ludit alterum ludi genus , quod non aper-

eircumftantie , GC metas pratergreffus ho.

to fub dio , fed in quadrata , & pauló

mo hone!latis ad eas itidem conle&tandas.

longiore , ac praalta aula pluribus utrín-

abducitur ,

qua ex ;objeäq vitium conttae

que feneftris patula jucundiffimé exercetur:

hunt.

& in qua humilia tabulata

confirnuntuz

Id étiam -pränun-tïatur de illis in. fre-.

11

Íupra declive tectum politisafferibus i&exum

ad pilam fuftinendam , ac remorandam

.

Lj

quentioribus animi remiffionibus,quz foedis,

pralertim in convivijs, vel deturpantur fer-

iin hac igitur aula, pila reticulo tenfo pulía,

monibus , vel actionibus foedantur , ut cum

ac repulfa , ultró , citróque comeat , &

joci causà jubentur famuli manducantibus.

& per repetitas vices ítque , redítque fem-

fubducere fercula;faciem inquinare, bibenti-

per per aérem diverberata , vel folo im.

bus fedilia fubtrahere, vel vitiutn fercnlis im«

pacta primó excepta refultu iterum reti-

mifcere ; id enimfoedum procul dubio eít,

£ulo pulfa in. declive injicitur tabulatum ,

fed tamen nonnullis tolerabile ; & non qm-

€&X quo dum labitur , iterum furgic, &

nino preffum ,

cum a

gmodo inflexa volvitur ialatus , nunc coelo

pud S, Cyprianum zij 4 fs.

fuerint , qui bell? in c

&dendis alijs animum acu, z

àmpa&a deflit ; jam in transverfum a&ta

laxavetint , Gtad eam petnlantiam infelicem 7-

deprimitar , mox novo excitata pulfu ex

faciem adduxerint miíerorum, ut ventrem

humo rediviva falit , modó acriori im-

11

faginarent infeliciorem. — Hinc D. Chryfo- omil, 31,

pulíu rejedta reciprocatur ex pariete ; nunc

ftomus acriter eorüm redarguit inhumanita- ?.2 44

vetfa manu retorquetur, & mox interje-

tem , qui rilum aucupabantur ex mendico- Cetis/&e

&tuma radensin medio funem tandem in an-

rum mifetijs , vel per gelu nuda corpora tra-

gulum illatebratur ,

fed' mox reticulo à

hentium , vel acutos clavos /capiti infigen.

tergo per divaricatas fubtus tibias retrit-

gitur

»

*

tiur , utfcedo illo fpe&taculo ijs exhilaratis,

& per multiplices amfractus , va»

qui aderant , ftipem ab adflantibus extore

riósque mzandros volucris inftar ítque ,

querent ,ac pecunias emungerent ; nimirum

redítque incerta femper lege errans , aéris

Ob exi

guam ftipem dira quzque jocosé patie-

ludibrium , & (pe&tantium folatium , do-

bantur —Huic animi remiffioni affinisfuit

nec reticuli fallente pulfu , vel medium im»

pingat in . rete,

vel qüietem in una ex

illa nonnullorum oble&atio , cujus memi-

nit Tyrius , inquiens: Nec ZEneznum lau-

pv d

patulis feneítris quxrat , vel reticulum de-

Sermon, 324

'ymM. MP

dare peffumus fhetlaculum , quibus in con

*s

b

clinans foramen aliquod fubeat.

vivijs 4lj agendo , l.

7

Jhectando fe vbletia-

Hocenim in lufu', cum zequé ex par-

re folent.,

iJ 1 Zk.

Duo viri ad tibis smodulos

pugne

teludentium , quàm fpe&tantium nil occur-

fimulacra cient,

4lter eorum agricolam.,

rat inhonefti; niülque fe prodat , quod tur»

Pmitarur , Carati alter pradonem , €$

pitudinem invehat , quz ex eodem hauritur

armatusest, — Habet & agricola in prompia

animi remiffio innoxia eft , ,& fimplicem

arma fua , quifmul ac prado appropimquare

duntaxat praíefert honeftatem, nifi exce*

gnetpit relifto avatro fuo arma in manu fit-

Íus accefferit relaxationis ; quia omne ex-

müt , um predowe concurrit. , Ib faciem

tremum in vitium degenerat , quapropter

elterius ferst alter.

Hic wulerat , iile

etiam in animi remiífione fubeunda, f1 mo-

vulngeratur,

Hic Sfernit , zlle cadie,

patit 1

dum quisexcedat, vitium contrahit tempe«

Coní(uevi

etiam fcenicos ad fpe&ta-

rantim oppofitum , & per exceffum pec-

ïä4£

torum oblcólisionefri ,risimque movendum

catur: Q licét proprié excedere in hisce

mutuis fe colaphis egregié cedere, ut ca-

zelaxationibus non vídeatur ad intemperan.

