to filio (uo intulére Judzi : Confurrexit Casn

Genes, 4«

?

adverfus fratrem fuum Abel ,. &f interfecit

ut Chriftum moverint ad vïtam mortuo im-

eum , & ait Dominus ad Catn ?

pertiendam,

ubi eff Abel

Nonita potentes fuerunt cüm fecundó

frater. tuus? nuncigitur maleditlua erá fu-

$'.

lüxit, & tota collicuit in. lachrymas, cüm

er terram ; cum operatus fueris eam , non

Chriftum fublatum. deprehenderec & fepul-

dabit tibi fruclus fuos,wagus, t profugua eríe

chro: accefferat Magdalena lachrymis madi-

fuper terram : inerat Abeli natura ad. virtu-

daad fepulchrum , inquo Pilatus Chriftum

tum ftudium prona, indoles comis, placida,

maníueta, & placabilis ; obíervanuiá fra.

condi jufferat, fuo parentatura Magiílro,vel

faltem effufione lachrymarum exulcerati

trem, reverentid parentes, religione Deum

Mi :

cordis linituradolorem : fed quem noninve-

fuerat (emper profecutus, cui quoties per vi-

Qimas fupplicaret, quidquid optimi in gre-

nerat in fepulchro, folicita quarit in campo;

ubi nova calamitas antiquam vifa eft memo-

gibus, & frugibus poffideret prompto, lu-

ä

riam obliteráfle; fiquidem ablato & monu-

bentque animo in fíacrificium obtulerar.

iento Chrifto non meminit Magdalena cru«

Cainus veró nonnifi perfunctorius fuit in

cis, ed revoluti duntaxat lapidis; accufát-

cultu Numinis,cui deteriora femper dedica-

que reverentiam Sabbathi ,. quze fuam fibi

verat, refervatis ad proprias delicias melio-

ribus: hacque caufa, cur cceli favor Abelis

quietem abflulerit, & perinde extra fe , ac

extra lepulchrum vagata fe ipíam qusrit in

victimas afficeret, ac fuper immolata, prius-

Magiftro defuncto, quem in fepulchro non

quam humaná manu,igais fubderetur é coelo

repererat; nimirum amore percita, ibi non

piuvius,- cüm tamen Caini oblata omni deítie

f)

etat, ubi erat; quia amans ibi eít, ubi amat,

tuerentur caelefti favore; hincfraterna feli.

citas invidiam' exfufcitavit in Caino, quz

& quidem efficaciàs,quàm ubianimat: ftare

eam non permiferat amor Magiftri , quem

eum adebtor(it , ut jam nil nifi vindictam

jacentem non repererat in fepulchrojimó nec

animo volueret, & omnes pofthac victimas

contumaciter ejuraret; cümque invidii in

doleris fui nobilitas permifit eam humi ja-

cere, quam folicitavit ad. plura itinera, fi

Abelem contabefceret Cain , eámque fron-

|

AA

ne

forté quem in fepulero quareret, ei occur-

tis triftitià, vultisque dejectio

proderet,

cedem Abelis molitus,in azrum ducit , ubi

reret in campo : lachrymarum tlillicidiis

fpem fuam irrigavit , ut citius flos campi a-

cum ambo mifcerent fermones, & Cainus

dolefceret, £ructümque, quem fperaret , col.

plura contra nature Authorem criminares

tur, ac divinas leges, ordinésque infectare-

ligeret: luget abfentem, quemtamen prae.

fentem interrogat , quarendi perfeverantia

tur; & Abel propugnáffet divinas leges;

ä

occafionem fumpfit Cainus, telo, quod manu

promeruit, ut quem quareret , ei occurre-

ret exficcaturus ex oculis lachrymas, abfter-

geftabat Abelem confodiendi, & gemina'is

goAn, 26«

Íurus é corde dolorem : JDixit ei JEfus: mu.

piagis inrerficiendi : fed. Abele iüterícéto

$

excanduit ftatim Deus contra fratricidim

*

lier quid ploras ?

"Sed quid? qu&d Chriftus cüm nullo

zialedictus eris fuper terramz eàm operatus

fa«

amplius mortis laboraret periculo,cüm mor«

feria eam, non dabit tibi fruclus fuos : va-

In hzc

tem ipfam viceritredivivus , vix apparuit

gia & profugus erie faper terram,

j;

fachrymanti, flatim falguris in(tar inftanta-

tonitrua occilo A5ele Deus vindex excan-

1

neum eiittentis fplendorem difpatuit? . Et

duit; minatüsque eít maledictiones fuper

,

terram, fterilitatesoccate telluris, caritatem

eodem temporis momento, quo lachrymas

ïz

exliccat, elicit uberiores : fiquidem experta

annong, carentiam fru&tuum, germinatio-

l

toties Magdalena Chriíti virtutem non. fo-

nem fpinarum, & ubique obvias timoris um.,

làm vult Magiicum videre, fed & tangere ;

bras, larvásque terroris; quia fanguis fufus

qui tamen manum arcet linimentis infe&tam:

fuit Abelis in campo.,

zuítici tamen diu non toleravit larvam divi«

At crudeliffimé Jerofolymis interfici-

3

f^

nitas tam humana; fed ea detracta fe prodit

tur Chri(tus, vexatur per no&lem, fiftitur Pi-

flenti, & quarenti Magdalenz , quam fimul

lato, accufatürque, ut feductor, ad Herodem

miffus illuditur, ad Pilatum reductus con-

à fe difpellit,inquiens: Ne/; metangere,va-

ä

de autem ad. fratres meos :

nimirum pro-

demnatur, flagellis ceditur ad columnam,

fi

fuíz Lazaroà Magdalena lachryma plus eb.

