&tus occubüit ; etiam Arius laboravit, & ta-

reditate, ne tenui exciderent patrimonio :

men errore duclus, G tumore inflatus cre.

Tolati

maluerunt mentiri Spiritui fanélo, & Petro;

puit medius; hi enim & alij plures ejusdem

quàm fufceptas prodere pecunias ; adeó in

atit

fuffuris viigri fuerunt, non tamenformofi,

aurum amorinvaluit, ut preconceptam in

fiper

quia nigredinem, quarn virtus non afficit,

Chriítum dileCtionis

flammam extinxerit.

Omnit

6.

vitium inficit,

Ut nigredo amico focdere

Scio à Saule viélos Amalecitas, fed fcio

honor

pulchritudini copuletur, ab amore virtutis

etiam à fupellectili Amalecitharum poftratü

"

& div

Íuam necefíe eft originem trahat, hincfpon-

[ed tà

Saulem:Percufitque Saul Amalech ab Hevila,

€Ag?, Y.

fa : Nolite we confiderare quó4 fufza fam.»,

donec venias ad Sur : fed victoria Saulis nos

h

Y

quia decoloravit me Sol : hzc eftilla nigre-

edocuit ab auro fortiüs, quàm ferro , &à

lt

do, qua fimul infufcat, & ornat; obícurat,

€omm

fupelleétili ocyüs, quàm ab hoftibus fuperari

& illuftrat $ umbras inducit, & lucem addu-

homines : Victori enim Sauli palmas pro-

tantg,

cit: qua àfole habetur nigredo nitorem ad-

ftrati dedére. Amalecite 5 fed ferales cu-

qu

dit, dum candorem adimit; ut nigredo pul«

preffos exhibuére (polia Amalecitarum ; &

o

chritudinem invehat,é coelo in nos derivari

quem loricati milites, catafradi equitesnon

A

debet, non interris oriri ; qui ex . terreflri

vicerunt, inermes oves proftrárunt; E*pe-

6p

adta

igue nigredinem contraxit , quà facilitate

candorei ex flammarum confortio amife-

percitSaul ,. populue Agag , & optimis IéReg. 1j

llllfïl' ;

gregibus ovium,& armentorum, 65 veflibua

Ín q

rat, eundem abluentis aquz recuperat be-

arietibus,

Sed Í[ublatum etiam de . anathe-

(itiat;

neficio; nimirum adfcititia eft nigredo,quae

mate aurum ab Achano,homines edocuit, ex.

dii;

cüm radices nonegit, non potis eft in pul.

pugnatores urbium, nonraró à divitiis ex«

chritudinem efflorefcere : quz veróà à fole

fitat

pugnari; & capi poffe auro, qui ferro mu-

illiat

mutuatur nigredo,quia agglutinatur cuti,in-

nitiffimas caperearces potuerunt. . Ut aüteni

tit; h

hzret carni , milcetur vultui, altiüsque ra.

non vincatur quispiam amorefluxorum;qua

dices agit in genis, à quibus faciliüs cruor,

interitui funt obnoxia, neceffe ; eít amore

libiy

quàm induétus color extrahitur, in florem

muniatur illius, qui infirmis, & imbecilli-

qe tq

Ápoil

germinat; imó & geminat pulchritudinem

busfortitudinem fuppeditat? quia Deus ad-

intimam cordis, & extimam oris,

la, id

eft pro muro inexpugnabili eum diligenti-

ttis F

41*

Facilé extruditur nigredo, quam fumus in

bus: Urbsfortitudinis noffre Sion : Saluae

omir

genis finxit; fed quam Solin vultu pinxit

£or ponetur in ea murus, &5 antemurale z ni-

nonnifi cum cute, & fanguine obraditur :

mirum Deus tunc inflar muri Sionem ani-

quo f

W

quia nimirum verus amor adimi non pati-

m noítrz cingit, munítque, cüm .eum ex

NT

tur, & nulli cedit, 1mó nec fluminibus obrui-

Q a

totis viribusamamus, quia tunc viciffim ab

&t cop.8:

tur, necauro corrumpitur z $i dederit bo-

ipfo amamur,

LP

47.

iC 1

n omuem fubflantiam domus fua. pro dile-

Hinc fponía h

occe ut muniretür pro»

£ione , quafi nibil defpiciet eam.,

Obfer-

hili

pugnaculo expetiit exofculari à dilecto,, cu-

ves velim poít fluminum inundationem;pe-

jus amore languebat ; Nwnerate dilecfo meo,

CAnby 3;

ofculi

cuniarümque oblationem, adhuc triumphos

quia amore langueo , quàm felix infirmitas !

:

1.

