cultura , flos germinat verigaudij ; pulchré

luptatem $ aftum , non quietems smarorem,

Biouil. 5, i. S. Chtyfoftomus epiff. ad Hebreos nobis fuc-

non oblehamentum «apit sniferaudus :' nec

p

£^P. 3s

4

cinit ; Szate fuccinéli lumbos vestros , &f fub-

huic vetitati firmandz alij funt teftes accer«

jemnxit in veritate.

Quare in veritate ?. ef

Íendi , quàm qui ijsdem deleclantur extra

enim cupsditas illufo , $ mendacium : pro-

virtatum culturam voluptatibus , & gau-

pierea dicit Propheta 5 lumbi mei impleti

é

dijs : poffunt enim ad confcientiz propriae

funt illufionibua $ mon efl ea res voluptas ,fed

.tribunal vocari , quotquot libidiffis labo-

b

ammbra voluptatis, — Succintls inquit lumbos

rant Ícabie , ut ipfimet fateantur , quales ine

vefiros flate in veritate, boc efl in vera.»

tus dolores patiantur , & crucíatus expe-

h

yoluptate , sodesiia , & boneflate.

riantur ; «üm obleclationem

fs

putatent au-

Quavis alia voluptas , qua infra vir-

cupari,

m

$3

n

tutis coltutam efflorefcit , fotilis eft , &

Excutienda eft omnis terräna vo!uptas;,

ff*

inanis , Íeu fpumea , que licét fpeciem

quie extra virtutum culturam efflorefcere

Q

lg

videatur l&titig prefeferre ; non tamen

nititur , non enim florem ullum verz lia

folida eft , fed fpumea hac voluptas, quze

titiz fovet , fed fpinas torquentis maeroris,

lu

N

& virtutis non dimanat cultura ; extra quam

Noftlra fit lztitia, umbratilem , ac fucas

"nullum germen folidz voluptatis poteft cf.

tam mundi viciffelzcitiam , ejsque fcopu-

0

. HJMI,I. 4 bil

fcentiz

Wlorefcere ; fcd (i qua videtur ïü'cvolflptaä,

los; &tupg; igceg-g(tugqnjg cgncupi

Mf

!*Q-

hi

Perfonata eft rhundi iætitizi, cui fi Jatyvam dctrahislacrymas. £or :

procellas declináffe, ^ Fugitiva eft omnis

à Dei excluderetur facrifidi]s, ait: Mella

mundana letitia , qui fapit, fatagit eam fu.

oblationem abuuit , woluptatis enim boc quo«

gere, cum & ipfa fugiat 5 neque quid aliud

4ue fymbolum.efl ? dulecis fiquidem widetur

xemanet de fugitivo gaudio, .quàm moeror,

effe adjuncia unicuique péccato voluptas, fed

Stomil. 4,

& luctus, ut fcité obíervat Cafarius Are-

&xf(um,&il: ,.u'mrio'r;em þrtitur.

MT

latenfis in pafcha inquiens : Remaneet quod

tholg

dlamnat s preterit, quod deletlat , dniquitas

$. VI.

permanet , voluptas fugitia pertranfit, unde

-,

nullam que ex mundana voluptate oriune

Deceptoria funt .mu,zzdi,gaudiagö

tur gaudiapoffunt quietem fpondere; fugi«-

fAllacias eftam exhibent, qud allicinnt,

tivz funt voluptates, volatiles latitie qui-

-Gbawum obtegunt , quó sncautos ca,

efcere nefciunt ,. .cum jugi fluxu deficiant :

piant, ac interimant,

proinde soluptas, .& quies minimé inter fe

&oharent ; nequeflare poteft, & quiefcere;

^T Rotoparentis Adami lapfum , & cala*

57*

qui mundi gaudio afficitur: flamma'eft lz.

