ait, quód pauper «efurierit, fed .quod- ipfe

opitulatur; fed Chrittus ipfe, quife in-

elurivit, quónimirum intelligamus;non fo»

telligi in paupere oftendit: id intelligimus,

làmpauperem fufcepiffe;ted & paffiones pau.

quod fenlu non percipimus, & quando be-

peris induiffe; ut glorietur in.coclo Deus,un«

nefica :commiferatione pauperi fubveni-

de pauper in terris.erubuiffe cenfetur; hac eft.

snus, qui videtur, & oculis percipitur pau-

álla intelligentia, quaebeatitudinem invehit,

E

«üm.enim Deus nen folàm pauperem in fe

er efl ; qui veró inrelligitur, & non vide-

tur Deus efl in ipfo paupere deliteífceas,

transfuderit, féque totum in pauperem fude-

unde quz pauperibus damus , Deo ipíicom-

rit; verümetiam ita pauperem fufceperit, 'ut

modamus.

1

paffiones pauperis etiam induerit, ideo qua&

67.

Sed quomodo quem coelum tegit , eft

pauperi damus , IDeo commodamus: cüm

«enim bona noíftraomniafint Dei,quorum u-

(6,

sudusin paupere ? quomodo quem coeli

mon capiunt , pannofo ardatur in paupere?

fum nobis indulít in terris, a pauperibus

P/nlm,-m

W,

at hoc intelligere beatitudo eft, ac proinde

cum damus,in ipfos ufum noftrum transfun-

beatus;qui intelligit (uper egenum, X pau-

dimus, íed nonjus,quia hoc folius eft Dei di-

perem : intelligeze enim quomodo in efuri-

Ípoticum habentis dominium in res .omnes;

nec ullum poffumus :novum jus inipfum

ente efuriat Deus, qui rerumomnium fatu-

ritas e(15 intelligere, quomodo fitiat in pau«

transfundere; hinc gloriatur Deus in coelo

pere, qui omnibus porum exhibet ; fit nu.

de fibi commodatis in datis pauperi, de qui-

dus, qui omnes abundé veflit 5 inops, qui di-

bus putatur isinterris.erubefcere, aitenim

vitijs omnibus affluit 5 egenus, qui nullius

Chrylologus .gloriatur in cvlo Deus , unde

opis externz eftindigus; pannofus, & la-

gqauper erubefeit interra , S&noníolüm glo-

cerus , qui perfeliffima gaudet integritate;

fiaur iple , verüm ut & mnos cüm ipío

mendicus qui ditat mundom, id inquam in-

$

loriemur praflat, fi pauperibus fuerimps

telligere beatitudo eft efficienter, quatenus

pitnláti.

z

quz pauperibus damns Deo commodamus,

Idque caufz;cur Tobias fenior juniori

69,

qui vices nobis rependens beatitudinem im.

injunxetit bona fua pauperibus communica.

pertitur : eleganter D. Petrus Chryfologus

re,eorümque miferias levare Tobiz 4. Ex.p,;, 4

i Serm, 1/4;

expendens verbaDavidisait; Qwomode nou

jfubftantia tua fac eleemofynam, & noli auer.,

beatum , inteliigere , quàd ei fit ampla pau-

tere faciemtuam Ab ullo paupere, Seuuvha-

peso u angutlum efl calum ? qui ditat

bent Biblia Regia: Defaeultatibus tusface.

suundum , quàd egeat n egente ? quód fru-

Jeemofynam, & ne invideat tuus oculus in. fa-

fium panis , aqua calicem daror omuium.s

«iendo eleemo[ynam, Etenimneceflaria ero-

quarat ? quüd fe Deus amorepauperis fic de-

gans pauperi vita fubfidia, ejusdem mifere-

tur egeftatis,vicémque gerit calamitofi,quem.

ponat » st non ad[it pauperi , fed. ipfe fit pau-

er? Hoc cui videre dederit Deusstpfe videt,

pia nititur ope fublevare, ejüsque moerores

excutere, ac miferias abigere; milericordia

fed quomodo aut in fe transfuderst pauperem,

E

aut fe in pauperem fuderit 5 dicat ipfe jam

enim miferiam (pe&ar fublevandam, qua fi

yobis: efurivi inquit. 65 dediflis mibi man

non adfit, & ipfa abeft miíericordia: nifiadíic

ducare , non dixit. efurivit pauper , Q dedi«

miferia accipientis, vacare dicitur mifericore

Veraui de -Affeitibus Tom. 1l,

Tt tt a

dia

700

Diffetaiio XXIX,

dia donantis; quiahzc tota impenditur per

& immifericordem divitem egit in gehen-

*

exhibica fubfíidia in alienis miferijs levandis,

nam pracipitem

L

spauperem deportáruat

& miferis fublevandis ; fed quid? quóod

Angeli in Abrahe finüm, & divitem byífo,

T'obiz feniori exciderit ( cüm juniori elee-

& purpurá indutum degluuvit infernus,

mofynas laxé pauperibus erogandas prace-

& quem menía fatoravit delicijs diffluen-

perit ) Ecneinvideat tuus oculus zo faciendo

tem , fepultura condemnavit fupplicijs ad-

dicendum ; decepit fepultura oculos ; &

eleemofynam , cuinam invidere poteít cüm

quis eleemolynas dilargitur indigentibus ?

