preceps in omnia »ruit- foedze libidinis fcee

j

Ih

lera,

illecebrisin(idiz; latitat fub efca dolofa ha,

71*

Proditumelt, corvum in fibi obviis,c,:a-

rnus dolofus: mortem deglutit , qui hujus.

daveribus ocülos primüm effodere , & huc

elce dulcedinem guftat: probé monet S. E«

refpexit Salomon Proverb. 39, verf, 17. in-

phraemus Syrus fermone de reta vivendiva-

quiens: Ocwlum qui fubfaunat. Parrem , 68

ä

Fione inquiens ; «m ea, que fenfui jucunda

r

qui defpicit partum matris fuay effodianteum

fétnt , confpicis,cave,ne capiaris jsdem,nam

corvi de torrentióus : , hoc elt amor cupidi-

$

$n illis laqueus, 8 efe a mortis latitat , meque

neus eum effodit de torrente. fcedarum vo:

euim nudum pifcator bamufsá in

uAT. dés

luptatum, quz perinde ac torrentes aquz

sittit : ficut pifcator hami infidias allicientis

turbidz , ac feeditatibus fcatentes fluunt ?

efce occgltat latvá ; perinde ftygice paludis

lc

fluxze fiquidem funt Veneris voluptates, quze

pifcator homines expifcaturus infidiasnectity

ftatim delabuntur , & nonnifi veftigia relia-

hamos inaquas demittit venereas, non nu-

r

quutit foeditatum ; Quàminoxius eft hic cor-

dos tamen; fed voluptatis dulcedine fücatos,

vus, qui oculis infidiatur, quos fuo defti-

quibus amore cupidineo capti promptiüs

tuat lumine: cecuseftquisquis ab arca cor.

adhzrefcant,

Hinc dum in fluentis hüjus

[

dis fai hunc non abigit corvum; utabeat, &

vitze delabenübus aquis ludere videntur ho.

non revertatur.

Quod fi Noé corvum - ab

mines, hamis hifce voluptatum efcà larvatis

,

arca dümifit, ut inde conjiceret, fijam diluvii

inhiant, G miferé capiuntur etiam ludentes,

2

aqua ceffáffent: amor cupidineus,velüti cor-

unde fe(tivé Augufünus monet, ut nolimus.

1

vusSathanicus non luxurig aquas ficcatas

fidete hifce voluptatum efcis: Noli gau

d

"

ef(e denuntiat, fed earum (ugiter inhiat in.

ere InDfalm.1o; |

adpifcem,qgti in efca [ua exultat , nondum

Je

€rementis; ut càm 'isdem homines abluun-

r

irabit bamum pifcasor.— Namjam ille babee "

ia 2

AUW

Vérani dc .43'662:'6;" Tom. li.

188

! Difïertatio | Vl ov

bamum in fatccibus, t£ quod tibi videtur

doquiis inflammetur freguentibtts & 2104]1' f^.

longum , breve est; omnia ifla eito tran[eunt:

cibus inardefcat ,. i fpem petenay

AUTLAL,

latent ubique hami, quia exhibet fuas ubique

affetium deferat: faciant igitur multres tua

mundus voluptates, qua tamen hamos ha-

vocibus fuis bamos.

Has fraudes declinat,

bent fuos dolosá inefcatione ad fraudem,&

qui in foeminas minimé inclinat; eó tutiof

necem fucatos; & przíertim inluxuriz vo-

- quiseft, quó longiüs à procaci abfcedit mue

luptatibus, carnisque illecebris Sathanicus pi-

liere.

Diícas alieno periculotu& confulere

fcator hos demittithamos, tendit infidias, ut

faluti: quotvirosetiam pietate inf/gnes,for-

deceptos homines perindeac pifces ad mor-

titadine invictos , & virtutum fludio cont«

i

- temtrahat; ludentésque in vita capiantur tri-

mendatos non perdidit procax mulier ? . An

non David inípiciens Bet(abeam. fe lavan-

- fles ad necem;qui enim Venereis incautus lu-

- dit inaquis; eícam fentit inhamo voluptatis,

tem hamum in fonte deglutivit;eícá volupta-

fed mortem deglutit iniquitatis ; & quot-

tislarvatum? Fefellit nimirum ^ muliebris

quot hos non declinant hamos neci addicun-

fpecies Davidem, quiin aquis deceptus exti«

tur aeterna.

mz pulchritudinis efcá ille&tus peccati hae

79

Quos non fefellit. venerez v

duptatis

mum noxié quafivit, & lethaliter deglutivit;

hamus? quosad tartara non traxit? quot

appofité Theodoretus loquens de lapfu Da- Qeifios, im -

non perdidit, qui hocce in hamo aliquid fe

vidisait* Cim fimpliciter non curiosà difpee ib. . Rege

- Jucraturos fperaverant ? eó cautiüs caveri de-

xiffet , vidit mulierem,que lauabatur ,5 for-

bent latvati hami, quó exitialiüs incautos de-

minefeazus — pulcbritudine bamum d

eg/uf

cipiunt: an nonlethalis amor ille; qui fub

tioit peccati,

eíca larvate voluptatis lethale exhibet pecca-

Quéd fi David inconcuffà loricatus for«

$9.

