um receptaculumsGnocet feruis Dei .Trifii.

in fidem ac deditionem fe, (uáque fibi tra

derent , indemnes omninó fore, ac omnem

tia [acularis ladit,&$ couterit, atque — allidit

fevvos DEI,

Spiritus enim f[antius non..

grariam experturos, Sin veró per(iflerent,

(uflinet. triflitiam carnalem , quia «carnali

hoítiliter repugnare, fundendum tunc effe

qui intus occupatur triftitia, humoribüs-.

fanguinem , ac capita demetenda , quam

que melancholicis per vifcera irrepentibus;

cruentam cladem tentorium prafignabat

rnororem in anuno fover, dosmonium di-

purpureum.

Quód fi minas fpernerent

cixur immundum habere, adeó ut qui carnali

nigrum, atrümque tentorium prznuncia«

tri(titia agitur, humoribüsque melancholicis

bat.omnia non tantüm fanguine miícendag

angitur , divexari dicatur à fpiritu immun-

fed & flammis vaflanda, ac in cineres re-

do: quinimo rriftitize fpiritus omnium ma-

digenda :

itá dixerim à Doemone homi«

L

li

; primo tentorio albo ; fcu

guantium fpirituuz eft pelfimus , ae lg

nes equgnari

. ferani de Afetlibus Tome 41

Àaaa

per

$54

unt ïfïcüa&i() XXIV. TE

per i&noeinïa vo!uptatkum per blandimen-

etiam Matthzus Levi 'Telonarius He'bfi?.u's:

ta. deliciarum eos invitat ad. deditionem ;

qui Jerofolymis hoc nunquam dixiffet, niíi

certiffimum tunc omnibus fuiffet.

Mar.»

quód fi plures detrectent, fíe illi dedere ;

adhibet tunc fecundum tentorium purpu-

cus, qui Romz fcripfit , Lucas qui Antio«

reum concupifcentize flammas fuccendens ;

chig ; in Gracia hanc eandem vidit eclyps

fin Dionyfius Areopagita, qui ad infuetam

quibus acriüs intus pracordia expugnet ;

inentémque ad deditionem flectat. Quod

folis eclypfin ob diametralem oppofitio-

nem lunz à fole, cüm fuerit illa tunc plee

fi nullam -inde vicoriam reportet ; ter:

tium, ac ultimum mox exponit tentorium

no orbe coruíca, confequenter per diame-

H

atratum, ac nigrum , nmirum excitat

trum foli oppofita extaticus erupitin verba

illa z aut * Deus nature patut i aut mune

fpiritum triflitie, quo intimas cordis pe-

netrat medullas , animíque miferé pervadit

di.machina difJolvetur : ut etiam fe oculas

Pv $ — inmiores feceffus ; quia ut ait Salomon :

tos fatentur tefles Apollophanes , & Phle-

du merore cordis languefcit Spiritusy & vi.

gon Adriani Imperatoris Chronographus:

ribus deftitutus promptiüs pro(lernitur,non

aitenim.quarto anno 122, Olympiadis,dies

hora fexta ita in tenebrofam verfus eft no-

enim diu ftare poteít, qui languefcit , eft

enim maror , perinde ac tinea in veftibus,

&em , :ut ftella in caelo fint vifz : & fan,

cor enim abfumit, & mentem con(umit ;

us Martyr Lucianus ait : .Perquirite 22

Aannalibus .moffrris ,. -5 invenietis tempeo-

quatenus per cordis moerorem , viribus.de-

Lib.o.cap.3« fituitur , appofité Caffianus: Veffimentum

ribus Pilati

diem,

fyga:q fole. fntermgpmm Lenebrss

:

!

l"(h"'""'""r tinearum efu attatlum nullius. pretzj u[u po«

terit ulterius babere commercum, - Itid£me-

'Confueverunt "H

ebrai in duodecim 403

que lignum vermibus exaratum non jam.»

hotas.diem partiri, adeó üt hora fexta, qua

d ornatum , vel mediocris «dificij , fed.ad

'Chrifhus fuit cruci.affixus , meridies fuerit;

combusiionem ignis merebitur adaptari: ita

Íub initium .autem ; horz fextz 'Chriflus

&f anima , qua edaciffmia trifiitie morfibus

jam in cruce pendens, «ex feptennis priora

devoratur , inutilis erit, vel veflimento illi

ttiaprotulit'verba : :his veniam fuis ;ho»

Pontificali , quod unguentum Spiritus fanéls

flibus, latroni paradifum , & matri fiiium .

de celo defcendens prius in barbam Aaron,

dedit., :hiíce prolatis:tetra . :caligines coev

deinde in-oram fuam folere fufcipere fantls

peruntlucem aéri , G terrz adimere. :Mox

David vaticinio. perbibetur ,

difpulfis tenebris , exclamavit 'Chriftus :

| fmt unguen-

! tuyz in Mpitc*.

DEllS-mens DEIUS meus , ut qui dereliquis Matib.e,

39*

Jdi-me? hoc autem .nigrum aris, terra d:e

-- Etíam Chriflus hac eadem arte "vlifus

tentorium horis tribus eft. vifum , :quibus

eft mortem — expvgnáffe vitam hominibus

"Chriftus .iluit , & filens cravit.

