferit,eodem cum ignominia reverti,

tio, quz ex rerum humanaram excitatur vi-

Gravis, ac vehemens eft Hegefippi mo«

24v

"

ciffitudinibus, ut càm quisex Íplendida;pin-

nodialamentabilis ; & quia plures continet

guíque fortuna. dejectus mifer jacet in pau-

antitheíes, pluráque eloquentiz ornamenta,

peratis fqualore. cum maximum fit. infor-

non abs refore duxieam hic fubjicere; deflee

tunij genus, fuiffe aliquando felicem, .. Ubi

Hegefippus dirutam Hierufalem

inquiense

quis ab excitata florentifortuna in non mo«

Ubi ubi es maxima civitas Hierufa

lem ? ubi

dicas delabitur miferias ; optimam tuncra.

decoraSion ? ubi remplum admirabile? ub

tionem. efficáxque argumentum fuppeditat

fanctitatis illud facrarium, quod femel in

af«

hac (ta:s variatio. excitandi affectum com-

no íummus P

ontifex rem divinam fadurusg

milerauonis ; pralertém fi utraque fortuna

ingrediebatur? Proh.dolor, nunc id ipfum

E2

per in'ignem antithefim confera:ur ,. ut in

in cineres converíum

Beilifaru mi(erabili caíc.

» Iceleratis vefligiis ho«

O qualesrerum

ftes polluerant, U

h

vices! Bellifarius pauló antehac divitiis af-

lis? venerabilis Re

i es éivitas referta popue

gibus ; Dei domiciliums

fluens, armis prepotens, vicloriis clarus;

gratiarum omnium fedes? Parietum tuorum

nunc fqualore fordidus, : veite luridus,pecue

fpiendori pavitnentorum refpondebat nitorg

nià deititutus, morbo-confectus , lacrymis

incruftata marmoribus tecla fulgebant, páre

madidus, acmoerore perditus hominum im.

tim aüro, partim argento radiabanr porta

plorat miíericordiam, fupplex rogat,obolum

übi uni omnes ornamentorum delicizecfflo-

petit.. Hi: qui mendicus jacet, luridus,(qua.

lidus,hifpidus, fame preflus , fiti ex(uccus,

reícebant : nunc nudata, à culminibus jaces

evería , cremata ab ipüs diruta fundamene

ille e(t toto orbe celeberrimus: Bellifarius ,

ti$, X qui ex omni terrarum plaga ad te con-

tegnorum everíor, urbium expugnator, po»

fluxerant, tecum occubuerunt: mortui cum

puloram domitor :.qui profuüs thefauris

civibus inquilini, ut non dubium fit , totum

&xercitus aluit. atmatorum ; nunc fufis la«

in unà urbe mundum . periiffe,

€rymis, querit, ne fame pereat , quo defi-

Cui nos

[cenz fata fervatis? quo diutius pe

rtinacem

ciens corpus reficiat , fitimque extinguat :

ftipem petit is, cujus armis vitam Princie

animam trahitis ? Duri oculi! qui hzc vi«

dere poffunt; immitesanimi!

qui velle 'pos

pes precariam debent; rogat à miferiis fub.

levati is, cujus virtute Martiá in bello inau-

Ícunt vitam tot funeribus fupe

rftitem, ni(i

forté eó videntur fi

bifelices , quàd jam mie

meri ceciderunt ; jacet, per quem fortunaim.

feriores effe non poffunt. Quocunque OCU«

perij (tetit. O rerum vices/qui regnum pure

los circumferimus, ubique occurfant funera,

puras fuperbo quondam pede calcavit, femi-

Urbs tota vacua civibus , plena cadaveribus,

nudus, quo tegatur, caret. Speétatur folus,ac

mortuorum fepulchrum e(t, & ferale quod-

mendicus, quafl) an:ea militum innumera

dam buftum , € quo excitate favilla [olem

multitudo cingebat,undique affufa lateribus;

ipíum moeftitia confundunt,

Hunc patriz

jacet turpis; fqualore obfitus, exhauftus fiti,

communem tumulum foli nunc incolunt ma«

conlamptus fame. oppreffus dedecore, fine

cilentifenes, inítarlarvarum cinerulenta cae

re, (ine lare, extortis, penéqueab hominum

nitie, fcifca vefle, (qualore, & lácrymis ob«

&oníorrio exclufus,. qui.fp

lendor £uit Otieng

ruti, nudis prope filiorum mortorum offi«

Verani de Affeilibus Tom, II.