ti venenum ? Oflentant. procaces mulieres

titudine, quia fimpliciter,non curiosé mulies

inanem, ac latvatam pulchritudinem,vultum

tem conípexit;foedé cecidit ?. qui ftabunt vi-

fucis illitum,frontem ferenitate arridentem;

ri curiofiüs foeminas fpe&tantes ?. Quid fpe-

genas purpureis - florefcentes rofis ; oculos

&andum in ipfis, quàm turpiffimus lapfus?

blando allicientes afpectu : fed' cavendum

David mapalibus;cafisque agre(tibus innutrie

omnino eít, quia fub.illarifüs, ac ferenatee

tus ea fortitudine adJeonis,, urfíque intrepis

|

-dus occur(um infurrexit , ut non folüm tne«

frontis larva latet hamus, eó exitialior, quó

LO

fub voluptatis illecebris, (ub deliciarum le.

tum ferarum ferociffimis incuteret , fed &

nociniis patatas celat infidias, e(cà fucatum

gloriose profterneret: David,qui non folüm

occultathamum; fcité S. Nilus agens de ne-

ab oculis femotus hominum f£eras difcerpüit

Ordt,Y1,. quioris fexüs infidiis ait: Orpantur , offen-

in ipfum fevientes, verüm etiam coram po»

tántque fe jam liberà , & vultus ornatu quid

pulo gigantem laceffivit;pugnavit, expugna-

i2 animo lateaty indicant, intendunt fupercil-

vit; adunius lavantis fe mulieris fpeciem foe»

lia, & palpebras circumvoluunt, collum ape-

: dé cecidit; quis adeó remeré de fe . ipfo fen«

viust, G toto corpore delicias agunt, mollibus

tiat, utítare fibi fpondeat coram procaci mu-

utuntur verbis , & dulci vocis fono. auri-

liete, cujus pulchritudo virum feedat,fpecies

bus blandiuutur ,, donec animam tuam plené

devenuftat , & oculi il!is bafilifci nocentio-

diripiant,. && depradentur. . His veluti bamis,

tesinterimunt ? Qui Davidem fecutus eft in

atque e[ca ad mortemraperis imprudens, bis

lapfu; eundem mox imitetur in timore ite-

vetibus, & varijs plagi captus traberis ad u-

rum dilabendi, David enim timore concuf-

geritum : cave,ne te blandis fermonibus ir-

füshoftem timet:: efverrili faciem tuama A

vetiants pefliferum enim "!s venenum inest:

mey6 fatius fum conturbatus ; quia fi procax

adeb e(t procax mulier viro in(idiofa, ut nil

mulier Ínam prodat fpeciem , & fuum nobig

in ipía fit, velab ipía fiat; quod . infidias non

' Deus auxilium fubtrahat , neceffe eft immie

nens timeamus periculum. David cum femel

li TU

tendat, quod laqueos nonapparet, quod ha.

mos latvata non infltruat efca ad viros , qui

libidini induláffet . propriis proftratus. fuit

*il,

amore ducuntur cupidineo, decipiendos, ca«

oculis, & qui alienis fubjugari non potuit ar«

piendos, & ad necem trahendos ; uncate funt

-mis, vincitur foeminea nuditate; & ideo quia

. procacis muliercula blanditig,rapiunt, quos

femel cecidit , iteratos timetlapfus, fi Nu,

tangunt; cavendum eítab omni; quod foemi-

minis ope deftituatur;experimento edoctus,

neam redolet mollitiem, quia egam verba

quód tametfi ferarum infultus, horribilísque

hicine(cant, & decipiunt.

-truculenti Gigantis vultus. animos exacui(s

79*

(ent,virésque addidiffent; ad unum tamen,&

Solent, qui hamo pifcibus infidiantur fi-

lentium (ibi indicere, ne verborum ftrepitu

hunc fimplicem Bethfabeg intuitum victus

terreantur pifces, abeántque incapti: fed.

miferé cecidit, fortitudine deflitutus : non

n

procax mulier etiam verba in caffes trahit, &

adleonis occurfum, neque ad gigantis mono«

in retia tendit, quibus minus cauti capiantur

machiam , fed ad mulieris afpectum cecidie

viri : tunchamum demittit, cüm blanda ver-

vi&usà foemina, qui vi&or fteterat cope

ba immittit; tuncinfidias occultat , cüm fe

tra Leon;m.

ipfam manifeflat, féque infpiciendam prodit;

Ícité S. Ambrofius. inquiens: irilis fexus

378

2ullo magis lubricus, quàm mulicbri decore,

$iió gapitur, [2 maxim(ä fi ardor mentium al«

g. X.

x

M

m

h-g,?

tht

-

| Amor cüpidine-uslmalc)mm fabcvn;' pemiciem cudit, — 189

cem adigit ; «ujus dulcedo venenum exhi*

5 Xo

bet, Nulla zfítuante concupifcentia eft fe-

ra truculentior,

Scorpius quamvis facil&

" Concupi tentia amore — illiciente

lenocinetür ,. venenum nonnifi de poflico.

bauflum [pandet nectareum ip aureo o-

corporis jaculatur, & ultima fbi parte per-

cutit , ac vulnerat ? an non etiam carnalis

Iuptaris poculo 5 fed nonrrifi letbale proe

pínat venenum : blandà inci-.

