poffunt,ac propterea foli probi funt in amie

d

fit dignoícitur. Adverfaitidem, quz obtin-

gunc amicum ab hoíte fecernunt: quemad-

ciciam deligendi,veré Tullius, Di/pzres smo«

e

modum incurrentes in pelago procelle nau-

ves difparia fludia feguuntur; quorum diffmis

l

litude diffociat amicitias : cüm fit vera ami-

ja

cleri peritiam retegunt,ita adverfa amici pro»

dunt characterem: cauté, ac mature ptoce-

citiaex eodem Cicerone,rerum omnium cum

ls

dendum in amicorum delectu, naufragium

benevolentia, & charitate fumma confenfio,

la

]:

femel paffi feró imperitiam ingemifcunt nau-

ubi morum diffenfio eft, amicitia effe non po-

cleri; & illifam fcopulis navem alteri concre-

teft, . Quàd fi vir probus malo adhzreícat,

F

dunt in caffum gubernatori. Quod in Nau-

verendum tunc eft, ne Gcipfe improbitatem

)

"

clero,id in amici faciendum eft delectu, Ex-

contrahat, quia ut Íciteille

petimentum ab alio füumamus;ut alieno édo»

Unzque confpecia livorem ducit 45

Vn2d.

&i exemplo;pericula,quz poffent imminere,

Ü

declinemus;

Priüsquàm amicum deligas,

"Zizania dicantut - feecundiüs crefcere ,

X2.

vide,quomodo fe habuerit in aliorum amuci-

adolefcere citiüs , & boni naturam f(eminis

P]

tia, quomodo (íteterit,an urgentibus adverfis

vitiaré, atque in propriam.vertere; plüsque

7

opem amico tulerit;an eidzm prolabenti dex-

in humanoe corpore habet virium ad humo-

)

tram porrexerit , an veró magis impulerit ;

rés corrumpendos modicum venenum,quàm

I$

an Ííug magis, quàmamici utilitati ftudue-

pleraque pharmaca ad. invectam malignita-

le

Fortiüs malorum exe

rit: qui propriis tantüm inhiat. commodis,

tem. propulfandam,

l,

vetam nequit amicitiam cum alio inire; Cum

empla trahunt , quàm retrahant bonorum

[*

totus amot proprijs nitatut commodis , his

documenta ; cum matura & ipfa corrupta

s

ceffantibus, neceffe e(t amor extinguatut;per-

pronior fit ad vitiis indulgendum : ferpune

l

indeacíublato fundamento nequit domus

enim vitia,ait Seneca, Cf in proximum quem-

do

ftare; quinimo fi larvatusamicus majora . ab

que eranfiliuut,G contatta nocent. ltaque ut

je

hoíte commoda fperaverit,odium proamore

ip pefHilentia, cavendum est, necorruptis jam

d

reponet, & hoftem induet, cum fola commo«

corporibus , . & morbo- flagrantibus. ajfdea-

l,

di magnitudineamorem metiatur,

Ha funt

mus, quia pericula trabemus, affatique ipfo

1]

amicitie (ait Seneca) quas temporarias popu-

laborabimus: ita in amicorum legendis in«

b

lus appellat,Qui caufa ucilitatis affumptus eff,

genijs dabimus opevam, ut quàm minimà. in«

A

kamdiu placebit, quamdiu utilis erit, Hac re

quinatos affumamus,

Initium morbi eil,

florentes, amicorumturba circum[edetz circa

&gris fana mifcere.

euer[os ingens folitudo efl ; & inde amicifu-

13.

o

Hinc amicitie pretium pluris. cenfen.

giunt, unde probantur, . Qui propriz tan-

dumillogemmarum 5 quia fi iítz pretium

/f

"]

tüm utilitatis eít amicus,ubi primüm advería

à ratitate hauriunt, raticr. eft perfecta ami-

titia,

Verani fk Affectibus Tom, 11,

(

Diifertatio ]

citia, cum Cicero ex omnibus fæculxis fone

ió

$. It.

nifi tria, aut quatüor enumeret amicorum pae

tia; & Plutarchus Thefeum, & Pyrothoum;

De caufís excitantibus. affetdums

Achillem, & Patroclum ; Oreflem, & 'yla-

A»0Y 15.

dem; Damonem, & Pythiam;Epaminondam,

& Pelopidam, G rara recenfet amicorum ex.

"^Y Aufz, quibus amor excitatur, & exci-

empla,

Da verum amicum, & ejus confor-

14

tatus adolefcit;tres fumt,quarum prze

tio amata (tatim dulcefcunt; lzevigantur fca-

cipua eftreibonitas cognita, utcon-

bra, mollefcunt dura, mitefcunt afpera, hila-

grua, & confentaneaamanti; eíl meridiano

refcunt triftias leviafiunt,qua pondere pre-

jubare clarius, amorem nonnifi in bonum fer.

:»:nt; tranquilla, quz procellas invehebant;

£s

6egya VE

ri, Neque innatum hunc, inditámque om-

quia ut ait Syracides, Zmicus fidelis medica-

nibus fenfum abjecerunt Platonici, quamvis

yientum ef? vita.