Be ee

bus

Di(fertatio XXV.

$986

1

bus incubant : fi fort& avium . rapacitatem

vellet.Ha&tenus Sophocles apud Cauffinurn,

cohibere poffint: mulieres paucz , incolu-

Certéhzc Apoftrophe,quá regià pue!ia cinee

mes é patrio foloabducuntur;,quas miles non

resalloquitur mortui fratris O:etlisaffectum

ad vitam; fed ad libidinem fervavit: utlacry-

excitat commiferationis; imó & lacrymas elie

mis parcam,catera reticeo,quz fine fletu, nec

cit, intueri nobiliffimam , lectiffimámque il*

lam virginem extremo confeciam marore

recenferi poffunt, nec audiri; hoc'unum repe-

tam jacere nuncumbram , & cinerem, qua

vafculum, quo fratris cineres includi exifti-

fplendor erat urbium , mundique ornameu-

mabat, toties ofculantem , fufisque lacrymis

tum,

perfundentem.

26«

af.

Pulcherrima extat apud Sophoclem lu-

In ciendacommiferatione pracipuaOra-

toris cura in id debet collimare, ut totum af-*

gubris monodia, quà Electra tenens, ut arbis

trabatur in vaículo, fratris Oreftis cineres;

tificium occultetur , ne videatur Orator €x

ubf

lugens conqueritur excitans affectum mifera-

arteloqui,fed ex quodam duci narure 1mpe«

tu. Oportet, ait Ariftotelesl;ió 2.Rber.artem

tionis.Fingitor Electra vaículum, quo cineres

includuntur Oreftis intueri, flénsque in hac

itaobícurare, ut non exullo apparatu. fedo*

mnino naturaliter dicere videamur, Etenim

lamentationis erumpere verba. O dulciffimae

fraterog ànima reliquiz ! fi tamen reliquiz

fi quedam inferantur figurae ni

mis molies,

$M

ed

funt.ubi ex Orefle nil fupereft, quàm feralis

quaque non videantur naturaliter fluere, !

umbra,cinisque inanis.

Non enim ullum

affedtaté poni, ftatimars deprehenditur , &

mihi veltigium-apparet dilectiffimi. fratris,

affc&tus languecit;hinc[cité morei Dior yi us

in Hocrate, orationem nimis eleganteni, a€

quemaex paternis aedibus florentem dimife-

ram, Eccequem Gratie venufliffimum ef.

feitivam inciendis affeé&libus inrempeltivam

effe,& miferationi adverfantem. Alia efl rauo

fecerant, iplaintelix tuperítes iftis porto ma-

nibus nunc cinerem,fabulam,nihil. Utrinam

Poétarum, qui omniaad aures demulcendas

potiüste in patris. zdibus vita deteciffet ,

conítlruunt, ac dele&tatione m eriuniur : & a.

lia ratio Oratorum praíertim | in affsctibus

quàm iffa re infelici pierate; me, G te his fu-

peribus relerváffem. Occidiffes nondum tot

ciendis, in quibus plus habecroboris naturas

miferiarum confcius, G teinnocentiffimam

quàm totius eloquentiz apparatus.-

animam paterni manes, ac cinerescomirem

accepilfent: nunc jaces in aliena. tetra poft

5* Itr

mortem etiam extorris , acfugitivus , cam

longéé tua forore, qug mifera, nec morientis

Refepifcentium laczyme funt ltum

vita au[picium,Flammas extinguunt gev

fpiritum excepit , nec mortui cadaver lavit,

nec dilectis manibus inferias tulit ; fed te pe-

benna vittorum delent fordes lugentes agülue

segrini tumultuario fepulchro, & perfunéto-

tinant Deo, quem emollunt, flcéikntque

ria humanitate condiderunt, O fpesinanes?

in vom,plomntium.

