tur íummam effe fyderum, & ceelorum, qui-

i noneíl, quifacem przparet fplendentem,

bus infunt,elongationemà terra , | proinde

accendátque ad difpellendas no&turnas cali-

fummam amplitudinem fola à nobis perce-

gines , excutiendásque tenebras, quisargene

pübilem ratione comprehendere; perinde ac

-team lunz lampadem nocte illucentem | ac-

eorundem in motu pernicitatem vix intelle«

cendit? Sinon eft,qui illuminet, quis aílro-

&u affequi valemus, cüm enim tantó di(lent

rum lichnos accenditin ccelo? fi non eft opi-

à nobis intervallo , tottimque terraqueum

fex, quis coeli opificium dedolavit ?. quis fi»

globum fua circumeant vertigine. fpatio ho-

deribus micantia pretia indidit ? quis tot

rarum quatuor fupra viginti, neceffe eft im-

vernantibus floribus, quot micantibus aftris

perceptibili circumagantur pernicitate, ut de

cclos ernavit? quis ccelum veluti tectum

[olis vertigine intulit Cleomedes inquiens : Li.2. 4e

magnz hujusterrz domui fuperpofuit? & in

$; in:fl!z;gzimu: equum emzjkm in amplam "W??da.

illotot magiílros, quot lumina; ut nos in-

decurrere campi regionem, paritérque ex bo-

flruerent ,. manuduceréntque ad Artificis

rizontis limite folem exire, quoad totus emi-

Dei notitiam, ejüsque artis fummam peri-

cuerit , prope mautfeftum fuerit conjetianti-

tiam laudandam ? pulchré Theodoretus de

bus, non minus fladjs decem profecturum,

1 SII'IW. 4' 3

providentia fub initium * Dum celum ocu-

4dvis autem celerrtma. multipliciter magia

lis noftris expofitum magnitudinem fimul &

equo tranþ&it.

Sagitta adbwue velociffimo

pulcbritudinem fuam fpettandam prabet , &6

effluxu mulià plus uolucre , ut non pauctori.

bominibus teili locum, $ ufum exbibet ,. ta-

bus pratereat fladüs tanto temporis : inter-

eens quoque faclerem fuum pradicat , 65 om.

vallo: $i igtitur equo, aquà celerem , muudi

mnium linguas ad laudis decantationem invi-

viam fecerimus , decem inventetur. fladio-

&at.. Et vclutickm domum aliquam,qua [um-

rum folis dimetiens : [in avi celerrima multó

mo avtificio extrubla, & folido, labilíaue fan-

maAajor : fin [agitta non minor ducentis fladjs.,

damento iunixa, angulis quoque veciifrme

Qb bas tgitur ves omnes, pedalis non erit, ne-

coaptata, latitudine , & longitudine , aliita-

que quantus videtur,

Quod igitur infini-

dineque jufla. proportioni per omnia refpon«

ties fagittA. velocior [it. mundi meatus ab

det, tus feneffris etiam probà , G'ordine di-

bujusmodi difciplinis cognoverimus,

fpofitis illuflratur, & omnibus js, qua ad £di-

Hinc Seneca , Solem quem velociffmum

17.

ficiorum [plendorem. faciunt ornata , €? in-

e[fe fcimuus, nemo nofIrum videt moveri , uec V ^atar.

firacia efl, confpicimus ; mox ipfum . arcbi-

áre crederemus, nifi appareret iffe : nimirum 2"4f..3-

tellum admiramur ,. 68 abfentis imaginem

ob vaítitatem Ípatii, quod decurrit, ita ludi-

animó concipimus , omnémque proportioni y

mur, ut nobis moveri non videatur , quod -

I)

quae in edificio ceruitur,formam ad illius ar-

quavis emiffa fagitta longé ocyüs fugit : ut

Sicetiam cim calum

enim tatiocinatur Scholiattes /ib. de. suundo

tem folemua referre.

intuemur, 65 utiles illos , commodósque cw.

ad Alexandrum: Cüm Sol intra horas qua-

leflium [yderum motus , nequaquam bac ado.

tuor fupra viginti eam peragret coeli oram,

ramus; [ed borum opificem encomijs, & lau-

quà diícurrir, necefíe eít , ut femidiametri

dibus pro virili mente noflra vvebimus, & ex

ratione, non minus ducentis feprem millibus

)

Ó

operum magnitudine , fimul, & pulcbritudine

milliarium unius horz defluxu. peragret, ac

autborem WMorum jufla animi contemplatio-

proïngiie tanta fit ejusceleritas, qua vix ad-

ne eflumamus, — Veró entm, G weritó bac ani-

vertitur, & non nif1 immani intervalli im-

! m ;

J

menfitate nobis lenteícit,

Non enim niíi

gmïf nosíris voluimu, — Quàd fi tanta 631 0»

C ;

infi

22

Differtauo Il.

b

busdam floribus coronatum ita ignità lumiz

infinitis prope fpatijs abdu&a tanta, & tam

Pä

inenarrabilis pernicitas vafti fyderis novies

naribus micet , ut paradifo putes vernante

$

terrarum, mariümque molem exfuperantis,

depi&lum , fpirantium ro[arum vivis mmouili-

bia renitere.

