gaudij co&rcetur ín publica

Glatione perficiuntur, quia tunc animus ube-

calamitate,

21.

cum aliquid obtigitfuneíti; vel

riori nifu, ac blandiori conatu ijsdem in-

grave imminet vitz periculum , vel totius

cumbit.-

:

49,

Reipublicee damnum ; ficut excitatur

UO4

Denique effectus deleétationis funt ea

g

ties recurrit aliquod commodum Reipublis

omnia, quibus utuntur hominesad eandern

cz, G preíertim in Principum natalitijs

fibicaptandam;ut docet Ariftoteles 10. EzPic.

diebus; ita co&rcetur cum aliquod objicitur j

€4p-4. 85 5. quiadelectatio innata fua dulce-

Reipublicæ incommodum. Excitat latitiam

dine 1illicit; ftumulátque operantem ad me»

Panegyti Re; Maximiliani Imperatoris ob na«

ä

talem

Donantur äi(plicätuA&&uS-Gaudï;j,öï.z*DeIe&ationïsz 465

talem Principis diem ; licét plus oratio fefti.

flati; hoc expugnati, poft cladem, poft (an-

vitatis oftentet , quàm gravitatis 5 plus hi-

laritatis ob crebras exclamationes , quàm

guinem, polt fupplicia, poft captivitatem;

poft tot everíze urbis excidia ?

quid lacry«

mafculz eloquentiz;Placet fragmentum fub.

mabilius hac ftulitia ?

quid luctuofius hac

Jicere illius panegyris.

amentia? Fateor, miferrimos vos effe credi«

2

De teigitur, Cafar invi&le, hodiernz

di, cum excidia paffi eflis : fed miferiores

gratulationis exordium ducimus: ille ve.

vos video, cum & fpectacula poftulatis, Pu-

ftra majeflatis ortus, iílo, quo illuxit. au-

tabam enim, vosin excidijs, rem tantüm

fpicio veris illuflrior, cui dies ferenus,atque,

ut celebrantes fen(imus, ultra rationem tem-

atque fubftantiam, neíciebam etiam fenfum;

atque intelligentiam perdidiffe, — "Theatra

poris. Sol aftivus incaluit, auguftiore ful.

igitur quzritis,

Circurm à Principibus po»

gens luminis claritate, quàm cum originem

ftulatis: quafo cui ftatui, cui pópulo, cui

mundi nafcentis animavit ; fiquidem tunc

civitati? Urbi exuítz, ac perditz, plebi ca-

inter illa rerum tenera primordia , modera.

ptiva, G interemptz, quaaut perijt, aut lu«

tus dicitur, ne noceret ; nunc ardentior, ne

get? de qua fi quid füpereft ,. totum cala-

maleítate veftra videretur obfcurior.

O fe-

mitatis eft; qua cuncta, aut moeítitudine

lix,«beatümque Ver, novo partu jam non

eft anxia;aut lacrymis exhauíta, aut otbitate

amenitate florum, nec viriditate fege-

proítrata, in qua neícias, penes quos fitfors

tum, nec gemmis vithium , nec ipfis tantàüm

peior, ac durior, interfactorum, aut vivene

— favonijs, & luce ferenata lztum, atque ve.

tam, Tante enim funt miferiz fuperfti

nerabile, quantum ortu Cefarum Maximo.

D^

tum , ut infelicitatem vicerint mortuorum.

rum: O tempus; quo meritó quondam o«

mnia nata effe credantur, cum eodem nunc

Ludicra ergo Treviri petitis; ubi quaefo ex«

ercenda? qua enim urbis pars his malis o«

confirmata effe videantur ! O calendz Mar-

mnibus vacat2 ubi non cruor fufus, ubi non

tiz,íicut olim annorum volventium; ita

ftrata corpora, ubi non conciforum lacerata

nunc aternorum aufpices Imperatorum?

membra? Ubique faciescapte urbis, nbi-

*4.

Nervofiffimà veró eloquentià coércet

que terror captivitatisjubique imago more

Salvianus affectum lzetitize in ijs, qui in fum-

Us, Jacent reliquiz infeliciffimz plebis fu-

ma calamitate petebant ab Imperatore ludos

per tumulos defun&torum fuorum , & tu

circeníes , quibus moerore preffos animos

h:

Circenfes rogas ?. Nigra eft incendio civi-

ex

AA

lararent, lztitiáque lugentem adhuc po-

tas, & tu vultum feflivitatisufurpas? Lu.

pulum perfunderent. Subjicio eadem Sal-

gent cuncla, tu lztus es? Haclenus démo-

viani verba , quibus eloquentia íuas totas

Íthenicá maículà eloquentiá Salvianus non

- prodit vires, ait ipfe /9., 6. Lues erat vi-

Íolàm coércens concupitam lztitiam , ve-

ventium, foetor funereus mortuorum, mors

rüm etiam contrarium affedtum doloris

de morte exhalabatur ; atque etiam qui ex..

