manum ad fluenta miffum Jordanis ,. quia

fcripfit quidem fefleviffe , non vero me-

Homil 6.

hac perinde ac lachrymz facranda à Chri-

minit, fe riiffe , rem urget S. Chryfofto

*

*

InMattb, -

flo erant , refpiciebat Elifeus mente tem-

mus , inquiens

Quód & Paulia. fleverit

pora ea futura, in quibus Dei filius huma-

quidem;,68$ per trienmnium wollibus id fecerit ,

$a carne indutus erat in Jordanem defcen-

4« diebus,&f aljj de illo, ? sp[e de fe spfo teffa-

furus, ut ejus potis aquas ablueret , quàm

tur: quàd verb rifevit neaue ipfe usquam,uec

ab ijsdem abiueretur, fuerunt enim fluenta

de eo quisquam alius offendit : fed nee ullus

Jordanis per Chrifti contactum, non folüm

flanclorumyvel de fe tpfo , vel de alo quepiam

abluta , verüm & (anclificata,

Ad Jorda-

tale. quid aliquando . fignificálfe narratur.

nem Chriftus delcendit , & Jordanis aquis

De fola f(anà Sara legimus boc difium, fed

baptizari voluit.

illió Dei voce correpta efl ; &5 Je filio No£;

;6.

Verüm quamvis aquis foleant corpora

fed propter illum rifum ferous fatus ef ex

ablui: hic é contra corpore fuo Chriftus

L

libero , G quamvisrififfe etiam Abrahamum

aquas abluit , quas & f(anGtificavit

E]

huc

*

legamus citra reprehenfionem : ridens tamen

Serza. 1, 22

accerfendus S, Bernardus inquiens

*

4*

in faciem fuam cecidit,, ac fi occultare rifum

Epiphan,

quievit Joaunes , & obedwoit , — baptiza-

vellet; & ob rifum verecundià premeretur,

v:t agwum Dei, G aquas lavit , nos abluti

Ad lachrymas igitur duntaxat nos vo»

f9.

[nmis . non ille: quia nobu lavandis aque

L]

cant exempla Sanctorum , & à rifa avocant

cogno[cuntur abluta

,

ficut igitur. Chriftus

l, o

eorundem monita,quia per lachrymas excul«

per conta&tum fluenta abluit Jordanis ; ita

tam cordis no(tri tellurem, glebásque con-

& lachrymas purgatas voluit , & fan&li-

tritas , doloris vomere, & compunclionis

ficatas pef contactum , quatenus flens eas

rallro , irrigamus , ut vireta, ac flores

.

fundere voluit , & ijsdem perinde made-

ibi germinent virtutum

L4

per rifum verà

re , ac fluentis Jordanis /achrymas fudit ,

arefeunt , quz bona in nobis germina a-

Orat, 36.

ait.S. Gregorius Nazianzenus,

Ut a.

dolefeunt : lavacro lachrymarum , quas

ebrymas. laudabiles effciat , 1eu facratas

per immodicum fifum , pérque patrata

conüitue:;t 3 ideó par eít lavacrum Jorda-

Ícelera labes contraximus , abluimus, &

emaf

| LäCrymæ reüpifcentis animiridentis Empyrei rofcidi funt &c.£o

emaculamus : funt lachryme ..obobal»fami

fordes , fi quz fuperítites effent ,

pafe&iüs

pretiofe guitze, quibus , qu& per peccata

abítergerentur.

^

»

4

]

fueruat nobis vulnera inflicta, felici fanan-

Infiftendum igit

ur eít facro haic lavae

óéo.

cro lachrymarum , ut perfe&ta donemut

tur earundem oblinitu , dummodo ijsdem

, Serm.4 h

infiftamus , quia fi in lachrymis perfifta-

puritate , G plené abluti Deo adhzrea-

Alvny,

mus , non folüm vulnera curantur , qu&

mus , eique vitam noftram , perindeac vi«

Contraximus peccando,, fed & cicatrices vul-

&imam emaculatam offeramus cum Ree

nerum

gio Propheta fic medulaté Deum alloquene

tando.

proríus Jabolemus in fäetg períeve.

o

]

te

*

*

ä

Vitam meam annutiavi Hb$ , po«

Joan. 21. p

oft Chrifti p&aüïonem-Pet"rus

j?:

fuifli. lachrymas. meas «n. confpetla 1u0..,

'vnà cum reliquis Difcipulisofficium refum.

íeu ut Patres Graeci in Paraphra(i expo-

p pifcationis , cámque totam laboráf-

nunt: .Eece emim ommem . vitam yheam.»

fent noctem , nihilque prendidiffent, mané

m

Hbiconfecravi , quia pofuerat in conípe-

fteit JESUS in littore, tamerfi Diícipuli

&u fuo Deus lugentis Davidis lachryras

eum minime cognoverint ,. juffit Magifter

quamvis enim eius vita feediffimo fuiffet

Chriftus piífcacores naviculas in airum du.

adulterio conftuprata , & Uriaz cede ob-

,

cere , Q in dextram navigij retia jacere ,

Ícoeniüs cruentata , quia tamen fachryaís

cümque paruiffent , velléntque retia tra-

abluta , idonea facta fuit , quó Deo con-

here, vix poterant prz pifcium multitu-

fecraretur , ac dedicaretur.