t

ufque eo velut pigrefceret , ut notari non

linde 4 plerz':que ornamentun

Defi-

celieft nuncupatum,eó quia [it flellarum mo*

Ó

poffet, nifi poft decurfum fpatium.

cient autem verba, & cum verbis numeri, fi

nile pretiofum.

f&

ab hoc tam'celerifolis rotatuad celeritatem

Quis ita cecutiat , utSolis ex eo non

1j«

[z

commendet pulchritudinem,cüm fit oculus

P

fixorum fyderum contemplandam feramur :

fiquidem ad ftellatum coclum;ut notat Scho-

mundi, jucunditas diei, cocli pulchritudo,aa«

[u

V

liaftes à corruptibili mundi parte fpatium

turg gratia, & creatura praítantia? ut lo«

quitur idem Ambrofius cap.i.eft enim aftrum

myriadum bis mille fexcentarum,S ampliüs

interjacet, ex quo infertur , coelum ftellatum

hocaureum, Lucis munificum parentem,

i^

fexcentas , octoginta quatuor myriadas mil.

càm nil fitin hocinferiori fpe&tabili mundo,

t

vel ad fpeciem pulchrius, vel ad rerum gi-

liarium, cujuslibet horz fpatio ut minimum

gnendarum commoditatem foccundius, vel

pereurrere.

P&

$ 6re

Ea itidem eft cocleftium corporum pul-

ad incredibilem rerum omnium varietátem

(u

in humanos ufus invehendam efficacius? moa

chritudo, ut cum eorundem vaítitate mira

fü

necatur elegantia, quam coelum vel tacens,

vet enim vim infitam, promovétque natüue

fu

Eonil.ad pe. ut ait Chryloftomus, per oculos, non per au-

ram inferiorem , ut per varia herbarum,flo,

Q

:d&h"'lu

resnos docet,

Quód fi in (ublunaribus re-

rum, plantarümque genera fuas exerat vires,

qu

depromat divitias, producat fructus. — Sol

bus corporeis, pulchritudo quz ijsdem in-

u

eítin quandam nos rapit. admirationem ob

fiquidem eft, qui vim quandam vitalem, ac

&

partium concinnitatem, fimetriam, funéctio-

corporibus falutarem communicat,zqué ve«

ff

getantium multitudini , ac auimantium ge-

num ptoportionem, munerum varietatem ;

(

certé major eft, & longé ubetior, qua in coe.

neribus. Idemin zthere fol przeítat; quod

in animalicor, in homine animus: fiqui-

u

lis fufpicitur elegantia, tam ex ijsdem ema-

Ü

demíolin mundo vices temporum tempees

nata corporibus, quàm ex eorundem pro-

gh

fe&ta motibus , quos Philo in Cofmopoeia a-

rat, annorum feries diílribuit, novos feni-

Qu

ftrorum vocat choreas admiratione digniffi-

per redeuntes flores inftaurat, annique par-

Íe

mas obordinem, curfus, & recurfus mire

tes ita dividit, utinter fe e non fecus;ac in

el

concinnos, quibus veram illam videntur ex

mufico choro voces ad harmoniam neclan-

f

emplarem muficam continere, quam poflea

tur, EftSolqui reliquorum fyderum con-

ftituta dimenfione moderatur motus, qui

u

homines fuis impreffam animis didicerunt :

r

vv

Libdemund, hinc Author libri de mundo , hanc cclo-

reliquis fydetum turbis fuos impertitur ni-

fo:

UJP. 6.

rum innuens pulchritudinem ait ; Ef quid—

tores ; cujus influxus in abditiffimos quós»

que terrarum penetrat receífus ; terr& pere

j

nam eil [ingularium partium , quod cum . eo

t

comparari po[fit ordine ,. quo celestia morus

vadens vifcera, ubi gemmas , aurümque

températus efe, G confistutua ; fole utique , &

progenerat,

B.L

E

Lunz itidem pulchritudo mira eft, &

I6.

&l

luná, reliquis item fyderibus intra |patia fe

moventibu: exquifitiffmé , & modulatà à [a-

confítans, velin fuis inconftantijs, ac muta.

dti

du

culo in faculum alterum.

'Tantaeft coelo-

tionibus, quibusobnoxia phafes fuas variat

varios juxta afpectus ad folem.

