. leftem patriam; cum onera auri GC argenti,

thefauri omnes continentur.

720

quznosaggravant, abjicimus in folamen

$. VIII.

Veram augendarum opum ratio*

. miíferorum, ad levandas pauperum grum-

nem nosChriítus edocuit,aliam non effe,

mas.

680

quàm noftram impertiti pauperibusanno-

$. 1l. Affectus Compaffionis fons eft , à

nam, quz nonacceffione crefcit, fedim-

x

quo fcaturiunt rivuli lachrymarum;quibus

minutione augetur.

2

contractz noxarum fordes purgantur , &

DISSERTATIO XXXI. Benefica in pau-

cordis noftri flerile(cens tellus irri

gatur in

peres commiferatio provida eít negotia»

flores virtutum,

684

trix ; pauperibus opitulatur,G divitias in-

$. IlI,

Quemadmodum commiferatio.fi à

crementat ; dat fruftum fracli panis , & ace

vera enaícatur charitate virtutis induit ho*

cipit integtum regnum; dat coenum , &

ne(tamentaita ;vitij contrahit deliramenta,

recipit celum, — 728

fi ab honeítatis exorbitet decora.

687

&L

Deo fonerat , qui fua pauperibus

$. IV. Luctusexcompaffione profectus, (i

erogat , dat terre fragmenta , qua in cceli

limites excedat temperantiz,:sitque immo-

commutat ornamenta ; dat pecuniolas ,

dicus , nifi coérceatur fub larva commife-

& coleítes poffidet thefauros,

728

rationis , vitium fovet , quod lachrymis

$. Hl

Quod cum pauperibus commifetatio

Jaétat.

/

690

negotrum in(tituit , plenum eft ucilitatis,

$. V. Commiferatio miferationem movet

Accipiunt pauperes fluxa , & umbratilia,

incommiferantem ,fi hic commoda mife-

& dant aterna; fufcipiunt ceenofa , & dant

ris folicitaturus,fe ipfum vitijs coinquinat.

cceleítia;

731

Vera commiferatio ita alienis opitulatur

$. HL Subíidia pauperibus denegatanon

miferijs , ut proprias noxas priüs excutíat ,

folàüm flammas e ceelo laceffiro evocant ,

& alienz virtutis; ac meriti fiat particeps,

verüm etiam ex imoterrz gehennalía ad«

€92

vocant fupplicia, quibus zternüm tof»

$. VI. Sinuspauperum ager eft adeo ferax,

queantur.

714

ut fi aqua diftributz eleemofynz irrige-

$. IV. Beneficain pauperes commiferatio

tur , in uberrimamhzc illicó excrefcat fe«

proximiüs ad Deum accedit;à quo immi-

getem , G quz fuerant terrze concredita

fericordia recedit , & fupplicia,poenásque

aucto fcenore recipiantur in ccelo,

696

promeritas fubit.

237

$. VIL, Qua piacorniferatione pauperibus

$. V. Areícunt,fuóque privagtur decorere.

damus, Deo commodamus,à quo multipli-

liquarum virtutum licet exculti flores, nifi

catis incrementis nobis reítituuntur. 698

benefico mifericordie imbrerigentur.74e

DISSERTATIO XXX. Quzlevandis pau-

50 VIS

Eleemolyna alexipharmacum eft cu»

perum miferijspecuniz impenduntur, non

,randis morbis omnibus corporis, & animi

deperduntur ; ed ad uberiora negotiantur

prafentiffimum. Panacea,qua: omnes exe

incrementa divitiatum.

702

cutit zgricudines.

743

$, I. Piainzrumnofos commiferatio pru-

$. VII. Mifericordes , cum mortalitatem

dens eít propriz falutisnegotiatio. 702

exuunt, ovantes gloriam indnunt ; feralis

$. M. . Alienz,qui confulit calamitati, pro-

tumulus eít ijsderm victoriz thalamus; &

priam àfelongiüsabigit : quia propris ex-

cum morte cadunt , furgunt de victa more

cutiendze miferiz nullum amuletum ap-

te gloriofiores,

747

Y

tiüs commiferatione , & beneficentiá , quà

&. VIII.

Quos piain pauperes commifera-

&rumnofis opitulamur.

704.

tioDei filiosinflituit, hos immifericordia

$. III, — Propria cujusvis indigentia lex eft

gehennz mancipia conítituit, 7fo

- ab iipfa natura nobis indita, intimans exer.

$. IX. Virtutem mifericordiz non Deus tan.

citia pietatis , ftudia mifericordiz, ut de

tüm , fed & univerfarerum natura nos C«

noftra condolentia eruditi , alienam difca-

docet exemplo efficacius, quàm voce : &

qmus excutere,

708

viri mifericordis preces tantz funt effica-

$.1V. Benefica commiferatio, quà erum«

cie , ut Deum flectant in fua vota,

754

nofis opitulamur , noftrum eft debitum

$. X. Benefica in pauperes commiferatio

Deo folvendum, & is ere alieno gravatur,

non morofa, fed expedità,& laxa manus

qui folutis pecunijs alienas miferias non

vultüque hilari

kvat, necabigit. 712

fubfidia 757

neceflaria miferis eroga;

R.P.D.