exequiarum pompa divitijs afflóentem men-

an (ibi dandi, . vel potiüs pauperi accipienti?

tita, defunctum divitem paupetis confli.

tuit forti invidentem , eleganter S.Petrus

Quis fibi invideat? quis fibi nollet. bene

efle , cüàm id unum fatagant omnes homi-

Chryfologus ait : 7Mors pauperis totam vi-

Serm, 15f.

de divvite, (

nes , ut bené, ac beaté ijsdem fit ; fi non

tam divitis vicut , & elatio fola pauperis

Lazaro,

invidet fibi danti, nec minüs paupeti acci-

totam diuitis poripam . tran[cendit , && glo.

pienti , cüm nemo aiteri. miferias invideat,

YiAU.

Funus diviis antecedit Iuguäri:

quibus premitur ; nec famem, quá tor-

turba fervorum ,. fed fererrum | pauperis

l

quetur , nec fium , quá aftuat.

Cui igi-

pracedit Angelorum pfallentium. multitudo,

Quis igitur pauperis non íÍuícipiat

7^

;b

tur invideat oculus dantisin eroganda elee-

moíyna ?. invidere calamitofo calamitatem

paffiones, & impertitis eum cumulans be-

iNon tamen

iníolens e(t invidentiz genus.

neficijs , perfonam non libentiüs induat

hanc invidentiam credamus inconfulté fe-

ejusdem, cunclas pauperibus , quaspoffidet

niori lobize excidiffe-:

verfatiffimus enim

profundendo divitias, ut patticeps ipfe fiat

Íenex in gymnafio mifericordie hanc edo»

divinz hzreditatis , ac coeleíti cum Lazaro

Decimum

élurus filium, profundam di&lavit le&io-

paupere donetur . beatitate ?

nem, cui dies, noCtésque ftuderet, ait ; JVe

quintum annum maritalis thori confortem

invideat tuus oculus in. faciendo. eleemofy

jam toleraverat Sara probro notata flerilita-

$4 invidia non alienà. excitatur. miferiá,

ts , & fenectutis gravata atate5 fed Deus

Í-d alterius foveturfelicitate: fenior igitur

licét annis provecle , mairis impertiturus

Tobias injungit Juniori laxaserogare pau.

honores, ei foeunditatem contulit, ge-

peribus eleemofynas, & de (uis facultati-

nuitque filium atatisanno nonagefimo, cum

bus alienam fublevare egeítatem 5 ita ta-

Abrahamus centefimum ageret.

iNomen

men ut ejus oculus non invideret , quia adeo

puero ab inopina Ixtitia inditum fuit Ifaacus

Mox

Íublimis eft paupertas, & talem fecum ad-

ri(um fignificans.,

lolerter. pracae

vens Sara, ne promiffiones à Deo Abrsha«

fert felicitatem , animique tranquillitatem,

G quietem , ut citius poffet invidiam mo-

mo factz jure primogeniu in lima&lem de-

vere, cum de ipfa euam glorictur Deus.in

rivarentur ; occafionem enacla puerilis lu-

coelo , ait enim Chryíologus? gloriatur. ín

füs, lfmaelem cum Agare maire domo exe

"PL

iU. 140

celo Deus,unde pauper erubefctt 1m zerra o v

pellit: pramonuerat enim Angelus Abra-

hac eít illa paupertas , quae invidiam mo»

hamum,. ne egre ferret é€ domio límaclem

excludi, ac finere cum matre abire. ex-

vere potuiflet, nifi premonitus Tobias ju-

nior fuiffet,

torrem ; & Sarze eius uxori obi"equeretur :

"O.

Non igitur contemnendi funt paupe-

ejüsque voces audiret, & exequeretur : No»

Genef. 21.

res , quibus potiüs debemus invidere ,. &

uiós videatur afperum fuper puero , & fuper

'V» 12«

aucila tua: omnia que . dixerit tibi Sara.»,

paupertatis gloriam expetere, cum Deus

ipíe in fe transfundat pauperem ,. aut fe in

audi Vocem cjus: quia in. l/aac vocabitur

pauperem fundat, & glorietur in. coelo,

tibi femeny [ed & filium ancilla , faciam in

unde pauper erubefcit in terraz. & hac cit

gentem magnam, quia fementuum eff: fur-

vera , & benefica commiferatio, non folüm

rexit staque. Abrabam maue , 65 tollens pa-

pauperem fufcepiffe , fed & pauperis patfio.

nem, G urrem aqua impofust [capula ejus ia

nes induiffe ; an non invidiofz funt homi-

diditque puerum,& dimifit eam,

nibus pauperis paffiones ,' quas Deus ipfe

Quid? quod Abrahamus divitijs. af-

7*

induit, ac proprias facit ?. Invidiam mo.

fluens paupertatem affectet , cüm proptiam

vent pauperis paffiones cüm Deus eas non

uxorem , filiimque legitimum parco via-

Íolüm in fe fuícipit in terris, verüm etiam

tico , avaróque obíonio é propria . dimife.

