dore ignis non dedignati naturam imitari?

mo eà fit illuflrior, fplendétque clarior , f

ä!

lefusfileat , fiinjurias non ulcifcatur ,. fi

Quis neíciat, filicem eó fplendidiores emit-

tere Ícintillas, quà acriüs torquetur ; vulne-

pati potiüs cum filice affuefcat, quàm ferro

n

ratírque chalybe ?^ nimirum lapidis ultio

adharere cum maggete,

1«

Verus amor propria non quzrit come

T9»

Íolus eít ardor , feu amor , non igitur vi-

deatur homini durum , quod faxo eit fplen-

moda, neclefiones curat , quia proximo

Pjaln, w

didum ; refrigefcit in homine charitas ad

prodeffe procuratsexemploA poftoli,qui cüm

Dei, hominámque amantiffimus effet , ait

ictum alapg ; coronatur veró fplendore fi-

:7;;

lexchalybe i&tus : convicjis petitus homo

de fe ipfo : Nom querens , quod tmibi stile ,, Cviusg s

*

Ed

omnem à fé abigit amoris ardorem 5 pet-

eff , fed quod smultis , ut falvi fiant , qua- cap, v5.

-

u

cuffus vero. filexignes & finu evibrat foras :

propter dixerat: Optabam ego ipfe anathe

o* Corintb.:

4

nil (plendidius filici vulnere obtingit ; nil

ma e[fe À Cbriflo pro fratribus mesu 5 & e

enp. &9.

ja

teirius homini accidit , quàm vel cutis , vel

exarfit in proximum amore , ut duriffima

honoris lzfio: eftamor cordis illex, & for-

quzque libenter deglutiret , ac excoqueret

Vrb gars t eposag ene

de

titudinis filex , qui fi feriatur ignes elicit

pro fratribus , quos fine difcrimine diligeret,

tametíi natione , & conditione difcreparent :

4

amoriís, emicátque in idu : at homo fi vel

punctim fe fentiat ab acu ledi , omnem ex-

quia perinde ac in cantu mauficae funt notz ;

L

3'

tinguit amorisardorem , torpet pectore , &

quarum aliqua lineis ipfis inhzrent 5 aliz

interjectz jacent, duas interlineas; & aliz

congelaícit animo , & ideó verbo laceffitus ,

vel etiam verbere ictus non coronatur fplen-

velutiexlegesextra lineas, fupra, velinfra

j

dore , : ut filex ; quia illex amoris non eft ,

eàsdem locantur , qua tamen fingule ad

harmonicum faciunt concentüm , cantüme

neque quos fibi infeítos noverit , diligere

didicit : file& nunquam fplendefcit illu(t.

que juvant : itx exbominibus funt , qui le«

ld

Qe

*riüs, quàm' cum acriüs Izditur , quia nul-

ges 2que divinas , ac politicas obfervant ?.

funt alij ade& natura faciles , comes , pro»

j

la in:chalybem ferientem vindictam ;olgi-

tat,

nique ad nutus aliorum , ut fcité ad-omni-

um fe fe ingeniuni accommodent; & hos,

It

175

Sed .quis—ex lapidibus iiluürior ? filex

ne, an mágnes ? quisfortior , aut glorió»

qui non amaret , corde faciliàs catetet,

J

fior ? ille vulneraturà ferro ; àquo njagnes

Alij vero & converfo funt tetrici , afperi , mo»

0

rofi, & veluti exleges; verüm hos verus.

]e

"captivatur : fcio apud Ethnicos fortitis tuif-

fe vincere5 quàmvinci ; agere , quàm pati:

amor non refpuit, fed finceracharitas ami«

q.

ï

hoftes proftráffe , quàm aliquid damni ab

cis ampleétitur brachijs, neque remiffiàs hi

ijsdem paffum aliquem fuiffe.

Verüm in

funt diligendi , quia minus affabiles : funt

caílris chriftiane militiae fortiüs cenfíetur

omnes homines in hoc-faltem pares, quia

Q^

Scio Memetho ex-

pat, quàm agere.

Dei prafeferunt imaginem ,in quam impen-

0s

tructum à Turcis rumulum ex difecto mag-

se amor fertur ,. quamvis plura debeat im.

rr.

ïï

mete , quia apud infidos illos ea duntaxat eft

commoda fubire ; charitas enim perinde ,

ac ftruthio-camelus ferrum didicit, feu mo«

virtus,ue ferrum trahit,quó feriat. AChrifti

z

' M"h

autem fidelibus non magnes infertur templis

leftias concoquere, & dura quaque injuria«

acturus in ferrum , quod ad fe alliciat , tra-

rum deglutire , Davidi enim nebulonis

iaf

Semei maledicentiam generos? digerere vo-

hátq ut feriat ; fed (ilex advehitur,aptatürq;

d

Ornatui are , quia ferrum non amat , . &

lupe fuit 2. Reg. cap. 16, ajebat: dimirtes

IH

pati mavult, quàm agere; compensátque

eum , «ur maledicat juxta praceptum Domi-

j

i $

e-

d i

126

- Differtatio VI,

qam

7 nimirdm hzc eft fincete cBaritatis na.s

phas colore candidus , quem Rex Sornaicum

fypt

tura etiam cultros deglutire , G ferrum

poffideret; Rexalius finitimus , cui nomen

digerere,

fide!

