famam denigret: frigidis falientis fontis la«

flgitium , quod non tantüm lethale infli-

ticibus ignes accendit , quibus innocentiam

H

git vulnus, verüm & ipfam excludit me«

perdar : & qua lavandis , levandísque core

delam ; fed non in folam infamis amor cue

poris (ordibus aptz funt aquz; ijsdem abu-

a

pidineus graflatur famam; verüm & in vir.

titur amor cupidineus, & ex iisdem maculas

fpw

tutes ipfas fzevit , quas extorres cogit abi-

ac foeditates in mentem invehit.

luàm váfer,

b

re ; ocyüs, quem tenet;ad omnia perductu-

fubdolüsque amor cupidineus / cüm vel ipfis

la;

rus flagitia.

frigidioribus utatur fontibus ad ignes accen-

do

11,

id enim egit in Davide; [fed quo

dendos , quibus caítitas cinefiat: rectà Gre:

«

bombycino pede priüs procefferit , juvat

goriusPapa ; /afczvia afhetius fintilla fuit,

pu

expendere.

Indulferat David otio,fomnó

qua dum in paleam,ac femincam formamjn-

Q

a, RPg,6C.11.

que pomeridiano : — Acczdit , ut. furgeret

eideret , momento rapuit flavumam , € fedi

fl

David de firato fuo pofl meridiezm : Re-

Amoris incendium | excitavit.

Intuergi uom

gh

giis ferculis ftomachum jam repleverat ,

licét , quod non licet concupifcere,

la(«

fomnóque indulferat , nec mirum fi. cupi-

Sed non contentus David infpexiffe,

Vi

dineum feníit amorem ; à fomno, & luxu

15,

flammásque impuras concepiffe,famulos mi-

in epulis proclivis ad Venerem tranfitus fern-

fit, à quibus Bethfabea in Regium ducerecur

Q

D

er fuit.

Otium pomeridianum materiem

palatium 2.Reg.t 1. Miffis igitur David uun-

iní

fuppeditat alendze libidini aptam : eft fiqui-

pjs tulit eam ; non folàmamor cupidineus

dem juxta Diogenem amor cupidineus ne-

fuo é fonte evibrato telo vulnus Davidico.

fer

gotium otioforum: ignem concipit in vi«

inflixit cordi, fed & cecitatém invexit men«

Ur

no, & quot fcintillas ejaculatur , tot exci-

ti, ne pudorem videret , neque pruden-

lig

tat, prava defideria, foedásque cogitationes

tiam humanis przlucentem aclionibus ia-

D

in menre foedé zítuante, G otiosé torpente.

Ípiceret,

Id proprium cupidinei amoris,

Wi

Incubuit amor cupidineus molli dormien:

pudorem fimul, & prudentiam eliminare :

ft.

1

neque

Amot cuPidineus?;malorflm faber perniciem Cudïc, I71

neque Davidem puduit lethale fui cordis

gerrimus quafinefcio quid :capitali 'fup,pïii.

vulnus famulis aperire fuis , quos .ad mu-

€io dignum -«commififlet , .:per fraudulen-

lierem lavantem (e , & mox foediàs «oiün-

tiam, & calumniam vitze difcrimini obji-

quinandam mifit.

Acceffhit mulier , annus

«itur, :Octavó publico fuitDavid fcandalo

itque Davidi, & qua :maculas corporis

toti populo , :totíque :Regno , :ac finitimis

exuerat in fonte, animi foeditatescontraxit

gentibus idolorum cultui deditis : fiquidem

in aula ; obi cecidit:David; & quemnecleo

:quod licet Regiicur.non libet.gregi? /fic fce-

ferociens in agro, :nec urfus -difcurrens in

]us fceleri viam aperuit, :vitium «yitio iter

fylva, neque Philiflhinorum Hercules:'Go-

ftravit; :üt.in baracrrum iDav'id;rucrct;mife-

liathus in valle;. ;neque:millena tela /in cae

:iarume

Pfiln.ss,

flris fregerunt., neque, terruerunt amor.

unus cupidineus fuo vulneravit telo., pro-

flravit igne , vicitque feva :voluptate , le-

Amor Wenereus exitiales cexdatat

thali lenocinio: veré Seneca : .4mans quid

&upiat , [cit, fed .quid fapiat non -videt.

flammas yquibuscaflitasextingui-

Quàm inops prudentis confilii! quàm czecus,

atur 5 0 relique-virtutes cine:

Ii,

Q vecorseít, .quemamor :cupidineusceítro

idiunt,

z'Rego f*l IQ '

brute-voluptatis exagitat : .czeca circumfue

X f.

fus caligine in baratrum:ruit omnium fcele-

,UI -*iüpidinei amotis áffuefcit «ïbnoti-

fum : -qui enim thorum violatalienum viro

J niis omnesáà fe extorres (init virtutes

Q

*

-eft injurius ; :cujus uxore abutitur , 'liberos

abire., & proclivis fit .ad fingula vi-

'tia : -adeo enim libido hominem .immutat,

fufpectos, incertósque reddit; & quos Deus

«conjunxeratin uno corpore , ac ípiritu,di-

'ut ampliós homo :non:maneat in homine,

ffcindit, feparáque adulter ., «cui fuccenfens

'quia ; hominem turpiter .:poftquam:exuetit,

4

Ambrofiusadulterii vefaniam acuté pungit.,

in: pecus degener nonnifi-brutorum delecta-

NAHS ATA

*

:

& .arguté«corripit:: '& D.'Chryfoftomus

tur voluptatibus; ubi amor imperat : cupie

4Homil.3, . de verbis Ifaie s Volaules.afferit

:dineus , - ibiexulant -illicó 'virtutes , fitque

fucatásque, ac ferales éffe voluptates , «quas

'vir cereus ad.viuum,, :fed (ilex ad virtutem,

amor:exhibet .cupidineus inquiens:: /Na

Jut reä&..deiploräcxecinerit" Venufinus Vates.

*

u« potef^effe voluptas , ubi metus ,ubi di-

ferimen , ubi tantornm malorum-expetiatio,

(Cereus in vitium fetli , mouitovibus

wubi tribunalia, ubi accu[ationes, ubi Judict

afper

,

3

Srayubivruinayubi gladius , && caruifexs ubi

In Pfdl, Wo

1

"hoc eft, cereus:eft non in unum duntaxat,

-"Aaratrum;£ deploratio? 8 ponamusbacome

mia tolli,.quomodo feret con[cientiamredar-

Íed in omne prorfus vitium:; .an non fuper-

bize famuülatur , qui comptulus, :mundulus,

guentem , quomodo fuflinebu «caleflis «curie

nitidulus é meris fucis,& adícititiis pigmen.

fententiam, tribunal dllud , quod: neque pe«

€unia corrumpitur; meque adulationibus ac-

tis, vanisque nitelis formam fibizadfiruit, ut

-amafiz ;placeat:? -An non avaritize forde(cit

quie[cit, nec potentia reprimitur , necmen-.

4dacio eluditur..

«€ono? .cüm :enim e media virtutis fede de,

jiciatur, nonnifiextrema occupat vitiorum,

14

En in quot perduxit amor :cupidineus

Davidem flagitia. .Primó per:mollem cul-

fítque.propterea avarus fimul , '& :prodi-

citram, per fomnum pomeridianum eum di.

'gus;pecunias enim avare congerit;quas éffuse

cum meretricibus àbligurit..An:mon torque-

fpofuit ad flagitia quaque perpetranda;qui-

bus pronubus fuitotii torpor. :Secundó ut

-tur etiam invidia ? id.abundéevincunt cen-

ties recantatz prifcorum tragediz ,. prafere

lapfu rueret graviorein precelfum adduxit

domus Regiz folarium , ubi cüm nihil ferii

tim Troiz difcrimina, & excidium;plurimo-

rümque non Urbium tantüm ., /fed & 'Pro-

€ogitaret , mentem apparavit vanis,ac im-

"Tertió

vinciarum., ac Regnorum everfiones., 'hoe

puris implendam cogitaconibus,

oculos adhibuit emifitios , :ductorésque ad

minum :cruenta clades, fzvientia bella, lu«

'gubria funera,

An non rperfidam :etiam

flagitium; incuftoditus fiquidem vifus ne-

glectam prodit mentem; '& per oculorum

invehit idololatriam vitiorum «omnium ;

latcivientesafpeétus prima pugnz praludia

qué feracem; ac turpiffimam matrem? 'Quid

virtutis fuperfuit Herodi poftquam 'Heroe

inivit Cupido. Quartó mulierem foedé con-

f

cupivit, GC cüm czcus fit amor cupidineus,

diadis:adhaefit petulantig , cujus 'inceftum

neutiquam potis fuit lachrymis delere , fed

——

non vidit alterius effe foeminam : nec fuam

infpiciens Maje(tatem eos mifit;qui fuafione,

«cruoris rivulis fubmer(it innocentiffimi iB.g.

& prece Ípeciofam mulierem ad fe adduce-

ptifte caput.

16,

rent. Quintó patrato adulterio vocatut/

Quàm fzevusamor eupidineus? infatia-

Urias & caftrisreduxinRegiam. Sextó pal-

bilis eft charybdis , qui non tantüm vires

liolum fceleri,ut obtenderetur; foetusalie.

animza; verüm, G totum corporis tobur,

nus fupponendus erat Urize, non fine gravi

totümquevirtutum cenfum miferé abligurit,

juftitize Ix(ione , nimirum libido fibi blanda,

avidéque abíorbet; id.enim proprium cu«

fit aliis fzva, — Septimó infamatur vir inte»

pidineo amori virtutes animo, voaletudi-

Ys

nem

Ifmni de Affehibus Tam. II.

*'F)*v ,;, r

-

172

:s- Differtatio VIII,

x

i

af

nem Cofpori -& ctumeng nummos fubtra-

cupidinef noxám aliis fufpicentur ínnotuif-

tà

here, vixque aliud reperies vitium , quod

fe.

