rum anxietas renet , cum 1d agere toto nifu

ficifci cunclatur , fe4 licét ferus adveniffet

A

debeamus,ut vitiorum icritamentas ac blan.

motbi curator ; acceffit tamen opportunus

da fallaciarum illicia procui exterminemuss

defundli fufcitator 53 «üm tandem advenif-

let coeleflis Medicus incrementa 4uübeunt

indurandus potiüs ad honettaten: eft animus,

& à deliniments gaudiorum, . que mun-

n&us , funduntur uberiàs Jachrymz , pize

dus exhibet abftrahendus : & mnihilominus

£eminantur querele , plorat Maria , lu

quia czecutimus ijsdem avidiüs inhiamus, &

gent Judai , .& lachrymas -elicit .coeleftis

quó mundi delicijs .difflaimus, eó 4emper

ipfe medicus : .Er /achbrymatus ei] J €SI1$, 7049 14

ardentiori hidrope uberiora fitimus gaudia;

Sed cut ploravit , & J ESUS, an lachry-

&um hac (itim potiüs noltram acuant,quam

mas elicuit , quibus mortuus illinitus (o«

w

extinguant* hinc (cité D. Bernardus de hoc

latium íentiret , & redivivus beneficio la- —

.iib.'de grat.

vano mundi gaudio , acfailaci ciiu ait: N-

ehrymatum ad novam furgeret lucis ufuram?

la verior miferia, quam fal[a letitia ; . quia

flevére forores, «quia fratrem juvare non

( liber,

arbit,

homines beatitatis appetentes & mundani

potuerunt , nec ejus obviare morti , pro«

1nde .deperditi fratris flipendiarias oculis

gaudij cupientes umbris , ac ventis , inanie

que fpecie poftquam lactaveri: ; nonnifi je-

folverunt lachrymas : fleverunt .adílantes

judai ; & fortáffis honorarix. fuerunt .eo-

lh

junos , & famelicos eos dimuttit cicutapo-

tiüs, & herba Sardonica » ;aiiisgue noxiis

rum lachrymz , «cum alienus :dolot eas for«

faturos.

A

taffis.extorferit? fed .f1.Chriftus latitia fe

16,

Expertus id Eccle(iaftes ait : Dix: ægo

dixit.difluere , eó quia mortem audierit

Cap.2.

án corde meo vadam , & affnam delicujs , &

iLazati , cur nunc luget, imbrésque fundit

fruar bonis. .Et vidi quód boc quoque effet

Jachrymatum ? .Er Jachrymatus es1. JESUS,

qaniar2 eo quia à beatizatismeta , quam

an ut fleriles fepulchri cineres pluvijs ir.

-

fibi in mundi gaudijs prafixerat, fe longis-

trigaret lachrymatum , quibus germen pro-

Jducerent novae in.mortuo Lazaro vitze ?

fim? aberrantem deprehendit, ideóque4ub.

18;

dit Ecclefiafles: Rifum reputavs errorem ; $

Verüm quia lztatus fuerat «celeftie

gaudio dixi quid fruflra deciperis 3 exrat

medicus de ;nece Lazari, lachrymis poftea

enim quiridet cum mundo, qui ff lari-

fategit gaudium .diluere, :ut :nos edoceret

tiam vultu prodit , lachtymas rifu pra-

modicum gaudium 4lachrymis, effe tribu.

fagit; gaudium enim luclus fequitur :

tatium 5 flevit :poft gaudium , quia mune

Prow. "f

- Rifus dolore mifcebitur ,. .&$ exirema gaudj

dana lztitiz .eft lletus appendix: ante bie

lufius occtpat ,. quamvis lolatio hit. animo

duum temperaté gavifus- fuerat ;Chriftus ,

&qué ac corpori aliquod laxamentum, quo

-& moxlargiüs Juget , ac fufiores liquefcit

inlachrymas, affinis enim — gaudio eft lu«

perpetes cure, diururni labores, & tor-

uentes anxietates cantiíper remictuntur. ;

&us , & onterminus latitiz fletus , cum

allaborandum tamen eít , .ac «avendum, ne

breve gaudium lachrymas ubertim .evapo-

praíens latitia nos decipiat ,

& gaudij ini.

ret : pulchré :S.Petrus :Chryfologus ait ?

: Qüid 'hotum ..Cbrg/z'w—, U /inzbzl ;þoxmäümofb

tia (ublequens méeror confummet ; eít e-

nim mundi gaudium luctui , lachrymisque

quare flebat ? certé apfe qui dixerat $. La-

vedligale, & dum hilaritatem Ípondet; ju-

Zaru mortunc efh , 6 2audeo, de quo gaus

cundiratem affert, l]uctui viam fternit, pro-

det mortuo , ipfum .cum vefufcitat , tune

inde EccleGaites . ipium mundi .alloquens

Jamentatur ; cüm modicum pramififfet

gaudium ait; Quid frwffra deciperis? quia

gaudium lachrymas poftea elicoit , &5 /a«-

nimirum .decipitur vana leGtia cum lz-

ebrymatus es T6SllS , non mortuo fuit il-

tantes decipit , quatenus fuo fruftratur

lachrymatus , quem ad vitam «erat mox

Ih

fine, quem intenderat ; beatitatem affe-

revocaturus, fed utadílantes inftruetet ,

qui non valet, quam Íuis videtur pro«

mundi-gaudium lachrymas femper accerífe-

mififfe gaudentibus, quos jejunos , & fa-

re; & moeftitiam fucate mundilatitiz effe

melicos dimittit; ideóque fruftra decipi-

pediffequam : fiquidem ex«rema gaudg lu-

tur mundi gaudium , quia beautaæm,äuäm

us occupat, Íitque cxleflis tantüm gau«

intendit minimé affequitur.