6 infelicem educationem meani ! quid mihi

^ Tcut rifusimpiorum nonnifi luctüs &la-

23.

protuit infantiz tuz, & matris, & gerula

vices reddidiffe,tibi cibos mco ore manfosin

j chrymarum eft faecundus; ita refipitcen-

os ingeffiffe, tecum lufife ,^ & tibi teuellis

tium lachrymz gravidz funt veri gaudijs

quo ferenitasanimi accerfitur, . meniis trans

lu(ibus farigato amanter accubuiffe? |Heu

uot delicias una mibi dies, intlar infefti

quillitas adducitur,& cord:s jucunditas indu-

citur.

turbinis abítulit ; tecum enim omnia vita

Neque luctus, quem lachryma inve-

5

hunt refipifceutium ulloà veralztitia differt

mez Íolatia perierunt;tecum in eodem fepul-

chro jacent tumula:a, — Quid aliud fperem ?

difcrimine,à nomen gemitus, & latitia idem

fit, ac utrique commune: effe autem. idem

ego cruentis doloribus confecla , lacrymis

amariffimis madida, tu quali fomnium eva-

aftruunt Hebraicam, qui linguam ca'lent; no-

nuifti, & tot fpes irritzececiderunt; nuncin

men fiquidem acb zequé de gemitu dicitur, a€

no(tris funeribus tripudiant inimici, gaudent

de lzcitia, non folüm quia lachrymis referta

kmnbtl

de nottris flecibus, lzetanturin noftris lacry.

mundi gaudia funt;verüm etiam quia lachry«

mz, quas dolor de injurijs Deo irrogatis ex

mis. Spondebas te paternarum, & mearum

inj'riarum ultorem affuturum.

Hiccine

corde elicit refipifcentium ; & in deteftatio-

nem anteacli (celerisad Deum fundit gravidae

eít Oreítes, quem pollicebaris ? umbra; &

rcinis,. Heute

funt verz lztitize,quam parturiunt;alüntquej

is; qui tribus digitis defertu

mtuium:! neumeinfelicem! à corpus mife.

lachrymis,perinde aclacte nutritur,que intus

in corde vera adolefcit latitia; hinc David,

P(alm. 9«

rabile! ó frater! quàm infauíto hinc itinere

Memer fui Dei,&$ dele&atus um ,cu utaliqui

ablegatus es!à frater amantiffime ? ut te per-

diditti? amantiffime frater, ut me perdidi(ti?

vertunt ex Hebrzo Mermor fui Dei , & inge-

mui, quia nimirum David deliquerat contra

Actum eft, fufcipe meunà tecum in idem va.

fculum : quid enim aliud fum,quàm umbra,

Deum,à quo fe averterat

patrata flagitia

adulterij,& homicidij, revertens mox ad De-

& cinis? Noli fororem in mortefpernere,

um per refipifcentiam in lachrymas liquefcit,

quam tam pi& invitacoluifti; — Tecum mihi

una fors, unusanimus, una omnia femper ex«

utabluatfimülque deleat flagitiorum fordess

fed quia lachrymz erant à corde refipi(cente

tirerunt ;; & nuncunà amborum cineres mi«

fcebuntur; nec ulla nos temporum injutia die

ectatio,

& conuito cflufe, gaudium, & del

RBenD

/

Lacrymz re fipifcentis animi ridcntisïï:',mpyrci rofcidi funt &6 87

tatis; idque caufz , cut lachtymz à D Pe*

pem pepererunt,dixeritque propterea semor

tro Damiano; diczwtur pietatía adeps , qui. soyu,, a,

fui Dei,& deleBatus f[um, Íeu cüm me aver-.

tiffem à Deo, meique fuiífem conditoris ob.

