bre JEzyptijs denfiores ; & ex inde cordis

hzrere,

Si Pacomium Eremi incolam ,

navis, ut loquitur prztactus Bernardus, in

non placet frigidà fempzr fitim extingue-

errorum brevia impingit , vel ad Ícopulos

re, G ruíticano pane famem acuere potiüs,

allifa infame patitur naufragium.

Recté

Polybius otium dixit, omnium effe feditío-

quàm explete. — Si Joannem Baptiftam

Chrifti prodromum in deferto , detre&tant

num fontem , quid otio indulgens fperare

favos ex laborum afperitate fugere, Quàm

ab hoc fonte poteft , quàm rivos putidos ,

difficile eft eum invenire, cujus vitz ratio, &

amarulentos, veneno infectos? quid ab hac

oratio placeat? fed fi homines difplicent ,

Ícaturigine, quim lethei corrupti fluminis

placeat Deus , quem ubique nobis prafen-

putidiffimos latices? quid ab hocturbulen-

tem vereamur ; & quod coram hominibus

üffimo torrente, quàm funefliffimos exi-

non audemus agere ; horreamus hoc idem

tus ? Non folüm fons eít otium omnium

coram Deo cogitare, Den.um ad malé fa-

malorum ; verüm etiam fchola improbitatis,

num amorem minuendum ; vel etiam ex-

Ecclef. 32,

quia ut ait fapiens,

Multam malitiam do*

tinguendum nil praffantius , quàm preces

£uit otiofitas , imó eít (celerum officina, in

ad Deum fundere , enixímque rogare , ut

qua perinde , ac in Vulcani fpecu, fornaci-

velit auxilia nobis fuppeditare, quibus foe-

bus, G incude procuditur quidquid mali

.

dis valeamus cogitationibus obfiflere

3

&

à malis cuditur,

Occupanda eft mens in a-

prefidijs abftinentiz fe praemunire cum fine

lijs rebus honeflis ; defatiganda negotijs ;

Cerere ,. G. Baccho dicatur frigere Venus.

quia ut loquitur Seneca: Nzbil zam certum

Ne-

Sunt hujusmodi prarfidia chalibea illa fcuta ,

eft , quam orij vitia negotio difcuri.

quibus conjurata in hominum perniciem tela

gotijs vitia di(cutiuntur ; & labore otium

potentiüs infrin

guntur , vel fa!tþm contufa

fÍrangitur. — Vir fapiens imitatur belli duces,

hebefcunt,

i^

qui militarem infolentiam laboribus, itine-

, C&tetum (i homines fint frequentandi,

37*

rümque defatigationibus compefcunt. Car»

1j feligantur , ex quorum confuetudine ali-

nis infolentia laboribus eft co&rcenda , ne

quid virtutis accedat , & tota vitij decedat

,mos exerceat in noítram perniciem.

Per-

raio. Nil fiquidem promptiüs in bonum,

verfum , ac infolefcentem , ut coérceamus

pravümque impellit, ac-revocat , quàm

amorem , obftandum eít primis motibus ,

prooorum , improborümque confuctudo.

quibus nos urget: nullatutior victoria , nul»

Seníim enim fine fenfu moresirrepunt , ra-

la minusíanguinis dat, quàm cüm quis , ut

dices altiàs in natutz folo agunt , à quo

primüm pericula infonuerint , alió mentem

nonnifi difficulter evelluntur.

Paffim idem

vocare fatagit , eámque à foedis avocare

audiri , G videri aliquidaffricat. — Sunt mi-

cogitationibus , quas pravus fuggctit a.

nuta quzdam animalia , qua cum mordent,

mort.

vix fentiuntur mordere, tumor tamen füb-

3.

Quartum freenum vefano amori coér.

fequens aculeum indicat,

Idem obtingit in

cendo aptum eít bonorum virorum confue.

improborum confuetudine. — Vulgatum eft

tudo ; quippe ut ait Seneca : Magna pars

bonos mores é congreffu corrumpi malo.

peccatorum tollitur ,. f peccaturis teffís a(f«

rum.

Hinc fcité de mulieribus ait Teztol.

Dlüd0 h

flat : aliquem babeat quis amicum , quem

lianus. — Loguaces, otiofa , vinofa ; curiofe,.

L'bl [!A

wereatur , cujus auttoritate etiam fecretum

contubernales , velmaximó cailimonie pro-

fuum fanéiius faczat.

O felicem illum , qui

pofito officiunt : per loquacitatem irrepunt

z0n afpecius tantüm ,. fed etiam cogitatus

verba pudoris inimica $ perotium [e à veris

emendat ; O felicem , qui fic Aliquem vere.

tate deducunt , per vinolentiam quidvis mae

i potef) , ut ad memoriam quáque ejus fe.s

li infinuant $. per curiofitatem emtlationum

componat! ln hujus tamen viri probi dele-

libidines convebunt , nulla ejusmods femi -

&u difficultatem non modicam experiuntur

narum de bono loquitur casiítatis. — Noxia

profani amoris af[ueti titillationibus ; fiillis

Íemper viro x-fu*ic muliebris confuetudo , nam

i

Id

&

I6

Diflertatio I,

2

& fi imptobitas abGt, fi forma adfit, fpe.

datos, ac fomenta libidinum? Vitanda om«

ciofitas rapit ; & oculi mulieris ca(te haud

ninó funt foeminz , qua laciniofis pompa«

caílé feriunt , ineft, nefcio quid illecebra

rum illecebris, veluti retia infingula corpo-

etiam ,. cum loquitur caftitatem; hinc mo-

ris membra expandunt viros aucupaturz

netSapiens Ecclef, 24. — In sedéo mulierum

minüs Cautos,

Abigatur. pravus amor ;

noli commorari.

