Ify

licia : quia nimirum felicitatem fibi cu.

prafentem fa(ldierat.

Etiam

m

142

Diflertatio VI.

69.

. Etiam virgines evangelice infelicitate

*

L

u

flent

poanituit ipfas extin&i nitoris , fed

f

flultz , & ftultitid. infelices Íplendentes

:£ra peenitentia demortuum lumen ad vi-

lampades fuas opportunis neglexére fomen.

qüä

am non revocavit : inutilis peenirudo fae

£of

Matth»25,

tis enutrire , fomno indulgentes, . Dormi-

tuas illas toríit virgines , fed femel extins

daverunt omnes ,. £5 dormierunt : Íed cum

yri

clam flammam non revocavit.

hauttu deftituta flamma avolaret , láxque

Amemus przefentes , quos abfentes fi«

i

795

omnis eflet emortua , expergefacte , quee

nedolore non patimur, — Amor, fi eftve-

qü&

dormierant ftultz virgines , fatagunt ole.

hat

rus , a qué prafentes diligit , ac abfentes,

l

um disquirere ; quo lampades fuas or-

omnésque amaritudinis , Íufpicionis , &

nent $. cümque nec auri pretio fibi oleum

cri

averfionis fcintillas in animo contra queme

f:

il

le

venale valuiflent comparare ; ad focias ,

cunque alium glifcentes illicó. extinguit ,

fed prudentes accurrunt virgines , quas

ret

umbras excutit , & prompté , ac libenter

enixim rogant , ut velint oleum fibi com-

omnibus opitulatur , non confilio folüm ,

Ies

modare ; Date uobis de oleovestro,quia lam-

fed voce , & manu.

H

LJ

Qui babuerit: fub-

1, Jo22, 4,

p«des nofra. extinguuntur

*.

quam ítultz

flantiam bujus mundi , &5 viderit fratvem

tilis

virgines , quàm defides puelle , quz in-

$

fhà ,

fuum necefftatem babere , & clauferit vifcera

terlucentem nou curantes fplendorem ,

f& ab eo , quomodo charitas Dei manet in

fini

exiinftum lugent ,. & quem alere lucen-

ido!

eo * proprium. etíam amoris eft non gra-

«em neglexerant , demortuum nituntur ex«

vaté cedere :. fine neceffate nulli homini

prof

fufcitare ! micantes fplendorum claritate

contradicere , turbas fedsre , operam gratis

Qul

lampades fovere depretiárunt , oleóque

tribuere , & non tantüm amicis , & notis H

mo!

opportuné alere ,. ac confervare neglexee

L]

verüm & inimicis fubfervire , imo etiam

ayl

zunt

3

«um mox lenocinantibus abíentie

[oan

Oobfequijs certare, ac prevenire ; injutias

tenebris , fufiüs deploratione inutili- cu-

fibi illatas , & convicia contra fe prolata

quia

piunt tefarcire pretio , . concinnare difpen«

sequo animo tolerare, quiaut re&é S. Gre-

quiS(

dio : facilé fuiffet ardentes fovere fplen-

gorius : ff amas , toleras ,

f

ger (

dores, quos extinftos exfufcitare non va-

j

L

:alemrc,de/ä/ïi ATAYE,

f dq/i;/h

£ut

fati

ü::»æwæga&gmæaææwææäæææg&æ

ximi

CE»'GD CQ GC

lD

qep g m qededeqepoleeeg

lp r lp R RRR

od s cfo qgecpocgectocdoetéoto

p — i À RR RA

ciociociecie

dit:

CQar eDODEB BD EDEDE

COCOCPDODCOCOGg3 G

?

Do

3530???6?3-' æ(fä CECHCE

E

ldolt

locet

DISSERTATIO VIH. -

bet:

tmoj

Amor fui novercale in odium degener,

ain

colt

có furit fzvius , quo fuaviüs cblanditur,

Vatj

I6 a

s. L.

Qb

j4

tusd

X.Z!«:'Lzlel'l féi

pfum amat. bomo , ff f& nimium amat : degenerat tunc a-

tiüm

tnor in qdium ; nec Amplits amanti prqde/ä » fed aäef.

velti

£.

E*ä&.—.»ïä

b

P

On modica eft. fcientia ,

hm

9)

cüm fibi complacet in bono fibi à przelucene

ledle

«

ää

e

]

m

nec parvi facienda; fcire

te cognitionis face oftenfum: quod fibonum

YX

amore profequi ,. quae

low

eu

fit, & ipfi amanti congruum, fibíique in eo

jä

amabilia funt; fiquidem

complaceat, tunc fibi amanscom placet , éít-

liter,

at

k

:

non ideo aliquid preti-

It

2

x]

que amor proprius, acrecurvus, quiaffo»

&K

-L./*JP

um fibi vendicat , ac z-

lol

7

2

i

let in odium degenerare ob damna, qua in»

ifi|

ftimabilitatem ; quia a-

fertamanti; & folet hicamor fui omnibus

matur ; fed quia dig-

pené aclionibus fe fe quammolliflime infi-

ao

num eft amari ;

tales funt mores, & amo-

nuare , cümque re&tam intentionem fenfim

fort

res hominum, talis enim eft homo, qualis

Don

ac blandé fubtrahat , pravam fubftituit ;

