tangunt; imó zquo , ac lubenti animo ad-

18.

Lexipharmaca ttiftitie pravitati fa-

nanda idonea plura folent fuppedie

vería ample&titur , ut.occafiones exercen»

A

e virtutis; quzfola eít eidem.cordi , quia

!

tari: omnium efficaciffimum eft per-

fola mortali huic vitz dat pretium.

Per*

pendere caufam inducentem triftitiam , .ac

:

pravé obítetricantem ; quia plerumque cau*

jnde .vita noflra curtit , ac Mimorum fa«

bula ? -non quàm diu , .fed quàm bene acta

|

Ía ciens triftitiam;non tam.eft malumipfum,

quodurget , quàm no(tra de ipfo obliquata;

fit, .refert. -

fallénsque opinio; quz.cum fit in noftra po-

.'.Plurimumiitidcm:*juvät :ad coércendam

teflate, poffumus, fi velimus ,.eidem facilé

triflitiam;pravam , ac immoderatam, avoe

214

obftare , ac triltitiam prohibere, Opinio-

«are quantum fieri poteft.cogitationem

nem potiüs mali, quàm malum iplum effe

prafenti moleftia , .quá quis - intus pulfatur ;

do Encbir,

plerumque caufam triftitiz , ad(truit Epicte-

-eámque ad illa bona dirigere , .que quisjam

tus, inquiens: Jomines perturbantur non.,

,poffidet , :vel fpetat ,:fe confecuturum; fic

Mga 104

rehu , fed de ijs , ques de rebus babent , .opi-

minuitur animi &gritudo , lenittirque dolo*

mionibus, . ]Non debemus indagare, .quales

.ris acerbitas ; éftque. documentum Siracidis

resfint , fed penfare potiüs debemus, qualis

n die malorum , : neimmemor fis bonorum.s.

.?E.cclaþ Iri

noftra fit de illis opinio. Quód afficiamur

Perpendendum :itidem.eft , : humana.effe

.

quxcunque acciderint, :proinde tolerabi-

t

dedecore, excipiamur vetberibus , privemur

1

bonis , plerumque in noftra non eft poteffate;

lia à viro :virtutis «culture.addicto., |qui

[

cum externaviolentia nofttas fuperet vires ,

.cum homo fit bumani nihil à fe alienum pu-

quibus non valemus.obfiftere,ut cum fzvien.

:tat ; cum fit homo rerum viciffitudinibus

S'M!' ^*

te in mari procellà , navis. onufta mercibus

-obnoxius ; debet paratus effe cequé adverla;

8j 4

adícopulumalli(a conteritur ; .cum delapfus

ac profpera fereno animo. , mentéque excie

€ nube grando fegetes in agro profternit ;

pere tranquilla., : prafettim .cum : adverfa

fubortum in contermina domo incendium

occafionem exhibeant «excolendz virtutis 5

noftras queque abfumit edes: fed recté de

animi : prodant fortitudinem , .ac patien-

tiam.

ijs fentire , ac judicare ea non effe mala; &

-Non ladtea pelagi/malacia , ; nee

TEU ORE DN A LL

adnoílram obtigiffe eruditionem;ad virtutis

ventus -oblequens. artem : probat Naucleri ;

excolenda ftudia , id noftra eft poteftatis.

fed .excitata procella , «obverfantes! Euri ,

Nunquam nos dolor premeret ; ;nequetor-

Notique , fluctüsque decumanis turbulene

Md

queret triftitia , f1 à prefenti moleftia aver-

tiores virtutem . produnt. gübernatoris ,. &

teremus avulfam cogitationem ;5 .& illuc

navis firmitatem, ^Nullus magis e(t virtue

converteremus , ubivera funt gaudia,

tis ornatu dignus , quàm.qui adverfis.zquo

390

. Viro probo ex unanimi Sapientum fuf-

animo.tolerandis aü"ue.f;it.

fragió nihil accidit mali., non quia-non fen-

Idoneum leniendz triflitie alexiphar«

22

tiat ; fed quia ridet novercantis fortunz

macum : eft, oculos collyrio haud indigentes

minas ,& advería non pluris facit , quàm

in alienas conjiceremiferias. :Plutarchusin

venti pertranfeuntis.flarum 5 .quia-qua vi-

confolatione ad 2dpoll, fub.initium inter c&«

ro probo obtingunt noxia , & advería, non

tera pravi hujus.affe&clus :remedia., .alio«

funt eidem exitio , fed exercitio virtutum ;

rum recenfet calamitates , Guibus. premune

l;

quarum excolit ftudia ; hac , qui utitur ,

tur.; agritudines quibus abtumuntur ,:do-

panacea à nulla tangitur ægritudinq animi ,

lores quibus torquentur ; & mala reliqua ,

nec mifer effe poteft,

quibus divexantur ? .adeó ut., qui triítitià

20,

Proderit etiam ad triftitiam leniendam

premitür-ex-confideratione, quód alij plu-

profpicere tanquam futurum quidquid mali

tes acrioribus vgxentur :miferijs -aliquid

poteft nobis obtingeres hac praeoccupatio-

ànde hauriat leninlenti., :«quó:dolor mite»

ne vir probus omnium malorum impetus

fcit; hinc Conítantinopolitanus Praíul

emollit ; jacula priüs contundit , :quàm

non tam eloquentia , quàm exculta virtute

fentiat ; procellas priüs declinat , quàm

aureusait. dliwe ex uxore .. alius ex filio.,

ä

Hopil. 1. in

exitiali feviant zftu ; fiquidem ut fcité Se-

Aliu ex fervuo , alius ex amico , ex inimico

d ad limer.

