fculum tetros quosdam excitavit vapores ;

runt ; vcl infanis libidinibus puellarum pu-

qui fuliginea caligine aéris. illicó aptea ar-

dicitiam corruperunt, ut fuis fatisfacerent

ridentem infufcárunt ferenitatem ; & cum

depravatis concupifcentijs , mundi volupta*

Pen:apolitze adhuc in le&is fterterent ,. vel

tibus indulgerent , ac fzculi difluerent de-

orio,. vel eidem cognatz Veneri indulge:

licijs? folius meminitimmifericordiz ; quia

rent , cceperunt vent flare, turbines fure

beneficio eleemofynz potuiffent religua íce-

lera

L "A. —

. Commiferatio dat ïn()pï-'coenum,ütffrecipit celum. ^ 734

bura, & potum ; oleum vero in ünBïonem;

lera obliterare, cxteras criminum maculas

L

L:

ut f.ïbf/d-

delere; & omnes abítergere noxas ; appo-

vel etiam in cibi condlmcntumï

ret f;zciem in oleo,

fité ait D. Auguftinus expendens przfata vet-

'Tunc vultus

hominis hi&ibr eít , ac

24*

ba,

Tacuit omnia maia facia miquorum.s,

letior, cum obíonia experitur probé condi«

€. folam flerilitatem eleemo[yune 1merepan-

ta, ac palato arridenua.

Idque cautae fuit

dam e[fe judicavit , nounifi Ad n0$ commo-

Quare boc ?. quia 0

"mnia crimt

teíte Caffiano , cur prifci in gypto Monae

wendw.

na eleemo[ynis vedimuntur.

Ideà illam.

chi , quó fuos hofpites pauio lautius fuície

iflam culpavit ,

]

perent, olera fubinde , & lugumina oleo

laudavit fecunditatem ,

damnavir. ariditatem

Sed audifla omnia

condire confueverint , ut eorum facies exhie

lararent: de haz hofpitisfacie exhilararata o-

malefatfla elemofynis redimi : nolite

]ic íü-

E

leo icité ait D. Hieronymus ;

expendens

tellere ,. ut intelligunt. quidam perversó,

Exbitaretur oleo mtfericor -

Pfalm. 10$.

verba Davidis,

Eleemofyaa enim poffunt tibi prodeffe a des

qmmiz s

lenda peccata praterita ,. fi mores mutaue-

die juflorum facies coram. Deo.

4l,

r&. Denefica-in pauperes commilzratio ,

quz orbis judicem (ereno ,. a« bilari vultu

ti IO»

Cupiunt InLweri ,

nunc vulium oleo eru-

qua eleemofynarum etogatione vciu

Ícido imbre , quas contraximus noX

as de-

gent, 4c nitident , guttus. olearius 4[fidua

let, gehenne uitrices flammas extinguit

liquore n pauperes fiillet dantis , 65 accis

pientis facies exbilaretur , olei fcilicet un»

—

quas immifericordia accendit , & fovet.

Ardet hoc ighe tortus , qui inEvangee

élone, íeu e

largittione eleemoiynarum ;

23,

& exercitio benefice in pauperes commiíe«

lio divitis affluens byffo , & purputa indue*

rationis ; e(t elargitio itipis effufio olei exe

batur notus Epulo , qui luxu fartus epula-

hilarantis faciem pauperis recipientis , &

!m&f, !

rum , deliciisque fatur ; benefica fueratc in

"W p

Lazarum uicétofum commileratione jeju-

bona incréfgentantis divitias elargientis.

Ideo divitis in evangelio Epulonis non fuit

nus; in hunc pannofum inopem adeó durus,

facies exhilarata , quia oleo caruit mifericora

&t auíterus fuit purpuratusdives , ut nec mi*

cas panis permiferit ulcerofo e(urienti exhi

diz , noluítque mendicam , & ulcerofum

Lazirum inunger

affüafus hic efuriens

beri ; cui faitem aliquid ex obfoni; , & fer

portz divitis , fle

b

bilr voce aliquid expofce-

culorum reliquijs debuiffet iapertiri ; mox

A

Libithina iueluctabili fua falce utrumque de

bat obfonij , quó

proprie coniuleret necef-

AU

meut, florem (cilicet diicolorem in. tatuco

fitati , ac deficientes pre fame corporis Je»

iuni vires reficeret; fed lachryma , & pree

D

divite 5 & exareicens ia Lazaro gramen hu-

m: (erpeus ; fed hic purpurà indutus nobi*

ces paupetis duritiem non valuerunt emol-

liorein (nu . excipitur Abrahz ; & ille exu-

lire divitis , nec ejus rebellem contuma-

ciam fle&tere ad pietatem ; ideóqae fiti mox

to byffo , & purpura flammis circumcingi

ardentiffima , & inexplcbili jugiter excru*

tur gchennalibus zxternum excruciandus,

Si quaras , cur Dives purpuram fuperbi-

ciatus ; nec unicam valuit aquz guttulam à

patre Abrahamo impetrare , quà ardenciffi-

.eniern cum igne comevutaverit torquente 5

ma atentislinguz valeret incendia temperas

& 6 fuis fympof(iis exclufus gehennali fuerit

in carcere detruíus ?. refpondet appolité ad

re; & meriió, cum & ipíe , vel unicam pa-

nis miculam , é Íua deciduam menía poícen,

Homil.6$,

rem noítram D Chryfoftomus. . No» 4uis

ti Lazaro noluerit extradere , quà famem

d . popule

dives fuerat s. fed quia mifericordiam non

exbibuit : non fuit in ergaüulum detrufus

viícera cortodentem mitigaret,

2j«

inferorum , quia opibus afflueret ,. quia

Hinc Tobias , quó filium fuum edo-

ceret artem przecavendi infortunia , enixim

mundi delicijs diflueret ; purppram, &by.

