trAnsmittite

Mönajr, c' räfägf

EL

eþsw* , inteliéius obtunditur , confilia

EY

£

i

*e»ï;

—

DIS*«

EH 04 H

D UEDES)

m E aue P eessue Ra um a r um P t

—

*Qz

e

"

CO6DcO DO COCPEDCPEDEOCDOD C OO ODEDEP CR C CENGB E CECID

DISSERTATIO XV.-

Manuum ta&us, jocique mulierum pro-

cacium occulto fafcino caftitatem tOxicant, . Is

fapit, qui hac luxuriz fugit lenocinia interitui caftitatis

pr:æludþmia.

S. L.

Adeo delicatus eft flos caflitatis , :ut' folo lemocinantis mulz'&rif taia

i'

lethaliter ledatur , arefcat , & corrumpatur ; ideäquefagiendq ta&qüm,

. jocorámque ifcrimina,

üb- Iil M

|- du.virpin,

I

ä.ï—;

"

On gule tantüm inhian» amore, quocaflitas cinérefcit. Proinde ia

U

1)

7

3

tis ferculorum cupedijs

hoc coércendo tactáüs fenfu fumma eft cura

W! à

N

m

-

N

o

35

declinanda funt pericu.

adhibenda , eó quia obviz ubíque nobis ve«

n

W

n

s.

la5 verüm etiam tactu-

niantoccafiones contrahendilethales hos af-

4-

EN

]

^

d

A

um , jocotümque leno-

flatus , & delabendi non fine detrimento ;

ZA

X"S

ER

cinantium funt difcrimi,

imó & cum interitu -cafítitatis,

N

:

»

,

a AO

s

MR

CO

f

g m m

OE

d

na toto nifu fugienda.

'Cenfent plerique , 'nullum ineife ho-

3.

Delicatiffimus eít flos

mini vehementiorem fenfum , nullum ad li«

callitatis, non halitu tantüm inficitur , vifu

bidinem tactu proniorem z fiquidem eft ta«

marcefcit , fed etiam ta&u interimitur: li.

&us, qui adhibetur inter períonas diverfi

lia caítitatis pomisin hoc parianturt Gomor-

fexus, quafi leno libidinis, imó & (cintilla

qu& flammam excitat luxuriz , cujus ze(tu

rzis, quia folo & ipfa [cinerefiunt attactu;

imó adeó funt tenella, & delicata , ut mec

Íflos exficcatur pudicitim ; & tametfi leve

Zïz. yii

quidpiam initio videatur , emergit tamen

virgiü,

vepreti fpineafh patiantur punctionem tefte

D. Bernardo ferm. 4$. ia cant. ubi loquens

séque voluptasaccendit , vegetiórque infur«

de lilio ait ; Nec vel levtffmam fpiua fusti-

git contra caftitatem, cujus candorem, vel -

net ullatenus puntlionem floris teneritudo i

tetro infufcat fumo , vel lethali corrumpit

flamma.

Perinde, ac praefidiarius in arce

féd mox ut modicé premitur , perforatur : &

fles caítitatis folo lenocinantis mulierisatta.

miles ; fi Praicctus legionis liberum ei in-

€&u lethaliter vulneratur , arefcit , & cor*

greffum in alicujus edes permittat , illicbel-

rumpitur ;. imó velleviffimà compreffione

lica fuaiftrumenta gladios prefertim, fclop-

j ' Mdf;b, zy.;

nitor infufcatur candoris , & decor conftup-

'pum , & aliaidgenus imponit ; & tametfi

ratur pulchritudinis : & quia nunquam ef*

ad negotia egreffus foris videatur per cam-

florefcit fecurus , ejus incolumitati confu-

pos divagati , poteflate tamen intuseft, eà

$

luitnatura, cüm fentibus communivit: ar«

quia armorum acetvo ea in domo pofito il«

lam fecit fui juris : ita voluptas vitiorum

cere fiquidem fpinis manum voluit , ne tactu

K

devenuítaretur.:

velud legione munitá, fi perfenfus animum

2.

E(t ta&tus fenfuum omnium infimus ad

ingrediatur , G in oculis lanceam , in au«

foecem turpioris materize ,colluvionem fpur-

dito galeam , in manibus fcutum potis fit

citiarum proximiüs accedens , remotiüisque

defigere ;; quamvis procul à corpore cen«

'Tlres enim

ab animi dignitate abfcedens,

featur abeffe flagitium , fcehisque volupta«

fenfus D. Dregorius Nyffenus pra cateris

tis; cum tamen libido fua in fenfibus illis

arma fixetit ,

veluti in 2edium veftibulo

vocat belluinos , ac pecudum proprios , Ta-

&um , Guítum , Odoratum , eà quia im-

non diu aberit, & intus fcelus graffabitur.

