fafcias promovebatur , potiturus va(to im-

rumque cribro deprehendit fe aquam hau-

pétio; quàm appofité igitur nomen impo-

fiffe , &folum aérem manu flrinxiffe,

nitur, quod mobilitatem, & inconftantiam

Quantis non agitur folicitudinibus ;

j4*

indicat: ut velà ptoprio fuo nomine difces

QUO*t tion premitur curarum torcularibus $

ret. Moyfes nil adeó firmum effe in orbe ,

quot non fauciatur erumnarum aculeis , qui

quod cafus non fobeat mobilitatis ; rerüme-

ambitione inflatus honoribus inhiat , ac

que non fit viciffitudinibus obnoxium, ap-

dignitatibus infigniri ? noctes ducit infome

A-

polité Rabanus i catena Lippomani :

nes , tumidis torquetur cogitationibus ,

quam Mos ZEcypti vocant ?. Is faluatus ?

ambitiofis uritur defiderijs: raró illi ferena

somponentes itaue ex ambobus Mof[is ei na-

illucefcit dies ; moerore tabefcit,fi Principis

men impo[uerunt. Subdit Lippomanus. Sic

vultus ei lerenus non arrideat, . Ambitio $

dtdque nomina infantibus imponuntur nons

vel nunquam enititur , vel f parturit , abor«

A um 6 u n P — dB o m — GE . -enmem

doportun? 4b eventibus , & externie vebus

tum edit immaturum , cujus nifus femper

intempeftivus. -

Allicit purpurà dignitatis;

alquid prefiguraiur à Numinis providen-

À

j

d44.

fplendorehonorisambitio; fedeft anguis in

31«

-^Volu

it fiquidem Deus, ut Moyfe's!"futü.

herba, veaenum melle illitum , roía fed

us Epypti Princeps, velà fuoedifceret nos

fentibus ftipata s apis fed aculeisobarmata;

mine tumorem omnem deponere, ambitio-

typus absque ftru&ura , portus naufragus ,

nem-exuere , cum magná imperij potentiá

inàre procellofum , cüm ab infidiofis non

fultus áquz non potuerit lapfus vitare,' De-

abludat firenibus , qua alliciunt ,' ut per-

tumefcant , qui editiora dignitatum occu-

dant ; aures demulcent , ut totum caput pe«

pantfaítigia ; omnem abigant ambitionis

fimant.

tümorem, qui dignitatibus inhiant, nil eft

Non tam càro pretio dantur. venum

3f*

firmum , fluxafunt omnia ; & editiora mon-

Mercatoris prétiofiores merces, quàm quze

tium cacumina fulminibus funt magis obno-

ambitio exhibet , ac fpondet honorum cul-

L

xia: fallitur, qui in hac rerum humanarum

minà : pluris hzc a&(timat propria vitra ,

alea, ubi alternantur perpetuó vices, firma

quàm alienos adamantes ; quos flocci facit,

cenfet "imperia 4 folida regna , diuturnas

fi ad ipfam non pertineant, cui in preuo

dignitates : h fiquidem noctilucas aemulan-

duntaxat fünt füà; & quz aliorum , eidem

tes vix fplendent , & (tatim extinguuntur;

fordefcunt, . Sed oh quàm infelices , qui

auütan: Regnorum fundamenta ; quia fluxis

finunt fe ambitione duci ! hi enim vanaípe

innixa: dilabuntur & imperia, quia rerum

illecti & fabulis rediviviSifyphi jugi rotatu

vicibüs obnoxia.

Moytes fortunatiffimus é

per afpera, mollia, planáque pracipitia vol-

vuntur infelices,

Omni deflituti folatio

naufragio ereptus, fifcella aquis innatante

ad regalem evehirur purpuram , fed ipfo a-

per afpera faxeum circumvolvugt onus , fpe

innutriti ad honorum nituntur culmen con-

qnz nomine abuadé eruditur , quàm fluxa

fint, & labilia mundi regna , ur inde om-

fcendere, fed poft diuturnos exantlatos la-

yem difcat tumorem abigere ambitionis.

bores, toleratas curas, fuperatas folicitus

34

Lubrica funt excelía, caduca, quee emi-

dines, faxeum onus & manibus elazfum de«

SUEE — 1us um AURU o LP R r CA i RC r

oríom delabitur , nevíque labozis plerumque

neqf, & qua cateris funt altiora , perfzpe

pra.

" Ambitionis tumor ,honofüm fugà cludcndüs..