fum indseret ; quia reges plurimi purpu*

ei injunxit , ne unquam manum claudetet ,

rati, & chiamydati ; divites quamplures li-

ne faciem averterec ab ullo paupere flipem

expofcente.

Noli avertere factem tuam.»

Tobia CAb. ii

càt peccatores à coele(ti non fuerunt beati-

V. 7.

tate exclufi ;; Dives fuit , imó & peccator,

Ab ullo paupere : quee veroó (it hac vulcus

2

Is enim vul-

Sionis rex David , & tamen aternam fuit

aver(íio varie folet explicari.

tum fuum dicitur à paupere avertere , qui

felicitatem confequutus ; divitijs afflaxit

licét inopis neceffitatem exploratam habeat ;

Zachaus , noxísque fuit & ipfe inquinatus,

-& tamen zeterna , & ipfe fuit beaurate do,

ne [uam tamen ci pecuniam eroget , panpe»

rem à fe adalium amandat ;inquiens : ito ad

matus, quia dimidiam fuarum opum par-

Ecce dimidium bo-

hunc alium , qui divitijs affluit , ille pro-

PATTA l,o

.tem dedit pauperibus.

norum meorum Domine do pauperibus , &

cul dubio te juvabit , tuísque fuccurret ne-

ceffitatibus ; íed is alrer equé pecuniarufn

$ aliquem defraudavi , reddo quadruplum :

tenax ; necobulum pofcenc (tipem erogat,

& David Plal, «11.. dfperfit ,. dedit paupe-

ribus. & Píal, 103 pr alijs liquoribus com.

& eó liberalior verbis, quó operibus par:

mendans oleum ait : . «t exbilaret facienza

cíior , dulcia plura dat pannofo verba , ut

[3

.

celeriüs eum à fe amoveat , & adalium di-

n oleo : & panis cor bominu confirmet

cum det Deus jumentis foenum ; abundé

rigat ditiorem ,qui eodem artificio ad quar-

hominibus panem , vinum , & oleum fup-

tum , & hic ad alium ablegat ; adigatürque

propterca mendicus femper vacuus circue

pgditats .nimirum pamem , &vinum in ci-

mire;

E

716

Diffeitatio XXXL.

mire ; & jejunio (tomacho diem transigere:

- didifti ; claufisoculis da pauperi fuam tibil

hi omnes , quifolis verbis munifici (unt, &

exponenti indigentiam , rumpe exofas mo«

re immiferigordes dicuntur. faciem füuam à

t

ras, exporrige cunctatricem manum, ne fcru-

'paupere aveftere ; cum totam folertiam ad-

teris pauperum promerita ; quod pro fugge-

hibeant, ut quantocyus inopem à fe amo-

fto, proconcione totis lateribus inculcavit

liantur,

Nemo fiquidem ex ip(is eft, qui

fepe D. Joannes Chryfottomus : . fufficiat

Pfal. 91 .vü

cum Davide dicat : 7:5 derelicius eft pau-

tibi, fi des pauperibus : quia ut mounet D,

À4e

pe* ; hoc e(t , tibi commendatur , derelin-

De eimit. €. "

Auguftinus, Dews non videtur, fed quo 4.

quitur pauper alendus , non alijs,

nimo detur , attendit : qui Chriflum diligit

46.

Neque te purgas, fi dicas , ab alijs

3». Chrifliano, bóc animo ei porrigit eleemo-

ditioribus pauperem non juvari , proinde

Jynam , quo accedit ad Chbriflum.

Occur»

opus eidém impendere benefice commifera-

rit tibi bomo peccator, duo nomina dixi. Hae

h

tionis'tüum non eífe , cum tot non affluas

Duo no* 4

duo nomina non funt fuperfiua,

divitijs,ficutalius: nam cum poffis pauperi

mina aliud quod bomo ,. aliud quod pecca-

Y

*

àte (tipem expofcenti opitulari , & id non

tor , quód bomoop

Dei efl , quód peceator

pr&ítes, &que faciem tuam ab illo avertis ,

opus bominis , d

eri Dei , hqld d*"fffff

A* t

£

ficut alius ,qui te eftlocupletior : quia ea-

ri bomina, -

dem avaritia omnium claudit crumernas

Hi quoque faciem fuam dicun

«or À

2 7»

páuperi, ideo mifericordia nulli eorumdem

pau

avertere , qui credicoresv,fJ'f"uiïs*' de-

colum aperiet ; reclamat enim in hos Jo-

. bitoribus licét fpoliatis, quamvis ad. neceffie

annes.

