eiabantur, utvultüs macies, von'sque pgllor,

fratris Ub eufios [* . ego ; ignorare

i ,dilïxmuq

-

Träfïitiæ Affe&tus malorü accerfit congeriem nifi coerceatur. e7 r

difimulabat fratticidium intus conícien-

linquitur ,. quafi intra fe ipfum clauditur,

tiamtorquens , quod extetiüs pallor vultás;

Tetricus igitur eít conícientia carcer, nbi

tetricitas frontís prodebant, appofité D.Am-

anima delinquentis vincta noxis, torquetur

994

Tiba.de po -

T

i eHn-

bro(ius Cainum alloquens ait; JNon babes

moerore, dilcruciatur pavore; in hunc car«

zeflimonium con[cientig , Aut te apfum potes

l

cerem tamdiu Deus juílns judex peccantes

effugere, && confcientiam declinare $. con[ei-

condemnat ,. quamdiu inculpa perfeverantz

entiam inquam, apud quam non moritur 0«

& perleverantes ex tetrico hoc carcere ad

enne, quod gerimius z qua no$ in fatla noffris

&ternum füpplicium Doemonum ftipati fa-

205 accufat, C judicat, qua cum non babeat

tellitio trahuatur 5 - hinc torturam conífci,

loquendi ufum ,. neguit tamen zenere. [ilen-

entiz, G mocroris fequuntor mentis per-

tium, quiícelus patavit , admiffi delicti

turbauo, & animi furor: Sewitu terrorie

L

femper in auribus illius j & £m

mor(us non amittit,nec declinat ; & quam-

pox fits in- 3,b, eap.tg;

vis é memoria ejiciatur , quod fuit patratum,

fidias fufpicatur , ficutinn

Ocentis proemium

mentis eít lerenitas ,

reveriitur tamen ftatim , ad cordis pulfans

anifique fecuriias ;

fores, confcientiam ingreditur, quam morfi«

ita impij poena trepidatio eíi cordis, & con-

bus dilaniat, mentémque fubit, quam acriüs

Ícienuz laceratió : I! firplici corvde f'*lieius

ait. D.Gregorius in job. 47 coz;r;

Genef. 44

torquet; hinc Deus ad Cainum : Nozve

ens p

bene egeris , recipies ?. fi autem maló flatim

va femper eil in. laboribus , quia aut smoli. Iideg

én foribus peccatum aderit , quia. Ícilicet

tur mala, que inferat , aut metuit, ne bac

quód femel eft patratum delictum, non fe.

fiöi Ab aljs inferanarur.

eus eft

» qui per

1ne! clamat,. fed jugiter pulfat confcientiam,

Ícelera injuriam. Deo | intulit ,

dignum íe

1

&ad ejus oftium haret — ingreffura : funt

fupplicio novit4 proinde omnes

Íuz cau«

enim patrata flagitia , qua ad noítri cordis

Ífz Íuipicatur Judices ,

"fimul, & ultores,

Íores excubant, pulíántque ad oftium, feu

Deo zquiffime id permittente ,

ut qui cone

cordis cogitationes , & tamdiu pullant, clae

ditorem fuum offendere no

n verentur,creas

mántque , quamdiu delinquens vivit ; di-

turas fingulas, ut Dei vindices , & [celerig

ícruciatürque proptefea perpetua tortura

ultrices vereantur: & quamvis rifum fima-

quisquis peccaro implicitus vivit. Quin gra-

lent, nontaren veré rident , cüm intus tfi-

yiüs lzfa confcientia animam flagellat; quàm

ftentur; períonata eft eorum latitia, lare

flagelia corpus tundant : hucaccerfendus eít

vata felicitas, cui f1 larvam detrahas nonni(ü

Ambrolius de vita beata 1nquiens: Pitajufis

mocrores, & cruciatus, lustüsque ferales in-

quieta efl , injuflus autem snquietudenis , &

tus depreheaduntur,

perturbationis , plenus esi ; staque amplius

Quamvis potentem in fzculo videamus

fuss cogitationibus affigitur impus $, quam

eriminibus involutum absque tupplicio, fine

190s

alienis plerique werberibuss majorésque vibi-

carceris metu, non tamen liber eít, cum in

€e5 in ejus animo [unt. quàm in eorum cor«

ergaílulo detineatur. izíz conicientiz, &

pore, qui ab alijs uerberantur.

tortorem experiatur internum marorem,

quo velutié patibulopendet , ficut de Ab.

$ X.

lolone fcriperat D, Cliryfoftomus , quód

longo tempore pependerità confcientiá fla«

Maflitia lefz confcientia filia de-

gellatus ; & quidem per diuturniora tem,

ormis , €9 luvida , veluti avernalis

pora € patibulo. confcientize , quàm é ramo

$h

AMegera feuit ,. ac tnultiplict evuciatu

quercüs ; í1quidem crinibus implicatus Ab.

antmum. terquet , quem occu-

folon per pauculas horas a

ppeníus é quetcu

pependit , cüm é conícien

-

p^t-

ti2. patibulo fu«

Ípenfus per plures

annos tortorem fuerit ibi

jf

t moeftitia, Izfze confcientiz filia,ve-

,.

expertus ingeítum moerorem.

