
tosbalíaminospolt fe trahunt ; & quacuaque

'comptu foeminárim amor

pfopriü's"'Videm':

incedunt vias implent : 'qüin non folo fata.

itidem triumphare , & qua

exfomminis amos

gunt ornatu corporis fplendere , fed & deli-

re fui tenentür , adeó corporis cultui fürit adc

cijsaffluere; imó & amor corporis ad eam

dicte, ut nil impenfiüs cogitent;quàm luxüm

plerumque excrefcit dementiam , 'ut amore

in cultu , videásque easintra parietum fepta

fui malinthomines perire ; quàm non fervi-

proculà lücis afflatu cum ancillulis mollire

recorpori: & perindeac lignufn occulta te-

lanam,penfum ducere,fufum verfare, digitos

redine confumitur ; ita animum paulatim

terere , fübtegmina ordiri; telas texere , &t

vitiat, exedítque ignava luxuries,

textasacu pingere , séque ad omnem Ornare

18.

. Quàm pravus, noxiisq; amor füi;quo ho-

elegantiam, ftudere venuflati ,. Pprovocare

mines ad infaniam concupiícüt quidquid cor-

fenfum in preceps rüentem;, mollitér ince(-

pori placet , ut ab ipfis habeatür locopiacu-

Íum componere , nutum ad incutiendum des

li in omnibus corpori non obfequi , & ideo

fiderium fingere , formam artificio colere;,

ï

infeliciores, quia amore fui corpori adha-

ornatu difcriminare veftem, mollíque feve,

reícunt ; utinam faperent! & animo volve-

ritüdine corpus enervatum laciniatis peres

tent , omnes five divitijs affluentes , . five

grino opere palis , quafi phaleris inflerz

pauperie indigentes , five delicijs diffluen-

neroe , & naturam ipfam adícititio fucco

tes , fiveomni deftitutos folatio pares nafei ,

oblitam exterminare :

hac funt, quibug

Verani de. Afellibu Ti en Tl,

Ta

amor

ä

148

Differtatio: ViI,

j mlalt

amor fui fuos torquet impenfos exigens ab

more fui diutius velit delicijsaffluere, fene

inve*

ijsdem labores, fusósque fudores.

Íuíque indulgere ; quot corporis zgritudi«

A0»

nes , membrorum morbos, honoris detrae

n

Quisquis amoreui ducitur,, is plusfibi,

QUs

quód irafcatur , habet ; quàm cuilibet alteri,

Ciones , famae lzeliones' ; damna temporis

50,

etiam à quo hoflili infequitur odio : fiqui»

nonÍecum trahit ? & quia lenocinetur cor-

dem non tantüm fibieít hoítis, fed & carni-

pam

tuptze natur& , affentiatur cupiditati, pro-

citüt

fex , & ideo fui ipfiuseft ferociffimus tortors

prióque genio indulgeat,

LEL

qui |

quia fui non eft ofor. Mundus , & quot-

Quéd fi convicia fibi illata eundem

quot inipfo (unt homines ; imó & qui apud

pungant, inferántque etiam ex julíla cauía

n

dili.

tartara doemones , tametfi hoftibus accen-

triftitiam ; qui morfus funt carelli, Jethalia

fsantur , inermes tamen cenfentur , ni(i nos

dixe

cenfent vulnera : fi abamico corripiatur ; in»

nirt

ijsdem arma fuppeditemus , quibus nos op-

juriam fraternam! interpretatur correctio-

indu

pugnent: omnes funt innocentes, nifi eos in

nem, amicóque itafcitur corripienti , ut fibi

nos velimus Jaceffere , & in noftra e(t po-

injqrio, noxióque? & nihilominus fibinon

por'u

re.ol

teítateefficere, ut nullus nobis noceat: eít

iralcitur, cüm amore fui ductusinjuftiffimé ,

rb

quisque propriorum faber malorum ; quia

ac graviffimé fe ledat: fi deprehendat ami-

cüm proprio ducitur homo amore , fibíque

cum femel mentiri, ei ampliüsnon fidit : GC

Quii

anum

indulget , ac delicijs corporis adharelcit ,

cüm fibi toties mentiatur, decipiatürque ;

ä

Dei refiftit beneficentiz , effectui obftat

& ladatur , adhuc fibi fidit, nec fe fufpe«

blant

um

divinzgratiz , falubria impedit defideria à

&um habet ; quia nimirum amore fui cz-

Deo immiffa, S& virtutes omnescorrumpit,

cutiens qualis fit , haud videt ; cüm debe.

te& |

nec ampliüs Deo placet; cui per patrata [ce-

ret , potiüs fe ipfum odiffe , & atrociter

flito

lem

lera difplicet.

