cufpidibus , nonnift ad. certum triumphum -

pifcentie. geminze.tzdz ardere in animz exi-

in hoftes avolant ; licét mollefcant aqueo

uum ; imó (untoculi patulz ill feneftrz,

telo, duritiem tamen evertunt tartaream;

per quas vitia omnia in animam ingrediun-

& vitia vel fugant, vel profternunt ; dicee

tur, quam foeedant, deturpántque; fínt.

res, tela lachrymis illita,quafi veneno me.

que propterea feré omnium peccatorum

dicata, quà fzviüs malignos Tartari fpi-

prodromi: oculi fiquidem fzvé irafcuntur,

ritus feriant :

4queis igitur . cufpidibus ,

furiosé minitantür, lafcivé fcortantur, con-

ut loquitur Clemens Alexandrinus, cozfrin.

cupifcentiam accendunt , virtuti. infidian-

gamus capita infernalium Draconum in. 4e

tur, caítitatern infequuntur ; cümque vi-

quis : fünt enim lachryma veluti. femina ,

tiorum o»nium fint puridi(fimi fontes, piis

quaein palmas germinant, Gin victorias

lachrymis baptizari indigebant , quibus &

adolefcunt : hinc D, Ambrofiusfcribensad ..

Íomes concupilcentize extingueretur ,

juvenem, qui vite prioris pertosfus ad me-

Ílamma itacundiz — co&rceretor: lachrymze

liorem anhelus fufpirabat frugem perduci,

enim, quas dolor elicit refipiícentis, zílus

ait: Daelle füi dilige lachrymas , neli Epifl, s.

tempetant fingulorum vitiorum, G eorun,

diferre eas * tantum. promptus. esio ad, "^*

t

dumenta

Lacrymæreüpifcämïs* animi x*gdcntïs Empyrei rofcidi funt&c, $89

lameita , guantumfuifli ad-culpams nimi«

nem praivit Moyfes , ('qUem Aminadzbus

rum timuit Ambrofius,ne Florianum refipi-

Princeps Judzz tribus , & reli

qgi.cuqx ipfo

bt

fcentem ,. & ad querb fuam direxerat epifto-

certatim fpäre fubfecuti.

Cümqage omnis populus incolumis ma*

381

z

Matti

lam; infequeretur communis animarum ho-

ftis, & perderet: unde fuadet illi, ut la-

tinum tractum illum pertranfiiffet, & Pha-

jh

chrymas fündat , quibus labes immergarn-

rao cum íno exetcitu per eadem itinera líra&

tur culpaturn vite anteactze; & dehofte fi-

litasinfequeretur , ccepit conglobatis ípiffif-

mul triumphet tartareo , cui nil nocentius,

fimis nubibus mugire coelum repetito tonie

tru , & inferiüs fremere mare, fluctüisque

nil funeflius , quàm hic lachrymarum bene-

ficus 1mber,

fuos , qui antea fleterant, iterum ad natu»

36.

Naufragium lachrymarum flu&tus z-

ralem fuam vocare fedc.m,ac totum bUharaos

qué vitijs , ac tattareis hoftibus apparant,

nis obruere exercitum , qui vel in ipfo ma»

Exibant lztantes ex /Egyptiaco famulatu

tutino folis ortu ; fuum in aquisinvenit oc»

cafum , conjunClisque enim iterum flu&tibus

líraélitice gentis multiplicate tribus;à Deo

vocatz ad promiffionis incolendam tellu-

omnes Arabici finus vorago degiutivit , Íe-

r

peliít que ZEgyptios cum omnibus bellici fue

zerÁ: iter inftitüerunt fumma perfu(i lztitiay

quiaà tergo nonaginta trium annorum du»

1roris intteumentis,né uno quidem nuntio &

l üþ; dl þd;f.

ram, & acerbam relinquerent fervitutem 3

tanto naufragio emergente fuperílite.

h

& àfronte diu concupita libertatis janua ijs-

Si rem velimus intimiüs introípicere

3?

dem pateret.

Proficifcentium oculos illu«

lfraélita;? fervitute ZEgyptiaca ad promiffio.

-

cens denfa nubes in columnzg przcelí(z fpe-

nis vocati terramr peccatores praignant

2

ciem erecla illiciebat , animósque interno

JEgyptus fymbolum eft fzeculi, nbi vitia

omnia flabulantur.

Pharao cum £oto fuo

perfufos gaudio recreabat ; prefertim cum

ftatim ab initio profedtionis juffa divinitüs

exercitu líraglitas proficifcentes infequens

Luciferum cum tartareis fuis legionibus ad«

fuerit I(raelitas /Egypto exeuntes praire , &

veluti przambula fax itinera prefignare , ne

umbrat, Previa Populo líraéis columna

à recta deflecterent via : & fi die lucis ; ac

nubis divinam indicat gratiam ; qua Q re-

fpiffitudinis temperamento dux itineris nu-

fipifcentiü inter hujus, vit& ac viz tenebras

bes przibat 5 no&te flammante fulgore con-

mentes illuminat , iter falutis , ac libertatis

monftrat , fimülque dirigit, neerremus, ac

fpicua tenebras vincebat , . ut gens I(raélis

omnem excuteret umbram moeroris: mnon

ne per devia euntes à recto deflectamus iti-

nere: aquarum vero fluclus , ac marini gur»