[ miatem.eleganu penicillo ad vivum

titia.quam mundi excitat -voluptas ; 1ed fi-

«expreffit Chriftas Luc. 10, inhomine

cut flamnma, continuo movetur ; & furfum

Àlloviatore , .qui .defcendens ab ferufaiem

avolat, ita & mundanalztitia in hoc flam-

in Jericho in violentas incidit . graffatorum

3nam zemulatut , .quia vix «excitata.avolat.;

manus , àquibus .vulneribus -faucius bonis

a« perit; differt tamen quia flamma furfüm

omnibus expoliatus femivivus media fuit in

li, m

avolat, cum fplendefcit; mundi veró lati-

.via relictus : Homo quidem .

[

/e

1

kin

xia deorfum latantes trudit, cum .excita-

aendebat Ab r

$

Jerufalem $n Jericbo, & sncidit in latrones,

tur; illa coelum petit , hzc ceenum , & ge-

Ui etiam defpoliauerunt.eum , & plag im.

hennam; nec quid aliud poft fe relinquit ;

pofitis abierumt femivivo velitlo,

; ;:- Homi*

quàm conícientiam .exulceratam ;5 «exiguam

mnem huncbonis expoliatum , ac vulneri-

exhibuit mellis ftillam, & plenum abfcynthij

bus faucium .emblema .effe , quo lapfus

S9olium in animum refudit.: «mentita funt

Adami.exprimitur , ac :vividé delineatur ;

ila gaudia, que .abfcynthij amaritudine

«ommunise(t Patrum fententia , praefertim

€or replent , & veris .delicijs mentem fpo-

Auguftini apud D, Thomam in Catena übi

lianc ; dum fummi boni oblivionem ándu-

ait : Homo iffz ipfe Adam intelligitur n bu.

&unt , & à Sapientia mentem .abducunt.

32490 genere.

:Sed.non .videtur embiema

$6.

Genetaum.mundi gaudium amatorium

exeinplari , ac. .&nigmati aptari : fiquidem

propinat poculum , .ut.decipiat , & in fui

Adamus delicijs diffluebat in loco,.ubi vo-

amorem homines terrenis inhiantes volu-

luptas innocuam fuam pofuerat fedem;quia

ptatibus atque delicijs pertráhat, — .Con-

«caruit ferpentino .veneno, adeó ut.cxcitatus

h

flat referente Philone , m moris.olim fuitle ,

hotlis tartareus, :& .invidiá tortus .ab in-

ut pocula quadam flruerentur , ac pararen-

noxia .ea voluptate .dejeclurus Adamum,

tur,quz bibituris :amorem .conciliarent,

.ejus uxoreri Evam adiverit , quam .ad ex-

Hocidem przílat profana :voluptas .gau«

ambiendas.noxiz , acvenenate plantae cu-

It 1.

dium fpondet, ut.os irretiat : .averíemur

;pedias de(iderio inflammavit : .& quia fce-

371

amatorium hoc poculum fi decipi nolumus,

m

mina flexilis eft., " ;proniórque .ad .illicita,

quia ut-ícir& Philo libro .de Gigantibus :

;pomum vetitum momordit., .guflavítques

ANocent ejua anunera ,. .qua anóx ablata pro-

&fapore delinita .ad virum .cucurrit, cui

fwnt s proinde 0 anima fí..quod woluptatit

verborum lenociniis tandem fuafit.efam po.

amatorium te invitat poculum , declina ab

mi ; Ti de fruttu /P"lius , 65 comedit , de. Genéf, 9u

&0, & averfs. .oculis $m :mativaps virtutis

ítque uiro fuo , qui comedit ; & tunc ceci.

pulchbritudinem perge 5 illam intuére .donec

dit Adam; & ornamenta perdidit habituum

amore bujus correpta trabara . .tauquam à

-omnium fupernaturalium ; .quia .divinum

wagnete , ut attralla cum adamata .cobae

fuit praeeeptum transgreffus , vulneratus ce«

:

FE45 : fugier.dum perniciffimo paflu eft ama-

€idit, eó.quia pars inferior facto .divortio

&orium hocce voluptatis poculum , .ad bi.

füuperiori rebellavit , & fciffo foedere coepe.

bendum quidem invitat, fed «ut )bibentes

tunt affe&tus-omnes depravati , & contra

mortem ebibant ; .dulcefcit .quidem hau-

;nobiliorem :hominis Anfurgere :portionem,

ftus, fed dulcedo venenum tegit; videtur

'Sed non mucronibus fuit Adamus impetis

fenfui hac lztitia.tota :mellea , & tamen

:£US , äfedfp.omi,dulcedine.ille&qs » & appeti-

menti tota eít fellea,

Idque «caufze , .cur

«tüs irritamentis ineícatus,

mel à Dei facrificijs olim árceretur , .quía

*Quom'o'do;-igitur "homo ille ,

q ui ab

$9,

cüm fymbolum fit humanz voluptatis, &

Jerufalem defcenderat in Jericho,

]

& altiisà

latitiz;nec umbram profani gaudij tuis vo-

.graffatoribus vulneratus emblema .e(t Ada-.

luit Deus altaribus accerfiri , 5iiem excitat

4ni? .cüm hic .nec manus violentas Latro«

mellea dulcedo, & profana latitia mala

num fenferit, nec ferri aciem expertus,fed

omnia fecum advehit y perinde ac excitata

potiüs pomi dulcedine ille&us, mulieris (ua,

Homil, 2«

bilis «gritudines omnes dicitur in humano

fionibus inefcatus , voluptatis itritamento:

Corpore fovere, ac fuccendere , fcité Cyril-

- po[cbalie

induétus fuit ad efum pomi? nonenim vuls

&era Evangelici -viatorisemblema effe- vi«.

h:s"xmexa.ndri-ngs* caufam adferens, «ürmel

)

Rrr3

dentuz

$o2

— Diffetatio XXIL .

f

acntur Adami deliciantis in paradif(o, cüm

di

& infecerat, — Mundi gauäïä hamis paría.

hic faporatum deguflaverit. cibum , & ille

dixerim, quibus pices capiuntur, ut pe-

Ü

ex infliclis fibi vulneribus copiofum . effu-

reant ; pifcatrix eft voluptas, quae hamos

derit anguinem ? nihilominus quamvis pro-

audiorum variis tegit illicis , quibus in,

g

totypo videatur tranfumptum — difcordare,

hiantes mundi letitiz alliciuntur, fimálque

Üi

neque exemplum figure adaptati: nulla

capiuntur, utpereant, — Caveadum igitur

e

tamen major tefte Auguftino habetur fimi-

eft ab hifce gaudiorum hamis, íi perire

fe

litudo ; Morbis fiquidem plagísque fe Ada-

nolumtüs 1 . fcité S. Nilusin Parenifi : Vite

fi

mus addíxit, dum fuperfluis inhiavit vo-

bujw fluxa , ne te obleclent , bami. enim.s

luptatibus, & gaudijs ; cibus prohibitus a*

qu

[unt , animam perinde ac pifces irretientes,

,^

tl

cutus fuit glaudius, quo fe ipfum vulnera-

Quàm deceptoria, & fallacia íunt

qi

vit, in fe ipfum faviit ; fibique tunc manus

mundi gaudia eícam exhibent, quàá alli-

ts

injecit , càm non ferri violentià, fed ar-

ciant ;-G hamum obtegunt , quo incautog

-

fÓ

denti defiderio pomumori admovit,gu(ta-

capiant, ac enecent; has eícas gaudiorum, .

(it

vit: homo ericontinus graffatorum |iaju-

qui quarit, nonnifi lachrymasin rifu, &

r

rias fuit in itinere paffus, & Adam volu-

necem in gaudio reperit,

Duo Pharaonis.

| puadbus eít. occiíus ;; nimirum iíte. animá

pJ

fervi fomnia nocle intempefta claufis vide-.

vulneratus , & ille corpore fauciatus: gula

runt oculis, qua futurorum füére przíae.