Epifi, 775

neca,

Cogitanti malum mollis icfus venit ;

Alius , alius-ex uicino , && aliu ex quovis de-

ideo fapiens affuefcit futuria malis : &5 qua

trimento caufam ducit maroris ,. plurima-

lj diu patiendo levia factunt 3. bic levia

que funt doloris caufe ,— atque differentes ,

f*cit diu cogitando.

Viro , quemratio

prorstsque neminem invenies 4 trillitia » ,

regit ; paffio cedit; nec ejus unquam ani-

€& dolere omninà liberum ,. alius magis ,

mus triflatour *: fi cafus rerum foüazsam au-

minísque alius doleat.

Non itaque fera-

ferat dimidium , fi domus ruat , fi fege-

m graviter 5 neque mos tantummodo tri-

tes combürantur , navis pereat , amici

flia pati dr.äitram.t(r j

neque enim fas eff,

L]

"t

/

Trftitiz Affe&us malorü accerfit congeriem nifi coerceatut, $49

ut bomo, qui mortalis , smortalemque bane . dam concinunt . melodiam , quà Aonmodi«

Agit vitam, doloris, angorisque [it expers.

&& fufceptos leniunt labores, pellintque

Serimn, 39;

53.

Divina itidem in hominem beneficen-

moerorem ? hinc Chryfologus ait : Omues

tia efficax eft moeroris amuletum, f1 enim

.qui ardua opera. [ublevaur . & ferunt. .an.

expenderimus tot beneficia , quae Deusmu-

gu[lias , probaut ad. folatium laboris datam.

Vifica fua largitate nobis contulit , .caufam

mobis naturaliter cantilenam 2 .bine Naute

potiüs ciendz confolationis enancifcimur ;

,cantu fuperant amarina diferimina z. .bine

jucundiffimum fiquidemelt, «mente cracta-

immen[a pondera .adducunt levamine .can*

[

re fummi in:gos opificis munificentiam, ac

.ticorum 5 .binc iantes .colles .arduos facit

. benignitatem ; tam variam., támque amoe-

tranfcendere vox [onora s ;binc . praliatores

nam an fuis operibus fapientiam;.tam locu-

Apfos gracedens.cantus [ubire concitat amas

pletem , &ad agendum potentem virtutem:

.a bellorum ; .ac ne multis ,omne, quod duri

rationem ille inducit .colloquentem , cum

.operis.est, .quod laboris .dulcis -vmett , .A€

hominibus :triftitià gravatis, .ejüsque.acu-

,efficit cantilena.

il

A2j

leos retundentem:: .dictat .quippe recta ra.

Quia-veró.non 'femper.eadem .eft tti«

tio , .decere'hominem fortem advería qua-

ftitize caufa, :& origo; ita.nec eadem feme

que equo animo tolerare.

; Affuetudo iti«

.per. eft adhibenda triítitize.curatio ; .fed ex -

4dem patiendi triftitiz eft lenimentum ; qui

.pendenda funtin eo , .qui triftitià malé affi«

enim aliquam :eft calaminatem expertus ,

.citur , .caufze meeroris. . ; Plerumque .obtin,

ex qua emerfit , faciliàs in /fpem erigitur

.git originem .triftitie .effe melancholicam

fuperandi malum prafens. ;Ea itidem do-

. humorum.complexionem , :ad .ingenerane

lorem leniunt , quz aliquam . ingerunt. de:

.dum.moetorem proclivem ; .& :tunc . adhi-

uif.1q þ'?.Etb:'a.s.u,

le&tationem, . ut afferit Arifloteles, quavis

ibenda funt. jucunda , .quz atrze bilis, atram

-«dele&tatio.ob .contrarietatem ,.quam . fal»

.faciem: difcutiant.

;Juvat.etiam :ad:huae

tem fecundüm :rationem .communem :ha:

ilevandum.moerorem fpatiati per amcena vie

bet:cum quavis triflitia, moerorem minuit;

;fetaj per apricos coiles , .ubi Sol clarior

. gpeliítque angorem ; perinde ac quies defa-

;nitet ; aér lztíüs , latiüsque .diffunditur ;5

&"fl' 39.

tigationem : .eft.delectatio .ex :D., Thoma

STP. 1.

. dulciüs flantes favonii adblandiuntur,; .de-

«quedam.veluti.appetitàs .quies ; -& .trifti-

:feecatiores .currunt ;rivuli , :pellucidiores

: fcaturiunt fontes , fuaviüs.cantant .avieulzes

ia ejüsdem perturbatio., :ac ; inquietudo ;

^hzc ratio.eít, ait.Ariftoteles, .cur . Melan

.vel alia adire loca , ubi tellus:mox.ig :pla«

&holici pre cateris . delectationes appetant ;

.nitiem. extenditur, .mox in - .collem :aflur«

quia prazfentiffima 'funt , alexipharmaca

.;git,-,vel,ctiam:rigidiüs in montem., :übi

:herbis , -ac.arbufüis fponte nanis. :veftitur,g

-«ontra ttiflitiam;, : quá ;melantholiciu;tor-

E

quentur,

*

:vel;floribus pingitur. difcoloribus 5 tunc. a«

24*

E C

antus-eti

am ïþïtirïmum "habet:robo.

