fummis addi&ti virtutibus , infignibus illufte

Religioíus accufatus effet , quód mulieri

res victorijs, qui ex incauto foeminz afpectu

miferé ceciderunt , licét intrepidi fteterint

dexteram porrexiffet manum , & Religiofus

fe excufaret, eó quia fanctaeffet mulier ilia;

contra hoítes ad pagnam paratos;teftes funt

omninó pudica , & culturg virtutum unicé

gluries decantati David , Salomon , Samfon ,

addicta: hácauditá excufatione fuperior te-

aliíque fexcenti , & ideo S. Job pa&tum inje-

rat cum oculis fuis, ne mulierem afpicerent,

potuit: fcias mi frater , quód cametfi pluvia

gob cap. 3 Y

bonafit, &terra(ititidem bona , lutum ta-

Pepigi (edus cum oculis meis , ut ne cogita-

men ex horum commifítione ítatim genera-

vem quidem de virgine. Pepigere hoc cum

!

tur 5 fic & manus viri Religiofi , quamvis

oculis fuis foedus quotquot in afceterijs fume

)'

bona, & (militer manus malieris religiofze

marum culturg virtatum aflueverunt , talis

Tomn 3. cu2

etiam bona; exconjunétione tamen illarum

fuit Arfenius referente Daulvatio , cujus col-

1ech. biflor.

Ccogitatio prava nonnunquam excitatur , &

loquium, & con/pectum cam Matrona quz-

atfectio mala confurgit , quáà mens alioquin

dam gravis , atate proveGta , pietate duóta

pura faede collutulatur , inficitur, Abhoc

lengo itinere petijffet ; cam videre renuit,nec

ullum cum ipfa mifcere fermonem 5 cüme

luto, & contactu, vult Apoftolus omnes

quotquot caftitati ftudent omninó alienos ,

que fcemina viri admirata modeftiam eum

1. 4d Co-

fintb.7.

óenum ef bomins mulierem non tangere.» ,

rogáfíet, quatenus memor ipfius effet in fuis

Epiff, 56,

quem texcum expendens S. Hieronymus in

precibus, quas Deo funderet ; repofuit Ar-

Apologia ad Pammachiumait: zfeimadver-

ífenius, idenixim fe àDeo petiturum, ut

munquam ejus meminiffet ; veritus ne fola

Eyf, al

tenda Apofloli prudentia ,non dixit, bonum e[i

BPT

bomini uxorem uon babere , fed bouum cft

foemine memoria menti imprefía , noxia

caftitatij effet.

Talis fuit teíte Surio Hue

soulierem uon tangere, quafi & in tattu ejus

periculum fit, quafi qui sllam tetigerit , non.

go Grationopolitanus Antiftes ,à quo cum

€UAdat.

alter venerabilis Hugo , qusreret , quid

TA

mi-

fibi de faz tnatris etate videretur , quee

Eítadeó prona adlapfum fola cum fc

nis converfatio , ucvel minimus tactus ma-.

infulatum filium non tam officij causd,quàm

Noverat id 1n-

nuem impellat ad lapfum,

invifendi gratià convenerat ; refpondit , ex

fignis iile caftitatis cultor Jofeph Patriarcha,

verbis ejus poffe quidem judicium à fe ferri;

qui non folàmà tactu voluit mulieris ab(ti-

valtum autem propriz matris non afpexif-

(e, fccdus fervaturus , quod fuis cum oculis

nere , fed nec pallium pati potuit , quod

mulier tetigerat , ne fcilicet contagium ,

pepigerat abítinendi à feemineo afpe&tu.

(8.

j

Prima, quz victorie preludit fuga

quod & muliebri manu inveftem effluxerat ,

in animum irreperet , fi tactam, à muitere

à cuftodia petitur ocalorum, qui fi afpe-

&tum à foemineo vultu avertunt , vites at-

veftem induiffet: fcité Hugo Victorinus lib-

Cap. 4,

Yo declauftro anima.

cent, enervántque hoftis.

Sunt enim ocu.

ddultere refifht Jo-

feph per muuditiam cordis , & corporis 5 re-

li przcipua bellica intrumenta , quibus u*

titur hoflis tartareus ad expugnandaim at«

fpuit enim adultera tatium, rupit fimbriam,

Oculos | Xib. s. de

ne ferperet contagium : fügiamus itáque to-

cem cordis ; eít acroama Salviant.

to niíu , greflüque perniciffimo, & quantum

e[fe naturales quosdam animi cunictlos : ijs.. previdenta

dem enim utitur in noílram petniciem ad

poffumus hanc peftem, ut nos monet Sira-

cides-

Nondes mulieri potestatem. anima

propugnaculum caftitatis evertendum , foló.

Ec,"'l?f:.?f |

iue , "£ ingrediatur in Virtutem tuAm , &

quezequandum obfidionatius hoftis : Mo-

confuudaris , nil enim eft , quod magis ab

riseft, ut in caflris ab Expugnatoribus ur-

ftudio virtutis etiam caftitatis cultorem a-

bium priüs per tubicinem ad deditionem arx

invitetur , dein Obfidionarijs cingitur co«

vertat, quàm foeminea blandimenta.