Vera tamen amicitia illa

amoris objectum pulchrum flatuerint ; quia

eít, aitS.Bernardus , 4t2 nibil in rebus ami-

Platonici quidquid quomodolibet bonum

TTTE

ci quarit.nifi folam benevolentiam j fctlicet

eft, idem pulchrum dixerunt, Eftfiquidem

tl

Verus amot

wt gratis Amer amantem [e.

pulchri, & boni ingens affinitas , nodiüsque

proprio non ftudet commodo, fi verus eít

infolubilisinter utrumque; hacque pulchri-

amor: inhians honoribus, fi Principem a-

tudo bono jugali veluti vinculo juncta illex

met, à quo illos fperet ; is non Principem,fed

eft amoris; fax cupiditatis; ait enim S. Dio.

honoresamat: quoties cogitata, aut fperata

nyfiusJib. de divin. Nomin, €ap.4.Pulcbrum,

intercurruat bona ; bonorum runc eít amor,

& bonum omuibus effe defiderabile , amabile,

&i

nonanimorum; qui propria amat cornoda, fe

ac diligibile.

In fcripturis itidem, ut notat. 15 de civire

ipíum duntaxat amat ; quia fibi tantüm vult

|

S. Augultinus , plerumque bonum fumitur . 1 3-

bonum;amicitia autem ad fe ipfum nulla e(t,

pro pulchro, quod fi pulchrum eft idem, ac

omnais enim amicitia mutua eít, & ad alium,

bonum ; jam obje&um appetitus profequen-

cui amore confociatur.

Hujus beneficio a-

tiseítbonumex Platonicis: & hzc eft ratio,

7

micitize non homines tantüm reconciliantur,

cur pulchrum dicatur amorem ciere, & quafi

verüm etiam plurimum Reipubliczeadferunt

& lomno excitare, & ad fe trahere, perinde ac -

emolumenti,

Livius Salinator, & NNero

fuccinum paleas, cinofura magnetem , hic

Confules (imul renuntiati difficillimo Rei-

fetrum ; quia cum pulchritudo quzlibet in

publice tempore amicitiz junguntur feedere;

creaturas derivata fit veftigium. quoddam

& ultro, citróqueinjuriarum, quibus antea

illius fummz pulchritudinis, que in Deo ple«

diffidebant, immemores; mutuisconfilijs,

no jubare fplendet ; & divina bonitas, feu

ferróque Hannibalem fregerunt ; & Roma«

pulchritude omnem extorqueat amorem;ne-

nam Rempüblicam non folàm fervárunt in-

Cefle eít, pulchritudinem quamlibet à Parre

columem; verüm etiamlauro coronárunt tri«

luminum, & fplendore gloriz ejus in creatu-

umphali.

Regnaetiam amore párta,amore

ras derivatam allicere ad fui amorem,

Ítererunt; GL armis comparata, armis peric-

Ab inexhauílo divinze pulchritudinis

Ifo

runt. Nullum Regnorum prafidium amore

fonte tres fcaturiuntrivuli in creaturas irri-

fortius; necullum munimentum | amore fir-

guo delabentesfluxu, Unus Augelicos per-

mius,vicinorum Principum amicitia pro val-

currit inrellectus, feu mentesillas defeecatas,

lo femper ftetit; G quz regna arma everte.

ab omni Jabe deterífas.

Alter per intélle.

fant, amor, & amicitia rellituerunt,. . Vali-

&uales animas, quas Deus ex altiffino domi«

dior eftamor omnibus armis ; fiquidem ab

cilio demerfitin terram; . uteffent in hac de.

armis arma cadunt ; & metus in caftrisjugi-

pretfa valle, qui cocleftia contemplarentur,&

ternutriturj cum anceps femper fit Martis

in amorem raperentur Dei conditoris: fi-

4lea: fecus ubi verus amor, ibi timor nullus;

quidem ea efíthumanz mentis vis; ut cali.

qui veréamat, nec mortem ipfam timet. Ad

gine rerum mortalium, ipía cocli penetralia

qua nonimpellitamor ? hic Martyrum tur-

pervadat; aftrorum ortus,obitus, curfus;re-

mis alasaddidit,quibus promptiüs evolarent

curfus,progreffiones, inftitutiones notet, de-

adgladios, fecures, ignes, ferras, uncos, tan-

fcribátque folis deliquia; lunsque defectio,

quam ad rofas, violas, lilia; nimirum amor,

non (olüm inconcuffz firmitatislorica eorum

nes, quas in pofterum tempus przedicat; qui,

nimo mentes etiam ab omni conjunctione

eCtusobarmaverat, fed etiam contra trucu-

materiz finceras perluftrat, & ufque ad pri-

1

lentz Libithinz tninas, quas non pluris fece.

mum creaturarum Satorem contendit ; cujus

runt, quàm catelli latratus. obfirmaverat,

majeftatis perculfa radiis beata circumfundie

Hinc illz audiebantur inter flammas , & gla-

tur caligine: Tertius rivulus ceteris longé

dios, v oces veri gaudij , cum (uaviores rofis

runas amor efficeret ; mollius laná ferrum;

inferior varía irrigat corpora , quibus inett

pulchritudo, ac efflorefcit ad blandum ocu-

favo dulcius liquatum plambum ; cum con-

lorum illicium , quó amor intus excitatur ;

