quid ergo eít poít divinitatis ambitum? cer«

cultet feditiofos peffit rebellantis corporig

'té ficut Angelus Apoftatain ambitionis offi-

motus coé&rcere, Ambitione primos homineg

cina nomenclatione homo excuditur: pari

tumidos furor erübeícendz libidinis aggrefe

pactoarcana veluti meramorphofi homo am-

fus eít, cujus turbulente fenfu cüm coeperint

- bitienis przítigijs in doemonem transforma-

exagitari pr2 vultuum confufione in arbuila

tur; & fortaffisad hancambientis hominis in

amboconcetlére denfiora,verecundiz (uz lue

Jp adbert ad

cacodaemonem depreffionem allufit Clemens

cem, imó & luci ipfi fuam fubdu&turi vere-

Alexandrinus,cum d&mones effe dixithono-

cundiam, fibíque confuturi frondea de con-

gent.

rum ambientes: Daemones indigena, qui bo-

nexis ficuum folijs fubligaria,

"

mores captant $ vocat. ambitiolos homines

Annon de Prothei fabula videtur ambi-

1

LA

immodium captantes honorem damones

tio triumphare, &abhabitu, & formaíua

terrz indigenas, quafi per hoc à caeteris orci

femper recedere,

Id daturrerum humana-

incolis diffocientur, quia ifti apud homines

rumviciffitudini, ut novo femper inhiet fla.

in hoc afpe&ctabili mundo dicantur tantüm

tui, gaudeátque alternis vicibus formam

peregrinati; cum ambitione tumidi nego-.

femper variare, & habitum , feuàpfiftino

tiationis ingenio concupitos aucupantes ho-

recedere flatu: fitque id :rebus cunclis (en.

nores, ut doemones indigenz audiant.

fus ferientibus exteriores infitum à fe ipfis

14.

. Dejecit ambitio é fummo empyrei ver.

defciftere , dixerítque propterea appofità

tice inimum tartari tnyriades fpirituum, qui

Tertullianus: Denique diverfitatàa difcor-

Lib. de pAllio

inibi corufcabant preftantiffimi; feu Luci«

diam vices faederant : ita mutaudo erit

€Ap, 24

ferum, fibique totam adharentium cohor-

mnundus omnis , qui & diverfitatibus cor-

tem, qui ex Angelislucis zeternum detrufi in

poratu , & viribue temperatut.

Nulla Ce

ignem in fumidos Averni titiones degeneres

nim res eft, qua materiei immerfa craffi-

flammis terquentur nunquam extinguendis;

tie fe ipfam non fugiat , &à fe anhelis paf.

| L. 12..

Videbam Satauam [ieue fulgur de calo caden

fibus non recedat : íel ftitionibus annuig

4

w - au-— — 7^ a* Md um o

juvss

379

Ambirionis tumor honorum fug3 eludendus.

juvenefcit ; 'lunä menflruis variat modula-

» preífére, «üm calceos pedibus:non conce-

tionibus, fed cüm cunc&tos enacta nitores

derent, nifilunulis ornatos, quó vetuftiffi-

pleno orbe fplendefcit , tunc à fe ipfa rece-

mam mentirentur nobilitatem , jugémque

«dens per decrementa lucis proprio nudatur

fortunz agitationem pedum. .mobilitate

decore, modó zqua portione divifa, modó

proderent, Rogat Plutarchus, curqui fplen- /7 294f cem

ancornuacurvata, G modóquze pleno orbe

didis fulgerent natalibus, lunulas in calcea- ^ Fores,

Íplendebat immenía omni feré deftituitur

mentis geftare confueverint, & reípondet,

lJuce : harmonica efflote(centium ftellarum

an yut autbor eff Caflor, nota id babitatio-

«onfufio interdum fufpicitur fplendoribus

nis, que e[e in luna narratur? Hi Arcades

«umulari, & mox tenebris, vel in ipfame-

rinj

erant ex €vandri pofleritate . [éque anie lu-

ridiana luce fuffundi ; oriuntur fole occi-

"am furfje contenderant, . L4n ficut alia mul-

quo fidera veluti vigiles nocte intempefíta

t4 etiam boc elatis G inflats verum bumana-

celorum »oculi ; fed extinguuntur cüm pri-

vum ultt , «itróque converfionem | fubjicit

mürm Íol fuo apud antipodas peracto curfu

«apientióus ex dunaexemplum? .Suaeftluna

iterum ad noftrum revertitur emispharium:

defectibus obnoxia, & àdeo íydus terris fa-

aér ipfe, quamvis Jhodie ferenatus, arri-

miliariffimum, cujus viciffirudines :»mue

dentibus rutilet fplendoribus ; :«cras nubibus

Jatur, & quamvis in tenebrarum remediums

foedus fordefcitobfcurus; & quiantea di-

no&is folatium, veluti accenía lampasad no»

icerat cum fole ridere,S arriderejmox la-

€turnas excutiendas «aligines fpiendeícat

«hrymarum deciduis pluviis proprie videtut

fua tamen varietate incrementa femper [ubit;

tetricitati illachrymaris jugibus femper vi-

'& decrementa nitoris: licét modó pleno, ac

&

«ifficudinibus 'obnoxius.

