adulatorum cohorti , & quahtoaltiori voce

illi clamabant 4/cende vinces, afcende ,' Mi«

féde 14 medio noffrim , ( indica nobis, quia

zibi Deus dedit. bonorem fenettutis.:

Cens

chaas tantó fortius fuadebat , ut quiefceret,

fent plures Interpretes , hos fenes eosfuiffe,

ne vinceretür : quiavetó àures Principum

proniores funtad verba adulantium , quàm

qui perversé Suíannam ad illicita provocá-

runt, imó, & accusárunt, & licét antea

ad vera infinuantes ? illi gratiam prome-

fuerint Sufannz criminatores, nunc fiunt

ruére Regis,à qua Michzas cecidit ; nimirum

pro finceriffimo confilio peffimam tulit gra-

Danielis adulatores;4cüm enim — criminari

priüsdidiciffent, adulari faciliàs potuerunt:

tiam; imó, quia Michzas vera dixit, poes

nam ei Rex carceris indixit; nimirum prae-

cognata enim funt vitia criminario, Gradu.

lauo, uni qui affuefcit, alteri infenefcit; ap.

mia iíta funt veritatis, (ihzc autibus infinues

Sivom g.

asc;;jæta

pofité Eufebius : feslicet calumniandi periti

tur prepotentum , qui malunt lenociniig

Dtéitis

demulceri affentatorum.

Hinc mifertus

son poterant nou docii effe adulationem, £A--

dem id efl vilia ingenia amant:/ calumnia,

Principum Julius Capitolinus dicere confuee

lidem.a

€ a[fentatio germana vitia funt.

verat, miferum effe. Imperatorem illum;,.

apud quem viri cordati vera reticent, & affene

qui calunmijs pudorem. Sufanna ulti. erant,

daudibus oppugnant Dantelis juffitiam. Non

tatores, ac Sycophante mendacia ven-

tamen eos cenfeas minus injurios cum adu-

dunt, & eidem probra ipfa, & vitia, qui.

lantur, quàmcum criminantur , fiquidem

bus inficitur approbant ;; & commendant :

adulantes enervant bonam indolem, virtu.

& Floridus ille Magni Macedonis Encomi-

aftes Quintus: Curtius. aiebat : : Perziczof

ass

tes corrumpunt ; vitia promoveat: cüm

verb criminantur famam culpant, & ho-

adulatio, perpetuum Regum malum efl , qua«

nori detrahunt , & bono nomini infidian,

"H Opes (4pius , quam boflis euertit,

g'

49. *

Hinc prifci hömïnes non rhï-nus adülaa

$. VI.

tores oderunt , ac criminatores , utramque

Nafcatur a entatioin Aulis Prvz';z-.'

aurium peftem cavere ftuduerunt. Petierat

nefcio quid iniqui Antipaterà Phocione, fed

czþum,ubz lacét adolefcat :uggetio;»; T

4h

petijtjure amicitie , cui tamen prompté

&f garg/cke/mt adultior ; nenquata

Phocion refpondit ; O Aütipatet non potes

"mwen eæaritur.

Phocionem, & amicum habere , & adula-

torem.

$14

Nec minus Philoxeno exofum fuit

"f Afcitur affentatio præfertim n aülis

hoc vitium; qui maluit aula eliminari ; &

Principum, ubi . folet'etiam adole«

*

in lapidicinis laboribus frangi, quàm Dio:

Ícere ac feneícere ; licét nunquam

nyfii malos laudare verficulos : maluit etis

emori; fpatiatur enim per ampla illa palatiag

am Diogenes oleribus vefci in ruralibus ma-

ore jucundo , : hilari vultu, ferena frorite, &

palijs » quàm in aulis Principum parafitari :

ubique verba fpargit rofas redolentia ,. quiz;

placent lenocinantis adulatoris blandimenta,

cümque eum Siracufis Ariftippus ad fontem:

clus lavantem . videret; ait? $2 Diogenes.

quze grato fufurru aures demulcent, verbísa

j

veller uti Regibus , ifla won effent . cus

que fubtili artificio compofitis-aliorum au«

cupatur benevolentiam.

In aulis adulatiok

l

mox. Diogenes, fi tu ifla comedere velles Dio-

&nyfo non adulareris , mallésque bomo effe,

prae(ertim: naícitur, innutritür; crefcit , ubi

quàm:Regius canis :« A(lentatoribus infenfi

certamen eít, ÓX unum poené omnium offi-.

cium, una contentio ,. & ubi omnes enitune,

fuerunt Achenienies, qui. Demadem hujus

i

inimulatum vitijdecem mulctárunt talentis;

tar adblanditi , & nemoeft, qui ex animi-fuf

fententia (inceré audeat füadere, vel ditfua.

imó & caput amputàrunt Fimagorze, eó quia.

