alienum fanguinem fundendi,

ter multiplici cruciatu tortos

19

: computat,

1$98

$. I1. Odij excitandi in improborum fce-

6. IX, Amor opibus inhians animos fortes

lera pleraque exhibentur adminicula ,

timiditate corrumpit; & multanecefle eft,

quibus odium laceffitur in Tudam pro»

timeat, qui multa poffidet. 161

ditorem ; & Herodem permittentem ame

$, X. Amor fui eó rigidiüs in alios fzvit;

putari caputfoannis Baptiftz in/ merce-

dem faltatricis. 196

. quos ferit, &ladit, quó infe eftlenior,

fibique fuaviàs eblanditur.

163

$. III. Odium furiosé fzvit, ac fzv? furit,

DISSERTATIO VIII. Amor cupidineus

fltages, cladésque ubique fpargit;ni co&re

malorum omnium faber , nonnif1 exitia

ceatur. 197

molitur,& perniciem cudit. 166

$. IV, Odium ex invidentia przfertim or-

$. L. Amor venereus fzvit , cüm mulcet;

tum, plerumque argumentum eft laudis,

torquet, cüm dele&tat ; ferit, cüm eblan-

teftimonium innocentiz , & indiciumexe

cellentioris virtutis. 200

ditur ; angores excitat, cüm voluptates

ingerit; vulnera iníligit,càm ofcula figit,

$. V. Diffimulari odium licét per modicu

"

166

temporis po(ïït , non tamen diu celari ?

$. 1I, Quos Mars gradivus potis non eftin

fe prodit, & venenum, quod interiüs in

*

caílris profternere, hos plerumque cz-

imo pectore fovet

,

exteriüs prafignat

cutiens puer amor cupidineus vincit in

oculorum torvitate , frontis afperitate ,

gyneczo; in finu foemina, 168

orisque malignitate, 204

|CWMES

g.VI.

N

Elenchus

$, V. Truculentius fzvit, debacchatürque

it, non fpuriüm more impaciens ob«

odium, (i larvá tegatur amicitiae. Verba

: flantia queque propulfare adnititur, quo

tunc loquitur melle oblinita, faccharo in-

rei adhareat concupita,

139

$. VII. Anxium qui intus fovetdefiderium

Ípería; noxium ut venenum propinet, &

lethale vulnus infligart. 207

f2vo non indiget, quó diícrucietur,tortge

$. ViL Nil dutius , diriüsque nihil obtin.

re; ipfum defiderium fuo aftu vifcera lan»

€inat, & cor corredii, 342

git odio exulceratis, quam non poffe

DISSERTAT!O XIL Proba fruftrantur

odiofi juflionibus refragari , ut & jugo

defideria nii excullà fegnitie admitantur

fubjici illius., " cujus odio fe inflammari

raefenlerat, 21«

operibus infudare; 244

)

DISSERTATIO X. Linguaodiorum fce-

$. I. Defideriorum [emina terre concre-

dita noítri cordis , fi nullo excolantur la-

cunda parens taciturnitatis froeno coér-

cenda eit, ne quae verba profert , verbe.

bore íterilelcunt, quo vis deítituta fru&tu.

24«

ra fiant, quz neceminferant, 214

$. I. Lingua ad convicia in alios torquen-

$. 1I. Ea non datur quieslaudi, nifi quam

da, quia prona , & lubrica, nifi com-

exantlati labores przceíferint. 246

$. Ill Segnitiesnon proba tantüm corrüme

peícaiur , diffidia excitat , G odia parit

exijalia. 214

:

pit defideria, quz concipiuntur incultara

virtucum, verüm & animam inficit,in qua

$. lI, Negligentes ptudentize freno lin-.

unà cum probis defiderijs arelcunt vir-f

guam compcefcere lethalia fibi adícifcunt

odia, quibus fiunt pluribus obnoxij dif;ri-

tutum germina. 249.

minibus,

216

$. IV, Ouum in. hoc eft operofiffimu

I s

$. IIL. E& lingua animi index, & qu intüs

quia totius maalitize fcenam conitruit, &

fovetur affectio, exteriüs prodit, & ple-

aperit; & impietatis protervus padapo-

ramque eít homini exitio, fi luz permite

gus Ícelera edocetomnia, 251

"

tatur lubricitati.

218

$. V. Quod in otio otiatur otium non fo»

lüm proba in hominibus, culcurz etiam

$. Lingua in labijs detractoris ignis eftin

L

^

fornace avernalis tortoris, non fplendet,

addiétis virtutum,corrumpit defideria

[cd urit; & fumos emittit , quibus alienz

verbm & urbes ipíss otio. torpentes fus;

^

innocentiz candorem denigrat. 221

deque verut, & radicitüs everiit. 253

$. V. Detractor omni ferá deterior, euam

$. VI. Qui otio torpeícunt homines ftare

nelcij ad pulfum cujusvis modice tenta«

in ipío feffionis otio, cüm nihil videtur

agere cades gladio linguze molitur, non

tionis corruunt, & in Ícelera ruunt. 256

fulo cruore innocentis madidas, fed pro.

DISSERTATIO XIII, Fugs natura, & in«

|

doles, ejüsque caufz excitandee , & coér«

ftituto pudore virtutisferales. 224

260

$. VI. Linguainfreenisnon folüm detraclio,

cenda donantur explicatu.

