fubverfze , imó & civitates funditus everíz;

mum utitur Detractoris, quia nil aptius

parrámque in liberos , fratrum in germanos,

H

damno hominibus inferendo ipsá linguá ;

Pji.üäz'

liberorum i

n parentes , amicorum in Íocios

que tefíte Auguítino,

Nen frufira in udo

InPfal, 38

futor fuerit exitialis excitatus : & nullum

ef , quia facilé labirur : ideóque detractor

füit in mundoinítrumentum nulla lues, nul-

Doemoni (imillimus effe dicitur , cüm omnia

lásquegladius, quitot mala invexerit , ficut

circumeat , penetret , quaerens, quos lz-

lingua: hecenim fallax, & mendax , velin-

dat : nullus Venator folicitiüs fylvas percur-

iplo mundi exordio protoparentes ejecit à

rit , campósque circumit feram rapturus ,

culmine terrenafelicitatis , totümque cor«

ficuc Detractor loca omnia perlufftat , ut

f

rupithumanum genus , cum ferpens efum

nocendi anías inveniat , ut ícitédixerit Da»

vid.

In circuitu impá ( (eu. detractores )

períaafit Eva pomivetiti, fimülque Numi-

Pfaim. X r.

ni detraxit , cui pares homines edixit, cüm

ambulant , in orbem femper eunt, redeünt-

dixit mulieriz Eritée ficut Dij feientes bonum,

que centies una die , rumufculum audituri,

& malum : malé carprum malum momordit

quem deprehendant , & per auxefes futori-

mulier, fed malorum omnium plenam iiia-

bus , fartoribus, tonforibus enarrent, in-

dem deglutivit ; & unicus interdicti pomi

eulcent : totam pervagantur urbem , plateas,

moríus in cumulum omnium calamitatum

vicos, fores,compita, omnia de omnibus per-

mundum detrufit.

Quis linguam non vo-

cunctando , im& & ipía ingrediuntur afcete»

cet Pandora pixidem , cümex ipfa tor fcele-

ria , omnésqueangulos perluftrant, omnia e-

verrunt, rimantürque ; in omnia oculos jaci.

rurn portenta, & fupplicia, tot morbi cor-

rumpentes ; dolores lancinantes , bella fan»

unt, de omnibus inquifituri ; alienas invefti-

gant infirmitates, non ut eis medeantur , fed

uinem fundentia , peítes homines interi-

mentes proruperint: hinc enim ruunt é cce-

ut opportuné in proprium commodum , & a.

lotonitrua, micant fulgetra , decidunt gran-

liorum perniciem ijsdem abutantur ; erigune

dines , debacchantur procella ; turbines ,

türque ipfi aliorum ruinis , & fcarabzos imi-

tantes,nunchis,nunc iílis equinis excrementis

fulguta, & fülmina , quia linguá ferpens

fuafit Evee pomi efum , quem mulier viro

infident ad fui incrementum;eósque crocitan.

E

tes caliginofa nigredine corvos diceres cada.

D

perfuaüt.

Canj, ^

Nullum in homine membrum linguá

vera putrefcentia quaritantes; non apes argu-

4 o

detetius (i prava fit , (i alteri nocere inten-

mentoías florum gremio infidentes , meilis

dulcedinem lecture

.

cum aliena dunta.

In Manual.

dat ; fcité Nicetas : Nibilbabet natura bu-

V

mana linguá calumniatrice deterius, — Po-.

Xat vitia depromant

5

quibus videntur

Eomitnentar

Numer,lib 5, tefthae vel famam

ladere ; vel honori de-

deleclari ; pratermiffis virtutum floribus,

-

quos

"

Lingugfro&no coércenda,.ne qug: verba profert,verbera fiant. 229

quos inaliis faftidiunt:. Argos affereres cene

antur; ton(is tamen, & lotis, afcendentibiis-

toculos, ut fingula videant ; & veluti Arde«

que , ac fecundis: fivetba tondantur fi

liónes curiofitate, & malignitate ducti mi-

purgentur, fi in iisdem omnes contundan-

nus fuípicaces difcutiunt,quos prodant;ever-

tr aculei, fi fcecunda fuerint, ut aliis pro

fint, & nulli obíint, tunc grata funt Deo: &

tántque oblatá fibiocca(ione : quz enim pra-

va, vitifsque affinia viderint, vel audierint,

hac fortaífis de caufa,quamvis priüs fpe&ten-

E

alta reponunt mente; perinde ac tela futuro

tur labiain ore , quàm dentes; fponfa tamen

- tefervanda bello,

priüs. dentes, quàm labia laudavit, Gutros

jo.