de ijsdem fibi gloriatur in codlis ; ubi cum

rit domo? 11 divitijs atluebac , fi jumenta

paffionibus etiam pauperem ad fe trahit ;

ei non deerant , cür locupletiori obfonio,

commodioríque commeatu: eos non . dita.

cüm divitem terrz hiatus deglutiat, & te-

nebricofus gehenne carcer in Íe fecipiat

vit ? Huc acceríendus Rupertus Abbas, qui

M"fb. 250

quando exuic. mortalitatem , qui in Evan-

prafatum Genelis. textum expendens ait :

Sic avarus futt. dives ille/ Regum . vilor ,

gelio divitijs affluens mendico Lazaro panis

reliquias , micas obfonij denegaverat: AMor.

trecentorum octodecim vernaculorum domi-

iuus esí dives ,'€8 fepultus of im inferno,

nus , ut pra&ter pauem , &5 utrem ague

Fafum efl , ut moreretur mendicus, & por-

nil filie donaret ,. quem triflis ejiciebat ,

zaretur ab Angelis in finum. Abraba ,. quia

nec faltem 1l unum. afellum commoda-

quas pauperis paffiones luíceperat Deus ;

ret ,. fed £a fcapule matris Ifmaehs im-

unà cüm paupere in iinum Abrahz cranítulit

pontrei,

Redarguend? videretür íevera

nsc

efica commiferauo plus dantibusProdeft,&c, ^70ot1

i-r

rem horremus pannofum , & æïrumnofum','

A & V

opriam uxorem Agaräm , & fufce-

:x ea filium Ismalem parcitas , nifi

inipfo Deus ipfe latet , qui; perfonam af*

d.

oaham divitijs &qué; ac amore Numinis

fumens pauperis easdem fufcipit pauperis

paffiones , Deóque negamus, quod.paupe-

opulentus Dei inftin&tu pranoviffet futurum

Isma£lem in gentem magnam , & opulen-

ri denegamus.

Scité exclamat. Damaíce-

DEI

Lil. 3, gn.

tam; ac propterea m

undi penuria premue

nus, quanta paupera dignitas eff..

YAb, (2 375

Quo

velut larva effcitur.

Delitefcit. enim fub

njiflet , ac dimififfet immuneratum.

£elicits fuum Ismaelem Numinis oppigne-

paupertate Deus.

4t pauper quidem effqui

raret providentiæ , bonis omnibus exh&re-

fupplicem manum protendit , Deus autem.s

davit terrz ,. non tamen fordidé avarus ,

eit , qui 4cqipit,

Vocat pauperem Dei lat-

V, n

fed effus? munificus; uttota ejus pofleffio ,

vam , quia fubperfona pauperis latet Deus ,

lt divtte d

Ls AfO,

totásque cenfas Deus effet quicüm paupe

& qua pauperi indigen:i damus, Deo fuam

am

gratiam indulgenti commodamus,

risin fe füfcipiat paffiones , pauperem eti

Íuz vult participem

effe hareditatis ,. ele-

Solet quandoque larvatus Princeps fui

74«

hotroremincutere , cui , filarvam detraxe-

Lb

1e

ganter S. Profper. « Quem poffidendi dele-

2«

at ambitio , Deum , qui po[fHdet omnuia ,

ris , gratiam fpirat , & clementiam imper-

/h

e6c

; 16,

qua creavit , expedita meute po[fdeat 4 &

titur ; & principem , ac patrem fe prodit,

quem larvatum perhorreícimus.

Latva eft

in eo babebit , quecunque habere. [ancià de-

fed quaniam nemo po[fidet Deum ,

paupertas, fub qua Deus delitefcit ; detra:

fderat ,

nifi qui poffidet

ur àDeo , fit spfe primitis

hamus hanc larvam profufis in fubfidium

pauperum divitijs ; finamus ex noftra fub-

Dei po[fejfor ,

& efficietur ei Deus poffeffor ,

Et quid, poteff eb effe felicius ,

ftantia , noftrísque bonis pauperes ditefcee

& portto.

eui effcitur fuus. con

ditor. cenfus , & baredi-

re , ut detracla ijsdem larva Deum experia-

mur in nobis beneficum pgt'*rem, dicamiüss

25 cjus dignatur e[fe ipja dyvinitas , ut nibil

zerrenum cum Deo po[fideat ?. quia omuium

que aufpicaturi dominicam orationem, 4*

conditor , cus nibil eorum , qus facit , va-

t£er nofler , qui es in cela , & Deum invo«

non dignatur cum bis , que

cemus patrem ,. quem fub larva pauperis

let aquari ,

condidit poffideri.

Abrahamus licét divitij

Dominum non cognovimus ; eleganter S,

Petrus Chryfologus.

affluerec , & amore paterno Ismaclem pro-

Servus Dominum.» Serg, 70.

