funt exercitia in beneficium proximi, & u*

ícendentes ; & inde intelligimus non fetti.

tilitatem Reipublice vergentia; potiüsido-

e» 0

nare Deum ad poenas , neciram fuam é fum-

lorum obliviícitur abigendorum , quàm

mo cclo ruifle preecipitem fuüper peccato-

pupillorum non. recordetur' fuccurrendo-

Yes , fed aícendiffe remorante u;tionem mi-

rum, maluitque fubfellia füpari viduis pro-

fericordia.

T

teclis , quàm fumare altaria hoftijs interfe-

499 ame um P

27.

Quoeties irafc

itur Deus püniturus d&-

€is; nobis fuadet mifericordiz exercitia ,

-

-

La

linquentes non femitam in via , fedviam in

ut valeamus , & nos mifericordiam confe.

E]

I*

femita irs fuz conftruit , quódifcamüs mi-

10. v. 12.

qui, ait D. Chrylologus. — Mi/fereatur , qui

fericordiam uberiüs femper la&e fuz dul.

mifericordiam [perat * pietatem , qui que«

[7

cedinis delinire , quàm iram amarore íui

vity faciat : qui preflari fibi vult , praster,

PJal; 77. vv. tigoris ferire , ac punire.

Viam fecit fe-

Vult

Et D, Paulus ad Roman. 12. v, 15.

49

mita ire [ue , €9 non pepercit animabus eo-

nos , ffere cum flentibus ,' quod miferatio.

t

rum. G jumenta eorum in morte conclufit ,

niseítgenus, pignüsque animi ad miferen.

£ percu[fit omne primogenitum in terra 4E-

dum proni; quin effatum Apoftoli clamor

li

gypti. : Quid (bi vult ; viam facere femitz,

eft ipfius naturz nos adhortantis ad lachry-

P

fi anguftior femita eft , quàm via ? cur non

mas miferationis : ita enim in matris utero

pe

potiüs fit femitain via ? utíque parari po-

compofitus eft infa,ns, ut curvus genua ge,

d

ni$ ;

Affectus Mifcricorcfiæ pereleemofynás divitias auget, 671

nis ; chlisque adherefcant complicata ,

de voluptate captanda, divitias þrofund'änt E

adeb ut à genis genua fuam trabant nomen-

exigente enim humano faílu ,. fi domum

clationem , ut obfervat Rupertus, & quia

noftram ingrediatur amicus hofpes , bene-

Lib. G. i»

&AU.

confenfu omnium nationum genua hominis

»

volé eum excipimus , lautiori convivio ree

mifericordias indicant , Gtinipfo vita exor*

ficimus , quia de honore agitur, & pon

dio oculi, & gene ijsdem cohzrent, eftpro-

eít fumptui parcendum,

Stimulatur quis

cul dubio naturae muruum praconium, quo

zílu concupifcentiz , quó fuz poffit libidi*

nos edocer, lachrymas miferationis calami-

ni fatisfacere , ac feníui indulgere, prodi«

tati deberi ; & zrnmnarum pondere pref.

gus eft ; imó & pecunias abligurit cum

fis,

meretricibus: finveró ad eum accedat men-

29.

Id ut nos efficacius exemplo , quàm

dicus eleemofynam petiturns , ut propriae

verbis edoceret Chriftus , volnicin hoc hu-

fubveniat miferiz ,

jam qui cum hofpite

snanitatis , & miferationis officio preire ;

amico , cum meretrice lenocinante dives

«um enim vidiffet Martham , & Mariam

erat ,. & pecunias profuderat; smox ino.

acerrimo confeétas dolore , lachrymisque

piàlaborat, pecunijs caret , ne pauperi Iti»

. perfutas, flevit &]ipfeinhumanitatis exem-

pem petenti opituletur, —Non fic agit De»

us , qui fuas omnibus impertitur divitias,

plum, & miíerationis documentum, Id«

que etiam przftitére Prophetz, viríque fan-

& folem fuum oriri facit Íuper bonos , &

&i , ac cultura virtutum addicti, quifontes

malos,

miíericordie uberrimos in omnium gen-

Hominis imtifericordis vitium eft ino«

j

tium beneficia aperu£re: cüm enim Dei af-

piàlaborare, quoties de eleemofyna eto-

flatu. calamitates previderent infanientium

ganda agitur ; & divitijs affluere , quoties

populorum , qui veri Numiais fpreto cui-

libido ftimulat ad profundendas pecunias ,

tu fe in Ícelera omnia ingurgitarent 5 &

ut fenfui indulgeatur , & depravata fatis*

haberent prz oculis Numinis iracundiam ,

fiat concupifcentize,

Impleturus Chriftus

£uipl

Éulmen, exitium , & horribilem peenarum

Ácriptnras jumento infedit , & Jerofotymam

appatatum in facinerofos invehendum , moe-

ingreffus fuit. —Ecce ; qui divinitate dives

rebant ipfi: fic Jeremias perpetuis vifus fuit

erat; jumento caruit ,fiquidem pafcha ce-

lachrymis maduiffe , & in genis innocenti-

lebraturus , mifit duos ex Difcipulis fuis , di-

?