Detractioni affine eft convicium , feu

que tardiüs dulcedinem comimendavit elo«

impudensalienz famze laceratio: eo tantüm

quii? utdifceremus ambo lingus repagulal

dentes, &labia fupra eloquii duicedimem à

difcrimine diffociantur detractio, & convi-

E

cium ; quiailla clanculum famam imminuit.

coelefti fponfo adamari: & ex iplis repague

alienam ; hoc veró. aperté, quod proinde

lis , quz duriora íunt ampliori laudum ex-

—

cipi ftipendio: dentes enim labiis duriores

homini lzfo videtur magis injurium; eftque

convicium impudens alienz famz laceratio,

gregibus pariantur , & labia nonnifi vittis

|

& nulli crebrioribus impetuntur conviciis ,

aquipatantur; quia quà durior eft obex,eó

eít fortior, aptiórque eloquii co&rcenda ex«

quàm qui prz aliis vel natura, vel fortunz,

vel gratiz eminent donis ; hi fiquidem per-

fuperantiz. -

inde ac fignum ad fagittas. videntur expo-

Sedquid? quàdanteafores verborum,

$3-

i.

^ fiti : turres editiores , montiimque przcel-

rüborem zque labiorum ;ac candorem den-

i

fa cacumina fulmina feriunt , cum humilia

tium ju(fit naturá veluti vigiles milites exe

cübare? an ne verba inde prodeunüa can«

"

tc&a, vallésque demiffas pretereant ; vec

rà m cüm fint convicia contemptibilia, non

dore careant fimplicitatis; néc rubore vee

aliud merentur nifi contemptum, tunc vires

recundiz ? Ita eft: tunceloquium eft dulce,

deperdunt, cumv.inc'ipkiunt contemptui ha-

ejüsque dulcedo à fponfo laudatur , coclefti-

L

5

beri,

que Iponfo eit gratior, fi procedat ex candore

ao

;

L2(ioni famze violätio fuccedit hono«

dentium, & labiorum verecundiá, feu fi ver«

ba à lingua prolata fimplicia fint, & nemini

^

4

E2

tis, éftque crimen nomine indigitatum con-

tumeliz , có quia alterius honor non prote«

obünt, & rofarum purpuram prafeferant,

[

ratut absque contemptu , à quo propterea

quáéxercitio charitatis profint. — Ps;t4 coc-

contumelia audit,& nofii(i tetrisadumbratur

cinea labia tua. Motiseft,coccum bis tingi,

Epif, 17

coloribus , eftenim ex Paulino ; Jpportu-

quia femel verecundià animum imbuiffe,for,

taífis non fufficit , quia cüm fit rubedo ve,

num wacuiculicus . inurmur ; ex Synefio

recundiz color pr& ceteris in àdolefcenti«

Epill. 44. Cmaedorum fufurrus : ex Pindaro,

/

Vulpium gannitus : ex Chryfoftomo homil.

bus, & fponfis gratus, tunc etiam eft Deo

Illpflja D ]

2, Scarabeorum [ouitua, garritus Sataue ?

gratior, f1 geminetur ; & ideó labia, qua

geminantur, vittz comparanturcoccineg, &

d

.en quibus pigmientis hocce delineetur vi-

tium; qui igitur conviciis, maledictis, ca.

eloquium geminatum;hunc à labiis, quod

el

mutuavit colorem , dulce effatur à fponfa,

fe

lumniis, & contumeliis effutiendis ftudent

hos dixeris Mitridatis difcipulos,qui nonnifi

eloquium tuum dulce: (cd cur fponfuscx eo,

venenis pafcuntur, ut aliis noceant.

quod laudaverit in fponfa labia, fermonem

t

f?

ne

euamcommendet ; & nonitacüm commen.

al

Froenum igitur injiciatur linguz , .

ipa nos dejiciat in tot vitiorum probra: fi.

diffet oculos fponfz ; oculorum nonlaudet

1

) ffin i

cut lifigua nullo repagulo coércita,licet fine

peripicacitatem ? car eloquium labiorum

LI

dulce dicitur ; & intuitus oculorum non prz-

dente mordet, fine gladio ferit)fine telo vul*

n

nus infligits ita fi prudentia frcno compe-

dicatur amabilis? anquia loqui interdum li«

'L]

ceat,imó & neceffarium fit, fi aliis velimus

Ícatur, & filentio cultodiatur, ünonnifl lau.

».

prodeífe, eósque inftruere; &oculisevagari

des promeretur; qua de caufa fponfus Cant.

15

cap. 4. labia, & eloquium. commendavit

fine culpa vix aliquando liceat ? promptiüs

it.

enim per oculos,quàm peros venenum hau«

fponfe ; ait vita cecctnea labia tua , & e-

[«]

Sed cur fponfus dul-

rimus, quo corrumpimur.,

&

loquium tuum dulce,

1moó funtoculi naturales quidam animi

cedinem laudaturus eloquii, non linguam;

K$'4-

j

fed tantüm labia commendat. fponíz, quia

euniculi, per quos expugnamur , ut ait Sal-

Lib. 3. de

Provid-

:

nimirum non quz lingua verba profert , fed

vianus, ubi vocat oculos naturales quosdam

|

animi cuniculos: ficut in obfidione muni*

d

. qua cohibec , íunt Deogratiora; quia tunc

4*

fi verba emittantur , quia froeno coércita

tiffimsz arcis ducto cuniculo ad. propugna,

f

prudentize nil adfe

runt nocumenti , fed fua-

cula, fit reílicula pulveris cormentarii , du-

citárque in lineam ad . prafidii fundamen-

m

vius.aures demulcent ; hinc non labia tan-

u

tàm, fed cumülauüs , & ipfos dentes com-

tum ; neque ignec applicito ftatim evertitur

ifle

CAnDL 4

mendavit fus fpon(e ; Denzes tui ficut gre-

propugnaculum; fed paulatim flamma ferpit,

& exigui fomitis continuationeinnutrita tan,

h

&t

s toufarum , qua . afcenderunt de lavacro ,

lje

llis fatibus , 6 flerilis non efl in-

dem ad confarcinatum in. fpecu tormenta-

omnes geme

lis

ger e05: verba igitur tunc commendatio»

rium pulverem appellit, cti delatum com-

municat ignem ; qui incrementa fübiens ex

ra.