H()l'ibl

recenferi amoris; quia nimirum | difficilior

quàm falubris egrotatio! languere amore

ïfmur

eftcum auxoludia; quamcum gurgie; cüm

......

pout,

in exle(temfponium , & perire dilectione )

Wtis

Wirys

B

Amorhominis inDeum jugiter excitandus , &c. 103

utinam, & nos fortünátohoc febrili xiftu-la«

murus, fed'nos ut Deumteneamus noflram

L

boraremus; ideo (anitati donaremur , quia

fulcientem imbecillitátem-& hanc defenda-

hac febri zí(tuaremus: azftuseft, (ed.amo.

mus-debemus & antemurale-extruere, hoc

C

ris, qui folatium adfert, & reficit. &eftuam

eít cuftodire noftrum cuítodem, propugnare

a

£em ; Ó utinam daretur & -nobis.hoc z(lu

noftrum propugnatorem., ac defendentem:

ánflammari , hac febri-laborare, hac:charie

defendere, (cilicet.ut ille-fiat murus ;protes

*

tate languefcere! .& ideo fponfa cüm lan-

gens, debemus urbs effe fertitudinis, feu

.gueret amoris vi correpta, flumina non pe-

amoris ; fortisenim e(t ut «mors dilectio,

&iit, quorum laticibus vehementia minuere«

tunc in circuitu noflro -erit, nobisque mu«

l$

tür ardoris, fed ofculari enixim-expetiit à

-nimento, :fi eum enixim dilexerimus, mec

c.mg- lo

fponfo, ofculetur me ofculo:oris fui, hoc eft,

«ceat,

quidquam à nobis fiet, quodipfiminus pla«

mon petiit ,. ut poffet ipfa -füum deofculari

1

fponfum , fed utfponfus:eam deofcularetur

xd?.

'Ut igitur ipfe nos muniat., :noftróque

enixim efflagitavit; quia nimirum 'ipfam

maneat in circuituyexcubandum nobiseft, ne

ii

3mon latuit, parum effe Deum amare, nifi à

finamus quidquam attentari, quo lzdi poffiz

IY

JDeo.etiam redamemur : :/fi-enim Deus nos

Werus:enim amor ocyus ;periculis 'occurrit

4met, quia.nos eum amamus,tunc.ponitur

amantis.;,:quàm propriis; imó.& proptiis,

4mutrus , & antemutale; quo Urbs fortita-

h

quia amantis ; cum fit anima magis ubi amat,

:dinis noftrae Sion munitur, ne expugnetur;

quàm ubi animat; -hinc Apolftoli, quiaveré

ffulcitur , -ne cadat ; .ait fpenfa ofculetur me,

Magiftrum Chriftum amárunt, cum navicu-

qua ofculata fum :eum.: :minus enim -eft,

k flu&uaret, rogárunt, timuerunt, .& al-

quód.ego ofculer illum;; :nifi ipfe: me vicif-

tioribus eum excitárunt clamoribus,eó quia

ifim exofculetur, .Pereojnifi abeo . amer ;

«utn ipfisetiam Salvator in puppi dormiene

quem diligo;; :meze-cedo -imbecillitati , -nifi

perichtaretur. Sed.undein Petró :prefer--

1fuo ipfe me fulciat amore, langueo amore,

tim tantus timor, cüm nauticam-exerceret,

:deficio dile&tione;nifi fuo ipfe ofculo mihi 6it

marinos fluctus :etiam pedibus «alcare di-

folatio.

:Q febrim 'falutatem ! O zílum

dicetit, &b undas decumanas:nautice artis

'haritatis feliciffimum! : quo fponía naufeat,

induftrià eludere: -unde igitur tantus in:Pe-

fuper cibo leviffimo voluptatum; rerümque

.tto timor, :'cüm edoClus enatare , adhuc ft

omnium liumanarum, *nec ampliüs «curat

fluctus-navim exforbuiffent, potuiffet ;ipfe

46

honores , ac dignitates, nec inhiat opibus,

natatu littora -appellere:? ;Nimirum«cum

& divitiis, necíitit voluptates, & delicias;

medijs in-aquis igae aeftuaret . amoris in Ma-

Ted tantüm ofculum.enixim petit.

:giftrum'Chriftum , & quo fluctus argerert

:

8t.

Vix didicit in -cunis balburire., -&jam

tumidiores., arderetipfe flammà vehemen-

fa&idit-quidquid 'voluptatis, :honoris., &

tiote., :non proprium rantüm timuitin exe

äl

€ommodi mundus fuis :exhibet incolis; &

€itatzmaris procella: periculum, fed quia im,

L

antüm ofculum (itit , quod enixim .petit :

pavi dormiens periclitaretur & ipfe Magi«

fter

quid ? .an dulciaslocuta fuitfponfa., quàm

Sed (i non proprium, fed fopiti ti-

cocleftis fponfus? .(iquidem 'Chri(tus ingre-

muit Magillri periculum, cur Martb. , Sale

« Heb. Yo, diens mundum teíte A poílolo., :converfus

'Vatórem timore correptus alloquens 'ait $

P

ad Patrem dixitc Olationes; 6 facrtficta no-

-Salua nos perimus , cur potiüs non dixits

Juifli, corpus autem perfecisis mibi.: (pon-

'4mpera ftatim ventis , 'ut fileant; co&rce flue

;loïR?Z;- If

élus decumanis tumidiores , ;ne una cum

!

fus ctucem receníet , -cüim Íponfa ofculum

Áitiat; ille patibula :meditatur, 'hec amoris

CYavi te ábforbeant, i.'alva;

i fzeviente: procellá

delicias efurit; ille fpinis eircumfepiri co-

iperiturum,

?

