
crearurarum — Principem flatim — labozibus

aí(fuefcere, ut reliqui in mundo Principes,

anui tempeflates , cum &flatis beneficio vi-

derentur ariflze molliter flaveícere ; & au-

& Prafoles hereditarie fucceíffionis offi-

cio adigantur ad opus, quod velipfius

tumnus ob gratam olivitatem,vitésque diffu»

Íía corymborum luxurie coilibus inferpen.

DEI eít cuítodia ,. quà homines vigili cu-

, dutt

tes, pramaturis racemis veílitas , ípu*

flodiuntur curá , quia ut reclé ait Sophoe

*

mantem exhiberet vindemiam, . ^Cüm igi-

cles in Iphigenia

LJ

" DEHS otiantibus baud

AE junit,

L

tur operibus ruralibus non indigeret locus

a[fflit : forían timuit DEUS, ut huraano

loquar modo, ne per indulgentiam otij or»

T

ad omnem coníitus amoenitatem , cur po«

fuit DEUS Conditor in illo protoparen-

natum exueret Adam virtütum , quas ipfi

tem , wt eperarerur ?. ne. failicet fi. pri-

indiderat; & ideo premature laboris ie-

gem , & ipfi, & toti ejus pofteritari indixit,

mus homo nil egitlet , otiari vifus fuiffet,

etiam in paradifo , & docente.otio malé

De cclli Gymnafto fcientiarum | encyclopee

tametfi . de colli fchola

agere didiciffet ;

dià, omniumque virtutum honeítamentis

imbutus fuerat Adam inftrudore Magiftro

docente DEO Magiftro miris fcientiis, &

exceifis virtutibus imbutus effet Adam, o-

Deo; & nihilominus timetur , nefíi oti9

torpeat, fcientiasanimo impreffas obliteret,

mrique virtutum honeflamento ornatus ;

adHuc quia fortaffis timebatur, me in otij

ac virtutes exuat; non dejecit igitur labor

Gymnafio virtutes dediíceret , G vitiis pere

protoparentem ab innocentize flatu, fed o*

versé infirueretur , recte pofusz D ELIS prie

tium avertit, ne deíidia lenocinio à fua core

rueret felicitate.

4

mum bominem 12 paradifo voluptatis ,. ut

Sed fi arceri omninootium in innocene

I,

eperareiur , & cuflodmet ium:; quia fi ab

ovecribus vacáffet , otio indulfiffet , à quo

tie ftatu debuit, ne defidià torperet pro-

vitia haufiffee, INon igitur Jabor, quo pri-

toparens, cur DEUS iple confurumato fexe

mus homo tellurem illàm excoluit, feüci-

tidui opere voluit die mundi feptima otiae

L]

tatís, ac innocentz abegitftatum , fed otij

ri; quam hominum quieti deítinaverat ?

Et requievit . die feptimo ab omni opere , Genef, 2.

perverfum Magifterium , noxiam pedago-

giam cxclufit, ne defidiz lenocinio ab apice

quod patrárat,

Quid, quoód DEUS cüm

)

furma felicitatis dejicererur? non enim la-

otium abigat, nc Adam . defidiá torpéat;

bor ille, & f«li cuitura ullum attulit mole-

ceflat poftea ipfe ab opere ? Annonquod

ftiae fenfum , fed otij prohibuit indulgen-

Magilter verbis docet ; altiàs firmat exeme«

ple? quid, quéd nolit, Adamum ozio indule

tiam: labor enim primi hominis non mi-

nuit delicias, quia ut fcité notat Hugo Car-

gere, cüm DEUS ipfe otietuz in quiete ciei

uomodo dicitu: DEEUS ab o-

dinalis fecutus commentationem S. Augu«

ieprimz ?

Genef,in 2,

ftini

.

.

mni ceffare opere , fi Chriftus Joan. f lo-

ää

Tulit bominem extra paradifum for-

amnatum , ut ipfe bomo opéraretur mon labo-

quens de Patre &terno — fatetur , cum jugi

detinéri occupztione, G nunquam ab opere

riosà , fed deliciosé , . & fic Dominus custa-

diret illum : — quàm tuta, quàm fecura ho-

defiflere «

Pater meus uique modo operae

E

iinis vita, cujus vel ipfe DEUS eít cuftos:

£ur, G ego operor: nimitum eft Deus actuos

1

Íus; & perpetuó operatur; nonenim Deus

ficut cuilibet homini Angelus defignatur

tt

fpecialis, cujus concreditur homo tutele,

nofler otio torpet , ficuti nugatorius , &

futilis Epicureorum DEUS, de quo Tertül.

