ruptionis feetoribus abfolvebat , debuit ean-

dem corruptionem à fe abigere ,^ quam ab

bab ab exploratoribus , ut darent ei certum

]

fgnum . falvationis [ue , & fuorum , & ipfi

alijs avertebat,

N

- dederunt pro figno , quód funiculus , per quem

Cur immune fuerit Chri(ti corpus à

3«

dimiff fuerant , ligaretur in fenefira. — Ecce

fepulchrali corruptione multiplex potuit

Iüy

falvarionis fuz fignum aliud'non fuit,quàm

caufa affignari , ut virginitatis privilegium ,

fanctitatis antidotum , divinitatis unclio

»

L

auxilium exploratoribus mifeticorditer prz*

ftiturn ; eodem. funiculo , quo discrimini

maluit tamen Eufebius producere alienam

coníuluit alieno , perícula antevertit propria

liberationem à corruptione : quia in infer- ;

no fub eadem mora reguum mortis anima.s

quil. $.

D,. Auguítinus in Jofué ; .per. funzculum.s

coccineum Chrifli anguinem intelligit , — im

defiruebat, - Siquidem triduana illa mora

Per

uo una [alus &il omnuium bomimum.

corruptioni veétigalis futura videbatur ; fed

quia tunc , càüm alienz mederetur corrue

. domum Rabab ecclefiam ortodoxam ,. Cujus

i Ro

oflium , qui egreffus fuerit fenguis ipfius

ptioni,corpus vermes pati nequibat, Chri-

erit. (uper caput -eju.f , Wipote «rernum pe-

ftus igitur in ipfa collatione beneficij , dum

Filurt,

corpora fanctorum à foetoribus abfolvit cor-

12

Rupertus in Jofu&. — Per funiculum ex«

rupticnis , fru&tum percipit collati benefie

cij , & alienz corruptionis remedio fui

2I.

plicat Crucis fignaculum jugiter in fronte

corporisobviat violationi , quia ut fcité Eue

. pingendum, & in fene(tra tanquam ante ocu-

los habendum in memoriá Chrifti patientis ,

febius. — Im inferno fub eadem mora vegnum

& vires ejus ab exemplo hauriendas. Sed

moriis aníma debellabat. ,. fepultura uee

quaquam carnts mortalis. corruptione core

pulchriüs funiculus coccineus pro teffera (u-

mitur auxilij fufcipiendi ob beneficium ex*

p violabat.

Beneficium , quod benefica commifera-

piöfator

ibusimpenfum ? nonenim , quod in

14

& in periculis conftitutos impendi-

tioalijsimpertitur, auctum in commiferan-

egenos ,

tur miferatio

nis officium, & charitatis exhi-

tem refunditur : idq; ritus apud Arabes elee-

betur beneficium, finit datum corrumpi, ac

molynam extorquendi videtut exprimere :

perdi, David edifferens Chrifti corpus à ta-

retfert Áugerius Busquer.

Moris effe a-

EPiff. ts

;

be corruptionis fore immunececinit. — Noz

pud Arabes, ut eleemofynampetituri munu-

fculum aliquod offerant ,vel florem , vel po-

'P/il. 15 V. dabis f[antlum tuum videre corruptionem , fed

"

20,

fi tocum Chrifti corpus cruci defixum fuflol.

mum ,vel quid aliud , ut aliquid plus inde ac«.

litur , à Libani cedrus immortalis iu patibu»

cipiant ab ijs, quibus munufculum offerunt,

Quafi piicatoriam exetcentes , ekam proji-

lum dira necis convertitur ; fi botrus Cypri

dulciffimus in poculum aceto ; ac felle per-

ciunt, pifcem capturi : vel colonos zemulantes

mixcum amareícit; fi manus olim tornatiles

exigua jaciunt femina manu,multiplicatam

Il

fegetem demeffuri , ait ille.

drabes n0n.3

aureznur crucis affix, plenz funt , non fe-

rügine

is, fed ferreis hyacintis;ft tempora fen-

p^lf»n , nec ab| omnibus mendicant , fed ve-

fperi. pratereuntibus febaceam candelam.s ,

tibus,

(i pe&us vulneribus , fi pedes clavis ; fi

malum citrinum , vel panicum obtrudunt , ur

totum corpus vibicibus faucium fanguine

PA

made: , cur immune effe diciturà corruptios

numum , qui dupló ,. eriplóque . pluris fir ,

recipiant i ut gendere

"—— RIEEM

*

ie ? vel fi corruptio tepulchralis Chrifti cor-

potiüs , quam rurpiter

Vu uü

rogare

d Vergni

de Aj&äiäm lom. IL

i

706

Differtaio XXX.

erigatis ad illam fupernorum civium manfo*

rogare videantur, — Beneficium , qui imper.

titur , non perdit ; quod dat , led ferit;. tru-

nem , tn qua cfl pax aterua , quies ampermu-

)

&um fufcepturus uberiorem.

Quod (1 ab

£&abilis.