gitat, hac amotisfulciri floribus; ille faxeze

Verüm qu

ia pericalum Magilirra p*

illigatus columna flagella ,& vulnera appe-

'tro dile&i;Gib: Petrus propriumfecerabideo

tit; hzc veré in ofculo amoris ro(as legere

'€ fomno eum excitans dixitSz/va nos peri-

labiorum purpurá vernantes expetit; uter-

nu qua(i.diceret, 'pereo f tuperis: verus

E

que tamen .amore ferebatur ; íed.quia à

'enim amor eít, qui fc incelumem putat , (1 is

Íponío fpeciatim redamari-concupierat fpon-

non pereat, quem amat;. & ideo Petrus Mas

Íía, ideo prater amorem., quo eterni Pa-

giftrum rogavit, ut fuos falvaret Difcipulos,

tris Filius-omnes.generatim . profequebatur

à quibus cum totis diligeretur vifceribus;non

homines, fizivit fingulare -fpon(i ofculum ,

exiftimáífet , potuiffe matatu naufragium

Ilfl;l 2(' 4

quo fortiüs muniretur , ne.caderet ; ofcule-

'evaliffe., fi Magifler dormiens obrueretur

zur me ofzulo oris fuj: & quamvis fpontus

flu&tibus: & ideo pereunt Difcipuli diligen-

eam ample&taretur: Leva ejus -[ub capite

tes, quia Magiíter periclitatur dile&us, Vee

rüm quia Chriftus fuos redamavit Difcipu-

360 , &5 dextera illius amplexabitur me,ad-

n

huc ipfam divinitatis dexteram , quafi ni-

los, fuit iisdem murus, & antemurale, ne

eorundem navicula fluctuum

]

4h

hili feciffet,fi ofculum ei defuiffet;à fponfo

x

- impetiga afful-

'tibus mergeretur.:

ofcalum petit, feuab ipío redamari, utnon

$f.

CHf

floribus tantüm fulciretur, fed muro, & an-

"Quàd f vbi f.

3lus-, "ibi nullus timorls

"ocus; non erat; cur in navi timerent Difci-

Àfaia 26.

temurali muniretur, necaderet : Sd'lwi?*'v'

puli, in qua falus ipfa federet,

Sponfa f5

ponetur in ea 1UWrus , &6 antemurale : ni«

$

mirum Deus ut nos tucatur, factus. e(t mobis

:adfuiffet cum Difcipulis in navi illa flu&ibu

"

*

104

, Differtatio- V,

dl

] uf

quaffata certé non liberari petiiffet à pericu-

amoris excitaret, nift oleum , quo alcretuf

4l

lo, quod tunc imminere Difcipuli. credidé-

effulum poffediffet ». fponfi nomine,oleóque

kl

runt, fed contentaofculo fuo quieviffet cum

effuto cüm primüm ditatam fe novit, non

m

Íponío , ac ferventiüs amoris flammá exar-

ampliüs tam folicitafuit de ofculo: quia per-

h

fifíet ,. ventorum exagitata impetu , ac ma.

fufa oleo, & fponfi nomine , íeu amotis

rum

rinis madefacla flu&tibus, quosri(iffet,cüum

flammá, qua arderet, diligit quamvis ofcue

&

nec flumina, nec fluctus obruere. charitatem

lo deflituta; refpirat enim folo fpoafi no-

lm

poffint;ofculetur me ofculo oris fui , nilavi-

mine, quod Íuo- adfert Janguori íolatium ;

fneus

dius exegiffet, quàm hoc ofculum,feu reda-

tota exultat, fervétque amore, fi ejus no-

&f

mati àlponfo, quem enixim diligebat, Plu.

men fonet non tam in auribus, quàm corde;

dem

ris enim fecit fponfa ofculum fponfi, quàm

& recogitatum fponfi nomen mentem .nue

cxtera omnia, qua mundo funt pretio;cüm

trit, & amorem.

,aml

nihil

fciret etiam orbem terrarum exejus pendere

Parvula tunc fuit fponfa cum ofculo-

digitis; opes, & vitamin ejus refidere dex-

4

po[fe

rum lacteconcupiíceret enutriri : nunccüim

tum

terà: imó luto, & cinere & algáviliorem,

jam adoleviffetin fchola.amoris, evacuavit,

hi /

fc cxiftimáffet , quamvis pretiofiori mundi

quae erant patvulz,; folidóque.nominis:cibo

fupellectili locupletatam ; fi fe deftitutam

ää

qu

enutritur: Oleum effufum nomentuum: quia

E

hoc ofculo noviffet, & ideo enixim folàm

jugum divinz legis.non:ofculorum -deliciis

qula

uUl

petiit ofculum,à quo folo nofceret poffe ve-

fit leve, fed cceleftis fponfi nomine,oleóque

tnu

ta donari beatitate,

N

fuaviffimo ; neque amor'hoc perfufus .oleg

Em

4*

eum

Fuerunt hac initia languoris, quo fpon«

putredinis :expavet. ;periculum 5 'innutritur

fa usque ad ofculumamorisaílu agrotavit;

$pon

'enim vegetior-oleo:.rectarum operationum;

fi tamen fuére initia, càm dediguetur cha.

'quibus:ne fponfa deftitueretur., néve -otiari

i

ritas claudi terminis.

dend

Primum tamen,quod

videretur, petiit poft fponfum currere;cüm«

bin,

Íponía fuum petiit à fponfo , ofculum fuit ,

que fequi,quocunque.iret: Zrabe/me, .post

*

Qu

^ H?Zf.)f e

€—————

qom

quia cunéta fortunz blandimenta , mundi

te curremus : iedquid trahi cupit,.qua cur-

lenocinia, deliciarum illiciafaftidit, qui ve.

hort

rere petit? fi trahitur, jam:noncurrit, quia

ré Deum amat.

