"J , Alluntar, qtotquot quiefcere in conge-

T

rium ardor aquis medicis temperatur , frigi-

[ s putantdivitis: ibi quies non eft,

dá fitis extinguitur , fed acquirendi defide-

ubi motus femper excitatur intenfior ;

rium, nullo divitiarum fiftitur incremento,

non igitur divitiz quietem advehunt , nec

Epif, 16,

Hinc Seneca ait: Congerarur in tequidquid

tranquillitatem adferunt, fed cruciatum in-

snulti locuplezes po[federunt 5 ultra 'priva-

ferutt., ac dolorem: mnon enim labores tol-

ium pecunia modum fortuna te provebat ,

lunt, fedgeminant; cümnon minoris fitcu-

Auro tegat , purpura ve[fliat , &5 eà delicia-

I& quzrere , quàmquafita tueri, & in no-

rum , opiümque perducat , ut terram mar-

va femper excubare lucra.

Imó D. Profper

Lib.3* de "

anoribus abfcondas $ wut non tantim babere

appofité ait,

Qui divitias pofidere fata.

Tif XeXÍOID

zibiliceat , fed etiam calcare drvitias * ac-

£unt , fine labore non querunt , fime diffcul.

Erdant flatua , piture , G quidquid ars ulla

plat.sap 1g

F4te non $nvemunt , fine cura mon fervent ,

»

,

4H€

Amor füi in odium degencr fzvit atrociüs.

169

fine anxia delectatione non pojfident , fine.»

naviin fcopulam allifa in profundum de-

Et Boétius ironicé ex-

| Lib z.de

dolore non perdunt.

mergi ; nunc cerebri vertigine ita in girum

T

eonfol. Phil,

clamat: à praclara opum mortalium beati-

duci, ut Ixionem fibivideantur imitari, Ita

prof. j«

tudo : quam cim adeptur fuerie fecurus effe

eft , divitiz perpetuis curis fuos torquent

defijfi ! nam fivein turba forenfi , urbiüm-

pefteffores.

Quis felicem adflrueret , qui

que frequentia verfetur avarus , contra cu-

fuo foveret infinu afpidem , qua cum letha-

pientium , ac rapientium turbas circa lutu-

liinflicto vulnere virus effunderet , & mor-

lentam przdam lites concitat : five abhomi-

tem inferrec ?. Quis eum beatum afferat ,

nufn confuetudine fejunctus ruris alicujus

qui viperinos fcetus in gremio alerec ; & à

fuburbani , fylvarümque folitudinem con-

quibus frequenti moríu leibalia acciperet

fectetut ; fecum ipfe , & cum feditiofis a-

vulnera ? Quid autem aliud ex curís , foli«

varitiz cogitationibusluctatur, Neque ibi

citudinibus , ac vigilijs, quibusdivitix ace

effe poteft folitudo, ubi fpés, & timor , a-

quiruntur , & acquifitz cuftoediuntur , ex,

varitia , & luxuria, caetereque inter fe cu-

pectaripoteft, quàmlethale vulnus ? fiquie

piditates tümultuantur ; nil prodeft, ait

dem cutz eas acquirendi , & cuftodiendi tuce

1

Seneca;totius Regionisfilentium, fi errantes

Epi'ji- Jf. :

cum omnem exhauriunt , pectus püngunt ,

intusaffcctusfremunt: neque poffeffz divi.

pracordia vellicant , vifcera excruciant, &

tie finunt indulgere quieti , ait enim Syra

Íanguinem exfugunt, Quàm mifer, quim

Ecclef.cap,s.

CKides. " Saturuas dwviítis non finit eum dor«

infelix, quàm c&ecus ! qui ita dies , noctése

$ire', an quia divitijs affluentes voluptatie

que torquetur cb viliffimas telluris faeces ,

busdiffluant, & comeffationibus addicti ob

ob caduca forturie muneta ; pereunt enim ,.

devoratam crapulam , & ftomachi crudita

quz poffidentur divitie, nequepoffefforem

tes , difficiles patiantur fomnos , acturbulen-

ultra tumulum fequuntur ; imó neque ad.

tis vexentür infomnijs ? An quia divitijs fa-

haredes ftabilem fedem figunt : fiquidenx

tur timore jugiter angitur, nequaeimpenfis

vel potentioris alicojus injuriá rapiuntur ;

laboribus congeffit auri pondera , levi nifu

. vel refluxu quodam fortunz alió curfum di«

E

io Pfal; 1.

avolent? hinc Ambrofius , quomodo potef

rigunt j; priftinimque relinquunt poífeffos-

dormire , qui folicitam auri exercet. cufloa

rem;ut enim ait Ecclefiafles, — Peretst in

4

diam? Qui damna formidat : Qui Iuera co«

f- Cafp, s

flitlione peffima , quae tantó eft acerbio

Is

gitat ?. quiufuras computat & cap. €. de Na-

quantó ardentiüsfi

butheait ; Nec fomni vices novit : excitat

ratiüs affervatz.

uerunt concupite , & ácue.

eum cupiditas, exagitat eura pervigil aliena

Hinc non eft affe&tus divitijs atægenävu*s; $8.

raptendi , torquet invidia , Vexat mora , pere

ut monet Regius Vates,

Divitie , fí a

f

turbat sufecunda proventuum . flerilitas , fo-

: ;'P([alm.fl«'j

fiuant , wolite cor. apponere ;

faciliüs enim

licsitat abundantia.

