Ni(i quis amicus

rentur , doceantürque homines, adhuc ta-

fuerit folitudini, & filentio , vix cultor ha»

men proclives garrulitati fumus , & cüm

bebitur virtutis : plerumque quod orando,

primüm nobis occafio datur , ftatim effufiffi

precésque fundendo lucramur, id perdimus

mé gatrimus, ac verba effutimus, quibus in-

poftea inepté confabulando; & ficut Pene-

ternam prodimus vacuitatem , & malumus

lopes telam, quam interdiu texuerat diffol-

Pauci

fatui videri, quàm parüm urbani,

vit noctu ; pari pacto quidquid prob

i fenfüg

LEUL

"ib

*

472

Differtatio XXl, ..

éfufis precibus , & col—l*oquïjs cum Deo in-

ad ledendum fit acutiot, omni ferpente.

ftitutis hauriïtfur, .hoc totum vaniloquentia

x

nocentict, íi quis eam in fraudem , & per.

deperdit,

niciem abutaturs incredibile enim e(t dictu,

8f.

Quinimó difficulter affuetus vanilo»

quantum damni, infamiz, exitij,hominibus

quentiz, diffolutisque confabulationibus fer-

adferat importuna loquacitas , & faítidio(a

zibo ,l

mories cum Deo inílituit, quos cum homi.

vetborum proluvies: nec abs re dixerit ille,

fibus prbfundis,/quia mens varijs praeoc.

oris infroenis veétigal fummam eff2 calami-

cupata confabulationibus, ac futilibus one-

tatem: & revera naufragaeít omnisoratio

rata narratíunculis. nonnifi zgré fe fe ad o-

filentij anchora, clavo reclz rationis, velis,

rationis quietem componit.

Occurrunt

remisque prudentiz deílituta: non enim

enim menti,tumaudita, tum nartata, qu

quid aliud ab illa fperandum , nifi ut brevia

non füpremis tantüm innatant labris, fed

incurrat , & Íyrtes, cüm enim nequein di.

altius menti herent, animümque occupant,

ving legis cynofuram defixum habeat men-

quem propterea vix finunt ad alia ijscontra-

tis oculum , neque filenrij anchorá curíum

ria diverti; idque caufz, cur mens orationi,

fiftat, nec tempeflates declinet, fed nullo-

& praertim meditationi vacans innumeris

tacendi, & loquendi difcrimine tumultuofae

pulfetur fuggeftionibus , di(trahatur evaga-

hajus vitze procellis fe committat, G temes

tionibus , & alió quovis momento avocetur,

ac divertatur ,

ritate potiüs, quàm prudentiá ductus in al-

quia nequit facilé animus

tum fe provehat; in plura vitz difcrimina,

mille illufus formis eorum, quz audita, &

ac naufragij pericula fe injicit,

Potuiffet

natrata fuerunt ab ijsdem ad alia fe conver-

tere, & prafertim ad meliora, & divina,

Amalecites, qui fpolia Sauli, imó & ipfam

armillam , ac diadema detraxerat beneficio

qu& mentem elevant ab homine, extrahünt-

Vix mens

filentij tutus evadete, necísque declinare pe-

que ab ijs, . quibus affueverat. -

riculum, fed quia ftulta temeritate locutus

mundi oneraia fuggeítionibus ex hifce e-

fuit, nec linguam didicerat Co&rcere , ex«

LT

mergit inferioribus , ut Deo adherefcat ,

:

ttemam fibi accerfivit perniciem.

Non

C

üm veluti glutino mundi lüdicris inhzre-

igitur poteft à linguz loquacitate verum

Ícat: vix Deo conjungitur, qui ab. homi-

num coníortio ,

& hifce inferioribus non

prodire gaudium. cum omnium propemo-

dum malorum videatur origo, non enim

fejangitur: coele(tia non attingit, quem in-

in multiloquio peccatum deeft: .. & qui in-

anium colloquiorum tumaultuantes fluctus

confidetata verborum profu(ione tanquam

demergunt,

zílu, aut fluCtibus abripiuntur in omne vi-

86,

Hinc etiam Ifocrateskduo dicendi tem-

Primum ut non

tium, acflagitium deferuntur, irruüntque

pora cenfuerat ftatuenda.

etiam in famam innocentum , quin & coe«

loquamur nifi de jis, qua certó novimus:

lum ipfum convicijs laceffunt, fcurrilibus

fecundum, ut de jis tantüm fermonem in(ti-

vetbis, aures exulcerant, ut odia, & diffi-

tuamus, quze neceffatia eífe noverimus

*

*

diafoveant, amicitias diffolvant, menda-

& in ijs folis orationem praftare filentio ,

cijs graffentur , GL omnia fus deque fosdiffi-

in alijs veró meliüs effe filere, quàm loqui;

meé vertant.

90,

fitque propterea filentium tranquille con-

Ícientize optatiffimum afylum : qui veró

nullo injecto linguae froeno, eam finit vet«

borum tumultu huc, illücque difcurrere,

urbi fine muris haud abludit , equóque (ine

O us Ex l|etis fudijs /92177227250727)&

'æfwkerb.

