gnittamus ofcula, nec exhibeamus ; oículo.

modi ofculum pignus charitatis , ac finceri

t

rum enim obícoenitas fatis fe prodit, & con-

amoris, quo tamen abufus Judasin figoum ..

tactus qui. per labia fiunt, plena funt pericue

vertit proditionis.

Caterum ufus poftea -

lis, & qui ofculis obícoene deliciatur vene-

invaluit,ut virgo etiam velaretur,ne affidua

num ebibit, quó caflitas corrumpitut, ac ca«

intet ofcula ad luxum concalefceret,ut notat

"Tertullianus ubi interreliquas hujus velami-

terz inficiuntur virtutes? efít enim ofculum

*

Liä.de velo,

ait Emiffenus pars adulterij, oftium crimi-

nis utilitates has eleganter ponit inquiens

* Vivg,

nis, mortis initium , ac perfecta in corde

Jpfa concupifcentianon latendinouefl pudica:

€6.

captivitas.,

.

patitur aliquid quod virginis non fit, ff'udium

»1

Hinc quoti

es Apoftoli fuis in.Epiüorlis

placendiutique & giris.. Quantum velis boa

injunxerunt, ut fideles eorum nomine falu-

na mente conetur, neceffe eff publicatione [uà

' tarentur , non alterius ofculi meminerunt ;

periclitetur, duma percutitur oculis incertis 68

quàm /zz£i , unde etiam Apoftolus Paulus

multis.dum degitis demonflrantium titillatur,,

1,44d Gorintb, i6. ait : Salutate invicem 1n

dum nimium: amatur , dum inter amplexus

efculo fancio :

jaibébatur autem ofculum

& oftula affidua concalefcit.

Sic frons du

Lib.s.Pedot tunc (anCtum ait Gentianus Hervetus ; quan.

ratur, fc pudor teritursfic folvitur, fic difci-

e^pi li^2 do deerat omnis libidinofa fufpicio, & id

tur aliter jam placere. defiderare : Meminit

erat, quod ofculo fancto innuebatur : nirni-

Tertullianus antiquz confuetudinis, quà pri-

rum (an&ta benevolentia , & amicitia: quad

mi fideles fe amplexu, & ofculo falutabant,

quoderat benevolentiz ficramentum: fed

eiim (ignificabatur per ofculum fanétum,

erat myiterium, feu amicitia, G benevolen-

copit puritas deturpári, & fub ofculo alio-

quin[andto ex pervería hominum . falacitate

£ia,cujus ofculum 1yfnbolum etat; à re enimi

libidi«

Taci us,öz joci cum mulieribus fuciendí,ut caftirau exiuales; 327

libiduiis latére myüermm adempto enim

venientibus fcilicet anithabus,-

.Satis etiam

Lit,19. 6,1

velamine ait Tercullianus dum virgo percue

vulgatum.eít Platonicum «armen in Agatos

titur oculis incertis, & multis, (icequs frons

nem apvd Gellium de anima in alterius cor-

duratur ; dum d:gms demon(lrantium ti-

pus transfufione per ofculum , quad etiam

tillatur, fic pudor teritur; dum nimium a.

firmat Encolpius Petmmanus inquxens; .Ef

atür, fic folvitur reciproco amore; dum

erausfundimus binc , €9 bine labellis evrantes

inter amplexus, & ofcula affidua concaleícit,

AH A.

Verümcum hzc veluti àanimzrum

Yl

fic dicitur aliter jam placete defiderare: &

transfufio in ofculi impreffione per labia non

quod fincere charitatis, purique amorisfym-

contingat fine ingenti corporis concitatione

bolumerat, fit lafcivientis concuprcenuæ IQ»

Lib, de ïmm

per cornmotos fpiritus; non immetitó $,Ba-

'wrgzwt,,

€eptaculum, .

filiusait., efculi formofo corpori impreffi

89.

Hinc mulleres etiam refpcc?m hominis

flammam non fecus cavendam homini caíli-

facti eas debent pudicas arbores imitati,

tatis ftudiofo, quàmanimalium venenatos

quatum meminit Apollodorus . Democratis

rum morfus, eó quia pejorafint ofcula fcor-

Difcipulus, hz fiquidem admotas virorum

pionibus, phalangiisque venenum infunden-

tibus,

fhianus co mad"»'*æ re?uglchant foliorum:

NI"F Ct e..«ï.t)lxh.

I

ra

íit,7ac cultrix caftitatisma-

Plura que fub ofculis procacis foeminze

91

nus remgaaa $

ta&hisque:virorum.,

fi non

latent-mala detegit'S, Petrus Damianus, fu-

contraCtione foliorum, faltem negatione cu«

catis ofculorum lenociniis latvam. detrahens

;uwxs attactus«

& viri ompnem xtxdem foc.

calamo,alioquens enim procaces mulierculas,

JEpiff. 453

ming at :.a&um,manum retráhendo preves

quz ofcula figant,ut minus cautos decipiant

niant, eumque fui fubtractione ante .occu-

vitos, ait, Iuterea vos alloquor.que eftis pul-

peat ;

&præfcmm eos alterius fexus con-

pamenta Diaboli , projetiio paradift , virua

taftus, qui pet ofcula craffiüs fentiuntur ;

smieniium, eladius animarum, aconita bibtne

plus enim in ijsdem femper eft periculi,nt no»

tium,toxtca convivarum , eccafio peretmds.,

—Ü

Exzvcit 110, tat Scoliger, qui obfervat Bafim gtacavoce

nl z.u

Vos inquam alloquor, qua eftis g ynecea boftíe

€X eo derivari, quia que duofunr, Grunum

zmrzqus, Upupe;, liula, Naffw, Lupa, [at»

efle queunt; unum evàadereappetunt , ideó-

gzm*uca: 5 que o[cula fioitis ,

& fanguinem

ue dicuntur fpiritus exire, & corpora ha.

