fanguinis emiffionem e fedha vena,

pedibus

adfelicitatem Ita'ie, & gloriam Campaniz

Ratisbonam militem infe

natus, luüfulas naclus & coactus unà cum o-

vinum deferre.

qui, efjue petitum

Miles ad Monachi aeceílum

pibus operam fuam Nolanis impendere, ita

t

& fua cauía plürimum defatipati fortem fai«

falutem. curavit animorum, ut illam non

leratus obítupuit, & fingulari hac benignita.

Q

negligeret corporum ; aliorum nunquam

Q

te contentus oblatum fibi vinum accepit, &

obli:us, licé: fui perízpe immemor, nilque

cum alio obtonio (ibi comparato labentes -

&

-

fibi ufutpare appetens, nifi omnium cala-

vires refecit, & fitimextinxit.

mitates, quas ut à miferis abigeret , ad (e

l

Mox idem Eberhardus ex Abbate Bj.

jo.

trahebat; & tamen. nunquam íe miferum

burgenfi Archiepifcopus Salisburgen(is mo«

do!uit,nifi cüm focios fe habere zerumnarum

res fuos oinnes ad normam v

irtutis pre-

vidit, quosutàmiferijs erueret, &etiam

Íertím commiferationis

l[

in pauperes , &

propriam libertatem vendidit, ut filium

(anctitatis.| compo(uit ,

miferos non fo-

di

viduz redimeret: fed favente Numine ex

làm confilio , & verbis,

fed etiam — pro-

Africa inItaliam redux,ex Italia in coelum

fulis pecunijs juvit :

pauperum ulceroío.

L

rum tu

evehitur , eos fufcepturus inexhauftos glo.

guria adire , miferos. invifere, af.-

e

rie theíauros, quos pauperibus erogaveratj

hu

L]

*

flictos coníolari , &. indigentibus fub.

Mdt,ä. ,Q

quia ait Chriítus

Beati mifericordes ,

fidia ad vitam neceffaria

DI

fuit :

nec moleítum

prabere volupe ei

quoniam ipfi vifericordiam. confequentur.

ipfi Obtigit paupe«

M 1 M

Piures funt mifericordie gradus, ut lapfo

rum fordes,

leproforum faniem, ulcerato.

.5

Ui

manum porrigere, erranti viam falutis o-

rum vomicas, & tabo fluentes artus cone

[7]

Ítendere, morenribus tritlitiam. excutere,

treclare.

Quinimó cum in

quodam tugu.

b

plorantibus lachrymas exficcare, erumno-

riolo hominem deprehendi(

et leprofum ,

h

fis folatium adterre, infirmis pharmacum

& inea. miferia. decumbent

em , eum in-

Ia

exhibere ,. in carcerem detrufos vilitare $

terrogavit ; qu:düb: vellet, . Cui mifer ille

1

leprä

* Pecuhiæ, quæ pauperibüs erogantur ,!dWïtias ausent 717

leprà infe&tus , & multiplici ulcere fra&us,

Oculusyeffe dicitur3 nonctedas, aliam effe,

Euchariftiam excupio , quam Eberhardus

quàm avaritiam , quae avaros inficit , & à

virtute humanitatis , ac mifericordiz in

illicé attulit ,. ac in leprofiosimmifit , quam

tamen :ger quafi naufeans cum vomitu reje-

pauperes facit deficere: hinc D. Ch: yfofto-

cit : ad id Eberhardus manum illicó fup-

mus ad verba alludens Salomonis,hominem

pofuit vomitum leprofi excepit , & in ho-

avaritiá fordefcentem , & immilericordia

norem facramenti feedam ipfe deglutijt ex-

ab humanitate deficientem cum belluis com.

puirionem ; cumque die poftero miferum

ponit, inquiens : Hominum oculi uon tan-

Homil. g.

revilurusad idem redjiffec cuguriolum, ho*

quam propria vident aliena ,. fed etram.s

: ad Cerintb,

min

m ampliüs non invenit , && vicinos fci-

propria tanquam aliena ; & non deiderant ,

fcitatus, quid de homine illo leprá infecto

^

qu& data funt aljjss [éd in alios quoque [ua

eífec, nullus fuit , qui fciverit , hominem

effundunt : zf?z autem non ferunt , nifi ves

leprofum in eafuiffs commoratum domun-

0imuium accoperint.

Nou enim bumanum ,

cula : ex quo conjicere licuit , Chriftum

fed belluinum babenz ufsm , & homil. 64,

ipfum leprofi formam induiffe ad Eberhardi

in Joan, ait ? Gravi morbus eff avariria,

explorandam fidem , & conítantriam.

aculos excacat , & aures obftruit , 6f

qua-

$1.