Quis non rideret caupo-

execrari ,. cüm fibi fueritexecrabilis , & in

nem illum ;

qui hominem peregrinum

Íe ipfum fcelefítus; imà quod longé deterius

fení

lautiffimis verbis in fuam invitaret taber-

etiam in Deum , quem pluries offendit , ut

£uim

Ws

pam , vinümque fuum nobile , ac gene-

fibi complaceret: quod fi propter fe ipfuma

—— À ——

rofum laudaret , nifi quód unum duntaxat

deberet fe odifíe , quantó equius propter

BiiDi

defe&um contraxerit , acedinem nimirum ,

Deum? fi quia fe non quíté amavit , decetíe

m

quá incipiat corrumpi ; apage tu cum hoc

ib

odiffe , séque horrere; quantó fortiüs quia

tuo generofo vino , reíponderet viator ,

[ummum bonum . non folüm non amavit 5

natü

quod cum acidum fit , meo non accidit pa-

verüm G pluribus illatis injurijs la(it ; cone

p

lato gratum.

geftisque Iceleribus laceffivit ad juftam vin-

tiol

Al«

Hoc idem plerisque congruit , quo«

diclam , quemque habuit contemptui 5 eó

1105

rum opera ; quamvis quandam videantur ho-

quia eidem prztulerit creaturam ,. in qua

Tim

neftatem praíeferre , amore tamen fui cor-

fibi complacuit ,- séque avertit à Deo ,. ut

Tif

———

rumpuntur , & eorum vinum, vel acidum ,

fuca.tisl voluptatibuis adhazefceret ?

«t

vel aquá dilutum eft, de quo Deus per Ifai-

Ícan

am. Finumiuum miflum efl «qua , quiaas

D

Wt

cap. Z .'lz -D

more fui infe&tum opus totum devenuftatur ;

Qf

Ícité S. Gregorius Papa.

Cám pervería s

Vit

Lib. : lo diad

Qui. proprio fe quarit szarä , fe

dog. cap. 3-

eff intentio , que pracedit , — & procedir ex

hii

Amore (ui , pravum est omne opis » quod

perdit ; séqueodit , cum fe umat : quia

hon

in omnbus fatagit fenfui indulgere $-

E

fequi

tur , quamvi recium c[je videatur.

Óbona mentáa emul«

vita

Ea e(ít maligna indoles amoris füi , ut

225

gei'b.

iif

blandeé omnibus fe fe actionibus infinuet ,

T^ Àtenus, qui amore fui ducitur , De-

45

adp

rectámque intentionem fen(im fine fenfu.vi-

Itot

tiet , corrumpat ; fubtrahat ; quodque dete*

um non amat, féque à fummo bono

XU

riüs etiam malam fubfticuat : eft fiquidem

avertit ; quia non novit , fe recto a-

eili

more profequi , fed duntaxat recurvo in

r

amor (ui fons omnium voluptatum, dele&ta-

ut í

tionum,ac deliciarum , quibus vult affluere ;

in proprium commodum , ut proprijs fatise

faciat concupifcentijs , quia praftantiorem

gt

idque unum impense edocet, fe ipfum quae-

en

partem fui neglexit ,' quia nobiliorem fui

rere, & id efficaciffimé quarit, utfibi tuís-

portionem feu animam non dilexit, fed fo-

Di

que commodis confulat , fenfuique indul-

NWHU.(;.

lüm corpus, quod omni affecit commodo, e-

que

geat; quó fit , ut in putidum degeneret om-

Titn

mium pravarum intentionum , ac malorum

mollivit blanditijs, cumulavit delicijs; & ut

deteriorem amaret parrem fui , contemptui

tih

defideriorum fontem: éftque amor fui, qui

Tlar

Dei beneficentiz refiftit, collatas Numinis

habuit nobiliorem partem fui; nec fetorum

tüu

»ratias refpuit, coeleftia dona inficit, vir-

*

dilexit ; quia quod iv iee!t praeftantíus negle-

tutum fludia corrumpit

L

quot. amor fui

xit ; imó quod eft fceleratius ; neque amavit

U

M

non contrahit culpas , quibus jus ad coe-

id , quod ipfieft torum , quia non dilexit De-

jum (ibi aufert ?. divinz gratiz vires ener-

um ; idque caufz effe faltem deberec , qu&

tin

vat ; occafiones augenda gratig focorditer

difceret fe ipfum odiífe : fiquidem non a-

at

máffe füummum bonum fufficiens ratio eft ,

füy

negligit : imó nonanimz tantüm obeít, fed

cur debeat ; quisque fe ipfum odiffe : & hoe

depl

& ipfi corpogi eít noxius : a«cedat , qui a*

malo«

Qu

QUs

^

i r a

x

E M'**'"xm

-s

Amor fui inï,odiïum äegmef fäc'yit atrociüs.

149

malorum eft atrociffimum , quod amor: fui

amores indolem, 1ta juges inter fe fe pugnas

invehit, à fummo bono recedere, & ideo

ineunt: eftque amor fui, quo quisfenfui in.

nullus. fzevior hoftis, nullus deterior inimi-

dulget, hoftis ille domeíticus , qui perenne

cus amore fui, qui cüm avertat à fummo bo-

indicit animo, & alteri probo amori bellumg

no, déítituit hominem omni bono , & ideo

dies, negäsque bellicum «anit ; . idque agits.

