neret [ublimior , & íplenderet illuftrior ; íed

exhibuiffet propria tenuitatis.

Non modicz datut laudi , fi quispiam

nefcivit ftare , fine aliorum lapíuy íurgere

-109.

itaemineat ; utaliorum non intendat di*

non valuit,nifi ex aliorum ruinis; fplendere

minutionem ; itafplendeat , utnullam pro-

non didicit;nifi alios obicuraret Judith: Pra- Judibt c&pe

jiciat umbram, qua alij infufcentur, ac obícu»

ceperat illà Nabuchodono[or Rex , ut omnes 3- e5»

rentür. Scio infanas piramidum , & obeli-

Deos terra exterminaret , videlicet ut ipfe fa-

fcorum in JEgypto przfertim fubítructiones

lus diceretur Deut,. Eminuit Nabuchodono-

inrer orbis miracula fuiffe recenfitas , non

for, fed alienis diminttionibus ; furrexit, fed

folüm ob molis magnitudinem , fcd etiam

ex aliorum ruinis; [plenduit,fed aliorum ob

Ícuritate. ANa É ciuirates eorum deflruxit,

?üdiïlzf i.

propter artis excellentiam& opificij fingula»

*.18$,

ritàtem : nonenim tantum nominis,& gloriae

Ej lucos eorum excidit. Adeó rarum ettíplen» *

]i-

dere intetris (ine obfcuritatealiorum,& emi-

fuiffentaffecute ob folam molis magnituc

nem, nifi eidem acceffiffet artis excellentia; «

nere fine aliorutn detrimentis ; ut id non hu-

in ijsdem refplenduiffet ingenij perfpicacitas,

manz conditioni , fed divinz detur potentiz,

P

& argumentum habeatur divinitatis,

& opificij (ingularitas, INon enim folum.;

19j»

dificium , quamvis in (ublime protenfum, &

Premebatur ZEgyptiace fervitutis jugo

ad nubes usque faftigiatum tantüm metuiffet

enshebrzaduro adacta laterum miniflerio?

ab hominibus plaufum ; nifi opus magisa fub-

& laboris impauens libercati inhiabat, & pet

fufasfortaffis preces Deum in fua vota flexit:

limitate artis, quàm ab ipía materiz mole

fuiffet de excellenti fingularitate commenda-

Moyíes tunc 'ibi, Deóque vacaturus , vita

Íe fe paltoritize addixit in regione , ubi ne-

tum : materia ia immenfum coacervara , &

in [ublime protenía glori& nó füiffet inextin-

mini effet notus , cámque cuftodem pecoris

[

ageret ad radices Orebi montis, qui pars eft

guibilem enacta , uifi fubftructio fuiffet in-

geniosé, ac (ingulariter architectata , & ali

jugi Sinai, vidit eminus rübum flagrantem

icaci*

quidem , nontamen conflagrantem , qui li*

quid contineret, in quo Gt ingenij perfp

tas, & artis excellentia reíplenduiffet,

iINon

cét igne ureretur,non tamen combureretur ,

j , 9

folàm in J£gypto, verüm etiam Rome hujus*

nec ullum ex flamma in ipfo crepitante , & fi-

modi (ubítructiones 'mgeniosä fabrefacle

mulcorufcante detrimentumfubiret, — exzt Exodi g, vv

D

1e

furrexerunt.

«d montem Dei Oreb , apparuitque illi Domi-

YO.

/ Plinius pluribus commendat Obeliscum,

us in flfamma ignis de medio rubi , & videbat,

qui fuerat olim Romze in campo Martio ex-

quód rubus arderet,& non combureretur.Dixit

. 40.

tru&tus, aitipfe ; Digna cognitu res, & in»

ergo Moyfes , ibo ,. &9 videbo wifionem banc

geniofacundo. .Manlius JMatematicus apics

mnagnamyquare non comburatur rubus, Quid2

quód Deus fe Ipectabilem exhibiturus Moy^

accuratam pilam addiditcujus verrice umbra

collsgeretur in fe metipfam. Eminebat Obe.

( deferti (enticetum felegerit pro throno? an

liícus in füblime miro protenfus artificio va-

quia ceeleftis philofophia feceffum exigit ; &

D. 1

rijs infculptuseleganriffimis figuris, Hicta-

quantó quis remotior eftà mundi turbis,tan-

j0np. h,

tó propinquior fit Deo, ac divinorum capá-

DT

snen ex praalta fublimitate confpicuus non

erat :fed quia ejusapex e füit ingenio con-

cior ? quid? quód voluerit Deus naturam in-

ftructus, ut collecta in femetipfum umbra

duere flammz, & in rubofplendere? anquia

nullam vicini fitus parrem obumbraret, to-

ignis in tübo fymbolum exhibeat Principis,in

quo conjangi debent fapientiaad regendum ,

támque umbram ebiberet , ne quidquam ex

circumítantibus obícutaret, Erhoc videtut

ut alios perinde acflamma illuminec, & fpi.

D

orbis miraculum, dignümque ftupore , alté

n feveritatis , ac juítiti ad delinquentes

eminere citra ullius dusinutionem , acdecre-

€oércendos, reósque puniendos?

mentumin elaritate ; ita in fubiime [plende-

Tametíi alianon defuiffet auguftior fpe.