Qui babuerit. fubflantiam bujus

tatem; & indigentiam redactis, qua fibi de«

: [ " lfþ- 9« ^V.

A7e

mundi , 6 viderit fratrem [uum nece]fes

bentur , feveré exigunt ; & morz impae

babere , & clauferit vifcera fua ab eo, quo-

"tientes , nifi ftato tempore folvant , 'eas

snodo charites Det manet ia 202 commife-

cogunt, fi non folvantinare, luere in pel-

ratio benefica non linguam foecundam, fed

Jle: ad herum fuum accedit ruíticellus,enixim

manum actuofam expoícit ; non os ad verba

rogat, G lachrymis madens fuam exponit

fundenda , fed crumenam ad pecunias paue

. debiti folvendi impoffibilitatem $. eó quia

peribus effundendas ggérit ; non mollia vet»

- fréquens grando agros vaítaverit ; fegetes

ba , non fallentes fponficnes ,. fed plures

prottiverit , vithium palmites jugulaverit ;

erogat nummos ; & re, non fola fpe pau*

vineam diffipaverit ; vel quia arva culturae

peribus opitulatur ; qui fola fpe alitur , is

non relponderint ; ficcitas aéris germina

re fallitur: Hinc Joannesíuos erudiens Di-

interemerit, vel hoítilis incurfus , milé:que

fcipulos ad exercitia.virtutum ait, ^ Fzzeli

przdator tegetes mefluerit, priusquam ma-

C p. 2.,7.18.

tureícerent ; vel quia irruens fulmen ex

mes non diligamus verbo , neque (ingua.» ,

ff opere ,. & veritate.

procellofa excuffum nube horreum come

26.

- Sunt etiam , qui faciem fuam dicun-

bufferit , totámque perdiderit annonam :

turà paupere avertere , quatenus durius.

fed herus creditor hisce auditis infortunijs,

culis verbis eum à fe abigunt, & (tipem ab

adhuc rufticum fibi debicorem urger, &ni

Íolvat, minatur carceres , compedes , fla-

ijsdem pofcentes afperé tractant , quà agri-

tudine animi in pauperes- male valentes vi-

gra : & hec tam rigida exactio eft faciem

dentur prz cateris aliquot divites laborare,.

Íuam avertere à paupere , quam averfiouem

prafettim, fiin florente fint adhuc. &tate

vehementer averíatus Deus in lege veteri -

conílituti ; hi quafi dedignati , quàd aufi

precepit fuis populis , neà paupere pig- Dewrer. e^

fuerint pauperes pannofi , laceri , feminu-

nusexigerent , nec debitum ; fi folutio 24* *« 19«

di , luridi , famelici ad fe accedere , incle-

effet tunc hon modicum ijsdem incommodi *

mentes , & acerbé, ac feveré à fe abjiciunt,

allatuta , ezm repetes à preximo tuo rem.,

Qued (i quis alius meliore pallio; elegan-

aliquam , quam det tibi , nen. ingredierie

ti vefte , vultu hilari fe fe inferat , melleis

domum eju , ut pignus auferas , fed flabis foe

huncverbis excipiunt, qui felleis à fe pau-

Ya , 65 ile tibs proferet ,. quod babuerit,

perem rejiciunt ; nimirum mel , & acetum

Sin autem pauper eff , non pernoclabit apud

fundunt, illud divitibus , hoc pauperibus j

te piynus. . Íeu ut explicant Interpretes , qui

à quibus propterea faciem fuam avertunt ;

à pauperibus exigit , quod non habet , vios

quos ad mitiores erudiens mores Syracides

lentiam Deo infert , quia plerumque ve»

ait,

duimam efurientem ne defpexeris *

ftis ftragula , lectuli operimentüm , unica;

Yeclef cap.

0. T. 21.

non exa[peres pauperem in inopia [ua ? cor

quz illi fupereft olla , violenter adimitur ,

ápopis ne affixeris jmon. protrabas datumcs

quó ad folvendum adigatur., & hzc ut ait

Salomon.

anguftanti j

feu noli effe cunctabundus

Sunt vi[cera impiorum crude,

Proverb, a,

lja, & quidem ferrea, imo & lapidea ;

quories pauper ftipem à te pofcit, ut fuee

12, 'v, ÀO.

valeat neceffitati confulere , ífed hilari vul-

que ad commiferationem beneficam in

tu , manuque celeri erdga » quod tibi fu*

paupe

res ; nec lachrymis emolliri fe ünunt?

perfluit , noli quarere , an indigus fit , qui

nec precibus flecti,

29.

fuam tibi miferiam aperit ; largire numos

Verüm hisce nec Deus ipfe parcet ;

tuos pauperi ,

ut pauperi , quia fi talis-

luculentum fpecimen dedit in Belifario Jue

non fuerit, Chriíto dediíti , ,& nihil pere

füniani Cafaris fupremo duce ;

qui tà*

Inetii

- Commiferatio dat inopi coenum , & recipit ceelum. — 737

metíi bellica zqué& fortuna , aibrindi-

quo fuerunt -plute-s depauperati , & fuis

me plures proílráffet Reges, — domuiffet

reculis pauperes fpoliatiz par pari reddidit ;

ait enim Chriítus,

A.5b 6.

populos , viciffet exercitus , collegiífet

Qu

uA mm/t(m menfi fue-

36e

ritis , vemetietur vobás,

triumphos , palmarum ferto redimitus ,

tandem erutis oculis , devolutus ad. fac-

Qued fi mifericordes in pauperes &

29,

benefici à Deo bonis omnibus replentur; im-

cum ; ex divite pauper , ex purpurato

pannofüs , ex laureato contemptus , ada-

mifericordes erumnis premuntur, infortunijs

Dt (ihit,

étus fuit publicé mendicate.