nem merentur cumn duplici coércita labio-

ubctiori tormentarii pulveris pabulo, pro«

if

rum, & dentium repagulo gregibus. aífocie

F

j

$

- Pugna-

Diflertatio X,

w

230

pugnaculum evertit , fo!u'm quatit,& herri-

fum viderit, ex cujus ore gladius erumperctu*;

fico fonitu arcem fubvertit , faxa , trabése

utrinque acutus; nulle tamen fluunt fane

guinisgutte , nec manu vibratus fulgurat ;

que furfum evibrat; quafi telo trifulco

"- -*.-.» N

Poétici Jovis, vel inmanium gigantum vio«

fed ftipatus micantibus candelabris fplendet;

imó ftillat multum mellis, cum fponfus ít*

lentiori conatu Acroceraunia convelleren«

tut,

Parem huic dixerim cuniculo exi-

leat armatus, ne vulnera infligat , fed amo-

ris telo ofculafigat: hinc etiam fponfz ver-

miz pulchritudinis formam , prafertim in

fomina: hzcenim per oculos, veluti animi

ba laudantur, quia mellea$ elogmium tuum

dulce ; vel ut interpretantur Septuaginta e/2»

cuniculos fubiens, fi afpectüs continuatione;

quium tuum decorums quiafermo linguz

nt igneo fomite, ardor ipfe cupiditatis inti-

mam pervenerit in arcem , enorme, ac exi-

prudentiz froeno coércite, non dulcis.tane

tiale ibi excitat incendium, cujus fumo, caca

tüm effe debet, fedetiam decorus, ac hone»

caligine menscircumfufa à fua re&tz rationis

ftus:quia (i dulcis, & vanus fuerit venenum

difuellitur fede; divinze gratize propugnaculü

fpargit dulcedine infperfum, quà promptiüs

evertitur, ruüntque parietes diffipata con-

ad interitum deglutiatur; ficut verbedulci,

& decoro, feu honeíto educimur éfepulchro

fcientiz : hunc fentiit cuniculum David; qvi

cum fomno meridiano fe recreáffet, auram

peccati; ita verbo dulci, fed vano in cloacam

capturus liberiorem deambulavit in folario

omnium fcelerum facilé perducimur , vene«

num unà cum verbis haurimus. .

regii palatii, cümque oculos curiofiüs cir-

j5,

D,Rekc H xo

cumegiffet: vidit mulierem fe lavantem ex

Cum mulier ZEgyptia eftu. deperiret

adver[o, nimirum ut acuté $, Auguftinus /s

impudico adolefcentem Jofephum, non eum

P[alm.50. mulier erat longà , libido prope:

largioribus folicitavit promiffis, non fucata

infidebat aquis mulier eminus ; cominus

fpe inflexit, non muneribus emollivit , fed

n

unam prz c&teris mulier machinam admo»«

libido ignes accendebat ; jecit afpectus in

fpeciofam mulierem pellucidis fe lavantem

vit expugnatura adolefcentis pudicitiam ,

quam rébatur caterarum validifimam : fuit

laticibus; (ed David ignem é fonte illo haufit;

radius ab aqua illa exiluit , & cum radio ful-

autem hic aries (ermo dulcis, fed vanus; ta»

bulari cum adolefcente mulier concupifcene

gur , cum fulgure amoris impudici telum,

quo ictus cecidit ad mulieris afpectum, qui

ti calore percitafrequentiüs ceepit: verbis

ufa fuit blandioribus ; Huwjuscemodi verbés Genes,so,

vi&tor fleterat, proftraverátque leones in

cam

per fingulos dies loquebatur ,. & mulier o«

po, urfos in' f)flva, & Goliathum in

valle.

lefla erat adolefcenti: &$ ille recufabat ffu-

y

$5

Oculi nifi fu&rint columbz , ut illi

prum: quamvis ZEgyptia ceco amore lipiret;

f

fponíz; bafilifci induunt naturam ; vene-

adhucvidit ad expugnandam pudicitiam nul,

lum effe dulci, vanóqueeloquio arietem for»