:fpe&tus delectat., & jncunda rerum . variee

zis ad leniendum-moerorem , .quia mentem

:tas moerorem diícutit ;

tetramque abigit trie

feducit, .averíítqueà cogitatione obje&ti tri-

ftitiam,

j

ftis, -Hinc natura que triftitiam , . ut . fibi

'Prodeft:

i.tïdem -;cibia, & : potüs yrat-i'o,;

4oxiam averíatur., .adeo dele&tatur.cantu ;

"Vinum enim .diciturz.cor : morentis ]atifi»

& carmine , :ut.vel infantes.ab :uberibus

.Care ; qua ratione.ad -ultimum fupplicium

i

pendentes., 'fi.lugeant , .ac triftentur , «can.

. damnatis apudïHebræos..vinum. exhibebatur

ticis fopiantur.j .ac à meerore .liberentur

-generofiffimum ac conditum ,.quod D. Mar.

fediante fopore per cantam inducto. :Nu-

cus ;Myrthatum :vocavit , :ut fcilicet .illo

'hauftu.eis . admoveretur moeroris -curatios

£rices dum in:ulnis infantes geftant illacry-

mantes , Íape abeuntes., & redeuntes , &

:Hoc idem przeftant alij humores:calidi;qui*

. quidam eis puerilia «carmina ; decantantes

.busatra bilistepefcir, ^Quibus vero triti-

eorundem lacrymulas hac arte :exficcant ;5

:tia obringit ex objecti triftis incurfu , -avo-

pellántque moerorem,

'Viatoresetiam.in.

«candus eft . animus à cogitatione «marenti

:ad jucundiora 3 «quó enim magis.animus in

terdum ducentes jugalia animalia -itineris

snoleítias vario folent.cantu lenire , :&.onu.,

trifti.cogitatione-figitur , -eó altitis meeror

ftis beftiis non : modicum :adferunt levami-

ánfigitar , «cui -veluti pabulum ;fuppedita-

nis.. Quinimó etiam Agricolz terram.ex-

tur, Unde proderit mentem 'avertere à

colentes , vel fegetes colligentes , vel «uvas

:tali-objecto ; & cogitationes .excitare ju«

.eundiores ? :tunc.enim'irrepens -obli-

in torculati prementes Íspius.cantant , -ut

ab illo diflracdi labore moleítiam :minus

risobliterat agritue

iil t f

| 'vig.moero

*dinemo

à ji i.

fentiant. Naute zquora trajicientes mo»

leftias quiefcentis malacize, ac tedium diu-

turnz ftationis expulfuri cantus inftituunt

nauticos? carmina itidem in tranflris remos

impellentes canunt, :Mulieres itidem texen-

;;,go ä;) ä |

tes, & confufa ftamina radio difcernentess

velfila nentes, fzpe per fe fingule , vel

cjj,am fimul concordi concentu Qnam quages

Z-zz;At

$. TII,

Tr

$60

Differtatio XXIV,

Tan

tur zeque primo fieri obccnnexïonem,l quat

Ia5

affectus, feu triltitia appetitus inferioris, &&

£14à

Triflitia immodica ideo excu,timä

fenfitivi, fervat, cam marrore, vel triíti»

del

! dA, quia virtuttum abe/i exercz'tj/s,

tia voluntatis ; uterque enim meeror inha.

bile

rens voluntati fuperiori, & appetitui infe«

& tartarei boflis prodest infi-

quæ

dijs,

riori , fi firtimmodicus, compefcitur à vit«

n

tite temperanrize, cui duntaxat materia-

east

26.

! Xcutie:;dus omni folertia eft. moeror

liter, feu phyficé triflitiz voluntatis funt

proximiores, & viciniores,

Cüm obje-

pfl!]

ex animo, ubi triftitie veluti nubes

]ut

caliginofz Gimul congefte ferenita«

élum formale temperantia fit illa mediocri»

t

tas confona recta rationi, ac prudentiasin

tem furripiunt , flu&tuantes excitant cogi-

ti0i

tationes , & plerumque procellas, quibus

eo collimant hujus virtutis fludia, ut .ad

tat.