chinnos in adflantibus ex proprijs excitarent

tiam pertinere ; quandam tamen inducit

mollitiem , quà animus à fuo deiicitur vi-

gemitibus , refert Nazianzenus in carmine

ad Nicobulum Patrem Filijnomine. ^ Sicut

gore , & vitium propterea contrahit, ut

igitur perexceflum virtus minnitur , quá per

docet Phi'ofophus , inquiens: 7ocofia effe

invectam letitiam animus exhilaratur , &

p,Etbiceap. iptemperans videttr ,. [ed off paolla.. j^-

74

mensgaudet : ita per oppofirum exttemum

em enim « cm [it vequies , relaxatio e[f,

plurimum proprij depetdit decoris : unde

Verani de Affeitibue Tome, I

PP^?*

Íol -

484

Difiertatio - XXI.

folicité allaborandum eft 'moderatze menti ,

éreete, ac letitiam ; . ne hzec in petulans

uit in frequentia lufnum, quamvis honetto,

tiam , & illa in triflitiam procedat , pul-

ruüm mediocritati inhzereamus , quia ut mo.

chré S. Ambrofius. — Ceveamus stque ne rib'i. offe.

net Seneca

Lufus , jocíque frequens ufus

dllm re/kxdre dniwüm ',Wahjmujþ,/g[tyamu; Id?.iäü-l.?iïf.-;

emue animi poudus , c;mnémque vim eri-

omnem . barmoniam ,. quafi. concentum.s

Zib.detvan pjop.

Nam & fommus refecliont neceffa:

qnllit . ani-

uendam bouortim operum.

Híus enim.»

riut eff,

Hanc tamen , fi per diem , no-

eitó naturam infieclit. — "Temperanda igitue

tb €8p 1.

Muaultum.»

éémque continues , mors erit.

eft effuía letitia , modeftie decore : eíf

interefl , vemittas aliquid , an folues , &

exterior motuum corporis decora compo.

epift. 15. puichré ait.

ANen ego te jubeo

fitio , & ad modeftiam compofita , adeà

hf :

femper imminere libro ,^ aut. pugtlaribus,

W'P.s.

efficax in illiciendis fpectantibus , ut in ijs

Dandum &5 aliquid intervallum animo ; ita

etiam, quibus animus fordet ,admirationem

moveat ,

tA4men , ut non véfolvatur , [ed remitta,

& amorem , qua ratione D,

fur. — Creber enim , & effutus rifus deje-

Chryfoftomus fatetur triobolarem 'Grae«

€tam indicat de recti tenore mentem, — So-

corum Philofophiam mentitá obductam mos.

lent damnari , & improbari, qui perverfo

deftià,pannofo;rudíq; habitu,quamplurimos, -

diftorquent ora cachinno , risámque ; quem

ad fe flexifle, — Fuerunt Echnici Philofophi

ipli movent , in alijs excitant.

qui ex nomine faltem fapientiz , & Philo*

lï

115

Sicut igitur creber , vel etiam immo-

fophiz umbrá claritatem aucupabantur no«

dicus rifus improbatur, ita etiam aliud ex-

minis , mode(tie femper tenaciffimi : hinc

exprobratur extremum fitum in quadam

Porphirius de Zigyptiorum Sapientibus, ac

tetrica , ac rufticana feveritate,

.. Sunt

Sacerdotibus ait,

Ex ipfo corporís flaru Homil, *1,

enim aliqui ingenio adeo aípero , & im-

quidam gravitatis. [Mendor confhiciebarur, ^4 Ephef.

miti ob uberem atr& bilis copiam, utom-

Ince[jus enim bene-erat compofitus . Afpfs

:i

nem honeíle etiam recréationis ufum di-

us ita ex propofito fcan/lam » 46 fíi noluife

fugiant

[]

*

exigit enim humana imbecillitas

fent. connivere,

Rsfus verü iratus , qui

aliquam remiffionem , ne diuturna feveri-

fortà excidiffet , ita tamen moderatà ut vix

tate frangatur , ut D. Ambrofius monet

vififfe dixeri.,

Continebant. autem femper

Marcellinam fororem , inquiens: 24ode-

i. 3. de

vandum laborsz.

manus intra babitum * quarum coupofitie

*irg. fub

Citó fecundis onerata.s

WWcutque nota erat , Ü eorum figuificativas

i.

enmerita

4&tato — vilié

€?6.

palmitibzu

qua in admmiflratyone rerum facrarum ac«

p^t » "ifi aliquando reprimatur,

Sepe re

-lfPW'd?lï.

"

dsélie aratris ipfe validus agricola digito fo-

Neque inficiari poffümus , quin .e,xtlefr»na

I 273

lum Ícalpit ,. ut jlorum deponat radices ,

hac motuum omnium compofitio éx modes

£5 ajperis manibus , quifyr laclantes imter vi-

ftiz prefcripto infigne decus prefeferat.Hinc

geta fleclit juvencos , molliter ovtum pre[f-

D. Hieronymus in Jovinianum, Chrifti Phis L.2

f*t ubera.,

Sicut media gaudet virtus fede;

lofophos, ait , tales fuiflejuttamet(i fermos

modus preíertim attendendus elt in ani-

ne tacerent, habitu tamen , &

geítu loquee

1tho laxando , ut ambo declinentur extre.

rentur. - Allaborandum tamen eft, ne ex--

ia , nequeenim marcefcere debet quis o-

terna hecomnium corporis motuum mode-

tio , neque jugi labore frangi ; fed labor

ratio ex mode(tiz praícripto in extíima duns

interjedta quiete remittendus eft ; non

enim ad luxuriofam vitz rationem eft occu-

taxatfpecie haereat, quia facilé poteft dege-:

nerate in hypocrifin , qu3 perfzpe animus

patio noftra inftituenda, ficut necad contfa-

admodum incompofitus pretenta externa

riam,que debito caret temperamento, fed

cerporis compofitione illam animi emen-

j adeam, qua hec inter medium obünet lo-

titur moderationem , quà deflituitur »

«um, éítqueratio temperata, & moderata,

proprerea ceteros nuda fallit imagine ,

utrumque declinans extremum deliciarum,

umbram exhibens virtutis ; qui nullam ex«

& parcitatis.