"Triftata

Filivs enim DEI noflra indutus

alatutus.

fuit .natutà univerfa, quia fenferat Autbo-

humanitate , orbis terror licét non fuetit;

rem fuum morti addiclum :: fed fi nigrum

fed amor , ac humani generis folatium , .

hocce explicuit tentorium — mortem -non

PA

deliciz,orbem à Satanz fervitute vindica»

*

hominibuserat allaturus ,. fed morti ip(i

turus , j

ugóque fubjeclurus fuavi, fuüb ne-

peccati, utex vicla, & profirata morte ,

.«is (ue tempus triplici itidem pofuit co-

furgerent homines, qui fuerant antea more

lore tabernaculum

*

*

album fcilicet in. fu-

tui morte peccati : migrum -explicuit án

prema coena cum linteo fe precinxit, fu-

toto orbe tentorium infernum expugnatue

fmque corpus , ac fanguinem — panis can-

rus victor Chriftus, & homines redemptu-

dore tectum munifica porrexit largitate.

,;'452' Epbef.

EIP'SD ?j

rus. Eram:uut ait Apoftolus: 4liquando

cab *

Purpureum fixit in Pilati pretorio ad «co-

tenebre , munc autem lux in Domino , vi-

lumnam cafus, vepribus redimitus, fam

mirum in tenebris olim paupertas, Gtvir-

guine proprio madens,

Nigrum tandem

ginitas, nec fpeciem , nec nomen habuére

*

Lucrap2: tuncexpofuit cüm — tetras, — horrendásque

virtutis

*

nunc autem in pretio eft vir-

otbi tenebras immifit. — Tenebre facfe funt

tus.

"Cooperuerunt effufz tenebre fin-

n univer[am terram usque in boram wo-

gulos aéris , terreque traclus, quó ubi-

nam , &f obfcuratus esi Sol, | Vacta prius

que locorum cacitatem redarguerent ]u*

tamen fuerat eclypfis in. geminis. lucidiffi-

daorum , qui tenebras non. valuerunt in*

ZLse.223,

mis ftellis, feu oculis CHRISTI JESU :

credulitatis , ac perfidize excutere ; pul«

Et velaverunt eum ,. & percutiebant. fa-

chré D, Leo excandefcens. in Hebreorum

d

ciem ejus , & iuterrogabant eum dicentes :

perfidiam ait

*

*

1n vos 0 judsi celum»5 eopm s. d

Vg 6d

Prophetiza quis est , qui te pereufie ?. E-

G. terra fententiam tulir , vobis Sol vir- paffen De

; quam paffe fuerunt micantes in

Mfim,

elyptn

tutem [uam , diémque fubtrazit ,| vobis .

Dun,

fereno CHRISTI vultu ftelle, fub.

fecuta die poftero fuit eclypfis folis|, ac

famulatum [uum elementa. denegaverunt ,

& recedente À. legibus fuis minifleria erea-

lunz in celis , nimirum deficiente lucis au«

tur£ , UVeflra obcecatio ,. vestra efh. [igni«

thore defectio fecuta eft folis, & lunz,

.

L

qualem orbis nunquam vidit , & cujus de-

ficata

confuio

quia lux veritatis

fe&dionis oculati tefles: prae cateris fuére

& doclrine r;ce[ïergt à perfidis Judæis,

. eorum,

Tif Affe&tus malorü accerfit congeriem nifi coer ccattr. $

eorum obtufz mentes tenebrae /Egyptiacis

ceffum rebus creàtis non fuerit unà eum

craffiores , ac — horribiliores: obruerufit. ,

earundem Conditore mori, ei tamen pae

& obcacárunt.

Quàm miíeri, quàm cazci!

rentare voluerunt , ejísque mortem lae

cüim poít tot patrata miracula fole clariora

mentari , funerísque proíequi exequias s

ac triflitig interne per externa prodere

meridiano , quó iliu'tribs Chrifti proderent,

adventum ,. etiamnum Meffiam expeclent?

figna tetra.

Quàm exitialis eft me(titize tti-

nimirum obtu(i fant. feníus eorum , omnt

(títia ! quz non folàm rerum turbavit ore

lumine mens deítituta,& craffiflima circum-

dinem , fed & ipíum Dei filium ad. mor-

:

»

fufus caligine animus.

tem usque contotíit: 772//z eff anima mea.a

,Mattla.g:, :

NNata, & educata -in tenebris Synägov

"

AT

24que ad mortem , adeó acerba fuit tritli.

