maligaantis triftitize.

Anterpretum fententia afferens ; etiam Ju-

— -

$7

AMatib.:25.. R

egnum eclorum decem

'dam proditorem unà cum ceeteris Apoftolis

'pariatur virginibus , que accipientes lampae

«ommunicáffe , quia tametfi Judzee commu-

:das fuas-exjerunt.obviam fponfo, & (pon-

nio incongrua videretur , [i'tamen illi uni

Mattb. $s [., fedex illis. . Quinque-eraut fatue , &

megatum fuiffet , quod reliquis omnibus

RP

uinque prudentes : fed .quinque fatue ac.

adftantibus ubertim concedebatur , id pro-

eeptii dampadibus non fump[erunt oleum fe-

ul dubio fcandalo czteris fuiffet , quapro-

eum , pradeutes veró acceperunt oleum in.s

pter D. Leo Papa palam fatetur , Chriftum

ais fui -cum lampadábus. non parüm de-

nulli Apoftolorum Eucharifticam fui corpo»

W

| fudant facri Interpretesdisquirentes, quid.

ris denegáffe communionem : & reddens

nam fitevangelicum hocoleum , :quo :quin*

rationem , :cur nec Judz proditori , quem

que prudentes virgines ad. virrutum 'pralu-

indigniffimum noverat, voluerit eam «de-

lí

cent ítudia : & quanam fit hzc olei vacui*

negare ;5 .ait, Neque ab .boc quidem myffe- 'Serm.v. de

tas, qua virgines fatue , ac imprudentes

rio proditore ubmoto , ut offenderetur Judas ilfiom

d

adventum neg ligentes Íponfi à vitio fuerunt

nulla injuria exa[peratus ,. qui impietate s

;-

voluntaria prafcitus erat.

Nimirum no»

ja

dementatz, A quónam virgines oleo vacuz

fuerunt ad indulgentiam inítigat vitiorum,

luit Chri(tus negare Judz beneficium czte-

cum prudentes lucernis ardentibus przvijs

ris Apoftolis commune, ne difcipulus proe

)a

facibus. itinera feliciter decutrebant virtu-

7

ditor injuriá exafperatus, & ob denega:am

tum ? cur oleo deítitutz florem amiferunt

fibi cum reliquis communionem , tetra , ac

n

virginitatis , cumreliquae non minus lampa-

malignante occüpatus triftitia vividiüs in-

des oleo ,, quàm animum omnigena exor-

ftigaretur ad facrilegum , quod intus mente

De verb,

nárunt virture ? explicat : quid hocoleum

moliebatur,flagitium 5 & ne ad nefarium

Domin,

fuerit D. Auguflinus , inquiens : | per. ole-

facinus ; quod maturabat , praceps flatim

*

rueret

*

ita pronus eít ad flagitia quzqua

;:

Sem. a. m ip[am letiriam figuifiari arbitrer [e«

p*

$60

l

Difïcrtatïo XXIV,

patranda homo tetra. oceupatus triftitia, &

cocleflis epuli , qtió faltem facrilegam ob«

truculenta exacerbatus iracundia , ut mo-

tegeret Judz proditionem : eft (iquidem

luerit tunc. Chriftus Judam quamvis pror.

immodica triftitia: inteflinus doemon infti-

fus indignum , folatio deítituere commu-

gans ,. ac folicitans ad omne fcelus ,^ ut

Wjeo M

nionis cum czteris, ne ipíi invecte triítitize

PT

meritó Euripides eam dixerit Deam aver«

ob denegatum fibi facrum epulum tribue-

nalem , eó quia multiplex fit ipfa , ac va«

retur facrilegum proditionis ícelus.

rium malum , imó non folum multiplex

60.

Adeó profunda triflitia , furórque ex-

malum , « quia ad omne fcelus iter ape«

P

afperationis moerentem dementat , ut vel

riat , fed etiam smultipes , ut loquitur Po«

Deus ipfe precavere voluerit , ne triítitiz

filippus & AMyrínice , quia multis, ac die

tribueretur tetricitati fcelus, quod exvitia-

verfiffimis vijs ,. modisque varijs ad nos

zil]c 30 Jl

tz voluntatis arbitrio oriebatur ; pronae-

venit , & per plura itinera ad fceleta om»

nim eft triftitia etiam ad horrendum quod.

"Widc

nia nos perdücit , binc dicitur varium ma«

cunque fcelus , ac facrilegum quodvis fa-

lum , quia plura, ac innumera mala fe«

cinus, . Voluit igitur Chriftus Juda quam-

cüm adfert immodicus meror , unde Ba-

Ora? f2,

vis indigniffimo facrum impertiri epulum

filius ait : Nzia autem triflitia autbor pe-

qu«f?. . de

Unà cum caeteris ,. ut pateret ; nullà exa-

cati effe folet , càm maror mentem fv

mercor.

