1,R4:625. cam inuffit ignominie inquiens ; Quis e$$

manus innoxio capiti imponunt, & Sufans

l

nam adulterii accufant ignoto tum Juvene

David, &f quis eft filius Iai ?. bodie intre-

la

verunt. féroi, qui fugiunt Dominos fuos,quafi

patrati « mentiuntur, fe prefentes inter-

]*

dicat : fervi ab officiis erga Dominos non

fuiffe flagitio;tenuiffe adulteram equé,& ad.

defcerent , nii Davidem Patronum , fau-

ulterum, fed hunc viribus validiorem, & ad

torem, & tutelarem crederent : Íed hac lin-

curíum agiliorem elapium é manibus,& prz-

]

fentiá evafiffe : cümque jam lata fententia

guz procacis audacia inulta non rnanf(it :

iM

Deus fiquidem Davidis vindex loquendi u-

ad fupplicium innocens duceretur Sufanna

"

L]

e

fum ei interdixit, necémque acceleravit

fal(is oppreffa calumniis, adeft Daniel , qui.

divino concitatus fpiritu palam profitetur,

cüm pertranfilfent decem dies, percu]ft Doms.

sur Nabal, & mortuus. efl : & hanc ultimi

Sufíannam imiminentis czdis 1nnoxiam efle,

ll

falfo accufari;ac inique ad mortém damnati z

! fupplicii poenam luiffe Nabalem ob procacis

i

linguze audaciam faffus fuit iple David ia-

petit judieium impium rétexi, caufámque

ja

quiens: Benediélus Dominut, qui judicavit

pleniüscogaoíci: ha Daniélis Votes impee

d

aufam opprobri mei de manu Nabal ; pal-

tum coércuére populi,éàm Deusin àdolefceri

Íus fuit Nabal extremum fupplicium ob con,

te, fapi;entia fuprá ztatem loqueretur, el-

]e

vicium, probrámque contra innocentem

que partes cognitoris, & Judicis imponuntur,

)

Davidem prolatum ; feu procax lingua mor«

licét eas non admiletit, fed criminatiónem,

ls

tem (ibi adícivit; quia ut notat Lira inde con«

& fenum calumnias, linguásqué mendaces

detexit; & tunc quia in caftam & pudicam

jicitur, quód non fuerit mortuus morte ná-

2

zurali fed accelerata Numinis ultione : tunc

,procaces armárunt linguàs,illicó meritiffimas

luerunt poenas, calumniz enirh coüvicti cons

vitam à fe extraxit , cüm honorem Davidi

detraxit.

demnantur ad poenam iubeundam talionis,

uamvi

*

30,

s apud Danielem cáp.ij. lee

quz fententià (ummo fuit à toto populo ex-

nes Maechi corruptis moribus eífent deni-

cepra plauíu , & nequiffimi fenes à populo

grati, faedísque libidinibusaffueti, & non

Japidum grandine percutiuntur, & ad infe.

,

tosexturbantur,Daniel. i j. E£ énzerfecerunt

tam annorum ferie, quàm vitiorum coeno

infenuérint , quamvis pudicitie caltz Su-

é0s,quia ut pulchré notat Zéno Sérmon. de

fanaz fuerint infidiati , cüm muliet cofle

Sufan, falfos tesiés pavor invadir , acti ti-

tra Íolis ardorem pararet €orpus abluére,

more imminentis inortis pavent, het potes

::

fcondibus arborum, feptisque fruticofis oc.

rat poena differri, cüm procax linguá innoe

centiam foeming àuía fuerit. denigtare , &

H 80

cultata, ( ut enim flos caftitatis foliciti eft

plenus timoris,obferari oftia horti duabus,

integritatem Corruipété,

l

ii

quás fecum duxerat, puellis praceperat 9u«

Qui nefcit prudentie ; & äquiiafis

* [ abogirs

fanna) cümque folamíe crederet: ecce duo

frceno lingüa coérceré volubilitatem , non-

» Titist H

ad(unt lenones fenes libidine infanientes ex.

nifi cedem, & fupplicia fibiapparàt, Pliures

fj u t

infdiisexilientes, &ad fcelus irruentes pet-

reperias, quicüm non váléant contrà poterie

inde ac equus, & mulus adhinnientés ; qui

tiores mánibus, & gladiis infilire , temera-

flammas frigidis ex illis laticibus accendene

tiam acuutitlinguám ,. & per os àudaciffi«

muüm preconceptufr pectoris ardorem to«

tes in pectore aériores, folicitárunt integet.

fimz Matrone pudicitiam, etque reluétanti

nantut (tulté foras évomere? perperám lo-

violentiam minantür ; imó & capitale fupe

quuntut de zemulis, quorutà ódia Contra fe

$

plicium; non ramenleguntur ienes ob pá«

excitant ; eos afperis, durisque verbis, a»

lividas

L

trata hecíceléra, ob foedas hafce libidines à

criüs exafperant: & cüni nequeái

€ulmine deturbati . dignitatüm , nec lapidi-

manus in eosinjicere; ítultis - fa

m latra-

"

bus obruti : bené tamen tunc promeritas coé«

tibus adnituntur fe ipfos confolari, Non

"

tamen cum de àdverfariis malé loquuntur,

pére poenas date, quando in Sufannam pudi-

"

cam faeminam ceeperunt linguam acuere, e.

periculum propulíant proprii difcriminis &

e AP'F, D.

jüsque pudicitiz candorern denigrate , ejus

verba enim per adulatores delatá indignatio:

L

detrahere honori , & linguis mendacibus iri«

nem lividiüs accendunt , odia magis fovent;

7

mocentiam arrodere pudice Matronag : vo«

novósque injiciunt igniculos.