£4,nunquam cecutire deíuevit; & huic

tia, ut vitam ipíam obrueret , premeret,

cacitati deteftande , ac. Judzorum Íceleri

acfuffocaret : quemadmodum intenfiori

execrando Sol , & Luna defecerunt , ac fi

correptus dolore , vel pertinaci preffus fa«

:

cceli fydera conteftata fuerint toti mundo,

me in has folet gemebundus voces eruim«

rj

L

fe parricidio huic execrando , . fummóque:

pere : emorior dolere, pereo fame: fic ime

facrilego fceleri minimé confentire , eíque

modicá intus excruciatus triftitiá , meritó

h

propterea contradicentia , renuerunt tan- — dicit moriot prz triftitia , fitque propte*

j

tum nefas fpectare ; — ac horrendi fceleris

rea hzc venenata affeclio , que humores

i'»

teíles effe, Cámque per incrementa ceci-

corrumpit , mentem tetris implet cogi-

tationibus,& vitam ipfam. interimit ; appo«

2

tatis creviffet eorum pervicacia, G cüm di«

Homil.4qals

vinitati hominis crucifixi afferende — a(pe»

ütä 8—- B&GHUS aitv

Alj in mortem . prorfus

grattor,

i

& miraculorum | mnltitudo

40

élus crucis ,

collapfi [umt , ac fü. fulcimento. quopram de

UI

jam ipíisexplorata effet ; adhuc . Chrifto.

bili nitereutur ,. fubtritis eovum virabus, & —

faaferunt, ut de ctüce delcenderet ,. & ita-

diffratiis immodico pondere triflitie, — . Name«

3

fe filium proderet DEI , íedtunc coeperunt

que quod cernere po[fes in flamma, que in-

fydera omnia. expaliefcere , quati terra ; in.

zroclufione - fuffocatur proprij fumi , qui cüm

*

gemitcere elementa, diírumpi faxa, totüm-

liberà egredi- nequeat , implexam fiamman

. que coelam triltari,

nod fi Éxodi cap.

"z oyprikzit atibitu,

10. Moyfes divino joffu extendens manum

in coelum tenebras evocavit horribiles, qua

$ V.

univeríam terram /Egypti tribus. infufcá»

Mattbud

runt diebus . fa&lz (un: tenebrze tribus ho

tis, non in /JEgypio iolóm, aut Palaítina;

Niltriflitid ex iminenti orta ma-

- fed toto terrarum orbe ,. cüm enim extin-

lo ip bhomine deterius : vires copterity

bumnores exhaurit , offa exfiecat ,. cor

— 29 -— ——

guenda eflet mundi lux 5. & juftitiz Sol in

mortis occafum cadetet , non potuerunt in

Qpremit , & fangutuem tp[um à

Chrifls Domias corporc

mundo tenebre non propegari; quod.e-

L]

etiam predixerat. Ezechiel, inquiens

.

Et

1 e[iCit-

Cap. 3

operiam., càm extintlus fueris calos, & ni--

ä

*

L

folem nube.s

N quàim grave eft malum pfofundus

433

grefcere faciam ' flellas. ejua

tegam , & iuna mon. dabit lumen fuum.»,

moror; qui vires conterit; humo.

res exhaurit , offa ex[iccat , cor pre»

Qimnia luminaria celi merere faciam — fu-

er te : & Propheta Amos vaticinatus

mit, inentem perturbat , animurr tOf«

9

quet, & demum vitz ipíi infidiatur, quam

etiam fuit hanc Redemptoris necem hora

"

Íexta diei, feu in meridie inquiens : Er e-

eiiam plerumque interimit ; . hinc Chritlus

4 Ef

€ap.8, v,5,

AMattb, 24,. oraturus Patrem . Gethíemani&

vit àn die illa dicit Dominus ,. occidet. Sol

(b *

ingrefius hortum , & ex imminente fibi ob.

in meridie, cümque Sol. ju(litiz , & lux

z

mundi, vel in ipfo meridie occafum inves-

jecta morte, tri(titià preffus dixit 27552/5. ef£

anima vuea . usque ad mortem , quafi dice.

niffet, non potuerunt reliqua fydera ,. ac

elementa füo non parenrare Conditori ,

fet, adeó cor meum premit , mentémque

hoc caliginofo , mnigróque obduéta peplo

opprimit , quiin me itrepit moeror , ut

ropriam non teftari criílitiam : hoc enim

ipía triftitia mortem — milu. adferre videae

tur, um enim e cenaculo. pridie mor-

'atrum coeli veftimentum dxivini Íolis dgcep

»

N

tis fuze ad horrum prodiiffet ; non ibi col-

bat funus.

Ó

4q2»

Amo. voluiffent c

feature omnes non

les oliviferi, non telluris vireta, non plan-

tarum virefcentes comz animum relaxá.

l

:tantüm Chrifto : parentare ; fed & pro

Serm.ó,de

runt Redemptoris , fed moeroris anguftize

) m v J

Chrifto mori, quod obfervans 3, Leo Papa

paffon,

ait : Debebat boc teflimonium | fuo. mun-

oppteíferunt , maeftitudinis tetrg caligines

, pf

Doin,

infeflàrunt , & intimi . doloris aculei faue

[

tll

dus . Autbori ,-ut n occafu -conditoris . fus

gellen: untvería | fimiri.

Sed . patientia.s

ciàrunt.

Nimirum ingreíffus mundi Ser«

]

vator Gethíemani hortum non delicias fuit

-DEI fervat rebue ,. arque temporibus ords.

