aliena felicitate miferum effe,

Etid tantum

Non folàm in paradifo fuccrevit invi-

38

ineít invidize boni, quiade (uo fcelere prome-

dia, verüm & extra ejus limites exitiali

ritas exigit poenas , quas & librmaturat, dum

propagine fe illicà diffudit ; ope fiquidem

Verani de Affectibus 1om. I£,

n mm

"-—99 — od

. Caini

642

: Differtaio XXVIE, 1

Caini etiam intérignes ; & vi&imás fo*

téfle, & hanc Prophetz felicitatem invidia

um effadit vírus : ignis de fummo coelo de-

proftravit: vermis , qui dente famelico me«

lapfus ; & vi&timias depafcens Abelis , noh

dullam planta corrofit, livor fuit , & vermis

fuas ; invidiam fuccendit in Caini pe&ore ,

invidentiz ; qui intranoctem umbratiles illas

ut nihil jam nifi cedem fratris animo volve-

delicias , Dei agriculturam ; & Jonz hedera-

ret , omnésque pofthac vi&timas contumaci-

ceam diffipavit hzreditatem. — Quid eremo

ter ejuraret, Nullus eft locusab hac peíte

illa facratius, ubi Deus ipfe factus homo ádee

tutus , curà nulla &tas quamvis tenella ,

rat , & quam fua praíentia facraverat ?. &

nullus. felicitatis flos inceperit five in coe*

tamen ibi ignens invidig ferpens populum

lo ; five in terris germinare , cujus venu-

?ro&ravit Ifraélis,

ftatem livor invidie non corruperit.

39.

Quatuor poffumus in invidia perpen-

$. IY

dere ; nimirum quód ubique locorum na-

Écatur ; cità fuccrefcat ; raró emoriatut j

Invidia "veluti Ebaenicis. emula ,

& jugiter noceat, faümque effundat ii ho-

Ubique na-

J9é carnifex: fe ipfam interimit , licit

fninum perniciem venenum.

non ioriarur ; quia [e parít , cám fuo livore.

Ícitur invidia, quia nec loci reveretur fan-

p*e/ri: j torquet

fe» non ut pereat , fed

&itatem, nec vigilantium tirüet excubias ;

QIUAL,

neque facies jejunio emaáciatás , néc corpo-

ra cilicijs ,

faccisque poeuiténtize. induta

" 7rBiquena(citur invidia, & citó'adole* — 4r.

exhorrec , ubijue fuum effundit livorem :

Ícit etiam in agro Domini, in quo

& quia ut vulgara fert paroemia , fíra pe*

piixta ftünieüto fuccrevere zizania

ticlivor , perflast altiffma venti , primas

inimicorum;]udaic& invidig feges equecitó

:3

fuas in ceelo radices invidia Lucifero ger-

pullulavit , ac ele&torum frumentum chris

màna egit , übi & pullulavit; in terreftri

ianorum: fed frin ágro zequé cico cum frus

paradifo Ade cozva non recufavit ferpen.

Ipento creveruüntzizanias in vinea támen tata

tis ali ubere , oregigni , mendacijs enu-

diüus effloruit vitis , quam iuvidia vindenias

triri ,. verfutijs , ac fallaciis fucereícere,

rét.

Cüm primüm excoli ceepit Chritti vi*

Yn ára jufti Abel monítrosé prodijt , ubi ne

nea, matutuit in ipfa botrus fellis ; invidiad

livor venenatos fuos dedit fructus. — Hiso-

minor videretur . Salamandrà , flammis uía

Mattb. 10.

pro pulvinari, ibi quievit , non ut facrifi

vilimi una borá fecerunt ,. & pares illos mo-

^. 12,

cia Íplenderegt Abelis , fed facrificantem

b fecifló , qui portavimus pondus diei.t a-

ut maélaret , & viclimam con(ílituerer li-

fi».

Vix ceeperant Operarij per paucasLo-

ä

4h

voris ; ex flammisé coclo delapíis , queque

rulas fuurn in vínez cultura laborem irtiperi«

in ara Abelis oblatas depafcebant. victi.

dere , & illico invidia germifiavit , effloruit ,

snas, ferales umbras invidia haufit praema-

adolevit, & frn&tum dedit livoris : adeà pa-

Gcm[. uP, |

türze mortis, fraternique excidij,

rata eft ad aüocenduim , ut illitó forás érume

;

25

Imoó non folüm ararn contaminavit in-

pat. & moras quásque disrumpat.

Imo &

vidiz livor ;

led & mannz meditullium

nondum natos adoritür, & fternic; teítis eft

;]

corrupit in deferto,, ut cenfet D. Augu-

Rebeccz uterus , in quo priüs natà fuit iüVi«

*

L

Invidia naufeam movit , & ccele-

fünus

dia intér fratres , quàm i(ti nati; lucisefleüt

fle corrupit

edulium.

