audivit , elegantiam commendavit oratio-

murificentiá ; cur non pluries antea ín ter-

nis, artem laudavit oratoris ,

cui etiam

ram prona adoraverit , quem noverat divie

reípondit : grata mihi fuit tuain me bene-

nitate inunctum ? fortáffis nondum didicerae

volentia? fed laudes tuze non qualis fim ,

ab

adotate; quia nondum affueverat aliquid ab

fed qualis effedebean , me docent, neque

ipfo petete; tunc incipiunt in mundo obfe-

enim adulatoris laudatio, laudati eft melios

quia , cum fpes incipit affalgere alicujus

Orat.3. de. fatio sulras pecunias ,! ajebat S. Gregorius

lucri; ideó non legimus alibi matrem filio»

f ,

pac'-

Nazianzenus : Laudatoribus numerarem , (i

rum Zebedzi adoráffe Chriftum ; quia non

me laudando meliorem efficereut.

Verum.3

legimus aliquid petiviffe ;; ideo incepit ado-

um

Aliter-obringit ,. quod enim [um , boc idem

rare , quia cepit fperare; non adoratura

án me manct pof recenfiras laudes 5 five.s

fortáffis nifi fperáffet

&

*

expre(hit heec mus

convics smpetar ,. frve laudibus euebar ,

lier adulantium indolem : 44i donec acci-

"

idem femper [um , ac autea : Cámque nil

piaut manum :xojmlaggmr dantis. . Ecclef.

affentatio reipublice adferat emolumenti ,

25.

Wfft. .2!'

nec privatis civibus; à Principum fagacitae

te excogitatis remedijs radicitüs effet adu-

E

latio evellenda ; idque probé intelligens

"'Tiberius Czefar fervilem. Senatorum Romae

PræþQtente: » QUi affcntationibus

norum adulatíonem perftringere confueve-

Aut Tacitus,

Adeó infetla , & adu-

gaudent inflari ; mominibus , ac titulus

Elb ;.42541, YU

latione fordida fuerunt tempora illa, ut

delectantur ,. quibus alienam . fibi arrogant

excellentiam , quà adnituntur propriam

x0n modó primores civitatis , — fed omnes

Con[ulares , magna pars eorum , qui pra-

obregere vilitatem.s.

zura funtti , muliigug etiam pedarij [ena-

zores certatim exurgerent , fedáque , &

^Y Atagunt affentatores , lucro(infïxïäf;)feg

29.

»imiae cenferent.

Memoria proditur Ti-

.

praítitis priüs obfequijs benevolentiam

berium. quories Curia egrederetur: , graci

aucupari przepotentis , & ad id adora»

p '80 ;»

verbu sn bunc smodum eloqui folitum :..Q

tiones , manuum exoículationes, totius cor-

i, h

ï

poris profundas inflexiones, veluti retia ex«

bomines ad fervitttem paratos ! fcilicet

étiam 1llum ,. quy libertatem publicam nol:

pandunt, donec poítulata recipiant : non

credas ex amore affentatorum venerationes

let , tam projecle feruientuum pattentia ta-

debat : imó referente Tacito idem Tibe-

prodire, fed exfola fpe lucri cenfeas oriri;

rius Junio Gallioni adulatori exinum pro

tamdiu adulatores funt obfequiofi , quame.

diu aucupes , ac venatores funt proprij emo.

premio rependit , ait Tacitus lib. 6. An-

nal, — Hoc pretium Gallio medirare adula-

lumenri; fi fgcs lucri exarefcat j incipiant ,.

;

43

: Diffetatio XX 2

& obfequia deflorefcere,

Sed quia czte.

fecernerentut fiàtufz jqua x d& erant explg.

zis, qui prapotentia , dignirate, vel vir-

ratiffimz 5 fuit Deus naturaro;d? €onditor;

tute pracellunt ; pra reliquis etiam amant

& Adam artifex fuit nominum ; $ nihilo

commendari ; ac plusczteris ab hominibus

eduxit Deus fpecies omnes animaliu'm ; fed

«oli, fit quód adulationibus adeó principes;

nomiaainduxit Adam, qua naturaruim re-

acpotentes demententur , uti Ceelitum , fi

fponderent proprietatibus : cüm enim exe

non beatitatem in re , felicitatem faltem fibi

ploratiffimas eorundem "haberet naturas ,

in nomine arrogent, ac olim Divi appella-

nomina indidit ;; que apté ijsdem congruee

ri voluerint ; hoc enim fpeciofo nomine vo«

rent, ut enim fcité notat Philo

*

LÀ

qui YOF pjb Qp ag«

luerunt.infigniri Romani Imperatores , ac

velut per anatomiam confiderant ,.

faeMbaf-uuL — i

(:l??v 7'

vocari Divus O&avius, Divus Nero; Di-

fequantur ,

appellationes eorum

proprtas.

vus Trajanus ; cum vita negligerent pro-

Quafi nequeat quis nomina rebu

s indere,

bitatem , folius nominis affectabant fancli-

quiu anatomiam calleat , & medullitus reg

. tàtem; fpurcitijs inquinati vitiorum , ni.

