dum rinäuuntznawram,

tiinorem /donarent explivatu, "Sed -Marti-

. Mdenim praftat vitium , ad :quod ex

;

I)[li.i- locor*

nus de Roa appofité ad rem moftram ait 7

immodico vinihauftu lubricum eft icer , ho«

Verbum benedicere duplicitet interpretari,

minem vitio vacantem , & à Deo averíum

hh.

ro Divinis laudibus depromendis ; & pro

fo:da metamorphofi inbeftiam commurat;

valedicere, feu difcedere, in quofenfa;cum

quia ut ait'David: ANon entellexit , «ompa- jalm, 49s

&qnes.4ï. Jacob Patriatgha ingreffus faiffet , ut Pha-

taonem falutaret ,. Denediclo Rege egreffua

ratus 'esl jumentis. infipientibus , €9 fimilia

fatciu eflillis : hinc Siracides Gap.4. ira-

esi fora; : nimirum cüm valedixiffez Regi ,

diiceifit ab ejus praefentia. — Timuit igitur

cundum 1eoni zquiparat ; D. Petrus depra- £5/2,» , cap,

'vatos vitijs inoliuis , & à bené ceeptisrefi« 2.

Jobus, neeius filij vino indulgentes,& epu-

lientes cani affimilat ad vomitum rever«

lis ingurgitati DEO benedixerint in-cordi-

tenti ?. Chriftus verfipellem Herodem pa» zuc. j5;

bus fuis, feu valedixerint Numini , féque

2

rem vulpi dicit, & ZZzrrb. 2 $.. Impios

et peccata ab iplo averterint, ideÓque :

quosque h«dos dicit ab ovibus feparandos,

Offerehat bolocaufla pro fmgulis, ue fort?

Et Zacharias loquens in períona DEI ait : Cap. t

peecavertut .. 8 benedixerint DEO dn cordi-

fuper hircos ( nimirum itmpuris libidinibus

éu« fuis, — " Tinuit pius Pater , ne ejus filij;

foentes ) vifirabo : hinc David enmxim gjju, 31,

dum iautiüs cohvivantur , ac liberalius in-

mos togat, ut per indulgentiam vitiorum

dulgent poculentis DEO benedicerent , feu

nolimus in bruta degeneres transmutari 2

valedicerent, quia immodicus vini hauítus

ANolite fieri . ficut equus,. & mulus , quibus

hominem à Deo avertit, & qui lauté jn con-

won eff antellecius , hoc eft nolite^ iracune

TA

vivijs vino utitur, facilé eodem abutitut ;

diz calcibus alios impetere; nolite per in-

domitam lafciviam mulierum formis ine

ac ,valedici; D£EO.

hiare, & adhinnire; nolite per effroenem

.S. V.

rabiem, ut canes aliorum honorem , fa-

mámque mordere: quia nullum eft anie

- Jaumodicus ii baufius uiam non

mal homine deteritis fi à DEO averfus, ae

hs

— (olim ad luxuriam emollit , verum eti-

deferta ratione ab humana defcifcat indoe

am lubricitatem invebit ad reliqua vitia.s,

le; ut enim docet Atiftoteles : — Sicur pev- Glot de pég |

quibus vine madidus bominem exuit 5

— & naturam induit. bruto«

fetlione fufcepta. optimum cuntlorum ani. "t2

malium efl bomo :/— ira fi alienus fíat À lege

YU.

pelfmum ei. oumium | animalium ,. ideo-

que impiifimum atque immanifimum aniw

39

U

Jàm noxius hominibus ïmmbdicus

mal efh fine virtute , G ad. libidinem , ei-

Q

' vini hauftus! quo valedicunt fummo

bationémque deterrimum.

bono, à quo fe avertunt , & à na-

)

Quód veró fit ebrietas putida vitio-

tura difcedentes hominis, in eam tranfeunt

Daniel, cap.

ecudum, obbrutefcentes:. fic Nabuchodo-

rum radix edifferit 8 Auguítinus ad fratres

Y,v. 12«

nofor, urhabetur in textu gr2co, quia otio

in.eremo , ubiait : Eórieras malorum eft serp, 33i

E

marcefcens in INimive:. Epulis vacavit cen-

smater , omnis luxurie foror,

Imo vini in

tum viginti diebus ? ita obbrutuit ; ucfuo.

dulgentia,vitium,& culpa,comites funt con«

tubernales , ut etiam efculentorum avidi-

rum abjurans Religionem Majorum vale«

dixerit DEO. Ultrix enim Nemefis,ne ho«

tas: adeó ut a&qué proni ad vitia fint, qui

$

»

GfCUs

Verani de Affciiibus Tem. M.