Hinc David

Cata fuit ad judicium Sufanna à fenibusMee,

imminentem declinaturus invidentiz , odif-

f

)s

Verani de Affeibus Tom. IL,

Ee

Qque

218

Diflertatio X.

ETA Reg.

que procellam, fe non folüm canem dixit,

exitio, f1 effroenis fuäe permittatur volubitï-

Íed, & mortuum edixit: Qwem perfequeris

tati; eft fiquidem lingua animi index, &

| :apfz-æ.

Rex Ifrael ? quem perfequeris ?. canem mor.

quae intüs fovetur affe&lio , exteriüs ipfa fe

iuum per[equeri: , & pulicem unum ,. quia

prodit; càm enim Index fit pecloris, men-

linguam cohibuit, & prudenter fe. dejecit,

tem , & przcordia facilé detegit : hinc quia

fracto , depravato odii affediu Jofephum

odii tempeftatem feliciterevafit; canem re.

fpe&u Regis fe dixit ; fed cur etiam more

profequebantur Jacobi filii , non potuére

tuum edixit ? quia ut fcité Abulenfis canis

verba proferre, qu& pacem & tranquilli«

vivus licét plerumque dentes non valeat ine

tatem proderent animi; Oderant eum , nec Genef.cap, —

figere, latratibus tamen folet femper irrita-

poterant ei quicquam pacificà loqui , feu ut 37*

re: utautem David indicaret, fe nunquam

ibi expendit Oleafter : ANoew poterant íntee

Saulis,& aliena facta, veldicta dentibus mo-

&ré loquis. quia trunca verba , & femefa.s

mordiffe detractionis , nec latratibus infa-

proferebaut fratres ad puerum. innocentem

máffe, nonfíolüm canem fe dixit, fed & ca-

Jofepbum : cüm enim intàs innutritum o«

Quaf). 24,

nem mortuum edixit, pulchré Abulenfis:

dium charitatis difcerpfiffer integritatem $

Canis fi fit vivens magis latratu, quam fe-

odiique gelu flammam extinxiflet amoris

rocitate terret , cium autem mortuus. fuerit

fraterni, nequivit lingua integra proferre

latratu caret, U ferocitate.

Ita erat David

verba ; huc pertinet,. quod ait D. Gregoe

ad Saulem : ipfe enim mon erat ferox inva-

rius: Qusa ire fue füimula acccenfum. cor In Meralii,

dendo Saulem , vel turbando ip[um, quia im-

z

palpitat , corpus tremit , lingua fe prepedit,

gotens erat , U potius fugiebaty vocibus quo.

£gnefcit facies : pe&toris enim Index fidiffie

que non inquietabat eum , quia nibil mali de

mus eft lingua ; quz intüs mente volvune

Saule unquam dixerat,

Ergo canis more

tur, hzc exteriüs prodit , & quia corda fi-

tuus erat ; quia David contra potentiorem

liorum Jacob odio percita bellum fpira-

Íe, nec manus injecit , nec linguam adhibuit,

bant , non mirum fi pacificéloqui non po«

inflexilem Saulis duritiem in fua flexit vota,

terant,

Quamvis non potuiffet David manibus, &

14*

. Humanum pe&tus horologium dixes

EP;/EJF;

armis contra Saulem infürgere, procaci

ris, cujus ftylus horas fignans lingua elt :

tamen lingua oblarrare valuiffet, & con-

quicquid hujus horologii rotule intüs cire

tra fe acriüs iram, & odium Saulis accen-

cumaétz, feu pecloris latebra evolvunt, flye

dere ; fed quia etiam folatio ipfius ob-

lus, feu lingua exteriüs flatim evulgat: fi

murmurantis latratüs voluit privari , Sau-

Odio quispiam corrodatur , fruftra venenum

lis duritiem flexit ; & David quia linguam

diffimulat: íitetras caligines - nubésque

coércuit Rex fuit poftea à populo falutatus:

procellofas mente quis foveat, fruftra vul-

qui enim prudentix freno propriam fcit

tus hilaritate ferenitatem .prodit ; lingua

linguam compeícere, meretur Íceptro po-

elt pectoris Index , qua intus volvuntur

pulos regere.

ipfa foris fidé prodit ; & ftomachus malé

12,

Tartareus hoftis fic defipuerat, ut ad

lanus facilé femper etuclat ; quod nonnifi

15

genua Chriíti fe provolueret, & quamvis

difficulter digerit: verba femper fonant,quae

indignationem metueret, verbis tamen pro.

