in fzculo laxitatibus addicti, mercenario.

rum ; puelle pudicz plus acquirunt Velata»

quàm libera oculorum procacitate , «X cu*

du ,

rum fenferunt labores , & paria incommo-

riofa divagatione; qua caufafuit, cur D'Ut»

da, quz adolefcens prodigus expertus &

na eum amiferit florem , qui femel deper-

ipfe fuit: qui tamen divino poftea famuli-

ditus nullo fit ampliüs pretio venalis ;

tio mancipati , & arétiffime Deo conjun&ti

cut Ruth terga metentiurn in agto fecutas

mercenariorum dedignantur officia, eó quia

poft plures exantlatos labores , meridianos

eisdem divina providentia perinde ac olim

toleratos aftus, fufos fudores, corporis de-

Elize abundé alimenta fuppeditet nullis ac»

curvationes, paucas duntaxat fuperítites col-

quifita anxietatibus , nullísque cornparata

ligit Ípicas,'quibus tres tantüm modios lu.

fudoribus. InDeo igitur quarenda eft fin-

cratur; cüm ad Booz edes placito fopita

ceta latitia ab omnibus defoecata moleftiis,

fomno quiefcens annonam duplicavit; & in-

quz enim extra Deum funt, parianonfunt

cremento menfurz opulentiorem quiefcens

vere]ztitiz ingerendz ; neque moleftiis

meífem detulit, quàm laborans collegerat in

excutiendis : unde David Deum alloquens

campo? quia Booz acceffit pudice, & cultue

aiebat: Letabor, &f exultabo in te: fignaté

rà virtutiseidem adhaíit; ideóque plus fuit

dixit exwlrabo ia te, quia fi in. rebus extra

annonz prometita quiefcens pudicé aa Booz

Deum lxtitiam. quafiiffet ,^ jugiter extra

pedes, quàm laborans & zítuans meridiano

latitiam fuiffet divagatus , & nonnifilabo-

fub fole acquifierit in campo fervos infe-

f

tes, folicitudines , & moleíliz eidem obe

cuta meffores 5 ut inde intelligamus plus

viáffent: folus Deus fufficiens eft veris gau-

fructus, & gaudii iis ineffe , qui Deo appro»

.diis invehendis per interna lumina , quibus

pinquantes ipfi flricliàs adherent, aréliüse

ä

inocroris caligines difcutit , G verz lo

que colligantur: qui enim mundi volupta-

titi:e tranquillam invehit ferenitatem ; fcite

tes fecuti, gaudia infequuntur, non fructus

tào PfAL. ,

S. Auguítinus expendit: Lerabor, G exulta-

!

bo in te, videlicet in occultis fil) , ubifigna-

letiti:e , fed labores colligunt meeroris 2

fructusveri gaudij fola virtutum parturit

tum eff inuobis lumen vultus tui.

i

€2.

cultura; mundivoluptates nonnifi [entes, GC

Gaudium quod extra Deum enixim

tribulos exhibent ;

non colligunt fruclus

4

quatitur, verum non eft ; fed larvatum,

vere lztitiz ; nifi qui Domino appropins

quod rifum oftendit , & lachrymas clicit,

quant, hi enim fine labore ditefcunt frucli-

bracteata eft latitia, que nonnifi labores

bus, hinc Gloffa interlinearis izgreffa ej£

extorquet, G curas exigit; adeo ut quamdiu

Ruthb.civitatem ditata fcilicet Chrifli dona-

ï

clongatur homo à fuo Conditore, eó plus

tionibus, G virtutum ornata fru&libus : ftu«

t

diftetà vero gaudio, quod tunc enanéiície

&ibus cumulatur fine labore Ruth,qua plu«

tur, cum Deo totius gaudij fonti indefici-

ribus detrita mefforum — exercitijs, nonnift

enti appropinquat,

Ruth Moabitis puella

exiguas ruíticano etiam fudore madidas cola

decantatiffima poft metentium terga fuper

legit fpicas, quz verum gaudium non exhi-

Rutb.a,v,3, ftitescolligebat fpicas: Colligebat [picas pgfl

buerunt, eó quialabores exegerint : ftuctus

terga metentium 5 GC quidem labore anxio,

veri gaudij, adeo dulcefcit, utomnem ex-

zítu exardente, manu (olicita, fronte fu-

cludat laboris angorem , omnésque exficcet

dore madida, horis pomeridianis acriori fo:

;ä

frontis fudores, Neque hos fruétusguflant,

Y

lis radio fervefcentibus; fed illius laboris;

nifi qui verofunt gaudio perfufi, ac Deo

Pl

eeflisque cenfus pauculz fuerunt fuperítites

ftrictius adhzerefcunt, ijs enim absque labore

Q

fpicie, quas fedula mulier collegit, domüm-

Rutb. 2.1

multiplicatut annona, qtiia Numini adha-

ue adduxit : Colligebat ergo in agro usque

rentes rerum omnium copiam experiunture

ad vefperam, & qua collegerat virgácadens;

f

€5 excutiens , invenit bordei quafi epbi men-

6, VII.

furam , id est tres modios.