Sunt enim qui à neutro hoc

colit virtutem

*

.

himc D. Ambrofius com-

l,

-

extremo fatis abhorrentes , nunc effufi , ac

mendat motum purum , ac fimplicem ,

in.

1. effic, cAp,

18,

nimij deprehenduntur in animi remiffionem,

quo fplendeat fine fuco fpecies authoritatis,

& mox à quavis fiunt alieni recreatione ,

pondüsque deprehendatur gravitatis , & ve-

transferuntürque propterea ab uno ad alte-

ftigium imprimatnur qualitatis ; eos poftea

rum exiremum , ac fiunt in otróque vitiofi,

damnat , qui fenfim ambulantes quadam

Zib. eemtro- Hinc Seneca ad rem noftram ait.

Omnibus

quafi imitantur fercula pomparum , ac

C hp UPO m

verf.

quidem. predefl [ubinde animum relaxare s.

ftatuarum motus nutantium , eó quia

Excitatur enim otio vigor 5 s

Onmnis tri-

ad quemlibet paffum ,. gradimque mo-

*

fhtia , qua continuatione pertinacis fhudi

dulos videantur certos fervare

L

hzec enim

adducitur , — feriarum. bilaritate. difcutz-

ä

affeclata in. motu , — & greífu gravitas

£4r.,

nil habet ponderis , quin potiüs rifum

[

12€.

6

Quamobrem . equé in corpotis , ac

movet : quaproptet D, Hieroymus ait :

fnentis exercitijs neceffarium eff comitate ,

Epifl 2

ANon delumbens smatronarum falivam ,. de«

& accerhta hilaritare laboris interrumpere

licata. feileris ,. que nunc ftriiu dentibut,

: pértnaciam ; &erveritate comitatcm «o-

PISuATA

uune labri (di]b!,m':', 6alóutienteni d

»

gj

Donantur' explicatu Affectus Gaudij,& Delectationis, 48-;

3

*

jn dimidiata werba moderantur, — Sicut al.

tentia, llterque enim ab E*c—de/z'a vece[fit

*

laborandum eft , ut extimam corporis fpe-

ut qualis incelJu probabatur , talis perfidia.u

P iaf

ä?.iiü.;m;; !

ciem, membrorümque motus non affetata,

animi demonffraretur. Namque alter Ariaua

fed fincera modeftia componat ; ita pro-

infeftationis tempore fidem deferuit , alter

brum oppoíitz immodeftiz declinandum

pecunia fludio , ne judicium fubiret , facere

omnino eft, Solet enim mentis incompo-

dotem fe nosirum negavit. — Lucebat in illa«

fitz eíle index; qualis enim eft intus home

vum incefu imago levitatis ,. fpecies quae

con(titutus, talem exteriüs produnt lingue

dam fcurrarum percur[antium. — Sunt etiaua

fermones , vultüsadctiones, actotiuscorpo-

qui fenfim ambulando imitantur bifirióni-

Lib.t ,offic,

zis inceffus.

Pulchré S. Ambrofius ait $

£05 geflus , G quafi quadam fercula pompae

'"P.St

Habitus snentis in corporis flatu cernitur.,

rumt$ flatuarum motus nutantium; ut 4uo«

Hinc bomo cordis uoftri abfconditus , aut

descunque . gradum atransfevunt , moduloe

levior , aut jailautior , aut turbidior , aut

quosdam fervare videantur.

Nec curfin

contra gravior, &5.conflantior, &f purior, &

Ambulare bone[lum arbitror: nifi ciia caus

"aturjor, afpimatur.

ltaque vox quedam

f2 exigit alicujus periculi , el jufla uecefft-

ef animi corporis qmotus.

AMeministis fili,

*as — INapi plerumque festsnantes anbelos

quemdam amioum , cim fedulis fe videre-

videmus torquere ora , quibus fi caufa de-

tur commendare offcijs , boc folo tamenán

fit feffénationis neceffaria , uavus jufle offene

elerum 4 ue nonvreceptum , quód geflus ejus

fionis efl. — .Sed non de bis dico , quibus rara

plurimim dedeceret. — edlterum quoquecim

properatio ex caufanajcitur, fed quibus ju.

