mur ab Angelis, cümque fuerithomo à fuo

hominis terrenis nulla , -& cceleftibus tota íe

conditore pauló ab Angelis diminutus,totus

fe ad Numinis nutum componit : «eít nihilo,

homo animus eft, qui propterea, fi amore

minus hzc deleclatio , quz ex fervore pro.

ferveat, ejüsque alis in coclum evehatur,to-

manat amotris , totümque hominem afficit,

tus homo illuc vi rapitur amoris, & cocli

dátque cordis petitiones , feu explet animi

E

factus nobilisinquilinus, nonfolüm terram

defideria, hinc pulchré Ambrofius .expen-

cenfez peregrinam , fed & terreum corpus à

dens verba Pfalmi(te ait: Quare non .divit

fc alienum , «cujus propterea oblitus, íolius

deletkare $n Domino , '€& dabit tibi petitio-

animi, feu hominis meminit , qui amore

nes tues , fed dixit. petitiones «corda 1ui ?

ferveret : pulchré pratactus Richardus Vi-

€ap. 2

quia lex carnis legi mentis frequenter vepu-

&orinus degradibus charitatis: fed quanto

gnat: qua autem interioris funt bominss qus

putes ffupore perfunditur anima fubtradta

renovarus efl in. fpiritu, allas petitiones pwo

Itt,

3llá dulcedine , && ad bos fenfuum . laqueos

donat 4ffeiu ; diltinguuntur igitur petitio-

capiiva vetratla ?. Nonne quafi de patria

nes cordis abillis carnis; quiaille examore

Jfpiricuum pul/a ia vallem corporum , $n aliud

dimanant coele(tium ; hz ex affectu terree

quoddam sgnotum feculum fibi ecidiffe vi-

norum; illz hzrent foli Deo , iíle «extra

detur longó priori diffmile, n quo bec cbari-

Deum inhzrent terrz; illze coelo funt affixze,

£ab friget , & fenfualitas vegnat , G'oculus

3 C

iftz coeno infixz ; ille zternis j iftz fluxis

snentis caligat, & fenfas viget corporis? ba-

u

inhiant : ut autem petitiones moftra exple-

ret tunc & alta trabens fu[piria, inde mife-

antur, fint cordis noflri petitionesex amore

74; unde beata efficitur

Subtratlio enim res

Dei ortz , dicitur enim Deus :annuere qui«

amai& Augmentatio efl defiderzj, && quod ar-

*

dem petitionibus, non tamen oris, non car«

denris optas,carcs egrins. - Et bic efllan-

nis, fed cordis: ;non enim Regius Píaiteg

guor amoris , qui non eff aliud,nifi tedium

dixit; & dabit tibi petitiones tuas,'fed.cor»

smpatientis de[iderg.

Cüàm amor in iolo

dis tui : petitio enim tua eft, «quam -ambi.

delecteturamato, recté Paulus proprii cor-

tio concinnat , quam voluptas promovetg

poris oblitus toli adhzefit Deo, in quo to-

quam divitia? excitant, lex carnis diétat,

tum inveneratíolatium , :quo vera donare-

alfectus corporis ingenerat, &

tur beatitate, proptereadixit : Er feio bu-

amor proprius fufci»

'tat,

jm*qui bominem (iuesn corpore, fiveextra

t m hf

N-

N

—

1.

A

15

Nl

Ms

2 nE

P

- ln

Iu

j

N^T ";"

D)

';

;

:

:

;" j

L^

SNCEE

L

P RE

tv d

uwrfïl s

QT

LR "iï

A

s-;-

f;e

N

49

NX

n

2

48

EC

N-

f-»

^.

LL

A

4ip

f

g

- t

wäw,fä

z

n

NT

z

v

L-

0)

3W

",

i

b

2 N

/-;

d7

DISs

-PBH(no) 8

tüf:

Sääægææmæmäï&ääæä&æ&ää&æää

(Qododocoo

&e

geï!i

ea

b

C5

fiL

&

eOeD ECC

fui

tam

ul

deg

DISSERTATIO VI. .

inc

nud

Amor, quo latius in proximum diffundi-

hi

T

.tur, €ó in amantc ditefcit locupletior,

foo

-

^

?IO

$. I,

fpr

H

fit

du

"Amor uberizs fruitur bonis eorum, quos amat , qzzär)z propriis : &5

run

anima verà amans magis efl ubi amat, quàm ubi animat.

bi

(uz fponfze deflitutus cepit nonnihil expee *

tür

1,

ï

A

]

. Icut amor fui. ipfius in-

Y

J

;

4

A2

il"

ops, & egenus arcliffi-

riri incommodi, & qui proximé melle, lacte;,

eurt

l

q

mis clauditur anguftiis,

caterísque deliciis faginatus fua gaudebat

er

A

»

eóque refluit continuo,

Íponíz confortio; mox tore, guttisque no»

fio

UM

CONSSS

PA

—

unde fluxit; ita amor

&ium madidusante limen

dom$üs fuz dilecta

null

m

d

quó amans alios pro-

ejulat, rogátque fponfam , ut ei adaperiat,

at

GN

QNe

N

fequitur auguítus elt,

quam. per receffum ab amore clauferat janu. Cant; $

|

t

ac dives; & eó ditior,

am : Aperi mibi forer mea, amica mea—

?