Quamvis

luti avernalis Megeta, veltriftis Erin-

ridean:, qui peccant ;

ES

gaudeant, qui de-

nys quze flagello armata, torquec ,

linquunt; fecuritatem

deprzedicent ; jucun«

fiagellat, vulncrátque, quos occupat,& (ive

ditatem oítentent ,

hzec tamen omnia lat«

dormiant, five vigilent inflicta fibi experi-

vàta funt , & ip

untur vulnera , fentiántque dolores , quia

fi mentiuntur , cüm flagel«

lati, & fufpenü

pendeant é patibulo. con«

tame:fi potis fit quisque hoítés fugere,

Íc

ientiz , quia, ut

pulghre | S, Chryfologus?

non iíta lzíam fubterfugere " confcientiam ,

Ruit, deflruitur, flave non potest , quem con.

non enim liberi funt, qui femel viétiequé,

feientia diruit , reatus impelliz,

Ipfa enim $

ac vin&i ceffére peccatis : delinquentesenim

iniquitas reprehenfio eft. confcie

ntiae ]ere.

m-»"!

in catcerem Deus detrudit conicientiz , ut

mize 2. V.I19. 4frguet te snalz

44 fuA , ($

nullis humanis viribus extrahantur ; hinc

averfio tua increpabit te , neque in

hac tan«

Cap, 1À.

Guj i

Job. Si incluferit bominem , mullus e , qui

tüm vita, vcrüm & infutura , przfertim an,

aperiat : qug verba expendens D, Gregorius

te Dei tribunal iniquum ipía iniquitas accua

Lib,it. -

ait: Quia omnis bemo per id, quod mal?

fabit ,. ac tedarguet, imó & fententiam ro»

á "l.,

agit, quid. fibi aliud umifi confctentia. fu« car-

feret ipfa confcientia, ac impiusperibit; ine

gerem facit? ut tunc animt YCALMS premat ,

tuetut proditor Judas fuum in conícientia

eriam fi nemo exterius accufet.

Qui enim

facrilegum fcelus, & ab ip(a convi&tus con-

Gm[h

refente DEO 10 maluia [u&. C&6ltAIG. Ts

[cientia veluti patibulo fufpentus affligitury

—

erani de Afeitibus dom. d.

Ccec a

-

^

$72

- Diffetatio

XXIV,

4

& officiim fungens Judicis in fe ipfum dam«

ä&fua 35

domo Nahab, dicitur , iþ])z Autem fecit. a0

nationis fert fententiam : pulchré S. Am-

ftendere viros in [olarium domás fue , ope-

Sn' WQ 800

brofius; Su4 ergo fententia Judas proditor

ruírque eos — flipula ligni , íedin. codicibus

condemuatur , omnium enim fupergreditur

Hebrzis habetur, Cepiz duos. viros , & ab-

fententias , qui À fua con[cientia condemna-

fcondit virum , fed fi duo fuerunt explora*

pur, — Hoc f[acvilegio folet judieium effe, ut fui

tores ,' & quidem viri procera flatura, cur

eonfcius fatií ipfe fe damnet, quam enim a-

unus rantüm dicitur abíconditus? quia adeo

NT

d

- lius Judex de patibulo (ubeundo fententiam

timor viros duos illos opprefferat, itaattee

tuliffet, hanc Judas contra fe ipfum protulit,

nuaverat, ut inunumvifi fint quafi coaluis»

& fui carnifex fuit per fe ipfum executus.

Íe ; quia enim timuerunt potuit locus unus

IOI,

Eftitidem,quae animum intus difcruciat

ambos capere , qui fi non. timuiffent. bina

triflitia, pavida mater timoris,quem generat,

exegiffent leca laxiora. ^ Imó ea eft moero-

fibique afcifcitad acriüstorquendum, quem

ris, & pavoris vis , ut mentem ipfam de-

ipía occupat, nec Cainus fratricida. hunc e-

mentet, ut'dementati credantur, qui moe.

vafit animi tortorem poft ex patrato delicto

rore corripiuntur, & pavore,

Confugerat

^M vt

Gentf 4

inve&lam triftitiam; dixitenim ; Qui inve.,

Sifara moerore confectus, & pavore confufus

nerit se, occidet me, ed fi in toto terráarum

in tabernacula Jahelis , cüm enimSifara pu-

orbe nuilus tunc homo extiterat , nifi uni-

gnam contra Hebrzos iniviffet, victüsque,

cus Adamus Caini parens , àquo filius for.

plures ex fuis cecidiffent , alij pracipiti fe

midare non debuerat , cur ab aliis timet,

fugse dediffent , ' & ipfe fruftra turbatam

qui nondum extiterant ? (Qui invenerit me

aciem conatus fuiffet reftituere ; fiquidem

eccidet me , linullus aderat, à quo occiden-

10j

furdas przfertim in bello femper confuevit

dus effet? cur infolenti correptus tímore ex«-

timidus pavor aureshabere: hinc defperatis.

pavet, ne à quovis fibi obvio occidatur ?

