gnaculis inclufo vafe nitrato pulvere farto,

calta virginum caftra percurreret; cum tor.

- cularibus preffi, non vinum,fed coeleíte ne-

quem fenfim tepens ignis accendit; in eria

&ar in fanguine ubertim funderent; cum

gendis pluteis, terreisque- munitionibus ex

inclufi fcaphis, ac per varias tormentorum

humo congettitia faétis,in de(cribendis finu-

procellas exeruciati alacrioresad vita eternz

atis itineribus ad . declinandos plumbeos

hoftium globos,

Quales initá pugnà fub.

portum properarent ; cum melle delibuti,

vefpisque objeéti caele(ti intus perfunderen-

eunt milites labores ?' quot adeunt pericula?

tur dulcedine.

Cüm enim mugire adige-

videntur per turmas hinc inde concurrere,

rentur in eneis tauris valentiffimo fuccenfis

decurrere, latere, procurrere, refiftere , ce-

igne, ad fymphoniam beatarum | mentium

dere, repenté confurgere , in ordinem refti«

evocabantur; cum in ferreis cratibus torre-

tui, extendi, laxari, condenfari, circuire, ex

rentur , fercula ccelo digniora efficiebantur;

obliquo invadete ; ferire eminus, cominus;

cum fparfos floribus, lucentibüsque unioni-

locum fervare; tueri ; hoftiles impetus re-

bus, aliisque. gemmis . interdiftin&tos pro

tundere; imperata exequi; mutare aciem;

Chriíto fpernerent thalamos, ad coeleftes e-

jam fe in orbem colligere ; cuneum defcri-

vehebantur nuptias ; fi.unà cum venis mem-

bere; in columnam protendi, curvari in di-

bratim concifum corpus fanguine purpura-

midiam lunam, colligi in aciem quadratam;

Íceret, mens inccgripr charitatis ornata r9,

hofies adoriri , vulnera infligere;ac recipere,

al«

264

Differtatio. XHI,

e

À cultura virtutis cxtörkcs diürahimur', yes

-

fangtinem fundete, vitam finire. OuAnto

(

3nags& ait Mediolanenfis Przeful re, & nomi-

rüm & àfümmo Bono avertimur ; e(tqu&

j

ne ambrofiam exhibens ,. Zebet Chriffianus

omnium turpitudinum fex , omnium for«

p*o Chriflo fubire labores ,. cujus etiam pro-

dium fentina, omnium fceditatum .comples

mifa funt nobis beneficia y qui pro . parvis

xio, omnium deformitatum colluvies, o

g

nium abominationum feda coacervatio,

magnifica, & pro temporalibus perpetua prae

zmia «um gloría pollicetur ? — QQuos non(ub-

um vel ainius vitii avertentisàfummo bonoe

|t

eunt artifices labores fpe exigui lucri, .Fa-

feeditas naufeam ingeneret coelitibus omni«

f

ber lignarius defudat in exafciandis, dolandis,

bus, & fua purulenta fanie totam infecerít

J

edolandis, polliendis, terebrandis, diffecan«

tellurem in Protoparentibus;flatim in ipfo

€

dislignis. Parietarius in-delutandis parie-

mundi 'exotdio,

Et vitium, quo à Deo

CW

tibus; fufpendendis, vel fuffigendis fornici«

fine ultimo avertimur ; mentis obcaecatio;

bus, ponendis cratibus ftraminelutatis, opes

«ordis lues; rationis caligo ; ftygii Draco-

tw

réque tectorio induclis, — Lapidarius ineru-

nis venenofumfputum; 'tricerberi avernalis

endis ligone lapidibus , effringendis vecti-

tabificum phlegma; ftigiz paludis innutri-

bus, difrumpendis nitrato pulvere in lato-

'tum aconitum.; foediffimi :Erebi putidum

miis ingentibus faxis, quz latomus :cceló

excrementum ; & demum eft virtutum de»

ad normam conquadrat , aptátque vectatio-

plorandaftrages, meritorum lugendaclades;

ni. Faber cementarius in conftruendis, l2«

hominum miferanda :tabes; imó X natura

vigandis,exeequandis parietibus;trulliffandis,

ipfius dehoneftamentum , recti ordinis in-

incrüftandis,obducendis. Faberferrariusin

verfio, mortis ftipendium, & malorum Q

- -—— Unh. a $U U Ka Q

tondendo candente ferro, flagellanda mal-

mniumferalecompendium,

i T.

leorum repercuffuincude. — Etaliialios fub.

:Neque ullus inter hzedostam pravé

eunt non minores labores exigui causá lu*

clet ; nullainter fentinas tam malé. foetet ;

cri ; plenos hauriunt amaritudinis calices

nulla intercloacas tam feedé exhalat. Hance

ex antlatis laboribus: & 'Chriftianus pro

que vitii turpitudinem pulchro veluti in eme

ao

coelefti acquirenda gloria detrectat fummis

»blemate expreffit Jeremias cüm calanio pin*

labiis fubamaras laborum potiones pitiffan-

xit 'Heroinam quandam oris venu(tate;fron-

do delibare ? quis pudor? qua verecundia?

tisque :celfitate nobilem ,.quae tamen geme

16.

