probrium abftulit ex Iírael ; fed victoris

[

*

Davidis triumphus invidiam excitavit, qua

in effufam fe fugam dederunt attonidi, in.

Íequentibus tamen Hebrais terga tanta ftra-

Saul füum affertorem , gentísque Hebraicze

gecadentibus , ut tefte Jofepho Hebrao

propugnatorem perfequi ccepit ad necem ;

concifi feré omnes fuerint, vel capti; pul-

ä

cüm enim puelle Hebrez feílivis cantibus,

chré D. Ambrofius ait : Unius fortitudo

letisque choreis viélores falutarent ,

epie

f4tla eii uniuerforum vitloria,

nicion illud occinerent: Percufit Saul mille ;

&6 David decem millia ; (icut felicitatis co-

De Lacedosiponijs. refert IElianuä in

16,

bello eos fagulis ufos fuiffe puniceis, ne

mes femper eít invidia, eo minus tempe-

Qq

fanguis ex inflidtis. fluens vulneribus , pa-

!

rato puellarum ftudio laudandi;in aliud per.

vorem incuteret,

Eadem de cauía Romani

£

trahitur David bellum , priorelongé mo-

olim Imperatores confueverunt non alias

p

leftius, quia diuturnius; fuit hoc . bellum

non armis, fed affeclibus odij , averfionis,

in acie veftes induere , quàm purpureas , ut

de Lucullo memorat Plutarchus,

ldque

i

timoris, & irz prxeunte invidia cum Saule

ineundum; agrétulit Sau]l, quéd puelle

ut, qui przeít exercitui, nunquam ob fibi

v

inflicta vulneraanimo cadat ; dependet e«

1j

Hebrez decem millia David tribuerint, &

Sauli non nifi mille: quem parem fibi no-

nim totius exercitus falus ab erecto , ac vi-

p

rili animo Ducis.

Alaéle jugulato abad«

il

luiffet invidus Saul perfequitur majori in-

fignitum honore, & o&to ipfis annis in va-

verfario Abnere , unà cum. Duce fingu- 2.Ref, c,2«

l:

lorum militum animi cecidére.

Et uno

t

tia vite difcerimina per omnes Chananitidis

regiones Saul Davidem traxit.

Vox illa

profirato Holopherne ab invicla Juditha

Y. Reg. $.18,

totus Affyriorum exercitus pariter core

puellarum adgratulantium : Pereuffz Saul

ruit

9

LÀ

i

snille, €8 David decem millia , lcintiilla fuit,

dntolerabilis / tjmor ,

& " tremor guditb.e.14s

«

cecidit fuper eos ,. €8 turbati funt animi eo-

quz exitiale excitavit odiorum incendium ;

W

adeó verum eít, nullum (ine fale facrifi-

rum valde, & fattus eff clamor incomparas

cium effe , nullümque fine umbra fplendo-

bilis in medio caffrrorum eorum , Cmaque omia

nis exercitus decollatum Ho

/

á

opbernem audi-

li

rem , & nullam fine invidia. felicitatem ;

. licét melleam effudiffet dulcedinem , & ro-

viler , fusit mens , & confisum ab eis , &

Q

Jolo tremore, ac metu agitati fuga prafidium

fas fparfiffet triumphus . Davidis, fauftas

2l

tamen inter acclamationes , letásque gra-

Jumunt j dta ut nullus loqueretur cum pro«

b

ximo [uo, fed inclinato capite veliéiis omni-

tulationes , quibus. omnia reíonabant ;

U

effudit livor felleos imbres , quibus come

&us evadere fefiinabant Hebreos , QU0S Af«

&

matos [uper fe venire audierant.

Nimirum

munem. corrupit hilaritatem ,

animüm-.

Q

que Saulis excitavit contra Davidem, A quo

Bethulienfes, qui obíeffi ab Holophernele-

pores erant, proftrato Aflyrio leones fiunt;

Qu

cum fuitfet David preemio donandus,;invidi

kg

& perfecutione divexatur.

*

?a

pati pacto proitrato à Davide Goliatho to-

tus Philifthzorum exercitus pracipiti fefu-

Q

Progreffus fuerat contra Goliathum

VO

1j,

B& dedit, ac terga cedentibus Hebrzis ine

David, pugnavit , & hoítem expugnavit,

fequentibus; refert

3

& nonarma duntaxat, fed & caput ade-

Jolephus in illa fuga oc. £/^9«aztis.

di

cifos fuiffe Philiflhzorum — triginta miliia, "^^* * !*

mit adverfario ; quod cum ingenti plau-

& vulneratos fexaginta millia, cüm He-

do

fu, omniümque gratulatione ad Saulem

brai fugientes infecud fuerint usque in Geth,

Tien

detulit: fed quia viétorem reducem fata-

& . Acharon & inde reveríi relicta 3-

ton

fugi'en-

gebant omnes amplexari, & exofculari,

tibus caflra fpoliaverint,

fpe

omnésque ei obviarent feftivis cantibus; Re-

Mirum tamen dictu ,

Ut

quéd Saul poft

I7.