tamen recta , via Paleftinam populus pete-

bat, fed Angelus nube inüdens Iíraélitas pet

gites lachrymas prefignant , . quas reduces

ambages, ac loca deferta retror[um expe-

ex /Egypto, feu àviujsfaculi per veram re«

ditione flexa circumduxit,

fipiícentiam fundunt: íunt enim hz lachrye

ib

37

Cámque Pharao fuum contra fugien-

m2 , quz falutis portum tefipiícentibus a«

tes Iíraeiitas exercitam eduxiffet , in quo

periunt, & naufragium deemoni , ac vitijs

Pulchté S. Bernardus :

erant fexcenti falcati cutrus tertore quadri-

viam apparant.

Serm,39. 4

comparaáns Pharaonem «utn doemone ,. &

garum , ac rotarum flrepitu timorem ubí-

Ctzrgt ^

que fpargentes , & referente Jofepho fcuta-

JEgyptum cum f£xculo ait: Pepalus edu-

ti JEgyptiorum pedites ducenta numera-

&ha efl de AEgypto, bic bomo defaculo 2 108

Lj

rentur millia , & equitum quinquaginta

proffernitur Pbarao 3. bíie Diabolus

.

ibi

fubvertuntur currus Pbaraonis 5 hi carna-

millia; Angelus in columna nubismedium

Íe locavit Hebreorum fugientium inter ter-

lia , €6 facularia defideria 5 que. militant

2 Írontémque infequentium /Egyptiorum,

adverfiu animam fubruuntur :

illi in flu-

sllos longé , latéque diffuffos antroríum

éhibus , sfii n fletibus: marimi illi, amari

corufco jubare illutrans, quocerto grade:

ifü. — Puto & nunc elamare demonia , fi

rentur veftigio: in Egyptios veró tenebras;

fortó contingat incidere in talem ani.

accacutientes umbrase columnz dorío fpar.

24715

40«

gens » ac interpofitu fpiffe caliginis , ful-

Pharao igitut cum exercitu fuotergo

gurümque terroribus viam prapediens,

urgens Iíra£litas ex ZEgypto egredientes , &

Cümque duce, & propugnatore Angelo ad

adterram proficifcentes promiffionis doe»

littora appuliffet Ifraéliticus populus Eri-

monem cum íuis tartareis nebulonibus ade

threi maris ; hortatus eft Moyles fugien-

umbrat, qui fugientes & fzeculo varijs infe-

tes tribus , utomnem conceptum pavorem

quuntur tenrationibus: fed fi perjit Phara-

excuterent, timorem deponeret , totámque

onis potentia inter marifios Erithrei flu&tus ,

in folo Numine fiduciam ponerent: & con-

per quosficco pede liberi Ifraélitze omnes e*

fuetam fibi virgam maris extendens fuper

vaferunt ; perjit itidem Lucifer , ejísque

fludus ; 2quor ftatim fa&to medijs in flu.

exercitus lachrymarum inter undas , per quas

&tibus divortio in geminum difceffit latus,

refipifcentes , & ex JEgypto vitiorum ad

séque utrinque in formam , ac altitudinem

Deum reduces, faly efficiuntür.

Juffus

erexit murorum , fuípenfis exutróque latere

etiam fuit Moyfíes virgá fluctus percutere

flu&tuum vorticibus, ut per ficca veftigia in

marinos , ut ingredienti populo Dei invecto

of f

Érithrei finu transeuntibus líra&litis: tuta

[

divortio ficca aperirent itinera, ac cederent

uïsif

?

tranfeuntibus , & fltatim voluntai diving

p;tgtgnt itinera

.. Frcpidantem multitudi«

Eec ee 3

liquida

(00

Diffettatio XXV. -

liquida' elementa '?uöre obfecuta : & aqua-

tes emant , qtiis eat inficíaé gratiffimas Nu«

ruüm vortices immodico fciffu fejuncti mus

mini lachrymas effe , cüm primitiz fuerint ,

nimen exhibuerunt viam aperientess cogun-

quas coelum de terra collegit ?. Abel inter»

tur enim in cumulum fludus, & marinz

pretatuciuctus, & primus caeterorum mor-

unda in femetip(as preffz curvantur ; foli-

talium jus ad coleftem patriam habuit , ut

ditatemi recipit liquor ; & maris finus are-

effent lachryma primitie , quas de mundo

Ícit;in pulveres , quos ficco pede populus

ccelum colligeret 5 & quia quanti fint la-

Dei pertran(iret :: quia refipi(centibus , ;ac

chrymz pretii Davidem non lateret in gym-

obfequentibus divinà voluntati, ejüsque le-

nafio luctus apprime edoclus fuas fatapebat

gem fequentibus , ipfa elementa etiam pro-

le&iones frequentare, proinde ajebat: La.,

prie oblivifeuntur naturz, quó promptiüs

yfalm. 6d -

vabo per fingulas noiles lefium meum ?. di-

fetviant.

