convertitur^, qui fecurim ad radicem po-

resrationis ad coércendos inordinatos impe«

nit, & ipfas minutiffimas vitiorum fibras

tus concupifcentize teflantur decantata plu-

amputat , eliminat ab anima , & propriee

ries exempla Samfonis , Salomonis, & Da-

memor fragilitatis omnes decdlinat fe aver-

vidis , qui miferé fuccubuerunt concupie

&endi à Deo occafiones,

Ácentiz affultui , tametfi primus fortitudine,

fecundus fapientià cateris pracelluerit ho-

$. V,

minibus , & tertius ad fortitudinem ; AX

fapientiam etíam fanélitatem , & pictatem

Qno vvetiti pomi morfu utrumque

adjunxerit plané fingularem,

Teítantur

omnes hiftoriz , quà facrz , quà profanz

portionis inferioris appetitum . concupi-

referentes, plurimos tam ingenti turpiffima -

fabilem , & irafcibilem |Protoparentes le-

thaliter [auciórunt 5 quia Gule non,

rum voluptatum conflagráífe incendío , ut

;;f

quafi ad infaniam ada&li fuerint,

Teílan-

fugerunt oblecamenta.s.

tur inlolentes libidinum adinventiones ; qui»

á2i

,Erinde ac homo ex anima conftat , &

bus concupifcentiz petulantia in homine

P

corpore , duz in eodem diftinguunes

longe fuperat beftiarum libidines ; cüm

tur portiones , in quarum prima , quz

bruta nonnifi quibusdam anni menfibus íesse

ä

fuperior dicitur , viget ratio , feu intellectus,

tiant fe à concupifcentia flimulari ad libi-

& voluntas ; infecunda, que etiam inferior

dinem ob individuorum propagationem ,

t

audit, potentiz funtfenfitivae , tum inter-

& ad proprim ípeciei confervationem

nl

j

»

Lj

ne ,tumexternz , & paffiones ; & quia

cüm [homines toto anni tempore fingulis

f

per guld peccatum in Protoparente non

etiam diebus , no&ibüsque , ftimulos Íen»

folüm pars fuperior pluribus fuit vulneri-

tiant concupifcentie , quibus ad Venerem

bus fauciata, & à Deo fummo bono fejun-

jugiter provocantur,

&t , in qua feparatione confiflit pracipu.

Quàm veró turpe fit carni fefinere fpur.

29,

um vulnus nunquam. fatis deplorandum ;

j

citijs coinquinari , ex eo facilé cenijcimus ,

verüm etiam pars inferior rebellaverit cone

quia vel nudum luxuriz nomen propiá non

H

trafuperiorem , & fenfus omnes contra

carere ignominiá edixerit Apoftolus pra.

rationem per motus inordinatos eidem dif-

cipiens , ut quz hujusmodi funt, nec no-

íonos , quatenus petentiz fenfitiva: in bo-

minentur inmobis, Hinc pudor ille, quo

num delectabile pronz detrectant obfequi

l

etiam homines ingenui affici folent , fi fe-

zatióni propenfz in bonum honeftum : &

mel aliquod luxuriz peccatum ab ijsdem

P

t

quia in hac inobedientia , ac rebellione par-

commiflum alijs innotuiffe fufpicentur, Cüm

tis inferioris confiftit vulnus inflictum por-

g

tioni infetiori

.

LÀ

igitur rebellantis concupifcentie impetus

NI

ideo fupereft inquiren,

peccatis przludant coércendi omninó funt ,

dum quale gula indulgentia intulerit dam,

de

& decinande in primis Deo opitulante

i&

num etiam portiont inferiori; in qua cum

omnes occafiones, a earum fugiendum:con-

Quz przefertim dentur facultates ,

juz di-

p

fortium perfonarum , quas carnis ftimulos

£unrur concqpilcibilis "À iralcibilis ; fal-

conijcimus poffe in nobis excitare : quód fi

im

lg

for.

. Gul deliciz fugienda,moriturz caffirati preludunt, 293

1

fortaffis cum aliquibus exeo numero, quan-

diffolutum, rixis, & contentionibus fractum;

. dóque ex neceffitate agendum fit;quavis ma-

vitiis, ac immunditiis coinquinatum : imó

jeri celeritate totum abíolvendum eít ne-

gula indulgentiam fequuntur quafipediffe«

gotium,& quidem vultu ad mode(tiam com-

qui famuli rei familiaris profufio; auti, a«

ofito, adeo ut frons quadam videatur gra.

gentive diffipatio ; bonorum alienatio; pto-

Zilr.zz.&

vitate contracla , verba itidem proferenda

lixa morborum feríes; & demum mors ipfa

Lvit, Dj

cap, N

fine comitate, absqueaflabilitate, & omnis

graviori ciborum farcina accelerata; adeo.

etiam praecidenda moraj;; nimia in noflris vi-

ut paucos recenfeas infirmos, quos gulaad

ribus fiducia non debet nos decipere; eó quia

agritudinem non pertraxerit ; paucos ante.

pluribus annis uíi fuerimus confuetudine

fenium mortalitare exutos ; quibus gula ad.