$. I. Ludicra fpectacula ideo fugienda, quia

nibus, verüm etiam convicijs, & derifios

nibus odium excitat in pufillis, Pragran-

plus luctüs,quàin gaudij;plus damni,quam

260

des veió animi non pluris convicia faciunt,

voluptatis ab i;sdem haurimus.

$, ll. Sperata ex antlatis laboribus prae4

quàm ranarum coaxantium importunos

clamores. 226

mia fugam co&rcent , & ad infiftendum

DISSERTATiO XI.

Affe&dus defidetij

bene caeptis animum firmant. 262

6. IIL. In naufragijs navigat , qui in libidi-

quid, & quotuplex (it? expendantur ejus

cauíz excitantes , G remittentes, & effe.

num pelago malaciam non fugit, fed tra,

jicit; nec pericula cavet , qu& imminent

étus. 23t

$. L. Mira humani defiderij vis eft; omnia

peccandi, 264

penetrat, fingula luftrat , & nullibi qui-

$. IV. Cüm pericula in cafiris prafertim

Veneris, ac impudici amoris imminentj

eícit, quia nil eftextra Deum, quodejus

valeat capacitatem explere, 251

nonnili beneficio fugz de proftrata libi-

dine epinicium canitur. 267

$. Il. Cauíz humana excitantes. defideria

ex gemina praíertim radice germinant;

6. V. Qui fortiter ftererunt imperterriti in

caítris conttra hoíliles exercitus , foedé

copià fcilicet, & inopià. 232

ceciderunt in gynecais foeminarum, quia

$. III. Defiderij plures effcétus recenfen.

tur, quorum pracipuus eft vexare defide-

beneficio fugze negiexerunt earum ilicias

rantem. Benefidumenimdiu defidera-

& alpectus declinare. 269

tum; quó per interpofitam dilationem

$. VI, Singula procacis mulieris membra ;

ornatus, & veíles retia funt minus caue

diutiüs expeclatur;eó acriiis torquet, 233

tis hominibus capiendis , ac. perdendis

$; IV. Defideria diu innutrita zeftu fervene

tiori ex imis vi(ceribus lachrymarum eli-

accommodata: vis non irretiri,eurq citiüs

ciuntimbres, quibus fincerioris flamma

fuge, 271

$.;VII, Ornatus muliebris zítus excitat

:

amoris irrigantur, acfoventur, 235

$. V. Humana defideria naturam. induunt

marinis procellofiores , quibus naufraga

flammz: i remiffa fuerint, facilé coércen,

perit pudicitia ; nifi beneficio fugze calti.

tur: difficulter,fi acrius efluent. 237

tatis cultor ab ornata: feminz Íe fubdug

$, V1, Deüderium fi porum, & fincerum

cat alpectu. 274

$. VII

£,

Difletationum , & Paragraphorum.

$. VIII. Marïnis € fluctibus orta Venus

ex quo lues irrepit venerea ,

qu2 tanger

procellis ciendis affueta, etiam in pellu»

tes inficit, & feedé interficit,

306

cidi fontis mallacia ad naufragia viros

$. III.

Qua peroculos hauriu

ntur vene«

SN

beneficio fagae à periculo fe non füubtra,

nataluexuriz illicia ; mentem

hentes , impellit,

fubeunt ,

277

quam lafcivientibus implent,

$. IX, Fugienda funt , cum procace mu»

cogitationibus ,

fcedántque.

quaad manus per

inïpu-

liere colloquia, quia proxima eft lapfui

ros tranfeunt contactus o

caítitas, que cum eadem fermones iníti-

dos;, ut cafítitati

mninó fugien.

lethaliter noxios,

308

tuit : perinde ac à deditione non procul

$. 1V. Ornatus procacis mulieris viro

sde«

diftat arx , cujus Prefectus incipit cum

hofte obfidente mifcere fermones.

venuftat , & ideo.fugiendus ,

quia la.

290

queus eft , quo auce

DISSERTATIO XIV, . Gulz deliciz pet-

ps tartareus viros ad-

nititur capere, fuíq

ue juris facere,

31X

inde fugiendz, ac moriturz caftitati prz*

$. V. Fugiendi fuat £eminei

ludentia Sardonica Pomaa,

28$

tactus, quia

delicias , carnísque voluptate

$, cum fpon«

& k

Ventrem ,. qui varijs obfoniorum

dent , inipfum corpus arm

ant

oblectamentis immoderatiüs onerat

3

LÀ

Uf, cujus

vites infringunt , robur dejiciu

nt, & ne«

mentem affectuum pravitate miferé pre-

cem accerfitis morbis accelerant.

mit: G corpus vitiatis obruit humori-

314.

$« 1V. . Suas haber luxurize

pelagus fluctusy

bus.

28

fua brev

ia , fuósque fcopulos ; nec iili de«

$. Il. Gulz delicias , quia prima mulier

funt infames naufra

gijs Scylle, & voraceg

h

non fugit , nec appetitum coércuit ; cum

Charybdes :

haec , qui fapit , diferimina

. malé carpto malo, malorum omnium

fugit:

nec zítuantis concupifcentize flu«

colluviem deglutivit ; hominémque fuo

ctus trajicit , ne ijsdem

Ípoliavit otnatu , ac in imum detrufit

beatur.

