cüm major calamitas , & afflitio vix fingi

fui prima libamina initiaretur facerdos , &

ä

offit, quàm fit eterna damnatio : & cüm

fimul noftrz redemptionis pretia daret ; ne

Chriftus exactiffimé hzc omnia apprehende-

lacteam ampliüs crederemus coeli viam , cum

ret, ac perpenderet , acerrimum in fe exci-

Chriftus vix eam ingreíffus doceat effe fan«

tavit dolorem , quo peccata noflra fuit de-

guineam , & nonni(i per vulnera, & dolo*

teftatus,

tes currendam.

Humiliatio fe obtulit eó

&Z.

Quéd fi plures ex vi doloris ene&ti ce-

quia lex , cui fubijci voluit ob duas potiffi.

ciderunt , ut Heli , qui dolore capte ara re»

mas caufas fancita fuit, ac per Moyfem po-

u

troríum cecidir , & expiravit ; ejüsque Nu-

pulo promulgata : nimirum ut à gentibus

rus , quz dolore ejusdem cladis animam e-

ubíque terrarum falfo Numinum cultu de.

git: fiquidem ex doloris vehementia, ita cor

fipientibus , ac idololatrià obrutis , popu-

concluditur refluente ad ipfum fanguine cum

lus Líra&liticus fecerneretur , & ab illicitis

— ——

fpiritu , ut impedita naturali diaftole , &

illis fe averteret cultibus ; & tum timore

fiftole , mulráque fuligine colle&á fuffoce-

poenarum temporalium 5 tum innoxio illo

tur: ut é contrario ex vehementi gaudio ità

ceremoniarum legalium exercitio ccércere-

fubinde dilatatur , ut effufo fpiritu, ac dif.

tur, neaftu communis confuetudinis abrep-

fipato, vita etiam evanefcat, — Dolor veró,

tus idololatriz cacutiret caliginibus.

quo Chriítus de peccatis totius humani ge-

Secundó ut populus carnis addictus il*

2f.

neris doluit, longé acriorfuit, & intenfio-

lecebris, ac voluptatum illicijs'captus, re

ne, ac z(timatione major , quàm ullus alius,

rámque fpiritalium rudis ; umbris, figuris.

qui poffet in hominem cadere ; adeb ut non-

que legis inftrueretur ad Chri(ti my(teria ;

nifi divinitus obtigerit, fi Chrifti humanitas

ut qui nudam eorundem veritatem capere

non defecerit , ceciderítque extiacta,

Don poterat , faltem in umbraticis fignis ,

flgu—

n

Amor hominisin Dcumjugitcr excitandus , &c.

07

4j

figuríisque fenfui obvijs .prima intelligeret

"bores fubire , dolores ; G &ruciatus tole;

ä

rudimenta , qua lex illa edifferit 5 quia ut

rare , probra, G contumelias íuflincrc ,

-

Ó

- « Galat.g,

Ícribit .Apoftolus,

Lex "Padagogue :noster

quamvis innocentiffimus.effet., :nec ei oo1j:

e

[3

a

erat in Gbrifío? nimirum Peedagogus , qui

poffet., quidquam .difíonum à lege , uci

:

timore füpplicij homines ad illicita pronos

naturz , tum fcripte ;;X quamvis effec ip-

TY

coérceret., :rudésque perinde , .ac pueros ty-

Íe fanctitas , :paffus tamen .eft , ut à pri-

pis fyrabolicisrudimenta edoceret veritatis ,

marijs judaicee gentis;.hominibus fuz detra-

be

legisque evangelice: .cüm igitur fe legi f

heretur ifama , vocareuirque .contume-

L

jjcere fignum .fuerit innata pravitatis , G

liosé temulentus , publicanornm focius ,

ruditatis; nulli dubium , .quin.zterni Patris

populi fedu&tor . . .peccatorum .amicus ,

filius affumptá noflrá humanitate (e humi-

legis Everfor , ;Perduellis , deditiofus $

a

liavetit; cüm ut homo legi fubijci voluerit,

Samatitanus., praeftigiator , ac ipfius divis

$

quafi pedagogiá illà indigeret.; :& licétlege

nitatis impius .ufurpator : :nil hisce ca«

]e

omni fuperior.effet, adhuc ramen (e eidem

lumnijs potuit.orcus ignominiofiis eructae

")

fubjecit , :non :folüm in fatisfactionem , .

ae , ^nil hisce injurijs atrociüs .excogitare 2

:

moítram redemptionem 5 .verüm :etiam.ne

;mec fola fuftinuit.contumeliofa verba 5 ve«

Judai tanquam .legis :przvaricatorem. pro-

jrüm & verbera :referta iignominijs ,.—.a€

le

culeum eipellercnt,'**& ab.eorundem .exclu-

.contumelijs, .quando Judai;, .ut feditio*

derent confortio ;5:ne igitur.hanc jufte .exe

ifum voluetunt illum capere , :vinculis illi«

cufationis fpeciem fuze. impietati , «& infide-

;gare , :ejus faciem velare , :alapis.czdere ,

Jlitati poflent :prztexere., ; maluir fe eorun-

putis foedare , ;& ejus corpus:albá vefle ad

; Mitib, ,

-dem:legi:fübijcere ; :nt etiam obedientiz pa-

irtifionem induere , flagellis cedere., fpi«

ientüm, ;rengit Nazaretb. , &6 erat fubdi-

)

