te condonavit.

229. 41

demortui fratris Lazari excavárunt , &

Lugentes alijs priores coelum ingrediuntur,

f90. 42

j

Chriftum emolliverunt , ut eum ad vi«

tàm revocaret... $$. 49

Lumbi , cur ptzcipiantur à Deo pracine

Magdalene inhibetur Chriftum tangere ;

gi.

4f4. 41

um 'l'homas toram manum vulneri ime

Lunz pulchritudo mutationibus obnoxía ,

ponat pectoris , quó inde difcamus fce-

acconítans fuis in inconftantijs.

22. 16

minarum tactus refpuere , ac declinaree

L

Luícinie cantus varius in feceffu rutali ani.

30j. 8

mum jucunde relaxat.

463. 56

Magi novam videntes flellam & deferto

Lufus lapilli innatantis marinis aquis, ^ 461.

$0

h'q jüs mundi afcend

x

erunt in Deum. | 39*

"7

Lufus hone(ti , qui atte ; ac córporis modica

Magnetis cum filice comparatio , & quis[a«

agitatione reguntur animo laxando ido«

net.

pis nobilior,

12£4. 17

480. 114

Mala punica coronátur de flercore innuttita,

Luxuria ceteris vitijs audentior virtutes om-

nes nititur evertere,

392- 87

100. 87

Malum perfonz . miferabilis dupliciter fierí

Luxuria Perfíarum eó excreverat , ut omnes

poteít proprium períona miferentis. / $72

termimos egrederetur honeilatis, 191, 89

Manus

Rerum przcipuaram,

$

Manus lafcivientis mulieris vinculum eft lu.

Miferationis affe&tu

xufria,

309. 18

l

$81. 8

L

quqquo &xcïtandus.

Manus procacis mulieris laq

uci/ funt , qui-

Miferarionis affectui

eicitando rerum hu«

- büus incauti viti irretiuntur,

j10. 23

manarum viciffitudines uberem fu

tant materiam.

ppedi«

Manuum tactus , jocíque mulierum proca-

58;. 23

cium occulto fafciqo camta;em toxicant,

Miferationis affe&tus quomo

ciendus.

É

do ab Oratqre

304. 1

$86, 26

Maria Virgo, quo

d cbncepit * verbum pe-

Miferie propriz excutiendz nullum amule-

256. 48

;

petit.

letum aptius commiferatione , & benefi.

Maria Oegniacen(is eximia ca

üirtatis cultrix,

centia; quà &e

T

fuunnoüs opitulamur, 764

Virgotympaniftria. 320. 65

Martinianus Eremita Zoém impuram mulie-

Mifericordia eft animi

affcclus , quo incli-

rem in cellam poft longam tergiverfatio«

namur ad benevolé

nem admittit , fed ignis cruciatione eva.,

miferiz.

$80. 4

oPimJgndum aliense

dit periculum, — Fugit in fcopulum ma-

Mifericordia , in quo fenfu dieatur virtus

ri, .343. 62

.

charitatis. 65$. g. & 19

Martytes Chri(ti omni

a fubjerunt fupplicio«

Mifericordia, non includit nec

3

;

effarió affli-

rum genera alacri animo,

263. 1j

. &ionem animi,

666. 11.

Martyria Prophetarum ; & Apoftolorum,

Mifericordia pro

prié et inDeo; licit nulla

6935.

fit afflictio.

666. I12.

Mifericordia,

Mater. filiorum

: Zebedzi infipienter petjit ,

cur juítitiam precedat, — 666. 1j

.ut duo filij federent ad dextram , & finiít-

Mifericordia triumphat in Deo

; eique fa«

mulatur jufítitia.

668. 18.

& 20

ram Chrifti. Redarguitur cacitas gmbf.

tionis,

i

377. t2

Mif(ericordia, quó plas dat, eb dit

Meichifadech victimarum ftudiofior , poft

" betior. . 694. 89. G fequent,

efcit u«

tríumphum obtulit panem , & vinum,

Mifericordiz effectus donantut

.

explicatu,

129. 29

$79- 1. &íeq.

Memethi. fepulchrum ex diffe&o magnete

Mifericordig ara Athenis ere&

45 CUl pfae

conftruétum.

12$4. 17

fecti populi litabant,

$80, 6

Mendicos , cur Plato excluferit & Republica,

Mifericordiz affectus alienze opitulatur mí«

)'80.* 6

feriz. Expenditur ejus natura,

66i, f

Mens otio torpefcens concupifcentijs illici.

& fequent.,

tur, quibus promptiüs adhareícit,

1f.

Milericordiam nos Chriftus edocet, ut per

Mf

mifericordiz exercitia miferi

cordiam COn»

Mens hominis gymnafium eft , in quo lingua

fequamur.

6720. 28

eruditur , quz exteriüs recitat , quain-

Miferis opitulari femper honeftum

miferente,

d

eüin

terius edocentur.

z0j. fI

$80. $

Mensepulis gravataobcunditur, ejüsque lu-

men obrenebreícit.

Moab miferationis exercitio pinguiorem fibi

229. fj

negotiatur fortuham,

703. f

Mentis bone initium eft non gaudere vanis,

Moxror vires conterit ,

íed habere coniemptui omnem latitiam.

offa exficcat ,

humores exhaurit "

€or premit , & animu

m*toti.