362

Dïfïerfä-tio

XVIL.

efculentis ac poculentis inhiant. —Hinc in-

Iägrediamur -pifdïnaä .Evang&licam;

34»

ter aulicos Regis Pharaonis illi duo obfer.

obfervemus jacentem bi multitudinem

vantür peccáffe, qui cibis , potibiisque laut?

languentium , aridorum, czcorum, clau.

parandis , ac oppiparé condiendis incubué-

dorum , omnique infirmitatum , morbo-

re

"ccidit , ut peccarent duo Eunucbi,pin -

rümque genere laborantium , cüm enim

6e7fe.[.c,4o.

cerna. Regis , & piflor. Pincerna poculen-

curandis eegritudinibus nullus in toto orbe

tis przerat, piftor efculentis; & inde con-

locus effet adeo aptus , ad hanc . pifcinam

jicimus infeparabiles comites effe ; gulam,

confluere confueverant, quotquot aliquo

& culpam, càm uterque deliquerit, — Qui

corporis morbo inficiebantur G — afflige-

enim ventri ingeüis cibis implendo dant o-

bantur, ut priftinze , -ejus beneficio, reíli.

tuerentut incolumitati,

. Pitcina haec tefte

peram, adeo proni funt ad vitia, ut vel

ipfa efculentorum pondera , quibus gravan-*

D. Joanne , vecatur. Betbfeida , íeu domus Cap. a.

tur, ad turpia prefertim feedz libidinis eos

paris. imó ut cenfet Salmeron Bethíeida

idem fonat ac.ac domus wenationis , do-

urgeant; ac petdifficile fit ; eos ad divino-

rum obfervantiam przceptorum reducete :

mus pifcationis ,. omus pecudum.

Ecce

Scimus Moy(em poít fuum & montis cacu-

ibi omnes confluunt infirmitates , ubi ob.

mine defcenfum ambas tabulas , in quibus

Íoniorum teperitur varietas , eículento-

lex divina exarata fuit digito DEI vivi

tum , ac poculentorum copia ;

ubi mul.

Xixodé 32,

unico jaCtu confregiffe, — Projecit de tmans

titudo efculentorum , ibi languentium tur-

tabulas , 69 confregit. eas 5 ícd cur tabulas

ba , infirmitatum feries, egritudinum mul«

Y

tam pracellenti characlere notatas, INumi-

tiplex numerus; & ibi egrotantium noíoe

mis fcripturá infignitas , digito DEI fan.

comium, ubi ingens, variüsque efculento-

Gificatas, G exaratas , integras non ferva-

£,

rum , ac poculentorum apparatus , qui &

vit; integritatem morum illà tabularum

fanitatem corrumpit corporis, & falotem

deflruit anima.

foafurus popule ? fi preecepta. divina fue-

Dicuntur peccáffe Pha-

yunt in ijsdem exarata, & digito DEI (cri-

raonis Pincerna, & Piftor, quia ad gulae

pia, cur illefas non fervavit tabulas , ut

prafentiam virtus definit , .

gratia evanee

inde difceret populus divina precepta non

Ícit, G ubi venter cibo repletur , & potu,

violare? nimirum projecit Moyles ambas ta«

virtutibus evacuatur animus , & vitijs co-

bulas,qua per plures diffiluerunt partes,quia

inquinatur, quiaut fcite Petrus Damianusz

ad montis radices populo obviavit lífraelis

Edacitas quedam eff fangutfuga y. cui due

gule incumbenti. delicijs.:

Sedit populua

funt filia luxuria , € ebrietas.

Sicut igicur

comedere , & bibere, — Katus fuperfluas effe

proprium eft fanguifuge corporis haurire

tabulas, eb quód populus potui indulge-

fanguinem ; ita edacitatis cordis exhauri-

L^b M. J

Nl

zct, & efui, eas confregit, quialegis ob-

re puritatem , quz vigor, & fanguis dici-

tur aninize.

fervantia nequeat cum indulgentia gula co.

Si quis immodico vini hau-

hzrere, pulchré S. Hieronymus contra Jo.

flui incipiat indulgere univerfam deflrit

: 5?5- LT

vinianum : Tot dierum labor unius bora [a«

virtutum aciem ?. Zott zaurum per — cir- gerem,g3-

euritate perit z.— [ciebat enum DEI. — fermo-

euitum. defiruxit cunélus exercitua. Cbal.oum X5«

nem non po[fe audire temulentos.

d«orum , qui erat. cum Principe militíe,

35

Ubi vinum immodice effun

ditur, l&x

Ubi feptuaginta Interpretes legunt: Oss-

;

tota perversé confunditur; ubi liberaliüs

nem murum Jerufaleu, defiruxit. exercitue

&Calices exiccantur , divina pracepta dilace.

Chaldsorum cum Princtpe coquorum ,. ubá

zantur; ubi fedentes epoto madent vino,

Gregorius Nazianzenus expendens textum

ä

fcdantur, ac merguntur, qua ad bonos

appofité ad rem noftram ait :

Coquorum

mores pertinent.

Pincerna, & Piftor Pha-

Princeps jure genter. afferitur , cui nimis

raonis vitiis fimul inquinabantur , & de-

um à coquis laboriofo opere fervitur : .ex-

ä

preffi animi laborabant moerore. — Sed, fi

ercitus igitur Coquornm eft, qui totum

L

tam acriter affli&tio animum diftorquebat,

murum Ífolo zquat , feu virtutes diffipat

cur etiam morbis non dilcruciantur cor-

animg ; quia ubi venter cibo, & potu fuf-

poris? przfertim cüm ebrietas plures. in-

farcinatur , tametfi anima tot affulferit

E

vehat fecum morbos, quibus corpus mife-

virtutum nitoribus , quot codlum fideri«

ü

bus, ftatim totum corrvuit

xé vel torquetur, vel languet? Prodeunt

fpiritualg «di-

enim ab ebrietate concreti, tenacésque va.

ficium,

4i RWI.L;. À

pores cerebrum obfidentes, caput crudeli.