;..ilm. DN

:mmis coronare., .arundine veluti fceptro in«

*

ctus il* : tametfi plenuseffer fapienuá ; imó

ifignire , «chlamyde :eoccinea veluti regali

dapientia.effet increata., :gubernans.omnia ;

wette .per :ludibrium .ornare., .ac demum

medium .inter latrories.ctuci .affigere ; .&

ï

& difponens :fingula.ad fuos:fines 5 adhuc

:veluci infipiens., 'humanzque indigus dire-

;in ipfa:cruce felle , G aceto pofere , quo

à

é&lionis , 'voluit fe pauperculis fubijcere pa"

:mil cogitari poteft acerbius., :nil.contumes

IPPIUS

-

rentibus , .eorümque nutui : obfequi : mans

lioftus ;.& hac.omnia perpeti cupivit ob fin»

, tibih, a,

-datísque obtemperare , /& quidem in . ob*

;gularem amorem ., .quo 1os voluit.profe«

fcuro vitz.ftatu.veluti ignotus ,. mundóque

-qui , :ac.redimere à fervitute peccati , at

?

inglorius.

;mortis,

p

26.

:;Moleftias:etiam fuflinuit ,

| ihomines

i«Hocautem/beneficium., :cüm fit ime

27.

?

;mon tam fermone , quàm exemplo eruditu.

menfum , five malum fpe&temus, .quod tcl«

rus , nullis enim pepercit laboribus , cum

litur ; fivemodum , quofuüblatum eít , to«

A

'mon fine:corporis .defatigatione vicos , pa-

:tum ;procul .dubio :noílrum .promeretur

[n

L

:g0s , :urbes , -omnésque Palzítinz tractus

.amorem : :fi enim fublatum penfemus ma«

er annos tres , »men(ésque aliquot peram-

lum , .cüóm Deus fit fummumbonum ; pec-

[s

js

ulaverit ; docens.homines :viam.falutis.: .

«catum quod diving adveríatur .bonitati mas

4

ii

me eam etiam videretur:corpotis:negligere ;

lorum eft fummum ; & (icut Deus e(t.bo-

afflictis :fuit:confolationi , :pauperibus fola-

um infinitum., 'ita. & peccatum iímmene

/J

:tio , egritudine laborantibus impertivit fa-

:fum .quoádam :malum ., .quatenus repuge

mitatem , «czcis:vifum reltituit., :vel dedit ;

:nat .bonitati immeníz : fubit:enim fuum

i

ut-etiam'mutis-auditum; :claudis greffum,

:magnitudo:offenfionis incrementum :ex ip«

& mortuis vitam., /& in'hisce impendendis

da excellentia, :ac magnicudine perfonz.,

h

beneficijs., :adeó affiduus ifuit., :ut vix

«cui.per.offenfam injuria irrogatur , :sítque

quicquam temporis :ad 'fui corporis : refe-

;propterea eó injuria alteri illata igravior.s

;l

ionem fuppeteret ; alienz magis., «quàm

:quó ^hic injuriam :paflus eft .dignior ; -&

j

AMeus.cibus eft,

«üm Deus infinite fit :dignitatis 4 trahit

Joán, ..

fuse appetens refectionis,

0-

"t faciam voluntatem ejus , qui mifit me

;peccatum ratione offenfze Deo illate.mali»

u$

& in hoc praftando pluries :defatigatus

:tiam :quodammodo infinitam 5 ;nec pro»

t

pterea poteft pura ulla creatura pro peccato

fuit , :quafi wiribus :deftitutus.: fngido

u-

fub dio in.oratione ;perno&lavit; /in pau*

amortiferoex zequo Deo fatisfacere.

'

28

e

perculo 'tuguriolo :omni deítitutus huma-

Imó neque omnia San&torum «opera ue

te

10 commodo ;per nocdem delituit ; neque

num poífunt duntaxat «ompenfare .pecca-

lo

ibi delicie ulise ciborum aderant ; :quibus

'tum ; adeó ut fi in flatera appenderentur ,

c.

'hinc.merita omnia creaturarum , ; illinc

vires :teficeret ; nulla indufia , :quibus

fudore mananti corpori confuleret ; nullz

unicum. Jethale peccatum , -adhuc longé

P-

veftes , quibus membra corporis obtege-

praponderaret pars illa ,. qtie mortifero

L

if

ret ; nulle molles culcitre , «quibus fom-

Allo gravaretur ; :cüm tota collectio bos.

lc.

no , & quieti indulgeret ; nulla alia con-

norum operüum , acmeritorum , qua une

fj

fueta commoda ,. quz folent laboribus íc-

quam ab Angelis, vel hominibusfacta fué-

latio effs ; adeó ut deftitutus omni com«

13

re, & fieri poffunt, nonnifi finitam , ac

i

modo , tantàm mole(tijs affici voluerit la-

€ pfós

limitatam :QXhibe,apt- bonitatem , a

inds

j

k,ïf?gg.»zni de Affetiibus Tom. II

98

Differtatio V,

inde veluti :nihil refpe&tu honoris: divinz

& quidem unigenitum nobis dare '*,miü'ra'm-?