Hinc referente Stobeo

ea dimittimus , quaz, veluti domás hofpita-

ferm. 91.

Anacreon quinque talentis à Po-

lis farcinze abjecla , ac neglecta in angulo ja-

lycrate donatus , cim infueto motu, curtis-

€uére: illa veró majori cruciatu avelluntur,

que gravioribus inde torqueretur , & nullibi

qua in finum pe&toris recepta, cordi fuerunt

:

pofletanimo quie(ícere , fubfultim inter dor-

agglutinata: & idebaffectus neutiquam dià

miendum identidem expergefactus, non de

vitijs eft affigendus, qua tamet(i hominum

pecuniatantüm , verümetiam de vitaàdoe

lb as

opinione in zftimatione habeantur, pre«

mefticis fibi eripienda folicitus, coepit intra

tio tamen Íuo vilefcunt , plásque, plerám.

Íecogitate' fetió : de priftina animi recupe-

que obfunt , quàm profint ; ídque cum

randa tranquillitate , & quinque à Polycrate

Ethnicis innotuiffet ,' nihili congeftas fecé-

fibi dono talenta data poftquam binas cum

re divitias , & maluerunt ijsdem privari $

ijsdem no&tes traduxiffet inlomnes , ei refti-

quàm rebus ex fe vilibus, fluxis, ac caducis

tuit , à quoacceperat ; poenituitque ipfum eo

amoris affedu adharefcere , ut prz cateris

pretio animi vendidiffe cranquillitatem.

Crates ille Thebanus , qui projecto in mare

$7

Quéd fi divitijs affluentes , fenfuum af-

non modico auri pondere dixit ; a/ie peffups

fuefcunt voluptatibus , hi ptocul dubio ;

mala cupiditates , ego vos mergam , ne ipfe

vel delicijs diffluentes catnis indulgent ille:

smergar à voli.

Inflant enim divitize ani«

cebris, & pefliferas inde contrahunt lues ;

mum , non implent, utpote vacuitate opple«

quibus inficiuntur, torquentürque , ne pla-

t£; acinanitati przludentes , luperbiam,& -

té

cida fruantur quiete : fin veró gula fint de-

arrogantiam excitant ; invidiam contrahunt,

diti, (tomachum femper crudum exoticis

G adeó mentem alienant , ut fames divitiarü

infarciunt ferculis , vinóque ingurgitant ;

etiam nocitura nos delectet; & quamvisin -

& tunc à quavis extorres tranquillitate , ve-

«orrupta hominum zfiimatione bona dicane

ä

luti eculeo torti noCtes ducunt infomnes :

türfortunz, niltamenin fe bonitatis contis

fin veró fomnus nonnunquam irrepferit, vel

nent: fiquidem , quz bona fuünt, eadem

inipfo fomno , corporíisque quiete, fom-

fiduciam movent , & divitie nonnifi timo-

niorum pavoribus exagitantur inquieti ; cum

rem eas perdendi promovent : quz bona

fibi videantur nunc in rupium attolli edi-

Lib:t; dl ( (4 :

funt , ijsdemanimusornatur ; & divitijs in-

' git.

,:Nfem' t

tiora cacumina, G mox in pracipitium ex

folefcit; vitifsque feedatur: quze bona funt,

ijsdem agi ; nunc fubortá in mari procellá

qun d

omni carent culpá ; animos fulciunt ; non

fluctibus exagitari decumanis, móxque vedti

corrumpunt.

L

$

à

160

K

Ditlertatio Vii.

Non noxium eft ex

39»

Si humanas res re&to eftimaremus ju»

torqueri gehennali,

Íe aurum , utpoteà Deo conditum, fed nos

dicio, utifuntin fe, non veró quales inho-

minum opinione , nihili faceremus divitias ;

exauro noxas contrahimus , quia auro nof

quas plurimi aeftimamus ; inani enim fom.

utimur , fed abutimur ; ideóque e/uriene

nioludificant , mentémque curis , & acu-

tes implevit bonis , &f divites dimifit ina*

leis.lancinant , & ab zterna beatitatis in-

1e5: quiainanitate ,. & vacuitate divites

inflantur, cum divitijs abutuntur; & ideo

Spi/i.l 03.

greífu pr»pediunt; undeBernardusait, 7e,

v4 ! vapor eff ad modicum parens ,. quod

dimittuntur proríüs inanes : divitijs enim

aterna felicitati aditum éntercludit , quod pe«

inflatos anguíta coeli januanon capit, & hos

rennie luminis incircum[criptam claritatem

inexplebilis divitiarum 'appetitus à coelefti

abfcondst ,. quod [umma privat dignitatis

excludit beatitate; & auri congeíti pondee

bonore.

