irreparabili exponere difcrimini, ràta ju-

Tásque virtutes niterentur infamare ; :&

gum poffe fubiectionis excutere; licet tune

dumos afferere flores ; fpinas , qua roia

exhera, & libera facta fit ferva , cüm folue

erant ; & flercora ipía lilia,

Non finit fu.

: i,

ta à quovis fubjectionis tributo effe voluit ?

upcc m

rens odium aures audire , : nec oculos vi:

hecqueratio , cur Jofephi fratres poft pro-

dere, reclé Lactantius. Tigent ne 4 nobi

| Libo $9

dira fomnia ejus decréverint internecios

reviutli manu . dare. aliquando clamante.»

mem : timuerunt , ne illis dominaretut ,

épíA werttate cogantur.

.Qóffrepunt. 1gi

& ideo necem moliuntut,

Ecce fomniator -

£ur , & intercedunt , ne audiant , & oculos

veusit , vVenite, occidamus eum » fed cut

*

Genef, 3;& :

fuwos opprimunt , n lumen videant ,. quod.

fracri afcenfuro ad chronum mortis obten«

—— — A. tÍ41

eferumus , . quo. plauó dpfi. diffdentiam.».

dunt pracipitiun ? "Àn non uberióra ex

fue perdita rationis oflendunt , cum neque

fratris dominatu. videbántur ijsderm- oriri

COW — "VA —

eognofcere , neque congreds audeant , quta

.

commoda ? eh quid tumens potuiffet ambis

fetunt. fe facilé (uperari

e

adeó odium in.

Bihnicis contra primgvos . increverat Chri-

tio [plendidius eoncupifcefe , quàm £rat-

rem regio diademate redimitum falutare in

Ítianos , ut nuilum pro iítis patrocinium

throno fedentem ? cor ipitur infanientes in-

admitterent , nec ullum juris fuffragiumat

terficere geltiunt ; quem pinguior fortuna

tenderent , quia odium caecutientibus cir-

ad apicem regize dignitatis evehere per im-

cumfeptum tenebris perperam judicat , vir

miffa (omnia deftinaverat ?- Caufam frater-

tutes damnat , & ipíos virtutum propug:

n& interüeécionis innuit facer Textus,

Vi

patores audire detréctat, — Sed cceleíti ma-

)

dentes fratres ejus , quüd à Patve plus cun.

Genef, g(;

nu proríus evelluntur , ac diffipancur , qui

a filys amavetur , oderant eum , ardue

*

virtutum cultores , ac Dei amicos odijs

|

um , ac perdifficile ipfis vibebatur (ratri

! onit 15«

l

profequuntur exitialibus: indi(creti enim ,

fubijci ; in quem odium nutrierant intüs

4

confusique in omne ícelus dilaberentur

in pe&tore ; non curárunt commoda , que

hominum mores , fi neque fcelus fuppiicij

ex fratris regno in ipfos redundáffent , eui-

formido coérceret , nec virtutem pramij

libet renuntiárunt utilitati ,. floccique fe.

promoveret ilicium ; perinde ac gloria

céte honorem , qui ex íraterno diademate

o

virtutem comitatur , ita fceleris pediflequa

poffet i ipfos diffundi

]

dummodo dolo-

femper eft paena ,. & feverior eos diílrictio

rem ; quem ex praconcepto odio prafen-

urget, qui in Dei fervos , ac virtutum (tu

tiebant , abigerent : nil enim durius , nil

diofos protervis difflagrant odijs , durís-

dirius ijsdem vifum fuerat , quàm non poffe

que eos affligunt perfecutionibus. Viderat Jo.

nathas Saulem cacutiente odio iníanire con-

odiofi juffionibus refragari, & jugo fubijci

L]

iliius , cujus odio fe inflammari prafeníes

l.

tra innocencem Davidem , & f(tarim filijs

fuis folicité tutelam providit , exoravít-

rant ; fcité Chryfoítomus, ^ Qjo éllum pro-

Homil. s;

a

fequebantur , t$ impugnare moltebantur, 64

In Geæej: :

2ib, y. Reg. QUE mifericordiam.

Non auferes miferi -

j

quoridie ipfius cedem meditabantur. , Qquia

]

$^p. ZO«

cordiam tuam à domo mea usque $n fempi -

ciüm ipfi vivere non poffent fub dominaru l.

gernum. — 'Timuit enim ; ne quod Saul ini-

H

lius , €ujus odiojam urebantur , cruentam ,

0

uum foveret in pectere odium,univerfam

moliuntur cedem: ( odium fubditorum

flatim everteret familiam , pro cujus inco»

pe-

j4

Gora exafperet , fi diffi

dium eorundem

lumitate Numini enixim fupplicavit ,

nl

precésqus fudit,

corda poffideat , tunc fubje&tio fupplicio-

rum íecum trahit gehennam 3. & quidquid

preecipitur , difficultatem

$

s

lemo

add'ucit invin;ibi-

Exprefï'cfat hane veritatem S.'LuCas r

(j

67.

a.

chm nmarratet ; hominem quemdam profe.

o

&um fuiffe in Regionem longinquam en4«

Verani de Aþ&i&b Ton, 1T,

éurum fibi-regaum -hareéditarium , cüi

—

Dda

tamen

212

dpitfertatio. 1X,

tamen concives odio inflammati legationem

tis filium bominis fedentém 2 dexterii vir"

inflituerint , eümque in Regem accipere re-

titis DEb, E venientemin nubibus i, hise

cufaverint.