Majeflati debiti refarciendi : : & quia pec»

que affumere humanitatem , hominémque

catum lethale huic adverfatur fumma Maje-

fieri , .quis potis fit, Deum pro tam ingenti

l

ftati ; infinitam quandam contrahit: ma»

beneficio nobis collato , -ut par eft , redae

litiam fuperioris Ordinis in ratione mali ,

mare ?- fateamur , -neceffe eft noftram pau*

quàm fint opera juftorum in tatione boni ,

periem , & cum fponfis- vino carere;feu effe

eó quia a&tus virtutum fua à creaturis-hau-

amore deftitutos , -non quidem in nuptijs

riunt incrementa , à quibus eliciuntar , &

Canz in Galilza , fed prefepis in Bethle-

!

a&tus offenfz ab objecto., -cui injuria irro-

.

liem. ,- ubi noftra humanitas: Deo nupfit ;

gatur

*

quà ratione docuerunt fan&ti Pat-

-

dum humana :divinis ; ima fummis ,. Pa-

,

res , neceffarium, fuiffe eterni Patrisfilium

ftoribus Angeli ; Regis coeleftis lachrymae

dt

noilram affumpfiffe humanitatem , — cujus

cantui famulerum ; -Herus, -& fervus; vir*

tiCnnt.s fe

merito zquale pretium divinz :exhibere.

ginitas, GC maternitas; Verbum divinum ,

[

tur juflitiz; & jufta compenfatio pro pec*

& caro:humana 5 novo., fed vero ;; mirae-

catis hominum : : & quia dilexit Deus ho:

bili,- fed fancto , ac illibato fcedete focian-

r

J

mines , voluit , ne perirent , unigenitum

tur,

e

fuum dare , ac hominem fieri,

Szc-Deu

ZÁnnoni

n

oí

Weawvi: ?,

Es Verbi divini cum AQ'* $9.

Vil

dilexit mundum , ut-filium fuum unigeni-

Éra humanitate :nuptijs vinum nobis defi-

fei

tum daret : - nimirum ponitur:particula illa

eit amoris:? Quisnam tanto fe. patem a«

fic » quse emphafin prafefert , -& perinde

moti-dixerit , -ut ei fufficiat amor ad dili-

u

of

eít , ac fi dixiffet ; tanta-amotis vehemen-

gendum abundé-Deum reclinatum in. pre-

tla, tanto dilectionis zfítu, conatu ,. & ex»

qu

fepio., jacentem infoeno-, vagientem inte£

ceflu , non Angelus, nonhomo;, non Im-

bruta animantia ? Certé huic divino amo-

de

|

perator ; non Rex , fed Deus dilexit, hoc

ri impat femper-eít .quilibet-noftler amor:,

f

eft gratis, absque ullo przvio noftro-me-

nec unquam potiseam ex 2quo redamare»

ls

rito , line ullo precedente noftrodefiderio,

qu& nobis apparoit , humanitatem Salva-

mundumsg feu homines.Reos zeternz dam-

VO

toris noílri Dei,

Supplicemus igitür.enis

nationis , fibique exofos , & contrarios ob

Xim Virgini Matri , -ut-in-hisce-nuptijss

üt

til

injurias fibi illatas : -ut filium fuum non.a-

quibus Verbum divinum infolubili- foedere

lienum , non adoptivum , fed naturalem ,

bei

noftre confociatur humanitati- , " dicat-Filio

m

& proprium ,' & quidem unigenitum., &

Íno vagienti , & lachrymulas effundenti

f

lü

unicum , ejusdémque cum Patre naturz ,

[

vinum uon babent , Ícu (ufficientem amo«

ac Deitatis daret

*

nimirum graüs , & ut

rem, quem in-hisce exhibeanttuptijs , at

la V

mortem pro nobis fubiret ; idque ex puro

Filius dicat ad nos, — Jzplete bydrias 4743,5363,,33?

àbi

amore;, quo homines profequitur , ute:

&c

ut vinum nobis fuppeditet fui amoris-2 - fi

Sert», Y. i»

differit Guerricus Abbas, .O Deum , fi fa:

velimus igitur hoc vitio inebriari., 1 cupie

Ver

Zentee«

;

eff dici , prodigum fui ! fhetlem ,non quo-

mus amoris vino cor noítrum incalefcere,

li,

ties Deus dedit , fed quoties fe dedit.

IFZ .

oportet ,ut -impleamus hydriasnoflras, feu

Ope

profufonem fus t0ta con[jiravit Tvititas ,

cornoítrum aquä ; lachrymís refipifcentiie,

deg(

9 affluens libera.

Cs

f«pe fe dedit Divinitas.

& vagientis pueri:ab hoc fonte ignis oritug

litas Dei ! ó indeficiens largitas. bonitatis

amoris ,& vinum producitur finceri affectüs,

at

divina : Spiritum , cujn primitias dedit

Quis enim ardorém non fentiat ,. flammas

ndi

«poflola , effert univerfis , thefaurum fa-

non experiatür , 1 vel unica lachtymantis

(Upn

um s fontem aque viva aperit , tam bo-

Dei guttula afpergatur ?. Quis-non lique»

letur

minibus , quam jumentü ; tanquam G p

Ícat amoris violentiá in latices pellucidos

ubm

fe omnibus fapientibia ,

«5 inþpiekztiöm

fanclitatis , ardore fi 4fficiatur hujus amo-

n

debitor fit.