Ex hoc feeculentiffimo fonte diffluunt

h

tam .nobilioti preda, tamque opimis trium«

imbecillioris fexus, & lubrice adoleicen-

f

phet fpoliis ; mentem foeditfimis implet co-

tiz errores, quibus in facrz exhomologefis

f

gitationibus , animam fordidiffimis inficit

fecretiffimó judicio malunt ignis gehenna-

f

impuritatibus , noxisque interficit. lethali-

lisfieri reos, quàm hujus vitii imagina-

bus: id tamen cum cateris vitiis commune;

tiam fübire infamiám ; quamvis forraffis

animam, quam interfecit , ream | efficere

nullum-fit hoc vitio hominibus frequen-

sterne mortis; fiquidem vel uníca dune

tius; nullum, quod tam enormes ho:ai-

P

taxat cogitatione foedam hanc impuritatem

num fpargat ftrages. Nil ergo homini magis

redolente obnoxii reddimur aternis gchen-

noxium amore cupidineo ; eftenim, qui fo-

[

nz flammis; fi eidem affentiamur: is enim

res aperit gehennzg, viam fternitad aterna

seternz [e morti objicit ; qui cupidineo «

(

füpplicia, & vel ipfis blanditiis vulnera in-

ftuans amore impuram cogitationem fciens,

fligic lethalia, quibus interficit,

volénsque in oble&tationem ampleélitur ex

Augullino /Jib. 12, de Trinit. cap, 12. Ubi

Hinc amor cupidineus tefte Anafta-

19,

ÓH

fio Niceno.

Quies eft ferpentis , Diaboli

Quaf? 63 4n

ait: Torus bomo damnabitur , nifi bec, que

:

!,

folatium, officina doemonum, vipera veli-

/cri pusr,

6

fine voluntate operandi , fed . tamen cum.»

ta: & tefle. S. Maximo , Hominum naufras

Serm., 39*

voluntate animum talibus obleciandi, folius

gium , guietis impedimentum 5 vitz cae

cogitationts fentiuntur effe peccata per , me-

k.p.tivitas, quotidianum damnum , volnntas

diatoris gratiam remittantur,

17.

Hinc non abs re caítitatis culturze, vel

ria pugna , fumptuofum bellum , leena

E

ampleclens, fcylla exornata, charyhbdis fu«

;

h

maxime addictus mellifluus Bernardus, cum

cata : tefle Chryfoflomo; Naturalis ten, Homil. 192 .

Íe len(iffet per tartarei hoftis infidias impu.

tatio , defiderabilis calamitas, domefticum /vperMartb,

ris hifce pulíatum cogitationibus illicó ex-

ïg:

periculum , delectabile detrimentum , vo-

i

clamavit : 24bzte binc latrones , abite la-

]

*.

tefle

2rones.

luptas f2viens , blandities crudelis

—— —R

Latro fiquidem eft amor cupidi-

Ambrofio , Janua diaboli, via perverfita- Li^.offie.

neus blanditur utrapiat ; allicit furrepturus

tis, percuffio fcorpicnis.

quidquid nobis ineft honeftamenti in . vir-

20,

nb

tutum cultura

P]

e

ofculum ment:itur cum

Hujus conclamata eft falus , quem

VOa

[

]o'abo", ut ficam infigat in Amaíam, quem

hzc lues inficit ,. & fordidum hoc coenum

fu.

ew

adir falutatum ; unde recté monet. Seneca ;

averfum à coelo detinet ; imó & . pracipi-

Fþl.j?. 51( 1'?,

Voluptates pracipué exturba, 6 invifffmas

tem adhuc viventem agit , cujus turpe dedit

&

a

babe latronum mores in boc nos amplexan-

poíleris documentum Galeaceus . Mantua«

nus inter primos fui &vi Heroés: hic cüm

tur , ut Sirangulent, Epidemica lues eft ve-

nerea voluptas, enecatenim , in quos graf—

forté puellam , quam deperibat ar&lo fibi

fatur.

Eh quot non perdidit hzc unica

obviam haberet in ponte: : & illajocigra-

tia dixiffet equo infidenti Galeaceo * quin

peítis, quot . non interfecit ferale amoris

— EM aa. i AAsa .AA. d5

cupidinei telum , quot non profligavit ,

tu mi amator, qui tantüm tibi bello jactass

Q in acie places , & ponte bocce . in . füb-

proflravitque impurus hic amor ? Àn nos

temperabimusà lacrymis ? fi con(ideremus,

terfluentem amnem amoris mei gratiá de-

filias :

quot fortiffimos zque ac Sapientiffimos, &

hoc audito adeb actiter cupidi-

.E — N

pientiffimos expugnaverit; viceritque fore

neus amor Galeaceum in . corde. pupugee

a

d

titudine commendatos, ut Samfonem ; Sa.

rat, ut incitato calcaribus equo íe cum

pientià infignes ut Salomonem; pietate ,.

eodem przecipitem dederité ponte, & lapíu

ac mititate laudatiffimos, ut Davidem; nos

exanimatus vix natando é Ticino fluvio e-

igitur , qui flamus , oculatiffimé caveamus;

merfit. Quid ? quód vir bellica | fortittiz

ne & nos cadamus, cüm nec Samíone fi.

dine celebris ad unius puelle/ vocem vo-

luerit fic de ponte defilire ? An non fuit

mus fortiores, neque Salomone Sapien-

-— 9. «$4—. €99 t £

tiores, neque Davide fancliores.