Ita eft , nafcitur homo, conceptus ex

vis bellua f[auiores rcddi;.

fnifericordia ad opera exercenda mifericot-

9

die , quà qui deftituuntur, petversé dege-

nerant feris pociüs affociandi , quàm homi-

$. VE

nibus,

Munificentiam exercere in divites

mifericordiam non redolet , . fed liberalita-

Homo , ideoex bumo, 65' H0n ex

tem fapit, vel prodigalitatem , fundit enim,

alijs elementts dicitur efffius , &9 ex

& inutiliter fpargit, qui in vas plenum re-

bumanitate compatius ,. quà inde difcat. ,

fundit : illud bené reconditur , quod vafis

aHu bumanitatis benefica, €$ miferi-

La

*

fcité

ZLib. kx DA

vacuis infunditur , & congregatur

cordie EXEYCETE ifis

Ciffiodorus,

Sí nullum poniüs indigere

miferos,

Epiff. 18,

contingeret ,. locum proinde largitas aon.s

: Urhahitatis ; & mifericordiz oblivie

$3*

baberet , data efl Provincis in Regis noffri

laude penuria , fleriles facts funt Agri » Wt

íci , perindee(t , ac ab humanitate.

Niít inoa

ubertas Domini po[ft agnofcs.

degenerare , & belluinos induere

pum indigentia abuadaret ; divitum mife.

mores, quiaut pulchré loquitur Petrus Da-

mianus.

ricordia vacaret ; nifi mileria pauperum ur-

Mifericordia eft fpeciofum bumae

Sermen, b—f

"& ndtura ornamenaum ; cuju expers malà

geret , charitas in divitibus frigeret ; & fru-

ftra humanitatis iguiculus hominibus ingee

degenerat ,

G bominem eff difftetur.

neratus foret, nifi flammam foras emitte-

Quamobrem finobilis erga. pauperes be-

rfet, quáin pauperum beneficentia fplende-

neficentia humanitatem probat ,' & ho.

Íceret : neque adeflet virtus beneficentia ,

minem afferit; fordícens avaritid, & im-

fi proximi indigentia deeffet,

mifericordia gregibus afcifcit ferarum : quia

$2«

Homo 1ideo ex humanitate eft compa-

nefciens miferezi , quafi humanitate deltie

tutus hominem dedifcit , & mores ebibit

€tus, ut pronus ex natuta fit ad. aclus hu*

manitatis , & commi&erationis in indigen.

belluinos,

Ideo voluit Conditor Deus ho«

tes : & nifi avaritia , & vitium coérceat ,

minem humanitate effse compactum , ut

quod natura , & virtus laxat , in officia ne«

non ab alio, fedà fe ipío humanitatem ad-

cefse eft , íe profundat humanitatis: nil

difceret ,. & commilferationem , quam in

enim tam cognatum homini , quàm ipfahu-

paupetes exerceret : fiquidem Mifericordia

Genef. 2 -v.

manitas, & mifíericotdia , quà fibi & alijs

eff [peciofum bumana natura ornamentum ,

7.«

benefacit ; ideó homo à Deo conditus hu-

eujus expers malé- degenerat , 68 bominem..

manitate donatus fuit , ut humanitatem

difftetur. quia proprig oblitus humanitatis

f

exerceret , & fruilra humanitate gloriatur ,

inimores degenerat ferinos: idque fortaffis

qui egenis non prodeft ; caufa enim viven-

caufe , cur etiam ex limo terre voluerit

di inhomine effe debet illecebra miferendi,

Deus hominem effingere.

Formavit $gt«

& is implet caufam nafcendi , qui occafio-

tur Dominia Deus bominem de limo terra ,

nes enancifcitur miferendi

*

*

qui officia non

& infpiravit ia f'aciem ejus [iraculum vita ,

exercet mifericordie , propriz oblivifcitur

6 fatlus efl bomo in animam viventem.

humanitatis , & propriz invidet felicitati,

Sed füboritur illicó difficultas , cur fa-

De homine immifericorditer avaro , ait

f

cer hiftoricus folius limi terre meminerit ,

£yeverb.sg, Salomon. — Qui feffinat ditari , & alijsin-

cüm compactus homo fuerit nonex folo limo

^m -m

videt , ignorat , quód egeflas fuperveniet

terrz, fed ex quatuor elementis, exquibus

ei, ubi textus Chaldaus pro 4/7s iznvidet ,

miíta omnia corpora conflant , cur igitur

exponit,

Vir eft oculi nequam , & textus

delimo , feu humoforma:us dicitur homo,

hebraeus. Vire8 mali oculs.

Quéàd fi quz-

qui ex quatuor adzqué conílar elementis ?

Ias, quenam fit hec oculotum malitia , ac

Quid in hominis hac formatione ex limo

mentis dcfe&io : fiquidem mens anime

terrz latet Mylterij ? quid obtegitur facra.

X XX 4

menti ?