& Íuus amor ; neque poteft bonusi effe , fi

itque tunc amor fui putidus fons omnium

ifcy

ejusamor pravusfit ; & ideó malé fe homo

mup;

delectationum , corrupta radix fceculenta*

amat, fi fe nimium amet ; degenerat tunc

rum voluptatum 5 hócque unicé , & effi-

hent

amor lethale in odium , neque ampliüs pro-

]i

caciffimé edocet , fe'ipfum quarete, trahit

deft , fed amanti obeft ; non eblanditur i

enim fua quemque voluptas.

t f

fÍcdferit, acvenenum in ofculo fundit. E(t

Eft quisque benignus fui judex ; cüm

!Ong,

ainor complacentia congrui , ea nimirüm

nihil minus poffit , quàm feipfum odiffe ;

Que ;

prima impreffio , quá afficitur appetitus ,

quem tamen odit , quia amat ; quatenus

H Bac

mUs;

intea-

-

145

Amorfui in odium degenet s Vit atrociüs.

acervanda.tubra tellure , pro '-modïcögaüro

int&ntïo*, -qu"ä amor fui fertur adx,delicias

femper refertur in proprium detrimentum:

agimus. ]Jethro Moyíemolim generum 1*

:

quarit quispiam divitijs affluete , vitijs ut

um increpans : ANon £onam ,ait , rem facifys

-&ommodius indulgeat 5 inhiat.eminentiis ,

fiulto labore confumeris , idque fingulis a«

t lapfu ruatgraviore; furgerenititur , fed

more proprio captis., quaílui fervienti-«

L

àn coeno. non definit volutari ; quia bona,

bus ingeri poteft , & intorqueri ? poteft

'qua querit , zterna non funt; fed terra.ad.

enim eorum quisque moneri : quid agis à

j

hareícunt, & nonni(i coenum fapiunt , quia

homo, .ad quid amore tui ftulto.confume-

cecium ijsdem defipit ; id enim interelt di-

ris labore: non.bonam if te rem agis , fed

Ácriminis pravum inter , & probum amorem;

cüm tuisinhias commodis , téqueamas,no-

vercalilivore te lethaliüs odifti,

[

Alle enim nonnifi caducis ;. fluxisque inhz-

ret5 hieveró bonis duntaxat aternis adhae»

Superbiá facilé etiam inflatur , ac intue

)

;

ret: unica amori proprio eft cura , fe iutuee

meícit amor fui , «& tunc fe ipfum etianm

ti; luüámque tueri commodum : idque (ub.

torquet , séque novercali profequitur odio.

; RL

h

tilis eít idololatria , & adoratio occultiífi.

Qua non tolerantur in gratiam fuperbiz *

"

Plures fe frigere diffimulant , ne venuftam

|

i

ma, quà creatura Deo prafertur , in qua

2

"finis ponkur ultimus : afficit, & inficit heec

veftium gracilitatem turbent , :detreéctantes

»p -a

idololatria .quotquot fe ipfos impenfiori

fartas , pinguésque tunicas , 'quia cateris.

—

g.

tnotz inferioris communes, induere, 'Cal-

profequuntur amore; fe enim odio profe-

quuntur , cüm feipfosamant , quia à fum-

&eus.dummodo niteat , ílri&lusque absque

mo bono recedentes in malorum delabuntur

rugis pedi hareat, quamvis urat , libenter

abyffum, . Rectus amor illuc tendit , unde

toleratur.

Hic fuperbiz fuz'genium ex-

Íuam traxit originem ; ad bonum accedit ,

preffurus etiam veítium non refpuit oneras

A o w —— - E

qu& honori autumat effe,/ Alius evi decur-

-

quia à futmmo bono procedit ; nec poteft

quisque ad hunc pervenire amorem , nifi

rentis recentem , elegantiorémque luxum

per odium fui à fe ipfo egrediatur : tantà

induiturus famem diu tolerat , no£tésque

curfor proximior fit metze, quantó plus die

percurrit inlomnes , lucrum aliquod ex vi-

flat à prímá linea : itaeó fit homo Deo pro-

gilia , & labore fufcepturus, quo fibi , lus

xuíque fatisfaciat,

NNeque defuerunt ex

ximior . que àfe eit remo:ior; có vicihlor

ad Deum accedit , quó dillantior à fe rece-

puellis , qua decorum perfualura pallorema

|

dit : i (ehomo diligat, adfe accedir, &à

cretam ipíam vorare didicerint, .ac pleráque.

Deo recedit ; fibi fatisfacit ,. fenfui indul-

alia hujus infanize fübire tormenta : hzcin-

get , voluptatibus infarcitur , fuíque fic

commoda fibi cudit amor fui, qua& fireócto

in Deum amore tolerarentur, plus haurirent

ldololatra , càm in fe ipfo finem foum col.

locet ultimum , qui in folo Deo reponi de-

lucri, plusque enancifcerentur nitoris, quó

illuftriüs coelo fplenderent, fed huic ducto

bet: vixque eft tam grande piaculum ; dum-

modo occultum fit, cui innocentiz fucum

[ui amore recté occinitür ; $iwLodlaborea:

allinere non valeat variegata illa, G mulü-

een[umera.

