cat offa, eft enim moeror gehennalis ignis ,

(uüuleris,nihil omnino mali à doemone con-

quo intus flores exarefcunt virtutum ; &

tinget, quia quosdoemon fuperat ; per mce-

medullz exfíiccantur offium.

rorem vincit.

Quéd fi ignis eft tri(titia , noncredas

111,

yeym

Eft triftitia, qua zftus, & flammas

alio innutriri fomite , quàm fenticetis, fpi-

intus accendit in perniciem virtutum , qua»

nísque, quz intus pungunt , & vulnerant,

rüm flores arefcunt , exiccantur, & decis

€ít enim triftitia veluti [pina intus pangens ,

Pj« dunt; unde David ait : Dum fuperbit im.

& torquens , neque id diffitetur Hipocrates,

Lib. 2 , de

23,

pi*s » incenditur pauper ? non me latet , in-

inquien$: Cmwra ( eu trilitia )in vifceribus

107U0.

cendium pauperis à pluribus Interpretibus

veluti [pina effe videtur , atque murentem.»

tribulationem moerentis intelligi ? funt e-

acritev purgere ? hucetiam videtur fpe&táffe

nim incendij hujus flamma ille calamitates ,

David ; cüm dixit. — Conver[us ia erumna

Iïfalm, 3?, ;

zrumne, tribulationes , oppreffiones, an-

meA , dum configitur [pina , id eff triflitia,

guítiz , quas pauperes, feu invalidi à fuper-

ut exponit Salazar ; imó adeó diré triilitia

bis pariuntur divitibus , hücque poffet ac-

-cordi infixa pungit , fauciat, cruentat, ut

cerfiri illud Ifaiz £4.

Ecce ego ereavi fab-

tormentorum videatur gehennam ingereres

rum [uffantem in igne prunas ,. 08 proferen.

haret enim fixa cordi (pina , & vulnus ,

£em vas em opus [uuus * cenient e:«.zin?,, Inter-

quó acriüs discrucietur,

Imó non defunt,

pretes ; fabrum hunc demonem effe , qui fce.

qui marorem fpiritum vocent perverfum ,

tido halitu fuo gehennales prunas fuccendit,

quo infeliciter divexarur moerens , sítque

facítque ardere , & vafa fingit , feu homi-

propterea, fpiritus triflis exficcans offa dog«

nes potentes fuperbos inftigat , quibus ve-

z

mon ipfe, qui intus malignatur in homine,

luti fuz invidie , ac improbitatis utitur in-

hinc Hermasin paflorali ait, — 7»;/firiz om-.

.

ftrumentis , adincendium , & excidium

Mand, 16

nium [birituum nequiffmus ,. €5 pelfima fer«

vis Dei, 68 omnium

aüvalidorum. — Quale verà fit hoq calami-

[pritus exterminat , &

eruciat Spiritum knö?m.

à

TriftitizAffe&us malorü accerfit xcongcrieni,niü cöCrccvätur. t72

&14.

Imóhominem pro'funda 'dccupatum fnoes

propter triflitiam :ita Paulinus commendans

in nos Dei bonitatem , quá' noítras coércet

ftitudine , altóque preffum moerore fimilem

dixerim energumeno fpiritu perverío ,ac ne«

amaritudines, «t gaudia laxet, Sufpicione

quiffimo exagitato, in quo fenfutriftitia fpi*

non eít vacua triftitia , quamvis non per-

vería , i immodica fuerit , quiafacilé , quod

?

gitus eft perver(us, & omnium fpiritnum

nequiffimus , & fpiritustriftis ; feu homo

eít remedium hominis peccantis ; trophzum

P

profundo preflus morore . fpiritus eft pet-

ipoteftfieri diaboli triuraphanas. Quoed fi

;

triffitia pervería , feu mundana füerit , ac

veríus , qui merentem mifeté intus divexat ,

& exagitat, flectítque ejuscervices , quate-

immodica gehennalis eft officina , in qua

nus mareriscurvus, ac triftisincedit, tetris

mala :omnia cuduntur in hominis perni-

(

femper excruciatus cogitationibus , ut expli-

«iem./

Excutiendaeftigitur immodica triftitia,

P !7«

Aj«9.13. at Janfenius illud Ecclefia(tici, — 24 eriffitiat

[[z;

quz nonnifi perniciem ingerit., ac ipiritum

fefinat mors V, &f «ooperit virtutem , &

ariffitia corda fletlit cervicem , aix iple :

nequiffimum íecum trahit , quo moerens

diriüs torqueatur , cavendum eft ab immo«

IMpsáque triflitia vires bominis tegit ,. ita

«t fe nou prodant , fed obfcurentur , & [up*

dica triftitia perinde ; ac à gehennali fpi.

primantur , ffetlírque cervicem bominis , ita

ritu 1, Reg, 46. poftquam Samuel Dei in-

ftin&u in Regem Ifraél clanculum inaugu-

t CUI'UME , AC triTIa incedat ,. £ique omnem

fiduciam eripiat ? quia triltitia, & offa, &

ráffecDavidem , dicitur, quód direius eff

virtutes in homine exficcat , omnémque e«

Spiritus Domini à dieilla in David, € de-

tipit fiduciam , hominémque ipfum in bara-

dnceps, Spiritus autem Domini receffit à Saul,

trum omnium malorum pertrahit.