-9

Dïficrtatiokf XXX,

menti? anquia *humanïtäs ab homine fuam

exhiberet brutis animalibus —; necfru&ibus,

necpane , nec carnibus vefceretur homo

trahit nomenclationem , non fecus ac ho-

moabhumo? Verümfolius terrz voluit fa*

ad vires reficiendas , & vitam confervane

cer hiítoricus meminiffe, ut ex terra matre,

dam: & quia zqué fami , ac fiti funt vo-

& Magifítra addifceret homo munificam

lucres , & animantia queque obnoxia ,

beneficentiam in alios: ex quatuor fiquidem

frigidos ijsdem fuppeditat fontium latices ;

elementis nullum efít , quod tam profufam

quibus fitis extinguitur , & vires recre-

in alios exerceat beneficentiam, ficut terra,

antur, Zerra igitur, ait S- Ambrofius ,

qua in media mundi fede locata;ponderibüs-

nibil cuiquam eripit ,. fed omnia elargitur

que fuis in fe undique librata , & conglo-

omnibus ,inde appellatur bumanittas,

C5

bata, licét in aliquibus fuis tra&tibus fit la«

Hinc terra quidquid ab homine geci«

16.

tafegetibus , in alijs dumetis , & rupibus

.

pit in feminibus ; aucto foenore reflituit, ut

hifpida , vel falebris ; & arenis arida

L]

in

hominum inferviatindigentijs: etenimgre-

aliis fylvis obducta, fontibus uliginofa, in

mioemollito, ac fubaéto femen excipit fibi

alijs florum , herbarum , frugum , arbo«

concreditum , quod benigno complectitut

rumiinfinita prope multitudine, atqueinfa-

in finu , & tepefactum vapore fovet, fuó-

tiabili varietate conveílita ; ubique tamen

que comprimit coniplexu,donec ex eo herbe-

getil. 3.

locorum tam volucribus cceli , quàm feris

Ícentem eliciat viriditatem , qua fibris nixa

fylvarum , omnibus quadrupedibus, ac ho-

ftirpium fenfim fine fenfu crefcit , adoleícit

minibus omnibus neceffaria fuppeditat vitz

é culmoetecta geniculato, & vaginis fpica

fubfidia: ideo fontium perennitates ; liquo*

pubeícens in ordine conítructa ,vallo pre-

res amnium pellucidos exhibet , ut fitien-

munirur ariffarum contra minorum avium

morfüs ; & fummo,cum fcnore multupli-

tibus animantibus hauftum fuppeditet ,

quó fitim extinguant : ideo flaveícente fe-

catum reílituit; quod concreditum fibi,ac des

ete falcem tellus expofcit , " quó uberiori

pofitum fuerat : & quia omnia largitur om*

meife (ibi confulant homines , fua opple-

nibus , inde appellatur bumus, 4 qua oritur

ant horrea , & ad vitze neceffaria fibi pro

bumanitas , nec quidquam excogitari poe

videant: ideo in collibus frugiferis diteícit

teít hominibus neceffarium, & utile,quod-

arboribus , & vitibuscoronatur, qua pam-

€ terra eis non fuppeditetur : quidquid ee

n

pinis vellitz , & racemis ditefcentes fpu-

nim habet terra fruduum in arboribus, fe-

mant ad vindemiam , ut ad delicias usque

Prrri, ,

getum in campis , lanuginis inovibus, auri

u

potum exhibeat fitientibus : ideo in pratis,

& argenti in proprijs vifceribus ; hec om*

nia liberalitate benefica hominibus fubmi-

& montibus ridet- viretis,ut be(tiarum tum

cicurum , tum fylveftrium ; &ferarum in-

niftrat , ut eorum abundé confulat indigen*

numerabilia genera fuo inter fe paftu fegre-

tiJS,

Idque cau(z , cur homo dicatur à Deo .

1

?

.

conditus de limo terrae.

Formavit igitur

ata , fua focietate convenientia pafcat

Genef. 3.v

pulchré D. Ambrofius : Confideraó homo,

Dominus: Deus bominem delimo terre, licet

7*

unde nomen fumpferia a, bumo ,. que nibil

ex alijs etiam coaleícat elementis, quó ab

humo marre , & Magiítra, diícat homo

cuíquam eripit , fed omnia largiuur ommbus,

inde appellatur bumanitas.

humanitatem ; & beneticam munificentiam

li&, l, 4d

j-

Eatenus igitur homo ex humo duntaxat,

in luccurrendis aliorum indigentijs , &for*

. & non ex reliquis dicitur conditus elemen.

deícentem à fe avaritiam excutiat , quia ut

| dul

tis, & (uam homo ab humo nomenclatio-

eleganter ait Valerianus Cemelien(is , & Ni-

pemtrahit , ut addiícat homoab humo , &

cienfis Epifcopus,

Quidquid avaritia.s

Homtil. $,

terra munificam in egentes beneficentiam ,

fervaverit ,. aut eslas nimia decipit , aut

ac liberalitatem : etenim terra ideo fylva-

vetuflas ingrata confumit ,. aut tinea dam-

rum receffibus

opacatur , herbarum viridi-

no[a corrumpit.

Hoc folim fibi bomo repo.

tate vellitur ,

fP

ontium perennitate hume-

mt , quidquid causaá miferationu expendit,

Nam ita dicit Dominu Mattb, 6. tbefauri-

&atur, florum infinitis coloribus pingitue ,

fluminum frigidos latices terrenis circum-

zate vobis tbe[auros in calo , ubi nec tincA

vehit erroribus ;

& montium altitudine;

con[umit , nec fures effodiunt , & furantur.

