defiderium patrisreducem filium exofculane

fine calamiítris ornata, oculos prolectat in:

di vehemens erat , amorisque fimul ardebat

tuentium ; quia tamen eft acquifitu difficiiis ,

flammis, proinde morz impatiens omni dis-

gb

aliquod ftatim videtur obftaculum inijcete,

ruptà cunclatione ftatim cucurrit pater ad fi« .

[

fl

quo defides arcentur , merüque fallaci deter-

lium non currentem , fed venientem , quia

rentur ignavi.

Idquecaufe , curpluresnec

tametfi defideraret filius patri famulari do-

v

Íe totos voluptatibus , neque culturz addi-

melticos inter parietes,erat tamen defiderium

(0

cant virtutum , quia tamerfi defiderium fo-

ümore repreffum,non amoreíuccenfum,cüm

ht

veant ; quia tamen hoc moram patitur ,&

timeret filius patris indignationem ; eó quia

u

cunélat;ionem fuftinet , quamvis fub initijs

totam fuam abligurierit portionem : quó de«

ü

vifum fit arfiffe, mox inertiz gelu deficit:

fiderium amoris ignefcit vehen:entiüs flam-

V

neque hujusmodi adulterina foventes defi-

mis , eó greffum ocyffimé accelerat ; cüm é

M

deria greffum promovent ad virtutem ,

converío fi defiderium timore torpefcat ; pee

j

quamvis perlzepe conatum fpoponderint.

des quidem moveat , fed greffus adaccelerae

34:

Defiderium ; (i germanum non fpurium

tionem timor ccérceat : hirc pater quantog

j

fuerit , moras nefcit, & ftatim ad opus currit :

cyus recipere , ampiedli , ac ofculari veniene

D2

tale fuit defiderium pattis prodigum ejus fi-

tem filium maturat : omnémque disrupturus

E

lium amplectendi in domum reducem ; peti-

moram non ambulavit , fed cucurrit ad fili-

j

tá ejus portione , quó liberiüs vitijs indulge:

um , ut minus temporis in itinere perficiendo

Qu

ret é patetnaexivit domo ; maluitque remo»

infumeret , & pernicibus urgentis defiderij

Vi

[j

tiüs vivere , ut fuis inferviret concupiícentijs,

alisad filium volat, quem amplexibus recipit

[:

quàm famulos in domo paterna habere ad ob.

in corde , & oículis figit in animo: qui igi-

ie

fequia paratos, — Abijt corrupti confilij ado-

tur non fpurio, non adulterino, fed vero;ger-

lecens, proprijs indulfit concupifcentijs , &

manóque urgetur defiderio , nullam patitur

vitijs , fuas diffipavit divitias , abligurijt pat-

moram , nullam fuftinet cunctationem , noc

rimonium, & ipsá libidinis infanià caítigatus

permittit tantillum temporis teri: cüm filius

Gmij $, "

ad eam devenit indignam miferiam , ut jam

famem patiens,non ita folicituseffet , nec fae

periret fordidz porcorum fervituti addictus,

tageret moras disrumpere ; pulchré Chryfo-

faméque tabidus urgentiffima: ut (zpe fuis

logus: Movetur mijericordiá , qui loco no' Sermg.

p

?

fervientibus concupifcentijs obtingit , qui

poteft dumoveri * accurrit non progre]fu cor-

poítquam ijsdem indulferint, omni deftitu-

pori ; [ed pietatis affetiu , cüm pientiffimus

H

untur oblectamento , & discruciantur fup-

pater &tate jamgravis, & fenectute confe.

plicio: fuá edo&tus pauperie , & (ame erudi-

Ó

us pedes ad curfum dimovete non valeret,

tus, redire ad patrem,& domefticos inter pa-

pietatis affectu corporis fupplevit agilitatem,

f

Lut. 15.

rietes eidem infervire molitur, — Surgam , &&

LJ

& cucurrit animo , àmore , ac pietate, qui

j

$bo ad patrem meum

*

nimirum fame fti-

non facilé pedes potuit dimovere

.

L

niini«

ü

mulátus, paupertate adactus, miferijs cumu-

rum defiderium pattis citiüs ut filium venien«

li

s

latus redux veniebat ad patrem ,qui cume-

tem amplectaretur , non fuppetias à pedum

minüs profpexiflet filium venientem , defi-

hi

agilitate , íed alas à pernicillima avium velos

eitate ,

[/

E Afïe'&tïls deüderii*cauf'æg & Effe&tus,

241

' LMI&. |

eitate, feuab afïe&uum ardore mutuavit 5

Certé fimilem potuiffet (ibi ex I&nte pultia

& ideó ut ait Chryfologus ; eccurrit non.,

culam praparare : fed quia faltem aliquid

:

pregreffa corporis , fed pietatis affeiu. — De-

exigui temporis edulij apparatio exigebat ;

