Ípumantibus vínum expreffiffet ; cui visxtum

pudoris Gharybdis, vir,

Xx 3

tutum

350

Differtatio. XV £T,

tutum Scylla ,vitiorum fomes, illex mortis;

Immodico , qui vino madent, Bacchi

$*

WL

calamitatum illecebra ; carnifex animz , ac

funt fatellites , qui dum faucium fpongias

janua dedecoris;quia ut altApo(lolus,m vino

mero rigant , luxurianti concupifcentia fo-

eil luxuria ,nimirum eít vinum impurimon-

mitem fuppeditant; & vini affufione flam-

ftri (plendidum domicilium, dulce venenum,

mas accendunt , quibus (plendor virtutis.de-

blanda mors ; quia unus, ac idem liquor

nigratur , & decor caítitatis defloreícit ,

VL

corlatificat, G eidem cordi virus invehit ;

pudor arefcit ,totiisquehomo devenuftaturz

uno écalice, lztitia fimul, & triftitia, rifus ;

quia ficut fobrius vini hauítus vires reficit,

& lachrymz hauriuntur ; uno , eódemque li-

&or recreat ; ita immodicus vires opprimit ,

quore vita , ac neci preluditur,

Vitem fpe-

& hominem dcprlmlcmfra hominem; cum

:élátti? planta e(t collium appetens fublimi-

non ampliüs fui compos ufu deftituatur ra*

tatis, quia propria caret ; J lacera, langui-

tionis, Vide immodico madidum vino ce«

da, putida , diílorta, vix terre harens ,

fpitantem pedibus , foeda vertigine vacillan-

vixfibi coheerens ; & nihilominus adhuc vi-

tem capite, frontefordidatá, vultuluridum ;

num germmat, in quo eít Juxuria; quid ni

ore hefternam adhuc temulentiam redolen»

etiam inhumili triumphatluxuria , qua ne-

tem,

Vide, quomodo ejus lingua prepe-

i

L]

que rudem in vite faítidit originem

?

&

diatur , labra folvantur , oculi dequuean-

.quamvis rubeat vinum , in quo delitefcit lu-

tur , vifus prae.nimia humiditate veluti in pi*

'"Xuria, non tamen hzc erube(cit adolefcere

fÍcina natitet ; fnénsque mentiri coacta ,

in fene , & confenescere in adolefcente,

putet omnia in orbem ferri.

Sunt, qui

Rurfus ficut vitis vinum imbre foeta partu-

finxerint Bacchum vino mifcuiffe fanguinem

rit; ita luxurialuditin lu&u j p.ræhatur in

quatuor animalium , puta fimiz ,

leoniss

ace, nuditate armatur , l&v:r in oículis ,

porci , & agni, eó quia ex temulentia ge-

bi

landitijs ferit ; & jugulat ; quem exuícitat;

fticulantur pleríque cum fimijs ; pugnant alij

confopit , quem excitat ; debilitat , quem

ut Jeones ; foedantur alij , volutantürque in

:ä

€orroborat ; exanimat , quem animat ; e-

mitefcunt alij agnorum in»

«&ceno ut pOl'Cl

necat, quem fovet; toxicat, quem nuttit*

ftar: videquàm difpares monítrofi fcetus.ex

Eft luxuria , qua ftabulatur, ac fovetur in

parigignantur temulentia.

vino , melleum fel

dulce venenum, blan*

Anacharfis Philofophus ex penu vifus

€.

dum vulnus ; ferit enim , «cum blanditur ,

eft deprompfiffe fapientiee , 'effacum illud ,

amarorem fundit , cum dulcefcit ; & virus

quo dixit , vitem tres ferrebotros , .unum

exhibet , cum laCcteam videtur dulcedinem

voluptatis, fecundum ebrietatis , G tertium

infaniz , feu furoris., vmlenuæ, ac mole.

1.

propinare,

Luxuria fuam à luxu trahxc nomencla-

fliz , fentiens, modicum vini hauftum lzti-

tionem , quafi perinde fit , ac luxus urens: &

tiam excitare , fitímque limphatum fedare j

P GÉESA ^ d [ —— CUUSQEPTN

generanm exceffum fubindicat non tantàm

largiorem verà gignere temulentiam ; &

inre venerea; fed etiamin epulis, veftibus ,

largiffimum parere rixas, fpargere czdes ,

caterísque delicijs , quibus folentvolupta

funderefanguinem, — Vide hominemtemu-

Hf

Zb ,

tibus addicli difluere; hinc Virgilius.

lentum, &hunc habebis fomaolentum , &

Entid,

ad Dei obfequia omnino lentum ; . pro-

4t domus interior regali [Mendida luxn

inde minüs aptum regno colorum ra-

Í

Jnfiruitur.

piendo, cum hoc foli rapiant violenti,non

f

vinolenti ; hinc Apoftolus.ait, Ebriofirege 1. dCormth

f

Et Tac:tus.

Effufi in luxum , €$ epu-

num Dei non pojfdebunt : nimitum ait A.

E.