eandem mediocritatis honeftatem affeclus

virtus naufraga perit, — Eft autem triflitia,

tof:

triflitig, & deleclationis exorbitantis ree

quz potiffimum ex abfentia provenit. dele-

ducant, |Unde veró fümenda fit. hzc me-

tef

élabilium; qua ratione potelt faciliüs coér-

di

diocritas in affe&tibus temperantiam diíti»

ceri, quàm ipfa dele&tatio , quz fenfum

4

afficit , & animum inficit : fiquidem effica-

nentibus,ac impedientibus ; feu penes quid

re&a ratio dirigi poffitin praefcribenda mee

)

ciüs agit tes per fuam prafentiam , quàm

of

per fuam abfentiam; & quia materia, circa

diocritate affeclibus iítis confentanea , non

videtur effe modica difficultas; universé fos

ab

quam occupatur dele&tatio preíens eft, forti»

let moderanda deleclationis , vel affectio»

ipl

orem efficit impreffionem ; hinc major. eft

p

facultas- virtutis eam moderantis, quàm re-

nis profecutiva regula peti à variis adjunclis

refpicientibus, tum perfonam, tum locum,

bat

fpc&u triftitiz ob abfentiam objecti .delec?taf

tionem ingerentis,

unde Augultinus concludit, Chriftianam de ri2,2e meril,

qu

r

temperantia tra&tationem his verbis.. Habet Ecclef. « 21

eti

7*

Verüm quia triftitia non. excitatur in

VW

anido nifi ex defe&tu delectationis, perípi-

vir temperans n vrebus emortalibus , & flu-

H

cuum eít , delectationem principaliüs inten.

eutibus vite regulam, ut eorum ntbil. dili-

gat, nibil per fe appetendum putet ,. féd ad

Y

di, & virtutem temperantiz co£rcentis in

W

eam ferri quafi primo impetu , & connatu-

vite bujys atque . offciorum neceffitatem.» »

quantum fatis efl ufurpet , utentis madeflias

I!

ralius, proinde principalius,quàm circa trie

fitias, quibusanimus torquetur; adeó ut

non Amantis affetius hinc nonnulli à Cle«

2* Paáag,

g

mente Alexandrino reprehenduntur,eo quia

€Ap, 1.

q

temperantia zque feratur ad coércendas de-

lectationes, acad compefcendas triítitias ex

vivant, ut edant, ut faturentur: «cüm &

tie

converfo commendentur alij, quiut vivant

el

obje&tis guftatilibus, & aGtilibus, & pree-

fertim ex iftis, feu ex plena cibatione, aut

moderaté comedunt & — [ib, 3. cap. 75 hanc

L

[v

commixtione corporum , aut universo ape

moderauonem afferit ufurpandam effe ab

ipfacorporis exigentia, qua eít menfura

1

paratu actionum ad.eas,vel fpectantium,vel

teducibilium,

Licét dele&tationes, & tri*

rerum ufürpandarum , perinde ac pes cal-

u

cei eft menfura.

Clementi haud . abludit

fi

ftiriz alize fint in corpore, feu appetitu fen-

fitivo; alig eis propottionales in animo 5

Bafilius docens corpori tantüm indolgem-

]

dum eífe, quantum ei opus eft, ait enim.

€

temperantia, cüm fit virtus voluntatis im-

,

mediaté immodicas co&rcet delectationes,St

Qui nimiam cerporis gerunt curam , anjs Horilide lo.

u

gend. cttia

triftitias, quce in voluntate generantur,non

mam veró negligunt 5 mibil ab ds differunt,

fernét. libr,

"

qui fenfibus. tantoperà ftndent , & per. ipfos

gentil.

quz in appetitu inferiori ftabulantur; quia

k:

cüm triftitia , & delectatio corporea appe-

agentem [piritum contenmunt,

€t stAqne n

lo

tirum afficientes inferiorem fint in. objecto

totum corpus caffigandum magit , ac fere

tu

diverfo ab co, cui temperantia inefl, neque.

cujusdam inflar cobibeudum , &5 ab ipfo ad«

verfus animam tumultus orientes rAtione y

unt phyficé ei effe adeo immediatae, Ícu

D

continentes, ficut triftitia voluntati , qua&

velut flagello , compefcendi.s ue frenum voe

N

luptats omnino laxando ,4mens. vel auriga.s

ab eodem oritur fubje&to , cui temperantia

ineft, qua propterea nonni(i inconfultéade

ab equis contumacibus , €& minimà bt ethpes

hiberetur ad coércendum affedtum ferocien-

vantibus miferé per devia,ae prarupta ferae

h

tur , 4c rapiatur.

tem in fubje&to externo , non compteffa

l

priüs immoderatione paffionis in fubje&to

Non folüm dele&lationes temperantia

9.

p

compeícit, verhm etiam triílitias immodi«

proprio triftantis, ac morentis, veletiam

exultantis. contra re&ta rationis pracri-

cas coércet , & licét id officii etiam fortitue

Q

dini tribuatur, id tamen praítatfub diver«

ptum.

f

2$,

Q

uó fit,ut coïrcïtio moerdris, G mo«s

fa ratione formali; tota enim laus forti«

u

deratio triftitize fiat per virtutem temperan

tudinis, & probrum timiditatis fuccum.

tiz fervatoordine quodam ; adeó ut priüs

bentis triftitie , ex aliquo deducitur.apoli-

huiusmodi coércitio triftitie in voluntate

cato lzfivo: fortitudo fiquidem vezíatur

circa. triftitias alacriter fuftinendas , quate-

fiat fuperiore; & poflea veluti per quan-

dam redundantiam in inferiore appetitu,

nus honeftum eft in perpeífior,e malorum

uiftitiam inferentium teneze conftantiam,

ä

gu»amvigþmoraliter utraque coércitio videa-

Tem.

