Lib. deanima quia tener ille, ac mollis fenfus , quem er-

mi incitans voluntatem ad opitulandum a« ?

f

eap demifé- radicatum ab animo volucre fapientis plu-

lienz miferiz, ac eam depellendam . ob fi-

ht

vicerdia, æmüm promoveat aliene calamitatis (uble-

nem honeitum, vera cít vir;us,

Án

— —

P

Affectus Mïfcricordiæþäf eleemofynas divitias auget. - 665'

Anvetó (it mifericordia virtusà reli.

fe fpectata honeftam excitat in alio. com«

"

quis diítin&ta, & prafertim à charitate,non

miíerationem,

Rurfus quia charitas re-

I

(h

videtur carere difficultate. Siquidem in ope»

fpicit alium , ut bonum , & fua intendit

re mifericordize non conípicitur ulla ratio

cum eodem bona communicare : |id au«

honeíti propria, quz ad aliam non pertineat

tem non preftat mifericordia, que homi.

virtutem : etenim vel opitulatur quis alie-

nem refpicit miferum, & veluti benevolen.

nz miferiz, utíe ab importunitate petentis

tia indignum, quod ingerit fpecialem diffi-

liberet, ficutamicus ille in parabola Chrifti,

cultatem, in qua fuperanda relucet hone«

qui nocte furgens panes amico petenti com-

flàs non proptia charitatis , fed mifericor-

diz,

:nodavit , non quia amicus erat , & ejus in-

Praterea ex eo cenfent , mifericor«

diam à charitate diflingui , quia hzc. alie;

digentiz fuccurretet , fedutimprobam ejus

amportunitatem à fe excuteret, & runc mi.

nam-fublevat miferiam ex . complacentia

fericordia virtutum non accenfetur cathalo-

illa . ex

proximi indigentis fublevatione ;

go, Íed ab eo potiüs expungitut , eó quia

complacentia ipfius operantis , etenim per

znagis redoleat amorem proprium, quàm

mifericordiam ideo opitulamur alienze mi,

honeítatem virtutis; non enim intenditur

feriz , quia judicamus, id nobis honeftum,

expulíio alienz mifetize, fed depulfio in-

& ob eandem honeftatem , quam nobis vo.

&ommodi proprij, quz per fe indifferens

Jumus,; alienam abigimus miferiam : fecus

e(t, omníquelaudecaret virtutis; & ple-

per charitatem opitulamur proximo indie

zunmque vitiumcontrahit , ut inPetro The-

genti, eó quia non nobis , fed illi bonum

fit 1tà. füblevari,

lonatio, qui utlegitur in vita Joannis elee-

mofynarij, ob importunam pauperis quiri.

. Putàárim tamen mifericotdiam virtus

foi

tationem excandeícens arreptum panem ve-

tem eífe charitatis fumptz non in tota fua

luti lapidem in pauperem | ftipem petentem

latitudine, fed fecundüm fui partem , feu

iracundé contorfit,

]

vt loquuntur Theologi inadzquate , quia

2.

objeétum fotmale mifericordie , feu — fübe

Quéd fialiene quispiam opituletur

fmiferig, eó fine ut mifero illi melius fit :

levatio alienz indigenti: eít ipfum chae

*

*

velle enim ífublevare

hoc pacto alienam abigere indigentiam ,

fitatis objectum

actuseft charitatis, feu dile&lionis in pro-

alterius indigentiam , perinde eít ac veile

l

Xximum: proprium enim eft charitatis per

amovere ab co malum aliquod: hacautem

fe, ac immediaié inclinare diligentem in bo.

volitio eft alicujus alieni boni volitio, quia

zium alterius, non fui commodi causá, fed

bonum proximo indigenti optandum eít ,

*

Ed

& malo carere,

alterius levaminis gratiá , ut. illi bene fit

Praterea quia nomine

x confequenti veré inclinat in depullionem

mifericordie nonnunquam defignatur affe-

mali, quia ejusdem Ííunt rationis velle al-

éus triflitie ex aliena. miferia, feu qua-

teri bonum, ac de ejus malo dolere; íi e-

dam compafíio de miferia , quá proximus

mim quispiam procuret mifero bonum ali-

nofler premitur, & interdum defignatur

m ht

quod ut ei bene fit; ob eundem finem ejus

voluntas fublevandi miferiam illam: & ex

malum averíatur, quod depellit.

Affe.

hifce duobus actibus certó certius eft , po-

Ti[tndïbq[.

€tus fiquidem fuge in affe&tibus fundantut

firemum ad mifericordiam intimiüs perti.

nere: & ratio id evincit, quam producit

proíecutionis, Gad eandem pertinent vit-

tzutem.

Vel opitulatur quispiam alterius

D. Auguítinus , qui diruens fundamentum

milerie non eo affe&u, ut illi bene fit ,

Steicorum afferentium non effe . fapientis

Íed ne ilii t mali ; quia nimirum |in-

dolere , ac intus pulfari ex alienz miferiae

congruum , ac inordinatum illi videtut , ut

perpenfione ait.