Jnnal Lib. lat , €9 nocturnos

cattiu,

Proprié tamen

poltolus, Deus feveriffim? prohibuit temu-

20

verfatur luxuria primarió circa voluptates

lentiam , feuebrietatem fub pcena incurten«

Ti

Venereas, & duntaxat fecundario dicit.ex-

dz exclufionis à regno coelorum $ feu fub

t

ceffum in alijss hinc Auguílinus ait: La«

poena &terni fupplicij, Quàm /noxia eft eb-

De Civit,

auria non eft vitium corporum pulcbrorum ,

rietas ! quàm enorme fcelus

cum jacturá

Lib, 12,

vel [uavium ; ed anima peruerió amanti

ccli puniatur , G temulentieternis able«

corporeas voluptates , negleclátemperantia,

gentur cruciatibus : idcirco Chriftus folli«

qua aptamur [piritualibus.

Hinc luxutiari

cite nos monuit; ne fineremus ftomachum

f

in veftibus quis dicitur cum ultra ftatüs ta-

no(trum gravari crapula , & ebrietate, ait',

tionem veftes fuperbé ; ac pretiosé ornat ;

4ttendite vobis ,. ue forté graventur corda

Lutq $ Tq

l

in comeffationibus , & epulis , cum quod

veftra in erapula , & ebrietate, quafi dice»

H

L)

neceffitati natura difpofuit humana , inteme

ret; lex fobrietatis fancita eít ; .attendite

peranua invecta ferculorum fuperfluxtate ^

LÀ

ne illam transgrediamini , quia hu;us legis

convertit in luxum, & dat fuperfluitati, Deu-

transgreffores ex eo quód immodico madue-

ter 2 r.

In convivijs [uis Iuxuriantes vobi-

rint vino ad ïgnes ablegantur nunquam ex«

€nm.

Ebrietas etiam ipfa luxum (apit , &

tinguendos ;

ficut abftinentia in efculentis

$

luxuriam provocat, ac fovet , unde Salo-

dicitur, ita fobrietas-in poculentis ; -unde

;i::

2"0'0"'. 20Q. mon,

Luxuriofa res eff vinum ; & Apoüo-

nobis non interdiciturtotalis vini ufus, íed

lus ad Ephef $. nolue inebrtari LE

immodicus , qui temulentiam invehit , &

li

quo efh luxuria-».

quo non neceffitati con(ulitur , fed volup.

tati

i

-

Ebnetas vertiginofa ck:harybdigälgïcnda ,ne virtus naufrägctür.;;t

hc

Ssrisi 17.

tati inä.ulgetur ; quia plerümque utait Chry-

fit ipfis liberior, plenic')rqucj pot*ätïä , nefin*.

Íologus.

Vinum cum men[ara emitur , &

ulis fermé anni diebus inebrientur ; nimi*

fine menfura bibitur ,. & tunc lex violatur

rum in feftis duntaxat Pentecoftes, & folem«

fobrieratis ; fine qua mens nequit vigere ,

nioribus Divorum prafertim S. Nicolai, B.

Mariz Virginis , Petri, & Joannis Apoftos — .

nec animi facultatcs fua expedité munia obi»

Xe,.

lorum ; hisce diebus veluti & carceribus fo«

7.

lute befli , facris licét nondum peractis,

Hinc Fridericus Imperator fobrietatis

in primis ftudiofus,com audiviffet Leonoram

noníolüm mero, vinóque cremato , & cer«

uxorem ( qua paterna in domo nunquam vi-

vifia , verüm etiam plurimo alio potüs ge-

num guftaverat ) filios haud facilé genitu-

nere ad ebrietatem foedé. madent; & vocie

ram , fi in Germania tam frigida regione ,

ferantes, séóque mutuó cadentes , ac contu-

melijs afficientes per forum, ac plateas va*

viaum non biberet ; refpondit, malle fe u-

Wwoec

xorem habere flerilem , quàm vinofam , ac

gantur. Molcis videntur , plerísque inlo-

'Non fceminas tan»

temulentiam olentem,

cis affociari Germani , quibus, tefte T'aci«

tüm, fed & virosmilitie addictos vini hau-

to, diem , noclémque continuare potum

ftum dedecere plerique cenfverunt , raáti ,

nulli fuit probrum , & cumGrazcis deglo-

zia ( veriüs tamen dixerim de dedecore ) vi«

affuetos vini hauftui minus aptos effe armis

L]

tractandis

3

- hinc Pifcenius militibus vinum

nolentiz decertare vifl fünt : quanta fuetit

Graecorum bibacitas ; fatis fatentur Veterum

ab eo expoícentibus , admirabundus refpon-

dit; quidni, Nilumhabetis, G vinum pee

hiftoriz , adeó ut parcemialiter grecari per-

titis? Íuosnimirum voluit.milites edocere ;

inde fit , ac more Greecorum intemperanter

bibere ; & immodico vini hauftu ufum ex«

d

vinolentiam , :ut quovis veneno noxiorem ,

efle fugiendam ; .quia quorum ratio mero

tinguere rationis : imb adeó hauftui affue-

pervertitur, ncgotijs peragendis funt minus

verunt Germani , ut Carolus V. Imperator

idonei ; idcirco cum Romani milites detre-

monitus in caítris, ut Germano militi legem

€tarent pugnam contra Saracenos inire, eó

daret ebrietatis fugiendz ; repofuerit , (à

quia hauítus vini eis non fuppeditaretur ,

Getmano ebrietatem prohiberem , perinde

zetoríit militiz Prefectu: : An non erubefci.