voluptas , infolefcens concupiícentia fcof

pit » G dirà definiz.

pionem venena effundentem refert? :amecdff

fuis eblandiatur lenocinijs » ac extima arti-

$n

Ileft, quod valentiüs hominis infrin-

deat fpecie ; in venenum tamen definit, quo

: gat fortitudinem , enervet vires ve«

nonnifi trages fpargitanimarum. |Quóodfi

nereà voluptate , expertus id. fuit

de Aulico quodam falfa felicitatis fpe decee

Pharao , cujus filicinea durities divinam in

prus Sidonius Apollinaris dixit ; eum à for-

L. if

fe indignationem obarmaverat ; delegatur

tuna adblandiente interemptum. — Ouem.a

834

Moyfes Omnipotentie Vicarius, qui paíto-

eruentavit fortuna diu lenocinantis perhidos

xitio baculo Numinis veluti f(ceptro, non

fimis , qua virum , t fcorpiu. ultima [ui

Qnfios t

— hominibus tantüm ; fed G ele

entis impe»

j^rte percupfit.

ret; quaque in petvicaciam

à

erro dürioris

Id forti

üs cenfendum de illiciente cons

^/

*

| ihbo h Reg.

8j

Principis obarmet ; enixiní depofcebat Moy-

eczlpifcentia . quxz cum .n'eäa'rcu.m.fpondeagj

hauftum inaureo voluptatíspoculo , teverà

fes exolvi populum , ac libertate donari ; cui

tamen rélu£tatus Plarao ; compedes infrin-

nonnifi venenum propinat : blandé incipit ,

gere, jugámque removere , quo populus z-

& diré definit ; delicijs affluentia initia ex-

hibet; fed exitu cunéta funeftat ; ridet ore,

' que premebatur , & opprimebatur , pervica-

citer detrectavit : fed Moy(is Virga in Dra-

& vulneraccaudá; blanditur vultu, fed pe-

"conem mutatur 5 pellucidi fluviorum lati-

'de percutit,conterítque; ac interimit , quos

"ces nativum exuentes chryftallinum nitorem?

vultu ad fe traxerat : probé S, Chryfofto-

"fanguineum induunt colorem ;5 non tamen

mus i» ferm. cóntra luxum ,. & crapulan

hisce fignis fle&itur Pharao, fed ejus fuper-

ait ; £eraeffvoluptas , feragravs : ntoue

'bia indürefcit pervicacior,

Quid tunc?

frorpio , neque ferpens in. uifceribus nojivie

Exsod, $. L. Vonjo mufca gravi[ma in domos Pbaraonis ,

fedens zta utrinqee graffatur 5. ficut drlsesae

& fervorum ejus , 8 inomnem terram 4Eay-

rum concupifcentia omnia fubvertit , & per-

dit. Fera nonnifi carpori infidratur , fed

pti» eorruptáaue eff terra ab bujmod:mue

ftis.. Quid t quód ad fuperbiam retunden-

bac ohm infederit und cum corpore animam

dam Pharaonis non é fylvis accer(iti faére ru«

etiam perdit,

gientes leones ; fzvientes Panterz , feroci-

Nulla fera eftuante concupifcentiá ,]e-

IT

entes Urfi, fed minutiffima coacervantur in-

nocinante luxüriá eft nocentior, nequeevo«

fe&ta mufcarum agmina ? cur ad delendos

mendis venenis aptior , càm abuna libidine

Égyptios non elephantes turribus obarman-

veluti à feedito , corruptóque fonte omnia

tur, fed muícz rurmatim accerfuntur? An

fcaturiant vitia , que veneno nocentiora non

Ízeviüs muíca , quàm leo valuit in Pharaonem

corporis tantüm corrumpunt vifcera, fed

irruere? fi mufcainermisvolat, fiadífolüm

anima perimunt vitam: libidofiquidem cün»

^smaníüs motum infidens tabulz avolat , fi ti«

incrementum fubit languores auget , & dea

fedtus multiplicat : & hec ratio, curhomie

!' Minan i

mida quemlibet expavet occurfum ; cur mu-

fcas ad duritiem retundendam Pharaonis , ad

nes Venereis indulgentes voluptatibus , foe«

: Kgyptios debellandos , pervscacésque delen-

dísque addicki libidinibue , confumptis car-

dos Numen accerfivit ? quia nimirum per

nibus , deftituti viribus mifereé deficiant ,

Lib,18.Mo- muf(cas , ait Gregorius Dapa , appetitus (1g»

ut autumat Clemens Alexandtinus , 'inquxia

ral,

natur libidinofus, amor cupidineus , volup-

ens: Homo ex bominenafezitur , &evellirur,

Ab s u dage

tasvenerea, qua ad hominem prefternen-

vide damnui magnitudinem z totus bomo per

CAP.À Ko

dum fortior eft quocunque armato exercitu:

exinanitionem corpori abffrahitur: / dicit e-

pulchré Gregorius : ZEgyprtws , qui bujus

LÀ

nim boc nunc 05 ex offibus mess s G cavo de

suundi [beciem tenet ,. mu[cie. percutizur

.

caAvYno mes.

