'nati animienuntiat zgritudinem;; purpu-

"?

"

amore fui ducuntur prz aliisvolunt eminen-

; fiffo vultum inficit, üibiaocülos' pingit, &

$

'tiores videri , plurimique zftimari, Altero

.alieno :capilitio : utrinque ad peétus :deplu-

cornu, aviditate delectationum,;quse ex efcue

«ente;,tot

obtegit caput ; & fuperfluo ore

.mnatu. fingula .corporis membra:ad omnem

lentis, & poculentis percipiuntur ; : docet e.

?

nimamor fui cibum, potümque fumere non

'veftit elegantiam ; : cui fuccenfens/D, Chry-

d

SSerpm.7 . 3

M

**am necelffitatis causá, quàm voluptatis gra-

fottomus.ait: Primi Chrififiant femel ut dn

"

tiá, docet meníz affidere , :non ut fedetur

eertamen-ingre[f funt , uefles exuerunt, mos

A-ziä,zlpajlüe

ï

fames, fed ut gula indulgeatur, — Tertio

Aurem anfansentes cum ; vestibus «certarexo.

Y

"

«&ornu aviditate divitiarum, quibus vitia -ad-

dumus..— 1dem f'acimus .ac . fi quis atbletam

1]

fciícuntur, ac foventur;ut non folüm marfu-

;gulvere aferfum, nigrumynudumy &toleo; fa-

gpia incumefcant.; fed & concupiícentig ap-

dore, ac luto fimul deformatumiderit; épfe

petitüs infolefcant. Quarto cornu, defide-

-mnguentum olens , acceptis fericie , -Ac aureis

rio damnialiis inferendi, quatenus amor fui

ve(bus , -& flola usque -ad:corrigtas caleés

fuggerit noceniibus nocere, ac moleftias ijs

.demtfja , & aureo ornatu in capite , : ingréffue

adíerre , quialiquidtaltem videntur adverfi,

Jfe immittat.; -& nonnullisinterjectisfubdite

vel offendiculi ingerere: :non: tamen femper

Tempu:eff certaminis , tu autem fericis: n«

aperta molitione n aliorum perniciem lábo-

-dueris ? tempus «eff exercitationis., tempus

ä:

*at: plerumque tam 'commodé , 'tantóque

fudijy tu veró quafi adpumpam te ipfum 0ve

.

circuitu peccat, ut nil minus videatur velle,

as ? 85 quomodo vinces? ; Militia tefle Jobo

u

quàm ijs,quos odit , obeife: amor igitur fui

-eft vita hominisy'milites fumus non phaleris

:j

quadricornuta eft beítia, totümque homi-

.adornatum indigemus, fed armisad pognam

mem hoc quadruplici-cornu ferit, ac dejicic.

muniamur,-non auro fulgeant vefles;fed fer«

ï

Quantum damni primo cornu 'inferat. 'ex

'ro cingantur latera ? .non : oculi fint (tibio

)

«€o conjicitur, quia qui honoris eminentia ;

;piéti, fed-fronsfudore.madida : non vultus

L

titulorum celfitudine ; laudüimque commen-

,purpuriffo:efflorefcat in rofam, fed facies la-

ä

datione czterisvoluntprzcellere , hi totum

'bore impallefcat in violam 5 non lapidespre.

/

videntur ftudium impendere in cultu corpo»

tiofi micent in digitis, fed gladius diftrictus

ris, in veftium fplendore, in nitore orna-

'fulguret in manu;; quia non veftis:compta,

tüs ; utvideantur pra czteris effulgere ; fed

fed (cutum divulfum; :non caliendrum.Cy-

Át

quia ptoprio ducuntur :amore,, vel in ipfo

prio-afperíum pulverere , 'fed 'fracta;galea;

auri nitore cecutiunt , & ornatu . veítium

;

'non mermbra corporis veftium.cultu induta,

vilias fordefcunt ; Íciteé Minutius Felix in

4ed multiplici vulnere teffelata militem:com-

"

QOGavio: Fanuuserror bominis , €$ inanis

amendant.

«ultus dignitatis , fulgere purpura , 6$ for-

;

Non eft igitur, cur 'gloriemur corpo-

39

defcere meute , ut enim:monet Chryfofto-

Tisamiclu, Íed animi loricata fortitudine;

$

mus in 1.ad Corinth.'6. homil.7. Dzffeile

non veftium luxu; |fed apparatu virtutum ;

&fl corporeormo-ornari fimul & auimam,

nonadícititiz pompz nitore, fed-excultz,jue

f«

33e

Sicut qui amore fui ducitur , fe odio

ftiiz ftudio, 'Quid? quód gloriaturhomo

IS,

'cultu'veftium, elegantià amictüs,ornatu in,

j

profequitur, ita qui nicorem quaritin vefte;

fordes facilius animo contrahit ? hincnulli

'dumenti? : quàm tenuis, quàm futilis gloria,

ll

fere exquifitus eft corporiscultus, quàm cui

'cui veltinez ip(z veftiumcarnifices infidian-

animus eft incultus ; ut comptulus ;; :comae

tur ; :non fic Chriftiano materiagloriz, quae

in

-tulusidem plerumque fit , ac fordidulusz

vermium fitefca; non iisglorietur;quaeà brua

f

edores (iquidem in veítibus, gemmz in au-

ti$ mutuatur animantibus; non fuperbiat in

2]

ribus, annuli in digitis ,. aucupes funt libi-

ferico, quod beítiolz gignunt; vermes, &

je

n

dinis, & qui corpus exornat, mentem

ibombyces (uppedicant: :non 'intumefcat ela.

promptiüs devenuftat , pulchré Tertullia-

'tus, fi fulgeat in humeris.coccus, quem pifci

"

nus de cultu mulier, Et Milejfirowes tondent,

debet;non fplendida veíte, quam ovibus; non

4

ninflatis

Ds

&f Syrg arbores neut,&$ Tyri tingunt, G Pbry-

-mii:antibus,gen;mis, quas oftreis; no.

