jugiter profequendi, ne vitium incurramus

""

illa convenientia , ac fimilitudine, qua no-

ingratitudinis; quod peffimum e(t, & fa-

bis ine(t cum Dei bonitate ,& quamvishanc

lutis peremptorium , quia ut fcite S. Bern. Seem.4 T. 25

d

non integre penetremus , non tamen ire

ardus: Ingratitudo inimica esl anime, exi- «4nt.

poffumus inficias ; .cüàm fciamus nos condi«

IH

sanitio meritorum , yirtutum diperfio , be-

tos ad Deiimaginem,& fimilitudinem fuiffe,

meficiorum perditio :.U ne tam toedo , no-

üt

de

quod perinde .eft ac ícire,nos eximiamcum

xióque inficiamur vitio nunquam memoria

Deo habere convenientiam ; fiquidem .eft

excidere debent Dei beneficia: nil enim te.

[*

anima nofltra fpiritualis , impartibilis,, à

nuius poteft quis fuo rependere benefacto,

3ateriei craffitie fejuncta , nulli corruptio-

lt

ti, quàm ipfam fufcepti beneficii (memori-

nis periculo obnoxia , immortalis, omnia

am, quá «ummulatus ibeneficiis faltem often-

là

)e

intelligens , & quc bona funt liberé ample-

at à fe fufcepta aftimari beneficia: qui e-

Gitur, que mala refugit: :capax eft judicii,

nim neque ad memoriam ea revocar, indi.

diícuríüs, ac virtutes excolendi, poffidendi-

««at eo neglectu fe nihili ea ducere, & à fe

que, Refidet:/hac tota intoto corpore , &

t

;patvi pendi, .quafi :non mereantur, ani-

tota in qualibet .illius partium , perinde ac

mum in eorum occupari confideratione. ti-

Deus:totus intoto mundo, & totus in qua-

:nam pluresnon effent;qui rebus hifce fluxis,

libet ejus parte.Rurí? homo feipfum cogno-

ánfimísque ore tenus immerfi, divina, quz

fcens(e etiamamat,& quidem per actus pro-

fufceperunt ;beneficia non oblivifcerentur 2

'venientes :ratione :cognitionis.ab intellectu,

.:.Sunt.etia.m-qui tametíi ea mente recolant, ita

& benevolentize.à voluntate; & .tametfi

'tamen perfunclorié, & obiter; utiterum fi-

[ d

plures fint aclus, .ac difcretijharent tamen

nant ab hi(cebonis caducis rapi, & occupari.

$.

animz, -& quamdam ;proinde .divinarum

Etiam lapis :excuffus fundá., vel ba.

períonarum prafeferunt fimilitudinem: fi.

liftà in fublime fertur, & aveocyor in coe-

lius.enim abantellectu foecundo Patris pro-

Jum nititur, fed quia innatum pondus non

cedit, :ut.ejus expreffa cognitio ; :& Spiri-

xuitc, minime in fublimi hzret,feditoto nifu

tusfan&tus ut.amor fpiratusà Patre, & filio,

-deorfum iterum «orruit ; imó :non folüni

ut. ab:uno procedit fpiratore.

'Et licet di-

Telabitur, fed terra eo altiós poft lapfum

flinctz fint perfonae tum intet (e, tumàPa-

infigitur, quó fublimiüs vismachinz impel-

tre, füunt.tamen omnes una , & .eadem fim-

lentiseum extulerat difplofum, "Nifiexoat

»plex , i maximéque unica , indivifibilisnatura,

.homo amoris pondus, quo hifce adharefcit

r;.

& divinitas,

inferioribus , perfun&torius eít amor , quó Ce»cione s.

*Quinimó ;prater hanc fimilitudinem,

in fublime nititur: reclé Auguflinus : 17 ^^ £/4l, 3o.

'€a eft reciprocatio Deum inter.& hominem

difcas diligere, difce non diligere : hoc elt (i

J

ob reciprocam ;perfe&tionem , ut ei fimilis

veré visDeum amare , neceflé .eft , dediícas

nonreperiatur, :non quód Deus ullum poffit

hec inferiora diligere: quidquid enim dili-

perfeciioms-incr.ementum ab homine fufci-

gimus extra Deum à nobis malé diligitur ,

pere, íed quemadmodum nequit homo a-

nifi faltem propter Deum diligatur: & ideo

liunde perfici,.quàm à munifica Dei bonita«

ut difcamus Deum diligere, neceffe eft de-

l

te; ita divina bonitas (fuam perfectionem

difcamus ea diligere, quz non funt Dei 2 Mytbol, 2,

u

commodiorimedio :;non exercet extra fe,

reCté Fulgentius ; /4mor cum

periculo fape

ff

quam pernoítam humanitatem , qua capax

eoncordat , 65 dum ad sllud folümrotat ,quod

j

eít íemper uberioris bonitatis , quá vel ma-

dhiligit , nunquam videt , quod expetit; de-

Y

ximé indiget ; G divina bonitas, vel maxi-

difcamus igitur amare, quod amatum nobis

[j«

mé ptona; G propenfa eft ad hanc hominibus

non congruit ; quia nobis amantibus nocet,

«

elargiendam,

Nil enim eít, quod poffit

cüm falutis affecutioni fit impedimento. Ta-

tf

uberius explere hominis exigentiam , quàm

metfi videamur fummum bonum diligere ,

U«

liberalis divinz bonitatis affluentia ; & nil

eique adhzrere; quiatamen adhuc affe&u

.'vi'

ad extra gratius divinz obtingit liberali af-

hifce inferioribus , ac terrenis agglutinamur

Ij

fluentiz , quàm inops noftra indigentia ;

bonis,(iin fublime erigimur terrenorüm pon.