foret, acfi Hifpanis furta , aut rapinas in-

:f

hiberem, ut retert C

tist hoítes qui ad pugnam vos provocant,

£-546

orozetus de gei/ïi: Qz-

& vosetiam vincunt.à vino abítinent ,& folà

yoli V.

frigidà (itim extinguunt ; & Romani milites

Imó adeó invaluit hzc fosda confuetu:

A

A

do vinum , cervifiámque ad ebrietatem ebia — '

nonnifi mero madidi pugnare volunt? pal-

mis irrigandis fola aqua eft apta ; vinum

bendi , ut quidam Germanus Hero!dus no.

triumphali lauro femper fuit noxium ; nec

mine cum ad Auguílana comitia acceffiffet ,

viCtoria vitibusgaudet, fed viclis, &pro-.

& in aula Cafaris Baccho libentiüs , quàm

flrauis ; & rübere fanguineinter neces , non

Minerva ftüderet , Ephermerides (ibi cone

qmadere vino inter vites.

[

fecit , in quas juxta dierum feries omniá

D

Refert Livius , Gallie Cisalpinz in.

fuafive dicta , five facta retulit, & pra cas

€olas , cumandiviffent , Ítalos vineta plan-

teris ftudiofihs adnotavit, quo die , cum

táffe , expeditionem Iralicam illicé fufcepif»

quibus Principibus , Comitibus , vel No-

-

[ d

Ííc ; quód fi nulla tunc Italia vineta habuif-

bilibus coenáffet , & quàm benigné fuiffet

E

exceptüs; quam tamen benignitatem ex fola

fet , nec regio , quz fedes eft amaenitatis,

, Cirth

delicium Flore, Cereris, Pomone,&Ne-

metiebatur ebrietate: & licét fub comitiorum

6,

ptuni fuiffet ab extero milite everfa , & ex-

initio fingulis diebus non pranderet invita.

pilata, Ideó prifci Romani, cum effent in

tus ab alijs ; cüm primüm tamen innotuit,

rebus omnibüs providi ; vinámque fibi exi-

ab omnibus certatim coepit invitari : cüme

tio eífe animadvertiffent , fenatusconfulto,

que diestotos , noctésque integras ad plures

vites toto imperioeradicari jufsére :vino e-

meníes debacchatus fuiffet , nonampliüs in

nim qui madent inidonei funt negotijs , re-

fuarum ephemeridum albo dies fingulos fin-

bü:que ferijs peragendis ; idque-caufz cur

gulis adnotavit fcyphis: fed totum meníem

FerdinandusImperator Caroli V. germanus

uno grandiori cyatho abinitio ad bafim-pa-

Írater referente Majolo.

Colloquio de 44u-

gine perdu&dto calamo delineavit ; a

'

ddito .

la , & Caula. : Legatos Electorum, & alio-

lemmate zulla dies fiue linea.s,

:

fcd &

UEL

yum Principum Germaniz in comitijs gra«

Non folàm privatoshomines;

1f

viros Principes , acimperantes legimus fuiffe

viter abjurgaverit , €ó quia fuo neglecto

munere calicibus exficcandis indulgerent,

vitio obnoxios ebrietatis. De Bonofo Ro-.

Mementote , dixit Imperator ; voshuc de-

mano Imperatore Filio Ludimagiflri refert

ftinatos, non ut poculis, aut ebrietati vos de-

Aventinus , adeó vini hauftui affueviffe , Zi/.2. 4na

ut nullum in liberalioribus exficcandis cali« ?4^. Sojer.

deritis, fed ut fobrij faniora confiliain me-

dium confulendo conferretis,

cibus parem babuerit; cümque fuerit Filius

9.

Potationibus prze caeteris funt magis ob-

Ludimagiflri , quafi per lufum plenas meri

menfurasin ftomachum demittebat, de quo

noxij, qui tractus incolunt feprentrionales,

Guagninus in defcriprione Mofcoviz c. ;,

propterea Aurelianus Imperator fzpe dixe-

nartat, adeó compotationibus obnoxios effe

rit: Eumnatum effeonon ut viveret , fed ut

biberet ; & tametliceteros foleret inebrias

Molcos, ut certis duntaxat diebQS permiffa

^H-

1'9; :

r

E

382

Differtatio

xvil

rc, & maneret ipfe femper fuicompos ;l fe.

taptoemia ei , qvi p'ïüs-v'ïnjie)ïïw;u'üü"&t(: &

mélque bibax quidam ad eum acceflerit , à

. fepertum fuiffe unum . qui.oCtodecim ger-

p

suimt N

quo fuit Bonofus in bibendo fuperatus; ex

manicas menfuras exhauferit. — Sunt etiam

animi dolore fefufpendit, — Fuit tamen , qui

noftris temporibts , qui potentes volunt vi-

pifim

laqueo appofuit epiphonema : Hf« pendet

deri ad bibendum , quarentes, vel in ipfa

De Tiberio Cafare

ampbora , non Homo.

vini hauftu gloriam aucupari , cüm ramem

teflatur Suetonius, adeó in caflris frequen-

dedecore dehoneftentur ; de aliorum pro-

I)

tiori vini bauftui affüeviffe ; ut fzpe biduum

vocatione,ac folicitatione ad plures hauítus,

totü bibendo infumeret,nec propterea Tibe-

quàm neceffitas ferat , benevoli audiri affe-

rius , fed Biberius vocaretur; & obeandem

&ant, cüm tameneó fint nequiores ; quo

bibendi confuetudinem INero , Mero ap-

fub poculis invictiores,

peliatus eft.... De Firmo Imperatore narrat.

