aci hominum ambitu? Quid ambitio non

L;þ- h I!!

audet, fi ipfam INuminis gloriam adoritur,

Secundám nomen. tuum Deus ,. fic & laus Pfals a.

tofian,

tua in fines terra,

Maxima laudi Deo da-

ntrapiat? Atoh quàm infelix przda , quà

gloria fimul, & pax amittitur ; & dimit-

tur, quàd!ipfe fuo nomini plene refpon-

titur homo ambiens in fordidam ignomi-

deat, fuam gloriam proprio oftendat . no,

nic humum ! difplicet ambitione tumidis

mini implantatam , & quidem non dübijs

Angelica partitio , quà foli Deó tota tri-

infcriptam characteribus, qui deleri poffint;

buiturgloria, & pax fola nuntiatur homi-

fed infitam, ut fejungi nequeat , ideóque ait

nibus bonz voluntatis : non pacem cupit

David; fecundám nómen tuum Deus , fc &

ambitio , fed gloriam fitit, quam Deo fur.

lans tua in fiaes ttrY? , nomen enim. Dei,

ripiat. Sed quàm impié funt temerarij hu-

ubique terrarum fulget, & divina laus re«

manz ambitionis aufus !. quibus homo non

fonat in fines terre , quatenus omnes crea«

folüm in terra celfioribus appetit in culmi-

turz clamant; zpfe fecit nos ,nou ipía nos,

ä

nibuseminere, verüm etiam colum con-

& notitiam ingerunt conditoris, quá etiam

icendens Numinis gloriz infidiatur, quam

non cognofcentes litteraturam introeant in

!)/41.125. j

fibi ufurpet: a&dhuc acerbum Adami po-

potentias Dei ; laudésque ei debitas conci«

mum ejus pofteri ambitiose eructant, fed

nant; ex mundi fiquidem majoris, totiüs.

fi Adam cum malé carpto malo malorum

que creaturz fenfum ferientis exteriorem

confideratione ad opificis Dei exiftentiam,

omnium iliadem ad fe accerfivit , ac Pando-

rx pyxidem aperuit, & qua cun&ta fcele.

ac veluti fenfibiliter exhibendam,& ad Nue

E

"

rum portenta , fupplicia ,. peftis funera ,

minis Sapientiam dignofcendam fcandimus,

bellorum clades , famis abfumptio , cala-

ut inde debitas concinamus DEO laudes,

l

mmitatum caterva, arumnarum exercitus,

Hinc maxima etiam cenfetur laus hominis,

Ü

fi veré fit vir fui nominis, fi quod nomine.

[

morborum agmina, dolorumetortores, &

tandem mors ipía exiliére; ita una ambitio

prafert, re ferat, — Secus datur probro ho«

b

zadix efít malorum omnium; maximorum

mini ; fi quod nomine oftentat, re deftitua,

Ío

enim Ícelerum miniftra , & mater eft ambi.

tut,

Inaniffimum enim efl,ac futile, fi res

fi

in fe vacua de nomine duntaxat fibi adulans

tio, que bumana equé , ac divinà con-

f

fundens fanguinis neceffitudinem oblivifci.

tiüs eblandiatur, & ambitiofo vocabuli lq.a

"i, &

tur , amiciniz viacala difrumpit, leges na» -

dibrio futilis rei vacuitas obtegatur,

turze conculcat ? hec quos pulfat in fublime

Viliffimus eít reatus illuftriozis mno«

$13:

d

urget, fed utlapfu ruant graviore: hac

minis, dum fub clatioris votabr,(i gloría

E

* Ípirituum conditorum fupremum inflavit ,

actionum ignobilíum ignomir;ofz caligi-

tu;

- fcd felicitate privavit Angelica, && & fummo

neg conteguntut,

Appeíüe Chryfofto.

Ti

BI

W

-

N

391

Ambizionis tumorvhmorwüin 'f'ugä* cludcndus.

13

n;ajs, fugeillans ambitionis inanitatem ait ?

bientis ibi naufraga omnin" &rumnarum

Dignitates temporales. baudquaquam quis

obrueretur fluclibus 1. Ze/zen"lnt ss4ue ad

.digmfmm: dixit ,. fed dignitatum momina

abyffos, & anima

forum in n tabe[ctn

duntaxat; wimirum funt dignitates iilluftria

46,

nomina, quz inflatis. buccis eduntur [qui-

e

Tumidis, & ambitiofis cu!minibu;fscon;

dem, & proferuntur , fed re vacua funt, &

termina femper funt przcipitia , & fo.ci

nonnifiinanitate tument, . Inflata exambi-

ruinz, quia ut appofité ait. Hugo Viétori.

,'Capoz.in f'fs

unt homines vocabulare prorfus vacua, ac

rinus: ZAfcendunt usque ad celos , && defcen.

inaniffime exucca.

