dum Sichimitarum fugientium receptacue

religionem , virtutem fceleri pretexeus, ac

lum cumexpugnáffet, diripuiffétque;plures

án proprium faviensfanguinem; fedfangui-

obíefforum in turrim fitam in urbis medi-

nem, quem fitivit; haufitque , fcedé evo-

muit; imultos enim néceffe eft cimeat, quem

tullio Íe.receperant , quam bellicis inftru-

mentis, armisque miffilibus oppugnatores

multi,ut vulgata fert parcemia,timent; non

OWg 114'0

mitebantur arcere; pugnabatur utrinque te.

evafit muliebrem manum ; qui urbes evete

tit, ac regna fibi fubjecit?

lis, jaculisque per catapultas ada&tis, faxis-

que inoppugnantes devolutis , & excuffis;

Removendus animus éft ab omni odio,

39,

acimprobà xmulatione 5 ex virtatum cul«

aquá, glareáque fetuente ab obfeffis injectà

in muüros confícendentes.

"

tura, bonarümqueartium ftudio, ut etiam

| 28.

.Feruebat zílus certaminis ; cumque

ex congeftis divitiis, poffeffis honoribus, ae

dignitatibus folet eemulatio oriri, quam

Abimslechus odio ; furoréque percitus om-

Sequá&«

200

Differtatio IX.

I

squalitas, vel inzqualitas alit ; exardefcit

Ab eodm utero prognáti primi duo

320

fratres Abél, & Cainus; licet I'a*n'guini,s ne«

inde invidia, exfurgit livor, ignefcit ira;cu-

jus foetus. ferale eft odium ; quod nonnifi

ceffitudine arCtiffime .jundi , quiía tamem

cruentas.clades molitur ; & plerunque ex

Abelis viétime fupra ills Caini Numini

domeítica confuetudine , ex amica focieta-

placuerunt, invidia ceepit Caini vifceratore

te , fraternóque confortio oriuntur odía eà

quere, -Gloriábatur hic fpeciofo primoge«

acerbiora , quó ab amore deflexerunt: ex

niti titulo, futili tamen, ac inami, fivirtue

eodem flore dulcem exugit in mellificium

te deftituatur , eóque fiebat infolens , quà

apis liquorem; cum api depulfze fi araneus

nonnifi animi cupidinibus indulgeret; con-

| o -0À-— 1 ho W 9 9 )« —— U —

fuccedat venenum ebibat; in eadem familia

tumax ad parentum monita erat ejus inge«

(

ob fanguinis neceffitudinem dulcis folet in:

nium, afperum, querulum, fallere edoctum;

i

ter conjunclos amor foveri, ac mellificium

mores agreítes, afperi, corrupti, ad vitia

fapidz converfationis conftrui ; fin veró a.

quzque proni; affectus mali, qui pravum

f

pes ob praeconcepta odia in fcarabeos dege-

in Abelem fratrem foverent odium : é con«

nerárint ,. non nifi lethale fpargitur virus,

verío erat Abeli indoles ab incunabulis coe

Plerunqueé fanguinis ar&tiore propinquita-

mis, placida, manfueta, placabilis; & catz

te vehementiora oriuntur odia, quàm (int

dorem, quem cum lacte fuxit., incorrup-

p

qua ex alieno excitartur; cum vix ulla fo-

tum in moribus fervavit; religione in Nu-

*

e1

piantur arte , nec ullo reítinguantur flumi-

men; rcverentià, Q pietate in parentes;

(

ne nifi fanguinis , quo deleantur homines;

obfervantiá in fratrem plurimum fuit come

u

fed quid? quód inter eos , quos ar&tiüs fan-

mendabilis: quoties per oblatas vietimas re-

[

guinis neceffitudo conjungit perniciofiora

rum conditori fupplicavit ; quidquid pin«

excitentur odiorum incendia? Id fané exeo

guioris in gregibus, & optimi in frugibus

ä

provenit, quiaquó amor eft defccatior, ac

poffideret alacri animo , acparatiffimo cor.

intenfior, fi exafperetur, in lethale degene.

de offerebat; cum Cainus peffun&orius in

rat odium ; ut etiam fumma mititas, f1 exa-

cultu Numinis non niíi dereriora folerer Deo

ql]

cerbetur in ferociam tran(it, Pantherz crue

dicare, fapidioribus, ac delicatioribus in

delirati fupparem : & quamvis tardé hac

proprias fervatis ,delicias: cumque utrius-

obtingant , gradüque veniant teítudineo ,

que fratris difcretus effet in Numen cultus;,

P4

fylvarum tamen more flammas concipiunt,

difcreta quoque fuerunt & przmia; perpluit

quz qué tardiüs diflagrant, eó acriüs inten.

enim divinus favor in. Abelisvictimas im-

duntur, & accenduntur ; quos ad iramentos

molatas, quas, priusquam hominis manus

h

0

deprehendimus , femel iratos experimur a-

ignem fubderet , flamma de fummo coclo

cerbiffimos: tenaciüs hzerent, altiüisque ime

&l

delapfa abfumpfit; verüm ipnis, quo Abelis

primuntur , que diuturno parantur labore,

vi&imz cinereícere didicerunt ; invidiam ace

2

Í

cendit in Caino , qui propierea lapfus im

(

fraternz felicitatis clandeftinam de

-

k

el

t

atiO»

h

nem, odiümquelethale, nil jam animo vo*

q

Odium ex invidentiz prafertim.

