-deterra Madian. nec babitabat in ea,cum

gerendis gaudijsimpareít, ficut coquendis

vwocatus efl , à Rege Balaac $ f/ed babstabat

carnibus inefficax ignis é levi fpinarum flipu-

t

fuper flumen terra filtorum. AAmmon.

la lebeti fubjeétus.

Verüm nonaffentatio cecitatis dunta«

*

N

Ípondet motz à fe difficultati , Balaamum

32.

à Madianitis przeminenti dignitate deco-

xat offundit caligines , quibus mens caecu-

ratum fuiffe, Gunter ipfoshabitáffe , fimül-

tit, verüm etiam venenum ípargit , quo

^que in bello cum ipfis occubüiffe : Madia-

morum corrumpitur honeílas : inficit enim

nita medij eraut inter Regen Moabitarum.s ,

affentatio , quod in humana vita honeftiffi.

:;

& Balaam , tdeb [atis vero fimile efl y quàd

mum eít, nimirum corrumpit veram laus

fecerint eum babitave im terra fua ,. dantes

dem , excludit virtutis preemium 5 & fup-

ei Aliquam excellentiam ,. ut ibí maneret ,

pofito quafi dixerin; auricalco auteam , fin-

ideóque potuerunt Ifradlita cum cum reliquis

cerámque meriti monetam adulterat ,. vitia

pro vircute facilé obtrudens , ludicra pro

»a;c:,derc Mgdidnitü. Ecce affentator 2 .'&

FTT

fcrij;

414

Diflertatio XIX.

ferijs » fucata pto folidis, & cum libenter

citatus à Scribanio, — Qu peccantem Dlan« Yn polit;

quisque fibi indulgeat , quidquid adulatio

dimentis adulantibus palpat , — peccandi fo. C brift, eape

A.

ï

fine pudore con

gerit , id etiam ut debitum

mitem adminifirat $ nec delidla comprimit ,

—

fibi ufurpat.

fed nutrit. . Hinc Plutarchus apud eundem

1

funeftum Cafarius exitum nonni(i adulas

*

$. VIL

E

toribus adícribit , ait ipfe.

Adulatores

i

Cajari in caufa fuerunt necis ipfiu 5 quicum

1

Viro iæpraäa indebitzs , qui laudi-

bonores ei invidsofos inquirebant ,tum etiam.

Pi

bm Adulatur, viam flernit ,. per quam

flatui ejus notle impofuerunz diadema, quo

libentius in detertora ruir.

multitudinem. émpellerent ad. [alutandum.s

[

eum pro ditlatore Regem : H5c idem deCom-

3j

"p » Luresfunt ,äuil'audes,, quas noverint ,

l

modo tefert Herodianus, inquiens : Mezf2r5

D

, fibi indebitas , adhuc libenter admit-

quidam adulatores , qui ventre atque obfcenie

tunt , ut inde aliquid hauriant leni-

[r

voluptatibus felicitatem metiebantur.. Com-

menti, quod à virtute , quam nunquam

2odum jv

coluerunt,obtinere minimé valent,

Hinc fi

gn:;n Imperatoreps perd:de-

q

ryutt.

quis promptum aliquid habeat ex rerum na-

i

tura de elementis, mixtis , animalium va-

. Impudens igitur viri improbi affentae

354

tor, cumlaudat, fomitem exhibet peccare

q1

rietate ,' fluxu , refluxu maris, fontium ori-

ti

di, & nutrimentum perniciosé fupedditat ,

£iüe, aére , grandine, nubibus , fulguri-

fuccrefcentibus vitijs.

i a aM RE MTMU

bus ; flatim , fi quis adfit affentator, eum

Idque caufz , cur.

0

Apoftolus acriter invehat in prifcos Philo- 44 gop, z, "

tali imbutum doctrina depradicat , à quo

li

fophos , quos quafi traditos in reprobum

Plato, Ariítoteles , Socrates, Pytagoras,

Ícnfum repletos omni pravitate , plenos in«

li

acreliqui Philofophia Principes plura difce-

LL

vidià, corruptos avaritiá , infectos nequitiá,

Ie ,- ac veriora facilé potuiflent.

$i quis

deturpatos libidinibus , homicidio , con.

PT EN

P

publicé, & in cceetu virorum nobilium ali-

tentione , dolo , malignitate vocet Dco

quid pronunciaverit 5 afentator eum redi«

Q

odibiles, contumeliofos , fuperbos, elatos,

vivum dicit INeftorem , cujus ab ore melle

fufurrones, detractores,malorum invento»

dulcior fluebat oratio, .Imó quod deterius

n

res,vitiorumfautores, infipientes, income

—

affentatores vitinm ipfum virtutis honefta-

f

poíitos , fine affectione, absque feedere

mento fatagunt exornare: dicántque mitif.

fed unde tanta fcelerum colluvies priícos in-

at

fimum , qui fupplicijs delectatur fzvire:

feltavit Philofophos ? & homines aliàs fci»

| ' A 31

:

liberaliffimum , qui nonnifi rapinis inhiat ;

entijsaddictos corrupit? virósque fupra cz-

o

& temperantiz fludiofum , qui nonnifi cb-

|

teros de plebe clariores attaminavit ? cau-

hi

rietatibus , ac libidinibus indulget.