. Quid acquirendze ,

"o*"bt'ïn&niïæquevha-

$*

—— —— —MQQM—

color (alamandra amoris proptij , nonenim

vario deflituitur amor íui pratextu , plu-

minum gratiz non inflituitur, agitur , to»

leratur? Nulli parciturlabori, nulla recus

tes adfert colores , titulos, larvásque ,

quibus propriam obducat fceditatem.

fatur moleftia, nil cenfetur intolerabile; to-

LE

Quid amor fui non pertendit? fi ava-

tos dies in Principum obíequijs impendere,

tus divitijs inbiat , palliolo parfimoniz vi-

non tempus perdere ,. fed lucrari ceníeturg

tium obtegit avaritiz ; fi vano delectatur

non grave putatur, fed gratum. 'Quéd (f

olim viri pientiffimi eremi ftudiofi lumma-

veftium cultu , fub nomine neceffitatis vas

nam nititur pompam abducere; filuxuob-

rum cultores virtatum amore Dei in colum«

à

R

lectetur in epulis virium reficiendarum titu,

nis annis fletére compluribus , & inde no-

menclationem defumpsére,, ut SimeonSty-

lo omnem fatagit intemperantiz notam ob-

literare,

Verüm amor fui in odium dege-

lita, DanielStylita, Aleppus, & Theodo-

rus Stylita , qui dies , 'noétésque Deo colen-

ner plus fecum advehit amanti damni, quàm

[olaij; Cur divitijs cupit homo affluere ,

do , corporique affligendo ftetére: hunc

;o;

]l

nifi ut proprijs ftudeat commodis ? nifi ex

ftandi morem in aulis Principum amor fui

amoreíui , ut pinguiorí fibi adblandiente

innovavit; non horis tantüm , fed diebus in-

*

fortunà commodiüs fe habeat

*

fed quet

tegris detecto capite perflant fui amatores

gratiam aucupaturi Principis ;; qua& tameg

non exantlantar labores , quz pericula non

incurruntur , & quz non tolerantur difcri-

in faxo luübrico ; pedisque veftigium fallen-

!

mina ? ob folum lucrum , quot non fufti-

tefita promptiüs amitti , quàm admitti po«

nentur labores , funduntur fudores? pau-

teft.. Scimus Jofephum percharum ZEgypti

[,i

periem declinaturus Mercator marinos traij»

Proregi $. & apud fuum Pharaonem fum.

.

mam fibi ena&tum gratiam fuiffe

?

Íed fci-

cit fluétus decumanis tumidiores , pelagi

longé, latéque extenfos tra&tus cürrit us.

mus etiam alium eidem fucceffiffe Regem ;

que adIndos: & quodfi pro Dei cauía , pro

qui noffe Jofephum recufavit. Scimus per-

gratum Dario Regi Danielem , fed fcimus

redo , probóque Numinis amote agere»

ejectuas

;

mus, ceelum millies promereremur ; id pro

etiam ab eoqcmpgniqlgm.gg lacum d

.la;cq.

i t

iä

144

leonum.

e

Scimus Achitophelem Abfoloni

pf'öpemo'du»m adducuntur ad molteüias,l .

gratifhmum fuiffe, à confilijs intimioribus ;

rumnásque perducuntür ; ut vix unum re-

fpt

n

fcdeadem gratia, quam impenío labore fibi

perias, qui fua forte contentus , fibi ac-

fol

comparaverat , non aureum torquem pecto-

quiefeat ; torquet hic fe ipfum ; quia ad

€ori adjecit , íed laqueum collo injecit.

du

ambitam nequeat dignitatem promoveri:an«

u

Scimus Amanum Principis gratià potenüffi-

gitur ille, guia parem non fe novit advería»

fjf

mum penes Affuerum : fed per gradus eos.

rio : non utitur alius, fed abutitur congeftis

dem;quib? in aula ad apicem confcendit dig-

h

divitijs , vitijs indulgens , quibus omni

(

nitacum , altiffimum etiam infcendit patibu«

fpoliatur virtutum ornatu; & vix unus eo--

]jum.

d

Scimus Belizarium fub Juítiniano

rum eft, qui quod ipfi deeft, enixim quarat;

Principe Aulicorum fuiffe gratiffimum , plu-

virtutis nimirum ftudium , quo delítituti

110

ribisque illu(trem victorijs, fed fcimus etiam

&fri

inopiá etiam natdntes in auro «laborflfl&.

gratiam fimul , & oculum utrumque per-

qui

didiffe , atque ad extremam devolutum

Íu

m ,fgäo,l«][ ][o

mendicitatem adactumfuiffe obolum petere.

d

tut

Scimus Sejanum Tiberio perchatum, fed c.

tiam ab eodem gratiá fimul, & vitá fpolia.