Quid manná

ufuram ena&li,

Adfingulare defcenderant

fan&ies ? quod Angelorum fuit manibus

certamen filij Ifaac , arénam niaterao naéli

confectum , ac fyderum rore veluti. fer-

inutero , & priüsquam nati ariem edodti

;

mento fubactum ?. quid manna facratius ?

luctandi cceperunt inter fe fe pugrias inire,

&

non alijsarmati gladijs , quàm invidia.,

U^

cüm faerit Angelorum opificium , facer-

l

dotum pabulum , Chrifti imago , & deli.

num fratribus hoípitium erat, una & fanguis

L

ciarum omnium compendium ? & tamen

nis neceffitudo , qua fimul ambos materno in

in manna vermis ebullijt invidie 3 etiam

uterocolligavit; fed invidia mentemi unjus

l

hanc écoelo demiffam in folatium hebrzo.

à mente Íejunxit'alterius'; . tanietfi eódem

:um ferculorum abundantiam , livor invi-

alerentur cibo , diverío tarrien furebant ar.

L

diz infecit , ejüsque faporem corrupit : quia

dore , nitebantürque Rebecce matris ute-

invidia tunc creícit robuftior, càm felicitas

rum in mortis fepulchrum vertere;, pugná«

3ugetur pingoior. Quid innocentius , &

runt invidià armati , qu$ eorum alter priüs

fan&ius Jofephi manipulo? quem ftantem ,

moreretur , quàm nàafceretur; rixantur enim

reliqui orpnes in terram procumbentes ado»

pueri, anteqiüám iri cámpum prodeant, séque

ä;(

taverunt , & tamen hujus ftantis manipuli

munde prodant: gladiatoria palaéftra uterus

"gloriam invidix flatus dejécit in puteum ,

fuit 4 rixarum excitatrix invidia , ne alter

4

|!

& livor vili pretio vendidit mercatoribus.

alteri praeffet,

uid facratius Jonze haederá ?. quam Deus

43

n

Non folàm maternoin utero gemelles

ip'ead Propheta lolatinm excoluerat , quo

fratres invidia diffociavit , fed G primos

E[

«itiüs proteuderetur , ramos dilataret, fo«

urbis Roma fundatores fratres jugulavit,,

lia emitrerec , ac umbriferum Jona cone

quáfi nimis angu(ta fuiffet Roma duobus ,

P

£l

ftroerer dornicilium , quo Propheta uren-

que vix uni videbatur poffe fufficere, & ni«

lii

tis (olis non fentitet z(tus : ed Augufline

f invidia slterum ex fratribus fuftuliffet ,

non

x ínvidizfonté putidifcaturiunt vitiorum latices. 64j .

fion potuiffet urbs fuperítitem capere ; quee

cur non vocavit Deum fortifïïimum , etiam

totius orbis terrarum communis deítinabas

quando Labani cohibuit futorem , & iraams

'ür patria.

Quéd fi Romanos fratres lac

repreffit ? quia nimirum longe difficiiüs eft

& lupinis hauftum uberibus minus ab invi-

invidiam in fratre ; quàm itam in focero co*

dia tutos effecit ; lac Rebecce unà cum fra-

ércere , tametfi ferocior Laban fuerit , focer

tribus invidiam enutrivit, quecum ijsdem

tamen erat; Efau licetblandior, quia tamemn

adolevit, Etubi non eít invidia timenda ,

frater invidiam alebat nocentiorem,

Gli4

cum fraternis étiam in pectoribus ftabule-

fcit enim exitiale odium , fi eodem nutria«

tur, fuámque fundat livorem ? . Quinimà

tur fanguine , & nunquam debacchaturim-

invidia non folàm Romulo , & Remo ure

manius , quàmn cum in proprium furit genus,

bem angu(tam , ut duos non caperet , ef-

Licet Labanusrabidiüus irrueretin Jacobum ,

nxit ,. ut alterum ex fratribus interfice«

quàm Eíau , quia tamen hic frater erat, feu

ret $ verüm & primis in mundo fratribus

fanguine proximior , & illefocer ; longe va-

Orbem totum mimijs arcatum anguítijs

lentior erat in fratre invidia , ac fuperatu dif-

Caino reprzfentavit, qui ut viveret ; A-

ficilior, quàm in Labano focero furor; quo ad

belem fratrem fuítulit

Il

.

adeó dilatatur ia

internecionem Jacobum períequebatüt,ideó-

mundo invidia , ut totius orbis latitudo

que Jacob tunc tantum Deum Ifraél fortiffi-

angulíta vifa fuerit invido fratri.

Utinam

mumdixit, cüm Efavum fratrem occurren.

invidia ficut citó nafcitur , & flatim dif-

tem fibiin patriam reduci mitigavit. Rarà

4l

funditur ;. ita etiam citó moreretur , ne di-

audimus diffutam femel fratrum concordians

utiüs noceret 5 fed lues hac , quamvis ci«

iterum coaluiffe; & extinétam fratéernam cha«

16 naícatur , difficulter, imó nunquam ex-

ritatem fuoé cinere redivivam furrexiffe; íi«

Xinguitur ; éflque vitz appetens , quó vi-

cut nulla truculentior eft rabies, quàtn quae

"*x iníidias ne&tat, videtürque pactum cum

inter fratres adolevit ; ideo invidentiam, ac

snorte iniviffe , quam in mundum intro-

odium fraterno innutritüm fanguine compee

duxit, ne unquam à mundo excluderetur ;