hocextremé infanire? quem inacie ar-

mati exercitus non terruerunt 5

amor cue

189,

Nullum eít vitium ifto magis fubdo-

lum,; cum blandiatur , ut fzviat; alliciat,

pidineus unius fordidulz puelle voce pro-

A

ut interimat; ofculetur , ut vulneret; de-

flravit , egítque in. fluvium pracipitem,

Nulla tunc Galeaceus feria Occupatus «co.

licias fpondeat, srummas intentaturum ;

dulcia exhibeat,venena propinaturum; mel-

gitatione , & otio detentus facilé victus

la promittat, aconita allarurum, — Nullum

cecidit ; eft (iquidem amor cupidineus otio-

Íorum negotium ; hos enim potiffimum

ex fexcentis eft vitium ifto turpius ; nul-

lum de quo magis erubefcamus , cüm vel

occupat , qui otio indulgent , & dum otio

ipfum nomen ignominiá non careat, tefle

vacant in rem incidunt . negotiofiffimam ,

illud fiquidem otium magnum illis nego-

P w -——————

Apoftolo przcipiente , ut quze hujusmodi

funt, nec nominentur in nobis.

Ex hoc

tium faceffit, An non

pee—

p

.P?rinde eíl ita ama»

enim turpi vitio oritur pudorille, quofo-

re, ac de(ipere?

DA

21.,

|

lent ingenui, probique homines affii ; fi

NNon juvenes tantüm , fed etiam fäne;!,

femel patratam aliquam ex fuafu amoris

hoc &íluantes amore defipiunt , & ideó

|

»

fämerxt;s

f

Amor cupidincus maloram faber þemicicm cudit 173

Ls

T.

amentes audiunt , quia impudicé amantes :

res, & ,,teüycs , iat-e'rmgant team innocentif-

lo

tales fuerunt, qui pudicitise aufi funt Sufan

fimam; adíunt cum ipía parentes, filij , pro»

f

nzjn(diari : impudici hi fenes praefecturá

pinqui non tam de fua , quàm de tribunalis

d*

tunc apud Hebrasos fungebantur ; fed, capti

juftitia folicitis quos omnes fqualor , &

de

illicio venuftatis pulcherrime Sufannz, pre»

luctus occupat : ftat matrona pudiciffima

[

snaturé adulteri ,. na&ctique occafionem ad-

accita ad.caufam, & fententiam audiendam

le

ulterium intentárunt : tenebatur Babylone

calumnijs oppreffa, fuis madida lachrymis

l^

cxteros inter captivos Sufanna , cujus no-

& judices ijdem Graccufatores fimul , & te-

smmen Chaldeis lilium olet : ficutenim lilium

I$

ftes repugnante conícientiá , obítante jufti-

)u

interflores , non tam corporis proceritate ,

tià innocentem damnant neci crudeliffimze,

d

quàm adoris fragrantiá prae ceeteris eminet ;

O homines malé procos ! à viros inhuma-

]e

ita Sufanna praeítantiá caftitatis czteras ane

*

nos! itane damnatur virtus, ut vitium tri«

teceflerat foeminas

$

habebat hac hortum

umphet ? ita ne f2vit inhoneítus amor , ut

varij generis arboribus confitum , & ad fin»

innocentiam profternat , . quia vitio favere

b ,96

renuit Sufanna virtutis cultrix , & cuftos2

gularem excultum amoeenitatem : pifcina e-

li Q,Jlij? N

tiam vifebatur , in quam defilientes ex fub-

ibat deferta ad fupplicij locum vitam forti»

. ferityr,

limi pellucidi latices, populos non tam ad o-

ter pofitura, & mortem obitura pro cafti-

1 , UE

tate; cüm flatim prodijt adolefcens anno-

culorüm , animíque folatium trahebant ,

]

Quàm ad corporis artus lavandos;folísque z«

rum non ampliüs duodecim nemine Daniel ,

à

Ii-

ftus lympha temperandos frigiditate.

qui divino concitatus fpiritu palam profite»

i

lac fub pomeridianum folis eítum , fe Su.

J

tur iniquam fuiffe fententiam latam ab ijs ,

fanna contulerat, opacatas inter arbores

qui tefles fimul , & judices fuerunt , & in«

non tam urentes folis radios declinatura ,

- Aææ;l. H 9: !

juftam czedem ; rogátque enixim , ut judi-

[nevMacti, d

quàm íruticofis feptis occultata corporis

cium impium retexatur : ciímque Deus in

.

,

membra ablutura, & fortáffis jam ad id ru-

puero, & ejus fupraztatem fapientia loque-

:J

3

rali in illo feceffu fe parabat ,. cüm ecce duo

retur , eidem partes cognitoris , & judicis

u H

acceduntlenones canitie nivium quidem hye-

imponuntur , íententia retexitur 5 accufa-

mantes , fed igne cupidineo intus 2ítuan-

tores , perverfi judicij deprehenduntur rei ,

tes ; hi ad (celus , perinde ac equus & mu-

10,

innocens proclamatur Sufanna ; qu& à nes

lus adhinnientes pudicitiam integerrimze Su-

quiffimis fenibus libera evafit,

Quàm ime

fannz folicitant ; reluctanti vim minantur;

probus cupidineus amor , quo perverseé z«

ac lupplicium capitale.