Grteli

exigitis, Imó non folum fapguinem fugunt,

Hj

T€i6,aC mnfert: 3 pennde ac duo fPll'lü.lS,

fed G vitam ipfam exfugunt fredé interi-

quaücum licet nexu ófculorum in unum

mentes, quos lenociniis demulcent, ofculis

tranfeunt. Cuod etiam fubindicavit, S. A m.

Hoipio,Y as

Zzä de Ifmu.

deliniunt , ut innuit S. Chryfottomus : 44

brofiusinquiens t"Ofculum vf , quo invicem

Populum Anutiocbenum inquiens,.

Quemad.

£Af.5.

amantes f ibs adberent » 4€ vVeluti gratia in-

modum venatores vetibus extenfis fyivefiria

cterioris fuavitate potiuntur : per quod fibi

animalia immittere Mgredmmur, Ht Sp[A jtt

æ*mmfmdztur fpiritus ofculantis. Sicut etiam

gulent ; dta 68 meretrices posiquam lafciuia

3j.qui fe ofculantur non funt labiorum pra-

retia undique extenderinz per eculos, verba,

dibatione contenti, fed fpiritum [uum. fibi in-

ofcula, fuos capiunt. Amatores, quorum /;zzw-

viceim videntur z;zfuna*ere

tita

»

90.

guinem ebibunt8 ipfos enecant, Nemo i

Hinc eft, quód etiam $. Chryfo& affe-

delirus, & à fana mente alienus, ut velit per

gl

Homil, 30.

i2 2.4dQCo

rat per ofculumanimas inter fe colligari, &

.ofcula propinatum fibi venenum ébi--

yinib

obfervat , redcuntes ex diuturná peregrina«

D

bere, fibique eITc exitio,

tione mutuis confuevifle ofculis excipi,con.

5

YTL

z

h

24 o

z

ïzï'æ/fx

K*

—

U

;.l.xxx

;P'

f

(

i

2

L

Mu

ZM.

U

M

'*J[c

hb

»

»

a

h

x

2

9

n

J

Qu

*;u sf

x

"ks;,

N

li

x

a

?

N

(

SSN

"—

N

i

»

N

v

N

.. O

C

.

m

EE

r

AX

æ*äli

^Y

t

125

hs

MUA

N

X

X?;xþ

É

w

fs

]

AAE

A

l

g2 gnds a

DIS-

j

p (n9) B

mueteEUBE

i

àl

;

"U^ «Q^ *

E

"D*

07 «0» «

:?

Quf i

5

VRRV

:

-

Ws

s

ä

[

—

m

h

eïïæ

E

DISSERTATIO XVI.

| Nullum tuendzx ca

ftitati afylum f

uga tu-

tius,

b

$.L

dicut qui periculum. timet nau mgz] » procellofum mon 1vajicit sz,,,

t

$

gum; ia caffitati

eultor à quovis fe fubtrahat päriculo, Je in. [copulum 4mw-

pingat , & naufraga caffitas pereat.

5

zj u |

CN

i, Unt, qui gon abs 're id

bet; G&eó-magis fevit, quà fuaviüs eblags

Heiw, ]

LO

N

/ À

afferunt,effe in homine

"l

N

«g.*,g Y

ms

ditur; neque ab.ipfa abjungitur fcylla; us

"p

rebellantem , .ac info-

cüm fcyllamánter.& .charybdim fluétuant

[

o

lefcentem concupifcen-

concupiícentiz ac(tus, naufraga pereat caftie

ANSANN C

VY.

N A

tiam, ac in mundo ma-

tas, vel charybdis.abforpta vorticibus, vel -

M

re exzeítuans;fluctibuse

Ícyllz:collifa infcopulum; 'quia.ut fcité fcri-

i

-3Jw

æ

a

e

que decumanis .agita-

bit peritus Nauclerus :S,Hieronymus: 4z .

*

E g

tum ; ficut fuis eft. -

illo eflu.cbarybdis luxuria falutem vorat fzyl.