396

pracedente durioris exordium inchoandum:

tti ad (ammam compofito triftitiam,voluit,

e(t ; vixque novum molientibus veftigium

ut tota familia ei perinde , ac mortuo pa-

Plu:

rentaret,

Mox juftis abfolutis , & parene

Ípes , quà aluntur , fuccedit ex voto.

res funt , quibus ambitio eadem premenda

tató mortem mentienti , adítante tota fa.

veftigia exhibet , cui tamen poít exantla-

milia prorupit fenex jacens in lachrymofa

tos labores , nec frigidam hauriunt , quà

fuípiria , accrebra pugnorum verberatione

fitis ardoribus aliquid adferant folatij.

egrum morore pectus tundens , fic fari

)7-

ccpit : nullius me novi reum flagitij , G

nf

Delineatur ambitio in ea Apocalipfis

muliere , quz beftiz infidens coccinez in e,

tamen adigor psnas dare , quas non pro«

merni : licetnihil eris alieni cumnlaverim ,

remi íqualore, ac intra folitudinis inhofpita

quia in id unicé incubuiftudij, ut fidelitate

Aapecal, 37, Joanni fuit fpectabilis, quamvis unum manu

geflaret pocolum ,

innumerum - tamen

«seteris Imperatoris miniítris przcellerem ,

adhuc tamen , ac fi confiliarij polluiffem

explendze íitis causá multitudinis nume-

2

rum alliciens hauftu fecum trahebat

3

religionem , fidelitati labem afperfiffem ,

cümque ex millibus unus os caliciadmove-

juftitiam «corrupiffem , .compellor poenas

ret, adhuc fpe fe fentiebat areícere inter

luere criminis à me nunquam patrati: hzc

mentita blandimenta .

& vera fupplicia.

funt , que meum cumnolant dolorem , ania

Nec defunt , qui per pluralu(tra dura , ac

mum torquent, viícera lacerant , .& cor

oncroíe Íervituti terga incurvent , [pe

opprimunt : ó me afflictum! ó me deplos

vanida la&tati , »poffe tandem , quam eni-

ratum ! Adeó fumo cecutjerat ambitionis ;

xim ambiunt , «dignitatem enancilci , &

ut Principis favorem crimen putaverit a«

*

Delrevit, de hisce, ait Seneca : .ut unus ab illis nu-

trociffimum -

?

& Imperatoris beneficium;

cap, I9,

"eretur annus , .omnes aunps fuos cente-

e

propriz calamitatis , ac lapfüs ab Impera-

y4unt

L

cui fuffragatur Tertullianus /jó. .Ze

toris gratiá cenferet argumentum , Seneca

.de Brevitate vita,

de penit, cap. ult. inquiens: Idque totum

Turaniu fuit exatie

propier snjus anni volaticum gaudium , &

diligentie fenex ,. qui pof!. annum nona-

eos perílringit , .qui fuo tempore confu-

gefimum. cum vacationem proturations a

h

latum exambiebant ; plures enim erant, qui

C. Cefare ultro- accepif[et 5 componi fe 1t2—.

perimpeníos labotes. ad hujus conabantur

lello ,. &f veluti exanimen à circumflante

dignitatis apicem pervenire, qui tamen ex-

familia plangi ju[ft : lugebat zlomus otium

antlatis fruftraban:ur laboribus : vel etiam

Domins fenis ,

mec finivit ante arifiitia ,

defudantes in (peciofum tumuli titulum ,

quám labor illi fuus reflitutus eff 5 .cüm

enim afflictiffimi

fenis

lamenta ,

&

vix fure dignitatem enacti, & (imul denati

acqui(itos fplendores Manium umbris adi-

querele lachrymis madide ad aures per*

gebantur extinguere

Coníulciüs ambi-

veniffent Imperatoris , permifit priftino

tionem fefellit Berzellaius , cui cam am-

Procurationis exercitio re(titui "lurani-

pliffima fuiffet dignitas oblata, eidem con-

um , qui maluit inter curarum [aniatus

" ftanü animo , vuluique hilari ultró re-

vitam claudere , quàm domi quiete dona*

nuntiavit , inquiens : Offegenariws fum-s

tus domeftica frui tranquillitate.

Quàm

bod:e , non indigeo bac vicifftudine * co-

«rudelis eft ambitionis tyrannis , quz ne«

gitavit fe inter vite , & mortis confinia

que fenibus parcit nonagenarijs , quorume

conítitutum , perpendit exhibitz dignita-

mentem adhuc torquet , & viícera lanci-

tis vanidum fplendorem , momentaneum

mat| quàm appofité exclamavit D, Bernar. , (,,51,.;

fulguris nitorem ; ideóque maluit dignita-

'dUSc

O ambitio ambientium erux ! quos Lib, ^

tem excludere , omnémque ambitionis tu-

enim inflat , crudeliter excruciat , ac men-

morem abigere, quàm mentem fuam defti-

tem fune(lat , etiam ipfum amulorum

tuere tranquillitate.

Ad vite vergenti oc.

gradum propriam ánterpretatur depreífios

aZem,

f

cafum parum prodeít in trino benefici Jovis

Íol oriens.

Non tameh eandem ebibit mentem

394

$, v

Turanius füpremus Caligule Prafe&tus $

1

hic nonagenarius à Czfare tanquam emeri-

Ambitionem , qui fovent , 4c dig.