Parum amat fponífum, fi

non vi propria, quis trahitur , fed.alienas

Tnam

quid aliud prater ofculum à fponío cupiat,

currit autem quisque indita fibi virtute;.cu£

pem]

parum amat, cui fufficit .non peccare 5 :non

igitur trahi petit; quz poft fponfum currere

difft

eiden

amat, qui ofculum non :optat:;non fuit

fatagit? an quia verusamor vel cüm evolat;

Magdalena folis fponfi pedibus :«contenta ;

volur

le putat flare? G cüm .currit, fe quiefcere

quamvis ijsdem illigata capillis amore lan-

autumat ? :ferventer -qui.amat, tametíiin

fudor

ferun

gueret ,. nifi fontibus 'eos abluiffet lachry«

amantem currat ; quia impatiens eft :amor,

inatum; G ofculum pacis fenfiffet fibi à

facrif

morámque omnem difrumpit; fibi quiefcere

fponío datum, V/ade n paceremittuntur tibi

videtur, doneceum.affequatur: .qui :verà

Áigy

peccata tüa, Sitiit Samaritana aquam non

modico flagratamore, volate fibi *videtur;,

Quo

tamen puteo incubantem, fed. falientem in

duy;

fi vel pedesmoveat, ideóque nos fegnes -in

vitam zternam , ac redamari à fponfo , cu.

curfu fumus, quia modice :amamus;, «X fi

jus amoris

f6

pou'ä

flammas in aquis excitayic putea«

pedem moveamus nobisvidemur aquilarum

ex:equáffe volatu pernicitatem; & ideo fpon-

Ícrib

$. VI,

fa, quia ferventiori dilexerat amore , :non

Íolin

currere, fed trahi fecredebat; &trahi pe»

fuis v

Veri in Deum amoris lychnus , ne

tebat;'ut currere poffet: Zrabe me, pof ze

fæ, q

dormitet j vel moriatur zutrimento de-

curremus : nefcit charitas tarda -molimina;

fe fpo

currere cupit Euro ocyus ad amplexum fpon;

Qyer.

flitutus, alendus est oleo interna pacis;

& externa operationis,

fi, nequeotiari vult, que toto nifu petit cure

&aden

rere, aflecutura- quem diligit,

Imó quia

Wt

f;

C* I fponfa ofculo fponfi afficitur, nonta-

amorin aliosfe diffundit, mon folus petie

led&

men nomen fuit fponft oblica, cüm il-

currere, fed fociis flipatus Zrabe se ,. pf

Y d

^. lud altiàs ofculo,& oleo fibi impref-

te curremus, quia charitas benigna eft, ítu-

Qa»». 1.

L]

"

fum voluit: Oleum effufum nomen tuum

LÀ

détque omnibus impertiri beneficia: imó

quia

an nonut faciliüs conciperet amoris ignes ;

non amat, qui bona, quz poffidet, in alios

tllr,ql

quos vel ipfum nomen effüfo oleo incende-

non diflundit ; cüm fit Philofophorum fci-

Enlm.

ret? hoc fiquidem oleoignis nutritur amo«

tum quodpiam;non effe aliud amáte, quàm

QUo a

ris, & ideo cum nominelponfi fibi voluit in-

alicui bonum velle, quo conftitüto, fit, ut

Dofl

fundi , ut quo amor aleretur, nunquam de-

quanto majus bonumcuipiam volumus, il.

&tail

eílet: delicaté amat, cui vel folum dilecti

lum vehementiori profequamur amore,

lt

nomen fapit ; folo fpon(i nomine fe defpe-

Hinc fponfa, cüm impenfiori amore

jf

Obtuh

&am credidiffer , nifi & oleocffufo fe prz-

fuum profequeretur fponfum, cuncla, quae

Brand

fenfiffet affectam : flamma (i alimento de-

poffederat bona, munifica ei largitate flatim

T.

flituatur, quamvis excreverit in incendium,

dederat , tantüm ut ipfa fuum poffideret di-

Gt h

flatim extinguitur; perítque in umbra,quz

leétum , cui nonfolüm hortum , verüm &

üüt

Íplendoribus coronabatur ; non fatis fuit,

plantas, atbores, fruchísque omnes, quin &

BEU

fponfa fpon(i nomen, quod ignemg in ipfa — affcium ad ipfos ampla ceffit largitate: 7e

lt in

E

nidt

lt

0a

Amorhominis in Denm jugiter éxcitandus, &c.