fit

L

,

auguüiörquïc » quóin

plures effunditur: quia

proh quale charitatis .violatze difpendiutn

ven

ni

bcona eorum, quos profequitur in amantem

quo (ponfus ab aromatibus horti ad noctium

transfundit, & hoc eft fingulare amoris ar-

guttas traducitur, & ab efu mellis ad iT«

us

tificium, ut unus plurium bonis perfrui pof-

brium tranfit injurias!. At fponfa, quiacha-

lum

fit; hinc Bernardus hujus excellentis pro-

ritatem exuit, fponfum nefcit ampliüs inves

&m

M —"Ó

prietatis amoris non ignarus exclamat O

nire, nec ejus induere prarogativas; X quem

cam

chbaritas , que ueminem expolians emuid.s

antea invitaverat in hortum. fuum, ventat

finy

rApis! dilge proximum , && omne bonum.»

diletlus meus in. bortum. fuum , & co-

UH

ejus tuum efl s rapuifli tibi, $ altum nan ex«

medat fruclus pessorum fuorum , nuncexuta

Q1l

poli4fís. Eft hocce artificium amoris fin-

charitatis tunicá ctiam é propria excludit

fion

gulare, quó fit, ut unus ceterorum | bonis

domo , rogátque propterea fponíus , ut ei

que

perfruatur. Ditefcithomo, i proximum

aperiatur: 4peri mibi [oror mea , & quem

den

diligat, & eé uberioribus affluit divitiis, quó

antea fuo capiti praetulerat, nunc Íuis polt-

dic

in plutes amor effunditur, quorum bona

habet pedibus, quos, neinquinet , (pontum

odií

fiunt amantis, fi hic finceré amet: quia amor

pulíantem nocturno derelinquit rori expolte

fui

verus id przílat, ut amans, perinde bonis

tum: nonadmittitur fponfus ; tametíi vo»

fuíc

fruatur eorum , quos amat , ac propriis ;

ciferetur, & pulfet; & noéturno madeat rore

RmemÓt— —— nemiccpta:

ante,

à fponía , quia cüm hac tunicam exuiffet cha«

cümque fitamor magis ubi amat , quàm ubi

tibii

animat , arctiüs bona eorum poffidet , quos

ritatis, non ampliüs cordi ei erat. íponfus;

qm

amat, quàm propria, ubi animat : hincpau-

qui propterea extra domum fponfz rogabat,

f

per eft, ac nudusamor ille; quiinalios non

ut fibiaperiretur: 44peri mibi foror mea,cxe

effunditur, ut non abs re fuerit fponía de fe

cluditur flatim fponíus, tametfi à fponfa

L

quia

ipía conquefla inquiens: £xpoliavi me tu-

nonnifi leviffime violata charitas effet, cüum

€a4nh. $.

ln

nica mea: quomodo induar sllá1 Neque

non dicat fponfi exuiffe tunicam , fed fuam

propriam: Exut me tumicá meá, ac fi diceret

tuni

quid aliud putárim, effe tunicam hanc, cujus

Voli

proijectio plurimum intulit difpendii , nifi

non przcepta charitatisà fponfo lata defpexis

fem

ipfam charitatem : hac enim veraeft fponfae

led quz ftudio ei placendi erga proximos

veltis, cüm fit charitas, que operit multi-

exercebam amoris officia, & charitatis im-

penf

CY

tudinem peccatorum, qua aliena obtegit

pendebam exercitia, intermifi; ex quo ab

iisdem , cüm fponfum per vicos, & plateas

Lre

probra, cooperit flagitia,

tefoi

LA

Profecó exuta fponfa hac charitatis

quarerem, fuerunt mihi , & injurie illatze

& vulnera inflicta,

In

vefte plurima ftatim patitur detrimenta, &

qua antea ditefcebat, fplendidé epulabatur;

Hac fuit violatio charitatis, per quam

i

ili

fatetur fponía fe ipfam expoliáffe tunica (ua :

Ut

mox incipit indigere inquiens £xpeliavs me

zgunicA meA, quomodo induar illà ndiguit in-

intermific impenfam in proximum dilectio,

Qm

nemj expoliavit fe tunicaamoris, & ftatim

te

fegumento , qua tunicam exuit charitatis ?

.He;

copit egere, quz divitiis affluebat, quia a-

receffità fponfo, quem etiam domo exclu-

d

fllm(

mare defierat: imó & ipíe fponfus amore

eguer -2

fic; & licét non odio fponia eos prof.

tür 4

ili:

*

p

l

Amor quó latius difundimr, eó ditefcitlocupletior. — 121

tur, à quibus fuerunt eidem injuriz illatze;

tepuerit, à quibus fuerunt hobi-s initiriz tlla.-

4

& etiam vulnera inflicta , imó eos etiam dili-

tz, nifi Deusope fux gratiz cor noftrum re--

L r d

geret ; fed tamen quia non eaaffabilitate,quá

moliíat , vix in pri(tina fle&titur obfequia,

priüs, & cum negligentior, tardiórque facta

nec eà affabilitate, quá antea cum iis verfa-

fuiffec in exhibitione quorundam officiorum,

mur,à quibus aliquid fuimus damni paffi.

tametíi cor ejus odio careret; adhuc tamen,

Requiritur enim divinz gratiz ubertas, nt

amoris teftaurentur deliciz.

quia expoliavit fe tunicá fuá ornatiore , ac

elegaatiore , feu veífte charitatis, propterea

Imó noníponía amoris tunicam exüït,

$5

incommoda experitur paupertatis, & probra.

fed amor fpoufam reliquit; fiquidem in he.