Íperatum injurià , nullo occupatum moero«

mergat confilj inopía , "vertiginem adferat

ïr!;üzt,

re , nec inítigatum triflitiá in fceleratiffi-

peuurta cogitationte ,. ingratum animum.a

mum prorupifle proditionis flagitium, Re*

generet ; eo ipfo , quód uriítitia mentem

fectis tamen aterno pane difcipulis , — &

fubmergit , rationem obruit , animum pre-

etiam Judá ; Chriítus nondum fatur , quia

mit , pravásque ejus paffiones excitat ad

nondum felleis lautitijs meridiatus ad men-

peccandum fomitem [uppeditat : & licét

fam crucis 3 «divertit in hortum Gethfe-

ábsque arbitrij libertate non delinquat vo-

mani, oraturus zternum Patrem , & im-

luntas , nec homo in malum proruat; at-

peraturus terra ,

quia licét novi Adami

tamen ; fi moc(litudine intus prematur , &

innocentiam reverita ,fpinas ibi germinare

atra ejus caligine mens deje£cta à (ua fereni-

recusáffet , dolorum tamen Domino ípi-

tate infufcetur , incipit ratio re&lis deftitu-

mas preparavit, ibíque ferociffimis animis

tua confiliis , prava nutare vertigine ; GE

tortoribus accerfitis pavore , toedio , moe»

fuppeditante morore tacitum ad peccara

rore,, ac triflitia ad mortem Usque cor

6

igniculum , ac inteftinum fomitem ad fce-

illis ultró tradidit. discerpendum

)

ut ex

lerum patrationem , — voluntas liberé in

6

interna pectoris carnificina (anguis ad pe«

hujusmodi fertur Ícelera , quamvis ab in-

rotandum erumperet , qui ideo fine vul.

L]

L

licet enim ime

terno mcrore inftigata

nere toto diffluit corpore , quia fanguis

modica triftitia lumen infufcet rationis

vulnerum loquaciffimus eít ad ultionem

[ua caliginofa tetricitate, ac libertatem ex«

vulnerantis ;; & (anguis Chrifti non ul-

tenuet arbitrij ,^ quatenus vividiüs ad fla-

tionem , (ed veniam , & panem mundo

gitia inftigat atrociora , non tamen libere

fpopondit.

Vel cum totus effet. plenus

tatem obliterat ;; neque ad delinquendum

oculis ,, divinus Argus , imó totus effet

compellit , fed ad fcelera viam fternit , &

oculus , non aliter flere decuit, nec fane

ad eadem voluntatem infligat, sítque pro-

guineas emittere lachrymas ,. quàm ex (in-

pterea triflitia fcaturigo omnium fcelerum ,

Nimirum

Mb.þ 1

gulis divini corporis membris,

ad qua finit voluntas per mororem liberé fe

avatus müror hoc ab omni membro tti-

4

rapi,

butum exegerat , quo opulentior factus , ac.

Imó non ad fcelera 't'antüm' »fedad moi.'

62.

riüs diftorqueret.

Mmb:z*

61.

tem perducit immodica triflitia , ex qua

Hinc pauló poft 'Judas/.e'x difcipulo ,

mors feflinat , exficcar enim intus offa, cor

boftium nefarius Coriphaeus cum laternis

premit, mentem perturbat^, animum tur-

Chriftum , cujus fuerat corporepaftus , ad

bulentioribus exagitat cogitationibus, &

necem quarit, quem inventum ofculo pro*

totum hominem fus, déqueevertit , donec

didit, quó caput Redemptoris preuum fie-

*

perdat,ac in infernum pertrahat, In fepten-

ret proditoris

$

armis abufus amoris o-

-Gmef. 4v

nali communi illa flerilitate, licet plurimum

Ículo facrilegum perficit fcelus ,. fictis e-

fuiflec detrimenti paffa familia Jacobi ; hic

nim fubdolz falutationis officijs , ofculum

tamen cunclantiós renuit Beniaminum f«

in perniciem authoris vitz temperavit ,

lium cum reliquis fratribus mittere in E«

l

& fceleratiffimus proditor fidei fymbo-

gyptum; amor enim non finebat patrem à

lum ia teíferam convertens perfidiz om-

filio fejungi , nec hunc à patre feparati ,

nia perturbavit ,. & mundi Conditorem

inquiens : Nvem defcendit flius mem vobis-

manibüs tradidit nocentium farellitum

?

.

folus

qui ad proditoris ofculum , veluti ad fe-

remanfit. ;

rale clafficum fe effuderunt in furias. — Ad

f quid ei 4dwr[i acciderit iy .

perra , 4d quam pergitis ,. deducetia canos

hujus facrilegi Íceleris patrationem citiüs

meos cum dolore ad snferos s. hoc eft, fi

tetra triflitia, fi judam occupaviffet , ob

permifero vobis Benjaminum comitem in

denegatum facrum epulum in(ligáffet ?. i-

/Egyptum , & aliquid adver(i eidem initi«

Ev

dcóque voluic , &ipmm participem— fieri

W obtigerit , efficietis , ut ego dupligi

*

$0s

Tüfütie APfe&usmalorü accerfir Ccingcrïcm,nïüïcocrccatuz, $61

confe&us morbo fene&tutis , & mororis

intereunt herbz , fqualent campi , lugent

nioriat prz triflitia ?. erit enim fuperve-

horti , concre(cunt alta glacie flumina, ni*

pmiens moe(titudo , que mortem accelera»

vibus obrauntur montes , valles, planities,

$f 147- bit meam

, unde Auguílinus ait ?^ Ez de«

Íylvz , tellisquetota, in qua nulla fe oculis

é» Gen'jq

ducétüs fenetlam meam cum triffitia Ad in«

Íegetum;,aut fperatae meífis produntindicia j

I

féraum , & ideb ad in[ernum 5 quia ciüm.s

quin prafocatz quafi infemine fruges , gelá

eriflitia ? Ecce quàm perniciotus eft tri-

que exanimatz fpem videntur futuri pro-

ftitia morbus, cum non folàm ad ícelera

ventüis elidere , & iter non permittere.