pracordia celant ; & vultus etiam plerume

llattb. 84

cacibus eam contra fe excitavit; Chrillum

que oratio eít animi : verba fefquipedalia

alloquens ait : Penisis buc ante tempus tor.

vanum produnt animum, laíciva intempe-

querenos , nimirum cum humili dejectione

rantem, fevera bellicofum 5 adeó ut quod

fatagere debuiffet,ut filium hominis demul.

corde geritur, frequenterperlabia digno-

ceret, inurbanis eum verbis potiüs exafpee

Ícatur; hincSeneca ait: Gracis in. provere EPif n

fat: conqueritur enim,veniffe ante tempus,

bium ceffiffe, talem hominibus effe oratios

quafi Chriítus temporum leges inverteric, &

nem, qualemvitám ; uniuscujusque actio

non effet author tempofum, ut notat Chry-

dicenti eít per(imilis: nec poteft alius effe

6tY741 6,

ETA

fologus: 4utbori temporum tempus oppo-

color animis, & alius verbis: verba cincin«

ng, taplïl

nunt, & de tempore conqueruntur ? led cum

nis ornata, & calamifílris poilita animum ex«

Chriítus linguam filentio coércuiffet, non

primunt non folüm non gravem , G matu.

ampliüs filium bominis, fed filium Deti cre.

rum ; fed levem, ac juvenilem.

didére , & potentiam fentientes adorárunt

Hinc fi quispiam é caflris vitiorum

I

provoluti fanctitatem.

ad virtutum fe conferat culturam unà cum

moribus, etiam verba mutat: propterea

S. III.

de Saule pradixerat oraculum : Muraberis

|

in virum alium, Sed quid tunc? pergit, &

Ef lifpua animi index , €9 qua

ait, Prophbetabis , mutatio hominis ex verbig

iptus fovetur affeifio, exterins fe pro-

conjicitur,& oratione manifeftatur ; fed cue

non prophetet immutatus , vel mutatus

17.

dit , & plerumque eff bommi exitio , fi

fua permittatur lubricitati.

eadem non profetat verba, quaantea pro-

U

ferre confueverat, fed Prophetis affociatur,

emadmodum lingua (i prudentie

& reliquis fejungitur hominibus ? quia ut

froeno coérceatur, plurima adfert

13. Q

V

ait textus,in virum alium mutabatur; pro-

homini commoda; itaeít eidem

inde qui terrenis animum agglutinaverat ,

ä

| rebüss

-

x

Linguafroeno c*oärccndka-,n'e quz Verba profert, verbera fiant. 219*

rebüsque flaxis interitui obnoxiis incubues

iram, odiümque Libithinz gelo intüs cons

E

rat, mox divinis confecratus oblequiis,PPro-

cretum foras produnt, Suntetiam qui ver«

TE

phetis caeleftia duntaxat meditantibus adíci-

bis imprudenter jocantur evanidum fibü

Ícitir, & cceeleftia eloquitur: pulchré: Ca«

plaufum locraturi; enixímque ftudent pun»

jetanus Zi/terne inquit , effecfus Spiritus di-

gentibus falibus, non quibus propriam condi-

E

vini, facit enim exterius propbetare cum

ant infipidam dementiam,fed ftimulent ad ri2

j

;g

aljs: bec eff divinas cauere. laudesy quas

fom adítantes,cüm tamen perfepe propriun

pris nefctebat , €$ intàs vautat bominem in

moveànt loctam. — Phenenna afperrima ; &

^ Gml,upl

*

virum alterum $. cam primum interioti di«

predura verba ejaculabatur in Annam pro-

d

vini fpiritus luce ceepit ^ colluftrari, ftatim

broafflictam fterilitatis; filii quoque matri$

'exteriàs etiam eloquium mutavit , &U lin;

(ecuti exemplum ^ purigentium , 'ac feriene

£ua antea verbis inconcinnis proferendis

tium irrifionum fagittas emifére, quibusres

affueta; mox nonnifi vocem emittit: deco:

centia vulnera afflicte àdderent mulieri. Sed :

tan; &cüm primüm coepit mens-nobiliori

labia, qu& arcüs inflar,cvibrandis verborum

radio intus; clarefcere; coeperunt ,& foris

telis ad vulnera ínfligenda affueverant, mos-

"-- " w -

labia illuftriorem depro:mere orationem;

rore contábueruüt, & eadem, que in affli«

quia hecanimi eft fpeculum, indicium vi-

&am Annam tela evibrárant, in fe mifere,

]

Westpodeemem.

Ícerum, nuntiuscordis.; dignoícitur fiquie

ac imprudénter retoríére; G cum conarens

' lp Marili

'.

;

dem ex labiis , quod corde geritur ,. & in

tur Ánnami ferire, pericula fibi folicitaves

]

t

labiis perfeperelucet,quod;in pracordiis ab-

runc " G pátvulorum fagitt fa&ze funt pla-

ditiffimis latet : ficut Medicus ex linguaads

ge eorum; quiaz arcus fortium fuperatus effg

]

ufta , labrísque hifceatibus : conjicit ,' quid

& infiymi accintcli fumt robore : per. arcum

]

intus lateac ; (ic animt affectus, non ita lem-

autem livida: fignificati invidentium labia:

per premi, & occulrari potfunt , ut fre«

teftatur Lira inquiens; —reum fortium vo-

'quenter non íe prodantexteriüs , omnéque

cat linguam detrattricem, & puerorum ejuss.