Hac folis

fit

rum pulchritudo, qua ex tantis, támque fpe-

ciofis efflorefcit corporibus, t f1 eam fpecte,

annuos curfus , fpatijs coníeqvitur mene

fij,

mus, minime expenfione egeat, aut delcri-

flruis, quia terris familiatiffima utpote de-

(ii

ftinata intenebrarum remedium, noclis ío-

W

prione; attentam tamen, ac feriam expofcit

confiderationem , ut uberius eam hauriamus:

latium, umbrarum levamen: quis lunam non

.km

Lib, *, de

P

satur.Deor, Ut Cni

m Ariítoteles apud Tullium. Quam-

miretur modó curvatam in cornua, modó

t

vis qui eam nunquam haufiffet. oculis, fed

equa portione divifam , nunc finuatam in

j

orbem; nunc maculofam, & pleno orbe im

u

nuncprimüm eam confpiceret, hebefceret

animo, obrueretürque miraculis; nihilomi.

menfam, fimülque fenefcentem, ac ita pari

l'fj

nus & fenendi, & fufpiciendi affiduitate

decremento deficientem,ut modó fit pernox,

üc

nünc fera, modó nulla, & nunc iterum con-

fin

nobis videtur vilefcere, quia nimirum ferioó

non perpendimus, quz & quanta fit fyderum

fpicua, & ijsdem incrementis maxima , qui«

du;

bus deficientibus minima, & nulla mox eva-

elegantia, planetarum (ípecies, aftrorum ve,

N

nuítas, coelorum concinniras, utenim ait Se,

dat; jámque humilis, & excelfa, necfeme

P Je benefic.

Íin

neca: dpfe mundus quoties per notlem ignes

per uno,eodémque tenóre , fed nunc admo.

€Ap.25o

?en

fuos fudit, & tantüm flellarum innumerabi-

tà ccelo, modó contigua montibus, aliàsin

itn

aquilonem elata, vel etiam ad aufiros dejecta.

Jium refulfit, quem non intentum in fe tenet?

Tnà

Poteft quilibet, fi velit, id experiri, fi nocte

Proxima cardini minimo ambitu vicenis diee

€0n

Íerena amplo infidens campo , pio mentis

bus, feptennísque, & tertia diei parte perae

gat fpatia eadem , qu& Saturni fydus plane-

amF

affectuin micantia coelifydera, errantes ci-

4Dp

tra errorem planetas, Lunámque argenteam

tarum omnium aluffimum annis triginta,

tert

noctis lampadem oculos defigat , & intuea-

Eft itidem inlunz curfu quedam folflitij fi«

li

militudo &ab ipfa pluradimanant, quibus

4. Hexat, tur, utloquitur Ambrofius: quomodo per

&i

€ap. 1.

&animantes aluntur, ctefcunt, pubeícunt

lune, G (lellarum fulgorem celum uelut g"t(if

t

&m

Àmoris divini effecta produnt Dei Bonitatem.

25

caüemulis.

Hinc D. Ambrofins afferiteffe 4- Hexa:

Et quamvis fit pauló major dimidia terre

rationi perquam coníenraneum, & na:wrali *^P*!*

parte, ijsdem tamen vagatur fpatijs, quibus

Sol,cum quo five congrediens , five digre.

hominis propenfiont accommodatiffimum

diens,eam femper, quam abipíolucem mu-

in hzc coclef!ia fpectacula non folüm corpo-

ris defigere oculos, verüm & mentis diri-

tuat, in tertas demittit, Quis pulchritudi-

nem recenfeat ftellarum, quz in duas parti-

gete intuitus , ut enim fcité Seneca lib, de

tz claffes miram coelo. conciliant venufta-

vita beata: Natura artis fibi, ac pulcbritu-. C^b 42,

lf

tem ? aliz fiquidem fpatijs immutabilibus

dinis (ue con[ria [peclatores mos tantis vt«

ab ortu ad occcafum commeant, nullum un-

rum [pétlaculis: genum,perditura fructum 0-

perés fui. [i tam magna. tam clara, tam [ub-

quam proprij cur£üs infle&tentes veítigium ;

& alize, qua continuas fuas converfiones ijs.

nliter duéla, tam nitida, 68 non uno genere :

dem (patijs conficiunt.

formofa , folitudini offenderet

U* fciat,

Mirabiles funt i

tidem planetarum mo-

illam [petlari voluiffe, nom tantàm afpicis

37

tus, qui ítelle vulgó errantes audiunt, ta-

vide quem nabis locum dederit,

Inmedia

metfi citra errorem. omnes fuas peragant

nos fuwparte coufiitutt, & circumípetium a

muium nobis dedit : nec erexit tantummodo

periodos, quis enim dicat aftra illa. errare;

bominem, fedetiam ut ab ortu fydera in oc-

qu& ab orbe condito eadem inviolabili lege

fuos fervant greffus, progreffus, & regref-

cafum labeutia , profequi poffet ,. && vultum.»

fus, reliquos motus conítantes, raptüsque.

fpum circumferre cum toto . fublime fectt ili$

Quid admirabilius in ftellis earum motibus;

caput, & collo flexibili imapofuzt. . Deinde [ena

per diem , fena per notfem figna. produxit,

quibus mox occidunt, nunc oriuntur; OC-

cultantur, & iterum emergunt 5 recedunt;

nullam non partem fui explicui, ut per boc

& revertuntür; abeunt, üt iterum ad(ini

qua obtulerat ejus oculis cupidztatem faceret

mox antecedunt, nunc fub(equuntur: nunc

E€1AVO. CALCEYOVAHTIL.S,

18,

celeribs, nunctardiüs moventur, & ex mo-

Spectatores nos vult coelum fuz pul-

tionum pari difparitate, concordíque difcor-

chritudinis, ut inde alliciamur ad. ejus deli-

dia annum fignant, quem Mathematici ma-

cias, & terrae contemnamus fucatas voluptae

gnum vocant, & fit cum folis, lunz, & quin.

tes, ac terra venuftates, qua perinde ac flo-

que errantium-planetarum. ad eandem inter

res diutnam non diuturnam exhibent pul-

Íe comparationem confe&tis omnium fpatijs

chritudinem; erigendusigitur affectus no«

eít converfio abíoluta.