Nec mirum fi cibi, potüsque mini-

3j*

ter affligentes , dolores excitantes ; an

fterium pincernam , & piftorem - infecerit,

f

non phrenefis periculofifima ; cruditas exi-

cüm & toti orbi una gula ruinam induxerir,

V

'tialis, calculi excruciantes, inflammatio-

fcité S. Ambrofius ait:

" dam per efcam pa« , feria 6s

nes abfumentes , di(tillatones affligentes ,

»adifum perdidit.

?

Efau per lentem bouorem poft.x. do-

d

apoplexiz interficientes & aliz egritudi-

primatás amifit, Tudas per buccellam Apoffo. minic.qua«

9.

nes foetus in humano corpore funt. ebrie-

latás [ublime depofuit: ex quo enim buccel[a , 4'^£-

tatis ? cur igitur Pincerna, & Pilftor ani-

fi

fpfit non jam Apoffolucepit effe, fed prodi.

mi tantüm recenfentur morbis laborare, &

tor. Momotdit gula primi parentiis pomum

K

-

Qi

non corporis ?

in Para;?ifq ei interdictum, ícd. morfus fuit,

Q

per

i

Ebrietas Verrgïgïnoxfa Charybdis fügïenda,ne virtusnaufragetut.363

h

per quem mors ingreffa eít humanum ge-

uando . fedebamwu /itperhollm' cArnIMILS,

mus, Gteadem gula, cui Adam indullit, in

Q voraciífimam craffioris plebis ingluviem ! £?2 1f

omnes milertas orbem totum ptracipirem

que ut pecora montium viretis , cacabis

incumbebat - carne . ebullientibus.

O fo»

egit, Fuit gula pyxis illa Pandore , € qua

innumcrorum (Íícelerum ,

tum morborum

dam voracitatem ! que ut. porci luto, fo-

.

portenta, fupplicia , fames, bella, peftes;

veisque coenofis, in cacabis volutabatur.

s

Calamitates,arumnz Omnmes proruperunt.

veré Hieronymus ait:. Cor babet in ventre

In Matzbg

"

* Moríus fuit, qui nos paradiio exclufit, &

gulofus ,' lafciuw . in libidine , cupidus ia

.án vallem ,detrufit. lachrymarum , in mare

lucro, avarus im auro.

Excors populus

&qué procellofum , ac amarum ejecit, ubi

tot prodigiorum, beneficiorimque Numi-

& luétantes venti, & zítuantesfluétus, &

nis oblitus retrofpexit. /Egyptum , neque

z

quoudiana audiuntur náufragia. — Eít gula

flagella caravit, nec vincula timuit , dume

. Vomica illa, in qua pravarum cupiditatum,

modo fuper ollas federet carnium , ac gulze

cdarümque cogitauonum purulentia ebul,

iadulgeret delicijs: & ut Hugo ait : DEO

Ia Clauff |

li? ex hoc esnim camino- foede ejectantur

ventri templum eidem erat coquina . altare

libidinis icintille : & quam meruit Adam

men[a: mintliri coqui: immolate pecudes,

ponam, eó quia gule indulferit , eandem

cotle carnesz fum éncenforum , nidor cu-

in orines diffudit polleros ; nimirum — luit

dine : fragrantsa tburis,odor ferculorum.

in authore polteritas, &

. Fattidivit popuius manna coelo dela-

IZ

quod unus dglira.

"vit, plectuntur finguli,

pfum, copítque eiurire carnes in ollis /E-

36.

Quis eat inficias, effe gulam vitiorum

gyptijs ebullientes, piíces, & ailia . Mem-

foccidiffimum fontem , exitij hominum ori-

phitica concupifcere : -neque absque fedi«

G. 37,

ginem, omnísque fupplicij initium: hinc

tione hac populus petijt efculenta ,' qui«

Ecclelialtcus monet: Noli avidus effe in om-

bus confueveratin /Egypto gulee, & ventri

yi epulatione , & ne effundas te [«per omnem

indalgere, Sed irritatus Deus . miniflerio

venti. vehementiüus flantis immeníam cotur«

£fcam non atcet nosà cibo, & potu, íed

ab immodico. utriusque. ufu , íeu potiüs

nicum copiam laté per caftra effudit , quae

abufu ,. eft enim cibus neceffarius , ut vires

volatu: defatigatz, viribus fracla , nullo

rcficiantur, natura langueícens initaure-

negotio converrebantur magis, quàm in cue

tur: eít potus neceflarius, ut fitis ardoe

mulum colligerentur, Nimirum é veítigio

ï

res extinguantur , cibi in ftomachuni deve-

gulam fecuta eft poeaa promerita; cüm enim

hantur; ied immodicus' vini hauitus , ac

ingluvies ifaginatur pennatà przdá ; mots

inordinatus ad fercula appetitus damnatur;

unà cum cibo deglutitur ; pluribus homi-

Lib,50, Mo- Ícité D. Gregorius ; Non cibus, fed apperius

num millibus per id, quo vitam gülofiüs

ä

ral,

dn vitio eil ,. unde 66 . lautiores csbos— fine

confervatam vellenté vita extürbatis: ubá.

