qui juftum recipit ia nomine juíli mercedem

adeó ut contremiícecent adltantes , & hare.

jufti accipit ? quia nimirum ex'nde . divina

rent coníternati fupplicia cüm Ípeztarent ju-

commendatur juftitia , qui enim Prophetam

ftorum. quivarijs fupplicijs. & initrumentis

fufcipit, &alit, virtutem Propherz ad fe

unà cum íanguine vitam effudére; ut Paulus

quodammodo transfert, & merita Prophetz

gladio, Jacobus fuite, Simon ferra, Mat.

exugit, non quód Prophetam denudert,iillato

thias fecuri, Thomas hfta, Andreas cruce,

ei damao; fed quia multiplicato commodo

& alij millenis, ac diverfisalijs inftrumentis;

Prophetz , &jufti; donatur. przmijs jufti,

ac Prophetz , quatenus fplendet utriusque

pluresenim fueruntin aculeo. fufpenfi , alij

virgis czfi, vel aquis fuffocati, vel liquato

virtutibus, ut pulchré edifferit D.Gregorius

plumbo epoti, vel candente ferro aduftiadeo

inquiens: l; qui Propbetam largitate fua Homil.1o,in

ut Diabolus omnem artem ; 'Tyrannus om.

fuftentat , quamuis zpfe dono. careat. Pro- Evangel,

460

nem authoritatem , populus omnem. furo-

phetis apua omnipotentem tamen Dominum

Prophbetia premia babebit. — Ifle enim for-

rem exercerent , quó juftosatrocioribus tot.

taffis qwfluseft, & quantüsn boc nibil po[tdet,

querent fupplicijs: non enim Martyres una

nocle,ut vulgó dicitur,nalcebantur,tanquam

tantó loqueudi pro. justitia fiduciam | majo-

vem babet. — Hune dumille (uffentat , qui im

ex putredine fungi, aut ex fimo vermiculi ;

0€

Säss;

*

694.

Diflertaüo XXIX,-

L

boc mundo nh'äïn'd poffdet, &fortaffe adbue

vitis odore gtatius, quin de ejus flore fuc-

pro juslitia loqui liberó nou prafumit , jusii-

cus expreffüs voluptati fimul,& faluti iníer-

£ia illius libertatem fibi participem facit, ut

vit; & ulmusfuo amplexu itavitem fulcit,

H re.*)f.

eum eo pariter pramia vectptat juflitie. Be-

ut foveat; gaudet enim vitis hujus arbo-

q/i"-

neficé mifericors particeps fir alienz juftitiz,

ris ramis illieari, quos circumdat lacertis,

ut przemia recipiat alienz virtutis ; alimen-

veítit pampinis , & fertis coronat uvarum,

tis mifero & famelico fuppeditatis non fo-

Vites igitur ulmis fuffulte ,. illisque

f1.

làm propriam fovet virtutem , fed exhibite

maritate lztioribus luxuriant pampinis, G

mi(ericordiz pretio alienum (ibi coémit me-

uberioribus ditefcunt fructibus ; & ulmus,

ritum;quo pari praemio donetur fcité:D.Gre-

quia fuis ramis veluti brachijs plantam ele-

gorius /ibertatem fibi participem facit , ut

vat, fulcitque cxteris imbecilliorem, quam«

cum eo pariter pramia juflitie recipiat,

vis proprio deftituatur ipfa fru&tu , foeribus

49.

Tametfi Propheta divino íi refertus

tamen ditefcit alienis , ac vitis fibi lucratur

Spiritu, divinóque loquatur afflatu, quia

honores, pulchré D. Gregorius ait: Er fi

Hoinil.20.ip

tamen materiei immeríus craffitie, & corpo-

frucium proprium ulmus non babet , portare

Evangtl,

rea gravatus mole, corporeo indiget alimen-

tamen vitem cum frutiu folet $ G paucisin.

to, adeó ut nifi corpus reficiatur vox Prophe-

terjectis fubdit. — 44 boc ulzsus. ponitur , ut

tica lubtrahatur? qui vitze opitulatur Pro-

quisque eum intuetur , qui babere virtutum

phetz propheticam veluti vocem fovet , &

fructum [psritualium non. valet, fed ramen

Propheta ornatur przmio; quatenus bene-

£05, qui [piritualibus donis pleni funt , fufen.

uml

fice commilerationis induflrià alieno pro-

tat 5 ipfe quoque [antlorum vita quanta va-

Müll;?;,

phetavit fpiritu, & alienz virtutis particeps

let largitate inferviat-,-€8 colefiium: dono-

effectus elt.