Ü

num fundunt, vel hauriunt: íecus fermo

Y

fi & lingua prodierit prudentiz frceno co-

tiorem, quem totius orbis illecebrae non fle-

£

&rcita favos mellis diftillat cum . vetba pro-

xiffent,lingua eloquio frosno haud coércite

honeftatis,arbitrata eft poffe profterni : &

gl

fert ; unde fponfus alloquens fponfam vo-

v

cat melleaejus verba : elequium tuum dulce:

fortáffis hac de caufaà Poétis omni pené in»

ftrumento tum corporis, tum potentize dee

hinc mel, & lac, fub lingua coeleftis fponfi,

& quamvis Dei verbum gladius eífe dicatur,

ftitutus amor fingitur, G pingitur, cecus

€

non tamen ferreus, fed melleus: mellenon

fcilicet, inops, & nudus, non tamen elinguis;

ferro vulneratur cor; dulcedo cufpis eft; &

quia fi una ei fuperfit eloquentia, fatis eft ut

ti

fi cor infli&ta fufcipit vulnera, non funt ad

triumpbet, quia ut fcité S. Valerianus Nici-

necem inferendam,íed vitam promóvendam;

enfis Epifcopus, & Cemelienfis gdotescunque Horjil, €.

P

Wf

non ad fanguinem fundendum ; fed ad gra-

dulcivoce mulceturv auditus,ad turpe fa-

j

TET vitqtur a[pectus,

tiam infundendam 5 & licét Joannes fpon-

u

Q

V

(

Ti

p

— / 7

-

2

E

!

^L

$

Y

t

77

AE

j

f 4

P.

v

K

N

.-

^f

((f

2 d

te

E

-

Q

LA

3 :'SMM

"nh.m,

äïh

—

W

;

3

n

hs

w Á

Q

z

'x

AA

h ]»

D

LA

NÀ

$

QA

j

j

Q oO

N

W

d

at l Ht od

AC

i a

h

2

U

4l

N

u

!f

ia

N

A

s

-

li

T ?

.»]

N

DN

E

o;,g/

b

5 *.-;

N

E

P -',-('V

w

!

3 Uj

DIS-

*4) i,

,

E - (231) æä

m

*

TET

dR

x

TET

o cfoego ede epeeocdoeqoopo co af ega g ctio o d of cfoc

MeepME

etoe

&x;

(;;

Eï

E

VAREERERN RCR E REO

ESRGRRER GNNG

z

. DISSERTATIO XI.

Affectus Defiderii quid,& quotuplex fit:

i

r ejus cauíz excitantes, acre-

| cxp epduntu

mittentes, Gx Effectus,

EH

$.L

f

Mira bumani Deftderii viis ej ,V,'ügmm'a( penetrat , jïngul;i JIufirat , ö'

,*

'nu(libi quii'q[cz'(;, quia nil cf ex

fra Deum , quod ejus valeat capacitatem ex«

, glere .

ä

1.

st ,

xää

'*Eüdelr'ikum fölet definiri

tionales; alie rationales: ille oriuntur ex

Q

2

AE

amor boni abfentis; feu

ipfa natura, feu complexioneanimalis ; fi«

t

?

AA

sc$ ao

exporrectio appetitivae

!

S

S

»

quidem animalia quaque ea concupifcunt,

^

Ed

:

facultatis in. bonum ;

quzexiftimant fibi confentanea,

Rationa-

f—x

Y

quod- abeít, & poteit

:

*

les dicuntur, qua oriuntur ex difpofitione,

»/

i

R

$"

MU

E

adeffe., per quod ab

quam habet concupifcens , non prout con.

E

-

*—*P:

y

amore difcriminatur ,

[:770

ftituitur éx talinatura, & complexione, fed

]

uia amor fertur inbo-

quatenus exiftimat , hoc vel illud fibi con-

num abfoluté *etm 3

t przíens; defiderium

gruere ad dele&ctationem.

veróin bonum futurum , & nondum acqui.

Concupiícentie naturales æommuneä

3e

fitum ; quó fit , ut mens humana ftimulante

funthominibus, brutisque: Rationales foli

defiderio omnia pervadat , res abditas in-

homini funtpropriz; quia tamet(i ha con-

veítiget, inveftigaras defideret , de(deratas

«upiícentiz in homine dicantur ineffeappe-.

comprehendat.,

Datus ett defiderio pro re-

titui fenfitivo ; fequuntur tamen cognitio»

&

u

gno mundus,

idquid in ampla ejus fu-

nem potentie cogitativae; quz licet fenfiti-

pellectili concinetür pretiofi ; quidquid no-

ij

va fit ia homine, & refpondeat zítimativz

bilis fulget in auro; quidquid tarioris nito«

brutorum ; nihilominus ob affinitatem ,

ris fplendet in gemmis; quidquid eiegantize

quam habetcum iniellectu;eo ipfo qued na-

emicat in floribus, virtutis in planris, pre-

turaliter cum ipfo conjungitur in eodem

tiofiin conchis, Non tangitur defiderium,

homine,poteft ferri in res plures, tanquam in

& omnia attingit ; non movetur, G omnia

propria objecta; in qua potentiz fenfitivse

! Homu. 60

percurritloca; volitat pet.aéta cumavibus,

brutorum ferri nequeunt,

-

innatat aquis cum fquammigero grege ; tra-

Praterea concupifcentiz rationales, ut

jicit zequora cum navibus, confcendit mon-

docet Ariítoteles , funt infinitz ; eó quia Lij, ..