omnibus, fugs confilium & ipfe cospit, & ne

& quamvis multi effent poftea nafcituri, ne-

infequentibus innotefceret vicloribus, aureo

mo ex poíleris aufus fuitin eum infurgere,

ftatim defilit curru, & abje&to paludamento

non enim nepotes fuiffent ejus moliti inter-

Regio, aliísque regiis infignibus, pedeftrem,

necionem: undeigitur metus ifte? certénon

G incomitatam init fugam, in qua defertur

aliundé quàmà culpa; hec enim;& ex ea pra-

ad tentorium cujusdam Haberi natione Ci-

conceptus moaeror, ita animumtorquent , üt

nai, cujus uxor Jahel, cümque maritus cum

etiam fine timendi occafione, timorem in-

fervis abeffet , & ipía currentium pedum

r[alm. 13.

gerantt hinc David loquens de iniquis ait :

excita fonitu, Si(aram confpexiffet , ac fu-

Jllic trepidawerunt timore , ubi non erat ti»

fpicata eum é malé pugnato pralio illue

*

spor, qu& verba expendens D. Bafilius ait

*

fugifle, juffit metum omnem deponere, ine

Anfiar leonum audentes fuerunt , €8 more le-

vitavítque blandiffimis verbis in tentorium

pnrum tumuerant.

Cám enim Deum nón.a

pellibus compaétum ad folis zftus arcendos,

zimuerint .bomsnem tumuerunt; Odium quod

' aérisque pluvias excludendas.

Demuilfus

ob Íufceptam injuriam quis in fuum proxi-

Sifara blandimento verborum , feemineíque

mum intusanimo fovet, plura audet perni-

fermonis urbanitate, tabernaculum intravit,

«iofa moliri, uté viviseumdeleat, ignefcit

in quo tutius ut lateret , in abflrufiorem

audacia, & pericula contemnit, donec diítri-

fuitlocum dedüclus, & ftragulo etiam coo-

lo gladio in ipfum irruat; & inflictis vulne-

pertus fpondente Jahele, excubias ipfammet

zibusinterimat. Sedqui ante patratum de-

ante fores tentorii effeaéturam, | Priüs ta-

L

li&um audax ferociebar, mox admitfo fcele-

men, quàm Siíara fein fomnum componeret

ze,G amiffà audacià timore correptus fugit,

produdcli itineris cxhauftus viribus, fitíque

& non homines tantüm, fed eorundem expa-

per fuga obitos labores exiccatus, potios

L

vet umbras; lepore timidior datterga fuge,

nem petiit frigidz , qua & fitis temperaret

r

qui ut impavidus leo immoto pede, quem

ardorem,G oris refrigeraret ficcitatem : Da

3'udia, 4

occideret, expeélavit : meritó tamen ' fugit

mibi obfecro paululum aqua , que aperuit u-

trem latiis, €$ dedit ei bibere.

pavidus, qui antea audiaciá ferociens omnem

Quid? quoód

à (e timorem abegerat, quia innocens nón

petenti aquam Sifarz la&lis Jahel propinavit

habet, quemtimeat; culpà veró gravatus ,

pinguedinem ?. Non vacuum id. myíterio

quem fugiat, femper videt , quia adventan-

fuir, ut obfervat A bulenfis inguienst 4jdi-

tem formidat Judicem:

eunt, quód fecit. boc Jabel ad experiendum.,

g. 19; i5 þdf.

44]udis,.

40?,

Quinimo timor individuus triftitiz

de Sifara, an effet extra mentem z. &4 quia.»

comes, colorem immutat vultüs , pallorem

dedit ei lac, cüm petirffet agquam , Gfille noz

ümmittit ori, tetricitatem inducit fronti,

confideravit , au effet lac ,. vel 4qua , fed

oculos corrumpit pavore, vires adimit,fan.

bibit, putaus elfe aquam, propterea aparuit

guinemfrigefacit, cor premit , mentem op-

effe extra mentem, — ldeo tunc acctpit Jabel

primit, fpiritus fopit , totímque hominem

fecuram opinionem de occidendo illum: vri-

LU

adeo viribus, & humore deflituit, ut qui

ftitiá correptus ob fufceptas in conflictu (tra-

untea pingueíceret, viribisque polleret ,

ges, fugatümque exercitum, & timore per-

znox macilentus jaceat , viribüs deftitutus,

culfus , ob infequentes viétrices Hebrzo.

Cüm olim Jerichontinus Rex juffiffet. in-

rum phalanges, adeó fani confilii factus eft

quiri de exploratoribus populi Hfraelitici in

il"OPS; utà mente. alienus non viderit ; nec

fenfqg

Triftitiz Affectus malorü accerfit cöngïe-xicn*i, nifi cqärceätüi !