Eu )

(1X AS

Q

EY

a

N

TWNN

B —

—

N

&

W/def.—ïns

Zj

wäf* (NW/

C

s

j

o

7/3 j

QW

N

(9 ,

A

A

d

Y G

f?,» ,

N

N

&

:

NT

NX

'a

NI

)

T

.

——

&

RUs

m N

æ/

w

2234

WII

--

N

A d

d

A

il /]'

ÁÁ

x((

,x)x (/

NI

j

D

q

ä

W

'

;5'

([ :"' ]»k

&/4*

J/ÀN

N

J/LW wxx ]

(

,

/d

)

N N(*/

A

(G

N

)

4

/

(

(

Y

2*

:

M

;X

d

d

QT

N o

N

1l

// 377 T À

T

17

à :'R"S

: P '«*'*GT

s

—

— R—

-

N

(s

SSS$SM d!

N

R.P.D. CAIETANI FELICIS

VERANI

^

- Clerici Regularis.

. AFFECTIBVSHVMANIS

CIENDIS, & COERC

1N

äN DIS

APPETITU CONCUPISCENTE

j

PROOEMIU M

A EURT TA r

)

t uz ad aftectus hümanos

a

generatim fumptos vifa

dl

O

gg, fünt pertinuiffe , in przcedentibus donavimus ex-

;

»

/

a

Y

r

J

SS

N

plicatu, — Dilabimur nunc ad eorundem fpecies,

a

25

j

Ej

&

propiusque ad fingulorum expendendas naturas ,

ESN

NG J

m

T

gïfä**

"P

^

explicandásque proprietates accedimus,

Ho-

n

— v,'v'

pt

incipiu

m, fi fpectetur appetitus eft fenfibilis, nonhomi-

nibus rantüm, verum & ipfis brutis inditum ; & cum hujusmo-

di appetitus adaquata partitione dividatur in concupifcibilem ,

& irafcibilem ; ex affectibus alij à concupifcibili leniter flaunt ;

alij motu concitatiore ab irafcibili erumpunt,

Hujus partitio-

nis apram analogiam exhibent ipfagravia , quibus duplex eít à

na:ura inditus nifus, veluti geminus appetitus innatus , ad mo-

tumunum , alterum ad quietem.

Quinimó eorundem gra-

vium nifus adhucbipartitur; unus fiquidem fertur ad tollendos

Obices. ac vincenda, quz fiuntobvia impedimenta: alter ad

refiftendum , ac renitendum externz violentiz retrahenti grave

À fua quiete ; ille activus eft , hic veluti paffivus : haud difpari

ratione nifus appetirionis ad motum eft in proportionatum fi.

nem , ad quietem in pofleffione ejusdem finis; . & quia in ejus

aliecutione plerimque ei obviant obices füperatu difficiles, fuas

V ali—;

Ferani de Af:&ibu: Tom. l, -

98 X 2 X

validius vires.exerit , séque ipfum fortiüs urget ad amovenda

hxcimpedimenta , obicésque arcendos; qui vel prohibent mo-

tum ad finem; vcl perturbant quietem in fine ; exinde urget ad

*

*

nonnun.

obices abigendos , ne à propria deijciatur. quiete.

quam fi aftectus fit vehemens, vincitur ipfe ab obfiftente etiam

pacato , ac frigido 5 eídue tunc contin

git quod olim in /Egyp-

toigni, & Nilo, Refert Suidas Chaldxos igniscultores fe ja-

étare confuevifie , quia eorandem Numen reliqua , ; qug ubí-

'que terrarum à gentibus colerentur , vinceret , déque ijsdem

proftratis eó illuftrius triumpharet.; . quó clariüs fplendefceret ;

quippequi igne catera folverentur, velcinefierent idola. "Ve-

rüm fuit facerdos quispiam callido vir ingenio , qui cavam ane-

am ftatuam Nilij fluvij ; ut ab /gyptijs id temporis colebatur,

conflari curavit, ca vafrtie, u plena etlet foraminibus , quz

cerá anco illitá colore obduxerat , ac ftatuz cavitatem aquá op-

pleret: füuum Z:gyptius facerdos Numen adduxitjad fingulare cer-

tamen cumidolo Chaldazi , à quo ignis ftatim Nili ftatuz fübji-

citur;. qui poftquam afflare cospit liquefactá cerá illicó per pa-

tentes rimulas, & aperra foramina ingens aquarum vis à Numi.