4

penfiüs volvantur in coeno turpiorum volup-

Solent , qui parum funt foliciti de pu«

æm 0.27'

tatum , àquibus propterea fugere debemus,

doris cuítodia , fenfuümque coércitione, -

noníecus ac à putri, malíque olente cadave-

plures pretexere excufationes neceffitudinis,

re , peftiferos exhalante halitus , quibus in-

confuetudinis; imó & purz, cafteque in.

tentionis

*

LÀ

fed latet fub herba virore fer«

ficit, quos afficit : fi enim voluptas tactüs

hominem afflaverit , hic incipit zeftu libidi-

pentis venenum 3. inde enim profiliunt no-

nis ardere , acfurere, Gtimpudico deperire

citurae lajxitates » Íenfuum liberiores afpes

US;

AE "I L T

Tactus;& joci cum mulieribus Exgïcüdï,ui'baüitäti cxït'ialcä;"yä;

&us, incäutacdlloqdïa,äüüä!evïores; &

muliere curiofo afpiceretur intuitu, &

inde fequuntur tactusimpuriores,& qusedam

contactu palparetur liberiori ? quia puel-

hilaritudines , quibus exuto pudore tota

lis voluit ede documento , quo omninà

etiam deponitur verecundia : & qui rubore

abftinerent à curiofa oculorum divagaeia-

fuffufus ad 1olam mulierum confueverat

ne, G multó magis à confuetudine cums

horrere preíentiam ; nunc poft negiectam

viris , manuümque contactu : tamet(iPhi-

modefítiam ,jam vultu conftanti lafcivientes

nees Angelus fuerit , quia tamen fpeciems

oculos in nudatum foeminz pectus dirigit ,

affumpferat humani corporis , non paffug

blandóque intus operante veneno , glifcen-

fuit fe à muliere tangi , imó G ab ipía vi-

te luxuriz zítu ad tactus etiam delabitur

deri renuit : recufavit manibus tangi mu-

impudicos, & experitur fe priüs damna

liebribus, ut abfconderetur : & licet hec

pad , quàm periculum fenferit : , oculus

interpretatio textüs quoddam potiüs videa-

enim rationis incipit fenfim (ine fenfu caliga-

tur fapere Rabinorum delirium: zqué tae

re , dein obczcati , pravisque cogitationi-

men morum adaptatur inftru&ioni,

busexagitari , G accedente confenfu totali-

Magdalena poft Magiflri funera aue

F*

ter claudi, quo pracepsin fcelusruat anima;

dax , & imperterrita /[quem jacentem non re«

qua licét coelo nata, na&ta tamen luxuriz

peterat in fepulchro , güzrit pet arva , &

lenocinium immemor Dei, & fui, finit -fe

patentes campos : fpiculo amoris faucia

flamma concupi(centize comburi , & incen-

pharmacum quazrit ; & qveem verus amor

dio abforberi.

quafivit , perfeverántia *andem invenit ;

:.

Flos caílitatis ex contactu, vel arefcit ,

& quz dolens madidis lachrymarum imbre

oculis lementabatur qvzrens occifum 5 vic-

de

*

*

vel corrumpitur , cüm vel folo etiam afpe-

étu contaminetur fmonente Tertulliano , qui

torem de triumphata morte afpicit redivi«

Zib. de^e,

4

dan. irgin,

4

it: Ormni publicatio virginis bona flupri

vum , & prz gaudio gelliens;antiquo jure

p4lfo est : quia oculi , fi virginem adfpiciant,

fibi debita veftigia humi proftrata exambit

.'4.90'3:

.

L

eam conftuprant, sitque propterea folus a-

deoículari

quam tamen Chriítus non ab

fpe&tus , quedam virginitatis proftitutio : ad

ofculo tantüm , íed à quovis etiam tactu

aípeétus fequuntur incauta colloquia, quo-

exclufit.

Noli tie tangere 5 nondum enim

g.2 9

rum pediffequi funt geftus à modeftia aber-

a(cendi ad Patrem meum , qua(i diceret 5.

rantes, G plerümque etiam tactus impudi-

tametfi :de vidla morte triumphos attule-

)

citiam olentes; necampliüsvirgo eft , cujus

rim , quia tamen nondum afcendi ad Pat,

afpectus fcintillas emittunt luxurig , aures

rem meum , quia adhuc terris immoror s

impudicitijs confpurcantur ; & ta&tus flam-

inter mortales veríor ; non finam meà mue

mas impuro adjiciunt igni : neque obítat ,

liere tangi,

quód puella nunquam fola colloquia, foleat

Sed (1i Thom incredulitati , ac Difcis

* o

cum viris mifcere, quiautrecté D. Ambro-

puli imbecillitati fulciendae tangendas nom

ä

Xib. 3. de

fius, Deperdita estverecundia , fi puella li-

negavit vulnerum cicatrices ; cur nunc vee

|wirgin,

beri permittantur efetlus , & prziertim ut

ftigia cafto Magdalene amori , ac fincerze

|

$i li-

ait S. Cyprianus de Habit. Virgin.

denegat devotioni ? Difcipulo incredulo ,

'l

berius evagari virgines velint : effe euim.,

vel faltem ancipiti dicit,

Affer manum.»

J080.4 V.

tunc virgines definunt , furtivo dedecore cor-

tuam , & mitte in latus meum ; & telpu-

:

&upte ; quia fpectantium oculi liberiüseva-

ens pia Magdalenz obfequia , omnem il«

ganti puella decus fubfurantur caftitatis :

lius arcet tacdtum ,. Noli me tangere : re-

hinc etiam Chriftus virgines exclufit, qua-

Ípuit pie mulieris officia , qui totius ma-

-Ma:*b. 25*

rum libertasei innotuerat , quásque domum

nus tactum non prohibuit Diícipulo : Nid

i

egreífas agnoverat liberibs divagari repo*

mirum etiam extra Crucis cathedrzm Ma-

s

fuítque propterea illis Nefcio vos.