cum Íceminacitra carnis (timulos : ea fiqui«

fepulchrum viam non ftraverit; càm neque

dem efít vis, & vafrities concupifcentiz, ut:

latum unguemà vero aberret paroemia, quá.

quod per pluresannos non przílitit, unico

vulgà: plures occifi 4 gula ,. quám gladio di4

2bíolvat momento , acconfenfum extor-

euntur : fí noxiis humoribus ex cibo, & po»

queat: tunc periculofius ledit, cum clancus

tu congeftis corpuscareat, tentari quidem

Al ts

lum fuas apparat infidias ;; & lethaliàs fau-

y

àmorbo poteít, non fubigi , & promptiis

ciatcum blandiüs videtur fe gerere;ac levios:

impuris.cogitationibus; vel in primo ca,.

rem prgberenocendi fufpiciogem.

O.

rundem acceffu obfiftirur, & quidem ea ce-

Ici& ibiinterdum debet timor. major.

leritate , quà quis fuccenfum carbonem di»

eífe, ubifub fpecie paliatze honeftatis.con-

lapfum in veftes fericas excutit, ne ladantur

,

fuetudo inftituitur ; Mifcentur interdum.

ab igne, -

venenatz fenfas delectationes, quae fenfim

Grave. vulnus per. gule indulgentiam

5

fine fenfu diítillantessanimique medullas le-

à Protoparentibus inflidum appetitui. ira-

viter pervadeutes dietim: eó rationem obnu-

Ícenti quedam eftetiam zegritudo, quá ple«-

bilant, mentémque praeoccupant , ut flocci,.

rümque gonfolüm imperio rationis non ob«.

ac nihili incipiamus facere fubrepentia peri»

Íequuütur irafcentis animi | facultates : ve«

, €ula in blandioribus oculorum emiffionibus;

rüm quod deteriüs toto impetu infurgont

: 3mollioribus verbis ultró $ citróque prolatis :

contra portionem füperiorem, ac hominem

imó incipit nos delectareetiam ipía conver-

exagitant, rabie torquent, iracundiáinflam.

Áaronisvoluptas; & cüm utrinqueres ita

mant: etenim audacia in difcrimina homis

fe habeat infelici labimur ruima , & per in-

nes trahit, timer excruciat, fpes diverbe;

ordinatam adhaz(ionem ad creaturam averti-

rat, defperatio perdit , & irafcendi facultas,

mur àfummo Bono, Deümque fontem vi.

qu& ad hunc unicé finem conceffa fuerat hos

vum reliaquimusin cifternam putidam, ac

nmini, ut imperanti ratiotii, perinde.ac miles

diffipatam prolapfi,

Quot viri etiam vire

armatus obediret; ac effet, quafi veluts uer-

In öf'-ïf.; d& :

tucum culturz addicti poít plures de trium.

wus animii , utloquitur S, Bafilius, preben:

D R

phato hoíte victorias delatas incauto foemi,

robur, fortitudinem , 6 conflantiam — ad ves

nz, velafpeólu,vel contuetudine corruerunt?

Genó gerendas juxta ditamina reite rationis;

annon excremz eít dementiz tot inter ome

poftquam Adam gulz indulferat arma con»

nium atatum , geniiümque documenta ad.

vertit fua in perniciem, non munimen partis

r

huc aliquid audere? Verüm ea efthumanz

in homine nobilicris.

pervicacie incredulitas , utnunquam cre-

Quéd íi appetitus irafcens cum homi-

9at Ííe poffe cadere, nifi fe viderit interire;

ne adoleverit cane rabidó peidr fzvit, farit-

condita fuit à Deo mulier in adjutorium vi«

que in homine, quem plerumque ad. infa.

. to, fed dolo adblandientis ferpentis perfo-

niam adigit, fuimet cognitione def(tituit, avi-

nam Q ipfa indait hoftilem5 gulz indulfit

dümqüe conftituit armorum , fanguinis, ac

fuaíu ferpentis, fibi vetitum comedit po»

fuppliciorum: hiac homo irà exardens fui-

— mum, illüdque viro obtulit deglutiendam,

met;ac proprij decorisoblitus flagratoculis,

G cum pomo marito, & nobis omnibus ve-

crifpatur fronte, fremit dentibus, fpumat

nenum propinavit.

ore , feedatur vultu, contrahitur labiis,nutat

B.

Cüm igitur gulz indulgentia tot mala

capite, vacillat pedibus; agitatur ; brachiis,

n

nobis intuletit, cüm per gulam mors primó

tumefcit venis, & toto corpore indecora cir«

ingrefTa fitmundum , debemus à gula om-

cumfertur jadlatione : videmusin homine

nino cavere, quia per gulam ex nimio cibo,

iracundiá eftuante minaces geítus,. complo.

& potu mens hebetatur; ratio infufcatur,

fas manus ; percuffum pe&tus, evulíos crines,

lumen rationis obnubilatur, vires animi

& fciffas etiam proptias veftres, quae omnia,

proteruntur, & concupifcentia per ferculos

quàmnt indigna homine ex eo facilé con-

tum cupedias vegetior fá&ta , validiüs infur.

jicitur; quia videatur tunchomo ipfam exue-

git contra fpiritum.