Quàm effi-

dine

L

.

tunc dixit Difcipulus ille , quem

cax virtus eft lachrymarum ! cum viram

etiam pluribus foedatam fceleribus ad tan-

m

. diligebat JESUS Petro ,. Dominus eff , Pe-

trus aütem , cum audiviffet , adeffe Domi.

tum evehat puritatis inerementum , quó

pum , /snicá precimxit fe ( erar enim nu-

digne Deo facrari , & dedicari pofft ;

due ) & immifit fe in mare , quid ?. quod

quia fcilicet lachrymas Davidis in conípe-

cüm nudus in nmavieílet, in mare indutus

&u fuo pofuerac Deust . Pofuiféi lacbrymae

fe demeríit ; ao quia ficut olim Adam , ita

meas s. confpeclu tuo, lachrynus , qui ita

punc Petrus poft culpam fuam tegere nu-

madent, tamei? priüs forduerint , plurie

diratem fategit , cüm uterque fuerit ante

mo inquinati fcelere ,' adeb emacolantur ,

'«ulpam tansta infignitus nuditate ? innocene

ut facrari poffint Numini ; quia David fce-

tia enim nuditate gaudet ,

quia reatibus

lera fua imbre abílerferat lach:ymarum

Caret , quos velamine tegat ; & quia Pe-

certus veniz impetrande vitam,fuam íta-

um Deo dicavit ,. vitam meam . annun-

trus jam per trinam negationem triplici fe

'featu notatum noverat , tunicà pracinxit

Havi tibi , non eum latuit tantz effe lach«

Íe, misítque fe in mare , tit marini flu-

rymas efficacie , ut vel Deum ipfum fle*

€tus reaius diluerent , quos trina negatio

étant in.vota lugentis , ideóque praecoqua

induxerat, ut ingeniosé notat $. Chry(o-

predictione , . prophetat vitg íuz facrifi«

Ssrm, 78.,

*

*

logus , inquiens

M'fit fe in mare ,. ut

cium Deo acceptum iri: pofuisha lachrys

mare dilueret , quoa négatio taliter. for-

mas meas 1n coufpeciu tuo , ieuut profundé

Homil .

— didaverat.

Petrus igitur (uccedaneis de:

interpretatur Symachus: pofuifli lacbrymas

JpMatth -

liéto lachr*ymis , & incefílante amaro fle-

meas intra te ,. quia adeo lachrymis hisce

tu, quem dolor per oculos animitüs ex-

delectatur Deus , urnon finat iiias perite,

* preflerat contrastas in trina negatione ma-

fed intra fe eas velit habere , ut nimirum eas

culas , ac fuperiiites culpz turpitudines

exaudiat ; Deus enim plorantium lachrymas

ulchré diluerat/?* & quia etiamnum quafi

in confpectu fuo, G intrafe ponere dicitur ,

culpz maculis adhuc forde(ceret , uberiori

cüm invotafe flectit lugentium, & eorum

experit lavacro dilui , quó mundiorem

explet defideria : hoc paclo dicitur Dcus la-

hauriret puritatem ,. ideóque mefit. fe s.

chrymas accipere ; quas fuo foveat in finu ,

mare, ut mare dilueret , quod negatio tali-

ac intra fe eas ponere dicatur,

ter [ordidaverat , u ioquitür Ch:yíologus,

Hincconiicimus , quàm fint apud Deum

6!( 3

quaíi enim parum fuiffet trinam negatio-

hominum lachryme accepte , quafienim pa«

nem rivulis ftatim diluiffe lachrymarum ;

rum foret easin confpe&lu ponere , etiam it»

adhuc uberiora quafivit lavacra , ut fiqua

tra fe,quafi fuo in finu eascomple&titur, ac

fuperftites adhuc effent labes marinis ab-

fovet , ut inde vegetiores factae uberiores di-

ftergerentur fludtibus: zmulatus fuit Pe-

vinz munifikentiz fru&tus nobis pariante.

trus Davidice poenitentiz. períeverantiam

Nemo madidis oculis aliquando ad Deums

igo

P/alm. 50 dixit enim David. — " Mmplis lava me ab

acceffi: , qui quod poftulavit , non acceperit;

iniquitate mea , &f à peccato meo munda.s

nullus in luctu jacens, & fqualore veniam pe»

35 Íeu ut in tex:u graco legitur ;; /avas

tiit peccatorum , quineá impetraverit vocae

me plus quàm ,. batlenus laviffi ,. uX habe-

li xlach-rymarumïülentio; &latus nemo pece

tur apud Corderium 7 P/alm. $0,imó &

cando cecidit,quin moerens lugendo furrexe-

^

in textu Hebraico. habetur

*

Multiplica.»

rit vegetior ; nullus peccatorum pondere

lavare me, nimirum ut delicti füi proderet

pretlus gemensalleviari à Deo petjit, quin ab

magnitudinem ; & licet intellexetit ex Na.

omni fuerit preffara liberatus; quia Deus eff,

thàno peccatum fuitfe (ibi condonatum , ad-

qui confolatur flentes , exhilarat lugentes,ine

hüc tamen uheriorem expetjit lotionem, quà

format pornitentes; curátque dolentes ; funt

F

E

enim

Verani de Afefïliöm Jom. l£,

)r

C

6

Differtaio XXV.