Socrus verb

V

Ruth puellam monet , ut celeri paffu;greffi-

que folicitato pudicà ad Booz accedat ; pa-

Chriffi, qui vefligia feguuntur bo-

B—3 w

na ompnia affequunturs quibus ve-

ruit puella focro pracipienti Ruth. 3. e-

niésques & difcooperies pallium , quo operi-

rAperfufi letitia,B mentem ecre-

( E

ant,G ventrem reficiunt.

vis à parte pedum, & prorjcies te, & ibi ja-

cebis : ipfe autem dicet tibi , quid. agerez»

s tyQÓ

debear : Booz autem ne vacua reverteretur

Er invia, ac inhofpita deferti fuerant

[f

uella ad focrum fex modios munifica lar-

turbz Chriftum, cui adhaferant, fe»

E n A ]

gitate dedit hordei , inquiens: Extende pal-

cutz, G adeo ílriclé ei, mente, ani-

móque copulabantur, ut fejungi abeo nol«

dlium tuum quo operiris , &5 tgne tttraque ma-

nu, quÀ extendente, & tenente men[ia elt [ex

lent, etiam ad fibi pro victuneceffaria com«

modios bordei,

patanda; adeó ab ejus ore fufpení: penda«

bant;

4 -- ? . 45

Solá virtutium cu'!turá vera :CHïOl'CfCifi*ätïtiä.

6

$37

bant, ut nece.fiäfijs etiam alimentis .carerent

lebant : difcumbentibus, & «qüïefcenübus,-

eblitz fui;scüm enim interná paícerent animá

qua ad corporis refe&tionem | ducuntur ne-

lztitià, corporis.externum neglexerunt ali-

ceffaria, abundé adducuntur,fcit? Bafilius Se-

mentum;j fed piusDominus fe turbis fequene

leucienfis: Fanes pariebant panes , & menfe Oas. ^"

tibus menfíam.ex

plicuit extemporaneam,qua

Aalimento extemporario veferte erant z panes

fimul & animum interno :gaudio palcerent,

absquerufticano [udore parti non de [picis &«

Joan. 6,

V. iI.

. Gcorpus.externo cibo reficerent : Aceepir

vumpebant s. .fe

j

d .;'le l)ominïiämanu efflorefcto.

«rgo JESIIS panes, & cum gratias egiffet, di-

.Bant.

66,

-^

Jiribuit diftumbentibus ,-fimiliter 6&. ex pifcs-

N on'labmant,eguipanemä-;ChrmO accis

4us, quantum volebant : quienim.Chrittum

»piunt, non.torquentur curis infibicomparan..

dequuntur bona.omnia affequuntur ; neque

dis ad victum:neceffariis, qui intus vero gau«

mundi curant fercula , .neque fitiunt corporis

dio reficianturin mente: fudáffent fane,& ex

folatia, queramaníuo fonte verum ebibunt

»prolixoitinere plurimumfübjiffent laboris;fi

gaudium , .quo abundé cor reficiunt? 'hinc

'turbze à Chrifto panem nonaccepiffent : fed

turbis Chriftum fecutis , .qua corpus refice:

reat,nondefuerunt; quia affueverant coelefti

à tetraatatro profciffa illumexegiffent ? per-

;git.enim Bafilius: QuZm »ulta bumanum

gaudio animas paícere; & quiavera latitia

- omnem excludit laborem ; 'excutit folicitu«

pastum auteeunt , velut av atio foli, aratorums

4fatto ,. APris dm mubes converfio. . Agrorum

dinem , ideóque absque ullo labore pravio,

«ultores.antequam favente fole, fovente foio

fine folicitudine, .quz ad refectionem.corpo«

picas metant;& ariftis excuffis in panescon..

tis neceffaria erant ipfisabundé -fuppeditan.

'forment, multiplices debent :labores fübire,

tur , cüm .Deo .adharentes :vero .reficerent

mmentem gaudio,

;à quibus eximuntar, .qui à Chriflo ;pafcun-

6f.

tur, quiaex vvirtutum.cultura -effloreícit in

iPlurahumanum -paftum :antecedunt,

«&orde vera laetitia, qua.nullum patitur Jabo-

;»plura apparantur ruíticane artis inftrumenta,

:xtem, omnem.excludit moerorem, -

1

Jligones ad fodiendum;pále.concavas ad quis-

6 "T.

'"Verum gaudium .ab omni defoecatum

:quilias ejiciendas, herbásque inutiles propel.

Jendas, raftta adcorradendum, rutra ad ron-

:moleítia, & labore in foloDeo reperitur, in

:quo vera eft quies;quam:necmundivolupia-

€andam tellurem;farcula ad farriendam;evel

L.I

lendímqueglebam duriorem;ut etiamaratra,

tes, nec.congefte divitiz , neque.acquifiti

'honores,nec collata dignitates conferre pof-

quibus terra profcinditur,crates fcirpeze;qui-

funt tefte Salomone : — I omnibus veguiem Eccloj.4,

sbus explanatur, & explanata, ac profciffa ex-

quafrui & in bareditate Domini morabor,quia

«epto femiine pluvijs cellusmadet,quz tem-

licét in omnibus,quze in mundo funt requiem

peltarumcexpectatviciffitudines.donec e[tate

quafiiffec.in fola Dorini .fuit hzreditate

Jlave(cant fegetes, maturiat meffis ; & tunc

'€ommoratus, quia ibi.duntaxat quievitjextra

accerfuntur metfores, -qui 'falcibus metforiis

'Deum femper quafivit, fed nullibi fuit im-

frumenta .demetunt, & demeffamanipüla«

moratus, quia tequiem, quam quafierac mi-

im difponuni :manipulos .colligantin mere

'gites, colligántque.tomicibus , -vel vinculis

nimé invenit, ideóque vox eft diligentisani-

mz Glatantisin Deo: :Ego dileclo sieo , & C^* Gs

diramineis ; & colligatos congerunt accerva.