; ,0.

tium editiora juga cum feris, venaticisque

propemodum infinita, & innumera fint,qua /is.e,

€,

canibus, naturam rerum omnium pervaga-

ratiocinatione particulari videri peffunt ho-

tur,coelum, tetras, mare mira celeritate per.

minibus dele&tabilia.

Secus concupiícen-

currit , neque in hiíce acquiefcens inferio-

ti& irrationales, quz & naturales dicuntur

ribus, e caligine ifta rerum fluxatrum inte-

communes hominibus, & brutis finitudine

zitui obnoxiarum ipfa coelorum penetralia

clauduntur, eó quia determinata fint, qua à

pervadit, mentesab omni conjunctione ma«

brutis expetuntur, ut pertinentía ad eorun-

terim defoscatas perluílrat , earum cupit

dem naturalem flatum. — Rur(üs cupiditates

contuberniuim , ac iisdem afífociati.

Ubi-

rationales verfantur circa honores, dignita-

que locorum eít defidetium, arbiter uni-

tes, divitias; non itairrationales.

ver(i, nullis. circumfcribitur finibus, nullo

Hanc infinitatem rationalium cupidi-

$:

anguítatur loco, coarctatur fede,contrahitur

tatum exeo Ariftoteles evincit, quia ipfa cu.

litore. Si pralucente ratione ducatur; in

piditas eít fui ipfius finis,qui in omnibus ar«

bonumfertur; fi impe;u feratur, cecutit,

tibus infinité quzritur, Przterea quia in-

£

2.

impingit, labirur,

explebilis eít voracitas appetitüs humani; eft

Multiplex eft defiderium , feu concu-

fiquidem infinitus ejus finus, & capacitass

ï 5 E!bi

L

Aliz di-

la €4p. 11,

pifcentia, ut docet Ariítoreles.

éftque veluti Tantalica fitis, cujus eftin fa-

bulis mentio,

Hinc Epiéletus aperiens

cuntuþ concupiícentia: naturales, five irra»

primam

232

Differtatió Xl

primam radicem noftrarum c'upiditatu-m 3

cobibita , májoribus viribus in pecumie fa

€ap. 61, Er»

B

pulchré ait: $i 4uis menfuram necejftatis

porrigit appetitum ,. & illinc ever[a , buc fa

ebiridé,

tranfierit , episque terminum, jam . [ine ter-

impetu ardentiori comvertit,

Nunquam

mino vagabitur alia - alijs adjiciendo , donec

cor hominis eft defideriis vacuum ;. ficut ho«

ad extremas delicias, & vanitatem praceps

mo cogitationibus mentem implet, ita cor

feratur.. Per hoc enim. fit quoddam quafi

votis opplet; nec ullus eft homo, qui cum

divortium à regula ; & quz inde fequitur in-

Daniele cap. 11. nonfit vir defideriorum ; ide

explebilisegettas, &ejus comes afflictatio.

que docet humanitasipfa, qua addiícit dee

Nam (i decem paravimus volumus viginti

fiderare antequam loqui , la&tantium fiqui-

habere; fihzc, quadraginta & fic deinceps :

dem infantium vagitus, verborurm funguns-

nec ullus finis eft prolabendiin valtum ile

tur officiis, & interceptorum querimoniam

x

lud, atque immenfum pelagus infatiabilis

produnt votorum : defideriis quicaret, aut

cupiditatis, — |Conftat enim in fingulis iis,

homo non eít, aut excors homo eft, . INa-

tura cor hominibus inferuit votorum femi-

quze ad ufum corporis adhibentur, pofíetfio-

nem, qua limites excedit , recidcrg in infi-

narium, ut faciliüs fit reperire terram fine

nitum.

6

arbu(lis, prata fine herbufculis, fegetes fine

Hac ratione Richardus Victorinus ait;

ariftis , quàm humanum cor omni proríus

mundum univerfum ori cordis humani,non.

Non abs re cor hos

defiderio fpoliatum.

nifi exiguam efle buccellam incapacem — exe

minis pelago pariaveris, defideriorum zítu

plendi ejus famem; adeó ut folus Deus po(-

jugiter fluctuanti: funt quippe vota in cor«

de, quod undz in pelago; flu&tuant enim

fit perfe&te fatiare noftra defideria, famém.

ue humani cordis, dicente ipfo per Regium

humana vota;3 mutuóque luclantur, colli«

D U UM 9 Hlo 0 .W Q NI ——l

10,

vatem : Dilata os tuum , 65 implebo ills4.

duntürque: pugnant vota nosiracum votis,

gfalm. $9. - Extra Deum nihil eft, in quo humana qui-

ait Seneca quía mens in varia difiracia, plu-

]

eícant defideria; quia quidquid boni homis

ra defiderat, etiam /iln adver [antia,

nibus obtingit aliquam femper moleftiam

L

fecum adfert. — Qui divitiis affluunt femper

DE TE

anxii funt, ne damnum ullum incurrant ;

curas femper ánimo volvunt , quibus mifete

Caufs bumana excitantes defid&.

(

torquentur; adeout Magifter Chriftus di-

ria, ex gemina prefertim radice

vitias fpinas effe dixerit, eó quia earum fo-

germinant , copia füicer, & in-

licitudo animum femper pungat; perinde

0Pi4-,0

ac fpinz corpus lacerant.