&gro, & malé valente manus medico exten-

'Térque, quatérque felix eft , qui in pro-

17*

ditur , ut venam exploret , & «gritudine la*

fufis eleemo:ynarum elargitionibus hanc fibi

borantem priftinz reflituat fanitati ; etiam

ftcuit (calam, quia viam fibi flernit ad coeleí(te

dives pauperi manumi porrigit , non tam ,ut

regnum,G& quidem meliori nixu,quàm Jacob

pecuniam largiatur, quàm ut vel abipfo men-

Patriarcha.

Siigitur pauperes noftrz erunt

dico, quafi medico fanitatem recipiat, ani.

fubftanuz coníortes ; erimus & nos Regni

j

maque lalutem,

pauperum, feu caeleítis, participes , id nos e-

t f.

Beneficium, quod commiferatio pauperi

docuit Deus , cum luperam nobis fuam gra-

i:

impertitur , impertrienti augetur ad [alutem :

tiam communicavit, quó inde difceremus. GC

&L is detreétat fanari,qui renuit manum men-

nos lubítantiam noftram cum pauperibu: ha:

dico porrigere: hucflectitur, quod dicitur.

berecommunem: fi enim voluit Deus facra:

Awuc. 6. "W.

Extendit 69 reflituta esi mantis ejus , feu (ana

menta divitibus zque, & pauperibus commue

AQ.

facta eit,

Quis non videat in hac manüs ex-

niaefle, e&quum eft , ut terrena bona fint iti*

tenfione expreffum fymbolum beneficz com-

dem divitibus, & pauperibus ; nobilibus, &

"miferarionis , quà impertitis eleemolynis

ignobilibus ; illuttribus, & obícuriscommu-

paeperibus opitulamur : id tamen interett

nia, ut reclé urfic D. Maximus , inquie

ns , Hemil i

,ae Q(cgü DPTTL À

diicriminis , quód in eleemoíyna' largitione

Sunus imitatores Domint nofiri , fi enim

TM

non manus fanatur; fed mens, que morbo

pauperes im. calefl. gratia voluit. nobis e[fe-

!;

laborabatavaritige , convalefcic, & (alvatur.

con[artes , cur nobis non fint in [ubttantta.o

'dn cap. 6,

Appofité $. Ambrolius , in hac manusexten-

terrena conjortes ? nec exiranti (unt. alim0-

Oriit 13,

Lttc,

fione exporrectum aegrotanti pharmacum

nijs, quifratres [unt [acramentis

!

vidit, & eleemofynam ab impertiente velua

Beneficia, qua alijsimperrimur, nobis

18*

medicinam d medico impertitam mendico,

ipfis incrementamus , eít enim beneficentia ,

ait iple: Extende manumtuam. | ( Communis

quze colonum imitatur , qui grana ferit ube-

i//a , generalís,ue mediina eft , extende fa.

riorem demeffurus fegetem : tutus efl por-

pius eam ad illum pauperem , qui te obfe-

tus , qui à fluclibus eos tuetur , qui in eju$

exat . ac fi per ipfum adeprurus fis [anuatem,

fe (inum recipiunt ; imó & ad portum ducit

Med:olanenfi Aniuitizi tuccinic $.. Petrus

ceeleite cultores fuos, quos non finit in flue

20,

Serm, 32.

Chrylologus, ubi cum dixiflet.

Manun-s

€libus periclitari divitiarum , idque cauíae

/

dives in opere pietatis extendat ,velaxet eam

fuit Davidi , cur Saulis iram , & imminens

ericulum declinaturus , poítquam demiflus

in mifericordia ,| in. eleemofynus porrigat. ,

er feveltram fuerat, Achimelechum adje*

potlea [ubiicit. — fanari nefeit .. qui nefeit

pauperi fanevari $ rcfpicit mediinam , qui

rit , & diffimulatá inopini advenitüs causá pa*

t

X

Y

eleemo[ynam non prabet.

*

nes petierit , quibus viresreficeret , & glae

Non toiümwtemporariam , verü

m e-

dium , quo ab injuflo fe defenderet ag

!

16.

tiam z:ernam rependit eleemo.yna falutem:

greflore ; exhibuit utruioque Anrittes , &

pl

eft enim paupertas , cui per impertitas elee-

panes ad vires reficiendas , & gladium ad -

viram. tuendam , Ííed non alium ,. quàm

mo 'yaas fuccurrimus Ícala ,. per quam us

aierüam in coelis falutem fcandimus.. Acuté

quo ipfe Goliathi caput amputaverar.

Dt:

]. Reg. cag.

Hebrzorum Doctores expendentes (calam ,

xit [acerdos , ecce bic aladius Goliatbi Pbi

109090

f

q»am Jacob Patriarcha. nocte intempella ;

hflbe: , quem percu[fifl in valle 1herebin-

& (omno fopitus vidit ; ab imo terrz pro.

t, 6fb involurus pallo poff Ephod , fi

ti

tendi ad coelurh usque : obtervant Expofi-

iflum vis tellere , tolle, neque exim bie

H

cmej; 2$8.

efl alius absque eoc & ait David . fi non.a

tores hebraicé nomen Sullam , quod lainé

H

Ícalam adfignificat, eundem numerum pro.

efl buic alter (imslis , — da wubs eum..

