dulgentes, non tamen verus eft eorum rie

4l

batione, fine varietate, fine mutatione, vi«

fus, fed vera vere mortis confignatio ; &

ta totius elegantig , & dignitatis pleniffie

Ti

quod de Romano populo Salvianus dixit, ni-

n

Tna3;

ubi non eft adverfarius impugnans ,

mirum herbis fardonicis exfaturatum ridere

ubi nulla peccati illecebra;

ubi eft amor per«

lj

fimul, & emori; ad homines alios facilé

h

fe&tus, &

timor nullus; ubi dies &ternus ,

& unus omnium fpiritus ;

ubi DEUS fa*

transfertur , qui voluptatibus inhiantes in

hoc vitz cibo ;

favo mundanarum illecebrarumlehale exfu-

cie ad faciem cernitur, &

U

mens fine defe&tu fauiatur,

Libet me tua

gunt venenum,

De Goz mulieribus per-

hibent, eas hetba uti Datroa , ut viros fal-

K

intendere claritati,

Delectant. me bona

Qu

lant, cujus feminis fuccusincibo, velpotu

tua avido corde; quanto plus valeo mecum

K

confiderare, tanto plus amore tui languco,

propinatus infano fimiles efficit eodem ma-

fhi

didos, nec quidquam intelligunt, fed jugie

tui vehementi defiderio, tuíque dulcime-

ü

moria admodum delector. —Libet itaquein

ter fident.

e

Plerique nen expectant, ut decipiantur,

17,

te oculos cordis attollere ; ftatum mentis

f

fedipfi fe decipiunt ; cum fuccum ebibunt

erigere , affe&tum animi confervare. Libet

Ti«

li

fané de te loqui , de te audire, de te fc

voluptatum ; rident, fed inter denatos,quia

Q

ridentes miferé pereunt ;; eóque nocentiüs,

bere, de te confetre, de tua beatitudine, &

Mundi riíus

Qu

gloria quotidie legere

, & le&ta fzpius cor-

quó perire non. fentiunt.

ut ve

hominem non effücit letum , fed inficit

t

de revoluere ;

] fic paffim ab hujus

ter

ad lethum ,. quia venenum p

ropinat in

" mortalis, periturzque vite ardoribus,pe-

l

V

Affc&us defiderii canfe,, & Effectus,

238

favo, Lethi, ac læti; magna nominis

"anulto nimirtum cüm hnt o&uli cordis cxploä

ratores, & nuntii, zquum videbatur , ut]la«

cognatio , ut fi hac duo nomina tantüm

audias, non videas, vix ullo. difcrimine,

chrymz oculis effuie diffufum teítarentue

fepares; magna, & rei cohzrentia; quod in

in pectus amoris incendium, ac defiderii diu

mundi voluptate letum putas , lethum eft;

innutriti incrementa,. — Patrisjam fenio con-

quia mortem invehit quod letitize credeba-

fe&ti, ditique defiderati afpe&lus pracordia

tur futurum vehiculum.

Mundi volüpta-

urferat; & defiderium , quod íntus incre-

tesaureis Ncronis hamis pares dixeris, qui-

menta fubierat, lachrymas ftatim fudit per

bus capiebantur pifces, ut perirent, Volupta-

oculos ; interni teítes gaudii, utait D.Chry-

tes illecebrarum efcis alliciunt , ut illaque-

foftomus : Feutes emifit lacbrymarum , 65

ent ; illaqueant, utad lethum trahant. Quis

W

7agnam declaravit latitiam ; amoris lega-

ni(i Anticyrano helleboro indigus venenum,

tionem mittunt pracordia, cüm in diledtt

e

*

licét in laéteo cyatho haurire defidere:? Quis

vultum, collámque lachrymas fpargunt

nifi corrüptz mentis laborans morbo;velit,

neque alio exceriori indicio internus amor,

2

.

Íerpentes cum pratoruüm viretis amplecti

ac ardens defiderium explicatur foris evie

dentiüs,

"

Quis nifi infanus lugendz cum rifu obviet

-eci? Extinguenda igitur funt mundana-

Hinz calidz, ac fervere dicum:uf la-

19.

rum voluptatum defideria , ne ipfa nos ex-

chrymae, quiaex zítu nafcunturamoris , &

tinguant,

ex calore prodeunt defiderii ? ignem enim

utriusque aífeclüs produnt lachrymz: hac-

g 1lv.

N

. que caufa , «ur Magdalena in domo Simonis

pedes magiítri prafentis lachrymis rigave-

Dq/ia'frid dääjz'nnzgfïiia 4flu fe-

rit, & fletu ; geminatisque fulfpiriis in horto

ventiori ex imis *vi[ceribus laerymarum

quzfivit abíentem : fed nbinam ardentiüs

"Maria amavit , in domóne Simonis, an in

eliciunt smbres,quibus fincerioris flam-

horto? certé domelticos inter Simonis pa-

27H& ATROTIS I I AHEMP , A€ fowm

IUY.

rietes , ubi telle Luca, Dilexit multum: íed ^^ *Te

16,

quem ia domo Simonis ardentiüs amavit

St plerunque defiderii effc&uä, lachry..

praíentem 5 in horto vehementiüs defide.

