fugà, omnes ejus coercuiffent motus ; íé.

di

co&tceretlibidinem , falacem reprimetet fce-

que fudore , àc labore armáffent ad ]u«

minam, & de lenocinante concupifcentia

;;

l

clam ; non enim callitatis lilia efflorefce-

triumphosferret ? an quia extinguende con.

rent, nifi ri

?

cupifcentie , coércendis luxurie ftimulis

guo fudoris , quem labor. elicit

ü

maderent : hoc enim humore ; f1 rigen-

duo funt accommodatiffima, nimirum prz-

k

tur, etiam in rupibus latiüs florent, ac

claré id exequi, quod à Numine nobis eít

fuaviüs olent, Quéd fi Eremi Incolis, Mo-

ü

injunctum , ac demandato nobis ófficio at-

, rachis jejunis , pannofis, feminudis;abftemiis

d

tenté fungi, & per fufceptos labores otium

(

nonnifi otii fugà licuit concupifcentize ftimu.,

procul abigere ?

utrümque preclaré epit

los coércere ? & nonni(i jugi labore lilium

e

Joteph, & demaudatum fibiàDeo munus

excolere caftitatis, & fudorum imbre irri-

pi

d

æi;ecutus eít; acvifus per exercitia, ac Ja-

gate , ,& quidem in fecretioribus eremi

leceff-

ha

»

. Nullum tuenda caftitati afylum fugä sid

333

I.'ccb(üb-gs in remotioribus fylvämm ,fp,elæisïu?

lit., . repetitis affultibus depromit , inqui«

quis fibi fidat ,& fperet otio indulgens fore;

ens: Jngreffus eft in domum , ut invefligaret

ut in viridarijs fit pudicus. , .& in.foro.ca»

feripturas vationts Jug , & nullus sir de bo-

ftitatis cultor ?; ea eft concupiícetisg natura ,

Aninibus domus erat ibi in domo: nimirum

- ut vel inipíis eremi fpelzisinfolefcat, & .in

injunctum Íibi . exequebatur officium. non

ipía nuditate eíIuet libido, 'nij fadoribus ,

alienis occupatus exercitijs , que animum,

quos labor depromit , cogatur madetes &

à proprio di(lraherent : ea attentiüs adim-

leiat ,. qu& OQeconomo injungebantur 2

algere s. etiam à

n niye exardefcit ; fi 1b1 Íe-

- dens otietur,.

«ámqueproprio functus-officio otium fuge-

$,.

Yarfenfis

Aþoüolus Íuis vlaoxaïäatf&iäa—

ret,ftimulos compreffit concupifcentia ,. om«

nibus operando , idqueprafertim , utfugà

nésque .coércust. infolefcentes ejus. motus z

otij carnis ftimulos compefcerec, fibíque la-

tametíi procax mulie* pet firigulos dies mole-

borando tsiumphos cuderet de fugata libi-

fta effet adolefcenti , hic ramen tecufabat

dine 5. tametí1 ter naufragus, füerit, die.,

ftuprum, 'Sedeur dicitur rexusáfle (tuprum,

no&hüque in profundo maris demeríus, ad-

cum muülier, quz adolefcenteni deperibat ,

uf,

st

fy

a Ce-

FE

-hucita uritur, utfcripferit : Daraus est mibz

minimé virgo effets. fi uxor eraz Buripharis

intb, x2,

imulus caruis vea, Angelus Satana ,. qui

non ftupram fofeph , fed adulteriium recus

sne colaphizet, . Quis fibi (pondeat-hisce à

favit : quia fcilicet adolefcens eximiuss cafti«

ftimulis immunitatem , quos Apottolus iti-

tatis cultor, fibi omninó pares in cafüitatis

neribus defatigatus , laboribus fra&tus ,. fu-

ftudio ceteros exi(timaverat , crederéiq ue

doribus madidus , viribus poené deftitutus

propterea etiam virginem eam, quam uxo'-

iu (e experitur acriores ? nifi fugà otui elu-

rem Domini fui vozaverat ; fimiülque le«

dancur infurgen:es concupiícentiz flimuli ,

nam , Ícortámque patiebatut importuniffi

vix ülium callitatis excolitut innoxium:. ti»

mum: lilium erat Jofeph;etiam urticas. ve«

meaunt tonitrua impudicitia , qui etiantur

présque innocentes credidit violas,

inhortis; tunc concupifcentia acriüs infur«

Caltitatem , qui olet , czteros pudici-

2 $e

gi , cüm jacet quis otiofus in lecto ; tunc

ti& putat cultores , fecus . malé qui olet ,

períonat ,-ac fua ejaculatur tela. ad ca(tita-

*

*»

Íoctotem etiam in ro(a redarguit

idque

tis internecionem , cüm corpotis membra

cauíaz, cur Magdalena malé fragravit Pha«

confopiuntur , à quovis labore immunia.

riízo ,& Tudz , cum Nardum pedibus a£;

E

"

:

;

L Mattb, 20, Hinc Chriftus eosacriterredarguit, quosin

funderet Magiftri Chri(ti : ;cur reliqui di»

