te zephiro , arridente Favonio navim regit

quó fufficiens fuiffet , ut mundus totus re-

etiam ultimus nauta ; equoris malacia artis

dimeretut

4

e

:

nimirum ítigmata amoris in

nautice vix peritiam exigit, ttaijcitur mare

|

noftra falutis tefferam voluit exprimi , ucal-

remorum verberatione , adigicirque ad pa-

tius menti noítre imprimeretur ejus amor;

rendum , & fluxa fua itinera (iernenda

qui ut lacteam nobis ad coelum viam flerne:

Íed in ventorum confufione , in a&ris , ma.

ret , (uam à fanguine maluit inchoare; quia

risque tumultu ; cüm aquarum montes fus ,

venerat dolores noítros portaturus, voluit

déque volvuntur , cüm navis non (ecus , ae

ftatim eos experiri , ut eosdem nobis minue-

arietibus , ac baliftis oppidorum muri, flu.

ret: major enim fempet ei cura fuit de

&ibus quatitur decumanis , & (uübícudibus

;

nobis, quam de fe ipfo : hinc mulieribus

revulíis , laxatisque compagibus per hianies

conquerentibus de vulneribus ipíi inflidtis ,

rimas via undis aperitur in navim ; tunc

re fpondit.

Filie Jeru[alem nolite flere.s

quaritur primi ars Magiüri ; qui clavum

.

[]

fuper me

Jtd [uper vos ipfas flere , &

dirigat, G navim regat; hinc difcipuli ;

Lst. 234

fuper filios vefires,

Ita coníciffus virgis;

cüm vidiífent fibi induítriam defuitfe nauta-

^

Íractus vulneribus , gravatus , acpreffus pa-

rum, & innaviculam maria fzvire ,. flu&us

tibulo filias fuit Jerufalem allocutus ; nec

infurgere ,. & ventorum agmina irruere 5

inadere eas lachrymis paffus , voluitipíe mae

tunc ad ipfum Gubernatorem univerfi, Re-

dere fanguine.

&orem mundi , elementorum Magi(trum,

trepidi confugére, enixim rogantes , ut flu.

&us fedaret , periculum fubmoveret , &

£ v.

falutem. defperatis redderet.

Suícitatus

à Difcipulis Magifter Chriítus fola juffione

$uo Chriffus indormit periculo, ut

repreffit mare , coércuit ventos , abegit

ecyus difcrimini occurrat. bominum ,

turbines , tranquillavit mate, £se furgens

quos impensà amat , & quorum faluti

imperavit vent , & mari , & fatlaefl trane

"E n 34 4 um ao "4

enixim fludet,

quillitas magna.

—«

—

Secundum periculum , quod Petri navicu,

36.

Deó fui immemor, &noftri memor

laeimminuit, deícribit Macchzeus : Navicula

24

MaAutth,25.

A

erat Chriítus Servator , ut potior de

autem in. medio mari jattabatur. flutcibus.

homine ei cura fuerit , quàm de fe

Quarta autem vigilia notlis venit ad eos am-

ipfo ; idque pluries comprobatum voluit.

óulans [uper mare.

Quid? quódantea fz-

Scimus periclitatam bis Petri cymbulam in

viente procella dormit Chriílus in navicula

mari Matth, 2.

Afcendenute eo $n navicu.

fluctibus agitata,& modó fuper undis difcur-

dheem—) — ( — |oe( ^ "o — Kupm Wadp —

lam, fecuti funt eum difcipuli ejus ,. &f ecce

rit relicto monte,ubi pernox Patrem alloque-

Ra

b—

motus magnus fatius esin mari, itaut na-

batur? Quid, quód non rogatusà Di(cipulis

vicula operiretur fluclibus , ipfe autem dor-

Áaviente procella,infolefcentibus undis,intus

p U

vuiebat , cüm enim in altum pauló longius

melcentibus fly&tibus, relióo monte , mare

——

—

ifie

/

AmoremDeiin hominem luculenter produnt divinz perfonz. t

ingreditur; fm'squ& pedibus tumentia terga

fciþulorum agitur difcrimine: ita fuo Chris

fubmifit, flravit , ac turbulentos vortices

ftus indormivit periculo , ut ocyus occut-

fedavit , motus freenavit , marínos zítus

Noiuit

reret difcrimini Difcipulorum.

coércuit, fluctus compefcuit: & per lique-

ipfe pernox orans in monte coeli rore ma»

fadtam viam , perfluxa itinera , zquoris

.didus concrefcere in gemmas , ne Diícipuli

terga pedibus preffit , perinde ac fi folida

in. periclitante cymba fpumantium alpergi«

faxa forent.

uid? quód fuper mare JE-

ne fluduum maderent, adeó ingens fuit

SUS deambulans prodigiofa divinitatis fuze

Chri(ti amorin nos, ut noflra pericula plus

oflentatione nulla provocatus laborantium

cordi haberet , quàm fua ,. promptiüsque

voce flatim periclitantibus accurrit ;; cum

nobis accurreret, quàm fibit nimirum Deo

fuz explicandz patientiz adeo parcus aliàs

fumus percari cum impenfo nos prof&qua-

effet , ut indignaretur oblato übi à turbis

tur amore,

deoannis ie?

