J

efferatos lupos, rabidos canes, fevientes ti*

non effe de hoc mundo,quod Cafari fit for-

X0

grides [uum fanguinem diriffima fiiientes

midandum.,

if«

rabie veluti agnus obmutuit,

Siccine bo-

Sed quia voluit. fua: paffione peccata

a

i

trus Cypri in vineisEngaddi ad iteratum fu«

noftra expianda fufcipere , . damnaticiiem

i g

dorem fanguineum nondum conclufis poris

fubiit, quam nos mervimus; . cámque in-

15

tenerrimi corporis , exprimendus fuit? ad»

ftarent Judai accufatores eum. commoviffe

$4

€ó enim praecipites eum urferunt impij. mi-

populum à Galilza ,. Pilatus cüm . nullum

ln

niílri, craxerunt , impulerunt, exagitárunt,

videret - hujus judicii exitum ,. cupidé eum

j

ut iterum fufo maderercruore,

,pugnisl,þcg!.

amandavit ad Herodem , qui gavifus eft

Q

ceis, & alapá percuffus.

vifo JESU , de quo.multa audita ;accepee

nie

Ad primam fiquidem emiffam vocem,

ratj non tamen gaudio ,. quo Abraham Pa«

*

4t.

divinum vultum, fedem nimirum gloriz;

triarcha letatus eft, fed . vana videndi mi-

i

thronum Majeftatis , impudentiffima: mini-

raculi curiofitate ; hinc.multa curiosé po«

Et cut

fl*

ftri dextra impactà alapá percuffit.

ftulanri nil refpondit , . tametfi haud. ignos

df

non aruit facrilega manus aufa diviniffi

raret, quam in partem fuum £cret. inter4

ol

Verani de Affeiiibus Tom. 1l

preta-

4

d

-

-

Loree

i

74

*

retatui'us filentium-. Dimifit tunc eum :

uisp» 'imus ae valentiüs feriret, plagásqué

431

EHC. ,n;t'

Sprevit illum Herodes cum exercitu fuo ,. &

infliget et, ac teneros delicatiffimi corporis

illufit indutum alba. weste ;. in fignum . vel

artus alviüs confoderet , aperirétque vibi-

affectati Regni , vel fimulatz amentiz, cüm

Ccibus; n mirum folvebatur corpus illud vir«

lï

tot impetitus accu(ationibus, tótquelaceífi-

ginale , ceu templum illud non manu fa»

tus interrogationibus nil omnino refpon-

&um; diri,iebatur Repia illa divinitatis j

|

diffet ; remifit eum ad Pilatum,

Tacuit

diffluebat in terris fanguis ; & tamen | ipfe

Ia;

apud Herodem Salvatorno(ter, fed non a*

nec fevirgis, velmodica declinatione . fub-

pud zternum Patrem, cüm ejus de fübeun-

ducit, non tori ores oculisad mifericordiam

da morte przceptum mentis dulci volue-

fledit; imé eain, quam potiffimum«orpo»e

Í

ret cogitatione; féque pro fingulis homini-

ris partem jam Vibicofam expererent , vul-

bus hoítiam offerret ardentiffima charitate;

neribus fubjicit, paratus munifica largitae

f

P/hlm.:;.

l

Iniqui infurrexerunt fuper me, & Synagoga

te languinem fundere pretium redemptios

porentium quafierunt animam meam,

Res

nis noftrz , qui vitam profundere voluit,

fhice in. me , quia pauper , && . unicus. fum

examore, quo nos profequebatur.

Quàam

€, '0.

ingens Chrilti in homines amor./ qui nul«

4j

Illuditut Dei Sapientia à Rege deliro?

lum recufax ictum, à nulla fe avertit. plaga:

t

alba vefte in. contemptum . induitur , fed

quin imó pluresatrocioresappeteret;fi chari-

qu& fit index , acteílis innocentiz : remite

tas id expoíceret,

l

titur ad Pilatum, & à populo poftponitut

Videmus unigenituim zterni Patris pro

47e

9

Barabbe ; & qui quinto abhinc die ei ob-

nofítris flagitiis ad tortorum usque detfati-

viavére jucundiffimis acclamationibus,& oc.

gationem toto corpore proícindi ,. meme

! Matth,.21.

cinentes : Hofamna filio David . benedicius

brisque omnibus dilaniari , ac in fuo volue

ä

qui venit in nomine Domini , nunc diriffie

tari fanguine: & nos adhuc à carnis amorie

mis vociferationibus ad necem , & crucem,

bus finemus abítrahi, & in cecno volutari

efflagitant clamantes erueifige, erucifige : &

prava concupifcentie ? Quàm ingens fuit in

Pilatus fatisfacturus non Juftitiz , fed popu-

Salvatore amoris flamma; que tot fapguis

lo duplici ex caufa Salvatorem flagellis coedi

neis rivulis neque extingui , neque minui

jufft, ut efferatam Judeorum minigaret

potuit; quin balneum paravit falutiferum;

ä

rabiem , caftigatimque illum dimitteret :

quo noxas omnes noflras elueremus. Sitiens

l

vel fi perfiflerent , ut de more, ex legibus

jam non. ampliüs. aquas, fed fanguinern

|

R.manorum crucem anteiret : flagellatio,

Moyfis populus Judaicus virgis utitur, qui-

i NWI&- A I

qvà jus civitatis, ac libertas. adimeretur,

bus percuflus lapis angularis Ícatebras ape-

tit, quales populus amavit.