104

ze , ut nullus inferiorum projecta obícure»

ties , in qua Deus Moy(i appareret , & ex.

tur umbrá ; ita czteris altiüs lucere, ut nullus,

qua Moyfes etiam clariüs divinam conjice-

qui fubett, ob(curetur 5 ita Obelifcus pro*

tet Majeftatem ;adhucvoluit Deus thronum

priam ebibebat umbram ; ut càm ipfe emi-

fuz Majeítatis pre cateris deligere rubum ;

neret , ac fplenderet , id absque difpendio a-

dumis horridum , finiülque flammis coru.

lienz lucisobtingeret: & hocopusdefingu.

Íicum 5 ut rubus eó clariüs , ac evidentiàs

fuppeditatet Moy(i argumentum divinitatis,

latitate commendatum inter orbis rec/enfe'-

tut miracula.

qué ipfe flammis coronatus fplenderet illu

162.

invidia tametíi fplendeat in. eminenti

flrior ;non enim'elementaris lux effe potett,

throno, non tamen absque alienez lucis di-

qua citra alterius noxam Íplendeat, quia ter-

renus fplendor , diminutione crefcit aliena ;

fpendio nitet; neícit invidia eminere nifi alie«

nis dectementis crefcat fublimior ; neque lu-

& flamma non nutritur , nifi alienam depa:

Ícatur fubítantiam ; necvivit, nec palcitut,

cere didicit , nifi inferiores obumbret : pro*

inde miraculorum cathalogo ad(criptus fue-

nifi aliena morte ; & quia vidit Moyfes

rat Romanus Obelifcus, quiain campo Mar«

flammam intubo fplendentem , & nihil de

tiofurgetet (ine alienadiminutione, & fplen-

fpineto abfumentem conjectavit effe id a.

Nabu-

deret abque aliorum obícuritate.

liquid fupra humanam conditionem , ae

ehodonoíor non obelifcum , fed. giganteam

naturz vires , quod nec livor inficeret ,. nee

Ooao;

ig-

: f':rdni de Afeäibfus TJom. li.

6Co

- Differtatio XXVIL.

invidiä tangeret , - cum hzc non !pïendeac

ex fiftalis emiffa balfama , & ex caknte cinez

interri$, nifialios obícurer 5 non crefcat ,

nec emineat nif1 aliena diminutione, & de-

re evaporantes luffirus grauffimos effuude-

bant odores.

Ad aurium oblectationem

cremento j cüm igitur ignis rubum ofcula-

fymphoniaci fuére pueri accerfiti , qui (taris

retürlabijs, & nonmorderet dentibus; co.

jun, 1

ronaret fplendore, non lzderet flammis ;

legibus mellitiffimos temperabant cantus,

illuftraret fulgore , non abfumeret voracita-

Sug ctiam tatui fuerunt voluptates, qua ta-

men fupra. czteros íenfus guftui ébíandie:

te5 indeconjecit rerrenum non effe , fed di-

vinum Íplendorem iilum , ut acuté notavit

bantur ; quippe ad unum parandum convivi -

äi. x;

Phiio de vita Moy(is , inquiens.

Rubus fru*

um bellum coelo, terris , maríque usquead

internecionem indictum fuerat , ut ex omni-

tex debilis Q/ZA, G fenticofus , nec abfumitur

veractnaturaiguu s imóconfervatur eitam,

bus elementorum fpolis una confurgeret

menía, & elementa tributaria fierent volue

quaits antea fuit permanens : adeü ut nibil

pratis ; móxque ad nomerum licét non fine

amittens nttefcat etiam ?. re&té igitur intu-

lit Moytes, ignemillum caele(tem ,non ter-

palzftra , & canquam in triumpho fercula de-

ferebantur ; dapésque in menfam, perinde

reftrem fuiffe, & lucem illam divinam , qua

ac in orcheftram prodeuntes, abibant , uti

rubi depaítione non viveret, fpineii dimi-

nutione non emineret, nec plantze deíiru-

venerant, poftquam oculis diu infervierant ,

quafi fabula non tantüm palato daretur , fed

€hone , acruina fplenderet ; quia folus

& oculis :

ne

3

Deus utpote fibi fufficientiffimus alienanon

ptaus illicium,

quidquam deeffet. ad vplu-

' indiget ope , nec alienis deleclatur ruinis ,

Io7.,

quo fuam ma

X

nife(tet homïi»m"bus Majetta-

Cum generofo jam maderent [ d

ïi

N

cem.

mero, luxüque epularum (a:is (lomacho in-

|/

10 f

Quod fi invidia propria mutuatur in-

duififfent : puella Herodias venut!é compta ,

.ctementa ab aliorum diminutione, & pro-

toföquc muliebri ornata mundo in med:um

prium nitorem à caligine , & obícuritate,

prodijt ludos datura faltarionum , (imu! ue

quà nititur alios denigrare : propriis etiam

caputJoannis Baptiftze petitura iliüdque pree

ä;

Ítudet probris minuere alienam virtutem.