.freeno : aitSalomon? Sicur urbs patens, &&

prefertim literarum . percipiuntur gau-

[

fü!. 25 0'

absque murorum ambitus ita vir, qui non

diayrenti funt levaminis cui que ex

poteft $n loguendo cobibere [piritum fuum.

obfcenis libris bauriuntur volu-

$7.

Refert . Addo in Cronicis ad annum

|guates funt grkzwzm:'-nif

Chrifti quadringentefimum decimum, Seve-

rum Sulpitium Presbyterum virum genete ,

m

* Audio ingerendo apta itidem funt]e. 88»

ac litteris illuftrem voluntariz paupertatis

ta ftudia , quz feffz menti fünt levas

mini, ac animo curarum onere preffo

amantem, virtutum Chriftianarumcup ien.

tem Martino Turonenfi , G Paulino No-

folamini : nulle enim funt epularum , aut

lano Prafulibus charum , jam fenio. confe-

ludorum voluptates, fi cam ijsconferantur,

&um à Pelagio;ejüsque affeclis fuitfe fermo-

qua & lztis lauriuntur ftudijs. Idquecau,

ne illaqueatum: fed càm primüm agno.

fze, cur Plinius folatij captandi causá ad hzec

lzta ftudia horis prefercim füccifivis fe con-

viffet poftea fuz culpam loquacitatis, filen-

tium fibi indixit, quod ad obitum usque

ferret ait ipfe: Fario monnwnquam "uer[i-

nunquam interruptum religiosé fervavit ,

eulos feveros parum.

Facio comedias , &&

Li, 6 Epifd,

ut quód malé loquendo deliquerat ; feveré

audio, & [petlo mimos , & lyricoslego, 65 fa»

tacendo expiaret. Verum gaudium nongar-

£yricos intelligos aliquando pratereo, video »

31,

rulitate invenitur , fed taciturnitate innu«

jocor, ludo: . utque omnia inuoxie remiffo-

tritür: neque enim veram poteft lingua lo«

uis genera breviter ampletlar, bomo fu.

Hacanimi honefta laxamenta u(ürpaturi

quax ingenerare letigiam cum omni gladio

Attalicà

u

"

Donantur exp;icatu Affectus Gäudij & Delectationis, - 473

I*&ttäjliicïïï'ägesi cenfuerunt ; non poffe uti-

pofita eft, tedio fuccambet, atque ita non.

liüs , ac honeftiiis Principum opes impendi,

nihil de ea magnitudine remiffura, & quo-

ac divitias collocari, quàm in extruendis

dammodo deícenfura eft, ^Nec enim íins

bibliothecis, coacervandis libris, ex quibus

corruptz fumus, divinzqdue mentes, fed

fibi, & (uis novz in dies animorum fuccre-

easdem in animantium animis infitas habe«

Es

Inus,

fcerent voluptates,ait Vitruvius: Reges ht

Et noflri ergo causà , humaniores

talici magnis Pbilologie dulcedimibus indutli

litterz , quseque capefcende funt, utfe

cum eóregiam Pergams Bibliothecam . ad

ipfam demittenti naturz , quoddam velut

communem deleciationem iniituiffent. . Tunc

perfugium,comparentur, Gratum enim &

stem . Prtolossaus infiasito zelo , cupiditatís--

jucundum eft, cum habeas,quo in proximurm

que f'udio incitattuynom tpinoribus indufirijs

divertas: & animalis temperamento, qued

4d eundem smodusm coutenderat Alexandrie

nonnulla delectatione indiget , quantum fat

comparare, Exquibusconjicimus;Attalicos

eít, tribuas , non procul excidere, nsque o«

Reges in laxiffime Bibliothecz extruélione

mnem in vivendo fequi varietatem paturid,.

aliud non intendiffe , quàm ex letis fludijs

Deus enim voluptatem animz fibulz inítae

2nimifolamen, Q gravate mentis levamén,

infervit, cujus heneficio dinturnam ia cot«

fcuex Philologize dulcedine . anitoi haurire

pore manfionem fuftineret,

Tale itaque

gelectationem : dulcesenim. funt ille volu-

quidpiam ef* difciplinarum venuflas ; INom

ptates.quas leta ftudia ingerunt.. Quis enim

hzc ad materiam usque pertingit, neque

neget, eas maximas effe, cüm czreris alijs

mentem in imas facultates deprimit,fed fub-

prafcrantur? cüm enim fit mens pars homi-

inde emergere , & ad naturam fuam recur-

nis nobilior, ac corpore longe praftatitior,

fare permittit. Supernum enim illudetiam

procul dubio nobiliores funt etiam ex vo-

eft, quod in hac vita infimum fub(idet.

luptates, quee mentem reficiunt, ijs, qua core

Contra qui fincerze voluptatis oble&tamen-

63.

p95, fimul afficiunt, & inficiunt.

