amanti, & in taliamore, acexecutione ejus

non folüm plené confermantur; fed ab ea-

15

O 2

Verani de Affeitibus Tom, l,

-demï

ä

L(9).:

Differtatio. V.

4

dem etíam abforbentur, transformantür-

gna videatur verietate fimghlorum vita di-

que vi amoris inillam , magtsque gaudent;

flingui ,. [umma in unum venit.

Atcepï.

j

d

hanc effe Dei voluntatem , ut ea, beatitate

m peritura perituri.

Quid ita indigna.,

[4

donentur , quàm fe gloria ea frui. Y

q [

é7.

mur, quid querimur , ad boc parati. fumus,

u

Hzcdue humana voluntatis 'tum di-

Utetur ut vtlt fais natura corporibus , n0s

]IW

vina plena conformatio fo:cunda eft parens

leti adomnia., & fortes cogitemtu , mibil

amoris illius excellentiffimi, quo creatura

perire de noítro : ià caducis, & fluxis no.

t

fuo unice adhareícit Gonditori,

Utinam

N

Íttum abftrahamus amorem , quem fummo

' daretur nobisin hocce mortalis vite exilio

u

duntaxat bono impendamus , quz hic vi-

hoc fervere amore! hacbeatá xítuare flam-

dentur nobis adverfa, nec latum ungnem ab

u

u

màá, hoc feliciffimo ardere igne? omnia

animo retrahent tranquillitatem ; qui enim

nobis ad vota fluerent, dulcefcerent ab«-

nonni(i fummum bonum amat , fua fempet

li «

Ícynthia, faperent egritudines ,^ moleftize

vivit forte contentus, & liberaliffima con«

At

non vexarent, &rumne non opprimerent,

fof

fidentia fingula , quze contingunt , divinz

dolores noti torquerent , fed unica gaudere-

tranfcribit providentie , & ex hoc amore

folc

fon

:nus divine voluntatis exectitione , qua o-

fummo bono tantàiim adhere(cente imalacia

mnem nobis tranquillitatem etiam inter

illa oritut in animo , quam nulla. unquam

ve

procellas conciliaret, pacem cruenta inter

favientes procellz, nec tumultuantia vento«

tuat.

adm

bella inveheret , & quandam nos in terris

rumagmina turbant , necà quiete dejiciunt.

cclefílem preguítaremus beatitatem , cu«

Iddue càm noviffet Salomon vaftiffi-

€9; :

fur

jus quandam veluti fpeciem munifica DEI

mum illud humanz Sapientiz pelagus ait :

g

liberalitas fuis itnpertitur amatoribus: non

fant

Non contriftlabit juffum , quidguid-ei acci, Provee Ya

enim DEUS zternis tantüm nos deliciis

derit : juftus autem non eft, nifi quem amor

am

beateítatuit, fed diem aternitatis quafi

A

in fumrmum bonum informat, & perinde

([ubi

preoccupans, quó nos ad omnia paratiores

eft, ac f1 dixiffet, non contriftabit DEI ama.

p

initituat , € menfa fua coele(tis convivij pro-

torem , fi quid ei acciderit ? loquitur Salo-

fiis

mulfdem veluti zternze felicitatis guítu-

mon de rebus fluxis, G forttitis, que bonse

Vett

lum libandum, guftandümque nobis exhi»

menti obveniunt renitente voluntate: quia

ViIk

bet, ne inter zeruminas , .moleftias, aclabo-

mala voluntatia, cujusmodi funt peccata, &

At

res hujus vite folatia defint , quibus allicia-

noxa virum iuftum,

& Numinis amatoe

lip

mur ad coeleítia,

Hincin Thaboris fafli-

rem, non folüm folicitum hábent , verüm

0pp

io faftidire terrena didicerat Petrus , cüm

& dolore afficiunt : fecus adverfantis fore

V u,

4Ut

coeleítis beatitatis guftátfet guttulam, illicó

tunz ludibria illa, que fecum trahunt fa-

màl,

Magiftrum alloquens dixit : Bonum eff uos

cultatum amiffionem ,. dignitatis privatios

——

timc

bic effe Marc, 9. — Verüm quafi hoc ccelefti

nem, honoris jaduram , opum Íípoliatio-

ajeh

neclare ebrius, quid diceret, ne(civit; prz-

nemus valetudinis difpendium , amicorum

p

properum fiquidem eft, velle & ceelefti pa»

funera, virum Dei amatorem nonaftliguntz

IT

quàd fi bella ingruant , gladij vulnera in-

ttia extorres nectare potaþi ; & ambrofiá

ii

Q.ICi.'