]a-

ií

ducere , ac Ngbani , quod latiné pauper di*

quirunt laeri [nterpretes ;

num glad:um

i

€itur,

Inde conjicitur nexus paupertatis ,

iam Deo dicatum in anathema profirau Go-

& ícale , & faciliüs ad coelum eum alcen.

lhachi, & delarz victorix licuerit Davidi

dere , velut per gradus , qui expeditus à re-

accipere , ac in ufus convertere profanos;

:

rumterrenarum pondereeí!; G&is eó fitle-

fed i id datur neceffitati , ut. fi hzcc urgeat ,

qtth4],

e

fas fit panes comedere propofitionis , &

vior, & expeditior, quó plura pecuniarum

D

onera pauperibus erogat.

Quis eatinficias,

Ípicas die fabbatho evellere ; cur jure de-

[

cum paupertate coharere fcalam , quz

fentionis non fuerit etiam Davidi licitum.

p

pauperem , & divitem pauperi opitulantem

gladio obarmari Numini confecrato ?. di«

p

ad caelum evehit? dumenim dives eleemo-

icutithanc que(tionem D. Ambrofius, qui Lib de effe,

Ü

fynam ad pauperum miferias levandas pro -

docet, urgente gravi neceffirate , qualis (;5, ,,,

.

fuit illa Davidis licitum effe , vafa etiam

Qq

fundit , in fublime erigitur

3

& veluti per

d

enefi-

altari infervientia, & Deo facra confringe-

Ícalz gradus ad coelum conícendit.

ü

centiá, & eleemo:ynädwims afflaentes fca-

re, ac vendere, ut eorum pretio fame

fi

lam ad coeium usque fibi. ftruere affirmat

fracli reficiantur , & non pereant pauperes ;

unde non dubitárim licuifle etiam-Davidi

U

Jo cape 8lt. Derrus Bleffenfis , inquens.

Eleem o(yni;

99, ,

propria manus vobis [calam ,& a[cen[oriumza

ad propriam tuendam vitam , ad !e des

Himil q, €i

fendendum -

& hl

Q

e

!

Pecuniz,que Paupcribus erogant'lur, divitasaugént, 707

fendendum ab injufto aggteffore gladio uti

extendes manum » tpfum cmli verticenta

Numini jam dudum dedicato.

zetigeris ,. qui enim illie fedit .. eleemofy-

Sedcur David gladium , quo caput am«

19

nam fufcipit , & bomil. g. de penit. vocat

T

putaverat Goliathi eeteris praetuleric ,. &

eleemolynam virtutum reginam , quz ce»

nullum adaequé utilem ad propriam tutan-

lerrimé in calorum axes adducir ,. & p

dam vitamcenfuerit? dixeritque propterea,

ftea fubdit : Da pauem , € accipe para-

i

fí non eff. buic alter fimila , da mibi eum s

difem.

cüm enim appenfus hafiffet jam diu pa-

.In diarijs coeleftibus benefice. commi*

& Yo

zieti, potuiffet rubiginem otiofus contraxif-

lerationis in pauperes , & profufze largita-

fe : imó & ejus acies jugulo gigantis ampu-

tis, habetur ratio ,, & in coelorum tribunali

tato retufa minüs apta proprie defenfioni

primus , ac przcipuus locus negotijs datur

videri potuerat, curigitur, cüm alij non

pauperum , quibus per etogatas elemofynas

defuerint gladij, & arte praítantiores, &

fuimus opitulati , pulchré S, Petrus Chry-

materia aptiores,illüm voluerit czteris prae-

fologus ferm. 14.

Quàód. 4bel. paffus fit ,

ferre , quógigantem proftraverit , ejisque

quód fervavit mundu

m Noà, quód Abra-

caput abíciderit? quia nimirum eo gladio

bam fidem fufzepit , quàód Moyfes legem tu-

ingens Iíraélitice genti praítiterat. benefi-

lit , quüd Petrus crucem . vefupinue — afzene

cium , càm eamà graviffimo metu, ab im-

dit , Deus tacet , $ bocelamat folum , quàd

TE

sninenti periculo liberaverit: eodem igitur

comedit pauper. — In celo prima eft efuriene

u(gü' nai

gladio , quo periculum avertit alienum , fe-

i5 annona , prima Siipendia pauperis trae

Joftil,

curiüs cenfuit , potuiffe fuum depellere , &

élantur in calo , erogartio pauperis prima di«

beneficio alijs praeftito fibi tutiüs confulere;

vinis feribitur in. diuruis.