Per gulam mala lu«

re humanitatem; & naturam induere omni

rima in hominem ingrediuntur: fienim vi.

ferá rabidiorem.

Quüód fi foris tam foeda

deris abdomini natum , & ventti. indulgen-

eítimago hominis irafcentis, qualem intus

tem, non menti fltudentem, hunc ftatim. de-

non contrahit tunc animus turpitudinem ?

prehendis excolendz virtuti minus aptum,

Scio finxiffe . Poctas, Averni monftra

34*

amóftupidum; ineptum, languidum, ad ve.

flammas utrinque fpargentia , ignibus exz«

nerem pronum, fcurrilitate, : ac loquacitate

Íluaptia, ferpentibus fuccinéta, horridóque

O0 ;

Obü.f e»

Differtado XIV.

294

ob(lrepertia mugitu: fed vix diffimilem cen,

eitudinis jurárunt ei$ 2 fed pàxfut; que

feo irati hominisanimum, fi ex extimo vultu

pugnavit contra juftinam ; jusjurandum,

coajicitur, qualis fit intus homo, — Reliqua

quod nontam fidei fulcrum, quàm legisfuit

vitia poffunt in habitu enutriri, & abícondi,

excidium : prohibitum fiquidemerat 1fracli-

ne fuam foras turpitudinem prodant: fed ira

us pactum inire,ac focietatemcum Gabao-

veluti erumpens flamma moraz impatiens in

nitis ? ANe ineas patdumeum bominibus illa. Exodi 34«

faciem exit, & qualis fitintus homo;exteriüs

vum Regionum , G nihilominus populi Judi-

prodit: cetera,qua in homine ftabulantur

«es contra leges fancitas, contra fas, & reli-

Iubf

vitia certis quibusdam coércentur limitibus :

gionem non folüm pa&um injerunt; focie-

irz veró nihil eft inta&dtum, inacceffum nihil :

tatem, & amicitiam ftabilierunt ,. fed & ju-

erumpunt veluti feralesflamma exirz incen-

ramentofirmárunt, Sed quidputas,zelum -

dio, contumeliain proximum, detractiones,

fopiviffe Judicum, contamináfle religionem,

faaledicta , imà quod deterius etiam — blas-

corrupifle animum , & fubornáffe ad focdus

hemize contra ceelites, & Deum ipfum; &

reclamantelege? Certé non aliud, qvàm in-

fi alij defint , in quos fuos frangat impetus,

dulgentiagulz, oblatum edile, preguftatus

)

etiam contra fe ipfam excandeícit, imó &

cibus: H qui babitabant inGabaon audien- T0f 9b 9«

contra res ipfas inanimes, qux fuam non fen-

tes cuníla, qua fecerat Jofue Tericbo, €& Hai

tiunt rabiem ; cujusmodi funt veftes, quzex

callidé cogitantes tulerunt fibs cibaria , per-

ira (cinduntur ; calami, qui dente lacerantur;

vexerdatque ad Jofue , qui tunc morabatur in

vaía, quz interram dejecta franguntur ; &

calira Galgala, Ifraelita fujceperunt. 3gitur

appetitus irafcens eam cb vulnus fibi infli-

de eibaris eorum, 0s Domini non interroga,

&um ex gule indulgentia imbecillitatem

QEYUunt,

P

contraxit, ut velàrebus nullius momenti,

36.-

Legum neglexeruntobfervantiam;quia

nulliisque roboris vincatur,ac foedà profter-

ulz indulgentes , ferculis inhiantes oble-

natur; etenim in furorem plerumque homi«

éati funt cibis; & de palatifavorefervantur

nemad iram pronum agit clavis, (1 januam

incolumes, quidelegum precepto damnae

vel ciftam ftatim non referet 5 indufium. fi

bantur iniqui: quia in viris Judicibus gulae

negligentiüs purgatum fuetit ; calceus fi

pravaluit irritamentum, legiscorruit funda-

parum unum ex pedis digitis premat, & id

mentum ; :& ad poenam crimen non nocuit,

genus alia;. que iram noítram licér non fene

quibus ad incolumitatem Judicis palatum

tiant; bilem tamen in nobis excitant,

Imó

favit: hinc Carthufianus in Jofue eap. p. ait :

mufce ipfz fi importuniüs citcum nos vo-

fufceperunt viri Ifrael de cibarüs eorum ím

litent; no(trz impatientie poeuasluunt. Pu-

fignum faderis ineundi y €8 fortà inde aliqus

deat hominem à rebus hifce minimis vinci,

comederunt , & 0s Dopint non interrozave-

vel poenas exigere, quibus zquiüs effet ho,

Yunt: ferculerum cupedüs, $ul dceliciis

minis punire infaniam.

Gabaonitz contra fancitas leges, contra re-

ligionem,morésque inolitos fcedus ab Iíraeli.