gnum Saulis videbatur melle diffluere , cui

proftratum à Davide Goliat

humac extuf-

(

tamen adfuit, & fel invidiz,

Crus egrum,

fum terrorem Hebrzorum , quafi David

p

cim non fine voluptate fricáffet Socrates, &

excidiffet memoriá , petierit ex Abnere

Qu

mox dolorem fenfiffet, dixit: son mirum,

Duce , quisnam effet. adolefcens ille ,

us

Clpz

quia natura vil admittit gaudj absque ma-

Goliathum proftravit :

bi

*ore , nec ullus eít fortunz rifus fine la«

De qua /iirþgjr[ -äbg. &,17,

19,

defcendst. bic «dolefcens ?

interraga, CHJus

LARTM

L

chrymis : proílrato Goliatho tiumphat — fj/us fit ifle puer,

Vix annus effluxerat ,

QUi

qUin

Ex Invidiæ, fonte putidi fcätüriunt vitiorum latices. 557'

äum David Saulis armigerum agens Golia«

migerum incaftris » fuámque expertus fucrit

thum vicit , & fidium etiam fono, & cantu

in aula muficum,

Latet procul dubio in

àDomonis infultu Saulem ipfum fzpius li-

hac Saulis oblivione monitum nobiliffimum;

beravit ; timuit Saul ne Davidis victoria

quo nemo fperet , gratiam coníequi fingue

fuz derogaret glorie , quodexpertusetiam

larem ob impenfahominibusbeneficia, A*

fuit,'cüm à puellarum choris epinicion illud

deó tenuis eít , ac labilis praeftiti beneficij

audivit, Percu[fit Saul mille, & David de-

memoria , uteuro citiüs fugiat , velingrae

€em millia : tametfi multa Saul in caftrisjam

titudinis fpongià deleatur.

$i qua tamemn

preclaré praftitiffec , adhuc majora geffit

affulgeat fpes gratize confequendae , hanc le-

David, licét adhucadolefcens , adeó ut Saul

vis quzque.offenfiuncula obliterat ; quia

inanu, & confilijs mille tantàm jugulaverit ,

ubiinvidiafuum fpargit virus ; fingula infi«

cüm David decem millia proftraverit 5 in

cit , ac corrumpit.

Quin & alienam feli»

Mp

l,

uno enim jugulato Gigante tot millia perjé-

citatem in proprium fupplicium fuo livore

transmutat

?

.

runt Philifthinorum , quot in turpi fugà ce-

& alienum gaudium propri-

cideruntab hebrzis infequentibus czfi ;. ne-

um facit. moerorem ,. ut & profperitatem

que obítat , unum duntaxat Goliathum fuifíe

miferiam ; quapropter fupra omnem nequi«

à Davide proftratum 5 etiam qui unam ar-

tiam livor infoleicit , & invidiz virus ef»

boris exícindit ftirpem , plurimos eodem

funditur ,quia ut appofitél ait D, Ambro-

iclu ramos abícindit,

Verüm ho«ce puellae

fius.

Improbus (uo deleftatur bono. suvi-

PJ :gü lm

rum epinicion invidentiz fuitícaturigo , ac

dus torquetur alieno z. ille diligst mala , bic

ff,

Lerna plurium malorum ; . Ícintilla fuit ,

bona odit ; ut propé tolerabilior fit , qué

qua odiorum excitavit incendium. | Feliciüs

fa. vult benà . ,

faluti confuluiffent , .ac fortune Davidis, fi

bus.

q"lua*m qui malé omni-

cantatrices puelle Davidis vicloriam , cum

, Invidus , ut afferit Socrates apud Xe-

20«

prottratis à Saule noncontuliflent: & ab e-

nophontem deejus dictis, & factis, eorum

pinicio illo abttinuiflent, omnis quippe com-

plerümque bono tabeícit,de quorum calami«

paratio etiam inter pares odiofa eft , & in-

tate letatur , quód maximé tribuit ftolidi*

vidiz fomes, & longéodiofiffima , quando

tati , cum nonexcludat íummam nequitiam

inferiores luperioribus vel.ae

in eo fitam , quód ex.alieno bono averfio

untütr.

guancur s V-€1

æræfer

prodeat ,. & ex aliena profperitate fumma

18.

uantum iavidie nonexcitárunt vocu«

emergat miferia, ex aliena hilaritate lurida

Reg, C&l

lz ille ; Conflantinus condidit , Cyrus infl au*

tetricitasoriatur; exgaudio triflitia & ex

zAavir: collapía ruerantex terrz motu Con-

bono odium eliciat , & alium fibi invifum ,

ftantinopoli zdificia quamplura , qua re«

G noxium ílatuat non alia ex caufa , . nifi

ftaurationem . expofcebant.

