metas in convivio illo non excederent fobrie-

ebrietas velutiMegzraex Erebo emería dup-

tatis , legésque fraternze charitatis repetito

lici face , libidinis , & furoris, ut ardentius

firmarent COHVEV!O adhuc tamen excidium

contra boanos mores debac.chetur : 1d pro-

non evasére ; »;ut mde con;xcxamu quam pro-

prium eít ebrietatis non folàm flammas ac-

xime fint interitui obnoxu , qui ftudiofiüs

cendere luxuriantis concupi(centiz , fed e.

tiam flammas excitare furoris, ac irze, ut fcité

E Wa RE . AK —." Q u E VX

, €ommoda curant corporis ; & conviviorum

funt delicijs dediti , ac liberaliori viniindul-

notat Seneca, inquiens: um 1ncendst j zmw,

De srz i P

gent hauítui : ibi enim incurrerunt excidium,

quia calorem AMget pro cujusque natura: hia

19e

ubi ad faporata currerunt fercula ; hucaccer.

immodico vini hauftu ferventiüs furit infa-

fitur Origenesapud Gioffam , ubiait ? SezcH

nia, truculentiüs infolefcit fzevitia , quia

memores, quód meridiano tempore bora pran.

. ut notat Plutarchus libro de Iide : 7r74-

E

€

dy ruina occupatt ]unt fl Job,oraverunt Do-

lentia dementes , & em[anos effecit , qui pri-

uam

minum, conferwarz á demonio in tenebris am-

mogenitorum [anguinem ingurgitent ,

Óulante, àruina ,€ À demonio meridiano ,

morum , ac virtutum non impedit F;one(ta-

b

Ó

ubi Lyra ad rem noítram fubdit : Pefcentá-

tem temulentia ? cum audaciara foveat,

fi

£us , bibentibus vinum , id efl occuparis im

rixas moveat, dxfïïdla pro;óoveat , linguam

potationibus . & inaptis lattitijs meridianus

folvat, luxuriam irritet . fumremaccendat,

«

damon infidiatur,

Íavitiem obarmet ? quin imó Inmen quafi

"

66.

ui fapiunc , non vinum fitxuntLyæ«

extinguit ration"s , vt mentis oculos hone-

um

fed euchatifticum ,- quo fana mente

le

flas effvglat )« fenius ad omma exacuat

-

cupiunt inebriari ; cenfet Coelius Rhodigi-

Ícelera.

li

l

Manna

L

Ebrietas vertiginof. aC.här);bdis fugïenda,ne virtusnaufragetur. 373

:

äx?is f,ï

68.

f le&Q

Mianna cüm plueret é füummo coclo eà

termïnam viftutem, difpellunt pucior.em,&

eidem avidiüs lfraelite inhiàrunt, quó im-

beftiarum inílar fenfibus duntaxat vigent ,

tiin,

penfiüs gule indulgerent, mentem hebe-

quibüs ventri indulgeant , fuisque inferviant

tavit, fenfiisque ad cupiditatem exacuit :

concupifcentijs. Euchariftico qui funt vino

momen enim ipfum edentium prodit infi-

ebrij, à fenfibus quodammodo alienantut,

tiam, quam vocabuli dubietas procudit :

propriis deflituuntur. cupiditatibus, zítus

Cüm Manna guítarent, inqutebant, 4447 £sf

extinguunt concupifcentiz , & íolüm ra«

Exod, 16;

Loc? nimirum ignorabant, quidnam effer,

tioni vivunt, cujus duntaxatlegibus infere

-

N EA

quod tam exquiíité pallato faperet, guiee fa-

viunt : Ghic eft fecundus calix poculo op-

titfaceret appetitui , & ftomacho explendo

pofitus Babylonicz mulieris , & de quo ait

.tam bene, (e accommodaret : verüm non

Regius P(altes P/al.22, Impinguásti in oleo

fuit Manna &coclo delapíum, .quod mentem

caput »aeum , & calix metk ineörian!æguäm

líraelitarum hebetaret, fed depravati appe-

preclarus eii,^— Nimitum Euchari(licus ca-

lix praeclaré inebriat , dum fopitis fenfibus,

titus cupiditas, quà /Egyptijs inhiabant car-

Tibu;; allia, c&pas cucumeres & pepones

pravísque extintis concupifcentijs ; prue

! Eþï):/f 5

ambiebant,

Imó Manna defecit, ut agnus

dentiz, ac ceterarum virtutum faces accere

Je[ut cap.5, immolatus Ifraelitas pafceret: Fecergnt pba-

dit, & ad ccleítia. contemplanda mentis

fa. defecitque Mauna., íedimmolatus agnus

eXacuit perípicaciam,

Hoc calice, qui in-

infitiz abegit caligines , mentem priítino

ebriatur, non vilefcit defpe&tus, fed honos

fuo reftituitlumini, G excitatas cupiditares

ratur ad regiam promotus dignitatem ; 'in»

ad /Egyptias carnes co&rcuit, quia panis Eu-

ungitur enim - inflar Regum oleo ; impim.

- chariíticus virtutibus innutriendis peraptus

guafli in oleo captit meum.