Quis

&f exagitabar eum fpiritus nequam 4 Domi-

$0 , ex quo textu infignis oriur guzítio,

igitur neget immodicam triftitiam putidam

eíle malorum omnium fcaturiginem ? càm

quisnam £uerit hic fpiritus nequam a Domi-

no, qui Saulem exagitabat : cüm enim di-

aon folàm hominem intus disctuciet, fed

catur à Domino autumant plutes , |fpiri«

premarura etiam motte interimat, 4/77//i

tum fuiffe bonum miffum à Deo, ut Saue

ia feflinar mors ecclef. 38.hinctrifticia tri*

Jem excrutiaret , poenásque ab eo exigeret

umphus eít Doemonis , quatenus hac fola

Verüm communis Pa*

armatus bellum moerentibus , & profundo

violati pracepti,

-arum , Doctorüámque fententia docet : E-

3ncerore correptis indicit , GC expugnat.

Unde Apoítolus : Cum acri reprehen-

mergtimenum tunc Saulem fuiffe à Doemo-

114.

. S$.Corintb, fione quendam coniri

ftáflet delinquentem ,

neobfeffum , & intus à nequiffimo fpiritu

.

exagitatum.

Alij cenfent , hunc fpititum

& poftca triftitiz alexipbarmacum adhibuif.

fet ,ait: Suffcit illi vbjurgatiolbec : itaut

morbum quendam fuiffe ex atra bile in cor-

dj g,

«ontrario voapis donetu , &$ con falemini ,me

pore Saufis exortum , qui & in furorem

ferià abundantiori trifftia abforbeatur , qui

eum ageret , G à mente dejiceret , turbi»

jumodi eff , quz verba expendens D. Am-

«lósque cieret affectus , & ita cenfet Cajeta-

1ib.dep*. dro(usait: debemta cavere , neremedium

mus., inquiens ; — Quemadmodum fpyritus abid;

-itent.c,17.

mosivum fia: fatana triumpbw. — Circumvt.

donus in DDavide non fignifieat ddugelum.»

sumur enim ab eo , fi permimtam trifiutiam

fantium , 4ta fpiritus tmalus in Saule mona

W"ä»l,l

dfgnificat damonem , . fed f[piritum melanco-

pereat , qui potefl liberari per indulgentiam.

Atcum * adeó noxia eít xriftitia in homine ,

Caute igitur adhibenda eíft triítitia, ne re*

quem perinde divexat , ac fpiritusnequam

medium hominis peccantis, trophaum fiat

diaboli triumphantis: eft enim moeror ar-

energomenum ; eít igitur internus moeror

ith

inteftinus , ac familiaris ille doemon , qui

tifex ille , qui latanze triumphum conftruit j

hinc triílitia, quamvis non mundana , nec

mentem occupans , humanum etiam obfidet

perverfa exiguo clauditur tempore: pulchré

corpus, quó totum hominem torqueat ,

ícribit D. Paulinusad Pamachium , inquiens:

exagitet, & divexet : erenim foeda fugge-

6- ,lü

Sctiptura divina, que producere noslachry-

rit , & ad turpiffima infligat , & homo de

"1

mentis fafligio eje&tus in doemoniacum agit

mas , quafi evaporando dolori permittit, ter-

mino quóque defignato defcribit tempora ,

. furorem domeftici doemonis inflinclu,

116,

cum dicit,

Amaritudinem luctüs uno fe-

Qui igitur immodica occupatur trifti*

'falzïh 3?'

rendam die , ó divitize bomitatis Dei! quàm

tia energumeno haud diffimilis &ft , cüm à

piaid ipfum folicitudine noflri caveat;. non

Ípiritu nequam interna femper divexetur

agitatione : hinc Saul hoc agitatus fpiritu

pietatis propenfee invidus ; fed infirmitatis

noftrz conícius , Gcomnis immodici tempe-

audaciffimé coepit ^'prophetare., ut notat

rator lachrymas in mortuo prodaci jübet,

Cajetanus, inquiens : Invafit fpiritus Do - x. Reg. eapd

amaritudinem veró lugendi unó tantüm die

snini malus Saul , & propbezabat, — Hocefl, 18. 9,9.

claudit. lllnd porrigi finens ; quorelaxa-

invafit ad fimilitudinem propbetantium a*

liena à communi vatione agentium , . & di-

tur dolor, & anima reípitet: iftud verà.prze-

cidens , quod immoderato , & irrationali

CeEntium.

Et boc erat primum nocumentum,

«ruciatu mentem no(tram conficit, quódque

confequens commotionem [pirirüs melanco"

lici , quiahoc fpiritu trifti , qui agitaturg.

diutiüs fragilitas noftra non valet fuítiaere,

*

- Sed hoc plenius ipfa fuo verbo pietas Dei ex-

energumenos amulatut.

P

plura effutit ,

Wdo il

plicac, fubjicir enim, & coníolare mature

Íícd nonnifi umbras fpargit fulpicionum, &

Verani de Aifetdibus 1om.4t.