Brama elephentem hunc album enacturus ,

t

trecenta millia armatorum in aciem eduxit,

gito

$. IV,.

ratus ingentes has impenías in bellico hoc

m

apparatu ftruendo optimé collocatas fore ,

tsl

&æhz in bruta Animantta amore

fi dignitati , & gloriz fuze luculentum adjes

m

o

fovemus , natura dedignatur hbumana,

ciflet auctarium album , fcilicet elephane

eotà

quia bominem in belluam degenerare

tem : inito tamen bello nil promovit , íed

4qui

A

«digit , fi non effetiu , [altem

reinfeda, imminutáque tertia parte fui exe

coni

ercitus, redux lugubri fuitapparatu exceps

4ffectu.

priüs

tus; cümque pro unico elephantetothomi-

20Q.

Untex hominibus, qui fuum non in alios

num millia perjerint , tótque fumptus facti

i

) homines impendunt amorem , fed vel

fuerint , eó alteri Regi fuit charior: neque

in bruta animantia , quz errante profe«

permifit in publicum produci absque infigni

quuntur affe&u : tefte Xiphilino Cajus Ca.

pompa , & ampliffimo comitatu , adeó ut

ligula equorum fuit ftudiofiffimus , uniim-

precederent proceres partim equis centum

queeorum, quem pernciffimum vocaverat ,

fexaginta vedti , partim elephantis o&to-

fecum ad cenam invitavit , eique hordeum

ginta tribus, qui cüm plebeieffent, feu ex

in auro appofuit ; fuditque vinum ad potum

communi forte obfequij causá album przi-

in poculis aureis , imó eó infané equum a-

bantelephantem, qui fequebatur auro , ar-

damavit , ut fe eum ad confulatum promo-

ub v

gentóque gravis , objectis fupra ipfum vi-

infid:

turum polliceretur ; cimque poft plura cru«

ginti quatuor ex filo ferico umbellis contra

deliffimé a&ta fe ipfum facerdotem inftituif-

fj

folis radios , & ipfe in probofcide auream

Íet, equum accivit in facerdotio collegam ;

fphaeram globum referentem terraqueum

quid hoc amore infanius ? quo vel ipfeIm.

gellaret : imó ut abomni injuria tutus ince-

perator in belluam vifus eft degenerá(le ?

detet , ejus latera utrinque cinxére tria mil«

Sco Alexandrum Macedonem tantum amo-

lia fatellitum armis probé inftructorum , ne-

ris , & honoris impendiffe equo fuo buce-

que defuére mufica inftrumenta , ac citha-

^

phalo $ quo mortuo non folàm monumen-

redi, qui fidibus , & vocibus hilari plaufu

tum, verüm etiam civitatem ad perennem

wv

refonarent, .Agmen ferunt, claufiffe quad-

memoriam conftrui jufferit, eámque à fuo

raginta viros Principes , totidem vectos ele-

fuga

bucephale denominari.

Scio Petrarcham

dem

phantis , & quacunque tranfiret hzc albi

Biialeg. 1. de remedio utriuque fortuna refezte , fe in

elephanti pompa parietes pretiofioribus vi«

quod

Italia quendam noviffe virum non vulgaris

debantur aulzis vefliri , ac fuperbire , &

Obdüw

confili] , qui egrotanti equo , quem fuerat

quoties beítia confifleret , nemini licuit pro-

a?val

amore profecutus aureum pulvinar, fericim-

gredi, nec pedem movere ; imó quod infae

m

que. cervical, ac cubile ftraverit, & quamvis

niam videtur redolere , quoties albus elephas

Vetat

podagrá ipfe laboraret , equum tarmen ter ,

urinam redderet ; hzc aurea excipiebatur in

Éaua

quatervé quotidie inviferit , fueritque eum

pelvi , & ad Magnates totius Regni dono

ad cc

blando quodam murmure confolatus ; &

mittebatur ; verüm quia quavis humana

nullum non benevolentiz, ne dicam ítulti-

api

felicitas fluxa eft, tandem pretiofus hic al«

dit,

tiz genus infirmo illi , aclanguenti amico

bus elephas occubuit , cui parentavit popu-

Nti;

impenderit , & mox demortuo fuerit illa.

lus, & per menfem in lutu jacuit , acíqua-

tiór f

chrymatus , luxerítque perinde , .ac ex filijs

lore ; & Rexfertur in ejus exequias viginti

rit.ate

unum, : quod homine fang mentis

quatuor millia impendiffe coronatorum: ecce

Ut

indignum eft,

proFfus

quem homo in alium hominem non repene

Ptolg

2Ie.

Refert C

amerarius horis fuccifivis cen-

dit amorem , in belluam infumit.

PU. d.

Equum Selimi Imperatoris Turca-

üve (

Fueruünt etiam ; qui fuum impende-

22e

li c

.rum; quem Spadicei ferunt fuiffe coloris ,

runt amorem in animalia alia exotica: ete

4j

percharum fuo fuiffe hero, à quo propterea

enim Ptholomzus Rex referente Diodoro

deli

etiam libertate donatum ,. conceffo etiam

Siculo, vel maximé portentis delectabatur.