Ciues efus oderant eum , & tni-

Lut.19.

ce auditis verbis facerdotum Princeps quat

férunt legationem post illumydicentes : Nolna-

fupetveniente telo idtus in precordijs inge-

3245 bune Yegnare fuper nos.

Verüm paruríü

muit, & quo intüs torquebatur externa

legatio- profuit ;.Regnum fiquidem .etiam

veltium fciffione , " dolorem indicaVit: Zs

invitiscivibus occupavit, coepitque eos ul-

TPrinceps facerdotum feidit veflamenta" fua $

cilci, qui fceptrum aufi fuerant ipfi recufae

quia ut expendit D. 'Hieronymus ; odioexui-

1e.: lnimicos 605 ,. qui noluerunt aE f6g«

ceratus , furore teflatür fe percullum : ait

n

nare.fuper fe , -«dductte buc , & intevficuté

ipfe :^ Pontrifcem j "quem de foliu [aerdos

4nte me ; tünc.audità extremi fupplicij du-

zali furor excufferat , Vadem rabies ad feine

ra Íententia non coeperunt lachrymas fun«

dendum veffes provócar : verüm frtam are

dere , qui fanguinem erant mox effufuri ;

dente defiderio mortis caufam aliquam coz

ä

nec. manus fupplices in altum tendere, qui

loratam invenire fatagunt , cur dilaniznte

cervices fleclere debuerant ; nec importunas

intus rábie difcerpuntur ? & cur Chriitus

iterare preces ; qui verba protulére ; quibus

nón dixerit eos flammis tradendos , ut de

à Regno Rex excluderetur : nullum legimus

patrato flagitio poenas darent promeritas *

protuliffe verbum ,quo in miferationem fle-

Mü::hoq 18'

fed ijsdem proponit filium hominis ad

Yil

&ereregem niterentur ; cum tamen zre alie-

fapremum ^ regni faíligium ^ evectum

no.gravatus folatium. invenerit apud fuum

Íuis oculis effe infpe&turos ?^ Pidebitis, fi-

Herum, cui eniximfupplicavit ? Preeidens

lium bomints fedentem À dexteris vwirtutis

DEL.

fexuus ille orabat.eum , dicens ? patientiam

An fortaffis ut graviori eos

babe in tme , & omnia veddam tibi , mifertus

torqueret fupplicio enuntiata ejüs elatione

auiem Dominus ferui illius , dimifit.eum , &5

ad culmen Imperij? ita e(t; odio cüm Scrie.

debitum dimifit ei.... Quare exemplo hujus

bz , & Pharifzi Chriftum profequerentur,

Av 5 -- UR ** A - a d E —— M.

debitoris ,' eruditi concives non fategerunt

nüllis poterant diriüs verberibus percuti ;

duram mortis fententiam precibus declinare,

quàm verbis fupremam eis Chrifti gloriam

vel lachrymis obliterare ,. vel faltem emol-

indicantibüs : nilenim acerbiüs hominibus

'dlllh

lire?. fed cur inftante morte, nec precesfun-

exitiali odio in Chriftum ferentibus potuit

L

dunt, nec lachrymas effundunt? quianimi-

obtingere , quàm eosdem adigere ad fufli«

g

rum alterutrum. ex hisce duobus Íuflinere

néndum ipfum Pralatum , & ad fummum

opus ijsdem erat ; velodiofi Regis patére

dignitätis cülmen eve&tum. ^ Eos ab exe-

preceptis ;obfequi mandatis; velcruentam

ctaüdo , deteflandóque facrilegio repre(fu.

fubire necem : & cum praeconcepti odij exul-

rus;non dixit;ipfos gehennalium flammarum

cerarentur intus aculeo , dolorémque experi«

nigris vorticibus devorandos, noáponis ine

—^

^

rentur fuperatu difficilem , maluerunt gladio

toletabilibus difcruciandos; non ztcrnis fups

p

cervices fle&tere ; quàm.manus fupplices fur-

plicijs torquendos ; fed eundem quer odio

fum erigere, & preceregemad veniaminfle-

profequebantur , & animitüs avérfebantur

&ere ;promptiüs elegerunt caput offerre am-

infpe&uros mox dominantem cum potettate

putandum cultro , quàrn jugo odiofi fibi Re-

magna , & fedentem à dexteris virtutis Dei ,

is collum fubmittere ; ait enim Theophy-

quafi fzviori dolore lancinarentur, & acu-

Ip Lut, (9.

la&us ; odio babentes illum noluerunt fupra

tiore pugione intus exulcerateütur per vere

"o -- — $ .

feregnare : perire maluerunt ,. quàm jugo

baejus , quem oderant, manifeflantia domie

fubijci Regis, cujusodio torquebantur; &

nium , & eloriam ,quàm per verbera , quod«

maluerunt periré., quàm obfequi.: ; neque

cumque aliud tormehtum afferentia , unde

legationem inftituerunt , ut mortem fuge-

pulchre Hieronymus: Pontiicés furor ex--

gent ; fed dominaturm , ut declinarent odiofi,

eufferat , vabies Ad fcindendum vefles provoe

£ — FRec

necem libentiüs fubjerunt ,. adeó dura eft

cat : Quianimirum rabies omni cane pejor »

hujus pravi affectus fervitus, ut flecti neícia,

tunc coppit Pontificem exagitare ; cum hic

frangi malit : adeà pertinax eft, quod pe-

Chriftum fibi infen(iffimum, incepit regna.