rcr.

ob quam propenfior et DEUS ad . fuam:

dere pre(fi deorfum relabimur , & vaporem

nobis bonitatem communicandam , no.

1

potiüs imitamur é cceno in ceelum elatam.

N

ftrámque explendam vacuitatem : unde non

"Trahitur folisradio in fublime terra

6.

effly

minüs fuaviter ; quàm avidé fibi invicem

vapor, & qui (qualebatin luto, volitare in«

ab

occurrunt munifica Dei affluentia , & inops

€ipit per aéra, ubi coa&tus in nubem , modó

a

hominis indigentia, quz cüm fimul refe-

pingitur in arcum,nuncdealbatur in nubem,

rantur , ineít reciprocatio ; adeó fuavis

otü

quam putaremus jugiter ccelis ufuram, fyde-

DEUM inter, & hominem, ut DEUS ex

ribus poené conterminam : & tamen fubes

amore (e homini communicet , & homo

vum

h

unte frigore, & fc fe intendente fpiffeícit, de;

teneatur fe totum amore , & affectu . in

hifli

4,

fluítque in pluviam , ac priftinum repetit lu«

n

Deum refundere, féque totum Deo dare,

tum, qui fuerat in fublime vapor elatus; &

Ex eo, quód nobis fuam Deus boni-

no

ranis , buffonibásque affociatur, qui fyderi«

Verani de Affedibus Tom.1l,

"

U$

:j

92

Didcrtatïo V,

u

bus videbatur adnexus ; & id, quia pondus

culi in unum coeuntes vires uniunt, agüntque

juv

non exuit, nec gravefcere dedifcerat: quiex

fortiüs: perinde divina beneficia mente col-

femp

hominibus hifce perituris , ac infimis amore

le&afi attentiüs confiderentur,fimilque con-

fmu

agolutinantur , quamvis quandóque videan-

ferantur fervorem augent charitatis, ignéme.

finel

tur in fublime vehi, ac Numinis ferriamore;

que coeleítis amoris neftris accenduntin pe«

femp

hi tamen vapores imitantur, de quibus ade

&oribus ; excuffo üquidcm é noflro corde

geta

Cap. 66,

mir»bundus ait Ifaias: (Qui funr bi , qui ut

frigore, incipimus calorem experiri ,. mox

écuiel

aubzs volant £ 1n ruinam enim degeneæat vO.

fervere,dein flammas amorisin Deum con-

tim 1

latus: neque vapor deorfum ruit, ut furfum

eipere : hecenim recolle&tio divinorum be-

fat j

aícendit; ted cum fragore;tonitrüque relabi-

neficiorum, & feria eorandem cogitatio tan«

« di

tur, qui paululamfuerat athera petvaga-

t& e(t efficaciz, ut amorem in nobisaccendat

bnun

tus,difrumpitur infulgura, dilabitur in ful-

extaticum , quo mensà fenfibus, acfenfibili»

fmetal

men; nifi pondusomne, quoamore ad hac

bus abductain Deum liquefcit,

trahimur inferiora, deponamus, nunquam

Ideo plures hoc fancto non incalefcunt

ga

& on

rio lu

volatus noíter hzrebit fublimis : neque hunc

amore, quia rebushifce infimis haerentes vix

ad hazc fluxa adharefcentem affectum exue-

ferya

unquam de divinis cogitant beneficiis, quafi

-

mus, nificarbonem adhibeamus defolato.

fluxa hec, & interitui obnoxia bona majoris "

t ;'!

jn ni

tium fanclioris amoris, ni(ifoloardeamus in

fint meriti , digniorisque eftimationis,quàm

Deum amore; perinde ac flagrante lychno,

eomp

quz DEUS vel nobiscontulit, vel pronobis

&um

ita cera confufnitur, ut neutiquam in ceram

geffit, ac nobis fpopondit. Quàm czci;quàm

coalefcat, Saxaenim quamvis in altum ex.

