Éperet ; pudorem peflundet , & odia exci-

coepit Ifraélem pafcere ,. populo praeffe ;

tet.

Unde ait S. Chryfoftomus : Zuimi-

imó & elementis imperare , exercitum

eum ue laudantem quidem probo , amicum

ducere.

Verüm cum . motis ex Horebo

o i li

veró , & reprebendentem ample&or * illes

caftris ad , montis Sinai radicgs confedif-

e

& fi me ofiuletur ,. infuavis eft : bic 4 fi

vvulneret , amabilia , (1 enim inimicus laudet

fent Hebrai , Moyfes tunc pro legibus

condendis , cum eílet internuntius Deum

praíentem forriüs damnabit ab(entem,

inter , & populum, aícendit in editiora

$t«

Qaod fi improbatur inimicus lauda-

montis juga , ubi accepit refponía Nu«

tor , neque probari debet amicus affenta-

minis , quibus populus líraéliticus in.

tor , quia fi nonnunquam ab ore inimico

peculiarem DEI eligeretut favorem , &t

laus vera difanat ; certé ab affentatore

*

*

prz c&teris adoptaretur pluribus addi«

nunjuam

& quamvis inimici ofcula no.

tis promiffis ;

fi viciffm populus de«.

bis videantur infuavia , quia ab ore pro-

bitis refpondiffet obíequijs , ac. fideli«.

deunt inimico; ofcula tamen funt , & qui.

tatem . fponderet nulla. legis transgteffig.:

dem futura amiciffima , ^ fi os cordi re-

ne violandam : cum veró hzec in montig

fponderet : vulnera vetó ; qua ab amica

cacumine agerentur , tertia die caeperunt

manu infliguntur ,. cum fint ad falutem ,

horribili fragore reboare montis juga , fo«

non ad interitum $ .grata effe debent: a:

nare tonitrua , micare fulgura , clangera

micus enim , fi verus fit , nequit aliud

buccine , & quaüi flammantes lampades

velle ,. quàm amici falutem , hinc Da-

utrinque corufcare nubes ,

& fumare

P[al, 140,

vid : Corripiet me juflus àn mifericordia s,

montisfaftigia , in cujus vertice Angelus

& increpabi me.

Oleum. autem peccato.

DEI Legatum agens igneo circumdatus

7i5 , ait Caffiodorus , expendens Plal, 140.

fplendore , & terrorem incutiens intuen«

- "— - — — $ —

Est dileitio fumulata verborum ,. qua adu-

tibus, Moy(em ad fe evocavit, & Aaro«

lationibus ,. €£ blandimentis noffras. men-

nem fratrem , quibus voce tertibili leges

ztes velut olei pinguedo libenter tngrediens ,

promulgat Decalogi , quas poftea Moyfz

vigerem "eritatis emollit $. &6 ad inoxias

feorfim accerfito poft quadraginta dierumi

cogitattones. Amorts fibls ,. vel potihs offen-

*

jejunium tradidit , geminis lapideis come:

c ONNEMO — X

tationis perducit

L.I

oleum aflentatorum

prehenfas tabulis , & digito fcriptas Dei

L2

€it, quod regius Vatesdeprecatur, ut lons

.

vivi

LÀ

quo tempore plura Moyfes didicie

jüs à fe avertatur

L

fiquidem .extt

-

emam

coli arcana ; ritus , facrificia , leges ju«-

Verani de Affeilibus dom, M.

Ggga4

Giciarias,

*

420

-.:.Differtatio. XIX, -

diciatias ',. conflrnClionem Arce foderis ,

|

diffiterentur ab Egyptïaco famulitio fþïife

Ld

in qua , .cüm due legis tabule contine.

à Moyfe liberatos

*

imó fi

folus Moyfes

| a f

rentur ; fumma ejus religio ; ac veneratio

|

'éx Dei juffu verus füit liber

tatis vindex ,

mentibus inüta erat omnium ; -erat au-

*ur cultus mon exhibetur. vero affertori

tem ea cifta quadrangula duos cubitos cum

libertatis ,^ fed potiüs fidio liberatori 3

dimidio longa , fesqui cubitum alta , -ex

quia nimirum apud homines affentatores

ligno fetino cariem abigente ; .auro :deli-

mon merita valent ,

Íed mendacia przva-

nito.

]ent,

Hugo Cardinalis hanc innuit die

-a—RPo— od WU — WE

^

- Verüm quiä crederet , cum 'eo qua-

;fcrimgnis xaufam

» quia Ifraélite Moy-

draginta dierum intervallo Moyfíes DEI

fern .cfediderant./ja

m defunctum ,

vitu»

uteretur confuetudine, in Sinai montis ca«

Jámque :ducatüs dignitate condecoratum "

ait Hugo

.

LJ

Putantes mortuum:

cumine, populusad ejus radices morz im-

AMoyfem..