Quousque tu tantz glorie prze-

rain imum trahunt gehenne : pericula ;

fersfoenum , quod hodie eft , & cras in cli-

& naufragia adit

; qui poft divitias

banum mittitur ? Sifapis, fihabes cor, fi

abit.

tecum eít lumen oculorum tuorum , de(ine

Tunc Petri cymbula fuit. peric]itata ;

6I.

eafequi , quz & affequi miferum eít: An

cüm captis pifcatu pifcibus navem implevit,

non ea fatiüs cum honore fpernis , quàm

Et venerunt , & smpleverunt ambas navicue

Läc; $: |

cum dolore perdis ? . nihil intuliíti in hunc

las, ita ut. penà mergerentur : nimirum in

mundum , haud dubium , quia necaufferre

naufragium femper prona opulentia pericue

Dormies fomnum tu-

lum incurrit , cümincrementum fubit: fed

quidquam poteris.

um,, & nihil invenies in manibus tuis.

quid hoc infaniz effevidetur? pifces ab un-

Imó divitiz affluentes cccli impediunt adi-

dis detrahere; quibus in undas demergamur ?

tum non precludunt ; teflis eft dives evan-

Ecce Petrus unà cum focijs prz nimia piície

gelicus, qui Lze. 16. inducbatur purpurá ,

um multitudine pené forbetur: ütinam di.

Ícerent divites ab oculatiffimo Phocione o-

& biffo , & epulabatur quotidie fplendidé,

cui diametraliter opponebatur quidam men-

pes demergere, me ab ijsdem mergantur :

dicus,cui nomen Lazarus: jacebat ifte ad fo-.

tales fuat fluxze divitie , ut f1 de(int à pe-

res domàs divitis cupiens de micis faturari,

riculis liberent ; fi adfint , mergant: quia

qu& caderent de menfa illius, qui lauteepu-

abundantià rerum fluxarum , bonorümque

labatur: fed Lazaruspauper, & mendicus

temporalium obruimur ; & inopiáà fuble-

vita fup&tus in Abrahz fmum defertur ab

vamur animo : fed quid ? quàd prz ni-

Angelis ; & qui divitijs affluebat, in tartara

mia pifcium multitudine rete difrumpere.

detruditur , in inferno fepelitur, & gehen-

tut ? an quia arbor ; quó fo:cundior . fru»

nali exzefluans igne de manu Lazari guttam

Gibiüsque onuflior , fuo etiam curvatur pon»

dere, fcinditürque ramis fructuum pon-

expetitaque : 4Mitte Lazarum , wut intingat

dete tecurvefcentibus ? ' vix enim contineri

Jrirgy

digitum [uum in aqua, &6 vefrigeret linguam

sueam : (Ócd repofuit Abraham fili recor.

poffunt opes ,(i nimia fint , quin etiam pet

quiir ,

rete fibi exitum parent 5 quia undé portií-

h

dare , quia recepilli bona in vita tua ,. &5

Lazarus (imiliter mala , munc. autem . «on-

fimum co£&rcentur , dilabuntur,

Etiam

folatur , tu veró eruciara s qua verba ex-

quó plures ccelum & ccno adíe vapores at«

e

ndens S, Bernardus iz. declam.

auro in-

tUahit, eó citiüs eos demittit , vel conctee

[

ianübus fuccenfet inquiens : — Expergi/ci-

tos in grandinem, vel eliquatos inimbrem,

eini ebrü , €£ flete * terribilis enim Deus

Nocet plerumqué copia , & injurioía eít

in judicijs fuper filios bominum : Hsccone»

fibi fertilitas , quod enim e(t nimium, facie

eruciatuum cau[a tota , qua i boc feculo

liüs vitium con:rahit , & corrumpitur.

Sed quid ? quód Petrus conclufa pifcium

60.

bona recipit.

Non tamen divitiz ex fe damnantur ;

multitadine exclamaverit.

Exia me Do-

u:d ,,

nec paupertas zccerna donatur beatitate ; led

mime , quia bomo peccator fum ; . vunc fe

divites ; qui divitijs abutuntur , vitilsque

peccatorem novit , cüm oppletá piícibus

viam

indulgent , merità reprehenduntur ; & pau-

naviculà copit divitijs abundare :

per commendatur , ut notat Auguílinus,

enim divitie ad vitia, & peccata flernuntz

Epifl, 80 ad Aaquiens.

Nofhis offenditur . mec in Lazaro

& foriaffis timuit Petrus , vel in ipfa co

Hilev. ( — paupertaztin per feipJam divinitüs bonora-

pia pifcium peccati foeditatem ;. fed ex eo ,

fero» 5

'56 t&yy. vec in divtte drvirias futfje damvatas,

quód Petrus fe peccatorem noverit , poít-

verb. D

omin fed. in. ipfo pretatem ,. in illo mpieratem s

quam abundare copit ; inde fortáffis or-

tum eít , ut terrenarum rerum copia vix

fuos exitus babuiffe ; fie fufcepit impium divs -

Rem crUCiatus ignis , ut tamen pium paupee

juftis concedatur , eó quia raré opulentia

LI

L

rem [(inus. [ujciperet. dyvitis

afcendit pan-

juftitis cohareat ; & indicium - peccantis

Q

per fplendidus & fordido pulvere, & é coeno

copia fit bonorum temporalium : hinc Pet-

Ui s

i ceelum.; -defcendit dives ex fplendida

rus videns tete pifcibus plenum, à Chrifti

menía , vitije coinquinatus in infernum ;

prafentia cupijt fe fubtrahere ,. inquiens :

& dum pauper cclo beatur , dives gehenná

Exi 4 me Domine ,. quia bomo peccater

&ruciati

L4

L

; ut nemo fibi perfuadeat meras

f«m : 2nquia Deo non adhzret ,. cujus

divitias :cio exciludi

& : orcum deiru-

animus hisce fluxis inheret ? — Rarà . poft

di , Íed cognatum divitiarum abufum igne

opulentam pradam mens Deo repletur , ubi

cor

Amor füi in odiüm dcgcner" Ízvit atrociüs.