Tomy), t

$n clero reperiffem., jujffe me, me unquam

gis, C continua in uaturam vertitur. . . Nec

preivet mibi : quia welut. quodam infoien"

in ilis ego .tanquam. fimulacrorum effaies

aEpl;e[.

zis inceflus werbere , oculos fermret meos.

gprobo , necán islis tanquam exe

ufjorum zi«

Jdque dixi , cim redderetur poff. offenfam

mnens — Hastenus3, Ambrofius,

-

uuneri, .fïac. folum excepi , .nec fgfe[li: fea-

ææewm—yææææwwmggaæææææææææ»

Qp g d b b odb

A o smes s a ———M

Sddocte egoctocttocdocdoegocfosdo-do

ægääæïäææäæïä ææææïïäæ

lt7c

DISSERTATIO XXIL

h

Fallax, & perfonata cít mundi latitia, cui

&

ahas, non ni(i luct

Á

r

- fi i.arvam detr

4

um prodit,

& lacrymaselicit,

3. T.

(

Muadi gaudia fuas babent illecebras, xgzxiZus f4Uunt , quos allicunt ;

& e nocentius , quà firmius bomines ijsdem fidunt fallentibus,

à t

R.

- a

Z : Anta eftmundanze lati-

mundus mon fuis duntaxat fallacijs fallax &

EY

(

i

V w

tiz fraus, mundanique

falfus; verürm & nimia etiam fnorum cte-

n -QW; "fo

)

If

vga L.

gaudij illicium , .quó

dulitate; ideóque noxià laborant «czcitate

AA

-

mens humanma blandé

quotquot mundi letitijs cupiunt diffluere,

-

A

"

D

fubornata, nil avidiüs

"

i

5

$

*s

ejüsque inhiant gaudijs; «üm enim falla-

TE

d

j w

s

NI

appetat; quàm hiíce de-

cem, fatilémque deberent ipfi letitiam illus

s

d

g p n

—

Es

€ipi larvati. gaudij le-

dere ab ipfa finunt fe mifere illndi,ejüsque

mocinijs, :quibus fuos

fieri ludibrium , quz ludibrio effet ab 1js-

fnundus dec;lpït » fal

(asfpondens voluptates,

dem habenda, Suosutfallatmundus fecta,

falfáque exh;bens gaudia; neque in ijsdem

totes, rifüs, gaudiique velamine fuas fubdu-

&liud deprehenditur verum, nifi quódhomi-

€it, tegitque fallacias, & idet propterea,

nes decipiantur; fítque propterea fola de-

wut uberiori irrideat cachinno 3 proinde fi

ceptio vera, imó & eó verior, quó à verita-

faperent homines mundi gaudia irriderent,

te letitia deficit: mundus gaudia exhi-

me à mundo irriderentur.

Hiac D, Anfel-

bet, qua & illecebre vecaptur fallentes, eó

musícribens Herluino ait ; .S; amundus vel v

d. opiff.e,

quia fallant, quos illiciunt , & eó nocen.

«liquid eorum , que funt smundi , videt zibi,

tiüs, quó firm:is homines ijsdem fallenti-

woli arridere dlli, — Certà frarer nom . videt

bus erédunt ; fidüntque ] litque propterea

dibi ) ut in fine VIfus t Tideas ». fed ! fimulat

£pPP3j

pifitts

496

Diffeitatio XXII,

yifum , ut te irrideat.

£flo igitur. dileciis-

odore , & fpinofum , Tö .m.emm; d&gfä:-qkæw

fine femper cautus,ut eum anticipes , & ve-

fí ex boc comederis ,. eris Deus , "nimquam

torqueas fraudem ejus in eum : && cum dlle

fine probatione , & indignatione locum f«lla-

^

tibi fallaciter ridet , t weraciter irride eum,

«1& €jJus dedilets . quim potims curiosó deea.s

Et certé nunquam weracius irridebis . sllum,

inquifiviffet , unde bos [cis ? aut unde mibí

quam fi ciüm ipferiferit comura te , tu fleve.

bec probas ?. &f me certum reddis 2 686 denis

715 contra tllum. — Ad basquidem lachbrymas

que uunquam [ine una demoniirartone fidern .

g

tantó fludiofins te . debes exercere , quantó

verbis ejus adbibuiffet,

Poflquam ueró cu-.

zuelius. efl coutra falfum rifum ad madwum

piditas eum emollyost , fefellie spfe fuam co-

ex voluntate fiere, . quàm fub vera irnfozze

gitationems £ ur umo verbo dwam, «cum.

ä

$n aternum ex nece[fitate lugere.

égrotat ea pars, quá cupimus , tunc mene

punt st

tl

m

Decipit igitur nos mundus fuo gaudio,

tem trabit, & adafjenfionem allicit. . Quia

PO

wl

& ne decipiamur ,

fraus deliciarum, & voluptatis lenocinium

irrideri potids à nobis

l

mundus debet, utabipfo.non irrideamur.

animum ; quem illiciunt , ad illicita tra-

hunt,

[

l

Eít igitur mundi gaudium error, proinde

L

ejus rifus irtidendus ; irridetur autem cum

Si oculos in fingula anteacta Ízcula

t

homo cauté mundi gaudium anticipat, &

fle&tamus,deprehendimus flatim , quotquot

pefliferas ejus technas przenofcens ejus frau-

ridenti mundo credidére, deceptos fuifle, ac

dem in ipfum retorquet mundum: idque

ceterorum lachrymas promeruiffe; cüm e-

falubriter præüacur ; ficüm nobis mundi

nim mundi gaudio adhzferint ,. achrymis

Ó

Ixtitia fallaciter arridet , nos veraciter eam

maduerunt,

Sit aliorum deceptio noítra

p

irrideamus; & fletu, lachrymiísque mundi

eruditio ; non fidamus mundi illecebris,

[n

gaudia extinguamus,

Infigniter decipitur

non ejus gaudio , nec voluptati credamus;

quoties fobdolé intentata deceptio in. fuum

decipiunt enim , quos alliciunt ; & rifo per..