fpineà redimitur coronà , ex(ibilatur rubro

panno indutus, pofthabetur Barabbz ho-

É

tinuerunt gaudijin fratre redivivo, quàm

U'

fuíz Chriíto, quem quafitum, quamvis in.

micidze, nudatur veftibus,affigitur cruci,me -

V

ventum non detinuerunt; voluit enim fe

dius inter latrones interficitur: & quo Deus

vindex fragore pertonuit in. pefidiam u«

b

negligentiüs lugeri, quàm fuos, quia cumu-

t

Jatiüs excipit lachrymasac folatur, quz fun-

dzorum? quibus flagellis vindicavit effu.

fum innocentiffimi fui Unigeniti fanguie

duntur in levamen hominum opprefforum,

nem ? quas poenas dedére Deicidz Jerofo-

li

quàm quz effunduntur pro ipfo: vult enim fe

t

fc negligentius lugeri, quàm fuos; quia no»

omos

lymis? nullas fane ': quia non purus h

e

C

Amorem Deiin hominem luculenter produnt divinz perfonz, ;7

fed Deus homo unïgenïtusäDe(; miífus in.

in plures fa&tum divortium viam ad omnem

terfectus fuit , quinimo uübique cumulan

adaperuit corruptelam : poít tam. immane

E

tur Judzi beneficiis , ut vel fola Petri um-

patratum fcelus , quo abhominibus ízvi-

bra fanitati zgritudine labotantes reítitue-

tum fuit in Dei filium ; eàdem plane debe.

Gtyii, j ]

ret, nullásque in urbe fuit vicus, qui benefici

bant homines vià, feu linguarum multiplie

Numinis favores non fenferit : claudi, erecti

citate integritatireftitui morum , &ad fa.

deambulárunt, furdi fublatis aurium impe.

niorem reducí frugem; ut fieret poftdivor,

dimentis audierunt, caci à nativitate colo.

tium, quo fe à Chrifto fejunxére, cor unum;

tes diflinxerunt ; ardore febris correpti re-

Gtanima una.

frigerantur, & reficiuntur: nullámque fuit

Componamus nunc Abelis ceedem cum

57.

trivium , in quod Dei Spiritus non fe fe di-

Chriíli nece.

Erraturus tremens, ac profue

miferit; pifcina nulla, qua innumeros ba-

gus amandatur per varios terrae tractus fra«

Non bi ebrij

tricida Cain ; &extorris jugiter iníequen-

]

ptifmo populos non elueret.

A&ür. '20

fint, ait Petrus, fed boc eft , quod dictum eit

tes fugit promeritas poenas; fed Judai dei«

per Prophetam joél : Eterit im novi[fmá

cide undique beneficiis cumulantur , gra*iis

afficiuntur curationum , generibus ditantüt

diebus dicit Dominus , effundam , (ed quid

effundet Deus vindicaturus Unigeniti íui

linguarum , fermone inftruuntur Sapientize;

cruentam necem ? ulturus Chrifti flagella;

facro baptifmni fonte expiantur; & nifi ip(i-

& vulnera? an flumina cruoris effandet, an

met (ibi fcelerum fuorum reítem toríiffent,

maria juftiffimz irz , ut deicide, qui pa-

quá perduellionis Rei (trangularentur 5 ad;

tibulo Chriftum fuffixére vivos demergat ?

huc vixiffent Chriíto fuperftites , amiciNu-

minis, & in filios adoptat :

fed quia non

Non hzc: fed effundam de [piritu meo fu-

per omuem carnem , & propbetabunt filjj ve-

folüm in Chritum fzvierunt , quem cruci

Siri, & filia veftre,

affixerant ; verüm etiam & Apoftolorum

fanguine maduerunt, quia in ipfos Chrifti

$5*

Vix potuit Dei mifericordia hofpitio

excpienti Chriftum Bethanie humaniüs

Diícipulos ferro cze(os feviére, non potue-

runt nonexcidi à Deo : indulíiffet . coelum

favere,quàm Chrifti fanguine madida Jero.

deicidis, quostot cumulaverat beneficijs , f

folymz : ubique fuz veítigia benevolentiz

impreffit, fuis cumulavit favoribus popu-

fola Chrifti cede contenti ferrum ncn acuif-

ä:

lum; at quz (zvierant in Chrittum pecto-

fent in puros homines , fed ubi Apoftolo-

rum fuderunt fanguinem , effudit, & Chri-

ràad fui allicit amorem linguis igneis €

fummo colo in ceenaculum delapüs ; ficut

ftus fuz irz phialas, fuíque furoris catapule

l

eiim olim fupremus rerum Conditor plu-

tas, urnásque plenas indignationis, Mitiüs

rium confufione linguarum temerarios in-

fiquidem Deus punit, qua contra ipfum fce-

fanientium Gigantum labores fruftravit , ac

lera perpetrantur ,. quàm qua& in homines

.

