Chriftus interfogavit, vis fenus feri? hoe

t

tiam in alieno honore quafitura,

$6.

eít non proprià induítriá, non proprijs con»

[y

Ambitio mentiri affueta fe ipfam fem-

fifus viribus ? cum viribus deílitutus non

(

per ftudet fub alieni obfequij fpecie obtege-

poffet ita fibi fanitatem procurare , quin ab

ii

re, Plures fubit ad id labores , nec parcit

alijs praeveniretur: unde refpondit: Domi.

j

impeníis, neque folicitudinibus , dummo-

ne bominem non babeo : íeu ut expendit

:

do diuturnis incommodis fugitivum mer-

Hugo Cardinalis, sinifrum non babeo.

cetur honorem ; fed jacet plerumque in me»

Plures in aula Principis obnixé promo-

98.

f

dio magnarum cogitationum , & futiles ;

veri ambiunt ad illuftriorem fortunam , qui

vanósque. deprehendit ,' quos impendit la-

tamen homine , feu miniítto deflituti ,.

à

*

€

bores , concupito fruftratahonore. lufpa-

quo promoveantur , ab alijs (emper prevee

T

tiofis probatice pifcinz porticibus triginta

niuntur ; unde re&lé interrogari poflunt ,

0':

fupra octo annos ex paralifi languidus ja*

àn ad id promoveri velint , quod impenfius

«ucrat expectansaque motum ; ut in folici-

ambiunt? quia opitulante favore miniítri

tioris diligens pramium priítinz reftitue-

carent;feu accedente homine, qui apud Prin-

recur fanitati motz pifcinz beneficio ; ja-

&ipem rem agat, & qued obnixé expecunt

cebat & in illis quinque porticibus ingens

fedulitate,ac procerum favore affequantur,

languentium multitudo ; cecorum itidem,

Ex paralifi languidus totos triginra octo an-

claudorum , aridorum expectantium aquee

nos impenderat in folicita non minüs , ac

Enf, 110,

motum , àquibus przventus , qui diüturna

.. "D w o5 o UePe ^ 2V W

obílinata optate falutis negotiatione ; &

paralifi languebat; fpe fuafemper fruftratus

quot annis cum probaticz affideret piicina ,

fuit, quamdiu fanitatem ambivit pertinaci

quia homine, feu miniftro deftitutus, qui

gean, &

defiderio.

Hunc càm wvidiffet T ESUS ja-

€ei opportuné cpitularetur , meritó eum

centem , & cognovilfet , quia jam multum

Chrittus interrogavit , an vellet fanus fieris

zempus baberet^, dicit ei * is fanus fieri ,

€ó quia fine miniftro , qui ei patrocinare.

refpoudit &à languidus ,. domiue bominem.s

tur , quafi non videretur expetere, quod alij

non babeo, "Tametfi plures cum paralitico

"m.o "^ ouns MM M. Pt O^

totis viribus nituntur affequi,

tunc jacereht in quinque pifcine porticibus

Verüm fi languidus totos trigintaoclo

claudr, czciy aridi, unum duniaxat Chri-

"*f*a4

22*

annos impenderat ih. obflinara o

H

Vi

tze fa.

ftus paraliticum alloquitur ; quem etiam

lutis negotiatione ; non minorem plerume

L. N NME EM

fanitati eligit reflituere,

que apud Principurt miniftros laborem ime

97

Sed &i Chriftus paraliticum fanare jam

pendunt , qui clariore ambiunt dignitate

deftinárat , cur ab ipfo petit , an velit pri-

illucefcere: non enim folicitudinibus , ime«

ftinz reftitui fanitati? 7ss fanus feri? tru-

penüs, laboribus, demiffionibus, obíe-

ftranea viía eft interrogatio ; cüm parali-

quijs parcit ambitio , donec fugitivum afle»

tici defiderium miedicum interrogantem mi-

quatur honorem. — Affident promoveri am.

nimé lareret , nec fugeret : quis diuturno

bientes tota die uni affixi loco ,

UO pete

languidus zegritudine alutem non expetat ?

tranfeunti miniftro fua exhibeant capitis fuba

Auxdi EEEÓ ER o X — anm a

quis toto ardore ,& vires ,quibus deftitui-

miffione obíequia , & ideo diu (tant, ut

!OI.

tur imbecillis,& fanitatem,quá caret,non ex*

aliquando promoveantur : nimirum ambie

opret ? Id omnibus votis animus expofcit ;

!

tio, quas in aula Principis nundinatur dige

quod & fibi , & corpori prodeffe noverit ;

nitates , 'chariori femper emit pretio , &

quod fiad pifcínze porticus recuperanda fa-

plerumque cum furrexiffe arbitratur , fe prae»

t

nitatis causá deferri confueverant , qui

cipitem agi experitur; quia qua hianter

|

morbis varijs languebant infecti , fatis Ser-

nobis opramus , execrauones perlape (ung

"

vatori exploratum debuit effe ex paralifi

inimicorume.

languidi exardensvotum , cur igitur inter-

rogationem pramittit fanitati mox impete

$X

tiendz? Appofité ad rem noftrram Theophys

ï

latus ait : f/upenda paralitici. conflantia

aï lcm. 50

anvo5 babebat viginti otlo , & guot. annis

Bratdeata funt bonorte culmz'im,—

diberari 4 morbo expettans affidebat , &im-

tübus ambitio inbiat ; umbratiles die-

pedebatur À potentioribus proventus , mec

nitarum [Mendores . quos [pondet, — I fapits

tamen deflirit , neque defheravit : ideo &$

qui non finit, fe bisce allici fucis ; nec

- Dominus snterrogat eum , vis fauus fieri ?

deeipi larvis.