3f4. $6

quet $jf. 43

Mercenarij famulitium dedignatus £uit fi-

ceror quamvis immodicus

nuncjuam vO»

lius prodigus poft Patris oícul

qm,&

luntatis evertit libertatem,

amplexum.

$3$. 60

poffit, £$8. 43

quin ;o'c'rceri

Meretrices cubilia funt Doemonum, — 3 L9.

Moror immodicus omnia

M

61-

'

tem itinera.

$62. 65

occludit ad falu.

Meretrices cur dicantur infernum fulcire,

Moror mundanus ,. fi

fuerit immodicus ,

19. 62.

N

Spiritum fan&lum &

Meretrix eft dia

ibid. $6

noftro abigit cotde,

boli officina , ubi nonnifi

prava ventilantur cogitationes,

186,

Maetor internus vermis eft diru

"o

ta corrodit,

b

, QUi vifce«

$65. 76

Meretrix non fanguinem tantàm viri exfu-

Moror , quemrefipifcentia , & converfio in

330*

git ; fed & bona omnia abforbet.

Deum excitat in deteflation

em averfionis

à íummo bono femen eft

Milcgæas figura alape impactz à milit&

minant virtucum.

;equo flores gef.

t

$75. 1o8

Chïlüi VUItUio

73. 78

Matoris efficax amuletum divin

Milefia Mitridatisuxor , ut feinlibertatem

nem beneficentia.

a in homi--

$42. 23

aflereret , fuo fe diademate. fuipendit.

Maororis lenimentum

affuetudo eft patiene

XI$. 42

di.

f49. 23.

Et averfioanimi ab ob«

Miferatio eft, quà dol

emus de malo alieno

jecto trifti. ibid. 34

exiltimato ut proprio ; & aliquo pacto

Maroris tetra caligines , — nifi excutian.

contra perfonz miferabilis dignitatem ,

tur , lume

Vnkkinfu[cant mentis ^ fór.

€ui opitulari cupimus.

$81

é3

Mao,

Verani de ä*eäibw Iom. li,

GB BRga

lndcx é

Matflitialafe confcigntia filia lurida,nubila,

Muliebrís vel miniemns ta£tis impellit ad

Y

fzevítque perinde 3c Avernalis Megera ,

lapfum.

27j. $6

ac multiplici cruciatu animum torquet,

?

Muliet efl viri naufragium.

17f.

29»

$71. 98-

Ejus membra Tartarei Venatoris íurk in-

Mactitiz nubes flatu fufarum precum excu.

ftrumenta capiendis hominibus accommios

tienda.

$62. 55

data.

175. 30

Monachus caftitatis cultor ,ne propriam ma-

Mulier facla viri adjutrix , fuafu , & dolo

trem tangeret;pallio manus involvit, 3 2 1.

ferpentis períonam induit hottilem.

«8

6

,177'

Monima Mile(ia Mithridatis uxor. corona

Mulier licét confan

guinea't antiquum e(fï dia*

utitut , ut laqueo, quo fufpendio vitam

boli organum.

173- 43

claudit.

388. 47

Mulier naufragium eft virorum , radix nee

Monodia lugubrisquá Electrá manu tenens

quitiz, oculorum pernicies , animorum

valculum , in quo putabat , coatineri fra-

exitium,

181. $g2

tris Oreflis cineres lachrymas efficaciter

Mulier in primava radice Protoparentis to*

elicit ; ac.compaffionem movet.

j86.

tam «orropit pofleritatem,

185. 46

2

M

onodiz lugubres excitantes affe&tim com«

Mulier viperinum virus viris amafijs proe

miíerationis.

pinat , cum lenociníjs ijsdem eblanditur.

$84. 21. & feq,

|184. 6t

E

"£Morio egregié pul

fatus baculo, quianafum

Mulier procax lzta extimo vultu apparet;

alterius dicterijs verberaverit.

446.

ut viros ad lethum perducat, 187. 76

Mulier eít viti naufragium . quietis impedi«

"Morfus à fabido cane catulos interdum pet

mentum ,quotidianum damnum, 265.

urinam generát exiguos, — $o6. 72

Mortificationum amaritudine, finoftra im.

Mulier eft cacodeemonis aucupium, 270.

61

buantur opera, Deo magis placent, 10&.

30

Mulier nullum habet membrtüm , in quo la

Mortui quomodo dicantur fepelire mbr-

tuos fuos.

queus non lateat cacodarmonis, 271:. 4&

441. éf

Mulier fugienda,non tangenda- ex e;us con*

iMeícovitz temulenti certis diebus feflis foes

dé inebriantur.

3f1. 8

í

tactu , ut ex aqua , & pulvere, fit canums

& contrahitur labes.

27$. $$

Moyfes in fifcella fcirpea fluminis abfcondi-

Mulier oftiaria Petrum excepit ingredientem

tus carecto figura fuit Chrifti in caula Be-

thleemitica nati.

$3. 76

pratorium , fed oon dimifit nifi lapfum

egredientem.

306. 1I

Moyíes , cumviveret , à popule non lauda-

Mulier fortitudiné viri blanditijs labefa&tat ,

tur.

illecebris frangit,

ibid, 15

Moyfes enixim Deum rogavit , ut ab ipfo

Mulier procax igni patiata, & virluxurioe

interficeretur vita fenfualis

, ut Vviveret

fus palez comparatus. 30-7. 15

fpiritualis.