)

ita DEUS cuftodem voluit fe Adami defti-

D

lianus: 44ffeverant Epicurei DELLM otiofums n "Agologiz,

pare: fin vcró quaras quomodo DEUS cu-

à

ítos hominis protoparentem | cuftodierit ,

G inexercitum , €8 ur ità dixerim neniiutwa. 6^« 47«

.

bumanis rebus

*

non enun DEUS nofter -

Q

habes : Tulie bomiuem extra paradifum for-

[

satumy, ut ipje bomo oyerarctur ,. 6 Deus

hac torpet inertá , hoc marceffit;otio cüm

QQ

euftodiret illum : niairum divinz arbitrium

Genef. 2. dicitur requieviffe die feptimo ,

E

áàb omni opere, quod patrárat ; quia Deus

cuhodie eft, hominem laboribus, ac operae

tionibus def'inare ,

ne quem

innocentiae

etiam in ipfa operis ccífatione non otiatur;

Íubditur enim ; eeffavir ab emui opere [uoy

L

Ítatus felicitaret , orij torpor depravaret ;

U

ultodiz, ne

quod creavit DEUS , ut faceret ; xl

|

( jugis occupatio divinz inilar c

(

à Íclici virtucom flatu dejiciatur ? Deus enim

rüm' ereavyit,non uc ipfe otiaretur , led £

faceret : . quid iterum íaciet ,^ fi omnia

&uítodit occupando , quos otium perderet

sm"c "

MT

tory«ndoyac otiando; & ideo vel inipío pro-

&reàvit , qua condita voluit ? & hacne-

41

toparente totam voluit Deus pofteritatem

que emendatione , aut mutatione indiguee

rint, cüm deprehenía fuerint valde . bo«

|

g)'

edocere , quantz fit lábor , feu occupatio

Cred4o

f

uülitatis, & quand otium damni,

nà ? Scite Hugo Cardinalis ait :

Hs

vit ut faceret ,. boc esl de jsdeza. «reatue

3e,

Fuit Adamus totius humani generis

üt

Princeps 4aDEO conílitntus ,. ac propterea

Yis, quas condiderat alias ia gsdem.s

age

futnrorum Principum primum exemplar, ac

produceret / [pecsebus : igiur ceffavit ab

éret ,

dlg

Vivs4dea 5 QLne libi perluaderent Reges, &

omni- opere, quod Creavit , ut fac

om

Íeu

at

Proba fruftrantur defideria , nifi operibus ne&antur. — 253

feu ut individu'akin quavis fpecie cum vege-

tiari , quamvis aliquid femperagat, nimirum

tabilium, tum fentientium produceret, ac

putrefcat ; quia cum putre(cere fit deficereà

multiplicaret ad mundi ornatum , ad vices

[ua natura , eft quoddam otium , quo vel ipía

temporum diftinguendas ; ceffat die (eptimo

aqua fuo otiatur in otio , cum corrumpitur

rerum Conditor Deus ab omni opere, ut

quotquot otioindulgent; adhuc in otio otians

Opus inchoet, ideóque otiatur, ut agat; G

tür , quamvistorportstabeconfecli , concu

Otium nos edocet negotiofum ; ne in ipfo

pifcentiarum, ac voluptatnm carnalium ine

torpeamus otio, fed otiantes recté agamus ;

faniamfoveant, quia nifi torpor excutiatur

Lih, de con.. pulchre S, Bcrnardus.

Re£là Sapiens bor-

otij, facilé infurgunt rebellantes rationi con-

! Jiseras,

cupifcentiz : hincait Seneca moris fuiffe a-

[

tatur [apientiam [cribi inotio cavendum ef

e £n 0t10 otium fit.

pudprifcosImperatores , otium przfertim

325

Oüari quidem licet , fed otio aQlivo :

in militibus excutere, fi rebellantis diífidij

. & nontorpente in otio: id defiderat Bernar-

fufpicio oriretur , ait Seneca, ^ Magni Im-

Ejift, 56

dus, ne otietur homo in otio , fed aliquid

peratores ,cim malé parére militem vident ,

agat , dum otiatur, sítque hominis otium

4liquo labore compefcunt , & expeditionibus

actuofum,

Cavendum enim eíl in otio oti«

detinent, Otio, qui indulget , addit ipfe ,

um; quia orzum , G vitium cognata nomie*

non fihi vivit , fed rurpifmumn , quod efh ,

na , re vix dillant, efl fiquidem otium , fi

Ueniri , fomno , libidini,

E

otietur in oti0 omnium vitiorum ufitatum

polvinar, lmó íi aliquid agat , quia per-

$. V.

versé agit, luxuriam fovet , cum fit libido

otioforum negotium ; verüm & tunc dici-

O uod in otio otiatur oliþm, "0n jä-

tur in otio otium otiari, quia proxima fibi

funt mbil agere , & malà agere , otiari, &

Jum pmäzz in bominibus culture etiam

jl

luxuriari, ut cecinit Poéta ipfe

Additla virtutum torrumpit defideria * cge

rüm & urbes ip[as otio torpentes fus dde

Queritur .»Egy/ibm* , qumre ff* facia

que vertit , ac vadicitiis evertit,

]

Adulter ?

)

On folüm quód inotio otiatur otium

!