AHeliodor, -

quor procellis obnoxium, quibus naves ejus

la, feu .rensdens.libido.blanditur. . Quis ita

L

trajicientes finum ad naufragium pertrahun-

delirus.ut ab.hi(ce-non fefubtrahat pericu-

tur,cüm (uborta tempeftate audiuntur -flatus

lis ? Quis à fana mente ita alienus, ut.& di«-

CT^"c$9 ee5

hotrifoni; fufpiciuntur in a&re nigrefcere,

fcrimina .zeftuantis.concupifcentiz :non co«

& condeníari nubes; adimi folis lumen .&

érceat, vel abijsdem.non fe.fubtrahat?

xzca caligine exhorrefcere omnia , .coelum

Caftitaus fludiofus., fuzdue falutis a-

ha

repetito tonitru ingentes dare mugitus;cone

mator exitiales hos fcylla :fcopulos., infa-

curíu, conflictique nubium ingeminare ful-

mes has charyddis voragines:flatim declinat,

— - QR u dU

.getra, emittere fulgura, ejaculari fulmina ;

G alio fugit, utàpericulo fe (ubtrahat im-

& mare decumanis fluctibus futfum , deor-

minentis naufragij. 'Libido.enim haud ab«

Íum vehi , & omnia confundere , navésque

fimilis eftfcyllz, in . quam impingentes mi-

vel forbete inimum, veliterum evomere in

Íeré pereunt.. Fugiendus igitur e(thic fcyllze

- "C^ .*

fublime ejectas, donec in fcopulum allifz

Ícopulus, declinanda luxuria; quinimó fic

LTX E

L

ineluctabile patiantur naufragium : perinde

cautum eítinnavibus, utnautz vel folüm

habet concupifcentia procellasfuas , habet

Ícyllae nomen , omen credant perniciofum,

D

& (uos fluctus, quibus naufragacaílitas ob-

É

ab(tincántque propterea ab hoc nomine quafi

ruitur: non enim defunt hoc in concupi-

ab omine imminentis naufragij : cautiüs id

b

Ícentiz pelago brevia, nec (copuli, nec vo-

praítandum eft inijs, que luxuriam redo.

bll

ragines : nec defunt Scylle , neque charyb-

lent, lafcivientémque fapiunt. concupifcene

lk

des, cüm fit ipfa. concupifcentia charybdis,

tiam; utnimirum nec ipfa immunditiz vo.

k

qus fectatores fuos abforbet, & interimit,

!

cabula os conípurcent illius, qui caftitatem

Quemadmodum igitur periculum qui timet

excolit. Preífius veró ut loquar,procax que»

gm

naufragij procellofum non trajicit pelagum;

vis mulier fuis ad turpia alliciens lenocinijs

tt

ita caltitatis cultor à quovis fe fubtrahit pe-

infamis eftheccharybdis; fcortis enim me-

(à

riculo , ne in fcopulum impingat; X ne nau-

retriciis perinde ac circumactis vorticibus

u

fragacaflitaspereat, fugit hanc charybdim,

foecdé abforbet, quos ad fe trahit,

D

é

qua non corporis tantüm navigium forbet,

Idduecaufz, cur Anaxiles apud Athe.

LP

hi

fed etiam mentis ac animae navem obtuit ?

nzum /;b. 5. impudicam mulierem non fo«

4|

eft autem hec charybdis abforbens animas

làm monftris , ferísque fylveftribus, verüm

fu;

dn fpes. cba. Juxuria ait Alredus, ubi de quodam adole-

& charybdi, fcyllzque, ac monftris marinis

Tie

vyb lib.1. fcente , qui pericula neglexit labefaétandz

€«ap, 6,

contulerit , dicens, neque draconem, ne«

Chi

caftitatis fugere ait: Quem luxurie cbaryb,

que chimaram flammivomam , neque cha-

Juc

dis abforbuit,

Fugienda eft hzec charybdis,

rybdim , neque tricipitem fcyllam , ponti-

g

nec ipfi fidendum, quia càm blanditur fuos

cum canem, neque fphingem, hydram, leo-

hii

defcribit vortices , quibus cumridet, abíor-

nem, viperam, neque vglacres' harpiarum

genus,

329

Nullum tuendz caftitati afylum fugä tutius.

genus, neque ullam demum beftíam diritate

fliäio, quá mens torquetur, & cor pr&-

Íua conferri poffe cum fcemina ; cui haud

mitur, ac opprimitur, — Huc fpeGar illud

difentiens S. Petrus Damianus alloquens

Pf[alm.3;

Ofufc,18.

Prophete Regij: — HumiliaWii nos in loco

Difftvt. 134

procaces has mulieres ait: Pos barpie que

afficlionis, ubi interpres Aquilaapud S. Am-

facrificium Domini circumvolantes arripitis,

&4p.7.

—

brofium expendit: Quouiem bumiliAWÉ

eósque qui Deo oblari fuerant , crudeliter

nos in loco firenm, quia tertenarum volue

devoratts.

Nam & leenas vos non iucon-

ptatum firenule tamet(i eblanditi videan-

gruà dixerim , que Oelluarum more jubas

tur, ac deliciasexhibere, noanifi afflictio-

aattellitis , & incautos homines. ad fue per-

nes offerunt : videntur laclis dulcedinem

ditionis interitum cruentibus amplextbus bar.

fpondere, cüm nonnifi fellisamarorem pro«

pexatis, Vos firene. atque cbarybdes , que

pinent ; quia ut. fcité Ambrofius : Szculi

Ibidem,

dum [uaveus. deceptionis editis cantum , in-

voluptas nos quadam carnali adulatione de-

eutabile ftruitis falo vorante naufragium,

de&iat, ut dectpiat , quia fcilicet illecebras

T

Vocat procaces , ac lenocinantes foee

offert,. & morrem affzrt ; letitiam oftendit,

minas blandas (renulas, quia zítuans con-

& lu&um inducit ; malaciam promittit , &

cupifcencz pelagus hifce non caret firenue

naufragium molitur.