luebat , quàm vindictam fraterna cede come

lummandam ; vultüs triftitià , froncis de-

ertum , pleruuque araumentum eff lan-

disi, teslimonium. innocentia ,& indi-

jectione, oculorum torvitateinternum prOe

€ium excelleïztiari: Virtu-

debat livorem , oditmque, quo in fratrem

H5

Contabefceret; cedémque ut certiüs cone

0

fitueret (celeri amicitiam pratexens; Abee

&«

3.

Ti

"

Fy" Ametfi plura fint, quz odium cxbïtän't,

lem nihil fufpicantem noxii in agrum pere

fovéntque ; nil tamen promptiüs ,

traxit; cümque fpatiatum irent, variós-

u

I

aptidsque, quàm dignitares, quibus

que invicem mifcerent fermones, & Cainus

li

plura in Authorém / natur2 criminaretur ,

nobisetiam fuppares infigniuntur; vel pin-

l

guior fortuna , adquam promoventut ; vel

legésque divine providenaiz infedtaretur;

p

congeílz opes; quibus opulentiüs ditefcunt,

& é converfo Abel Divini Regiminis-ore

Y

Tamet(i mutuam fratres benevolentiam fo,

dinem propugnáret , coromendarétque fere

veant, fi tamen uni prefertim natu minori

ventiüs; Cainus (celeris fui^ aggrediendi

pinguior atriferit fortuna, velprincipis fa

nactus anfam ; &ratus occafionem fibi- op«

portuné ex praconcepto odio obviáffe , ru-

vor, aut dignitas , velhonor aliquis acceffe-

ä

rit, invidia inalteto excitatur, cujus feetus

rale ligneum inftrunientum ferro fortaffis

d.

plerunque eft odium; & qui mutoá fove-

praüxum toto brachiorum impetu in caput

bantur benevolentiá odiis incipiunt diffidere

dernittit Abelis, & iterum in pectus, do.

L

lethalibus ; nubésque in aére penduias imi-

nec geminatis ictibus frater animam ageret,

di

tantur , quælic&:c molles aquas, torémque

vitámque clauderet, quam mundo aperve-

I

terris inftillent, ut primum tamen cóepe-

rat; & licértellus cefi corporis fluentem ex,

la

rint inter fe fe collidi,flammas,gnésque evo-

Ceperit fang&inem , hic tamen terrze inhz,

*

all

munt, fulmina ejaculantur , & nonnifi (trà-

rens, clamoretacito ultricia feriebat fydera,

$t

ges fpargunt ; nimirum adoleícunt inter ro-

Quàm atrox, quàm ferale eít in mundo odi.

Ü

Ícidos imbres flammz; rorisque , ac fulmi-

um* cau(a fuit prirni funeris,man,mqua íra-

h

pis ezdem funt cuna.

ternam primacede cruentav" ,

Flamma

—

201

Odium alios mordet, fe ipfum rodit,

n

33.

Flamma calitus delapfa , ac depafäens

rint , nulla ratione fieri potefl, ut mibi frater

Abelis vidtimas livorem, zquà acodium

alius nafcatur.

:

Íuccendit in fratricidz pectore, ubi tamdiu

"Altiüs etiam commendatur frat;emüs E

exaríit , donec effufo cruore unà cum pro-

amor ex eo, quàd reciproca fratrum dileclio, -

pria fiti vitam extingueret innocentis Abe-

áàc domeftica concordia Deo fit grata Ecclef,

lis; in quem manus injecturus , animum à

15. V. 1. /n tribus placitum eii mibi , qua

-

Dco fummo bono avertit,fratrémque occi-

funt praclara coram Deo , & bominibus lo-

E

dit, & Deum itritavit, mortémque primus in

quitur Sapientia, ut ibiedifferit Rabbanusg-

mundo invexit , à quovitam fratris exclufit,

quz autem fint hac tria , explicat eadem Sa-

*

Eít igitur odium malorum omnium prin-

pientia, ulteriüs pergens

*

concordia frae

?

ceps, pravorum affectuum coriphaus, Íz-

trum , 4mor proximorum s & vir, & soulier

culorum venenum , virus vetuftiffmum;

bene fibi con[ociantes, De amore proximo»

mortis genitor, cladium radix, diffidiorum

rum cum fermo inítituitur , primarius lo«

ä;

fomentum, doloris initium , mortifer : fli-

cus amoridatur fraterno, qui & preclarus-

D/

mulus, mucro reconditus , telum lethale,

dicitur coramDeo,& hominibus; quia prze

n

feralis. flamma cordis, ac ignis inteflino-

clara et domus illa, & felix, in qua fraterna:

[

E

rum ; odium enim quifovet non tam pro-

viget dilectio ; nil hoc amore jucundius, nil

priis malis, quàm alienis bonis infelix eft ;

utilius, hinc Pfaltes aít:: Erce quam Donum, P(alm, 1 ,

ejus fiquidem pe&tus inundat felle; pallor

& 2uam jucundam babitare fratres in unum;

fedet inore, tremor in labiis, flridorin den.

quia omnibus redundat commodis , affluit

tibus, macies in vultu, fqualor in fronte;

deliciis, omnibisque abundat jucunditatis

tetra cogitatio in mente ; & quod eit ver.

illiciis domus illa, in qua fratres mutuz die

mis ligno, rubigo ferro, tinea veltimento,

lectionis nexu ob(tringuntur , ac teciprocis

hoc idem animo odium; imó eít orcus, in

fe obíequiis profequuntur; hinc Euthymius

que folus mceror ftabulatur; ignis confum-

in prefatum P/alm. 132, ait* fan? quid tam

mens, fedfinelumine; labor defatigans,fed

bouum , aut quidtamjucundum eff, quàm ut

5

Ine quiete; pcena torquens, fed fine commi.

fratres eodem babitent in loco ,. ac eisdem

feratione : combuffit Cainum ignis de coclo

animis, [ummá concordia, & confenfu ?. ju»

x

l

demiffus; fed unde debuiffet fcintillas conci-

cundum dicitur fraterni amoris vinculum,

pere pietatis, flammam arri

quia cum utilitate commercii jucunditatem.

puit odii exitiglis—,

;

& extremz calamitatis.

fecum trahit convivendi,

Odiorum fomes emulatioeft, ping

ui;

g

34.

. Imo ubi dilectio fratres conjungit, ib

o

órque fortuna; (i qua melior uni prae altero

domus arx fit expugnatu difficillima , quos

;,

arriferit, — T'ametfi fratres ob fanguinis co-

enim fraternus amor invicem tuetur, hos

gnationem, niorum fimilitudinem,mutuam

*

2

nullus hoftilis incurfus potis eft expugnarey

fÍoleantfovere benevolentiam 5 f1 tamen uni

ut enim ait Salomon Proverb. 18. Frarer

honor accefferit uberior, maximé juniori,

qui adjuvat fratrem quafi cvitas firma ? quia

quz non metuenda ftatim oriuntur? fratres

fratrum concordià invictam conítituit £a-

-effe de(inunt; & quos amor, & fanguiscon

miliam , ac veluti arcem propugnaculis mue

junxerant ; odium, & invidia per noxia dif-

nitiffimam, quiaut explicat Cornelius ibid..

fidia (eparant; & quari uno; eodémque utero,

quod ia wunallrbe factt multitudo civiums

& non iisdem honoribus ; ac dignitatibus

boc in familia facit unio , & amor. intimus

omni cruciatu obtingit acerbius: hinc illa

fratrum; quo fit, ut pauci fratres concordes

é

.etiam inter fratres accenduntur odia , que

multis civitatióus aquivaleant, — lta eftpro-

monni(i multi fanguinis effufione extingun-

muro eft domui fraternus amot, quia ubi

tur, neque ceffant nifi alterius partis inter-

frattes funt concordes, ibi domus fit inexe

mecione.

Adeo arcto amoris vinculo col-

pugnabilis. . Verüm fi fraternus- hic amor

ligantur fratres, ut Nigidius frarrem intet-

exalperetur, & in odíum deficiat, «orruit

pretetur fer? alterum ; &Saluftiusin Jugur-

domus, &nonnifi cruentze clades, feralés-

tha, amorem fratrum quovis alio praferat

que ftrages protenduntur,

Àn non prge

amore inqniens: 4uis amicitior, quam fra-

conceptum in Jacobi filiis contra Jofephi in«

ter fratri? aut quem alienum fidum invenies,

nocentiam odium cauía fuit, curin ciftere

k'

fí tuis boflis fueris amorem conjugum;imó

nam demiütteretut, ac priüs fepeliretur,

rA

& parentum in filios videtur fraternus exce-

quàm decederet ? Jofephus enim Jacobi fi.

dere , fi Paraphernem confulimus, cui cum

lius ex Rachele natusà tratribusinter pafcua

data optio fuiffet à Dario rege, ut matitum,

per odium fzevé opprimitur , ac . 1ímaclis

j

vel filium, vel fratrem fibi deligeret, traden-

ihftivoribus illac fortuitó tranfeuntibus,pere

dis reliquis extremo fupplicio, fratrem fibi

indeacvile pecus venditur, à quibus ín

fervari maluit referente Herodoto in Tha-

fEgyptum etiam abduciturcüm annum age.

lia, ubi inducit Paraphernem ita Darium

retetatis. feptimum duntaxat. fupra deci«

alloquentem : à Rex,vir quidem mibi alius

mum.