[

voluptates, defiderium excelfioris dignita-

già: vidit unus vitem unicam , quae veilita.

tis , & fperata uberiora gaudia, gladij fue-.

pampinis, G racemis fceta, autumni fpu-.

.£unt, quibus fauciatus Adam cecidit vul-

mantem vindemiam exhibebat, & adítantes.

neratus , . & (e ipfum à ftatu dejecit felicis

alliciebat ad. uvas decerpendas , .quibus ail

Ü

tatis,

Noxia igitur eft voluptas tempo-

latius, nilve pulchrius; dixit i(le: 4e«

Genes 43 9s

ralis fucati gaudij futilis. mater ; & quia

bam coram tne vitem, in qua eraut ires

ü

poít protoparentis lapfum infirmiores ob

propagmes, erefcere paulatim $n gemuias,G

fuícepta vulnera, qux voluptas Ada inflixit,

L

post flores uuas maturefcere.

Quamvis fit

funt ejus pofleri , acriüs in ipfos [avit fu-

vius natura fragilis, ac caduca, & nonmifs

grz

Y

gax mundi gaudium ; vinum enim in hoc

fulta in fublime clevetur , erigatürque pro-

imitatur, quod in eos maximé vires exerit

pterea claviculis quafi manibus, & erratico

fa

fuas , quibus debileeft caput; utícité notat

progreílu ferpere videatur circum fulcrum,

ib. 4 erudit

Umbertus inquiens : Sicwt vinum purum

b

quo fulcitur ; ineunte tamen vere nil gra«

'3'1'.3 P

babentes capita debilias fic gaudium tem-

tius florentisvitisodore: & (i de ejusflore

d

porale cordibus. infirmis . mocer ; imó tunc

lz

fuccus exprimatur voluptati infervit ,'ac

acriüs laedit, & fit nocentius, cum avidiüs

faluti, . Mox in atboris usque fummum ca.

qu&ritur, magisque cupidé hauritur,

W

cumen erecta ulmi, cui libentiüs nupfit, ra,

$9-

Si fapis faniorem ebibe mentem;devi-

mos, quodam amplexu fovet, & veluti bra-

fi

ta hac gaudia , quibtis vita diripitur , aut

chijs illigat, lacertísque circumdat, pam.

Lu]

animz; qut corporis, & plerumque utriüs-

pinis veftit;. & fertis coronat uvarum: hac

hr

ue.

Scimus immodico rifu plures ani-

tamen vitis à primo. Pharaonis: famulo im.

&

mam exhaláffe ; imó & fortaffis plures ex

H

fomno viía non pluribus effundebatur pal.

gaudio, &riíu, quàm ex fletu, & lachry.

mitibus , ac farmentis.quàm tribus, in quias

dil

. mis: Philemonem Syracufanum ex immo-

bus licét fertilibus exi

gua tamen racFma-

n

£sb.Y .de

. dicorifü mortaliratemexuiffe refert E(ichius;

rum micabat copia.

lat

fUs-

Philiftius.Prufanenfis ex nimio etiam riíu

Alter fomniator fetvus tria vidit in« 6f.

