zripliei cu

; teíte: ubiloquens delingua derractr

f

fíod,

runt virum effe pilofum , veftitu pelliceo ac«

Numquidnon vipera eft lingua ifla : ferocif*

cinctum.

IN

(ma planà , que tam letbaliter. tres inficit

At illi dixerunt vir pilofus , &9 za-

ná pellicea accintlus renibus , i rudi penni« 4 Reg s

h

atw uno. — Nunquid non lancea eft lingua s

cillo non Eliz figuram , non viri Dei ima-

ifla? profetl acutiffma s ut que tres pene-

t

grat i&du uno: nimirum lingua detrahenti-

ginem, fed Agazonem, vel Satyrum mori-

bus imbutum beiluinis, fylvisque interferas

al

um gladius

eftacurus , non biceps, fedtri-

8v

luti triplex illud

innutritum pinxiffent , uti vividiori colore

6""[. r

ceps , sítque propterea ve

il

Joabi fpiculum ; quo Abfolonem e quercüs

vix potuiffent.

Ergoónein Elia tot virtu-

tibusexornato nil prorfus obfervárunt; quo

el

ramo pendulum incuríans confodit : (iqui -

fuper cateros homines, vir Dei emineret ?

d

dem lingua detractrice non folum devtra&or

hi

ergóne

Lingua ftoeno coércenda,ne quz verba ptofert verbera Hant. 223

ergöne prater pilofam cutem , zonämqüe

colluvie unum decerpfit futculum olez , quo

pelliceam , quibus vir rudis indicabatur , nil

pacem proderet coelum inter , & terramini-

aliud in Thesbite Elia viderunt , fi Prophe-

tam , mundóque inftaurationem adgratula.

ta abftemius erat ; pallorem certé in vultu

retur.

"Erudiantur ab alite homines non

notárunt; fizelotes , gravitatem in verbis ;

quisquilias , non cadaverum frufta , non

fi coeleftibusaffuetus contemplationibus, la-

rudera putrefcentia deferre , feu proferre

chrymas in oculis; fiPropheta, ferenitatem

linguá aliena probra , fed ramos feligere o«

in fronte ; fi cultor virtutum , affabilitatem

learum 5 quibus pacem promoveant , non

Ws

fimul, & majeftatem in toto vultu ; fize-

diffidia commoveant ; difcant , vel Contices

XURuPSCY ORs

tate maturus , venerandam in albente capite

Ícere , vel eatantüm proferre, quz alieno

canitiem; fi peregrinus, "letritosin pedibus

honori incrementum poteft adferre decoris ,

calceos ; fi denique vit Dei , ífummam in ver-

non qua alienum nitorem poffunt infufcare ;

bis , & moribus fanclitatem ; & tamen has

imé fi inftructricem detrectant columbam,

omnesreticuére virtutes , quarum enarratio

corvum faltem fequantur , qui exulare ma-

plurimum Eliz profuiffet ; maluerunt igi-

luit ab Arca ; quàm in eam regredi, cum

|

tur tot inter virtutum nitores unam pilo-

19

frufto cadaveris , quo mundi firages , natu-

rum ingluviem prodere , quá vir Dei digno-

reque putrefcentis faniem oftenderet,

fÍceretur à decumbente Ochozia: tametfíi effet

j*

Conduxerat. profuífis pecunijs Balach,,

Elias vir Dei , plenüsque divino fpiritu ,

imó & ingenti fpeBalaamum , ut delfrale

adhuc Satrape contemptim Eliam nudum

obloqueretur , honorique Jacobi linguá des

defcribunt virum , & inquiunt , vir occurrit

traheret z.. fed vifis tentorijs Tribuum in ca-

nobu pilofus , 6 Zona pellicea accintius re.

ftris nonnifi in laudes erupit , & venenum

uibus: nimirum viros garrientes de Prophe-

detraclionis in neCtar vertit laudationis, in*

tis , ac detractores miferat Ochozias , ut

quiens ; Quam pulcbra zabernacula tua.»

Num, ?:.

Beelzebub coníuierent ,. eósque in aula e-

jacob , 6 tentoria tua Ifrael ?. ur valles

nutriverat , & propterea in Eiia perinde ,

nemorofe , ut borti juxta fluvios irrigui 2

ac in arbore pomis onuíla non fructus, fed

ut tabernacula , qua fixit Dominu quaft

folia obfervárunt, & refponium detulére O-

Cedri prop? aquas. Quid ? quód Balaam

choziz, quo in ipfo Rege morituro etiam

aliàs vir ariola affuetus convicijs effütien.

nuntorum detrahentium puniretur cemeri-

dis ore draconis, hortos, & nemora ne-

tas.

Utinam non eflent qui, ut Ochozie

Gtare , & rore irrigat Ifraelis ,^ probra re«

nuntij ; ruditatem externi habitüs, cutísque

ticet ; & cedrorum tantüm , hortorüme

extimz tantüm proderent , omiffis virtuti-

que meminit ? nímirum Balaam Afinz co«

bus, quzintus florent : | vifo enim habitu

mes , fataneque Difcipulus non potuit non

facerdotis de ejus garriunt. ingluvie , pro-

optiméloqui, cum de ipfo fuerat , & De-

nuntiant rapinam : í1 eidem interfuerint co-

us ipfebene locutus.