Quis

fam addit Apoftolus,

Quia cum juflitiam.

fi

ambigat , quin vitia virtotum nominibus

Dei cognoviffent, non intellexerunt, quo- 444 Rom. j

di

palliata latiüs propagentur, & lztiüs fub ver-

niam, qui talia agunt , dignifunt morte:

;

borum floribus ferpant , ac feliciüs multi-

& nou . folüm, qui ea faciunt ,. fed etiam.s ,

en

plicentur ? Viro improbo indebitis ,. qui

qui con[enttunt facientibus , quia nimirum

fin

laudibus adulatur, viam fternit, per quam

lapientes contemplationibus affueti rerum

€X

libentiüs in deteriora ruit ; fomitem exhi*

divinarum cum prater alia, quz de Deo di-

b

bet, quo faciliüs improbitatibus indulgeat ;

dicerant , etiam juftitiam Dei cognoviffent,

C

adurit affentatio zftu fuo virefcentis fpei

T

herbam , ac virtutis fuo ardore cinerefcunt

fecundüm quam digni funt morte , quiper-«-

peram agunt , füntque alijs detrimento , gra-

01

radices: quiaimprobitas fucatze laudis leno

víquedamno ; quia non folümipfi faciunt,

hur

cinio commendata fiduciam delinquendi ani-

quod in pluribus poterat ignorantiz impue

cæl

mo ingenerat 5 proniores fiquidem fumus

tari , veltribui infizmitati; fed quod dete-

la

in fide ijs praítanda , qua cüm difplicuiffe

riusconfentiunt etiam alijs perversé facien-

vereamur , congeftis laudibus audimus ap-

I£ j

tibus, quatenus patrata ab alijs fcelera fucae

NT

robata ; & tunc laudata delicta delinquen-

to eloquio commendant ; & qua impro-

W

di licentiam laxiüs impertiuntur , & ap*

banda effent , multiplici approbant laude *

K

robatum vitium animos addit libentiüs ei-

& Íuo confenfu ea fovent , qua radicitüs

U

dem indulgendi, cüm & laudatio audentio:

evellenda forent : & id plus procul dubio

tem laudatum faciat , & ad deteriora viam

lr

/

malitie olebat, quàm fi ipfi duntaxat vidijs

1

emolliat.

illis indulfiflent ; quia lenocinanti concupi,

I

Si procul fcelerá adigerentur laudatores,

Ícentiz per patratam libidinem , qui adha-

34»

plura impedirentur delicta, quz ideo impuné

Tit

ret , femel tantüm delinquit ; fed qui pec-

Ve

graffantur,quia laudibus foventur adulantiü:

cantem laudat, G authoritate fua confentit

It

rarus qui vere gratuitó probus , aut malus

in crimen, quod laude fovet , pluries pec-

fit , fed perinde ac ignis palea , lignisque

TÀ

cat infe fcilicer, & alijs, fcelera fceleribus ag-

lo

ingetis alitur; ita indebitis crefcit impro-

glutinando , quia ut pulchré Chryfoftomus:

In bomil, de

bitas laudibus : fons eft affentatio putidus,

lien

collaudare deltnquentes. ad fuppliej pertines

Davide , &

é quo rivuli fcaturiupnt vitiorum : hunc fi

aflimationem , 65 longé plus eff , quàm de-

$aule,

eXCI*

fontem tollas , arefcunt illico improbitatis

f

imquere ; GLargutam addens rationem , ner-

Uah]

rivuli; huc pertiget D. Cygria.nus,inqmens

vose hanc affentatorum proterviam , quá

patrata

L Pr

-

/ Adülatio fagd declinanda , cüm blanditur , ínfidiatur, ^ 4tg !

h folis;

þa'trata commendant vitia in : prækpotfcnkt;ïþ-

terum :qui lauda. malitiam , is feip[um pri-

:þ"'qh Fa?.'

busexaggerat, inquiens : J4gue jure opti-

u

vavit curatione , quam adfere penitentia s

$0 propterea quod boc fuffragium . proficifca-

cu fuffragatur etiam S. Maximus, qui (ube

Serm. fal

£ur ab animo plené corrupro , morbóque infa-

tiliter , & .appo(ité ad rem noftram ait :

nabili laborante * fiqudem s dum peccat ,

Qui improbitatem laudat ,. eam ponitentia

condemnat interim. peccatum fuum , 9 pore-

remedio fraudat . nimirum , qui congeítis

zit Aliquando tempora progreffu. ad fe redi-

laudibus in przepotente vitium commendat ,

EE d W&mwifwu*www Rs AW

*e , céterum quilaudat maliiam , is fe ipfum

àvitioturpitudinemabigit, illádque fpecie

privauit curatione ,. quam adfert peniten-

honeflatis laudationis penicillo colorat : &&

4ia: Quàm pravaigitur, ac deteflabilis eft

quia , quod iniquitatem exuit, &honefta-

eorum malitia , qui qua& virtuti debentur,

tem induit , remedio non indiget poenitene

49 rb ia

laudes vitio tribuunt, delicla commendant,

tiz ; fübüliter D, Maximus ait , 4« impro«

malitiam ut honeltate fulgentem extollunt;

bitatem laudat. ,

eam pewitentie remedia

conclamatum eft de protervia horum affen

fraudat? eít enim peenitentia improbitatis

tatorum; actum eít de eorundem falute ,

deteflatio , & qui iniquitatem laudat, ho-

quia fe ipfos curatione privant, cüm mali-

neftasem accerfit in vitio , quia fola honeflas

J

tiamlaudant, G eorum uleus fit inanabile;.