,tus ut otio , animíque quiete tranquilliüs

Vacaret , immunis à quavis ofïïcii'.-cpra,,ac

pitatibus inbiant , plerámque Tantae

lica fame laborant ; &$ quam /equuntur -

labore fuit proclamatus. . Verüm quia am-

bitio adhuc fuos fub nivibus canitiei fove-

fugientem diguitatem ,nunquam

L

bat igniculos

L

fenex capularis , quafi à

affequuntar. .

favore , & gratia excidiffet Impetatoris ,

beneficium immünis vacationis in argu-

Mbraticis potiffimum illudere pro2

39^

miffis gaudetambitio : hanc qui fo:

mentum infortunij infledtens à lachrymis

nequivit íe temperare , ju(sit propterea à fa-

veut, Tantalica fame dignitatibus in«

mulis in ie&tum deferri, perinde ac in fere.

hiantes laborant , quas tamen nunquam af«

trum , ubi oculis fletu corruptis, ore im«

Íequuntur,& dum Rachelem prehendere fa-

pallefcente , fronte (qualida , tocöquä vul«

tagunt, Liam duntaxat amplectuntur: pu.

tant

Verani de Affedióus Tom. Ii,

Ccc

386

af Diüäï-tatio XVIfl. -

L

tàánt in afice illius dignitatis fereno frui

2

eft , quam glorie cupiditas folet conci-

ccelo

3

cügr tamen mens ambitionis jugi.

pere , G& alere;viginti tunc erat Ado«

busagitetur turbinibus , omnémque excue

nias anmorum , mnimirum primá juventá

tiat tranquillitatem , continuó commovea-

florefcens. , & non tam privilegio nafícen-

tur zílu , ut nullus Euripus fic ifto turbu-

di , quàm formz fpeciofitate , ac fplen-

lentior : ambitio libertatem eripit , ut

dida munificentià in, vulgus: commenda-

9. de offic,

monet Cicero,

Cavenda efl glovie cupi-

tus.

Ratus regnum ad fe. pertinere $

ditas , eripit enim libertatem , pro quas

currüs fibi , equites , militésque pede-

emagnanimü viris omnis debet. effe conten-

Ílres ,

ac familiam aulicam: numero co-

40 : quódque lachrymas elicit, e(t,. quia

piofam adfcivit.

Cümque Davidem bel«

(

plerumque pro filiqua venalis exhibetur ti-

licus hic apparatus non lateret , non ta.

bertas; an non eft mancipium , qui juxta

tnen Adoniam reprehendere curavit , quin

alienum genium fua adigitur animi fenía

& Ícifcirari, ad quem finem armatus mi-

componere ? séque ad alienum nutum fle-

les adícifceretur, neglexit ; ^ fed Adonias

&ere ,

& tot cum Protheo formas in-

larvà religionis , fuam ut ambitionem ob«

duere , quot voluntatibus , & arbitrijs

dueeret ,

facrificium inftitnit extra. ur-

obfequitur ? cui fuccenfens Seneca de tran-

bem Solymzam , fimülque regium con»

Cap. Y5,

quillitate animi ait,

Satits efh fimpli-

vivium , ad quod uno excepto Salomo-

a(tgte contemut, quam perpet

ne reliqui fuerunt fratres invitati , imó

1

?4 fimulatio-

t torqueri,

ad epulum .etiam belli duces accefsére ,

40.

inter quos

Joabus

exercitüs

Davidicí

Meas fumo cazcütiens ambitionis per

ambages rotata propriam fublimitatem e»

Princeps ; & Abiathar fummus facerdos ,

-

tiam ad ima demittit , & ad viliffima fe

ac precipua conítrucle conjurationis ful-

cra.

Cümque liberalius fuiffent pluries

inclinat , defcendítque per probrofas con.

tumeliarum fcalas, fi fperet inde fore , ut

pleno hauftu calices exficcati , eó convi-

.

ad ambitam poffit dignitatem aícendere

P]

vij hilaritas proceffir , ut Adonias inun-

&us à Pontifice ; Rex à cateris falutare-

callum obducit repulfis , iterá:que preces ;

ac fundit lachrymas , quibus negantis du-

tur,

rituiem emolliat; arrogantium faítum zequo

Non tamen þotuit hac inauguratio:

4

fert animo , fuperbas fores antelucanus adit;

ita delitefcere ,

quin eorum penetraret

& obfíidet ambitiofus , & tumentium ve-

aures , qui Salomoni fidelitate ,

& fa-

ftigijs infiftit , licét contumelijs pulfatus ;

mulitio addicli erant ; praefertim Natha-

Quibus boc fordibus

b, s. epiff, apte S. Cyprianus.

nis Prophete ,

quem Salomon fidiffi-

Fg

L

etnit ?. quos arrogantia faflus prids pertu-

mum habuit educatorem ,

ac folertrem

inflitutorem

*

*

lit ? quas [uperbas fores matutinus faluta»

is novam factionem de-

£or obfedit ?. quot. tumentium contumeliofa

tulit ad Bethfabeam , & hzc ad Davi«

vefhgia ante prace[ft ?

Uno , alteróve

dem , qui ne quid periculi per moram

verbo Iíaias , ambitione tumentem defícri:

accerferetur , flatim injunxit Sadocho fa«

bit cap, 1$. & ait pertinere ad gentem ex-

cerdoti , vatique Nathani ,

Ducique

pelantem ,. & conculcatam ,. quia cacu-

militiz Banajg $Salomonis filij inaugue

rationem

*

*

tiens ambitio per toleratas erumnas , ho-

L

convocatur potior exercie

norésque conculcatos fublimiüs eniti geftit,

tüs nervus

?