Mira fané fuit hujus paralitici conítantia in

Íalute quaerenda humaniter defperata , cum

Ui . fapit fucatos honores ; perinde

1004

fingulis annis pifcinz quidem affideret ,

ac vacuas defpicit umbras: bracteata

non tamen fuerit unquam fanitati reítitu«

funt, quz ambitio fpondet honoris

101,

tus , 6O quia à porentioribus przventus

ceulmina , qu quà altiüs con(truuntür , eà

nuaquam potuerit eam affequi ; fed non

profundiüs pracipites agunt , quos ambi«

minorem videtur admirationem ingerere ,

tio illuc urfit : vel fi videantur ftare, non

quódChriftus ex diuturna paralifi languidum

tamen fine curis , moerore , folicitudinibus ,

interrogarer , an vellet íanus fieri ? an ex-

ä

ideóque fola eft inexperta ambitio faftigia

gubirer priftina reftiiui faluti ? Sed bené

quarens , quae Sapiens expertus ambitiofiug

r

falt-

Ambitionis tumor honorum fugà elxudcn*dus]».

403

: fa.üidit—; char'övendu:iatur culmina dignita-

nifi cutas , folicitudines ,-'lit&s ; —»läqueæ inve-

tum cum impenfos exigant labores, fusós-

niunt; non naturz infidiatür latro,fed conge-

que diuturnos fudores, fed & chariüsetiam

ftoauro ; non hominem odit ambitiofus ,

confervantur. —Ille veriüsfelix ; qui fuam

fed in homine dignitatem , quam exambit ,

intra terminos moderationis profedionem

G enancifci fperat , fi decedat : alternantis:

includit ;. & ille mifer , qui nimium fplen-

bona fortunz fitim quidem movent, fed non

dere exambit ; quia tunc gravius necefsé eft

fedant; accendunt , non extingunt ; imó &

3l

; periculum fubeat; non eftnaturz inditum ,

aliorum inflammant cupiditatem., ;manus

Íed adícititig ambitionis vitium, celfiora

.

prurritant invidentium.

quatere culmina

?

natura fiquidem paucis

-Hydrope haud abs re dixeris laborare ;

/

107*

«ontenta vitam expetit à quovis alienam pe-

quosambitio inflat ; hi fiquidem rerum flu-

;ricülo: ambitiofolaeft, quz fallacibus in-

xarum quamvis plenos videanturhauftus e-

- hiat , addítque animos cupiditati , :cui in-

bibere , nonpropterea fitim ,'quá torquentur

; dulgete initium eftomnium malorum , ideó-

cextingu*upt.

Tametíi Saul Davidem im*

'"que qui ambitioni traduntur. , voluptati-

penfo profequeretur amore , quamdiu puel.

. bus mancipantur : & hinc jurgia , -diffidia

Jacum .cantus :ejus :non pulfárunt auditum.

Ootiuntur inter mortales, non extinguenda

'Cum primüm ramen audivit majori Davie

plerumque , nifi enormi 'humani fanguinis

dem plaufu celebrari ,* ccepitamor in Saule

effufione ;unde Seneca appofité fcribit : Z7oc

defcifcerein odium ; «coepitque'David liber-

| Eiff, X10,

Tpfi mibi dico, -quoties tale.aliquid perffrin-

tatis aflertor , ut proditor oculis notari , ut

git oculos meos ,

quoties occurrit domus

compelleretur per invia montium afcendere,

fhMendida , «cobors.eulta fervorum , letlica

& antris latitare , humantsque fe a(pectibus

:

formofis impo[ita calonibus.

Quid mira-

fubducere; -neque fola videbatur ad falus

yu ? quid ffuper? pompa eft , oflenduntur

temfuga fufficere; coacto fiquidem exerci-

ifle ves , non po[frdentur ,. & dum placent ,

'tu Saul corpit acriori animo eum perfequi

neque ab'.ejus internecione ullis videbatue

| &ranfeunt, — Ad vweras potins te converte di»

vitias , difce parvo effe contentus , &5 1llam

poffe incommodis coércerí , laboribus de*

tinerl.