L

Tiiftitiz Affe&tus malorü accerfit congetiem nifi coerceatur, sg E -

Temperantia veró non verfatur circa trifli-

prefens nobis-diffonum 5 & quia hanc :non

tias, quas alacriter fuflineat , quia.nullum

valemus abfentiam abjicere, nec.ea .:poffidee

€i admovetur leivum , fed .tantüm abeft

rey qua nobis defunt, acritertriftamur de

deleclatio ; .quia.non .admovetur .delecla-

-damno, «quod nobisfingimus, ideóque«mi-

bile , cujus abfentiam fuftinet.temperantia;

feri .volenies fumus.,' .cüm ncbis . £elicitas

qua propterea :dicitur :circa triftitias :ver-

;potfibilis , :miferia fit ; tot.enimnumeramus

fari, diverío fané modo abeo ,'quo :circa

mala,, .quot .bona :recenfere poffumus , &

easdem .detinetur :fortitndo , .qua per .fe

ideo Íemper intus turbamur , :moleítiifimis

primo fertur in-dolores, .ac triítitias , :ve-

affligimur .cogitationibus.; ;moerore .eninm

lut in materiam.ptopriam; .cüm:temperan-

animi, 'G anxietate repleti exercitia negli-

tia tantüm confecutivé.exoccafione.delecta-

;gimus pietatis , ;/(tudia .contemnimus virtu-

tionum , :quarum .abíentia triftitiam exci«

tum: fienim ;immodicus :dolor .adimum

tàt, quà animum difcruciat , :'& appetitum

invafetit, fm,oe(htudinis.ægmudo menrem

torquet inferiorem ; quód .f1 immodica fit,

infecerit, :triftitis caligines fpirirum .oc.

temperantia ifreenum adhibet , .quo immo-

-«cupaverint , meroris vepreta ingeniumiop«

dlicas coércet triflitias , ne iftalimites trans-

prefletint , :nec .ulla-menti tunc. fecenitatis

grediantur :mediocritatis.

Auppetit.claritas ; ;neque : malaciz tranquil-

30.

'Hinc.ex:eo , .quód triflitia aqx.äbfern.t'i-a

ditas ; proinde .confe&tus imocrore , - qua&

'otiatur delectationum ; :refpicit :hujusmodi

-exanimatus , .capite demiffo . vultque mut-

abfentiam :veluti. ;málum prafens., ;vel.re

tiplici.crifpato -rugá;perinde incedir, .fedet,

ipfa , vel appréhenfione ; & hocmalum fic

:vel ftat , .ac Marfyas in'ftatuis fpeéiatus Ja-

prsefens apprehenfum :«cum quadam. pertur-

;pideis:debilitatvocem :moeror., animum

:batione , :& inquietudine, íolet .execrari,

-opprimictriftitia , & frequentes ju&us ver.

Jb demen,

'quia minime:conveniens — 'IPlerumque .a-

:ba intercludunt ; & (i loquatur., -ejus ; orae

&drf 1

criüs rerum.duntaxat -opinionibus.homines

.tio tardior eft , .veluti.& torcularibus ex-

'torquentur , .quàm rebus ipfis ; :eó-quia plu.

preffa, GC nonni(t intfefta , ;ac infortunaia

ries.resipfas velint indagare., .non quales

-denunciat ; lenté.procedit, :& tanquam &

funt in:fe:5 /(ed eas.confiderant, ;ptout-funt

;profunda ;produéla vefborum . paríimonia

in eorundem.opinione ; :& ij obnoxij funt

plus tacere videtur, . quàm loqui , mifcens

;propterea triflitiae :noxiis.-umbris, 'ac cali-

,producta filentia natrationibus , «oculis -in

" fdsg,

:ginibus., :qua.torumanfufcant , :'obfcuránt.

-humum.dejeétis, fronte.pluribus ru gisflria-

"

'que:virtucis-decorem.

*Quapropter :excu-

'ta, capite perturbationibusattonitos ;adeó

tienda eíttriltitiahzec immodica;abigendus

-ut videatur ipfe. mcerore confectus omnium

'eft & (inu mceeror.ifte infoléfcens , & . pur.

4nembrorum ;nexus., /& .viticula :nonnifi

]

i

'gandus:e(t animusànoxio hoc áffectu, quó

:aegre. futtinere , fe ipfuma etiam ; neg

t

ie

2

€üs,

«&&teri utuntur,-quó rpropilis ,-ac-tutiüs 'fe-

(init:

iEt veré vix ftudijs.vacat virtutum, qui

&iant : :etenim fine:triítitiacomne :damnum

'fe mocítitudine.occupari : .eft.enim .in .ejus

dnfringitür., :& (ine:mucrone quavis acies

animo tantus.dolorum .concurfus , tanta j

;fit hebes, -omne telum retunditur ,^& noxa

moeítitizcopia,, :tamque enorme .omnis

dpía fitinnocens: :elt fiquidem triltitia :no-

'folatii deliquium , .quó(ibi;& virtutumftue —

«umentorum.:energia : :virtutum « titüba-

:dio prorfus videatur.deeffe,

&io , & málorum:emphafis ; '& quia tole.