Darium Regem Per(ico ritu. corpore prono

dere, quodrevera ipfe fenut , fed tantüm

contra ; morem patriz falutáffet : tale enim

quod alteri arridec, & non difplicet : . Mon-

Cap, 301 |

inlolens . falutationis officium adulationem

firabo tibi ait Seneca libro 6.. de beneficijs,

interpretatuseít Senatus, qui ceníuit, unius

enjus. rei ivopia labore pagna fatigie,

lii

guid

Difetatüo XX, -

433

quid omnia po[identibus defit ,. fzilicet 4lle,

favir y.ille blanditur $. Mtergue malus 5 5l

qui verum dicat;

bominem inter mentien-

iracundus efh , & isle in daude fubdolus ; ille

£e5 flupentem , ipfaque con[uetudine pro re-

veprebenfor eft, sfle laudator $. fed & ille im

&is blanda | audiendi ad ignorautiam "veri

reprebenfione 4nimicus eft , & sffe sm. laude

perdutlum , vindicet à «onfen[u , «oncentá-

fubdolus * funt,qui tantüm .demulcere , ac

que falforum,

Jambere fciunt ; alij veró.mordere, & difcers

$?.

Verüm non palatiatantüm Principum,

ipere, ifti conviciis, & obtre&tationibus pro,

fed & domus privatorum, .imó.& mapalia

ximum impetunt; illiveró.encomijs,& lau«

rufticorum , plerumque fuis.noncarent.adu-

dibus.aggrediuntur: |fed affentator utrum-

latoribus: habent enim id .fibi à.natura .in-

que praítat.; ofculatur,& :morder; mulcet,

ditum blanditiz, ut ubique venales.fint;ubi-

& vulnerat ; lanibit, & faucitat ; prafentem

que arrideant , ubique . placeant , | quam»

laudat, quem àbfentem»vitupetat: .appoficé

vis rejiciantur ; -& licét .pluries 'fuerint.ex-

D. Bernardus fermone .de :triplici cuílodia

clufz ; recipiuntur adhuc .aliquando apertis

ait : Jevis quidem.res fermo (cilicet .adulas

ulnis, fummóque plaufu; .eft veluti.hercula-

toris ) .quia leviter-velat, fed graviter vul«

na Ícabies affentatio,pruritum.excitat.jucune

nerat.zi deviter.tranfit , /fed grauiter urit 2

Iü-!o.ymo

dum : neque ab:hac .fcabie immtnes funt

Jeviter ;penetrat .animum ., ;fed .difficuleer

prepotentes, :X qui plus «czteris laudari

exit. 2 profertur leviter, fed.nonleuiter .revóe

cupiunt ; plus reliquis.hoc morbo laborant:

€atur 2 /facilé volat , .atque.ideo jfacilé vio-

imó cüm appetant .omnes .laudari, ac viri

at .ebaritatem.5 |lingua .lingit.adulando ,

probi haberi, & dici; nemo.eft, .qui haclue

:mordet.detrabendo j . attrabit mentiendo ; li«

non inficiatur, .& optimum .non fe credat.;

at E ligare non potefl 5 labitur. t anguillas

cum audiat ab alijs fe talem.depraedicari;adeó

penetrat-ut fagitta s landa.eft , &5 [ubdolas

quisque fibi indulget , .ut in.fe laudari velit

«& parata ad.exb

s

aunendz;lbom: $ ;.Cfxm.;vaænda

illud , cui contrarium plerumque fit, G ideo

.$524l4.

,

Lib.s tAp,

quisque ut plurimum laudari appetit , .quia

'Hinc ánterrogatus Diogenes quenam

$4

AQ.

Íe optimum .effe credit,

iRefert .Curtius

:ex belluis cateris.effet.nocentior.? refpon-

quód cüm Alexander Macedo per Indorum

-diffe fertur , £fi.de feris .quaras.animalibus

tractus vagaretur ; & bello.omnia vaflaretin

-Obtreétator:eft; f1.de.manfuetis , adulator ;

obfidione cujusdam urbis cum muros:circui«

:uterque.venenofus , .& nocentiffimis inílrue

:€tus.dentibus. . :Scimus;urfum mellis.favos

ret, & munimenta, turrésque.confideraret,

telo é muris emiffo ictus :fuit : «cümque in-

, prae eceteris brutis concupifcereac.quarerez

fliétum fibi vulnus.negligeret , .& crus fau-

.«üm igitur:gravedine labarat capitis, .alvea-

cium cruore madens .magis recrude(ceret;

:tia adit.non tam.mellis.appetens, quàm acue

vulnus putrefceret , -& dolor crefceret ,tum

Jeorum.cupidus , quibus ab ijsdem :apibus

dixit: fe quidem ab hominibus .affentatori-

-sedium fuarum propugnatricibus pungaturs

bus Jovis filium dici, fed fe ilium.experiri

fanguinémque ;hac jcarificatione & capite

hominis, & vitia fentire zegricorporis : vir

pradertim.difcutiat; fanguinis enim emite

prudens virtutum addiétus culturz;,.cüm ab

'tens copiam :gravedinem .unà «um cruore

"

alijs fe laudari. novit, ait: vos quidem me

abigit, & hac fcarificatio, haec fanguinis e-

fó,

virtutum ftudiofum dicitis, fed ego bené vi-

GmÁiffio hac phlebotomia balneum illius eft;

deo, quàm plura optem nocitura, quàm fa-

vel illius cucurbitule: nonigitur cüm labo-

cilé iraícar, quàm prompteé alijs fuccenfeam,

rat capite mellis licét appetens alvearia quaee

& quàm impatiens fím.