tum non habet ( nature autem lenimento

H»cque ratio, cur viri lztis hifce ad-

aliquo opus e(t) quideft quod agere poffit,

dicti ftudiis, ut ijsdem diutiüs indulgeant,

aut quónam fe fe convertet? An nonad ea,

foleant effe fomni parciffimi, leves cibi, &

que ne memioratu quidem digaa funt ? INec

abhorrere à rebus venereis , quz animi lu-

'€nim natürze modum excefferint , " aut ing

axnen ad capelcendas difciplinas neceffarium

defeffo ad contemplationem animio effe di-

folent extinguere, imó etiam. ludorum ob-

xerint, affe&tionisque omnis expertes, quafi

lectationes flocci facere ;; quia. hz omnes

carne circumfufos Deos fe effe

pu.tavlerint,

voluptates corpus tantüm afficiunt, cui ad-

Had&enus ille.

herefcunt , non mentem recreant, neque

92

Non enim poteft aliquid fingi delecta-

pafícünt: cüm enim quaz & lais ftudijs per-

bilius, quàm videre fedentem in Bibliotheca

«ipiuntur voluptates mentem reficiant,cate-

absque ulla itineris inftitutione , -finie cor-

ris przferiintür, quz corpus

poris defatigatione orbem peragrare uni«

potiüg infici-

unt, cüni illad afficiunt.

verfum , & quidquid eft ufpiam praeclarum,

29*

Hecque ratio, cut. qui hifce . inhiant

& excellens metiri, oculis infpicere, ac om-

voluptatibus , fuam in libris pervolvendis,

nia retroacta fzcula percutrere, résque ge-

litterísque addifcendis, exercitationem , lu-

flas, & Regnorum ortus, progreffiones 5

dum etiam vocentlitterarium ; quia pet-

inclinationésque' veluti prealta contempla-

inde, ac ludus folet corpori effe íolatio 5

ri é fpecula ; quid enim jucundiüs, quàm

ita hujusmodi exercitatio eft menti levamie

in tuto fedendo naufragia hoflium videre

ni; propterea lztis hifce ftudijs addicti cx-

fine metu, bclla fpectare (ine periculo ; in-

teras lolent ludorum — obleclationes flocci

teriora tertze vifcera penetrare fine pavore,

facere : imó folet & ipfis volupe contin-

longé, latéque diffufos terrae tractus , pere

gere eas refpuere ,. quia ut fcite Tertullia-

currere (ine defatigatione , peramplas or-

nus ljó. de fpe&tacul. — Nulla major voluptas

bis utbes ingredi , eásque pertranfire fine

$^

quam faítidium ipfius voluptatis , cui fuc-

obice, Principum ades ingredi fine repul-

cinit ejus Difcipulus Cyprianus :

libro de

fa, templorum fubire facraria fine facrile-

bono pudicitia , ubiait : Voluptatem / vicifje

gio, interefle confilijs Sapientum , audire

voluptas ef smaxima : . nimirum | nonni(i

Do&torum fententias , & — ex Stoa tran(ire

magnis, ac liquidis voluptatibus plenum

in Academiam , ex Academia in. Lycazum;

efe poteft id, propter quod omnis alia

& familiatiffiméuti focietate Zenonis, So-

voluptas contemnitur; & quod contra ca

cratis, Platonis , Ariftotelis , Pythagorz ,

teras animi egritudines prafentiffimum eft

Epicleti, Senece , & aliorum , eósque adeà

alexipharmacum. eó quia fit menti levami-

benevolos fibi facere ; ut eorum nemo non

J Epi/?,

ni; ac folatio, verámqu

vacet, cüm volueris; nemo venientem ad

)

:

e propterea l?etiþiam

91,

ingerat.

fe non doctiorem dimittat, & nemo,quem

Lta

hzec Pcïudia, ac mitiores in*þhuma-

Quid

vacuis rnanibus à fe abire patiatur,

nioribus litteris exerciria laxandis animis

enim latius, quid jucundius, quàm circume

perapta effe non diffitetur Synefius in Dione

fufum libris delibare qáidquid eft in Gram- -

inquiefis.

Si varia eft natura hominum ;

maticis accuratum , in Epicis amoenum , in

&jus tandem vita , qua in. contemplatione

comoadijs eftivum in tragezdijs fententis

uim

*

2

Veraui de dffeilibus Z'm. II.

OQ

474

Diflertatio XXl.

t

fum , inlyricis excultum, infatyra falfum,

iflic utiliora vivendi precepta, quz(ingula

li

in epigramma:e acutum , in fabula ingenio-

fimul conglobata diflinclé in alveario colloe

r

Íum, in e'oquencia fublime, in Philofophia

cantür memoriz, quz non verborum fu.

reconditum , in. medicina neceflarium , in

fit

&is, fed rebus eft farcienda urilibus, — Proe

Juris fcientia utile, in Matematicis admi-

prium eít fuci fucos colligere verborum; apis

9!&

K

rabile, & tandem in Hiftoria varium ?

veró dulcia mella przceptorum ; qua enim

eít adeo hzc Hilloriarum varietas jucunda,

concreduntur memoriz , talia effe debent;

l

£ib.1 biffor

à

* ut Lucianus incer bzc fludia mitiora laxan-

qua digna fint memoratu , & quz vitam

[pbinis.

qu

dis animis accommodata. plurimum tribuat

excolant, non linguam ornent, quz mores

lectioni Hiftoriarum, ^Quodetiam in Prz.

expoliant,nonaures demulceant. ldque ut

l

Li). s. Epiff.