37

Sunt etiam in juítis fomitis incentiva ,

piis, clauditürque circumvallatiorie , ne ul«

ipi«

lus egteffus permittatur ;' nullísve pateat

quibus fi palca accefferit , flammas conc

unt: e(i fomes etiam in viris religiofis (tu-

d

ingreffus , mox acriter oppugnatur, donec

dio virtutum affuetis , feu latens quidam fer-

expugnetur ; & ad id mira machinamenta ,

fezcenta flratagemata , aftüsque oppugnas

pentis fibilus , qui facilé dormientem concu-

ifcentiarn excitat : unt in caftitatis cultori-

tionum , infultuum , impreffionum ,irrus

prionum adhibentur; & hodie muros quae

busetiam quedam femina , nonnullz affe&ti-

tiunt , propugnacula labefactant , deijciunt,

unculz , que tametfi malz non (int fub ini-

evertunt. , fubvertüntque ferrei

lobi. ex«

tium , progreflu tamen temporis principia

sum& torraentis bellicis lggg;is ad cratitiags

fiunt peccatis prelndentia:ijs enim fenfim fine

Mm 2

gerras

Verani de «ffeciibus qom. H,

I

276

Differtatio XIll.

gérrastumultuario opere erectas. Dein pro-

hzc enim nata in aquis nonnifi naufrapia

ducuntur appropinquationes finuato itinere

apparat: ex muliebri enim familiaritate , &

ad declinandos hoftium ictus , globósque ex-

afpectu caftitas naufragium fubit , foeminefs-

cuflos ,fimülque viam affultui per murorum

que oculis, velut fluctibus mentis pudicitie

ruinas aperiendam.

navis acta , luxuriz undis infelix fepelitur:

32

Quzveró prz cateris bellicis machina-

tametí) hzc caflitatis navis faventibus coeii

mentis propugnaculis evertendis aptiese

auris recto feratur curíus fi tamen in pro»

cenfentur , funt fuffoffiones occultz per fub.

cacis , lafcivientísque niulieris fucatam im«

terraneos cuniculos 5 quamvis enim fit arx

pingat pulchritudinem , quodam veluti tur*

validiffimis munita propugnaculis , ducto

bine corripitur, curfum fiftit, flu&uümque

cuniculo ad arcis fundamentum , vafa belli-

Statim

difcrimina fübit , & mileré perit,

co pulvere farta fupponuntur; quibus adij-

ac Samíon mulierem afpexit , exarfit ; &

citur refticula pyrij pulveris , que fenfim

Nazarei candorem fumus foedavit libidinei

repensignem defert ad vafa , qua conceptá

ignis, nec ullis fedari rationum fluminibus

flammá in vaftum erufmpunt incendium 3

potuit impuritatis exardens JEtna.

videmus enim flatim ignem furere , folum

Non me latet plures Poétarum fabellas

61.

quati, horrifico fonitu repleri omnia, tut-

éveris , imó& facris hiftorijs fuam traxiíle

res fubrui, faxa in altum vehi , muros in

originem , nimirum commentum Titanum,

fublime attolli , & propugnaculum dirui,

cceli arcem expugnantium montes motibus

folóque zquari :: & flammulailla , qua per

adijcdientium , ex facra Gigantum hiftoria,

Gmej £,

reíticulam ferpens , exiguique fomitis con-

monftrofitate flagitiorum bellum ipfi coclo

tinüatione innutrita fuübivit in- fpecum laté

indicentium.

Cataclysmum Deucalionis ,

enef, .

pátentem , uberiorem ad incendium excitan-

ex Noé&tico diluvio,

Incendium Phaéton,

d

&

1

djüm materiam invenit ;

viam adaperuit ,

tis ex impurz Sodomz , & Gomorrha foe-

qu& hoftes obfidentes per affultum arcem oc-

Non fecus dixerim cum Salviano ;

da conflagratione ; Genef, 19. — Hortos Ely-

cupant,

Fabu-

fios ex paradifo terreftri Genef. 2.

effe oculos naturales quosdam animi cuni-

*

lam de coma fatali Nifi Magarorum Reg:s ,

culos

.

"procacdis , ac lafcivientis foeminag

quá fervatà necvinci poffet, nec fuo expeili

facata pulchritudo per oculos veluti per ani-

regno ; & eadem comá refectá per Syllam

iái cuniculos mentem fubit , quód fi afpe-

Nif filiam vidtum, regnóque deturbatum:

&üs continuatione , Íeu igneo fomite ar»

ex hiftoriaSamíonis, & Dalile, qu&a fo:mi*

dor ipfe e(luantis concupifcentiz in arcis

neis blandimentis fortiffimum virorum il.