&ore innutritur odium , ut fupplicium prze-

turum audire , tunc animo cecidir , cüm

ferat lachrymule , .quà latam mortis fen-

Chri(ti afcenfus ad thronum ipfi innotuit ,

tentiam obliteráffet.

68.

furebat Pontifex ad regni vocem ;; odium

Non in Reges tantüm terrze fevitodium;

acriüs intüs precordia exulcerabat, cüm fo»

verüm etiam in ipfum debacchatur Deum,

ris debuiffet fedentem in folio videre , quem

Éev a^ 4 06 29 — ^a. — —— - —

Cüm ex odio Judai .caufam mortis, . quá

ex Odio morti traditum vellet.

^

Chriftum perderent ; invenire fategerint$$

Quemadmodum , quod in pectore innu-

69.

deteftabili odio Scribae , & Phariízi exul.

tritur odium, gehennam excitat tormento-

&erati falfos fubornárunt teítes, qui Dei filij

virtutem obfcuratent ,Íplendorem delerent,

rum ; ita é converfo quz in corde fovetur

charitas , omniaad fs commoda trahit, amor

lumen extinguerent , cimque nec auro , nec

enim omnia levigat , nec coa&ta obfequitur

atgento potuiffent iniquum affequi própofi.

tum veritatem per ipfos fcrutari nituntur: fed

obedientia , quoties imperantis placet per-

&5 DP^. aQmov) o 40 — - — -

tunc Chriftus eternum Patreni honorans ve-

Íona, amatur preceptum , vóxque diligi.

cre3

tur : Erigire nune dhimor (ajcbatAthalericus

Matil, 26. . ritatem ftatim; protulit ; ,jnqu-icns E j I/'i;(ebi.

apud -

Odium »alio,s mordet f& ipfüm rodit.

213

apud Caffiodorum : ££ Deo px'rpp:'tio meliora

nat: nimirum Magü!:er Chriftüs ex crucis

femper optate , ut ficut. À charitate potefla.

cathedra hanc (uis difcipulis, & . fidelibus

PAMPBESQUN d ia

tem vegiam incboavimu 5. ita tranquillita.

le&ionem dictavit, & exemplo fortiüs,quàm

£em Deo. placidam fequentibus temporibus

verbis edocuit; non effs dedecus, necpros

exequamur, . TuncPrinceps tutá regit tran«

brum, illatas fibi condonare injurias, & ho«

quillitate ;; cüm à charitate exorditur impe-

Ítem amoris amplexu in finum admittere 5

rium, & commodo ftudet fubditorum, qui

altiusque in corde imprimere; fed hono.

tamet(1 deliquerint , non tamen debet Prin-

rem , ac dignitatem ex . dilectione inimici,

&eps odio, fed potiusamoreeos profequi;

qui nosoderat, fplendidius fubire incremen.

79

Eít dile&tio eorum , quinos oderunt;

tum. Omniumnationum litteris Rex falu«..

qua Chriftianum fupra czeteros commendat;

tatur JESUS apud D. Lucam ; à quo fcrtar:

neque quidquam olet probri , fi apertis ul«

fupplicáffe zeterno Patri pro fuis inimicis;

nis hoftem. quis. amplectatur, & in finum

Sed cur in capitetitulus infcribiturRe-

2-

admittat; non enim & pe&bore dicitur digai-

gis, & non potiüisin latere , ex quo & gla--

tatem excutere , qui in pectore ,ac corde

dius pendet?. quamvis Regia dignitas éjus:

hoítem comple&itur : neque audiendi funt,

fulgeret in capite; adhucRegius Titulus in«

quiid dantdedécori; nonenim Chri(ti pra«

»

fculptus erat femori redemptoris : Habgr 45

cepta, & conflia ullum fecum

robrum

vefiimento , & in femore fuo. fcriptum Rex

4PotAl, do;

trahunt, càüm dicat David ; Lex Domini

JRegum, & Dominus dominantius , & ta-

$mmaculata convertens Animas , liab omni

men nusquam Chrifti femori appenfum aus

expurgata miacula feedare non pote(t . nec

divimus gadium,aut acinacena3 ídque cüat.

maculis inficere; & cüm Chri(tus Matth, y.