introfpiciat ; convenientia ijsdétrPut nomie

m i

toribus inhiabant honorum 5 .& cum vo,

na imponat : cámque Adam optimé reram -

Marths

lutarentur in cceno , ac fi fplenderent in cos-

naturas , indoles, propenfiones ,-totámque

lo , ut Numina cocleftia jubebaüntur coli ;

calleret anatomiam , voluit Deuscum ipío

n

cum tamen quam apud homines Divinitatem

mundi partiri opificium , ut nomina rebus :

affectabant , fceleribus corrumperent , ac

congruerent , & earündem náturas prode-

flagitijs delerernt.:

rent: pulchré Bafilius Seleucienfis inducens

L]

-

Q

Qui veré magni funt , feu vera fplen-

Deum cum Adamo loquentem ait/; g "459*

dent fanctitate infigniti , exiguis Ietantur

Adam nominum artifex , quandoverum effe

nominibus indicari , quia futiliaoderunt a-

nun potes : formentur à me , mominentur &

dulantium lenocinia , quz aures mulcere

4e', queprocreata funt , me cognófcant ar-

vàlent , non animum exornare : fecus qui.

Hnficem natura lege, te Dominum intelligant

nullà virtutum culturà infignes funt ; imó:

TT

,

ellationis momine , inde nomen q:gtä:æ

snorum corruptela depravati promptiüs af«

ego effentiam.s.

fentatores ample&tuntur , à quibus magnis ,

Verüm deficiente poftea Ada

fio per

H

violati pracepti tumorem , quo & ipfe ex

flati.

ác tumidis gauvdent nomen«lationibus.: in-

$

fuafu Evze Divinitati inhiaverat , & grande

31«

^ spPluribus commendatur

Ldibus Pro-

nomen fibi comparare; in uniusmali efu , à

bus apud Vopiscum , eà 4uia adolefcens. ef*

quo malum omne prodjit in eju: polteros ,

Plutes tamen funt; qui«

[et féé Nominis.

adeó depravata eftin hominererum notitia,

bus füum nómen , luum non eít: hi fant;

ut nominum inde etiam corruptela effluxee

qui affentationibus delectantur , & fpecio.

rit; nec ullus ampliüs extet Adam expiora-

fis, pulchrísque nomenclaturis ftudent mo«

viffimas habens rerum'naturas , Gtqui proe — '

rum obtegere foeditatem' ; fallántque pro-

pierea nomin2. rebus imponat , quae-veré

pterea rem ipfam mendacio nominis , fucó-

ijsdem congruant 5 & ad id plures videan-

Plerumque no*

que adícita affentationis.

tur purgatiffimaz mentis confiliatij , qui col-

men qalis res fit , exprimit;: & perfepeà

latis confilijs conjiciant, qualénam nomen

à nomine res ipf» plurimum hauriunt pre-

fit rei imponendum, cui aptiüs congruat ,

tij; plurisque aeftimantur ; ex quo intulit

ut cenfuit Septimius , qui hanc-impofitio»

'Tertullianus: ergo ne quis recufet nomen.s,

nem dixit covfilium nominis: quia perinde.

(b u con-

$Suis ut no*

-

s$ra Marcto-

zanquam judicem. fufpectum.

ac in Regum curia folet Senatus, feu cone-

menap4. mina rebus refpondeant : non temeré im-

filium deputari pro rebus gravioris momene

; ponenda funt nomenclationes ; fed purga-

ti discutiendis, & àquibus etiam confilium

tum in ijsdem eft adhibendum judicium ; &

Íuam trahit nomenclationem ; ut confilium

Adamo Ííuppar, qui felici in innocentiae

rei nummariz , confilium rei frumentariz,

" ftatu nulli nomen rei impofuit, ni(i indità

confilium rei politicz , 'confilium rei belli«

riüs fibi divinitüs fapientià , ne in impo:

cz , eóquiain negotijs iftis peragendis gtae

nendis nominibus, qus rebus congruerent,

vesfoleant difficultates occurrere, qua prue

Genef, 3»

erraret, Formatis sgitur Dominus Deus de

denti, ac matura indigent discuffione , ac

bumo cuntdis/ animantibus terva , & uni-

confilio Senatorum ; ita ad nomina, vel

verfis volatilibus celi y adduxit ea ad Adam,

cognomina imponenja » confervanda , va-

ur'bideret , quid vocaret ea : omne enim ,

rianda, detrahenda videatur , munc etian

- quod vocavit Adam anima viventis tpfum.,

neceffarium , ut ajebat Septimius confilium

£ff nomen ejus.