- €ulpa plerumque . [umumus ,. & — abjeciiores

enim epulum quafierunt ,. ibi tumulum in«

pon fine reatu confcsentia. deguflamus. Plu-

venerunt, quem ne pofleri ignorarent ftudi&

Zes iunt, qui Éiau imitantes primatüs di-

facer hiftoricus epitaphium | hoc infcripit z

n gl

l) lj

. gnitacem lenticulá , -eu abjecto divendunt

Sepulcbra bec funt, concupifcentie: offa bic

€ibo , íeu divinam amittunt gratiam , non

jacent. eorum ,. qui. flare f[obri ne[cierunt,

L

fine reatu conicientiz ;

pultem ea. condis

Quiàm gravia infert gula hominibusdamna

[

tione jacobus Elau fratri conceffit ,- ut fibi

quàm prompteé juftas Dei excitat iras! quàm

efficaciter divina accer(it flagella ! adbuc care

prarogativam cederet natalem , & hic gu.

dae indulgens unà cum vili lenticuia decoxit

ues erant in deniibus eorum : & ecce Domie

Principatum familie ; digniratem | Sacer-

nus percuffit populum plagá magná nimis ?

V

dotij, opimiorem paterng hzreditaris

Quot ptopter crapulam | etiamnum faed

e

Nun, vy.-

.portionem , & quidquid bonorum cum fau-

pereunt. Suum fibi fepulchrum gula feme

Quàm

Íla patris precatione neclebatur.

perfuit; hinc minatur gulofis Corinthijs

noxia femper fuit hominibus gule indul-

Paulus z. ad.. Gorinth. 6.. Efca ventri , &

gentia! cüm & totum humanum , genus

venter efeis s

DEUS autem. & byac, &

pr&ceps in ruinam egerit, & totum virtu-

bas defiruet : namuttumque vertetur infor-

tum nitorem extinxerit , opusque Dei in

des, & Chryloftomus ait :

Veutrem acce- Homil.10,ag

homine deftruxerit, undefcribit Apoftolus

pifls ut mutriae , nonut diffeutas ? ut dlli do.. Fbilipp,

i ;44 Rom,Y4o

mineris , non ut Dominum babeasz ut.— zb

Noli propter efcam defiruere opia Dei , ubi

Augultinus fubdit $ Nom» propter porcum.»,

inferviat ad cateras partes alendas, non ut

L

féd. propter pomum mortem primus bomo in-

eu illi feruias, wt fimes trau[ilies, — Non tot

qexit z 6 Efau primatum [uum non pro«

malorum caufa efl mare fuos fuperave[Jum

pier gallinam ,. fed propter lenticulam per-

£erminos , quot. Uenter corpori , G anima

nosira.

[

( f?f"" h

didit,

yf i dn

Non vini, epulique abufus corpori tan-

39.

$7-

Tunc poft Gccum Erythrzi maris tran--

gint n

fitum in plures líraelis. populus feditiones

tüm elt noxius, .fed & animze exirialis,/eZie

nj

Exedi ',52', t

pervicax furrexit immemor beneficiorum;

populus, manducare , 68 bibere, &5 furrexes

quz munifica largitate à Deo — fuiceperat ,

runt dudere , nimirum hauítui vini pediffe.

.

cüm primüm ccpit gulz. deliciJs inhiare

9

qua ett voluptas, quia amica Veneri fempet,

A22

gulg

J Ferani d:dj&ä&'bla .?"W?JJI;

364

Diiïc:tatio .XVH.

fesguden AdIN- AUibuim i dielivn

£ula fuit, & ficut fine Cem;e., & Bacho

Venus friget, ita faturitas eam fovet; quia

ex diuturno otio manum capulo exafperarig

pf

«um corpus in refe&tionis déle&tatione re-

& membra voluptatibus affueta labores re-

».

folvitur, concupifcentia libidinis ejacula-

fpuere caftrorum,

&'Uqh

Hoc idem eti

4i»

tur fomenta: & qui ferculorum volupta-

am Chriftiane militise

tem coércere nefciunt, nonnifi luctuofum

pugiles fibi propofuerunt , & licét afperio«

43'

expe&tant exitium. — ezfdbuc efca erant $n

ris vitze inflituto ad pugnas contra. mundi

ere ipforum , & ira Dei afcendit fuper eos ;

voluptatesíe accinxerint, adhuc earumdem

£falu77. wndeS.Gregorius 1 $. moral. c.10. szajoris,

prafeníére fomenta ; talis fuit S. Hieronye

ait, iracundie cau[a eff , cüm & boc tribuitur,

mus, qui fummas virtutes;jut excoleret, in

quod mal? defideratur : quia & bocquoque.s

valtam feceffit folitudinem , & abdicatis à

obrinutt , quod .D£O molente | concupivit,

fe omnium voluptatum illecebris , gulae-

Dum decumani fpumant lebetes , immanes

que lenociniis folà frigidà fitis extinxit are

dores, jugique jejunio fpiritum enutrivit

.ebulliunt cacabi, ferculorum luxu gravatae

ingemifcunt meníz,

Dumgeneris omnis

vegetiorem,

Quamvis ab hominum fre«

hii

dàpibus gulz facrificatur, vitijs, & praefet-

quentiis fejun&lus , & Eremi folitarius in-

tin concupifcentie infervitur ; ubi enim

cola, adhuc fibi vifus eft illecebrarum, vi«

gula uiumphat, ibi univerfía vitia tripue

tiorümque diícrimina non declináfíe , aje»

diam. k

bat enim.