35

In promptu caufa :/Z » defidiofus evat,

probain hominibus etiam virtutum

, Gu

addiétisculturg defideria corrumpit;

|

EL

Otiari in otio non eft 3 quavis vacare

verüm etiam urbes integras evertit;ac perdit:

a&ïonck » €üm ab otio pleraque libidinum ex-

cít fiquidem otiofitas mater nugarum , ac

Cienrur incentiva , sítque ipfum otium ,

vitiorum foecunda parens, & omnium vittu-

quod otiatur in otio , favilla libidinis , pettis

tum fzvanoverca, & mens otiofa in fexcen«

pudicirie, defirnctor probitatis , & corru-

tas facinorum furias facilé difcurrit, Ceffa-

ptor recti cujusvis defiderij : nifi torporem

vit abfoluto fextidui opere Deus mundi Con-

omnem excutiant, qui proba nutriunt defi-

ditor, & reqnievit die feptimo ab univerfo

deria , hisce facilédeflitnuntnr , ficut eniz

Opere, quod patrárat , non ut otiaretur in

ait Bernardus fermone de S. Andrea , per. 7;-

otio , fed ut per impertitam benedictionem

5

7;HAm fentine aqua latenter intrat. , €$ ex.

fanctificaret diem feptimum,

Et requtevit Gezef. 2,

erefcit, donec navis per nautarum incuriam

die feprimo ab umiverfo apere , quod patráe

demergatur 5 $ta ex otio , atque ignavta »

rAt , & benedixir diei foptimo , 4 [anklific am

togitztionts prava , 6 concupifcentie multi-

vit ilum, qua verba expendens Theodore-

ub . odl d

plicantur , donec navis cordu eu (uecumbens

tus ait ; Dzes feptimo $n creationi locum lav*

u^ft. of

€

n peccato periclitetur ?. fuit mellifluus Do-

gttiai 05l benediclionem , me folus dies ille p i

D

Gen?j.

, Ia Aphgt

&or orij oziantis inotio infe(lifimus hoftis ,

cateru bonore careret ? cüm enim (cx pravij,

j p ]

quia ipfum non latuit , etfe tineam ,

ua

qui fluxerant dies , fatis, fupérque honoris ,

j

proba quavis in corde przconcepta defideria

accommendationis ex opere in fingulis patra-

l

corroduntur, vitiaaccerfuntur, hinc fcribens

to fuerint affecuti: & cüm die feptimo nul.

adfratres de monteDei, ait: Orzniumten-

lam é nihilo extraxerit creatüram , ficut. in

$

tAtionum, C cogitationum malarum colluvies

przecedentibus , ideó feptima dies , quz ho.

efl otium , [umma mentis malitia , malorum

l

minum quieti , & otio deftinatur, licét ope-

/

omnium [entina ,mors antma,. Utque olten-

ratione deflituatur , qua nova 10 mundum

deret, quàm (it cavendum caftitatis cultori ,

[4

adducatur creatura ,' quamvis nulla operis

ftudiis addicto virtutum otium , quod in o-

commendatione fignata fuerit , fed deftituta ;

7j

r

Serm, z.. tio otiatur , ait de modo bene vivendi: /g-

fuit tamen divina benedicliorie , ac religiofä

xuria citó decipit bomines otio deditos , &4

ja

fandlificatione infignita : & ne die mundi

gravius urity fi quem oti

À

ofum iuvenit iudw-

feptima otium otiaretur in otio , loco opera.

Jirta , & labori cedst.

tionis Numinis fübflituitur fanlificatio , &

34

Quamvis aliquid otium agat, adhuc di-.

"L

divina benedi&lio , ut quod deeft operis , fan«

citur otiari in otio, quia nil agere , & malé

&ificatione fuppleatur: quz fluxerant pra.

j,

agere perinde eft ; cüm tempus femper pro-

cedentes dies plurimum hauferunt benedi«

digatur , ac malé impendatur : aqua etiam

€&ionis , acfanctificationis ab ipfo opere, quo

omni defílituta curfu, licét otietur flagnans

Deus Conditor fingulos voluit infignitos :

Anfovca, adhucdicitur abfque qu motu o«

dies autem feptima Numinis, &hominis de-

[i 3

fiinat;

lsls cmA o

254

. Diflertauo XII,

flinata quieti , ne otium otiaretur in otio,

präccïferint ; coperunt & campïmäturä

Íandliüs benedicitar , & folemniüs fanctifi-

flavefcere fegete ; neque arbores priüs deor«

catur , ut divina fanctificatio honorem fup-

fum radices egerunt , poflea ftirpes in altum

f

pleatreligiofum , quem otium, fi fuiffecin

emiferunt , nec ramifoliorum «apillamene

Pf

tum priüs diffuderunt , quàm fructus pro-

V

Ineab. i;

otio otiatum , abí(tuliffet; (cité Chryfofto-

mus, Quid igitur ? mon erant , € cateri

merent ; fed hecomnia conjunctim unóque

Gepef,

Imó extitee

L

dies beneditis ?. etiam profectà ? fed fufficie-

temporis puncto proruperunt.

bat illis pro omni benedicizone , quàd in. fin-

runt etiam genera omnia metallorum, foffi-

ji

gulis ills ereature produllefuerunt ; && ided

lium , lapidum , ac mixta ex elementis, quz-

1

fi

non inquit , & benedixit : n folo autem boc

que vità deftituuntur : & prze caeteris terrae

f[tprimo die boc dixit, & benedixit : nimi-

tractibus fuam deprompfit elegantiam , flo-

P

rum reliqui dies plurimum fufceperant ho-

ridámque ameenitatem paradifus terreítris ;

[^

noris, & commendationis ex opere in fin-

hortus fcilicet voluptatis , quatuor irrigatus

r

gulis patrato: prima (iquidem die procrea.

fluviorum ex uno,eodem fcaturentium fonte

Wf

tum eít & nihilo columempyreum , fuam à

limpidiffimis laticibus.

f

mirifici fplendoris copia hauriens nomen.