excitans ad extin

cidijs urbis non interfuerant , mala alieni

gaudij,

guendum omne defiderium

-

excidij praeferebant,

Jacebant adhuc utri-

'Tametfi non omaes dele&atioies mrm

$f4

usque fexus cadavera nuda, lacerata, urbis

lz fint, fed quzdam bonz, & alize malze pro

oculosinceílantia, avibus, canibusque lania.

ratione operationum , & concurrentiura

ta. Et quid poíft hzec; inquam, quid pofthzec

circumítantiarum , quas

confequuntur, u&

omnia; quis aítimare hoc amentie genus

oftendit D. Auguftinus 4r. 14. de CEUÍt C AD. 7

poffit? Pauci nobiles , qui excidio fuper-

nihilominus ille deletationes, qua ftudio

fuerant, quafi profummo deletz urbis re-

quodam capiuntur ex rebus fluxis, & ad cora

medio Circenfes ab Imperatoribus poítula-

pusípectantibus plerumque inordinate funt

bant.

Vellem mihi hoc loco ad exequen-

ac virtuti adverantur; quarum habitus peni«

dam rerum indignitatem parem negotio e-

tus illi opponuntur virtutis.

Exilit quippe

loquentiam dari, (cilicet, ut tantum virtu-

in medium voluptas auro,

monilibüsque

tis effet in querimonia ,. quantum doloris

ornata, veíle, phrygia acu multiplici flore

incaufa, -Quis enim exiftimare poffit, quid

pictas oris pulchritudine nitens ; & coma

primüm in his, de quibus diximus , accufan-

prztetea difcriminata; nodísque variis ftu-

dum fit, irreligiofitas, an ftultitia, anluxu-

diose illigata, laciniisque fiuentibus comptas

rii,2n amentia? totum quippe in illis eft.

& pictis fulge

Dlïäffo;;.

Quid enimaut irreligiofius , quàm petere

aureis.

ns fupercilijs calceis fplcndegs

ul2

alhquid in injuria Dei? aut quid ftultius,

Virtusé converfo vizägini haud diffi-

26.

quàm quid petas,non confiderare? aut quid

milis prodit, afpectu horrida,macie quoque, .

tam perditi luxós , quàminlu&u res defide.

& íqualore confccta , nudis pedibus, (impli..

"

/ rare luxuriz ? aut quid amentius, quàm in

ci, rudique vefte amicla, intonfa coma, cui

mal:s effe, & malorum intelligentiam non

Íe Negligentia comitem jungit. - Altumta«

habere? Quamquam ijs omnibus nulla res

men excelfum , regale folium , & infatiga-

minus culpanda ef?, quàm amentia, quia vo.

bile fcepcrum virtus tenet.

Voluptas ha«

. luntas crimen non habet , ubi furore baccha.

miii, molli, fervili, caduco ,

ac fluxo ?nni-

tur, Quo magis hi, de quibus loquimur,

titur mox lapfura. — Virtus templa ingredi.

accufandi funr, quia fani in(aniebant.

Cire

tur ,. facros afcendit fegoeftrs ,. caftra per«

eeníes ergo Treviri defideratis , & hocva-

luíizat, ftitqug pro mur;s pulverulenta, co»

lorata;

456

: Differtatio XXI,

"lorata; callofa manibus;

Voluptas in po.

f

centiores aculeos tegit, quibus léthaliis vuf:

. pinis defidiofa fedet , madétque mero; lu.

Qerat,

i

! panaria frequentat ; Gyneceis immoratur,

Defocate , ac vere voluptates funt,

29.

b

balnea quarit, flores amat, unguentis illi.

qua ex virtutibus hauriuntur ; nulli funt hze

k

nitur, fucisque incedit polluta; cui propte-

implicate dolori; nullum infligunt vulnus,

1ea eó vehementiüs obfiftendum,

]

| quó allici.:

'

mec moerorem ingerunt,

lll funt jucun-*

blandiàs,

4iffimz voluptates , que cognitioni adne-

47.

-&untur divini Numinis.

&

Quéd fi voluptas circa turpe carnis

Solus enim Deus

£

vitium verfetur, omnino abjicienda eft ; ad

eft fummum illudbonum , à quo veram hau-

idque proderit ferió perpendere, nullum in

rimus voluptatem.

Quzfunt extra Deum,

homine moribus corrupto ftabnlari vitium

nec diriguntur in Deum , nonnifi. fucatam

fi

tü

ifto turpius, nullámque, de quo magis eru-

poflunt ingerere voluptatem ; cui fi larvam

Pf

beícamus, cum vel nudum ipfius -nomen

-detraxeris ; dolor erit, quod voluptatem

7:

non carere ignominiáà edixerit. Apoftolus

aflectabat: rerum fluxarum exilitas inge-

f

precipiens, ut qua hujusmodi funt nec

rendz voluptati prorfus eftinidonea, — Per-

nominentur in nobis.

Unde nobis praci-

«urre; filubet, quainter peritura voluptas

£!

dendaeít omnis pravitatis occafio ab otio,ab

tis obíletrices accerfuntur ; vel etiam genie

gä

hauftu meri, à gula, ab omni fpecie impura,

3

ttices deliguntur ; terrenz divitiz curis funt

malorum contubernio.

ditiores, quàm auro; & inficiuntur plerun-

']

28.