dileclus meus-mibi , quia qui Deum invenit,

tim per denos, vel quindenos , & préhenfos

& in «o quiefcit , ;Deus in ipfo tequiefzit ;

plauftris injiciunt, convehintque in.horrea

Aunc pracepit, & dixit mibi Creatov omnium, Iidem,

fpicilegio reli&o egentibus;& ftipula pafcuis,

& qui ereavit me,vequievit in tabernaculo -

Mox tritores frumentum bacillis;flagellísque

3260 ? Quàm felix commercium? qui vero pet«

ttiturant in area,& excuffa grana fubjactando

ventilabris fegregant, emundántqueà paleis;

funditur gaudio in Deo lztatur, & inejus

'«ommoratur hzreditate, & Deus in ejusre-

pennatóque verriculo expurgantab aceribus;

cüm acerofus.panis minime fapiat, :nec dele-

quiefcit tabernaculo ; unde fponfa , quiahoc

gaudebat fponficommercio ait: Ego Ailezto C«vr. &:

€et, pofttrituramíaccisgrana purgata ime

meo, & delecius meus mibs, quamvis in omni-

'mictunturffr.umentariis, mox molà teruntur

buslztitiam inquifiviffet fponía;nusquam ta«

frumentariá, & infarinamredacta granaaquá

ncn eam invenit, proinde confugit ad fpon-

immiff3 farinz panis conficitur/furnio coqui,

fum, utin eo fo)» lztaretur,

tur: eccequot laboreshumanumantecedunt

Sunt plures, qui requiefcunt "in bonis

REN

paftum, qtiot funt obnoxii :curis, folicitudi.

mibus quiéterra propriamexpofcunt :tefe-

temporalibus, & de corundem gaudent pof-

dfeffione ; fed ifti aon verélztantur,nec ve.

Gionem, laboribus franguntut, curis defati-

'tam cordis queetuntrequiem, fed dignitates,

gantur, fudoribus madent : fecusquiexDei

«opes, honores, delicias, quzecüm quzruntur

adhzfione interno reficiuntur gaudio,ijs abs-

anhelo defiderio torquent, & fpe dilata cru-

queullo laboxe, fine moleftia externuscorpo-

tis paftus incrementatus fuppeditatur;ijenim

'iant; & cüm poffidentur, nullam ingerunt

64-

'veram incorde lztitiam ; fed curas,& foli«

absque retium jactatione,(ine fluétaum peri^

culis fine aratri fudoribus, pane abundant, &

citudines, timores, & anxietates: quiveram

requiem quarunt in fola Domini requie-

pifcibus exfaturaatur,/ Accepi? ergo TESUS

fcunt hzreditate: inomnibus requiem quaee

panes,8 ehm gratias egiffer.difiribuit difctimie

fivit, fed extra Deum non invenit fponfa ,

éeutibus, fimiliter 65 ex p

tfcibus qUAnLAm Va«

Ubi moraretur, ac

D

nde ad

"Ferani d df ellibus

iyy

quigfcgreta pro

i-—

Uum

h "W?]c( LI.

-Differtatio XXIIL

638

in cubiculo nonnifi mytrham dï&ïïfävefat $

faum confugitfponfum; ut ibi moretur, &

aromatibus affluere coepit in deferto; & qui-

3

requieícar, & de illins lztetur commercio.

Et in bareditate Domtni morabor ; fignaté

dem tix myrrhz guttas enumerat. in cubili

cüm in delerto redundantem experiatur gra-

dicic sorabor,non tran[ibo.quia extra Deum

tiarum eluvionem, z/cendit de deferto deliezs.

nullibi morari potuit, qua nullibi valuit

quiefcere , & requiem invenire , ideóque per

affuens : vel coepit deliciisun deferto. abun.

dare,quarum inopia in lecto, & in horto la-

fluxa omnia fluere, & tranfire potuit, fe

boraverat; quia in deferto cocpit aícenfum.

non quiefcere, & morari , fed quia in fola .

hareditate Domini morari potuit , eam'

tentare ad (ponfum, quem inter aromata norm

attentavetat; fciliceteiiam in deferto deliciis

optavit, & tenuit ,- & quam concupierat,

affluimus,fi in deferto ad Deum afcendimusz

non dimifit, Sunt qui requiem querunt pra-

fi abfitafcenfus, defunt velin horto delicizg

ter quam in hereditate Domini, fed i(ti in

ibi incipimus vero fuffundi gaudio, verisque

ea non ;ommoramur,& abilla excluduntur;