bus rivi effluxire lachrvmarum , quoties in.

cens, rezncafiellum , in quod introeuntes,

«lades fu2 gentis , mentis oculos dirigeret,

anuenietis. pullum afine alligatum folvite ,

ait Jeremias, Qw« Zabir capis meo aquam,

dllum , & adducite. . Et fi quis uos interra*

$.

ef?- ,Q 9.

l* &5 oculia me foniem lachrymarum , &5 plo

414

Aaverit , quare folvtis ?. fic dicetie ei:.

sabo die ,. ac notte anterfettos filia populi

Dominus operam ejus defiderat,

Abeunt

4?- Itlwf

155

enei; cupiebat Propheta totum verti caput

Ditcipuh , qui miffi fuerunt ,. & invene-

in aquas , novámque venam exoriri peren-

zunt 4 ficut dixit illis ; flantem pullum.

nium fluviorum ad mi—[c:andæ Íuz genris pia-

ASolventibus autem . slla prllum ,.— dixerune

gqnentim.

Domini cjus adillos , quid folvitis pullum.. ?

3*

Sed non folüm lazehrymas commifeta.

iirum fane, quod càm Chriftus verus De-

tio fundit ad aliorum plceralenienda ; fed

us; verüsque homo dives in omnes fit , in-

& opes profundit , ut alienas excutiat mi-

digeat vili jumento in terris , & pauperem

lerias,

E(t mifericordia , quà per eroga-

agat , qui omnibus divitijs affluit , & cüm

tas opes , alienz quis opitulatur indigentiz,

jumentum illud pet fnos Difcipulos humas

virtus Principe homine digna , ac infignis

nifhimé peteret , ac diceret, fe afini illius

nobilitatis characler 5 eíl enim laudabilis

operá indigere , ftatim reclamaverint jus

liberalitas, & commendabilis munificentia ,

menti Domini, Notandumeft, jumentum

quá clareícit vir Princeps illuftrior, — Qoid

illud plures habuifle Dominos ; Dixeruns

enim illuflius, quid laudabilius , quam

JDomini £jus ad 4llos : adeóne pauperes e-

rant Domini illius pulli, &t nemo eorum

pofle calamitatem levaremiferorum, — .Ob-

fervat Apoítolus , Deum fpeciali przroga.

valuerit totam illius enancifci poffeffionem 2

tiva voluiffe hanc munificam liberalitatem

adeà erant inopes , ut pullus afini ad plu-

oftendere hominibus , qui vitijs indulgen-

zes pettinnerit? putárimad noftram id con«

tes hujus negligunt exercitia virtütis , ait

tigiffe inflructionem ; quod enim Chriftüs

41 Riman, Apoftolus , loquens de jmunifica Dei largi*

pauper petjít plures ftatim habuit Dominos ,

10.7,12.

tate inhomines: drvesin omues , qui inyo-

à quibus faciliiis negaretur , quod enim fa.

eaut illum.

iNon quód aon fit. etiam di-

€ilé abuno rantüàm impetratur, difficulter à

ves in eos, qui illum non invocant ; cüm

pluribusobtinetur. Quoties mendicus fli-

Deus fit omnibus beneficus , & fnos imper-

pem petità divite, pronummo rogat , plu-

tiatur favores omnibus, hoc tamen discri-

res flatim confurgunt Domini in folidum

mine , quia Deum invocantibus divitias do-

illius pecuniz , non enim ab eo duntaxat ,

norum fupernaturalium impertitur z fed D.

À quo petitur , poffidetur, fed pluresalios

Paulus voluit homines immifericordes car-

etiam fortitur Dominos; nempe avatitiam,

Tales funt homines 5 ut fi agatur

qua non facilé manum aperit ad eleemofy.

pere.

dc hongre fervando , de dignitate tutanda ,

nam erogandam 5 ambitionem , quee hono.

fi$

— Differtario XXVIII,

672

quiy paupertate laborantes fola frigida Hffmr :

ris, dïgnïtatfsque fumo czcutiens pannofum

aon libenter videt mendicum , cui opitule-

extinguunt, & panem quzrunt , quófamem

tur; libidinem, quz mavult pecunias cum

depellant, & quibüs proptereatenentur o*

Ícortis , & metetricibus abligurire . ecce

pitulari , qui divitijs congeftis abundant.

Falluntur divites, fi arbitrentur, cau-

$4

quomodo petiti nummuli in eleemofynam ,

plures confurgant Domini ; & tamen non

tum fibi abundé, fi manus à facinore abfti-

nuetint, & à fcelere fint immunes; & nihil

. poffidet quispiam tutibs , quàm quàd pau-

peribus elargitur ; eft enim artificium pof*

penfi habentes , an opibus fuis ad luxum ;

an ad mifericordiam utantür: hi tametfi lo.

fidendi ipfa largitio.