PT

vocem magnyus , Atque animo(us exclama

Dormiebat nihilominus in tento«

babeamu aquam , habeamus pollentam.s,

rio , haftàmque terra fixerat , & quidem

*

jovi ipfi de felicitate centroverfiam facia-

nonnifi ftulté

3

quia fi olim erat Regibus

7244 ? licut enim Jupiter extra aleam cenfe-

pro fceptro , non debuiffet indulgente Prin-

batur periculorum , extra difctiminum con-

cipe fomno terra infigi , fed vigili manu cau»

troverííam , extra turbulentioris fortunz

té cuftodiri, ngreditur David tentorium;

tumidas tempeítates ; ita qui paucis vivit

defixam, quam vidit, haftam abítulit., non

contentus , nílque ex ijs, qua ab alijs im-

ut revera auferret, fed effet reddíturus: fi-

penfüs quaruntur in divitijs , honoribus ,

quidem dilapío jam temporis intervallo Sau«

officijs, dignitatibus ambit , veréextra om-

lem excitat dormientem , periculum decla«

N

nem vivit controverfiam,

tat, & haítam rellituit, .Ecce baffla Regis

KQ -Rggc 2'6

'3OI,

Fucati funthonotes , larvatze ä*igditat'es,

tranfeat unus de pueris Regis , & tollat eam,

ügaces fafces , fallaces divitie ; cadit po-

65 ait Saul ad David : bgnedillus tu fili mi

tentia in caltris , deflorefcit in magiftratu

David, & quidem facienFTacies , &5 potens

'59

purpura , & licentia in principatu volupta-

poteris. — Abgt autem Davidinviam fuam,

tum adblandientium eít virus occultuam ; &

& Saul rever[us eff m locum fuum , - fed (

licét in extima cute arridentis nequitiz lz*

Saul totis viribus , omnique conatu Davie

tam faciem videatur pre(eferre , e(t camen

dem ad necem quafierat ; cur modé exper.

abítru(z calamitatis illecebrofa fallacia , le-

gefactus € fomno , cui indulferat, ab in.

thales (uccos calliditate fallendi grata illinit

coeptis defiftit , domuümque repetit? &

dulcedíne ; & ubi quis epotaverit , fentit

quomodo laudatur David BenediCtüs , . (

ftatim hauflam graffari in. fe petniciem,

pauló ante fugillatus mortis damnabatur fi*

Quem vides amictu elatiori fulgere conípi«

lius ? quia nimirum bafta habebatur tune -

cuum in purpüra 5 hoc idem , quo fulget ;

regni infignes perinde acnunc fceptrum in

fordibus coémit , quos enim arrogantium

tefferam affumitur Regni , & quia credide.

faftus priàs debuit perferre? quas fuperbas

rat Saul Davidem enixim haflam concupifce-

fores matutinus falutator obfidere ? quot

re, & Regnum defíiderare , eum fuit ad

tumentium contumeliofa veftigia in clien-

internecionem infécutus : verüm cum pria

tum turmis priüs przcedere ? ue spfumetiam

müm agnovit in fibi reftituta hafta Davidem

falutatum fübfequens pompa fuccederez , ut

eidem non inhiate , nec Regnum ambire ;

100

loquitur $. Cyprianus.

ftatim exuit odium, iras repoluit;priftinim«

Hceft ambitionis indoles,)non animum

102,

que accerfivit amorem : non infequebatur

uno oppugnare affultu , fed flectere , ducere,

Saul perfonam Davidis ,

fed in Davide

& cum voluptate quadam in perniciem tra:

ambitum Regnum ?. & cum primum novit

here: ideóque malé (ibi confulunt , qui fe

Davidem ambitione vacuum , omnem ab.

finunt ambitione duci ad congeftas divitias ,

egit malevolentiam , & tunc David omni

ad fortunam pinguiorem , ad honoris nito-

fe periculo exemit , cüm haíte renemciavit:

res , àc dignitatum culmina, in quibus non.

omnem excuffit à fe ambitionem, qv3 Saul

Verani de dffellióus dom. Lt,.

Eec 2

poflzt

*

Diffetatio XVIlL. -

404

poffet fufpicari, Davidem Regno inhiare.

&z future prolisdolores fuflinent , anguoc

Rabbanus cenfet;in Aqua fcypho legis gra-

ribus torquentur ; ita ambitiofi dum evani-

tiam adumbrari , ut & inhaíta Regni poten-

das fpesfovent , & concupita anhelant mu-

nia, perinde ac parturientes acribus adue

[ .* 2* . -*-. . T. w .

tiam : fcypbum aqua , Caitiple) legis gra*

tiam abflulit, & fceptrum Regni ? ideóque

runtur doloribus; & dum altiüs exambiunt

tumidioribus velis.eequora trajicere, inílar

cum primümrex reftitutione hafte,certiorem

Saulem fecit, à fe minimé Regnum ambiri ,

navium Tharfis varijs impetiti procellofis

SciteAmbrofius,

Saulis gratiz fuit plené reftitutus ; quia

flatibus naufragi pereunt.