[

textati laude ponit Simmachus, de quo ait ;

quis aflequatur non tempus debet in jis pere

D

lg

€um remi[Ja tempora ,. && à pubitcts negotijs

voivendis libris ampendere, qui ut vulgaris

feriata lhbris veierum . rumisnandis Ásbencer

fert paroemia , nonnia de lana caprina , ve

p

expendiffe.

afiniumbra tractant, íed ij funt libri Je-

ia d

LEL

Vir ver

Ó R&ligiofus facris addi&tus flu-

gendi,qui fententys , piisque, monitis abun*

W'H-Wh

p

.di*is plenis faucibus , animi ebibit volupta.

odant : & hi non obiter , & perfuncdtorié

Wi

tes ex plorum leclione librorum ,. totóque

volvendi funt, fed lenté, ac attente legene

pectore perfunditur. Ambrofi: ambrohia ,

4di: funt enim qui per libros volitant, pere

(V

Bernardi nardo, Hieronymi neclare , Au-

Andeac gallus gailinaceus per prunas; hi

tel

gultini fucco, Tertullani medulla , Euche-

enim raptum , & 41altuatim multa. percure

liL

rij melle, Chryioilomi aureo imbre , Ba-

runt, & nusquam infiltunt, proinde qua

per

LID

filij allicrente fuavitate, Cypriani alliciente

legunt, vix memoriz harent; lectio aiciüs

clegantia , . & aliorum Ecclefiz Procerum,

utimprimatur, fnendque hareat fit pene

€U

profufis delicijs.

Imó fi quis defideret e-

ficulata , crebriüsque inrterrupta ,. & quaz

P

tiam in ipfo fonte divinam guftare dulcedi-

Jecta funt, praíertim !electa expendi . dee

s

nem, delibare Íuavitatem , habet in facris

bent, acfrequentiüs memoria recoli, me.

voluminibus inflroctiffimum lectiflernium,

Germ, 39 4d

lius.ur inteiligantur,

£0

feu ut loquitur Avguftinus : efngelorum.s

Suntetiam qui non videnturedere, fed

9f*

Y

frutns in

eréme,

ferculum ,. €8 Archbangelorum pulmentum.s,

vorare, & hi apud Plautum tubuccinantur

i

unde pofüt quis delicauffime ep-ulärj , fua-

À

plenis buccis, grandes quidem bolos prope.

vifmé refici , & jucund.ffime innutriri :

ranter ingerunt , fed minimé digerunt, nee

:

paribus enim cibis ita reficiebator Alphon..

mandunt, fed deglutiunt ; quibus tamen

pi

fus Aragonix Rex, utregijs Ípretis volu-

€ibus eff potiüs detrimento , quàm alimen«

lia

tatibus ; aulzque delicijs referente Ra.

to: pari paclo qui-multum legendo inges

fi

1.55.6.:. 43

nulpho utrum que teflamentum verus , &

rit, parümque expendendo digerit, is non-

W

novum ad;jectis etiam. commentarijs quater

ni( vitiose dicitur legere, & nonnifi vitia

€0

In id debet librorum lector in-

decies perlegerit fine moleítia , absque fa.

LÀ

colligere,

r

ftidio

.

id enim fingulare inett liuerarijs

cumbere ftudij, ut que legit, in propriam

oblectationibus, ut fzpius repeutz lemper

fciat ucilitatem vertere ; & f1 quid vitio-

Q

placeant, ac in ipía fatietate novam femper

fum in fe deprehenderit, corrigere;uu mo«

ft

fui creent appetentiam ; quod minimé con.

res componat , vitámque ad normam virtue

(u.

tingit in aljs prefertim corporis volupta-

tis inflituat : alioquin poft plurimos in vol«

tibus, que pediffequum folent . faftidium

. vendis libris exactos annos , licét fit quis

9

&

Íecum trahere,

Has qui ex hifce. littera-

&tate gravis, capilitiocanus , adhuc erit in

rijs fontibus delicias. haurit , non — verbo«

fui

.Ápfo.ut ait S. Bernardus, fermo multus , fed

fat

rum tantüm eft auceps , fed collector pra-

frucius nullus $ vultus grAUi , fed atlus leo

ín Pþlm.::.

vec

ceptorum, ut ait Augufítinus ,. quibus me-

Vi« CAput canum , &$ cor vanum 5 Rure

moria ditefcit.

fus attendenda (unt, qua in memoria

l

fu.

34.