. : 'forootiofosinvenerat, |Quidbicflatis tota

Ícipuli quinquevitam non adulteram 5 fed

«dieotiofhoc tonitrueos excitavit,quó ad vi-

Miraban»

foeminam crediderint. [oam, 4.

nez culturam pertraheret, ac labore florem

tur,quia cum muliere lequebatur : NuMus di-

fervarent pudicitie incorruptum , quem in

Ícipulorum fuit, qui de meretricio quaftu

foro otium corrupiffet,

in foemina illa fuifet fufpicatus , :tametf&

22,

Sed quódnam opus fuit , cujus bencfi-

vero fuiffet (imiletot virorum feeminam ade

(emef,3s.. €io Jofeph , & otium fugavit, & falacem

ulterij fe foedátfe coeno.. Quia.veró à quavis

mulierem co£rcuit , acde libidine triumpha-

femper abhorrueruat Ghritti Diícipuli libi-

vit.

dccidit st operis quidpiam. absque ar-

dinis lufpicione, unicé culturz caftitatis ad-

Bitris faceret.: íeu ut habet textus hebrai-

di&i, perperam etiam de feemina quinque«

€us,

lugreffus efl domum s. ut facevet opus

vira fufpicari nefcierunt , mirati duntaxat,

fuum :-cimque fpeciatim non explicetur ,

quód Magitter Chriftuscum muliere loque-

.. qualénam fuerit hoc opus ,. curiefitas ani-

retur : nimirum 3 turturibus etiam intet

4

mum pulíat quarendi ,. qualénam potuerit

cygnos recenfentur accipitres ;5 à caílitatis

efle , quo tam gloriosé poffet de libidine

ftudiofis etiam vepres.lilia putantur , quia

triumphate: id certum , lyram tunc non

neícit probitas perperam de &lijs fentite J

pulsáffe domi , neque fritillum versáffe, ne-

& qui bené in fe olet , cxteros credit fimie

que penicillo ; ac coloribus telas pinxiffe ,

lera affundere odoreme qui in fe. lilia flore-

neque ullam fculpfiffe (tstuam.

Anfercula

j

re gaudet , ea G llln alíjs crefcere. judi-

. parabat in culina? fed id coquorum eft of.

CA Ts

ficium. . An myrrbina di(ponebat ad pran-

Idque caufz, cur accerfita ab Ammone

d

dium? fed ad Structoré id muneris [pectar?

Thamar; ni! fuerit de preconcepto ince(tu

j

Àn Crateres , pocula, calicésque ad vini

à fratre fufpicata , quem coluerat ipfa pu.

hauftum explorabat? Íed hoc officium eft

doris florem, cenfuit eundem in fratte Íuc-

Pocillatoris: anlufumaliquem confueverat

creviffe Amnone.

id cuilibet à natura $n«

la

tunc inflituere ad levamen , folatiüimque

fium, üt fimilem fibi quisque alium arbi-

t

peractis jam negotijs? fed luius otium po-

tretur; neque Ícelus veretur ex alio nafcitue

Ü

tiüsfapit, quàm opusindicet. Anadpra.

rum , nifi qui illud pluriés peperit.

H:nc

)r

dam erudiebat accipitres ? fed id officij au.

Jofeph «um ftudiofibs.florem exceluíffet ca.

cupi demandatur;; non Oeconomo : . .quid

ftitatis , & lilium pudicitiz in ipfo floruif-

t$

ergo tunc ageret Jofeph, cüm operis quid-

fet , eodem ornatam flore falacem ctedides

ub

piam absque arbitris faceret ?. textus Chal-

rat mulierem ,. proinde cüm mulier molefta

daus quid runc ageret caftitatiscultor , cüm

ei effet , álle recufabat fluprum. — Quiapro-

u

palmam de &tuantis concupifcenti& retus

prio functus Ogconomi offkio , íeu oj

!

r

ugá

Xyae.

334

Diflertatio XVI,

Ff

fugà przmunitus , omines retundebat con-

rum majoris eft momenti , fi Rex mo:; &m-* |

k

gt

cupifcentize ftimulos.

riturus res fuz domus, ac Regni rité difpo.

4j.

Plurimum intereít ad caftitatis culturam

Ideó-

n

nat, quàm ut lachrymas effundat.

in id attentiüs incumbere , quod ex officio

que ab acturo animam maluit Deus Regni

p

3. Reg. eap

e

ei congruit ; |Hinc Salomon Deum allo»

fui, ac domus difpofitionem exigete , quàm

3.

quens commendat divinam mifericordiam

adluctum, cinerémque eum adigere: quía

le

2f

in Patrem fuum , eó quia ambalaverit in

redé di(ponendo de propria domo , & reg-

veritate, & juftitiainquiens : Twfecifficum

Y

no regio fungiturofficio, proprizque fatis«

fervo tuo David Patre meo mifericordiam

facit obligationi , quod procul dübio prz«

magnam , ficut ambulavit in con[pettu tuo

ferendum erat lachrymis ,. «ineri , & ci-

$n veritate , C juflitia , & rellocorde tecum.

iiCiOQ

[

l

Íed quid? quódSalomon non recenfeat prze.