Quid aliud dixeris di-

£

dunt suque ad. abyffos,

Omnis ambitio[us :

gg'l. D'w e |

gnitates, quibus impense inhiant ambitiofi,

tantó in imo efl, quantó. in altum fe erigit z

quam nugaciffima nominum ludibria? fpon-

tantó profundius labitur ,

det ambitio orbes integros, fed inanitate

elevatur, ut ff atera.

quantà exæljiü:

oppletos,bullis haud abíimiles , . quas fi affe-

Quot mortalium infublimeurfit am-

$ &

quaris, & manu capias , difparent: fitim

9

bitio , quos é dignitatum fafligijs in imum

movet ambitio, & dignitatum preclara no-

detrufit ignominiz ? Cümque ultra hemi-

mina propinat, fed

16, quà fitis extinguatur

nis faftigium fe crederent / eminere, quafi

proríus deítituta, -

f4

Gderum concives, & de cccli gloriarentue

Prafecluram cxämbïvit vir,quem ame

proximitate, illicó inimum depreffi funt i-

bitio inflaverat ,. is plures exantlavit labo-

gnominiz, quia 2/ceudunt usque ad calos, 0f

57«

xes,fudit fudores , & praílitis. obfequiis

defcendunt usque ad abyffos , & anima eo«-

imo.& foluta pecunia Przfe&i nomen fibi

rum in malis tabefcebat : Annon tabefcit

tandem coémit; fed quid inde ? pfolixam

ftatim ambitio, quz cüm celos tangere&

malorum congeriem ad (e traxit, curas,in-

manu, protinus abyffum orelambit? Fabu.

Íomnes noéctes, anxias folicitudines, detra-

lam dixeris fcenicam ambitionem , quos e

,hentium linguas exafperatas , invidorum

mim in theatro exhibet , vel fenatorié toga«

lividos oculos ; imó & vitze pericolum, ut

tos, vel fafcibus przeuntibus imperiosé au«

pluries intra. fe loquens dixerit , fi fci-

&oratos ; velíplendidé purpuratos, vel

viffem,tanti procul dubio non emiffem poc-

nitere,

Íceptro, & chlamyde ornatos: illico detrae

Non ízculares tantüm , fedetiam

€is veftibus , & cothurnis, quales revera,

Ecclefiaftice dignitates hiice funt zrumnis

fint,mors fuperaccedens oftendit : theatrum

plenz, &re dignitatum vacuz ; hincreclé

enim nonnifi ad momentum ambitio fcenicà

Lib. s. de

exclamat Bernardus :

O ambitio ambien-

dl

ozfiderat,

adornat, fuámque fingit fabulam: quas

um «crux, quomodo omnes rorques, omui-

veró hac in fabulaexhibet perfonas, none

&xs. places! mil acriss eructat , nil moleffias

nifi mendacia funt ficophantarum , obnoxia

snquietat , 6 tamen mil apud miferos mor-

dicteris , ac nebulonum expofita rifui, ac

tales celebrsus ejus uegotijs, Solum nomen

lurconum derifui, adeout miferrimus (eme

Dei eít re plenum, &laus ei refpondet in

per fit qui ob enactam dignitatem in publi-

fnes terrz , reliqua extra Deum vacuitate

CO femper

funt plena , &interitui obnoxia : funt di-

pofitus omnium jpgiteï oculos

pgtiwr,

gnitates, quas impenfiüs homines ambiunt

perinde ac flores, qui vix ridentes in pratis

s. VIL.

mefloris falce fucciduntur: hinc Píalmo-

. graphus ambitiofam hominam folertiam in

Srenam mundus exbibetþe!&an.'

conquitendis honoribus, ac dignitatibus

dam , in quam fuos ambitio introducit

acquirendis carpitinquiens: Vanum eji vo-

4ores, quibus i larvam detrabas,qui prae

s)/al. 126,

,

bis ante lucem . furgere: qua verba. expen-

e[fe fnguntur, fubele deprebenduntur ,ac

dens D. Bernardus fermone 1. de S, Vitlore ait:

fedée famulari,qui ilufiviis domi-

Non erecii plané,fed perverfi esl anims ante

MSAHRF.

quareve gloriam, quam exercere virtutem,

& velle coronari , qui legitimà non certave-

Icut pauci in mundo funt, quos ambitío

fs

rit. Vanum est,vobis ante lucem . furgere,

non inflet , ita rariffimi, qui cüm Re.

lia eil frufira ad celfitudinem nititur glorie,

gio Vare veré dicere queant Pfal. 1097

qui prius [plendore uon enitutt virtuta : &

Tuus fum ego faluum me fac , quia potior

tamen ambitio tametíi nullis innixa virtuti.

hominum pars ambitione pulfatur, & ei fe

bus gradus fibi ad celfiffima quaque parat

dignitati mancipat, quam enixiüs exambite.

folo inflatatumore : nimirum ventofa fur-

ecquisRegum,Ducum,aut Principumjimó &

fumnititur,fed procellas excitat,quibus naue

inferiorum Magiftratuum poteft. cum veri-

Íraga pereat: eítenim ambitio fpiritus pro-

tate Deum alloquens dicere Twus fum ego,

celle , cujusflu&us , ut modulaté cecinit

P/al. 106,

quia ut appofité philofophatur D. Ambros

David: 4fcendunt usque ad calos,$ defcen-

fius: Rarus f[anà qui. cum Davide dicere-

dunt usque ad aby[Jos: tumida ac ventofa

polft tuus fum ego.

Non potest dicere fecus

f

ambitione mare humani cordis tumefcit,

laris tuus (um ego, quia, plures babet Doe

cujus flu&us ad ccelos usque exaltantur , fed

minos , quibus turpifimà infervit.