Vàt

ris d)arrt;[,x

perijt;- & plures alij ridentes non ridiculam,

gentis proceritatis caniflra, in quorum cul«

fllm

Íed lugendam oppetiére mortem: qüis no.

mine delicatiora aderant fercula, cibíque

t

xium non dicat rifum, cüm ridentes ene-

omnes Regij: Er ego vidi fomnium ,. quid.

pu

cet, mortémque etiam corpori inferat? Ca-

tria canifira farina. baberem fuper. caput

ligala ;ut refert Suetonius : Lauziore con-

y

meum O in uno canifiro, quod erat excel

fub

vivio affelus fubiit àn cacbinnos, | Con[uli-

fius , portare.sne. omues cibos,

Cümque

&

bus qui juxta cubabant ,. quidnam videret

Rex utrumque audiviffet fomnium , Jofee

L:

qurentiöm » quid inquit,nifi uno meo nutu.

phum accerfivit, ut incorruptum veritatig

fpl

jugulare ,. unumquemque — veffrum | (latim

interpretem , duo congruam utrique fom«

poffe. . Scilicet Caligulz rifus aliorum gau-

nio interpretationem daret ; Joíeph veró -

pu

pr

debat morte , & nonnifi (trages & funera

conje&tor arcani, nec vera reticuit, nec ine

Qüt

meditabatur, quiarifus, & gaudium;,quod

faufta mellivit3 fed huicmortem pradixit;

H

mundi voluptas parit, nonnifi mortem, &

illi veró feliciratem, 44p/eret Pbarao capue.

luctum infert; nimirum lethi , aclati pro-

pa

tuum , G fufbendet te in. cruce , fed cur cis

xima eít nominis cognatio , fi ambo voca-

bos deferenti regios mortem accivere farinze

llll

bulaaures pul(ent , non.oculos feriant :: &

fiy

caniftra; & alteri aufpicatam leetitiam pro«

major etiam rei cohzrentia, quod enim la.

tenderit vitis? .cur delicatiora Regis fercua.

h

tur

tum in mundo putatur , id lethumeít, quia

la, ac faporatiotes cibi infaufta mortis prz«

mortem invehit ;

fpeciofum .quidem eít

h

fagia fuére, .fi rubentes uva, ac é pampi«

di;

lzti nomen, fed plures ad lethum traxit ,

nis erecta vitis pendula felicitatis extiterune

«l

indicia ? Dignum obíervatu eft. utriusqua

quos mundani gaudij amgx priüs affecerat,

tl

gi[g:i.-.

h

Perfogata eft mundi latitia;cui fi larvam detrahis lacrymas. £03-

difcrimens fiquidem famulorum! alter eas

brámque permifcet,ac mirabilem illam con--

duntaxat uvas decerpfit, quas vitis unica,

ciliat varietatem , qu& plurimum ingerit

& quidem inops palmitum miniftrabat :

latitie, & gaudium excitat in intuentibusz

glter verà ple

ercula, exuberantes cupe-

fed credas, iridem in homüne ridentis oris

ilias , cibös*güexR*egios, feu tota artis culi-

gaudium exhibere : formam enim iridis,quía

&ariz induftria , acexotico conditosfapore

in arcum fle&litur oris refert cutvitas, pure

fccum tulit; prudenter propterea Jofephus

pureum colorem labra exhibent , ut & to.

mortem intulit ex artificiofis condituris 5

tam iridem ridentis vultus fpecies: fed

quia non poterat diu vitam protrahere, qui

quamvis fi iridem fpe&tes, hac tibi ridere

£o.

tot ferculis exundare didicerat, quia dapes

videatur, ac arridere, rifus tamen eft pi-

&us, & fi&us; inextima tanrüm efflore-

quó delicatiores; & voluptates, quó letio«

tes, eó citiis ad lethum perducunt, quianil

Ícens fuperficie; plorat enim re ipía irig

1n mundo letum, quod lztanti noxium non

€um liquefzat in imbreas guttulas , dicatür-

fit.