Saul non odio perfequebatur perfonam Da-

Hoc ip[o pernictofior ef] ambitio , quàd blan-

vidis, fedin ejusperíona ambitum regnum :

da quedam esl conciliatricula dignitatum.s ,

& dum vult ejfe fublimior , fit remiffor ,. &

ecce quot pericula ad fe ambitio accerfit ,

uot hofíles fibi infidiantesexcitat , quot di,

nonnullis interjectis fubdit : 4icer fortz[s

fcrimina fibi adornat : nil ambitione turbue

aliquis , quia folus , qui malum fecerit , ti-

lentius , animum erectum fi femel invafe*

»et 5 tamen qui mare navigat , plus timet 2

é contra ia immobili terrarum flatione con-

rit , omnialabefa&tat ,omnia pervertit ; om»

ni machina, & quovis tormento fortiüs,

fiflens .non.[oler. timere naufragium * at f

fingula expugnat , omnia fus déque vertit,

mobile con[cendat elementum , frequentios

GLevertit,

ribus obnoxius fit periculis : fuge ergó [aculó

Io

d.

.^. Quid aliud mtindum totum evertit ,

mare , & naufragium nontimebis : & fi frem-

quenter arborum vertices [irantium verbee

xrimos homines fubvertit , & totum huma-

num genus inimum detrufit omnium 2rum«

rent flabra ventorum ,. foliditatis tamenzo

narüm , Rifi una in primis parentibus am-

radicibus nullus occafus ef * at in mari fu-

l

bitio : cum enim fallacis ferpentis fibilo in.

ventibua Uentis , quamuvis non omntium [em-

flamroati metas. feftinarent Íuz conditionis

per unaufragsum j omnium tamen femper pe-

tranfilire , principatum exambientes Divini-

viculum. Ita etiam adverfus flatibusnequie

tatis Genef, 3. Eritis ficut Dj ftatim de

tia [piritalis nullus in arena , vel in falo tue

tus eff : cim & naves Tbarfis vebementi/ape

paradifi felicitate exturbantur , damnantür.

ue ad culturam agri peliiceis tunicis fordi-

firitu conterantur.

] 4— — 94« T 9 9 E

ProbaturusA mbrofius, ambitionem tunc

dati , tellurénque proprio rigandam fudo-

10f.

re, quo pane velcerentur laboris , & affli-

lapfum ,ac remiffionem moliri, càm altiora

.

L]

f

€tionis

ecce cum honore fulgerent re-

contendit , naves Tharfis flu&ibus equoris

du

gum.in vilem dejiciuntur fervitutem, quia

decumanis exagitatas producit , quis ven-

T

quo ambitio altiüs enititur , eà profundiüs

torum impulfus diffipant : extolluntur unà

le

conterminum fibi apparat pracipitium : pule

cum tumore fluctuum veluti ad fidera naves,

Ít

chre Tertullianus. D de oríginis loco ex-

Íed mox cum ijsdem deprimuntur quafi fe«

Z/E& d pal-

pultz fub aquis; has procellas ciere contene

di

zeriminar pellitus orbi , t metallo datur 2

atf

f*.hd €ap» À.

contendit quidem ambitio altiora tangere ,

dit ambitio , ventorum emittit flabra, qui«

bus hominum . cogitationes perinde ac nae

fi

fed ruinas fibi folicitat : ambierunt proto-

arentes Numini pariati , eritis fieut D.

vium catbaía tumefcunt; fluctus excitat de«

inf

ur

ti, acfervientium numes

«

fed é regno det

cumanis inflatiores; urget mox furfum, ut

to adíciti ,

G

d

*fecus ac mancipia metallo

deprimat deorfum : fic homines haredes de-

Ó

data ignominie notis inuruntur ; pel/zwe

lirij primi parentis , ambitione ita femper

[

orbi ut metallo datur , non amplius Íce-

pulíantur , ut procellis contriti furfum, &

hii

pirum manu tenet

; quo nutu imperet ; fed

deoríum jugi rapiantur viciffitudine ; quod

D7

liconem tra&tat , quó telluris glebas , ful-

fi equora trajicientes, pralertim excitatis

t

cósque terr& ag,

at ; non amplius regali ful-

procellis flutuantia, capitis affolent vertigie

Qu

et throno , fe

mmelaborare; ambitio ipfa rationis eft verti«

d pulvere fordidatus laborat

2li

in agro5 non

ampliüs delicijs affluens quiefcit

g0; quzficutomnia ad fpeciem circumvol-

le

(ed fudore madidus laffatur in

in umbra ,

vit , fuisque elocata fedibus nutare facit s

f

fole ; & quem ambitio ad Numinis thro*

ita , qui hac laborant phrenefi ambitiofze

$

numurferat , erumnofum detrufit in famue

appetentiZ , continua nutant vertigine , &

f

liium. Quid? quéd ubi ambitiofis cogi-

frequenti lapfu, dum nituntur irrequietis vo-

Wij

tationibus caput tumet, ex cutis dilatatio-

tis afcendere, in imum deprimuntur: quia

i

ne nonnifi dolores fperari poffunt , &t ango-

ambitio , quó altiàs enititur , eó femper

p

fes; ut enim ajebat David. — Jbi dolores.ut

profundiüs deprimitur , & eó eft lem eg

E

(oi

P[al, 47«

ruing vicinior , quó culminibus ex«

arturientis , in [Diritu vebements conteres

Qu

naves Tbarfis.

celfioribus eft proximior, !

n

Quemad

tüi

n/zqdumv parturientes fpe ille-

BN

ZEN

ex

À

—— —

M

J.