"omints ; plures enim nomenclatione iníoe

Voluit Deus rerum Conditor mundi

3*

lefcunt, quinullius funt meriti , nullóque

opificium cum Adamo partiri , quem ad-

fulgent virtutum ornatu; quia prapotentes

fcivit, qubrebus à fua conditis omnipoten-

funt , -quia divitijs affluunt, licet vitijs dé-

tia nomina imponetet ,' que fciret ijsdem

turpentur ; affentatores , à quibus aure;s des.

aptiüs cengruere ; pofuit Deus in mundo

ut

mulceantur , ad fe cupiunt accerfitos ;

animantia 5 impofuit Adam animantibus

magnis nomenclationibus audiav; impleri

nomina, quibüs apta diftinguerentur varies

fibi aures : cüm rató videantur. nomina re«

tate , ac nominum proprietate eorundem

rum natutis , ac metitis reíp'ondere , cone

- fultiffimo

7

Affentatio exulet ab aula, hähïus:&&; quo incauti capiuntur. 433

& quod unus deliravit , ple&untnr omne :

fultiffimó opus effet Senatu , à quononnifi

przvio examine , & praematura dilcuffione

sicque cacodeemon adulator non Adamunm

nomina inderentur juxta merita earundem

tantüm , & Evam 5 fed totam eorundem

;

pofteritatem, ut loquitür przcitatus D. Hi-

rerum , quibus imponuntur? cümà nomine

multz virtutes fint , & plura flagitia , opus

larius Divini nominis ambitione corrznpe-

V

effet nominum discutere fuperflitiones ,

mendacia , libidines, otia, auguria , ac

Suntetiamnum plures ex infima plebis

fe

j

H

Íuperbas ambitiones , quibus pumiliones, fi

f2zce, qui ambitiosé cognomina fibi ufur»

p p !

non re , faltem nomine vix fuppares fe gi-

pant illufttium familiarum , & qua fetvi-

tio metcati fuerant cognomina , faítosé

l.

gantibus faciunt : hinc Tertullianus lib, ad-

]

CAp. 7«

verfus Marcionem ait ; Quanrt nequam.s

venditant , ut hareditariofanguine agaata :

ferui Regum mominibus infultant. Alexandri,

& vel ab ipía fervitute , ab adulatione no»

menclationes transnominantur , adülteran-

Darij , €$ Holopberna : emeríit hzc peftise

putido tartari fpecu ,' cum primüm «aco-

türquenomína vitioaffentationis, .Appofi-

Cant in

Evam

doemon , ut loquitur S. Hilarius,

té $. Bafilius Seleucienfis explicans illud 5,;; ,

M.&t:h. :

€£ bac smediante etiam Adamum divini no-

Mattb. $. ubi Chriftus dixit de Centurione:

minis ambstsone corrupevat,

ANon inveni tantamfidemin Ifragl ; gravitet

34

Degcbant Proroparentes in loco - ad

accufat nomen 1íraélis , inquiens: INomen ss

omnem con(ito amcnitatem , G qui omnis

quo tu appellarie , Dei cogniti argumentum

erat honeftee voluptatis fedes, ac delicia«

eft , ut amplins incredulitatem tuam pate-

n

rum omnium vivarium ,

«uüm illic arbo.

f4ciat 5 «ur igitur appellationi , «ujus utr-

borum virentes comz , plantarum luxuri-

ture cares , contumeliam árrogas ?. .quid

antes frondes , fructuum delicati fapores ;

geffat cognomen , quod perfena probro fit?

florum lenocinantes odores , omne adfer-

f4& appellationem impugnas ,. & calum-

rent oblectamentum palato guítás, odora-

niá nomen tuum afficia : 1mó xot corrupte-

tui narium , vifuique oculorum : ibi in a-

las, tot vitia, acflagitia in nominibus de

reolas láfcivientium herbarum , fuósque

prehendit Salvianus , ut homines plurimos ;;;

in ordines germinum diflributio oculós z-

adulterini nominis reos effe dixerit , ine 4e q5565

ik

LJ

*

que. ac animum illiciebat , ut etiam fundi

,quie'ns

magis damnabilis eff malitia.s ,

margines , virgultorum fepes , ambulacra

quam eitulus bonitatis accu[ab ; vtatua m«

.

*

fpatiofa

?

apricantium herbida [folaria ,

) ef pium nomen

L

plerumque pietate

vitides porticus , meridiantium umbra-

[L]

nominis , fatagunt hommes morum obte-

cula

e

ftabant enim artificio(is partiti fpae

gere turpitudinem , animíque impietatem ,

tijs luci , faltüsque , ut in plures hortos

& tunc nomen ipfum reatus eft ,. & Rei

unus videretur hortus divifus, & una fylva

nominis furmus

*

*

mendacijs dele&tamur

in plura partita nemora , plantaria , viree

nominum , cüm hzc nec motibus refpon-

;

ta , & pomaria ; ubi humus femper viro-

deant, neque rebus congruant : placent

reletia, nec fuis deflituebatur autumnis ,

nobis flapitia nominum , cum nominun

nec meífium fruflrabatur felicitate ; cüm

virtutes querimus , quibus noílra cohone-

!

