babet in palpebris , quorum quantitas non.

compaffio fiquidem cujusvis proximi indo«

angett , & magna 1n eo reputatur mactila,

"qua in cateris membris modita. cenferetur.

lentiam mercator , & alienis miferijs divis

tias congerit , quibus regnum ipíum ccele.

In eminentiori corporis parte locatus fplen-

det oculus , veluti praeclarior ejus pertio ;

fte fibi coémit , eft fiquidem compaffio a-

& cum membrum aliquod lzfum patitur ;

lienz miferiz bibula, fpecies quedam mar-

tytij, quo miferentes alienz infirmitatis,

oculus condolet , & veluti compatiens; alie.

no dolori illachrymatur ; & Ócut nobiliot

& condolentes aliorum miferijs coronam

ib

Scité D. Bernardus ait : 77z-

eít in corpore pars oculuscateris membris,

fibi cudunt,

; In, ftut,

plex eft. geuus martyrg , unum in fanguinis

ad commiferetionem pronior ; ita inter ho-

Tnines ij cateris virrutum culturá funt emi«

effufFone , alterum in carnis maceratione ,

nentiores, qui proniores funt ad opitulan-

tertium in. proximi compa[frone.

O quim

ingeniofa eít compaffio , qua in charitatis

dum alienis miferijs ; hi illuftriores , qui

in exficcandis alienis lachrymis , in excu-

officina martyrij cudit diademata ; quod

tiendis afflidóorum meroribus , ac fubve-

enim in patiente eft miferia ; tribulario,

dolor, id.in compatiente martyrium efle

niendis pauperum indigentijs funt propen-

*

fiores.

dixeris

*

fibi purpura texit compaffio ;

28. -

E(t commiferatio veluti fpongia, qu&

cüm pauperis nuditatem ooperit ; gem»

alienas ebibit lachrymas , quas in lugenti-

mulas própriz addit coronz, cüm ab ocu-

bus abílergit 5 alienas ad fe trahit infirmie

lis lugentium lachrymas fuffuratur ; & pro»

tates, utalij ferventar incolumes; unde A-

prias incrementat divitias , cüm egenis;

proprias,quas poffider, diftribuit,

2. ad Corin, poflolus (cribit. — Quis imfirmatur , & ego

CüP. l.

gon. infirinor ? quis. fcandalizatur , & ego

Verüm ad limam Stoicorum expolien-

30.

aon uror ?. quali diceret Apoftolus , quis

daeít compaffio , quó germanz commife*

miferijs, & anguftijs premitur, & ego non

rationis decorem induat , & notam exuat

angor ? quis dolet , & ego non affligor ?

ingenerofz compaffionis , quia ut ait Sene*

VIqe, JRPRS UR Eu r a PT

€a.

Efl vitium pufillà animi ad []eciem alie-

De clement.

quis meerore configitur , G ego dolore non

Lib.a. capió;

norum malorum (uccidentis 5 itdque pe[fmo

transfigor ? quis ícandalum patitur , & ego

non incendor ; quis zgritudine abfumitur;

etique familiarilf!hma efl 5 anus , & mulier-

& cgo non deftruor ?. quia nimirum alie-

eula funt ,. qua lacbrymis nocentiflmarum.s

nam infirmitatem fibi arrogat , iluö mife-

moventur , qua, fi liceret , Garcerem effrine

ris uberiüs opituletur ; ignefcit , - firdue

gerent,

Siquidem hac inconfulta commife:

)h

ratio non virtutis cít filia ,. fed fortunz pe*

flammeus , fi quis fcandalum patitur, ut

L

diffequa

?

plerumque alienis compatimur

quantocyüsillud tollat ; infirmatur , (i quis

malé fe habeat , quo alienam &gritudinem

miferijs , non utjniferis opitulemur ; &

difpellat ; appofité D. Chryfoftomus expen-

tunc alieng aerumne in moftrum vergunt

: ficfatur: Quis infir-

detrimentum,

Talis fuit commiferatio Se-

Ho

pilao. dens verba Apoftoli

matur. nimirum,. Hoec erat , quod tribue

deciz flentis proptios filios à fatellitibus co*

ram fe trucidatos,

Intérempto Joakimo à

$ePF-— 53 — -- 1

labat ipfum , &f angebat , & fauciabat ejus

!

à

à

gmenten: , quodin fingul

144

nfirmus bac pate-

Chaldais, ejísquefilio Jechonia ; Sedecías

le 2 ]

vetur, quicunque ils effeut, — Non enim de

ejus frater à Nabuchodonofore regnum pa«

trium accepit ; adactus tamen priüs in clien-

enajoribus quidem dicebat , minores Autem

de[hiciebat ; fed etiam abjetium inter HE-

telare facramentum , tributümque quot

annis folvendum , vocato etiam in teítem -

ce[farios ponebat. -

Idem dicebat , quis in

f.