dij privilegium immune-gü'e à zcenfu lachry-

17,

Plenum fit nobis fufpicionis mundi

Neque quid aliud' parturit mundanus

19.

gaudium, perinde ac fur clangulum domüs

penetralia ingreffus * irrepit enim intimos

rifus, quàm cruces, & tribulationes , &

animi receffus vana mundi latitia, non ut

lachrymas ; latitiam fuis fpoudet. mundug

WTV

delicijss

Verani dc dfeilibus Ti fm. "

490

; Diflertatio XXII.

deliciis, fed que in rifum definat Sardoni-

órum usque ad terram. Ea potüs folas

cum, non quidquam adfert Ietum , fed le-

tio transfixio capitis fecuta eft, & exhibie

thum infert; plus enim femper ingerit

tumlztitize poculum lu&tum accerfivit ntora

damni: funt enim plura, de quibus folent

tis, quia quisquis fe mundi delicijs, gaue

homines mundanas aucupantes deliciasgau-

dijs,ac voluptatibus addicit , luctus; Jachry-

dere, in quibus tamen non gaudium, fed lu-

másque accerfit,

Quàm doloía eft.muliert

€&um reperiunt:. delectantur ferculis, & l-

lacteam.exhibet voluptatem, miortem .allae

tura,

tantur in convivijs, fed ingluvie vigor ex-

1

hauritur rationis, & fercula, hauftüsque lz-

Quàm bellé igitur Ecclefiaftes rifum ;

AI,

T

titiam excitantes ; fub. larva. delectationis

feu mundi gaudiumerrorem reputavit: quia

&

.vulnus contegunt doloris; quia uterini eo-

non folüm mentemnon exhilarat, necgut-

dem. nixu exorti funt fratres dolor, & mun.

tam propinat verz voluptatis; verüm fitim

di gaudium , hoc voluptati adhereícit, &

morbofa hidrope acuit, & intus torquet,

Xpifl, s.

hac dolori adneGtitur , hincSeneca : 52 ve-

idque in Cajo Caefare notavit Seneca,de quo Confelat, d

d]uptati ceffero , cedendum esi. dolori, ceden-

ait: Quem natura videtur edidiffe, ut offleg- *

aum labori, cedendum effh paupertati ," idem

deret, quid fumma vitia in fumma fortuna

fihà in me juris effe wolet , & ambitio, & ir4;

poffent: poliquam | enim.| munificentiffima

anter tót affeilus diflrabar ,| imó. difcerpar.

opera templi, & palatij ad miraculum usque

quia voluptatibus, & mundi gaudijs, qui

excitáffet , acin fumma rerum omnium

diffluit, anxio difcerpitur dolore , Gtin la«

vixiffet affluentia,diffluxiffet gaudijs.demum

chrymas liquefcit ,. qui gaudio exultaverat :

otio, ac-delicijs enervatus có turpitudínis

Gaþ- ï70

delicatuli, & nitiduli, qui.nonni(i mundi

prolapfuseit, ut non contentus feptingentis

deliciis, laetitisque . inhiant, -promptiüs

primarijs, ac trecentis fecundarijs uxoribus,

morbis, deloribisque. lancinantur , GCijs-

innunieras praterea adole(centulas, quas D.

dem per tormenta rufantur capilli , & «cer.

Hieronymus Pellices vocat, & fcorta, pro. E?f 132

Ad Vitad,

vix dum Íplendentium margaritarum tre.

pria explenda libidini fubrogaverit,Gt à mu-

mula latatur pulíatione , onere torquetur

lieribus in transverfum actus,omnium in coe-

oblectamenti ; idque & mundi gaud.um

rio vitiorum volutatus eíl,

Àn non apicem

praítat, cüàm doloris, && moeroris fic & ipfe

humana felicitatis vifus fuerat attigilfe 2

focundus parens,.

fed cum humano gaudio exoltaret , mcrore;

$

Accerlitur in teflem omni exceptione

vitiorum coeno coinquinatus, torquetur z

majorem infelix Sifara , qui certamini fub-

hinc fcité Ecclefiatles Ri/um reputavi erra-

duétus indecoram arripuit fugam , & ad Ja-

rem, & gaudio aixi , quid fruffra deciperis?

aF u M NI AO UPE ia

helis improvidus confugit tutelam , & quia

Á

e(t fiquidem craffiffimus error ab ijs. rebus

itinerislabor vi(cerainflammaverat, humo-

veram felicitatem, & latitiam fperare, quae

fes exiccaverat ad fauces jam arefcentes, G

cum vacuitate duntaxat fint pleng , famem

M

fitim acuerat ; fopiturus ardorem , fitim-

excitant, non fatiant , imó & itafunt perni«

que extincturus enixim hauftum frigidz pe.

ciofz ,. ut funefto exitu. nonnifi lachrymas

tijt, fed Jahcl non ad fontem cucurrit, fed

eliciant,

lacteum poculum dolof(a obtulit liberalitate,

Hanc deliciarum inanitatem,gaudijque

2£.

quod fiti adu(tus avidiffimé exiccavitSifara.

fallaciam innuit-lfaias inquiens : 4u& molui

Cap. 65.