fligant, cutem tantüm lacerant, & corporis

à Mao

Illud tamen haurire commodum ex di-

pulverem excutiunt, non veró animum

pu

t5

vinz voluntatis executione poffumus , ut

pungunt; nec corporis vulnera ejus lzedunt

vile

Íaltem omnem procul abigamus mole(liam,

integritatem; quinimo uberiüs ejusdem con-

ulif

animümque ad jugem componamus mala-

fulünt fanitati, quia amanti Deum calami-

«af

ciam » quam nec procella turbent, nec flu«

tas omnis occafio efl virtutis ? hinc Apofto-

2;adCorpth,

lus Repletus fum confolatione , fuperabuns

pun

Qus arietent , neque Euri, Notíque exagi-

eap. 7,

ht,

tent: fí enim animo imbiberemus divina fieri

do gaudio in omni tribulatione nofira : hoc

eft non in fame ftomachum rodente . dun-

gi

providentia quidquid molefti , vel adverfi,

aut minüs grati nobis videtur obtingere; fi

taxat$ aut fiti fauces exficcante, aut vinculis

Quà

lii

confideraremus fingula à DEI providentia

libertatem corpori adimentibus , plagisque

fanguinem elicientibus, fed in omnibus s«

Qula

dirigiin mundo ad fuos fines; & univerfa

ad beatitudinem difponi juxta fecretiffima

rumnis, fingulis anguftiis, cunctis adverfi-

Vi

llf

DEIjudicia;, quorum lege omnia decur-

tatibus, i» omnui tribulationenoffra: neque

*

runt, moventürque ab omni zvo , nullam

perfun&toriá duntaxat íe fatetur letitiá

ä

afüic

&

nobis adferrent mole(ítiam , qu& nobis ad-

affeum , fed repletum — omni gaudio :

veríari videntur, quia nobis non detrectane

Repletue fam. confolatione , fuperabunde

tibus, fed volentibus obtingerent ; perim.

gaudio.

79,

de ac ex DEI providentia fiunt , cui noítra

Da zíluantem ia Deumamore, da an-

adhzrefcit voluntas , diving jugiter agglu-

helantem Numinis duntaxat voluntatem ;

Providentia

tinata: fcité Seneca; Cau/a inquit ex cau/z

& hunc neclabotes frangent, nequerutme

$p $

:nfg

pendet , privata ,. ac publica longus ordo

ni& opptiment, neque anguíliz coarétae

f

verum trabit , ideo fortiter omne feren-

unt, neque moleftize turbabunt, nec ulla

la

dum efl : quia non ut. putamus , incidunt

trilitia à mentis dejiciet ferenitate ; rele rj ,,,

euntia , fed veniunt,

Olim con(litutum eff,

Ambrofius : Ef jm illie , boc eff in la- of ag

N

boribus aliquid acerbitatis, — Quem virtw

quid gaudeas ? quid fieos « && quamvf: "ma..

auEmi

l

Amur hoininis in Dc-um jü'gïtcr-cxcïtandus ,& Io9

animi won -gïfäbnditdolorem ? neque enims

dus fuit fomnus , . cum poft longa itinera

grofundum amare navigaverim ,. quia vua-

defeffa membra non in pluma ,. fed (axo

dofa. funr littora $. meque celum lucidum ;

quieverint; fed vidit tunchuc , illácque eun»

tes ; & redeuntes Angelos , imó & Deum

quia snterdum obtegitur nubibus s neque»

terram fecundam,quia aliquibus inlocis je-

capiti acclinem fcalarum, .

Plura videntur

Íaxea , quibus tamen infomnes excubant

,

jena glareaest 5 aut. latas [egetes ,quia im-

mixtam [olent babere flferilem avenam.s.

An : el'iu

Refert Heraclitus Alexandrinus

Similiter puta beara meffem con[ctentia in-

Íe acceffiffe folatij fpiritualis causá Dorothe-

um fexaginta jamannis in excavata rupe vit&

verpellari aliquo acerbo dolore , tamen ma-

nipulis vita beata , fi quid fortà accidit ad-

fanctiffimé agentem , ab eóque adfontem

verfi , atqub amaritudina tanquam fleri-

miffum aquz hauriendz causá , ferpentem

L]

[]

d avena ab(conditur , . aut tanquam lolyj

vidiffe , puteo innatantem

horridóque

Ípectaculo , ac timore perculfum folicitos

amaritudo frumenti faavitate obducitur 2

non tangunt , neque turbant juftum , qui

pedes cum vacua hydria zetuliffe ad Doro-

folo in íummumbonum zítuat amore, quz

theum ; qui fubridens , hominémque diu-

novercali odio advería in eum fortuna mo-

tulé intuitus ,

capitéque leniter concuffo

lä

vet 5 quód fi xrumnas , actentationes fen-

dixit , quidni ;fi Dus diabolo permitteret

tiat ,non tamen ijsdem confentiet: & quem-

viperas in omnes deijci puteos, an netu om-

admodum pluta, qua in mare devolvuntur

ni prorfus abítinerespotu? hocmonitoHe-

éy

J

flumina , ejusnon mutant faporem , necmi»

raclitus abundé edoctus reffumptá hydriá ,

nuunt Íalfedinem , ità neque rerum adver-

& ad fontem reverfus cum Dorotheo, juffit

[

, Duig, c, l?