Praterea divitiae

[

cum vitiis plerumque nectuntur , adeout 4j-

Auíz, quz defideria nä»üra'exditant; g.

f

Viriis , & virjs, ficut. affinitas ine(t nomi-

plures funt, quz generatim ad duas

hn

mis; ita & re facilé copulentur.

Neque die

revocantur principaliores : füntque

.

indigentia, & copia; indigentia enim de«

vitia per fe quantumcunque coacervatz a.

5

daquaté hominis explent appetitum,quia ut

fiderantem premit, & egpia reprafentatur

L;EO 3. l!'

ut affequibilis.

eenfol,prof.3.

notat Boétius, Dive: femper indiget, & nun-

Hinc pracipua defiderio.

quam eftfatur: quà ratione Tertullianus

rum caufa cognitio eft egeftatis, & boni ido-

vocavit divitias Terre minutalia , eó quia

nei eidem explendae.

Lepide Plato in cone

1;:

non valeant hominum vota fiftere, nec ap

vivio exponit has defiderii caufas fub invo«.

petitum explere, quin potiüs eum magis

lucro cujusdam fabella de ortu Amoris ex

incrementant,& fitim acuunt;. quia ut often.

Poro, & Penia, eámque defcribit Origines, 4, cop;ra

g

Lil:.x de Nab.

*

Q

dit S, Ambrofius, 4eceffione facultatum ac-

]

uxta mentem Platonis inquiens. Cumnata Ce/(uza

M

p

eedit cupiditatis augmentum . inflammatüre

effet Venus parato convivioczteri Dij accef-

)

que Imcro avaritia, non extingiur.

fére. . Porus quoque ( feu Copiz Numen )

Extra Deum examina humanarum cu«

f

7*

& Metis (id eft confilii filius) peractá coená,

piditatum,& defideriorum nunquam exfati-

Penia, feu paupertas mendicatura ciborum

[

de

antur , quia cetera bona, quaà nobis ex-

reliquias eó venit,

Porus autem neclare

- petuntur, vacua funt, ac infufficientia fibi,

ébrius in Jovis hortum ingteffus fomno fo«

& aliis; quó fit, ut unà cupiditatum avulsá,

pitus indormit: DPenia rerum neceffariarum

penuria laborans , hac (ibi occafione oblata

-

illico repullulet altera; humanum dixeris

f

de(iderium Lernez monflrum paludis; Hy.

con(ilium capit filium ex Poro fufcipiendi ;

t

dram quippe emulatur, cui uno diffe&to ca-

& prope illum accumbens Amorem conce»

pite nova non defuére jugiter fubpullulan-

pit. Inde natuseft Amor, & Veneris comes,

le.

h

"

tia: mihi . authoritatem molituro pondcere

a€ famulus factus eft, quia in Veneris na-

Zil.6 deBono

fuffragatur verborum S. Auguítinus , qui

talibus eft genitus.

Amor igitut Pori, &

d

"viduil efis

D

€4p.2 À

monens Julianam viduam, qua continen.

Peniz filius hanc eft. fortem confequutus;-

tiam profitebatur , & ejus filiam Demetria.

primüm pauper eít, femper pannofus, fqua-

dem, qua virginitatem ; utcavererit, né di«

lidus fub dio dormiens, natutam miatris ubi,

vitiarum cupiditate caperentur pto cupidi-

que fervans.

Ex paterno genere bonis , &

fate nuptiarum ; & in eatum corde nummi

pulchris infidiatur , virilis eft, audax, fagax

cupiditas fuccederet amoriviri, áit: ca"-

veriator, prudentia ftudiofus,facundus; ne»

medius

pelis cupidia [apé a cénismbendi voluntate

qué mcndi;us, neque diggs j Quin

celle.

*

Affctlus delideri caufz, & Effectus, '

235

4

c'ovllocaþttilr, Saþïentiam intekr', & infcitianss

- $ Il

ex.quo liquet, defideria oriri fimul ex. in*

digentia, & copia, quatenus illa defideran,

vDe/i/leri!z' plures. effectus vecenfen-

tem ftimulat, premítque ; & copia objici-

tur, quorum pracipuus eft vexare defr-

tur, ut affequibilis : pofitá enim indigen-

derantem.

Beneficium enim . diu defideraa

tiá , & copià cognitá, ut confequibili , na-

tum , quà per interpofttam dilationem —

(citur in appetitu defiderium obtinendi,quod

dsutins expetlatur , eà acrius

cuique deeít, .ut proprize confulat zgeltati,

v

(07'41!0:0,

Cümque homo extra Deum femper fit in-

; j

digus à defideriis vacat nunquam,

EIc

Ffe&tus defiderii. plures fu/nt,rquo,rum

9.