Quód fi mulier impudens

omnis eidem fubtrahatur fomes

)

.

folius

fuerit , quid tunc dicendum de illius con-

Dei foveatur amor , qui unus virtutis eft

Claue

tubernio , & confuetudine ? quid de la.

premiator , & (celerum vindex.

j

Íciviente ornatu per crifpatam comam lu-

dgm cum Bétio.

xuriante ? quid de inverecunda oculorum

jactatione? quid de velo non tegente pudo-

O [elix bominum genu ?

rem pectoris? quis nefciat hecomnia folles

Si vefiros animos amor ,

efle excitandis ignibus apprims accommo«

l

,Gäm cælun; VEgitur ,Tegate

EN

?

d

LÀ

^f5

s;

7

3eUse

3j

??&

2

e -^

eys

£0

AUREREATE D

1

E

QV "Q

DISSERTATIO I

Amoris divini in homines illabentis effe-

cta produnt füumm« bonitatis ad extra di£

E. iudhar aR * : E mdn daRL . —— - EEE . a o

fufiones in mundi opificio.

' gu Io

Eodem amore , quà Deus eledlos pradeflinavuit ad eloriam , mundi

molitionem deflinavit ad ufuram , quam à vefpere primi diei fuit ausbica-

M , Ut emores mAgis occasás Vira fimu , quam

4uror&.

- T

l.

S

£2Eus 'àb omni mottali

alios munifica transfundat largitate , quibus

ü

concretione fecretus ,

fuum prodit amorem , fuos in nos thefau-

LE

ab omni mateériei cráf-

e3

IANS

ros abund? profündere voluit,

a

x

7

fitie liber ; undíque col»

Quamvis fe itidem ad intra intelligens:

&.

Xi

l

Hä'

7) lucet, omniáque luftrat;

*

producat Verbüm , quo uno omnia dicit ,

j

& illuftrat

.

continet

loquitürque ; & quia pater,& filius metuó fe

)

z5

N E D

fiquidem omnia, & non

profequuntur amore, fpirant tertiam in divi-

— N sl MESOCERRME - - U EEE MOAU TCR 9. MU g bt u E R D —

ambitj omnia portat

nis perfonam ; feu Spiritum fan&tum , sitque

j

quamvis onus nor fentiat, cui pro domici-

propterea Deusunus, & trinus, feu una fu.

li

lio elt fplendor inaeceffus , pro amictu cire

prema fimpliciffima , ac infinita natura in

d

cumfufum lumen ; quamvis fit nobis abdi-

tribus perfonis Patre , & Filio, & Spiritu

p

tus, atque retrufus , veluti ex omni parte

fi

Sancto , ex quibus Pater aliunde non eft ,

denía caligine circumfeptus , acin obfcu-

non fa&tus, non creatus, non genitus , non

t

rodeliteícens ; eó quia tametfi ejus berefi»

abalio dimanans, fedà fe, & in fe exiftens;

Y

ciis quandam ipfius enancifcamur pranotio-

principium fine principio ab &terno , non

?1

nem; imó & indita fit nobis à natura ejus

alterius beneficio , fed fuà vi coharens ,

cognitio, quam delere nemo poffit; adhuc

sitque fons illetotius bonitatis, ex quo ad

[

nihil. de Deo cogitando affequi valemus ,

intra prodeunt Filius, & Spiritus fanctus,

3

nifi per :dminiculà, qus é cceli, terrzque

& ad extra quidquid luminofi ; ac nitidi

B

pulcherrimo ornatu ab ipfo nobis defcripto

in codlo fplendet , quicquid pulchri , ele-

Q

haurimus ; vel per ea fuperiora lurnina , quee

gantis, pretiofi in terraviget ; clamétque

q

nobis pronaturzfuz bonitate, & in omnes

omnis creatura , vel in coelo furfum , vel

q

homines benefica munificentia impertiti vo-

in tertis deorfum ip/e fecit nos,

Cuümque

luerit: & quamvishujus fümma majeftatis

omnis in creaturis pulchritudo ab hoc divi-

Q

inexhauíta bonitas cumulatiffimum totius

no,aternóque fonte detrivet; eàjugiter ef«

di

perfe&ionis florem comple&tatur , fibíque

florefcit pulchritudine , ut hanc nullis co-

U

pleniffimà fufficiat , re nulla indigeat ; ad-

gitationibus , quamvis defcecatiffimis va-

li

huc tamen cüm ea fit fuze bonitatis indoles ,

leamus plené attingere.