At detra&lores linguse

medenti eum abdomini fuo natom evulgant:

gladio non facerdotum tentoria tuencur , fed

& lumbos nonexplorant , qui tortaffis fzve-

multiplici fciffu detra&tionis lacerant : pue

Mi Mp '

riüsconítringuntur catenulisJinteamini ferro

deat ipíos à columba non edoceri , nec COf*

n

fuppofito ; jejunia non obfervant; que to-

vo cozquari , qui ne cogeretur putreícene

*

lerat ; preces , quas Deo fundit ; miffas

tis fru(tum cadaveris referre

?

exilium ab

faciunt 5 virtutes , quas fummo ftudio ex-

Arca naturz pratulit ignominig. Si obije

colit , omninó pratereunt ; & qua obeffe

cias, emifas ab Arca aves inflin&u naturz,

potiüs , quàm prodeffe poffunt , evulgant :

non duclu rationis ea praítitiffe ,

quzs in

utinam deteriores, ac pejqres ipfis animanti-

ijsdem laudantur,

busnon eífent,

;

Conceffum id volo, fed

fimul ut te pudeat 5 id à te minime potfe

j

31«

Dimiferat No& columbam ex arca flu-

philofophiam impetrare , quod vel ab ipfo

&uante adhuc per cataclismum , exploratu:

voluctum nebulone natura extor[it, "

fus candore , G iunocentiá volucris, num

Sed f1 non volucres , quadrupedes cer.

31»

aquz diminuerentur , montiümque cacumi-

té imitantur detraClores : refert Plinius ; L

» 8. 54«

na inciperent ccelo frui , non ampliüs aquis

Camelum fitimexüncturum aliter potunon

zur, biffor,

obruta: fed columba cum cadavera tantüm,

gaudere , nifi prius multipüäïpedum pro-

€Ap, 1 8;-

trabésque fluitantes inveniflet , maluit vacua

culcatione turbatis laticibus commoti limi

ad Neémum redire, quàm mundi probrum

mixtione: nimirum füperbiens animal fuam

in arcam referre.

Potuiffet quidem fru-

fibi ftrigofam corporis deformitatem non

ftum aliquod cadaveris , aut faniem putre.

ferens , à pellucido latice fluxo veluti à

fcentis naturz fecum defefre , fed quia nil

fpeculo reprafentari ; & obijcis mavult (i-

boni , gratique id erat , inanis reverfa eít ,

tim aquá extinguerelimosà ; quàm fuam

4 R'g "

& vacua : - cümque iterum fuerit emiffa ,

videre probrofitatem : Detra&tores cüm ut

montiümque faftigia vidiffet , illuc perni-

plurimum, homines fint nullius pretij , nul-

ciffimo volatu fe contulit , ramámque roftro

lo virtutis nitore circumfufi , nullo fcien-

avulíit olez , quemadarcam deferret, — 4r

tiarum decore ornati , fed prorías illiterati,

e:»:(. ",'

illa venit ad eum ad vejeram portans Yamum

lurcones , nebulones, ficophante , viri.

oliva virentibus folijs in ore [uo : nimirum

que nauci ; idem videntur, quod Camelus

ales innocens ex ingente rerum, tudc*rü'mqge

agere,'hominum fiquidem proborum famam

con»

Ü

224

Difïertatïo Y*

«t

contumelijs, ac detraCtionibusnituntur ob-

fer deterior etiam iedens cedes fpatgit

dor

otióque marceícens alienam dilacerat . fá-

turbare , corámque nitorem obnubilare ,.

80l

ne foli puteritur effe deformes , vitiorum

mam , obnubilat claritatem ; an non quo-

fia

ccno inquigati4 ut minus fuas erubefcant

vis.gladio pejor eft lingua , quz licét no

maculas., nituntur alios quoque fuis foe-

evaginata adhuc faevit , & vulnera infligit?

EE At

pa&

Mi

dare detraclionibus , ut formofi ipíi püten.

hac fortaffis de caufa utrumquelabium vo-

tür, -cüm cateros deformes, rugosósque

luit natura rubore perfufum , 'ut oftende-

d

fo

afferunt. .Phariízi eatenus Chriftum odio

ret ante linguam detractoris .nil jacere in»

eruentum.

vü!*

fuerunt profecuti - quia moribus, & vità

diffimillis erat illis, fed proprias obtecturi

Detractionibus

/, qui affuevit, mor«

^

pot

[v)t

maculas eas per detractiones in Chriftum

bum, contraxit fanatu perdifficilem ; fci-

ejecerunt ; hinc ille Pharifeorum voces ,

té Siracides cap,. 23. ecclef.

Homo a]ffue

l

tib

potator eft ,. Sabbathum temerat., peffi-

tus dn verbis improperi in omnibur diebus

fuis non erudietur , — quia affuetudo inolita

tot

mis quibüsque fe fe aggregat; unde per

d

Píalmiítam ait,

Qui vetribuunt mala pro

alteram olet naturam , quam cum non exu-

P/alm, 37,

boni detrabebant mibi , quoniam feque-

at, qui fedet , ideo detractor etiam fedens

bar bonitatem.