Íequereiur, eum tamen immuneratum di-

Patrem vocare audet ,. Judicem fuum Reus

müt, utnihil terreni poffidens efficiaturei

nuncupat geuitorem , conditio terrena fua

Deus & poffeffor , & portio, & ejus condi-

fe voce adoptat in filium : qui terrena per-

tor ceníus , & hareditas ; putans promil-

didit , aflimat fe droinitati beredem *. ni-

fiones à Deo Isma£li factas i'elic;üs implete

mirum , qui benefica commiferatione z.

rumnofis opitulatur pauperibus, & divi-

das,

/ i*

Quis igitur pannofo non invideat ege-

tias fuas egenis impertitür, terrena quidem

no , cui Deus & cenfus eft, & hzreditas?

amittit , fed ceeleftia acquirit ; temporalia

àíe abigit , fed lucratur. 2rerna ; mündi

quis non invideat erumnofo pauperi, cujus

paffiones Deus fibi aflumit , quó pauperem

fluxa contemuit , fed celiopes nulli obpo-

Xias viciffitudini enanciicitur , G nt ait

fuz glorie , fnzque hareditatis participem

conítituat ?. Quis benefica commiferatione

Chryfologus ; effimat.fe diviuitatis bere«

€ni-s,

sewj.le

non ftudeat pauperi opitulari calamitofo ;

Divinitatis igi

U 129

4

ub erogatistubfíidijs , impertitis eleemofys

tur heres efficitur pau-

71*

nis Deum ipfum fibi dex

Hinciat , ejásque

per; Gqui terrena perdidit , eftimat fe di»

£

loriam fibi coémat? cüm Deus non folüm

vinitatis hzredem ; idque caufze Abrahamo

fuit , cut Ismaelem dimiferit cam matre dia

patfiones ; verüm ,

& ipfam affümat perfo-

mam pauperis , efuriátque , fitiat ; indi-

vitijs deftitutum , & fole panis fubfidio , &

gï&ï »

ac nudus fit in paupere? quz pauperi

utre aque pramunitum : dixit Sara Abra-

mur fubíidia , hec Deo elargimur;

hamo adverfus Agarem concitatior.

Ejce

impetti

Genef. 16a

& quód pauperibus ftipem rog

antibus ne«

ancillam banc , & filium ejus.

Quid ad hac

T

amus ,

hoc Deo in paupere fubfidium po-

Abrahamus? licét mitiffimus, adhuc tamen

Neque aliam in uni-

ut refertíacra hiftroria, dure accepit bac dbe.

Ícenti. denegamus,

verfali judicio cau

(am aternz damnationis

rabam pro filio fuo 3. tecogitabat (fiquidem

repro

bis eternus Judex exponet , nifi quia

promiffiones de Ismaéle factas, G ejus hu

fcenti fubfidium

manitati, ac naturz videbatur repugnare,

fuic eidem in paupere po

denegatum.

Amen dico vob ,. quamdiu

filium ex fe genitum cum matre exturbare

domo , càüm non deeffent modi infolentiam,

Matfh. 255

»on feciflis uni de minoribus bis , nec nibi

E[urivi enim , &5 nou dediffa mibi

& ferociam coércendi adolefcentis : non ta-

feczftü.

zanducare.

Suiui, &5 non dedifla mibi

men Abraham uxorem Saram objurgavir ,

e5

nec nimie eam feveritatis redarguit , . fed

$?

tum. — Hojles eram , & mon collegiffis m

nudas ,

&f uon operuiflis mme s infirmus , &

tacuit , altiüs fecum rem perpendens,.| Me-

jn carcere , 6f mon vifitáffis me. . Non ait ;

ruitque eá patientid uberiüs, ut edoceretur

à Deo de uxeris voluntate executioni man-

elurivit pauper , & non dediftis ei mandu-

danda : cui proptereg Íe libens , ac voleng

4

cáre, Íed efurivi ego » 'quia quem paupe-

attenma

Tt;t;

—

C

702

Differtao XXIX. -;

attemperavit, nimirum idägcbat Deus, ut

enirm poteft ditior effe , quàm cui efficitur

tl

exclufis é domo Abrahami Agare , & Ismaé.

f

Deus cenfus , & ipfa divinitas dignatur cffe

[

le, in pace & concordia domeítica , ac fub

hareditas ? fcité Caffiodorus aiebat : In., 4.veris

optima parentum difciplina Ifaacus educare-

lucrum: cedunt , que benemeritis concedun-

MP. z.-f.

uü

|!

tur, cui potuiffet Ismaélis confuetudo fa-

e.

tur ; 6 de ipfo munere magis acquiritur. ,

miliaris. macolam affricare

.

& Abraham

cum optimis digna praflantur,

Hoc eft ,

[4

Agarem , & Ismaelem dimifit pingui defti-

qua benefica commiferatione pauperi ag«

tutos penu, divitijs vacuos ; & fola paupete

rumnofo honefte przftantur , laudabili

tate divites, quo ijsdem cenfus fieret Deus ,

lucro adaugentur,

b andt-!

& locupletior hareditas ipfa divinitas; quis

Wetotettututetototottutoteretutototetotottotu

ORAU R RR ARA OROR

A Vs ( —TAM pA j

—

E

-

DISSERTATIO XXX..

— x d

Quz levandis pauperum miferijs pecu-

h, at

niz impenduntur , non depcrduntur ; ícd

£&oa $5

ad uberiora ncgotiantur incrementa

f

W

divitxa:umf

$. I.

h

E

miferatio prudens eff propria faluts

Hs

( Pa in ærumnafa.r C0

*

t

p

n:gati At 0.