To» Enod, 32,

patiens , non ampliüs Moyíem Numen

vedierunt .ad Hur ,

& Aarom , qui locó

.

vocat Pharaonis , fed virum fimpliciter

AMoyfis 'erant. Duces ;populi

LÀ

judai itd-

appellat , ^ & immemor gratiarum "laxá

«Que putantes fe deffitutos Ducey recolenteg

maunificentià ex ccelefti finu fluentium , 'ut

4dola JEgypté , & maximó Apim, Thaurum

PA ame' emc um m A

etiam foderis cum Deo initi , :pactique

-

Jeilicet eneum, poflulaverunt Hur , f Aaron,

facrofancti vitulum :ducem ffibi dari preci-

wt fieret :eds vitulua conflatilis ,

qui eos

bus popofcit importunis, inírqueà cunctis

pracederet ,. duceret ,

-Adorarent.

& quem etiam.s

in facrilegium nefas , exceptis quibusdam

Levitis ,. aliisque paucis , qui tantz im.

Tametfi Moyfes Deus fuiffet Pha.

pietati , enormíque fceleri reftitére. Di«

Ta40nis conílitutus ,

?^

quamvis populus li«

Jixod. z.

xit enim populus Aaroni Moyfis fratri ,'&

beravetit , quia Ifi

r

aelite Moyfem arbis

qui erat imperij confors.

Surge , fac

LÀ

.

trabantur inter fonantia tonitrua »' mi-

CIQ. h

nobis Deos. , Qui nos præaeddnt

Moyfi

'cantia fulgura , munere,

& vità fun-

enim buic viro , " qui nos eduxit de terra

&um àn Sinai montis

jugo ; nonampliüg

4Eypti ionoramus ,. quid acciderit ; vitu-

'eum dixerunt Pharao

nis Deum , . fed mu.

lus expoítulatur colendus in Numen , 'nec

tats vicibus in falfa eorundem mente, fime

Kxod: 32.

ampliüs populus cognovit Moyfem Deum

)plici viri nomine eum appellárunt

L]

*

N7 P

j

eífe Pharaonis dicens

*

*

Hi Dj tui Ifradl ,

u

& fac nobis Deos ,

Qui nos precedant s

qui teeduxerunt de terra. ZEgypti : 'cum

JMeyfi enim buic wiro

]

£

enim Aaron zquo timidior efiec importue

qui nos eduxis

de terra- AEgypti , ignoram

.

"5 , quid accí«

nis juxta, " & nefarijs poftulationibus a.

Alert

L

Moyfes non ampliüs colitur, ué

H

digi fe paffus fuerat , ut ex pretiofiori-

Deus Pharaonis , | fed fimplex. vocatur

bus muliebrium inaurium ornamentis ul.

vir , quia quem aifentatores Numinis in»

tro certatim oblatis ,^ vel vitülum integ-

ftar vifi funt adoráffe , eundem mo

X puie

f

rum , vel caput certé vitulinum fineret

tantes demortuum , aut munere fu

néctum

ex puro puto auro conflari : annmuit ipi-

ingratá fpernunt oblivione :

fecus. vitue

D

tur Áaron impie petitioni , fonditur in

lus , quia dignitatis infcendit cu

crucibulis aurum , conflatur idolum ad

Imen , Nu-

men pradi

:

exemplar fimulacri /Egyptij , quod bo-

colitur,

catur D & ultró oblatis victimis

vina fiétum forma , Apidis , Serapidis ,

Ofiridis nomineabea gente colitur : & qua-

Sed cur Sacerdos Aaron Moyfis fratet

tot , tantfsque beneficijs cumulatus poít

$&

l

vis disrüptá morá , urgente quoque cele-

ritatem operis , & opem praílante caco-

exiüimatam'Moyüs mortem , faltem tie

tulum preclarum aliquem denato fratri

doemone cuffum erigitur deteftàbile ido-

lum , tenduntur à cuncto populo manus

non erexit , . ut inde íu

1

períles viveret

g£ermani memoria ?. nul

bubulo capiti , cutvantur penua;, cervici

la ampliüs habe»

cornute conflruitur ara, adolentur thura,

tut de Moyíe mentio.

Dixerust , bi

funt. Dj tui Ifrasl , . qui te

eduxerunt de.s

maélantur viftim2 erecto bovino fimula-

terra aEgypts,

Quód cümvidiftt 4a-

€ro , veluti libertati; vindici, Numinique

YOM , &dificavit

«ltare, corapm eo

L]

.

affertori.

fed fi

$6.

Aaron vidit ,

& altare vitulo extruxit ,

(o,

Sed fi zqué vïtulo "ET- Mbyfï earie

adhue ealente

fratris Moyfis fiorte 5 cur

dem adfrribunt libertatem , cur non po-

faltem. debita

ei jufla non perfolvit ? cut

tiüs Moyfem confecrárunt.in Deum , cum

parentalia non inftituit ,

epicedia non

vitulum voluerint ex auro conflari, quem

occinuit, quibus praclare v

irtutes tecene

poffent in Numen colere ? fi venerabun-

?