Ea enim eít benefice mifeti-

rum borros, quos gignendo non valet, fusli.

cordiz virtus, ut veluti fpongiabibula me-

nendo ferat,

Vitem alienz indigam opis,

ritum ebibat , cujus miferetur , idqueedif-

quia beneficá veluti commiferatione ulmus

ferens Deus, fe editioribus in montium ju-

fuicipit, tametfi proprijs deftituatur ulmus

*

gis flumina evocaturum, & in finu (terile-

fructibusalienis tamen ditefcit uberior,pams

[centis telluris, fe topiarium. exculpturum

pinis redimita luxuriantibus , & racemis die

fpondet per fuum Prophetam líaiam in-

tefcens ad vindemiam defpumantibus; be-

3Cap-41. V.

quiens: Zperiam im [upinis collibus flumina

nefica enim in indigos alienz opis commi-

..ä* 29,

& in medio camporum fontes: ponam, defer-

feratio , alienapotitur virtute, ditefcit fru-

h

tum in [lagna aquarum , U terram imviam

&u, & pramia exugit: nimirum quos na-

n rivos aquarum , nec benefica Dei largif

tura avaritia ulmo fructusdenegaverat , hos

tas hoc duntaxat aquarum irriguo contenta

benefica commiferatio uberiàs impertivit,

Inwr, $

eít; fubditenim : Dabo in folitudinem ce-

Et inde edocemur,alienz indigentiz commi«

.W: lä' b"

drum , &5 fpinam, & myrtbum, & lignum.»

ferentes de aliena fplendeícere virtute, &

elive: pouam in deferto abjetemy,G ulmum,

pramia fugere, cujus indigeriz opitulatur,

& buxum [imul , ied que folitudoeitifta? in

& quos gignendo , ut loquitur D.Gregorius:

qua cedrus efflorefcit, & lignum germinat

non valet botros caleflium

:

donarqm ; fsl

olivz, & abies virefcentibus luxuriatur fo-

nendo ferat.

liorum comis, & ulmus gigantelcit ? fi tot

. Neque mifericordia finit fuos perire

$2«

plantarum genera ibi luxuriant, quomodo

cultores, ait enim . D. Auguítinus: 4sure

folitado deferta erit que probro notatur

fores gebenue lat mifericordia ; & neminem

"fterilitatis? nimirum folitudo ett ad fpeciem

permittit ia carcerem mitti , quia ficut mi,

horrida, ac omni voluptate vacua ; fed re«

fericordia, qua alienz opitulamur indigen.

vera perenni manans voluptatum fcaturi-

tiz, coelum aperit; ita immifericordia clau-

ine.

dit:; imó etiam ipla immifericordia ftat ante

39

Non credas, ulmum quamvis infrucli-

fores cceli, nec ullum , qui faerit immife«

feram fruftratellurem occupare.

-Quam-

ricors finit eó admitti.

Ne igitur divitijs

vis ulmus fuperbé grandeícat nullo fuffufa

affluentes fe przbeant inoperibus mifericor.

erato odore, nec ullis ditefcens fru&tibus ,

diz lentos, non tantüm invitat urilitas, fed

vitem tamen fuftentat indigam alienz opis,

& compellit. neceffitas, alioquin ut ait D.

vitem fulcit uvarum exundantem racemis ,

Jacobus: w«dieium fiae mifericordia erit

CGPQ PT

idcóque licét proprijs fit ulmus viduata po-

illi, qui nou fecerit mifericordiam, & D.Ba.

mis , quia tamen alienz imbecillitati benefi-

filius detonans in locupletes', quos nulla

co complexu fert opem, alienis etiam di-

tangit commiferatio, ait * orat/ad Divites,

tefcit fructibus, & premia fugit virtutisà

Non es mifertus , mon. invenies mifericor.

vite, quam fulcit; eft iquidem vitis imbe-

diam , non aperuiiii dumum; vépitdiaberis

cillis, & caduca, & nififulciatur in. fublime

4 Reguo; mon dedili panem non Accipies

non erigitur, fedin terram ferpit, quapro-

Vitam aternam; & plaribus interjeBtis * Se,

pter ut fe erigat claviculis fuis, quafi mani-

hináfli amaritudinem ,^ amarorom qmetes,

bus quidquid eft nacta complectitur, & fi

fugifli mifericordiam , mifericordia fugiet à

ulmo adhzrefcit, nullo excrefcit fine, donec

te — deteffatus es. pauperem — deteflabitur

Smu, IN

fublimiora procerz arboris attigerit fafti-

€

vicl:;yim—. (6, qui propter. bomines. fatius

giwa : fi floret verno tempore nl florentis

$

Divitijs

Bencfica commiferatio plus dantibus prodeft, &c. 697

EL

Divitijs affluentes, & quos '-n,u'lla in

paupgrï , cui quà plus dat, plus dives pom-"x |

pauperes commiferatio tangit, unde timeant

det, quia quod dat in dantisntilitatem nbe-

proprium exitium eis oftendit Evangelicus

tiorecum fcenore refilit.

Ej

D* conf,

purpuratus Epulo, hinc D. Auguf(tinus ait

e

Quinimo licét modicum adet,diadhuc

jf

*yirÉ.