316

Pgufragus abfor-

L

miíeriarum.

285

$. VII Minus adferunt hominibus nocue

*

$. IIl.

Quia per fugam protoparentes ab

menti irtuentes

€

eíu pomi vetiti , à cupedijs gula (e non

therz , & exilienr

Numidize Sylvis Pan-

es ex Africe fpecubug

Íubtraxerunt , ignorantig vulnus con-

rugientes leones , quàm procaces mulier.

traxerunt; quó intellectus lumine , & vi»

culz , qua toti bumanz fpeciei obíunt ,

ribus de(titutus miferé cacutit, & coenum

cum ferze nonnifi individuis noceant.

ccelo, & temporalia praefert zeternis, 289

319

$. VIIL, Tuende cattitati , qui ftud

ent ;

$. IV, — Vulnus, quod neglectus fugz pomi

vetiti perejusdem moríuminflixit volun«

neceffe eft ab alterius fexüs , quovis

abífti-

neant contalu, qui in perniciem ,

& exi«

tati , inplura putreícit ulcera homini

uum caítitatis flammas infol

quam noxia,

290

p?t-

efcentis con«

X

cupifcentiz flabellat.

T

$. V. Unovetiti pomi morfu utrumque por*

$. IX. Fugienda funt mulierum ofcula ,'

tionis inferioris appetitum concupilcibi»

que dum labijs figuntur ; vulnera cafti.

lem, G&irafcibilem Protoparentes letha-

tati. infliguntur

» quibus faucia fcde pe«

liter fauciáruut , quia Guiz non fugerunt

rit,

Af

oblectamenta.

292

DISSERTATIO XVI, Nullum tuendg

$. V. Cupediz ; quibus palatum inhiat ,

caítitati afylum fugá tutius,

228

nifi à judicefugiantur , ac reípuantur , os,

$. L. Sicut qui periculum timet

naufragij s

quod aperiunt Gulz indulgentig , clau-

proceliofum non traiicit pel

dunt equitatis fententiz.

194

agum ; ita

caítitatis cultor à quovis fe

fubtrahit pee

$. VII. Ferculorumluxus fuglendus,quïa

riculo, ne in fco

gul& indulgentes , dum ventrem implent ,

pulum impingat, & naus

fraga caftitas pe

reat, 228

mentem probis affeCtibus evacuant : &

$. IIL. Procax mulier Charybdiseíl;tunc vor-

dum prolixiüs fibi zvum fpondent , Libi-

tices (uos defcribiti, cüm (uis eblanditur

thinam fibi accelerant,

296

$. VIII. Adeo mens epulis gravata obtun-

lenocinigws, quibus infidiatur caftitati;

qua

ne nauíraga pereat ;

beneficio fugz de«

ditur , ejüsque lumen obtenebreícit; ut

clinanda eít infamis hu

virtus frugalitatis detur dedecori; & in-

jus charybdis. vos

rago.

1j0

temperantie turpitudo virtutis decori.

299.

$. MI. 7Egritudini eftuantis concupifcen«

u curande nullum alexipharmacum

DISSERTATIO XV. Manuum ta&tus ,

apcius fugáoti

j; quod luxuriäm fovet ; cu&

jocique mulierum procacium occulto fas

etiam favet,

2

Ícino caftitatem toxicant.

Is fapit , qui

$. IV, Fugienda funt lenocinantis muliercu,

hac luxuriz fugit lenocinia interitui ca-

lg blandimenta;

flitatis pracludentia.

304

laquei funt,& compedes,

' quibus diffugcre

nequeunt ab orco quot«

$. I. Adeódelicatus eftílos ca(titatis, ut

quot ijsdem illaqueantur.

2535

folo lenocinantis mulieris tactu lethaliter

$. V.

In caflris Veneris is fortiü

$ pugnat,

Lledatur , arefcat , & corrumpatur ; i.

qui celeriüs fugit; gloriofiüs tr

. deóque fugienda ta&uum , jocorá

iumphat,

di(crimina,

mque

fi quavis difru

ptá morá terga vertat ho«

104.

Íti, Libido h

oí(tem non timet ; nifi

fugi,

& Il Fugiendus diveráü fcxus conta&us,

entem.

338

[4

$. VI,

—

Elenchus.

—

$, VI. Procaces mulietes , qui non fugit

mana tam fodé cacutit ; ut quid appe-

in evidens ruit difcrimen, ubi caflitas nau-

tat , ampliüs neíciat , nec videat,

385

fragaperit, & qbi easfequitur , nonnifi

$, V. Ambitionem, quifovent, acdigni-

aternum exittum affequitur,

542

tatibus inhiant, plerumque Tantalica fa*

$. Vil

In certamine , quod pro tuenda , &

me laborant, & quam fequtntur fugien-

propugnanda pudicitia initur ; caftitatis

tem dignitatem, nunquam affequuntur,

.hï

pugil cadit, fiítet ; vincit ,. fi fugiat.

8

Non à robore brachiorum, fed à pedum

,5-

Vi, Ambitio, qüos altius evehit , prae-

velocitate fperanda eít viétoria.

344

cipitio conílituit proximiores, & eó in

DISSERTATIO XVII.