immenío propemodum orbe íplendeat , re«

16,

Mari :quis iidat ; invitat nunc placita

spenté tamen fivnulla ; G tunctantüm minüs

ferenitate tranquillum per flüxa itinera ad

vatia;càm minüslucida: femelenim quód

'jus trajectionem ; fed mox Euri, Nothique

d luminis fui pervenitculmina , luminis fla-

agitantibus flabris turbatum , nonnifi per

tim detrimentum patitur3 Íymbolum fané

murmura, qua fluétus edunt littora diver-

ambitionis, qua cum «lariores apperat di«

berantes, neces, & foedanaufragia minatur:

gnitates, honorésque fublimiores, hos, fi

tellus ipfa redeunte vere venufta pubefcen-

affequitur, non firmam tamen eorundem

tium herbarum viriditate fpem plenioris

confequitur ftationem ; .quía :vel. Principis

meffis fpondet , & jocantes difcoloresinter

favor ceffat, vel mors.przmatura | ferali-

flores multiplici ornatacolore, fimulridet

bus Libitine umbtistot

acarridet ; fed mox decembris rigiditat

rem,

üm .!cxtin,'guit itg-

invenuítà omnem exuit ornatum, ficque lu-

Nilus etiam fluviorum maximus , qui

ä Sl.:' |

tida, fqualida, afpera, deformis,& fqualeat

propterea ab /Egyptijsperinde ac Deus coic-

prata, qua antea ridebant; lugenthorti,qui

iretur , interpretatur , .. dicirürque z5rb;dur

multiplicis floris ornatu animos ferenabant,

Jofué cap. 13. 4 fluvio turbido , qui irrigat

concrefcunt glacie flumina ,. quze . pelluci-

4Egyptum : quia alvei amplitudine , aqua.

::dos fnos exhibebant (itientibuslatices ?. .ar-

tum Copiá .ceteris antecellit. fluminibus,

botes fuo fpoliatz ornatu jacent in íqualo-

primámq; occupat inter ipfa fedem ; fed mox

Xe, qua antea virentem foliorum comam

defpicitur fordibus inquinatus, fimilque al»

nutrierant; nivibus obruantur tzontes, fyl-

AEgyptiis. falfa.colitur religione ; ut. inde

vz,tellüsque tota, quze pecudum gregibus

difcamus & nosin hac alternantis fortuna

herbarum tenella pafcua przebuerat: & ubi

alea, virosambitione tumidos.ad fummum

a€r ferenitate, & mare fua málacia animi í1«

plerumque urgeri honoris; fed ex dignitatis

mul invehebant tranquillitatem ; mox venti,

apice ad . ignominiofum . .delabi probrum,

tempeítatésque graffantur, & coeli. facies

Quzarit Abulenfis, cur Nilus vovetur turbie

Íemper turgida, irata, &t minax.

dus,& refpondet 24452.4. id oririex aupmen,

17.

Nihil itaque hodie fui fimile, nec ctas

to , & decremento; quiaenim incrementum

.erit equale perfeveraturum. . Quamvis non

lfc

fubit, & .decrementum -maculas contrahit,

Anficiar;has viciffitudines rebus omnibus in-

fordiimque.patitur ignominias : ait Abu-

fitas, przcipué tamen ijs , quos ambitio

lenfis: Nilus ex emultitudine. aquarum . cjt

inflat, urgétque ad fuprema ; quia ut pro.

turbidu,vel mgis ex augmento, & diminu«

cetz arbores, quercüsque amnoíe, quz in

4100 eju ; nimirum qui proprio con:entus

montium fublimioribus cacuminibus luxu-

. alveo pellucidis fluebat laticibus é fonte

riant vegetiores, altiüsque inibi fuas egere

(fcaturientibus; jam plures terrarum tra»

.adices , acrioribus ventorum flatibus cone

€us inundans ipfo fuo incremento : decre-

cutiuntut; G que humilibus in vallibus

Ícit ab infita fibi puritate , & maculis for«

Íronde(cunt mitiori impetu urgentur ven-

didatus turbulentiores degenerat in flus

j pl

torum: ita quos ambitio ad füblimiora ut-

&us.

GP- 2'

fit, hos novercantis. fortunz procella in

Àn non fymbolum ambitionis graphi-

19,

Amum folet opprobrijs detridere.

Arca.

«& expreffum nobis Nilus fluvius exhibet ?

des quia ambitione tumidi, íéque cateris

pluribus enim , qua ambitiosé quereban.

homiaibus ja&tantes. feliciores, fe. fortunz

tur honorum augmenta, & ad dignitatis

expofiros, vel ipíis fortunz | fymbolis ex«

gloriam incrementa, nonnifi infamiam pes

$

Verani de Afe&ibw Iom, IT.