$h

inimiora ferpit , utfumo caliginofo lu*

lexit , & recisà comá illaqueavit, —Fabel-

men incipiat infufcare rationis , enorme

las,quz de Hercule ficté referuntur , ex Same

illico exeitatur in corde incendium , quo

fonis hiftoria : filenim qus veréSamlon gef-

propugnaculum caftitatis non folüm quati*

fit, cum ijs conferamus , quz de Hcicule

tür , & labefaftatur , verüm etiam à fun-

finxit Ethnicifmus absque Graecorum men«

damentis evertitur , ac fubruitur', & pia

dacio ; Nazareorum Herculem Samfonem

propofita (ubvertuntur, & convelluntur ,

fuiffe deprehendemus. Edidit Hercules, vel

murique diffipata conícientig everfi cor-

ab ipfis incunabulis fpecimina inconcuffze

ruunt.

éo,

fortitudinis , acinviétz virtutis, cüm angucs

1N

Effe corporisoculos naturales quosdam

geminos arclato gutture elifit in cunis : &

animi cuniculos edocet nos virorum fortif-

Samfon à primis annis cum lacte fuxit fpirie

fimus ,Samfon, & quidem proprio fuo dam-

tum Domini , quo impletus , innutritus ,

no-, utinam & noílro etiam emolumento,

ac roboratus ad fortiffima queque , & ar»

Scimus Samfonem , eum fuiffe inter Naza-

dua molienda impavidé fe accinxit , & à

reos , quem coeleftisaliger,Dei nuntius prze

teneris nonnifi grandioribus affuevit geftis.

dixetat nafciturum ad bella , ad palmas ; &

Hercules in famulum Eury(theo extraditus

victorias: fcimus eum fuiffe, qui vinoab-

ob libertatem vindicandam labores pluri-

ftinuit, & ficeram non bibit ; cujuscomam

mos exantlavit : & Samfon pro fui populi

nullum violavit ferrum ;

cujus infantiam

afferenda libertate ardua , ac difficillima cum

fibu Numen dicatam voluit ; cujus pectus

Philiftheis certamina inivit ; przclarámque

Numinis fpiritus in fuum felegit. domici-

pofteris docümentum dedit, heroas non fibi ;

lium ; &tamen qui invictus proftravit Phi-

fed patrizenafci. Hercules impavida mang

lifthzos , qui pugnantibus hoftium turmis

Nemaeum leonem arripuit , ac per fauces die

inconcuffa ftetit firriitate , ad primum fce-

laceravit : etiam Samíon leonem Thanma-

gninei vultus afpectum foedé cecidit , & in

theum inviéta proflravit fortitudine. Her-

gremio Dalilz virum exuit,& fceminam ine

cules de enecto leoneloco fpolij exuvias retue

duit: & juxta aquarum fluenta , ita ced-

lit leoninas ; Samfon ex proftrati leonis hian«

rüm przcelfam Libani flamma pervafit li«

te ore favos decerpfit mellitos, Hercules cla-

bidinis, ut fructetaejus omnia corruerint ;

váà obarmatus fine gladio, absque hafta hoftes

& quidem ftupente Poz(i , fed lugente pu-

dore , eó quia in Samíone fine Baccho ;

& terruit, & domuit : Samíon nullo mu.

Cerere non riguerit ; Íed Venus viguetit :

nitus gladio , gullisque cinetus fagittis folà

demor«

L d

277

— Affc&tus fugz natura , & caufz.

mulier oblu&ata,corruitl vittüs Dav.idi;, fce.

demortui jumenti maxillá hoftes debellavit,

lísque commifit, quo «aítitas profligata in-

1j

fugavit, proftravit: tanti intereít, qualis fit

manus unde veniat i&us, & non gladius,q

uo

teriit, Quàm proclivis à fomno, & cibo ad

venerem tranfitus! quàm przeceps octafto, ad

vulnus infligitur; cüm & Hercules clavá, &

Samíon maxillà afinarià hoítes proftraverint,

ja&turam virtutis, ad famulatum viii, fi fu-

"

vicerintque, Hercules lerneam hydram,cen-

«atà mulieris pulchtritudo viri perftringat

j

oculos! Id proprium eít procacis mulieris

tauros, harpias , & alia monítra fuperavit ;

Samíon itidem Philiftheos, qui veluti fero-

allicientisad turpia pulchritudinisfuco , pu*

derem fimul, & prudentiam eluminare,

cientes belluze infurrexerant gloriosé pro-

Marinis e flactibus orta Venus etiamn in

$3.

:

ftravit, hydrásque non ementitas ( cum plue

ries ab Hebrziis czfi in recentia repullulantes

fontibus pellucidis ad naufragia viros minüs

capita fzpius in arma refurrexére ferro &

cautos, qui beneficio fugzà periculo non fe

fubtrahunt, impellit:; nonífecusac naves 2.

igne extinxit. Tandem Umphales lafciviens,

ï

quora trajicientes fluGtibus collidunturs viri

& procax foemina Herculem bianditiarum

ex noxia cum -foeminis confuetudine detri.

lenociniis fregit, inconcuffam emollivit ejus

imentum fubeunt, ni eas fugiant; fcite S.Cy.