Verani de Affeibus Tous.H.

cothuz«

154

DifïCrtati.ö VII.

N

f

cothuthis, quos bobus; non fericis tibialibus,

eum, quó eótendimus, ut infendamus Dei

qUC

fiis

qua bombycibus debet *' abjicit fe infra be-

honorem augere.

tel

ftias, f1 inde fuperbiat, ac ijsglorietur, quae

Is cxteris cenfendus eft honorabiliors

4*.

tát

accepitàbeftiis; nimius corporis cultusani-

quem nullum honoris defiderium pulfat pra.

* Rberor

u

1d Tbeod,.

mum prodit incultum: fcité Ariftoteles; Vir

ter divini honoris incrementum, nullum ex-

ille pulcber efl, qui & labores bellicos fuflinere

petit honorem: quó enim quis honorem pro-

£Lü*

—JPOIO

ul

)6

queat ; & ita jucundus afpettu est, ut fimud e-

prium flocci zeftimat, ac humánam dignita-

tiam, dum viderit, terreat.

*

tl

tem,eó plutis eftimatur;non eft cur homo ex

49*

Caterum fücatus corporis ornatus ani«

humonatus; & denatus iterum humo reíti«

f

*

mum devenuftat ; elaboratus cultus detur-

tuendus honores quarat , dignitates ambiat,

fj

quem exigua manet in fepulchro coticula :

tis,

pat; adícititia elegantia foedat , meretricius

eli«

nitor inficit, hiftrionicus habitus denudat,

quidhonorem fibi querit homo ? cüm nil fit,

4

-gemmarum fplendor obfcurat , auri fulgor

nifi fumusavolans ,. vel umbra fugax;à cunis

denigrat; & impenfus ornatus deornat, occi-

ad fepulchrum properans. Quis honoret ni-

dig

dítque; videatürque propterea homo amore

hil; & quid homo aliud eft , quàm nihil tefte

fp!ei

Jobo.1.30.Redattus fum in nibilum: nimitum

yea

fui ductus,& cof'poris cultui addictus mortuá

gellare animam inferetro gemmis illumina-

ad nihil jam valet homo ultra, nifi ut concul-

mul

tatt

to, auri fplendoribus illito, ac vario fchema-

cetur ab hominibus: an non infania eft ambire

tc depicto, ut fcité notat' Chryfoftomus in-

eorum laudibus honorari , quorum pedibus

fel.

Homil 36,

Ad popul,

quiens: Molles,d:fJoluts, fornicarg corports

dignus eftconculcari? An non ridendus effet

dett

ul

munditiam curant,jugiter olentes unguenta,

opilio, fi querelis aérem impleret, e6 quiaà

fepulcbrum ovnantes: e$l enim fepulcbrum eis

feptem virisnon fuerit Imperator electus'An

quæ

corpus, animam verüitus babent mortuam :

nó ftoliditatis argueretur íceleftus ille,guem

ütinam cüm veftes odorem exteriüs exhalant,

patrata crimina dignum conítituerent fufpen.

k

fétorem intus anima non inhalaret ! cüm ca-

dio,fi aureum peteret diadema,cüm laqueum

x

die

liendrum in capite fuaviter olet, mensntüs

fibi fuerit promeritus? & tamen quot funt

corrupris non foeteret cogitationibus; Íape

[tolonés, vix digniut fint lidtores, quitamen

Áh

enim fub vefte attalica , ferica ; odorifera ,

ambiunt effe Senatores. Quid homo eft quàm

fpk

ferr

anima latet cadariferá,

pura vanitas, purümque nihil, nec eff, quo fe

debeat ullo dignum cenfere honore , ullà in,

QUi

figniti dignitate, quamvis divitiis affluat, vee

tna

ftium cultu fplendeat: etiam pavo licét fot»

füb

| Amor. [ui d

g

nitatum /ple'm'z'zla-

moíus ob oculatam czcutientis caudce pom.