Proderit etiam ad coércendas omnium

fii

que vitijs, qui divitijsaffluunt. :Gule de-

rerum fluxarum voluptates, eas confiderare,

licie veram nonnutriunt voluptatém; quin

fi

il

abeuntes, fugientes, fluxas, nullius firmita-

immodica faftidium.creant. Ludicra fpe-

tis: fic enim occurrunt animo tanquam a-

€acula cum vi, & arte rifum extorqueant ;

marz, ac infuaves, cum earum fuga zqué

à vera exulant voluptate, non eft verus rie

i

perniciffima, ac perniciofiffima fit. — Hinc

fus, quifua fponte non fluit; fidtitia eft ,

Serm.3;. de Auguflinus explicans hanc voluptatum fu.

non faclitia voluptas , quzà theatris prodit,

werbi 4pof^. o acitatem, ita alloquitur voluptatibus diflue

Ludi voluptati haud famulantur, & infire

entes, quique fuerunt delectati lufibus,can.

ma funt dolori placando inflrumenta, cum

tu; fpectaculis, omnique voluptatis genere

intus tortoresfint , animümque excrucient.

inquiens,

libi funt .delicia vesire , propter

Mundi cantuslicét alliciat, voluptatem non

quas ambulatis per vias pravas? non dici-

ingerit , imitatürque galinas, qua cum cane

ä

euus ubierunt , cum bac vita tran[ierit; fed

1

tare videntur fingultiunt , .ac dolorem pro-

zodó ubi funts cum befternum diem bodier-

dunt internum. Egam Cygnusmorti pro.

(

ximus fuaviüs canit ; fed cantus eft mortis

zus abflulerit 5 & bodiernum | evaflinus fit

[

ablarurus , quid eorum , que diligitis , .mon

prodromus, JEdificia cafura vera voluptati

granscurrit, non transvolat?. quid non fugit

inzdificandz inepta funt, ^Chorez, & fal-

pene; antequam capiatur , eum ex tpfo bo-

tationes voluptati non ancillantur , qui enimi

i

dierno die nulla poffft wel bora retineri? ita

in ducendis choreis membrafrangunt, men«

pl

enim lecunda excluditur 4 tevtia 3. ficut pri-

tem nonhabent integram ; pedes qui decuf-

za jam exclufa eft à feeunda s. ipfius bore

fatim attollunt, caput deprimunt.

9

unius , que prefens videtur.nibil esl prefens,

Hinc Antiftenes perhibetur adeo exe*

30.

omnes enim partes ejus, & omnia momenta

«€ratus voluptates, ut fateretur , fe malle in-

:

fugitiva [unt.

Non folüm Euro ocyüs per-

fanire, quàm voluptatibus affici, & cum fo4

Í

tranfitfugitiva voluptas, fed veítigia fui

cius Ícifcitaretur , cur id , refponderit; quia

Hinc

imprimens doloris infligit vulnera.

infaniam medicus aufert , voluptas verócum

appofité Venufinus Poé&ta

mentem eripiat homini , vix fanabile malum

Sperne vol.

[

eft. Plutarchus eadem de cauía, narrans quze

; 7/01" £45.

iptates, nocet empg dolore

dam de Ageíilao irter ejus fapienter dicta

?

28,

Et Philofophus, qui ad

"voluptatem ali-

refert; illum roganti cuidam , quid boni

quam minus honeftam fibi comparandam

Lycurgi legesSpartz contuliffent , tefpon-

alliciebatur, fcite retorfit: zamti non emo pe-

diffe, contemnere voluptates; eó quia ni«

vitere.

Voluptates , qua fluxis capiuntur

hil fithominibusfalutarius ,' nilqueutilius,

ex rebus fceculenta funt, turbide, & dolore

Siquidem voluptates bonos mores corrum«

n

mixta.

Quapropter ea omnis voluptas ab-

punt, refpublicas evertunt , perdunt regna.

&Etlir,

,

jicienda eft,qua fines à virtute pofitos trans-

Stupra, adulteria, & omne tale flagitium

greditur; quia fi voluptas à regulis rectz

nullis alijs illecebris magis excitantur, quàm

rationis defle&it, vitium contrahit, cui moe.

voluptate.

Ab hac enim pluries fuam tra,

roradhzret, ac dolor; & perinde eft ve-

xerunt originem patriz proditiones, rérum

pretis circumfepta voluptas ; ac fpinis val-

publicarum everfiones , clandeítina cum ho«

lata roía.

Quidquid jucunditatis nobis o.

ftibus colloquia; Principum vel excidia, vel

ftendit, id triftitiá, & dolore permixtum eft.

é throno expulfiones.

Id produnt. omni

ztate, omni fzculo hiftoriarum monumen.

Jucunda e(t roía, arridet cum ridet, fed fpi.

nis triítitiam infligit fi tangatur : ita vo.

ta.