I6t

cor tettenis impletur ; ubi.aurum colitur , -

tunicam vendere , & gladium emete? An

inde divinitasexulat.

,

quia.abjecta paupertas contemptui eft. di-

62,

Sed quid ? quód Deus

Simonem fi]o.

vitibus, .ac potentioribus; proinde injurijs

annem ,& jacobum , quos ad paupertatem

obnoxia , & ideo armari-debeat, utvim fi-

Apoftolicam vocaverat, affluerevoluit pre-

bi inferendamwi repellere poffit , audaciám-

dá illà pifcium . adeà copiosa., :quà facileab

que»'prædi»viwm «coércere ? . Án muniuntut£

Apoítolata poterant retardari ? .Àn quia;,

pauperes ;gladio, :eó quia'valentiores in bel-

ut eos ad paupertatem impelleret ,. ingenti

lo fint , .ac intrepidi.adeant pericula , quag

pradáillà locupletavit ? fiquidem :nil .adeó

imminent ? :non pavet-, qui nihil timet

temporaliumfaftidium creat , quàm :eorun:

amittere : ;mediósque 'inter «hoftes fecurus

demcopia: faciliüs enim.contemptui .habe.

eft , qui-quod perdat., :non :habet : .qui -

inus, qua à nobis poffidentur., quàm qua no-

bis-defunt ; hec enim cupimus; 'illa faítidi-

anim :multa.;pofïidec,fmdleosætiam:tifnzf. :

6l

mus : nifiexperti aliquando diícipuli fuiffenc;

quàm inanis.effet.omniscopia ,.cüm rete-ip»

——

Íum diffolveret ; (zpiüs forían defiderio prz-

M. f

z captifluxishisce adhzfiflent , quae faftidi-

--';477207 fui-opibus .m"z'lmrqï)ämr;äm.;

ze nondum didicerant: :verüm poftquam in-

amos fortes ;simiditate .corrumpit : «

tellexerunt faciliüs :ambas:naviculas:ad.nau-

amultos neceffó efl ., -timeat ,.qui tmulta

m Ea o

fragium usque ,& mer(íionem ex piícium co-

3

pia poffeimpelli,tune periculumumminentis

Íubmerfionis declinaturi.omnia abjecerunt,

E

1 -"'Dun;læ'l.;s;T ilrleïHefoHesïRexfHebr'æor.llmæ

$4

pifcandique abdicárunceupiditatem , quà ob-

j «iumhRegijs difflueretopibus, & muici-

"

fui.poterant , nonimpleri: :ut igituromnia

. plicis.fobolis felicitate regnaret ; : cüm

dimitterent, permi(it Magifter Chriítus., ut

:primüm fubaudivit jtresMagos . Perfide in

abundarent :5 :eó quia :copia 'contemptum

.Judaam :appuliffe infanti -recens^nato ; fua

parit, *-quem*Vix.paupertas;impetiäfïet':fq»ui

;preeitituros:obíequia., ac delata«oblaturas

femel'expertus:eft opulentiam , .quam faiti-

munera , :timuit ftatim , todsue-corporis

: artubus contremuit.

divit, fit animofior ia paupertate , &fir*

-dudiens autemHeskhüniib,

3,& -

anior in ftudio virtutum ; :-quamvis fortuna

'rodes : Rex surbarus , ( omnis Jerófolyma

pinguior perízpe 'viros inveniat magnani«

eum illo. — 'Sed quid.caufz , .quód Rexwi -

amos., raró tamen tales efficit.; quia-metus

ribus-, -ac -opibus 'prepotens , «quique*ob

amittendi., 'quod quis poffidet , .ac magni

fagacem .animi 'indu(triam , 'résque.egre-

»

aeltimat , ; virili-detrahit audacize , «qua ad

gié geftas Magni fibi«cognomen :effecerat ;

przclara :;gefta neceffaria-e(t:; .ait Seneca

puerum:timeat recens lucis editumufurz ?

JDe 1rYas«

tbabiliora funt:corpora pufilla ., «que in-arma

'Cur Princeps aliàs in.bello'audax fugandis,

:quiäif 17

«ontrabi po[]unt , :quam qua fuperfundun-

-cedendísque hoftium:copijs affuetus., adeó

wur $ G undique magnitudo .[ua euulneribus

türbatar., : pavoréque corripitur. , «eó quia

ebjecit s. -animofior elt panaofus humilis.,

'natus^fit puer , quem Magi adoraturi.à dif-

quàm purpuratus fuperbus , :qui divitijsat.

fitis veniunt 'Regionibus ? fi-natus infans

fluit : quidenim non audet pauper , & in-

'nullum é terreno "detrudit.Regno ;quin:&

glorius ; cui nihil perire poteft., & 'contra

omnes 'vult Regno:donari coclorum., : ad

quem novercalis fortuna jus nullum:habet ?