Pro eo ut me diigerent ,

adverfum fratrem fuum loquitur , 'nec pue

pch

detrabebant amtbi : hinc Chryfoftomus ho-

tat fe alteri detrahere ; nec ullus eft , qui

p

mil.79. ad populum Antiochen, — Es bomo

Íe detra&torem effe fateatur , dum re ipfa

fio

[iic

ge venenum evomas afpidum.

4Homo es ,

alijs detrahit : & quia nos xgrotare nefci-

"us , nec morbum indicanti credimus ,

ob

fera ne fías : tibi facium esi 0s ,| uon ut

mordeas , fedut nutriaris.

, Quód fi in

ideó nobis exhibita pharmaca fünt conteme

fii

feram quis degeneraverit , viperam íaltem

ptui. . At vulnus gladio inflictum lingua:

q

imitetur , de qua D. Chryfoftomus : sa-

detractricis vix medicas admittitmanus , &

ld

Iicap. 3;

W

Mattb- Ho- tura. viperarum talis efh ,

cim 'ü:omarde-'

tametíi obligetur occultum , "manet tamen

yil. 3,

plerumque foeda. cicatrix.

Qui Magno

ü

vit bominem flatim currit adaquam, quam

ff non. inveniat , emoritur ? () quis aüenis

Macedoni adulabatur, dicere confueverat z

6

auribus venenum inftillaverit detraclionis ,

fi quem hoítem habes , tibíque infenfum ;

MT

fi verbis incauté prolatis alienum candorem

vel adverfum , convicijs , contumelif:que

n

DL

infufcaverit , fi vox exciderit, quz alie«

eum audàcter petas , qüia tametíi vulnera

pam lzferit famam ; foncem flatim accurrat

curet , cicatrix tamen manfaura fuperítitem

ponitentiz , aquam eliciat lachrymarum ,

dabit feeditatem : quá femel eft animus fale

lo

ía imbutus opinione , difficülter eàm oblie

' áui ipfum poeniteat delicti, doleat detra-

.

xille, le(ronem refarciat , ablatum refti-

terat : qui alteri graviter detrahit ; quam-

d

vis refipiícens centies fateatut , fe irà perci-

W

tuat ; fpondeat fe cautiorem futurum.

tum , furore turbatum , talia dixiffe, &

omnino inconfideraté verba illa protuliffe ,

di

.Yv

quz alteri damnum intulére; adhuc altiüs

W

haret primaopinio impreffaanimo , quàm ut

?Detratlor omni yferof deterior e-

ea (tirpicüs convellatur.

Contra ferpentis

giam in ipfo fefforis etio, cum nihbil vi-

moríus prafens eft alexipharmacum & fet«

pente pulvis ; contra venenatum fcorpionis

deiur agere ,. cades gladso lingue molitur ,

bl

aculeum medela e(tfcorpionis oleum ; cone

i

non fu[o cruore nocentàs madidas ; fed

proftstuo pudore virtutis

tra rapidi canis moríum ejusdem canis pili

J

L

proficué adhibentur: qui veró linguá lage

ferates,

duntur Dettactoris,nonnifi difficulter ab ea-

l

;

Unt tamen qui ita detra&idniöu*s affue-

dem pote(ít lzíuscurari , & tametíi nitatue

j

.

vére , ut nullo urgente fratri detra.

vulnusabíiergere , & circumligare , ne ape

hant 5 ex quibus ille fuit , quem Da:

pareat , aliquid tamen femper remanet cícae

tricis.

j

vid alloquens dixit : Sedens adver um fr a-

Píalrn49«.— o tuum loquebaris." Nimirum, vel in

^. Sunt etiam àdeó in

'det*rahendo p(roxia

36.

:

ipfo (effioni

s otio , ne prorfus nihil videre-

mo vafri ; ut non vulnera videantur inílie

frairem gladio lingna occidit ;

gere interno prodeuntia ex odio , fed OÍcue

4

tur agete »

rofufo non cruore innocentis ,

fed profti-

lafigere amoris fymbola ; & eos acríüs per-

Detrabentem

f

tuto pudore virtutis fedeus adverfum fra-

fequebatur David inquiens,

P fal; 301,

grem tuum lequebaru : cüm federet , ju-

fecretó proximo fuo , bunc perfequebar , ex

l

ulabat 5 cüm quiefceret honorem profter-

gravitate fupplicij conijciamus criminis foe-

nebat; cum otiaretur ceedes fpargebat omni

ditatem , nullum enim vitium detra£tione

I

tigride pejor

, cüm nec rigrides fedendo

etiam occultainiquius : in domo enim Da«

& leo ipfe furgat , cüm lace-

í

firan gulent ,

vidis nequior eft detradio , quàm avari-

rat ; fulmen ipfum nunqua

m cedit , nifi

tia, & fuperbia , tametfi illa vitiorum fit

cüm cadit ;