4

ibi aucupatus, fed anguílijs preffus, & oc«

dinem fuum , nósque in dum porims wocat

ut eorum (alutem.petamus , quoe

cupatus; Anon animo laxatus jocantia intef

;)ïe&umt k

Pti mQe.

quam crimen borremus s. Cüm igitgr eon»

yireta , fed corde opprefus ex conce

ÀAa842

roris

*

[

s qeam ;(: Afeäim Ton. 1b

$$6

Diifeftatio

XXIv.

ris anguftijs, ibi pavor, & dolor fuerunt

phee verfatilis aditum intetcludentis pafae

ipfi pro voluptate ,^ pro floribus carenz;

difi extinguenda erat, quo homines diu

& vincula; pro rofisfpinz , & animi affli.

extorres eum tandem ingrederentur ; - tri«

Giones, pro in fublime ere&lis . arboribus

flatus fuit in horto, Triffis eff animamea.a

totmenta cordis profundo penetrantia cru-

usque ad mortem, quia jam flagra, fpinzs

ciatu; pro plantis fufles, lancez, faces ;

clavi, crux, vulnera, dolorümque agmis

pto favoniis fufpiria , pro fontibus exilien.

na moerorem accerferant ingentem , quo

tibus fudoresétoto corpore dimanantes fan-

mens occupata , & preffa, [piracula pef

guiuei: fiquidem in hoc horto Magifler

fingula corporis membra fanguineos foluta

humilitatis triftatur, orat, & cum morte

in imbres quareret : fed quia adhuc tri-

ftitiam minimé excufferat, eam oratione

jamiam imminente luctatur , totus lique-

.

Ícens in fanguineum imbrem, quem fola

fategit abigere , ac expellere

?

«àm nil

elicuit triftitia ; & cogitatio triftis ex fa»

triftitiz excutiende oratione aptius; pro«

crilego fcelere , quod Judas erat mox pa-

inde càm in horto non collegifíet Chriftus

h

traturus? adeó animo profundé . infederat

flores expertus fpinas;. fundere preces vo-

moeror, Gadeó ingens incrementum fübie-

luit, ut fimul nobis prototypon, atque

rat, ut per ampliatos totius corporis po*

ideam daret vera oration

rori idonez,

is ;zbigendo 4noss

rós, veluti per' fpiracula exitum fibi quz.

retet, fanguincos fecum trahens fudores;

Locum enim felegit fundendis

lprecï. AT*

& quadam nova ratione non corpus per in»

bus opportunum, hortum fcilicet inter cli«

flicta fibi vulnera animum diftorqueret, fed

voía oliveta ab urbe, omníque tumultu, ac

animi meror corpus vulneraret , adige-

Ítrepitu fejunctum : hunc ingreffas fecretio-

rétque ad fanguinem effundendum : folet

rem in €o fibi locum quafivit, fuam nimie

humor ifte, cüm pericula imminent, ve-

rum ipfe fervans legem de cubili claudendo

lati prifidiarius miles ad cordis accurrere

ad preces fundendas. — Cxteras itidem ora«

atcem , neab hofte occupetur: fed nunc

tioni vacandi fervans circumílantias , teme

ex immodica triílitia adigitur ex . cordis

pus nocturnum ab omni precum impedi-

direpta arce toto corpore per hiantes mea-

mento liberum orationi deílinavit,

Cor«

tusforas erumpere, & membra fingula

poris etiam fitum in fundendis precibus fer-

cruentare,

Nimirum tetre timoris, ac

vavit. Pefitis genibu procidit 4n faciem Luc.esp.oTo

triflitiz nubes, qua diving frontis fereni-

fWam : mnon enim perfunctorié oraturus

tatem turbaverant , mentémque funeltis op»

genua flexit, fed fuam terrze allifit faciem.

pleverant cogitationum caliginibus, & ani-

NNeque femel, fed etiam iterum, & tertió

48»

mi ademeranttranquillitatem, hactenus : af-

otavit: Pater mi, fi poffibile est , tranjeat & Matibae,i6.

fuet& in lachrymarum . pluvias folvi ; im-

me calix ifle ,| verumtaien . mon ficut ego

pendentis mox mortis gelu altiüs, ac ri-

yolo , fed ficut tu, & fatius in agonia.s

gidiüs concrete fanguineum imbrem exe

prolixius orabat , neque ad unam duntaxat

disrupto corpore perfundunt. — Velquia &

horam, fed ad tres orationem protraxit, ut

coeno aquísque paluftribus noftrorum fce-

difceremus, & nosdiu infilere , ac per-

lerum furfum elate in cceleftem Redempto-

feverare in. precum fufione absque mentis

zis mentem evaporationes, G in triflitig

confu(ione, cordísqueturbatione. Etquie

nubes coacte , mororísque undis excitatze,

dem oravit Chriftus eo tempore, quo ttie

nonnifi prodigiofam hanc fundere potue-

ftitià premebatur , moerore affligebatur, coe-

runt pluviam : infueto námque repente

perat quidem

pavere, taffiere, contriflari, &

correptus metu non folüm membra interni

ametus effe.

moeroris preffa anguíliis in fudorum im-

46.