Imas ciere,

Veheinenti tenebatur Ja«

19. E

ravitablentem : fcité D.Gregorius ; Exui-

zpin,;s.

cobus Patriarcha detiderio videndi fi«

7

Tébat , queza noninvenerat , flebat inguiren-

M as

lium fuum Jofephum in JEgypto Proregem,

do , € amoris zgue [uecenfa , ejus quem ab-

& licét centum, & viginti annorum eflet z-

Jatum credidit , ardeber defiderio: flebat in

tate gravatus ex Chananitide |profectionem

horto inquirendo, feu defiderando abíentem,

übiï"þü*.

fufcepirin Egyptum ; Jofephus accepto de

quem non invenerat, X ideo lachrymas eli-

Patris adveniu nuntic, currü fublimis eidem

cuit, non quibus flammas extingueret defi-

obviat in terram . Geffenam , ubi redditur

derii, fed ut ejus ardorem magis incenderct,

parens filio, & filius . parenti veluti poítli-

| Jofeph in /Egypto Prorex fufpicatus fue-

minio charior: adeó vehemens nuttierat

rat,Jaccbum Patrem ultimo confectum fenio

Jofephus filius defiderium Jacobum Patrem

mortalitatem exuiffe , & quia harebat an-

|d

B&

videndi, ample&tendíque, ut a lachrymisnon

ceps, folicitus fuit, quid de ipfo effet; inqui-

Genefe.46. potuerit Íc temperare ; — Qu «dn pervee

, rere à fratribus, à quibus ciiz intellexiffet,

- miffet jumito. Tofepb curru fu0, afceudit. ob«

| Jacobum adhucvivere in Chananitide ube.

viam patri fuo ad. eundem locum ?. vidénse

riori exarfit defiderio eum | videndi , nimi-

que eum irruit fuper collum ejus, && gnter

rum defiderium ftimulos addidit, quibus

amplexus fleuit ; nimirum defideria diu ine

quaretet, quafitum videret, & vifum riga-

nutrita, ac temporis diutürnitate multipli-

ret lachrymis, fua fletu abundé (atiansdefi-

catà prodeuntin amoris figna, & quiaamor

deria.

Dulces credas Jofephi lachrymas,

- impellente defiderio ftare nefcit, ideo cor-

càüm enixim defiderantis , ac vehementer a«

ruit [ofzphus in amplexüs Jacobi, quem an«

mantis fint lachrymze, qua absque ullo pra«

xius à longo tempore videre defideraverat :

vio delicto incoilum,

pecliisque diu defide-

urgente defideri: zftu Jolephi vifcera, non

fati parentis cadunt,

| 20.

poiuic in lachrymas non coliiquari ejus cor,

- Apoftolorum Priaceps, ciüm friguiffet

uin per oculos exiret, in pectus patris fuam

ad ignem, ubi proprium oblitus Magillrum

poütürum ftationems. cüm patrem dulciffi-

quidquam ampliüs de ipfo nefcierat, ad eun.

mis rigare: lachrymis?. & quamvis injuven-

dem reverfurus lachrymas effüdit amaras,

ta tunc floreret Jofeph etatis , G in falligio

quafi mare pofiturus, cujus traftus trajice-

LJ

emineret dignitatis ,

princeps à populo

ret, ut ad malaciam portüs po(t procelam ap.

falutatus, & raro teneritudo juvenes emol-

I^

pelleret ; fedcur fi examore fleverat Petrus,

liat, tariüsque maguos principes defideria

non dulces potiüsfaerunt ejus. lachrymz ?

comitentur ; amor tamen eximius tütrume.

cut amaritudine afper(e felleum po:iüs,

que à Jofepho extorfit, qnem & ad lachry.

quàm melleum propinárunt hauítura ütienti

mas.tenellum fecit, & ad defideríaflagran-

magi(tram difcipalo ? quia nimirum deli-

tem effecit:. & inzer amplexus flevit , Íen ut

&um pracefferat negationis, quod Petrüm

legunt feptuaginta

Inverpretes ffeuir fletu

excruciabat ; & defluebant lachrymz in pe-

Gg2z

Ferani de Affelibus Tom. I(ü

i

D

236

Difletatio XI.

&us non compatiensChrifti,fed Petri refipi-

deriis acrioribus torqueretur , ad patriscole

Ícentis, & cüm in pe&tus flucrent hominis

lum omni difruptá morá, amplexüsque cu«

peccatoris proprium non exuerunt amaro-

currit; & collum fenile (trinxit , lachrymís-

rem: econverío Jofephi lachrymas nullum

que rigavit,

pracefferat deli&tum,Stcum é corde eliceren-

Sed fi Jofeph ex patris acceffu fingu-

25.

tur non amante tantüm, fed G innocente, ac

lati fuit gaudio exhilaratus , cur in lachry-

in collum, finámque diledi, acdiu concu-

mas liquefcit, quz interni doloris funt po.

piti parentis caderent,dulcedinem ftillàrunt,

tiüs nuntiz? (i patrem amplecti enixiüs cu»