Fentt

mox usque adabyífum defcendunt: [ed mi.

dsbido, &5 dicst meus es ; quia qua funt corpo-

tior foret fumplex defcenfus , nifi mens ame

ris cqnmpifcä.

Veuit auaritia , &5 dicit

IT T|

392

Difertato XVIIL -

meus es» quia )rgentum » U aurum quod ba-

interierint dignitat'bus exuti, quid fuerint

Venit am-

hes fervirutis tua esl pretium.

Manium umbrz «la iüs edocent 5 & cinis

bitio dicit Panà meus es, ne[cie quod ideo

fepulchri luculentià: oflendit:/ neque cum

imperare aljs te feci, ut mibi ipfiinfervires?

eo, qui interierit deícendet gloria ejus, quia

ut fcité notat. Petrus Blefenfis : sultorum

ne[cis quód ideo poteflatem in te coutuli, ut

EP!W . 237»

mea te fubjicerem poteflati *

dominatio efl eorum damnatio ; & quot paue

$9.

In hoc igitur theatro , quod ambitio

pertas ad calum promovet, t0t cum dignie

ornat, & dignitatibus a&ctores exornat, plena

£atibus füis infermus abforbet , neque Ma-

funt omnia mendacijs, larvata funt omnia j

giftratuum potentia, Principum nitor, Re«

eminentiores dignitates, qu& authoritate;

gümque mundana gloria cum illis in infere

& imperio videntur cateris antecellere;fer-

num defícendit, ne fcilicet. quid, vel fpecie

vili compede uni famulantur ambitioni; cui

P

tenus gloriofum illi fubfit, fed' ex ambitis

ad nutum obfequuntur,& quotquot przeffe

dignitatibus nonnifi angores , folicitudines;

J

finguntur,fübefle deprehenduntur, vel libi-

&rumnas, conglobatas moleílias fecum tra.

L

dini, quá foed? aftuant; velavaritig , cui

hunt, ne quidquam fupplicij videatur ex

parent ; vel fuperbia , cui inferviunt; vel

ijsdem ipfis.decffe; neque fatis poenarum foe

i

concupifcentize, cui obfequuntur; vel divi-

retijs, quí in fcenico bujus vite theatro

Ambitio enim

períonas egerunt in fublimioribus coníutue

tijs, quibus famulantur,

fucatz dignitatis pretio, bonorümquecom.

tas dignitatibus, :nifi .earundem .&rumnis

t

mercio, quosinflat, mercatur, inque fuam

fuperttitibus torquerentur.

miferé redigit fervitutem , G homo liber-

Neque putes, paucos effe , quoscum

ót,

!

tate donatus ob vile lucellum, obinanem

fuis dignitatibus infernus : abforbec, cum

Ü

pauperibus parientur, quos nuditas ad cce-

fi

-umbram larvatz dignitatis, fucati honoris

in famulum fe ipfum vendit; féque vana glo-

lum promovet : fiquidem mandax ambitio

k

obtentu ambitz dignitaiis, :non feliciratem

riz vileconftituit mancipium.

L]

9.

Si enim introfpiciamus qui

d ambitz

enancifcitur, fed miferrimum «coeli exiliunm

&t

fubfit dignitati, nonaifi compedes ; quibus

fibi comparat: quó fublimiüs ambitio eni-

W

titur, eó obfcuriüs in imum detruditur,

ingenua deperditur libertas,nobis occurrunt,

1

quot enim curz , quot folicitudines, quot

Nabuchodonoforis;, feu potiàis ambitionis

r

vox fuit illa Danielis 4. Nonne bec eff Baby-

animi angores, cordis tormenta unaobtegit

fu

|

purpura, qua eminet? Qui fapit non ex

Jon magna, qaam-ego difícavi in domum.s

[j

extimo ambita dignitatis fplendido colore

Regni, $n vobore fortirudinis mea, & in gío-

n

ceníuram librat ; fed intimiüs eam fcrutatu-

ria deroris mei ? eumque fermo adbuc . ejjet

Q

rus penetrat, medullam introfpicit; mun-

$n ore Regis vox de calo ruit : übi ditur

W

Nabucbodonefor Rex : Regnum tuum tranfi-

dus enim nonnifi fucos vendit , quos ambi.,

zi

tio mercari nititur , cujus propterea felici-

bit à te, €& ab bominibus egcient te, &f cuna

: [

tas braéleata nonnifi vaniffime — gloriz eft

befljs , && feris erit babitatio twa. — Regum

porentiffimus, Heroum maximus, egregia

, Judibrium. .O quàm fatué fibiilludit, qui

Á

- fucatz dignitatis empturus gloriolam, fuam

Ííua afpexit facinora, delectatus fuit 1n glo-

ria, quà ccteros mortalium fibi videbatur

nundinatur libertatem, féque ipfum in famu-

t

lü vendit! Venit ambitio,& dicit plané meus

anteceífiffe.