1]

£enferit,hauftum f'xBiJä foemina pr—opinai:um,

fterilitatis autes Ánnz fa.uciav-it ,Iita &la«

on

aum aqua effet , ficut petierat , velaliusn

chrymas €x oculis elicuit ; & ade& maro£

excreverat, ut efculenta advitam fuften-

TEU du

petitus humor; imó & pre mcrore , &

timore adeà viribus fuit deftitutus, ac im-

tandam neceffatia prohiberet , dixit enim

ei Elcanaviríuus , 4uma . curfles? G'quare

becillis £actus , ut fummus totius exercitus

^ Praefectus , vel ab imbelli foemina deceptus

non comedu $. &6 quam ob vem affigitur cor

$44i. sv 9. mileré perjerit , hac enim 4quam petenti

tuum , Ícu ut plures vertunt ex Hebrzo ,

2 dp

quam ob rem malignatur cor tuum , quafi,

lac dedit , ladtis fcilicet florem ; & pingues

[

dinem p*opinavit.

O quàm incauté , ac

perinde fit, cor atiligi, feutriftari , accor

*

L

ftolidé virilis lalus mulieri concreditur im-

ma

»

lignari ,.sítque propterea meroris tetrie

tas , cordis malt

gnitas , & tynonima(int

probz! quim noxia funt feeminarum bian-

&

Quod fi maror ,

dimenta ! fitienti , ac frigidam petenti; lac ,

iftitia , & malignitas.

qui intus fovetur , cordis ett malignitas , nil

. & mollitiem butyri porrigere videntur , fed

l

lactea fub dulcedine excogitatz mortis.a-

certéfceleratius, mil nocentius triftitiá mene

tem occupante , G in corde intus ma'ignan-

maritiem obregunt.

Molliti funt. fermones

[ T Ax?þlf 24

ula , lacbi-

te ; quid enim tetra moeflitudine nequius ?

ejus ficut oleum , & ipfi funt jac

biífe idem fuit , ac perjiffe.

Non folóm

quid cordis malgpitate nocentius ?. cüm fit

maliguitas, qua fuas in corde radices agits

trilitia immodica vires adimit , wirtutem

hebetat , viriafufflammat , verum & ipfam

fons putidiffimus , ex quo fcelera fcaturiunt

mentem à mente dejicit , cogitque extor-

omnia; quid enim ex iriftitiz corrupto fuc-

co non ebibitur nequitix ? quid non hauri»

rem abire.

103.

Eíft immodica

triflitia , quz intus ani«

tur fceleris? füum malignitas noxium 1uce

cum propinat meerorem foventibus per

mum (ubit malorum omnium putida fcatu-

accerfitam triftitiam , veluti pincernam.

rigo , eít criftitia pravitatum omnium fce-

Eft criftitia tetra illa radix , ex qua

IOf«

cunda mater, & vitiorum foetidum conces

omnia pullulant fcelera, eít infelix illa tel -

ptaculum , quid nonaudet Cein mocftitudi-

ne obrutus? nefanda ejus fcelera foetus fue-

lus, quz ope excultz malignitatis nonnifi

fentes producit , & tribulos.

Cüm tocus.

runt moerotis , nequeabignobili & fünefta

poteft, quàmin.

cenfus malitize in una coarctetur cordis ma»

matre quidaliud expectari

fauíta Ícelerum proles.

Triftitiae caftz

lign:tate . immodicam qui triftitiam nom

cohibet , jam cordis exambit maligaitatem ,

Sufannz repulía falaciter concepta infanien-

tes juveniliter fenes , — ad qu& non adegit

ex qua perinde ac lernza ex hidra fepcena (ur«

Excutienda & cot*

Ícelera , non compulit flagicia ? perverfi

gunt fcelerum capita,

de e(i mosftitudo , nein nos íaviat , neíuo

enim Judices Sufannz nitebantur innocen-

veneno nos inficiat,

Hinc David Deum

tiam damnare , ut propria impudica ícelera

non rogavit , ut ab a&remnis ; ac tribulae

abfoiverent ; lapidibus obruendam judicà»

vunt Sufannam , qui de illius erant conícij

tionibus liberaretur ; Íed à íola tri(tiría 5

*

innocentia

LÀ

fcilicet haec fcelera profundi

quae fuas in corde radices agens , malignae

maroris , quem repulía Suíanng in falaci-

tvr; &exaüditus , cüm Deum per fuías

n Pal

bus excitaverat , ftipendia fuére.

Quàm

preces in fua flexiffet vota , dixit.

tribslauone dilatásli mibi : laborant SS. ,

noxius eft mceror , quàm feralis triftitia?

Interpretes , üt explicent , quanam fuerit

quz nonnift vel cades , vel fcelera molitut,

hzc dilaratio , quá Deus in tribulatione

Eicana duas doxit uxores Annam illibe-

ü. Reg..c. Ie

Davidem ampliavit , ejüsque cor tribula.

rem , quam taritali deperjerat amore , &

D. Thomas

Phenennam liberis auctam , e&imque dies ac-

tionis inter anguftias laxavit,

cenfet , hanc Davidis dilazationem arsplios

celfiffec , quá Elcana immolavit ; dedit Phe.

nenax uxori fux , & cun&is filijsejus, &&

rem fuiffe poteftatem , perinde ac fi Regni

dilatatio anxiam cordis temperáflet tribu-

fiiabus partes.