fiderium quó acrius eft , eà videtur magis

& defiderium , quo urgebatur, nullam po«

cEcutire ,. GC impetu concitatiore ferri in

terat moram íuftinere , nec pati cunctatios

rem concupitam , tametíi nonvideat, que

nem , ideo fentiebat fe mori (ài

hemeniiffimi de

mulis vea

eidem infint commoda , vel detrimenta, &

fiderij exulceratus ; proin-

& ideó pater , quia toto defiderio in filium

de jam paratz pulticule portionem fami (a«

ferebatur reducem ; non fordes, quascon-

turanda causá enixim

2

ä

à Jacobo fratre petijt:

traxetrat ; non vitia, quibus fe coinquinae

moras non füftinuit , quia vehementiori

verat, non probrofam nuditatem, quávir-

conatu , ac ardentiori defiderio rude illud

tutibus fe fpoliaverat , vidit , cüm nec unum

concupjerat edulium. , ut enim ait Abulena

ä

fis

Ll

El

dehisce verbum protulerit; fed filium tan-

magno defiderij effu lenticulam. com-

tüm confideravit ; in quem vehementi fe

CHpfUit ; proinde neque exipuam tulit mo-

rebatur defiderio,

*

rai , quia dum flibeilatur affestus , tranüt

'36.

. Verüm non in patre tant

üm pmdigi filij

inardorem , qui morz impatiens moras

vehementia defiderij oculos obvelavit , ne

disrumpit ,. & umbras omnes leatitudiais

videret filij nuditatem , fordésque , . quas

contraxerat, cümluxuriosé viveret, vitijs-

39,

Sed Jacobus , qui intentus erat in 0C«

i

que indulgeret ; fed etiam in Ifaaci primo-

cafionem recipiendi

jutis , quod primogeni«

genito licét morz fuerit impatiens oculos

to debebatur, fi

bíque nafcendi forte vindica«

: SHMDþs i

etiam claufit.

Revertebatur ex agro Efau

bat Bfau : & Jacobus

natu minor ex priviles

fraterJacobi.ambo erant gemelli,quosIfaacus

gio, ad fe pertiner

e à matre Rebecca didicif-

ex Rebecca fufceperat , quorum Bfau erat

let , e3 conditione pulticulaim ei conceffit , u

major natu ; & licét ainbo eodem partu

fibi przrogativam, ac j

ret.

ura primogeniti cedes

editi, habitutamen corporis, & animi do-

Ad hzc turbatu

slicét Efau;. nihilomi«

tibus perdiffimiles fuére : fiquidem major

nus gulz fatisfa&turus cupiditati , acde(ide-

natu naturá ferocior , ingenio agreflis ,

rij fedaturus acritatem

» annuere Jacobi pe»

genio fevus , à puero ruri affuetus, vena.

titioni maluit , quàm v

ehementi(fimoardens

tui addiclus , ferarum potiüs , quàm ho

deüderio moram ullam

pati, & cunctationem

minam inbutus erat moribus; cüm é con-

fu(tinere ; sícque unà

cum vili lenticula de«

verío Jacobus eflet ingenio facilis , genio

coxit principatum familiz

» dignitatem facer-

comis , moribus elegans, animo flexilis ,

dotij, ac paterne hzred

itatis partem opi,

honeftis artibus, ftudiísque addi&tus virtu-

miorem : &quidquid b

onorum cum fauíla

tum , domi affiduus , & ad obíequia paren.

patris precatione necteb

atut

j & quamvis

tum femper paratus : cüm igitur Eíau re-

Eíau cenferet. irritaim ceífione

m jurium príe«

verreretut ex agro in paternam domum :

mogeniti in Jacobi favorem ob . fufce

-

"

ptam

H

^

contigit ut pulticulam ex lente pro avi il-

puliem ea conditione. üt jaco

ocedere:

i

o

Jius fimplicitate Jacobus fibi apparáífet ad

rogatvam natalem , & mina:

"

i

a

L

etur ferro fibi

ftomachi , corporisque refeCtionem ; cám-

vindicandam : Rebecca tamen antevertit cri«

j

*

que jam vefceretur co&tis lentibus, appulit

enta confilia, titulísque juris nafcenc

i

ii

AA

ja*

ä

ex venatione defeffus , imó & famelicus

cobum aílu pio transiatis

1

à quovis pericula

Efu, qui vix oculis in eduliüm conieélis ,

Jacobum extraxit,

jam dentibus coepit in cibum prurire, enixím-

. '(Tenebatur 1faacus

dectepita jam zerate

29»

queà fratre fami exfaturandz partem expe-

fenex defiderio ferini ed

ulij , vocavítque proe

tere pulticule , feu rudis edulij , quod fibi

pterea ad fe Efau

» €üi pracepit, ut flatim

Jacobus apparaverat , & Efau adeó per-

venatum é domo

exiret , fi

bíque ex preda

fervidé pottulavit, utejusdefiderio inilam-

[ylvefti ferculum ap

pataret , & id obfequij

matus mortem timuerit ; fi tantisper famem

muhificanon carituru

inremuneratione, Pa«

diftuliffet ; & (1 defiderium, quo intus vche-

terno obfecuturue juffui exitinc

ampum Efau

mentiffimé urgebatur , omné nó ftatim diru-

venaticis inflructus inftrument

i$ ,- ferisca«

E

piffet moram , abegiffet cunctationem, Es

piendisaptioribus: fed mater p

to Jaccbo fo«

(?enef. 25:

morier , inquit Elau , quid mibi proderunt

licita husc ad ovil

em gregem flarim mittit,

P(imugenim..v.

jubétque absque

mora duos flatim afferri hz.