.

li

91-

Qu

RL

: Dis-'

W

ET

895 €4o;) d

äïääæä?äæäïæFäæäæäæä?&ä&æ&æ

)t/xl

eiecgeeqeepectocto

L d H EC

IX/N/X/X

demspeqoqeqeapopeposospdisosta

äääää&ääääææääääääääääääääää

lyt, &

DISSERTATIO XIX.

Solerti fuga declinanda cft adulatio, quæ

cuimn amlco obíequitur vultu; ammo per -

fæpe infidiatur hoftili,

B. L

Ajänlatzo larvata eff amicitia equo infr (dens Tioiamo l?aj?zbu.f fæta j

prapterea fugzerda ut inimicas mom audienda ut. amica,

i.

P d

252

C

c

.ä,

Ulla przfertim in aulis

€eant $ fpecxc praftiti obfequij adherent ;

:

J2

j

animo tamen innubilandi; mellea effundunt

Md

CAES

l77

principum inter proce-

a

"N

Y

£

.

rum ; ahorumque illu«

verba,cüm moliuntur toxica fpargere 5 lam.

w/&

4-

E

ftrium virorum cotus

s

LA

bunt linguà , ut dentibus mordeant , ofcula

f

21

a -

graffatur peítis deterior

labijs figunt, vulnera ut infligant 5 laudi-

NX

P

ij

bus mulcent , ut convicijs ladant : hinc Au-

N

x

SSL

b

affentatione , quae ore

E

E

*

ridente, fronte ferena,

guftinus ait: Plus perfequitur lingua adu-

Ip Dfalm.ó9o

tof,

Et cut,

vultüque hilari fe infi-

latoris , quám manus interfetloris.

nuat verbis placitura mellitis; cui fi larvam

nam placebunt lenocinantis adulatoris blang

detraxeris , obtutu bafilifci non nifi neces

dimenta, fi vulnera funt interficienus,

molitur ; verbis Ambrofiam exhibet, letha-

Hc adulantis vaferrima indoles eft;

i.

lenocinijs verborum , mellito laudum come

le datuta aconitum 5 ferenitatem extima

fronte fimulat, fulmen mox vibratura; lau-

pofitis artificio, infinuare fe in prepotene

dum flores ftudiosé concinnatos porrigit

tum gratiam , eorümque aucupari bene«

amicà manu; fed rofarum veluti dumetis

volentiam: congerit laudes fupra omnem fiv

famam laceratura, honori multiplex vulnus

dcm, &tunc aureum jacit hamum, quo tu«

inflitura ; detre&acque diffutas diffidijs ne-

tiüs alliciat , & incautum piícem in fluctus

ceffitudines amico re(uere foedere, quo alie.

ante aulz pelago expifcetur, — In id vel ma.

no fciffu triumphet, fcité aiebat Plutarchus:

ximé incumbit ftudij , ut parata femper ha«

implicant inimicitjs amicitia nos, lib. cui

bcat praeconia ; praíló eidem fint laudum

titulus.

Qua ratione ex inimicis emolu-

lenocinia, preconiorum blandimenta, qui«

mentum l'dpld/!o

Sunt enim larvatee amict-

bus tum corporis, tum animi dotes demul.

tix, que nonalio dele&antur equo vehi,

ccat. Si quem noverit, vel Prmcxpxs favore

E

uàm Troiano inimicis, oditsque foeto; nec

affectum, vel fublimiori infignitum honore,

alios affolet exhibere codicillos, quàm Bel-

ftudet ernatiffimá laudum phalange obfide-

lerephontis ; feu. damna fub fpecie bene-

ré, quó eum fibi devinciat; móxque omnia

pollita fuz di&tionis inflata explicat carbafa,

ficij.

&

Sunt enim adulagtium amicitiz , quæ

& afflante aurá impudentiz in altum evehit,

prafertim fi noverit , eum avidiffimas au-

fub beneficentig larvà odij caufas agunt, &

inimiciti2 fovent igniculos , quibus minüs

res crepantibusadulationum büccis praberez

nititur hac arte ejus fibi benevolentiam ca«

cautos illudunt ; nemo eft, qui ab inimico

palam accedente non abftineat, caveátque,ne

ptare, & intimiorem inire cum ipfo amici-

.ä

tiam, qua valeat , que mente cogitat, &

€ordis arcana ei innotefcant : verüm fiami-

Gitià larvatus accefferit, ftatim pedioris in-

corde abícondita fervat,fcire, quo tutius ob«

timioris fecreta uti fideli Achan concredun-

effe eidem poffit, quia ut fcité Chryfoflo-

tur; & tunc grav:us Ixdit, cüm fub larvá

mus: Sicut fieis oratoris efl. diclione per-

Ip polie, Ib

$e

Amicitiz toxica apparet evomendaa tergo :

fuafiffe , & Medici mediciná. curaffez ita ad.

externa facie amicitiam fimulat, cüm inter-

ulatoris eff finis fuaviloquio deæpwjä, quia

adulator in obfequio amicitiam oftendit ,

nb adverfarium agat, & capuofas infidias

larvà contegat eblandientis amicitise, Sunt

cim in anitno odium foveat; comptus eft in

qui virulentiffimá corroduntur invidià, quos

verbo, fed turpls in facto,

etiam odium ad infaniam armat ; G tamen

Hanc veritatem comprobavit Samfon,

L

ut tutilis» commodxusql.c proxumtate hQ*

cui ut eximia , ac inconcuffa praedito forci,

Ee-vj

tudine

^

406

Diffeitatio XIX.'