& gladius nunquam vulnera in

feecunda parens , & hzc ductrix , & ante-

nifi evaginatus manu vibretut j

&

fignana : & quamvis clangulum detraheüs

!fligit ,

carnife

x ipfe non fedet , cüm perimit , fed

nonnifi domefílicis ulcus detegat , adhuc

flat , ut alius cadat ; folus detractor omni

tamen , fi ulcus refricetur , novum infligi«

tur

I:;ï

!.inguä frocnofcdörcicnda nequz verba pxofcrt,?c.rbera fiant. 2'29*,;

tür ïrulnus , quod licéttoleretur, quía folis

nuit in cineres,

Aulicorum adumbra«

domefticis innote(cit, adhuc tamen ladere

tur invidia, GCodium ; fulget Aulicus ca«

ROR definit ; nemo eft , qui zquo animo

pite aureo prudens , argenteo pedctore

fuas ferat ignominias publicé revelari , licét

candidus , zre multiplex in offieijs , ferro

patienter tulerit fratribus publicari, dome,

pravalidus ; íed teftam unà cum ferro ge-

à

flicis aperiri.

rit : torquetur domefticus famulus invidis

. Si filius parenti obviet publica

'confof-

percutitur hoc lapillo adminiftri ftatua , lu-

3*

fo invia , curat ftatim in agro faucium

tum percellitur, quod latebat, Princip

vulneribus cadaver fepeliri: fed cur non

evulgatur ;

& cuncla flatuze metalla unà

I^

M

potiüsinhumatum deferit incampo , ut ejus

cum lapfu ejusdem ditfolvuntur.

arnibus fatientur corvi , avésque cceli ? nun-

Uno apud Principem deteéto nevo ;

$50

quid inhonoratius eft à vermibus ebulliene

nec prudentia , nec fides , nec eloquentia ,

g

tibus in corpore exedi; iníqualore, ac fce-

nec robur, feu nec aureum caput , nec ar«-

tore fepulchri putrefcere ; quàm aperto fub

genteum pe&tus ampliüs in eo attenduntur ,

dio , & in fole ab aquilis non tam vorari ,

fed teíte pars minima lapillo homuncionia

quàm in earundem ftomacho curari , ut fe»

invidi , odiünm&jue innutrientis i&ta , to-

peliatur ? fi voracium volucrum ftomaechus

tum evertit fimulacrum : imó & ita evers

;s»

proftrati cadaveris oppletur carnibus , an

tit , ut ne locus ejus fuperfles hareat ,

ïx-?

non nobilius nancifcitur tunc in aquil fto«

nec ampliüs repariatur: & qui primos inter

macho cadaver fepulchrum , quàm fi terrá

Adminiítros fulgebat in aula, ftatim fit invi-

ï

obrutum putrefcat vermibus corrofum? cur

fus , dejectus munere ; profciffus , pro-

filius ene&tum patrem coli eripit avibus ,

turbatus ex aula.

Sed quid in hac flatua

quem fosdis tradat vorandum vermibus? quia

ptegrandi , in hoc homine tanti nominig

ícilicet non iniquo animo fert filius patris

deprehenfum eít, quo corrueret ; an qui&

£adaver ab ijs exedi , quos ipfummet pat.

lutum geftaret ?. 1 luto non caruit , auro

turit, Domefticifunt vermes, quia in ipfo

tamen claruit, cum fublimis ftaret; fi for«

cadavere nati , paítümque énadi ; exteri

duit pede luto ,. enituit pe&tore argento s

funt coeli volucres ; feetoris probrum prom-

cur igitur ob modicum luti tota proífterni-

ptiüs toleratur , i folis innote(cat dome(tie

tur flatua , qua ornamento fuit aule , &

€is , iniqué fi in exteros diffundi incipiat.

tutamini Principi ? Aa teíla pedis aureuam

Libentiüs finuntur cadavera vorari in Íqua-

invafit caput , vel argentum infecit pectoe

lore , fotoréque fepulchri à vermibus ,

ris ? non furrexit tefla in caput, nec lue

quàm in ftomacho fepeliri aquilarum : vi«

tum in pectus 5 fed lapillus , ne ftaret

dentur cadavera in vermibus vorantibus po.

x

ftatua , e monte cecidit, & teftam percuf-

tiüs propriam prolem lactare , quàm pati

fit pedum , ut caput, & pectus concuteret 8

. €arnifices.

Sin verà à vulturibus in campo

lapis autem , ideó ftatuam dejecit , quia

dilanientur fub fole.3 non curam putan-

odio induruerat , & invidià volvebatur ,

tur pignorum exercere , fed dirum patrati

fuit enim lapis ifle detractio nefcio cujus-

Íceleris luere fupplicium : hinc fatiüs du:

dam homuncionis , qui adminiflri

probrum

cunt homines , fuorum reliquias corporum

Principi detulit.