-Pgtärq,

380

Difleratio XVIII,

petéte.. Quot funt in Aulis Principum Pro-

lum in dignitate excludit, parem in'honor&

«etes ambitione tumidi , qui de incremento

non patitur :

exinde refutat aliena incre-

fordentturbidi , licét exiguo anteacontenti

menta, quibus non modicé; proprium laedi

alueo fplenderent illuftres? Nilus aquarum

arbitratur,quafi pariari cum alijs ambitae fos

acceffione quà fit tumidior, eà à fua deficit

litudinicontumeliosé infidietur.

tranquillitate ; quà crefcit aquarum proflu-

Propterea in magnitudinis fafligio , in

21,

vijs, eó à fuo decrefcit nitore , & jugibus

honoris culmine, in ambita dignitate foli-

Íuis obnoxius incrementis, & decrementis,

tudinem affectat , quia parem refpuit, Sed

audit turbidus,qui adoratur facratus. Spon-

unde tam turgidus faflus, -ut licét. caeteris

det ambitio honoris cultum, dignitatis nito-

ordine ambitiofusantiflet, adhuc eum. pu-

rem, ut quos inflat, & ad fublimiora urget;

deat, aliis adnumerari ?. Quid aliud homo

blandiis illiciat, ac vana fpe nutriat, fPlena

e(t, quàm pulvis, & cinis, cui vita mor«

fiducize fuccrefcithac fpes, greflsque diri-

tis fententia , corpuscarcer , mundus exi-

git ad gradus fublimiores, ad quos ambitio

lium? ^ Mors enim aut inftat , aut minae

fore Íperat, utfit promotura, necunquam

tur inftantiam ; & tamen adhuc in flercorae

excidit animo , quia fpiritu femper turge.

rio corporis carcere tabeícens "homo, in

fcit ; eít enim ambitio paffionum tenaciffi.

morte fic infolenter tumet , fic arroganter

ma, quz i femel radices in corde fixeric

attollitur, fic fcedé obbrutefcit, ut de (in«

hominis,vix divelli inde ampliüs poffit, tam

gularitate fibi ambitiosé aduletur ? Non

ei cordi efc, fui fugam nemini fugserete,ut

me fugit ex Hiftoriarum monumentis Fran-

apud hominem non hofpitium tantüm quz-

Cifcum 1. Galliarum Regem cum Carolo V.

rat, fed & contubernium moliatur, donec

Imperatore pacem fanxifíe , fed parüm diue

homo ipfe moriatur : hinc Ecclefiaftes nos

turnam, ille fiquidem aiebat non . fuperioe

ah

Weclef, 7

detumefcere edocet inquiens : ANo/i quarere

rem patiar; hic veró non parem feram 2

4 Domino ( fcuà Principe ) ducatum , ne

TU

Ted cum uterque folitudinem ambiret, neue

à Rege catbedram bonoris.

ter incolumitati ftuduit fubditorum , cum

conunuato bello eorum fanguinem fude-

S. IIT.

rit,; Licét uterque dominium in amplas

Provincias ; long?, latéque diffifa Regna

Iulj4,

Nil boni fecum ambitio defert um

imperium exerceret , meuter tamen íua

olitudinem quarit : dignitatum fplen-

forte contentus ,. alteri nixus eft fopere-

derións inbjans , non nifi cacas. dede-

inere,

224

coris enancifcitur. caligi-

—.. Quid ni? uni elephanto exigua fylva

VWe$«

fufficit pro paftu , & habiratione ; bovi

uni campus non. grandis fufficiens. exhibet

;ä

A0,

Ihil fecum boni ambitio adfert; cum

pabulum , quo exfaturetur ; & uni ambie

CM hominem infublime defert. Bonum

IN

tiofo homini , nec mundus totus fufficit ,

fiquidem vel utile eft; vel honeftum,

nec aptus eft turgidis ejus defiderijs plené

JAANUET ETE EEE

aut delectabile, funt enim hec tria, quzín

explendis ; quia cüm folitudinem ambi-

,w * 4p.

hominis corde omnes occupant affectus : am-

tione tumidus exambiat , czteros vellet À

Wptsmora].

bitoveró, tantüm abeít, quód delectet, ut

pati exclufos dignitate; fed craffiffime er-

MP ^

mentibus potiàs infultet ," membra dilaniet

rat in ambitu sffectatz folitudinis , ut in

ambienrium ?. nullam exhibet honeftatem,

ambitiofos retorqueti facilé poffit.,

uod

cüm potiüàs honori labem adfpergat,fpeciem

de impijs panxit Regius Vates ; Erraverunt

devenuflet hominis, & vitium fit, ipfa fpe

in folirudine in inaquofe : viam cruitatis in

Pfalm. xoäf |

honoris, vel dignitatis larvatüm : neque

babitarulo non invenerunt.