Aliz defiderii caufze , funt rei cujus-

E

pracipuus eft onerare , ac egregié vee

vis novitas , &admiratio , quz deíiderium

xate defiderantem ; tametfi res concus

parit fcientize; oblata praemia ; objecla glo-

ita bona fit: ut enim animadvertit Seneca,

fia; exhibitus honor, boni fperati praíen-

ben

eficium quod diu defideratur ob inter-

tia, lucri facile. incrementum ,. pinguioris

pofitam dilationem non parum torquet dee

fortunz promiífio; memoria patriz; pro.

fiderantem , & plurimum amittit gratiz,

fapiz recordatios facilitasobtiaendi digni-

adeó ut moleftías ingeneret , ac faílidia

tatem ; occafio acquirendi commodum ali-

procreet; fícite Seneca ,^ Nibil equeé ama- Lib s. de Bo

quod, opportunitas fibi aucupandi benevo-

rum eff , quàm diu pendere, & plures aquia- vtfcjscap.se

lentiam Principis ; fignificatio rei quae(ita;

re animo ferrent pracidi [pemm fuam, quam

emulatio; zelus, meritum , &alia id genus

trabi,

Non modica eít poena ceníenda,

pleraque.

IO.

qua tranquillitatem pellit ex animo , qua

Qmnes defidetant ,

fed paucorum E(l

Plures íuis. inharentes

Íerenam eripit menti malaciam, & nubi-

fcire de(idetare,

bus perturbationis caput funeítat; hincho«

votis labyrinthum ingrediuntur Cretenfi im.

mo diu defideriis, ac fpe fruflratusrei con-

plicatiorem, & Ariadnzo deftituti filo pru.

cupitz pertafus ; quam antéa anhelus con«

dentis confilii in Minotaurum propriz ca-

cupierat; mox tzedio affe&tus faftidic.

Iile

lamitatis miferé incidunt; quoties terrena

reclé de(iderat , qui nonnifi Deum . fum-

commoda anxie de(ideramus, felicitas no.

mum bonum peroptat.

Bonum hocceé ine

ftris przludit miferiis.

Cxcos plerumque

deficiens eft, indiffolubile, fi noítra fecum

amulamur jaculatores , quó tendant , & in

defideria traxerit , mens noítra in culmine

quod arcum dirigant , ignorantes; quod

harens virtutis, catera ut homi repeatia ,

effusà hilaritate. imaginamur affequi ; hoc

.

nullóque digna pretio deípiciet 5 rerümque

femen eft moeroris; fuccenfet huic palpabili

vicifitudinibus illudet, & inconcufía pecto-

xpife, 3!;

czcitati Seneca inquiens.

Quid votis o.

ris firmitate utrique obviabit fortunz ; ar-

pus ef ?. fac te felicem ,. facies autem, fi

ridentem modeítià temperabit , nec per e«

satellexeris bona e[fe ,. quibus admixta eit

blandita potentium fuffragia altiüs enitetur:

virtus : turpia , quibus malitia adjunila :

furentem , & novercali odio debacchán-

pluriés, qua ceníebatur teliitas , gradum.

tem ridebit; nec minacem ejus rictum pa-

fibi (iruxit in praceps.

Quz virtutem non

vebit.

redolent, falubria non funt; & eorum fi-

Rurfus effeftus äcüderii eft aliud inve.

tis , non exigentia, fed morbus eít naturae.

here , ac excitate, adeó ut homo licét re

Qua mundus exhibet gaudia,vera non funt;

concupita potiatur, non tamen in illa qui«

4, tonitá

quia nil verius, quàm falfa ea effe gaudia ,

Gijum

qua fuis mundus fallax oítentat, & affert,

elcat, fed ulteriüs plefaque aliaexoptet, &

poft hec adhuc alia, qua cauía fuit, cur Pla-

ut decipiat; fiquidem mundi gaudia extima

v

to in Thimao cupiditatem defcripferit per

Ípecie fuos decipiunt ; Heliogabali funt

Ípeciofa fercula, quae palato eblandiuatur,

belluam multicipitem , animum varie exae

-

gitantem,

Trahuntur à deüderiis de(ide.

íed non fatiant; Tantalica poma,, qua fà-

mem acuunt.non explent: & Tantali latices;

ria, inter quze . irrequietus volutatur ani-

mus, qui Preteum zemulatus cothurnatum

qui fitim accendunt, non extinguunt, Quid

defideriorum — obambulat fucata theatra ;

s d E E

hac defideria,quàm cacutientis voluntatis

fallaciz ? hzc indito fibi ànatura pondere

qua& licét apes, favósque nonnunquam re«

fertur in bonum non fucatum, fed ab intel-

ferant, melle tamen carentia , aculeisin no.

lectu przlucente defoecati judicii face ei ex.

ftram armantur perniciem.

hibitum recte confonum rationi ; eít fiqui«

Magnetis naturam humana dcfidcria 13,

dem recta ratio Lydius veluti lapis rerum

induunt , alia ab aliis jugiter trahuntur, &

explorans momenta, verum probitatis ag«

catenam conítruunt , quá mifere illigantur

homines in Tycannicam fervitutem , ut vi«.-

rum à fucato perfonata fimulationis

deatur Íceleris poena defiderium impleviffeg

E

eggr nens,

quia humana vota caducis mancipata, &

perituris. addicla fitim accendunt ,. cum

Lib.8e cg..