Hox« eít,

Numine , fe Babyloniorum flipendiarium

firmatur ?. quisquis ille fueri

effecit,

quisquis fuer

it five pauper , & pannofus;

Isannum agebat ztatis vigefimum

five dives , & nobilis ; five ab omnibus

primum , cüm coepit fceptrum Regni tra-

-a* - BÉ — lu- E N RE EE -

Glare , fed fimul etiam luxuriare potentiá ,

D

contemptus; five dignitate infignitus ; A-

oftolus enim , cujuscunque infirmitate

& res facras,

Deique ceultum contemnere-

N

non erubefcens Jeremiz Propheta faluberri-

per condolentiam infirmabatur , cujuscun-

o

«

[]

quis infirmatur ,

meé monentis faciem ; & plurcs alios Dei

que miferijs angebatur

)

ajebat , &6 ego mon infirmor , in fe enim ,a*

nuntios extrema minitantes flocci fecit. In-

lienz infirmitatis damna trahebat , & alie-

tegro feptennio Nabuchodoncforis cliens;ac

li

no veluti lachrymarum udore madebat ,

vectigalís fuit, cüm premunita jam urbe

ü

quó exucos redderet ,. & ficcos lugeniium

jugum Babylonium excutere coepir , ac ad lie.

bertatem afpirare , G ex clandeftinis fimul-

oculos : & erat Apoftoli compaffio veluti

k

tatibus tandem in apertam íe rebellionem -

magnes , cüm alienas ad Íe infirmitates , à€

€On«

fü

Bencfica Cömmiïcrgzia" plus dantiïbüs prodeft,&c, $89

ïZonjecit ; federe fe obílrinxit Egyptijs

terraneo. loco abícondére Jeremiz poriffi»

contra Babylonios jam communes hoítes ,

49,

mumhortatu, — In expilatione ,acvaflatione

aliósque finitimos acceríivit populos, quos

urbis menfem infumpfíerunt Chaldei integ-

contra Babyloniosobarrnavit , ac militiz fa-

rüm, cüm diripientium manus Ccopiz ,- ac

cramento fibiaddixit. Sed cüm primüm de-

multitudini non fufficerent pradarum.

fectio Sedeciz. Nabuchodonofori innotuit ,

Sedecias interim cum filiis adductus fuit

E

inftructis;eà , quá potuit majori celeritate

ad Nabuchodonoforem tunc Rabbáthe: urbis.

copijs, in J&daam armatás duxit phalanges ,

peramong , G quatuor dierum itinere Jcro-

& Jeroíolymam acerrima . obfidione valla-

folyma diflantis , degentem : fletit vintug

vit, clausítque , ne quidquam intus obfo-

Sedecias coram irato viclore, qui exardens

Accendit. obfefforum

nij ingrederetur.

libidine vindicandi violatam 3 Sedecia fidem

animos falutis defperatio, implacabilis Re.

non contentus ufitata feritate , tetra €opit ;

gis (evitia, & /Egyptiaci fübfidij fpes, quee

vana non fuit , nec exaruit,

& horrenda animo vclvere, Mox Íremens,

ac minaci , & crazi vultuvinctum

,Q v:&um

Pharao enim ZEgyptiorum Rex fuocum

contuens dixit ,

$1.

hücne reciderunt promiffa

exercitu in auxilium veniens Sedeciz , ade.

ln /!5 '

tua o feedifrage, & perduellis? hacne juris-

git; Nabuchodonoforem obfidionem urbis

jurandifides tua fuit ? hzc pa&ctoram tuo-

laxare , fed fraétus Pharao , cesüsque in

rum cuítodia ? hzc clientis in dominum

campeítri confliétu à Babylonijs , ac Chal

fuum obíequiía : iráne poteflatem regiam ,

dzis arctiore hiJerofo!ymam clauferunt ob.

quamà me accepifti in fufcepti à te beneficij

fidione , & quamvis Jeremias etiam lachry:

auctorem armáíti , Deo perjure , & homini.

mis madidus à Deo monitus urbis deditio-

bus perfide ? eris brevi daturus tuae perfidige

nem fuaderet , ea conditione ne quidquam

promeritas poenas , Deus , quem perjurio

detrimenti inferretur rebus facris , & civi-

lefifti; tradidit te meo furori

Ut injuriam

bus ; adhue Sedecias monitionem reípuit

fibi illatam , ac fidem mihi violatam vin-

Prophetze , quem & conjecit in vincula.

dicarem , quia veró quó poena eft produ-

Ciimnque feré biennio fleriffet obfidio , &

&ior , eócruciatue efl dirior , volo fentias te

duriffima jam fames urbem premeret , po-

mori , & per moras funera difpenfare,

pulum urgeret , & ex fame pettis graffare-

Tunc juffit milites , Sedeciz priüs filios

34*

[^

tur, & é pefte cadaverüm copia paffim pla.

interficere, ne ex impuro fanguine guttula

teas occuparet , G ex cadaverum multitu*

fupereflet, quz poflet repuliulate: obfe-

dine fepulturz haberetur neglectus ; omnia

quentes mandato regio fatellites catenatos

in luctu ; & (qualore jacebant , & famelicze

filios in confpectum adducunt vincti

patris

Dedantn.