Dd dd

"m

—

x&»»

£78

| Dïfïeit*atio' :XXIV,

inducit infetnt

a2

in tet*4s tántüm , ac vanasprophetias evapo-

Quvàm igitur pericilofa

eft immodica ttiflitia ,

rat, ümnibil.tam fit à prophetia alienum ,

qua & :pios viyen-

quàm tetricitas moeroris,

Audienduüs eít

tes ad infernum deducit.

N

L Y -* WX d. V

Sam'el, qui loquens cum Saule , quem in

L]

-Hinc Jacob percharum fuum Jófe-

II9,

Regcm unxit , ait

Ll

Cum ingreffua fuerás

phum à dilectiffima fufceptum Rachaéle ,

arbem , obvium babebi greg

emm Propbet/i

quem à truculenta putaverat beítlia diiae

vum de[cendentsum de. excelfa , &f ante.eos

niatum tragice lugebat marens,ac ttifti-

Pfä/termm , «$. ty?»panum , & ubiam , 6

tia preffus lachrymis doloris duritiemi li

*

citharam , ipsósque prophetantes , lais

niens , ac emoliiens , ajebat

*

Defcendam.»

*

.

.Gepef, $28 |

dunraxat ; & jucundis datur Ípiritus pro-

ad filium meum lugens in snfernum

quia

phetiz, non triftibus, ac profundo merore

nimirum immodico correptus moerore ie

Occupatis.

jam putabat inferni cruciatibus damnacum

h18.

ob immodica triílitia dolores

Ínterim

.Non igitur Saul pro,plïetat moeítus ,

qui Iztus non prophetaverat,

Cüm igi-

tamen Joíephus /Egyptijs praeficitnr , &

tur arcana fit cognatio triíliciam inter , ac

cum honoris , & gioris faftigium ceneret,

Ípiritum. immundum de infernalibus. dun-

Íe tandem fratribus perhumaniffimé cogno*

taxat furijs prophetat maeftus , .& inferno

fcendum exhibuit , quibus etiam currus ;

proximus dicitur triftis, Gesef^ 42.

Filij

& animalia premifit, ut patrem fenem cum

jacob enixim à patre jam vltima fenectute

tota familia ia /Egyptum ducerent, Cum-

confecto experunt , ut fuum Benjaminum

quc Jacob Joíiepho. obviáffet filio , irruit

in &gyptum mittere velit , quo impuné

ftatim fuper collum ejus, & inter ample-*

proficifeentur frumenti emendi causá ; ve-

xus , & oícula flevit.

Dixíque pater ad

züm rogantibus illis refpondit Jacob , Nos

Jofepb , jam letus moriar , quia vid: fa*

Genef, 4Q

dejcendet filyus meus vobiscum . frater ejus

ciem tuam , 65 fuperfhitem te relinque.

li

emortuus eff , G ipfe folus remanfit: fi quid

hü E Rb!l

Càm Jacob mortuum patáffet Jofephum ;

€i adver[i contigerit interra , ad quam per-

dixit, defcendam ad filium meum , lugens

J fa. "

gifi:

,

H

deducetis canos maeos cum dolore ad

H

in infernum , quia triflitia ejus occupavee

ä;;

& quaft, fu.

mferos , ubi D. Auguftinus explicat

L

Et

rat Ípiritum : cüm primum veró Jofephum

€enef,

2

deduceti fenetiam meam cum triflitia ad

vidit, non dixit ampiüs , lugens deícene

duferos , Quia immodica Occuparetur tri-

dam in infernum , fed duntaxat szeriar ex

:

fticia ,. fi quid 6niffri obringeret Beniamino

uunc ( Ícilicet prae gaudio ) qwia vidi fa*

.

.

in /Ej;yptum proficifcenti 5 ad inferos pu-

(160n uam

adeó triílitia dirüs eít

L w,di þ

táffet (tatim fe deduci, quia immodica trí-

tortor , ut quos occupat in

0. 64). $ (

(iitia fo.xc; aperit gchc-;nnæ PEI-4 tormenta

infernum trahat; ;

d

QY »

—

4j

i

3

/ h

x

5

f

T ' n

l

Y

X*k

fi'ü

«f.;

Y

a

ZA

ETE

"

Y

;fft:h [

UN

(

a "

Q Y

NSNN

Y^ n( ïfs

C

as s

M

?

LA

N de

o

HJ

33X E

GN

;:

;x-!

?

,

d

;-

M

N

R

v

"

c" v

"ff

z

a.tä

i

—

r Y

5

.

ï ^

z

E

3

pE p

e

da

/&

RA E

/rqi:

ä»ä

2U

--

LU

Ls

&

P^

MPa r r o r um 91

SSS

tF/

R—

,

UR À

4*

EX

E

A ONS

2v

436

£

"E

Qk

-

LX

SS

S d

AA

A

-

-

U

.

A s

:

o g

r

i

A

s

QP

DI5*

&ä(cv)ä"

^f«

)

$

s

ms

E

ubbb

. ,r

" a

-

?