Quid fcemina etlet

ftuantes fenes, impuras flammas fub nivibus

a&tura? hinc fidesconjugalis, timórque Nu-

foventes canitiel , pejorésque rivales, & a-

minis f]a»gi-tium prohibebant : fed inde ex-

mentes potiüs , quàm amantes , furore ma-

tremi fupplicij ; fummique dedecoris metus

gis, quàm amore infanjérunt ? fed quàm praes

g

ad tuendam vitam fuadebant.

Sed ne Nüu-

clara, & illuftris pudicitizevirtus, qua la-

mini , & marito injuriam inferrec, obilitit

Ícivientes refpuens Judices, caítum enanci-

malé amafijs fenibus , renuitque impuris

fcitur prefe&tum Danielem , caftitatis pro-

eorundem flecli votis gratior pudicitià ;

pugnatorem ,. & nequitiz profligatorem ,

quàm formá fpeciofior ; & quamvis fenes a-

quo Sufanna innocentia luculentiüs trium-

mentes potiüs, quàm amantes cupidineo

phat ? pulchré D. Auguftinus, / 2y/rzz; s Toss, ?5

«ítro exagitati infanire ; ac furere acriüs

de Deo pudicitia coufequitur , eum 7udi, ferm. 4«x. j

inciperent,minitantes fe infame ctiam telti-

cem virginem . promeretur.

Secura enim s

monium dicturos contra ipfam , ni'fuis an-

eft de vittoria caflitas , eui eft j"dicatura s

nuat votis ; non tamen movere valuerunt

virgimitas. — Pudicitia autem cau[as nifi vir

Sufannam paratam potiüs frangi, quàm fle-

pudicu audire non debuit.

JZalem €nin ar-

&i: maluit enim alieno mori Ícelere , quàm

burum meretur caflimonia , 4pud quem nom

Íuo; ( tamen.moritur, qu& tam przclareé

gericlitetur verecundia.s,

erat moritura ; non enim motritur, qui pro

Qui amore cupidineo ärd&t;]udexnon-

j«

à

]

virtute perit , fed immortali vitz fe parit :.

nifi agreftis , ac inhumanus effe poteft ,

& ne violentia fibi inferretur profuío ge-

quem propterea virtus excludit ; ne quem

mitu fuppetias altiore voce expoítulat, íed

innocentia excufat , inhonefti furor Judicis

AE EE

eludunt clamorem flagitiofi fenes , qui re-

accufet. — Speciale eft virtutis privilegium

clufis pomarij foribus , in vindicias depre-

Judicem confequi ftudio caftitatis mitem ,

henfi íceleris fervos advocant , & mentiun-

culturá pudiciriz humanum , curá virgini-

tur juvenem quendam perpetrato cum fce«

tatis pium ; talem Sufanna cum fuerit ena«

mina Ícelere fuis elu&tatum manibus fugá di-

6a , ejus virtus nitidior fplenduit , eóque

lapfum , relictà Sufanná conforte flagitij in

praclariorejubare ; quó velipfam Lucretiam

eodem ,

ubi adulterium . commiferat . ,

Romanarum olim fceminarüm commendas

loco,

-

tiffimam obfcuraverit : definant fuam Ro-

22,

Vocatur in judicium Sufanna foedi ad,

mani Lucretiam in flngula'ris pudicitiæ i?-

ulterij rea, fruftrata lafcivia in rabiem ver-

luftre producere exemplum :. habet. hebrza

1l

fa fuit, G amor cupidineus in exitiale o-

gens long? fortiorem, ac conjugalis caftita«

tis ftudio illuflriorem heroigam ,

dium ; fedcdt Judices ijdem , qui accufato-

qua. integ

Y 3

Captis

174

kDivffcrtatiycï Vil

?(

captivos libera , in f etvitute Babylonica haud

f

Centoculos dixeris , quos amor impudi-

25

vitio ferviens , & extra patriam patrias le-

cus inflammat , ut fucata mulieris venuftate

n f

ges religiose obfervans , virtutisque dome.

fruantur , & oculos depafcantur ; fed Ti*

fticze inter Barbaros agreítes , ac lafcivien.

il

refiá funt czciores ad videndam , perpene

tes viros tenax ; famam ante maluit, & vi-

dendámque meditati fceleris turpitudinem :

p(

tam perdere , quàm pudorem.

Lucretia

[

undeSalomon. ia impiorum tenebrofa :

Proverb. 4,

velimminentis mortis metu, vel dedecoris

ne[ciunt , ubi corruant.

Hanc veró offu«

hi

[

incurrendi timore alienze ceffit libidini , con»

fam menti caliginem invehit feeda libido ,

ceffit Tarquinio , quod ab ipfa petierat , con-

: gäl.;h !4'

qua dum intus glifcit , fumum premittit

fenfit Lenoni, & flagitium admifit ; cüm

flamma , tetráque caligine mentem obfu-

j

Sufanna nec timore fupplicij.nec horrore in«

,

fcat , luménque extinguit rationis , ut nec

famiz divelli petuerit à firmiffimo caftitatis

quid agat , cupiátve , potis fit videre ; ut

i

p

conjugalis propofito. — Lucretia fceleri pa-

meritó exclamet Hieronymus , à luxuria

.

trato aliud addidit fcelus fe ipfam interimens,

!