A

eontingere potefl , i ita Deo vifum fuerit ,

Causá preconcepti odii non una fuit,

& alj filj , fi bos amiferim : fed cum mibi

fed multiplex, & prefertim, quia Ocellus

pater , & mater morte jam 2 vita difcefje-

erat patris fui Jacobi, cui pra ceteris erat

€

:2

in

Vfrani de Aä"eäiöm*' Jen, Il

4

1o2

Difïcrtvagïo LX

in deliciis,nt precipuo ptofequeretur amore,

ris datura tefferam vedes elegantiores Ta-

eó quia jam fenio confe&tus eum genuiffet,

cobo obtulit ? Er veffibia Efau valde benis, Gentj. 7-

delicium, & baculum fenetutisfuz: unde

quas apud fe babebat domi induit. eum z

ingrave apud fratres czteros numerum exe

Ícilicet Jacobum ,, quem impenfiori profe-

plentes denarium incidit odium, nonnifi in,

quebatur affe&tu ?. pretiofior veftis chariori

nocentis interitu extinguendum : undecimus

datur , quam etiam ab eo furripuit , quem

enim frater Beniaminus admodum puer tunc

minüs dilexerat. — Necin folis matribus ha

erat ,- ac nondum capax quidquam noxii in-

viget cenfuetudo. elegantiori veíte eos ore

tentandi, Exeitaverat execrabile hoc odium

nare filios, quos pra-cateris diligunt; vee

incufatio criminis nefcio cujus peffimi: cüm

rümetiam in patribus: fiquidem filio prodigo

enim fuiffent à Jofepho accufati apud pa-

in gratiam reftituto , & ad patermos ame

trem, graviter fraternos animos hac incufa-

plexus admiffo in patriam reduci, oftenfu-

tio exulceravit; ut etiam , quz. accefferunt

rus pater amoris fui argumentum veítem .

Pel;fþ r(þ: 7'

imagines per. fomnium Jofepho obiediz ;

exhibuit elegantem: Dixzt autem pater ad-

Ltuc. 15

uas ipfe propria innocentià fuos metiens

fervos fuos cità praferte flolam primam » &

í

rattescandore puerili , ac fimplici innocen-

induite «llum ,. €$ date aunulum in wmant

Dildg

tia iisdem aperuerat; narraverat enim , fe

€jus. Cüm enim pater exarderet in revere

per quietem vidi(fe fratres fuos — colligare

fum fiium, & converfum amore , de vee

fingulos fuos manipulos , cüm fuus pro-

ftiselegantia, & pretio folicitus ftatim fuitz

rius dumtaxat inter reliquos humi proftra.

erat redux filius. adolefcentior ; G quia

tos flaret erectus, quafià fraternis manipus

fimulredux, &converíus, etíam dilectior,

L

lis circumftantibusadoraretur : ut etiam a«

'cui propterea ftolam primam , feu pretios

liam per fomnium fibi obje&tam fpeciem So-

fiorem ei afferri juffit diligens pater, quafi

lis, & Lunz, ac undecim fyderum in fui

eruübefceret perdilectum filium non. ftatim

venerationem flectentium : cüm hujusmodi

eleganter intueri veftitum; & ideo primas

Íomnia finiftra interpretatione in Jofephi ar«

deferri feftinat in habitu , cui primas pater

rogantiam refunderent , quafi vellet domie

dederat in amore.

Verüm perinde ac ine

natum affe&tare fupra ceteros fuos fratres ;

vidiolas inter fratres excitant harum difcri

hi lethali odio exarferunt ; nec. quicquam

mina veftium ,. ita diffidia, & odia fovent :

exulcerato animo aliud volvebant, quàm

ftola hec prima caufa fortaffis fuit , curfie

ejus internecionem : ufferat etiam . invidos

liusnatu major fuerit graviter contra pa-

eorundem oculos veítis quzdam polimita,

trem indignatus; Jndignatus

x

—-ejl 4utem, Q'

Lu;e. i5

feu togula multicolore filo eleganter .con

nolebat $ntroire,

texta, quam Jofepho fieri Jacobus parens

Jofephi igitur polimita tunicaà patre

32

Ginif. eap.

curaverat; Fecérque ei tunicam polimitam :

accepta in fignum fpecialioris amoris relie

-.

cüm enim plus cateris diligeretur, elegan-

quam decadem fratrum odio obarmavit, ut -

tiori veíle ornatum voluit; moris fiquidem

eleganter obfervat S. A«brofius inquiens : 75 cap. g;

effe videtur, ut parantes, quos impenfiüs

Quid miraris fi propter fundumy, | aut. dos Genefe

amaht filios, hos pretiofiori vefte decorent:

uum oriuntur iuter fratres jurgia : quanudo

non enim aliud. fui amoris in filios prafer-

propier tunicam inter Tacob fanili fílios exe

tim pueros fignum prodere folent , quàm

arfit invidia, G infurrexit. exitiale odiuu

eosdemn elegantiori veftium ornatu conde.