J

&*************0& p od d o od de o

- ZUAU

d

d

n

:»Vc

æmi

AF ER d

DISSERTATIO AXV

f PT

Lac hrymæ quas xnlf'crcntls ac refi px-—

fícentis animi dolor elicit ;

rnide nts,

ac arniden-

tis Empyrei rofcidi funr 1mbr(-s fordibus eluendis "s

nottra fterleícenu ficcizati rigandæ pares,

— $.L

Expmdzmtzzr ajfä&'zy Mi þmfzam: & ampgz fonz , zlananmrqzm

Ua 4Q

ex])lzcatu eorundem natura , canfa ,

e propraetases,

^

-

Ti

N

.

Xv ^ iftoteles defïmr affe

que à mille annis ante fueyunt ,. vel futura

t-iö 2 Rb'-

x

N

X

[

-:Lï*

&om mifericordiz : 4o.

funt .

vel omnutnó non maferantur , vel nom

|

$oric cap. g.

^ RM

)')

V

*

lorem quendam ex ap

[mdzter, (Cilicer ordinar:é , nosi tam iniene

&:-

parenre mnalo. corrupit

$e, nequetam vehemen:er ficut Íolent prae

entes, -

a

P

V6, 4c dolorem zn[ereute

/ 5

in indiguumpati, quod

D. Thomas ex utraq; preexpen(a defini-

24

hu3

z upfe putabit fepati. vel

tipne tradita ab Aruto:ele , & D. Augufli-

— fuorum aliquem , ídque

no ita mifericordiam definit; Ef dolor . fj-

Lib. 19. de f € ut prapmqum videatur. $

A"g aitin us,

ve triffiria de malo alieno involuntario exie

€rvit.c4p. $, omittens aliquod ab Aruitoiele indicacum ;

fiimato ur proprio : & 4liquo moda contra »

& alinuid addens ab ecdem omiffum deícri

, perfona miferabulu digsttatem , eu£ [ubue.

bir ffc&vum mitericordiz ; Effe aliena mi-

nire velit mijerans , quantum inwp[o fit . &

]erur tn nofíra corde compajfionem ,. quà z urrí.

commodáe pofft. El hiquidem miferauo ipe»

qut f pnjumw t /uöwwre wmprüm*ar.

cies quedam doloris , íeu trifitig , à qna

anc zffcétum eife taiem

Adlerit Angailinus,h

duntaxat discriminarur , quia rriltiria eft de

compaffiouem , ex qua , f facultas tuppetat ,

malo proprio ;

mileratio autem de alieao

«ompe;,amür Ííuccurrere al:eaz- mileriz ,

exiftimato , ut proprio 3. quia cum dolor

quod ab Ariftoreie omiffum füerat. — Rurfus

proprié fit erga !e ipium , debet miferans

Aagultinus

Ariítotelica definitione omif

putare veluti proprium malum illud aiienze

fit verba ia de malo inferente dolerem in

perlong , cui mileretur,

Dupliciter po-

dndigeum , ut euam iliud;Ze walo , quod

teít malóm períonz miferabilis fieri pro-

Videatur proptnquum ?. ux eciam illud aliad

prium mifereniis.

Primoó. per iolam unio-

PO-uJ i. ab AH(tUïClC

- debere miferentem

e

nem affectivam; quia cum amor habeat vim

ptare fe ipfum pati

*

fecilicet mifericor-

unitivam , perfona amarta fit quid unum af-

diam debere efle de malo, ut proprio.que

fe&tivé cum amante ; quo paéto ficut amans

Omnia przeterivit Avuguí(tinus

Cterum

réfpicit. tanquam proprium bouum iljud ,

cum Arií(toteles dixit , mifericordiam effe

quod poffidet perfona amata,ita viciffim ma-

de malo , quod videatur propinquum.,

L

LÀ

lum períonze amarae fis quodammodo pro-

non ita intelligitur , quai1 mifericordia t

prium amantis: unde Ariítoreles ait * amici

de malo , quod hic , & nunc urgeat , ut

officium inter cztera effe condolere de malo

praíens, acimminens ; íed quia ordinarié

amici , permdc ac de proprio.

Secundé per

non folet miíericordia excitati , niíi ma-

communicationem realem ejusdern mali (ive

lum prafens fit , ac propinquum.'

Perípi.

a&u , five potentiá; fi miferan: eidem (it ma-

cuum enim eíl ,

mifericordiam plerumque

lo ohn xuus,quoafïïc'tur & :ffligitur per-

excitari etiam circa mala , qua pluribusab

Íóna miferabilis ; vel (altempomt illud in-

. hincíaculis obtigerunt ; ut cum meditantes

currere,

Chrifti palhonem compatimur eius dolori-

Gum vero in*ercedit commwvnicatio rea-

35

bus , quos pro nobis ipfe rulir, honc fuiffe

lis a&u, velpOfenua ejusdem affz&às , tunc

fentum Ariílotelis coniicitur ex ejusdem ver.

mifericordia magxs conciiatut j quapropter

bis , ait enim,

" hlüiliones tunc mifera-

Deus , ut magis fuam erga nos charitarem

- dales . funt. ; quszlo qprafentes cemunmr

oftenderet , ac mifericordiam commendaret,

, Verani de Affecibns Jom. Id

Ddddz

Bhes

o

Diferatio XkV.