7

difluere deliciis, ubi ad enm afcendere inci«

quia tetrenis ; fluxisque bonis inhiantes,unà

, non delicias; ied fene

ä

cum ipfts flux

*

ilibus fluctuant , & ipfi, nun-

pimus; nifi afcendamus

uvi

/i01

tes, & tribulosaucupamur, Sponía in lcctulo

quam gau

tes, lemper moerenres; nun:

quam immorantes , femper traníeuntes.

floribus conf, perfa,quia non aicendiz, vel flov

$" LY A d!

utinam? tranteuntes per viam , pertranfirent

ribus Ítipata;deliciis fe novit deftitutam : fe«

vi A

cus in deferto, quia afcendit, & dile&to inniti-

E

aliquando ad Dominum,vifuri, num ibi fit,

quod alibi anxio. quaerunt defiderio ; non

tur, deliciis affluit, G vero fuffunditur intus

cuperent mundi delicijs difluere, volupta:

gaudio: adeoferax gaudiorum eft afcenius

'tum lenocinijs demulceri , congeltis . opi-

ad Deum, ut velin deferto delicias ferat, la«

titias inferac, & dile&to fruatur: fine aícenfu

bus diteícere, honoribus infigniri, f Deum

vel lectus floridus fponfz dile£to deftituitur,

preguílarent ; in eo enim. flatim inveni-

& (lerilefcunt in horto delicize, evanefcunt in

]

rent , quod extra ipíum nullibi poffunt re«

perire , quos propterea invitat David Pfal.

lloribus gaudia , & anime delicize; folus eft

dile&us, cui fi quis innitatur. deliciis ftatim

3 3. ad Dei praguítendas delicias: Guslate,

i

& videte, quoniam fuavis efi Dominns; hinc

affluit,quia carere deliciis non poteft animag

Düo

fponía aíce

RA R

hs de deferto fpontum quafi-

quz dilectum tenet. — Alcendamus igitur de

deferto, ut (oli Deo innitamur; afcendam:us,

tura, cum ptim

üm ejus dignata fuit alpe&ctus

r

ejísque praguflavit fuavitatem, cospit fta-

fcd non ut hericius fpinis obfiti, fed deliciis

elnf.CASQ

affluentes..

tim deliciisaffluere: Que eff. ifla qua afcen.

7í1e

E deferto a

dD&um afcenfus veris cumu-

dit de deferto delicis affuens innixa . fuper

diletlum [uum? cüm primüm cocpit a(cen

latur gaudiis;affluitque deliciis neque deferti

2

fenticeta, exefa rupes, neglecta teillus,füccres

dere , & ad íponfum conícendere, & fuper

(centes fpinz, & reliqua, qu& horrorem po»

ipfam inniti , ejüsque delibare i"uavi.ac*em,

coepit tota delicijs affluerc.

tiüs incutiunt,obflant,quó minüs aícendens é

deferto deliciis affluat, & vero diffluat gau«

69.

Qauód fi quazras , quomodo fponfa de

deferto afcenderit, furfümque avolaverit ad

dio, quia qu& in mundo rifum fimulant, Itt-

Íponfum,certé non alio munita fubfidio ala-

&um obtegunt,& lachrymas eliciunt;S quae

hotrorem videntur incutere dumetis hifpidas

qum, quàm orationis, ac virtutum exet-

citio; ejus enim ope € deferto , ubi vel fo-

fentibus, & cautibus afpera , intus vel rofas

excolunt, vel melléas diítillant dulcedines £

litudo et, vel hominum | defunt auxilia ,

latvata funt, qua mundus fcenico fuo prodit

furfum afcenditur, & anima ad fuumi avo-

lat fponfum , & tunc exundant dcliciee, cüm

in Ípe&taculo , quibus fi larvam detrahas hie

ípida funt , qualenia, & florida apparentz

"qtentat afcenfum : . & ideo fponfa afcendit

de deferto delicijs affluens , quia fuo . inni-

dulcia veró quzeextimo in cortice przgultata

acerbitatem videntur prefeferre. Appofité

titur fponfo 5 neque in foblime, fed deor-

lh

Seneca:; lliud ante omnia memento demere Epif: 14«

fum fertur , qui non innititur fuper dile.

&um; feu fuis fidens viribus ,. fponfi Dei

rebus tumultum, ac videre quid in quaque re

non petit opem : fponía ideó afcendit de

fit « feies mibil e[fe in iflis zerribile, nifi ipfum

deferto, 'in lublime avolat, falítque ab hifce

timorem, — Quod vides accidere pueris, boc

inferioribus , & veris affluit deliciis, véróe

nobis quoque maju[culis pueris evenit. — Ia

que diffluit gaudio, quia fuper dile&tum in-

quos amanty quibus ajJueverunt , um t io

niitur. Defertum tentatio quaedam eít, &

óus ludunt ,. fí per[onatos vident expZues.

Nonu bominibus tantim, fed €&£ ve.

in deferto nonnifi fpinz prodeunt , fentes

féunt.-

bus perfona demenda eit

crefcunt, dumerta fylvefcunt , ferpentestot.