Tun«c (uo intelle&ius munere fungitur,

promptuario reconduntur, quaeque depro-

H

cür inftar apis evolat per varios hortos,

muntur, quia ex lectis, & colleztis adhuc

prata, agros, fea diverias Doctorum lucu-

plura fuperiunt , quorum magis expetit

L'Plf 83. Cm

L

brationes , .jn quibus ex diverfis floribus,

oblivifci, quàm reminifci; hinc pulchrà

quod eft optimum, exugit, & inde utiles

p

monet líidorus Pelufiota : mmicittam $n r5 . IP;F-

ü

zqué, ac dulces fuos conficit favos, &

aqua fcribere oportet , ut quam primüm.» 211.

ebliteretur ; amicitiam autem in 45 $n-

u

quidquid per varias hortorum areolas di-

Íperium invenit, id poítea in unum colle-

cidere , ut perpetuó firma, & immota.s

i

&lum reponit ia alveario , quod multipli-

confervetur.

lnjuria nobis illate , &c

tib

€i e(t cellula dittin&tum: intellectus. fiqui.

contumeliz contra. nos prolatz , ut. ftatim

&t

dem apis inftar argumentofz, varios luftrat -

é penu deleantur memoriz Ícribende in

(if

do

libros, quafi totidem hortos , & inde ve.

aqua funt , fecus DE[ beneficia , coeleítia

]uti in areolis non verba aucupatur, (ed fa.

confilia , monita falubria fcribi debent tty-

to5

lubria delibat precepta in.alveario , feu

lo ferreo in zre , ut diutiüs memoriz hz.

pto

*

*

' :hæc

memoria mox recondenda, hic feligitpias

reant, & zre perenniüs perfiltant

mag

fententias, illic acuta refponía , alibi fub.

qui in volvendis libris itudia — adhibue,

dlg1

tilia apophtegmata, ibi rariores Hiftorias;

;x:, & nonmíi rebus uulibus memoe

d

nam,- :

L:

l

Donantur explicatu Affectus Gaudij,& Delectationis. 47$

[

riam imbuerit, ïpärïhd'e ac divinum oracua -

rïetäte confociat; ut legenfis ümi:'l intelles

lóm loquens ex cortina nonnifi effata

&um coelefti quodam radio illuminet, fi.

i

preferet ,

málque voluntatem efficaci inflammet vir-

quibus vel Momus ipfe plauff-

pis

rit,

tutis affeclu : eít facra przíertim hiftoria

liffl

9€.

Ut igitur 'haBeat memoría ;co;.päofam.,k

lux veritatis, quia veritas fic in ipfa reful-

lt

rerum illuftrium in fuo promptuario fupele

-get, ut candore quodam admirabili, pul-

le&tilem, neceffatia eft felectiffimorum 1e-.

chritudinem oftendat fine fuco , & (uo

am

J5

élio librorum: non refert multos habere ,

fplendeícens nitore adfcititium refpuit co-

üt

qui volvantur, fed boni, qui eligantur, &

lorem,5 dixerítque propterea Auguftinos ?

[7c

legantur. Nonenim fufficit ad referendam

deferm. Dom. in monte ; Eriaw de puro

z;&» , ! :. 2'0

MT

utlitatem , ut quis legat, fed neceffe eft, ut

argento fordidatur aurum;fi mifceatur z. GL

vel

legenda feligat , inter qua videtur etiam

de hac facra Hiltoria videtur dixifle Regius

le«

praferenda jucunda hhiftoriarum feleclio,

Pfales; Lwcerna pedibus eueis wverbum 2ue

ZP(al, 1$2,

eft enim hiftoria te(le Gregorio Nazian.

Ulle

Epiff.ad Ni-

um , 6 lumen fetaitis .meis: quia Hiltoria

oé

.(wäuligm.

zeno conglobata quadam, & coacervata

perinde ac íplendefcens pravia lucerna fe-

II

Sapientia, hominümque multorum mens

curéeuntem ducit inter varios «am pacis,

[2

in unuri coacetvata, — Inter omnia , qua

quàm belli temporis flexus ; eft facra prze

hi

fub fenfus, & vota cadunt hominis nil po-

Íertim Hiftoria fpeculum fine macila, nuili

teft jucundius fingi , optabilius .expeti ,

eblandiens, neminem fallens, fed «mnes

Ufe

qüàm in quovis rerum eventu eodem feme

inftruens, & reddens «uique fuum, imó

u

(u$

per fortunato gaudere fucceffu , & in quo«

citra cujusquam injuriam etiam alienum, ut

/lle

vis negotio vel fibi cum laude, vel alteri

aliorum vel periculo vitemus fugienda, vel

Ut

«um fructu confulere, &poffe itidem fe,

emolumento ampleétamur fequenda.

aliósque prafenriffimo etripere periculo,

Pructus,quos, Hiílorias qui volvit,

QO

eo

(les

li&

ad quavis, que proponuntur dubia, appo-

axiliter carpitrecenfet Maximus Tyrius dif-

fité, ac prudenter refpondere , levique ne-

fert. v 1. «ubi dilucid? oftenditlectioni H

£otio qu:x ab alijs objiciuntur refellere ;

ftoriarum ineffe quidquid honefti , vel uti-

[

$

hac autem omnia is enancifcitur , qui hie

r

Jis , aut jucundi expeti potelt, ait ipíe ;

ítorias volvit: vocatur propterea hiftoria

ANibil esl ucundius , quàm in Hifloria uer«.

p

à Sapientibus lux veritatis, G fpeculum vi-

i

fari » quám fine labore ullo poffe divAgar?,

tz, in qua conjuncta utilitati jucunditas

omnia fimul loca 4ntueri , omnibus écliis

a

plurimum pretij, & admiratiomis conci-

jfine periculo. intereffe ,. infimitum. semporis

Jje

liat: quia dum legendo per varios Hilíto.

