vetrices , G meretricia carmina; illic congre-

bens ad ancillam accefferit oftiariam, fed ibí

gautur demones. Ante Satanicos hofce por.

ccepit frigere, ubiad ignem reliqui fe cali-

cos, ante fuiles hos Tartari greges, margari-

faciebant: tametfi plures fuerint occa(iones

tas ( quod inhibuit Chriítus ) projiciunt,

ujus negationis ; mulier tamen poílrema

qui fuas animas quavis pretiofa margarita

non fuit; excepit oftiaria Petrum, cüm quo

longé pretiofiores, quasque nonnifi Chri(ti

copit fermones mifcere, & quia Petrus fta.

fanguis, ceupretium infiniti valoris redi«

tim ab imminente periculo beneficio fugge

mere potuit à Satanico famulitio ; pro vi-

non fe fubtraxit; naufragus mifer? cecidir;

liffima , foediffima, ac impuritfima delecta.

interrogatus fiquidem à muliere, an Chrifti

tione Venerea, gaggi:s oblectamento , fen(üs

effet Difcipulus , Magiftrum negavit, nimi-

.M

*

rum

Affectus fugx natura, & caufz,

281

rum cüm fequeretur eum à long?, quos pro-

oftiaria fermones;nec ïelzb'endi:ücque provi.

pe marinas undas ferventis amorís concepe-

déà periculo fe fübduxit,& à Magiftri oculis

ratardores; prope accenfas prunas extinxit:

noníe fubtraxit: nam egreffus foras Petrus

minor fuiffet Chrií(to moriente terrze con-

flevit amaté; refpicere enim Chriftiperinde

eít ac milereri ; cámque mifertus fuerit Pes

cuffio, fi hec etiam petra fracta non fuiffet :

cüm nonnifi veritatem fuo didiciffet à Ma-

trié Pontificis palatio egteffi, eum refpicere

gi(lro, mentiri ftatim didicit, & turpem er-

non deftitit refipiícentem; G tametíi Petrus

rorem inloquela committere, cüm primüm

à prefentia corporea fui Magiltri fe fubtra-

foeminam afpexit, & ejus . verbis aures prae-

xerit, adhuc maluit corporeo carere Magi-

I2 CEP.Z'-'

ftri afpe&tu, quàm in occafione peccandi per«

buit: huc fpectat D. Ambrofius 4uomodo

Lvuc.

non erraret,quem intrenifit ofliaria.quem t«

(everare, quàm in periculo permanere iterum

Íermones cum ancilla mifcendi..

terrogavit ofliaria,S ofliaría Tudeurum.

78.

7j*

Pettus in l'ontificis atrio pertinaci im-

Tanti eft momenti periculum, ftatim

pietate ter Magifiram fuum Chriftum ab-

fugete ne delictum , quamvis per poenie

tentiam obliteretur , per lachrymas delea«

)0

negavit, tamet(i in fe reveríus (tatim de-

clinaturus periculum;in quod jam lapfus fue-

tur, adhuc femiextin&tum nova ípiret delin-

Lo£$2i

Iat, ne iterum laberetur aufugetitz & con-

quendi pericula, & diffimulanter ad culpam

verfus Dominus refpexit. Petrum : 8 ve»

porvocet, ad lapfum inftiget , adeout ( ver-

cordatus efl Petrus verbi Domini,ficut. dixe-

ba funt Chryfologi ) Virtutes deficiant. dum Serm, 1168

coluntur , erimna dum [ucctduntur , incYte

y4b: QUiA pribs, quam gallue cantetyter me

eegabis , & egre[fus foras Petrusflevit amaré:

fcant ; nimirum conícientia ptoprij reatuss

tametíi nobisexofa, & deteftabilis, adhuc

vibrato in fe fuiguri , ne fulmen fecum tra«

heret, pates illilachrymarum imbres oppo-

ejaculatur minas delicti , & períaepe cüm ab-

fuit, fed extra Pontificis atrium, ut ab omni

folvitur, iterum ligat ; & noxz macula cüm

lachrymis abftergitur, concupifcentiz flam-

Íc periculo fubduceret loquendi cum oftiaria:

prapropere feítinavit egredi ex palatio Pon-

maà inuritur, Etiam Eliaslicet Ííuo fermone

ceelumclauderet, cum veliet ; imbres, plu-

tificis, «t sterum cadendi periculum decli-

s4ret ,^ ut notat D. Leo Papa Ser. 9. de

viásque deduceretj cüm juberet, vix impro»

p4lfone.

bz Jezabelis verbis percellicur; flatim quavis

76.

difrupta mora ptzeproperé à periculo fe fub-

Id ramennotatu videtur dignum,quód

tametfiegrediens ab atrio Pontificis à peti-

ducit mifícendi cum fcemina ulteriora verba.

culo íe fabtraxerit miícendi ulteriores cum

3, Reg. 1gs.

Et audivit Elias, & temuit , ac fugiens abjt,

foemina fermones, fubduxitetiam fe à Ma»

quocunque eum ferebat voluntas, qua verba

Serimma 18,

giítri fui oculis , quorum benefico afpectu

expendens S. Petrus Damianus exclamat, O

converfus fuerat,

- violentiam verbi, 0 formidinis eminentiam!