Aperuit utrem lactis, & dedit ei bibere,

elegi!ïi.r.

Ecce. ferui mei comedent , & vos

quod blandé fiti adulabatur, Gmiilque ar-

efurietós ? ecce feroi mei bibent ,. && vos

dori eblandiebatur.

An veró recens , effet

fitietis: quia cum ea fibi fercula in mundo

Cirflu, s

Lib,s. unti- vel-jam acore vitiatum; refert Jofephus;aci-

delegifent, qua.noflrum non valent ex«

HF-]'U;'. ;'10' |

&if« *^P-5: dum fuifle , proximimque corruptioni ,

plere appetitum , cujusmodi funt mundi de,

l

| quod propterea fua mordacitate guftum ex-

licie & vana gaudia , ideo etiam inter epu.

afperaret , ait Jofephus : Porwm pofcenti

las,luxiimque ferculorum efuriunt , & £ame

lac exbibuit acidum , quod ille càm avidius

torquentur , muficósque inter. concentus

ERN --

sngurgitaffet , in. fomuum . efl refolutus: in

exitio fuo gemitu praludunt pra(ago; plu-

lacte fcilicet natabat dulcedo , fed acoread-

res enim latitijs exultantes lugubrem vitze

milla, ut acrimonia duicedinem tempera-

(ug dedére catafirophen ,^ ut. Cleopatra

ret : non haufit fitieus Sifara folam,merám-

JEgypti Regina, qua non tam jure , ju-

que dulcedinem , fed. cum lactea dulcedine

dicióque , quàm conviviorum luxu decer-

acrimoniam acoris, quae licét palatum

tatura ad Antonium venit delicijs diffluens,

offendiffet (iti non laborantis, guftui tamen

gaudio exultans. Sedebat mulier media in

fitientis fuit oble&ctamento,

Sed poft ex-

triremi aurea fub umbella cceleftem potiüs

iccatum poculum fopitur [omno Sifara, ocu-

Deam, quàm terteftrem repreefentans mu.,

los claudit , quos dolofía mulier aperit, ca-

Beelui ab LLl " MM C . a i MÉ a

dudic, 644

lierem; cujus latera ftipabant lectiffimg puel,

ut transfixura clavo; Tulst itaqueg abel uxor

lz ornatu Nympharum confpicua, quaaue

Haber clauum tabernaculi affumens pariter

reis thuribulis Cydni ripas omni genere pere

&5 malleum, & ingreffz. abfcondité , & cum fi-

funderent odoramentorum : íumptüque

lentio pofuit [upra tempus capitis eju. clae

conviviorum Antonium provocans catera -

inter fsregla wnionem — ingentis . preuij

þ,æwzf, pereuffémque «alleo defixit i. €€t«

gucentis.

Perfonata eft mundi latitia, cui fi larvam detrahis lacrymas, 491

4

ducentisfcilicet quinquaginta millibus im»

S. 1II.

perialium aftimatum ,. & acri liquefactum

aceto forbendum Antonio dedit.

Sed quid

Maudi gdztdio, Ac delicas, qzzidif

hzc gaudia, voluptates, & libidines Cleo-

fluit anxio difcerpitur dolore s &9. :

patre, & Antonio profuerunt ? rebus de-

um letitiá exultaret' fucatá s

/

Íperatis, fortunisque everfis violentas fibi

1hox liquefcit n laery,

manus intulére , & extrema gaudii luctus oc

N

:

Midfs

CUpavit,

:

AM,

33.

Mundi gaudiis inhiavit etiam Vitelius,

1füm mundi Ecclefiafles etrorem rec

Lt

€4)15.

de quo Suetonius refert , patinam ingentem

R

& puravit, quia ex delicijsoritur,quae

immeníis propemodum impenfis conftru-

valetudinem corporis, virésque ae

xifle, inquaScarorum jecincra, Phafiano-

nimi prorífus enervant, & . re£lze rationig

rum, & Pavonum .cerebella , linguas Pheni-

^flat d

lumen exringuunt , aciémque obtundunt in«-

Tui,

copterum , murznarum lactes à Carpathio

tellectüs; nonenim fieri poteft , tit ubi gu.

usque ; fretóque Hifpaniz per navarcos, &

J&, & gaudio poculorum exiccationibus,feu

triremes petita commiícuit: hic enim licét

immodico hauftui indulgetur; ibi fobrias in.