Fugienda ebrie-

imum detrudit erumnarum, quó ad emi-

tatis vertiginofa charybdis , in qua mens

ventiora urferat dignitatum faitigia, 398

— 1

flu&tuat, & virtus naufraga mergitur. 349

50 VIIO

Scenam mundus exhibet fpectan«

Caítitatis ftudiofus cavet , neimmo.

$. I.

dam, in quam fuos ambitio introducit

dico madeat vino, quod e(t Veneris lac,ve-

a&ores , quibus fi larvam detrahas , qui

nenum pudoris , fax concupifcentiz , ifex

preeíle finguntur, fubeffe deprehendup-

tur;ac faedé famulari;qui illuftribs domi-

fpiritus, mentis fluctanscaligo , & pudi-

citie fepulchrum.

349

[

. ; mantut,

391

.&. VIII,

$. II

Foeda, que in aliqui

bus R&gicnibüs

Ambitio throno infidens , perin-

inolevit confuetudo fe provocandi ad plu.

de ac tnagiftra in cathedra , Píeudopolie

res ficcandos cyathos,virtutum flores exic.

ticam edocet in perniciem juflitize , G exi-

cavit, & gramina fovit vitiorum, — 342

tium innocentiz : Ílare adnititur alienis

S. IïI.

Cuitura addictus ca(titatis temu-

innixa ruinis, (ed proprijsfepelitur. 395

lentiam venenato angue deteriorem fugit,

$. IX — Quó altiüs ambitio nititur , e& ac»

& ab immodico fe vini hauítu abílinet, ne

riota neceíTe eít. ineat certamina; plurése

que fuperet difficultates , qu& afcenden-

flos pudicitiz hác undà obruatur. 35j

5. IVO

'Yemulentia non animum tancum

ti obviant dignitarum faítigia.

3992

Íuis deftituit ornamentis virtutum ; ve-

$. X.

Bracteata funt bonoris culmina ,

rüm & corpus viribus , imoó & hominem

. quibus ambitio inhiat ; umbratiles digni-

Is fa-

homine;quem in gregemdejicit pecudum.

tum fpleidores , quos fpondet,

317

pit, qui non finit fe hisce allici fucis ,

g. V.

Immodicus vini hauftus viam non

nec decipi latvis.

492

folüm ad luxuriam emollit, verüm etiam

DISSERTATIO XIX,

Solerti fugà de«

lubricitatem invehit ad reliqua vitia , qui-

clinanda eftadulatio , quz cum hilari obe

bus vino madidus hominem exuit , & na-

fequitur vultu ; animo perfapeinfidiatur

turam induit brutorum,

161

adverfo.

405 .

$. Vi. Inhiantesgula delicicijs vitijs prom-

$. L. Affentatio larvata eff amicitia equo

infidens Trojano hoftibus feto , propte-

priüs confcciantut , quia libido paícitur

convivijs,incenditur vino,& inflammatur

rea fugienda eft ut inimica; non audienda

ebrietate.

ut amica.

40$

364

$. VII, Sobrietas ficco vefligio fluxa ma-

5. II.

Adulatio humanos confundens

tini finus itinera tuté trajicit; cümtemu.

afle&tus, amoris fymbolo abutitur, odij

lentia naufragium etiam terra inhareus

effufura lethale venenum : amorem pro-

dit, odium executura,

accerfat. — Fugienda eílebrietas, fons eft,

408

$. III.

Ea eft affentationis indoles, utnon-

|

é quo vitia omnia veluti putidiffimi rivuli

— fcaturiunt.

368

nifijucundis , gratísque verbis , ac rebus

DISSERTATIO XVIII. Ambitio , quo

,al-

aures Principis demulceat , & illa reticeat,

tiüs evehitur, eó proximior eft ruinzg : ejus

quz eidem minus grata efíe noverit , e.

tumor honorum fugá eludendus.

374

tiam in perniciem juílitie, in Principis

$. l.. Quos affzctus ambitionis palcit, eó

detrimentum.

410

diriüstorquet , quó tumidiüs intlat : ven-

$. IV. Viro improbo indebitis , qui lau.

tum ijsdem exhibet, quo dum in fublime

dibus adulatur, viam fternit , per quam

ferunrur, noxiora fecum praxcipitia tra.

libentiüs in deteriora ruit.

414.

hunt,

37

$. V. Affentator Prapotenti ut placeat ,

$. H. Ambirio faftum affectat , qui plus

in(lar Prothei omnes induit formas, licet

fecum trahit ca'iginis, quam prodat nito-

in omnibus femper informis , quia men,

ris.

ye ampla funt, coaré&tat , & qua

dax, & fumum vendit , prétium acce-

fublimia deprimit , quia ejus defiderio

pturusfplendidum. — 416

haud paria.