ne /Egyptiforaggmanavit , quá fübjectusignisextin&tus eft ; non

absque rubore Chaldzi adacti tunc faten Numen Eeyptiorum

o

valentius effe illo Chaldzorum.: :|Idem nonnunquam videtur

in concitatioribus contingere affectibus, . qui tametfi accenfi in

appetitu preferum irafcente Hammefcant ; fiàn hominem inci-

dant mitem , natura frigidum , virtute patientem extinguntur:

perinde ac ignis Chaldzorum Numenà Nilo £

gyptiprum idolo

(I

peumitur,

Tnp

liciterpoffunt pathömata in homine confiderari: primö

ut funt motus , & affectiones corporis animalis communes etiam

brutis: fecundóut funt affectiones ipfius animz percipientis cas-

dem corporeas affectiones : tertió ut ezdemin homine dicun-

tur dominari, ac bonitatem induere ,. vel malitiam , süntque

propterea dignz prxmio , velpoena. — Humanorum affectu-

um , prout honmnis funt proprij Doctor Àngelicus D. Thomas

bipartitam edocer claffem juxta duplicem appetitum concupi-

fcbilem , & irafcibilem ; é quibus veluti à proprijs radicibus

omnia , & fingula pullulant in homine pathemata ; & fena-

num numerum complet in recenfendis affectibus, qui ab ap-

petitu oriuntur concupifcibili ; quinarium veró in ijsaffignandis,

qui ab appetiru irafcibiti impetu erumpunt acriori: illos dicic

Amorem, Odium, Defidenum , Fugam, Gaudium; & Tri-

fitiam : hos fpem, Defperauonem , Timorem , Audaciam,

Iram.

Galenus //j. de copgofceudis ,. €9 curamdzs aþfeäiaääm di-

vidit humanos affectus in excandefcentiam , iram , timorem,

mocrorem, inyidiam , cupiditatem, amorem , & gdium ; quo-

um

$9 Xox Ba

rum origo eft anima fentüienss nonenim 'h..ujüsm'ï-)di pathemata

ab anima dimanant intelligente , neque vegerante ,. cum nec

in planus , neque Angelis, nec in ipfa bominis mente , feu in-

tellectu ullz fint affectiones.

Hinc finishorum affectuum eít

pcrfectio corporis animati , ut commodé fe habeat , acper-

fecté fuas exerat functiones : quod eft veluti centrum ,in quo

viventia quieícunt.

Stoici veró ad quatuor duntaxat fontes ,

voluptatem fcilicet,, & dolorem , fpem , & defperationem:om-

nes utriusque appeutus referunt commotiones

Plato cuam,

füb. finem I'imai arctids loquitur , & ex duabus tantüm radici-

-bus.omnia educit pathemata , qux cenfuitprogerminare ex vo-

luprate , & dolore,

Laxiüs veró Ariftoteles 2, R/ezoricoruz

€x boni ,. malíve przfenus, velabfentis, varia , & multplici

ratione plurarecenfet motuum genera: Iram, manfüetudinem,

Amorem , Timorem , Confidentiam , Verecundiam, Inverc-

cundiam , Gratiam , Commiferationem

, .ln»di-gnationcm..,,ä?

anulauonem ,. & Delinitionem,

Quo vero difcrimine uterque appetitus concupicibilis , &

irafcibilis differat, non videtur ta perfpicuum, -quin res diverfis

fit interpretauionibus obnoxia.

Placuit plerísque totum difcri-

men €ó referri; quia cum mala plurima in humanam vitam

pro

fua condirione , ac viciflitudine crebro incidant , & bona fen-

fibilia plérámque defint, fit ,. uthomo frequenter incitetur irá,

&impatientia ob malorum , quz nollet, praíentiam : fzpiris.

que concupifcentià ob abíentiam boni, quod pro viribus nititür

enancifci; perinde, ac malum imminens declinare: ex quo ori-

tur, ut appetitus fentiens non aliter poffir moveri; quàmin pro-

fecutionem boni p(?ffclü, vel poffideadi; velfugam, & aver.-

fionem mali , ut diíconvementis,

Alij appetitum iraícibilenm

differre cenfent à concupifcibili ; quia ille , f1 fuas viresexerit ,

animi vim , impetámque prodit; cámque in ira animus p

;æïci'-

& ira

timemincat; ideó à Gracis eodem nomine Animus ,

effertur ; concupi(cibilis vero videarur veluti quidpiam füperad-

ditum ,. quafi animæ;in*hærerc tanquam effectus illius iners ».2€

pacatus : haccque ratio, cur appetitus concupifcibilis minimé fe-

ratur in bonum arduum , fed.p.ronum, qUö facnhüs illad enan.

cifcamur; cum e converío irafcibilis in bonum arduum, quód-

que difficilius aflequimur,, fuas exerat vires, ac tendat ; adeó

ut ad cjus aflecuuonem op

us fit vegetioriimpetu, nisüque ere-

éLiore,

Alia interpretatio petïta ex utróque bonoarduo, prö'nöque

eorum eft ,. qui autumant bonum arduum ad ànimüm pertine:

rc, magisque internis fenfibus copulari , quám externis adhss,

reícere ; & inter hzc bona recenfent gloriam , honorem , po,

tentiam politicam, aliáqueid genus,, qua à fenfibili avül(a rna.