Quis enim potis

tu

m naturam

utfeipfam, quafi nefcia infe contincr? in

fitimmenfam þillam' ; & infinita

--tullo

pe

Amoris divini effecta produnt Dci Bonitatem.

D7

nullo temporum fpatio coércitam , — nullo

aut diffimilis, fed prorfus idem, quia utríus-

locorum regione circumfcriptam plená affe.

que naturz fimplicitate confubflantialis , ac

a

qui cognitione ? quaque per omnia fe dif-

prorfus aequalis.

fundit, G extendit, licét inextenfa , & fine

Cüm nihil ab zterno in illo fummo

LP

materiz concretione omninó fimplex , abs»

pellucidiffimo divinitatis fonte effet, quod

que labis afperfione pulcherrima , scterna

per feoptimum , ac praeflantiffimum mirae

fine detrimenti metu , fineviciffitudine va-

biles amores non excitaret fui ;! neceffum

ria, & fine varietate una in tribus perfonis ,

fuerat , ut fufmmz huic bonitati amor in-

in quibus tamen nunquam nafcitur, emori.

veniretur aqualis ; & quia Deum diligere,

tur nunquam , fed femper eadem à fe, &

ut equum fuerat, nemo poterat , niíi De«

in fe fine acceffione cumulatiffima ; absque

us , quiinomni zternitate femper come

deceffione diffufa , fine lege nunquam eftlu-

prehendit , quo , & quanto amore diligen-

ens, fine neceífitate femper exundans , sít-

da fit natura omnium przeftantiffima , ut

que triplex perfonarum hypoftafis in una ,

hac amaretur , quatenus tanta divinitas exie

eadémque divinitate diftinda ; Patris fcili-

geret , opus fuit, ut quoddam patrem in-

cet ex fefe non aliunde venientis , . neque

ter ,

& filium incendium arderet chari

fadti , neque procedentis ; Filij veré geni-

tatis , quo alteri vita eft impertita omninó

ti , fed non fadli ; Spiritus Sancli non ge-

fempiterna , nempé Spiritui Sancto à Pa.

niti, necfacti, fed procedentis: & quam-

trefimul , & filio procedenti , feu à dua-

vis veré di(tinguamus tres perfonas in una ,

busquidemn períonis , fed unico duntaxat

eadémque divinitate non tamen eas poffu-

fpirandi principio , síntque propterea tres

mus fejungere , cum pater fine filio effe

períonz Pater , qui folus à nullo eft ; Fi«

nequeat , mec filius absque patre , imó

lius à Patre ab zternogenitus , & Spiri-

nec pater nuncupari fine filio , nec filius

.

tus San&tus ex Patre , & Filio pari procee

fine patre generari

[

& cum in utróque

dens zternitate; G quamvisPater, Filius,

eadem natura , | eadem prorfus mens ,

& Spiritus S, perfonarum diftinguantur pro-

acuna voluntas fit , meritó ambz perfo-

L

prietatibus, unjus tamen & ejusdem pror-

na unus funt Deus

.

quia quidquid eft in

fus natura funt

?

.

síntque propterea unus

- Patre ad filium transfluit , quem ante hu-

Deus , quo nihil majus , pulchriüs nihil

]

jus univerfi molitionem (ibi ad intra ge-

aut jucundiüs, non folüm efle potefl ; fed

nuit, eàdem, & uná fecum voluntate ,

neque excogitaré : cümque ante mundi

omnipotentid , virtute , fapientiá , ac na-

.

conftitutionem folus fibi fufficientiffimus

turá preditum

?

fuerítque ante omnem

effet , fzculisqueinnumerabilibus , anníse

creaturam candor lucis zeternze, . fpeculum

que zternis fua ftueretur fapientia, bonita,

purifimum , imago abfolutiffima boni-

te, pulchritudine , intueretürque perfe-

tatis Dei , nec in eo fit quicquam mortale,

&iones fingulas , & infinitas, quas in fe

quidquam inzquale , aut diflimile, fed

poffideret , gaudióque ineftimabili (bi

auguíliffima omnia , & divina , & quia

complaceret ; nihilominus diffufurus extra

Deus fe ipfum femper ,ab terno intelli-

h

fce fuam bonitatem , quà aliaà fe itidem

git, ideó zeternum ab omni zternitate fem.

diligeret , cogitavit de mundo condendo ,

per filium progenerat habentem cum pro-

déque civitate ftabilieada ele&torum, quos

genitore eandem prorfus effentiam , ac na-

cum figillatim fibi praefentes haberet ; fo.

turam , ut nimirum filium generet fibi om-

veret amore , ac dulciffimo compleétere-

nino parem , numerisque omnibus , quos

tur affe&tu ; voluit eos ex nihili inanitate

divinitas exigit ; abfolutum , generétque

extrahere , feu é claffe poffibilium ad eam

proptetea &ternus aeternum ,. infinitus in-

traducere futurorum , ut quandóque exi-

finitum , immortalis immortalem , bea-

fterent, fieréntque cives cocleflis patriz;ibi-

tus felicem , — fagax fapientem , robuftus

que donarentur zterna beatitate.