fuperba conília in Babelicz turris (tru&tura

committuntur flagitia; quia noftrri, quàm

fui eít Chriitus (tudioflor: promptior eít

i

diffipavit : € converio nunc fyderibus zequan-

dam Evangelicz Religionis tarrim moiitu-

ad noítras, quàm fuas ulcifcendas injurias,

$

rus linguarum varietate pectora Judzorum,

& hanc ia puniendo zeterni Patris cunétae

ac'Ethnicorum divino nomiue fortiffimo

tionem, quz in filium fuum fuére perpes-

veluti prz(idio communit, ut qui accipitres

trata Ícelera, non.. obfcureé adumbraverat

::

füére, vitz , nectque Chrifti infidiantes, in

Parabola apud Matth. 21. fiquidem ubi eje-

&us extra vineam filiuseít, & à ruíticellis

j

crudelitatis expiationem,replumelcerent co-

C

lumbz pennis deauratz, (eu amore inflam«

rufíliciffune maétatus , promerita paratur

ia

matz ; Et accipietis donum Spiritus [andti.

quidem ultio, nontamen quz ftatim. peri-

56,

Sed cur íaltem non ceciderit & coelo

mat, fandátque fanguinem, fed futura dun«

e

iguis de more aculeatus in fulmina, fed di-

taxat prznuntiatur, inquiens »w4/05 s»4l?

j*

l:ïpi'us inufitatas fuerit obtufus in linguas ?

perdet , & vineam [uamlocabiz Alijs agrieo. M aesp, g,

lá.

Sed ubi audivit retentos ab . invitatis erf. ,

li

an quía odit amor Dei in homines folmina

cüdere, quz laedunt; amátque potiüs linguá

Nuntios, ac interfe&tos, illicé quavis difru-

lambere , &eblandiri? vel voluit divinus

pta mora fuas immifit copias,qua igne, fer-

[s

h

fpiritus multiplices difpertitus in linguas

róque cuncta perderent , homicidas truci-

igneas in terras delabi, totidem amantiffima

darent, & eorum civitates folo zquarent,

|s

pacis ofcula libaturus ? An quia ipfe fibi

Tenuerunt fervos ejus , & . contumelys affe-. Mastb, a,

élos occiderunt,

Rex autem cum | audiffet

|s

fama elt amor, qui totlinguis abundat,quot

funt flammz, quaz ex ejus evaporant cordis

iratus esd ; 6 miffis exercitibus fuis . perdi-

h

fornace, ocyus ut Dei beneficia ad ultimos

dit bomicidas illos ,. 69 csuitatem illorum.s

Ol

usque terrarum fines. infonarent ? quàd (i

fiiccendit.

viétimarum olim linguse przeconibus tri-

Ecce cum agitur de fcelere in propti«

$9.

"n

buerentur, eó quia linguá inflruerent in

um filium patrato zternus Parer, non (ta-

i

]je

templis populos, zquum erat, ut linguz

tim poenas ab ijs exigit, qui filium jugulá-

A»poltolis tribuerentur , qui verz Religio-

runt, fed tantüm exiget; eos nom interi-

LUI

nis futuri Praecones ob(trepenti erant filen.

mit, fed interimer ; non perdit, fed perdet;

Jle

Quód fi in

'm

tium fuperftitioni indi&turi.

cundtatur in ulcifcendo , cüm agitur de in-

extruenda Babelica turri lingfarum ex una

jurüs vindicandis, qui in proprium filium

0

fuére

Ferani de Afeä:äm Tom. Il.

Differtatio: Ill

$8

fuére illate: at cüm agitut de cede ad uk

minut, ne faceret malum , quad lorutus fue-

tionem fervorum, & hominum, omni femo.

Hxz«c in Sina

r4t adveríus populum fuum.

ta cunlatione ftatim poenasexigit: &iffis

contigere fcelera, qua juftiffimum Dei unà

exercitibus fuis. perdidit. bomicidas illos, &&

cüm igne, quo fuerat idolum conflatum ;

4

civitatem ilorum fuccendit : hoc eft. priüs

fuccenderunt furorem, nonnifi perfide gen*

[

fulmen excutiens poenas excgit , quam to.

tis excidio, & Gnguine reüinguendum;ni(i

nitru audiretur ; priüs inflixit telum : vul-

Numint fupplicátlet. Moyfes , 'obicémque

nus, quàm arcus videretur ad ejaculandum

ruenti oppofuiffet vindicla :

permiíttque

Deus precibus deliniri Moyfis, & arreptum

paratus: qui filium occiderunt mali dun-

taxat vocantur ; homicida veró, qui fervos

voluit abjicere fulmen, idololatrísque par-

cere.

interfecerunt ; inillos nullum fupplicij de-

Sed fi in Sina graviffitné deliquit in Nu-

ét.