Homo ergo tantum vexinani-

mu[ca enim nimis infolens , && inquietuns

tur femine , quantus videtur corpore * eft

animal ef? ,. in qua quid aliud quáam info-

enim generationts initium , id quod recedir.

- dentes cura defideriorum carnalium defignan-

-Minus adferret mali amor cupidineus', fi

,

j

folüm perimeret corpus; G nón animam

$2.

interimeret; parüm effet, fi homo venereig

Ut igitur pervicacia fuperbientis Pha-

raonis retundatur , ut /Egyptiosegregié De-

indulgens voluptatibus corporetantüm defi-

us percütiat, non rapacesarrnat leones , nec

ceret, nifi & mente miferé periret ; adeóim

Ízvas concitat Panteras ; fed carnalium libie

hominem fzvit amor cupidineus, ut non fo«

dinum permittit zítus ; inquietósque luxu-

lüm corporis membra corrumpat , ac profli«

riz affaltus , quia nullus aries fortior ad e-

get , verüm & latentes. ia animo virtuteg

vertendam hominis pervicaciam infultante

confundat , cüm pietatem fcortatione peri«

concupifcentid , cujus ze(tus ad naufragium

mac, charitatem extinguat , & reliquarum

pronum fternit iter , cujus lenocinium ad ne»

vircutam deleat veftigia,

Aa 3

Nil

196

Difiertatio VIIL

Pa

$f.

Ril plures in homine ftrages inirehit,

confantiam ; fuperbiaevertat humilitatem g

nilplurainfert dagiítia, quàm amor unus cu-

procigalitas profternat liberalitatem , perfi-

Geref, $.

idineus,| Cum callidus ferpens primzvi

-dia fidem cogat abire extorrem ; una libido

delicti infaufliffimus incentor Evz feductze

€ft, qua cateris vitijs audentior virtutes

reus fifteretur;-hoe uno fupplicio ejus im»

omnes uno affültu evertere nititur; dum ca-

pudentia mulétata fuit : /uper pe&ins tuum -

flitatis. fundamentum fubruere viferrimé

gradteris , & térram comedes cunilis diebus

Zit4 tus.

tentat, G totum interiorem hominem pro«

Inimicitiast pouam inter te , €9

fligare feftinat omnium virtutum fatali cla-

mulierem , 6 femen tuum, 65 femen illiue,

de; & hzcratio, cur libido infidietur calca*

ip[a conteret capur tuum ,. € tu infidiaberi

ealcaneo eju.

neo, ait Ánfelmus Lauden(is, du Japien-

I:z; ;*. Gess,

Quid ? quàd ferpens fedu-

tis bafim conatur desiruere, quia ut (cité no-

€or hac mul&etur pena , quà faper pe&us

tat Beda, voluptates carnis diffolvere men»

fuum gradiatur? Quid novi attulit hoc poc.

tem per delicias folent. Quód íi calcaneum.

nz genus ferpenti , cüm antequam primam

fuo infecerit venerea voluptasveneno , to«

feduceret foeminam , fuum jam graderetur

tum non (olàm corrempit reliquum corpuss

fuper pectus? fià natura idipi inditum,fu-

verüm Gtanimamdevenuflat , & vitia evo»

per terram repere,quomodo potuit poena ei

catomnia, sítque propterea libido vitiorum

obüngere,quod ejusdem naturz jam propri-

omnium fertilis , ac feraciffima tellus, cui

um erat ? An quia ferpens feductor homi-

faccenfens Salvianus eam vocat etnam ime

Lib. ^. de

nem pre'fignet in aulam inductum ,. ad ho-

pudicarum flammarum, & Petrus Damianus

gubera,

nores , ac dignitates promovendum ; &

«rarium pravarum cupiditatum ,. Areanta

nulla viro aulico poffit pcena dirior contin-

eruenti belli, clibangm obfcena luxuria ,

gere, quàm fi fpes omnis amputetur ad al.

fentinam paffonum carnalium ; imà cít vo-

| tiora aflurgendi; eíque dicatur, quod nunc

latabrum paflionum omníum , quibus ho-

. E5 , jugiter inaulaeris; perinde ac feducto-

mo quaíi humanitatis oblitus ferz-degene-

zi ferpenti dixerat Deus vindex ; fuper pc-

ratin naturam : fiquidem inter reliqua ine

; €&us tuum gradieris , & terram comedes

folefzentis concupifcentiz mala illud in pri-

cunctis diebus vitz tuz , cüm jam & fuper

mis notum , quod homines quafi humani*

! pectus graderetur , & terrz lutum come:

tate exutos , crudos efficiat , . agereflres ,

deret? Verüm nonabsre videtur ferpens ini-

cfra&atios , exleges ,. jugi omnis impa-

0^

micitiascum muliereagere, Mulierferpea-

tientes , quod promptiüs excutiunt , quàm

tis capat conterere pede properat,fed ferpens

eidem affuefcant ; hinc hominis natura fyl*

muiieris infidiatur calcaneo: fed (i calcane-

vefcit , ait Chryfologus , ff aggreffás luxu-

Serm-132.

um momorderit , non tamen adcó grave

ria femel in ipfa dominetur, & huc rc(pexit

Ul.z, ed

videtur damnum intuliffe, cum corporisex-

Jeremias cap. 24.