Ó ignis ignis infernalis ! cujus matería gula s

cüm hac nece flagitium non excufaverit , fed

eupu flamma fuperbia , cujus fcintille prava

exaggeraverit , ut fcité Poéaz

colloquia , cujus fumus ánfamia , eujus cinte

[

immunditia, cujus fini gebenna, — . An mon

Si fuit ille tibi Lucretia. gradus adul-

dum obíconis . dedecoroíz libidinis infervit

g(

ter i

homo voluptatibus .ccutiens in feipfum

Immerita ex merita præmiamort.e

furit, [zvit ,ac infanit ? non melatetpifcess

peti:.

& aves fallaci capi.efcse .obleStamento,, fed

Sín potius casio vis efi Allata pudo-

homo lethali oble&tatur veneno,

ä

ri,

JTempe-

rantia corpus reficit »€ui viresadijcit; luxue

f

7. 3ádit V

Quis furor eff , 'hajii( erimine velle

mori ?

ria veró viresccorpori adimit., quod infrine

git, enervátque : fibi nocet , qui «orporis

|

| Frufira igitur laudem captas Lucretia,

infervit delicijs , nutant crura, flacceícunt

nzimque

brachia , .obtunditur acies mentis , infufca»

Vel furiofa ruis , uel fceleratas

tur lumen rationis , zegritudinescontrahunt

cadiss

membra, perítque in homine omnis felici-

po

tas 5 hinc Ícité Nyffenus,

Crudeli domi-

Sufanna veró mori maluit , quàm fodari ,

Xb de -wiM [

na ,.Ac rabto[a luxuria.efl.s ibidine .quafi -Moyfis.

haud ignara, eum nihili virtutem facere ;

Nos edocuit Su-

f'imuli fervilem exagitans.mentem z - perine

cui nimis chara eft vita,

de ac Turcico addictus famulitio duris jugi«

fanna quanto laudabilius , ac fatius, fit Ja-

:ter divexatur laboribus,, concutitur virgis,

:;:

&uram potiüs millenam corporis *fubire ,

'torquetur cruentis verberibus 5 itaqui fe cf«

quàm femel virtutis ; feu perdere Dei gra-

froeni addixit libidini, heram -adigitur pati

tiame -

rabiefurentem , & fevitiefamuli fanguinem

fitiententem , imó;& necis.appetentem , ut

50 IV»O

enim ait Seneca,

Luüxuria febris efl , &

Lb 4,54.

quidem €à acríor , quà non tatlu venarum ,

£ur. quafe,

wec in cutem effuffo colore .deprebenditur 2

€Ap, 13.

Adeo noxitis cupidineus.eft amor ,

fed cor ipfum excoquit luxuria , invitlum.s

ut fí flammas accendat , 1enebras offun-

3malum , G ex molli , fluidóa

dat; ne quid bomo agat , videat ; &

ue durum 4t.

que pattens,

praceps millena in. fcele-

T4r9HAL.

TIn quos non 'impingit zgritudinum fco-

26.

pulos, qui mare traijcit , ex cujus zeftuan-

24

te fluctu Venus natafertur, fimülque flam-

& TIl in homine ;am»Ofef:cupïdineo'-:hagis

noxium : quia cüm flammas accen-

mas enadia , quibus homines perderet? que

IN

incommoda non incurrit , qui hisceoccurrit

dit , tenebras offundit ,. ne , quid

voluptatibus ? qua mala , quas pernicies

homo agát , videat: hocqui —ardent-impudi-

€o amore , omnem à fe divinz prafentiz

non adigitur fubire ; qui amori obfequitur

cupidineo ! Zelotypiz anhelis flammis adu-

cogitationem abigunt , & voluptatis coeno

involuti, neque oculos aperiunt , ut coelum

ritut , fodiffimis urgerur defiderijs , cu-

videant : declinaverunt oculos fuos ( ait Ícri-

ris divexatur folicitis ; neque morbus ani«

mum duntaxat inficit, fed in corpus etiam

ptura ) st non viderent celum ,. neque re-

cordarentur judiciorum juflorum.

"Tales

graffatur, cujus venuftatem deturpat , vi«

gorem exugit , robur exedit , ac prematu--

füére lenonesSufannz , G quotquot in Ve-

nerem proni cupidineum fovent amorem ;

ré vitam abícindit , adeó ut unus cupidi-

neus amor calamitatum fecum trahat collue

tàmetíi non fint oculis deftitui, nontamen

viem, accompedes inijciat, quibus liberta-

vident , quia in ccclum non audent oculo-

fum attolere lumen, unde fulmen timent :

tem auferat ; duriffimis enim illigare novit

catenis , quibus , fibi addictos coeno foeti-

eft ha« cecitas , quamaccerfit animus malé

fibi confcius, qui lucem fugit, & tenebras

darum alligat voluptatum , quibus non fo«

quarit.