arbores, aut in fpem fru&tüs fe folijs in-

ftentur vitia , & flagitium nominis crimen

duerent , aut in fpei fru&tum onerarent :

extinguat morum : fubrüliter Tertullianus

in hoc enim amoeniffimo , ac ridente loco

libro de refurrectione Caruis. ubi carnis no- c,

P!. E

condidit Deus ad fuam imaginem Proto-

men egregié ca(ligat , inquiens: Pa ro-

plaftos : quibus etiam fpiritum impertijt

tum ignobilitatis clogium caduca carais in 5

:

nulli obnoxium corruptioni , fed immor«

originem terram , G cadaveris nomen , &5

talitate donatum., eümque inftruxit non

ifo quoque nomine periturainuullum $nde s

rerum tantüm naturalium cujusvis gene-

jam vocabuli mortem : petpetrant , & no-

u- m —

ris , fed earum etiam , qua fpiculum na*

mina fua flagitia , quibus & commenfum

turz lumen fuperexcedunt fcientiá, & cog-

nominis debecur fupplicium ,. éflque Ter-

nitione ,. cui addidit gratiam fanctifican-

tulliano cadaver appellationis — vocabuli

.

tem , quà ab ipfo ortu Deo grati , fami-

mors, ne delidla impunita manerent ; f

liares ; amici , filij ,^ ac fan&i conftitue«

in nominibusgraflarentur impuné.

rentur , G huic adjunxit innocentiam pri-

Quemadmodum fuis corrumpuntut

35,

|

migeniam , cujus beneficio appetitiones

nomina vitijs , ita & virtutibus cohone-

omnes , ac cupiditates nonnifi juxta praa

flantur ? non enim exiguaeftvocabulorum

fcripta di&tamina recte rationis moveban-

laus , quz vel maximé rem venuflat , ut

tur ;

cui etiam ad nutum parebant : fed

enim ait Caffiodorus.

Nomen aulpicium-s zib. s . epift,

s

cum primüm nomini ccperunt inhiare di-

&fh rei , G faullé is videtur rem auípicari ,

3.

vino , aurésque dare adulatori cacodoemo--

qui pulchro nomine praefagit eventum ; au-

ni infuffurranti

*

*

Eritis ficut Dij feientes

fpicium enim nominis eratiam impertitue

bonum ,. & malum : tunc ut ait Hilarius

rei bené , ac proíperé gerendz : imó tan-

a

divini nominis ambitione ftatum corrupe-

*

ta certitudine gratiam operatur fuam , &

runt innocentize

H

& quas Adam meruit

aufpicium implet , quod prelulerat, ut

poenas, easdem diffudit in pofterosomnes;

dixerit Septimius ,. f/Zes sominum falus eft

.

.

s

luit enim in fuo protoparente pofteritas ,

propriezïdt.ztm

eít enim nomen quadam

;

1

u

Verani de Affeclibus Tom. Ii,

quafi

.434

w Diffetatio XX. ^.

quaíi rei fides ptodroma futuri eventás *

EbésttmcKadibbsihis Miantarmó ?. v

32*

j

ficque propterea perinde illuftre nomen ,

grandia etiam ,

& hzc fonantia nomina

ac omen fauftum, elt quafi qusedam pragu-

quzrat , quibus przpotentum non folüm

flata in omine , ac nomine felicitas ; quá

implere , íed & inflare aures valeaat, huc

In Apologet. ratione non abs re Tertullianus vocat hoc

pertinet S. Chryfologus ,. qui ait : XRéges

Serm, d.

S'SPU 21,

ex nomine aufpicium : Nomznis cenfum.» ;

triumphborum fuorum vitulá nuncupantur ,

ceníus enim prifcos apud Romanos faculta-

& fubjecharum. gentium nominibus conqui-

tes omnes fignificat , & honores, & cen.

.

runt numerofifima eognomenta

LJ

quibus

süs fortiebantur nomenclationem,. eó quia

etiam gaudent fuis ab adulatoribus demul-

à cenfore per luílra notarentur ,. ut figni-

ceti , aurésque impleri : nimirum homis

ficet propterea nominis cenfus , omnes o-

nes ventofi fuperbiá tumidi,nomina inflant ,

pes, & honores inveniri in nomine : hinc

ut non tantüm homo , fed hominis nomen

QrAMN 19.

Bafilius Seleucienfis ipíum hominem metal,

turgeat : nominum igitur fomniata phan-

lo zquiparat, & nomen imagini , quá nu-

taímata affectant , . & fomnia affentatores

L]

.

Poteflatem.»

miíma cuditur , inquiens

vendunt , favores empturi przpotentum ,

fecit Deus Adamo nomina procudendi ; &

phantafías exhibent inflatioris vocabuli , quà

ficut przcipua numismatis laus ab ipfa hau-

ad pinguiorem promptiüs evehantur for.

ritur cuífione

?

L]

ita ejus taxatur valor :

tunam,

Hinc Enhodius ig Panegyrico

nonenim metallum nondum in. nummos

Theodorico Regi adulatur , eó quia non

cuflum przló , numi habet pretium , cüm

ficut ceteri Reges tumidis inhiaverit no«

in fua adhuc jaceat maffa informi , . ac ru-

menclaturis , fed nomina repudiaverit pom«

di; é(lque propterea res fine nomine , à

pofz jactantiz : inquiens.

Quid frufira .

quo honoris eft cenfura , & ceníus o.

majores noffri divos ,. & Pontifices vocá-

pum,

runt , quibus [ceptra collata funt.