L

tudine fe p!ürcs adjunxere, áthicitiam men-

& ifle pauperum imprcbatïurBas-; quas à fe

Sudi- o3e. titi, cum verfutis odij pleni. effent: c2»t

arcere nititur : flomachatur ille ' ex indi-

PI'

L Àle

(

cives loci illius viduffent eum , dederunt fo

gnatione? exardetiíle: impudico ille zeftuat

amore? nititur iíle affentationis oleum huic

H

dales triginta , ut effent eum .eo , nimirum

f

erant cum eo ad fpeciem, ut obfequeren.

injicere fornaci: -otio deleélatur ille? to-

H

tur veluti amici , cüm tamen reipfa obfide.

, tus eft ifte in multiplici laude, quiete cor-

,poris, animíque tranquillitate commendan-

e

rent , ut adverfarij ; affeclata in vultu lati-

l

tia amicitiam fpondebat , cum internum

da: favitille ? fomenta iite fuppeditat. ;

sm n

- damna inferre alicui medicatur ille2. & fta-

ii

Ip cap.14»

odium nonnifi excidium cogitaret ; :fciré

Hugo Cardinalis ; Dederunt e: robuflos ju- — . tim afte ad id

4

gudie,

r

vortatur , fuámque. exhibet

L

venes, qui voce tenus [ocj ejus dicebantur;

- "Induit affe

7«

L

fed ve cu[lodes ejus evant , ut [cilicet .tene-

ntator-mores prapotentis;

TYOnt eum.

Gradiebatur Samíon qua(i ad

non ut ei profit eblandiens, fed utobfit, ac

honorem multiplici flipatus famulo, fed re.

Àn difcrimina eum trahat;cui adulatur: acriüs

vera copiofo cinctus fatellitio ; .adhafére

.enim fzvit affentator crepantibus adulatio-

plures ut amici ; qui füb larvá atitiz le«

.fum buccis, laudibásque fucatis, quàm di-

ïä

thale tegebant odium,

ftricto gladio apertus.hoftis, unde Augu.

$*

Etiamnum plures adeum accedunt mentito

flinusait; Leniusdebet putqri » : quod | gladso

Lib, de

l

Baptif tom-

t

cbfequio, quem favor Principis ad pinguio-

minante , :qua'm«quoqd*lingu;: a4dulante com

zra Donat

rem evehitfortunam , cum tamen nonnifi

EE 777727277 -

Fuit :'fempet genus adulantium

l

t

odia contra ipfum foveant, eb quia quam

infidum przpotentibus, & fperantibus íal-

ipíi fperaverant dignitatem , fuerit ille e-

lax. Ect Tertullianus, cum E:hnici Chriíti ? '15'".1'3"'

Pe

radus: funt etiam qui limina terunt , ad

fideles criminarentur , «eóquia Imperatori- ^^? ?*

nutum parent, adítant, ut obíequantur, &

bus nec plauderent , nec a(fifterent,reipon-

nulla pretermittunt adulationis officia; quo-

det,cósque fimul carpit, inquiens: Jpfos Qui-

rum tamen animus non eft infetvire,fed po-

rHes , 3pfam. vernaculam ,. feptem. colium

Gu um . L alb - uB ORE die

tius [evire; mens noneft implorare bene-

plebem convenio , au alucui Cafart [uo parcat

ficium , fedarcana explorare, quó poífint

slía lingua vomana? Testa efl Tweris, tefes

validius nocere;s & hi amicitiá larvaci,fuco

fcbola befliarum , ac ( diceret : piures no-

adularionis, quod intus fovent odium ob-

vimus ob proditionem, vel fraudes in Czía-

)

tegentesinimicorum agunt partes ; & quae

rem commiílas , & ejus latera flipantes,vel

fluentis fuffocatos, vel beítiarum moríu di-

adverfárius nullo poffet ttudio coníequi,do.

Ícerptos, Plures nituntur. Principum affis

loía affentatione amicus affequitur fraudu-

€.

lentus.

dere lateribus; nonut eos fuis fulciant hu«

P

lerique etiam verborum utuntur le-

metis , fed utlinceis oculis intimiora pene«

nocinijs ad captandam gratiam,animos ti-

trent;ut peéloris arcana eruant, qua parata

tillandos , non ut ijsdem profint, fed po-

pecunia holtibus divendant: & hi dicuntur.

tiüs obfint , quos acriter perftringit D,

adílare fub larva- famulantium , cüm revera

Lib.4 de

Bernardus inquiens: Docuwerunt hinguam.»

odientium íe numero adícribant.