fantium impetus virum juftum ; quem Dei

hic, hauriri aquam; quam cruce fignatam

amor informat, ex adverfitatibus nullam

propinavit Heraclito fubdens, tibicrux Sal-

fubit mutationem , necfaüum minuit in fume

vatoris erigitur , ibi corruunt artes Satha-

mum bonum amorem , quia omnibus extet»

nz. Etubicordiviniamoris exzfluat igne,

nis longé potentioromnia ridet , quibusno-

quamvis fásque , déque ferantur omnia ,

imó & coelum ruat fub ruente hac mole nil

vercalis fortuna lachrymas elicit 5 imó ea

vincit ; & cüm eidem ad vrrtutum exercitia

trepidat : ampliffime fiquidem funt Dei

[

áter fternant, eó altior extollitur, quó adver-

Íponfiones , quz cor,/hocce divino infor-

f2 profundiüs eum videntur premere , ac

matum amore impertéteitum premuniunt,

k!fw'kl- a2£,

opprimere ; hinc Regius Vates. —.56 amós-

nec finit Deus opprimi,

lavero izm medio umbre& mortis , non timebo

Scimus Regem Sennacherib totzm de--

o

mala , quoniam tu mecum es « GL revera

vaftáffe Jud&am , expugnáffecivitates, foio

timorem omnem excutit Dei amor , unde

equáffe propugnacula, ferro ,'& igne ubíque

&jebat D, Paulus ad Romanos 8.

$: Deus

excidia, & cladesíparfifle , & tantüm Jero-

pronobis , quis contra nos * ftetit Deus pro

folymam immunem ab hoc flagello man(üffe ,

Felice Nolano ad internecionem quafito ,

quam neque obfidione vallavit ; neque vi-

;ï

dit ,. ut differté Ifaias affetit.

fed vel araneorum telz inílar triplicis pre-

"Hec dicit C^b. gre

Domintu de Rege Affriorum , non intrabis

pugnaculi ei fuerunt , neque armati mili-

$es, quidquam ei intulére nocumenti , G

etvitatem banc , & non jaciet ibi fagittam s

E

E non occupabit eam clypeus , & non miries

valentius fuit ad eum propugnandum fub-

tiliffimnum textum , quàm murus quilibet

$n circuitu ejus aggerem.

Jerofolyma uts

craffior,

Sunt jufti , & Dei amantes

pote Urbs fanctuario infignis cor indicat re»

pupillam Numinis , quam nemo tangere va*

€&um, divino informatumamote, charüm-

aC

d "Po 70

let, nii is ; à quo Deus voluerit eam tan-

que Numini: éftque inexpugnabile ,. nec

illud commovet , quicquid ei accidat ; quam.

gi : quód fi aliquid ipfi contingat molefli ,

quó Dei pupilla tangatur , non tamen hac

vis dolor difterqueat vifcera , ferrum dila-

ceret membra , fames ftomachum rodat ,

lzditur, nectriftatur, quia ideo tangitur,

quia Deus vult eam tangi ; imó gaudet , 1z-

fitis fauces adurat , paupertas ad anguítias

;ï

tatárquede Dei voluntate ; quam hilari

adigat, ac mille premant erumnz, nil pa-

animo , lubentique corde exequitur : imó

titur detrimenti , quia arctiàsDeo adhzre-

fcit ; cujus voluntati fe fe ex toto confora

amoris metamorphofi in folatia vertuntute

&erümnae, in $audia moerores,

mat.

Id proprium eft charitatis libertate

gaudere , fursmque in Deum jugiter niti ,

acflammá faltem defiderij avolare, necullis

ä

$ VII.

finere fua brachia catenis vinciri , quin ad

70,

Dei amplexus ea valeat aperirey & extena

ua amanti Deum adver[antur

dere: neque ullo poteftobice detineri , quin

spfortunia exercitio [unt virtutis, nom

exitio ; eíque dulcefcunt amara ,. arrident

in Deum feratur ; cum ab ipfo amore tra»

hatur , unde fponía fuum alloquens fpon-

dachbryme , G mellia, ac plumea funt

;L:

fum ait; Zrabeme , pofl tecurremus :

qUÍA Cupp, euay

prt WY Z s

nimirum fi traxerit, fi fuo amore volu

ntà«

I.

eüb.þ

i

921

W Ndormivit Jacob. Gezef. cap. 24. frigi-

tem inflammaverit noflrram , fi fuo igne cor

do fub dio, terra predura cubile ei ftra-

nofltrum accenderit , perinde ac flamma toto

: 'äifcmr?

vit, faxámque cervical exhibuit; rigi-

nifu furfum avolat ; denec fuz adharefcat

j

fp*hæræ :

116

—-Differtatio V, -

hi

fphzre ? cor iïö'hiüni tot viribus nititur

.quànrvini '*'*dü!äedine" ; cümintftoapcitut in

cellaria . cürd donis, ac muneribus cumulae

t

Deo copulari , in quo plené quiefcat ; inquie-

De

tum enitm-eft cor hominis , donec in Deo

tur.; plüsque fponfum diligic-myrrheum ;

f

quiefcat , cüm nil extra Deum fit ; quo ex-

quàmifloteum;amarum, quàm amantem,

pleri poffit , & in quó quiefcat,

ne

' Qui Deum amat, quia floridum, ut

7f.