Converíus Dominus re-

fpexit Petrum : refpicere namque ejus. ait

audite mulieris verbo fugit Elias ; & fugit

Beda periude eff , ac mifereri. Quod fi in

Elias ) fugit nonuno, non duobua, non tribus

domo Pontificis adeft occafio delinquendi,

dicbua fed potiis quadraginta diebus, &5 qua-

non tamen deíunt pientiffimi Magiítri Chri-

dragintanotlibu, Ingre[Jus enim fermo mu-

-lierutn cor ejus quafi quidam gladíus fuerats

Íti oculi, quorum aípeé&tus miiericordia eft,

AC intuicus falus; & tamen adhuc contülciffi-

& omilJo rationis confilio quid ageret nefcize-

bat.

Tanti itinerás [patio, qetu exagitante

mé fugit Petrus.

uid? quéd tam prapro-

peré feftinet Petrus ab atrio egredi Pontifi-

jectatu, velut cum fecundo flatibus curfu im-

€is? (i adeft periculum, adeftetiam ibi afy-

pulfe navis arborem ex adverfo turbo corri-

lum in oculis Chrifti; f1 lapfum timet,adeft,

puit , ómpetimque refléxit s ita Propbeta aui-

quo poffitftatim refurgere ; f1 ancilla vetbis

muxs Virtutis velo uaoigantem mulieris per-

inerrorem ttahit, Chri(tus fola voceà quovis

cujft fermos totámque ejus vaems,per omnes

fubtrahit errore; trahítque ad veritatem.

formidinis flu&us , " turbato reHlore jatlavit.

43

Cur igitut tam prepropere, greffüque

Quidergo tu Elia? Tu enimes, qui verbo

folicito ex Pontificisatriofeítinat Petrus e-

clauferas celum, && vetardaveras imóres, qut

gredi, nunquid validiora funt ad ruinam o-

mandaveras aéri, & divinos ignes eduxerats

ftiariz verba, quàm potens Chriíti afpe&tus

qui falfos [alubriter interfici jufforas facerda-

ad refurgendum ? Exiens Petrus & palatio

te5, qui conflanter in facienas exprobrauerae

la

Pontificis à periculo fe fubducit. iterum la-

Kegem, quod spfe, €9 domua [napopulum ever-

bendi; fed (imulab oculis fe (ubtrahit Chrifli

tit Ifrael,qui dixerae : vivit Dominu, fi erit

opem impertientis,& anfam refurgendi con

pluvias aut ros,nifi in verbo oris mei, qui de-

cedentis,

An maluit Petrus abeffe ab ocu-

mum vidue, [picarum aream, & torcular fe-

lis Chrifti beneficio fugz , & egreffionis ab

ceras olei, qui in omntbus imperaueras clemen.

atrio, quàm perfeverare in periculo, lict fub

ts fermonem nunc expave[cis meretricis.

aíylo oculorum Chrifti? verüm licet fefti-

Perinde mulicbri colloquio veluti de.

79*

nato greffu ex atrio Pontificisexierit non ab.

lapfo imbre creícunt luxuriz (emina; ac aquis

incrementa fubeunt, qua terra irrepunt gra.

fuit ab oculis Chrifti , dum periculum fuge-

ret; quia miferentis Magiítri oculi Difcipu-

- minaj ut igitur probé audiamus deneganda

lum etiam afpexére extra atrium, ubi pericu-

eít procacibus feeminis ,' quz periculis non

lum non ampliàs immineret. mifcendi cum

vacataudientia, | Quód fi vultus feemineus

Nn

Feraui de Affetlibus Tom, IL,

aculcush

202

Dillertatio: Xill,.

aculeus eft peccati, hon putes alloquium gla-

verba, que procax effutit mulier xvino'xpar'ïaf

8 h

dio minüs noxium ad eulnera infligenda; qui

dixeris, quod ex Sodomitica exprimitur vi-

t

puramab impuris ftudet mentem cogitatio-

te,non ad vitam fovendam , íedad necem

t

nibuscuftodire,à foeminarum caveat collo-

inferendam ; mentem inebriant, ne quid

quiis funt enim veluti incentiva, quibus ex-

agat audiens, videat, G ebrio fimilis titu«

* CrCSN

citantur, mentíque imprimuntur impuritatis

bans incauté labatur: non nuda, ac fimpli-

G'dþ. 24»

€ia credamus procacis mulierisverba , non

imagines.Hinc S.Dorotheus ait: 4b mpudi-

cis tanquam ab igne, &5 laqueo diaboli fuge,6

aures tantüm pulfant, . fed mentem perva-

caue, procaces faminas uusquam. obuias ba-

dunt, G animum irretiunt, quia utloquitur

beas ,nunquam eas alloquaris, aut afpicias,ne

Liþt ändg pæ- V

D. Ambrofius: verbapetulantis mulieris cu.

cor tuum luto deturpetur pajfionum : nonda-

.piditatum/unmetia, 224nus ,gjuj AIO0YÍi 0«

«nit.-mp.h TP

tur dedecori vitis probis hzc fuga;fed fummze

4dus efl.. Caveamusigitur, nenosprocaccs

laudi, neque fatis unquam commendari po-

mulieres blandis fuis zcou-oqui:is irretiant j

teít hzec cautio, quá vir caflitatis Studiofus,

peftiferum ijsdem venenum ineft, neque his

caP.u.

acvirtutum cultor, à quavis fe fubtrahit oc-

retibus implicatus , càm venenum Ahauriat

cafione fermones cüm fceminis mifcendi; cft

«oncupifcentize,evadit corruptionem,necém«

enim muliebtis fermo oleo fimilis, quia ficut

que declinat, nonenim pote(t quispiam ille»

fus venenum «bibere,

oleumigiii innutriendo perquàm accommo«

eqgae]1* * ?