6i,

fortitudinem, ac in foedam dejecit (ervitucem

inter fceminas, quarüm «confuetudini affue-

prianus exclamavit : O 4uzsm snordinabilis De finsul,

fcens, cum con(uetudine foemineam haufit &

femina propinquitas jaculatur , eujus vici- Ierie.

pia eit delittorum latrocinium s. nou eff im

naturam, cuietiam volupe fuitcum foeminis

nere, acfila ducere: Samífon itidem ex con-

Aac focietate finceritas approbabilis, qug col«

) Gty] £,

lifiones .babet , velut quibusdam flutiibus tur-

fuetadine Dalilz fortitudinem exuit ; & foe-

bulentas, Davidnon in maris procella. fed

mineo in finu fopitus in facdam £uit fervitu.

Gïgfo $ |

sem dejectus,

n fontismalacia foedi naufragii expertus eít

detrimentum, — (Cavendum igitur, ne in hos

$. VIII.

fontes oculos dirigamus, fi nolimus in fco..

pulos impingete: f1.enim à £ceminarum con-

Marinis & flutlibus orta Venus ,

Áuetudine .noncaveamus ; fed finamtis ocu-

losluxuriose per hosfontes vagari . ftacim

grocellis ciendis a[[ueta ; etiamn pella-

cids fontis malacia Ad naufragia viros,

mentis ager hiíce irrigatus aquis, femina gi-

:guitlibidinis,:non luxuriantes tantàm here

beneficio fuga à periculo fe non [ub-

t:

4rabentes Ampelliz.

bas, fed lethales .etiam criminis fructus pro-

duc&tura: idque quotidiano edocli experis

620

* On Samíonem tantàm pet dculos Ve-

iento deprehendimus, quarmvis alieno perie

luti per maturales quosdam animi

«uloxnolimus fapere, nec nos ipfos fubdecere

eneficio fugee à mulieram fasiliaritate ab-

-cuniculos evertit Venus, verum eti«

earundem colloquiis. Imó non tantüm ab

am purparáinfignem. fanGtitate confpicuum,

ac virtutum ftudio celeberrimum Regem Da.

ijsdemnos non fubtrahimus , veràüm & eo-

rum fontes accedimus, ut ibi fordescontra-

videm ; cüm enim fomno meridiano indul-

fiffet , & regio furrexit lecto; liberiorem ca-

hamus animz, ubi corpotis folenr maculz

ptaturus in folario pallatii auram , ubi libe-

deleri : pulchre S, Nilo ait: — Fletest eleva

L2 46

zior in omnem viciniam vagaretur afpectus :

jpropà aquam [ata, && libidinis femina fawi-

Anxuts

2.Reg. I x.

oculos circumegit curiose ; Vid/tque mulie.

Jiaritate mulierum excitantur.

Prava libi.

zem fe lavantem ex aduerfo « nimirum ut

dinum femina propé hosfontesfata ftatim

acuté notat Auguftinus, vidzz smulserem lon.

germünant, incrementum fubeunt, ado!e

gà fed fentüjt libidinem. fropi. Eratmulier

Ícunt, fedinaconita inferenda meci folüm

»

alla Bethfabea,qua contra íÍolis ardorem cor-

apta incaítitatis interitum,

us in horto domeítico abluebat ad falientes

Siobjicias;Eliam virum juftum

,-exi-ria'ïæ

64,

34Reg,2.17,

pellucidi fontis Jatices, erátque mulier«le-

fan&itatis ftudio celebtem , qui hofpitari

apud viduam minimé recufavit.

Non favet

gans formà, florens ztate , in quam Rex at

mulierum confuetudini, confortioque fcemiv

primbm & folatio regize domus oculos con-

jecit, & formofo illo fpectaculo radiusexivit,

neo hocce Eliz exersplum; quinpotiüs fua,

det fugamà quavis cum fceminisfamiliarita-

cum radio falgur erupit, cum fulgure amoris

flammaexcrevit , quz interiora depaícems

te: etenim Eliaspropio inftinctu domefticos

praclaram in Davide caftitatis virtutem ab-

viduz parietes non fuüit ingreffus; fedà Deg

miffus,qui poteftetiam inter flammasfervare

fampfit; vifásque fit potuiffe plenum moe.

rore, tumidum fletu,lachrymis madidum oc-

illafos pueros in fornace ignis ardentis: rar.

cinerecum Jerernia threnorom ; Oeslus meus

fus fuithofpitium viduz adeó rude, ommni-

m

büsque eículentis, & poculentisdeftitutam,

depradatus eft animam meam. Mifit eni

ftatim ex aula famulos, qui nomen, genus, &

ut frigere poriüs deberet Venus fine Baccho,

vitze conditionem lavantis fe foeminz exqui.