Quod veró ad cu-

fter eftin coelum, prefertim cüm id. ordo

i»ulum dccedit totius pulchritudinis eft,

fervandus exigat : eatenus Deus : n prin«

nunquam celeítes illos fyderum flores. de-

cipto creavit celum , 6 terram., ut ediilerat

fecifle, nunquam aruiffe, nec quidquam paf-

notinam noítros dirigendi affectus. Primó

Íos detrimenti, cüm fublunares pulchritudi-

coelum condidit, deinde terram ex nihilo

j9

nes illicó marceant, are(cant, & de&iciant z

traduxit, huncutíervemus ordinem.coe!lum

hüncque coeleftis pulchritudinis flerem ex-

docemur terre praferre, primósque no-

Heomil2,

pendens Chry(oftomus , contta Anomaeos

flros affectus, . imé & omnes, totósque in

ait : Vides celum bor,quam pulchbrum, quam

16

ceelum dirigere. Si noílrum vivere ni! cft,

amplum, quasa magnificum fity quemadmo-

quàm aliquid querere,

Idànobis quaren-

"

€*;

dum vario [lellarum ordine exornetur , &

duit, qaod elt primó quarendum, idque

l

fplendeat, quantum edurare potuerit. tempo-

procul dubio coelum e(t, non terra : Quarite

Mattb,&,

vis, jam enim quinque milía annorum ,. 4te«

primias 'Regnum Dei. . Coslum comparare;

que eiam plus fervatur s & conflat, nec ta«

coeleítia quzerere, terrena noncurare, noílra

smen longo temporis fpatio effecium eff , ut

fit cura, non tam prima, quàm tota: illudüit

L

fenefcat s. fed ad modum corporis adolefcen-

nobis quefitu primum , quod eft. inventa

tis vobufli floret , vigétque etates G quam

Íummum.

Condidit in nobis rerum ome

principio fortitum efl celum,pulcbritudimem,

niumSator fpiritum,quo vivimus, non ta-

eandem integerrimam [eroat, & aulla expar-

men, ut terrz,fed coelo vivamus, càm non

h

te fatium deterius tanto temporis fpatio. Ut

propter coenum, fed propter coelüm conditi

[l

inde conjiciamus, quàm vanide, & fucatze

fimus: pericula incurrimus, nobísque per-

h

fiat tertz pulchritudines,qua vix orta occt-

niciem inferimus, fiquid aliud impenfiüs

]*

duat; arefcunt cum florent ; deficiunt, cum

amémus pre eo, ob quod conditi fumus,

|s

videntur incrementa fubire: tametíi ampla

qu&vis animi no(lri actio quzdam eft quafi

js

fint, &iplendida Regum palatia, auro illita,

creatio , iquoties enim fuas. animus no(ler

ja

gemmis illuminata, fe&is lapillis fulgentia

vires exerit , agitque, aliquid recens effe in-

)é

immeníis fulta columnis, nitido incruíltata

cipit, quod prius non fuerat.

Hocautem

n

marmore ; fi tamen codum | fufpiciamus,

ut ordinaté procedat non terrz harere de-

^

conferamüsque cum eius pulchritudine, non

bet, fed coclo adhzserere, chóm Deus £z princi-

de

ampla palatia, fed anguíta tuguriola nobis

—pia celum creaverit , quodterrz pratulerit:

j,

apparent ; non fplendidze aule, fed obícurze

illud à nobis priàs quzrendum , quod Deus

e.

terrz rimule nobis. videntur eíle;? neque

primüm condidit, vultque, ut priusquara«.

£

latum unguem differreà ludicris puerorum

mus : QQuarite primum Regnum Dei , nimi-

fi

zedificijs, neque à nidis ex. luto , ac feftuca

rum quzrendus eít ipíe Deus, qui fit finis o-

u

compactis, neque à formicarum fubterraneis

mnium moftrorum acluum; fi alia prater

i

Deum

Diflertado 1l.

24

monitio: oritur fiquidem, & moritur dies;

fi

Deum defidetamus, illud nos petdimus,nós-.

que fimul perdit.

& nos cum ipfo etiam . deficimus : memo*

L

19.

Qovid cenfendum effet de homine, cui

riam hujusmodi viciffitudines refricant , &

91

contraéiior effet calceus,quàm pes; fi partem

ob oculos humanam noftram exhibent con«

$

abícinderet pedis, ut reliquum pedis calceo

ditionem, ne radices in terris agamus, fed

tü

fe accommodaret , nonne id ei infanize da-

in tanta, G quotidiana temporis fuga no-

remus? cüm non calceum propter. pedem,

ftram urgeamus falutem ; per hanc dierum

40

fed pedem velit propter calceum. Par eft ve-

viciffitudinem ad eam properemus aterni-

P

£Ul

fania no(lrze mentis, párque infania cordis;

tatem , qua occafüs nefcia nunquam defi-

fi inverfo ordine terram praferimus coelo,

ciet,

Hanc lucis, ac tenebrarum viciffitue

f

tempus zeternitati; interitui obnoxiaimmor-

dinem pulchré edifferit Theodoretus $er».1.