L

- datur,ita mollis fcemine fermo l

ibidinisigni

8!-

.. Quéd liimpuro feeminz æölIOqu'iö in

bus excitandis , ac fovendis aptiffimus eít,

fimplici cjus fermone tot implicantur pericu-

quemadmodum,verba funt S, Anuochi,/plen-

la; que diícriminainejuscantu, non incur«

dorem lucerne alit oleum,.fic € collaguium mu«

rent quotquot eo delectantur ? eft procacis

ä

lieris ignem redaccendit voluptatiez & (icut

mulieris cantus -eblandientis firenulz — alli-

is defiperet, qui ad incendium «extinguen-

€iens vox; mereturdecipi, quifinit fe harum

dàm, oleum in flammas injiceret,itanon fanz

firenularum allici eblandientibus cantiuncu,

eft mentis cenfendus, qui omnemiin fe fata-

lis: fi luxuriz eftus pelago pariaveris flacti.

gens luxuriam extinguere , non tamenàcol-

bus concito ; credasíua luxuriz matebrevia

loquiiscum mulieribus fe 4ubducit.

habere, nec fuis deftitui Ícopulis, ac voragie

$0.

- Phreneticis pares dixeris, qui continua»

nibus, funt enim inhifce undis, ubinata Ves.

to cum procaci muliere colioquio,lilium ca«

nus naufragia viris aperit, Ícyllae voraces, &

f

ftitatis ità incontaminatum fervare exi(li«

charybdes infames., .quid enim aliud ipfam

CAb.4, d€

mant,ut excitatz libidinisnon poffit flamma

dixeris libidinem; quàm implacabilem quan-

Ícere: fcité ad rem notlram D,Bafilius

dam ÍcyHam,vel minacem charybdim, — Ca-

vit. Monaft, €XaTe

ait: ff qui

5 dicat ex- affduo fe cum mulieribus.

venda prorfus eü?hæc;charybdis,quæ noncor.

«olloquio, congre[Ju, atque conviclu uon dels-

poris tantàm navigium forbet, fed & mentis,

niri, & non admodum ladi, bic fine dubiosaut

animazque navem abíorbet, Blandiatur voce,

anagis natura particeps non €f2; G$ portentum

alliciat cantu procax foemina, có truculentiüg

eff quoddam infolentif[mumjG preter omnium

fzvit, quó fuaviüseblanditur; neque (ipro.

'epinionem admirabile, & in utriusque fexus

cacem mulierem charybdim dixeris, à qua

x

confinijs, ut ita dicanmpofitum y Aut certà cum

Ícylla non abjungatur, te erráffe credas,cum

t0tus immenf(is libidinibus obruatur,ebrijs at«

S. Hieronymus ad Heliodorum fcribat ; Zs Epift, z

. que phreneticà. correptis fimilem | fe effenon

sllo efiu charybdis luxuriefalutem-worat.fcyl-

fentit.qui gravi[fmi affettus morbisymorbum

a, feu.venidens dibido blanditur.

Caílita-

tamen a fe omnem abeffe exisiimat ; qui mols

tis cultor, fi fapit has beneficio fuga fcyllas,

li cum muliere, ac procaci cum foernina non

charybdésque , has vora

gines, :hgf;e decli«

vetetur colloquia inferere, G non . timet li-

nabit fcopulos,

bidinei ignis eflum experiri, is vel humani-

Neque luxuriz efluansmarefuis cen-

$£,

tatem exuit , fexiimque omnem depofuit,

feas firenulis deftitutum. non enim hifce ca-

vel in frigidam marmoris flatuam degene-

ret illicijs, cum ipía concupifcentize blandi«

menta, voluptatis aucapia, carnis illecebrze,

ravit: lapiseít, qui fine ullo fenfu melita

fceminz excipit verba.

procaces mulieres, blanditia allicientes, fire«

Qui fapit, muliebri non fidat collo-

nulz fint illicientes, quz fuis cantibus homi-

quio, mollia funt foeminarum verba, fenfim

nes fallunt, fuisfraudibus viros demeritant,

fine fenfu rimulas cordis penetrant, ubi con-

quos fubmergant, rc&té Synefius e4udivi do- Epiff. av

cupifcentig flammas excitant , & libidinis

um virum,qui fabulam allegoricó expone. P.

accendunt incendium , quo cafílitas cinere.