El

rum appetentiá inflammatus,fur[um ni-

pam, ob unicum tamen pedum defectum to-

tát,

titur : fed quà [ublimus evebitur , eó

tus confunditur, & verficolorem. ac floridam

Qul

lapfu ruit. graviore, :

caudam illicó prz pudorecontrahit: mirum

T

On amor íui extima duntaxat obfidio.

fané quód adeó impensé honorem ftudeat ho«

Vi

4T. N

ne, feu veftium cultu animum pre-

mo aücupari, qui fi intimiüs perpendatur, nil

die

mit, deprimitque; verüm etiam vaná

adjicit honorato , qui ut honoretur non de-

p

honorum appetentiá intiméarietat, quia ut

pendet à fe,neque à tua induftria, fedabaliis z

atl

I» f9A 59« te G monet Auguftinus: Quantó plus bono

an non arduum elt,velle id confequi,quod non

gt

ramuyr, tantó plus periclitamur : nullibi in-

poteít quis fibi dare? &i dent alii,nil additur,

us

utilius defatigamur, neque in ullum opus

quo melior fiat, cui honor impenditur? Quid

Inn

noftra futiliüs ftudia impendimus ; quàm ut

quazfo eft honor,quàm fallax plerumqueima-

fetc

honorem enancifcamur, cüm fit id periculofae

ginatio, qua fi aliquid ctedatur effe ; nonnifi

d

alee opus plenum : nemo enim altiüs ruit,

adícititius e(t fplendor, cujus inahitate fafcie

. quàm qui fublimiüs afcenderat: quidquid

nantur homines; & eó minoris eft honor cen«

Oj

neg'

ex terta in fublime nititur, lapfu femper gra.

fendus, quo in re nil effe videtur.-

viore ruit, & quidquid in extruclis turribus

- Quis neget plurimum fplendoris, ac ma-

fuí

ET

Treg

conftrudum eftaltius, paratiori eft- ruinze

jeftatis Perfarum habuiffeReginamEfttherem,

obnoxium 3 ubi enim eminet fa(tigium, illic

ol

impendio tot Provinciarum ornatam;quz ab

finitimum eft precipitium; & quantó eft gra.

ipfo Reging cultu nomen fortiebatur ; & ta-

m

d

dus altior, tantó e(t cafus profundior ; nec

men quanti ipfa fecerit honorem in ipfo di-

fulmina frequentiüs quidquam feriunt,quàm

gnitatis cul mine,quanti diadema , fceptrum; .

Wt

tur.

culmina : & fortuna, (iadverfetur cos pri-

& purpurá,ipfamet aperuit Deumalloquens:

üïü

müm dejicit, quos profpera fublimiores exe

Tu Domiue, qui babes omnem [fcientiam, nofli Eftber ^

tulerat.

Altiüs qui evehuntur alis honoris;

quod abominer fignum fuperbie, $ gloria mes,

atl

ac dignitatisà recto plerumque declinant fa-

quod efl fuper caput meum n diebus offenta-

ga

lutisttamite: coeli enim via ijs pene cít in-

zi0nls (ca,65 detefler illud quafi panmnum men-

m

. Via; qui non onerum , fed honorum veftigia

Sfiruate, Attigerat fuprema honoris faüigia

Vi

Diec

remunt, femitas fequuntur; ut cognata vi»

Rex Antigonus Regio diademateclarus, re«

deantur non folo nomine, fed affinia etiam re

galíique fceptro przpotens: &tamen rugo-

n

hzc duo vocabula Zominatio , & damnatio

ig cuidam vetulz felicitatem ejus deprzdi«

j

is igitur. damnari metuat , qui dominari ex^

canti repofuit , ó fi noffes mea mater ,' que,c

moleftiis, malísque cingatur diadema itrud,

pec-u : inhonerus e(t omnis honor, prater

*

D

^

od

Amor füi in odium degener fzvit atrociüs,

1$$

quod tu vides, & auro fplendidum, & gem.

ANon avium , Citbaraque cautus

mis illaminatum; necde fterquilinio digna-

Somnum reducent.

Aomnuus agreflium

» n

reristu illud abripere. Neque minusexplo.-

Lenis virorum non bumiles domas

(

ratam habuit hanc umbratilem honoris felis

Faflidityumbro[amque ripam,

eitatem magnus ille Agamemnon , «üm nil

ANon Zepbyris agitata Tempe,

e

d

aliud cenfuerit effe diademanifi vano fulgore

'Nec minus attonitos, ;perplexósque tenet,;

ün&tum nomen, & fzlfo comam winclo ni-

X

quos ipfa per (e metuenda altitudo, lubrica

Íe

tentem,ut ait Seneca tragicus;acfi diceret;ho:

dignitatum «conditio , fummique :;honoris

"

mines,quifuis credunt oculis externa rerum

poffidet principatus, fcité Seneca

fuperficie contenti ornamentum putantcapi-

Quisquamne regno -gaudet ? (à fallax

H

tis, quod verius prefíz, ac oppreffz mentis

Donum,

b

eft catena, quzvera deftituit libertate, & in

Quantum: malorum quam ifronteiblan

;/

lj

|

arctam detrudit fervitutem : neque :magna

a tegu?

li-

le

dignitas aliud eft, quàm ingens fervitus ; -&

ANece[fe est ut multos stifneat ; quem

fplendidus, honor, quàm gravius onus? no-

anulte timent.

l

verat id Monima Milefia. Mitridatis uxor,

- enenum .auro Dibitur.: expertus

mulier Grzcis przeclara; qua utfe in liber-

'e

Joquor.,

tatem affereret, fuo fe diademate fufpendit;

us

A

fed eo disrupto, cüm in terram corruiffet ,

Prztuptis montium fafligus fociataad

4

detractum collo indignabunda pedibus con-

jacent pracipitia , .ídque luculenter produnt

culcavit inquiens: Quàm execrabilis fafcia!