L.

nuditatis: Expoliaui me tunicá mea,quomos

brzo legitur , Expolsavit me tunzca mea.s

do induar illá : & quamvis nongraviter [pon-

quomodo induam me 1ll4 , hoceít, non reje-

fadeliquerit; neque amorem excluferit in

cit fponfaàfe tunicam ; fed ipfam tunica à

Ípon(um ; quiatamen affectum remiferat in

fe feparaviv, hoc eft fponfa tunicam . qui*

proximum ob fibi illatas injurias, adhuc

dem habuit charitatis ; fed tunica fpoafam

fponfum exclufit, & param illi profuit Chri-

non habuit ; adhafit veítis fpontz, fed e£

j

Ílitunicam non exuiffe , cum (ponfum exe

non adhafit fponfía, qua licét non odio ha-

cluferit, necpulfantem fores admiferit, Pa-

buerit eos, qui eam quarentem fponfum

rum prodelt loqui cum adverfario; fi ita ver-

pereufferunt , inflictis euam vulneribus ,

s

ba emittantur, utejus verbum non admittae

quia tamen eos iisdem , utantea, blanditiis

ity

tur; fponfus Ifaacum videtur imitari , qui

non dilexerat, ideo reliquerat eam tunica

um rifam fonet ; nifi hilaris fitamor, diu

charitatis, quamvis fponía eam non dimi-

bt

Verüaa

hQs

cum füanon immoratur fponfa. — Quàd lz.

ferit, cüm odium non admilerit.

fio charitatis levis fuerit ex eo conjice, quad

g

veítis quà fpoliata erat. fponía, quafi emore

nullum attulerit nzvum;quó candor deturpa.

tua, cadaver imitabatur , feü. corpus fine

(

retur fponfz, cüm [ponfus oftium pulíans di-

anima ; idem enim videtur veílis fine core

m':- Cun $

cat: Zperimibi Soror mea; amica, columba.s

pore, absque fponía; qua proptetea nom

98£tA, immactlata inea, cüm enum peri'everä-

poteít pulveres ab ea excutere,-

Cadaver

)

verit immaculata,hzc violatio charitatis re«

eft veítis fine fponía, absque corpore; pal-

mii

miffio duntaxat fuit affectüs; fed quam fpon.

fs

let enim , fordet, diffilit, ac fponfo difpli-

fus vocat iponfam fuamfororem , fuam co«

cet. Rurfus fubdit ex hebrzo ,. 44omode

ls

lumbam, fuam immaculatam, non tamen

induam me ill4? ; quia licét fponfanon caru-

[*

eam fuam dicit amicam, fed fimpliciter ami-

a

erit tunicá fuà , catvit tamen veftis fpone

cam , quafi dicerec columba mea es, cüm in-

sá, quz fi non defuit veíti , hec tamen ípons

4

fimplicitate me diligas, immaculata fnea es;

fze defuit : amor enim remiffus quique in«

((*

cüm legem meam non fueris transgreffa;ami.

tepefcere incipit, quamvis foveatur , quia

iiPi

ca itidem es, cüm me diligas; (ed amica mea

tamen remiffé; amanti non videtur adhze-

dit

non es, cüm amica meis non fis amicis, ne-

rere, quamvis amanseidem non defit, queng

d

fovet.

que perinde meis eblandiaris,ac mihi;es qui-

m

dem amica; fed non mea, cüm meos,tuos non

jf«

dicas.

Amici funt illij quos metulegis non

$. IL

m

odiíli? amicaetiam es tu, quzelegem non

olfa

fuitti transgreffa: fed quia eos proniori poft

Verus amaas conftans eff, necejus

y0r

fuícepta vulnera non profequetis amore; ut

amor vemiffoni, aut mutationi ef. ob-

ore

noxius, fed equé jugiter fervens, acÓta.

antea, neque iisdem eblandiris, ut ante illatas

ha«

tibiinjurias, ideo nonesingulariter mea;

ficia ia proximumy cut prodefje flu.

[u

cürh charitatis praeceptum nou fingulariter

det,nuuquam obeffe,

hat

fetves, tametfi illud non transgrediaris, co

quia nullo in percuffores inficiaris odio,

Erus (i it amor, conflans eít, nequïc

$,

2

|

mutationi, ac remiífioni obnoxiuss.

onfæ

4v

Meque fe ab aliofatetur vefle exutam

& ex amorein Deum , qui nunquam

um

fponfa , íedà fe ipfa, cüm dicat: exwi. me

tunicá meá, quemodo induar ill4? Pocuit, fi

remitti debet, amorem baurimus in homi«

j

nes; uterque enim amor .pati. incedit. paffu,

eret

voluiffet charitatem fervare illibatam, amo-

cum utriusque fir unus ac idem habitus, ut

chii

rem non remittere in proximum , imó im.

penfiori eum affectu profequi; fed quia cüm

docet D. Thomas,huncque angorem, teffata

nos

eít Virgo Mater cam filutante Angelo. .re.