$ VI.

tisextorferunt ; & gulaunà cum cibariis

etiam leges dente contrivit; quia edulia, ac

Cupedia , quibus palatum inbiat,

cibaria fufceperant Judices , legum abj&ere

obfervantiam; nequejuxta legts equitatem

sifi à ffudice fugiantur , ac vefppantur,

05 quod bic aperit guht. indulgentie,

fententiam in eos tulerunt, qui ijsdem ciba«

claudit. equitatis fenten-

ria attulerunt, Aperitur ad fercula deglu-

t1&.

tienda os ciborum inhians cupediis,fed clau-

ditur zquitati , legibüsque indicentibusfene

Ta eft : gule indulgentia càm Protopa-

3

tentiam , & prohibentibus fcedera cum exe

rente Adamo totam infecit, perdiditque

teris inire,

poíteritatem : utinam etiamnum in ho-

Ubi Judex guleindulget, ibi omnis

67,

minibus Principibus, vitísque Praetcétis jufti-

abigitur timor , quia vigor juftítie non fo-

- um . Amd. EMSA dR ^ ia — 4ha. — m

tiam non corrumperot : utinam fub judice

lüm cibi nimietateinfringitur , verüm & po-

cupedijs inhiante, guleque delicijs addiéto

tüs hauftu extinguitur.Detre&laverat Moyfes Exo2,4,

impun? plerumquenon delinqueret; X quem

Hebrez gentis Przfecturam fufcipere,féque

fccda damnant delicta, Judicisnon abfolve-

excufans dixerat : Jon eredent mibi, ueque

ret palatum.

Non timetur juftitià acerbios

audient vocem meam, fed dicent ?. mon ap-

151;1,,,;.

tibus legibusarmata, quam gule deliciz ad

pruir tibi Dominus. Sed interrogaviteum

Juftitia freeno

*

-

nutum pofílunt exarmare,

Deus, quid ef , quod tenes in manu. tua

. deftituta fobrietatisin praecepsruit, & perie

refpondit : Pirga eff (feu baculuspaftoralis)

clitatur , gulzque libidine paffim prottitui-

dixítque Dominus: Projee eamin terram s.

tur.

Gabaonitz impietatis cultu, cateris

Projecit, 8 ver[a eff in colubrums ita ut f*

fceleratiores, proinde lege divinà fcelerum

geret Moyfes. - Quód Moylfes vifo ferpente

immanitate poenà mulctandicapitis, poenas

é virga exiliente exhorruerit, id mirum non

ä

tamen evadunt , initóque cum Iíraelitis foe.

eft, cüm & viri aliàs fortes. timore perculfi

i

Jejv4 915* dere incolumitate fruuntur ; — fecit Jo[ue

hareant, horreántque, fi draconi obvient,vel

t

cum eis pacem, & inito federe pollicitus eff,

obliquato ferpenti , & quidem propéfpecta,

l

quüd non occiderentur : Principésque mul-

pallefcat;

to; qgis non expavelcat,fimul Q ex

lll:

f1 fuos

-

-

Gulz deliciz fugienda moribturæ caftitatiprxludunt, 29$ -

ffi fuos videat ad pedes ferpentem atrociori«

fertim cum nimio hauftu madidus ftare ne-

bus intextum fpiris, rictiique truci, orísque

Íciat, quamvis per ipfum ftent cateri,.

hiatu minantem?fed quid? quód Pharao im-

Nileft, quod vigorem iuftiti fosdius

32*

paávidus ferpentem poítea fpeétet coram fe

hebetet, quàm gulz. indulgentia, «um vel

FTT TA |

/

varias obliquatumin fpiras , quem Moyfes

ipfa Poétarum . commenta finxerint , Cer-

nonniíi pavidis oculis, " vultüque impalle-

berum tartareo in fpecu offà potuiffe fopo-

Ícente, totisque corporismembris contremi.

ratá cicurari," Nonmirum igitur fi vel Pa-

HExodi capz7, Ícentibus vidit: Tulítque A4aron virgam co-

latini adminiftri , fi deliciis addicta Aulico.

ram Pbaraone, & fervmejus , qua ver[a est

tum turbà virgam haud expaveat , quam ci,

dn colubrum, | Vocavit autem Pbarao Sapi-

bariis inhiantem, gulze indulgentem experi-

entes, C maleficos.

Àn non redarguenda

untur, Exculpandus Moyfes, fi timuit, ideo

Moytis pufillanimitas,cüm draconem timue-

enim expalluit , fugítque ferpentem (ua exi-

fit; quem Dharao non expavit?. quem Aulici

lientem & virga, quia eum nondum voran-

flocci fecerunt ?