Salomon equo. in(idens

. femper in humilitate fub(iftens : imó adeó

regio ijn atcem . ducitur Githonem ,^ non

e(tczca, ut quos pulíat , pracipiti per-

procul Rogele fonte diftantem ; ubi cum

h

dat impetu 5 papilionibus haud diffimiles,

fibi addictis Adonias in horto regio

qui ardentis lucernze fplendore capti ejus

fplendidé ' epulabatur.

Ungitur ibi $a-

tamdiu íplendentem flammam circumvo.

lomon , inauguratur Rex , & refonan-

lant , donec aduftis alis tandem pereant :

tibus ubíque feftis acclamationibus reves

hujus c&citatis haud obfcurum obfignavit

hitur Jerofolymam , ubi paterno in fo-

lio gratulantibus Aulz Proceribus collo«

pofteris documentum Adonias filiorum Da-

e.

L]

vidis natu quartus

e

is fatalem patrisne-

eatur

?

Davide lectulo fuo decumben-

c:ffitatem fenio, & sgritudine decumben-

te ex fenio , & zgritudine debitas Deo

tis pro anfa ejus fceptrum poffidendi arri-

grates ob fuccefforem exoptatum agente,

piens, ambitionis fumo cacutiens , fimil-

Terruit hec Salomonis in Regem inaugus

que intumefícens aufus eít paternum fibi

ratio prz ceteris ambitiofum Adoniam »

thronum polliceri, licét parens teftamen-

qui fe videns à fuis etiam defertum ; in ta«

to eum à throno excluferit, cüm haredem

bernaculum foederis , quod Gabaone fum«

) lt v

regni Salomonem deftináffet.

ma colebatur religione fe recepit , & aíye

Viderat is fratrem Abfolonem ambi-

lum , quod apud aram quzfierat ,. inve-

&Y

tione tumidum ,

& audaciá flimulatum

nit. . Non tamen permifit ceca ambitio,

mortem incurriffe violentam ;

fed non

Adoniam quiefcere in afylo , quod fue.

ideo timidiüs in difcrimine coronz fimul ,

rat enactum , fÍedin cacutiente juvenis

*

& capius Íe^ dedit

*

»

pertinax enim ípes

mente alios excitavit fluctus

*

üquidcm

ani ?

Ambitionis tumor honorum ftgà cfadendus,

387

&nimüm — Adonig non tam

ambitio

du« binc , atque inde,

Alijs gtadibus le-

inflabat , quàm feditionisPrincipes Joabus ,

unculos ftacuit. ,

cum in fummo leones

& Abiathar. urgebant : conquerebatur ille

con(tituerit prolixà jubá minantes , & vul-

ob fupremam militig prafecturam fibi ab-

tu horrido ferocientes.

Cur Salomon

reptam , & Amaíz collatam ; hic veró in-

non-potiüs leunculos (ibi adblandientes in

digné ferebat Pontificatum à fe in Sado-

fupremo , fibíque fedenti proximiore gfae«

chum translatum effe ;

& Adonias pra.

du flatuerit? quia nimirum celíiora , quae

ferri fibi in regno Salomonem pati non po-

Íolent ambiri , majori femper indigent

tgrat.

folicitudine cuftodiri ; inferiores, quí gra-

Ad novam igitur confpiiationem (li-

dus ambiunt, cum leunculis coflidtum in»

47

ftituunt

*

*

mulos , animósque fimul addebat Davidis

exambienti autem fupremum

gradum , nonjam cum leunculis ad pug

é vivis exceffus , & Salomonis inexperien -

tia,

Gümque timerent in aperto Marte

nam nondum edoélis , íed cum leonibus

ferocientibus , & ad cruentas clades infirue

rem agere, per cuniculos confultiüs du-

xére novos ordiri affultus,

Abifag reli.

&is eft pugna ineunda 1 excreícit cum dig-

nitatis celfitudine etiam incrementum cue

€la Davidis uxor , mulier ficut omnium

ftodie , & cum cel(itudine gradus , al«

formofiffima, ita morum comitate nulli fe.

titudinis etiam tutela :

altiora enim ame

cunda , & przfertim quia viro inta&la ,

bientem majora expeclant difcrimina , &

dudum Adoniz oculos rapuerat: hanc igi-

e

hd

duriora minantur certamina

hinc non

tur Adonias expetit in conjugem, ratus pro

dote regium diadema illaturam , quo fue

omnes leunculi equa per gradus flaturá

fatisfaceret ambitioni.

etant in throno Salomonis confläti , fed

Nuptiarum con-

ciliatrix Bethíabea expofcitur , quz igna-

pro graduum difcrimine inzquali. grada-

tim conflabant mole , ut quó gradus ma«

tà quid conjurati molirentur , eó liben-

tiüs negorium tractandum fufcipit , quó

gis elevatentur , eà leunculorum moles

excrefceret

L]

[]

adeo ut primum gradum

cupidior erat , priítinas inter fratres offen.