intus latitat , & foras per oculos emanat ;

ficut enim eaormiora ícelera, ac foediora

- litus, cüm primüm Deus memoriam iterum

fubiit, & dexterá fux gradim pulfavit cor

peccata ex adipe dicuntur fluere. iniquita-

meumy,fítatim lachrymis madens , fimülque

tis: Zrodgjt quafi ex adipe iniquitas eorum, Bfalm. 73s

audioexultans delectabar : smemor fut Des,

ita ex pinguiori probitare ftilliant, eliciune

& dele&latus [um ,. fimülque ingemui; funt

türque piz lachrymz, & per pluvios ocu-

los evaporatur latentis confcientiz adeps

fiquidem lachrymz reipifcentis felicia [e-

TA

huc accerfendus $. Chryfologus inquiens

:

mina, quz in coníciffa, ac contrita dolotis

vomere reícipifcentis cordis tellure germi-

Penttentia medicina fuccurrat, ferrum com-

TU !ü?y

punéctionis accedat , apponatur adufiso tume

nant in veri gaudii vireta , & adolefcunt in

excultarum flores virtutü; hinc Chriftus, ait

dolorís , adbibeantur [u[piriorum tunc fo-

u&" i b. $«

suenta , tumenti con[cientia fervor evapos-

Beati qui lugent, quoniam ipfi confolabuntur,

eb quia fpe beatitudinem antevertunt,& lze-

t£ur.

ret , tunc. reatís ulcera lacbrymis 4b/uin-

titià gloriofz. beatitatis emulà intus per-

Sunt lachryma falubertima alexirhar.

39«

28.

fruuntur.

.. Sed fi lachrymaz vel inflantis zrtumnz

maca, quibus opportune ammi fuccurritur

funt indicia; vel futurae, ac imminentis ca«

inorbis, & quod vitiatum , corruptümque

eít, ferro exícinditur compunctionis, & do-

lamitatis prznuntiae pracfagiunt,indicántque

dolorem intus jam torquentem , vel calami«

loris aduítione apertum uícus exíiccatar , f1.

gillóque cicatricis clauditur,ne pus, íaniém-

tatem mox imminentem ; quomodó gau-

dij dicuntur foecunda genitrices ? fi enim la-

que ampliüs effundat : fomenta fuípiriorum

chrymz animum ferenant, & cor beant,quo-

cordis languoribus opitnlantur, & quid-

modo calamitatum funt prodromz, ac in-

quid noxij per vitiorum indulgentiam fue-

fortuniorum infaufta prefagia? malé felici-

rat intusinductum , mox per tume:'s con-

Ícientiz fervorem . liquefcens in lachrymas;

tat, quod felicem torquet. . Verüm tametfi

temporalibus muliebriter illachrymati cala-

foras evaporat , ut nil fuperfit noxij,. q:ó

lachrymas effundens compunéionis intus

mitatibus res prorfus indigna fit , eó quia

snundi lachrymze omnem extinguant lzti-

inficiatur: quía tunc fingula reatüs ulcera bal-

£iam , & in ijsdem velati procellofis influ-

famo redintegrantur ; fanantürque lachry- — —

A3,6,

marum ; qua de caufa Bafilius Seleucicitts -

&libus gaudium demergatur ; attamen quas

& corde refipifcente eliciuntur lachrym2 fe-

nos opportuné horratur, ut vitiorum fce-

ditates lachrymis abluamus , ac purgemus;

lices funtjpluviz, quibus confciffa . cordis

pravósque concupifcentise zítus iachryma-

tellus irrigata efflorefcit in gaudium: mun-

di cultores rident in vultu, & plorant in

rum pluvijs extinguamus, & vitiaomnia be-

*

neficio deleamus lachrymarum , ait rpfe

e

corde; Íecus qui aratro doloris fterile-

u

fcentem cordis tellurem, & fentibus vitio-

vitia lachrymis extinguamus , ut nimirum

t

rum preffam excolunt , exteriüs lachrymis

nil fuperfit noxij, cüm nontantüm peccata,

madent , fed (imul intus ltitià perfundune

íed &ipía vitia, quz radices (unt peccato-

tur, (intque propterea in iftis lachrymz in-

rum, ex oculis exilientes fontes. jacryina-

rum extinguant; nonenim mirum eft, foe-

ternz letitig teftes; & in illis extimus ri-

fus internz triftitiae indicium.