Ajunt Con-

ad extremas trahuntur mifetias, Etiam prifci

27.

homines fua eis exhibebant obíequia , &

ftantinopoli etiamnum eam exílare colum.

nam , ad quam íedere confueverat , &

in cathalogo Numinum recenfitos habue*

funt , à quibus Respublica beneficium ex*

fupplici voce rogare pertranfeuntes , ut fli,

pem darent , quá collabentes prze fame cor-

cepiffet ; adeó ut frugum, vini , oleiau-

d

u.

S

*

*

date.»

poris vires reftauraret , inq

thores , & plerosque alios , qui ad huma-

'uerat . hic

ne vita commoditatem , ad pupillorum

obolum pauperi Belifario.

&

populorum terror , Martis

[j

)imen ,

tutelam , ad miferorum folatium aliquid

exércituum ductor ,

ac Strategus ,. qui

attuliffent, veluti Deos venerarentur ; imó

pluries hoftili (anguine effufo proprias fibi

& belluas ipfas ; quia fibi beneficas, pro

Dijs colebant , ut 7Egyptij ciconiam , eó

D

palmas rigaverat ad triumphos : fed ex a-

pice felicitatis in extremum protrufus fuit

quia infeftam ferpentium peítem arcere, ac :

miferiarum , fa&tusifortunz ludibrium ;

delere penitus crederetur : Romani plu-

qui Regum- forrunas. fuperbo antea pede

rimi anferes fecerunt , & ut fibi beneficos

*

calcaverat

$?

& Ípe&lavit orbis univerfus

fpeciali cultu fuére profecuti ; eó quia exci«

Belifarium jacentem in platea veftibus de-

tatis clangore cuftodibus capitolinam arcem

tritis, ac laceratis , vultu emaciato , cor-

à Gallorum impetu , & eruptione fervave-

rint.

Quin etiam inanima , ac inertia quze

pore lurido , viribus deftitutum : cujus

gladio , & virtute fleterat Imperij felici-

dam corporaab antiquis olim propter bene-

tas,

SpeGlavit orbis Belifarium nudum ,

ficium confecrata fuére, ut Luna , Sol , aqua,

& inopem , quem p

aulo ante militum in-

terra,eó quia ad hominum vitam conducere

3

fiaita propemodum

ultitudo cingebat ,

vifa fuerint, & eorundem ufu homines juva-

& undique affuía lateribus ftipabat : ípe-

rentur, EHincícité per ventum, gladitimque -

élavit indigum , & milerum, ftipem ; ac

veluti pet Deos jurare confuevifle homines

obolum expofcentem , quem auri , & ar-

priíca referunt monumenta , ea duntaxat de

genti congeíli thefauri , & ampla gemma-

cau(a ,quia ille fpirandi , hic expirandi ; feu

rum fupellex felicem conftituerant : fun-

vitz , necisque authores exiftimarentur : &

debat ipfe lachrymas arumnis preffus ;

Horatius vitze fuz prefidium , ac tutelam

cüm antea victori ferro alienum fuderit

in manifeíto periculo à Mufis accepiffe tefta -

tur , & easdem fibi Deas fuiffe fatetur, cum

fanguinem , & hoítes oppreflerit ; hicci-

ne ille eít Bellifarius imperij gloria, Impe-

cecinit ,. N22 fine Df: animo [u infans,

ratorum deliciz , barbarorum terror; po«

pulorum quondam amor , patriz clypeus ,

50 IV.

Martis nervus , qui nunc haret mendicus,

Íqualore obfitus ,. corpore luridus , fame

Duttt. ib

exhauílus ,

fii eítuans, dedecore , &

Benfjïm n paupärfr commg.feid*

concemptu , preflus? O fortuna temeti-

4jo proximius ad Deum accedit. , à qua

2*. 4), IQa

tatem ! quatam tragice ludit in capita Prin-

imi[ericordia recedit $ & fupplicia ,

«ipum , quos erigit , G erectos deprimit,

penásque promeritas

quos fovet , & in eosdem ízvit ! ó fluxas

fubit.

rerum humanarum yicifüwdines ; o fortu-

n inconflanuam ; . que eblanditur ,. &

Ulla eftvirtus, quá homines propiüs

31«

interimit j

artidet , & lachrymas elicit ;

- videantur ad Numeh accedere,quàm

favet , & excidia molitur.