Matib, 17.

Ipfe enim Pater amat vos.

energumeno 2 Accejfit ad eum bomo genibus

Sed inquiramus , an divinus in nos

3

provolutus aute eum dicens , Domine mifere-

amor exundet largiüs , fi Deo , an fi ejus

re filio meo , quialunaticus eftl, - Refondens

clientibus impenfius obfequamur,

ä

Int'4* L,c.to.

efefus , ait , 0 generatio incredula , & per*

vit Chrifw in quoddam cajfiellum , && mulier

27

ver[a? usque quo patiar wos,

qu«dam Martba uomine excepit 1llum in do»

BEn quàm agré pateretur trahi fe. ad

mum fuam.

Occurterunt ftatim tanto ho-

ib

pompam depromendam fignorum humi:

fpiti ambzorores , quz eequa humanitate ,

litatis ftudiofus, qui virtutum omnium erat

pompa, & letitia eum exceperunt, cui

Magifter , virtutem patrandi miracula, ac

obíequebantur ut Domino ,

miniíltrabat

infueta dandi figna excellentioris poten-

LJ

Martha Chrifto , cui Maria adblandieba-

tiz occuluit

.

cum tamen jactatà fluctibus

tur; folicita erat Martha in obíoniis pra-

Petri cymbá ultró mare ingreditur , mi.

parandis ; zeftuabat Maria in affectibus ex«

násque fluxi elementi , tumorésque ctumul.

plicandis , illa quomodo hofpitem reficeret,

ä

tuantium fluctuum pede libero premit , ac-

quarebat; hec quomodo à Chrifto refice-

ll

currítque Difcipulis periclitantibus fuppe:

retur, petebat; externa erant Martha ítu-

tias allacüurus? Quidhoc , an non fluctibus

dia ; interna Mariz occupatio ; íed nullas

s

exagitata periclirabatur Petri navis , cüm

hactenus fui amoris notas apud hofpitas im-

Chriítus in eadem dormiret? quinimo tunc

prefferat Chri(tus : non enim legimus, eas

noníolüm jactabatur , veràm & flu&tibus

dilexiffe , quin potiüs Martham objurg:vit,

1

operiebatur , cum Chriflus dormiret ; &

redatguitque profufioris in coenam ítudij.

d«

nunc cür folicitus accurrit , cum non ita

Sed quid ? cum poftea egrotaret Lazarus,

peticulum immineat , fed tantüm marinis

cui jam languenti , ac morienti affidebant fo-

L

M

jactetur cymba undis.

Quid quód concuf-

rores; nuntium ílatim ad Chriftum mittunt

Ua

iam minori impulfu cymbam prodigijs fer-

pro fratre datis tabulis fcriptis,

Domzinue s Joun, x

vat, quam neglexerat graviori quaffatam

ecce , quem amas , infirmatur, & Chriítus

u$

&

turhine, fomno in,eadem fopitus? Ut fu«

perlectis codicillis converfus ad fuos Difcie

lie

um in homines amorem proderet, neglexit

pulos ait : Jnfirmites becuon eff ad mortem ,

navis regimen. fomno fopitus , cüm majus

fed pro gloria Dei , & tunc tantüm Chrifti

itfl

*

L]

g

immineret periculum

adfuit ipfe in navi

amor in forores «grotantis fe prodidit , fub-

cum fluclibus operiretur; abfuit veró , cüm

d«

dit enim Joannes : Diigebat amtem efus

tantüm jactaretur : accurrit igitur , cüm ab.

fürores ejus Martbam , &$ Mariam: atfiim«

Js

eít; dormit veró, cum adeft : tardiüs ob-

5

)

penfo amore forores Lazari fuerat Chriftus

ftitit communi difcrimini ; ^ cui ipfe obno:

profecutus ; cur Joannes hujus dile&ionis

[]

xius cum fuis Difcipulis erat, hoc eft, pro-

non meminerit , cum ab ipfis in Bethania

n

prium neglexit periculum, cui feriüs obfu-

ls

exceptus hofpitio perhonorifice accubuit

it;. cüm veró foli periclitarentur Difcipuli

conz ? cur amor Chrifti in Magdalenam

moras quásque difrupit , . & ut promptiüs

non feaperuit , cum in domo Pharifzsi ab

U

procellam coérceret , flu&us compefceret ,

fie

illa amari fe dixit plurimüm , fed tantüm

quibus foli obruebantur difcipuli, relicto

amorem , & affedtum explicuit Magdalenz,

git

monte procellofum folicito paffa ingreditur

Remtttuntur ei peccata multa, quia dilexit

"1

mare , & per fluxa itinera terga premit fu-

I

multum ?. quia lorores bene(icia , antequam

rentis elementi , ne quidquam damni fui in

Lazarus infirmaretur , praítiterunt Chrie

cymba paterentur Difcipuli ; quorum pro».