no(tam affompfit humanam naturam, ut per

per honeftum eft in miferenté ;. cui proptés

ipfam potlet re ipfa fieri particeps noftrorum

reavitio minimé vertendum , quia iili proe

dete&tuum , magisque noflri mifereretur :

deft, Imó ficut Luctatores olim oleo per-

2.23 Hél. — liioc D, Palus loquensde Chrifto , ait: De-

ungebantur, ne ab Antagoniftis caperen*

Táüfe

buit per omnia fratribus affmilari , ut mi-

tur, ac proflernerentur : ita Chriítianus

fericors freret ,. 68 fidelis Poutifex ad Deum ,

mifericordiz oleo debet illiniri, neà diabo«

gt vepropitiaret delicla populi,

In eo enim ;

lo capiatur , captüsque dejiciatur , ut fcité

»

in quo pa[jns eff , &teutatus pbfem eff , & jis,

monet S, Chryíoftomus , inquieus : ANon.s

| gui tentantur auxiliari,

Illt enim procli-

Horm'l. 6;-

]

2.

ffc oleum corpus bominis roborat , ut animam

In Mhï.ho

l

viores funtad miferendum , qui in ftatu, &

emifericordia flabslit , adeóque coufirmat, nt

condicione vitz funt fimiliores perfonz mi-

fuperari 4 díabolo nequeat,

Si militia eft

"ferabili ,. quatenus exiftimant poífe etiam

hac mortalis vita, & pugiles , feu Athlethae

ipíosin idemincurrere malum ; qua ratione

homines; ne in hac iucta devicli cadant 5

fapientiá infigniti.fenióque confecti,quia hu-

néve ab Antagoniflis profternantur , oleo

manz vitze pericula imminentia perfpectio-

mifericordiz perüngantur ; olenm hoc aquis

é

ra habent', facilius folent mifereri , opém.

innatat nec finit viros mifericordes fluélibus

que alienz miferiz fuppeditare , ac miferis

adverfitatum obrui: flammas hoc oleum nua

.opitulari : éconverfo , qui fe felices putant,

trit charitatis; ignémque extinguit infanze

neque hujus delabentis vite verentur difcri-

voluptatis : oleum enim cumcattitate quans

mina , difficiliàs ad miferationem excitan-

dam dicitur cognationem fortiri , flammás-

tur,

ljeriam, qui animo íunt elatiori , vel

que extiaguere libidinis, caftóque igni pabu-

occupantur aliqua paffione tendente in ar-

lum fuppeditare;ut olim apud Ve(talésVirgie

düa , cujusmodi funt irà. correpti , vix mi-

nes, quarum pracipua lex erat , ignem per«

ferationi dant locum , ut alienz opitulen-

petuum oleo enutrires G fi forté caftusig-

tur miferiz ; in quo fenfu D. Thomas inter-

nis extingueretur , cadi à Pontifice Maximo

2, Rbeseric,

pretatur Ariftorelem dicentem.

Ecs , qui

juberentur,

€Ap, 8,

fait in coutumeliandi difpofitione , five affe-

lmó tantus apud Ethnicos mifericordize

6,

& non effe folitos mifereri.

Idque defumi*

in egenos exercendae cultus fuit, ut eidem

tárex illo Proverb. 27.

lra non babet mi-

Athenis ara fplendidé conftruéta fuerit , cuà

féricordiam.s,

Prafecti populi litarent , ut mifericordize exe

(eticordïam eífe animi

EL

Liquet igitut , mi

ercendzeatfüefceret, Neque obílat , Plato«

affectum , quo inclinamur ad álienam mile-

nem z/, de jegíb. lcveré lanxiffe , ne pauperes

riam benevolé fublevandam , ac efle virtu-

mendici ia urbe permitterentur , fed eosexe

tem ; tametfi exEthnicis aliqui id inficias ive-

torres dimitterentur , quia hujusmodi Platoe

rint , inter quos Plautus , cujus eft vulgare

nis edictum in id tantüm collimavit, ut (celes

illud effasum : De mendico malà meretur ,

ra ab urbe arcerentur ; in qua fole: plerím»

qui ei dat ,quod edat , aut quod bihar

Nam

que ignava mendicitas proruere , ut liquet,

&6 ilud , quod dat , perdits & allud producit

Non igtur vetuit Plato , mifericordiam ege-

vitam ad mi[eriam : quam fententiam me-

Lib, 9. de

nis impendendam ;. fed ne fcelera in civitate

Repub,

ritó Lactantius 4b 6, Inffit, cap. 17, vocat

graffarentur,

Etiam Lycurgus apud Zeno-

deteítandam ;

monétque proiatam fuiffe

phontem in Republica Laconum vetuit fupe

ab homine comico,jocos & fcena ad popu-

peditari pauperibus coníuetam ftipem , non

lum effatiente ,

& inconfulto blaterante

ad mifeticordiz abigenda officia , fed ad cge-

quzttüs causà;

Manichaos pro eodem ha*

norum induílriam augendam ; excutiendüm.

buifle , ftipem mendico porrigere , & ho*

que torporem ; quà ratione colluvies illa ZE-

micidium perpetrare teftatur S. Athanafius

gyptiorum,feu Cingaroruin,qua vagari cou«

f])t]l(—[d 4d folitariam vitam agentes : pu-*

fictis praetextibus finitur per plures Europse

tabant , ilipem pauperi errogatam in fub.

provincias , é Germaniz finibus juffa jam

fidium , incremesium efle illius miferiee ,

$

pridem fuit exulare, — Ceterum mifericors

quám execrabantur , ut profectam à malo

dia officia nunquam Ethnici vetuerunt ; imó

principio.