Quid facri

ullam adfert utilitatem; cüm pretiofiffimum

interpretes intelligant per folitudinem in-

furripiat virtutumcenfum, G mentem non

aquofam, & inviam plures in varias difcre-

Ífine dolore inflet; quapropter (üi potiüs de.

pànt fententias; funt enim, qui moraliter peg

bet incutere horrorem , & ad fui fugam hor-

folitudinem inaquofam , & inviam mun-

Mi laE CA D d RE o Wa . usb ao AL

tari, Nil habet ambitiofus boni ; quia ea

dum intelligant univerfalem ; alij veró nun

eít boni natura, & indoles, ut fui fit mu-

cupatim mundanorum ambitionem , folitu»

nificum diffufivum, féque alijs communi-

dini inhiantem in honorum fattigijs , digni-

cet5 fed ambitione, qui tumet nulli bonum

tatámque cülminibus; neque latum unguem

appetit, quia neminem patitur parem ; quia

ab eorum placito . videtur D. Auguftinus

humana ambitio dum arrogantiz ingenio

APROASA . u ; m A L.

difctepare z. P/alz. 62. ubi ertare in fo.

ulita fuum faftum turget, fumma quaque

litudime, & ininaquofo eos dicit, quos

profumit alijs inacceffa,

Idque difcrimi-

tumor ambitionis ad culmina u"rget hono

pis, propterea notatur inter ambitione tu«

rum, & aquipatat hujusmodi itinera la-

$s — — &Y

inidum, Q alijs vitijs inquinatum ; quia

byrinto, in hujus vitze deferto ad pedicas

--

B

omnis fere alicui deditus vitio, diligit fibi

injiciendas , confufionésque inducendas in-

fimilem,non ita ambitione turgidus: fed cur

ftruClo ; fcité Auguftinus, Irinam vel viam

folus ambitiofus , ac fuperbo faftu turgens

baberet , utinam illuc bomo incurrens , vel

odio fibiparem profequitur? quianimirum

nofft , qua inde exiret.

Non videt bomi-

— u-bl E . r

folitudinem in maguitudine exambit, emue

E

nem ad felatium: n Videt ViaM , quis

earee

N

/ Ambirionis tumor honorüm fugd eladendus.

38r

&aret defertam : ergo ubi Jävmit : am-'qyur

vans &djutorium non babebit : /;'d ambitioa

vel e[et aqua , unde reficeretur , qui inde

L

ne turgidus ve[pondet , ita eff,fingularuatem

wvon porefl exire

lÀ

nimirum in folitudine

affecto , olitudini inbio , ne suuus depreben-

obambulat, quem ambitio inflat, quia fo-

dar de turba , wel Japigntum , wel fortiumy

TA

litudinem in faftigio anhelat : fed errat in

vel uobtlium ; folitudinem quero ; ut fiam.s

folitudine, cum homines non videat , quos

^ de fingularitate famofus!. (ed cur poriss noss

focios in dignitate fugit: folitudinem per-

infamiam dicatur incurrere in bac fingula-

vagatur , ubiareícunt omnia , fontium rí-

ritate ,. quam Deus tpje exeludit Hypoflaa

vulis caret ,

quibus fitim reftinguat am-

Hce. Trinitatis indivifibils focietate ? quans

bitionis: viam ignorat ; quia labyrinthez

fol refpuit. Lunam fibi affocians $n grandi-

ambitionis invia eít via.

D. Auguftino fuf-

tate [endoris , quamvis flellarum énfimamt

Íragatur mellifluus Bernardus de fallacia

Quàm [ed? igitur errat ia folitudme , quàm

pratentis vitz inquiens : Erraverunt , ait

erafià in inaquofo , qui ambitiofo tumeng

Propheta,z» folitudine in inaquofo viam.,

fafiu parem non patitur , sqgalem omnem.s

etuitatis babitaculi non invenerunt.

Solt.

refptit. — Solis exemplovapulet bumana am-

vudo bec fuperborum est , quia folos [e fe re-

birto affelate fohtudinis.

putant , folósque appetunt veputari.

Lit-

De hac folitudine in ambitu affectata

teratus eft , focium odit,

Forru eff , aut for-

gloriabatur Arraxerxes cum Aflyriz, Chal«

s2ofus , da ei parem , && contabefcit,

$0-

dace , & Perfidi tumido fa(tu praeffet , ac

itarius efl , fed erroueus , errat in folitu-

imperaret: hic enim non tantüm fe tanquam

- dine fua , non enim folus Lbabitare poterit fu-

Deum adorari ambivit ; verüm & divinita-

£t* terram.s,

tis lolitndinem arroganti ftoliditate . (ibi

23*

Hi funt. ambitiofi fa(tus , labyrinthei

tribuere prefumpfit : càm eaim fucceffifiet

errores$ vie invie , femitze fallaces in ar-

. Nabuchodonofori , qui fub Daniele ob tu«

. Foganti folitudinis ambitu.