376

$. Vi. Ad id affentatio pervénit nequi-

5. Iïl-

Ni! boni fecum ambitio defert ,

x

ti, ut non folüm ad reliqua vitia viam"

cüm in fublime vehitur

?

e

dignitatum

aperiat , fed & ipfis flagitijs ea exhibeac

Íplendoribus inhians . noanifi czcas dede-

obíequia , quz foli debentur divinizati.

coris enancifcitür cæäigines.,

380

$, IV. Ambitrio nonnià fumos Ípargit ,

DIS;I;RTATIO XX, Excludenda ab au,

quibus & lachrymas elicit ,. && n;ens hus

um dulci

| lis Principum eft affentatio, ham

Obd01

. Diflertaionum, &Paragraphorum.

ob»äu&üm efcá exhibet, quó incautos ca

. VL, Verz interni gaudij delicis in foli-

piat; necaliud eftadulatoris laus, quàm

tudine efflorefcunt ; . fugiunt fi feceffum

fpeciofa fraus. 424.

deferamus, & hominum turbis nos ulttà

$. I. Quiproprias finuntaures adulationi-

ingeramus. 46,

bus demulceri ab jisdem plusobtinet gra-

$. ViI. Verz quietis appetens mentis trane

ta affentatio, qu

àm meritorum ;'oafg;r-

quillitatem , & letiuam non . inter.ho-

vatio,

414

minumtumultus quzrit: fedin (olo Deg.

. &.1I. Claudendz funt auresaffentationi,que

ac virtutum exercitio enanciícitur 3..ac

in' id unicé incumbit fludij, quó lenoci-

filentij freeno linguam coércet, 449

nijs verborum (übtili compofitis artificio

$, VIII, Quz ex latis ftudijs humanio-

eis demulceat, ut decipiat ; & noxam

rum prafertim litterarum. percipiuntu£

inferat. 426

. gaudia, menti funt levamini , .cui qua&ex

1præ'('tan't' affene

- &, TII. Sua Prapotentibus

obíconis libris. hauriuntur voluptates

tatotes obíequia, u àd pinguiorem pro-

funt gravamini, - 472

qoveantur fortunam: cadunt humiles,

$. IX. Ludicre facetiz fi obfco&mitat.em r&»

ut affurgant tumidi; genua demittunt,

doleant , impares funt animo honefté la.

ut caput extollant; & cameli inftar £e fle-

xando; .non colloquia his falibus condi«

&unt, donec accipiant. 470

untut, fed virtutes corrumpuntur, 477

$. IV, Prapotentes,qui affentati

onibus gäu-

$. X..Lufus honetli, qui: magis arte, &

dent inflari; nominibus , ac ticulis delee

corpotis:. agitatione ;regunrur ; - quànx

€lantur, quibus alienam (ibi arrogant ex-

- fortuná, fiírequentesnon fuerintanimo

cellentiam; quáfarazunt pro

laxandoperidonei habentur, 480

pr-iam*-qþxe-

n

gere vilitatém, 431

"

,

DISSERTATIO- XXif. Fallax, & perfonata

$. V. Adeo vanà prapotentes

demenïääw't

eítmundi latitia, cui- f& .larvam detrahas

affentatione, ;ut' mortalium dedigüati

nonnift luctum prod

&onditionem cultum foli

48; .

N

*

1::.,» & iachrymasgþ'xi f«

'DCO d;bitïum

fibi atrogent. 4;4'

$, l-- Mundi

gaudia dieie liabont illec&bräg;.

"$. VI. Naícitur affentatio in aulis Princi-

quibus failunt, quosalliciunt ; & eó 04

pum , ubi licét adolefcat vegetiór,

«entiüs, quó firmiüs homines ijsdem -fi«

confeneícat adult-go r,nunquam tamen mo-

dunt fallentibus, 48$

rituf,

437

$. II Qui voluptatum lenocinijs capti,cung

4, VIl Detra&tio femen eft Cacodeemo.

mundo rident in mundo : gaudiumin exe

nis; quod malignitas in perniciemhomi-

tima faciei:cute produnt ; fed . intus la«

num ferit , ut in- uberem diffidiorum

. «hrymis in corde madent. . 488

fuccrefcat meffem, fed ^ affentatio adhuc

$« II - Mundi gaudio , ac délicijsqui.dif-.

nocentior. 442

- fluit;,anxio difcerpirurdoiore, & cum 1z-

$. VIIL, Uriliora funt vulnera reprehenden-

titia exultaret fucatà

;mox liqueícit in la,

tis, quàm fraudulenta ofcula eblandien-

chrymas.

491

tis: ilia dum infliguntur, fanant 5 hzc

$, ]V. XVoiuptas gaudium fpondet', & ]a-

cüm figunrur inter;/münr. 444

chrymas extorquet; ofcula fi

git: & 'V—Uine-f

DISSERTATIO XXI. Donantur explicatu

ra infligit. 494.

E

affe&tus gatidij, fealetitie, & delecta-

$.. V. Blandiuntur, & decipiunt mundi gau-'i

tionis ; & expenduntur ejus caufz ,. &

- dia, malaciam fpondent, & naufragiunz

effedtus. 450

apparaánt : nec ip(is fidendum; alliciunt,

$. L. In valle lachrymarum

hujus vite non

ut lzdant; adulantur, ut inrerimant, 494

effloreicit lzetitia, à quovis defoecata moe-

$. VI. Deceptoria fünt mündigaudia, & fal.

rore; perinde acrofafuccingitur fpinis,SC

lacia j eícam exhibent, quá alliciant, &

funeltz cupreffus lxtioribus lauris: fem.

hamum obtegunr , quo incautos capiunt,

& interimunt,

per frondefcunt conterminz. 459

foi

$, II; Mundana gaudia tamet( videantur

$. VII. Mundani gaudijindoleseft fublarya

anguílias dilatare ,' animam premunt,

fucati rifus lachrymas ab(condere , .ac

quam explere nequeunt, nec ejus extin-

melleo in. poculo. venenum -

PrOPinafe.

guere ficim.