Cyrus Prin-

quia à Deo bonorum omnium Largitore u-

TU

«eps Architectorum vir pace , & bello infig-

beriori cumulatur favore ; & plus altero

misaulz lrafectus, belli dux, Patritius, &

ametur per collationem illius boni , quod

Coníularis , referente Baronio ad annum

invidum torquet , G miferum facit,. quod

Chrifti 44 1. quidquid intra urbem ex quaf-

perinde eft, ac Thermachiam giganteam in-

Áfatacerra conciderat , non ram inflaurayit ,

Íftaurare , ac de Dei iudicijs judicium fera

quam in formam exatavitelegantiorem ,. &

re , ut notant D. Chryfoftomus , & D.

auguíliorem ; & hoc ob praititum patriz

Profper,

Hinc Palladas apud Stobeum ?':ZW-ML

bencficium 5 ficut gratiam ; ac benevolen-

ferm, 3o. exclamat,

9] "maximam invidia rj '3,. de

tiam fibi concivium conciliavit , ita initium

improbitatem ! énvidus cedit. fortunatum , -vit. con-

excitavit invidie in Theodoíiojuniore , qui

quem Deu amat ,. adeó flolidi p

ex 2nvid

£

-

|. Tempainp 9-

cum ludis prafideret equeftribus , pugnis-

am erramit ,. Adeó facià fervimus flulti.

que umbratilibus , & populus nova, & e*

,

No« graci bomines fumus j nibili mor-

leganti urbis delectatus fpecie acclamaret.

tuorum | fepultas [hes babentes , ves omnes

Conflantinus condidit ,. Cyru inflauraum :

peroerfa jam funt.

$i quis.odit bominem ,

fs

voces iftz fuerunt , qu& noníolum invidi-

quem Deus amat maximam flulttsam fbg

amexcitárunt in Theodofio , verüm &gia-

induett $, manifesià enim. contra Deum sp-

[j tf

dium acuerunt contra Cyrum, quem Theo-

fUm pugnat , maximam éram ex invidia.s

dofíius non folàm publicatis bonis in ordi-

ree:pien.f.

MP: i ['

nem redegit , verüm etiam in Clericum at-

"Talis

fuitin aula Affueri Amanus-i:n&r

21

tonfum Smyrnam mifit eo animo, ut per:

Proceres , & purpuratos nemini fecundus

Ípeciem Epiicopum ibi ageret , fed revera

nifi foli Regi ; vir tamen tumidus , ac in-

ut ab improbo populo mactaretur , qui praes

vidus , imó & fzvus ineos, qui auderent

cedentes praefules occiderat.

Laus quam

ejus adverfari arrogantiz.

Hic origine A «

I

populus Cyro dedit, gladium cudit , acuit.

malecita fuit , quamvis maternum genus à

Períis traheret , .ac propterea in con(uetu-

que invido Imperatori, . JEgré ferunt Prin-

bipes fibiinferiores zquari, vel etiam in re-

dinem , ac familiaritatem Períarum irre«

bus claré gettis praferri.

pít ,. & in regiam aulam fibi aditum ape-

19.

Quahivit Saul , quisnam effet David ,

ruit, usque ad fancliora confilia, adeo ut

;Regl :.17'

apud Affuerum omnia poffet , patrísque no«

wf*

quamvis ,gntc annum , & fuum viderit ar-

L11l3

fmine

- Diffetatio XXVI.

638

mine à Rege appellaretur ; ex quo tam ve-

Rex percupefet inEgnïtc/"r decoratam.. Pu-g

cors libido, tam infolefcens füperbia ho»

tans Amanus idjad fuz incrementum dig«

minem occupavit, ut àquocunque non ado-

nitatis pettinere ; con(ilium fuggeffit tai

raretur cultu, qui foli Deo debetur, poenas

fuo plenam dedecore , quàm Mardo:hei re.

lueret; perinde ac fi reus enormis ellet fla«

fertum gloria :- dixitque hunc tegio effe or-

gitij. Id temporis inter excubitores pre

U

natu veftiendum , & equo itidem regio

torianos cuílos regij palatij Mardocheus a-

vectum per urbis plateas circumducendüm ,

derat ; cujus fores cum cateris excubitori.

froenos tenente fatraparum Principe , qui

bus fervabat,vir infigni in Deum pietate, &

praeconis in(lar praclamaret : fic bonoras

in Regem fide ; hic recufavit honorem, ac

bitur , quemcunque voluerit. Rex bonorae.

cultum foli Deo debitum Amano praflare,

re&. Placuit Regi confilium , juísitque exe«

Afr

qui indignatus , nil aliud mente molieba-

cutioni demandari , & Mardocheum regio

*.-*-

tur , nifi extremum Judaica flirpis excidi-

palludamento indutum , torque aureo ful-

^.

um: dectetum impetravità Rege de univer-

gentem , diademate ornatum , & equo

45

fa ttirpe Judaica per omnes Perfici juris ter-

.

generofiffü«:no ve&tum . praeunte Amano

ras extirpanda

.