digna eít, qua laudetur , & cum ex iandum.

quia vitij laus medicinam avertit poeniten-

acceffione extinguatur iniquitas , merito hzc

tiz ,. G omnem abigit curationem ; quan»

dicitur poenitentize fraudari remedio , com.

dámque ia fcelere proterviam adjecta lau.

hone(tatis cenfeatur digna encomio: ex eo

d hofr, 1

datioae firmiüs implantat; ideóque difficil-

autem, quód remedio poenitentize improbi-

limz dixeris remiffi

,

onis a'ffencatorum. de-

tatem fraudat ; fcquitur , hanc non habiru.

lictum.

ramremiffionem in eternum ; eítenim poe«

36.

Scio Chriftum in [pem remiffionis noxarü

nitentia improbiratis deteflatio, quá pae-

adulteros, bla:phemaos, fures, homicidas,

L]Mrcir 3*

nitens remiífionem fceleris , lachrymarum

alilsque inquinatos fceleribus erexiffe , eó

folutione , veríque doloris ope negotiatur z

quia poenitentiae lachrymis , quz ex ijsdem

qui igitur improbitatem laudat , eam poe-

maculz contrahuntur , deleri poffint ; u-

nitentie remedio fraudat., & remiffionem

num tamen excipi peccatum , cujus malitia

in eternum aufert,. INon igicur locios lau,

fpem adurit venie , & fuo zí(tu omnem

dare peccantes noxa cenfeatur levis , *cum.

arefacit remiífionis radicem , ait Chriitus,

remedium poenitentiz excludat , & ipfam.

"Marci 3.

Qui autem blasphemaverit in Spiritum.s

improbitatem remiffione fraudet.

fantium ,. uon babebit vemiffionem in eter.

, Adulationis blandimenta Principum:

38.

Non me

num , fed.veus erit eterni deliili,

Íemper füére nocumenta ; nunquam depre«

fugit, multum defudáffe SS. Interpretes in

hendimus affeatationem profuiffe , fed (em-

Al

disquirendo , quódnam fit peccatum hocce,

per Principibus obfuiffe, Nocvit adulatio.

quod nonhabet remiffionem in zternum : (i

Neroni , qui fortáffis nunquam in taic na-.

enim remittuntur filijs hominum peccata

turz mon(lrumevafilfet , nif1 ejus latera (ti»

fingula ; eur non etiam iítud , quod nunc

pátfent plures Parafiti ejus vitijs applauden-

excipitur ? fi enim eít peccatum , quod

tes: cümenim vix homïnum.numero ceníeri

Ípem omnem fuo zftu adurit remiffionis ,

potuiffet Tiridadem Armeniz Regem, inve-

certé infinitam Numinis non. commendat

nit referente Tacito , qui Néronem fuum i& 35;

mifericordiam , quam ad aliam duntaxat

Numen affereret, quia nimirum é Corbu.

[

coarctat peccatorum remiffionem ; imó &

lone in Regnum reltitutus fuerat , & vicies

humanz imbecillitatiad delinquendü lubri.

centena auteorum millia acceperat , ut Cae-

C£ , ad vitia prone , apta parum videtur

fatem hoc füco ornaret adulationis,

Nos

hzc peccati irremiffibilitas, quze przematu-

cuit affentatio Caligulae , quem ex bono ci-

ré negotium aternz damnationis concludit.

ve in Principum convertit monflrum ; vo»

Si igitur adeó enorme eít, & atrox pecca-

loit enim cenferi à populo Deus , cum vix

tum, ut omnem ípei adurat virorem , om-

mereretut hominibus accenferi,

NNocuit

némque remiffionem excludat ,. quódnam

Tigrani Regi Ponti , qui vanis quorundam.

erit hocce peccatum. comitem fecum, tra-

affentationibus ille&tus ea egit , ob qua o«

hens impoenitentiam ?

dium univerfe Grzcie contra fe irritavit,

37:

Sed ut omittam .quidnam proprié , &

Nocuit Jalio Cafari ,^ cui Lucius Cofíta ,

Ípeciatim intelligatür per peccatum in Spi-

Cornelius Balbus , alifque affentatores fua-

ritum fanctum, in quo disquirendo; acper-

Íetunt , ut fe divinis honoribus in templo

veítigando plurimum laboris impenderunt

adid conftruélo colià populo pateretur, Ei-

L]

interpretes ,, mulcümque fudoris fuderunt

dem etiam authores fuére

?