Jmar- f* torquet , .c;zäz neälmdi.

fla

:

tum, unco per

4ury venenaSbargit , eum.delicias.exe

qu

rim dejectum.

plamascra&ünf:, &in Tybe-

Íun

bibet. ; 65 oulntra dnfligit letbalia j

&^

Fateor plures in aula centoculos adeffe

um ofeula figi.letiora »,

n

Argos , ut videant , quibus poffint medijs

Tq, 1 On fibi amore proprio indulgentes

g.

ne

boi

gratiam aucupari Principis ductiamote (ui ,

czteris', qui nec-divitijs affluunt »

cenfentes inde ad pinguiorem fortunam pof-

meque .proptijs inhiant commodis

qu

fe fibiiteríternere: verüm licét millenis fit

beatiores.credas ;5 .acerbiüs enim licét oc-

dit

Areusaulicus inftructus oculis; longé tamen

£0l

éultiüs torquentur, qui fuo ducuntur amos

ä

pures habet. gratia alas ,. .quibus faciliüs

t , illis molliores funtle&ti , 'féd inquiediüs

b

avolet , quàm acquiratur; «X tamen adeó

dormiunt:, quàam-in cctu Réligioforum j

Qu

amore fui ceecutit homo ,. ut hac tam fale

ban

qui omni proríus amore proprioíe abdicà-

lax , támque incertifhima fideigratia, tan-

rünt ; non enim in afceterijseunt Religiofi

pr

P ul

us defiderijs , votisque expetita , tot labo-

-dormitum , »ut bene cubent , fed ut bene

I0,

zibus concupita, tot folicitudinibus, curíse

n

-dormiant; qui fibi indulgec fomnum pres

que quzfta, plus eidem adferat detrimenti,

lixigrzm quidem trahit, fed non tranquil-

fus

—0$—C0—Ó————

quàm folatij , ut tanto par non fit impendio:

liorem ; .cüm plura memoriam refticent ,

&

cüm vix obtenta é manibusavolet, & fi di-

qu£ & foporem perrumpunt , tarbántque.,

&nti

ntiüs poffideatur ; femper pavida fit, hae-

Fateor cibos-eidem plures , ac delicatiores

t

reátque anceps , num revera retineatut , quae

exhiberi.; non tamen putárim 'eidem . me.

Lv

creditur poffideri ; fienim Princeps minus

liüs fapere , quàm Religioüs hominibus fua

— ——

€

Ícrena fronte faveat , minisque ridente vul.

- olufcula, rfuasupgia'i/culab avenaceas , lixüme.

V

Y

tu arridgat , lachrymas elicit amor fui, in

que' hordeum: ; meliüs viro Religiofo fapie :

bl

omnem fe partem torquens; harénsque an-

unt làctucule ,

quàm diviti fenfui indul-

lllo

ceps , num quam tantis fuerat. impeadijs

genti gallifylveítres , fpadones mera fimis

fl

lagine , & lacte paíli,

Veltes fateor effe e£

Priacipisgratiam enactus , vel Princeps re-

—

fl

miferit, vel ipfeamiferit; síntque propte-

materiá. pretiofi,orcs arte pulchriores , &

Yày

rea hujus aucupes gratiz , femper trepidi ,

ornatu elegantiores , fed plusetiam ijsdem

T

anxij, foliciti 5 ne gratiz patiantur jactu-

affolent incommodi adferre ; minus enim

fer

ram, quam perinde ac malorum fupremum

frigent Religiofi , minus ar&tantur , neque

tati

rcformidant : terret eosfonitus cujusvis agi,

eorum calcei pedes premunt : quàd fi viris

tati folij, ac inleporum naturam veluti.de-

religiofis occulta accedant cilicia : nec fuis

lib

Tite

generes , oculis indormiunt apertis , .ne ,

carent dumetis , qui divitijs affluentes pro-

Íun

quam fuerunt gratiam Principis aucupati ,

prió ducuntur amore ; ízpe enim acriores

amittant ; quia amore fui ducli . nonnifi

moleílize in affluentia divitiarum animum

thoy

a

perincommoda, curas, ac folicitudines ad

vexant, fodiunt , lacerántque : plüres ijs-

Ten

pinguiorem forcunam fibi viam fternunt , vi-

dem funt feriz. : fed plerumque blandiüs

vüntque vitam anxiam fufpicionibus inum.

fedi

laborant , qui nullo amore proptio ducune

bratam , temporümque fufpenfam momen-

tur , quàm qui proprijs indulgentes commo-

huj

tequ

tis , quiaamor íui in odium degener torquet,

dis, fuique amori otia largiüs protrahunt, -

cüm blanditur ; aconita exhibet, cüm dul-

Ts

Laxiori fruuntur libertate ,. fed quz pluti-

dükc

ciatia offerr 5 & vencna fpargit , cum ofcula

bus illigetur vinculis , ac multiplici aréte-

,

figit , imo X lethalia infligit vulnera.

tur compede , cum morfus fentiant animi ,

7*

ia omnes hominum (latus etiam extra

tre

& divexatze confcientiz experiantur Janie-

^

&fo

aulam amor fui amantes torquet , quia fe

nam

*

quia amor fui in odium degener ,

amantes in fc ipfos fzeviunt, séque odio pro-

tunc acriüs torquec , cum fuaviüs videtur

pus

Íequuntur novercali? eosconfulamus, qui

eblandiri , adeó utfzvé blandiatur, & blan.

Cotr

diviti;s affluentes czteris habentur in terris

défzviat: affentatorié palpat , & cumvo»

om

Vüly

b;auere:; euam Jpfi amore fui , innumeras

, angores

luptatis blquitiïe fenfum titillant.

CHdit,

Dorti

[j

L J

Amor füi in odium degener favit atrociüs.

145

?