*

validum , integer incorruptum , dives o«

*

Ex eodem igitur amore, quó Deus

As

pulentum

?

ità enim Verbum divinum ex

P

L

decrevit electos condere, hominésque crea-

mente procedit paterna

Íeu generatur

re , Ípectabilem hanc mundi , feu rerum

fapientia illa divina , excelfa , ^ fublimis

omnium molem fílatuit , mirá pulchritu-

apta ex fefe, bonitate mitis , comitate

dine, partium confenfione , ac contrario

gravis , foecunditate felix, fine ortu anti-

rum harmonia conflruere ; ut nimirum per

quiffima , fine occafu noviffima , íine in-

operum divinorum contemplationem men-

cremento maxima ,

parens honeflatis ,

comes fanclitatis , moderatrix affsctuum,

tes hominum ad ipfius Conditoris Dei Cog.

nitionem , venerationem , & amorem a.

Et quia Pater, & filius fe fe fummo , có-

furgerent,

Ea igitur eft vis amoris in Deo

que infinito profequuntur amore, proce-

erga homines, ut mundum univerfum con.

dit ab utróque Spiritus Sanctus fingulari

diderit hujus tefferam amoris, Et quamvis

notione fecretus à notione Patris , & &lij ;

potuiffet Omnipotentis manus totam mo.

licét utriüsque eandem prorfus totam na-

litionem uno abfolvere momento ; certo

turam , mentem , voluntatem, totámque

nihilominus dierom intervallo placuit pa«

perfectionum plenitudinem in fe contineat ,

rem potentize fapientiam in rebus digeren-

& licét unus fit é tribus, nontamen alius,

dis, ornandísquedemonílrare, — Et quanie

Verani de 4feäiöm Tom.H,

V1$

I

N

lo

Differtatio ï R :

Ü

vis ärs abopetis tudimento confueverit fem.

incubate ; nobiscum adeft exoptatam fup-

per ad ampliora progredi ; cüm tamen na-

peditarurus opem , quá& periculo erua.

: 4joij ä'

mut, fervemürque incolumes : adeo Deus

tura non à rudioribus incipiat , fed tyroci-

nium poriat in abfolutione operis excellen-

homines diligit , ut inftructos voluerit in

;

tioris , nefíciátque à minimis inchoare ;

'adverfitatibus antequam eos conderet ; ut

—

quá ratione in humano opificio primum

cüm primüm traducti ex nihilo fuiflznt

omnem in Deo Satore fiduciam pone-

ómnium membrorum molitur cor , ut ex-

g

inde in venuftando vultu , concinandóque

rent,

6.

PO

capillamento , velutifatigata conquiefcat :

Sin veró fpiritum Domini ventos in*

p

ita Deus totius naturze Author ex nihilo

tellizamus , innatant hi crifpatis fluctibus ;

Mr

cüm tamen montium rupes , cautiümque

fus vocis imperio extracturus hanc peram

.

nimirum moles

n

plam mundi molem fui nobiliffimi, ac e-

Ícapulos etiam . quatiant

?

l

Gäægjt Foþ

legantiffimi artefa&li initium pofuit ceelum :

lia, & flecti affueta exagitari quidem pol-

*

u

funt, . raro tamen ad ruinas quati

2

aípe-

ia principio creavit Deus calum , €9 terram,

i

riora veró , & predura, quia flecli nefcia

hoc eft prima die ( fitamen diesetrat, que

I

folari lumine nondum lüftraretur) énihilo

difrumpuntur priüs, quàm fledantur: X

f

ccilum empyreum condidit , mamäiï*äue ad.

tunc cum terra, & aqua fine praexiftente

te

ot(us eft ftradturam non à rudioribus, fed

materia producerentur , nullus adhuc e«

à nobiliore; & abfolutiore ejus parte , hoc

rat rerum ornatus ,. nulla forma , fed fin-

e

eft à coclo Empyreo , quod fuam fortitur

gula renebris adhuc involuta , donec divi

M

nomenclationem à lucis copia ; ac Íplendo-

no imperio lux quedam in aquis corufca-

U

ret in longum , , latámque diffuffa fulgo.

Lot. til,

ris nitore , quod etiam deftinatum fuit

*

L]

LJ

nimte

W 280 f

Beaterum domicilium

*

& cum Empy:

rem , dixí/que Deus ,. fiat lux

reo mentium itidem condidic ab omnicor-

rum lucem evocavit operum pranuntiatue

gl

L

porea craffitie diicrerarum innumeras my-

ras pulchritudinem : idque nobis datur do»

136

divt«

cumento nil pofle nos inchoare absq

Mv

^

fiades , feu Spiritus , geniósque coeleftes,

quos Angelos vocamus , ait S. Augulftinus

ni Numinis luce, & cvangeliu;ïx non erue

/

foliloq. c. g.

Ferbum

per qzzad dixit De«

befcere , fed palam profireri ; fibeata cote

leftis gfatiz lux in noftra delabitur pectoras

N

us : fiat lux $ fatla efl lux $. matura. [ci-

i

Volüit nimirum diem ante

fi tenebras & mente excutit, ad opusaccin-

licet Angelica.