7«*

larum illicijs; voluptates enim, quibus con-

-. Fugiat qui fapit, aurésque claudat ,

cupifcentia inhiat , & finit homo fe allici,

ne (inat fe blando hujus (irenulz cantu il-

ac illaqueari , firenes funt ille- blandula ,

lici , ac illaqueari; obferet, (1 delirus non

quz fuis illecebris minus cautos fallunt ho.

eít, aures cerà, ut ab hifce fe periculis eti«

mines, quos & miferé interimunt , appo-

piat; fugiat furdus hos allicientium volu-

- Epiff. 'ad

fité, Sinefiusait: 4udrvi doffum Virum,.qui

ptatum cantus; decliner hec | meretricia

Hereulan,

f'abulam allegoricó expoueret, firenas enim.s

blandimenta; caffitatia cultor, ait Sidonius Li/.g epiþ.q

denotare voluptates, que delinitos , & [ua-

Apollinaris,fugi,contra vitía fardu. Quod.

i

Vitate ea captos pauló post interimunt , cui

f1 cerà (it deflitutus. qu aures obferet; fide,

fuffragatur /Elianus Sophifla inquiens; PoZ-

quzex auditu eft, utatar , ot non finat hifce

of5 ndmque firenas, ut

puto , comminycitur,

Íe allici, fimülque decipi bianditiis. Quód

effe fadas voluptates.

fi Ulyffes firenarum declinacutus illecebras,

*O

*

! iA N

Qui fapit has eblandientes (itenulas vel

iligari voluit arbori navis; eíl fidelibns

e&uro citiüs fugit , vel cum Ulyffe nonnifi

' Iilioot,

hac arbor virga de radice Jeífe, cuius. ope,

. furdis auribus pertranfit, ne blanda dece-

quz fiunt obvia eviramus difcrimina, ut

ptus voce interitui obviet , ubi blanditijs fe

fcité fcribit S. Paulinus inquiens: 4trZor illi

Épift 4, ad

putat deliniri. Sunt autem hujusmodi ad-

Seruer.

blandienies firenulze, blandule illa mete-

eit virga de radice Teffe , qua totam corpo-

rie nosiri quadriremem regit , & cui [i juxta

tricule , quz ob cantüs , verborümque al-

illam Po£ticam fabulam in propbetica veri-

licentem íuavitatem exteros, ita illiciunt,

74te neitamur , voluntarjs: Adfiritli uex£e

P

ut oblivionem quandam patrig, rerümque

bus, G'obiirutli non cerá, fed fide, neque

fuarum concilient,

Fugiendz pro viribus

CUrporss , fed cordis - auribus contva bujus

funt harum impudicarum : illecebrarum fi-

mundi varias ad capiendum , pares ad no-

renulz , quz oblectantes decipiunt , dece-

4

cendum illecebras , tuti , & innocti ,. fcopue

.

piósque interimunt , & quze feemineá facie

los voluptarum. quafi faxa — firenum pratere

videbantur eblandiri, perinde feviunt, ac

| velbemtr.

AEfa.15. :12. Dracones juxza illud Ifaige : Er refpondebunt

Nullum imminet

Bifcrim&n E 'quo

8.

43bi ulula in edibus , && firenes da./— deluóris

beneficio fügz non po(fit quis, fi velit, f&

vVoluptatis , Íeu ut textus Chaldzus habet:

fubtrahere: ficut nullum eft malum, cui be«

,

Et Dracones in. domo babitationis delicia-

mefica natura (uum non apparaverit phar-

1

7Um torum: mimirum quz in extima cute

macum: hec enim herbas excecnit, qua-

blandz fireng effe videntur, intus exitia-

rüm. fubfidio, quz in corporecontrahuntur

.

les funt dracones interimendis hominibus

p

&gritudines repelli folent : perinde ac na.

femper parati: alliciunt larvá cujusdam vo-

je

tura corporis coníuluit indemnitati; ita

luptatis, (ed lacerart cruento Draconis un.

gratia, & Numinis favor animi morbis, qui-

gue : fi enim venerez voluptati larvam de-

Aj

bus curaudis Medicos accerfivit, quos in«

traxeris , intus nonnifi opparata venena ,

ter, czteris peritior Tarfenfis. eft Apofto.

jr

J

ezdes, necésque minitantia deprehendun-

lus, qui efficax contra luxurig venena exe

tur,

j

6

hibiturus pharmacum,illud fcripfit inquiens:

Quàm delirus. igitur , qui fallacibus

Fugite fornicationem, tametfi edoctus fue-

Y. 44 Ces

hifce voluptatum firenulis (e credit/ quàm

rit in Íchola Mzgiílri Chrifti, imó & raptus

^

L

à Íana mente alienus, qui has ftatim .non

in tertium coelum , ibíque intuitus fuerit

IUSENUUMENSCU RI TR m um

fugit voluptatum illecebras , nec ab immi«

arcana, quibus explicandis impar eft lingua;

nentibus fe periculis. fubtrahit.