Verani de Affeiibus Tom, H,

Àa

$*s Xx4x WBS8

teriz concrerttone ,. fenfus fupgiunt exteriores: cümque bonum

mirimé arduum, urpote corporeum, fenfibüsque externis faci-

l& óbvium percipiatur ractu , vel guftatu , accedente proxime

co, quodolfactumafhicit; inque bonaifta ferri appetirum con-

cupifcibilem per quoslibet fuos motus edocent, quibus conjun-

élione magis corporea adharent pathemara , locíque propin-

quitate intimiusijsdem incumbunt: quz veró ardua fünt , hzc,

& füblimiora , minüsque app*etitgm demulcent irafcibilem $

hacque explanatio urriusque appetitus Platoni fuffragánte Ari-

g

ft' tele prz cateris arrifit; qui affectus promanantes ab appetitu

concupifcibili communeshomini , & brutis effecit,, G natura-

lcs proprereadicuntur; eóquia nutu fuo naruram viventis Cor.

pous fequantur: imó & neceflarij vocantur, quia ijsdem op

lïS

liabeat quodvis animal, ut & propriz ftudeat inderoniráti , &

vitam propr

iam tueatür: talesfünttimores , quibus refügitquis-

e queunt; vel quod deterius, etiar

queab i.)s'

; quz corpus Ixde:

pnecem 1n

lerre : tales etiam funtfits , fames indices propriz

indi 'entiæ.

Qui veró rationales dicuntur appetitus , hi fo-

Tis mfurc hominibus ; cuipsmodi funtappetitus Gloriz, Hono.

ris, aliiqueidg nus, qui vitz tuenda , ccnfervanda que fpeciei

minime , faltem de proximo, famulantur.

LHinc ex hümanis affectibus juxta exlgentias , & procl'vi.

tates ; ali|in infinitum dicuntur excurrere, etiam cum objecto

concupito ; & prafente fruuntur ; talis eft arror , tale Defide-

rium ihexplébile opüm congerendarum , honorümve ac-

— — A p "-- — LA JPS P n Em p d

quirendorum ,

vitz Que protrahendz , usquead declinandam ,

À Tij fuis clauduntur limitibus ,

h; foret pollibile , Libittnam.

cujusmodi funt , Defideria edendi , bibendi, dormiendi, alií-

quc id gen

eris appetirus , quibus limitem natura faftidio , vel

n:uíeá prz

ftituit : ídQue propterea intercft difcriminis raticna-

ksirter, & irationales affcétus , quia il'i fuapte indole limi-

ti- us dedigrantur coarétar ; cüm ifti fuis claudantur anguftijs,

* ametíi plerün.que judicium intellectus , & voluntatis arbitrium

hos utriüsque appetitus antecedant affectus : interdum tam:n

fola praeunte imaginatione concitantur , mentisque pacatz ma-

ï

laciam , perinde ac orta, & exaftuan: procella, commovent,

ac perturbant, füs déqueevertunr. . Verüm quamvis hanc vo-

luntas ciere paffionum procellam , fuo quandóque poflit arbi-

t io, nontamen idimmediaté , & proxime aflequitur : fiquidem

ECPUON g E p

nemo ex mero libito imperare fibi cum effectu poteft , ut ira-

fcatur , amet, doleat , aut trifterur ; quemadmodum poteft

libere , proxime , ac immediaté motum

imperáre progrefbvum,

artü-que corporis localiter movere ; fed adminiculo indiget

Beneeme um — $f-n

przeuntis imaginaiionis, quz o^jecta exhibeat Amoris, lrz,

La

cbjectis

"vei lrifting: non enim excitantur pa;hemaya , niíi ab

ima-

n

| ea XsX gï

imapgin

ationi altiusimpreffis , quzque propterea appetitum fen:

tientem cíficaciüs urgeant,

Amor enim humanorum affectuum.

Princeps elicitur ex imaginatione objecti; quod valdé congruum

fit, ac confentaneum homini : exhibito fiquidemper miniftram

imaginationem hujusmodiobjecto, per nervorum oftiola fit fpi-

ritaum animalium affluxus, ac illapfus, quó appetitus concupi-

ícibilis ad eos urgetur motus eliciendos, quibus obje&tum itlud

profequitur, utfibi congruum ; adeó ut appetitus propendceat,

feratürque per talem motum inbonum fibi confentaneum: nec

quidquam aliud eft profecutio, quàm tendentia facultatis appe-

titivz in bonum, ut fibi congruum,

Quia veró poteft obje&tum diverfimode ab imaginatione re-

prafentrari ut congruum, varius eft amor ex diverfitate ipfius im-

preffionis , ac patheticz affectionis: hinc fames, & Soror ejus

fitis, quxdam dicuntur effe amoris fpecies, ad quas revocatur

ca generalis paffio, qua animalis inftinctus vulgó dicitur : Perfi-

Citur autem hujusmodi motus cum entelechia , feu continuata

energia, vique perpetua (e movente; quianon folum imagina-

tio exhibens objectum extemos determinat motus appetitus;

verüm ctíam internos ciet, qui optimoó congruunt corporis fta-

tui: effervefcente mox amore ii obje&tum congruum fanguis a*

giratur, cordis fibriz dilatantur, arterizque pulfus augetur,fítque

uberior refpiratioob majerem zftuantis fanguinis in pulmones

affluxum; quinimo interdum adeoó fanpguinis effervefcenua exu-

berat, ut vel ipsz coftz, quz pectoris funt munimenta alrius fo:

litó actolantur: & nonnunquam etiam disrumpantur, ut conti.

gifle in S.Philippo Nerio, alifsque divini amoris igne fanétius z-

ftuantibus fertur : adeó tamenblandus eft xftus, & dulcis amor,

ut fuaviter totius corporis artus tirillet, eliciátque humorem, qui

diductis ob calorem poris in fudores forasevaporet; atque ex

diffufione fanguinis fplendeant, turgeántque oculi,fibrizque ner-

vez veluti ab aftu' fpirituum commotz inordinaté. fübfiliant.