belluz , rabidíque canes equé funeratos, ac

fub ej

us oculis lachrymabili forte enecandosg

Ia. upés

Íemivivos dilacerabant , nec quidquam aliud

ac in tenelia adhuc aiate veluti flores mané&

in obíeffa civitateaderat , nifi pavor , & pal.

vernantes radicitüs extirpandos; videns in»

lor; nec nifi lamenta, clamores , & que-

felix pater innocentes filios cruenta clade in»

tela audiebantur,

terfici in hascommif

erationis voces erupiffe

35

Sedecias ad extrema adactus miferiarum

creditur,

Valete mea vifcera , abite mea

utbem deferuit, quam ultra tenere non po-

folatia,occumbite mez delicissmetque liberi

tuit , & beneficio noGtis per regios hortos

quondam florentes , nunc calamitofi ; qUOfls

moenibus urbis attiguos dilabitur cum ali-

|

dam Regis filij, nunc exulis, & capti parentis

quot armatis militibus , fed ciüm fugientes

natiinfelices, — Vos miferos cffecit fortuna :

fenfiffent vigiles excubize Chaldeos monué.

vos in hanc detrufit fors miferiam, ut fa

ngüle

re, qui infecuti fuerunt Sedeciam : ibat Rex,

nem effundatis,

fed non ideo ignobiles vog

fugiens unà cum agmine miferabili totius re*

efficiet,

Digni procul dubio fuerunt com«

giz familie, paucísque militibus cinctus per

I?

miíeratione Sedeciz filij, cüm ob folam Par.

avias folitudines , fed infilientes Chaldzi cz

ris pervicaciam aca&ti fuére prematuram, ac

fis militibus; Sedeciam cam íuis capiunt , &

crudelem (ubire necem ; & pater commiíee

»

]ero['ol'ymïn; cuälpoü decimum nonüm op«

ratione motusin filios ,non tamen ulli ijsdem

[

pugnauonis meníem lacuo(iffimus illuxit

folatio fuit , neque hzc £ompaffio lachry-

dies, quofe obfidiencibus deditione tradidit ;

mas exficcavit fuz familize necullam pratti-

|

qui victorià infolefceates nulla fervata lege,

tit afflictis opem : & quia caufam compaffio«

l

faclà in urbem irruptione, domus , officinas

nis Ícelus fecerat Sedeciee, parum induit vir-

expilárunt ; miícentes facra profanis ; ceffe-

tutis honeftamenti,

v

Laudabil

35«

runt enim omnia victoris furori , rapinis ,

ior foit commiferatio 7Egypti

S

contumelijs, ac libidini , ubique cedes, &

neci illschrymantis Jacobi Patriarchz.

Fles

prada ; ubique luctus, & fufio lachrymarum,

virque eum JEgyptus feptuaginta diebus. o«

Gezef. 3Q g

& languinis: expopulo enim nongenta mil-

tis fuit fletus /Ezypti lachrymas exficcare

lia fuerunt trucidata,& captivorum innume-

Jacobzez gentis, cui plurimum intulit fola.

ra propemodum multitudo duéta fuit in

tij plan&tus totius JEgypti ; lenimentam enim

?

Chaldzam,& inter hos etiam Jofedecustunc

fuit doloris, qui minus torfit jawbiiuper.

Pontifex ; Arcam veró, & tabernaculum,ut

ftites filios , qui expleto planctus tempore

& altare incenfi cum igne perpetuo, cum fe-

atris cadaver in palzftinam detulerunt adj

cum aíportare non pocuiífet, Chaldai in fgb-

avitum fepulchrume Veneréntque ad areq,m Ctntf. ve,

L TS

Verani de Aj&&iöm Joit, 44

95 5$

stiad ^s

690

- Differtatio XXIX.

At4d , qua fita eff trans Jordanem , ubi ce-

perat eorum , qui mortuos ftrxosï ludtu

debrantes exequiasplantiu magno , atque ve-

profequebantur immodico , & triítiuiá limi-

tes excedente temperantiz.

Nolumus *vos 1. ad The[-

bementiimpleverunt dies, Nontamen tam

ut non., f&l (* ^

diuturnz lachryma laudi dantur , cüm po-

ignorare fraires de dormientibus ,

'vo 11')

Ame

tiüs decus abítergant compaffionis.

coutriflemini /ficut €& cateri, quifhem non ba-.

bittofus , ac tumidus potiüs fuit ZEgyptio-

6éent. — Vocat Apoítolus defunctos, ac more

rum planctus , hujus immodice compaífio-

talitate exutos dormientes , €ó quia à re-

nis faftus ad lachrymas fundendas per feptem

rum fluxarum fejuncti tumultu quielcant

dies fuperítites filios adegit , G veluti con-

in pace.