Vetüm dum fupra humanum

Q

es, nefcis quia ideoimperare alijs te feci,ut

faftigium gloriam fibi arroganter - attribuit,

detrufus ab hominum cetu,hominem exue,

E

mihi ipfi fervires ? nefcis quàd ideo pote-

t0

ftatem in te contuli , ut mez te poteftati

re juflus eft, & brutum induerej fcite D.

f

fubjicerem? Non credas gloriam atfecutos,

Bernardus: Homo cum in bonore effet , non pyig, ag

M

quos ambitio furfum urfit ad culmina di-

intellexit : quod quidem ad. caufam magis,

P[alm4319. gnitatum , quia utait Regius Vates : 4 glo-

quám ad tempus. arbitror referendum , ut

zia eorum deturbati funt , neque. timorem

fíc intellsgatur ditium:z cim in. bonore «ffet

f

ullum debet nobishomo incutere cüm dives

nou intellexit , ac fi diceretur bonor abfor-

buit intellecium.

fa&us fuerit , & cum multiplicata fuerit

Efalra 498 aloria domüs ejus: Quouiam càm interje-

Quéd fi ambitio honoris intellectum

é2,

rit non [umet. omnia,neque de[cendet cum eo

abforbuit, lumen extinxit rationis, quó

Scenicz Íunt dignitates , quas

differt homo à brutisjam hominem dejicic

[

gloria ejus.

ä

ambitio nundinatur, plenz mendacijs ,

brutainter animalia; & fuffragatur Richare

t

fucis; affequi quidem poffunt, non confe-

dus Victorinus /b. 2.de erudit.bomin.cap. j te

qui, quia vix affequuntur, & morsdetractá

ubi alloquens Nabuchodonoforem vanam

Q

larvà quid fint veriüs oftendit , quia ut ap-

fuprà homines gloriam ambienteni, fic fa.

q

pofiié Senecd : Quicquid circa te jacer re

tur: Ouantum te fupra bomines extulifii

»um tanquam bofpitalis loci. farcinas . fpe«

per arrogantiam , tantutm infra bomines de-

f

T

£fa.

Tranfeundumest, — Excutit redeuntem

jcieris per culpam, & cum feris, & beffyjs

natura, [icur intrantem.

erit babitatio tua.,

44b bominibus ejeclus

u

. ANon licét zlu:

En ambi«

efferre , quam sutuleri,

.

ad feras , & besiias defcendes.

[

6o0.

ujus vi

tee theatrali Ícena

b

Diviujs in h

tio, quó altiüs aícendit, eó profundiüs de-

afflnentes, voluptatibus diffluentes, viribus

jicitur, quó fublimiüs vehitur, eó vicinioe

h

potentes , diguitatum gloria fublimes, cum

eft ruinz, quantum Íe niditur erigere, tan«

tum

395

Ambitionis tumor honorum fugá eludendus,

ïmäm'äïgnä deprimitur lapfu infimiffimo ; ut — refponderunt; ANon venimus , ,nunquiäpra-.wmerïm

gnofcat qui faftigia honorisambit,&glori&, — zwm ei tibi , .quüd eduxifli .nos. de terra;

zuinam inde fibi profundiorem .nundinari: .44e laGe, & melle smanabat , ht occide-

snetitur :enim defcenfum , .qui vano ambitu

ves in deferto., uf & . dominatus fueris n0«

po 29

afcenfum fibi molitur: EcceNabuchodono-

Siri ? O quàm contumax eft ambitiot de-

Íor Íe fupra hominemarroganti ambitueve-

treclárunt obfequi , .ac parére Moyfi jufl&

here nititur , fed illicó infra hominem :de-

precipienti ; «cümque jam fltarent coram

£urbatur cum brutis, turbine .dementatus

3naxima populi frequentia ; «Core, Dathan

ambitionis. JAdeo fede obbrutefcit ambi.

& Abiron facra thuribulis munia .obituri,

zio , utin homine,quem 'intus pulíat, intel-

:& Moyfes'Judicis virgà inftru&tus .coram

-omnibus obteftaretur .nil à fe :fa&tum , mifà

lectumabforbeat, ufum perimat rationis; & &

cotu hominum :in-gregem detutbet bruto-

juffu -divini oraculi , -& -non«llius :anibie

um hominem 'intelle&tu viduatum.

'tionis.commento , :ac . propterea dehifcen-

€3.

:tis terrz fepulehrum , 'igniümque -infero,

"Sunt qui:in fcenicis theatris varias ex-

terarum nationum agentes ;períonas;eos.e»

um fupplicia ifuiffet :Rebellibus :intermi-

'tiam ZEthiopesrepreeíentant, qui ficut quas« "

'natus , :ropáffet .propterea , «enixíimque ob«

«dam corporis.partes , ita & caput folisplu« — :fecráffet , :quatenusà nefarijs «coeptis :de,

fmis contegunt , :quibus difcolores plume

fifterent ; :fed illi adhuc contra frendentes,

i& explodentes, :ac-perfiflentes in feditiofa

'Veftes funt , «& ;pilei;. quid autem.ambi-

'tio nifi fucata plamarum connexio ? -Quid

:Obftinatione , -ambitione -dementati :fua

ft,

/honores ad quos urget., quos pulíat ; quid

;perfeverarent in .amentia : :dictu formi«

dignitates, :ad quas ftimulat, «quos inflat;

dandumi .poftquam juffu :DEI , & Moy(s

«ift plumülz per aérem volantes ? -& nihi-

;pars populi ;proxime tendentis ab impio-

lominus has ardentiffimis ftudijs fequuntur

rum tabernaculis receffiffet , :tunc illic :ubi

-ambitiófi: :tumor .autem 'ifte :ambitionis

;Dathan, & Abiton; tum àlibi, :ubi Core

adeo eít audax , :ut etiam in Chrifli coena-

cum fibi :addiclis conftiterant , .di(rupto

Xulum fibi aditum adaperverit., imó &

'terrz gremio . :diductáque laté voragine;

dpfos coelos penetraverit; fed nonniíi -rui-

laxóque hiatu, -precipites uno , ;eodém-

as, GC pracipitia adinvenit;