JMemente quid purpuravo diviti contígerit ,

multum recipit; dat enim coenum, & coelum

qui nonideo damnatus efl, quüd aliena tule.

fufcipit, dat nummum, ut Regnum accipiat,

f

vit , fed quód egenti pauperi fua mon difri-

ut innuit D, Chryfologus inquiens: 2Manus 57 9^

buerit , t$in inferno pofitus ad petenda mi-

pauperis AAbraba . fimus esl : ubi quidquid

nima peruenit , quibic parva negavit, Non

peuper accepit , mox reponit $. Tbe[aurus

profant divitize, fed obfunt, & divitiarum

emli efl manus pauperis , quod fufcipit , me

aqua nifi moveantur, & in manus deriven-

in trYA pereat , veponit incelum, Thefau-

tur pauperum , vitium contrahunt, ac pu-

rizate inquit uobis tbefauros n cmlo. Manus

treícunt ; noxig aquz funt, 6 flagnantes

pauperis eff. gezopbylacium | Cbrifliz quia

1. at«

aflerventur , & fuos plerunque mergunt

24

quidquid pauper accipit , Chriftus acceptat,

pofleffores , dum in alios fluere non (inun-

Da ergo homo pauperi terram , ut acctptas

tur: id aquis proprium eft, fluere, opémque

4qlum , da nummum , ut accipyas Reguum,

ferre areícentibus plantis, quas irrigant, ac

Da micam,ut accipias totum. . Da peuperi

reficiunt; divitiz aquas zemulantur, fluere

Ht des tibi aquia quidquid pauperi dederis;

debent in manus pauperum; ne ftagnantes

tu babebis , quod pauperi non dederis babes

vitium contrahanr,fed alijs prodeffe valeant,

&it. alter.

$6.

Hopil.,5,5 Icité D. Chryfoftomus rem hanc edifferit

*

Foecundus eft ager. pauperum finus,

Mül[/&)

inquiens

*

Quenadmodum fons i. aqua-

qua accipit cum foenore reddit; & benefica

ram fiumina in fe ipfo quafi flagnum quod-

commileratio , quá pauperibus opitnlamur,

dam reiinet , facile putrefcit 5 eodem certéà

toícida eít ceeli pluvia,quá bona, qua feri«

sau0do divites , cim 1n fe ipfis opes fuas de-

mus in agro pauperis multiplicantur, & coe-

zincant , marcefcunt. — Id circo trizo prouer.

leftia etiamadaugentur munera. — Hinc fkul-

bio fertur : Nulla divitiarum putredo apud

uitiz redarguitur , qui in Evangelio divitijs

£alem bominem esl; nec dtcitur magna co-

diffluens, eas non finebat in manus paupe-

pie.ingens Tbefaurus , putredo enim — pro.

Li&-llz.,'.v.r'.

rum diffluere: Habes multa bona, qua ta-

[e49 in ore poffidentium, fed opus ipfarum.s.

men cum fordidé avarus pauperibus dene-

xam recondita veffes corrumpuntur.

garet, fibi fructum fubtraxit : fuiífet enim

$4.

Illis divitiz proient . qui eas benefica

lucrofum fenus exigua ferere in exculto a-

manu pauperibuscommunicant; divitijsca-

gro finüs pauperum , quó inde uberiorem

ret, & inopiálaborat, qui opes non finir in

Proverb, 5,

colligere: meflem. — Eutdenter apparuit, ait

indigentes diffluere , quapropter Salomon

Chrylologus : 2ui lezzbaz , 4Mia 4 defíru-

Se?/2, 104

w: 16, o

ait; derivenrur fontes tui foras $a. plateis

£lione incipit femper inimicus.

h git, Agit,

4quas ruas divide , babeto eas [olua , nec fint

ut quae babes, deffruas; ubi enim tartareusg

Alieni participes tui. — Patadoxon videtur

hottis in(tigavit laxioribus horteis omnia a-

nobis Salomon proponere ; nullo enim ve-

varé includere, fluduit omnia labefaclare;

ritatis vinculo videntur extima facie poíle

& ipía fordefcens avaritia erat tinea divitiae

fimul ejus verba connecti : quomodo enim

rum, vermis corrofor fubílantiz ; quz col.

L

folus poffidere aquas poteft ; qui easdem ju-

legerat, reponebat in horreis, üt aflervaret

, betur in alios derivare ?. quomodo aqua-

Íed fervabat, ut perderet, & dum latens

rum fluenta folus is dicitur poffidere, qui

inimicus eum avara inefcabat cupiditate ,

quas poffidet opes in alios effundit 2 fed

ipfo defiderio cumulandi de(truebat; cumu-

reclé cohzrent verba Salomonis ; & probé

lata; qua indigentibus diftributa uberrima

refpondent ulrima-primis: loquitur enim

fuiffent , & honefíta opumincrementa; ea»

Salomon de aquis divitiarum, qua finuntur

dem denega:a pauperibus, ruina extitére di-

in finum pauperis diffluerc ad alienam ficci,

vitiarum , & exitio diviti,

tatem reficiendam , íeu alienz indigentie

Chriílus refecturus in. deferto fanieli-'