!:def y

ftet,fornaces ardentes , craticulas ignitas;ac«

delectantur enim oculi pulchro, & à pulchri

cenías lampades,picatas veftes;armatas rotas,

afpe&tu gignitur admitatio; à qua producitur

li

&alia fexcentatormentorum genera pro Deo

'7-m07'4!'

u

quadam complacentia, & à qua excitatur a-

m*

[

amato tolerata delicias fuiffe fanctis Martyri.

moris ignis, quó prgcordia flagrant.

bus; rofas vernantes, & l;lia eblandientia,

|

Oratot

. De amore humanorum affe&tuum Principe &c.

I

16.

Orator affectum amöris excitaturus in

ait: Natura nos cognato:x edidz't,:m)) ex fjre

puetum fESUM ejus defcribat pulchritudi-

dem, & eodem gigneret : bec nobis amorem

fiem, blandé, ac fpeciosé loquatur De fpecio-

indidit mutuum, & fociabiles fecit, — Similie

fo formá pre filjs bominum; dicat , tantam

tudo affe&tum amoris . excitat ; quia in iis,

efle hujus intantis fpeciofitatem,ut omnium

qui nobis funt fimiles, continetur aliquidad

W

formas extinguat , intuentium fenfus rapiat,

nos pertinens , & nosin ipfis quodammodo

G amorem accendat ; ejus faciem neclare

elucemus, ut docet Arifloteles 2. mor al.cap.

diffluere, & coelefti ambrofià; oculos coeli

1$. G camnemo fit, qui feipfum impenfif-

fyderibus umbras injicere; genasnonnifi ro-

fimé non diligat; neceffe eft, eos amemus ,

fas immixtas lilijs venuft& exhibere ; men-

qui nobisfuntfimiles. Hc autem cauía ex«

tum, & labia fedes effe Gratiatum ; ac to«

citatrix amoris eít adeo efficax,ut Nazianzee

tüm infantem nonnifi gratias fpirate, LHc

nus Orat, 14. afferverit, fimilitudinem ftu«

qui audiunt in amorem rapiuntur pueri JE-

diorum, atque inítitutorum non minus de«

Lilnsar:

SU. Pulchré ejus Pulchritudinem deícri-

vincire, quàm vinculum coníanguinitatis,

v*At. 4--

bit Jacobus Bidermanus, fimülque amorem

& affinitatis.

Neccontra hanc amoris cau-

excitat.

lam funt fimultates, quz plerumque inter

fimiles, & ejusdem inftituti homines exci-

Pbebea face puriorr puellus ,

"Aslris clarior omuibus puellue.

tantur juxta vulgatum effatum ; Eigulu fí-

Formis omnibus, elegantiisque,

£ulo invidet ; quiaid per accidens obtingitz

quatenus homines tametfi ob fimilitudinem

Rebisque omnibut,omnibuque quot-

Quot

-

fe diligerent, nihilominus quia fe viciffim

t de av

,

impediunt in affecutione alicujus boni, eà

Sunt usquam , fuertintque, eríntque

Aj

pulchri,

-

quia alteralteriusliéto obílet; rationehu-

jus incommodi dicitur figulus figulo invide«

Unus pulchrior omuibus puellus.

re5 feu artifex artifici, quód fi prxfatum ex«

17

In excitando amore flylus eít adhiben-

cluderetur incommodum, mutuis fe amorie

dus dulcis, candidus, fufus, (ine falebris, qui

bus profequerentur.

Eft igitur fimilitudo

conciliatricula per fe ; & ex proprio inge-

quafi pellucidus fons fedate fluens per pra»

torum vireta flores blandé deofculetur : ver-

nio amoris; &ingensad animos vinciendos

ba (int fele&ta, mollia, la&tea,fonantia,lenia,

incitament

Y

um , adconc teélé cecinerit Ovis

elegantia,non fecus, ac micantibus illufa flo.

dius

Ículis afarota; mollitiem;ac melleam effun-

Scilicet .ingeni:ä aliqua esi concordía

n

dant fuavitatem ; injiciántque jucunditatis

juncis ,

illecebrams ut praftitit Martialis in mollif-

Et ]er:v.at Jfudj fadera quisque

fimo, ac eleganti epigrammate /24//5.9. De

£

Y

Earino Domitian

i; qui idem Poliet » aC Vere

Ruflicus agricolam, smiles fera bella

nus,

.