Talis etiam

'que temporis momento egit ambitio ome

£uitanmibitio Corebi, Abironis, & Dathani:

nes, 'qui cum ijsdem coníftiterant ; 'hauflg

cum enim Deus. Aaronem fupremum à fa-

itidem fuére tentoria , :rebellium, -uxores ,

xris Pontificem ,, & Moyíem tum civilium

liberi, familig , pecora , :totáque :domee

«aüfarum Judicem ,. :tum divine .quoque

ftica fupellex , adeó ut fnbfederint :omnia

voluntatis internuntium declaráffet , pupu--

"horribili -devorata :baratro :immani «cum

git Corebi id tumorem ; vir is -erat :Levi-

fragore., 'ruentiümque :confuío .perfonante

- €icee propaginis, qui ut Aaronem fimul, &

camore : JDrfrupta efl -terra fub. :pedibta um.t8,

" Moyíem exauthoraret, Dathanem fibi ,&

eorum , : aperiens 0s '[uum devoravit il«

Abironem [adjunxit viros zequé potentes;

Jos cum tabernaculis fuis ,. &f univer[a.s

& fadtiofos, per.quos potiores populipar- .

fubflantia eorum , . defcenderintque vivi $m

tes ad fuam traxit , .adeo ut conjuratorum — ;zufernum » operti bumo , 65 perierunt . dezn

convenirent ducenti :quinquaginta Patritij

nedio nuleitudints ,. . fed. 69 $onis «egreffus

generis -omnes, publicique :coníilij Sena-

à Domino $nterfecit «ducentos. quinquaginta

tores Venerabiles , :quorum «omnium '«ó

"iros , qui offerebant-incenfam.

ferebatur conjuraátio ,.:ut Moyfes, & Aaron

"Exterruit fané repentinus 'hic interi«

465,

Magiítratu depellerentur 5 ut -huic Core«

'tus reliquos-omnes quotquot -cum Moyfe

pf n

bus,.ac illi quicunque alius , pro 'ut con-

fteterant : -qui difruptze terrze tumultibus;

fultius vifum fuerit é.fuo corpore fubro-

& intereuntium miferabili confpedtu ,-vo-

gatetur ?. G 'cxteri fortibus inter fe.jactis

«ibüsque coanflernati terga Euro -citiüs fud

:g2 dederunt-

"Neque..hic ftetit &Jades-3

ad minora promoverentur facerdotia quote

quot Levitice effent flirpis 5 ;& :aliarum

fiquidem € populo , :qui ejusdem fuéte fee

éi,

ftirpium tribules populi Praturas,. pra-

ditionis. complices Ínas itidem poenas :de«

fe&turas , tribunatüsque . fibi ;partirentur.

dére j .exortus enim repentinus ignis:va-

Hos omnes ona ad concupitas dignitates

flare coepit ab ipfo.tabernaculi-divini 'vee

trahebat ambitio; cámque «quisque facris

ftibulo , :quidquid caflrorum 5 :ac :imulti-

obeundis ighiaret, intra tentoria fibi clan-

tudinis fupererat, ut-nonnifi lu&tus , & e-

culum acerras , ac thuribula preparanda

julatus aérem opplerent , & in uno , eó4

curavit , ut cüm primüm tempus -exige-

4démque matarent zíluario terra , homi-

rct, parati omnes eflentad adolendum.

mes, mulietes, jumenta ; tábernacula ,- &

$4.

Rebus ita compo(itis «refcente ambi-

fupellx «omnis: .afcendebat 'quidem in

tioforum colluvie convenerunt Coritz pro

coclum clamor morientium , fed defcende-

tabernaculi foribus finguli cum fuis thuri-

bat ad inferos protervia ambientium ;. &

bulis neis: aderant & Aaron thuribulo

«aflra omnia ne glifcens incendium abfu-

Pontifias aureo, & Moyfes virgà Judicis

meret; Aaron arreptó. thuribulo, accen;

inflru&tus ; cümque vocati à Moyfe eflent,

físque carbonibus thus ífacrum «eleriter

. Feraui de Afeiiibus Zom, II.

2dd

adole,

304

' Dïfïbrtatio XVIII.