- Fungatur quisque proprio officio , fuo

&7:

claras alias virtutes, in quarum cultura e-

non defit muneri , & Numen ope fua ei

50

gregié fe ejus Pater David exercuit ? quid?

praíto erit, ne deficiat inreliquis: quia e*

quàd infignis non meminerit poenitentiz ,

f

nim Jofeph fugá otij proprium exequebatur

quà cinerem tanquam panem comedit , &

officium, Deus tantam ei fuit gratiam im*

m

Jachrymas, ut merum bibit ; cilicij, quod in-

Ye

pertitus , virésque elargitus , ut potuerit lie

duit ; orationis , quá doemonem expulit; de»

bidinem profternere , & gloriofum triume

(

votionis , quà Pfalmos & «ecinit , & fcrip»

phum de falace referremuliere ; refpondit

fir

fit ; regie munificentiz, quà remplum dee

enim allicienti ad turpia foeminz , quomo-

Qu

fignavit ; pietatis, quà in fundendis preci-

o pelfum boc malum facere. — Vox illaguo- Genef, 39,

Uf

bus pernoctavit ; lusitque coram Arca ; &

720do nonaudentis, fed abnuentis eft caílie

al

fiduciz , quà lapides pertulit? Quid, quod

tatis cultoris; vox eftnolentis, non indivs

W

Salomon infignes has non commemoraverit

nantis.

Non fremuit , quód falax foemina

$£á

patris fui David virtutes ?. nimirum quia

id ab ipfo exigeret , fed tantüm ftimslum

be

tunc cum Deo loquebatur de patrefuo , ut

d

.

voluit retundere , inquiens

Quomode

fï

Rege.

Idque caufz cur veritatis duntaxat,

pol/um boc malum facere , cümà Deo inhi,

& juítitie meminerit ; cilicia enim, & ci»

beatur; imó quamvis poífem, adhuc moe-

neres infignia funt virtutis; fed quz magis

chari nolilem , quia mori mallem ;; quàm.-

civem inter domeflicos parietes, vel Reli«

Domino meo injuriam hanc inferre; fed

giofum in afceterío decent , quàm Princi-

quia libido flos non eft , qui flante aura in-

pem in throno fedentem : a funt in Rege

clementiore languefcat , virésque deperdat

commendanda , que & Regem decent , &

h

femel compreffus ; fed eít veluti annofa

Regnum. juvant , & fubditis profunt.

quercus, qua vix fecuri excinditur , imó

li

Sunt autem hac pra cateris veritas, qua

& pullulat fuccifa: fiquidem innemoribus,

H

perinde , ac pravia fax debet Regi iter ;

fylvarümque feceffibus paffim fiunt nobis ex-

viámque oftendere , quà eundum fit , ut in

«avate arbores obviz , ac femiuflz , quas

veritate ambulet , & nunquam defleclat ad

virere , & vivere fimul videmus , ac poffe

nequitiam : hzc enim et illa virtus , quam

hiatus illos femiuftos cum ízculis de vita

prz coeteris debent Reges diligere , utrecté

certare ; ita & libidofurere , acferuereetiam

19

dirigere fuos poffint fubditos: veritati au-

in cineratio didicit , ideóque non deftitit

i

tem juítitia affeciatur ; fine qüa Principes

falax mulier repulfam paffa , adolefcentem

J

KR

non haberent fubditi , fed Tyrannos: quia

demulcere verbis , quibus ad t

pertra-

347,3.

igitur eas David attentiüs virtutes excolue-

j

heret facinus. — Hujgscemodi v

is per fiu« Gezaf 9.

EO

Iat, que Principem decent , & Regem ex.

gulos dies mulier moleffa erat a

delefcenti ,

ornant, & earundem cuültura reclé fuerat

|

hu

& ille reculabat fluprum,

Quia libido, fi -

fundtus officio; ideó Salomon ejus filiuscz»

[u:

teris omi(lis virtutibus folius meminit veri»

femel altiüs radices egerit , miíi jradicitüs

do

evellatur , funditiisque ab omnj fpe excin»

tatis , G juftitiz, qliibus Regio fatisfecerat

E

officio.

datur feracior zqué, ac ferocior femper ze»

pullulat,

xh

26.

Idque caufz cur Ifaias nuntiaturus E-

W

Sed cüm falax mulier nil verbis profe-

28.

zechize funus, non eum ad luctus , ad lach.

ciffet fuppetias, & manibus popofcit , ac la«

di

rymas fuit cohortatus , fed ad Codicillos in-

"1

ciniam apprehendit veftium , ne corpore

Ícribendos, & congerendos, quibus domui

ler

- Reg. €ap.

diffugeret , qui femper abnuerat. — Appre-

Genef, 15

20.

fue , & regno bené profpiceret. — Hee dicir

bensá. lacinia veflimenti ejus diceret dormi

Domtmus Deus precipe domui tue : morieris

üi|

mecum , cüm enim fru(lra fzpius verbis ve«

M t »

€niP tu, €6 non vives : fed(i mox erat mo-

litata effet procax mulier , machinas maluit

Rur

riturus, cur non potiüis ei fuafit lachrymas ,

graviores adhibere , quàm fpe cadere , ideó-

quibus contractas delictorum lavaret fore

M

que & ore fimul, & manu reluctantem ag*

des, G propriam purgaret conícientiam ?