'O quoties in illa vaíta eremi

R

folitudine, qu& exufta folis ardoribus,her-

, g. VI.

ridum Monachis przbet habitaculum pus

tabam Romanis intereffe deliciis ! fedebam

d

Jnbiantes gula .delicis , witis

*

folus, quia amaritudine repletus eram.

Horrebant facco. membra deformia, &

promptias confociantur - quia. libido

Íqualida cutis fitum ZEthiopiez carnis .ob-

pafcitur conoivijs ,- incenduur vino,

& inflammatur ebrietate.

duxerat,

Quotidie lacrymz ,. quotidie

luctus, quotidie gemitus: . & fi quando

49 — Q Ervo domus fue regimen cóncrediderat

repugnantem fomnus imminens oppreffif-

— herus Evangelicus alió abiturus, ve-

fec , nuda humo vix harentia membra cól-

a, h.

i,

rüm abfente Domino fervss cepit cou-

lidebam. Ille igitur ego fcorpionum tan«

tüm focius , ac ferarum ; fzpe choris intee

férvos percutere , & ancillas , & comedere,

T NAUN

€5 bibere , &6 incbriari , (cd undénam tanta

reram puellarum.

Pallebant ora jejuniis ,

fiducia in abfentem Herum , cujus non ti-

& mens defideriis aítuabat.

In frigido

meretiram; G íavities in percuffos con-

corpore, & ante hominem fuum in carne

premortua fola libidinum incendia bullies

fervós, diverberatasancillas? quiaguleine

dulüt: cepit comedere, bibere, & inebriari,

bant.

Itaque omni humano auxilio deftie

án (evitiem (tatim, acreliqua ícelera erupit.

tutus ad JESU jacebam pedes, rigabamla.

Quamdiu Deus orbem condidit facultatem

crimis , crine tergebam , & rep*ugnantem*k

&omedendi non dedit :

ubi veró ad vefcen-

catnem hebdomadarum inediá fubjugabam,

dum poteftatem prabuità fuis ceflavit iple

Memini , me clamantem diém crebró jun-

operibus, quafiadcibi prafentiam, & po.

xiffe cum nocte;. nec priüs à pectoris cef-

tüs languefcat virtus ; ceffent bona opera&

faffe verberibus ,, quàm rediret domino ime

De VWrginst,

ad vitia via emolliatur; pulchré Cyrillus

perante tranquillitas, — Ita fcribit S.Hiero-

fe(r'var;ïn—

Alexandrinus : ANolite. conqueri de sufirmi-

nymus 4d Euftocbium.

zatibus carnié , tu das flimulos carni tue,tu

Quód fi tamrigidus eremi cultor,tam

4*

ip[am adver[ia [piritum tuum armas, & po-

emaciatus jejunijs ; uftus,aífatisque /Ethio-

£entem facis , cum eam carnibia [atias , &

pici folis urente zeftu ; ardente fiti exficca-

tus, cilicino facco horridus , cutis fquae

üb'xu&.

«d illecebras nutris : nimirumgula vitia nu-

[1773

trit, concupifcentiatn fovet ; quia pafcitur

lore deformis ; pane amaritudinis languie

libido conviviis, incenditur vino , inflam.

dus, imbre lacrymarum madidus , hic fo»

4j,

matur ebrietate; gule delicijs quidifluunt.

litudinis incola , tantam fuit.luctam paf-

vitijs promptiüs confociantur; profternen-

fus: quomodo lenocinantis concupifcens

dz, vel prorfus abigenda funt hz foeda vo-

ti , [carnisque tillecebras is erit. declina*

lebllö. t

luptates, quelicét unà cum vini hauftu

turus, qui comeffationibus, fympofiis; ac

"u num.lG.

fluant in ftomachum 3. tyrannidem tamen

ebrietatibus adjicit fementa; & eó va]idio-

exercent ,. faeviüntque in caput.,

Si quis

ra, quó vini lubricitate ad vitia omnia

Íciat, quàm fit ardua virtutis palaflra, ap-

viam emolliunt ? prefertim ad libidinum

Lil. v; $

prehendet nil molle, delicatum mihil ibi

foeditates, quia üt ait S.Ambrofius: Pa/ci«

admitti.