37-

Sed fi

Yfaacus divitijs afflusbat » qui fie-

E

dulos ; obfecutus mandato Rebecca Jacobus

ri potuit , ut in tam opulenta domo fame;

duos adfert hados , quos mater pe

lle fpoliar,

- & inedia primogenitus illius periret ? fialize

quorum alteram cocturá tam ex

quifità, ac

non defuerunt lentes, cur non flatim juífit

condita para

t , ut crederet Ifaacus fetinam ad

famulos , vel ancillas fimilem ex lente fibi

fe carnemallatam : Tacobus veró cib; delator

parati , ac apponi pulticulam : anforfan an-

vultu ,colio, manibüs, pelliculis te&

*

us hzedi«

cillze abfuerant ? fed cur ipfemet fimile fibi

nis fratrem hirfutum apud jacenten

fa

: inleéto.

non ftatim paravit edulium ? Quid ? quàd

patrem mentiebatur : !

-

nex veró cóm jam o»

fentiat fe mori , floccíque faciat primoge-

culis caligaret,taclu expl

orabar,quod vifu di-

niti jura , quae rudi edulio pofthabet ?. £s

fcernere haud poterat:-

vetüm hirfuta haedo-

$:0Y10Y » g

F.

uid mibi proderune primogenita. 2

rum tegmina, qua referebant hifpidam Efau,

Cuterm E

- Verani de Affétlibia Tom, I

242

Differtatio XI.

cutem , odórque Veüïmentörüm » quibus

nimirum vehemens effe defiderium amce-

major natu in factificijs ; aliisque folemnita-

nioris Regionis ?. Terram ausiralem , & a*

tibus uti confucverat ; Jacobumapud patrem

reniem dedifli mnibi ; junge & irriguam, — An

indicabant Efau primogenitum, fola Jacobi

non feftorum hilaria lutu corrumpit ,. an-

voce dubitationem aliquam ingerente, quia

xium, quod intus fovetur defiderium ? An

tamen ex reliquis fignis conijciebat Ifaacus

non Jatitiz ferenitatem , gaudiíque malae

primogenitum effe delatorem ferini edulij,

ciam , ventis füfpiriorum , nubibus lutuum;

comedit de carne , non jam in fylvis , fed in

ac pluvijs lachrymarum ; foedat; ac rapit?

ftabulo capta , & recreatus venatoris ebfe-

Annon cültiorem ornatàs pompam, cantüs-

quio , ofculis Jacobumexcipit , & primoge-

que harmonicos , ac feítivos fonitus nze

nitorum privilegia ei impertit ; abundantiam

nijs funeltat ploratuum? Ita fané, cupiditatis

apprecatur frugum terra; honorem, & reve.

folicitudo cor discruciat , & precordia tor-

rentiam apud exteros, authoritatem;domi-

quet anxietas defideri;; ut velinter nuptia-

nium, jurisdictionem in domefticos, & ne-

rum foletonia trifliffima Axa defiderij intus

potes.

lancinantis fentiens dolorem fufpiria emiíe-

Defideri-

rit ; & in lachrymas collicuerit.

um fi vehemens fit ; anxietatem accerfit , quae

$. lViI.

dolorem parit.

Verebatur Pharao in Judais natis,

42

Anxitin. , qui intàs fvet dejrde-

ac parvulis propriam perniciem , ne Hebrao-

rium, [evouon indiget, quo discrucietur

rum populus ex incremento , quod fubivit,

zortore 5 ipfum defiderium [uo affuvi-

poffet, fi bellum ingrueret , hoílibus ad*

fcera lancinat , & cor corrodit.

jungi , & in /Egyptios fzvire : hácque fu»

picione quamvis temerariá cum urgeretur ;

49,

Efiderij effectibus adfcifcitur intima

cruentam , favámque innocentibus necem

divexatio ; nil enim eít , quod ac-

'inferre molitur.

Indoles hac femper fuit

riüs hominum mentes dilaniet ,

mundi , ejüsque Principum vaniffimis fcilicet

quàm inardens imis przcordijs defiderium:

fidere fufpicionibus , fanguinem fundere ,

qui enim anxium intüs defiderium fovet ,

Exod, t,

quo candorem focdent innocentiz,

Fenite

j&vo non indiget , quo discrucietur tortore;

fapientes opprimamwa eum , ne fortà multi-

ipía fiquidem defiderij immodici flamma

plicetur , & fi iugruerit contra nos bellum ,

pr&cordia duré torquet , lancinat, adurit-

addatur inimici noffri , expugnatírque nobis

que.