Quàm berefica , & efficax eít

dicerat pretio lachrymarum , non folàóm .

lachrymarum vis, quà non folüm de (zculi ,

peccata redimi ,. verüm & codli Regnum

aec vitiorum ZEgypto ad Deum reduces per

emi, & cum fciret fepeccatorem, tribucum

tuta incedunt falutis itinera , veràüm & pe»

non neglexit lachrymarum folvere , ut &

diffeque vitiorum , ac pravorum affectuum

veniam impetraret , & coclefte Regnum fibi

ï

turbz ineluctabili-obruuntur naufragio, &

compararet : meminetat David patrati ad-

ulterij, ideóque le&tum , quem diepollue-

gorum delentur fordes.

i

rat, nodle lachrymis abluebat ; memine-

rat effufi cruoris in patrato homicidio , &

$, V,

ad fluxus recurrit lachrymarum , quibus &

fanguinis fifleret vindictam , & ejus ablue-

deo ingens. efl lachrymarum pre-

ret fuperftites maculas, quibus coinquinata

P

eium , ut vefipifcentes fluxum bocce fol-

confcientia fordeicebat Deo: lavareper fin-

ventes argeutums , regnum ipfum ca-

gulas noctes le&tum fuum confueverat Da-

leffe fibi ta'e'mant:

vid , ut locus, inquo fordcs ceatraxerat

adulterij , fluctibus purgaretur lachryma.

& Xe

Oh' folàm plurtimum habent lachry:

rum ; & quem peccator adulterio foedavit ,

dpul, 20

m efficaciz ad vitia obruenda , &

refipifcens fletibus repurgaret.

eorum fceeditates abluendas ;; verüm

Davidem amuiata celebris. peccatrix

4j

id continent pretij , quo lugentibus venale

Magdaieni, càm fe noviffec fcelerum for«

fiat ceelum ipfunm , & folventes fluxum la.

didatam immunditie, ad fontem & ipía cu

chrymarum argentum Regnum fibi coelefte

currit lachrymarum ,, & ut de ipfa ait D,

coémant Jartb. .

Beatitatis participes

Bernardus: Magvirudinem fcelerum lachry-

dicantur , qui proprijs fuis illachrymantur

marum ultitudo «oudemuat *

nimirum

fccleribusz Beati, quilugent. | Eandem íci-

contra (celera peccatricis oculi flentes (enten-

licet beatitudem zqué peccatoribus refipi*

tiam proferunt , & lachryma etiam pecca-

. áceutibus , ac lugentibus fpondent , ac ju«

tricem depradicant innocentem : quia licét

Ítis. vittutum fplendore.ornatis: adeó pre-

inforduerit anteadtz vitze fceleribus , lach-

tiolg , & gratz funt Deo lachrymg , ut

rymis mox madida, & falubri irrigata ime

depiorata vitia inter choros virtucum admit-

bre in novum refflorefcit germen virtutis ,

Ini 23

fi quodammodo videantur.

^ Paupertas

quia lachryma non folüm fordes abluunt ,

Matth. £. beatitudine donatur : Beat pau*

& maculas omnes abftergunt vitiorum, fed

poréss utetiam Maníuetudo, Bea/£ mires ,

& veniam impetrant, ac fi nunquam fcelera

fcd ne minoris eflent lachrymz conditionis

fuiffent quoad poenas luendas, eó quia anne-

beati etiam dicuntur , qui lugent,

xam fibi veniamlachrymze habeant, ut ob-

&

Imó adee beatuseít, quiluget, utcz-

fervat D. Ambroüus , inquiens : Lachbry-

teris prior ccelum ingrediatur , ac coele(ti

"& tacite quedapmodo preces funt veniam,

Ad färiaä .

donetur beacitudine : etenim Abel é mundo

3. major.

non pofiulant , & merentur : caufam nom.s

Hebdom,

cjectus cummacquifito jure coelum ingredien-

dicunt , & mufericordiam. con[eguuutur

e

*

di poft re(eratas à Chrifto empyrei fores ; ac

fluxe funt lachrymz , & aquez , fed De-

D

delatum de deviéla morte ttiumphum, pri.

um ipfum emolliunt , fleétüntque in vota

mus mortalium jus adgloriam mediante ío-

lugentis , qui beneficio lachrymarum non

luto à Chrifto redemptionis nofirz pretio

folüm fordes , quas contraxerar , abluit ;

habuit : fed Abel interpretaturluctus: pul-

verüm & à Deo ipfo veniam confequitur:

chré Rupertus Abbas.

Zbbel interpretatur

tametfi lachrymz, quia tacita , caufam non

J5 Matib. 5,

Iu£ius , quia primus sllorum efl , dequibus

dicant , milericordiam tamen confícquune

. dicitur: Beati , quilugent ; quafi non fo.

tur.

lüm quia innocens ; verüm quia & lachry-

Neque D. Petrus po(*c—trinam negatio-

marum typus fuerit Abel, primus omnium

44

nem ad meliorem redux frugem ullum effie

mortalium velati ccelipignus fuo tempore

cacius protulit verbum , quo veniam expos

aícenfurus in coele(tem patriam eligitur, &

Íceret ipfis tacentibuslachrymis , non enim

in tuto collocatur.