Vopifcus,fuiffe vini capaciffimum, ac patien-

tiffhimum citra tamen ebrietatem : imó fere

$, 1I.

turprovocatum à quodam bibone duas vini

fitulas haufiffe, & pottea toto convivio fob-

.Fætl;zx, quain /zlz'qz;iäm' rfgimi.-

rium fuiffe. De Philiþpo Patre Alexandri

hus inolevit con[uetudo fe prevocands

Lib, 2,

refert Theopompus , adcó fuiffe ad potum

ad plures ficcandos cyathos , virtutum

proclivem , 'ut bibaces quosdam Arittoni-

flores exficcavit , $ gramima

cum Citharedum , Durionem Tibicinem ,

fovitt TIOrum,

sE 7 D — BH E — D U u L a u u i d

aliósque nonnullos fympotas, feu.combibo-

nes confueverit fecum circumducere , àqui-

Eploravit hanc foedam bibendi con«

13«

De Ale-

bus ad bibendum provocaretur.

D

confuetud.nem , ac improbavit D,

xandro ipfo Macedone narrat. JElianus /;^.

Auguítinus ferm. 4. de verb, Apoffa«

3. biflor. cap, $. quóvisdie meníis perpotáffe

I£ , ubi vocat hanc benevolentiam, quá bi-

pUV sw

bones fe provocant ad plures ex(iccandos ca«

apud /Eumzum , & fexto crapulam obdor.

miviffe ; feptimo deinde die epulatum apud

lices in£mtcam amicitiam , [erm. 221. eam

Perdiccam fe iterum vino ingurgitáffe , G

acriàs redarguit , & fub finem notat , hanc

oCtavo obdormivifle. Decimo quinto die

infelicem confuetudinem , perquam grandi

ejusdem menfis iterum indulfiffe vino, & fe-

menfura (inemenfura plures bibunt , majora

quenti die crapulam fomino decoxiffe, — Vi«

providentes pocula , ac certa bibendi lege

L

gefimo quarto die coenáffe apud Bagoam, &

contendunt , ut qui poterit vincere, laudem

triduum dormiviffe ; & licet bellicam Ales

mereatur ex crimine , de Paganorum remanes

xandri Magnigloriam plura dehoneítaverint

fifleobfervatione, Idque repetit ferm, 253«

vitia , vini tamen aviditas videtur eam ex-

ubi ethnicam illam confuetudinem , cu;us

ä

tinxifle ; cüm etiam in caftris ex vinolentia

apud Plinium plura aflignantur veftigia, ex

Eb. Y

22.

þc'.

Chriftianorum quorundam non jam fuper-

biduum totum ,fape integrþm obdormie-

fit.

f

flitione, fednequitia oriri, refert ,inqui-

Rupilty, :

í2?.

De Alexandro Duce Moraviz heec ha-

ens, Jllud veró quale eff , quod jam trans-

| lh Gj

bet /Eneas Sylvius /b. 1. commentarior.de re*

atlo cowvivio , expletá [iti , càm ampliis bi-

bue geftta "Alpbonfi, — Alexander Dux Mora-

bere non poffmt ,. nec debeant , tunc quaft

vig egregius potator cüm morterm obirflet ,

soveli , quafitS qui ipfa bora fpervene-

Viennz , diémqueilli (ut vocant ) trigefi-

rint , druerfis nommabus incipiunt bibere s2

mum in templo D. Stephani, cui prafuerat,

non folüm vivorum bominum , fed etiam.s

$odo g —«UR Gu

Canonici , multtque viri nobiles celebrarent,

aingelorum , & reliquorum antiquorum [an«

Gorum : exiflimantes ,quod maximum illie

facerdos quidam , qui fitibundus cellam

. — —j

vinariam Prepofiture ingreffus fuerat, af-

bonorem impendunt , [iin illorum nomini-

feruit vidiffe (e Alexandrum inter dolia de-

Lo.J

ia fe nimia ebrietate in[epeliant, ignorantes,

ambulanteni : & ad ecclefiam reverfus , cum.

quod nullus tam gravem injuriam SS. 4dnges

— 1

—

orantes adhuc Presbyteros inveniffet : quid

liá , 'vel fantiu bominibus agnofcitur irro»

Alexandro inferias agitis ? ille in fuo templo

gare , quam illa , qui ineorum nominibus bin

p

letus agit, bibítque; vosautem hic fiti are-

6endo , per ebrictatem fuas animas probane

r

d

fcitis? De quodam infigni potatore narrat

tur occidere, — Afferit Auguftinus , fced*um*

Majolus tra£. de 4ula, & Caula , eum Ípa*

illud bibendi certamen ex ritu Ethnicorum

]

tio unjus diei integram cervifie urnam ,

ad Chriftianos transfufum, etiam apud ip-

fos vigere , cümnon folüm SS, Patres , hunc

fcu 72. menfuras exhaufiffe. . Sed hunctan-

dem & fitire, & bibere defijffe , poftquam

inter Chriftianos bibendi morem improba-

h

ei laqueo fraéta eft gula juffu cujusdam Prin-

verint , verümetiam inter ipfos EthnicosSe.