Repertus eft , qui ardenti rogo ,

egrediatur de terra,

Veiüm crafse deipuit,

Íronteferena , vultüque hilari , ac oreriden-

cum vana innixus fufpicione innocentes mo«

te manum admoverit ,eluferítque indu(triam

litus eft opprimereg non enimcontra Heb-

trucis , ac infanientis tortoris , cujus cruculen-

*

hon

rzos gladios acuit, fedin imperij fui ftabili-

tam rabiem imperturbatus Ípreverat

*

tatem luctuofos folicitavit cafus ; ac aliorum

tamen haéteaus inventus deprehenditur , qui

ruinas: nequiffimi Pharaonis anxium defi*

anxio , vehementique defiderio divexatus ;

derium , quo torquebatur , erat , ne populus

non clamaverit , ingemuerit , G repetita emi«

egrederetur de terra : cümque timerer, ne

ferit fufpiria torquentis intüs doloris nun.

holli infurgenti adne&leretur daplici affectu

tios: funt qui flocci fecerint ferreas fartagi-

de(iderij , & timoris torrus duplicidivexa-

nes , torquentes equuleos , cruentas fecures ,

é4

batur martyrio , cujus cruciatus leniturus

& quidquid tyrannorum infania ad humani

pueros recéns natos omni exuta humanitate,

corporis excruciandos artus excogitare va«

fluminum tradidit rapiditati ; & artus, quos

luit; haec enim non folüm patienter ple«

folers natura novem menfium fpatio in offi-

zumque tulére, verüm & audacler etiam pro.

cina materni uteri efformaverat in corpufcue

vocárunt ; qui tamen vehemerttis eítui defi-

lis puetorum aquis ftatim obliteravit, adc-

derij fuccubuére , necémque ipfam fibi acce.

gícque pueros illos, quamvis vix lucis natos

Jerárunt : hinc fcitéSeneca, $ vis Pytboclea

B.a

uiurz occafum priüs , quàm orientem videre

FD T CM CXEET MUT EESM. amEPEPsS , T

fenem facero, 66 implere vitam.non anná adj-

folem , necisque caliginibus priüs involvi ,

esendum eff , (ed cupiditatibus detrabendum »

quàm folari jubare perluftrari: adeó dirum

quia nil eít, quod acriüs hominum mentes

fuit tormentum , quo ex anxio defiderio ,

dilaniet, quàm anxium defiderium;quod imis

pavidó timore torquebatur ,. ur velinnocuo

inardens pracordijs, cor urget , lancinátque.

puerorum fanguine putaverit poffe , vel defi-

**

4Te

.. Referunt, Axam,cum nuptiali pompa;ad

derij ftum extin

gui, vel faltem timoris cru«

Íponfi duceretur domum inter harmonicos

ciatum leniri,

€oncentus , feftorum hilaria , & confangui-

Verüm fupremus mundi Rector non pers

43*

EL —— MA G m —— A sB A.

neorum gaudia,trifliffima emififle , nonabs-

mifit,hominem nequiffimum diu fzvire in in-

que induflria , fufpiria ; & lamenta;que cüm

nocentes pueros: mifit enim ad Pharaonem ;

lachrymis maderent ,internum fatis valuére

quem pre cateris elegerat Moyfem , qui po«

golorem prodere: turbárunt creberrimi filize

pulum depofceret exfolvi , & ex /Egypto de-

gemitus latitiam patrís, qui caufam indaga-

duceret in opulentas Palaftinze Regiones : de-

turus filiam interrogavit plorantem : quid

trectans Moyfes Pharaonem adire fe cumAn.

$abes ?. fufpirij caulam ftatim edixit filia ;

gelo Dei nuntio excufavit,& demifsé fentieng

; de

nmue .. RsgEs- -- dÉ ^ — E. EE 2 E

Affc&us defiderij caufz , & Effe&us, -

243

de feipfo afleruit , fe pafcendis gregibus dun-

nares, aurésque perVadcntes; ,«:'nlque ocu!oi

taxat affueviffe , & non legationibus apud

volantes omnes miré torferint. ZEgyptios ;

'Principes obeundis ; fed cum tergiverfaretur

quibus ingentes attulére moleftias,

Moyltes varijs excufationibus fuper imperitia

Ciniphibus mufcaz fuccefferunt , qua»

"f

fua ,animos excitavit inexpectato prodigio

rum copia volatu, & propofcide, imo &

morfu , linctüque foedo, non folüm demorfi

virga fuz paftoritize,quam proijci inhumum

juflus , verti ftatim vidit in colubrum , & ite-

homines, & jumenta moleílias, & dolores

rum de colubro in virge naturam,ac formam

fenséte, verüm G detrimenta etiam vefles ,

reverti, Rurfus manüs in finum fuum im-

& vaía , & quidquid pretiofi fulgebat in aue

miffione lepram mundavit ; imó & Nili flu-

lais ob maculas, quibus omnia coinquinárunt

minis undas fanguineos etiam ad nutum

intacta duntaxat relictà Geffenorum terrá,

transmutavit influ&us: tot igitur extimula«

Mulcarum incommodo pecorum fucceffic

tus ptodigiis, & hortamentis , Moyfes co-

lues, & (trages ; imó & inhumanis corporie

acto Procezrum Hebraorum concilio, cztit-

bus ulcera turgentia , que /Egyptios egregi&

que feniorum , expofitóque mandato (ibi à

torlerunr. — Et huic plaga pediffequa fuit

Numine per Angelum coelitàüs commiffo ,

alia é coelo in terras delapfa unà cum grandi-

baculique in viperam verfi, manüsque in fi*

ne inaudite magnitudinis , fulminibüsque ,

num immiffz leprá correpta ; X lue depulsá

ferale exitium in /Egyptum deferentibus: &

i

retraétee, ad Pharaonem Regern accedit , cui

huic procella locoftarum fucceffit innumera

differtiffimis verbis Dei mandatum de popu-

multitudo , qua campos , agros ,. fatáque

lo dimittendo exponit , ac Ifraelitarum omne

oinnia voravit : & poft locuítas denfiffimz .