viles animi ! qui mundi przítigiis fafcinati

cu(la.recidunt, & vapor in fuum relabitur lu-

divina parvi pendunt beneficia; quibus va-

tum quia graveícere non dedidicerunt;fiqui-

na,ac temporalia bona, & plerumpue noxia

dem bali(te non ez infunt vires, ut quemin

praferunt! intenti in divitias,quibus inhiant;

fublimelapidem excufferit, ponderis exuat

D

in ludos, quibus luérentur; inhonorcs, qui-

gravitate,neque frigori tantà ineftvirtutis,ut

bus eeftimentur, raró-& nonnifi perfundtorié

vtull

quem in aquam vaporem ípiffaverat in aérem

divina perpendunt beneficia, quibus non tam

«oavertat: proprium eft ignis munus faxa, &

afficiuntur, quàm cumulantur ; & licét nulla

lignaita excoquere, ut in fumum, a&rem re-

mens creata par fit divinis beneficiis. nobis

foluta, itainublimetrahantur, ut nusquam

cellatis pro dignitate confiderandis, ideo

prolabantur. Quo impendio abies cum fuis

non fegniter , aut obiter , fed intentiflima

N

radicibus in füblime per a&ra traheretur? quo

animi Ípeculatione ell ijsdem . incumbene

Íumptu pragrande palatium in aéra elevaree

dum; & ex eorundem confideratione tria

tur? quadifficultate pyramis in fublime fu-

potiffimum perpendenda , nofítra fcilicet in-

dwid;

pra fuam bafim erigeretur? Eruétant perfz*

dignitas, Dei eminentia, & beneficiorum

D»O ,

petum Vefuvius in agro campano, tum.

magnitudo.

Do

AEchna in tractu Catenenfi rupes, & fcopulos

Noftra indignitas illico fe prodit tum

L

mun

imó & incendia ex aperto hiatu fulphure, ac

ratione nature, quia-ex nihiloà divinatra-

tum ,

bitumine inputrita, qua cum virtute ignis

du&ti bonitateex fuo duntaxatamore partie

enm

nativo deítituantur pondere , non videntur

cipes fumus ejus bonitatis ; tum ratione

tt.n.]pl

ampliüs ex eethere digredi, & in terras relabi:

peccati ;; quia naícimur filij ire , mente cate

Hly

uni conceditur igni, ut quod nulla aliavis in

ci, voluntate ad malum proni , DEI be«

tæ,(

cateris poteít corporibus; poffit ipfe pracíta-

nevolentia, & favore indigni.

DEI etni-

que à

re ; f cupimus pondere fpoliari, quo hiíce in.

nentia ex eO flatim Íplendet, quia eít

ad

ferioribus amore hzremus;ab igne divini a-

DEUS , qui cumulatiffimum totius perfe-

divin

moris fuppetiz petenda funt.

&ionis florem compleclitur , nullius rei in-

5

. Dediícamus ea diligere ; quae poffeffa

us n

digus, omnium opulentiffimus , quique fe

Unq

funt poffidentibus exitio.Ut autem hazc divi-

toti naturz , adeóque huic noflre. mortas

ni amoris innobis flamma ardeat , neceffe eft

RT

litati profufiffima profundit munificentía j

beneficia, quibus fuimusà Deo cumulati,

fioye

cujus providentia clavum regens univerfi

;

mente jugiter recolamus ; quia cüm nihi] di-

omnia gubernat ; . dirigitque in fuos fines,

Ut

num pro tantis beneficiis nobis munifice

femper vigil , infomnis, fuóque femper

collatis poffimus reipfa pre(tare; equum eft,

ii

operi affiduus , ac intentus , ut tot adapertis

ut faltem affzctu,(i non effzctu, ea compenfe-

oculis videatur fpe&tare haec inferiora , quot

itte

àtboy

mus; idenim Deusà nobis exigit,quód poffu.

funt in pulcherrimo illo ztheris domicilio

musei prz(tare , noftrum | fcilicet amorem,

collucentium myriades flellarum. Cujus mi. -

f

Cefts

quem ab hifce fluxis , ac pereuntibus bonis

fericordia eft tanta , ut noftras jugiter fublee

evellamus, eíque totum demus: huncautem

vet miferias;erigat imbecillitatem , excutiat

lo

in Deum amorem nullo aptiori lychno accen-

mocrorem,foletur animum,in(truat ignoran,

ln ruy

dere, ac enutrire poffumus, quàm beneficio-

tiam,leniat acerbitates cumulet inopiam,füp,

lopil

rum artentá & affiduá confideratione: quem-

pleat egeítates, & quafi totuseffet ex mater-

(omm

admodum folis radij amplo excepti fpeculo,

.mis conflatus uberibus totum fe mifellorum

Pitin

& in unumcollecti calorem augent , ignéme

infantium folitudini, ac orbitati im

4

pertitur

àdgt

que excitanr, & adítantes ftipulas, paleásque

ejusenim natura eft fum

ID*

li d

-

.àm illud bonum,

quod nunquam ».

ïlEBCil

accendunt, eà quia folares radij beneficio IE?R

atüm , nunquam denatum;

^ nun-

hij l

Amor hominis in Deum jugitci excitandus ; &c.