n0

73

Verüm quiDeum fequitur, ejus volun-

fibi bertie oleat , ut ab ipfe favoribus cumu«

d

tatem exequitur : idem fiquidem eft curre-

letur , divitijs affluat , honoribus infigniae

te poít fponfum , ac ejus voluntatem in om*

pecn

tur ,"non Deum amat , íed propria com-

not

nibus adimplere, Sunt , qui- afferunt fe dili-

moda , quz inde fperat., .nec amor.rectus

"r

gere, Íed non dilectum fequi volunt, fed

eft, fed recurvus, cüm non re&tà in Deum

id appetunt ,. ut dilectus poft fe fequi velit ;

ed

tendat , in quo folo fuum figat tetminum ,

€ó quia non dile&ti voluntatem exequi fata-

fed refiliat , - ut recurvus iterum.tevertatur

grat

guntj fed id enixim cupiunt , ot Dilectus

in creaturam- 5 'fi Chriftus fit- nobis myrr*

jf , 61

fuam impleat voluntatem ; -&-hi nonnifi

heus, illico é finuexcutitur, & tnnctancüm

h

st t

—

10

ore tenus diligunt ,. cum corde propriz fub-

. eum amplectimur., cüm floridus nobis fua-

derviant voluntati. -Nonamor eft iftecor-

viter olet,

ml

'Vetiori amore-Deum dilexerat

dis, fed mentis infania ; qui veré amat , nil

Conobitaille, cui-quoties in afceterio aliz

Th

|

efa

€i magis obtingit volupe, quàm trahi à di-

'quid obtigerit adverfi , coclum intuens di-

H

cere confueverat ? -.Salve amarirudo ama-

f f

lecto , & currere poft illum , exequi ejus

ä

voluntatem , implere ejus defideria, féque

rifrma:, omnuis gratia , ac benediclionis plee

Plt j

totaliter eidem conformare,

Sunt etiam;,

"4: dixiflesbunc difcipulum Socratis cicue

tüm

qui diligunt:; fed duntaxat , -cüm res ijs.

tam haurientis cum rifu ? fed meliüs dixiffeg

fem

dem ad votumfluunt., cüm fortuna arridet,

Apoftoli Andrez affeclam , qui ingenti gau«

ln

cum omnia funt profpera ; cüm divinis cu-

dio emirüs crucem falutavit , quam comie

ol

fnulantur muneribus , tunc enim cum fpon-

excu

cd"ï: -' e

nus fumimá perfufus lxtitià amplexus eft z

Ía dicunt: Introduxit me Rex in Cellaria.s

fi veré Deum amamus , codem femper eum

a

fea : exultabimus ,^ €8 letabimur in te»,

amore profequimur , five nobis myrrheus

tt0bl

Ceilaria Dei , ejusfunt dona , ut etiam for-

ludi

fit , five floridus; nam &rofas legimus cum

tunz munera , "hiscefi cumulentur, intro-

luis fpinis, & hortum amamus cum fua fe-

Vorii

ducuntur in ;ellarfg:',' ubi exultant , & lz*

pe; quá vallatur , & nucescolligimuscum

d

tantur.,

dua

fuo cortice ; five fponíusofcula labijs figat ,

74

Sed qui veré amat , non folüm c

m

five manu tangat , & feriat, femper verus

te5e

fponfa exultat in cellarijs in dulcedine vini ;

amans equé amat: fiquidem à mana Dei

Vipet

verüm etiam in amaritudine myrrhzee , &

amantis feriti beatius eft , quàm à quavis

impt

dicit cum fponfa,

Fafciculus myrrbae di.

aliáà mulceri : eft enim manus tunc levis ,

mini

dletius meus mibi, $nter ubera meacommora-

quando nobis gravis videtur; quia fi aggra-

nobi

bitur Cant. 1,. plerisque placet Chriftus ,

vat, erigit 5 fiferit, fanat 5 fi premit ,

Yada

fed quamdiu arridet inlilio , vel ridet in flo-

dilatat: quia non ad necem; fed ad falutem

a

re , Íeu quamdiu eft lilium, & campi flof-

tangit , vel percutit,

nof

«ulus; qui tamen, fivertatur inmyrrham,

Tetigerat Jobum manus Domini, Job. .

T

*

74.

illicó negligitur, habetürque contemptui

*

Manus Domini tetigit me , íedab hac manu

mus

etiam Apoftoli, quibus Chriftus placuerat,

JP 19.

feriri beatius ei fuit , quàm à quavis alià

fl

utlilium, eum deferuére in fafciculo myrt*

mulceri , ac proinde fe ex integro divinae

Witat

hz , cüm à militibus captus du&us fuit ad

conformavit voluntati , . quia noverat ad*

,

Bhap fide

Pilatum : at Virgo Mater , quia Chriftum

verfitates Dei. effe inftrumenra, quibus non

knqa

dilexerat , ut lilium , & filium , eum nua-

fathanas, fed Deus per fathanam eum preme-

hyi,

quam deferuit , five lilium fuerit, fiveflos

meret : an non fi quis me ferrea chirotecha

campi , five myrrheus , quia femper filius

percuteret in genis , cruorémque eliceret , iu

fi

i

fuit ; ideóque zqué inter blandimenta flo-

jus vocarem ego chirothecam; eó quia im-

fm

rum , acarmarores myrrha femper charus

mediaté me in genis leferit 9. vel manum ,

LT

extitit : quinimó nusquam chariüs diledium

qua mediante chirotheca fanguinem elicuit ?