Quzvis

adhuc zgritudini concupiftentie — curandze

T

enim carnalis voluptas non veram exhibet

magis idoneum ipsá fug$ non invenit phar«

en

jucunditatem , fed tantüm quandam . exti-

macum: Fuwgite fornicationeym : quia nimie

"u

ma latitie larvam.quamei (i deirahas,non-

rum nullum tuendae. cafti

J

niü mera triftitia intuenti ob

3

tad a[ylum fugà

jicitur ; G af

eÍt tutius,

gl

Tt

In

Ftrdni de Afä&iöw TOM. " &

-

Ms lr ii

330

Diiïcr;atio XVI,

fii

2.

t2 as ul ho o RA as ho

$. If.

f

mines praliantur, füga datur militi probro5

s

fed in pugna contra concupifcentie vitium

Procax mulier charybdis eff ; tune

tur

vicloriam fpondet, eftque fugienti laudi; :n

vortices fuos defcribit, cum fuis eblan-

!O

caítris Bellonz fuga inlequenti inimico pal.

ditur lenociniis, quibus infidiatur cafhitatis

E

mas offert; fed in pugna caftitatis cuprel-

| qu& ne naufraga pereat , beneficio fuge

fus dat hofti ; & victoriá fuga condecora-

m

declinanda eít infamis bujus cba-

ne

tur ; in caíttis exercitüs Prefedtus militum

rybdis vorago.

C«

frontes contta hoíles obarmat , animos ex-

citat , fugam inhibet, laqueo etiam propo-

Avid cüm primüm à foemina illectus

[

Íc in adulterium fcedé lapfum novit,

$m

]u

fito collo, & capiti, fi pedes fugientes imi-

vidénsque propriam foeditatem , 0*

quiæ

tentur lepores; fed in certamine caítitatis

Íolo fug& beneficio profternitur hofítis vi-

mnémque virtotis ja&turam dixit: Iefixus

".

fum in limo profundi , & non eft fubflantia.

&oriz lauro infignitur fugitivus, & trium-

fit

pho celebris acclamatur. Tametfi in alijs vitijs

Veni in altitudinem maris , &$ tempe[las de-

n

merfit mez loquiwur Pfaltes de procella ae-

oppugnandis, & expugnandis non fugien-

$u

ftuantis concupifcentiz, in qua mens adeo

2

dum (it, fed inconcuffa pedoris firmitate

fluctuavit ,' donec virtus continentiz nàu«

ijisdem debeat Chrifli pugil obviare, ac in-

t

fraga periret : fuit enim hzc tempeftas, qua

fiftere, ut monet Apoftolus 27 £pPef. £. in-

fU

quiens: A4ecepite armaturam Dei, ut po[fitis

Jefleum vatem demerfit, infamis illa luxue

t

riz charybdis , qua fuis vorticibus totam

flare in die malo ,. & in omnibus. perfetl

u

f:dþ. o

ejus fübftantiam, feu virtutem abforboit.

flare , & etiam D. Jacobus, qui nobis tua-

ber

det, ut apertá fronte holti refiftamus , ut

Sed cur limum profundi vocat luxuric cri-

€0f

men ? isfixus fum in limo . profundi , cut.

fugze fe det; non veró. ut nos ipfum fugia-

&

ydtob 4

mus: Refjfire Diabolo, & fugiet à vobi :

non potiüs, fi fe à procella demerfom di-

vel

«,7.

certamen

cit, infixum in imo pr-ofundi-edïcit ? quia

nihilominus caítitatis cultores

M

inituri contra vitium luxuriz non (ibi vi«

nimirum ficut limus tangentem fe fcedé ma-

w.Mmz.

éloriam (pondent nifi beneficio fugz, & ett

culat, deturpat; conípurcátque ; ita luxue

A Nome

!

$/Ad Co.

ria, quos afficit, lethaliter inficit, idque ex-

4bum,

quod inculcat Apoftolus: Pagirte fornica-

Yigiln 6,

tiontm , eft enim hocvitium vorax illa cha-

pertus David , cüm primum Bethfabaam :

novit, reclé fe infixum dixit in limo pro.

yfl:

rybdis in eftuante concupifcentize freto,quae

T

caftitatis ftudiofos feedé abforbet, omnés:

fundi, imó & fe fpoliatum fübítantià, quia

decore caflitatis, ornamento vírtutis nuda-

10;

que virtutes deglütit, neque unquam ex-

Tui

tum fe vidit.

pletur, quin plurafemper appetat,unó bona

ïcuïas-vïf'co alli-

(l

omnia abligurit,

Experimur,canoras av

i

4Q,

V,

U

Idque experitut ; qui meretricem do-

fas, pennis, alísque implicari, & aucupis in

pradam cedere ;'quia vifco adhzíerunt,

fj

mialit, nonfanguinem tantüm exfugit, fed

(U

& bona omnia abíorbet, omnémque fub.-

fi fugiffent liberé per. aéra citra periculum

avoláffent: perinde ac fuga beneficio, viíci

&

flantiam, opes univerfas abfumit , adeó ut

h

non illepidé manus meretricis auri , argene

aves declinant difcrimina; ita caftitatis cul.-

tor nonni(i per fugam , vifcum luxuriz de-

4l

tive magnetes dicantur; quia ficut magnes

clinat, & periculum evadit interimende ca«

pn

occulta quadam vi fibi infità ferrum ad fe

X

bé

trahit, ita meretrix ad fe homines allicit ,

flitatis: qui veneno oppropinquat, faciliüs

ejus inficitur. halitu : pícem qui. tetigerits

eorümque opes, aurum, & argentum ad fe

&l

attrahit: hoc tamen difcrimine, quodma-

maculam contrahit, & manüs. candorem

picis commaculat nigredine; & cüm hujus.