? 5 reddeüdd fd.

cze5 fua»,

*

;tuofis fpiris itineri infidianturj fed & defertó

49«

fponía fubfilit, càm neque in cella vinaria,

. Afperitaturn fi

gorefn éXe're'ttia vi—denfur

virtutü prafeferre, pralettr, fi abjetionem

"peque in horto, neque in colle thuris fub.

fþeaemus humlhtatis, 'gontinentiæ coörci.

filire didicerit, & deferro aícendit; renta-

tio igitur deferti utilior fane e(t, cüm nof

tionem. poenitentiz Íar,alorem , jejuniorum

»'

maciem,adverfiran

»

m'moleüias, tribulatio,

folüm afcenfam doceat, fed & delicias pa-

Tiat, ac exhibeat : qux eft ita, qua afcendit

num angores, o smurefcentis patientiz tole«

*dc deíerro delicijs affluens?

rantiam ; Vzrüm qua exteriüs duntaxat ità

nt, larvatae

. Qu& i hiorto delicias nefci;rat , qü? 'apþgarem:, períonatee eerumnee fu

. afperis

$39

| Solä virtutum cakurä viera efflorefcit lztitia.

.ca'lami:atibüs , & virtutum fludio .aädiäis

Sfpetitates ac inania puerorum terricula-

menta, quibus fi larvam detrahas; qua Íquae

plenam felicitatem,pauperibus enim pollice-

lore videbantur obfita, ac in luctu jacere, zi*

tut Deus Regnum coclorum: (pondet miti-

dent inflore, florent in rofía, fi ijsdem ani.

busterrz pofieffionem, lugentibus confola-

mi noflri fubtrahamus tumultum, & mente

tionem, quà non foJüm lachrymse (iccantur,

pacata ea toleremus , qua fortuná nover-

fed, & flores verz laetitie irrigantur, Imó

€ante, ad virtutum noftrarum immittuntur

uberior eft,& locupletior,que iuger cibusree

exercitia; exhac virtutum.ulcura, quz femi-

tributio datur , ut Gloffat D. Thomas in-

quiens: JMajereff vetributio lugentà , quàm

Mattb. fa.

&a putabantur luftuum in plenam florum

exurgunt lztitiam: ex hocenim deferto.feu

pauperis , & witis, plus. enim eff gaudere 1n

poitentie Íqualore;jejuniorum macie, pa-

Regno, quàm babere,B po[fiderez snulta enim

tiencdz tolerantia aícendimus ad Deum , de»

eum dolore pofdemus.

74«

licijsintusaffluentes, veróque lztantes gau.

Ínopia laborantibus fpondet Chriftus

dio: nonex mundi voluptatibus; non ex fal.

Regna coclorum , & mitibus terrarom dun-

Jacibus deliciarum meznijs afcendimus ad

taxat poffeffionem; fed lugentibus, GLeerum-

Deum, quiaqua mundus fpondet gaudia ve-

nofis gaudium promitrit in ipfa bearirudinis

ra non funt; fed mentita, & fabulofa Píalm,

poffeffione: fubrilitet & acute poffeffio Re-

Sermos, de

119.V.85. Narraverunt suili duiquifabn-

gni corle(tis à gaudio diftinguitur de. Deo

verb, APo/Z,

lationes , fed non ut lex tua, quod ( quaras

pofleffo: & in paupertatis preemium vifto

. quaznam fint hz fabula; quas iniqui. decan-

Dei intuitiva affignatur,quz £o

fleffio eft ip-.Z

tabant Regio Vati;refpondet Auguftinus,fu-

fius Dei, ut quià poffeffione omnium inun-

dialium bonorum íe abdicárunt pro Deo,

cata effe gaudia, mentitas delectationes , di-

vina legi adverfantes: eleganter Auguftinus

amererentut diteícere pofleffionefummi boni,

Narrauerunt mibi iniqui deleclationes [uas;

Íeu premium accipere beatze «ognitioniss

fed nouut lex iua, & jure merito iniquorum

Deíque poffeffionis; quz per divinz effen-

dele&tationes fabulis accenfentur, quia fictae

tix habetur intuitionem : quamobrem qui

funtad gratiam, compofite ad fallendum; &

zenuerunt confolari, ac affluere terrenis de-

latvatz ; quia fpecie delectationis mentiun-

liciis,in cozlo munerantur fumma voluptates

tur; Ípondentgaudia, & lachrymas eliciunt;

feu excelientiffimo gaudio beatz fruitionis,

zifam fingunt, & iu&tumapparants. dulcedi-

quz illi correfpondet in preemium.

nem oítentant , & veuenum propinant: nec

dpitur per virtutum exercitia in hujusmundé

verz Íunt delectationes, quia fallaces, fuga-

defcrto fqualent poenitentes , contabefeunt.