P.lurima:p attulit. Salvatori erubefcentiam

virginalis corporis denudatio in ampli'ffima

lligatur ad columnam., :qui

lmdnäi eít

48*

f

*I

hominum frequentia, quamvis nihil. pre-

columna ; veftibus fpoliatur fuo mox cruore

iU

fentiret erabefcendum , originalis juftitize

veltiendus , & fpeciofus forma ;prze 'filiis

ornatus dono.

O hominum impudentiam!

hominum inflidis vulneribus , fufóque fa.

ó viros in efferatas belluas degeneres! eurn,

guine totam obliterat. ipeciem ; tempeftas

qui omnia veílit , detracto eüam . indufio

fiquidem verberum crudeliffima «otum «de«

fpoliárunt , quem flagellis ceederent, cruen-

populatur fpeciofi corporis :decorem 5 fed

li

Pj:'l,m:37o

taréntque; Quwoniam ego in flagella para«

voces fanguinis , plagarümque clamoresy

X

t

tus fum, . €8 dolor meus in. con[]etiu meo

quia porentiffimi apud sternum Patrem;

vel maximé ejus unigenitum filium delc&tznt

l

femper ad columnam alligárunt , quem coeli

Ü

non capiunt , ac diriffimi inftar mancipij e-

oraturum pro hominibus : gaudet dilace-

jus terga , totümque corpus loris atrociffi-

rati corpore, ut integritati nos teflituat

mé proícindi cepére ,. & membra fingula

mentis; fibi complacet in- hiantibus , pa-

tergum , pectus, latera, femora, furas, bra«

tulísque corporis artubus , ut nos feníus

chia, & anteriorem quoque ventrem atro.

clauderemus ,. ac membra ad carnis ccncue

ciffimé dilacerárunt manantibus in terram

pifcentias: atrociffimé diverberatur. Deus

homo, ut facundiffimé defendatur Reus ho»

fanguincis rivis ad noflras detergendas for.

purgandas conícientias, co&rcendam

mo ;. quot enim funt verberum ictüs, toti.

dc»

concupi

Àv -

'centiam,

dem (unt fanguinis voces zernum Judicem

flectentes ad. abfolutoriam fen:entiam ; &

6.

Judzorum

lex fancita erat, quà nume-

e

ad quadraginta definiretur

.

quamvis aget effet virginis, non virgarum 5

fus plagarum

fed' Salvator no

fler more Romanorum fine

voluit tamen virgis cadi , rivulósque effun-

h ]

dere fanguineos ; quibus flerilefcere noítri

siumero absque commiferatione flagellis cae-

ditur, lorísque difcerpirur, quoad lictores

cordis tellus tandem dediíceret » florésque

Con(cindune

&

vi&ti lafficudine fátifcerent.

tam pretiofo rigata humore daret excultze

tür veiberibus humeri , coeleftium orbium

virtutis , fru&hüsque meritorum :: imà quo

li

oneri fulciendo pares , inipreffis alciüs vir-

tutiores noflrz effemus redemptionis, íene

d

tentiam . abfolutoriam in lapide, finon

f.

earum fuleis, quibus non humeri tantüm;

(culptam , fcriptam voluit, mom -alio atra*

d

fed corpus totum vibicibus dehoneftatur

MI

inuftis; diri enim illi, ac barbari virgatores;

mento, quàm fanguine proptio,

L

quafi civicam relaturi coronam decertàrunt,

Lapfus

?

Tota Chrift vit'a*fchla fuit amoris, &c,

7$

Lapfus fuerat mundus, inflaurari indi-

falutaturi: hínc A&ores in - fabula conqui-

4t,

guit, ac erigi; & qui unico vero fíat eum

fità hiftrionicá purpurá Regem induunt, a-

condiderat, columnam mox. quafivit ejus

rundineum Íceptrum in manu ftatuunt , &

fuinas reparaturus ; íed qu mundum hac

pro corona fertum é fpinis horridum capitü

inflatrare columná voluit , peccati, vitiique

circumponunt ; móxque adornato licto-

in mundo molitus eftdeftructionem.

Cæ-

rum fatellitio Regem fuum ambiunt, fup«

:

^di ad íanguinem voluit. huic. alligatus co-

plicésque in genua procumbunt , timidi

venerantur., & mox quafiin fcenz — catae

l

lumnæ Deus viator,v: eádem recla nosedo-

ceret itinera ; merió fibi debuerat, teme

firophe murata perfonarum facie , qui an«

pióque fuo timere Dagon cum cocleftis Sam-

tea Regem [lalutárunt , ^ nunc ambiciofum

íon columnar amplectitur, féque przepa-

conclamant fcurram , exibilant, explodunt ?

rat hoítium fuorum ruinà. peccatum fepe-

& dignum illud fideribus caput fcopus fit

laniftarum, & Rex gloriz , ad cujus pedes

lire : feóquod peccatis noftriseft fepulcrum

nobisfit cuna ; quá nafcimur ad felicio-

curvantur, qui portant orbem , ludibrium

!