*

tem viderat; cüm Pharao, ejüsque Proceres

jj ao

39»

Quid? quod Moyfes ferpentem fuge.

omnem abegerint timorem, Draconem enim

rit, licécNuminis fibi auxiliantis ope fulci«

€ virga formatum voracem fuerunt experti;

retur? & Plíarao, ejisque adminiltri, quame

& ideo non fuit ferpens, quia vorax, quia

vis aule deliciis duntaxat aífueti truces fer-

gule indulgens , quia cibariis inhians, Pha-

pentis rictüs non expaverint? An non Pha-

raoni, nec ejus Proceribus timori, fed potiüs

raonis inttepida conítantia Moy(is viía'eft

ludibrio, & joco, . Pierumque Judices qui

puüllanimitatem redarguiffe2 At fi Deus

«&teris preíunt . verbis ferociunt, afpe&tu,

Moyfem felegerat, qui Pharonis pervicaciam

minisque terroresincutiunt, qui tamende

f

frangeret; cur ferpentis expavet atroces fpi

culing cibariis ftratimmitefcunt ; & cupediz

ras, cum Pharao conítans, ac intrepidus fer»

citius juftiriae, quàm palato infidiantur. Pul-

pentis potiüs delecletur . preíentiá ? Fugit

chré S.Nilus; Cjoz quisque fuam virgam pro Lib.1. de

Moylesferpentem , & cüjus minaci rictu plu-

jeciffet multi Dracones cirea. primum illum "!0 Metfien

bl

rimum haurit Pharao oble&tamenti, Quod

voloebantur finuofis orbibus ? ille verà arre«

fi cauíam curiofiüs inveftigemus, cur Pha.

&a cervice immans biatu, non aliter , quàm

130 intrepida fronte ferpenrem coram fe fpe.

ebjectos pifces cárcumquaque petitos. abfor-

€tet, quem Moyies pavidus, ac pallidus ex«

buit, atque ita deglutitia $u pristimam virga

horruerat, eain nobis fuggerent facri In:

naturam redit ; ídque tam magnificum [pe«

terpretes ; quía per Moylisvirgam fumma

élaculum ettamáiniquis Anims omnem

«4i0nem exemit.

&

fipi-

ejus innuitur poteftas: fiquidem per virgam

Íceptrum deügnatur, & per fceptrum fum-

Caai primüm virga, feu poteftas fudi-

A Ue

ma in Rege poteítas, ^ Id verb interfuit di-

€is cibariaafpicit , cupedias appetit ferculo-

Ícriminis inter ferpentem primitüs coram

rum, &guiz indulget, officium exuit Judi-

Íolo Moyfe juffu. INuminis évirga exilien-

€is; perindeac virga Moyfis defuevitvirgam

tem; & ierpentem,qui ex eadem virga Moyfis

agere, & virgatunc folüm fuit, cum fercue

.. formatus fuerat coram. Pharaone , 'ejüsque

lum abfuit ; cüm vetó cupedijs incipit in-

Palatinis ? quia (erpensqui prima vice vir,

hiare, eít ludibrio, quaeantea fuerat terrori :

ga erupit, gul non indulítt, fed riétu cruci

adeó infavit gula indulgentia, ut non folüm

utrinque videbatur minas, & neces fparge.

«um primo homine toram corruperit poíte-

Xe, ideóque extimuit Moyfes cüm primum

fitatem, verüm & juftitiam in pofteris die-

' vidit ferpentem obliquazis intexcum fpiris,

tim inficiat, conterátque,

Coram Íe minaces oculos volvere.

Secus

Neque innocentie gula par)c'it, quam

. ferpens, qui coram Pharaone , ejüsque Pala-

nec in aula patitur redarguentem. Innocen-

4t.

tinis & virga Moyfis exiliit patente oris hiatu

tis enim, ac fanctiffimi Joannis Baptiíle

mon neces, ílragésque indicavit, (ed cibariis

6^

mors in aula Herodis przcipitur, fedinter

inhiavit,cümenim /Egyptiorum Magi co.

convivia, inter fercula, gulà. indicente fera-

ram Moy(is ferpente per «arcanas prefítigias

lem necis fententiam: . Rex propter jusjuran-

€ fuis etiam virgis fimiles ferpentes efforma-

dum , € propter fimul difcumbentes noluit Maet, &.

iib

vetint virga Moyfis virgas voravit Mago-

puellam eontrisiare . fed miffo. fpiculatore

ï;

rum , corfultiffimé innuit fcriptura: proje-

precepit afferri caput ejus i difeo ; fetculo-

€iffe fingulos virgasfuas , quz verfze funt in

rum cupediis, ex gula delicijs cum indulge-

Dracones : fed devoravit virga Aaron vir-

ret Herodes,pueila choreas eà duxit agilita-

g* eorum,non dicit quód ferpens Aaron fer..

te, ut in proemium faltationum Rex fpopon-

pentes devoraverit eorum ; fed virga Aaron

derit quidquid peteret etiam regni dimi.

ä

n

virgas eorum,ut explicaciüs poteítas denota-

dium ; fed puella faltatrix impio adulterze

retur Principis; cum per virgam fceptrum,

genitricis fuafuJoannem Baptiftam dividi

- per fceptrum potefítas indicetur , qua fi pro-

maluit, quàm Regnum; pedes per. faltus in

; clivis fuerit ad devorandum , fi ferculorum

fublime erexit, ut. caput innocentiffimum

inhiaverit cupediis , fi gulae indulferit deli-

redarguentis Joannis € collo ad pedes cade«.

f

ciis, timorem non ampliüs incutit, fed om-

ret : in mercedem faltationum caput exegit

l

mem excutit pavorem ; & perízpe nonnifi

Prophetz; neque aliud inter epulas expecta.

ludibrio cit Princeps gule indulgens, pra-

ti debuerat, quàm ut impudicitiain prz-

"

mium

296

: Di.fieua;io xiV,

mium lenocinantis chorez intelï'itum"pete-

$. Vil.

od

ret caftitatis : proh quàm malé tuta pudici«

tia.cum gula;largiorique indulgetur hauftui?