ut diadema ,

"'Iheologi; hoc unum me minimé latet,vi-

Íceprrámque fumeret , séque Numem alu-

tiorum iaudem , malorum commendatio-

tari przciperet ; quod fa&urus vifus fuiffet,

nem, Íéupeccantes commendare, laudibus

nifi mors inopina virum;arrogantem fibi Dis

yhimi d

excipere, & corum vitia fovere, ac ijsdem

vinitatem pr&veniffet,

Verüm inexpiabi-

yuilt U

favere peccatum effe , quod comitem fecum

lem invidiam hinc vel maximé fibi Caefar

h

trahit impeenitentiam, ut ait Chryío'tomus

conflavit, quéd accedentesad fecumhono»

in pratacia bomilia de Davide,$ Saule. — Ce-

rificentiffimis decretis patres omnées conícri«

í

ptos

416

Difenatio XIX,

ptos fedens exceperit ; cum enim furgere

tie venerunt , qui affentationum lehoxcinïis"

vellet , fedentern femper retinuit adulatot

fe demulcerifinunt, ut apud ipfos pro ma-

Cornelius Balbus infuffurrans auribus Ceefa-

ligno habeatur , qui parcé adulatur: tenen-

ris quatenus recordaretur fe Cafarem effe,

tur defiderio illecebrarum , fumisque dele.

cui deberent omneshoriorem,& ipfe nemini,

&antur potiffimum ij, quosambitio inflat ,

Idq; adeb acerbum in CzfaremPatrum conci-

& fuperbia torquet,

tavitodium ,ut plureseorum multis vulneri-

Coquus quamvis hero decoquat , fi tae

1

busetm in fenatu confoffum trucidaverint,

men condimentorum multiplicitate fciat

39

Fugiant, qui imperant hos latentes ho-

palato eblandiri, & exoticis ferculis appe-

ftes, qui fub larva amicitiz, nonnifi odia ex«

titum irritarejin pretio eft: ita ambitione,

citant inimicorum ; fugiant lenocinantis ;

quiturget, non qua profunt ; fed quaz pla-

adulatoris fucata blaudimenta , firenum vo-

cent libentiüs audit , quia ut ait Salomon.

r

In Prw:r&,

ces , labra mendacia, amicos palliatos, qui

Non recipit flultus verba prudentie , nifi ea.

formam mentiuntur , & qüibus , i larvam

dixeris , qu verfautur in corde , nifi vanis

detraxeris, deprehenduntur fub ovilla pelle

affentationibus , bullatísque affatibus aures

- lupum nutrire , G füb amica , mollíque

prapotentis demulceas , amicus vix cenfe«

fpongia perimentem novaculam acuere , fub

ris ; fumo potiüs pafcuntur ampullantes ho«

eleclibilibus cibis venena Claudio Drufo

mines türgidis cogitationibus , quia mens

b

Germanico propinare,

Amicus non eít,

temavidiüs, quàm ventrem implent , plaus

amici qui menda non emendat ; erroresnon

fus anhelant ; aurium lenocinia fitiunt, ac«

corrigit, fedejus vitijs favet, quibus dete-

clamationibus inhiant ; & quidem ferven»

rior fiat : vera amicitia confonam invehit

tiüs ; quàm fiticulofus viator avidiüs are-

-

harmoniam , fedaffentatio eam folvit ; nul«

Ícente gutture , torrente canicula per inho-

la eft harmonia fuavior , quàm vitz, & lin.

fpitas Libie arenas frigidos fontis cupiat

gue, vocis , G cordis, fed affentator aliad

latices ebibere : & hiveritatis ofores deloe

ore, prodit, G aliudcorde fovet.

Noxiz

dantur vanis inflari lenocinijs, quibus ace

lemper fuerunt affentatorum linguz , que

N

cenferi videtur Achabus, qui Pfeudo - Pro»

, propterea linguis pariantur ferpentum , afpi-

phetarum ftipatus turbá, quosque focios ac«

Pfslm, 155

dümque venena evomentibus,

4dcuerunt

civerat , deliberaturus fuper maximi mo»

linguas fuae ficut fevpentis , ene

uum a[bi-

menti negotio , vera, fincera , & incorrupta

du fub labjs eorum.s,

Michzz vaticinia ref;

puit ; quia votis non

j

Scimus ex infidijs ferpentes infurgere fua

refponderent, Odieum, quinon propbétat. 3. Reg. eofa —

in minüs cautos effufuros venena : venenum

mibi bonum , fed malmm : cum debuiffet — 2*

fiquidem afpidum fub labijs eorum , & hoc

Mich&as candore ingenuitatis, ac veritatis

C-— w —— W »e

effundunt in nimium affentatoribus fiden-

finceritate Principis fibi demereri gratiam -

tes, cum enim fentiant fe laudibus plurimis

fomite benevolentiz , Regis furorera con«

excipi , nil timentes in fraudem faciliüs im«

tra fefuccendit, Principum genius plerum«

pelluntur; & hoc idem, quod gratum ob-

que amat bianditijs demulceri , ac innutriti $

tingit auribus , id ferale fe aniz;o itgerit ;

& excultus lenocinijs ijs favet , qui blan«

G oMCode

quern per laudata del:&a in vitia pertrahit

disfucis , qua difplicent , obducunt; &

prioribus peiotà ; hinc monet Cicero, ut

qua placent, blandé ad auresinducunt; &

caveamus , ne affentatoribus aures patefa.