X

ts

OX

Ecunias pauperum levan.

nifi Abiathar ad Davidem cüm Ephod accef-

u //

,

dis miferijs impendere ,

fiffet

*

;David per Ephod , que praícivit, non

ü

.

bt

E

L

E

?

noneít eas perdere , fed

agnoviffet, & ni(i prenoviflet ; captus lu.

&l

d.

Y

a( 7 6

AU

negotiari ad uberiora in-

xillet ,. vel inceremptus diíperjiffet: quia fa.

(

(l

D

crementa, Abjatharan.

tü

:

r

9)

;j

cerdos fecum attulit Ephod . periculum a*

€0

q*ï i

':

Ya*

S

xius adDavidem acceffe-

vertit à Davide, quod imminebat , & hu-

A

3

b

rat , eó quia à Saule ad

manitatis hofpitium ultro compenfavit im«

Ut

U m

——

t

internecionem quafíitus

minentis periculievafio. Ait Lyranus, Fg.

effet: David eum benigné excepit, & quam-

giens ad David ,. fecum. afportaverat Ee

li

d

vis & ipfe anguflijs tunc premeretur, quó

phed, qua efi ueftia fummt [acerdoru , in..

tamen indigenri fuccurreret munifica libera-

qua erat rauonale judisj , dn quo apparebat

(0

litate, eum pavit , & benefica commifera-

réfponfio Domtas : quia David fugientem

f

W. Reg. cap

tione fovit,

Mane mecum , me timeds , fi

facerdotem non folàm benigno excepit ho-

Ípitio , fed etiam liberali refecit obfonio ,

22.. 'U. 23'

guis quæ/ieiit animam »eam ,. quaret &

u

animam tuam , mecimque feruaberu.. Hxec

pavítque generoía munificentia , ejüsque

benefica Davrdis commiferatio, & liberali

indigenua füit uberum opiculatus 5 coniul*

&

tum Oracalum hofpitij compenfaturum hu-

6

tas in Abiatharem, uberrimus fuit fons , é

é quorivuli fcaturierunt bonorumomnium,

manitatem , lucem impertivit, quà David,

D

que in Davidem derivárunt, que nec fcri.

quz imminerent pericula pracaveret , &

&

piura reticuit : fiquidem Abiathar facerdo-

dolofas eluderet Saulis infidias : dedit Da-

e

tüm fuiuscum Ephod venerat ad Davidem:

vid facerdoti fugienti hofpitium , & obío-

te

nium, quo vires reficeret, & Oraculum re-

Epbo feeum babens defcenderat , . ex quo

N

conjicere potuit David, quanameffentSau-

compeníationis ftudiofum , quo mortem

lis (tudia, & qua Celaianorum infidiofiffi-

declinaret , & vitam incolumem fervaret,

Davidem edocuit,

s

ma obíequia.

Negotiatio fuit ea commi-

| N l,

MP m

feratio ,. quà David fugienti facerdoti ne-

Plerumque ob paupere

rrïxlbei'lïgn& ex.

z.

:Zu 1[. 3

Qiln

ceptum , folatiümque zrumnofo exhibitum

ceflaría (uppeditavit vite lubfidia, quando-

t

quidem David infidiarum praícius à Saule

vir mifericors tantüm à patre luminum in«

maturá fe fugá praripuit , - dolósque elufit

ternz lucis accipit , quó non folàüm doemo-

/

hoftiles, & infidias evafit fibi paratas: 4i-

num , verüm etiam & hominum eludat in-

[!]

fidias, Beneficia , que pauperibus imper-

ait ad dbiarbar [acerdotem: Applisa Ephod,

t'UDtur,

t

d

Pecuniz , quz pauperibus erogantur , divitias augent. 703

tiuntur , funt femina, quz in finu paupe-

tate ex*ier;os fufcepithofpitio? cur ram mu-

»

rum , veluti in occate tellurisfata , & fo-

nifica liberalitate amplexus eft extorres , &

4 "ris

WP. i,

tagremio,germinant ad uberiora incremen-

benefica commiíeratione aluit peregrinos ?

ta; merira etim colligit , qui benficia ferit.

quia ex Davidis bellica fortitudine , & exe

Ubi Sareptana vidua Eliam excepit, modi-

xulta virture conjecerat eum Regem futu-

cum , quod in arca fuperfuit faring incre-

rum; & fore inde íperaverat , ut cb exi-

gua illa fuis parentibus , & propinguis

mentum fubjit, & mortem depulit & filio,

quem fuo gelu veluti florem in tenella zetate

praítita obíonia; fibi reddenda effet divitia-

.

.

Libithina decoxerat

ibi primüm impe-

rum copia, ut notavit Abulenfis , inquiens: Queft, s.

Rex Moab libenter Davidua confanguimzos

rio fuo mors difpoliatur , ubi Dei famulo

Eliz indigenti vite fubfidium prafiatur,

fufcepit bofpitio , quia putavit David futu-

Etiam in Canticis fponfa dilecti fui venuftif-

L]

rum efe Regem , tel magnum virum . us

fimam pingens pulchritudinem ajebat

.

ei po[Jet vependere vices pro bis.