Terrenz qui funt militiz adíciti,

tur libida cenvivijs , mutritur delicijs , vina

parit,

Sicut

ut faciliüs ad vi&toriam inítruantur labori-

snceuditur , ebrietate flammatur,

Venus fua ab aquis fingitur natalia traxiffe;

bus priüs, fundendísque fudoribus , quam

fanguini effudendo affuefcunt ; fciunt, cot-

credasà vino impuras quas excitat flam-

mas

elicere : abundé vinum vitiorum

pus delicatá indutum tunicà onus non fu-

ftinere lorice ; caput fubtili opertum fc«

fomenta fuppeditat ; & id caufz cur Ece

clefias -

.. dR - uamui o - YEEE um . EMAh»- —^ SAL o

Ebrietàs vertiginofa chary bdis fupienda;ne virtüs naufragetür 36g

"

cleüanes animumà vino » c&terisque de* — ad omnia vitia*';x"'ölicï'tat. Hinc Chriftusin- .

licijsabducendum cenfuit, ut fapientiz fta-

terrogans infeffum à malo doemone , 4wod Matei Yi

Jicclef. , , dio vacate quispoffit. ^ Cogitavi in cordes

tibi eff nomen ? prompté interroganti facis-

uwo d.

wmeo abfirabere à vino carnem meam , ut 4« —— fecit cacodoemon, inquiens : Legto mibief

i

l

^

uimum meum transferrem ad [apientiam,

uomen ,quia multi fumus, — loc idem res-

43*

Non melatet , motis apud Perías fuiffe

ponderet interrogata ebrietas? mihi nomen

de rebus in republica maximi ponderis ia

eftLegio , quia innumeros mecum comiteg

convivijs inter pocula coníultáffe 5 veróm

traho , omnis vitiorüm exercitus me comie

non dandum ip(is culpzerat , cum íeveriffi-

tatur , Thihique patet , pediffeque me omnes.

mis legibus confueverint in ebrietatem ani-

turpitudines fequuntut.

Obtundebat. ca-

madvertere ; proinde (atis tunc cautum erat;

codoimon importuniffimis illecebris homi«

ne quis immodico maderet vino, &à ratione

nem quempiam aliàs ftudio addictam virtu-

exorbitaret.

Caxerum confilijs de rebus

tis, cui crebró fuggerere per frequentes a«

magni momenti capiendis ineptam effe te*

gitatz mentis cogitationes confueverat ; aut

.Iag!ffoþhkeg-

mulentiam prudenter apud Plutarchum edo-

vicini conjugem in tuos amores pertrahe ;

cuit Latychides ; interrogatus enim cur Spar-

aut ejus occide marirum; . velvino ad jücun«

tiata tam parcé vino utereptur , reípondiffe

dam ebrietatem te fubmerge : non enim à

fertur: se pronoba alij confultent , fed nos

me pacem impetrabis ullam , donec unum ex

pouiss pro aljs : ceufuit enim ineptam te-

tribus, ad quz daturoptio , elcgeris : diur

*

mulentiam confili

]

:

reluctatus reítitit perniciofis hisce fuggeftio«

dis,

$ dc, republica inltituen«

nibus ; tàndem in vota defleclens cacodce-

«t

Rempublicam , qui admini(trant, in-

monis vino maduit , cui dulcem usque ad

i

idonei funt negotijs vino dediti rité inititué-

ebrietatem foedé fuccubuit ; verüm quia una

dis; folet freto ventis plerumque concito

ebrietas reliqua folet flagitia accerfere , vi-

*

*

Respublica pariari

n non ineptus foret

cini etiam corrupit uxorem , & foeminze

nauclerus, qui vino crebriüs , quàm flu&ti-

etiam maritum fuftulit,

bus obrutus ,. fzviente in mare procella , ad

Sed horror aures pulfat , fimülque ani«

46«

navis clavum federet ?. appofité Clemens A-

mum à vini ab(lertec omni indulgentia , fi

qub. s. Pa.

lexandrinus vini temulentiam oceani furijs

recenfeam , quid Hippone obtigerit, cum

d

fimilem dixit ; corpus enim decumanis vini

D. Auguftinus illius ecclefiz infulas modé- $5555

— fluctibus obrutum. inílar mavis demerfz

raretur ; ad quod audiendum Hipponis po« frars i

imum fubit dedecoris: .nauclerus inbumani

; pulum in concionem acciri voluit, |Ait Au, 9Yée zi

iQ.

corporis navi mens eft quz fi turgido te-

guftinus, | Cyrillus czvis weffer filium babe.

£nulentize fluCtu circumagatur , tamdiu in

at , ut nofis , unicum ,quem perdità dlige-

cacis illis nubibus, ac foedis , fumidisque ha*

bat, G ddeó d vitijs minimócodrcebas. — Fge

litibus ex nacante falernis ftomacho , veluti

lius bac. Patris. indulgentia pejftmd ufia ,

&vaporario fur(um in caput exilientibuscz-

vüebat in omne genus fcelevum. — Tamnota

€utit, usüque clavi, feu rationis deftituta ,

vobhs vectto j fed non refert ,. vecentiffima

euróque urgente lenocinantis concupilcen-

Jf4Ua public narrare non erubefto ,"ut fit im

tiz in libidinum fcopulos facilé impingit ad

omuem Uitam , quodvos Avittgs y ac ebries

callitatis naufragium.

ldeo duo Eunuchi

tate. abflerreat.