ris vitz ufuram ; eft enim caro Salvatoris fla*

fit infime plebis , & jocularis ia fabula

gris concifa ; electuarium contraomnes im-

Rex illuditur,licét nutu fuo univería regan-

»

pudicitiz moríus; eft ejus languis per mul-

tur in mundo,

$t

tiplices effufus rivulos falutiferum balneumy

. Ut aiiquod poenz genus inveniretur ,

in quo fi mergamur , tevivifcimus,

in quo cum fummo cruciatu fumma june

h

42

Verüm ne caput cafi corporis ab in.

geretur irrifio , joculari purpurá Regis glo,

riz contegunt humeros, pro fceptroarune

fli&is effzt vulneribus immune, fpincá re-

dimitur coroná per pretorianos milites,non

dinem dextereinferunt , G fpinarum acue

tam ad dolores ingeminandos , quàm ad

leis horrentem coronam vertici infigunt 5

illufionem invehendam..

Jufferitne, vel

& extantibus utrinque dumorum culpidi«

permiferit Pilatus novum hoc ludibrii, ac

bus facrofanctum illud . caput miferandum

E

tormenti genus , anceps hareo; certé ab

in modum perfoffum torquetur, & infixae

hoílis tartarei videtur. potiüs inventione

Ípinz fanguinem eliciunt, quem in rofas

l

vertunt charitatis. fimülque produnt lilium

profectum, diviná tamenagente providen-

tià. Exverunt iterum JEfum, & quidem

inter fpinas; fed fortáffis. meliüs dixerim,

non absque acriorisfenfu .doloris, cüm ve-

guttas illas € coele(ti capite diffluentes fidee

ftes cruento adhuc corpori adharentes non-

ra € codlo dilapfa, Regem coelorum coro.

mt:bo 2-70

nifi vi adhibitá detrahi potuerint , eblamy-

natura; velíi mavis non guttas afferas fan-

dem coccineaus circumdederunt ei : ceu mi-

guinis , fed vernantes charitatis rofas, ut

litare aliquod paludamentum in ejus injecé-

non ampliüs fping rofas cingant; fed roíze

4v

re humerosad mimici, perfonatique Regis

difluenüs fanguinis ífpinas ipías coronent,

ornamentüm. Etrurfus plecleutes coronam

Decuit coronari rofis eum, qui Sator Veris

j

de [pinis. pofueruut. fuper caput ejus, ac de-

fuit; Rex dolorum (ine fpinis effe noluit ,

mum arundinem in. dextera ejus Mattb.27.

uibus efficaciüs ad ejus amorem nos putie

nimirum pro íceptro fruítum arundinis , ut

geret;ac Itimularet , & qui in . nobis arvee

ejus Regnum inane, ac vacuum effe indicas

rantíentes , tandem fcecunditatem fenti-

rent ; Gita inftructum Regem ex eminen-

rent, tam benefico rigati humore ; feu Chris

tiori loco; quó fabulam fuam commodiüs

fti fanguine madentes : revirefcere vifi funt

fpc&tandam exhiberent populo ; confpicien-

rubi, quirofas etiam diviniffimi fanguinis

ä:

dum eum tradunt,

protulére,

;

Quód fi antea fenticetis affueta tellus

$2«

,

g VI.

nonnifi fpinas dederat, nunc etiam coelum;

le

ceu Chrifli caput fpinas fuas proferre vo-

luit, qux tamen nobis non dolores, fed

L

Chrifli amor, quo inter vo[ae cha.

le

rofas darent, ac in hominum cederent . de-

vitatis vernaret uberior,[pinis corona-

j

tur5 dolorésque fibi avrogat, exbibitu-

licias,quze Chrifto fuerunt cruciatus, Quàm

recté, vel nolentes Regem produnt Judei,

j

rus nobis florum, feu celeftium

"

gratiarum delicias,

quem Ípinis.coronant? «eratenim Serva-

tor Rex virtutum ,. G in Regno patientize

$0.

-Nfafiabilis crudelitas à virgis corporis ad

nil aptiàs coronat, quàm quod cruciat 2

;;

fpinas tranfivit capitis.

Regium caput

Regi patientiz fpinea. aptatur corona, ut

non auro pracingitur, nec gemmis illu.

fortaffis de fpinis uvas colligeremus , ex

,

minatur, fed dumetisobruitur horrentibus,

quo vepres inoculantur in vite ; cüm pti«

ac lilium innocentiffhmum fepelitur in fpi-

müm enim in Chrifli vertice feu Evangelica

[

* nis.