'eludant cautele artificium 4. ut (cité admno-

ex qua procédebant Uerba , que . pungerent.

Ih

tavit Seneca inquiens ; d f/echus fuut motus

quaji fagitte.

du

EP*W; 795

18.

animi improbabiles , fubditi, & concitati y

Qui malé affzcto corde laborat, is fuo .

qui frequentes , negletlque morbum [ecére :

fe verbo prodit, Cüm Judai exitiali odio

icut difisllatio unay, nec adbuc im morem

Chriftum:profequerentur conviciis ftatirg

abdutla cuffim facic s affdua tamen 68 vetia

coeperunt eum lancinate:: Nonne bene. dici« Jeanc $

Pbtbifn.

laterior é capite fluxio, auamvis

m nos. quia Samaritanus es. 4u, 8 doemos

:

fi fola pracordia pulfet; oculos fugiat; ex:

nium babes : Samariranutir aliquem vocare,

terna tamen tuffis ioternum prodit angorem;

perinde iuerat, ac graviffimum coavicium

rató enim viri induílria inzernos ita affectus

eidein irrogare, gravémque injuriam infere

diffimulat,:quin exteriüs

"

;ingtaä , & voce

te,aitenim Corneliusà Lapidc: Vocare Sama

'eos prodat,

ritauum tngens convicium erat , & probrum,

16,

Plures IHfradiitarum occu!to idololatrize

imó convicio contumeliam addiderumt gra«

Ra

lic&t polluerentur fcelere , adhucàSarmuele

viorem , cüm dixerint eum deemonium pof-

3àn Mafphath fuo faére: deprehenüi crimine

fidere: fi enim Chriftus tot. perpetravetic

coinquinati, G idololatras illicó à reliquis

prodigia , í1 tot procalerit vérba Deo dignas

diícrevit.

Quéd fi quaras, quo figno Sa-

ex quibüsnam pramiflis;potuére Judzi in-

muel Idololazriz foedatos fcelere conjecerit,

ferre, & Samaritanum Chriftum.| fuiffe, &

"refpondet D. Heronymus ex epote aque

doemonium poffediffe ? quia nimitum, cüm

Bll

hauíltu ; porrexerat enim . Samuel líraelitis

id mente,& corde evolverent. intüs , lingua

aquam deguítandam; quà hauftá ita idolo^

foris prodiit; evomuit lingua, quod intusin

latrze labia (ibi hareban: muta, ut verba ne-

ftomacho latuit; odiumin pe&ore. enutri-

In lib. I,

quirent efformare: ait Hieronymus : , Zra-

tum pro przmiffis fuit, quibus intus con«

Re7. cap.7.

dunt. quàód quicumque idololatra banc aquam

tumelias meditarentur in Chriftum , & quas

guflalfet , ejus labia ita fibi adbarerent , ut

foraslinguá evomerent; quicquid enim pe«

nequaguam ea 4b anvicem idololatra /ä,my

étus decoquit, hoc idem verba olent, &

rare poffet : wimirum inextimis labrisanimi

lingua fapit; G tamen adeo odio czcutie-

dignoícitur morbus,. qui tame'fi aldffimis

ruüt, utconvicium non videntes incontamis

T

pracordiorü penetralibus improbiis lateret;

nata putaverint eorum labia, dixerunt enim:

adhuclabia eum foras evulgárunt : labia e-

Nenne bene dicimus nos , gqtia Saraartitanta

: .7653. $.

nim; & lingua ; quz raenre volvontur, in.

ef tu, É domonium babes: malé de Chrifto

timóque occultantur in cordis receffu;etiam

cüm loquerentur bene fe dicere arbitraban-

cauteélà renitente foris denuntiant,

tur; quos redarguit Ifaias fucclamans: Zj.

I7.

Hinc qui czedes. meditantur, G bella

eitis malum bonumz. (iquidem bonum dixe-

Ifam $s

turbidis conftruunt | cogitationibus, & €o-

runt, cüm contumelias, & orcum ex ore

rum labia, perinde ac emitlze fagitrg , vul.

evomerent; cum Satanam labiis parturitent,

nera infligunt ; íed dum. aliis vulnera infe-

&Samariam linguà producerent;&ideo bene

runt, fibi imprudeater. detrimenta folici«.

dixerunt , hoc eft recté ; quia quod : corde

tant, necómque accelerant: . afperis verbis

intus fovebant , foras linguá effuticrunt ;

dum alios feriunt, exocularam | fuccendunt.

malum igitur dixcrunt bonum ,. quia: v

Ferani de Affeddibus Tom. H.

Ee2

ritate

M:

220

Differtaio X,

w

Titate veflitum ; quia cordi. refponderunt

bris erui, quin proximi honor detrimene

verba,

tum patiatur ; tarmetíi verum (it quod nzr-

19.