& Cerere; nullus in illo hofpitio victus, nul-

rerent; cümque figillatim omnia didiciffet,

lz erant. deliciae, qua luxuriam foverent;fo-

& intet alia uxorem effé Uriz, qui tunc in ca.

mitem excitarent concupifcentiz : & Elias,

quamvis jobenteDeo, mulieris domum in-

ftris Regi in(erviebat ; ccepit tunc ardentiüs

exardefcere, accerfivitque mulierem in pala-

greffus quidem fuit, fed armatus abflinentiá,

tium;ad turpia invitavit, cümque non fuiflct

loricatusjejunio , neexfe&mineo confortio

-

M m 3

Caüiä'

Diffettado XilL

278

b 3

caftitas periclitatetur. — Imbpribs quàm fa.

forté conviciaprofertet ; tiec manus G bray

minam accederet , infolitudine adeó corpo-

chium amputari 4 fi aliquem | percuterete

ris membra afflidtionibus, & przfertim je-

Quid? quéd non videndas mulieres, cüm

junio ad quadraginta dies producto, & con-

mox fuadeat; licentiam nobis impertitur

tinuato edomuit, omnémque fubtraxit cone

mylticé feviendi in oculum? an quia voluit

cupifcentize fomitem 5 ut extinélam veriüs

nos edocere , id vel maximi ad falutem eííe

momenti , fifenfuum contumacia, fivana

dixiffes in Elia concupifcentie flammam,

quàm poenitentie cinere fopitam ; quód fi

oculorum curiofitas, fi noxia afpectuum di-

effemus, & nos itamnuniti, poflemus cum

vagatio non infracte, fed fortiter coérceatur?

66,

minore pudicitize difcrimine lugentium vie

Vult;jne moecharemur, ab oculo diligene

duarum ,miferabilia ingredi tuguria. Ca-

tiüs, quäm à corde noscavere; & cüm Moe«

chia in mente concrefcat, & foetus fit turpif-

Lib, de fín-

terum noneft , cur hobis paria fpondeamus

cum Elia, ut fcité nos monet S. Cyprianus,

fimus zítuantis concupifcenriæ, non tamen

gular.Cler.

ubi eos premens,qui Elize exemplo fibi blan-

juffit precordia puniri, neque épeclore cor

um — n DuMMSSO— Rab n UER — ( — Lbeeeb awd U2 — —— — —— - —— "

dicbantur, ait : Ez bec non potefl cujusquam

divelli, fi ftimulansconcupifcentie ceítus in

f^vere luxurie 5 qualie illic fuit communi-

pracepsnos urget 5 fed eruendum dicit eífe

tatis affellus, ubi nou erat vitlu ? & qua-

oculum; imó neque evellendum tantüm; fed

lem ad viduam babuit Elias introitum,cut

ne vel humi, & ad pedes abje&tus fuum | ad«

fames dedit bofpitium ?. quisquis es , qui te

huc in nos venenum diffunderet, procul pro«

Gntf, f

vis Elie de commoratione Elte vocare Dzfci-

jici à nobis debere exiftimavit.

Adeó eit ca-

n

pulum , prids folitudinis affscliones, & qua.

ftitati oculus noxius; ut, ne illa quidquam

draginta dierum tolera jejuni exitum,€ aut

patiatur detrimenti, neceffum fithunc evelli,

5202 quAYes feminam , Aut non erit , qut cum

eruíque é capite, & longius projici, nefuo

fæwina commnoretur.

nos lafcivientis afpectüs venenoinficiat, Li-

Is tutiüs à difcrimine fe fubtrahit; qui

lium enim caítitatis non tantüm concupifcens

éj.

noníolüm à mulierum confortio fe eximit;

tiz fulfure corrumpitur, quàmluce, & ful-

verüm & ab ejus afpectu ; quéd fi perfun-

getris oculorum diffipawur.

éorié oculi in feeminam jaciantur,nunquam

Conclamatum íané eft de caflitate, ubi

67,

in ipfarn figantur 5 obiter enim. etiam non

incipiunt oculi venenum haurire libidinis, &

animadvertentes interdum oculos jacimus

ubi non in corde incipit libido fervere, fed

infominam, quztametíi pudica fit, nun-

fuos in luminibus flammas accendere:; íiqui«

quam tamen in eandem eos figere fine caíti-

dem quod interdum impuri ignis conceptá

tatis lafione vix valemus;proinde non folüm

flammá cor intus exardeat, vectigalid eft na.

fugá pedum, fed etiam fubtractione afpectue

tura vitiatz : fedlibidinis fcintillas oculis

um neceffe efl. oculos avertamusà mulierie

haurire, quibus praecordia ardeant, non no-

bus; prafertim fl incipiat intus fuas concue

ftrz id datur corruptioni vitio; & appendicis

fed noftrzeft audacia voluntatis, ac liberi

ifcentia flammas accendere , quia ut nos

dMatib. 5;

monet Chriftuss: Qui viderit mulierem ad

protervia arbitrii : tametfi vel invitus prz-

. 2.$,.

concupifcendam eam, jam mecbatus of eam

fentiat ca(titatis culturz addictus ftimulo fe

titillari concupifcentie ; sunquam tamen nifi

in corde fuo quüd fi oculus tuus dexter fcan-

6

dalizat te, erue eum, & pronce abs te: cüm

volens lethale libidinis virus oculis bibit, &

periculum tunc naufragii immineat , ratio

haurit: & quia nocentior nobis ea eft luess

fuadet, ut id abjiciamus quod ad naufragium

quà ultró volentes inficimur , quàm qu& per

impellit, perinde ac € navi fluctibus decu.