*

ferentur Moyfis -

cur ad idoli

inaugue

di lfra&lite manus bubulo eapiti ten-

ratuonem feflinavit ambitiofus $

& fra;

dunt, genüque curvant, eó quia eos de

tern2 oblitus neceffitudinis maluit pre-

IEgypriaca vindicaverit fervitute , cur fal«

vaticantis populi annuere votis 2 nimi.

tem non etiam Moyf(is petjerunt ex auro,

rum.timuit ; ne fi populo- feftinus ob-

Vel atgento cudi fimulacrum , quod fimul

«um bovina cervice colerent $ cum mon

temperaret , .neane populus fua eidem

4

praftarez obíequia s & ut iadueret auram

fdes) -u — MR du duMME "aMÉP U das AL n scths

popu-

—

- Adulatio fugà äecïinända,cum blanditurinfidiatur, — 421

—

popularem , maturam exuit fraternam; pul.

verüm etiam quod deteftabilius eft, voluit;

I»Cap3v, chré Cajetanus ? arom primatum | molens

quó magis populibenevolentiam , cui adu«

perdere , adificat altare coram vitulo non.

labatur, fibi conciliaret , eámque firmiüs

expetlans vogari : -nullum valuit obicem in,

poffideret, ut vitulino fimulacro adolerene

jicere inopinus cafus ; nec lu&tus fratri. de-

tur thura, maétarentur victimz , &penua

ä

bitus, nec abfentia doloris vulnus valuit

curvarentur; an non fuit idacrilepum fce«

exafperare , fed neglectisomnibus, qua tri-

lus cohone(tare obfequiis foli Divinitati prze«

ftitiam, & iuctum coníulebant populo affen.

ftandis ? eft adulatio, quàjudicium non fo-

taturus, & vitolum ex auro conflavit, & a-

Jüm «cazcutit; prudentia extinguitur, G& men$

zam erexit, G thura adolevit, «& victimas

fafcinata prorfus corrumpitur : & tamen eo

maétavit , tanquam libertatis vindici , Deó.

ipfo, quéd nocet, placet affentatio; perinde,

] 'In End. m

que affertori ; noncutavit, quód populus in

ac illa medicata pocula, qua palato adulan-

execrandam rueret impietatem , 'dummodo

turob dulcedinem, quam ingerunt; fed

ipfe à fua noncaderet dignitate : maluit af-

haufta, veneno corrumpunt vi(cera; quzin«

fentator videri, & effe; quàm primatumin

ficiunt ; mordéntque precordia, quz mor«

populo perdere.

dacitate adurunt: adulatio fiquidem $ratis

f?.

. ANmóobfervat Tertullianus , quàm alie

folet auribus excipi ; — tametfi intus non-

ter fe habuerit Aaron, dum vituli exambie-

nifiruinas, & damna excitet; prudentiam

batur ducatus , & dum in culmine jam re-

'enim fabvertit, judicium corrumpit, mene

fplenderet dignitatis ; quia ibi anecefíarium

temobfidet; "& fiardentiüsgraffetur,omnia

fuit Aaronem adire, ac importunis clamo-

fus déque vertit; & virtutes

evertit.

»

'*omnes radi;i tus

f^

ribus adurgere , imó & repetitis incitare

precibus: hic veró nonexpeélat ipfe rogati,

'"Hec autem a*ïïentatïohis pratà peftiss

LTIN

fed maturat aram 'exiruere, acuté Tertul«

àc dulce 'venenum,.Majgnates;præ(brt'im ,&

L]

lianus adverfus Gnoiticos: . Popslus tam vte«

Cag. 2»

preepotentes folet adoriri, quia majori etiam

ecjfarie abfenria ámpatsens *Deos fibi produ-

ab ijsdem habeturin pretio, Eftenim pin«

le

eere quarit, quos potius ipfe perdiderit : ur-

guis fortuna , quaze adulationem nutrit , eft

jé

getur daron : quamvisantequam Numinis

diguitas prpotentis ; quzillam fover, & ei

1

dignitate fuiffet vitulus decoratus, urgere-

favet: dum enim przpotentes ipfius Numie

tur; feflinat mox Numinis dignitate.| in(i-

nis dignitatem affs&tant; gaudent perpetuis

[

gnito vitulo aras conftruere, thura adolere;

demulceri laudibus , ac eblandiri adulatioe

O quàm aliter fe gerunt homines erga di-

*

nibus; & quia proprio feruntur amore, pro«

snitarem, quam ambiunt, & eam, quà ta-

penítores funt ad ea, ut veracredenda , qua&&

diati fplendent, — Sed quia affentatio vitia

audiunt; quiaaimirum ijsdem hzec placent,

Íecum omniatrahit . ftatim ab impio facri-

Q arrident, adeo ut velipía improba lauda-

]q

ficio fit gradus ad catera flagitia, ad lafci-

tio eos deleétet; & quodinalijs damnant,in

vas epulas, ad libidinoías choreas, ad cantus

Íe ipfis approbant; gaudéntqueab alijscome

impudicos, & à cuncto populo ad crapulam

mendari, placeántque propterea ipfis etiarm

comeditur, ad ebrietatem potatur, ad ne-

fcelerum laudes. . Apud praepotentes verie

quitiam emnemluditur , omnia facrilegis

tas noinifi alto fupercilio auditur, & is ran«

vocibus perfonant , & novus Deus bubuli-

tüm extollitur,qui ceteris dulcius fciteblan«

num caput fummorur, infimo;

diti, ac mellea demulcere adulátione: fta«

;quuegræ

fh

tulagionc coníalutatut,

det adulatio ulcus tegere, non fanare; &

cüm homines promptiüs dulcedine alliciane-

$ VL

tur, nolünt verititem fa:ubri ftimolo ur-

gentem audire, fed adulationem exciperey

Ad id Affentatio pewem'f ne?ui-—

quamvis faporato veneno oble&tantem.