Quis ignoret ex eo. ap« Lib. de Mez

s qui miferijs premitut , cüm fit. ejusdem

pellatam vffe mifericordtam , quod miferum 9. Eclef,

humanz naturze individuum, non bene fe

cor faciat condolemtis alieno malo 9. t (« *7e

. habeat, ficut reliqui homines,& in exerci-

quis non concedat ab omni miferia liberum

r0m- 5

vio mifericordiz id tantüm fpe&tetur,ut no-

effe debere fapientem cum fubvenit iuopis.

tabili moleítia careat, non veró ut ei bene

cim efurienti cibum — prefiar ; pottmaue ,.

fit; tunc videtur mifericordia virtus à cha:

fitients , eum veflit nudum , cim peregrie

ritate, & reliquis diflindla, ob propriam,

num tello vecipit , cüm oppreffum | liberat,

& particularem rationem honeíti, quzà

cim deuique. bumanitatem fuam usque. ad

fola videtur mifericordia intendi: & in hoc

fepulturam:. porrigit mortuorum? — etiam. 8

fenfu non pauci fensére mifericordiam er.

id faciat mente tranquilla , nullis. aculeis

ga alterum differre fpecie à virtute benevo-

doloris tnflintius, fed adduttus 4b officto bo-

lentie, G charitatis nacuralis,

5nitans , "heferitors tamen - vocandus eg,

9.

Idque ex multiplici fundamento , &

Hinc enim nibil obes? nomen , cüm abfit

prefertim, quia ratio , quá charitas confti.

miferia. Stoici verü , enm mifericordiava

tuitur, eft ipfaamicitia, quà feclusà fubve-

quafi vitium devitant , quia offcio fatis

!,JWI&

uG

"

nire naturz rationali egenti adhuc eft per

*

moveri nequeunt , fic uec perturbationa

"]1!7-7-4"

fe honeítum , ae rationi confentaneum

*

commoventur , congelafeunt. potiis YIg0r€ m

;zm"

hii

iiquidren.ï przecifa omni amoris confideratio-

inbumanitatis , quam vationía trangauillis

jj

ne, miferia, quz hominem premit; per

tate fecernantur. — Iraque mulió prudentiis,

Pppp

Dens

Veram de A,//?ä(btls Tem. Hs

666

Diílertatio X X Vill,

gb

Deus etiam mi/eric?r: dicitur, — Vult Aü-

eft difcriminis inter iram Deo tributam, &

guítinus in Deo, & Beatis ob illam volune

mifericordiam , quia cüm ira proprié fignie

tatem alienz miferiz fublevandz effe pro-

ficet animi motum bilem concitantem , &

prié mifericordiam , quia hzc — five fpecte»

mifericordia fimplicem compaffionis affe«

ä

tur, ut ex affeQdu benevolenti2 miferiam

&um ; tametíi à miferia cordis fuam hau-

tollit ; five ut ex odio , & difplicentia in-

riat nomenclationem ; ideo ira nonnifi mes

ordinationis ín natura rationali , eít per.

taphoricé DEO tribuitur, miíericordiaaue

fectiffime in Deo , qui càm fit totius . bo.

tem proprié , & feclusá quavis metaphorá;

ni, ac perfeClionis ac felicitatis in nos de-

qua propterea luculentiffimé commenda.

L

Ex0d,34.,

rivatz fons, & author; eít etiam omnis

tur in fcripturis

.

Dominator Dominus

iiferiae depulfor, omnísque noftrae indi-

DEUS mifericors , €$. clemens, patiens &

gentiz exterminator; inqua tollenda, qua-

multe miferationis: & verax,

Píalm. 85f.

,,f'd RW»,:-

tenus movetur affectu benevolentig , ut

Et tu Domine DElUS wiferator , &6 miferi-

«reaturz bene fit , . efl actus charitatis

LÀ

*

cors patiens ,. 6 multa mifericordia Pfalm.

& quia Deus in tollendo malo iütendit ut

j2

Mifericordia Domini plena est. terra

P]dm. 24;

:

creature bene fit ,

ideo mifericordia in

-

€& univer[a vie Domini mi[ericordia, & ve-

DEO ett ipfa charitas inadequaté fumpta;

rit4s: per has emim vias mifericordiz ,

Tif a.a.

quatenus tollit malum alterius ex affe.

& veritatis veluti perambulat DEUS hac

eu,

omnia inferiora, quz noflris fubjiciuntur

fit,

quo vult illi bonum, &' ut bene illi

oculis, & omnia circumluftrat creata ,

ab hoc DEI motu , & progreffu ad. nos

$. II.

pes mifericordiz eít, qui primus attolli-

Aflclio animi, €9 miferia. cordis

tur, ut ab illo tanquam dextro omnis in-

fhoamm. 4 — mAEm a Éb um i

zon [unt de ratione mifericordia , qua

choetur motio,, cüm Philofophus 4e i"-

ce[fa animalis edoceat,fontem,& principium

Cap, 4»

M

propterea Deo ineff,tametfinullá anga-

tur iriflitia , nullà prematur

motionis effe à dextra parte , contendát-

que propterea dextrum ibi in coclo effe;ubi

compa[fioue,

»

flelle oriuntur , eó quia initium motionis

£l,

Ametfi nulla Deus angatur.. triflitia ;