'fpuït

(

adolevit, & refiduam caflrotum partem

*

tentio inter eüs , qQuis eorum videreta»

5

immunem fervavit ab ignis voracitate

*

e]e 2major

Ld

itane Diícipuli à Magitiro

pem

Bum, 16,

—

que

Percuff funt quatwordecim. millia. bomi-

Chriíto , edocti mundi contemptum, divi-

tiarum neglectum , honorum tugam ; ni«

PU

num feptingentt absque bis , qui perierunt

in feditione Core, Ecce quàm grande , ac

tuntur etiam excitatis contentionibus c&«

gipis

ferale incendinm una excitavit. ambitio

*

^

t

reris pracellere loco, & titulo, & qui«

non enim alig fuerunt fcintille , qua inie

dem tempore importuniffinio, & eo loco

fié

tia flammis dedére , quàm ambitio, &

ubi eorum Magiíter exemplo fortiüs, quàm

fquan

invidia

9

.

utinam etiamnum in mundo

verbo fumma humihtatis fpecimina voluit&

faV

noncircumagerentur ferales he — fcintille,

eorumfübjicere oculis , ut omnem dedifce-

hort

rent ambitionis tumorem , & humilitati

qug & cotus Religioforum , G palatia

;

Principum, & domus privatorum , imó

enixim ftuderent ?. etenim Magiller Chri«

Thàt

provincias, ac

ftus DEI filius, humi proflraus Difcipue

etiam urbes, refpublicas ,

Iub

ei

Regna non inflammarent, everterent , &

lorum pedes abluit, móxque ad Olive-

x

Corem omnium

in favillas redigerent.

*

tum, uübi exordium dolorofiffimze paffio-

d

primum ambitio ftimulavit Pontifiatüs

*

iis erat inchoandum, cum ibi ad. vigilias

ab

hujus pediffeq:& ambitionis fuerunt co-

protrahendas , preces fundendas hortare-

dntt

tur, & ipfe fudore fanguineo madidus ex

.

gitationes turF. lee , acquirendi principae

"tjur

tüs, nefaria confilia , clandeftina . quafita

imminentis mortis formidine , & cras effet

(ubr

conciliabula, tumultuantes focij, & non

medius inter latrones cruci affixus ab omnit

'qüä.i

difparis pravitatis pares homines iniqui ad

populo fpectandus ; — adhuc Difcipuli . in«

imp

flagitia quaeque paratiffimi.

tempeftiva altercatione de praemineatia

gio,

66.

Quot pravirates ab uno eruperunt

loci, primatu honoris contendunt, Fa

- dob

aimbitionis difrupto tumore ?. ha fuerunt

eff contentio inter eos , quis eorum . vide-

(f

fcinille , quibus incrementum fubijt fe-

retur effe major; quia nimirunm ambiuo

f

rile incendium , quod tot. hominum tnil.

fubtile eft malum , quod dolose rimulas

he

penetrat , quo in viros etiam fe infinuet ;

lia abfump(it, ac 'in favillas redegit, $u-

a

peracceffit fax etiam calumniatrici

s linguz;

quos nec vitia deleCtant , nec luxuria mo»

vet , nec avaritia fubruit :

appofité S.

n

quae peftifera licentia huc, illucque diícur-

[0í

fens odiorum ignes accendebat ; & de:

Ambrofius ; Hoc ipfo peruiciofior ambi- Tom,s, lib d

lun

ipum concors tot millium , & hofílilis , &

tío , quod blanda quadam efl conciliatri. i cap. t

n

contrà Moyfem , & Aaronem legitimos

cula dignitatum , & fape quos vitianon de- ^**

Principes, dete/tanda conjuratio , doüuec

[1

le&ant , quos nulla potuit — movere luxus

in

furmam etiam D EI Majeflatem co

Vía , uulla avaritia fubruere ,— crimimo[os

perit obliquus incedere contemptus j ni-

facit . ambirio : non . inhibuit Magiiler

Chriftus , ne ejus Difcipuli fundamentum.

mirum tota iniquitatum üniverfitas ab una

erupit ambitione, qu& enuttivit odium ,

jacerent honotis , fed ne ipfum ambirent

4t

fovit conjurationem , fomenta addidit

honorem ; voluit eos digna honere ju-

tá

flammis, incendium dilatavit , terra gree

giter exequi ; fed ut ipfum poflea fugerent

honorem :2

exercitia virtutum fundamen-

zium difrupit ; & plura hominum mil«

ta [unt honoris , & laudis , illa ponenda

lia, quà terrz abforptos híatu , quà ignis

[LÀ

LÀ

tanti

abfumptos voracitate — perdidit

funt, fed honor fugiendus ; hinc Sira- ;""f* ^

cides; Noli quavere catbedram bonoris. .

!

funt impendij plumatiles " ambitioforum

* 6,

cogitationes , quze morti deglutienda plu.

In exetcitio virtutis duo fe exhibent

68«

ra ftatim hominum millia objiciunt.

digna obfervatu , funtque honor, qui vir.