Contraria tamen feré omnia ex oppofito odij pathemate con:

üneunt,

Quia veró patheticz animi

commotiones aliz funt Corport

commodz; & aliz diflentanez, placentillz , ut delectatio fpiri-

tualis; difplicent iftz, ut oppofita triftitia, ad quamfolent abnu-

tus fequi; fuisetiamanima gaudijs, & dolorbus fpiritualibus

afficitur, foléntque excitari ex occafione fimilium affectionum

in appetitu fentiente : hzcque ratio, cur ha fpirituales affectio-

nes determinent corporeas ; ex nexu fiquidem animz cum cor-

pore , appetitus fentiens excitatur ,-.determinatürque juxta intel-

le&tiones fpirituales : tanta eft energia portionis fuperioris,ut in-

ferioris organa immutet, moveat , corporcásque exciret imagi-

nationes, ad quas pathemata

fequuntur utriusque appetitus con-

A 3

cupi-

e988 xe )( d

Ima

cupifcentis, & irafcentis

inatio etiam diverfa lenius, acrie

*

üsque reprafezntarobjecta ;; quibus appetiuus fendens determina-

tur ad füos morus depromendos, . )nterdum per energiam ani-

m affectus unus zquilibrio compenfatur alterius excitau , mo-

tuümque pugnaci oppofitione tranquillitas invehitur mentis, ac

pacata malacia; quatenus affectus oppofiti ex adverfo nitentes,

fc fe. comprimunt, coércéntque , ne ullus inde fequatur tuinul-

tus, neque turbata commotio: analogiamexhibent duo in op-

pofita loca trahentes idemn grave, unum veríus orientem , alter

in occafum ; fi vires fint. pares, adeo ut unus obfiftat alceri,co-

érceatque motum nitentem in partem contrariam,quamvis utere

que toto nifü intermedium gravce in fuamtrahat partem,neuter

iliud movet,quod fua propterea gauder quiete: periade potis eít

anima excitans diveríam imaginationem phantaflicam determi-

n

nare motum fpirituum , oppofitum ex diametro alreri patheuco

motul; ut fi primus fuerit ad peripheriam,. alter vergat in cen-

trum; ficque pro rata ceffat pnor motiofpirituum,& rranquillitas

à (aa non dejicitur ,-quà gaudet, malacia.

Coércetur nifüs pachematis, fi poft exhibitum imaginatio-

ni certum objectum,nnotefcar homini malum, quod ipfi immi-

net, vel periculum, ad quod fe injicit per lethalem noxam fe à

fammo bono avertendi: . fuboritur tunc duplex oppofitus affe-

ctus, defiderium boni, & fuga maii, móxque delectatio, vel tri-

fiitia preffé fümpta ; hacque pathematum oppofitione compri-

1 R/tty

muntur affectus; neque adeo acrisfit commotio, Plerumque

lj

tamenobtingit, infüecam fpirituum commotionem excitari exhi-

bito fenfibus objecto, quodrelaté ad hominis ftatum, nec con-

Z ZA — E AX U Édia5 4 897 AT 2 Z

fentaneum eft, neque diflentaneum, fed duntaxat novum; &

huic vis etiam ineft inducendi corporeamimmutationem per ex-

4

[

citationem admirationis ; hzret tanc homo adinfüetam novi-

&

tatem attonitus, & admirabundus : cum primum autem incipit

&

i

novitas definere, extinguitur admiratio ; cui fola novitas obfte-

|r

tricatur.

al

H

Id jj

^

l

R

&

:

[

H

— i.

M

N

£

N

W

AZNE-

N

n

n

*

A

$

)u

w

C

—v r d

h

f »y

*

$

/g)

2

j

(c

NOEN

L4

le

(dci-

m

Á N

-t

$

li

-t

a

L ——

--

fic

—.

x!

um

Un

um

du

li

F

1"3

f

DIS-

Mi

bo 29

- eDeDebebxcoto db od ao cotocO CO tb'tbencp

274Q^^7

Sespopspdeo d dpqpotdqogedqeseqedeseededeede ts cjodisteetsetoctosd- etoopa

ïäcææäïää€ääïääääääæääæäæïäæææ:æ

E

-DISSERTATIO L

DeAmore Humanorum Affe&taum Prin-

cipe, Déque Amicitia rité incunda,

S. I.

Jofeliciter amat, qui Deum. fummum bonum mon amat ; mullibi Amor

ng/ïer fatiari potef, unullibi éx

tza4 Deum 7uiefcer,e. Veri amoris zaAtura ex-

"openditur,

3«

xR

89

"i

Rincipem humanos inter

tumagitatione, ac fpirituum animalium ad

/)—

2»7

affetctus fedem oCcupat

fe le conjungendum, vel re ipfa, vel volun-

-

*

)

pE

M r E m

,

imorex bono natus, &

tate, aut nifu, feu omni meliori, ac idoneo

w;&

cor hominis enactus in

modo cum re; vel objecto, quod nobis ut

P

I

p

j

R

atj

m

:

cunis ; oritur enim amor

congruum , & conveniens exhibetur; appae

L: 14

ia

x

P

N

Ms

ex bono appetitui cone

rétque propterea nobis optime futurum, fi

- 9-

-

cupifcibili ab. intellectu

cum re illanobis exhibitacopulemur, eám-

praoftenfo, ut confen-

que poffideamus.