à dextra fit; ex quo luculenter liquet, di«

nulla prematur compaffione , nulla

vinz motionis principium effe ipfam miíe-

í1

fit in ipfo animi afflidio; & mife.

ricordiam , ex qua veluti à dextera parte

ricordia quandam videatur cordis mife-

bencfica oriuntur infignium gratiarum fy«

dera.

riam infinuare ex fympathia alienz miferize

I5

«onceptam ; adhuc in Deo eíI vera, ac pro-

Prxferc David mifericordiam veritati;

pria mifericordia ; quia hac afflictio animi,

Univer[e vie Domini mifericordia , &$ ve-

"Ü ^ a O A UM m — —— . ^

& miferia cordis non eít de ratione milfe-

ril4;, quia prima motio fit à mifericor«

ricordie, que fimplicem dicit voluntatis

dia, à qua benefidiorum influxus in nos

—— — -

affe&um ad opitulandum alienz miferiz

.

L

derivantuür.

Érgo in divina policia pris

fed eft tantüm quid confequens , vel conco»

mam fedem mifericordia occupat ; quam

mitans affe&tum mifericordia in nobis, qui

juftitia, & reliquz virtutes reverentur, Eít-

cüm fimus triílitie capaces, ea compaffio,

que in DEO juxta noftrum captum duplex

ac triftitia pullulat ex anteriore aCtu: ficut

mifericordia, generalis una, altera fpeciae

enim gaudium , & delectatio, quz affectus

lis, illaprior, hec poflterior, non ratio-

ne affectüs interni , fed effectüs externi ,

eftanimi; ex anteriore pullulat actu. profe.

.

cutivo ; perinde ac germen e íua radice

.

& operis creati ,. quia in DEO utraque

[lemper extitit.

Generalis igitur eft, quà

ita triflitia ex voluntate progerminat fub.

levandi alienam — miferiam , ideóque fpe.

ab initio tota rationalis creatura, angelica,

€tatà miferiá proximi ei compatimur , &

& humana ad flatum fuit fupernaturalem

;;

condolemus , quia propenfi fumus ad ei o-

deítinata,& evecla.

Cüm enim natura ra«

pitulandum , ideóque five . impotentes fi-

tionalis fibi relita , proprijsque duntaxat

mus, vel impediti ; five potentes, & ex-

viribus fulta , pluribus fit defe&tibus ob-

pediti, femper dolemus de aliena miferia;

noxia , imperfeclionibus fubjeCta , ac mi«

& ab hoc dolore , utpote nobis notiore vir-

ferijs preffa, non folüm Dei bonitas flatuit,

tus mifericqrdiæ fuam traxit nomenclatu«

eam ex nihilo condere , donisque omnibus

]

rtam.

naturz perfe&tioni debitis exornare; verüm

82,

Quamobrem licét in Deo nulla fit af-

etiam ad ordinem evehere fupernaturalem;

fuorümque bonorum &ternorum commu.

flictio, eít tamen proprié mifericordis vir-

tus, cüm hzc omnem excludat imperfedtio-

nionem , cujus beneficio omnes in eadem

3

Lj

L.À

defectus delerentur: adhucenim fuiffet plu-

lf

nem, & fummam includat. perfectionem

ficut Deo tribuiturira , nonut hzc turbi.

ribus obnoxia defectibus;ac plurimo ab intui

tione divinz effentie intervallo disjun-

dum animi includit motum , qui humo-

£um concitatione rationem obnubilat, fed

Oa , nifi divina mifericordia eam fuprali*

ut fimplicem denotat voluntatis affe&tum

mites, virésque natura fublimáffet, Hac-

que eft müericordia illa, deq

va cecini&

ad u;tioncm accenfum, — Verüm id inter»

Regivs

ä

*

Affe&tus Mifericordiz per eleemofynas divitias auget. — 667

Pfal. 114.

Regius Vates: $gavis Dominus univer[is , .

mifit in terram, ut Deus viat.or»fleret? ac eo

& miferationes ejus [Uuper omnia opera ejuss

pr&eunte noitra dirigeremus itinera; & ita

quód fi fuper omnia opera , utique etiam

humanitati affuevit aflumptz, ejüisque acti.

fuper Angelos éffuía , & tunc conugit , cümi

bus frequentandis etiam in utero Virginis

matris,ut habitn inventus fuerit ac depres

eosdem ad ílatum evexit i'up,emacuraæcm,

1mó noníolüm Dei mifericordia effufa. eft

heníus uthomos & vel inipío Deo coniue-

tudo altera fierec natuta.

Humani:ate in»

fupercreaturam omnem Angelicam, & hu-

dutus patrem milfericordiarum imitatus fuit

manam, verüm & fupraomnem corpoream

quia cüm hzcfit propter hominem;eó ipfo

filius , cui vifcera alia non íunt, quàm mite-

ss

CA2Af. tg

quàd hicad ftatum elevatur. fupernatura-

ricordiz , quapropter Salomon ejus ocu.