149. 2j

Mulier /Egyptia Jofephum caftitatis culto-

Moyfes à Deo delegatus,(uz veluti omnipoe

rem ad turpia allicit,

j09. 16

tentiz Vicarius,

189, 81

Moyfes miffus à Deo ad Pharaonem ut di-

Mulier eft fagena laxé exporre&la in Veneris

undis,

311. 26

mitteret. populum ,

pleráque operatur

Mulier ZEgyptíaca Jofephi capta venuflate

prodigia.

241« 43

adolefcentis pallio delufa. 2 1 2. 5 1,& feq.

Moytes ferpentem fugit , quem Pbatao non

Muliet impudica monitris, ferísque fylveft-

;

expavet.,

ribus pariata,

328. 3

Moyles , cur deícendens de monte fregerit

Mulier procax charybdis eft,tunc vortices de.

t

ambas tabulas fcriptas digito Dei , &

fcribit, cum le'nocinijs eblanditur. 339»

comprehendentes divina precepta. / 362.

II

3;

Mulier ZEgyptiaca caftum aggreditur Jofe-

Moyfes fignificat ereptus ex aqua , quia

phum intta domum remotis arbitris, 3 3 2,

mundi regna fluxa,

383. 33

17

Moyfes legem ícriptam in vertice montis Si-

Mulier ptocax bafilifco deterior folo toxicat

nai fulcipit, 419. $2

afpectu,

336. 32

Moytes curà popuio fimpliciter vir vocatus.

"

Mulier prava malo cacodosmone pravior,

420. 55

3V1. $7

. Moyfes , cur in pattitione terrz ante flu-

enta Jordanis , nullam Levitis tribuerit

Mulier virorum pernicies, Adamum perver»

tit ; G totum humaanum genus corrue

portionem.

5i4. f8

pit.

341. $59

Muliebris cultus, ornatus, & venuflas, pu.

dicitie otnatum devenuftant , caílitatis

Mulieres quamvis fanguinis neceffitudine no,

*

bis devincte adhuc declinande funt

»

candorem denigrant , probósque mores

178. 4I

improbo corrumpunt amore,

176, 33

Muliebris forma re

Mulieres plures illuftres viros perdiderunt,

gnum eü'absque fatelli-

& in extremum perduxerunt calamita-

tio,

270. 339

tum,

172« 44

Mulia

Rerum Przcipuarum,

w

Mulieres proéaces aconitum in aureo pocu,

Mündi voluptas cum blanditur , torquet;:

lo propinant hominibus.

183, 60

cüm mulcet, fetit,

Mulieres procaces fugiende Euro citius à

f10o. 85

Mundi bona nobis dantur, non ut illis

D

caítitatis cultore;pudicitiz ftudiofo. 26 g.

réamus , fed ut Deo adhzreamus, $33

8

»

Mulieres procaces blanda Girenula alliciunt

Mundi opifex exipfo mundo luculentet e«

voce, ut interimant noXa, .329. 3

vincitut,

$32. 49

Mulieres procaces, qui non fugit in evidens

Mundi deliciz triflitie ingerende, quàm

ruit difcrimen, . 341, $7

letitize inducende aptiores, — 562,6g

Mulieres ccenofas voluptatis aquas viris pro-

Mundus eft Templum Deo facrum, in quo

pinant, ut dulce ebibant venenum. .342.,

/

. homo eft antiües,&faccrdotiofungitur

60 -

pra cateris creaturis,

Mulieris ab omni afpc&u cavendum à caflie

31. 44

tatis cultore.

Mundus eft eruditus liber nos docens Opifis

178, 59

cis Dei exi(tentiam,& fapientiam. 16. f9

Mulieris membra omnia laquei funt tartarei

aucupis.

269. 37

Mundus eft opus intelligenciz , nec potuit

caíu, & obiter obtigiffe, ibid. &o

Mulieris oculi, ornatus, & vefles retia funt

Mundus & in eo partium. confenfio efficax

accommodata hominibus minüs cautis Ca«

eít argamentum , quo probatur Dei exi.,

piendis,

271. 40

37. 61

ftentia.

Mulieris pectus rete eft tartarei aucupïs.

Mundus fucatz letitig velamine fuas

tegit

ibid. 43

fallacias, fubducit dolos, 48,p. I

Mulieris verus ornatus funt virtutes. 273.

42

Mundus ne fuo nos gaudio decipiat, de«

cipiendus eft à nobis.

496,

Mulieris procacis membra omnia retia funt

Mundus adeo defipit, ut rideat de malo fuo,

r

hominibus capiendis apta,

310.24

492. 28

Mulieris tastus ca(titati exitiales; ac fugien,

di.

Mundus cur vallis lacrymarum , & non

pos

313. 3j

tiüs campus latítiz , & voluptatis.

j?56.

Mulieres procaces hominibus perniciofiores

quavis ferá fylve(lri,

312.

»

Mulieres caítz arbores imitantur , quz ad.

Mufcz accer(itae ad retuhdendam Pharaonis

motas virorum manus contractione folio-

pertinaciam.

189. 82

Myltterium Trini

rum refugiebant.