quid Herodes timuit ?. fcité S,"Chryfofto-

w d

us in Matth. 3.

cüm deijcere eum ab ullo:nequeat pinguiori

4Hudtens autem - Hero-

flatu, :neque fublimiori fede : cümin divi-

des Rex turbatur.z femp

erenim grandis ;po-

tem, quem & divitie muniunt,, '& digni-

«teffas majori timori /fubjeila l.. Sieut:e-

Uut ,'

tatesevehunt, poffitcotomnifuirtuere? pau-

um rami -arborum -4n excelfo :poftarum.» ,

peti vix fortuna nocere poteíl, quia.quod

etiam fi levis aura flavertt , moventtr:: fo

perdat , nonhabet , :& inde fit animoltor.;

£$ fublimes bomines , etiam levis "untj fa-

audentiórque , quocunque przdivite., licét

324 'conturbat,

Humtles autem ficut m

gemmis fplendeat, aurofulgeat ; huncenim

convalle s 'plerumque in'trauquillitate confi-

timor amittenda felicitatis meticulofum

dU ESRURMONDASC ET s s g hao qr atf

fiunt : timuit Herodes., quia in füblimiori

reddit , ac pufillanimem 5 & tantum bono-

conítitutus dígnitate ,. vel levis-aura pra-

rumamittendorum metus àdimit, quantum

currentisfamz eum:concutit , 'exagitátque 3

avita nobilitas fuggerit ad generofa faci»

'& licét :magnanimus.propría natura ;effet .,

nora, quibus fplendor gloriz fuum affolet

incrementum haurire,

»

regni tamen faftigium ,'opámquezflluentia »

ac liberorum numierofa- felicitas. -eum ipue-

63.

Hinc Chriítus jubet Difcipulos fuos

fillanimem effecerat , ut vel fola:concutiatue

W m RU

t

Ltits 29«

armari gladio , eó quia careant auro: 4ui

fufpicione,

non babet [acculum ,vendat tunicam fuam ,

Divitizgenim viresenervant, &'aniimos

69

& emat gladium : nimirum qui caret faccu*

licét magnanimos, :ac fortes timiditarecor«

lo, in quo pecuniz reconduntur, auróque

rumpunt, Hacquefortaffisratio., cur Ab-

deítituitur , pugnaci f& ferro muniat *' fed

T

rahamus poft.ceíoslin bello«quatuor Reges

€ur ita pauper, abjectüsque; ut nec f3cculum

eceperit timore corripi : non enim poft.de -

-—» — —— —— 9u-—-— -

-

m

habeat., nec pauculos nummos , jubetur

beilatos cruentaczde hoftes habet vidor ,

Verani de Affettibia Tom. H,

quiod

162

- Differtatio - VII,

quod timeat , cüm potiüs lapfus hoftium',

egeflatis, fed ver& intus opulentiá ditefcit :

animum erigat victoris ad majorem audaci-

& veré is dives, cui ad vitze fuftentationem

Luc, 12.

am; fi palmas proprio fibi demeffuit ferro; fi

nil deeft, ünde Chriftus.

Suos Íciícitatus

-triumphos fibi pugná cudit, cur Abrahamus

Diícipulos , áit.

Quando mifi vos fiues .

victor timet, & quidem talitimore , ut in-

facculo ,. & pera , nunquid aliquid defuit

diguerit etiam à Numine folatium aliquod

vobis? at sls dixerumt , nibil,

Dixir ergo

,Gemf. 1;.

haurire ? Hi« ztaque transattu , facius efl fer-

eis , fednunc quibabet faeculum , to

3mo Domini ad Abrabam per vifionem, dicens;:

liter & peram.s.

4

llat fipit*

Noli timere Abrabam ,. ego protettor tuta

Sed fi di(cipu!is o

mni dcüitut'i-slfäcu;

68.

fum.:: qui pauló- ante itruerat ; ut leo fero.

lo;, & perá nihil defuit, curjuberfacculum-

ciens in hoftes , nunc poft delatam infignem

moxhabere; & peram? an retractavit fen-

victoriam timet j poft devictos , ac delezos

tetitiam , rigorem temperatürtis paüpertae

inimicos pavet ; qui ante victoriam erat in»

tis? fi difcipulos antea miferat fine-faccue

trepidus? quanamrhhujustimorisorigo? Àn

ló', absque pera ; & quidem in Regiones

quia poít devidos , debellatósque hoftiles

longo itiperum tractu diffitas, nec ipfis quid-

quam defuit; cur nunc jübet j eos peram

turmas opulentiffimis coepit fpolijs dite(ce-

re , ac uberiori honoris , dignitatisque do-

hàbere ad panes deferendos , ^ & pecunize

nari glotia? :non timuit , cüm privato mi-

L

f3cculos in fubfidium itineris? cur Magiíter

note$-ei facultates. ineffent

e

nunc vero ,

Chriftus , quifacculos fuis intérdixerat Di-

quia opibus locupletior , & glorià poít de-

fcipulis " mox ijsdem pracipit ,' facculos'

latos triumphos fublimior timore corripi-

habére nummis deferendis aptos ? à quavis:

tuür j proinde potentid ; divitijsy àc gloriá

vendicat contradictlione utrámque- Chrilfti

auctus confultiffimé jubetur equo , bonó.