W.ISQ

los illis zquiparat columbarum, |Ocali £uí

lem, trahit fecum ad quandam fubiimita-

temcreaturam totam corpoream , Ut 1i»

columbarumi &eít perípicua mifericordiae

commiendatio.

f?d Rom,8.

nuit Apoltolusinquiensz amtatt ereatura

Eft enim proprium miíerta.

tionis animos in. alium

transformare , ac

febjecta eff non * voleus , fed propter eum,

Mæd 240

perfonam induere alienam.

Idque cauíz,

qui fubjecit eam in Jpe « quia & ipfa creatu.

ra liberabitur à. [ervitute corrupitouts in li-

cur cüm anitmi benefici affeu in. aliorum

Cuiconíonat

bertatem gloria filsorum Dei.

commovemur mileris, illas ipfas mifer:as

ïPiF-Z.C.z,

Novos celos ,

Ef nüe

videamur animo concipere, ac ijsdem affligi

D. Petrus inquiens :

VAm terram fecundum: promi(ja ipfius expe-

zrumnis; quàdecauía Ícripfit Apo(iolus;

Uni-

4. Corintb,

Bamus ,in quibus juflitia babitat.

Quis infirmatur, & ego noninfirmor? Hunc

commilerationis affectum. oculi exprimunt

6 114 7,29«

veríam enim creaturam imnovandam; & pro

columbarum , quarum eft proprium, ut re«

fuo captu ad (tatum incorruptibilem;ac glo«

riofüm (ubvehendam effe fatentur unanimes

rum ípecies viva juadam , G agente ratione

SS. Patres-

;

concipiant, ponáncquein coníipectu: ex quo

ha

14.

Prima terum

preduólio quatenus res

oritur, quód le 1e frequenter oículentnr co«

cun&z ex nihilo in fuas (pecies, & naturas

lumbz, quia cüm viciffim fe in oculis, perin-

cum pcrfe&ionibus naturalibus fuerunt con-

de ac in pellucidis fpeculis conípiciant,fingus

lari quodam afficiuntur amore ; fiquidem in

ditz non tantüm à divina profluit miferi-

cordia, cujus ope rmiferia omnuis depellitur;

earum oculisadeó conípicua fit reprz(entae

verüm à divina proüciiciwr bonitáte, qua

tio, ut fe ipfam videre putet columba, Hos

igitur columbarum oeculos Chrifto miferenti

£ons eít iaexhauftus totius bonitaiiscreatae.

*"Tametíi creatura antequain ex nihilo tradu-

attribuitSalomon , cüm dixit; Ocu/s ;zuico» CA?f34 ,

lje

ceretur nuljs proprié premeretur miterijs 5

lumbarumz:quia noftras infirmitates per com .

!f

God nondum eit ,

nulli eit ob-

milerauonem, itaanimofuoimpreífit , uc

fxquidem

$

noxium malo, cüm ma

lum fit privatio boni;

omnes in fe continere videretur, & in eculis

quod. fupponi

t fubjettum exiftens, & cui

.

ferre, quapropter dixit per Zachariam Pro-

um inefle poffit

L]

.

nihiio-

bonuni contrart

phetam, quz tetzgerst. vos, tanget pupillam

oculi mei, quia noscüm nofiris mileris luis

minus (i miferia laxiüs famatur etiam pfo

rivativo, & negativo , à quo natura. ab-

geritin oculis, imó nonin oculis utcunque,

horret, nonexiftere miferia e(t non modicaj

Íed in pupilla,quz delicatior, ac pretiofioreft

eflenim fumma | imperfectio , ac fummus

totius capitis pars, & flos velutiamoris.

defedus, à quo natura rerum vehements-

Nulli igitur dubium, quin proprié fit

16,

fiméabhorrec: non enim natura, quid-

Deotribuenda mifericordia, qua à chari-

tate minimé diflinguitur, fi fümatur cha-

quam m

'

agis exhorreícit , ac refugit, quàm

fui inter

irum ; hinc inexhauttus divine mi«

ritas inadzquat&, Fundamenta enim, qui-

fericordiz fons in ttes veluti rivos partitur,

bus contrarium cenfentes nituntur. haud

quo res omnées prae-

difficulter eliduntur.

quorum primus eít ,

Non me latet, ple-

iertim rauione prad

itz ex nihilo, in quo

rosque in ea verlari opinione ut cenfeant ra-

delituerant fepult« in fuas fuerunt. naturas

-

tionem charitatis effe etiam rationem ami.

ditz ,»ac diftincdtg , cüm enim fumma

&on

ternum in

ciie: verüm non diffitecr &qué-mifericor-

fuiffet imperfe&tio, & miferia z

diam , ac charitatem ad rationem Ípe&lare

abyílo nih

ili delituiffe, Deus milericordià

amicitia, — Ecenim charitas nonaliteratten.