[

Íplendere luce , quàm umbris no&tefcere :

gamur

cujtis pulchritudo caelo arrideat ;

Deo !

ïäi

eat : Ervidit Deus lucem , quód

[

ut inde difcamus, & nos,maximos, vel in

e[fet bona , €€ divifit lucem 4 tenebrás : quià

tu

ipfis initijs effe , & tarda molimina excu-

terere,

Ex nihilo poftea prodiére terra ,

cohzrere cum luce dilabentis in nos divinz

di

*

Gmaj; L

& aqua

*

»vra Attem erat inanis , €$ va-

gratie minimé valent pravorum affedtuum

B

ho

cuA , $ tencbr

& erant fuper faciem ab-

caligines , vitiormque tenebrz , que pro*

pterea excutiuntur, difparéntque , acceífu

&l

Ji^

benefici luminis.

Sed curcüm optime no»

n

P

Quid ? quód no&tis cacitas terrz con-

?

verit Deusà fe fa&tam lucem, eam probatue

n

focietur inanitati

L]

an quia ubi inanitas ;

tus ab umbrisfejunxit ? forfan,ut nos doce-

d

nullàmque virtutis germen j ibi tenebrz ,

accmceitas ? delitefcunt intenebris, jacéate

ret noftris non faperbire operibus , tametfi

e

ue in umbra mortis , quotquot culturam

bona (int ; amor fiquidem opificem affclet in

P

dit

negïigunt virt

utum , otij indulgentes ina-

proprium pertrahere artefactum , in quo

* ubi inanitas tellurem occ

upat, ab

fibi complaceat ; raróque nobis difplicent ;

Tiat

nitati

*

hac fterilitatis non exulat probrum ; ne-

quae à nobis dimanirunt,

Vel lucem fejune.

ls

uecircumfulacaligo : vel quia fterilefcen-

&am voluit à tenebris , ut ele&tos in(true-

die

tibus hominibus ex negle&u virtutum vep-

ret, pravorum confortia prorfus decilinate ;

& à malis prorífus ab(linere focijs.

Qui

reri in ijsdem prodeunt vitiorum , qu&

0671

tenebris obtegunturt ;

cüm maleé agentes

lux eft, caveat , ne dum tenebras ftudeat 1il-

veQ

lucem priüs noverint odiffs , quàm videre,

lutrare propriam amittat ipfe venuftatem ;

amg

Sin veró terra inanis tunc , & vacua fuit ;

fiáque tenebris concolor , qui propriam

vcïj

aqua tamen téllutem fuo. complexu cohi«

lucem cuperet alijs impertiri; fcimus enim

lib

^.

bens fe fe ad coelum usque expandebat ,

Petrum coram ancilla friguiffe ad ignem ,

fiís

& deftitutum illo amoris eflu, quo pata«

& Spirirus Domini ferebatur. fuper aquas ;

Ti

tum fe dixerat potiüs emori , quàm à fide-

five autem hic Spiritus Deus effet , vel

vlli

aér , aut ventus , Vatie vatij Íentiunt,

litate in Magiflrum deficere ; eum per-

necíffe : fcimus inter foeminas Salomonem

v/)

Verüm inde documentum haurimus , ean-

dem effe Dei , ac proceliarum iccem , nes

delipuifle: fcimus Judam auro inhiantem

;VefP

s Deum effe, cuj-

ex Apoftolo converfum in Apoftatam , ac

que procul ab serumnofi

us Spiritus procellis incubat : nimirum fi

Magiílri evafiffe proditorem , qui ab eo-

dem fuerat cuítos auri convertendi in u-

flu&us adveríz fortunz nos exagitant, f

Liä de GQ'D'

füm Apoftolorum inítitotus,

Genef. i.

procellm divexant, fi tempefítates in nau-

nef. ad til. .

]u principio , (eu im Filio , ut explicant D

M ::/GP. i.

fragium videntur impellere, in fpem eriga-

mur Dei opitulantis; aquis enim , & pro-

Auguftinus, Ambrofius,B:filtus, & alii plu-

Homil, Hes.

cellis affuetus , vel in ipfo mundi exordio

I6s per'filium-quaü per fapientiam Patris

NAIB.

ommnia

Amoris divini effecta produnt Dei Boniratem,

9

omnia traducla exnihilo , & condita funt ,

go II.

« Colof, 1. ut etiam docet Apoftolus , ídque myfticé ,

& fymbolicé: quiain fenfu litterali /z przn-

Adeo gmtæ obtz'ngfmt Dexow rcf])i.

&ipto perinde eft, ac in primordio , feuini-

centis lachryme , ut eandem cum spfo

tio non zternitatis, nec avi , fed cempo-

ris, G mundi, ideít à principio, cum

fedem occupent , celum ornent tot fiellie

mundus copit à Deo Conditore traduci

.

corufcum , quot lacbrymarum

ex nihilo

?

dicitürque in primordio tem.

riyulis fit. irriguus

(

poris ,

non quód tunc jam fuerit motus

refiptfcens.