Parum erat "Patri tradidiffe

ris ? etenim fi Virgine Matretefte in facro

folo

Filium , ut vedimeret fervum $ nifi daret €&9

epithalamio. Parvulur nobis natus, nobíique [v 7723

DT

Spiritum [antium , quo fervum adoptaret

datus Botrus efi Cypri : quidquid ex illo ex-

Filium.

Quin

Dedit Filium in pretium redem-

fudat non lachryma ,. fed muftum eítpu-

.

pf

ptionis ,. dedit Spiritum in privilegium ade

rioris amoris

*

unde fit cor noflrum per.

C

eptionis , fe denígue totum fervat baredi-

inde ac calix in manu.Domini , ut redun-

Qüia

£atem adoptionis,

0 Deum , fi fas eff dici ,

det P(al. 74. Vini meri plenus mixto. Ve-

Ut

procigum [ui pre. defiderio bominis ! . n ,

rumt4men fex ejus non [l exinanita : effun-

m pe

non prodigus fuit , qui non folim fua ,-fed

damus ergó ficut aquam cor noftrum , ut

€ fe ip[um impendit , ut bominem recupe-

impleatur.aquá, qua in vinum generofio-

Mif y

vAret , non tam fibi 5 quam bomini ipfi ?

ris , ac fincerioris convertatur amoris, &

ol

n non prodigu , qui ficut proprio Filio fuo

amemus non ore tantàm , fed & ves

Ts

non pepercir , [ed pro nobis omnibu tradi-

ro corde, non verbo folüm,

Tepc

dít illum ,. fic nec. Spiritui. fanélo pepercit ,

Ífed opere.

utita loquar 5 . [ed nová , G mirá largi-

Itm |

fe OP'

tate fuper omnem carnem effudit illum ?

19.

$i igitur Deus ob tummum amorem,

$P0*

g

Pearil

Ofun

quo nos dilexerat , voluit Filium fuum ,.

:

[di

j IV.

]'n,1, 3,

It

;,m

99

Amor hominis in Dgum jugiter excitandus, &c.

$ VE

&o quidem , & non obliquo, ac recurvo ;

:.

quíque Deum amant non propter fe ipfos ,

4

Deus impenfrts opere 5 quam ver-

nec ob proprium commodum ; fed quia De»

bo diligitur : non fuffeit amori , ore

us utpote fummé bonus totis viribus debet

lequi ,. nifi. fimul ubere nutriat ; feu

à nobis amari , & quidem propter fe ipfum,

:

qui totam comprehendit bonitatis plenitue

verbis oris , opera re[pon-

deant cordis.

dinem,. Sunt, qui Deumamant , fed dun-

taxat usque ad mammas , ufque ad lactis

P.

E

Memus azterni Patris Filium , quem

dulcedinem , doneclacte, && melle pa-

amor é fummo coelo traxit in praíe-

Ícantur ; & illicó ab amore recedunt , fi

|

pium , ubi voluit indiffolubili fce-

dere noítrz copulari humanitati , ut haec

non lactis dulcedo , fed alicuius abfinthij ,

InCAnt,c,1.

feu adverfi arharities ei propinetur.

fieret ejus fponía , cum qua dicamus,

Q:

Pluries Hebrzorum populus lacte , &

33*

Jeuletur me o[zulo oris fui , quia meliora [unt

L

melle à Deo paítusfuit, fed tamdiu exaríit

ubera tuA vino

[

nimirum experta fuerat

amor in corde, quamdiu lactis dulcedo la-

Íponía dulcedinem uberum ; proinde petit

$.

bia delinivit: feu friguitcor, cum primüm

oículum ; quia meliora fatetur ubera prz

fubtracta ori fuit annona ad fidei experi-

vini fuavitate: experta dulcedinem uberis ,

mentum ; nimirum amicus Deo fuit usque

feu operum ex pectore , ac corde prodeune

ad mammas : nonrecto dilexit Deum amo-

tium , expetit & labia lacte pafta , fitítque

re, fed obliquo, & rccurvo cb proprium

oÍcula, & à pectore rradum inítituit ad os ,

commodum , ut fibi populus confuleret ,

quianonoretenus, &folis verbis, fedcor.

non ut Deum folum diligeret, ' Vze nobis,

de intimiori, & opere profecuta jam fuerat

fi Deum nonamaverimus recto corde, non

Íponfum , cui indiffolubili foedere nupfit ;

recti erimus in dilectione, fed recurvi, ac

& proinde priüs eidem fponfus lac immul-

recedentes à puro amore : non tamehn caret

ferat , quàm ofcula ; ubere priüs folatam eam

ille amore , ft non diligatur à nobis , fed

voluit , quàm ore.

Plerümque verba qui -

nos caremus reclitudine , (i eum recté non

dem proferuntur amorem redolentia , fed

L

diligamus

.