Premittamus illuc opes nofirae , ubi nullue

- vallium profunditate, camporum laritudi-

fie , nemorum opacitate variatur , ut alijs

fur irruat. ,

nullus infidiator incendat.

profit , & alienas indigentias commodiüs

Quüquis enim facultates fues im. opere Dei

fuppleat: brutis enim ad vires reficiendas,

fideliter erogaverit ,. id parte cali recondi-

& famemabigendam paícua fuppeditat her-

tai , Érepofitas fub juflo fidejuffore cuftodit.

barum , & volucribus cceli vermiculos ,

;Nullibi divitijs affluens tutiüs fuas fervat

quos fuo fovet in finu, vel fructus ex plan-

opes , quàm in manibus pauperum , qui«

tis , & arboribus prodeuntes : hominibus

bus qui facultates fuas erogat , «eas in

fructus fubminiflrat é frugiferis pendulos

intuto reponit , quia manus pauperum in

ubi

arboribus, & flave(centem fegetem , &

cceleftibus . eas thefauris recondunt ,

fures non effodiunt, necfurantur,

quadrupedia omnia , quórum carnibus nu-

triturhomo; nifíi enim cellus fuccos fuppee

Sed quia terra , ex qua dicitur homo

$7-

ditaret arboribus , & fegetibus; nifi paicua

:

conditus non ex alieno , íed ex proprio ;

quod

Pecuniz, quz pauperibus erogantur, divitias augent.

719

quod poffidet , alienis fuccurrit .inbdi;geyntï.is;

bus,;qüibus , cum damus , noftra facimus

ita homo fuam ex proprijs debet in alios be-

data , quia noflra fun: meriia , inde robis

neficentiam exercere , qui enim aliena fur.

enata, ait Salvianust Nof/«um effe dicit , ut

ripit , qus det pauperibus , ion pietati

demus , & ne fortaffis , /1 quoa pie darur,-

non effet donanüus , inde

ftudet , nec eleemolynam elargitur , fed

graua chcnul.;s-*

tur beneficee largitaus, -

iniquitatem foeneratur, quaproprer Deus

i

modum nos edocens ftipem pauperibus e-

Idque przftiterunt, quotquot veré mi»

$2»

rogandi , & ex quibus debeamus ijsdem o*

fericordes fuerunt , ut Arelatenfis Antifles

Cafarius , qui etiamnum fepteanis puer

pitulari , ait per fuum Prophetam Iiaiam.

ff

Cdpu ,' 8-

Frange e[urienti pauem ruum ; notanter di

non íolàm palliolum , & thoraculam , ac

xitzzum , & non alieuum , quia indigenti

reliqua dedit feminudo pauperi vettimenta 2

fed etiam quidquid auri habuit , & argenti,

propria funt diftribuenda , non aliena trt-

buenda , de quibus non valemus diípone-

ld praititit /Egydius Abbas , qui propriam

re ; eleemofyna enim ex furto erogata fub

exuir tunicat , quà pauperem obtegeret

.ægmtamcm.

Id praftirit Oswinus Rex s

larva pietatis fcelus fovet , & impietati fa-

vet , quia nt appofité D. Chryíoftomus.

qut Aidano Lyndisfarnenfi nobiliffimum fu-

Homnil, 36.

Nibil illa eleemofyna pejus , qua «nm ex

um dedit equum unà cum phaleris ; totóque

ornatu, atetiam ipiemet Aidanus eandem

rapina na[catur , eleemo[yna non eff : fed

quadam [avitia ,. & crudelitas , & in Deum

beneficam exercuit munificentiam in paupe-

contumelia,

Is in virtutem fzvit mileri.

remindigentem. Nam«üm pauló poft Ai«

danus eedem «equo veheretur , «ei paupet

cordiz , qui larvata pietate ex alienis furto

fublatis indigentiz adnititur pauperum fuc.

obviavit ,'ftipem rogaturus ,rünc Aidanus in

€utrere , is pietatem perimit, quam fpecie

pedes defiliens ,equum., ut erat phaleratus,

mendico dedit abducendum : quód cum irii-

pietatis fovet , quia in aureo beneficentia

poculo fcelus propinat , & fuco mifericor.

quiüs tuliffe: Osw:nus accertum ad mens

diz crudelitatem fovet , quin & Deum ip.

fam Aidanum 5 quid mente volvis , iniquit 5

Íum contumeiiá afficic ; cui fcenica , &lar-

quod viliffizào pannofo ; ac feminndo men«

yata pietate ittidet,

dico equum dedifti regium cum fingvlis fuis

$8.

HincSalomon humanam pietatem nos

ornamentis ; & phaleris? An xnon alij tibi

Proverb, 3,

edoczens ait.

Honora Dominum de tua-»

fupererant modi hunchominem mendicum

Wg?o

fubflantia , íeu ut Tigurina vertio habet :

juvandi? «ui Aidanus répofuit , nunquid

Glorifica Deum de opibus tus, — Hunc enim

tibi miOswine charioreftfiliusequi , quàm

textum comrnuaiter Íncerpretes antelligant

filius Dei ? ad hec Oswinus indicto fibi fi-

de ítipe indigentbus erogata , quam in

lentio didicit veram in pauperes beneficen-

Deihonoremcedere , nulliett dabium: ait

tiam nullo coarctati modo , nulla limitará

Gj i

igitur Salamon,

iDe tua fubflantia bono-

älege.