Pulchrioris togz diícolorelegantia fratrum

€orare: ut in Afcanium puellum proteftata

oculos percufferat , cor leferat , animüme

fuerat Andromache, tunc ei togam propriis

que pupugerat * Dum enim Jofephum or«

manibus eleganter elaboratam obtulit in.

natiüs indutum afpiciunt , fe. deípc&los ar-

quiens apud Virgilium

bitrantur à patre, & odium in fratrem

concipiunt lethale,

Fuit enim veftis illa

deccipe t bec manuum tibi, qua monu-

polimita belliceum veluti vexillum , quod

9Omenta vRCAYHYA

ä

fratrum animos ad przlia concitavit. Ob-

4,

Sit puer : && longum Andromache te-

fervat S. Hieronymus Phzrifzorum veítes !74?.*3-

- /ïentur amorem

inquiens :' faciebant grandes fimbrias , &5 p

acutiffimas ineis fbinas ligabant : íed quid

& in Regina Didone erga /Eneam ejusdem

myfíterii pratendunt fpinz fimbriis iliiga-

amoris pignus veítis eleganti depicla acu

te ? dixerim , quia perízpe in pretiofiori

fuit: quam

veltium ornatu , ac elegantiori togà fpin&

invidiarum , & aculei illigantur odiorum:

Ipfa [uis manibus quóndam Sidouia.,

eo ipfo quód parens in 1ui fpecialioris a*

Di4o

moris tefferam unum ex filiis prz cateris

Fecerat , & tenui telá difereverat au-

70.

ornatiüs veftic, & elegantiüs ; odium ple-

rumque in alüs excitat : Pidestes aurem» Gents,s7,

Nimirhm putant parentes fuo deeffe amöri,

fratres ejus , quàd à patre plus euntlis filjs

fi quem filium impenfiüs diligunt pretiofiore

amaretur , oderaut eum , . uee poterant ei

| - WE QD EE - o -

33.

veíte, & ornatu elegantiore non exornent.

quidquam pacificé logui, — Et nonnullis in«

Impeníiüs Rebbecca Jacobum dilexerat,

terjectis : Covfestim ut pervenit ad fra.

quàm alium fuum filium Eíau: & fui amo-

£res [uos. nidaverunt eum tunicá talari ,

d*em— dume — od

-

& pe-

P

Odiurn alios morder fe ipfum zodit. —

203

;Wg*j

E polimitá s. müfertntque eum in aci/i?r-

tamen dum mocere fluduit, vel invitum

zAam vererem, | Scholacharitatis, & gym-

profuit: ductus enim à Madianitis in /Egy-

nafium pacíis videbatur Jacobi. .domus cüm

ptum Jofephus ad Proregis ibi dignitatem

filii fe. mutuó profequerentur amore., mu«

confcendit, quod fi odium eum innocen-

tuísque dileGionibus , & obíequiis com-

tem in profundum cifteraz dejecerats vire

ple&erentur; atubi hoc amoris vinculum

tus ad clarioris dignitatis culmen eum pros

fuperveniens odium diffolvit , domeftici

vexit: eft enim plerumque odium prafet«

Jacobi parietes in quafi bellorum caftra vifa

tim ex invidentia 'ortum. virtutis teflimos.

funt degeneráffe ;. .vigili enim curá cuftodi-

nium; *ügngm ànnocentig » argumentum

hj

endus e(l fraternus amor,.nein odium ptos

laudis,

i

eat execrabile, quia quo jucundior;arctiór-

(Quàm ex

levicanfagürlape difidiaiMe —4.

que eít fraternus amor, eó troculentiusfz-

tet fratresconcitantur? Abelem Cainus fra«

tet occidit, «quia de ejus viclima flammis fu,.

L. y,

PeIiz, lib.y.

vit, fi in odium degeneret, ut enim mnotat

Ariftoteless . Krateraa contentiones acerbis-

perpofita fumus ad coelam rectà inflar vir«.

fima funt

E qui fe nimium amant , fi fe

gula confcenderet , ideóque Deo gratior.

dio profequantur favins exacerbantur;quod

probaretur, & inde difcrimus mon ex luce,

| Dial,$5,

etiam fnonet Petrarcha inquiens: ANe/céo am

tantüm, verüm etiam ex fumo ipfo frater«

frarerno sullus major ejfe. debeat amor , an

num fzpeodiumconcitari, "Quidaliud eft

ullum majus odium, & endiguatio profun-

fama apud vulgus, quàm fumus? . fi quis ta«

aitor,

qmen clariori fama commendetur, fibi ti«

49

Amandaverat Jacobus prz ceteris fi-

1neat, ne fratrum odia , fimul & incendia

lis àiíe dile&tum Jofephum adolefcentem

áncurrat: negatum fibi credunt honorem y

ad fratres füos pafcendis gregibus occupa.

quem fciuntalteri exhiberi ; & fcintilla glo.

tos, & fortaffis exploratum quid agerent,

ziole quà unus clareícit , odii incendium -

plerumque excitat in fratrum przcordíis; ex

Jotephus paterni imperii tenaciffimus eidem

obfíecuturus oberrat folicite, fed non ífra-

quibus perinde ac gehennali é fpecu malo«

tres invenit, fed carnifices reperit: hi fiquis

rum omnium prorumpunt debacchantes

dem procul venientem fofephum inuiti fta-

turmz ; fitque propterea diabolicum offi-

tim de illius ceede patranda confilium in-

cium odium ánter fratres fufcitare, vel fufciz

eunt, ac deliberant, ftatuüntque deferre pa.