Apoftolus autem non omnem in-

hibet Theffalonicenfibus triftitiam , íed

tinuato lu&lu caftigavit : ut Ícité notat Ru-

pertus expendens fletum /Egyptiorum , in-

eam ; qua à regulis deficit temperantiz ;

TT o "upeto COR 1 aPEESME, EW d oA 09 I 0U RUE UEL ETRMEAI RC- ee- - Rde n

ne Chrifti fideles Ethnicis fimiles effe vi-

quiens : Porró quód flevir eum 4Egyptus fe-

derentur : Obfervat D. Auguítinus , D. serm. 32 4e

yuliafs

ptuaginta diebia , non imitandum exemplum

35 916j

eileis , qui fe peregrinos , &5 bofpites [uper

Paulum non prohibere omnem riftitiam 'veré. 49f«

i

in morte amicorum , quia cüm hac naturae

zervaimn e[fe profitenzur , qui bic manentem.s

202 babent civitatem , fed futuram inqui-

lis &it , cohiberi totaliter nequit , fed eam

runt.. Namquüd filjj quóque Ifrael Moyfem ,

.duntaxat , quam Ethnici , qui fpem non

& Aaron treceni diebus fleviffe dicuntur in

habent , fovent : aitAuguflinus : Contri-

fétipturis ,. boc ex AEgyptiaca confuetudine

Slamur nos in noflrrorum mortibus , neceffi-

tate amittendi! j fed cum [pe vecipiendi *

populo nondum erudiro fupererat 5 deinceps

quippe melioribus paulatim a[fuefastus ab illa

inde triflamur ,. binc con[olamur jj snde-»

LU. um ERATE. HIPDEPNET

infirmitas afficit , binc. fides refiit 5 inde»

fuperflitione defcrvit ,. [criprura dicente ec*

dolet humana conditso , binc [anat divi-

elef. 22. v. 11. madicum plora fuper morruum

feiens , quöd requievitt.

na promifio.: quia Theffalonicentes eà in

Non igitur commendabilis eft tam diu-

fuos mortuos angebantur triftitíá , ut la»

26,

turnus luétus , quo mortuis parentamus ;

xiori compaffionis pompá funeftiüs plo-

rantes paganam viderentur emulari isfie

Bf ada.

JEgyptiaca igitur fuper mortuis compaffio

tiibi, [

lugobris totos feptuaginta dies períeverans

delitatem , ideó Apoítolus eos repreben-

dit, có quia ex nimia compaffione , &

fuperftitionis potius redarguitur, quam come

miferationis laude excipiatur : & licét He-

uiflitia viderentur fidem excuffifle. , &

|

brzorum populus trecenis diebus Moyfis, &

infidelitati E:hnicorum — quafi adhafif

£

Aaronis exequias celebraverit , id rudirati

fe.

38»

hujus populi datum fuit. — Jofeph enim in

Lachty&»æ, quas tri(titia elicit ob demot«

— m " eme — U u

tuum nobis vel fanguine , vel amicitià de»

JEgypto nonnifi feptem dies parentem fibi

m

chariffimum luxit : diuturna enim lachry-

vinctum, teíles funt. propenfi in eunde

moris , ideóque eas proríus cohibere ]

FW

m compaffionem non irrigant ; fed mer-

i

di non datur, cüm & Chriftus ipfe poft

gunt , & [pem funcítant fuperftitum, — Area

iriduum funeris Lazari , cüm vidiffet Ma»

veró, in quafuit Jacobo Patriarchae parenta»

riam plorantem , & ]udzos etiam , qui

tum hebraice, 444 dicitur , defumpta noe

menclaturaà veprium , ac Ípinarum multitu.

cufn ea venerant, illachrymantes defuncto ;

dine.

infremuerit & ipfe ípirita , ac fe ipfum

;:

Refert Procopius apud Cornelium ,

hunc locum non multum à Jerichunto diíta.

turbaverit , adeó ut triílitia Jachrymas ex o*

culis elicuerit.

ze, & nuncaliud fortiri nomen , ac dici Beza-

Et lacbrymatus,est J ESUS,

35*

dixerunt ergo Tudai , ecce quomodo amabat

q0

$la, eu domum circuli , quia cüm ibi Jacobi

fuperftites eum luxiffent, defunctum in mo-

eum. quafi compaffio;G ex compaffione tri*

ftitia fuerit nubes illa , qua imbres fudit

dum coronz circumíleterunt cadaver , ut

notat D, Hieronymus ; mos enim (tandi cir-

lachrymarum: quapropter non compaffios

quà triltamur de nece, velcalamitate ami-

3

cum cadaver ufitatus fuit apud Ethnicos , ut

liquet ex Homero , & Virgilio , & tunc de-

ciredarguitur. , fed ejus dunïxac excef*

fun&to pacem , & quietem apprecabantur , &

fus damnatur ; ploravit & Chriftus ,. fed

in modum cotona circumítabant cadaver ,

ejus commilerationem intra limites claufit

quafi futuram defunéto preíagirent coro-

moderationis , ne cüm pietati indulgeret

per immoderantiam à mediocritate exor«

nam, Vel quia defunctorum exequijs affi-

flentes de mortis memoria faufte fibi diadee

bitatet ; apté Theophylactus expendens

inata augurarentur,

verba]oannis, — Ez lacbrymatus eff 3ESUS,

1

ait; Hae autem omnia Dominus naturam.s

$. 1V.

patí permittit , ut confirmet 5 quüd & verà

fit bomo , & ut doceat nos, U terpminos , &

Lut&ius ex compa[frone prqf?äw ff

limites excedat temperantia , siique ime

modum triflitis ponere $ ejisque. contrario.