H

D

ipfius caput tempelliva retorquetur irrifio-

fonata voluptas nonnifi lachrymas elicit; ni..

ne. hinc Ecclefiaíles ait : — Et dixi gaudio

.

$

mirum ementito rifu minüs cautos ad fe

quid frusira deciperis? veris igitur lachry-

mundus vocat , quos poftea veris lachrymis

à Íe ablegat: emotze mentiseít, falfis mo«

mis mundi rifui occurrendum eft ; alioquin

lugebit , qui rifum fletu non eluit , & la-

veri mundi lztitijs , & veris luctibus mun-

ä

di à mundo nonamoveri: adfuam nos mune

chrymis gaudiorum non extinguit hilaria ;

d

mundo lugente gaudet, qui mundo gauden-

dus vocat focietatem, utà Numinis nos avo»

9

te lu&us edit , lachrymas fundit : pulchré

cet amicitia , unde exclamat D. Bernardus

*

t

'Tertullianus lib. de Idololatria.

SE cum

Epiff- 1074

&

€aj.).

O feculum nequatm , quod [olos tuos fie foles

faculo gaudetmus , verendum efl , ne cum fa-

beare amicos ,. ut Dei confiituas inimicos,

q

eulo lugeamus , [eculo. autem gaudente lu-

confequenter &f indignos con[ilo Beatorum !

€

peomus , ut [aculo lugente poflea . gaudeae

quis dignum cenfeat mundum amore , cüms

33585 : non enim mundi debemus gaudio

nos futilibus fuis gaudijs , fucatisque lati-.

d

conformarti, fi ab ipfo decipi nolumus : hinc

tiis ab amore avertat Creatoris ,. fuísque

«2)2,

*

Q

Ecclefiaít, perpendens mundi gaudia ait

*

blanditiis, ac fraudibus feparet, avellátque à

W

LJ

.

Rifum reputavi errorem , & gaudio dixi

fumio bono. Mundi gaudium haud fup.

V

quid fruffrà deciperis s. dicitmundi rifum

par dixeris Jude ofculo ; pacis fiquidem

e

.errorem effe , eó quia rifus, & gaudium

tefferá hoftilem tegit mentem,imó, & (imile

illi ofculo, quo parentes filios immolabant,

)

hujus mundi aliud non fit, quàm mera fraus

Is OGavis,

E

& fraudulenta deceptio : ípondet enim

utenim ait Minutius z

In uonnullis Italte

l/

1nundi gaudium, animo quietem , quem ta-

partibus à parentibus infantes Saturno im-

men moleítijs lancinat ; mencis ferenigatem,

enolabantur , blanditijs , €& ofculo compri-

y

L

quam vitiorum nubibus fedat, premitque;

menute vagitum , — ne flebilis boflia. immo-

cordis felicitatem, & nonnifi meerorem im-

laretur.

Í:

:

vehic: & hic eft verus error , quo mundi

Hac eadem dolofa arte fuos!etiam

$*

?

riíus viget, & floret.

mundus videtur affeclas ma&tare, non quie

W

$*

Neigitur nos mundi gaudium deci-

dem Satutno fido temporis Numini , íed

[

piat, debemus nos mundum decipere, ipfi

verz infelicitatis aternitati : fuis mundus

non fidere, fed nos ab ipfo avertere, deci.

&

gaudis, ficlisque ofculis fletum compri-

it mundi gaudium, quia hominem perdit,

mit, lachrymas exiccat, moerorem tegit ,

K

gi

fed fimul ab homine decipitur,(i non finat is

ne reliqui ab hac fe fubducant immolatio.

ab ejus technis irretiri,

'Theodorus Caru.

ne: nimirum coércet tantifper. lachrymas,

fl

fe

mení(is querentibus, quomodo Adam tot

fletimque in fuis compefcit, quo aternis

q

naturz, X gratiz dotibus in(tructus fuerit à

fletibus corrumpantur , lachrymísque nun«

Diabolo victus ; ac deceptus , refpondet ,

quam exiccandis madeant.

Si enim mentis

e

A

Blauditia ipfius voluptatis primim dilinzvit

mittamus obtutus in ignis tartrarei flammas

eum cupiditate: deinde dubitauit, — Nifi pul-

nunquam morituras, innumeras propemo-

li

ebrum ei vifum effet, quod snterdittum erat,

dum ibi hoftias deprehendemus, quas muns -

pi

nunquam meatem fuam decepiffet. . Et. ad-

di gaudium in illum protrufit erumnar.am,

Qu

verte quid dico ,. fi Diabolus. offendsffet .eà

ac dolorurh carcerem ,. & fi ab ijsdera edos

n

ligouu, uude [ump[it vetitum cibum p eerro

eeri velumus , fuo exemplo fortiüs, quam

v

li

verbo

Perfonata eft mundilatiia,cai f larvani,dc&ahis la&rj*maäm 487

verbo nos erudiunt, doce'nfque, ne mundo

pratereat nos jz'b: LemIpori$ , coronemus nog

huic ridenti , & ofculanti fidamus, quam-

rofis, antequam marcefcant * eft enim hu-

diu in mundo vivimus.