h,

filium fuum flrinxit , nusquam ardentiori

certé nifi defiperem , nec cirothecam , ne«

^

amplexu eiadhafit, quàm cüm amaritudine

que manum, aut brachium in jus vocarem,

anr. Y,

fuit myrrhe perfufus, ' Fafeiculus suyrrba

[ed ipfum hominem , qui chirotecá ferreá

Vàpo

hiec i

diletlus zmeus mibi , snter ubera meacommo-

meas lefit genas , — fanguinémque elicuit ;

rabitur 2

tunc commoratur inter ubera ,

fioni

etiam ad virtutum exercitia, ad torporem

cüm premitur in fafciculo myrrhz : quia

excutiendum , mentísque diffipandas cali-

Vatur

Wor

verusamor, quófibi durioremexperitur di-

dines , noftram fubindeexcutit Deus pellem;

Jectum , €ó fnaviüs eidem eblanditur: non

l ten

ed manum , quà tangit , & excutit, chi-

enim Job , càm eflet vir juxta cor Dei, feu

rothecá tegit , fiveligneá, five ferreá; nunc

tUl'b"

o f

veré amans uberiüs unquam Deum laudavit,

enim fame punit , nunc infamiá premit ,

modó hos , modó illos , five notos , five

&Teni

nec facundiüs ejusgloriam explicuit ; quàm

cüm noverit fecum duriüs agere, séque po.

ignotos, five amicos , fiveinimicos, dome-

Que i

Hàte

teítari traditum fathang. : qui veré amat ,

fticos, velexteros, confanguineos, vel af-

W

promptiüs amaritudine myrrha inebriatur,

&nes immittit, quibus affligimur, divexa-

Btio

mu; ?

y at

Amorhominisïin Deum jugiter .xcxcitanäus ,COC i

]

m

je

ur, fed eadem femper-reü Dei manus ,

'tísqtie -*'prävorum a*-H'e*&uum , & pefp-*etuz;

tametfi eadem non (int inftrumenta , femper

-donaturferenitate , jugi afficitur laitiá ,

'Deuseít ; qui nosexercet , :quamvis modus

-qui enim oriuntur ad'eum turbandum nue

t

I^

fit varius : non conqueramur., 'eó quia illi

'bium .paffiones , -eas coércet , ac pedibus

u

nebulones nobis nocuerint ; illi tenebriones

conterit , - diffipátque : & quamvis videas

le

-mobis detraxetrint honorem; 'illi trifurciferi

'tur moleftijs affici ; zegritudinibus divexari,,

ad anguílias nos conjecerint ; -illi lurcones

"

'doloribustorqueri, perfecutionibus premi,,

pecunias fürripuerint jilli fycophantze nobis

j

'mon propterea eft-minusdsetus , quàm qui

mocuerint : non.conqueramur de chirothe«

'hilaría , & faturnalia agit, velbacchanalia

€a , noncogamus manum vocariad judicium,

.

E

ly

-vivit

fiquidem placidum eít, & occul«

fed Deum afpiciámus percutientem ., : Deo

.tum illud gaudium , quod tametíi exteriüs

[

&

'gratias.agamus , . qui ad pulveres vitiorum

-non fe prodat , intustamen animum recreat,

'excutiendos pellem noflram exagitavit : fíe-

| '-;f:ieþ kmp.

75

*& cor laxat ; neque quidaliud eft hzc hi-

wt enrm banc ,. fic & sllam fecit-Deus , -ut.

laritas, quàm interior quies , "& pax , quá

]v

4

nou inveni4t bomo.contra eum juflas querie

i.

' divino &ítuans amore foli adherefcit Deo ,

-380nt44,

"

quem- amat , & in quo plené quiefcit, five

77

-Venit manus Dei , 'ut Afa'nïtatc';mfcon-

'nubes tonitru mineatur., :five folgetrá, ac

Il-

I

ferat : quód fi chirurgum commendamus. ,

-ac fulmina.rüant , five euri , notíque pro«

f ferreo: fcalpello purulentam vomicam ru-

(s

- cellas.cieant , five omaiafus,. déquevertan-

pit , eó quia falubri hoc-vulnere-corrup-

tur, fivelanitate paudeat; :five xgritudine

]

'tum., vitiarümque extraxitévomicahumo-»

d

-abfumatur , doloribiisque torqueatur ,.quia

rem ; ita Deus ideo-nos ferit.zegrotos, ut

4

'ut recdle S.:;*AmbrofiusT

Non fraugitur. fa-

ub.ored C

fanctitati reltituat ; 'ideó pellem percutit

piens dolovibur corporie , uec vexatur incom-

a

l.

noítram., ut pulveres pravorum affectuum

wä:q / $d

modá-5 fedinerumnu beatus manuet z quia

.

j

excutiat 5 ideo nos. percutit , ut excitemur

mon én deletfatione corporis vite beatitudo ;

n.;

ad ftudia.virtutum.5 annon gratie funt à

fed im confcientsa pura ab omni labe s. ta-

Ug

nobis Deo rependendz.? an non id faltem

metíi. aerumnas fentiat ; :qui Deum amat ,

laudis.tribuendum e(t.Deo,, quod chirnrgo

nontamen timet.,, fed invictus dolores fuos

Qa

vomicam ferro aperienti.?: quód fi laudi me-

ex alto fpeclat ; :imó amoris rofa dumis

dico damus , qui pharmacum nobis haurien-

circumfepta-olet fuavior, *perinde ac thus ,

duim exhibet :amarum.ad .peccantes humo-

-cüm exuritur., torretur quidem in prunis ;

H

.£es € corpore expellendos, qui theriacz fuze

1

fed intér cruciatus fuum-odorem diffundit,

a

viperam mifcet faluberrimo effectu.: cur

I$

-& cclo fumum immittit,

improbamusin Deo , quod laudi damusho-

minibus ? .quid.conquerimus de Deo , fi

nobis fuam praítat -opem , quà meliores.e.