Quis neget refipifcen-

legimus locutum fuiffe ; fed amaré fleviffe ;

tiüm lachrymas pretiofas effe ,. cüm earum

offiium lingua nervofiüs fuppleverunt o.

foiutione Reguum ip[um coelefte fibi lugen-

euji ; & efficaciam verborum , taciturnitas -

vicit

Lacrymz refipifcentis animi ridentis Empytei rofcidi fünt &c. $o

arenam , manümque conferit manui , pee

vicit lachrymarum ; nervoübri eloqueutía

Deum flexerunt in vota lugentis oculi la«

dem pedi , utluctatores (olent & quidem

ea virium contentione , ut coeleftis collue

chrymis madentes, quàm pratiuffent cen«

€lator videretur Jacobo palmas concedere

ten& lingue difertà diffluentes eloquentiá :

non enim tacent oculi , cum lachrymas fun»

verüm oítlenfurus Antagoni(lz fuo , quis

effet is, cum quo certamen Jacobus injiffets

dunt ; efficaciüs tunc loquuntur , quia ner»

vofius movent, & quod expoícunt , coníes

os ei femoris luxavit , nervümque diítor»

quuntur, cauíam non dicunt , ait Ambro-

fit: non tamen huic doloris acerbitati vire

tus fuccubuit.Jacobi , quin magis , magis«

fius , &f mifericordiam confequuntur. ; mol-

leícun:lachrymae , luántque ; ut promptiüs

que fe. colligens , virésque excitàns injectis

brachijs adverfarium implicat ,. arctóque

?tiwf, ü

quos rogant , emolliant , fle&tántque.in fua

vota, ut quz petunt, obtineant :hinc Tbre-

ftringit complexu, & tamdiu eum detinet

donec illuceícens dies aperuerit , luctatio«

s67,2. V.24. monemur 5 nedefiftamus à fle-

tu , fi exaudiri cupimus.

Neque taceat

nem illam non cum homine, fed cum Coli-

te commiffam fuiffe, & tunc colluctator Jae

pupilla oculi tui ,' quia ut appofite exponit

cobum rogavit , ut eum dimitteret, — -D

D. Hieronymus , quando lachrymas ad De.

Gmef $9e

um fundimus , eo tempore pupilla oculi. na-

mitteme, qua verba explicans , D. Ambtro-

fius ait : Defme flere,quafi idem proríus fit il-

ffrs clamat ad Dominum.s.

Veniarn à Chriito Magiftro poft trinam

lachrymari , ac Deum obttringere ; ut id

4j*

impertiat, quod quis rogat,

negationem petjerant Petri lachryma , cum

Verüm ut lachryma vim habeant flev

47»

lingua taceret ; imó adeó immodico intu-

muit fleu, ut amplius Mag:ftrum , quem

Gendi Deum ín vota lugentis, non proamif-

fione filiorum , bonorümque temporalium

negaverat, non videret ; verum qui pra la-

chrymis videre Chrittum non valuit ad 1o-

fundenda funt lachrymz , fed pro peccato-

rum remiffione , quia ut ait D. Gregorius

latium , à Chriíto videri meruit ad indul-

Erutlum non babent la-

genuiam ;; & quem Deus tacitis lachrymis

lib. mcral, cap. $.

menta , qua fiudent cum. gemitu defiderare

audit precantem ; exficcatis mox oculis ex»

audit exultantem,

Abslerget Deus omnem

peritura , petenda eít cum Jacobo benedi-

44poral, 30.

élio : cum enim noviffet , coliuctatorem

lachrymam ab oculis earum : prima quidem

Deicura citca reüpifcentes eft,eorum ab(ter*

hominem non fuiffe, íed fupra hominem ,

J

fubeunte moxanimum metu, ne parum re»

gerelachrymas , ut inde conílet, priüs la-

verenter dimicatio fufcepta fuiffet ; peticab

chrymis maduiffe, & fletu intiumuiffe ocu *

losillos, qui Deum non vifuri erant , OCU-

Angelo in fignum benevolentie illatee , ut

fibi bené precetur ,. velitque adeffe praíidio,

li enim , quos lachryma abluunt , veluti

LÀ

L

. & in hoe

deíccatiores , paratiores fiunt ad Deum vi-

& ei benedictionem impcertiri

imitari debemus Jacobum lugentem , non

dendum.

Adeo (unt lachrymz Deo grata ;

ut earundem (acrificio vcl maxime delecte-

veró in difpertiendis lachrymis pro Jofepho

tur ; süocque lachrymz triburum illud ;

mortuo; parum fiquidem laudabiles Jacobi

lathryme fuiffent, fi profola filij jactura fue

quod à peccatoribus exigit Deus ; & dum

pramittuntur à nobis lachrymarum foiutio-

Íze fuiffent ; non enim omnes lachryma fe«

mina funt interni gaudij , & quiertis.

! 3303: 22«

nes , delictorum nobis debita remittuntur ,

& exuünguunrur , quia ubi legimus.

DL.'.