llle ipfe Cyrilli filius bae

. Regis Pharaonis Pincerna , & Piítor Gezef,

ypja die de vino ebrius matrem gravidamnas

k gints d

.I"W?h

£, 40; dicuntur peccáffe , quia cum przfide-

quirer oppreffé , patrem occidit , smam fa«

rent convivijs,vitijs promptiüs indulsére ; à

vorum vitiare woluit , duas mortiferà ul«

h

libidine vix poterant abítinere, cum ferculo-

sueravit, Quot horrenda ícelera , quot nee

rum vacarent opulenticze

v

*

pafcitur. libido

fanda flagitia tina pettraxit ad fe ebrietas t

convivijs , incenditur vino , flammatur eb-

omnia vitia una excitat ebrietas , & pra-

ZYáb.t1,4o

p*eit.

rietate ,. ait D. Ambrofius.

fertim luxuriam, rixas , altercationes, diffie

Non fola virtus naufraga in vino perit,

dia, pugnas, cede:: & non Íolüm alijs ;

4j

Íed plerimqueipfavita. Simonemfratrem

fed & fibi indulgenti eff noxia : étenim vel

-

Jude Machabzi ad. convivium invitaverat

infuum authorer (zvire incepit , cüm pri-

Rex Ptolomzus ; fed ut cum vino faagui*

müm expreffum ex tacemis vinum haufit s

Macbab, €, nem funderet.

Cum inebriatus effet Simon,

primus , qui vineam plantavit , uvásque

16. nume16- E& fl ejus, furrexit Ptolomaus cum fwis , &

expreffit, vinimque elicuit, fuit No&, qui

fumpferunt avma , €8 intrauerunt in convi-

omnium prifnus coepit vinum bibere , cüm

vium, U occiderunt eum , &5 duos filios ejut,

antea uvz efui potiüs defervirent, quàm po-

Indulfit vino , fed in exficcatiscalicibus vita»

tui; G primus ornium vini recensexpreffi

lis hümor aruit ; merum'haufit, fed vitam

ATE E

illectus dulcedine in ebrietatem incidit , &

pæïlïfz

exhaufit , ut fcias vino infidias parari eequé

. pofttot centurias annorum ebrius ,' ac nu«

Tnenti, ac ventri, cum totus homo immo-

datus à fuomet filio itrifus eft,^ ^ Lothus

dico hauftu. fluctuans naufragetur ,. ac pe-

Deo. amicitià devinctus, à Sodoms ille-

teat, Menti infidiasapparat, quia vitiaac-

cebris invitus , ad geminum inceftum afy

cerfit , quae fovet ; libidinem accendit, quam.

ebrietate impulfus fuit; & quem non vice«

alit ; mentis czcitatem offundit , quam in-

runt voluptates Sodom:e , una profltravie

vchit 5 voluntatis lubricitatem inducit, quam.

temulentia , & vinum , «uju

s fluxibilitag

42j

Q,a

1

Differtatio XVII,

366

lubricam ad vitiaomniaviam emollit. Sam«

munis, ut quemab efcäs ; potxïquä ab(tinens

fon licét gloriofam. de victis , fugatísque

tem videris , innocentem animo probes.

Philifthzis victoriam detulerit , leonem fe-

Colleítis aliger Angelus parentibus Samfonis

rocientem dilaniaverit , ac fortitudine ca-

nuntiat futurum ipfis filium.

Ob fauftiffie

/

teris antecelleret hominibus ; vino vincitur,

mum Nunrium letiriá cumulati , gaudio

& mero madidus à Dalila hoftibus extra*

perfuli, cocleftem Nuntium, tefferam datu-

ditur , à quibus vincitur,

ri gratitudinis , ad prandium gratiose invi*

4'7e

gudic. Y2

Holophernes licét tertori effet Judeis,

tant.

Faciamus tibi badum de capreis , cui

metendísque palmis , ac in bello viétorijs

QV 1je

re[pondit Angelus : fi me cogis , mon come-

affueviffet , temulentus non victotiam tan-

dam , íed f1 Angelus perfonam juvenis ine

tüm , G exercitum , fed G caput fuum per-

duit, cur non comedit perinde , ac cres illi

didit , & tunc vitam extinxit , cüm vino

in. Abrahe domo ? Refpondet Abulenfis ;

indul(it,

af'lli/; . &f.

[obi filij, dum poculis, & con-

expendens praztactum textum, 4t£4 finon.s

viviJs vacant corruentis domüs fepeliuntut

omederet , cogno[ceretur effe Angelus. VO

ruinis.

Herodes , tunc cecutijt , damna-

luit itáque agnoíci, acut Angelus reputari,

IH

vit innocentem , cümvino madensjuffit ca-

A& nullo alio evidentiore íigno angelicam

put Joannis Baptiftee amputari,

Balthafar

potuit indolem exprimere, quàm per abfli«

altimus Babyloniorum Rex , dum conviva-

anentiam à fibi oblatis ferculis,

tur, meróque fe onerat , liberaliüsque vi-

Moribus igitur quotquot fludent Án-

49.

no indulget, manum videt mortis fenten-

eelicis , convivia fugiant , edacitatem ex-

|

Xiam ad parietem Ícribentem , G. proxima

horreant , vinumque faítidiant , tunc moe

mocle Regnum perdidit ,

vitam amifit.

res quis induit Angelicos, cüm abítinentig

. Quin purpuratus in evangelio heluo .quo.

amans, legesobfervat fobrietatis , abomni

tidianis faginatus epulis , quia immodico

cavet temulenta, qua vitium eft pree ca-

pluries maduit.vino ; arfit poítea fepultus

teris periculofiffimum , cüm huic uni vitio

apud inferos gehennalibus flampis, ubinee

proprium fitin pericolum certum , ac ine-

queaqua guttulafn à Lazaro impetrat, Ecce

luctabile eternz mortis conjicere: fiquidem

. «quot malorum eft foecunda mater 'ebrietas ,

inufureliquorum vitiorum, cüm mors ad.