Noverat

Coma ejus ficut elate palmarum, ntgra qua-

Moabita , eum colligere merita , qui- be-

neficia ferit; & quó fibi gratiam mereretur

fí corvu : oculi ejus. ficut. columba fuper vi-

vulas aquarum , qua latie funt lota , & ve-

Davidis , ejus confanguineos uberioribus

fident juxta fluenta. pleniffma. — Quia cor-

eft beneficijs profecutus . & illis fumpti*

vus Eliam pavit efurientem , eidem adne-

bus;futuri Regis voluit fibi favcrem compa-

élitur paícenti viétrix palma , qua ad pro-

rare ; & veluti grana aliquot ferere , quz

lixiorem excreícit vitz ufuram , & dum cur-

in uberrrimam milericorditer excreícerent

vefcentibus , accrifpantibus ramorum comis

fegetem ? colonifunt, quiaulas Principum

diffonditur pracelía, columba patrocinatur

excolunt , & velut iemina pecunias profune

ad infidiantis accipitris impetus przecaven*

dunt , fed quía uberiora inde fperant incre-

dos: Palmarum Rami praduüz'pre.nait'Caf-

menta; aurum offerunt ; quia fortunam-

fiodorus expendens prafata verba Canti,

prafumunt meliorem,

cor. € excelfiores,interdum aureofi. coloris

Didicit Moab commiferationis exerci-

$«

erifpantes , & femper ad excelja tendentes ,

tio, & hofpitalitanis fludio negotiationem

exercere, & fibi Regiscomparare gratiam ,

& nunquam virorens fuum amtutentes,

Palmis elatis adfociatur corvus, quia

& pinguiorem fibi providere fortunam ; &

Eliam pavit , quafi ob beneficam in paupe.

dum confuluit perhumano hofpitio indigen-

rem Prophetam commiferationem exerci-

tiz nobilium , quales fuerunt Davidis pa-

tam,à palma etatem mutuaturus longzvam;

rentes ; crevit ipfemeritis, — David paren-

tes fuos utpote fenio preegravatos,nec fecum ^

& ut corvus , qui praítito obfonio vitam

Elie fervavit , prolixiorem fibi à palma ze-

poterat ducere, nec abíens ijsdem confule-

tatein compararet ; produclior fiquidem

te : quapropter Moab «os benigné excepit

caterís eft ad plura fzcula palmz , « corvi

hofpitio , & liberaliter enutrivit: reliauit

&tas ; palma igitur pafcenti corvo adjungie

€os ante faciem Regis Moab , manferintque

apud eum , quos ut nobiles licétextorres in

tur; firquevita fubüidium Eliz przíftitum,

corvi prx(idium ad productiorem ztarem ;

Íuam Rex Moab fufcepittutelam. — Prudens

ut benefica commiferatio in vita compeníe:

Rex maluit opes fuas in nobilibus indigenti-

busimpendere , quàm in alendis feris , ac

tur produGtiore in corvo ; & zterna in cce-

Pru-

lis, in homine miferente in rerris,

pataüus pecunias profundere : non enim

dens negetiatio eít foecundz telluri grana

eum latebat beneficia indigentibus praftita

concredere , ex quibus valeat colonus fpi-

in uberrimam excreícere fegetem merito«

«s legere: eft finus pauperis ferax ager , qui

rum: voluit Davidem fibi devincire , ejüs«

fi vomere excolatur beneficie miferationis ,

que gtatiam promereri munifica illa libe-

& profufis eleemofynis velutifeminibus di*

falitate ,*-,qu'ä ejus parentes ; & Proxi-mos

teícat ; uberrimam aucto fcenore multipli-

fufcepit hofpitio.

cant in meffern, qua fibi fuerant femina con*

Hoc idem pre

ftitit Rahab,, qua Jo-

é.

credita.

fn£ Exploratores , fame preffos , fiti tortos ,

periculis cinctos recepit , & ipfa officiofa

do

Is avare imprudentie redarguendus

effet colonus , qui grana in horreis tetinetet ,

hofpitio, & abícondit in intimioribus do-

ex quibus uberritmam poffet fegetum deme:

máüs fus receffibus , ne ulli innotefcerent,

tere meffem, — Vir prudens non folüm at-

ob vite difcrimen ; quod imminebat.,

Jo-

tendit , quod expendat , fed quantum ex-

fué (ucceffor Moyfis in magiflratu in ipfo fui

pendendo valeat lucri acquirere honefti.

muneris adjitu ; omnes probi Imperatoris

Moabita Davidis parentes , & confangui*

partes obiturus , non prilis expeditionem

1. Reg. cap, neos enutrivit, Er profetiu efl David inde

Dei juffu fiatutam in Chananzam fufcipiene

dam cogitavit ; quàm per Exploratores e-

32. T. ,,

in Mafspha , queeft Moab, & dixit ad Re-

gem Moab , maneat , oro, pater meus , &

miffos hoftium vites exploraret , & przfer-

?

znater mea vobucum ,. donec fciam ,. quid

tim moenia , civésque armatos urbis Hieri.