-quotquot alternanti fortunz lufui füére; hos

qu

cin vita fuave quidquam «amihi:con-

fiquidem:non íecus, ac : pilam luforiam for«

nec in tam triíti vobl'equio mihi va-

tuna arridens extulit, móxque. eadem irri-

le

.dens in:imum :deturbavit: - teítes /Ablavius

tulari: & verbishifce prolatis pectus

Bac&hi

di fciffa vefte prebuit gladio transfo»

"Coriftantini,Ruffinus Arcadii, FlaviusTheo-

i

diendum.

dofii junioris, aliíque .fexcenti , :quos :fore

44

Quis igitur eft tam infanz mentis;qui

tuna nguaü naufeantis |flomachi : vomitum

fplendidam ambiat , amétque hanc fervitu-

'vifafuit'in exemplum fuperftitibus poíuille;

[e

tem, tot zrumnis vallatam , -molettiis cir-

idque.expertus:euam Mecanas , :à.quonon

ll,

cumfeptam,miferiis cumulatam ? 'Quis adeó

diffimiles voces.in ipfo dignitatis.eculeo:ve-

infanus ut omnium velit.obfequiis :tevera

ritas extoffit ;.evehit fortuna , «quos !fovet,

i»

fübíterni, ut videatur in fpeciem .dominari?

ffed.fi . ampliüs non-faveat, honorisfublimi-

nl

Fallitur qui aliqua frui felicitate , 'eum pu-

:tàs praeceps :in dedecus ruit, «neque «olim

(a

tat, quem dignitatis faftigium , .& honoris

.Manlio 'Capitolii.defenfio, nec Seiano Im«

culmen tenet; quis dicat eum beatum , .qui

peratorius fanguis, neque Pompeio orbis vie

manus omnium circumípicit , :nutusobfer-

€oriisoppletus , :nec Caefariex tot.caffis ho.

0

vat, fufpectáque femper habet loquendi,.au-

ftibus:-delati triumphi .quidquam profuére,

jl

diendíque commercia, quique femper timet,

:quin etiam «conjunctiffimorum :mucronibus

ïe-

pàvétque , nedeterioraei obtingant ?. .Pu.

.& fummis honorum faftigüs caderent inter»

h

tárim, hunc beatiorem noneffeDamocle Re-

empti;neq;alimelioraextra Romanum im«

of

ge olim Siracufis perfonato , quem Diony-

perium fuére fata fortiti; annon' Mitridates

s

fius Tyrannus fub diftricto gladiocervicibus

'tot populorum debellator ,, Regnorümque

id

imminente juffit affidere menfz 'lautiffimo

'Occupator, ne fibi faventi :fuperftes :viveret

d«

ferculorumapparatu inflructe, Cümqui-

fortunz, violentas in fe ipfum manus injecit,

if

dam ex affentatoribus Danrocles, ait Cicero,

iferróque necavit? an non belliillud.fulmen

(

Opes , & Majeflatem Dionyfii recenferet;

:Hannibal Chartaginenfis,cüm plurieszquos

(«

1a vi&tor trajeciffet, Italize tractus pàálmis:o-

negarétque unquam beatiorem quemquam

fuiffe: visne ó Damocle, ait Rex,fortunam

'nuüftusexcurriffet , .alpium juga fuperáffet,

a

meamexperiri ? cüm fe ille cupere dixiffet,

diftricto:gladio fe ipfum:confodit , :ne vivus

ff

collocari juffit hominem 1n fella fua Regia;

ludibrio-effet hoftibus'annon Croefusquam-

P

tum ad menfam eximia forma pueros dele-

-vis divitiis affluens, déliciis.diffluens , hono-

'tibus:clarus, rogumifibi apparavit ,.quó non

j

&os juffit con(iftere, eósque ad nutum illius

[

intuentis diligenter miniltraáre: incendeban-

illuftriüs periret, 'fed :obícurius 'fubiret in

7)

tur odores, meníe exquifitiffimis 'epulis

flamma fatum ? . An'non Agis laqueum fibi

ftruebantur, fortunatus fibi Damocles vide-

'texuit; 'venena Phocion fibi ptopinavit., &

;;, It

batur. Sed in hoc medio apparatu fulgentem

" Maufredustecurim fibiacuit? .an.non retro.

.a&ta fzcula |Baiazetem viderunt é fummo

T^

gladium $ lacunari feta equina aptum -de-

! a

mitti juffit, ut impenderet illius beati cer-

'thronoin caveam dejectum? non ne Be lizariü

jj

vicibus. Kaque nec plenumartis argentum,

:ex altiorihonorisfaftigio , 'licét viétoriis ile

nec manum porrigebat inmenfam. :Denique

luftrem, palmisque delatis-onuftum fortuna

gm

[es

exoravit Tyrannum, ut abire liceret, quod

ludensin imum detrufit'miferiarum ? :nimi.

jam beatus nollet effe;fcite Floratius,

rum placuit'eidem cum Tarquinio 'fumma

0!