Quàm difpares

, vitia non patitur, nec prava defideria, imó

calices ! babylonico fiquidem potu, qui ma-

etiam à morte comedentes. liberat, dicente

dent, in bruta fcedà metamorphofi transmue

Chriíto: Nonficut manducaverunt. Patres

tantur, ufu deftituuntur rauonis, prudene

veflri Manna . & mortui funt s qui manda-

tie privantur dictaminibus, virtutum fpoe

cat bunc panem vivet. in eternum : nimi-

liantur honeftamentis , quiapravis ;infervie

rum Manna in deferto contagium prava cu-

entes concupifcentijs, vitiis affociantur, quo«

piditatis corrigere. non valuit , cümadhuc

rum fceditate detutpati coelo funt exofi, &

| Áfraelicz /Egyptijs inhiarent carnibus, ideo-

terrz derifui : at Enchariflico hauftu qui in«

que neque necis difpulic füpplicium : fecus

ebriantut, faceÍplendent diviniamcris, vir,

agnus Eucharifticus , vinümque divinitate

tutibus ornantur, lilio florent caflitatiss

t

.attemperatum mentisacuit aciem ,. divinia-

rofis olent charitatis ,. vigent tationé , ac

moris accendit flammam; carnis**app'etitum,

prudentiá , & divina mentis acie myfíteria

vel penitus extinguit, vel efficaciter (opit.

penetrant; quia utÍcité Incognitus expen

$9.

Duos facer textus nobis exhibet calices

dens pracitatüm textüm:? &órietas corporali £falmm. v

hominibus propinatos; unum, quem vidit

obfcurat intelletium , ebrietas autem . gratie

Joannes in manu Babylonice mulieris: 7Z

magis illuminat: quam praclarusefl calix? id

?þacal. D.

mulierem fedentem f[uper besiiam coccineam,

efi multum clarus:/ quia nimirum divinos

& mulier erat circumdata. purpura babens

perfundens intus radios intellectum clarifi-

oculum aureum 1n manu fua.

Qu veró

cat, mentem acuit , & fenfus corporis ob-

o n RR

-« fuerit hzc beftia, qua infidens mulier cali-

tundit. 'Chriítus igitur in ara fuum propi-

cem imbriantem ,. hominibus propinaret ,

nat fidelibus vinum , t fuo calice porati

declaravit Angelusinquiens : Keges feptem

honeíté inebrientur, feuextra feníus adti

loli vivant rationi, floreant virtutibus. Ad

funt : nimirum Reges, G potentes in terris

B.bylonico calice ebrij ita ab hominum na-

hunc propinati vini hauftum allufit Salo.

tura de(civerunt, ut foeda fcelerum meta:

mon, cüm dixit ?. Re/zuquite infautiam , &5 Proverb g,

?

*

morphofi fuerint in beftias transmutati

bibite , & ambulate per vias. frudentie, uon

quia a&ti extra rationem , corruptis fuis fa.

enim invitat 5apiensad bauftum Babylonici

mulabantur cupiditatibus , fenfibus infer-

calicis : vinum enim , quod hec mulier pro-

t n Cl!l

viebant, quibus etiam abutentes omnem rà«

pinat, mentis nón acuit ingenium, fed ejus

.tionis ufum abegerunt: & iftos non . alios

obtundit aciem; Sapiendiam nonnutrit, fed

lh

dixeris, nifi quos vinum obruit, Gebrie-

minuit; vias prudentiz non edocet , fed lu-

tas opprimit: Angelus enim beítias vocat

bricas iniquitatis apetit : hoc qui vino mae

ebrios temeto Babylonico: & quidemapte,

dent, ijsdem nutant pedes , titubar Jingua,

quia ficnt belluz ratione carent , & fenfi-

vertigine circümagitur caput: cum igitur

bus vigent, ita Babylonico vino, feu ter-

hauftum nobis vini fuadeat, utambulemus

renis voluptatibus ingurgitati , vigent fen-

per vias prudentie, de vino loquitur Eu«

fibus, quibus parati femper funt ad vitia ac-

chariftico , quod dum largiüs, frequentiüse

cerfenda; fed ufu deftiruuntur prudentia,

que nobis propinatur , mens defoecatior fe

& ratienis, ac hone(tamento virtutum,

Zo

renatur, Sapientiam docet, prudentiam ace

Verüm fi hoc Babylonico vino temu-

ceríir. Eucharifticum námque vinum fola

lenti uíu deftituuntur rationis, eodem men-

duntaxat vini accidentia , quibus eblandia,

tis obtundunt aciem , 6x'tinguqnt; lumen;ex,

tur, retinet 5 lucem enim divinitatis , quá

Aaa j

mentis

374

Díffertatio XVIIL.

mentis n,ubile; dif&utft, abfcendit: humanum

n0, non lubricas percurrunt vias. iniqnita*

vinum venena fapore illinit, ut rationis vi-

tum , neque ad precipitium proclivia obam-

res validiüs enervet; unde fcité Salomon;

bulant vitiorum itinera ; fed per firmas in-

ne à vijs deflectamus prudentiz, ne ab exer-

cedunt prudentiz vias exercitijs occupati vit«

citijs exorbitemus virtutum , vini Euchari-

tutpm.