decrevit , hanc tollere

dit rationem amicitiz,nifi quatenus vult bo-

quadam commotus

num alterius, ut eft bonum illius pracise à

imperfectionem, & creaturas ex tenebris (ui

nihili in lucem vitz educere, ac in fuaspro-

noftro; mifericordia itidem bonum appctit

pri

as diftinguere fpecies,& fuis facultatibus,

alienum , ut bonum eft illius, cui miferetur,

viribüsque inftruere.

nil inde fperando proprij commodi,nullim-

potentijs;

Ij

Secundus, quototam retum naturam

que optando proprium emolumentum , cüm

ad flatum decrevit (upernaturalem evehere,

totum mifericordiz munus fit malum depel-

'Tertius quo naturam humanam ex ftatu pros

lere alienum, & alterius fublevare indigen-

lapfam fupernaturali, ream fa&tam mortis

tiam ; quod non abftrahit à ratione amicitize,

zierne , omniümque miferiarum decrevit

Quinimó licet charitas refpiciat alternm ut

us fupernaturalibus

bonum, & quatenus communicat cum eo bo«

repatare, ac uberiorib

P

raidijs eam fulcire : & ad hoc infigne o-

na, quod non videtur przílari à mifericor«

us mifericordize explendum filium fuum

diaj adhuc fateor , charitatem refpicere als

Verani de Affelibus Tem. H.

GEPPRAC

terum,

)j

Difïertaüo

XXVIII.

663

mifericordie recbrdatur in ira; imó vult i

terum, quï antecedenter ad volitionem in-

di&tam à charitate miferiá aliqnà premitur;-

irà mifericordias continere fuas, hoc eftplu.

ac füblevationis indiguse(ít, & poftea ex-

res mifericordias in una tantüm ira5quia prae«

cuffàindigentià, & depulsà miferià non am.

valet femper mifericordia etiam cüm irafci»

tur Deus: Nunquid oblivifcetur mifereri Deus

pliüs fit mifer faturus ; in hac enim volitio-

ne propria mifericordie nulla fpecialis cer-

aut continebit tn ira [ua milericordias fuas?

nitur difficultas, nec honeflas, nifiea quz in-

ait a«t continebit, quz vox emphatica efl; ac

adaquaté relucet in charitate fpectatà prout

fi impotens effet Deus etiam càm irafeitur

' ad perfonas reflringitur indigentes , quarum

cohibere, aut continere mifericordiam , quin

indigentiam depellere adnititur.

profiliat , & fraenum veluti injiciat juftitia :

17.

Rurfus quamvis charitas fublevet alie-

ac fiexneceffitite propendeatin miferatio-

pam miferiam ex amore proximi ine

nes, à quibus coactus rigorem coercet ju.

digentis füblevatione, & mifericordia ex

fririz, nein ultionem erumpat.

complacentia ipfius operantis; adhuc conílat,

charitatem , quamvis avulfam à ftudio pro-

gl II I.

prij commodi ipfius operantis; &alterius

IJta Mifericordia in. Deo trium-

duntaxat bone addiétam, profequi neceffarió

bonum operantis,quatenus protundit opera.

phat,ut vel ipfa ]ujiz'tz'a'ei famuletur $

tionem honeítam, cujus exercitium non poe

. fitque Dez iva complementum miifericordies

telt non cedere in operantis decus,& bonum;

qua eà clarefctt illuffrior, quà ira

& dummodo aliud fibi commodum non

( flammefcit uberior.

quatat, à gradu non Cejicitur purze benevo-

TaDeus irafcitur, & iu(titiam exercet, ut

£0,

lentiz erga alium: nampropriz honeltatis

mifericordiam in ipfo juftitize rigore ne*

affecutio impedit totam honefte a&ionis

tenderriam in alterüm; tametfi ob intrinfe-

queat non continere. 2f cortinebit in iA P,Aifh.oG,

Wllo.

cum ordinem, quem aclio dicitad operan-

fua mifericordias fuas ?. "Tametfi - irafcatur

Deus flagitiofo, ac reo,ac rigorem exerceat

tem, ut ad fuum principium ; à quo prodit,

juftitize, non tamen fuam ita coércet miferie

LA

nequeat nonredundare in bonum ejus, tan.

cotdiam , ut eam contineat, neforaserume

quam gernien, & fructus bona arboris alic-

^pat , & dulcedinis lacte flammas extinguat

no tamen ufui procreatus.

"a

Imo ita triumphat in Deo mifericordia,ut

juftitiz.Hinc D. Hieronymus expendens vere

ba Davidisait: z4uzcomplebit m furore mi-

vel ipfe rigor juftitiee eidem famuletur; fit-

Matih, 38 |

i

fericordias fuas, quia Dei mifer

icordiaita exe

que ejus veluti complementum, — Si videas

:

airorisfui,feu

hominem injurijs laceffitum,hunc habes na-

überát, utetiamin magno die

in tremendo judicio feveriffimas inter iras

turaliter ad ultionem pronum, & omnes ad-

vocantem vires , tüm animi, türm corporis ad

fit triumphatura deipfo rigorejuflitiz , qui

fzvitiem, quin & ipfam clementiam ; ac mi.

complementum fiet mifericordia: tunc enim

ait Hieronymus Complebit iufurore miferi-

fericordiam folicitarefatagit , ut fuo ferant

furori auxilia ad cedes fpargendas, flrages

cordias fuas: ipfa enim fupremi judicij fe«

diffeminandas.