.& deleta fuiffet univerfa

Procerum primo , ac preconem agente

!

ftirps Judaica, niíi E(theris reginz lachry-

circumvehi per fingulas urbis plateas , &

ma cor Regis emolliviffent , G impium de«

fora. Cümque jufíu Regis fuiffet Mardo-

1. 15, d 1::

D D "

leviffent dectetum ; quod nonfolüm Sufis

cheus citcumdu&tus in modum triumphi

pendebat toti Judzorum genti fatale : ve-

praeunte fuz felicitatis precone Amano ,

76

rüm etiam per totam Perfidem , per quam

hic confufione plenus, & verecundia fuffu-

]i

fus, & praefertim invidià excruciatus rever-

t

fe(tinabant Curfores , Regijs litteris decre-

tam Jud&orum internecionem: Magiftrati-

titur in domum fuam,

Aman feflinavir

l

t

bus locorum denuntiaturi,

jre in domum [uaus lugens , $ operto ca-

Ejllac,r.ö,

3*

Inhacluctuofiffima rerum con

Gitutio-

Z

ne E(ther poít triduanas preces Deo fufas ,

Qu

id? quód fuþerbu.s hadtenus ex hi«

L

variásque corporis afflictationes plena in

lari , ac ferena fronte ;modó fubmiffo ca«

4,

Deum fiducia , naturalem orisrefumpfit ve-

pitein imbres folvitur lachrymarum ? quid

nuítatem , mundo muliebri feornavit ; &

L/

quód defpectus à Mardocheo ; non flevit ;

eleganter induta petjit ad Regem . ingredi ,

nec operto capire érubuit ; fed mox eru-

Y

quem blandá fermonis fuadá in fua flexit vo-

befceritia vultum tingic 5 & faciem tegit ;

fu

ta.

Non folüm ad abolitionem crudelis

quaf(i f« indignum humano fateatur confpe-

Ls

edicli Afferum induxit , verüm etiam ad e-

étu? invidia bas rerum viciffitudines dedit;

l

pulum ab ea apparandum invitavit , cui

i'nvicjia caput cooperuit ÀAmani , verecun»

Li de Zl

el

Voore

adfuit etiam Amanus à Rege ipío accerfitus:

diam excitavit , cor torfit; cüm primàüm à -

Rege audivit Mardocheum tanto afficien-

LLUEN

fed quantum haufit lztitiz ex regia ínvita-

4l

tione , tantum concepit indignationis in

dum effe honore : zgriüs toleravit, quàd

tl

Mardocheum ad fores aulz excubantis , cum

eemulo fuo plauderetut , quàm quéd fibi

enim ingredienti palatium Amano genu non

injuria irrogaretur ;

quia invidus magis.

0i

flexiffet, necin humum fe demififfet , fel-

dolet alterius plaufum , quàm proprium

Ü

Je mifcuit Amanus quidquid dulcedinis ex

damnum , plus ipfi diíplicet aliena gloria,

f

Ettheris convivio guílare poterat: adeo ho-

quàm injuria fibi irrogata : Invidia , ait in ferm. de

H

noris cupiens fe ipfum torquet , ut etiam

Cyptianus , radix eff malorum ommnium.s, vvere,

in fumma felicitate , vitze fentiat acerbita.

Sors cladium , — feminarium. deliorum.s s

Pü

L

tem, quam ut àfe excuteret , initis cum

materia culparum , & nonnullis interjeäii :

Ld

ft

Zate uxore confilijs deliberavit ; patibulum

deícribers invidum fubdit

.

Hinc vultus

d

erigere ad contumaciam plectendam Mar-

minax , torvus afhecius , pallor in. facit

dochei. Surrexit crux in fublime quinqua-

in labijs tremor , flridor in dentibus , verba ,

t

n

ginta cubitorum altitudine , ut fupplicium

rabida , effrenata convicia ,. manus ad

neg

£antó effet ad terrorem atrocius , quanté ad

cédà violentiam prompta , etiam fi À glae

ignominiam apertius , ac patentius.

Sed

dio interim vacua odio tamen. futura necis

l

r

ex Numinis providentia obtigit ; ut Affue-

armata, ^ Invidiz color pallore inficitur ,

rus eam no&tem infomnem ducurreret, quz

oculi deprimuntur , mens accenditur , mem-

fw

inter (ufpendium intercedebat , cümque

bra frigefcunt , & ipfa dentibus ftridet ,

pü! |

Rex infomnis fuorum fibi geftorum hifto-

livore tabefcit , & ex alieno gaudio pro.

p

4l

riam perlegi juffifet , didicit ex . ea capiti

prium hauriens moerorem, mifíeta cffj-

li

Íuo per Eunuchos infidias fuiffe (truClas, &

Q

- eiturex aliena profpe«

indice Mardocheo detectas , nulla relata

ritate.

f

in benemerentem , vel gratia ; vel prz

[/7

miac

B

j

PID

Circa id temporis mane horis antelu-

n

canis confueto maturiüs aole adfuit Ama-

4l)

nus , quem Affuerus interrogans , quó-

LUT

lioy

mam afficiendus eflet honoris genete queml

SQII IQ

D

V0

i

Ex Invidixfonte þmidi&fcaturï*unt vidorumlatices. — 633

Ícelera omnia ffeCum--trahii , àc fovet, non

S. IIL

alia ex «aufa , nifi

alteri favet.

quia rerum profperitas

i

: fjfl&.ä exitiale fþ.in;via'z'ae maligni-

Pati non poteft invidia P

rincipis fävoq.-

46,

445 , ut velipfius Bonitatis waturam f[uo

rem alteriimpettitum ; quàm fibi, | Subfi-

autatur livore corrumpere : - fibíque tantüm

ftente Cyro Babylone, Darius ejusSocer in

Adfaifeere ,. quod pluribus Bonitas fuá.