QUi

gncs ferro copulatur, utipfum fervet; &

meretrix homines ad fe trahit, quos perdat.

modi pericula nonaliter declinentur, quàm

Ti

Quàm noxius meretricius magnes, quo non

per fugam à veneno infectos fpirante halitus,

Qu

& à pice, vel folo tactu coinquinante; ita

M

iter re&tum in fublime dirigitur, fed in zter-

num obliquatur naufragium , quod feftivé

adomne evitandum diícrimen perignendæ

d

caítitatis nullum confilium. fanius, quàm

$i

innuit Diczarchus apud Stobeum ; cuídam

ocyus Euro omnes effugere luxurie occa-

enim parianti mulierem magneti refpondit,

fiones, & fuit confilium ab Apoftolo Co-

s$ninimé magnes procax mulier,quia magnes

ïuC";Nb.(' Til

rinthiisinculcatum : Fugite fornicatiouem

17

ferrum, merettix veroaurum, imoó G

[

hominem ad fe trahit,' quem-

hec enim eft,que Regium Vatemin altitudi-

t

nem maris deduxit ab aeítu marino à fluctu--

perdat.

fu.

ante procella obruendum t Peui $n altitudi- pfalm,ca,

h

nem maris,& procella demer[it me, habet enim

Q

luxurie mare charybdes fuas;habet, & fcyllas,

ln

& se(tuantes procellas. Quis itaà fana mente

lioi

aotane

dejectus, qui has procellas fcyllas inter &

l

charybdes fluctuantes non fugiat ? cum vel

ipfum Jeffzum Vatem obforbuerint: quis

Hbl i n

velit;

U.

tam fatuus;qui lactari cufm tempeltate

cum

tinj

r

l"

Nullum tuendz caftitati afylum fueá tutius.

3j

cum charybdis vorticibus ludere, cum fcyllae

non liberatur, quifugz beneficio luxuria

(5

fcopulis pugnare, cüm undarum zítu certa-

non deciinat periculum.

/

Inl

meninire, & quicum fluctibus decumanis

Ad hanc fugam nosetiam invitant S5.

1j,

li

turgidioribus oblu&lari tentet ?

13.

Non me fugit;plerósque adeó difipuiffe,

PP cattitatis cultores, qni expendentes verba

Apoftoli Fugite fornicationenomaes unanie

utarma fumere aufi fuerint;contra, velflu-

mes docent, in hac cumlibidine pugna to-

minum fluxus, velipelagi fluctus,& ad certa-

tum viclorie momentum nonnifià jolafu-

men vel ipfum aqua eiementum provocáfle,

M

ga fperandum .effe ; & votarn fpem triumphi

il

ll,

Celte fiquidem hác laboràffe infaniá , ac

propterea hellebero indíguiffe refert Nico-

àíolo fugs beneficio nobis promitti: D. LA deVirg,

0«

Serm, 7.

Armbrofíius ait : eum alijsvitis potefí «on-

laus Ze morsbus Gentium apud Stobeum in-

füicius expetlari, non ita cumluxuria 2 banc

r;: Ndg; et,

quiens: Celt« Oceano "vicini turpe exifli«

fugsie, & ne approximerá , quia non poreff

anaut parietem , .aut. domum «orruentema

3De boneff,

Ài«

Alster melius-uinets.

D.Ambrofio adhzerens

nulier e,$e

f'"geres inundatione wverü externi maris d.

i

Qe

entante armati occurrentes fusiinent , do-

S. Auguftinus ait : C cerera. vitia

jeo

gnando winci foleant , jola libido eft , ;gllæ

xec undis obruautur, ume videantur jfugiendo

dU«

fugiendo potids , quàm pugnando [uperazur,

quortem pertime[cere : non poterat certé la.

Qu

tiüs terminos fuos:exporrigereinfana homi-

quod.etiam pluries repeut, & prefertim

XUe

ad populum inquiens.: Courra dibidinis im« m aso

num temeritas , «cüm ine videantur acceden.

Eu

tem pertimefcete mortem, :malint marinis

gpetum apprebende fugamy,fi vis-obtinere vi- "p

'UiFn

obrui fluctibus , :aquísque extingui 5 quàm

dioriam. — Nectibi verecandia fit fugere , ( |

«

eaffitatis palmam defideras abtiaeye. Atfenw

beneficio fuga periculum :declinare, ac vitze

Lib. contra

(

«oníulere incolumitati,

AÀn :non infaniz

ititur.etiam Auguftino "D. Hieronymus ubi

Wigilandium

u

:de fe iplo :non erübefcit aífferere ; Fareor

daretur:naute illi , :qui in fcylla vortices

yuia

vellet fe injicere, ea tantüm:de cauía, ne vi-

ambecillitatem meam nolo [De puguare viflas

(f|de

*deatur :ejus pertimefcere voraginem? ;Hinc

Yi&,Wrperdam alhguanda wiloriawa, 'Tu

Xlls

w. MOTHZ.

Ad NicomAa-

Atiftoteles fcribit; JEri aut quirpiam du«

quipupgnas fuperave poces,8 vincere finon fa-

a.