tatum fovere; neque de ulla orcus . pradà,

tri à fera Jolephum difcerptum fe inveniffe,

triumphat gratiori, quàm fratrum diffidio,

:z//f. ,SO

Cruento tamen confilio unusex fratribus

unde Chryfologus ; .Sreut amor fraternita- Scrmsss

Rauben nomine interceífit , fuafitque, vt

ti ex Deoesfi, staodium ex Diabolo, Qui

)

potius ficca morte permitterent fomniato-

odit fratrem bomicida efi ; quia lethale

rem perire, hoc enim nomine per convi-

odium nonnifi cruentas ceedes, & ferales cla«

cium fratrem (uum appellárunt, quem pro»

des molitür, & przfertim fi interfratres ex«

j MWP' .

pierea in cifternam ficcam abjecére,ut fame,

citetur , tunc enim fzvit crüdelius, durátque

Gj

& fiti deficeret, & fraternz manus ejus non

perenniüs ? teftes voco Eteroclem;& Polini--

)

poiluereatur cruore : & quamvis adolefcens

cem fratres, qui cum fe mutuis interfeciffent

pratexta exutus verficolore, feuvefte poli-

vulneribus, & eorum corpora fimul fuiffent

)

mi:a precibus, lachrymis, queftubus, & ob.

rogo injecla, flammz ea non tulerunt, fed

fecrationibus inflaret ,' pérque Dei clemen-

partitz íe diffociàrunt, at quaeunum . exue

tiam modófingulos, modó univerfosdepre-

rerent, tangerealiud exhórrerent; nimirum

«aretur, non tamen fratrum duritiem po-

flamma , qua vitam potuit extinguefe,non

tuit emollire, nec blandus rogantis decor

'valuit odium fopire,

ud pietatem fratres flectere , qui per funes

Certé lethale eft venenum, quod fra»

43«

in profundam eum demifére cifternam in-

tetnis fovetur odium in pecloribus; ad prae

edià conficiendüm.

ä

cordiaflatim «urrit, cor primum impetit,

4.?2

Sed non diu latuit 'fepuïui's priüs in fo-

quod nec mortuum deferit , fed putre(cens

IT

g

vea illa, quàm mortuus; rogatuenim Judz

abfumit ; adeo ut nullum gravius fit vnlnus;

retrahituréciflerna, & Madianitis negotia:

quàm quod fraterno infligitur ab odio. Hinc

g Marí

d

toribus viginti argenteis venundatur,à qui-

etiamiponfa dolet experta hoc vulnus :

busin /Egyptum abducitur, càm interim

mmatris mea pugnauerunt contra me z

COf

F cusp. ;

t'

1

per plagiarios fratres illuderetur; parenti

queritur nimirum fponfa, eà quia fuis op-

extrrema fene&tute confeclo füadent, Jofc.

pugneturà fratribus , & «üm fe fraterno

hum filium in przdam ceffiffe cruentee bel-

odio infe&tatam videt, fe flammis deflet di-

]^

zl

uz; fidémque fa&turi adolefcentis tuni-

catam; fiquidem in hebrzo legitur, — Fj/g

£am hodino tinCtam fanguine- oflendunt ,

matris mea exavferunt in wie ? quia fratef-

B

exhibéntque Tacobo patri ; qui nonnifi las

numodium irz cognatz exitiales flammas ex

g'

chrymas elicuit , & lamenta edidit. nullo

citat, pyram flruit, incendium apparat, &

J G

folatio nifi fola morte lenienda , & qui fra-

accendit, donec me in cineres redigat: ut

Jj

inde conjicias nullum crudeliorem effe ho-

"

irem per odium dederant;exitio , patrem

per mendacium -*1-:3.9,(1 enecátunt.

Verüm

ftem có, qui impenfiüs amaverat, fi ab a

l«

fi Jofephi virtus Patris (bi conciliavit pra-

more deficiens, odium incipiat fovere ,

js

tiam,frarrum é contra cxcitavit odium;quod

tunc enim nilexpedtandum, quàm extrema

Verani de Afeidibus Qum. Hl

: a

exitia

PA

*

PC IPM E :

*

j f,!-. .1

r —

204

cpi

itsctiocfit:

exitia, violentze interüeciones; ac funeftae

cha j*äco'b Sapix mente; gnarüsque iné

ftrages, & di*.chulter reperitur - àlexiphar-

duftrià à Labano focero pet opportunam

macum , quod morbosà preconcepto odio

fugam fediftraxerit, noveratenim ex vultuy

in hominis inductos precordiiscurare va-

frontéque extima praconceptum -intus in

Genptf, 3.

léat; imó adeo noxium eíft fraternum . o«

pectore contra fe odium : e/Jfuzmadverrit

diíum, ut per fe fufficiens fit ad univerfum

faciem Laban, quód non e[fet erga fe,ut beri,

& nudiustertius: nimirum inLabani foceri

orbem prorfus evertendum: neque cata-

clysmus, quo totus orbis naufragus periit,

vultu pravas mentis cogitationes , noxióse

P/;.'m,;;.

aliunde fuam traxit originem, quàm fra.