.

fenteritiam S. Chryfoftomus in verbà D. Lu»

que effe animo

[]

qui hoftes diftri&to gla-

ce'apud Catenam . inquiens :: Dixfr ergo:

Ltv 22

*

"

dio pugnantes intrepidus fuerat laceffitus ,

eié : fed nunc , qui babet facculum , - quo

& aggreffus ; congeílas nunc divitias , ac

féilicet portatur pecunia , tollat [imsliter , &5

opulentiffima fpolia expavet : qui pauló

peram , quá portantur cibaria.

Et quidem

/

antea privatus irruit intrepidé in feroci-

quando mec zonam babebant , MeQUE 45 ,

entes Regum acies , eorümque robur fre-

nulhus paffi penuriam :

ut autem mar[ue

git, virésque confregit ; ac potentiam pro-

piwm eis)conceffit , €8 peram , efurire vi-

trivit ; nunc triumpho celebrís , delatáqüe

LÀ

.

dentur ,. & nuditatem pati

4cC fi &5 di-

victorià infignis timet , non quidem hotles

xerit : battenus cunéla vobis uberrimà af-

c&Íos, fed opes congeftas; ideóque folatio

fiuebant; nunc autem volo vos , & inopiam

indiguit , quodejectum erigeret animum.

experiri : quando voluit Chriftus omnem

€6.

Plus quód timeat dives , quàm pauper

à fuis Difcipulis penuriam arcere , nec quid-

habet ;; & tamen amor fui divitijs inhians

quam neceffarij ijsdem deeffe ,^ mi(it tunc

e

hunc accerfit timorem

.

quotquot amore

eos fine facculo , absque pera ,. feu extre-

3

»

fui ducuntur ; fenfufque , ac corporiscom-

,mé inopes

cüm veró voluit eosdemi ina

modis indulgent , nil avidius cupiunt, quàm

commoda experiri paupertatis ,. jübet face

divitijs affluere : fortune bona eorundem

culum habere , & peram : quafi pecunia in

tenent vota ; fufpirant , & afpirant ad flu-

lacculo ,^ & annona in pera inopiam inves

xa, quefipoffideantur, elabuntur, (imiül-

hant ;; & tummaegefítas opulentiam pariat z

que torquent ; divitiz fiquidem: non pof.

cüm enim incederent Difcipuli fine íacculo

a

feffe de(1iderio fui cruciant , poffe(le vero

- absque pera, nilomnino ijsdem defuit; ubi

multiplici cura, ac folicitudine fatigant , &

veró jübentur facculum deferre , G peram y

torquent , & ob inanitatem faítidium ple-

plura incipiunt ijsdem deeffe ; - fünt enim

rumqueetiam movent: fcité Sceneca, — Fiar

pauperes nil habentes , fed omnía poffiden-

Xpif? 10

Securits vivi-

£ 18.

vobi patipertas f amiliaris.

tes ; quia fua contenti forte , fortunz bo«

mus , fi [ciamus , quám non fit grave pau-

na eorum non tenent vota , G ei nii deeft ,

L

peres effe.

qui nihil concupifcit; unde Chriftrus, ^ Bea- Mattbv s

i

6,.

Opulentia latvata eftfelicitas, in exti-

t mites (feu fua forte contenti ) quontema

ma facie divitias zqué,. ac delicias exhibet

ipfi poffidebunt terram * id ett ,ut expendit

infpiciendas , imó & delibandas; intus ve.

Bedaterre opes,mundi thefauros.

Sedcur

ró nonnifi diram comprehendit inopiam :

"t

mitibus fpondet Chriftus divitias ?- An quia

fed & paupertas perífonata incedit fpecie te-

mititati, qua celfiffima eít virtus, nil de-

üþ ! 34-

nus erumnofa , inops , fed intusdives , &

eít, quia nihil conzupifcit alieni ?. Sed f

opulenta 3 foris egena; intus contenta : hi

celfiffima eít virtus , ctr potiüs fpiritua-

veré divites, qui fua paupertate , fortéque

lia, & zterna , quaz fluxibilitati obnoxia

contenti ; qui fub larva egeftatis veram fo-

noníunt , non promittuntur ? reclé mie

vent in finu letitiam 5 hi (unt,de quibus ait

tis terre dicitur opes poffidere , — cüm

Sicut egentes , multum autem

X, 4d Cee

Apoftolus.

nec furaci potentium avaritize , nec infolen..

finib.

locupletantes , tanquam nibil babentes , &

ti refiflat ,

ut notat Hugo Cardinalis-

omnia po[fidentes : - pauper enim perfonam

in . Matth,. $,

Per mititatem — terre-.

g niþül.n

quidem pauperisrxgerit, larvämque mifer? "am j:b/t'amiam pafx)ica ; G ma

doua w

-4

Amor füi in odium degener fzvit atrociüs.