Cüm depravatam ia*

tremam partem duntaxat, fcu pedem dente

laferit.

tuens hominis falacitatem ; & in ipfo ho-

$6,

mine pravam concupifcentiam alloquens

Sed fi intimiàsrem introfpiciamus , quid

ait: « ferklo coufregisíi jusum meum , va-

ferpens , qui reptatiene totus ventri incum,

pifiivineula mea , & dixifli non feroiam.s ,

bit, fignificat , quàm feedam libidinem ,

& quarens quid-caule , cur legis impatiens

coenofam cencupifcentiam ? hzc cft ille fer-

populus Dei reddatur illico,fubdit ; .Zz ozws

pens delictorum praviffimus incentor , &

enim colie [ublimi , & $n oumi ligno frouda-

qui perniciofiffim? calcaneo infidiatur., pedes

fe tu proffernebaris meretrix , quiainfole«

impetens; eftenim pes extrema , & infirmif-

Ícens concupifcentia , feeda libido idolola-

fima hominis pars, cui reliqua humani cor-

triam accerfit vitiorum omnium parentem

poris membra innituntur , huic ergo vene-

feracifimam : videtur enim lafcivia idolo*

rez voluptates quafi totius flructurz fun.

latriz effe appendix ; & idololatria la(civize

n 1

E

x'.'.) h

damento minitantur , ut univerfa fpiritualis

pedifequa , G perindelaícivia , acidolola-

fabricee moles corruat , labefado fcilicet

tria excutit jugum.

per pravam concupifcentiam , coenofam libi-

Nonnifi perniciem intentat exlex libi-

$9

dinem caflitatis füundamento: eít enim li-

do ncn hominum felüm, fed Urbium, ac

464 ,

bido, quatotum hominem inficit, mentem

Regnorum.

hebetat ; lumen offufcat rationis, volunta-

Quatuor potentiffimi Afly-

riz , ac Perfidis Dynaftz contra fibi rebel-

tem enervat , G ad illicita pertrahit ; cor.

les Pentapolis Reges armantur , fcilicet

pus nativis fuis deftituit viribus , membra

contra Regem Sodomorum , Regem Go«

labefaciat, potentias corrumpi: totümque

morrhg , Regem Adumz , & Regem Se-

hominem proflernit, Quàmcallidé , quàm

boim ,. non tamen contra Regem Bala ,

aftuté ferpens libidinis hominis infidiatur

coutráque Regem Baleipfa efl Segor , nimi-

calcaneo , putat enim maximam , ac írtepae

rum urbs, quz priüs Bala audiebat , poft-

rabilem moliri perniciem, íi fuo calcaneum

quam precibus J.oth fervata eft à Pentapo-

veneno inficiat ; fi caftitatis labefaGet baim,

leosincendio nuncupataeft Segor. Expen-

evertátque fundamentum,

Genef, 19.

fione tamenid dignum, & diícuffione, quód

37.

Quod fr reliqua. vitia nonnifi in reli-

Urbs Bala, qua S. Hicronymo interprete

, quas feor(im virtutes obarmantur ; ut gula

idem (onat , ac abíorpta, vel vorago , vel

&nlidietur temperantiz ; timiditas ;excutiat

ut placet Anfelmo Laudenfi Urbs devora-

torum,

»

"

Amor cupidineus malorum faBer perniciem cudit. — 191

torüm , càm effet ejursdem" fceleris rea, ac

Imó non obflante turpitudine ex fan-

29»

Ífodomitico fcedata crimine fola Lothi pre-

guinis orta neceffitudine ; funt , qui affe-

€ibus incolumis fetvetur à communi totius

rant matrimonia etiam íniviffe 5 .ut habet

Regionis conflagratione,& tantüm urbs aus

«

Lexicon Alexandrinum, ubi dicitur,

Ni-

diat devoratorum. Cnr Bala afferitur abfor-

w alter Saturni filiue , qui matrem Semis

pia » vel devorata ? & urbs dicitur devorato-

YAWidcs imuxorem duxit.

Unde Perfis ac-

. rum , cüm folà abforpta, & devoreta non

cépta lex , pareutes ,. & forores in confor"

fuerit in Sodomorum incendijs , cüm teli-

zium tbori ad[cifeenai, — lnde Pieus Tuno«

qua Pentapoleos Urbes fulfurea conflagra-

nem fororem matrimonio fibi. copulauit,

verint voragine ? non mentitam putamus

Putárim tamen hac filios inter , & matres

nomenclaturam de appellationis fallacia fu-

inita matrimonia aniles inter fabulas recene

fpectam ; íed potiüs arcanum nomínis Sa-

Íenda ; cüm velipía natura, qua uma, &

cramentum : quia urbs Bala ejusdem rea

communis eft omnibus gentibus ab hise

. flagitij, cüm przfeferat in nomine nefarij

abhorreat ejusdem fanguinis mixtionibis.

fceleris reatum , eidem Lothi prec&'votago

Catérüdi vitanda omnino eft hac libidinis

fulfurea pepercit ; & reliquz Pentapoleos

vorago , in quam carnalium voluptarimiil-

.utbes ignita abfümuntur voragine , quia

lecebrz nos pertrahunt : à carnalis volapta.

nullum patrati flagitij videbantur veftigiüm

tis gorgite nos futürze mortis mecus , ac di»

D) d

impreffiffe, quod à fcelere czteros arceret ,

vini judictj tirnor revocet cum D. Augufti-

Lib,7.