"Y I

fignatur genus ; in iftos veró ferro, ignéque

fovitur ; fzvior eít de occifis nuntíis, quàm

men populus, mitiüs certé peccavit in He-

de jugulato filio apud eternum Patrem vin-

bron, cüm itinera faftidiret, & illius tzede-

dida: hinc de Abelis fratricidio, quàm de

ret exilium: fremens fiquidem populus ob

Bjimjh cä

Chrifti parricidio maturius , immaniüsque

iuneris flexuofas ambages,. quibus protra,

Ír

[

r

fumptum eft fupplicium.

heretur ingreflus ad terram promiffionis ,

$9:

oratiüs conüet,no&rörum

nu

Utque expl

adlatravitMoyfen, imónon folum voce, fed

effe Deum ftudiofiorem commodorum , ac

& manu, & faxis in Ducem plebs delatlata

li

aratiorem ad injuriasnobis, quàm fibi il-

itineris diuturnitate infurrexit; quamvis cie

te

de

latas ulcifcendas , nos non pigeat in. ere»

tra fanguinem , vulnüsque inflictum pro»

mum fecedere, ubi peccaverat in Deum non

greffa eífec feditio.

Sed licec deliquerit le-

t

populus tantüm , fed GC Sacerdos, aureo

viüs populus contra Moylem, quia itineris

f

VU

rimüm vitulo conflato , pofílea cremato

prolixitatem pertzfus , viribus jam fractus,

thure adorato , hoftiisque immolatis in Nu-

laboribus gravatus, G quidem citra «ruo-

b

men recognito.

Aaron Moyfis frater, ime

rem; vocibus, conviciisque aéra potiüs fee

periique confors, quamvis religiofiin Deum

riendo, quàm Moyfem percutiendo; nihi-

[1

animi Princeps, Ííed equo timidioris, im-

lominus adfuit ftatim Deus hanc populi ul«

portunis , nefariisque patitur fe poflulatio-

turus noxam , aufümque in Moyfen Dacto-

i

nibus adigi, ut ex pretiofis inaurium orna.

rem ; & verfurus plenam furoris ollam; Fe:

ä

n

mentis Certatim oblatis, vel vitulum inte-

riam eos peslilentiá , atque confummam ; te

ANum,.ig.

grum, vel caputfaltem vitulinum. ex puro

Autem faciam. Principem [uper gentem ma«

1

Immit.

uto auro conflari permitteret,

gnam, & fortiorem , quam bac eii , & quie-

ül

tuntur crucibulis aurea ornamenta , liquan-

dem erumpentem ex urna Numinis indigna.

í

tur igne , conflatur idolum ad /Egyptii fie

tionem vix potis fuit Moyles lachrymarum

l

mulacri exemplar, boviná effidium tpecie ;

extinguere imbre: & fufis precibus ollam

61

urgentéque operis celeritatem, & adjuvan-

quidem femovit indignationis ; non tamen

te cacodemone ; erigitur ftatim dete(Labile

fupplicii evafit appendicem , quá nullus fe«

fimulacrum , tenduntur populi manus bo-

ditioforum terram fluentem lac ,. & melin-

vino capiti,curvantur genua, tunduntur pe-

grederetur : Dixéque Dominus:. dimifijuxta

N!liä,l(c

étora,conítruitur ara; & manum admovente

verbum tuum,

dáttamen ómnes bomines,

q

Aarone adolentur thura, maétantur vicli

qui tentaverant, non videbunt terram, pro

Quod fi de-

nl

ma, perinde ac libertatis vindici , & afler-

qua juravi patribus eorut.

tori Numint,

Quid immanius, cüm prz.

liquerat in Sina populus contra Deum, fce-

t

fertimarz infcripferit Aaron : Iff4 funt Dj

lisque perpetraverat longé immanius, cur

t

iui Ifrael, qui te eduxerunt de terra Egypti:

humaniüs fe in perduel'em. populum Nu-

men gerit, precibus fe finens Moyfis delini-

H

O portentofa dementia! ó nefanda Ícele-

ftiffimorum hominum vecordia / ab impio

ri? Deliquit in Hebron. exilium faftidiens,

Óactificio via ad cstera emollitur flagitia j

& quidem longé mitiüs, levitisque,& tamen

graviüspunitarz Omnes bomiaes qUi tent4s

proceditur ad epulas lafcivas , ad lubricas

choreas, cantüsque profanos; comeditur,

verunt me, non videbust terram , pro quA

ïä

poratur, luditur , totüsque aér facrilegis

juravi p.etriöw eorum.

Quid? quód deli,

&o indulgeatur graviori, cüm longé mi-

53«32(!. A

impletur vocibus, & aureus vitulus fummo-

rum aequé , ac infimorum confalutatur gra«

tiori haud parcatur ? quia nimirun: gravio,

tulatione.

ri crimine inSina Deo íoli derogabatur : &

äi

| $o.

tumultu populi in Hebrone homo,feu Moy-

'ulit egré Detis facrilegij immanita-

[

tem, exarfitque juftiffimus ejus furot , ita

fes ledebatur : inexpiabilior fiquidem | e(k

tamen ut graffaturus in perduelles fuam de-

Numinis irainfui,quàm hominum | injuri-

tineri armatam dexteram cuperet à Moyfe,

am: eáque eft indoles amoris Dei inho-

cujus perbrevi delinitus prece diftrictum ,

mines, ut noílri, quàm fui videae

vibrandümque mox in idololatras fulmen

tur [&uwdic-üor effe,

]ä

abjiceret; oppofuit enim fupplex Moyfes

*

ruenti vindictae obicem

[

Dimitte me, ut

«9€ (0) S6»

ira[catur furor meus contra eos.. Moyfes au-

rem orabat Dominum, Locutásque esi. Do«

ä

$. VIH,

Qmoïem Deiinhominermluculenter proäunt divinz Perfonz. 29

puit ira in Achabum Baalis cültor.em;exaïüt;

s. Vil

tamen ubi Regis contumacia abarisad poe

"4deo leneficus in nos ef? Chriss

puli fui profiliit vineta: inftigante Jezabele

fpreverat Achabus Elie monita, « vineam

Amor, it son folum noftra avertat dam-

NNabuthi :conquirente fezabele :non folüm

m verum etiam , que fibi ab bominibus

fibi ufurpavit , fed etiam «ruore .poffeffo.