à domeítica depafci vermium famelica tur-

Adeó difficile eft vulnera declinate des

ba , quàm à voracibüs aéris avibus ab-

trahentium , ut nec loricatum argento pe-

fumio

&us potisfit; ictus retundere, — Quid Chri-

38,

Sunt tamen , qui non folàm clancu-

fto innocentius , quid nobilius , cujus ca-

. Juminangulo; fedetiam diffimulanter cum

put fponía tefte aurum optimum , cujus

laudes videntur texere probra conftruunr ,

peétus nonnifi interlilia creverat, & tamen

& infidias cendunt ; videntur ungete , &

Joann.4. Mirabantur homines, quiacum

mordent ; & hi lapillum illum imitantur

muliete loqueretur , licét non detraherent ,

fatalem , qui non caput, nonpeólus, non

nec arguerent ; mirabantur camen , eó quia

tibias ,. fed pedes duntaxat percuffit flatuz ,

loqueretur cum foernina ; quàd fi nec ipfo

.Hicque lapis in

JESUS potuit absque admiratione , nom

j

quz tamen tota corruit,

aulis praefertim Principum devolvitur , eft

dico Pharifzorum , & Scribarum , fed Di-

fcipulorum loqui, qui ex virgine noverang

enim qui adminiftrum , & ab intimis con-

filis commendet , afferátque apud reg»

eum natum : quomodo produécta à fummo

nantem ejus nobilitatem , doólrinam, ca-

fnane , ad meridiem , à meridie ad noctera

Pfll; 10,

pacitatem , prudentiam ; & (unt nobilio-

càm fominis colloquia , detrahentium da«

clinabunt murmura? non enim Chiriílus fa«

ra metalla , quibus conflatur hac ftatua ;

mox lapillus luteos impingit in pedes, de-

bulabatur in templo , ubi preces funt Deo

z

fundende, noniníeceflu, nec a

ulo, übà

fectum detegit ,ejus Ícilicet pronitatem in

divulgandis confilijs : & illicó concuffa in

fama pudoris citó decoloratur ;

d palam ,

pede ítatua tota corruit , & tota encoe

& juxta puteum , ut aqua omnem abfter-

miorum precedens narratio unius comme-

geret pravam fufpicionem ; & quidem

moratione vitij perijt: ftabat mole Íua prae-

non alios mifcuit. cum feemina fermones ,

. grandis ftatua , quamvis ex parte fictilis,

quàm de patris adoratione in fpiritu , rue

dem in

- íed

lapilli i&ta in. pede fi&ili collapfa &va»

Gruebat fosminam ; Ícript

uras apeä

E

ricbat ,

; Verani de Affcilibiu Qom, I

U

226

Differtatio X,

u

riebat , & tamen Chri(li fermo ium mue

ceatur : contumelia gnim; ait Ciceto , f

na

liere admirationem etiam in Difcipulis exe

perulantis jatietur ,. convicium nomina-

tot

citavit,

Ut inde conijciamus ; quàm pro-

tur., fin facetius urbanitas dicitur ; hine

4* [,"74

5

0f

i

ni fint homines ad perperam, de alijs cogi»

Fridericus I1I, Imperator referente /Enea

TTR d

tandum,

Sed f1 fuerunt admirati, cur Sa-.

r

Sylvio /ib, 1. cum plura in fe deprehendif-

maritanam illam non fcortum potiüs , quàm

fet jactata convicia fuos converfus ad pro»

*

qiu lg ,

[

fimpliciter mulierem dixerunt ? an quia ex

ceres, dixit, non miror, quia me non latet,

E

fcorto in foeminam pudici(fimam converfa

Principes quafi fignum ad fagittas vulgi ex«

.

d

jam fuerat , cüm primüm loquentem , ac

pofitos

?

& pracelías turres fulminibuag

inftruentem coepit Magiftrum Chriítum au-

obnoxias effe.

Id tamen vertitur Princi*

pof

vl

dire? An quia Difcipuli prze modeftia aufi

pibus laudi;convicia, & detractiones contem-«

non funt in vultum foeminz afpectum inij-

nere ; quia id ipforum virtutem indicat. Ne-

f?ri

cere , nec fucatos ejus intueri oculos, fed

que pregrandes animihos curant muícarum

us

ni

tantüm ex habita foeminam agnovére ? &

Toríus , talis fuit Ludovicus XII. Gallo«

, nihilominus licét non fcortum ; fed mulie-

f"

rum Rex , qui Carolo VIII, etiamnum fu»

rem efle putaverint , adhuc mirari non de-

perítite multis laceffitus contumelijs , cum

ní

n

ftitére , eo quia cüm muliere Samaritana

Carolo vità functo Regni adijflet haeredita-

eorum Magifter loqueretur.