tiumfaltationum fa&tura; nimirum caput pe«

Antipas Philippi fratris uxorem incefto tha-

tjit, quia mente vacua, capire veré indigebat z

lamo polluerat , & quia Joannes Baptiíta in

cum torum ingenium in pedes fluxiiíet , vae

4

eremo fostorem fceleris pati non potuit , in

cuum fenferat caput , cui implendáz vacuia

tati capat fuffeciflet Joannis , nilj cum antea

aulan: venit Herodis inceftuofum Principem

I

increpaturus ,. quia non licerer ei habere ue

fuiflet vox clamantis non (olum in deíerto 5

fedetiam in urbe,huic voci filentium indixif-

xorem fratris fui , fed Joannis Baptiftze mo-

is

nitio exulceratum aninium acriüs exafpera-

fet, ne ampliüs in aula icelus redargueret

vit. refricante vulrere foemina inceítuofa ,

[cd haecvox quamvis in ilentio pofita epice«

dium Herodiadi , epinicion Chriflo , Euchae

.z Herodi fuafit , ut Joannem Baptiitam in

V

vincula conjiceret , eó quia aufusfuerit nefa-

rifticum fibi, & pareneticum cecinit aulz,

riam confuetudinem liberiüs arguere ,. nec

fi tamen aula fuit , & non potiüs caula

ceffavit invido livore, & odio innocentem

tune 1lla Herodis , cum tales enutriret fe«

d

períequi ; donec ejus caput abfciffum Hero.

ras, & in qua monftra ftabularentur vitios

rum,.,

b

diadi filize in. proemium cederet faltationis,

Nec mirum fi Chritti prodromus

eï

Refert D. Hieronymus Herodiadem iníul.

hac in aula, vel veriüs; caula inierimitur

táfle recifo Joannis capiti ,. & acu difcrimi-

lupa non potuit nifi agnum perdere;. & qui

[

nali lanctiffimam illam pertoráffe linguam ,

materno in utero falijt , cecidic puella fal-

peninde ac Fulvia quondam Antonij trium-

tu ; an non initijs fuis affines dixeri: eíle fis

f

f

viri uxor in diflertifümam Ciceronis lin-

nes? vitam € chorais aufpicatus, inchoreis

perdidit : luperum'erat coena , fuerat ag-

guam ízvijt: ceererum ipfa faltatricula pro-

meti:as dedit illicó poenas; cüm adftrictas ge-

nus interimendus , quo iníatiata epulis £e-

Ü

ritas vefceretur.

W

lu aquas pertranfiens rupta fub impijs pedi-

Cum dies opportunus. ac-

Marei 6;

eidiffet , — Herodes natala fui cmnam fecit

21

bus glacie;caput dedit abfcindendum gelidis

cruítis ;; & portentofum in modum íubfi-

Principibus ,. 6 Tribunis ,. 6 prima Ga»

liens ,. choreas, quibus vivaaflueverat ,

hilee , ut tot haberet enormiffimi flagitij

tefles., quot proceres in convivio discume

mortua continuavit é glacie pendula,

3e6,

Funus autem Bapiiftz contigit occafio-

berent.

fh

ne convivij, quod Herodes apparaverat na-

Sed inquirendum fupereft, . quid con-

108,

&

talis fui. celebraturus hilarem feftivitatem,

viva cenfuerint de patrato. auda&ter fceles

Erat cenatio ad oculi lafcivientis delicias

te , de capite Baptiftz. dato in pretium

compolita; quidquid auri; argenti, & u-

faltatrici ,. de amputatione facrz cervi-is;

niouum , gemmarümque usquam fuit par-

de morte Prophete , que preemi:m fui: He«

I19,

tim in vafis, partim in fimulacris , imó &

rodiadis , cui cüm optio data fuerit eligendi :

patretum ornamentis., mira (plendebat ir.

quid vellet etiam dimidium regui ; huic

non ut lucrare«

radiàtione 5 cui & refpondebat pavimenti

caput pratulit Joannis ,

ni'or , ne quidquamperfufis hac delectatio-

tur,.ac poflideret ;. fed perderet enormi

af

ne oculis deefiet ; v,imö & ne vacarent mates

qculos

&l

amputaüone , .quää fpectatorum

iü*

Ex in*vidïæfonte pur'xdi fcaturiunt vitïorüm latices., 661

ïnceüe;vit. . Acuté, & 'flmkul eleganker D.

ut fedentis Maie(ïatem Thronus promul-

Pettus Chryfologus de ferali hoc fpectacu-

garet , & fulgor tcinrillans acies . perítrin-

lo, in quo oculi clauduntur Prophetze

geret ; ac moraretur oculorum: fed líaias.

Ld

*

non tam mortis neceffitate , quàm horrore

prophetico vídit obtutu. quod humano oc.

Swm; —174.

luxürig, ait: Herodes cenam fectt Princtps.

cultabarur afpectui ; — P2 Dowsmtim fuper 1/2ia c, 6,

Óus , Tribunis , & Primis Galilea , ut tot ba-

folium excel(um ,. & elevatum, 6 6&2, qua v. ts

f*b ipfo erant , veplebaut templum

Et hoc

beret facinoris fui avbitros , quot babuit pra-

fides difcsplina.