fto, quem hofpitio exceperunt in Bethania,

t

;60

pterea flatim disjecit periculum , abegit

& Magdalena profufo NNardo pedes Chrifti

l4 gtb t

procellam ;. licét cum etiam dejproprio a-

oblinivit , totáimque opplevitodore domum,

[

geretur difcrimine in cymba. dormiret , &

& cum beneficijs fibimet impen(is à forori-

m

in puppi fopitus fuum fuftineret pericalum

bus cumularetur, nullam in eis amoris no-

j2

dormiendo; utinde edoceremur Deum di-

tam aperuit ; fed tunctantüm, cumenixim

yla

ligere, noftrorum fcilicet difcriminum nege

rogárunt pro fratre gravi tunc zgritudine

Uf«

ligentià, & divinz ultione injutie, acfla-

laborante, Domine , ecte, quem ama ;

j

gitij averfione : dormit , cum periclitatue

infirmatur : Joannis r1. incoepit explicare

ulis

ipfe in mari ; currit ficco pede per tumentes

Chriftus ffüuum amorem in forores ; , quia

(0^

fluctus, ubijam non deproprio, fed de Di«

beneficia non ampliüs Chritto , fed Lazara

até

2

ime.

4

4

Verayi de Affetibus Tom. I,

—— HÁ

$42

- Differtatio TIT.

À

An

impendebant: Diligebat autem Efia Mar-

re omni exclufa pietate , ut nullí patceret

tbam , 6 fororem ejus Mariam ,. ut te(la-

fexui , ztati , aut forme,

1

imó neque

[2

tetur gtatiora fibi obtingere obfequia, qua

gregibus , armentis , aliísque pecoribus ;

&

Íuis, quàm que fibi impenduntur,

& Gmpl expilarer urbes, diripetet fortunas ,

39

Igitur impendenda funt beneficia zeegro-

li

M

résque privatorum ; quód fi quishoftili ju-

i

tantibus , ac indigentibus, fi divini notas

gulo peperciffet, hunc voluit in proprium ca-

óic

amoris cupimus .Opitulemur pauperibus,

putcrudelem fore;quia eum daturum poenas

folatium otferamus afflictis, f1 cupimus , &

flatueratDeus , qui vindictam de Amaleci-

p

l

nos divino lolari amore : quz non fuerant

tis non fump(üiffet , verba funt Samuelis ad

recreate forores ad Chrifti pedes affuífze ,

Saulem.

Me mifit Dominus , ut u»gerem I, Reg. 1$.

t

nec eidem hofpiti obviantes , nec parandis

f& in Regem , uunc ergó vade , & percuteco

gj

L]

*

ejus amoris tefferam

patinis in(udantes

Amalech , & demolire unvuerfa ejus * mon

ld

lat tunc f[ufcepére, non cüàm Chrifto, fed

ttà

parcas ei , (ed interfice à viris usque ad mu-

cüm Lazaro zgrotanti beneficas fe exhi:.

lierem , & parvulum , atque latlantem s ,

Qs

e

[]

buerunt , rogárüntque enixim pro ipfo

bovem , & ovem , €9 camelum , & 4fnum.

tel

quamvis Magdalena natáffet in nardo ,. &

Et quónam enormiffimo (celere Numen AZ

fu.

Martha lectum fílraviffet hofpiti in rofa ,

malecitz irritavére,ut tam acerbas prome-

al

& lilio , ut charitatem redolerert, & ca-

ruerint peenas ? an quia litaverunt Beel-

bus

flitatem ;

adhuc tamen notam amoris ,

phegor ? vel Babelem inítauravére Amae

r

quo Chriítus eas profequebatur , non fu-

lecite , ut ccclo Deum detraherent ?. an

üt,

Ícepiflent , ni(i in Lazarum te prodidiflent

[À

veri Numinis per fingulos Palz(tinz tractus

que

beneficas

*

nimirum uberiüs locupletamur

nomen , G aras delevérunt , ut mererentur

hiof

tT

à Chrifto, fi licét patciores in ipfum, pro-

& ipfi ex cathalago obliterari viventium

4

b

fufiores fimas in fuis,

Àn ex Amalecitis fuerat Antichri(tus oritue

&X

49.

Zachzum hic accitum eupio , qui ex

&

:

rus ; & Chriftum morti traditarus ? fup- .

avaritize compede , qua auri captivus detine-

plicium fiquidem vix poterat atrocius prae-

Q

batur in coeno , foluto vinculo , explicatís-

cipi ; nec Saul, íitota favitiei vires exere

far

que gratiz alis repenté ad libertatem avola-

cere voluiffet , immitiüs vix procedere po-

fl

vit, & fublimia adpetijt, quem ima deti-

tuiffet , nec fzvire truculentiüs; cur jubes

ma,4

nuztre,

Defilierat & fycomoro Publicanus ,

tur Saul fimul inaugurari in Regem Iíraelis,

fion

Chriftóque domi fuze menfam inítruxerat ;

& fimul fanguinem effindere Amalecita-

LU

n

non tamen tot obfequijs delinitus przeceptor,

rum ? cur purpura Regia jubetur- flarim

t

ullam fuz dilectionis prodit notam.

Sed

rubere fanguine ? gaudium Ifraélis lachty-

dit

cum à Chrifto epulo fejunctus, Chrifti coe-

mis irrigati Amalecitarum ? & thronum

t

pit pauperibus famulari , . pra(enfit tunc

fibiconftruere ex urbibus folo zquaris ?