Y

cipis Germania aflerentis, indignum vità

necacertamen illud [cyphorum acriter redare

&

eum hominem, qui unadie tantum exhau-

guerit ep;f/. $3. ubiait. Que gloria ef C

Q

riret cervifize , quantum àlij triginta , ac po-

NI

pere multum ? cim penes te palma fuerit , &

tuiffe propterea poculentorum penuriam

propinationes tuas [Irati fomno, ac vomitane

l

cum incommodo Reipublicz induxifle. Ca«

tes reculauerint , cüm fuperfles toti comvivia

p

merarius horis fucciffivis p. 1. c, 44. refert

fueria , cüm omnes vicerá wirtute magnifica y

fuiffe aliqubi nuptias celebratas , ac propofi,

w ados -

b

G nemo tam vfnt €4P ax fuerst , vincer

dio,

Ebrictas ?&e/rtïgïnofa charybdis fugienda;nevirtus nanfragetur353 |

dio,

Senece affentitur Plálo , ejusdem zi

us eft, & vinum profundit,& mentis fuz ju-

Zibdeplam- (cri

ptor inquiens 2 ANwsc usque ad animi ,

'dicium corrumpit ?haétenus Chryfoftomus, Serm. s. 4»

satiene No&

& expendensillud Apoftoli. :vo/ite inebriars "*"rret.

RTM

corporísque lamgorem potant , absque refhi-

9. 39

zatione bibentes ,8f ultro pincernas fargentes,

«ino , ánquoef) Iuxuria, eloquenter , & in-

dndignantésque.tllie ce[fJantibusydum calidam;

figniter differit; inquiens : €Mirabili quadam

sationepaucis verbisomnem ebrietatis accu«

quam vocant frigefactunt,

14.

Juvat.obiter advertere

, ï"haü'dum:ca'li-

fationem complexus eft, :iQuid e(t ,'nolite

&um olim.apud Ethnicos fuiffe in delicijs ,

ünebriarivino;n quo eftluxuria? Luxuriofos

adeó ut in feftis., 'ficut'habetur.ex S. Ignatij

ünter juvenes.eos vocamus s qui cüm pater».

zuam obtinuerint hareditatem , «unécta con«

Martyris epiftola:ad :Magnesianos :ad «cz-

teras lautitiashauftus adderetur tepidus , &

ifeftim dilapidant , inec perpendunt , .quid.-

"Gretíerus àm - manti[/a .ad copus .de «cruce»

«dandum fit., & :quando fit dandum : fed

hoc bibendi«certamen vocat Homericum.de-

mnullo delectu , :& veftes,, :& aurum , &

liramentum., & in eo cerrantesegregié con-

:argentum . omnésque paternas opes ; in me«

"flictari , :& auuriculas,:nares , manuum.ex»

:tetrices , « impudicas diflribuunt.

Xale

&remos:digitos , :aliásque:quascunque partes

:quiddam.eít ebrietas., tanquam juvenem1u«

iEc fub.

«corporis:fibi invicem ;prorodere.

:xuriofuminvadens ;mentem ebriorum s :tae

"dit : /bec effebujuneva ,qua nuncintrodutla

'tione fervituti:mancipatanoflrasomnes ani«

viget , bilaritatis premia : licécnon recté

ami , ac fenfuum :opes inconfideraté, acíine

novam.vécet.hilaritatem;5 .cüm Jam pridem

-ulla :animi :attentione . «cogit effundere,

alicubi viguetii:hac certandi.corruptela .de

*Qui ebrius eft , 'nefcit , quid dicendum fit

1

ficcandis .calicibus ? ifcimus «enim, Alexan-

-quid tacendum, :fed perpertó patens, nullá--

:drum : Macedonsm:tálenum:in preemium :ei

:que obftructum januá eft os:ejus: non veclis.

Inque n*

appofituseft lbris,:non janua, 'Quiebrius

flatuiffe , «qui Jargihs potàffet,

ftituto cettarnine: quadraginta victores com-

eft; difponere fermones fuos in judicio.nefcit,

mencis divitias adminifltrare nefcit,nonnovit

bibones ., :effufis 'vifceribus :propemodum

fpe&lante Rege 'ordidé crepuiffe , .ac foedé

hac quidem recondere ; illavetóexpendere ,

perjiffe. .. . An n on indigniffima :funt 'hec

Áed omnia illaad impenfas , & effufionestrae

«ompotorum .certamina:? .quidquid prate-

:ducuntur, :Spontaneus eít furor, ebrietas,

Xatur ; cüm adigant ,:unà cum epoto vino

»proditio cogitationum.