10f

lN

g

Cnr/:t,c';þïe niat dileBus meus in bortum fuum, & come-

non in gemmis

pre-tx;uxp'.; 'fed in voluntate

dat fruciia pomorum fuorum. — Abdicaverat

pronitatem,

i

Íe fponía horti fui dominatu, ac totius po-

Sed quid ? quàd feptuaginta Interpretes

la

marii; proinde non dicit veniat dilectus meus

E

H

legant : Defcendar fraternus meus in bortum

in hortum meum, & comedat fructus pomo-

meum,8 comedat frullum nucum eju :f fpone

]a

rum meorum j fed veniat in hortum fuum;

fus regaliredimitur diademate, regius po-

)a

& comedat fructus pomorum fuorum: fo-

tiüs eft eicibus exhibendus , fercula func illi

lüm ipfum dile&à vocat fuü, veniat dile&us

paranda delicatiora;cur nuces ei apponuntut,

ja

meus; meus ipíe fit,& omnia meaillius fint:

quibus vefcatur ? &f'comedat fru&tum nucum

& fortáffis füuum dixerat dilectüm, quia ei-

ejss, an quianuces multiplici cortice nucleum

le

dem hortum,. & . cuncla, que. poffideret,

intus obtegant, & Deus ijs vel maxime de-

jam fuiffet elargita, Deum enim habet, qui

]

ledetur fructibus, qui exteriüs non patent,

nihil habet ; & omniapoffidet, cui Deus eft

fed interno matutiunt affeQtu, dulcefcunt a«

r

poffeffio ;; quia dominatu fe fponía bono-

more? Sciocoleftem fponfum latebris gau-

l

fum omninm fuorum abdicaverat , ut ni»

dere, precibüsque eidem in abfcondito fufís,

0

ao

hil üibi retinuerit , meruit Deum poffidere,

càm oras ait intra inculiculum tuum: quid

IH

quo. pacto etiam Abrahz Deus merces fuit;

hoc? nifi quia magis penfat affectum.intus

l$

quia & pattiá ulcró carverit., G domo | Pa-

latentem ,^ quàm effe&um extra patentem ?2

Ils

ttis, 'ribui Levi pars, & hareditas Do-

amat fufpiria noftra, fed qua intus affe&tus

9

minus fuit , quia nulla.ei portio terrarum

elicit, non quz exterius hominum objiciune

h

cum cateris tribubus in pattem obtigerat,

tur confpectui,. Noftra jejunia, eleemolynae,

Sponía igitur.cüm impenfiffimé (uum ama-

)

quibus alienz opitulamur indigentize; noftrae

/

ret fponíum., .non ei hortum tantiim poffi-

preces, quibus Deum nitimur in noflra vota

I;idem.

dendum tradidit, fed & plantas , imó G fru-

flectere; noftra cilicia ,' quibus rebellantis

Gus plantarum:; veniatim bortum fuüsna, 5

concupifcentiz co&ércemus motus, inflar nu»

Cutit,

comedar frusius pomorum fuorum ,. facilé

cum multiplici involvantur tegumento,intus

hortum noftrum ,. corpus fcilicet, & ani-

ES

foveantur affectu , ut gratiora Numini ob-

mam Numini confignamus , ad quod fcimus

tingant, quod adeó hoc involucro deleélas

h

pertinere cura pleno ac difpotico jure ; fed

tur; ut vel in Matre propria nucleum Virgia

$

difficulter, &raró poma, fructásque horti

nitatis, fponfi cortice tegendum curaveritne

g

eidem cedimus.

Quàm pauci qui propriam

foris ftatim appareret fuiffe é Virgine Matre

'a

voluntatem ;. labores omnes, quos fubeunt;

editum. . Quinimó mercaturam cum doce-

ü

fudores,. quos fundunt 5 verba, qua pro-

ret folas € gemmis margaritas conquifivit ,

"

ferunt ; affectus, quos ex corde eliciunt,Deo

emitque,eó quia folz fub cortice concrefcant.

facrificen? quàm rari qui fcrmones omnes,

Quéd (i thefaurum emit, ideo fibi comparas

*

fingulósque cogitatus , & omne opus , in

vit,quia deprehenderit in agro delitefcere,

quo exercentur foli dedicent DEO , .cujus

£?

3

- Quàd fi fponfa inhortum voluit fuurri

duntaxat gloriam in iisdem quarant, & non

accerfitum fponfum, curnon potiüs verna

iil

f

potiüs proprium commodum.

temperie, cüm areole herbarum | lufu jo«

$6.

Facilé Dominium horti noftri Deo in»

fcribimus.

cantur; flores colorum vatietateelegantios

Verüm eundem rogare, ut non

rem fpectantibus pompam exhibent ; & ca«

la

Íolüm in hortum fuum defcendat, verüm &

nore avicula arborum

ramis iníidentes

fuis veícatur pomis, amoriseft unius fpon-

cantu multiplici aurz plaudunt teporibus ;

4

j

Íz , que nontantüm corpore, fpiritn, G vità

arborümque comis , " quibus obtecle au«

fc fpoliaverat, fed à dominatu etiam abdi-

diri potiüs volunt; quàm videri ?. cur cüm

caveravomnium operum;imó & affectum ad

fponíus fit los campi , non eum accerfivit,

l

cadem excufferat , ideóque fponfum invita-

c

cum in horto candicatent lilia , purpura»

verat,ut non folüm veniret inhortum fuum,

fcerent rofz,vernarent tulipse difcolores, &t

7

€,

d

led & comederet fruiu pomorum fuorum.s,

reliqua Florz odora proles adole

lCCI

et 2

[

non dixit comedat poma plantarum, fed fru.

cur in autumnum diftulit invitare: fponfum

f

étus pomorum, nimirum fructus fructuum,

in hortum; in quo caniculares folis radij pena

L

quia Deus non tam operibus noftris delecta-

dula exarboribus poma concoxerant? Am

Jo

tur,quàm eorundem operum pio affe&tu: non

quia pomis, feu operibus ex ardentiore affe-

9

enim quid effe&tu ei offerimus, attendit, fed

é&u profetis;-ac perfectis magis delecletur,

ie

quo affe&u; feu quo animi, cordísque fenfu

quàm floribus? eó quia iftiinonni(i ad ocu«

n

noftra ei dicemus, penfat: iddue teftantur

lorum, nariámque oble&amenta adolefcant?