)7

Íubveniendum ; quia opes, quas pauperibus

cas turbas, qua fuerant eum fecutz, eíque

quis elargitur fibi aucto foenore accrefcit,

obfecutz , obfonium à Diícipulis petijt, &

ac retinet in fe, quod dat aliis; . poffidet e-

quos Apoftoli ad reficiendas proprias vires

VL

nim quod alijs impertiturj & fub proprio

fecum tulerant panes, accepit ; Ef puer Joan. &,

duntaxat dominio conílituit , quod muni-

unus bic , qui babet quinque paues. bordea- — "3

ficá largitate vult eífe alieni juris: jubemur

€c05 , &$ duos pzfces..— Hos panes penu Apo-

aquas divitiagum diffundere in pauperes,

ftolorum fuifle edifferit D, Chryfoftomus in

quó tutiüs eas poffideamus , quia dum fic

catena inquiens? Dzfcamus autem bíic quí

effunduntur, fecuriüs retinentur; & ex eo

voluptati atteudimus , que comedebant

quód foras prodeant , & in manustraníeant

wirabiles viri ifli, 6 magni. . Sed i Chrifto

pauperum uberiore cum fcenore confervan-

difficilius non fuiffet omnia obfoniorum ge-

tur; tunc veré noítre íunt divitiz, cüm

nera illicó creare, . & lautiüs di(cumbentes

ampliüs noftrz non funt, fed pauperum:

turbas recreare, quàm panes hordeaceos ijs.

—

pulchre S. Petros Chryfologus ait: Da pau«

dem diílribuere , &incrementare; cur non

-

peri, ut des tibi, — Dat fibi dives, qua dat

potiüs manna 6 ecclo pluvio, utquondam in

- deferto

—

696

L.*ifïertatïox XXIä(. |

deferto Hebrzos, &unc in eremo turbas pe-

fitientibus pauperibus: vitium contrahont

diffequas reficit? cur mavult panes muiti^

aque fluxi auri, & argenti , ni moveantur»

plicare hordeaceos? ex quinque. enim pani-

finantürque diffluere, ni fpargantur in pau-

bus exlaturatà multitudine, adhuctot fuper-

peres, in quorum manus cüm primum dee

fuerunt reliquiz , utduodecim cophini im.

veniunt maculas abítergunt divitis dantis,

pleti fuerint, & ab Apoftolis affervati, Sed

Moriseft , ut manu: frequenter aquá lavene

eur fierat panis multiplicatus turbis di-

tur; fed anima manus aptiüsnon aoiter-

ftribuendus , Apoflolis traditur aflervandus?

guntur, neque citiüs diluuntür, quam aquis

quó nimirum conftaret , Apoítolos fibi ac-

eleemolfynz ; abítergunt fordesaque divi-

quiivifle, ac multiplicáffe divitias,quas mox

uarüm , (i hz in pauperes deriventur, Sor-

erant diftributuri. quia dandq famelicis fibi

des confervant, (1 ipfae (erventur; appofiré

Homil,4, de

confulebant, fibique dabant aucto fcenore,

D. Chryfoftomus : Lavacra cum 2qua fiat,

ponuent,

quz famelicis difttibuebant : 444ifcimus ait

ut manulaves s fic &f eleemofyna lavaerum

Theophylaétus in catenà ex ziraculo perpe-

efl, ut anima manus diluas,

£raro non fieri pufillanimes in. coar& ationi«

$2*

Non folüm quz pauperibus erogantur

Óus paupertatis , nifi panes famelicis, & in-

j 370

divitiz fordes abítergunt , verbm & opes

digentibus di(tribuiffent duodecim cophinos

incrementant ; e(t enim benefica commife-

non impleviffent , fed quinque duntaxat pof-

ratio , quà divesopitulatur pauperi compen.

fedifent panes ; quia veró. affenz fuerant

diofum facultatum augmentüm ; non enim

indigentiz opitulati fuam incrementátuat

h&c benefica commiferatio egentis tantum

annonam, & quinque panes in agro famceli-

miferiam levat , fed bonorum etiam fibi

corum fati, au&to feenore germinárunt, &

adauget copiam.

Ubi fponía in canticis

uberiori ceeperontApoftoli penu ditefcere,ut

conliciamus quantis incrementis redeat ad

fons fignatus dicitur , hoc eft clau(us, fuos

alijs minime latices. impertiens , uberrimi

dilargientem indigenti przftitum, ac mife-

rivuli de Libano non dicuntur ad ipfam con.

ricordier dilargitum: quód enim fuperfue.

fluere; fed tantüm de ipfa: Fons fignatus Cant. 47

rir canta reliquiarum copia, non tamevi-

Íed ubi fuas alijs communicat aquas,plantás.

W:lz.

dens fuit dominice potentiz teftimonium,

que irrigat hortorum , alienis luccurrit. in«

LIV z 2,

quàm efficax argumentum ad . reddendum

digentijs, tunc é fummo Libani vertice tor-

eleemofynz debitum: ett (iquidem eleemo»

rentes pleno alveo defluentes (ibithefaurizat:

Íyna ingeniofum , & mirabile artificium in-

Fons bortorum , puteus - aquavum — viuen

crementandi divicias.

um , qua fluunt imperu de Libano z tunc ad

ipfam puriffimi confluunt undarum tmpe-

5- VI.

tus, dum areícentibu: hortorum plantisfuos.