Annze veró unam dedit

lationem,

Lyranus magis ad litteram ,

! u-

partem triftis ,

quia Annam diligebat , feu

ut feptuaginta Int

erpretes explicant zrij/ie

hanc dilatationern putat futífe refpe&'a loci

j

eó quia tunc David , cum antea fuiffet ho.

fecundàm faciem , & Rabbi Joleph vertit ,

artem irarum , 65 triflitie , acivri(titia,

ftili circumfeptus exercitu , & hofles fue-

rint alibi caftra metati , potuic David per

uz in facie finitur apparere , perinde fit ,

ampliorem locum fibi relidum , huc ; il-

: clg' i" "/'

ac intus furer , quó moeítus in(ané fui im*

potens ferocit, quia vultüs triftitia index

lácque discorrere , perinde ac diffipatis ,

J 4,Illdl'h

fugatísque hoítibus , folent victotes , qui-

eít animi intus vitiati, vel furore exagitatiz

una enim triftitia omnium malorum fecum

bus adveríarij campum . cefsére per loca di*

n

trahitcatervam ,& ubi hac ftabulatur, cxe

Ícurrere ampliora ovantes , & epinicià ca«

tera infolefcunt vitia,

nentes.

D. Chry/oftemus in catena ,

if

ud

Pergit facer hiítoricus ,

& Phenennäm

hanc Davidis dilatationem afferit, Donum

fuiffe magnanimitatis, cujus beneficio zquo

J

feliciter fcecundam , & inde accipientem

animo , mentéque ferena adverfitates , a

ll

plures partes infultanrem inducit Anng im-

"

roli , eó quia unam duntaxat partem acce-

tribulationes potuit fuftinere ; cüm enim

magnanimitas patiens fit , &rumnas lenit,

)s

pir, G lücut infultatio probrum redarguens

Cs c€ j

t

"

574

u Diffcrtatïo' XXIV.

& tribulattones exatmat , i perinde fit

;;

dilatariin tribulatione , ac ictus retundere

Ab s

adverfitàtum , & mente ferena , cordéque

:ranquillo novercantis fortunz flu&ctus, ac

Nullum | .trfq/h'tz'aï letbalius ulay á

procellas eludere,

Gracus commentatius

- scnfec ,. hahc dilatationem excultz virtutis

quo faucium cor omnium ad fe comge-

»

riem trabit malorum.

Ideóque excutienda

lnle/

£uiffe incremenctum

LJ

virtus fiquidem ita

efl quavis. marori nubes , ne lucem divi-

anunum dilatat , ut de rebus afperis , ac

"a gratia nobis furripiat , retrabdt-

adverfantibus non triftetur , fed gaudeat :

que im vittorum terras

äl

tünc enim anguítie tribulationum dilatan.*

"

"m/igine:.

tur , cüm per exercitia patientiz retundurfs

tur, & zquo animo advería tolerantur,

Rofundus in corde mcror omnium mä-

106

Putarem igitur hanc dilatationem indul-

P

lorum eft fcaturigo , utenim ait Sira-

tam Davidi tribulationum anguftijs pref-

cides ; Omnis plaga triffitia e& cor-

Ectlef 2$,

fo , aliud non fuiffe , quàm ipfum gaudium,

di« , Ícilicet onine malum ab una tetta rri*

*Uo 17.

Qquo lzto animo arumnas , & adverfitates

ftitiz radice pullulat , hinc Biblia Tiguri.

toleravit ,. & quia ubi gaudium exultat ,

na habent , fumma plaga eft maror animi ,

ibi lurida excluditur mosítitudo , & tetrz

quia nullum eft vulnus lethalius , quódque

fugantur moellitize , nubes moeroris distum-

intimiüs penetret , quàm triftitia, qua pro*

puntur, anguítiz laxantur, quibus cor co-

pterea antonomaftlicé ,. ut habet textus Sy*

- Eul

arélatur , ideó perinde eft cor dilatari , ac

rus, Plaga dicitur vulnus, feu animi vul*

anguítias abigere moeroris : non petjit Da-

"4 : adeo noxium eft hoc vulnus , ut cz-

vid , ut à tribulatione liberaretur ; bené

tera omnia includat vulnera , sitquö pro«

tamen ut omhis triítitia ab ejus corde dis-

pterea omnis plaga cordis triftitia,

uteretur : G ita cenfent graci Patres in

Videtur tamen explicatu difficile, quo-

107,

Paraphrafi apud Corderium , ita explican:

modo triítitia fit ulcus adeó horrendum ,

F 'fv'-"' vm $4

tes prafatum texrum,

In iribulatione.s

quó fumma , & omnis plaga effe dicatur,

dilat4fls mibi, - Non dixit , tranflulisitri-

Verüm omnis plaga triftitia effe dicitur ,

bulationes ,. fed s manentibus dilatatio-

quia homines , qui in cceno volutantut vie

xem mibz prabuifs. — Iribulatio enim ani-

tiorum, ac mundi diffluunt delicijs ; non

mam contrabit , gaudium veró dif undit ,

tamre ipfa , quàm rei triflantur opinione

I"cretum cui confonat D. Chryfoftomus , inquiens.z

perturbantur , anguntürque non rebus, ve-

Non dixit , uon adduxtffi afffitlionem , ue-

rüm etiam de ijs opinionibus , quas de re«

que fufiulifii teutationes 5 . fed ffare permi-

bus habent ; hinc triftitia aculeus e(t plaga*

fffi, & dilat4fli mibi , quia tametfi ad-

rum omnium ; nec vifcera morderet , ác

ver(iratum anguítiz Davidem premerent ,

dilaceraret , fi hoc deítitueretur. aculeo ,

hoítes coarélarent ; calamitates vexarent ,

quo per ingeílas opiniones, tetricásque co*

arumrma cingerent , tentationes urgerent ;