cordis rimulas;fe infinuans invitum exagitatz

idque fortaffis caufze etiam fuit; cur Abraham

gnanis ad fubmeríionem agitata; farcing , ac

merces dejiciuntur in mare, ne caufa fint

non femel à fzvituro Angelo proSodomitis

Íübmeríionis; & ideo Chriftus nobis fuadet,

intercefferit; cüm tamen neque ullas effuderit

ut oculum etiam dextrum, finosfcandalizet,

No&é preces Numini fupplicaturus, quatenug

ä

eruamus, & à nobis longiüs projiciamus,

rigorem juftitiz clementiz temperaret. mie

titate — An forfan in Abrahami peétore hu«

Quid ? quódtam feveram oculi avulfionem,

& projectionem nobis Magifter Chriftus in.

manius inferuit cor, quàm in Noémi vifcerie

jungat? nilenim fzvius nilvedirius, contra

bus? Anclades Sodomorum gravior fuit,

quàm mundi univerfi cataclysmus? (uppliz

pewulantem oculorum curiofitatem, ac lafci-

vientem vagationem poterat edici: quid?

cat Angelo Abraham,; & in fuaeum vota flee

&it, interceditque pro Sodomitis; non rogat

quod haétenus de membrorum injuria; core

porísque concifione nulla fuerit lex fancita,

Not£ Deum irafcentem , ut velit ultionis íae

nec przceptum latum ; G tamen praeceperat

gittas faltem fufpendere : Anforfan immi«

a

nobis, ut nonnifi Deo, veróque Numini con.

tior fuit Deus, quàm Angelus? cüm hic ef-

ditori Cocli, & terrze noftrum | exhiberemus

fufis fle&atur precibus, & Deus nec una ro»

fupta cztera omnia cultum, ac noftra dedi.

getur prece, ut mitefcere velit ? An fcelus;

caremus obfequia? jufferat nonirafci; pro-

quod in filias hominum lafcivientes viri per»

hibuerat convicia effutire in proximum ; ve-

petrárunt, feedius fuit, quàm fcelus Sodo«

taverat contumeliis fratres impetere ; Q ta-

morum? cur ergo de Gomorrhzorum poce«

men fel exfcindi non przceperat, fi excan-

nitentia fperavit Abraham, cüm de repara-

Sffm.:

it ïempm

deíceret; neclinguam evelli & faucibus ; f

tione univerfg terrg Noemus ftatim deípes

ä

raverit ?

/

Affectus fugäa natura, & caufz,

279

£averit? filong? turpior fuic Gomorrhzo-

t4, quia aternas vierguntur in panas, qui e«

zum libido, ac tetrior,quàm virorum lafcivia,

nim in pelago impurarum voluptatum lu-

cum filiabus hominum; fperare potius No&«-

dunt, ni meliorem flatim mentem ebibant,

mus debuiffet, fore, ut Numen poffet in fua

eas fubeunt poenas, qua in gehenna fcelerum

victimis refervantur : & ficut pifces qui aquis

vota flectere, quàm Abraham fuíis. precibus

Angelum à punitione Gomorrhzorum a-

innatare , ac ludere confueverant, rete, v

vocare:- nimiram pro maechantibus Dei fi-

hamo capti ferrea ebullire poftea videntur

liis cum filiabushominum, non rogavit Noé,

in fartagine;ita qui cum Venere in undis nata

cüm tamen fupplicaverit Angelo Abraham

ludunt, oblectamenta lucraturi voluptatum:

&

prodelictis Gomorrhzorum ; quia filij ho.

& hucfortaffis, allufit Ezechiel cum dixic 7

minum laícivientibus afpectibus , oculísque

Sume tibi f[artaginem . ferream 5 alloquitur

libidinoíis, quos nonfolum jacere, fed & fi-

bominesimpurum voluptatum pelagum tra-

gere in filias hominum voluerunt, peftem

jicientes, & putidas libidinum ebibentes a-

per oculos hauferunt, cujus venenum in pe-

quas , üt cenfet S. Bernatdinus Senen(is , qui Tom.1,0.224

lus flatimirrepfit: Gomorrhzi veró cüm

perüringens*hos homines venereis affuetos

per vifum contagionem libidinis non ebibe.

voluptatibus;ac in piíces degeneres venerea-

rintin tam imminens non fe dilcrimen in-

rum voluptatum mare innatantes ait; Cwr

jecére labendi, quamvis foediüs lapfi fuerint,

non timeant ab extremo , & fempiterao fup-

Genef, €,

quàm filij hominum, pro quibus vanum du«

plicio , quodpost banc vitam manet lhibidimo-

xit Noé Numini fupplicare : Videntes filzj Des

fos? ludunt quidem, & lafcrviunt in pelago

BAT.2

fflias bominum , quàd effent pulcbre aecepe-

fuarum voluptatum uti pyfces , el énmaris

yuut (ibi uxores ex omnibus, quas elegerant :

falos vel in fluento rivuli enatantes ?. at fi-

& quia per oculos venenum libidinisex. pul-

gnum inquit. Ezecbiel cap.4.eft domus Ifrael

chritudine filiarnm hominum foedé haufe-

prope oram rivuliaut littus maris, ubt puces

runt; féque in diícrimen injecerunt , quafi

lufitant, fignum erextt dévina juflitiayut mi-

ineluctabile; ideo ftatim abíceffit à lafcivi-

naci fpeciro lafcivientiutp compe[ceret. i«

entibushominibus Deus.. . Noz permzmeäit

temperantiam z. fed quod tandem eff fuppli-

eium ifiud 9. fume vibi dicitur. Propbeta fzr-

6[.