Mediam profecturus , ac curaturus , me

diffufrua fecit effe come

quid pet Regis abfentiam turbaretur,Danie-

RHTLC .

lem voluit (ibi itinetis comitem afciícere ,

quem centum viginti Medie Satrapis, to-

, Deo ,apert)av eft invidi malignitas, ut

2

tidémque Principibus prafecit. "Tres dun.

ipfius bonitatis naturam fuo nitatur

daxat erant conítituti ,. fummi Principes ,

livore.corrumpere & bonum , quod

quibus à fuübjectis Dinaflis reddenda ratio e-

ad plures naturali propen(ione diffunditur ,

rat, & hos inter triumyiros Daniel eriam

adnitatur ad unum duntaxat ,. feu ad fe ip-

eminebat Regi proximior ; cüm ab eo veluti

fum coar&lare, quod eft naturam totius bo-

ab Oracnlo penderet Darius , .cui regimen

mitatis invertere , & naturz dotes evertere,

injunxerat provinciarum , quas fideillibata 5

Lib. Ys, de

6 UA DeXS

-Appofltä.;.D. .Augufïinus ait , loquens de in-

fapientia fingulari , & fumma integritate ad«

vido: Awllo zodo fit minor accedente ,. feu

miniflravit ; quod materiem , ac fomen-

|gpermanenie conforte., — poffeffto .bonttatia.

tum fuppeditavit invidie, Splendor, quo

Jmó .tantó fit latior , quantó concordior.eam

apud Regem fulgebat Danicl, clarior virtu,

individua fociorum poffidet cbaritas, — .Nom

tummnitore, quàm dignitatis preeminentiá ,

babebit denique tftam po[[elfhonem , qui eam

malignos oculos perítrinxit., in quorum

MM

noluerit babere communem , & tantó eam

pectore invidiam accendit innocenti exitiae

reperiet ampliorem , .quantó ampliis ibi po-

lem Danieli , quem -odijs ceeperunt invidi ad

zuerit amare .confortem.

Imo licet.magis

internecionem perfequi; aneque tanrüm exe

obitringamur Deo per beneficia communia,

arferunt invidià in hominem externm , &

& omnibus impenfa , ut nervoseé probat Sal.

alienigenam, Judaeum genere, & conditio-

vianus /i5. a. .4d ecelef. mon Jongà .ab fnit.

ne captivum, G mox dominantem regnos

YInvidus tamen nititur hauc (uo 'ivore cor-

verüm«etiam venenatum livorem in ejus exie

xumpere communionem., & vinculum tol«

:tiummoliebantur effundere varijs machina-

vere , quo Deo arétius obflringimur , quod

tionibus , & modisid efficientes ,ut Regem

Tib.de Ze

fl fcelus fceleri agglutinare. ; HincS, Cy-

.à Daniele.abaljenarent: G quia id erat factu

prianus.ait ; Non «f , .quód aliquie exifis,

( Ivvore ,

perdifficile cum;ea integritate , .ac innocen.

Gnet , :malum ifiud na fpecie contineri ,

tia, regia ageret Daniel negotia , :ut nul»

Aut brevibus serminia , &f anguflo fine con*

Jam noxe fufpicionem ingereret ; invidia

^eludi. — Laté patet Zelistf Invidie multiplex,

'tamen non deílitit:materiam calumniaz QU&«

€ fecunda pernicies. . .:Radix efl malerum.s

rere, quam tandem ítuduit invenire accerfi.

emnium., fons cladium , feminaritum deli-

to à religione discrimine, 6 quia Dam'e;l

&orum , materia culparum. | Inde odium.s

hebraico ritu Deum .coleret.

227 qfungit , ammofitas snde procedit.

4Avarie

'Quia tamen inventum invidize pot:uïiffet

27«

) /m[li it

tiam Invidia inflammat . dum quiefuo on

t

Regi innotefcere , fategerunt ambagibus

potef effe contenrus ,. videns alterum ditio-

obtegere, ac politicum nequitiz palliolum

Tem.

adImbitionem Zelus excstat ,. dum.s

eidem injicere ; imó & larvam regia venee

cernit quis alsum in donoribus auécliorem.s.

zationis preeconcepto fceleriimponere, Tne«

Zelo excaecante þn]m* dA0firos , AIque din di-

untigitur Proceresconfilia, confpirationem

4ionem (uam menta arcana xvedigente ».

deliberant, &impium à Rege decretum ex«

Des simor fpernttur ,. .Magiflersum Chrifig

torquent, quo omnesRegem colerent, niíl-

vegligitur

3

2

judici dies mon .providetur.

que ab alio peterent , quàm à folo Rege,

Inflat fuperbia , exacerbat favttia ,. perfi-

Omnis , qui petjerit aliquam petitionem à

Daniel. c.0,

dia prauaricatur , ampatieutia concutit. ,

uocunque Deo , & bomineusque adzrigin-

fvrit duscordia , ira fervefest ,. mec fe jam

ta dies , nifi à 1e Rex mittatur in lacumleos

poiefl cobibere ,. uel regere ,^ qui fattus ef

3u.