Efther feeminarum prudentiffima fpre-

623,

Jie,ut non folüum ad reliqua vitiaviam

aperiat. fed. & spfis flagitijs ea. exbibeat:

to quovis difcrimine ad Regem ingreditur

eb(equia, qua [oli debentur Di,-

Afuerum impetracura,fi poffit, Hebraici po«

vinttati.

puli falutem; ac converfura ad clementiamy

— "—— w I ^ "— —— —

€o,

& lenitatem, Regiam mentern fraudibus, &

D fummum afcendit hequïtiæ affen-

mendacijs contra Judeos praoccupatam : in

tatio, X€ culmen attingit iniquitatis,

id unum vota collimárunt hujus fceminz, ut

cüm non (olüm ad delióta patranda;

exacerbatum Regem ipía fleteret in cleniene

a-— — U0 I6

vitiisque induigendum viam erolliat, ves

tiam , quà innocenti populo parceret: Se«

. rüm etiam flagitia niratur inaurare ; & ipfis

w

debat ille fupev. folium Regmi [ui indutus ve« Eflber 15.

-

:deli&tis obiequia exh:bere, quz foli deben-

flibus vegjs , auróque fulgens, & pretiufis la-

tur Diviniiat: Aaron frater Moyfis, & im-

pidibus , erátque terribilis afjediu.

Regis

perij confors, ut petenti populo aureum vi-

minaces oculi, majeftas gravis, vultus ad íe-

tulum adularetur , ejísque benevolentiam

rietatem coinpofitus, adeo timore Eftherem

fibi captaret, noa folàüm permifit imulacrum

perculerunt, ut laffa, & exanimis €orruerit,

vitulinum ex auro conflari ad exemplarfimu-

G toto vulti impalluerit : Cu»uelevafe: fa- Midem,

lacri /Egyptii,4uod bovina fictum forma no.

viem , & avdenttbus oculis. farorem pecioris

mige Apidis, Serapidis, & Oliridis colitur;

indica[fer, Regma corruit: ied foit foeminge

Japius,

Ggg,s

422

Difïc;ta;io Xlk. :

lapfus; quà totus Judaicuspopulus furrexit;

illigatum fatetur. — Quz igitur fuetünthisc

Lf

€ecidit Regina exanimis, animos datüra po«

vincula,qua tam ar&lé Prophetam illigárunt,

pulo affurgenti; impalluit vultu , quo po-

ut fine Saulis permiffu non. valeret. eidem

pulus eftuaret gaudio, geftiret lztitià; pere

aperire, quze nocle fuerat ei Deus locutus;

turbatus enim Rex furrexit, folium defetvit,

Aliud certé non fuit hoc vinculum ,. quàm

&poftquam varijs blanditijs delinitam E.

ipfa adulationis iniquitas; nimirum lausil-

ftherem ad priftinum reduxiffet fenfum , de

la, quà Saul obvians Samueli omni exorna.

caufa inopinz exanimationis, paflíque deli-

tum virtute , omníque oppletum Numinis

p Pt TEU COP —— "F — k n ndRA .

quij cüm fcifcitatus fuiffet foeminam ; haec

benedictione depredicavit: Cjm veniffet

é4,

Effber 1.

anfam inde accepit fuas Regi petitiones ape.

Samtuel ad Saul , dixit ei Saul beneditlus ts

riendi; Pidi te Domine quafiezdugelum Dei,

4 Domiuo: (emel quód copit RexSaul

& conturbatum efl cor meum pra timore gló-

blanda affentatione aures demulcere Samués

ris tu& : Valde enim miralbilis es Domine,

lis, & laudis dulcedine ejus delinire palatums

D —— 2 9328 -- —

€5 facief. tua plena efl . gratiarumzs an non

non valuit liberé linguam folvere , nimirum

Eíther adulationis incurrit vitium, dum Re-

dum Reus adulationum blandimentis Judici

gem tot laudibus commendat, tot gratijs

venienti occurrit, laqueoseidem injicit,quis

opplet, & fomma gloria infignitum di-

bus Judex fe quodammodo illigatum fentit s

laudat ? cum enim Regis in folio fedentis

appofitéS. Gregorius expendens verba Sa«

vultus ex micantibus oculis pe&toris evapo.

muelis ait; Síne me, quafi dicat

"o "s um ( as D

raret furorem, ac ere&lo fupercilio, tela,&

bofitate non definis,ea, quo audir

e dföfl', 10-

» dum 4 Vere in 1.Reg, m'

neces minaretur: Efther tamen Regis faciem

qui me non permittis, — Potefl etiam boec

fedem facitgratiarum, vultum A(ueriad fin-

gularem compofitum. normam venuflatis

verbo adulatoris intentío deríderi, qui dum

blandimento laudis placere fe- credit eis, quos

Qemeb jaeew a o Q

teftatur; & pulchritudinem Angelicam ejus

laudat, [e quafi teneri eisdem laudibus avbi-

tribuit ori, quod nonnifi minas,& cades vi-

tratur, Talis eff ergoyac fi laudatorem fuum

M - x

debatur proferre,

:

electus preful honefla gravitate derideat di«-

Verüm quamvis Efth

eris vetba a.lïqu«erh

cens ; quia me laudas, loqui tibi dura non.