ret, firenas feslicet denotare voluptates, que

äþ;]?, Al

tiitor,

fcit; & ejus cultor, quia (e à foemineo non

delinizos , & fuavitate ea captos paxlo post

fubduxit coilloquio, foedé in fcelera labitur;

interimunt, . Idque, vel maximé de venereis

Liba. de pe- Ícité D. Ambrofius ait ; Pafeitur libido con*

veré proditur : meque Helianus Sophifta

nit, . 144 Viviis , mutritur delicjs , viwo accenditur ,

aliter videtur fenfiffe, cüm dicat: Poé/s fire.

ebrietate flammatur, graviora funt bis fo-

"at ut putó , comminifcitur effe fedas vo.

menta verborum, quevino quodam Sedomi-

Iuptates , claudenda igitur, fi cum Ulyffe

£ica itis mentem inebriant. Vino qui ma,

fapis, aures funt ; ne ab hifce decipiaris fi.

det eatenus non fentit, quiaebrius fomno

renulis , & dece

ptus ngufragus immerga»

vcl eft fopitus; vel à proba mente dejeétus:

ris,/

Sirenas

: Affe&m ngæ hazuïa, & caufx.

235

53«

Sirenas itidem fuiffe meretriculas pere

ofiejmm "on patet. Allicit igitur, -!&—ro.e,

& cancü trajicientes zeftuantes libidinis flu-

hibentalijob id caufze, quia firenulz ob can.

tüs fuavitatem non folàm zquora trajicien-

&tus , fed fimulabforbet in charybdin. .

Pluresfunt qui tametfi ab aliis fint vi-

34. *

tes illicerent, verüm & itretirent ad naufra-

tiisimmunes,imó & ftudiis addiécli virtutum,

gium, acoblivionem quandam patrie , te»

rüámque fuarum conciliarent s; quia vetba.,

adhuc (inunt muliebri cantu, quo delectane

üunt

tur miíere irretiri.

Tanta hujus mali libido

cantüsque meretricula oblivionem inget

cceleftis patriz , & mundi voluptatibus illi-

anentes hominum invafit, ut etiam cafkitatis

cultores iniftum quafi-in extÀremum Diaboht

ciuntad interitum, ^ Cavendz omnino funt

ül-!.d [ ;æ.

laqueum incidant. . Utinam ficut;ad. fanos;

ni&[ü?x SS.

hujusmodi impudicatum illecebrarum fire-

nule , qu& oblectantes decipiunt, decipien-

fanctósque fermonesauresoporteret adape-

rire,ucper ipfas veluti per tabosad animum

tes irreciunt , Girretientes interimunt: df«

ceeleftis do&trina transmitteretur: ita obícoe-

duátque propterca fceminea facies adblan-

nis hifce clauderentur «anuonibus, ne per

diens dtaconis fzvientis naturam folo in«

terimentis fibilo ex l(aia : Er refpondebuat

aures quafi per fi(tulas obfcoenz libidinis vi«

c"?offg

tibi ulule ia adibus, &5 frrenes in delubris vo-

rus inferretur in mentem; G irreperet in' pe»

€&us. :Non fecus fugienda eft fallax heec can-

luptatit , ubi textus Chaldeus exponit ; Ez

dracones éa domo babitationis deliciarum.s

tilena, quàm ferarum illud.genus;quod toxie

i

eorum : nimirum qui in extima cute fire-

af

um ejaculatur.

86

3

d4móà non folàm adblandientis foeminze

e

nulas przefeferunt adblandientes , -dracones

intus fovent , & perinde ac hericius utrine

werbis, & cantui claudendz funtaures, fed

etiam cuilibet verba proferenti impudentia,

que jacula jacit;ex quavis parte pungit ;

quibus honori detrahit.aliorum, velfaltem

ferit, Va quiab hifce fallacibus non fe (ub.

ducunt fitenulis , vae qui voluptatum non

nominis gloriam fatapit imminuere: nil

«enimauditur frequentius , & nil plerumque

declinant illecebras , fel ebibunt , dum mel-

—

leum putant poculum libare, "Claudatau-

libentiüs in platea , intriviis, in tonflrinis,

res, qui fapit, obferétque cerà, ne fallaces il-

in conviviis , in tuguriis pauperum, ;in pala-

cientis firenulz cantus aures pulfent , fic e-

tiis nobilium , in rhedis, effedis, «navibus,

nim fe ab hiíce eripiet difcriminibus.

übique enim vapulant.omnium autes convie

84.

Caftitatis cultor fardus eft ad fonos,

ciis, contumelijs, calumnijs; G non caret vi«

vocésque vocantes ad blandimenta voluptae

tio bibulam aurem :exhibere linguz ín alie-

num honorem graffanti.