Rodericus in una Juliani filia ob volu-

luptas fub fpecie fucati; larvatique rifüs no»

ptaiem fibi comparandam, trecento

rum at

plius

"

Donantur explicatu »Affe&us Gaudij,& Dcele&ationis, 4e7

exhilatationibus modum /impbnatz imó ;101;

'p!füs annoriim Gothicum imperium evertit;

Maurisque feptingentis prope annis tenens

folüm eutrapelia verborum jocis íroenum

19

Antoninus Verus & favoad-

injicit, & modum ponit, ne exceffu exor-

dum tradidit,

blandientis voluptatis venenum fuxit. Pto;

bitent, vel defe&tu cadant, verüm etiam ex.

lemaus Philopater;quia alieno in thorovo-

tenditur.ad ceteras omnes animi remiffio-

nes, ut ratiocinatur Arifloteles inquiens;

Juptati indulferat uxorijs occubuit. infidijs.

Loc, eit,

Bryamus ut aliena fponía frueretur [ceptro;

Cum in vita requies quedam fit , in qua bo.

& regno carüit, Utetiam Phocam Photinus,

mines joco uttintur ; videtur. etiam bic effe

congre[fio quadam moderata, €8 dicendi ea

cujus nxorem vitiaverat, purpuràeexuit, &

Heraclij pedibus calcandum fubjecit. Sangui-

qua oportet, & ut oportet. — Differentia quo-

ue in €0 erit, ut & inter tales quosdam Zica-

nco plerumque ferro alieni tori voluptas.

£ubefcit; Gt qua regna non evertit'Mars,

mus, & tales audiamus, .Cirea que excel]um

prorerit Venus, Claudamcum Valerio 1 £2

eiiam c[fe medij, & defetium perfpicuum est,

Ex hac Philofophi ratiocinatione liquet, fla-

eivitas , 4d vegnum aterno in. gradu faciló

ffeterit , ubi minimum wirium Veneris., pe-

tuendam effe virtutem aliquam ; .qua circa

eunieque Cupido fibi vindieaverit.. Nam-»

omnem animi :telaxauonem tanquam «itéa

propriam materiam occupetur,

quo iiia generis bumant certiffma peites pe-

$32

sietraverunt , Abi injuria domi na[citur, sn-

iNon enim foli verborum lufus.animo

funt lezamini, & folatio; verüm & pleraque

famia flagrat, . Addo ex eodem : Campa-

na luxuria perquam uwtilis «ivitati moffra

alia: G ficutcirca verborum jocos;exceffus,

Wi dnvillum enim armis Hannibalem.s

ac defe&tus, ut.etiam moderatio, ac virtus

cerni pote(t; ita hec czteris poteft inijci ani«

allecebris fuis complexa wiucendum Romano.

sniliti tribuit. — llla vigilantifimum ducem;

mi exhilarationibus;adeó ut eutrapelia poffit

álla exercitum acerrimum ,. dapibus largis,

veluti objectum proximum omnes, & fingu.

abundanti vino, mwuguentorum fragrantiá,

las animi relaxationes refpicere , :non enim

Veneris nfu la[ciuiore , ad fomnum , & de.

iputárim, folos werborum lufus,animique re.

licias evocavit,

edc tum demum confra-

amiffiones effe duntaxat remotum eutrapeliz

£la, ac contufa Punica feritas efl , um .Se-

objectum; & proximum folos verborum jo-

pl4fia ei , & Albana. aftra effe eeperunt.

'Cos; quatenus ea dicuntur, & audiuntur, que

Quid ergo bis. virijs fedius , quid «eriam

ihoneítas exigit ad animi remiffionem. Virtus

damnofius , quibus virtus atteritur , vitlo-

enim eutrapelieextenditur .ad omnes animi

infamian

ihoneftas.relaxationes,acremiffiones,

eja languefcunt , fopita gloria in

convertitur , animíque pariter , & corpo-

Hinchacvirtus à Gracisinterdum eu.

3^

tttapelia;aliquando urbanitas , ;ac dexteritas

vis vires expugnantur 2 aAdéout mefcias , ab

bofiibüsne , m ab illis capi permiciofius ba-

appellatur, ut:notat Euftratius: wocatur Eu

bendum fit.

Qua etiam Volfinienfium r«

trapeliaexterítas, quatenus iügenti dexteri-

tateopuseít, iut quis verborum fales adhi-

bem gravibus , & erube[cendis cladibus $m«

hcárunt, — Erar ópulenta , erat moribus;

bensmedium teneat/(ítque ita urbanus;ut ali

€$ legibus ornata , Etruria caput babebatur :

indemeritó nonoffendantur. Eft fiquidem

genus quoddam jocandi illiberale, viróque

fed pofiquam luxuria prolap[a ff , dm prow

undum injuriarum , €$ turpitudinis decidit;

honefto prorfusindignum ; alterum veró in«

j

genuum, & liberale , eaproportione fe ha«

ut [fervorum (e infolenttffima -.-dominatiqm'

fuljiceret.

bens ad alterum,qua pofteriorum comvedo-

rum modeftia ad licentiamanteriorum : fi»

quidem pofteriores comoedi cum aliqua in

alijscarpendaeffent;non aperté probrum eo«

Hom* & excitanda .lktitiæ perido-

rum efferebant, fed clangulófatagebant in»

aca babetur Eutrapelia 5 qua. zrifles

nuere, ac metaphorica obífcuritate indicare,

ontenti ;fu(;pici-one-maï.iquzm ingeffiffe aliee

marentis anitmi excutit caligines y. 68

bonesli gaudij ferenitatem suge

ne turpitudinis; ciim anteriores detractá Jar«

x

fit.

và omnino aperté aliorum vitia detegerent,

Nonmediocris igitur requiritur dexteritas im

31

St euttapelia ex Ariítotele titbanitas

eutrapelieufu, G ut fitquis ita honeflé ur«

*. Ethif.