Difirilus enfis, cui fuper impia

'papaverumcapita petfzepe decutere, opimás«

e o0£qp-

.

d

6t

Cervice pendet, non Sicula dapes

que (ibi vidimas faginare:quia fcilicet altafa«

Dulcem elaborabunt faporem 2

noxia.

*"Uda

1tigia grav;iori' femper fünt ruinz ob

TNon

d

Perani-de afetibus Tomg li.

-

1£6

,

Differtatio VII, |

46

Non nos amot noftri illiciat ; nbn ho

ísque fpoliare, nonne tametfi hodis effet do-

mi Crefus,fieret cras in foro Codrus? id glo-

noris fublimitas alliciat cum perízpe infelici

funeftecur exitu: fi pyrau(lam ridemus flam.

ri2 , honorísque videtur obtingere aucupi-

$

m:e delectatum fplendore, circümque voli-

bus: fiquidem cuilibet civi, hofpiti , &in«

tantemlucernam , eó quiaferales necis um-

quilinofas eft qnidquam illius detrahere glo-

bras inlumine quarit, jocósque volatiles in

rie,ut proríusinglorius cadat; qui illuftris

exequias vertit: lugeamus homines, qui a-

iT

gloriá credebatur furrexiffe; qui totoambi-

more foi ducti honorum fublimia petunt,

E

tu gloriam prehenfant, neceffe cft, ne inglo-

quibus lapfu graviori praecipites ruant : ne»

rii cadant,unicnique attendant, metuántque,

ne ulli fint noxii, neminem lzdant, omnibus

que aliud eft in homine amor fui, quo in fub-

Alime honoris, & dignitatis nititur , quàm ut

profint; nemini obfint, virósque nobiles, ple«

4pPfa.90. qiderté lequitur D. Bernardus; Subtdle ma-

beos, equites, rufticellos, fenes, adoleícentes,

fceminas fibi amore devinciant: quàm timida

lum fecretum virus, pestis occulta, deli artí-

fexs mater bypocrifis , livoris parens, vitio-

& infelix hzc vanze gloriole felicitas, cüm

pf I

W 4151 Vüdk

yum origo, crimtinum fomes,virtutum erugo,

ex tot invidcrum pendeat linguis?

tinea: [anflitatisexcacatrix cordium, Orba-

Amore qui ducitur fui, plurimum ne..

480

tus eít amor fui eculis; & cüm non videar,

ceffe e(t impendat laboris, ut perniciffimam

enancifcatur gloriolag fugacitatem , quam

N

nec finit eos videre, quos afficit , qui propte-

reainquodvis proruunt fcelus, ut Abíolon;

quis affequatur, illicó evanefcit, fítque pro»

r &, Reg.e, t 6«

qui per flupra paterni thori ad Regnum ad

prerea ejus ufura volatica, dicatürque à D.

GregorioNiffeno: Díaria qua oriente die

lfo

D

nixus eft fibigradus fternere, quia amore fui

proríus excecatus, inquz iniquiffima fcelera

nata, eodem occidente denata diípa

;, ä O*rüt' ,0 1*

Plauto £eréa fol/Titzalis,quae vix orta

it; 914f«

prolaberetur, nonvidit: & Tullia, que ut

virum Tarquinium Regem falutaret , fupra

à Luciano ampulla inaurata plena ina

cruentum patris cadavcr ve&a carpento tefte

qu3 fuopte ingenio crepit , & evaneícit; à

Clemente Alexandrino pi£ium fomuium , eo

Rib I«e2p.7. Floro coafternatos egitequos.. 11b adeó in

homine furit, favítqueamor fui, uthomi-

quia meniis poxiüs fit figmentum, quod ta-

men verum dat homini documentum , ne

nem ex ipfo homine dejiciat, exiinguátque

in ipfone videat omnerationis lumen ; quis

finat fe unquam amore fui duci; nec fidat

Nabuchodonofori fuafit ,, ut. exterminatis

plaufibus populorum, fed potiüs lenocinan-

tia auribus verba, perinde.caveat;ac verbera:

V^ 4 tt

genium Numinibus, folóque zquatis Deo-

m lia

rum fimulacris, ipfe folus coleretur à popu-

neque popysmata illa verbis affe&tare aliud

eítait Auguflinus Epi/., 54. quàm linguis hu«

AU.

lis, utDeus, an non amor fui ? ft hicnon.

extitiffet, nunquam Tiberius aras, & facrifi-

manisruinofa gaudia conílruere , qui non

culos affeCtáffet : nunquam CaligulafOlym-

-yulc feduci,non finat ab amore fui fg duci,

pici Jovis fimulacro cffigiem impofoillec fui

capitis :-nunquam Heliogabalus Bacchum ,

$. VII.

uódque extremz vifum fuit dementize , &

nor fai, quö uberius deliciis, ae

Cybelem habitu expreffiffet.

voluptatibus ffbi eblandizur ,eo tru-

147.

Eítgloria, quam homines amore | fui

culentiis debaccbatur,C8 f[avit,fé-

eapti;duétique aucupantur peftis illa inorbe,

quz ubiqueterrarum hominum cladibus ur-

que lethalids ferit.