- Id enimtuté poffidemus , quod pau*

cupletes, pauperes funt , G divitie , quas

32

peribus erogamus ; demus igitur egenis ,

poffident , nonnifi paupertate funt referte ,

quia nec poffidentibus , nec alijs profunt :

J

quod poffidemus , ut non habentes id pof-

ladJha-— EM L .-—5R . 8 W .0 120 0 AO

fideamus , quod habemus ; nullibi divitiz

& hos divites D, Gregorius Papa part. 1.

nofira tutiüs cuftodiuntur ; quàm in ma-

paftor. admon, 22. cidem fubjicit male-

nibus pauperum , à quibus propterea nos

didlo , quó infru&tuofa ficus olim à Chri»

Chriftus hortatur, neeas repetamus. |Qui

fto' percuffa fuit , ait ipfe : Frewinea fines

Bu 6 v£3: aufert , que tua funt , me vepetas.

Sed

fruciu terram occupat ,. quando locum-s »

-

cur jubemur non repetere noftra , & que&

quem exercere alius per folem boui operis va-

fuerunt nobis fublata? An quia noftra non

luit , flultus per. defidia. umbram premit.

nitit d

fünt, quz à nobis poffidentur : . cum eo-

Non fonerant fuo pofleffori divitie , nec

dril,

zundem dilpoticum ' dominium foli Deo

ullum producunt vitz fru&um, nifi manus

conveniat , & nobis divitie tantüm com-

pauperum eas in proptio finu ferahy T w

Hf

mendentur, non dentur ? fed fi u(us eft

foveant.

nofter , curnon repetendus. Huc acceríen-

Tutos fe credunt diyites, fi ab homis

3

dus D. Chryfoftomus , qui expendens verba

cidijs , adulterijs , & furtis abítineant, die

2^

t

ilaait, 44 Deo percipimu: omnia, quod au

centes, conceffis utimur, aliena non qu&rie

du i,

h

tem dicimus meum , tuum, nuda tantim

mus , & fi digna mifericordiz recributione

fnt verba , fi namque domum tuam afferia ,

non agimus , nulla tamen perverfa perpe-

emisii verbum carens fubflantia rei, anima

tramus ; Gtita loquuntur , qui aures petie

&ua non po[fidetur à te , & quo patlo tu« re:

tionibus , ac precibus lugentium , ac ino-

pl

putabuntur opes ? Vult autem Deus tua fore,

pum claudunt, Setamen ipfos decipiunta -

qua tibi pro fratribus tuis credita funt , fient

etenim neque purpuratus ille Evangelicus 5

Í

autemtua , fi pro 4ljs difpenfaveris.

qui divitijs afflucbat ,-& byffo induebatur »

LEL

Vera ars coacervandi, & poffidendi

& epulabatur quotidie fplendidé , aliena

V

divitias eft earundem in pauperes erogatio.

rapuit ; fed tantüm infrucluosé proprijs

Si hac alienatione pecunias deperdas , eas

perhibetur nfus fuiffe divitijs , & pannofum;

3

acquiris 5 fi eas dones , accipis ; f1 eas a-

ac ulcerofum Lazarum defpexiffe , & tamen

lieni juris facias , illas poffides ; fi igitur

divitem ultrix gehenna fufcepit , non quia

&

divitias poffideas , & eas non eroges pau-

quid aliud gefferit illicitum , fed quia im-

peribus, pauper es, nec divitijs affluis ;. fin

moderato ufu totum fe luxui, ac delicijs

vetó exdem à te concredantur paupcribus

tradidit : qui veró püre fcatebat Lazatus ,

V

[

cuftodiende eas habes , quia non poffides:

ulceribus toto corpore fractus in finu Ab-

f

£utiüs non cuftodiuntur divitie , quàm in

rahe recipitur ; zterna fupplicia dives in-

pauperum manibus ; ubi non fterilefcunt ,

currit ,. dum mifero , cüm poffit , non

fed aucto fenore germinant ; fructümque

fuccurrit 5 perinde ac mifericordía coelum

|'

N

producunt centuplum : pauperes funt , &

aperit , ita immifericordia claudit t appo*

exucce ; ac probro flerilitatis laborantes ,

fité D. Auguflinus.

AInte. fores gebenue

V

Homil, 3.

m

qua à te poffidentur divitie ; flunt vero

flat. mifericordia ) Ó neminem permittit

Cap.57w,7, f

locupletes , & excufsà fterilitate foecundz,

in caAYCcEVCHI sHILELE,

Verüm fi mifericor-

:

fi;pauperibus concredantur excolende ,

.

dia impedit , ne foi cultores gehennz pa-

ü

gavzt, 35« Ícité Auguftinus de verbis Domini

L

Isl

tiantur detrimentom ; immilericordia flat

£ni

4

Autem | 4b

iquitate. appellantur divitia. ,

ante cceli fores , prohibétque, ne ullus

uiavera nonu funt : paupertate enim ple-

illic admittatur , qui fuit immifericors.

n« funt : nimirum divitiz , quia pauperta»

Jerofolymis porta fuit adeó exigua, &

6,

,

£e duntaxat refertz , poffefforem fuum de-

anguíla , ait Gloffa , ut ab exiguitate fo-

?j

paupe

rant, & difpenfatorem divitijs cumu-

ramen acüs diceretur ?. hanc pertranfire non-

u

lant ;

& is eft ditior , qui plures pauperi-

poterat camelus nifi depofita farcina , &

bus divitias elargitur ; pauperes eas non

fubmiffo poplite,

Quid ni ? gibber ca*

erdunt fuo largitori , fed fervant , cuftodi-

melus homo eft oppulentus , variísque for-

ä

üntque fideliter, quapropter Syracides allo:

tunarum onufíltus farcinis : & quia coeli

q

quens locupletem ait: Mitte pauem . tum»

janua anguíta eft , G depreffa ; fallitur ,

;

fuper tranfeuntes aquas , quia post tempora

fihanc ingredi putet , non depofita far.