m n

:Hinc D. Pailus aflerit ; eos conttifta, 32?, |

i, dir,

mus:ut;plurimum non :rebus , fed 'rerum

're Spiritum fan&tum , qui finunt fe 3 trifli. 2425poef. ,

Opinionibus cruciati , :fit, quod.cerifus :do-

s

'tia.occupari , :ait enim : Nolite «eoutvifllare

Aorisà mocíta imaginatione plerumque:oría-

-Spiritum fantium

r quo (feuper quem)

'tur., :quod fi defi

Y

nimus -imaginati ,;,ce&mus

ifignati effís in die redemptionis: Licét:S

»

pi-

'triftari,

ritus anclus.nuil

a poffit triílitià ;pulfari,

3"

(Quamobrem:nulla triftitiz:noftre futfi-

:nulla tangi: paffione, nec.immodico tuibari

«iens poteft excufatio 'adferri , :'nulla :poteft

:affectu., . cüm ejusdem :pror(us fit faturg,

mcetor noíter tergiverfatione paálliari, :nii

'cum patte, & filio, fítque propterea werus

ignominia:dementiz., €ó quia /ita /flocci

;« Deusab omni immunisdolore, & niorore, :

noílram zílimemus /ffelicitatem , :ut eam

"dicitur nihilominus :contriflari à creaturis

nonnifi in ijs collocemus:qua :nobis :deeíffe.

«üm graviüs, & fzpiüs offenditur; utinde

poffunt, & nocere ; :& id noftrz datur de.

dua fubtrahat gratiz influxum : 'unde.quod

9

mentiz, 'quia noftram felicitatem ijs :con-

're ipfa Spiritum fan&tum'non contriflemus,

credimus , :quibus neceffario miferi fumus:

d non oritur ex defeCtu caufz, fed ex perfe.

fi enim bona; quibus caremus, 'penfemus;

&ione ejusdem Spiritus fandli , qui ab ommi

triftes ftatim fumus, :quia quz abfunt, non

ammunis:e(t moleftiajac prorfus: imperture

poffidemus, '& damnum extali abfentia

'babilis fumma :fruitur mentis:tranquillitaa

Computamus , & eó actiüs triftamur, 'quó

te. .Ap'oüolusrautemrnos:monxet,— "ut noli«

talem:nolumus abfentiam; & cüm lati effe

mus Spiritum fan&tumcontriflare, quia.cirm

poffumus «ontenü deijs, quz adíunt;

ipergratiam dicatur n nobis habitare., peta

miferi , ac infelices effe malumus , quare«

Ande.ac in fua propria domo » quam fibi

nüs triftamur de iis, quse abfunt, conci-

obíignavit; ideó nos'voluit folicitos., qua.

tenus in id incumbamus ítudij , quó anima

Pimtfx*rquu;; ipfam abíentiam, ut ebjedum

mofa -

$32

Differtàrio XXIV,

noflra fit Spiritui fan&to grätum » acju-

Quód i horremus carnifices effe. aliorum';

cundum domicilium ; caveamusque , ne

cut non etiam horreamus per triflitiam car-

quidquam ingeratur, quod tam beneficum

nifices effe noflri ? appofité D. Chryfofto- pf & 44

ä

hofpitem poffit contriflare , fi triftitize. ca-

IDUS alt ;

Trüliia amimarum evudele &t Olympiad,

pax effet, & expellere ; expellitut autem,

tormentum ,. dolor quidem imexplicabila, 69

cüm peccatum inducitur, cóm quo divina

judiuium omti judicio, vindicldaue deterins,

l Semh?-ä" h

non coharet gratia.

Non me latet à facris

nam 6 vermi eft fimilis venenato , mon fe-

j mb t

Interpretibus feduló perveftigari, quódnam

làm caruem, fedes animam ipfam perimeniz

C

fit prze cateris vitium illud , quod dicitur

animam dilacerans , — fed €$ vires. anima

!

j, Spiritum fanctum contriflare, D. Bernar.

conftmens

.

L]

Serm, 33.

& jugisnox , ac tenebre . pro-

2nodo bene

dus, cenfet hoc vitium noflram effe rrifli-

funda , & tempeflas , E5 turbos febrie nous

q:

qivendi,

iam inquiens : bomo triflis femper mali-

Apparens omni igue vahdis incendens , €8

Hatur , 65 contrillat Spirium '/knä*um fbi

Üü

C2

7

pugua requiem uon babens :./ quia triftitia

!

4 Deo donatum ; boc enin

docet ezdposto-

non folüm pugnat intus ,. & fus, deque o-

lus dicens : Nolite contriflave Spiritum fanu-

mnia cvertit ,. perinde ac turbo , marisque

;6.