fpiricus meus in bomine n arernum, quia caro

£//, & juítá percitus itá Deus - effregit cocli

taginem ferreams ea ad confpeitum vefira-

£ataractas, difrupitque in. laícivientes abyf^

vum lufuum , ac deliciarum 0 omieré. pifces

Íus nullocoércendas aggere. — Delebo bomi-

ferrea fartago. gebennalibus flammis inar

minem ab bominemu

5que Ad animantia,

Id-

defcens ebullst , in banc ó mavi,rivuldaue bus

Á

que cauíz Noémo fuit, ut nullis precibus

jus [aculi transmigrabitis; famme po[l aquas

Éperaret, fore, ut Deum irafcentem poffet in

fempiterns cruciatus ,. poft fugaces delictas,

fua fle&tere vota,ut preconceptam extingue-

pofl momentaneas va!upta:es EXCIDICRE AW

retiram: nimirum nonlaruit Noémum,im.

tores munds.

miffo per ocules veneno nullis poffe mederi

Saniorem ebiberent mentem venerea-

7 de

pharmacis; nunquam enim arelcit Zizanium,

rum voluptatum innatantes mare, fi non a-

quod oculorum contumacia in exculta laíci-

quas cbiberent voluptatis, fed flammas, qui«

viis cordis tellure profevit.

bus ÉEzechielis fartago cbulliic : altiàs menti

T

Confíuetudines, quas viri cum mulieri-

imprimerent ; fi non in procaces, ac lafcivi-

bus induxerunt , eatenus diluvium accerfi-

entes foeminasoculos Jacerentcorporis , fed

verunt, u£ inde difceremus, nullibi naufragij

in hunc ignem intuitus dirigerent mentis;

periculum imminere laxiüs, quàm inter fcc-

procul dubio jufto incutiendo timori perido-

neus deprehenderetur nexus, quo haurientes

zninas procaces pracfertim;ac laícivientes, fi

earum coníortium flatim non declinetur. U.

impudicitiz latices cum gehenna cohzrent 5

tinam naufragium Íolaeffetin aquis fub-

eíque copulantur. . INon delicias carnis,non .

merí(io,& non gehennalis ignis xternum fup-

concupiícentize oblectamenta quzrit,qui do»

plicium! meretricium enim quotquet mare

mum ingreditur meretricis, féd in géehennam

£rajiciunt zítu libidinofo feryeícens , ventis-

Íc demittit przcipitem; neque mefallere (init

que luxuriz flu&tuans non portum appelluat,

S.Auguftinus, qui inferno domum comparat

quietis, fed in gehennam impelluntur crucia-

meretricis, eó quia neminem repellat;nullum

tuum: nonenim alio ducere naves meretri«

rejiciat, omnes in exitium ampleétatur., ait

ciz aque confueverunt , quàm in gehennale

AuguftinusSerm,1o07.detempor. Proinfe-

naufragium , cüm influant ipfz inabiffum;

"

r ponttur domuu meretrieie , quia neminem

eóque, decurrant,

vepellit,omuésque intrantes ad fe trabitz mi-

€9.

Timeant qui non

folàm ete,fed & ocu-k

mirum quia ignem inferni babet domus wme-

lis has impudicitiz aquas in fceminea ebibunt

Yetricif.

Quis tam mente c

orruptus cenfebitur?

y4c

pulchritudine , neinaeerna mergantut fup-

plicia, & qus in aquis impudicitiz haurire

qeis tam fatuus,támque hellebero indigus,ut

decliciarum oblectamenta crediderant, flam-

lubens ad inferaum feconferat, & non po.

marum experiantur fupplicia, & gehennalis

tiüs ab. omribus fe fubtrahat periculis, ne

ignis zterno torqueantut cruciatu, ut monet

cruciatusillos nunquam extinguendos fabirg

Serin. 2494

át tempor,

D.Auguftinus inquiens : Ilj ssifevi funtquo-

adigatur ? qui lubens velitin. fcopulos im.

rum corda fuut carnali concupifcentia polu«

pingere aternum ut patiatur paufragium 2

EinXQ-

280

Differtatio. Xlil,

Finxerunt Poétz Venerem ita ex aäuis n«

voluptate iterum daemonibus ptoculcandas,

tam, ut nacla (tatim cum orco, & Acheronte

ac ipurcitize luto immergendas extradunt

affinitatem fuerit , ait Plutarchus: ANoz ei

meretriciis in lupanaribus,

Fenus tantum , fed babet multa cognomina,

orcus est , & in[anarabies : Orco,& Ache-

$. IX.

ronti zquiparat domum meretricis: an quia

ficut quidquid femel hiatum ingreditur ge-

Fugienda funt colloquia cum p*

hennge nunquamegreditur; itaubi quis me-

caci inuliere , quia proxima eff lapfui

retricis domum intraverit , eique adhaeferit,

casiitas, qua eum eadem fermones iuffituit s

actum eít deejus falute? quia falutis fuze

h a?-""

perinde ac à deditione non procul diflat

Lut,

oblitus,libidini duntaxat iníervit, & negli-

gens, qua setetni naufragij pericula irninent,

, Arxy cujus prefetlus incipit cum

boste obfidente vaifcere fer-

declinare, miferé in ijsdem perit, nec ampliüs

?208€5.