[2

L^

talibus; caduca, & deficientia nunquam pe-

de providentia inquiens: Diem, ac noctem

rituris, & tandem putidum, foeculentümque

veluti forores quasdam videre eít, quz tem-

)

ceenum fplendido,rutilantíque coclo. Ita prae

poris fpatiosad hominum ufus invicem mue

1l

tuantur fimul, & benevole redeunt,

Defi-

[

omnibus querendum nobis eft ccclumut pre

illo cetera negligamus in terra, que cüm fit

ciente enim jam hyeme, & novoillucefcente

fe

infra nos, calcanda, non colenda à nobis eft,

vere, quando multi admodum hominibus

fUl

Via

Quàm indignum homini recto , & ad ceclum

circa fua opera labores exoriuntur, utpoté

ere&to curvari ad terram! eatenus ílatum

profectiones, & peregrinationes , naviüm-

us

fublimem, corpiisque re&um prater czte-

que à portu deducliones, quando, & mare

tia

Ias animantes fortituseft homo , ut non ree«

len

ftratum , & hyberni frigoris rigore liberum

volvatur deorfum , neque coeleftem vultum

cít, terráque fegetibus fuperbiens agrico»

ad terram projiciat , fed oculos e5 dirigat,

lam ad culturam vocat, & plantz hortula-

num adputationem, purgationem , rigae

quó illos naturz fuzeconditio direxit, INNon

]

venit homoin mundum, non conditus fuit

tionem, & fatritionem invitant,

'Tunc (in.

q

in terra, utterrze hzereret; fed ut ceelo adha-

quam) dies operationis tempus hominibus

reret; ceenum defpiceret, coelum fufpiceret;

augens , à nocte horas mutuó fumit, & pau-

utab eodem fuíciperetur, à quo conditus

latim quidem eas recipit, ne nimio augmen-

|

fuit,

to ijs noceat, qui ejus operà ad res fuas con,

20

Errat homo toto coclo ceclo , f quid

ficiendas uttintur,

Nimius enim & major

NNon enim fua

*

aliud quarit extra coelum.

folito labor , fi fübitus incidat, corporibus

E

aliunde commoda fperat homo,quàm à ceelo,

non mediocriter nocet,quz nülli aliquandiu

cujus beneficentia etiam in tertiselT tanta,ut

labores exercuerunt.

Quapropter paulas

"n

fi corporum coeleftium deftituerentur terre-

tim fuum illud incrementum recipit dies,

Ubi veró ad medium zílatis perventum eft,

ib

na influxibus, quidquid cum plantis vegetat,

cum brutis fentit, cum hominibus difcurrit,

definit quidem mutuó fumere, mox veró

fa

deficeret: eft. enim coelum quod in terris

debiti folutionem aggreditur, adeo ut hanc;

Q

meffes inaurat, arbores foecundat;prata co-

nec vel in unici diei moram procraftinando

)

lorat, flores pingit, vites purpuriffat, colles

rejiciat, Paulatim autem, & fenfim, quem-

W

veftit, vallesinumbrat, campos locupletat;

admodumante acceperat, ita quod acceptum

Íc

hortorum areas florum illuminat pigmen-

eft, reddit.

Deindeubi autumni tempore

qi

tis; atborum comas illiciente exornat viri-

noCti zqualis fa&tus. eft, fe hac. minorem

41

ditate: qnicquidenimin terris aliquid prz-

fieri non pudet, nec fororem conjugem de-

fefert utilitatis effectus eít coeli in hzc infe-

bito fraudare fuftinet , fed deficiens , licét

(d, '!ldn

pi

riora derivatus , funt enim fyderum influ:

non ante ceffet , quàm debitum omne per-

du

folverit , tunc quoque non contemnendam,

xus, quibus elifcunt in pratis pafcua, luxu-

pa

tiant in hortis flores, vireícunt in fylvis

& longam quietem,quà homines curari pofz

qu

arbü(ta, maturiunt in arboribus fructus;fpu-

funt, temporis opportunitatem conficiens,

fic

niantin vite vendemiam uvz, flavefcunt ia

Cüm enim frigoris, pluviarum item,ludli,

pt

campis fegetes : G pra cateris perfpicui funt

& coni moleítià domi defidere cogimur,

k

influxus folis, & lunze; eftenim utrumque

nox &ipfodie nóbis multó jucandior eít ,

at

ha&tenus Theodoretus,

fydus vas Altiffimi admirabile, quo munifi-

25.

pa

ca largitate diffunduntur in terras ftillicidia

Ex hacautem codlorum , & a(trorum

iQu

bonorum omnium: horum enim beneficio

viciffitudine, magnitudine, pulchritudine; .