Quartum diem commendabilem effz-

2

880

t

claturam , é(tque empyreum , Dei thronom,

cére , ac illuftrárunt tam diurna in fole mundi

j

avgufliffima divinitatis fedes , & futurum

lampas, quàm nocturna inluna; ac reliquee

Pl'

beatorum domicilium : & unà cumfulgen-

ftelle micantes in coelis veluti pyropi , cce-

tiflima illa fede evocatz é nihilo fuerunt

q

lum perinde acgemma diftinguentes,ve! flo.

menüum, quas Angelos vocamus , corpo.

rentes ut roíce vernantes,ac ornantes:hinc fue

/

riscraffitie carentium , & ab omni difcrera-

um duxére initium dierum, noctiümque di«

!

rum materia innumerz propemodum My-

Ícrimina; quadripartita anni tempora$teme

il

riades: imóe nihilo etiam prodiére die hac

peftatum figna, prognoítica , &eeperüntque

[2

prima terra, & aqua in globum unum coa.

aequé fub terra, quàm in extima ejus fupere

f

leícentes, quamvisnullo formarum ornatu,

ficie vegetantium femina fuas depromere dis

)

nec plantarum virore, nec florum varietate

vitias, elegantésque virores,

420

diftinctum , fed undique tenebris involu.

Quintus dies fquamigero pifcium gregi ,

32

tum ,. donec divino imperio lux quedam

volucrümque turmis cum natalia dederit ,

copiffet in áquis coruícare,

»

fatis & ipfi contigit honoris: uttümque enim

1l

3 6.

Secunda dies illuítris fu

it ob conditath

& pifcium , & volucrum genus fuam aqua

[

lucem ; quamvis rudem , & imbecillem ei

fzcunditati originem debet ;. fiquidem à (inu

l

Íupparem , qua cüm abeunte noéte dilucu-

aquarum profiliit quidquid vel pennis aérem

Es

lum inftat , G crepero nitorenoftrum (olet

fecat , vel pinnis undas traigcit.

-

tj

emispherium clarefcere : Orbes itidem cce-

- .Sextus demum dies fatis illuftris,& com-

49*

letes, feu firmamentum , aliique coeli exie

mendabilis fuit ob tot animantium fpecies ,

K

$ii T,

flere fuerunt juffi medij inter aquas fuperio-

jumentorum , acreptilium genera é nihilo ,

res , Íeuchriílallinas ;; & inferiores , feu

[/

ad lucis tradu&ta ufuram : & przfertim cum

elementales ; nullis adhuc fyderibus fulgen-

hac die effictus ex humo homo fuerit , cui

ü

tes , neque externa incitatione circumacti :

Conditor Deus fuammet impretfit imagi-

b

nem , cüm animam infpiravit intelligendi ,

Le

duo itidem primigenia corpora prodiere , aér

d

exaqua; & ignis ex aére; ignis in fublime

appetendi cum ratione, & reminifcendi fa»

tor

avolavit ; a&r naturá fpirabilis totam terra-

cultate preditam , cateri:.que decoratam

quei globi extimam fuperficiem ambiens oc-

g'atijs ; ac ornamentis primzvz innocentiz

TIs

d

cupavit fpatia per fingulos intercapedinis tra-

cum pleno in ezteraomnia animantia domi-

Cus,é cerraad celum usque protenfus; aqua

natu.

T

Cüm igitur fex dies fuerint finguli

terra infidec; & terra aquis circumfufa me-

aliquo infigniti opere , quo plurimum me«

lr

he

diam mundi occupat fedem.

rerentur cormendationis ; fubíecuta fuit dies

37*

Dietertia fluétuum aquarum , ac tellu-

feptima otio, & vacationi deputata , qua

tis fublatá confu(ione coepit ex undis tellus in

tamen, ne fuo deítitueretur honore, & ne

[

fpeciem ingentis orbisglomerata emergere ;

otium otiaretur in otio , benediclione; &

&

& aquez ipía in cavernas recefsére , ac in ma-

fan&tificatione divina

,

Tk

contra defidia i/n:lultus

ria, flumina , paludes , flagna fecoarctá-

premunitur,

€0

runt , diícretisab habitabili tellure fpatijs:

Chriftus Di

fcipulos cüm antea appelláf-

4 Yo

häs

hac enira die coepit tellus divino obfecuta

fet Sal terre, & mundi lucem poftea,cos in-

&l

mandato , herbis veftire prata , & fructus

ftruens , quomodo fe debeant gerere , ne quae

Q

profundere: ceeperunt etiam arbores foetibus

proba concipiunt defideria , fuo fruftrentur

tit

gravidati, campi fegetum copiá , ac denfita-

fru&tu , ait. Sínt lumbi veffri pracintli, Ef ruc. vs;