Defiderium fi implex fuerit, quódque nul-

pit; cur non poriüs lztitiee fignis, hilarita-

lum comitetur delictum , lachrymas elicit,

tis indiciisin ipfiusirruitcollum? An quia

fed dulces, quz amorem conciliant; non a-

verum gaudium per lachrymas in. homines

maras, quz alfeótum avetfum , vel averten-

derivatur dicente Chrifto ; Beari gui !u-

Ma:ib, $.

dum produnt, . Id tamen íingulare in Joíe-

gent, quoniam ipfi confolabuntur : f lachry-

ina ex finceroeliciantur de(iderio eos bene.

pho, qui licét emineret in culmine dignita.

tis, fplenderet gemmeo ornatu, ditelceret

ficandi , à quibus nobis fuerunt illatz inm-

congeftis thefauris, adhuc per lachrymas te.

riz, verum gignunt nobis folatium? ]:o!,"eg;h

flatus fuit humanitatem minime exuiífe in

beneficus in fratres, à quibus fuerat in ciíter-

— 242 . "- A EM — LO "UAR E RMEM i. ao ER — m 3XEA. me TColm . aM

Principatu; dignitasque fublimior, eà fi-

nam demiffus , & : exteris poftea Mercato-

milior cenfetur foli , quem imitatur in hoc;

ribus divenditus, aliisque affectus injuriis,

quód nubes diffipet, plaviásque exficcet :

cüm arderet defiderio, eos & videndi;ac be.

6

a^

!

L

fed in Jofepho, quia defiderium videndi Pa.

neficiis cumulandi, etupit in lachrymas,quz

trem fuum Jacobum praferebatur dignitati,

fummum eidem gaudium peperére; & de-

nen valuit hec imbres prohibere, nec ex(ic-

-2 e' d U. Z -

fiderium, adeó fincerum fuit, ut nullum po-

care lachrymarum.

tuerit in corde moerorem pati, omnémque

A2s

Càm Magiíter Chriftus defuncto La-

antiquam amaritudinem fortaffis hauítam

zaro illachrymaretur, dixit D. Daülius: Per

ob fibi illatas injurias, flillatam mox in la-

boc quàüd. amteo illachrymatus est, verà ex-

chrymas peroculos foras ejecit, ut nil ni(i

lzs

prefit forzizum fe effe confuetudinem natura:

defcecatifimum gaudium animum oeccupa,

ret.

Pleramque ad omnem excludencam

quia humana dignitas ob va;idiorem poten-

tiam,feritatis potiüs, quàm charitatis femi,

infe&ti fanguinis fufpicionem folent , qui va-

na Íolet cordibus inferere, quz nonnifi ca-

letudini impenfiüs ftudent. per phlebotomi-

des producunt: hinc plures; quosinter pri.

am venam fcinderead fanguinis emiffioncm;

vatos, humilésque homines pios, ac ad om«

Jofephus ut omnem abigeret in fratribus o-

nem manfuetudinem flexiles feníeramus ,

lim injuriis laceffitus amaroris fufpicionem;

càüm primüm eminens aliqua dignitas ad im-

non per venz fciffuram fanguinem fudit, fed

perium evexit,crudeles experimur,quafi pro.

per cordis emollitionem lachrymas emifit,ut

Lw:'r, M,

f

prie oblitos nature in feras degencrent.

per oculos ftillaret amor, quidquid antiqui

NNon ita fuo fe in principatu geffit. Jofeph,

mororis potuiffet in Jofephi przcordiis fu«

cüm non ficcis oculis Patrem fuum Jacobum

pereffe : per lachrymarum effufos . imbtes

2;

viderit, fed eadem pierate emollitur in di.

non folüm mitefcit dolor ,. fed expungitur

gnitatis faftigio, quà dometicos inter pa-

moeror, irrigatur folatium;S uberiora (ubit

rietes fuum dilexerat genitorem, Càm cor

internum gaudium incrementa ; fintque pro«

infletus per oculos in pectus patris per

pterea prznuntig internz lztitiz , quz fo.

fluxas, mollésque lacrymas caderet, fatis o*

lent lachrymz etiam internum prodere do-

Íftenderat , nullam in vifceribus induiffe du.

lorem: tuncautem folatium rigant, cüm de.

t

ritiem, nec etiam in fratres, 3quibus fuerat

foecata defideria fletus eliciunt;

venditus, fed antiquam ferváffe humanita-

Scimus extorres Iíraelitas, cüm pattie

(

24.,

tem.

Imó zítuans defideriis inpatrem , &

eltuarent defideriis , ripis infediffe fluminis

|u

fratres, vel in apice felicitatis miferum fe

Babylonis , ac amaré fleviffe fufpentis in ía-

ctedidit, fi diutiüs afpectu fraudaretur paren.

licibus in(trumentis latitize : Super ffemina

5

tis, dulcique ejus confpectu.