nemo peiüs fe odit, quàm qui amore fui du-

donec homoanimamagat; fedfatiusodium

citur ; nullásque eft magis perditus, quàm

dixerim, quàmamorem fui ,. chm amor (it

i

non inanimumtantüm, fed etiam in cora

qui fe amando perdit, Ofez 15. Perditío

h

£u4 ex te , li te ames, te odiíli , ac perdi-

. pusÍgviens, quod aggravat, dum: nititue

dilli; neque paradoxum putes, fi perinde

—alleviate; defatigat, cüm ejus (ludet quietig

dixero, effe.íe quatére , acfe perdere; ete-

frangit, fiejus confulat integritati; quinam

nim qui fe quzritin omnibus fatagit fenfui

labotes non exantlantur, quzpericula non

indulgere, & bona mentis emulgere , cor-

jncurruntur, qua damna non tolerantur pro.

poris inhiare commodis , G animi oblitera-

pter corpus ? hujus fiquidem caufá trajicie

re ornatum: &id nil eftquàm fe,& fua fe,

untur maria, fuperantur flu&tus plerumque

rió perdere: & cadaver potiüs fit hominis,

etiam decumanis procellofiores , transcene

quam homo; quia plus corpori fidit, quam

duntur alpes, excavantur montes, dilacerane

animo: fi enim vivamus corpori, cui per

tur eorum vifcera, folicitanttr terrarum pe-

blandimenta voluptatum indulgemus , mo-

netralia, & plerumque ob lucrum pauxilli

rimur animz: nequeut docent Afcetae, po-

auri, rubrzque terrz jadura fit divinz gra-

tiz: fatagunt, qui fni ducuntur. amore dif-

teít quis vita viverefpiritoali, quin vita de-

ftitaatur fenfuali; neque ad vitamfpiritua-

fluere divitiis; vitiis fceedari re, & nomine

lem alia patetvia , quàm per mortem vitze

affinibus, quibus liberiüs,commoditisque inz

dulgent: f1 divites, qui fui ducuntur amore;

fenfualis; tunc dicimur fpiritualiter vivere,

cüm onminestum corporis , tum animi mo-

acceríeres; deprehenderes, uniluxutiam e«

tus ad Deum diriguntur; qui finis e(t om-

blandiri, alteri defidiam lenocinari, illi gulae

nium humanarum actionum, ac propterea

intemperiem obíequi, & iíti omnia vitia an«.

omnium agendorum ícopus.

cillari.

Nimirum non filioshos dixeris il-

2j

Hinc debemus ad agendum duci , non

luftres in auri fplendore, fed caliginofosin

tenebris vitiorum ;.filios, dixeris tenebras

natura impetu, nec amore proprio, fed folo

fpiritu gratiz , fi enim finamus nos amore

rum, qui carnem fuam , ut filiolam,fuaviane

Anoftri à virtutis tramite abduci, finimus,&

tur, eàmque fovent, ut eidem blandiüs ía-

veant; an nonqui hocceamore fui ducun-

nos feduciz onus graviffimum uobis impo-

nimus , fi ad ejus normam vitam compo-

tur, rectà perducuntur in Epicuri hortnlos,

ut in umbram ferantur delicatz inertie ? &

nimus.

Comprimamus corporis feníus ,

ifti cum folas in. terris aucnpentur delicias,

coérceamus carnis concupiícentias , compe-

Ícamus exerrantium paffionum. motus , rev

venentürque voluptates , nil habent , quod

i

nuntiemus voluptatibus feniuum, abigamus

ceelum fapiats nil cogitant divinum, quia

nunquam fe humo attollunt , & perinde ac

omnem amorem proprium , G moriamur

vita fenfuali, ut vivamüs fpirituali : ficut. e.

fues in cceno terrenarum voluptatum volu-

;

tantuf,

nim ex Numinis fancita lege coelettem homo

MNeque ab ipíis expectandum,. ut

tuendz honefílatis grauiá, autdivinz gloriz

ALN

non adit gloriam ; neque immortali fruitut

vita, nifi priüs in terris obita morte: ita INu-

causá, vel virtutis acquirendze fludio, aut

minis decreto ftatutum eít, neminem evehi

perfectionis obtinenda amore fe fe injiciant

in difficultates, lasores fubeant, pericula in«

ad perfe&tionem vite fpiritualis , nifi per

ie

mortem vitz fenfualiss idque adeó DEO

currant, quin totas noctes volutantur in plue

fixum , ratümque, ut fit Deus aliquem fa-

mis, & rofis: fcio Diogenem uno cubáffe in.

cilius exempturus à lege mortis. corporalis,

dolio; fed euam ício hos delicatulos , qu£

|

.ut fine ea, eum transferat ad vitam perennis

Íui ducuntur amore , nonnifiinter dolia, non

glorie; quàmut absque przvia morte vitz

tamen vacua,4X ollas, dies ingpendcre, eo-

rümqueanimum totum in patinis, & cantaris

Íenfualis afcendat quis ad vitam fpiritualem.