Scimus

u;.'j»'d.

fuam grandia logui, cim operentur exigua,

Caffios, Nigros, & Albinos pro Imperato-

largi[mi promiffores , & parciffmi: exbibi-

rum falute fumptuofam obtuliffe hoítiam

tores ; blandiffimi adulatores, & mordaciffi-

Numini; fed fcimus etiam eosdem armatos

mi detrallores $. fimpliciffmi dz]imulatore"q,

irruiffe incuríam, hinc Septimius: Oznes

& malignifni prodiuores,

En in quot íc

ii fb ip[a usque impietatis. eruptione , &&

difcrimma injiciunt, qui hujusmodi parafí«

faerificabant pro: [alute./ Imperatoris , &f ge-

torum, ac ficophantarum ambiunt conífote

nium ejus dejerabant, alj foris , al intus,

tium, expetunt contubernium ? — Quid e-

Alios fcimus palaeftricam exercuiffe, íed ut

nim expeStandum abhuius furfuris homini-

ftrictà gulà vitam eriperent , alios pocula

bus, quiin id tantüm ftudij incumbunt , ut

mifiife venenata, fed ut fub larya pracftiti obe

]

omnibus annuant, improba probent;furos

Íequij necem inferrent.

veüdant, dummodo fpes illis affulgeat, vel

Quin etiam cacodeemon, qui miferum

lautz meníz, vel alterius commodi ? Quis

invaferat, fepulchrísque incluferat adven-

hifce fidat adulantbus ,. qui alienos affectus

tanti Chrifto obviam ftatim proceffit, acal«

ftudio induunt, non amicitiz gratiá, fed vel

tioribus clamcribusejus coepit altiüs deprae. -

proprij commodi causáà , vel ut inde occa-

dicare magnitudinem , & humi procumbens

fionem venentur aliquid aucupandi. . Ridet

mira, qua jam patraverat recenfere, cüme

al.quis prapotens? & rifum imitatur, qui

que eum timeret, enixim rogat,ne veliteum

eidem adhzret adulator :

moret ille ob

torquere: PVzdens JESUM 4 longéà cucurrit Marc sev 6,

prematuram parentis , vel uxotis necem 2

& adoravit eum ,. & clamans voce maena

P

in lachrymarum imbres videtur & affentator

dixit : quid mibi, & tibi 3€5H fi/á Dei altif-

liqueícere: morbo tentatur , vel dolore

fimii? adjuro te per Deum , me me torqueasd —

diícruciatur in intimis viíceribus? morbum

Quis non putáflet acceffiffe. cacodoemonem

& iite (imulat, dolorésque, quibus afferit

lt

ftudio ob(equendi , mirísque ab iplo gettis

ie in preecordijs acriüs torqueri ; faítidit

plaudendi causá, ac laudandi officioío defi.

illc frequenies ad ie miferorum acceífus ?

derie ? Quis non credidiflec Chrifti: maje-

fitatem

E

- Adulatio fagi declinnda;cum blanditurjnfdiatur, 4og

:

flatem ipfis adorationibus non conteftari

famuli obfequentis ,. fed' animo hoftis in«

É

H

pretendiffe? Et. tamen eaerat ferpentina

fidiantis .

A

doemonis verfutia, ut. ipfammet adoratio-

amicus David ad Abfolou locutus est ad eum.

; Chm veuifet Chufai dracbizes zaäeg.if,wä

K

Hl

je

nem, magnitudinisprociamationem, plau.

Salve ex, falve Rex. — e4Àquem Abfolom

d

fümque emiffum contra Chriftum armave-

bec eff inquit gratia tua ad amicum tuum s?

le

rit, quem deprimere tuünc fatagebat , cüm

quare non ioifli cum amico tuo?. vefpoudíte.

extollere niteretur: fcité $. Petrus Chryfo*

que Cbufai ad Abfoloen : mequaquam quia

.

3?1' max7,

logus: Timet tergiverfator , & fimulat , fa-

dllius ero, quem . elegit Domtnus ,. £ omnis

i

zeraur filium; fed ne Deus intelligarur folita

populus bic , & univerfus Ifrael, & cum vo

3nanebo.

arte contendit : Adjurat Deum per Deum,

Mirum fane,quód defertor Abfo«

ut alterum videri ipfam faciat , ut adflan-

lon Chufaium carpat , eà quia amicum de-

[

(

tium decipiat , fallirque auditum « nifienim

ferverit, eüm Abfolon non folüm à patre

tagnitudini plaufiffec Chrifti , nifi demiffo

defecerit, fed patrem etiam Tyrannide ine

l$

)

in humum vultu pronns adoráffet; nifi ob-

vaferit, An non etiam fcele(li, ac enormios

fcquia przftiturusfupplexacceffiffet; &dver-

ribus notati deliclis fibiaffeClata czcitate ad.