£b

quoad viveret confuüeto pabulo , eó quia

natura ; vel nunquam vifis belluis: Imó ame

ejus pernicitate ex pralio , in quoà Bajazete

&üim

plis fponfionibus hominum induftriam ex-

Otic

Patre fuo prope oppidum Chivili victus fue-

acuit , ut hujusmodi monftra novitate fibi

rat, fugá falvus evafiffet. | Exoticus etiam

*

.

fum

pretiofa conquirerent

& ficut nihil eft

fuit amor in fuos equos Athei Regis Scyta-

Jf

auro impervium , non defuére , qui tegijs

mille:

rum , cui volupeerat fuos peClere in ftabulo

ille&i proemijs Africe , Libyzeue fylvas

equos , fricare, infternere : cümque à Le-

luftrarent ,ac deferta percurrerent monítra

mip |

gf

gatis Mecedonibus in (tabulis hzc agens de-

capturi prodigiofiora non absque proprio

preheníus fuiffet , eos interrogavit , num

*

*

e(at

vitz periculo

nullümque erat tam abítru-

etiam Philippus Rex Macedonize hancin fuos

fum folitadinis antrum, cui atiri fitis viam

T

adhiberet equos diligentiam.

Tente

non aperiret ; nullum tam impeditum itef ,

Mirum quod de exerrante affectu in Ele«

quod fpes lucri non complanaret : nullus

/iit. [

tam impervius Jucus , per quemauri (ponfio

Bati,

" phan?tum Jndorum Regis fertur. Fuit ele-

Vi

viam

; d &'?.'4 ;

Amorquo latiüs diïunditur, eó dicefci,trIoc-upic,tiar. 127

n

viamnon prafignaret ; nullüsque adeó prae-

&

&in plantas fuum Reges amorem impende-

E

fuptus mons, quem non afcenderet auri des

runt .

e

refert Herodotus 4/5. 7,

Xerxem

IS'

fiderium.,

Hinc contigit , ut juvante foler-

dl

Regem Perfarum in íufcepta contra Grzcos

tem audacem fortuná;quidam ex Libycis ve-

lt

expeditione Platanum in Libya comperiffe ,

natoiibus portentofz magnitudinis ferpen-

eámque ob pulchritudinem aureo donáffe

t

llen

tem longitudine excedentem triginta cubi-

monili , & ad illam tuendam , ac irrigan-

tos invenerit flabulantem non procul à fluvio

dam viro Períz concredidiffe, Imó Quintus

IY

opportuno infidijs loco : cüm enim illuc pe-

Hortenfius vino fuàas irrigavit platanos,

led

Xo

€ora aquas hauftura accederent , priusquam

Etiam.in flores amor hominis exarfit , fer-

aquas linguà attingerent, eorum fanguinem

tur enim anteaclis (zculis , hominem divitijs

j

confueverat ferpens ebibere , fuámque (itim

affluentem tulipam ( flos eft é Syriá advectus

Tl«

priüs extinguere , quàm pecora aquas hau-

à Pileo turcico fuam fortitus nomenclatios

li

firent : de quo Po&ta,

nem ) novo cóue exotico ornatam colore

que

adeó deperijfe, ut mille florenorum pre-

pi

JMartius anguis erat zhfic pm]ïgnü *

tium offerenti vendere recufaverit ,cüm ta-

uf

AurO

men nocte fubfequente fubterraneus mus

Ui

Fue-

JYgne micant otuli , corpus tumet omne.»

floris bulbum arrodeus enecaverit,

'10.

qveneuo s

4

runt etiam ex Principibus, qui exerrantem

Trésque micant lingua, tripici [laut or-

foveruntin propriam barbam amorem, fci«

&

vdiæge dentes.

musenim Romz,Neronem batbam fuam ree

df*

fectam in aurea pixide Apollini confecráfe ,

Vls

ubi vetó »confpexïcr bellua fibi ab fhom'(in'ibus

& Othonem Magnum barbz fuz tantüm ime

Itf

infidias parari acta iniras in obvios.

qu?')sque

pendiffe honozis , ut per eandem in rebus

iam

favijt, -&

ferijs, gravibüsque negotijsjuramenta cone

«

ciperet ; & qui Cafaris barbam temeré ats

1(C«

Oceupat 0s mor[u ,. longis cqmplexi*

tigiff:t non íolàüm Majeflatis , verüm & im«

n

bas illos ,

pietatis reus ageretur , ut narrat Balthafar

j [lte

0s necat affatu , fuuefla os tabe ve-

Bonifacius /n bzoría ludicra.

15.

tha»

Sent.

Pudeathomines , quicum monfira, fe.