Propinat Chriítus nobis fuum fane

ftici hauftum, in quofonslatetlucis, nobis

guinem, quo inebriemur, fimülque divi-

fuadet: 4mbulate per vias prudentia : Ni-

nis erudiamur: hzc enim fola ebrietas falue

berrima nobis eft,

mirum per femitas mandatorum Dei,ac con.

filiorum: Euchariftico enim qui madent vi-

ob do db d o t od d CO CDOD ID E CO OCO COA

.

TM m EH g, n AE BIN R EL RU E D OE QTE ECC RE M

(2)

;

ääïääï*äïïääääïmmæææäæææïäææïäïïoæä:ïä

h

DISSERTATIO XVIII.

Ambitio, quó altiüs evehitur , có proxi-

ä

L

mior cft ruinz ; ejus tumor honorum fugàá

/.cludcndus.

$. L

JSuos Affetius Ahbz'tz'am': pfcit , eo. dirids torquet , quà tumirlz'z):.

spr

inflat ; ventum Jdisdem exhiber, quo dum in [ublime feruntur , noxiora fe-

£nm pracipitia 4rabunt.

."M

Uàm lubricus eft incon-

3.

V.

h-0

o

m N(CM

talium flexo non coleretur genu, eum non

N

fulta ambitionis affe-

fuum tantüm, fed Regis etiam, & centum

(

Gus! in fuüblime niti-

N

'f.v

vigind feptem Provinciarum Perficee ditio«-

s

PL

m-— r

tür, & in imum deji-

nis hoftem credi vellet, ac perduellem; &

f^

N

m

w

N1

us

4

At

es s

3

citur ; quia dum altiora

proptetea diris fupplicis omnibus perfe.

Rs

dignitatum faítigia an-

quendum: cumque Mardocheus genu non

NT

Z

Ü

äd(

PT TRU RRE dnallul - r a

w a M IN

/,;ï'z:;?l/»fr

I

helo jugiter. defiderio

fleéteret religionis, & patriz tuendae causás

attingere , aC captare

eó quia cenferet, cultum illum latriz effe,foa

affe&at,þingloriä caligat ; & ibi przceps ruit,

líque Numini debitum ; hanc. piam Mar«

ubi celfiora tenere arbitrabatut : graves e-

dochei inurbanitatem ulcifci cupit ,. dirá &€

nim hiatus patitur levis hujus affectus cre-

ipfius fuz gentiscruenta clade ; molitur a«

dulitas; precipitia fecum dum in füblime

nimo ferro Mardocheum tollere cum | uni«

nititur, & ad majora fe evehit, fecum tra»

verfa ftirpe Judaica per omnes Perfici juris

hit: qui enim cacam neíciunt ambitionis

terras; imó & confenfu Regio impiam exee

coércere audaciam ; experientià edoceftur,

cuturus fententiam, innocentum fudiffet fams

.

plena przcipitijs effe dignitatum faftigia

L

guinem, nifi mulieris unius feu Eftheris Re*

dum enim ambitio in confummationem cone

ginz lachrymze interceffiffent ; decretum ab

Ed n . r- ^ RU - aE s s o^ T

cupitz dignitatis per mille irrepit indignitas

Amano extortum deleviffent; his enim e«

tes, diu laboráfle, ut lapfu rueretgraviore,

mollitus Artaxerxes crudele , ac cruentum

pernofcit; quia perfzpe fibi nocitura expe-

Amani edictum abolevit.

Cüim enim Rex

tit ambitio, quz plerumque experitur, diu

noclem cctli permiffu duxiffet infomnem, &

fudáffe, ut laboribus diuturnis, quos fubi-

priorum temporum conícriptos annales fibi

vit, merum enancifceretur fepulchri titu-

afferti legendosjuffiffet , ad eum devenit lo.

lum,

cum, ubi fancta Mardochei fides,infidas Eu-

.

Quot gloriz fplen&orem quaerentes,

nucorum infidias contra Regem prodidiffe

non ejus fcintillas inveniunt , fed ignominiz

narrabatur, & quidem immunerato fervitio:

fuliginem enancifcuntur ? Teftis ftatim ac*

vix candores fuosé contermino emispherio

cerfitur Àman in aula Regis Affueri honoris,

ceeperat aurora propagare, fimuülque no«

& opum cenfu inclytus , : regiz familiarita.

éturnas fugare caligines, excutere umbras,

tisgratiá in(ignitus.