J

mortémque accerfere.

04

$. IIT. Honeftz excitandz letitize perido-

$, VIII, Nulla funt mundi gaudia, qüze ne-

nea habetur Eutrapelia, quz triftes moe.

que habentur in fpe, ne poffidentur in re;

rentis animi excutit caligines , & honeíti

defloreícunt, cüm primàm putantur flo.

gaudij ferenitatem ingerit. : 457

teres arefcunt, cüm favere, G arzidere

$. IV, Quies,quam honefta animi remiího

creduntur.

$97

fuggerit, viresfuppeditat acriotes , qui-

$. IX, Qua mundi voluptas gaudia fpon,

bus ad preclara quaque agenda validius

det,nullum adferunt lenimentum , fed ..

accingimur,

460

criüs urgent ad lamentum ; cor vera |z-

$. V. Avium garritus, ac modulationes, ut

tia non afficiunt ; fed criítitijs inficiunt,

& vatijs coloribus depittze fpecies pluri-

mum inrurali feceffü. adferunt obleéta-

msägRTATro XXIIL In folo probz

«onícientia folo virtatum «ultura,Numi«

menti ad anirnum hone&ä laxandum«463

nisque

.

Elenchus

i t g

em octüpet, cor'

prema

t, foáqué tetrici

nísque cultu veruri germinat gaudium,

vera effloreícit letitia, ac vera adole

tate animi ferenitatem perturbet , nune

fcit

quam tamen voluntatis evertit. libertae

jucunditas. $16

$, L. Extra veritatis limites feruntur, qui

tem , quin coérceri poffit.. $18

6. VII. Mocroris tetrz caligines,nifi excue

intra limites corporearum deliciarum cir-

«umferuntur vera quzfituri gaudia. $I6

tiantur,lumen infufcant mentis, & immo.

dicá preffos ttiftitià veluti cecutientes per

$. Il. Flos veri gaudij non. germinat intet

- mundi voluptates, carnísque illecebras,

devia trahit, ne vias perambulent falutis,

fed in Dei amore in . conícientia virtuti-

Hilaris patientia beatitatem przfagit. f 6t

bus exculta, & corde à quovis focdo affe«

$, VIIL, Internus moror vermís eft viícera

«orrodens , tinea cor exedens, ferpens a«

^ €udefecato. $19

$. II Que mundi voluptas videtur homi-

nimum fuo exitiali veneno interimense

Y

nibus eblandiri oculorum dumtaxat eft lu,

Qui fapit improbam omnemà fe m«cfti-

AH

dibrium ; vel extimam tantüm radit vul«

tiam abigit. 56

?

$, IX. Immodica tri(titia morborum om&

'tüs cutem, non cor intus penetrat,

$25

24

$. IV. Gaudium qui quarit extra Deum

nium in unum eít collecta congeries, o«

. nique eft egritudine noxior; partémque

nonnifi morores invenit ; & lachrymas;

* quibus madet, cum perfundi gaudio cre-

hominis nobiliorem invadit, & nifi excue

tiatur,necem infert, $$O

debat.Veralztitiaà foloDeo hauritur.5 2 f

6. V. Solus Deus e(t fons pellucidus aqua

$. X. Mattitia lzfz confcientiz filia dee

formis, & lurida veluti avernalis Megera

- vivz, à quo fcaturiunt latices fiti noitrae

extinguendz idonei.

Terrenz volupta.

fzvit, ac multiplici cruciatuanimum tore

quet, quem occupat. f71I

tes funt cifteraz diffipate , qua nonnifi

ccenofas, paluftres, ac vitiatas exhibent

$. XI. Nullum triítitiá lethalius ulcus, quo

faucium cor omnium ad fe congeriem

aquas, $29

$ VI. Voluntati

humanze expl&ndæ impae

trahit malorum , ideóque excutienda eft

res funt omnes - creature ,

licét totum

quavis moeroris nubes , ne lucem divinae

fuum in ipfam finum expandant : in Deo

gratiz nobis furripiat, trahátquein vitioe

rum tetras caligines. $74

tantüm poteít veré gaudere , in quo po-

teft plené lztari, $53

2

DISSERTATIO XXV. Lachrymz, quas

miferentis, ac reíipifcentis animi dolor

CUVR

$. VII. Chrifti,quive

(tigia fequbnmr,bona

omnia affequuntur, quibus verá perfu(i

elicit, ridentis, acarridentis Empyrei ro»

latiti, & mentem recreant , & ventrem

fcidi fünt imbres,ac coeleftis chefauri plu«

reficiunt,. $36

viz fordibus eluendis, ac noflrze flerile«

Ícenti ficcitati riganda pares. $79

L^ o

$. VIII, Quamdiu mundi voluptatihus, di-

vitijs, accommodis inhiamus; tamdiu

&. 1. Expenduntur affectus miferationis , &

compaffionis , donantürque explicatu eoe

verá deftituimur lztitiá, qua nonnifi in

Deo fummo bono efflorefcit. $40

rundem natura, cauíe , G proprictates,

DISSERTAT!O XXIV. Nullum immo-

$79

dicà tri(titià lethalius ulcus ; hoc. enim

$. II. Chrifti. patientis cruciatus uberem

fuppeditant materiam parem affectibus

faucium cor moerens omnem ad fe conge-

riem accerfit malorum; «or extorquet,

miferationis, & compaffionis ciendis, la-

animam inficit , mentem fluctuantibus

chrymísque eliciendis. $8t

illuüriorutä.