7l

ces, volaticz, phantallicz,larvata, acememn-

jejunantes, tolerant patiemtes , abítinent

continentes, alcenduntad Deum , & aego-

titz; proinde minimé divinz funt legi con-

fone; nonenim ita eít lex *Deï,' Íeu virtutis

tiantur jejüniorum macie, peenitentiz fqua-

diíciplina, quae in excimo cortice afpera, au»

lore , huinilitatis abje&tione , paupertatis

flera, & tetricaetl, fed intus in nucleo, ac

mendicitate, afperitatum 'rigore, in coelis

in intima meduiia hilaris, pacata, placida, G

divinz fruitionis gaudia nondum interitue

ta: hincaiebar S. Francifcüs: Tawta eff glo-

£efliva; ideoque exercitijs addictus virtutum

aícendit cum íponia & deferto delicijs afflu-

YÍ45q

ug meexpellat ; quód omnis pena me

ens; licet enim defertum incolat refertum du-

deletiaz.

metis, fentibus, afperitatibus, quas exercitia

Ut igitur veris valeamus gaudijs perfrui,

7$.

videntur przfeferre virturum; quiatamen

opuseftab hifce volaticis, fluxis, ac perfona-

afcendunt, deücijs intus affluunt & vero ex-

tis voluptatibus vanum duntaxat , & larva,

undantgaudio,non enim in hífce inferioribus

tum fpondentibus gaudium oculos, zqué ac

veragaudia florent, fed in íolo Deo,

«or amoveamus: omnis quippe voluptas,

73.

Hinc Magi videntes fiellam gavifi funt

omne gaudium, quodé divinofonte non exi-

Maith24 — gagdio magno valde, quia coeperunt é defer-

lit, & extra Deumn quaritur. variis folicitu-

,F;]; t 'H"

dinibus;curis, ac-moleftiis cor occupat, & à

to hujus mundi alcendere ad Deum, quem

anhelo quaüerunt defiderio : gavifi ztnc

vero reratdat gaudio ; qnia à vera retrahit

f'nt gaudio magne valde , quia utexplicat

beatitate: appofité Seneca de vitabeata : f/ul-

Gloffa : G«udio gaudet , gui propter Deum

205 offendam voluptatibus obfeffos , in quos

;/Cd?m! 'äg

gaudet, qui esi verum gaudiums letitia, que

fortuna omnia munera fuaeffudit quos f ateae

vis neceffe estmalos effe, — fpice Nomentae

3 Deo non eft,nec de Deo capitur, triflitia po.

tiüseít: Deus enim folus defoecata letitize

uum,G Apicium terrarum , A4c maris (ut

fons eít limpidiffimus, & inexhauftus,à quo

$[fli vocant) bona acquirentes, && (uper men«

rivuli fluunt veri gaudij, & quzafpera, au-

fam recegnofcentes omnium gentium anima«

fteta, & tetrica apparentin virtutum exerci-

4ia: Nulia fupererant defluentis temporis

/^

tijs, fapiunt, ac dele&tant, adeo ut afcendenti

fugacia momenta Apicio, quà àd co:lum o..

2d Deum, vel ipfa corporis tormenta, mentis

€ulos levatet ; quia inconquirendis exoticis

fint blandimenta, & erumnz in verasfuccre-

animalibus perfingulos , diffitósque tertae

rum traétus erat occupatus, totíísque huic

fcant volaptates, & quidem beatas, & ater-

nüm duraturas, unde Chriftusait: Beatiaggi

deditus folicitüdini , adeó ut denegaretisr ei-

]ugent . quoniasm spfi confolabuntur. lngens

dem etiá de acquifitis gaudere, & de poffeffis

fane proeminin Sancteram hic promittitur

latari; quia nimirum ejus animus implaca«

li

Yyya

Verani de Afeiiibus Tom. ZL.j

$40

Differtatio X XIll,

bili fitiebat hidrope, &inflammará e(luabat

ceamenta ptojicere , folve calceamentum de

ambitione; unde pergit Seneca.

Fide bos

pedibus tuis : fed curjubetur Moyfes INNumi- Exedia,v. -

nis auditurus vocemcalceamenta folvere, &

zib n i

eosdem à letlis fuis [pettantes popinam fuam,

aures vocum fono, fpetlaculis oculos, f[apori-

pedes nudare? cüm calceamenta non fint au«

JMM

bus palatum fuum deletlantes ; mollibus, le-

ribusimpedimento, quó minüs zqué prome«

vibisque fomentis totum lacefftur eorum.»

pté calceatus ,. & excalceatus exteras audiat

n

corpus; &6 ne nares interim ceffent , odoribus

voces? Quid igitur obfuiffet Moyfi fi calcea«

garijs inficitur locus ipfe, in quo duxurie pa«

tus acce(fiflet, rubümque crepitantibus corae

zentatur.

Hoc effe in. voluptatibus di-

natum flammis, ac innoxié ardentem curioe

£es ; nectamen tll bene erit, .gw'a non bono

fus infpexiffec ? Plurimum obfuiffent calcea»

audent.

i

menta , plurimümque inieciffent vifioni illi

26.