Primus igitue

pulchré Bafilius Seleucienfis. « Inermis pug«

in cclefti tribunali locus. datur. beneficio

Oratio 1 EA^

mator fublato Goliatb gladio Dominum di-

pauperibus impertito ; & hi alijs prae

t

vidit , armis inufus debitos verfis : & pau-

feruntut incelis , qui primum in rerris lo*

cis interje&tis fubdit ; fpirirus boffium unà

cum dedére beneficentie , ac commiferatio-

eum cadente Geliatb ceciderunt ,. fletítque

ni: net credas perire in terris, quod benefi-

tropbeum , $ $n fugam atiua bofiis , terga

cacommiferatio dat pauperibus: hocidem

selia prabuit , fuga tefles uulnerum loca-»

manus pauperum fufcipiunt , non nt terris

veporiaus , G 4 fervitij metu — liberatus

infepeliant , fed ceelis inferant :tantam enim

Ifrael.

habet cognationem cum ccelo benefica com-

20,

G

ladium , qui ab Ifra£le timorem om-

miferatio, quá pauperum profufiseleemofy-

nis levamus mifíerias , ut folimifericordes ibi

nem excuíferat ,. inflrumentum aflumpfit

Davidpropris fecuritatis , Íciens imperti-

recipi videantur: Coclites enim , qui zeterna

ta alijs beneficia in uberius redundare imper-

funt gleriá infigniti ob mifericordiz opera ,

tientis beneficium , & quia Goliathi gladio

qua velin re, vel in affe&u exercuére ,cce-

imminentia abegerat à timido Ifra£le discri-

leftem pracipué fuére beatitatem confecuti,

mina; veritus non fuit proprium declinare

ut mirum non fit , fiin facrislitteris fub uno,

periculum eodem obarmarus. Probro non

eodémque nomine lateant fancli , & miferi-

laborat beneficentia fterilitatis ,

fructus

cordes, Exwltabunt fantli in gloria , ubi

profert fuos , & eà uberiores , quà largior

Pagninus in lexic, legit , Exulzabunr mifc- P/2lto. 145.

in alios derivatur.

Fluere aquarum inítar

ritordes im glori, acfiquiincoelo regnant,

I-R,! (IIF.

divitias Deus volnit, nein earum amore fiíte-

dum vifcera induerunt in terris mifericordia,

TE O

remus , & tuncfecuré poffidentur , fi paupe-

fanClitatem veítierint in coelis :

?

& apud

ribus diftribuantur. —Quód fi fuis exagita-

Deum fancli , qui in coelo regnant , & miíe-

tur fluctibus divitiarum mare, quarendus

ricordes , qui in terravivunt , vix discrimie

in hisce undis portus eít : eft autem portus

nentur : idque caufz , cur qualitates cocleftis

ifte ipfa beneficentia ; quae à naufragio nos

beatitudinis etiam in terris corpora contra-

& ad sternam nos pertrahit

fubttahit. ,

Xerint eorum , qui beneficam in pauperes

tranquillitatem ; idéóque in divitiarum pe-

exercuére commilerationem : fcimus enim

lago beneficentize portum quarere fatagat

aliquorum manus incorruptas poft mortem

qui mergi flu&tibus divitiarum pertimefcit :

in lepulchro remanfiffe ob folam in paupee

gerim 4-!)

eleganter S, Petrus. Chryfologus,

Qui

rem beneficentiam ; & munus quod exere

intrat carní pelague ,. feindit. vitiorum.s

cuére commiferationis : Scimus Uegis Ho-

fíucius ,. anter. fcopules. eriminum . tranfit ,

moaldi manus poft mortem in fepulchro à

Ld

Ld

praterit litora pa[fronum

| nifi citó portum

putredine fervatas fuiffe immunesob folam

pierat intraverit. exercere VIYIUICS nol.s

mifericordiam in pauperes erogatam , ut

potefl , lucrum non potefl baberevirtutum:

refertur $n /þemla* exempl. tit, mifericordia

quiigitur divitijs affluunt , ne cum earun-

»n. $.

le '/H&Gu

M/'".

dem flu&tibus flu&tuent , portum adnitan-

Beneficium , quod alteri impendimus ,

tur beneficentiz appellere; eít enim bene-

in emolumentum femper redundar benefa-

ficentia ; qu& in pauperes exercetur pore

cientis. — Ceefaris Exaclores Chrifti Difcipu-

tus , in quo non merguntur , quotquot in

.

los adjerunt quos, & eorum Magiftrum,

ia ia u

ejus fe finum recipiunt

?

quia ut ait D.

Czfari non pependiffe tributum minaci vul:

Homil, €7,

tb. I7.

Chryfoftomus.

Si ad paupertm manus

tU ; criminantur.

| d popule

Vuuu2z

Quare Magifter veiier E

e 24

970n

Verani de Affectibus To. LII.*

Q»)

[3

7/O

3

DiHCItäflO ! XXX. [

non [olvit didracbha?. erat didrachmi tri-

nem , cum nulli Deus fubjicfatüf: fed quia

butum , quod olim Cafíari tefte D, Hie-

Cafarem noverat tributi. univeríalis indi-

gum juffit,Petrum dare pro íe , & Domino ,

ronymo foivebatur ; & quia hzc exactorum

eriminatio Chriítum non latuit, licét immu-

quo inde diíceremus ; quód ubi de indigentia

nisà quovis effet tributo, maluit tamen tri*

proximi fubvenienda agitur, tranfit in tribu-

buto íubjacere , quàm effe exactoribus fcan*

tum ex debito folvendum , quod eít munus

dalo,& à pifce vectigal mutuatur Ca(ari dan.

ex liberalitate donandum. — Eft proximi in«

u

digentia , quz non (olàüm ad commifera»

dum, juísítque, Petrum marinos adire flu-

&us , hamümdque dimittere, & eum pifcem

tionis fludia erudit , & exercitia pietaris;

verüm etiam lat lege obligat ; ad opitulane

adducere , quem primum extraxiffer, allo-

MattbaT,

quens Chriltus Petrum ait: P'ade adtaare,

dum miieris , ac indigentibus,

D a w E u X

X

, 26.