E

quadam, quà verba veíliuntur ; feu

banus in mordacium conviciorum prolatio-

€Aps 8«

lufus quidam verborum , quó mens

ne,ut alteri non fit damno, & quid juxta re,

€lam rationem fervandum fit,definiat, Diffi.,

exhilaratur , G excuffis. moeftitize nubeculis

animi accerfitur ferenitas , quapropter ar-

cultas autem hujus :reäïiauqu exeo oritur,

&arar. eutrapelia ad jocos verborumyin quie

quia non poteft hzc virtutis norma,feume«

bus cum poffit notari tam defe&tus, quàm

diocritasftatui penes eos, in quos convicium,

exceffus, & mediocritas , in qua gaudet vir-

& jocus jacitur, ob ingentem hominum va«

tus federe, ideo virtuti, non vitio eutrapee

tietatem, ac geniorum diverfitatem, quoad

lia datur: hacque ratio, cur . Philofophus

mollem, vel afperam convicii exceptionemz

probet verborüm lufus idoneam effe virtu-

fiquidem ijsdem verbis offenditur unus, qui

accenía étiam bili excandefcit : cum alter in

tis materiam, G afferat cathalogo effe vir.

tutam accerfendam, eó quia fingulis animi

P&tæm Áaniorem verba intcrprg;a;us,, indq

mm

i

Verani de dffelibus Tom. Il

potíüs

459

Differtatio XXl,

potilis anfam ridendi fümat, animámque ex«

mümque remittere, — Effet rquidemintoles

hilarandi.

rabilis,qui cavillis, falibuisque aios velicans;

34.

vellet ipíe immuniseffe ; prafertim. cum

Philofophusautem totam eutrapeliz

mediocritatem folis verborum falibus, jocis-

promptiüs colludat , fi quis ad fimiles pro»

vocetur lufus,

»

que circumícripfit: cüm enim explicáffet

comitatem, & veracitatem ,. quae fünt virtu«

Quaevis igitur moderata remiffio, feffiqu

32

recreatio ad neceffarios intermitrendos labo»

tes adalium, & vellet etiam urbanitatem at-

res, ut quis vegetior poftmodum factus eose

tingereijsdem affinem, eam non fpectavit,

nifi quatenus in materia cum illis convenit ;

dem reaílumat, opus eft virtutis; fi tamen o-

nimirum prout in verbis fitaeft, ^ Ceeterum

pus, ex quoremiffio illa fumitur fua veftiatur

honeílate, & omnes extrinfece circumítane

Philofophusnon ivit inficias, inaliasquoque

iaterias eutrapeliam propagari. Hinc hac

tiz turpitudinem invehentes, ac foeditatem

inducentes femoveantur, Siquidem honeftaà

virtus ex Philofopho videtur omnino recene

fenda inter partes potentiales juflitig : f*

confuetis laboribus remiflio neceffaria vide-

quidem videtur effe virtus ad alterum , feu

batur,nenoftra infirmitas jugi opprinieretur

labore: unde D. Chryfo(tomus appofité ait, zr55;/.: z i

mediocritas in operatione ad alios ordinata,

Spe&lari folet etiam prout continet hone-

Erudiens nos omuium Deus per creaturas [uas aenes,

nofiram barmoniam temperavit : difcere boe

ftam folam loquentisrelaxationem, Verüm

nimis tunc coarctatur cüm poffit homo

licet à.dte, &5 nocle, bocefl à (uces €9 tenebres,

quamvis folus, & (ineulla verborum prola-

Quandoquidem diem fegregavst £2 opus bue

tione animum remittereà curis, féque hone-

mana nature, 6 noblem in requiem, ac retmife

40

fte, & ex virtuteexhilarare ; ac nonnihil fu.

fionem laborum , men([urasque , Gieevramos

mere folatij.

utrisque prafixit,unde nobis benefisa quedam

3j*

Extrema eutrape

liz, quibüs hzec virtus

provenirent Nam 6 lux diurna operationts eft

circumícribitur, duo funt, fcurrilitas, & ru-

tempus, de quo àit Pf/almifia.egredsetur bowmo

4d opus (unm , €5 ad operationem fuam usque

flicana durities, quz omnes proríüs Jufus a-

gt

fpernatur.