videantur cclorem prafeferre affentationis,

p^l/um : nimirum affentatio omnem emol«

non tamen hoc vitiolaboravit Efther, fed

lit dutitiem, & depromptz laudis dulcedo

prudenterlaudat, ut inde oftenderet, quàm

omnem delet amarorem : eít affentatio aura

fit efficax laus ad predura corda emollienda,

lenis, quze omnem abigit. indignationis nu-

ad cervices quantumvis ereclas ad votum

beculam & ferenitatem mentis accetíit: eft

flectendas ; & ad veniam impetrandam: non

velutimber blandé, ac minutatim dilabens,

enim fine myíterio ea protulit elogia , dum

qui praconceptas indignationis extinguit

violatz à fe; ut videbatur, legis culpam ex-

llammas,

;

optaretremitti, & populum iniquá fenten-

Samuel fatetur, non poffe duram in

óf.

tià ceadi damnatum gratiz reftituere Regiae,

Saulem proferre fententiam, eó quiafe. fen,

Sed inde conjicimus , quàm efficax fit,& po-

tiat vinculorum laudibus illigatum;nec poffe

tens laudatio ad Principum animos in vota

linguam folvere: cüm Saul obviáflet Samueli,

i

flectendos laudantis; fed quidaliud eftadu.

um (

eiimque laudibus commendáffet, & grato e«

. lator,quàm laudator? ideo omne impendit

logio ejus demulfiffet aures, duram fulmis

ftudium,;ut auresPrincipis demulceataffenta.

nare fententiam non valuit contra laudane

tor,approbans vel ipfa probra;aurique nitore

tem, Nimirum SagaxSaul fua inauraturus

illiniens vel ipfas fcelerum turpitudines.

delicla adulationem adhibuit, quà laudibus

(?

64.

Fuerat Saul divinam legem transgreffus

Samuelem commendavit, hifce enim captus

ä

tapinis inhians, licét divitijsafflueret, quae

Propheta, que à Domino . acceperat absque

cum vitijsfintaffines nomine , etiam re ea

Saulis permiffu diffitetur, poffe aperire: fme

fibi adícifcunt : cümque Samuel approxi-

me, & indicabo tibi, que locutus fit Dominus

maret, ei flatim obviavit, exertisque exce-

K;Regt 1,.

4d 1e notle ; cómque Saul novillet Prophe-

pit laudibus : Cv veniffet Samuel ad Saul,

tam in fua devinctum obfequia,non ampliüs

dixit ei Saul beneditiu tu Domino.

Sed

veretur fententiam timidus, fed anhelat eam

quid tunc refponditSamuel? ajr Samuel a

audire avidust: Dixírque ei loquerez fedcur 1.&

Saul: fine me,& indicabo tibi , que locutus

eg. u,'

Saul proprij confcius deliti non potiüs filen-

ft Dominus-ad me uotle,

Sed cur Samuel

tium indixit Prophetze, ne turpitudo fceleris

Saulem rogat, ut velit ipfi permittere, quà

cateris innotefceret,fed omni excuffo timore

valeat ei aperire, ac enarrare, qua fuerat illi

audax injungit Prophetz fententiam proe

nocde intempefta Deus locutus ; fi. juffu

ferre, dicens per. modum imperij Jeguere ?

iNuminis ad Saulem accefferat,cur Propheta

quianimirum cum Saul jam laudibus delini.

independenter à Regis permiffione íuum

tuseflet à Samnuele fore fperabat, ut Samuell

non exequitur mandatum? fi folutus ac o.

mni libertate donatus fuerat à Deo. miífus;

non dura nuntiaret, fed tantüm grata pro«

nuntiaret: noverat enim, hanc efle adulatoe

cur cüm primüm ei Saul obviavit fe non am-

rum indolem gratis nuntijs aures demulcere

pliüs liberum fatetur : fise me, && indicabo

Principis,laudum dulcedine palato cblandiri,

pibi, qua locutus fit Dominus . ad me notle.».

mellitis verbis omaem excutere acerbitatermg

$1 f& fini poüulat, vinculis fc quodammodo

eámque noviffetSamuelem laudantem , cüm

pri-

A.dulaiïo fugà .d'clölinända,öum*blanditür,inüdiatüï. .» 45

r

üi-t

obviavit, eum crediderat au-

oleum Jeviffimum, ac bladäiüimüm ,'ga'udet

*

*

Lo£, £ BQ

djre adula

nre

; pulchre. D. Gregorius

enim caterís innatare liquoribus :. fed affen-

tatio inhians lautiori fortunze olei imitatue

quia ut jpfi placere fe. laudanda. adulatores

ercdunt ,audire ab eis dura,quos laudant ne»

ingenium; affectat alterius fplendori eon-

quaquam putant : quaíi ergo jam lata, aut

Íulere, caufastueri, laudes mentiri, & Íce.