«tidit , & dolores excitat immites ; .dulcia

Xj

rem foi dulcem Lyrannutä : amor fui äuïcä

:

Ípondet, & mellita venenavprqpinatl: videtur

£fftyraumus, — Yyranni ingeniumamplacabi-

d

amorífui enigma effe , delicias promittit, &

Je eft,3mmite, turbulentum , quódque non-

folas intentat zrumnas deliciatum infperías

ni(i ruentas.czedes , cladésque feralesmoli-

la

E

duntaxat fucato facaro : .. grata eft fzvitia ,

tur ; ;nec dele&taturinififzvitiá ?.neq; deliciae

vulnusvoluptuofum , calamitas felix, vene-

1$

«tur .nifi acerbitatibus : .quo pacto amorífui,

num dulce , morsque blanda.

-quiablanditur , & fzvit; ofculatur ; &-vul-

hi

Cavendum eft , ne finamus nos 'hoc du-

)

9»

aerat 5 :arridet , &enecat , .deliciofa.dicitue

ci amore fui , nefiamusfzculi Martyres, A-

'tyrannis , & grara crudelitas,

xt,

u

cherontis Confeflores , Orci aflecla , : mam-

Amor fi verus fit , :re&tus , :non «urvus

monz diícipuli, Venerisalumni ; :fiquidem

eetit, feretürque in folum Deum;.non án fe,

amor (ui mille affolet fraudes comminifci ,

.quia.non;proprijs indulget commodis , fed

quod vult , blandé fuader , & ifuaviüs per-

patiens eff.,'omnia fuffert ;ut fcribit:A poflo-

fuadct , ponitque pro fcopo proptium ju.

ä

lusjinquiens:cbarítas opmia fuffert,cüm pau-

;U.-Wäci,';

h

dicium , .cui pediffequa voluntas :famula-

lo ante dixiflet, quàd fit patiens ; :nunc addit

fl«

z

irintb.3e

tur , & curiofitas ;przlucente face iter :o-

amorem omiiia pati , omnia.ferre : .quia.

fiendit ; idque agit , ut :nonnifi per 'obli-

mirum .amoris tolerantia generofa .eft ,.aca..

L

qa ducat itinera à Deo aliena , quaque à

Animofa, chm labores.non recufet , difficulta-

dummo bono avertant 5 quia ficut .rectus

tes ,'& incommoda non declinet ; .quin po-

amor illuc tendit., unde fuam fumpfit origi-

tiüs delectetur in tolerantia paffionum ; &

$

Ü

nem , & ad bonum accedit , quia à fummo

:cüm Apoftolus dicat, amorem-omnia fuffer-

bono procedit : ita amor.recurvus , & obli-

re :niladeó arduumei pote(t obtingere,quod

quus,leu amor fui , quiaà fummo bono rece-

lubenti animo non toleret : etenim quicom- -

dit;àquobonusamor procedit , nil boniin fe

j

aia dicit., nihilexcipit : imó.non folümom-

&ontinet, quod veré bonumfit: quz enim a«

nia fuflinet.amor,fed fronte ferena ,.vultu

mor fui bona videtur.advehere , fucata funt,

1

/Izeto , ore jucundo , mente pacata, :animo

quibus i larvam detraxeris, qua.dulcia puta-

placido, quia cum (uffert , diligit,ut norat S.

:

:

bantur, multiplici deprehenduntur amaritie

'Cyprianus de fimpliettate Prelatorum ,figi-

permixca,

tur perinde eít .vero amore fufferre , ac s:äili-

"

10,

Fuit; qui cum

chmlongo ptoficifceretur

:gere 5 :cüm pacate ; & placidé amet,, :etiam

itinere , adeó zftuavit , ut rufticanamappule

placidé fuffezt,

fus .cafam Ja&is petierichauftum , quo fitim

:Hincíporifa cupiebat:enixim, 1 ;gillüm

12,

extingueret ; fuit ex rufticellis puer., qui fiti-

amprimi fuper-cor fui fponfi; & fuper:bra-

enti lactis optimi florem obtulité ligneo ta-

/Pone me:ut fignaculum fuper-car

L TR

3

* men catino , in quo plurimzeinnatarent mue

auum , :ut frenaculum fuper brachbium:tuum ,

£

Íce : indignatus viator hauftum iilum lactis

qtiia fortis efl., ut mors dilettio,, «dura, ficut

€ tali catinorecufavit ,aliidque lac recens pe-

nfernus «mulatio.: Íed.car tamanxi&.expo-

]u

tijt à foemina rufticana , quz accepto catino

fcit figillumnon fólüm fuper cor ,verüm &

(]

snuícas omnes ibiinnatantes , queque à potu

fuper brachium imprimi ?.curbrachium cor«

|«

illo niveo abfterrebant fitientem , abfterfit ,

di adnectit? An quia cor fons fit , ex quoa.