ATE Ia

um

ea affabilitate,quà priüs cum eodem non vet-

fpondit, //ar mibi fecundum verbum ruum ,

d

faretur, ideo exuit fe tunicá fuá , quam

reíumere non valet , tametíi id unicé cupiat:

protulit enim h:zec verba . ex fumma in hu-

s

manum genus miferatione, ut homines

Expoliavi me tunicá mea, quomodo induar

r

ab eo redimerentur , quem effet ipía pari-

ill4? quiafi íemel delnamus charitatem

Íuis cum deliciis exhibere ; difficuiter eam

tura: amorem exercuit,cum adolefcentulain:

m

It

templo fe divinis impenderet obfequiis: (i-

cum primava fua delibamus fuavitate; ine

(ua:

quidem quidquid id loci cozvas inter. puela

d10,

tellexit fponfa, poteftatem fibi efle deponene

di tunicam , fed deeffe facultatem eam re-

las vidit, quod à regula defle&eret virtutis,

uf

fuavi ab(terfitadmonitiunculà ; feu ut referc

Íumendi, quapropter ait: quomodo. induar

((

Bonaventura in vitaChriftifi rifum leviufcus .ap ;

Allá? quiafi femel noíter afFä&gs Ui €0$ inv

efee

ïum,!

4

Y

peraui de Afeciibus Lom, lb

DZ

Differtatio VI,

lum, fi ocuios liberiores, verba minus cau-

chWi1

imö inflat famuli conducli vulneribus fcif.

t& prolata, animum minus patientemin aliis

uori i

obíerváflet, ingentí amore corrigere ítu-

fum, & quafi agentem animam fuo impofuit

ii

jumento; tametfi Samaritani Judzos . cane

duit, & interdum folo oculorum feveriori

fnaft

peius, & angue oderint. Primó ex amore,

nutu, qui plus moneret , quàm verba con-

quo in fuum diflagrabat proxinium miferis

fope

fueviffent, Eundem prodidit amorem cum

p

cordiá motus, cui obviaverat vulneribus fri

ad Elifabetham cognatam fe contulit,ad eam

€&o , fanguine madido, viribus deficienti o«

invifendam , cui etiam trimeftri toto famu«-

It4

pitulatur;. tamet(i nec Sacerdos, vel Levites

lari non eftdedignata , & ne panem otiofa

hu

illac pretereuntes ullà in femivivum reli-

comederet, ea exercuit ; quae folent ancillae

€ium moverentür miferatione,

Secundó

iüas'

circa fuas herulas ; nimitüum amor in proxi-

Bo

chirurgi etiam munus obivit,

-quatmvis pie»

mum eam propria dómo traxit per longa

tatem magis, quàm artem calleret : & vul-

gin

itinera, vias afperas, acin alienas perduxit

nera fanguinem effundentia oleo, &tvino

guát

zdes: non enim otio torpefcit amor,actuofus

- exce

eluit: Er alligevit vulnera ejus, Tertibau-

J04n. 4,

hic eft: & licét prifci homines plures fine bra.

rigam egit; proximi, ut occurreret iadie

ptO |

chiis, manibiisque permiferint fculpi ftatuas,

eun

£entiz ; imponens illum in jumenutum [utins

nulla tamen earum amorem exhibuit , quia

19,

duxit in fl'abulum,pedes ipfe fecutus, Quar.

Ine manibus amor non eít ; opus indigitat,

tó Nofocomus etiam fuit faucii &grotantis ;

ij

& quidem non lentá, ac remiífá manu, fed

fiquidem fedulam curam ejus egit,

Quintó

com|

celeri pede, & laboriofo brachio, impiger

ejus etiam thefaurarium (e exh

quä' |

totus exurgitin actionem, & talis fuit amor

ibuit: Pyo. Ibdem,

E

1ulit duos. denarios, & dedjt fiabulario, ajt

cietat

| 9:. (Ap.1,

Deipare, quia: Exfurgens Maria 4büjt in

tiam

euram illiu babe, Sextó etiam fideiuffor fuit

aontana cum feflinatione : erant nimirum

pro curando corporeextremé affe&to ac mul-

te pI

manus ejus tornatiles, aurez,plenz hyacin-

tiplici vulnere faucio, addidit enim : quod«

yii &

this, fcilicet manus benefice ; &munifice

eungue /upcrerngaveri:,ego um rediero,red-

hacd

ad benefaciendum aliis expeditz, hyacinthis,

dam tibi,

Quod verà amorem illüftriüs

d

feu beneficiis przeftandis plenze, auro illitz,

bene

commendat; quia vuluerat

usex gente efíct

feu charitate informate 5 tornatiles , quia

Judeorum

& Samaritanus;qui tanta in ipfum

Quos

ad opem ferendam paratz : talesfuntamo-

impendit charitatis officia; cüm tamen Sama«

fem,

ris manus,non defides, non otiofze, nec defi-

ritani Judzeos oderint, quoshoftes, & advera

diofz , fed actuofz,ac laboriofz,

pend

farios habuére ,' adeó ut immulier Samaritis

homi

Non tamen fufficit, fi amor in homi.