Hic autem amor, fi exe

taneo, & congruo; gienitur quzdam tunc

citetur erga objedlum qued minoris zeflimae

admiratio, ad quam fequitur in ipfoappetitu

mus, quàm nos ipfos, dicitur fimplex affe-

complacéntia, quz proprié nomen fortitur

&lio, quá circa res przfertim inanimas , vel

amoris;"qüi proprerea eft volüntatis erga

rationis ufu, habitüque deftitutas afficimur;

aliquemiinclinatio,

Quamobrem Amor eft

ut circaequum , canem. . Sin veró &qué

complacentia boni, feu illa prima impreífio,

altimemus, ac nos ipfos , dicitur azziczzi

quà afficitur appetitus- cum fibi complacet

laxé tamen ufurpata; hócqueamore czteros

in bono ei'exhibito ; ut congruo.

H':nc

?. Rbeter.

folemus homines profequi.

Quod fi pluris

- Ariítoteles definit 3norem, nil aliud effe,

facimus , quodamamus ; hic amor devotio

CA D. As

quàm volirionem boni alicuij & amareidem

dicitur, quà Principes potiffimum prolequie

efle, ac velle alicui bonam.

Lüquiinur hic

mur.

Cum vetó rei , quam amamus,apté

deamóre ànimali, & rationali , quorum

copulamur, ac idonee juxta cujusvis amoris

uterqué eft actus elicitus; non veró deillo

naturam , €o ipfo imaginamur quidpiam

amore, quem S. Diony(ius cap. 4. de Divi-

boni rei convenireeidem, & inde (ubori-

wa Nomintbus vocat naturalém ; quia hic

tur benevolentia, qua eft propenfio quz«

amor non eft'à&tus ullüs elicitus alicujus fa-

dam, & inclinatio ad conjungendum bonum

cultatis; fed tantüm quadam propenfio, &

conveniens tei, quam amamuüs,

veluti pondüé naturze in bonum (ihi confen-

Ex Poétarum commentis Plato in cone

L

Xaneum; quó pa&to lapis dicitur centrum

vivio fabulam narrat de Amoris natalibus :

aimare; & ignis locum furfum , in quem ni.

ait ipfe. . Cüm nata effet Venus parato cone

titur ;..in quo fenfu ait Auguílinus : 247zo-

vivio difcubuerünt reliqua Numina,& Con-

VMr«de eivit, ves corporum momenta [unt ponderum, (ive

filij filius Porus, affluentie Deus, Cümque

fap.28,

deoríum gravitate rrüudantur , five furfum

coenati effent, Penia ( feu paupertas) mene

levitatenitantur.

Unde juxta przíens iníti-

dicatura cibum , ac cenz fufceptura reli-

tutum amare eft vellebonum alicui , &bo-

quias;utpote epulis illic abundantibus,venit,

& circa fores obverfabatur.

numilliuscaufas & hicamor eft primus vo-

Porus neclare

Juntatis foeras,& czverorüni affectuum Prin-

ebrius, cum nondum vinum fuerit in ufu,]o-

£epss 'quia ficut primum in ceelis mobile cze-

vis hortum ingreffus conciliante fomnum

teros inferiores orbes, quos [uo ambitu con-

vaporeobdormivit. Peniavero inopiá come

tinet, motu patiter verfat, acrapit ; ita om-

pulía juxtaillum accubuit, & ex illoamorem

nesoffe&tus uno comprehenfi amoris ambitu,

concepit, qui ex matris ingenio pauper, pule

uniu$ etiam amoris converfione moventur :

chritudini tamen, ac bonitati, jugiter COpli«

fiquidem Gadiur, Triftitia, De(iderium,

latur.

Fuga, Spes;' De(peratio , Timor, Audacia ,

Hinc defcribitur amor vegetus, alacer,

lra, obílerricante bono confentanco, prz-

floridus, decertans candore cum liliis,rubore

fente, vel abfente ab amore nafcontur,

i.

cum rofis, ocellis cumfyderibus , dentibug

- Hincamor motio quzdam eít , ac inci-

cum margaritis ; ore, & rifucum fororibus

;agiq anime'cum infucta, fed idonea fibra-

Gratijs. ^ Caputilli multiformi cinciporum

cumulo

9

x

Difï'cttä;iö I.

eumulovariatur; qios non exterma calami-

quod quiscolit; O quim infeliciter diligit;

flri, aut ciniflonum opera finxit, nec arsulla

qui Deum fummum bonum non dili

git ?