Pulchre Plutar-

tis, & avocantes ab exercitio fanctitaus;

declinat meretri-

chus , aures eorum qui dele&tantur audire

fugit metetricia illicia,. &

*

€ij blandimenta naufragi

]

'Non blanda fi-

perniciofa, portis equiparat urbium , qu&

vulgó abominiohabentur ,. eó quia per ipfas

inul & fallax folüm eft meretrix (iren, verüm

& vorax charybdis, quz omnia abforbet, &

educantur à carnifice, :qui ultimo fuat fupa -

nunquam expletur, quz plura femper appe-

plicio puniendi, vel per.quas.non folüm ne.

farij educuntur, verüm etiam piacula indu-

tit, licet ominia deglutiat ; fiquidemalliciens

cantu meretrix virosad fe trahit ,- ut eorum

cuntur, & nil fauftum, letüm, & aufpicatu

-

s

in ütbem ingreditur.

bonaabliguriat; imó & domeíticos inter

Pares hifce portiscos dicas, qui piacol-

$7.

fjf t

parietes hanc habet charybdin, qui mulierem

alitimpudicam, & ejus cantu dele£tatur;ejus

loqhia, verba virtutem zedolentia, fereo-

nes de DEO habentcontemptui ; G ambas

illiciis gaüdet , .ac blandimentis fruitur :

hinc experimento etiam interdum deprehen.

aures veluti geminas inaufpicatas.animi por-

tas longe, latéque patenter laxant ad noxia

füm eft,velunam ex hifce improbis mulier-

culis in domo divitis ftabulantem totiüs do*

quzque excipienda; per ipfasingreditur cae

.

lumnia, utcarnifex.alienz vite; inducitur

D

amus fubftantiam bona omnia, Qp.es-univerfas

«onvicium, quod alieno detrahit honori ;

con(umpfifle; imó quod deterius etiam heri

animam non folàm virtutibus fpoliáffe , fed

tranfit .detra&tio, quà alieni nominis gloria

minuitur ; eunt, redeüntque plauftraobícoe-

infli&tis vulneribus fauciam perdidiffe, ac in

na inverecundz mentis,linguz impudentis;

gehennam .aternis torquendam cruciatibus

pracipitem egiffe, Fallentibus, ac illicien-

acroamata imputi fcurre , vel effrontis fico-

tibus fuis cantibus mulierem vires confue-

phantz, aut fcurrilis nebulonis , aut mendae

viffe velüt charybdin abforbere etiam Phi-

«is lutconis admittuntur ? & per patentes

ambas aures fordibus oppletur mens, .quz

fuait

spif, aà

loftratüsedixitinquiens: (Gwenambec nova

catcinomatis patensacervo exuberat quisquia

—-xo 7',,'

corporum piguoratio ? qua tyrannis? duets

me afpellu, & trabis me nolentem , quemad-

liarum ; & per deterrimum os eandem po--

ftea mephitim exhalat, quam peraures at-

modum navigantes charybdis abforbeat : e-

-rant ergo & amoris luxus, G oculorum venti,

ttaxetat; €andem evomit peros turpitudi-

nem, quam per patulas ebiberat aures,

quibus fi quis femel implicatus fit demergi-

tuy. — Hoc igitur necbarybdis quidem potuir,

Declinandi omnino funt non folüm qui

88.

verba noxia effutiunt , veràám & qui ad im-

flati. temporis erat naufragium , & ff quis

proba audienda proni deprehenduntur , ad

paulifper fastineat , faluzis copiam adipifei-

£ur arbore veperta in medio pelago. Qui verà

iudecora attenti, & ad probra excipienda,

$n boc mare femel delatus eff, buic exitus Iim4

qux in probos à maleficis jaciuntur, procli«

Nn2

VQSQ

Ferani de Afäüi&m /t am.'fl.

284

Difletatio X1H.

ves, Arifto qüiätencris annis in finuado»

dictus virtutum erubefcit inc&der& ufiguens

levit Philofophiz, ventorum aiebat eos mo-

tis oblitus, rofis coronatus , id enim ar-

leítifimos efle , quiamictum nobis retegunt:

gumento eftnon folàm mollis, ac effcemi-

& ita probi viri in omni congreffu eos cene

nata indolis ; verüm etiam prodit nullum

fent omnium infenfiffimos , proinde remis,

ei inefle virtutis odorem: nil enim probro-

velísque , nifiique toto fugiendos , qui quz

fius viro, quàm palam exhibere ad omnem

teéta effe charitas jubet, detractà vento ma«

elegantiam effictum corporis cultum , &

litiz tunicà palam produnt : | undique au-

pompam of(lentare foemineam , quá perinde

diuntur obftrepere animantes , & fonis aéra

ac amator Com«adus totus com

ptus, venu-

opplere, five confoni auditum emulceant,

ftulus, fragrans odoribus, ubíque fuffitus,

five abíoni auresflagellent, hinc audiuntur

& unguenta per forum, per plateas fpargitz

philomelz arguté, alaudz canora, cithare

an non meretur é virorum cathalogo expune

coníone , tibie harmonice, quz blandé

gi; & ad gynzceum amandari mollium foe-

per aures in animum fe infinuant ; (ed audi-

minarum 2

untur etiam rudentes afelli , grunientes fues;

Altera caufaex eo eruitur, quia afflata

ululantes lupi, oblatrantes canes , coaxan-

illa odorum fuavitas, virilem mentem fran-

S!f

tes ranz, rugientes leones , mugientes tau-

git, animuin emollit, effeeminat, & indue

ri, innientes equi, barientes elephantes ;

cit petulantis cujusdam laícivize Íocordiam,

gementes pueri, G undique vel. inconditi

hominémque viribus deítituit, omnémque

íletus , vel confu(z voces: & tunc felices

virtutis nervum in ipfo laxat,difrumpit; foe-

funt aures ille , qua' nil admittunt » quod

mineum enim non virilem prodit fexum mue

noxias poffit intus. in animo cogitationes

Íco , vel murefragrare; unguenta; & fuffi«

excitare;