ICF

te fluctüare ; margiaes , ac ripz fluviorum

lucerna avdentes in manibu vefiris , quze ver»

Vej

eleganti flirpium varietate ornari, & terra

ca expendens Tertullianus ait ; Swceingere Lib. 4. eone

omuoem depromere herbarum varietatem ,

rig

debemus lumbos , id efl , expediti e[fe ab im-tra Marcis-

UL

10

florum elegantiam difcolorem , plantarum

pedimentis laciniofa vite , & implicate, quaet? eap29,

?u

multiplicitatem, ac frü&tuum copiam, quam

vetà fit hec laciniofa , & implicata vita 2

t

vis aratio fationem , fatio occationem , oc-

certé non aliud , quàm vita mundi negotijs ,

ln

ca:liq lartiionem plantatio putationem non

petveríis deliderijs , & cupiditatibus, carnis

lab«

que

G

L

fj

. Proba fraftrantur dehd&rïa, nifi operibus nectantur, 265

Jfe

que illecebris irretita : ab hisce laciniofze ,

m

quia tamen ip?futuro merces dcerit, þ-..c,æ"leüi

& implicatz vite impedimentis vult Magi-

gloria deftitnentur , ideó quafi otio torpen-

e]la

fter Chriítus fuos difcipulos, & fideles ex-

Ü

tes , ac dormientes ; nilin manibus fuis in«

peditoseffe , ut eorum lumbi (int przcincti ;

ventent.

i

x.

Jle

verüm quia non fufficitlumbos pracingere,

Hinc etiam Apoftoli denocte laboran:

43*

là

& probaconcipere , ac fovere defideria, ne

(f

tes,vacui mane reperti fuerunt,

Praceptor. g, s.

hzc otij torpore corrumpantur , addit , &

Q«

per totam notlem laborantes nil cepimus *

ducerna ardentes zn manibus veflria ?. nimi-

per no&turnos laboreslaciniofa , & implica-

re

zum vult manus noftras lucernis inílructas ,

Q«

ta hujus pra'fentis vitze denotantàr negotia ,

non tamen extinétis lycnis, & otiantibus ; (ed

qua cüm ad ultimum verum finem , in cujus

3

ardenübus ; acoperantibus, neotium lumen

affecutione proba noftra quiefcunt defideria ,

u$

extinguat virtutis , probíque defiderij ardo-

non dirigantur; fed ad commoda morralis

&

rem , ac exculte virtutis abigat (plendorem ;

hujus vitz in(titnantur ; nil fecum trahunt ^

imó non fufficit , fi excuffo otio manus ope-

a,

mercedis, iX per totam noclem fic laboran»

L

rentur , fed ut tales efficiant operationes vir-

tes nihilcapiunt, quod ipfis profit in eter-

di

tutum, qua cateros illuminent , ijsdámque

na vita ; ideóque ita laborantes otio pariane

&

iter oftendant falutis: fcité Theophilatus in

tur torpentibus , fuüimque dormientibus

0a

prafatum textum Luc, 12,

Notandum , in-

fomnum , quibus vacux funt manus ; quia

)e

quit , quod primó jubet , Iumbos pracingere,

otio indulgentes , pia & proba, quzeconce-

[

( feu expeditos elfe ab impedimentis lacinio -

perant de(ideria, fuo deftitnunt fruclu ,ut

«

f* » & implicate vita ) [ecundó pracipit , 65

excludantur à vita eterna ; adeó utetiam &

Jucernas ardere in manibus , quibus. cateri

alusuznentur.

thalamo cocleftis fponfi excludantur virgi«

Lucernez autem manuum ,

nes poft excultum multo conamnlilium pu»

exercitia funt virtutum ,. quibus exemplo

dicitize , farvatimque incorruptum florem

|

fortius , quàm verbisalij inftrnuntur , ac il-

virginitatis , non operarij tantüm iniquitae

luminantur; ut quà fiteundum , videant.

tis, fed etiam fatores aromatum eijciuntue

42-

Poffunt etiam lucernze ardentes , quibus

T

»

ab epulo : non vepreta duntaxat, íed &

czteri illuminantur eam przfignare doctrinze

lilia à cocleftium deliciarum horto jugiter

perfedionem , quà cateri verbo , & (criptis

vernante excluduntur ; quia licét quinque

illuminati , videant , quomodo lumbos fuos

virgines proba foverent defideria videndi

pracingere debeant : nimirum amputare

fponfum : quia tamen otio torpentes negle«

laciniofz , & implicate vitze impedimenta,

::;

xerunt pedes movere , & feflinato greffu

séque fubtrahere à pravis defiderijs , ac nego.

ire ad venditorem, oleum empturz,quo fuas

u

tijs, quibusambitionis ftudio (e fe ultro in-

exornarent lampades ,. ideóque à veniente

gerunt : etenim fcité fua aufpicatur fcríipta

Sponfo aliud adgratulationis non audierunt

Oratio Y,

Bafilius Seleucienfis, — Hpzverfa bominum.s

exordium , quàm illud Matth.2«, — Ne/cio

vt virtutis paleflra eff , ac vite [hatia do«

v0:: nimirum ignorantur , & neíciuntur

&rinam [bectant, icut enimHeliotropium ita

etiam àlilio convallium, ab eo , quidele&ta-

Jl

ll

gaudet íolis afpe&tu,ut femper ad folem ver-

tur lilijs, & lilia colligit , pafcitürque inter

tatur 5 perindeunivería humanz vitz fpatia

s

lilia; feu excluduntur à flore campi etiam

doctrinam fpectant , quáexcufsó quovis otij

ipfa lilia, quia tametfi niveo ,. & adblan--

je

torporefapientize impendantur: &quia ple.