chonting , qua inter primas erat obfidio-

faciat mibi Deus ,. && veliquit eos aute fa-

ciem Rega Moab : manferntque apud eum

ne cingenda , armatóque vallanda milite,

Tametfi exploratores fcirent ; quanto fua

euntla diebus ,. quibus David fuit $n prafi-

atameü

dio, Cur Moabita tam propenfa humani.

eapitg objicerent difcrimini , fiduci

freti

704

s Datonedos dEXX -

freti d ivini praefidij itet fufcepére, & fu-

ro per modum prateriti propter certitudinem

n

perato Jordane fub. folis occaíum ad urbis

fua fidei ,. quia tenebat ita certum ,. ac ff

Hierichonus appellunt portas, quas emen-

jam effet. facium , hinc etiam Apoflcius

tito habitü, acnomine ingrediuntur, séque

Rhaaba fidem-commendans ait ad Hebrzos:

Mo-

Epift. 11,

in zdes moenibus vicinas conjiciunt.

Fide Rabab meretrix non perge cüm incre.

raba:urin domo illa Rahab foemina ob infa-

áulis y excipiens Exploratores cum pace,

jj

miam pro(titutí cerporis famofa , cüm fa-

. Si quaras , quaenam fuerit illa fides :

9.

^

cer textus eam meretricem aflerat ; transa-

non cenfeas aliam fuiffe , nifi quia credidit ,

DT

populum Isra

enr

icumin poffe(honem indu-

cta ibi nocle poftridie urbem Hierichunti-

nam diffimulanter circumeunt , muros lu-

cendum Chananitidis ; ideóque peregrinos

firant ; quibus cingebatur feduló exploran-

illos exploratores excepit hoípitio , non ut

proditores, fed ut Dei nuntios , quos in-

tes omnia , G ubi prafertim elffec urbs ex*

L]

pugnatu expeditior; qui, & quales eflent

genti hofpitalitatis cumulavit beneficio

,

intus milites , accivesarmis tractandis ido-

quod tamen non perdidit ; quiaincremen-

tavit , qua in beneficium ipfa impendit Ex-

nei itidem obfervárunt , ad fuum íub vepe.

L

ram fe hofpitium recipientes,

pleratorum

2

etenim , qua hefpitalitatis

d*

Verüm non potuerunt munus hocceita

exercuit officia , multiplicato foenore rece-

diffimulanter. obire ,. quin fufpicio aliqua

pit : abítería fiquidem turpitudinis , & ido«

animos pulfaret civium ,. qui re ad Regem

lolatrize labe ob exericitam hofpitalitatem ,

delata perlidores , & emiffarios fategerunt

ob ftudium mifericordie impen(z in Jofué

explotatores meruit. ipfa Salomonis cone

exploratotes comprehendere , ac in vincula

*

conjicere.

Cümque id prafenfiffet callida

nubium

.

& ut ex ejus flirpe nalceretur

mulier peregrinos abfcondit in folario, feu

Meffas , ut notat D, Chry(oftomus , in«

parte domicilij fuperiore , quos & lini fti-

quiens. — Erar Rabab in fornice, ac lupanati yy,iri] i de

pulis, quas ad folem expanías ficcabat pro-

velut iu valutabro confufa margarita. Au* peniteut,

;;

vidé coopetuit : fed mox fuperveniunt Re-

rum in lutum abjetlum j flos [hinis confo[-

fus 5 per fidem verü vivam margarita à

gis Emiffari , & li&ores jadvenas perquiren.

tes, quos ut mulier pio obtegeret men:

volutaóro , aurum à luto ,. flos

/

à fpini g:.

dacio refpondit , : viros quosdam ignotos

merjt-

pauló ante apud fe ccenatos difceffiffe, qui

Quód fi calicem frigidz fitienti ex«

10,

:

. fi proditionis alicuius habeantur [ufpecti

porreclus Deus remunerator in fontem cce-

poffe , facile eos de. via ab infequentibus re.

lefüs ambrofiz commutat , quantó magis

trahi , dummodo quzvis disrumpatur mo-

officiofz charitatis obfequia , & propriz

Circumventi

ra, & celeritas adhibeatur,

falutis discrimen , ut periculum caveat a«

Bomil,s,

i;

lienz , compen(abit ?. fcité fecum ratioci-

exploratores fceminz verbis, omifsà domüs

) per[crumcione , ne cunctando tempus da«

nabatur mulier: nonvereor , quin fingula j '

rent fugientibus , cucurrerunt illicó felti-

quz poffideo ,' fint à me citiffime receflura ,

!

nanter per viam , qu£ ad Jordaaem fluvi-

ac in alterius perventura poteílatem : quid

um ducebat , rati fluminis obítaculo fugam

ni opportuna (e fe mihi occafio exhiber , ut

[

Mox mu.

infidiatoribus interciufum iri.

in alendis Joíué exploratoribus non, fo-

?

Jier adit hofpites. , quibus indicat , in

]üm indigentibus, & fame preíffis, verüm

1

quanto verlentur mortis discrimine , quos

& in vite discrimine veríantibus aliquid ex

W' H

tamen ipfa(vel.capit'is Íui periculifervatos cu»

meis expendam facultatibus , ut faltem fi

beneticia feram,(im merita aliquot colleétus

pit,

l

8.