tenebrz triduanz JE

nomen triduano itinere petit in Árabiz de-

gyptios omni deftitue-

fertum dimitti; Deo caelorum, terraeq; Con-

runt luce.

ditori;ac totius univer(i Moderatori illic jux-

. Hisce diverberatus Pharao plagis in*

66.

talegis praeícriptum litatutum : cumque ver-

ducias fibi dari fupplex depofcit adjecta [pon-

bis; & comi:ate nil poffet Moy(es impetra-

fione de populo exolvendo , ut detumuerit

re;cum potiüs Pharao graviter excandeícens;

plagarum fervor.

Orate Domiaum , ut

non tantüm Moyíem à fe repulerit, led & di-

auferat vanae à me , €$ d populo meoz . & di-

: ExM, 1,

riüs fevire coeperit in Hebrzos , quos adegit

mittam populum , ut facrificet Domino z

ad ítipulas , palleas , omnisque generis quis-

Moyfes veró càüm non ftuderec afilictioni

Pharaonis, fed fatageret ejus duriiem , &

quilias undique deferendas , fectásque luto

mifcendas , & iaterum peufum feveriüs prz-

pervicaciam emollire , & fle&tere; repofuit,

ftandum , inftantibus etiam operum Praefe-

coniiitue mibi , quando deprecer pro te , (cd

élis verberibus, loris , acflagris nudata terga

Pharao dixit cras : at (i tam grave , tánque

Ícindenribus : fed Moytes plagarum agmina

dirum non vaiet fupplicium tolerare, curia

€ontra obílinationis duritiem producit in

craitinum doloris mittit leaimentum ? fpon-

campum;& quidem innoxia fuére prima,quae

det Moyíes remedium przfentiffimum, &

Pharao in crattinum differt cruciatüs alexi«-

Moyíes exhibuic fpectacula , virgam enim

paftoritiam ante oculos Regisin ferpentem

pharmacum ? nimirum difítulit in futurum

«onvettit ; qui colubros Magorum incanta-

plagarum lenimentum , quia verebatur, ne

tionibus productos devoravit,

fi ceffaret tormentum , adimpletur promif«

é4.

Cümque Moyfíis virga Ptincipem non

fum: cümque anxio teneretur defiderio po-

fle&teret , plures, & quidem horreadas plagas

pulum detinendi ; has inter molefítiffimas

pertinacize objecit Pharaonis: Percuffit virgà

curas , ac intolerabiles plagas hzeret anceps ,

Nilifluenta, qua ftatim mutato colore fpif-

ftupétque con(ilij expers , ambigens nurmn da-

fum convería funtincruorem; cümque ejus

rius fit defiderij fu(tinere tormenta , quàm

plagarum pati fupplicia : ciimque optio ei

unda pifcibus ; ac crocodillis ene&tis putre-

fa&ta ad porum inhibilis effecta effet; JE-

daretur alterutrum proarbitrij (uivoluntate

gyptij fiti acriüs torquebantur, cüm hac pla-

eligendi , levius duxit , mitiüsque putavit

ga czteras quoque aquas lacuftres, fluvia.

plagarum fuftinere verbera ; quàm vehemen.

les , ac fontanas involveret,

Mox ijsdem in

tiffimi de(iderij pati cruciatus,

Non potuit

Nili fluctibus non tarn fanguine , quàm vere-

exaggeratiüs cruciatus exprimere , quibus

cundià ob Pharaonis pertinaciam rubentibus

defiderij anxietas cor dilacerat humanum ;

ranarum immianis gienitur mültitudo, qu&

appofité Ambrofius Áióro de Cain, 6f Abe[,

Gs !,-.

exiliens foras coaxatione, lue, fordibüsque

Cum debuerit in tanta pofitus neceffitate ro-

totum implevére/Ezyprum.Ranas fecuti funt

gare sut jam eraret , neque differret ; refpon-

Ciniphes, é corrupto telluris pulvere pro-

dit craflina die: inflexilis plagis , fupplicifse

t

udi: éftque genus animalculi minutiffimi

que defatigabatur marmorea Pharaonis duri«

ais inftru&ti , quod medio folet in a&re fu-

ties, fed cum retinendi populi anxio ürge«

Íípendi ingentis inftar nubisfolem abripien-

retur defiderio , premeretürque flammá ;

tis; süntque infe&ta, quaacriter vulnerant,

utriiisque doloris expertus acerbitatem , ma«

fanguinem exogunt: horum igitur animal.

luit plagatum torqueri doloribus,q-u'am

culorum examen , velut extenía nubes uni-

eruciatu dilaniari anxij

veríam obumbravit /Egyprum ; adeó ut cini«

defiderij.

hes aculeatis ftimulis corpora terebr

antes ,

Verani de Affetisóus Tom. li,

Hh 2

Di$:

$8 (244) 2$

3-&993'&&&&&&&&&&

g

—

Gocacddoeodacodscbeo

NOMC)N e(Jo *50*

N-/

gepdetstebdepededepd:

d peeeapde

*Qv

äæäææææääæäææ&ääæ

— DISSERTATIO XII

Proba fruftrantur defideria , Difi excufsà

feggitic adnitantur operibus infudarc,

£

': ,5. I.