$. 1X.

:vadamus ? Quid queruli in-Deum muffi.

tamus, Íi nobis fertopem, — Siverüs eflet

,-*Ver'zz; in Deum AO TOÍ ATE EU

nofter in Deum amor , noftram voluntatem

datur , qua blandins floret ipter vul-

*« fb

divinze conformem efficeret , noftérque ani-

nera pinarum , ac vernat fuavias vepretis

mus fuper hecevectus inferiora, nulla tri-

ä 6p t

eireumfepta afficlionum y qu& licót exeimams

füitiz nube fosdus , .perpetua gauderet fete-

difrumpant cutem , quam (auciant ;

nitate, & effemus quales Seneca fuum de-

;

E]

dntimi tamenamoris confalumt

t

Epij. ip

fideravit Lucilum , inquiens

L

Nolo tibi

Y

z'nt—egrimti.

unquam deelje latitiam , wvolo illam tibi do-

2

mina[ci: nafcetur , fimodà intra teipfum

"Uftus, '&.amans-*Deum,ff uamante ipfuny

L.

fit 3 catera bilaritates non 4mplent pettus ,

tri-bgl-atiancm pronuntiat, fuam Deo

79«

Jéd froutem vemittunt z deves funt 5 mifi tt

caufam revelat., séque humanum, ac

fortà judicas illum gaudere , qui videt. .. A4-

].

fuavem exhibet perfecutoribus , .& ficut li-

nimus debet effet alacer, && fidens., & fuper

lium-inter fpinas-, rofa interdumenta,olet

omnia ere£ius,

2V

fuavier , & qua ip(i contingunt adverfa ve«

Erigendus eft.animus terreftres fuprae-

luti profpera-lzeto animo amplectitur , ho«

Qa

ly

Vaporationes, né ventorum vi exagitetur.,

flésque ut amicos excipit. & fpinas arume

nec impetu paffionum , feu nubium-excur*

7

marum perindé.ac filias.proprias amat ; .ut

fionibus turbetur : que enim pars a&ris ele-

Íponfa cüm vero flagrarecin Íponfum amore,

vatur fupra nubes, ordinatior eft, St paca-

ffeut lilium inter [Dinas-, ffcamsca saea snter / CAst, ,

tior; non enim in nubem cogitur , neque

[

fílias , & ideo uniadhaefit fponfo , quia.ine

in tempeflatem impellitur , nec verfatur in

ter Ípinas perinde ac inter filiaserat conflitüe ,

13

j

turbinem , fed omni tamultu carens perpe-

ta, hoceít, perinde'olet exercitium virtr ,

tuo fruitur folis afpectu , — jugique gaudet

tam .nter dumeta ; ficut

t

ferenitate.

| floret incer--fgä,ngs

Ita verus amans flammá , igné-

lilium.

"

queíuo, quo sftuat, furfum evehitur fup-.

Sed quàm rarus hic amor, .qui perinde

80-

ra terrena quzeque, ut foli Deo adhzrefcat ,

intervepres quiefcat, & gaudear, ag im fi-

el

& ideo in (latione tranquilla quiefcens fu-

nu filiarum ! quàm-dukes fant vero amanti

fl

ac

perior e(t nubibus concupilcentiarum, ven

üünt, & dc.hcias

've,g;rcs » qU& gujjgccsï:, inve

DPUE]

'u(;z"

— Differtatio V. -

um

influunt ; nönw enim fponfus delicijs affluens

non verebuntur explorare , vefligia diledti

ytig

reperiturnifipo(t fpinas, G vulnera. — Per.

inter milites fecuturz ? . cur igitur fponfa

vitij

Cdnf. ? []

eulferunt me, ait fponfa, && vulneraverunt

enixim rogat filias Jerufalem , ut fi invenee

tur :

me, rulerunt pallium. meum mibi cuftodes

rint dile&um , nuntient ei amoris fui delie

infer

surorum : quia nimirum fponfum quare-

quium? quia nimirum, qui veré demifse de

fuói

bat , quem tamen adhuc non invenerat: un-

Íefentit , G de exteris fplendide , de alijs

de fnbdit : adjuro vos filie Teru(alem , [iin».

meliüs fperat, quàm de fe , & ideb fubdit,

folaa

j M

qeneritis dileflum meum ,. ut nüntietís e£ ,

ff inveneritis. dilecium meum , quia intra fe

( m m

9

quia amore langueo : amor inftar ro(ze blan-

loquens ajebat , forté ille invenient, quem

diüs non floret , quàm inter vulnera fpina-

egonon tepeti , eó quia filiz fint Jerufalem,

«

fis if

rum , &licét cutem faucient , difrumpánt-

quia f/cut lslisim inter [inas, fic amicamea.s

que , integritati tamen confulunt amoris ,

inter filias, (eu amor meus inter filías Jeru-

] " Prin

fabdi

qui inter vepreta nutritur vegetior , ac in«

falem, feu charas fponfo; fienim filie funt

«rementum (ubit usque ad deliquium . unde

disd

Sionis , quzrere debent fponfum, qui facilé

letat

fponía hocce voluit amoris fui deliquium in-

ijsdem obviabit ; non enim eas fponfus &«

i

notefcere fponfo , inquiens : «djwro vos fi*

legiffet in filias,fi earundem faftidiret occur»

LU

li« Terufalem ,fiinveneritis dilecium meum ,

Íum

4

fi filiz Jerufalem funt , jamspares.