67.,

Non facrum duntaxat ingreditur am-

tutem fequitur; G meritum , quod virtus

d

L

gignit,

bitio Tabernaculüm ^ omnia fus deque e«

Iftud proprium eft hominis actus

L

li

verfura, fed tanta eft audacie , ut. Chri-

exercentis

virtutum

?

hohor veró ad

fe

$9

L

ftum ipfum aufa fuerit. adoriri

- Si filius

folum D EUM pertinet : voluit igitur

di

DEI es smitte te deor[um ,. quafi. diceret,

Magifter Chriftus, Difcipulos (uos meri-

j

omnes enim te noverint DEI filium , fi

tum ambire , non honorem inquirere ;

quia meritum ad ipfos pertineret , honor

te viderint per aéra, vel ambulantem ,

f

perinde ac infolo , vel volantem avium

veró ad Deum, qui enim Deo honorem ra-

Nimitum nitebatur

pit;huic Deus meritum aufert: hinc Chriftus

inflat. -

impudens

[

tentator volatilem ambitionis pileum per

ambientes honorem , & non meritum ey

i.

excitatas vanas cogitationes ipfi humani

virtatum ftudio redarguens ait? Zmanr prí« MattIn25 3

lt

Sacrumi e«

103 recubitus in canis & primas catbedras $n

generis Salvatori imponere,

tiam ingreffa ambitio collegium Apo(to-

fynagogis, & falutationes in foro, &f vocari

H

lorum diffidia, & zemulationes in difcipu»

ab bominibus Rabbs: quia Pharifzihonorem

q

lis excitavit ; quos licét alia vitia non in-

enixim quzrebant, cüm tamen honor ipios

d

Plutes funt etiam in afcete«

ficerent , una tamen ambitio tetigit, quz

non quzreret.,

f

praeminentiam , Paridis veluti. pomum

rijs,quos ambitio pulfat, & propterea tumidi

in medio injecit eorum , ut quisgue e«

primas appetunt cathedras, primásque am«

1

Isrt5p.12. jus Pga'emoxxj'inhigret H äfaüa eit & con»

biunt dignitgtcs, quos tamen diguitas re«

fpuit,

Ambitionis tamor honorum fugà eludendus.

395

fpuit. .. Pluresin aulisPrincipum funt Pro. .

noctüque:confilía agitare :regrandi ; quie

ceres , quos ambitio ad primas poft Princi--

revera poftquam Salomon naturze concefit

pem urget dignitares, :qui tamen pletums-

& é vivis :deceffit 'in apertum :erupére,

que repentino lapfü in imum detruduntut.

Erat Jeroboamus quzfturz Prafeétus, cüm -

infortunij , deftituti favore, '& gratia Prin-

rem Salomonis ftrenué ageret; :fed 'in fuo

cipis, 'qui fi procul fuiffent à Jove ; procul e.

obeundo munere ita rem:egitRegis,ut fuam

tiam à fulmineextitiífent.

'Satis notz funt

tamen non meglexerit 'fortunam 5 *ejus fis

fabellee Tcari 4 :Gt ;Phaétontis ; :quorum

quidem ftudia-eó praífertim «collimabant ,

Qquanto altior fuit afcenfus , 'tanto GU cafus

ut populi fibi benevolentiam «conciliaret, o»

gravior, /Coércenduseft tumorambitionis

mnésque largé impertitis benéficijs. re, &

hominem iriflat, quem difrumpat '& per-

amore fibi devincitet: G «quia viri 'vafrie

dat; 'furfum 'evehit , quó profundiüs depri-

ties-aptiffimum fuit inftrumentum .atribie

'mat ; 'quia ut ait Chriftus:? .(94o2 4ltum-s

'tionis; : divinis;jam dignus fuffragijs, ut &&

«e31 bominibus , -abominatio e$t apud Deum:

'imperioab omnibus habebatur 5 íed ramet(i

ambitio ad.culmen «eutm - urfiffet honcris

«xtollit'ambitio; 'quos pulfat, & 'inflat.;

opitulante váfritie.; .cüm primüm -tamen

fed (imul:deprimit., quam 'propterea 'non

abs re vento Borez'paremfeceris: hicenim :

acceffit GL arrogaritia, eadem ambitio homi»

in tranquillum :delatus mare., . 'non folàüm

nem in impietatem primum ;poítea in zuie

'ejus àbigit "málaciam., 'fed totum -ab imo.

nam-. imPUIüo

fubruit; fluctus fürfus deorfum volvit, &

'Fuerat ei ingenium fagax » expeditutm,

30e

quas invenit quora trajicientes naves :fuo — "multiplex., & tortuofum , . przíertim ii

impetuurget, 'ut in fcopuloscollifznaufra-

flectendis in fua vota hominum animis ; 2«

gio pereant: 'ità ambitio fi 'femel mentem

rarium regium, 'fic.curabat, 'ut «rederetur

Ínbeats 'hominis 'tranquillitátem 'expellit;

id unum 'duntaxat fpeclare , quomodo

fluctus cogitationum 'tumidarum - excitat ,

Principis divitias augetét; tametfi iributa

mentis'excicat intuitum , -& totum 'homi«

ita exigeretà fubditis, ut potiüs eorundem

nem ita fluctuantem exagitat , ut fi furfum

fortunas' viderétur promovere; idque caufz,

enitatur turnidus , mox:deorfum depríma-

'cur potior 'pars : populi Salomonis fucceffo-

tur dejectus à priftino honore, & 'utinam

rem in animo Jeroboamum haberet, :etiam

non obrutus «terna amaritudine, cüm nul»

exclufo Roboamo Salomonis 'filio , G cu&

N

lum fit flagitium , quod ambitio non fugges

propterea 'jure :fucceffionis fceptrum Solye

CBP ' 40

L]

rat, G adillud non Urgeat. -

mzutm 'debebatur : cüm Jeroboámus *effet

'Ephraimita Patre Nabathe 'viro inter fuos

nobili, 'fed matre Sarira longé imparis con-

ditionis genitus, 'Per'occultos igitur cunia

c/Ambitio tbrono infidens,perinde.