Hilce affluens angoribus, preffus an-

bres liquefcunt , verüm & in fanguineas pro«

gufliis, tortus triítitià ex fola oratione fo-

digiosé folvuntur lachrymas,

latium quafivit, & quidem eá in Patrem

M

Vel quia coclefti hoc rote cordis no*

reverentià oravit, eóque intenfo affe&u,

ftri perfufa tellus pri(ting oblita fterilitatis

quo totus arderet amore, dixeritque: Pz-

non ampliüs daret vitiorum fanticeta; fed

ter ti, Abba Pater,quo inde - difceremus &

flores tandem inciperet producere virtus

nos , non corde frigido , non mente ad alia

tum deciduo hoc irrigataimbre ? & meri-

diftracta preces fundere, fed ea majore,qua

4

tó pro fentibus & dumis rofas nobis, &

polï'umus attentione, & inteníione -

3

quà

lilia germinare debuerat àccelefti mox excul-

enim preces funt ferventiores " ac ignitio-

ta hortulano, & divino hoc imbre imbu-

res promptiüs furfütà — avolant.

Neque

fine obedientia, ac omnimoda conforma-

ta: non enim filij Dei fanguis potuit , nifi

inflores adolefcere , qui cclo bené ole.

tione ad Patris voluntatem oravit, cüm

*

rent, cum terrz futurus effet folatio, imó

Marc.inter orandum dixerit

*

Non quod Mare.e. tv

& pretium , quo redimendus erat. totum

ego volo , fed quod tu,

Non mea , f[ed

humanum genus; non potuerunt non con,

tu4 voluntas fíat.

Chrifli in fundendis

$5

crefcere in gemmas Deo dignas guttulz illze

precibus vigilantia noftram excutiat . fome

finguínez, quas triflitia e fíngulis mem-

nolentiam , ejus fervor noítrum tepo-

bris Chrifti corporis in inamoeno horto e«-

rem , ejusattentio noflris animi: diva-

us, s^fltram

licuic. Verüm hoc imibre flamma r?m-

gationes » fudgr ejus fanguine

L

defidiam.

TüftiieAffe£tas m aloriiaccerficóngerieni,nlficoérceatur egg.

delidiam, Difcamus exemplo Chrïf*ci;tüm*

luitundisablüi, &in pifeinam merg?., non

inos rnoetoresspremunt , triítitiz affligunt,

aqua , fed proprij íanguinis : cum enim a-

& earum tetree nubes mentem perturbant

quam neque corclum fuppeteret ; neque ter*

qiofttátii , ex oratione fuppetias pofcete , ex

12 fontes dare poffent ,. quz purgare , &

yprecibus Deo fundendisaliquid enancifci fo-

confecráre vi&timam hancvaleret , ideo fuo

latij: diícamusexemplo Chrifti rem nullam

debuit ablui latice 5 non quo aliquid pu*

rioris, acmitidioris ei accederet; fed ut fae

aggredi , nifi przevia oratio nobis viam fter-

nat ad id, quod quxrimus , ut illad inve?

crificium eó effet redundantius ; quó appà-

ratusfierer folemnior ; quinimó íudorem

nire poffimus : & quia nofire plerámque

orationes deitituuntur fuis circumftantijs ,

hunc fanguineum internus moeror elicuit ,

infelicem etiam fortiuntür exitum , & plu-

quó acriüs de noítris triftarerur. iniquitati-

ries telam ordimur absque ullo fru

bus , quàm de propria doleret imminente

!

&u, &

inani labore fatigamur.

hJ

morte,

Y

47

Chriftus non oravittantu

av lod sdeo

Primïgenïalabe po

ïlutus à protoparen.«

5 Q

ptolixe , adeó fervide, ut in imbrem foive-

te hortus , ac malediclo. (ubjectus , nonni(i

Ípinas, & tribulos ,. vultásque fudorem ,

zetüríanguineum : hzcenim oratio, Glu-

&tatio ad noctem medíam creditur duráfle.

quó fuo vefceretur pane eidem ,. & pofleris

r

LE

Jacuit toto eo tempore mundi Conditor,,

prodoxit 5 fed mox íecundus A dam , vir fae

«clí Dominus in humum pronus ; nofiro-

&us dolorum, noftris ut mederetur infirmi«

zum fcilicet peccatoram pondere gravatus ;

tatibus, imbres effundicfangvineos , quibus

cordisno(tri hortus irrigaretur, G non am-

preftus , & depreffus ;; moeroribusitidem,

& afigoribus tantis intus oppletus , ut ex-

pliàs fentes , & (pinas vitiorum , fed lata

virtutum vireta ,. ac fru&ctus daret operum

&tuans fangais, non jam ad cor deflueret ;

fed pet fingulos corporis arcus foras efilue-

meliorum.

Sed moeror rerüm invexit cone

fufionem; fiquidem verno fub fydere, flo-

ret, -Proh quàm miramutatio! in Taboris

falligio ,' cüm ejus vultus folis inftat 1tra-

rido anni tempore in Gerhíemani horto non

roícido imbre , non uberi pluvia & fummo

diarec ; & inflar nivis ejus albefcerent vefti-

3nentaà, quzpercandorem blandimenta ex-

colo, . fed ex Redemptoris membris fingu-

hibetent voluptatis ; nuncin horti inamce:

lis fanguine pluit : nimirum in dolorum

Dy.enots

misdelicijs, & pallor vultum afficit , &

ubertater pluvium eft ver, quo à confueta

veltescruor inficic G morror animum pre-

fua degeneraret amoenitate, : Voluit imbre

à

hoc fanguineo vernas dedicare delicias , ut

mt', & pavor cot comprimit.