ffatium contrabere , infnitas ves. geflas ji-

riarum libros oculis, & animo quis vaga-

mul coguofcere, que ab Affyrisa que ab

ne

tur, poteft inde veluti in unum cumulum

4Egytijs , que à Perfis, qua a Medis , qua

i.tia

€oacervare omnium ztatum , hominümque

4 Gracts faila funt.

JBello nunc derreftriy

Ifle

«xo&liffima ref(ponía, ac faluberrima «oníi-

Aünc marino, uuncconcionis snedie -viders

4f

lia: ibi folertes inveniuntur rationes peri-

ánterejfe confiljs. . (Cum Temitlodle in zaví,.-

iQe

cula evadendi , negotia inftituendi, Martia.

€utm Leonide interra pugnare , eum Agefilae

0«

flratagemata adinveniendi, && hzec omnia.

trajicere,cum Xenopbonte incolumem vedires

(j«

(ua facit, qui aliena legit.

Amare cum Pantbea, venari cum Cyro, ve.

Jle

Idque caufz , cur

Hiftoriarum. 40'01&-'-

97*

gnare eum Cyaxari. Quüd fi fapiens ea. de.

!s

Clatione maximos quosque Principes captos

catifa dicatur Allyffes , quód wafer effet,mul,

in

fuiffe legimus ; fcimus Carolum V. Impe.

zorimque bominum mores lusiraffot, 80 ur-

d

gatorem ad fummam gloriam regiminis pto. .

desi dum fibi, dum. focis veditum 2 pari-

(e

ve&um fuiffe , eó quia eidem adhuc ado-

térque falutem apparat 5, Multó. fapientior

[

lefcenti ab Adriano In(titutore inflillata

€il , qui extra periculum., Hifforia leffioue

&

fuerint principia exlibris Regum, Ducüm-

fe explet. . Charybdinvidebit , fed fine nau-

Hebraotum , quia ut fcité fcribit Seneca :

fragioz fjyrenes audiet , fed fiue. winculis $

UM

Confilium futurs qjenit ex preterito , quam.

«um Cyclope agetsfed miti, & placato.

It

vis enim in zebus humanis fzcula unà cum .

l/!piþ. 83.

Tanti fecerunt viri letis hifce addi£li

99»

d

perfonis intereant, caufze tamen ; & even-

ftudijs gaudium , quod ex ijsdem haurire

ta eadem fxpius occurrunt 5 & nil jucun.

nj s Tb

confueverant, utcateris illud facilé volu.

3 21l

dius poteft homini obtingere, quàm quie

ptatibus , ac delicijs prztulerint.

ARefert.

r

ipfi nunc occurrunt,deprehendere,jam plu« .

Suetonius Viros quosdam amoenioribus Cf2 f;

ribus abhinc fzculis alijs obtigiffes ac feli-

hi(ce affuetos ftudijs à Tiberio in carcerem

i

citer hac, vel illa fpeciali zatione ea eva-

detrufos, extremi fupplicij locó fibi effe pu-

fiffe, quz noxia tunc erant; & que commoe- .

tàffe, acíe prope mortuos efferri, ac (pi-

do hoc vel illo adminiculo fuiffe confecu-

rantes infodi , &b quia fibi pretrer ereptam

tos: heceítjucunda illa utilitas ; qua fi

E

libertatem,ftudendi quoque folatium . ade-

pmfanis hiftorijs pretium conciliat , multo .

Tiffet, fine quo quodvisotium mortem eífe

t

magis facris, in. quibus plus amoeenitatis ,

cenfuerunt, & illud prfertim , quo mar.

dignitatis ; ac fru&tüs efflorefcit : fiqui-

cefcunt qui ín carcerecum ignominia . detiis

l

dem Hiftoria facra ita veritatem um wa«

negturdetrufi. Lztaenim ftudia, amoenige

Qo023

Verani de Aþ&üm Jon, l1.

rümque

476

.Difleratio XXh, -

(

rüm*qüe exerätïa Mufafum, quemadmo-.

é&libus agitati mbles- Wcumbefet, qui pra»

dum inter profpera arridentis fortunz blan.

«

pterea pracelía veluti in fpecula conftitu-

dimenta plurímum folent otnamenii adfer-

tus cuítos advigilaret omnibus impenden-

[

res ita inter advetfa, & novercantis fortunze

u

tibus periculis perfpe&turus ; & quamvis

incommoda habentur locó refugij; eó quia

eorum beneficio avocentur adverfantibus a.