64«

viam flernat, G mortemacceleret; verüm

Monuit igitur Chriftus ,ne fuga in bye«

etiam , quod deteriüs ad infernum perdu-

me prottahatur fufcipienda, quia tunc venti,

tempeflatésque graflantur ; coelifacies iem-

Li.3,.d, €8t» appofité D. Chryíoftomus ait : :Diz-

P,'U'vido à

Dolita cperatione perniciofior efl immodi-

per turbida , minax, & irata , fugientibus mie

nus favet, quibus propterea ob frigus , ni-

CA wmroris magnitudo. Nam quos damon

juperat 4 per wmuerorem vincit,

ud fi

ves , pluvias ,lutum , ventos , & alia tum a.

f Ótst 15,

snarorem fufiuieris , mbil omnino. bzai!i-, &

ris;/tum viarum incommodafuga eft perdif.

'.qug4 d

ancommod: tibi ab eo continget.

Recteét:-

ficilis , & prafertim «gris, fenióque confe-

" mea à

anet àb immodico morore infernum , . qui

&is per(zpeimpo(fibilis, vel etiam lechalis,

* qrifit,

Pramonuit, mefuga etiam infabbatho fie-

]

nofcit triflitiam omni diabolica operatione

fet, quia eo tempore ] udzis nonlicebat ul-

|

: gdb mccn?iorcm.- 4

tra mille , imó ultra feptingeritos paffus

ambulare. Hoic tamen litterali expofitio-

s Vil

ni aliam (ubdit myfticam , D, Auguftinus in

Uib i, quafp.

CU amRng

quiens: Quód ai : Orate ,uefiat fuga Uto

LNærariä teira fcalz;gine.r,, iftex-

Sira byeme , wel fabbatbo , 3d efl , veampedi, 4"4ff. 37-

«ntiantur , lumeniufufcant mentis ,er

zuento aliquo derineamini : quia & byeme

ambribus , wel frigores & fabbatbo ,4dn quo

ammodica pre[fos triflitiA vveluti cacunen-

proficifes non licebat , dmpeliebatur quis ab

d&es per devia trabunt,ne viat peram.

dulent falutis. — -Hilaris pae

itinere, & poftea ad rem noftram appofité

dJientia beatitatem

fubjungit: vel 4Iiud ne in triffitia , aut le-

grafagit.

ditia rerum temporalium quis $mveniatur À

4lie illa.: noluit Chriftus, ut fuga fieret in

&3.

w- Xcutiende funt triflitie caliginofz

hyeme ; quia hec anni tempe(tas nubila, te*

E

T^5, nubes, quz noftram infufcant men.

tra, lurida fymbolum e(ttriflite ob inopiam

tem , animo ferenitatem furripiunt ;

rerum temporalium ,. & (icur hyeme ob fri-

«ordi traaquillitatemeripiunt , lumen infu*

us, nives , pluvias ,lutum, ventos ; & alia

CI

fcantrationis , ut preceps in:omne pro-

tum aéris , tum itineris incommodafoga, vel

ruat homo ícelus : & quidem abigenda

eft impoffibilis ; vel lethalis; ita quiinit fe

funt , hujasmodi tetrze nubeculz prius-

immodica vexari criilitia, vix que imminent

quam plus-dammi inferant , antequam per

mala ,. & animi excidia fugz beneficio erit

patrata fcelera nos pracipites agant in tar*

declinaturus: immodicus enim moeror ome

,;1

€:Mattb. $4. tata.

(Chriftus Deus in przloquio de fu-

nes evafionis , acfalutis occindit vias.& ba«»

|

nefto , ac ferali Jerofoiymzeexcidio fugam

ratrum duntaxat oppandit perdicionis,

-premonet imminentis calamitatis decli-

€Maeror immodicus omnia occluditad — $7*

fandz causà. Qwi im agro e$i, mon ve*

falutem itinera, omnésque impedit femitas 3

Matth»14.

ít

vertatur zollere tunicam fuam ,| U& autem

ded viasaperit , emollitque ad eternam per-

;

niciem : imó acíi glacie concretz , ffimül-

gregnantibus , E5 nutrientibus $n illis die-

f

bus.

Orare autem , wut non fiat fuga ve-

que declives effent viz ,quasmeeror pandit

"«

firabyeme , vel fabbatbo , «erit enim zunc

huic qui habenas laxat , per declivia haec

:glaciata itinera praceps agitur deor(um ,

aribulatio magna , qualis non fuit ab ini.