Á

gulta invenies eum j

tranfeuntes aqua

cina in levamen alieng miferig , in folae

V

funt, quiarumnis, ac mifcrijs premuntur ,

x|

tium pauperpm : quotquot divitijs gffluun:,

as

h

| 'Afïe&us Mi(e*rxicordiæwpcr eleemofynas divitiasauget. 673

non finamus ad fores domus iteraris clamo«

&é pinguiori gau-dent fortuná, onufli funt

cameli , difcant farcinas.deponere , & ge-

ribus ftipem expo(cere, fed benigné ad ho*

nua fubmittere ; fi angu(tam cceli januam

fpitium eos invitemus,imitatores factiAbra«

hami, qui veluti in excubijs , & & fublimi

(

ingredi cupiunt : non defunt parati bajuli ,

fpecula eminüs adventantes fuit confpica-

qui gravitantes. farcinas humeris (uis im-

tus, ut nltró hofpitibus occurceret , lous-

ponant deferendas , & quidem non per*

3

-

que pedibus feffos epulis recrearet.

dendas , íed fervandas

funt autem hi

Przterea nobis precipit, utfinudum

38,

bijuli, pauperes , qui übíque parati inveni«

videamus.,, eum operiamus , ejtsque nndi»

untar ad farcinas divitum fufcipiendas: di-

tatem noítris obtegamus indumentis , ne

vitias, quibus quisqueaffluit, ne perdat,

carnem noftram videamus defpexiffe : adeó

pauperibus «oncredat ; adid enim non

ar&um elt humanitatis vinculum ,uthomi.

tam utilitas propria invitat ; quàm neceffi-

nes inter fe naturg fimilitudine colligatos;

tas alienaadigit : eleemoíynas erogare non

ten;iüm poffunt locupletes , fed & debent,

humanitatis neceffitudine in unam cogat cat»

quia ut ait D. Jacobus Apo!tolus 2.

ju-

nem; sí'que propterea eadem caro divitis ,

ac pauperis,

Cum wvideris nudum operi -

elicium fme mifericordia erit 4llj ,. qui non

Adeó

:Ejäïe $3.

fecerit omifericordiam.

Huc acceriendus

um ,. carnem tuam me defpexerá.

arétum eft humanitatis vinculum , «t qui

D. Bafilius in iocupletes non tam peroran-

per denegatum pauperibus fubfidium illud

Ovatioad tém , quàm detonantem , aitiple. — ANo»

dvvit,-

es mi[ertus , «on an'uenies mifericordiam. ,

disruperit ,. parricida ; ut ait Lactantius 5

extifiimandus fit.

Nam fi ab uno homine ;

»on aperuifió domum pauperi.repudiabera À

quem Deus plasmavir, omnes , unam , ean»

végno , non dediflá panem , non.acciptes ui-

TAU «Lernam.

démque trah:mus originem , procul dubio

hi

fumus omnes confanguinei , sitque proptes

37

Idéó Deus divitias 1mpertitur locuple.

rea piaculum homisem odiffe , cíjue indi-

ti , ut peripfum paupet non indigeat , &

(!/ per pauperis miniterium non noceant di*

genti (lipem denegáffe, pulchré D. Ambro-

Ziä IJB Ia.

fius hoc idemexaggerans, ait allognensdie

tuthrocap-se

vitiz locupleti , & ne earum pondere pre:

matür , ac deorfum in gehennam truda*

:divicijs afflaentes,

dQuousque extendiris

ivities anfanas cupiditates 2 mumquid. foli

t£ur. Mutuaefít pauperis , & divitis «om.

Ababitabitis fuper terram ?. cur ejicztis cono

peníatio , dives eleemofynarum largitione

sniferias excutit pauperum $ & pauperes à

fortem nature ?. & cium dn commumi divitis

&us omnibus , atque pauperibus terra f'une

fupplicijs gehennze immunes coníticuunt di-

data [it , eur voba jus proprium foli divi-

vites , quos à peccatis avertunt , dum fti-

pemaccipiunt, quá & proprijs miferijs con-

&es erogati $ mefcit natura divites , qu&

qauperes omnes generavuit 2 nudos effudit n

fulunt, & divitum occurrunt periculis,

ducem , egentes cibo ,- amitiu ,. poculo ,

Mira fané providentia eft, & bonitas Crea-

£oris, ut uno facto duobus vellet tubve-

nudos vecipit terrA , quos genuit ,. nefcit

fínes poffefionum fepulebris $ncludere, . Quis

miri, idquecauíz , cur &terna fapientia s

difcernat [pecies mortuorum ?. redaperi ter-

quos natura pares condidic ; 1mpares efle

voluerit bonorum poffeffione , divitijs,

ram , €5 fi potes divitem deprebende : eru.