veluti Nauclerus , & gubernator in puppi

tot inter fluctus bellorum decumanis tur-

10^,

gitati , & eerumnis pre(Ti à moleftijs, quibus

f

bulentiores indefeffá dextrá clavum rege-

miferé torquetur animus: hinc Marfilius

ret Imperij; adhuc tot inter occupationes

t

Ficinius cuidam funo amico de faa fortuna

f

& curas, fex fpiffos Surij Tomos, quibus

conquerenti perlitteras. refpondit ; Grfz-

Author omnium fan&orum res praclaré

0

giendum cffe ad Minerva templum , quo folo

geítas fusé comple£titur fexies evolvit prz-

contra fortuna procellas ,— &5 fulmina tegi-

ter dlios complures libros ; & tantum e-

u

suri & hoc muniti clypeo ictus retundere

rat folatium,quod ex hac haurire coníueve-

d

adverfarrorum feliciter valuerunt etiam pri«

u

rat le&tione , ut dicere confueverit; Íe malle

mi in republica litteratia homines, cujus-

vivendi, quàm legendi facultate carere.

modi fuerunt Seneca , Cicero, & Boétius,

Imó non folüm hujusmodi lectio feffz

Jot,

quibus ítudia levamentum fuére doloris, &

menti eft levamini, verüm etiam Ípiritui

F

laxamentum animi inter anguílias carceris :

emolumento pro affecutione falutis, Refert

?

& certé locus ubi vir afluetus ftudijs littera-

D.A

*

f 8 , C0

Yrliba, *

i

uguítinus , floruiffe fuo tempore duos Li£.

zum ceffare copitur ab hoc latoexercitio, non

inaula Principis Proceres mundi delicijs/4f« "499

(s

u

poteít non effe illi Achenienfium ; barathro

penitus irretitos,honorum vel maximé cue

[

intolerabilior , Tulliano Romanorum, &

pientes, divitiarum avidos, ac cupiditate re«

a

Latomijs Syracufanorum laboriofior; qua-

ruüm fluxarum plenos; & celeftium , quae

propter Favius Quintilianus in Prooem. de

nulli funt interitui obnoxiz; vacuos. Rapie-

p

fe ipfo in magna conítituto confternatione

bantur fcenis theatralibus , dele&tabantur

q

ob mortem filij ait : Pivimus, & aliqua vi.

fpectaculis Circenfibus , epulabantur fplen-

7

zendi vatio quarenda efh , credendimque do-

didé, frequentantes convivia , tripudia ,

&iffiviis bominibus , qui unicum adver[ario-

j

lufus, nulla erant oble&tamenta , quorum

h

zum folatium litteras putaverunt inter. 'u,

non effent & ipfi participes, nulle volu-

smane vita procellas , & tempeflates , Alcee

q

ptates ; quibus non diffluerent, nullaleno-

douia quarenda in. tranquillo aliquo mari

cinia , quibus ncn afficerentur.

Quis hos

ditterarsuya»,

aule Procetes, deliciarum alumnos, & ho«

iCce.

Sunt itaque lata ftudia amoeniorám-

mines terrenis penitus affixos voluptatibus;

que exercitia Mufarum ingenua voluptatis

immerfos delicijs , addictos vanitati va-

|

pellucidus fons, feffe . mentis levamen ;

luiffet ad'frugem vocare faniorem , & ad

confíternati animi folatium, & carandis mor-

meliores convertere mores ? Quis potuiffet

bis omnibus animi prefentiffimum alexi-

ijsdem fuadere ea adverfari, quea toto ani«

le;o

pharmacum:; imó funt hujusmodi ftudia

mo cupiebant; odiífe, quz intenfiori affectur

omni deliciarum promptuaria, five'hzc ex.

diligebant; fugere,quz avidiffimée (e&taban-

erceantur à Difcipulis proficiendi gratià, five

tur; abjicerequz poffidebant; contemnete,

à Magiílris , ut inquilinis Parnaff ; & Tul-

fleccíquefacere , que fummo ijsdem erant.

-

lib.4 epif! 9. Jius ad Atticum ftribit ,. fe magisoblectari

in ptetio? Certé nec Tullius flexanima fua

litterarum voluptatibus, quàm ommnibus

eloquentia eos fle&terevaluiffet ab inchoato .

Puteolorum , ac Locrini delicijs inquíens :

inftituto, nec Demofthenes vi fuz Oratio,

Paftor Bibliotbeca Faufli , forta]fe putas bis

nis ; net Arifloteles nervo fuorum argue

g

"webus Puteolanis , €&9 Locrinenfibus , fed me

mentorum, mnec Cato pondere fuz authos

bercule À. caevis obletlationibus deferor , &

ritatis potuiffet contraria perfuadere ijs,

(

Z»

voluptatibur propter rempublicam ( affict

quibus jam affueverant mundi voluptatibusg:

1b df

& tamen id abundé ijsdem fuafit liber uni-

tUrif ol

utique ) fie lscceris fuffenror , G. vecreor: &

(:!P' h

dib.2. de offic. Philofophicum ftudium dicit

cus breviffimo tempore, non feduló le&us,

l

fed leviter infpe&tus, imó ab uno tantüm

effe requiem cürarum, eó quia feffe menti

fit folamini, & à moleftijs hominem avo-

lectus, &ab altero duntaxatauditus: cüm

enimProceres illi Palatini cafam fortaffis cu-

cet; hinc etiam de Epiphanio Ticinenfi E.

pifcopo dixit Enodius in ejus vita; 4407

jusdam Eremiculz fuiffent ingreffi,fortuità

L

autebatur leBione pro vequie , librormques

librum fuper tabulam repererunt , in quo

f

venerabilium pro blandumentis infirumenta

fcripta erant acta S. Antonij; incefferat cu.