155

ämamne polfidemus. — Quia per banc des

geant, 'oves neg!ïgunt: vé&& ovibus ., quae

Lt t4,

amiffone temporalis febflantienon dolemus,

à nimis delicatisreguntur paftoribus;: quia

weque turbamur. — Mitis igitur nullius rei

ut lactis .dulcedinem in paftorum delicias -

temporalis eft indigus, fed omnia poffidet,

fuppeditent., nil fibi fervant alimenti: pree

quia non-dolet, .nec turbatur ex jactura bo-

tiofis induti paítores veftibus , non lanam

norumtemporalium: neque raptori-ob(iftit;

tantüm tondent , fed & pellem detrahung

Íed mente tranquilla cedit , pacem cum (in-

ovium, & hi quia amore fui duéli fibi tàn»

ais

guiisiervaturüs ? cüm omnia prompto ani«

60,

tüm indulgenr, & oves.negligunt , inquag

mo relinquat , omnia dicitur poffidere; is

etiam fzviunt usque ad cutisvulnera , ían*

guinisque fufionem;cum has tondere tanthm

€nim omnia uberrimé poffidet ,. qui omnia

pacificé relinquit 5 quia tunc dominium ve*

deberent., deglubere etiam volunt ; quia

gum exercetin res , quas pacificé relinquit;

cumaulteritate imperant , & cum potentia?

& nullo ijsdem affzclás vinculo fubijcitur ;

aufterus eftovibus, quila&is faginaturdul»

fed ea fibi fubijcit; proinde quà pauperior,

cedine ejus oblectatus fuavitate ; .quia oves

€óditior, ac opulentior : Jezi 7sif65 , quo*

mungit , non pafc

it . ut fibi indulgeat ; non

'ovibus confulat.

:uizfæv-:'pf;pofidfäam ffrfgmg. :

;Rigidus-eft,. quinonlan

'eisþ'r tantüm ves

Ee

4tibus ,fed olofericisauro, gemmísque nitene

tibus indut:us., fuum fibi obviantem videt

proximum vefte pannofüm , lacerímque;;

fame luridum,tabe confe&tum, morbo labos

Aemor fa. eà rig 34izlf dn alios j &-

vit , quos ferit , E ledits quiin fe

Tantem.; non tamen veílem.ei offzrt , quá

eff lenier.5 fibique fuavins eblan-

'nuditati confulat.; nec paném porrizit , quo

FTET

famem propulfet ;; neque pharmacum appa«

d(:ur.

Tat, quo morbum 'excutiat ; & ide& cum.

€9.

OA C ; ac lafivo affultu amor fui ho-

aufteritate impetat, & potentia ; quia fibi in»

minem impetit , defiderio fcilicet

A

dulgens lactis pafcitur dulcedine,& mollibus

.* dammi alieni, non tamgn femper a.

$

veflitur : . Is laile , .ait 'Hieronymus.,

pertá inolitione in aliorü perniciem laborat ;

L

ieetp.y4.

Omnes-efcas intellige du las anultipl.

$

CP03LS u eajpig],

4nterdum fiquidem tam commodé, tamque

eflium uarietates .z

qui.enim.amore fui

«ircumípe&té peccat, ut nihil minus videa-

du&i fibi induigenc; m-u*!tis., i dehcazfsqge

tur velle, quàm eos,quos odio profequitur,

ferculis diftentum.onerant ventrem , viníse

ledere:: fibi amor fui indulget , proprijs in-

queodoratis, acpra vetuflate decrepitis iti«

hiat commodis , fed in alios furit , (gvit-

gurgitantur ; veítibus bombyceis, vel feri-

que eó rigidiüs, quó in fe eft blandior.: a.

cis auro , gemmísque illuminatis induun«

lienos.ridet dolores,cum ftudiofiüs volupta-

tur-j quia cum aufteritate imperant., «qui

tes , quibus fenfum demulcer, affequitur :

amore fui ducli fibi indulgent: & iíli ait Ba«

Íevus eft, & blandus amor fui ; mitis , &

filius-erat, 26. tales funt, qui cum lupinig

ferus; afper & benignus; rigidus & fuavis ,

moribus luporum voracitatem . & trucu-

quia fibi eblanditur, & in alios [2vit: imà

lentiam mutuantur : fzevitiam lautitijs fo»

ideó feritatem in alios exercet, ut fibi-ube-

vent, quia fibi duntaxat.non alijs favent, nue

riüs indulgeat , Pollionem imitatus, ait enim

triunt voluptatibus feritatem , quiacum au«

Seneca lib, 1. de: Confolatione,

Veisus

fteritate imperant , & cum potentia,

GPollio devorandes fervos obüciebat Mare-

j Cap, 19)

Vix ex fexcentisunum reperies, quifi —$9,

nis , quas efurus erat , five in boc tantim.s

proprio:ducatur amore , fuísque indulgeat

$llas alebat : nimirum optimis ac fapidiori-

commodis , rigidus ia alios non fit.

Profe«

bus, ut vefceretur murznis , humano eas

€&usfuerat Roboam in Sichem, illicque cun«

adipe faginabat ;

c fanguine alebat 5 pro-

&us affluxerat Iírael, at Regem eum faluta-

prias voluptates delitiofius alieno innutri-

$

Tet.