Refert Caffiodorus fcelus à

veritas , ipfe rigor juflitiz complementum

fiet mifericordiz, & decus clementiz.

quopiam patratum fuiffe, & cüm author fa.

cinoris lateret , 'Theodoricus Rex ingentem

"Tametfi diesilla finalis judicij irafcen,

I.

auri copiam rei fceleftiffimi fpopondit pro.

tis divini Judicis: implacabiles explicet ri-

gores, &ad fonitum tub& ab Archangelo

Lib.2 var,

ditori, dixit enim Theodoricus apud Caffio-

dorum: Deleflat nos munificos ejfe in amore

inflatze refumptis corporibus fint mortui fur-

EP']i'äöo

rééturi,ac acceffuri ad Chrifti tribunal, cujus

vinditie. Juta fuit hzcfeveritas, quoe fibi

finitram (tipabunt reprobi, & dexteram pre-

vel ipfam munificentiam voluit ad ultionem

aícifcere aüxiliatricem, Piusfuit Theodori-

deftinati,quos Judex hilari vultu,ferena fton-

te; placido oculo,verbisque mellitis ad ater-

cus ut fzviret ; liberalis, ut puniret; munifi-

j E RI SATETUMMECE ts UP QU a p ol

hamevocabit felicitatem , Tenz dicet Rex Mb a

cus, ut caftigaret; nimirum ex clementia ul-

tionem conflavit.

bir, qui À dextris ejus erunt, — Venite bene

"U. 34.

didli Patris mei , poffidete paratum vobis

19.

Verüm ficut homo compellit munificen-

Regnum à consiitutione muudi. .. Ad hasvo-

tiam famulari rigorí juftitiae ; ita Deus adi-

ces invidia reprobos totis vifceribus commo-

git rigores juftitize thefauris fervire miferi-

vebit, ac diriffimo torquebit cruciatu , erít.

j

cordie, ac munifice famulari liberalitati.

ls

3

Arcum faum curvat in nube , qui tamen ita

queinvidia tortor ipfo gehennali incendio

UT

L]

tertétfülmineo telo, " ut pompà etiam arri-

dirior, Poflea Dicet bis , qui à fimiflris e- Mattb.is,

runtz Difcedite à me maleditli in sgnem ater .

deat di(colore; ita minatur fagittas,ut fimul

folatium adferast, animümque in fpem erigat

num , quiparatus eft

tabolo (2 ezfngelis

veniz: fiquidem fignum belli prefagium fit

ejus. " Efurivi , €f non dedislis mibi man-

ducáre. Et prolatá hac. fententia ope Or-

pacis, & irze fymbolum mifericordia contti.

tuitur documientum : bincDavid àit : N«z-

cinoram fpirituum detrudentur illicó im-

Pfalm, 76.

*y, 10,

quul oblivi[cetur mifereri Deus,aut continebit

pij n sternum inferorum erga(tulum in-

ä

cendijs torquendi gchennalibus , omnibüs.

in ira fua mi[ericordias [uas ?. ite meminit

ancipati,

Deus luz cüm Íevere iralcitur , fed pluries

que tormentorum machinis m

Nun-

K n

Affectus Mifericordiæ pcf eleemofynas divitias auget, 669

Nunquid hos inter juftiti rigores fuze vide.

pud'bmm dij?ü tam bonum y quàm juitu

tur Deus mifericordiz oblitus? nunquid i«

de fuo optimum ( Íeu mifericordem ,. & -

munificum ) : Ze &osiro juflum.

JAUTC

gor juftitiz froenum injiit mifericordia ,

ne fotas profiliat ? ultimum , qtod Deus

boc ipfo optimum quod jufium,

Tum igie

tur Deus fe juftum , ac feverum oftendit ,

verbum mundo proferet , opus erit feve-

rioris juítitize , & rigores eructabit ultionis?

quando optimum munificum , ac miferi-

Anin verbo hochorrore pleno , acerbitati»

cordem fe prodit 5 hoc eft , vocando juw

bus referto ; Jee maledicii in ignem ater-

flitiam auxiliatricem in ultionem violatae

uum,deliciabitur mifericors Deus ?fed fi ne-

mifericordiz,

Adeó fuz adharefcit. Des

us mifericordie , ut vel in ipfa ira ,. &

quitia érat reproborum punienda , curpo-

tiüs reprobos, priüs non detrudit in gehen^

indignatione velit. mifericordiam relucere ,

nalem catcerem , & pofítea praelectos non

& hác ire impetus coércere, & indignatioe

nis rigorem icompefcere ; quó ex ira G mi-

pertrahit ad coeleftem patriam aeterná cumu-

landos felicitate , ac diving munificentiz

fericordia alexipharmacum confletur animi

ditandos thefauris , perfundendos delicijs ?