Nam absque compa[fone ,' & lacbrymis

modicus ,nifi co&rceatur [ub larva come

miferationis vitium fovet , quod

effe , brutorum efl i multum autem lacbry-

lacbrymis lactaz,

marés plorare ,. & contriflari mnlierum,

Ett commiferatio affedtus , quem hu«

3»

Iluctusex compaffione profectusimmo.

dicusfuerit, quiain vitium degenerat;

mana natura obíletricante dilectione ingene-

" df t OP — r UPE UT EPPT — DO WCkue COP

»j7 S

ideo Apoítolus compaífionem teng»

Iat , & fovet : & hunc penitus eradicare

g asdi

ó

Bencefica r,conimiferado plusdantibus prpde& Go .69f

Chriftus ; j quis vult venire. pof! me» ,

Luti 9« LO

affetum , perinde foret , ac naturam ip-

35-

fam culpare ; non igitur redarguenda eít

abneget femertpfum , & tollat crucem [uam ,

Al Tke[.

—

commiferatio , fed ejus immoderatio abi-

& fequatur me.

Neque credas , aliam effe

[

hanccrucem , quam hortamur tollere , ac

y "-;

genda : fovenda eft commiferatio , fed in-

tra moderatam quandam temperiem , cer-

deferre ex Chriíti imitatione , quàm ip-

tósque limites ; qui enim nulla tangitur com

fam compaffionem , ut ícité expendit ver.

.

miferatione , non humanam prodir , fed fe-

ba Lucz S. Gregorius inquiens

L

Compaf*

rinam naturam : compaffio veró immodi-

fionem animi plerumque latenter obfider pie-

ca , & diuturna muliebtem fapit imbecilli-

£s falfa ;

ut bant moununquam uigue.g.

tatem, quà finit ,. fe in nimium abripi lu-

ad conde[cendendum vitijs pertrabat, cum»s

&um , cui propterea eft froenum injicien-

ad culpas. quisque non debeat compa[fionem

dum : dedecet enim virum diuturna querula

exercere ,. fed zelum.

Gompaffo quidem

"p $, d

compaffio , hinc Syracides probà monet : El

bomiui, €$ retlitudo vitüs debetur ,. quod

Ecclefiaft.

in uno , eodémque . bowine , &5 diligamus

i, d

38, *. 16j

in mortuum produc lacbrymas , & quafi dira

palfus , incipe plorare , & paucis interje&tis

6onum , quod facium efl ; && perfequamur

fubdit : 4marà fer luum illius qna. die ,

mala, qua fecit , me dum eulpas inaudité

& confolare propter triflstiam , & fac u-

remittimus , non jam per charitatem come

um (tcundàm. meritum. ejus. uno. dies ,

pati , féd per negligeutiam conce[flffe. vis

gel duobus,

deammur.

Hac Syracidis verba intelli-

git Lyranus de compaffionis luétu ; & Sy-

Compaffio igitur eft crux illa , quam

415

racides hortatur , ne ejusmodi luctus ex

cum Simone Cyrenaeo portamus , & Chris

ftum fequimur : Simon ctucem bajulavit ,

€ommiferatione profectus ultra biduum

protrahatur ; adeà ut non tam plandum

fed inea mortuus non fuit; & per compaf-

profequi , quàm inchoare lüctum permit-

fionem onus , quo proximus premitur, ad

-

tat , quó difcamus luctui freena injicere ,

nos trahimus , & alienas eerumnas noftras

ejüsque immoderantiam coércere,eleganter

facimus , & crucem poft Chriftum bajula-

D. Paulinus ait :

Scriptura divina ,. que

mus cum Simone Cyrenzo,

Bona igitur

[ zþii.ddpüa

producere nos. lachrymas quafi. evaporando

crux eft compaffio , fi hec , ut ait D, Gre-

macbium, |

dolori permittit , termino quoque defig-

gorius , vitia non foveat , imó & corundcm

nato prefcribit tempora , eim dicit , 4-

pervicaciam poenis retundat , & feveriori

6

snaritudinem lutlás uno ferendam die.

renixu prorfus. abigat.

Alienze miferiae

divitie bonitatis DEI ! quàm pta ,. id sp-

opitulari , qui fatagit per commiferationems

fum folicitudine noftri cavet , non pieta-

in id neceísé e(t , incumbat ftudij , ut

j

/

1nk0'n

t impenià invidus 5 fed. infirmitatia noffre

finat fe ullo;inficiari vitio,

425

con[cius , $ omui immodics temperator

Jonathas ea animi firmitate, G in-

lachrymas im mortuo produci jubet , ama-

«oncu(fa cordis conítantia fuos dilexit , ut

non pateretur eos ulla folicitudine angi;

vitudinem veró [ugendi uno tantàüm. die»

elaudit,:

Subtiliter philofophatur Pauli-

proepulíatis periculis eorum confuluit íe«

curitati,

nus, dum aíferic , Deum commiferatio-

Eà tamen enituit prudentiá , ut

nislachrymas temperare , eásque modico

priüs propriam domum voluerit in liberta-

unius díeculz fpatio claudere ; & id non

tam afferere , quàm pro aliorum dimicare

utilitate-

In urbe Gabaa prefidium Phi-

agere, nonquiafit péeratie impenfa invidur,

ff infirmitatie noflra con[cius.

liftheus pofuerat , ut tributa ex finiti»

p MU

« O.