/Dc/z'deriam

en femiza terra concredita noftri cäidzä' 5

Jf nllo. exco-

Ó

lantur labore. flerilefcunt , quovis defimta frad

l.

o wf

M

t

'Lurexs

virtutis

illecti

E.

N

Noh fiu't David dece

þtuä » quia invenit ,

L

774

.'ä;.

pulchritudine . defideri-

quem defideraverat :

-

P

Z

um in corde fovent ,

fecus Tponfa teftatur

ATA —

.

. ?* non potuiffe eum invenire.

(

f

eam enancifcendi , quó

Iu letiulo Cant.eap's.

? "

X u

- animüm exornent , mene

meo per nocles quefrus ,

quem diligit. ani-

E

s

f2

mas. quefroi ilum ,. & non inveni.

Sed

d

EU

Gs

P d

témque imbuant : vee

.

EL

- $-

-

AA rüm fi fiat ipfis obvium

cur Virgo caítitatis amans

?

fuíque fponfi

enixim appetens, eum non i

aliquid incommodi , at«

nvenit 5 càm

centur defides, velin ipfo veftibulo ab ejus

tamen David adulter eum repererit? An

affecutione , metüque fallaci deterriti vin-

quia occurrit Deus peccatori. refipifcenti 2

h

fed elongari inde ab innocentia fponíae

cere difficultatem non fatagunt , quá füblatà

non videtur fuo amori con

dulcem deguftent laboris fructum : hacque

gruum 5 «ur

igitur fponfz fruflrantur defideria ,

quee

iufa , cur ad ftudia virtutum pedes non mo-

veant , licét defideria promoveanr., crebritis-

in Davide fructum colligunt concupit

um ?

Harenttunc fu«

Quia nimirum non excuffit Íponfa.

fegni«

queconatum promittant,

tiem , quá defideria remorabantur :

[

Ípenfiinter objectos labores, quosfuftinere

I9

leciulo meo, ait

Jdetredlant 5 & virtutis honeflatem , quam

i per nodies quefrui , quem

enixim defiderant; fic defideriorum femina

d;'!igit 49

ULA mea: quefvi lum , & nom .

inveni ; in otio lecluli defi

ä

cctdis terre concredita nullis excultz labori-

deravit fpon» -

[

bus fterilefcunt fine fruclu 1 Seneca monens

Íuüm , cum Corp

oris membra

indul gerent

.quieti; & fegniüs queri

Ipl']i. 88*

Lucilium ait :2 424 cepifli &5 in iflo te vite

inccepit à Íponfa

babitu compone placidé , non molliter , ma.

Deus, proinde defideran

ti hau

d occuri;g-.

rus ; defiderium fuo adhzrendi

là mihi effe malo ; quám molliter, ' Defideria

acquirende. virtutis , quz animus conci-

ftulit fponfa in nodem. ,

cüm diem pro-

|

pit , & cor fovet , omni def(tituuntur fru-

dcgiffet ; & feguities eum q

Uxrendi, quem

q1

&u, fi de(idij , & fegnitiei gclu eà in flore

defiderabat , fruftravit defi

derivm in nodle,

Ó

*

Jn ldefiulo saeo pe

i

decoxerit.

noes eusfrui , aueg.s

2.

. .. Defideravera

t fp(;nfa corleftem &fuum

diligit. anima suea

quaffui iluz) , 505 ,

Qu

invent.

Qualivit í

olem

fponfum ; eümque & David concupierat ; fed

fuum in nocte,

10

ideóque ejus fuit fruftrata

iUbaïe E quia in

to

felicior (ané tuit David , quàm fponía in Deo

noctis feguitiem delata defi

quzrendo: fiquidem fponfa fruflratam fe fa-

deria corruerunt

qu

nullam allatura utilitatem,

W

tetur [uo defiderio, teftatur vota fua absque

ullo fructu cecidiffes cüm tamen David lz-

E converío David Deu

f

IUS OcCCa

m indagatue

3.

tüs ; G exultans fibimet gratuletur , quia

fum antevertit, lucis

utitur bene&.