Bis fcimus luxifle Davidem , lachrye

48

másque fudiffe: fcilicer cum de fcelere an-

cimas tuas , &f primitias tuas non tardabis

reddere , tex:us hebraus habet, Jacbrymas

geretur, & cum morituro filiocordis dolo»

re premereiur , fed difpari exitu, " primae

tuas non tardabis veddere : & ficut piaculo

non eít vacuum decimas non folvere , ita

enim quietem attulére,

Lavabo per fin-

P

1

Dfalm, 6,

€rimen noan exiguum eít, lachrymas non

gulas notles leflum meum : neque enim fier

fundere; & in:us admiffas per fcelera labes

potuit , ut non quiefcerer in le&tulo, qui la«

l ]'efid!.l

ma;or.

fonte non abluere , & abitergere lachry-

chrymas funderet , quibus adulterij ,. &

homicidij fordes abítergeret : tempeftas

Ieädwzh

snarum,

Af

Imó ea eft vis lachrymarum , ut non

hac lachrymarum, quá felici naufragio de-

liéta pereunt ,. & eorum fordes abflergune

folim fuperítites delictorum labes expurget ;

verüm & ipfum Deum quafi compellat ,co-

tür , pacata eft tranquüllitas; & pluviala-

m

gátque ad indulgentiam largiendam, - C

chrymarum arridens ferenitas $. quia nus«

quam tutior mentis flatiocft, quàm in ipfis

Jacobus per Provincias Mefopotamiz , &

Chananitidis profectus cis torrentem folus

vorticibus peenitentize ; fiquidem lugenti

man(iffet occiduo jam fole , totámque no*

portum in hiatu charybdis exhibet , dume

.

ubi

élem precibus ad Deum fufis infumpfiffet! ,

modo in luctu hiat : quiaibi quies

?

luctus fordes, quas lugens contraxit in Ba»

fpectabilem habuit fub diluculum virum (pe-

cie decorum, viribus validum , ftaturá pre»

bylone , (eu, mundi confufione , abítergit

lh

cum Petro Hierofolyme : ducunthzc flu»

altum; à quo ultrà ad luctam provocatur ;

& quamvis fub initium luctam det

rectaret,

mina lachrymarum ad cotdis tranquillitae

*

OCa «

Jacobus,videns tamenob repetitas pi

tem , G quietem.

Super. flumina Baby.

Pfalm.Ysd; -

tiones adveríarij, neceffitatem fibi impofi-

lonis illic fedimus , C5 flevimus , flebant enim

sam um eodem congrediendi ; deícendit in

quia exules adhuc , & in terra aliena; fed

]

E

$92

; Difïertatio XXV.

'Gmul fedebant , quia lachryme ; qüa'ä pro- matus?. & contra adeb ap';;,etens qvietis

fordibusemundandis effunduntur,veram ine-

nocturne ; fomníque fuit Nchemias , u£

untanimi quietem,&ideo David in lectulo

nunquam gemeretcpernox ? Putárim utrume

quievit , dum flevit , Lavabo per fingulas

que fleviffe-die ; ac no£te Ícaturiginum tae

wodles leBtum meum , non cnim jacuillec in

men ob diverfiratem , dixit David : L4e

le&to , nifi quieviflet- Non ita tafnenin le-

vabo per fingulas no&es leüum meum j la« ho

€to fedit , fed fuper terram jacuit , cüm la-

vymu meu sSiratum meum rigabo , quia Daes

€hrymas fudit ob przmaturam filij mortem.

vidis plorantis adeó incumuére oculi prae ni»

&. Rufette ^ Incre/fus feorfurm fuper terram ,' quia vera

miofletu', ut caligine opprimerentur , quà

. qu'es illis caatüm irrigatur lachrymis , quas

vel lüx ipfa meridiana tetra aclurida ei nox

:Dei timor , & horror ctiminis eliciunt

L

*

videretur, eum enim , & patratum adultee

&aterum ubicaro , & anguis lu&Clum indu-

rium ;. & juffum homícidium elugeret 5

cunt, fletu poriüsobruimur , G nec in ipía

triflis, & contritus, non potuit, vel de

pluma quietem invenimus , qua& tamen e-

die , non opprimi caligine: fecus Nehee

n

tiam inter leones reperitur.

füiias cüm alienis duntaxar indoleret , ac il«

49.

Non potuit Affuerus in plumeo fuo le-

lachrymaretur zrumnis luce perfundi , vel

€&ulo quieícere ,. cüii David. inter leones

no&te ipíaintempefta potuit : lugebat David

quali molliffimo in gramine decubuerit.

propria delicta , quorum contagium etiam

Waniel 34. V'enit ergo Rex , & introfpexit : & ecce Da-

ipfum lugentem infufcat ,. ut tempus omne

zicl fedens : non igicur omnes lachryme

"noQurnum efíle videatur : fed Nehemias ,

quietem nobis advehunt , nec feffionem pa«

cumnon propria (celera , fed zrumnas lue

.rant 5 fed illae duntaxat , quas Dei timor,

geret aliorum ,. & charitate exaeftuans. in

& «criminis horror eliciunt 5 hisce folis de -

proximum liquefceret in lachrymas ; haec

lectatur Deus ,. cui adeo obtingunt gratz,

fplendida charitatis aurora noclurnas lach-

ä

^ ut quamvisexulent àcaele(li patria, earum

rymarum pluvias in rofcidos matutinos im-

tamen aliquam faltem imaginem voluit ibi

bres converterat : hinc Nehemias laetus , &

G«sf. 1.

relidere.