' Effectus fugze funt eripere fe periculis;

marum collucentium fplendore, GUmurice

mortem pra tzdio fcelerum pravenire : o-

fpoliata inftlar fcarabei gaudet in luto vo-

mmne fibi invifum, ac contrarium arbitrari :

lutari,incoenoimmergi , in flercore foedari

velleadverforum memoriam delere, odiffe

Qui nutriebantur in eroceis amplexati fumg Tren«

mala imminentia.-

Xercora.

Fugz cffectus aliquot

Ubi Graci Interpretes legunt 5

exprimit virgilius lib, 2, /Eneidos,

qui nutriebantur in cocco , nimirum regali

induti purpurá, nuptiali ornati vefte; 1m-

edbuegat excifa vitam producere s

peratoria veluti abjeclà trabeà totos 1e in

Troia.

Íflerquilinium : abjiciunt , ut volutentur in

Exiliumque pati.

Vos à quibus intg-

luto, . Teftem voco vel ipfum Angelorum

er 4U£

Antefignanum Luciferum , qui ut erat Che-

Sanguis ait , folideque fuo flant vo-

rubinorum primus, a« Seraphinorum Prin«

bore vires

ceps, Angelorum fignifer, ac ignifer, feu Sa-

Vos agite fugam.s,'

pientiz jubare conípicuus, amoris flanimá

fervidus, vircutum fplendore illuftris; adeoe

S. III.

ut nihil ei deeffet elegantiz, Gtornatüs, ad

M,

uberius decoris incrementum , Osznis --Zapïtïznb. *8,

ïn nduf;"dgiz'f mafaz;g/zf : quz' 1/L»

preriofus erat ejus operimentum.

itiorum pelago malaciam non fu-

Verüm càm effet Luciferplenus luce,

19.

creaturarum elegantiffimus, pulchritudinis

git » fed trajicity nec pericula ca-

wet, qua immineut, pece

prodigium vix coepit vitio adharefcere am-

bitionis, & fuperbie, & illicé ex micantà

I

«anudi.

fydere vifuseft in avernalem titiongm , fgeo

diffimum emittentem fumum converti, Sen«

17.

R, T ulla cth fuga, qua paratiorem ad vi.

&oriam fternat viam, quàm quz de

tiunt plures, qui tamen non derumefcunt,

triumphato fufcipitur vitio ; quod

Luciferum infolente mentis élatione xqualie

tatem exambiiffe Numinis, neque proprià

non tantüm utnoxium fugere dcbemus, fed

etiam ut foedum horrere; fi enim virtutem

contentum arrogantià in peftiferam fuam fo-

.enixim defideramus affequi, quia plurimum

cietatem, quamplures ex ceteris Angelis

ex eius ftudio contrahimus honeítamenti; vi.

etiam pertraxiffe; adeb ut- fciffz in factios

tium omni nifu folertiori fugiendum erit,

nes fpirituum turmz, pralia ceperint ine

cim ex ejus turpitudine plurimum in nos re-

ftituere; Melior tamen defoccatior, ac fin«

dundet dedecoris: eftenim vitii turpitudo

cetior pars peracritet contra Luciferiamos

tanta; ut vel unicus dumtaxat ejus intuitus

infürrexit , cujus primus atrocis belli dux

omnium poffet intuentium certus efle inteti-

Michatl fuit & Seraphinis unus , qui defere

tores attonans dixit ; Quis fiewt Deus..— C1d

"s, Eft fiquidem vitium , quo non follüm

enima

4

. Affectus fugz natura, &cäufæ,

26$

x m

u

enim nomen fignificat Michaelis) & is unà

malitia; quae tametfi 3 libertatis fuo äbm

non dejiciat voluntatem; nec arbitrium co«.

a

éum Angelorum focialium fidis ordinibus

in perduelles Luciferianos omni actiori nifu

gat, adigátque ad prava; «eó tamen prome.

d

pugnavit non jaculis, nec haftis, nec diftrictis

ptiüs liberum ab eodem obfequium & «on-

]a

fenfumextorquet, quó impeníiiis bonum ei«

h

gladiis, fed innutritis mutuis odiis: tenuit-

que pralium pro ut Numini vifum fuit, à

dem fuggerit delectabile ex carnis haurien

quo obílinatiin pravo, detrufi fuerunt in

dum illecebris: cáimque finat homo fe al-

li

lici à fucatis deliciis , quas depravatum ju«

j

tartara eternis plectendicladibus; Gt eme-

rita virtus condignis fuit praemiis « donata:

dicium voluntati exhibet ad illecebras con-

igitur Numinis decreto fulguris inflar prz-

cupifcentiz , ad carnis blandimenta,& deli«

cias; fit, quód tarpet(i fit homo fui juris;fruas

ceps € fummo coelo in imum tartari ruit Lu-

j

cifer, fítque omnium infelicium infeliciffi-

türque libertate, ab omni fervitutis com-

u

mus, qui antea Numinis ambire aqualita.