derato tumulum ,. &5 fi cognofcis egentem,

fortunis , ac conditione nafcendi , ut fcili:

cet neceffitate quadam devinctos divitem

Argue,

Qued fi nullum eít in cinere difctia

men , nulla in conditione nafcendi differen-

beneficentia ornaret , & pauperem . patien-

tia muniret , & refedtio pauperis diviri fie-

tia, nulla in fceditate fepulchri, in carnis

rzet anla falutis ; & munifica largitio, di:

corruptione , in vermium ebullitione diftin:

€io; cur dives fupercilium attollit fupere

'vitis folatium effet pauperi, 'quapropter

per lfaiam.

Ut pauperibus

biens , ut pauperum deprimat indigentem ?

Homi[s 59'

Cap.57:.7. ftOnet Deus

opitulemur : £range efurientt panem tuum,

fi natura nos pares fecit , cur inopes defpi«

A -

«imus ?' cur non noflra eisdem communia

£$ egenos , vagüsque 1nduc in domum t

am , cum videra nudum opert €eum £5

facimus ?. cur non proni fumus ad proximi

Yunc erum-

f

arnem tuam ne dejpexera.

opitulandum miferiz ? cur tam morofi, ac

difficiles fumus in beneficijs ferendis, ut u-

et qua[fi mane lumen tuum , — && fanitas

berem colligamus meritorum fegetem ? cur

zua ( feu ut alij legont falus tua ) eirias a-

aípetis verbis pauperes excipimus flipem à

h

vietur ,. & anteibit faciem tuam. jufitia.s

Indi-

nobis pofcentes , fi noftra & ipfi funt cáro?

zua , 66 gloria Demini colliget te.

€at, quantá fint. pauperesihumanitate tra-

Fabius Verugiofus beneficium ab homine

duro aíperé datum , panem vocate confueve«

fndi , «üm nos moneat , ut panem no.

tat lapidofum , quem efurienti acci-

ftrum frangamus elurienti , hoc e(tpanem ;

quo vefcimur , & non deteriorem filigine»

' pete necefsé fit 'acerkbum

efle.

um , aut furfuraceum ; quem avaritia co»

quit, & cum defpe&u mendico proiicit :

vult ut menía noftra communis fit pauperi*

—

bus,

Ruríus nobis injungit ; ut egenos ,

] .«k

& vagos in domum noftram inducamus; &

Veraui de AAfetiibus Lom, Id

Qq4 qg

$.V.

674

Difieraió XXVIII,

ftribuendam pauperibus; quia chm forta

ffis.

$. V,

bona non fuppeterent ad tam liberalem ; & -

copiofam reftitutionem in quadruplum ;are

'.ngölkk-miferimrdia plus dat , &

tificium enactus cumulandarum divitiarum ,

4»

diteícit uberior ; €a tantum lucratur ,

has quà uberiori augeret incremento paupe-

que donat ; && illa perdit , que fibi fervat.

ribus priüs diftribuit , ut pecunie in finu

pauperum , perinde ac in exculto feraci

Fecundus ager efl finuapauperum ,. que ve*

eipit , fover , & aucto fanore vefiitutt dan-

agro fata femina progerminarent ; & in u-

;:

berrimam multiplicatam exctefcerent. mefe

ít,

Cui propterea bonorum tempora-

lium ufus commodatur ,

fíem , quá poffet quadruplum reddere ij

S5

h N Mþ

15

!noxn dattr.

quos defraudaverat : quàm ingeniosà , &

pié cogitavit Zachzus priüs de eleemofyna

32

Uæ hic congeruntur diviti;e , nofire

" difpenfanda effusé paupetibus , à quibus

non funt , nifi alterius juris eas facia-

certiffimé fperaverat fanéto foenore cumue

landas effe divitias , ut valeret non fimplum,

mus, nifi pauperes eas poffideant j

ä

tunc ditiores fumus, cüm plura pauperibus

íed quadruplum reftituere ? utinam ab hoc

erogamus : eftenimhac elargitio veraauri*

fceneratore difcerent divitijs affluentes ; a€

1

fodina , quà ditefcimus , eft vera Chryfo»

ijsdem inhiantes artificium eas multiplican-

.

LJ

peia, quà nofttzaugentur divitize , quarum

di , ac cenfum ampliandi

elargitio elee«

multiplicandarum artificium eft eleemofy-

mofynze eít dives aurifodina , qua veros

Zacheus Publicanus erat;

nz elargitio.

fuppeditat thefauros;: (quapropter NNazianz, r* prom.

& ab illicito foenore dives, ab avaro com.

opportuné. Opus eleemofjne vocat pietatis Bafilio,

mercio opulentus , à negotijs inftituendis

promptuarium , G commune latugletunu

in pinguiori conftitutus fortuna.

Hic à

&YAYTIHUL.» .