gitationes animum pervadit , quem intimiüs

tribulationes pungerent , ab hisce serumna-

vulnetat , fauciátque ; & quia tri(litia ani-

,Ium, actribulationum non petjit anguflijs

mum , feu hominis nobiliorem partem im-

liberari , fed à fola triflitia , quae affolet

pedit , ferit , discerpítque , recté omnis

cor invadere , & anguítiüs contrahere, &

plaga ttiítitia dicitur effe cordis, quia vul«

ideó dixit David, — /q zribulatiore dilatáfli

nus animi fumuma plaga eft , quz partem

Hamil,uq

mibi, quia tamet(i tribulatio animam con.

ivf

trahat, gaudium tamen diffundit , ac dila-

rationalem duré fauciat , & diré cruentat ,

Epiff . ad Pa

appofité $. Paulinus ait.

Deus. trifiitiam

tat , f1 enim ab anguílijs xrumnatum moe.-

Inacbiume

Juti], h

pracidit , quàd immoderato , && irrationali

L]

roresabigantur , f1à tribulationum coarcta-

tionibus triftitia abfit ,. dilatatur angu(tia,

eratiatu mentem nbpíiram confgit , quodque

diutiis fragilitas uoffra mon valet fuffinere.

quia cor jucundatur ; tametíi David rribu-

Qua corporis dilacerant membra , dolores

lationibus anguítaretur , zerumnis premere-

quidem invehunt , fed quia mentem , ae

tur, tentationibus urgeretur, íi tamen di-

partem in homine rátionalem non fauciant;

latatio triftitie excuflerit anguílias , tunc

dilatatur cor, quiaadeftalacritas , & abeít

diritatis non redarguuntur : triftitia veró ,

quia irrationali cruciatu partem in homine

triflitia : adeó nozia eft animz triílitia ,

rationalem , fed nobilioreminficit, & cru-

adeó perniciofus profundus moeror , ut Da-

entat ; recté fumma , & omnis dicitur eífe

i,

vid per fufas enixim preces non petjerit à

triftitia cordis plaga , càóm fummam in ho-

preffuris eximi tribulationum , fed à fola

mine partem inficiat , cruentétque, & qui«.

triftitia , quà cor coar&tatur , premitur,

dem Irrationali eruciatu , ut loquitur S.

& torquetur : maluit triftitiam exe

Paulinus, quia triftitia ab homine fponté

eutere ,quàm ab anguftijs libg,

accerfitur , quoties mcerendi causá ultrà a£-

rati cribulationum,

fectat , aut confideratione non minuit , quó

! erb.l,;

anías excutiat fncerendi , ideóque immodica,

qui triílitià premitur', à rationalitate vide-

tur defcifcere,& cüm brutisanimantibus ob-

rutelcere , ac riflitize irrationali-cruciatg

angi;

X

Tüftiie Affe&usmalorü accerfit cohg"erïem,nïü ceärcegrür. $75

':angi : cüm enim tri&andi anlas poffet homo

fpiritus, feu ut in textn hebraico legitur ;

àfe abigere , ne vulnus fubiretin mente mae*

obfcuratur fpiritut , nervota fane antithefis;

toris; non ratione duclus , fed brutali ape

gaudium clarificat , & moeror obfcurat; lz.

Mi

petitu condu&tus ,moeroris , ac vri(litiae intus

titia faciem decorat ; quam triftitia coinqui«

pat, &foedat; juconditasdecorem invehi:,

fovet tetricitates , quibus irrationali crucia»

tu diftorquetur, ac moleftiffimé angitur :

& tetricitas turpitudinem adfert ; gaudium

elef. 30

ferenam , jucundam , acartidentem, íecum

quapropter Siracides monet , ut omnem à

.

nobis moeroris retricitatem excutiamus

.

diem trahit, triflitia veró nubilam , turbi-

Triflitiam ne des anima tue, & non affiígas

dam , & luridam noctem fecum ducit ; moe»

rot diítorte eft fosditatis lenocinium , tuf«

eemetipfum in confilio tuo 5 monet » ne fi»

namus animam noftram triítitià occupari ,

pitudinis magnes , & dedecoris fautor , quo

10f

fpiritus deturpatus deprimitur, ac dejicituts

nec cordi noftro dominari , idque fit ; fi

omnes triflandi anfas à nobis abigamus , &

in maerore animi dejicitur firitus , eft enim

a( d

per tetras cogitationes , non permittamus ,

maror pondus animi , quo & premitur ; &

ut mentem triftitia noftram pervadat , fuís-

opprimitur ;; quia ut explicat Vatablus ;

V. W

que penettetaculeis: & quia triftitia , quae

In murore. animi frangitur , períique []iri»

intus animum vulnerat , ex omnibus coale*

£us , Írangitur quidem , quia viribus frae

Ícit tetris cogitationibus, qua ex anfis tti-

étusà fuo dejicitur vigore, & per preffuram

ftandiin ment:em inducuntur , recté omná

mororis anguítatur , & perit, — Etttriflitia

O Eclef.33,. plaga trillitiacorda eff , quia omneum come

internus vermis , qui intima todit praecor«

prehendit moleftam cogitationem ,. quà a-

dia, & non folüm offium pervadit medul*

nima discrociatur.