Q

& efficacitate, & prefertim ex eorundem

agnofcimus in fupremis inima, & in infi-

t

misfuptema, quó gradatim ad divinam pro-

concentu , & przcíiara difpofitione efficax

iil

gredientes pulchritudinem noftrum in fum-

defumitür argumentum , quo etiam non

lal

mo bono figamusaffectum,.

cognofcentes litteraturam introeant in po«

2I,

f

uotidiana & prorfus admirabilis eft

tentias Domini , affurgántque eó luculen«

ell

tiüs in Dei conditoris notitiam , quó per fo-

ea utilitas, quz ex coelo, aftrisque primariis

tus

in nosderivatur, & quorum circumactione

lis, lunze, ceterorümque aftrorum fplendo-

deq

dierum , noctiümque emergunt viciffitudi-

res clariüs edocentur ; eft enim . cocleftis

hac pulchritudo quidam veluti clamor. na-

p

nes, temporum.menfuree diffectae in. anno-

Qu

rum periodos, curfüsque menftruos; & prz-

turz promulgantis opificem fuum, quia ut

I$,

4« Civitl

lo

fertim noílrz inítructioni accommodata

reclé Augullinus ; ANenm divinorum libro- ,, ,

.

7H

]

Amoris divini effecta produnt Dei Bonitatem,

2$

$um tautummodo autboritas effe Deum pre-

longe, latéque difïufa eequoris fpatia« nr»

dicat , fed omnis. qua uos circumstat , ad

ves trajiciant expanfis velis tanquam pin-

quam wos enam pertinemus untvería ipfa

nis, pifces imitantes; vel aves explicato

verum natura . proclamat — babusffe fe pra-

alarum remigio, & clavo, feu timone, per-

aniiffmum Conditorem , hecdue precipua

inde ac caudá navis fluctuantia dirigentes

itinera,

eít utilitas , qug ab aftris in nos derivatur,

Demum quia plures aves aquati-

inobis ediffere Conditoris Sapientiam , e.

les funt ut Cygni, aníeres , fulice , hal.

jüsque ingerere notitiam.

Aliz recenfen-

cyones,

s

ur pediffequee utilitates , que fuam à pri-

zariis aftris originem trahunt , & prx ca-

Hinc cenfec D. Aupguflinus pifces fa* Libf:'ü

&os effe ex aqua denfiori, & volucres ex Genef ad lsf

teris illa etiam , quà coeleítes ignes mino-

fubtiliori proximiüs accedente ad aérem, ,5 .

res , funt hominibus commodo , eó. quia

Quéd veró dicatur producant aqua he-

noGurnas tenebtas temperent , praefertim

.

braicé legitur Ir/ret [z, Íeu ebulliant, velíca»

soGde illunt

L]

equora trajicientes dedu-

turiant

in ingenti multitudire ,

quia

cunt, eísque viam prafignant etiam per iti-

proprium e(t pifcibus, ranísque turmatrim

nera nullis detrita vefligiis ; non enim fi-

uno partu innumeros propemodum foetus

nunt zquora equorum, aut muloroum, vel

edere, tanta eít eorundem fcecunditas, ac

viatorum pedibus calcari, nec curruum ro-

prolifica propagatio :

hacque ratio, cur

tis percutri, cüm nec ipfa navium pa-

pifces indociles fint ; imó & ftolidi, ut

tiantur veíligia , quz vix impreífa def

cicurari non poífint ob nimirum redun-

lentur,

dantis humoris luxuriem ;

habent tamen

& pifces inditas fuas proprietates ; qui-

I 5 ïVo

bus inftruuntur ad damna declinanda, &

pericula, qua imminent, pracavenda, ut

Mira in PäE"z'äur maris , €9 volu-

JHomil. 72

notat D. Bafilius,

Herinaceus enim ma-

EX AU.

eribus- aeras ingenia uberrimum nobis

Juppeditant avgumentum laudandi Con-

rinus cum ventorum perturbationem prge-

fenferit , calceulum haud exiguum fubit ,

ditoris Dei Sapzenttam, G bonita-

tem amandis.

fub quo veluti fub ancora íe ip'(um fta-

bilit : ídque confpicientes nautz futu;

ram prefagiunt. procellam.

Vipera iti-

U

intus dies. pifcibus , volucribisque

dem mureng marinz nuptias expetit , &

25. Q

obugit natalis , dixit etiams DEUS :

praa'ä:mnt aqua reptile animaviven-

fibilo fuam amaíie indicat przíentiam ,

tis , € volatile fuper terram fub firmamen-

quz accurrens mari copulatur : Vipera ta-

men quafi ob nuptiarum venerationem vi-

£0 cali: ex quo liquet, utrumque genus pi-

Ícium , & volucrum fuam ab aquarum foe.

rus priüs: evomit , quàm Murenam adeat.