49.

"Fuit moror ifte , qui cor

dis præïuhi ;

frigidasnofttrarum hyemes iniquitatum abi«

Atl

& torcular compreffit, quó botrum divini

gerec . rofas daturus, qui fanguinis purpu*

fucci plenum exprimeret , & licét vinum non

ra ver ipfum in(ignitet. . NNecmirum ft plu*

viz viíz fuerunt fanguinez ?. fereniffimam

elicuerit ? imbres tamen expreffit fangui-

meos , quibus noftra irrigarentur pectora ,

Redemptoris mentem pavor, & unftitia

quae & cum antea fteriefcerent - tandem

conturbaverant , feu tenebra factz fuerant

fuper faciem abyffi ipfius divinitatis , nu»

gérmina aliqua inciperent bonorum operum

producere.

Vel horti arenam fuo refperít

bes moetoris .caput illad coelo (ublimius oc«

cupaverant , & extriftitiz frigote , accha-

fanguine , quo deleret protoparentis fcelus,

quod hortum infecerat deliciarum : hoc e:

ritatis fervore fa&ta intus antiperiftafi plue

amim in horto catenis voluit vinciri , quibus

vias exteriüs effüderunt : & licét nox in«

malé uiurpatam ab hominibus libertatem

grueret ,. exilla tamen maroris no&le pri«

ma fuit lux nobis exorta, & noftra coepit

probé ijsdem tribueret : hic preguítata

morte affsctatamà protoparentibus immor-

aurora purpurafcere , 2on folis quidem ra«

M

& cum in horto

talitatem luere volu:t :

dio, fed fanguinis rubore ; tametfi liquor

Adam mortem incurriffet immortalitate ex-

ille purpu

.

;

effet.

reus folari quovis radio illuftrior

utus; in hoc horto moriem , quam non-

Exitialis igitur eft immodica triüitia ,

$15

dum corpore complecti potüit , auimo , &

cogitatione delibavit ; ut vitam , ac im-

qui dum animum occupat , etiam corpus

Ízvé discruciat , ex cujus membris fangui-

niortalitatem in coelefti percipiendam patria

ab hominibus deperdiram hominibus refti-

nem elicit, & dolores acuit , virámque ip-

Íam obtuit.

tueret : neque aliud fuit inhorto ille toedere,

ci(;umdederuni me dolores Pfal; 143 ,

pavere, moe(tus effe, in terram profterni ,

morti , & pericula inferni invenerunt me,

& cum fpiritu exitum quzrente luctari , nifi

Tribulationem , €5 dolorem inveni y feu ut

velle miferum effe ante miferiam 5 nifi fa.

explicat D. Hieronymus; tribulationem, &

turas erumnas rrifítibus antevertere cogi.

murorems affhidionem, G9 anxietatem.s ?

|

profundus mecror dolor dicitur mortis, quia

| W:J.Mo

tationibus , nifi mortem ipíam cunctantem

incitare, accerfere.

fzvé exafperat , diré discruciat , crudeliter

Vel cum ut victima effet in ata crucis

dilaniat animum; debacchantibus fzvz moe«

45:

Chriftus mactandus ,. facrificium . ut ritu

ftitudinis furijs.quz ferales ubique umbras ,

- adminiftraretur folemni , quamvis fole effet

ac terrores fpargentes , mortem videntue

-mundior , nive candidior , ferenitate pu.

inferre.

Quinimó moror , qui intus ar«

&em.cordis premit , . G mentem occupat,

xgi?'þr ; in colle tamen Gethlemani ï'vivis VO«

Aa a3 3.

non

N

X

$68

Diflertatio XXIV.

sion foliim doloré$ thortis ; fed & pericula

íratus es, Ef cur concidit fm'ei tua? deini

fecum trahit inferni , Circtmdederunt me»

de verba addens empha(i plena , pluribüse

delores mortis , & pericula inferni invene-

que involuta difficultatibus fubdit.

ANone

yunt me, leu ut expendit Lorinus; angu/iie

ne fiben? egeris , recipies ?. [in autem mal?;

inferni , vel fovea fepulebri : fed (ve in-

flatim £n foribus peccatum aderit ,. fed fub

J

fernus fumatur profepulchro ; five proipfa

te appetitus ejus , & tu dominaberis iliuse

gehenna : fempqr fenfus luculentur.rei ad-

O quàm exafperatus fuit Caini animus du«

aptatur przfenti ; fiquidem adeó grave , ac

plici infeftus tortore , flammante fcilicet ira«

peracerbum malum eft vefanus moeror , ut

cundia, & infanaactetra moeflitudine;pros

ipfi meerenti mortem adícifcat ob doloris a-

pterea ut imminentia crimina pramatute

Cerbitatem , cruciatüsque favitiem.