95

gunquam interiturum , & à fe nunquamfu-

poteft non amore ardere , pralertim fi prz«

giüvum ; femper integrum , femper totum,

tecen(íitis addat , fuiffe hominem à primzva

fempérque idem, fine acceffione cumulatif-

ftatás innocentiz felicitate dejectum in Pro-

fimum , absque deceffione diffufiffimum ,

toparente , & inexitium lapífum, ac proinde

finelege nunquam effluens , fine neceffitate

cum nafceremur mente czci, àd malum pros

femper exundans ; cujus fcientia omnia pe^

;

ni; filij ire , Deo exofi, omni tzvore in«

te'rrat , quam nihil fübterfugit, & quátot

digni , & aternz morti in avernali carcere

€cleitia in ethere, partim errantium , pat-

addicti ; adhuc no(tri miíertus, voluit pre-

tim inerrantium ftellarum fimulacra nomi-

tio (ui fanguinis nos à morte redimere, &

pat ; quà perpetuas annorum revolutiones ;

ex inimicis Dei filios conftituere ; ac jus ad

ac dierum converfíiones confignat; quà im«

ccleftem hareditatem in nobis inítaurare £

brium flillas petcenfet , matis arenulas nu-

idque ut przftaret, non exhorruit noftre na-

merat, profundifima quaque fcrutatur ,

turz infirmitates fufcipere , ut immortalig

l

& omnia fubit, acexplicac; & cujusimpe-

necifieret obnoxius; impaffibilis dolores fu-

rio lubfitent omnia; cujus providentiá-con-

biret; immutabilis humanis vicibus fubjace-

fervantur fingula, & in fuos fines dirigun-

ret5 indefeffus labores fentiret ; ab Ange-

turz; cujus digitis concluduntur omnia , &

.

lis adoratus , contumelias , & probra pet-

in nihilo fufpenía contínentur

)

& cujus

ferret; & vincula, flagella, fputa, alapas,

comparatione rerum univeríitas non pun«

coronam fpineam , vulnera , clavorum per-

&um, fcd nihil proríus eft,

foffioném , fanguinis effufionem , cruciatu-

um acerbitates , ac demum mortem ipfam

Íuftineret , quà nobis vitam daret,

$. II.

*

Hisce addenda perpenfio eft aliorum

fpecialium beneficiorum , quz prz alijs ine

Divina beneftcia nobzs licet tmme.

numeris cateris communibus fpeciatim no«

ventibus collata uberrimam /iaþpedimnt

bis Chrifti fidelibus Deus przftitit , inter

materiam. excirandis ,. fovendísque

quz illud certé cateris videtur praferen-

jflammis amoris in Deunm

dum , quod aureo fzculo , feu tempore

gratig nafci nes voluit , & non tempore le-

aptüïmm?.

gis veteris , aut naturz , quo tempore non

ä

10.

Teina Maiä&as in noä'täm benefica ,

modica erat rerüm divinarum ignoratio ; ac .

digna ettjugi noftro amore, & qui-

cceleitis gratie , donorum falutarium inoe

dem toro noítro affe&tu , quem non

pia; fiquidem antequam unigenitus Dei fi-

lius noítram indueret humanitatem , do»

dividamus , nec partem tantüm donemus

Deo , & parrem creaturis, fed totum foli

minabatur pene toti orbi tartareus hoflis ,

D«o

cam totum , quod nobis ineft , ex

qui in (imulacris aureis ; argenteis, ligneis ,

lapideisà gentibus ethnicifmi caligine cecu-

$

munificá Dei bonitate fuerit nobis imperti-

tum , & nihil à crearuris acceperimus ; et«

tientibus loco divini Numinis colebatur z

enim cum nondum effemus, & xternoretro

qui propterea pro fuo videbatur omnia at-

tempore intenebris delituiffemus nofltri ni-

bitraturegere ; Q pauciffimi effent, qui a

j

4j

hiii, feu carentie animz , corporis ; & vi-

ternam confequerentur falutem ruentibus

omnibus in fempiternum exitium : & (ané

s

tz , proinde (ine fpecie, fine forma, abs-

Ís

ferreum fuit fzeculum illud , tametíi divi«

que ulla exiftentia , ex nihilo nos condidit

ad íui imaginem ; ut capaces fuze eílemus

tijs eque , ac delicijs videretur affluere , ac

aurum fluere.

.

divinitatis, & glorie ? quin & mundi huj-

j

us ftruéturam 1n noftrum con(truxit folati«

Quódfi quispiam noftrum natus fuiffet

12.

1

um cum omnibus fuis opibus, ornamentis,

caliginibus illis ethnicifmi obvolutus, acin

tenebris illis vite decurriffet fladium ; an

ja

& commodis, utíingula, qua inelementis

moventur , fiveper aéra volitantes voluc-

nonin tanta »aturcee , morümque pravitate ,

4j

in tanta cceleftis Numinis carentia , divini

Ü

ges ; five aquis innatantes pifces , five per

x

auxilij inopia , fsculi corruptela, tartarei

T

terrarum tra&tus difcurrentes quadrupedes ,

imó & ridentes in pratis flores, pube(centes

hoftis potentia 2eternamincurriífet mortem ?

certé perquam credibile videtur , tam exi«

in terra finu herbula , glifcentes in campis

atbores , in collibus vites , in arboribus

guis fultum préefidijs ; & tot infidijs circum-

X

früctus , ut & in terrze vifceribus delite-

ventum , tot machinis petituni3 & commue-

[ü

nisconfuetudinis exitiali eflu abreptum z

j"

fcens auti pretiofitas ; & reliquorum metal-

lorum pretia, nec noninconchis margarita,

ternam minime fuiffe falutem confecutum.

r

in rupibus adamantes , in campis nitentes

Quia prafciverat id Deus ; ne fzculo nafce-

at

remüur tam noxio , ac tot obnoxio periculis;

lapilli no(tro infervirent ufui , ornatui ,

conmodo , & obfequio : quin & coeleftes

voluit ab eterno fuz mifericordie benigno

JPQ

Ípiritus nobis vigiles cuftodes affignavit, &

propofito nos prevenire, G ex infinita ho«

o

minum multitudine nos feligere; nofítrós-.