curandis zegritudinibus peraptum , quapro-

cur non priüs fententiam aternze damnatio"

pter Regius Vates ajebat, — Jra zm éndigna- Vfalm. vs,

T. 6,

nis protulit in reprobos, utillicó promeri-

tioue ejus , 4 vita tn voluntate ejus. — Ecce

tas darent fuorum poenas flagitiorum ; &

quàm magna , quàm ingens eft multitudo

poílea przdeftinatos fecum . ducit ad zter*

divinz dulcedinis; quà ira ita temperatur ,

nam gloriam ? nimirum ut feveritas jufti«

ut non ílragem pariat cruentam , non ful-

tiz complementum fieret mifericordiz, poe»

mina jaciat lethifera , non ceedes edat fune«

nas diítulit inlocum ultimum , ut miferi-

reas, fed irze tantüm imaginem imprimat ,

10,

ut mifeticordia emicet ex ira, & ira inine

cordiam , ea qua poffet, majori extenfione

dilàtaret : acerba feveritas laudesincremen-

dignatione Dei mortem non intendat in uL

Pjal!bgg,

WIIOI

tat divinz mifericordie , & eó largiorem

tione , fed vitam in volontate protendat z

Oftentat munificentiam , quó pena infli

Jra in indignatione ejut , G vita in volun-

genda differtur in tempus fubfequens.

zate eju,

?2,

Quod fiin divinavoluntate ira eft víta ;

245

Praterea juvat caufam perpendere divi-

nifuroris ; in qua exaggeratior elucet Dei

jam irafine vita effe nequit : exardefcere ne-

maíericordia ,

ait enim divinus Judex,

quit irà , quin vivificum emittat calorem ,

Ite maleditié in zguem «eternum.

Efurwi ,

quia fevire nequit ira fine voluntate Dei,

Matib, 25.

non dediftis mibi manducares fitivi , & non

in qua eft vita,

Dei nianus voluntas Dei -

Ecce iraícentis Judi«

dedifiis mibi bibere.

eft, qua fi irá moveatur, nonnifi vitz be-

cis futor defectum redarguit humanz mi-

neficium impertit ;; quemadmodum fi ho-

fericordie , & zelus iphius mifericordize

minis irafcentis dextera floribus effet refer-

ta, G alapam is infligeret , cui irafcitur,

rigorem punit , quem reprobi in paupetes

exercuére ; Efurivi , & non dedifts mibi

non poflet maxillam percutere , quin genas

floribus oppleret, ac fulciret.

Tame:íi ira

sanducare, motus amore mifericordiz in

pauperes irafcitur Deus reprobis , quos &

Dei fit in indignatiotie ejus, vita tamen eít

3

L]

adeó ut fine vita nes

acriter punit; quia opus neglexére in pau-

in ejus voluntate

queat iràfevire, cum absque voluntate no

D

peres exercere mifericordie , feverior igi-

N

"

tur hec ültio , & rigida hzc juftitia in die

vulneret.

Idque cum no

viffet David ,. dixit.

26.

finalis judicii opus eft divinz mitericordi« ;

quá pauperibus miferetur; unde elt juftitia

Conver[us fum in erumna mea , dum confi.

P/dlo zli "P.

complementum mifericerdie ; G , ut ait

girur fina , ne&it Regius Vates vitam di-

3e

vinz voluntatis cum . Ípina indignationis ,

D. Hieronymus;, zternus Judex , comple-

éit in'furore mifericordias fuas , quia cat*

quia nequit ira divina absque vitze beneficio

pens immifericordes , & reprobos, qui

ievire , quapropter etiam Joannes in Apo-

neglexerunt efurientibus panem exhibere ,

calipfi gladium vidit ex ore Dei prodeun.

Math, 05

& potum fitientibus dare, caufam agit mi.

tem , unde vitz fpiritüs fuit Adz inditus ;

fericordie in ipío rigore juftitie , ut fe-

quia gladius irz fine vitali fpiritu , absque

'Ura*'

veritas ultionis , complementum fit. mife-

beneficio vitz non infligit vulnera ; & ea-

tationis,

tenus Dei ira exardet , ut clarior in ea fplen-

23à

Hinc David ait ?

Deu ultibnum Do-

deat mifericordia :. & licét ira minas fpar.

Licet

Pfalm. 92

minu , Deus ultionum liberà egit,

gat» & fagittas jaciat , id veluti perfun-

*w, F.

videatur Deus nounifi rigores fpirare , &

&orie agit , & inítar fulguris, quod cum

yatboo

acerbitates fpargere

; adhuc ibi effufior la-

oritur , motitur; vixíplendet, & extin«

*

*

ubi enim David ait ;

tet mifericordia

guitur , quod cum animadvertiffet , David

liberé egit , Hugo legit , liberaliter egit ,

ait : Pox tonttvus ts $n vota,

Tamet(i Pfalm.76,

, 19,

quamvis Deus in. die illa finalis judicij fit

ira Dei minas ípargat , & tela jaciat ,. eft

tamen VoX tonitrui in rota, quia nimirum

Deus ultionum , liberaliter tamens ac mi-

fericorditer agit, eó quia ob defectum mi-

hzc velociüs tranfit , & citiüs currir, &

Hac accer-

fericordiz reprobis iraicitur,

ocyus ad ptiftinam redit tranquillitatem ,

Lib.de re[ure

7€&. cavn,

fendus eft Tgrtulhanus , ubiait. Qui a-

& quietem: Dei ira rotis utitur, noncute

rus

€ap. 34

Pppp35

4

670

. Diflertatio

XXVIlL

tüs triumphäntïs'; fed fugientis , quapro-

tuiffet femita in via, & non in femita via

fterni

pter. dejaculis divinz indignationis, acirz

divine irz,

Sed prodigia funt

6

(, .Pjaln':. 76.

ait David.