que pectoris motus legerat., nec cüm ho-

terno ex odio ; quo Cain fuerat. Abelem

mine odium fovente connivere 'voluit

*

.

profecutus: De manu viri, & fratris re»

quamvisnullis adhucLaban vetbis fuum des

ancj f

quiram animam . bominis ,' ubi Rupertus

prompfiflet odium , quia ut pulchréOleaftec

Abbas expeidit; fieut vequifrvit : de manu

ibi ; Nibil meliiis vultus, quàm amorem,aut

Cain propter quem (ut nonnulli perhibent )

odium offendere falet : tametfilingua fileat,

diluvium mundo induxit : neque ullum ha-

ostateat , frons tamen ipfa^ clamat, hinc

étenas fupplicium totum percuffit. orbem

Tullius, Ex oculorum obtutu , füpercilio. Lib.A. of

. mlm.

4

nifi diluvium illud , quo tempore Noé coeli

um aut. epitffone , aut contratlione. facile .

cataraCta aperte fuerunt , ut tellus . füb.

jtdicamus, quantus [it in bomine dolor, aut,

mergeretur univerfa , & unà cum homini-

metus, aut tvosiitia.

bus odium extingueretur.

Cenfent fiqui-

Per faciei fpiracula erumpunt, (iuæ do. 46

dem plerique; mundi conditorem diluvium

lofo füb cinere latent in pracordiis flamma,

hocce orbi immififfe, ut fraterni odii tur.

néc minus urit irata facies exteriüs, quàm

pirudinem mundo pet Cainum induclam ,

intüs fucceníz flammz ; idquecauíe for-

fzcésque vitiorum

j j

gehennæ gmulas extin-

taffis fuit, cut cüm igne accenfo Numinis

gUCl' et,

irati faciem aquiparaverit Regius Pfaltes :

ficut fluit cera a facie ignis, fic pereant peeo

ijlm.s 6.

50" Vo

catores à fatie Dei « & reclé divini pecto-

tis ira divino turgensin vultu ignis dicitut, ^

'Dijiänulari odium licet per modi-

quia peccatores confummit ; quas enim i-

cum temporis poffit ; nom tamen diu ce-

gnis excandefcens flammas elicit, fcintillás.

lari: fe prodit , & venenum quod interiós in

que ejicit, in peccatores evibrat fronsirata, -

*

$mo pectore fovet, exterits prefignat o.

ut expendit Lorinus: fereaut peccatores

&

eulorum torvitate , frontis afpe-

facie DEI , confumpti ab

(] tanquam ab -

»s

ritate , orísque maligui- |

tAte.

igne , [icut 4b boc , & rece

t ceYA, C con»

4

fummirur : quàd fi folam loquentis Numi»

3

U

nis vocem extimuit Adam Genef, 3. 44udivi

ÁMo

àm perniciofum , : ac exi-tialc eft in

T0CEQ tHATR , — E5 tsmaus,

mundo odium, fíi hoc fraternis ex-

Quid fi iratam

Q

frontem vidiffet ? Maximum reproborum

ardefcat in vifceribus !* ejus maligni-

fupplicium extremo injudicio illud erit,

tas;, vel in ipfo legitur vultu , G protervi-

tas exteriüs fe per oculos prodit ; hinc fra:

f

quod iratam DEI faciem ferre non pote«

ruünt; is acerbiffimé punitur , qui irafcene

tres Jofephi ob praconceptum in imo pe-

étoris odium ^ nonnifi fronte exafperata ,

tis Numinis exafperatum nequit. vulrum

ferre: irata enim DEI' facies fufficit pro

torvisque oculis fuerunt eum intuiti : ANec

quovis fatis acerbo fupplicio :

hinc Deus

poteraut ei quidquam pacific loguiz in o:

ftatuens contra reos legis punitionem ait

*

*

culis fiquidem , ore, lingua, vultíque toto

fi comederit. [anguinem. obfrmabo facieg , Ltvityima

Éfraternum legebatur odium , quia ut recté

Ait Tullius: Fultus ,. & fvons animi eit ja-

meam contra animam illius,Íanguine veíci

cüm prohiberentur Hebrzi,peenis erant obe

n4a, qua fignificat voluntatem. abditau s

noxii legis hujus transgreffores ; ut au-

& retrufam : odium qui fovet in pectore

7

velit, nolit, ejus prodit vultu venenum ,

tem acerbiüs punirentur , ait DEUS olfir-

smabo faciem meam contra. animam illius,

criménque occultum vel^ ipfum os filens

quia nimirum irata DEI facies pro quovis

9. Meta

abundé depredicat, quód cüm animadver-

acerbiore fupplicio videtur fufficere: hinc

tiflec Ovidius cecinit,

wü 'P b.