Autes apefiende tantüm funt

tus, odorésque exoticos ubique Ípargere s

piis colloquijs , & prorfus clandende pro-

hocenim fuffimentum Cyrillus Jerofolymi«

fano cantui, vocique ad noxia trahenti,

LER

tanus vocat vol'uptatisinefcacivum,quod Íie

Non folüm per oculos , & aures ca»

minis improbis non viris probis. convenitg

*

vetida íunt , qua imminent pericula in afpe-

hinc Homerus nulli ex heroibus odorum trie

&lu ad feeminas directo, verbísque noxijs;

buit fragrantiam ,. nifi uni duntaxat P'aridi,

verüm etiam in . olfadtu , qui plerumque

quem propterea eleganti calamo delineat,de.

peffimé olentia ebibit , quibus intus anima

licijs elumbem, voluptatibus fractum ; mue

inficitur,

Tres prafertim ob caufas non

liebri venuftate formofum, unguentis deli,

modica adhibenda eít cautela hunc circa

l

butum, floribus, rofísque flipatum, & veluti

fenfum , quarum prima ex eo petitur, quia

aureum ephocbum totum à Venere , totüm.

omais illavoluptas, quz percipitur ex dul.

queà Cupidine mulierofum : Salomon itie

WA ib, $,

cium aromatum ufüra , ex florum fuavi

dem íolis mulierculis lenocinantibus hos ttie

exhalauone , herbarümque fufftu ; & ad

buitodores: fingit enim meretricem non

jucundam fenfuum oblectationem | adhibe.

tam muliebri pompacomptam, quàm multi.,

tur perquam frfvola eft , & (uppar levio-

plici laiciviae choragio inftru&tam, & pante«

ribus fumis; eft enim oblectatio , qua vel

éis veluti elega'ntiarum,vcnu&atümque,quïc

motu aurz exigu& avolat , & diíparet, ut

bus fortes aliàs,ac generofos poffit adoleícen.

ampliüs non fentiatur, ut inde conjicia-

tes irtetire; efque ut alliciat fuffitus etiam, &£

mus , quàm vanum fit hifce inhiare fuffu-

odores tribuit frangendis. mentibus accome

migauonibus, quarum poffeffio nonni(i

modatos; Afperficubile meum, feuut ali jexe

üumum fapit , & quorum feliciras vola-

plicant ex hebraeo ubile meum odoratum red,

99,7,

ticaeít,. An non helleboro indigere eos di-

didi: myrrba,alo? 6 cinnamomo, .. Veneris

ceres ad capitis curationem , qui infoleriti

igitur amafij funt, difcin&tique nepotuli

»qui

pecuniarum profufione opes fuas , quas in

exoticis dele&antur odoribus,

quique íuas

alendis pauperibus impendere in proprium

impendunt pecunias,

ut varia tiimiamata, ci«

verum commodum nunquam periturum pof-

phos,mufcos, murísque exotici pelliculas,to-

fent, perdere malunt haurituri volatilem ex-

tiüsque fuffitus Arabiz (ibi comparent, ade

fumo voluptatem , quze momentó unà cum

fumo avolat, & def(init ?

Ícititiam exhalaturi exteriüs fuavolentiam,

qu& plerumq; internü vitij fetorem prodit.

99.

Relatum mihi fuit de viro qnodam di-

Tertia caufa,cur rejiciende omnino fiat

9.

vitijs afluente, qui Amítelodami in Holan.

hujusmodi deliciz , qua ex odorum hauri«

dia ut Principi hofpiti aliquid daret oblecta«

untur (uavitate, eruitur ex eo,quia hujusmo,

menti, cum hyeme frigus ea in urbe acriüs

di odores homines produnt potiüis malé olem,

HWm'L 21.

rigeret, ignem accendit ex puris aromati-

tes,

m

quia vitijs ut plurimum coinquinantur,

bus, ut fimul flamma olfa&tui eblandiretur,

]udzi quia folutis moribus fuerunt, acin ome

& rigorem frigoris é manibus arceret , &

nia deliciarum genera effufi odoribus vel ma.

plura centena. millia nummorum, quibus

ximé delectabantur,ut etiam vino uterentuz

per plures annos pauperum turbas alerepo-

odorato: fedeorum delici

as perflrinxit per

tuiffet pauculas intra horas . confumpfiffe :

fuum Prophetam lfaiam D

eus fcelerum vin-

an non damnanda eft hac infania, qua ut

dex, promeritamvanz huic voluptati indi-

fubitantiam perdat , fumum quarit ,

uo

cens poenam:

Et erit pro fuaviodore fator,feu T/6ià &,

P

períuawar Q — Vir cordatus, &culura ad-

étvertit Vatablus. erfrawe pre muufeo tabes,

quia

Affc&';.ls fugz nätu;a ) & caufz,

286

quia nimirum qui odoratis unguentis corpo

& qtïïi [udariola, chi-iotecäs, & genus om-

ris obliniunt membra , maultiplicique fuffitu

ne veftium nonnifi mufco , aliísque odori«

veítes imbuunt, quibus alijs fuaviüs oleant;

tabeícent tetriori factore ; GLeorum caro in

bus ex delicatiori mutuatis flore imbuta

pat! noluerunt , mox putrefcentes , totam

puticulos,faniem,pus,vermes,tabésque diffol.

a&ris viciniam feetore inficient intolerabili,

vetur; & tunc harum deliciarum aucupes;qui

Oleat odore virtutum intus animus ; op£i-

nonnifl exoticis fuére odoribus dÉlectati ,

"us Autem in corpore odor, aitSeneca,.

nonnifi foecidam erunt mephitim exhalaturi,

Esf omini carere odore.s.

G36odo:coco od coeo H oD C.c

dospespoddoefa

GOXDCD GD GD O D eDCDCDOD ID D CO CDEDEDEDED CO B

GDopody

Ln

. DISSERTATIO XIV.

Gula« deliciz perinde fugiendx , acmo-

preludentia fardonica

ntur ;aftltati |

d

"

D

P--i.)ma4

-

S. L

Ventrem ; qui 'Varijs oiä]öniarum obleBasentis igumodevatias 0ngs

jravitate miferé

rap g mentem affeciuum

prewit : d cerpus visiatas

obruit /wmarib'w.

rA

T«

—

o

52

« *

Uä

?

x On abs re Tertullianus

dijs innutriti ventrem ïmhaoderatiüs ones

Lib; de Api-

N

d

$

V

E

7

homiüem navem edixit

TA 6ub, $g.

"r

rent , séque ferculorum copijs ingurgitent,

N

Ut

i

&quora 'traijcientem .,

vatiisque obfoniorum oble&lamentis famem

j

LS

Q

QJ)

*

qu&que rationis guber-

yes

t

NA

i.

irritent , ftomachum impleant , non per-

d.

ä*

naculo regitur, defide-

pendentes foedam inde ex coacervatis crudie

':.,

tiorum ventis aurigatur,

-

E

Rs

ERsan

tatibus oriri maciem, extüudantem effluere

Á

X

animi afleCtibus , perine

peccantium humorum copiam; quübüs facile

de ac remis agitur, his

corruptis , ac intet fe altercantibus , rixa

enimutitur , ut ad optata perveniat littora.

plerumque indicitur, qua nonnificum ho-

Verüm fi hec navis plus zquo ciborum farci-

mine extinguitur , qui obloniorum delicijs;

nis , acfaburra gravetur, fiimmodico mae

vinique immodico hauftui iadulferat: mul«

: deat vini hauítu, plerímque contingit, ut

PW';;O

taenim fercula , multos ingenerant in hu-

adípirent pravorum delideriorum , & pra-

mano corpore morbos , quod etíam notatu

fertim eítuantis concupifcentiz Euri , No-

dignum cenfuit Seneca , inquiens: rorpora Epifi, oe,

tique , quibus incipit mens flu&uare fcyllas

epere , & vero labore dürabant , aue curfa

inter & charybdes, acurgeri ad foedum nau-

defatigata , aut venatuy aut cellure vev[ata

fragium : fiquidem qui crapule , & eb.

excipiebat cibus , qui nifi efurientibus pla-

rietatis merguntur flactibus , naufragia

eere non poterat, — Indquenibil opuserat tapa

etiam in terra fübeunt ; infigne hujus docu-

magna medicorum fupelle£iile , nec tot ferrae

mentum dedit pofteritati fuperítiti hebrai-

mentu , atque pyxidibus : fimplex erat ey

cus populus , qui tamet(i ficco veftigio ma-

fimplici coufa "valetudo,

Adultos morbos ,

re rubrum pertranf(iffet , infelix in terra nau«

multa fercula feserunt, — Hi fanitati , tum

gh

fragium fubijt;gulz illecebris gravatus ,. vi-

corporis , tum animi ftudent , qui non alie

nique ebrietate obrucus, ut pulthré notat S,

ter alimenta fumunt, quàmut medicamene

Homil. 23.

Chryfoftomus 24 populum Antiocbenum.s ,

ta, G ut corporis vires rcficiantur quidem ,

inquiens : Newi quonsodo populue illiue tenz -

fed non opprimantur : cum ciborum enim

poríe , qui cum jejunio mare transgre[fus.eff

vatictate mulciplicitas etiam excrevit aegris

ebrietate percuffus , per continentem terrans

tudinum.

naufragium fecit.

Refhice illorum vitium ,

Jofu€ prove&a erat tatis, in bello ime

G ruinam refuse, — Si enim naturalibus va-

petentiam hoflium affultus longzvus come

LIS

ss Dominus non

pepercst y nec tibi parees

pefcu& 5 tametfi celeriàs videretut finien

"

negligents,

dus : chmjJofué fexcenta peditum millia

F

LU

Errant , qui putant in longius zvum

egreffa fuerunt , que tamen vitam «laufes

poffc vitam protrahere , fi ciborum cupe-

runt in deferto , ]i

«&t non adeó ibi frequens

tes

Nu

v

asó

- Diflertatio XIV,

L

täs" äffent hoftium irmpüd&ä ,j neque plu.

xhinem iü*xproberum affeftuum fluctibüsexe

.

rimo Hebrai tererentue labore,.... Quód (

agitat

?

ut vel in fcopulos fcélerum collis

!

caufam quaras , curad extremam fenectam

fus pereat 5 vel in fyrtes impingens nauftae

bellicofusJofu& vitam protraxetit,quam po»

gium patiatur

e

.