.e[fent beneficia rependenda ; bac án

ris foedavit, occifo Nabutho : iDefcendes 34862 Yo

Anofira velit *re;flundare £0fl»

anoda,

Dat in vineam Nabutb , t poffiderez eam.ss

fed defcenfus Achabi in vineam ; Nabuthi

juftam fuccendit divini furoris iram : juffit

ét,

62,

Avid veniam Ti crimiriis petituruss

flatimDeus, :Eliam in «occurfum Achabi,

-ut promptius Deum ad mi(erendum

imortisfententiam :«ei intimaturum z. $z7ge,

fle&eret, non fe in hominem pec-

& defcende 3n occurfum icbab Regis Ifrael,

i w-lülm, S..

«caffe edixit, fed foli Deo, 735; foli peccavi ,

iEf loqueris ad.eum dicens J :bec dicit Domi-

& malumcoram te feci 5 quomodo « David

as : 0ccidisii anfuper & polledisti , &$ post

foli Deo fe peccáffe fatetur , cumUriaman-

ibec addes.: 4n loco iboc , án.quo dinxerunt

'terfecerit, ejüsque thorum foedaverit ? .An

«€anes fanguinem Nabotb ,. dambent quoque

zon hominem interficere , ;perinde e(t, acin

gJanguinem tuum , .peccanti 'Achabo contra

Tominem peccare? :«cur Reum tautüm fe fae

Numen coeli «deliciz tantàm ifubducuntue

tetur divinitatis, qui Uriz fanguinem effu-

ad triennium ; «delinguenti «contra. homi«

derat ? optimé norat in hominem etiam pec-

em fulminaintorguentur, & vu!lnera iu.

«cáffe, fed utNumen promptibs.ad :veniam

4liguntur; :arameerigenti Baal ; & veri Nu«

flecteret , peccatum fuum Dei tantüm Jafi-

minis cultum habenticontemptui cocii dum-

vum dicit; quia .difficilior :ei obtigiflet ve-

taxat ipluvia-non fpargitur, :neque facrile-

3ia , &i Uriz meminiffet fuo interfecti juffu,

:gus rofcido.afpergitur imbre; fed.cüm ho-

& ideo dixit, Jibi foli peccavi., 69 malum

.eoram te feci, quia implacatiorem fibi Do.

4ninem :oppreífit, :ejus «vineta «occüpavit s

& etiamfanguinem fudit; :quia tunc in ho-

3minum credidiffet, fi in hominem contume-

minem,graviter deliquerat ; acerbiüs ;punie

liofum fe dixiffet ; quia ;promptiüs 'Deus

tur , & canibus difcerpendus traditur : cum

ànjurias'expungit fibi illatas , «quàm homi-

Jun,

Numen defpexit idolum Baalafpecturus án

imibus irrogatas; torpet, ut ita dicam , :Nu-

;men, «unctatürque, «cüm agitur.de injuriis

:ata, :«cui cultumjexhiberet, per folam puni.

'tur.ceeleftis favoris fübtra&ionems fed cüm

fibi irrogatis ulcifcendis : debacchatur verà

'hominis funditur fanguis, ejus ftatim pro-

'fi agatur de damno vindicando :hominibus

:funditur «ruor , :«difcerpuntur membra; di.

3lacerantür artus., .canibus fatiandis , eorüm-

"Statuerat Iírael inextrucia ara idolum

**.6—;0

«que fiti extinguende ; -«mitiüs fiquidem

;3.R'.g. 16.

"Baal: .Er pofuit .aram Baal,in templo Baal,

punit-DEUS , «qua in ipfum perpetrantur

€5 plantavit lucum , '&8 addidit exdcbab -in

-delicta, :quàm qua in.homines committun-

opere fuo árritans -Dominum Deum frael

«tur flapitia,

; N

jfuper -omnes Reges Ifrael, qui fuerunt ante

:Spreverant Jfraelicze Deum, Sanctum .

um . annon fuit/haec ere&tio Baal , QNumi-

Tfrael blasphemaverant, :iurbémque totam,

nis .veluti-depreffio.; '& arze . conítru&tio,,

& agros idolis 'oppleverant, Lavamini djaie W.