1

liK

wt nuntiets ei , quia amore langueo , non.

funt (poníz , & fortaffis feliciüs ,' & faci-

Ü

p f

dixit , adjuro vos , ut nuntietis dilecto ;quia

liàs illis fponfus occurret , quàm mihi :

veré

fus i

cuítodes murorum multiplici vulnere fau-

demiísé enim fentit de fe , qui veré Deum

ciárunt me, & etiam defpoliaverunt , fed

amat , omnémque fuperbiam retundit alios

ercet

nuntiate ei , quia amore langueo , inter

praferens fibi : & quia alijs non appetit de-

Ampa

vulnera corporis acriüs me torquet vulnus

ot i

licijs affluere , quàm ijs, quzà dilecto dif-

amoris ,. nuntiate dilecto , me non quarere

fluunt , nullam-extra ipfum admittit lzeti-

ripat

Doo.

pallium ,. quod amifi ; nec refarciri damna ,

tiam ; hinc Regius Vates hoc eftuans amo-

que exinflidis mihi vulneribus paffa fum ,

re ait.

Renuit confolari anima amea :

horia

hmt- Pfalm. 6. 1

fed folàm me quererefponfum , cujus amo-

»)or fui Deij85 deleclatus fum.

afien

re langueo : INuditati mez confulerem , fi

Ut delectemur , omnem abigamusex- : 92

e

Vitijs

Íponfum induerem , damna corporis tefar»

tra Deum delectationem, Daàvid enim tunc

lupti

cirentur , fi fponfus amoris mei deliquio

husce

fuit delectatus ; quando fe deftitutum no-

folatium adferret.

Nimirum exceffus hic

vit delectatione ; quando renuit confolari

Dor

:;ï

e(t charitatis, & . fumma amoris, poít nudi -

extraDeum : & tunc dulcedinem meruit di-

Vera

tatem membrorum pati vulnera, . &/dam-

vinz voluptatis guflare, cüm delicias , quas.

&id

na corporis ; amoris duntaxat vulnus fenti-

mundus exhibet , exclufit,

Ut letemur ,

tam .

re, & diledium quarereetiam poft vulnera ;

omnem abijciamus letitiam , tunc delecta-

—

LT

& damna illata : 'déque exceffu hoc amoris

bimur, cüm renuemus confolati ; David

Vità

Serm. :35 de

$

*

fí. perfecutoris

loquens Auguflinus ait

enim, quia renuitconfolari mundi delicijs ;

tibu:

Sanilit,

nóbis flamma deefl ;. fidei tamen Jumma non

carnis illecebris, recordatusfuit Dei; & de«

fity

deefl, . Non ardemui quidem corporé pro

lectatus eftin Regefuo; hortatárque pro- — '

l

Chriflo ,. fed ardemus affetiu , mon fubijcit

indenos, ut infolo Deo exultemus, acde-

|

1mpe

snibiá per[ecutor ignemz [ed fubijcit mibi de-

lectemur. — Et filie Sien exultent in Rege fuos

phn

i'./kl; 1486 :

fiderium Salvatoris. . Nec mirum fi fponfa

in Rege vult, ut delectemur, exultemiüsque ,

&tE |

ferro faucia ,. fanguine madida zeftum non

à quo folo verz voluptatis fontes fcaturiünt,

liofit

fentiat vulnerum ; vulnus fiquidem amoris,

Sed non hortaturnos , ut exultemus in mue

ts f

utpote longé acrius seftum confopiverat do-

neribus Regis , in commodis , quz abipfo-

loris, & ardorem vulnerum incendium ex-

&d

innos redundant; in bonis, quibus ab ipfo

ma,' l OWI

tinxerat charitatis, quia qwi ver? amans Cbrí-

cumulemur ; fed in ipfomet Rege , sítque

tünc

ffí ; ardet defiderio per[ecutoris , pe

Lnam non

propterea noftta delectatio in ipfo tantüm ,

qm

& non in eabona, quz ab ipfo ad nos deri«

fentit.

Cetel

Sed quid? quód fponfa priüs percutitur

vantur, Suntenim, qui toto corde exul-

19.,

àcuftodibus murorum , deípoliatur vefte ,

tant , totáque anima lztantur , non tamen

«elu.