Repleverant

Babylonis illic fedimus, €$ flevimus, dum ve-

congeít divitiz ciftas, non pe&us Jofephi ;

cordaremur tui Sion : in (2licibur , in me-

ornaverat purpura corpus, non fpoliaverat

dio ejus. [ufpendimus. organa noffra : . (ed

animum pio affectu, quia neque divitiz, ne-

fi extorres lfraelite fermones mifcent de

ä:

que honores amoris flammam , & defiderii

coele(ti Sione ,. de

*

.

patria eterna ,' cur poe

|

famem valuerunt extinguere

amantiuni

tiüs linguas non folvunt in cantus, & or-

y

enim eít jugiter torqueri,quamdiu abfentem

gana pulfant ad excitandam lztitiam ?. fed

Íentiunt, quem impense diligunt, fcité Gre.

quid dixerint, audiamus: SeZimus, t* fie-

l

gorius Nazianzenus in laudibus D. Cypria-

vimus dum recordaremur , quia nimirum la«

[

ni. Neque procraffinationem fert Zelus, to»

chryma abundé cantum fupplevére;ac mufica

eiiisque vita [partium inflar est unius diecula

in(ttumenta ; cüm enim flerent, ardentia des

EP;JG- "9.

defiderio laborantibus.

Annos fupra vigin,

fideria fortiüsamor cerhendabar. Hinc Jofeph

:

ti abfuerat Jofephà;patria domo, & parente:

in JEgypro nonaula accivit Citharcedos, ex«

L

defiderium genitorem videndi tot. finxerat

cepturus jam diu concupitum Patrem plau(i.

Ízcula , quot fluxerant dies, cmque defi.

bus inílrumentorum ; neque mufice artis

juffic

Affectus defiderij caufz , & Effectus,

257

l

lle

juffit dulcifonam concini melodiam , ne-

latitiam fletu temperat Jofeph , ut hoc ve-

que pülfu citharz aures demulceri advene

"

lutifale conditum gaudium jucundius effet :

d

tantis patris , (ed lachrymas fudit ex oculis ,

arridentem mentis ferenitatem pluvijs la-

N

quibus liquatum cor patri dedit ; defide-

chrymarum irri

4,

amoris rofze,

garet , u: lztiores florerent

L

rium adeo przcordia inflammaverat , ut li«

quefcere in lachrymas co&gerit ,. & caput,

)

)

peótüsque patris rigare ; Íuaviorem amoris

$, V,

n

«oncentum dedére lachrymz , quas diu in-

nutritum defiderium in pectore , é corde

Benana defideria naturam inda..

4

amoris zítuante flammá elicuit : oculíque

ad mufíicos in(lructi concentus , dum plo-

unt flammas . fi remiffa fuerint , facilé

l«

' Mattb, .

rant in filio , fuaviüs aures recreant patris,

coreentur : difficulter. fi acrius

Ju

animü demulcent , & omnia intima reficiunt

effuent.

pracordia,

Dulcioribus igitur concenti-

Efiderij effc&libus accenfetur etfam

2&,

ä

üs utitur , qui muficam oculos fluxu edo-

!

D

morse impatientia , omnísque cun,

e

cetlachrymarum , quàm'quioris , güttu»

! &ationis disruptio , eft enim animus

risque affuefcit inflexionibus: hinc Íponfa

ja

nofter perinde , ac flamma femper in motu ,

verna indicatura temperiei acceffum , avi-

3

quiefcit nunquam , agitatur femper, pul-

ümque dulcifonos in fylvis codcentus , la-

chré Seneca,

Quemadmodum furgit in . Eyifl, sod

i

chrym4s fubindicat ,

quas amputatz vites

CAnt. 2,

retlum , jacere, ac deprimi non poteff , non

fub veris initium eliciunt,

Tempus putatio-

"magis quam quiefcere 2 ita noffer animus

vis Advenit ,. 1eu ut legitur in hebrzo :

in moru eff , eó mobilier , && aciuofior , quà

ja

Jempus plorationis , & cantationis adueni: ;

vebementior fuerir : eft fiquidem in homi-

ac fi perinde effet flere , ac canere ; lachry-

ne affeclionis , & defiderij motus acrior »

mas elicere , & dulcifonos concentus foras

"

vel remiffior , prout defiderium majore con.

ja

emittere, .

!

025

citatur zftu , vel remiffiore ardet igne z

Non'animi merorem femper lachry-

naturam induunt flamma humana defideria ,

mz produnt , fed plerumque indices (unt

fi remiffa fuerint , facfl& co&rcentur, per-

gaudentis cordis, animíque lzetantis ob ex-

f

inde ac flamma , fi exigua fit , pauxillz fri-

pieta defideria , qu& diu Íf

ufpenfa totum

gida effufione extinguitur : fin vero in in-

i-

fu

binde hominem torquent. Effe lachry-

cendium excreverit, domos evertit , urbes

mas, quas per oculos internum emittit de-

abfumptas cinere cooperit , fylvas quas

Jiderium interni gaudij nuntios , ex eo iti-

depafcitur in fumum cogit, & fuccenías &

cem infertur , quia Deus per Moyfem juf»

tetriS, ubi radices egerant , furfum in coelis

fit, pope'um gaudia feflivitatis lachrymis

Xemperare »ffliclionis,

avolare; nec ejus flamma ullo poteft humae

LivVit.ss,,

Decimo die enfis

no coérceri conatü , nulló.