Detrahentiumhzc eft conditio, ut nul.

ratur, quia tamen occultum , rarrandum

libi fe putent bene loqui, nif(i càm malé

noneít, ne proximi fama devenufletur ;

loquuntur; ni(icum conviciay contumeliás.

'quamvis veritas non ledatur.

Tertioó de»

que effutiunt , quibus aliorum detrahunt

wabitur etiam. proximo ,. «àm delicium

honori, &alienz innocentiz denigrant can-

ab altero patratum augetur , & exaggera-

dorem ; depinxit D, Thomas eleganti fuo

tür, G tunc potiffimüm »'contiagit » cüm

calamo 2.2. 4. 73. 4rt, 1. detta&tionem cum

alterius vitia enarrantur.

Quartó cüm 4e

dixit, efle denigrationem alienz famz per

lienum fadlum ,. vel dictum finiflré inter-

verba occulta: — fiquidem dupliciter poteíh

pretamur , dicimüsque animo non bono fa-

quis verbis alium conviciari aperté ,. G oc-

&um, nec ob bonum finern, fed quia hu-

«ulté;. (eu praefentem , & audientem lx dere,

manos ambiat favores , vel ut credatur

quod contumelia elts & abfentem ferire,

vir probus, . Quintó cüm licét nihil ex fe .

quod proprié detractio dicitur ; hinc inrer-

i

In Cap. 19..

quis affirmet, aflerit tamen, quod alii fpgr-j

rogatus Antotiius Magnusreferente Paladio:

gunt, rémque ipfam profert; velcum

bift. num.13. Quid detractio effet, hocdedit refponfum:

quis altertus. laudat quidem virtutem , fed

r

Omnis eítíermo malus , quem non audet

Gellius lib,

22

nonnifi frigidiffimé , de quo : Turptus eft

i9 Nodium

-

quis eo przfente proferre, de quo loqui-

exiguà atque frigidàó laudari , quàm isnfee

tur. Quia mens bona, & intentio re&ta duo-

,.

&anter , 6 graviter uituperari. Sextó cum

bus duntaxat modis dealieno defectu poteft

quis nutu indicat, non efle alteri fidendum,

fermonem miícere , nimirum cüm in vulgus

quia tunc vel ipfo filentio ejus prodit vi-

percre»ruit promulgatus , & per. omnium

tium, utíiquis alium laudans 5 tertius ,

jam labia tranfijt: & rurfus cüm ei dicitur,

qui adeít frontem ducat filendo , vel caput

Ada b . EL M ^ N ane ib ib n

qui peccantem caítigare, ac juvare poteft: &

in girum volvat , vel folis oculis tale - det

adid nos charitas adigit, ne ulcus occultum

fignum , quoe facilé deprehendi poffit, eum

uT

puitefcat, & vulnus necem inferat; hac de

qui laudatur ,. talem noneffe , . quàlis laue

dando extollebatur ;. fit etiam interdum, ut

caufa Jofeph nec dettactor fuit , . nec prodi-

,

tot , cüm [fuos accufavit fratres apud Pa-

dettactor ore compreffo manum duntaxat

——

trem de crimine peffimo, quia potuit,& de.

bis, térve invertat , & tunc. plurimüm ,

buit Jacob filiosredarguere; eósquejuvare;

velíolà manüs inverfione alteri detrahit ,

ut refipifcerent.,

cüm ejus prodat levitatem , ac mutabilita-

A0.

Ex multiplici radice pullulat- vepre-

tem.. Septimó noit folüm externo figno ,

tum i(tud detractionis, quoaliena integri-

nutüve, fed etiam folo filentio poteít quis

tas laceratur ; velenim oritur ex fuperbia;

alteri detrahere, & tunc contingit, eüm de

ut obtrectator (uam oflendat fcientiam, vel

illius probitate , mortümque integritate,ne»

ex animi levitate, cum quis ut alicui placeat

quiter filet, cüm interrcgatus teneretur

u fÜouan Uo. 4 ( S C5 ^ eexdib W

probra, & convicia effutit, quibus alios

veritatem depromerte,

Oclavó cüm quis

pungat ; feri.:itque lethaliter, vel ex invi-

ob admiílas noxas jure merito coram aiiis

dia, cüm quis aliena lucra proprium exi(ti

reprehenditur, & is (e reum effe negat, ac

mat damnum : vel ex odio diu pectore in-

pernegat: quáratione infamiam derivat in

nutrito , ut cüm quis animum vindictz ap-

reprehen(orem mendadi, quiatametíi non

petentem cupiens fatiare, contumeliis alie-

teneatur quis íe. prodere, neque occultas

num candorem (tudet denigrare 5 vircuuis-

depromere noxas , alia tamen ratione par eít

que decorem extinguere ; veletiam ex in-

refiftat, ut f1 dicat proferri quidem diclas

olita detrahendi coníuetudine : affueti enim

fed non probari.