Ferculorum lnuxus ugieizdu:,quia

-

habent & cyathi (uos Ícopulos,in quos collifa

ula ina'ulge)ztes dum ventrem implent,

caítitas perit ; habent & multivoras Caryb*

mentem probss. affettibus evacuant ; &5 duns

des, quibus puritas naufraga mergitur. Cir.

prolixius. fibi evum [pondent ,. Libi

ce venefica pedum multiplici circuitu, men«

tmam fibi accelerant.

fam ferculorum onuftam cupediis , gule re»

fertam delicijs, feralem convertit in caveamj

On in alios tantüm, fed &in feipfos

41

fitque fpectaculum crudelitatis, quod convi-

feviunt quotquot ferculorüm in«

vium erat folemnitatis; cum primüm ebrie-

hiantcupediis, quibus prolixius fibi

tas fitim extinxit vini, eam accendit fan-

2vum fpondent, & libitinam fibi accelerantz

guinis;

& conceptam inter aras viclimam,

düm enim plurium fe copia ferculotum ine

nonSacerdos Numini, fed Lidtor immolat

gurgitant, variisque faporatis obífoaiorum

faltatricig quz cum malé dilexit, non bene

famem irritant oblectamentis, ventrem im»

i

elegitin premium faltationis Joannem non

moderatiüs onerant; non mentem tantüm

integrum ; cum nunquam integritati ftu-

obtundunt, ac hebetant ; (ed corpus vitiaris

duerit morum , & amorum; non potuit ei-

pluribus inficiunt humoribus : ex nimia enim

dem non diíplicere Baptiíta integer , cujus

ciborum ingurgitatione plures noxiz cone

caput amputatum mercedem fecit fectae

geruntur cruditates, ex quibus foeda oritue

er pedes chorez.

Sapere viía fuerat

macies, & exundans excrementorum collue

puella cum Joannem regni dimidio pratulit;

vies, ac humorum peccantium congeries,

pretiofior enim quocunque regno erat Chri,

quibus facilé corruptis, ac inrer fe fe altere

ftiProdromus ; fed inconfulta mercatrix

cantibus, rixa in humano corpore oriiurs

tunc mercedis fuz pretium deftruxit , cum

menti.zqué, ac ventri noXia ; adeo ut in-

B. dR — 4b — 4 0 a pPes^ ( S um

Joannem popofcit, non ut poffideret; fed ut

Ceffit carceri. buítum corporis;

hiantes faporatis obloniorum delici)sïmar-

perderet.

tem (ibi accelerent.

vindicatura fibi fpeciem capitis: mmirum

44

Experimur viros ruíticos corporis affae-

noverat fe capite indigam, cujus omne in-

tos laboribus , guieque neícientes. delicias

genium in pedes fluxerat : miffo fpiculatore

utpote modico, ac timplici contentos fera

pracepit afferri caput ejua n diíco, idque ex-

culo viribus effe robuttiores , corporísque

pendens S. Ambrofius /ib. 3 de Virgin. ait:

exercitijs aptiores : & in primava mundi

Rapitur ad penam Propbeta convivali tem-

atate folidiora erant humana corpora, quia

ore , convtveli pracepto , quó non cuperet,

fimplici cibo, & nullaarte condito innutri-

vel abfolvi: perimitur gladio , caput ejus

ta; medicinatuncerat parfimonia , quà non

Hoc erudelitati ferculum

finebanturin ftomacho malé olentes coacer-

affertur in difco.

debebatur, quo in[atiata epulie feritas vefce-

vari cruditates; olera, & legumina, erant

retur. — Ab adulteris. juflus occiditur, & à

efculenta, & potumad fitim extinguendam

L x " ^ diac uuaEudA a d . E u

reis in judicem capital [celeria pena . con-

non pincerna, fed amnis exhibebat; poíte

vertitur z G 1nter epula«s , G convivia con-

quam autem innumerz propemodum cibgs

fummanda crudelitatis: profertur editium ;

rum adinventz funt conditurz , & acceríita

E à convivio ad carcerem , de carcere. ad

eft coquorum caterva , etiam vefpilionum

|

convivium feralis flagitij circumfertur obfe-

crevit numerus; cüm nil proclivius ad fepul.

quium y & clauduntur lumina Prophet& non

chrum iter fternat ,. quàm multiplex obíos

tam mortis nece[fitate,quam borrore libidinis.

4

niorum oble&tamentum ; quo plerumque

42.