'throni Dei:de(trudtio ? «& quomodo.codlum

-quiefcite agere 'perverse, difcite benefacere,:

'vindex horrendum fcelus :fulmine non fta-

iEcce exinjuriis:Deo — illatis vix blasphemi

tim punivit ? :& quomodo «ellus 'inum dif-

wllam fentiunt poenam , & tantüm fuaden-

'rumpens 'fceleratos.non deglutivit ? «quo-

'tur ad meliorem :reverti. /fru

"o

m;-ab in.

o

modo fontes divina indignationis é profun-

«quinamentis :refurgere idolórum , .ad thu-

da non eruperunt abyílo ? :filet cocium .,

ribula facra .conflanda, idola dífflanda, &

quiefcit:terra , & unus :tantüm :ablegatus

«debita «oebfequia vero :exhibenda Numini,

Elias preznuntiat:coelum :ultro rore, imibré-

:ad beneimpoíterum agendum, & ut ítudiis

:que exhaultum; aliàs impuné litat-Achabus

2

?

wacarentvirtutum z Difeitebenefacere;qtas .

[fos

:

| g Rege r

«oram Baal: Eríxit Elias vvivit Dominus,

vite judicium , fubvenite oppreffo , judicate

fi erit annis b vos , $ pluvia., eccexota

gupillo , defendite widuam , &8 oenite, & ar.

fupplicii £cena., 'colum quidem :eft, :non

guite me , dicit Dominu: jfi fuerint peccata

|

tamen nubibus foedum, «& fulminibus fo-

vuefira , ut coccinum quafi mix - dealbabun-

'tum, quibus facrilegum interficeret; :(ed

4ur. euset, cuiblasphemi injurias. in»

duce ferenum,fplendore coruf(cum , & tan

tulére, -& tamen mullam vindex Deus pro«

tum pluviis, G rore areícens; ünterim vi.

priam exigitlz(i fui honoris reparationem:

vit Achab, imperat impuné, Jafcivit petu-

qmonexigitimmolationem victimarum; tém-

lanter, annonz caritate laborante -duntaxat

iplorum conftructiones, munerum oblatio

plebe, cui etiam opportuné fubventum futt.

ies, ar? ;reparationem z. quia f1 blasphemi

Fuit Achabus homo ex affe nequam fcelera

refipifcerent , hechaudomitterentür: fed-

adglutinans fceleribus., & nihilominus Dei

quatuor prazcipitblasphemis,Deóque exofig

fulmen ipfum non percuffit rebellantem ab

ad melioremtevertentibus frugem, fcilicet:

arisfuiss. Verüm fi Dei vindicis quafi tor-

fubfelliorum zequitatem ; levamenoppreftas

H a

TU

Veraui de Afeciibus Tom, H1,

60

!

Däfferta-tïö UL

)

ii

rum, pupillorum tutelam , ac viduarum pa-

figniri. Non tamen Petri Pontificatum fofo

'trocinium: quatuor nimiram , qua non in

Chriíti amore definitum legimus,fed etiá a«

FU

fuam, íed noftram.redundarent utilitatem;

nimarum paflione Pafze agnos »eos proprie

PI

qua non fibi, (edhominibuseffent commo,

um eít amantis beneficiis cumulare períonam

do, quia nimirum noftri, quàm fui eft ftudio-

L

amatam: hac tamen non pro fe Chriflus

ru

fior, & impenfius noflrra promovet commo-

à Petro exegit, fed in noíftra ut redundacent

dà, quod proprium eít veri amoris: maluit

commoda, Sed cur affixe funt coc!i claves,

gl

enim fplendere fubfellia viduatum patrono-

non clavo , fed amori.? Simon Toannes

rum defen(ione ; quàm fua " fumare altaria

amas me ? etiam Domine ;

Mfi- ib Aen;

hoftiarum immolatione.

72€04,

Pafce agnos

gL

65.

Acceffzratad |Efum Princeps eum to-

Scrutemur amoris in Deum | intimio-

67.

PI

gaturus, ut filiam fuam, qua nuperanimam

al

res receffus, & nonnifi acceffus 'heneficio-

M&ä"h.9c

egsrat , prifting reflitueret vitee ,. Surgens

PC

rum innos inveniemus, & quafi rotam. in

i

J€58 fequebatur eum, . Intravit , & tenuit

medio rotz , feu amor Chrilli in nos in

£

manum ejus , 6 furrexit puella : fedpro fi-

amore, quo Chriftum profequimur ; dici-

ii

lia defunóla enixim togaverat gemebundus

tur enim de dilectione in Deum : Qui vide.

pater, cujus preces lachrymis madida Chri-

vit fratrem fuum . necefitatem babere , &

T,J0A5g«

W

ftum flexerant in fua vota: reflituitur lu-

clauferit "vifcera fua ab eo, quamodo chari-

gzi

cis ufurz extinéla filia, quia oculi patrisla-

äüï

t45 Dei manet in e0 , amari fe Chriftus vo-

chrymis maduére.

Sed cur nullis delinitus

luità Petro, ita tamen, ut dum fuumin | illo

1t

flà

precibus, nullisque commotus lachrymis

amorem fereret , pubularet in corde Petri

obvium in feretro prope iNain adoleicen-

fà

cum Dei amore amor pariter - in £ratres,

tem unicum redivivum reítituitmatri fuze ?