Singu-

37*

Hzcque ratio , .cuf a(f&ntatorcs mag-

lare eff tibi attibus implere [antliffmum , &$

nis ftudeant nominibus, tumidisque nomen-

veneranda nomina non babere ; Rex meus ,

clationibus aures implere prepotentum ,

ut divis vitam agat ex frutlu confciene

quibus aliquid in nomine videantur exhibe-

H& , nec requirat pompofe jaidantia nuda.s.

re aufpicij , & laudis; affe&tat enim &

vocabula , in cujus moribia veritati milie

ipfa ambitio nominum fuum faítum , quia

à nomine res cenfentur : fed tunc nominum

tant 6landfmcnt4 mæjomm.

-

confilio opus effet , «utconfultiüs nomina

$, V

difpenfarentur , rebüsque juxta proprias na-

$

turas, & mores, & propenfiones inderentur.

Certé audacia ,. & rapina tot grandia non

M/!ää JUAHA Pmpätentes demen--

furarentur cognomina ; fivirtus , & me-

£antur affentatione , ut mortalium des

rita hec rebus impertirent $ — plures funt

dignati conditionem s cultum foli Nu-

qui folo nomine inflati ; re ipfa vacui dev

miui debitum [ibi arra*

prehenduntur , perinde , ac fphoeticz in a-

get.

qua ampullz , quarum totus tumor in exe

tima fuperbit fuperficie ; cum intus non-

r pfogtefïa eft Principumj'vanitas » Ut

nifi fimplicis aéris contineant inanitatemt

non folüm abaffentatoribus divorum

" Ls epift, appofité Theodoricus Rex apud Caffiodo-

exegerint nomenclationes; verüm &

A9.

rum alloquens fuum Felicem ait ; Sumpfiffi

cultum , qui foli Numini eft debitus, fibi

nomen ex meritis custodi , ut . femper late-

quandóque arrogáverint, JDs non detrabes,

EKxedi 22«

715 veritate vocabult.

Nam ctm omnis ap-

& Principi populi tuinon snaledices, ubiD,

pellatio ad declarandas ves videatur impoft.

Gregorius expendit ; Per Deos, quandáque

ta , nimis abfurdum eff ,' portare nomen.,

fublimes defignantur. . Hoc xnum tetrz fub.

alienum , & aliud dici , quam pofft in mo-

limibus, feu prapotentibus deerat , Dei«

ribus inveniri.

tatem fibi ufurpare ? adeó vana dementan.

4j

38*

Hinc Alexander Macedo cüm quen-

tur affentatione , ut quia fupra fe neminem

dam ex fuis militibus bellica virtute non a«

interris effe mortalium autumant ,. Deos

deó inftructum interrogáffet , quo vocare-

Íe ingant immortales , velíntque divino ho«

tur nomine , & refpondiffet , vocari Ale-

norari cultu : neque defunt affentatores ,

xandrum , retoríit Rex; vel igitur gere te,

qui eis eandem ultró attribuant divinitatem,

ut nomini tuo geíta refpondeant , vel no-

Mt. [ciat , (ait Holophernes ) emmnis gens

men muta: Alexander vocaris , fed Ale-

Cap. g.3uz

quoniam Nabucbodonofor Rex terre eft , &

dit. in fin,

xandrum non imitaris: ego ad pugnas ani-

C prater ipfum. Deus non eff :: quàm ftulté

mos voco, pericula flocci facio, in hoftem

L

adulatur Holopheraes Nabuchodonofori

LJ

irruo.:; fed tu càm primüm haflatas vides

Figulum dixeris affentatorem , fed menda-

infurgere phalanges , animo cadis , fi vi.

ciorum : ea eít figuliars, quá lutum fuum

.des ex vulnere alteri inflicto fanguis afflue-

omnibus íciat illinire coloribus, luti obdu-

re, ore pallefcis ; aut igitur nomen muta ,

&urusturpitudinem ; & nitores auri, velin

vel Alexandrum in bello imitate,

ipío luto proditurus.

! Ait

. AMientatio exuletab aula, hamus eft ; quo incanti capiuntur. 435

2

Aic Quintiliants .artium maximam

Numina colant : non tecufant perinde ac ree

41

efle, artem poffe celare? hancautemartem

prilia animantia projecto in terram corpore

egregié callent affentatores , utpote nigrum

repere, u illuftziüs valeant furgerehenefi-

in candida vertentes, lucida obfcuris-tegen.

«io favoris , .quem nituntur aucupari, .Sed

Sttm, ij

tes ; :non fecus ac pictores , .qui alios eà

quàm facilé intumefcunt Principes , quàm

imitantur dexteritate , :ut tales neutiquam

proni funt.ad.iras , quàm propenfi ad poenas

effe videantur , .quales fe tevera effe nove-

anfligendas , f1 quidquam cultás etiam inde-

biti.ijsdem detrahatur : JNábuchodonoforis

zint : fciunt hi affentatores , ut figuli ollas

fuas fücare verborum lenocinijs, incruíta«

ftatuz «detrectantibus :provoluto in humum

;pectore procumbere, fornaces accenduntur ;

re piclis , .ac mitidis affentationibus 5 :fed

licét fplendeat olla , .cujus-extima fuperfi-

-quarum :flammis abfumantur 5 & agne exe«

cies auro oblinitur ., intus tamen ;nonnifi

itinguantur ., .qui .cuitüs fplendorem corpo.

lutum continet 5 .quód fi extimam ffpectes

:xis demiffione nolunt «exhibere,

iPulchreé

affentatoris .cutem , ;labra amicum iloqu-

:D.'Gregotius : 44mica poteftati penà [emper Lib, 10.