$

enim lachtymz ?ïe&usanïmarüm cibus, cof-

tium erumnatum prophetie, fed profeffe

roborauo fenfuum, mentis jucunditas , fpiri-

jam funt felicitatem ; non praíagiunt pro-

ts refrigerium , charitatis fomes, fanctitatis

cellas , fed malaciam invehunt, & cranquil-

fulcrum , vitiorum exterminium, lavacrum

litatem, — Magdalena ad pedes procumbens

fordium, culparum neufragium , acícelerum

Chrifti nubes erat prope folem, lachrymas

rum fudit pluvias f&cundatura cordis ío-

ommur-n o.blitergtio.

lum, datura virtutum flores ; neque enim

$. Vil.

nififlores, & fructus virtutum dare potuit ,

tam bené exculta tellus doloris vomere $

:E 4€ "ii lacb:ymdrum , qu4s do-

& etiam falubri rigata lach:ymarum imbre.

Sagax mercatrix emptura ingenti fcenore coe

lor elicit refipifcentus , ut Magdalenam in

li gaudia,fluxum folvit lachrymarum argen-

eivitate peccarricem , $n domo Pbari(ai piam

tum. Sed fi nubes prope iolem pluit , in

effecerit. pi[catricem diuine gratia, — dquas

iridem etiam venuflatur discolorem , non

jfudit lacbrymarum ,. capillos in retia expan-

ficlis, fed veris ornatam nitoribus , cüm in

dit , & weniam fuit criminum . expá-

€ea, & colorem rubeum charitatis , & vi-

f(ata,

lit &6 Efan Ifaaci bene-.

ridem fpei , & candorem (inceritatis , & pal-

dichionem,'

lorem penitentiz divinus amor pinxerit,

62,

Iscumbente JESU in convivio Phari-

Non enim tales poft pluvias aliud expectari

poterat , quàm (ubfecutura nova vicz tran-

D

Ízi, ingreditur domum mulier , quz

erat in civitate peccatrix , non jam

quillitas , ac defoecata ferenitas,

Sunt , guíá

créedunt ZEchnam . unicum jocantis naturz

ventrem , fed mentem refectura , attuiirque

4 N A

prodigium; €ó quia videantur in ipfo (imul

alabalrum unguenti:. Er ffaus retro fecus pe-

colludere flammz , & nives : fed Magdas

des ejus lacbrymis capit rigare pedes ejus ,

lenz oculi liquefcunt in lachrymarum aquass

eaptllw capitis [ui tergebat : xametfi Magdale-

qua ex flammis fcaturiunt amoris.

Quod

na in civitate peccatrix importuna vifa fuerit

fi in precel(is/Ethnzejugis, fattigifsque edi-

€onvivio , opportunatamen veniz ad pedes

tioribus impunita cum nivibus mifcentur in,

acceffir Chri(ti, quos unguento fimul , & la-

N

cendia , majus exhibent prodigium Magdale.

chrymis ablutos terfit ; fed Jachrymis, qui-

nz& oculi, in quibusignisaquam , aqua ignem

bus Chri(ti madebant pedes ; quas ipfa in ci-

parturit; nimirum aqua, & flamma discordes

vitate libidinum labes contraxerat , abíler-

olim rivales ; focordes modó contubernales

P Cors'mb.

fit; capiílos fudit, & fimul vanas omnes co-

LR

in oculis Magdalenz, vinculo confoederantue

gitationes, ac peccandi defideria & mente ef-

maritali. Grandis erat amoris llan:ma ,qua

fudit , exchf-ítqueé capite: pulchtéS Gre-

€ Magdalenz corde furfum avolans per plu«

Xomil, 35 :

gorius in Evangel, de Magdalena ad pedes

vias lachrymarum ex oculis evaporavit ; Ma»

Chri(ti procumbente ait : Oculi enim rer-

gillri pedes forfan merfiffent juges Magdale«-

rena concupierat j. fed ees jam per paniten-

nz lachrymz, nifi flarna pluviasexficcáffent 5

tiam conterens flebat , capillos ad compofr.

aduffiffe: flamma , nifi unda temperátiet im

dionem wultás exbibuerat 5 fed jam capilla

cendium

*

e

nimirum Magdalena facla fibi

lacbrymas tergebat z isdem lachrymis Mag.

piaculum , & expiaurix, profanum cordis fa-

daiena pedes Chrifti terfit , 6imulque é fuo

num igne purgat ; & aqua ; flumine luftratae

capite lugens vanas omnes exterfit cogitatio-

flamine, Tametíi una non eflet deVirginibus,

nes ; lachrymas ad pedes Chrifti fundebat ,

fumpfit tamen oleum fecüm , neà nuptijs ex»

quas aucto foenore recuperaret , fuásque con-

cluderetur , imó arcliüs fponfo adhaíura ,

tractas per foedas concupifcentias abítergeret

(ponfi pedibus crinium vinculis fe ipfam al-

labes : fluxum ad pedes Chriíti lachrymarum

ligavit; quia tamen confcia proprij foetorís.,

folvit argentum, quoregnum fibi co&meret

fpiritüsque olentis peccatorum turpitudines,

«celorum : capillos perinde ac retia expandit,

non fuit aufa fine antidoto odorofiffimi bal.