pinxit fuco ; fedad dometfticum cordis ar-

cupit amor expleri ;

& nullibi fatiati poteft,

dorem fimplicitas formavit plicatiles in an-

nullibi extra Deum quiefcere, cum. quxvis

nulos, G natura crifpavit, perinde ac : Nusc

creatura vacua fit, deficiens à íummo bono,

apio viridi crifhatur florida tellus : nulla in

G vanitati obnoxia, — Magnaeft vis amoris;

blandula ejus fronte nubes , nulla corrugata

fiquidem in rem amatam transformat aman«

afperitas $ (ed arridens ferenitas,

Ejus pro-

tem, Eftamorquedamàfe peregrinatio; à

pterea oculos nulla obducit fafcia, quia in-

fe abeít omnis, qui amat ;. nihil cogitat de

tima cordis notiones in iisdem clarefcunt;

fe, nil providet, agitnihil, & nifiab amato;

non enim quidquam celare novit: nudo pe-

fufcipiatur nullibi eft.

&lore eftcandidus, quianullus dolus cor in-

Verus amor foli adharefcit honeftati.

75

fufcat , quod propterea dextrá premon(trat

Mens fiquidem amore

perfuía tendit ad pul-

manu; nec alio magis dele&tatur ,. quàm

chritudinem : Pulchritudo concinnitatem

corde,

includit; concinnitasnon diftat à temperan.

j*

Sed finamus hzc commenta . Poitis, id

tíaj temperantia autem bono , & honeíto

verum, quàd pulchritudo cum bono femper

concordat, Promovetur amor,mente;octi«

copulata illex eft amoris, fáxque illius. cu-

lis, aure; menti fi hzreat plurimüm virtue

piditatis, quá nutrituramor, qui fi bonus

tum delectatur ornatu. — Si foveatur oculiss

eítilluc femper tendit, unde fuam traxit ori-

difcolori flore, vel piCtura,. ac diverfarum

ginem ; feu ad bonumaccedit, quiaà fummo

10

linearum concordiaallicitur. — Si inauribus

bono procedit.

Duplex eítamor; alius

vigeat, mufico pafcitur concentu ; & har-

quó diligmus Deum ; & creaturam rationa-

moniz confonantiá nutritur, quáetiam effe.

lem propter Deum 5 & hic amor proprié

rata mitefcunt ingenia: hacíiquidem arte

charitatis dicitur: alius,quo abfoluté diligi.

lapides fibi obfequentes habuit folo citharze

mus creaturam denudatam à reípectu ad

pulfu Orpheus, qui harmoniz blandimento

Deum: &hicfecundus amor multiplex eft,

belluas dedocuit nativam feritatem, inditám»

alius naturalis convenientiz , quo amore

que fibi fevitiem; & Euri, Notique furen-

debent fe invicem diligere omnes homines

tes impetus in medio a&re coércuit.

Hac

ob uniformitatem nature : alius eítamor

induftria tumentes commoti | pelagi fluctus

carnalis attinentie , qualis eft inter parentes,

compeícuit Amphion ; & & profundis gure

& filios; inter fratres , & forores; inter con-

gitibus fqduammigerum gregem accivit ad

fanguineos, G affines; alius eft amor fpiri*

choreas: Lufciniz etiam, G alaudz, alize

tualis colligantie , quam promovet unitas

que canorz aviculze homines ipfos . rapiunt,

profeffionis , & hig amor eít inter Chriftia-

detinéntque; cum vocis fuze divitias eXpo«

nos ad invicem ob unitatem fidei, & inter

nentes varietate admirabili innumeros fine

artifices ejusdem profeffionis , licét figulus

gunt fonos , quosnunc in longum zequabi.

dicatur figulum odiffe: alius eft amor lega-

liter producunt, nunc intorquent; jam minu-

lis conditionis:* qualiseft inter Dominos, &

tiüs , ac concifius emittunt modà iníflee

fervos, G éconverfo : alius amor conjuga-

&unt, nunc crifpant vocem, mox intendunt,

lis adherentie , & reperitur inter virum, &

remittunt, femper allicientes, nunquam toee

uxorem: alius e(tamor focialis inter focios

dio afficientes,

i

contubernales, vicinos, concives : alius a.

Signa amoris hac habentur , aliquem

g.

mor amicitiz, qui inter amicos fovetur: hoc

cupidé, ac frequenter intueri , ejásque dele,

intereítdifcrimen inter amorem concupifcen-

&ari afpectu, porrigere eidem imanus,

lacry«

tiz, &amicitiz, ait D. Thomas 1. 2. 4 24,

mas ab oculis elicere,

ignita iterare fufpiria;

quia amore concupifcentie , quis in bonum

pallore (uffufas haber

e genas ; obrigere in

magis , quod alicui vult, fertur; quàm in il«

extima cute, cüm latet in intimis praecordiis

lum cui vult: fed amore amicitiz magis in

flamma, | Hic amor eít , qui odiffe fegni-

ilum, cui bonum vult; unde amore con-

tiem confüevit , & gaudet impetu ferri,

cupifcentie diligit, quis fe ipfum magis ,

Quód (i pudori copuletur, animum abfter-

quàm perfonam amatam : amoré autem a-

ret ab omniturpitudine: fihoneftati adhg.