]

fua fcopum defideria tetigerint ,. in quem

cio , folísque meridiani fuffra

lie

gia expofcit ;

collimaverant : fed quid caufze, quàd fponfa,

opémque quarit , cüm primü

m dies incipit

pl

quem enixim defideraverat, & anxié quarfie-

eluceicere : Pfal, 76,

In die tribulationis

fet

Iat, noninvenerit ; cüm David voti fui fue-

- mea Deum qz(.e]z'vi :

non expectavit folis oce

la

rit compos factus ? quia nimirum David ome«

cafum licét tribulati

pa

onum calieinibus obvos

nem ftatim excuffit fegnitiem , labores fupe«

lutus nocte detinere

tur eerumnarum ; fedad.

lpl

ravit, quibus potuiffet rerráhi abaffecutio«

eum confugit, c

dip

*

üm primüm zrumnis cit«

ne fummi illius Boni , quod enixim concu-

cumfeptus , moleft

i

Isq;exagitatuscaepit eum "

om

| i/al. 76

pierat , ait enim David,

la die tribula.

enixim defi

derare , tunc

enim omni disru«

Iub

tonis mea Demum exquifivi manibue meis

ptá cunclatione,

gn.l

omni excufsá fegnitie cce«

eele contra cum , C non fum deceptuu,

pit; quem defide

Iaverat, quzrere, — 7s Jje

lo

Veri

trí-

lity

x

4

Proba fruftrantur dcfidcrïa nifi þp'crii)us nectantur, 24'5-

eribulationis mea Deum. quafivi ;; ideóque

concepta defidetia: mi(i hanc fegnitiei. ru-

non inventus à fponía, invenitur fponfus à

biginem deterferimus laboris cote. hebe-

;

Davide, eó quia fponfa delibatis priüs hu-

tantur nofira defideria, neque luxurianti vi,

mane virtutis adminiculis defes in quaerene

tiorum fylvz refcindendze idonea fant,

$,

do;in no&tem diftulitfponfum quarere, &

1mó non folüm fegnities probanoflra

quidem cüm jaceretin leCto, & quieti. in-

corrumpit defideria , verüm & vitia fovety.

dulgeret : n letulo zeo per notles quafioi;

nec aliud eft negotium torpentis hominis,

u diligit anima mea , ideóque dilata,

-

quàm federe in foto , ofcitare in lecto , f&

& (uílrara defideria, quem quzrunt, non

volutare in cceno vitiorum, harere.in luto,

inveniunt: cüm Davidi quarenti flatim ob-

fenfui indulgere, vitio favere,& folius cor-

viaverit: quia illa otiofa in le&tulo . coepit

poriscommodis tludere,/ Spe&laculum rifu

quarere, & iíte flatim laboriofus in opere :

procul dubio , quàm plauíu dignius exhie

illa defiderii executionem in noctem diftu.

beret , qui enixim defiderans curfu in íla-

lit; hic ftatim cüm primüm capit dies illu-

dio certare, fimul cum zmulisad certa.

ceícere omni exeuífa fegnitie quafivit, nec

men defcenderet, & mox cateris omnibus

fuerunt ejus defideria fruflrataz invenit ifle,

toto pedum nifu currentibus, ipfe duntaxat

quia manibus ítrenuus , quia laboribus de-

pedetentim incederet, ac veluti grefín te-

ftudineo ambularet.

fatigatus: non invenit illa, quia fufpiriis de-

mnes fpeciaculum

fes , quia otio in lectulo fuo indulgens: non

facti íumus Deo, Angelis , & hominibusz

fruftrantur Davidis defideria , quia nec la,

Ípe&lantur noílra defideria , quibus nitimur

bori parcit . neque occafum preftolatur

1

ad «eleftem pattiamà Deo,& Angelis, qui

defundli diei ;;jut ad Deum,quem enixim de-

dum ípectant nil enixiàs expeclant, quàm

1.0 Cl

fiderat poffit accurrere: non obviavit fpon,

ut perniciflimo curfu feramur per ftadium

fus quzrentifponfze, quia per diem labori.

falutis, & comprehendamus bravium ; &

i

!

bus pepercit, & tantüm nocte, cüm corpo.

nihilominus torpefcunt de(ideria , labores

ris membrain lecto fomno femiíopita jace«

1

refugiunt, curfum detreótant,

rent, qu&rere coepit ; quem die defide

Qui excoffà inertiá proba ,^ quze con-

3.

Vetat,

j

l;

cipit dehderia , opere complet , frgzi/;s st C4vr. 25

4

Ita eft, humana defideria , quantumvis

£A preæ,bannu/dgyeær.*varum/ : qu'amotu ve«

proba, fuo fruftrantur truétu , nifi excullá

lox , & adcurium perniciffimus eft,

"Spon.

jf

fegnitie adnitantur operibus infudare; quod

fus dilectus, & electus é millibus ,

.proe

euim eít purpurz tinea; hoc probis defide-

ba, qua concipit deüideria non otio finit

:

l*

riis fegnities, quz fenfim íine fenfu ea ex-

marceícere , fed opere perficit; qui- enim

[

edit, & abíumit: fi otium occuper animum,

Ícgnis eft, & defes; - tam diffimilis eft Cds

,

A

defideriorum fortem in eodem poffidet, non

prez, quàm fimilis cochlez: illa falit;shec

—

ut ad pias fcaturiat functiones ,. fed ut infe-

n

repit; illa rapitur per juga montium , hzc

Yiciter atefcat non nt. vigeat virtutum ex-

]s

zadit humile folnm ;. illa faltat pereditiora

ercitiis , fed ut rigeat otii torpore: hinc o-

montium faftigia, hacdepreffas faidat vl«

!