lachrymarum effudit flu&us , aquásque, ut

fami ad Chrifti pedes accedere ,. ubi Para-

hml !s 3"

non ampliüs peccatrix , fed pilcatrix facta

nymphus amor geminas exagitavit lampades

2717

veniam peccarorum felici pifcatu in aquis la*

oculorum, in quibus amorislychnum aqu&

juit s

chrymarum fibi expifcaretur : abluit Mag-

Dd

fovent , nutriüntque lachrymarum : Ludum

dalena lachrymis pedes Chrifti , fed abfterfi

diceres hunc effe amoris , mifcentur cum un«

Deusomnia ejus delicta : Remittuntur ei pec-

dis flammz, quafi ad antiquum chaos Mag-

eata multa , quia dilexit multum , quia flam.

dalene amor mundum revocet muliebrem ,

ma exzítuabat amoris, colliquefcere illicà

& iterum discretis naturz primordijs ex

wifae(t inlachrymas, — Hoc prodigium cha.

igne , & aqua defecatiorem , ac mun»

gixas exhiber, uté flammis amoris fontes fca-

dierem hunc fnum inítaurat mundum. In-

turiant lachrymarum , quibus fordes omnes

faniCupidinis verfata diu interflammas, la.

abftergantur.

Non mirum , fj Magdalena

chrymarum effundit aquas, venereas omnes

lachrymas fudit ; cüm mortua hactenus fuif-

extin&tura (cintillas , ut que habuit in aquis

fet peceato , jure lachrymas dare coepit , re-

natale Venüs , haberet & tumulum ; turgenr,

náíci inceperat vitae grariz ; nontamen ha

cum lachrymis madent Magdalenz oculi, &&

lachryma íunt , ut ille caterorum naícen-

- fletu

| Lacrymx refipifbemïs animi ridentis Emþj?rci rofcidi fnt &cþ ;9? :

fum afcendit,

fletu obruti , nil ampliüs vident in mundo,

five id contingat in corpore,

cui adhzrefcant, & quafi lachrymis extinéla

five extra corpus; quiahomo eft, qui fufe

lumina effent, non ampliüs fplendent mundi

git ; & totus homo, utà cateris dift

inguitue

vanitatibus; nimirum prope divinum folem

animantibus ,

rationalis eít, proinde ípiri-

erat Magdalena, debuerant gemina füz fron«

tus, in quo folüm viget ratio: & quia mens

.

tis fydera eclypfin pati , nec ampliüs fuos e.

virtute lachrymarum furfum in Deum ele-

gnittere in terras nitotes 5 fed quia luget,

vatur; totushomo five in. corpore five ex-

nonampliüs carnisconcupifcentiz lucet il-

tra corpus furfum aícendit, penetrátque us«

)

Jecebris; & lachrymas; quas fundit uniones

que ad tertium ceelum cum Apoftolo ; imà

"

potiüs diceres , quibus pretiofiori vinculo

extra corpus in celum evehitur homo re-

)d

fuo unitur Numini , ac lumini.

Sunt lacry-

fipiícens, ex cujus oculis cordis dolor la«

.

miz gluten, quo arétiüs refipifcens Deo uni-

chrymas elicit , veluti enim praeproperé cor-

tur, eique adhzrefcit; has Deus ipfe propria

poris expers, & corporeatum paffionum $

abítergit manu , quia per contactum Condi-

veluti virtute lachrymarum fpiritualizata-

toris fan£titatem enacte ad falutis evehunt

carne furfum avolat, nobilis

ut fiat homo

la

portumthincB.Bernardus in declamationibus

refipifcens coeli inquilinus,

.

ait:Felices lacbryme,qua peccatorum maculas

Qui é Babylone revertitur humane 64

abffergunt, ac delent, & quas Dei manus ab-

confulionis, & à carnis illecebris, volupta-

*

[

füergit : && beati oculi qui in talibus lique.

tümque terrenarum blandimentis fe avertit,

fieri fletibus elegerunt, Parum fcilicet vide.

& veré refipifcens per lachrymas Deo agglu.

batur Magdalenz , quód ejus cor zítuans

tinatur, is extra fzculum univerfum rotus

. amore liqueíceret in lachrymas, & per ocu.

efe dicitur , necampliüs ejus converíatio

los evaporaret; nifi aliqua etiam pia, five

videtur in terris effe, neque enim terris im«

i

ambitione, fiveavaritia lachrymatum, illas

moratur, quiDeo per verz. refipifcentize

fuo exhiberet amori,& Conditori abltergen.

lachrymas annectitur ; Paulinze igitur ecta-

das: quàm beatze funt lachrymz, qua íola

fes in officina cuduatur lachrymarum , quae

Dei manuattacte abflerguntur; ideó deco.