affentatores funt, qui fub larva virtutis tur«

.€iamus : amor enim, quo nos ipfos profe«

pitudinem contegunt vitij , & avidiüs ab

quimür, quandám in nobis ingenerat fidus

ljs excipiuntur , qui cateris przpotentioe

ciam , quà facilé credimus, quznos com»

res , pluribüsque impliciti negotijs laudari

see "usb "as U.. 4»- M

mendant ; tales enim nos effe arbitramur,

amant : hi fiquidem mordacibus fübtracti

—

L—.

quales nos aflentatorum laudes deprzdicant,

curis fuccifivas hotas cupiunt lenocinantium

à

Non tamen credas , aliud efle propo-

linguarum nectare lactari,

à

DL

fitum Parafitis, Sycophantis, Nebulonibus,

t

csterísque adulatoribus , nifi ut illos ludib-

rfio exponant , quos immodicis in coelum

; 50; vo

laudibus extollunt : hinc monet D, Hiero-

nymus , ne hisce fidamus lurconibus , ait

l

Affentator Præpatmtz',z)t placeat,

j

Epif.ad

iple : Ne eredas laudatoribus tuis , imà ir-

inflar Prothei oznes induit formas Jicet

'Ra-fh?.

viforibus auresue libenter accommodes : qui

Í

in omnibus femper informit, quia mendacia,

f

eim te admlationibus foverint ,

& quo«

& fumum vendit;pretium accepturua

4f

dammodo impotem menti effecerint , fi fu-

fplendidum.

L

buà refexeria , aut. ciconiarum depreben-

des pofi te colla curvari , aut manu auri«

!

On folüm ftía in aulis Principum leà

43«

f

eulas agitari afini , aut effuantemcanis pro»

nocinia nundinatur affentatio,verüm

zendi linguam. — Sed quia decipi malunt ho-

& in domibus privatorum ; utinam

4

mines prepotentes , quàm non laudari ,

non etiam in afceterijs religioforum : irrepie

qua ab ipfis geruntur , e& excrevit malitia ,

lt

hac peítis ubíque locorum, séquein omnes

ut qui adulari nefcit , aut invidus habeatur ,

infinuat receflus , & blandé peraures animos

n

le

vel fuperbus cenfeatur; imó cójam demen-

pervadit , quos dum afficit ,. fimul inficit,

lo

j Quad

| Adulado fugá declinähaä ,.

cum blanditur , infidiatut, ii

Quäd ü hominum airaritia toto hifu, to*

tóque ftudio ,

cium eft ;ä':lfcntatdris Bländis vcfborum le-

beneficio. philofophici lapi-

dis ftuduit con

nocinijs aures demulere , & animum

vertendis in aurum fequio»

fallere , fcité Seneca,

Falfi amtiet pro con-

Epift, 3.

ribus metallis ,

tametfi nonnifi ventos res

W

filio adulationem

afferunt , €& una eff eo-

te occluferit , vel cribro aquam hauferit ;

4

non ita argutiffima adulatio ína jacit. in

7Mm contentio , 4ui blandrff.à fm'lnizt :

L]

nullus eít Mercatorum adeo vaíer ,

qui

littore maris femina

3

adeó eft fagax , ut

merces fuas fic laudet ,

fru&tus íciat ,

pretium ut exror«

vel in folo fterilitatis pro.

»

queat; ficut fubtile cít aflentatoris artifi,

bro laborante colligere

F

adeà eíl. mer.

cium in'fuo divendendo fumo vaniffimze

«atrix callida , ut fumos vendat pretium

acceptura fplendidum ; ; umbras ferit , ni-

adulationis , fimulatis encomijs ftudet fibi

l g,

corda devincire ,

arbitrium.| oppignora«

tores ut demetat ; fucos Ípargit collectu-.

?

e

te, lenocinijs alter

ius benevolentiam au«

Ia officia , vel dignitates

lcnocinia ver«

cupari , imb & in

fidelitate fidem fibi ad«

borum íubtili artificio: compofita , perinde

flruere , & occult

o odio amorem propa-

AC retia ex

gratialn,. :

pandic aucupatura. prægqgcgsig

:

"

f*

*

lam jgmiöili*ai'e.. ; Ánmon geminam adu«

latio invehit perniciem , morum filicet

$

*, Hine dixe

ja

(fentatores . polypo

«orrüptelam , & judicij. cecitatem ? quae

lhaud difpares ;

. pifcis (iquidem eft , -qui

a ii

à Ícopulo ,. cüi adharer ,. colorem trahit :

enim c&citas eà calipinofior , quae rapi fe

finit adulationis vento , fumum fplen.

quidni etiam affentator. ftudet. pr&poten-

dente auri pretio emit , & illufionem be«

ti adharere , .à quo.fuum hauriat. nito«

neficium credit ; nimirum pro adamante

rem; imó & marinis fimiles fluctibus fa«

vitrum emere ; pro filiqua gemmam dare ,

ceres , cum iíli littora., per quae effandun-

tur , ita blandé oículentur , ut in ijsdem

pro vaniffima aura aurum elargiri ? Ccor«

rupta laudum fÍemina fpargi: affentator ,

novum videaatur colorem induere, illum

Ícilicer quo littora ipía fpleadent arenoía:

fed tribulos duntaxat paritura ; veluti ad-

blandiens canis accedit , cum intus non-

iese

Tun: affentatores veiuti Prothei, qui. facilé

*

nili lupi naturam foveat

?

fïäcque pro-

alienas induunt formas , séque in ipecies

pterea affentator mon(trofa.

chimera ex.

omnes transmutant ; imó & fpeculum

natüra coalefcens canis adblandientis ,.ac

Videatur emulati , cum adulatores fe fe

lupi devorantis ,

"

?