" asb du zms AÉl

dilargitur latices; & tunc ut innuit D. Gre«

Sinus pauperii ager eff Adeo ferax,

gorius, Spow[a fons bortorum, CY puteus.

u ff aqu dz'/lrzþmïze el—eemcyjnæ irrige-

aquarum viventium deferibitur : non. eit

éi,

Qur , in uberrimam bac ilicó exerefcat vae-

puteus dum aquas fervat , led fons fignatus;

ritorum [ogerem , & qua fuerant terra.

ditecit veró in puteum dum fuas alijs aquas

conereditay autlo fenorevecipian.

impertit , quo inde diicamus. honeítum ar»

tur in calo,

tificium opum adaugendarum beneficam

$8.

effe in pauperes commiferationem ; quibus

Erivanda in paupetes eft aqua divitia-

quó piura damus, eó majora recipimus,

D

rum, irriganda eft aliena ariditas; ut

Jum, $,

Ficus, quz famefcenti Domino nullum

60,

*ilo,

nobis uberiora utilitatis adferat. in-

*

*

exhibuit tolamen , illicó à radicibus aruit

— N J [ EM " M peommt

cremenra; pecunia, que pauperibus difítri-

e7frefatla esl continuó fictilneas non tamen

Mattb 22.'

buta eí(l, fit pretium , quo Regnum . ipfum

exaruit arbor, eà quia vectigal Domino nou

wlx90

nobis cee'orum co&mimus : quando eam

folveret; fed quia indigenci alimeüntum ne,

pauperibus . elargimur, tametfi vilis fit, &

gavit: quam ariditatem providé declinavit

terra, vel in auro rubra. vel in qrgento alba,

hydria, quz in domo viduz Elize indigen-

pretium tamen enancifcitur in finu

paupe-

ti fubvenit, 3. Reg.cap.17. V. 14. Hydria .

rum; X eó fit pretiofior per benefica

m com-.

farina non defícier : quin aucto faenore re.-

muiferationem diltributa , quó erat vilior pet

pletur uberius ; huc accerfendus Drogo de

Íordeícentem avaritiam affervata.

FAilis ef

Sacramento Dominicz paffionis. Ubi expen-

Yb Ffol. 27. pecuniasait D, Ambrofius:

fed fit pretiofz s

dens hanc refectionem famefcenti E/iz ex.

per fidem, vilis efl, cim conditur, pretiofa

hibitam ait: Qui modicum in fe babet in-

eum difpergicur.

Vult Mediolaneníis An.

telligit , quibus armis debet cullpdire , ne &

" I- Et()ejï à

tiltes, fieri pecuniam pretiofam per fidem,

boc ipfum amittat.

Ur

- p9 CRMO £UHSO emaea am u 2$ £ n .W

Ergo Dominecoruus. &5 .

T

fi pauperibus ditlribuatur , quia beneficé

vidua pafcunt te in Sarepta Sydoniorum,cui

—

miíericorsin pauperes, dum pecunias 1jS*

fícuis malediéla. avuit in terra Judaorum s.

K

dem diftribuit fuz fidei charadterem prodit,

Indiga in Sarepta vidua, quà modicum fa«

nifi enim crederer Deum . redditurum: cum

ring incrementaret , & toti confuleret ah«

fonnore, quod ille pauperibus elargitur,non

unde familiz, pugilium quod fuperfuit £a«

ll«

r

ita pronus effet in opes diílrribuendas. In(a.

rinz Prophetz pafcendo adhibuit, & auctis

«

H

ni [unt divites, fl aquas divitiarum dcnegexg

incrementis vacuam implevit hydriam: ferás

ciffi«

4

h

? Benefica commiferatio plus dantibus prod&ü GC 697

'eiffimus enim eft indigentium ager, quae fu«

alieng fuccurreret ipfe indigen'iz ; neque

credas flerilitate laboráffe , quas ipfe atbo-

fcipit, illicóin meffem incrementat ad cen-

tuplum moultiplicatam , fatua veró fuit ficus

res irrigavit, quas enim benefica miferatio

in terra Judzorum, qua ex denegato fame-

plantas irrigat, flerilitas non inficit , quippe

ut notat Gillibertus : In borto quippe Sapien-

fcenti Domino obfonio exitium ad fe traxit;

cüm exaruit.

£s nibil flerile, nibil nou germinans.

Sermf 37;,-

Hone(tum artificium opum augenda-

Lucrolus eft labor ille; quo frugiferze

62«

arbores irrigantur , & alienz indigentiz

um eft eas pauperibus erogare , funt enim

veluti femina, que in occata foventur tel-

impertitis fub(dijs occurritur.

Eieemo-

Tunc

lure, mox incrementum fubitura.

Ífyna enim qua pauperibus impenditur Deo

iil LA 4;

confecratur, qui aucto foenore reddit , qua

Íponía excrefcere in puteum coepit copiofis

jtit,

undarum é Libano proventibus ditata, quan-

ànobis munera accipit: munera enim qui

do fuos incepit arefcentibus in horto plan-

accipit, fe debitorem dilargienti conítituit,

tis, ac fitientibus germinibus diftribuere

tenetüirque vel gratiam faltem reddere , vel

A

divitiarum latices, ut notavit Gillibertus

munera refpuere fibi oblata; indecorum fi-

Serps. 37.

inquiens: Pide, quo in loco ejus aque fluunt,

quidem éft ,. ipem eludére largientis, qua-

uli,uifi in bartis ? atelcentia germina refi-

propter aiebat Ca(hodorus: Quid enim ac-

Libit, -v;n:,*

cAp, 7«

cere, fitientia olera reílaurare, micantem

quiri putatur, ubi bona con[cteutia perdi-

fu.