pede fit plené folutus ; adhuc liberé fuis ad.-

harefcat concupifcentiis , G mifere iníer-

M

tem iníligante vitio ambitionis aufus fuit :

Luciferergo licét mirifice claritatis prodi-

viat vitio; à quo ad extremum trahitur ma-

lorum.,

gium, pulchritudinis rarum miraculum ;

Hinc cavendum vel maximä; ne fina-

22,

excellentiee prima inter creaturas nota, Vix

j

cogitatione fuperbize haufit vitium , ambi-

mus nos abripi à concupifcentiis , qu& nos

intüs urgent; fallitur enim , qui commo-

tionis ebibit fumum, ut obcecatus, immi-

eus non videns precipitium ,voluntate com-

dum ceníet, poffe ex iisdem haurire, & ve,

mifitflagitium , cüm primüm horrificam

ram in iisdem ftui quiete: fiquidem nullibi

elt quies, nifi ubi recta rauo immodicas co«

vitiiípeciem mente induit: & tamen ! hanc

il

ex omnium fordium colluvione concretam

ércet concupiicentias , motüsque omes

belluam, vel potiüs tartaream furiam om-

compeícit, quiafummo Bono, finéque ul-

timo avettunt: tuncgaudet homo veraani«

nes exolculantur quo

.

tguoc vitiisä« adhæf

rent,

mi quiete, quando ratio fingulos in eo«

4

[10,

Qvàm excors hominis vecordia! cüm

dem regit, ac dirigit, componítque mo-

"

ultró fe vitii contaminet feeditate; ut homo

tus, tametfi plerumquecontingat, ut quod

latvatn induat avernalis cerberi,bonisfe o-

diu recta ratio compeícuit , occafto praceps

:

mnibus exfpoliat, venuftatem abigit habitüs

illicà difiiciat; neque adeó firma eft in

Íanétificantis , & ut — vitio indulgeat , ex

homine virtus , qua. urgente occafione ,

Angclo lucis uno fit momento hortibile

imminente periculo, alliciente oblectamens

THb n

monílrum , ftercorata larva , horridum lu-

to, fuadente pravo exemplo , non diffiuat,

dibrium , carcinoma demonum, mundi

cidítque à fuo decore t fremunt enim in«

tüs affectus etiam in. honíine virtutum ade

catharma , & totius univerfitatis. luridum

dicto culture ;5 . (à vel leviter excitentur 2b

terriculamentum : vitiorum fiquidem in-

fecta fordibus, lethalibüsque fauciata vulne«

extrinfecis illiciis. rebellantis. concupilcena

ribus anima, fcelerum inquinata caeno, ex-

tig : etiam ferz feveriores pacate quiee

ofafit celo , odibilis mundo , & tantüm

fcunt, fi fomno fopite jaceant ; que ta-

chara gehenng: non enim cocleftis fponfus

men fi excitentur , flatim efferantur , cüm

ad fuos poteft amplexus admittere animam

fit feritas iisdem, vel à naturaindita, quam

tot fordibus viuorum fcedatam , nec eam

nonnili cum vita exuunt; cavendum igi-

pore(t ofculari, écujus ore intolerabilis ex-

tur, ne noflrarum ferae. concupiícentia-

rum intus excitentur in nobis,propria enim

haiet fetor, & divortum acceríit in

haud oblitz feriratis internecionem moli-

Ezth, M,

2Í,

Si igitur quod turpe eft, ac noxium,

untur , ubi oblectamenta exhibent; quibus

ad lautitiem innutriantur.

V

Hiorrorémque Ííui ingenetrat id animuin à

I

feavertit, ne inde quidquam hauriat dctrie

"Ne quz in noítro inferiori appetitu

Y

lj

menti , vel maxime declinandum eft vitinm

ftabulantur concupifcentiarum- fera in no-

ítram excitentur perniciem declinandum eft

quodvis, cüm nonnifi necem moliatur ahi-

mz , fi hec eidem indulferit.

Larvam in-

quidquid extrinfecüs , vel leviter potis e(t

eas excitare intüs, fugiende omni ítudio,

duit vitium fallacis oblectamenti , quo alii«

totóque nifu, qua nobis obviant occafio-

&it quotquot concupifcentiis , carnísque

deliciis indulgent, eos miferé decepturum:

nes , quibus invitamur ad oblectamenta

illecebrarum; tunc damna declinamus, quce

funt hornines ad concupifcentiz | illecebras

nobis noílre inferunt concupifcentiz , i

proni; &cüm ob primavam ac originalem

contractam labem , naturzque: corruptio-

ab occafionibus, periculisque omnibus . in-

tüs, forísque imminentibus nos fubduca-

nem fint infirmi, viribus deftituti, &inlu-

brico pofiti , urgeantürque intüs flimu-

Imnus,

Neque inertem putemus banc.fue

lante concupifcentia ad carnis indulgendum

gam; pugnaenim eft fortiorum fortiffima,

qua de triumphato vitio felicem nobis fem-

illecebris, utique ' proclives funt ad . delin-

quéfidum, f fomitem concupiícentiz intüs

per aufpicatur victoriam : fugiamus cone

(enfltint aítuare: efthujusmodi fomes ipfe

citato paffu , firmóque animo ea omnia ,

quz ad indulgendnm vitio nobis videntur

appetitus vitiatus, judicium obliquum , re-

curvümque, in pravo pertinax , ex inolita

viam fternere; hac vitii pericula f1 fugias

Li

mus,

Verani de Afe&ibw Tom, li.