Idem praeftitit Richardus Ciceftrene

^

a Dominum , hoc eft de propriis tuis opi-

fis in Anglia Epifcopus , qui cüm ob laxas

elargitiones eeleemofynarum pecunijs effet

bus 1ndigentijs fuccurre pauperum , & non

de alienis : appofité Salvianus Epitcopus

exhauftus, equam, quo vehebatur vendi juf-

Maffilienfis ait: ZHonora Dominum detua

Kzibü I.

Ad

fit , :ne illi deeffet , quod ex proprio pof- -

» Ecclef.

fulflautia , eim utique , totum fuum fit ,

fet pauperibus diütribuere.

Id przftitit D,

quod ab o accipimus , mofirum effe dictt ,

Carolus Borromzus Mediolanenfis Anti-

ut demus z. ideo [cilicet noffrum appellaus

ftes , qui Uritano principatu divendito pre«

HMIIZ l,

tium univerfum ad quadraginta aureorum

proprietate poffeffonis ,. t major [it merces

oper antá 5 4uia plus frucluum nece e eff dar-

millia, & quz fibifuerantlegatain miferos,

diftribuit.

Id przttitit D. "Thomas Cau-

gitor babeat 5 ubi de fuo videtur e[fe largie

110.

Tempeflivam nobis proponit in itu*

tuarienfis Archiepifcopus, qui propria bo»

dio pietatis cautelam : non enim bonorum

ma ca liberalitate erogavit pauperibus , ut

largitio titulo eleemofynz miferis «ndigen-

ipfe aunquam defuerit petentibus 5 fed pes

tibuserogata rantüm effe debet aliena à fur-

tentes potius defuerint ipfi,

t0, &propria duntaxatlargitoris; fed me«

1d przftitére pluresalij j qui non fo.

60,

riti etiam debet ad fe przrogauvam trahere,

lüm proprias facultates pauperibus eroga-

& incrementüm mercedis : quod enim à

runt, fcdetiam veftibus, quasfuo Corpori

Deo ad largiendum ver&accipimus , noftrum

detraxerant , frigentes egenorum artus co»

eífe dicitur , ut ex noflzo dare poffimus alijs ;

opermerunt. sweréellmifericors, quiad

& inde uberiora meritorum fegetem colliga-

pauperum levandas miferias , non alienas,

mus. Vult igiturSalomon, ut quz ftips

fed proprias erogat fubilantias ; & quó

hanc beneficam exerceremus commiferatio-

erogatur pauperibus, íolius fit largitoris.

Hiac tamet( quidquid homo poffidet , fit

nem precati jubemur in dominica oratione

Dei, cui diíporicum eit dominium in res

ex Chrifti prafcripto.

Panem nofrums

Mattb. 6,

E

omnes : hzc tamen propria Deo poffeffio

feperfubflantialem da nobis : & quia ater«

. 1L,

fubticetur, & bona, quz poffidemus , no-

nus pater libenter orationem exaudit, quam

j

ftra effe dicustur , ut nimiroum ex noftro ,

fuus filius homínibus dictavit ; ideó non fo:

nonex alieno mileris opitulemur indigentie

lüm oramus , ut detur hodie nobis panis ,

quó

720

Difletato XXX..—

quà habeamus , unde manducemus, vires

ràm i5 demum ; qui ut Deo dt;ghum es? fa*

reficiamus , & vitam Íuflentemus ; verüm

erificium ( Íeu eleemoyínam ) acquifivit ,

etiam , ut manducemus panem , hunc de

& promifit, Zachzus licét in: p-rimq relïpi-

manu Dei accipimus , à quo illum expoltci-

Ícentie fuz tyrocinio , veteranus tamen in

mus : fiquidem à DeoPatre; quieft in coe:

exercitio beneficentiz , fciebat , quéd zoz..

lis , panem petimus , quo nutriamur : fed

quitquis vult , benignó facit : (ed qui quam

fi panisà Deo Patre nobis datur , cur noft-

Ipepondit beneficam in pauperes commife-

rum eum dicimus , & non potiüs fuum ?

rationem eleemofynarum laxis largitionibus

non enim ulla poteft avaritia Deum tange-

exercet ; & qua fua funt bona , pauperum

re , üt panis noílri retentor fit , & ad

effe juris miíericorditer fancit

e

*

rei veró

illum repetendum adigamur ab eo petere, &

rnalé acquifitz reftitutioni parem non facit

ïä

dicere: Panem noffrum da nobi bodie» :

benignitas in miferos ; quia malé parta rea

fi igitur quiquid poffidemus , Deo eít pro-

ftituuntur ex juflitia , non erogantur ex

prium ; & panis ,quem à Deo petimus, fu-

mifericordia ; & adulterina funtdona, quz

us eít, non noíler, cur no(ítrum dicimus,

il

larvata in pauperes pietate diftribuuntur ;

cüm fuus fit panis , quoreficimur, & à quo

quibus exigente juftitia debentur,

nobis donatur ? appofité D. Chryfottomus

*expcndens verba orationis Dominicaz ait t

lo Matib,6,

$. ViI.