&

divini infe vimamoris , & arbor, quean-

cur potiüs pro fceptro aras nom exegit ;

qui

tea licét culta officijs , necfolio vireret com-

pro diademate hoftias non popofcit ; pro

i

mendationis, exuberavit ílatim in fructus,

purpura aulza in templis ,. & facram in

I

Kus, 19.

Ecce dimidium bonorum meorum Domine.s

ijsdem non petijt fupellectilem ?^ cur non'

utA

V0

do pauperibus , ait JESUS ad eum,

hoítias , fed hoftes Amalecitas proftratos ,

teí

bodie [alus domui buic fa&la eff , eà quód

[]

L)

ac immiolatos volucrit: ? |cur pro Diade-

Ver

& ipfe filius fit Abraba

quia impenfi(hime

mate diflridum gladium , quo Rex re«

Ho

amat Chriftus fuos pauperes , vult nos in

céns inauguratus fzviret , cedésqueípargee —*

illos beneficentiores , quàm in feipfo: to»

tXp

retcruentas ? quódnam delictum adeo enor«

€ur

tus ejus amor in pauperes redundans;iflis non

me fupplicium ita atrox exegit , ut quavis

45

fibi peroptat à nobis impenía beaeficia.

difruptà morá cüm primüm Saul Rex inau-

m

Quot funt Publicani , qui mortui peccato

guraretur, promptiüs gladium fumeret ,

tit,

revixerant obíequio pauperibus pratítito ?

quàm fceptrum ; galeam quim ,diadema ;

Exemptus é compede eít, nec ampliüs vin-

fen

& fanguine priüs Amalecitas exueret

,quàm

culis irretitus , qui &re proptio indigentes

purpuram ipfe induerec

?

*

lis,

4olatur.

quod fcelus ad poe-

&

nas tam atroces exigendas Numen laceífie

LE

vit? Non promeruére Amalecitz ferto am«

$ VI.

piq

putari, igne extiugui, proprióque fanguine

que

deleri , eó quia Deum lzeíeriat, vel inju-

.

riam ei grav:

Tnor

AAdeoimpense nos Detis amat , no»

ffimam irrogaverint,

fed quia

Iíraéli in via obici fuit,

cüm afcenderet de K«

U

ffrísque fHudet commodis , ut acrins pu-

hm

BYpto: 4udi vocem Domini , bac dicit Do-

niat injurias nobu sllatas , quam [ibi

PHIHUS exercituum , v&ce

Yi5

irrogatas,

n[ui quacungue fe-

eit. Amalech Ifraéli : 4u

othodo reffirit ei i ,

ilà

4I-

Mpenfiüs Deus noílris , quàm fuis ftu-

Otr

Via , citm afcenderet de Egypto. — Nuue erge

det commodis.

]uffus Sau! fuerat à

vade, & percute Amalecb , & demolire unis

foli

l

Deo Amalecitas, íeu populos Palzíti-

verfa ejus* quialfraélem laterat Amalech ,

uv (G

na, quorumfcelera menfuram expleverant,

[ete

peenas tam atroces ab eo Deus exe

git : fi

T

igue, ferróque delere;ac radicitüs exícinde-

non I(raélem , fed Deum lzc(itlet

» languineng

Amas

Tltant

SRler

| Amorem Deiinhominem Iuculenter produnt divinz Perfonz, às

L'Amäïeäitarum, non nermiüd'ec' ä'fundi, &

etiam graviori pleclitur,

Immiffus enim

promptiüs peperciffet ; fed quia Ifraelem

eidem divinitüs , (plendidus quidem armis

izferatimplacabilis foic Numinisfuror ; fa-

aurcis, fed oris;oculorümque fu!gurantium,

&rilego fcelus dimififfet, & offenfam fibi il-

afpectu terribilis , &cosleltium Angelcrum

latam condonáflet ? nonita infidiatori ,. qui

turmis eques in adverfi frontem , ac pedtus

in via retitit Ifraeli, cui cum fuerit offen-

INon

vim intulit; eíque ferocis,quo infidebat equi,

diculo, ideo roluit eidem parcere, '

ferratas pedum anteriorum ungulas immifit.

parcas ei, demolire univer[a ejus , quafi di-

Et eodem tempore coeleítes alii duo jüvenes

Ul i

ceret ; fi mihi reltitiffet, fi inpariam mihi ir-

nontam vultüs veneratione , quàm habitüs

togiáffet, forían ei peperciffem; fed quia non

maieítate fpeclabiles, utrinque claudentes in

inihi, fedifraeli reftitit , delendus ett Ama-

medio Helioderum, flagris atrocioribus in«

lechus ferro, & igne; immittendz (unt con-

defeffa verberum ingeminatione lacerárunt,

tra ipfum, & fuos irritatztigrides, quz e-

neque lachrymz vociferantis , & ejulantis

jusfanguine inebrientur ; evocandi funt e

percuffores valuerunt emollire.

Ubi tamen

telluris cavernis tortuofi anguium exerci-

fatis [zvitum flagris fuit adítantium fe ocu«

tus, qui venena fundant, homines inficiant,

lis fubduxére, Heliodorum tamen veluti re«

- ac interficiant ; excitandafunt incendia,qui-

pentino quodam fulminis profiratum afflatu

bus Amalechi urbes extinguantur , fo!öque

pené extindtum dejecerunt in humum.