327. 20

16. 2

tatis luculenter expenfum,

Mulierum lenocinia flumina imitantur,quz

N.

finunt.

poft perbrevem curfum in amarorem de-

324. 32

Mulierum confuetudo fügienda, ne caftitas

Aaman feptena in fordane ablutione

periclicetur,

177. 37

mundatur à lepra, .

Naas im

Mundi creatio effectus divini amoris in ho-

placabili odio Jabefenos pro«

minem: luculenter expenditur mundi

fequitur ,

exaemeron,

16. 1. &feq.

209. 60

quibus dextrum eru?t oculum,

í

Mundi apparatus , & in eo rerum fupel-

Nabal linguam acuens in Davidem puniturg

*5

lex luculenter opificis Dei edifferunt ex-

217. 9

iftentiam.

38. 64

Nabuchodonoforis fimulacru

m lapillo per-ï

Mundi creatio fextiduo abfoluta recenfetur,

cuffum in pulveres diffolvi

tUf. 182, $4.

& quid diebus fingulis inlucem prodierit.

& (eq.

254. 35. & feq.

Nabuchodonoforis ftatua Prïhci

pis admi-

Mundi creatio per fextiduum. 465. 78

niftrum refert in aula &

- lapfum.

gratia Principis

Mundi gaudium eít error, propterea ejusri-

fus irridendus.

22$. 38

486. 2

Nabuchodonof(oris fimulacráü ex varijs com«

Mundi gaudia fomnijs fimillima. 487. 7

pactum metallis, lapillo conteritur, 318.

Mundi gaudio vir fapiens non fe credit.

494. 30

Nabuchodonofor luxu in epulis vacavit cen«

Mundi externe latitiz minim&k fidendum.

tum viginti diebus. 365. 3o. Sedinde

495* 31

obbrutuit, & quadruples factus feris ad.

Ícitus eft, ibid.

Mundi voluptas gaudium fpondet, & lacry-

mas extorquet : ofcula figit, & vu

lnera

Nabuchodonoforis ftatua everfaà delabente

infligit,

494- 36

1

lapide. 409, £j

Mundi gaudia aucupari, ut inde aliquid hau-

Nabuchodonofor pracelfam in fomnio vi«

riatur folatij; emota e(t mentis, jo6,

det arborem anigma praferens regni,

ï;

44

424. I

]

Mundi gaudia neque habentur in fpe, neque

Nabuchodonofor fomno fopitus ftatuam vi-

poffidentur in re,

j07. 77

det ex varijs compactam metallis,

43 f.42

Mundi deliciz inanes,& volatiles, $08. 80

Nabuchodonofor

fuperbiens in ítatua in-

Mundanz latitiz fi intimiora introfpicia-

mus dolorem continent innucleo. $09,82

445. 78

ftar beftie pronus in paítum abjicitur,

"B 88 8 3

NNabuchg«

Index

z

Nabuchodonofor ja&tntía in confttuctione

Nomet

i

Babyionis,

445. 98

clatione plures infolefcont , qui nul«

liasíant metiti,

432: 33

Nabachodonofor fuadetur À Danïele elee.

Nomina plura ominola ; & etiamnum ter.

mofynas elargiri pauperibus , ut mortem

rorem incutientia.

194. 5

evadat.

232. 1

Nathan Propheta reptehenfurus. Davidem

Nomina fuerunt ab Adamo rebus impofita

juxta earundem naturas, & prtopriétates.

ob patratum adulterium, & homicidium,

432. 31

K

blandé priüs in ejus fe animum infituat,

Nominibus ambitioss magnificis gaudent

etiam viri plebei.

ut David (ententiam fcrgt contrafe ipfum.

444 75

Ka

433. 3f

Notkerus Balbolus mulierum coafanguinea-

Natura amoris vinculo, unóqu

e iomplexu

rum afpectum declinavit confcius periculi

videtur omnia colligàffe.

197. 24

caítitatis temerande. — 178. 4x

-Natuta paucis contenta efculentotum hi«

Nuntij Ochoziz virtutes reticent Elie, &

mietate opprimitur.,

297.47

ruflicitatem exaggerant. 222. 30

Naufragijs innavigat , qui in vitiorum pex

Nuntium latum lancearum cufpidibus frone

lago rnalaciam non.fugit.

264. 17

dibus lauri obtectis indicatum.

$06. 7I

Navis Petri cunc fuit periclitata, cuin captis

Nuptiz Verbi divini cum noftra humari-

pifcibus onuíta divitias congelfit, |. 160,

, tate.

98. 30

6o

Nutrices ex lapfu infantis bonum idefumunt

iNavis Inílitoris eft. benefi

ka in paupetes

omen,.

428. 15

commiferatio.

753. 89

N«hemias beneficio lachrymarum verum e-

QO.

nancifcitur gaudium,

j9?. fo

Nero, & LiviusSalinator confules fimul re.

Belifeus Romz ih campo martio eaexe

nuntiati difficillimo Reipublicze tempore

tructus arte,üut apex umbram in íe

amicitiz. junguntur foedere, & immemo-

ebiberet, nilque obfcuraret.

659.

res injuriarum , quibus ante. diffidebant

-

IOI.

Sed invidia nonnifi cum. alieno

/

mutuis coníilis Hannibalem fregerunt ,

difpendio fplendet, ibid, 102

& Rempublicam . fervárunt. incolumen.