iEbrietas; ridicue

etiam animam .:vornere ? .An:non deteíta-

]a calamitas , morbus fanis.expofitus ,volun«

biles funt combibonum provocationes :ad

tarius Doemon , & ipfamoleftiorinfania. Et

itu dífce,, quo pa&to doemoniaco.ébrius fit.de-

potandum , cüm inde mens fluctuet,, lumen

anfufcetur ratio nis , & ejus ufusmnaufragium

terior ? miferemur eejus , :qui à deemonio

'vexatur, at huncoodiffe folemus, lllizcone

9 1 6

patiatur in ebrietate ? :sitque propterea im«

modico madidus vino mortuo haud diffimi-

:dolemus , & compatimur , lhuicautem ira-

22

lis , & porco yproríus :£imilis ; ut nervosé

dcimur,& indignamur. Quid ita? Illius enim

Fismil. 2o.

anculcat 5. & hrytoftomus,

iGraviffimum

morbus injuria , hujus veró:negligentia :eff

- In Gensdj. —

quidem eft ebrietas ,delictum , & quod po-

appellandus, inilloinfidiz inimicorum; in

£eít exceecare fenfus , & fubmergere men-

hhocinfidizconfiliorum, :Nec .aliter.affectus

tem, & hominem rationale animal, qui fuper

'ebrius;ac doemoniacus: pariter.cireumagiturg

omnia do minium (ufcepit., inje&tis vinculis

pariter de flatu-mentis :dejectus eft 3 pariter

infolubilibus quafi mortuum , & operatio-

'concidit ; ;»pariteroculorum pupillas:contor«

ne carenteim jacere facit , imó deteriüs Íeha-

'quet ; patiter jacens in terra pedes jactat, fpu-

bentem , quàm mortuum,

ANam mortuus

mam exore projicit. & ita fcetentem falivam

fiequebona ,:neque malaoperari poteft j eb-

ffundit, atque»os ejus intolerabili fcetore re,

rius autem nihil iboni valet operari 3

ad

jpletum:cü.änjucundus.ami'c*isreüwir-cjj;usmo.

malum tamen faciendum non omninó impo-

di , inimicis contemptibilis, famulis.,uxori

tens eft , jacétque ibi ridiculusomnibus , &

ingtatus, ómnibusodiofus , ipfis beftijs mo«

uxori , & pueris , & famulis, Amici enim

leltior; beftizeó usque bibunt , 'quousque

fuam ignominiam cogitantes , fe fe abícon-

fert fitis, G cupiditatem fiftunt neceffitate,

dunt , & confunduntur.

Inimici autem ob-

Hicintemperantià cupiditaté tranfilit ,& ra«

le&antur , & irrident , & execrantur, quafi

tione carentibus à ratione alienior apparet.,

hac dicentes verba, — Hunccine oportebat

Verüm illud multó intolerabilius eft, quód

vivere ?. Et hunccine oportebat fpitare a&«

morbus tot salis redundans , tótque fecum

rem? Ó pecus! ó porcum?! & adhuc gra.

invehens calamitates ; ne crimen quidem

viora loquuntur.

Qui ex pralijs redeunt ,

cenfetur ; fed in divitum menfis hujus tur»

czde coinquinatis manibus , & pradam du-

pitudinis gratià pugna oritur, atque certae

cunt , non tam atroci afpe&lu funt, utilli.

men , atque inter fe majori ftudio conten«

Suntenim fortáffis , qui illos laudibusextol-

dunt , quis fe ipfum magis infamet , quig

lunt, propter trophaa , propter victorias ,

majorem fubíannandi occafionem prabeat ,

propter vulnera , & cades : ebrios autem

quis nervos ampliüs infringat ; — qvis vireg

sniferos proclamant, zrumnofos vocant , &

ampliüs debilitet , quis communem Domi.,

innumera eis mala imprecantur.

Quid eo

num graviüs irritet , ac videre eft ftadium,

miferius fuerit , qui ebrietati quotidiédedi-

esrtaménque diabolicum, — Ebrius mortug

y

Ra

v Ferani de dlb Tom, 1

^Dpiffertatio XVII.

384

miferioreft, - Siquidem ille fenfa de(titutus

bemus.

Quid ? quid Plato u- moribua

- jacet , neque bona ulla ; vel mala poteft ope-

falubrem eligevet/ , corporibus «elepit agreua

!

17' 1

rati: hic veró ad mala exequenda promptus

in[alubrem , dum in borrido , utque obfeu-

e(t, & anima in corpore tanquam in monu-

ro Academi luco academiam inflituit ,. ut

mento defoffa , mortuum corpus circum-

locw ipfe non minimam Philofopbie partem ,

fert. Vides ; ut miferior fit doemoniaco , ut

ftu mortis meditationem ocul'is obfjcerer.

magis quàm mortuus fenfu deftitutus ? -Ha.

^

Hacque etiamratio, cur D. Bernardus

17.

&enus Chryfoftomus.

pleráque fuorum afceteria Monachorum

[ $«

Nihil eft , quod magis ledat ftudium

in imis vallium , locisque palluftribus fun-

daverit.

fapientiz , quàm ebrietas , quia nil eft, quód

Quod etiam praititit Carthufia-

fit tam contrarium fapientize , quàm demen-

norum Inflitutor D. Bruno , qui ut jaceret

tia : ebrietas autem quaedam eft voluntaria

prima fui inftituti fundameuta. horridam ,

;dementia , neque aliter à phrenefi diftin-

incultámque Carthufize folitudinem Epifco.