LO

gifter nobilis fuos voluit edecere Difcipué

Hofpitio exceperat Rahab duos explo-

los , cum mulieris ta&um in corpore íuo

ratores , quorum alterum unum fuiffe ex

tametfi gloriofo mode(té recufaverit : quam-

Angelicis choris plures cenfent Rabinorum ;

diu inter homines degeret , non permifit,

€ó quia ubi vulgatus textus habet : Zvens

fe à muliere quantumvis pia ,' caftóque

suulier viros ab[condit , in textu hebraico

amore flaprante tangi : huc fpeCtant verba

legitur : 4ccepit duos viros ,. €$ abfcondit

S. Gregorij.

OflenZitur , quód. Marias

Homst,

ä

eum , G quia unum duntaxat ex duobus

714

Ampletii voluit eju wefiigia , quem recoge

«

receptis ^ exploratoribus mulier abícon.

nouit , fed cur tangi non. debeat , vatio

derat , inferunt alterum utpote Ángelum fe

quoque additur , cum fubjungitur * Non-

non exhibuiffe fpe&abilem , ut prafertim

um enim afcendi 44 Patrem meum.

o

Rabbi Salomon apud Abulen(em , & apud

quàm utile , ac neceffarium documertum t

Lyram: Pbinees erat Angelus. in corpore s

cum ageretur de Difripuli imbecillitate

4

h

'ädfl.,zh

bumano , ideóque poterat flave coram bo-

corroboranda,de illrus incredulitate corri-

qninibus , 65 non videri ab eis * ideóque s

LÀ

genda vulnera offert totius manüs contactu

non fuit abfconditus à muliere

LÀ

atfi Phi-

palpanda, & contrectanda , quà fuisvulnes

necs tametfi Angelus fpeciem affumpferat

ribus infirmitati mederetur Dífcipuli : cüm

humani corporis , G quidem ad omnem

veró agitur de muliere etiam cafto flagrante

conficti elegantiam , quid prohibuit, neà

amore , &

prona im terram glpieat,(:;'v-eüi-j

Verani de Affeclibus Iom, I1,

Q3

g

306.'

Differtatio XV.

ii

gia exofculari catf arcet à fe , nullámque

di., niü;quéd pulyétés (iné:; adic taman

üt

ejus permittit tadtum , prohibérque mulie-

ex folo contactu aqua purz, purique pulve-

rem ad fe accedere ,. ta&lümque coércet :

,pn'

ris turpitudo oritur luti. — Hinc Apofítolus

[

Noli me tangere , quoinde di(cerent homi-

ut ab hoc nosarceret luto fcripfit.

Banumq

1, 42 Co- 7

Gmi d

nes ad lapfum proni, fugienda omninó effe

eff bomini mulieremnon tangerez. qux verba

f

illecebrofa mulierum obfequia ; vitandos

expendens S. Hieronymus ,acuté ad rem no-

n'nt&, 7.

omninó effe tactus , cüm Magifter Chriftus

Te

flram ea premit iz Apologia ad Pamachium,

.

Epift. o.

d

quamvisin corpore jam glorio(o, quia adhuc

inquiens

*

44nimadvertenda. efl Apoffoli

fo

inter homines verfaretur , etiam pia devota

prudentia ; non. dixit , bonum &f bomin£

. gnulierjs declinaverit officia,

uxorem uon babere , fed bonum eff mulie-

Gmí N

D

FL

Thome íe tangendum exhibuit , ut

rem non tangeres. quafi & én tallu ejus pe-

p

ejus abigeret incredulitatem ;; Magdalenam

riculum fit , quafi quisllam tetigerit , non.s

I

refpuit, ut nos doceretcaítitatem; Thomz

evadat, Quia nimirum perinde eft mulie-

1j

fc palpabilem exhibuit , ut illi gratiam im-

rem ftimuloconcupifcentiz tangere , ac foe-

pertiret , Magdalenam à fe abegit, ut nos

do lapfu virtutem corrumpere caftitatis ,&

animam turpilfimé feedare,

i

inflrueret , docerétque foemineos ta&tus fem-

pet cavere ; pulchré Chryfologus ait : J//ud

Noverat id pudiciffimus in JEgypto]o-

Db

Scm. 76.

114

üt

de figura eff , boc de fexu : illud de divina. s

feph , qui propterea pallium , quod laíci*

gratia, boc de bumananatura, | Chrifti pu-

viens mulier tetigerat , illicó dimifit , ne

li

!

ritasqumamvis divinitatis munita fulcimento,

contagium , peflisque lethalis, quz ex Je«

refurrectionis infignita immunitate , gloriae

nocinantis foeminze lafcivienti manu eftluxe»

r

im

affz&la incorruptibilitate , adhuc modeftiz

rat , ferperet , & cafítitas contaminaretut ,

Íuffragia ad noltram quafivit eruditionem :

ut fcité notat Hugo Victorinus de clauíiro a-

n

nima.