& David ipfe previdiffct, ei vifüs eftfüa-

nobis injungat inimicorum dileclionem :

fiffe, gladio latus obarmare: rj

Hgere Pfalp, , a

*

Ego autem dico wolis , .diligite inimicos ue-

gladio tuo fuper - femur tuum-potent

tfeue-

-

Siros , nequit hüjusmodi dile&io, feu ptze-

quia gladio erat " deftitutus * admonetur à

clara amoris flamma quidquam denigrantis,

Regio Vate , ut eo fuccingatur* inquiens

& obícurantis prodere, cüm enim Regius

4ccingere, quia Ícilicet nondum fuerat ac-

Em

Vatesvoget, praeceprum-Domini luciduti.s

(äidem.

cinctus, non. enim miles ad - bellum iüftru.

utique plenám lucis effülgurat , non 'infu-

&aus, armisque flipatus; monetur; utgladio

ícat ; fpendores emitrit, non.caligines de-

armetur,cum jam fupponaturarmatus "Quis

nigrantes immittit, Plus enim decoris hau«

nimb Regni charaéteres femori potiífimum

ritur ex diledtione hoílium,: qui odio nos

dicuntur imprimi , & corratma Reges de

fuerant profecuti. quàm ex amore amico-

€eant, non horreret femur. gladio muuiri,

rum , qui vinculo humanz focietatis, verg

Chriítus veró Regis Titulum admifit in caa

que amicitig fuére nobis femper devincti.

pite, non in femore gladium, quia nza fe«

71,

Idqueut Difcipulos fuos Magiiter Chri-

rire, íed fanare venerat:

;

€

$ àonnecem ini';gre,

ftus edoceret, quamvisad mare Tiberiadis

Áed vitam adferre,

Regnum repudiáfferà turbiseum fequenti.

Verüm objicies mihi, prodiiffe filium

74»

bus oblatum, & cujus declinandi causá fo-

hominis gladio obarmatum , utrinqucflam«

lusin montem fecefferat : nontamen ultimo

mis füipatum fuper candelabra, & quideimn

affectus füpplicio, crucique affixus citulum

tantz plenum majeftatis , ut Joannes in tee-

voluit Regium refpuere Joan, 19. feripfit

ram pronus ad ejus pedes procubuerit mor-

«utem , & rirulum Pilatus , 65 po[uit fuper

tuo fimilior, quàm viventi ptopior; fed lícec

erucem , erat aAutem. fcriptum TESUS NA-

Joannes viderit filium hominis cu

N

m .enfe

ZÁARENIIS REX TUDLEO R UM, & hunc

anter candelabra luminibus inftructa, non ta«

Regium titulum luculentiori etiam calamo

men legitima inde deducitur illatio, in ho-

deícripfit Lucas charaéteribus fcilicet graecis,

minum ultionem gladium illum adhibuiffe:

latinis, & hebraicis, imó & eas etiam nobis

nullaenim ibi vltio pronunciabator » fed

Chrifti voces expreffit, quibus agens ani-

tantüm juftitia oftendebatur

3 nullafangui-

mam enixim zternum Patrem rogavit pro

nis effu

ü

Á

10 exigcbatur, fed zquitatis execu-

fuis carnificibus , veniámque impetravit ;

tio indicabatur , cümgladius minime vibra-

j3ESIS autem dicebat : Pater dimitte sliis ,

retur brachio,manüque diftritus , fed ore,

son enim [ciunt,quid faciunt, — Quàm prze-

labiisque expueretur, ut ita dixerim: fiqui-

claré, quàm fplendide ibi Chriftus Rex . in«

dem ait foannes in Apocalipfi : Exibat de zbotal, Y,]

Ícribitur, Réxque falutatur , ubi non folàm

oreejus gladius, languinem qui fitit,non la-

convicianti Latroni indulget ; verüm, & fe.

büs enfem . dimittit ,. fed nudatum Tanu

rocienti contta fe Synagoge, & pra odio

ftringit, vibrat, vulnera inflidturus, & erue.

crucifigenti veniam impetrat ; & tefferam

$)

entas czdes impreffurus, Non igitur filius

prodit veri amoris, & fincere charitatis ,

hominis gladio ex ore prodeunte ullam mi-

quà populum contra fe fzvientem dilexerat:

mabatur ultionem, fed juftitiam duntaxat

nullibi admiferat Chri(tus Regium titulum,

micantes inter. candelabrorum flammulas

quem tamen patitur, cüm pendensécruce

oftenderat. .Non enim Regiz e(& Majefta.

otat prouisinimicis, quibus ex vero indul«

tis, neque tnagna mentis, ultionem intefi«

"