266

Differtago Xi:lL

*

f

mus, gloriäm enancifcimur triumphi

L]

Vi

nem ad omne pracavendum periculum ? 77

i

tium enim fugifle, viciffe e(t ; pericula im-

gilate , G orate , Ht non intretis. in tenta* . Maib se,

4

minentia declináffe , perinde eít ac affurre»

tionem , Íed cur voluit Chriftus fuos Diíci.

ig

xiffe ad triumphi gloriam; neque ulla quan.

pulos orare fimul , & vigilare ? — fi orant

j

tumvislevis occafto debet nobis contemptui

scerté etiam vigilant ; càm nonni(l vigilan-

d

eífe, quia plerumque exiguum periculum

tes orare poffint ; fiigitur oratio vigilan-

(

ita excrevit, ac vitio favit, ut pugnatricem

tiam prefupponit, cuiinnititur ; an non

virtutem exarmaverit ; imó & foede pro-

[

fatis fuiffet , fi ad folam fuos Magifter Di-

e

ftraverit; nemo fibi in periculis fidat, nee

Ícipulos adhortatus fuiffet orationem,

ad

$h ft

I

que fe tutum exiftimet , tametfi pectus ob.

tentationes, G pericula precavenda? An

jiciat vitio eximiá loricatum virtute; nemo

voluit iplos priüs vigiles, & pofteaorantes;

(

p

occafiones labendi contemnat , tametí1 ful.

ut invigilarent ; ne periculum immineret ?

l!

cris innixus virtutum , quas excoluit, diu

fed fi oratio, & vigilantia potuerunt iuimi-

fleterit : eft fiquidem natra. noftraad vi,

nens antevertere periculum , quare non eti«

&

]i

tium proclivior , & ad lapfum pronior,quàm

am periculum avertereiü ipfo periculo? fis

ad ftandum firmior; fortiüs enim trahunt,

quidem vigilantia comes orationis etiam in

ät

uz in nobis excitantur concupifcentiz ad

ipío periculo cavere . poteít, ne. quis peri«

h

Jn

rava, acillecebrofa , quàm alliciant . ftu-

clitetur :

nil enim | valentius ad . declinan,

dia virtutum , ad earundem honeftamen.

dum etiam quod imminet periculum, quàm

"i

tà; concupifcentiis qui ducitur praceps ruit

vigilans orauo. . Cur igitur. vigilantiam

fi

in prava, &femel inchoato motu tardé ad-

priüs, & poítea orationem fuis Magiíier

nititur, ut przecipitium declinet,

Chriítus diícipulis fuadet ? nimirum íuaür

24«

Id datur excellentioribus in. arte me-

priüs vigilantiam , ne periculum expecla.

dica peritis laudi ; fi corporis morbos ío-

rent, fed illud priusquam immineret, effent

C

lerter inveftigent , caufa nitantur indagare,

declinaturi beneficio orationis, quia plerum»

!

que fera eít vigilantia ,. G tarda otatio ad

notare fymtomata, pericula pracavere ,

priusquam decumbant , & ca maturé pro-

pericula , qua jam imminent | fugienda ,

puïfare t

que omnia animi morbis , pe-

ideóque ut fcité notat Origenes in prafata

ziculísque congruunt ; non expectandum eft

verba ;

Primum fuaftt ur vigilarent , €y Mattb.2e,-

H

periculum , fed prcavendum , priusquam

postea ut (ic vigilantes orarent.

mmineat.

Scimus montem oliveti, quam-

26,

Non eftfera oratio , neque. unquam

vis innütritis inejus gremio oleis. pacem

tarda vigilantia ad hoc , ut poffimus peri-

i

ä

fpondetet ; bellum tamen indixiffe , imó &

cula deciinare, íed tantüm ut ea cüm jam

exorfum fuiffe, quia conterminus Servato-

imminent revera fogiamus ; quia tametfi

ris paffioni fuit.

In hortis Gethfemani pro-

poffimus femper periculum , quod jam im-

g

lixiàs orabat mundi Redemptor aternum

minet declinare illud tamen non «fugimus,

Patrem, cümque ejus immineret paffio, nu-

quia liberé finimus ad. ipfum nos . trahi ab

f

m t

Ó

bes timoris, ac triftitiz divinz frontis fere-

ipíis concupifcentiarum illecebris, ac caznis

obleétamentis , quz ad tale nos þericulum

nitatem , animique malaciam turbaverant;

& fi non plovias lachrymarum | hzc animi

perduxerunt, & ideo; quia perire volumus

1

procella effuderit ab oculis, imbres tamen

in periculo, jam tarda efl vigilantia, &

fanguineos ex toto perrupto corpore elicuit;

fera oratio; quia certó cadet , |qui poteít

non cadere :

nimirüm é nofltorum peccatorum cano,tor.

hortatus igitur fuit Chris

ftus priüs ad. vigilantiam fuos. Diícipulos,

mentorum tempeflate excitatz nubes non-

L——28 — — 28 — Z E

nifi in hos imbres folvi poterant, licet hoc

ut przcaverent, nec expeclarent pericus

£.