Ij

gerentem ,

Nomen cum wiolis , rosísque ma-

Reclorem dubie navita puppis

tum ,

,

Amat,

Quo pars optima nuncupatur auni,

Tertia conciliatricula amoris caufa eít

19,

Hylzlami quod [apit , Atticósque flov

725

ipfe amor, (iquidem amor unius rei progee

nerat amorem alterius habentis connexio-

Quod nidos olet alitia fuperba

Nomen ueíilare dulcius beato.

nem cumilla, qua tatione beneficentía , &

Quo maller cybeles puer vocari ,

benefica voluntas dicitur conciliare amorem,

quatenus amor beneficij accepti excitat ad

Et qui pocula temperat Touanti.

amandum benefaCtorem: amant omnes eoss

Quó4d fií Parrbafía foues ia aula,

Refpoudent Veueres,Cupidinésque,

qui benefecerunt, aut quos putant velle be-

nefacere; quz affectio eft omnibus à natura

Nomen nobile, s2olle, delicatum,

Verfu dicere non vudi volzbam ;

indita, etiam belluis immanfuetioribus, quze

natüralem oblitz feritatem cicures, ac mites

óed tu fyllaba cóntumax repuguas

fuis eblandiuntur benefactoribus. Hinc amor

Dicunt Eariuon tamen Po£gta.

dicitur parere, & alere alterius amorem mu-

L8.

Secunda amoris ciendi caufa fe tenet ex

tuum ; inquofenfuait Seneca : — MMonfivabo

'Eþtïf!- 9;

parte amantis, eítque fimilitudo ,. feu com

tibi amatorium [ine snedicamento, frme ullsus

venientia amantis cum re amata, tuncenim

Hac

venefica cariniue :. (( vt5 amari, ama.

res amata trahit ad fe quodammodo aman-

ratione Joannes adhortans nos ad Deum e.

Efi(?. 3,8.4,

tem tanquam aliquid fui: & amans itidem

nixim,& totocorde amandum, ait : Nos ergo

fertur inrem amatam, veluti in aliquid per.

Kcclef, 13

diligamu Deum , quoniam ipfe prior. dilexit

tinens ad feipfum: hincdicitur: Ozis bo-

2205,

Ratio,cur is, quialterum amat ab ipfo

210 [anili fibi fociabitur, idque fpiculo . na.

facilé redamatur, eft, quia proprium amoris

L

Lib.;.moral, turze lumine novit Ariftoteles ubi ait : $7-

eft unireaffectivé amantem cum amato , ac

€4p.4.

anilia fimilibus. zox gaudentsé$ bomo bomini

efficere,ut bonum amantis fit quodammodo

jucundiffimus, — Atiltoteli videtur adhafiffe

amati; hzecque ratio, cur abamato amans re-

Ziä. 8'2:1);6 ".

Efw.æ 96.

Seneca, ubi adhortans ad amorem proximi

dametur; quia ut fcité Ariftoteles: 4abile

€85,2. ( o,

Verani de ZAffetiibus Tom, I.

B2

6onuns

IZ

Differtatio I.

bonum , uuicuique autem proprium : Unde

nodius //b, $. £piff 2 id obfimmat, Frige.

amor amorem parit & eos, qui nos amant,

féit charitas.quam verborum avarutt de[icit

amamus: éconverfoeosnon diligimus,quos

ventillare,

Sine cultura efl diligentia non

novimus non eífe in nos propenfos amore :

in ufumredutia: per paginas flyli frequeneia

eleganter hoc idem adftruit S, Ambrofius in.

viuaci pabulo

2. officior.

infitam petloribus nutrit ami.

quiens: 44 imcentivum cbaritatis commu-

etam.

; 35&?«74.

nis plurimum proficit, [i quis vicem amanti.

Conciliant itidem amorem ea;quz no-

22e

bus veddat nec minus redamare fe probet,

bis nonni(i impenfo labore comparavimus;

pI

quàm ipfe amatur;idque amicitie fidelis patet

qu& enim multo labore paravimus, pretiofa

exemplis, quam gratia ?. quid tam infitum

nobis funt, ac perchara.

Hinc Ariftoteles

nature& , quam ut diligentem diligas? quid

$. Etbic, cap. 7. affignansrationem, cur ma-

tam inolitum, atque impreffum affetibus bu-

tres impeniiüs filios diligant, quàm Patres;

sanis, quàm ut eum amare inducas in ani-

ait, matres majorem ,ac diuturniorem labow

mum, à quo te amari velis ?

rem impenditle in liberis edendis , ac edu-

AQ.

Caula amoris conciliatricula efl etiam

candis.

Hzcque etiam ratio efl;cur arctiot

confanguinitas ; hi enim facilé vinculo co-

infenibus fit parfimonia; oritur enim hac

pulantur amoris, quifanguinisneceffitudine

tenacitas ex amore in congeftas divitias, &

juuguntur.

Amorem excitat à confangui-

partas diuturno labore; quas poftea hares

nitate D. Ambrofius in oratione, quam ha-!

laboruim parentis neícius profundit, dilapi- -

buit deobituSatyri fratris, aitipfe, ciendo

dat, abligurit.

2ífflectum fraterni amorits.