L

Accommodent moribus , & affe&lionibus

quem cani

t h

*

tatur , hic àlupo devoratur, -

s gregem tu-

ul

illius przpotentis , cui adulantur

*

ficut

In: affentatione ájebat Diogenes a*

4£,

—— R

Ípeculum quidquid ei objicitur, exprimit;

perinde & adulator omuem |induit . affz.

pud Stobzum perinde ac in fepulchto

vel íflatua nonni(i purum amicitie no«

cum illius preporentis , cui adulatur.

men elt infcriptum

$

.

funt fiquidem - af«

Si ridet ille 5 rifum . imitatur affentator ;

*

fenratorom amicitize fepulc

hra dealbata ,

fi maret iile , lachrymas fundit ifte-

L]

fi

quae blandimentum candoris extima vul«

miorbo tentatur capitis, gravedinem affo-

tüs fuperficie exhibent. ,^ cum intus mone

€tat adularor ; (i Princeps interno torque-

ni'i ferales Manium umbras , Vermes cor«

tur dolore , fimulat affentator vifcerum

rodentes , offa arida ,

,

itá

foetores naufeamy

lancinationes ; fi furit przepotens

creantes includant i dixeris , affentatores

luccenditur. , cui adhzret aífentator : (i

ea plerísque in locis erecta maufolza , qua

amat , oleum non ceffat huic. injicere for-

Parijs incruftata marmoribus , imo & AU«

naci , & ignes ignibus addere ; fi otio de-

ro etiam illita , " nonniíi nomen exhibent

ledatur , nil effs dulcius quiete flatim

denati , ac ibi tumulati

L

afferit adulator

[]

*

3 cum przter a«

.fi bella meditatur; hazc

relcentium offium conge:ie

m nonni(i um«

adulator eidem füadet , addírque magno.

bris fint intus referta

L]

*

|

adulatores emen»

rum Principum effe ardua femper medita,

titz fub larvá amicitize bullatis Íolent cols

ri, nec pacem nifi diflrricto eladio dare,

loquijs turgere, verá , ac lacertosá. deftitutà

landem inflar flexilis , mobilisque a&ris

amicitià , & ideo faciles funt.pro geniorum

in ommibus ei fe accommodat ,. cui adue

temperamento in laudes fcindi varias ,

per-

lari ftudet ; & veluti píytacus , id pro*

inde ac arbores ille ,

nuntiat

9

qua dulces quidem

quod prapotenti — adlube.

dicuntur , eó quia (it

ejus ligaum absque.

Ícit,

4f.

nervo , & ideó vel ma

xime fiffile,

P har-

. .Pr& cateris verb animantibus cha.

mzleontem videtur proximiüs affentatot

macopolis fi aflentatores pariaveris , ne..

que latum unguem te abetráffe noveris,

imitari ,. cunctos fiquidem. colores , u-

illi fiquidem amara

pocüla , folent vel au«-

num íi excipias veritatis candorem , induit

4h

& exhibet ; adulator enim fe in omnibus

ro idlinire ,. vel vatio ornatu circumpo«

nere, quo faciliüs ad hauftum all

*ciantur ,

alteri accommodat , omnésque facilé ejus

qui egritudine laborant ; íed veriüs apj«

induit affzctiones , morésque nititür exe

bus fumiles dixeris ,. quz fuaviter

fofüre

primere , & omnia ftudet exhibere prz,

rantes mellifluo quidem blandiuntur

cre ,

ter veritatem , quia ficut munus eft Ora-

fed aculeis. inflidturz valreta,

toris períuadere , Medici fanare , ita offi-

Imó.A-

Conis redivivos videntur canes

referrq

Verani de djäb?iäm Jom. 4

Ggg

pro:

Difetaco XIX.

A16

Vir cordatus , (( fentíat ; fe aI; affen«

proprium .Herum--.qüoad honorem , & fa-

48-

Serm. . de

tatoribus laudari ,illis non .credit ; & fà

cultatem dilacerantes ; quia ut fcité D.

dA d etniu.

ergant laudes laudibus coacervare , blan-

Maximus, Quemadmodum Acteon À ca.