gule voluptati mundi gaudiis indulfitlct

teliectus fuggerat cogitariones, & mens foe-

luctum , & lachtymas habuit fuz lattie

'dis oppleta evaporationibus recla cogitet,

pediffequas: fiquidem laqueo tandem per

neque enim cum defoecata mentis cogitatioe

viam facram raptatus , ut narrat Sueconius

ve corporis poreftvoluptas,& gaudinm con-

-42).17,

in Vitelio,coenóque,, ac ftercore conípurca-

gruere; quia mundi lztitia mentem concus

tus, minutiffimis tandem iCtibus apud Ge-

pilcentijs alligat , & invitium trahit: . ferpit

monias excarnificatus eft.. Dehifce & aliis

hzc lgtitia perinde ac venenum, & ad imas

anundano gaudio índulgenribus Latinus Pa-

f.1g

J

usque corporis. animadue fibras fe infinuat

Tital

£atus in Panegyrico Theodofio recitato ele-

torum everfurahominem: ficutenim ait

gonter ait; Delicati sl paràm fe lautos pu-

Eufebius Emifenus. . Quando bumore, & rj as

fabant, nifi duxuria veriffet anpums if

Ícabie cutis corporis vitiatur, exvitio cutis Epipbam,

Biberna poculis vofe imnata[ent , nifi afvva

corruptio carnem exulcerat, ab exulceratio-

én gemmis capacibus glacie falerna friguif-

ne veró carnis prurigo titillat: ita peroble-

fenr.

Horüm gule angufius erat. orbis no-

&ationem malorum de negligentia proficit

$fer : appofitas enim dapes non (apore, fed

culpa, & de luxuria «re(cit illecebra, & per--

fumptu efiimantes ,. ills demum acgusefce-

euntem perditio plus deledat, quia voluptas

4nt, Qquas extremus Oriens, aut po[uus exe

transaéta non fatiat , fed fuo ufu magisace

£ra Romanum Colcbus Imperium,aut f amo[a

cenditur vitiorum cupiditas, quàm extine

waufragis maria mififent,

guatur, & ledtatorem (üum munquam con«

&4.

Hitce adjiciendus eft A picius , qui fci-

Íumenda, confumit.

entiam popinz profeffus cum duos mil-

Alia eítitidemratio, obquam Eccle-

264

liones auri cum dimidio comeffationibus

fiaftes rilum reputavit errorem, quia cüm

abliguriviffet,mundiqgic gaudiis indulfiflet ,

m exiliohic degamus, &invalle fedeamus.

u

tandem ere preffus alieno , &rationesin-

lachrymarum , adhuc obvijs mundi delicijs

P6fe

Ípicere coactus invenit fuperfuturum — fibi

fe plures ingurgitant, & profano gaudio

centies feftertiüm, & veluti in ultima fame

difloluti in varios prornunt errores; & fal-

victurus, fi centies feflertio vixiffet, ut

lacis mundi deliniti fuadelà ad naufragio-

Cer[olar, 448it Seneca vitam veneno finivit; extrema

rum infames firenum fcopulos impingunt ,

A&ilvi, «,1o, etiam laborant paupertate, mundi qui di.

& momentanea capti dulcedine inLotopha-

vitiis, ac letitià difluunt ,^ quibus in uno

gorum deferto littore computrefcunt, vel

Apicio plura centena feftertiorum extrema

Circeo voluptatis poculo fafcinati brutorum

fuit paupertas : feftertium in neutro gene-

mancipantur flabulis.

Nil habent terrena

te mille nummos feílertios valebat, habuit

gaudia , quó valeant famem defiderij noftrá

enim fefteztium eanderf proportrioncm ad

. explere, eó quia inania fint, ac proríug

libram Romanam , qua mina; & pondo di-

wacua; quin imó Circeo poculo porcorüm«-

citur, quam nummus feflertius ad affem ;

que filiquis haud abludentia noftros faciunt

fen ad libram zeris gravis: continebant fin-

animos obbrutefcere,

NNon igitur gaudia ,

gula feftertia in fe duas libras Romanas, &

: que mundus fpondet vera funt ; fed inania,

j

iemiffem, & üngulz libre drachmas , vel

& fucata menti exhilarande inepta ; hinc

denarios centum, feu feftertios in mafculino

etiam Plutarchus ait : Nemo fenus mundi Contrs Epia

quadringentos : feftertius enim apud prifcos

ableilationes , vel letitias germanas,ac ver as ^"

Bomanos argentea erat moneta, cujus valer

appeller, imà [iullus eft animi Sardonicus víe

.

quartam partem denarij argentei non -

fmin bis est,.

-

&Xcedebat, -

Quid ? quo

d'mundi fe&tatores eïa tenee«

27«

anturfatuitate, at.cum feant, Sardonicum

effe mundi rifum, ac lethale gaudium , ei

tamen avidiüs inhiant ? an non lacrymas

L g)«:-zä

petuntcum mundigaudia expetunt? hag

032

enimp ,

L

422

15 Diflertano XXII,

enim qui fäquuntur, luctus , morores , re«

quid enim tam fatué erroneum , quim bo-

liquósque mortis comites affequuntur; quia

num fibi, & commodum cenfere, quód fibi

mundi rifus Sardonicus eft comes &gritu-

eft noxium, damnum adfert , ac interitum

dinis, & lethi foecundus parens; G tamen

infert ? ita futilis mundi ltitia judicium

arridet ridentibus: cüm mundo rifus iíte,

perítringit; ita mentem evertit, hominém«

13

quamvis mole(tijs ematur , & nonnifi dolo-

que dementat, uc homo etiam . de proprio

res pariat , mortémque inferat; íed hi quó

damnogaudeat, & fibi proficuum putet ,

plus in rífüm effunduntur ) eó nocentiora

quodeft noxium ; letum, quod lethum ac-

fibi vulnera infligunt ; & de . fui perditione

cerfit; jucundum quodlacrymaselicit. O

letantur, ijs haud ab(imiles, qui fort& fumen-

deteftandas mundanm laitiz przeíligias !

tcs exitiales herbarum fuccos cum rifu perire

&

"quibus hominis appetitus ita deii

* ?

rat

ut ri«

dicuntur,

fu lacrymas quarat, hilaritate moerorem au*

48.