Dicat quisque audacter cum Moyfe, Numén-

mergi, plüsque coeno, quàm coelo adhzrere;

!

| Num.in

que enixim roget in hoc fenfu ; Ob/ecro Do-

non igitur mirum fi hifcevile fitomne ho-

nimirum ut des

mine , ut interfictas me :

x nþüum, quibus invifae(t ipía honeftas , &

mihiea tuz gratie auxilia, quibus mihi mo-

quibus accepta eftfola corporis voluptas; G

l

riar, uttibi vivam ; amore mei deítituar,ut

quia otio defident, vel languore diffluunt ,

1

tuum induam, méque difcam odiíle, ut te fo-

adeó virtute deftituuntur , ut neque vultum

lum amem; tibíque (oli inferviam.

ad fideta ereclum tollant, neque fciant men«

T]

FTA

Perinde ac duplici conltat homo por-

te quidquam moliriheroici , neque affur«

$

4

tione fupera, & infera; itagemino ducitur

gantadopera fublimia, neque ftudus incum»

amore, altero quó in fublime nititur , ut

bant virtutum : plüsque enerves , ac imbe-

À

fammo bono adhare(cat : altero; quo in ima

cilles timent culicisaculeum ; quàm viri;qui

laboribus obduruére, & (tudiis affueverunt

deprimitur, ut corpori inferviat, & caenofas

virtutum , Perficum fpiculum , vel . acutas

quazrat voluptates, ut carni eblandiatur ; &

Gallerum lanceas, Partorum fagittas, Mas

-

ggqmadmodum contrariam fortiuntur ambo

1j

P

«edo*

Ijo

Difieratio VII -

L

Ál

cedonum fariffas, Saguntinorum acinaces ;

dam præih'mf , càm Magifer dicat) qui uxo-

ipl"u1

& Perfarum machzras.

qUI

47.

rem non 0odit non poteft -mewe[fe difcipus

Ita eít, qui ducitur amore fui, fuümque

lus : uunquid aliud Judex nuntiat. ( ait Gre-

nu.

diligit corpus, fidamna, qua inde ipfi infe-

tl

dorius ) & aliud preco clamat? n fupul &$

runtut , perpendat ,fe potiüs odiffe noverit,

ediffe po[Jumus, &5 diligere?

M

ac perinde effe «carni indulgere, ac fpiritui

.. Sed fi vim -amoris medullitüs ;penfe"

n

obeffe ; & ficut amor fui inodium degener

9.

i

favit, cüm blanditur; ita odium fui 'verus

mus , & intimiüs perpendamus , utrumque

fimulagere ;per Chriftianam difcretionem

d0,

e(tamor, qui prodeft , càüm obeffe videtur :

h

poffumus, :ut €05, qui nobis :carnis cogna

Epif^, 96.

. fcit enim verus amor per odium diligere: ut

of

Ícité fcribit Seneca; Melis in adver[is fapi-

tione conjuncti funt , :& quos proximos no-

vimus diligamus & quos adverfariosin via

vt

mus,quam in profperis; iunt veri amoris o-

ænil:

perationes enigmaticz , que dumin odium

Dei patimur odiendo , & fugiendo neícia-

mus,fubdit enim D. Gregorius : . .Quafi e-

at

videntur degeneráffe, amorem produnt de-

ris.

foccatiorem , qui purior perízpe 'eft; 'cüm

inim per odium diligitur., .qui carnaliter [av

na

füb fpecie mali videturobeffe; bonum fiqui-

queus dum prava non ingerit , non odio ba-

dem uberiustuncingerit, Etiamà Numine

beturs ut- autem Dominus demonfiraret boe

t

mul

vero, probóque diligimuramore, & tamen

erga proximos odium , 'mon de affetiione pro-

«edere , fed de «haritate 5 -Addidit protmus

103

càm videtur plerumque nós torquere , blan,

tta

diüs nobis favet : profperitas plerumqüue pra-

«dicens ? -adbuc autemyt5 animam fuamz quia

odiffe.animam :füam eft.eam 'diligere ; &

Q

vitatem nutrit , & rerum affluentia períaepe

virtutiseftnoverca : ea eít virtutis indoles,

'6dio infequi perinde ac eam'amore profequi:

attià

'odium-à Magiítro Chrifto inculcatum 'eíts

UI

ut duris alatur, blandis diffolvatur, adverfis

'quod ex amore proficifcitur, adeout idem in

Tf

floreat, profperis diffluat, preffa atifux:gat,'&

homine.affe&tus in extrema fcindatur exure«

odii

neglecta corruat,

26,

mé pugnantia, cüm didicerit per odium a«

fus

Profperitas concupifcentiam fovet, &

vitiis favet ; blanditurcarni,fed fpiritui no.

mare, G. per amoremodiffe ; :nimirum ho«

lm

'neftum eft, ac perutileodium, quod non :de

.€et; neclarea pocula propinat corpori, fed

pte!

lethaliaanimae : fi amor fui hóneftatemcor.

affectione 'incedit, fed de charitate proceditz

pyr

odiffe quos patimur in ftudiis virtutum ad-

rumpit, & à füummo bono avertit,' amor non

V&.*.H

eft, (ed odium ; quia perinde eft amare, ac

verfarios, incultuNuminis obices , odium

fii$

"non eít , quod de affectione incedat, . fed 'de

velle bonum ; & nullum malum poteft peius

W

excogitari, quàm quod à (ummo bono aver,

««haritate procedat j ac per 'ejusmodi odium

ami

tit; quód fi odiffeeft velle malum , confe.