micitiz non amat quis fua commoda ; fed

reat ad fublimiorum virtutum nobilem cul.

unice amici bonum appetit ; hze omnes amo-

turam hominem invitat, Si in amicum

feta,

ris fpecies honeftate circumveftiuntur, dum-

tur, nil cogitat, quàm quod eidem eft com-

modo virtutis cauíá,

modo regulentur jüxta rationem 5 quz re«-

Sapiens, ait Seneca,

gula eft honeftatis in actus derivanda.

habere animum vult,ut a

é,

micitiam exerceat,

Amor charitatis , quo Deum diligimus

ne tam tmagna virtus otio torpefcat : nog

eft enixé optandus , & à Deo fufis precibus

ob hoc, quod Epicurus dicebar

» Ut habeat,

expoftulandus, cum pracipiat Deus, uteum

qui fibi egro affideat ,

fuccurratin vincula

€x toto corde diligamus ? difcutiat quisque

conjecto ; opem ferat inopi:

fed ut aliquem

propriam confcientiam , & in flatera diflri-

habeat, cui ipfe agro affide

at, quem ipfe

&i examinis appendat cor fuum ; obfervét-

circumventum hoftili cuftodi

a liberet,

que quisin ea przvaleatamor; quodinlance

Rara tamen eft avis, vera, & proba in

2»

dile&ionis praeponderat, hoc idolum eít,

humauis amicitia ; quis enim non impin-

gat

9

Deamore humanorumaffc&uum Principe &c,

rï

gat ih Ícopulos äequora enavigansamoris ? infonuerint, amicitiamexuit; quia fpesare-

!

cum varius hifcein fluctibus ludat error, qui

Ícit commodi hauriendi,

;

cum mentitur malaciam; extempore fevitin

Àmicitia metum etiam abigit,fi vera,ac

YXá

j

proba fuerit,

Nemo enim (inceré amat,

rocellas ? Quis infidias omnes deludat? quis

h

zcítus, vorticésque fcylleis pejores declinet ?

quem metuit; ut nec eum, à quo fe metui pu«

)

dolofi fluctus etiam firmiores deverrunt tu-

tat; quia ubi metus, ibi plena fiducia effe ne-

la

pes;&oobarmata navigia excutientes,tanquam

quit: & tefle Tullio: Nbil abile vf ,quod

i

pilas.huc,illicque ac fi effent pelagi lufus im»

anfidumefl. | Hinc metus, & perfecta amici-

pellunt, adigüntquead naufragium, Ami.

tia nunquam jugali vinculo unà copulanturz

)

citia f1 fuerit fimulata Izdit , «um ludit ;

qui metuunt;poffunt quidem externa fimulae

venenum propinat, cum ofculatur; Ginter

tione amicitiasexcolere,fed brevi defecturas,

l.

^

amica pocala fundit toxica,quibus enecet. Se.

Nifi vacuum à timore pectusfuerit,nunquam

cura bolide explorandum ett humani pecto-

arcana, quz intus molitur, forisemittet; eX»

ris profundum; quia ut aiebat Leo Magnus:

cubante felein murium venatum, nunquam

lv

Plus plerumque periculi e(l n anfidiatore oc-

hi é proprio exeunt foramine;. quia cavent,

Infidiator

culto, quam in bofle manifesio.

quem metuunt, In dele&tu igitur amicorum

eít,qui blanda exhibet vireta, ut latentes por-

cautio adhibenda e(l; ne cum ijs amico feede.

L

ricat lerpentes; qui rofas oftendit; ut feriat

re copulemur, à quibus poftea cogamur re-

)

Ípinis; qui amorem oculis, fronte, verbislo-

cedere;nósque poeniteat, neceffitudinem cum

iisdem contraxiffe,

Amicitia, ut ftabilis fit,

quitur, & exitiale intusalit odium in pectore.

$

10,

Arduumeít, amicum verumà fucato, &

necefle eft,folà nitatur virtute,fine qua ami-

,

fraudulento dignoícere, cum utrinque comi:

citia effe non poteft: amicus deligendus. fit

tas urbanitatis, GL amica verba fplendeant 5

vir probus, in quo virtus fuam fixerit fedem;

;

e

nontamen idem in utroque character: fiqui»

vitiis indulgentes amicitiam corrumpunt ;

dem in vero amico feverior quadam beni-

fcité Plato: folusbonus foli bono amicu eff;

nitas, firmior benevolentia, ac maturior di»

malus autem,nec bono, nec malo unquam re-

U

élio: in Larvato autem comitas fücata,urbae

"eraamicus eficitur; nonenim bonum, &

L

nitas affectata; rifus, qui in extimis tantürmi

malum fimul coaleícuat ;; quemadmodum

naícitur labijs;; nonqui ab imo erumpat pe-

nec vitium,. & virtus (imul eidem hzerent

&oris, . Quod fi verba factis componantur

menti; quia amor ratione innititur,à quaim«

»

facilé fucato amico larva detrahitur,S& qualis

probitas recedit; unde foli boni, amici effe