Ferales enim lanifte verberando jam

vite conferuntur fentes quamvis aridiffimi,

defeffi, quafi quietem aliquam | interjecturi

fentire vitam caepére, fructámque darefoe.

femivivum Redemptorem carnificinz. fub-

cunditatis, Non fuitnoflerflos campi mas

j

ductum in eodem pretorio per otium cir-

lé cultus, qui ideo progerminavit in ruboss

cumf(iftunt, Audierant affeclati Regni Reum

ut probrum flerilitatis excuteret & fentibus,

efíc, regiis eum in(ignibus ornárunt Regem

dumisque; quos tellus. cordis noflci fterig

Z

Veraui de Affeitibus Tom, 1l

lefcens ]

76

m Dïffertätïo -1V.,

lefcens produxerat. Venefat mortem , &

cujus coron: tam alté radices

40f ;

orcum expugnaturus;araari etiam in capite

vertice,

egerit in facta

Mduit enim Chri

ftus potiüs ro-

voluit, ut mnembra omnia ad pugnam pata-

tion

bufté, quàm venufte regnare

: alii diadema,

tiora forent : fcimus populos in acie pugna-

ti delicias adnettunt , íed Chriftus dolores;

prodw

turos fagittas inítar radiorum capiti circum.

alii micantes

delic

genmas, fed Chriftus defluen.

pofuiffe, utinde prompta in hoftem jacula

tes fanguinis

guttes,

finga

contorquerent: Etiam fplendot lucis &ter-

- Sed cut nudzípinz absque ullo folio.

e

"

Hok

nz, czleflis Patris unigenitus filius in. luce

ff

rum virore caput cinXire "eleftorum ? an

pt(

fagittarum fuarum tartareos expugnaturus

quia phaleras omnes veritzs. abjecerit , fen-

utp

hoftes, principémque tenebrarum , fpinis

tésque maluerit tolerare, qoàm frondes ?

oO

Obarmato capite, ut faciliüs profterneret ;

Scio providi effe agricol& viq

aggredi voluit.

eam fepire

purp

fuam, ne à feris devaítetur :

feà quia coe-

der ]

$5-

Scio, Ducem Ifraelis Moyfem cüm pri-

leftis agricola vineam noftri c

ordis iam in

teffe

müm eminüs Rubum vidiffecinflammatum,

horto. Gethfemani profufis

€ tOtO «xor-

mile

Bxod, 5,

nec à flammis confumptum dixiffe

*

*

Va-

L Mlubdb '

pore fudorum ; imbribus irrigaverat , :c

dam , U videbo vifionem bane magnam., :

excoluerat, ne vitiorum ferze ei adferrene

ii

nf

/

& revera magna fuit vifio cüm cocliítis a-

nocumentum,eam nunc fepire in fuocapite

liger Angelus prefentem fe ardente in dume.

püfp4

voluit , & licét non fuerit terra malediéta,

beba

to proderet : atqui viflio longius major

Ípinas tamen ferre maluit ipfe, nenos am-

;ï

veref

fuit, cüm Deus noítra indutus mortalitate

plius cruentarent : affumpfit in fe fpinas

mel :

Ípinis, irrifibus, ludibriis, verberibus,fla-

daturus rofas, quas nos legeremus,

Sed

ejus.

.gellisque deturpatus textile dumetis diade-

jam apparet mundum magis faviffe nafcen-

Ui

ma capite pratulit,

Colefti Regi germi-

t, quàm morienti Chriíto ; cum in cunis

bis h

Genis, 8«

navit terra, fed quia maledicta ob culpam,

paleas , & flramen fuppeditaverit , & in

nonniftfpinas & tribulos: AMaledicla terra in

foilit

cruce nonnifi fpinas.

Suaviüs obtigiffet

qui

opere tuo [pimas, && tribulos germinabit tibi:

Servatoris capiti fubjectum fcnum, quàm

quà

germinavit probro licét laborans fterilitatis

vepretum , quo premeretur ad cruenta ftil-

lm

denfas fpinarum fegetes , ex quibus gran-

licidia: in cunis fafcias toleravit, fed in

fpin

dem Chrifli capiti infixit manipulum : íed

cruce ferreos clavos:. in cunis lac fuxit ma«

fi fanguinem elicuerunt ; ccelefte illud ca-

if

ternüm, fedin cruce fel ebibit, & acetum:

put rofcidos fudit imbres; qué noflra irri-

pu:

nimirum Rex dolorum per incrementa pce-

pura

garetur flerilitas , datura tandem flores vire

narumad extremum voluit cruciatuum pere«

Chri

tutum, fruclüsque meritorum ; hinc coe

venire. Fuerunt fping Chriílo inítar pilei,

fiomi

leitis ponfus fnam alloquens fponfam, íeu

quo caput fuum texit ; die quidem atrato,

put

Csht. &^^^5, Ecclefiam ait: 4pers mibi foror mea , quia

aére nubibus foedo, & quo colum, feu

vejt

«aput meum plenum — eii rore , & cincsnni

Chriíti vertex fanguine pluit, & terra fe;

Chri

mei gurta nocltum ,

quas e-xpreiïerunt

ditionem movit, àcira coleftis Patris to«

Rubi.

qi

54-

nuit, fulminavitque: hac commota tem-

Teht

Scio Abrahamum , càm vellet filium

peítate pileo caput fuum texit quidem, fed

Ifaacum maéctare, arietem vidiffe inter ve-

Ípinarum, — Scioex Jofepho, famulitium Sa.