Amà , .Ac dolorsis [enfu vacans, f mibil me-

glm' $

Ego cüm f4gero , on vincar in eo

z

bum,

quód fugero 5 . &f ideo fugio,ne vin;ar. Ad«

duat, neque terra concufones , "ueque flucius

f0u

quemadmodum, aliqui pradicanr. .Sed (.de-

Jicit etiam. viétzicis hujus fuge caufam ,

ia

3nentize datur Celtis, qui ne videantur mari-

«quam duplici eruit fimilitudine fcrpentis unà,

li.

aut viper ; lupi alterá : hac.enim;anima«

inos extimefcere fluctus, malunt ijsdem ob-

Tui,quamyper fugam vitam tueri; non fuit

lia non tutiushomo vincit, quàmfugá, fer-

.

Y

«&erté Sapientia illa Xerxis, qui referente He,

pentem, :quimanu ftringit , £acilé cjus.ad f&

;

EUA

'todoto Juffit Ponto, (eu mari , :trecenta. in-

venenumtrahit, ANulla fecnuritas fübdit Hies

fity

fligi verbera , '& per repetitos colaphos per«

'ronymus ff cum vicino. ferpente dormires

um

«€ucuj cum -debuiffet potiüsipíe ad curandam

ipotest fieri, 'ut me non mordeat s tamen po-

jf

. ementiam verberibus 'excipracrioribus.

«f fieri,ut me aliquando mordeat.

Quod

34

al.

iNullus adeo deüpiat, :ut.contra zftu.

'de ferpente pronuntiat D.Hieronym

US; hoc

dts

antis concupifcentiz., . :fluctuantis libidinis

:cuilibet caftitatis congtuic hod

!

1

s quein pro«

ü

procellam pugnare .audeat , :& hifce ;undis

iptereafupiffe, viciffe eft? & quamvis alijs in

«ertaminibus probro , ac i

.

lius

bellum indicere , quia fi Venus hiíce fercur

gnominiz fuga de-

il

& flu&tibusnata, in i[sdem denata pluries fuit

'tur j &n

ftris tamen caftitatis tota victoria

in fola

d

tll

g

em

&altitas; nonurCeltz z(tuantis libidinisoce

afita elft ; 'datürque :decori, ac

&urramus fluctibus, íed faniorem induentes

glorie fuga , que alijs in pugnis eft -dede.

u$

4l

mentem volucre ocyüs aucupis fugiamus la.

'ori; poflítque propterea id de hac fu

ga

queos, iNon nobis datur dedecori hzc fü«

'repeti , quod Plinius de

05

Cannenfipugna e-

ità

£a ed fummaefít laude digna , quoties libi-

dixit: Fug:ffe virtuti

Jummum opustfuit, € zi

1?746428. |

fletiffe vstj ,

nbl

dinis fluétus'innos irruunt; fugiendum e«

& dedecoris , quia. 'fi ftetiffent

aim tuncnobiseft ,"'utvincaàmus; obruimur

victi cecidiflent, &

m

1né ceciderunt,

guianon/üetcuunt, Ininis

& vincimur, fi jisdem adventantibus occure

( d

d

wCorinth,6. rimus , &idvoluit Apoftolus , cum dixit ;

Propriam i hoccertamine £teri im-

16.

-

Fugite foruicationem non :monuit Corin-

becillitatem, ac de propriis diffizeri viribus,

á

thios, utpugnas cum luxuria inirent, non

perinde «eft ac egregium , invictümque fe

lj

fuafit jisdem., ut opertafronte, armatóque

militem prodere : pfa pufillanimitas eft,

pe&ore, eidem inconcuffa animi firmnitate

que generofos excitat animos; & fugere

'Ji' Pfülmoa'

m

occurrerent, fed ut omni difruptá morá (ta-

Temper eft vincere, ac fe inlibertateri affes

tim fugerent, Fwgite. formicatiunem: quia

2$

rere: nunguam enim à laqueis Teretricijs,

non ab ipío conflictu, fed à fola fuga

pedicisque luxuriz fe liberat caftitatis cultor,

t

fperanda eft vi&toria: cadunt qui hac in pu-

nifi pugnetfugiendot hinc S.Ambrofiusex-

n

gna ftare fatagunr; ítant veró, qui ne. ca-

pendens verba Apoftoli z. 'Corinrh. &, Ez-

vel

i!mil.!!. i» dant, fugiunt: eleg

anter S, Chryfoftomus,

fgite farniczztiane»:;;ïtapremic Pauli verba ;

T. de þrä.

uls

VXEpift. ad Co- fugite foraicationem , non dixit abflinete. À

ity

Jfugtamus t. auguam fe quentem, que no» poft, HE.CAD AA

,tint/b.

fornicarione , fed fugite , boc eff fludium s.

fed innobis fequitur , nofimet ergo videamue

ponse, ut 4 malo liberemini,

quia à malo

dilgenter , nedum illam fugimus, nobifcum

w eram de -Affesbus Tum, Il

-

u

332

Differado. XVI.

eam portemtt, — Quiaplutes funt, quicen- — bores, otium odiffe; ideóque hác . münitug

fentes fornicationem fugere, eam fecum tra.

fugà concupifceritize etiam prunavos mo-

hunt, quia incauti & nimia fui fiducia fe

tus egregie compefcuir, falacem foeminam

periculis exponunt, difcrimina non evitant;

delüfit, quz fi artes pudoris didiciílet nun-

& ideo in libidinis laqueos fe (eincauté. in«

quam Jofephum provocáffet in fcelus

jiciunt..— Compedes enim fatagit luxuriaca«

2 cüm

uga otii eum à lapíu tueretur,

flitatis ftudiofis injecere.