(

2railla duo, quze arz vidua obtulerat,munus

cüm enimin floribus pretium nonnifi in exe

l

licét effc&tu fuerit cateris tenuius, quz alij

tima difcolori pompa fiftat, fitque tota flo.

obtulére, quia tamen affectu fuit omnibus

rum fupellex exterior ad illicia duntaxat

"

f

grandius; metuit reliquis praeferri, acgratius

oculorum, noluit fponfus ijsdem dele&lari:

P

Deco obtingere, fi Deus in noftrum defcen,

qus latent in corde , quz foventur amore,

dat hortum, non fructibus vefcitur, fed fru-

hzc illi placent ; non que folo proferuntur

j

€uum fructibus, neque in pomis . attendit

ore, vel oculis exhibentur ceterorum , à

eraffitiem , fed in. corde promptitudinem;

quibus vel plaufum extorqueant , vel com.,

non in auro pondus, fed inanimoaffcctum;

modum trahant,

[

l9

Verani de Afeäiäu: Tom.It.

: Dilc&æ»

106

d -;zpiacrtatio PA

í5»

- Dile&s fponfz invitatu defcendit fpon.

per

eligitur in horto,«& colligitür*'?V'cm'*in

fed

fus, intravitque in hortum füum;fed quid

-bortum meum . [oror-mea fpoufa , mejfui

;putas , collegerit ? 'An racemós vindemiam

i

myrrbam -meam. cum. aromatibis meis s

dil

defpumantes ,. vel poma rubedine picta, vel

quia fine myrrha non placuiffent fponfoaro-

ee

ficum lacerato cortice propriam"oftendenté

mata , qui-myrrham füuam ; demeffuit - cum

lj

dulcediné , vel marnofa pyra é ramis pendula,

aromatibus, à quibus fejüngi -noluit , fed

& innata dulcedine ad efumallicienti2? nil fa.

fiit

fimul illigari: fed' cür fejunctim vocat myt-

ium

né horum : fed cüm-omnem : refpueret po-

rham fuam meffui myrrbam meam ?

cur

fhr

morum dulcedinem , fola fuit amaritudine

myrtham - aromatibus prafert preff/ui smyr-

deleclatus myrrha:- Veni im bortum meum.s

&f

rbam meam cum aromatibus, G non pouüs

nub

foror mea fhonfa , me[fui mayrrham meam.s,

dixit ,. meffui aromata mea com myrrha ?

eum aromattius meis e. nimirum vir dolo-

ide

an ut fuim : proderet affe&um " fingularem

£m

rum non dulcia , quzguftum titillarenc; fed

in mytrham-? 'eó quia-plus noflrà ei pla-

amata, qua linguam : torquerent- in horto

PBT.

ceat mortificatio , quàm aromata & mu-

demeffuit fuo : .càm effet incruce - felle po-

nera: arómatüm - non: meminit ; if poft

tandus ; -voluit inhorto myrrham colligerez

myrtham ,quia nimirüm mytrha-amarities

invitaverat fponfa fponfum ad efum -pomo.

fuaviter ei oleret pet-fe, & 'feótfim ab aro-

l

rum, quaSol beneficusad dulcedinem con.

matibus ; -& hec "nonnifi mytrha . confo«

«oxerat ; fed (ponfus myrrham quarit , in-

7I

€iata; quia qua mortificationis amaritie

PI

.ventam colligit, colle&am comedit, & ejus

non imbuuntür opera, -minus grata DEO

paícituramaritudine, Voluitqüe fponfam

obtingunt. -Meffui myrrham imeam, dein-

edocere nil gratius in- noítro horto- illi ob-

de pergit inquiens; comedi fauum eum melle

J

tingere myrrha mortificatione. — Si peram-

3s8:0, bibé vsnum tum laile meo , non dicit

bulemusPrincipum.hortos nonni(i ad illece-

favum meum cómedi cum melle meo , fed

bras oculorum myrtus, ac buxus nobis ob-

tanràm favum'cüm melle meo ; quianon

lunt

.viant , quz plexisinvicem brachiis; acver-

:placet favus feorfim'à melle , ficut. placuit

:

pu

tice non quidem demiflo, . fed truncato,vel

iüyrrha fine aromatibus , imó' difplicet fa-

ateolas variis depictas figuris -diftinguunt

artid

'vus fine melle,-quia favus melle deftitutus,

velitinera virefcente jugiter

fucus eft, vacuitate imbutus, & nil vilius

&

riunt.

fn'argine apg».

i

pro

60.

favo, fi mel in'ipfo 'non delitefcat,

Sub-

$6

Non qusrit fponfus in noftro ! horto

"dit ; bibi vinum meum:cum latle meo., ut

1105

plantarum illecebras , florum lafcivias; po-

inde difcamus , fponfo coelefti non propina-

morum divitias, itinerum "pompas, fom.

refolum merum, fed vinüm lacte mixtum 2

lext

luve

tium falientium Jatices ,

quia-haec. omnia

id eft amorem, cujus vinum eítfymbolum ;

Íolatio inferviunt ,non mortificationi, folam

ecul

ünàcum morüm innocentia , qua in la-

.