Scurraautem is dicitur, qui per

ad ve[peram , &5 bene inquit usque ad vefp

exceffum delinquit, & à Philofopho dicitur

ram. Namingruente ve[pere lux ab[cedit, &

fuccedentes tenebra bumanam naiuram. f0v

füperariàridiculis, eó quia non fit fatis in

ijsdem temperatus, chm patiatur , Íe abripi

piunt, & corpus quod laboraverat , quiefterg

nimia jocandi cupiditate, ac agendi,dicendi-

facims , fenfásque omnes remittunt, U quafs

nutrix optiza fenferijs omnibus quieteu a (4-

que facetias; hinceftillud Dionis in Oeco-

nomico. Rifus continuus, GU intentus deterior

boribus , ac fatigationibus concedunt, CÀwP

verü men[ura notlis smpleta fuerit ,. appro-

eft iracundià, 1deircomaximà viget im fcor-

drns,te,

zis, puerísque flolidioribus. Mibi fané facies

pians lucis adventus excitat , facítque us ven

vigefieutes , fubtiliorésque fatti fenfibus, ad

snagis videtur ornari lachrymis, quam rifu,

Lachrymis enim , ut plurimum bona aliqua

folus vadios , feruenti ,. & juvenili quadam

eonjungitur docirina : vi[ui verà lafcivia. Et

promptitudine eonfueta. aggrediantur opera,

Iliud etiam in anni verfionitus , partibusque

1tluil,

fíendo quidem nemo [ibi concitawit autborem

hii ij

centumelia , ridendo autem [pem ejus auxit,

fiers cernimus, byemem enim exctpit ver

26.

exatla eflati fuccedit autumnus, ut per vt«

Oppofnum aliud extremum rufticana

durities dicitur, quá qui laborant ruftici au-

cifitudinem temporum,& mutati a£ris , quie

diunt, vel rufticellis haud ab(imiles: ruíti-

efcentia corpera nofira, ueque frigore nimfe

um congelata rumpantur, nec caloris vebes

corum eít, ac petronum; non ingenuorum,

N

Et

nil poffead exhilarandos eos,qui audiun

t,a€

mentiá nimium calefa&ia difolvantur.

ultó

ut 44 boc nos preparet, byeuni pramittit AU

fe ipfum relaxandum depromere: &m

detcrius eft ad quamlibet colloquentis urba-

tuimmnum & afiati ver.

Had&enus Chryio-

ftomus.

niorem vocem commoveri, perinde ac. ad

e inflidtum vulnus,

Omnium rerum intervalla funt. Tetra

grav

33.

37*

Huncveró defectum Ariftoteles non ex

ipfa qua in novalibus culta fegetem hoc

part

e tantüm exhilaranuis ftatuit, verüm eti-

anno dedit, quiefcit fequenti, ne nimio ufu

w

am ex parte

fuftinentis alienam exhilaratio«

flerileícat, ac deficiat.

Eodémque fine

dantur nobis à munificentiffimo DEO ad-

nem,cum aliquo fenfu aculei per liberale con-

vicium immiffi,dummodo urbanum non de-

verfa profperis interpolata, ut per mutuam

deceat congreffum : & quia ex hac parte is

hanc viciffitudinem malorum , ac benorum

qui feritur, (eu pungitur convicio raró leva-

alternante requie durare valeamus: -hinc

tur, animümque remittit, eb quía aliorum

etiam fomnus continuas remittit vigilias z

4

jocis, & (annis pateat, proinde hoc extremum

& iítz quod per otium torpefcit , viciffim

excutiunt, & neutrum horum continuó

folet potibsad comitatem juftitize fubjedti-

vam, humanique congreflüs moderatricem

durat , fed alterum alteri mutuis fuccedit

vicibus: hiíce enim viciffhitudinibus natura

pertinere: nihilominus poteft etiam ad vir.

ipfainflauraur , ut vires, qu& continua-

tutem, de qua nunc agimus, fpe&tare;quate.

nus fuftinet quis moderate alienosjocos, ut

to labore fractg concidunt , fuccedente

viciffim fibi concedatur ex aliorum exagita-

«

*

hujus enim alternantis

quiete revigeant

tione rifum per opportunitatem captare;anis

urapà cons

visiffitudims vempeltivus ufus nat

ïefvah

Donantut ö:(plicatu Affe&us Gáudij,& Delectationis, 4$o

5

fetvat,

Idque etiam caufe, cur vel ipfi

tum, 6 fepulchro refurrexiffe audierunt , &

;

legum conditores aliquam daturi animis re-

tota gavifa eft natura; exultavit coelum fo-

miffionem , quà meliores, alacriorésque re»

lis hilaritate jucundiüs; rifit tellus novis

quieti furgerent ; feftos quosdam voluerint

veítita floribus: gaviíi funt homines étar-

ia

dies inflituere ,^ ut ad hilaritatem homines

tarea fervitute emancipati ; & per omnia

)

animos evocarent , ac diuturnis laboribus

terrarum Ípatia jucundi(ima modulatione

I

temperamentum injicerent: ficut fertilibus

etiamnü refonat illud triumphantis in ccelo,

agris, quies datur, ne nunquam intermiíía

&militantis in terraEcclefize aufpicatiffimum

feecunditas exhauriatur; ita animorum fpi-

acroama 4lleluia, quia hac die fra&i funt ve»

la

ritus, & facultates affiduus lábor. frangit;

&tes ferrei, & elevata portzaternales, ca-

qui tamen vires recipiunt paulàm refoluti,

privi donati libertate , inferi claufi, coeli a-

ac remiffi? nafcitur enim ex affiduitate la-

perti.