Sed f1 quaras

beneficentia, quaz (alutem homini-

quidnam cauíz fuerit, cur Belifarius & fu-

bus impertitur ; quapropterlaudatur Stra-

t-(O,.

bonis effatum, quiait: Mortales tunc maxi-

premo felicitatis fafligio ; in imum fue*

rit eerumnarum detrufus ? non credas , a-

mé Deos imitari , cüm benefici funt ; &

aurea eít illa Nazianzeni fententia , quà

lium habuiffs fuarum authorem milteria-

rum , quàm propriam in pauperes immi-

Principem fuum alloquens ait.

Nil tam.s

fericordiam ; iplures enim , cum vinceret

divinum babet bomo , quam beneficentiam ,

Belifarius in bello hoftes , vel profterne-

ac benà de bominibus merendi fludium : licet

n

IZ.VIIOI

get , velfugaret , G exterasProvincias fuo

tibi nullo labore divinttatem affequi * ncli

oblatam divinitatis occafionem adipifcende

fubiiceret Imperio , plures inquam fpoliavit

pauperes, quorum domus expilavit , quo-

Amittere,

Hinc illa etiam circumfertur pa-

remia, qua homo homini Deus effe dicitur;

rum bona diífipavit , quorum horreacom-

22

buffit ,quorum fortunas omnes abegit; fed

quatenus homo eít homini beneficus , dives

vindex Deus Belifarium proftravit , à

pauperi opitulatur j' felix arumnas miferi

Aaaaa

excu -

Verani de Affeclióus Z?m. li,

.

738

Dïfïertatia XXX.

r

excutit ; valens , & fanus digrotanti pfodeü;

corpori dl tantam Praful ecclefiz adfert

incolumis periclitanti occurtit,

utilitacem*

'Non folüm ecclefiz pator ,

225

Imo Plutarchus in commentario , quem

ut doclor viam prefignat , quà fit eundum,

adverfus indoctum Principem edidit.

Ne-

illunrinando intelle&tum ; vérüm etiam in

Juni. 64

gathoc uno nomine Deos eífefelices, qued.

viam deducit trahendo voluntatem per le-

UET

immortales fint , fed quàd virtutum princi»

ges fancitas , per exempla moventia » per

po» feu charitate , G beneficijs alios juvent ;

verba excitantia , per proemia exhibita ;

& ab Ethniis proverbiali (chemate. dice-

per fupplicia indicta ,^ quapropter air. Je-

batüur : Homo bomiui Deu $, hoc eít, illi

remias ad paílorem [sraél,

Ecce €on- Cap, t,

ié.

in numerum referebantur Numinum , qui

flitus te bodie fuper gentes , & fuper reg-

alienz felicitatis foliciti , aliorum fem-

nA , ut evellas , & defiruas, diferdas , &&

per (tuduére commoditati.

Hujus veró

diffpes . adifices , & planutes.

Prodeft Àn*

beneficentiz cultura, vel maxime Pzzfules ;

tiítes [uo populo exercitio beneficentim , (i

non folü

e

& facerdotes decet , qui & voce , & zre

r erogatas eleemofynas , qui-

mileros juvant ;; quapropter injunxit Deus

bus mifer

pauperum levat , & eorum

L

olim populo ,ut veftes, quibus fummus fa-

indigentijs'opitulatur ; verüm etiam fi do-

élrina omnes inültuat , erudiat in'ftudijs

cerdos fan&tuarium eflet íngreffurus multi-

colores , ac phrygiano cpere variegata ef-

virtutum , & viarn edoceat falutis , ad

Ena

fent , & rationem addit D. Hieronymus,

quod fpeclat illud Canticorum 2.

inquiens: Uf now folim pro liberi , 5 paren-

letiulum Salomonts [exay int4 fortes. ame

tibus 5 Jed procuntla creatura , & voce , &&

biunt ex fortiffmis lsvag! , omnes tenens

babitu precaretur , ex quo liquet , Pontifi-

tes gladios , & ad bella do&iffwtii uniur-

. €is dignitatem taliter effe inllitutam , ut

eujuque enfis fuper famur [uum propter r

non folüm amicis , ac domefticis , ied plané

sores notiurnos. Ledtulus Salomonis CChtfe

omnibus etiam extetis, G inimicis cenfea-

fti defignatecclefiam , & illi fexaginta for-

tur profutura.

tes gladio armati ecclefize Doclores verbo

fummus fa-

35*

Huc etiam pertinet, quód.

Dei inftructos , ac. munitos adumbrant :

cerdos nomina filiorum Ifraél in humeris ,

ut enim lectulum Salomonis miiites cuebane

&in pectore geílaret (cripta , & ículpta

tur praíidiarij, n&vis ulla hoftilis in eum

Exodi 23,

Et utrumque &qua de caufa :

irrumperet ; ita ecclefie Prafules eccle«

in huimneris enim portabat nomina filio-

fiam muniunt , tuentur , ac propugpant

rum líraél , quo inde intelligerent facer-

contra lupos rapaces ovibus devorandis in-

dotes , quomodo in deferendis fratrum

hiantes , ne ulla harefis in ea grafietur ;

oneribus exercitium beneficentig , & offi-

ut interpretatur D: Auguftinus contra Ju-

liaaum. . Hac autem Praífulum beneficen-

CAPI !0-

cium charitatis debeant exercere ; & quan:

ta eis ex debito regiminis incumbat . foli«

tia exprimitur in Canticis , ubi Chriftus

h

n €4b, 7,

citudo , ut etiam proprijs humeris deper-

fuam alloquens Ecclefiam ait: Cellsem tuum

Cant,

ditas oves reportare debeant ad ovile: fi

fieut turris eburnea :

equiparat collum

quz enim oves à recto tramite deflexerint ,

turri non lutee, non lateriuz , fed ebut*

/nex 3

.