&um , qui babitat in vobis,

Vsde ergo, ne

t

tempeílas, qua naves fluctibus exagitat de-

contrifles Spiritum [antium , qui. babitat

cumanis3 verüm etiam expugnat intus ani«

in te , ne fortà derelinquat te: noftra fiqui-

mam , quam inflicto lethali vulnere peri-

dem triítitia , adeó eít fceleribus foeta, &

mit: fiquidem utait Sapiens A rrzffitia 5

*

[4

vitiorum feecunda ; ut vir moeítus femper

festinat. mors , cooperit virtutems Qiriflis

malitietur, ac contriflet Spiritum fanctum,

cordis fletlit cervicem,

quatenus id agit , ut. ab eo derelinquatur,

&

t

fuámque fobtrahat gratiam ab anima, in

| 50' IV-

qua per femina depravata triftitie, fentes

1

F

—

germinant vitiorum,

3j

Tetra moffitia nubes menti fere-

Ecce quomodo noflra triflitia per

li a2

quandam veluti fympathiam dicatur contri-

nitatem adimentes,nullo validiori

ílare Spiritum fanctum , qui habitat in no.

flatu excutiuntur , quam illo pres

eum, que Deo fundun-

. bis; quia fcilicet, fubtrahit ab anima fuam

gratiam , cb quia in ipfa unà càm iriffitia

IU..

vitia fTabulentur; càm enim fit criftitia pu-

tida illa rsdix, ex qua corrupti germinant

lleft mentis 'fe'renita-tï , cordísque 314.

vitiorum rami, dicitur criflis femper ma-

tranquillitau adeó noxium , ficut

ä

liciari , ac contriftare. Spiritum fanctum ,

triflitia, qua intus fovetur: ficut

11

enim fi vapores, & halitusé terrz humee

quia femper uiftitia prona eft. ad malum,

Íemper a&tuofa in acervandis criminibus,

Ícentibus., comofisque tra&ibus,. bene-

ficio folaris radij farfum avolent, ac fimul

Cavenduin igitur, ne nos Spiritus S, relin-

quat, ne ipium contriffemur, eó quiaim-

in nubem addenfentur fub folarem mox ra«

t!

modicam foveamus intus triflitiam ;5 eíl e.

dium diícurrentes , omnem deorfum fplen-

dorem avertunt, ferenitatem auferunt: ita

nim hzec radix , ex qua pullulant vitia o«

mnia, quibusSpiritus fan&i gratiam à no»

dixerim quandam in nobis nebule fpeciem .

&Kvcclef30,

bis abigunus: undeSiracides lalubriter nos

triftitiam, prafeferre; hac enim mentis abie

monet, utomnem à nobis excutiamus . tri-

git ferenitatem , turbidas nuirit ccgitatios

ftitiam , ne nos Spiritus fanétus deferat, &

nes, & fingula intus perturbat ; imó &

pet indulgentiam vitiorum mortem. incur-

procellas excitat ; quibus exagitata intus

droflitiam loengé expelle

anima naufraga plerumque perit;quapropter

ramus,inquiens :

à te , multos euim occidit ( feu ut habet

S, Jacobus in fua Epiftola nos/ monet: ut C^ps,

textus grecus ) mulios perdidit eriflitia, &

quoties nos fpiritus triflitiz occupat enixim

ä

non efl utilitas in ea, quia tametfi triltetue

Deum togemus, ut nobis fua opituletur

Sem.þ]þ].

quis de malo vel przlente , vel imminente,

opé; G beneficio orationis , huic obfiíta-

li, 4

mus fpiritui nequam inquiens: Zréfatur

nonid circb illud à feabjicit , quin potiüs

1

l

Á

ti

nCí

lJA

icat.,

aliquis vefirum , oret : nimiruni hortatur.

auget, ac mu

34*

1mó non íolüm triflitiatorquet ; & in»

nos, utcum fpiritu premimur triflitiz , &

meerore confecti deficimus, non folatia àu«

'tus,ut ait Salomon:. Spiritus teifdis exficcat

eff^.

Verüm etiam cordis iuvadens intima,

cupemur inter mundi delicias ; non amicos

hominem poft plures cruciatus tandem in-

adeamus animi relaxandi causá ,. non ab es

terimit,tum quoad corpus, càüm quoad ani-

pulis fuppetias petamus, non in fympofiis

mam, feu uno vulaere inflito. duplicem

lenunenta quaramus moeeroris, mnop, po«

adfert necem corporis, & animz , tempo-

tationibus indulgeamus ; quibus v4no 4nae

tatiam , & ateraam, fitque. propterea tri-

didi cor exultet , G mens exhilacetgr : fed

ftitia, in bomine eam fovente, carnificina

ut preces fundamus ad Deur,, quem enixim

non tantiim corporis -fundens fanguinem,

rogemus, ut velit nobis oreftoefle, fuóque

fed & animz. profundens vitam , abigens

auxilio noscontra Ípizitum triítirig muni«

divini Spiritüs grariam , quze perinde eft

re,ne luccumbam'ss

Triflatur aliquis vt«

Áiri'n , eret,alà. oratione igitur eft folatium,

dM — - SROR "P amo a QE« av oemdE. CR —LD

Lab

vità anm;faïe , acanima vita c£ corporis,

petels

Triftitiz Affe&tus malorü accerfit &Origeriem nifi coerceatur, ;gz

petendum ; ex coiklbquïo cum Deo, eft le.

quiffimus , fiquidem Spiritus avernalis ad

vamen captandum.

Eftenim triflitiain ho.

unum pra(ertim vitij genus potenter mo«

Ef od

mine moerente voluntarius quidam Doemon:

vet ; cüm feculatis triftitia fi' radices im

Olyggngg,

hocautem genus doemoniorum non. eji-

mente egerit ad omnia generatim vitia ine

citur., nifi in oratione :

pulchré. Chryfo-

citét,quorum moeror eít fomes

*

LA

ad quz

Serrü.e.ö ^

ftomus id edifferit inquiens : — Dum ergo

enim interna triftitia non impellit flagitias

de provid,

triflaris noli captare. folatia ab amicis , 4b

non inftigat ad vitia ? impellit enim ad

epulis , À muficis , à fabulie.fed ab oratione,

animofiratem , mox invitat ad voluptatum

&5 collaqk.äzio cum DEO.