& quó altiüs noffrz hareret memoriz, men-

"A dultera vefiflit Tofeph per vaundi-

W

tíqueimprimeretur , etiam poft decenfum &

tiam cordis , & corporis , re(juir enim ad-

Capb. 4,

N

«rucis cathedra hoc voluit nos documentum

ultera taclum , rupit fimbriam , ne. ferperet

edocere ad caílitatis munimen, pudoris tu-

contagium. — Quis fatis explizet , quanta &

Ü

telam , ac puritatis ftudium, Cimque nec

mulierum coníuetudine ,ta&u , jocisque

J

damna enafcantur , & in quot labantur er-

[

fua permiferit Chriftus à muliere veftigia exe

ofculari, cavendum certé eft nonfolüm à ta«

rores , qui foeminz fe lenocinijs credunt 2

at

€tu corporis , carnísquz foeminez , verüm

li

Cecidit ipfe Apoftolorum vertex Petrus, qui

etiam à rebus illis , quz proximé mulieres

ftaum , ac cum muliere confortium infli-

[

attingunt, G quibus funt ufui, quia etiam in

tuit , fermones mifcuit , Magiítrum fuum

«

ipfis fomes eft libidinis , & fcintilla plerám-

negavit. Et quamvis plures ab interpreti-

bus hujus negationis producantur occafio-

Q

queexilit voluptatis, . In vefte , ornatu,chi-

€Matb, 26. |

!

rotheca, ftrophiolo muliebri igneus delite"

nes, , illa tamen mulieris po(ttema non fuitz

Ácit cupido , & ea tetigifle aduítione non

fiquidem Olftiaria Petrum excepit ingredien«

fi

vacat ; nec ulla eft exíiccata palea , quee

tem , nec dimifit , donec lapfam videret e-

i

igni inje&ta citiüs incendatur , quàm ex tali

gredientem ; mulier Petrum interrogavit,

contactu inflammetur libido ; cujus zeítu

Íed quia Petrus à mulieris confortio íe non

arefcit flos caftitatis ; adeó ut vel folüm te«

avettit,everfam in fe fidelitatis Magiftro de-

bitz vidit virtutem , & qui intrepidé contra.

tigiffe puellz fdariolum moriturz fit pre-

1

fagium caftitatis.

Sunt , qui afferant , ta-

irruentes milites fletit ,. amputavitque nue

i

€las aconito carnes eosprotinus interimere,

dato gladio Malchi atriculam , fcdéceci-

[

qui illas deguftárunt : fed nullum efl aconi-

dit , cüm primüm foeminz confortium ad,

mifit: mulieris ,'qui non fugit confortiums

tum ta&tu foemineo lethaliüs , & quo celeriüs

1

yigtus. corrumpatur.

facilé «adit; & qui mulieris admittit cons

l

fuetudinem, facilé virtutis amittit pulchri.

tudinem ; hinc Ambrofius loquens de lapfu

E

"-

Petriait : Quomodo non erraret, quemintro.

mifit Offiaría , iuterrogavit Offiaria , && O-

n65 , Lfie;

Fugiem'&: drverfrfexus contatius,

f'iaria Tudsorum: nimirum fuz matris ve-

ex quo Iues irrepit venerea, qua tan-.

fligia prefferat hzcmulier Oftiaria ,. cüm

gentes inficit , ac fudà iuter«

veltigijs inhzrens Evzà ferpeatefeductas,vi-

cit.

rum inerroremtraxerit: fibi fidere non po-

teílvir, qui mulieti fidit.

10(

Ultor caftitatis omnem debet mulie-

-Nulla eít in viro fortitude, tametfi in«

12$

LE L L " g m sSÜÉR. .

rum familiaritatem effugere, &t ab

concuffa, quam mulier non labefaclet : ex

illarum fe confortio fubmovere , quia

confortio , ta&tüque muliebri foeminam vir

M,

fimplici contactu flos arefcit pudicitie : &

imitatur, & viresomnes exuit viriles, induít«

quamvis pura utrinque fit intentio,caíta con«

que muliebrem mollitiem:ídque velex eo co-

fuetude, adhuc tamen ex contadtu turpitu-

njicitur , quia Genef. 2, ubi mulier formata

do oritur , quà flosinficitur caflitatis: tame

L 0E — EEE . PER . . J

dicitur ex viri cofta ; dicitur etiam proco-

etfi decidentes é ccelo imbres puri fint : &

fla repofita à Numine caro ; faperétque poft*

ipfi pulveres nil qontraxerint in terra fordi-

quam homo coníortium foemine enactus cft

mus

[ ii . EE 3

Taö"us Ts joci cum mulieribus fugfïchäi,ur caftitati cxiriales,307 :

1

:muliebremämo'llitiæem'; c&m anteacoftz fore«

n

;Tas',fnonnuïlas 'adfert Plutarchus , 3inquicns 2

Suaft, can

Q

tituüdine, ac duritie muniretur ; moxcuüm

ARA

Qur nubentem attingere ignem., & aquams

primüm.expertus eft homo mulieris conta-

jubent ? utrum quód borum inter elementa ,

" l, 5dcg' 1

LE

äGmg/; 3,

&um , mo!litiem fenfit carnis, — Er replevit

?g'principia ec femina ,»ille«ma-:fit..: Atque

*

T

varnem pro £a : led cur Deuscarnem retündit,

slle amotis.exordium infundat , ber fubjeu

h

f1 duritiem extraxerat coftz ? 'ut inde difze-

i ,U8 materievim? n quia Sgnis purgat,

remus , virilem conflantiamin foemineam fa»

& aqua expíat , debezique munda , & [anélas

cilé commutari mollitiem ex mulierumcon»

quanupta esi, permanere ? (ed fortaffisaquas

]

fortio,pulchré Ifidorus expendens verba illa.