/.

nem laboriofus fit, & actuofus , nifi etiam

Chrifto ad fontem aquam petenti refpon-

Adi

derit, »om enuim contuntur

Judai Samari-

rcétus, ac compofitus, talis nimirum üt nemi-

£ADIS,

ipfe

Quo:

ni quidquam invideat, non corporis,necani-

Proximum diligere amicum, vel fami«

mi dona, non opes , : non virtutes: fi Cain

liare

3.

cim

m naturg eft indita propenfio ; fed ho«

tealc

Abelem; fi fratres Jofephum; f1 Saul Davi-

fles

dem tecté amáffent, nec Cain fraterno fan-

beneficiis cumulare id pronitatem fu-

ää

et1at

perat naturz , G divinam quodaminodo

guine proprias fcedáffet manus; nec Jofephus

b

videtur emulari perfe&tionem : 6 qua enim

tat

fuiffetà fratribusin cifternam demiffus; ne-

in Chriflianorum cotu virtuse

:

tem

que $aul tam gravi invidiá Davidem preffif.

catetisque fortior ,

dile&io hac eft,

tim.

fet. Sed livor invidiz , tepor charitatis diffi-

quá

dia, & jurgiaexcitat , odia nutrit , vulnera

non folàüm amore, verüm & impenfis

be«

4

neficiis inimicos profequimur , nobis

infligit, & cruentascladesfpargit ; ubi verus

noxios Juvamus :

que

[T

eft hujusmodi diledio

enin

fovetur amor, ibi nullus accitur livor; quia

ubi amor ibi procul exulat invidia: tefles

magnanimze indicium naturz , divinz ar

gue

tom

mentum gratiz,

aC uberioris elogium

fan-

funt David, & Jonatas ambo juvencs: Jona-

Clitatis:

«

tas paftoritium adolefcentem Davidem co

cüm enim homo infitá fibiànatura

propenfione praceps in ultionem ruat in-

qua

eít amore complexus , ut. crefcentem ipfi

ftie

juriarum; de fe ipfo neceffe

eft gloriofum

gloriam nunquam invíderit , quinimo fuis

teferat triumphum

im

Íe etiam exuens veftibus Davidem iisdem in-

» amore hoftes profecu-

i, r

turus, cósque effusá

muneraturus beneficen«

li,

duit: G quia verus, rectüsque fuerat amor

tià. Nil tamarduu

[li

m, támque füblime vi-

Jonata, eum nec formidanda Patris fuperbia,

detur humana virtu

s p

fü

nec crudele imperium valuitunquam prohi-

offe ultra ambire ,

quàm pro injuriis fibi

illatis beneficia re-

Ü

bere: fi enim verus, re&tásque fit in proxi-

pendere; pro conviciis

Wt

» calumniísque pro,

h

mum amor, minas non timet , neque linguá

latis, ofcula figete,

& odium amore, ac

[

tantüm eít profufus, fedmanu, & opere,

beneficio compenfare

: effufaheceft in ho.

WFP

diffufus, ut przecipit Joannes : Zilioli non Ji-

mine pietas,

Del

cui uberior ob(letricatur fane

l»enp. I-/-

VitAtt.

ligamu verbo, neque lingua, fed opere, & ve-

Gitas,

uteleganter innuit Tertullianus in-

fler

quiens:

C 45,3 1; a.

ttir

Hujus amoris illuftre dedit monumen-

Seito preceptum effenobis ad vedun«

bpologet.

8.

dantiam

benignitatis etjam

duc.

tumSamaritanus ille, qui non folüm mifer-

pro inimicis

Deum orare , ieu recto ,

finceróque amore

Cl]

tus eft hominis in itinere multiplici vulnere

€os profequi, qui nos

Ti

oderunt, iisque be.

faucii, fed perindeac peritus,piüsque chirur-

neficia rependere ,

à quibus füerunt nobis

für

gus vulneribus oleum inftillavit, & vinum,

fere

inflicta vulnera, ill

ate injutiz, & prolata

COl«

Amor qüb latiüs difugditür,;cö"ïdifcfcït locupletior, — 123

convicia, quibus non parumnoftro fuit ho..

élatur, contineat, »Dixq:im; neque poffe ho-

nori detractums; eítenim hicamor exceffus

minem amore in Deum ferri, nec ipfum di--

ligete » nifi & fuum diligat proximum , tas»

virtutis, & redundantia benignitatis hu-

manum fuperexcedens faítigium, & menfura

metíi fibi infenfum , & adverfantem : con-

fupereffluens,ac effusé redundans; dixeritque

tinet fiquidem Deus comprehenfione long&

eaninentiore homines quosque, five amicitiá

propterea de iis, qui amore inimicos proíe-

Zuc,6, V. 38. quuntur Chriítus: Menfuram bonam,& con-

fiut nobisdevinéti , five focietate adharen-

fertam & coagitatam, & fupereffluentem da-

tes , five inimicitià averíi; fi nofter amor

in Deum fertur, fi Deum diligit, neceffe

bunt in. finum'vesirum : quxnam eft menfura

ifla, quz fupereffluit , quàm , ut loquitur

eft, & proximum fuum,: emnésque homi-

Bernardus, men(urafíine menífura ? cüm e-

nes etiam fibi infenfos , & hofles, diligat ia

Qiim benefacere iis jubeamur, qui nos ode-

Deo dile&o: alioquin Deum non diligit,

Sunt; profe&ó hac dile&ione menfuram

càm id non amet, quod in Deo continetur;