Eo ipío quód

midum faftum in beítiam fuit translatus ,

ambitione cumidus parem refpuit, quem non

hareditaríam nactus fuberbiam,Deum fe etfe

patitur ibi in dignitate , vel honore zequa-

ambitiosé prefumpfit : fiquidem (cribens

lem , fuamabundeé folitudinem prodit; fed

ad univerfas Provincias de infida Amani

!z;lejï 4

Salomon eidem adverlatur , inquiens: AMe-

perduellione ait, boc cogitans , ut in[idia-

Effber. 1€,

lus eff duoseffe fimul, quàm unum : babent

retur noffra folitudini

L]

*

cuinam ftomachum

V« R&

enim emolumentum [ocietatis [ue. — $i unus

non moveat arrogantia hominis vefané am-:

ceciderir , ab alterofulctetur. — Va foli (Íeu

1

bitiofi? folitudinem in natura affeclat , in

ut legitur.in textu hebraico ) v« zlli , qui

dignitatis throno afferit, & in honoris fa-

unustantüm , O folus eff-. Oquàm infelix,

ftigio przfumit: folitarium fe jactat, & hu«

. quàm mifera hec tumida folicudinis inanis

mano faítigio majorem ;5 fed dum folitudi-

gloria, & quz mortalium pectora, homi-

nem in ambitu affeclat , à natura defcifcit

nümqne mentes magnis , fed vacuis implet

hominis ; & eam induit ftolidi pecoris ;

cogitationibus !. Appofité Cyriilus Alexan-

quiain ambitu affeclata folitudinis , qui

Eib s. A4po-

Vigoromoral.

drinus libro;cui titulus contra apperitum fin-

tumet nullius indigus ; càm Deus nonfit

£ap 7.

gularitatis :hunc fcité inducit dialogum. In.

nonnifi beftiz naturam induit ; fiquidem fo.

terrogat ambitiofo faftu fuperbientem , ac

litudo nullius indiga , uni duntaxat Numini

fupra cateros eminentiz inhiantem , ut pa-

competit ; quia Deus tantüm natura eff u«

res excludat , zquales omnes refpuat , in-

nus , & folus, (ibi ipfi abundé fufficiens, nuls

3in, 100 1

quiens: I/r quid amaram diligis folitudinem ?

lius indigus, & hanc, qui prefumitex crea»

. trefpondet. nimirum minime placet multitu

turis folitudinem cum Nabuchodonofore

dinis flu&iuare procella , vel unus effo de.s

turba.

. hominem dediícens , in beftiam recuditur ,

Nonne tnter fidera fol esl unus , €$

non tamen in alia officina , quàm im illa

Jfuper omnia unus efl Deus?. quo audito , cim

ftolidz ambitionis,

Quàm perniciofa eft

Jubriliter procedens fingularitatis ejus fu.

ambitio.! qua quos inflat, fceda metamor-

perbiam notáffet , $n bac caufa taliter ar-

phofi ftolidam cogit bruti naturam affu«

guendo proceffit argumentofa : fed expen«

mere,

denda funt attentiüs verba , qua refponden-

Idque fortaffis caufz ; cut um ma.

2$.

do obje&tis fubtiliter adne&tit , inquiens ,

Genef, £s

tutinum diluculum coepetit à vefpertino fe-

quamvis effentialiter , & in natura fit Deus,

jungi , totum illud temporis fparium inter-

comparis tamen Trinitatis bypoflatica indi-

jectum , dicatur dies unus:

fatium eft ve.

vifibili focietate gaudet,

Sol etam ne

fhere ,

G manue díes umus , Íed cur non po-

folus. fit. Iumam slellarum infimmam mutuata

tiüs dicatur dies primus, cum eum nullus

- 4uce fibi fociam [Mendoris efficere in grandi-

alius precefferit , & pediffequus illis (uc»

&ate conatur. . Cum ab exordio mundi Deus

ceilerit fecundus? hebraicus textus difficul«

bominem creAffet unum , mox flatim dixtffe

tatem extricat , cur potiüs unus dicatur,

fertur , non. eff bonum bominem effe folum.s.

nonprimus; quia unus non folitudinem in«

Et nonnullis intefieclis (übdit: P ergo fo-

dicat, neque ullam fupereminentiam , fed

li, qui cum infiabili pede fuperbie venti-

&qualitatem ; qua parem non refpuit ; fed

lm(s'cmdem , [ocietate privatus ,. fubles

admittit; unus enim diesin num

erum venig

Bbb ;

ceum

Differtatio

332

XVIL.

cum céteris ; qui fubfequuntur , vel etiam

quque genus ad venturum "Meffiam exten*

antécefferint,

Ut omnis igitur affectatz

deret.

folitudiois excluderetur ambitio, non dici-

Sua tamen habuerunt Ezechiz lachry-

tur factus dies primus , licét czteros prae«

m2 pondera, quz Deumin fua vota flefte.

cefferit , fed dies unus: ut vel prima, qua

rent, Revertitur enim juffu NNuminis Vates;

illuxitón mundo dies erroris ambientis fo-

pollicetárque non tantüm ab hoftibus vindi-

litadinem excuteret caligines ; lucémque

cationem , fed & priftinz valetodiai inte«

inveheret , cujus beneficio in illum tantüm

gram reftitutionem intra triduanum fpati-

dirigeremus intuitus, quiveré lucem habi-

um., & adjecta etiam fuit prodipij , ceu

tatinacceffibilem , ut fcité monet Augufti-.

pignoris fponfio, — Placuit artis Aftrono-

3j 4

nus, inquiens : Noli velle gaudere iniflis 5

miceze difciplinz perito fignum & ceelo petes

fed gaude in illa luce, que non babert occa-

re: utquot in Achacis horologio gradibus ,

ll

fum: gaude im illa luce , quam non prece-

"umbra radij ferrei regrederetur , totidem

dit hefleruus dies ,. mec fequitur erafiuus.