l'

florémque illum optimi la&is invas aliud te-

amor fcaturits & brachium , initium , ex quo

:j

ftaceum effufum zeftuanti ; ac fitienti propi-

'omnislabor educitar? quàm bellé .verus a-

|

(

navit , qui fibi fuitfolatio , & niveoillo potu

mor-cordiadneclitbrachium, quia laborare ,

fitim , quá torquebatur , extinxit: fi'innote-

&amare; incommoda fufferre laborum , &&

Ícerent moleftiz , amatitudines , quz volup-

diligere;stam ar&é colligantur;utverusamans

e

tatibusimmifcentur , quas amor proprius ex«

aon amet; nifi laboret, nec láboret, nifiametz

hibet , & propinat , vixex centum unusrepe-

fed quid eftfigillumhocce, quod impreffum

"

j

riretur, qui velleteas guítare : mufcae non de-

'cordi , & brachio cupit? fcio plures perfigil-

funt , quz lacte innatent voluptatis , quam a-

je

lum notamibiintelligere,qua indicetaliquid

5

mor fuifibi propiaat indulgentibus , quia ta-

'effe noftrum ;; perinde ac funtclauftra,, vel fe-

men latent , plures bibunt , quz fi innotefce.

T2 quibus aliquid ,'utomninonoftrumaba.

rent, nonniveus potusad hauftum invitaret;

liorum:ufu vindicamus; qua ratione fponfa

j

H

fed innatantes beftiolz abfterrerent : nigelle

vocavithortum fnum conclufum , & fontem

hujusmodi avicule priüs eijciendz funt , an-

j

fignatum , -quatenus amor.catceri pariatur.;

tequam lacteam promulfidem ori admoveae

«quo fponté detinetur amans $ratà «conflri-

n

:€tus 'catend amoris.

h

mus , nimirum excutiendus amor fui ; qui

dulcedinemomnem, quamvis niveam detur-

Verüm licétlaborbrachijà cordis:non fe.

l(

$.

s

pat » inficícque: tametfi opera noftra videan-

jufaturamore , propriümque fit amantislae

tur candida , non tamen Deo grata erunt , fi

bores tolerare , quiatamen Apofítolus ait.,

3

r

€a faedet , inficiátque amor proprius , quio-

tbaritas omnia fuffert Gtnihil excipit , putá.

pus quodcunque , quamvis praftantiffimum,

rim figillum brachio ; cordíque impreffum

Vs

corrumpit , & deftruit; neque ullumhabet

etiam externas indicare paffiones, G flig ma-

f

homo hoítem truculentiorem amore fui , qui

ta, qualiafuntfigna , 'quz pecori , noftrisque -

(]

vulnera infligit , càm ofculafigit , hinc op-

mercibus.imprimimus , ut etiam ftigmata,

portuné Nazianzenusorar. 27. vocavit aimo«

quibus folent mancipia inuri,quia ctiamApo«

À

Verani de Affeciibus Jom. L,

flolus,

146

Diücrtatig Vil.

Hoi&s ,cüm perlapé fe Chfiüi vocet fervum

probus fit , & in Deum vehementi feratug

(ü J

L

fatetur ftigmata Domini JESU in fuo corpo:

ardore,omnia fuffert , carceres fuftinet ; f'ig-

44 Galas.

re portare: undé Paulus ab amore fligmati-

mata patitur fervitutis , cruciatus perfert »

j

[

$,

zatur Chriíli fervus , cüm eum füper omnia

quin & gehennalia tormenta feliciter zmu-

diligeret: hincverus amor affuetus paffioni-

latur , dicatürque propterea Zu*a ficut m

f

bus cun&lis fubeundis egregiá dicicur fortitu-

fernus emulatio ; & quihoc amoris glutino

qU

Numihi adhzrefcit , nullo ab eodem fejun -

llT

dine loriéatus: fortis eff , ut mors dileélto , ve»

rümcur morti comparatur amor ? an quia fic-

gitur cruciatu , unde Paulus ait? Quis 0s

Ad Rom, 8;.»

f0

'ut mors maxima eft calamitatum; ita amor

t0l

feparabit àcbaritaze Ghrifl , tribulatio ? an

fumma calamitas ? fi de amore fui id intelli.

fames? an nuditas ?. an periculum , an per-

fif

gatur ;calamitashic eft ; quamvisgrata ; & ut

jfecutio ?. an gladita ?. certus fum , quianec

d

Gratie 17,

Joquitur Nazianzenus, Dwleis tyrannuqua-

7B0*5 , nec Vita , meque Angeli, neque prine

tür

tenus tyrannide excruciatur usque ad mor-

ecipadtus , ueque virtutes ,. neque inflantia ,

tit

h

tem, — Quéd fi de probo, rectóque intelliga-

neque futura , neque fortitudo , neque aiti-

tur amore , adhuc forris eff , ut mors dileclio ,

rudo , nequeprofundum , wec creatura alia a

de

quia ut egregié adnotayit Prelul Mediola-

poterit nos feparare à charitate Dei : Quàm

i

Ill

nenfis re, & nomine ambrofiam fapiens lib.

audacter probus in Apoftolo amor omnes

ul

&^. 3.

de ffaac. & anima.