licét deícendànt ex oculis in terram, elevant

rantur, quia Omnipotentis manu tanguntur,

tamen iugentes cum D. Paulo in ccelum, ubi

LL

Non folüm lachrymz, quas dolor eli-

fola eit lugentium converfatio : Bezr;

ui.

cit re(ipifcentis, labes abitergunr, deléntque

lugent , quialacryma fi non re , faltem í

Mat:5. g,

deliétorum, fed ad Deum veluti totidem alze

pe

v;

beatitudinem antevertunt ;

quia lugentes in«

2. Corint,. flentem elevant. D.Paulusait: Sigloriari o«

terma cordis latitia glori

ofe beatitatis z«

i.

porietnon expedit quidem, veniam autem 4d

mula perfruuntur,

Vim patitur beatitudo,

vifiones, & vevelationes Domini.. Scio bomi-

& tantüm violenti ea

m occupant, hinc Chri.

wen in Chriflo ante annos quatuordecim [ive

ftus hanc querendx

beatitudin

is daturus re-

gulam ait: R egnaum celo

THPL Ui0i

$n corpore neício , five extra corpus ne[cio ,

patitur ,

. Deus fcit , raptum bujusmodi usque ad

violenti rapiunt illud ,(cuut habetu

rin

5yto

Mattb, ts

| ]

gertium calum , & fcio bujusmodi bominem

textu, Regnum . calorum cum . viole

"ti4 AC«

( ffuein eorpore,five extra corpus nefcio; DEUS

cipitur , Íeu. ut vertit Vatablus vi imyadizur;

non tamen creda; ,

ffit 5 quoniam. raptus efl in paradifum

hancvim, & violentiam;

ä

excellens quidem fuit Pauli przrogativa, de

quà Regnum coelor

um invaditur, & occu-

qua i gloriari oportet, de re utique fingu:

patur aíiam efle, quàm lachrymarum effi-

dari, & ultra hominum faftum füblimiffima

caciam ? nonenim tormenris bellicis ,

lo- -

poffet quis gloriari, «hm (ive in. corpore,

bísque excuffis invaditur coelum ,

fed corde

refipiicente, & lachr

five extra corpus neíciens mira extafi in cce-

ymis effufis , appofité

lum rapiatur, Quód fi quaras, quibus Pau.

S. Ambrofius in. Lu

cam ait :

Vim facinus

' ]us fuffultus alisfurfum conícendens tertium

Domino non compe(!enda

,fädjlenda:nm ]7"0-

etiam colum penetraverit? non ab alio de-

vocando injurijs ,

féd lacbrymis exorando ;

prehendes fuiffe Apoftolo alas fuppeditatas,

non blaspbemando

?

er fuperbiam , fed per

bumilitatem merendo

.

Tom, t. Óra

, quàm ab ipfis lachrymis , ut pulchré afferic

O £eata. violentia,

de extrem,

$. Ephrem, qui lachrymas huic ecítafi, quá

que non idignatione pe

"CHEELMY ,

ftd mife

judic.drcom. Paulus raptus fuit usque ad tertium ccelum

*

ricordia condonatur , beata Inqua

m violewn.

pescien, ^ diffimulanter videtur pariare inquiens

La

lía, qus vim patienti bonitatem elicit , &

Certà. [citote fratres non fore im. terra quid

utilitatem tribuit inferenti. — Mala ves 4d-

F

dulcius gratia lacbrymarum.

$i quis ve-

mititur , C de injuria

*

L.j

nemo «anfatur

firum expertus. lachrymarum | dulcedinem.,

Vis admittitur ,

Urfligiü Prgkdgalgr.

mediante oratione defideraverit / elevari à

— Quàm valid

a

» & eficax eft vislachry — 65«

terris 5 totus bic extra corpus in calum fer-

marum , quá Reg

num colorum, fi invadi-

l:

ur. Et quid dico extra corpus, imóextra

tur occupatur! grata tamen eft hzc lachrva

feculum univer[um totus effnec amplius cone

marut violentia ; quá à nobis ra

.

pitur Chri«

veríatio ejus imueuitur in terrá, — Nil certé

ítus, nobísque caleílis thefaur

i donantur

Apoftoli ecíta(i aptius poteft accommoda.

divitie: quia mundi vitia,

& contraclas

ri; qui enim refipifcens lachrymis: madet,

noxas contriti cordis lachr

ymis abflerfimus,

quas internus dolor elicit ex oculis, is ex

ac delevimus :

funt lachrymz ' quas dolor

terrae coenofis foedicatibusgievatur ; &fur.

clicit globi ferreis valentiores, non & tor.

j

füentis

£98

Diiïcrtatïo : XXV. (

KF

tormentis excuffi bellicis, fed E corde con-

manipuli indubitanter affurgunt, — Colligit

bot

trito per oculos emiffi , ac dimiffi : . fuos

uberem meífem ; qui jada. doloris femina

lici

habent oculi globos bellicos , quos ejacu-

imbreirrigat lachrymarum : quia ubi la-

Íai

lantur in perniciem quidem vitiorum , fed

chryma femina non irrigant , fpes.| areícit

mo

in commodum lugentis feriunt 5 quatiünt-

meíhs; Exiur, qui feminat feminare femen

Lut $U $«

[

que globi lachrymarum cocleítis Regni pro.