Yf

ad:zternam vitam , fuzeque confortium glo.

rix deítinavit: ex hac nobis collatorumbe-

que natales , vitzeque ftadium in aureum coe

tj

neficiorum feria , & attenta perpenfione ,

leftis gratiz tempus refervare, imó ip gem-

Iffly

omparatum pretio Ghbziíti '-fangui-

nili gelu li—:'h.om*o frigidior , in pcum non

rpeum €

n

à

ni$ ;

94

Differtatio . V,

at

nis , quó difcuffis infidelitatis cacutienti-

eft etiam beneficium ,. quo nos voluit per

quem;

bus caliginibus , fublatá nefariá idololatriz

viam ttahere falutis,

Quis hareticis infe»

licior ? càüm mortiferas tenebras coeleftem

huj

fuperftitione, debellato tartareo hofte , ejüs-

ia V

que principatu depreffo , mundi Redemptor

putent lucem; & vitalem lucem ; lethales

tiägüf

crucis fuze clave cceli nobis januas patefecit,

tenebras ; errores exitiales falutarem virtue

viam falutis flravit , auxilia , virésque fup-

tem ; & ipíam veritatem errorem craffiffi-

17

s

peditavit, quibus é via praefentis vitae ad coe-

mum; imó & pracipitium ad inferos viam

jnco

leftem tenderemus patriam , &ternáque do-

credant vitze ; & iter falutis compendium

inuc

natemur felicitate,

1

mortis ? adeó cecutiunt, ntin umbra mot«

diloti

13

Quis recenfeat ceeleftia beneficia, que

tis jacentes putent meridiana luce clarefcere ,

mifericos Deus in lege gratie nobis imper-

& fecuros effe zeternz felicitatis, cüm certif-

ertpt

erie

titur? Sacramenta , quibus divinz ubertas

fima fit eorum damnatio , ni(i re(ipifcentes

tentia

ratiz in nos redundat , datürque nobis fa.

perfidiam deponant, & ad meliorem revo-

eilitas reconciliationis , facultas merendi ,

centur frugem : imó tam luridé czcutiunt,

«n

commoditas refipifcendi , & nobis imperti-

ut bonum inílar mali averfentur ; & malum

que

untur innumera perfeverandi fubíidia , ac

locó boni amplectantur,

l'QV(

cavendi ulteriores lapfus,

Certé fzculum

Ideó funt fanatu difficiliores , quia fu-

Toent

1f,

qu

dicendum eíl coeleflium gratiarum , cum

perbiá tumidi , & vecordiá corrupti pro-

melliflui jam fint cceli , ftilléntque montes

prium fenfum , depravatámque-opinionem,,

flpïfcz

i f

dulcedinem , & colles lacte manent , & mel-

omnium ízculo*um , ac totius ecclefiz ca-

fuit:

Je; & quofingulis momentis, bonis operi.

tholicee przfumant judicio anteponere , .ac

bus., internisque amoris actibus in Deum

fi ipfis folis veritas illucefceret, & fapereef-

incen

um

offimus zternas illas enancifci divitias, quae

fet conceffum , cüm tamen vitijs indulge-

fi emelà nobis poffideantur , nullo funt am-

ant , carnis fequantur blandimenta , :divie

pkma

€o1nc

pliàs periculo amiffibiles, nec ulli amiffio-

tijs inhiant, ftudia virtutum negligant, exe

ni,aut diminutioni obnoxiz.

Quis igitur

QU

ercitia pietatis parvi pendant. — Àn tot vie

non dixerit maximum beneficium nobis De-

ri in afceterijs pietate infignes, morum can»

EO

(um

um contulifle ex eo , quód voluerit nos na-

dore commendatiffimi , virtutum omnium

fci eo tempore , quó unigenitus fuus filius

ftudijs addicti, amore Dei ferventes, con-

!201'7.'!

coclos nobis aperuit , (travitque ad coeleftem

temptu fzculi fingulares, ftudijs litterarum

11

attiam iter , nósque communivit auxilijs ,

inftructi , ceeleftibus contemplationibus af-

pern'

viribísque , quibus ceeleftem poffemus pa-

Íuetí , quia prorfus contraria cum hareticis

-al

|

triam appellere.