IN

;

bujus . dies exptationa erit celeberrimu , &

ue exringui flu»/

L

mine , nec ulia fopiri induftrià.

vocabitur Savtius , affkhtigetítque animas ve-

27:

firas in.eo.. Quid , qued afflictio animi Ize-

Quéd (i montium in abruptis vifcekrïbu'"s

ftabulentur flammze fulfure fartz , ac bi-

titiam debeat folemnioris feítivitatis comi-

tumine innutritze-

«

L]

tunc etdiam przcelfos

E

tari , G corrümpere? quid, quód meeren.

montes cautium , rupiümque propügnacu-

tis animi nubes lztantis diei debeant fereni-

lis rnunitiffimós elocant , & horrendo fra-

tatem infuícare ?. & cüm duici(onis plaufi-

gore excutiunt ; disrumpüntque ; & eó

bus deberent potiüs diem commendare quie-

lethaliüs apparant excidium , qu& diutiüs

tis , & letitiam prodere feflivitatis , ju-

intus harentes exitum per hiantes montis

beantut Israélite inquietos affliétionis 'ac-

latebras difficulter aperiunt ; — tunc ignis

cerfere motus , quibus in malacia feftivita-

morz impatiens faxea ipía infringit repagu-

ib

tis procellam experiantür moeroris ? fcité

la , omnique excuffo obice foras exilit : ita

Oleafter, — Feffum. mifcuit affliélioni pecca-

dixerim flammantia noftrís in pe&loribus

gorum, ut oflendat nil jucundius e[fe , quam

defidetia 5 quó uberius ex diuturnitate fu-

de peccatis dolere.:. figna igitur interng jues

beunt incrementum , eó cifficilits moras

eunditatis lachrymze funt , quas expletum

patiuntur ,

nec cunélationem fuftinent :

deidermm per'oculos^ exteriüs emittit :

ET CX

fcité Tertullianus,

"Calor eff omnis affe- Lib. depali

argumentum internz quietis fletus funt ocu-

68b» d.

i^ -

i ; verüin cüm in Affeiiationem flabella.

lorum: ideó Jofeph quia defiderium patris

iurY , jam de incendto glorie ardar of , m-

videndi expleverat per ejus prefentiam, &

mirum cüm in animo incipit defiderium ine

amplexus ; lachrymas fudit, dulciffimé fi-

generari, veluti in cunabu'is viribus deíti.

lius isetatuseft, cümdiuconcupitum paren-

tutum moras fuftinet , quàd fi adoleícat ,

tem fletu excepic , & lachrymis amplexus

diíque innutriatur , & flabelli exagitatio-

eít; quia ur pnlchré D. Bafilius. — Sepe fg-

! Esifl. 79,

ne in incendium excrefcat, impatiens tunc

fpirium ex . alto cordis editum. folatium. in-

fit more , omnisque cunctationis froenum

dolefcentibus animis. affert. , & lacbryma e.

excutit , & quavis torpeus celeritas teftu-

rumpentes affillionis "copiam — difcutiunt.

dinea ei videtur lentitudo , contta quam

pernicitas celeriori armatur motu ; quia

Præcgnceptam igitur in inþimis vilceribus

CGg3

neícit

Differtatio. XI.

238

)s

alium voluerit Sifaram interimere ; cüm -

nefcit tarda mo?iniigg.. vehemens defiderij

ti

flamma.

fatiüs videretur ; honeftzque Matronz de«

294

Sifara Dux

; Cahaneärdm cüm fruftra

q

centiüs per famulum aliquem Sifaram inter«

tl

turbatam in bello aciem reftituere. conatus

feciffe ,^ ac impollutas manus ipfam cufto-

b

effet , eó quia pavor aures claufiffet con-

diviffe , przfertim cum foleant fa2minze hu«

um

fuíis , ac fugientibus jam militibus ; niti«

manumfanguinem horrere , eóque proprias

tol

tur etiam iple ex praelio fubductus indeco-

dedignentur foedare manus ? curigitur ma-

nü

rá fugá fibi confulere ; ut vitam conferva-

luerit ipfa per fe ipfam carnificis fungi of*

ret; & ut aliorum effageret notitiam , au-

ficio ,. & hanc ignominie deteftandam no«-

f

4 ln

reo defilit é curru , abjectóque Principis pal.

tamfubire? Acuté refpondet Abulen(is , Ja-

helem fuiffe tunc vehementiffimo inflame

n

Iudamento ; cum cateris gregalibus militi

qi

bus , ac infignibus pedeflrem , &. incomi-

matam defiderio occidendi Sifaram infen»

l«

tatam arripit fugam : in ea autem fugien-

fifümum hebraici populi hoftem ; & prz«

tium feflinatione defertur ad tentorium

fertim cum vitijs indulgeret , & virtutum

&

H

Habéri natione Cinzi , qui fub pellibus

cultores infequeretur ; ideo vehementiori

virtutis defiderio fucceufa mulier facinus

Ó

habitare confueverat 5 cujus uxor erat Ja-

liel , cámque maritus unà «um famulis ab.

ultra confuetas femineas vires aggreditur ,

Ü

effet , currentium pedum excitata mulier

impatiénsque cunctationis , omnémque dis-

rumpens moram, nec famulum expectare ;