Dicit autem noflrum , quia omnta , qu&

L

nobis Deus dat , per nos aljs dat , ut de eo ,

quod accipimus ,. partem impotentibus fa-

Ornia poffidet ,. qui fua omnia

ciamus , qui ergo de laboribus [uis indigen-

dat pauperibus , quia Deum lucratur ,

£ibus mon preflat , monu tantüm panem.,

i quo tbe[auri omnes continem,

i

füum mauducat ,. [ed etiam alienum : ideó

[4 LP

igitur panem dari petimus ncflrum ,. quia

non tantüm ad noftras , verüm & ad paupe-

Ó2.

-S eft veré in pauperes mifericors , qui

rum reficiendas vires , panem petimus: ideó-

non aliena illis tribuit;fed ptopria ,quae

noítrum , ut de proprio poffimus pauperi-

poffidet ipfe bona, diftribuit , fítque

bus opitulari;quia benefice commiferationis

cum pauperibus pauper, quo locupletior

gratia devenuílaretur , fi pane alieno , &

habeatur , ut de (e ipfo fcripfit Apoftolus,

2. 44 Co-

non no(lro pauperes reficeremus , cüm.

ficut egentes , multos autem locupletantes -

rinib. cap,

eífet panis , quo vefcimur , pauperibus par-

tanquam nibi babentes , & omnia poffden-

tiendus, ut inde difceremus de noftro, &

6. "V. 10

(65 : omnia poffidet , qui fua omnia dat

.. ncn de alieno alienis fuccurrere indigentijs :

pauperibus, Deum enim lucratur , in quo

voluit Chriftus , ut ab &terno ejus patre

divitiz omnes continentur , & à quo bona

! panem peteremus nofílrum, Zeimus autem

omnia in nos profluunt 5 qui plura , quae

nofirum , ait Chryfoftomus , quia omnia ,

habet, pauperibus elargitur , fit locuple-

4,

qua nobis Deus dat , per nos alijs dat , ut de

tior , quia nil habens terrenz fubflantiz ;

eo . quod accipimus partem impotentibus

&

regnum enancifcitur coclefte ; diveseft, qui

f^ciamus.

/

ut habens ; non habeat , qua habet paupes

[4c

Hinc ; cüm

ultró fe on invitatus Chri-

tribus erogat : & ut nihil fibi habeat , om-

ftus invitaverit in domum Zachai, hic eum

nia [ua alijs donat 5 & opes fuas non fibi ,

gaudens excepit , & hofpitij mercedem elee-

fed non habentibus habet: omnia poffidet ,

Stans

I.ne,1 9.'8,

, mofynis laxé erogandis redemir.

quia de fuo dat ; nihil tamen habet , quin

autem Zacbeus dixit ad Dominum ,. ecce»

pauperibus donet,

Locuples eft, quia de

dimidium bonorum meorum do pauperibus ,

proprio habet ad largiendum ; non habet,

& fi quid aliquem defraudavi , reddo qua-

quod de fuo non largiatur , nec habet , quod

druplum : cüm artem lucrandi polleret Za-

de alieno elargiatur ; appofité D. Paulinus

chaus, re&té dum laxiores pauperibus elee-

Ícribens ad Severum Sulpitium , qui. pro*

mofynas fpondet, bonorum illicó pollice-

prium opulentiffimum cenfum pauperibus

tur reftitutionem , ne fcilicet alienorum

erogaverat; ait : Eslecuples , ut babens,

furacitas promiffam erga egenos videretut

non babeas 5 quia nontibi , fed non babene

commiferationem foedare , & pietatem con-

tibus babes, domus tue bofpes es , ut fis bo-

ftuprare, - Ad id fortaffis allufit D, 1fido-

fpitum domus * patrie tue peregrinus es , €9

tus Pelufiota , fcribens ad Herminum Coe

exul iffius mundi , ut [is incola paradifi,

Lib YebÍ. qitem, — Petifls per litteras, ut tibi decla-

Ea habemus , qua pauperibus damuss

5;.

239?

varem quam ob cauj[am, cum quidam ea.s

& ea

perdimus, quaut poffideamus, pau.

zente veniffet ,. ut de pauperibus ben? me.

petibus denegamus; idobtigiffe Coenobitis

reretur , grave discrimen [ubijt , nec eum.s

mona(terij Scopuli , refert Joannes Mofchus

animi inflitutum ex adver[is cafibus eripuit.

iA '"Prato [pirit.cap. $ 5. ait , moris fuiffe in

Ad quz relpondet I(idorus, quoniam Deus

Aíceterio illo , ut fub finem vetni Jejunij.

vitluma iniqua ratione partas minimé dele-.

prima die Paraíceves ingenti propemodum.

Gatur , nec adulterina dona admittit.