& mitte bamum , &6 eum pifcem , qui primus

a[cenderit , tolle , & apertoore ejus invenies,

ff aterem , daeis pro me , G te.

NNon pauperi,

$ UL -

16,

fed diviti pifci marinos inter fluctus infidiz

'tenduntur ; licét piicis reliquis opulentior

Propria cujusozs. indigentia lex

fuerit, deglutito flatere ditioz , adhuc pri»

€ff ab ipfa natura nobis indita,intimans

Tüþ, 014,0'70

mus omnium hami inhiavit vermiculo , & a-

exercitia pietatis , fludia mifericordia , ut

vidiüs in medio mari aurum fervavit , quod

de noffra condolent$a eruditi , alienam

E

in undis ardentiüs fitiverat; & hamo captus

[

difcamus excutere.

i

fanguinem priüs , quàm aurum expuit ; il«

/

lüm effudit, & ho: fervavit: adeó auri fa-

Um ad redundantiam chriftianzg pie*

24.

cra fames etiam piíces urget , uthi fanguini

tatis plura edocuiffet Chriftus de be-

& vitze illud preterant,

nefica in pauperes,& indigos benevo-

23.

Sed cur. (iàfolo Chriftodidrachmum

lentia , & aliquot de fundendis precibus mi-

::

exigitur , aliud etiam pro Petro folvitar ?

Ícuiffet precepta, eó tandem redjit , unde

exjerat , & ait.

Omnia quacunque vultis,

quod fr pro Chrifto Magiltro , & Petro di-

Matthb,7,v.

Ícipulololvendum erat , curnon duplex di*

ut faciant vobis bomines , & vos facite sls

12

Hac enim eft lex , &6 Propbeta. Pcrpende,

drachmum offertur, fed' unus duntaxat fla-

[

ter exhiberur in vectigal : erat flater duo-

quaío diligenter ; quid tecam velles fieri»

rum didrachmmorum pondus, & moris crat,

fi nadus frigore algeres , (i famelicus viri*

!

ut unüsquisque pro fe didrachma unum red-

bus deficeres , fi fitibundus aftu torqueree

(

deret: malu:t unicum pro ucriusque tributo

ris, fi egrotus jaceres inlecto , fi delapíus

are ftaterem , & non duplex, ac divifuri

in foveam , non poffes inde furgere: cer-

didrachmum, quo smo ,eodémque pretio ait

té, Íi opis alienz indigus effes , a'iquem

cuperes, qui tuz fuübveniret indigenuiz; fi

D.Hieronymus , Dominus & fervus libera-

jl

verur, qua(i dicat , Petrus famulus pro Chri-

fame perires, velles panem tibifuppeditari5

fi fi &ftuares , aliquem defiderares , qui

Prnh al

fto Domino folvit , fed codem pretio tributi

E^

[

exa&toribus etiam pro íe fatistecit, à Petro

hauftum faltem frigide porrigeret; fi lace«

licét nondum exigeretur cributum, voluit ta»

ris , ac detritis veftibus tua alijs pateret nu*

meneodem pretio Dominum,& fe,à minis li-

ditas, & dedecore tu erubeíceres, vel aiia

berare Exictorum , acimportunis querelis

calamitate premereris , amictum velles ; quó

propriam tegeres erubelcentiam , & tuum

ä

quibus divexebatur : flaterem obrulit, neà fe

l

gributumexigererur , & eodem pretio Do-

abítergeres dedecus : quód fi hac tibi velles

fieri ab alijs , fà praerecenfitis effes miferijs

Í

minus & (ervus à querelis exactorum libera-

ferur. dem (tater dnplex concinebat didra-

preffus; hec eadem necefsé eft, pra(tes.G&

tu alijs: hzc enim beneficentiz cofficia ecíam

4

chmá . proinde licét unus tantüm effet (later,

extra limites extrema indigentiz exhibenda

duplex tamen didrachmü . quod pifcis ferva-

funt,

vit pro Petrounum , pro Domino alterum,

Tua neceffitas hanc tibi legem injune

git, ut qua tunctibi vellesfieri abalijs; ea

quó urerqüeà querelis liberaretur, & ab utro.

que tributum folveretur. Sed idemindivi-

dem & tu alijs facias. Appofité Nazianzes

nusin orat. de pauperum amore expendens.

um pretium non eflet pro utroque folutio ,

u o arhce ml MM

MR

nifi nobis innoteícerec;beneficium alteri prz-

praefata verba.

Omnia duecunque vultis ,

Mattb'2,

Erclemþ' n

4

Vi,

ftitum, etiam benefacienti prodefle : dedit

ut faciant "vobis bomines , & vosfacite sllis.