Breditur; fed pugnante feeminá duplici ob«

lj

cur non ei praxcepit veri doloris excitatio-

did

armata belli machina , non tamen expugnae

nem , ut quidquid iniquitatis f upererat, dee

tur caflitatis cultor, qui non!tantüm vicit ,

Is

leretur ? cur non eum excitavit ad flammas

di

quia feeminam repulit, fed &eó gloriofior

veri amoris accendendas , quibus pravum

triumphavit , quó victor de duplici machi-

f

quodque tuperftes abfumeretur ?. quia nimi-

mà evafit. Tamet(i /JEgyptia mulier non fe

m

profti-

Nullum tuendz caftitati afylum fugá tutius,

5$

prafïituefetf , nonamplexu teneret adole

létque virtutis ornatum ; habcatürque prd-

Ícentem contenta fuit oram comprehendifle

terea pro miraculo, fi luxuriz inter aítus.

ejus chlanzg ,. feu chlamydis : & ita falax

valeat, quis falutem confequi.

3o.

mulier Jofephum voluitcontingere , ut He-

Idque caufz, cur D. Remigiusjvim ex«

motoiffa [ESUM attingere: utraque muliet

aggerans libidinis afferuerit; demtis parvu»

coatenta fuit [ola fimbria;. fed hzc ut conva«

lis , & adultis paucos falutem contequi ;

lefceret ; illa ut periret.

Grandem fibi Jo-

quia fi turpi hoc ardean: libidinis igne juve-

Ícph pudicitize culturá reverentiam concilia-

nes facilé pereunt ,. nifi ope divina refpue-

verat, hincmulier licét peccatura,eum dun-

rint , & quascontraxerunt foecitates,lachrye

L]

taxat attigit, perinde ac Hemoroiffa Deum

mmis eluant

L]

opus nimirum eft Alciffhimi é

tetigit adoratura,

Nemo ampliüs , fe ex-

libidinis flammis evadere ; hincad Hebraos.

cufet , fi pellectusà foemina , in coenum de-

Fide Rabab meretrix , non perüt cum incre-

4

labitur libidinis, quia fr ejus fulfiflet pudor,

dulis , libidinisigne zftuaverat Rahab,flam.

nonnifi leviffimé ^ mulier eum «vellhcáffet,

mis aduíta luxurie in foedum rebe«!ianti.s

Cavendum tamen etiamà levi tactu, quia

concupiícentiz. inftrumentum cadebatur ;

ficurícintille , quze flatu diyentilate vehe-

& tamen adhuc falutem confecuta eft anim z,

mentiori extinguuntur ; & leni afflatu fo*

& non perijt cám incredulis, fedidnonni(i

auxilio fupernaturali , & ope divina ; &

ventur , nutriuntürque , donec flammascons

cipiant , & incendium excitent; ita libidi-

grande fidei. prodigium reputari. dehet ,

nis flagitia plerumque fortiàs modeftià,

quód non perjerit: Fide Rahab meretrix nom "at ir,

Aconita

Zum. 3.

quàm pervicaciá füccenduntur.

perjt : fides ad faniorem retraxit frugem ;

Gm g.

tametfi amputata adhuc exradicibus, quas

quam luxuria coenofum deiecerat. perdi:

tionis in baratrum

.

altiüs fixerunt uberiori dicuntur feracitate

?

& fides falvavit ;

*

*

*

repullulare; . & ferro excifa Lerneze Hydre

quam libido . fide de(litutam perdiderat

exuberant capitaz izalibidinis criftze ampue

ut enim ait D. Anmbrofius.

llbi. incepe . L. 4 epitt.

$j*

tate fuccreicunt , nifi & pedes, & radices

rit qui luxurari, ,. inctptt. deficere à fiden

excindantur, poenitüisque evellantur; alio-

vera , & derefipilcente Msgdslenaait Chri-

quin difficulter edomo impud

ftus Matth. 26.

Ub:ungue predicatum.s

.äcelz:ca['cuscva-

fuerit ewangelium , boc in toto mundo dice-

dit,

£ur 4 quód bac fecit, cüm enim mulier zitui

affuetalibidinis refipuerit , ac didicerit frie

p W

gere concupifcentijs , ut fanciiore arderet

flammá , 1idque veluti prodigium habetur,

Fugienda funt. lenocinantir zuu-

dignum propterea quod in toto orbe pradie

liercula blandimenta: laquei funt , ac

€etur,

compedes , quibm diffagere nequeunt. u6

Compedes luxuria iniicit non fugienti-

jn

bus, fedharentibus, ac audentibus juveni-

Orco , quotquot jsdem illaque-

At UY.

bus , qui f1 femel hos laqueos incurrant ;

nonnifi opedivina poffunt ijsdem extricari.,

Udjerat Rex Jerichontinus Explofato-

& quód refipilcant , fan&liore ardeant cha-

29.

res Hebrzos domum Rahab mere-

A

ritatis igne , cafítitarem excolant ; pietati

ricis fuiffe ingreffos,

Misitque.»

Kituare

ftadeant , par prodigio habetur.

( Sofue €, V.