"

io mundi ,neque fiet : pramontit Chriftus,

vel quafi in curru absque aurigatore ad vir-

imminentem calamitatem fugz beneficio

tutisruinam , funeflümque vitz exitum fe-

ctj ib

declinandam effe, mon tamen effe fugam

Íftinus ruit ; unde Augufítinus re&lé explicat:

K

protrahendam , ne calamitas priüs ingruat,

Orate ,ne 1n triflitia ,aut letitia verum teme

poralium , quis inveniatur à die illa , quia

|'

nósque feriat , quàm fuga ab ejus nos abri*

!

piatflagellis : ideóque hortatur, ut perpre-

moeroris terricitasnifi ope divina excutiaturs

ces ad Deum fufas Numinis expo(camus

4

quem occupat ; perdit ? excutienda itaque eft

opem ; quà poífimus flatim fugere,ne fuga

hazc prava tetricitas , ne mentisferenitatem

Is

J

uof(tra fiat inhyeme , vel fabbatho, quia neu*

abripiat , & in profundum rapiat malos

tro temporeopportuna cenfetur; monhye-

rum , 1dque declinaturus Regius Vates; aitz

u

&ne , quia hec anni tempeftas triftis eft, rigi-

Meditatus f[um noite cumcorde meo , 65 exe Pfalk

»|

7ó, v

Jf

da ,immitis, lurida, pigra ; afpera , deformis,

ercitabar , € fcopebam [hiritum meum.» $

£4

inqua arbores fuis deftituuntur foliorum co»

nimirum , ut explicat S. Athanafius apud

Í

snis , vitefcente fuo viduantur prata honore;

Lorinum , quia David moerebat , Íeu affi-

n

' exficcantur enim vireta , areícunt planta ,

ciebatur triftitià , hanc ut excuteret , (uum

(e

Bb bb

€Q«

d

Verani de dlk&ün Jon. d.

$62

Differtatio XXIV,

fcopebat fpiritum : feuope divina, & gau--

trinfecum pulvetemi excütere qits Téms pof«

dio fpirituali, veluti fcopá Propheta verree

funt é cute extima corporis , non intus meuges

tem pulfare , cui potiüs funt folatio , quia

bat, ac purgabat fpiritum fuum; ne quid-

ert

quam fordefcentismoeroris fopereffet : quia

inde anfam fumit , magis gaudendi.

ubi moeror ftabulatur, ibi domicilium non

Hinc S. Zeno vocat &eatas calamita-

eft Spiritus fancli , hic enim utpote mun,

L2

Afferit calamitates ,

& corporis

67«

diffimusnonni(i purgatum , ac mundum in-

cruciamenta beatitudinis participes , beas

habitat domicilium noftricordis, hinc Her»

tas calamitates ,. quia ha funt , que viris

Lib, 2- $4- | as Pauli Difcipulus ait :

«quanimts effo ,

probis virtutum ftudio addictis viam ad -

GBemn . 7 L — a d p r E -- [ — 3

floral. man-

ternam flernunt beatitatem, funt binz ala

& patiens , 65 omnium operum nequiffimos

!läf. 3.

'rum dominaberis ,. 8 operaberis omnem.

quibus vir pius excuffo quovis moerore

juflitiam. — Quàd fl patiens fueris ( feu ur-

munitus furíum avolat , quia non finit

mentis ferenitatem à tetris moe(titiz foeda-

gentibus tribulationibus , & ingruentibus

calamitatibts triflitie atras excufferis nu-

ri nubibus , hinc Tertulliano quarentt,

bes ) Spiritus fantlus , qui babitat in te» ,

Que igitur negotiatio patientie $n corpo-

.Lz'B. Y,d»

re ?. premature refpondet , D. Paulus.

euundus erit , & non abfcurabitur ab aliquo

patient c.2tà

nequiffmo [piritu , fed gaudens dilatabitur ,

Gloriamur in tribulationibua : quia vito.

"d Ron. 5o

65 epulabitur in vafe , in quo babitat , &

forti , ac pio calamitatum , ac tribulatioe

num procelle mentis jucundam ferenitatem.

apparebit Domino bilar(': in pace mag-

2249

non abripiunt per inveclam maeítitudinis

E«

66.

tetricitatem ; non enim fzviens calamitas 5

Sicut igïtür cordis mundities ,« fpiQ

gitüsnitor à gaudio oritur fpirituali , acin,

anxia tribulatio , dolor zrümnofus, infame

terna cordis hilaritate , qua allicit Spiri-

dedecus , probrofus labor in ijs, qui chri*

tum fan&tum ad domicilium cordis noítri

ftianasexcolunt virtutes, folicitant moetoré ,

6»

inhabitandum : ita fi ab immodica munda:

nec lachrymas cient;quin potiüs feftivum pa*

riunt gaudium;gloriásq; negotiantur beatas;

na triítitia domicilium :noftrum inquine:

tur , fpiritus [gbaleat , mens obfcuretut ,

quapropter Tertullianus lermonem inflizu-

Fot. m

& cor noftrum fordefcat , à nobis longiüs

ens de primavis Chriftianis Martyribus, qui

|

?