Nil fane luce dignum expectari pote»

licét jam extin£tam nituntur iterum fan.em

rat ab hiíce ferculorum cupediis, in quibus

irritare, quigule indulgent delicijs; imó &

lucerna extinguitur, & impudicitia in faltus

fopitam revocarte fitim novis efculentorum

erigitur: quisnon dicat, affines fuis initijs

itritamentis: funt enim qui non folàüm ven«

effe fines; cum Baptiftavitam àchoreis au-

trem implent, verüm & farciunt : & in hifce

fpicatus,inter choreas claufcrit? fed cur cuim

plerumque vultüs albefcentis pallor , nervoe

fuum Herodeés natalem diem, feftorum hi-

rümque vino madentium tremor , totiüse

lariis, ferculorum deliciis ageret, ferali prz-

que corporis macies accerfitam ex ciborum

cepto publicam corrupit letitiam ; acfune-

ingurgitatione prodit agritudinem 5 cüm

reas in nece Joannis acceríivit umbras, qui«

longe feedior fit macies , qua ex cruditatie

bus diei illius obfcuraret ferenitatem ? an

bus, quàm quz ex fame torquente, (itique

quia nulla virtuti dies poteft funeftior acci-

ardente oritur.

dere, quàm quz nequitiz eftnatalis? nimi.

Diftentus flomachus fi affuefzat. plus

tum Herodes ccnz infederat, ut judex fen-

41

capere, quàm potis fit coquere,putredinem

tentiam dicturus inJoannem, & quiahzcà

contrahit , & imminuto calore flaccefcits

Judice ferculorum cupediis inhiante effertur,

imó non folüm cupediis addicti ventris foe.

zquitati non potuit adícribi, fed debuittri-

das contrahunt agtritudines ,

fed etiam

bui iniquitati, feu zftuanti in pracordijs con.

mentis deftituuntur. vigore, videantürque

cupiicentiz, quà faltatricem deperibat

propterea jugi indulgere. otio, nílque iilis

puellam,

magis

- Gulzdelicia fugiendz; moritmt cafütaripraludunt. 297

tium, raró inipfis deprehenduntur retorti

magis vblupe , quàm jacentes,leduli plumis

inherere , vel furgentes, culinas frequenta-

digiti articulis obrigefcentibus, capitis ver4

re: qui enim gule indulgent, faporatis-

tigines , extetris humoribus fcedé congeftis

ue obíoniorum ftudent «cupedijs , nonnifi

oculorum nebulz, aurium f(íurditates , ac

zaró folis, lunzque ortus, aftrorum fitus ,

zítuantis cerebri juges verminationes 5 &

errantium ftellarum lucidos glohos, errorés.

tamen eó proceffit hominis ingluvies,ut vo»

que perenni motu absque errote reciprocan-

luptatem omnibus etiam pecoribus commu,

tes vigili obfervant oculo; nec aliam adeunt

nem recentibus femper irritet artificijs , G

4

paleitram, quàm culinam, cujus tedolent

nullajam fit gula voluptas,quam ars coquo-

nidorem, & cujusreliquiz, quas fecum de-

zum non corrumpat,

1

48

ferunt, funt gravedo capitis, indigeítio, eru-

Imó non fufficit fi cibus coquaturnifi

étatio, crapulz exhalatio, hebetudo mentis,

etiam ad blandimentum oculorum plerum-

nauíea ftomachi, morborum iliades, & ex il-

que auroilliniatur, quafi nonliceat voluptae

tes percipere naturales fine uberiori pretios

lis dolores vifcera transfigentes , & ex dolo-

ribus mors pramatura,

graviorique impenía; neque videntur fer-

46.

Pauci funt infirmi, quos gu

la ad «ægr'i.

cula fapere nifi inargenteis lancibus; & in«

tudinem non adegerit , ut meritó dubites;

fulfum qua(i creditur Sal nifi in artificiofo

plurésne fuítulerit in aliena manu hoftilis

aureo, argenteo , veletiam gemmeo fuerit

falinario: & vinum non pluris zftimatur,

gladius, an in propriacalix mero defpumans ;

nuinin alieno corpore genus oinne armo-

quàmaqua, nifi in Chry(tallo, inauro, vel

rum, anin propria gula, & in propria ma-

etiamin gemma bibatur; G quod gratisna-

nu cantharus,ex quo delicias forbent , voe

tura nobis conceffit, gulze luxuries addito

£ántque tranteuntes, ut vel exipfae gulaad

pretio faumpruofum facit; & intemperan-

ftomachum trajectione di(cant , quàm fluxz,

tia hebetiffimam voluptarem communem

quàm momentanez fint gulae delicize , cu«

pecoribus, bru:sque animantibus ftudet

jus voluptas nonnií in curfu, & laptu fita

nobilitare pretio, &artificio, & cum equé

e(t, imó X fi continua fit, nülla ampliüs

facilé fitim extingueret fluviatilis, vel fon«

LU

fit ; ut inde conjiciant ferculorum inhian-

tana aqua utriusque manus exceptaconcavo,

tes cupediis , quique nonnifigulz famulan-

Cyathi comparantur ingenti fumptu aurei,

H

tur illecebris , quàm inepta (int obfonio-

argentel, imo & gemmei, qui generofiorà

rum oblectamenta verz voluptati innutri-

fpumantes vino non tam (itim. extinguanty

quàm gulz accendant luxariam. Certé finoa

ende; praiertiam cüm aec ipíis fercula pla-

€eant, ui(i dente coatrita ?. nimirum dif.