Infelices igitur funt ;

las , verüm etiam mentis penetrat receffus

qui marorem intüs in animo fovent , G iri-

intimiores ; ubique veftigia imprimens lu-

ftitiz veluti laxantes habenas eó deveniunt,

Guum;, animíque vires labefaQtans ; pulchtré

m

nteidem libentiüs incumbant , videantüre

S. Chryfoftomus ait: 7*i/fzitía iinea efl non

—mésw

e[ium tantüm ,. verim etiam raentu $.. & Olympiadé,

que fuos adamare maerores , ac in ijs EXI

tari,

Non de immodica ,

& mundana

perpetuus carnifcx nonlatu fodiens. fed a«

Hiujustinez more

mundi triftitia debet Chriftianus deliciari 5

»imi vires labefattaus.

fed gaudete de lachrymis, quibus culpze de-

Íus, qui timet ; prementis moaroris tetri»

lentur, ut appofité ait S. Macharius, ine

citates excutiat , animo invicto, [trenuóque

quiens : Habent Chrifisani con/olationems

vigore violentas impreffiones , aflultisque

fhiritus lacbrymas , lutium , & planctum i

devitet triftitiz , ne piritus frangaiur , &

pereat per torquentis triflítiz violentiarmn.

sintque illa , & lachryma deliciarum loco

ncc ulla eít jucunditas , qua huic pariari

Heu ! maoerorem , qui fovet , perpetuum alit

poffit: gaudium, quod ab hoc emergit lu-

carnificem, & fuo peremptori favet, quia

i , veramiinducit mentis ferenitatem , cor»

ut vertit Vatablus, exponens illud Provere

TE

dí;jue invehit malaciam , totümque ani-

biorum t5.

In wiarore animi dejcitur fhi-

mv exhilatat.

Flos eftiztitia, & latiüs

ritus : aitipfe; priüs enim obfolefcit, íeu

vernat , fi in exculta cordis noftri tellure vir-

inveterafcit ,. G deficit , & tandem perit,

quia ut fcité S, Bafilius Magnus. — Nimía.»

, tutum exercitijs germinet , qu&d fi pluviis

madea: flos ifte lachrymarum , adolefcit ad

eriflitia . autbor. peccati. effe folet ,. eu

L

. de marer,

omnem jucynditatem , quia ut fcité D.

ameror mentem fubmergat ,. confili) inop

Chryíoftomus ad Ephef.

Nullaves eff equé

vertiginem adferat , &f penuria cogitationie

|

Momil. 84,

utesi ex Deo, &

i

$p epift.

jecunda , atque ltlus ,

animiunm ingratum generet,

1

id cít, quód promifera: Chri(tus. - Beatí,

Nulium igitur malum forore dete

109.

Egï[&.ud?»

ii

Matib, 3. qui lugent ,. quoniam spfi confolabuntur ,

rius , nulla peftis trifüitiá lethalior , cüm

!

genetrix fichecculpe , & illeauthor pecca-

qua verba expendens 5. Chryíoftomus ho-

!

mil.i€.ait: Hbi veró , dic mibi , confola-

tij; an non moror mentem , quam occupats

buntur ?. && bic profectó , & quod eff am-

fus déque evertit, ac fübvertit ? fluctuant

pliss in futuro.

Itáque , fi vis confolari lu-

triítes cogitationes in animo triflitià exagi-

i

ges» neque pures enigma effe ,. quod. dixi.

tato, procella exoritur ob cujus violentiam

—

Quando enim confolatur Deus, etiam (imil-

divitize probarum cogitationum dejiciuntur,

lia marorum irruant , euncta. fuperior ex-

quia meeror penuria cogitationls animum.»

'

sngratum generat ?. & tetricaruin cogitatio .

1368«

ifa.

It

Sed fi moror, quem refipifcentia , &

num aíius vertiginem inferunt , qua fano

conver(íio iu Deum excitat in deteflationem

confilio mens deflituitut , eum maror con»

H

L

. aver(ionis à fummo bono per blandimenta

fl inopid vertiginem afféerat , & confufa

nauclero mens manum removet à clávo, feu

U

terrenarum voluptatüm , femen eít, ex quo

germinant , & adolefcunt flores virtutum?

navis gubernaculo , & tandem fubmergitur z

»

triftitia immodica , & mundana & converfo

nimia trifluia autbor peccati effe folet , càm

maror mentem fubmergat.