Sed. f1 mirati

tem , conviciatores ítatim fugæ,beneücio

K

.

fuerunt Difcipuli , poffumus & nos mira-

fibi confuluére

3

quos tamen Ludovicus

eu

fi, non tamen quod feeminam fuerit allo-

*

fciverat

Íponté fua eos revocavit, ut impunes veni«

älm

cutus ; fed quia taliter locutus

*

rent , fatebatur in folio fedens perfonam

It

enim Chriítus , fe adoratum iri à muliere,

prorífus exuiffe privati , G ipfosnon inRe-

e

fi ejus vitam , ac fcelera , quibus inficieba-

gem , fed in privatum convicia fuiffe eja«

h

tur , ei aperuiffet : noverat fe fpernen»

culatos , quz ficut Regem non tetigerunt ;

p

dum à foemina effe , fi aquam priüs ab ipfa

nec debet Rex illa curare , neque ulciíci,

W

expofteret : fi hec Chriítam non latuére 5

Viri Principes ; quíque pragrandem nacti

«ur ergo aquam priüs popofcit , eductu-

funt animum , convicia perinde , ac ranae

h

rus poítea in lucem , qua intus in animo

rum coaxantium clamores flocci faciunt,

ii

fa:mina volveret , & qua in corde fecreta

obtegeret ? quia fitiebat Chriftus non tam

Num vero convicium liceat retorquere

42«

in conviciatorem ? non defuerunt ex priícis

- d

for

aquam foeeminge , quàm ejusdem detrahen-

u

hominibus ; qui id prafliterint, ficDioge-

tis contumelias ; pribs illudi voluit , ut

nes hac in re plené edoctus à quodam calvo

À

h

virtutem exerceret ; fpiritum pafceret, po-

convicijs petitus extorfit ; Tib coutumeliam

Lj

- ftea patientia fatur , Prophete defunctus

eít officio ; ut nos edoceret animi avidiüs

non dico , fed capillos tuos fummis debeo lau-

j

dibia excipere ,. quüd malam fciverint cal-

[

fitire vittutes , quàm corporis folatia : a-

vam effugere , cümque eidem alius objecif-

n

quam petierat à fcemina , fed ut felle con-

fet , quód falfam fignáffet monetam ; repo*

K

viciorum priüs potaretur ; & mox virtutis

fuit iple: fateor , tempus fuiffe , quód talis

h

documenta daturus ,

felle pocatus ; nectat

porrexit pincezna,

jam pridem eram, qualis es tü nunc : fed

doleo;quia qualis nunc fum ego, tu nunquam

profectó es futurus, Scimus Chryfippum

H

ab improbo quodam pluribus exoneratum

- 50 VIQ

$m q) E.

convicijs repofuifle : optimé quidem dixiffe,

ln

|

Linguainfraemnts non folim ;läirzz-

eó quia nihil eorum , quz in conviciante

p!

erant , tacuerit ; Ídque procul dubio perinde

& ionibus , verum etiam comvicijs , &

l

Pre-

fuit , ac falfam potionem porrigenti ex eo«

[

derifionibus odium excitat in pufillis,

dem poculo propinare.

Anacharfis etiam

gmnde: verü animi ,. non pluri. convicia.s

j

cuidam Attico exprobranti , quod natus in

(aciumnt , quam ranarum coaxantium

?

Scithia effet , ftatim retorfit, non diffiteor pa-

ámportunos clame-

ttiam effe mihi probro , fed fateor te prob.

?1

fff.f.

/

rum effe patrize,

Qintus Optimius vir con-

T.

1 On d&.tra&ionibus tantüm , fed etiam

fularis virum uxorium convicio pupugit,cum

L/

eum rogaverit, ut cum fualana , & colload

convicijs odium lingua excitat ; eít

d

fiquidem convicium peffimz matris

ipfum veniret.

Ü

pejor filius ; contumelia hujus fcbolis pa-

Verüm virtutis cultor ab hfsc,e fe re- 43.

t

rens hoc gaudet feetu deformi: ídque inter-

torfionibus abílinet , mavult ex fellea con-

L

eft difcriminis detractionem inter , & con-

viciantium lingua favum decerpere virtu-

4^

3,2. 4 73, Vicium , quia ut docet D, Thomas,

Con-

tis , eámque exercere prudenti filentío,

p

art, l,

viciator manifeíté contra aliquem loquitur j

prefertim cum lex Chriíli fit ,

ut pere

K

detrador occulté ; ille honori, hic fame

cutienti unam ex noftris maxillis alteram

It

patienter porrigamus.

derogat ,. & quidem convicium frequens

Sí quis te per. Matth, 5.

h

inter homines vitium eíh familiarius ; . nil

culferit im dexteram maxillam tuam ,

?£€-

*fv

' *

enim promptiüs , " quàm in omnes convi-

be illi, €9 alteram. | Conviciatolerare , qui

fi

€ijs ; ac diclerijs invehi ; nifi lingua coét-

neícit, virtutem exer;ere nondum

edidicit «

di

: Annde'

Qul

Lingua froeno cQärcenda, ne qua verba profcrt,verbera fiant.227

unde hominis Chriftiani eftjnon folàüm abíti-

tulantiüs»ca-chinnatur,cüm redarguitur. Dig-

nereà convicijs, fed neque in fe vibrata re»

nofcuntur autem Derifores tribus,quibus in-

Orat. tón«

torquere : fcité GregoriusNiffenus. .De-

figniuntur coloribus, Sufpicimus in nube

rorida, folisque oppofitu iridem pingi «ro-

ira Eunoe

decus efl vira prudenti non fronte (erenas

miuin,

animáque tranquillo conviciantem audire» j

ceo , purpureo, vitidique colore; & fi£abu«

M

liscredimus,aurum jacit negleCtos in fontesz

fed adea , qua dicuntur convicia retorquere.