tetris cogitationibus exagitat,offa exiccar,

$. III, Exhibentur pleraque

virtutum obeft exercitio, & holtis tarta-

Oratorum exempla, quibus affestus com.

rei prodeft infidijs, $44

paffionis, & commiferationis excitantur,

lachrymzque eliciuntur per lugubres moe

$, I. Donantur explicatu proprietates, cau,

-modias, $84

f» fpecies, effectus triüiciæï, & mororis,

$. IV. Refipifcentium lachryma funtlaztum.

$. Ji?. Producuntur pleraque alexipharma-

vitz aufpicium, flammas extinguunt gee»

hennz, vitiorum delent fordes, lugentes

ca criítitize vel leniendze , vel proríus ex-

cutiendz perapta. $48

agglutinant Deo , quem emolliunt , flee

ctüntque invotaplorantium, 486

$. IlI. Triítitia immodica ideo excutienda,

quia virtutum obeft exercitijs, & tarta«

$. V. Adeoingense(t lacrymarum pretium,

ut refipifcentes fluxum hocce. folventes

rei hoflis prode(tinfidijs. 550

$, IV. Tetre mottitiz nubes menti fereni-

argentum, Regnum ipfum «ole(te fibi

tatem adimentes nullo validiori flatu ex,

hoc pretio coémant, £90

cutiuntur, quàm illo precum , qua Deo

. VL. Lacrymz refipifcentium donis im«

butz ceeleftibus lugentes Martyribus,cae»

funduntur, $52

$. V. Nil triflitià eximminenti ortá malo

terísque Beatis pares efficiunt, quibusin

in homine deterius: vires conterit , hu-

amore non funt difpares, Lepram mun-

.

mores exhaurit , offa exficcat, cor premit,

dant vitiorum,

$23

$, VH, Eaefít vis lacrymarum , quas do-

& (anguinem ipfum é Chrifti

Xcorpore li«

cit. 555

lor elicit refipifcentis , ut Magdalenam in

$, V. Meror immodicus quamvis meie

civitate peccatticem in domo Phariízi

[2 9017

.

Diflertationum, & Paragraphorum.

effecerit pïfcatriþem divine gratiz, | A»

adícifcere, quod pluribus bonitas fui dife

quas fudit lachrymarum, capillos in retia

fufiva fecit effe commune,

639

expandit, & veniam fuit criminum expi-

$, IV.

Invidia veluti phznicis emula fui

Ícata, Ut & Efau Yaaci benedictionem.$ 95

carnifex,fe ipfam interimit, licetnon mo-

$. VIII, Ad Deumnulli poffunt & terra. ab

riatur; quia fe parit, cum fno livore perits

hominibus gratiores Legati lacrymis mit-

torquet fe,non ut pereat, fed vivar. 642

ti.H licet tacitz,quavis tamen eloquentià

$. V.

Invidia vefpertilionis naturam iibi

efficaciores Deum emolliunt, fle&tiintqu

ufurpans alieng gloriz fplendores non

in vota lugentium, & petita feliciter obtie

patitur, Gteó caecutit turpiüs , quó alius;

nent, funtque humani generis redemptri-

cui invidet, fplendet illuflriis.

645

E68. 129

N

6. VI. Adco malignantis eftinvidianaturze,

$. IX, Lacrymae vocales funt, G flexanirnz,

4

ut vel in fufcepta beneficia dentes acuat;

hi

H

rem mifericordize jure (uo fibi ven

€ant

fuámque effundat livorem, quo lethaliüs

Gveníam, quam de pátratis deli&tis exe

benefactorem mordeat, ac inficiat,

648

poícunt;pià, ac gratà violentià à Deo ex«

äa ïïe

Invidi à Regulis ferpentibus haud

torquent. 603

abluduat, fui veneno livoris alios quose

que vel virtutum gloria prgeminentes,

& X. Lacrymaz refipifcentium gaudium ex-

citant in ccelis , quia in terris fuper(tites

vel dignitatum fplendore digniores pol.

abftergunt noxarum fordes, deléntque vi.

luunt, ut extinguant.

6j1

tiorum faedas reliquias , & animas lugen-

$. VII, Nulla eft virtus,nec vite integri-

tium floribus exornant virtutum. 6có

£as, nec morüm innocentia, que potis fit

DISSERTATIO XXVI, lovidia przcoqua

invidiz tela retundere; ejus livorem de-

üppliciorum gehenna de alieno bono . ta«

clinare; quó priüs interficit, quàm vul«

beícit, fe ipfam torquet, eftque tui poena,

nera infligat.