$g. pl

&üm honeftamenta virtutum feedé deturpet,

lt Nmþo

eít, ingemifcimus , & de noxis dolemus ,

**

, vitia accerfat , libidinem accendat , & vitam

nósque poenitet patrati flagitij : fed homo

ipfam adimat ? quamvis mala alía aliquid

temulentus vino merfus , ebrietate obrutus,

femper adferant detrimenti , una ebrietas

nec posnitentiz eft capax , neque facramen-

omnia fecum damna pertrahit, ut fcité no*

tis recipiendis eftaptus ?. nihil doloris de pa*

ib ; d« tat Ambrofius, inquiens: Dzver/a fingulis

tratis concipit peccatis ; coelum non videt,

Jfaac dv a- peccatoribus mala eveniumt , temulentis

gima cap. 3. 0ninia.s,

:

Deum non recolit, fe ipfum non agnofcit ,

fed veluti brutum animal rationis expers ,

494

Id femper exploratum fuit , eum qui

ventri tantüm addiétus , menti nil adjicits

affuefcit Bacho favere , Venerem etiam fo-

quo refipifcat, G pluribus fit etiam corpo-

vere : vixque poffet receníeri unus in orbe ,

ris incommodis obnoxius : fiquidem ab una

qui temulentiz obnoxius feedis non fuerit

temulentia oriuntur gravedines capitis, di-

Jibidinibus temeratus : temulentia fiquidem,

ftillationes moleftz , apoplexiz lethales ,

h

& luxuria comites funt contubernales ,. fe

nervorum fiderationes , mentis , & oculo-

mnutuó fovent , pari incedunt paffu , ut vix

rum vertigines , frequentes lapfus , repenz

giffocientur. . Hinc Sapieris Proverb. cap.

tina vulnera, infirmitates preproperz, &

20.

Luxuriofa res vinum , 6 tumultuofa

tandem morsipía praematura : & cüm fui,

ebrietas : quicunque bís deleiatur , non.s

& mentis fit temulentus impos, neque ad

0

erit fapiens , multó minüscaftus; fiquidem

Deum fe convertit , nec ad coelum oculos

temulentus fimul , & caítus niger eít Cyg-

elevat , nec de noxis dolet, necveniam po-

nus, corvus candidus ; /Ethiops albus; nix

fcit, & perinde ac faxum omni deftitutum

nigra, mufca alba: hinc Apoflolus monens

fenfu , absque ullo rationis ufu deorfum ad

€2).5.215. Ephefiosait, — Nolsze inebriari vino , in quo

tartara delabitur : eít enim ebrietas letha-

esl luxuria, quia nimirum temulentia con*

lis noxa, qua: hominem morti condemnat ,

cupiícentiam excitat ; concupifcentia libie

tenebris infordefcit;ac aternis deftinat igni»

dinem movet; libido luxuriam accendit ;

bus torquendum..

& luxuriaflammas eructat , quibus virtutes

Vitiorum igitur perniciofiffimum eft

$o

omnes cinerefcunt : appofité Hieronymus

ebrietas , qua lumen extinguit rationis ,

dnenp, Y.ad ait ? Ubicunque faturitas , & ebrietas , ibi

ejis ufum adimit, & porcorum gregibus

Tit. && eMff. libido dominatur.

Nunguam ego ebrium.s

83.4d Ocea.

homines adjicit temulentiá obrutos , quos

wND,

putabocastum , qui etfivino confopitus dar-

omnium fceditate coinquinat vitiorum. Pu»

miyerit, tamen poitir| peccare per vinum s.

deat hominem immodico madere vino , ac

Venter »ero efiuaus defpumat in libidinem.

temulentià mergi, cüm & numero excluda.

Dicat quique , quod volet , ego loquor con-

!

datur hominum , & brutisadícifícatur, Imà

feientiam meam s. fcio mibi abflinentiam ,

funt etiam. ebrij ezteris ludibrio homini,

& nocuiffe intermiffam , & profuiffe repetia

bus , G praíertim Turcis , quorum unus

gt ,Solg. fobrietas à vitijs adeó eít im«

Baílacum temulentiam Chriftianorum Con-

iïa.n- i

ä

^

Y : A ia sl

d

-

Ebrietas *ifei*tigïnofa chatybdïs fugïenää ,nevirtus naufrageu.367

— flantinepoli ludibrio , ac rifui vellet exhi-

cymba ebrietate,veluti ingentibus flu&ibus ,

bere , quem propterea à potu vini abfter-

1

undisque decumanis demergitur , ac in proe

reret,germanos quosdam , quos captivose

fundum rapitur , ut pulchre innuit S. Pete serp 47; de

- bello Hungarico lecum dixerat , ita ad fui