-guitut ,

quàm temporis brevitate : hinc

'po Gratianopolitano divinitüs oftenfam de«

Lib. degar-.. Plutarchus ebriétatem dixit infanize contu-

legit. Id enixim agere debemus, ut irrita-

Tf!liï, :

*bernalem , quiaubi flabulatur ebrietas, ibi

menta voluptatum , quàm longiffimé fu«

-mens fluctuat , ratio exulat , ejus lumen

giamus,

ä

Una Hannibalem hyberna folve-

.extinguitur , intellectus obtunditur , me-

runt , &indomitum illum nivibus , atque alv

l

-moria obruitur , confilia deviant , judicia

pibus virum enervárunt fomenta Carnpa«

". fubvertuntur ;. & oppreffo partis nobilio»

niz.

|

Armis licet plures disruperit, vicerite

.ris , feu mentis vigore, totus homo alieni

que exercitus ; fi non abhorainibus, à vitijs

ü

- juris efficitur... Quamobrem é veritate de-

tandem vicltus occubuit,

(QQui militize eft

Lib.s. $4« ^ flexit Machrobius.

Cüm ebrietatem igni-

Chrifti addictus arma movere in voluptatum

turzal

*

^4^ tabulüm ingenij , ac virtutis dixit , & fi

phalanges , eásque debellare totis viribus de«

t

mens , & corpus hominis vino flagret , ap.

bet ; cum in fzeva quoque ingenia confue-

um hominem fieri virtutibus acquirendis ;

verint tyrannidem exercere : & quia vitijs

etenim immodicus vini haufítus , iter ad

vinum viam emollit, ab iminodico ejus hau«

-vitia, & prafertim ad luxuriam , viam

flu, in quo latet fucata luxurie voluptas ,

emollit ; & vino madidi lubriciores funt

abftineat.

Heecque fortáffis ratio ,. cur

;g

-ad concupifcentiz zítus , sitque.propterea

Deus fitienti in folitudine líra&lis populo

f

-inter Philologos disceptatio , num ebríofior

non generofum vinum , mierímmque dulce

"Anacreon fuerit , an libidinofior.

Neque

Ícaturire jufferité petra, cüm hacaqua fa-

cilitate ad nutum Conditoris vinum fudif-

.exficcandis calicibus , — qui frequentiüs af-

t

fuefcunt lumina valent fapientiz enancifci ,

fet , ac frigidos latices; imb & praftantif-:

[

.e€üm fumidi halitus ubertim & natante fto.

fimum nectar fuppeditáffet fiti extinguendaee,

-macho veluti €.vaporario furfum ad caput

fi Deus annuiffet : fed quia non ebrium ,

6

'exilientes cerebrum .feedis repleant evapo-

fed fobrium populum voluit fibi addictum ,

rationibus , mentem cecuuentecaligine in-

& ad ftudia virturum pronum, non ad vi-

-fufcent , ufum rationis abripiant , lumen

tiorum indulgentiam proclivem; ideó pro-

: extingvant , intelle&um obtundant ; unde

'vidé juffit Deus percuflum faxum in aquam

&eclef. cap. Salomon.

Cogitavi in corde meo abfira-

liquefcere , non vinum ab ipfo fcaturire : fi

o

dhere à viub carnem meam , ut animum.

enim petra vinum dediffet , ingurgitáffet fe

l

-meum trausferrem ad Japientiam , devita-

fe populus, faltitáffet , ac in omne genusdee

rémque Siultitiam ,. donec viderem ,. quid

generáflet nequitiarum , nec potuiffet in offi«

^

effet uttle filjs bominum.

Cüm enim Ec-

cio contineri , G fortaffisad dimenfum diem;

- &lefia(licus virtutis , & fapientiz appetens

fuper thoros accubuiffet ; coesásque cum

^Obices ad ejus affecutionem fibi propone-

prandijs copuláffet ; mero & faxo exilienti

zet declinare , id unum fategit , ut à vino

liberalius indulgens ventrem disrupiffet ,

uU (

ab(ineret : Cogitavi abffrabere a vino car-

fensisque omnes depraváflzt: eft fiquidem

nem meam , ut animum transferrem | ad

ebrietas libidini fovendz aptior illex : 'nil

fapientsam — ,

devitarémque - flultitiam.s.

eít concupifcentiz excitande , luxuriz in-

. idque non folüm uni fibi propofuit ; fed

citandz fomentum ebrietate magis aptum :

& omnibus fua(tt ,

qui ftudio verze fa:

p

qui enim immodico madent vino hujus calo-

pientiz , ac folidz virtutis accenduntur ;

re inflammati, ac igniculis proprize concu.

imoónon folàm vult abimmodico vini hau-

p

.

pifcentiz excitati cohibere fe nequeunt , quin

ftu coércendum effe appetitum

?

;verüm &

proruant in be(tiales libidines , nec ullum

tü

V

etiam poenitüs repudiandum quidquid ád

fibi tempus prafcribunt , quo tantüm de-

Hinc

i

delicias pertinet , ac voluptates.

beant feedis luxurize voluptatibus indulgere z

. de Seceffu in primis cogitans ait' Seneca,

ideóque extinguendz populi If raélis fiti jufz

Juij;

1

a

,0 V

Epifl 51 .. Nog Canopum eliget Sapiens ( quamvis ne-

fit Deus Saxum non in vinum , fed frigidam

p

minem Canopus vetet e[fe frugi) fed ne Baj.

colliquefcerein aquam ;. quia ut notat S.

n quidem ;

quia diver[orium vitiorum.s

Bafilius homil. in ebriet.