Est G illa mors fantlo-

accerfit cruciatus , omhia coacervat inflrue

n

rum Martyrum walida , cujus non impar. ef

menta dolorum , ' vocátque ipfos tortoras

Til

. baritas, que adaguatur Martyrum pa[fiont.

doemones , omnésque creaturas , non exiftene

fín

An non inconcuffa in fan&tis Martyribus

14«

testantüm , fed & futuras, quas& laceffit

ff

eít amoris fortitudo ? qua omnia retundit

ad pugnam , nil formidans , tamerfi [2viant,

ten

adverfantium tela ; bonorum fereno vultu

fanguinem fundant; quia nimirum tunc pa-

pi

fuftinet profcriptionem; infamiz notam hi-

tientis Chrifi imprimunt cruciatus , &

tut

lari vultu fuffert ; & gaudet, fi ut fervus tra-

Martyrem cudunt: quinimó , quia ficMar-

]u

&letur, ftigmatizetur , fi experiatur vincula, &

tyres excadunt. levesfunt cruciatus , quos

vul

'xarceres; fi flammis detur abfümendus, vel

creaturis amantibus infligunt , quia pondus

fl

ferro fauciandus , vel crudeliffimz neci addi-

Martyrij alis innixum amoris furfum nitie

us

catur.

Ea fiquidem eít amoris fortitudo, ac

tur, nec pondus fentit ; hácque de caufa

fiq

charitatis affectus , ut dirzee , ac dutz Marty-

aufus fuit Pauli amor fingulas laceffere z

[

rum adequetur paffioni , hinc pulchré Ter-

rumnas , quibus ocyus furfum avolaret,

us

clp, [

tullianus adverfus Gnoíticos.

Dilecito bo-

Plures fan&cto hocce zftuantes amcre in afces

du

minum Martyrem excudit , quafi amor fit ty-

terijs jejuniorum tabefcunt inedià , flagella-

Ts

pus. & forma Martyrum : dicitur amor iíle

tionum pia cruentantur laniena, & tpinofi

litu

Marryres cudere defumptá metaphorá à pe-

cilicij lancinantur horrore, in cubiculo pere

Tler

cunia , qua typo cuffa , & imagine impreffa

inde ac arctiffimo carcere jugiter claufi, ut

liberiori nixu furfuüm ferantur, ac &ternam

Vffe

Principis, incrementum fubit valoris , & pre«

Tloc

tium metalli augetur ab imagine Principis fi-

enanciícantur beatitatem,

ye

gillari typo merallo impreffa : & hac eft ra-

vel

tio, ait Theodoretus; cur amor dicatur figna-

Iet

cnüf- ..

culum , & fponía dicat. Pone meut figna-

go : III..

Va

'enlum: fubdit Theodoretus , vuit ergo Sal-

fet;

vatornofler , ut eum pro fignaculo babeamin s

Zimor ,qui in amante oä/z'q:mtur,

patr

& notam illiua in omnibus tam ditli , quam.s

Jfurfum non effertur, nec in Deumferturs

ul

f^tlis imprimamus , ut [int numismatarcgia

fed feorfum amantem tradit , & ad ge-

Gla

non adulrerina , Jed regiam preferentia ima-

bennam perducit,

C

lis,

$.

Eítverus amor , qui in fe non obliquatur,

I non re&us, fed r&curvus fit amor, ob-

1

6.

1

liquetürque in amantem,& non rectàin

tos

fed rectà in Deum fertur typus figillativus ,

Ince

quo veri Martyres excudtntur: imprimit fi-

Deum feratur, torquet quidem , &

cruciat , fed furfum non evehit , cüm deot-

ET

quidem patientis Chrifti dolores , & crucia-

tüs, & exprimit patientem Chri(tum, qui

füm trudat ; quia bonum,; quod ineft, cor«

Ciþ;

plet

typus eft, & forma Martyram , in Martyris

rumpit ,. fibíque tantüm indulgens favit ,

corpore ; & à paffione Chri(ti Martyri per

cüm blanditur 5 vulnera infligit, cüm o«

lL 1

ia

ipfius amorem impreffa,fit Chrifti Mart yr,

fcula figit; & lachrymas elicit , cüm ridet ?

referens ftigmata paffionis in fuo corpore : ad

corporis enim addiclus commodis ftudia

tedi

quod fortaffis allufit D. Paulus , càm dixit:

negligit virtutum , vitijs adherefcens ; &

Yitià

eo

nihili faciens bonaanimi,totus occupatur in

d

Ego fsgmata Domini TESU $n corpore

porto:acfiamorin Apoftolo martyrium p

r

-

cultu cotporis.

Adfit adolefcens fui captus

füin

poti

veniffet , quod ultimo Neronis anno poflea

amore , quid abipfo expe&tas , quàm nugas 4

pertulit ; fueritque Paulus precox Martyr ob

lufus , rifus, nilque impenfius cogitat s

li in

infe]

amorem munere defungentem carnificis ;

quàm voluptates aucupari , delicijs affluere.

fueritque priàs Martyr fub amore , quàm füb

Quód (i ad meliorem velis eum frugem per*

telci

Nerone , cum amor Martyres excudat , sit-

trahere , non defunt ei fuci , quibus vitia ob-

fent

, non

que fortis ut mors dileclie. — Amor enim fi

duecat ; 6 Dei famulitium ei fuadeas

Pt

finit

,

Amor fuüi in odium -:.dcgch*et fzvit atrocius. |

14*

dinit fe perfuaderi ; refpondétque illico , :di-

'parésque mori , & momentum effe flueritig

'ves fum ,' fanguinis nobilitate clarus , flore

temporis , quo plures purpura fulgent-,

juventutis recens , *mihi debeo indulgere,

'gemmis nitent , :auto fplendent ; «& quo

congeftis divitijs uti debeo , 'ut mihi fatis-

aliostegit 'trita lacerna., veftit lacerata pes

faciam 3 fed quàm infelix., :quàm mifer.,

'nula;, : deturpat corporis macies ; 'omnes fj«

'quamczcutit,velin ipfoauri fplendore ? cüm

;qüldem 'nudi nafcimup; « .qliamvis* pUrpu.

de videát juvenem nobilem, locuplétem , &

Tatus nuricà pannofo diftinguatur ,' dives ab

Adun, i '

non 'videat fe hominem 'effe, :ac lutum ?