Retli diligunt te ; qui amore

übera non prabentur paftum operis exhi-

recto Deum amant ; amantur & ipi: funt,

bentia : laclea verba ex ore profluunt , fed

qui vanis anguntur conícientiz fligulis ex-

;E

lac minimé ex ubere profertur : proinde fa-

agitati, hareutes animo , num amore, an

ftidimus etiam audire paftores , eó quia fo-

odio digni fint , cüm nullas valeat fïnceriüs

la verba (ubinde ab 1jsdem excipimus exclufi

id dijudicate , quàm ip(emet ex proprio

ab ubere : utrumque verus amor exhibet ,

*

» J

amore , quo Deum profequitur

*

fi enim

!

& oris ofculum , & lac uberum ; quia ubi

amorepuro, & re&to Deum amant , aman«

.

verus eit amor, ibi verbis refpondent ope-

tur G ipfi; fi diligant, diliguntur : fiqui-

Ia , cüm veri amoris teffera exhibitio fit

dem Reci Jiligunt te, Yti funt jufti, & reti,

Opertis.

Sed fi non uber , feu lac in ubere

qui recte Deum diligunt , & à Deo vicif-

deguflatur , & nutrit, cur potiüs non la-

fim diliguntur , quia jufti ; qui vero recte

Ctis ; quàm uberum meminit ? cur non di-

:

Deum diligunt , non proprio ftudent com-

cit lac uberis dulcius ofculo oris ; fed ubera

modo , fed foli Deo adhzrent , & quidem

soeliora ? quia nimirum non lac lïmplicitet

ita arcte, ut fupplicia quzque potiüs, imóà

«upit, fed pectus, & in pectore cor: ofcz-

E

letur sme

0

& mortem feligerent , quàm per lethalem

noxam à Deo fejungi : qui ita amant, funt

ubera tua vino.

fcule oris fus « qqid meliora [unt

recti, quia Deum diligunt , quia non mu-

$?.

Imó Chrifti humanitas non fuftinuit

nera amant Domini , fed ipfum Domi-

folo' in pectore ubera refidere , verüm ea

num.

in nos tranítulit ; an ut loqui non poffet ,

! Ciit

Sunt , qui Regisimperio militiam ex«

34.

quin paíceret ,

& cüm exi(limatur verba

ercent, pericula obeunt, labores fubeunt,

proferre mammas exhibeat ? hinc fponía

fed tametii Regi obfequantur , non tamen

Cantic. 4.

Me! , & lac fub ligua tua.s,

Regem amant propter fe ipfum ,. fed pro-

quia promptiüs ,. & faciliüs ubera nutri-

pter munera , quz accipiunt , ob fpem ,

"

unt, quz fub lingua latent ; 'quàm quz

quà aluntur , tit ad fublimiores promovean-

in peclore proflant ; mon fufficit amori.

le

tur przefecturas.

Plures funt , qui Deum

ore loqui, nifi fimul ubere nutriat ,. feu

amant in profperis fuis negotijs , in vineze

j

nifi verbis refpondeant opera.

Imó non

ja

cultura , in acquifitione dignitatis; fed ifti

ófculum otis petijt , fed ofculari oículo o«

non Deum , fed dona Dei diligunt , nec ijs

ris

?

-

Ícilicet non ofculum petijt oris per-

accenfentur, qui recti Deum diligunt; ne-

ftrepentis , fed ofculum ofculi tacité amo-

ue officit, fi dicas effe Dei dona ; quia hec

rem imprimentis , quia amor magis gaudet

adhuc habenda funt neglectui, imó & con-

Íc operibus prodere , quàm verbis ob(lre-

temni debent , fi Deus jubeat.

Euit pro-

pentibus fe maaifeftare.

Sed qui fine ver-

cul dubio inter dona Dei vita Ifaac repofita ,

borum ftrepitu;opetum exhibitione veréDe-

in cujus lumbis Deus homo continebatur ,

um diligunt ? Qui recto funtcorde : Re&i

in quo fervabantur benedici gentes omnhes $

las 35.— Phiguur ce , fen qui puro feruntur amorere-

& tamen Abraham non folüm paratus fuit ,

Verani de Afeclibus Tom. H

N 23

bonum

loO

Differtatio V.

donum hocce'negligete 5 verüm & immo-

utríque fuum amotem dicaverat D. Romu:

lare id jubente Deo

Vix fideles funt. in

aldus : fed quale fuerit inter utriüimque di-

Tyrocinio amoris , & plerumque non De-

Ícrimen prodere voluit , cüm mortalitatem

um amare difcunt, fed dona Dei ; quzcum

exueret , & jam effet animam aclurus , fic

, D

in noftrum refundantur commodum , nos

tunc ijfe: Vixi centum annis in relieione.s,

i

potiüs in ijsdem ,. quàm Deum in [e diligi-

viginti in mundo.

0 quam [unt illi bre-

mus

Btiam Vinitores vineam Domini z*

ves , felices , jucundi! quam bilongi, mi-

íftü dilexerunt ardentiore , à quibus tamen

feri , importuni : nil fané opportunius ad

fuit vinea defoffa , & immani fzvitie hzres

excitandum Dei amorem , & mundi odi-

vinez confoffus.

um; cum Dei obfequium , quamvis integro

Eít amor iíte à recto amore degener ,

31

Í2culoei impenfum , ob jucunditatem vitum

quiaà fummo recto deflectensincommodum

P]

L

ipfi fuerit momentaneum

& premium

recurveícit amantis , vineam quidem amá-

prattiti obfequij fit perperuum.

runt, led filium hzredem vinez intereme.