&quentur, quianon mihi , fed Ifraeli reiti-

44

Sed quid caufz adeo atrocis fupplicii 2

tüt, Quia Deus impenfiüs nos amat, noflrís-

. que ftudet commodis, acriüs punit injurias

an quia facrilego aufu fores facritempli fre-

gerit? An quia facram altaris diripuerit fu-

nobis illatas, quàm fibi irrogatas,

&:.

pellectilem, & Deo gravem intulerit injuri«

Expertus 1id fuit Heliodorus miffus ad

expilandum templum Jerofolymitanum.Pro«

am? Hxzc promertviffet fupplicia pro pae

trato factilegio, proinjuria Deo irrogatas

fectus is fuerat muito cum equeftri, ac pe-

fed nonob id . fuit tam | acriter fevitum in

de(tri comizatu , & quidem apparatu mili-

Heliodorum, fi enim facram. duntaxat ex«

tari potius, quam fpecie delegatiortis, Jero-

piláffet fupellectilem , folíque Deo injuriara

folymam , ídque fortaffis ut Jerofolymitis

intuliffet, mitiüs cum ipfo Numen proceffif-

snajori foret. terrori, eósque in fua vota, fi

non prece;faltem vi flecteret,

Appulit Te..

Íet ; fed quia viduis, & pupillis damna in-

2. Maeku?gk

44

n

tulit, acriüs meruit puniri s Z4mc [ummus

rofoly

am,excipitur perhumaniter ; fcifcie

]

Sacerdos oflendit depofita effe bec, $ vitiua-

tatur ex Honia facerdote de templi recon-

ditis opibus; docecur abeodem templi opes

lia viduarum , & pupillorum , quadam verü

efe Hircani Tobia viri vald? eminenta.

tantas non effe, quantas ipfe putatet, & po-

4j

$

tiorem partem effe viduarum dorales reli.

Non Honiz facerdotis raticnale licto-

g

quias, ac pupillorum patrimonia , & plura

res Angeli vindicárunt, fed Tobic direptum

alendis etiam pauperibus effe de(tinata; re-

depofitum; nonobexpilatam altaris fupel-

liqua donaria effe, quibus Orientis Reges

lectilem vapulavit Heliodorus , fed ob pu-

voti, Q Religionis causá illuc venientes in-

pillorum füblata patrimonia: noncbrapta

j

tefferam fui obfequii templo dedére, in quo

vafa aurea, & argentea Numini facra . exa-

verum coeli Numen venerati fuerant.

Hxc

nirpis cecidit inter loratios Heliodorus , fed

a

L d

Honiasad Heliodorum,fperans fore , ut ab

ob viduarum expilata. victualia.

In fenerm

é

* expilatione templi; ac theíauri direptione

Heleazarum graviter deliquerat Antiochus

-

eum retraheret,:

Rex , qui occupatis aris ,. meníiísque Sionis

«

4i.

Sed Heliodorus flipatus armata mili-

nitebatur fuilli carne in quinare Michabzos,

tüm phäiange, effra&is portis, templum pe»

& tamen non fzvitur in Antiochum ficut in

tit, & flente facerdote , ejulante utriüsque

Heliodorum, quid caufa ? quia nimirum

fexus multitudine, tundentibus pectora vi-

Antiochus divini juris violator extitit, cum

ris, lugentbus puellis factam irrumpit in

Machabzos voluit adigere, ut fuillam co-

T,:

2

&dem, inftrumentisque fabrilibus adhibitis

mederent carnem : erat enim fcelus, quo

facrum difrumpit zerarium, vafa facra, tem-

Numinis lex violabatur, ac injuria Deo ir«

ll

plique fupellectilem diripit, & omnia fus dé-

rogabatur: fed Heliodorus ideo profciffus,

s

!

que profana manu evettit,

Sed quia patri-

acriüisque in ipfum favitum fuit, quia hu-

monia expilavit pupillorum, & victualia di-

manum jus violaverat , viduarum viclualia,

j«

ripuit viduarum,comitem flagitii fenfit poe-

& pupillorum patrimonia expilaverat: mi-

r

us fe geffiflet ultor Deus cüm Heliodoro,

n

nam : eodem fermé temporis articulo Dei

vis, & quidemocculta , fed horrenda, eum

fi templum duntaxat profanáffet, aram e-

fs

ita acrlüstetigit , ut tremore membrorum,

vertiffet, Gtfacra va(a diripuifiet; fed quia

|te

formidiae mentis, nervorum omnium dif.

ulteriüs progreffus damna intulit viduis , ac

Íolutione univerfum Heliodori fatellitium,

pupillis egriüsid Numen tulit, «cujusamor

]

ac comitatum proftraverit, &t in humum de-

impenfiüs noftro (tudet commodo,quàm fuo,

jís

jecerit quotquor cataphracti cum ipfo vene-

proinde voluit direptorem templi Heliodo-

»h,

rànt jacentes exanimes,extinctis ,. quàm fpie

rum , & calcibus humi elifum , & virgis ad

f

ritantibus fimiliores; Heliodorus veró quia

Recem usque confziffum,

464

21

cateris graviüs aufus fuerat delinquere; poena

latet - blasphemos , Dcíque

Non nje

j

€on

4

€

Diflertatio . lll.