Ridetde malo fuo

voubdi jactac d

cupetur, gaudio fletum emat , delicijs do^

äi

.de fuo intetitu gaudcet mundi gaudium ,

lores accerfat; & tandem larvatis mundi

quianecem infert, cui rifum adfert : de

voluptatibus interitum 'fibi expetat ? quid

Goz mulieribus, perhibent nonnulli , con-

ftultiüs , quàm hianter fibi exitiale vulaus

Íueviffe datroa uti herba , quá viros falle-

exoptare ? quid à fana mente magis alies

zent,5

hujus fiquidem herba íuccus in

nüm, quàm ijs enixim inbiare , quae judi-

€ibo, vel potu propinatus infano fimiles

cium evertunt , hominémque pervertunt ?

bibentes , vel edentes reddebat, cum à

quid magis erroneum , quàm anhelo corde

Íana mente dejecti non.. intelligerent. quic-

ea concupifcere , quze non nifi damna infee

quam, fed femperriderent, donec nonjam

runt, & interitum adferunt ? talia funt

ridendam , fedlugendam obirent mortem:

;ä

gaudia, quae mundus fois fpondet volu.

mundani gaudij, qui füccum ebibunt ; ri-

pütibus ; quid enim funt voluptates? nifi

4lent quidem, fedut pereant; & eó nocen-

dolorum, acdamnorum appendices, trae

:

tis, quó fe perire minimé intelligunt; gaue

hunt enim fecum ingens malorum agmenz

Gent ut lacrymis madeant ; exhilarantur moe-

etenim ex voluptate, qua in efculentis, po*

.

rore mox interficiendi : mundi gaudia au-

culenusque quaritur , oritur grsvedo ca«

jb

cupantes retibus voluptatum , quas mun,

pitis , dolor (lomachi, zgrimdo corpo-

dus exhibet, decipiuntur ,^ & fe ipfos deci-

ris, imbecillitas virium , & tàndem mors

j

piunt, quia mundi volt:ptatibus irretiti prze-

ipfa ex cruditatibus accelerata; firque pro.

t

da fiunt Satanici Aucupis;: & quarentes gau«

pterea voluptas perinde ac equus Troianus

(

dia non nifi morrores , ac luctus inveniunt;

integram malorum cffuadens aciem, quz

Prytr ,

idque prg ceteris expertus fuit Marcus Au-

non folüm corpus corrumpunt , fed & ani-

relius Imperator , qui mundi delicijs ab-

mum infeftant, cum nemo vix poffit cum

nndé fatur per cuncta fe vitiaexercuit, peri-

mundo gaudere, ac voluptate uti corporis

culum facturus, num poffet humana | mali.

absque lzefa confcientia,& falutis difcrimine,

tia fe iplam faturare ; fed delicijs faginarus,

:

ac gratiz difpendio, An non noxium eft gau-

quó plus cibi in mundi voluptatibus fume-

dium, quód ex voluptate hautitur? cum

!

zet , famem accerfebat actiorem; quó plus

fit radix, € qua mala omnia germinant,hinc

biberet ardentiorem inflammabat fitim; quó

Salomon nos falübriter inflruit , ut effufa

Ü

plus deliciarum ex mundi hauriret volupta.

mundi gaudia declinemus ; ut infidiofa, &

tibus, eó plures femper cupicbat ; & tan-

gl

dolore plena: Rifiw dolore mifcebitur, &f ex-

Pro've;rla.u.

dem faffus fuit , nil unquam. obtinuiffe .,

trema gatdz lutius oceupat. :

390v

L

quod appetirum fedaret ; & non. alias ha-

Qui fapit mundi gaudio non fe credit,

bendi delicias defiderium poriüs provoca-

d

Tect,

fed ltitiam toto nifu fugit, quam mundi

En quàm vacua eft, ac inanis mundi

fpondent voluptates, eó quia fubfpecie, &

t

latitia, quàm inops veri gaudij, quàm ex-

larvahilaritatis, dolores, & lachrymas nus

fucca, fallax, & fugax. | Re&té igitur dixit

trit; fufpecta femper efthac lzetitia de ingra .

d

C4p.2.

Y

Ecclefiaftes: Rifum reputavi errorem: &

ta doloris mixtura latitiam corrampente,&

gaudio dixi: quid frufira deciperis?

gratiam fallente,& vellente : pulchré Gual.