[ m

fueta,

& ideo fulfuream ipfam patiuntur vóragi-

no , qui Deum alloquens ait : Nec mes

f* -^

À a

revocabat à pro[undiore woluptatum car»

nem, à qua Bala eripitur, quam prafefert

in nomine , dicatürque ablorpta, aüt'devo-

nalium gurgtte nifi metus mortie , & fu-

ata, velurbs devoratorum ; utinde €onij.

turi judycij tui, — Enixim Deum rogemus ,

ciamus , quàm foeda fit libido ;; cujus vel

preces ad ipfum fundamus , ut ipfe fua nos

nomen vindex Numen acerbé puniat ; meri-

ope pr&fervet , detineátque , ne in hanc rua-

tó Bala abforpa dicitur, ut quod meretur

mus$ voraginem ; impuras Cogitationés eà

in re , 'etiam patiatur in nomine , " ejásque

excütismus celeritate, quà ignituri carbo.

fupplicium cum nomine traníeat ad poíte-

nem noftras illapfum in yeftes, ne 1zderet,

. fOS;

Fulmen eft libido , ut'arferit , fulgórat,

$9.

Neque abs re vorago libido dicitür ,

perítrepit ; acledit.. Omnis eciam praci-

cum animas devoret, àcperdat? generatim

denda eft infolefcenti libidini occafio , que

quavis carnalis voluptas inftar voraginis fe

ab otio prafertim ,. efculentis ; & poculene

Som

habet, hihc Petrus Celenfiseam vocat pu-

tis petitur, ut etiam à conviétu pravorum,

Lib. 2. epift, teum daemonis ; ubi loquens de fuperflua

à focietate malorum , à colloquijs fcedam

4»

. €arnis delectatione ait : Hecraix eff pecca.

libidinem redolentibus; necquidquam neg»

- . tinea totius boneflatu , fovea vitio-

ligendum ; fed pravae concnpifcentia totis

L]

rum omnium , puteus demonum ,& vorago

viribus obftandum

3

qua fub initijs videtue

animarum ; quin & corporum : recludues

veluti fcintilla blandé illucefzere , mox in«

ebfecro , recludite feram banc peffmam ,

crementum fubit , praludítque incendio

que devorat Jofepb nofirum : Vorago eít,

omnia devaflanti , abíumenti : libidinum

obleCamenta ruinz funt mortalium.

& tera peífimavoluptas venetea, qua blan«

ditur, & mordet; ofculatur, & vulnerat,

Plures funt nonhominum tantüm , fed

I

ridet , Ginterimit; mulcet ; & ferit, Imó

& urbium cafus , imó & provinciarum exci-

etiam iplum matrimonium , fi illicité inea*

dia non ficcis oculis memorize revocanda,

tur, & generatim quzvis illicita carnis

Quot etiam in veteri lege una infoleícens li-

voluptas vorago eft , ut notat S. Petrus Da-

bido ad interitum non rapuit animzefimul ,

Opuftul. 1$: mianus , qui libidine infectos lapíos deícri-

& corporís ? Quis recenfeat Sodomaeorum

eap T.

bit in luxuriz voraginem.

Hinc Perfiei

ignes; Sichimorum cedes ; Beelphegorita-

exitij vorago , qua locum dedit paroemize

rum clades ; Madianitarum ftrages; Benia,

Lib, 1* epif., apud S, Ifidorum Pelufiotam, nil aliud eít,

mitatum interfecliones ? quis memoriam

ió

4645 i

quàm fceda libido : ait iple : Nenvulli per-

repetat Troig ob Spartanam adulteram de-

fepe cum fpurcis fratribus fe fe contami-

cennió circumfeffe , quis recolat Trojano-

narunt , atque item lj cum filiabus fuis,

rum fexcentorum feptuaginta fex millium

Was ex meretricio concubitu. extulerunt ,

excidium; & Gracorum octingentorum,&

4c libidinofa temulentia Perfici exitij zpfis

octo millium deletionem ob unamimpuram

Helenam.

faéla efl vorago : Períarum fiquidem lu-

O profundum damnatz volup-

xuria eo excreverat ,

ut omnes terminos

tatis baratharum! in quod quos fuis Venus

egrederetur honeítatis , cum etiam matri-

ementat illecebris , coeco furore przcipi-

bus filij , & cum fororibus fratres focde

tes agit,

Veré fapiens de hemine libidi-

commifcerentur. — 445 non audi , ait Chry-

nofo Prov.c. 7. ait : Sequitur velut Bos ad

foftomus, . Homil. 7. in a. epiff. ad Corintb.

vilimam , & quafi agnus lafcsuiens , &&

m

Perías nemine . cogente cum. snatribus u

ignorani » quüd ad vincula finltus traba-

onifceri , nec unum , Aut duos , (ed uniuer-

LU.

f[4m gentem.,

Coecus

192

Diífertatio V»iï k

$2.