Ícuiffe,non fortis cujusquam eft opus,fed fora

hinc non defuére ,' qui invidiam phoenici

tiffimi. Socer iram depenit , oditim excutit

patriaverint ; quia perinde ac phoenix , eft

& genero placatur , feu Laban Jacobo recon-.

fui carnifex , vitámque fupplicijs emit ,

ciliatur : fed ubi neceffitudo eft potior,& (an«

séqueà morte moriendo redimit,séque patit,

guis proximiori vinculo arctius fratres illis

Mth, 10v

dum in rogo perit ; invidia torquet fe , non

gat5 nonnifi folo fanguine ferales fuas ira, &c

V, 14

ut pereat , fed vivat , quó ejus vita eó (it no-

invidia extinguunt flammas 5 neque folum fi-

Xior, quà diuturnior,

tiunt fanguinem, | nifi & vitam i

43«

píam nokye;-

.

Hinc arduum eft invidiam fupcrate- :

rint cum fanguine fuxifle, .

.&um fuppetias exigat à fupplicijs.

quuc

-Neronon contentus inflictis vulneribus

4j«

fortaffis ,. cur. Jacob füccumbentem in lu-

matrem trucidáffe ,ejisque uterum feccuitfe

tSenef. cap,

€ta Deum fortiffimum nuncupavetit.

In-

poft fufum ejus cruorem etiam intreremit ;

| /|$3:

vocavit (uper illud fortifimum Deum Ifraél ;

nec propria fatisfeciffet (zvitiei , & odio,

Aon quia osei foemoris luxaverit , nervume

nifi vulnerata inater unà cum fanguine eciam

que in lucta diftorferit , fed quia occurrene

vitam evomuiffet.

Abfolon non Amno*

xem fibi Efavum mitigavetit , ejüsque in-

nem fratrem tantüm confodit , fed & ju-

vidiam coércuerit: adeo arduum eft,mon-

gulavit.

Cain Abelem fratrem ,. cui fa.

Áftrum profligare invidiz , & virus decli-

crificia invidebat Numinigratiora , non per«

marelivoris. — Recluferat Deus Patriarchz

duxit in campum, ut torqueret , (ed macla-

cclum, Jordanem coércuerat ; ut baculo

ret. Et Davidfortaffisvibratam in fe Saulis

&rajici poffet , ovium conduplicaverat fcetu*

haftam non declináffet , fi non ejus genet ,

fas, nec tamen fortem Jacob Deum adhuc

fed frater fuiffet: quia odium , & invidia ,

dixit ; fed tunc cüm primüm Elau inhibnit

fi fraterno alantur fanguine , furunt magis

livorem , invidiam compefcuit , fortifimum

exitiales ; ac valentius irtuunt in cades ;

vocavit, Znvocavit fuper illud forrifimum

sitque opus Fortiffimi ihvidiam fraterno

JDeum Ifraél, hoc eft iuper odium ex invi-

»

fanguine paftam coércere,

ldque igitur

dia emerfum Efau ; quia invidiam compe-

caufz , cur Jacob Deum 1fracl tunc fortifli-

Ícuiffe opus eftfortiffimi , etenirn difficiliüs

mum vocavetit , cum non Labanum focerum

ei itafcentem , fed cüm fratrem Efavum illi

eít froenuminvidiz injicere , quàm flumina

cohibere , ccelum perrumpere,clementis ob«

invidentem compe(cuit. ^ Nec mirum quia

flare, & ventorum impetus compefcere,

ad Generum perfequendum fola avaritiaLa-

Sed cur Dominas à Jacobo non fuit for-

44*

banum impulerat ; fed ad Jacobum in pat-

tiffimus appellatus , cüm furentem Laba-

riam reducem occidendum invidia Efavum

num focerum àcruenta czde deterruit ; fed

utferat; G licéttam avaritia , quàm invidia

tunc tantüm cum Eíau invidià excruciatum ,

nocentiffimz (int , fuásque ferales toedas ab

i

ac livorem evornentem cohibuit , ac miti«

orco videantur mutuare ; faciliüs tamen fax

avit occurrentem fratri in patriam redu-

extinguitur cupiditatis , quàm noxia fopia-

ci ? fi Labani ira imbecillior non fuit E(au

turinvidize flamma,

Licét Matthzeus federet in telonio di.

invidiá; cum tamira in Labano, quàm livor

46.

in Éíau «ruentam moliretur Jacobi necem ,

vitijs inhians ad unam tamen vocantis Do.

Ferani de Afeilibus Zom. ii.

mini

Mm mm 2

644

Difetátio XXVIL.

mini vocem furrexit ,. pecuniarum cupidi*

queri , liorum gloriam facere fuam p

P

tatem à fe abegit , G menfas omnes dimifit :

nam » Welut quosdam pettori ]uo admo-

non ita Jofephi fratres &qué citó. livorem

vere carnifices ,. cogitationibus , && fenfibus

nb Oj""

depofuére , & invidiam à fíe abegerunt ;

Jutia adhibere tortores , qui fe inteftinis cvu»

um

€ruentam fuere ejus cedem moliti , in ficcam

eiatibus. lacerent , G torgueant.

cifternam eum dimiferunt, fame, & fiti ene-

48.