Ib

refipifcit; utad Deum revertatur, Hucípe.

Ojfaa 5

élat illud : No» Zabunt cogitationes fugs ,. ut

Aftitatis cultor non àquovis tantürh

75*

reyertantur ad Deum fuum , ledcur. ita im.

adípectu in muliebrem vultum dirge

memores propria falutis ? cur. femel lapfi

&lo neceffe eft fe fubducat, ne cafti*

Lüilh

non fatagunt refurgere, ac refipifcere? cur

tas periclitetur ; verüm & à quovis etiam

. fi peticula incurrerunt ea folertiüs non de.

muliebri fermone, quia ut fcité monet S.Va.

dinant? fubdit Propheta: 4wia fpiritus for-

lerianus Cimelien(is, & Nicien(is Epifcopus

nicationum insnedio eorum : difficillnma eít

Homil. 6.. Quotieseunque dulei voce mulce-

eorum falus, qui fcedis íe libidinibus profti-

tur. 4uditus, ad turpe facinus imvitatur afhee

tuerunt, domümque meretricis inferno pari-

&us : exiguo di(tant fpatii intervalloin ho-

atam ingreffi funt, qui mulierum confuetu-

mine aures, & oculi, ideóque promptiüs ve.

dines fubinitium effugere, ac declinare ne-

nenum quod per aures ebibitur, oculis pro«

. glexerunt, quiimpgdicis oculorum aípecti»

pinatur. Nonminus à muliebri colloquio

bus venenum é vultu, finüque foeminz haue

caftitas naufragium fubit, quàm à fcemineis

ferunt ; quod irtepens in pectus anirnam in-

verbis, quibus veluti flu&tibus mens libidinis

fecit, animam fcilicet coeleílibus affluentem

2eftu exagitatur, & luxurie undis mifera fe-

bonis, virtutum omnium locupletem , & di-

pelitur, — Impar eít quzvis loquendi facun-

r

ving gratiz priüs illuftratam fulgoribus, or.,

dia damnis enarrandis, qua àfceminea pro-

natam radiis? hancanimam fuis gloriofam

deunt locutione; impar eí(t (ermo erroribus

ornamentis, vel unico libidinofo afpectu la-

recenfendis, inquos fcedé lapíifuére , qui

Íciviens oculus evertit , auferens é mente lu-

minüs cauté fe foeminis credidére, cosperünt.

men, é voluntate religionem, abanimo gra-

que cüm ijsdem mifcere (ermones, ^ Cecis

tiamy dejicitque éverfíam in Acherontis ge-

dit Apoftolorum vertex Chrifti in Eccle(ia

hennale incendium.

militante Vicarius D. Petrus fán&titátis nor-

Quód fi infernus fpirituum immundo-

ma, virtutum cultor, Ecclefis fündamen-

7s

rum tetra eít habitatio; noncredas domum

tum, & Magiftrum füum infelix. negavit

meretriciam malignis hifce vacuam fpiriti-

Mattb. 26. vix coepit Petrus cum foemina o-

Homil, 2. i2

bus, cum $. Chryío(tomus , cellam meretrie

ftiatia loqui, quafi letheas bibiffet undas fui

Matth,

ceim vocet Diaboli officinam ,quia Diabolus

oblivifcitur Magiftri, illico fimulare didicit,

fuse artis ibi collocat inftrumenta, quibus &

mentiri; quamvis novusin arte mentiene

homines decipiat, & deceptos ad tartaratra,

di eam ita feliciter non potuerit exercere,

hat, nequediffentit S. Petrus Damianus, qui

quin vel cum mentiretur , veritatem depro-

meretrices ipfas cubilia vocat doemonum ait:

meret, cüm dixit,fe hominem non noviffe,

Epift, s5,

Audite me [corta , profflibula, cubilia. fpiri-

etenim hominem non noverat, cum Deum

tuum immundorum: alacriores fiquidem ad

hominem deferviffet , necis ampliüs effet,

procaces has foeminas currunt tumultuariz

quem in hortoviderat : Magiíter enim im-

7

"L

doemonum turbzs, perinde ac. fues lutulen-

pavidusac intrépidus militum cohortem in

tum fuum ad ceenum, in cujus volutabro ali-

ipfum irtuentem contempfit ; càm Difci«

uid hauriant folatij , ebibant. voluptatis;

pulus ancillam reformidaret interrogantem,

In Pfal, 41. fcité Chryfoftomus: Quemadmodum ubi ef

Imó é Chriftidifcipulatu fe noverat ex

7^

ceaum eà porci concurrunt, ita ubi funt me-

punctum Petrus, cüm non coa&tus, fedlu-