Chrifto ad meliorem vocatus vitz frugem

Non eleemofyna ,

| quas pauperibu.s dat

4ts

illico cogitavit de opibus reflituendis , fe

opes ; perdit ; fedferit; ut aucto fcenore eas

noverat camelum onuftum , & non poffean-

demetat 5 non alienat , fed fervat; non mie

guítam codli portam , & foramen acüs in-

nuit, fed auget; fiquidem eleerolyna &ra-

gredi , nifi depofità farciná , nifi accitis baju-

rium eft locupletiffimum , thefaurus opulen-

tiffimus.

lis, feu pauperibus, quibus fuas concrede-

Hinc Syracides ait : Da partes

Ecclef. V.

retopes,

Stans autem Zachaus dixit ad Do-

feptem , necnon& offo: quia ignoras , qui

*uo ' 9*0

suinum $ ecce dimidium bonorum meorum

futurum fit malum fuper terram : quali di-

Domine do pauperibus , & fi quid aliquem.,

"cat , non fit manus tua avara in eleemofy-

| Y 14

Sed fi ex

defraudavi , redde quadruplum,

nz clargitione , fit laxa , aperta , & liberalis;

fonore illicito, ex avato commercio factus

ut partes feptem, imó & partesocto totius

fuerat Zachaus dives, curnon priüs cogi-

fubftantig tuz elargiaris:. G caufam addens

tat de rebus alienis reftituendis, cur non dicit,

fubdit : Quis ignoras , quid futurum fit

reftituo creditoribus , & pofteaaddit, & do

malum fuper terram, | Nidetur ex haccaufa

pauperibus , cüm obligatio ex juftitia magis

potiüs contrarium inferri , quia fi ignorat;

;;

1

urgeat , quàm liberalitas ex mifericordia ;

quis quid futurum fit malum ; ergé potiüs

Reque ex pecunijs alienis poffit quis eleemo*

congeítas divitias fervare debet, ne urgente

4j

it,

fynam clargiri pauperibus ? Id juftitiaexig

neceffitate quidquam defit ; i enim partesfe-

tem ; & octo difltibuat pauperibus ex uni-

ut priüs quis creditoribus fatisfaciat fuis, &

3

poítea pauperibus e

leemofynas eroget ; fa-

vetía fua fubítantia; exiguum eít , quod illt

tiüs enim eft integre reftituere, & poftea fi

fupereft , & minime fufficiens , fi quid ei con«

quid fuperfit pauperibuselargiri. — Curigi-

tingat adverfi : abílrufa itáque, & arcana

videtur in cortice Syracidis fententia; GLta»

tur opus confilij , opus antevertit pracepti ?

[6 J

cur Zachzus priüs deliberat de media fu

men fi intus aperto nucleo medullam perpen-

rum bonorum parte pauperibus danda , &

damus , re&é fequitur debere partes feptem,

oftea de re aliena reftituenda ?. Ecce dirzi-

&t o&o dare ex eo, quiaignoret, quid futu -

dium bonorum meorum do pauperibus , & fi

rum (it malum fuper terram: qui enim daz

g

quid aliquem defraudavi , reddo quadrup-

pauperibus , id non perdit , fed auéto fce-

3

.

dum : ut Ícilicet liberalior fieret reftitutio,

nore recipit

qué igitur liberaliàs dat

quadruplum exhiber,quó & lafíis fatisfaciat ,

quis pauperibus ,. eb recipit abundantiüs,

& contractam à fe noxam expiet.

ut urgente neceffitate , imminente calami-

Quid ? quód dimidium bonorum det

.tate fibi confulat.

Appofité Lyranus ex-

49

auperibus reddirurus poítea quadruplum

pendens verba prafata Syracidis ait: Quizs

:j

dgnores, quid fsturum fit malum , id e,

lu, l t,

ijs , quos illicito foenore , avaróque commer-

cio defraudaverat ? fi congefta ex ufura di-

$n vita prafenti , ab illo liberari poteris per

i?

vitiz dimidiam bonorum excedebant par-

opera pietatis impen[a indigentibus ; quia

tem , quomodo poft mediam partem paupe-

fieut pradittum efl, pietas, uon (olàm babet

ribus di(tributam , ex alia media, quz fu-

promi[fonem vita futura , fed etiam pra-

ereít reddere quadruplum potuit ? provi-

fentis : re&bà igitur nos monet Syracides ,

mnia,

ut partes feptem , ima & oito, fcu o

dä sleemofynam Zachaeus præmif;;gt di-

ve

.

E

!

Affe&us Mifericordiz perclccmofynas äivitias auget. 676

vel fer?: omnia diftribuamus pauperibus , ut

ut recipere plura femper poffimus , quàm

imminente neceffitate indigentijs nofítris

in fubfidium pauperum elarpimur , — ffacsre

«onfulamus.

vobis faeeulos , qui non vetera[cunt ,. icité

bfibus vit

Chryfologus. . Hoc znonito , ait , te Chrifins Howil. ag

42*

Non minuunt eleemofynz , q

milericors pauperibus opitulatur , divitias ,

- ditare voluit,non nudare;manere tibi tua vo*

quas poffidet ; fed aucto foenore incremen-

. duit, non perire $ perpetuari jnon vacuari fate

tant , prafertim fi hilari animo , prompta

. «ulos smperavit; ju[fit t trasferrenà perdere,

voluntate impertiantur , ut prafliterunt ge-

Eleemolyne remunerandz «upidiffi-

Ed

minae vidux , quarum prima fuit Sarepta-

mus Deus non folàm in coclefti patria, ve.

g, Reg.eap.