y

fufcipiens ; & q

uidem non poteft non in-

riofitas alterius animum legendi librum

!

uz ita tollit dolo-

illüm, fed vix paucas infpexit lineas, & (ta-

gens effe ea voluptas ; q

Pw

ris fenfum , ut fenfu carere;qui patitür, vi»

tim uterque murdum defpexit ;; ambo res

W

deatur, idque intelligens Ferdinandus 1I,

omnes fuas deferverunt, quo inciperent effe

&

nulli Imperatori virtutufn exercitio , ac li-

fui ; capti amore folitudinis ab hominum

j

brorum lectione fecundus , licét innumeris

fe frequentijs fübrraxerunt , cümqve efe

b

diftraétus negotijs 5 cum eidem uni totius

fent mundi voluptatibus. aífuüeti , molles,

H

Ampsrij procellefis bellorum undique flu-

& holefericas veftes cum faeco

commus

b

várunt

b

q

E

Donantur esplicatu Affe&tus Gaudij, & Dele&tationis, 477

tárunt pannofo , & convivijs jejunia fuc-

miffionem füfcepta per fe loquende EUIpaiiä;

ceflére; tripudijs , & lufibus corporis ma-

da effet, nec vitio danda legenti, fi quavis

€erationes , acfenfuum mortificationes : tan-

effent repurgati obfcoenitate , & de veris

Y

ti refert , ut fit quis paucos inter electos ; vel

duntaxat rerum anteriorum agetetur narra-

; pauca à pio libello feria haurire lectione,

tionibus; fed quia plerumque fabulamenta

ioz.'

Debet tamen ab hisce letioribus ftudijs,

quadam , & figmenta continent fcriptorum

fcriptionibus , lectionibus ,ac Mufarum mi-

nulla fubnixa veritate , meritó improbantur,

tioribus exercitijs ad animum laxandum u-

eó quia cüm paucis veris plura admiíceantur

furpatis quxvis ablegari obícoenitas , quae

fidta, & mentita: quid aliud erui , ex ea

omnem corrumpit honeftatem: & eft vul-

pote(t le&ione , quàm fimplex temporis ja»

&ura, cum per nugamenta pluribus intexta

.garis illeícopulos , in quem folent plures

impingere, przíertim quibus adhuc fanguis

mendacijs ineptiens otiofitas deludatur ?

194«

ebullit in venis, & atasflorefcens ad turpia

, Neque hanc excufant inanitatem , qui

trahit ; funt enim: qui has fcriptiones, le-

eam lectionem fallendo duntaxat tempori ,

pt,

€ionésque , nifi aliquid admixtum habeant

animóque laxando horis fuccifivis aftmuntz

obfcoenitatis impares puütent animo exhila-

quia cüm (it tempus rerum omnium pretio-

rando, mentique à curislevandz : & quidem

fiffimum ejus jactura tanti plus eftimanda

Plinium aliàs virum feverioris difciplinae

e(l, quanti eft tempus pretiofius, cujus di«

Lif, 9, a.

Ex lib, P

in eodem fuiffe errore verfatum conjicitur,

Ípendium logendum potiüs effet, quàm ri-

hi. caf,ö,

epife. 1.

ubi agens de fuis Hendecalyllabis ait : Sizon-

dendum inepté : deterrimé fiquidem fallitur

nulla tibi paulà petulantiora videbuntur ,

tempus ex le&ione, qus animo uberis inho«

neftatis fic feminarium : & cum effet animus

erit eruditionu tue , cogitare , fummos illos ,

& graviffimos viros , qui talia fcripferant ,

nobilioribus duntaxat ferculis innutriendus,

non modó lafisuia revum , fed ne verbis

glandibus tantüm , & filiquis vefcitur, iís-

quidem nudis abstinuiffe.

Que nos refugi-

que delectatur,

Satiüs , & utiliüs tempus

euus, non quia [eueriores ( unde enim ? )

illud fuccifivum impenderetur in volvendis

fed quia timidiores fumus.

Scimus alioqui

ptobatis Sanctorum hiftorijs, librísque afce-

bujus opufculi illam effe veriffmam

ticis , qui pietatem redolent , & in(tillagt.

| legem ,

guaml Catullus expre]it,

51X

Nam lmþum effe decet p;ü?kiþdïtd'm

Jpí(um s verfiulos nibil neceffó eft ;

Ludicra f/zce..tz'a: , f( obfeenitatem

Qui tunc deniqu

e lmheæ* falitem , &

redoleant , impares funt , animo boneffe

lepórem.»,

dlaxando : non colloquia bis. falibus

condauniur ,. (ed virtutescor-

$i funt æ?ollicfdi » É parum pudics,

VaSéUbpuntur.

,icïe

E& utique hat obfcoenitas animis cor«

tumpendis, quàm levandis aptior, proinde

Um enim mens ea linguz duntaxat

TM

ferenda non eft hujusmodi corruptela, & ejus

C

fuggerat , qu& ipfa fovet, ac comple-

abuíus omnino deteftandus. — Abfit à chri-