getamore, & injurias, ac fupplicia fibi

illata libenti animo, GC aperto corde condos

Splendor njuajk*eüatig omnem diffipat cons

7j*

3

eepti

*2

214

| Differtatio IX, -

cepti odii calíginem; quá folüm hominum

ris -fymbo-ium flatim prodit: aeque . oppo-

fzces involvuntur; etenim etiam in aére fpiZ

fita mundi lampas nubem fuis fulgoribus

fata nubes , fi vaporibus obluctetur , fulgu-

lacerat, fed difcolore conveftit ornatui. Nun-

ä

ribus (latim , ac tonitruis diffringitur, ob-

quam lebetes abauftro efferbüerünt, fed ab

l

urmurat querula, & plerumque fulmina

Aquilone; unde calamitates omnes erant

vibrat , eó quia paluftribus urgeatut eva-

effundenda. Jeremias 1. Ollam fuccenfam

orationibus , halitüque terre(tri, aclimofó

ego video, & faciem ejus À facie. aquilonis,

commoveatur ; & tamen cüm primüm fo-

quia frigidus Aquilo nocturnis circumfufus

ä

lem afpicit in oppofito, diícolore coronatur

cimmeriis omni deftituitur nobilitatis fplen-

nmON g

itide, arcíque cingitur multiplici depicto

dore; cum Aufter meridiano folis jübare

f

colore; nec ampliüs repetito tonitru ob-

fplendeat : ergo Lebetes non in fplendore

murmurat, nec excuffo fulmine ferit ; quia

Auüflri, fed à facie Aquilonis fuccenduntür in

id limofi eft rabies vaporis, non przcelíz

ultionem, quia ibi exgurgitant procellee, &

H

mentis lumine . circumfufz rectz. rationis ;

firages, ubi nitor éxtinguitur, & fplendor

tunc in objeclam (ibi nubem debaechatur ful«

exülat: quia abje&ti eftanimi omni deftitüti

men, cüm folari deftituitur nitore , quo fi

nobilitatis nitore odia exitialia innutrire,

J

& cruentas czedes meditari,

citcumfufa fit, arcum pacisteffcr*gm,& amo-

^

$*

: æ&ææææwæwæ&æ&æ&ä&æ&æw&æ&æ :

À

4

(E]

DISSERTATIO X..

*

Lingua odiorum foccunda parens tacitur-

Í

Y

nitatis frocno coércenda eft, ne qu& verba:

profert, verbera fiant; quz necem inferant,

[

$. L.

f

li

Lz'ngua, Ad cenniicia in alios torquenda, quia þrom:, & lz?örick,hä(z COP

péfcatur diffdia excitat, d* odia parit exitialia,

É,

2

x&ö

N

$^

pl

Ingua utpoté lubriciffi-

prafidiatiam cohortem, tmilitares excubias,

"

[2 2

.

:

ma, & ad convicia in a«

fidósque fatellitesin munimen Ori$, in cu»

Y

o

gt;

lios torquenda procli-

ftodiam lingu£ ; ne quidquam ex ea: prodie

w*)

viffima, nonnifi diffidia,

ret, quod non prodeflet audienti ; cum enim

& odia parit, quibusho-

ä'

NT

':ln

mines natura fociabiles

lingua offe careat, quo ejus fiftatur volubili«

&

[

L.

4 r

tas, fatilé loquitur, five pro(int verba, five

EC —— ( g

-vav;gs.

animo fejunguntur, &

Proy i u) t

óbfint ; quo fit, utlingua ceterorum in hu«

nil nifi cedes, flragés-

mano corpore meribrorum fit periculcfiffi-

que inter diffidia moliuntur; ideóquenilin-

fa, vitz 4qUé, ac mortis receptaculum,

|

Htl "

gua co&rceatur, nonnifi odiorum.flammis

ut innüit Sapiens: Mors, & vita ia mani- Proy. 18,

Íuccendendis apta deprehenditur ; cujus pto.

bus lingue z. led (í diflat à brachio lingua;

$a. h D.

pterea petulantize compefcendz vallurn. na-

'uid,

cur manibus dicitur infirucla ? . quia ficut

turaoppofuit dentium , qub loqueridi teme,

manus vulnefa infligunt , cades

fpargunt,

ritas,non cordis tantim cuftodià, mentisque

fanguinem fundunt; italingua,

dio obarmata üt manus, verbis

fi non glae

vigilantià cohiberetur j fed quibusdam ve-

tamen pro«

luti excubiis in ore difpofitis fepiretur : imó

latis , quafi armatis immiflis militibus odia

ut ait Chryfoftomusin cateches, 1deo Deus

excitàt ,. bella indicit, cruent

h

veliit,

as clades in-

linguam veluti duplici muro voluit circum-

dari, càm dentium tegmine , & labiorum s

Imb omhi gladio eítlingua acutior ag

2

euflodia contineatur , ne verba improvida

vulnetà infligenda; omni fer

pente nocentior,

garrulitate proferantur,

ad venenum fundendumi,

fi quis ea in frau.

Adeó prona eít ad Japfus lingüa , ut

dem 5

ac perniciem abutatur

ceterorum s

etiam Regius Vates enixim Numini fuppli.

petinde ac ipfa nil przftantius,

nilque divie

Pfalm. 165

caverit, ut ejus lingua cuftodiretur ; Pose

nius, fi quis eà utatur ad falute

Domine cuflodiam ori 1yneo , & offlium circum-

contfa temeritatem

m proborum

perditorum; quo paéto

«gntclligimu.s morte

m, & vitam manibus in»

ffantia labijs meis : 'peticrat à DEO veluti

«b dÉb.. LR — o ÉO Gu — mem PU MO r

effe

—

!