*

gui emm ventrem implet ,

*

pulus perdidit in deferto extra pugnas , nullo

ait S, Nilus.

Et. fe cafló vitlurum profite» Orat. 24

ingruente bello 2.. caufa haec fortaffis fuit ,

tur, ei fimilis efl ,qui dicit, in flipula fe flam- luxuria,

quia tametfi hoftilem non fuderit populus

maimpetum cobibiturum * cognatione qua-

fanguinem , plurimum tamen diffudit in fto-

dam , & affinitate inter fe fe colizrent ebe

machum vini.; quamyvis devi&ti hoftis opi»

rietas, & luxuria ,. quiaab ebrietate lubri-

mis non repleretur fpolijs, delicatioribus ta-

cum , & praceps ad luxuriam eft iter , ut

.'Niim 1f

men ferculis ventrem oppleverat : Pentus

veré S, Bacchiarius £5 episiola de recipiendis

egrediens 4 Domino arreptas trans mare»

Japfís lcripferit :- Luxuriam tuter ac ebrieta-

[

coturnices detulit y & demifit ia caffra , ni-

tem , Ciborümque faturitatem in vitiorum.

- 7 ^ Graéo 7 m —— aA .^ dimuÉD M. wwxdi m5 ahén C-MRA - Gb Aama WmAm. R

mirum pluviarum inflar involárunt volucres,

natiuitate germanitat eff * invini hauftum

& accipitrum inftar advolàruntHebrei ad de-

fe totum effundere; cupediarum genus om-

licias fibi rapiendas: /wrgeus "'ergó' populus

ne concupifcere , lautitiarum varietati in-

toto díe illo,04 nofle,ac die alterü congregavit

hiare; in patinas eequé ventrem , ac mene

coturnici multitudiné,qui parisdecem coros.

tem avidiffimé immittere , ferculorum ap-

fed quid tunc ?. pergit textus inquiens ; 444*

petere multiplicem apparatum , ciborum

bic carnes erant. in dentibus eorum , nec de-

exoticos fapores inveftigare , ftomachum ,

fecerat bujusmodi cibus : 6$ ecce furor Do-

ventrem generofiori replerevino , nil aliud

Cepes CV O o uwua due&a. —— M . A 5 20

anini concttatus ia populum percuffit eum pla-

eít , quàm flammisconcupi(centiz fomitem

4 magná nimis ; . qui olim fteterat populus

adijcere , quàm mentis lumen foedisinfufca-

d

a.

L

hoítiles inter affultus , foedé cecidit inter

re evaporationibus , & libidinis materiam

deliciatum cupedias , qui inter infidias ; bel-

pravis miniftrare defiderijs, quia ut fciteait

pv

líq; clamoresnon timuit ; mifere periit inter

S, Nilus, ut ignis materia lignum eft, fic

fercula; qui armis,ferróque gravatus jejunus

libidinis. materia eftingluvies, & ficur illud

bene fibi, accorporis fanitati cenfuluit; de-

flammam excitat; eodem pacto hacturpem

licatioribus obfonijs oneratus morbos con-

cuüpiditatem, — E fana mente deijcitur, qui

traxit , & interitum ad fe traxit, . Lautitize,

indulgens gulz;pudicitiz vult cultor audiri ,

& gulz delicize non vires reficiunt corporis,

quia ut idemS. Nilus ait , 4ui ventremins- Orar. de us

lil'o

fed cupiditatum nutriunt infaniam , & ar-

plens pudicitia cultum profitetur , buic fimi-

inantur in vitam , quam miferé interimunt.

li efh , qui fe ignisimpetum sIupá compre[fu«

Jofué licét circumiret hoftium Regiones,

rum , aut flammam oleo extintiurum. polli-

dGemes d 0 de$ e CO — 0 |—

montium adiret prerupta , folis zeftus; &

cetur.«

laborum laffitudines fuftineret , " adhuc in

Imó qui ventri cantüm ftudent non con«

E

p r ian

ipfo fenio robuftus, ac caterisfortior fuit ,

cupifcentiz duntaxat flammas nutriunt, fed

cumé converfo reliquus populus miferé pe-

& corporis colluvione fiunt flupidi , viribus

rierit obfonijs ingurgitatus , & delicijsi

-

fradi, mente obtufi, ingenio hebetes; &

armorum inflar everfus, . .

pf

bobus pinguioribus fimiliores , quàm ho«

""

Non folüm corpori funt obfoniorum

minibus , quódque deterius contaminant

cupediz , ciborum oblectamenta noxia ;

omnia fcedis eru&tationibus; & cum illo de .

Íed, & anime ; quam miferé enervant , vi-

Comoedia Parafito , nonnifi ferculorüm fue