& beneficia Petti amoris in Chrilum, in

b

quód filiam Archifinagogi prifting re(ti-

noltraredundarent commoda, | Fuerat Petri

f

iuerit vite , ad id fuit rogatu parentis in-

amore delectatus Chriftus, nop quia ig ip-

Q

flexus ; caput enim Sinagoge ad Chrifti

füm tantüm Petri affe&ctus tenderet ; . (cd

N

pedes abjectum extinda, & jacentis filie

quia in ipfum vehementi velutii impingcens

Periclitantis. filize

erexit totum corpus ;

impetu refiliret in hominum paílionem :

E

amor zelum omnem pereuntis legis excuf.

ii ,lo.

fibi Petri arrogavit amorem, ut fuis ovibus

/2

ferat; & caufafuit , cur Archifinagogus Chri.

paftum confuleret , ut nobis . falutatia pro»

fü

ftum adiret, à quo defunéta ejus filia vitam

fpiceret. — Scimus nudáffe gladium Abraha,

T

hauriret, cujus lex erat brevi mortem fubi-

mum Patriarcham, & etiam Petrum Chritti

1

tura. Preze(cripfiteiam amor fummo medico

pra cateris amatorem ?. ille evaginavit fer«

Ü

modum curationis; jufütillum falutem de-

rum liberaturum Lothum ia Hoba à Revi.

-

ü

ferre, chm poffet mittere; & manuum im-

bus captum : Petrus vcró prope hortum

K

pofitione fpiritum reftituere, quem folo nu-

H

Gethferani Chriftum ab inlultibas propu-

tu potuiffet impertiri; nimirum peritiffimus

gnaturus militum: Abraham, ut Lothum

legis interpres, alium noluit, nec debuit ac-

eximeret à fervitute, gladium nudavit s

cedere, qui in lege naturz difpenfaret, quam

fed Petrus, ut Chriítam defenderet, & qui-

ipfum authorem naturz ; noverat enim ab

dem ab iniquis, injuftisque aggrefloribus z

ipfo folo potuiífe collapíam filiam in mor»

quis non crederet, Petrum inconcufia fui

tis lethales umbras, erigi, ac reítitui. lucis

YT

pectoris fortitudine, ac fide in Magiítrum

M

5

ufurz, Surgenus J&fus fequebatur eum, mi-

ftatim coronandum? iddue, quia Abrahas

Á

Áerationum bajulus non laffatur itinere, fe-

mo fortior folus , ac inermior pugnavit?

ftinátque pedum celeritate , capiti Sinagogze

expugnaturus iniquos infultus ; & propu.

praftiturus beneficium in £filia defuncta ;

gnaturus Magiítri innocentiam j — neque ^

quinimó quem pedum celeritate fequebatur,

carni, aut fanguini, ut Abraham , fed coe-

cordis przibat affe&tu ; quia parentis lachry.

lo, fnóque Magiftro -unicé Petetns. suilita-

mae matcriam fuppeditárunt , quà flamme

vit, qui non in arenam cum trecentis ar«

Adeó exardet

alerentur uberioris amoris.

matis pro Nepote vindicaudo defcenderat

benefico in nos Deusamore, ut etiam non

pugnaturus , fed folus unico tantüm in-

rogatus nos beneficiis cumulet , & adole-

ftructus . gladio , folóque armatus zelo

Ícentem defunctum redivivum reflituat ma,

fuum propugnandi Przceptorem : & tamen

tti fuz,à qua nullis fuerat poftulatisinflexus,

quàm difpar utrique pugna refpondet prze-

neque civium rogatu invitatus,

mium.

|

é6,

Imó adeó in nos beneficus eft Chrifli

Abrahe reduci ex Hoba obviat in-

$8,

amor, ut quz fibià fuis effent amatoribus

fignis multirudo plaudentium cum vitz a-

beneficia rependenda , hzc velit in noítra

. (X

e

8- 59

Á

(

*

imentis, primitiisque Eucharifliz

redundare commoda : — interrogatus Petrus.

tro nullus occorrit, à quo plauíu excipia-

;

ó1mons

gOA 21,

À Chrifto, num ipfum diligeret :

tur , quinimó czdes potiüs ei Chrilus mi-

jeannes diligis me plia bis? etiam Domine,

natur , G nece terretur , nifi gladium re»

£u [cis, quia amo te,

Pa[ce agnos meos :

condat in vaginam, Genef, 14. Melchi.

quia Petrus amore in Chriftum cateris an-

fedech. redeunti Abrahze

anem profert ,

& vinum.

tecelluit Difcipulis , meruit etiam dignitate

4r verà. Melcbifedecb | Rex

cateris praferri, & Ecclefig prafecturà in-

Sale . proferens pauem , & vinum ,. bene-

diwit

äm*oreth Deiinhominem :Iucuknrerptoduüx divinzperfonz. 6t

dixitei; nulla certé fan&tior, nulla augu- — Cormeli. — att ille intuens. eum timore corree

füor poft egregie pugnatam pugnam pote-

( puus dixit 2 quis es Domine ?. dixit autem

*

tat ovatio expectari ab Abrahamo, cüm poft

jlli

L

Orationes tu& , & eleemofyna tua a

pugnam,.exemptümque à fervitute captum

fecenderunt. in memoriam in confpetiu Dei«

Lothum (alutetur à Regibus, & inpane tri-

SEt nunc mitte viros àn Joppen , &5 acceríes

umphali inflituantur plaufus.