Rex Tericho ad Rabab jdicens ?. Educ viros,

qui affuefcit impuro Jibidinis igne , febri

SIU. 3«

Qqui venerunt ad te.

Quid? quód Rex ipfe

laborar malignante , quà totus inficitur ho«

áccelerato greífu non acceffit feltinusad do-

[ h

mo, inducitürqueadinteritum 5 mortuüm.

mum illam armorum viviros ab'ea expulfu-

que proinde jam ceníeas ,. quem libidinis 12*

fus ? cuf poriüs milites ad oftium , & per

fecit turpitudo : non finit libidinis foeditas ,

domás angalos vigiles non divifit excubito-

quos infiit , vivere : hinc de domo illa,

res , ne forté diffugerent ? an quia nec fu-

quam ingreffus fuerat impudicus , ait Salo- proyerh, 9

J

fpicio Regispulíare animum valuit, potuiffe

1Tnon.

Ignoravit , quód ibi ejjeut. Gigautes,

juvenes irretitos in domo meretricia , pe-

ubi alij legunt :. zgzerat , quód 10i [int ca«

2:0

dicísque illaqueatos concupifcentiz diffuge-

davera, quiain domo meretricis adeó prz»

re , acíuas manus evadere ? adeo difficul-

po:entes funt impudicitie , ut Gigantum

ter à loxuriz laqueis fe juvenes eximunt, fi

inflar proílernant quotquot meretriciam

femel (iverint fe à procacis mulieris demulce-

jf If

ingrediuntur domuin ; vuluerant enim ocu-

rilenocinijs. Idque caufz, cur meretrix

li meretricis, fauciant dulciaverba, interi«

m ?f':vfrb. 7s

dixit : Intexus funibus leilum meum , quia

munt fedi amplexus , & tot funt ibi cada*

nimirum meretricis lectus plenus eft laqueis,

vera , quot libidinum inficiuntur foeditati-

V2

à quibus necSamíon fcivit fe extricare,

bus, & reclé cadaveribus pariantur , qui

ijs , qui hosce incidunt in laqueos !. quàm

meretricibus adhzrent : qua enim frige-

difficulter interitum evadunt ; quia mulie-

fÍcente notantur in cadavere , hac i laíci-

ris aípe&tus animam ínflammat , cor incen-

viente deprehenduntur; cadaver nec coclum

dit , vifcera ftimulat , mentem obcacat , af-

fufpicit, nec terrg pericula videt, nec pro-

feétus depravat , libertatem minuit, lumen

Y

acaufes

ba auditconfilia, quia oculoszeqe

daufit :

gratia extinguit , totümque detürpat , de

hm

336

Diflertatio XVL

claufit ! non loquituf , quia lingua f'piritu

lerit; & inubereminfiliens olivàmhuic non

deítituta moveri nequit; nonambulat , quia

pepercerit , fed infita (ibi voracitate abfum-

edes motui inepti funt : quódque deterius

pferi? | Olivam uberem , pulebram, frudis"

gerem,' 11.

focdis eftuans libidinibus , ac latcivijsaffue.

feram , fpeciofam vocavit Dominus nomen.s

tus oculos nonampliüscceelo aperit, utrefi-

EU.

Exarfit ignis in ea ,. 65 combuiia s

1

piícat ; neque terra pericula videt , quz

funt fructeta ejus ,' cinefit olea ignis com.

fugiat; neque proba con(ilia audit , quz

plexu, mortis umbras nacta cum íplenderet

exequatur ; manus non movetad opera fan-

igne : florefcit vero Rubus in rofas , cum

üe, h,

&a, & nonnifi feetidiffimé olet ; perindeac

Íplendet flammis; ardet ad fplendidiorem

cadaver putrefcens : hzcque caufa , cut Mag-

coronam, cum cingiturigne ; uriturad clae

dalena domum ingreffura , in qua Salvator

riora decora , íed non comburitur ad de-

affideret alabaftrum (ecum tulit ; non tam

trimentavirgulti, Videbat, quód rubus ar-

Excá, 3,

ut foctorem extingueret pracedentium libi*

deret , &$ non combureretur.

'Triumphat

d

;

inum ; verüm , & ut gracum adítantibus

in flamma Rubus; & oliva pulchra , ferax,

! ymb. fc

odorem fpargeret vitá fequentis re(ipifcene

fructitera , fpeciofa;perit in igne; quid cau-

JoAn, 12«

tiz, Ertdomusimpleta eff ex odore unguen-

fz , quod non leditur rubus ; & interimi-

INutn 4.

ti , cüm fuiffet impudica, perinde ac cada-

tur olea? quianimirum rubus natíva flerilie

ver putruerat , non quatriduanum tantüm ,

tate , fructuümque inopiá , ac nuditateine

fed pluribus jam dilapfis annis fcetidum ;

cendium elufit; quod oliva fua pinguedine ,

provide igitur gratos fecum odores tulit,

ac humorum copia enutrivit.

Ut triume

quos munifica diffunderet largitate, ut an-

pharet Jofeph de libidinis flamma non O»

tiqu& turpitudinis foetor prorfus abfcede-

leam , fed Rubum imitatus nudari voluit

Ict.

pallio , & abjicere fuperflua,

Gemf.'.s LS

32.