fum ,.€8 dum . feminat altud. cecidit. fecus

tlo!

pugnacula, &veluti per. murorum ruinas,

viám , €5 conculcatum efl , & volucres cali

POS

ac hiatum viam fibiaperiunt, per quam lu-

comederunt illud , quia ubi lachryra irri.

k

gentes lachrymarum violentià Regnum oc-

gantes non penetrant , rapacium volucrum

cupant coelorum, quia ut pulchré ait Idio-

procax audacia grana depredatur, ac devo-

i

iDe ocío bea .

qui

ta: Reg»um calorum Dominus rapi vult no-

rat:. fecus fi lachrymis fint femina irrorata

LÍ

| ib EApras.

fue

Jfiris: flezibus , quod noflris meritis non. de-

in uberrimzs mefhis germinant, crelcunt,ac

t

berur ; nibil enim Domine conglutinat tan»

flavelcunt manipulos : uberem in . fegetem

visl

gopere tibi ,. ut ille lacbryma. quas peccati

tunc lemina adoleícunt , fi (uas in exculta

ttis

doler , & amor virtutis effundit , tanta eft

tellure radices agant, crebrisque madeant

p

vis lachrymarum , tanta flecuum virtus, ut

imbribus: ariditas enim . noxia feminibus;

657?0'1/0"0

peccatores flagitiorum enormitate ícelero-

nonfinit ea ad optatam excrefcere meíffem

yit :

íos non folüm Deo reconciliet, verüm. &

S

& ficut camporum femina , que excalta, &

arctiffimé Deo conglutinet.

occata tellus fovet pluviis indigent, quarum

gar:

66.

tiri

Non folüm lachryma excuffis é

b,el'li.

beneficiis germinant, ita, quae exculta core

.€is tormentis pariantur- globis , quorum

gui

dis refipifcentis telluri concreduntur probo-

viclentia propugnacula aperiuntur Regni

rum defideriorum femina, nifi imbre la-

fuil

fl

colorum , per qua ovantes ingrediuntut ,

&entur lachrymarum , non adoleícunt. nec

qui refipifcenres lugent; verüm etiam ferni-

In Ltüt. $.

a

maturtunt in trudtus , quia ut ait Euchymius

nibus zequiparantur, qua in exculta vome-

Quemadmodum frumenti femen indiget plue

L

€05

re doloris tellure cordis germinant in vireta;

vijs. , ita & buyusmodi [pei. femen ad feren- |

& maturiunt in flavefcentes manipulos, u

dos fruéius indiget lacbrymis : copiola iae

quel

berem gaudiorü meflé adferentes:ait David:

chiymarum pluvia femina fovet, germina

lii C|

A

PP?& 133 Enntes ibant, & flebant. mittentes femina.»

la&at , flores incrementat ,- & fructus pro-

fH4» venientes autem venient cum exulta:

movet,

L

Ui

dione portantes manipulos . [uos , lemina in

-Imó non fpirituales tantüm fruclus,

68,

[/|7g

ld

exculta, & occata tellure cum foenore ja.

fed & temporales;lacrya:z tuppeditant: Àxa

ciuntur, priüs enim tellus, gremio vomeris,

agrum à pacrein dotem acceperat ,. fed íte«

patr

& aratrí vi emollito , ac fubacto fulcis fpare

rilitate lacorantem , neque ptoventibus re-

tuei

WR

fum excipit lemen, non (ine ufura. reílitu.

Ípondentem labori, & culture; ut autem

endum, idque occatum cohibet, tabefactum

flerileicere dediíceret , & viretis inciperet

D

benigno fovetin finu , ex.quo herbefcen-

uberioribus fe veítire, ac fruétus dignos

ff

tem mox elicit viriditatem ; que fibris in-

Viilnn,

eiul

faltem labore fponderet , fuppetias ex. fu-

nixa flirpium fen(im incipit adole(cere. De-

fpiriis, lachrymísque exegit; & lach:ymz

£

inde fublimior erecta , quafi pubefcens vagi

ftatim probrum abilerferunt flerilitatis, &

[

nis veluti cunabulis includitur, é quibus

£0f

feecunditatem invexére;Jofue; Sufpiravit,ur CT5

quaít é carcere nititur in. libertatem ; tru-

fedebat in.afinos cui Caleb, quid babes in.

um

:gémque vireícentis fpice fpondet, ejisque

quit , at illa refpondit , da mywi benedidtia-

lur

. fpem alit, quam incolumen ut fervet;tuea-

nem: terram auflralem ,. €$ arentem dediffé

d

türque,à minutarum avium moríu exaípe-

mibi,junge & irriguam : dedir itaque e1 CA«

Vet

- rata cingitur ac munitur Ípica à fagaci natu.

]eb irriguum fuperius , G'inferius : ergo lae

&t

ra vallo ariftarum ,

donec falx ruílicella

chryma eam impetrárunt foecunditatem ,

Vir

camporum obtundeat comas , & inhorrea

qua jure filiationis minimé potuit obtinere:

fum

fervanda afportetur coillecta inde annona.

terram aullralem;arentein, ac flerilefcentem

fu;

Verüm Íemina antequam maturiant : beni-

jure dotis filia acceperat ; fed fufpirans, ac

N

g»is aluntur fyderum afpectibus, coeli im-

flens foecunditatem agro indidit, à quo ven-

à

bribus lactantur, nutriuntur, creícunt;ado-

tus fufpiriorum prcbrum abegit flerilitatis,

fui

le(cunt , ventorum flatibus & folis eftu af-

& pluvie lachrymarum benedidionem in-

fra

furgunt in cumulum.