Quamvis nati fimus aureo

fentiunt , de(ipiunt , decipiünturque cali«

Il

hoc tempore , adhuc munificentiffimus De-

gine errorum circumfufi , ac mentis labo-

qebet

us id fpecialiffimi beneficij nobis eft imper-

rant czcitate ? Àn quia fe NNuminis cultui

ab at

tio t

titus , ut & parentibus Chriftianis voluerit

mancipárunt ; quia fe totos Deo devove-

nos,nafci , & in gremio verz religionis

runt; niílque illis magis fit cordi , quàm Deo

conlo

educari, virtutibus inftrui chriftianis , mu-

adharere , ejus cultum promovere, glo.

immi

niri ecclefize facramentis, hortari ad incre-

riam propagare , G ad ejus obfequia alios

fume

menta virtutum exemplo fanctorum ,& do-

exemplo fortiüs,quàm verbo pertrahere per-

liena

cumentis piorum.

Parum nobis profuiffet

mittit Deus cecutire? ac in umbra jacere

inton

pafci tempore lucis ; fi in (inu nos mater eth-

errorum ?. & hareticos carnis addiclos i]-

quaa

nicifmi peperiffet , infidelitatis obvolutos

lecebris ,. fenfuum harentes voluptatibus ,

vpit

tenebris ; non enim fuiffemus hujus parti-

vitijs indulgentes , commodis tantüm , ac

ctuci

cipes lucis ,. nec bonorum hujus aurei fz-

divitijs hujus faculi inhiantes , diésqueome

temi

culi, fedin caecutiente jacuiffemus caligine ,

nes terentes in negotijs peragendis rerum

Vand,

fluxarum , quarum cumulis, & acervatios

Ícu in ignorantia divini Numinis,viteque fa -

Jibor

lutaris , & in omnium «olluvie vitiorum

tibus putant homines tantüm beari , Deus

igit

dé immorati fuiffemus,

docet veritatem , fuóque lumine perfundit,

fordi

ext

Huic beneficio etiam hoc aliud additur

ac illuftrat ?

"

tobis

14«

fpeciale , quod nos à quavis harefeos labe

Quis ita defipiat , ut fibi id imaginetur ?

16.

t

quis credat , fanctos Patresretroactis fzcue

prafervatos voluerit , & ab innumeris pec.

lucis

catorum occafionibus , in qu& ex naturz

lis pietate , & doclriná infignes, & prifcos

at fu

pronitate facilà laberemur, — Quot centena

ecclefie Doctores, qui velab ipfo Chrifto

m f

hominum millia non feducit hzrefis , . per-

immediaté , vel ab Apoftolis , aut eorundem

Queu

trahítque ad sternum exitium ?. quot ho-

Diícipulis veritatem didicerunt, errores ad-

tia (ü

minum millianon corrumpunt vitia? mul-

ad nos transmififfe? cüm igitur exitialibus

Volur

ta certé centena hominum millia feducun-

cecutiant haretici infuis errorum tenebris 5

Quas Provin-

Wuti

tur, accorruunt in orcum.,

jaceántque in umbra mortis; id impenfi no-

]

cias , terrarámque tractus non infecit, cot-

bis beneficij etiam fuit , ut ne hac harefis

Ublq[

rupít here(is, quz in(lar flammz omne bo-

lue inficiamur , nos Dei bonitas prefervave-

tf.nw

num depafcens nonnifi malorum colluviem

rit ? certé ex magnitudine hujus mali , ac

Ditllo

effadit ,^ fubatis penitus , abfumptiísque

imminentibus hujus zvi periculis eftimans

x

ls

findamentis faluris : Quód veró ab hoc nos

da eft hujus fingularitas beneficij.

Quód

Pt |

Deus contagio immuncs fervaverit ; fpgcialc

fané debet nobis illicie effe ad Deum enixim

D'opr

aman-

Araor hominis in Deum jugiterexcitandus , oxc, |

925

*

a

&mandum , eique gratias ihxpehdendas i

&z , fed ob eandem numericam naturam ;

quemádmoedum fingulare hoc beneficium

& deitatem unus Deus , Omniporens, íum-

hujus in nos exetrcitae muniüc&miægü index,

mé fapiens, infinité bonus , eximie juftus,

zi

]e

ita illex debeteífe ad Deum toto corde , to-

ac verax , quó nil majus , nil pulchrius , ac

l

tisque viribusamore proiequendum,

jucundiuseffe potelt , nec cogitari : cüm an«

17

- Aliud etiam additur beneficium;quia ta-

te mundi conítitutionem folus fibi fufficien«

metíi in gremio vera religionis nati fimus, &

tiflimus eflet, acinfinité bonus; íitquebo-

in eo adoleverimus verá inflructi doclrinà,

la

nitas diffufiva fui ; diffundi cupijt , ac fpe-

à raacula ab origine infecta ad nos transfufa

&abilem hanc mundi machinam condidit ,

'$

diluti per falutares baptiími latices, adhuc

& in eahominem , ut peroperum divino-

[.