.dulas has fugit firenulas ; naufragium vel

nibus , quos alebat , interfeclus.e(t, ita

jnipfa expavefcens mallacia; imó fi omnia

Reges ab adula

toribus , quos nutriunt »

encomiorum floribus exornant , laudibus

n dd

r

LJ]

L]

Magorum -etiam .videntur

devorantu

tum dicta , .tum factacoronant, ab ijse

coetui accer

firi affentatores , fiquidem pra-

.dem perinde , ac hoítibus cavet , cen-

lenocinijs., laudümque fafcinauo-

:ä

ftigjis »

fens .non amantium effe voces , fed odie

!

nibus falfum veto

fubrogant $ quis eft,

.entium jacula, ^-Gratior femper debet

m Íflemma ., matale

f

quem lateat propriu

.haberi inimicus damnatus , quàm affentae

i

íolum, vita tenor ,

corporis conftitutio?

-tor laudatus , ab'illo enim vera fcire pof-

j

& tamen fi accefferint buccinantes :aflen-

fumus , .acnofiros j .quos €orrigamus s

tatores ab ipíis deformita

$ corporis ve»

rum 53

natalium .hue

verrores difcére : .qua enim ignorata nune

nuítas dicitür membro

«quàm-émendaremus errata , (faciliüs cog-

militas nobilitatis mit

ut fplendores 5 Vi«

e€

nta fovet virtutum 5

imita-emendamus, — Optabilior femper elt

tij turpitudo honeítam

1

«erroris reprehenfio ., .quàm :delicti lauda-

& Sparta

m , quam nà

&i funt ad.unguem.

E

imento .5

'tió , amica :eft illa :reprehenfio, «quà ulcus

ä

ornantes

, laudum fuavi .bland

morbidis veluri plumis -oculos

foporant

c.deteg'itur ; Wt fanetur : ,ej? " ait/Clemens Lï&.ï-!'.,þtä »

f

.Alexandrinus, — Sapientis , vel étíam ini- og icap.8.

cognitio

nis , ut braéteatam felicitatem ve«

mici :reprebenfia veluti ebirurgia quedam.s

$

ram credant ,

& Circe :«crudeliores gra.

!

Affeliionum .animi : refolvit enim , quee

viora ftudent damna inferre ,

quia illa

-occalluerant pravzaffectiones ;; expurgat

n

«

íuis poculis exteriora duntaxat hominis

ámpudicz, aclibidinofz vitz fordes j íu»

fertur in beftias transformáíle 5 .cüm l-

D

perbiam coércet 5 faftum -deprimit, om»

fj

fentatores etiam interiora fuis corrumpant

mnémque compefcit tumorom , ha&c autem

Jenocinijse

In.

:amica reprehenfio nemini magis optanda ,

u

47e

D. Gregorius adulatorem fimilem

«quàm -cujus felicitati affentatores crebriüs

p

Scorpio dicit ;

qui palpando dele&tat., fed

adulantur : felici-enim , :ac prepotenti ra»

«audà lzdit ;

imó & ferpenti. «allidiffimo,

riü$ veta , & amica obtingit reprehenfio s

Vi

ha

qui Évam decepit ;

inani fiquidem fpe la-

«cum ftudeant omnes ejus fibi demereri be-

état , cui eblanditur ;

quó tutiüs eum fup«

mevolentiam , :ac propterea nitantur ejug

fi

eu

plantet

: vel vix fupparem Parto dixerim

potiüs fortunam colere ; & operofa adu-

ab extima cute

gratiffimum quidem exha-

Jatione in ejus fe gratiam infinuare ; quàm

D

Lt

lanti odorem , quo cztera allicit bruta ;

aliquid ijsdem muntiare ; fi minüs' grae

uorum tamen cruore poflea paícitur ;

tuüm noverint ; poífe ejus auribus obtine

[

imó & hyenz faviffimz ,

quaz comiter il-

.

;gere,

*

le&tos dilaniat ; ac interimit

*

hyena fi*

Longé igitur optabilior eít inimiá

43*

quidem blandam i

mitatur hominis vocem ,

aeris reprehenfio , quàm affentatoris blan«

nomina propria ; quos laceret

da delinitio ; nihil refert , fi manus ami-

Ícitque per

e

;f

Vocare

?

an non & aflentator gratz vo-

ca , vel inimica morbo laboranti phare

ft;

to

cis obfequio eblanditur ,' donec in perni-

macum porrigat ; dummodo hic optatag

$

ciem trahat ?. Verüm forfan verius firenie

reílituatur fanitati

e

hínc fcité Antifthe-

l

bus affentatores pariaverim 5 us fiquidem

nes apud Plutatchum 4/bro de utilitates

*

la

Jnleap. 6-

affentatotes , ait Hugo Garenfis ;

quafi

eapienda ex initnicit, ajebat

*

4«d falus

Ti

lrwafbo

venes diaboli ; aliciunt , ut perimant ,

tem , &6 incolumitatem tuendam opus effe »

bi

eblandiuntur voce , ut in exitium audien-

4ut amicis ingenuis , 4ut Acribus. inimuie

dt

Nimirum jucunda femper

€if

LJ

.

tes pertrahant.

e

fiquidem illi dum admonent pec*

de

eít laudatio etiam in crimine

e

adeó vi-

cantes , & ifti dum maledicunt errantes

f

tiato nos ipfos amore profequimur , ut

à vitijs ambo revocant,

^ Ad id ta*

etiam fcelerum noftrorum laudes placeant ;

men devenerunt mequitie noflra

teme

ac improbze dele&ten

t laudationes,, & quod

pora , ut ad liberé , ac fincere loquen4

mus

E]

in nobis velimus

dum videatur , G ipía amicitia vocem a«

in alis; damna

hi

149

Y

commendati,

Qui fapit aures hisce blan-

mififfe , & loquaci duntaxat affentationi

Vi

dis firenibus minimé prebet , illidque

]locum ceffiffe ;

nec veritatem valeamus

M

exequitür , quod ad fuum Lucilum fcripfit

nunc ab alijs audire ; quàm ab inimicis?