Tuncbona conífcientia deperditur, vel

rofarum pompam alere, fragrantem lilio-

rum candorem fovere, G toti vegetantium

fama denigratur, íi acceptentur muncta

foboli latices ad fitim extinguendam fuppe-

non benefaciendi intentione, fed acquirendi

tantüm cupiditate.

ditare , erat propriasaquas adaugere , & glo-

tiam elucrari uberiorem.

Felix erat fpon-

Ad officia hamaniora, & clementiz

$2,

(a, & dives non copiofa ubertare , fed hone,

pronitarem Deus Eliam, ut fle&teret, mini.

Íterium ei fubtraxit corvi

annonam defe.

fta difpenfatione.

bigail & ipfa, munera

MP

Davidi exhibitura obnixé rogat , ut etiam

rentis diurnam, & famelicumad viduam de.

v.lt'

pueris famelicis, quz fecum tulerat obífo:

legavit Sareptanam,à qua cum obfonium ex-

1,Reg, e,25,

poíceret, clementiam fpondet; HyZria fa-

8* Reg' 6176

nia impertirentur 1. Da pueris , qui fequun.

V. 14,

tur ie Dominum meum.

Non folüm pru-

rine non deficiet, nec lecythus olei minuetur

dens fdmina munerumi oblatione iram ex.

mquew ad diem, in qua Dominus daturtus

est pluviam [uper factem terra:. hanc machi-

tinguit Davidis, fed proprio etiam confulit

honori, dum munera illa non recondi mo-

nam excogitáfle Deum ad emolliendam pro-

net, nec avare retineri; fed famelicis imper-

phete duritiem, eümque ad clementiam

tiri ; noverat enim tünc diftributa munera in

fle&tendum, afferic Bafilius Seleucien(is;nimi,

utilitatem refilire diftribuentis, cümalienz

rum ad eam pertraxit Eliam | indigentiam ,

indigentig levandz de(tinantur.

ut alienz opisindigus, nequiret ncn accipere

ó1,

Cuüm laboráffent nocle tota

Apoü.:ali

aliena, quibus proprie fuccurreret neceffi.

& nihil cepiffent in mari ; & pofiera die

taci, pulchre ait Bafilius:. Tertiam macbin av

Propbeta admovet, quà dejetius Elias, vel in,

juffi rete é dextra navigij jacete ; eam tran.

xerint pifcium copiam , utrete plenum fue:

vitus ad bumanitatem flect atur : accipere a.

fit, non tamen fciffum 5 tunc eorum Ma-

liena quibuspropriz confulatur indigenrix

perinde eft, ac ad humanitatis officia fe tle«

giíter Chriftus juffit ex captis pifcibus fibi

goan. 1.

aliquos adferri : — 4fferre de pifcibus , quos

&ere; alioquin nifi impertita fibi beneficia,

«41lo,

ft

prendidiflis nunc , nonexpecvit Chriitus pi-

humanitatis compen(affet officio; injuriam

Íces, ut captos minueret ; fed augeret; non

fibi irrogáflet, & juftamviduz querelam

ut donum circumcideret; fed incrementaret;

contra fe concicáflet,

ib 22

Habet benefica commiferatio fuum

nimirum ut Difcipuli lucrarentur benefici-

64«

1):190

um, eis pracepit. pifcium diftributionem:

unde folvat ararium 5 ut quidquid charitas

nonenim cumulata eis arrififfet fortuna, nifi

fubminiitrat egentibus , largiüs compenífe:

tur,

Neque putes, aliud efle hocxrarium,

indigentibus fuifIet exhibita : tunc enim pin

guefcit felicior fortuna, dum uberiüs alitut

quàm inexhauftum Dei; eít fiquidem Deus

paupertas, fi famelicum nutrias tua pingue-

qui pauperibus erogata compenfíat;quidquid

enim indigentibus in fubfidiü datur miferize

Ícit annona,tua implentur horrea: congeítae

divitiz ni) deferviant virtuti commiferatio:

levandz, id Deo praflatur, à quo & uberri-

nis,non poffidenti, fed vanitati famulantur,

mé coimpenfatur.

Abigail, ut vulneri,quod

Nabalis acerba, ac inurbana. avaritia Davidi

quapropter Syracides de fc ipfoaiebat, — Ex-

Etclef.2.

£ruxi mibi pi[cinas aquarum , ut irrigarem

inflixerat in dimiffis inurbané, ac (ine petito

7U, 65

fyivam lignorum germinautium , & hocfue-

fub(idio ejusnuncijs,fua lettitate, ac benefica

munificentia mederetur, xeniolum afferens

rat artificium ingeniofum opum multipli-

candarum: extruxerat fibi pifcinasaquarum;

venienti Davidi cruentas cxdes , ac . ferales

non ut aquasemortuas fervaret & pifces in

neces fpiranti. obviat, cui à fe delata offert

obíonia , priüsà Nabaleejus marito homine

ijsdem in proprium duntaxat, commodum

confervaret, fed ut fitientem fylvam ligno-

bardo, vecorde, honeíti experte , & avaritiá

rum germinantium irrigaret, potümque ex-

fordido Davidis denegata nuntijs, ut David

ejüsque milites famem propulfarent, vires

hiberet arefcentibus prae fiti arboribus , ac

Verani de Afettibus Tom. l.