fiones proríus delendi : acceffit Bethfabea

leunculus cateris exiguor cuftodiret ; fe-

ad Salomonem ,cui Adoniz aperit defide,

cundum alius pauló craffior fervaret ,. ut-

pro afcenfus difcrimine leunculorum es

)

rium. Sed Salomon,utpote judicio fagax,

ilicó .glifrentem fub dolofo cinere (ubo-

tiam crefceret (tatura , — & quidem grada-

tim ; donec ad validiffimos , eósque fe-

doravit fcintillam, qua ne in ferales erum-

peret 'flammas fparfuras incendium exitiale

rocientes perveniretur leones vigiles Re-

L]

.

toti regno ; confultiüs duxit , Adoniam

gium fulcientes fedile

fiquidem , indi-

get excelfa dignitas totvis obarmari leoe

Authorem novz feditionis manu Banaje

tribuni pratorig cohortis. & vivis exícin-

nibus , ferísque cuftodiri audacioribus ,

quia nunquam minus tuta dignitas , quàm

dere , & Abjatherem , cui arcis cura fue-

rat à Davide concredita , fupplicio ex-

cum omnióm (upremam occupat fedem.

emptum ab urbe excludere Solymz , &

Lubrica funt excelfa , imó & quo emí,

*

rus amandare :

üentiora, eó G pracipitio proximiora

*

ciümque interfectus fuif-

fet Adonias ejus effufione fanguinis tota

medioctis veró fortuna ,. quia ambitionis

non fovet tot igniculos , pacatior fedet :

feditio extinéta fuit , & feditionum flu&tus

cefsárunt.,

pra alijs , qui eminet ; fcopus fir , in

quem fpicula collimant invidie , quia ut

Nimirum- ambitio j

44»

que Adonie

Ícité Caffiodorus.

Nibil fieurim . nibil po

Lib. 16, 40:,3&.

paternum regni fceptrum pollicita fuit ,

'ta*, 6.29.

terit labile reperiri , fi femper invidentium

eümque iterato conatu uríit ad £olij cul-

vot4 ad il

i

]

men , violenta nece in imum tandem de.

iwitas Accedere permtttantur in.

trufit fummze calamitatis ,, cruentíque ex«

. Satis fplendoris , ac majeftatis -habu;

4f«

cidíj ; hinc cum coepiffet Salomon in ipfo

iffe. videtur Regina Perfarum E(ther tot

Ü

ftatim Regni fui exordio experiti , quot fe.

Provinciarum impendio ditefcens ,

tot.

cum trahat folicitudines, curas, ac diícri-

otnata gemmis , divitiisque difiluens ; fi-

mina regale fceptrum , — juffit thronum fibi

quidem ab ipfo Regin& cultu nomenclae

conítrui , «cujus aícenfus elevarétur per

turam fortiebatur ;

fed quamvis fatis

ä

gradus , G fedis latera , duo leones pro-

*

fplendoris ,. plurimimque majeílatis vifa

lixà jubà , vultiique. horrido fulcirent

2

fit habuiffes attamen quis crederet , quód

duodecim alijleunculi , reliquos eradus

Tub tam fplendido diademate lethales cu-

veluti in excubijs fervarent.

Fecit Rex

LJ

.

$4 Reg. To,

re regium caput torquerent

fulgebat in

Salomon tbronum de ebore. grandem ,. €8

auro , torquebatur. in curis ; fplende-

velivit eum auro fulvo nimie , qui babe-

bat foris in gemmis ,. lacerabatur intus ti-

bat (ex gradus , € fummitas tbroui rotun-

more. ' Quanti fecerit Regium illud diae

da erat in parte pofferiore ,. & dua PJ4nus

dema' oftendit , alloquens Deum.

T«

Eþ ä:ï 14,

hinc , atque inde teneutes fedile. ,./6* duo

Domine , inqui , qui babes ommiums

leones flabant juxta manus fingulas. ,

&

frientiam , nófli , quüd abominer fignum ,

guodecim leunculi $iantes fuper (ex gra-

Í

fuperbie , 69 glorie mea ,. quüdesi fuper.

c€€2

CApuE.

Vgrani de Affeclibus 1om. 11,

x 46 .

?

388

| " Tiffertatio XVHI: :

$Vvl

«apst eum ; in diebus oflentatitnis mea ,

€ detefler illud. quafi panuum .men/irufz-

4&.

Ziyibitio , quos. altizs. evebit. ;

Parem fortunam na&us Antigonus

46,

gracipitio «onfhtuit proximiores , t9. e

aniculz felicitatem ejus depredicanti , efque

án émum detrudit arumuarum , quà ad

gratulanti , -quia tam fplendido fulgeret

,eminentiora urferat dig:

diademate , refpondit.

4O fi.nóffes ma-

nitatum fafiigia.

tet , quot malis hic panniculus invol-

'vatur , neque de fterquilinio dignateris ja«

E

«entem auferre,

:Ex mille nec unus ti*

"Upparem haud dixeris , regiam felicie

48.

]

y tatem ei, qux Damocli obtigit men-

bi obviabit , qui illicitas invidentium vi-

.

fz DionyfijSiracufarum Regis fedenti

tare poffit infidias , fi fortunz poffederit

'fub eníe diftricto nudis imminente cervi»

opes , vel ambitio ad culmen evexerit

cibus.