IL06, 6f

Rurfus: Nequepifcium genus dimidia parte

cunditate traxiffe originem ,. & ex aqua

dentibus est armatum , ut bos,. vel ovit s

propagatum quidquid , vel pennis aérem ,

vel pinnis ündas fecat : & licét aves, G pi-

neque enim quisquam pifcis ruminat , ntfi

Íces difpates videantur , . ac diffimili diffo-

féarus folus , (ed omnes '.»:tun]ima f*equen-

ciati natura, adhuc tamen non modica eft

tium dentium. acie muniuntuy , ne fi mora

W

avium , piíciumque cognatio , ut notat D,

in molendo traberetur , — diffueret. alimnen-

:

yidam limo , qui-

-Lib.g.Hexs, Ambrofius. «Aqua enim quae propria eft

tum per bumorem.

ca'.äl4'l

dam alga wefcuntur :

Alter. alterum de-

pifcium (edes, & a&r avium receptaculum,

duo funt elementa nature proprietaubus

vorat , ut minor efca fit majoris,

Zf.

perquam affinia, & cognata cum utrume.

Imé dolosé ad id etiam procedunt ;

cancer enim ut oflrei carnes depafcatur , fi-

ue Diaphanum fit, homidum , molle, per-

meabile, fubtile, agitabile ;; .quó fit, ut

bique confulatarrepto lapillo conchz immis

promptiüs in aquam aér mutetur , viciflim-

net , expeclátque, donec ad folem fe pan-

dat & cüm primüm aperitur , lapillum in

que aqua in aérem,

Hinc equé avibus ,

ac piícibus levitas ine(t, & agilitas 5/fi aves

concham demittit, quo claudi nequeat ;

pennis muniuntur ad volatum; pifces pinnis,

ftatímque eam invadit voraturus ejus car.

nes,

Polypus faxo adhzrefcens ejusdem

1h

fquamísque.conítruuntur ad natatum : hac»

ue ratio, cur zqué aves , Q piíces velica

induit colorem ; & czteros pifces ad ip-

careant , lacte, & mammis deftituantur, ne

fum , veluti ad faxum — adnatantes capit ,

vorátque,

Innumerze funt mirze piícium

fcilicec volatum avibus, Q natationem pi-

Ácibus impediant.

Rurfus utrísque affinis

proprietates, quas fuse edifferit Ulyff:s AI-

motus, greffus, & progreffus, quód enim

drovandus poft Plinium, & Plutarchum,

ä

Sed cur jubentur aqua& producere reptile

eít pilcibus natatus ; idem eít avibus volas

[]

tus , fíntque propterea pifces , fi ex motu

animze viventis ? Vocantur piíces anima,

.

deducarur illatio, aves. aquatiles , Gt aves

lia reptilia? quia cum pedibus careant; fo-

e

piíces aérei, cüm tam aves , quàm pifces

lo ventre aquis incubant , qua(i per fluctus

l

caudá fuum dirigant curfum ; videantürque

repentes.

Sunt tamen amphibia, quz li«

]s

-homines artem — edocuiffe. nauticam , cüm

cét pedibus non deítituantur 'pifciþus t«

men

it, u 070

Veragi de Affeciibus Tom, 11,

hhh

26

Differtaio l,

;1 i

men accenfentur ; cujusmodi funt Fibri,

Íz, modó geminam parallelam defcriben:

Lutz, Hippopotami; non tamen gradi-

tes lineam , nunc curvantür in cornu , vàa-

In

f«

untur aquis innatantes,fed pedibus veluti re.

riásque ita figuras componunr,ut una fem.

per ceteras praeeat , qua tamen ftato tem-

H

migio utuntur : & hi(ce affines funt cygni,

anferes , anates, Galize id genus aves, qua

pore munere fuo perfundta ad totius agmi-

[:

pedibus minimé diffeclis ,

perinde ac re-

nis fe terga vertit , munüsque cateras du«

PZ

Ma-

cendi proximé (uccedenti refignat,

Quis

(

mis aquas excutiunt , quas innatant,

na igitur cognatio eít aves inter , G pi-

indolem non miretur ciconiarum ?

qua

PS

CQC

*

L]

urenmque enim genus ex aqua pro.

pv

proprios fenefcentes parentes propriis cir-

ductum perova nafcuntur , qua faciliüs in

cumtectos alis fovent,victümque iisdem lau«

———ÓH

Q

matrice multiplicantur , quàm fctus ,

té fuppeditant,& utrinque eos fuis alis fub-

fs

terreílria geüant animan-

L

quos utero

levant, Symbolum pietatis à filiis impen.

tia,

dendae parentibus.

Cornices etiam cum

f

56,

uód fi miras riatura pifcibus propriee

avolant turmatim uniuntur, tutantürque

h

tates indidit; fortáffis mirabiliores, qua

contra cateras aves, fymbolum prafütz

b

volucribus infunt ,

etiam minutioribus.

tutelz,

Jj

uis mores non commendet Hiru'kn'u

Quis apum induítriam in favis confttuen-

28,

D)

dis, melle legendo , difponendo, tutan-

dinis ?

parva eft avis minufculo corpore,

$0.

do non miretur ?

ut fibi confuülant, com-

fed egregié pia, fublimis affc&tu , . qua li.

j'

q

paréntque ad ufus vite neceffaria Rempue

cét indiga rerum omnium , eo tamen artí«

&

blicam conftituunt. confilia privatim, gte-

ficio nidos conílruit é trabe , vel pariete

t

ga'imque ineunt, labores dividunt; neque

pendulos, ut fine metu imminentis ruinz

i

ante fabas florentes prafertim in Italia ex-

haereant firmis innixi fundamentis,

Pro

ul

euntad opera, Cümque primüm labores

hifce.compingendis multiplici volatu huc,

l

Ke

infituerint, nullus iisdem otio dies pe-

illücque difcurrunt hirandines ftramina qua-

Al

rit, nifi aéris. inclementia, coeli pluvise,

fiturz,quz ore legunt;deferunt: lutum veró.