'7:

na, que modicum faring fibi , ac filio ne-

rüm & in exilio hujus vitz , eam uberiori-

bus adauget incrementis , dat íemper inan-

ceffarim in alimentum Elie expoíuit ; qua

largitione , fi Chrylottomo credimus , ho.

teceffum, & plusreddit, quàm expenfum

fpitaliffimum fuperavit Abrahamum , quia

fuerat, ut contigit viduz Sareptanz , &

fi nonad gregem , ut ille ;ad modicum tamen

dietim contingit , ac plura paffim hifloriz

farinz cucurrit, & unicum , quem habuit,

exhibent documenta. — Ànno à reparata fa*

lute humani genéris quingenteimo fexa.

faring pugillum volunzate expedita , mente

hiiari in alimentum exhibuit 5 dedicque E.

gefimo quarto ; cum Coíroes Rex Pería«

liz ; & fibi neceffarium fubtraxit alimen«

rum Sebaíten ; ac Mellirenem occupáffet

tum , quó vires reficeret Prophetz, — INon

& *Chxri&ianqs ibidem degentes varijs afflige-

ret zrumnis 4 torqueret moleflijs, eorum

p

tamen pugillum dedit farinulz , nec modi.

i,

cum obíonij , cüm ob modum largiendi;ho-

plurimi ,. quó fe à fzvitie Principis fubtra«

fpitaliffimum , utcenfer Chryfoftomus, fu-

herent, Amafeam petjetunt , non tam in

peraverit Abrahamum, qui licéc effz&u plus

urbis prefidium , quàm ut beati Eutychij

h

dederit ; affectu tamen plus in modico fuit

precibus , & ope juvarentur * in quam ur«

bem (d cauífz piebs propemodum innumera

vidua Sareptana elargita Elie. — Altera fuit,

quz duo zta minuta rem domefíticam, to.

-«onfluxit, hinc annonz charitas, & fames.

incivibus ; & càm horrea , tum granaria ,

tümquecenfum , acvictum obtulit gazophi-

laceo, de qua Chriftus Zrxse , plus omnibus

tum farinaria vacua eflent , & piflrina o«

snifit , nimirum tanto áffectu duo illa mi-

tiarentür , Beatus Eutychius Epifcopus Con«

n

notazra dedit, ut reliquorum oblata,licét

ftantinopolitanus , qui aderat inter Mona-

.

e

Imoó

chos, fidens Deo, & adeandem fiduciá Chri-

effe&tu longe majora fuperaverit

P[a: 126,

£anium . dedit, ait Auguiinus in Pfal. guan*

ftianos hortatus in preces feeffudic , cámque

sum Zachaus.

- Minores enim, facultates

per aliquid temporis oráffet ad Mona:hos

converfus , bono;ait, eítote animo , licét

ferebas ,. fed parem woluntatem babebat ;

snifit duo minuta. de tanta voluntates de.s

femodiolus duntaxat (uperfit farinz , egen-

* tes ex &o palcite; fpero, hanc farinz arcam

quanta Zacbaus dumidum. patrimonij fui.

$s attendas ,— quid dederimt , — divera in-

non defecturam,

Monachi in fpem erecti

- eleemofynas continuárunt quotidianas ; &&

venies , fi attendas , unde dedersnt 5 pares

*

inuenses.

neminem ex petentibus ftipem miferunt fine

4j

1mó hocgemino minuto zre , tantum

íportula 5 wvulaplicavit fiquidem beneficus

dedit pretij , ut regnum fibi coé&merit coe

Deus modicum illud, quod (uperfuit fari«

lorum : & vidua Sareprana horrea , & hi.

nz, utfufficeret , & Monachis, & paupee

tibus,

drias repleverit : nimirum cüm modicum

duntaxat Íupereffet in domo farinule , . &

Hoc idem incrementum divitiarum 4f:

olei , ut domü: confuleret neceffitati , to-

fuerunt experti quotquot in fubfidium paue

tum in éleemofynam dedit Blie , " nec ar-

perum fuas profuderunt pecunias. | Illuítre

dedit hujus incremenri documentum D.

ca fatinz defecit vacua , fed repleta fuit;

& olei lecychus non imminutus , fed au-

Birgitta Sueca , quam ut refert Surius,

&us : quia artem didicerat ha« vidua bene-

Pater Regi divendere cog

itaverat ; non alia Tom, 1. p

ficio eleemofynz divitias augendi, quod in

de caula, nifi quia prodiga effet , & perniciem eyw visa.

arca fupererat farine , totum dedit ,j ne

adferret toti familie , cüm quidquid rerum ,

arca deficeret vacua ,

fed abundaret op-

vel pretij poffet domi conquirere, totum in

pleta. Hic eft Dei mos tacitis incremen-

pauperes effunderet , & cum Rex eamífcis

tis rem domeílicam augere ,' & qua in

Ícitaretur, cur etiam gladium parentis abítus

fubfidium pauperum elargimut au&o foc-

lerit, ejüsque pretiüm in vilem , ac mendie

nore reíliruere , quapropter Chri(tus ait

cam turbam projecerit ?. repofuit Birgitta

Lut, 124 7.