hominis mente fani effec, plurimo fump:u,

plicet integritas in ferculis, eó quia guitus

ac labore pingere , vel fculpere ligna mox

ac palati ob!tet oblectamento , & ideo in.

tradenda igni, & confumenda flammis , eo

teger non placet cipus demitteadus in ven-

quia irritus effet previus fculptura , vel pi«

éturz laboríllicó incineres folvendus: ita

trem, quia morum integritas huic gulz vo-

luptati affuetis difplicet, cüm fercuia. mul-

nonviri eft cordati efculenta, & pocu*len'ta.

cere gulam nequeaat , niíi terantur , fimül-

ftatim in ftomacho corrumpenda ingenti fibi

que pereant. Heu quàm vilis eít. ventris

fumptu comparare.

;ï.i',l.':

Íervitus, quz mentis invehit hebetudinem!

Ambitiofa non eft fames, quz plerum.

43

heu quàm inexplebilis gule cupiditas! quae

que ftomachum pulfat , paucis eft contenta;

hominem ab homine dejicit, & pecorum in-

& flatim definit , ceffátgue moleítias ad-

ter greges demittit.

ferre, fi cibusetiam vilioris pretij ei exhi-

47

''ametfi modicum natura corpus prz.

beatur; dilapfo momentaneo palati judicio

buerit hominis vincit tamenhic vaftiffimos

non fuaviüs fapit pretiofum, quàm vile: ad

rum, acedaciffimorum animalium avidi-

famis ftimulos fedandos parum refert, an

tatem : experimur tauros corporc obe(io-

panis plebeus fit; an f(ilicineus ; parvique

vel

res, longéque ampliores paucorum juge-

intere(L, an aqua ex proximo fonte ,

rum impleri pafcuis ; unam [ylvam plari-

amnehauriatur; an multa nive fuerit antea

bus'elephantis fufficientem fuppeditare ali-

refrigerata. Imó varia vini genera, & exo.

moniam, quà nutriantur: & expleadz in

tica Apicij condimenta: infelicis luxuriz

homine gulz cüpiditati vix par efle vide-

Íemper confueverunt effe tormenta ;

&

tur orbis univerfas , nec ei fufficere quid.

ipfe Epicurus gule deliciis unicé addidhus

quid volat inaére cum volucribus; innatat

Íobrium victum uberioris voluptatis eratiá

undis cum fquamigero grege; latet in fylvis

commendat, «eó quia nil fir. tam lautum,

cum apris , damisque lylveftribus; & cam

quod fuperaccedens naufea ex copia exce-

naturz pauca fufficiant , gulz faporatis ob-

dente infipidum nonreddat:; nihil é contra

4

foniorum oble&támentis inhianti, anguítus

eít tam infuave, quod fames nativo (ibi

eít orbis totus: neque fibi bene contulit,

condimento fapidum aequé,ac delicatüm non

cüm ventrem immoderatiüs onerat ; fiqui»

faciat.

Corporis neceffitati quodvis modicum

dem hominibus ftudio addictis temperan-

f

ti2 nunquam,aut raró ineít nervorum tor»

füfficit, & ftimulantis famis fedandis cla-

por, frontis pallor, vultüs macies, palpita-

moribus, vel fruftum panis filicinei aptatur,

tio membrorum fe fine intermiffione vibran,

cüm luxurize gule extinguende par nihil

Verani de Affebdsbus Tom. Il.

P

ee

à

Dïiïe&atïo NI a

298

4

rel

effe deprehendatur: hine perfepe nón eft

illius frugibus convivium fib: Inftruxére

x

g

venter, qui efuriat; fed gula, qua obío-

Comederunt. de frugibus terre , quia. cüm. Jofuetap. $i

Á

niorum inhiat obleclamentis ; perízpe non

eflent tunc. ftrenui duces viliori contenii

£0

e(t (tomachus , quifitit , fed appetritus, qui

Ld

cibo magis ftuduerunt neceffitati fuccurre-

fa

delicias in delicatioribus quarit - falernis

.

re, quàm appetitui indulgere : unde,mo-

gulaeít, qua menfas defiderat omnibus

net D. Gregorius ; Zifeamus fatiari, ne im

f

U

exoticis oppletas obfonijs ad faftüs pompam;

fumendis : alimentis / corporis . gule magis ,

[2i

non veró corporis neceffitas ad nature (fub.

quam uecefitati. ferviamus,

Plus enim

omil.19. in

p

Exechbicl,

fidium ; utenim ait S. Gregorius: 4niziu

concupifcentia s. quàm . neceffitas perit , &

fh

quandam quafi nece[fitatem patitur , quam

fepe dum caruis inopta fatifacere CHTATMT,

parit ; quia venter diftentus eft , & adhuc

voluptas furr

fit

ep»itg, qua modum refeiiionis ex«

m