Ego te frater

Rei raritas amorem etiam conciliat,

25*

baredem feceram ; tu baredem me veliquiffi:

quatenus raritas pretium auget ; unde paren»

tes, qui unicum tantüm habent filium, futu« -

ego te (uperfHitem optabams tu me [upersti-

icm dimifidi. | ( Quid mei fuceeffor hareda ?

rum iisdem fuperítitem , impenfius eum

quid agam mea vira [uperftes ? quid agam

amant; quia unica proles obraritatem crefcit

exfors bujus ; qusd cupio luminis $— Ego. te

pretio, & bonitate: hac ratione omne ra-.

rum charum vulgà dicitur, fic omnia pere«

f'ater non requiramy aut po[m unquam ob-

liotfci rui? quas grates ? que munera refe-

grina , quz ex diffitis regionibus ad nos

yam tibi? ANubilà meprater lacrymas babes,

transvehuntur. folemus . pluris zeftimare 9. -

Aun fortaffe fecurus merus tui,quas [olus fu.

magisque diligere; quia ut. eleganter Ter-

tüullianus: Hec omnia de raritate, 65 pere Lib. de Pa-

perPiues babeo lacrymas, non requiris. Nam

bitu muli-

etiam cum viveres, fieri Pr.ohzbebaa , maro.

grinitate grattam pe[fídent.

Denique tntra

ruin cap.7,

rémque magunosirum, quam tuam mortem

zterminos [uos patrios mon tanti. babentur ,

zibi effe teflabaria dolovi; Habeo planà pignus

femper abundantia contumeliofa in fe ip[am

Af

queum, quod nulla mibiperegrinatio jam pof.

ei. .pud Barbaros quosdam , quia vernae

ft avellere : babeo quas compleclar reliquias:

culum efl aurum, && copiofum, auro vinélos

2. hlit, !

babco tumulum, quem corporetegam : uti-

babent $. & drvitis malos onerant, tanto lo-

cuplettores, quanto uocentiores,

lIta eít,vi-

Mp

um potuif[em adver[us mortem tuam meum

corpiuu objcere ?. Si gladijs petitus effes , me

leicit aurum fui copiá, pretium acquirit ra«

ritate.

poriis pro te obtuliffem, — Nibil mibi profuit

[n auri patria aurea compede vinci.

aultimos baupiffe aubelitus 5 nibil flatus meos

untur adignominiam nefarij. In auri exilio

fplendet aurum, ac triumphat in Regis ca-

snppir Affe morienti, Putabam enim,quàd aut

tuam mortem ipfe fufciperem , aut meam vi-

pite.

Nonnullisinter-

tam inie tmmfunderem.

Amant etiam fe homines,fi bona habe-

245

jedtis cliciens (uaviffimas fraterni amoris la-

ant communia, déque iisdem fimullatentur,

Teueo igitur Te frater , nec

vel in iisdem periclitentur: fi (imulin focie-

Ilbb :x dl I

crymas fubdit,

Tïiïlit. MP' .

zpibi te mors,aut tempus avtllet, — Ipfe dul-

tatem laborum, vel fructuum venerint, fi

iQ

commune nanciícantur contubernium. Cone

|

ces lacryma funty ipfi fletus jucundi, quibus

ciliant itidem amorem vitz honeftas, & no-

l

refisnguitur ardor animi; & qua(i, laxatus

Neque enim [fine te effe

minis claritas. Amamus enim, quos intel-

!

evaporat affecius.

poj?mz; aut tui non memini[[e unquam, aut

ligimus morum innocentiá, ac vitze honeíta-

meminife [ine lacrymis. à amari dies qui in-

te cateros antecellere; vel nominis famá

h ?» d

commendabiles effe.

Talibus nituntur o-

gerruptam copulam perditis ! . flebiles: mo-

E—?'g'""]f (ap,

&es, que tam bo»um con[ortem quietis , &

mnes amicifieri; quin & ipfiimprobi hoc

indrviduum. mibi comitem perdidiffis! ha-

fpeciofó amicitie nomine cum viris clario-

&lenus Ambrofius colliquefcens lacry mis, ex

ribus propriam fatagunt obtegere improbi-

tatem; quafi amicorum fplendoribus umbras

amorein fratrem poít exutam mortalitatem.

21,

Sunt alize minus przecipug coaciliatri-

omnes proprie infamiz abigant, naéli, &

cule caufíe amoris , quas inter. recenfetur

ipfiex alieno nitore commendabilem clari.

lä

tatem.

Amari etiam folent affabiles in com-

l

converfatio , &alloquiorum commercium ;

muni confuetudine; qui neque funt exprobra-

quá ratione per fomenta Epiftolarum amici-

ti& jamdudum inicz dicuntur convalefcere,

tores beneficiorum;neque vitiorum ceníores,

Í

h

ac confervati , tarmnetfi locis fint amici diffiti.

qui nemini funt moleftize , à conviciis abíti-

Foverur amor mutuis converfationibus;per.

nent, irafcentibus non adverfantur; & fi ira

i

fuerunt perciti, ftatim reconciliantar.

inde ac frigefcit filentio ; eleg;mer En--

i

s.' III.—

3.

De amore humanorurm affectuum P;incïpc , &c.

S. III.

ta cogitans abftrahatur cogitatione à rebus

alijs,

Vel fecundüm effeétum formalem

amoris , quatenus amor cenfetur quodam-

Domhiz:r explimtzz efietdus amo-

modo exíe prodire, &ferri amatorio im-

05 CQ indicantur remedia eundem

petu in rem amatam juxta vulgatum illud

- ab beneflate defleclentem

effatum , quo amor magis dicitur effe, ubi

eoércendi.

u

amat, quamubi animat.