3

detractionibus frequenter verba effutiunt ,

Sunt etiam qui aliís

detractuti frox;-

2lIe

juibus honori detrahunt alterius : ea enim

tem, &oculos ad modefíliam inflectunr, to.,

€* obtrectatorum indoles, ut quibus pra-

tüinque vultum ad gravitatem componunt,

fentibus manu nocere non poffunt ; iisdem

oculos humi dejiciunt, gemitus edunt,voce

faltem abíentibus linguá ,obeffe (fludeant.

lenta, ac feria pet. varias ambages , ac vee

De:rahitür autem alicui multipliziter. Pri.

luti preruptos aníractus incipiunt nocitue

i

mó cüm quis vanitatem adhibet orationis,

ram ordiri narrationem , ac tortuofa vere

vel falfum profert, vel quidpiam affiugit ,

borum circuitione ferpentina ejaculari vene-

^

mendaciisque narrationem . alpergit 5 &

na: aiunt flatim,dolendum quidem;hos ho«

tunc geminatur delictum in mendacio , &

mines,:alioquin probos, tam faedé lapfos

detractione.

Secundo cüm peccatum ad-

fuitfe, non effet id«redendum, nifi viri plu-

E

huc latens ex occultis latebrisin lucem pro-

resgravitate commendati;aflruerent: G tunc

k 4; Edfl up'

fcrtur, ut pluribus pateat ,. cum omnes

quó majoris funt authoritatis , qui aliis de-

lateret, & tun: licét. vera (int , que di-

trahunt, eó gravius , nocentiüsque dam-

L.I —

—

b

cuntur ; quia tamen dicenda non funt, ho-

num inferunt , vulnüsque infligunt , fcité

noti detrahirur alterius, non quia veritas

Bernardus circa medium.,

Sunt [pecies Serm.24.

non aperiatur ; fed quia aliepa. exiftimatio:

pestis bujus , dum aljj . quidem nudé , at« in eant,

— 09

imminuatur : non enim femper licet palam

que irreverenter ,. uii in buccam denerit ,

€*

Virus €uomunt derratiionis.

Q/le 4 Hs

L

—

facere veritatem , fi hxc non poffit € late.

1612

at

Lingua froeno co&icenda,ne qux verba prdfcrt,vcrbera fiant.22t-

tem. quodam fimulata verecumdie. fuco con-

impatiens furfum toto aifü avolat , qui fieri.

poterit , ut immobilis hzreat flaterze , donec

ceptam maliriaom , quam vetinere non.s

polfuut , adumbrare conantur. — Videas pra«

ad trutinam examinetur ? Noluit coleítis

civis ignis pondera trutinz examinari , fed

suitti alta fufhiria , ficque quadam cum gra-

qitete , 6f tarditate , vultu muflo, demif:

linguz effreenis volubilitatem redarguere :

fsfnperciljs, & uoce plaugente egredi male-

Detra&oris fymbolum effe ignem nemo dif-

fitetur , cüm facrz paging noxium detrahene

ditlionem , & quidem tantó per[uafibilorem ,

quantà creditur ab bis , qus audiunt, corde

tis fermonem ignem vocent urentiffimum,

Quid apponatur tibi ad linguam dolo[amm ?. Vfalmn Yv

invito , Cf magis condolentis ajfetiu quam

fagitte porentis acuta cum carbonióus defo-

walitiosó proferri. — Doleo inquit , vebe-

meuter proeo, quàd diligo eum fatis ,& num-

larorijs , & Apoftolus Jacobus e. . linguam

Et

detra&tricem ignem vocat ,. & inlabijs detra-

qvAm potui de bec re corrigere eum.

Jg Proweb, 6;

alius: Mibi quidem ait , ben? compertum.s

€toris ignem fiabulari ,. ait Salomon.

2.1o

labjjs ejus ágnis ardefcir.

fuerat de illo iflud , fed per meuunquam in-

notsifet. — r quoniam per alterum patefa-

Recté ignis lingua dicitur , quia li utriüs-

4

que & ignis ; & linguz celeritatem , incon-

a efl res , weritatem uegare non ;paü((n ,

ftantiam , volubilitatem , mutabilitatem

Mlini,

AE

dolens dico , vevera ita eff.—

9. Ndug

22

Id charitas exigit

, ut fratris Wprobr-ïk!rn

virésque fpe&temus ; utriüisque non ab-

Áitit,

fimilis eft natura ; ficuc igitur ignis nuilo co-

amoris pallio tegatur ; non odij propaletur

livore. ^ Percellitur à Noé Chamus, có quia

&rcetur rapagulo , nullóque obice inje&o , ft

metas traufilit ; forásque erampit , buc 5

Patris fomno fopiti pudenda non veliffet ,

fed ridenda fratribus ingeffiflet.