6$4

C

(ipa.. : 6 o

$. IX. Non pulfat invidia, quos fummee

$.L

lE

&

?*"gj (ïf(*'

E

atur de bono alterius,

f

virtutes ornant; quarnm culturam , qui

acl

v

iïu

mn

ib SCiLC

jMeo

e propterea

negligunt, &invidiam intus fovent, de

Dnox

"

AC

2

qui neim:

nem tolerat

aliena tantàm caligine clatefcunt, & non-

1

iOIO)

iiooertorem,. 610

nifi in alienis decrementis propria quae

ä. Iï &

ViiiEr GIE

3AV

idus

juem non folüm ma.

runt incrementa.

618

la ptopria, v

ena bona miferum

$. X. Nonfinit invidia quempiam emine-

EE

eile adi gni

iorem,que aliena

te fine aliorum depreffione , nec furgere

felicitas crefcit uberior,

absque alterius lapfu;nec fplendere, quin

-

x&s IEX: iïï'fi(iäa äïb* I»Uipa,

eX.

íu

licium,quae

alij obfcurentur;fitque argumentum divi-

$5

]

alijs riala in odij cudit cff

n íe retar-

nitatis eminere, fine alterius diminutio-

quet, gehennámque accerí(it,

quá có acriüs

ne.

661

$

torquetur, quó alius, cui invidet uberiori

DISSERTATIO XXVII, Affe&us miferi..

donatur felicitate, 618

«ordia, feu compaffionis dum alienze opi-

b ?«sei.

Sspat

itur, necfupe-

tulatur miferie przfertim per. elargitio-

$. IV. Invidus nec pare

riorestolerat, errátque pro

: u

;oterea in foli«

nem cleemofynz miferentis divitias auget.

663

tudine in inaquofo; quia nonni(i fentes,&

$,. L Compamonis affe&tus miferorum do-

vepreta, quibus pungitur fua experitur in

" folitudine, 621

lores lenit, lacrymas exfíiccat, meerores ex«

cutit.

$. V. Nileftquodgraviusiavidum torqueat,

663

f. 1l

Affli&io animi,& miferia cordis non

quàm aliena felicitas,X virtus, Is tantüm

?

invidià caret, o

u

l3

avittute claret. 624

funt de ratione mifericordizs quz propte«

6. VL Iuvidiz,g

livote inficitur pro.

rea Deoinefl, tamet(i nulla angaturtrifli«

priam non curat v

am .zueri. dummodo,

tia, nulla prematur compaffione. 666

ï*l ÁIAVA

A

i

&,bg-*six

nterat, 629

$. III.

Ita mifericordia in Deo triumphat,

DISSERT

A

rï»z

lO

P

H !nvidia eff fons

ut vel ipfa juftitia ei famuletur , fitque:

p "

eOu

DO

Ü

putid ü$.

ti latices omnium

Dei ira complementum mifericordiz,quae

atg

riunt? GC ejus a«

eó clarefcit uluftrior, quó ira. flammefícit

g

668

quain

s

oclus

dercumanis pro»

uberior.

iï,ibuä rm

cellofiores, q

C(us& 3,)(3? i

f. IV, Magifter Chriftus nos edocet mife-

metía. £28

ricordiz exercitia, ut mifericordiam con«

$. L. Invidia lethali fuo livore etiam pro.«

^

feqvamur; & mavult fubfellia flipari vie

l

£b

^

xljS

prium t

inguinem inficit, quo fratris ex-

duis protectis,quàm alteria fumare hot

tinguat fplendorem,

638

interfectis,

670

$. T.^ Ubi fuum invidia livorem fundit,ibi

$. V. Que mifericordia plus

Wdat, eó di«.

tefcit uberior,ea tantüm lucratur;qua do-:

cun&3 confundit: nec fofcepri beneficij

nat, &illa perdit, qua fibi fervat. Foecun-

recordatur invidus, quicxco impetu in

eumüirruit,chi invider. 636

dus ager eftfinus pauperum, quaz recipit;,

fovet; & au&to foenore reftituit danti , cui

$. JIl.

Adeo exitialis eft invidiz maligni-

tas, ut vel ipfius bonitausnacuram füoni-

propterea bonorüm .temporalium "ufus

ne

uw

tancum

commodatur , non datur, 674

ï*-****-ï livore corrumpere , fibiq

$.

I

Elenchus Diflertationum, & Paragraphorum,

$. VL, Pauperum eft coelorum Regnum,

$. V. Quosveramiferatio tangit ; profufa

quod ijs impertiuntur, à quibus per exer-

in pauperes beneficentia commendat illu-

citia mifericordiz aliquid fufcipiunt le-

ftriores , fiüntque Deo gratiores. 715

vaminis , faciüntque Regni pretiurn etiam

$, VI. Homoideoexhumo,& non ex alijs

minuta &ra.

676

elementis dicitur effictus, & ex humanita-

Benefica com-

DISSERTATIO XXIX.

te compactus , quó inde difcat a&us hu-

LOI

miferatio plus dantibus prodeít , quàm a«

manitatis benefica , & mifericordise exere

cipientibus; quia Deus aucto fceaore refti-

cere in miferos,

717

tuit , quze pauperibus diftribuuntur, $80

$. VII. Omnia poffidet, qui fua omnia dat

$. , Tuncexpeditíores properamusad cos-

pauperibus, quia Deum lucratur; in quo