Hic apud. Affuerum

cum Rex excubantes famulos interrogavit,

cüm omnia poffet, vecorsambitionis libido

quisnam effet inatrio ; & cüm audiviflet ad-

adeó hominem copit, ut àquocunque mor-

e(fe diluculó, ac folito maturiüs Amanum;

fiqui-

375

Ambitionis tumor honorum fugà eludendüs, :

fiquidem pervigil femper ambitio eft, ex-

vellet honorare: nimirum fuo non Caz.feta;n-

fomnis, fedula, nec ignavé ftertit, nec ofci,

bitio fumo, quó quia feede caligat, no.n pu-

tanter in plumeo lecto pandiculatur ; ficut

gnantia tantüm affectat, fed deterioren;ac

Regem curz excitaverant hominis fibi fidi

probrofiorem fibi conditionem expofcit,

$«

congruis cumulandi beneficijs ita Amanum

Ecce inflituitur invidioía pompa; fui'tx;x

odia noa fiverant quiefcere defiderio ca.

que Amanus à pedibus Mardocheo , quem

pium Judzi fibi invifi & medio (ubmovendi:

jam cüm tota hebraica fua gente laqueo fu«

Ífpenfum, & pede protritum arbitrabatur,

cogitaverat Rex de Mardocheo ad honores

promovendo; laboraverat Amanus de eo

Quot oculi per fora,plateásque fpectantium,

totidem fuére Amano ludibria, totidem telag

proríus deprimendo, quamvis eventu mie

miümà cogitatis abludente. Vocavit Affue-

quibus faftus confixus detumeíceret, & am-

rus ad fe Amanum, quem interrogavit ma-.

bitio depreffa humi reperet , quz nonnifi

fuper celfiora dignitatum faítigia affueverat

jora faftigio humano [perantem; quo do-

nandus effec honoris genere, quem Rex per-

przeminere; uterque fora, & plateas circu-

cuperet infigniter condecoratum,

mit, neuter propfiam capiens fortunam,

! Cümque hanc rogationem minimé du-

Mardocheus adblandientem , Amanus fibi

3.

bitaret Aman ad fuz incrementa. dignitatis

novercantem ; ille equo infidens Regio re«

pertinere. ( fiquidem ea eft ambitionis indo-

gali rubebat purpurá; «erubefcebat ifte pro-

les, ut femper ad fublimiora pitatur,G qui,

prio pudore.

Quantum fortunz priftinze

dem inflar fumi, tamdiu cupit afcendere,do.

decreverit magnitudo fingulos recenfuit ad

paffus , froenos equi manu tenens adhuc froe-

nec prorífus evanefcat ) confilium fuggetit,

quod fuum proderet dedecus, & Mardochei

nare proprium tumorem non didicerat; nec

ferocientis animi coércere impetus ; nimi-

gloriam promoveret , refpondítque Regi :

Si vis ó Rexhominem przclaré de te, tuó-

rum imbecillior erat (tomachus , quàm ut

que Regno opuimé meritum honore,tuóque

concoquere poffet propriam ad tam abjectum

favore pra czteris infignitum ; impera, ut

minillerium depreffionem.

Ultionis mox

Regio veítitus ornatu vehatur equo, qui te

defiderio inflammatus , fimülque odio con-

tabefcens, velut canis in jactum lapidem ,

1

iniefíorem deceat, pérque urbem circumdu-

carur tenente froenos fatraparum | Principe,

non in manum jacientis fzviens, proripit il»

inllárque Praconis preclamante : fic bono

licó fe domum, operto capite, demiffis ocu-

lis, frontéque exafperata , erubefcens non

rabiur, quemcunque voluerit Rex bonorare

Eith. 6 Vs 90

tantum obvios quosque, ied & folem ipfum,.

Arrifit Affuero Amani confilium;jufíit.

2

quem quovis voluiffet tunc fplendore defti-

que ftatim Mardocheum in morem Regis in«

tutum : cámque ab amicis exquirerer , qu&

dutum, diademate, aureóque torque fulgen-

meliori fpongià tanti nota dedecoris abftergz

poffet ; dum con(ilia ineuntur 3 en fores do

gentem equo infidere generofiffimo ; Ama-

no, quo nemo inter Proceres potentior erat,

míüs pulfant Eunuchi regij celeri paffu fu-

pervenientes, qui Amanum ad epulas ab

pr&eunte, acpraconem agente, per fingula

nrbis ampliffimz fora , omnésque plateas

Efthere Regina apparatas evocant, imó GC

circumvehi.

Hafit hifce auditis faxum in-

compellunt cunétantem , urgéntque deterio«

ter & cultrum , ut. paroemialiter. dicitur,

ra praefagientem : fed vel invitus compae

Amaniambitio ; cujus faftus detumuit, hinc

ruit Aman: fub finem autem convivij cünt

ass

Rex pauló liberalíüs calicibus exficcandis in-

excludente renitentem . tergiverfationem

mandaro Regio; inde ambientem animum,

dulfiffetmeróque propterea adletitiam citra

tumidósque fpiritus [zviüstorquente fervili

tamen ebrietatem incaluiffet, E(ther Regina

ob(íequio, & quidem conferendo in hoftem

compofita ad omnem rmiodeftiam, ac ioli-

capitalem, inimicum invifum, — Quim fibi.

citudinem oratione efficaciter inftitit, & pro

met malé ambitio coheret? Amanus tut-

capite tam füo ,. quàmgentis fuz univeríae

;

gido ambitu arroganter inflatus. arbitraba-

fu(is madida lachrymis deprecata eít.

tut fe primatum tenere, inter Perfici Regni

Quid ni? inexpectata fupplicatio prece,

ï;