'arcana :quadam | :affe&tuum . metamcrphofi

fidi

;nos & eos, quos in via Dei adverfarios ;patie

itd

quenseít; ut fiamor fui à füummo avertit bo«

:

no odium fit; quovis cerafte lethalius. Hinc

mur-odiendo diligimus.

n

"Non'enim dilectio fuavi 65!anditur7be;

neque latum unguem à veritate deflectit

36.

für

vulgatum illud ; «ez; bene odiufli, tunc vecià

'nevolentia ; foemineus eft amor ille,qui none

n

ama(lis & eum blande amáffi, tunc favins

nift blanditiis diffluit: mafculus qui lenoci«

q

edifi; , quia amátfe aliquandoodiffee(t;adeo .

"ia refpuit blanditiarum, & collectis viribus

atj

ut cum amore vices odium reciprocet , ac

pugnat, ut virtutem 'propugnet ; 'duriüse

tati

oppofita in unum co&ant , G amori militet

que audet odiffe ; G in amoris officina fups

lun

odium, & amor incaílris odii pugnet ; pro-

peditante charitate ignem faberamor odium

ted

Lib4 con-

cedátque propterea odium ab amore, qui à

difcitexcudere; ut fciat per odium diligere,

ny

Terculliano dicitur; precox, & acerbus amor:

quod non deaffectione incedat, fed de chae

iva Mar.

ho(

€ionem cap,

videtur fiquidem acerbé diligere, qui odio

ritate procedat.

';Mollis 'eftl; ac foemineus

imó

27.

amat: hancque pracoquam, acerbámque di-

amor, qui nonnifi mellea guftanda porrigits

n

&st. i4,

lectionem à Magiftro|Chrifto didicére Difci-

dulcésque propinat hauftus: virilis & ro-

tüm

buftus amor cedes non horret in Abrahamo

puli,cüm enim poft prolixam concionem

tull

difceffiffet Chriftus à turbis, fuerunt iítze ejus

Ifaacum immolante, nec parcit chariffimis;ut

knfj

alle&te verbiscoclum fragrantibus eum fe-

Numini pareat, . Utinam hoc amoris zenie

ami

cutz;; quibusin piz fequela ftipendium hoc

gma perciperent, quotquot amore fui du-

Tno

fumme virtutis dedit documentum; fi quis

«untur? utinamfcirentfub odii larva verum

£m

venit ad me, & nonodit Patrem fuum,& ma-

fubducere amorem, & per odium impen-

tum

trem, uxorem , 65 filios, 8 fratres, &6 forores,

fius diligere ? utinam Tobiam imitarentur,

fünt

adbuc autem & ansmam fuam , mon potesi

qui contribulium Apoftatarum conífortia

itnp

sueus effe Dsfcipulus, quae verba expendens

fugiens dumfuos averfari videbatur , eos-

T

D.Gregorius Papaait ; /ed percuntlari li-

dem in avita religione diffimulantes inftrue,

vit [

&et, quomodo parentes, & carnaliter pro-

bat? nonenim cüm à pafchali convivio eos

lt

pinauos pracipimur odiffe , càm jubeamur €&

rejiceret, odio execrabatur 'Täb."uer;/.' $. fed

ánimicos diligere 9. 65 cerià de uxore veritas

ür,

odii fpecie ad patrios mores peramantert re«

— dicit Mattb. j.. quod Deus conjunxit, bomo

vocabat; tunc bene diligimus , fi difcamus

lie ig

Téan

n [eparet , & Paulus ad Ephef. $. fcribit,

reclé odiffe, ut docuit Chriftis inquiens .

viri dihgite uxores veflras ficut. & Chriflus

Qus amat animam fuam , perdet eam,

77 Jean.12,

feqt

fiec

qUi odit animam [uam n boc mundo, euita.

&celefiam , ubi D:/cgv(:!u: yxwmg diligen-

éié

Fuls

s

Amorfíui in odium degcnir fzvit atrociüs,

Igt

n

MHit e4m * nimirumqui ducitur amore fui fe

in id incumbamus ftudii,ut fenfus míniflrent,

L

ía

ipfum perdit, qui veró (e videtur odio perfe.

ut pareant rationi, non concupifcentiz; anie

fs

qui, impen(iüs fe diligit : pulchré Augutti-

mi imperio, non carnis defiderio: przpo.

nustract. g1.in]oan. AMagna, & mira fen»

fterum enim eft, (i fervus imperet, herug

zentía , quemadmodum fit bominis in vitam

famaletur: fint fenfus corporis fidi excubi-

a

fuam amor , ut pereat, odium ue pereat, . $i

tores, non perfidi proditores: fi enim nimis

DN

£al2 amaveris , tunc odifli ; fi bene oderis,

indulgeatur fenfibus,fas eft, pungatur anima

tunc amAfH. — Felices qui oderunt cujlodien-

fentibus: ideo quispiam odio animam pere

do, ne perdant amando,

d*

3.

fequitur, quia amore carnem profequitur

(s

Si igitur nos ipfos amemus , animam

proinde, quia fe amat; odio feipfum infe-

lla

noftram lethaliter odiffe deprehendimus, fin

quitur, quia nobiliorem

partem íui odio

vetó odio nos ipfos habemus, nos diligimus:

perfequitur.,

d*

[2

enigmatica fané eft hujusmodi pugnantium

affectuum reciprocatio; in conflatorio amo«

-'50 Vo

(

ris odium cuditur , & inofficina odii amor

s

Per odium £OTpOris dz'fcimu: redd2

06

nafcitur, qui adolefcit in virtutem, & adul.

teralcit in'martyres: fivitam noftram in hoc

diligere ; quia tunc edium non de [i-

(«

mundo blandé, (eu malé amemus, tunc odio

vore procedit, fed de ebaritate tncedig,

H

W

nos habemus: íin veró bene oderimus fub-

Garpitur corporis cultus, 65 ve.

d

trahentes carni lenocinia blanditiarum , &

ffium luxus,

corpori blandimenta voluptatum, tunc recté

33*

;i:

amamus , quia didicimus bene odiffe; &

Nimam non amat, qui corpus non.