"--

imbre fponté deciduo irrigata tellus profen-

lum imminens ; poílea ad orationem ; ut

tibus, ac dumis rofas coeperit nobis, & li-

inde nos doceret ; fomnolentam effe vigi-

lia germinare,

Càm Patri in periculo illo

lantiam, & tardam orationem , que oce«

imminente enixim fupplicaret toto corpore

caliones, & pericula , non pravenit ; ne-

fanguine trüubuit, an non decuit divinz cha-

mo diu tutus eft periculo proximus ; & ut

titatis , ac perfectiffi i amoris Regem

fÍité Cyprianus : Perver[a eft ea coufiden- D« frrgui,

d -— £L5 $— ] f2 CrO

hac purpurá veftiri ? quam amor occulto

HA , qua vitam concredit periculaa .. €9 lu- Cleric

La

ingenioíe charitatis machinamento — texu-

brica ea [pes ,. que inter. fomenta . peccati

erat.

$

falvare [e:poffe confidit, . Flammis circume.

Y

Y

Verüm cüm prafentiret jam ingruere

ari , & non comburi,nonnifi miraculo da«

Pharifzeorum armatam cohortem, licét at-

tur,

Q

Verendum-eít dormienti in prealto

f

tentiüs oraret Patrem , ac vigilaret in ora-

Ícopulo,ne cadat: etiam in caftris quamdiu

d

tione, obliti tamen ejus Difcipuli immi.

hoítilia arma mifcentur, & utrinque. pu-

neniis periculi non folüm ofcitant , fed

gnatur anceps haret alea ;

« inceyta eít

!

profundiori etiam fomno fopiti alé dor-

victoria.

x

miunt; fed Chriftus invigilans ad immi.

Hinc hzc folicitudo praecave

ndi

ti«

47.

nens Difcipulorum periculum interrupta o-

a

tos

cula antequam immineant viros cor

ä

ratione , quam ad Deum Patrem fundebat,

femperur(it: totenim pericula undiqu& nos

Diícipulos acceffit dormientes , quibusex-

circumflant , ut quo tuto nos vertamus , vix

pergefg&is injunxit vigilantiam ; & oratie

invenire poffimus , eftenim, mundus plenus

. Jaqueis;

267

Affectus fugz natura, & caufz,

iri , aC totidemmacrefcenEïQ fterilitatis; fua.:y

latiueïs , tefertus peri'cvulis,nec aliter eum vi«

M»tth, i,

dit D. Antonius in fua eremo, cüm Deus ei

fitque Regi, ut virumSapientià, G'induftriá

atrem reprzíentavit , quà latiffimà patet

przditum fumrma cum poteftate rei praffice.

ret frumentariz , frugümque inannonz vil&

laqueisobductum, idque cüm vidiffet , fe à

lachrymis temperare non. valuit, & mente

pretio coémptarum maximum coreatum in

Regiis tamhorreis, quàm apothecis conde»

perturbatus exclamavit ; Qwis tandem euas.

det ? & revera plena funt omnia . periculis,

ret in fub(idium ingruentis famis. Placuit

undique auceps tartareus infidias tendit;retia

confilium Regi, qui Jofephum etiam przfe-

extendit , laqueos apparat quia ut fcité S.

&um inftituit totius rei frumentatiz, Regiis

Sefh^ $*

Leo; Incitant cupiditates, infidtantur ille-

decoravit infignibus,purpurá veftivitannulo

cebre , blandimtur lucra, damna deterrent,

fignatorio munivit, torque ornavit, G totius

amara funt obloquentium limgues nec feme.

Agypti Proregemproclamavit,

h

43

3

Veru

m ut proximiüs ad rem

"

noüfäm

29«

per veracia ora laudantium : & Serm. 1 1,

explicans hzc tartarei aucupis retia fubdit z

accedamus, non fuit Jofephus in aula Pharao-

Infidia funt ia dyottiarum amplitudine s. infi-

nis immunis à periculis, quz pracaveret, e«

die ia paupertatie auguftjs j ille eleuant ad

rat inadolefcente admiranda tum formofz

fuperbiam s. ifla incitant ad querelam.s.

fpeciei, tüm mirande pudicitie mixtura,

agebat annum vige(imum zetatis feptimums

Jentát [anitas, tentat &5 infirmitas , dum,

slla materia est negligentia 5 bf: caufa tri-

Íeu florem vernantis juventz exhibebat ve-

:

getiorem, & quidem virtutum omnium ode-

,?jtilo l

re fuaviffimé olentem ; ejuscapta mulier a,

E

$ tV.

more cepit aíftu impuro purum, caftámque

deperire juvenem ; in quem ztas florida;fan-

t'zgm perieula. in caftris prækrtim

guinis fervor, afpectus herz frequens , & ad

Veneris.ac impudici «LAmoris imminent ;

illecebras compofitus , intuitus quotidianus

nonnifi beneficio fuge de prosirata libi--

lafcivientis foeminz laqueos certé iniecerunts

quibus Jofephi pudicitia periclitaretur, praz-

.. dine epinicson canitur.

fertim cum procax mulier verba mifceret ad

Mattb o

28.