Quid calamitofius, quàm fe ipfum per-

eandum; ner ullis lashrymis potuit fratetna

petuum habere tortorem ? quid miferius,

invidia emolliti, nec livor deleri 5 fed extra-

quàm ex alieno folatio moerorem haurire :

&um & puteo & vinculis compeditum exte«

quid deteflabilius , quàm ex aliena felicita-

ä

ris dederunt mercatoribus venum.

Non

t

te proprium accerfere infortuniuni ?. & a*

absque admiratione perpendunt SS, Patres

-

P

inhibitumà Jofué Íolem fletiffe , ne ftaret.

liena pinguedine proprium enutrire livorem,

finil, 13

quóeóaeriüs torqueatur , quó alterius for»

L

Amorrhzus ; occafuro námque foli incla-

Sol contra4 Gabaon

tuna pinguefcit uberiüs? appofité S, Chry-

S'"'?-V l?i,

mat invicliffimus Jofué,

fologus. Imvidia fuorum carnifex femper

ue mpovearis , paruit planetarum Princeps ca-

extitit , extendit fenfus , torquet animos ,

Ítrorum duci , ut peritet Amorrhzus; ex-

hibuit fe lationarium militem , quó ftativam

diseruciat mentes , corda corrumpit, qui4

plura ? banc qui receperir , fua fufiinet fine

in caítris Amorrheorum fortunam profter-

netet , metámque diítulit. diei artingere ;

fine fupplicia ; quiain fe domeflficum femper

diligit babere tortorem, Quis ibi malorum

quó dux fidelis inimicorum palmasad poftre-

L. QEE— MA C w II W WE "w

ium usque demeteret.

fmi , ubi alterius bonum pana ef ?. ubi

Mirantur inquam

erutiatus eff aliena felicitas. . 1motam ime

[4

.SS. Patres ,. quod cum fol fletiffet à Jofue

Anhibitus. , non tamen fleterit . coétcita à

manuiter invidum livor torquet, quàm opu-

lentius eft alteriusbonum ; & faciliüs dam-

Deo avaritia. Quód fi Jofué non folis cure

num tolerat proprium, quàm alterius , cui

Íum ,. (ed cupiditatis impetum debuiffet

invidet profperitatem.

€o&rcere , non ei fuiffet cupiditas obfecu-

Cellegerugt ergó

goan. T.

Pharifei , & Principes coucilium , &f dice-

ta, ut princeps planetarum ; nec Dei mili-

ä

bant : Quid facimus , quia bic bomo smul-

fe

tes fcelus inito conflictu proftráffent , fed

a figna facit ? f«d juvat memiriffe , Chri-

ilud in dies ex.

aggerando defpcrgüüs cu-

um Dominum mendaces appellavifíc Pha-

muláffent.

rilzos , & Diaboli filios Joan. 8.

Vos ex

/

47*

O quanta eft invidiz perverfitas ,.quam

Patre Diabolo effa , & — Si dixero , quia

nonnifi forcifmus omnium potis eft. pro-

Nu/ïncr.' f ,u

fternere ! nec mirum fi fuperatu fit invidia

non feio eum , ero fimiln volis mendax.

ä

Nulli dubium, quin utrumquecffatum Phae

H

difficilior, qua foecundior efl fcelerum ma-

: 9.*9-!'.

Ub

rilzi pro gravi injuria fibi irrogata reputave-

i

ter , quia tefle Jacobo Apoftolo,

rint; utexire fiammis, in quas erupére

zelu $. & contentio ; ibi inconslantía.s ,

claré conjicitur: fed fi congregantur incon-

& omne opu prauum : eít hic zclus livor

cilio deliberaturi de Servatoris fa&tis , &

invidie , & hzc malorum omnium matrix

Q

diclis , cur non potiüs injuriarum , quas ab

effe perhibetur : fiquidem ex una invidia ;

ipfo fuére perpeffi reminifcuntur ?. cur fola

veluti & putido fonte vitiorum omnium

€i miracula, ac prodigia, quz tunc opera.

fcaturiunt rivuli , profluunt rixe , ema-

E

batur , ei objiciunt ad nocendum Joan. 11.

nant contumelizg , erumpunt odia , exe-

Quid facimu , quia bic bomo multa fguaza

unt pugnz , cedes , rapinz , Íchismata ,

l

f4«it ? Quód Chriftus czecis vifum , clau

hzreles , facrilegia , . & fcelera omnia ,

dis greffum , mutis loquelam, malé valen-

Ü

quz unica invidia fuo fovet livore , qua-

tibus fanitatem ; imó & mortuis vitam re«

p

propter ait Cyprianus de zelo & livore :

li

JMala «atera babent zerminum ,. & quod-

ftitueret, non erat quidquarh , quod Phari-

fi

Ízis noceret ; cüm omnibus id prodeffet ;

eunque: delinquitur , delitli coufummatios

*

Lj

invidia terminum nou babet

cur non potiüs conqueruntut , quód men-

ue fimitur

dacis notà. inufli fuerint ? quia nimirum

u

permanens jugiter malum , & fine. fme.s

W

defpumantes felleo livore Pharifzi minus

peccatum.-

Quia fcilicet una invidia om-

cruciabantur de proprijs contumelijs ; ac

nià fcelera fuo liwvore . fovet..

In hoc ta.

injurijs ; quàm de Chrifti Domini gloria ;

men juflitiz patrocinatur, quód prome*

fitas poenas à fe ipía exigat , G invidum

& plaufu , qui ex patratis míraculis ei ace

creverat: injuriarum, quzipfis fuére illatz,

t

€ó diriüs torqueat , quo alteri invidet fe

&1

non meminerunt , & eas vindicare neglexe-

feliciori ; hinc eleganter Cyprianus eod.

runt ; dummodo gloriam , aurámque po*

lb à

tratl. de zel. & livor, zquiparat. invidiam

MLA

pularem , quam füerat fibi Chriftus enactus

D

tinez , ac rübigini ferrum , cui inhzret ,

L]

ll!/npm.

corrodenti , inquiens

.

Qualis verà eff a-

ob patrata miracula , vel extinguerent , ve]

ligge M 7

minuerent ; guia invidus magis dolet glo-

nim& tineat que cogitationum tabes ? pe-

l

&oris quanta rubigo ? celare im altero vel

riam illius , cui invidet , quàmlinjuriam

proptiam ; in quo fimiles dixeris diabolo,

[

virturem ejus ,. vel felicitatem ,. id eff o-

quod Chriftus edixit,

Vos &» paire liabolo. 3,up, g,

dife:m ea. weimerita propria , vel bene-

effi.

Jfícia divinas in malumproprium bona aliena

eonverzere , — illufirium profperitare . zor«

Non

Ex invidiz fonte puridi fcaturiunt vïtïorqm latices. . 64$.-

|49.

'Non- curat invidus proprio mederi ul-

A deo eft parvulusk, qui alteri invidet, ut-

aliena lemper appareant grandiora. ' Et hxe

€eti, dummodo alteri vulnus infligat, Scité

Lib 5. O0ffe D. Ambrofius ait: 4pprobus [uo delectatur

etiam caufa , cur tam facilé fe prodat invi-

$4p*39,

^ Lbeno, invidus torquetur alieno.

Ille dili

dia in fupplicium invidentis; quia fi quid

4li

'

git mala , bic bona odit 5 ut prepe tolerabie

boni, vel przclari in alio videt; inde fomen-

lior fit , qui fibi vult bene, quàm qui. malà

tum fumit, quó eó acriüs urit , quó grane

onnibus.

dius fibi bonum illud alienum imaginatur 2

Et ex eo , quód invidia adnita-

tur alienam proíperitatem vel minuere, vel

& occafiones criminandi nititur enanci:ci ,

— abigere, & denies acuat in alterius virtu-

ubi nulla adet ; quia ficut invidia fomitem

fibifingit, quo fe torquet; itain alio, cui

tem, vel felicitatem , Valerianus' felicem

conjcit effe, in quem invidia fuum effaudit

invidet fatagit anfam aucupari fcelus alie

] Homi.135.

ivorem, ait ipfe: Felicem plane illum ju-

quod redarguendi , quo ejus obfcuret glo«-

It In,

dico , cujus gloriofam vitam torui oculis

riam.

x

Alter afpexir,

Nam fatis bonoloco eff illaus

$. V.

eau[a , qui aliena laborat invidia * quia.»

non ltyet bomo nifi melioribuss nec invidie

Invidia Vefpertilionir uaturan»

fubjacet , nifi quem ad. celfiora melior vite

Illos veró plus ; quam

febi ufurpatis , aliena. glorie fplendores

profecius evexerit.

smi[eros puto, quos lucra — aliena felicitatis

non patitur 5 6 eà cacutit rurpibs; quó

exagitant ,. . aracundia tmpta emularione

alius, CH j

avidet,

fplendet il(u-

cencepta occultis cordis jaculis. mquietat.

firias.

Bene tfios fua tela. puniunt.

lt videatur

f

Ceeffit äd- Chriftum cacus a nativitate

wibi tpía invidia. Aliquid babere difcretio-

sis, cum autbovis [«i cor repercutit, & malé

Iumen à Divinio Sole recepturus; ex-

jutt ,

puit Chrittus in humum , & ex (ali-

«onfcium pelius cruento [emper lyuore con-

funmic,

va immixta pulveri lutum confecit, quo o«

$6s

Dum promeritas invidia à fe poenas

culos linivit cci, fimülque vifum, lumén-

que impertivit: fed cüm primüm invidi hoc

expofcit malum eít juftiffimum, adeó uc in

adjuncla fimulationis pràvitate , nonnihil

à Chrifto audierunt patratum miraculum.

tragedias excitárunt , & Servatorem accu-

virtutis foveat , quapropter Nazianzenus

Orat. 27. ex eo juítam etle invidiam dixit ,

fant de violatofefto : Dicebant ergo ex Pba- 99^". 9.

""s

4

m" hh

quia in artificem,fuümque parentem fzviats

rifeis quidam; nen efl bic bomo à Deo, qui

Sabbatbum non cuffodit,

Non mtiraculi

nimirum, viperinum vitium propriam di-

lacerat genicricem, & mortem infert, à qua

commendárunt magnitudinem, íed Sabba.

Vitam mutuat,

thi accufarunt transgreffionem: adeo czcu-

Hc veré exercita in pro-

prium aurhorem favities ex eo oritur, quia

tiebant ipfi , ut (ingularitatem patrati' mi«

cüm pudeat invidum fui livoris; non audet,

raculi, non videntes , quia caligine invo-

luti invidentiz ; fcelus tantüm quod redare

quod intus fentic ulcus pucridum , ac livi-

dum viícera dilaniare, foras exprodere , ac

guerent viderunt ; nimirum cecutiebant;

ubi nonnifi virtutis emicabat fplendor: Pha.

fateri fe alteri invidere ; & quia affectum

Jhunc non audet invidus rezegere, eundem

riízi Chriftum odio perfequebantur, non

intus fovet in corde ; ubi

neceífe eít fiat

quolibet, fed invidentig ; hinc non mirum

fi fategerunt gloriam obfcurare miraculo-

compreffio fpirituum , ex qua plura cor-

poriemergunt incommoda, pallor in vultu,

rum, omnémque extinguere virtutis nitge

rem accerfità,& accufatà Sabbarhi. violatio-

lividitas in ore , maciesin corpore, pro-

funditas in oculis, obliquitas m afpectu j

'e; fcite Zeno Veronenfis de livore, & invi-

* &claufis, cohibitisque in animo turbulen-

dia: Judeorum odium adver[us Salvatorem.

ex invidia defcendit s & que erat. invidie

h

tiffimis affectibus invidie, GL odij. eó torque-

tur inrus acriüs, quó forasalius, cui 1n-

caufa ? mirabilia fignorum : cujusmodi ve,

videt,bonis cumulatur uberioribus: & quia

ró erant tüirabilia ? falus anima , & corpo-.

hoc tormentum inde diriüs invidum tor.

rum [auitas.

Paftebantur efurientes , &$

quet,quod resalienz ei femper grandefcant,

quia pa[cebatimpugnabatur , vita mortuis

veddebatur , & is, qui vitam tribuebat, in-

turgeantque fupra verum , ideo lepidé A.

&ius apud ] ovinianum Pontanum coram Fe-

fidias vira per invidiam fuflinebar : Dema-

Lib.6.4« derico Rege Neapolitano propofuit , quid.

nes fugabantur , &5 smperanti demonibus,

doli ab bominibus tendebantur : leprofi mun-

ferm cag. 2. nam magis oculorum | vim in perfpiciendo

im difrepta- iuvaret ; alijs alia. proferentibus refpondit

dabantur, claudi ambulabant , furdi audie,

bant , caci videbant, & qui bujumodi gra-

tiene Medit. Ser iocumjinvidiam effe, eó quiagrandiora

femper, ac pleniora videri faciat. bona al-

zíam largiebatur , ab bominibus fugabatur,

terius, cui invidet, juxta illwud Poötge

'Torquebatlivor Pharifsorum pectora, &

in invidie officina malevoli caufas . cudee

Fertilior feges e[f] alienis femper in ar-

bant , quibus vel ipfa criminarentur miracue

ith l

la, &in fcelus detorquerent prodigia.

Utf »

Viciniimque pecus grandiu

Pravus invidiz affectus, oppanfaeft in - f2

*

$ uber þd-

éet,

mente nebula, & in oculis caligo; quz noa

Mm mm 3

Init

646

Difíertatio: XXVIl,

finit-clara lace alinas virtutes confpici ; fed

/

"

ex tempeílate Emaüus Eontenderuntg qui«

-

meentem falfis plerumque eludit imaginibus,

busfe focium itineris. Chriítus adjunxit , -

& commenta fingit, quibus alienos nitores

quem Gurbané receperuat , & comiter in-

- vel extinguat ,. vel obfcuret.

Adeo caco

vitárunt ad exiguum obfonium,cümque unà '

!

dmpeto, & praematura pronitate in vitia ten-

federent , quem in itinere non noverant in

l

dimus; ut ratio, & intellectus ambitiofa

, profufione verborum, fedentes agnoverune

,

perver(itate officia antevertat voluntatis, &

redivivum in fractione panis: fed cur fedenti-

Jj

quz in nobis laude profequimur , alijs. da.

; bus tantàm innoteícit ? an quia veritas non

;fus vitios & veritas fuam patitur. fortu-

per tranfitum,X perfunéctorié delibanda elt,

L'

.nam, G non femel ab ore inficitur. profe-

,fed per quietem, & flationem . feduló per-

. fentis.

Pallium, quod in fuis. extulerant

pendenda, quó altiüs fuas menti radices

n

« Carthaginentes laudibus, in alijs incufabant

figat * agnito redivivo Magiltrro ad fuos

j

improbitatis , ac damnabaut novitatis ; &

feltinato gretfu revertuntur, condifcipulos ,

L

idem amictus , qui ut tegens Carthaginen-

quibus quz ipfis contigére in. itjnere, & in

£

fes, honeftatem induebat , ac . probitatem,

refectiuncula ad viresreílaurandas detritas

ITTY

referunt ; quibus plenam reliqui Apolftoli

potis non fuit eorundem tegere invidiam j

D

[;

"qu& in euidém amictum fuum effudit livo«

fidem praflitére; Et ipff narrabant, qua ge. 16 24-

.rem , qui exteris materiam . fuppeditabat

$ia erant, & quomodo c

probri, cüm in ijsdem multiplici laude co»

Jractione panis.

ognawrunt eum m...,

(

honeílaretur ; quapropter Tertullianus pal-

, Qnid? quód cüm mulieres Dominum

54v

!

£ib. de pal.

liatam Carthaginenüum redargu"ens invi«

nuntiaverint redivivum, eis Apoítoli fidem

diam ait: Palliwm generaliter vefrum im-

.non przilitére, quin & deliramenta putá,

Bo s. T.

L

-sHemores etiam denotatis,

Idem paliium,

runt fceta mendacijs, quae verba erant veri,

tatis ? quid, quód idem pronuntiatum in

fs

quod ornatui , & decori erat Cathaginenfi«

iv

bus, exteris fuit probro de novitate függil-

ore mulierum putetur effe delirium , cüim

Jatum; quia nimirum cum fine livore pal-

in Apoftolorum ore cenfeatur effe mylíte.

H

lium quo tegebantur Carthaginenfes a(pi,

rium ? fuerunt mulieres teftatae vriumpháls

cerent, nil improbi in. ipfo deprchende-

íe Magiltrum de morte proftrata, & fur-

M.'ä.lle [

LT

ruüt; fed quia invidize nebula mens infece-

rexiile teftantur; & nihilominus nullam fce«

L

rat, & caligo ocülis erat obex ; ne honef(ta-

minis adhibent Apo(loli fidem, qui tamer

d

tem pallij in alijs viderent , ideo. eundem

illicó eredunt Condifcipulis idem — teftantie

amiclum fuggillant ; damnántque in alijs,

bus, putantes veriffimum condilcipalorum

K

üi

quem in feipfis commendant ; &. quia nil

nuntium , quod falfiffimum in foeminis cre«

Íceleris fecum trahebat pallium illud , ta-

diderant.

Quanam-fuit hujus difcriminis

U

.3nen qui oculo afpiciebant invido de novi-

caufa ? idem effatum ut prolatumà mulie.

i

ribus delirium créditut, & mendacium; &

tate fuggillárunt, quod de nulla valuerunt

fceleris enormitate damnare.

ut pronuntiatum à condifícipulis veritas pue

n

di

"EL

Quod in nobis approbamus; — invidi

tatur irrefragabilis,

Gaulam difcriminis

in alijs reprobamus ,. & technas. fingimus,

audi à Petro Chryfologo : 4poffoli refur-

Sérim. 72;

quibus aliena redarguamus.

Sepulto Chri-

rexiffe Dominum mulieribus nuntiantibus ,

fi

(

íto poít peradtum redemptionis noftre o-

4ut non credidiffe , aut. deliramentum judi-

pus, mulieres fragilitate, ac conditione

caffe referuntur. — Ex paucis interje&tis fub-

|r

forminea exutz, & maícula virtute corro-

Git: Ubj duo ex Di[cipuli , qui poff refur-

Pl

borarg viriliter audent etiam inter milites

redionem Chriflum merueruut. itineris . ba-

If

-Dominum quzrere , pericula adeunt. impa.

bere collegam reverfi nuntiabant fe Domi-

Yi

vidé, nec ab erumnis , injuriisque fubeun-

num vidife, Apoffoli, quod audtunt , nom

dis fe fuübtrahunt, quó Magifiri refurre-

delirium judicant , fed virile , dant aures ,

V

€tionem Apoftolis nuntiarent. Non viti ,

ora figunt , aperiunt oculos,corda panduut,

fed mulieres cucurrerunt primae ad . fepul-

HMJ. 37. ,

& qua. dicuntur , fic commendant fenfibus ut

chrum , quia cüm primo homini porrexe-

post cunitationis aflus fitienter bibant , au-

ib Maitj |

rit fcemina in terreílri paradiío pomum gue

ditum fidei de flumine , quod cellegarum lsn-

flandum , ut unà cum fructu mortem de-

4ua fundebat,

Lingua collegarum verax

giutiret , &quum erat, ut pet mulierem

ftatim judicata fuit à reliquis Apoftolis,quia

noftrz vitz , ac falutis audiretur refurre,

lingua fuit collegarum,hoc eft pertinentium

.&io; & compenfaret mulier fidei nuntio,

.ad idemcollegium , eundem coetum, & or-

ä

quod perfidie ademerat verbo ; effétque mi.

dinem; feu ad. idem corpus , cujus erant

W

millravitz refurgentis , qua interpres fue-

Ccoiege membra : quia veró fosmina ad

C

rat mortis interimentis,

Sed mulieris nun-

idem minimé pertinerent corpus , & ordi-

k

tium Apoítoli deliramentum — arbitraatur

nem, ideo iple vifz funt Apoftolis deli.

effe, neque fidem preftant Magdalenz ,

rifle , quamvis idem referren

9.

]

t, accollegz:

quam Magifter verbis fuis , antequam mor-

alienam gloriam nonnifi in caligine invidi

[

L kaq. v.

tem fubiret, ratam habuit: 77f funt ante

afpicimus & nebula; qui propria, & quze

illos tanquam . deliramenta verba ifla, &

ad nos pertinent attentiüs , clariüsqué in-

!

non crediderant illis , reye&a mulierum af-

(v(

tuemur, quapropter reliqui Apoftoli ut ait

ti:

Íertione duo ex Difcipulis adhuc fluctuantes

Chryfologus fitienter bibunt auditum, quod

L

r

eelle«

-

Ex inv,idiæxfonte putidi fcäturïunt viriorum Iatices. 647 .

colos confcenderet , ficut Deus in terras

solleg avum lingua fusdebit,cüm tamen idem

pronuntiatum effufom non & lingua colle.

defcenderat ? Noloit Baptitta Diícipulos fuos

garum, fed ex ore fceminarum in delirium

edocere , quos noverat invidia in Chriftum

degeneret; ait enim idem Chryfologus ssa-

turgete , & livore aduri: fed maluiteos ad

Bieribus uuntiantibur aut non credidiffe, aut

Chri(tum delegare , at oculis mira captan-

Ecce

tibus difcerent & mente livorem abigere, & .

deliramentum judicaffe. referuntur.

idem effatum ut prolatum à collegis fidei et

& corde invidiam excutere; appofite Balilius

Seleucienfis: Cim videret domeflicos Difci- 0199«34«

myllerium , quod pronuntiatum à mulieri-

bus delirium eíI mentientis , cui a

pulos ad Cbriflà documenta non. emendari,

ffentif:i

piaculum effe videatur.

3mó ex cupidine . glorig js obuiam sre , qua

"Dominus aununtiabat , 69 nonnunquam ex

"P

Ita dixerim de invidentibus, qui quz

in fuisapprobant , in alijs reprobant , &in

Chrifii invidia ad criminationem procedere;

ipía veritate probrum expifcantur menda-

*

legationem inflituit , ac fi diceret: ite, G

cij , feite D, Ambrofius ad rem noflram

4

dilcite, Cbriflum cogno[cite ," € cognito fer^

Invidiofi cim vident aliquas , aut dignitati-

vite.

Omiffo famulo Do»minum cognofcire.

Ht M

2 Is

bus f[aculi, aus. Sapientia, aut aliquibus arti

Non jam Difttpuli mei , fed condiftspuls mei

bus prepollere, eos defpicere , & fubfannare

eflis conslituts.

Quiosinvidiam, noverat

32 eeffant, féque ipfos illss praferre , ut ipfi

Baptiita;aduffifle, eos ad excutiendum livo. -

xem Chriíti conítituit Diícipulos ; utin tanti

h

clariores apud eos, qus eorum meuda«cijs ere,

dunt, videantur. Et poft nonnulla tubdit:

Magiftri Schola,invidie toram ab(tergerent

Derident fepe , [emper snvidi facta. melio-

tubiginem , & puriore imbuerentur virtute,-

yum , &5 quibus coequari non po[Junt.

Studuit Joannes quoslivore infectos cognoe

;5

Detrufus deanebatur tenebricofo in

verat, Chriíti adícilcere Ditcipulis, ut o-

mnem à fe abigere invidiam ditcerent: fÍcie-

carcere Bapriíla procaci, ac faltanti puellee

premium deítinandum, & ad Chriftum ane

bat enim , quód fi aliam fuiflent Scholam

tequam capite minueretur legationem intti-

*

profeffi JESU do&strinam fuggilláffent ex cue

L4

pidinegloriz , ut faniorem viderentur ipfi

. Maitb,XY.

tuit. fcifcitacurus, num veré Meffias effet

Tu es, qui venturus es , an. aluum expecla-

doéctrinam & Magiftro Baptifta hauüiffe ; ne

?'äï

mus? Qauid?

uód Baptiitaanceps hareac

igitur invidi JESU calumniarentur doctri-

de nato Redemptore? Quid?quéd in carce-

nam ad ipfum eos delegavit, ut praenuffa

re protruíus, & Herodis compede praepe-

interrogatione: T £5, qWi UEBIM'US €5. 4B

ditus noncognofcat, quem materni adhuc

alium expetlamus ? Inciperent íe.difcipulos

nreri claulus incarcere, & prafentem fen-

profiteri Chriíti, à quo doctrinà imbui ex*

optabant, ut non ampliüs Baptiftz,fed Chri.

ferat, & faltu faflus fuerat fibi faventem ?

An quem tenellus agnoverat, adultus igno.

fti fierent Difcipuli; & quem Baptiftam ha-

tat? An quem nondum natus faffus fuerat,

buerunt Magittrum condifcipulum — aguo-

diffitetur provectam enactus eiatem? Non

Ícerent.,

)

.

Ubi (uum invidia livorem effundit, ibi

$*

hxiit Baptiíta anceps, Dominum fuiffe ve-

TUYPT

rum Meffiam; cüm ejus doctrina, GC mira-

omnia inficit , ac corrumpit.

Pharifzi di-

tula divinitatem , humanitatis fub cortice

riffimo in Chriftum adurgebantur odio , ac

latentem prodierint; fed dubios Difcipulos

corrupto livore furebant , ac ínvidià rabi.

ad Scholam miíit Magillri veritatis , ut per