T

tunc amor veluti alter ac verus phoenix € i«

odit: non credamus Philofophorum

n

nerario odii redivivus furgit. vegetior; ia

- argutiis ,neque affedibus hominum,

A

odii lethalibus umbris , quibus corporis fen-

fed Magiltro Chri(to dicenti: 4ui emat ani«

Q«

mam fuam perdet eam, hoc eft carnem, c*

fus circumfufi jacere videntur extunéti, il.

Qa

:

luftrior emicat amoris flamma : ciliciis, ve-

qui odit animam fuam n boc mundo,(cu core

pus, zm vitam eternam cuflodit eam , dici«

pretis,& aculeatis catenulis odium íui cor-

!

poris membra munit , & torquet; fed amor

tur caro anima , €à quia à plerisque pluris

je

vernantis inflar rofz hifce circumfeptus fpi-

fiat in homine; credamus Auguftino docen-

nis effloreícit fuavior, & hac ratione fi be-

ti: fi malà amaveris,tunc odifti., fi beneodea

ne oderimus, bene amavimus: odii vulnera

r tunc Amálli: per odium enim carnig

g

re&é diligimus, quia tuncodium non de affe-

amoris confulunt integritati ; fi odium in-

f

&ione incedit, fed de charitate procedit ;

fidias parat, amoris funt laquei 5 fi jejunia

a

indicit,vegetior inde nutritur animus;fi con-

hoc pacto viri omni avvo fanclitatis fplene

temni fnadet, tunc fublimiüs evehit; 1 mina«

dore illuflres, virtutum ftudio inclyti, pie-

i

tur blandz funt amoris voces.-

tatis culturá infignes didicetunt fe odiffe, ut

»

32

bene fe diligerent : & quotquot eximia flo-

]e

Non timeamus igitur odiffe nos ipfos,

quos càm plus oderimus, impenfiüs femper

rent virtute inamoris cónflatorio , fui ex«

lé

cudunt odium, ut de (ui odio diícant re&t&

]

amamus : fi nos bene oderimus immortali«

tatis infcribimur candidati , &ternitatis ae

fe amare; & hi ter. quatérque felices, qui fe

$v

i

lumni, acfelicitatis nunquam peritura hz.

oderunt cuftodiendo, carnificinam in. fe exe

Pd

ercendo, carnisillecebras cogrcendo, oculo-

redes, . Non corpori adhaereamus, fed ani-

mainhareamus: quid boniin corpore;quod

rum evagationes compefcendo, totümque

noítrum promereatur amorem ? nihil fan&

corpus in ar&tam fervitutem redigendo , ng

]

fe perderent amando per carnis blandimens

Js

ámó non deeít ,. quo debeat odio profequi,

cüm (it, ut loquitur Bernardus facus fterco-

ta, per illecebras voluptatum , ' per delicia-

h

rum affluentiam:; quàm feliciter (eptennem

je

tüm;, & efca vermium ; vel ex mente Ter-

tulliani limus titulo hominisincifus; & ex

fuam dilexit prolem beata Felicitas, quae .ne

)

filii morerentur ; ijsdem mortem fuafit; ne

fenfu Nazianzeni hoftis placidus, infidiofus

u

&ternis deftituerentur deliciis; :tormehntag

[

amicus; & fané eft corpus inaufpicatum

;g;

mon(trum pure foculentum , fanie tabifi-

qua& fubirent, períuait; & utin ceelum ve«

u-

herentur,in terris perire defideravit,quos te-

cum, putredine corruptum, & coeno confla,

tum , in quo quot funt membra , totidem

nerrimé amavit, de hac pia matre pié S.Chry.

la

funt arma, que animam oppugnant, Deum

fologus ait : Ecce mulier, ecce mater quam

0

vita filiorum fecit anxiam,mors [ecuram,

là

impetunt; & cüm corpori favemus , cera-

ftem in finufovemus: quis amet, quem no«

Non eft vera mater, qua nefcit fuos fic

3*

filiosamare ; etiam fponfa tunc ab amore

vit fuum interfectorem? quis foveat, quem

fcitad necem fibi infidiari ? quis ei eblandia-

fpon(i vifaeft receffiffe , càm fe ipfam ada-

s

mavit; petierat fponfus ut fores fibi aperi-

tur, à quo nonnifi lethalia expectat vulnera?

rentur ; 4peri mibi Soror smea , quia. capur CAnt. $

ne igitur ob corpus periturum aeternüm pe-

r

reamus, odio potiüs, quàm amoreillud pro-

sueum plenum fl rore , fedquia frigidis ab.