Hoc fuit decretum nequiffimum ,

poreffatis aliena, .. Hinc domsnice pacis vin-

quod invidi extorsére à Rege, ut Danielem

eulum vumpitur $. binc charitas fraterua s

Judeum perderent ; «ui favorem invi-

violatur , binc adulteratur veritas , unitas

debant,& gratiam Regis; cümenim Darius

totum . Chaldeorum

feinditur , ad berefes . atque fcbismata pro-

Babylone captá

filitur $ dum obtretlatur facerdotibus , dum

regnum Perfis fuübjeciffet , infteterunt Sae«

Epifcopu invideiur, dum quis aut querirur,

trapz affentatores , qu&d cüm Perfz non

won fe potius ordinatum » aut dedignatur

tam pié , quàm prudenter Reges fuos Nu-

alterum ferre Prapofum. — Henc recalcitrat,

minibus accenferi vellent, acinter Deosco*

binc vebellat de Zelo fuperbus , de emula.

lerent ,. €ó quia Rex inter homines Deum

tione perveríus , animofitate ,. €5 livore s,

agat ; non minorem vellet Darius à fuis

20n bominu , fed benoríe inimicus.

Sub

cultum exigere , quàm Nabuchodonofor ,

homine Z«li invidiam comprehendi: ; qu&

ac Balthafar victi Reges exegerint : eó quia

poli-

N

640

"Diffetatio: XXVII,

politicumi teyimen éxpofcat , ut Majeflas

excidia, cedes , & przcipitia intentantur;

tota regia Íe fubditis prodat , ejásque divini-

oculus livore fuffufus alienum nonintüetur

tas íplendeat iliuftrior ; ídque futurum , fi

fplendorem , nifi ut eum vel obfcuret ,ved -

. decretum edatur, ne quispiam intotoregno

extinguat ? & de alieno folatio dum tris

intra triginta dies quidquam nifi à folo Rege

ftatur invidus, fe ipfum etiam torquet ,

petat ; & decreto non parentes, regique

& de aliena felicitate eft ipfe infelix , sít»

non obíequentes, leonibus objiciantur,

quepropterea mifer € parvulus: tuncenim

28.

i

Quamvis impietas decreti Dario Regi

incipit alter invidere!, cum majorem fe il-

P

I 4

innotefceret

?

cüm per ejus fan&tionem.

lum judicat , ideóque quia illi non equatur;

n

inhiberetur filioà patre, inopià locuplete,

fed infra detinetur propriam dolens exigui»

egro à Medico , lapfo ab ere&to opem pos

tatem , alterius invidet magnitudini , pul-

Ácere, contra naturz leges dictantes fui con-

chré $. Gregorius, — Znvidere nonpo[fumut, CA». 254 !

fervationem , & expulfionem miferiatum,

9Hu4 .

nifieis , quos nobis ín aliquo meliores putá-

quas non poterat Rex abigere, necomnibus

Parvulus ergoeft ,. qui livore occi-

ä

Opitülari, cum ubique prafíens effe non

ditur , quia ipfe fibi teflimanium perbibet,

LU

,poffet , nec omnibus occurrere neceffitati-

quodeo minor fit , cujus invidia terqueture

Vi

bus 5 nihilominus ad arcendum feditionis

Hinc est , quod bofla callidus primo bo-

li

me*tum aflenfum preftitit decreto , quod

mini invidendo beatitudinem furripust : quia

U

per tumultum poítulabatur : Daniel tamen

ami/sà beatitudine minorem fe immortali-

P

moris , & religionis fue tenaciffimus íta-

tate illius 4gnovit.

Hiuc efl , quód Caim

f

tas precandi vices minimé neglexit, ter per

ad perpetrandum fratricidmum corruit , quia

dies fingulos in fublime zdium - concla.

defpetlo fuo fazrifco , prefatum fibi in*

Q

ve alcendit , Deum ex genibus adoraturus :

fremuit , cujus Deus bofltam acceptt ,. 65

Q

& ea conílantia ,. ac libertate , ut per pa-

quem meliorem fe effe exborruit 5 me ut-

tentes feneílras potuerit à vicinis obfervari

cunque effet , amputavit,

Hinc Efau 4d

Pl

i

regij decreti transgreffor,

perfecuttonem fratris exarfit , quia primoe

EU

29.

Coperunt tunc invidi proceres Danie-

genitorum. benediclione perdita ,. quam.a

al

lem incusáre reum lafz Majeltatis,

Tunc

tamen pro efu lenticula ipfe vendiderat, s

L

cognovit Darius , quas technas invidia Da.

minorem [e eo ,. quem nafcendo praibat »

?i

nieli confttuxerit , & quàm temerarium e-

ingemuit. — Hinc Tofephum , fratres. fui Ifs

diderit ipfe decretum , per quod tam fe ,

maélita transeuntibus vendiderunt , 4quia

qvam Danielem fidiffimum admini(trum in

cognito revelationi myfferie , ne fe fieret

«

difcrimen injecerat ; de cujus innocentia

melior , ejus profeciibus oboiare conatà

non minus certus , quàm de viri'jactura tri-

fünt... Hinc Saul David fubdirum lanceam

i

- Dt tioin,

ftis toto ftudio incubuit , quo valeret à fu.

intorquendo , perfequitur , quia quem mage

premo eum discrimine eruere ; fed id per-

LUPT

nis quotidi? augers virtutum fucce[fbus feuw

34-

inde erat , ac contratorrentem niti; Dina-

fit » ultra fe excreftere expavit.