. TOn eft viri cordati expe&tare , — ut

turpia allicientia, lacrymas etiam funderet,

in paratas fibi infidias incidat , in a«

& munera exhiberet lautiffimis aucta . pro-

46,

IN

É

pertum fibi pracipitium cadat; íed

miffis, & hujusmodi infidias per integrum tee

pericula omnia quantumvis remota, & occa-

tenderit decennium caftiffimi pectoris expu-

fiones omnes licét leves przcavere, & fuge-

gnatura pudicitiam , cujus vicloriz exeme

re: periculum antequam immineat , qui non

plum ante non habuit, ut merito Chryfoftos

declinat in deli&tum inclinat; omne enim pe-

mus magis miretur Jofephum in hoc igne il-

riculum femper inftigat ad culpam, tametfi

x

Izfum, quàm tres pueros in fornace Babylo-

ftudio quis occupetur virtutum , quia àt re-

nica minimé combuftos: fed quo Ariadneo

&& notat Chryfologus : Virtutes deficiunt,

filo fe ab hoc Jofeph infidiarum fubtraxit la.

dum colimtur, & crimina, dum [ucciduntur;

byrinto? evafitque ZEgyptie fceminz pul-

increftunt ?. Jofephus Jacobi fitus. graciam

chritudinis illicia, venuftatis fucos , eloquii

Regis Pharaonis fibi conciliaverat , eó quia

blandimenta ? quá fagaci induflria fefellit

füerat interpretatus fomnia, quze non parum

mulieris artes,quibus Egyptia fcemina fata«

Regi incufferant timoris.

"Videbatur fibi

gebat caftiffimum juvenem fecur in. unam

R«cx per quietem ftare juxta fluxum Nili, ex

eandémque intemperantiz fervitutem per«

'quo videbantur fibi feptem emergere pin-

trahere ?. plures fuifíe mulieris artes innuit

gues boves pafcentes in locis herbidis, ac hu-

S.Bafilius Scleucienfisinquiens: Taceo exter- Orat,

mentibus, remotiüs tamen à fluminis alveo.

nos mulieris artes, fucumy verba.vefles.ocu-

"Totidemetiam vidit vacas 6 finu fluvii afcen-

lorum pellaciam , lecytbos , unguentarias. fe

dentes, fed macie confeCtas, prorfüsque

naribus infinuantes, anime per aures obfidio-

ftrigofas, queque in ipía Nili ripa nonnifi

wem , naturales corporis infratliones: hos

)/ i Wgw.

tenue, ac ateícens abraderent dente fameli-

tamen affultus queis precox /Egyptia expu-

co pabulum j imé tam acri fame ftimula:

litis

gnare adnixa efI Tuvenis caftitatem elufit Jo-

bantur, ut dormienti Regi vi(ze fuerint bo-

(ephbeneficio fugz, quà de proftrata libidi-

ves illos feptem pingues, & corpulentos

ne gloriofiores retulit. triumphos: pergit

devorate : quo alludebatur ad feptennem

Bafilius Seleucientis : zEgyptia mauss m eum

fercilitatem, & fterilitatem /Egypti : fiqui-

énjecit armatas libidinez fed caflitatis cultor

deni in tenui incremento Nili. flerilefcebat

Jwvenis tenacibus manibus

permittens ve-

JEgyptus ,ídque fignificabant jumenta are-

Stem,libidinis effugit an[as.,

fcentes ripas depafcentia: & per feptem pin-

Jofephus unicé ftudio addi&tus caftita»

39,

£uiores totidem fertilitatis, & copiz indica-

tis, nec pallium admittere ampliüs voluit,

bantur anni ex Jofephi interpretatione; vo«

quod lafcivientes procacis mulieris manus

4

catus enim à Pharaone expedité refpondit per

tetigerant 5 ne per contactum veftis; peftis

fpce&ra illa in fomno vifa indicar! magnam

venerez virus itteperet intus in animum;

tam copiam, quàm inopiam pecoris, ac fru«

maluítque veftem amittere ; quàm impudi-

menti, & feptem annos ubertatis exceptum

cum in vefte ta&tumadmittere; Gne virtu»

Lla

tera

If'frïditi* de dfetlibua Tom. II.

268

Diüärtatio XII.

tem exueret caflitatis , pallium quo tegere-

gotius aununds naufragium evitaret : placuit

tur abjecit,

Cümenim ex feeminaz attactu

Numini No£émi caflitas,& propterea;à com«

*

pállium minas fpitatet libidinis, illad defe-

muni fuit fubmerfione exemptus: caítitatis-

j

rüit, ne à pudi£itia defereretur ipfe;& ocyffi-

enim amator diu conjugium diftulit, feriós-

mé fugiens veftem contagio attaclàs foemie

que ad opus acceífi t nuptíale, quàm ullus un«.