Dixit mundi Conditor , Fiar f*

jucundus , quia diurna luce perfufus , &

mamentum 14 medio aquarum , €5 devidat

chariratis (plendore illuflris ait , fedi , 69

'aiquas 4b aquis , mirum (ane videri potelt ,

ffevi , € luxiwultis diebus — Sed i (emel

uód Deus coelum condiderit non propter

dixit , ffevi , curaddit, & /uxi, andubium

fydera, fed ut aqua eidem incubarent: fed

efle poterat luxiffe, cüm iam flevitfet ?. fi

miranda magis eft aquarum foecunditas , cum

fleat quis, procul dubio luget, càm lachry-

ljsrigata tellus , flores pariat virtutum , &

mas fundat , an non videcur hic inlece jota

ijsdem irrigatum coelum fydera germinet ,

unum redundare ?

verüm non ceníeas ,

"quie velua micantes rofe ibi jugiter vere

quidquam hic fuperfluere , non absque arca-

;mant.

N

*

on igitur otiofas dixeris aquas ;

no my 'erio dixit INchemias , ffeui , & Iu*

qua fupra coelos funt.

xt diebus multis , quia poftquam ploravi's

fe

Qd fiaqua lachrymarum funt imago,

ita fibi vifz funt lachrymaz fapere, utexin-

' non poterat firmamentum diu fyderibus ca-

de ftatuerit lugere per plures dies.

tere, cum fupra ipfum imminerent, & ex.

Qui ridet cum mundo , citó vappam

$Ts

tarent aquæ.

Quid »i? etiam ipfo caelo al-

pertefus in falerno ; ait cum Salomone.

tior eítimagolachrymarum , & eidem Dei,

Yoni], qy,

E: gaudio dixi , quid frufira deciperia ; quia

z'"h!.. *

^ E'an.

& aquarom fedes eit, coelum fcilicet ; cui

larvata (unt ntundi gaudia, quz cor nonim-

incubant aquz.

Nimirum Deus adeoó la.

buunt; fed tenui duntaxat colore frontem

chrymis oblectarur , ut cüm tciret intra bea.

pingunt , ut ementita facie fuos decipiant

torumconfinia eas non futuras , earundem

fpectatores,' & deceptos interimant: fecus

)

imagines recipi voluerit incoelis; cum enim

exumus lachrymarum . color ,

quamvis .

Íuapté natura infra aérem deberent aquz ja-

luridus , tri(tis, & minimé gratus , ade& ta«

cere , terrzeque hzrere ; fupra coclum eas

men lapidus eft earumguf(tus , ut qui femel

Deus colloca:as. voluit fuz (tudiotior volu-

eas praeguítet , labia ab eorum calice remow

puats , quàm aquarum na'urz folicitior

vere vix ampliüs velit , quapropter merità

confervator : & cüm urbis fue januas ex

Nehemias dixit.

Sedi , & flevi ,. & luxá

margaritis extruxiffet; in ipfis etiam gem-

tnj;,

multis diebus s; praguílaverat lapidiffunum.

mis non tam pretiofitatem , quàm effigiem

lachrymarum

necdar Magdalena , &

voluit interi lachrymarum ,. cum formá ,

ideo inter fuorum criminum angues torta

cra(fitie ,. fpharicitate, vix margarite , &

gemuit in domo Pharifzi , & non contenta

uniones à lachrymis abludant,

Sed fi la-

lachrymas fudiffe ,. & fordes fuas abfter(iffe, -

«hrymz (unt ita pretiofa , ut margaritas

quia tamen neclar pragufítaverat lachrymae

adequent, cur David tantüm nocle eas fu-

rum, eas fitire non de(litit , quas uc ebi.

'dit 5 cum inrerdiu potuiffet iisdem ornari $

beret uberiüs, fuditetiam inter Angelosde

h CIP* 'n

Lavabo per fingulas noctes letlum meum.s ,

Chrifti refurreGtione certior fadla, & ne à

raíerim cum INNehemias interdiu fleverit,

lachrymis ceffaret juxta fepulchrum anima

G:nijjc[ ,

Efb. lib.a. Sedt , 65 flevi , &f luxi diebus »multis : anita-

Íuze

ortuo fponfo parentatura in pluvias,

CGP, fs

gemiruum parcum Davidem credimus , ut

eciam lachrymarum collicuit; nimirum tam

nunquarm perdius fuis fuerit deliélis illachry--

e(t conilans in amando charitas ; ut nunquam,

g*

]

x

I.acrymæ re Glpï'fccntis animi xidcntis Em«pyrweïl rofcndx fu nt f&c. . £93

definat , & àmoris fovere flammas 4 .

v

fletus ifle verum non in&cit fgaüdium ; nec

UUREUPRENUPIUIL

pluvias fundere «!achgymasum; k

mentis :türbat ferenitatem , quin potiüs

invehit, ac hilariratem promovet ; tutbi;

:

dus non eít, nec fcculenrtis lachrymarum

torrens , quin ab omni impuritate men-

tem purgat , à quavis foeditare conícientiam

chbæyniæ :'re 'zpïfæntium donä'

lwvat, & ab omnibus 'iäv'fpurvc'iti js cor abíter»

imbuta celeflibus , lugentes martyri-

git.