*Par-

fte fiquidem invidi cam Regis animum, ejis.

l

vulus itaque eft , qui invidià. occiditur ,

quem conatus animadvertiffent , feditione

quia nifi spfe inferior exifferet , de beno al«

t

facta Regemadjérunt, cui inculcárunt legum

terius non doleret.

Per(carum vim haberi factrofan&tam , & nul-

D

Nititur invidus inzqualitatem everte. £ $2

laimmutatione, velmitigatione efle infrin-

re, de qua trifletur , quàd eft mundum

. gendam , & una erat omnium vox , Danicl

«

velle fubvertere ,' ac penitus delere ; non

degum transarejfor ad leones.

enim ulla major poteft mundo , & homi-

Ih

36

. Tunccetfit Rex , velinvitusalienzinvi-

PT

nibus perverfitas accidere; quàm ingqua.

diz , ac ferocizee , & Daniel in lacum demit-

litatem ftatuum , ac conditionem in huma*

Ti

titur leonum.

lf

Nonaginta tunc erat anno-

no genereabolere, Etenim fi urbes, quas

rum fenex Daniel ; cüm leonibus fuit obje.

f.

homines incolunt , hac deflituerentur inz-

&us, ^ Ecce in quot fcelera invidia . Darij

qualitate , omnésque pari effent conditione

tur

proceres traxit , idololatriam invidi accerfi-

U

infigniti , gradíque zquali, & forte vive-

verunt , innocentiam opprefferunt ; homici-

rent; vel omnes eflent ex ordine equeftri in.

p

dium decreverunt , Deo derogárunt , cüm

n

diguitatibus conflituti , & divitijs affluentes,

homo Deus fuerit conítitutus , ac juffus dare,

& tunc exularent omnes famuli , exclude-

Qu

quod nonhaber ; quid enim fi à Rege omnia

rentur Opifices , nullus effet agricola, qui-

r

peterentur , ergóne ab uno homine omnia

m

«ampós excoleret , plantas ferezet , fru&us

Íperanda ? Mille fuerunt tunc inregno mi-

colligeret ; meffem in horreisreponeret, Vi«

T

feriz , mille & indigentiz , nec poterat Rex

tes apricisnon florerent in collibus , nec rue

miíeris omnibus opitulari , nec potuit quis-

ftica falce putarentur in vere ; nec auitumno

f&

piam Darium fingere Herculem Alexicacon

defpumantem exhiberent vindemiam , nec

tqc

malorum omnium depulforem ; nequecum

Uf

ullis veftirentur pam pinis , nec fertiscorona*

propemodum etfent innumerz fubditorum

renturuvarum: nullus in fylvis feras vena»

do

neceffitates Ícire poterat, quid negare , quid

concedere deberet,

tü perfequeretur ; nullus auceps in campo

n

volucribus infidias tenderer , nullus in mari ,

al

n

In invidiz officina omnia cuduntur

& aquis retia jaceret , nec hamum in pilcium

ite

[celera , confinguntur e:ratg. Et nonnifi

vapturam. — Jugatius boves non duceret ad -

fit

apIros

[

Ex invidiz fonte putidi fcaturiunt vitiorum latices,

64X

ágros excolendos ; nullus fütor calceos effi«

przproperé eft affiduus fui carnifex.

Quid

ceret ;& nullus batbitoníor tonítrinam ape

enim tam praepotterum , quàm homines non-

riret ;; nullus farcinator vefles con(ueret ,

1uas flere miferias, (ed de aliena rorqueri pro»

nullus coquus cibos ; & fercula appararet j

fperitate ; & mileriam propriam ex aliena

haurire felicitate , odit enim invidus bonum

nullus Eífedarius equos dirigerec ; nulla

pediffequa herz inferviret ; & artes omnes

quodvis , quod alteri impertitur,

Condu-

ceffarent, & officia, quibus inferiores fu-

xerat paterfamilias operarios in vineá fuam ,

perioribus inferviunt ,. & utrínque ingene

& quidem alios ífummo mane, alios fub me-

tia exorirentur incommoda,

ridiem , & lub vefperamalios. Jre , & vos ia Mattb. aQ

vineam meam , & inclinata mox dieomnes 4«

?5*

Nil enim infeliciüs , nilque miferiüs;

quàm omnibus propé vitz commoditatibus

denario diurno donatos dimifit , ac aequé de«

Ml

deítitui; artium, & famulorum defectu.

dit ijs, quos fummo mane conduxerat , quí,

Quid&rumnofius effet , quàm ad excolen-

que portavetant pondus diei , & zítüs , ac a«

doscampos, & ad reliquas peragendas fun.

lijs, qui utà duntaxat hora in vineze cultura .