:Càm enim Damocles unus ex

dignitatis : officijs celfioribus annexa fem«

Dionyfij Affentatoribus affereret , nil in

per funt cempetitorum certamina : um-

mundo beatius Rege effe , niique fplendi-

bratilis eft , -& folo extimo 4plendore

dius -regia majeflate , repofuit Dionyfi«

fucata ea dignitas ; :cui ab -2mulis paran.

"us., víisne.ó Damocle fortunam experiri

turinfidis , idque.cum minimé Agamem-

meam ? :cümque fe ille cupere :dixiffet ,

nonem fugeret , ;nil aliud :effe diadema

-collocari juffic hominem in fella fua regia s

eenfuit , quàm vano fulgore tinctum no-

'tum ad meníam eximia forma pueros de-

men , & fal/am .ecomam «vinculo miten-

le&tos juffitconfiftlere . eósque ad nutum

i£95 , ut ait Seneca in Troad. nimirum

illius intuentis diligenter :miniílrare.

Fue

ä

quod vulgus capitis vocat ornamentum .,

amabant utrinque fuaviffimi odores ; men»

& diadema , veriüs verticis eft vinculum ,

íe conquifitiffimis «extruebantur -epulis z

quo non modicé arctantur Reges , qui

fortunatus fibi Damocles videbatur : íed

ea , quà cateri ánferiores libertate gau-

in medio hoc apparatu fulgentem gladi-

dent , deftituuntur

?

*

nimirum amibitio

^um 6 lacunari feta equina appenfum demite

urget , ftimulátque ad hzc capitis orna-

ut cervicibus impenderet beati

menta , ut pedibus compedes injiciat, li-

ti juffit ,

hujus Damoclis., qui turbatus mente, im»

bertatem adimat , foedámque adigat in fer,

ppallefcens ore ; vultu Íqualens , ecu'i:que

vitutem : quidenim aliud eft-eminens dig-

dire&tis in imminens ;pendentis gladij die

nitas, quàm magna fervitus ?

Ícrimen , nec 'manu aufus eft ampliüs in

Idque certé innotuit Monimz Mile-

menfam porrigere , mec propinatum fibi

5

4 7»

fie Mithridatis uxori , mulieri apud 'Grz-

*

'vini hauftum deguftare , infeliciffimam po-

cos , cui vix alia fuppar

*

hazc ut fe in

tiüs fuam deplorans fortem , eniximque

libertatem affereret , Íe ipfam proprio dia-

Dionyfium rogavit , ut abire licerec ,. &

demate fufpendit , Íed eo disrupto cum

quód nollet , ampliüs beatus efle , cui Dio,

detractum :collo

Mfdm.oo.

jn terram corruiffet ,

nyfius: intelligis jam Damotles,nullum pre-

diadema , utróque pede indignabundacon.

fertim & Regibus effe ita beatum , cui feme

ld

culcavit , dicens

L

quàm mihi execrabilis

peraliquis terror impendeat ? b

es faícia , qua nec in vita fuave quid-

Seneca

;nc pulchrà

quam contulifli, nec in tam trifti obfe.

quio mihi vales opitulari ; eóque pronun-

Qu&iquaune 'fegn;n gaudet ? O fall

tiato pectus mucrone Bachidi eunucho re-

bonum !

Quis igia

malorum ,. quam freontes

gio prebuit transfodiendum,

Quantum .

tur tümidam à íe non excutiat ambitio-

ólanda tegis,

nem ? quis ambire velit , quod nonnifi cu»

Nece[fe efl , tt multos timeat , quem

rarum eít ferax , difcriminibus circum*.

»ulti siment ,

feptum , & infidijs utrinque flipatum ?

Venenum auro bibitur? expertus

Quis tam demens , ut omnium velit ob.

loquor,

fequijs revera [ubfterni, ut in fpeciem dun.

taxat dominari videatur ? Quis hanc fplen-

Hanc eandem vocem olim Mecenas in

49.

dlidam cupiat fervitutem , ad quam

ipfo dignitatis eculeo edidit : hunc cum am-

fuos ambitio detrudit "

bitio altiüs urfiffet,eidem in eminentiorecule

quos 'inflatv.

mine profundius aperuit pracipitium ; al«

A

SN

AÉ

tioribus fiquidem montium culminibus pro«

"

ximiora femper adjacent prazcipitia, Idque

?

N

X

abundé omni fzculo femper edocuit exems

*

p

plo fortiüs , quàm verbo infelix ambien.

x;f

V^

«

g

X?—:.g

*

j

—"ä-—,,,'/(

A s

tium exitus , quos in exemplum ipfamet

$

ambitio tanquam naufeantis flomachi vo«-

mitum pofuifle videtur , adeó ut nee

«ue apud priícos Romanos

Mario

p --

apia

Ambitionis tumor honorum fugà eludendus,

389

Capitolij defenfio ; nec Seiano Imperatoe

nuhquam.äras, & facrificulos Tiberius affe«

rius fanguis; nec Pompeio multiplici victo-

€táflet: nec Caligula olympici Jovis fimu-

ria illuftri ; nec Caefari. tot triumphis ce«

lacro capitis fui. impofuiffet effigiem: ne-

que Heliogabalus Bacchum induiffet , GC

lebri , quidquam profuerit dfgnitas : am-

bitio omnes in fublime urferat, ut lapfu

Cybelem habitu expreffiffec.