Ita lachrymas, quas

gefferunt foecunditatis; adeo efficax eft la-

dolor refipi(centis elicit ex oculis, femina

p

chrymarum vis,ut etiam temporales fruclus

LT

. dixeris, qua profciffa, & exculta, vomere

promoveat: ita cceleftis pater dolenti, & il-

Q

doloris contriti cordis tellus excipit ; & di.

lachrymanti nil fcit denegare ; auxilia fup-

dii

. vinz gratiz influxibus ibi foventur,germi-

pedirat gratiz, quibus fructus bonorum o-

lii

nántque, adoleícunt, donec efflorefcant in

perum producuntur,foventur & maturiunt,

virtutes, & tandem maturiant in fructus,

E.

& conducibilius nobis à !achrymis praftatur

datt

Hac (emina, qui jaciunt, aucto foenore

auxilium , quàm ab impenfo quovis alio la-

€7.

lm

fructus colligunt; ne tamen cafus fpem elu.

bore.

Petamus igitur opem à Deo Patre,

"j

dat leminantis , lachry nz — fepius cordis

ut cor noftrum fenticetis hifpidum, & pro.

trit

tellurem rigent plorantis; quia ubi lachry-

bro fterilitatis inculrum lach'ymis irriges

fer

ma affluenter cum Áeminibus cadunt ; ibi

tur , fufpiriis foveatur , ac feminibus prQs j

Qu

borum -

Em

Lacrymaz *rcïipifcen;is*anïlmi tidcntïs Empyei rofcidi funt &c, «o9

boram defideriorum locupletetur , quz fe,

paterna benedictione munitos; anxium pa«

liciter germinent , & cum foenore . (uccres

tris (ludium non potuit benediclionem im.

Ícant in fructus ; lachryma enim Deum e«

lf.m(;.

pertiri , quam tamen filius flecu, & lamentis

molliunt , fle&tüntque in vota illachryman,

fibi laxiorem procuravit , & lachrymarum

tis, G ea obtinent, quajura denegant filiae

pluviis terre impetravit pinguedincm.quam

tionis, Perrexerat venatum Eíau per cam-

à patre iteratis non potuit precibus obtine«

pos, fylvásque, benedictionemà patre . (u-

re ; ergo lachrymis vel ipía fluxa mundi bo-

Ícepturus , &i aliquid venatienis detuliffec,

na debentur, huc acceríendus eft D. Chry-

quo patrem in lecto decumbentem reficeret,

foftomus apud Lippomanum : Zdzr patrem,

»Giüïf A v

quiavero morofiüs , quam par etat, feras

confilio deflitutum, && non poffe , negue velle

fuerat infecutus, fratri tempus conceffit;pa-

revuocare , que fatta funt, && clamorietiam

ternam prarioiendi benedictionem ; quam-

adjecit ploratum ad majorem compaffonemz

vis lerus acceffit & Efau , qui cogaitis fra-

mimirum à lachrymis mutuatur | auxilium;

trisartibus, quas etiam pater ei indicavit ?

( GB???LZ'.

Venuit germanus tuus. fraudulenter , 69 acce.

quodà paterno amore pteces filij non va-

Juerunt extorquere; terra pinguedinem (os

pit beneditlionem. ttam 5 cocpit tunc fufpi-

lz dederunt lachrymz , quibus terra figaw

xiis efficaciüs inítare , enixitisque patrem ro-

tur, viretis veítitur, & uberrima ditarur

4

gare, u: vellet, & fibi benedictionem imper-

meffe; hiiic Lippomanusait: n &onis tem -

Loto clfa

*

tiri inquiens : nunquid non refervafhi , &6

poralibus non eris inferior fratri tuo. obve-

snili Denediflionem , cáómque pater. repo:

niet po[fidenda tibs gleba pinguit , 5 fertilie

fuitlec, non eíie iuz poteítacis ulteriori be-

terra pro pafcendis animalibus pafiuoíay euw,

tiediclione ditare filium; alia paternus Ifaaci

It

amor exhibebat roganti filio; tibs poff bac fili

lum , & terra offcium [uum ti6i/ non ntga-

bunt ? Jure negaverat pater habere fe bene«

smi ultra quid faciam , led eracze filij pre.