Dicebantur viri pranobiles

erat argeumentum diviitatis,alios non dnipo..

regnique PrafeCti, Prafides difcipline , led

liáffe, ut ipfe ditefceret ; non obfcuráffe, ut

€ur Herodes càm nobiliores, acillaítriores

fulgeret; non diminuiffe, ut emineret ; fed

fui regni truculentz , ac immaniffimz ca-

ita Íplendvifle , ut aditantia replerete &ez

dis teítes effe voluerit, & fpeclatores; non

qua f[ub spfo erant , replebant templum,quia

tamen eos tefles appellat , fed facinoris fui

in humanis non. finit invidia quempiam e-

arbicros ? fi diícumbebant , & ipfi convi-

minere fine aliorum — depreffione ; neque

furgere fine alieno lapfu ; neque fplendere,

vio , erántque atrociffimz cadis fpectatores

funeíti , ac proinde teftes oculati , cur arbi«

quin alij cbícurentur : ibi veró characlet

dignofcitur adefle — divinitatis , ubi nitor,

tri facinoris nuncupantur ? Ii dicuntur Ju-

dices arbitri, qui de re fibi commifla non

quo qu:s fplendet alios non . obfcurat, fed '

fecundüm juris apices , neque fpectato le-

illuftrat, & divitiz, quibus ditefcit , — alios

non evacuat, fed replet; 66 ea que fub ipfo

E

gum rigore, fed prout ex quadam aquie

tate, & pro fuo arbitrio expeníis circum.

erant replebant templum.

Verum quvat in-

10f

flantjs confultiüs vifum — fuerit , fenten-

quirere, quidSeraphini tunc egerint, fife.

tiam ferunt ; adeé ut Judicis arbitri. fene

nis in(iructi alis./ duabus velabant faciem

tentia teftium ' depofitioni non femper . re-

ejus, lcilicer. Dei, & duabu velabant pedes

ejus, & duabus volabant.

Quid ? quód

ipondeat, & plerumque à juris . exorbitet

rigore, lgitur qui fpe&tatores adfunt fu-

non omnes alas explicent , que facilius in,

neiti, qui teftes . funt oculati. atrociffimi

volent , & feliciüs in fublimeavolent? íed

Íceleris, non teítes vocat Chryfologus, fed

ex fenis alis duz tantüm librentur in aére,

Íceleris arbitros, qui non urgentur oculo-

& quatuor complicate claudantur , faciem

obnubilantes, & pedes ?. cenfet meilifluus

rum teilimonio , nechorroris fuffragio,

nec humanitatis lege , nec compaffionis ju-

Bernardus , Seraphinos binis alis faciem ce» serm,s de

re, nec dudlu rationis ,.

- fed atbitrij pri-

láffe , & alis binis pedes occultáffe , eo quia verbis Jfts

vilegio.

alis volitarent proprijs: & dum expanfis

169,

"- No

luit Hefodes tefles effe , fed arbi-

alis fplendere cupiunt ,, Deum obnubilant ;

quó fymboium promant humanz invidiz,

tros enormioris flagitij, tametfi teftes effent

oculati , quia invidia affueta aliena virtuti;

qua erigi in fublime nefcia, nifi alios de-

vel minuendz , vel obfcuranda;,non folüm

primat ; non íplendet , ni(i alios obfcuret;

Baptítam diminuit. capitis amputatione ,

appofitie D. Bernardus de verbis l(aize ait z

verüm etiam quó proprium (celus ; qua-

Quibus putamus alis boc caput Serapbin ve-

lant ? duabus ni fallor . alis. fua / videlicet

dam excufaret, ac tegetet diminutione ar.

bitros conftituit; qui parrati. fceleris teftes

zpforum glorie , €8 felicitatis.

Nimirum

erant oculati.

Exigua fané fuit Herodis

alas expandentes propriz gloriz nitorecone

gloria in natalis . fui celebrata | feftivitate ,

fpicuas , ac proprim felicitatis: fplendore

cüm non tam propria luee , quàm aliena

coruícas , alterius obícurant claritatem ,

Quód ( Traianus

& felicitatem occultant ,' quafi nefciat in»

Íplenduerit obícuritate,

fine uliius diminutione tefte . Plinio in eius

vidus fplendete, nifi alienam lucem immie

nuat.

Panegirico major omnibus fuit: Herodes,

que grandior videretur diminutum capite

Homo invidus homini lupus effe dacx-

Ilf.

voluit Joannem Baptiftam,

tur, & quia invidia fua ubique retia exten-

dit, ideo multiformes . ubique infidias ap-

M 6;

2l

51 Xo

parat; & quidem majori in aulis apparatu;

ubi vitia graflantur felicits, & mores dee

Noa frnit in'vidia quempiam erni..

pravantur iniquiüs ? ibi videmus — caftita-

auere fene aliorum depreffoue ,- nec fur7

tem ab impudentia triumphatam ; fidem à

gere absque alterius. lapfu , nec [plendere ,

perfidia exclufam ; mnilericordiam à fzevi-

tie devicdtlam ; fimplicitatem à dolo circum»

]

quim alij obfcurentur: fitque argumen,

tuta Divinitatis eminere . [ine al«

ventam 3 jura naturz ab ambitione turbatag

terius diminutione.