Ecundum diem efficit lux illa rudis, &

$

primi mobilis, feu menfura noftri tempo.

ris ; quia nondum primum mobile condis-

imbecilla , qualis eft , cum abeunte

.

tum fuerat, fedà primordio temporis , feu

nocte diluculum inítat ; & condidit

mundi, hoc eítcoeli, & terre ; cüm enim

rerum Sator hac die coeleftes Orbes , quos

traduci coeperint ex nihilo , füum habuére

Moyfíes firmamentum vocat. — Fiat firma- Geyef, x

initium , quo coeperunt exiftere intempore:

mentum in medio aquarum ,. &8 dividat a-

Ics fiquidem corporea meafuratur tempore ,

qua$ 4b aquis , hoc eft , coeleftesorbes me-

five rnoveatur , five quiefcat , e(t enim

dios pofuit inter aquas fuperiores , quas

tempus meníura corporum ;

ficut zevum

chriftallinasvocant, & inferiores , feu ele-«

Angelorum , & aternitas Dei.

Hinc di«

mentales,

Sed cur medio hoc interítitio

citur Deus creáffe ceelum , & terram , non

aquarum , fufpenfi funt coeli , nullisillumie

intempore, fed in principio temporis , quia

nati fideribus, nec ulla circumacti fua, vel

Loc. eit,

ut recté D. Augu(tinus,

Tempus à creatus

externa incitatione ?. an coeleítes illi orbes-

WWT. 280. pa, C ereatura capit ex tempore : utrum-

non propter fidera , fed ut aquis famula-

que 4urem ex Deo.

Ex ipfo enim , &5 per

rentur , eásque divortio fejungerent , con-

ipfum , & in ipfo funt omnia.».

diti fuerunt ? Verüm medij inter aquas po,

V

Solum igitur divinum imperium ab ini-

fiti fuerunt cceli , ut illa duo primigenia

tio ex nihilo coelum extraxit , & terram ,

corpora, aérex aqua, GL ignis exa&re pro-

faciámque eff velere ,. & mauàd dies unu.

gnata fuas occuparent fedes ; igneum ele-

Sed cur ab extrema diei parte dies inchoatur ,

mentum in fublime niteretur, & proximio-

cüm Deus mundi molitionem exorfus.fit à

rem cclis regionem inípirabili füa natura

ccelo preftantiffima rerum conditarum par-

infideret ; & terra aquis circumfuía mundi

te? íi vefpere dies emoritur, & maneori-

totius occuparet meditullium , centrümque

tur , cur à vefpere aufpicatur tempus primi

proprio clauderet finu,

An non miramur

diei? anquia voluitnos Deus memores ma-

focunditatemaquarum ?. ijsenim rigata tel-

gis Occafus vita , quàm aurorz ?

uid

lus non folüm flores perinde ac fidera pa-

hoc? , an quia die caret vita prafens , quà

rit ; fed & irrigatum cclum fidera germi-

caligine zrumnarum , tenebrisque miferia-

nat, quafi vernantes rofas,

Non otiofas

rum involvimur diem expeclaturi in alia

credamus aquas , qua fupet coelos funt ;

; vita , quz nefcit occafum ?. itaeít, dies mun-

quia fiderum floribus irrigandis funt oppor»

dityrocinium in luce ponit abiturus mox in

tung, Velíiaquzcognationem cum lachrya

extremam caliginem ; fed dies , quo Deus

mis contrahunt, certé firmamentum diu fide.

in homines operatur beneficium , fuum or-

ribus deftitutum effe non poterat;cüm eidem -

ditur initiumà caligine, tenebrísque zerum-

aque chriftallinz imminerent: ea eít vis la-

narum, nealliciamur, hereamiüsque rebus

chrymarum , ut hz non folüm eandem cum

hisce fluxis , — & interitui obnoxiis ; fed

Deo occupent fuper firmamentum fedem ,

diem expectemus vera felicitatis poft bre-

verüm & cocleftes accendant ignes, coelüm-

vem przfentis vitz curfum.

Factlum efíve-

que ornent tot ftellis corufcum , quot aqua«

fpere , & mane dies unus ; nimirum pracedit

rum rivulis irriguum, — Quàm gratz obtin-

vefpera , quia dies, qui fubfequitur , non

gunt Deo hominum refipifcentium lachry-

ampliüs occidit , necemoritur , fi femel poft

mz , cüm diffitas eas noluerità proprio fuo

velperam mortalis hujus vitz , zerumnarum,

throno, fed intra beatorum confinia eas re-

laborum , ac calamitatum tenebris circum-

ceperit? nimirum quamvis fuapté natura in-

fuíz , dies nobis illucefcat felicitatis, done-

fraacrem debeant aquz jacere , terrísque in-

mürque eterna beatitate, diesnon ampliüs

cubare ; fupra coeleftes orbes eas tamen vo-

ulli e(t occafui obnoxius , & ideà facfum

luit Deus locatas , quafi fuz ftudiofior vo-

ve[ere , & mane , quia aurora fubíequens

luptatis, quàm aquarum naturz proviforg

vefperam hujus vitz, diem pariet nullis fce-

fibíq; magis oble&tamento lachrymarum vo-

dum nubibus , nulli obnoxium occa-

luit indulgere, quàm eacundem naturz lo--

fui , nullísque ampliüs tenebris -

cum exigenti inferiorem,

Non fuit Deo

claudendus.

fatis , coele(tis fuae urbis januas gemmis il-

;;:

ümináffe , & margaritis ex(lruxiffe; nifiin

" d b

proximis chriftallinisaquis , lachrymarum

j y h

imago patrizceblandiretur beatorum; à qua

)o WP* 3

«üm lachryma exulent, locatas tamen voluit-

? H;,yml lt

*

aquas

I$ hh

: ;&'»grdn,'rdg Ajäaiäm Ten, II.