Lib.2,antiq, |

[ LDARTP

pres, cornibus herentem : Vidét. post ter-

€Ap. 2

fito

lomonis ex flore juventutis compa&tum, &

did

, gum arietem inier 'UCP?'B! barentem corni-

equeftres famulos promiffo capilitio con-

óus, quem | affumens obtulit belocauflum

Pep

Ípicuos fericaram induiffe purpuram; au-

$^ filio : Íed unigenitus eterni Patris fi-

ríque ramentis capillos quotidie fparfiffe,

üi,

Tiutm

lius orbiculariimplicatus vepreto crucis a-

ut ad folares radios fulgor refleteretur

re imponitur mactandus pro humano ge«

uberior : fed noíter hic Salomon non alium

flueq

nere; & nulla pro eo fuccedanea appfxtuit

capillis fuis adaptat ornatum , quàm hor-

fpui

hoftia, nullus fubítitutus fuitaries, qui pro

dsis

rendam cidarim ,. fpinofámque redimicu-

illo immolaretur :

obruerant certé fpinz

lum, nonad pompam , & luxum, fed in

omi

bonum íemen; quod & fuffocárunt : has

lr

tefferam fumma patientiz, — Quid nos fpi-

tamen jugulatrices fpinas fuo collectas vo-

(0m

nas horreamus? cur arumnas fugiamus ?

luit in capite, ne noftris ampliüs nocerent

ampleétamur & nos lubenti animo ; cordé-

Ctet

pedibus, nec in via falutis nobis effent im-

füp

que hilari hoc fertum fpineum in exilio hu-

edimento.

Sed quàm mutabiles , quàm

jus vitz, ut

Ti 4

gemmatum recipiamus incoe,

in(tabiles funt homines, càm ante pauculos

lefti patria.

perf

dies palmas triumphales fubítraverint Chri-

Non tamen contenti Judzi cocleftis

Ta]

56. *

fti pedibus , imó & jumento , quo veheba.

noflri lilii caput circumvalláffe Ípinis, to-

deyi

tur, nunc fpinis facrum ejus caput fzvis-

tum voluérunt corpus rubere in rofam coc..

fimy

fimé cruüentent ! Haz fpinz infertum con-

cineá indutum vefte : Cblamydem coccine- Mattb,r.

QU

textz Chriíto cervical fuéóre ; non enim a

APL circumdederunt. ei,

Fuit veftis hac

Clte

liud inle&tulo crucis pulvinar habuit, Quód

rubrum quoddam vetus, lacerámque ve.

doloy

fi Echnici Deum finxére fpinarum , Judzi

ftimentum plenum ludibrii ; ficut enim

his,

revera fecerunt ; fed üt nos de fpinis uvas

corona ignominiis, ac cruciatibus referta

Ciend

colligeremus ; & vel inviti faffi fuére con.

fuit , & arundo cava vanitatem

rod*e-

«tet

ftans effe , & non labile Chrifti Regnum,

bat Regni j ita ciffa purputalad cachin.

t

-

nos

mgm

Yota Chufti vitä4 Íchola fuit amoris , &c.

77

f10$ ; 'irrïsüsque movebat , adeóut coro-

quadraginta fuerit exceptus plagis, fed pro-

nà hominem arrogantem , arundine Mo-

pemodum innumeris concifus , totóque cor-

tionem , purpurà . Regni

affectatorem

pore fractus ; fed Judai nullá tacti commi-

proderent Tudzi.

Quamvis in amore , ac

feratione , perinde accanes rabidi magis ex-

delicijs femper purpura fuerit , ac in pretio

arsére ; maximóque tumultu vociferanteg

N

ingulari , ac propterea purpureum fuerit

fucclamárunt , erweifige , eructfage.Toan. 1g,

Holophernis conopeum ; '& Jofeph in JE-

& quamvis przfes pluribus contenderet , ut

pto , Daniel Babylone honoris causá

rabiem mitigaret Judzorum , hi tamen ac«

u

rpuram induerint , & Romani ipfi Regem

riüs femper in innocentem linguasacuerunt,

:

onoraturi exterum togam confueverint ei

donec crucifigerent ; legem allegárunt Moy-

purpuream aittere ;. & Rex etiam Alexan-

faicam, fecundüm quam mori deberet, eà

der Jonathe Hebrzo Principi in amicitize

uia fe filium Dei fecerit , obijciente: eriam

tefferam , coronam auream , ac purpuream

ambitiofo Prafidi Cefaris metum , ff buge

a, Macbab.

milerit, . Attamen Servatori fuit purpura

dimittis , non es amicus Ce[ari:. Jean. 1g.

injecla , non ut teílis effet honoris, fed in

65p4 10,

& demum quia Pilatus accepta aqua ex con-

Íummi ludibrij fignum. —— Verüm fi inter

fuetudine Judeorum magis ,. quàm Roma«

purputas teíte Plinio czeteris pretiofior ha-

norum , laverit manus , . (uam proteítans

bebatur dibapha , eó quia eflet bis tincla :

innocentiam , Matth. 27.