rit, ut folum :mel forbeat, fed «ut aculeos

Adulatio eam fortita eft naturam , ut

EL

fentiat apum, & capitis gravedinem fimul

femper ladat, fi enim viris eblandiatur, qui

«um fanguinedifcudat; quapropter feftivà

vitiis indulgent ; quiaeorum probra iniqué

JuliusCafar aiebat: volo curati ut urfus,

Ayul;,

approbat, viam verborum lenocinijs ijsdem

fi malé agam, malo pungi , ut noxio fan-

emollit, ut promptiüs iri alia proruant fce«

guini pateat exitus , quàm ut fpongiá mul«

jera; fin autem aures demulceat viri probi;

€ear, & fanguinem retineam corruptum,

hunc inflat, & plerumque dementat, & ex.

Plures laborant hac capitis gravedine , qua,

minus

tenus vitijs inficiuntur , fed mellis, ac blan-

€xcat, ut opportuneé dixerit ille :

perniciofum effe in corvos, quàm in adulato-

ditiarum appetentes; non ut urfus alvearia

res incidere, eà quia ifli viventibus,illi non-

quarunt, utaculeos fentiant apum , vitiae

nifi mortuis oculos eruant, Cüm enim quis-

tos humores difcutiant ; fed ut mellis, feu

que nimium fibiplaceat, adulatoribus gau.

affentationis dulcedine mulceantur, fpongiá

det aures demulcentibus; ut non tantüm

liniantur? & hi corruptum in fe retinentes

proprijs laudibus; quarum vix umbras affe.

humorem lethaliüs feriuntur lenocinijs ad-

ïfflm.

quitur ornare fe quisque patiatur ; verüm e«

blandientium , quàm íi vulneribus faucia-

tiam alienas fibiarroget: unde Auguflinus

rentur vera aflerentium 5 optimé dixit Sa-

lomon :

Proverb,

obíervans hanc affentationis protervam na«

emeliora funt. vulnera. diligentis,

IBP. 2?.

InP[aln.69 turam , ait: dao [unt genera perfecutorum

quam fraudulentaofcula odientis.

goft ivitium.

vituperantium ,. €f adulantium, plus perfe-

Adeó invaluit hocaflfentationis vitium,

PL

quitur lingua adulatorss , quám manus in-

ut non homines tantüm, fed ipfas librorum

terfelloris, — Utrumque genus bostis fuge, iffe

paginas foedé inficiat , cüm rarus fic Hifto-

r lcxu $g

Affentatio exulet ab aula,hamus e&,&juþ incauti capiuntur. 439

ricus, qui fimul non fit adulator ; prefer-

nis colore exaggerata fuiffe; & pluraex ti-

tim fi gefta icribat Principis adhuc viventis,

miditate fuppreffa : ideóque nonnifi poff

ut verüm fit, magnos Principes omnibus ex

Chri(íti necem, imó & fuumé tetris diícef-

AE

undare,prater quam veracibus , tam linguá

fum, & in celum aícenfum liber proditur ;

quàm calamo utringue eft certamen adulan-

aperiuntürque ejus arcana, ut omnis delea-

tis: cundla ut eximià, & praclariffimé geíta

cur fufpicio, omnis abigatur calumniandá

predicantur ab Hiftoricis , quamvis ple.

occafio ; afcenderat jam in ceelum Chriftus

rumque plus mererentur vituperij, quàm

cüm coepit in terris liber teftamenti aperiri,

laudis: fufpicax femper eft malignitatis in-

ne quis diceret;plura ibi exaggeratione men-

tentio; G quidem non íine experimenti

tiri, & plura ftudio placendi, G artificio adu,

fuffragio ; ut quz de Principe fcribuntur vi-

landi fcripta effe, . Rarus eft qui coram Prin.

vente à veritate perlzepe difcrepare videan-

cipe audeat liberé,vel loqui,vel fcribere; quia

tur, cüm poffit quisde ijs, qui jam exceffé.

ipfa preefentia , & lingue metum incutit, &

^

re, & liberiusloqui , & laxiüs fcribere, ac

calamo reverentiam ingerit, & ipía nocendi

quales fuerint defcribere , unde Caffiodo.

zt.ö.lo.c,

poteftas judicium coércet fcribenris, libere

70. rusait: Commwune eji cuntlis in [uis impergjs

tatem reprimit , compeícítque enarrantis.

predicaris fedillud est omnimodá fingulare

Cam Saul divina aufus fuiffet precepta

fi;*

$n extranta gente laudes proprias invenire,

transgredi , & Amalecitis peperciífet, ac-

& affignans rationem fubdit, £a ib funz

ceffit, qui acriter eum redargueret, íedSaul

verajudicia , xbi neminem comprimit ulla.»