Imó non íolüm Chriftianis , verüm & ipfis

perinde derifores trino folent colore digno»

fciycroceo fcilicet fplendore,lucisque emulo,

Ethnicis , cultoribüsque idololatrize vifum

quia derifores, nec terra parcunt , nec coclo ,

eft indecorum , acturpeyconviciatorum non

poffe verba tolerare , quze aératantüm mo-

nec Deo , quilucem habitat inacceffibilem:

viriditerrz haud diffimili ; & eos indicat ;

vent,non verbera funt, quae vulnere corpus

feriant. Hinc Demofthenes Atticz eloquen-

qui etiamnum fuper(tites terram incolunt ,

L

tiz Magilter convicijs laceffitus dixit : com-

fiántque deri(ionibus obnoxij : demum pur*

pureo,ac igneo , quia hic color defignat

mittor in certamen , in quo qui fuperior evae

ferit sinferior est, & qui vicerit ,uitius : quia

linguas ipías deriforum extendi usquead pia-

culares flammas , cüm nec fepultis derifor

nimirum animi prodit imbecillitatem tole*

randi conviciaimpotentia, ANonenim cone

parcat, nec ipfos Manes manere finat in quie-

Sed odio tam acri Deus hos derifores

vicia minüs interunt convicianti damnum , ut

te,

profequitur , ut eos nec in rebus leviffimis,

enim jaculum, fi in folidum quid inciderit,

interdum retorquetur in 1pfum mittencem ,

neque in pueris ; & balbutiente adhuc atate

toleret, Elifeusirrifusà pueris horribili poe-

ita convicium in virum fortem emiffum in

eamittentem recidit , & aathorem ferit.

na vindicatur,loquitur textus de Elifeo : eríss»

Reg. 44p.

'4(

p2

44

. Quinimo convicium , quod ut obeffet

que a[cenderet per viam , pueri parvi egre[f

fant de civitate , & alludebaut es dtcenices 2

-prolatam fuit ,interdum etiam prode!*, per-

indeac telum illud ab hofte eciflum contra

afcende calve , afcende calve , &fc, egreflique

|

'Teífalum Prometheum ad ejüs internecio»

funtduo urfi de faltu.( quafi duoccarnifices )

& lacerárunt ex eis quadraginta dnos pue-

nem ; emiíit holtis ab arcu fagittam ; vule

nüsque inflixit Promethei pe&tori , fed eo

rOs pravos parvos , qui vix fari coeperant ;

adeó ut nec apfa tenella zetas pueros illos à

h

profíus 1n loco ubi iatus humor putreícens

:

tam rigidofubtraxerit fupplicio. .

foras per vulnüs exilijt ," nimirum diffecto

- Non homiuis tantüm , ded & Numinis

46-

tubure fanitati fuitreítitutus; perijffec, miti

hoftis vulius inflixitfec: ita per(zpe in con-

6dium excitat lingua convicians cortra con«

vicio obtingit , per iracundiam ab inimico

viciantes , qui raro impunevirorum infigni«

profercur animi vitiumyfortaffis ignotam;de-

um prafercim Principum mores, jocislegi-

-

anus 1xfifle mordacibus.

iNon enim convie

tegitur,& fanatur : quisque prudens , fi alceri

obviet «þüendenzi lütum , quod veti adhz-

ciantes poffunt fibi femper polliceri Antigo-

.

num. qui cum manipulares duos pro regio

ret , monitionem non egro fert animo s

Íed fronte ferena maculasabílergit: vir pro-

tabernaculo excubantes , audiviffet Regis fui

fatta criminantes fuccuffo leviter aulzeo , eos

dens non -convincianti irafcitur , fed ffi

manfueté zequé , ac modeflé monuit, ut lon«

quid in (e deprehendit virtuti diffonum cor«

rigere adnititur, & deformitatem abiter-

giüs abfcederent , ne ab ipfo Rege audiren*

tur: neque femper Cacfari Auguíto obviant;

ï

Sermon, dé

gere, re&te Bafilius nobiscon

[j

temptum fua-

det conviciorum inquiens

*

ft mibi credis

in quemcum Timagines quidam varia pet

Ir,

circulos fcomata conjeciffet , 'eum benigné

probra , coutumelidsque minimé curabis.

monuit Imperator ,ut impofterum modera.