:n

fonitu fugienti occurrit , piá fraude fola-

tur Sifaram ,. quem etiam é malé pugnato

aut vocare voluit , fed defiderij ftimulis

Ü

Ü

pralio fugere (ufpicatur, jubétque metum

concitata homicidium per fe ipfam omni

omnem exuere , pavidámque diffidentiam

excuffo timore peragit ; ait Abulenfis. Re-

)

éxcutere ,. & blandiffimis verbis fuum in-

fpondendum efl , quód Sifara erat magnus

vitat ; allicitque in tentorium

*

*

Sifara

bostis Ifrael , & fi. evafiffet , inde poterat

Veró quà fermonis fuavitate demulfus ; quà

facere multa mala Ifraéli , que abominae

P /dc 4,0 k

[

amicitid, & fecdere confifus , quó Jabino

batur Tahel : ideó dcfideravit ipfa nims ,

conjuncti eraüt Cinzi , tabernaculum in-

quód moreretur ,. 69 quia timebat , quàd

LO

greditur , utque lateret tutiüs in abflru-

fortà. aliquia veniret , it citó ad inquiren-

fiorem feductus locum , ítragulo operi-

dum sp[um , ne ipfe expergefacius de fomuo.

tur ; excubias mulier ipfà actura ;

ante

fortà recedere. biae vellet , & deluderetur

I:j

tentorij fores fedet.

N

Priüs tamen quàm

intentio Tabel , ideó feflinavit. occidere ip-

Sifara ex prolixo itineré ad reficienda de-

fwum per fe ipfam.

(

re

Y

t

inav

39«

fe(ía corporis mmembra fomno indulgeret ,

(it igitur mulier dormíentem in«

H

terficere Sifatam: caufa veró hujus feftina-

frigidam ad temperandum conceptum ín pee

€lore calorem efflagitat à muliere ; quae

tionis alia non fuit , quàm vehemens defi-

— ——

indulgentior , quàm vir petierat , ex utere

derium interficiendi hebraice gentis ho-

coreaceo lac & grege recéns emulíum in

ftem : nullam potuit defiderium moram ,

Matl, 14.

phialam fundit, hauftümque plenum lactis

quantumvis exiguam pati-, omnem flatim

-a 3A a

disrupit cunctauonem , quia vehemens de-

exhibet defatigato Sifaree , qui poft ficca-

tam phialam ,. laclís dulcedine , ac.. frigi-

fiderium moras non fuflinet , fed in opus

ditate refe&lis vifceribus profundo fopitur

ftatim prodire nititur : Baraci milites glo-

P^ d p dÀ

fomno; fed tunc mulier fufpicata hebrez

riofius cumulaturi triumphum fugientem

—

[ m

.

gentis hoftem effe, quem fopor occupave-

Sifaram comprehendere feflinárunt

.

Íed

—

Yrat

3

F

fumptis animis communem ultura

Jahel ob vehementem defiderij ardorerma ,

Hebraorum inimicum ;

ferreum clavum

quo incitabatur ad Sifare interfeclionem

prelongum , Íícu unum ex ijs , quibus

militum feflinationem arbitrata fuerat. ni-

papillionum cafltrenfium denfi funes. folo

miam lentitudinem , proinde proprij defi-

depanguntar , extrahit humo , manüque al-

derij ardore compulía ,. homicidium ultra

tera arrepto ferreo malleo , per fummum

muliebres vires ,. animümque fo mineum

oris , pedisque filentiüm tardo , mollique

voluit ipía per fe flatim complere: fe//ina-

inceffu accedit armata mulier ad Siíarz

vit occidere eum per [e ip[am , . ait Abulenfisz

jam altiori fomno fopitum caput ; defig-

quia defideravit. nimis , quod moreretur,

nat locum vulneri mox inflgendo , cla-

Defiderium cüm vehementiüs zíluaret iá

vuim admovet per dormientis tempora, dex-

foemina pati non potuit ; ut ab opere di-

terum elevát brachium , totóque nifu, ac

velleretur , ne mots Sifarz protraheretur,

conatu ferreo malleo clavum percutit , &

An veróà licuerit Jaheli Sifaram occidere ,

Iu-

dormientis Sifarz caput terrae affigit.

hominetm fcilicet hofpitem , calamitateop-

lit Tabel uxor Habér clavum tabernaculi

preffum , fugientem ex fra&ta fua militum

yudl.f * 4eo

BAX "u9 x d. 4 99 .a . — Q2 o o o .£6S P $— Ó€À

affumens pariter , && malleum , & ingreffa.o

acie, imó confoederatum , etiam amicum,

abfcondité ,. 69 cum filentio pofuit [upra-»

& dormientem. , & quidem ulttó comiter

dempus capitis. ejus: clavum ,. percuffmque

invitanti , imó etiam & data fide fecurita-

2nalleo , defixiz im. cerebrum usque ad . ter-

tem fpondenti , non eft hujus loci quaftios

YADL.».

nem decidere ; id enim videretur juri gen-

29.

e

Q:

usrit Abulenfis Qg2f. ;1. Cur Ja-

tium adverfari, & pa&ta conventa, jurata

r5 G Ci.