1 Lingua froeno coércenda;ne qua verba profer verbera'fiant, "

effelinguz, Hinc rogafus Anacharfis apud

enim fummis excipiunt. laudibus lufcinïäm,'

Laéctium //b.:. cap. 9, quid inhomine opti-

quz boream fugiens, & volatu marinos tra-

mumeífec, & quid peffimum ; linguam o-

jiciens tra&tus Delphini tandem fufcipitue

ftendit: eít enim optima , - fi eà utamur ad

dorfo, vehitárquez nuncOrphei commen-

indoéctos , ignavósque inftruendos, ad (alutis

dant lyram, eó quia leones, ac tigrides cicus

MUUH LL

iter oftendendum ; eít veró peffima , fi eà

raverit harmonico fonitu, cujuspulfu fera-

abutamur in cohviciis effutiendis , honori

rum turma dicuntur belluinam exui(le íz-

detrahendo proximi.

Fuit in manibus lin«

vitiem; nunc Amphionis teftudinem, cu.

uz vita, cüm gratiofiffimà eloquentid Abi.

jus pul(u faxa ipfa acceflére, ac Thebanze ar-

,oRäg. ch-

gail familize fuze falutem peperit, quam ftul-

cis moenibus cronftr.uendis dicuntur f5 fe

tus Nabal fuperbo fuorefponfo in fummum

aptáffe.

adduxerat difcrimen, verbum enim dulce, ut

46

Nil eít, quod noa emolliat lingua, fi

blanda fit, nullámque animum quamvis ex»

ait. Ecclefiaft. &. Multiplicat amicos, & ii«

tigat inimicos , undé plurimum adfert emo.

afperatum , quem fibi non conciliet; nul-

lumenti, ficut attulit Abigaili, totique ejus

lámque pe&tus quamvis durum , quod non

familiz , cateroquin crudeli ferro peritu-

fle&at: orationis blandis fubnixz lenociniis

. f2 nif1 mulierislabia favos diftilá(fen: , &

ea eft efficacia in hominibus fleclendis , ut

mella, quibus amaritiem Davidici peétoris

eorumdem ima penerret pectora, quz mo.

edulcàffet.

Dicuntur la&is blandimento

vet, ac gratiffimo etiam famulitio fibi emane

exitiales reftingui, fulminum ignes ; ^ certé

cipat.

Alt (i linguà quis abutatur, incredi»

bile plane eft di&n , quantum hec interat

Abigail maníuetudinis la&te candidis zeque,

ac dulcibus verbis Davidisextinxit furorem,

damni, quot excitet diffidia, foveat odia, G£

compreffit iram. Primógratiofa , fronté-

fpargat cruentas clades, ut non incongrue

dixeritille zmfrawi oris vetligal calamitas :

que lerena, ac vultu ad hilatitatem compo:

fita. fiftere fe Regi voluit, oblatura largitet

utetiam appo6itealius: Nazfraga ef? bomi-

munera, quz Nabal recufaverat, & iram

nis lingua filentij ancora , clavo vella va-

hac arte fopivit, ac benevolentiam fibi Re-

ptionis , Velis,remtsque Sapientie de(lituta-s 2

giam conciliavit.

Dein fummé fe demit.

quia tunc per. fluétus decumatis tumidiores

;

Ll

tens in humüm proftravit , & culpam fatfa

raptanonnifi in brevia, (yrtes, accharybdes

veniam elt deprecata: rationes addidit blan-

impingit naufraga. "Quodclavusinnavi, id

das, quibus oftendic, quàm noxia Davidi

Jingua eft inhomine , regitur clavo, & diri-

-futura effet ira, & vindicta ex praconcepto

gitur linguá homo; fi recté Nauclerus clavo

odio ob ítultum Nabalis refpontum ; &

utatur, navim per &quoris tràctuscitranaue

quàm falutatis , & commoda oblivio illatz.

fragium ducit; fin veró clavus neglipiturs

fibi injuriz , & quàm gloriofa ejus condo.

facilé in fcopulos impingit navis,' & collifa

natio: hac verborum fuavitate; hoc fermo-

faxis difrumpitur : penetrat intima hominis

nis dulcore,Davidis, & adftantium fociorum .

przecordia vehiculo vocis lingua, totümque

hominem movet, & commovet in folamen,

exulceratos animos Abigail miré demulfit,

& placavit; ut inde difceremus, & nosalie-

vel perniciem ? quas non tragzdias excitae

mam iram, odiümque in imo pectore innu-

vit linguain homine? quas non dedit metae

tritum noftrá refringerelenitate: nam ficut

morpholes ?2 quia fi inflammandi funt ad

globi ferrei é tormentis excuffi bellicis im«

iram animi, in ignem accenditur lingua; fi

puné excipiuntur faccis laná fartis : . ita feri-

urgendi,in ftimulos, acuitur ; fi illuftrandi,

cis verbis, blandóque fermone alienum co-

in lumen diffunditur ; (1 coércendi, in froe«

ércemus furorem, ait enim Salomon: Ke-

num cuditur; fi confolandi , fpargitur in.

onfio mollis frangit iram : &6 fermo durus

ANepenthes triflitiam abigentes 5 fi delinie

fufcitat furorem.