;ui

285

Zf.

Tertius amoris effectus eftzelus, q

Lures hic affe&tus producit effe&tus,cüm

provenit ex intenío amore , é(tque quidam

' blandé intimas pervadit mentes, cor

vehemens appetitusearemovendi, quzad.

.^ humanumigneo fuo telo fauciaturus j

verfantur amori , obfílántque rei amatz,

penetrat enim inflar fulminis intimiores ho-

Zelus , ait S. Ambrofius , amor , &5 chari-

; Pfal r

minis fenfus. ; quos citra violentiam , fine

tas eft : valida efl fcut mors chbaritas 2 da-

Itrepitu ,. absque ullo tumultu vincit, fibi-

us eft zelus , quem nulla vincit bujus vite

que fuaviter devincit.

Ubi amor huma-

ilecebra ; 68 omnia spfe fuperat :

num pectus occupat , fincerum ib! cor pan-

Pro quarto effectu amoris recenfentur

dit , gaudétque animi candore, & gloriofo

290

quadam animi affecliones, ut languor, li-

fulgerenomine, Nullà amans beneficiorum

quefactio , & fervor , juxta illud cantic. g.

inficitur oblivione ; quinimó illatas fibi inju-

Lawmpyades ejus , lampades ignis , aique flams

rias delere , irrogatas offenfas obliterare ,

?0AVHUL,

Hecnomina, fireferantur ad ip»

inge(ta convicia oblivione conterere eidem

i

fum motum appetitüs, qui proprié eft amor,

eft (upra cztera volupe ; & unicé optimis

nonniíi rnetaphoricé intelliguntur; quia ut

tum animi , tüm corporis przenitere doti-

Queft, «$,:-

docet D. Thomas , languor ille fignificat

bus ; meliorémque promereri fortunam.

quandam triftitiam, fi tes amata non (i prae«

LLEPER

Ia id tamen pracipué incumbit ftudij , ut a-

lens , fed'abfit. « Liquefactio quandam apti-

lios fibi benevolos efficiat ; non inanibus

Fer-

tudinemad recipiendam rem amatam.

verborum illecebris , non fucatà mentientis

vor promptitudinem amantis ad operandum;

oris lzetitià ;; non larvata, adulantis eloquij

& exequendum id., quod oportet ratione

firenulà , alifsque id genus artibus, quibus

rer amatz,

Sin autem przfata nominare-

amicitia corrumpitur ; fed morum probita:

te , fincero cordis candore , virtutum cultu-

feranturad immutationem corporalem , pof-

b. de ha

funt intelligi in fenfu proprio cum D. Tho-

TET

r3, caterfsque prafidijs , quibusamor alie-

vällf'e/lo 499

ma :.ita tamen ut languor , feu infirmitas

iab

n—a.peivädic pectora , fuásque altiüs radices

ATÉ, 24

corporalis non intelligatur effe effectus hu-

agit.

26.

Caterum præcipwui*äthwoiis effetus qua-

jus affe&tus abfoluté ,..& per fe, quia paffio

amoris potiüs juvat. fanitatem . corporis

tuor folent recenferi , quorum primus elt

propter proportionem cum motu ipío vi«.

z. Politic.

unio , t Jiquet ex Ariltotele, qui cum Ari-

*

*

€Ap , n

"tali corporis

unde per accidens tantüm:

Ítophanedocet, amantesin unum quaft cum

. fequitur Janguor exaffe&tu amoris; & tunc

1ebus amatis coalefcere.

Dupliciter autem

contingit ,. quando amor eft ade^ vehemens,.

dicituramorunire: prime formaliter, qua-

ut immutatio corporis ei-adnexa fit. etam

tenus ipfe amor propenfio quzdam eftaman-

noxia.

:

tis in bonum amatum ; adeóut fit quidam

: Alexip

hármaca adimibendain hujus affa-

veluti nexus utridsque : , fecundó effectivé

30..

&us remiffione; quando nimis acer tempe-

quatenus amantem excitat, ut quarát con-

lp

rándus eít , ac minuendus ; vel etiam pra-

jun£ionem aliam reailem cum re amata ,

Lib, $. de

vus& corde proríus evellendus , nonviden-

undc Aüguílinus ait ; 4merem effe veluts

tur paratu adeó facilia: incendium momen-

Trinit, cap.

juntluram quandam , qua amantem cuma

iQ.

toexuinguere ; & fulmea & nube excuffum

re amata copulat , wel copulare appetit.

retundere ; hoc opus ; -hic labor.

INihil-

Idque fit beneficio bencvoleatie , quà amans

?

ominus.quando arnor eft inordinatus omnis

redamat,ac redamatur : hxcqueratió »cur

movendus e(t lapis ; ut amoveatur ipfe ab

Antiftes Mediolanenfis :e , & nominéam-

intimis medullis, quia tunc plura folet dam «

LIB '?,aü'e

b;oüä« perfufus afferuerit ; - nil tam utile ,

na inducere , que minimé declinantur ,. nift

quàmamari, nilquetam injucundum, quàm

amor inordinatus coe&rceatur,

Fertur amor

" /jïc:g: cap ,

non diligi; quiapopularis, & grataeítom-

inordinatus in objectum ratióni diffonum ;

nibus bonitas , que blandé humanis illabitur

quod tametfi extima fpecie videatur pulch.

fenfibus: etenim fi amor.manfuetudine mo-

rum , fitamen larvam:ei detraxeris, furen-

rum , moderatione pratepti , affibilitate

tem habebis Megeram torquendis ,. dilani-

fermonis, ac modeftiz gratià juvetür , ni

andisque hominibus in Erebo natam.