Caur tanta in Rahaba mifericordia , qua

ra ; quód fi futurum mihi obílriaxero Re-

.non folüm Exploratores recepit hofpitio ,

gem collatis bencficijs in fuos famulos , non

verüm etiam cum Íui capitis periculo abícon.

dubito , quin aucto fonore fim expenfum

p

Ü

di. . Refpondent facri Interpretes Rahabam

receptura,

D

pravidiffe , Jofué ad totius illius Regionis

dominium perventurum , proinde fategiffe

T

E

ámpensá ejus Exploratoribus mifericordià

f. 1.

Prze-

futuram fibi coémete incolumitatem.

videbat fcemina , quamvis ex fui corporis

liena , qui confulit calamitati ,

I!

pc

lx

viveret quzeílu , omnia fua brevi peritura ,

propriam À [e longius abigit quia pro.

prie excutituda miferia nullum. amuletum.s

P/ z 11:1,' dh

ideóque ut catera redimeret , aliquid ex fuis

facultatibus voluit impendere in beneficium

aptius commiferatione ,. 68 bencficeu.

lT

]it

exploratorum Jofué tunc indigentium , &

Ha4;, quá arumnofis Opi-

tulamur,

lu

in vitz difcrimine verfantium ; quó non fo.

làm reliquam. fuam fervaret fupellectilem ;

^ "Y Ullum contra infortunia tutius amus

114

du

w

Ti

verüm etiam impenfíum beneficium ingenti

lecum beneficeatiá: alienz , qui fub-

ANovt,

at

fcenore reciperet auctum: ait ipfa.

venit calamitàu , propriam avettit 5:

quia beneficijfruclus, aut colligitur ftatim;

rug

15 Reg 6.26. quod Dominiu tradiderit vobia terram : ii-

tib

]ud verbum zradiderit , per modum pra-

vel uberius tranfit in foenus ,. fi ab accipien«

tot

teriti more hebrzorum cequivalet prafenti ,

te fpectetur : eftenim beneficiu

enevola,

ucnorat Lyra , inquiens; Loquitur de futtt:

. honeíta actio tribuens gaudium ; reci»

la

giefnsq.ue'r

—

W

l

Pecuniz quæ þaupexibuä erogantur,,! divitiasaugent, 7og

piénsque tribuendo , quéd benefaciendo re-

pus divinitatis illitum balíamo corrumpere,

& devenu(tare non audet, cür mors non ex-

Cipit , jam ab accipiente non pendet , & eo

pavet íuo gelu florem campi pulcherrimum

ipfo , quo vir mifericors alijs benefacit , fibi

4

EF?,G, lt

confulit, Hujus veritatis teftis fuit Rahab,

excoquere ? aut fj mors audet in ipfum fzvi»

quz exploratores & feneítra dimifit per fu-

te , cur mottis timent appendices ipfum tan-

nem, & funiculus ille , quo eos liberavit,

gere, ac Iedere ? f mors vitam profligavit s

fibi libertatis teffera fuit.

Demitténsque ,

cur corrüptio corpus non proftravit ? cur igie

] : yofä cab,

-

tür , cum fuerit corpus morti obnoxium ,à

eos ut pergerent , appeudit. funiculum coccie

neumin fenefira, cum Rahabà Regiiäiemif'

-corruptione fepulchrali fit immune ? quía

faris, & iictoribus liberáffet exploratores,

quo rempore jacuit Chrifti corpus in fepula

chro ejus anima viros pientiffimos ab inferni

eos enixim rogavit , quatenus. memores

vellent effe , quanto (uo discrimine eorum

vinculis, contagióque corruptionis liberae

faiuti confuluiffet, Gcurbe per vim occupa-

vit , quapropter Jztb. 27. v.. $5. dicitur.

desuta, delkecA ch Mp ROR gt

Multa corpora [antlorum furrexeruut. cum

tà fibi , fuzque familiz parcerent ;. quod

—

igitur corrüuptionis ignominiam tunc Chri-

exploratores ultró promisére , ac (aramcato

firmáruns, eique in tefleram íponfionis fu-

ftus ab aliorum abegerit corporibus , has pu-

tredinis fordes à proprio etiam excuffit core

niculum dedére- coccineum fuípendendum

3n urbis expugnatione ad feneítram , per

pore : (cité Eufebius Emiffenusait. Meccor» Homil, de

quam demiífi fuge fe dederunt , ne quid.

pus tenere potuit fepultura squa per illud tri«. latrone ben-

dunun nequaquam cargem mortaís corruprio- *

quam damni ei inferretur , aghito illo tu«

telarifymbolo, ^ Alienz igitur libertatisine

ne violaldt : quiaininferno fub eadem mora

- ftrumentum ftüz fuit incolumitatis pignus ,

omne reguum mortie anima defiruebar. Quia

in triduano illo fpatio Chrifti anima mor-

& codem funiculo, quo exploratores ab in-

Horil. g, d

fidijs liberaverat, & domo (uaomnia exclu.

temexpugnabat, & fanctorum corporaà cor-

jeuitath,

Yerat discrimina : ait Lyra : petzverat Ra