Eörietm Eff ?muater

lj

effe ceperunt.

Non corpori tantüm , fed

malitie , virtutis inimica : bec jufittiam ig-

Cnp » fi

Qu

wnoribus etiam /k!u&rem locum - eligere df:.

norat , prudeut?gm extinguit,

imó

zlö, 25

t

", U. 4/[

N

*

« Ebrietas ver;igïnofa Charybdisfugïenda,nevirtus naufragc:drg3;;-

gera faccum ügniäca-t utri—Eularcm » feu co-

17.

Imó quod in nobiliote fui parte habet

homo praítantiffimum , & optimum , ufum

riacenm, in quo motis eft plerisque in locis,

nimirum rationisadimit ; fenfus mutat , fore

ut vinum affervandum , & aíportandum

mámque humanam ; fiintque propterea eb.

infundatut : hinc Interpretes per Afcope«

rij ex liomiinibus equi adhinnientes , quia

ram vini utriculum intelligunt vino ple.

num. SedcurJuditha Hoiophernemaccef-

propria naturali concupifcentia zítuantes ,

?.

& praeter naturam epoti vini calore flam-

fura vinum fecum detulit ? An ut Holo-

mantes in fcedas quasque irrumpunt libidi-

phernes eo epoto faciliüs fomno fcpiretur?

nes , imó belluis ipfis funt deteriores: fiquie

at militiz prafecto vinum non defuit gene-

dem pecudes , fi femelfitim in fluvio extin-

rofius , quo ad ebrietatem etiam maderet z

xerint, ultra fitim potum faflidinnt, ad quem

fi Juditha naturali propriz venufílati ad.

à neminefe cogi ferunt: cüm é converfo ho-

fcitam addidit, à veftibus , à fuco , otnnt.

fatut ,

que lenociniorum fuppeti|s petitam, cura«

:no pecude longé deterior licét jam

adhuc ebrius bibat , séque nt bibat, focdif-

Ícoperam vini fecum detulit ;— qus orna

fimàcogat , donecmensflu&uet , & in cali-

tam potiüs mulierem dedeceret? prafercim

cibus ufus nàufragetur rationis ; «X tunc

«um Dominus ei fplendorem «ontuliffet 5

immodico vino madidi vocem amittunt , co,

& licéc Judithz facies, ficut illa Moyfis ex

lore variantur , oculis ignefcugt , ore an-

«onfortio Dei non (plenderet ; plurimum -

helant,dentibus fremunt , furore ardeícunt;

tamen addidit pulchritadinis fibi fuperna.

|

feníu excidunt, incertiquefint ipfi oculorum

tufáliter infite , ut notant Carthufianus ,

üntuitus , vanz mentis imaginationes, infta-

Salianus , & alij , qui per honcfplendorem

. bilispedum greflus, umbras perízpe tranfi-

augmentum intelligunt pulchritadinis : vel

lientes , acfoveas ; nutat ipfis unà cum capi-

ut placet alijs ; contulit Deusoditha hunc

te terra , fluctuat unà cum mente folum ,

fplendorem , qui non tantüm «corporis aue

iti quo veluti in maris procella huc , illücque

geret pulchritudinem,verüm & extraordina-

exagitati erigi ; Ginclinari Videntur j ti-

ziam vultás dignitatem , quz divinum quid,

smentes in faciem ruunt , terrámque mani-

& humano afpectu auguftiusintuentium in-

bus apprehendunt , perinde ac in pelago

geteret oculis.

Hanc fplendoris dignita-

tem , vultüsque majeítatem afflavit Deus

naufragi tabulam , quà propris confulant

fecuritati.

Murmur experiuntur in auri.

Judithe , ne cüm eflet exercitum pertranfi-

bus, perínde ac maris decumanis fluctibus

tura Áfyriorum , nullus ex militibus indige

procellofi tragorem, ac refonantia flu&ctuum

nius quid 5 vel petulantius in €

zet,

am ;audc'f

epercuffulittora. — Canes fividerint, leo-

mes arbitrantur , quos càm fugiunt in ter-

Sed cur]þuditha adeó venufla, ac ïï'pïcm- I9«

. gam delabentes ridiculum fimul , acfcedum

dida, ut naturz, & artis ingenio, acorna-

mentorum oninium lenocinio placere Holo«

exhibent ebrietatis fpectaculum.

pherno ftuduerit , Alcoperam vini ,faccum

E

Ícilicet utricularem , & «oriaceum , qui

veltium ornatum potitis devenuftavit , fecum

detulit ? cur fic vino fe afluetam oftendee

Cultura additius ca/?z'tdiä- temu-

tit, ut nec ad paucosdies apud Afyrios trane

n[entiam venenato Angte deterzorem f*

figendos eius voluerit ufu deftitui , jufferíte

que propterea afcoperam vini a(portari?

*

£ ab 1mimodsco fe vini bauflu ab -

fiinet , ne flos pudtestia