- Non énim

i—coeleüia valent meditari ,

obítaculi, ait Theodoretus,quia calceamenta ;

qui nonnifi terrenis, volaticis , vanísque vo»

quibus pedes veftiuntur humanz funt folici-

luptatibus inhiant,& quorum animum rerum

tudinis argumenta, confequenter etiam vi-

futilium obleCtamenta diftringunt; &quo-

fionis, feucontemplationis obflaculum; quia

Moyfes propiüs acceffurus ad vifionem Rubi;

rum fenfus fpeétacula detinent; oculos fuca-

tz mulieris vana occupat fpecies , aures va.

qui cumureretur,non combareretur,debuit

ls jut,

niffima harmoniz concentus demulcet ; cüm

antea calceamenta deponere, & à terrenis.exe

terrena hzc nos totos occupant, animum

pediri folicitudinibus : pulchré Theodoree

procul dubio perturbant, mentem moleftif.

tus. Ouare julfus .eff Moyfes calceamenutum Quéf r uip .

fimis implent cogitationibus , .& anxietati-

folvere? dicunt nounulli, ut folicitudines [a- F**

bus, cor premunt ; confequenter àvero gau-

culares abjiceret, quia folicitudinibus curís-

dio prolixiffimo diflrahunt itinere;; nifi ni-

que fzcularibuspreffi mentem non elevant;

tamüur hifce tricis expediri , uunquam 6 de-

íed in humum defigunt , ubi fua quarunt

ferto aícendimus, ut veris affluamu$ deliciis,

'commoda, animus enim terrenis praepeditus

SEREMEM 21 — ss oX — uDEO

occupationibus, fe furfum erigete nelcit,

^

Veróque perfïu;mur gaudio..

neque Deoappropinquate , e

]

üsque dignari

es

-

^

$. ViIIL

vifione , mnift priüs calceamenta , Íeu terre-

nas folicitudines à feabjiciat: verum igitue

Quamdia imundi ooluptatibus ,

gaudium, quodex Dei vifione, eique ad«

&

hafione veluti € fuo dimanatfonte non dant

H

divitiis,ac commodis inhbiamus j tam-

diu vera defiituimur letitià) que non-

tefr2 commoda, cüm animurm potiüs pro»

rl

fummo Bono efjfa»

hibeant, prapediántque , ne ex hoc defere

: auifi 14 Deo

to cim fponfa afcendat, ac veris affluat de-

re[cit,

22 I$ ,.«.

liciis.

Mv

77*

"* Unc Bethfamitz viderunt Arcam,cóm

78,

Fallimur dum ctedimus, tidente fortu.

fuosà demetendis mefífibus oculos

na, divitiarum exundantiá, deliciarum blan«

dimen

fis

3

g,Reg, 66,

amoverunt': Levantes oculos fuos vi-

V25

voluptatum lenociniis, ac terrena-

derunt Arcam, quia quamdiu oculos ad ter-

rum terum copiá arbitramur , verum poffe

t

tena direxére,Arcam minimé viderunt , -ne-

gaudium enutriri;acflorere ; non efl verum

L

que ejus potuerunt afpe&tu gaudere;Gt quam-

gaudium , quod rerrenis inhiantes deliciis

1o,

diu deftituti referuntur arcee intuituytamdiu

incarnalibus fatagunt volupratibus aucu-

f

veranon dicuntur lztitiafuffufi; & tunctan-

pari, larvatum eft gaudium , & quamvis

foris rideat , intustamen luget, & mentito

tüm coeperunt obleéclari,veráque interna gau-

d

dere latitiá, cüàm primümoculos elevárunt,

nomine fallít,quos allicit; Ícité Seneca: Fulgó Epif, $0.

a

Lib, 1. Reg«

quos in Árcam dirigerent : E? gavifi funt,

fic loquimur , tut dicamus magnum gaudium

eap.6,

cimvidiffent : nonfuntantea gavifiquianon

5105 ex illius confulatu , aut ex nuptis,ant ex

l

viderunt, & tunc tantüm coeperunt gaudere;

partu uxoris percepiffe , .qua adeà non funt

gaudia , ut fepe initia fimt futura triflitia :

cüm oculos levantes Arcam infpexére ,. feu

cum oculosàterrenis meífibus cosperunt a-

gaudio autem juncium efl non definere , uec

3

vertere: ut enimnotat Hügo expendens pra.

ín coniraria vert : Fugax eft mundi lati-

LTH

ta&um textum, qui deprimunt oculos in ter-

tia fuum nequit apud poffefforem manere;

)

venis non po[Junt videre Arcam, nec vero fuf-

volatile eft mundi gaudium, ideóque nomen

fundi gaudio: Arca non conípicitur oculis

duntaxat gaudij prafefert, quo mundi vo-

Juptarios decipat : fugitiva funt omnia hu-

1

ad terrena preffis, fedelevatis; nifi afcenda.

D

mus cum fponfa ex hoc deferto, deliciisnon

jus vitz gaudia in volatu, & fuga confiftunt,

diffluimus, necvero perfundimur gaudio: &

quorum fymbolum rofaeft, non ob brevita-

4

quia plerumque homines humanis demeten-

tem tantüm, quaefflorefcit, fed quia fpinis

gn

$

dis commodis infiftunt, oculósque ab hifce

etiam circumfepitur,quibus carpentes manus

metendis meífibus non amovent ; pauci

feriat5 non enim mundi gaudia fuis funt

V

4dunt, qui vero latentur gaudio; quia rari qui

vacua curis, ac folicitudinibus: non effent

oculosà terrenis commodis avertant , & fure

mundana gaudia , fi diuturna forent;neque-

k

fum elevent Dei Arcam vifaori, Etiam Moy»

unt durare, quiamundi funt gaudia; vix f«

l

fes, quó Dei vocemaudiret, & divina ediíce-

culilatitia efflorefcit, & ftatim languet, &

q1

atuüf,

n

ret my[teria jubetur pedes nudare,imó & cal-

areícit; diu quægitur, diüqu? expect

s

ü

CU

ra zcmörcfcit,lætitïä:

Sclàá vïrtutum culturà ve

$4t

foris frontem tantum remittit , nonantus

£ed diu apud illum ndBfat, qui diuhuma-

nam letitiam expe&laverat,

Letitia fa-

pectus implet; quia extra Jabiorum limites

TraH,v, ip culi , ait S, Auguflinus : ewm magna ex*

penetrat.