Secus pu-

Simonem.: mirum tamen , quód cüm aon

£nanti Petro nullus obviat plaudens, fed

minus religione, GC timore , .quàm oratio-

'ei dicitur,

Mabtt. 26«

Converte gladium tuum in lo-

pne, & largitate excelleret Gornelius, ora-

eum [uum , omnesenim ,. qui acceperint

tio tantüm , & largitas dicantur cceles con-

gladium ,. gladio peribunt : fi Pertus non

fcendiffe ;. & de timore, a« religione nul-

7.

pro defeafione fui innocentis Magiftri , fed

lum proferatur verbum ; an facilius anrum

in cclam fubfilit , quàm thus, quod in

ad iniquas cedes gladium evagináffet , non

potuiffet quidquam funeflius ei intimari.

: thuribulo Numini adoletur ? fi thus in fu-

&nnon Chri(tus à militibus captus pluris

um converíum furfum ex fua avolat na-

etat faciendus, quim Lothus à Regibus vin-

tura ; & aurum imnato pondere imum pe-

&us? & tamen quia Petrus ad coércendos

tit, ubi natalia traxit , cur potiüs eleemos

rlïm'q

1niquos infultus , & propugnandum Ma.

Ífynz , quàm religio ceelutn

fcendiffe 2

?.dicu'ntur con-

l

giltram Chrittum gladium evaginaverat ,

gubetur iterum in vaginam gladium reconde-

Ergó quz mactantur ab hominibus vi-

79»

re, nifivelit, & ipfe gladio perire: Abra-

&ima coram Deo flagrant , fumántque ;

ham veró, quia pro homine capto pugnave-

& quz Numini adoleritur , necflagrant , nec

rat plaufibus excipitur ex Hoba redux , ac

fumant, quófurfum valeant afcendere? ita

benediGlionibus cumulatur; quia nimirum

eft, Cornelius orationibus , & eleemofynis

noftri , quàm fui ftudiofior eft Deus, &

fibi, & proximo confulebat , & quz fibi ,

que ia ipfum impenduntur beneficia , non

fuisque deerant , profpiciebat , & eleemo-

€urat, utuberiora in nos redundent.

Íynis, quz fupererant , levandis pauperum

€9.

Degebat Czfaree Cornelius.

Reli-

indigentijs impendebat ? quia igitur ora-

«ddor, 10.

giofus , ac timens Deum cum omni domo [ua

tiones , & eleemofyne in beneficia , &

fuctens eleemofynas multas plebi , && depre-

commoda dirigebantur hominum , ideo di-

eans Deum [emper.

Terre(tti haud. abfi-

cuntur in coelum afcendiffe ;; quia qua in

milishabetur paradifo, cum quatuor veluti

beneficium impenduntur hominum, gratio-

fluminibus irrigaretur,religione , timore ,

rafunt Deo , quàm que in Numinis exhi-

oblecratione , ac largitate: ex quibus duo

bentur obíequia: timor, &religio , quibus

timor fcilicet , & religio templum aluebant ;

Cornelius excelluit, non hominum promo*

religio hoftiarum ferax erat, & immolato-

vebant commoda, fed obíequia Deo exhibe-

rum feta ; timor ne quidquam in ccelum

bant: fiquidem timore à Dei injuria, G ab

peccaret ? fed duobus , quz fupererant ,

eo omni, quod Deo diípliceret , revocaba«

fiuminibus fibi confulebat, & proximo: fi-

bur ; religione veró in Dei obfequia infle-

quidem obfecratione Numen in fua vota fle-

xus, nonnifi Numinis intenderat cultumz

étens , quz optatet , obtinuit : largitate

ergó gratiora funt Deo, qua non ipíi,

Lutmiinad

tofufus in egenos fuit ; ideóque ait Lucas.Zs

fed fuis famulis impen-

' Vidit in vifu manifefld quafi bora diei nona.s

10.

duntur,

X aángelum HATOCNREEH V (5 dicentem fibi s

Fa

s

7j*

N

4 [^

h

N

N

d

fb

:

PX

z)

x

IS

AA

M

1

NU

(1

M

2

d

N

"

a

CV

,

'aN

s

1-*'"'

VN

ES

?

A

X

,/(4/

SSSNV

E

E

TA SSAN

A

d

—1

A d

NP-

NI

A

NY

s

L

A.

.

;

ïf*'*

d

z

E

gt

f

L

t

ag d

T.

FE rs d

H 3

DIS-

& xex BG

ói

-

?

;.

Af

"

A

),

^

P

«

i

-

i

w-

L.]

)

«

^ WQ^.0^

Vs

*

. s5*

«

:

VN

p

Ka

" ei^ *

^ «" «"*

B

£

*)x

yt

.'

SoevyWi

H

.r.

s

äf&(:

r

äï

e

LR A

qu

Ph

DISSERT AT IO IV.

t

yi

d

TotaChrifti vita fcholafuitamoris,quem

ET

t

cxemplis fortiüs , quàm verbis nos edocuit,

fe

cum noftrz oblitus ingratitudinis fuis nos cumu-

Y

lavit beneficijs.

Pät

dj

E

die

tat

"Adeà impense mos Chriftus Amavit , cum in terrü degeret , t frn-

H

gula ejus gq/la dn.noftra vefultaverint beneficia,

P,l

Te

O

1 Chrifti ,'cuminterrisvi-