Àm:

quatrit myrrham ,. quà mundi folatia im.

&e : praefignatur

.

noflrum fitit fponfus

V

buta; ac infpería amarore abjiciantur: non

affe&tum, fed Jacte. innutritum | innoceime

;

divitias quaritànobis, non pretiofam petit

tiz,

n

fupellectilem, non gemmis deleclatur, non

Sed cüm primum vidit fposiía inhor-

€1.

qui

flores colligit difcolores , fed in horto fo-

tef

to fponfum myrrha dele&ari^ ab ea haud

j;

lam quarit myrrham, quz nullius eft pre-

abhorruit fponfa : "Fafeieulus myrrba di-

fe

tij , & hacunicá fponíus capitur , & hanc

h,

leilus meus mibi : inter ubtra mea commo-

capit: nimirum -ex noftris operibus jis de-

rabitur: quiaamantiseft, id tantàmvelles

pit

lectatur, qua licét minoris videantur pre-

quod 2mato placet : pluribus placet ffpone

qua

tij, apta tamen funt concupifcentiis coér-

tard

fus, fed quamdiu lilium eft,: & campi flo-

cendis, voluptatibus abigendis , ac moru-

Ículus; qui fi convertatur in myrrham, fta-

kll[l

ficationi invehende : hac funt virguita ,

Quia

tim fpernitur. Sponía quia fponfum ama-

quz licét incuriosé exculta, fi plena manu

vit, nomut lilium, fed ut fponfum, ideo

Qu

colligantur probantur à fponío, & appro-

five floridus effet , five myrrheus toto affe-

p

bantur: myrrhaeít ,' qua prima inter aro-

&u fuit.eum profecuta, quinimo nusquam

y,

vol,

mata legitur; fed qua etiam fuper. omnia

à fe dile&tum fponfum dulciàs , chariis-

VT

aromiata fponfío placet, — Licét fponfa non.

!s

que amplexata fuit, quàm cüm eum novif-

*

nifi pomorum meminerit , cüm fponfum

fet in myrrham verfum

*

Fafeciculus nmyre

—

D

invitaret in hortum ; hic tamen neglectis

b« dileilus meus-mibi : - inter ubera mea.»

tor

pomis myrrham quarit , — & quam c«teri

coumorabitur. Amor enim nifi piclus, vel

ipit

fortaífis pede conterunt , ipfe plena : manu

fictus fit, quó fibi duriorem experitur diles

qua

ample&itur, « colligit.

Qum, eó fuavius'eidem eblanditur ; non

imo

61,

Amara fugimus, quia palato minus

enim Job uberiàs Deum laudavit, nec une

cxeq

atrident; poma myrrhz praferimus, quia

quam profufior fuit ejus encomiaftes, quàm

lus

dulcedine guttur titillant ; fed que à no-

cüm ab eo eft Sathanz traditas, Haciuera-

quat

bis negligitur myrrha, hzcà fponfo avid&

tio , curSponfa cum à f;onfo in cellaria de-

bic

colligitur, hac illi placet , qua nobis. di-

duceretur eum norginet Regem: Introduxit

fplicet: quàm dulcis fuit fponfo hec myr.

üp

PEF'oy in cellaria fua,& cum duriufculis eam

Voli

zha amarities! qu& primogenita ab ipíg

ïgfcepit , nonin cellaria; fed inter 2erumnas

lllpe

pere

alna

!

h

Amorhominis in Dcumfjugi'ter exc'ifandus, &c, wr

perduxit, & dumeta, non ampliis Regem,

voluntatis inomne perfeverare zvum ,r &

i

'

fedà fe dile&tum vocet fponfum : 'fafcteulue

non per unüm tantüm , vel alterum diem,

myrrbe diletlus meus mibi : nimirum .plus

. meníem, vel annum: unde.David, quia veré

1

dilexir myrrhz amaritiem , quàm vini dul

'Deum amavit ait;Zgclinavi cor peum ad fa« Pfalm, 1135

n

d

«edinem; plus concupivit faturari myrrhá,

ctendas 3uTlificationes tuas in ateruum ,

quàm inebriari vino : verüm id proprium

quidem quamvis »plura occurrerent etiam

[*

fuit unius fponfze, impenfius amare fpon-

vitz pericula; qui enim veré Deum amant;

T

a

fTum cum fa(ciculo myrrhz, quàm vino onu-

funt veluti fulgura illa, de . quibus Job :

flum. Perpauci funt, qui eque caelüm infpie

t

Nunquid mittes. fulgura, & ibunt , & re« '?*ï?-ä& E

€iant five ferenum folari radio :rideat, five

vertentia dicent tibi: ad/umus? fulgur, &

mubibus fcdum pluviis lugeat, — Abráham

P.