]üm viribus deftituuntur equé animi , ac core

poris ;

Amot/ cupidineus malorum faber pernicicm cudit. 17j

,.'

i

$3

M

P

An non verum afferuit S. Maximus , chim

295

"

poris , verüm & in fadiffmam prolabuntur

?

)

fervitutem.

mulierem dixit ,. Véri naufragium , ftti-. ,v -

,

[,

Teftis, ut fuperiüs diximus, eftSam-

piuofum bellum , ia captivitatem , exor«

7*

natam fcyllam , larvatam charybódin , ani«

le

— fon, priüs ea fortitudine praítans , ut licér

mal malitiofum ? .an nou reété Ecclefiaftes

in leonem incidiffet , jubà horridum , curíu

:

ait : Jnveni amariorem morte amulieremas &

peraicifimum , fame exagitatum , àc in-

non tamen omnem , fed eam lenocinantemg

flammata oculorum torvitate cruentam mi-

t æ"wf&' 4i x

qua blando in finu amorem fovet cupidine-

nitantem necem ; impavidus tamen rugien-

um , quzque laqueuseít venatorum ; neque

É

tem feram expe&tavit, quàmilla(tri certa-

"

| .,'?IM'I'B. ,4.

mine profligavit.

Irruit Spiritus Dominuzi

alios dixeris.effe venatores, quàm tartareos , .

quàm.cacodcmones ,. meretricio qua(tu

$n Sam[on, &5 dilacerauit leonem quafi be,

compendium inílituentes : neque à vero te

t

dum in. frufla difrerpens , mbilomninó ha-

&ens in manu.

Qaaàm fortis , & potens .

aberrare finitS, Chryfoftomus , -qui non Hemil.a. i2

diffimilt allegoria cellam meretriciam diabo-: Acaczh,

Samíon cüm caftitatem excoluit? quàmin-

li vocat officinam , in qua tartáreus Proxe:

In Epiff,:

fignem victoriam detulit ,^ càm nullo adhuc

1. ad (C6-

neta hanc infamem mercenivanum exhibet.

vintb, 6

voluptatis lenocinio fraétus rugientem leo-

Imó cacodoemones foedé adblandientis mu-

nem pluta difcerpfit infrufta ? fed cüm primü

ur-

lierisllcnanes.aübrit, qui meretricibus ama-

impudico ceepit amore infidae mulieris

tores conciliant : tartareus enim hoftis le-

:ä

geri , tunc inter fraudulearas delicias , &

captio(as adulationes , fecretum aperuit , &

nonis inftar plures fcedis fuggeftionibus , ac

libidinofis (uaftonibus ad fcorta pertrahit ,.

g'

poenas ftatim dedit incautze reletationis : ca«

quia lenones cum feedis hisce muliereulis

ptus fiquidem à Philiftheis , vinctus ,. de-

capillatus , oculísque orbatus in zrumno-

quaítum partiunturinfamem; ita tartareus

Dermire eum.s

leno amafiorum fortuünas mercedem finit effe

- Jadia 16,

fam trahitur fervitutem,

*ï&

&& in fiau fuo recli-

fecit fuper genua fua 5

meretricis , refervaturus fibi fpolia anima-

L

nare caput , vocavírque ten|orem

, & rafit

j

Pra hisce tamen al

legorijs ea videtur

feptem crines ejus , & capit. abigere eum , G

Qs

mulieri amorem foventi cupidineum magis

À f& repellere; — En quàmnoxius , ac impre-

bus amor cupidineus,

congtuere , quae Ecclefiate magis placuit ;

2 s

Samíon antequam e

jus *æüuät;et' 'igne.

venatio fcilicet, que in qua(tu hoc meretri-

L deqiia

5

cio , vel maximé fe prodit ; fingula enim

rugientes , ac [zvientes leones impavida ma-

AMoy(t,

nu difcerofit , & illufires de proítrata bellua

adblandientis foeminz membra tartatei ve-

triumphos detulit ; íed cüm primüm im-,

natotis funz inftrumenta capiendis homiui-

t adha-.

bus aptiffima, Expanfumrete , feu fagena

pudico captus amore fceminz coepi

cot eít mulieris, licet enim intus cor lateat in

rere ,aique in ejus dormire (inu,oculos pere,

dit, viribus deftituitur, tetrimque derru»

pe&tore ; externis tamen fe prodit indicijs,

fronteadulante , vultu adblandiente, voce

diturin carcerem , brürorámque tericur la»

allicientes. geftüque lenocinante,

lmoónon

bore , ac moiz volvende, ad ignominiz

L

incrementum 24dijceitur

o

an non utiliüs ei

incordetantüm reterecondit, verüm & pee

' Lih, 4 tà

fuit rugientem xqué , ac fzvientem incure

éori plerumque adijcit , talia dixeris reti-

culailla, quibus impudice mulieres nudum

t quf, d

tiffe in leonem ; quàm, adblandientem ; ac

ij l

lenocinantem incidifle in feeminam ? fera

pectus furtivé oftendentes , eó ncquilis fz«

viunt in peraiciem virorum , quó calidiori

I

rugiens trophea attuíit gloriz; fed foemina

adblandiens dedecora invexit infamiz ; tera

diffimulatione retia expandunt.