26.

av

ras, angues impense diligant , proximum

24

ul«

Non tamen X--*qui fu;aerfuärc beneficio

fuum mnovercali odio infequuntur .ad ine«

Q*

fugz deltiterunt à parandis infidijs : fiqui-

plurisque eftiment nature probrum

albl

dem venatores fortiffimo rete os fpelzi ,

in M

nílro , quàm Numinis fimilitudinem

Vs

quod tutumfupienti belluz receptum daret ,

in homine; feris, plantisqueeblandiuntur,

,&

obducunt, quod intus fpatiosé cavum erat ,

& in homines humanum (iuentes fanguinem

pro-

ac validiffimis concextumfunibus , móxque

Íeviunt ; cüm tamen nil homine dignius ,

|ifiae

cüm ferpens per finitimam vagaretur fylvam

nílque laudabiiius , quàm ho(ti parcere, nee

venatores :noloffos incitant , qui laxatis

minique effe damno , prodeíle omnibus ,

has

tUf Ul

faucibus oblatrantes anguem terruére, qui

obeffe nulli ; :quod Pericles edocuit., cüat

ad coníueta cucurrit diverticula , cümque

dono

enimlenta abfumeretur tabe, jiámque pros

máfid

anguftias fui fpelai ingreditur in caffes inci-

péanimam ageret , affidentes ad le&um prae

jc dl«

dit, capitárque , & vivum Ptolomzo Regi

ftantiffimi cives, & amici , for(an, utde,

Retiarij Alexandriam attulére, ubieó gra-

cumbenti folatio effent , ejus commemorá-

opie

tior fuit Regi bellua, quà deinde exuta fe-

runt, quas excoluit virtutes j opes , quas

Íqude

xgmu

ritate cicurari potuerit.

Hacque caufa

cumulavit; egregiasdotes, quibusenituitz

fuit , cur toto orbe aula commendaretur

eorum aliqui resab eo przeclaré geítas recene

»eue

Ptolomzi , cui quotidianas delicias faceret ,

fuerunt ; delatas plures é proftratis hoftibus

epae

five draco , five ferpens ad focietatis huma-

victorias; novem trophza,& plurima ,qua

ns cicuratus affuetudinem.

patrie attulit commoda: hec &aliaidgee

eydte

p

(

2j*

Imo non brutatantüm , & monftra in

nus fubmiísé inter fe adítantes memoriá re«

delicijs fuerunt Regibus,vetüm etiam Helio«

od0ro

fricárunt , quafi »ger omui jam fenfu defti-

gabolo Imperatori araneorum telz,

Is

tutus amplius non audiret , qua narraren«

ibatüf

Q aIfie

enim referente Lampridio modum plané ex»

tur ; fed càm ille attenté omnia audiviffet

oticum excogitavit , quó per telas araneo*

recolle&to fpiritu 4 oculisque in adítantes

] ex«

rum Rome amplitudinem dimetiretur.

apertis dixit: Miror fané hzc à vobis tant«

te (ibi

hil et

Juffit ad hunc finem fibi colligi ; afferríique

opere commendari ; ac plurimi zítimari.,

millena araneorum pondera promiffo prce.

quorum partem fortuna fibi vendicat , &

tegij$

mio ; & fertur decem millia pondo colle*

partem aliena induftria fibi comparat, qua-

ylvas

gifle , & hinc conijci facilé potuit , quanta

que pluribus alijs obtigére Ducibus : & quod

lOH[m

effat Romz amplitudo.

Gatys Syriorum

à re&i factis confcientiam fingulariter regitz

mpno

Regina adeófuit appetens pifcium , ut refe-

quódque excellentiffimum meo judicio pror«

pítrue

rente Antipatte TarfenfiGtoico /;/. 4, fupere

Íus amifi(tis: idque eft, guia nemo ex om-

; viant

j?it..p*er ptzconem jufferit edictum promul.

nibus civibus mea operapullam veftem induit,

9 tf

gati, ne quisaufus effet fine Gatyte pifcibus

ut indicaret , neminem à fé ftudio Ixium.

nUHUS

etii homo;

1

vefc»i, JNon in animantia tantüm verüm ;

NNoverat vir Eïhizi;us,quanfti fitpr

ponfw

quantd.

T

1284.

Diflertatio VI.

quantique æüïmarid&beat, cüm eidem pro-

diffimiles , imó & adverfärids fu. ul nexos ;

defle femper (tuduerit , & nunquam obeffe:

-& unàconfibulatos ainorisvincalo , tamet.

& Chriftiani in fchola Salvatoris inftructi ,

fi ex hóminibus, alius fitadamasnobi, ! pro-

quamvis non verbo tantüm , íed fortiüs ex-

fapiaclatus ; alius zenerofo fanguine ro."eat

emplo Magifter Chriftus eos edocuerir amo-

in piropum ; alius fpe ad fublimiores dign.'*

*

dile&tionem inimicorum

.

rem proximi ;

3

tates innutritus virefcat in Ímaragdum ; alios

adhuc acerbas fovent inimicitias ,. lechalia

ignobili genere natus obfufcetur in beryllog

nutriunt odia, & ad internecionem fibi. ad-

vult tamen Deus perinde ac gemmulas in

verfantur; cüm Chriftus lenitate iras extin-

Rationali Poatificis unà nexos effe hornines,

xerit , maníuerudine fzvitiem coércuerit ,

quos non íanguinis neceffitudo , fed charira-

& charitate exafperatos animos deliniverit :

ts víinculum copulet; imó vult omnes pere

Chri(tus ofculaturfibinoxios ; & Chriítia-

inde ac Rationale deferri in pectore , amari

ni mordent, enecántque , quos noverint

corde: Hec mando vobis ,. tt diligatis in-

Vos

UiCEIm,.