Ea etenim eft temperatee commifera-

mis Ifraélitarum urbibus, ac pagis extor-

h

tionis nobilitas , ea mediocris compaffio-

queret , & Ifíraélitas fervitutis premeret

nis preftantia , ut zequum cenfuerit , nos

infamià,

Hanc igitur premunitam Phi-

monere , Deum illius invidia non tangi ,

lifthinorum . ftationem aggreflus" Jonathas

nec impen(íz noftre pietatis invidum efle ;

in primis voluit demoliri , hoflésque à

Íed quia infirmitatis noflre conícius nos

fuis finibus propulíare , ne ei objiceretur ,

edocet moderationem ,. & modum impo-

quódin perniciem líraélitarum pateretur

Y« Regs 6db

nendum triítitie ex commiferatione pro-

in propria civitate adverfarios.

Percu[ft

fecte

.

L

13,

amaré fer luctum illius. uno dies,

Jonatbas Siationem. Philsslinorum ».— qua

& confolare propter. tristitiam.

Prafcri-

erat in Gabaa , & contta Saul INaas pug»

ti

bit enim terminum , quo luétus fit clau-

naverat ; & Jabeíenos ab obfidione de*

dendus, & modum, quo veluti froeno fit

fenderat , cüm in propria civitate hoftile

ls

cohibendus ,

hac enim cornmiferatio ita

pateretur prefidium , & non fine dedeco-

b

concinné temperata e(t ; cui Deus invide.

te fuitineret adver(arium : ^ Jonathas veró

ret, fi capax effet invidià tangi , & ideo

toto nixu fategit à Gabaa civitate fua pra-

son pietatis impen[a invidus;fed infirmitatie

fidiarios Philifthinorum copias depellere ,

:

ratus prudenter debere priüs fibi providereg

L

nofira con(cius terminos nos edocet , qui«

bus & triftitiam claudamus , & moderan-

& hoítes fua occupantes priüs expugnare ,

/

tiam eidem injiciamus,

Si enim compaf-

quàm fuos propugnare : non enim pati po»

fio concinnà temperata fuerit , crux eft

tuit, ut populus fibi concreditus tributarig

Chrifti fuam bajulantis pediffequa , monet

jugo premeretur ab extero pra(idiario mi,

u

p

.

l Verani de Affelibus Tom. H

-'Ssssfz

li;e ;

692

Differtato XXIX,

lite , quem propterea expulfum voltit priüs

àcivitate Gabaa , quz & ipfa hoftili prafi.

commiferationis , cüm primüm panem fibi

fieri pracepit : verumzamen mihi primim.s

dio ingemifcebat fubjugata , ac tributis ob-

fac de. ipfa. farinula. fubcinericium panem.s

noxia: prima enim compaffio eft, qua in

parvulum, & affer. licét eadem farina mul-

fe ipfum exercetur , & in fuos; non enim

[

tiplicata alexipharmacum effet curandze vie

datur laudi fe ipfum negligere , & vitio

duzg , & Eliz agritudini prafentiffimum ,

coinquinari dedecoris ; ut alienz fuccurra-

voluit tamen Elias priüs fibi provideri , ne

tur indigentiz , ut igitur Jonathas hoc abo*

ordinem everteret commiferationis ; ícité

leret dedecus , fortis ; & audax aggreffus eít

—

—— —

"Theodoretus hic ait : Magnos ille pollicitus

Quef, 5 1.

yuttb. 1

prafidiariam illam Philifthzorum ftatio.

quidem eff fontes farine , &5 olei, eam am.

74l

nem, quaz fibi, G fuis infefta erat, quam

eem ju[fit , 65 primum G8 facere ; 65 afferre pa.

ita feliciter percuffit , & fortiter profligavit,

sem : eadem multiplicata farinula viduze

ut plurimis czfis , aliisque fugatis offen(io-

confuluit indigenti , & Eliz fubvenit fame-

nem illam, & ignominiam & patria depu:

z

lerit civitate.

Ícenti , ac remedium fuit*utriusque.

Ita alienis confulamus commodis , ut

£. $ - 4 Bw

4

Mox cüm fibi, & fais confuluiffet de-

4f*

-

"

proprijs non exponamur periculis, charitas

pulfo & fua civitate hoíte , mifertus alio-

enim , (i re&é ordinaa (it, à fe ipfa incipit,

Á

rum ab armis non abftinuit , fed alias ag-

precfertim in ijs, qua ad fpiritum attinent:

greffus Philifthinorum ftationes , aliorum

: dementiz fiquidem daretur ei, qui in ftu-

Tto—— —

etiam miferias excuffit ,. cüm Philifthinos

[.--

-

dio virtutis pati vellet detrimentum,, ut alie-

in alijs urbibus ftationarios percuffit. — No-

na promoveret commoda.,

Elifeus fupra

luit jonathas fuis, & alienis compaffus mi-

defun&li corpus incubuit quidem, fed illicó

feriis ordinem invertere commilferationis ;

ad deambulandum f(urrexit.