*

& per devia erraverint , eas tenentur fa-

quia ut fcité expendit Ifidorus

«cerdotes quarere ,. & inventas nulli par-

In collo do&fores defgnati funt , & Prafu-

centes labori proprijs hameris ad faniorem

les , qui turri eburnta propter firmitatem ,

reducere frugem.

& pulcbritudinem comparantur ,. qui civi-

34*

Quin non in humetis tantüm verüm &

tati Dei ,

& robur praflant ,

&5 decué

in pe&ore nomina filiorum Isral gerebat

'Tametíi in una, & eadem fede non con.

fummus facerdos , quó cateri ordine fa:

niant robur & decus , & difficulter confoe7

cerdotali initiati difcerent, pedtus eorum ,

derentur ; inecclefiz tamen Przefulibus fimul

qui in regimine funt ecclefiaftico à. quo-

confibulantur , & amico nexu junguntur :

piam alio non debere occupati ; quàm à

clucet decus in beneficentia, viget roburín

puro animarum zelo , cíl enim officium

zelo , G utróque juvatur populus.

Imó beneficain indigerites beneficentia,

3f

probi paftoris in falutem fubditorum toto

pe&ctore incumbere , ut (i quos laborum

non folüm alienas levat miferias, fedetiam

pondere preffos deprehenderit , benefi-

proprias largientis delet noxas. — Eleezzofy- 7;5

i& 4, T.

centia humeris fuis imponat deportandos

na 4b omni peccato , €$ morte liberat ; quia

Ir,

ad folatium ovilis ; quia sz fal terre , cui

nimirum difponit ad poenitentiam ,. quae

1» Mattb,s,

facerdos, pariatur , ait Hieronymus , o.

graviffima queque peccatadelet , eft enim

mnem cibum condit ,' mec eff aliquid per

benefica commiferatio, qua faniorem impe.

fe tam fuave , quod absque co gufium de-

trat mentem , & maturiüs ad refipifcentiam .

mulceats ita mundi totius ,. $ propris cc-

impellit : & ad id allufit D, Leo, ubiait?

Se 4 9- (j;ï

clefie condimentum &pifcopus. eff.

Quin

Eleemofyna peccata. delent ,| mortem peri.

$. de colleü.

idem Hieronymus expendens Chrifli ver-

munt, C penam perpetui igni extinguunt,

ba, Martth. 6.

Lucerna corporà tui ef?

Eít eleemofyna veluti panacea curandis

oculus tuta , afferit ; Epitcopum , oculum

moribus omnibus perapta ; hinc Daniel velu-

»

efle. cotius ecclefiae , quia quantam oculus

ti Medicus peritiffimus Nabuchodonoforís

4

CH

| Commiferatio dat inopicoenum, & recipitcoe'um, — 739 -

€uraturus infirmitates , quas per patrata

ritià fordefcente , cüm enim promotus

ad Epiftopatum , fuiffet Goslariam pro-

fcelera contraxerat fpem fanitatis obtinendz

offerens , optimum ei injunxit alexiphar-

fe&tus, poft refe&tionem , in cubiculum

Daniel. c, 4.,

macum. . Peccata ttta eleemo[ynis redime,

( ubithefauros fuos nullo confcio confodee

"V. 24

rat ) quafi vellet fomno isdulgere , &

€ iniguitates tuas mifericordijs pauperum.

paululum quiefcere , fe fe inclufit,

Cüm-

Si malé vales, & cupis priftine re&itqi

fanitati, da pauperibus.

que jam dies extremé declinaret ,|. & fol

Ferunt ad Hilarionem mulierem ac-

Íuum vergeret in occafum , cüm extra cona

CNP.].

36.

þeüffc perannos decem czcitate laborantem;

fuetudinem folus quieviffet , fufpicio fa-

quz cum coram viro pientiffimo querere-

mulosfubjit , qui ne aliquid adveríi Pra-

fuli obtigiffet ; timentes , oftium- . pulsá-

tur, quédcum ogmnem fuam in medicos fub-

Ítantiam impendiffet , nil inde valuerit fo-

runt cubiculi , fed nec pulfantibus , nec

latij hautire , nec fuam excutere cacitatem :

clamantibus ullum dabatur reíponfum. Ht

veró adhibitá violentià fores effregerunt ;

cui Hilarion repofuit ; fi que in. Medicis

perdidifti ,

' pauperibus diflribuiffes , cz-

Mirum dictu ! Reginherum fradlis cervie

citatem à te. JESUS CGhriftus excuffiffet :

cibus , tetróque colore exanimem invee

nerunt fuis thefauris infeliciter. incuban-

tunc ccepit mulier illa clamare , & miferi-

cordiam deprecari & vir Dei , utlegitur

tem.