L

4

Jjaía 1.

cbntemþföreä acriter etiam punitos fuiffe

Y

xíque ei. Angelus Aomini : Yed quid. puta&

th

Filios enutrivi, G'exaltavi, ipfi autem [bre-

dixiffe Agari in ere'moé coelo ablegatumAn-

qernnt 9.

Ve genti peccatrict : blasphes

gelum? an quód . deberet ei fuadere incola;

Pï

epaverunt [antium Ifrael abalienati [unt ve«

tum folitudinis il|ius, ut ab hominum cone

i

fin

£ror[um , fuper quo percutiam vos ultra ad-

fortio fejun&ta tvitiüs fibi confuleret? velle-

dl

dentes prevaricationem ?. terra vestra. de-

gis arcana ei apveriret, vel mores /Egyptios

fertas civitates fuccenfe tgni.

Non diffi-

eam.edoceret , aut fponderet aliquid pro-

]IC!

:

tul

t

eor atrox fupplicium, quo flammacivita-

fperi? nil horuim edixit, fed ut ad herulam

tes abfumpfit, probrümque fterilitatis quo

fuam Saram rewerteretur: Revertere ad dos

L^

L

terram depauperavit.

Sed fuccenfis fimül-

minam tuam, 67 bumiliare f*b manu- illius

*

if

tü

que extinctis blasphemantium urbibus , ex«

quid? tantus erat Numinis amor in Saram:

haufta videbatur divini furorís pharetra,ex.

ut ne una careret vernula , é fummo colo

u

tin&ta Numinis ira, cüm dixerit /uper quo

in eremum Ángelum delegaverit fuafurum

f

n

perceutiam vos ultra? quafi diceret , adeo

Agari reditum adSaram : dixitque ei. An-

acriüs fzvitum in vos fuit, ut vix mihi

gelus; revertere ad dominam tuam: ferre

q

Om-

d

fuperfit , quo vos graviüs puniam,

nequit Dei innos amor damna, quz nobis

nesé pharetra mea fagitas evibravi , &

obtingunt , edque reparaturus etiam & coelo

9t

vix mihifupereft, quo ulteriüsvos puniam.

Angelos delegat: cordi erat Numini Abrae

fil

ha familia; cum ne uná careret. Saravere

fo

Super quà percutiam vos ultra? '"Verüm li-

cét Deus Urbium incendiis, demolitione pa.

nularum Angelum in terram miferit, cujus

Dd

gorum ad fatietatem videretur ultus ingra-

*

fuafu Agar per delertum fugax ad. hberulam

0

tos,luique contemptores nominis; nihilomi-

reverteretur , rever:ere 4ad dominam tuams

Q

;

nus ubi eosdem infeítos adhuc fenfit pupillo,

nimirum ad familiam reintegrandam Abrae

Jl

& viduz; novi, & quidem acrioris fupplicij

[

hz cadleí(tium Legatorum operá. remittuns

telam redorditur, & qua( aliá. obarmatus

tur famule; fed adaterni Patris filij dilap-

li

pharetrá jaculis foeta acutioribus; eos,quos

fam familiam revocandam non video pari

U

ultra à (e dixerat, non poffe configi ,' novis,

ftudio é ccelo ullum ex coele(tibus demiflum

I«

ffaiá T«

rnirísque extorquet fuppliciis.

Principes

in terras Ípiritum.

li

eui infideles focij furum diligunt munera, pue

Vincto àJudais in horto Gethfamani

48.

!

pilla non judicant.

Propter boc ait Domi-

Chriíto compedes fortaffis timentes Apo-

Tis

pus Deus exercituum fortis Ifrael. Heu con.

ftoli alas pedibus addidére , quibus Euro

N

folabor fuper boslibus meis, & vindicabor de

ocyus diffugerent; & vincula, quz fuérunt

tur

inimicis meis : nimirum poenas exiget. ab

pr&éceptori compedes ad capturam Difcis,

hoftibus, ad quosdixerat; /zper quo percue

pulis penna extitérunt ad volatum ; & qui.

l

tiam vos ultra? terra ve[lra defertay civte

manus paftoris devinxerunt ad poenas; pedes.

g

£ates veflra fuccen[a igni : valt modó poe-

ovium infltruxerunt ad fugam : Di/cipuli &«

pa

nas dare prioribus atrociores ; quia . antea

mnes velicio eo fugerunt. Quidhoc? aufu-

N

blasphemiis divino duntaxat derogárunt ho.

git ex familia Sarz, ex domo Abrahzunica

fl

nori, Numinique injuriam intulére3 . cüm

ancilla Agar, & ad in(tauranda familiz dam«

ni

nunc pupillo, & viduz fint damno, Gnon

na in terrasécoelo delegatur Angelus, cujus

n

ampliüs Deo foli, fed fuis viduis , pupillise

ope Agar fugax adSaram revettitur,& dam«

lu

que fintinjurij. Fortáffis mitiüsctiam egif-

naamiflz vernule repatantur flatim : &t ex

G

fet cum blasphemis ; at cum fimul eos no-

familia filij Dei aufugiunt omnes Difcipuli

hi

verit viduarum oppreffores, & pupillorum

Magiftrum relinquentes; vinculis illigatum,

&

direptoresinflaurat tormenta , accerfit in-

Judaorum rabiei traditum, & nullus coclo

firumenta torquendis raptoribus rerum vi-

dilabitur Angelus reparaturus hac damna in

duarum, & pupillorum aptiora: quia ul.