Caecus eft cvpidineus amor praceps

audire faflidiunt. Ptincipes, adire plerume

trahitur ad interitum , dum delicijs foffun-

que non erubefcunt viliores tabernas, f1 in

di putat ; perinde ac ftolida pecus injectá

ij muliercule feeda flabulentur iibidine :

collo refti , lafcivit, exilit , putans fe ad

Pudeat. tot viros principes uni íubeffe libi-

prefepe duci , cum tamen trahatur ad la-

dini ; millies decantata exempla Samfonis,

nienam.«

Libido fi femel infolefcat. oculis

Davidis, Salomonis, &aliorum , quz po-

fleriora fuis fcedárunt libidinibus fzecula 5

eft ceca, auribus furda, corde fatua $. quia

qua imminent pericula , nonvidet, dehor-

nos ab ijsdem fubtrahant.

tamenta non audit , futuras poenas non pra-

Fucata eít carnis. voluptas , delicias

93*

meditatur ; & demens circumfertur, quo-

fpondet , & venenum propinat ; ludit pe»

cunque eam turpis aftus impulerit : . hoc

de . & capiti infidiatur hominum : utinam

animi morbo concitatus Hemor Genef. cap.

/

in aula duntaxat Herodis píaltria regnum

4. ad domum feflinavit Jacob ; quamvis

repudiaret, cui praeferret ptophetz caput ,

Jacob paftor effet , & Hemor Hevei Prin-

quod effet ge(tatum in diíco,

Volo ut pro»

. Marci.6, 9.

cepsterra illius: deperjerat Hemor Dinam;

tinus des mibi in difco caput, Joannis Ba,

2j

quàut potiretur , Principis exuit fupercili-

piifie : annuic rex, & pes faltatricis puel-

um , Imperantis depoíuit Majeítatem ma-

lg , caput perdidit prodromi monentis 5

palia ingreffurus Paítoris : etiam Artaxer-

quod Herodi non liceret,

Quin vel apud

fem libido, quà aftuabat , adveftibula ab-

Innocentem Adamum Eva mulier Deo prz«

jecit rufticorum.

Ut impetretur Dina ;

fertur ; maluit Protoparens mori , quàm

Hac

L

etiam Paftoris vilis limen à Principe teritur :

eductz ex fe foeminz non parére.

quis nunc fomnianti non parcat Poéfi , fi fua

eft indoles amoris cupidinei , ut ei leno-

Numina , & Europam per fluxa aquarum

cinapti connivere non poffithomo fine con-

devehens itinera , in tauros recoxit ? U-

fcientie angore , fine famz damno , fine

rias & caftris redux regia enanciícitur fer-

fortunarum jactura , fine memoriz cor-

cula , quamvis nullas detuliffet Davidi pal-

ruptione , fine mentis hebetudine , fine

mas; nullo foret triumpho acclamatus, nec

animi crimine , & fine corporis difcrimine.

celebris ; quia nimirum uxorem habuit

Cauté igitur agendum , ne ullus ei in ania

Bethfebeam , quam rex deperjerat. .. Libi-

mi adyta pateat aditus , ne finas te ab ipfo

dinis aítu exagitata principum cervix non

allici3 fatiüs femper fugiendo vincere;

fle&i modó , fed vel in abjectiora poteft

quàm pugnando cadere,

mapalia abripi ; qui viros etiam illuftres

L

MM E

0 d

W

;F! ïix N M

(

"n

N

:

x

-)*X* ;

N e Á

^.

q

Tï

aW

:

*

ä*

N ER

*?(ä

n,,

t"i

^

em

"-

.

QSCRS (

/

)

LO

UT

m

N

GL YUTN

^

N

Av

—

[ —

i

4897

2*

LA

XSN

r

M

j

S

N

r

4

ï.

LA

-:"

IN

SSS

Pt

;:ï

»

£s

—.;LZ('—'" Ü

f EC t

5x

ä?-

s

"

AIXA

-

E

2

P

ït

xdi *

.

:*

2

d wï&

E

FPr'»r-

DIS.

eaí(1m)Z24

(25035 633 0)5: 5 ]5 05 73505 05 05 85 790 d5 dododo O5 d5 855 05 0505

r

siode decodotoch eodeotocedio s p etoep ol qociecto qecie cto o cto gaede a.

*cäæææææææmæææææææææäïäïäïüææä

*

-DISSERTATIO IX. .

P

Odium quovis cane rabidius in omnes

t, alios lerhaliter mordet, &

f(urm s-cf Íavi

fc ipfam feraliüs rodit.

: Mamï 6

Aj

Vr -

O:Izj präteiwk natura expenditur , ejsque j?m ,;v?ztïzïiþmm- detepi-

-otury ne venenati.

ej

jus latices hauriantur , qui fetim non extingunt , jäd

defiderium acuut alienum f[anguinem fundendi.

Q

:

I

32

€]

Dium humanz elt focie-

Definitur odium à D. 'Ilioma , diffo«-

NS

VA QD

**

)

l

25

—sX

N

tatis Venenum , quo.a.