'culos urgente ambitione 'iter ad folium:re«

'gium fibi adornabat , :donec animus ambi-

ac magiftra in catbedra p[eudopoliticam

. &docet in. perniciem juflitue , & exitium in-

'tione magis diíteritus in apertius , majásque

mefas mox prorumpetet.

'Cum enim in»

*wocentia : fFare adnititur alienis innixa

TUinis, -Sed proprgs fepelie

flituiffec Roboamus , utgratias populus Deo

'folveret, 'ob liberationem obfidionis, Jero»

5?"7'«

li h

boamus obfervans frequentes fuorum :peree

69,

ÜU&m deteítabilis , quàm '*p'e'niiciöfa

'grinátiones effe Jerofolimam , 'templo nom

Ób

non fuit Jeroboami ambitio? quz o-

minus majeftate , «quàm 'teligione populos

91

annem populum «ad facra traduxit

'alliciente ad cultüm ; ; & obíequium Deo -

ebominanda. Alias inter Salomonis noxas

praftandum ; verebatur ne fub fpecie pie-

lizc etiam recenfetur , :quia minüs cautüs if

tatis, capti popularium 'animi paulatim ad

feligendis fibi familiaribus , ac hominibus

Roboami deflecterent pártem, à quo nupee

diícernendis fuerit;

Familiaritate fibi con.

dmpetu pracipiti defciverant ; prefertim

junxetat Jeroboarum juvenem praclaris na«

'tum plures ex 'ordine Sacerdotüm , ac Le«

ture dotibus inflructum, frontis,& vultüs

vitarüm 'defecerint, & recéns adhuc effet

fpecie commendabilem , animo indu(lrium,

'exemplum , quo via à Jeroboamo ad Robo-

& nunquam à novo aliquo molimine ceffan-

'amum adhuc fine ullo obvio pateret obiceg

tem ; cui propterea Salomon fuüm credide-

ac facilior ad domüm Davidis reditus 'fpe-

. gat fi(cum.

Is tamen quia vafritie czteris

Taretur, & quidquid turbatum effet, adhue

in aula antecelluit proceribus, 'ex continua

fpe veniz leniripoffet ; imó & fponfioni-

Wlhï,j

Regis'familiaritatex'ejus Ícivitatcana expifca-

bus plené fedári; ac componi, priefertimcuim

ri; cümque obfervaffet in Rege animi jam

mentibus Iíraelitarum altiüs infculpta hzre-

delapfi imbecillitatem, & quandam focor- -

rent Numinis oracula de. fceprro Davidicog

diam ; fimülque deprehenderet Salomonis

neque deeffet authoritas virorum graviumy

filium Roboamüm delicijs à pueroaffuetum — ac Principum , quorum hortatü faciliüs pof.

Regnis gubernandis imparem fore; copit

fent Regni defertores judaici inveterem re- —

iple aditum audaci aperire ambitioni, ac tu-

'conciliari fubjeCtionem; confiderarer infupet

/midis implere menrem cogitationibus diu,

in(tabilem effe vulgi voluntatem, & propetie

u

dda

ilonem

Verani de Afeä:bu: Jom. i,

Differtátio XVIIL -

396

fi

fionem mutabilem , äuæ propterea levibus

fuppliciorum; àc pfodigiotum quoctindati

g€

momentis ad eas facilius partes flectitur, quas

oítentatione obilitiflet.

Et ficut Hebrxae-

paulóante fattidierat; maximé fi Religionis

gentis protervia femper in alieni. NNuminis -

o

percellatur reverentià ; ideoconfultius Jero«

cultum prona fuerat, difficilenon fuit Jero--

[

boamus duxit, ütilius ei fore ne Regno pel.

boamo populum à cultu veri Numinis avet»

fo

leretur, ( Religionem avitam rebus tuis ob-

tere, & ad obfequia idolis prílanda : per-

flantem penitus everteret.

trahere; praeíertim cum obíequentes Pria-

éf

71.

cipis gratid , & bencficijsilliceret , & detre-

Cümque inftarent pafc

halía, qüb tem-

9

pore ex inolita confuetudine maximo con-

Gantes paréte,minis ,. peenísque futuris ab-

fterteret.

T

curfu populi ex fingulis Judzi' partibus Je-

i

rofolymam confluerent: ad id impedien-

Itaque ne perfidis'ullum ad veri Dei,ac - 73«

j

dum ad confuetas fuas vafer confugit Jero-

Davidis imperium pateret iter 5 primusom^

ft

boamus vulpes;attutiásque, fpeciofísque ra-

nium etreétis recens idolis affumpta Pontifi-

&

tionibus , & edistis plebem circumvenit,

cis períona; nefanda, ac impuriffima exhibet

facta, aliósque pro . fuo arbitratuSacerdotes

"[

fuafítque populisSolyraam illam profedli.

onem; quam illi arbitrabantur Religionis

conílituit non ex tribu Levithica, fed ex fzce