-etiam diei partibus inceelo fol retrocederets

; M/?!;?.Wt n

Eíft autem hzc dies , quam fol juítitize cir-

«ümque per .decem lineas umbra fub ipfum

7

cumfundit fplendore , .& quà beata empy-

meridieni retroageretur in folario., feu ho-

k

rez gloriz zeternitas defigratur defingula.

rologiofciatherico , & fole pari'ïe intervall

Ó

ritate famofa , & de humanitate fingularif-

fuiscum orbibus cocleftibus regyrante , ac-

fimà. Quoties humana ambitio quarit exe

cefleruntad confuetas diei horas quinz , qua

!l

b

tra hunc diem fplendores, quibus fingula-

fidem zegroto fecére recuperandee valetudi-

riter eniteat , à vera luce recedit , & dum

hi

nis., quam etiam mox reduxit cataplasma

luminis fingülarem claritatem fe «redit ena-

ficuum ulceri fuperimpofitum falute accu*

lk

fi

Gam , in imtim caliginis fe novit delapfam ;

mulata per quindecim fubfequentes annos;

fu

quia humana fublimitas decrementis .cb«

'quamvis plus diving virtutisinilla medicina,

noxia , tunc lapfui eft proximior, cum fa*

quàm naturalis efficaciz fuerit. — Jnvocavit

4 Beg. 201

p

[v]

íftigium fe putat attigiffe humani deco-

irdqne I[aias Propbera Dominum , & reduxit

fis,

qunbram per lineas , quibus jam defcendes

qu

n

26.

Ezechias pravi correptus infirmitate à

vat án borologio Acbaz decem gradsbus, -

mortis limine brevi diílabatintervallo. m

Solem hic fentimus retroactum ,

f

2de

^ Reg, 20. diebus illis agrotavit Ezecbias nsque ad mor-

fed non audimus Dominum voci homie

fiaí

D

te» (cilicet eo tempore, quo Senacheribus

nis obediviffe ,

mec votis obfecundáffe

*

apud JEgyptios , & /Éthiopas fus déque

*

*

& tamen cum Jofué folares

&l

Prophetz

omnia everteret : fuit autem lethalis Eze-

-ftitit.radios , lungque , ac aliarum (ide-

bi

chiz morbus ex ulcere inteflino , letiferó-

D7

rum perniciffimz rapiditati freeno injeclo

que pure collecto , cui ars nulla humana

pracipitem curfum co&rcuit , INuminis de-

0

Mutil, 10,

prodeffe potuit , non per homines tantüm

praedicatur obedientia , totáque prodigij

medice artis peritos ; fed neque per oracu-

[//[

gloria brachio tribuitur omnipotentis: As

lum ipfum divinum , cum Ifaias declarave*

fnit antea , wec poftea tam longa dies obes

f

rit ulcus immedicabile ab arte, & natura:

V

diente Dominowvoci bominis. — Sed (i utrutue 3425 19 i,

*

. €ui morbo caufam fuppeditáffe creditur tur -

que prodigium Numinis debetur omnipo-

T

[/

batus ab Affyriorum armis ftatus Judzz va-

tentiz , qud zegrotante Ezechiain horolo-

li

flatione direptus: & zgritudinem nonmo«

4fi

gio Achazi folis umbram retro egit ; & ut

dicé etiam promoverunt contumeliz divino

vinceret Jofoé , hoftésque profligaret, cum

36

Numini per Barbarosillate ,. quibus acceffit

in occafum vergeret.-dies, folem conftituit

tii

fdccuïiior ceeleftis providentia ratio clientis

flationarium , ac viétoriz (peQatorem ?cur

MU

fui virtutem clariüs in infirmitate illa illu«

alterius duntaxat prodigij laudem fibi ar«

Qu

flrantis, — Verüm D. Hieronymus putat,im-

rogat omnipotentia? quia nimirum, licét

lirj

miffum Ezechiz à Deo morbum , ne de vi-

in utróque prodigio juffüi Numinis fuerit

Xl

€toria adverfus Affyrios poft triennium obe

fol obfecutus ,' voluit tamen de fola flatio«

t

tinenda infolefceret ; fed utut hzc fe ha*

ne fideris debitam fibi gloriam arrogare, ut

l

beant , lethalis certé invaletudo Ezechiam

nos ftationarios faceret ià eo flatu, gradiü-

tü

ad extremos vitz dies perduxerat : decum-

que honoris, in quo vult nos conftitutos ,

Vet

bentem Regem invifit Ifaias , cui Dei juffu

& dignitatum culmina non arnbire ,.

qi

prématuram indicat mortem , ad cujus fu.

neque fupremis inhiare

Tui

neftum nuntium largioribus ccepit decume

honorum fa.

Quf

bens Princeps madere lachrymis , precesef-

Iugiss.

p

ficaciores fundere , obteftationes exprime-

re; ingemifcebat , quia intelligeret , telam

Q

fibi vitze in ipfo ztatis adhuc flore pracidi ;

st

tib

cum trigefimum quintum duntaxat vite an«

m

num ageret , G prefertim, quia mori de-

Vet.