29,

Error eft rifus, quohomo mundi deli.

fridus expendens illud: Ri/ws delere mifce«

I&ide,:?.

r

cijs, ac. voluptatibus addictus exultim hila:

Giur,dit: Quam infelix: eff mixtura;fi ma«

Qq

zeícit; quia qui rident de rebus vanis,ait D.

teria lugubrie , — fallacem fibi formam in-

f

Auguftinus, Ze malo fuo rident $. gaudere

duet gaudiorums, & affetum letitie cau[a.»

(

autem de proprio detrimento , ac interitu

"mf ufurpet,

Nec illius inter rifus da-

i

error eft mentis, quae à fano feníu cecidit ;

lore caret ,. qui delicias putat effe. fub fen«

]

c«um mundi delicijs affluens exultat , hila-

Uubus ;

W

€ licet foris intentus ,. vel diflen-

reícit, ridet, ideo gaudet , quia putat bonis,

t poliüs , pavum intus [entes fentiat ,

à

frui, & inillis deliciari, & in hoc decipitur,

compungitur tamen n cubili fuo.

Quid

ju

& crrat ; quia tunc ait Auguftinus de malo

fi i — bac. perniciofa gaudij mixtioue per-

Q

f? ridet: proinde Salomon, hunc rifum,

Shterit , lufius fanà non. mixtus mixti

li

quem homines ex mundi delicijs, & volu.

.

occupabit extrema ,. ( quod. extremum.,

NI

?

u

yta;ibus.hauriunt errorem appofité dixi.:

f*erit. etérnum — eri,..| Quàm noxia , &

frau«*

E

Perfonata eft mundilatitia, cui filarvam detrahis !a,crymgas. 493

fraud.ulen;a eft huju'smodf mixtura , in

intus przcluditur ; & quoties indu!genïs

qua humanarum voluptatum materia funefté

mundanze voluptati viderur exterius de-

lugubris , lectitize avara eft , ac precocum

liciari in fplendore , intusfumo fuffocatur;

pabulum gehennalium cruciatuum ; fallacem

& nigra caligo extinctz mundanz iaeutise

enim induit gaudiorum fpeciem , cum affe-

funefta extrema miferé occupat, — Quis hane

&um lztitiz nonnifi triflis caufa ufurpet:

larvatz ltitiz flammam icintillam non di«-

an non felliscum melle dixeris hanc mixtu-

xerit ex gehennali emerfam incendio? cum

ad id duntaxat (pleddeat, ur torquezt; in-

ram , quá rilus dolore mifcetur , & gaudium

luctu? imó fi quid ineft melli dulcedinis ,

crementum fubeat , ut confummet ; furgat,

hanc fellis amaror totam corrumpit , &

ut deprimat, ac in tartareum detrudat car-

dulcedo voluptatis, ac gaudij tota in amae

cerem , cüm nemo poffit noxia hac mundi

ritudinem lachrymas elicientem degenerat ,

latitia frui (ine Numinis , ac confcientize

quia Proverb. 14. — £xerema gaudj luétus

lafione , & (ine falutis periculo , ac grauz

c JXJPA'!.

Quvàm vacua , & inanis elt l-

difpendio ? velenim remiffa eft mundi iz-

titia, quam mundus fuis voluptatibus , ijs*

titia, vel intenfior ; fi tenuis, non videtur

€4émque indulgenti propinat , cüm tota de.

€ert& operz pretium tanto impendio eam

finat in lu&tum ; nomen duntaxat prafefert

emere : fin veró intenfior fit , &ó tunc culpa

letitiz, & gaudii larvam , «üm intus non»

elt gravior, quó letitiauberior; & eócon*

nifi triftitiam, angorem , ludium , & ama-

feientiaeít inquietior, quó plus crefcit gau-

zitiem contineat, ac dolores cudat, quibus

dium: quinimó fequitur fubinde , ut nulla

eà lechaliüs feriac , quà fub fpecie latitize

fit amplius confcientia, mulla religio , nul-

«raffiüs decipit: ridet extima in vultu curis,

lus Dei merus , nullum virtutis (tudium ,

nulia falutis cura , aec fides eternorum ,

fed doletíntus cer; flores exhibetin genis,

& Ípinis intimiora lancinat vifcera ; qui

nec Ípes futurorum , quia noxium mundi

enim exteriüs mundi indulgens voluptati-

gaudium , quam priüs confcienriam anficit ,

mox delet , ac abfumit , & quidem brevi

bus videtur ridere , intus dolet, & acriori

angore uritur,

temporis defluxu 5 volauca e(t enim omnis

$1

Non igitur fidendum eft externze mundi

voluptas, & lztitia, quz ex ipía percipis

Iztiti2 , nec ei credendum ; íplendor qui-

fur; vixoritur , ílatim moritur, vix if

dem latitiz videtur faciem exhilarare, fed

ortu fplendet , & in occafu delitefcit ; sítque

cor intus torquetur, & urens flamma claa.

propterea momentanea potiuüs

lætizia ,quàm

culum przcordia uftulat : appofité S, Ber-

diaria.

Proverb,xa, nardus exponens prefatam fenteniiam. — Az-

Quód fi metirivelimusmundilztitiam, ^$3.