h. 4

excedimus conítitutam: unde & nobis Deus

mec cotat inunum cum «eteris , qui conti-

nentur incentro; hacqueratio, «ur ejus-

pro remuneratione benedictionem impiuit

AAd Rem, Q;

exundantem,

dem habitüs fit, Deum, & proximum dili-

Q.

Meníurae

ftà naturainnobis conf*:ituta

gere, & D. Paulusfcribat: 4wi diligit pro-

ijs benefacere , quibus natura ipía favere

ximum , legem implevit , adeó eft Numini

compellit , vel ob fanguinis neceffitudinem,

percharus amor, quo proximum profequi,

lg,

mur,& tanti eum Deus facit, ut amari noe

quá ijsdem devincimur 5 vel ob initam fo-

cietatem, quá illis colligamur $ vel amici-

lit ; nifi G preximus ametur.

tiam , quà ijsdemadhzeremus; íed eos amo-

re profequi, qui nosoderunt, nobísque no«

xii fuerunt, profectó meníuram excedit,quz

hac dilectione fupereffluit ; & effufa redun-

Nil glbria'm:, dMuflrius nibil po-

dat: per hanc menfuram fupereffluentem;

4efl homini obtingere,quam per boflium

beneficentiam intelligamus Chriftianorum,

Amorem., per calcatas fraterne diletlionis

quos pietas ad hunc fanctum accendit amo-

gede aillatas fibi snjurias contemnere, &

rem, quo pro injuriis fibi illatis beneficia re-

£baritatis vubore prolata $n nos

pendunt; quod etiam Etbnicis illuftriüs in

«ónvicia delere,

Pem

hom:ne vifum fuerat : fciícitatus fiquidem

Achiles ab Aiace , quos omni vita majores

A Lios diligere ut fibibeneficos nonho-

minibus tantüm, fed etiam brutis eít

ipfe exanreláffet labores? Hos reífpondit ,

Anatura inditum: «icurantnr fiqui-

quos pro amicis, mihíque charis. pertuli ;

«ümque interrogáffet ulteriüs Aiax4 quos

dem beneficiis etiam ferz immanitate Ízvi«

)

ores; nil.enim fortius beneficio ad fe ani-

ceníeret jucundiffimos ? eos fubdidit, quos

qmos trahit: fed quos nobis noxics aoveri-

etiam pro adveríariis ; mihíque noxiis íu-

bivi; quia.amor ipfe, quo vel hoítes fue-

mus non ore tenus diligere ; fed & manu,

rat profecutus laborum lenierat afperita-

largitione beneficiorum , eftea benignitatis

tem, ut jucunda el viderentur , qua plau.

redundantia , .que divinam imitatur perfe. Matib. s.

€uonem: &ideo Chriftus hortatur. fideles

rimum fecum adferrent incommodi.

11,

adinimicorum dilectionem, cordis affectu,

Amor fi laborem fugiat, f1 incommo-

da declinetà natura deficit amoris ; verus

manüs opere, linguz oratione , U: fitzs filjj

. enim amor nutritur laboribus, augetur in-

Patris ueftri, qui inculiseff.. Sunt;quiim-

commodis , imó & defectus omnes tam

pensé conantur efficaciam inveftigare illius

corporis , quàm animi in aliis tolerat, &

vocis///7: fed miffas facio plerasque com«

quantum poteít obregit , & cüm omnibus

mentationes ; G illud approbo,quo f//;us he-

braice alteri fimilis explicetur: quo pacto

five doclis, five indoclis, cecis, & claudis,

imprudentibus, & zgris mitiffimé agit ; ut

folent filii fimilitudinem przeíeferre parem«

1:; Cornib,

hortatur D, Paulus inquiens de corpore mye

tum: amoreigitur, qui inimicos profequume«

|€Ap. la,

tur, divinam imkantur perfectionem , (imi«

ftico fideliumz No (it Jcbifma in. corpore;

fed id iplum pro invicem folicita fiut membraz

lésque effe videntur Numini, ejüsque funt fie

& fi quid patitur unum membrum : compati-

liüzmpenfiori igitur dilectione,quos noveri-

untur omnia membras five gloriatur unR mem.

mus nobis infenfos , noxiósque profequa-

brü,congaudent omnia membra.Vos aute effis

mur,fi Numinis in nobis fculptam velin:zus

vorpusChrifli $ memóra de membro.1mo neq;

imaginem ; quid gloriofiusjilluftriüsque po.