& ignis, «enfuetudo .olim inolevit ; qu&

fs

Geref, w

Replevit carnem pro ea , ait i. Coffá offeá

praferrentur fponfis, ut vir moneretur amos

erepta carnia mollinem induit Adam , 85 ex

risigne aqux frigiditatem temperare , acte»

Q

mulierum. confuetudine uirilia conflanttiazs

pefacere , & aquz frigiditate nimium.co&rce-

Qa

aTO dAHELUY ,

re iguis ardorem ?. Vel fortaffis , 'ut.nobig

13«

Innumera propemodum poi

'e-:i; exeme

effet documento , quódficut aqua ignem ex«

pla accerfiri in hujus rei teftificationem.Prae-

tinguit, fi eidem affufa fuerit ; itaex muliebrt

Qa

ftó pluriés decantati effent Salomon,Samfon;

contactu vigor in viro opprimitur ,'& virtug

l]

David , &alijfexcenu , qui virili exuti for«

deprimitur caftitatis ? Habet hecaqua fuos

1*

!3

titudine ex confortio maülierum fcemineam

flu&tus ,fuósque (copulos , ubi. amor impudi-

induerunt mollitiem ; & cum mollitie viam

Qs

cus per lafcivientes attaCtus in fyrtes impel-

fibi emollierunt ad fcediffima luxurize fcele-

lit , & inbrevia, & quos tangit, eósdem infe-

a

rà. Quilafcivientem mulierem aqua licét

- lici-obruit naufragio. — .In hisce aquis blan-

immundz , acfeedé e(tuanti pariavit , & vi-

:dae éavenda funt firenulz, ut non tantim oc-

la

rum fpongiz bibulz , nec latum unguem à.

«ludantur earum cantibus aures , ut Ulyffes

.

C

N

vera deflexitfimilitudine: luxuriz fiquidem

praftitit; fed oculiiidem, nefaos in blan-

€orruptam , fodéque olentem aquam ebi-

dientes has cantatrices intuitus dirigant, quia

21

bit , qui à muliebri non fe avertit confor-

folo decipiunt , itretiüntque afpeclu., &ir-

6

ti» , bibula eft fpongia, ficcitate fi laboret,

retitos blandoenecant attaéctu. — Inícopulog

i

aquat fitir 3 in quam fí labatur, fitim ex«

per lafcivientes ractus adigit ; quos cupidi«

[«

tinguit, quia eam ad fatietatem bibit; nec

neus afficit amor , adeó ut Fallantur , qui his«

aquam tangit fpongia , quin-aliquid ebibat

cc in aquis fe portum poffe appellere arbie

il

fHiumoris: & vir, 6 mulierem lenocinane

1

tem tangat , vix fieri potelt, quin ex tali

Non aquz tantüm mul

ier,St bibules

ECA

contactu aliquid contrahat venerez peítis ,

fpongie vit pariatur;fed,mulier lafciviensigni

[

quá flos caítitatis corrumpatur ; fcité 5. E.

haud abíimilis dicitur ,-& paleze vir: quàd:

x Wþd 25» i

I-

phramus Syrus admonens , ut malorum ,

fi fimul hec duo affocientur , non poteft pa-

& preefertim foeminarum confortium decli«

lea non flammas fufcipere , & (icut ne palez

faremus , fpongiz utitur frmilitudine £5

cinefiat , procul avertenda eft ab igne ,

la

trallatu de mala conver[atione vitanda , ubi

ita ne flos caftitatis corrumpatur , cavene

$

ait: Sicurt fhongía busmidis admota fubje-

dum vel maximeé eft , ne feemineo attami-

petur contactu

*

£am buuidiatem baurit, participatques :

L]

quàm fit noxius tangenti

1|

hiccontactus, quàm praíens, ac imminens

ita guoque caruá infrmttate laborans , fi

4d carnales . acce[ferit »mulieres ,| aut mul-

aperiat periculum interimende caftitatis toti

le

tum cum3js [ermonem mifcuerit , commune.o

voluit pofteritati prodere Urfirus Preshytek

l

eum s damnsum partin'pd!a:äï: qui igitur

$jamjam a&urus animam.