4

erepti fnimus à pluribus zeternze perditionis

rum contemplationem , mentem ad ipíius

periculis;, & ad falutarem refervati porni-

Conditoris cognitionem erigeret , & ad eius

T]

tentiam- - Tametfi pluries ob patrata deli-

alliceretur amorem * neque in hujus molie

a

€ata fuerimus gehennam promeriti, irám-

tione univerfi ullam expertus eft Deus diffi-

que divinam, fulménque coeleftecontra nos

cultatem , nullum paffusincommodum, fed

provocaverimus . adhuc lzi Numinis cle-

Íolo nutu uno duntaxat voluntatis imperio

j«

qnentia füam voluit iram.coércere , nobis-

totum abfolvit opificium.

)«

1f,

que tempus concedere , quo poflemus re.

Nonitacontigit , cüm perditos homi-

nes, ac Tartari obílrictos fervituti redime-

19

fipifcere 5 quod beneficium alijs pluribus ,

qui minus deliquerunt , .conceffum, haud

re voluit , & ab exitiorevocare: tunc plue

fuit : fant fiquidem plures eternis addicti

ta, & varia fuit incommoda Chriftus paf-

incendijs, qui tamen long? pauciora perpe-

fus; labores fuftinuit, eruciatus toleravit ,

£rárunt delicta : an non quód tibi, quilonge

& mortem ipfam fubivit ; ut nosvitz refti-

tueremur : hinc Bernardus.

pluracumuláfti peccata ; perpetráfti delicta,

Super omnia Serm. 2o,

conceflum fit tempus ,. & auxilia fuppedi-

veddit amabilem te mibi YESH bone calix , inCamt,

tata , quibus refipi(ceres 4 fingulare eftbe-

quem bibifli , opusnosire vredewmptionis, Hoc

neficium tibià munifica Dei bonitate concef-

€ff , quod nofiram devottonem , && blandisg

fum? an non protam munifica indulgentia

^llicit , & juflits exigit , &5 avilihs flringit,

nobis conce(fa agenda funt Deo gratie ? an

& vebementiis aficir. — Mulmm quippe in.,

non hoc beneficium nobis fingulariter im-

€0 laboravit Salvator , nec n omnti mundi

pertitum illicio nobis eft ad Deum :enixim

:amandum ?

fabrica tantum fatigationis autbor zffump-

,r

fé. — dlle denique dixit , 8 fatla funt $ man-

LY

:Quinimó ex hoctotusnoller amor Deo

18«

davit, 6ereata. funt : at werb in boc, tf

debetur., «qui nec filio fuo pepercit, utnos$

in ditlis fuis fullinuit contraditlores , &i5 5

ab zterna eriperet damnatione ,. à famuli-

faclis obfervatores , 69 in tormentuillufores,

tio redimetet tartarei hoftis,

Ut noílrae

& in torte exprobratores.

coníuleret ,Deus faluti , & à miferia nos

immunes conítitueret.; eam voluit (ibi af*

fumere factus homo : qui ex hominibus a-

^ a WE

lienze eít levamini miferiz absque ullo fuo

Cum Chrifflá im mos amor obviae

incommodo folüm rem illam externam ,

quásque fuperaverit diffcultates in a-

quam ei donat , expendit : fed qui ut alteri

pere moflra redemptionis perfictendo :: aque

e3j

opituletur , multos fuftinet labores , fubit

Amefl, ut & nor obí

cruciatus , *experitur dolores, non folàóm

facula vetrabentía .

4 Dei obfequio , & amore;s

rein illam , quam donat alienz miferiz le-

vandae cauíà; cenfetur conferre ; verüm &

VIncamt.,

labores , cruciatus, ac dololes, quibus af«

: Rima, qua fe obtulit fuperanda diff- z,ö.;x

fligitur pro mifero, cui opitulatur, perpeti

cultas in opere noítre redemptionis

exiftimatur,

fuitonus , & obligatio fatisfaciendi

Ingens fané fuit beneficium

nobis à divina collatum bonitate , quód ex

pro reatu omnium peccatorum 5. fiquidem "

nihilo.nos eruerit , traduxeritque ad hujus

ámmenía propemodum fuit fceletum collus

a

lucis ufuram , ac condiderit ad imaginem,

vies, delictorumcongeries ; criminum co3«

-

ac fimilitudinem fuam, erexerítque ad fta-

cervata multitudo ; & hümana malitia in

pelagus excrevit , quod ab initio mundum

tumgratie,

Verüm id preítitit Deus abs*

queullo füo incommodo, fed ex redundan-

totum inundaverat; cüm in totum claré , ac

tia fuz bonitatis , & unico duntaxat fuz

diftincté menti obverfaretur Chrifti, non«

nifi humanitatis affumende difficultatem

voluntatisimperio ; nullosenim in homine,

mundóque condendo exantlavit Deus labo-

ingerere potuit ? & nihilominus hanc , ut

res, Deus fpiritus lucidiffimus, eternus ,

nos redimeret , difficultatem fuperavit ,no-

flrorümque peccatorum reatum voluit fibi

ubique przfens , unus in naturze Deitate,

— Ll - - UA — —— X —

trinus in perfonis, feu Pater ; qui folusà

affumere. . Fofuit in eo Dominus éniquita-

gfaia Sïg;

nullo e(t ,. Filius de Patre ab zeterno geni.