Quia inforduit avaritiá ,

quia be-

in ejus vita, commileratione permotus in

neficam in pauperes non exercuit miféri-

oculos expuit cecutientís fceminz , & te-

cordiam, fuis incubans thefauris miferé pe*

Bebras excuffit cacitatis,

De quodam di-

tij , G quibus cüm potuiffet non folüm

vitijs affluente , fimülque malé valente nat-

temporalem ,fed aternam fibi falutem come

zat Baronius ad annum Chriíli £53.. num,

parare , mortem fibi accerfivit inopinam ,

352. triginta libras argenti in fubfidium

& Deus in ejus ultionem doimones accivit

carnifices, -

s

pauperum erogáffe , eó quia mori time-

fet , Íed prater fpem reftitutus priftina

Narrat idem Batonius ad annum Chri-

38«

valetudini , fraude Diaboli eó inductus

fti 6of. num. 8,

Sabinianum Papam be«

fuit ; ut facli ipfum poeniteret , quod cüm

neficz in pauperes commiferationi ; ac li

fideli cuidam (uo amico aperiret ; Iseum

beralitati Gregorij pradecefforis fui. dero-

monuit , netam perverfz affentiretur co-

g8fle , quem cum Gregorius per vifum ter

increpáffet , eó quia tam avarus eflet in

gita:ioni » quia id perinde foret , ac De-

um irritare ;

à quo ob hanc beneficam

pauperes Chrifli vices in terris gerentes ,

largitionem ,^ quá fuit pauperibus opitu-

& ecclefiae thefauros in coelum deferentes ;

non tamen refipuit , fed eadem maluit a-

C'/Zþ. Zl-

latis , priftinam fuit ei fanitatem. imper-

titus ;alioquin fore,ut fubita morte nondum

varitià. inlordefcere.

Cümque pauperes

turmatim ob annonzcaritem ad eum acceffif-

TU

mutato facto pereat.

Et quia preces a«

Cnnt,

mici flectere ejus pervicaciam non value-

Íent ,

eique Gregorij Pradecefforis fui

runt , necejus duritiem emollire, & fur-

objicerent munificam liberalitetem , qua

*

.

dis cecinerit, auribus ; fubjunxic

agees

neminem paffus fuerat fame perite, nec fi-

dum ad templum vade , & non te , fed

ti torqueri,

Repefuit Sdbinianus,non de-

me in pauperes elargitum hanc pecuniam

bere exemplum Gregorij eos adducere , eà

dicito : ipfe (tatim triginta libras argenti,

quia Gregorius bona Ecclefie diffipaverit ;

quas in pauperes diítrribuili , ut priftinz

auram populi aucupaturus; fed effluxis quin*

"

reítituereris fanitati ,. reddam.,

Quid ni

que men(ibus é fuo Pontificatu cum nol«

let Sabinianus refipifcere , ac detreclaret

con(entiens infelix ille templum adijc , li-

.

brísque argenti fufceptis

?

.ut aliter prz-

Íaniorem mentem induere , eum Gregcrius

L

*

ceperat ,

locutus fuit

fed inde egre-

horribiliter increpans in capite percuffit ,

quo ille dolore acriter divexatus , non mul-

diens vix pedem extra Eccleíiam pofuit ,

':

& illicó inopinà ,morte in humum. cecidit

tó poít animam efllavit, ejüsque cadaver ;

extinctus,

Stupentibus clericis de ret no*

non ut imoris eít, per mediam urbem dcela-

if

vitate , alifsque , qui aderant , juílerunt

tum fuit cum ! funebri pompa ad Baíilicam

alterum pecuniam íuam recipere ; fed is

D. Petti , fed per portam latinam . extra

, Tiþ!ll *' L

maluit eas pauperibus diftribuere , utege:

urbem raptatum usque ad pontem Milvium,

Ib

norum ijsdem fuccurreret miferijs,

In-

& inde poítea delatum ad eccleftam D. Pe«

*

*

felix ille priftinze fuit fanitati reftitutus ob

tri

adeó exafperatüs fuit contra ipfum

Romanus populus, eó quia ecclefiz tritis

ä

beneficam in pauperes commiferarionem ,

quam in elargitione illarum triginta ar-

cum non di(tribuiffet in egenos , & hor-

gentilibrarum , ac diílrributione in pau-

rea non evacuáffet in folatium pauperum ,

.

]

E

peres exercuit

fed cum pofteafacti eum

uti confucverat Gregorius Przdeceffor ejus,

! um (*

poenituiffet , & erogatas pauperibus pecu»

fed ad cumulandas divitias venum in foro

] T " i

nias iterum récepiffet , mifere perjit,

expofuiffet , ut eum funebri pompa pri-

Aliud exhibet Baronius hujus rei do-

Vaverit

.