Deum diligit, qui proximum, quamvis ho

teft homini obtingere , quàm per hoítium

ftem, (ibique adverfantem non diligit: linez

dile&ionem, per calcatas fibi amoris pede

enim, quz & circuli peripheria ad centrum

illatas injurias, per obliterata charitatis i«

"m

ducuntur,nequeunt centrum tangere, quin

$neo colore; &calorein nos prolata con»

g" »

fe ipías in eodem complectantur centro, o»

vicia, divinam in nobis imaginem expri-

mnésque in unum,idémque punctum coéant,

mere,Deíque przfeferre fimilicudinem,ferre MAfb $,

£üm centrum lineas quásque à circuli circum-

filiationem ?. quotquot ex hominibus fuis

Dili«

ferentia utrinque ad ipfum ductas. comple«

parcunt .i-.rïimicj.s fiii Dei vocantur :

Q z

gue

Ferani de Afeüiäw Tem. i.

..

As

D4

! Dïfrcrcgao UE -5

giie inimices veliros, Denefacite s. qui ode.

mini: in principe tamen id vel ipfa necef.

rUnt vos, 65 orate pro per[equentibus, & ca.

fitas videtur exigere, in quo pro amplitue.

lIumniantibus vos : ut fitis filfj Patris veffri,

dine poteflatis, pberi-u-s pietatis requiritu£

qui in celis ef , ac i homo in hoc praeclaro

incrementum 7

(in-veró ob condonatas

Dei attributo fit Dei imago , ipfímque imi-

injurias, deleta convicia eximia fit dignus

tctur, & éxprimat.

laude; reus tamen fit probrofe infamie

ij:

Hinc S. Zeno Veronenfis fublimiüs e..

ob vindictam : dedecet Principem vindicta,

tiam aniniadvertens adquantum evehatur

in cujus arbitrio fita. juris eft licentia; fci- ,

p

WRb

té Beda expendens illud :

Benedicite ma..

homo p

ecionisfaftigium ; fí non cor-

dis tantüm affectu hoftem diligat fibi infen-

Jedicentibus vabis ait 1 ferà cuntli contrá

fum, verüm & manáüs opere eundem quam*

boc mandatum procedimus , & prafertim.

vis fibi noxium beneficiis cumulet , ait, te:

potentes , vel Principes non folum fi pafft

neri diligentem hofles fuos, plures ijsdem

fuerint contumelias 5 fed && praffita non fue-

H

rependere ptatias , cüm eidem fint. occafio,

rit eisdem reverentia ,. adver[arios. vepu-

quá Dei enancifcatur fimilitudinem , expri-

tantes , quicuuque eos minus veveriti funt,

mátque in fe imagimem , & in fummo ve-

quam fe reputaverint dignos.

Efb autem.s

L]

luti perfe&tionis faftigio fublimetur

*

fic

1$.

Serm.1. in

nota infamie Principem. effe promptum 4

enim fatur : Inverfo gratus offcio. Vultut

vinditlam s,

Píal,130.

pro inverfo officio, feu injuria nobis illata

Princeps igitut , fi proprias. ulcifcae

: gratiäs ijs rependamus , qui easdem nobis

tur injurias ex udice fit reus, cadítque

intulére; quamvis moris fit, ut . grati fi-

principatu ; 6 contra gloriofos de coércita

mus pro beneficiis fu(ceptis: amoris tamen

natura triumphos refert , qui cüm poffit

e(t, ut grati fimus etiam pro injuriis, con-

impuné fe vindicate, pronior ad veniam

*

viciis , damnísque aliis, quz nobis inferun-

hofti parcit , cui etiam — eblanditur

*

&

tur, cüm ad fummum nos provehant. api-

hic eft faftus ille ; quo coetus Chriftiano-

cem perfeclionis, TNuminisque imaginem;

rum gentes excedit omnes; hzc eít victo-

& licét. materiz gratitudinis -accenfeantur

ria illa, quà filius eterni Patris DEI enan-

beneficia, id tamen folius moris, nona-

cifcitur dexteram ; Dixit. Dominus Domi- Pfalm, 1o9,

moris eft; vulgaris gratitudinis . materiam

W0 t»to fede à dexteris meis ,^ donec ponam

*

- beneficium fuppetit: maleficium veró lon-

inimiücos tuos — fcabellum pedum tuorum.»

LI

& lablimioris e(l. gratitudinis materies ab

federe ad dexteram in communi hominum

eo profectz amore, cui maleficium , per-

exiftimatione perindee(t, ac potiorem oc-

L]

inde ac mellificium dulcefcit : e(t fiquidem

cupare fedem

.

hinc ut DEUS nobis . iün«

hicin hoítes amor , qui iter nobis fternir,

nueret, quanti fecerit unigeniti fui. noftea

. quo in fublimiora pergamus , & ad fafti-

induti humanitate victoriam, quà non fo-

gium illius erigamur virtutis,

làm mortem vicit ; -fed & pro fuis enixim

quz divinam

eemulatur perfectionem.

perfecutoribus exoraverit, cüm animam ae

Hac indoles Chri(liani eft amoris , ze-

I4

geret dicens : — Pater zgnofte ilis, quia

jué benevolum fe amicis, ac infenfis , ad-

nefciunt quid faciunt :