tem omnium nosirüm : poenas , quas nos

promeruimus ,; ipfe fubivit , tit quas nos

tus, & Spiritus lan&tus ex Patte ; filióque

pari Deitate proccdens ,. feu tres perfonz

contraximus labes proprio fuo deleret fan-

"m

proprietatibus qïui'dem perfonarum diílin-

guinje. . Feré languores noffros ipfetu

9ie

,-y yfdïd $g

96

äDiffcrtatio Y.. |

dolores nofhvos ipe portavit. — Ipfe autem.,

Alia difficultas fuit fatisfaclio externa,

23

vulneratus eff propter fcelera noffra. — Elinc

ad quam fuperandam plurima toleravit ;; &

non folàm culpas noítras in fe tranftulit ,

primó ftatum paupertatis , qui plurafecum

9

Íéque reum pro nobis con(tituit , verüm e-

incommoda trahit , przefertim famem ; fitim,

tiam cruciatus , & dolores de ijsdem maxi-

frigus, eftum , labores, inopiámque om-

mos concepit, quos tota vita fua continua-

nium commodorum: qua ut fentiret , nafci

vit : quia ficut , qui injuriam Deo intulit

voluit à parentibus pauperrimisinlocoalie- |

no, inítabulo bruta inter animantia , exclu-

perpeccatum , debet fe primà Reum agno-

Ícere, deindé internum concipere dolorem ;

fusàcommuni hofpitio ; reclinari voluit,non

quia Deum offenderit, & demum laionem

in molli culcitra; fedinfono, acítramen-

Deo illatam refarcire , ac pro modulo fuo

tis.

Mox furente Herode in exteras fugit

fatisfactionem exhibere : ita Chri(tus Do-

regiones , ibique peregrinus , & contemptus

veluti reum

minus vices noftras fubiens ,

immoratur annis aliquot ; non absque plu-

coram divino tribtnali fe con(tituit , dein-

rimis incommodis in aliena Regione proríus

de dolorem internum , & quidem graviffi-

ignotus , deflitutus divitijs , omnique hu-

mano commodo.

Adultam affecutus zeta-

mum in fe concitavit, & demum externam

fatisfadtionem , eámque variam exhi-

tem nonnnifi pauperes Difcipulos, ac rudes —

buit,.

voluit fibi adfcifcere , eorümque convictu ;

$I«

Eft internus dolor quedam eff

VC&X pece

G confuetudine uti, imó tanta fuit ejus paue

Catorum retractatio , quze interiüs voluntas

pertas , ut neque lectum , neque cubile ,

temimmutat, G corrigit, irritümque, ac

neque domicilium, in quo fe reciperet , ha-

infedum vult, (i poffibileeffet , quod factum

beret , dixeritque propterea,

Vulpes foveas

Matib, 18,

fuit, & proinde doloris acerbitate fe tor-

babent , &$ volucres celi nidoss filtus autem

ALit hs

quet , ac punit , hícque primus actus eft poe-

bominis non babet ,ubi caput fuum reclinet ,

nitentiz , & quidem neceffarius ad obtinen-

L]

tametfi eflet ipífe. omnium divitiarum au-

dam reconciliationem

Lj

tatio vero dolendi

thor, & Dominus ; omniüámquebonorum

duplex in Chriíto fuit, nempe injuria divinze

largitor munificentiffimus, omnésque in fe

Majeftati per peccatum illata : & damnum

thefauros includeret , wnt ait Apof(tolus,

humano generi inde proveniens ; & cüm

Cum dives effet , propter mos egenus fatiut , 1 .

Chriftus clariffim& , ac perfpicue in particu-

ef/ , ( nimirum ut homo , & quoad ufum , »/5;7, s,

——

lari peccata omnia hominum nofceret , &

ac fruitionem commodorum ) r spfius inopia

quanta fuerit diving Majeflati injuria irro»

divites effemus,

gata , dolor inde in eo excitabatur acerri-

Preter paupertatis ftatarn voluit etiam

24»

1

alijs fe fubijcere ad Galat, 4.

Fattus eff fub

mus ; fiquidem triftitia incrementum fubit

ex magnitudine maliirrogati , & ex clario-

lege ut eos , qui fub lege erant , vedimeret ,

ri cognitione perfíectioris perfone , cui

ut adoptionem filiorum reciperemus : íeuut

fuit irrogatum

[J]

.

erat enim malum , quo

ex fervis nosliberos con(titueret, ac Dei fi-

per peccatum lIaffa fuit' divina Majeftas ma-

lios: fueruat autem hujus fubjectionis co-

ximumratione culpze,quá infinitee Dei boni-

mites ingens moleítia , & multiplex humi-

tati fuit injuria irrogata ; incrementum enim

liatio,

Moleftia illic& obviavit Servatori .

gravitatis fubit offsnfa ex dignitate perfonz,

in circumcifione , quà à fanguinis effufione

cui injuria irrogatur,

Tum ratione poena ;

fuam exoríus eít vitam , ut pet hzec facrificij