Cupediz, & exotica fercula in fíoma-

que propterea iris: — Rif plerantie olympis

chum cum gaudio immiffa, bella movent,

quó mundi gaudij nobis figuram exhiberetz

pugnántque, & eos expugnant , quilatans

licét humana gaudia lachrymarum imbrem

&cs comederant , ut enim cecinit ille

non oflendant, tegunt tamen; exhibent ia

mundi voluptatibus, delicijs , ac illecebrig

- &rigidapugnabant calidis , bumentia.a

rifum, quo mundi voluptatibus indulgen-

fíceis

tes ridere videntur; fed in fuperficie tan-

&üm eftzifus ifte fitus; qui enim rident ex«

tibi enim ciborum fibi adverfantium confu.

teriüs, intus Jachrymus madenr. . Tdque cau«

t t $

Éa reperitur varietas , ibi mors non mul.

Íz,cur Plutarchus contra fententiam Epicuri

tum diftat; perinde acin bello cum pugnant

mundi gaudia rjfus ejlaentes dixerit , quia

inter fefe exercitus hofliles, cadunt ex u-

tifüs funt , fi extimam vultus cutem fpeéles,

£raque parte expugnati, &enecti; pugnant

ejulantes veró, fiid, quod intus latet; hine

dnftomacho, qui (ibi adverfantur cibi in-

&ecinit ille

gurgitati, fe fe ledunt ; corrumpüntque,

Écd imuleun ex

pugnant, qui lxtanter ci»

Heu vifus nosier ;*'Iu&u miffmui dm-

?70,

D

jbos "VOraverat,

d2,

Celerrimz igitur mortis enigma eft

Dirdque. b dulej melle venenauo

Jatent.

latitia, quá fenfuum voluptatibus indule

gentes gaudent ciborum muitiplicitate, ac

N

&ondimentorum varietate: idque caufz,cur

-Tdque expertus fuit Tonatas, qui cum

$$5

fub rundi initijs in plura protraherent ho-

hoftium terga mucrone feriret, faltimque

mines viram fzcula, cüm nunc vix unius

peramuenum excurreret flavo tellis recentis

snedietarem fuperent; fuére primi homines

epuloille&usmel comedit.& quidem mellea

& corpore vegetiores, & viribusrobu(tio-

captus dulcedine, quà deleclabatur, &la-

zes, quia ruíticanis caftaneis, rudibusglan-

tabatur; fed mortem fibxaccivit , £xzeudie

dibus vefcerentur: nunc veró quia feniuum

fummiratem virge , quam babebat 3v ma-

inhiant homines voluptatibus, gaudium,&

vu, 6 iutinxir in favtin mellis, &9 convere

datitiam aucupantes in ferculis, eorámque

tit manum fuam ad os [uum,

Qoid ni

variis condimentis mortem celerius accet-

J

mellea illectus dulzedine gaudens eam gu.

fuüt,& quod l2tum putant;jlethum feu mor«

flavit, ícd in melleo favo mucrotem invee

tem effe experiuntur; quia fenfuum volu-

nit., quóipfe fauciaretur : cüm eaim latus

ptates perfonate funt; quó fecuriüs deci*

melleam dulcedinem ori admovit , manusg

piant fub rifus- larva lachrymas fondunt,

in fc injecit , & in fe. f[xviit; audivit eniua

fub fpecie hilaritatis lu&tus propinant. Nec

flatim vocem illam, qua pediffequas hu

&bs reridentem mundi faciem iridi patia-

-

mani gaudij lachrymas elicit: sorte sio-

verim, nil enim hoc arcu latius,cüm vario

vieris Tonata , plus debuit Jonatas à dulos

fplendet depiétus colore,ceruleo;viridi;pur-

favo timere, quàm ab adveríariorum inte-

pureo, luteo, igaeo; admirabili naturz arte

gro exercitus hunc enim vicit , -G qui inter

permiftis , ac confufione quadam di(tiuclis,

gladios victor. fleterat $ mellea delinitug

cüm Sol in nubem cavaim humidam , ac ro.

eulcedine victus cecidit : glorios& fuerat

ícidam, quaque in guttas liquati jam . coe:

Jonatas Philifthinorum caflra infecutus, nec

perat , fuos immittit radios , qui ex nube

loci munitiffimam arduitatem horruit; ne«

in parte foli oppofita reflectuntur : radius

que eum armatorum phalanges terruére ,

fiquidem folis rofcide immiffus aubi, te-

juvenilis enim ardorardua quaque tentavitg

pulíà acie in fole'tefrängitur, & retro api-

inóxque pelus per terram troxit ferpentie

L

tur; G quiafolaresradijfiguram efficiunt

more circumvolutus , manibus , pedibise

€

fphzricam, ideó arcuata nobis apparet iri«

que reptans, ut in hoílium copias irruat ?.

disimago; & quidem difcolor; eó quia ex

Adcendit Tonatas manibus ,. O pedibue. we- 1 Reg, e.Y4

;

nubis roridz partibus, aliz craffiores fint,

prans S quamvis tot inter ho(les illzefus di-

aliz cenuiores ; cumidioresaliz,, & aliz (üb.-

Ícurreret,palmásque demetere: inter hoftium,

gnitliores , haceuim inequalitas lucem; ünt«

falees s. cupreíius tamen in dulci favo, in rael«

s2

$04

Difertatio XXIl,.

lea voluptate , in mundi gaudio invenit fibi

füs origine abundé nós äOcet, dolpräm t;ifui

ferales, morte morieris: accerfit mortem

admixtum efle, & dolori rifum ? fiquidem.

lxtitia, quà favum mellis guítavit? cüm

ex fplene, quem amarum fel inficit, rifus

. bellici labores ; viclrices palmas ei obtule.

prodire dicitur ; eft autern f,

n fitus in fini«

zint, 'Nutrire rifum videntur,& gaudium

flra animalis.parte fuccos.craffes , && me-

fovere gule illecebrz , fed venenum propi-

lancolichosin hepate genitos ad fe attrae

mant, quó mortemaccerfunt ; nil «orpori

hens ; ^hinc rifus vel in ipfa fui origine.ama-

magis adveríatur, quàm quod corpus .ad

titiem fapit, & mororem,.qui .foecundus

lautitiem , ac latitiam nutrit ; quia nimijs

propterea mundani risüs eft genitor,

Eít

delicijs, illecebrísque, mortalius, utita di-

igitur mundi rifus felle infectus, quem na-

cam,corpus efficitur : fatis erat.ciborum in-

tura foras prodire voluit ab eo fonte, qui

digentiam mortis memoriam nobis refrica-

felleus eft, & amarus, utcontractam ama«

te; fed nos, ut celeriüàs mortem accerfíamus

Titiem in.fuo fonte :ri(us eandem .diffondat

àn ridentes,

fuperfluoram.ciborum ingeílione :ftoma.

0nl, ?o

chum oneramus : Ícité S, Chryfoftomus ;

- 'Quéd fi pellucidi rivuli , & perennes

(fn

HomilA4 ad

gorelum

Vidifi quanta vorago ? menfa extempora-

fluvij à dulcibus exilientes fontibus fuos dul,

;

epud

ueA, ut G accedendi factlitas , U nutrimen-

es etiam advehunt latices, & dum vehun-

« lejkm.

&i fuavitas , & latendi [pes in. juramento.

tür,ad aquas .decurrunt amaras, quia ad mae

eum pre&varicationem 4p[os alliceret.

O

re fluunt, .in.cujus finu fepeliuntur peracto

2

quàm profunda eft hzc vorago! Jatitia fci-

fuo curfu per varios montium , vallium ;

L

licet , que ex menfz delicijs, lautísque.cu.

planitierum , .camporum, pratorümque tra-

pi

pedijs hauritur uberior ; Jonatas melleis de-

us : 'rifüs-tamen duplici amaritie infeétus

linitus letitijs mortem accerfivit , *quam

£j

quam à fua:contrahitorigine , & haurit fine,

t

pugnantes inter hoflium | turmasà fe. lon-

Aberioris eít caufa moeroris.