L

. & quia David

fuo fanguine fibi purpuram tinxére , pluribus

recedit divinus Spiritus

agré hujus divini hoípitis ablentiam tule-

eos laudibus commendat, cum fuisrapti do^

mibusin carcerem traherentur , ac in ejus de-

£at, ideó per fpirituale gaudium , fcope-

bat nocte intempefla ,^ feu. purgabat fpi-

trüderentur ceca, & humeícente tetricitae

ritum fuum , hoc eíL, excutiebat omnes

te ; móxque é carcere ad patibulum educeren-

sinoeroris tetricitates ,. luridásque tri(titie

rur pedore fqualidi, inedia emaciati , fame

8ibup,42,

caligines , animümque in Deo exhilarabat ;

abfumpti , macie titubantes , barbá, & capile

" ll'

lis intonfi , pallore deflorati , diuturno care

qui

a Spiritus [antius , at Hermas, qui ba-

bitatinte, mundus erit ;

& non obfcurabi -

cere flaccidi , execrationibusturpes , & ad

omnia fzvitiz cruciamenta deftinati

*

ait

zur ,. fed gaudens dilatabitur. / Non enim

P

ipfe.

Producitur Martyr ad experimentum

letitia, quà animus intus in Deo exhilare-

Ícit, tes eft vitij; fedvirtutis jugis haredi-

felicitatis ad ipfum. divine (edi afcenfum

tas, hec autem mundane voluptati indul.

quia pet czcas carceris tetricitates ád gloe

rie martyres vehebantur fplendorem 5 vine

gentibus interfcinditur ; quia in voluptuo-

fis delicijs , minimé eft inquilina ; fecus in

culis ferreis , quibus detrufi detinebantu£

carceribus , veram (ibi libertatem negotia-

vitis fapientibus , culturz addictis virtu-

tum , agnata contexitur latitia, quznullo

bantur ; inedid , qua abfumebantur corpo*

interrumpitor cafü , nullá fugatur fortuná,

ris membra , vegetior nütriebatur fpiritus ;

pedore, quo vultu fqualebant, intusani-

quia animus perfectus virtutum ftudio ex-

mum reficiebant; infliclis (ibi vulneribus ia

cultus femper tranquillus eft ,' ac hilaris ;

perpenfione Martyrii viam fpiritgi per cor-

nonenim latiítia , quz virtutis eft fostus , ex

alieno pendet arbitrio,nec favorem hominum

poris patentia Ípiramenta aperiebant ad cce*

quarit ,

nec minas expeóclat novercantis

leftem gloriam, qua fuit negotiatio patiene

tiz incorpore , pluribus torto cruciamentis?

fortung : incrinfeca eft nobis , perinde ac

virtus , quà animus exornatur j Q licét

Gloriamur àn tribulationibus , quia femper

mentehilates , fpiritu jucundi , animo lzti ,

nobis non fit innata ; eft tamen nobis ag-

nata; hanc enim parturit, qua in nobis re-

nullam admiferunt moeroris tetricitatem,nec

fidet virtusobítetricis gratie beneficio , &

auz triftiriz caliginofam nubeculam , quà

animi inficeretur arridens ferenitas , & ideà

quia in nobis efllorefcit , mentem pacaté

tranquillat, necfinit etiam in calamitatibus,

corporis cruciamenta aterna felicitatis fuee

runt experimenta :

producitur Martyr ad

animum turbari , nec triftari 2rumnis ,

experimentum felicitatis ,| ad ipfum divine

nequededecore dehoneftari moeroris , quin

otiüs ex calamitatibus exteriüs ingruenti-

Sedis afcenfum-s . -

Mundi deliciz, carnis voluptates

; coti«

PTR

bus fomenta inde fumit , quo intus ube-

U d

riüs exhilarefcit ; imó beator cerumnis , ac

cupifcentize lenocinia , ac reliqua , qu& in

mundo funt blandimenta , quia fugitiva ,

'l""i-l D

calamitatibus animus hac affectus latitia ;

M —À———ÀÀ i € -

p-o:-iüs in«

quia verbera, G calamitates utpote quid ex«

nuggto;ia , &íallacia metoris

ducunt -

Triftiiz Affe&tus malorü aGceriic.Cohgqrïem ,nïü coérceatur., £63, |

"n

ducunt tetricitatem , quàm ullius gaudij

in illo-die veddi fibi tantum gaudij. - Su-

adducant jucunditatem 5 ideóque mundiaf«

ff'inuit banc voluntariam orbitatem , ne fime

m

fueti delicijs dolent , moerent , triftantur ,

Aliqua patientia viveret ? recuperavit igi^

tur jobus aucto numero bona , quz ía-

'quia umbratiles , .ac fugitivae mundi deli«

«iz nonnifi interni moeroris adferunt cru-

viente procellà perjerant ? nonitaei, quam

6

€iamenta, Cüm éconverfo , quicrudelio-

fuceperat , proles duplicatur , quinimo

ribus fupplicijs pro Chrifto libenter defti-

ultrorecufat redivivá dile&tze fobolis reftau-

nantur ; in ipfis corporiscruciamentis, inci-

rationem, malens voluntariam fuftinere or-

piant animo experimentum «celeftis gloriz

bitatem , ne fcilicet absque aliqua. parien-

tia deinceps dies protraheret fuos : quapro-

in tertis przguitare ; fibíque ad fublimem

empyream felicitatem aufpicari afcenfum ,

pter recufata duplicate fobolis reftaurario-

E

ne , maluit in. die alla veddi fibs aant

adeó ut jucundi, acleti martyrio purpurandi

adcruciatus , lanienas , cruces, eculeos ,fe-

gaudj.