Nil

fortius eft àd cogendam petfonam amatam

enim pulchrum, . nílque.bonum dici poteft,

in unum cum amante coalefcere ; fiquidem

quod damna, & extrema invehit difcrimina ;

QUOS veru

s'àmor femel conäung)it » ne& mots

quod in flagitia, in miferiam ,in calamitati-

Íeparat.

tem homines perducit , & cujus finis fola

27.

Secundüs &ffe&usi amoris eft ectafis ,

eft panitentia ; unde hic amor minimé legi-

idque fecundum apprchenfionem ; eó quia

timus eít , fed animi exlegis prava concu-

amor id eHiþciat"/, ut anmians jugiter de re ama-

piícentia ,. &t à vero amore pernicioía pro-

B;

lapfto,

*

r

* Differtatio I,

lapfio ; quapropter S. Auguflinus vocat

rum; venenum porrïgït lethafe ; nil infos-

hujusmodi amorem coinquinationem verz

minarum illecebris , quod non fauciet, non

/gl.

vulneret, non interficiat.

Fugiendum eít

amicitiz per fordes concupilcentiae ,& ob-

nubilationem candoris ejus per tartaream li«

mulieris colloquium declinandum contu«

bidinem.

bernium; affueta hominem & paradifo exe«

!37.

j

Cüm igitur pravus hic amor plura in-

pellere ; nil potet homo ab ipfa fperare ;

vehat damna, cadésque minetur ; coércen-

quàm Erebi cruciatus, quàm gehenna tor-

menta.

dus omnino eít; ne infurgat 5 ne pracor-

3^

dia occupet.

Freena igitur funt injicienda

Secundum quod perverfo, intra&tató-

huic indomito , recalcitranti, ac ferocienti

que amori freenum inijcitur , quo co&rcetur ;

imó & penitus proflernitur; elt occafiones

equo,quorum primum e(t.non folüm cogita-

'T

tionem , verüm eriam fenfus omnes exterio-

quaslibet promptiüs declinare, quàm homi-

res avertere ab objeGto perversé dilecto, ne

minem epidemica infeétum lue.

Nil magis

fpecies boni in illo relucens incentivum fit

familiare , quàm varias pratexere excula-

amoris perver(i. Impuris przfertim cogi-

tiones neceffitatis , confuetudinis mifcendi-

tationibus obfiftendum eff'in primo earun-

colloquia intentione pura cum foeminis , fan-

dem acceffu ; & quidem ea celeritate , quà

guine, velamicitià nobis devinctis: verüm

quis ignitum carbonem à pretiofa , vel ferica

latet anguis in herba ; obducunt fucata vi*

excuteret veltre, ne quidquam damni ab ig.

reta fcorpiones, qui mox exilientes venena

ä

ne fericum contraheret,

Re&é pracipiunt

fpargunt ; etenim ab inolita confuetudine

prodeunt nociturz libertates , incauta col-

fapientes ad infanum hunc amorem, adhuc

in füis pubeícentem incunabulis jugulandum;

loquia, geítus leviores, afpectus impudens

ut primum ad nos acceffüm eidem prohibea-

tes, neglectus modeítize , tactus inverecun-

mus , avocantes alió cogitationes ,. mentem

di , quibus paulatim pudor deponitur , &

Sunt enim hac

occupantes inrebus alijs, przfertim zternis ;

tota exuitur verecundia :

omnia perinde ac arida , ficcáquefomenta,

Mu — éanr . as

hacarte non folüm vis intemperantis amoris

remittitur j

fed prorfus extinguitur : ut

quibus amoris infani flamma fuccenditur , &

enim rei amatze prelentià , quafi fomite

incrementum fubit; adeó ut qui rubore fuf-

nutritur , ac vegetior crefcitamoris flamma ;

füfus ad folum mulieris horre(cebat veftigi-

ita ubi objectum ; quod amatur, ex oculis

um; jam lafcivientes oculos in nudatum pe«

&us inijciat ; & blando intus operante a«

eripitur , & omnis de illo cogitatio exulat

| Eal

ts - Md - RA

àmente, languefcit amor, & paulatim ex«

more flammas priüs experiatur, quàm cree

tinguitur,

dat poffe accendi; damnáque priüs patiatur;

Acceffum huic ámori concedere , per-

quàm periculum fentiat.

Emittit hec flam:

32«

jnde efítac eidem cedere.

Proxima deditio -

ma , priusquam excitetur fumum , quo ocue

ni e(l arx , cujus Prafe&tus incipit cum ho-

lus caligat ; poftea obcecatur ; & infano

Pesd m&9— * —— —— -

fte mifcere colloquia.