Czterum fi Plautum excipia-

eftobíervatu dignum; quod de Lacedemoni-

mus hominem comicum, jocofum, nullius

bus perhibetur ; confueviffe iítos hoípitibus,

probitatis, & Manichzos , quos S. Bafilius

& peregrinis ad umbram in fpeclaculis fedes

E-clefiz Marecorem vocavit ; nullus fuit , cui

locare , causà mifericordig exercendz in ex»

inhoneftum videri potuerit miferis opitulari;

teros, Etcum non lateret Julianum Apofto.

cum fit opus honeitum rendundans in bene-

tam quantum hofpitalitas Chriftianam com «

ficium proximi in miferijs conílituti.

mendaret religionem,fummum impendit (tu«

$*

Neque obítat, plerósque de plebeinfi-

dium ,quo eam abolitam inflauraret : priícog

manon excutere torporem , ac malle mendi-

imitatus Ethnicos, qui Nofocomia , & Xe«

cató vivere; quàm proprio labore , ac indu-

nodochia con(lruxerunt reci

piendis ; alen,

Ílria fibi ad vitam fuítentandam . neceffaría

disque exteris peridonea.

comparare.

Quia tametfi hi feligant otio

Quod autem ad noftrum attinet inflitu-

7*

potiüs marcefcere ; quàm labores in Reipub-

tum, fumitur miferatio pro illo miferentis a*

lice commodum fubire , (ibíque confulere ;

nimi affectu , quo dolemus de malo alieno

nihilominus alieng opitulari miferiz fem.

exiftimato ut proprio,3 aliquo pacto contra,

per-

Lacryma tefipifcentisanimi ridentis Empjrei rofcidi fant Gtcsr

candore ïxifign'ïs-; nobilitate caeteris clariorg

petfonz miferabilfs dignitatem , & cui opi-

tulari volumus ,. quantum in nobis eft; ple«

virtutum decore ornatior; alfabilitate fere

rumque excitatus de aliena miferia dolor

monis mitior ; nulli dubium, quin plus has

eít cantus, ut lacrymas eliciat; eó quia di»

beat efficaciae ad miferationis affectum &i«

D E d

endum,

gnitas perfonz non mereatur has miferias j

L

ut cum meditantes Servatoris Chriíti cru«

Hinc fi orator Chriftum Servatorerá

ciatus, gequimus ex cornpaffione lacrymas

zepraíentet diris caefum flagellis, ut affe«

ï!.ös.

coércere, Hunc miferationis affectumciere

étum commiferationis excitet , lacrymásque

ilh,

l

non modice eft induílrie , nec mediocris

eliciat; omnes, ac fingulas debet circume

ftantias percurrere, ac per hypothipofes res

ingenij — Pleresque audivi ex facro fugge-

fto omnem moventes lapidem , ut lacrymas

cenfere fimili modo.

Quis ita filiceuss

ac corde faxeus , ut non . liquefcat in lacria

elicerent; cum fe potius ridendos flebili

illa monodia exhiberent, quàm fletus. ex«

mas ? cum ípeciofus pra filiis hominum

«itarent, lacrymas elicerent,

multiplici vulnere faucius fanguineas folva«

F

Miferationis affeélus non importunis

tur in pluvias,probrum noftrz fterilitatis dee

«ietur clamoribus, neque frequenti movetut

leturus ? Ducitur ad columnam, qui mun-

ejulatu, prafertim fi Auditores jam lacry-

di eít fulcimentum ; ligatur faxo, qui vin«

fnis maduerint ; fed ad id opitulantis Dei

cula folvit omnia; vincitur ut reus, quiine

requiritur auxilium ; quo leniter tangatur

nocens tartata vincit; nudantur cyclopum

€or hominis , & in Oratore efficax ratio mo-

Jacerti, innocens, ac delicatiffimum Chrifti

vens, & rei per hypothipofim repreefenta-

corpus vibicibus , ac vulneribus fauciaturi,

tio. Nequeopus eft monere auditores, ut

Heu fpeétaculum non ficcis fpectandum o«

fleant; quia lacryma injuffz exiliunt, fen-

culis ! flagellorum grarndine conteritur fua«

fimque íine fenfu turgent in oculis, fuopte

viffimus flos , quem Virga Jeffe à caducea-

&ngenio in genas defluunt, — Si moveatur in»

tore Gabriele falutata concepit in vere, &

troríus auditor leniter eliquatur affestus, ad

peperit in hyeme; lilium convallium ían«

f

guineis obruitur pluviis, non ut purpuream

quem ciendum nonnunquam plus habet cf-

ficacize una, vel altera [ententia cum affedtu

efflorefcat in rofam ; íed ut noíter cordis

ronunciata, quàm diuturni clamores fle

ager dedi(cat fentes, ac vepres producere; &

b

^

iles, & ejulatus inconditi,

2

Ut aliàs innui-

foccundo imbutus imbre flores incipiat dare

fnus, exci

tet priüs Orator affe&um in fe,

virtutam. | Ferantur totoimpetu | flagello«

quem movere in aliis cupit, fleat fincere,

rum procelle in tenella Servatoris mem«

fi alíos vult lacrymis madere. — Licét uilla.