Porró omni Dia-

ilicia, moeroris levandi causá , nunc ad

illicitas mundi delicias viam ílernit , ali-

bolica aclione — poteutior ad nocendum eit.

4

poaroris fparitus

*.

Daemón enim, quoscuns

quid inde haufura lenimenti , & modóà

.

que were fuperat , per marorem. vincit

3

precipitat ad defperationem , ex faftidio

teedióque vitz toleranda

.

.

eum [i auferas ,

nemo 4 Daeinone. ledi po-

& quia Spiti-

zerit.

tus fanétus triftitiam non fuftinet carna-

36.

. Quamvi

s avernales Megere ommes,

lem , qu& vitia fovet ; ideo hac qui tri(ti-

tiá angitur,maligno , ac avernali ob(idetur,

totiüsque orci infernales potenriz per ex-

ertam vim;five per aftum fraudulentum ar-

fpititu, à quo miferé diftorquetur;

37*

mentur in hominem , í1 tamen is nulla

Qui igitur triftitiam. alunt fzcula-

fuerit triftitia preffus , - nullo moerore oc-

rem, quam non fuccutiuat $. fpiritum in

cupatus avernales ipfos hoíles facil& pro-

finu fovent avernalem , à quo diítorquen-

flernet , ut etiam (i triítitiam precibus ex-

tur, ac interimuntur , quia ut ait Salo-

cufferit : perinde ac maligni Spiritus ora-

mon ;

In morore animi dejicitur — Spirs-

Proverb, xxy, .

U. 13.

tione prefertim abiguntur , & fugantur ;

t , feu ut alij vertunt t langueíci: Spi.

ita etiam Spiritus trititiz; eít enim moe-

ritas,infringitur, obícuratur; perinde ac

for, feu triífitia ia homine moerente. unus

à tetra caligine aér. vefpertinus: imó perits

ex illis fpiritibus , quorum genus non ejicie

& abíolefcit; -& fpiritum (anctum moe(ti-

' 2?64.*3.

tur, niíiin Oratione, — Erat in Synagoga.»

tia ab animo excludit marentis , ' ejüsque

bamo babens demouium. immundum | (vifo

extinguit gratiam , à qua vitam anima

JESHI) exclamavit voce magna, ubi textus

haurit ;

qua propterea per internam tri«

grzcus legit: Erar bomo babeus fpiritum

[tidiam frangi dicitur, interimi , ac perire,

dernontj immundi. Cood & quaratur, quis-

hinc appofité Bearus Antiochus — de triíli-

^

tia ait ;

natn fuerit Spiritus iíte deemonij ,. qui mi«

edverte à te trifitiam, & ues

ferabile hujus infeliciffiini hominis corpus

contrifles Spiritum [antclum , qui in te ba-

ita obíedit, inquinavit , depravavítque ?

óitat , ne fortà vecedat 4 re.

Nulla in

cenlent/plutes , alium non fuiffe Doemoni-

avernali armagaentacio bellica machina re-

um hunc immundum, quàm internum moe-

peritur validior hac carnali triftitià ad ho-

rorem , acrodentem & prenmentem intus

mifes expugnandos :

& licét ad id variig

triítitiam,vel cacodamonem foventem triíti.

utatur infidiis , & armis, fi tamen ijsdem

tiam; adeó ut homo,qui ab Evangeliíta de-

nil proficiat, mocrorem inducit; quo certiüs

j

fÍcribitur, habens Doemonium immundum,

triumphet.

non fuerit folaüm. doemoniacus ,. fed etiiam

Teinerlanus orbis tertot referente Ge,

38

profandé melancolichus, tetrioríque mce-

nebrardo in. íua Chronologia ad annum

rore pre(fus, quafi hoc qui tetro occupa-

1407. in urbibus pugnandis & expugnan-

tur affectu , ac meerore. premitur 'quadam

dis hunc con(ueverat ordinem fervare

?

e

zemularione energumenum | exprimat ab a-

primo die obídionis, loco ob eminentiam

vernali fpiritu feraliter obfeffum; neque fpi-

civibus , vel maximé conlpicuo, candidum

O9ds

ritus triltiriz à fpiritu abindit. gehennali ;

tentorium eculis urbis objiciebat obíeffzs

quapropter D, Bernardus de modo bene vi-

quz f1 deditionem detreclaret ,. die poítero

5?1'0). l '.

vendi ailudens ad citat, text, ait :

4Aufer 4

?

.

Luieé. 4.

tentorium figebat purpureum

quod fi

&e triflitiam ,. quia ipfa efl foror dubieta-

nec dum urbs fe fe dederet , tertia demum

kir, 8 animofitanis.

Gertó trislitia fecu-

die vexillum. nigrum exponebat :

primo

laris omuium malorum fpirituum . efl - peff-

fiquidem die obíeffis fignificari jubebat ,