L

Hac efl enim lex && Propbete , ait ipfe: Com,

Petrus pro Domino tributum ex pifce exen-

terato erutum , & pro fe etiam fatisfecit

dolentiam velut lata lege [anxit ex eadem.,

vimirum infirmitate ad pietatem , & buma-

uno , eodémque pretio ; (cilicet eodem non

divifo, nec diverfo pretio Dominus , &

nitatem erudita.s,

Bes5o pb — SDU T ^-—X — —

EW

fervus liberantur ab exaéctorum querelis ,

Noltra propria indigentia, & mifería

2f.

nobis lex e(t mifericordiz , & nonfolüm nos

quia beneficium , quod przítitit. Petrus

iolvendo pro Domino, profuit etiam fibi,

erudit ad (ludia pietatis , verüm etiam obiie

vt inde difcamus , quàm benefica fit , que

gatad exercitia mifericordiz , ut de nofl«

in pauperes exercetur commiferatio ; quae

ra condolentia eruditi alienam excutiamus,

in beneficium dantis etiam refunditur.

Ad

& ex miferijs , quibus premimur, diíca-

nullam tenebatur Chrittus tributi folutio-

mus alienas abigere ; .jubetlex ila ,. ita

hos

4 — . 3Dbeg w 0. — -- — DES

Pecuniz qui þäüþeribus erogantur, divitias a'ugänt; 705

ftos malis ali&niä affci , utalios erga mos

cgedicori, quàm donare. alteritantü ^ re«

titori,

affici;concupifcimus; quód fi de inhumanie

Creditores. noflri funt pauperes

tate erga nos meritó conquereremur , de

hifce potiüs reddere, quàm alijs addere te-

noílra itidem inhumanitate conqueritur

nemur ; jus ineft pauperibus eaà nobisexi-

gendi , quz ijsdem neceffaria funt * & inis

proximus, cuinon opitulamur indigo, non

fubvenimus tnifero , non fuccurrimus cala«

quum eítaliena jura defraudare, impium

mitofo : mifericordize exlex eít, qui alienas

e(t creditorem re fua deftituere,& eam alijs

non fatagit miferias levare, moerores excu«

nondonare; quapropter fcité monuit Eccle-

tere, lachrymas abítergere, qui enim in alie.

fialticus: £nc/ima pauperi. fine triflitia au

na calamitate non condolet, condolenue

vem tuamy G redde debttum tuum,

Idque

$

legem erga fe abrogat; quia ut Ícité Nazi-

iterum inculcat Siracides inquiens: Ersn-

caþ . 110

anzenus: coudolentiam velut lata lege [anxit

davtt illis unicuique de proximo fuo, — Ne

71!2,-

ex eadem nimirum infirmitate Ad pieratem,

quis forté diceret, egorem mearn gero,meis

& bumanitatem erudita.

"

ego loculis attendo, quid alius agat,non cu-

26,

ro,

Hanc legem cüm noviffet 'Tobias fee

Non fufficitfibi attendere , quia Deus

nior nil impenfiüs juniori commendavit,

mandavit , ut quisque fibi , & proximo fuo

quàm exercitia mifericordig in pauperes:

attendat; & injuriam alteri irrogat, qui fo-

T061 014-,0'7.

làm fe ipfum curat, &alteri indigenti;cum

Cave ne aliquando pr'atermittaæ pracepta

Domini Des nojirs,

Ex [ubslantia tua fac

poteít,non prodeft.

eleemofynam, — Quomodo potueris. esfo ras.

Fatuz virgines non . fuerunt à äuþtiis

af«

fericors , fi multum tibi fuerit , abundanter

exclufz eó quiaaliena non rapuerint , fed

Ms

gribue s fi exiguum tibi fuerst , eriam exign-

quia propria non dederunt , & non curá-

um libeuter impertiri fiude , vametli mife.

runt propriaslampades oleo adornare mife-

ricordia cum Tobia nata tuerit, & cum eo

Ser«

ricordiz, quam exercerent in alios.

adoleverit; nihilominus poftquam declina.

vus deíes, qui fufceptum à Domino talen-

turus Regis iram fuit bonis fpoliatus, pecu-

tum humo defodit, graviter punitus eít,

ltht

nià deftitutus , facultaobus privatus, quia

lh

non quia aras fpoliáffet , templa expiláffet ,

miíericordiam , quam in aliosexercuerat, &

ex rapto vixiflet, alienum fanguinemm fu-

fibi cunc cupiebat, invenit, ab Achiacharo

diffet; fed quia concreditam fibi pecuniam

protectus , & enutritus; tunc. mifericor-

non auxiflet , & debitum fuo proximo non

diam in egenos exercendam inter Dei pra-

reddidiffet.

Sunt qui fibi duntaxat atten«

«epta recenfuit: qua(i praeceptorum appen-.

dentes fe ipfos tantüm curantes dicunt cum

dicem, ac fi qua ex mifericordia erogantut

Evangelico divite: 4mimamea babes multa

mox ex juítiia. deberentur ,. & milericor.

bona pofita in annos plurimos , requiefte s,

dia vocabulum gratiz à fe excuteret, iilud

«omede, bibe epulare , contra quos zelo

juftiiz , & obligationis fuíceptura ; & ad

fuccenfus exclamat Bafilius. bomsilia in illud

proverb,z:, 1 fortaffis allufit Salomon cumait; Facere

mifericordiam , & judicium. magis. placet

deffruam borrea iquiens: O abfurditatem!