Imo non

pectori tantüm , fed & capiti heec exten-

caput coronavit , quod foemina capillis de-

nudavit ;

fera in fruíla. fra&ta Samloni

dunr retia , qvafitota mulier zete fit incaue

tis vitis capiendis expanfum : . nil feerhinis

16

confaluit integritati , fed feemina venuftate

familiarius ,. quàm reticulis comas comple-

& calamiflro fucara vires effregit ; feta di-

Ícerpta proprio fanguine illuftrem coloravit

dis nec ullaopportunior fylva, quàm eri«

nium muliebtim huic venationi áptarda,

^

purputam , quam fcemina laíciviens fecde de-

cüm etiam facet fponfus fe captum fenferit Cam, a.

turpavit lenocinijs voluptatum ; leo dulces

fuppeditavit favos , fed mulier mellita mi-

rete hoc éxpanío in fylva? ^ Pulserzfhi -cor

meum foror mea [ponfa. ' Qued f quaras ;.

"miltravit venena : vites fcra addidit, . quas

mulier ademit : & Samíonem, quem lee

quoinftrumento? fuübdit: $w wwo crine colli

rugiens, &ad ptgnam in(tructus non vicit j

£4i: majorfiquidem in crinibus , cincinuis,

adblandiens mulier devicir.: rugiebat leo

calarnifttis , orngtüäqucï coman'xmvis ett luf

xuria.

l

& impavido pe&orc acdentibus oculis, hor-

3I

*

"

ridis uaguibus ad preedam armabatur , ,.cui

Sed quid de oculis dicám non unius fla-

inhiabat ; fed ferz favities Samfonem non

eitij reis, necuno duntaxat nomine infami-

bus? an non muliebres oculi irritamenta,

lait ,. cui triumphos cudit inconcuffa pecto-

ris, & brachij fortitudo : at amor cupidi-

funt vitiorim , fomenta libidinum , duces

fcelerum , & faces gehenne ?; Non abs re

neusin Samíone , & mellita in adblandien-

fuit, qui muliebres oculos cupidinei amo-

te foemina fraus, adulatio fraudulenta , fu-

ris dixerit Proxenetas ; quiahisce internun-

cata illecebra , larvata blandities cum pro»

xercetur ne«

*

tijs hu,jug ,propudiefa; --mgi*'cïs €

ürärugþ.

gotium,

176

Differatio: VIII.

Lucianus oculos dixit lenones ,

gotium.

$, V.

primámque cupidinei amoris viam : Helio-

dorus przecipua inflrumenta amatorize falci"

Muliebris cultus , ornatus ,. E8 |

nationis: S. Bafilius de vera virginit, Prx-

venuflas pudicitie ormatum devenu-

vios Duces , ac pronubos oculorum jactus

fiant , cafttata candorem denigrant , pro«

effe vultejus, cujus manus miniftrz funt ta-

bósque mores improbo corrumpunt

Gtüs: nec minüs apf& fpeculisconcavis mu-

4morec s.

liebres pariaveris oculos ; ejaculantur fcilicet

incendiatias amorís cupidinei flammas , qui-

Uód fi de membris corpdris ad eo-

33

busambuftà , vel obfcuratà in hominibus ra-

rundem tranfeamus ornatum,quan-

tione miferé hác flammá correpti czcutiunt,

tz in muliebricultu, ornatiique ad

& feedé labuntur.

Sed non oculi tantüm ,

feedas libidines , .ad nefanda vitia, ad (ze-

— —^ u ,. u ^ es. u o as edwR — d w2 --

verüm & totus vultus in perniciem hominis

vientes voluptates deprehenduntur illeceb-

à muliere concinnatur,

Quid enim funt

r2? cüm infames ille , ac proftitutze pudi-

muliebres fuci , & pigmenta ? quid mini-

citiz venatrices , utloquitur Petronius , pro»

um, &cerufa ?'

uid herbarum , florám-

ftent. in nebula línea, ventum textilem in-

dutze,

que fucci palpebris venuítandis , genísque

Veíles (unt ipfis translucidz , & ita

fucandis , quàm larvatz illecebrz homini-

fubtiles , qua araneorum induftriá videan«

bus illiciendis, laquefque minus cautis irre-

tur intextz :. unde Seneé£a,

Fideo fericas

Lib,7.de Le-

tiendis ? parüm fiquidem illecebrofa foret

vefes , fi vefles vocande funt ,. n quibus

efic, cab.9,

muliebris forma , & fru(lra luderet, fi ab

nibil ef , quo defendi pudor poffit ; quibis

hisce mendacijs adminicula non fumeret il-

fumptis mulier parum liquidó nudam fe non

ludendi,

Infolens pavo referente INazian-

effe jurabit.

Imo nec pretium deeft, quo

zeno oratione in mulieres amibitiofas , quo-

fiat pudor venalis : fubdit Seneca : 74j z«

ties turgente collo , pennisque gemmanti-

2108f jïngulas jz'nguli: auribut comparatos 2

"a.

^

bus fuum explicat in cauda orbem , eó cz-

jam enim exercitata aures oueri ferendo funt;

ciorem , quó plures aperit in eadem oculos

Junguntur inter fe , & infuper alj binis fu«

focminas clangore ad Venerem incitat: &