»

tet

& inflictis vulneribus fauciatur ; & pofthac

in Deo duntaxat , fed in opibus , fibià Deo

bonj

damna , qua paffa eft, fuum prodit amoris

conceffis , & quibus affluunt , quamvis ip-

lsc:

languorem ? adjuro vos filie Jerufalem., ,

Íos non lateatà Deo effluxiffe, qui enim ex-

W pr

fí imveneritis diletium meum , ut nuntietis

ultant in bonis!, quibus cumulantur , hi

ei , quia amore langueo , fi ipsámet fpon-

non in Regeexultant, fed in proprijs com-

tuta

fhor

fa poit tot circuitus jac per plateas , curfus,

modis , quibus delectantur; &tquia plures

& recurfus fponfum , quem dilexerat , non

ünt, qui in proprijsdele&tantur commos

CXpet

invenit , an filize Jerufalem eidem ocyus ob*

dis , fibíQue complacent de congettis divi«

poft

Ícerer

viabunt? íi à fponfo inveniri haud potuit

tijs , ideo perpauci reperiuntur , qui veré

tanto íftudio conquifitus etiam inter cufto*

exultant in Regefuo: quiais tantüm exulta-

Ptatt:

A

UI.

laten

des murorum, inter vulnera, fpoliationes ,

re in Regedicitur, qui Rexfuetit , ton fa-

àfiliabus Jerufalem invenietur per vicos, &

mulus ;' qui verà exultant pro dignitate ,

tdit

LITUTI

plateas , ubi fponfa ei non potuit obviare?

quà infigniuntur; prodivitijs, quibus afflu-

haD,

an fiiize Jerufalem vulneza, G paupertatem

unt ; pro honoribus , quibus afficiuntur , hi

L

famus

la

!

—

Amor hominis in Deum jugiter excitandus , &c,

I5

- famulantur , ferviántque dignitatibus , di-

optimé David noviffet , nullibi in Pfalmis

vitijs, & honoribus ,. & plerumque etiam

Samuelis meminit, à quo fuerit Regno do-

natus

*

L

vitijs inficiuntur, eó quia divitijs cumulen-

^

fed Regnum à folo Deo in íe. de-

tur

*

ille exultat in Rege , qui hisce non

rivatum cüm noviflet , non erubeícens

infervit, fed iple Rex eít, fibimet imperans,

prifinam humilem conditionem aperté

fuósque omnes affectus regit, ac dirigit in

ait , -depof? fetantes accepit me 2 Ícilicet

folum Deum: is enim veré eft Rex, de quo

eus,

Pfalm, 25,

ait Regius Vates, — Rex veró letabitur in..

Divini amoris flammá qui veré ardet ,

Deo.

[73

ac illuminatur ,

non folüm videt . bona ;

Sed utinam Reges omnes,quotquot in tef-

.

que poífidet temporalia ex munifica Dei

tis imperant

3

imó non Regestantüm, íed

bonitate in fe derivari; verüm etiam quid-

$3.

Principes; Ducésq; omnes, qui (uos regunt

quid in fe boni continet, proindefe totum

fubditos,dele&tarentur in Dco? fed quia deli-

Deo devovet , & tanquam aliquid Dei ,

cijs diffluunt, & divitijs affluunt, non in Deo,

nec latum unguem à fuis abfcedit prace-

Iztantur , fed in fuis proprijs commodis,

pus ; fed omni ítudio nititur ejus exequi

in venationibus, choreis, ludis: quamvis

voluntatem , cui proptiam fatagit in ome

-

hi Regis nomine donentur , non tamen Re-

nibus conformare

3

neque' poít agnum

ges fun* , quia non letantur in Deo : ille

coccleftem , quem quetidie folemus ad. a-

alia oblatio à nobis

veré eít Rex , qui amore in Deum ardens

ram Deo offerre . ,

fuis imperat affzctibus ; pravos omnes co-

facta, pofeít Deo gratior contingere ,

ércet motus depravate concupiícentiz ,

quam noítre voluntatis facrificium 5 unde

impetüsque compeícit animi ira(centis ; &

Hieronymus Epiffol. 28. ad Lucinium , &

Paulinum ait

cor fuum ita regit , ut in Íolüm Deum di-

Aurum deponere 1ncipien.

rigat ,

is vere ell Rex ,

qui lztatur if

num efl,non perfectorum : fecit boc Crates

Deo.

Vei f1 David Reges omnes terra

Thebanus , feett Amtiflbenes , fe ipfums

ïi'alm f,

horcatur, ut in Deo lztentur , pulchré id

offerre Deo proprium Chrisiianorum eff ,

afferitur ; quia Reges terr& , quamvis di-

íeu Chriftianorum vere Deum amantium $

i

vitijs cumulentur , delicijs diffluant , vo»

hi enim Deo obíequuntur , nec quidquam

luptatibus abundent , non tamen veram in

ipfis magis volupe , quàm Dei exequi vo*

hisce valent lztitiam enancifci-, quia extra

luntatem , pracepta fervare , séque ipfos ,

Deum &erilefcit omnis tellus , nec po:eft

& prafertim propriam voluntatem eidem

'verz laetitie florem concipere , & enutrire ,

offerre: cum (it id pricipué, quod tauto-

& ideo recte David afferit, ipfos Reges ve-

pereà nobis expofcit Deus,

"Prabe fils

Proverb, c,

-fam nacturos in Deo latitiam , quia nec in

"i,-cortuum mibi, quia omnia dat, qui

A.

Íumma deliciarum affluentia. , neque in di-

cor füuum , fuàmque voluntatem Deo do-

vitiarum cumulis, nequein mundi volupta-

nat.