jus vitz gaudium flos tem

7*

Si in hoftiis. illis Tartaro immolatis

poris , aéris, &

aure ocyífimé pratereunti

S,

dentium horremus (lridorem, vifcerum cru-

9»

Concupita voluptas mundi illicit aífe«

ciatus, oris clamores , cordis oppreffiones,

clas,

fed fide falíata poffeffionem mentituf,

oculorum lachrymas,& mentis coufufionem,

quia cüm

primüm poffideri incipit, fuum.

non finamus nos decipi larvato hoc mundi

fugit poffe

florem: & dum gratiüs videtur

gaudio, quod nonnifi eternas nobis lachry-

oculisornatu difcolore arridere.jam marcida

mas parit, ut nos monet S, Chryfoftomus

deflorefcit; ut de hyacinto prorulit P

BHomil.éó,ud ubiait ; Negue rifu rideamus , dentium no-

?liniug Zü.gr.m).p'.*

inquiens: Pripg afp

^eUlu graius ,. fed evac

popslit

bis (lridorem pariente. — e/dffigamur tribu-

nefcit autequam fatiet

oculos

* 4deóquenon im, let

latione, ex qua vemiffo nafcuur.

Neq D72

; "t pb »9n AETngAE , maArCEHS CE-

delicas quarama, ex quibus multa tribu-.

lerits nominis fui flore,

ita voluptas ocuios

latio paritur, &6 anguflia. — A fatili gaudio,

non implet,

ncque mentem fatiat , vix a«

latvato rifu, & faila mundiletitia non men«

tacla fugit , ac evanefcit, quapropte

rDavid £/a4l. r18,

titus, fed verus oritur fletus, cujus lachry:

Deum rOpat, ut non

finat eum hiíte ad.

mis, mundi qui gaudio adhaíerunt , ater-

2

hereícere voluptatibus

; duerte oculos meog

nüm madent.

te videant vanitatez;

Nemo fit à fana mente ita alienus, ut

eft autem vanitas ipía

g

jucunditas voluptatis,

qu& tamet(i primo

períonati, falííque gaudij larva ad vera fe

aípedtu grata. videatur

: hon tamen oculos

finat tormenta trahi, acurgeti: maleeaim

implet, nec mentem fa

tiat, fed vix attaéta

in gehenna (iridet , qui male cum mundo

€vaneícit

» Vix poffeffa fuum fugit poffeffa-

rifit ; importunus certé ille eft rifus , qui

rem, quem

&terno fletui ridenres adjicit : deceptorium

propterea decipit ,. & fuo rifu

deridet, .

Quàm alieni à fana mente funt.

gaudium illud, quod ad. fempiternum ur.

quotquot mundi inhiantes volu

ptatibus la-

get moerorem ; && gaudentes adea trans-

tati cum mundo fatagunt /

gaudium accer-

mittit tartarea loca, ubi 1ncol» omnes ftri-

funt, quia arridet ,

(fed accer(itum evane,

dent, & dolent absque ípe vulla inde- eva.

Ícit, & eos irridet, q

uibus arriferac : hinc

dendi, lachrymas exiccandi , & moeerorem.-

Propheta Amos

excutiendi,

Nulius hactenus cum mundo

Hebream

gentem acerbé Gap,e,

*

incufans ait:

Qui letamini in nibilo ; feuut

giit, qui à perfonato mundi gaudio dempto

j.107

hebraicé legit

ur ;

ut letamini én non pere

erroris velamine non íe deceptum fenferit ;

£o, quia larvata ett

quia fi mundi gaudio larva detrabatur , nii

mundi laetitia in extima -

duntaxat fuperficie

exhibet ni(i moerores , actriltitias fugitivae

prodere, cürp intu

aliquid videtur jucuüdi

s nibil fit, unde vertit Pa-

voluptatis pediffequas: ridet quidem mun-

gninus:

Qui letamini im o , qUuod non esf

dus, ut fibi adhzereícentes iliciat, fed fi

d!;qllidxj

eit enim mundi gaudium vel

uti

quid jucundi mentitut , adhuc eít adeo flu.

bulla per

atra difcurrens ,

xum ; ut ftatim difpareat, & floris inftar

- quàm fi manu

velis capere; vix attacta dií

paret :

quia to-

vix luxutiatin foliorum

pompa , & (laum

tus ejus nitor in extima tancüm lu

evanefcit,

ærcn: fu-

perficie, cüm intus vacua fit ,

& ininitare

9.

Idque cauíz, cur mundi illi felatores,

duntaxat

udis

plena: Profana ga

ait Phiio Lij.4; Je«

! 054!1/;!/

ac delicijs inhiantes dixerint Sapientiz 2.