Innocens ege

vere Chrifti purpura dibapha fuit, cüm fe-

fum à fanguine jufli bujus , vos wideritis ,

mel muricis oftro tin&ta fuerit , & iterum

adhuc fucclamárunt Judzi,/angup ejus fie fia-

ejus effufo f(anguine colorata , cujus pre-

per uos , & fuper filvos noffros: hoc eíl exci«

tium longe illud totius orbis excefferat; ut

dium Jerofolymitanum , mortémque lempi-

bis hec. dibapha tingeretur , przemiferunt

ternam , ac ditiffimas poenas fibi fuére im-

milites ad columnam fanguinis effufionem ,

precati.

quo adhuc recente maduit Chrifti purpura ,

fà

Sed quamvis Pilatus manus laverit ;

qua & tribapha dici potuit , cüm non fo-

nunquam tamen cordis diluére maculas va-

làm milites flagellis € corpore ; verüm &

luit, &licét totus Oceanusin fuas defluxif-

fpinis & capite fanguinem elicuerint , quó

Íet manus nunquam tamen linguz fosdita-

in flillicidia diffluente tertió Chrifli pur.

tem , qu&á injuítam protulit fententiam, purs

pura tingeretut, . Quod fi tefle Pierio pur-

gáflet , nunquam cor iniqué timidum , ac

pura pudoris, ac verecundiz nota fuit ; in

juftitiae refractarium mundáffer,

Silaverga

Chrifto fignum extitit ludificationis , & ig-

Jerem. &, s |

tenitro, E5 multtplicaveris tibs berbas, Bo«

nominia,

Verumtamen hac Chrifti pur-

ritb, maculatus es in EnIQUILAtE Ltia,

Chri-

pura omnes in ecclefia Martyres fanguine

.

ftus tarnen, ut opus perficeret noítrz recem.

veftiendos prafignavit

e.

tinxerunt enim

puonis , &ternum Patrem mente allocutug

Chriíti pugiles in proprio cruore veftem ,

quafi intra fe dixit: Ó Pater xterne » ecce ho-

quà Chrifti corpus , íeu ecc

'!eflam indue:

mo filius tuus diledus ,. in quo tibi

bené

rent,

complacuit , flagellis íciffus , Ípinis ccro»

37:

Hác igitur indutum purpura , & arundi.

natus, tOtO COrpore cruentatus , ad (ubeun-

44

.h

neo donatum Íceptro, fpineöque redimitum

dam mortem paratiffimus.

Deta meus vo

diademate voluit Pilatus Chriftum produci

P[al, 33

lui, & legemtuam in mediocorda mes. Hic

é

populo , & intento digito , diduclá purpu-

mihi eft dies latitiz , quó tuum de forte

fubeunda

rá, nudatum facrum corpus oftendens ple-

praceptum adimplebo , fimülque

num vibicibus , fciffum vulneribus , dif-

humanum genus redimam tuz reflituendum

fluens fanguine , luridá , & exangui facie,

gratie : ecce me Deum hominem, homi-

fputis , cruore, fanie deformata dixit [u-

num Rederoptorem tua voluntate

; atque in

dais, Ecce Homo , fitamen erat homo ,qui

eos ardente charitate mortem cr

E

ncis obitu-

hominis fpeciem ampliüs non videbatur prae-

rum,

feferte , cum horribile fertum & dumeto

Quis ita faxeus ; ac durus » Ut teneri-

$3-

compa&tum vertici hereret ; manus funibus

tudine non emollefcat , totüs

circumligatz arundinem tenerent ; vultus

que lachrymis

liquefcat, fi

videat noftrumServatorem do-

cruore, & fputis effet deformatus , corpo-

loribus fubditum? vibicibus , acvulneribug

ris artus omnes faucij, recentíque fanguine

perfufi, quósque coccínea ludicra chlamis

faucium , totámque nobiliffimi fanguinis

liquorem ad ultimam usque guttulam .ex«-

malé operiret ; & oculi jam jam nece clau-

preffum? Quis dolore non frangatur , fi vi-

ff

dendi moeftiffimé fubmiffi; os ad filentium,

deat Petram non bistantüm, fed pluries vul-

fimul & verecundiam compofitum , vultis-

neratam , ex qua non jam aquz rivuli, fed

que totus fanguine é fummo vertice deplu-

cruoris torrentes fcaturiunt in fitim extin«

H"bo"'

ente madidus, effipiem potiüs exhiberent

guendam totius orbis ?

Exulceratum quafi

doloris, quàm fpeciem prafeferrent homi-

Lazarum nobis ex alto fua oftendentem ul-

nis Pilatus tamen , ut hominem, conípi-

cera ? & (tantes circum ipfum moloffos ,

ciendum dat populo , quamvis fimilior vi-

canésque rabidos , non ulcera lin&turos, fed

deretur pecudi ,. cui recéns effet pellis de-

vulnera ampliaturos? En qui omnia vellit ,

tracta , cüm non lege, ac more Judzorum

[ydera accendit , flores pingit , arbores comis

triginta tantüm novem , vel ad fummum

tegit, terram herbis ornat

» non haber , quo

K5

fua

79

Differtatio W.

eu

o d contegat vulnera : forisminus quàm

fputis, accruore transformata , & per fin*

E

íen

homo ,licét iatus plus quàm Angelus; exte-

gula corporis membra fanguinei difluerent

grei

riüsnon tofis ; fed fpinis redimitus , non

rivuli,

eoll

62.