"beret (ine liberis , fine fucceffore , absque

?' K'Wi l,

hzrede (cum Manafles nondum natus fuif»

edic

hu

A

fet) qui jn promiffo Davidis folio federet,

5- VI.

legl

Ambitionis tumor honorum fugá eludendus.

385

z **

5 e IVO

æoncïpcrent, ac delerentur hoc uno p'emïäbä

D

fiffimo edicto cum maribus etiam foemellz ,.

totumque hebraice gentis genus,

Obftus

eAnbitio zonnift fumos fpargit ,

puit.natura , & non hominem jam in Phae

quibus « dachrymas elicit ,. ef mens.

. faone fe produxiffe mirata eft, fed trucue

. bumana tam fedó cacutit , .ut quid

lentiffmam in homine feram , um impium

Apperat , ampliis nefeiat ,

tyranni edictum maturz radicibus fecurim

nec videat,

adjiceret , ne ultra germinaret in flipite are

bor hebraicz gentis ; nec fucceffores genes

*

2». £4 );"Um' Chriüus ]ero'fdlyma-m afcende^

Taret aucti populi timores incutientis Pha«

ret ; & crucem appeteret , duo fra-

raoni ; qui proptetea perinfenfus fuit heb-

tres ambitione inflammati accedunt

TZXis , quospecunijs primüm fpoliavit, des

importuni , & mulier crucem audiensthro.

inde mutuum fumere adegit, & cum fof-

| Matb, 20.

mnum rogat. JDire,ut fedeant biduofilg mei

vendo pares non effent, per creditoresindue

unus ad dextram , & unus ad fimiflram tn.a

rumfubnervofamulitium traxit, . Per opes

7ég"o tuo. — Arguit tamen fratres Diícipu«

rum itidem locatores mercede juífla eos de«

los Magiíter Chriftus , à quibus oriebatur

fraudantes àd fubeundos acerbos laborescos

fupplicatio , ac ftultitiee eis notam inurit,

€git, G detreclantes ;iparére per Exaclores

ne[citis , quid petatss , nimirum quia am-

adoperaduriora adegit; 'ut luto fubigendo;

bitio, nonnifi fumosfpargit , quibus mens

lateribus coquendis,faxis cedendis ,calci mi-

humanacacutit; incubant pertinaciüs famze

Ícendz , «convectando fabulo, corradendis

homines , quam dum maturare laborant ,

arenis , egerendolimo , glebísque effodien,

atuitatem incurrunt, ^Quid enim famanifi

dis dellinarentur 5 imó quidquid in quavis

fumus ? Quid fümus ? certé nihil : aucu-

AEgyptiace ditionis parte fordidi negotij, vel

TU

pantes igitur famam , nonnifi fumum nan-

'deipecti minifterij reperiretur., manibus id.

cifcuntur , ideóque ambitiofus, ideo ftultus ,

Aíraélitarum tra&tandum tradebatur , :& ni

quia fumo czcutiens ufu ddeflituitur rectae

juffui ftatim parérent , virgis & tergo luerent,

rationis ? Verüm fi Chriftus ambos rejecit

Cümque igitur inaudita retroaótis fze-

EIU

i

fratres , quianefcirent , quid peterent ,qua-

'culis barbarie.obfletricibus precepiffer , ut

nam ífuit ram craffa ignorantia., quz totum

hebraeos maículos omnes., fimulac editi à

extinxit fcientiz cenfum ?. D. Chry(oftomus

Íuis eflent genitricibus , ftatim elifis faucie

cenlet ; Difcipulos fratres. Regnum am.

bus fuffocarent; imó ut ad fummum etiam

biviffetemporale. — Hoc dicir offendens,quoA

perveniret crudelitatis ; cümobftetrices pijs

nibil þiri,mgzle peéterent , cui fuffragatur

"fraudibus elufiffent.,. ne in innocentes par»

Mdttb. 20,

Origenes ,' expendens praecitatum textum

vulos fzvitent , pracepto injunxitipfismet

inquiens : $i iz Regno mtiüdiali n bonore.s

parentibus, ut parvulos fuos mares flatim ;

£? vtdentur:, qui fedent cum Rege 5 non.»

ac nafcerentur , Niledemergerent, utcüm

fuit mirum , fi mulier muliebri fimpliestate ,

primüm fplendere inciperet parvulorum vita

vel imperitia talia [e debere petereexiffema-

aquis fluminis extingueretur , refervatis foes

'/n'm ï'f |

I)