-Etenim fagitta tue. tranfeunt ,

hzc.diving milericordie ,. & proprium

hoc eft j ut velociüs tranfeant tela ire ,

milerentis , ac benefici Dei à minóribus

Ml

& indignationis, rotas agit ; acfi fagittarum

6xordi;;i ; quó à majoribus caveamus. Si

ferrearüm tarditatem vereretur , compen*

per femitam Dei ira inceffiffet , vix potuif-

fat mifericordia rotarum pernici volubilita -

Íet quispiam eam declinare ; quia ob an«

teífz , ac indignationis moras , quia Dei

guítias vix apparuiffet, fed anguítijs femi-

mifericordia lacte clementie flammas extin-

t dilatatisin viz amplitudinem non laten«

guit irze.

.

ter , fed palam ita properat ira , ut & prze

26.

videri poffit, G precaveri : idque caufe

M.

Expeti

mentol id edo&tus dixit David,

Vox tonitrui tui in rota , quia irg fagittas

cur jumenta priüs interemerit , quàm prie

veluti in rota vidit illice pertranfire, quari*

mogenitorum fanguine terram foedaret ; ut

do abülerfurus Deus geminam adulterij ;

[Egyptijs tempüs concederet refipifcendi ;

& homicidij labem , quam David contraxe-

non enim prudenter fperare poterant Dei

/

rat, tres duntaxat. dies ftragi , & cladi in-

iram haminibus parcituram , cüm absque

ixit, & eorum ne quidem ípatio comple-

ullo discrimine

jumenta omnia inee,rüceren.

to; fiquidem quafi adhibitis rotis totam in-

tur in campis,

"d

tra biduum expiationem abfolvit. . Ad mi-

Íericordiam enim pronior , 2gré movetur

irà, &indignatione, & (i moveatur , qua-

gX

fi violentiam paffus mifericordiam accerfit ,

ut illuftrior emicet in ipía accenfzire flam-

Magifler Chriflus. nos edocet. smi-

r WE CO A. WR C ,

ma,

Adhuc efce eorum erant in ore ipfo-

Pfalm x77*,

féricordia exercitia , ut mifericordiam

9. $9.

yum , & ira Dei afcendit [uper eos? Quid?

confequamur : . & mavulr [ub[ellia flivpars

quód cüm Dei fedes in coclo locata fit , ejus

viduis proteti ; quam altaria fumare

ira perhibeatur afcendere fuper eos, & non

— defcendere ad reos puniendos ,

& delin-

boflis interfe&lis.

quendos delendos ? & ira Dei afzendi fuper

Xemplo fuo lnos-edocet Deus exercitia

28.

€os , nimirum indicaturus Deus propriam

milericordie , fi velimus , & nos di«

ad (upplicia infligenda repugnantiam;often.

vinamexperiri mifericordiam, — Vult

dit, nonni(i coadtum poenas itrogare, pro-

Deus nos mifericordes , ut miíericordiam

pterea maluit dicere iram fuam afcendiffe

& nos confequamur , quapropter ait. per

e,","o!.ä

fuper impios; quàm defcendiffe : etenim ,

Prophetam (uum Ifaiam.

Difcite benefa- Cap. 1.

qui aícendit, vel per gradus, vel ad mon-

184

cere , quarite judieium , [ubvenite oppre[fo ,

tis cacumen , vel per collis faítigium plu.

jdicate pupillo , defendite viduam ; &f ve-

zimum laborat, tardé incedit , fudore ma-

nte , E6 arguite me ,dictt Dominus z f fue-

det , quia corporis mole reluctante pro-

rint peccata vefira , ut coccinum quafi uix

greditur. — Deus igitur noftro fe accommo-

dealbabuntur.

Non pracipit. Judais hic

-

. éanscaptui, quà mores componat noftros ;

templi reflaurationem, victimarum immo-»

nósque edoceat etiam cüm irafcitur, mi-

lationem , idolorum dejectionem ,

quia

Íericordiam in nos exercere , non folüm

hac non omittuntur à, refipifcentibus ; fed

€oácé irafcitur impijs , quos punit , fed

tranfituris ad meliorem frugem imperat fub..

euam cunctabundus . & r2 Dei afcendit

felliorum equitatem , levamen oppreffo-

feper eos , idett, aícendit non fine labore,

du — u lo i

rum , pupilliorum tutelam , & viduarum

*

"& mora, cümnosplus difficultatis, ac tar-

patrocinium

]

que omnia mifericordize

Id

b—3j

. ditatis experiamur afcendentes , quàm de.