'inope; Princepsà fubdito , equesà rufticello,

totus eft in cultu corporis , '& nihil de a-

'omnes -adhuc nudos fepulchrum 'recipit »,

nima cogitat : quid profunt flexz in calién-

' quia onmnium idem:exitus , 'idémque * donii-

dro pecline comz ?. quàm melius fle&ere-

'cilium: 'in quo tam corpus:, ' quod purpurá

'tur :capitis pervicacia-:: "Quid facies 'exo-

fplenduit, -arefcit inpulverem ; -quàm quod

u Ed

'tico medicamine attrita ? quàm utiliüs ani-

ub trita , multiplicíque fciffu lacerata penu-

,mus excoleretur , :ac virtutüm /ornaretür

Ja , fudores fudit : 'tametfi dives congefto

'decore. Quiderines 'in fronte refugi , '&

"fplenduerit auro multiplici 'micuerit' gem»

:

in altum erecti ? quàm rediüs menüs cogi-

'ma , 'omnibiisque afflüxerit delicijs;adhuc in

3

tationes in Deum erigerentur.

fepulchro tenuatur in cinefem ; & quamvis

17.

Is quia amore fui captus , 'nil cogitát ,

'odore exotico fragraverit, brevi innidorem,

nifi quz cultui 'infetviunt 'corporis , quod

:putorémque laxatur ; quósque beatos cenfe-

i multiplici fplendet'ornatu ; fqualet ani.

mus;€ó quia in gemma bibant;jinaáuro come«

mmus vepretis vitiorum ; 'qui veró faniori

'dant, in argentea fponda , plutéóque coru-

g

'tenetur amore , 'nulla*eidem de cultu cor-

'Íco recumbant , in oftro dormiánt jcervices

poris cura;, fed totus'eft'in excolendis vire

^monilibusornertt, 'hi brevi fotdefcent in Lie

tutibus:, quibus animurh exornet: 'horrent

'bithinzcinerario, ín fepulchri lethali nmbrás

E

huic comz 'omni :deftitutze'nitore , (quálet

'& utitam amor fui ad gehennales non per-

'vultus ; "nigricant 'nuda 'corporis membra

'traheret/cruciatus : cüm enim delectentüt

ä

fole perufta : *non tamen 'veluti 'vitze dede-

'catenis, & vinculis , dummodo àáütoligen-

'sus ex hominum excluditur cotu

*

*

*cultus

tur, gemmis illuminentur , ab ijsdem in tát»

fiquidem corporis poena eft delicti , & ele-

'tara trahuntur; fi cumaffluuntd

ivitijs, wi-

gantia veltium maculam prodit 'quá in-

tijs etiam indulgeant,

!

'tus fcedatur anima * 'etenim fi 'oculos fle-

/An non fzvus'eít tortor ánior (ui ; ciin

"9s

ctamus ad mundi primordia , 'deprehendi-

'catenarum ponderibus oneret ? parum fiqui-

mus primum hominem ad Numinis ; fimis

'dem refert , aurea fint, velfeirea pordera,

litudinem , "& imaginem 'conditum 'inve-

'que membra defatigant : quàd fi'non cen-

ftem., ac nudum terreftri in paradifo fte-

"fentur onera , 'quia putantur pretiofa ; hac

tifle , fi tamen nudus'erát, *quem tunc in-

'€acitas eft amoris fui , non videntis effe o«

riocentia *dbteger'et 5 'cüm veró divinüm fuit

nus , 'quod gravat : 'ideó énim cacus'fingis

preceprum transgreflus 'pudere ccepit, 'ac

turamor; quia orbátus non videt res , uti

Veítes querere , quibus propriam obtege-

funt , 'judicátque leve , 'quod plurinium ha-

ret foeditátem , 'quam 'per ;peccatum 'comn

bet ponderis; & onusnon effe, quod pretium

traxerat : quíd igitur fuperbit homo in tef-

Hecum trahit ; imó riec vincula putantur , f

fera dedecoris , 'in'nota delicti , in figno

in ijsdem auri corufcet fplendor : fed quàm

pattati fceleris ? Quàm cacutiunt, qui in

Taevétorqueat amor füi , exeo coiijce

;quod

cultu veftium totum impendunt ftudium;,

ingemmis fudert,

'quos ipfe teriet ; 'in ferie

«alamiftro crines intorquent , vnltam fucis

'cis algeant; inauroincurventur; in árgénto

enubilant , biffinis , '& hyacintinis flrraga-

premantur , in calceis torqueantur , & in ves

lis, feü'fazis vilofis corpus amiciunt , vei-

ftium elegantia Jibertatem amittarit,

DA

l

(

L