Is referente S.

humores laxuriz ebibere non vult Ípongie

Gregorio Magno tametfi vitam trausegiffet

inítar; confuecudinem;ractüsque mulierum

fumma in feveritate peenitentiz , aílhiduo

"

lenocinantium declinet, alioquin feritiet fe

virtutum ftudio , infigni csftitatis culturá y

bibiffe, tamefi bibiturus non accefferit, — Bi«

"& innocentiam,quam cum TaQe fuxerat in»

bula fpongia vir eft ; & aqua licét corru-

temeratam fervaverit , cüm in ipfo virtu-

pia» acperversé olens , fcemina eft; foemi»

tum gremio adoleverit, & in ipfo pietatis

; I nmï czüi

neas cogitariones malé olentes , ac pudicie

'exercitio iemper vixerit.

Attamen morbo

tiz flórem evertentes faciléebibit, qui fce-

M

decumbitlethali, febris zeftuat in fanguine,

gninis adhzret , qui fceminas liberius allo- — vitium contrahunt humores , putrefcunt vi-

a

quitur, efsque confuetudime affociatur ,

fcera , deftituitur ipfe viribus , mótum

mentem qui timet muliebrem induere ,

omnem » accalorem exuit, & cum ani-

[4

pe&tus exuere virile , longs à confortio fe

mam jam exhalaffecrederetur ad iectum ac-

mulierum avertat.

u

ceffit foemina ejus quondam uxor, cujusta»

18

t4.

Imónon fpongis tantüm bibulg affolec

&u, omhiquefamiliaritate per quadraginta

vir comparari, & mulier lafciviensaqua foe«

anteactos adnos abílinucrat , cüm totum

[

dé olenti ; verüm etiam aqua flammas in-

illud tempus nonnifi in SS. ecclefize minifte-

nutrienti , habeátque propterea aqua ifta

' rijs, rerümque divinarum exercitatione ime

fuum ignem , nec fuis hzc fluenta flaramis

penderit : düm veró foemina explorat , afi

Scimus morem olim apud Ro-

Urfinus animam jam exhalaverit , & num

careant.

inanos fuiffe, quó puella nubens aquam ju-

flatus aliquis adhuc fupereffet , veftigiám-

beretur, & ignemtangere, cujusritus cau-

que animae nondüm abeuntis , te:igit ut

moris

Verani de Affetiibus Tom. 1I,

Qq2

Differtatio XV,

3c8

hj;)ris eft hominis os; atque vultüm : & li-

.. TII.

cét extrema agens , cum morte ipfa luctare-

tur, cüm primüm mulieris tactum fen-

'tijt , toto nifu vires collegicomnes , qua

CDua per eculos bauriuntur "Vene-

fupererant, & pro monito falutari poftero-

pata luxtrie illicia mentem [abeunt ,

rum menti altiüs imprimendo dixit mulieri :

quam lafcivientibus implent , fedántque co«

Recede mulier , recede . adbuc igniculus vi-

&itationibu , que ad manus per impuros

vit, paleam tolle.

Nullus igitur fibi fidat,

eranfeunt contaéius, omnino fugiendos ,

Ij,

quamvis adolefcentie annos in cultuta im«

ut caffitati letbaliter noxios.

penderit virtutum , & quandam attigerit

&tatis maturitatem, imó & fene&tz canitiem:

/q Rrepitad virtutis internecionem luxurize

*I8

fub hisce canitiei nivibus adhuc vivit ignicu.

virus , & qua peroculos hauriuntur ,

lus, cui fi palea affocietur , flammam conci-

venenata luxurize illicia, mentem per-

t:

pit, & nives ipfze liquefcunt in vetitas luxu«

vadunt , quam lafcivientibus implent , fce«

rig aquas.

dántque cogitationibus ; móxque ex mente

'70

Teítes poffent facilé adduci duoilli cor-

ferpunt ad manus , qua impuros per conta«

ruptiffimi fenes , qui flammas hauferunt é

€tus florem radicivüs evellunt caftitatis. Ne

fonte, in quo Sufanna fe meridiani fub z-

venenum hocce ferpatad manus ; corrumpáts

ä

ftum folis opacas inter arboreslavare confue*

que virtutem pudicitiz,cavendum eft, ne per

verat ; cum enim probra hac non tam fene-

f

.

oculos in lenocinantis feemina vultum figen»

&utis

]

quàm impurz Veneris turpiffima

dos hauriatur : hoc nobis documentum dedit

mancipia impudico flagrarent amore,cacüme-

S. Jonannes Baptiftla, cum vindex pudicitiae

que in venis ignem alerent, eümque mutuó

ab hoftibus cattitatis fuerit capite damnatus ,

confiteri non etübefcerent , flatuerant data

feu à reis Judex ultimo addictus fupplicio: &

fibi occafione libidinis fuze preedam in poma-

quidem inter lautiores menfz delícias, fercu-

g

rio Joachim venari, acinfonte expifcari , in

lorum cupedias, falernorum odoratos liquo»

quo Sufanna parabat corpus abluere frondi-

res, ferale pronunciatur edictum, & exe-

N

l

bus atborum , & fructicofis occultata feptis ,

cutioni mandatur 5 collum praciditur, ne

& quamvis plena timoris caftitas foemina di-

vocem illam zon licet tibi , ampliüs ejacules

ligenter obíerari oflia viridarij procuraverit

tur , neque impudicas pulfet , feriátque lafci-

per duas , quas fecum duxerat puellas,per

vientium aures: ferro amputatur Baptiíflze ca«.-

pofticum dimiffas, olei , & fmegmadis affe-

put , jubetürq

; adferriinter fercula, Hereges Mattb.&,

rendi causá , folam cüm fe crederet ; fuzque

eifo [ieulatore pracepit afferri caput ejus in

tutam innocentie ; ecce duo exiliunt lenones

difto : nimirum pedes impudice faltatricis

ex arborum ramis,velut ex infidijs, duo fcili»