diente picturata colore, quia otio torpuee

risq; tumultuofa ízculi negotia pro iuma vi«

runt ab areolis vireícent

i

dentur beatitudine effe , ac felicitate ; ideó

e ju gitgr topiario

&laufis excluduntur,

monet Magifler Chriftus , docétqueíuos Di-

Í

. Tametíi plures videamur labores fubi*

4s

L

Ícipulos , lumbos przcingere , feu negotia

hzc fzcularia, & futilia, qui manus magis

te, adhucotio torpemus, & otiofis &qui*

71

paramur: hincperlíaiam, Filios Jacob ex«

amplicant , quàm pedes explicent ad falutis

Cü?' 4*

terret ; & populum Ifrael jufto percellit ti*

zeterng percurrendum iter,amputare * funt

more, inquiens: ANonfe snvecA[/H Tacobz

&

enim hujusmodi negotiofi fzculi occupatio-

nec Maborafli in me Ifral * quia licét plu-

nes,quz tempusabfümunt ; & proba , quz

res exantelaverit Jacob labores , multós«

$

concipiuntur defideria, paulatim arrodunt :

que fuderit Ifrael (udores , quia-neuter Deo

hisce qui :implicantur negotijs, feu hanc la.

g

h

laboravit , fedfibi, humanísque commodis

ciniofam ducunt vitam , vel ad divitiarum

allaboravit, ideó quafi otio torpuerunt , di«

€umulos coacervandos , vel ad dignitatum

cuntur non invocáífe Numen , nec ullum

titulos fibi comparandos nil inmanibus fuis

fubijffe laborem , &ideo fubditDeus, | p;.

reperiunt : G quia perperam agunt,nec ad

eimá tuis non glorificafl sne ,. mec laborem

f rj Ih

verum ultimum finem fe ipfos , fuásque di«

tibi prabui in zbure.

,

ddtþe ViCsmarum.s

Tfata cafg.g

rigunt operationes, ac fi jugi torperent otio,

tuArum non quebriafli me ? verumtamen s

Ll

(the

nonagere,feddormire dicuntur. — Dormie-

I

j

rl

1 gx r/dlo 7,0

fervire mefecifli in peccatis tuis. — Prabuifls

m

runt fomuum [um. t5 nibil invenerunt in ,

mibi laborem. in iniquitatibus 1uis.

Sed

n ié h

manuibus [ua omnes viri divitiarum, quia

quid fupplicij ita. delin

quentibus injungit ?

tametfi divitijs affluentes mu:tos videantur.

pergit. inquiens,

Glorificabit me besiia.s

labores fubire , divitias coacervare , digni-

4gri Dracones , Strutbiones,

.l

- Populum.s

Wium formayi mibi , laudem meam av«

tatä;ggä?cifci,t.iculis infigniri illuflrioribus;

tAlit,

266

! xDi[ïcrtkatïo-* Xiï.

.

i&imarum

mäit.' ! Li(?:t adcps mundaver

vel ab flerilefcente petree ficcitate, incujus

d

n

)h tamen po-

plenam usque adebrietatem ,. n

finum delapfum probi defiderij (emen ex*

pulus Deum inebriavit , fed (ibi indulfit ,

arefcit 5 quia necvolucres coeli vinez aflue-

propterea non laboravit Numini , ícd Deum-

Ícunt culturae ; necexortz fpinz labores exís

laborarecompulit, quietiam adigitar Ope--

gunt coloni , ut fua fubeant incrementa; ne-

rarijs fuis Dracones fufficere , & ftruthio-

que petrz durities aratrum patitur ; cüm»

nes,

45*

que otio videantur indulgere;ideo aves fine

Sunt etiamnum in clauftris Religiofo-

laborein vinea , & fpinz firie cultura , & pe-

rum, in Aíceterijs virorum, qui proba fo-

trz fine induftr ia,promptiüs proborü femina

ventes defideria, quibus & labores fubire ,

defideriorum corrum

?

& facrificia inftituere, & viflimas mactare

punt , cxedunt , fuffo.

I

cant ; ac perdunt,

videntur 3 & tamen Deo illudunt veriüs ,

"]

]» h 10 Mc'

quàmlitent, quiafola corticis , feu extima

$. VI.

|

pellis dedicatione Deo litantes , fibique adi-

emrefervautes viclimarum ; quatenus cor-

dis affe&tus , mentis defideria, ftudiorum

Qui otio torpefcunt bomines fíare

labores, defluentis vitz horas praeftantiores

nefctj ad pulfum cujusvms maodica tenta-

fibiac proprie glorie plerumque impen-

tionis corruunt , & n [celera ruunt,

dunt: non hos laborate dixeris , fed otiari ;

cüm in vinea coeleftis Patrisfamilias,non fe-

L

Apis de montis ruens. fafligio non fi-

47.

cus , ac olim Jezabel in vineto Nabuthis, non

mulacri lapfum defideravit, fed veriüs

DaAntel, fyo

immiítum metallis lutum fa(tidivit.