Qui relicio

Fugiant , quotquot fcetida hac horrent

in manu ejus pallio fugit : nudarivoluit in-

cadavera : procax mulier folo toxicat afpe-

tegumento corporis, ne decore (poliaretur

Gu , Bafiliíco deterior ; ,& (i tactum adji-

pudoris ; reliquit pallium , ut tenetet ca«

ciat, fodé interimit ; cadítque exanime

ftitatem ; veítium fuperflua abjecit , ne ut

cadaver , qui ftudio cáftitatis, & beneficio

oiva igni pabulum fuppeditaret ; fuperflua

fuge ftetiffet? adeó pauci funt , qui mortem

funt, quz libidinem fovent.

"-

hanc evaferint , ut fummis profequantur

. In convivio Balthafaris delata fuetu

nt

34«

encomijs, qui inter concupifcentiz zeftus

vafa aurea , &argentea Daniel, s. Verüm

laqueis lafcivize irretiti , puriores exjerint :

ubi adfuit Gazarum copia , non defuit libi-

f

hinc benedictiones in filios Jacob difpertiens

dinis fomenr:um ; federunt fiquidem menfz

Moyles , fermonémque ad Jofephum diri-

Cit, 2,

foeminz plures , & concubinz innumerzs

.a Deutoo. 35,

gens , dixit: Benedilro illiu , qui apparuit

vix abeffe patiturà Plutone divitiarum Nus

$9. 4

in Rubo ,. veniat [uper caput fo[epb.

Sed

mine Venus libidinum fomes.

Nulla ex

cur fit de Rubo mentio, cüm Joteph bene-

Reginis opulentior Cleopatra fuit, fed nul-

dictiofie condecoratur ? quia Rubus ille ;

la eà inceítior, Divitijs affluxit Salomon,

quem Moyfes vidit , urebatur quidem , fed

non comburebatur ; nimirum flammis cit-

fed delicijsetiam carnis diffluxit, G appetens

fuit concubinarum , qui cupidus erat divie

cumdatus illefus fervabatur , id quod Moyfi

tiarum.

Nec putárim deliráffe Poétas,

prodigio fuit , accefferítque flatim propiüs

cüm à Plutone raptam finxére Proferpinam ,

326& 3 o'

flammeum vifurus fpe&ctaculum.

Vadam, &5

fedóque violatam ftupro. — Numen fim le

videbo vifionem bauc magnam » quarenon.»

tur Pluto divitiatum , ideà malé tuta Virgis

comburatur Rubus : Jofeph ardente /Egyp*

nitas Plutoni affociatur ,. quia inter opes vix

us

tia muliere concupifcentiz -flammis , non

fecuritas pudicitiae promittitur ; arefcit im

incenditur ; non comburitur; flammas eja-

puellis flos caftitatis, fi femel auri admiferjg

culatur lenocinans mulier, ignes fpargit il-

fplendores ; idque etiam Ethnicis innotuit

liciens foemina , incendia excitat procax ad-

Poétis , cum Danaén auteo effinxerint cor-

ultera ; adeftjofeph , igne non laditur ,

rüptam imbre;. divitias , fi fubtraxeris, &

flammà non aduritur , incendio non cine-

pallii fuperflua cum — Jofepho — abieceris ,

fit; grande fané prodigium Rubo fuppar ,

caítitatem fortiori cin

M

gis propugnaculo,

qui flammis circumdatus , nil contraxit lze-

Qu

amdiu füperflua veftium non admi-

fionis : quàm pulchré igitur Moyfes Rubi

35

ferunt in terreftri deliciarum paradifo Pro-

meminit , cüm impertitam Jofepho defcri-

toparentes Adam , G Eva, tamdiuinteme-

bit benedictionem ! An non fuppar Rubo

ratum fervárünt pudorem; quemcum nudi

fuit Jofeph , cüm flammis non fuccendere-

non violáffent , cüm primüm veftes admie

tur concupifcentiz; nec faces libidinis, quas

ferunt, eum amiferunt. — Exivit Jofeph fpoe

ejaculatur lafciva hera , quidquam lilio ca-

liatus veftium fuperfluitate ex allicientis

flitatis damni intulerint ? prodigium id fané

mulieris conclavi , fed indutus caflitate, E.

fingulare quod vel ipfius Moyfis traxit curio.

fitatem. Vadam , t* vid

greffus fuit fine pallio , quia ingreffus cum.

;

.ebro vifionem banc

lilio caftitatis, florem hunc cuftodiv

it fugà :

Wagnavi s.