Ampattentia:ef : putant fe unicos in terris, & -Moral.e z.

untur, genz ridentes , ac arridentes .ex-

hibent rfofas , .oculi , .& frons amico vi-

.quod eorum .nutui :debeant illicó omnes fe

dentur :efluare amore 5 .cum :tamen intus

fubdere ; acfubiici : fed ideó graffiüs errant, -

przcordia »plerümque :nonnifi odium :fove.

.quia cum:folos fe arbitrentur in terta ,fupta

ant.

Ferunt hiítoriarum.monumenta , À-

.aeteros errant., dequibus.ait/-David. .Er ?/4,31$6

gathoclem .ex ffiguli 'filio ad Regium :tra-

averunt 4n folitudine ,eu ut appofitéexpen-

€tandum dexterá fceptrum promotum non-

-dit D,Bernatdus fuperbientes,& fupra c»te-

.10$ fe.folos excellere arbitrantes ; ac prepo-

nifi fiótilibus coenáffe., ;« Regiümque .Aba-

£hum:.non auro .ornáffe , fed luto .oneráffe ,

.tentes;ait ipfe, :Solstudobec fuperborum eft : 4 [5 .515«

€leganter tamenáncruílato, "Verüm has fi-

.quia felos appetunt reputari.

ulinas elegantias ; :hzcadjecta emblemata

:Sed 2mulantur ftatnuam Naábuchodono*

EL

Íciunt.& affentatores .etiam 'luto :adjicere ,

4oris , .quia ifti luteisnitentes pedibus lapide

quoties prapotentes interhomines laudant ,

iproterunturfepulchrali ,& qui (uperbiebant

mulcent ; applaudunt , cüm enim finthomi-

.auto , -& aftgento , feu congeílis diffluebant

nes intus cinis , & pulvis, externis affentatio-

.divitijs , fordefcunt in pulvere.unico contrie

nibus hunc pulverem :pi&tis verborum leno-

tilapide ; digitipedum/flatua partim erant

iferrei , i& parum teflacei 5 «erántque inz-

cinijs incruftant , vanisquelaudibus veluti.ni-

tenti illiniant.auto,

-quales alij alijsmajores , :& :minores ; quia

LE

'Hisce veró adulationibus adeó 'przepo-

:ubi plures dominantur , alij funt iferrei , &

tentes , & viri Principes dementantur , ut

;potentiores., & alijterrei , & imbeallior

ess

E

vel majorem fubinde fibi .cultum arrogent ,

«hac autem inzqualitas diffenffionem pari*

quàm Deus ipfe abhominibus exegerit, Cüm

.& difcordiam alit ; in mundo enim:non raró

NNabuchodonofor "Rex :nocte antempefta

iffident Principum :capita 5. :& validiores

imbecilles premunt ; -opprimüntque : in-

quieíceret inJecto ,& fenfus fomno fopiren-

tut , ftatuam vidit quadriformem «apite fci*

firmiores validioribus invident , .& diffi-

',

licet aureo , pe&oreargenteo ,ventre zenco;

-dunt 5 fibique ab ijsdem cavendum jputant 2

tibijs ferreis , pedum digitis exluto,, ferró-

thinc videntur quotquot in terris principan.

r

À

que mixtis , & cum mane expergefactus fur-

turNabuchodonofotis ftatuam exhibere , &£

geret, juffit eandemerigi (tatuam,in qua Rex

quandam tyrannici impetij imaginem : alij

ipfe à fubditis tanquam fupremum Numen

enimex Principibus divitijs affluentes, aure«

adoratetur , jufsitque przcones plateas cire

om teprz(entant flatuz capnt:z alij, qui i

kuh 2

cuire civitatis ; ac altavoceclamare: figuis

án tanto non cenfentur pretio effe, hi pe&tus

«conflant argenteum: alij tractandis armis af-

proffratus non adoraverit fl'atuam,eadem bo-

a mitetur in fornacemignu ardenta, — .-Da-

fueti ferrea cudunt femoralia , & alij imbee

niel, 3. . 7.