à dextris fuis lo-

yetfariisque exhibere, hinc Cyrillus expea-

catum volüit , quó in hoeminum exiítima-

tione etiam nobiliorem cenferetur fedem -

Auc. 8,

dens illud ; e46 eo , qui aufert tibi vefli

JHenituim , etiam tunicam noli - prolibere ,

occupare ; fed quamdiu putamus hanc il«

ait: decet enim, eum, qui pius est , obli-

lu(trem occupaturum fedem, donec ponam

vifit salorum ,. ut & ea, . quibur. cbaros

(aít aternus Pater unigenito fuo filio )

amicos jAuvamus ,. perfequentibus confera-

mimicos tuos f[cabellum pedum tuorum : nie

s;uj, Proh quàm eminens, quàm fubli.

mirum ad dexteram fedebis meam, quz po«

mis, « potens Chriftianorum amor! qui

tior apud homines cenfetur effe fedes, do-

naturam àd eam perducit ftatüs fublimita-

nec tu fuperfederis ab hoftium ultione , &

fem , ut hominem reddat &qué benevolum

ego te vindicavero à tuis inimicis , eósque

U

3n amicos , ac in hoítes: folet injuria alteri

pofuero fcabellum pedum tuorum , feu tibi

illaia jurgia excitare , &t odia fovere; &

fubjecero? quafi diceret, concedo unigenito

tamen Chriftianus amor impetum hunc co-

meo dexteram donec non vindicaverit inju.

*

ércens nature vitium in eadem corrigit

F]

tias fibi illatas,

Quàm utile, quàm profi-

adigíitque naturale odium ad legum ami-

cuum eft homini non ulcifcenti injurias à

citiz; obfervantiam , & flammantes iras in

fuis fibi inimicis illatas, càm veladipfam

niveo blande benevolentie lilio extingui ,

DEI dexteram evehatur? quàm pi?, ac ré-

ac eadem benevolentiá zqué illatas profe:

ligiose fuperbit homo, qui cüm poffit;pro-

prias non ulcifcitur injurías; . pulchré Ber-

qui injurias, quàm collata beneficia: fcité

ximum di-

nardus: de catero nulli, vel inimiciffmo ba. Serm.is, ig

a.4doe[us " Aertullianus : Quàó magis pro

Marei c, 22, ligas diligere jubéra inimicum , 6 extra-

mini vegari quantulumcunque affectum chba. cant,

neum : exaggeratio eft. debite. bonitatis ,

vitat [aneé in bac parte. ambiriofa permittit «

exatiio indebita,

Quód fi illatas (ibi inju-

ambitiofam vocat charitatem , qua injurias

rias nigricantis oblivionis atramento ob-

non ulciícitur fibi illatas, nec damna vindicat

literare laudi datur non exigua privato ho-

fibi irrogata, &fuis lubenter inimicis

parcit;

Íed

Amor quo latiüs difunditur , & eó ditefcit locupletior. mj

fed fi charitas ex Apoftolo , non inflatur ,

ïpfli&af fibi vtrlnera micantibus ftellulis, quas

. quomodo Bernardus eam ambitione tumida

À proprio emittit gremio,

t

18

dicit? quia càm (it ambitio appetitüs hono-

Hzcque fortaffis ratio , cur ex lapidi-

4

bus voluit Numen filios excitari Abraha,non

us

ris fupra merita ; támetf1 plura mereatur

!s

inimicorum dilectio , ac multum affequatur ;

ex magnete: quia Princeps pacis lapidem

ii

fupra tamen humanum feattollit faftigium ,

tcípuit, qui ferrum amat; G lubentius eo

$

l«

federe affe&lans à Patris dextris, quaindiu

delectatur , qui ferrum tolerat 5 ejüsque

injuriarum fuerit oblita : pia fané ambitio,

patitur ictus, quibus fplendelcit illuftrior :

t

qua Dei enancifcitur dextram;in homiaum

amat Numen in lapide lumen , quod é vul-

4

nere accendit ; .non tetram obícuritatem ,

exiftimatione! ambitiofa fané charitas , qua

"

injuriarum oblita federe ad Dei' dextram

quà magnes amicum rapit fertum 5 hinc

[

ï;

prefumit ; obtinét

Servator Chriítus Petrum juffit in vaginam

a

affectat /

que in Chriüg ; qgod

u

gladium recondere , ne qui inter Apoftolos

j«

16.

Non igitur arduum eft ab ulcifcendis

fuum à lapidbus nomen traheret, &Gà prz-

^

injurijsabítinere, fed perinde facile ac flam-

dura petra nomenclationem; magnes potiüs

ferro amicus , quàm filex amoris illex vide-

ma in fublime niti , pizque ambitioni fe-

d

lj

dem in coelis eniti , ac homini defiderare , ac

retur: tolerat ferarum bellicoffimus leo le-

amare , quod fibi utile vilum fuerit ; hunc

porem illudentem , fed Panteram difcerpit

ízvientem : eaelt filicis indoles , st quam-

amorem; ut homini proficuum non florum

e

teneritudo, ac difcolor elegantia nos edo-

vis teràtur , filet, imó fulgurat , fplendét-

cet, fedvelà filice teneriüs amare difcimus,

que illuftrior ; cingitürque ftellulis , qui*

Quis nefciat amorem ex cordis natum ar-

bus coronatur , fi chalybe feriatur : & ho-