veíte Attalica , fed ludicrá purpurá indutus;

Egreffus extra urbem ad moriendum

mol

non fceptro, fed arundine infignitus, quem

procefferat Chriftus, iter totum fuo fangui-

361

hominesut ftultum irrideant,

Et hic licet

ne pretiofiffimo fignans , nobisrelinquens

LA

"

in Thaboris faftigio amoeniffimos emilferit

exempla , ut ejus fequeremur veítigia

3

(2

radiosé vultu; modó livore fqualidus ; fan-

cujus mortis etiam ab initio mundi condi-

jedi

guine perfufus, fputisfoedatus ; nonnifitri-

ti voluit typum nobis dare , praeíertim in

-fien

ftitie , & doloris operitur caliginibus ; qui

innocente Abele ab infido fratre Caino in

Sim

in Thàbore tribus Difcipulisveftium fuarum

campum educto , G interfecto ; üt etiam

L

ban

formofiffimam nivem , vultisque amceeniffi-

fuit typus No£ juftus deferens ligna ad fabe

deg

mum folem exhibuerat :

modo nonnifi in

ricam arcz , ne genus humanum periret.

t«

Obediens Ifaac fuis ipíe humeris lignorum

córpore membra prodit vulneribus fracta ,

fb

uiceribus lacerata, cruore madid(a'. Livent

falcem deferens apparando facrificio , in quo

fer

Jacob

ocoli multa jam morte natantes , fqualent

erat ipíe jugulandus in victimam.,

fust

gene tormentis compreífe , " madet frons

peregrinus fuas ipfemet deferens fcalas coclo

!

Tij nin

|

tótà pluvio !é vertice cruore , concrefcunt

applicandas , pet quas fcandimus 'ad fiderae

ium

Fortiffimus Jofué divino juffu fuum elevans

cápilli fanguine immerfi, & per totum vul-

qum.

tam nonnifi pallot , livor, luror, tumor ,

clypeum contra civitatem Hai , nec contra-

toli

hens tíanum , quam in fublime porrexerat

ctüórque plurimus fparfus ; 4 planta peda

in!

f/ais 1,

usque ad verticem capitis non eft in eo [ani«

tenens eádem clypeum.

Moyfes in monte

dol

ta 2 vVulua , 05 livor, €£ plaga tumens.

palfis brachijs oraturus, feréns vitpam , qua

ft,

Sed lioere ejus fJanatá fumus,

aliquando vería fuerat in ferpentes ; & quá

C

percuffa fuit petra , G ex petraevulnere aqua

Ícaturijt. Elifeus veniens ad aquas haurien-

m.i

$, VII.

h

das cum ligno. — Abimelech : Qu arrepta

D

Jud. cag.6s

wl

ft

curi pracidit avboris ramum , impofiiüm-.

d

Noxas omnes nofiras abäe;»ftrw' $

que ferens bumero dixit adfocios. — Quód me

Chrittus fi-

um

Chriflus . mon [olüum fuum ex toto cor-

vidifss facere , cità facite.

us

pore Janguinem fundit , verüm etiam ex a-

quidem crucem przferens ajebat, . Sy 4wis

L"c. 4,0

du

moris fHimulo erucis pondera [uis defert hu-

vult venire poff sme , abneget femet spfums ,

dnd.

meris , ut nos ab oneribus fubducat

& tollat crucem fuam ,. &6 f[equatur me».

tenk

p'ecmtaru-m..-.

Eliacim indütus cruenta tunica, cinguäö;jue

-Atá À Pilato iniquiffimá mortis fenten»

pracin&us novo , clavem Domus David fu-

pitc

éo,

feral

tià jubetur Dominus , quam ad ludi-

per humerum ferens paradiío referando..

David Rex cum cithara conícendens mone

N

" brium purpuram induerat , mox exue-

3ni

re, ac proprias refumere veítes , quà fa-

tem aterni Patris iram placaturus,

Salo«

0i

cilius internoíceretur; tum ingenti trabe ;

mon pacificus fuum ipfe chronum deferens

ad locum judicij.

Summus facerdos , qui

den

cui fuffigendus erat. jam titulus , feu cruce

tris

fuis humeris impo(icá traducitur ex urbe lon-

fuismet humeris portat altare, in quo ipfe

fit factificium , & victima pro mundi falute,

peti

go itinere usque ad portam Calvarig, Tri-

Mà

bunus cum cohorte (ua armatus lugubrem

Lazarus ulcerofuscanibus circumdatus, pul«

fus exurbe , utligno imthoriatur.

Vati

pomp

am ia foas digerebat clafles ; aderant

& duo

latrones vin&i , & ad fubeundam

Cüàm veró Chrifítus fuam ad montem.-

65

diff

Vtne

mortem deftinati : & Chriítus mundi Con-

geflaret crücem confluxit ad trifte Ípectacue

ditor , hominümque omnium Creator non

lum ingens populi multitudo , cüm ferie

fton

edlel

minus , ac viri illi nequam , vindtus, füam

effent pafchales , & res meridie ageretur.

.

.