Obleétamenta ciborum flàmmas enütriunt

iO.

l

concupifcentiz , & mentis aciem : hebe-

NNeftoris orätio,cur melle dulcior diceretur.

tant,

286.

414. 33

Obligatio fuccurrendi pauperibus in *liviti-

Neítoris lingua, cur mellea diceretur. '440.

bus expenditur.

712,. 3j

60

-

Obligationem alieng miferiz levand& nos

Nicodemus per miracula ad fidem adduci-

edocet Chriítus.

7í0. 31

tur, nocte venit ad JEfum.

64« 11 -

Obfoniorü cupediz noxiz funt animz,quám

Nigredo, quam amor invexit pukhritudi-

mifere enervant, . 286. 4

nem promovet fponía.

10:, 44

Obfoniorum deliciae egritudinum funt fo-

.S. Nilus Capuam ingreffus diaconitfam no-

menta;& arma quibus Libithina intezimit

E d

luit admitteread colloquium, niíi priüs

gule indulgentes,

301. 64

dimitteret ipfa Sacerdotem quemdam ju«

Occafiones , quibus invitamur ad obl::&a-

venemu,

178. 41

mentaillecebrarum;declinandz [unt.26 f.

Nilus fluvius fymbolumambitionis. 379,

21

1

Othozias lapfu per ccenaculi cancellos gra«

Nimium omne facilévitium contrahit iO

viter egrotat, & nuntios mittitad coníue

160. GI

corrumpitur.

lendum Beelzebub Deum Accaron.. 222,

3

NNobilitas in luxu epularum illuftriüs fplen-

2

Oculi mulieris Duces funt (celerum, fonen.

defcit: & proptereaDives Evangelicus,

qui induebatur purpura, & byffo, epula«

ta libidinum , libidinei amoris Proxenes

tae.

batur quotidie fplendide,

298. $3

17$. 31

INo£é agriculturam exercuit, & vineam ex-

Oculi fünt niaturales animi cuniculi,per quos

«oluit, Pafcendis gregibus filios prafe-

hoflis tartareus. propugnaculum avertit

cit.

1$2. 36

cordis noftri.

119. j4

Oculi non coérciti Davidem traxerunt in

iNoé poft diluvium mufto madidus inhone.

ftam nuditatem fomno fopi

adulterium cum Be:fabea,

230. 54

cus prodit,

349. 1

Oculi nifi fuerint columbz , naturam indu.

"INoémus non perijt aquis diluvij, quia fuit

unt Bafilifci, ibid. $$

caftitatis cultor.

268. 32

Oculi naturáles funt cuniculi, quibus hoftis

Noémus cur non intercefferit pro humano

tartareus arcem anima noílrz evertit,

176. 60

genere, ne aquis diluvij extingueretut;

cumi Abraham fupplicaverit Angelo, &

Oculi à mulieribus avertendi, ne concupi-

Ícentiam excitent.

intercefferit pro Sodomitis. 278, 63

Nomen aflentatoris pravum omen ; veritae

Oculi ubi venenum incipiunt haurire libie

dinis,conclamatum eft de caítitate, ibid.

tem corrumpuntaílenratores. — 426,8

67

Nomen aul'gicium eftreh. 4334 36

» Oculi

Rerum Præcipuarum.

JOculi Vitginem adípicientes eam. conftu.

num interemit, 20r. 31. & fequent.

prant , fitque propterea afpectus, Virgini-

Odium diu celarí non poteft,venenum quod.

tatis proftitutio.

3of. f

interíüs nutrit; exteriüs prodit, 204. 44»

Oculi coércendi: qua venena

luxutiz à ve-

& fequent.

nuftate ebibunt püellarum in peétus trans-

Odium qui tegit, vel venena adaptat, vel

fundunt.

308. 18

:

flrages apparat. 206. $2

Oculi columbarum affedum exprimunt

Odium amicitiz larvá perfonatum truculena

commiferationis.

667. 15

tius Ízvit, &lethaliþs debacchatur, 207,.

Oculis cur dicatur infidiari amor cupidineus,

187. 74

Odium quod in pe&tore nutritur;feverus e&

carnifex.

209, 6O

L

;

Oculus nequam fcandalizans eft oculus livi-

dus, ac invidus.

641. 36

Odium non corpus tantüm, & vifcera intus

Odij multiplex fpecies expenfa, — 195, 4

corrodit, fed etiam honorem , & famart

Odij humani caufze plures recenfentur, prz-

209. 6I

Odium Scribarum, & Pharifzorum in Chris

cipuz funt tres,

194. IO

Odij effe&tus plures recenfentur.

1951j

ftum, ut eum perderent.

212, 68

Odij excitandi in improborum fcelera, ple«

Odium peéctore innutritum gehennam exci,

raque exhibentur adminicula, quibus odi-

tat tormentorum,

212.69

um laceffitur inJadam proditorem, &

Odorum deliciz homines produnt malé o-

Herodem permittentem amputari caput

lentes. 284. 92

ä '-in-

s

Joannis Baptifte ob jusjurandum. — 196.

Oleo perun&z fozmicz, mufcz, & ali

7. & Íequent.

fe&ta moriuntur,

429. 2I

Oliffe fe ipfum perin

de eft;ac fe probä ama.

Oleum fymbolum beneficz commiferationis

re,

1jI, 31

in pauperes,

740. 41

Odio íc per(equitur, qui fe nimium amat.