Lioitidem ámor fui i&tu ferít,voluptas

49«

bes funeftavit, Quísque propriam fibi for.

tem cudit, & (i proprio finat homo . amore

te fcilicet, quá (ibi blanditur,deliciás-

fui duci, fuorum .eít faber malorum : qui

que aucupatur: nemo fiquidem &fty

olim in olympicis certaminibus gloriam-cer-

qui ambiat divitias; nifi acquirat delicias, ne«.

tando extorquebant, pertinaci patientia fron.

mo qui amore fui ducatur,quin ad lenocinia

& in hoc . ite-

dem emebant vitidem in victoriz tefieram

perducatur voluptatum ;

rum fzvitamor fui: quid enim funt carnis il*

oft fubitas pugnas, exantlatos labores; cürn

absque ulla defaugatione , quaftüque fex.

lecebrz , fenfuáimque voluptates, nifi dolo«

centas potuiffent fibi frondes fuccidere, plu-

rum, egritudinimque appendices ? fecum e«

h

nim plenum advehunt malorum agmen , tta»

résque contexerecoronas: G quodàe gra-

tis obrinere potuiffent , vix poft.Herculeos

hüntque miferiarum exercitum;ex una fiqui-

dem voluptate, perinde ac ex cquOTr-oiano

Jabores abaliis potuerunt recipere : nimi-

rum nonnifi hamilis;, ac demiffa eft.gloriee

tetà effunditurmalorum acies, quze non cor.

conditio, cum ab alieno dependeat arbitrio,

poris tantóm membra divexat,fed & nobilio«

& nonnifi aliena fe fide eftimet; nec quisque

rem hominispartem,animum etiam infeftat :

fe felicem credit , -nifi quem alius felicem

quid enim ex putida hac voluptatis radice in

dixerit: hinc. qui amore fui ductus gloriam

hominem derivatur , ?quäm.gravedovca,pitisg

expetit , tot neceffe eft, heros habeat, quot

dolor (tomachi, deftitutio virium, imbecillie

. funt, quibus difplicere timet : qua fors ab-

tas corporis., defeétio mentis, & vulneratio

animz ?.quisenim voluptate utitur corporisa

jectior ? .qua conditio mifetior ?. ,qua cae.

teris omnibus famulatur, gloriole fluxam

& conícientiam.nonledit? injuriam Numin,

noninfert? virtutum fiquidem ftudia vojjp,,

| b h

aucupaturus auram ?. Si quis immenfis af.

fluens opibus in ea degeret urbe; ubi fingulis

tas corrumpit, & vitia omnia acceríit;a^4eó ut

'ami;m,

facultas daretur eum licité foriunis ; pecuni.

nulla fit verior miferia quàm qu&'a larvata

munga

'.5'7

Amor fui in odium dcgänct Ízvit atrociüs, -

mundi pfofluit-voiüptace, qua fórtáffis plu-

,pEdag.vcap. 2, Vino «efgri)g/äente z'h floma-

€bo , muflum madide juventutia fmes tran-

res perdidit , quàm ferrum jugulaverit,

jo.

Expertus id fuit Salomon, qui licét tem*

filitpudora : quia ut addit D. Hieronymus

ad Furian, Non /Ethnee ignes, non Vulca»

plüm fummo Deo ad fingularem conftruxif-

Íet magnificentiam ; licét palatium ad mira:

nia tellus, non Vefuvij erater, non Olympi

culum usque excitáffet , ac in fumma rerum

cacumen .tantis eftuant ardoribus, ut juve»

niles medulle immodico irrigatz vino , dapi«

omnium viveret affluentia , tandem amore

fui ductus, & voiuptatibus captus, otio,

bus inflammatze ; & non adole(centes tane

deliciisque enervatus , eó prolapfus eft tur-

tüm »fed & puellas hic ignis inlammat, cüm

filize Loth in nefarios parentis etate jam gra-

pitudinis, at cüm explenda libidini pares

non eflent feptingente primarig, G trecen-

vis proruerint amplexus : Lothi ícelera ,

teíecundarie uxores; innumeras etiam 1jS-

qua ab una emeríerunt ebrietate receníet

Origenes: quiloquens de Loth ait : Eóbrie-

dem adícivit puellas, & adoieícentulas , quas

4n Gesef.

D. Hieronymus helices vocat, , &ícorta: &

tas decipit, quem Sodoma non deceperat , u-

,:?)i/æu '3;.

Homil, ffe,

ad Wïalem.

vir licetinnumeris propemodum fcientijs in-

vitur ille flammis mulierum , quem fulfurea

flamma non u[[erat? imó non Íolüm temu.

A

ftructus adeó defipuit , ut à mulieribus in

transverium actus , in omnium vitiorum

lentiadecipit, & voluptas inficit ; fed ipfum.

cceno inforduerit , ac inglorius in finu jacue-

hominem ab homine deijcit , brutísque ad-

fcifcit; non enim homo de'icijs fenfufim ,

rit foeminatum otio , & dehcds abfumptus J

prorsisque enervatu: ; hinc recké Ecclefa-

«arnis illecebris , .corporísque voluptatibus

Cup. 2.

ftes,

Rifum veputavs errorem ) 5 gAu410

addi&tusin fublimiori fe claifc cenfeat, quàm

'4h ïoä

"N

fintequi.,. & muli, alizdue bruta pecudes,

Ln

dixi, quid fruftra decipera? G in co prae

fertimficus elterror, quiavoluptates corpo:

Quid , quód (i voluptas fabtrahatur , indig-

ris, (enfuáaique delicize meatem intringunt ,

metur homo , quia ut porcusnon grüniat ? ut

Fier! enim

lupus non ullulet? & ut vultur cadaveribus

vitibüsque animam delticuunt.

haud poteít , w ubi crapula dorminatur , ibi

non pafcatur? ijsdem enim delectantur bru-

fobriz cogitationes msntem occupent 5 ubi

ta., ac homo corporis .vdlqïptacib.usi,.;fen'fq-

pleno hauítu exíiccanturcalices, lumen non

ümque lenocinijs.

deficiatrationis; &tubiimmodico vino ma.