P

fibi adverfari , ut fcribit Apoítolus.

Imo lexifta eft ncn folüm inlapi*

Jd Gäläfg

invuicem mordetis , & comeditie , € ab invi-

GAP e f.

dibus fcripra, fed & in cordibus noílrisícul-

cem confumemini , nimirum Chriftiani al;

pta: hoceft nonfcripta tantüm , fed nobis-

ternis odijs , mutuolivore, dentesacuunt;

cum nata lexeft, quam à natura ipfa haufi-

ut acriüs mordeant ; aternásque inimicitias

mus: nmnon enim quidquam rationi magis

290

in amarocorde fcvent non extinguendas nifi

confonum ,. quàm ur homo amore alteri ad-

effuio adveríarij cruore,

An ignorant Dei

ne&ctaturhomini ; cüm & ipíabruta animan-

preceptum 2 Dzlzges proximum tuum ficut

tia impulfu naturz, fi ejusdem fint fpeciej

te ipfum.

mutuis neCtantur focietatibus.

An non intellexerunt Magittri

n

Chri(ti do&trinam 2 Hec zzando vobis , ut

Imó non animantia tantüm, verum &

à

d

in fepulchris offa arida hunc fentiunt amo.

diligatu invirem.

rem.,

Oltenderat Deus Ezechieli longé , la-

téque patentem campum oflibus aridiffimis

$. V.

mortuorum oppletum.

Jutfus eft Ezechiel

offibus illis , perinde , ac vivis hominibus

Rationi , actuirtuti nil "ag?s cor-

concionari , ac ijsdem dicere :- 0//2 arida..

fónum , quàm ut bomo fncero Amore

audie verbum Domini: quid ni,ad primum

alteri adneBlatur bomini,

Vatis jutfum , feexcitárunt; incitarün'que,

i

u: ftatim voci parérent Prophetze , & proptes

rea ftatim accefferunt offa ad ofí3, unume

17.

Cimus , Deum innumera propem(lum

circa veftem fummi Pontificis, auream

quodque ad jun&turam fuam , flaiímque offa- z« i,

ejus fupeliectilem Moyfi prafcriptitfe ,

offibus ,

art;cali articulis ;; vene venis , cap, 37.

ac plurima hac fuper re Moyfis commifiile

membrane membranis , nervi nervis jun:

arbitrio, fed càm primüm ad Rationale ve-

gerentur , ut caput fupracollumerigeretür,

niffet pectori appendendum, non dixit: f;

brachia etiam ad atma capienda extenderen-

cies , aut cdlabis , Íed pones , ac à diceret

tur; pedes ad motum eflent expediti ; & to-

de reliquis facrarum veftium ornamentis di-

tum corpus ad parendum Prophetz paratif--

fponere ad tuum potes atbitrium ; à fumma

fimum , ut etiam fingula in corpore membe

enim mitra , ad imas fimbrias elaborata fint

ra ad propría obeunda munera : percipiee

omnia, prout tibi magis placuerit , tuze

bant fiquidem aures fonos , " quibus pulfa-

enim id induílriz relinquitur : verüm illius

rentur, & voces perciperent Prophetz , di-'

ornamenti , quoingenium , & ratio eítco-

rexerant oculi intuitusad obie&a eminus, &

-

honeítanda , & nomen fortitur Rarionalis

cominus obverfantia :lingua folvebatur ad

Estod., eap,

praeer me nullus alius erit author. Pones

verba proferenda : quia ingreffus efl in ea s

28.

/

autemin Rationalidoclrinam , ($ veritatem :

Jpiritus ,. & vixerunt 5 fleterintque fuper

nimirum arbitrio hominum plura folet Nu«

pedes fuos. exercitus grandis valde : quid

men permittere, ut vovere caftitatem, ab«

quafío noítre funt urbes ,' quibus immo»

dicare fe humanis dignitatibus, onusfubire

ramur , quàm arida offuaria ? ubi inimi«

Religionis,

Verüm cüm agitur de chari-

citias jam pridem fepultas etiam ex aver-

tate ; non in noftra id relinquit pote(late,

pali.fpecu excitamus ;

ubi mutuis edijs

Íed id expreíse nobis praecipit : Hec mando

colliduntur homines , & corroduntur; ubi

qobis , ut diligatie invicem, nimirum hac

homines absque vita charitatis emortui fce-

eft (apientia, hzc veriras , quam expreffam

torem fpargunt vitiorum ; coemeteria funt :

vult in Rationali pectori appendendo ; ut

noílre civitates foeiidis oppleta cadaveri-

nimirum in corde dilectionem foveamus

bus, aridis conítrata offibus ;

verüm f&

roximi , non folüm nobis arridentis , ves

cadavera omni fpoliata carne ,. nullo ani«

L]

rüm & illudentis

*

perinde ac varize Ratio-

mata fpiritu voci fuére Prophetze obfecuta

nalis gemmulze , quamvis nativo diffimiles

dicentis,

Offa arida audite Verbum Do-

mint

?

.