Chrifti familia ? nullus advolat ccele(tis fpi-

cifcendis noítris injuriis acutioribus gladiis

ritüs, qui non unam /Egyptiam famolam,

armatur Dei vindicis manus , quàm cüm

íed ut Apoítolos omnes à fuo transfugas

preeceptore revocet? ita eft : /nullus appa-

agitur de vindicandis contuxfïeliis,injuriisque

fibi irrogatis,

ruit Angelus, nullus Difcipulorum reverti-

47*

Aufugeratà Sara Agar famula, quá co.

tur ad Magiftrum , imó & Petrus, qui cze«

5

ram Deo nil iniquius;nilque coram homini.

teris arétiüs videbatur Magiftro adharfiffe,

bus vilius; ZEgyptia fiquidem ancilla au.

ab amore ad perjurium traducitur ; unius

dax, petulans, & fugax Lfmaele foeta : domo

ancille audito verbo & e& 4e sllà es Matth,

fii

Íola (ine comite egrefla procefferat peravia

26. cepit deteslavi, &5 jurare, quia non no«

viljet bominem,

Àn non fugá feedius per»

qu

fyivarum in defertum ; & quia hominum

nuilus eidem obviavit, Angelusé cclo in

jurium fuit? tantüm abfuit, quàd Petrusad

T

dr

terrás delapfus eidem à Numine ablegatur,

Magiflrum reverteretur: fedcur ut vernue

qui difrupto nubium aggere, fulguris inflar

la é deferto revocaretur ad reintegrandam

Chh

nitore circumfufus ad Agarem in eremum

Abrahz familiam ablegatur Angelus in Sur;

fud

venit: Cique invenifet eamo Angelus Do-

Gene[ 16.

& Jerofolymis ut Princeps Apoftolorum

C-Uï!

Matth.26,

mini in via Sur.dixit ad illam: Agar ancilla

non frigeret ad ignem przetorij, ne perjurio

i

Sarai unde venis? &6 quüvada? quarefpon-

averteretur foediusà fuo. Magiílro, nullus &

etia

— Mit à facie Sarai domina mea ego fugio, Di«

!üm

ceclo delabitur Angelus ? fed unus duntaxat

: 3'5",".

in

4n

AmoremDeiin hominem luculenter þj:odunt divinz Perfonz. eg

u

in terris ob(lrepit gallus , cujus cucurritu

M.

judei lapidare te , 88 iterum wadis. slluc ?

Jl

moneretur Petrus proprii flagitii ? Quanris

tunc ergo JTESUS dixit eis manifefie,

La4-

)fle

periculis obnoxize funt aulze! cüm vix Pe-

zarus mortuusefl : [ed eamus ad eum. Dixit

zrus illam ingreffusfrigere coeperit ad ignem,

,'le1

ergo Tbomas ad Difcipulos : eamus & nos, ut

l0$

fimulare cum foemina, & mentiri coram an.

moriamur cum e0:. Lachrymae Magdalenz

cilia: nifi dicamus in arte mentiendi, ita fe-

Qu

lugentis fratrem mortuum,non folüm emol«

liciter excelluiffePetrum , ut cüm mentire-

lierunt lapidem fepulchri , in quo quatri-

m

lh«

tur, vera depromeret ; fiquidem non . no-

duanus jacuit mortuus Lazarus , fedomnino

NY

verat hominem, cujüs venuftas inter milites

excavárunt, fregerüntque ; ut inde Lazarus

in eum fzvientes ea non erat, quam in hor-

redivivus relurgeret.

Ceffit faxea. durities

mi

lo

to viderat. Contempferat Magitter cohor*

fluentibus Magdalenz lachrymis , quz lapi-

tem, fed reformidavit Difcipulus ancillam;

If

dem fepulchri abegerunt: Mariía ergo csm

:'3653937'9

fi tamen Chrifti erat Difcipulus, qui aulam

veni[[et, ubi erat JEfus cecidit ad pedes ejus,

ln

[te

non coa&us ingreffus fuit , neque ante galli

j ESUS ergo ut vidit eam plorantem , &5 Tu«

cucurritum Magiltrum agnoverat , quem

bis

deos , qui venerant cum. eo plorantes infre-

deferverat ; & ideo fplendores ignis quaei-

muit Spiritu , €& dixit ubi pofuifli eum, &

lo

[dn

vit in aula, quia folem fuum fecutus à longe

Lazarum licet quatriduanum , vermibüsque

nitores petdiderat , G quos prope frigidos

Cfa

fcatentem evocavit é fepulchro , & lachry-

fontes ardoresconceperat, prope ignem fri-

mis reftituit. parentantis Msgdaleng ; fed

jus

if

gensextinxit ; fed monitus erroris à gallo

cur lachrymis emollitus Magdalene tam

obí(lrepente, Gtincrepante, adeb graadem

grande fus& omnipotentiz dedit 'Chriftus

V

concepit illicó dolorem, ut ejus magnitudi-

monumentum? an quia nobis effet docus

Jer

ni anguíta nimis aula, quz tantüm non po-

Jfla

mento, ne timeremus zgritudines, & mote

terat dolorem capere,forasegreffus per ftil-

tem ipfam, fi Chriítus nobifcumadfit? tae

äp.