Olfaétui hotpitis principis adulaturus Mere

142. 2

cator, hyeme Amítelodami ex puris aro»

Odio corporis difcimus recté diligere: quia

matibus ignem accendit, ac plura millia

tunc odium non de livore procedit,fed de

confumpfit aureorum.

284. 90

charitate incedit.

Olfastui accommodata odora fuavitas viris

rft. 33

Odio tortus Sifypho haud diffimilis , nec

Prometheo,

lem mentem frangit ; .an.imum «mollit,

194. 91

209, 60

Odio exulceratis nil obtingit diriüs, quàm

Olfactus coércendus ne obleCtatione odo-

rum foveatur libido.

284* 89

non poffe odioforum juffionibus refraga-

j

ti.

*1I. 66

Oliva fymbolum mifericordiz ; & eleemo-

Odiorum incentivum eftcalumnia,de cujus

Íynz pauperibuserogands: & oftiaad fa.

natura eft mentiri,

195. 1I

cram adem in templo Solymzo ex oliva

Odiorum fomes eít emulatio, pinguiórque

compaéla, nos edocent;beneficio eleemo-

fortuna, fiqua melior uni przealtero at-

Íyna nos coelum ingredi.

751. 11.

riferit.

201. 34

Omnia poffidet, qui fua omnia dat pauperiv

Odium quovis cane rabidius in omnes fu-

bus, quia Deum luctatur.

726. 62

riose íxvit, alioslethaliter mordet, & fe

Onam ex odio, & invidia noluit ftatri filios

ipfum feraliüs rodit. 193. 1. & fe-

excitate.

635. 13

quent.

Opera omnium fanctorum , nec unum pof-

QOdiüm humanz focietatis eft venenum, fo-

funt peccatum lethale compenfate. — 97.

lutio aurei vinculi amicitiz.

I193. I

2

Odium eft diffonantia appetitusin id, quód

Opera bonatum Angelorum, tum homïnum

quamvis multiplicata finiti funt valoris.

apprehenditur, ut difconveniens. ibid. j

"dium civilis confuetudinis morbus dicicur

97. 28

"Opes pauperibus di(tribut

Bellerephonteus.

153. 4

'æ fordes divitum

Odium naturale oriens ex arcana quadarí

abítergunt,

731$..29

antipathia.

154. ó

Opitulari pauperibus tenemur ex przecepto,

Odium ni coérceatur, furiose fevit.& favé

& non tantüm ex charitate.

742. fO

197. 22

Opulentia latvata eft felicitas, delicias ex-

— furit, ftrages ubique fpargit,

Odium Abimelechum excitavit ad . feptua-

hibet, & erumnasdonat. 162, 67

198. 24

ginta fratres interimendos.

'Opum augendarum vera ratio cíl, eas pau-

Odium ad plura perduxit Abimelechum fce-

.peribus diflribuere, 724« 73. & fev

lera.

quent.

195, 27

Odium ex invidentia przfertim ortum, ple-

COraculum à Saule confultum refponfum de-

rumque argumentum eít laudis. 200.

negavit, oftenfürum filentio;piaculum ali-

31

quod fuiffe patratum. 221. 26

hota m

Odium excitaat , fovéntque dignitates,qui^

Orare Petrus, cür non potuetit una

'' bus fuppares infigniuntur, .ibid.

horto Gethíemani, 136. «t

Odiuni fovit Cain in Abelem ob ' uberiores

Oratio fempet opportuna ut pericula declf-

i

Numinis in ipfum favores , & ih uno fra-

nemus peccandi. 266. 26

tricidio quartam partem in mundo homi-

Qratio.

. Index

Oratio benefice in paupetes cónfociata mu«

Oij faga caflitatis e&,þ?opügäaculum'. 332;

nificentie coelos penetrat.

741« 45

17

v

)

*

Oratio Cornelij, cur efficax, & in coclum

Ouij fuga efficax alexiphärmacuui curandg

afcenderit. 751. 79

agritudini &ftuantis concupifcentiz, 332

Oratorum excitantium affectum commife-

19

rationis pleraque exempla,

$84. 2I

Otio torpentes tempus

þim':tili'ter perdunt.

Orcus immundorum fpirituum regio. 186.

246. 8:

70

Ouo nil poteft hominibus obtingere dete-

ï

Ornamenta mulierum laquei funt dcemo-

.fiuse.

247.1

nutm,

212. 19

Qtio indulgens lectus eft cacodeemonis, in

Ornatus muliebris püidicitie ornatum dee

quo quiefcit, 251. 26. & feq.

venuftat.

176. 33

N

Orio ne torpefceret feptima dies in mundi

Ornatus fceminei corporis animam devenu-

cereatione, loco operationis fübf(lituitur

ftat.

273. 48

fan&ificatio, & divina benedi&tio,ut quod

Ornatus muliebris zílus excitat/ marinis

deeft operis , fanclificatione fuppleatur

P

procellofiores, quibus naufraga perit pu«

DITETS

dicítia,2

74. 5!

Otio torpentes flare nefcij ad pulfum cujus«

Ornatus procacis mulieris viros devenuftat,

vis modice tentationis corruunt , & in

ideo fugiendus.

311. 27

fcelera ruunt.