«illiores terreos effingunt pedes : fed hos

43*

"Non fatís fuit adoráíffe ftatuam fubmiffo

omnes yvel unicus fepulchri lapisconterit::&

capite, demiffo corpore , fed ulteriüs debuit

«umomnes-cultumexigerentà fuis fubditis ,

quísque fe profternere , totóque in terram

ac demulceriab affentatoribus ;; totus fplen-

projecto corpore adorare , ut frons pulvere

dorauri , nitor argenti , fortitudoferri um»

brisextinguitur Manium : indicatenim hze

fordeíceret : & fecus facientibusignes mina-

tur lethales , flammásque fornacis exitiales ,

ftatua qualis fit gloria, & felicitasRegum

i:Nul«

in quas mittendi fint ac cremandi,

adulatorum inhiantium lenccinijs mulceri 2

[ a

libi legimus tam profundam fibi Deum fub

licét videatur aurea effe ftatua ob congeftas

YT

pona ignis exegiffe adorationem, fola ple»

divitias , argentea ob felicitatem regnandi,

|

rumque contentus genuflexione , & interno

ferrea ob imperij robur , & potentiam ; fra-

cordis obíequio ; Verüm quiaerrant craffiffi.

gilistamen eft , quiaffictilis , & caduca , quia

lutea : hic eít lufus potentiz humanz pule

me hominesin divino cultu übiarrogando ;

nil miram fi etiam errent in modo: ea enim

veres repetere ; € quibus bomo originem

£raxerat,

eít fuperbientium przpotentum czcitas, ut

hac ex multiplicatis manifeftiüs erroribus

De Deo Daniel zp. 2. ad Nabochodo-

4f5

arguatur ; & affentatores ut eosderm veluti

;loforem.'dixit : Jpfe mutat sempora ,. &

lii2

&f attt,

Ferani de Affeiiióus Tm. PA

*

436

Differtatio XX.

etates.y transfort vegua , 6 conflituit , ubi

ge affentatianes Hbl infidiantes s fuge ebfe» :

eleganter Philo Judaorum . differtiffimus ,

quelas tibi noxias $ iflafuntofficia, que te

expendens verba Danielis, ait : Vzrbum d;-

juzulant.

Affentatores placent demulcens

"vinum choreas in orbem ducit , quod vulgue

tes verborum lenocinijs , fed fimul noce.nt5

Lbominum fortunam uominat j & omnes gen-

alliciunt , ut interimant ; eblandiuntur ;

£

tes. circumluftrando nunc. bá ,uunc illis im-

ut perdant.

Danieli adulabantur impun*

gperiosvel tribuit , vel adimit,

Nihil e(t

fenes cum blandiffimis verbis ei (uaferunt, ut

igitur in rebus humanis preter umbram ,

in medio eotum federet ,. & Zixerumt ei fe-

aurámque leviffimam , fine mora praeter-

Daniel.cap,

nes: Veni ,& fede in medio noftrám , €€ in-. .

13. '7, JO..

volanrem ; eunt enim ultro , citróque tan-

dica nobá , quia tibi Deue dedit bonorem.»

quam «eftuaria,

Nam & marini zítus ,

fenetiutia : preeproperé gratularemur Sufan*

nunc cum magno impetu , fonitüque acce.

nz, eó quia talem Judicem , aufpicató na«

dunt, & longé, latéque per littora diffun-

Ga fuerit , feu Danielem.

Adulatur tamen

duntur undis defpumantibus ; .nunc refluung-

petulantium fenum impura falaciras virtuti

retro , nec folüm terram , fed matis etiam

Danielis ,. cui Deushonorem dederat (ene*

partem aquis nudatam in fimilitudinem re-

Gutis , feu prudentiam fenilem : feu adu-

digunt continentis.

Simile quiddam acci-

labaniur virtuti , & infidiabantur pudicie

dit, quando fortuna poflquam populofam

t ; adblandiebantur fenilihonori , & flo«

aliquam gentem inundavit magnis felicitati-

rem nitebantur corrumperecaflitatis ; com«

bus , fluxu avetío ne guttam quidem finit

mendabantin Daniele honeftatem , & fimul

reliquam , deletis.etiam priítinze oppulen-

$t

labefa&are pudorem Suíannz adnitebantur. ,

tize veftigijs : & hanc glorie, ac felicitatis

Non enim fenum petulantium foeda íalae

mundanz imaginem ftatua retulit Nabucho-

citas Judicem fi egiffet , aliam fententiam ,

donoforis, cujus caput aurum erat , ut non-

tuliffet , quàm interitum caítitatis: at cae

nifi fauíta ,. & lzta reciperet à lenocinan-

ftus Daniel nonnifi puriorem poterat ab-

tibus affentatoribus, verüm cum digiti pee

*

.

folvere honeítatem

pilchré. $, Maximus. pj 4

66

dum lutei eflent ,. fumma gaudia extrema

Taurinen(is ait ; Multum de Deo pudicitiazs, ascujsto

st d

occupavit triftitia ;; & hanc fortem incur:

cou[equitur ,. cum Tudicem virginem pro«-. Donint,

runt prepotentes , qui futilibus gaudent

omereturs . fecura enim efl de vitloria caflis

affentationibus demulceri. Sciunt affenta.

t45 , €Ui eff judicatura virginitas : pudici»

tores przpotentum induere vultum, mores

cutit autem caufam ,uifi vir pudicus audire

zqué , G'amores , variásque affectuum al.

non debuit $ talem enim arbitrum meretur

ternate vices, & nonnunquam infidias etiam

cafiimonia , apud quem non periclitetsur ves

apparare minüs cautis auribus , fitdue pro«

recundia, | Laudibus affentatores fenes Dae

pterea adulator re, & moribus haud abfimilis

nielemillexerant , quem fibi devincirent, fie

$A yr, 2»

hiflrioni , de quo Juvenalis ait.-

mülque in fua vota flccterent, 2uia tibi De«

us dedit bonarem fenetlutis : hac. enim eft

Natio comeda efl ?. vides ? m:zjore CA*

adulantium ars , lenocinijs verborum fubtili

chinna ,'

artificio compofitis infinuare fe in alteríus:

Concutitur $- flet.,. fi lachbrymas con-

gratiam , ejiísque verborum blandimeatis .. .