Sialize deeffent caufz , faltem ipfz tem-

28.

runt; neque hircanis tigridibus mitior eít

poris anguítize deberent nos amorem de-

hicamor , qui nonnifi proprio inhians com-

docere temporalium,

Quid fitoto fruere-

modo alienum fitit fanguinem 5 anguibus, €

mur mundo, cunclísque , qua ipfi infunt,

afpidibus concolor e(t hicamor, qui ofculum

& noflra fruitio ad plura etiam protrahe-

figit, & vulnus infligit ; melvidetur exhi.

retur fcula ; adhuc nihil effet, & perinde

bere , ut venenum propinet,

acumbra fallax , & aura fugax deficeret

ffe eft,

;60

Re&é diligere, ut difcamus, nece

caum fimus nos interitui obnoxij ; & quid:

dedifcamus diligere , — quia licét magna fit

quid in mundo index eít , G illex voluptatis

ars bona non negligere , major tamen me-

flaxum, & deficiens illico evanefcat : & ubi

liora feligere , & maxima optima dilige-

cífluxerimus , privamur mundo, G omni-

ET

Quidquid à nobis diligitur preter

bus, qua funt mundi , imó & Deo , om-

Deum,; aut non propter Deum ,. malé à

.

a

nibüsque qua funt Dei,

Quàm infelix

nobis diligïtur

proinde ut diícamus recté

mundi amor ,

qui amantem Deo privat ;

diligere , neceffe eft , dedifcamus ea dili-

& in imum detrudit miferiarum !

quàim

gere , quz non funt Dei, & ea prafertim,

c2ecus mundi amor

L

1

qui amanti exhibet

qua amata nobis non expediunt , nec con-

rofas , ut volutetur in fpinis , & prafert

gruunt, quia nobis amantibus nocent , dum

viliffimum pretiofiffimo , quid'enim di-

À coníecutione avertunt falutis :

ea dedi-

ligenti mundum videtur vilius ,

quim

fzamus diligere , que , fi à nobis poffide.

quod eft pretiofiffimum , feu Deus ? &

wiiV

eric

ulum nobis ingerunt ,

nc pe.

antur p

quid eidem pretiofius , quàm quod eft vi-

reamus,& quce potiüs nos poffident , quàm

?

.

liffriumum , nempe mundus

fed viliffi-

ipfaà nobis pcffideantur.

Diligit quis

mus eft mundi amator , & proinde mundo

coacetvátque j

divitias ,. quas congerit ,

ipfo vilior , cui Deus viluit.

Pluris mun.

fed non ipfe divitias poffidet , quibus im-*

di amans lucrum facit pecunig , quàm Nu-

penfo labore infervit , fed divitiee ipfum

minis , quod pre omni lucro eít inzeftima-

poffident , trahíntque innato pondere de.

bile ; an non eft maximé contemptibilis ,

oríum , unde monet Salvianus,

Refu-

qui^ maximi . zfílimat contemptibilia , &

40

gienda efl ampla poffejio , ne fequatur. pro-

3

L

acri fale hisce

"Ad Ecclef.

flocci facit pretiofiffima

funda perditio ; diligit quis aurum, utile

infulfis (uccenfet Auguftinusin Pfal. .Dico

llb. PT

lud poffideat ; fed cum primüm illud poffi-

Pfalm.' 206

breviter bomini avaro , Znvoces Deum.» £

det , periculum incurrit , ne pereat.; quia

quare invocas Deum ?. ut. det tibi luerum ,

quoties ea diligimus , qu& non funt Dei ;

lucrum ergo invocas mon Deum ,. quias

jam nobis pereundi pericula apparamus.

boc lucrum ,. quod concuptfcis , von potes

Ínid noftra incumbant ftudia, ut reclé

27

babere per [eruum tuum, non potes babere.»

feligamus , cui noftrum impendamus amo*

rem. Duo funt; qua à nobisamorem ex-

per colonum tuum , per. clientem tuum yper

fatellitem tuum.

Invocat Deum ,. Minifi-

torquent , & quorum alterutruin neceísé

yum lucri tui facis Deum $ viluit tibi De-

e(t diligamus , G eligamus , in quod a*

LA

Vi invocare Deum ? gratis invoca »,

more feramus ,. cüm voluntas proprio tra-

4vare an parum eii tibi , — [i te impleat

hatur pondere in amorem ; funt autem hac

ipfe Deus & Deus fi ad te veniat fine auro. ,

duo Deus, & mundus , qüibus fimul fer-

p

€ argento non vis illum.

Quid ergo de.»

vire nobisnon datur , adeó ut unum diligere

L]

perinde fit ,^ ac alterum negligere

L]

. dili-

ha, que fecit. Deus fufficit , eui Deus ipfezo

non [ufficit.

gere autem mundum odium efít in fe ipfum

Aliam bibamus nos mentem,vilefcat xio..

37*

exetcere ,

(éque in ima detrudere eerum-

narum ; fecus Deum amare , .eíque infer-

bis quidquid non eft Deus , quidquid non di«

lu In

vire regnare eít , séque promovere ad cul.-

ligitur propter Deum , quidquid eft przter

men verze felicitatis.