D. Gregorius ait: . faeies. DEI sntell;igitur

Heu quam difficile eft. evi

:

män non pro.

jr4 DEL , quá eafligat : imà adeó proxima

dere vultuY -

eft cladi , ftragíque DEI frons , ur idem

Diffimulari licét per modicum fempo-

prorfus videatur effe , frontem pre ira

4,:

contrabere , & fupplicium , ac ruinam-

ris odium poffit, non tamen diu celari , cüm

explicare ; hinc at DEUS , obfrmabo

os loquatur, quod cor fuggerit , & mensin.

tus meditatur ; & certe f ferale intus odii

faciem meam contra. animam

ier, 69

Mbf

exurat incendium,exteriüs occultari difficul«

difperdam e05 : hoc eft, quos DEUS

ter poteft; nec prohiberi , quin (cintillas

iratus intuetur , hos fimul difperdit.

per oculos, vel faltem fumos per os, &

Tmó adeó acerbé poenas irrogat frons

verba emittat ; hacque ratio ; cur FPatriare

ir& percita eflu, ur truculentius favire

"?idcægg

TU

2og

-

Odiüm alios mordet , fe ipfum rodit

videatur ire fuccenfa zftu facies , quàm

tamen illatio infana prorfusfuit; non enim

qui fatetur.fe aliquid acturum, quod ab alio

manus gladio obarmata; quia fi gladius

vitam poteftadimere , nontamen nomen po^

fieri neutiquam poffit, intendit violentas in

teít perimere , necfamam inficere; fecusfa-

Íe manus inijcere, séque interimere; neque

Omta E

cies, quam odium turbat , nec vitze parcit,nec

inde verü affereret,non poffe alios hoc idenz

famz , imó nititur, ve! ipfius nominis memo-

praftare , «üm poffit quisque , quamvis illi-

cité, fe ipfum interimere.

Fuerat igituE

riam delete ; hucpertinet , quod Regius Va-

Chriftus locutus de fuo in coelum afcenfu ,

Pfalm, 33,

tes dixit : Pultus agtem Domini fuper facien-

te5 mala , nimirum nt perdat de terra memo.

& tamen fudai ejus verba de nece proprijs

manibus fibi "inferenda perperam interpre-

riam eorum : impiorum enim nomen fund:,

tus evertitur-, ut eoründem memor!a pe-

tantur : nulla cum nece Chrifti ; ejásque a«

nitus extinguatür : faciliüs eft ferocientem

fcenfu in ccelum connexio eft; necpropterea

inferre violentam ejus cedem ulla potuerunt

Leonem blanditijs cicurare, veletiam in fru-

fta difcerpere , quam frontem lenite odio ex-

ratione ; & tatmen eam intuléte; quia nie

afperatam , G furorepercitam : hinc David,

mirum , quam intus mente meditabantuE

Ui N P/elm s

Tota die verecundia méa contra me est ,. .€8

Chrifti eedem ; odiumque fovebant in core

conf ulio f'aciei snea couperuit we a voce expro-

de , lingua exteriüs protulit Judzorum , pul-

chré D, Antonius Patavinus: Exabundans

brantayi$ obloguentis À facie inimici & perfe-

tía cordis 0s loquitur, G aquia Judes Cbrifit

quentar , tamecht urfos'in fylvis David com-

"

prefferit ; rapidósque leoites in campo difcer-

fanguinem ejísque mortem ex odso altits in.»

pferit ;; adhuc confufio ejus conturbat ani-

corde impyyefferanr , ideó nil promprius logu-

untur , quam denece Chriffi,

Venenum o«

mum à facie inimici, & perfequeniis, quia

plus fibi timet ab irato vultu , quàm abirato

dij, quod per viícera ferpebat Judzorum,

leone : quamvis de proflrato leone glor:ofum

lingua ftatim detexit , GU mortem , quam in»

YoYy

tus maturabant , os exteriüs deprompfit,

reportavetit triumphum , reformidat tamen

D.

irato vultui flüécumbere. — Pulchré Lorinus :

Qus& intus volvuntur mente , foventür-

$9

—

que corde , lábia exterius fundunt , & ver-

*h Píal. 43,

Potefst bit figuificari, caufam verecundie, con

ba loquüntür , hinc David loquensde impio

f'frontique effé , non folum vaces exprobrantis,

fed multó magüs o5 , & vultus ejudem inimi-

ait,

Tota díe injufiitiam cogitavit lingua

eitias gerenti , propridsque inyurias ; quas

tu4, Sed fi cogitare proprium ett intelle-

,Pfglm.xfï! Al.

&üs, G cogitationis a&tus , nonnifià princi-

perfequatur ,. av uindicet, pratexentis y nec

veróu agere duntaxat. volentis .. fed fatiis

pio abomni fejun&to ivateria poteft dimana-

re ; quomodo lingua cogitare diciturinjuíti-

quoque ,& non [olim famam ,veràm & ipfam

2

vitam ertpere meduanti.

tias? Cur David aCtus, qui proprij funt fo-

E

494

Ira quam odium fu

ccendit univerfä fil«

lius intellectus, nec poffunt nifi à potentia

Hinc

Ípirituali fluere , linguze à materiei craffitie

titüt delere ; poenitüsque confurnete,

quia Jacobi filij Jofephum fratrem oderant

minimé disjuncle attribuit ? quia nimirum

nonfolum non poterant ei quidquam pacifi-

fidiffimus , prompüutsque mentis Legatus eft

lingua , in quam delabuntur , quz animo in«

céloqui , feu ut explicat Oleaíter , non pote-