O quàm perni»

*

» Vitia fovet , & animam deprimit: hinc Sa-

l'pægrb.x;

lomon nos erudiens ait : Cor gaudens ex-

ciofa eft hominibus triftitia ; eft hzec una

bilarat facierm : ( feu ut explicat Pagninus ,

totum armamentarium, quofolet tartareus

decorat,íeu u: habet textus Syrus,pulchbrum

hoítis homines impetere , & expugnate.

j*

Nqui quos daion [uperat , ait $, Chryfo-

réddit corpia ) in marere aniti g(eäviwg

Vomuä

-

N

ag

$

£

ó

- .Diffetatio XXIV,

p

(lb

Ssb. s. de

flomus , per marovem fapevar.

Quid fi

tatis genus, quod dicitur à D'ibolo Ea!g'itï

gnvid.

eparorem [ufluleris , nibil omninü mals , &

fuo excitari , per fufflarionem in igne , non

incommodi tíbà ab eo continget : ita tetras

conveniunr Interpretes ; placet tamen exe.

Domonum phalanges moeíliriz tetricitates

plicatio Theodoreti in catena Gracorum

obarmat in hominum perniciem, in anima-

Patrum , ubi expendensillud Davidis; Daum

rum exitium , utablato moerore impotenter

Juperbit impius , incenditur pauper , appos

exermes fiant ad ledendum..

fité ad rem noftram ait : 4dmodum concin-

( 19

Qaed fi unà excuffá triflitiá fingula ar»

né boc verbum incenditur marentibus accotn-

morum genera doeemoni fubtrahuntur, quis

modavit, — Nam ardentibue fimiles fuut , qui

neget , totum tartarei hoftisarmamentarium

dalore affciuntur ,. & veluti quendam fu-

triititiam effe , & (ingulaarmorum genera ab

pum per os gemitum , & fingultus eputtunt 5

vno domonis fuppeditari merore? — ergo

& per oculos lachrymas.

ü.gll,l

- hocunico funeftiffimo ,. tragicóque affectu

Eit maeror in corde veluti ignis gehen-

1124

moeroris omnis infligitur ab Orcinis hoíti-

nalis, é quoquafi de vaporario fumidi hali-

busplaga, inquo fenfu recté Siracides ait :

tus ubertim exiliunt, 1ursümquc volvunturs

.;Enhf. 25« '

Qmnis plaga trisiitia efl cordis , quia cum

mentem tetra caligine obruentes , omnem

excuífo moerore inermis fit doemon ad vul-

[ubvertentes ferenitatem animi , & pluvias

nera inflipenda , fequitur, omnem plagam

excitantes lachrymarum

.

*

moarentes enim

per unam infligi triftitiam , qua propterea

ardentibus pares funt fumum emittentes in

efficienter eft omnis plaga, qu& à doemone

propriam perniciem: Dum fuperbit impius,

infligitur; etenim avaritia, quz vulnus eít

sncenditur pauper , Ícilicet peccator moeco»

animi de inopiz nafcitur triftitia: de fervan-

ris zftuintusexcruciatuss eít veró pauper,

dz caftitartis moerore libido ad voluptates

quia cocleflium bonorum inops , virtutum

fcoede armata ferocit: de moe(ticudine illatze

delicijs deflitutus, cenfu bonorum operum

fibi iniurize tolerandz zíluat intus iracun-

vacuus 5 i$ igitur pauper marore incendi«

dia, & furitardor vindidlz : de vitz inglo-

|

tur , nimirum aftuat flammá , quá urítur,

.

tiz, acprivatz triftiimpatientia, & moeíta

& inarefcit. — Qui igitur triftitiz igne intüs

cogitatione , fomes acceaditur glorig , &

ardet , precoquam gehennam in corde fovet,

tumide ambitionis excitatur aura vanida ,

& dum per impatiens os gemitum funefté

quà turget imens , G animus disrumpitur in.

emittit ; incendij fumum'exhalat perverse

hians digeitatibus: ecce quomodo ab unica

evaporante moerore; adeó gravis, & durts

T

trillitia omnis in animo plaga ; ecce quo-

eft crittitie angor , ut flammas , cruciaciís-

gOrinth,

hi

modo unicus in homine moeror totum eít

que gehennales emuletur , imó & mo:tem

doemonis armamentariü ad hom'nes expug:

acceríat , hinc Siracides ot excutiar moe:o-

nandos.

Eft igitüf triiicia immodica doe-

ris tetricitatesait; 4 rriffiria feffinat mórs ,

Ecclef. 38,

monis tetra officina , tentationum fomes ,

€ cooperit virtutem, G irifitia egráts flectit

vitiorumfeminarium , flagitiorum fcaturi-

CeYUICEem.,

Quia triítitia , qua 1ntus pr&.

go , fcelerum putida radix , malitiz opi-

cordia corrodit , humores cortumpit ,

li d 7s

fex, peccati patens , virtutis carnifex , fa-

Sini r

ofla exficcat , & mortem accerfit pramatue

cinorum ülecebra , & vivum ad omnem

hinc fi moerorem

ram, unde Salomon , Spiritus triflis exfic.

Proverb.17. :

nequitiam lenocinium:

