calamitates; quotvelinipío mundi exordio

Abelis victimas divin? ex alto favor perpluity

. apetuit przecipitia,

Invidia Luciferum ob-

& ejus immolatis,priisquam humana menu

Ícuravit,& é venuftatis miraculo,ex elegantie

fubderetur ignis, cceleftis flamma fubmiffa

prodigio in teterrimum deformavit cacodce-

victimas concremavit ; hícque cocleftis favor

—— -Aim! — u - ABENM u 4 ER BÓ umb "h — — — um o O — o . d — ubl , um -

motWi , ex coeli fplendore in gehennz con-

cum Caino non obtingeret , fraterna felicitas

-

vertit titionem : unica invidia tot milliones

invidiam accendit , livorem excitavit, odium

Angelorum , nobiliffimorümque fpirituum

peperit , quo Cainus clandeftina deteftatione

auiz cceleftis principum in zftuantes ignibus

Abelis coepit internecionem moliri, omnésq;

precipitavit voragines,

. Nec ullus poeni-

poíthac victimas contumaciter ejurare ; &

ä

tentig , nec miíericordiz , nec gratiz re-

quam in peétore fovebat invidiam , moerore

cuperandz relictus eítlocus.

Quis non in-

|

vultüs, triftitià frontis, & capitis dejeCtio-

gemilfceret obítupefcens ,. fiplures Regum,

ne innuebat : & cum coeleftis - favor -

uo

acImperatorum filios ob unicam invidieno-

Deus facrificia Abelis profequebatur , anfa

Xam fÍecuri videret fubjici , & capite dam-

debuiflet Caino efle tefipifcendi , ac patibüs

nari? & nullz effent preces ,. que Reges,

officijs Numinis gratiam fibi demerendi ,te*

vel Imperatores ad clementiam fle&tetent ;

triori mcrore, odio , ac invidiain fratrem

nulle lachryme , quz duritiem emollirent?

Quia ceciderunt

contabuit ; cujus cedem peracturus pra»

c&þ 1f

Quid ni ait Zacharias.

textu amicitiz Abclem nil finiftri fufpicana

Gedri, non ululet Abies ?

tem in agrum pertraxit , ubi fceleris aggre»

$^

Quia invidia fui vindex priüs propria

diendi ena&tus occa(ionem , fuftecaput priüg

Üweus GU Pa a un — . — p v

Íevitinvifcera, & eít precoqua fupplicio-

innocentis fregit , mox pectus percuffit ge-

zum gehenna de alieno bono tabefcens , eft

minatis plagis ,. donec animam efflaret,

Íni culpa ; & poena; fecum trahit fuppligium;

Uffit Cainum ignis & ccelo delapfus , &

à quo , quia non fejungitur, eft eadem fibi

IQ94

unde concipere debuiffet icintillas pietatis ,

fupplicium , & fcelus ; ídque caufz ,cur lach-

flammas arripuitlivoris , odij , & invidiz ;

rymz ,necpreces avertere, acíejungere ab

torquetur corde, & excruciatur animo ob

|

invidia fupplicium poffint: alia vitia ultrix

fratris felicitatem , fufpirat, fremit, & cx-

pona àtergo fequitur , fed huicpraire etiam

dem anhelat ; : primósque mortiin mundum

P^ !h

folet;ait Chriftus. . Videbam Satbanam ficut

aditus per vulnus facit fraternum.

I

Infelix

- fwlgur de calo cadentem. |. Ecce quàm noxia

fuit Cain non proprijs malis , fed alieno bo-

fuit Lucifero invidia; quem repente éfummo

q

nó, ex morrore , odio , ac invidia in Abelem

coelo fulguris inftar inimum detrufit tartari,

L:

fratrem contabefcens, internos cruciatus pros

1

lapfus Luciferi fulguri paríatur;tum propter

debat externi vultás dejectione,

* .Dixz'tque

Genef, 4 9

volocitatem defcensüs , eó quia momento

L

Dominus ad eum : quare iratus es ? Uf cur cog-

6.

ruat; tum propter brevitatem lucis , càm vel

eidit facies tta ? nimirum priusquàm frater.

&

inipfoortu extinguatur, G unàcum cafu in

no fanguine ptoprias fcedaret manus , jam

*« fenebras convertatur,

Inter homines fi fu-

undabat felle pectus ; pallor fedebat in ore,

ä

perbia primum;feu Adamum ejecit extor-

tremor in labijs , ftridor in dentibus , macies

rem é paradifo: invidia fecundum , feu Cai.

&i

incorpore,moeror in frónte,tri(litia in oculis,

numinfecit, torfit ; adeó ut vel in fua prie

& tabificum venenum in totis vifceribus z

L

li

-

quia qucd eft vermis ligno,tubi goferro,tinea

n&va munydi infantia invidig adolevetit ; nes

à

"wefti-

Invidia de alienlo,*bonö tab&fcit, fe ipfam torquet, - 613

'"ve('gïmento hoc eü-in,viciia animo; quato-

mnia bonas que poffidémus etiam alijs exe

tius orbis latitudinem primis fratribus ane

optare : & ficut ophthalmià , feu vitio o-

guítam effecit ; nonenim quidaliud tantas

culorum laborantes, torquentür , fi aliena

in Caino invidiz faces accendit, quàm exi-

videant, ( eft fiquidem ophtbalmia vitiums

quo rubet oculi pars candida, ac cilia extol«

mia fratris virtus , divino comprobata te.

flimonio.

luntur, quo fit ne poffint fine dolore con«

LE

Id improbis propriom , lucem odiffe

jungi palpebrae) ita invidus non fine dolo«

virtutis, quà aiijj fplendent; quemadmo-

re, & cruciatu alinam videt felicitatem

dum vefpertiliones, & nocturna animalia

quam adnititur venenofo fuo dente corroe

folem formidant, diémque averfantur fe.

dere, ac corrumpere ;

& ficut hoc vitium

renum , & fplendidum , & ad primum ejus

reliquis omnibus eft deterius , ' ita reliqua

ortum flupent, & timore alienz lucis ab.

omnia praceffit ; & non folüm primos ho«

duntur in lylvis : ita &invidi alienz virtu-

mines ejecit & paradifo ; verüm & mala o«

g

tis non patiuntur nitores , quibus feriuntur,

mnia accerfivit in mundo , & morti ipfi adi-

cruentantur, & quos propterea averían-

tum ftravit, januámque adaperuit,

13.

tur; & virtutis lucem , quam non capiunt;

Produxerat rerum Conditor Deus pri-

carpunt; inidenim incumbit ftudij invidias

mum hominem, quem Adamum vocavit,

ut virtutis candorem denigret ; fplendorem

ex cujus fopiti cofta etiam Evam vitz, thori-

infüícet , nitorem extinguat illuflrium vi-

que confortem effinxit? 'inalimenta men-

rorum nominibus vitiorum ; temerarium

Íam apparavit ampliffimam , totum fciliceg.

terratum orbem, fru&tibus dite(centem, &

enim vocat, quem fortitudo commendat;

degenerem à nobilifpiritu, quem modeítia

ad culmen felicitatis impreffit. ijsdem imaa

componit ; fuperbia inflatum , quem . ma.

ginem fui;impertijtque animum morti mini.

gnanimiras ad przclara agenda. ftimulat ;

mé obnoxium, quem ornavit virtutibus cum

verfipellem , quem prudentia cautum con-

naturalibus,tum qua limites excederent nae

fütuit : neque à lividis hifce dentibus ulla

turz 3 fcientiarámque notitià erudivit , G

€ít in orbe tuta virtus; neque ullum eft pro-

gratiam addidit, quà vel abipfo ortu Deo

grati, juíti, amici,familiares, imó & filij con-

pograculum, quo quis potis fit fe ab hoc

holte tueri; nulius c'ypeus, quo ejus tela

Ítituerentur , dedítque corpus vividum, ro«

buftum, nullo morborum vitio infectum ,

retundat ; nullum alexipharmacum , quo

ejus venenum excutiat ; imó nullus eft. fe-

nullo corrupto humore tabeícens; fed fa-

ceffus , ubi virtutum ornatus delitefcat ,

nufn, fucco vitali vegetum , membrorum

quem invidia non ingrediatur; nullum mon-

omnium compage, fenfutimque perfectione

tis jugum , quod non «onfcendat ; nulla

ablolutiffimum , :eximia itidem .venuftate

fylvarum latebrz,quas non penetret.

praditum , nulli vulneri,nullíque zegritudie

12,

Lividis , ac venenatis invidie denti.

ni,ac dolori obnoxium, imó nec mortis

bus obnoxij funt omnes homines , five in

Adjecit innocentiz primigeniz beneficium,

Republica virtute , ac dignitate cateris an.

Ífeu fpiritum liberum , fuique arbitrij, cu

tecellant ; five in Academiis ingenij glorià

affeclus omnes utriüisque appetitus concue

Íupra alios fplendeant; five inaíceteriis vir.

pifcentis, & irafcentis obfequerentur , & u£

tutum culturá fupra cateros emineant ; (ive

tamdiu effent hac felicitate donandi, quam«

ineremo, G folitudine mores | inftituant,

diu fuiffent unico duntaxat Dei- pracepto

«omponántque Angelis íimiliores , quàm

obfecuti ; ea fiquidem munera,ác primae

va ornamenta tali obtinuerunt. Protoplafta

hc:mknibus, quia ut cecinit Po&ta

pacto ; ut fi in Deiobfequioperfeverarent ea

poíleris fuis veluti hareditate transfunde.

Summa petit livor. perftant .kltäïmg

à

fent, Íin veró divinum effent mandatum

ggntj.

10

transgreffuri ,quidquid bonorum, & dotium

Reliqua vitia (cerltc.u :aïicuïlïbonoadv.erfantug

erat ijsdem impertitum ex Numinis munifi-

fed hoc ommum bonorum eít inimicum ;

centia amitterent , tam fibi, quàm füuis po.

toiámque terum omnium pervertit . fnatu-

fteris; léque cum omnibus à fe genitis, vel

ram, quia in optinium quemque, ac pra-

gig

n

^

ftanuiffimum fuos exacuit. invidia-dentes, GC

tudinem.

iendis in moriendi deturbarent pe;qïä. |

quidquid ia omni genere laudis , ac virtutis

Verüm ficut invidia cclum in factio.

14

eminet,corrodere fatagit ; G que teris

nes Ícidit, mentésque angelicas infecit, quze

Íunt fublimiora deprimere adnititur, Hinc

Lücifero coriphzo przcipitesé fummo coelo

invidia ferale e(t monítrum, quod . divinz

in imum fuére Tartati detrn(e? ita & pri-

TTAA

etiam adverlaturbonitati , cui cum propri-

mos homines é primigenia deturbavit felici.

6

um 'flt ania bona. lua »COmmUnicafB 5 id

tate , & extorres € paradifo exclufit: cüm

invidia sgré patitur: contrariatur ftatui

enim jam dudum invidia fuolivore «cacodos..

beatorum , qui aliofum felicitate, perinde

monem torqueret ,«ffqui'bominem p.ati non

ac fua potiurtur * ftemit. contra Chriftia-

poterat tanta felicitate, tantísque donis, ac

nam charitatem , eó.quia de bonis. etiam

prarogativis in terris donatum ,. ferpentem

inimicorum lztetur :.. & leges totius naturze

animal omnium fagaciffimum ingreflus eum

attibus fibi notis vocalem eflecit 5 quiarboa

gifl.iti,ti&r delere , sà quia nos, edosránt o»

H

h 3

tifcie

LU

i^

614.

Differtatio- XXVI.

ri fcientize boni , & mali genitrici circum«

cidit, ut Numen irritaret;

Primus ex A2

volutus Evam illac perambulantem |expe-

damo natus,mortem primus mundum edo»

élavit, quam & mirá fermonis illecebrá : il-

cuit,

Primus filius, primus & malus frater

lexit, & in fua vota inflexit ; fuafítque, ut

fuit, primus homicida , imó & quod fcele-

vetiti pomi dulcedinem guílaret ; & cum

flius, primus parricida, fratrem' enim per

mulier Doemoni annuiffet ad maritum cu.

invidiam occidit, ut fi fuerit fuperbia mot«

currit ; cui vim pomis illis infitam , ac dul.

il

tis genitrix , foret invidia obítetrix , Cain

cedinem , promiffámque fcientiam laudavit,

intus invidiá tortus,ne fraternz victimz Nue

eümque pellexit; donec & ipfeavido dente

mini forent gratiores, victimam effecit fra«

ü&,"'n"h 1

pomum morderet prohibitee arboris, & quia

trem , féque primum fcelerum inftitorem

maluit Adam Deo, quàm uxori dil plicere ;

fecit: & quamvis horreret mors expiandis

momordit oblatum pomum , & cum ipfo

Íceleribus natà , primos tamen aditus per

mortem deglutivit: & tunc cüm antea non

c&efi fratris vulnera,cruentósque hiatus invis

vidiffent propriam nuditatem , oculos coe.

dia apetuít, quz tertiam in hominibus or«-

perunt aperire; féque fpoliatos noverunt pri-

bis partem orbavit uno i&lu, quo fratris jue

17,

migenia innocentia , ac eseteris ornamentis,

gulum fregit, Quauidinvido miferius? quid

qua fupra naturam in Proto

parentibus fplen.

iceleftius? quid injuftius, ac funeftius? mifee

duerant,

Guif, 637

d $.

-

eft invidus, quem non folüm mala propria,

)u

- Ecce quot damna invexit invidia ; non

verüm & alienabona miferum effe adigunt s

Íolàm mentes angelicas & coelo exclufit , &

fceleftus eft invidus , cüm non minus fuis .

in orcum detrufit; verüm etiam hominesà

doleat malis, quim alienisbonis; injuftus

paradifo ejecit, & in baratrum omnium ca-

eft invidus cum mala appetat. aliena, nec

lamitatum , zerumnarum, ac cedium detru-

propriis gaudeat bonis; & propterea ulcus

fi. Fuit heccacodemonis invidia, quz

invidie difficilis eft curationis , cüm (uam;

omnia fcelerum portenta , fupplicia, cala-

ex alieno bono originem trahat , quam nec.-

mitates , erumnas,morbos, dolores, cru-

impedire, nec delerevalet; quó fit, ut hec

ciatus, G mortem ipfam in terram vocavit:

animi egritudo Medicum nonadmittat, &

hac invidia caufafuit, cur incoclo nunc cu«

medicinam fpernat. — Cui enim caput dolet;

dantur fulmina, accendantur fulgetra, ob-

vel morbo aliquo divexatur fuam Medico

Ítrepent tonitrua, ruant grandines, exciten.

aperit egritudinem , pharmacum eidem de-

tur procellae, & turbines.

Eft igiturinvi«

pellende opportunum fufcepturus,

Quí

dia malum vetuftum , mialorum omnium o«

veró invidiá &grotat inverecundo quodam

rigo, fons calamitatum , radix diffidiorum,

pudore erubefcit, Medico propriam aperire

occafio cedium , fzculorum venenum ; a1.

&gritudinem, & peffimi morbi qualitas na-

tiquum virus, caufa primi funeris, felicita-

turz ipfi repugant, Nemo eít, qui dicat z

tis deturbatrix : hec enim Angelos coclo

angunt me proximi bona; aliena felicitas

ejecit , primos homines paradifo exclufit ,

me diré torquet, fortuna alteriarridens me

G prima cede fraternam manum cruenta-

crudeliter divexat; & liceét hzc vera . fint,

€p 'vii.Mo)J.

vit, Scité D. Gregorius Nyffenus : Ipvi.

erubeícunt tamen invidi hacfateti, quos

dia eff malorum princeps,mortis mater.prí-

montam proprium malum , quàm bonum

t?ma peccati janua, vitiorum radix , doloris

alienum affligit , ideóque fir malum pro-

initium, calamitatis parens ,. inobedientie

prium incurabile , quia alienum bonum ne-

eatu[a , ignominie principium , mucro recon-

quit coércere , nec impedire ; non enim

ditus, telum. letbale, flamma cordis , jenis

quia invidus malus eft, ceffat alius. bonus

snteflinorum ,

ánvidentis,

petoris tortor , & [upplieium

effe, nec poteft fibi falutem parare, cum de

falutis materia faciat fibi

perniciem. — Hinc

D. Chryfoftomus ait :

Invidia pefiiferum i2 Homlfi

s. II.

ef malum occultum curari detrefans,bomi.

nem in diaboli conditionem , ac in Demo-

Mifer efl imiidus, quem "on fo-

mem immitilmum convertit. Peream mors.

lum mala propria , verum c& aliena bo-

venit in mundum , propter. ipfam Abel eff

1g,

a miferum effe adigunt 3. &f eà mife-

interemptus , David cedis periculum fubist ,

€' Judei Chrifium interfecerunt. — Imvidi

rioremy quà alienafelicitas erefcát

nuberior.

adverfa aliorum fortuna , &6 fcarabai alieno

/

flercore wutviuntur ?. àit enim S, Cyprianus

"Ulla funeftior in orbe peftis invidiàá,

Judei inde perierunt , quà4 Cbriflo snalue-. Sermin, d

i16, N

. quzrudem adhuc,ac virginem mor.

runt invidere, quàm credere , & poftea ad, /vere.

tem erudit.

Quód fi Adam mor-

dit : Mala cetera babent terminum : ÍnUf-

tem induxit fuperbiens, Cain invidens ei-

dia autem eff malum Jugiter permanens , €8

dem primusomnium januam aperuit; flam-

fine fme peccatum. — Quantóaue ille , cuj ine

ma fiquidem coelitüs depafcens Abelis vicli-

Videtur fucceffu meliore profecit, tanzo £hnUie

inas livorem excitavit in Cainipectore, &

dus in majus incendium livoris igntbus is«

obíletricante invidià exarfit furor , foras

ardefcit,

Hinco vultus minax,

t0r Ut alpfe

erumpens in exitium innocentie à Deo ho,

us pallor n facie , in labs

t' epyor , firín

-

) efranatane

noraue, G invidià ftimulante homingm Qc-

der ia demibur, virba valida

fenui»

€

PA

: Invidia de alieno bo,liötab&fcif, fe ïpfämföräuäf. 6!5'

E0WUICIA , -mandi 4Ad cedis Qialmtiäm prom-

annorum adolefcens , - cü:h m odium incis

pra. etiam [ià gladio interim vacua , odio

dit, & invidiam fuorum fratrum ; nonnifi

Non folüm

£amen futura c&dis avmata.

innocentis fanguine extinguendam. Odium

invidia in homines, quos nulla fanguinis

excitavit incufatio criminis nefc

io cujus ,

neceffitudo nectit, diréfurit 5 verüm etiam

peffimi tamen, ut facrzl

oquuntür paginz,

inter ipfos germanos ; fiquidem ut folus

cujus ipfi ad patrem à Jof

epho erant delati;

LL

Regno potiretur fraterno fanguine nafcentis

exulceravit enim hac acc

ufatio fraternos a»

urbis moenia foedavitcRRomulus tefte Floro

nimos, qui lethali odio cosperunt in eum

Libz.Tbeb.

lib.i, eap. 1. Et fi Statio credimus, folium

contàbefcere :

Genef $$2«

-

Accufavit . autem Jofeph

unicum anguítum fuiffe Thebauis fratribus

fratres apud patrem de crivisue pefmo, iea

Ethocli , & Folynici, eorum teflantur rogi

ut nonnulli interpretantur , cóquia affiduis

in funere diícordes.

Quin & totius orbis

diem litibus, acrixis prodigerent? velut

latitudinem primis i& orbe fratribus adeó

alijs placet, quia Numinis inmemores ve.

coarctavit invidia , ut unus ggti alterum

recundiam non haberent, ut pene in beílias

non valuerit,

degenerárint,

17. .

Neque alius ignis odij faces accen.

Invidiz veró fomes triplex fuit, veftis

19

dit in Jolephi fratribus,quàminvidia : 7-

polymita, & du

plex imago ei períomnium

Genef, €.37. dentes autem fratres ejus quód a patre plus

obje&la, feu dup

lex fomnium

agrefte unums

* .

eunclis filjs amaretur , oderant eum , nec

& coleíte aliud ; cáimque ipl

e de íua inno.

gpoierant eiquidquam pactficiàloqui. — Fecft-

centia alios metiens puetili c

andore aperuüea

que ei tuntcam polinitam , íeuut legunt

rit fratribus fe per quietem

vidifle, íe &

feptuaginta Interpe:es varfegatam , vel ut

fratres fuos ri

ri colligate fmanipulos , &

legit Aquila ezicam talarem , vel ut vertit

Íuum duntaxa

t mani

pulum ex illis. fletiffe

ereCtum, ac vidifle

Symmachus tunicam tnanicatam,quaque ad

eundem à fraternis ma-

talos usque deícenderet , & manibus arti-

nipulis -cirt;umüantibus- adorari

lomnium

ficis mira effet varietate diftincta, atque in

hocce invidiam excitavit fraterna

m;, quam

pignus amoris Jacobus filio fuo donavit tu-

auxit fecundum fomnium, quod

ituidem a«

nicam hanc difcolorem íeu diverfis variegatá

periens dixit, vii 4 fole,

€ Inna,ac venes

coloribus , que non leviscaufainvidia erga

rabunda undecim fyderibus

me coli, Quas

Ératres fuit; segré enim tulerunt,quód ele-

narrationes reliqui fratres intolerabil

em are'

gantiore vefte Jofephusornaretur, proinde

togantiam inter

pretantes indignabant

ür , €(*);

quia

videntes quód à Patre plus cateris amaretur,

puer inter vizos auderet domi

natum

oderant eum, nec poterant ei quidquam pa.

affect

are, Quamobrem invidorum

oculos

«ificé loqui. — Nequivit Jacobus fui flam-

uffit cum veftis polymita,

feu togula mul-

$has abícondere amoris3 1íplendor enim

ticolore filo eleganter cont

exXtaà, quam Joe

flamme íe ipfum prodit.

Ex fumo, qui

fepho fieri parens curauer

at, ac ferendam

zectior in ccelumex facrificio ab Abele Nu

dedergr in tefferam fpeciali

$ amoris: tum du-

anini oblato dirigebatur, conjecit Cain Dei

plex iomaium agrelle unu

15 cce

lefle aliud

Épecialem in Abele amorem , ac favorem,

*

à Jofepho fratribus narratum :

Hac ergo Tridem,

ur nonnulli opinantur

*

& ficut ex füumo

cauía fomntorum ,

4tque fermonum InVidie,

«onjecit Cainus amoris flammam ; ita. ex

€6 odj fomitem mi

"nfrauit ;

Eít invidia

felicitatis pediffzqua, & vel

vélle polymita, feu " variegata, G cateris

uti ümbra, quze.

elegantiore conjecerunt cateri filij Jacobi

obícurare iliá adni titüur;

lincza

licét fplendoribus fe.-

ípecialem amorem in Jofephum ;

licitatis alatur invidia,v

eluti viperinus foerus

fole: invidia effe, affe&tus introfpicit alio-

matrem dilacerat : reí

ponderunt fratres Jo-

rum: videntes quód à patre plus cunciis

fepho lomnia fua enar

ranti :

]js amaretur, oderant eum , doluerunt e.

ANuuonid Rey

J

nofter eris , aut fubjciemur

ditionitue : in

nim prafetri (ibi ftatrem natu minorem, &

enatratis fomniis Jofephi

felicitatem * a

quem przdiledum vident odio 'perfequugg

praeminentiam agnovére

» ideóque adnixi

f£üf, —

V.

funt eandem evertere, ac

mendacij frattem

18,

Neque Jofephus quidquam intulerat

redarguere , quafi

dixiffent

E

L

damni fratribus, necin minimo eosdem

tia fomnij

ex arl:()— EH ES

mendax convinceris à

uf DOtat Á«

Jaferat, ut ineum favirent fratrum tum o,

bulenfis: dizentes auaf eups spe

ntiri/, Ejfn-

dium, tum invidia. ^ Sed impeníus Jacobi

gere fomnia :

nimirum que

m indignum

fceptro oftendere (ata

patris in unum Jofephum filium amor . fti.

gunt, mendacé dicunt:

mulos ad odium fuppeditavit reliquis filijs,

mendax ením'à glori

a de

ggmläM ö

& à throno excluditur R

jicitur. nobilitatis,

fl

qui tunicam polymitam , c&terisque ele-

egni, acin mile-

gantiorem videntes in fratre minore natu,

ram detruditur fervorq

m conditionem,quia

caperupt invidie corrumpilivore, ejüsque

ut ait Salomon ;

venenato dente corrodi,

Nec poterant ei

Óium mentiens,

JNon decet Principe

h lA- Proveyb, 15,

L

«p,7.

quidquam pacificà loqui, quialingua,quam

Itaque probaturi

livor invidiz inficit , etiam à communibus

fratres , Jofephum

Q 49

Somniatorem neque in

Regem , neque in

deíuefcit falutationibus, Fuit JofephusPa-

Principem poffe unqua

m eli

gi,mendacii re-

tris fui Jacobi ocellus , acdelicium, eà quia

darguunt , dicentes ut. ait

Abulenfíis

44

in fgne&,utc eum gexxuegit. Sexdecim erat

eum mentiris utin coetum €eum detrud

ant

z

Íervo-

6[6..

Diiïerfätï& XXVI,

fervotum mendacij labe infe&um , ac yco-

mendacij redarguitur anime yEönffituïmF

phantam depradicant,

Ecce fraterna invi-

occifor : Os, quod mentitur occidit animam , 4hient. L,

dia, quàm livido dente Jofephi mordet, ac

hoc eít fui efficitur carnifex , & in Xfe'ip'fum' * Es

$ul

corrodit felicitatem, quàm funditus ever-

Íízvit, qui mentitur; quapropter occiío-

tere fatagit? aurcos Jofephi mores denigra.

rem anima produnt fratres Jofephum , dum

mendacem afferunt :

re adnituntur fratres, dum mendacem pro-

non potuit invidia

dunt : fiquidem mendacii reus virtutum o-

peitilentius, ac nocentius evomere venenum -

mníum deftituitur fupelledili, ait Salo:

ad corrumpendam fomniatam Jofephi feli-

Prov,Y 31«

mon: Qui mentitur teiiis est fraudulen-

citatem, ejüsque deprimendam eminentiamez

m l Omde. . didbb - .' auscd ais - n s

", 0170

£u5, feu ut legunt Septuaginta. Interpretes

ait enim D. Ephre

m. Ver/z;nux, & verfipellie

- effis eff dolofus , ub dolofi autem nomine

eff bomo mendax,

tota feries comprehenditur iniquitatis, quia

Nullum eft mendacio maiüs in anima 23:

ut fcité ait D. Chryfoítomus, 4olofi dicun-

vulnus, nullímque dedecus gravius, Sifra-

tur, quia nibil vetli, aut fani zn peclore ge.

terna invidia Jotephum cruenta ceede interee

rHuts adeó efficax eft. mendacij peltilens

miffet, corpus duntaxat occidiffet, & invidos

contagium , ut cotiüs honeflatis corrum-

Íceleris parricidos effeciffet; ífed dum mene-

pat decora, obliquet redtitudinem morum,

dacem depradicavit , in ejus animam detz-

totümque hominem veneno inficiat iniqui-

viit,feu in nobiliorem hominis partem: quos

tatis, ac veneno afpergat protervi . quo

fanguinis neceffitudo arcliüs jungit,eos invi«

virtutum omnium delet ornatum.

Neque

diz moríus crudeliüs dilaniat ; & plerume

-« — L. —— sb - -- T — « "UT -

virtutum omnium fupellectile putes men-

que invidierabidis dentibus magis obnoxij

T

daces folüm dettitutos, fed vitiorum etiam

ij íunt, quos fraterna charitas deberet june

l

^

omnium labe afperíos.

£ere, quàm quos nullum amicitig vincu-

Hinc de impijs graviter conqueftus

lum neétit.

Eisdem uberibus plerumque

A.

David eorum depravatos moresad unguem

lactantur cognatio, & invidia , qua intef

Non efh in ore

deícripturus ait Pfalm, 1.

Cainum, & Abelem nata, inter fratres enu-

eorum veritas , cor eorum vanum eft ; hoc

trita fuit; inter quos & adolevit, E/ invi-

eítviri mendaces, omnem à fe veritatem

dia , ait D. Petrus Chryfologus ,que pugnat .

excuffére ,^ & quidfperandum, nifi ut vitijs

adverfus domeslicos , quia Jo(ephus ea, qua

omnibus fit cor eorum illitum? efl fiqui-

erat. innocentia infignitus fratribus fuis (om.,

dem mendacium veluti magnetica imbutum

nia enarravit, eorum in fe livorem acuit, &

Jisd

vi, qua catera ad fe attrahit vitia, quapro-

invidiam excitavit.. Ful marriz mez pugna- Cant.yev.s,

pter ait Euthimius : Menziuntur affiduó ut

verunt contra me. . Sedquafuit hac ditfidij

Brit,

fallaces ,. & inutilia femper , & vana cogi-

caufa, quódnam crimen patravit fpon(a, ut

tant , ut maligni : G revera malignantur,

in fe unam fraternas moverit iras, & manus

qui mendacijs affüuefcunt ; imó nullum eít

in íuam armaverit perniciem? non ulliusfuit

da-

Ícelus, quod in officina mendacij no

rea criminis; fed quia fuitcateris pralata ,

tur, quia mentientes inutilia femper,

&

ana

aliorum invidiam , & livorem in íe acuit :

cogitant, ut maligni.

Á

pofuerunt me cuflodem in vineis , & ideo filij

*2

endax inuritur »

4

Hinc infamiz nota m

matris mez pugnaverunt contra me:quia ad

quin & inter fcelera , quz infamiá depravan-

regimen vocata fuit, ipfaprzlatio in crimen

tur primatum fibi mendacium comparat:un-

vocatur, quia przlaturam,quam vident fra«

declef.20.

de Syracides: Porzor fur ,. quam affiduitas

tres in fororeodio profequuntur. "Perízpe

»,27,

qiri mendacis.

Quod fi leges civiles infa.

quos experimur extraneos , fentimus benee

mia notà fures inurunt, adhuc longe gra-

volos; fratres veró habemus infen(iffimosg

i Gme/,;g.

.01 4,

vius eít mendacij dedecus; furtum enim fi

fi invidia eos pungat, utfratres pupugit Jo-

mendacio comparetur decus potiüs effe vi-

fephi, cüm ijsdem fomnia enarravit fua;

detur; Porior e$i fur, quam affiduitas viri

Hec. ergo caufa fomniorum, atque fermonum

Gezef, :.3*,

snendacis , quia ut fcite expendit Eutimius;

invidie, & odij fomitem miniflravit , ftater-

Furi preter opes catera fidere poffumus, men-

nam non incurriffet Jofephus invidiam, ni(i

Jï

daci nibil ; hoc eft, fi furi preteropes, re-

fclicitatem,St przeminentiam fomniáffet;ubi

liqua committas, eum deprehendes tibi fide-

Íe fortunatiorem fore przedixit; odij pariter,

lem; mendacijs veró effutiendis affuetum ,

& livoris fe (copum conflituit , ait enim D,

non tantüm circaopes, verüm G circa reli-

Cyprianus : 4críis divitibus , quám pauperi -

qua omnia invenies fallacem ; fitque propte-

bus fratribus, quam exteris invidetur, 9nom

r

rea eó infamic proximior, quoàfidee(tre-

inopes, fed locupletes inquietat infeflatio [a«

|

motior.

Ecce quo rabido, & canino dente

v4 bonorum, Fraternum exuerunt amorem,

momorderit fraterna invidia Jofephi prae-

dumJofephum íe ipfis majorem intellexe-

minentiá fomniatá, quam ur funditüs fratres

runt futurum, quia utfcité ait D. Hierony-

everterent,mendacij notà eum . inufferunt ;

mus: Difjcile eff faila glorie virtute fupera,

crudeliores fe exhibuére in Jofephum dum

ve, G ab bis dilsgi, quos precedas.

fomnia confingere, & mendacia conílruere

Odio, & invidià Joíephum fratres prov

24,

edicunt, quàm dum límaelitis poftea vendi«

fequebantur , quia futurum (ibi. przcellen,

deruntin lervum : fiquidem venditus etum-

tem audierant ; fed dum livore innocentem

nis duntaxat corporis fubjiditur, fed dum

carpunt , ipfi Íemetipfos livore difcerpunt,

;

InQr«

Ínvidia de alieno þonö tabefcit, fe ipfam torquef.

617

at

tnotfüque viperino propria priüs corrodunt

ma fua in invidum acuit , qu'em vulneret,

"Oxh

viícera, quàm aliena tangant, fciteD, Gre-

O quàm lethaleeft invidi venenum , quod

Orat, »y,

gorius Nazianzenus : Solus ex omnibus affe-

viícera etiam corrodit invidentis! apud Ge-

l

&ibus iniquiffmus fimul , & equiffmus invi.

rare fines favente Numine, auípice coclo

dia ef : iniquiffmus quia bonis omnibus ad-

oppulentior factus fuerat lfaac : purásne

ver(us efl 5 equiffmus quia . dominos fuos

plaufus, anfibilos deberet inde fperare ?

vexat, Gconficit,

Nullum ex vitijs eít,

putásne à finitimis populis effet' encomijs

quod arétiüs legibus inhzrear juftitiz, quàm

excipiendus ? Cum antequam tot. divitijs

ipíe livor , quem - ititus invidia evomit ad

afflueret effet' amicitià devinclus Abimele-

vifcera cotrodenda, promeritas enim illicó

cho, mox invidia vinculum difrupit chari-

4^

peenas exigit proprij fceleris , quod juftum

tatis, juffítque Rex Abimelechus -lfaacum

&quümque eft, pulchré D. Profper : Invi-

procul abireé fuis ditionibus: Recede 4 mo- Gemef.28,

diá wibiljuflius, quia-protinus . autborem

bis, quoniam potentior nobis fatlus efl val.

'0016.

perimit. & exeruciat , & at ait Seneca. de

de, cüm primüm pinguior forruna líaaco

reliquis vitijs , Maliría smaximam partem.s

arrifit , invidia in Abimelecho nata amici-

veneni fui bibit, led invidia integrum fum(xm

uam abegit, &livorem effudit, quo Abi-

haurit venenum: totum, quem invidia livo-

melechi vifcera torqueri ceeperunt ; cüm

rem effundit, in proptium affumit fuppli-

primüm ccpit Ifaacus divitijs affloere in di«

cium; quo eó diriüs intus torquetur, quà fe

Ícrimen fe injecit , grave aliquod damnum

exteriüs non effundit.

&f.

ab invidia incurrendi Abimelechi ; quia fi

Qui hoítium viícera transfoffa cupit ,

€ó tutior, quó pauperior; mox periculo

livore hoc infecta de(ideret ; fiquidem in-

magis obnoxius, quia potentior; ícité Chry-

vidiz mucrone fe ipfam invidus interimit ;

Homíil, 1.5f

foftomus : Negue Rex, qui $n tanta peoteflate

Genes,

dum invidiam concipit , gladium in fe a«

erat , invidiam contineve poterat , fed duitz

N

cuit 5 G dum ejus effundit intus livorem fe

abi 4 nobis, quia potenttor nolis faElus ess

ipfum cruentat.

Hinc David fuosgladium

nullum eit pectus adeo illuftre , quéd fuo

in hoftes noluit flringere, fed petijt ut pro-

invidia livore non corrumpar, nulla digni«

prio fe ipfos gladio jugularent , G/adiws

tas adeó cJara, cujus Íplendorem invidia non

eorum intret i5 corda. ipforum : nimirum

denigret.

invidiam impijs imprecatur , quia quos in-

Quinimo invidi veluti vefpertiliones

27

Lib.3. de

vidos fupponit , gladio putat transfixos ; ait

alieno czcutiunt fplendore , & libentiüs

"hW

l

. eor'it.

ldiota: Invidia eff gladius Golie , qui pro-

ferunt res proprias minui, quàm famam

prium Magifirum occiditj quia. snvidi an-

augeri aliorum ; propriz faciliüs fubeunt

tequam altos anterficiant. invidie &ladio tor-

detrimenta felicitatis , quàm alienz patiane

Mb

quentur , ut meritó dicatur gladius eorum

tur incrementa profperitatis: acceníus zelo

aniret in corda ipforum

Vozat invidiam

Chriftus, eó quia videret templum empo-

Goliz gladium; quia quo Gigas gladio pa«

rium factum, & domum orationis verfam

raverat. Davidem occidere, esdem ipíe ju-

in forum negotiationis, manus funiculis ar«

gulatus fu't; invidia enim invidum torquet,

mavit, ut opprobrium illud excuteret, ac

ferit, excruciat, & enecat,

foras abigeret: Ejiciebat omnes vendentes

» Mattb,2 Y

26,

Viperinus eít invidiz livor, cümin pro,

Q'ementes $n templo , U men[as nummula

*

priam ixviat genitricem ; quz dum livo-

riorum , 69 catbedras vendentium colum-

rem parit , ipia perit.

Divitijs noverant

bas evertit , ubi Abulenfis ait :

]

Sciendum

Gt70/,56,

Palaitini Híaacum affluere : Ob boc inviden-

quid iflá nummularjj evant pofiti à facerdo.

Quaff 07 |

9.,14.

tes ei Paleflins omnes puteos , quos foderant

LHÓus , E5 defamilia fua , ut Ipfi tfla lutra:s

fervi. Patris Ifaac Adbrabam, illo tempore ob-

exercerent , quia avari uimis erant.

Sed cur cüm

- Sed

ffruxerunt smplentes bumo,

interim pueri Hebrzorum Chriftum 1

audi-

UR

Palzítini ex jisdem puteis aquas. haurirent

bus profequuntur ,' & publicis acclamatio

ad (itim extinguendam, mox eos exficcant,

nibus excipiunt, canentes Hofanna filio Da«

& (bi fübtrahunt fiti refrigeranda [ola.

Vid, Íed expendendum eít, quod facer tex.

tium ? Invidía tunc torquebantur , eb quia

tus fübdit num. 1$,. PzZenres 4utem. — Prin,

líaaco pinguior arrideret fortuna, ideóque

invidi effecli, quo I(aaco fub(idia auferant,

cipes facerdotes , — & Scribe mirabilia , que

faciebat, & pueros in templo clamantes , &

fibi nocent , ac damna inferunt,quiaalienze

dicentes . Hofanna filio David

L

.

4 indignati

invident felicitati, pulchr& " Lippomanus

funt , & di

xerunt , 4udis quid ifli dicunt ?

Puteolos obffruunt. utiles. tam fibi , quàm

De lucro amiffo non conqueruntur Sacerdoa

líjs; non curant, cui noceant , tantüm ut

tes, qui tamen de laudibus Chrifto ab in«

énvidie zelo fatisfaciant , ecce folatia fiti

nocentibus attributis excruciantur. Quid?

extinguendz in puteis parata, fibi Palzftini

'quód de negotujs proprijs deftru&lis , &

fubtrahunt; &fiti e(tuare malunt , & fe

nundinationibus fublatis non doleant ?

us

ipfos torquere, quàm ut Ifaacus & ejus fa-

tamen pati nequeunt Chriftum debitis ex.

ih

milia;, ac pecora inveniant, quó fatisfa.

cipi laüdibus? invidia eos poffederat ; ideó-

ciant fitiejsque extinyuant zeftus: etce pro-

que zegrius tolerárunt Chrifti plaufus, quàma

prio fe gladio cruentat invidus, Glivorar,

lucri amiffionem , ac negotiorum de(true

Feraui de Afeiitbus Yon. IL,

li ii

élionem,

618

Difiertàuo XXVI.

('&ione;m; maluerunt (ibi imminui lucrum,

quàm Chri(ti famam adaugeri ; & proprij

$. III.

amiffi lucri immemores in laudes invehun-

tur à pueris Chriilo tributas, arguté D.Pe-

]Invidia fibi culpa , €9 fägop/i?iz:m;*

&rm, 171,