H

fterfetat fponfa laticibus pedes, fuique amo-

fequamur , non attendamus ad ejus querelas,

nec adejus blanditias: fiquidem conqueri-

re ducebatur timens ,. ne f1 furgeret ; ter«

igot D

lásque con«

[

.su'r(. ut nos vulngret; blánditur , ut fallat ;

:a'mqug teteret pulveres, macu

traheret,.-

152

Di.fïcrfatio VII.

traheret , excufavit fe,tepofoitque : Javi n

traxerant, capitis f plendoreä,& decorem ex«

F" 1

ves meos , quomodo inquinabo illos ? . nimi-

tinxerunt: amor enim terrenorum, & quo

;pio

rum quia corpori füo indulfit , caput dilecti

tem

quis fe pro(equitur , fibíque indulget quide

10f

rore imbutum pedibus (uis aquá ablutis poft-

quid pretiofi, fplendidi, & aureiineft, cot-

habere non erubuit : nec curavit roícido

nu

rumpit; -difpliceat lutum- in:pedibus, feu

fponfi caput imbre perfundi , .ne ejus pedes

terrena affectio, fuique amor, ut fülgeat in

ul

jut

forderent ; nilque vel in ipfa fponía tam vile

vertice aurum; i ccenofa digitorum vilítas,

fuit , quod amatum, fponfi capiti non. fuerit

fi amor luto corporis adharefcensad :exci-

07,

4m0

prelatum ; maduére fponíz pedes .aquá é

dium provocat ; ad parcendum .extimnlet

íinu terrg faliente;: maduit fponfi caput ro:

hoc

itotius corporis :dignitas ; «& ad proximum

re e fummo colo. defcendente ;. potuit&

dicét inimicum'-diligendum.

fo

fponía hoc codlefti rore madere, fed quia

Qut

Qui probo, veróque ducuntur -amore

36.

Íui amore ducla , pedésque fuos capiti prz-

non fibi, fed aliis indulgent , fibi labores,

fyhh

£t

tulit fponfi, velin ipfa lotione pedum.mo.

aliis quietem partiuntur , exemplo dNoémi

culas viífa eft contraxiffe in €apite , feu -fpïonn

p^

viri.agricole : Cepíque Noé vir ag

ritola (Genef. 0.

fo nonadhafiffe ; & caputaftris fplendidum,

exercere terram , 68 plantavit sineam 1 la-

por

Íolísquejubare clarius pedibus potfhabuifle:

Ed

ami

boriofiffimum fibi vit genusdelegeratNae,

fiquidem amor fui , quo fponfa pedes lavit,

Íeu vinee culturam;cum pafcendis:gregibus

tuof

$ta cor ejus lotis agglutinaverat :pedibus ,

€oti

filios prafeciffet; utinam, :quialiis preíunt

ut maluerit fponfa fuum periclitari fponfum

Noeticohoc infttuerentur exemplo, :difces

lt

in nocturno rore, quàmiotos pedes exponi

réntque infuaviora, & duriora fibi retinere;

ht

pulverulento pavimento,

G mitioraaliis impertiri ? & ideo Magifter

t

35*

Sed.cur timuit fponfa 'pulfanti fponfo

Chriftus .pifcari juffit :Petrum difcipulums

tlà,

foresaperire ? An quiapedes laverat , quos

Em

cum exíolvendum fuerat tributum , remigio

ab inquinamento pulveris arcere;ac tueri-cue

navesagere,coenámque apparare, ut qui :fu.

€otf

piebat? LLavi pedes meos quomodo inquina«

turus erat Ecclefiae Princeps,, inde incelli ge-

lal

bo-e05?' Íed excufatio bzc eft., «quae poriüs

ret, fe ad laboriofiorem pra czteris evocari

:

rilum moveat , quàmmiferationemcommo-

Q

fzrcinam: -non promoventur.ad dignitates,

p

veat: quod fponíapedeslaverit;eósque fore

qui przefunt , :ut quie(cant in plumis; .fed u£

110

deícere in pulvere:non fuerit.páffa,:nil id ad.

laborentinundis, .procellas, fluétüsque to-

fug

verlatur dile&tioni,:qua fponía fuum debuit

lerent adverfitatum,

Sed vixNoe&mus tele

adfe

fpcnfum profequi: fed qud fposifum:ex-

lurem .coeperat:excolere, &t ftatim : exculta

ve.

cluferit, eà-quia pedes laverit., :nec ; pati vo-

'tellusalimenta fuppeditavit fauiiliz -vix fe,

apt

luerit pedes recéns lotos:inquinari pulvere,

mina jecit, & deliciasmeffuit:: ..fed tunc ab

Tat

id in fponía redarguendum eft;quia fponfam

homine, ab ufu cecidit rationis, quando amo.

a

arguit amore fui duéctam, :non :dilectione

re fui nimis voluit iisdem adharefcere; vi-

qui

fÍponfi perdu&tam ; :non:enim fponíus ab ea

neam No£ excoluit , :racemos defpumantes

petierat , :ut nudis ad :fe pedibusaccutreret:

vindemiam expreffit., :vittumextraxit;.cme

qui

W

potu.ffet facilé :fponfa 'munditiei -confulere

que immoderato ejusdem indulfiffet hauftui,

pecum, fi calceos induiffet : *unde fruftra

temulentus ab ufu:cecidit:rationis, *Caveas

'