L

37*

quód fi beneficum fe in egenos

-eumentum ad annum Chrifti 106€, num.

exhibuiffet , tam infelicia non fuiffet f£ata

153. de Reginhero Miínenfi Epifcopo ava-

fortitus , tametfi aliàs religioni fuerit valdé

addi-

Aa ava a Z

| Verani de Affeétibus Yom. 1.

740

Difíexaio XXXI,

addidus , cultámque divinum in eccle-

à quibus tamen , ut fe fe proriperet , na*

fia S. Petri auxerit ; quó inde difcamus ftu-

vim confcendit , aquastrajecit , fed id

s. b

dia reliquarum virtutum absque benefica

perinde fuit , ac baccillis auras diverbeta«

in pauperes commiferatione veluti emore

re : conícendentem nàvim infeclati fori«

$z

tua jacere.

Hinc fcripfit Apoftolus.

ces , fugientem affecuti. miferé corrofe-

runt, ac devorárunt , ne quidquam fuper-

&. Corinth. ligouia bominum loquar ,cbaritatem. u-

€6P.13,7,T. 055 non babeams, fatius fum velut «s fo-

effet ex intimis vifceribus : nimirum divi«

nans , aut cymbalum tiuniens,

Et fi ba-

nz juflitiz executores excitavit Deus fori-

DO MÉ - COW

ces , qui promeritis poenis injurias illa«

buero prophbetiam , &5 moverim mpyfleria

.

ommuia , €6 omnem fcientiam

L]

& fi ba-

tas viduis ; Or

dicatent.

phanis, & Eaupþribus yi-n-

buero ommem fidem , ita ut montes trans

vram ,. ebaritatem autem non babuero ,

vibil fum.

Quia ; Interprete Hugone à

$, V..

o codRi A A -- s

viro pio effe receffi; quia charitatem in pro-

ximum non exercui , quia beneficá mifera-

duünm

eArefcunt , fuóque prioantur de-

tione pauperes non fui profecutus , eorum

core reliquarum virzutum licét exculti

lcddritoæ.

indigentijs non fui opitulatus , eorum lae

chrymas non exficcavi ; eorum miferias non

ffores ,. nifi benefico mifericordie imbre. ,

j

Yigentur.

levavi,

In id Gregorius Pontifex fanctiffimus

39

Arum prodeft virtus , nec multum

incubuit ftudij , ut àád Epifcopales cathe-

fapit, ni benefica condiatur in pau-

dras nemo promoveretur , quin dotibus

peres commiferatione,

Quz virtus

fingulis ad tale minifterium rité obeun-

virginitate nobilior ? & tamen etiam ipfum

dum foret infignitus.

Tametfi quispiam

—— Q R WE WE Q N

virginitatis lilium , fi profufis non irrige-

fcientià polleret , . nobilitate clarefceret ,

tur eleemofynis in pauperes erogatis lan«

& fludijs virtutum etiam emineret , fi ta*

guelcit., ac defloreícit,

Decem tuére vit«

men ín pauperes parcus fuiffet , fi pro-

nus non deprehenderetur ad opera mife-

gines , quarum meminit Evangelium,om-

nibus , idem erat officium , & par obligas

ricordie , & pauperibus fuccurrendum à

P 4duà w2 Q — -T

tio 5 nimirum fponío à nuptijs reduci ac-

dignitate arcebatur Epifcopatüs, Hincan.

cenfis obviare cum lampadibus : fed ex eis

no 6o4, cum fuiffet quispiam de littera-

quinque defides , & otio torpefcentes neg-

rum fiudijs, fide catholica , ac alijs virtu-

tibus longé meretiffimus ; non tamen vo»

lexerunt oleo fuas exornare lampades , que

propterea exclufz à (ponfo fuerunt ; ideo

Juit Gregorius hunc ad Anconenfem ícdem

enim non fuerunt|ad nuptias admiffe ,

tunc vacantem promoveri ; ídque quia ava-

quia non fumpferuuz oleum fecum.

uid

ritià fordefceret , — & in pauperem minüs

Mattb 25.

hoc? tantíne fuit momenti oleo caruifle 2

T. 3.

fT — m--— T2 CO s5

eílet beneficus?

ergo licét lilium excoluerint caítitatis, flo-

4

Non íolüm à dignitatibus arcentur

4

rem cuftodierint virginitatis , aliísque vir-

immifericordes jfed etiam acriter puniuntur,

tutibus praditz fuerint , quia tamen oleo

- fi jam füerint. in diguitate conftituti, Mie-

deftituuntur in lampadibus ,.à nuptijs ex-

cislaus Princeps Polonie legibus fuerat

cluduntur ccleftis (ponfi ? Quid eft hoc

chriftianis imbutus , & quia fanam femper

fidem retinuit , fore fperabat , ut prome-

oleum , cujus defeclu nec lilium caftitatis in

horto admittitur coeleftis voluptatis,

— m E .. m

rita fuorum fcelerum effet flagella decli«

Non credas, ait D. Chryfoftomus aliud

natutrus ;

fed experimentum eum edo-

42,

hw *

cuit , quantum fic Deus in eos terribilis ,

przfignáffe hoc oleum , quàm beneficam in g

mil.t6« in

7113

|

4

qui pauperum non miferentur , . quin po-