Sin

coérceret, Deus ei apparuit , & ulcus ine

veró infernus pro géhenna ufurpetur , ut

ternum aperuit , quó ei mederetur ,atrásque

plures facri Codicis Interpretes , ac Com-

triftitiz nubes é mente difpelleret , animüme

fnentatorum proceres intelligunt ; jam tri*

.que priftinz reftitueret ferenitati : appofité

flitia ferali damnatorum moeítitudini ; ac

Carthufianus ait : Cur concidit facies tua?

Inesb, áe

infernáli cruciamento , quàmvis hyperbo-

quafi dicat : mon babes vationabilem cau-

Genef..

licécomparatur , quo nil tetrius , nil exag-

fam barum deteflabilium paffonum,videlicee

geratius ad malorum extremum explican-

impatientia , indignationts , ac maroru pere

dum. Dicitur autem triflitia pericula fe-

qerft, ..

i

Circumdederunt me

$4«

f

cum vehere inferni,

Quàm opportune animi exacerbatio,

dolores morta , &f pericula inferni invene-

nem, & triítitiam vocat perveríum moero-

runt me : quatenus ipfa triftitia viam vitijs

rem, & deteítabilem paffionem , .quia ni-

ommibus emollit , per quam maerentes. in

mirum hujusmodi exafperatio , quà animué

gehennam trahit: nonenim alijs triftitiaaf-

ferocit; & triflitia, quà exulceratur , eiüse

ä

Íociatur comicibus ; quàm noxijs vitiorum

que offufa tetriffima nube infufcatur , fuós

turbis ? fiquidem exafperatus animus ita-

que deítituitur Jumine, fenfum omnem per«

cundiam patit; iracundia triftitia comesae

vertit ; & infurgentibus paffionibus ,. pra-

fcifcicar ; & utridsque foboles, turba eft ca-

vísque alfe&tibus fomenta fuppeditat , &

H

terorum vitiorum,

utrümque appetitum concupifcibilem , &

$?.

Prz cateris incommodis animum exa-

irafcibilem ad delinquendum ítimulat , ut

fperatum triftis occupat caligo , ac turbu-

nullo coérciti froeno in omne proruant fce«

lentus furor ; sítque propterea moeror non

lus; quapropter ftatim Moyles mentionem

folàüm quzdam errandi quafi neceffitas , fed

ingerit appetitüs , ac fiira, & moeror no«

amot érroris , ac libido infanie ; eft enim.

vum intus in moerente appetitum ingererent

l—— N- RI o EEE N

exalperata triftitia tacitus fcelerum fomes ,

ad delinquendum proniorem . & ad fcelus

& ad' peccandum iter declive: / fiquidem

omne paratiorem , ut explicat Rupertus ,

ul5b

mens triftis , & exacerbata ferarum inftar

ubi expendens prefatum textum Genef, 4, Lib. 4- in

30477 [

l

'data quavis exigua occafione infole(cit furi.

Sub te erit. appetitus ejus , ait $ ddn nefcis ,

Gezef.cAp.4e

bunda, furit turculenta , & in omne ir-

quia fi benà egeris ,. recipies * fin autem.s

rumpit flagiium: necefse enim eft , multos

malà fubauditur ,. & illud recipies * nam.,

exaípetet ; qui ab aliquo exafperatur infti-

flatim in faribus peccatum aderit , ut quos

cante triítitià ad infolefcentia crimina ,. &

cunque te verteris , quidquid agere voluea

T^

ad fa:da fcelera , qua procul dubio proxcli:

rás , tecum fit comes in stinere , Princeps in.s

epere : &5 tuuc quidem fuper te erit. ( nimi-

'gpm" ad gel?ennam viam flernunt.

rum appetitus ) & dominabitur tui , quia

Jtth, a j

in Cajno erimen infanientis moeítitudinis ,

*

b v

& exafperatz itacundie , alter veluti inipfa

fuit vividior , G truculentior appetitus .

Maeror immodicus quam i mene

quo Cainus incitabatur ad funeftum , & e-

tem occtipet , cor premat , f* que te-

xecrabile. perpetrandum fratricidij flagiti«

ericitate antmi ferenitatem perturbet , 'nun-

um; ad quod geminà invectz moeftitiz , &

DW r.

quam tamen voluntati evertit (ibere

exafperate iracundig furid , ac gehennali

tatem j quin coereeri

Megerá fic vividiüs incitabatur , ut nequa

redarguentis Numinis admonitione ; nequa

pojitf

interminatis graviffimé minis potuerit co«

LEDD

— Gre tul.it Cainfüorum repulfäm mu.

érceri; acfinovus hic truculentus moeftitue

/

nerum; maorore propterea confe-

dinis, & iracundiz appetitus non infraeffet,

TEU &US, &

atra triftitie nube mente

Caini arbitrium ; cui fubjiceretur, fed fups

infufcatus , fimülque exafperatus in omne

ra , ac Caino dominaretur; & neid perpe«

pronus fuit facinus ;; à quo Deus,ut eum

ram , fibi Cainus perfuaderet , putarétque

avertetet ferena facie , quà ejus discuteret

impuné pofle in fratrem fzevire ,eó quia non

nubes triftitiz ; apparuit , praemature vo»

ex arbitrij fpontaneitate , fed ex predomi-

lens imminentia crimina cohibere.