OEU i

declinaturus correptionem , tantifper impe.

nmiditas. — Hiftorias qui fcribit, legibus

ditum fe dixit: fed inftat Samuel,precatür-

. quidem tenetur veritatis; fed plerumque

que Saulem, ut velit per parum temporis

affe&u laxatur timiditatis :

cümque veri

aures ei dare: Sipe me,G$ indicabo ribi, que

l .Rexo li'

duntaxat deberet ftudio(us effe , adulationis.

lecutus fit Dominus ad me nocle : íed. cü

pulfatur intus ftimulis; & calamus exteriüs

Samuelem jam vita functum poftea Saul con-

b

gefla exaggeratiüs commendat, & gloriofa

fuleret, liberiàs futura refert , quaíi nullo

depredicat, quz omni funt laude vacua

*

.

ampliüs timore correptus, nec ullo timidi-

& alia quz laudare perinde foret, acfcelera

tatis affectu detentus : Facéez tibi Domiínus LR €. 284

.

*

cohoneítare perpetuo fepeliuntur filentio

ficut locutus eff inmauu mea, & fcindet Re-

2

& tantüm per. tumidas auxefes ampliatur ,

gnum tuum de manu tua , $ dabst illud pro-

. & extollitur, varijsgratisque coloribus pin-

ximo tuo Davidnonampliüs Samuel rogatr

gitur, eloquentiz calamiítris ornatut, fuco,

Sineme , Íed quovis excuffo timore libere, .

& ceruía oblinitur, fi aliquid poffit laudis

& absque ulla titubatione,futura pradixit.

admittere , G veritatem non poenitus amit-

Sed curSaul venerationis quodammo-

*

tere: induftrio artificio abíconditur quid-

de vincul

is fe

$8.

fatetur priüs przpeditum; &

quid aliquam poffet turpitudinem olere, &

poítea; ab ijsdem proríus folutum? Cüm

omnia adícititijs luminibus illuftrantur,quz

Saul eadem fempet dignitate fulgeret? quia

aliquid poffunt laudis, & honeftatis inve-

non fufcitatus fuit Samuel magicis artibus,

here.

qua fingerefolàüm noverunt commenta, nec

M

Liber objicicur Joanni figillis munitus,

valent fepulchrareferare, & dum fepulchro

ac obíignatus; G cüm arcana contineret my-

egreditur, pallio operitur : fenex ( aiebat

fteria inceffit curiofitas Joannis. animum ,

Saga) afcendit,& ipfe opertus efi pallio, ocu-

eümque accendit, ardentiüsque inflammae

los induílriz arcuit liberiàs , ut loquere-

vit, ut quz in illo continerentur fibi inno-

tur, pradicerétque expeditiüs futura: cüm

tefcerent: expectabatur tamen agni interi-

enim Samuel fe olim noviffec Regia impedi«

tus, ut liber referaretur, & ejus arcana , ac

tum prafentia ad veritatem liberiüs profe,

"A pocal.s,

myl(teria cun&tis paterent: Pidi agnum flan.

rendam ; nunc ut cuilibet flatim occurreret

temi tanquam occifum babentem cornua fe-

difcrimini, pallio in vultum expanfo, oculos

ptem , & oculos feptem, qui funt feptem fpi-

texit, ne Regem infpiceret exteriüs prafen,

ritus Dei milf i2 omnem terram.

Et venit,

tem, fedut folam veritatem reípiceret in-

& accepit de dextera fedentis in tbrono li

teriüs exiftentem: pulchré Xeno Veronen(ig

érum , appofité poft agni interitum referan-

ferm. derefurre&t, ^ Samuel egregius ille Sa«

tur figilla, & arcana , ac myfterialibro con-

tenta aperiuntur.

Sed cur antea liber te-

cerdos mortis jam lege difpuntus, Sauli Reg&

defideranti fine ambiguitate mom tantima

feratus non fuit, cum adhuc agnus viveret ?

fuam prafentiam exbibet; fed etiam 44 cone

& tunc tantüm aperiri coepit " cüm claudere

fnlta rejpondet , liberidtque canit mortuus ,

vitam agnus incepit ? cenfet Ambrofius :

quam canere confueverat viuus : tametía

Iidem,

lit veritas luculentior fieret, clarier appare-

idem femper fuiffet Propheta vivus, & mor-

ret, ac conflaret uberzor , & inde capriofa

tuus, fempérque eàdem linguá loqueretue

calumnta anfam tsméndi fumeret. Non po.

mandata Dei imperantis; ac inter

pres effet

A

terat Evangeliorum liber à veritate aberrare;

fpiritus fuggerentis ,

ac inftrumentum veries

nihilominus fi adhüc vivente Domino fuif.

Pl 270

tatis aperiendz ; nihilominus, quia mortuug

fet referatus, forraffis improbus quispiam

pallio oculosobtegit , & ;pfe operrus ol pal.

lio, lolam intuetur ver

ff

faciliüs criminari potuiffet , plura in tali li-

itatem ; obtegere o-

"

$

bro affentationis tuco, ac larvato adulatio-

vrtitus maieítate,

culq; voluit; ne Rggia psrt

liþc.-,,

440

Differtatio. XX.