Í

néi infe&tam reliquit ; timuit Jofephus, ne

quam mortalium id prze(literit anno fcilicet.-

impudice attacta veftis fuà lacinià veneno

s&tatis quingentefimo : No2 verà cum 4ui

r

5 *Gmfjtgþ. j*

confcientiam inficeret ; nonenim procacem

gentorum effet annorum genuit Sen , Cau s

duntaxat foeminam fugit, fed G pallium mu-

japhet : que verba expendens Oleatter ait :

lieris lafcivientisattactu contaminatum; ma-

Commendat vald? caflitatem, & contineu«

LA

luítque veítem fpirantem exofam libidinem

tiam Noacb , qui quingentis annis colibenb

deferere, quàm pudicitiz non olere fuavo-

vitam duxit, & ideo fortà tam gratus. e[fe

JDeo meruit , ut in toto terrarum . orbe folus

&

lentià; & nudáti pallio, quàm pudore : "-

ü

litto in manu ejus pallio fupir.

Flos enim

n eculis Dei jusius videretur, de nullo euits

caítitas eft gratiffimum coclo, & terrz emit-

D

Aalio legimus, generationem tamdiu diffuliffes

H

tensodorem , quivelipfum cceleftem allicit

quo exemplo difcimu,Deo femper contintne

f

fponfum , hicenim nonniíi inter lilia depa-

4iam placuiffe. Non nuptias tantürn ad quine

Á

fcitur ? at fi venereusconcüpifcentize zítus

gentos diftulit annos , fed cultor caftitatis à

g

urere incipiat, flatim areícit; ideóque hujus

quovis jugiter fe periculo avertiteam labee

floris eximius cultor Jofephus,hunc eftum;

factandi; occafiones fingulas folertiffimé déa

li

u

quia timuit, flatimfugz fe dedit , zeliZ/o n

clinavit, fæminäsque ad libidinem alliciene-

manu cjus pallio fugir.

tes perinde, ac bafilifeum folo intuitu enee

&

f

3t.

Infidum, ac naufragiis foetum eft impu-

cantem aufugit: ideóque placuit Deo,& in

dicitie mare: Jatentenim in ejus finu fcopu-

communi mundi naufragio fubmerfus: non.

K

li, ingentia imminent ejus undas trajicienti-

fuit, nec aquis fepultus; quialuxurig,& in-

bus difcrimina, flu&tibus decumanis (zvit,ac

continentiz. fluentis obrutus nunquam fuce

tempeftatibus jugiter cietur$ & nusquam

rat, fed ad caftitatis pharum fluctuantis vitze

quies, nullibi fecuritas, cüm velip(aimpudi-

curíum direxerat, G ab occafionibus fingulis

eitize malacia ad naufragium impellat,& fuc.

femper deflexit ;. foeminarum illicia femper

ceníz libidinis faces noélem inducant, czcue

refpuit, fugitque,

tientibus obrutam tenebris; ideóque non

Fugienda e

ft procax mulier,&( adcaíli- — 35.

f

b

caret periculis, hac in nodte hujus vitz navi-

tatis pharum flectenda eftcorporisratis, ut

gatio; nifi pharus aliqua, hixque fplendens

fecura ad portum appellat: honeftatis.

Fue

n

appareat, ad quam Nautz hifce. jactati flu.

giamus hanc virtutis ícyllam, pudicitiz cha-

élibus navium prorasdirigentes fcopulos de-

rybdin, caítitatis fcopulum, blandientem fi«

«linent, in quos non impingant, & naufragia

renulam, infamem fcopnlum, Circeum fta«

devitent ; quibus non abforbeantur ; & o-

bulum, peftem interficientem, labem repene

$

mnes fugientes infidids, ac pericula, occafios

tem; nil enim procaci muliere deterius

*

nésque fubmerfionis ad optatum portum ap-

Et inveni amariorem morte mulierem ,

ä

x

494 Ecclefecap.os

pellant, ut fcripfit S, Gregorius Nazianzenus

laqueus venatorum ef)6 fagenacor ejus,

"U f13«

ad Eudoxium Rhetorem, cui defcribens hu-

cula funt manus tllius, qui placet Deo, effue

jus flu&uantis vite difcriminaait: Diffuxére

giet illam , qui autem peccator efl , capietur

ij

bona y mala , & periculofa. efl navigatio in

4b illa eltenim mulier, quae viris naufragia

zotie, faculanon pralucente : qui hujus vitze

aperiz; imó & lerna malorum omnium, & fi

t

aquastrajiciunt ,. alta tenebrarum nocte cir.

quid dirius orcus habet; blanditur & ofcula

[

cumfeífi ad naufragium currunt, nifi pharus

figit ut vulnerainfligat ; malaciam fpondet,

h

aliqua eis fplendeat, cujusluce difícrimina

& naufragia apparat : & ideo Ecclefiaftesait,

1

videant, quz caveant. Quarenda propterea

Íc invenifle, vel ipsà morte. amariorem mua

l

hac phatus eft, quam . profpeétantesà peri-

lierem, qua licetinermis, (exiique imbecillis,

(

culis ia fcopulos impingendi fe fubducant ;

de viris tamenetiam fummis crebros retulig

eít autem hac pharus ipfa caítitas, quam Jo-

triumphos: & qui omnium tormentorum

fephus excoluit, & cui adhzerefcens;procacis

genera ficeis oculis, ferena fronte, animóque

fominz infidias viéclrici fugá evafit: fcité

hilari fuftinuére, & ipfam mortem ante ocu.