Chrifto vites colant, fed fibi voluptatis ole-

ra excolant ; & gloriz foenum proprio ri-

Fictiles tantüm pedes percuffit, ne in uberi

gent fudore , ac in proprium duntaxat fe-

illo auri , argendque fulgore fqualeret lu-

aE o -D m —— i PUR

rant commodum,

Sed ficut id fierià feza-

tum ; verüm dum cretam percutit in pede,

bcle minimé potuit, quin INabuthes necare-

etiam crura fubmovet incorpore, &íingu-

tur: ita nec otiari in Afceterijslicet , quin

la ftatue membra unà cum pedibus diffol-

Deusipfe laboret , qui propterea conques

vuntur, G corruunt, Surgebat (latna ple-

ftusait; Prabuifii mibi laborem : quia ple-

na nitoris, acfulgoris , majeftausque , ut fie

rumque fudoribus vinez riganda aptis pro»

mul terrorem incuteret, ac gratiam emittes

priam

nutrimus

gloriolam , vitésque

retfplendoris; quiaveró hancfuam firmita-

tem nonauro debuit , necargento, fed luto ?

"vinez vertimus in labrufcas , quafi otio

torpentes vineam non coluerimus , fed

ideó negleto , vilíque innixa fundamento

tota corruit.

Percufft flatuam in pedibus

flirpes, ac vepreta fiverimus in ea excrefcere,

Dän;?eli ie

- quibus femina proborum defideriorum (uf-

ejus ferreis , && fiblilibus , 66 comminuit eam.

focantur, ne fructus ferant : & tunc hunc

Junc contrita funt. pariter ferrum , tefla ,

otij incipimus torporem excutere, cüm ni-

45, argentum , G aurum ,5 redatla quafi im

timur fpinas evellere , quas fevimus ; foe-

favillam eflive avee , qua rapte funt vento,

.

num eradicare , quod rigavimus j zizaniumn

Lutum , quo nitebatur flatua otium prafig.

comburere, quod frumento proborum defi-

nat, cum jaceat neglectum in foveis , vel puba

deriorum torpor noíter immifcuerat , vel ab

licis tantüm conculcetur in vijs : aurum &

hofte fuperferi paffi fumus , cüm dormire-

argentum , quibus partes ftatuz fuperiores

Verüm fi

mus , otióque indulgeremus.

conflatae erant , proba , quae concipimus dee

otiam fecurim haud declinat , & punitioni

fideria,produnt ; hac (i otio torpeícant , per«

inde corruünt

Ífubjacet; non putemus impunem feminum

» àcmembra aurea, & argen-

1 ä

corruptorem , plantarümque diffipatorem ,

tea ftatua.

ac ipfius torporis fautorem, cüm & ipfe plura

Hinc Gabriel AngeluskVirginem Ma-

48«

ibi incommoda fuftineat , ubi ex foli foecun-

trem alloquens dixit : Ecce conczpies in utero,

Lwc.t.

ditate fru&uum fperabat ubertatem ; quam-

& paries filium : GU tametfi verba. videatur

ä

vis vifus fitlaboráffe, quia tamen ejusoperá

fuperflua mifcuiffe, cüm partusjam fatis in-

didicerunt vites fylvefcere , & pro mufto fel

telligatur fequi conceptum in utero feetum ,

adeó ut qua conci

dittillare afpidum infanabile ; ideo non jam

pit in utero Virgo nuptui

Cath, f

multo , fed felle potabitur,

data, etiam partiat ;

non tamen ut eleganter

Scio in vinea Domini

timuiffe aB'apro

obfervat $. Ambrofius in Catena verbum il«

46.

Davidem , à vulpibus fponfam , à leone Sam-

lud , & paries, otiose , ac fuperflué cenfen-

fonem ; fed fiifti ferasevaferunt , que timo4

dum eft ab Angelo prolatum, im& quod u-

rem incufferant ; non ita tamen qui perpe-

perfluum videtur, illud apprimé afferit Am-

" yam in via Domini operatur , finitque vites

brofius neceffarium : funt enim plures, qui

filvefcere , ficulneas exctefcere infoecundas,

in utero cordis proba quidem concipiunt de«

& reliquas arbores luxuriare foliorum pom-

fideria , quae tamen nunquam pariunt , adeà

À ,non curvefcere fructuum pondere ; imó

ut partus non femper fequatur conceptum in

& delapfoé coelo femini , feu probo pracon-

utero cordis probi defiderij fotum : plerí-

cepto defiderio exitiü parari ab ip.[is volucri*

que proba concipientes deideria , quamvis

bus,

Aves exederunt illud , vel ab enutti-

per aliquid temporis videantur ea fovere in

tis dumetis ; exorta [Hne [uffocaverunt illudy

ufexg mentis , non tamen gfï formam pariunt,,

4

fcq

ä

.Proba fruftrantur defidena , ïldiiiqpcfibus ne&tantur,. .:2;7 |

fed abortiva.excludunt 5 :quia:otió torpen-

'Oornatus virtutum «uunice erat in -d'&'.*ïiciis/;:

Reg. «

tes,rquæ-xconceperant,probadeïïderia,-*intelici

pulchré 'S, 'Gregorius,

Quidam intra a "«

:'äl. :

excludunt aboríu ,nec finit otium ,curindul-

fantlam .ecclefiam :devoti. per defidersum.a

gent «conceptum proptij defiderij foetum 'in

[unt 5. fed iconfueta ciriorum dobilitate ve-

«ordisutero efformari , ac perfici ; fed gelu

amiff : poffunt «quidem bona »proponere ; d

quia exequi , quod proponunt , mequeunt ob

torporis , etiá prima probi defiderijgermina

decoquit ; cum-enim 'exercitia requirantur

etium , quo torpent frudn dleststuuntur uir-

ftlltifo

V

virtutum , '& labores in fuperandis difficul-

'Quód i -obijéias., pplerósque culturz — r

ttatibus ,:qua illis obviant, sBalunt.deflitue

ta proprio fructu dimittere, qua concepe-

'haud addi&tos:virtutum , imó-& otio etiam

rant proba ;defideria , 'quàm otio :non 'in-

indulgentes minimé fuis fraudari defiderijss

id haud-difficulter.non inficias iverim , fed

n t.1,Lut, «dulgere : ïpu*lchr*e S.Ambrofius. .Nonom-

es funt ficut .MARIA , :ut dum .de Spiritu

grande id.eft otioforum ;feuimpiorum fup-

$. concipiunt , Verbum pariant .2 funt us

plicium :proprijs inon "fraudari :defiderijss

"Tunc álffe&tus defiderium intus concipit, fed

aem,.que abortivum excludantVerbum , -ac

probum defiderium, autequam pariant .. funt,

iforas vitium parit;; 'unde.cavendum ab his-

«ce defiderijs ; quz miniméfraudantur , funt

qua in urero'Cbrifium ibabeant , 5',?;! M0H

i

dum formaverint.

«enim áffectus »proprij., -qui:viro fapienti fu-

[

49»

"Placet cqui*dem*vx

rtutis;äegaüs?fpedes »

fpicionem ingerunt-erroris, «eó-quia non re«

/.

'&a rationis, fed pravz c^ncupifcentiz funt

deü. [»

eiásque honelas ,& animumallicit , acoca«

los mencis pellicit ; :adeó -ejus puléhritudo

1oboles ; & ficutirationianimal nó obtempe-

animos attrahit , 'ut.nemo fit , quiifaltem

Tat, :eÓ quia fit'natura brutorum incapax.

'fuafionis ; :ita qua depravata:concupifcen*

e;us non concipiat defiderium , -quo iníigni-

us .aliquid fibi imaginetur verz felicitatis

'tia concipit intüs defideria . ;non finunt ra*

'tione duci, :fed libidineconduci,

participare:verümcum virtutis aífecutioali-

'Propofuerat.Magifter ChriftusfuisDi-

$26

quid fecum 'trahat laboris., :plures funt ;

ä

'qui praconcepra proba défideria , :quaealere

fcipulis parabolam illam.de/homine , qui

potuerunt 'cum gaudio , :quia parere ;non

«€oenam magnam paraverat , G plüresad.eam

poffunt (ine dolore , 'nec virtutis:vincere ar

'vocatos :voluit., :ac propterea mifit:etiam

'duitatem :absque aliqua :fudoris :éffufiorie,

fervum fuum hora coenz.dicere 'invitatis

'ut venirent , 'eó quia jam parata éffent om«

olunt :otij'excurere torporem ; ideóque

CRERURTETIS

fc 'avertunt à virtutis affecurione., ;prafee

miaLwc.1:4. 'Cümque:operintíe excufare,.

'rüntque honeftativirtutisotij torporem: '&

-& quidem.adeo'frivolé; :utypotiüs andica-

Dayitl, te

'tent , :nolle.ad convivium ire , «quàm.non

ifticoncipiunt-quidem ;probum :defiderium,

fed'conceptum 'in mentis utero foetumabor-

:poffe ; 'cimque reverfus fervusfingula ;quze

'tivum 'excludunt, antequam pariant..

-contigerant , 'heronuntiá(letfuo , tunc ira-

'tus pacerfamilias:dixit fervo., 'ut'citó:exiret -

$jov

iPlutesconcipere defiderant, quiaidnon-

Wihil femper adfert:oblectamenti ., :quod.ex

in plateas , '& vicos civitatis , GC alios quóse

'pulchritudine; ac illicio hauritur virtutis;fed

:que :accerferet.. Verüm perpendendum hic

«eft., quo fupplicioiratus paterfamiliasmule

.detrectant parere ;quia partus lábores, ac do-

Jores fecam trahit 5 & malunt proinde'otio

«&taverit:eos , qui inurbané neglexerunt para*

itz à fe-coenz affidere ? :non cenfeamus j E«

indulgere , quàm £ructum capere'ex precon-

'vangeliftam ;peenam 'omififfe., «quà detree