Principes proceres, putans, quód nullum

& lachrymis mixta miros in Regis animo

alium Rex, nifi fe vellet tali afficere honore,

potis fuit motusexcitare; fiquidem Regium

cor intimiüs tangebat Reginz fibi leéctiffi-

ideóque id Regi dedit con(ilij, ut primus &

Regis Principibus eum deduceret ,. quem

ma, fimülque dilectiffime , & innocentis

Àn non

gloriofiüs vellet Rex honorate.

commiferatio, populique judaici per omnes

amenseítamans honoris, voluit Aman fic

Regni Provincias longe latéque diffufi crue

ponorari, & (imulpetijt, ut ipfemet, qui

enta clades: corpit itaque non ampliüs vino

incalefcere , fed irà excandefcere in tantze

rimus in Principibus érat, ejus teneret e-

uum : an nonfibipugnantia ambivit, nam

crudelitatis molitionem ; voluitque ejus au«

g'rumque ex altero validé redargui poteft;

thorem fibi innotefcere : cümque intelle«

xiffet concepti facinoris atrocitatem ab uno

nimnirüm aut. nolle fe fic honorari, tametfi

»a3lam ejusmodi enixim videretur honorem

adinventam Amano; fürrexit Rex indigna,

bundus de convivio, &in hortum tricliaio

exoptare: vel fi id revéraexoptavit, nonfe

um pqte-

proximum conceífit, vel ut furoris eeftum

ipium reputare é Principibus prim

affis ut

ràt, cum alium prioremexpeteret, quem Rex

l;bc;iori temperaret autà j ve] fort

Ípáa

376

Difïervts/ttïd XVIIl,

ho

patium qizreret de modo fupplicij flatu-

Ixfze Majeftatis Reus proditut, & qui ttu-

£0

cibus oculis lethales minas in omnes vibra-

endi, cámque jamimminentia fata Amanum

bo

remerent unicüm id cogitavit afylum fu-

bat, irati Regis vultum non fuftinet ; qui

fib

pereffe, Eftheris clementiam: cui prpptc-

purpurá rubere confueverat , pudore didi-

[ti:

rea ut erat f

uper le&ctum tricliniarem recli-

cit erubefcere; qui ferrum in. jugulum to«

at

mata, féque fupplex adílernit , enixímque

"

tius Hebrzz gentis fuse, latéque per fingue

ej

las Perficee ditionis Provincias propagata

rogat, utgratiam vitz velit fibià Rege in-

qm

tercedere : ecce quomodo detumet . ambi.

molitus fuerat , adigitur ipfe jugulum la

om

tionis faftus, qui tot Hebrzearum millibus

queo dare, &ludibrium ventorum pendere

bit

| paraverat internecionem , fupplex & humi-

án patibulo.

'AÀn non folli (imilem ambitionem di-

na

lis unam. Hebrzarum feeminarum geme-

2«

ts

bundus rogat pro vita obtinenda.

xerim? ventum attrahit;ut reddat; inflatur;

de

7«

: ]nterea cum furoris zflus, ireque ve-

ut detumeícat ; aurá paícitur, ut citius eva-

hü

neícat. Imó parem lampadi fecerim, quae

hementia nullo Regem pateretur loco qui-

r

eícere , revertitur hic minarum , cadiüm.

tuncextinguitur, cüm exuberantiam olei

!

Imó bulla eft ambitio,

que fpirans in ccenaculum ; ubi Amanum

felicitas affundit.

ii

reperit, Regina Eftheris affufum lectulo,

quz citó inflatur, ut citiüs difrümpatur,

Bl 7n

D

& meditati flagitij fufpicione correptus, ju-

Fax eft ad modicum fplendens, qux cum pe-

' bet ftatim crudelem fceleris artificem in

rit, fatet: imó ignis eftfatuus per a&ra cira

fm

ftl

éandem , quam Mardocheo crucem erexe-

cumactus przlucet in avia, micat in tenebriss

Íed vix fplendens extinguitur , & quos de-

i

zat, fuccidaneam agi victimam, Regis juf.

(j

fui ftatim Perfarum more executio reípon-

legat nitores ftatim abícondit.

Satiüs ta»

ii

. dit ; quin & decem Amani filijtrifte [pcéta-

men ambitionem pariaverim fumo, qui quà

le

culum ! in érucibus pependéte, bonis omni-

I altiüs afcendit, eó citiüs abiumitur, & e»

vaneícit.

i

bus, fortunísque damnatorum fiíco addi-

Timeant quotquot- arridentis

[//

.Adeo ftedé czcutit ambitio,

fortunz fecundis flatibus intamefcunt ; ma«

&is Reginz.

N

ut dum fublimitatis editiora faítigia tenet,

laci& pediffequa eft. procella / naufragium

apparans.

Fallax eft. favor, contrahenda

I

opprobriofze contumeliz fibi modum igno:

k

ranter prefcribat : fcité Lyranus. Cogitans

funt vela , fi nimium impleantur ; cutis (i

J5 6 E(lber,

plus equó infletur ,. difrumpitur,

Icarus

à

in corde fuo Aman , quód nullum alium Rex

nifi fe vellet benorare , quia modus fuperbi

quó fublimiüs evolavit, eó profundiüs de-

d

0r

eft exiflimare, quüd nullus nifi pfe debeat:bo-

lapíus Libiting tenebras vel in ipío meri-

noraAri.