bra, in quibus ínflicta tument vulnera, &

«ryma videatur effe tenuius, cum fit humo-

madefcunt fanguine, neque oleo liniunturs

zis guttula, facilé exarefícens; vim — tamen

Íed alijs ,. atque aliis coníciffa cute priora

haber plurimam, utintimos fenfus, men-

recrudefcunt. — Tonfum crudeliter doríum

tésque permeet; ut etiam pradura corda

impendente fcuticá contremiícit; nec pavet

ETO

emolliat frangátque, qua priüs flecti haud

tortor; fed acrius invalefcit in plagas, recru«

pub.

poterant,

defcit in vulneta; quorum numerusad nul-

lius legis revocantur prefcriptum ; fed fu-

$, II.

rorexiualis , & rabies exaíperata jus . fibi

faciunt ex inaudita barbarie,

Tantümae

Chr iffi patientis eruciatus uberem

licuit projeótz fzvientium hoftium andaciz?

Hoccine ratum erat oraculis, ut loris etiam

f'uppeditant. materiam parem affeifibus

comi[erationis,O compafftonis ciendis,

ac fufluariisDeus fubjiceretur ?. ac prapos

fteris confilijs. Princeps à (übditis, Herus à

laerymisque elicieudis,

mancipiis (cuticá ad plenam cruoris cxde»

9,

retur effufionem?

3

Olent huhc miferationis affe&tum ex-

citare illa omnia, quze perimendi vim

Natabant pavimenta czíi Servateris

a

habent , vel hominem in ftatum deji-

divino fanguine ; invalefcebant tortores abs.

ciendi íua conditione deteriorem ; & gene.

que intermiffione, fineinterjecta mora ulla;

ratim omnia illa mala , quz hominem tor-

& flagellorum procellà feviebant acriüs in

quent, corrumpunt, perdunt; cujusmodi

Deifilium, mediis in i&tibus, crepitüque

Íunt zgritudines , morborum colluvies, fa-

plagarum , ne minimam quidem , prz nimio

mes, fitis extrema, paupertas fumma , de-

dolore edentem querelam ; nullum emitten«

folatio, fupplicia, cruciatus , tabes, inflicta

temgemitum, | Ofcelusexecrabile/ nuda,

vulneras mentis alienatio, infania; & alia

ac multiplici vulnere faucia, fulóque madida

malorum agmina in animum , corpus, &

cruore confpiciuntur membra virginea la-.

bona fortung perversé irruentia.

Huic

pidezilligata columnz, . Dirüant, deleánt«

malorum fegeti plurimum adferunt fabfdij

queScythz columnam ex Pyladis, & Ore-

ftis Hiftroria; veri Magiíter amoris Deus

adjuncta perfonarum , locorum, temporum,

h

aliarümque circumflantiarum; qua rem fo-

nobiliora fuz charitatis emblemata ad eru«

ditionem omnium gentium in columna al«

lent concomitari: etenim fi qui multiplici

torquetur cruciatu , fit perfenainnocens, ac

tera ftatuit.

Amorem naótus Euriftheum

&nfumma dignitate conílitutag morum

cacleftis Alcides, nullam fibi indulgens labq«

Dd 44 ;

i

92

.Dïiïcr'tät.ïc; XXV,

gum mefam,ïbidem plus uftra iibïap&ru*.it;

qui & inflictás refrïöär& þ!agaä; qmbuspa

Mundus

ubi alius non plus ultra. claufit,

ludibria lufit furor fevientium virga' orum

Adami lapfu corruerat; erigi, ac inffaurari

3

--

in fpeciofum formá pre filiis hominum

fine columnis vix poterat, Firmiüs ut fta-

malo la rymis, quàm voce facrilegum pro-

ret noftra falus, hác nititur columná ; que

fequi facinus,

Tu interim miuffime Do«

meliorem Dei populum, é durioriereptura

mine columnam comple&eris ,' quam pute

Pharaone, indicem fe prebuit. itineris no-

pareis facratiffimi tui fanguinis ícribis no«

flri, quó tutiüis. ad promiffam nobis coele-

tis , amorem in ea tuum iin nos deícriptüe

ftem parriam duceremur.

füs, quem tota.

pofteritas legeret , ii.tgtil-

ID

Sed qua vox, qua lacryma; qui

fenfus

que lugeret,

" exprimere poffunt tolerantiam; facri cruoris

Milerationis affe&tum pulcherrimé ex-

I $s

effu&onem; patientis Chriffi equanimita-

citat Theagenes lugens Charicleam, ut mor.,

tem , manfueti dinem, clementiam , filen.