Deum., Isnon poteft vilefcere , cui vilia funt

Fuerunt ; qui utti»

cztera praeter Deum.. Ut difcamus igitur re«

que diverfis tamen infervierunt temporibns :

Íedin ijsdem amor , quo mundo adhefe.

&e diligere, dedifcamus , quze in mundo funt

runt, nonnifiangorespeperit, & dolores :

fluxa vana , ac inuüilia diligere, — Nonnifi

fen*

1Oot

Amorhominis in Deum jugitet excitandus, &c.

I-.

fenticeta exhibet mundus , nonnifi vepres

totius anteacle vitz heneüla.s operationes,

per virtutum ftudia, laborum to;erantias,

producit eerumnarum, ac dolorum radices;&

quibus crüciatus pullulant gehennze , & ad-

patientig exercitia, charitatis. culturam ,

hucdiligimus mundum? 1cité Augutinus:

coacervaverant; neque hifce duntaxat 1po«

Serm, de

liant divitijs; verüm & vulnera infligunt le-

Amarus est mundus , & diliitur,

Puta [i

Fep, 3il.

lethalia, quibus ad internecionem lauciant?

dulcis e[fet , qualiter amaretur ? nonnifi ve-

nena propinat mundus Íuas fitientibus. vo:

leviaenim noníunt vulnera ,. quz faucium

Ideo fi fapiunt, de-

luptates, & quzx in ipfo videntur effe hono-

femivivum relinquunt.

fipere definant, incipiántque refipifcere,de.

res, dignitates, divitiz , & gaudia; & ta-

men , quia fucatz immixtum dulcedini ple-

difcant mundi amare obiectamenta, & unicé

Deo toto adhzrefcant amore, cujus calore

nis faucibus ebibitur venenum ab eo, qui

vivifico reficiantur, ac prifline reflituantur

mundum amat usque ad odium fui : an non

id infanire eít, mundo fervire usque ad vul-

incolumitati : hzc eít illa. charitas , quani

L

tüs fudorem ? mundum fequi usque ad tze-

aquze multz non extinguunt , mec flumina

cbruunt: eft hic amor illud praeftantiffimurm

dium cordis? mundo adhzrere usque ad in.

teritum animz? quid ita in mundo cacu.

obobalíamum,;quo vulnera omnia curantur,

&cicatrices obliterantur,eít hicamor felix il-

tiens potelt fibiàmundo promittere , quàm

quzad interitum pertrahunt, cujusmodi

leignis,qui femper ardet, & nunquam con-

fumitur,cüm neque flumina poffint eum

funt pondera divitiarum , honoris umbrz;

bullz gloriolz, voluptatis quisquiliz , por-

obruete : 4424 malte non potuerunt. extin

CA»NZ ?a

corum filique gravando (tomacho non re-

guere eharitatem , nec flumina obruent. al-

ficiendo natz.

ÍAnL.

O palpabilem «cacitatem ?

T I)

lucemnegligere , & umbras fequi; «clum

Non opponuntur huic igni torrentes ;

deípicere, & coenumampledli, ubi quidquid

fed flumina, à quibusnonextunguitur ; fed

fi torrentes impetu magis tumukcuatio, cut«

apparet fenfui volupe, venenum «eft animz ;

& quz aliquid cenfentur pretij praéfeferre

füque rapidiori dilabuntur, cur non potiüs

puerorum funt aping, ac fabularum affanize,

torrentes objiciuntur, quàm flumina? Aa

quiatorrentes non femper fluunt, cum flu-

Íeu umbratiles voluptates , noxie deliciz,

?

vanzque praítigie, — Quàm depravatus in.

aninibus nunquam defit copia aquarum

**

eít guítus amore mundum profequentibus,

1tà e[t, quia verus amor, tamet(i femper ad-

verfa patiatur, nunquam tamen extinguitur,

um ejus amaritudo ipíis dulcefcat 7

nec quidquam patitur detrimenti, & non fo-

làm aquis multis,ac diurnis torrentium, fed

& diuturnis fluminum obfiflit,

Solus Dei amor. [uo calre vivifico

Tametfi fluctus infurgant advärütatumg

43*

turgeant perfecutionum procelle , nunquam

veficit, fwätque pracordia, cujus beneft-

tamen hunc .amorem ad ullum impellent

440 vulnera curantur noxarum , £$ i*

naufragium ; imó in adveríis ejus. flamma

catrices delentur «ulpas

]H7L-»,

fplendet.clarior, illucefcit illuftrior ; hinc

.:fponfa, cüm amore ferveret, quamvis ad.

verfitatum circumfepta tenebris nigrefceret,

40.

& 'TOn diffiteor 'pï'ura?ämundo 'ft'lis-ama;

toribus exhiberi oble&tamenta, plu-

formofatamenapparetz ANzgra fum fedfor- Cannt,

ra voluptatum illicia , ac deliciarum

ofa filia Hierufalem, non eniminfolo dun-

WWJM

taxat- candore floret pulchritudo , fed etiam

auc: pia , fed tamet(i haec videantur dulcefce.