Cüm enim populus fupra.-quafi vires

Ms

turus tormento: qua feraex Numidico ac-

à Salomone tributisgravatetur, & exactio«

cerfita lnco immanior? cui volupe obtingit

nibusemungeretur,cogitaverat de jugo excu.

alieno ridere dolore , & fletu; faginari tor«

$ftiendo, & inaugurando Roboamo in Kegem,

mento,

£, paral 8

o

7O»

Pater tuus duriffmo jugo nos prefft , tu le-

Ezechiel Reipublice exaggcratu-rus

viora smpera Patretuo. — SedRoboam quid

perniciem , gubernatores deícribit amore

FJPf 34

ad haccepofuit? an ut Rex falutaretue , mi-

fui ductos pet deliciarum lenocinía, volup-

tiüs fpoponderat regimen ?' an thronum ut

30:2:72 70 05275

tatümque blandimenta, morésque facerdo«

confcenderet Regium , veétigalia promifé.

tum , ac Pharifzorum fub allegoria pafto.

rit minuenda ? Anut caput aureo cingeres

rum carpit , inquiens.: 7 pafforibus Jf-

tur diademate, manus aperuerat ad liberali«

Y4El , qui pafcebant femet spfos,

INonne.»

tatem in populumexercendam? fuiffent qui-

&greges pafcuntur 4 pafforibus ? lac conede.

dem hzec Íceptro fibi comparando aptiffima,

batis ,

& lanis operiebamini , & paucis

quibus populum procul dübio fibi devinxif*

interje&tis fubdit. fed cum auleritate.s ins-

fet: fed quia amore fui du&us didicerat fibi

perabitis ess ,— &5 eum potentia : qua(i di-

indulgere , non potuit cam alijs mitis effe,

€eret 5 vae pafloribus ,. qui uc fibi indul-

acbcnignus ; quia (ibi erat indulgentiüs mi-

P?fdni df Ajääläüs J9nmu Ho

d

?

;is "

164

id -;pmenado Vil.

tis, alijs fuit inhomané crudelis ; populus

Propheta labofaverat , eum fcifcitatus dixité

eum ad thronum vocaverat , fed ipfe ab om-

putásne bene irafceris tu fuper bedera : bene

ni fpe indnlgentie populum avocaverat , cui

irafcor ego usque ad mortem, ^ Yonastunc fi«

e, garal.10, tepofuit,

Pater meus cecidit vos flagellis :

bi indulgens , nimísque delicatus folis radios

€go autem'vos cadam [corpionibus,'

egré,(uttinens hederaceum umbraculürn fo-

3e

Conquerebatur populüs fe dutiffimo

lis objecerat e(tui , fed quia fibi mitis , &

L ha v

premijugo, infuetis opprimi exactionibus,

blandus , fuit in Ninivitas rigidus, acim-

& cum Roboamus compati debuiffet populo;

mitis, cum cuperet oimnes radicitüs deleri s.

.Afmdf

graviora minatur ; &fortaffis minüs falis,

fi Jonas fecum rigidus fuiffet; humanior in

quàm minis; minüs verberibus, quàm ver-

Ninivitas extitiffet; fed quiafibi benignus,

bis populum exafperáffet , quia ut monet

rigidus in' alios fuit ,^ & qui caloris mole-

De clement,

Seneca.

Temperatus timor animos cobiber :

ftiam ferre non potüit; & cui virefcentibus

ajfiduus veró , &5 acer , &6 extrema admo-

folijs ad delicias exortis privari graviffimum

Veus , in audaciam jacentes excitat , fua-

erdt ; jucuidiffimum: fuiffet fped'aculum ,.

détque omnia experiri : fed quia amore fui

fi evería civitatis priüs fepultos , quàm mor-

ductus Roboam fibi duntaxat indulfetat ^

76«

tuos ruinis vidiffet Ninivitas. -- Jonàm allo-'

nonnifiafper , rigidus , & auflerus, cum alijs

quitur Bafilius ,, nomine Dei inquiens : ó

e(Te potuit.

Roboam idem eft, ac latitudo

Propbeta ;zdverüu"peccgatore: immifericors

r".-(:ïo

populi , feu lata deliciarum via , qui igitur

e$, QUos fui penitet , eorum te non mife-

CIP' Ife

- fibi indulget, alios fcorpionibus ; fi muffi-'

vet., fententiam non demutas , nunqu;'d ffe-

tent , promptiüs lacerat , profcindítque ;

fculi deplorabis exitium ,. & tot bominutm

"

Ícite Gloffa expendens Roboami effatum ait :

myriades pena perdes ?

Hic fignificat malos Retfores in ecclefiá , qui

Nequiverar..jonas ullam. benignitatis

71«

terreni cupiditatibus dediti , euvam [ubduo-

notam in Ninivitasexercere , quia affuetus

vum negligunt , 65 gaudent in multitudine s

fibi indulgere, nonni(i afper , & rigidus a«

fibi obfequentium.

Interpretatur yero Ro-.

i

lijs effe voluit ; nimia fiquidem fecum indule .

74

. &eamlatitudo populi,

gentia animos generat,erga alios intra&tabi-

Hi funt , qui latam ingrediuntur viam,

les , ac diros*, totque hamanz naturz cupit

qua ducitad mortem ; & non anguítam, pet

racemos preeícindi immaturos,quot erant in

quam patet ad ceelumacceffus, ^ Qui latam

Urbe Ninivite , cüm ipfe nec folaris radij