2$6. 47

Ornatus muliebris non femper damnandus,

Otio torpentes caecutiunt talpis perfimiles.

fed is, quo viris. illaqueandis à procaci

258. $4

muliere affectatur,

311. 18.

Is orna«

Otioíum noluit Deus primum hominem in

tus probus,quo nongemmz caput illumis

paradiío terreftri.

251, 28

nant, fed virtutes intus in animo Íplen-

Oriofus quamvis nihil videatur agere,actuo,

fitamen femper eít otiofi perverfitas,

Orphens harmonico citharz pulfu feras ci-

"

248. 17

curávit, lapides traxit.

8. 7

Os procacis mulieris fovea profunda, ejus

Otium pulvinar, & fomentum ef pravorum

. omnium affectuum.

"

14. 34

ofcula declinanda.

322. 72

Ocium eft origo omnium feditionum,ab hoc

Ofcula feeminarum fugienda , quia morfus

funt Diaboli.

fonte nonnifi putidi fcaturiunt rivuli, r$

320. 64

j

Ofcula mulierum fugienda, dum labijs infi-

Orium peffimus eft confiliarius,à quo vitia

guntur, vulnera ca(titati infliguntur, 32f

fuggeruntur.

246. 1O

Otium & felicitas (1 martiali copula neclan-

Olculandi mulieres mos apud Romanos . ad

tur nonnifi fcelera generant. 247. 11

temulentiam conjiciendam in ijsdem. ; 2 2.

Otium animum inficit, in quo una cum pro-

bis defiderijs arefcunt virtutum germina,

Ofculari manus Sacerdotum,cur olim puellze

confueverint.

.249. 19

"

324, 81

Orium arcetur à D

eo in Adamo- collocato

Ofculo oris fponfi, cur ofculari expetierit

inparadifo ut operaretur,

249. 19

fponfa.

I03, 47

Ocium peítis e(t urbium , exitium Reipubli-

Olculum pacis in miflatum folemnijs, quo-

E.

C?. 249. 2I

modo religiesé inftituendum,

323. 76

Otium eft peflis virtutum , fomes vitiorum,

Ofculum eítharrapeccati. 324.78. Ofcula

fepulcrum probitatis, fons pucidiffimus

ad fornicationem viam emolliunt. ibid.

improbitatis.

250. ày

;

Orium e(t gehennz fanitor, acD

oenionum

)O[culum fanctum ab omni defeecatum libi-

quies,

2$1, 26

í

dinis fufpicione, quale.

326. 84

Otium in hoc operofiffimum , quia totiüs

Ofculum inceftrum vereno plenum, — ibid,

malitiz fcenam conítruit,

2j1. 28

8

'Otium impietatis protervus Pzeda

Offa arida verbum Dei audiunt ab Ezechiele

lera edocet omnia.

253. 32

gogus f,ce-.

concionante, quod homines detreclant au-

. dire,

Otium, quod in otio otiatur; proba non ío«

128. 38

làm corrumpit virtutum defideria, verüm

Oswinus Rex munificentiam in pauperes di.

etiam urbes ipfas otio torpentes fus de-

dicit ab Aidano Lyndisfarnenfi,

719*

que vettit, & radicitüs evertit.

24335

E

L]

Orium Ifraelitis non folüm proba corrupit

Ouum, proba, quz concipiuntur defideria

r

corrumpit,

247. 14

defideria, verüm etiam tempus furripuit

petveniendiad terram promiffionis. 2 5g.

Orij tiplex genus homini femper noxium,

$4

247. 1j

P.

Otij inertia extinguit quidquid probitatis

:

defiderium concipit,

250. 24

Aceinter homines,vel maximé dele&ta.

Orij detrimenta (olavirtutum exercitiare»

tür Deus, cui fummé placet, 12.

P

3

X.

parant, | af?" $ó

Padtom.

Rerum pracipuarum,

Pa&umà Deo initum eum Ádamo de trans-

Pauperes non funt e*xpe&and:, fed quaresis

fundenda in pofteros immortalitate, fi ab

di, ut eleemofynam accpiant, 72f8. Io6

efu abítineret poml vetiti,

4o. 2

Pauperi egrotanti, quia meretrix Lufitana

Paleftini pinguiori invidentes Tfaaci fortu-

fuit Ebore opitulata, refipifcit, & falue

nz puteos, quos foderant obftruxerunt.

tem &ternam confequitur.

731« 15

136. 52

Paupeti Lazaro quia opitulari Dives Evat«

Paima cum premxtur,vegeuor erxgrtur I17,

gelicus detrectavit gehennze ignibus tofe

quendus addicitur.

7334 17

Pampmn fuperfluitatis quomodo à divitibus

Pauperibus quae damus, Deo commodamus,

amputandi,ut fructus pariant. 726.79

698. 66. Deuseftin paupere, utaccipiat,

Panacea curandis morbis omnibus animi pet-

queilli damus. 695. 6

opportuna eft eleemofyna paupenbus di-

Pauperis cenfus, & harreditas Deus eít, zo1.

-ftribuenda. 743. 54

1j

Pancarpia genus venanom-s ommgeuarum

Paupenbus qui negligunt eleemofynas elar.

beítiarum,

464.

giri,depauperantur lpü, opésque perdunt,

7241. 63

Panes à Chrifto muluplxcau in deferto. 756,

99. A Ivone illuftri facerdote, ibid. Ab

Pauperibus quod. erogatur fænon datur. ib.