tuam, qua tamen nondum mortalitatem ex*

tium, plagarum num:rum, cruciatuum a-

uerat; quia veró lamentatio plena eít. come

cerbitatem ; ubiquelanguis in facrofanclis

miferatione ,ac eloquentiz nitoribus; placet

"Chritli membris, ubique vulnus, & cum

eam hicattexere ; poterit fiquideg Oratae

" non fit ulteriori vulneri locus, vulnera ipfa

illam imitari in graviori argumento ; coi fa«

iterum recenti vulnere vulnerantur ; licét

€ilé potefi accommodári: ait pr&taétus Au«

deüt vulnetibus locus ; non tamen ipfa

thor incipiens per exclamationem. O do«

" deficiunt vulnera ; licét deficiant lictoribus

lorem intolerabiiem 5' ó calamitatem divie

'vires, non tamen deficit rabies, nec ceffat

nitüs immiíífam ! quxnam adeo inlanabilig

crudelitas: eh quis ficcis. fpectare oculis

futia in noftris baechabatur funeribus? quas

: poteít fpeciofiffimum Chrifti corpus deho»

exilium nobis à patria impofuit , fexcentis

neítarum impreffis altiüs virgarum - fulcis,

maris, przdonümque periculis objecit, 9«

vibicibüsque inuftis cefum ?^ quisnon lu-

muibus fortunis fpoliatos. — Unum erat pro

geat oculos injiciens in facratiffimos Chritti

omaibus relictum folatium, fed & hoc e«

humeros innumeris coníciífos vulneribus

reptum eít. — Jacet Chariclea,& hofüili mae

«cleflium orbium oneri pares? lrane. glo-

nu dilecta perempta eit : haud dubie pudi-

tiz Dominus vapulat? Rex beatarum men.

citiam propugnans, & mihi fe afiervans,

tiom, perinde,ac vile mancipium virgis ex-

Nihilominus tamen jacet infelix, neque ipía

€ipirur, firque cruencum ferulis carnificine

quemquam ex forma fruétum capit , neque

Ípedaculum ?. Ah fi(tite immanes tortores;

mihi ulh ufui fuit.

Caterum Ó dilecta al«

fiftite, fi quis pietatis vobis ineft fenfus ,

loquere me; jam ultimo folito more: man-

(

parcite innocentiffimo veftro conditori : fa.

da quidpiam; [i quid adhuc fpiras.

Heu

tis fevitum; fi quid humani vobis fupereft,

me miterum/ taces? faudiculumillud , &

id ve?ras co&rceat manus,;he tam innocenti

divino lepore przditum os fiientium | pre«

fanguine ulterius , ac ícelere violentur fa.

mit? caligo igniferam, & ex lacrario Deo-

crilego.

rum miniftram , chaos occupavit? oculi

2j

Sed non fatiatur facro fanguine licto-

veró lucis expertes ,. qui nuper. gratiffima

rum rabies; i1mó quafi civicam coronam

pulchritudine fuigurabant2 hos non vidit

eilet relaturus, qui primus , aut' valentiüs

interfector , certoIcio; csterum quo te no«

feriret , aut immaniüs verberaret , certatim

mine quispiam appellet? fponízne ! at de«

toto impetu plagas infligunt, teneros artus

Íponíata non es: an pronuptz? enim verà

Íauciant , pectus perfodiunt , membra la-

expers es conjugii, Quam igitur appellabo?

O

€erant, totümque corpus profcindunt,

quam noviffimis verbis alloquar ? An. om«

fpectaculum à tota pofleritate lugendum !

nium fuaviffimo nomine Chariclea ? . o

€zditur virginale corpus, folvitur templum

Chariclea; adefto animo , fidum habes amae

non manufadtum , diripitur regia divinita-

torem: haud ita multo poít me acceptura

ts; G fl:xgellationum procella obrutus de-

es; am enim tibi inferias peragam mea

ficit, virésque exuit, qui roborat univerla,

ipfius cede, amico tibi fanguine faciam, . &

Ubi eltis ccelorum virtutes, quz ex ara di-

ambos capiet noshzc fpelunca; rude, &tu-

vinitatis coelefti Numini odores indefinen-

multuarium monumentum.

ter inceaditis: ubi eftis Angelici chori, qui

Augetur etiam miferatio fi perfona,cu-

exultanti carmine tet fanctam perpetuo cone

jus miferemur ab indigniffimis hominibus

cinitis: ubi eftis armatz coeli legiones, quz

injuriis afficiatur, ac ab illis, quos beneficiis

Coeleftis Regis Throno adíttitis ;

toras

devinxerat, damna patiatur; & praefertim.

rumpite, huc accurtite, Regem veítrum de.

fi innocens fit, nobilis, clementiá, patien«

fendite eum fubtrahire à fzvientibus licto,

tiá,comitate, aliisque virtutibus infignis ; (

gibus, qui in Dominum Majeftatis infiliunt,

perfona fpeciofa corpore, fi morum can-

manüsque impuras injiciunt , eümque cz-.

dore przclara, fi eloquij gratia commenda-

Qunt, lacerant , cruentant innocentem , &

bilis, fi a(fueverit omnibus benefacere, (i

nocuerit nemini.

benefactorem : ego citiüs hic mihi velim,

5Si eos habeat fpectato-

in oculis lachrymarum fontem erumpere;

res miferiz proprie, quos bencficiis cumue

& copiam omnem dicendi in ore exareícere,

laverat , & ab iisdem contumeliis, convi«

quàm linguàá tantüm facinus ulteriüs profe.

ciis impetatur, hac omnia affectum augent

U