à verfutia veritatem expundilam ; & ab in-

vidia famam alteriüs dilaceratam. ,. hona-

£IO.

rem conítupratum , fplendorem obícura-

& T On eft magnitudo , quz aliena niti-

tur diminutione. Plures alij majo-

tum: & diceres aulice . huic Oeconomiz

1

res effe fatagunt, cüm tamen pau-

congruere, quod de pavone eleganter pro-

Deus Ifaiz objicitur ex-

tulic Tertullianus inquiens.

Pavo pluma.s» Lib, de Pal-

ciffimi fint magni.

)!

veflis, & quidem de cataclitis ?. i

mo

ommng (^b* 3«

«elío, & conípicuo infidens Thro.,np » adeo

408« ,

Oo 99 3

662

! DifTextäiQ XXVIL

Per fluxa fnarini tra&ás icinera arri-

114,

cónchilio depreftor ,. .qua colla floreut., &

omnui patagio inaMratior , qua . terga ful.

dente malacia proficifcebatur Jonas Pro-

gent , & omui [yrmate folutior, quá cauda

pheta,fed ingruens feva tempeftas eum & navie

]h.t Mp

jacet , multicolor , &$ difcolor , &$ werfico-

ioligoeo ad navigium aliud tranftulit vi-

- h tó

dor, qua uunquam ipfa femper alia, & fi

tale: Dominus mifit ventum magnum in., JoW4 1.v

femper ipfa quanda alia , totieus denique.o

mart , G fatla eff tempeflas magna in a«

amutanda, quotiens tmovenda,

-À plumis

ri. SevijtinJonam excitata procella, qu&

flu&ibus obarmata navem quaffavit, & Pro.

.pavonis aulica non abludit policia ; nil ibi

flabile, quia aura adfpirante ambitione

phetam pro(travit, quatenus violento com-

üüm:

mox livente

plexu eum abforbuit; fed inoffenfus vorae

mox turget, & cclla erigit ;

invidia deprimitur , & colores mutat, &

ginem ingreditur marinz belluz , in cujus

alios induit affectus , qui non femper arri-

alvo portum enactus, malacia gaudet, qui

dent, licét exteriüs in extima videantu£

procellà in-navi exagitabatur; portuc ena*

florere . diu in aula ' ratiffie

cute ridere :

élus in naufragio incolumis litori. reftitui-

mum e(t ex effato fenis cujusdam aulici ,

tur: Ef dixit Dominus pifci , &f euomuit ]0-

Jona 2.'9.1&

g

&AMm in Aridam.

qui referente Seneca cüm (cifcitaretur ,

Sed fi Dei Propheta po-

Lib.2. dei'^ , ,6rodo rarifimpam rem in aula. confecu-

tis fuic marinz belluz feritatem coércere,

€8p.3) -

us effet fenectutem , fervur refpondiffe , id

cur ventos non compefcuit , & infanos temm«

ei contigiffe intet flu&tantes jugiter fortu-

peítatis non repreffic fluctus? fi non minor

nz vices, quibus fus, déque agebatur, mox

eít virtus, qua leges infringit fepulchri »

!

in fublime evectus, nunc in imjum iterum

quàm quz violentos infultus cohibet proe

depreffus.

celle , cur ventis non imperavit, ut quie-

Ti2

Ícerent , receptuíque canerent ; & infole-

Imó nulla fanguinis neceffitudo . ani-

mos ne&tit, licét corpora confoederet; nul-

(centibus marinis fluétibus froenum non in-

lum amicitie vincolum plures ligat ; quia

jecit , quó coércerentur ? nimirum navis

elluntur parentes à filijs, excluduntur à

fluétibus agitata typus erat aulz, cuijus nau,

parentibus - filij, deprimuntur ab amicis;

t2 aulicorum imagines exhibebant ; venti;

qui vinculo feederis credebantur ijs illigati;

& fluctus multiplices fignabant affedtu

$ 5

& nullus ibi fplendec, quin nitatur. invi-

quibus varijs exagitatur aula procellis; &

dia ejus obícurare nitores ; & nullus eft,

qui in navi tutus [onas non erat , in ventre

€ui fortuna arrideat , quem invidia fuo li»

ceti fecurus marinos tractus trajecit; feu

vore non inficiat ;

adeó ut rariffimum fit,

qui inter feras fequrus procedit , inter au*

Iicos tutus non incedit:

fcite Zeno Vero«

& mirum, in aula perfequentium invidiam

nenfis: Qwantum darur intelligi uavis ty- 3".'"44:'11!;!,"

non füftinere; quod de Importunij Patri-

tij Majoribus miraculo adfcripfit Caffiodo-

pus e& Synagoga ejus. proretam [acerdetale

LiP.$. Afid, ras in

£orpus accepumus 3. mutas, fcribas, & Pha-

quiens : - Jpfi decus Senatus. prefhité-

f9, $.

ye modernis. faculis. amoribus oruabantur ,

rifsos ?. venti fevientes drverfi funt. Regete

antiquis bonitate praditi conflantiá gla-

Aule percitus procellà inter procerum fu-

riofi , in amicitiam proni , in odia fumenda

rores, palatinorum infanias, invidentium.