20

Differtatio il

í

aquas, que circumvallarent , cingerént-

foere , & poma proferre ? an mon rigari

pribs debuic tellus ,. ut in hanc herbarum ,

que Urbem illam beatorum ; ut inde difce-

remus poft peccatum nonnifi per lachrymas

mefhum , plantarum , germinümque pro-

nobis patére ad beatitatem ingreflum, — Sed

rumperet ubertatem ? cur ficcatur tellus

j

ab aquis diffociata , cum jubetu

f gem:ina-»

cur (i fuper firmamentum aquas pofuit , quz

& fructus

2

i

lachrymas prafignarent ; micantibus poftea

re herbas, flores , plantas ,

?

[yderibus deforis firmamentum infignivit ?

producere

*

Aquatum fubfidijs feliciüs ,

:

Án ut amoeniffimum nobis exhiberent hor-

& feraciüs tellus innatam depromit feecun-

tum tot floribus pidtum , quot ftellis mi»

ditatem,

Verüm licét aquas fejunxe-

tU

cantem , & cui irrigando in fuperiori ejus

rit , jufferítque recedere , non tamen om-

füperficie fluerent aque ?. Verüm u allice-

ninó feparari , quia indiget aquis tellus ;

i

qu

remur ad cceleítes delicias , irrigua Regio-

ut lüxuriet in herba , rideat. in flore ,

(

ni (ideram flores deeífe non debucrant ;

teícat in früéta ; non ita tamen ut obrua.

&

ut vel jugitet vernanres fiderum rofe , no-

tur aquis : ut inde difceremus , & nos fu*

perflua refecare , nec divitijs ; quee vitijs

bis nunquam perituras paradifi delicias o*

[

ftenderent.

cognatione nominis funt affines, ex pronitate

nature inhiare.

" Mare ,

quia aquarum

Tertia die aquarum , & terrz fublatà

Pal Ys

redundantijs plenum , obnoxium eít e.

confufione coepit tellus in fpeciem glomera-

*

LÀ

K

ta ingentis orbis ex aquis emergere: G ifte

uam procellis ;

& fotum naufragijs

él

in cavernas recedere, in longeé , la'équepe

ftagnum veró , quod modica quiefcit in

unda

3

L]

ridet Euri , Notique impetus ,

lagi tractus fe diffundere, évario montium

foras erumpere hiatu , currere in flumina,

quibus in procellam nunquam poteft com-

moverti.

&

ftagnare in paludes : Congregentur aqué ,

Non folüm juffit Deus terram

f

qua fub culo fuet in locirm unum , & appa-

germinate , herbámque depromere vitern»

4

reat. arida.

'Terra au:em fentiens fai $a*

tem , verümi & femen unà cum fructu e-

dere

*

b

toris praceptum germinandi ,eidem obtem:

*

germinet terra berbam virentem.s »

tt

eujus. femen in. (emetipfo fit. fuper terram-

peratura ccepit (tatim veltiri multip'ici her.

[

barum genere, ornari plantis , venuftari

:

An quia non fit plurís faciendus fruétus ;

ecetum co-

Iu

arboribus, coeperüntque campif

o

qui fine femine , veluti absque hzrede ;

a

Vi

pià . ac denfitate flu&uare; fluviorum ripz

matürit ? fiquidem fine foperftite: tota-

de

mira flirpium vatietate luxuriare , arbores

liter perit , cüm cadit ; fecus , qui le*.

Ve

fru&tibus gravidari , & plante omnes fuas

men fubitituit , in funere quodammodo

*

vivit Phoenici haud abfimilis

*

eo tancum

£

depromere divitias , proferre poma ordi-

diferimine , quia Pheenix nonnifi mo*

ne q-.iidem inverfo, ac nunc contingit : a*

il

Pt

ratio fiquidem fationem , fatio occationem,

riendo fuam prodit feecunditatem ; quas

fir

occario farritionem rodó pracedit ;' fed

tenus ex fepulchrali cinere redivivus ree

fub illo-mundi exordio tametfi nulla prae-

furgit , & quia perit , cüm fe parit; mi-

Y

W

ceíferit, aratio , fatio , occatio & farritio tel-

nimé fe pariturus , ni(i periturus effet :

Á "]

p

lus obtemperatuta Conditoris nutui illicó

ex fru&ibus veró ,. tametfi non marcefcant;

adhuc femina fluunt , quibus in poíthu-

lu

herbas , flores, fruétus ad omnem protulit

Semi-

amcenitatem, — Quód fi nunc arbores priüs

mam prolem vitam transmittant.