fulmen perinde ac nomine, etiam .natura

ideo commendatur,quia zqué Deum dilexit,

affinitatem .contrahunt, funt enim ígnes

£üm filij ortum nunuatet j ac cüm filij m«

fubtilifhmi., fuapte natura.in fublime ni-

]

peraret facrificium,

tentes, 'Verüm quía Deus ea deorfumtru-

'dit;propriz tunc.zequé fulmina!, ac.fuleura

&, V.

oblita nature, :mira :celeritate .deoríum

ja

Jl amanti magis volupe , quàm

tuuüt , omnem perruptura obicem,fivetur-

tis fit, five.propugnaculum, rupes, auckfer-

&2 prompt? ,"celeriter, ac detojanimo

:xum;f(i eorumdem obfiftant motui.

ronóque corde exequi . qua uoUit A«

An non fulgura dixerimus eos,qui Deum

65«

|

emato placere,ac arridere,

«enixim amantes propriam frangunt volun-

i Ui veré amat, non quz fibi atrident,

tatem, ut integre pareant divinze? hi fua-

£1,

pté natura nonnifi ad fublimia adfpirarent,

fed quz amato placent, eadem pro-

Q

nonnifi in altum niterentur, fi proprios fe-

"* fequitur; quia non propriá vult vo-

Juntate , fed illàamati ; :cujus voluntas pre-

querentur impetus: fed diving obtempe-

£aturi voluntati ad ima fe fe etíam gauden-

ä

pria eít: qui amat , xvoluntatem exequitur

tes demittüunt , .& proprie obliti indolis

3

amati ; & quidem intentione puriffima ,

munia queque -obeunt, licét obfcura, & .

€ó quia voluntas fit Dei, qui amatur, quem

$

viliaj difficultates, quz iisdem obviant fu-

s

propterea , fi veré amamus , non lucri caue

sà cum diligimus, fed quia dignuseft, ut à

perant, obices perrumpunt: .neque crébra -

X

defatigantur itione.peraétis imperiis., fed

nobis fummé ametur., quo pacto Deum di-

ls

fulgurum inítar revertuntur., fuóque 'hila-

lexit Jobus, non quia divitiis ipfum cumu-

res íe Domino fiftunt, dicentes t «ecce ad-

'

laverit,non ulliusformidine poenz,fed quia

dfumtus , executi fuimus, .quze precepifti, &

oculo fimpliciea voluit, qua Deo placuére.

parati fumus ad omnia , prout tibi magis

Amanter etiam voluntatem exequitur ama-

libuerit, cüm noftra.voluntas alia non fit,

ti, & ex eo pracise quód eidem placeat,quod

quàm tua; fieque gladii diftricli, neque

amans agit , & exeo tantüm quód ei placeat,

fecures imminentes , neque lu&tus intu-

quia ut re&té monet S, Chryfoítomus, vere

; 44

neícit quid fit/Deo placere; fi aliam quarat

TBeíÍcentes , neque procella cumultuantes

?

nos terrent, parati non tantüm [uccumbere

mercedem.

Rurfus qui veré amat omnem difrum-

laboribus, verüm & occunibere, fi tua fit

$4.

haec voluntas.

it moram, ut euro ocyüs voluntatem exe-

Scimus fulgura é nube multiplici ha-

66

quatur illius, quem amat ; fiquidem amor

tarda molimina nefcit, & tardé velle " no-

lituum acceffione densá, G utrinque clau-

a

lentis potiüs eftjquàm amantis; cujus obfe-

Ía profilire, non veróeximo vallium , aut

'ex fundo pelagi furfum niti: perinde du.

.

quia eb funt magis grata , quia paratiora:

qui amanter ac libenteraliquid agit. prom»

€tilis amantis voluntas ad omnem obedien-

tiam, & ad omne parata obfequium à folo

pi» & expedité illud exequitur : benevole

voluntati tantum adimitur grati2 , quan-

prodit amore , qui nubium intlar füblimis

Z

';!fdlm; 1e7.

tum adjicitur more, hinc Píaltes ; para-

avolat corporis fenfibus utrinque claufis,

Felices, qui divinze adeó arclé noverunt

jo

tum cór meum , paratum cor meum , imo

propriam agglutinare voluntatem, utnon-

"

non folüm expedité, &absque ulla cun&ta-

"]

tione, verüm & fingulari perfufus latitià

nifi Deo placere ftudeant, eniximque to,

gant, ut divinam poffint jugiter volünta-

agit amans, ut qu& amanti placent , exe.

tem exequi; eft fiquidem quadam ha« cce-

j

quatur; hilarem enim datorem diligit Deus,

imo non folàm cum gaudio , fed integré

leftis beatitatis praeguftatio ; cüm beati . in

ccelefti patria. uberiüs de executione divi-

exequitur, quodamanti fcit placiturum; &

hunc in finem fibi praeftituit executionem,

nz voluntatis letentur , quàm de propria

L

gloria, fíntque propterea fuo finguli proe.

quam non protrahit , fed omnem removet

obicem, exclodit impedimentum , utaman-

mio pleniffimé contenti; nec ulli difpli«

s

ti placeat, ac perfeveret in executione ejus

€eat , fi altet illuftriori fplendeat fulgore t

e

intuentes fiquidem divinam Majeftatem, Det

K

voluntatis, nec quidquam eidem magis vo-

j

voluntatem propriam fibi conftitnunt, cui

lupe poteft obtingere, quàm ftatim placere