^

a

& fortaffis pallium dimifit,

ut nos erudiret

5

Sed quid caut

? , quód cufn flamma Ru-

nil pudicitize tam confentaneum effe , quàm

bo infediflet, nil ei damni nil lzcfionis intu«

inopiam , quia ficut fuccenditur , alitíárque

ilbi»

:i

337

Nuilum tuehdæ caftitati afylum fugà tutius,

libido divitiarum copia , ita rerum abdicae.

gus per deferta loca , & invia , fed ideó.

tione pudor vegetior fuccrefcit ; & hec

caítus, quia inopiá laborans, veflitur me-

Jttn,!n

fortaffiscaufa , cur Lucas octo Chrifti Bea:

lote , potatur aqua , tenuiffimé nutritur à

titudines ad quatuor duntaxat contraxerit

vidua, fubtus Juniperum fedet , lachrymas

czteris omiffis, quas inter, eam etiam omifit,

fundit , jejunia protrahit,

quz de pudore eít , cordísque munditie; his

Pudiciffima fceminatum fuit Rebecca,

TA

tantüm recenfitis , quz ad corporisinopiam,

fed cum hydrià exiret aquatum ; caftiffima

2.100. 'l

G affli8ionem pertinent,

Beati pauperes ;

Rachel, fed cüm greges ad fontem duce*

Beati ,quifleru s Beati, qui efuritis : Bea-

ret; imó etia in-Ethnicilmo hac virtute fplen-

tí , ciim vos oderint , & tamen Matthzus fi-

duit Romz Lucretia, fed cum lanificio va-

cans , noéles duceret infomnes : caterum

LE

lentio nolnit eam praterire, qua czterarum

Beatitndinum eít fplendor ,. ac veluti foi

ubi ferica, & bombycina velleribus fuccef.

fuos.delegans nitores , quibus reliqua fplen-

ferunt; etiam veítespretiofz , ac ornamen-

deant,

Beati mundo corde

.

.

torum luxus libidinem foverunt ; tunc fu-

.](4::1:. fe

fi puritas

mentis , & mundities cordis czeteras con-

liz,Ágrippinz,Popzz, &aliz foeminz fce«

decorat Beatitodines , cur Lucas hanc reti-

dis fe libidinibus coinquinárunt, quia divis

tijs ; & delicijs affluxerunt : quia ficut ino«

cuit ? quia chm recenfuiffet paupertatem,

L]

fatis exiflimavit explicuiffe cordis mundi-

pia pudicitiam tuetur

3

ita copia rerum

tiem , quia ubi efuties , ibi caftiras; ubi in.

pudorem profternit; hinc ipfa (ponfa quam-

diu in domo cupreffina tignis fuffulta Cedri-

[

opia, ibi mentis puritas $ ubi egeítas , ibi cor-

dis mundities, & caíliras:eíl enim hzcflos,

nis manlit ; titulo non fuit iufignita colume-

TAR

qui nonnifi fterileícente amat in folo creíce-

bz ; fed tantüm cum íaxa coepit frequen-

re, ac vernari, eít (idus, quodfulget in noclis

tare , St in rupibus degere : Columba mea Cant, u

fqualore , vix idem mendicus erit , & moe.

$n foraminibus petra , 1n caverua maceríaz

chus : càüm igitür receníuiffet Lucas pauper-

tunc candorem induit columbz , cum pom.

tatem , & alias Beatitüdines afflictiones cor*

pamexuit ornatüs , te&tisque digreffa aura-

poris invehentes ; [atis pudicitiam infinuavit,

tis , antra petit, repiümque concava, ac

cüm ha« nullibi vegetior effloreftat, quàm

faxorum hiatus , uhi frugum inopia lautiüs

in (terilefcente' tellure ; imbre duntaxat la*

caftitatem alit: adeo agnata candori eft e«

W

chrymarum irrigua,

geítas, ut fponfa cüm primüm in forami-

"3 60

Haec fponíz caufa fortaffis fuit, cur

nibus petrz , in caverna macerie incipit

[ponfum fuum lilio paciaverit in imo vallium

inopiam expetiri ; ex muliere transmigrat

floreícenti ,

in columbam.

CAnt, 2,

E: lilium convalitum , imó

Columba mea in foraminis Cant, z.

defcripfit fponfüm non tantüm candore li»

Óiu petra ; quàm tuté effloreícit lilium cafti«

lij exotnatum , (ed dumetis etiam corona-

tatis , ubi petra fuos laxant hiatus, vacuitate,

An non

tum : Sicut lilium inter []nas.

& inopià tantüm ditefcentes.

afperitate dumorum , valliümque declivitate

Übi divitiz, ibi caítitas proftituitur ;

39*

vividé flratus exprimitur zerumnofus, & ima.

& vitia triumphant , idque expertus fuit

goexhibetur inopiz Valles tamen humiles,

prodigus adolefcens , qui non alia de caufa

licét frugum (int egenz , liliorum tamen

pudicitiam procul à patre prodegit , nifi

fun: feraciffimz ; nullibi lzriüs florentlilia

quia non eguit 5 divitijs enim affluens , vie

£allitatis , quàm ubi tellus frugum laborat

tijs indulit ; fubílantia fua opulentus &

inopia, & fpinarum , feu zerumnarum abun-

patria , & domo excefferat.