P

na enim ex fruCtibus decifa fru&tus pa-

ln

radices deorfum agunt , poítea fenfim fine

riunt illis confimiles , ex quorum planta

"

feniu germinant , ac incrementum in ftie-

pes fubeunt , móxque tn ramos, fe exten-

effluxerunt,

Hs

il

dunt , dividüntque ; frondium comas ad

ornatum emittunt, & ad opulentiam fru*

nj

PAES L R

&uum copias primó quidem & floribus e»

"m

ruinpentes , inde paulatim excreícentes à»

[r/

Colorum ornatus , /ydeium "r

dit

cerbitatem produnt inadolefcentia , & dul.

cedinem in fene&ta : hzc autem omnia uno

nantes vofa , folis micantes nitores , lu-

Áti

eodem tempore ad Dei Conditoris nutum

«« nollurna lampada [olatia ad Deum.»

Á

mundi Opificem amandum nos 4lli-

contigére in mundi exordio , cceperüntque

77

illic& atbores grandefcere , radices agere ,

ciunt , exbibéntque fomenta

f

AmorB,

vefliti frondibus, ditefcere fru&ctibus; quia

tell

nimirum nefcit amortarda molimina; cüme

AUart-um mundi natrale—*m" diem illu»

II,

Mi;

que Deus hazc omnia condeéret propter ho-

(ttárunr - codleftia illa luminaria ;

d

minem , ut ei fuum proderet amorem ,

E7

quorum unum , quod mondi uni-

voluit ut ftatim , cüm primüm crearetur ,

ii

omnia inveniret parata , non folüm ad ne-

verfi eft.lampas praeffet diei ; & altecum

nodi , ad tenebras , vel excutiendas, vel

lj

ceffaria vitae fubfidia,fed ad delicias, quibus

:

lar

um micantes chcri ;

!

mitigandas : & fiel

illicó perfunderetur , & ad omnem amce-

dij

ducentésque harmonicis coleílium — or.

nitatem , que eidem effet oble&tamen-

bium motibus íuas choreas.

Feítque» as

OP(?;'

to,

DEUS duo luminaria magna, luminare ma-

'f XI!

4

io.

Verüm cur Deus aquasjufferit à terta

recedere , fi hanc voluit ftatim herbas pros

j ut preefjet diei , filgmman PaWus , ut

fe 4

pm-

mlt,

.2(

Amoris divini ef&:&a ,,prOdünt Dei Bonitatem.

graeffet no&i : qui'&us addidit ftellas, qua ut

perum magnitudo , quanttu eff operum condi-

micantes rofze jugiter vernantes nos ad ccele-

£or ? Et fi tanta inef! rebus conditis elegantia ,

fles allicerent delicias, ciim czca nos occu-

quantam fapientiffimi iius omniumCreatoris

pat nocturna caligo ; vel tanquam gemme

pz;lcbritudmæm effe convenit.

Tria igitur

non tam coclefles illuftrarent orbes fuis njto--

Theodoretus in ccelis fufpicit magnitudie

ribus, quàm plurimum ijsdem adjicerent

nem, pulchritudinem, & utilitatem.

Ea eft coeleftium corporum vaflitas,

pretij: ab hiíce luminaribus alterna pro-

le

deunt dierum, noCliimque difcrimina ; imó

ut eorundem expanfio longe, latéque perim-

& quadripartita anni tempora :

tempeílta-

menía diffundatur fpatia ;; firmamentum fi-

tum figna, prognoftica , & vegetantium u-

quidem cum inferiores orbes effufiffimze am-

bertas, vel caritas, . Nil pulchrius, utilits-

plitudinis ambiat, tot fydera tanrze vaftita-

que cccleítibus illiscorporibus , quz vel ta-

tis, quantam Aftrologi mathematicis often.

cendo noseradiunt , edocén:que Dei condi-

dunt ratiociniis , compleclatur , qui potis

toris bonitatem; quam amemus; fcientiam,

eft ejusdem vaflitatem, ac veluti immenfam-

quam miremur ; fummámqueexcellentiam,

magnitudinem -emetiri ? fateamur . neceffe

quam admiremur ; adeó ut nonnifi infipiens,

eít, tantz effe irmamentum vallitatis, ut no..

& proríus cecutiens blareret, non effe Deum

firum longé captum fuperexcedat.

Sydera

enim, quz à nobis veluti exigua lucerna,;aut

B/älm, I'.

Dixit infiptens incorde [uo,nonef Deus: &

recte in(ipiens cüm prozíus defipiat, Si non

igniti clavi ccelo infixi confpiciuntur , tan-

e(t Deus ceeli conditor, quis ex hominibus

tümabeft, ut argumentum przbeant exili-

tatis in tanta fenfuum no(trorum infirmita-

cceli fornicem conílraxic?. Si non eíl fupre-

mus AurifexDeus, quis aureum veluti dif-

te, & infidelitate ; ut potiàs inde . conjicia-

cum quafi in menfa, íolem in coelo pofuit ?