/

Seneca, inquiens : Sapien! erie , 0 Lucili,

ficut Delephus quia medicum , quem con»

E

fí clauferis 4

ures , quibus ceram. parums

cupierat , enancifci non potuit , vulnus

l

.

ef! obdere

?

firmiori | fepimento opus ef »

hoftililanceze fubmifit: difcamus & nos , fi

It

quám ufum in focijs Uly[Jem ferunt , illas

abünt benevoli admonitores , malevolos

'Dtg

Vox , que timenda eff , mon ex umo fco-

audire inimicos ,qui fi noftra delicta caftiga-

verint promptiüs detecta vulnera cura«

tOg

peloe , je4 ex omni parte terrarum cir-

lat

eum[onas s. (urdum te amantiffmis pr4-

tione confolidabuntur , non animus ma-

eíl

fs

ledicentis attendendus eft, fed pharmacum

g

représ

Adulatio fugá declinanda , cum blanditur , infidiatur. 416

4

£eprehendentis benedicendum , & equo a«

cutem dum emollit ;

nimo bibendum, ut profit ; cui tunc idem

*

.

füperinfufa 'rel:ïqua

repellit

oleo delinita , alia quzque ad.

obtingit , quod Prometheo Theffalo , quem

cüm hoflis moliretur occidere , excuffo emie

Ícita refpuunt , durísque etiam cbfiftunt.

Hoc.idem. & ipi preftant affentatores,

nus ab arcu telo cafu tuber , quod diu fuerat

fpiffo nituntur laudum oleo mentem de-

in pectore ftabulat«m , — íta percuffit , ac

linire , fimülque obnubilare , caligines

difecuit , ut tocum pus , & íanies ex infli-

offundunt , quibus lumen adimant veri«

&o vulnere foras exilijerit , & disrupto tu-

tatis , & pro jubare umbras divendant ,

bere fuerit vir Theffalus pritine reftitutus

pro nitoribus caligines injiciant 5 tamet«

incolumitati,

Inimici reprehenfiones , " ac

fi oleata mens hzc minimé videat

r qu'ia

redargutiones vulaera quidem funt , que

Íp

iffo inun&la affentationis oleo cacutit 5

eriüunt ; nontamen , ut necem inferant ,

Íed vitam deferant

.

& huc revocandum , quod Antifthenes e«

?

plerumque . convi-

dixit , minüs petniciofum effe in corvos ,

cium per odium impa&tum medetur animi

.

quàm in adulatores incidere , eó quia hà

morho ignorato

.

hinc Ecclefiafles ait ,

viventibus , & illi mortuis oculos eruant ,

meliu eff 2 Sapiente corripi ; fweis fangui-

cum enim quisque fibi placeat , facillimum

nis neceffitudiae ,. vel amicitiz foedere (it

eít affentatoribus proprio amori fucum fae

nobis devinctus , five hottili diffidio fejun-

cere,

Lb lia

u$; dummodo ulces indicet

.

tur, id fufficit.

; quod -iäne-

Caterum fi quem noveris affentatio»

$24

fu.

nibus alteri-eblandiri , hunc credas fetvi-

$0.

Fatcor interdnm adulatores affumpta

lis , ac feeminei . effs ingenij , inftabilis ,

feveriori períona corripere , fed tunc in

cum fortuna , qua hodie pinguis arridet ,

L

nugis tragedias potiüs excitant, & perinde

cras poflit novercam agere

?

fi hac vices

ac in. Menandri comedia falíus Hercules

mutet , herum quóque , & amatorem im«

inducitur clavam geítans non gravem , nec

mutat : quem enim affentator in culmine

rigidam , fed potius molie quoddam , &

demulcebat honoris ,

fi eum credat ex

*

v

ita aflentatoris liber-

inane figmentum

tali deturbatum faíligio , — quem verbis

tas mo!lis eft , & inefficax , ac futilis re-

commendabat ,

convicijs ftatim nititüe.

prehenfio , .quia levicula carpic , & gra-

ejus detrahere fame ,. & honori , vel non

viffima , qua animum fauciant , diífiimu-

ampliüs eum laudibus demulcere, — Moyfes

"

lat, Non tàmen opportuna femper obtin-

fuerat .Pharaenis Deus datus, .

Ecces E6

£!t , que ab inimico oritur repreheníio ,

;7*1 f

couflitui te Deum Pbaraonis , & tunc

cum non raró veternofa potiüs ulcera exa-

Moyles apprehensd virgá. multiplicatum