mnis de(idiofus eít' etiam fibimet otiofus;

"

les; illa labori affuera, à cur(u vix defifüits

nec quidquam poteft de probis fuis, ac prae-

js

conceptis defideriis. boni prafumere , nec

hzc quieti addicta ita movetur, ac (i non

imoveatur, quia ut fcité Salomon Froverb,

I[-

Íperare; cum labores diffugiat 5 nec quid-

je

a6. fieut odiium wertitur án. cardine [fuo ,

quam grave pro fe fuftinere velit.

fíe piger ia leiulo fuo : oltium enim ita

$.

Utrilis non eftequus, f1 perpetuó de-

Vverütür, ut cum movetur , non Videatur

T

tineatur in flabulo , laginetur avená, fed

moveri: movetur.enim, quia vertitur; non

qui ad fudorem usque exércetur in arena :

movetur, quia eidem femper h&rct cardi-

O a ia

nonquz complicatis velis firmata anchoris li.

ni; nec loco dimovetur ;

ita homo íocors

torihzret navis, divitias fuo adfert hero; fed

aliqua qvidea praítat opera; itatamen ut.

quz fluctuantes zquoris tractus trajicit,cüm

operam perdat , quiaejus defideria, quam.

jt

veniis luclatur , undis exagitata decumanis:

vis proba fuo frütirantur fruclu ,. quatonus

*

non quz (tagnat falubris eft aqua , fed quze

operando ni] proficit, & tantüm fudat cüm

jugi fluit curfu ; rubiginem | contrahit, ac

manducat; a!get veró , cüim laborat,

]v

)

ls

hebetatur — qui femper vaginà claudirnr

Plures funt,qui virtutis acquirendze

$,

gladius; . cüm é converfo ad vulnera infli-

defiderium nutrien:es - inertis tamen otii

genda, hoftémque arcendum plurimum va.

torpefcunt defidiá, vitámque ita: partiun-

if

leat, quiízpe per aéra vibratur; fi enim

tur, ut virtuti nonnifi breviffima irnpendant

us

perízpeé vagina exeratur, argehti inítar

o

moment2, cum inertiz, G torpori . dies

Íplendet, imoó, & fulgurat folis luftratus ra-

dent fingulos, Sapit mültis, virtutüm de«

dio; cümreconditus femper in vagina exüto

d

fiderare ftudia, fed dolet exercere , qua ad

omni fplendore . rubigine fqualeat : quod

ejus ducunt affecutionem ;. fcité Caffiodo-

'«

rubigo gladio, hoc eft probis defideriis fe-

rus: Confiat jucundum e[fe verum bonarum 2

-'Udk'df,'

ï

gnities; e(t iquidem quadam rubigo, quze

faporem , & utilem ambitum laudis ,

[0

qtiía *^b.38,

non folüm virtutis obfufcat fplendorem ,.

petirur per augmenta virtutis: plures virtutis

1

veràm & ip(a corrodit , exeditque, ac poe-

concupifcunt honeftamenta, ne faporis amit-

n,itusabfumit proba, que fuerant mente

tant oblectameata ? Íed laboribus parcentes,

L

3

etié.

246

| I-Düïc'nätio XII.

otióque indulgentes , nonhï[ï ignaviz blan«

S, II..

diuntur, Etiam IHraeliticos populus cüm

in JEgypto famulitio, ac przdura compede

Ea non datur quies laudi , uiff

detineretur, terra promifüonisdeüderia&

- quam exantlati labores p

concepit ; & fovit, quinimo etiam per cre«

;fættjä-

bra fufpiría, quid animo volveret exteriüs

TIL,

prodebat,

Verüm licét anxiis fufpiriis tel-

9.

lurem exambirent Iíraelite promiffionis;

Equelaudi datur femper quies, quam.

quia tamen otio torpentes, ac defides, in-

vis olim de quiete, & fomno Lazari

certiores à Chriflo fa&ti . difcipuli

ertiffimz ignaviz eos Jofue infimulat in-

quiens; llsquequo marceris ignavia , &f mon

argumentum inde fumerent lztitize , ac fa-

lutis : Domine fi dormit , faluus erit ; nam Joag. 3.

sntratis ad poffdendam. terram s quam Do-

minus Deus patrum vefirorum dedit vobi?

dormitio Lazari otium non arguebat jacen-

tis, fed opus Magiftri refufcitantis ; &ideo

Anxié corde defiderant ex duro exire /E:

gypti famulitio, fed otio torpentes pedem

falutem fuit confecutus , & redivivus fur«

non movent profecturi ad promiffionis con-

rexit é fepulchro, quia Chriftus excuffo otio

cupitam tellurem : frigenttorpore, & z-

itineris fubivitlabores, & ad Lazarum pro.

fiuant defideriis ; marcent otio, & fufpi-

peravit : fcio lapidem é rupe labentem de-

rant corde; meditantug amzenam hzredi-