Ie-

pauperum multitudini ex locis pluribus tum

finitimis , tum diffitis cenfluentinm , laxio»

que enim quirquixrwltaöemgmï- facit ; veg

res

- Pecuniz, quz pauperibus czogahtur,'dilvitias augent, - 72 1

*

ges quot annis erogarentur. eleemofynz

2

bona ;' fed dona fimus duplicia recepm,-

adeo ut eorum finguli tam mellis , quàm tri-

ti : nobis enim preflamus , quotiescun-

tici dimidium acciperent fextarium ; cüm,

a

[.J

lucrum no.«

que miferis fubvenimus

que annonz charites ob aéris intemperiem;

ftrum eít noítrarum erogatio facultatum ,

lolíque vitium fteriitatis. annuos minuiffet

quas fi in finu pauperum , veluti in feraci

proventus ; Cenobiceein Afceterio feniotes,

& occata tullere femina ferimus, multipli-

Abbatem monuerunt , ne coníuetas eo anno

catas recipimus :

fonori enim traditur ,

pauperibus dilargiretur frumenti portiones ,

quicquid efurientibus fuppeditatur ; hisce

cum triticum parce pro victu frugali mona-

omnibus fidejuffor eft Chriftus ; qui dixit ;

Íterio proveniffer, ac mendicis juxta morem

ego vobis centuplum reddam , imó & vita

accedentibus patientiam fuaderet.

Quibus

?

.

sterna nobis promittitur

quapropter (i

Abbas vir pienciffimus , G in pauperes pro-

fordida vetat avaritia opes proprias paue

Ll

e

nior , reípondit , nequazfo , abigamas e nofl-

peribus erogare

pia tanti lucri ambitio

ro «cnobio benedictionem Vatris noftri

ad beneficam nos flimulet in pauperes

"Theodofij: praceptum fenis eft ; nobis non

commiferationem : fi enim refpicimus ad

licet illud transgredi ; curam filiorum non

noflra, quae miíeris damus , & fimul ad

'abjiciet pius Pater, qu& pauperibus damus,

coeleftis pietatis indulgentiam multo plus

nobis non fubtrahuntur , fed uberiüs cumue

.

recipimus ,. quàm erogamus

3

. fiquidem

lantur; Chrifto commodatur , quod paupe-*

pro paftu pauperis regnum coelorum nobis

ribus datur ; reítituit Chriftus aucto foenore,

Ífpondetur ; pro erogatione fracti panis ,

quod pauperibus donatur : fed Monachi pro.

& hofpitij receptaculo , vel nudati corpoe

prio infitentes confilio ; dixerunt ; non fup-

ris veftimento , opem fuam nobis invocan-

petit nobis, quod demusalijs: omni tritico

tibus per Prophetas Dominus pollicetur ,

Monafterium fpoliare, & horreaevacuare,

damus in terris petitura , G recipimusin

f

nemo fuaíerit: ad heec moerore dejectus Ab-

coelis perennatura,

Quis ergoó non certa.

bas: lte, inquit, quod vultis , facite ,

tim opes íuas laxiori per indigos paupercu-

mihi culpz non dabitur , (1 quid nobisad-

los largitate non fatagat difpenfare,cum pro

' vetfi conugerit , ftipemneg»re indigentibus

fluxis permanfura , pro labentibus flatura ;

nuaquam confü!tumerzit; tdque Deo difpli-

& pro temporalibus eterna intelligat re-

5

cet, — Quid ni poft dies aliquot Praefectus

cepturum ?. quid prodeít, congeflas in ter-

Aitih, C

annonz horrea invifit , mirum dictu! fru:

ris opes recondere ; Íi nullum nobis fru-

K

3nentum totum , trizicum omne in germen ,

&um producunt in calis ;

f1i nulli nobis

herbámque reperit cffufum , nulli ampliüs

L

funt emolumento ? tunc nobis profunt , ac

apium uíni

?

- imó & abjiciendum fuit, ne

uberrimam fructuum fuppeditant meffem ,

horrea vitium contraherent ex vitiaco- tl:'i-

/

fi in agro pauperum fatz miferorum :finu

tico.

foventaur , quibus cum benefacimus expenfae

64.

Id Abbatianfam obtalit opportune Co.

pecuniz auctum fcenus reportamus,

mobitas redarguendi immifericordie , in-

quiens : jure meritó hanc totius tritici ja«

Lucrum noftrum eít noflrarum eroga-

DÀ

éj.

&o facultatum :

foemnori enim traditur

*

éturam fecimus, quia monita Patris noltri

Quingentis mo-

quidquid efurientibus datur : hinc Apoftolus

- ."'Theodofij negleximus,

Paulus commendans incrementum hoc ex

& Qorintb.

. dijs turbis pauperum fatisfacere potuiffe-

eleemoiynis in fubfidium pauperum ero-

mp a [ æolg.

mus , nunc Íordidé avari , fatué providi

ferà quinque modiorum millia perdidimus.

gatis, ait : Hoc autem dico ; qui parcé fe-

minat , parcé, & neter s. G aui feminat de

. Quid ftatres lucrati fumus ex confueta pau-

benediciionibus , de beneditlionsbus €& mme-

peribus denegata ftipe ? plurimum nobis

tet.