diffciles. — 1taquod maximum (elieitatis ge»

lividos flu&ctus naufragium incurrit ,. qui

anus 6f , eim multe probarenrur . effe potea-

in ipfo naufragio fecuritatem invenit j ait

síe, invidiam illos perfequentium coutigit

enim Zeno deJona. — Felix magis fepulchro,

l

v2on babere,

quam navi, quitutus fuit inter ferinos ceti

LPEL

Rarum fané in aula verfari , & invi-

dentes,in navi ira:s procella fluétus non de.

clinat; fed naufra

j

:

diznon corrumpi veneno ; «eblandientem

gus Huaibus cedit, quibus

æ*

experiri fortunam , & amarorem non fen»

G opprimitur.

tire alieni livoris ; fplendere dignitatis ai«

Sed quid?quó

d procella inviditProphe» . 11f.

:

n d! C;WI

tore, & nulli effe eclypfi obnoxium : flu-

t2 , in quem voluit acriter defevire? Noa

credas, donum invidiffe Prophetize ipfi Pro-

2

Guat anlz pelagus , ubi & flatus ambitio-

nis, &invidie procella tranquillitatem tur,

phetz, fed przeminentiam , quà. Ninivitis

bant, & procellas excitant , parandis naue

debuit praeffe : nullus in aula invidet donis

Íragijs flu&tu. quovis decumano aptiores ;

cocleftibus precellenti, bene tamen huma-

quod cüm exploratum effet Sidonio, cui-

nis fplendoribus enitenti ; id intereft difcri.

-dam fibi amicitiá deviné£to confuluit , ut

minis inter virtutes, & dignitates; quia di«

fe ab aulze fluctuante fubduceret procella

gnitas frequenter plurium patitur ambien-

ä

gir.!'?M-i-

Ícribens: Igitwr fi quid noflratium. | preci-

uum invidiam ; cüm virtus nonnifi pauco*

i

bus acquie[cis , ac te tutum eupis 5 ia pa«

rum emulantium fuítineat querelam. — Se-

curus degit , qui miris fe virtutibus expol«

l

ariam receptui canere feflina , & Affdusta-

y

sem tuam — periculofe familiariti celer exi-

livit, fed pavidus hzret , quem dignitas

e

zee , quorum cenfuetudinem — fpeBlatiffrmus

expetitis honoribus folcit. Rarus eft, qui

b

quisque flammarum naiure bene comparat,

mgré ferat virtutum culturá ab alio vinci

t

qua [ficut paulum 4 fe remota | illuminant ;

Íed rarior, qui non invideat alteri uberio"

r

st [atis admota fibi comburunt.

'Tutiores

ribus cumulato honoribus. David non pur*

in fylvis belluarum inter greges degimus ;

purá indutus, non coroná viclrici redimi-

um;)' Ó aL

quàm aulicis adíciti,

-

s

tus, fed cantu in doemonem pravaluit , a&

l

cerfis

Ex invidiz fdnte putidi fcaturfunt viriorum latices, — 663

'Cïer-ültus enim fuit, ut afflicto Sauli effet fo-c":

proftrato gigante viciffe? noverat Jonatas,

Liöb " Reg'

latio, tetrámque ab eo fpiritum excüteret;

dosmonem vincere opus effe virtutis, ideó-

Cap, 41Ó6. —

Recedebat ab eo fpiritus malus : íed cüm

que virtute munitus David armis non in,

À lb

Goliatlium David proftráffet , G Jonatas

diguit, quia noverat invidiam non infidiari

-Gï&fg!d?

victorem purpurá exornáffet , arcu , ac la«

virtutibus; fed infidias praetendere digni-.

dio obarmáffet , voluit ut norinifi atmatus

tatibus: huc accerfendus BafiliusSeleuciene

gladio, & areu aulam " ingrederetur , qui

fis qui loquens de Davide cantu Saulem de-

folá fundá munitus ad (ingulare certamen

mulcente , & doemonem abigente ait: Ly,

lbidem,

defcenderat pugnaturus cam Goliatho: Ex.

ve melos veluti telum jaciebatur in./ demo-

goliavit fe Tonatas tunicá, quá erat indu»

uem , triumphus Davidis in dcemone à li.

tus , €9 dedit exm David , & reliqua vefir-

vore erat invidiz exemptus ; Í[ed purpurz

menta fua usque ad gladium , & arcum

fplendor periculo fuiffet expofitus : purpu.

futm , (ed cur Jonatas Davidei in doemo-

rá igitut'indutus , ac dignitate fuffültus ar«

AA IN

nem prevalentem armis non fnunivit ; G

mis indiguit David, qui gladio & lagittis

mox regia tunicá indutum gladio atmavit;

deítitutus , & fola virtute praemünitus tu-

& arcu ? àn non gloriofior erat triumphus

tiüs criumphavit , Q de fugato doemone

de excgiïg ,'-' fugatóque dæfþf)ne, quàm de

palmas Hc.ollegit.

gg:wwæææwwwwwwwwüawæææäiäææ *€

db dqeppepeqobrppqdepqebdepdedepdodesqo

DISSERTATIO XXVIII.