Q

£0

€oinquinationem pedum pratenderat , quz

musà proprioamore in hac inferiora , non

titu|

folis calceamentis , 'ne pulvere-fordeícerent,

ducamur :amore .carnis, ;non indulgeamus

|

dati

tueri facilé potuit.: fed quia amore fui du-

fenfui:mundi delicias fitienti ; :non .dicamus

Vide

«ebatur, amare ne(civit fponfum, :ejísque

alimenta :nos ferere , :ne 'fer intelligamuss

rore madefieri noluit,féque ipfam propterea

tis;

noncibum, fed illecebrasnos excoluiffe,quae

us

fuit odio perfecuta , cüm fibi fubtraxerit ro.

cüm profint.fenfui, obfunt - animz t :tametfi

fcidos cceli imbres , quibus non jam pedes,

No£ dicereris, & poftarce :extruétionem,

quia

auti

Íed caputlavaret;féque ad fponfum elevaret;

poft catachlysmum -;irruentium :aquarum,

hinc quiarecté ne(civit amare,negligentiam

vili

.poft oblatas Numini vitimas, familiarecum

08

quoque nefcivivexcufare : plures funt , :qui

Deocolloquium;mifceres, ac foedus cum eo

lt

amore fui ducti , & de(idia capti zgré fur-

inires ? .fiamore ducaristerrenorum;terram

gunt, non quia terrz.pulveres timeant , :fed

excolas, ut vivas; vites implantes;'ut bibas;

dd

D

quia lectuli plumas :ament; nec ex o defpi-

hauftui indulgeas, :ut fenfui eblandiaris, in-

ciunt ccleftem fponfum, quia pedes coinqui-

tþ t

ebriaberis & tu ,denudaberis :ufu :fationisy

rE

nare teculent , 'fed quia grave fitillisà fom-

irrideberis: :non poteftmundusexcoli,quin

no furgere: pedes, feuamor :terrenorum

ptof

mundi amentur voluptates : -quzratquis vi.

pletumque caput; quamvisaureum perdunt,

€um,, fedinaulaPrincipis, :cui inferviat,&

Íord

Memoriam fubit Babylonicum illud fimula-

ete

tunc.amor fui quovisífavior tortore difcru.

crum , cujusexcidium evertere non váluére

€iat; poít victum -opes.quarit, fed:nec Cref

&titr

tuly

tcto corpore difpofita metalla : :Lydiusnon

opes ejus valentfitim extinguere : :dignitates

fuit, fed nimis duruslapis ille, quicüm pe-

fdor

! ambit, adeó cupit:eminere ,'ut vel purpu«

des ferreos, seneum -ventrem , argenteum

ras faftidiat., quia amor fui jugiter torquet,

tiby

pedus, capütque.aureum:explorare potuif-

lls

arctiüs emper illaqueat, & -nunquam qui-

fe: , unos duntaxat luteos -contrivit pedum

eícit, "Virtutum ftudio, ac pietatis culturá

Dton

UT

celebris fuit Noé; & tamen cüm primàm ca.

digitos: nimirum forc?cs*fluti,quaïp"edes-co*n-.

pit

e S)»;

-

h

Amor füiin odium degener (xvit atrocius.

1553

!

pit amore fui duci, fenfuíque indulgere, à fe

ges infuuut & Babylong ántexunt,U$ margae

ipío defecit ;immodico enim madidus vino ;

rita candent £5 gemma cort[canis 66 ip fum.»

temulentus factus eft;nudatusjirrifus: -nimi-

Aurum deterra;prodit, Opmis jam nofira

l':

rum amor fui virtutum abjicitornamenta, &

.eura eft deveflibusyfi bene oleant . fi elegan-

4er fulgeant..Sed quid.homini cüm íitfupra

nuditate gaudet, quia patrata fcelera, quo-

.

belluas cum veftibus belluatis. :ut loquitur

5:

rum eí(t amor fui.author , Jatere non peí*

anipt 23

le

funt,

'S. Hieronymus : O ingloria gloria, quam

'Caveat quisque:

3 blando hoc hofte, àb

homo ab exuviis mutuatur belluarum? :quà

t

37

amore fui: hic enim 'eft, .qui Ànobis dicit,

.homini:eft.amor fui inimicus, «cümab ipfa

'hominis fpecie eum dejiciat; viribusenervet,

hocmihi »lacet, illud mihi fapit, aliud :mihi

N

prodett; id mihi eftcommodum, mihi jucune

-& in muliebrem adigat mollitiem degenera-

? 350

1

dum,mihi volupe: eft enim amor fui veluti

're,quatenus mulierumritu aromata,'odores,

L

fylveftris taurus, fera peffima, qua quatuor

;pulvillos : exotico fartos :flore,«odorésque

ll

g

&ornibus nos arietat, bona defideria corrum-

Ápargentes circumfert: fragrat ubique muífco

mure,ac domefítico veluti przconio éffoemi-

la

llswe! ^

pió & vitiat; primo cornu, cupiditate tho-

morum, ac titulorum nos impetit, qui enim