ET

ff [uilem baberes animam , quid alsud dicere

Domino, quam vitlima : ubi tamen ante

potuifes? deffrue omnem domum. avaritia

Clementis correctionem pro ssifericordia le.

cuflodem , [ubverte fornices , demolire mu-

gebatur 7u$/iria, & confentiunt aliz hujus

vos,oflende foli frumentum cariofum , educ

loci (criptiones; hebraicéenim, G chaldaice

ex carcere viniiam opulentiamyduc intrium-

legitur facere. juflitiam , & judicium. — Et

phum tenebrofa mammone tabernacula. Ha-

Íeptuaginta Interpretes ab abftracto ad con-

bes borrea, fi voles, domum pauperum , ve-

€retum tranfeuntes legunt facere , & vera,

E

8

Qua igitur mifericordiz nomine figui-

conde dbi ipfitbe[auros in calum. . Quideff,

N

quod impedst largitionem ?. non adesl indi-

ficatur, ju(titia e(t; G ipfa eleemolyna, quae

dicitur ex mifericordia profeda, ex juítitia

gus? non funt plena borrea ?. nom. parate

merces ? mon pracepium. clarum ?. efuriens

eft debita; adeb ut eleemefyna non tam fit

con[umitur, nudus viget,unam no[li vocem.ae

donum ex miíericordia, quàm debitum ex

Non babeo, neque dabo.

Sum enim pauper.

juftitia, quod Ecclefiaíticus cunctis feclufis

Reverapauper es, &$ omnisboni inops; pau-

Ecclef,cap.4 ambagibus claré edifferit inquiens : Declina

4,8,

per bumanitate , pauper fide in Deum, pau-

Matth t

pauperi [ime triflitia aurem tuam , 6 redde

per «terna fpe. — Cui inquis. snjuriam facios

* debitum tuum : vocat eleemofynam , qua

fí mea retineo, atque conferuo ?. qualia dic

ex commiferatione in pauperem proficifci-

tur, debitum, non donum , quia qui dat

mibi tua?. unde accepta in vitam intulifli ?

fí 4 cafu [pontaueo dicis ,. impius es..— Cur

indigenti non fua dat , fed accepta reddit.

ergo tu dives es, 1lle veró egenus? profetio

Rogatus Phocion Athenien(is, ut aliquid

ompnino quó & eu bonitatis , ac fiaelis difpen-

conferret ad folemne facrifizium, quod jam

lj

fationis mercedem accipias dans eleemofynas,

alij non gravaté praeftiuiffent repofuit: Me

& ille ob magna patientie certamina , pr&«

verb puderet donare vobis ,. & huic non

ia referat.

Vide igitur quidfacias ,. qui

zeddere, cui jure debeo ; - &tunc cüm hzc

non folum detines , que tua funty fedetiam

verba ore.proferrer, Íuum digito oftende-

que funt proximi,

Efurientis esi panis ,

bat creditorem ; cenfuit enim gratibs Nu-

.

quem t derines : nudi eft pallium , quod tu

*

gini fore;fi folveret ; quod. ipíe deberet guo

Uuus j

85

710

| Diiïertatio* XXX

Í

án velliario confergas . difcalceati: eff aal.

pauperes pafcantur , nudi "veü:ïäntur, mife'ri;

li

ceut , qui apud te computrefcit s. indigen-

fuccurrantur, fed ut luxus triumphet in epue

tn

&i5 eiE argentum ,. quod apud te. defoffum.,

lis, ornatus fulgeat in veftibus , gemmz

l,

eft. Vidésne divitias e[fe animarum redem-

niteant in fupellectili ;

& quod pauperibus

priones, & qui feruat. eas, perderes qui veró

fubtrahitur, in famulis, equis, imó X canie

j

[

perdit propter Deum, confervare,

bus impenditur: tametfíi aureum fit hoc cins

9.

m

Quis igitur ram inju(tus , G iniquus eft,

gulum non tamen pe&us ambit, quia proe

e"

quàm immifericors , qui alienz indigentize

priam exambit vanitatem: & nil inde acce-

éí

opïtu'lari detrectat ; qui proximi miferias

dit pauperibus emolumenti , de quo gra-

!

levare negligit ; qui . multorum alimenta

viffimé conqueítus D. Chryfoftomus aiebat

u

proptriasfacit delicias , & qua paícendis

é fugge(to ad populum; JDzéimus , rodat Homil.37,

(

pauperibus deílinantur ad folam propriam

Hinea, Ó non comedat pauper 4 | ab[(umas

"m

abundantiam detinentur: neque minus eft

qermis , C& nudus noninduaturs omniateme

crimen habenti tollere, quàm indigenti non

pore confummantur ,. & Gbriffus non pafca-

N

dare ; famelico panem non fuppeditare ; fi-

£ur 5 licét efuriat.,

Hoc efl valde malumy

[

tienti hauftum non porrigere; nudo. ami-

quid fi prafata non verbis dieuutur ,

(Tert'-

f

. €&tum non extradere: (iquidem efurientium

óus tamen effictuntar.