N

79*

«cures, gladios, ignésque voraces, patibula, &

eque quid aliud fuit hoc gaudium ;

iquàm lugubris filiorum orbitas , qua per

"r

qnortem irent 5 nec unquam ftarent ita in-

trepidi , & fecuri , quàm cum fub fecuri cere

patientia exercitia , ac fanctioris fortitudie

utint catà

vices flecterent , quafi in martyrio non cor.

nis culturam , fructus duplicavit detitie z

, Ailn, 5,

non enim ex fola priftinz felicicatis reftau.

. *« gustorqueretur Martyris , fed fides punire-

I

tur exultantis martyrio: cüm enim Ghriftia-

ratione excrevitJobi lztitia; verüm etiam

)

ma fides tyrannorum periclitatur períecutio-

ex lugubtri filiorum orbitate , quiaviro pio

]

virtutum culcori , etiàm arumnz, tribue

fiibus, Martyres cruciatuum gloriantur fe-

Bicitate, qui propterea non tam producun.

lationes , & orbitates, fomenta fuppedi-

tur ad mattyrij cruciamentum , quàmad fe-

tant gaudij 5 imó inter primas lzetitix caue

fas funefla recenfentur filiorum funera , cum

Aicitatis experimentum,

$9.

Non enimirremuneratos dimittit Deus

noluerit fibi filios reftitui, we finealiqua

viveret potentía, fed , ut ait Tertullianuss

labores, quiin virtutam cultura , dpiritu

lut, dl

exultanre , cordehilari , lato animo , men-

analuit in die illo reddi fibi tantum gaudj *

téque ferena toleranrur*

Job Poft fzvien-

nimirum luctuofam dilecte fobolis orbi-

:

tatem«

j

:

tes procellas , diverberantes tempeítátes ,

affligentes calamitates , opprimentes arume

fÉrumnz igitur, & cálamitates , qui»

7

mas, «quas inviGtà patientiá , loricato pe-

bus viri pij premuntur, facrafuntenigmae

ta, quzin extimo cortice alind videntug

*ore , lzto animo , inturbatà mente pete

L

tulit , tandem non folüm priftinz fuit for-

indicare ; quàm quod intus magis fignifi-

Wob cap42,

tung, Íed pinguiori etiam reflitutus. . .E

d

cant : externis fenfibus angores intimant;

dolores inducunt , contumelias invehunt ,

"D. IZ

Addiulit Dommusomnia ,quacunque fuerant

job dupiscia * quia calamitatibus obrutus ,

«ruciatus adferunt , fed iatus fpirant in ani,

alceribus ícatens , zezumnis obfeffus nuilam

mo blandimenta ]ztitizee , profperitatis de-

admihit moeititadinis tetricitatem ,. fed Iae-

licias , ac gloriam beatitudinis ,hzc eft a-

ä

tojugiter animo, mente jucunda , fpiritu

nigmatica humanz «calamitatis felicitas ex«

hilari (ingulos jugiter retudit ictushoftis in»

trinfecüs gaudio deftituta ,. fed intus deli-

íultantis;, di(trictósque :elufit mucrones ,

«ijs afluens , ac folidiori diffluens lzetitia ,

árritósque effecit affultus , ideo multipli-

ideóque recté ajebat Apoüölus. —^ Gloria-

4dd Remaa,

amur 4n tribulationibus , quia ha licet vitis

$.

«avit Agonotheta Deus Jobo armenta, gre-

improbis, mundíque affuetis voluptati te«

ges, cenfum , pradia , statem , domos,

loriam ; fed non iita filios duplicavit, fed

tras moeroris adferant caligines , quibüs

mens obnubilata triftatur , viris tamen pijs

tantüm tot accepit , quot in calamitatibus

domás tuinz opprefsére , ac vivos fepelie-

yirtutum exercitio illuftribus, lztitiam du«

zunt. "Quid? quéd cum catera duplicen-

plicant , ac fnentis promovent ferenita-

tem.

E

tur, armenta in campis , greges inagris,

72X»

Éegetes in montibus , vallibus , ac plani-

Oftenfurus Chriftus arcanz fuz beati-

tiebus ; cenfus, divitiz , pecunie , gemma

tudinis gloriam praaltum Thaboris verti-

rumnitores, auri pondera, ztatisdies: Er

cem conícendit , ubi coeperunt ejus vefli-

addidit Dominus omnia ,* quacunque fue-

menta nivali candore albicare , facies fulgu.