Sed quia

illácque noxio debacchatur furore ,. & in

ligna , trabes , domus , fylvas , & obviaz

cordi lingua refpondet , & quod ftomachus

quaque graffatur ; ita lingua fi freeno ex-

"non digerit , os plerumque eructat, ideoó

perperam copitantes , & probra innutrientes

cuffo capceres fuos effrincit , & fna volubi-

X

: Rego I,

litate foras exilit ; nonni(i ítrages, & damna

nonnii malé loquuntur : dnuz lognébarur

án cordé fuo , tantiimque labia illius move-

fpargit, adeo ut nonabs relingua prudentize

-

v

*

Íroeno non coércitaigni parietur : hunc igi«

bantur

ZEflimavit evgo eam. Heli temu.

lentam ; dixítque ei : usquequo ebria erie

tur lingue ignem sequa lance ponderare ma«

Cüm

ximzeít prudentig: & qui praecateris prüe

digerepaulieper vinum , quo mades,

dentiá pollent ,. hi in verbis proferendis af-

Auna probrolaborare: fterilitatis, alium rion

hauíerat liquorem nifi amariffimum fuarum

folent circumfpectiores effe , hinc Siracides:

Verba prudentium $faterá pouderabuntur , Eclef. c a.

zerumnarum , biberat calicem fuze fterilita-

2T,

tis , ut lachrymis tunc, non muíto maderet,

nimirum funt in ore labia ; perinde acintru-

tina geminz lances , quibus hic ignis linguee

Sed Heli , quod ipfe mente cogitaverat, lin-

$ua protulerat , eam monuirt, ut epotum

appendendus eíl, ut verba ; qu& profcert, íta-

muítum excoqueret, Suis Heli fpe&averat

terà ponderentur,

£

iNon tamen difficultate caret, hicagere

2j

e

oculis , quod Annz tuncexprobrabat ; &

tamencraíse erravit: quantó magis funter-

libripendem , cum etiam firicturz e ferro

candente exilientes , & fcintillae, hac finc tru-

roribus obnoxij, qui ea aliorum evulgant

flagitia , qua'ipíi non viderunt,

tind examinandz , feu nocumenta prope-

modum innumera, quz unica plerumque

infert detraclio , cüm non uni tantüm nocea-

$ V.

tur ; verüm & pluribus tam domeflicis,quàm

familiaribus ;. confapguineis » & affinibus ,

Lingua in. labijs deiratdoris iguis

cognatisqueillius , cui detrahitur. — Perfzpe

Hn

incauta,& malevolalingua ignem eructat dee

eft in fornace avernalis tortovts $. non

[Bendet , fed: urit , €9 (umos emittitl, qui»

tra&tionis, quo non folàüm eum leedic , quem

bus alicna. innoceutie candorem.s

petftringit; verüm G conjugi, liberis , totí-

, denigret.

que familiz ingens affert nocumentum ; a«

deó ut unica Kintilla incendium excitet , quo

3

Rudentiz froeno , qui linguz volubili-

omnesadurit; damnümque fentiunt univer-

tatem co&rcere negligit , 1s in fcopulos

fi; & non folüm pares, verüm & ipfos fu-

fibi, aliisque noxios necefse e(t, im.

periores graviterledit , cüm ejus'abrodit

pingat: perínde ac navis , qua ventorum

mandata, quia tuncaudientes retrahuntur à

impulíu exagitata per eequoris flu&tas clavo

debitis obfequijs : fed quia tunc detrahentes

eít deítituta.

Qusfierat Esdras facerdos;

graviter delinquunt , odiümque (uperioris

Esdr;yfjp:

contta (e ipfos excitant ; debitas etiam luunt

^

E

quomodo Deus rerum humanarum modera-

retur viciflitadines : adfuit flatim ei Ange-

Genas,

2

Confultumà Saule Orac

ulum fcimus re-

26,

lus , &antio facerdoti triplicem propofuit

qua(tionem, quaram prima fuit , quà ra«

fponfum denegáffe , vcl ipfo Glentio often(a-

tione ad trutinam (it ignis examinandus ,

rum , piaculum aliquod fuifle patratum :

wm, ab

vade pondera , mibi pondus $g2 , Íed quis

quidni confuluntur ftatim fortes , & Jona-

j (Aho

impune maun iznem contretcc, quem in bi-

thas u: flagitij patrator ,' authórque piaculi

capitur, inque vinculainijcitur, —Capem eff

»

lance, aut flatzra collocet ? fi igais morae

e

"

054 *

[i

222

| Differtatio X.-

L

lethali vulnere fauciatur ; verüm & detta«-

pell

gonatbas ,

- fed quidnam fceleris patraverat

jlid

Jonathas , fcimus enim favum ta

ntüm de*

Qionis auditor , & is cui detrahitur , mifer&

confodiuntur; eo tantüm difícrimine , quod

u

guü

&(fe mellis, & quidem prohibitione pror-

hu

à ab omni excufaretur pia-

is, in quem lingua detractrix virus, vene-

Íusignorata, qu

T.

€ulo: curergó ut reus capitur

qui cientet

nümque fpargit , levius leditur , cum ne»

d

non deliquerat ? non capitur Jonas ; quia

queat majus incurrere dilpendium , quàm í0«

u

melle labia delinierit , fed quia de prohibi:

lius famz : cum detractor , & detractionis

fir

ti'ione admonitus Patri detraxit , ejus edi-

auditor animz patiantur detrimentum ; De-

ua&or (iquidem (ibi plurimum nocet , &

tat

&um, ut imprudens , nimisque feverum

——

U

venenum, quod in alium effandit , iterum

carpens ,.