caput percufferunt vindicis caítitatis : de

cet viri proveétiori atate jam confedi , qui

catcere ad convivium quafi ferculum mitti«

—

tamen fub canitiei nivibus ignes alerent , qui-

tur in difco effroenis lafcivie exfaturandzs

cud . , at dub . -- daomdi "CO

. busSuíanna caftitasetiam in ipfo fontecine-

causà , & victima caflitatis luxuriz imnio«

V,

refceret : ad fcelus enim perinde ac equus;

latur turpitudini : z

tivit in convivio',

qué luxuria vinum fi«

mulüsque adhinnientes integetrima matro-

& fanguinem , utrum»

na folicitárunt pudicitiam , blanditijs, fua-

que fudit, non ad fi

tim extinguendam , fed

ad (zvitiem accende

. fionibus , munerümque fponfione, licét mu-

ndam: fed innocens Ba«

lier relu&tans irritos eorum effecerit conatus:

ptifta licét impavidé

.

L

properantem expeélaret

iDapniel, 15.

Exclamavit magua voce Sufauna

excla-

mortem , flecterétq

ue collum, non animum

- ——3 mns5 .

maverunt autem , &6 fenes adverfus eam.s z

fubgladio ; oculos

—

tamen preffit , ne muliee

n - ]

fed ó quàm diverfus fuit clamor ! Sufanna

rem intueretur impudicam

; ut pulchre D,

clamavit, utcoelumaudiret; fed falaciffimi

Ambrofius ait :

Cerne oculos in

"fa morte» riy, v a.

fenes exclamárunt , ut vox petulca , ac lafciva

4verfentes confleiium. deliciarg

».

Clau* virgia,

f 9 f

períonaret : inclamavit illa periclitanti cafti-

duntur lumina non tam Mortís

nectfft ate.s ,

—

tati fuppetias ; conclamárunt iíti fpem om-

quam borrore luxuria :

nimirum caput ams

nem pudicitize fervande : clamavit mulier,

putatum , cui nec peccandi facultas, nec

ut laboranti virtuti fuccurreretur ; fuccla-

concupifcendi libertas aderat , oculos ta«

fbárunt fenes, ut velocibs ad fcelus curre-

men claudit, non tam violentiá ferri

caflitatis cultura:

, quäm

ü

rent , fed pravaluit genius cafti curturis con-

in dpfa nece. averfatur

tta hircos mutientes; clamor fervavit inno«

confpecium delicia

Px

Incolu-

"W. , tametíi neque ocus

p

centiam , G nequitiam prodidit,

lorum illicien

tes afpe&lus , nec genarum

[

mis maneret caflitas, fiad vim propulfandam

fucus ,

nec oris venuflas , neque mulie«

hi

fuppetias, Gtarmaà lingua, & voce peteret ,

ris lafcivientis blandimenta

exíectum Ba«

|

fedideo cadit, quiaos clauditur , & oculia«

k

ptifte caput valerent. am

pliüs allicere ,

periuntur , & manus etiam admoventur ad

nec mentem Baptiíle obfidere , adhuc o«

9

erverse olentes contactus , quibus in fcopu-

culos claudit , non üt i

mminens propul«

lum allifa caítitas foedum fubit nau*

faret periculum ,. fed u

t caílitatis accera

&

:Iragium,

eret decorem

» hobísque documento ef. -

fet ,

i

quàm fint pleni perículis ocali ,. fi

ET CU

Q

ejus afpectus in lenocinantes — dirigantur

li

foem,i—,

Tä&us&jdcï cum mulieribus fügiendi,ut caftitati exitiales, 309

fominas : js ipfa ;morte aver[atur. confpe-

&um deliciarum, licét fuerit Baptiftaincon-

arriperet ? non multiplici ;gemmu la adoles ,

Ícentem illuminavit, quó promptius cgcue

taminarz pudicitize bonor , virtutis fplen.

tiret praeftricta caftiffimze mentis acies plu-

Gor, «aílitatis gloria, temperantize decus,

rimo gemmarum fulgore; fed inter lafcivi«

ia

oculos claudit, ne venenum exaípectu mu-

entis concupifcentiz ce(lus,inter Ci pridis flu-

| ldieris hauziret : elauduntur lumina ait Amv.

€tus,in quibus nata dicitur Venus,colloquio

bro&us, zos z4m mortis neceffitate ,

.;gua'm

rum illecebrà ítuduit juvenem flectere, m4e

borraore luxuris.