das ícelerum flammas lachrymis exringui,

29

cüm tanta fit harum efficacia; ut . non ío-

Rudent. intus refipifcentes, qui lachry-

mas foras emittunt, quia beneficio lachry-

làüm flammas extinguant vitiorum , fed &

marum Deo conglutinantur , & profciffa

incendia obruant , ac fopiant gehennalia.

l

Sunt lachryma efficax, & potens illa

$f.

cordis tellus feliciter irrigatur, ut non ame

pliüs fentes, & vepreta vitiorum, fed vi-

aqua, de qua aiebat. S. Maximus ?

nam eil illa aqua, qua non [umit flammae,

eleegaso [y2.5..

Ip Matib, s. tetà, G flores in ipfa germinent virtutum,

nec ipfa confumitur à peccatoribus , fed ge-

appofité S, Chryfoftomus ; Nsbil sta con-

glutinat , atque unit Deo ,. ut ille lachry-

benna cou[umit incendia ? quàm efficax, GC

potens eft vis lachrymarum , que etiam

ma, quas, & peccati dolor , €9 amor virtu-

tum effundit, qui autem hoc lachrymarum

ipfum inextinguibilé gehenne incendium

glutino De

o nectitur à vera nequit. letitia

potis eft' inter(linguere , ejüsque urendt

deuecti,

Quód fi fufus & materno utero

vim acrem retundere. 1mó noníolüm ge'.

fecéns infans , & hujus lucis ufurz — partis

hennales extinguunt lachryma — refipifcen-

p/dæ. p

tium flammas, fed & mortem ipíam ar-

ceps praviis lachrymis , anticipatóque do-

*

loris fenfu futuras prafagit calamitates

*

cent, coércéntque , utait Tertullianus, & Li2.4e zagt,

licét ipfe de lu(ltrali loquatur lavacro, quo c2P«2,

qui per cóntriti cordis refipifcentiam , Deo

renaícuntur , lachrymis quidem — madent ,

homo fidei, & Deo generatar ; adaptari

fed vero ut perfruantur gaudio : fufis enim

tamen poteft lavacro Jachrymarum , quo

homo vitiorum immeríus coeno, emergit

lachrymis jucundioris vitz aufpicantur lz-

titiam ; fíntque propterea lachrymz vite

beneficio hujus lavacri € mortis naufragio,

.. aufpicium,(imülque fauftum jucundz omen

quo vitiorum fluctibus obrutusperierat, &

Deo regeneratur : ait Tertullianus : Nozne

felicitatis , ac indicium fublimioris fancti»

Pmirdls

Verani de Afeilibus dom. IH,

Ee e€ 2

638

Difïettätïo XXV,

vt

mirdr;dum ; & lavacro dilui mertem? fqua-

dem compefcunt licentiam: imó fletus,querti

lida, lurida, ac fordida mors eil peccato»

delor extorquet non íolàm oc.los bapizat

rum , &labe pracfentis vitze - & futurze ge.

corporis, verüum « illos mentis , ut ait

Iff Cdþ.f'.

hennz fqualore; hzc autem fordidiffima

Hugo Cardinalis inquiens: Luéfus eff meniu

Mattbe

mors extergitur, emaculatur, ac undis di-

bumana baptislerium,

luitur lachrymarum : quinimo ubi re(ipi-

Neque enim aliud eft lavacrum — lae

34*

fcens cordis fui doloris vomere profcindit

chrymarum nifi fecundus baptísmus , quo.

non (olüm corpus , verüm & anima revi«

tellurem, quam lachrymis irrigat;gemman.

te ítatim venuflate, viretisque veltita tel.

vifcit: hinc prafatus Hugo allegat illud S,

lus amcenis, vere velutiredivivo germinat,;

Gregorii : zzens lacbrymis baptizata videt

',g;gkb enp.