De Virginit, S, Archtellus: Laudande virginitatis fubli.

los conftitutam ludibundi afpexerunt, fore

mita: qua[fi precel[a . pharus im. edito vupie

tésque ac imperterriti fteterunt in bello; foe«

ä

promontorio fplendefcat, . Qui infidum flu-

dé ceciderunt, cüm primüm: mulieris íllicio

[

étuantis concupifcentiz mare trajiciunt infe-

capti, ejus laqueos non declinárunt, - Quot

[

lix facilé naufragium fubeunt ,. fi navis fuze

Epiftops, & Clerici ( ait Cyprianus de fingul,

277

Md

curíum ad hancnon dirigant pharum.

Cleric. vel potiüs Origenes ) poff. confzífo-

3 E

3$.

Noémusea przcipué de caufa fertur in

nem,G vittoriarum calcata certamina , post

aquis non periiffe diluvii, quia hanc refpexe- .

magnalia & figna mirabilia offenfa , nofcune

rit caftitatis phatum;cujus beneficio,& ductu.

tur cum bis omuibis naufragaffe , dum

in Arcam ingreditur ipfe cum filiis ab uxori-

pw

volunt in navi fvagili navis

C

bus fejunctus, nimirum ait S, Joannes Da. .

gare.

Q

mafcenus ; Ut ewm eaffitate pelague, & illud .

r

$. V,

*

Affc&us fugz natura , & caufz,

269

$.. V,

tur :mulier procax filios Sinüp'ïentes » qui

incauté finunt fe allici. , acillius arretirá

ul foríiter fleterunt ir)gperterri-

blandimentis; quia qui fapiunt , ejus in«

1i in caftris contra bofliles exercitus ,

tuitus bafilifco perniciofiores , declinant ,

À ceciderunt in. ginecan fominarum j quia

& ipfam perinde , acdraconem venenüm fpi-

Tantem fugiunt : :eft.enim mulier hominis

-Leneficto (uga neglexerunt eorundem

dlicia , & ajpeclus decls-

pernicies , & naufragium,

:

GWFQBP. ï

m

j

214 9.

Hinc fi quzras 4 quid fit :

( u'lief 3 TE«

36.

Tpondet.Ambrofius, .Effe januam diaboli , 2;;, officior;

3t-

-Ulier tametfi fexu ?ragiflis,-Viüfbixsäin-

viam iniquitatu , fcorpzon percujfonem.s ;

M

À firma, animo imbecillis (olo tan-

nocivum genut , quod«umproximat , flinus

tüm illicio , ac illecebrà plures vi-

dati um ignem accendit , exurit funda-

&it., proftravitque viros inter fortiores for-

qmenta 4ontium..— Si petas à D, Chryfofto- zrowil, 25,

tiffimos , eó quia hujus firenulzfallentis non

mo., quid fitmulier, refpondet effe natu- feper Mos5,

tílugerunt blandientes voces 5 teftes voca-

ralem tentationem , domefticum periculum,

;:

ti poffunt Samíon , David , Salomon ,.&

delectabile detrimentum,naturam mali boni

fcxcenti alij, qui tametfi virtute loricati ,

olore depictam.

$i intertoges D. Maxi-

fortiter contra ho(lium. turmas fteterint ,

mum , quid ficmulier? Refpondet fermose

quia tamen blandimenta non effugerunt al-

3- effe virinaufragium , quietis impedimen-

licientis mulieris proftrati cefferunt blandi-

tum , vitz captivitatem , quotidianum dam-

tijs, & foede imbecilles ceciderunt in ginz.

num , voluntariam pugnam , fumptuofum

€eo ; qui fortes iteteruntán caílris. .. Sam-

bellum, exornatam fcyllam, allicientem fi

renulam , animal malitiofum.

fon intrepidus leoni obviavit.,, fortésque

Si petásà

manus injecit in ejus collam , & qui fuffoca-

D. Anaftafio Niceno , quid fit'mulier ? re

lng if/ï ( 63 e

re in campo leonem ferocientem potuit 5

fpondet.

Nil alud effe , qnàm ferpentis

amorem impudicum 'xtinguere non valuit

An jerspt.,

quietem., :diaboli folatium,, 'officinam doe-

infinufoeeming; vincula potuit fuorum dis-

monum, viperam ve(litam. . [N.| igitur mu«

rumperehoitium , fed fuarum nexus cupidi-

liere procace , ac lafciviente pejus, nil deci-

tatum difcindere non valuit; meíles fparfis

piendis , «capiendísque viris aptius, quapro»

flammis incendit alienas , fed unius mulie-

pter fcité Ecclefiaftes zap.7. vocaviteam la«

"]

risaccenfumignem extinguere nelcivit , quia