E? ech, 37«

fplendore, difcrepantes colore, magnitudi-

cur homines rationis compotes,

ne differentes in eandem tamen etant focie-

fpiritu, & fide animanti non audiunt , non

tatem colligatz, : Valt Deus omnes homi-

hominis Prophetz, fed ipíius Numinis vo-

nes, five affectionibus fimiles , five ftudijs

£em , kb.s: mando Vebjs , p dilig atis

— —

3.-::-';":;-*.(- RNRUU

inzzi:efm;f

/

l

——

uD

Amor qüö latiüs difunditar & eó ditefcit locuplcrïoi. 329 |

shvicem * jubentur offa arida per Prophe-

fenfos oleo déliniamus pacis, ac inimicos

tam audire, & ftatim furtexére , & am-

apercis nlnis ample&amur , t fratres : ha

bas aperuerunt 2üres , séque prona prz-

Ífunt holocauftomata Numini czteris gratio-

ftitéce ad obfequia ; & homines ratione com-

rà, "t in quibus non alius abfmmut ignis

potes , intellectu vigentes , voluntate po-

vi&imas Deo oblatas ; quàm ipfa chatitas;

tentes, audire detrectant vocem Dei? Zec

quaz.convicia, injurias, lxfiones ,& damna

ssando vobis , ut diligatis invicem. — . Acece-

aobis illata extinguit: hec fi Numini offe-

dant ofía ad ofíaunumquodque ad jun&turam

Tantur, il gratius agimus , & cum facobo

$uam , nimirum amore mutuo fe homines

filicem «capitis tortorem erigimus n titu»

complecta:.zur , charitatis profequantur am-

lum , pacísque oleo re[pergimus , cüm prae-

plexu; alter

$

terius defectus toleret, vitia

«conceptum odium, «quo caput dilacerabatue

xontegat $ aiter alteri injurias condofet ,

furens in infenfum, obliteratur; Sinimicum

convicia remi:zat , calumniasextinguat , &

mobis reconciliamus,

lter alterum confilio , manu , & facultati-

1

iFacile eft facrificium offerre cuüm' Mil-

3.

bus jüvet :

i

1izc eft lex charitatis , ut qu&

1

^

«hifedecho poft receptamlibertatem, ;;jLü-

nobis ab a

ä

*á

s fieri vellemus, cadem à nobis

:dus eft, aram pro pace ,'& puteo dedicare: at

alteri fiant

'exulantem Jacobum , lapidíque refupinatum

z 9«

Hzccue ratio , eur David pro toto po-

Numini litare , próque agno faxum offerre

pulo facrificium.Deo obtulerit , tametfi ex

&apitistortorem, feu pravam voluntatem in

pluribus jam .annis à Tribu Beniamin , &

€05 , qui nobis obfuére , 'iisque;pgodciïc ,

juda reliquz tribus divifz e(fent ; & ani-

non jocus eft,fed munüs; quo Numen imitae

;J;Ga'm tAp.

mis difhderent, — Obizlerunt bolocaufloma-

mur : plures Deo offerunt , fed cüm fingula

h

$.

t4 Deo Ifragl vitulos duodecim pro omni po-

ad votam fluunt. 'Benedixit Joachim Deum,

p^lo . quia ciüm facrificium ex fincera pro-

'fed.Bethulie obfidione folutá ; -plutimum

diret cliaritate , quse animos etiam :diffi-

commendavit "Tobias Numen ; 'fed receptá

dentes componit., ac unit , pro omni po-

poftexcuffam czcitatem luce : cecinit-Maria,

pulo ifra£l.obtulit , à quo «haritas diffi-

pulfavitque conciané mufices inftrumenta ;

dia omnia abegerat , & in unam «coégerat

fedPharaone demerfo , ;& Ifri£le libertate

amotis vinculo focietarem.

iFacinus .nimis

donato : laudaverunt injecti in flammas for«

atrox foret inimicitiarum . -ac diffidiorum

macis Babylonicz pueri.orbis Conditorem,,

ad aram meminiffe , «ibi fanguis funditur ,

fed illefi ab igne fervati : pauci tamen , qui

quo charitatis purpura rubeícat illuftrior ;

««um Jobo in ulcerum procélla difcolorem pa*

quéd fi & cruore arietum pulchrior in fan.

'£is irídem explicent : fedunus fuit'Tirael, qui

tbitl,

guine boum emerfitcharitas , «que vel in

raf

Jobum anteceffit , qui doloris inftrumenta,

27,

lacte toties naufraga perje

à£xb€- 73

Rei profe-

charitatis voluiteffeblandimenta, "7ulizlz-

/Genef, 28;

élo acculamur , fiin lege evangelica furor

pidem , quem fuppofuer at capiti fuo ,&4 erexit

excandeícit in afinis , fiin fanguine agni ex-

m titulumfundensoleum defuper., quot pül-

tinguitur charítas, «que in lege €Moyfis é

'vinat felle adfpergunt , .feu caput turbidis

'Sed

fanguine boum vegetior emeríerat.