IoL.

fluxa ebibunt; famémque acuunt, cum

Hinc Gallenus , no

randis anka

terrenis faturantur,

n us 4fdie.

bus,

. di V

. Vl;'dni de A]&äüw -mi/', It

/

234

Difiertatio le.

f

riculis, & fudoribus, fub tuze vitalis aurse

diffitetur unicum principium omnis noflra

eE

moleílis , ac irrequietze agitationis efle

dulci refrigerio tranfire, & tranfiens in finu

àJ

cno feffum caput dormiturus, vel paululum

concupifcentiam ; quam voracitati aquipa-

ie

reclinare, Otu vita feliciffima! oregnum

fni

rat ventriculi,quá hic plus,quàm pat fit,cibo-

verb beatum,.carens morte, vacans fine !

rum ample&titur.copias; cibo enim indie

qi

*

cui nulla tempora fuccedunt per zvum; ubi

tl

g

emus, ut vires refician

tur, corpus .alatur.

Nuttitur veró.corpus , :

fi cibus bené .coctus

continuus fne nocle dies nefcit habere tem-

tes

us; ubi victor miles, illis hymnidicis An*

fuerit; & bene concoquitur., fi modicus

bü

fuerit, 1mmodicus enim non totus digeri-

gelorum fociatus choris,cantat Deo fine cel«

te$

tur cum eidem non fufficiat in(itus calor;fed

fatione canticum .de «anticis .Sion, ,Ha&f:f

el

us Auguítinus,

plures ejus partes corrumpuntur 3- & cibus

3f«

n

corruptus per inferiora profufionem alvi

Coércetur, & extinguitur defiderium;

u

fi oftendamus.mala, qua in homines ex ipfo

excitat; &diítributus per univerfa corpo.

ji

ris membra vitiofum intra venas humorem

detivant ; ex hoc.enim concupifcentiz fon*

Í:

te mala.-omnia fcaturiunt ; omnia fiquidem

gignit.

Ita fi fiat translacio de corpore ad

animum; inex

haufta cupiditds plura jugiter

perversé admiffa nihilaliud funt nifi miferri-

ma foboles malorum «defideriorum. -

pe-

ni

expetit, quàm ipfeufus exigat , quapropter

il

caufa eft omnis noítri maroris, ac triftitize:

cuniarut de(iderium ad latrocinia, homici-

tn

hac cupiditat

e qui accenduntut, nunquam

dia, cruces inducit.

Defiderium gloria

milites inítruit, bella indicitfanguinem fun-*

concupifcere

definunt; fi duplum obtineant,

& triplum

dit,flrageshominum fpargit, cruentas clades

triplum ftatim acquirere ftudent;

«ongerit , & camposauciis , ene&tisque op»

A p -

m appetere incipiunt, adeo

fed de(ideria defi-

pletcadaveribus. — Concupifcentia ophthal.

ut nunquam fint faturi ;

mià laborans amicos non videt, amicitias

7

deriis femper viam flernant ob inexplebi-

cui homo per acquifitio-

dirimit, feditiones excitat inteftinas ; qui«

lem cupiditatem,

bus omnia fluctuant ferali tumultu, gladiis

nem rerum fluxarum , nequit. fati

sfacere,

ultro, citroque illatis.

uinimó in vetita femper excrefcit appe-

16.

Enixé igitur invigilandum eft; ne mo.

titus , & eó impatientior fert -obüacula,—

tus concupifcentie dinturnitate corrobore-

Ió,

uó amantior eít fuz libertatis.

Àà4

Excitatur defiderium fi oftlendatur tei

tur, fed ftatimcum primüm excitatur coér-

«enduseft; quia utfcité Seneca t Facilius ?. Epife, 86,

utilitas, commodum , quod ex ejus pof-

initia afettuum probibere , quám impeium

feffione refultat poffidenti ; honeftatis in-

Tegere.

Ruríus ne voluptatum ípecie il«

:

crementum , honoris, glorize augmentum j

le&di ad concupifcendum rapiamur , opti-

fiquidem quz nobis utilia effe poffunt, ac

fü

commoda, enixim, defideramus ; cenfentes

mum erit cum Ariítotele relato à Valerio pj5,7 copis,

Maximo voluptates abeuntes confiderare;

inde noftrz confultum iri indigentiz : hac

ratione D. Auguftinus , /ib. medit, «2p, 22«

ac earundem perpendere vacuitatem gignene

do vero gauüdio inidoneam. — Coércetur de-

excitat in fe defiderium vite &ternz in coe«

O tu vita, quam

fiderium mundanze voluptatis; fi hancofteny

lefti patria inquiens,

"damus fub larva fucatz voluptatis lethale

paravit Deus iis , qu

idiligunteum! vita

ï

Pfæ

*

nobis venenum propinare, ex Sardonico

vita

lis, vita beata, vita fecura, via tran.

vita caíla;

rifo funeftam inferre necem. Mundi enim

an!f,l.w. p!

quilla, vita pulchra, vita munda,

latitia, perinde ac Sardonicus rifus morti

D

vita fanda, vita ignara mortis, nefcia tri-

ftitiz, vita fine labe , fine dolore, fine

praludit, quam portendit,ac infert. —Licàt

[/

ridere videantur homines voluptatibus im

anxietate , fine corruptione , fine pertur-

ll