Facite vobi faceulos , qui non vetera[cunt ,

eum fuiffe Chrifto elargitam , & (ubjanxitz

33:

feu qui pertundi nequeunt ; nec exhauri-

Et certé fi te Dominum Regem, & meum

fi.

Divitijs inhiantes , quia pleni diffi«

parentem Deusà me peteret , modó poffem ,

dentià , res,Ííuas putant imminui , fi

urrumque cum omnibus facultatibus non

invita dárem : ad quz verba fubrifit Rex ;

pauperibus dentur , fed falluntur , quia

quo plura dant , qui divitijs affluunt. ,

& patrem Birgittz alloqueas dixit : Major

maiora femper recipiunr ; proprerea Chri-

, e(t hzc filia tua , quàm quz vel abs . te

flus vult , ut facculos habeamus paratos ;

vendi , velà me emi poffit : licét nil ha-

beret,

Verani de Affetiibus dom. M.

Qq4 q4 a

"

676

^Difetato XXVIIL.

b.eret*(, : quod 'paüperii:u*s non erdgaret ;

Regnum coelorum expläcatiüs inevan- 45

!

plus tamen pofledit ,, quàm Rex poffet e-

mere : divitie enim , qua pauperibus di-

gelio pasperibus tribuitur , eb quia veluti-

fi

janitores coeli aperiunt ijs , à quibus per

)

ftribuuntur facultates , non minuunt, fed

ditributas eleemofynas aliquid- accepe- .

t

augent, multiplicat enim munificus Deus,

runt folatij,

Si queras , cur pauperes

f

quod fuis datur pau

ribus , ut contigic

$. Francifcee Roman:

$.

mortem non formident , quz horrori eít .

pl

nnoà partu virgí-

divitibus, refpondet Chriftus, Quoniam | Mattb, $«

nco millefimo , quadringentefimo. vigeli-

f

zpforum ff regaum celorum , non paupe- 3

mo , cum diuturna Catites Romam pre-

rum dicitur effe terra, fedquid longé maj-

meret . & fames populum extenuaret ,

ph

us , feu ipfum regnum coeelotum , quapro-

ac interimeret,

In id ipfa tunc incubuit

p

pter de D, Marüno Turonenfi. Epifcopo

If

íftudij , ut nullus pauperum 6 fuis &di-

occinit ecclefia: 7Martinu bic pauper , ce-

bus dimitteretut folatio deftitutus ; non

L:

lum dives ingreditur. . Non enim pauperes

. dolàüm in pauperes munifica fuit ,. fed &

in altera tantüm vita, fed etiam in pre-

gew

comis , ac perhumana ,

ut quos pecunià

lu

fenti. funt divitibus beatiores , & non fibi

ft

non poffet confolari , " vel pane reficere ,

Íaltem mellitis demulceret vetbis ,

adeó

tantüm ; fed alijs funt utiles, quibus viam

fi

fiernunt ad celettem patriam,

ut pecunijs deflituta , adhuc effet paupe-

-

E

ad

tibu$ liberalis , quibus bona femper dabat

verba : dare autem vultu hilari , & verbis

$. VI.

7

mellitis , eft bis dare 5 & cüm ei deeffet ,

(]ü

^* quid daret

mendicare non erubüit ipfa ,

Ti

Cum-

Pauperum eff celorum regnum ,

me deeffet , " quod mendicis daret.

fü

que Francifca. Socer pracepiffet domi .in

quod ijs impertiuntur , 4 quibus per.

a

exercitia mifericordie aliquod veciptunt [e«

sellarijs dolium affervari vini generof(ioris ,

p

Francifra pauperum miferta totum illud

vaminis i. faciíntque vegni pretum ,

etiam minuta 4YA.».

:

| bt aW

exhaufit dolium , vinum paupetibus lar.

, giendo.

Dilapfo aliquo tempore Socer

H

uni cum Laurentio Francifee marito in

Ametfi. Chriftus Regnum cbelo;'um*

7

fpoponderit mifericordibus , miti«

cellam defcendit, dolium aperiturus : quod

Qu

càm vacuum inveniflet , — fufpicio fubjit,

bus , lugentibus , mundis corde ,.

Mütfþo A,r

&

[

non tamen fub expreffo nomine regni cce»

Francifeam . vinum totum turbis diítri.

ful

buiffe mendicis ,

idque caufa fuit , cur

lorum 5 etenim mitibus fub nomine zerre

fer

promittitur coeleftis beatitudo ;; mifericore

uterque excanduerit in Francifram , quz

q

tametfi fatageret mellitis verbis afperita-

dibus fub titulo mzfericordie ; mundis core

V

tem utriusque delinire , nil profecit.: mox

de füb claro illicio v;fíenis DEI ,. lugen-

n

tibus fub nomine eonfelationis ; . pauperes