proipera auditurus fubfequitur Saul dicens :

lera ipfa virtutum obtegere larvá, ut fe fu-

Loquere, non timuit Saul Propheram laudane

pra alios tutmidé éfferat, ^ INon obfcurüm

dedit hujus adulationis docnmentum, Doeg

tem , quid fperaverat profpera duntaxat lo-

cuturüm , quibus placeret , G arrideret.-

idumzus obícuro natus genere , & inaula

€4,

Expetunt przpotentes laudes , quas fi-

Saulis Regis ignobili addictus minifterio, &

Iä

tiunt,, & communi errore quidquid gloriae

^tamen inter Saulis famulos primus recenfe-

álijsimpenditur, fibi derrahi putant ; quin

tur, G maximus : Erat primus inter fervos

privatos-etiam hominestenet hac alienz

Saul, od cur pra cateris primatumobünuit?

laudis avaritia: putat quisque invidus aliena

an quia fplendor natalium, virtutum exere

ä

fublimitaté'decrefcere; càm tàmen coram

€itia, rerum geítarum merita, morum comi«

Principe, vel przpocente fui veluti oblitus,

tàs, bellice.exercitium virtutis Doegum ad

per blandimenta adulationis, lucri adílri-

primam inter Saulis famulos fedem evexe-

&us compedibus , linguz vendat obfíequia:

£int ? non ita fed adulationum mendacijs,

inhians lautiori fortunz, vel clariori officio

,ai

affentationum lenocinijs, olei imitatus na«

in laudum enarratione prefum ptum fuz am-

turam fupra cateros fluduit eminere famu-

bitionis fatazit habere compendium 5 & fa-

lis, czeterisque innatare liquoribus, utno- 4.17(in4sb,

vorem Principis lenocinantis affentationis

tat Abuleníis inquiens?. Doeg per sf/as adues *« 9*£-

biandimento nundinari

u

-

quafi Principis

Jatioues pervenerat in :$mzgaumfavorem Re«

laudatio gradus confiruat ad. honores ,

&^. quia boc non est novum , uec an[olitumes

fítque futilis. affentatio meritum , quo

adulatores 4n domibus Regum., 68 Frincipums

diguitas fnlciator ? hacque «orrupta lau.

ritmas obtiuere vices, afi Rex irtuofus

datio adeO invaluit , ut in aulis Prin.

valdeé fit.qui per veram virtutem fal/as laue

.«ipum nonnifi lenocinijs verborum fubtili

4es & favores compe[cere queat.

"Taies

artificio compofitis ftudeant lautiori inhi-

" €Magnates effe praefumunt, quales ab affen-

antes fortunz Principis aucupari benevolen-

tatoribus feeffe gaudentaudire,cüm Doegus

tiam, féque in gratiam eorum pré&potene

cateris callidior famulis,Saulis non ignora-

tium ininuare, àquibus aliquid fperant au«

zet mores, fed intimiüs ejus penetraret na«

xilij,3 qui minus propterea idoneus ad men.

turam, lenocinijs verborum fubtilicompos

tiendas vanis affentationibus laudes eft, fa-

fitis artificio fluduit ei pra ceeteris placere,

voribus prepotentum, gratijsque reconci-

féque pra alijs hac arte in ejus gcatiam infi,

liandis inidoneus habeatur; quafi effufior

nuare; ejisque aucupari benevolentiam $

LA

laudatio ab ambitione adoptata debitum fo-

confueverat laudes congerere , quibus Saulis

zet Principibus flipendium; quia plusà prz-

demulceret aures; feu aureum «onfueverat

potentibus, & Magnatibus gratá obtinetur

hamumei exhibere, laudum fuco obductum,

in Lacam 6, a(lentatione , quàam virtutis exercitatione;

quo ejus expiícareturfavores: in eo ftudio-

jucunda ijsdem obtingitlaudatio etiam in

fiffimé femperelaborare confueverat,ut prz,

ipfo fcelere, adeout tefle Beda : fit adula-

fto ei effent exquifita przeconia ad exornan-

dio etiam peccati mutrix . [icut oleum flame

das tum cotporis, tum animidotes, ficque

67.

miss ficin eulpa ardentibusfolitaesi fomen-

promeruit fibi benevolentiam, ac integ -

44 [uppeditare,

. famulos primz fedis fupremaga

Quis ncfciat humorum omnium effe

fattiäft gloriam,

;Q

E —

Xx-

.".K :

7

Ó

^ ./n*xxs

—

£

M:*'x' ,2 /N

[

"

VN

þl-äl*h . ' DN

As s N

WA v

aA P

DA

BSN Xx

M&

E

,

x

u

UE

Ed

)

g

A. M

Ü

E

N

,,3'"

nä,'

»

AV

RH

VA

"Ed

.

U As Ó

u-

r

z

D

&

vv

2

O

N

£f

fie

f ,

P

£2

N

ï*x

:

415.

t

M o d

P o UAEU

28

E E

D

1

SS-

"«

e

D

2

27

AS

/'ü

g^

,

"NEIFFM

DIS

A

B2 (424) Bf

»

—

tl

us

id

"mb —

*

m

,O

H

6

ia

db

f

DISSERTATIO XX.

fí

Excludenda abaulis

P

f

4

'rincipum eft Affen-

l

tatio: hamum dulci obductom efcá exhi- -

*

d

. . bet, quà i

ncautos capiat :. nec aliud eft

[2

*Adulatorisl :

b

| lxauslg quam fpeciofa. traus.