Infaniunt fi

graviore in imum detruderet calamitatum

adoptatos honores, ac dignitates devene»-

mucronibus interemptos 5 neque mitiüs fe

rint ambitiofi, infuperbiam extolluntur,&

geffit ambitio extra Romanum imperium

in jactantiam effroenatam | infolefcunt , non

Mithri-

«urant prodeffe , fed gloriantur praeffe ;

cum viris, quos ipfa inflaverat.

4

dates tot Regnorum Princeps,pluribus bellis

rzíumunt fe meliores, quia non vident fe

Íractus, ne fortunz fuz fuperítes viveret,

fuperiores; divinitatem ipfam affectant,qui

violenta manu vitam fibi abrupit, Annibal

humanitatem deturpant. Sed difcrimen

.€ Carthagine Martis in Italia fulmén, ne vi.

fubit ambitio,(i caput extra propriam cone

ditionem porrigat : haud fecus ac teftudo,

vus ludibrio effethoftibus, ditri&to gladio

fe ipfum interemit, Croefus rogum. fuum

ubi caput extra concharn exerit , difcriming

congeffit, quo " extingueretur. Venenum

fe fe objicit, Quod effingit Po£&(is, Ixionem

Phocion fibi propinavit; Bajazetes caveam,

apud Manes pati, àd fane ambitiofus expee

Mamíredus fecurim , Agislaqueum fibi ap-

Tituf.

parárunt. |Quis adeó à íana mente alienus,

Voluitur Ixion, f [e fequitiürque, fu-

ut alta hec exambiat fafligia gravioribus

gitgue

lemper ruinis obnoxia?2 Quis finat. fe. di-

in fublime urge'tbr., Ted vix fa(tigium , cut

gnitatis (plendore rapi, ut non fecus ac in-

inhiabat, attigit, deorfum cum rebus cateris

€autus papilio ferales tumuli umbras incur-

humanisagitur: etiam gloriam expetit;qua

rat ? pyrauftam vides flamm:e pulchritudine

foli Numini eft propria; fedà pace "h.omini-.

delectari, lucernze circumvolantem. Íplen-

bus impertita deturbatur.

Chriflo recéns in Bethleemitica nato

$Q1

dorem, fed dum credit flammz fplendorem

cículari, ferales mortis umbras amplecti-

«aula, ex aula Empyrei chori multiplices

b2

tur, lufus, jocósque in exequias vertens

*

delapfi Angelorum , coelefti in terris melo,

dià plaufére , paftorümque adftantium arto-

non credas meliori eos donari forte, quos

dignitatis fplendor deledtat ; umbris cir-

nitas aures modulaté demulferunt : Glovia

L9t. z

cumlepiuntur concepti intus timoris; dum

$n altiffmis Deo, & in terra pax bominibus

forasauro nitent; & in culmine fedentes di-

$one voluntatis, quafi dicerent : Gloria fit

gnitatis ad imum detcruduntur eramnarum.

in altiffimis Deo 5 feu laudes, & gloriam

49.

Deponantur igitur ambitiofze copita-

dent omnes cxlites Deo in coelis; benedi-

tiones , quibus mens inflata eó acriüs tor-

cant , & glorificent eam coelum ; & terras

quetur , quó fublimiüs enititur 7 necaliud

jubilent illi cun&tz creaturze, quianatuseft

fpectat impotens ambitionis dominatus,

hedie in terris mundi collapfi Reparatorz

In Pfalm,oo,

quàm fibi addictos'torquere ; iddue caufz

hominis € famulitio doemonis Redemptor;

cur à D. Bernardo Ambitio definiatur fub-

totius humani generis Princeps, & cadu*

tile malum, fecretum virus, peftis occulta,

ceator, Angelorum gloria, & hominum

mater hypocrifis , artifex doli, parens li.

pax. Fuerunt hz voces ab Angelis editze

voris, putidus fons vitiorum , origo ma-

partim laudantibus, & partim. gratulanti«

lorum, radix calamitatum , criminum fo-

bus Deo, & hominibus, & partimoptanti-.

mes, virtutum erugo , tinea fandlitatis, cz,

bus gloriam hanc, & pacem in Chrifti nati«

citas mentis? fiquidem hac eft illa ambitio,

vitateinchoatam in ejusvita, & nece con«

. quz veluti una ex Megzeris;Furiisque ab ere.

fummari , ac perfici; Quamobrem in hac

LA

bo emería ; acgemina armataface inomnes

Bethleemitica hymnodia coleftium . fpiri-

: debacchatur, ac temeré zqué divina, achu-

tuum gloriatota uni tribuitur Deo: G/oríz

mana proculcatjura,

Hzc illa, quz Salo-

in altiffimis Deo , & paxhominibus optaturs

moni fuggeffit per ftupra paterni thori ad

quia cum mutuis odijs inter fe fe confueve-

rint homines diffidere , bella indicere, ar-

Regnum, íceptrümque ltraelis viam fibi ape-

rire; hzc que Athaliam edocuit ad pater-

ma armis conferere, fanguinem fundere, &

"