. fws dolore mifcebitur , 69 extrema gaudij

«um ejus poenitudine , quamvis illa momene

]uiiusoccupat , ait: Accenditur cereus . non

tanea fit , haceíl rámen zterna ; ilía fluit,

haechzret; illatranfit, fed hzec manet ; illa

qrrum. lumen efl , fed Iucerna , fiquidem..

ágnis apfe propriz fomenta confumit , nec mf

per breve tempus face(fit, & hzcper aterna

sp/a coufumpiione fovetur 5 porró deficiente

Ízcula laceffit 5 brevis eít l»tiria , fed ion-

gnateria , etiam sp[e deficit 5 €& ubi sllams,

g&va ejus poenitentia ; & quó diuturnior ,.

videris proríus exuflam . bunc quoque nibil.

€6 vegetior , comitetüirque propterea mun«

di gaudia, vel przcox pudor, velferus . do.

ominus confumprum elfe reperies ?. ficut er*

go flamma illius novifma fumus occupat ,

lor, Quéd fi mundi lxtitia plena eft vani-

W.u-

€5 caligo ; f[ic datitia munds intrifitiam mu

tatis , efttamenreferta omnis per ve'r*[fr,,atis.-

gatur.

'Tametfi mundi gaudium fuo vi-

lm Pandore dixeris pyxidem , é qua una'-

500

deatur fulgere nitore , ac luce perfundi , quà

tot Ícelera , portenta ,fupplicia,fames , pe«

ftes , czdes ; calamitates, zrumnz , tmore

prafulget ingenis , & zranslucet in facie j

quia tamen ex flamma oritur, qua mundi

borum agmina, actandem mors ipfa erum.

. depafcitur voluprates , & inftar flamma ce-

pit: ex bac enimvomica omnium malorum

rei unà cum voluptate ablumirur deficiente

purulentia ebullit 3 ex hoc camino vitiatze

pabulo; quid alindemittit, quàm caligino-

naturze noxius fumus femper afcendir, &

foedalibidinis eje&antur ícintille, — Efthze

fum fumum lachrymis eliciendis idoneum,

4llhy

quia extrema gaudij lu&tusoccupat: & licet

iundi lztitia laétis hauflus ille, quem do-

flamma pediffequa fit fumida hac caligo ,

lofa jahel fitienti propinavit Sifare ; parum .

aquz hic petierat , fed lactis florem , ac

cujus fulgor in ore duntaxat ridente fplendet,

intus tamen medullasuftulat cordis ; ac mo.

pinguedinem in laxiori exhibuit phiala.

leftiffimé fingsla urit preecordia, qua per«

dquam petenti lac dedit , & in pbiala Prin. yudic

*

L H

inde ac flamma ceram depafcitur,

eipum obtulit £utyrum,

Sicut ftolidé Sifa.

'excdit $aC

abfumit,

ta improbz fidit mulieri, qua la&tis dedit

Flammam effe dixeris mundi lztitiam,

L ETO

dulcedinem ; mortismox propinatura ama-

quz exteriüs fplendet , fed intus deftruit,

rorem: ita nonnifi fto'iduseft , quimundo

nitor exreriüs diffunditur ,. & intus perni-.

fidit , ejisque letitiz , quà dulcedinem vi-

cies infunditur ; lux exreriüis arridet, fed

detur quidem propinare ; fed mortem ut

triftitize fumida caligo intus torquer; exte

inferat, " Quàmnoxia fünt mundi gaudia 2

ladis blandimentum , & butyri mollitiem

ziüs flamma in «onum eyigitur » íed fumus

Qq3 j

Vle

^

494.

Diferatio XXI

rum gaudiorum uinbiä ää ferales Manium

——

videntur porrïgäre ; & exhibere ; fed tela

tegunt, quibus vulnera infligunt , & mor«

evocamur «aligines , unmibrásque lüctuo-

tem adferunt : ídque expertus fuit David,

fas , quibus illuftriàs inftruimur , & fcimus

cum Bethfabeam accerfivit, cujus gauderet

quàm umbratiles fint mundi latitiz,

Non umbratiles tantüm , fed & imas

P [4l, $4«

confortio , ait, — Molliri funt fermones ejus

3*

ginarize funt ,. qua ex mundi voluptatibus

— jfeut oleum , && ipfi funt jacula : & quidem

qualia vibravit blandum quidem , fed exi-

|gtitie percipiuntur ; quia nonniíi cordis

anxietates adferunt.

Cogitationes eorum-»

12;6. lz-t"þn

tiadle Fenelle pomum , de quo Cardanus

Ecdef 14,

$6. de re:

ait: Tot fuiffeinfidijs refertum , quot gem-

timores cords ,. adinventio expetlationi :

nimirum gaudia eorum , qui mundi in-

YHIfD *VAYit6,

mis fplendidum , tot gladijs armatum ,

. quot nitoribus exornatum ; illud enim te-

hiant voluptatibus , timores funt cordis ,

quia nonnifi angores , & moleftias inge«

tigiffe perinde fuit , ac perjiffe, erumpen-

tibus nimirum ex illo jaculis: ita mundi la«

gerunt;: inter eroumnofas hominum mos

:i

titia illicit quidem extimo quodam fplendo-

leítias recenfentur cogitationes , quz imae

re , Íed intus nonnifi noxia apparat jacula ,

ginationis vagà licentiá animum non folüm

diftrahunt , fed etiam discruciant , urünte

uibus & fzviat , & feriat.