[*

l

farius apparuiffet adítantibus; ideóque te-

ulantur, cüm ezterorum defe&liones dam-

rg'. Tib d

€turus, quam animo fovebat inimicitiam

nabili intüeantur perfpicaciá ? quia animi«

NE

larvam induitaffentatoris; ejus extollit po-

tüs Abfolon à patre defecerat, cenfuit Chua

| B,zpn'/ 73

Ia Dogat,

tentiam, laudesrecenfet , quibus & dolum

E Yor ss

ectione fibiadherere, eüme

;

tegeret, & adítantes deciperet , fallerétque

que inter pfi

mor

gadmifit proceres. — INe.

|

auditum ; cum enim appareretamicus, ho-

que alia hujus pr

Ls

tionis caufa extititz

TEU aflgæl,

ftis non credebatur: fatetur filium , fed.ne

nifi quia Chufaius fà

uílis, ac repetitis ac«

E FA

JDeus intelligatur folita arte contendit , non

clamationibus electionem approbavit Abe

n

refpondet os aflertatoris cordi laudatotis,

Ü

Ífolonis ad thronum , cum tamen ipfe dé

aliud os deptomit, " & aliud cor contegit ;

alio Rege cogitaret ; non gaudebat dé Ab-

verba funt-mellea, fed vifcerafellea; obfe«

folonis acclamatione ; fed de votis proprijs,

i

quium vultus exhibet , fed precordiaodium

quibus in animo erat. alteri infervire Regis

fovent. . Pocula videtur neclarea propina-

applaudebat quidem Chufaius ore Abfoloni,

l.

re, fed ut toxica milceat, venenisinficiat, -

fed intimo «orde Davidi ferviebat ; voce

"

2«

Id enim adulantis proprium fallacibus

Abfoloni gratulabatur, qui defiderio Davi.

-J

blanditijs, mentitis ofculis, larvatis ample-

dem herentem throno falutaveratg pri-

xibus odia velare, inimicitiam tegere , &

mum inter Procereshonorem Abíolon Chu.

parata damina obducere : mentiri fiquidem

Ífaio dederat, fed'hic cüm piam texeret frau.

affueto nil magis volupe, quàm adulateria

dem excidium fufpiraverat filij; quó pae

humilitate decipere, mente fingere; G a-

trem ab infidijs vindicaret: üm dixit, us

liud velle corde , aliüdque ore polliceri fcit-

ero, quem elegit Domtinus , " Abloloni vide-

od

«ue laudum oleo ita demulcere, ut proluce

batur quidem voce adhzrere, fed corde Da-

tenebras, pro die noctem , pro fole caligi-

vidém ampleétabatur,

Perfonam adulato;

ä

mem injciat : quem enim laudat prafen-

ris induerat Chufaius, ideóque aliud verbis

promebat, cüm aliud corde fentiret; ut

tem,damnat abfentem : An non hoftem agit

aífentator , cüm demulceat,& feriat ; blan.

inde diícamus non effe credeadum adulans

diatur, &laceret; ofculafigat , & vulnera

tibus, fed laudatores perinde ac hoflés

infligat? hac enim hoftilia funt , coram li-

effe declinandos, iíti enim manu, & gladio

IE

nire, & dista, ac facta probare, & ubi mox

feriunt, illilingua, & convicijs vulnetantg

laudatus abeft, eum convicijs impetere, ho-

ifti corpusledunt , fed' illi. honorem peria

M

nori detrahere, famam dilacetare ? quid a-

munt, famámque dilacerant : fcité Ter»

liud hoc eft , quàm dexterá manu fudores de.

tulliagus de adulatoribusait ? Qwinumwe fce« ,. Hþälogm,

tergere, & finiftrà vülnus infligere ? de-

lef arum partium foci, aut plaufores Qotfi- cap.3s,

mulcere altera mauu , & altera. cutem cul.

die revelautur ,. post windemiam parrici-

tro difrumpere, viícera difcerpere? Quis

darum vacematio fuperfes , quam elatiffr-

aífentateribus fidat ? fi laudes laudibus in-

zis, 8 clarifimis ducernis veflibula enubi-

l,

gerant, firenularum credas voces, adblandi.

labunt , quam cultiffmis , & füperbtffmie

entes quidem , fed fimul enecantes; fugiat

tboris forum fibi dividebant , non ut gaudia

has noxías firenulas quisquis imperat, aliíse

publica celebrarent , fed G vota propriajam

que praeft, fugiat affentatores, hofles fünt

edifcerent , & in liena folemnuitate exema

amico tecti velamine: linguas fugiat men-

plum,atqueimaginem [pei fua snaugura.,

daces, venena apparant, dum dulcia edunt

Yent , nomen Principis in corde

Mib

verba: fugiat hanc orisvarietatem,qua for-

mam menutur, & fub ovila pelle lupum te-

git fame rabidum ; fub amica, mollíque

p

Ípongia novaculam obtegit perimentem,

1o,

Ad Abíolonem defertorem, acà patre de-

-Boä&)oää |

ficientem prematura ambitione Regno in-

biantem confagerat Chufai, fpecie quidem

g. I1,

' Diffetatio XIX.

408

müm adulari didfgft in ofculo, jam charitae

$. L.

tis ttansfuga pecuniam exaélurus veíanse

coborti Deum tradidic Magiítrum , & vita

eAdulatio bumanos confundens

mundi mortis corruit in amplexum 3 quia

|

affeélus amoris: (ymbolo abutitur , odij

illi volupe erat pro omnibus emori , mot-

efufara letbale venenum : amorem pro.

U