Iratás-

nantis , ac veluti neceífitantis appetitüs

Genef, ,. , que eff Caso vebementer , & concidit vul-

impetu in fraternam prorueret cedem

hn Vrl

$*

Injg.

'--na ejue , dixítque Dominus ad euM y quare

dixit ci Deus 1 f/éd/&b re erít «Wmfm HH5

Vr

m

[ N'

ä

Triftitiz Affectus .maior;ü accerfit congeriem,nifi coérceátur. $o

& tu dominaberi illius , quianeque invecta

eundüm illud, — Alnxit te Deus tuys oleo exi Pfalá, $

moítitudo., neque exafperata iracundia li-

ultationá.

Prudentes autem. acceperunt

bertatem aufert arbitrij , quamvis vividiüs

oleum cum lampadibus , 4d eft , latitiam.

inftiget ad furores , G ad flagitia perpe-

Quód fi virginesoleo delibutze interni

$94

tranda, -

gaudij prudentes dicuntur ; confequeng eft,

d

ZsP

PO

Fertur enim homo przeceps in infanias

ut eatenus oleo 'vacuz fatuitatem incurte«

rint , quia lztitià deftitutz interno inficiee

deli&torum., ruítque veluti czcutientibus

oculis in omne ícelus , triftitiz aculeis fti*

bantur marore , quó ad vitia pronz accef-

mulatus , & aracundiz ;flammis accenfus ;

füm neglexére fponfi, & vitijscoinquinate

fed quamvis proniot fit , .utráque occapa-

fatuitatem contraxerunt : prudentes igitur

tus paffione moeítitudinis , iracundiem , .a

virgines olco illinitz letítiz , nec pra(tigijs

quódvis patrandum flagitium , -non propte«

falluntur voluptatis ; neque toediofi moero»

'tea libertate deftituitur arbitcij ; liberaenim

tisincitamento extimulantur ad vitia ? fecus

adhuc perfeverat:;voluntas., qua ficut in

imprudentes , quia oleo deftitutz lztitize

tadiique dementia occupatze ,. faftidio infi»

Dun, j

fcelus proruit,, ita in géhennam proniorem

fibi viam:fternit , ut moerore confectus re.

«iuntur:moeroris , S& ad virtutum infatuane

: Gj

Circumde-

petere.cum :regio Vate poffir.

tur culturam., illecebrisque falluntur volue

derunt me dolores mortis , & pericula snfer-

pratum , & libidine agitantur delictorum

,

Wi dnuenerunt 3ne.

oleivacuitate , feu tetrz moeítitie umbrá

u

16.

"Nemo fe £allat , .nec (ibi perversé pete

fomitem exhibenre ad delinquendum , quia

'fuadeat ex . immodico.moerore , vel-etiam

triftitia malorum omnium eít putidusfons,

'exacerbata iracundia pofle in fcatrem «citra

:ac ad .omne .iicelqs ïpericuldihm.;incizamen.

itufne

piaculum delinquere , .ac impune fzvire ,

.üm.dixerit Deus Caino moerore confecto .

Non me latet à »þ'lu-r'ibus quaftionem

& iracundia:exacerbato , cum fratris pra-

anflitui , an'Chriftus in ultima ccena morti

$* :

qmeditaretur necem., ub te erit appetitus

proximus:corpus fuum Judz ad manducan-

ejus . (5 u dominaberis illius , mmirum

dum dederit. — Plutes énim ex Interpreti-

moror , quamvis immodicus , . ira.exa-

bus fibi perfuadent incóngruum fuiffe pro«

fperáta ,:nonita intusmentem occupant ;ac

ditorijam molienti , .ac maturanti nefae

ä

Tium facinus , .amicé Eucharifticum 'Chri.

dominium agunt., :ut voluntatis evertant

Aibertatem , :quamvis enimurgeant , ftimu-

flicorpus portigere. 'Cümenim Chriftum

Jléntque moerentem , fimülque iratum ad íce-

'non lateret facrilegum ; quod intus fudas

]Jüs patrandum , :non tarnen adigunt, 'Unde

Ácelus;meditabatuc , ac ipfum omninó in-

'fe ipfum potiüs fallit , -cura moerens teedio

dignum , ac imparatum «ognofceret , ad

w NONIES - "

-affe&us.in aliquod fcelus proruit ; huc ac«

facram 'Synaxim :cum «czteris fumendam ,,

ideó ne facrilegus communicaret , deftituen-

"Trad..in ceríendus D. Auguftinus, inquiens : ANemo

, üþl /,' l'n

JoAn.

.ergó vos fallat , -quando fortà tedium pati-

'dus.videbatur tacro hoc.epulo : & quamvis

, Gd

mini., quia ícicet , homo:.moeflitize teedio

lhisce nitantur fundamentis , qui cenfent,

j

'€xalperatus (e ipfum fallit, «cum effronis

Judam :;proditorem «minimée in ultima coena

fertur.ad .vitia fomite incitatus:terrica ., :ac

'communicáfle : nihilomtinus communis eft