:;

ribuscorufcám fcintillare, & fingula corpo-

zant ob duplicia , filios tamen non dupli-

ris membra dotibus prznitere beatitudinis,

€at2 quid H quód cüm «atera bona duplici

auctafenore , ac numero acceperit, fobo-

Oculati tettes adfuerunt Difcipuli , ac Judai-

::

« gentis Proceres. — Quidni dum intenfif-

les non etiam' in ampliorem excreverit nu-

merum ? non melatet , plutimum im-

fimi fplendoris jubare circumfufum Chrift

endiffe laboris SS, Interpretes, inhacfol-

corpus emicat, fufpicitur in coelo nubeslue

cidiffima opaca, quz novo Regi nóvum ad,

"venda quzítiuncula , fed unus cateris mihi

2

videtur praferendus T. tuliianus , inqui.

aptat folium, noviimque intra blandimenta

candoris thronum felicitatis , verüm nefcio

«t

Lib. de $4*

ens: fobus , qua amiferat , reduplicata s

djertin e.14- pa]ælzt

E: fi ilios quoque veflttut voluf-

quis fragor, veluti ex imminentis nubis

fed maluit

disrupto finu auditur; fukque vox Dei

(?t , p4te* 1t0Y4IA. "UOCATELUT v

Bb 2

a

d

Feraui de gïjäöhöw Toma. If

164

Difetàto XXIV.

— — t

Mattb. 17. Datrisdicentis, — Hie e9

e ràt

*

[

fl meus dilelus ,

licitatem, — Hacqu

id, cürJudais pex -

in quo mibi benà complacui.

tentibus à Chriíto in cruce pehdente , ut

7j«

Sed cur Patris vox audita in 'Thabo-

ex cruce gloriosé deícenderet , fponfione

ris vertice fuit & an quia Deus Pater cog-

facta eum pro vero Deo fufcipiendi , no«

natum filium in gloria agnofcere voluit ;

luerit importunis eorum fatisfacere petíe

uem in dedecore ,

in opprobrijs vifus

tionibus

L

[]

u

quarebant nimirum defcenfum

4

erat quafi ignoráfle ? fed f1 vertex Tha-

é cruce teftimonium divinitatis , cujus a*

boris, veítinm candor , frontis fplendor ,

Ícenfuüum eum declaráffe filium Dei tefta-

760

& totius corporis fumma claritas divinam

ta lunt elementa ipfa , terra motibus quafe

Chrifti filiationem illuftri oftenderunt te(ti-

fata , lapides fciffuris disrupti, aér infueR

monio ? cur cum filiuseflet , Deus Pa-

ta caligine obductus,, fol fuo viduatus ju«

ter in. Chrifti calamitatibus , quafi mutus

bare , luna eclypfin paffa ,

Íydera , fuo

tacet , nec filium fatetur in ignominia ,

Conditori parentantia : & cum Chrifti in

quem dilectum unigenitum agnofcit in glo-

crucem aícenfus ejus proderet divinitae

ria ? etenim naícitur Chriítus rigente

tem , quam creature etiam fenfibus deftis

hyeme , exclufus à :diverfório , reclinaa

tutz fensére , íoli Judzei petentes & cruce

tus in caula , qui ab Angelis coeleíti ados

defcenfum agnofcere noluerunt , pulchré

1ib. de g

Bub

ratur in aula ; medius jacet inter bruta a-

Tertullianus.

Hinc vel maximé o FPha-

3 H

nimalia , cui cunz funt palez ; integu-

rife Dominum agno[cere. debuifla * pa-

fieht, €ap, A,

menta linteola detrita 5 mox fufceptá fugà

Hentiam cejusmodi nemo bominum perpe»

adit &gyptum ferociam declinaturus He*

traret,

755

rodis ad internecionem perfequentis , im-

Cüm igitur ex ipfo in crutem afceti«

petitur maledictis , conviciatur contume-

fu , fe perípicué Deum probáffet , foper-

lijs ,. alapis dehoneftatur , fputis contami,

Vacaneus erat e cruce descenfus ,

quem

matut ; verberibus czditur , injurijs la-

anhelo defiderio petjére Judzi ; fupervae

£effitur , columnz alligatur , cruci affigi-.

canea etiam erat Dei Patris vox , qua op»

ä

tur ; & tamen tot inter xrumnas, ac pre»

portunior audita fuit in Thaboris verti»

mentes calamitates praclara Patrís vox aue

ce , in moncis feceffu,

Calamitates , &&

*,

dita non fuit , & tunc tantàm magnifica

&rumnz , ubi merores non invehunt ;

voce divini filij gloriam buccinat os Pa«

nec moeílitie tetricitates , eternze beatita-

tis , chm in Thaboris feceffu , in mon-

tis , veríque gaudij funt externa indicia 5

tis vertice gloriofus apparet, Quid hoc?

hinc de Dei ecclefia dicitur.

NorA»

Cant, $.942

nifi quia poít exantlatos labores , X hilari

fum , [ed formofa filie Terufalem ,. ficut

j*

amimo , mentéque lzta po(t perpenías z«

tabernacula Cedar 5 fiut pelles Salomonis $

— --- —— 4FQ —— g UP -

rumnas , tolerata opprobria , ac füperatas

Nimirum ecclefia exercitijs addicta fum*

procellas , tandem ferenitas fuccedit arri-

marum virtutum extrinfecus apparet quie

dens, & ccoleftia gaudia hujus vitz au-

dem denigrata, íqualida , & emaciata ob

Ípicantut xrumnae

?