Exemplum priotis exhi-

endi,eft firenula; íi cicurandi, Orpheus; &

)

HOM;Z- 30 de

buit Abigail : documentum pofterioris de.

fanandi,Panacsea; fiex mutuis diffidiis con-

ciliandi, Mercurii caduceus ; fi& labyrinto

« D. 1

Saul. ( Da-

dit Nabal, ut explicat D. Chryfoftomus in-

«id.

quiens: fi znffes in [cintillam ignts , excttas

difficultatum liberandi, Ariadnz eft filum;

j

l

incendium y. fií in[picisextinguis :: idem fit in

quia nil eft, quod nonemolliat,fibique cons

ciliet preftigiatrix animorum , & flexanima

inimicitia , odióque proximi : i inflatos, ac

vecordes ingeneras fermones 1gnem excitas :

Oratio.

fí mites, & moderatos flammas extinguis.

Verüm licétliagua totum dirigat ho-

$.

3

Blando hoc fermonefuit etiam ufa Te.

minem, n:fi tamen coérceatur,plerumque ad

:;

cuitis iram extinctura Davidis, cüm pro Ab-

exitium trahit, Potuiffet Amalecites ille,qui

t

folone perotavit.

Imó & Nathan pectus

fpolia Sauli; ipfánquearmillam , ac diade-

Davidis ad peenitudinem emolliturus non-

ma detraxerat, (i freenum linguzinieciffet,

ld h

nifi blandá & ipfe ufus fuit orationis conci-

tutus evadere; & beneficio fclius filentii

!

f

- liatriculà; artificiofis enim eloquentig am-

triumphum fibi occinere; fed quia linguam

"

bagibus in animum Regis peenitudini inac-

non compefcuit, & apud Davidem ítulta

24 Regac, Ka

1j

ceffum blande penetravit ,. ejíísque cor te«

temeritate facinus fuum confeffus fuit, ex.

V['

tremam fibi accerfivit perniciem.

tigit, flexitque.

Hacque fortaffis. ratio,

Neque

cor Mythologi vim, ac energiam lingua fi-

in fuppar difcrimen tumida, ac fupetba ]o..

lo

$tis fabulis fupra fidem extuletint : nunc

ore Pa.

*

quacitas Roboamum perxduxi: poti

terni

»

216

Difleitatio X,

terni Regnï parte depulfum: cüm enim fub-

ptum ex eadem optimum ; fimul & peffi-

ditorum animos, benigno,facilique refponfo-

mum «arnis fruftulum feligeret, fibíque mit-

potuiffet fibi devincire; inconfultze juventee

teret: Philofophus ancepsnon hazffit, nec in«

proterviæ' adhzrens minas fparfit,' tonitrua

certus animi , quaenam effet in humano cor«

emifit, fulminacudit in propriam tamen per-

pore pars hac carnea optima fimul, & peffi-

SJRengsO

niciem,7Mrnimus ait ipfe,dégitus mens gro[for

maj Íed illicó linguam exíeftam Regi vrans»

eft dor[o patris meiz Pater meus cacidis vos

miíit referente Plutarcho in convivio; quia

ellis , ego autem cadam vos fcorpionibut,

nimirum lingua; fi mala fit, vitiis. omnibus

Ef

&nis, Gnon coércita Roboami . lingua

aut materiam fuppeditat, aut exhibet inci-

— p PEERE&)&Ee)l " " AA — Gu — —— Laj

difhipavit, quod Davidis avi prudentia, ac

tamentum.

Neque linguaz volubilitas,S

H

fofaütudo collegerat. Roboamo Tyrannum

non co£rcita licentia, fuit unquam laudibus

magis, quàm Regem agenti , nonniíi neces

excepta, teftis Cetifiphon apud Lacedemo-

Ípondere; ve&tigalibus populos gravare,fub:

nes, qui cüm ftolidé profiteretur poíie dere

g.ä!j-!e"- [

ditosque opprimere volupe fuit : fedquia

qualibet quantumvis exigui momenti per

tributorum onera animorum funt vulnera ;

diem integrum fermoneminflituere, fuit il«

ideo nonni(i odia ferit, qui fortunas merit

lico veluti Reipubulice perniciofus & civi-

fubditorum ; unde perperam imperat, &

tate profcriptus; quianemo eíl, qui hanc in-

malé regit, qui propriam libidinem ad om-

conditam verborum proluviem, & nugarum

nes exrendit terminos potefítatis,

opero(am voraginem equo animo ferat.

6,

Non regnat felix Princeps, qui pro*

Obeít & loquenti, G audienti imprue

priam neícit linguam regere, nec affectus

dens, & inconfiderata lingua volubilitas, ac

coércere; nimius Majeftatis fplendor ignem

lubricitas, quà quicquid mens fuggerit , il*

frequenter accendit zqué Principi, ac poe

licó per linguam effutitur, quid aliud id eft;

pulo exitialem , prefertim fi crudelitas ace

quàm propriam depromere levitatem audi-

t2 . "A diin. —— , m - P POVR

ccflerit, quz hoftes non delet,;fed facit ; ini-

entibus plerumque gravem ; non enim in

micos non propulfat, fed ad fe trahit, do.