Vi&ustunc cecidit tartareus hoflis,

borum animorum quaedam hebetatio, &

erepta fuerunt illi fpolia, deviéta proftrata

languor, à quo tamen refurgunt beneficio ;

fuit mors , deletum ferale chirographum,

eutrapeliez , quz per quandam maturalem

& peccatum remiffum.

Finistandem im-

h milit n

/ Qéhts,

voluptatem ex lufu , rifüque ortam animos

pofitus fuit przlio illi magno, in quo pro.«

exhilarat, & perintermiffam quietem vires

fttati cecidére hofles ,. relata eft. vicloria,

»

refectas reftituit; & haecratio, cur viri pru-

moundusfervatus, & homo redemptus : &

dentià pollentes && fapientiá infignes men-

is, qui tartareum'hoílem proítravit, mortem

a

:

ftruas fibi certis diebus feriasdarent;diésque

devicit, peccatum delevit, & per quem ome

curas inter & otium dividerent.

nia conditafünt , furrexit; eít enim. hzc

49,

Pollio Afinius Orator nulli fui 2vi fe-

vox farrexit vox. gaudij; voxlatitie , &

cundus ultra decimam horam cutas, labores,

exultationis; voxíalutis, & gloriz; quia

& ítudia nunquam protrahere confueverat;

omnes in fpem certam falutis obtinendz .

;::

imó ne Epiílolas quidem pofteam horam le-

erexit , ereclósque inexplicabili replevit

gebat, ne quid nova cure oriretur, fed to-

gaudio; quia eó fequentur & membra, quó

tius diei laffitudinem duabus illis ponebat

caput przceffit ; dummodo cauía lxtandi

horis.

Alijetiam medio die interjunxe-

bona; achoneíta fit: quia ficut fcribit A-

runt, & in promeridianas horasaliquid le.

poftolus.: Chrifus refurrexit á mortuis per Ad Raw,e.,

vioris operz diítulerunt, Milites in caftris

gloriam Patris , 4ta & nos án novitate vita

fuas etiam vigilias dividunt , & nox immu-

ambulemus.

nis cít ab expeditione redeuntium. — Quéd

Utpoffimuscum Chriftoletarij,omnia — 42*

veró feíta aliqua ad. animum relaxandum

debent in nobis refurgere exemplo Chrifti,

8!7:*7"& 16,

fuerint inftituta, refert Demecritus apud

Hoc eft oculi in terram proclives , & affueti

Stobzum;ubi vitam fine feítivitatibus, la«

hiíce incubare inferioribus Pfalm. 1 6. Qcg»

bores fine quiete, curas absque intermiffio-

los fuos fl atuerunt declinare in terram , de-

ne, folatio, & gaudio aliquo longam viarn

bent ab hifce inferioribus refurgere , fur-

efle dixit absque diverforijs: & fuffragan-

fümque feerigere, non íecus ac oculi E«

2..de legib,

tem habet Platonem,

Hiíce veró Philofo-

fsb inis.

zechie , cümdixit : e^feteguati funt oculí Jaie 3$.

phis feíti dies inftituti prefertim erantlz-

mei fujpicientes $n excelfum. Debent & ma.

titiz, & gaudij ad animum exhilarandum.

nus redurgere , quzcumanteanonnifi inju-

Habent etiam díes feíti inter Chriftianos fua

ftitias tradaverint; Injuffitias manus vefire Pjalm. s7

gaudia, quz íunt ab Ecclefia inftituta. Non

concianavetrunt 4 fimiles eífe debent mani-

enim inter feítos omnes dies à mundi exor,

bus, de quibus dixit David : Levavi sanus P[Al. 1312;

dio hactenus in mundi fa(tis recenfitos nul-

ameas Ad mandata tua, que dilexi : debent

lus eluxit mundo felicior, Chrifto jucundior,

& pedes ipfi etiam refurgere, qui cum velo-

ac toti rerum univerf(itati aufpicatior, quàm

cesfuerint ad malum,ad flagitia perpetranda:

ille Dominicz refurrectionis, quo trium-

Veloces adeffandendum fanguinem , debent Pfalm,13,

phator mortis omnibus mortalibus zeterni-

fiuücviam currere mandatorum Dei: íi0-

9

tatis aditum devié(ta morte referavit. Hic

mnia noftratum animi, tum corporis cum

enim dies tanquam gaudij, lztitize, victorize,

Chriíto furrexerint, participes erimus 1zti-

& triumphi niveo fignatur lapillo, totüsque

tiz Chriíti refurgentis.

Habent igitur dies

diffunditur in gaudia , quibus Regina coeli

feíti fua gaudia; habent labores fuas remif-

letatur, cüm habearrefurgentem , quem à

fiones;. & curz beneficio eutrapelie. fuum

triduo inter extremos cruciatus fpectaverat

temperamentum ; neceffé enim efl,ut labori.

inclinato capite Ípiritum tradentem.

bus quies fuccedat;S curis folatium: cum in«

4l.