'li'beriüs quuärefu'f: eft nïmifumMagna-

dunt, càm tamen infidia fint, 'quibus capi-

tum przfentia loquentis freenum , & ple-

untur; credunt fibi famulatum. impendi,

(t

rumque veritatis fepulchrum , càüm hzc

càm fubjiciantur ipfi miferz fervitutis ideó.

priàüs profundo fepeliatur (ilentio , quàm

que eb funt hzc obíequia magis cavenda;

naíci incipiat; ideóque Samuel,ne Regis prz.

juó occultiora vim efficaciorem lzedendi

fentia ullum ei vera dicenti obicem | injice-

in ijsdem latet; unde Salomon : Homo quí Prov. c, 2p,

ret, oculos pallio obnubere voluit, ut libe.

blandis , fiélsque fermonibus loquitur, ami-

riüs exore prodiret veritas, & loquendi

«o fuo. rete expandit grefibus [uis : idque

facultas vigeret expeditior, quz ad Regis

caufz cur D. Hieronymus affentationem

prafentiam haerebat impeditior : & Samuel

laqueo pariaverit melleillito , & Diogenes

ut ait Xeno Veronenfis: /iberiis canit mor-

dixerit , eum qui blanditur, laqueum inji-

FUU , quam canere con[ueverar viuus.

cere melleum.

j2

Adulari qui affuefcunt , & aures Prin*

6!-

. Imó adulatio peccatum tranquillüm.

cipum demulcere ftudent, pallio oculos ut

que exhibet mare , quod malaciá invitat ad

Samuel non obtegunt, quia nil timent,cüm

illud trajiciendum , càm tamen lateant. ibi

nonnifi grata annuntient :/ fed hi quia verà

& charybdis voragines , & (cylla fcopuli, ac

reticent, dumaures demulcent;animum in-

f.

h ul hd

h

foeda naufragia.

Appofité verba adulan-

uiin

tus inficiunt ; quia ftulti, ac Sycophante a-

tium cum fluctibus conferuntur marinis,

dulatione decipitur praepotens ; cujus aures

qui quà altiüs extollunt naves, eb profun-

demulcentur: hinc David maluit corrigi, &

diüsdeprimunt: hi autem adulationis flue

increpari à viro cordato , ac veridico, quàm

Ctus, adeó efficacem vim | obtinent , adeà

P/dl- 149,

óleo illiniri affentatoris: Corripiet mejuftus

hominibus nocent, ut quidquid folidz , ac

in mifericordia, & increpabit me: oleum

firmz virtntis in mente delitefcit , deterat;

autem peccatoris nonimpinguet caput meumz

abíumat, ac in pulveres conterat; fcité S,

perniciofum omnino eft horum adulatione

Gregorius: Plerumque fi fame noftre lau- Lib. v2. moe

ftultorum decipi: neccredas,paucos in mun.

dibus inbiamus & virtute vacuamur : quia "al«ap s.

do effe, qui hac laborent dementià, quiaut

€um deletlatur animus ,. in boc quod de . fe

ait Siracides : Sraltorum infinitus ef? nume-

extrinfecis baberi confiderat , illud oblivie

,IT";IMU'

7H5 2

imó non ftultorum tantüm, fed &

Jeitur , ad quod introrfüs anbelabat, Hinc

ádulatorum , cum hujus furfuris homines

folent affentatores conferri cum aqueis gute

ubiquefemper repériantur locorum. Ars

tis, qua jugi delapfu petrze emolliunt due

enim adulandi à cocodoemone profecta cum

fitiem , quam excavant ; adulatores enim

titulo divinitatis primam falutavit in ter-

blandis , ac lenocinantibus verbis, ita fe in-

re(tri paradifo foeminam Eritir ficut Dj ,

finuant in hominum corda, ut quamyis prz-

fnirt femper profecit, & ab evo fumpfit

dura fint, tandem mollefcant, terantur ,

ac veluti exedantur 5. ficut enim gutta fuo

augmenta; fed multó nunc fubriliüs fciunt

Wjdm »,

homines eblandiri , non ligneis crepidis, vel

defluxu molli, & blando, duriora quzque

€xcavat faxa, ita verba affentatorum ho«

craffis peronibus, fed laneis pellibus, calceis-

que holofericis incedunt, & alter alteri per

mines minüs cautos terünt, & exedunt : &

6

ornamenta nocet, rarüsque fit , qui adula-

ficut gutta mollis. blandé cadens .jugi fuo

tione clam, & attificiosé non utatur.

defluxu duritiem vincit , lapidem excae

€Q.

Neftori infigni oratori olim . in Grz-

vat, ita verba adulantis animz noftrz de-

cia, adeó prompta, fuavis, ac volubilis lin-

terunt foliditatem ,. & ficut . aque fluxu

gua fuit, ut parcemialiter lingua Nefloris,

excavatur lapis , ita verborum fluxu virtus

lingua mellea diceretur; fed plures funt re-

atteritur noftra, appofité Petrus Damianus

divivi Neftores , qui nonnifi mellea loquun-

de vitio lingue ait ?. Qwid durius faxo ? s,

tur verba; & moris nunceít, ut nonfolüm

quid aquá liquidius ?. && tamen À. quodam.,

TI7. ,73....-

anifum, vel foeniculum exhibeatur , verüm

Sapiente diciturs gutta cavat lapidemy, | com,

Obviant

& ipía verba faccaro vefliantur.

famitur annullus-ufu : nimirum omnis. ani-

ma uoffre foliditas , ac. fortitudo. desirui.

praepotentibus ubique adulantium verba fe.

famo, ac papavere fparfa, quibus fopiantur,

tur , fi affduis inundantium, &6 quodame

molliüsque quiefcant ; ac laudibus acquie-

modo pluvialium werborum fluxibus attera-

fcant, qua eorum aures demulcent : funt

tur.