Ec poílea agit. de hilari donatione,

intulit damni neglecta in pauperes mileri-

& comparat eleemofypam femini , quod

cordia; &t dum fpem no(ítram non in Deo,

fed in horreo pofuimus , horreum , &

fatum in terra exculta inde fovetur , ger-

minat , adoleícit , & aucto foenore ,. ac

meritum in Deum perdidimus.

Diíca--

mus hinc fratres ,à Deo rerum omnium

multiplicato cenfu excrefcit ? ad quod allu-

moderatore univería providentiffime difpo.

dens; D. Ambrofius ait : Beneficium lar:

gienti prabenti magu permanet , quagi»

sïem;. $,

.mi 5 & confuetas largitiones numquam pau-

L

)

& ea nobis aucto foe-

fuícipienti : nam mifericordia quidem ad

*

peribus denegare

indulgentiam pervenit

L

f'4tiA AUtCHLs

nore re(litoi , que pauperibus erogamus ;

& ea à nobis fubtrahi, quaijsdem denega-

multiplicate mercedis permanez tribuenti.,

-T

mus.

Quid. profuit triticum in horreis

E/urienti dedifii panem , . ille quidem paftus

efl , fed ad te vedit , quod dediflà cum.,

congeffiffe, quod unà cum pravijs omni«

.

*

froctibus ,

6 ufuri

quod fi. difficile.s

bus perdidimus curis, ac laboribus, cum

putas , confidera frumentum ,. quod femi-.

potuiffemus pauperibus opitulari , — & e-

natur n terra ,. fi non ad feminantis pe-

rogate annona Ícenus reportare ? diíca-

mus eX evacuato penu opes impofterum

tiàs , quam ad fufeipientis (ucra cedit,

Ecce quomodo eleemo!yna femen occatae

noíiras larga per miferos erogatione di-

telluri concreditum in bencficium erogan-

Ípenfare , ne quz poffidemus , perdamus

l

tisf

, I'Z"rdm'ï de Affeidibus 1om. K

Xy yy

L

72

Diferatio XXX,

tis imitatur , redit enim ad fuum largito-

multiplicatio furtivo notatur incremento ?

rem multiplicata ; adeó ut , quod datur ;

fi Chrifti manus nonnifi beneficia fpargunt

non deperdatur , fed in beneficium dantis

ad fupplendam alienam indigentiam , &

augeatur , quod etiam eleganter innuit

nemini

funt damno ,

fed omnibus lus

p eþz'plmn,*Ethebius Emiffenus ; inquiens , alloquitur

cro, curhac benefica panum elargitio fure

Zïiomil.q..

tiva dicitur ? & panis augmentum , fur*

divites erogantes pauperibus eleemofynam:

Alt cum per vos ad illos pervenerit : & ex

tivum vocatur incrementum? Quid cum a*

dlla ad vos multipliciter , vevertatur , hoc

varo furto , quod alteri obeft , benefica

enim bonum dando nonm confumitur ,. fed

Chrifti elargitio ,' quae omnibus prode

B2

dilatatur

, 6 magis dum transfertar ,

nimirum impenfz commiferationis , GC

4cquiritur :

fiquidem [alubri , jucundáque

erogatz eleemofynz eft privilegium , ut

commercio , && accipientis lucrum , & tra-

res indigenti jam donata , aucto feenore e-

dentis augmentum efr.

largienti augeawur , & multiplicatio do«

nationem antevertac

,

.

priisque in manu

66,

Cüm ptimüm largitio ex pia commi.

feratione profecta ad pauperem pervenit:

erogantis multiplicetur , quàm ad manus

*

*

cui divitis beneficentiá opitulatur , gratia

perveniat accipientis

nam qui benefica

augmentate mercedis eidem multiplica-

commiferatione pauperibus opitulatur , &

IX NT

tur.

Sequebantur curbz plurima popu-

per erogatas eleemotynas eorum excutit

m/ej

lorum Salvatorem per defertum , hoc eít

miferias , quae miferis elargitur priüs in e*

oves fuum paftorem , zgri fuum Medi-

molumentum dantis muluplicantur: hine

cum , &famuli fuum Dominum ; cüm-

quia quinque panes in manu dantis ad quine

que millia hominum fuére faginam dilatati

que triduano jejunio viribus deficerent, &

fame corroderentur , nec Apoítoli , qui

& in obíonium excrevére , quo abundé

fuum fuerant Magifltrum fecuti , ni(i quin-

plura hominum millia potuerint fe reficere,

que panes hordeaceos , & duos pifces fe

hoc incrementum furtivum dicitur ,eó quia

L

clanculó auctum

cum detuliffent

P

ex Magiflri mandato

bentibus.

vfoenu's diüanerit*dxscum-.

libenter exiguum obfonium famelicis cef.

ferunt turbis; fed quid inter tantos nu:

Ea eít vis benefice commiferationis ,

€8.

mero quaíi quinque millia ? Nihilominus

ut priüs commiferantem ditet incremen»

ccepit T E-

/to furtivo , feu occulto ; quàm pauperis

)5

- goan. 6, , cüm viri illi discubuiffent.

LÀ

Àle

SUS panes , 64 cim gratias egtfet, . difiri-

fuccurtat indigentize

.

noón tamen cen-