Etiam | fcintilla

hoc igne correptusveluti fardonicá jam fa-

Ridicula fané

quamvis minima ,. fiin tormentarium de-

tur herbá ridendo moritur,

labatur pulverem ingentes ruinas fufcitat,

mots, cujus patereft gaudium, mater fue

Pracidendae(ít omnis occafio pravitats : fub.

cata voluptas , & forores lachrymz.,

trahendum omne fomentum , quod peti

Tertium froenum elt mentem alijs, &

34

poffet à gula, à nimio hauítu, à pravorum

quidem honeítis implere cogitationibus ?

X

PUR 0-—— P ém Q -

convictu , à malorum focietate;- & prafer-

petriade ac clavus clavo truditur ; ita amof

tim à quibusdam áffectiunculis, qua blandé

amore extinguitur : proinde animo infanis

irrepunt , & licit fub initijs malz non pu-

Obíeflo amoribus , alia ftudia, quibus ipfe

honefté delectari valeat ; funt inftillanda , &

*

tentur, funt nihilominus principia gravio-

tibus peccatis preludentia , quibus fenfim

aliaobijcienda ; quibus laudabiliter detinea-

fine fen(u fa(cinata mens adharefcit, Plu-

tur occupatus. Pluresabhac improbi amo»

—— — 459 —— 599 —*--

res poffent recenferi homines fapientià in-

ris2egritudine amoeniorum ftudia littera-

fignes, quos incautus foeminz afpectus de-

rum , alios venationis exercitia, quosdam

—— 99

mentavit ; G quos non prof(travit in caftris

fufceptee peregrinationes fanárunt, — Verüim

C

Mats ; ptotrivit in gynaceis Verus.

Non

e(t Diogenis effatum apud Laértium lib.6,

affero hic Samfonis , Davidis, & Salomo-

Amor eff otioforum negottium, ^ Fovet oti-

i

nis toties decantata exempla,

Sunt plerá»

um in(anum amorem , cui favet; otio fiqui -

&«

que alia recentiora , imó QG quotidiana,

dem corporis vires mollefcunt; & concupi-

Extremz eít dementi tot inter setatum ,

t

Ícentize fomes crefcit vegetior , ut non abs

gentiümque documenta adhuc aliquid aude-

teLivius dixerit,

Decad, .

Otío plebem lafcivire,

Aib, E e,

[

re , nec imminens declinare difcrimen 2

Nil eft in vita nequius, nil (celeftius otio ,

p

Hoc tamen humance datur pervicacie ; ut

quod radix eft omnium flagitiorum ,. qua

nunquam credat homo alios cecidiffe , ni-

ratione Nomothetz peenas flatuerunt acer*

fu

Mulier ,

10

fi & fe ipfum viderit lapfum.

biffimascontra defides, & otio torpefcentes,

quz à Deo adjutrix facla fuerat viro; dolo

eósque in re infames dixerunt, Solon itie

[/

L

Íerpentis adblandientis, ac fpondentis fcien-

dem in fuis legibus inertiam hanc feveriffimà

(0

tiam boni , malique , perfonam fumpfit

culpavit , ut fontem putidiffimum , à quo

hoftilem , & cum favum exhibet blanditia-

&

mala Ícaturiunt omnia, — Hinc illudS Ber-

Ratdi:

bt

De amore humanorutm affectuam Prihcipcl&c'.

Dardi: Ex oo , atque ignavia cogitattoues

e

proponas Francifcum extremz þaupertatis

prave , & concupifcentia wmultiplicantur

3

ftudiofum , nimis riget: fi remiffioris in(li-

douet uavu cordi eis fuccumbens in peccato

tuti Dominicum, nimis in facro

fudat'iugæ

periclitezur.

geíto.

Si Eremi cultorem Brunonem » hi

E

Mens otio torpefcens concupifcentijs

illicitur, quibus promptiüs adharefcit; fe.

mia folitudine feras po tiüs in fylvis, quàm

homines in foro imitatur : Si Auguítinum

cus fifuerit rebus di(tenta ferijs, gravibus

ftudijs jugiter addictum ; non illis placet

jh

laffata negotijs ;; vix tempus ei fupereft ea

die, noctüque chartis impalleícere.

St

cogitandi, quzà pravis concupifcentijs pof-

Hieronymum tundentem peclora faxo , fpe-

fent exhiberi ; otium apertis ulnis titillan-

cus Bethleemza alió mentem avertit.

3i

*

tem complectitur concupifcentiam

?

qug

Bafilium jejunijs carnem rationi fubigentems

Euro turbulentior fcedas excitat pectoris

hominis aufteritas horrorem ingenerat, $i

jactationes , mentisque fludius decumanis

Athanafium in ficca delitefcentem ciflerna »

fxviores ; ut vix & tabula fpes illuceat falu-

detrectant. fepulchrum ingredi , antequam

tis. Eripitur menti Deus foljuftitie, ag.

mortalitatem exuant,

Si Chryfoftomum

glomerantur perinde , ac cinerez nubes ,

aurea eloquentia ferreos hominesà vitijs de-

cedz cogitationes , quibus fuccedunt tene-

terrentem , exilij timor non finit homini ad-