'ttt

;

4 CHCCQ

e

699

Difiertatio xyIx,

teficetent ; ac ptopriz confulerent indigen.

tus; exegit cotvus prz ceteris volucribus

q.Rrg« 6257 tix: alloquens Abigail Davidem ait : fufcipe

alimenta veluti fibi debita; cüm enim cor»

benediclionem banc, quam attulit ancilla.

vus pra czteris volucribus famefcenti Pro-

tuaA tibi Domino meo.

Si Abigail xenium

phete alimenta . fuppeditaverii ; corvorum

attulit non in refe&tionem | folius Davidis,

pulli merito repenías exigunt vices ab ipfo

fed in reliquos etiam rnilites diftribuendum,

Deo, qui ad folvendum fe obítrinxit,. qua

cur uni dumtaxat Davidi teflatur obfonij

ejus (ervis, ac miniítrís impertiuntur: pul«

xenium oblatum ? | 4rzuli tibi domino meo

chré Euthimius explicans, cur David corvos

(íeu utexplicat Hugo ) 7ibi quem dominum

rum duntaxat [pecialiter meminetir, àit z

reputo ; quali diceret : omnibus quod me.

Dicunt aliqui quód cümille , qui. [fumma bo-

cum deculi xenium offero fuccurrenda in.

nttatis efl fons , juflam Elie Propbeta in ju-

digentiz causá; fed beneficentiz gratiá foli

deos indignationem mollire cuperet, f amen

Davidi totumadícribo: itaque folus David

snduxit , ut fatietatis fruclus cafligaret, &

tenebatur exoluere , cuiífoli totum obío-

Cüm

illum preparavit nutriri à coruo,

nium adícribebatur,

65.

igitur Elias fame tortus à corvis miniftrane

. Hinc David de munifica Dei liberali-

tibus enutritus fuerit, & neceffaria vitze a&

" gfalm 146.

tate agens aiebat: Qwi dat jumentis efcas

"090

ceperitfubíidia , ideo corvus prze eateris

ipforum , & pulla. corvorum invocantibus

volucribus repenfas víces exegit, quia Pro-

€u»t.

Sed cur David pra reliquis volu-

phetz prz reliquis alitibus impertierat ali-

cribus corvos dixerit invocare Deum ,cüm

menta, Quodenim Dei famulo;ac pauperi

corvi tantüm crocitent ,. & nullum edant

indigenti datur, hoc idem Deo indulgenti

hirmonicum cantum , quUo aures demul.

comrmodatur, propterea merito pulli cor-

ceant , & adítantibus folatium adferant ?

vorumà Deo eícas exigunt , quas corvi

cur noa potiüs dicuntur lufciniz coclette in.

Prophetz famelico fuppeditáruni: & haec

vocare Numen , cum diebus, & noctibus

eft ars illaquafluaria , qua& alis impertta

continuis ine ullo intermiffu cantum produs

impertientibus incrementat ; & dum paupe-

cant, fiantque totz vocales, ut fe totas in

ribus opitulatur, diteicit,qui paupeti tubye-,

laudes Conditoris effundant ?. fi lufciniam

nit, locupleuor.

audias occinentem ,. ejuscantus ad perfectze

$. VII.

suficz leges tibi,videtur productus, nunc

enim continuo fpirítu in longum trahitur,

Que pid commiferatione bauperi-

nunc inflexo variatur elegantior , nunc con-

bus dazus,Deo commodamus,a quo mul-

cifo diftinguitur argutior , mnunc iniorto

tiplicatis incrementis nobis reflisuute

copulatur* fuavior, nunc revocato produ-

[1:1 n

7

citur prolixior , & nunc ex inopinato in-

fufcatur elegantior ; Quid lufcinis cantu

[ Avidaiebat: Beatus qui intelligit fu-

€

.;-90

nunc pleno , nunc gravi, nunc acuto, nunc

per egenum , G pauperem , 1ed quae- pjajy,,

crebro aures poteít blandiüs demulcete; cur

nam efle poteít hzc . inrelligentia ;

fVvl

L]

1

irar non poti

üs lufciniz accerfuntur Nu-

quz beatitatem ingerit , & felicem confli-

, & non corvi crocitantes ?

tuiteum, quiinreliigit. fuper egenum ,

meua nvocantes

Vel (i lufcinia non placet , cur (alterm corvo

pauperem? fi paupertas pannofa eít, & femi,

nuda non exigit vim iutelleclüs, fed folüm

non prafertur alauda, cui proprium eft, re,

intuituin oculorüm; ea enim dicuntut intel.