& agmine toto in

In ea fceminz erant Jerofolymiranz , qua

filfin

bajulabat . crucem

ordinem tumuituarium compofito ducitur

humana motz commiferationc lamentabane

PT

ton

JESUS , 4« bajulans fibi erucem. — &xivit

tür , quafi non volens pateretur , quas

jn eum , qui dicitur Caluaria , locum beb-

propterea Servator confentaneá divinz fusme

p

Sean. 1,.

Ti

raice Golgotba-».

períong fervàtà gravitate. commonefecit.

Nolite flere fuper me ,. fed fuper vos ipíae

Luse, 23

ïl*ü up,',: Pdä

é 1.

Neque unam tantüm , cenfendus eft,

tuliffe crucem , qui corpus vulneribus, pla-

ffete ,. && fuper filios vefiros . càm ijsdem

Vóca

immineret excidium : m ff in viridi lige

gísque decuflatim illatis utrinque (ciffum ha-

Mr

beret , caput horribili dumeto faucium ,

no boc faciunt , in arido quid fiet : hoc eft,

fint

fi Dei filius ob aliena peccata tam fevere ple-

fpineóque ftillante fanguine ferto gravatum;

eu ra]

jumbos non militari baltheo , fed laqueo

&itur, quid fiet mancipio tot proprijs con»

viclo fceleribus,

Ne veró deficeret Domi*

pracin&tos ; humeros quafi non fatis ad co-

Iete

lumnam flazris dilaceratos iterum excelsá o-

nus fub crucis onere, hoc impofuüére Simoni

Xety

U

neratos trabe ; pedes lapfabundos , totüm-

Cyrenzo,non quidem miferationis , fed crue

fatur

delitatis caufa ; fiquidem verebantur Judai,

que corpus tremore nutans ? fíquidem vix

Ü

fibi ipfi portando fufficiebat , cuius inceffus

ne Chriftus oneri. fuccumberet , . & exanie

Ts

lentus erat ; anhelitus eget ;. facies livore ;

matus concideret fub pondere ,[uág

ue morte

t

«rucig

—

P —

Tota Chrifti vità fcholafuit árnoris , &c, -

79

&riücis ptzverteret tormenta , cümenim ob

guine fignavit, ' Fatuitag eft , perhonores,

ferváffent Chritum tam lento , fractóque

opes', delicias fperare Regnum Colorumg

greílu incedere , ac paffim fub crucisonere

&

«ollabi , ne decederet in via onus crucis in Si-

cüm Chriftus nonnifi per contemptum ; pau.

pertatem , G crucem fuerit. illud confequu-

monem rranítulére , ut fitientes ejus fangui-

tus : absque luctanonfperemuscoronas,fine

mem ex alto , feu montis cacumine , crucis«

fudore mercedem non expoícamus, necíine

que fixione haurirent,

Nullus tamen Ju-

laboribus proemium expectemus: absque cer-

daorum crucem ;quatunc probro, ac ma*

tamine némo inter Athletas numeratur , nec

ledicta habebatur , tangere aufus fuit, ne

victoribus quis adfcifcitur (ine pravia pugna,

fieret exlex ;; unde hominem alienigenam

idque primó ut nos doceret exemplo , &

Simonem nomine ex oppido Cyrenz inur-

non fola voce , voluit Magifter Chriftus nog

bem properantem accerfivére , fimülque a«

praire 5 & ideo fuam voluitinlinteo obyiz

degerunt , ut Chrifti crucem in fe recipe-

Berenice expreffam effipgiem ; ut etiam pof

ret , G adlocum deferret fupplicij.

ejus necem viva füorum dolorum extaret

64.

Verüm Simonis Cyrenzi labor in per-

imago fuperftes 2 nimirum, quos'non po-

ferenda cruce, licét brevis fuerit,fibitamen ;

tuit in hominum animis-dolores fuos altiüs

fuísq; filijs eternam interChriflianos memo.

amprimere , pinxit in linteo , quos faltem

Marcá ls.

riam peperit. Erangariaverunt pratereun-

oculis obijceret ad refricandam eorundem

tem quempiam Simonem Cyrenaum -"ventene

Temoriam.,

Fuerunt diving hzc. ariig

zem de villa patrem Alexandri, &6 Rufí , ut

fue rudimenta fyndonem fic pi&am exlibere

tolleret cvucem ejus ; nimirumlabor , quem

hominibus, quamvis non delineandi, led co-

in hac vita fubimus propter Chriftum , &

lorandi peritiam probaverit,

dolor ; quem fuftinemus 4 «quamvis brevis

4$,

Cüm jam effet , ;paratisclavis , & ctuce

fit , proemium tamen nobis gignit.zeternum.

eidem affigendus, iterum detralis veftibus ,

Chrifto autem properanti ad necem occur-

quz cruento adhzferant corpori, plagísque

terat Matrona quzdam Jerofolymitana no-

renovatis , quarta jam vicenudus conftitui,

LT IT

mine Veronica, velaut ali js placet Berenice,

tür longé , latéque patente in campo coram

ut Chrifti füb cruce fatifcentis fudorem;,, 1a-

innumera propemodum hominum frequen-

chrymas , fputa, fanguinem toto vultu fpar«

ti4; ad primorum nimirum parentiüm ; ng«