;

bus , caterisque beatis paves eficiunt , qui-

Hoc'futanturuba"lneo » quorum animz

4

óts in amore non funt. difpares, — Le-

vitijs pollute forde(cunt , cürrant ad hune

gram mundant uitio-

lachrymarum fontem ,. fi avari , ac mun-

»"fllm.;j-

daricupiunt; fluenta lachrymarum paria

funt Jordanis undis , expurgant à lepra

E XX LC

15

— Ulces lachrymz funt , eóque dulcio-

res, quó majori peccatorum amarie

peccatorum.

Laborabat Naaman toto

D

tudini junctz mentem vero gaudio

corpore diuturna infectus lepra , cümque

mundari cuperet ,

juffit eum Elileus ,. ut

rigant , dum effluunt ; & quamvis ex cul.

parum orta dolore , de fonte tamen íuo

fepties fe in Jordane ablueret , «üm enim

ä

nil referunt , cüm dolere careant , & vo.

iviffet ad Elifeum recepturus ieprz phat-

macum , audivic, aliud non effe oppor-

luptatem fecum vehant : finxére Poétarum

commenta Venerem ex aquis natam 3 Íed

tunius alexipharmacum leprze curandz fee

fanam , verámque voluptatem ab aquis la.

prena in. Jordane ablutione.

Ventt Naa- 4, Rope s;

/

tnan cum equis . 66 curribus, € fletit ad ofüi»

chry:arum fuam originem trahere veritas

eít incluctabilis, imó dixerim , volupta-

um domás Ehfet ,

misitgue ad eum Eh.

jfens nuntzum , dicens , oade ,. & davarem

tem élach ymis emeríam etiam Mar:yrum

fepises im Jordane , — E5 vecipiet fauttatem.s

c€horos bea:e , neque diffentitur D. Ber-

pardus, cóm zn ferm, de S. Andrea dicát:

€4rü tua j atque mundaberis : fed cur fe.

pues jufferit INaamanum ablui in Jorda.

Fratres , f Martyrium fanguina mon babe-

youus , Qquaramus . "vel tefiimonium aqua ,

ne ? quia nimirum fluenta Jordanis Ia;

€6 neminem quidem delhiciet Deus.

Hinc

chrymas prachignant, & Naamanilepra pecs

cata indicat , quibus anima feedatuc , &

vei ex ipfo Chriili iacere unà cum aqua ;

etiam languis exivit, quafi ex eodem fon

languefcit : ad hanc emundandam peccae

te languis fluat , & aqua , ut &qua fit con-

torum lepram nullum eft lávacrum aptiu$

L

fluenus lächrymarum

?

& quiá humana

dirio ,. & lachrymas fundentium ,. & fan:

guinem profundenuum , & ficut beàntur

fragilitas pott emundatam lepram beneficio

Marryres fanguine purpurati ; ita beati-

lachrymarum ,^ iterum eandem contrahit ,

quia iiberé peccat , ideóque ad feptena-

tate dopantur lugentes iafhrymis irrigati ?

lachrymz videntur quafi mentem perfora-

rium numerum voluit Elifeus , reperendam

re dolore compunéctionis., w£ 4b eorum.s

effe ablutionem , hoc efl pluries , & plue

fll

eculis quafi quidam fanguis anuma. decur-

ries ; ut quoties homo peccat , pharma-

Homil. z6,

rant lacbryma ,. ut ait D. Gregorius ; 1.

cum inveniat ;

potuit enim Elifeus cerà

ip Evang.

tum numerbm pro incerto , in facris enim

UE

deóque meritó beati dicuntur, qui lugent ;

quia fanguinem animz per oculos ftiliantes

litteris numerus feptenarius pro multis ad-

Mártcyribus pares fiunt , quibus in amore

hibetur , ubi legimus ,

Et q&(ä m*uftü! E, Reg.s; k

habebat filsos infrmata eff : ahi legunt ;

non iunt difpares.

$1.

- Quamvis quandam videantur lachry-

qua feptem babebat filios,

Eft tamen |

mza amaritudinem ingerere , earum tarmen

tota hac lotio , quá à peccatorum leprá

beueficio lachrymarum emondantur pecca-

amarorem amáfleSpiritua: Domini ex eo co-

tores rei

s

njicitur , quia in mundi primordijs iuper

ipilcentes , opus Dei : 1dque cau-

íc , cur E/üfeus obviam Naamano Svro

aquasferebatur , quas & cubabat ; adeó ut

non terram , non aérem, non ignem , fed

non iverit per fe ipfum ,

fed tantüm per

5 —'B'fv l4

folas aquas foverit.

Spiritus Domitni f*

nuntium jJuflerit ei uuntiati ; ut fepties in

rebatur [uper aquas, aceó delectibatur

Jordane fe ablueret; ne fcilicet hanc Naaman

à lepra purgationem ipfi tribueret Elifeo ,

lachrymis ; ut ijsdem flatim voluerit in-

harere , & fanclitatem ijsdem impertiri ,

& non Deo , ut notat Lyzánus , inquiens

ne: de fan&itate dubitaremus lachryma-

ad rem noftram ,. misf/que ad eum Elifeus:

rum ,

cüum ipiritus Domini eas ftatim à

nuntium , dicens . vade , &$ lavare feptzes '

mundi primordirs fanclificaverit , ut ap-

in jordaue,

Hoc autem ei mand.wit pe*

nuniium .

ur Dei porentie attribuerertur

pofite notat Gulihelmus Pepinus , inqui;

d» up.t Y

ens.