"antia quedam appetitásadid , quod come

mor corrumpitur , &

préhenditur t difconveniens, Eftque odi-

aureüa ámicitlae vincu-

NAS

3

/.r

um duplex, unum , quo-pravi , vitiisque in-

s

SS

320

Á

um folvitut ;-ac diffi-

dulgentes refi(tunt virtuti ; t fibiinvife , &

"

A

p

R N

N

d

dentia hominum capita;

eft odium proríus iniquum : alterum quo

2

vel craenta fibi indicünt

viri probi culturz'addicti virtutum vitia in-

A

I m prr a EE

beila ; vel czdes , ela-

fequuntur ; & pravitatem averfantur ; & eft

odiumlaude dignum. Tlludefttrifte , & exie

désque m/nantur; omniique (us, déque in

orbe everientia, injurias vindicatura fibi il

tiale; hocalacre, acfauftum. Illud protervi-

Jaas, Eítquippeodium;anitüi ab eo ; quod

tatisfuz confcium in fe ipfum fzviens fe di«

malum fibi eífe fentit averfio ; & à plerts-

lacerat 5 iftud virtuti ftudens propriá gaudet

innocentia,

que videtur , cum ira confundi , prafertirh

Illud ex matreimprobanatum,

vitium pro patre nactum;nonnifi mala moli-

ab Augultino Jíóro definirionum , dcfitiente

odium , Veterem iram ex pluribus caufts

tur ; iftud obftetticante virtüteortum ,omne

colle&tam , & diuturho tempore perfeveran-

averfatur fcelus,. Tllud mentem corrutnpit

tem 5 & videtur adhafiffe 'Tullio ; qui

& cordis intima corrodit; iftud animum ex»

-qdi-

Tlitid non moli-

um iram inveteratam eífe dixit.

hiiarat, & pectus munit.

2.

Verüm licét ira jugali veluti vinculo o-

tuür nifi fordida , non concipit nifi cedes, non

dio copuletur , nonnihil camen ab illo diffi-

agit nifineces ; iftud non profequitur nifi

det , quiaira proprié nonnifi ex privátis ;

fplendida , noncupit nifihonefta, noname-

aut communibus injurijs , quz ad nos quo-

ple&itur nifi decora,

1llud triftitià. vefci

tur ,& femina fpargit diffidiorum, utob(it ;

quo modo fpectant, ebullire folet , ut dócet

Anítoteles in Rhetoricis, Odium veró ex

iftud laetitià nutritur , -& virtutem

vet, utpftofit.

radicibus univerfalioribus germinat. ; utex

improbitate etiam , à qua il damni ad nos

Aliud e(Foditim , quoviri pietatiaddi

lO

s.

derivatur; etenim citfa fufceptas injürias, ac

&i ; & coléftibas iühiantes ,. peritura ode:

lefionem folemus improbos odiffe ; licecmi-

runt; mundi dignitates;honores , divitiasa-

nim? ijsdem irafcamur, "" Pr&terea ita ex Se-

ver(atitur ,vitz civilis l'udia negligunt; ho-

neca [jb de ira cap. 1. eft btevis infania ,seque

minis confüetudiaes fugiunt, & folitudines

impotens fui , decoris oblita , neceffitudinis

petunt; ubi fanétiras lztiüs efflorefcit; ubi

immemor, inquod cdpit pertináx. — Tufa-

eremi Incolz liberiüs ccelo inferviant.g &

nos effe,quos ira incendit, ex eo conijcity quia

Íémina; qu& in terftisjaciunt virtütum , in

in irafcentibus flagrant , & tiricant oculi;, pet-

fructus exerefcunt vitz nünquam defectu-

funditur vulrus multorubore , exaftuante ,

re. Fuerunt tamen ex perditishominibus

ab imis pracordis fangüineTabia quauiuntut,

aliqui , ica corrupte mentis ; qui Anacho»

retárum , ac Monachorum inflitutum im-«

dentes comprimuntur , fubrigüntar capilli ,

qua fingula infaniam prodünt ; ut'etiam pà-

pie fugillantes SS. Anachoretas contemptim

Viros lucifugas' nominárunt ,

Bellere-

rum explanatis vocibus fermo prarüptus ",

coriplofz fzpius manüs, & pulfara pedibus

phontea percitos tabe:, ^ coeno aptiores ,

htimus, qux omnia qura violenta brevia fünt,

quàm calo* | Odium civilis confuetudinis y,

Odium verà eít diuturnum . ád plüresnu-

antiqui nominárunt morbum Bellerephon»

tritur annos fine dolore illiüs, qui odit * ita

teü 5 eó quia eadem triflitiz lue crederetr

Bellerephon laboráffe ; hoc eodem "morbo

verà fempet effervelcit cum aliqua itafcen.

tis moleltia,

infedos dixerunt eos ,

d

qui hominum odio,

Bb

Verani de. Affeilibim Tqm. I

194

Differtatio 1X,

Ilj

& viitæl tzedio contabuerunt ; cüjusm*ddi» fuit

tra lemipedalem pifciculum nil proficienti»

bus; quàmad immanis;Balznz confpedtum

Timon in genus humanum fingulari odio

teter ; ac fáneftus;

trepidare , haud facilis deci(io.

Qiid ?

Aliud eft odium

L

ferinum , éftque ra-

quód ipíz Balznz, [eu immania Cete mi-

biofa , ac infatiata cupiditas fundendi huma-