Arnulpho Sueffionenfi.

256. 99

65

Paradifus tetreftris ad omnem conditus a-

Pauperibus qui opxtulatur divitias incremen-

moenitatem, adhuc laborem ab Adamo

tat,

228. & fequent,

exegit, ne delicijs diffluens otio marcefce-

Pauperibus,quia munificé fuetat Eberhare

ret,

251.29

dus opitulatus ad — infulas promóvetur

Paradiíus terreíltis ad omnem confitus vo-

Sahsburgenfes , Euchariftiam 3 paupere

luptatem ; in eo feducuntur Protopa.

lepro(o vomltu e;e&am,deglunt. 716,

rentes à cacodcemone.

433.34.

4

Paraliticus,cur à Chrifto interrogatus,an vee

Pauperibus opitulati proprium homini ex

lit fanus fieri,

402. 97

humanitate compacto. — 717. $3. G feq.

Pauperibusque damus,lucramur , & habe.

Paraphernes apud Darium regem maluit fibi

fervari frattem , quàm uxorem,& filium.

, mus; G ea perdimus, qua ut poffideamus

201. 34

pauperibus denegamus.Idque contigit coe«

Pater zternus loquens ad. intra uno omnia

nobitis monafterij Scopuli, 729.63

dicit in Verbo,

16. 2

Pauperibus, qua dantur eleemofynze plus

profunt danti, quàm accipienti,

731.1Z

Paulini Nolani vittutes, & prarogative re-

Cenfentur,

716. 48

Pauperibus, qui fua dilargiuntur à gehetina

Paulinus Nola Epifcopus inpauperes profu:

eximuntur.

733. 17

fiffimus,fe 1pfum dat venum filium viduze

Pauperibus qui opitulantur proximiüs ad

redempturus & famulitio Barbarorum,

D

eum accedunt,

737. 31

Pauperibus quod datur ex charitate ; quo-

715.47

Pavo incitans foeminam ad Venerem turget

modo dicatur debitum ex juftitia. 7414

. €ollo, & caudam inorbem exphcat. 271«

47. & Ícquent.

42

Pauperibus opitulantes fibi thefaurizant.

Pavoms vaio depi&tze plumz colore ad fe-

742. 52

Pauperibus,qui eleemof; [ynas largiuntur,Deo

lem animum relaxant fpe&antxs. 463.57

Paupetes fpirituyqui dicantur. 444.76

foenerantur, & Deum foenerant. 74$.63

Pauperes ad fores Ecclefiz olim eleemofy-

Pauperibus qui fuerunt opitulati, cum mot«

nas,cur acciperent.

$78. 51

talitatem exuunt, gloriam induunt; &

Pauperes invidendi potiüs, quàm irridendi,

.cum morte cadunt , furgunt gloriofiores,

ac contemnendi,

747- 68

700, 70

Pauperes negotiantur quz à divitibus acci-

Pauperibus qui opitulantur Dei munificene

piunt in eleemofynam. 725. 70.&au&o

tiam a2mulantur,

749. 73

feenore reflituunt. ibid.

Pauperibus eleemofyna quomodo impertien.

Pauperes accipiuntà nobis fluxa, & reftitu-

da.

758. 108

unr agerna: accipiunt coenum , & dant

Pauperibus opitulantes rerum omnium co«

coelum.

pia abundant, qui moxconfuetas eleemo-

Pauperes verbrs duris excipientes ab ijsdem

fynas denegantes depauperantur,

759«

dicuntur faciem Ííuam avertere.

736.

100

26. & etiam quí à fuis creditoribus fpo.

Paupertatis veftigia funt reliquiz poft di-

ibid,

. liatis feveré debitum exigunt,

vitias, quas libido decoxit, velluxus di-

27

fperfit.

749.76

Pauperum,& divitum mutua compenfatio.

Pauperes à Belifario fpo!xan ; eundem ia

imum detruferunt zrumnarum, 736.29

673. $7-

Pauper dicitur caro dxvms.

Pauperes propitiant Numen viro mifcricor-

673. 39

di.

755. 97

Pauperum eft regaum cæaorum,quod ijs m

Pauperes liberantà timore mifericordes in

pertiunt, à quibus eleemofynas accipiunte

die mala,

9$6. :Ot.

67€. 47

Verani de Affeiibus Tom, IH.

Hhhhh

Paus

"

-

UMH

Index

Pauperum quomodo in hac vita dicatur effe-

Pettus Apoftolus

flrum flevit am

poft ter nepatum . Magi-

. Regnum callorum, ibid, 48. & (eq.

até, 281,75.

EÉt à peri-

Pauperum precesplurimum obtinent effica«

cuio fe fubduxit. ibid, 77

cie ad obtinenda petitaà Deo.. &77. yo

Petrus Apoftolus mortuam mulierem Tabi«

P'auperum finus foecundus eft ager cum fce«

tham ad vitam revocat,

677. $0

nore reddit, que accipit. 695. «6

|

Petrus Apoftolorum prince

ps in linteo &

Pauperum finusager eít adeo . ferax,, ut fi

€celis pendulo genera omnia videt anima«

aqua diftributz eleemofynz irrigetur in

überrimam

lium, quz jubetur occidere, & mandu«

*

1