Deambula-

fibi enim, & fuis voluit priüs confulere, &

4« Reg. enp,

vit in domo femel buc , 4tque illuc, . Quód

30 'vo 3;.

P .—J35—

poítea alienis fuccurrere miferijs ; funt enim,

fi quzras , cur Propheta illicó deambulave.

qui propria negle&a falute alienz ftudent ,

Pl

rit , G opus inchoatum non fucrit profecu-

& alios ab hofte defendere, quem à fe pro-

tus , refpondet Abulenfis.

Ex extinécli ca«

pulfare non fatagunt ,. fcité Seneca de vita

.(;'Lüä/f;- j

daveris mortuali frigore vitalem Propheta

€». 27.

beata ait : Vebu altena ferutari mala, &&

fuitle calorem quodammodo tepefa&lum ,

li

fententias ferre decoquam , quare bdc Pbilo-

idcóque furrexit illicó ; ut beneficio motus

fophus laxins babitat ? quare bic lautits ca-

)

proprium foveret nativum calorem ; nedum

f

"at , papulas obferuatis alienas ,. ipfi obfiti

defun&li corpus adnititur calefacere propri.

[

luribus ulceribus.

Hoc tale eft ,. quale fi

us vitalis calor, aliquid in Elifeo pateretur

quis pulcberrimorum cerporum nevos ,. vel

detrimenti : commileratio , ut proba fit , ita

verrucas derideat ,. quem feda fcabies de-

alienis confulit commodis , ut propria,non

ä

pafcitur.

fubeat pericula , ait Abulenfis ;. De[cendit de

Plures vitia carpunt aliena, qui tamen

H

fi

44«

leciulo, & ambulavit per domum fcils

cet per

&

propria vel non videntes , vel negligentes

eenaculum femel buc , 68

illuc , id ef , alz.,

non excutiunt , & qua in alijs reprehendunt,

quando declinabat ad unam partiem , && ajj-

(

infenonemendant, felices effent , fi fui mi-

quando redibat a4 aliameundo , & redeundo

l

ferentes, dum aliena carpunt vitia, propria

ficut illi, qui deambulant per domum ad fa-

. detergerent: fed alienz egritudinis medici

eiendum exercitium.

Siquidem motus ca.

li

aliorum irafcuntur erratis , cüm laborent ip-

lorem excitat, quem fovet , & ne Elifeus ul-

fi multiplici egritudine.

Commiferatio ,

Í

um pateretur detrimentum ex frigefcente

[4

merectum evertat ordinem , fibi priüs mede:

cadavere, cui adnitebatur vitalem impertiri

tur, quàm alienz confulat egritudini , quód

Q

calorem , fürrexit illico , & deambulavit in

:

fi itaafflictis quis fubveniat , ut feipfum non

negligat, fed vitia , qua in fe deprehendit ,

domo, |

i

fimul corrigat, tunc ijsdem fubfidijs , qui-

(0

bus affl.ctis fubvenit, fibi confulit.

Elias

$, V,

D

dum afflicta, ac inopi vidue exiguam multi.

E

K

plicavit farinulam propriz fimul, & alienze

Commæ;;)tio ;ammz;ävrälianem

confuluit indigentiz , cüm ex eadem farinu-

Ó

euvvet in commiferantem s f bic commoa-

la fibi confici placentam imperavit : Nolr

4a miferis folicitaturus fe ipfum Vitijs cofn»

u

B. Reg. cap.

timere, fedvade, & fae , ficut dixisii, ve-

]7,'0.! "

quinzzt.

Vera commi/eratio ita alienis

0Pi"

g

rumtamen mibi primim fac de sp[a farinu-

Iulamr mu[erijs ,

ü

la fübcinericium pauem parvulum , & affer

ut proprias noxas priug

exeutiat , G aliene virtutis , ac meri«

ad me , nimirum de eadem farinula , qua in-

4 fiat particeps,

p

digenti viduz abundé fubvenit , propriz e-

Vij

tiam fami confuluit; eodem fubíidio , quo

Lures funt , qui ut temporalia miferis

46,

pl

egeftatem depulit afflicte viduz , propriz

commoda folicitent , non verentut fe

u

etiam fatisfecit indigentiz : non enim potuit

lt

Elias fibi non elucrarialimentum,dum viduz

- ipfos vitijs coiaquinare , .& hi gta»

viori fui difpendio aliorum íludent fub.

te

indigenti fubfidium exhibuit farinulz incre-

fidio , qua commiferatio commiferatio-

Qu

$nento ; neque tamen Elias ordinem invertit

?

quia

lio

nem movet in& commiferantem

vitijs

U:

À

Benefica commiferatio plus.dantibus prodeft, &c. | 693

fed nafcuntur ex virtute exculta, juflirize

vitijs coninquinatum, ut alteri profit, cui

commoda folicitantur,

Vera commilera-

exercitio, morum integritate, àc vitz niro».