dicionem impertiendam; fed quam non

ces decumbentis patris diré pracordia tor-

*

quebanï

*

&on tamen hic Elau deititit; fed

habebat amoris ftudium, fletüs fibi compas

ravit lamentum ; bona omnia Jacobo dede-

in clamores uberiores cffufus iterum, atque

iterum toto nifu, totísque latetibus rogabat

rat, quem primim benedixerat ; nil. fupes

rerat de fruclibus terrz;, ejüsque pinguedi-

ut eum concupita locupletaret benediclio-

1

ne, additis etiam clamoribos, ejulatibus, ac

ne dandum ; íed quia lachrym;z fuis non

deflituuntur etiam terrenis fru&tibus, cüm

lachrymis; Gtunc. ad lachrymas filij cepit

& ipfz terre promoveant pinguedinem ,

patris duriues emollefcere, & qua non po-

tuerunt repeutz inítantiz , neque elequen-

ideà cüm primüm hz acceffére, quia. fvos

detulerunt fruéctus, hos ítatim líaac unà

tie vires, fuiz tlatim praititerunc. lachry,

ciüm benediclione filio dilargitus cít illa«

ma , quaduritiem patris denegantis in vota

flectere valuerunt filij iliachry mantis ;; Cunz

'chrymgnti.

ejulatu tmagno fleret , motus Ifaac dixit. ad

€um n pmgutdie terr& , 65 an rore celi de.

$. VIIT.

fiper erit beneds£lto tua,

O quantum nobis

IP.UI

conducibiiius à lachrymis praítatur auxili-

ZA Deum nulli pcfämt é terra ab

um, quavis dierta eioquentia. efficaciores

hominibus legati gratiores lacrymis mit-

funt tacitz. lachry:az ad greduractiam cor-

"n Hedicét tácita quaUis Lamen eloguentia

da flectenda ; non potuit Efau parrem mo-

efficacsores Deum. emollsuut , ffehuntaue im

vere ad benedictionem fibi impertiendam,li«

vota lugenttum, G pertta feliciter obti-

€&t omnes adhibuiifet naturalis. eloquentize

nent, — Sunrque bumani generás

vires; led cüm primum cepit. lachrymas

redämptrz'; £f,

fundere, tunc patrem emollivit, eámque in

fua vota flexit ; fed cur diltalit líaac bene-

E&oris lamenta, cordis fufpirïa; ocülo.

69

dictionem petenti Eíau impertiri,donec la-

rom lachryme, nullius apud fzculum

chrymas funderec? cur affl.cum non antea

videntur pretij effe , precipué fi la-

fuit iolatus, fie defperatus lugeret, velin

chrymas fundant. egenorum oculi ; fufpi-

frattem :liquid auderet noxium ?. quia im-

ria, & lamenta edant pauperes: fecus apud

perüta femel Jacobo benedictione omnia bo.

Deum ad benedictionem obtinendam, labése

na cum ipía fuerat ei elargitus, cámquenon

que diluendas plurimum habent efficaciz ,

haberet, quod ulieriüs daret petenti Efau,

cüm ei vim gratam inferant , eíimque ad

diitulit benedictionem , donec accederent

gementis trabant abritrium, patronum

tur hi habent folerciffi

igla

lachrymz, que deferrent fructus,quos filio

mbm , qui lachrymag

Eíau munifica novz benediclionis largitate

habent (ibi obfequentes, non patiuntur t&e

daret aucto foenore multiplicatos, Czm ejg-

pulfam lachrymz, duritiem emolliunt elar,

dlatu magno fleret , motus I/aac dixit ad eum

giri detrectaniis ; apud Deum nulli poffunt

in piuguedine terra. &5 in vore céli defuper

éterra ab hominibus legati gratiores, ac

erit benedithio tua , quialachryma fuos ptoe

efficaciores lachrymis mivti: proprie ve-

ferunt fructos eiam temporales, & de pin»

cordi,G oltitationi tribuat , qui petitaà

guedine terrz; fimü!que de rore cocliirto-

Deonon impertiunt, eó quia lachrymas

fatos , quos líaae benedixit , dedítque Efau

non mägtänt ; qu& oäïcxg dcfungantut leg

gatorum

600

;;gätoru-m : quvï decem miliibüs' ;)Vbarmacus

fidem amorís delufam fuiffet"expertä, tan«

venienti cum. viginti. millibus. occurrere fe

dem erupit in lamenta, & lachrymas, quie

U EW

non poffe providé cognofcit ,. legationem

bus tandem ceffit Samfon, & qui. fortiffie

quavis difruptá morá mittit , & ea rogat,

h

mus fteterat agminibus cinctus Philitthino»

qu& ad pacem ,. foedüsque ineundum de(ide-

rum, foedé cecidit , cüm — primüm lachry-

Lut. 14.

rantur ; adbuc :llo longé agente legationem

m coeperunt, & ipfz ab oculis procacis mue

mittens rogat ea , qua pacis funt , nimirum

lieris cadere: quem vincere non valuerunt

legationem.mittit ; qui: hoíles fortiores fe

Philifthinorum phalanges ; vincere , ac vine

tmet, fed plerumque fortior , rogatam

cire potuerunt. modice lachrymz , quas

non.admittit pacem , eó quia- armatorum

mulier fudit; cüm enim importunis virnm

Ítipatus agminibus, opimis- ardenter ípoliis

querelis mulier lugens urfiflet, animi , ac

inhiat; Deus veró rogatamà refipifcente pa-

fortitudinis manifeftavit fecrecum , dixit ad

cem , quia non fpoliis, fed nofiris: inhiat

eam: Ferrum nunquam a[cendit [uper caput 3,dic Y6s

animabus, nunquam denegat ; fi legati ei