Abíterfit tunc Magdalena fuis ab oculis

genia habeamus maximé mobilia , & animos

omnem lachrymam , &quia non invenerat

ea przeditos activitare , utneceffario aliquid

jacentem in fepulchro, querelas depofuit, nec

perpetuó verfent; & ceffatioàlabore prz-

ampliüs mortuum credidit, quem refurre-

fertim mentali, &interno non obtingat abs«

xiffe revolutus fepulchri lapis indicaverat.

que aliqua aCtione avocante animum ab o-

'unc ex umbra in folem, & latebris incon-

perofiore conatu, & íuaviter demulcente;

fpe&tum prodiere , & ipfi Apoftoli, & qui-

neceffarium eft gaudium aliquod, quo mens

dem ferenatis frontibus, vultiique gaudente,

exhilaretur, & folatium, quó ad fubfequen-

tes labores curfus inflauretur,

quia quem luxerunt in monumento | fepul-

Mm m 2

Unicuä

Verani de Ajeäibw Zum, 1L.

460

Dï(ïertatï'ü- XX!.-

43

Unicus eft finis hujus relaxationis;vires

res, totimque corpus fommni indulgenti3

ob labores fractas reparare, novümque iter

refe&tum,validior furgeret contra Genulium

inflituere ad pracedentia exercitia: refectis

numina, falíasque gentium feclas: ergo

viribus continuanda , eftque doctrina Phi-

non iubetur Petrus maclare, ac occídere cum

io.Erbice.6, lofophi, ubi argumentatur contra infulfos

gladium evaginat contramilitum cohortem;

480

quosdam, qui ea tenebántur falía opinione,

mneque maétare cogitur cum in folario , in.

quá crederent in .folo ludo fitum effe. ulti-

dia, fomnóque torpet; fed cum femifopi-

mum hominis finem; quos Ariftoteles fal-

tus quiefcit, tunc fübmiffum ei oftenditur

fitatis convincit , eó quia ludus, & animi

linteum quadrupedum flrage refertum ,. ut

relaxatio non fitobíe ipfam expetibilis; fed

poft quietem validior, & alacrior gentium

tantüm ut vegetiores fianttum animi, tum

fectas impeteret ; quz enim diu quievit ma,

nus avidior fertur in ultionem criminum,

corporis facultates ad. intermiffos labores

refamendos: Lzdere, ait Ariftotéles, ue ferzó

Feré femper praclariora gefta, aliqua

46*

agat quispiam ex Anacbarfidis fententia,vi-

praeceffit quietis ; vel folatij indulgentia.

detur reilà fe babere, quippecum lufus requi-

Nuptias meditabatur Samfon, fed . non ni(i

ei fimilis fit : & cum nequeaut bomines aff-

per vineta coütendebat ad thalamum, cum

duà operari, vequie indigent ex quo liquet ;

fibi obvium difcerpfitleonem; quid thalamo

lufüs, animique remiffiones ad id inftitui,ut

mollior? quid pampinis , ac vinetis imbel-

vegetiores facti, & alacriores priftinos re-

lius? ijs tamen non eviratur Samfon, imó

, petamus labores, quos quies præcedgt.

validiores é vinez folatio haurit animos, ac

vires, & de proftrato leone melleam relatae

$. YV.

victorize delibat dulcedinem, . ' 'Triticum

cribráffe Gedeonem cum vocatusad pugnam

Quies, quam . bonefla. animi ve

fuit, liquet : Cumque Gedeon purgaret fra-

gudie, 6,

e»i[[ro [uggerit , vires f'ppeditat acrio-

menta, apparuit ei Angelus Domini, & ait;

Gu 1.

Dominus tecum virorum fortiffme.

'Tunc

rej , quibus ad praclara queque agene

viribusapprime inftructus ab Angelo dicitur

da wlg'diz): accingimur,

Gedeon, non cum Madianitas rupit , ac fu«

'Ehemias impetratis à rege litteris ve-

gavit, fed cum in area triticum excuteret;

44. N

^W nit Jerofolimam hortaturus: popu-

quia faciliüs rurali folatio clarioribus prolu-

lum ad murorum inftaurationem;

dimus geítis,

Idque forraffis caufze, cur

fed cumillac appuliffet, fuit ibi triduo com.

Moyfes juffus eft virgam priüs inhumum ia«

cere, ibi pauló quieturam,quó fortiàs,valen-

'ZüQz.czp,z. moratus.Esdra /ib.2.Et veniJerufalem,8 era

L

ibi tribus diebus, Sed quid putas,egiffe Ne-

titsque efferaretur in anguem: Quid eff.quod Esoé? 4,

hemiam toto illo triduo Jerofolimis? certé

tenes in manu tua? virgam. Dixttque Domt.

45

nihil; fed cur toto illotempore quievic ?

uus: Projiceeam ia terramz priüs. debuit

nion obaliud, nifi ut corporis laffitudinem;

virga humi quiefcere , quà reftauratis ve-

luti viribus fortior furgeret verfa in Draco-

viriümque defe&tum quiete reflauraret ; &

alacrior fieret , ac robuftior ad fequentes

nem; filvit priüs humi jacens, ut fibilum fi-