& preceptum damnans , quó pater

relorbet, nonadhonoris, fed anima intere

al

vir imprudens , fzvüsqueà c

eteris habere:

Vidiflis

necionem ; graviter itidem hac lingua fer*

bis

tuf.

Turbavit pater meus terram,

pentina nocet audienti detractionem , in

oif

ipfi , quia illuminati funt oculi mei , £0 quàd

guftaverim paululum de melle ifto.

cujusaures, ut Bernardus loquitur, vene-

?

num infunditur morciferum,

tu

27.

Minüs peccaverat deglutiendo mel ,

. Non folüm obfítrepente garritu dam-

29»

Tu

quàm eructando verba , quibus aufus fuit

num hocce infertur, verüm & ipsá reticene

[

atri detrahere, tamet(i leviüs deliquerit fa-

tià; cum virtutes occultantur , quarum enar-

E

vum mellis deglutiendo ; reum tamen gra-

vis fceleris fe con(tituit,. càüm verbailla pro-

ratio plurimum poffet prodeffe : impeditur

ad

del

tulit, quibus patris denigravit honorem ;

enim tunc lingua filentio illud boni. incre-

mentum ,. quod in alium derivaretur, — Ce-

ii

aufus enim fuit tacente reliquo populo pra-

ciderat Ochozias per cancellos coenaculi fui s

i

ceprum patris imprudentie , nimiz leveri-

ls

tatis, ac temeritatis arguere

Saulis prz-

& cum graviter aegrotáret , nuntios ftatim

mifit ad con(ulendum Beelzebub Deum Ac-

hs

ceptum apertis ulnis à toto fufceptum popu.

lo à (uis domefticis à proprio filio abrodizur,

-caron , num effet infirmitatis evafurus di»

W

Ícrimen ? priftinzque re(tituendus fanitati à

P

quia plerimque promptiores; audaciorésque

fed Angelus de fummo c«elo in terras delap-

Í

funt familiariü linguz ad heri detrahendum

honori; quàm exterorum,

Piaculum fon

(us Elie obviavit ,. quem juffit afcendere

Ü

in occuríum nuntiorum Regis Samariz , ad

' fuit favum degultáffe , fed crimed,füperioris

Aü

quos diceret effe Deum in líraél, eámque cífe

las

mandatum abrodiffe; ac imprudentiz, to-

meritarísque redarguiffe , & ob id capitur

con(ulendum , & pro falute Ochoziz rogan-

u

dum; eique precibus enixim fupplicandum ;

Jonathas , mortíque addicitur ; càm enim

e

& non Beelzebub , & ob negle&tam veri Nu-

bu

teneretur paterna tueri mandata ; ejus pra-

ceptum audacter fug;llavit , ilquecüm gra-

minis fupplicationem injunxit Angelus E-

h

lie Thesbiti , ut nuntiis mortem indicaret

viter Deus tuliffet , reum fuiffe, ac morte

t

dienum , oítendit , quo difceremus , quàm

Othoziz,

Rerversique nuntij Elie moe

n

Numini dilpliceat, & quàm grave fit fcelus

nitu , qui à decumbente Ochczia ablegati

fuerant in Áccaron , dixerunt,

Fir oc- Regi 4..

Reg.

honori prafertim fuperiorum detrahere.

W

/- Hinc ilia Theologorum commonis vox:

curvit nobis, € dixit adunos: Ite, & revere

Ie

h

28,

Peccatum detratiionis gravius efl furto , nec

timini ad Regem , quimifit vós , & dicetis

l

ei? Hac dicit Dominu , nunquid quia non —

tobatu id difficileelt, tantó fiquidem pia-

f

erat Deus in lfrael , mitis , wt confulatur

€0

culum eít gravius , quó meliore bono ini-

Beelzebub Deus Accaron? . ideirco de letiulo,

qué alios privat, damnum enim tunc infert

fuper quem afcendiflüi , mon defcendes ; fed

p

majus: longe autem nocentior eft nominis,

üt

tro , quiaut Ícite Sa-

morte :orierí.

quam nummifur, &la

Cümque Ochozias merore. confe&tus

30.

b

eff nomen bonum ,. quáam.,

LO

Iroverb, c, lomon: 4Meliu:

LJ

*

lachrymis madidus, & in fqualore jacens ;

12,

divitie multe

fi igitur pluris fichonor ,

&

congelle graviüs delinquit ,

reduces interrogiflet nuntios , cujus figurz,

quäm divitize

& habitus fuerit vir ille, qni ijsdem occurre-

tu

ejásque committit pi

aculum , qui honori

q

rit, cujus atatis , ac virtutis; audiendum

detrahit alteriüs, quàm qui ejus furripit di-

D

vitias: & licét hacc jactura fame grave fit

eít , quid in Elia obfervaverint Regij Ex-

ol

damnum , $raviüs tamen adhuc nocet ipfa

ploratores , nonvirum fpititu Dei pienum,

j

omnigena exornatum virtute exprefferunt ;

detractio , quz veluti fulmen trifulcum uno

&

Serm. de

iQtu tria innigïtxlethaha vulnera , Bernardo

fed ut quendam bubulcum fpreverunt. ro-

ice , ait.

phetam , eümque lingua detractrice dixe-