Hebrzus;

Somnijs funt fimillima ,

Venite, & fruamur bonis , que . funt : mon.s

abeunt ,

ventunt , feph. —

Occurrunt , refugiunt ,

prisquam .

prerereat nos flos temporis, — Coronemus nos

comprebendantur , avolanr,

ro[is antequam marce[cant ; nullum pratuni

Dicunrurqui-

dem venite, abire, occurrere

*

fuger;c, nune

ü, quod non pertranfeat luxuria noffra ,

quam tamen teneri, ac permane

feu ut vertit Guarinus Gracus : Neque ffo-

fe; umó ne-

que attingi proprié dicuntur

* €üm prius-

$

rem vita pretereamus, Íeu ut grace fcribi.

quam comprehendantur avol

tut, Non pratereat nos flos aeris.

Eít aue

ent, perinde ac

bulla ari innixa , quam (j t

e

tigeris , iliicà

tem flos aéris, perinde acflos vite , cüm

aére relpiremus, & aurá fruamur.

Unde

difparet, &íuum fallit pofíe

florem,

Nil igitur verius,

quäm falfa efre ea

pet florem temporis, ac vitz reclé inteili-

gaudia, quz fuis mund

Qv

us fallax oftendic :

gicur quidquid in tempore deliciofum , ac

quos decipiat:

floridum reperitur : & totum hoc mundi

eft fiquidem perfonarus .

mundi rifus , q

uia aliquid effe videty, in

fe&tatores aucupantur , ut fibi,fuísque con-

extima fui fpecie

cupifcentiis fatisfaciant, nec ullam finunt oc-

cümtamen intügs nil fit *

neque ullum enumerat mundus fuj

feftato-

cafionem dilabi, nec ullam oriri opportuni- *

tatem, inqua hifce mundi illecebris , fuca-

rem, quem fois priüsnom illexerir

blandi-

tijs, & futili eaudio non £efellerit :

hinc Si«

tísque gaudiis non fruantur , & anhela cu-

iditas iisdem toto non inhiat nifu , íed

racides: P4am inquit,

& affluam delicgs. &

frmzr bonis, € vid

Ectl:ä M

quid aliud futilis hec. jucunditas, & fallax

quà4d boc quoque effee

*

Vauitas , rifum repur

4UI errorem * eil (iqui-

gaudium elt, quàm flos labilis, qui cüm

dem error , quia lu

primum fuam explicat foliorum fupellectie

gubris bonorum mundi

fluxorum materia ,

fallacem induit formam

lem,(tatug areícu? hinc aicbant illi, Noza

gaudiorum ;

& delicias fubdolé menritur s

. G&non

458

- Diflertatio Xail-

& nonfoläm»error-e&-mundïi rifus, verüm

Scimus rifui, perinde ac Nu&:ïni àde r

*

& vera derifio; legit enim Chaldzeus R;/um

ceptis Ethnicis fuiffe quot annis facrificia

dixi derifionem , '-quia nimirum tidicula eft

inflituta , victimásque oblatas , aitenim A« Lib

0"6(0 pi&

17 t f

mundi lztitia, quia:fugax , fallax, & futi-

puleius : Deo rifus per auntua diverticula s

mefamorpb,

at

lis; proinde mundi rifus méra eft derifio ,

folemniter celebramus : nimirum elt rilus

n

quà fub larva voluptatis illudimur, cum

falfum , ac ementitum Numena, ut inde di-

praftigiatricis voluptatis inhiamus latitiis,

fcamus, quàm falfus fit;ac deceptorius muna

qua nonnifi lachrymas eliciunt ;; & (anis va-

di rifos, qui minus cautos decipit, à quibus

cui. confiliis & ratíonis deturbamur faftigiis:

victimas extorquet, imó & ipfos exigit ma-

Pulchré Olympiodorus : — Réfum reputavi

€lari ridentes,

Neque fue hifce victimis

errorem ,

Quia ad-omnem ventum circum.

defunt arz, quia ubi Amos habet :

De-

D.

feruntur boua iila terrena , qua materiam

euolientur excel[a idolifeu vauitatis feptua-

f'uggerunt latitia . ..ac voluptati, (eu omni

ginta Interpretes vertunt. Delebuntur. ara

exagitantur vento , quia itatim difparent :

ä

7if4s , quali in idem reciderent falfum ido-

& f quid exhibent jucundi , id. nonnifi in

lum, & rifus, qui propterea càm nil habeat

extima floret fuperficie ad mundi - affeclas

verg jucunditatis,futilis eít, & fallax rifus;

decipiendos,

1.

decipiendis duntaxat hominibus aptus,

Haredis fletum fub perfona rifüs pro-

tulit in fcena Publius Mimus, cüm dixit

Lj

.*

$- 11

Heredis fletus fub perfona vifus esi ; Hige

*

redi parem. mundum fecetis , uterque in-

JDui voluptatum /e;iocz'm'j.r cApti

Iu

tus madet lachrymis, tametfi gaudio lar.

um mundo vident ipmundas gandium.

:

d li,

vatus fuos illiciat, quos fallat, decipiátque,

du extima faciei cute produnt $ fed

atlil,

& ideo czcutiunt ,. quia falluntut.