Dixtt 6 Rex z feflina, & fumptá

diano fole enactus efít.

Non fidant aulici

tà

t

ffolá, & equo fac, ut locutus es. Mardocbeo,

Principum favori: annofz quercus quamivis

uia tu es primus inter Princtpes Regni mer,

diu creverint , una hora extirpantur: ex in«

Ü

&6 ficpatet exaltatio Mardochei , 8 confuta.

timiori amicitià arétiüs Alexandro Magn'o

devinctis Ly(imachus leoni objectus : fuit ,

go 4mani.

Quàm palpabilis eft ambitio.

nis czcitas! dum fublimiora honoris ambit

Clitus haítà tzajectus , & Calliphenes mort

It

juffus eft, Philothas miferé ceditur, Par-

faítigia, fur(ümque fauftu tumido nititur,

fibimer vel latenter infidiatur ;

aucupatur

menio per fpeciem amicitiz occiditur; Seia«

H

honoris fplendores, & caligines enancifcitur

nus Tiberij per Gemonias fcalas unco trahis

tur Ablavius Conftantijin frufta dilaniatur;

te

ignominiz; fibi pracelía, & amulo depref.

fionem molitur, fed hujus promovet ex.

Eutropius Thedofii fecuti percutitur ; Ruf-

finus ejusdem Theodofii czdem etiam cum

altationem, féque in imum deprimit dede«

À

coris ; non fe amat, qui ambitionis faftu

ludibrio conjunctam fubit: neque mitiüs

4l

actum fuit cum Stilicone Honorij; cüm Bel-

effertur, fe interficit, cum fibi eblanditur.

U

Cavendum fané ab hotce eblandiente

lizario Juftiniani, qui oculis orbatus mendi-

$.

t'xj

caecz ambitionis lenocinio; fibi invidet, qui

cus in ponte ftetit.

Hos omnes, quos am»

d

ambitione tumet: eft enim ambitio Megiera

bitio inflaverat, o

pprgbrium opprefft de»

honorisfucata nitore, allicitfplendore ; ut

decoris.

inimum detrudat caliginis: fedula ambitio

$.If. .

ï

nonnifi operofumi dedécus inconfulté aucue

Y

patur; & nonnifi plerumque contumeliam

Znbitio faflum a CUIat , gui plus

negotiatur fufi fudoris fliixo coémptam ar-

Jecum irahit caliginis , quàm predat ni-

ü

gento, Quàm noxiz tumida ambitionis nune

toris,. Que ampla [unt coarílar ,& quae

dinz ! ubi faftus fuperbientes molefítis glo-

fublimia deprimst , quia ejus defi-

[

tim Ípebus folam mercantur ignominiam,

derio baut parias,

In aula Affueri, qui proximior erat regio fo-

[

lio, quia ambitione tumidus, ftrator fit

Luida funt,ac evanida , quz ambitio in

(

equi;ac inter compedes,fora, plateásque per.

aulis Principum officia expetit; falla.

IO,

ambulat civitatis . & ex fidminaftro obvios

ces funt dignitates , quas faítus . affe».

Ó

quosque territante, Praco fit. ridiculus, ab

&at, plusque fecum trahunt caliginis,quàm

oinnibus irriíus, qui céteros faftu ridebat:

prodant nitoris,&tantüm fi generosé concul,

!

nimirum Áman,quem Affuerus patrem con-

centur, defpicienti gloriam adferunt. Unum

[:

fueverat appellare, perduellis proclamatur,

tantüm eft bonum fine fallu appetendum;

one«-

377

Ambitïon.ïs* 1umor»'honörum fqgä eludendus.

honeftum fcilicet; virtutuþm,y qui fitiunt de-

tas obringat: in latiffima igitu: terta hön

cora, hocunice bonum ambiunt: qui alia

Reges , Íed Rgguli dicuntur dominari, quia

bona ftudiofiàs anhelat,nonnifi arumnas

tamet(i in fe longe , latéque diffufa; pluri.

Incap.Ygl

fibi accerfit: hinc nobis paffim obviant pa-

bus tamen eam ambientibus anguíla erat;

tresfamilias amiffis liberis moerore confeécti,

ut notat Abuleníis : Zéestur. dividi in quin-

J ffue quájk.

auro inhiantes deperdito lucro anxij? con-

que R egulos,quia à quinque eruttatibus tere '

xüpifcentiz eflu ferventes , alienge uxoris

za ia prinufalzäw denominantur quinque

amore excruciati ; in aula Principis fermé

Reges,Équia parvi fuut.cüm fit terra angufhas

omnes proceres honoris, acdignitatis am*

vocantur Reguli: nimivum fi unus duntaxat

bitione diftorti, Nimirum res quavis hu-

cunétis imperáffet civitatibus, Rex & quidem

)

mana plures femper fecum trahit appetito-

potentiffimus effet: ^verüm dum in plures .

res, habétquerivales: bona qui fluxa poffi-

terra illa partes dividitur,cujusvis portio co«

dent; perinde ac verfantes in regione hoftili

ar&tatur, & dignitas anguftatur, ideóque Ree

huc,illücque neceffe eft, diu, noctáque afpi-

guli, non Regis donantur nomenclatione.