1$,

nüsque ta&tu in fcorulum ejus impellere caz

NNon oculis tantüm luxurig contrahi«

flitatermn: etenim JEgyptia firen zeftuantis

tur virus, fed validiüs eciam alloquio; G con-

€oncupifcentig exagitata flu&tibus vócis ille-

Ola

tactu,. Deperibat mulier JEgyptia eximium

€ebrá Ulyffe fortiorem Jofephum pugnare,

«aftitatis cultorem Jofephum,pudori perin-

& expugnare fategit,

Verüm aures non

dc ac inconcuffo herentem fcopulo ;; utaus

Ípinis (epfit,, fed flore exculta pudicitia cit«

tem ejus profligaret caftitatem, & infua a«

cumfepíit, ob(truxít

dolefcentem vota fle&teret , non . promiffis

que, ne fosminea voce

Allaquearetur.

. eum folicitavit, non Ípe illexit, non munes

17,

ä

Preemiferat mulier linguam, ut laque-

ribus emollivit, unà duntaxat mulier expu«

um fubderet: inermis enim foret foeminea,

gnande pudicitize admovit machinam,quam

pulchritudo, fi elinguis effet, manibü:que dee

«asteris cebatur validiorem; verbis non au-

ftitutas faces, & telaex oreeruit, qua mas

fo; vocibus, non gemmis; manuum con-

nu jacit ad caílitatisinternecionem.. Samío-

tactu, non oculorum lenocinio aggreffa eft

d

ï

nem expugnárunt Dalilze verba, & manus

P 4

e

detrectantem juvenem fuis affentiri fosdis

JDi

3udiib.tes

cupiditatibus: coepitcum illoblandé «onfa-

xique ad eum Dalila,quomado diis quód

4145 7HO, CUA aAnimus tuus onfit mecum a?

bulati , prolixiorésque mifcere (ermones, GC

eimque molesla effet ei, & per multos. dies

quidem diebus fíngulis,utcontinuatoaffultu;

jugiter adbareret,defecit animaejus; quam

tandem, quam impugnabat caítitatis arcem

Dalilz pulchritudo noa valuit Samfonis pu-

Gemef,sp. in jüvene, expugnaret : JHwjescemods ver-

i per fingulos . dees logquebarur ,. &5 mulier

guare fortitudinem , hanc mulieris eloquen.

tiaexpugnavit; & victoria,que genis fuerat

anclesta. erat adolefcenti, 8 :llerecufabat fiu.

denegata , lingu& eít data;& captuseft Same

h

pr^". — Non itahebeserat /Egyptia muliet;

Íon mulicbris fermonis vinculo, quem nul-

tametfi coeco lippirecamore, quin pravide-

lis vincite funibus nec cives potetant, nec

Aatb,

ret nonceffurum opibus, vel fupplicijs ju-

venem, quem verborum illecebrz non fle-

hoftes: fuccubuit Samfon, virésque exuit,

«um gremio indormivit mulieris ? «onfoe

Xiffeat, GL manuum ta&tus ad fua non indu,

piti viri incaput manus injecit fcemina, &

xiflent vota: juvenis enim pallium rapuit ;

pet contactum unà cum capillis viribus eti»

quo reluctantem ; imó & tugientem fifte--

:

am privavit; jacet recalvafter Nazareus non

ret caítitatem,

16,

iNulla in muliere. evertendz caftitati

tam ferro, quàm verbo, & manu detonfus;

"

fed muliebri ori, ac manui palma debetur;

adolefcentum aptiora reperiuntur inílru-

quà Samíon profiratus cecidit viribus de«

mentaillisoris, & manuum, verborum, &

flitutus,

contactuum; idquefortaffis caufzfuit , cur

Eaenime(tvis 'lab*ïort;m., & manuum;

à Poétisomni prorius inftrumento tum cor-

1$.

poris, tum potentiz deílitutus amor indu--

ut ijs vinci. poffint , etiam qui vinciri ne-

Miaaus lafcivientis foeminz- vin«

ceretur: nimirum lippus oculis, nudus cor.

queunt,

culum eftluxuriz, viucit enim, & illaqueat

pore, inops veítibus, fzevus manu telo mu-

nita; fed tamen elinguis nusquam fictus

etiam fortiffimos, quos viribus deflituit

fuit: quia Cupido poteít de triumphata ca-

pulchre S. Bafiliusz: Qummdin invalida, at« De vF.

j ü

ftitate victoriaslegere, quamvisoculis orba-

que immatura funt. ad maturalem atdum.s

tus, opibus deftitatus, dummodo una ei fu-

carporis membra,lex quoque peccati feriata

€fl, atque ignorantiam forta]je dixerit quis-

perfitlingua, quzabsque dubio inarcu ad-

umbratur, & jaculis; fi loqui poffit linguá,

giam aaturaliss operis ineffe membris, At

G manutangere, ferire poteít, quia verba ja.

ubi pubefzere ceperint , atque ad id sgmunus;

culaíunt, qua manujaciuntur , quatenus

4d quodfatla funt , efo per atatem idoneas

per contadtus vulnera infliguntur : hinc cu-

nullum prorfus membrum est, quod cum lege

magtfira nitatur, ignorantiaya ejus, ad quod

pidineus amor, quamvis oculis lippus, quia

tamen una ei fupereít oris petulantia, ma-

effectum efl ,peccati,poffit ebtendere. Verum &5

labia norunt ad quid amantibus accomme«

nüsque arrogantia, victorias (ibi fpondet:

ideóque Zgyptia mulier Jofephum caftitatis

data fint , ad quemufum inflitutas & mem«