licidia lachrymarum, ex oculis cordis patra-

metfi excubent circanos mala, nobis ad ine

tl

/m

tam culpamforas emiferit, ut intus gtaviüs

ternecionem infidiantia: fiquidem agritus

cor torquerent. arefcentes doloris fuperfti-

dines, & mors, que przfente Chrifto aufze

tes fpinz, exrvit foras E& flevit amarà,. Scd

antea non fuerant Lazaro ullum inferre no»

i

4b

fi Petri jactura graviorfuit, quàmilla Aga-

cumentum; eo abíente (latim & vivis abftus

0«

ris, cur non fuit illa perinde ac ifta per. coeli

lére, quafita opportunitate nocendi, cüm

(

Nunuum reparata ? nimirum quia in crea-

medicus abeffet.

It

turam, feuin Saramfueratfuga Agaris; &

Retinuiffet adhuc Bethania Lazarum fi

$o

[ti

perfidia Petriin Creatorem . redundaverat :

Chriftam non dimififfer , f1 egritado non

hecque caufa, cur Deus damna fua farcit

uf

infeciffet , nec corrupiffet Lazarum , fi é Be-

le$

garritu perítrepentis galli; & ia&turam Sarz

thania Chriftus non abtuiflet: fed fi abfuit

! («

per ablegatum in terras. Angelum, usque

cüm egrotáret, accer(itus poftea non agri-

[ü«

adeó in nobis Dei providentia exundat , ut

tudinem tantüm & corpore, fed & morcem

(2

fibi tantüm ttiilet,

Reverfure Agari fa.

ipfam abegit e fepulchro,

Verüm quid ?

mulzadSaram herulam, &coelo demittitur

ff«

quód Chriítus precurrentibus nuntiis, &

in defertum Angelus Deinuncius: conver-

l]üï

nartantibus Lazari zgritudinem non flatim

ffle

Iuro Apoftolorum principi ad magiftrum

cucurrit, fed maluit biduanas neCtere mo«

Chriftrum, àquo perjutus fe averterat pro-

4

ras? Anquia in difpari gloria, parei facili-

ul

pe igaem,cuculutus deftinatur obflrepentis

tas effet, & mortem vincere , & agritudi-

"n

galli,

nem difpellere? fed profecit egritudo, &

(lo

:5 L:

Ípes defecit, quz tandem cum mortuo La«

g

zaro confepulta ad feerorem usque compue

truit.

A

DEU bominum amans , noftri,

Quod fi adfuit ferus zgritudini di«

r

quam [ui fludioffor , promptior eff

fpeliendz medicus, acceffit tamen opportue

nus, ut redivivus recederet Lazarus e fepule

gas

4d noffras ulcifcendas injurias;

).

quam fuas.

chro: neglexit vivo opitulari, ut. mortuo

vitam impertiret ; hoc ell geminavit dilatio

il

b

42.

Uiffe Chriftum noftri, quàm fui (tudio-

medici decumbentis beneficium,fedL:szarum

[

fiorem ob impenfum in nos. amorem

excotruptione humorum non tantüm liberae

teftantur Magdalenz lacryma.

Bis

vit,fedetiam ex morte abflulit,& redivivum

u$

1

fuit Magdalena illachrymata ; fratri Lazaro

fororibus reftituit; juffit Chriftus fepulchra.

i

quatriduano, ac foetenti in fepuk(go, cui pae

le faxum tolli, fimálque attolli fpem foro,

rentavit; & Chrifto nonrepertoin fepul-

rum lugentium , quz cüm fratrem é fepul-

:rl

aäd

chro, & quem quarebat incampo: fedla-

chro refurgentem viderent tota vifcerum

chrymz , quas Magdalena in. funus Lazari

commotione turbantur,

Foetuit Lazarus im

M

fudit,calcaria Chri(to fuére, ut flatim ac-

fepulchro fororibus, fed nondum Deo,quem

iff

fs

curreret , G egritudini Magdalenz lugen-

putredo noítra , ac foetor corruptz vitz ad

tis, & morti Lazati. infepulchro jacentis

occuríum invitat,non ad fugam; ad mifera»

jn

etiam contemptu periculorum , ac Jud&o-

tionerm folicitat, non ad indipnationem. So«

f0

L2

*

T.

rum quzrentium lapidibus eum obrüere

lutus é morüs vinculis, qui infepulchroquae

gdeantt,

Eamus in Judeam.,

Rabbi nunc quarebant

triduanus jacuerat Lazarus plena inter vivóg

v

donatuc

$6

Difïertatïo IIi.

donatur libertate, nec de mortuo hil reti-

firo Chriftus. impenfiüs dudet levamini ,

quàm proprio,

net prater filenuum; eó quia fleterit pro

luculenta gratiarum actione ipfa mutaadmt.

Hinc acriüs ulcifcitarDeus,quz homi-

EL

ä

ratio beneficii: adeó valuerunt lachrymze

nibus inferuntur damna, quàm qua unigeni.

Magdalenz quatriduano parentantis Lazato,