DL

num Regnuim pet feditionis. tumultus fibi

cruentis cladibus terrarum tractus füneftas

gradum (truere; hac quz feptuaginta Ge«

re, ideo pacem fuere tunc Angeli homini»

deonis fratres in uno faxo viétimas fuz cu-

bus apprecati, &;» zerra pax bominbus bo-

piditatis immolavit; hzc que Tulliam urfit,

x« voluntatis nimirum totam gloriam foli

ut fupra cruentum patris cadaver veta car-

Deo tribuerunt, quiailli foli debetur, qui

pento, coníternatos equos urgeret , Tar-

per naturam eft íummé gloriofus : pax veró

quinium falutatura Rezem.

Nulla fané in

hominibusexoptatur , quà dedifcerent diffi.

homine tyrannis (zvior ipfa ambitione, quze

dére, atquebella in terris gerere: /eZ Pax

hominemab homineeripit, quem foeda me,

difMicet mortalibus, ait D. Bernardus , &$ an- Epi,

/k!,"ui.»

tamorpho(i in belluam transmutat ; idque

gelica partitio 5 quia pax bominibus | fine

. fatis expertus fuit Nabuchodonofor. cum

gloria nuntiatur , & tota gloria foli tribui-

exterminatis gentium Numinibus folus ipfe

zur Deos B dum ufurpant gloriam, turbane

pacem, — Solus gloriam meretur . qus facie

Deus háberi voluit ; nifi gmbici-p urfiffet,

Wirabis

Ccec ;

[

390

Differtatio XVIII,

snivabilia magna J2 fcut. Apoftolua ait *

cclo, in imum dejecit tàrtart: - Pileädlä: (Lu'cï. 1120

Soli Deo bonor , & gloria; porró cum noftro

Satanam ficut fulgur de celo cadentem., $

genere bene agitur . fi frui licet pace Deispace

pariatur fulguri cafus Luciferi quà ob de-

cum Deo, &5 quid feliciter , & mifericordi-

Ícenfüs velocitatem, quà ob lucis brevita-

ter. — Quónam ergo modo flabit pax. bomi-

tem , quz vix nata exunguitur denata , GC

um coram Dceo , &6 cum Deo, fi Deo non po-

unà cum lapfu tenebras contrahit : ambitio

teff effe apud. bomines tuta. gloria fua ? O

primos etiam hominesin profundum de;

Sfulti filij e»ddam" qui contemnentes pacem,

trufit erumnarum;ambitio eos inflaverat, ut

Numinis appeterent fimilitudinem, fed glo«

& gloriam appetentes , pacem fimul , & tlow

YLAM perdzmt. *

ria fpoliavit immortalitatis: non Evam cie

j

Homines inftin&u ambitionisà przva-

bus illexit , non injuncli pracepti oblivio

ricatore parente Adamo haud degeneres hz-

difiraxit;; fed promiffi honoris ambitio

ldu d d r L Es R U r

reditario cenfu ambitione tumidi, honori-

illecebrofa decepit :

& hoc ipfo pernicio-

bus, acglorie adeo impensé inhiant, ut

fior eft ambitio, quia blanda eft conciliatri-

pacis negleQtu , tranquillitatis. contemptu

cula dignitatum , & fzpe, quos voluptas

1n dignitatum faftigijs eam appetentiüs glo-

nulla delectat , quos nulla potuit movere

riam exambiant, quz uni-Deo, & foli de»

luxuria, nulla inflectrere libido, nulla evet«

betur; hancque, ut fibi ufurpent, pacis foe«

tere avaritia; hos una inficit ambitio, quos.

f^

dera diframpunt, bella indicunt, arma appa-

& criminofos conítituit , & omni honore

?

rant, milites congerunt , pugnas utrinque

deftituit..

inftituunt , vulnera infligunt , fanguinem

Eft propterea ambitio fubrile malum,.

f:-

fundunt, & íaucijs, eneétisque cadaveribus

dulce venenum , pettis occulta, doli artifex;

terram funeltant , ut gloriam fibi ufurpent,

fecretum virus, quod dulcedinem propi-

qua foli debetur Deo.

Qvàm infidi, &

nat, & venenum exhibet; dignitatum fpon-

protervifunt, quos ambitio pulfat;Gt intlat,

det nitores, honoris promittrit gloriam, ut

cum apud ipfos neque ipfa Numinis gloria,

inglorios reddat, quosad fublimiora di-

qua tota eidem debetur tuta fit!. quàm ar-

gnitatum urferat culmina,

O quàm flulti

rogantet eft audax, quàm auda&ter eft te-

filij Adam, qui unà cum Protoparente gloe

meratia , quàm temere eít furax ambitio,

riam appetunt, quam perdant, — Mirum

quz fummiDei gloriee infidias ne&tit, ut

fané quód ita appetentiüs exambiant homi-

etiam in fuz divinitatis afylo intuta fit à ra-

nes laudem, &gloriam, quz uni , & foli

debetur Numini, ut innuit Regius Vates :