Y

-

li

iundid a

T

pl

(

z

2u; proprias uumi aures. adulationibus demuleeri ,

db ljedem pl

&i

TET T

ügim* meritoruæ COaCEPUALID,

ü

Le

m

ANECSESEMCPIUSC

Iderat N aB'—uicghodono-

que i ramis ejus comver[abantur volucress

Ü

ES

-,äg

for procétam illam

A2

feu ucnotat. Gloffa moralis aduarores , &f

g

-

lüxuriantium | folio-

f

EU

AMimi ; tametfi plus meriti militibus infitg

R

&

E

rum ornatam comis,

mihilominus ijsdem praferuntur in aula

f

Es

TA

ä

onuftam frudtibus ar.

*

M

Q'ä?.

i

j /

Principis garrula adulatorum avicula, quze

borem pr olatis ramis

aures demulcent, & laudum dulcedine pàlàe

]

extenfam, ac fupta

to arrident, — Certé fi videasinholpita Íolie

G n

:

3

;ä

esereras

in foblime

tudinis pervagari ferocientem leonem , au«

l

Addpeae-

protenfam, ubi gar-

diásque garrulam aviculam ramis infidene

b

ruleavtculae eminen-

tioribus infedcwb(antl e

temarboris, qug nunc contingato fpiritu

mufculis, ubi fapora-

tiffimis etiarn: pafcebantur. früctibus; cüm

cantum trahat in longum , variet inflexum,

diftinguat concifum, copulet intortum;pros

leonesaliarümque férarum greges cauli in-

cubantes , nonnifi decidus alerencur fructi.

fmittat revocatum ; móxque edat plenum

crebrum, acutüm, gravem , extentum, nom

plïüd, 4v

bus:- fubter vam babitabant ammalia ,€05

poteft tibi inter folitudinis illius lentianon

:2;

estia , & in ramis ejus conver[abantur vo-

horrorem, timorémque incutere leo fero,

[

lutres cali. | Hanc proceram arborém pro-

ciéns; fimülque aures tuas demulcere im

8 up , ;

latis ramis exrenfam, & in (ublime proten-

tam parvo volucris corpufculo clara fuaviss

'l

Íam enigma fuiffe Regni tradunt SS. Intet*

jucunda, intorta, revocata, inflexa,concifas

pretes: - fiquidem in animalibus ferocienti-

Garguta vox artificiofz mufice — perfedla

bus, a€ manfuetis agnofcunt agricolas ,' ac

milites Regiinfervientes; in caltrisifti; &

imitatrix ; hac autem ingeniofa modulatio;

Bratus auribus fonus, qui nunc in longum

terra excolenda apti illi: & quia in Regijs

p«

'continuate fpiritu trahitur, nunc fumma

I

Principum affentatores non delunt, hos affe-

quadam cum vatietate fle&ctitur, & modó

runt figurari per garrulas illas aviculas,quz

concifa voce diftinguitur animum exhilaratg

[

rámis infiderent celfioribus. — Si merita fpe-

éares famulorum; fíi recoleres militares la-

cüm leonis aípectus timorem potiüs incu-

tiat; hic enim ferocit, & illa blanditur 3 hic

bores, dura certamina, anxia pericula,cene

rugit, illa modulatur ; hie. cades anhelat,

feres eminentiori loco collocandos milites,

illa exhibet blandimenta : & hac tatio cur

nec volucribus poftponendos;. & nihilomi.

b

à viris Principibus plus obtineat grata adue

t

nus garrule, &otiofa avicule fublimiori-

latio, quàm meritorum exhibita coacerva»

bus infidentes ramis faporatioribus vefcun-

tio. Sed cum Nabuchodonofor hanc pro«

tur fructibus; càm nonnifi deciduisalantur,

t

ceram claufis licét videret oculis atborem;ac

q"i affueti armís tractandis, periculis funt

modulantibus deleclaretur aviculis ejusdem

obnoxii, certaminibus vitam in difcrimen

p4

ramis infidentibus, vidit & atborem mox

f

conílituunt, vulneribus cruentantut,

fangui—

nem fundunt.

iclibus objeclam fecuris, & garrulas avicue

l

las alib avolantes ; quia- nimirum adulatio

2«

Quid igitur quàd garrulus volucrum

&

tamdiu canit, & voce eblanditur, quamdiu

T

cantus duro przeferatur militum labori? quia

fpe alitur lautioris fortune adwlantibus. &«

nimirum à Nabuchodonofore plus obtinebat

d

nin aitJu(tinianus »os eff femper in pro[peri.

adulatoria cantilena , dulcis grrulitas, quàr

li

tatemulcere, 6 donec temporalia fuppetant,

militaris fudor , labórque cattrenfis, ideó-

applaudere » qHia adulator eff amicus inob-

jCQ"(U.