Si.nolit homo brutis accenferi animane

dentvifcera, vigor non extinguatur mentis:

tibus, quzcommunia fant cum ijsdem , fen-

Lib, 4. tem-

neque tefle Auguílino ,. congruere cum

fuum lenocinia abijciat , -perpendátque in

ira Inlia-

caíta.cogitatione voluptas corporis potell ,

exilio hic degere, ac in val!e lachrymarum,,

3860 CAD 14

quia deleclatie , ut loquicur D. Ambrofius

in lu&u jacere , in (qualore, & nondum per-

dib, de paradifo,fenfum && fen[us mentem.s

veniífe ad.amoeniffimum coeleftis Syonis.col.

captivam trabit:s Ícatevé corparis volupta:

lem: fi id perpenderet, neutiquam obvijs

mundi delicijs fe paffim ingurgitaret , neque

te venenum quadam ferpens contagione ,

quódquenonfine exitij probre adimas usque

à cocleíti patria extorris in errores Ulyílzis

xerporis-, . .animzque fibras fe fe infinuat.

haud ab(imiles abriperetur ; neque fallacis

Quemadmodum: , ait Eufebius Emifenus:

inundi fuadela delinitus in Sirenum infames

eum bumore ,'tf fcabie cutus corporis vitia-

impingeret ícopulos , neque momentanea

*ur 2 ex witio.cutis corruptio carnem exul-

inefcatus dulcedine, in Lothophagorum lit-

cerat , 4b exulceratione carni prurigo titil-

tore putrefceret ; .nec Circeo voluptatis po-

"

lat , &6 ex tutillatione [anguie corrumpttur «

culo fafcinatus brutorum ftabulis manciparee

áta per obletlamenta voluptatum denegli-

tur : quàm utiliüs fapiunt , qui erumnofi

hujus vitz exilij , fuzeque calamitatis confcij

gentia proficit culpa , de iuxuria crejzit dlle-

cebra , & perditio , qua perit j plus deleclat,

cum exulibus Iíra£litis fedent ad ripas flumi-

quia voluptas transatia non fatiat fed [uo

mis, perpendentes ; quàm fluxa fint, quàm

volatilia , qua mundus exhibet folatia in

wfu magia exercetur vitiorum. cupiditt

quám finiattis : fic emper voluptas punit,&

fenfuaum illecebris , carutsque delicijs ! & in

ierus dolor torquet,

falicibus amaritudinis intrumenta fufpen-

Quid quzío carnis illecebrze, corporis

dunt lzetitiz, repetüntque Davidicumillud,

;'. t

delicie , acfenfuum voluptatesfunt, quàm

Super fiumina Babylonis sllic fedimus, C5 ffe.

vimus , dum recordaremur tui ion, — dn fa.

fomenta vitiorum , que in animo , perindeac

fera in fylva delicijs ftercorata ftabulantur 2

Jicibus fufpendimus organa nosira. — Quo.

modo cantabimus canticum Dominiin terra

fi enim immodicé irtigetur corpus vino , in-

aliena.

Profanis non diffolverentur volup-

ftar deníi cujusdam nemoris in eodemluxu-

riantvitia, quz omnia virtutum germina

tatibus delicijs addiéli carnis , fiferió hac

mente volvererit,

eradicant;. & libidinis aeftus exíiccat. quid-

Alio aífultu nititur amor fui hominem

quid honefti pullulat : nil enim eft ; quod

*

tam uberiüs creícat , Ocyüsque virtutes in

expugnare , ac perdere opum fcilicet avidi-

homine fuffocet , quàm libido ; . cujusfomes

tate, quia qui fibi indulget , fuísque inhiar

commodis, expetit affluere divitijs , :vitijs

voluptas eft fenfuum ,ut enim fcribit S, Hie-

ronymus. Efw caratum, potus vini , ven-

ijdémque affinibus liberiüs ut indulgeat,

13b, s. P To-

UMAT

eríique jaturitas [eminarium est libidinis ; &

Sed hecpro«cul dubio infanià eft , ceenumac-

',at;ci;"e addit Clemens AleXa.ndrinus lib, 3.

quir»ej'e ; & calumperderes hanc ut declis

nemus

i ;8'

Differtatio Vil

nemus infaniam, divitijs non inhiemus, funt

luxuria laboPavit $ mkjoit etipere ab b di-

inftramenta

l :

enim hz alimenta vitiorum ,

ftces.