-4D o 4 p ÜnpePo oA — —

hel exor. Habér per íe 1pfam , & non per

E -4

violare; nifi pactum Jabinum inte

lkxnæOS

Affectus deüdcrij ca-ufæ ; & Effcaus

239

nxosinitum , metu injuflé incuffo extor-

flatim disrnpit cun&tationem fuum ckpig-

turus defiderium ; ita dulci ardentis defide-

tuin fuiffet ; vel invalidum eo tempore ,

quo à Cinzis hebrzz genti fanguinis neceffi-

tudine junctis tanquam Reipublice mem-

tarditatem depellere moliretur, & quia re-

brum putre, communis ,& publicus hoflis,

batur id fieri poffe , fi fupra flu&tus gra-

imó & invafor proclamatus fuiffet , proinde

dienti Magiflro obviaret,ipfe etiam fuper

tollendus & vivis, Sed ut ut res eft, idu-

undas gradiens ; ideó aufus eft Petrus ma-

nüm mihi eft certum ," nunquam foeminz

tinis fe comnittere fiu&tibus, quia de(ide-

fidendum. effe illicijs , duxerat Jahel Sifaram

rium, quo urgebatur , nullam potuit mo-

in intimiores fui tentorij receffus, non ta-.

ram pati 2 fcité D, Chryfoftomus in catena

men ut is tutiüs indormiret , fed ut ipfa fe-

concupifcit velociter ad Deum ire* boc enim

curiüs lethale vulnus infligeret , hauftum

tam magnum quefruit. propter amorem , &

lactis exhibuit , ut mortem przambulà la.

vehbemens defiderium , cüm enim urgere-

&teá illà ebiberet dulcedine ; illexit verbo-

tur Petrus ardenti defiderio Magiítro ad-

rüm blandimento feffum & fuga virum , fed

harendi omnem disrupturus moram ira-

vt infixi clavi vulnere interimeret : laclis

Ícentis maris minaces fonitus , fluctiisque

florsm , & pingnedinem propinavit in pre-

tumidos contemptui habet , nec pavet pe-

tiofa phiala , lactis dulcedine apparatum vie

de fuperbiam , tumorémque undarum cal-

rus palliatura , quàm ftolidé blanditijs cre-

care : difficilius.ei videbatur Magiflri ficco

dunt viri mulieris ! cüm hac vel in laétis

vefligio terentis aquoris dorfa preftolari

-

dulcedine felleum propinethauftum: quàm

adventum , quàmferri ipfum fuper vortices

- moxia foeminarum blandimenta , cüm tunc

Ípumantes zfluantismaris, Promptiüs pe-

gladios acuant , quando ori lac , & butiri

ricula fubit , quàm wel exiguam patiatur

mollitiem videntur porrigere, hinc David.

-vehemens defiderium moram : fi Petrum

P/at. 4-:.

MMolliti funt fermones ejus ficut oleum , F

defiderium vehemens ftatim adhzerendi Ma-

giltro non urfiffet, commendabile defiderij

31.

spfi funt jacula.

$Sed 1

vehemens in ïähe'le defiderium

fui argumentum non dediflet , fed quia nec

nullam pocuit moram

ati, omnémque dis-

exiguam fuftinuit morulam nobile fui àmo*

j

atid.minus in Chrifti

rupit cunctationem ;

ris , urgentisque defiderij in Magiftrum

Diicipulis impatiens fuit defiderium ; .erat

Pr,odi,d.i.g -.dog umentum,

cum Apoítolis in fcapha Petrus , verüm

€um primim acrioribus ventorum flatibus

v

$. VI.

impetita navicula ; & à Magittro Chriíto

-e

paulé longiüs contigit fejungi , cocpit tunc

chïderium ) ff purum , & frace-

Ícapha exagitari fluctibus , furfum ; deor-

1um vehi , ac ventorum impetu impelli ad

rumfeb , non fpurium $ mmorea 19pa-

,

! ;.Ma'tvtlo. 14.

naufragium ?. Navicsla in medio mari ja-

tiens obflantia quaque propul[are. adniti..

Chriítus veró nonnifi

tur » quàó rei adbareat concupita.

- élabatur flutiibs,

levitfimo pede, greffüque iedato, tumidos

X 7 Bi deliderij vehementia intus przcor-

j2

ztíluantis maris vortices ficco calcat vefti-

dia pulfat morz impatiens omnem

gio opem laborantibus zqué , ac periclitan-

disrumpitcunclationem ; noninDi-

tibus allaturus: voce folatur afflictos , &

$

.*fcipul.o tantüm,fed &inipfo Magiftro,quem.

ficco inceffu per marinos fluétus perictilum

«um non latuiflet , quid animo Judas moli«

pravenit : pra cateris autem Difcipulis

retur , ipfum alloquens urfit , ütexecutioni

unus rogat Petrus , ut liceat fibi tumenti-

daret ftatim absque ulla mora ; quid in-

tüs animo volveret.

bus eiiam fe committere fluctibus 5 ficcó-

Quod facis , fac ci-

Soanuss 3.