pertà in campis eícà furfum avolare, & in

fublimi elata laudes hatmonico cantu occi«

ligi, qua abfltrufa (unt, & captu difficillia,

& minime externis fenfibus obnoxia, qua

nere & gratias rependere Deo eícam fuppe-

ditanzi volatilibus coeli ? &i alauda beneficium

enim oculis funt fubjecta,hac videri,non in-

Numinis fentiens in reperto obfonio , bene-

telligi dicuntur; qua veró à fenfibus funt

Íejuncta , & deprehendunturà nobis, vel in

fi:o fuo largitori gratias rependit in fublimi

ereda, & eo altiüsevolans, quó proximius

tertze vifceribus abdita , vel in rerum pro:

prietatibus occulta , vel in naturz fcrinio

ad Deum in coelis accedat, laudatura eurn à

uo refecta in terris fuerat, — Cur igitur Da.

claufa, quaque nulli patent. fenfui, hac

vid pullos corvorum .accerfit ad invocan:

intelle&u percipiuntur ; fed qua nobis pau,

peres, & egeni oftendunt , hzc ipfispatent

dum Deum, & ad efcam ab iplo recipiendam,

! V, n

oculis: fienim fingula in pauperibus luftre.

& non potiüs lufcinias , & alaudas? anquia

invocare perinde (it ac fame premi, ac fiti

mus, fingula fenfibus potius patent , quàm

intelle&tu. indigeant ; ftips à prarereunti-

urgeri? led reliqua etiam voiucres , & íame

torquentur , & fiti divexantur ? Cur igitur

bus petitur , cibus eft pauperibus aridus pa.

de folis corvis fpecialem David facit men-

nis, vel pecuniola volam eludens ; potus la.

tionem.

Cur non lufiniatum , & aliarum

tex ex obvio fluvio hauítus; veftis detrita

avium ad harmonicos edendos cantus e.

lacerna defricando corperi , quàm fovendo

ruditaram non potiüs meminerit ? quia ni-

aptior ; pedum vacillantium fulcrum | ip(a

mirum illa invocatio ; qu3 puili corvorum

nuditas; calcei ipfz plantz duratz, & callo.

eícas petunc, non tam videtur eflefupplex

fz, niíi fortaffis eas timidé mifericors ]u-

tum emolliat, vel geluédiffectisvenis pur.

etirio, quam debita exigentia; cüa enim

fuiffe; Eliasà corvis muniltrantibus enutri-

domus plerumque tellug

purà vefliat .;

ipía

N

B&ncüca cdwmmiferatio plus dantibus prodeft , ö&:. 699

]z',z'sx illi manducare : þad efurivi ego, €f de.

ipfa fub dio frigido,Stratum projecti funt

afferes; (ive.igitur firpaüper nuditate algidus,

diflis manducare mibi , fibi datum clamat s

vel fametabidus, aut fiti aridus, aut lafci-

quod pauper acceperit , fe manducare dicit;

tudine tremens , aut detrita penula luridus,

quod comederit pauper : quod. bibit. pauper,

opus non habet intelledtás , fed foli. fuff

[ibà teflatur infufum.

O quid agit. .amor

pauperis! gloriatur in celo Deus unde pauper

ciunt oculi,ut qualis fit illicà deprehendatur;

cur igitur, fi.ea intelliguntur, quzà fenfi-

erubefcit in terra.: £5 boc veputat in bonüe

bus íejuncta in rerum abduntur,vel natufis;

rem fibi, quod pauperi computatur injurias

dixiffe fuffecerat , dediflis mibi potum , fed

vel propietatibus , Regius Pfaltesait: Bea-

tuc qui intelligu — fuper egenum , & paupe-

pramittit efurivi , fitiui : quia parvus fuif-

rem ? quz enim fubjiciuntur oculis; expo:

fét amor pauperis , .quod pauperem — fufce-

nunturin publico , & omnibusillicó patent,

pilfer , if & paffiones. pauperis [ufcepzfjet s

nontam intelligi, quàm videri, ac afpici

&f certà werus amor monunifi paffionzbus pro-

dicuntur. Ut intellectu, quz abftruía funt,

atur,

,

& à fenübus fejuncta, percipiantur , pluri-

"Chriftus quodammo

do fe in paupe.k $8.

rem transfudit, ait Chryfologus, fed.quo.

mum requiritur laboris; fecus quze .oculis

patent, non indigent, nifi ut obvia nobis

modo poteft immeníus transfundi in paupe-

fiaat — Quàd (i intelligere perinde eft , ac

rem miferijs arctatum ? quomodo quiomni-

.bus divitijs affluit poteft in egeno inopia la*

videre quz nobis obviantr,jam nullus eít in-

telligentiz labor , proinde nullus intel igen-

borare? quomodo qui animalia quzeque ve-.

tix fruclus, qui nonnifi przvio maturefcit

flit, algere poteftipfe in paupere nudo? qua

labore excultus; cur igitur beatum dicit

eft hac transfuíio , qualis hec arcana meta-

David eum, qui intelligit fuper egenum,

morphofíis? non dixit Chriftus. quàd ipfe

adfit pauperi, fed quód ipfefit pauper, nec

& pauperem ?. quia nimirum non, pauper

eft tunc, qui intelligitur , cüm quis pauperi