Ille te obfcurum , mullissque effimationis

qecabit , tu terram, teac cinereme[fe dicas.

tiüslinguáuteretur, n iramproniorfems

qaando enim verborum contumelia zenta-

per e(t Majeftas Principum, cum à nebulo*

rí,cxiftima periculum de te fieri , an Deo per

nibus , & ficophanus convicijs pungitur 2

patientiam adbareas , anper iram in adver-

habétque Princeps ad hujusmodi convicia

Nam 2 duobus alte-

expioranda emilífitios oculos , aurésque mil«

farij partes inclines,

yum procul dubio confequeris ,. aut inimi-

le , quibusubiqueadeft , hominümque cire

culis fe ie interferit , cauponis infidet cum

eum tue confuetudimis exemplo mitvorem red-

des 5 wvel certà f de]pexeris acrins sllum win-

dicacibus , & in intima quaque irrepit ze

g.

dicabit, — Quid enim adver[ario durius e[fe

dium penetralia, quatenus habet ipfe de-

latores fuos , genus nimirum hominum pubs

potest , quàam ie antmo gerere contumeljs

Jl

omnibus [uperiorem.s.

lico experturn exitio , ut olim fub Tiberio

Caíare veluti triumphos egit : ut enim de

4 f*

Derifionibus itidem odiaexcitantur,funt

'Tiberio ait Sue:onius : ANeimi Delatorum

pletumque deridentium lingua delperate

petulantize , ea fiquidem eft deridentislingu

fides abrogata ,. omme crimen pro. capitals

veceprum etiam. populorum , fimplicimque

indoles, ut quó eam plüs redargueris , eó

verborum Seneca lib, 3. :de benefic. cap. 26.

plus rideat , ac illudat : hinc monet Salo-

ait : Sub Tiberio Cajare fuit accuJandi fre-

atb j

Troverb, 9. mon, — Noli arguere deriforem , ne oderit te

quens , & penà publica vabies , que omni ci«

ficut enim ccenum eó plus feetet , quó magis

. dimovetur, & perinde acignis maxime ardet,

vili éello gravius togatam civitatem confe «

cum excutitur ; ita derifor acriüs favit, & pe«

cit, — Excipicbatur ebriorum [ermo » fimpii-

fit:r

! Verani de Affeidsbus Tom. 1i,

E.f:

Diferati X....

E

^X

3

228

ql

eiter jomnï:'wh ; nil tutum erat,.— Objetum

trahete, veletiam utrique ,nbcere,: idenim

j

efl Po&ta , quàd intragedia Agamemnonem

intereft difcriminisinter utrumque , utlon-

ji

gé gravius (it famam lzdere , quàm honori

nv

probris lacefffet 5 objectum eft & bifforico,

uod Brutum, Caffimque ultimos Romano.

detrahere:: eft.enim fama longé majus bo-

Ü

rum dixifftt , 6 quidem [criptia abolitàs lefa

num , quàm honor, & per injuriam , qua

V

majeflatis Rei fuerunt.

Utinam noftro fz-

fama lzditur acerbior infligituraculeus: &

4

culo in principum aulis adaures magnatum.

inter hujusmodi perniciofiffimas injurias

[

clandeftini, verfutique rumigeruli , quietis

Principem occupat fedem infamatio perim-

ïUo

turbatores abalijsnon deferrent prolata con*

pactionem falfi criminis ; hzc enim pro-

i

vicia ad Principis odium contraconviciantes.

prié calumnia dicitur ; qua.czteris linguae

excitandum , & nonnunquam ad totam au-

aculeis nocentior , lethalius infligit vulnus £

[

lam fus, déque evertendam : innumera pro»

ea.eft calumniatoris indoles , ut incrimen

pemodum poffent exempla hic congeri , quee

omnia vocet, tametíi nihil probet; quód-

que deterius ,. fi quidpiam de altero boni

tamen fatius eft filentio praterire , càm quo-

E

tidianum experimentum id clariàs doceat:

audiat, tonc lingua caret , ne clareat alte-

funt hujusmodi delatores inftar cucurbitu:

rius virtus ; nullum profert verbum ; fed

utfert pareemia, Zfreopagita efl taciturnior,

larum peffimum & carnehumorem fugenti»

ïf

um: etenim quidquid , velin fpeciemnoce:

càm é converío , fi quid mali artipiat, au-

re poffe exiftimant, ad fe trahunt: nil nifi.

diátque;illicó incjus narratione labia dilatet ,

& plenam texat iliadem, & fufiffimam ad-

noxij aulici hi delatores exugunt ab alijs ,

[

quod convehant ad Principum autes, G ut

ducat Odyleam , addens, qua non audivits

& ea eblaterando omnibusinculcet, ut alie-

plarimum ex alienis malis aliquid aucupaturi

t!

F.voris, cüm careant ipfi eo virtutum hone-

num probrum evulgetur , ornnibüsque inno-

ftar

£5

^

ento , quo habeantur commendabiles.

tefcat : eh quid boni in lingua detra&lrice no-

|

Id naturz corruptz vitio datur., ut gaudeat

tari potelt 2 cüm tunc bené tantüm loqui

fibi videatur, cüm malé , imó & peffimelo-

quis ,clangulum cum plena fufpicione audit

L

j

&

verm

Iv

inationes

.

aures tunc perinde calume

quitur,

niis faavitertitillantur , ac ft pennis «onfri«

Gnaviter equé, ac graviter larvam de-

49*

earentut.

traxit detraétori Divus Bernardus , cum

47

Adeb noxiafunt, qu& lingüa prava ex-

dixit in ejus lingua tartareum feffitate ho«

citetodia, utnon privati duntaxat homines

flem , qui tanquam leo rugiens circuir, &

*

E;;/EO l-

perjerint , verüm & familiz integre fuerint

quarens , quem. devoret

Lj

linguá potiffi-