que etiam pede fpumantia zítuantis zquo-

zik:: at fiMagifter C

h

hriítus omnifcius,

ris calcare itinera : inquiens : Dewines ,

quemque nil latuit , optimé fcivit, quid

mente perfidus Judas moliretur , fi ipfi in-

fí t es , jube me ad te venire fuper aquas «

an quia non minüs periclitaretur cymbaula

notuit perfidum Difcipulum , tunc moliri

pugnautibus concuffa turbinibus ; quàm

facrilegam Magiftri proditionem , perfidám-

nens Petri exagitaretur anxijs imminentis

que deditienem , cur ipfum urget , ut quavis

maufragij pulíata timoribus ? At quid tu-

disrüpta cun&tatione opus facrilegum ,im-

mentibus fe fluctibus committere € propria

pium , perfidümque exequatur ? Refpon-

det S. Auguítinus in Catena D, Thoma :

exilire fcapha , & per cerulea commoti

maris doría ad Magi(trum Chriftum prope-

Magi(trum Chriftlum minimé urfiffe perfi-

dum Difcipulum ad opusillud facrilegum,

3

zare , cum intueretur eum acceleratis gref-

fibus ad fcapham venire ? cur adeo eft im.

neque Proditoris maturáffe malignitatem ;

Íed duntaxat vehementiffimum humanz fa-

patiens , ut nolit , vel pet modicum tem-

poris venientem Magiflrum in fcapha ex-

lutis defiderium , quo intüsurgebatur , vo-

pe&are ? quia nimirum vehementiori flag-

luiffe foras prodere : pluries jam fuum cee

rabat Petrus defiderio Magifltrum ample.

lebrandi paícha defiderium oftenderat Die

Gendi pra ceteris difcipulis ;. defideravit

Ícipulis , ftudiimque fübeundze necis ; &

ei adhzrere , nullámque ptopterea potuit

adeó eo ar&labatur defiderio , ut vel ipfa

Vehemens defiderium moram pati, omnem

tartarei hoflis celeritas ; perfidique

difcipuli

velo.

240

Diflertatio XI,

velocitas , quà facrilegdbï moliebatur facinus

tem, flatim -

*

detio eum ample&tendi refipifcen

ei viíafitlentitudo, quam utabigeret , Ju-

quavis distuptá morá cucurrit,

Vidit illygs 19615*

dam urfit , ut quod animo moliretur , citiüs

pater ipfius , 5 mifericordia motus esl ,€5 ac-

ä

exequeretur , non Juda Proditoris intendens

eurrens cecidi fuper collum ejus * fed quid?

t

perditionem , neque facrilegum fcelus; fed

quód filius fame ftimulante, paupettate ur-

f

vehementiam , quá intus urgebatur, flam-

gente , nece(fitate adigente dicatur tantàüm

másque , quibus urebatur, de(iderij fubeundi

ire ad patrem fuum ,5bo ad patrem meum , GC

necem pro falute humani generis prodere

non potiüs dixerit , curram flatim , volabo

f

voluit ; pulchré Auguftinus: Non precepiz

ad patrem meum , ut prz fame deficientem -

I» CAtenA

[

JD, Thoma,

f'cinw i fed pradixit : nou tam in perniciem

ftomachum epulo reficiam ; & & converío

Y

perfidi [eviendo, quam ad [alutem fidelium

pater dicatur non (ilium accefiffe venientem ,

t

fellinando : càm crucem , aliáque mortis in-

fed ad ipfum cucurriffe in domum reducem?

Ü

ftrumenta Orcus compingeret ; Judas pro-

& accurrens cecidit fuper collum ejus : an non

ditionem moliretur , Judai Chriftum qua.

debuiílet potiüs filius ad patrem currere ,

fl

rerent ; ille uteum proderet , ifti ut eum per-.

quàm pater ad filium ex porcorum cufítodia ,

derent , & Dominus inhiaret morti ; ftimu-

€ coeno vitiorum , vefle diíciffa, ac feminus

j

los adjecit Difcipulo molienti Magiftri dedi-

dü redeuntem? prafertim cum pater non pa*

tionems proditurus hominibus , nullam po-

rum ex filij ingratitudine fuiflet exafperatus?

tuiíle moram pati defiderium necis fubeun-

Nihilominus filius dicitur veniffe; & pa-

«

d& pro humano genere;ut homines ejus mor-

ter cucurriffe , quia ut acuté obfervat Chry-

f*

M

te ad meliorem perducerentur vitam,

fologus : Graviüs defiderio ampleétendi fi-

idee

g€

3.

Adulterina funt ea defideria, qua moras

lium urgebatur pater,quàm famis tormento

a

Plue

f

patiuntur , & cunctationem fuftinent,

filius ,qui tametíi ftimulis pulfaretur ifamis,

res de(iderijs, quzfovent , virtutum omni-

non tamen curtitad patrem , fed tantüm ve-

um videntur ftudijs favere, quitamen opere-

nit ; cüm pater cucurrerit omni disruptáà

nonnift inertes probantur.

Virtus utpote

E

morá ad filium venientem ; quia nimirum

fine fuco pulcherrima , fine tibio venufla ,