& effloreícit , unde exclamat Tertullianus

1

limpidiis : quia deteríis vitiorum caligini-

loquens dehoc lavacto, & aqua : Quan-

bus, & ublatá peccatorum lippitudine mens

t4 Uis £jus, ( gratia, & 1ngenia , quot

,

ferenata perfpicaciüs femoto obice videt,

üjït 14...90

Neque mentis tantüm caligines lachrymae

28«

Sin veró quzras, quz fint hac lachry-

excutiunt , G ulcera fanant ; verüm etiam

marum ingenia, certé arbitrium emenda-

Dcemonem ipfum acerrimum humam ge-

tionis, arti&cium reconciliationis , inge-

neris hoftem vulnerant , ac profligant: &

nium gratiz , & animz refurrectio : hac

ficut, utait Tertullianus : Vspere. & a[pides, Lib, de lapt,

funt lachrymarumingenia, vitiorum delere

ipfique reguli ferpentes arida , & inaquo[a-s t^*

foditatem oppofitá exculte virtutis pul.

feclautur , adeó ut in aquis torqueaptur., &

chritudine ; quàm ingeniofz funt lachryme

pereant juxta illud Píalm. Coszribulasit ca-

cum peccata ipfa venuflent , foeditates or-

pita draconum in 4quis ?

quia vénenata

nent, & per ponitentig metempfycofin,

vitiorum capitá aquis ebruuntur lachryma-

umbras transforment in lucem , fordes in

rum,& evettuntur,ac occiduntur, atque dev

gsmmas, Gíenticeta vitiorum , n flores

lentur peccata; funt lachrymarum pluviz

virtutum ?

imó, & mortem diluunt, quam

veluti telorum imbres, quibus vitia vel fue

planétus emaculat lacrymarum lixivio , &

ganrur, vel inflictis vulneribus fauciantur

ratize decorat orhamentis, Quàm ingenio:

f; peccans refipifcas ,. & lachrymis fordes

a ífunt lachrymez ; quarum lavacro mors

diluas fcelerum , eoutribulafii capita dra-

ipfa tetra lethalibus exuta umbris auram

CORUIB $n AQUIS :

Dracones vitiorum hisce

Ípirat vitalem , & & fo:do, putidóque emer-

obrauntur ,. & fuffocantur aquis ; contribu-

ía cadavere ovans refurgit! noverat hocce

lantur hifce in aquis draconum capita, quia

lachrymarum ingenium D. Ambrofius in-

veluti procellofis exagitantur fluctibus, & ad

',

Lib. 6. in

quieus : Bona lacbryme , 1m quiöw efí ve-

naufragium impelluntur,

Lacata

demptio peccatorum : quafi finc lachryma

Nil eft; quod magis tartareushoftis ti:

3j.

"Pa

u-

tei ho-

fluxi argenti pretium 5 quo e ta

meat, quàm lachrymas refipifcentis, funt

)»»

flis famulitio mjancipia redimuntut peccan-

enim ha blanda quidem , & mollia jacu.

tium; X quafi vicariz paffionis Daminice,

la, quiaaquea , fed duré feriunt, cruen-

cüm & ipíe perd

-

itarum fm; redemptrices

tántque tartareas legiones , & obarmratas -

animarum.

viiorum turbas vulnerant, profligántqve;

HD

À

d

da

ptare poffumus beneficis hifce la

quapropter nos monet $. Clemens Alexin-

chrymis, quod de (aliva Chrifti argute , &

drinus, ut hifce armis lachrymarum vitia

Sfio, 176,

L

acuré dixit S, Chryfologus in illud . Joan, 9-

omnia ptoflernamus: ait ipfe in exhort. ad

gentes

.

.

Expuit in terram ,. 68 linvit [uper oculos

Configamus infirula acie. ad-

ejus ingento:e ait : Dévino ore. luctferam.s

verfus smalum ,. ignita mali jacula. extin.

dat [alsuam , ut fancli roris gutta baptszaret

guamta Agueis muniti cufpidibus : funt laz-

oculos peccatoris : quia nimirum lachtyma:

chryma, quas refipifcentis dolor effundit

rum gutta oculos baptizant, & frontis, &

peracuta tela ,

qua licét aqueis inftrucla -

mentis: folent oculi. ut depravatz concu-