Vit , U ipli fratres adhucimperfetli , && ui-

lil altias c

0

mellis ZEgyptiorum famulitio , & qui fecus

feciffent ,. ftatim capite luerent; ^ Ubíque

arbitrati [uut,

gttantes de regno chriþifudia.f

igitur erant curiofiffimi geniturz fpecula-

36

Frátrum vota votis adverfantur a mbien»

tores ,& Nilus fluvius innocéntium «arnifex

tium, Regnum ambiunt in terris , .& in-

fuerat conflitutus : impia lex ubique ferva«

concufsá firmitate fixum putant thronum ,

batur ,. & natura ferax in-

:

quovis loto mul«

cum tamen nil poffit firmiter in terris ftabi-

Gabatur ; & fatellites

ZEgyptij tertio quoe

liri , ubi fingula funt fluxa, interitui o"bno-g

que menfe fingulas hebr

&orum fcrutabantue

Xia , G evanida : an non terra ipfa conti-

domos , ne mares fervarentur incolumes,

nuis elocatur fuccuffionibus , & perpetuis

. In hocigitur rerum deplorando flatu naícia

femper concutitur variationibus 2 recteigi-

tur Moyíes,, quem parentes ob oris venuíias

tuf ambientes in terris regnum fixum, &

tem fagaci fervárunt cuflodia , nerumor fd«

verá potiri felicitate à fe Chriftusabegit, eó

ti , ne vagitus flentis.ad aures petveniret

quia nefcirent, quid peterent , quia nimi-

yllius ; verümcümque jam diu celare Ues

rum caducum arpbirent , fimülque fixum ,

rum non poffent maluére eum incertze mortà

eümque jugiter ftabilem thronum,

Quàm

committere , quàm illum, & totam fami.

pulchré dignitatis faftigium ad. quod fuerat

- liam tyrannico objicere furori: Mater igirue

Móyles affumptusaqua nomine defignatur ;

Moyfíis filiolum in fifcella ex fcirpis contex«:

cum enim Pharao dolofis , ac nequiffimis ar-

ta claufum, rimísque diligenter bitumine,

tibus vellet invidià lividus gentem delere

ac pice oblitis demittit in undas Nili fluvij z

hebraorum , quz numero multum excre-

cimque Moyfis exigua navicula fluxu rapes

Verat, perniciofumetiam naturz decretum

retur aquarum ceelette confilium tulit ,. ut

Exodi I.

edidit, — Quidquid mafculini fexut matum.»

eodem illo die , quo puer expofitus fuerat

fuerit , in flumen projutte , extinguere fa-

aquis Thermutis Armenophtz regis filia.

tegit mares omnes flumine obrutos , ne qua

juxta flumen defcenderet temperatura lava.

[opereffsnt focmina ex viris Judais , am'pliüsx

«ro meridianum calogem , &ümque ptopg.

j

ipam -

324.

Differtatio Xv nif,

zipam in hzerentem fifcellam incidiffet, eàm

deprehenduntur abfwpta ; & pugnantiuffi

inter fe fe nubium , ac collidentium obno-

queaperuiflet , vagientem in ea puerum for-

máconípicuum invenit, quem cum ex fe&a

xia fulminibus ; qui dignitatis fafligio emie

* pellicula noviffet filium effe alicajus hebrzi

nent, in fe invidiz lolent oculos avocare ;

pártim ftimulante mifericordià ; quam in

competitores habent , quia dura ambitie

.; fántis fpeciofi lachrymulz expofcebant; &

oxnium diltorquet vifcera , & immodicus

X partim , quia liberis ipfa divitijs , opibüsque

labor, q&em fubeunt , qui diguitatibus in-

n

affluens careret ; & faltem per adoptionem

hiant, omnes actiter divexat; apte Seneca.,

Epiff. a.

. quareret flerilitatis probrum delere , tolli

Nulli potefl fecura vita contingere ,. qui de

. parvulum juffit, ac nutriri in aula , cui a-

producenda utmis cogitat , quiimter magna

dodi Y«

qua nomen impofuit, : Il/a adoptavit in lo

bona multos con[ules numerat : boc quotidie

4poh Y f

eum filij , vocavttque nomen ejus Moyfes di-

meditare , ut po[fis equo animo viram re-

cens: quia de aqua tuli eum.s.

linqueres quam multi fic completiuntur , 68

42

Sed cur aque nomen voluit ei impone»

tenent , quomodo qui à torrente rapuntur

Exlex eft ambiiionis

re , qaem filium adoptaverat, feu princi-

£m fpinas, €8 afpera.,

patós con(tituerat heredem ?. quid aquá la-

lex, jugümque grave ; immenía fuggerit

bilius? qua finon dilabatur , vitia contrahit,

dignitatum , ac dominiorum vota , fed tunc

& corrumpitur ? quid aquá mobilius cum

nonin libertatem afferit 3. fed fervituti man- -

folovigeatfluxu in flumine, flucttiet in ma.

Cipat? jubet erumnarom , ac fudorum traji«

re venusexpofita , lunzque afpectus fentiens

&i pelagus , nec unquam ad verz malaciae

fluxibus concitetur, & refluxibus, & Euris

ortum dirigit, cum tumida ambitio femper

Dehnt,

commota fcopulos , ac littora diverberet ,

flu&duet ; mentémque ; quam inflat , exagi-

tet.,

h 10

sítque ptopterea mobilitatis fymbolum? fed

'Toti obeftuna ambitio homini, quem

non caret inylterio , nomen aquz fluentis in.

victimam offert erumnis , oneribus oppri- ,

Ehc. n o a ia sU —

ditum Moyfi; hic enim ad ZEgypti regales

mit , & cum prolixiüs labori vacaverit , ple-