Imó ea eft vis adülationis , ut. vel

hi affentatores vaferrimi mercatores verba

ipfe Cacodeemon crediderit, hoc machina-

byflina, & holoferica ad ulnam vendunt ,

mento potuiffe in deferto Chriftum vince«

pretium accepturi, quóad illuftriorem, vel.

re, adulationem enim redolentverba illa:

pinguiorem afcendant ipfi fortunam ; roe

Si filius Dei es, dicut. lapides iffé panes fiant, Mattb, 4,

fas loquuntur, melque ore fpargunt;prom-

Non meminit famis toleratz ,. non objicit

piiüs ut minüs cautos decipiant, . non e«

illi quod efuriret ; ut tutiüs per recenfitas

nim pifcis hamum deglutiret , nifi in con-

laudes valeret ab eoaliquid exculpere,ut no-

cupita efca lateret ; venena non propinan-

tat $. Chryfoftomus Pomil. 13. in Martb, ubi

tur nifi melle circumlita ; quia infidie eó

retegens hanc Satanz vafritiem appofité

Íunt tutiores ad predam ,. quó occultiores

ait: Non dixit quandoquidem efuris , fed fi

oculis.

Plures de obfequijs (ibi praftitis

filius Dei es , videlicet. exiflimans | poffe fe

de amicitia, ae fo:dere inito gratias repen-

illi aliquid per laudum Ólandimenta. fuffur-

£

—

*

"ATR,

Aflentatio exuletab aula, hamus eft, quo inbautï capiuntuf, 441

vari, Idcirconon commemoravit efuriem, ue

prudenter evade. naufragium ,. ficque. cor

boc ei quafi exprobrare G objicere videretur.

tuum n fantlo propofito timor Judicis figat,

é2,

Sed quid cau(z ? quód adulatio adhuc

ut uequaquam boc ventus affentatorijfavo»

placeat, cum tanto hominis difcrimine ; &

ris evellat.

Sed cur tandem non fapimus,

pelliciat, cüim nocet ; arrideat, cüm fzvit:

fi xot libris edocli , tot experimentis in«

quid caufz ? quód alienz potiüs lingue fi-

ftrudti, tot exemplis

oniti affentationem

imus tam noxiam

dere velimus,quàm propriz credere coníci-

non fugimus, quam

nobiseffe, utbyffinis, & holofericis ver-

entie, dum enim quilibet noftrüm fe i-

píum extra fe quzrere nmititur , jam noffe

bis ftudeat acriüs 1in nos Ízvire, & vulnera

dedignatur, quàm fibi fit manca fupellex:

eó fanatu difficiliora infligere, quó nobis

nil eít , quod credere non poffimus , fi id

gtatiofiora obringere noverit affentator ?

$4

6'1

in noftram cedat laudem $ tamet(i plus ob-

Miramur toties hoc vitium omni atate,

fit , quàm profit 5 adhuc tamen apertis ul-

omnique zvo vapuláfle, nec camen ab illo

Ccavemus,.

nis illud ampledimur, auribásque patulis

Priíai homines fatis perfpicué

libentiüs audimus : idexeo provenit ait

oftenderunt , quantum inde mali ab hoc

a

fn cabia. nd

D. Hieronymus

.

Quia libenter audimus ,

unico putido vitio fcaturiat ;; cum ejus la«

GAi4fs

tices lethale dixerint mulfum , dulce vene-

quod deletiat , & offendit omne , quod no-

lumus: naturali ducimur malo : mumirum

num, lacfelleum: & tamen quia gratum

cupimus omnes demulceri, blandiüsque ile

eít ejus vulaus, adhuc placet 5 & ejus ve-

liniri; fed non videmus peffimum inimi-

nenum ideo blandiüs ebibitur, quia ejus dul.

ä

cedine delectat,

corum genus effe affentatores : & quia do*

Idque caufz fuit, cur viri

cordati acrius femper contra hoc vitium ine

ceti, & corrigi non pudet , laudari malu«

mus , quàm corripi, & fanati , repreheníio

vexetint,

Individuum adulationi íe comiís

|

tem mendacium íemper exhibet; is enim

Lj 1. ts

vitiumredarguit, quod perpetráfle jam no.

lumus, ideóque diíplicet vel ejus recorda-

adulatur, quiqua laude digna minime funt,

tilua). f

tio ; laudes veró quia virtutes commendant

commendat , & ideo mentitur; velquz

jucundiüs audimus , gratilisque excipimus;

laudes metentur fupra meritum dilaudat, &

& quia vellet quisque virtutum culturá po:

tunc etiam mendacia mifcet; G vendir ; pre-

tibs efflorefcere, quàm vitiorum indulgens-

tium alterius favorem, vel gratiam acce-

tià obíordefcere; proniores fumus ad lau.