49

[hexit amici ,

benevolentiam aucupari; congerunt laudess

Nec doiet igniculum , fi bruma tempore

quz funt aurcus hamus ,

;

pojcas .

quo pilcem ptrom»

:

puüs expifceatur,

dccipit Endromitem.

Licét non fibi dedecori ducant iv po u—

| $; diïrerü 4/7249;

47e

lo fenes.f1 puer inter ipfos ad judicar.dum fe-

f?dää-

deat, fifenilem in ipfo ztatem. prudentia

46.

Verüm comoedia eft , que & fpe&a.

commendet, G matururm vigeat judicium "

tori hocet ,. & actori obeft , eít (iquidem

in cetate quamvis immatüra :- non zamen fez

adulator non /olàm Diaboli hiftrio , verüm

nes Sufanne amafij , foeminam , quam foed&

h d- d

euam Erebi fcorpius, fcité D. Gregorius.

deperibant in medio eorum fedentem t NOs

Ezechiel,

Adulator fcorpío efl , qui palpaudo incedit ,

luecuat , ut in Danielem,fuum circa lites fen «

WïPq 9i

fed caudá ferit : nimirum affentator eblans

Íum ferret ; fed , ut confenfum tandem pro«

ditur przíenti ,. cui abfenti detrahit : unde

ferret : Danielem allexerunt ad fedendum ,

Sonn g.

Íerió monet Salvianus comtra avaritiaui.» ,

quia Sufannam flexilem defiderárunt ad con-.

ut Euro ocyüs noxias has diffugiamus affen.

Ííentiendum, | Czterum non ztas fenilis, fed-

n te moveant blau-

tationes , ait ipfe.

virtus matura hominem commendat: turpe

imenta eorum , venena tibi fuut.

petiüs eft in fenibusnil aliud poffe ad. authos

attendas adulationess gladü funt ferreis pejo-

ritatem allegare, nifi diu vixiífe:; is enim au«

»Cf,

Jllos cunéli videut , bos zncautinon vi,

thoritate fulcitur fenectutis, & honore infig«

dent, ii quia apertà feviunt , euttautur ,

nitur fenili,qui in immatura ztate mores proz

ifli quia occultà mfidiantur , occidunt; alla

dit maturos , & in juvenili corpore virtutem,

qui ledi gelit, nemo eft ,-,z"/iä multi occidz

excolit fenilem ; non xtas, fed virtutis f* ndi..

ettain voluat. novà leibala mali illecebra ;

um virum commendat; fi prudentia fit 45 ipfo.

1l/4,4Ui tangitur., totquetur s iflis.qui occi.

&tateariofior; non annorum canities. fed mo«

ditur , deleciatur j fuge ergó boe malum y fu-

rum candor laudari debet ; pulchré *j Ambros

fl-US»o »

'Aflentatio exulet ab auïa; hamus eft, quo ïncauti capiuntur, 437

fius, Ver? feneBtus illa veserabilis , que non

civis humilibus blanditijs fuz totius utbis

decus Períice fubmiffum dominationi.

tanis, fed meritis albefcit vea esl enim reve-

Achabus Rex 3.Reg. cap. 1$. Octingen-

fO-

venda cantties , qua eff canities animi tn CA«

&is cogitationibus , & operibus effulgens.

tos quinquaginta viros habuic. veluti Pro-

Affentatores veró non candorem vite

! 48.

phetas,virósque Theologos , re camen ipfa

tutis, non canitiem meritorum adípiciunt,

emnes nebulones , Regísque aífentatores,

fed unde poffint prapotentis aures demulce*

uadringentos ex ijsdem Achabus in con«

Düm'el u)

re, ejásque aucupari favorem ,. animiümque

filium adhibuit , à quibus petijt, num fufce.

*lgt 'v, ch

in fua vota fleclere; & ideo falacesíenes ,

ptum bellum zequum videretur; & omnes

qui Sufannam deperibant , nihili fecére pro«

unanimes * ftatim ad Regis votum refponde-

runt zquiffimum eft, & cüm cauíz juíla

priam canitiem , quá ementito candore mo-

rum obtegebant curpitudinem , foventes ca-

Deus faveat, fpondere eidem vi&torias de

pite canitiei nivibus obruto impuras foede

proftratis hoítibus auíi fuerunt ?. efcende

libidinis flammas : totum . enim fene&tutis

& dabiteam Dominus in manu Regis : unus

honorem , quo ipfi deftituebantur Danielt

tamen fuit Michzas , qui toti. contradixit

ultró dedére; 64 Zixersuut ei fenes z. Veni 69