Super . aquas Idglärymaræm fereur

miraculum , e0 quüd Propheta locutus non

Gez

€

.fda:«ï!-

Spiritus Dommi . id efl ,. Sprritus [anctus

fuerit cum eo , nec eum tetigit ,. ficut cu-

3

fertur faper aquam . per gratiam ,. ecces

pierat Naamany . eredens ,| quüd. £m ipfo

quantuta placent. tales aqua Spiritui Domi-

Proybeta €ffet aliqua wirtus curan

[/7// M

"i,

Fovet beneficas has aquas Spiritus Do-

mml 5

ne viduze fíint coeleítibus donis

e

.

Ff ff

Mos

Verargi de Affeclibus To m.-ll.

Ll

$94

Diffetatio XXV.

AL

. Mox eft ifte juftotum ,. qui virtutum

nis, & lachrymarum; illo per baþtifmum'

ftudijs incumbunt ,. ut tam gloriam , ho.

fanctiicantur abluti ,^ & ifto à lepra pec*

norémque fugiant ab hominibus oblatum,

catorum madidi liberantur à Deo adjuti.

quàm injufli fectantur , fibique tifurpant s

Hanc autem laudem , quam lachrymis de*

totum quem homines deferre poífunt ho-

Serm 4 in

dit ; rifui minimé impertivit , proinde le-

Ad'ventsu,

norem à folo dimanat Deo , & ipfi fo.

gimus, fleviffe Chriftum, non veró rififfe;

li cribuendum eft , quidquid gratie , fa-

quod etiam adnotabat S.Bernardus , in*

nitatis ; & honoris nobis obtingit : unde

quiens : Chrifum, U fuper Lazarum , &

enim exeunt gratiarum flumina , illuc re-

fMper ciottatem fleviffe ,. & in orationibus

)b

flexo carfu , opus e(t, reveriantur : fed

poruotfe legimus ,. rififfe verà ,^ aut jo*

cur ad Jordanem potiàs , quàm ad aliud

cáffe nuquam ,uia ad lachrymas nos vocatos

flumen Elifeus Naaman miferit ? non me

voiuit, cüm fleverit ipfe : à rifu veróavo-

latet ,vatias à facris Interpretibus. adferri

catos , dum auc non rifit ,. aut ri(iffe non

57

Quaf, p,

rationes ; Abuleníis taven hic quzftionem

Iegatur.

Íolvit , dicens

*

L]

Refpondendum , . quàüd

Idque caufe , cur. Chrifti exemplum

noluit. Elifeus mittere Naaman ad aliquam

derivari in omnes velit Salvianus,ut difcane

4quam terra Ifraél $. Ne fi mitteret eum

homines fletum praeferre rifui , eo quia

«d aliquam 4quam terrarum longinqua-

fit fletus animz punctio, & cordis com-

ryu" , nolet we illue Naaman ,. & non.»

pun&io , & contra motbos omnes fpiritüs

fenaretur ,

quod autem miferit eum.s

prafentiffimum alexipharmacum; ficut ri-

inrra terram |fraBl ad fiwvium Jordanis

fus Difciplinz eft corruptio, ita fletus fani, Lip, e;

pouts , quàm ad aliam aquam, , fortà fe.

tatis introductio, ait ipfe de gubernatione

cit boc , quia minus verifinile erat. de.s

Dei: Chrisius , «t Ait feriptura, pro nobis

«4qua Jordanis , quód [anare pofet , quám

p4lfa ef ,. nobá relinquens. exemplum.» ,

de alia 4quA , €0 quüd forvtà erat. turbi-

ut fequamur vefligia eju » ergóne veltita

da, & lurulenta propter ablutionem , nam

Salvatora fequimur in Circi. $ vefhigta.s

quolibet amno £m princtpio me[fis. bordea-

Salvatora [equimur in -tbeatria ?. 1ales

cea , Jetlicet cirea. printipium Aprilis . Tor-

nobu Chriflus reliquit exemplum $. cim eum

dantu intumefcit liquefatlis nsvibus Libani,

flevifje Iegamxzuy ; non ita rife ?* && boc

De.s

ed cujus radsces eff caput Tordanis.

utrümque pro nobis , quia fleius puntlio eff. —

boc Ecclefiaft. 24. 65 Jofue 3. 1bi declara.

anim& , rijus corruptio difciplina : legi-

(um , O fortà in illo tempore ivit Naaman

L]

mus igitur fleviffe Chriftum , & rififfe non

ad Eh[eum

9

aliam etiam adfert rationem ,

legimus , ut nimirum fletum eligeremus ,

cur ad Jordanem non ad pellucidum fon-

non rifum amaremus , & faciliüs lachry-

tem , vel ad flumen aliud Naamanum mi-

mas effunderemus , quàm in rifum diffun-

ferit Elifeus , ut nimirum ejus probarer ob-

deremur ; hanc Chrifti men:em induit D, ,

edientiam,

Wmp, vt

Putárim tamen fuiffe Naa.

Paulus , cüm fe ejus mancipáffet obíequijss