pturus; Jawdator enim ijsdem litteris idem

Li&o &e Rg'ä*-'

eft ac adulator ;

unde Cicero ait* JNe/o

des, qua nobis eblandiuntur, lato vultu

£oric,

excipiendas , quàm ad redargutiones , qua

effe laudator , ne videar effe adulator : hi

graviüs nocent , qui quod vitiofum efít, lau«

ingrato fufurru aures pulfant ; & ulcera

refricant vitiorum, audiendas: hincappo-

dant; Gprobra , qus reprehendenda funt

m d

fité Auguflinus ait : eleclat ea facere , in

excufant ;. nimirum fycophantz, ac. nebu-

T Pfalm ».

lones nonnifi mendacia vendunt, quibusa-

I

quibus nen folàm non metuitur repreben(or,

[ed etiam laudatur operator.

lienum lucrentur favorem: hinc lfaias: J Cw. g

qui dicita malum bonum; 6 bonum malum,

(3-

Volupe eft, & nobis jucundum, fecef-

fus fylvarum, valliámque concava audire

pouentes tenebras lucem , 8 iucem tenebsas z

pouentes amarum in dulce, 8 dulceim amae

numerofiore repercuffu integras noftras te-

petere voces; quid ni talis echo . affenta-

*um : Cüm Chriítus Pale(line tractus per-

ambularet , hominésque ad fe traherer, & &

tor eft , (i gaudeat przpotens, & illegau-

det; fi lugeatille, in lachrymas liquefcit

coeno vitiorum extraheret , fuit, qui para-

ifte; fi irafcitur, flammas evomit iracun-

tum fe dixit, dummodo ei tempus indul.

geretür, quo parentem fuum recéns vita

die ; fi blanditur,mellea, & faccharea pro-

Smh o

fert verba; & quia imillimas affentator ad-

fun&tum priüs fepeliret ; cui Chriítus re-

Ípondit, feguere me, & dimitte mortuos [e-

nititur voces reddere , ideo placet, quia

prapotenti, perinde ac. echo adulatur: at

pelire sorruos fuos.. —

tunc periculum magis imminet cüm affen.

Sed cur filius tam . anxié petijt quà- 6f.

tatoris lingua uberioribus nos laudibus ob-

priüs patrem potfet fuum fepelire; an non

ruit, tunc timendum efít naufragium, quia

ntiliüs ei erat, authorem vitze. flatim fequiy

cüm ftudeat affentator ea approbare , qua

quàm mortis, & funeris lugubre in(tituere.

nobis placent , & ea duntaxt damnare, qux

appatatum ? an filius vefpillonis officio fun-

gebatur, quo demortuum fepeliret patrem?. -

difplicent; vitia quibus indulgemus, & no-

bis placent, debent & ab affentatoribus

cur divine gratiz interiüs illucefcentes ra»

&

dios, quibus filio via oftendebatur falutis,

commendari, ut & ipfi unà cum vitijs, no-

bis placeant; & id perinde eft, ac viam ad

non ftatim fequitur, & Manium umbras

t l

fugit ? pulchré $.Gregorius ad rem noftram £iP. « smaral

vitia emollire, nobísque fceleris fuadere

atrationem : & ecce. quomodo affentatio

ait ; Mortui mortuos [epeliunt , cum pecra- **b s.

veluti fcyllea vorago tumentibus fuarum

tores peccatorem favaribus premunt : quid

laudum fluctibus naufragium apparat: in

enim efl aliud peccare , quam occumbere s

hoc adulationis pelago canunt blanda fire.

65 fepelire , quám ab[condere ?. fed qui. pee-

cantem laudibus profequuntur, extintiuma:

nule; ailiciunt quidem fed ad naufragium ;

TA verà ait. S. Petrus Damianus opufc. 5o.

[b werborum [uorum aggere abftondunt.

Aflentatores libitin

cap. 8, obtura aures , & jfolles veraginis

arii vefpillones fung

Kk

domos

Verani de Affetlibus Tom. li,

442

*

Differtatio XX..-

dosmonuti ; hóminés enim etiam vivos fe-

ne mez ego fugio Dominam nominat , nec

; ;peliunt,

Eft qui vitiorum coeno obrutus;

aliud adjecit, quo ejus duritiem , imó &

& implicatus emergere adnititur, & ad id

feviuem criminaretur, quod alteri fuiffet

conatum adhibet : fed quia fecum ipfe lu-

mulieri obvium, hinc Procopius: Jafótía 1n Genz;

€atur ad meliorem vocatus frugem 5 ade

illius , €& equitas binc quoque elucet , quód

. eft ftatim bu(tuari

u

s, qui & verborum le-

nibil Saram crimisetur ,' mibil mali de illa

nüm

blandimentis, imoó

nocinis, & íuafio

dicit , nibil illi criminis affnxit , nibil du-

& fortiüsexempli documento eum in prio-

rum in illam evomit , ut non mirum, fieti-

rem impellit foveam , obruitque blanditijs,

am 4b boc capite eAngeli,auxilium,oge'mque

H

li!;, [

nerefurgat ad emendationem , & hic ve-

4Ad fe quodammodo zraxerit.

fpillo ett Diaboli, cüm viventem fepeliat.

s. Vil.