Quéd fi queras , unde &nigmaticus h'ïä

uj

peccandi, & fomenta omnium pravitatum,

15

corporis prafertim addi&to commodis , ut

morbus fuam trahat originem j reípondet

j P

enim monet S. Eucherius de contemptu mune

idem Seneca: quia non rmpulfunatura , íed

di,

caeco opinionis errore ducimur ; divitiz e«

Quadam focietas peu? etiam mominis ,

duabus bís vebus vitijs , & divitys.

Quod

nim inventz non funt , ut plura poffideamus;.

veró perinde fit aurum quxrere, ac coelum

fed ne quidex neceffarijs defit, proinde mene

perdere, exeo evincitur; quia vita noflra ,

fura opulentiz excuffoerrore, noneft plura

*

*

G eà

quidam fit ad codlum afcenlus , & isimpe-

poffidere ; fed ineceffaria non deeffz

dimenta fibi inijcit , ne in altum afcendat ;

illi plura defunt , quó majora femper con«

qui füpervacuis fe ponderibus onerat : nil

cupiícit : quamvis quidquamalicui non dee

autem auro gravius , vix illud quispoffidet ,

fit ex neceffarijs , fi tamen is adhuc plurain

& illico cum Jobo conqueritur, inquiens:

cellapenuaria deíideretcibaria; inarca ve«

8le-v;f'o

Fatlus [um mibimet ipfi gravis : quia nimi-

fles attalicas , in pixide'gemmas nitidas, ii

lf

rüm aurum , qui,quarit , ut poffideat , gra.

capite diadema , in humeris oftrum , fcep-

ves fubit labores , graves timores, :dolorés-

trum in manu., hec omnia eidem defunt ;

que graves ; laborem tunc fibi quarit , ut

propterea velinipfis divitijs , quibus affluit ,

paupertate laborat ; non enim to' defectus

Efde [

acquirat; timorem ,ne poftquam'aurum ac-

quifivit, illud amittat ; & dolore torque-

rerum., qui non poffidentur , & enixim

tüur, ubiaurum acquifitum amiferit, Imó

:defiderantur , :quid aliud funt , quàm fordi-

non tantüm divitize aggravant, fed.ar&té li-

:da egeítas; is enim egere incipit ; qui hcä;

gant, sintque propterea 'opes :compedes ,

congeítis divitijs potens,cupereincipit? ne«

mo.enim-eo pauperior , cui plura, & plura

quibus preepedimur , :ne coelum afcendamus ;

derinet fuos aurum pofleffores terrz illiga-

:defunt : -& & converío ille divitibus àccer«

tos, corporisque commodis illaqueatos , &

fetur , :qui tametfiidivitijs non affluat , ni«

quae cenfentur ornamenta corporis., impedi-

'hil tamen defiderat: :non qui plura poffidet;

i Pj

menta funtanimi ; plüsqueirifervit homo di-

Alle ditior.; fed.quem pauca fatiant, is lo«

:cupletior ; hinc Epicurüs , fj ad maturam.s

vitijs, quàm fervianthomini divitiz.

f4.

Neque divitiz defiderium explent ,'quàó

"Urves ,:ait , uumquam eris pauper.,- quia

enim plures poffidentur , *majores femper

'matura paucis contenta:exiguum defiderat z

:defiderium plura poffidendi,, :ut fit quis di-

expetuntur , sítque propterea inexplebilis

hzc vorago , cuinullusunquamhiatusterrze

'tior., ex czco opinionis oritur:errore ; &

ficut nullushumor fufficit ad fedandam, ex-

par fuit 5 tametfi integras fübinde degluti-

verit urbes: auro (iquidem quisquis inhiat,

'plendámque illius fitim., :cujus bibendi de-

ut ditefcat , quia quod 1pfi deeft, ;concupi-

fiderium.non ex humoris defe£tu $. fed ex

fcit ; & cumplara femper eidem defint ; quze

vitiato zítu ardentium intus vifcerum ori«

poflet poffidere, habet femper , quó plura

tur ; itain quovis defiderio , quod non ex

expetat: neque charybdisunquamtam vorax

inopia, fed ex vitio nafcitur, quidquid illi

fuit crebris quamvis naufragijs infamis ,

'congefferis , nunquam terminum cupiditati

quàm qui acervandis divitijs opusimpendit:

impones , fed fomenta adi

'tas incrementum fubeat.

jcies ; quq cupidie-

quinimó acciri , & ipfe Oceanus poffet in

contentionem voracitatis -cum hac inexple-

bili divitiarum fiti : licécenim totamnium;

$. VL -

fluminümque acceffionibus non intumefcat

pelagus , fed novis femper inhiet aquarum

Diviti« , -g'iMJ amor fui :congeriä

lucris ; fervat nihilominus , ut obfervat S,

/

Hom:l.in

S. Bafilius , prafcriptos fibi ab origine termi.

quietem non imuehunt ,. fed adimunt y

q?dï 054

nos: fecus auro inhians nullum fuz cupidi-

& folicitudines , curas , ac molefizas fecuns

]

trabunt : quosque beatos mundus putat

tati przefigit terminum, cum eam nec tótus

orbis fuis potis fitlimitibus circumfcribere;

inter tmultiplici eruciatu tortos

computat,

Zib, s epift,

vocétque propterea illam Ifidorus Pelufiota

4 lh.

morbum znigmaticum ; 'quia in zftu feb.