multiloquio defunt fpinz ,. quibus audien»

cumentum praclarum dedit pofteritati Cae

tes punguntur, excitantürque jurgia ad o»

ligula, quicüm in quoslibet fzvitià, libi-

dium loquentis. . Qui promptiüs verba ad

dine, rapinis, czdibus, violentiis, extoríios

linguam, quàmlimam, & libellam | transe--

nibus , fanguinisqueeffufionibus. debaccha-

mittunt, faciléimpingunt: fiquidem incoa«

retur, admonitus. ab Anutonia Avia, ut ris

fiderata verborum profufionetanguam zítu,

gorem temperaret , fzvitiem exuerer, &

& fluctibus perciti in omne abripiuntur vi-

modeítiüs , benigniüsque cum fubditis age-

tium; nunc candorem in fama innocentium

ret; illud dedit nigrum, & indignum Prin-

denigrantes 5 nunc honori proborum de-

cipe refponfum: Memento, omnia mihi, &

trahentes ; nunc fcurrilibus verbisaures ex

jn omnes licere : oderint, dum metuant ,

ulcerantes, vel adalatione demulcentes, vel

imó infenfus turba (ibi adverfanti exclama-

blandimentis allicientes ad turpia, imo nunc

Y

vit: utinam populus Romanus in unum co-

etiam ipfum codlum conviciis laceffunt

L

*

gcretur corpus, unámque haberet cervicem,

odia inter homines , & di(lentiones fovent

uno vibrati gladii icu omnium. amputa.

amicitias diffolvunt, foedera difrumpunt ,

rem capita: & Caffio Tribuno, familiari-

mendaciis graffantur , perjuriis offendunt ;

que fuo fubridens dixit: rideo, quia caput

blasphemiis Numen itritant, ut meritó die

tuum Íub mea eft poteftate , ut illud (tatim

xeritille, effe linguam clavem ad vitiorum

tibi tollam : fed ab eodem praventus | per-

omnium colluviem.

4

cuffus mifere, ac foedé interiit.

Has poenas

Sed exitium fibi maturat, qui in viro

g.

dedére alii Principes, qui minas linguá fpar.

prafertim probos, Deíque amicos linguam

gentes, -odia populorum contra fe. excita-

acuit, quia ut reclé ait Petrus Damianus :

In allegov,

runt:

NeroSenatores, velprofcribens,vel

Oriofis verbie. affuerus duplici culpa vide-

Iirman,ad

Ápolians, aut occidensà populo hoftis pa-

tur obnoxius , quia divinas laudes , ad quas Jerem, 2.

trig eft habitus, & fugiens perfequentium

ex jure teuetur , abijcit & fuperfiua logua-

manus,pugione fe cruentans, animam avul.

:

citati,à qua probibetur infistit,

Qui lin-

fit & pectore pluribus fauciato vulneribus.

guam nefcit compefgere , neque prudentiz

froeno regere; frequentesculpas, && exitia-

5- IIO

lia Gbi odia adícifcit; quia lingua garrula ;

procáxque variis femper eít difcriminibus

Neglz'gentef pmdem*i& 7050 lin-

obnoxia, przcipué tamen fi viros probos,

uam compe[cere lethalia fibi ad

Deique amicos atroferit temeraria; cüm

feifcunt odia , quibus fiunt pluri-

enim fit virtus. promeritis commendanda

— 6usobnoxi difcriminibus.

laudibus , piaculum procul dubio eft lividis

eam dentibus. motdere, & abrodere; hinc

J*

! St lingua- inflrumentum utile fi recto

Joannes ait: Projecius ef?. ( loquitur de vo- 4tpoc, 12

ufu regatur: perniciofum vetó fi ejus

ce Angelorum ) aeeufator fratrum. nostra-

ufus pravus fuerit: id in(inuaturus

r5 , ubi enim dracoin Angelorum fratres

Amafis Rex /Egypti viétimam mifit ad Bian-

linguam adarmavit, projectus eft; fed cur

tem Philoíophum adjecto mandato,ut exem,

draco linguam acuit ? an quia linguz pro«

Cacis

Lingua froeno coércenda,ne qux verba ?m&rtävcrbcm fiant, 21*

cacis.draconis adneGlitur. pefliferum vene-

chis accufata; in odium enim verfa fuit fru.

ftrata laícivia: fedent judices iidem, quà

num? lta eít lingua etiam in homines pro-

accufatores, & teítes. Siítitur tanquam rea

bos, qui morum candore Angelos imitan-

a

tor (uum lethale diffundit venenum, & adni-

Sulanna; adfunt cum innocente parentes,filii,

propinqui

uontam deSufannz fama, quàam

j

titur peftifero dente eos ferire, quosob vi.

tz integritatem Deus amicos fibi adícifcit ;

de tribunalis juftitiafoliciti ;

luctus, & íqua.

4

lor vultus occupant. adftantium ; calumniig

H

fed Draco unà cum lingua fua peftifero in«

fe&ta veneno promeritas dedit poenas;. met-

opprimebatur cafta mulier, quas nec fufis

L

uit enim ignominios& projici , & pede pro-

lachrymis valuit delere, néque óris pudore

abigere. Senesvetóinfonte infidiatores, &&

Is

culcari.

2.

Naba

l procax Davidem virtutum ftu-

folicitatores , & nunc in. ttibunali Judices,

z

dio addi&tum, concinnisque excultum mo-

propriz faltem afpectu fatisfacturi libidini,

tibus, temerariá carpfit. linguá, cui & no-

jubent velatee Matrona ora retegi,feedásque

T