tio ita alienis didicit compati miferijs , ut

re; qui ergofieri poteíl, utqui panis exhi-

bitione alienamfamem fedat , velaqua por.

proprias noxasexcutiat, &itaalieni doloris

eít delinimentum, ut proprijs etiam medea-

re&tione fitim extinguit mercedem juttiacci-

tur ulceribus; ita eftbeneficain mileros, ut

piat? cüm hicnon íolüm mifericordiam ex-

ercuerit, verüm etiam ad propugaandam,

eotundem virtutes contrahat, & pramt:ate-

neat; (uos. enim Diicipulos edocens Mag;-

tuendámque Chriftianam Religionem caput

æM/ZOSZA

Mattb. 10,

fter Chriítus lucra commiterationis benefi.

fubjeceric fecuri, machinas everterit, ac plu.

ra terra, marique fupplicia toleraverit?

". 41,

€2, quà alienas excutimus mierias,ait: Qu

rectyst. Propbetam in nomine Propbeta mer-

Plara non diffi:eor benefica in miferos

47*

cedem Propbete acciptet s & qui recipit j

compaflio praclara egit, fed plurima adhuc

féum in nowine jufli mercedem jufls aceipiet:

& quidem illuftriora in juftis amor, quo

Ubi notac D. Gregorius,non dici, mercedem

Deum fuére profecuti, Annon fuit amor

4f

de Prophera,& mercedem de juíto; (ed mer

in viris juttis, & de religione benemericis ,

qui plura Martyrum milliaedocuit morz im.

cedem Prophetz, & mercedem juítiaccipiet,

fiquidem aliud eit mercedem de Propheta ac-

patieutes evolare in diftrictos gladios, ac.

€ipere; &aliud mercedem Propheri pro-

ceníos ignes, candentes laminas , forcipes,

mereri

clavos, ferras, uncos, fecures,perindeac in

Sed quomodo improbus merce-

dem erit Prophetz accepturus , eóquia be-

flores, roías, lilia, tulipas, violas? Ad quid

neficam exercuit nifericordiam? cum Pro.

non ítimulavit juftes amor; «üm ad forna-

ces ardentes , cr»ticulas candenies, accenfas

pherarum alij (ecti fuerint , alij lapidibus

, Mrn,

obruti, alij telis coüfoffi, alij fufte percuffi,

lampades, lentos ignes;picatas veftes eos im-

;0'04 yl

G iij circuierint in melotis, ia pellibus ca.

pulit properare, perinde ac ad melleas deli,

cias, floreásque voiuptates: quomodo ergo,

prinis, anguttiati, afilicti,in folitudinibus et.

tantes , in (peiuncis, G cavernisterrae deli-

qui recipit juftiim in nomine jufti, feu bene«

teícentes, quibus dignus non erat muadus?

ficam commiíerationem in virum juftum ex.

t st

beneficus, & mi(ericors fortaffis nonnifi pa.

ercet, mercedem jufíli accipiet ?

nem porrigit cibarium famelico, cum Pro-

Non ine Latet plerumque homi-

42-

pheta vitam ipfam profundat; & quomodo

nes divitijs afflaentes dignis, ac merentibus

fi panis nequit. vitze pariari, mifericors dice-

pretipere przmia furripere prezeminentiam;

tur Prophetz accipere mercedem , feu a

eó quia apud Principum adminiilros exhibis

ta pecunia id obtinet virium , ut virtutes

quale premium,cüm inzquale (it mericum?

quoimmodo mercedem juí(ti accipiet, (1ex u

cudat, quibus meritis vacuus ornetur,obid

Ítis noníolü:n plures ut miferis effent folatio

quia plurimum profuderit auri, & argentis

nonraró qui plus elargitur, plusetiam im-

fuas pauperibus diftribueran: divitias, fed

etiam pro Chrifto fanguinem ipfum. pro-

petrat ; & promunerismodo menfuta accet«

z

fuderunt inter fnpplicia atrociora, cüm irent

firor merirorum : cümenim verales exhibe-

catenis vincli, à virgisad baccilios, à baccil.

antur dignitates, qui plus exhibet pretij,plu-

lis ad rotas, à rousadbe(tias, & hincad pe-

ribus & inügnitur dignitatibus: íed inDei

&ines ferreos, móxque ad plumbeas glandes,

officina, nec ex argento , nec ex auro cudun-

tur virtutes , ut necex adamante rutilant

imó & íaxispercuffi , & lampadibus adulti,

fcorpionibus corro; fartagine frixi , nova-

digritates pretio comparatz; quia Dei equi-

-

cuià fecti? Quale non dedernntjufti (pecta-

tas nec muneribus fubornatur, nec ejus jutli-

cula in nece inter cruciatus pro Chritto fub-

tia delis corrompitur, nec dignitas fi* abs.

eunda? viviscffadiebatu: cerramox dimidiá

que merito folo pretio venalis,

Quód fi

Íui parte morituris, manus ardebat, pellis

ita eit, cur cibarius panis exhibitus fameli«

corrugabatur, adeps liquefcebat, venae cone

€o diuturnz virtutis premium exaequar, &

trahebantur, fanguis fluebat & toto corpore;