17.

Hinc ZEgyptia mulier intra domum rc-

Z5 nL..

motis arbirris caítum aggreditur Jofephum

Genef, €.39»

apprebensa laciniá veflimentiejus, — Ex qui-

:-IO

dem intra domum remotis arbitris , ut

4Eoritudini æþz):mtz'r COHCHDIf ceza-

promptiüsfine obice, absque teítibus eum

4 curande uulíug alexz'jzlyarma-

irretiret , G in turpia íua. traheret. $025

UM aptius fugá otjj, quod luxu-

licét in caffum, eó quia caftitatis cultor Jo»

vam fovet, cui etiam fae

um

feph, vel primos concupifcentie motus fugá

Vet.

Gmef. 39.

E

$.0

otij coércuerit : e7feeidit autem quadam die

195

ut sntraret Jofephdomum , &5 operis quid

Oret otium . contupifcentize fcintillas,.

feötv;. X:,

piam absque arbitris faceret : & illa appre.

L

. quibus plerumque ita etiam favet , ut

bensá laciniá ve[limenti ejut,diceret, dormi

inflammas excrefcant, quibus caítitas

;ecum, — lametli imperio toti praficere-

cinerefcit,

Spatiabatur David cüm Íegnis.

turJofeph domui, non tamen viíus eft in

furrexiffet ex pomeridiano Ícpore; fed quia:

domootiari, cum otium, noh imperio tan.

etio indulfit Bethíabeam deperiit , & in cjus.

tüm abigeret, led operationibus , ac exerci-

amore periit virtus, . Otio indülferant Am-

tijs, àÍe longiüsexcuteret, omnémque pro*

non jacens in flragulis, & Holophetnes fee

pulfaret inturgentis concupifcentize infolen-

dens in conopzo; fed ürerque libidine ca-

tiam, Cüm enim poft negotiain urbe per-

ptus, hic Judithe, ille Thamaris captivus

acta domum reverteretur,non otio vifus cít

Conftuprata à Sichero fuit Dína

:!h p s - — f L - 3 um b t - — u »—- ÓOX —— — v« aA

indulüíle; fed absquearbitris, Ieu non ad.

puella fpeciofa , adequé corpore, acanimas

pompam, & perfunélorié laborabat | ad cap-

fed quia vaga, quia à confuetis laboribus,

tandam fibi ceeterorum laudem; fed folus

& exercitiis dillracta , propriz tantüm cu-

absque arbitris labores fubivit, quibus otium

piebat curiofitati fatisfacere ; fe fubtraxit à

-

diti, 6

| — RP — -

abigeret, & velipíos primos concupifcentize

confuetis obeundis muneribus , & otio in,

ftimuloscompefíceret ; adéó otiumaverfaba,

dulgens pudicitie foedavit candorem, Hxc

tur, ut licét prafectus domüs à laboribus ex-

indoles eft innocentiz , omnem compeíce«

'emptus corporis,laffus,ac defatigatus ex pet-

re curiofitatem , ne exterorum etiam aper-

Loc]

[ .. 2 E m

actis negotiis; adhuclaboribus, ac exercitiis

uffimas plagasintueatur; fed quia Dina ex«

-OTPUMKA

defudaret: funtenim fudotes, quos labor e-

teras voluit puellas afpicere , florem ilium

perdidit, qui femel amiffus, nullo fit am,

u

licit beneficus imbet,quo ze(tus omnes extin.

guntur flammantis concupifcentize, & lilium

pliüs pretio venalis; otio, ac curiofitati ,

'58?!?,239'. (

caftitatis rigatur uberiüs: ufus]Jofeph otij

quz indulgent puellz , malé proprize con-

fugà Partorum morefugiendo triumphavit;

fulunt pudicitiz , cum otii fuga fit. cly-

exemplo ut reliqua prairet familiz,do

peus ille ,

mum

dinis,

quo ftimyli retunduntur. libi-

b

redux operabatur,

19.

$ed fi

i mulier lafciviens didb'lko

f

Gägulis

Etiam Peneïoþe quï.a laniücio Intentas

202

nitebatur caítitatis cultorem alliceread tur-

q

Gents.3»,

üt fertur , otii fugá procacis Amafii delus

pia: Hujucemodi verbis per fingulos dies, &&

fit affultus ;; comprobavitque vel in lana

mulier moleffie erat adole(centi , & ille recu-

frigere Venerem , qua fervere etiam innive

fabat fluprum , cur . adeó frequenter folici-

[

,plerumque didicit: idque caufz, cür. viri

tatus ad fcelus à foemina , non potiüs jejuna«

afcetz caílitatis cultores in id vel maximé

p

q

vit, lachrymas fudit, procul infolitudinem

incubuerint fludij ;

ut texendi curz poft

non feceffit, vel faltem édomo illa. alió non

fufas ad DEU

M preces reliquum . impen.

fugit; ed fuo duntaxat intentus muneri,eo id

derent tempus ; defperáffent enim de fli-

J

temporis defunctus diligentiüs,unam tantüm

[

b

mulantis 'c0ncupi[centieg vicloriá , ni(i otii

fibi otij fugam accerfivit, ut infenfiffimam