ámplent cogitationibus, 'fi vel unico lzdan«

«ur holocauftomata Deo Jírael oblata re-

tur convicio ! Jacob autem oleum faxo in-

«enfentur ? & non potiüs Deo 1faaci , Abra-

fudit , feu pacem invexit, quá oblatzzNu.

hz , Melchifedechi , Davidis. 'Quis enim

ini viclimz gratiores fierent,

P

fanctius Numinifacrificium obtulit, quàm

"Uberiàs delectatur Deus condonatisine

3r.

Abraham, quidi(tricto gladio brachium exe

jurijs , :quàm victimis oblatis 3 plus inita

£ulit , ut filtumé vivistolleret? Quis oppor-

pace, quàm effufo boum cruore, hinc .A«

tunior in hoftiarum oblatione fuit ipfo Iía-

aaæh;z;p,g;

poftolus ait: Pax Dei , que exfuperat ,om«

aco , qui aram extruxit , ubi puteum (ine jur-

em fenfum cuftodiat.corda veftra , 69 intelli

gio, & rixa fuffodit ? Quis in ara felicior

gentias vefiras in Cbriflo JESU : hac enim

Davide, qui miftam acturus choreas coram

eítilla pax , ait Anfelmus , quá in fe ipfo

atcaduxit ? Quis Melchifedecho victima-

pacatus , & quietifümus eft Deus , «ujus

tum ítudiofior , cüm poft triumphum vi-

natura pax eft : heceftilla pax, que cüm

num obtnlerit, & panem , ceuvitz tuendz,

exfuperet omnem fenfum , sítque impati-

& fervandz alimenta, quibus & charitas ve.

bilis, cuftodit corda hominums fenfus, ae

getat , ac incrementum inarà fubit : & tamen

intelligentias? hzc eítilla pax ; quàhomi-

foli Deo 1fra£lis vituli jugulatitur 5 an quia

n^- injuriarum obliti nulláà tamultuantium

lapidem Iíra£l in titulum erexerit, oleiim-

pa onum pul(íantur procellá, nullis zítuan-

que fuderit Jacob, ut ad exteros proficifce-

tiu . affectuum agirantur flu&ibus, fed jupi

retur extortis à patria , exul à matre? An

fruc tes malacid la&leum traijciunt mare ,

gratior hoftia (i filice pro cervicali fubftitu-

unde Cyprianus fermon, 6. in-explan. o-

to , ipfum capitis fupplicium in aram exci-

rat, domin.

Voluntas Dei eft , Zuan

tetur; oleóque pacifico perfundantur ; quze

Chriflus docuit , 69 fecit 2 werecundia im

puh i

Deoin arafacrificantur2 hoceít,(iDeo do-

verbh , infatla juflitia , in operibus mi-

nemus convicia contranos prolata; injurias

fericordia, in moribus difciplina , injuriam

nobis illatas ; contumelias , quze noítro de.

f«cere non noffe , fatlam tolerare polfe.s,

traxére honoris & quosnovimus nobis in«

eum fratribus pacem. tenere : pulchra e(t

if:r'zni de Affeiisbns Tom. 1,

pax

130

Diflertatio VL

Put

Sed quares -, quem vincat, qui nulló

ER

lg

pax illa , qua inter frattes viget, & chri-

ftiana pacata concordia in unum cogit; hac

ulcfcendze injuric pulfatur ftimulo ? fe

;gm

ipfum vincit, & quidem eó illuftriüs ,

eít olea illa , qua feraci fuccrefcens in tel-

nii

lure , fructus producit aternz falutis ; qui-

. .quó fanguis non funditur ? vincitur vetó ;

piri

bus depaíti vires reficiunt , roborántqte.

qui ultioni adharens fibi noxios ledit ,

run

Imó & invulnerabiles fiunt ,. quatenus in*

quia à proprio profternitur pravo iffe&tu.

(itu

. fenfibiles vult effe , quos afficit, ad inju-

Quàm durus vindiclz exactor , eft animus

na

riatum dolorem , eft enim pax, 444 ex/u-

injurijs laceffitus ! quíque pugnaciffime

voli

adverfus veniam repugnat contumax ,pulch-

perat. omnem [emfum ; videantürque fenfu

t

carere , .qui hac fruuntur pace , nullum

r£ Galfridus expendens illud.

,,Qz(änu

Sapient. «

u

ulcbra est generatio cum claritate , aitip-

[entientes injuriarum dolorem , ideóque

at

(e (umens charitatem pro clafitate. — um

paxeít, qua cor , & intelligentiam, cu-

der

flodit , dicatürque injuriam facere non

pulchra eff. cafla generatio cum charitate., !

nib

*

caflitas ,. & charítas bant inuebunt pulcb-

pofie

*

quis enim tam injuriarum fenfu

[ot

vacuus , quàm qui offenfam pau poffit,

ritudinem , fine altera enim corpus in pu-

LJ

L

hus

& nocenti injuriam facere non poffit ? Is

tredimem. deffuit

fine. altera veró 4niíe

eu

wus dnextinguibilem. fibi. flammam. de ar»

adeó fublimi in imjurijs pace . perfruitur ,

ut

n fólüm eum non turbent injuriz , non

dore. fua abflinationia accendir.

Quod ue

u

non moleílent ca-

f «

Ang

E

e

tent convicia ,

contingat Dominus ,. di[cipulos admonens

ait : babete fal in vobu ,. & pacem babe-

etj

lumniz ] fed nec earum ultio mentem fu-

gal(

beat.

te inter vos.