àn umbris nigredinis clatcícitilluftrior; hinc

re, cüm. guílantur; guítata tamen, nonnifi

veítigia telinquunt amaritudinis; & que pla-

fponía.,'quamvis nigra, adhuc tamen fors

mofa, imó fpeciofa, quianigra; perinde ac

cuerant, cüm haberéütur; difplicent, &

fidera, ideo fplendent, quia tenebris .ob-

lancinant, . poftquam «abiérunt ; imó ideo

aliquam praíeferunt dulcedinem , utad ve-

voluta;quali omnis ex nigredine venuflas in

Íponfam derivaffet.

Da veré amantem, da

nenum hauriendum. infelices alliciant volu-

finceraardentem charitate; tametf1atris vi«

ptarios: 'eft eaiin deleCtatio carnis afflicio

fpiricus, dulce venenum , melleum fel, vul.

deatur obrui, fumofisque tentationum cali-

ginibus; nunquam tamen interna ejus pul-

nosgratum , mors blanda,recte Augu(linus:

chritudo quicquam patietur detrimenti,quin

Serm de Pen Delectatio otcidit , .&8 praterjtyuulutravit,

p*.

& tranfioit 5 miferum feeit , && abijis anfe-

& illuílrior illucefcet.

. Àn non pulchrior

D.Paulus in fua.apparuit infirmitate ?. an

licem veddidit j & ^reliquit.

Neque abs re

muhdi oble&amentacontuleris cum przdo-

nonjJobi formofitasin fuo fimeto illuxit fpe-

nibus , ^quilerichontinum peregrinum | e-

ciofior? An non Abrahz fidesin fua proba-

tione candicavit clarior? Imó nonne Chri.

T.

Lus, IO,

fholisuerunt , & plagis impo[itis abierunt . fe-

ftus ipíe, quem David dicit fpeciofum for-

piidivo velidlo , hacinnt mundi ftipendia ;

cujus oble&tamenti: delicie voluptarios de-

inà prze filiis hominum, eerumnarum obdu-

ÍpoliantDei gratidg. jure ad Dei hzredita.

é&us caliginibus fplenduit exercitio virtu-

tum illuíicior ?

tem ; favore Chrifti, fuffragüs Ecclefize, vir-

tutibus moralibus, omnibüsque per tot an-

.Ne tamen quis fibi nimium blandiatur

44;;

nis congeltis meritorumthefauris, quos pcr

de fua nigredine; non quacunque nigredo,

*?

?

eque

102

Difertatio V.

utiit

neque quoquo modo formofitatem invehit,

plures invenias , qui cüm tormenta incorie

borat

fed ea duntaxat;quz nigrefcit inftar taberna-

cuffà vicerint peCtorisfirmitate, fibi oblatae

hicf

culorum Cedar, & pellium Salomonis ; N$-

poítea ceflére pecuniz : validiüs ferro re-

1i5 (

gra fum.fed formofa filie Hierufalem, ficut

fiftitur, quàm auro; illo pugnamus, hoc

4

zabernacula Cedar , ficut. pelles. Salomonis,

expugnamur; idque etiam Poétis cüm inno-

anan

quia nimirum fi exteriàs fqualent Regum

tuiffet; Danaém finxére, que cüm turrim

utel

tentoria, intusauto illita, gemmtsque illu-

propugnaculis vallatam :fuperaverit, auro ce-

guett

minata referta funt. opibus: qui igitur in

cidit opprefía; fed procul hinc Poérarum

tiit,q

pravis excutiendis cogitationibus eft folici-

commenta , peffum eant fabularum delira-

4ut af

tus; in tentationibus urgentibus fuperandis,

menta, cüm citra fi&tionem pluresauri fitis

h n

ïponf(

fortis, & conílans ; in laboribus fubeundis

interemerit,

Anania, & Sapphyra Lucem

n0n

perfervidus ; in adverfitatibus tolerandis

mundi Chriítum fecutiàreclo falutis itinere

patiens,& humilis3 hic, veré thefauros fuos

fponl

haud deflexére, quamvis in eodem plura fibi

enixi

recondit fub pelle; & extima nigredine, quá

objecta viderint impedimenta; ut odium po.

4on L

obducitur, internam cultodit pulchritudi-

pulare ,

injurias propinquorum , minas

nein.

|

Duo:

Judeorum, incommoda Evangcelicz pau-

4ItieL,

44:

Non tamen fola extima nigredo fub-

pertatis, Chriftiani inflituti probra, quze ta.

amutus

eundis laboribus accerfita pulchritudinem

men omnia imperterriti fuítinuére,

Ve-

prodit; fed quam Dei amor invexit; fiqui-

«inis t

rüm qui pe&tus objecerunt adamantinum ho-

fülqte

dem pauperem fuperbum , militem focor-

minum exprobrationibus, animum habuére

u 0

dem, operarium defidem , ficut amor vir.

cereum adauri fulgorem ; fiquidem primis

tutis non commendat ; ita nec pulchritudo

perculfi auri fplendoribus collicuerunt; di«

-äubd e

dim ex

ornat: nigredo , quam virtus non promo.

vendito enim agro, cüm primüm numera-

Quem

vet, fed vitium movet, turpitudinem inve-

tam fibi viderunt pecuniam , maluerunt

hit: étiam Saul tentatus fuit, & tamen vis

perire, quàm egere; G cadereà coclefti hz-

——

duo ip

defici