H

eft panis; quem immifericors apud fe deti.

Hanc à nobis contractam obligatio-

31

fti

pet , nudorum eft indumentum , quod re.

nem alienz miferie levandz nos edocturus

clufum in arca fervat: miferorum redem-

P

Magifler Chriftus, pactà mercede . afcendit

lt

ptioeft, & abfíolutio pecunia, quam vel in

in naviculam veluti in cathedram defpuman.

al

terram defodit, vel in ciftis recondit; alie.

tes fluctus trajecturus, & in fuam appultu-

nà igitur rapit, qui indigenti, cüm : poffit,

rus civitatem : J/cendens 7 ESUS in. navi- Mattb, ;

p

non opitulatur. — Liberalitatem, quam ex-

culam transfretavit ,. 6 geuit smncivitatem — V.t,

N

ercuit cacodeemon ,' ut hominem perderet,

fvam, quó nimirum divina nos edoceret

,

-non exercet homo , ut Deumlucretur; ob-

mylteria, noftreque intentius ftuderet eru-

p

tulit unicum Diabolus pomum homini &

diuoni, & in rebus vifibilibus invifibilia

^.

totum paradifum eidem rapuit ; Deus . pa-

Matc 9.

4

exerceret negotia, — Licét. Erythrai fluétus.

LA

radifum nobisoffert, & pomum à nobis pe»

viclento diíciderit divortio, fugáritque &

Á

i^l

tit; imoetiam quid pomo vilius,nempe ya-

proprijs fedibus, ut profunda maris nudae

nis buccellam, areum numulum, frigidae

ret , & lífraelitico populo inter ftupentes, ac

Q

ft

hauftulum, & tamen adhuc deliberamus,;

pendulas utrinque undas ficca aperiret iti«.

num Chriítofidere , & obolum cur para.

nera,

Licét marinos fluctus folidaverit, &

diío velimus permuiare, an non luculenta

fluctuum capita induruerit, ne calcata Petri

Lr

eít, acinfana hacfatuitas? quz eítifta ani-

pedibus indignata recederent, fed ftantia in,

marum infania ait D. Augultinus de verbis

ter liquidum folidum przberent humanis

4

Sermn. ls-

Domini.

JAcquirere aurum , aut retinere ,

greffibus obfequium,Licet cüm ventisimpes

E

raverit, & mari, flatim tam marini fluctus,

Wt

& perdere celum ! — [ed quia nemo cogitat

Deum; 1deo manet in morte judicium.

quàm ventorum impetus fuo pracipienti

[

30.

Ea perfepe laboramus fatuitate , ut

Domino przílierint obíequia; nunc tamen

d

pomum rapturi,pictam cucurbitam enacturi,

maris fibi denegat famulitium. Ait Chryfolo.

M

Serm, 5Q.

umbratilem voluptatulam acquifituri, mun.

gus: Er quid efl, quàd fibi maris fic denegar

ij

. di gaudium guflaturi, non curemus € para-

feruitutem, ut óreviffrmi lacus tranfitum [ub

diío excludi.

Joannes beneficam Chrifti

mercede nautica tranifretaret 2.— Afcendiat

[

"Mpocal. c,1. liberalitatem delineans ait:. 7244 feptem can-

inquit in naviculam , G transfretavit. Mae

[

$y1je

delabra aurea , & inmedio feptetn candela-

gna (ane Chriíti dignatio, cum non nifi pa-

1

i^

brorum aureorum fimilem filwo bomini.r, vefli-

&lo pretio voluerit navim confcendere, &

f

"aum podere, & pracintcium | Ad mammnillas

marinos fluctus trajicere ! Mira dignatio ,

f

«0n4 AHrTeA,

Exotica videtur hzc veftiendi

quod omnium largitor divitiarum, rerziítri«

Rovaratio, quà cingulum non lumbos ftrin.

que omnium conditarum difpoticus Domi-

P

.nus breviffimum lacum voluerit fub nautica

| git;fed fupremum pectus ambit; fed fi. cau-

h

fam disquiramus;reclé zona aurea pracingi-

transfretare mercede ? Quid nobis imper-

fi

tur ad mammillas: cor enim Chrifti cum.

L

tit hec transfretatio eruditionis.

Pergit .

&

totum amore flagret recté auro cingitur

$

Chryíolegus, & ad mores noftros informari-

*

aureum fiquidem cingulum veram in paupe.

dos refpondet dubioà fe propofito, inquiens:

fe

res mifericordiam exercendam adumbrat :

Et quid mirum fratres : Chriflus venit. fu.

M

ficut amor commiferationis eft pater ; ita &

Jfespere znfirmitates noffras, — [uas nobis con-

üt

eleemoíynz origo in flipe indigenti ero-

ferre virtutes ,. bumana quarere , praflare.s

li

ganda cingulum fubinde aureum eít;, (ed

divina, acctpere injurias, reddere dignita-

«

non pectori appofitum, quiaex corde non

tes, ferre tedia, referre [auttates,

Mox

ut

profilit; liberalitas fe prodit, fed non ori-