J

?^

E

x

E

-

iAH&ntatïo exulet àb aulajhamus eft.quó -ïhcaigtï' capiuntur, 424

7s 7 fequió, boffis inanimo , letus a

tamen corporís proceritate czte,"is pracelle-

gï pro/kem.,,

*

f*agilis ad adver[a...

bst, clypeum voluit :fibi zreum ,sonílrui,

Sunt enim adulatores, q-ui;-giäta,, com-

quo humeros tegeret,' qno ab iclibis.non

— c— — & $ÀoX À $ CH RE

mendationis melodia. in. auribus Principum

hoftilibus Hebrzorum, fed invidis t hili-

citharizant, qui modicz..adulationis favos

flhinorum tutus à tergo effet; cüm -enom

I

foras erudiant; qui utmunera à divite emua..

plures ex Philifthzís£uerint ipfi in facie adu.«

gant, ejus caput oleo inungunt affentatio-

lati, timuit; neàtergo vulnera infligerent: &

nís ; 'praelatorum auribus.. pulvinaria fubji-

tergo metuebat fpicula , ideóqne clypeo mues

ciunt laudum., . &ab eorumpallis, aut fi-

nivit terga; quamvis Philifthei ejus plaude-

&itium pulverem excutiunt j 4w£ veffem.»

rent magnitudini palam; :timuit, ne clangu«

fíchició deplumant implumem , ut . loquitur

lum fpicla intorquerent, & quem affentas

—

Eliminat adue

Aianus de planéiu narura,

.tores commendárant in facie, :nvidi faucia-

latio:à paladjs Principum ; .à domibus prz-

rentin humero.

divitum;, abaulis Regum vetitatem ,. quam

DeAtticino fcribit Plinius, hunc Lu«

excluditextorrem, & 1j.duntaxat ex. proceris

firico Bruttiano arctiori fuiffe: amicitiá de-

bus,prepotentibus placent, qui leniüs blane.

vin&tümaffentatrice tamen , quia ei fim&la-

dicijs: palpant ,. auräsqgcfamæ bibulas calice.

dulabatur, & in(diabatur ; corrupto ea'm

inebriant Babylonis. ... Sed. f1 affentatores.

Íervo fcribg utebatur ad imponenda Lüftni-

preíencibus. plaudunt ,. isdem plerumque.

co crimina , quz eó habebantur ab omnibus:

derrahunt-abíentibus :

Ícimus Janum . pi-

L. EM

vera, quó-abamico audiebantur afferta , ac

212e

€tum 5: fidümque.à Po£(i ,.oculatum . anté

publica fulcita fide,ait Plinius: Magna ves

zqué, &reuo:; bifronsfiquidem fingeba-

Alla cff omnium , qui. fant. Provincijs pra-

tur, utà tergo fibi provideret , & provi-

denter. confuleret.

futuri , magna omnium. qui fe. fimpliciter

tl o

Janos. non mentitos à :

credunt Amicts , corrupto. enim feriba fer-

Poéfi , fed induétos ab ambitione aflentato- -

V0 interceperat commentdrios, interciderdte

zes dixeris ,. hi enim ore jucundo,fronte fe-.

que , 4c per fummum nefas utebatur aduer-

&

rena, tültique hilari laudant in facie, obíe--

fWs amicum crimtine ; fuo,.-

Indiguit cer:

e

;E,

quontür mellitis verbis ; magnitudini adu-.

Luftricus clypeo humeris obtegendis peri-

lantur ,. potentiam extollunt, indolem com-

doneo, càm Atticinus larvatus amicus ei ad-

mendant, qui tamen interna aduruntur mae

blanditetur in facie,& illum fauciaret à tergo:

levolentia, quam esteriüs. larvá obducunt.

eftenim adulatio vet£. amicitie venenum ,

- benevolentiz ; dulcedinem lactis verbis pro-

verique amoris corruptela ; unde ad Pifo-

inant, quafellis amarorem obtegant, &

nem ícripfit Galba ;. Irrsompet . adulazio ,

s

oftes funt ,. quia clanculum iniquis linguis

blanditie, peffmum veri affetius venenum,

famam abrodunt, quamvis palam futilibus

f'a cuique utilitas.

& ego ,& «u fimplicise

i

aflentationibus gloriam extollant; contra

fimà inter nos bodie loguimur, cateri lubene.

quos Gigas ille Procerus Goliathus opti-

tins cum fortuna noffra , quàm nobifcum.,

mam edocuit cautelam ,. clypeum fiquidem

j

Nam f[uadere Principi quod oporteat enult£

fibi cudi permi(itjnon tam quo pectus tege-

laboris.

Affentatio circa ! Principem quae

Rg CAp17. rec, quam & humeros obtegeret: Clypeus

modocunque fine affediu peragitur.

ereus tegebat bumeros ejus , led (1 clypeusin

Cüàm primüm quis ad pinguioremil-

$*

ï

caliris adhibetur ; 'ut manibus tracletur, pe-

luftriorémque evehitur fortunam, comiteni

étásque tegatur, & quo ictus retundantur

ftatim (ibi . affentationem. adícifcitur , ad-

hoftiles, qui folent in pectus dirigi, cur cly.

font paffim qui lenocinantibus verbis ho-

peum voluit ea conítructum arte, ut hume-

j

neíla zqueé, & inhonella ; proba , ac im«

ros tegeret : fiin valle Theberintea Phili-

proba laudent , qui fallacibus blanditijs

fthzeos duntaxat fibi amicitià devinctos à

oículis ementitis , fucatis amplexibus in«

tergo habuit, & in facie hoftiles Iíraelita-

tima, que fovent odia , obducunt exte«

ä