Sal cafiutatis ,

"e CO?PO-

ra libidine corrumpantur.

Pacem cbari*

U$ À

92

Ouód fi non turbari offenfis, non ;n-

lil

14

ftigari ad vindictam ob fibi illazas | inju»

tati , ne corda difen]ïone feindantur.

uü" bc 4

ell

rias inconcuffam. prodit animi firmitatem ,

Mi

mentémque ad re&ta rationis amuffim om-

— n

/

nino compofitam ; fíummus evangelice

"i

pacis ceníus eít , ultionem etiam à mente

Fi"æ

excludere , nullàmque vindi&z cogitatio-

Nulla praclarior eff vidfaria eá ,

Hac fuper re Apofto*

"AdRom.i2, nem admittere,

quá inflexils animi contumaciam fran-

[

lus pulchré differit , inquiens:, f1 fieri po-

nnus , odium in nobu infeu[os corcemtud »

LOU

teft, quod ex vobis e(t, cum omnibus ho-

& illatas nobia injurias clypeo retundi-

ininibus pacem habentes ;

non vosmetes

7uus ebaritatis.

que

UH

iplos defendentes; tunc nil contra vos pol-

adi

funt injuriz : Serica non ferrea font , quae

*

: Njuria nobisillata obítinationem noflrae

contta vos jaciuntur tela

?

inermes funt

inperit menti ,. quà veniam injuriam

u

Tui

l

Va

hoftes, neque unde obíint , habent : inde

^. ferenti dare valenter repugnamus , &

.

L]

noli vinci à ma-

pugnaciüs reluctamur.

Pertinax fane efk

oftea concludit igitur

N

lo , [ed vince in 6ouo malum : nimirum

bellum , quod contra pertinacem geritur

N

animum

*

L

Tà

noli vinci ab impatentia illatz injuriz ,

fed praclaré vincimus , ii ejus

frangamus contumaciam ; palmas legimus,

fibi

CU;BS læfuræ leniu -in)uriam PQHUS ACIIUS

infligatur ad graviorem lefionem inimico

fi eum coérceamus; triumphos agimus, fi

W

*

li

inferendam

*

hoftem vincit , qui de pro»

inimicis convicia in nos prolata , & injue

latis convicijs ; illatis injuriis , nec dllam

rias remittamus nobis illatas 3. & hoc efl ;

clen

ultionis:concipit cogitationem : fecus vin-

quod ait Apoftolus vincere in bono malum ,

fuo.

Íeu in venia inimicis ultré dataj contuma«

UT

citur ab inimico, & nonvincit , quifevin-

dicat; is enim ab inimico vincitur, qui ab

cis animi reluctantem duritiem emollire

qu

ad veniam

L]

LÀ

eodem damnum patitur ; & eà plus vinci*

non vincamur igitur à malo,

4l

Íeu non finamus nos trahi ad injuriarum

tür

tur , quó damnum fibi illatum eft majus :

qui veró prolata contra fíe convicia vindi-

ultionem , id enim perinde eft , ac àpravo

Ín

dicat, pluspatitur damni in lefione, quàm

proprio pro(terni affe&iu.: fed in bono ma-

d

lum vincamus , feu in venia ultro hofti data

D

proximo affert ; ob injuriam , quam Deo

.

infert ; fit fiquidem reus duplicis lzfionis ;

reluctantis animi proterviam

[

hanc nos

Ícü

& ütramque illufiffet , fià vindicta abfti-

victoriam edocuit Magiíter Chriftus & cru»

tihí

Cis cathedra , nimirum uüt laí1 non leda-

nuiffet : quo pacto (icut,qui injuriam paffus,

tam

pacis amore non fe vindicat , vincere di-

fnus ,

fed. ladentibus benedicamus ; cui

Cati

citur ; quamvis nulla pracefferit pugna :

obeft nonnoceamus , fcd potiüs eidem ftu-

x

deamus prodeffe. Magnum quidem, & ult.

ita qui fervore vindict pugnas imit , vin-

Df

citur , quia pugnat : proindé recte Apo-

ró hominem eft, afperitatem verborum , &

'UJt,

?

L

verberum non folüm pati, fed & non red.

flolus monet

ut nolimus yinci & malo ,

14]

dere.

Illudlong? excellentius , quódque dí-

féd welimus vincere in bono malum ;. i no«

6874

bis infenfis parcamus , vincimus : vinci-

vinum fapit attributum ijs prodeffe ,. qui

6647,

mur vero , fi nobis illatas vindicemus in-

nos fuére odio profecnti exemplo patien-

i

*

LÀ

- ficut in. venia inimicis data inve-

tis Chrifti , qui ledentes fe non folum pa-

jurias

li

nitur victoria , tamertí1 nulla przcefferit

tienter tulit, verüm & ijsdem profuit , cüm

u$

pugna; ita jacturam reperimus in ultione.

& veniam íuerit elargitus ,. Gt seternum

f«

Pat-

I3F

Amor quo latius diffunditur, eó ditefcit locupletior.

Patrem enixim rogaverit , 'th munifica fua

n

ih