FRater, dA LW

[

dat acuminibus,

Larabitur deferta , & in-

;'* t'f'-þ

Sfsis s.

mihi portionem fubllantie , qua me contin-

via, & exultabit folitudo , & florebit quafi

£it.? nimirum petijt aurinitorem , quo in

lilium. / Quàm pulchré innuit , pudoremin:

Íqualore fordeíceret vitiorum ; nobiliores

ter rupes flerilefcentes efflorefcere vepetio.

exegit vefles, utcaudorem exueret pudici-

rem,. Eltcaítitas flos , qui nutritur jejunio ,

tie ; plura petijt nummorum pondeta, qui,

rigatur lachrymis , glifcit ficcitate , colitut

bus puritas premeretur , acfuccumberet , &

neglectu, & fovetur inopià,

ipfe adoleícens in ceenum prolaberetur vitio *

37

Nullusé floribus, qui minorem prodat

rnm porcis affociandus : & tunctantüm re-.

foliorum pompam,ficut lilium,licét celfitate ,

furgere é cceno ccepit , cüm famis , paupet«

H

& cándore czteris przcellat ; nulli certé flo-

tatisque fuffragio incepitindigere; tunc ip-

rum exceélfitas major, cüm plures interdum

fum pudnit fuarum libidiaum , tunc ferio

cubitos zequet , licét languido femper collo ,

'co,qgitavit de paterna domo repetenda. De.

& impate capitis oneri ob caulis inopiam,&

fipuit Dives, & refipuit pauper. & ip(t.»

Ls tj

tenuitatem: ejus tamen cándor eximius eft ,

cepit egere ?. nimirum paratum in glande

quem exhibent folia foris flriata , G ab

refipifcentize portum invenit , qui in aurum

anguílijs in latitudine gradatim fe fe laxan-

allifus,flu&ibus exagitatus, eeftuantis CORCU-

tia in effigiem calathi refupinis per ambi*

piícentize naufragiüm paffus fuerat,

tum labris , tenuique filio , & femine

Hinc Jofeph Patriacha caftitatis in-

40,

flantibus ià. medio croci.

Gaudet igitur

demnitati profpectutus etiain pallio fe expo-

liavit

*

*

inopià liliurn caftitatis , cüm ejus candor

ea enim eít indoles caítitatis , ut

collo innitatur, iipáre capitis oneri, E.

fi tunicà nudetur , fortiori muniatur integu.

ximius hujus floris cultor fuit Elias profu-

üïcnto,

Proinde reíiio iu mant ejut pal-

!

Vu

lio

Verani de Afeclibus Tom. Ii,

"v

Diffetatio XVI.

338

Genef. c s», lio fugit , && egreffus ef? foras. . Cum o-

quia id neglexit ,' falis in ftatuam hzefit con-

feph 1e ab alliciente muliere obfideri fen.

vería,ut propriz , & alienz infipientize ex-

fiffet, non verbis ejuscoércuit affultus ,. fed

hiberet condimentum , quo homines meliüs

faperent : fuga enim , quoties de luxuria

filentio petulantiam compefcuit ; cümque

mulier iteratis precibus , turpia non potuil-

agitur , itá artipienda eft , ut quavis dise

fer in fua vota fle&tere adolefcentem,non am-

ruptá morá flatim folicitato pede alió ca»

pliüs voce, fed fortiori ufa machinamento

flitatis cultor. fe transferat : eftenim libi-

4

manibus caflitatis cultorem aggreditur , qui

do deílirpe Anthai, íi manibus apprehen-

tamen fuppetijs, & ipfe,à pedum fugá peti-

datur , prematürque, fortior pugnar, &

tis fuo egregié confuluit pudori , & mulie«

fi cadat , vegetior furgit; imó tunctrium-

tis laíciviata pallij jactu , orísque filentio

phat , cüm profternitur ; ítat valentior ,

delufit: pugnavit manibus mulier profliga.

cum cadit,

Quàm monítrofum przlium ;

tura caftitatem , fed Jofeph pedibuslibidi-

ubi palmas colligit libido, fi manibus capta

nem expugnavit

$*

*

eft hec aípis , qua fi

reneatur; ad vicloriam furgat , fi proftrata

non tangarur , proteritur ; ideóque in hac

ruat : ideó Joíeph non manu pugnare voluit,

pognaàíola fuga petendafunt arma.

fed pede fugz beneficio ad victoriam fugien-

do currere.

Imoó non fatis fibi confultum

cenfuit , fi tanusper à foemina abicederet

$. V..

-

in remotiüs feíe conclave domás recipiens;

Íed ipfa exceffit domo , ne quam folicita-

372 rzWrif Venerzs. z5 fortiz)r p^e-

to curíu fügeret, videre, &audire poffet;

ratus tamdiu fceeminam ab incepto non detti«

uat, qui celerius fugit , glovioftus zri-

umpbat , fi quavt duiruptá "oráterga ver-

turam , quamdiu , quem deperibat , doai

odoraretur,

tat bofit.

Libido boffem non timet , ni-

fí fugientem.; & Dei prefentia

Procul igitur à libidine abfcedat cafti-

432*

*

&6 rimore munttum,

tatis cultor , & veítes pouüs , toiámque

fupellectilem deperdat , quàm caítitatem

4I,

. A. eft libidinis natura, qua fi blandi-

exuat.

Exivit non folüm é procacis mulie-

ciis demulceatur, íaevit crudelior; fi

E

ris conclavi Jofeph , fed & domo tcta.

et Ger

manibus apprehenla teneatur , libe-

egreffus eff foras , & quidem (ine pallio,

ef, 3."9

riot infolefcit : nec alium timet hoflem nifi

Íed non fine lilio : fed cur fugicns contraà

fugientem : non enim luxuria gloriofiüs