NILLM

pectatzone fperatur , ut geniat 5 & non po-

Aliud igitur quzerendum nobis eft gau-

gZE

?

,

zeff £eneri , cum venerst,

-dium , :ut veriüs letemur , & cor noflrum

79

Teneri nequit mundana ïlætïtia*, «cujus

'vera perfundatur letitia , .eít autem hoz

intenfo amore tenentur fzculi cultores; fuos

'gaudium , quaementem exhilarat , non ven-

ftatim fectatores dimittit , & f1 modico eos

trem efculentis implet : ex honeíto nafcitur

amore., & ex virtutüm germinat culturá

detinet tempore , id agit , üt quos tenet ;

puniat; quos demulcet , exterminet : .parum

in folius innocentiz folo , ubiadolefcit, &

erat in adventu latitiz homines torqueri 5

floret. ;Süntque comites hujus gaudij de-

torquentur etiam cum audia difcedunt :

fiderium fanctum , & fpes coclefus gloriz ,

quz.caducis nituntur;ftabile non.habent fun-

neque fuas radices agit in hisceterrae bonis,

damentum, quo innitantur , debili infident

floxis , -ac interitui obnoxijs , qua nos fpe-

arena ; '& flatu venti acriüs adfpirantis, fa-

ciofa ; 'fed fallaci voluptate dele&are potius

cilé corrunnt, vel avolant : .hinc.non abs re

putantut., .quam re ipfa delectent * non

mundi rifum — Petronius ;Lunz pariavit

enim divitize , honores. dignitates, libido,

l& fätjf.

afpe&tui , inquiens:: Delectata illa rifit tm

gula , potentia , & alia fexcenta, qua im

éblaudum, utvideretur smibi plenum os extra

93""1701'47 i

mmundo pluris fiunt ab amatotibus tmundi,

rbem Luua proferre : coheret :fiquidem

patia funt vere latitiz ingenerande: fiqui-

Extd,

um inftabili Lunz afpectu rifus mundano-

«dem de fua duntaxat dulcefcunt abfentia ,

rum, quicüm initabilis fit , Stvarius, ne-

.dum graté fperantur , & jucondé anibiun-

quit fubíüiftere , nifi in fua varietate , & flu.

itur, cüm veró poffidentur -nonnifi curas ;

xibilitate: etenim mundi gaudium , nonnifi

'folicitudines, «& laboresinvehunt , quibus

ex ciíternis diffipatis terrenarum voluptatum

miferé fuos diftorquent poffeffores , plüs-

faliunt : & quiacifternzfunt diffipatz , quz

'que propterea obfunt, quàm profint; cüm-

continere aquas nequeunt , citiüs :arefcunt,

-que lubrica fint ; :ac incerta .5 dulces-earam

& deficiunt , que :voluptuarij ex 'ijsdem

fpes infuavi puniunt faflidio : mneque ud«

£audia ebibunt ; nil in mundo ftabile ; cum

«quam bene :tenentur . cum poffeflores fuos

ejus figura Euro citiüs fugfat , ac przetereat:

/fagaciffime fugiant.

inflabilia fuat , ac fugacia, quze mundus gau.

ANoftra defideria ; nifi inDeum ditiga-

82.

dia exhibet, quia fluxis innixa , 'nequeunt,

ntur, nunquam veramaffequuntur leticiam,

& ipfa non fluere, ac definere: fcité Joannes

neque Ang:li ex alio fonte foum 'hauriunt

'Euíebius lib. 1. de arte voluntatis.

T«

:gaudium : hinc D,PetrusiSpiriru Santlomif.

Cp. 1 $.

d

Setrs x.

mo[irum .exficcatur gaudium ,«quod à noffra

fo de calo . n quem defiderant AAngéli gra-

.

?h

mutrice nolumias , malumus de fcopulis ex-

Jhicere : . quiai nimirum Angeli mire deliectan-

grimere , malumus -allumbere «extrinfesus.

turin Deo , iàquo tantüm &otum foum

Satagimus ex mundi fcopulis naufragio inge:

'hauriunt, quo lxtantur geudium ; eo enim

ipfo , quód Deum profpiciunt , eum pof-

endo idoneis gaudium exprimere ,& non.

Aüfi vanam indehaurimus auram.

fiüint, & deüderium in gaudium vertiturg

$0,

"Verum gaudium à folo Deo-eft., .qui

.«üm nonferatur defiderium in ca , quae

fons eít totius .latitiz ., aguique;nunguam

:poffidentur, fed in tes abfentes , qua pof-

exarefcit; Deumadeamus, 'fi veriscupimus

'fideri qupiuntur: :defiderium enim rei defi*

delicijs áffluere., veráque perfundi latitia ,

-derate abfentiam xefpicit , :quz fi : defit ,

pb