ciant, cervicésque, vel ad inanem quemlibet

Non ita mater filiorum Zebedei has

E2z«

ftrepitum circumagant, & quidem palpitan-

terrenz ditionis anguílias fuis ambivit filijs;

cüm enim Chriítus fuorum ftipatus collegio

tibus femper przcordijs,pulchré Seneca;bame

Epiff. 75,

imaginem animo tuo propone , ludos facere

difcipulorum, & Jacobus, ac Joanneshono.

fortunam , & in bunc mortalium cetum bo-

ris fuüblimitate,fe ipfos viderent uno excepto

Petro reliquis antiftare Difcipulis; ideo in -

nores, divitias,gratiam excuterequorum alia

dnter diripientiutn manus. fctfJa funt , alia

promiffis olim thronis primatum ambiunt;ac

enfida focsetate dioifa [unt , alia magno

negotiofis precibus matrisfuz ambitos ni*

detrimento eorum.in quos. deuenerant. pre-

tuntur honoresenancifci? acceffit fiquidem

ben[ayex quibus quadam aliud agentibus inci-

ad JESUM mulier cum filijs fuis adorans,

derunt , quadam quia nimis captabantur 4-

eniximque aliquid ab eo petens: .Dic wr fe- Matsb.sd

vtj dum avidarapiuntur , expul[a fiunt.

deant bi duo filij mei unus ad dextramtuams

INimirum ludos inftituit fortuna ,. ludicris,

& unua ad [iniflram in regno tu0 , quàm tue

mida , & amibitiofa funthujusvota mulieris,

"

evanidisque illectos femper fefellit, munu-

Ícula mittit, qus veloti inflate bulle per

cüm utrumq; latagat geminatofiliorum folio

aéravolitantes dum manu puerili prehen-

novi Regislatus przoccupare. Adeofumo

duntur, difruptz evanefcunt; & totus tamor

,

mulier correpta ambitionis caligat, utde vi-

Orbem referens in aérc

Goria ptiüs cogitet, quàm de pugna ineunda

fplendidum , vel unius

[ermonem miíiceat; & priusquam dilecta

tactu digiti difparet.

i.

Promittit Deus Jofue terram cultu fe-

proles ad caftra defcendat, certamen ineat;

tacem , fructibus tocundam ,. aéris falubri-

victorijs condecorat, triumphis fupra. cate-

rosacclamat : & quia vàna funt epinicia;

táte arridentem, longe , latéque diffuíam :

Sofutcabai. T,r ) Lartffima derelitla effqua nec um forte

qui nulla preivit pugna ; nonnifi vanidze

divifa.efl , tuit hzc terra Chanaan, qua in

glorie fomniata trophza ambientibus filijs

erexit faítu ambitionis cecutiens mater, cüm

quinque Philifthiin particur regulos, nimi.

um Gazeos, Azolios. Aícalonitas, Gethzos,

dixit: dic ut fedeant bi duo filj mei,unus ad

& Accaronitas.

Verüm fi latiffima dicitur

dexteram tuaw , G unus ad. finifiram tuam,

Quis expoftulantis mulieris non videat cae

terra, longe (cilicet, latéque per vatios tra-

étus extenía , cur ejus poffeflores non potiüs

citatem ? petit enim in Chrifti regno fini-

Reges dicuntur, quàm reguli nuncupentur?

Íflram, & quidem inconfidetato elationis

fa(tu: editiora honoris culmina expofcit, G

ait enim facer textus: g quinque regulos di-

viditur, nomen enim reguli dítionem po-

fimullicétinfcia, quia cecutiens,utpote ante

bitionis fumo correpta, reprobationem ne-

tiüs indicat angu(tam : fi amplam poffiderent

gotiaturifeitéAuthor operis imperfecti apud

. ditionem Regis donarentur nomenclatura, &

Hotnil.3 5

quzelibet ditio fua amplitudine plures com.

Chryfoffomum expendens feveram Chrifti:

fententiam,quá arroganti petitioni confulté

plecteretur Provincias: ficut civitas plura

fub fc habet oppida; & provincia plures ci»

refpondit, ait: Aefciris quid petatis , quafi

vitates enumerat, ita & Regnum plures pro-

dicat : ego vVos vocavi ad partem dexteram

de finisira, €fvos veffro confilio curritis . ad

vincias comprehendit; fi igitur terra eít la-

tiffima, & plura comprehendit regna, neceffe

finifiram : ideo forfitan & per mulierem res

eft, utquihzc poffident regna, non Reguli,

agebatur. — O palpabilem ambitionis c&ci-

tatem ! cum votivos expofcit thronos, &ter-

fed reges dicanwur: fi igitur. Reguli vo.

cantur , qui terram derelictam adeunt ,

ni dedecoris negotiatur abjectionem; gemi«

jam non latiffimam, fed eïnguam effe inde

nati honoris fumma expetit culmina, & fi-

conjicimus,

Sed tertam latiffimam ad noe

mullapfumappctit ) imum erumnarum $

ftram eruditionem dicuntur Reguli occupa-

gloriz inhiat fplendoribus, & cterni dede-

re, utinde difcamus, terrani fuis dimenfio-

lo

coris caligines exoptat , principes beatorum

nibus (atislatam quidem effe, íed ob nume-

cupit pro filijsthronos,G fimul reproborum

rumambientium anguítijs. coarctari; quo

fedem cacé defiderat: itaeft, quotquot fi-

nuntur fumo corripi ambitionis; in ambito

enim pluresejus exambiunt portionem ali.