.

44

Habet hoc mundilatitia, quz ex fluxa

que, ut gaudijs mundi perfruatur

2

&

hinc timores oriuntur ,

G anxietates COf

voluptate percipitur , quia philtro laélat ,

moleítiüs coarctantes, ne forté animus his-

confopit, d perimit : quaprepter unam

&^p. 44

ex Lamijs dixeris effe , de quibus Threno-

ce cogitationibus diílraélus , gaudia, quz

rum dicitut , Lamie nudaveruat mammam,

appetit , non affequatur ; — G triflitias

;

laiiaverunut Gatulos fuos , funt veró Lamiz

quas averfatur , incurtat.

Id tamen mi-

[*

rum effe videtur , quód adinventio expe-

Í

in fabulis monftra umbilico tenus fpeciem

præ'fcferentia mulieris; deorfum veró pror-

Cationis , feu erectior fpes mundi inhians

|

fus ferina ; mammis tamenlaclantium mu-

gaudijs , hominis adnectatur moleítijs ,

N

lierum more protuberantibus: eos tamen,

cüm nil duicius effe videatur fpe , quà ho*

mo futüra gaudia videtur przeproperé gu«

quibus lac propinabant , crudeliter interfi-

j

&lebant, ac infeliciter devorabant : fi La-

flare, & per expeclationem eorum anti-

cipare pofleffionem.

Sed adinventio ex-

mijs dixeris mundi letitias haud diffimi-

les, à veritate vix te aberráffe deprehen-

pectationis nil aliud effe videtur , quàm

des ,. lactis dulcedinem . propinant, fed

excogitata imaginatio , feu mentis veluti

'zj

mortis ut inferant amarorem , proinde 5a«

figmentum : fzpe enim fpes arefcic , &

Proverb. , lomon monet.

Fili i, fülte latlaverint

cum nuünquam , quod fperat , affequatur ,

peceatores ,. ne acquiefcas. sllas,

fpes non eít , ied merum fpei commen-

Neque

vera eft illa lztitia , qua nonnifi vulnera

tum , quod homo fibi comminifcitur , & in

mente fingit , acimaginatione figit , cum

infligit , & lachrymas elicit : umbratilis

ä:i;

&Ap. 4s

€ft, cujus fymbolum dedit Jonas.

Fecst

ad larvata mundi gaudia , veluti ad vera.

f

avidiüs afpirat : eft tunc haec fpes adinven-

fíbi umbraculum , & fedebat fuper illud in

!

umbra , & letatus eff Jonas faper bedera la-

tio expeclationis , &t commentum cogita«

tionis , cüm nullum ibi fit verum gaudium;

£itia magna: Íed quia in umbra hanc füe-

rat lztitiam Jonas aucupatus , nonnifi um-

ubi fe gaudere poffe fperat: imó cum hian«

2

ter quis mundi exoptat gaudia , & votivé

bratilis fuit j| inanis fcilicet , vacua , &

*

brevis

*

fiquidem hederacea hzc. voluptas

Íperat 5 non gaudia , fed mvereres quatit,

& non de rei veritate gaudium , fed de

duplicem experta hoftem fuit , Solem fci-

E

licet , & Vermem,ab iíto corrofa, ab illo

imaginationis falfitate merum gaudij com

mentum , & verum triflitiz incrementum

3mi, « *

€xiccata fuit , & paucas inter horas omnis

hsec umbratilis letitia evanuit

*

*

an non

invenit : quia voluptas quamvis aliquid vi-

deatur habere oblectamenti , quo fenfum

(

mundi voluptates plenz funt hisce umbra-

1

«ulis? florent quidem , quia alliciunt ; fed

titillat ; admixtum tamen habet etiam tor-

mentum ; quod diré discruciat , GC anie

proximum íemper exitium huic imminet

mum torquet*

— -hedere ; vix deguftantur , & (tatim pere-

unt, & dum fplendent , extinguuntur ; ex

z

ijs, qui mundi gaudia aucupantur , alios.

j. IV.

fï:

Laciliang meníz farciunt , & alios Apicij

(

dapes fapinant , alios Cleopatre fercula.

Mundi voluptas gaudium ftans

reficiunt , alios luxuria inflammat , fed

E

det , € lachrymas extorquet 5 ofcula

|

haec omnia umbracula funt , & nonni(i

"Sgone cób. 4« ümbratiles exhibent latitias,

fsit » & *vulnerfz imnfligite

f

vit Deus vermem a[cenfu. dilutuli $a eva-

Ui mundi inhiant gäudiohos fuis vo.

flinum , & percuffit hederam ,. &5 exaruirt ,

$6«

luptas praítigijs eludit , & futilis

£

nimirum parati funt vermes , qui five ho-

lztitiz anxietas torquet : id igitur

h

die, five cras hofpites expe&lant in fepul-

enixim agamus , ut gaudiorumirritamenta,

l

&hro, quotquot mundi gaudijs indulsére ;

& blanda fallacis latitiz illicia proculexter«

.?'—'.!ïm"?.a nolimus , ex hac fluxa humános

[v