X

ventorum flatus id eis prohibeant.

Pri-

cum deferre pedibus nequeant, extremi.

müm favos conítruunt ,

ceram efficiunt,

tates pennarum aqua madefaciunt ; móx-

cellásque conficiunt , dividüntque.

Ratio

que pulvere fe fe involventes lutum fibi

h

1.3.5. YY., Gdþ,

operis ex Plinio : heceft. Zuterdiu flatio ad

efficiunt , quo nidum compingant , in quo

d

a.C» 10.

portes more caftrorum , nociu quies in ma.

pofitis ovis pàllosexcludunt, quód fi quis.

tutinum , donec . una. exeitet gemino , vel

piam eorum pupugerit , lzeferitque oculos

[

zriplici bombo ,. ut buccino. aliquo reliquas

adhibità" herb& ^chelidonià veluti collyrio

priftinum ijsdem vifum reftiruunt,/ Abeunt:

p]

adbuc fomno fopsas: tune uniuer[e prauos

ür

lant fí dies mitis futurus fit , & aer paca-

unicum cali remperie , & easdem rede-.

n

pui . pradivinant euim ventos , imórésque,

unte vere poít longa itinera diductas; non

modo ad affaetas fibi fedes,verüm etiam ad:

jl

quos fi prefentiant , — fe tellis continent,

Cererum coli arridente . temperie , CAm 4-

eandem plané trabem iterum nidificaturas

Y

H

gnien. ad opera proceffit , alia fores. agge-

reverti deprehendimus.

Quéd fi nidus a»

liquid in abfentia fuerit detrimenti paffus;

runt pedibus ,. alia aquam ore ,. guttásque

fu

lanugine totius corporis.

juniores ad ope-

ruinas inftaurant ; fummitatem pennarum

fi

YA exeuut , €$ onera conyebunt z — [euiores

aqua imbuunt ; quibus promptiüs pulvis

intus operantur.

Qua flores comportant ,

adherefcat ; fiátque cum hümido limus ,

Sunt

L

prioribus pedibus [emina. oneraut,

quo velutigypío,aut calce utuntur; feftucas

fidi

eiiam intia. officia divtfa , alie fIvuunt , alia

itidem, & minutos furculos colligunt, quos.

poliunt , alie fuggerunt , alia cibum. com-

veluti lapides adhibent in fui reftauratione

P

Non.s

lin

parant ex eo ,. quod allatum est,

nidi , cujus fabrica fpeciofa eft , ac inítar

pavimenti complanata fine texturarum ri«

N

enim feparatim ve[cuntur , ue inequalitas

operis , & cibi fiat , & temporis.

Struunt

mulis, ne frigus irrepat nocumentum tenee«

&

er[e à coucameratione aluei , textumqueo

ris allaturum pullis.

Quis non miretur Halcedinem juxta

h

vel usque 4d. [umma :e(da deducunt , limi-

25.

tibus binis, circa. fingulos arcut.

Favi

marinum littus media fermé hyeme cum

M

fperiori parte affxi, Gpaulum etiam late-

procellofiores bacchantur flu&us, majoríque

Qu

ribus [imul barent.

impetu perflant venti , ova locare; & il-

k

27.

Quos in admirationem non rapiunt

licó quiefcere fludus , (ilere ventos , fave-

Qür

fül

gruum excubis ? quas no&tu viciffim a-

re malaciam per totos feptem dies , qui-

unt, ut catera tutiüs indormiant :

ex-

bus incubat ovis halcedo , pullósque ex-

)

aCo fiquidem tempore praítituto ad in:

cludit? & inde alios füccedere feptem dies

df

maris tranquillitate, aéris ferenitate , , coelía

[er

dulgendum quieti , qua excubias egit. e-

miílo clangore , fe ad fomnum compo-

que temperie prorfus arridentes, quibus

&r

nit, cui alia fuüccedit , & quam ipfa acce-

pullos enutrit ?

Quis non commendet

Qu

erat cazteris reddit excubando fecuritatem:

turturis caftimoniam cum mortuo come

ia

er aéra cum volant certo quafi ordine a-

pare detredlet' alteri fe jungere ? — Quis

lu

ciem conílruunt , mox in columnam exten,

multiplicem , variümque non miretur in

g

avibus

Tüm

Amoris divini affecta produnt Dei Bonitatem.

27

avibus imceffum 2 aliz fiquidem ambu-

quod promptiüs ut ehancifcerentur priora