$

quam , anguftior cuiliberneceffé eft haredi-

honore iguominig enancifcuntur dedecus

L

Bbb

Ferani de Affeisbus Jom. II.

'eerié

^

Ed

378

: Diffcrtatïd XVUL -

" eerté nefcit,quid expetat, qui finiftram Chri-

tem, Quis non t-ïäæ—eat ambitionem 4qud Dat»

fti appetít, cum reproborum íedem petat.

latim alcendit, & altiüsfemper nititur, quó

Verüm ad fomniatosin finiftra thronos vera

lapfuprzcipitet graviore ? Cafus Luciferi

currit ambitio, & inreprobationis contu«

fulguri equiparatur, tura propter. velocita-

melia praeelectionis mentiturhonores.Quàm

tem deíceníós, cüm momento ruat; tum pro-

"elancularie funt ceca ambitionis fraudes!

pterbrevitatem lucis, quz in ortu fuo extin«

cbm electorum dignitatem reproborum.me.

guitur, & unà cum cafu de(init in tenebras;

tiatur dedecore : vocat Magifter Chriftus

uimbrásque ferales, Id enim ambitionis pro-

fuosad thronos dextrz difcipulos, & ipfiad

prium,novas femper cum Protheo formas in-

ignominiam finiftrz,contumeliam -reproba-

duere,licét in fingulis femper intormis,ac tur«

uonis nituntur currere. Quis non videat

pisfit 5 hincApoftolus omnemà vera chari, * "*"'f'üä

manibus palpandam ambitionis czcitatem?

tate umbramarcet anibitionis: Charitarnen

fcdem,ad quam vocatur honoris refpuit , 'ba-

ef ambitiofas quia utícité expendit Bafilius

ratrum ingreffura finiftrz, feu zterna igno-

abhabitu, velforma fua non recedit, ac fi

minia,

idem£onet, ambitionis vitio turgere,ac à pro»

131

Non eft folus Cacodoemon , .qui ziza-

prio recedere habitu ; & revera fuo ambitio

- nijs ttiticumcorrumpat ; idem & ipía pra»

fplendore .fpoliavit Angelos, quos ipfa ia

ftat ambitio, Ubi famulorum fedulitas ziza«

coclis inflaverat ; dejecit interzerreitris, pa«

nia repererat tritico fuper(eminata , Herus

radifi amcena primos homines à propria di-

Matth.3,

interrogarus de iniquo Zizaniorum fatore, ait

gnitate, acdecore; cümque effent nudi omni

illiss. Inizicus bomo boc fecit:, non mefugit

probro, eosignominia induit, cüm inflavit,

plurimum defudare interpretes difquirentes,

infpiravitque Numinis thronum erizi ficoz Gtutf N

qualisnam fit hic inimicus homo,D Hierony-

[

Déj,fcientes bonum, maluta, cüci enim pria

mus cenfet effe doemonerm, ca de cauía, quz4

mus homo terreítresinter , ac cce'eftes inces

- Diaboluspropterea inimicus bomo appellatur,

deret delicias, mente purus, moribus inno«

qui Deus effe defiit : nimirum docmonis fattus

cens,animo ferenus, & cum beatis fpiricibus

z

divinitatem infolenter ambivit,& dum fe fu.

Angelusipfe corporeus verfaretur, ut fratets

pra fe effe czeca affeCtavit.ambitione, acfi

cümnonexzíluaretcalore, non algeret fri«

naturam exueret angelicam , & Angeium de,

gore,non frangeretur lábore,non defatigares

Íueíceret, homo nuncupatur. 1mo &homo

tur motu,non fadaret curfu,licét colonus pa*

ipíe divinitatis fuperbé candidatus perhibe-

radifijuffus effet, .nimirum ad animi magis

tur falíitatis, vanzque fpei lenocinio illectus

remiffionem, quàm per laboriofz manus oc«

G ab aítuto ferpente inde ironicé Deus fa-

€upationem : cüm primum tamen ccepit am«

&us: proinde non fine farcafmo feu , joco.a-

bitione tumefcere, Numinisque inhiare (imta

matulento Deum audit tumidum, vanümque

litüdini;quiaà vera defecit charitateque am«

Gettf 3»

redarguentem armbitionis faftum ; .Eece 44-

bitiofa non eft,ab habitusformáque fua ftatim

dam qua[i unus ex nobis faltus efH , fed quid

receffit ; fiquidem irrequieta legis membro-

fuit homo enactus ambitu divinitatis, homi.

tum rebellione corpus ceepit contra fpiritum

nemdiffitendo? Deus effe defiic, & homi-

fuperciliaattollere; cervices erigere; ac pedi-

. nem effe immodicé fuperbiendo negat, fed

busita recalcitrare;ut re&laratio nonnifi diffz.