Affe&tus mifericordiz, fcu compasfionis,

dum alien$ opitulatur miferiz prafertim

per elargitionem eleemofynz, Dei miferentis divi.

t wo

'tifa,s' auget,

,5* I.

vum dolares lem't,lacr)rm'/u exiccat , moe-

Ls omgapïam'r ajea?m miféro

rores excutit.,

3.

5

A

^ Fíectus mï(ericurdia; eft,

dam fuam. . 0pitu!þari alieng miferiz ob

)

d

*

i

qui' voluncatem incitat

vanam gloriolam virtus non eít, fed vitium

]

Z

l

wO 7

N

4'9

ad opiculandum alienz

xenodoxiz.

A

)

)

miíeriz, eámque depel.

Poteít itidem quis alienz opitulari mie

Zs

—

)

v

lendam

*

*

(ufl'*':ä

quapropter

ferie ob finem etiam inhoneíitum, & tunc

Hff

" B. de civit,

d

/ FO0

| Auguftinus ait : Quid

ad illam pertinet fpeciem vitij , cujusaffectu

B

20 UL E ETE

eff mifericordia nifi. a-

depulfio alienze miferiae imperatur, ut fi

liene miferia quadam.,

quis eleemofynam elargiatur ut inducat

in nofiro corde compli[o , quá utique fi pof-

puellam ad libidinem ; pertrahat ad hzre-

fomus fabuenre , comipellimar.

Hac autem

fin , tunc enim contrahit turpitudinem illius

milericordia, quá inclinamur ad alienam

peccati , & ad vitium pertinet, quod eie

miferiam benevolé fublevandam vere , &

dem refpondet.

Poteít etiam quis alienze

proprié eft virtutis, fi in fnum dirigatur fi-

opitulari miferie ob finem honeítum , &

nem honeítum; quia poteft voluntas vario

tunc opusimperatum ad eam pertinet vir-

intuitu, &fine incitart ad opitulandum a-

tutis fpeciem, quz illius hone(tatem tefpía

liene miferiz , eámque depellendam, ut ob

cit; quo pacto plerumqué eft actus religio-

vanam gloriam , perinde ac Phari(ei , qui

nis, latisfactionis, charitatis, quatenusex

eleemofynam daturi in plateis canebant tu-

earundem virtutum affectu procedit,

bà, fpecie quidem inopum congregando-

Quamobrem nulli poteft dubio effe ,

$*

rum; fed revera ut urbi toti fuum oflen-

quin mifericordia , fi finem intendat hone-

tarent opus, & inde laudem, ac gloriam

Íítum , & prafertim opitulari proximi indie

aucuparentur popularem , ac in tnajori ha

pentiz , ejüisque depellere miferiam, eó quia

Füftho .

berentur exiftimatione, de quibus ait Chri-

Chritiana charitas id perfuadeat, & lex na-

flus: 44men dico vobis veceperunt merce-

turz precipiat,veram induat rationem vir«

tutis;

— ^Difiertado- XXVIII,

664

/

tutis; de quo cum Chriüianïs dubitare fas

vationem ; & ratum fit, hanc Eompäüïöheui;

non (it; E:thnicis tamen — quibusdam fecus

& teneritudinem abjicientes non . fieri im-

vifum fuit.

Vulgare fiquidem ,eft illud.

mites,acfzevos: hinc Auguftinus ait?. Mife- 9:4ccvit.

Plautiin Trinummo, ubi ait; De mendico

ricordiam Stoicorum efh [olemue eulpare. Sed ^ «?»

analé meretur , qui ei dat , quod edat, aut

quanto boneflius . ille Stoicus: mifericordiá

"te

quod bibat ; nam & illud, quod. dat, perdit,

periurbaretur bominis liberaudi , quàm ti-

& illi producit vitam ad miferiam, quod ta»

more naufragij , G paucis interjectis fubdits

&ib. 6 inflit men effatum Lactantius vocat deteílandum,

Quid eff autem mifericordia nifi aliene mi -

«Aap.11e

prolatum à viro comico, períonam agente

feria quedam in noflro corde compaffo, quá

Ízvientis tyranni,

Foit Plautus comicus;

utique,fi pojimus — fubuenire , compellimurs

qui vatias agebat perlonas , proinde multa

fervit autem motus ifle ratiovi, quando ita

le&u , ac relatuindigna ei exciderunt. Ma-

prabetur. mifericordia, ut jusiitia conferves

nichei itidem pro eodem habuerunt ftipem

tur , five cum indigenti trióuitur , frve cum

mendico porrigere , ac homicidium perpe-

ignofcitur puntentt.,

Pr&terea quia tene£

Xpif ad[o- trare,ut refert 5. Athanafius. Putabant ero-

ilte , mollísque compaffionis aff-étus pluri-

litar vitam gatam inopià laborantibus mifericordiam

müm folet afflictum relevare, ac. folari; qui

Jg enits,.

in fubfidium cedere, ac adjumentum mi-

enim malo premuntur , plurimi faciunt con-

feriz, quam ipfi execrabantur, cenfentesà

dolentiam, & ex aliena compaffione, plu,

malo prodijffe principio. Plato itidem feve-

rimum hauriunt ipfi folatij. Si igitur Plau.