*

tormenta corporis

exercitia patientiz , G poenitentiz in to»

Íem:na funt deliciarum , quibus exultat

lerandis zquo animo , mentéque hilari

Ípiritus; labores enim, & calamitates bea-

calamitatibus , tribulationibus , laboris

titudini preludunt.

Nimirum dum Chri-

bus, perfecutionibus , ac zrumnis 5 intus

ftus atrociter torquetur , contumeliosé de.

tamen leta , & jucunda nitet , ac ridet

hone(tatur., fatis profpicué commendaba.

fic fatur $. Zeno Veronenfis de tribus pue«

ris in aíluante fornace fecuris à tutela

tur à lenta patiendi gloria , quia ipía vir*

tutum exercitia fatis depradicabant patien-

periculi , ait enim de Daniele..-

Ubi ja-

Ser. 19. .f.:

Md Rom. 5.

tis Chrifti divinitatem ; quapropter ait

atl funt in fornacem ignis ardentis , bos

Apoftolus.

Gloriamur in tribulationibus ,

devotà cupidus ignis excipit,

Lambunt

quia tribulatio in homine intrepido , lz

rofcidos flamme blandientes,

Mira ves *

ugdi i o -- $ —— ER - AMEM a 0 o o M — u U a m —

'to, & jucundo , velgloriam fupponit in-

Opacitas intus ,— incendium fória eft.

In«

[7.

ternam , veleam ponit ; nec indiguit Chri«

tus bymnus canitur , foris ullulatus. auw

flus, cum pateretur alio fuz divinitatis ,

ditur : quia tota triflitia extrinfecus ob-

& glorig teftimonio , quàm ipía incon-

ftrepebat in flamma , cüm intus gaudium

&uffa patientia ;; cum primüm veró tantis-

mentem exhilararet ; fi enim moeror mene

4!4022. I

per patiendi intermittitur exercitium in

tem occupáffet ,

vel ipfe folus tortor

Thaboris feceffu , tunc adeft eterni Patris

fuiffet, quia nullum tormentum acer«

l

vox , quafi fubítituta glorie patiendi ,

. bius triflitiá , qusz intus

quz divinam; Chrifti manifeflaret filiatio-

fovetur.

"—

^ nem,

74

Calamitates igitut , & ærümnæ,,

/

ubi morroris non invehunt tetricitates ,

(

"

-

ibi produnt zterni gaudij quandam veluti

preguílatam felicitatem ; & in Chrifto

&

V

abundé divinitatem manifeflárunt , quae

fccum confociatam trahit aterni gaudij fe.

k

^ — $ vilt

&

Vüfiiz Mfectasmaloaccerfi congedem hi coerceatut, gdg

À

- $. VIl.

hon Jetetur in fcelere,- gandium tamen fí4

$

mlat,fed fuz (imulationis peenas luit, cüam

a

Jnternus maovor vermis ej "vifce-

meerorem intus alit, quem Ícelera ipfa gie

[e

qà corrodens , tinea cor exedens , fer-

gnunt; fatis enim torque:ur, quiantusmos«

gqeus animum fuo exitiali veneno interi,

ret , ideóque gaudia, qui quarir inter mum-

d

mens, — Qus faptrámprobam otne

danas voluptates , ac Ícelera, meeroresinve-

]s

mem à fe vmflitiam abigit, |

nit , quibusacriter intus punitur, ut proprii

"

Z.ää.m. "32

?6.

fceleris poenas luat , ait enim D. Gregorius:

»

K,St' internus mceror, qui mentem obtun-

Dignum eff ut in fe femper bowo marores 4n.

8 , dit, & cor distorquet , vermis, qui

fAL cln) .'.— 13

la

ventat , qui derelitio ereatere in fe gaudium

vifcera rodit,. tinea.quzcor exedit,

quarebat,

a

. & animi gchenna, . Quilibet depravati ap-

Eit igitur impius proprij fai cruciatàs

78.

petitüs interior motus vulnus eíl animae,

author , & ab(inthium amaritudinis intra

qua propterea ex inflidio vulnere íaucia

pectus nutrit, cujus corro(ione , moríüque

-

languefcit :: verüm inter affectus pravos nul.

»

affiduo jugiter dilaceratur.

Nonenim im.

lus eff, qui feediüs animum turbet , quàm

munis eít à vulnere, qui triílitiam intus fo«

;:

ET

Präberü-:s

interna triflitia ,. cor enim corrodit, & vi-

vet; ellenim hzc acutiffimus gladius, quo

: iw; cj,, *. [

3. S1.

" Ícera exedits vtaitSalomon: Sicut tinea.

Deus vindex fcelera punit, & pracordia

veflimento , & veruis ligno , ita triflitia.

transfigit improborum , & prafertim fuper-

Viri nocei cordis eltenim.animi triftitia ver-

bientium ;..qui fi aliquid contra. fpem fibi

3mis edax , qui pectus corrodit ; fellea ama-

accidiffe fenferint, affliguntur, & - mosrore

Is

ritudo , qua animum inficit ; fi tinea. eft

contabefcunt, — Etenim ingenti militum co«

morors viícera corrodit , & confumit 5 fi

pia fretus Rex Antiochus , ac numerofo mu.

tett3, & opacata nebula,mentem obícurat,