Noncredas linguam adulatoris meliorem

éfle eà detractotis, ait enim D. Bernardus ;

4» Cant,

Detr atlio femen ef cacodamonis ,

Pe[fma vulpes occultus. detratior 5 fed mon

ftrm. 62.

quod zmalignitas in perniciem bominum :

minis adulator blandus ; 2eque lingua. de-

ferit $ ut inuberem. diffidsorum [uccre-

traéloris ac affentatoris Íua evibrat tela,

feat me[fem . Sed. affentatso adbue

quibus vulnera ínfligit; utraque lingua;quia

E 71772 2/72 1] P

noxia,amputanda potiüs effet, ne alijs no«

68*

ceret , velfaltem perpetuo filentio coércen.

Ppofité detra&orem ciconie compa-

ravit Hugo Carenfis , eó quia fi ci-

.da, idque videtur nos "Chriftus docuiffe,

A

]a Catt,

cum Pontificum , & fÍacerdotum invidià

«conia ferpentibus, viperisque pafci-

l!:;ftlï, L(',.

tüf; ita & detra&tor nonnifi aliorum malis

accufatus refpondere noluit ; ne fcilicet dum

Íe defenderet cogeretur Sacerdotum revel-

"viget, ac nutritur ; nec unquam fcit bene

i

lare improbitatem , ut fcité obíervat Mare

loqui, nifi cüm malé de alijs obloquitur ;

Cborda,.

cus Vigerius expendensillud Matth. 1 6. 7E-

quibus linguá detrahente , perinde ac gia«

eap.7,

SUS autem tacebat.: aicipfe : Tanti nam-

-dio honorem difcindit , famam :-dilacetat

/que 4fimauit Pontificiam snajeitatem.s ,

ac quam fibi honeftam apud alios compa«

faverant exiftimationem vulnerat, ac faue

nam & publici con[ilj autboritatem ,ut quia

fiue eorum infamia refpondere nàón poterat,

€iat. "Quis iinficias:eat , vitium hocce fe«

men effe Diaboli, ac venenum, quodé tar-

emaluerit taciturnitate fua fama . parcere»

impiorum Tudicum , :quam per eorum 4nfa-

tareo fpecu effluxit,& malignitas in aliorum

miam [e ipfum excujare.

.perniciem effundit, non enim detractiones,

67.

diffidiorámque feminationes aliud effe dixe-

Cb e5p.3».

Hinc Labia fpon(z vittz pariantur coc,

cinez : Szcut Fitta coccinea labia -£ua-» ,

ris,quàm Diabolicafemina, que germinant,

fuccrefcunt; meffem Diabolo exhibitura ube-

funt ex SS. Interpretibus, :qui per vittam

hanc coccineam funiculum fignificent , qui

Tem màlignantium ; fiquidem qui detrahunr,

extimo parieti domüs Raab appenfus -etat;

noménque mordentaliorum, ac famam lace-

rant,Íe ipfos magis ledunt , quàm alijs no-

ne quid moleftiz, vel damni ipía.in domo

Íua pateretur, inqua exploratores fervave-

'eant::quia dum aliorum profectus abroga-

nimirum

re5aliorum honoremextinguere adnituntur,

rfàt. & incolumes :cuftodierat :

merentur hanc laudem a duntaxat labia ,

divinz invident bonitati, fibique gehennam

conftruunt.

quz nullum produnt, nulli obfunt , Go«

Hincvirulentis beftijslong? nocentior eft — 43«

mnibus profunt;. nullius. proftituunt fa.

f»am, imó omnium famulantur nomini.

venenofa detra&oris lingua, que nonnifi ve-

Non homo, fed rabidus eft canis, qui alios

'nena fpargit, quibus alijsnocet , & fe ipfam

interimit: cümenim alijs nocere ftudet, fibi

linguà morder , alienum diícerpit hono-

rem, aliene fame vulnera infligit, imó

petiüs obeft, imó & interdum alijs prodeft ;

quatenus eos evehit, quos deprimere conabas

peior eít cane ipfo cüm hic fubinde inflicta

lambens vulnera . fanet.

Audiendus eft

tur ; Moyfes enim cum Aaronis , & /Ethio-

Homil. $, i5 $. Chryfoftomus ubi ait: — Zomo es - we

piffz fubijffet detractionem , illicbà Deo eft

epift. ad

afidum virus evomas.

Howio 6s5 ne&4n

laudibuseve&tus : $n omni domo mea fideliffi-

Cprinfllo

belluam degeneres,

Qb eam cau[am os tibi

musefl , -quem textum expendens Origenes

N

um.

T28

datum efl , non ut mordeas ,. fed .ut Alio-

ait : Audiffis quid fibi judicij obtreBatores,.

v.7

rum vulneribus medearis.

Ágar cüm ex-

maleloqui ; &$quid damnationis , acquirant.

ijffet ab Hera fua Sara , ejüsque faciem de-

«Auditenunc , & quantum beneficij conferant

3/5, quibus obtrellaut ; nunquam. Yroenimus

clinaret, fugerétque afpeQtum, Angelo ob.

viavit in fylva, qui comitem coníolatorem,

tantas laudes Deum dixiffe de Moyfe famulo

Geeef.16, G ducem ,. fe illi exhibuit , fed undénam

fuo, quantas nunc. dici videmus , quando 46