Eb de lg..

ré prohibuit, nequiseffet inurbe mendicus,

tum excipias hominem ícenicum varias a«

Verüm legem hancfancivit, non quia cre-

gentem períonas, ac nullius probitatis, &

L.m w.92 Q U 17 . — COU NU

detet, piaculum effe alieng miferiae opitu.

Manichzeos; quos D. Bafillius Marcorem vo«

lari, fed ut fcelera ab urbe arceret, ac per

i

cat Ecclefiz ; difficulter pote(t quispiam a.

l

exclufionem mendicorum anlam pracideret

lius adferri, cui inhoneftum vifum fuerit

li

delictis , ut ipfe explicat /ib. $.. Ze Republ,

alienz opitulari miferiz , lugentis lachrye

ubi afferit ab ignavi mendicitate viam Íceie-

mas ficcare , moerentis triftitiam. excutere,

n

ribus aperiri: hauc Platonis legem fuiffe in

indigenti opem przítare, naufrago manum

ufu apud A*henienfes, & Maffilienfes refert

dare, exuli hofpitium exhibere.

« 9,9. fatre

Villaricus ex Xenophente in Laconum Re.-

—.. .. Qaéd dlij mendicos exclufos voluerint

Oeconomi4

6, -

ä

publica ubi etiam fateturLycurgum exclufiffe

à Republica, non ifli malé fenferunt de mi-

'JP 5 ke

à Republica mendicos;ac vetuiffe ijsdem fti-

fericordia , fed bene de reipubiice emolu-

f

ü

pem íuppeditari , ut defidiam excuterent,

fnento ; etenim ad induftriam promoven-

acotio marcefcere deítíterent, & fierent

dam civium , & ad excutiendum torporem,

L

Keipublicz utiles , vel in artibus exercendis,

abigendámque defidiam aliquorum,qui cum

vel proprio labore, ac fudore eidem inler-

potlent, vel laltem putarentur poffe necef.

virent,

faria fibi proprio comparare labore; malleat

— An veró Stoici malé & ipfi fenferint de

inertes quaeítu vivere , & otio marcef:ere.

-

4

mifericordia , quà quis alieiiz. milerig opi-

Hinc D. Chryfoftomüs expendéns verba illa s»p.ip -

tulatut , Cicero pro Murana eos ob aboli,

Apoítoli, eD/ecramus autem vos, ut opere- spift-adzbe[-

tam mifericordiá dillerte (üb(anat, addi:que

mini,ait, Ethnicos confueviffe (candalizari,

Verüm

malé audijffe apud viros probos.

ac offendi , (i Chriftianos corpore fanos,

ab alijs excufantur, & à nota purgantur im-

membris integros, viribus munitos, & qui

mifericordiz. eó quia mifericordia etiam ipíi

fibi ipfis poffent fufficeread vitz comparan,

claruerint, ut opitulante alienz — miíeriz,

da fublidia mendicatà viderent eaquarere;

fed ut non. habente adnexam doloris paf.

imó & refusá in omnes Chriftianos pauco- — -

2

79

rum labe, afferit, ab Ethnicis fuifle Chri-

fionem , quam negabant poffe. in fapientem

cadere , ex eó quia inficias iverint ; poffe

ftianos à quzítu Chbriffemporos vocatos ;- id-

-- m

in virum (apientem paffiones cadere ; , non

ue caufze, car D. Chryfoftomus explicans Tw. s.

h

enim exiccare lachrymas lugentis, excutere

verba illa Apo(toli /algzare Prifcillam men-

u

mororem afflidi , depellere miferiam - in«

dicitatem ex defidia

feclam, & ex otio.

firate ortam fevere corripiat; & tales funt

opis, dare manum naufrago, exhibere ho-

fpitium exuli, porrigere ftipem inopi, pro-

etiam noftris temporibusille mendicorum

bro dari poteít mi(erenti; neque Stoici hoc

colluvies, qua varijs conficlis pratrexcibus

cenfuére à viro fapiente alienum , fed tan-

totam videntur Europam pervagari, & quos

f

tüm voluerunt hec fieri mente tranquilla,

Germani JEgyptios, Ga!li Bohemos, Itali,

f

vultüquefereno , ut nulla (apiens pulí(are-

ingaros vocant.

Hinc pij Imperatores

tur triítirià, fedletus alienz. miferiz opi-

pralertim Gratianus ,. Valentinianus, Theo-

l

$,

tülaretur, ac indigentize fuccurreret ; adeó

dofius, inertem quzítuofitarem non quidem

ut nec obnixa baculo fene&tus , nec pannofi

ex Evangelico fpiritu, quzinertize noneffet

)

inopis arida facies animum turbaret. fapi-

redarguenda , fed ex ignavia ottam repre. /,cusZis C

L

entis,

hendunt, arcéntqueà Republica, « Quame 4emezái.

L

1

.*

Czterum Vives Stoicos redarguit, eà

obrem mifericordia prout eft affc&tus ani« ca»ti^us a*

f