Tota

dntus lacrymis in. corde maes

mundi felicitas perfonata eít, cum tota ejus

dä'm'.

jucunditas in extima. duntaxat effloreícat

fuperficie.. Etquia intus vacua,nullum po«

Ui volüptatum, ac mundi inhiantle- — 14«

teíl verum ingerere gandium , & fiquid ha-

Q

nociniis , cupiunt, utique fepiri de-

bet id plenum cft miferiarum,plenum luctu,

liciis , diffluere gaudio, fed quamvis

t6,

& lachrymis :

PA

nec quid aliud mundi feli-

ridere cum mundo videantur , rifum tan«

«itas fi larvam deponat exhibere . poteft ,

tüm fimulant, omnino alieni à vero gaudioz

quàm arumnas torquentes, & miferias pre-

rifum quidem exhibent , fed illi dunraxat

f&nentes,

Et quamvis in inundi fcena riden-

fimilem , quem vel imago fingit in picla ta-

tem afferat vultum, qui mundo adhzrefcit,

bula$ vel itatua fimulat in frigido marmo:

non tamen cenícas, rifum effe id, quod tibi

re: in venufto, pulchróque horto plerum-

,,,,,

riíus effe videtur; nuda eít oculorum de-

que marmorez furgunt flatuz, quz ridentis

4

Ceptio, quia tota in mundi fcena pulchritu-

Ípeciem referunt ; fed quis non credat ri«

do in co eít(ita, utaliudpro alio offerat.&

Íum hunc fictum , fi fciat effe in tabula pi-

Ípectantium oculis imponat , dum fpectan-

&um ? quis non putet effe fimulatum ,' cim

um (e exhibet; & proinde extima . fpecie

in frigido lapide fculptum videat? lapideus

hna, .

fuos fallit (pettatores , & gaudium , quod

fané effet, quilapidi rifum tribueret, Qui

pollicetur, nil aliud eít , quàm mera ocue

cum mundo rident, Q gaudent ridentibus

lotrum deceptio , quia utait D. Chryfofto.

hifcehaud abludunt imaginibus pictis, fla,

g

mus: bomil. 22. in Geuef. — Nibil babet fla-

tüísque fculptis rifum quidem labiis exprie

éile , neque firmum, fed fola eft oculorusa de-

munt, cüm tamen intus lapidibus frigidiow

€&ptio, €6 priusquam appareat, avolat.

res rigefcant; gaudium in extima faciei cute

a2,

Quéd fi mundi felicitas mera eft ocu-

produnt, fed intus lachrymisin corde ma-

lorum deceptio ejus rifus nonnifi fallax , &

dent, clt igitur mundanorum rifus quod.

deceptorius etit, ut pulchré innuit S. Ber-

dam duntaxat ri(üs fimulacrum; non fecus ac

nardus //5,de gratía,& libero arbit,inquiens:

lapisfpeciem referens hominis fimulacrum

Verà mundi rifus verus non efl , vifüs lar-

dixeris hominis ; & ficut non verus, fed fi.

vam baber , 6 cum tota mundi periura fce,

&us eft homo, ita ficlitiz funt letitiz, quas

na fity fiilitium omne illud efl , quod - fpe-

mundus fpondet ijs ;

quos decipere adni,

éLandum 1lle offert.

Non e(t mundi latitia

titur,

vera, fed tantüm fucata, & in extima fuper-

Nullam mundi gaudia dulcedinem fa-

1j

ficie pila , ac fictas nec potis e(tcor im-

piunt, quia amaritudine rcfertà nonnifi moc.

buere, animum penetrare , fed tantüm te.

rotes pariunt,

Salices quia amarze poma

nui ac adícititio colore oculos fallete , ac

nonproducunt, neque ex ipfis ullus decer-

intuentes decipere, & deceptos enecare , fi

pitur fructus, qui fapiat : falicibus fi muhdi

.enim per(onate huic latitize larvam detra-

gaudia dixeris fiinilia, vix latum unguem à

has, non jam rifum , fed fletum, & puram

veritate errabis, plena funt & ipfaamaritue

miferiam deprehendes: nulla enim . verior

dine, neque ullum ab ijsdem fructum car-

Y

miferia, quàm falía latitia, & quà& magis

pere quis valet, qui fapiat.

Imó quidquid

eít falía, eà verior, eóque miferior miferiam.

carpitur ex mundi gaudio id noxium eft, &

us, frus

adjiciens n:;(etiæ,

lehale , fitque proplerea mundi rif

Gcug

Perfonata eft mundi lætitia,cui filartvam detrahislacrymas, 489 ;

i^

€tus, fed non alius, quàm fardonicze pïïtmtæ,

jucunditatem ingerat ; fed infidias ne&at

lal

quz rifum quidem excitat , qui tamea ne«

eft enim maror mundani gaudij appendix ,

jä.d' lT

€em inferat, non veró ullam ingerat jucune

& trifliria. letitize pediffequa. — Gravi cor«

Hors p

Lib,?.de £u»

eYaazine

ditatem , ut quod dixit Salvianus.de Romano

reptus Lazatus infirmitate languidus de«

populo: Sardonicis berbis omnem Romano-

«umbebat , cujus forores monitum ftatim

1 Dei,

zum populum putes exfaturauum, moritur , &

voluére , & accerfitum ccleílem €Medicums

zidet ; id gaudentibus cum mundo fortaffis

Ecce quem AmaAs , infirmatur , & hac pro-

veriüs congruat $ & tamen nos fuis præ[ii-«

fereutes fimul affe£tum pulfant , && amoe

rem interpellant: 4hriftus veró biduo pro.

gijs mundi gaudinm eludit ; & czca lztitae