£tiones , quemque per ícipfum adigi , fi

laborárunt ; fed qui diutius in agricolatione

omnes in dignitate eflent conflituti ; di-

deíudárünt,nonnifi]lcum invido murmure, &

vitijs zqué affluerent ; & aquali nobilitate

queruli pactam fibi metcedem acceperunt di-

centes : Hi noviffopt una bora fuerunt , &&

infignirentur, utíque nobilis per feipíum,

ut viveret munus adigeretur ru(ticelli obie

& pares illos nobu fecifli ; qui portavimue

ze , per fe ipfum terram excolere , femina

pondus diei , & affu. — Sed Paterfamiliaseo-

jacere , plantas ferere , fructus colligere ,

rum uni probé retorfit , .retfpondítque,

& fibi coníulere vitz neceffaria , sicque effet

dmice non f acio tibi injuriam ,, nonne ex de-

Mlnibq 39'

quilibet agricola , fartor ; futor, piícator,

nario convenifii mecum ? tolle, quod tumm

coquus , quo nil erumnofius excogitari

&5l , &6 vade,

n non licét mibi , quod

poteft. Non igitur utilis tantüàm , jed &

volo facere , an oculus tuus nequam . eit,

neceffaria elt hec conditionum , acftatuum

quia ego bonus fum.s ?

inzqualitas, quam invidus fuo livorc delere

aduiutur.: ficut contrarietates elemenco-

Oculus nequam eft oculus lividus , ac

$.

invidus, qui livore fuffufus alienam lucem

tum , diíparitas ferarum, varietas planta-

zum harmonicum inducunt in mundo con«

intuetur, fed ut obícuret alterius felicita»

tem ; infpicit , íed ut inficiat ; & cum bonita-

centum :ita-& in humauo genere ingquali-

te alterius uratur, invidiá depravatur , tabe«

tasitatuum , varietas conditionum , miram

coníiruit ad rectum mundi regimen harmo

Ícit , & nequam fit.

Quàm improba eít in»

vidie nequitia, quaex aliena felicitare pro«

niam , & eft id , de quo difputat Scipio apud

priam haurit miíeriam! quàm ferale eít in«

De civit.

Tuliium in opere de Repub. referente D.

vidia monftrum ; quàm pernicioía , & virue

eap. 2i,

Auguítino.

lenta. eft planta, quam vix uno die exculta

34*

Sicut enim in fi

dibus, ac tibijs , cantüque

-

ipfo , & vocibus concentus eít quidam te-

vinea protulit; qua ut pampinos egerat,u-

vas ad vindemiam delpumantes exhibeac , &t

nendus ex di(tin&is fonis , quem immuta-

meffem flavefcentem falci fubjiciat , plures -

tum , ac discrepantem aures erudita ferre

debet meníesexcoli , profcindi aratro , le«

non poffunt: G ex diffimillimarum vocum

minibus ditari, occari, & (i degeneres de«

Ü

moderatione , ac ex concordi discordia cone

promat herbas,hz evelli debent,ne prcbis fe-

centus exíurgit harmonicus , qui aures de-

minibus fuccum furripiant , & nutrimene

rhulcet , & animo folatium ingerit : pari pa»

tum fubtrahant: invidia illicó germinavir

€lo ex varijs in humano genere flatibus ho-

in vinea , nec poft multum impenlum la»

minum , & conditionibuslummis, medijs, &

borem fruc&

infimis interjectis ordinibus, veluti fonis di,

fparfit.

us deprompfit IQOS, & livorem

Íparibus , fed concordibus harmonicum ori-

tur in Republica regimen: quz enim à mufi-

Sed non miror;fi tam procax invidig pat«

€is in cantu harmonia dicitur ; hac in Re-

tus in vinea germinavit ,cum vel in ipfo ccelo

37

publica eft concordia , quainfimi medijs ; &

vix Angelicis fpiritibus creatis eà infurrexit

impetu, ut unà cum Luciferotet'iam Ange«

medij lapremis cohzrent : Invidus igitur,

lorum partem in imum detruferitTartari ; &

quia hanc vellet inzqualitatem ftatuum , &

conditionem delere;Reipublice adnititur har.

in terris vix orbe condito fuccreverit etiam in

paradifo confita agricolante cacadoemone *

moniam obliterare , quó nil infeliciüs , nil ze-

rumnofius poffet humano generi obtingere :

quem cum protoplaftorum felicitaris invi,

hac enim fublata. inzequalitate omnia ceffa-

dia torqueret, ferpentis halitu in hominumg

infufflavit felicitarem, quam extra paradifum

rent commoda , & quisque inops in fuis divie

tijs, & mifer in fua felicirate effet.

abegit : plenus enim infidiarum occafionem

9j*

enactus perdendi hominis Evam de

Cepit s

Sed quam miferiam vellet invidus mun-

do invehere ; eandem ad (e trahit, nil enim

quà ejus virum proftraret

» qui quam meruit

posnam , inomnes diffudit pofteros,

tam infeliciter miferabile effe poteft , quàm