Qnéd veró

(

giüs abegerat, Seducitur.qui fe duci ab.hac

perinde ac.flumina in amaritiem mundi gau.

gaudij larva finit; «càm fub gaudij fuco

dium:definat, indicat «Richardus de , exter.

luctum non videat , eft enim mundi rifus

'Gap, Y»

[

minatione mali inquiens ; Aifus dolore si-

lachrymis refertus ; rifus quem mundus ex«

feebitur , $ extrema gaudij lu&hus occupat,

l

dp Pfal, 125, hibet , nonnift lachrymas parturit, quapro«

€à quàd «omnis dulcis aqua n mare de[cene

pter Auguftinus nos:monet,ut non finamus

dat, && dulcedinem .amittats aran[it énim

f

fiQ

nos feduci à fucatis mundi gaudijs, 'is.enim

mundus , & concupi[centia .ejus ; ementita

dicitur feduci, qui fe duci ab ijsdem finit,ait

igitur eft risás.dulcedo , cüm ex amatitudi-

tu

el

Auguflinus: ANolite fedues gaudiso verum.s

ne fplenis fuam trahens originem inamaroe

bumanarum -flenda 4n rebus bumani adver.

rem definat : omnis enim carnalis voluptas

W

f

£ite, . Quod humanagaudia concipiunt, hoc

per fictum rifum.ad veras fertur lachrymas,

idem parturiunt , & quia foeta funt lachry.

Quis.neget , rifum doloremifceri ? & gau«

€

mis, nonnii lachrymas pariunt , ut :cecinit

-dium.moerore corrumpi ?

Al

Prudentius:

d rifus Abrahami abundé nos edocet:

€6.

«

'Obviavit.Abrabamo jam feni-Angelus,vica:

i

rias Deivices gerens, eique largiüs fobo-

Gaudiä eah:ipiunt lacbrymae,dant gu;

. dia fletum,

Jem fpopondit: Ceidit Abrabam $n faciem

"GB"Q;]; 1 7?&

fii

et

fuam , & rifit , dicens in corde fuos putsne

$, VII.

«eutenario na[cetur .filius ? &5 Sara nonage-

p

u"waria pariet? fequentiveró capite legimus

Mundani gaudij indoles eff - fub

tresAngelos éfummo cclo in terram miífos

di

larva fucats rifüs lacrymas ab[condere ,

veniffe ad Abrabamum , & cum ipío come«

$,

diffe tanti hofpitis factos convivas ; cüme

4c melleo im. poculo venenum proe

üi

inare , mortémque aceer-

que appofita menfze fercula guftáffent , in»

ls

terrogárunt Abrahamum , ubínam effet ejus

ls

]:"'I'CJ.

uxor Sara? quibus refpondit. illez Ecce in

ti

64.

'X' mundani þgaudij turgído utero alius

tabernaculo eft, — .Et tunc unus fubjunxit ?

f

non potelt foetus expeclari, quàm fle-

Revertens veniam ad te tempore iflo, & ha«

tür

E

bebit filium Sara uxor tua, quo audito Sara

"—* tus, überiores profundens lachrymas,

t

amariores edens fingultus, quibus gravida«

rifit post oflium tabernaculi Genef, 18.: fed

a

ridentem Saram reprehenfione Angelus fta-

tür mundáni gaudij uterus: unde non fo-

f

Iüm fucatà mundi lztitia lachrymas tegit,

tim caftigavit; Abrahamum veró ex fimili

hi

fed eas etiam detegit, cümin lachrymas de.

'haitantia , ut cenfet Chryfoftomus ridene

1

di

finit, lachrymas parturit; eftenim munda«

tem negligit.

tifo

'Tametft i

na letitia matet , G nutrix fletüs, & lu«

nculpatus fuiffet utriusque

67,

' !P;FO «-

fin

€tüs; & (ub rifüs larva amaras effundit la-

conjugis rifus , Sara tamen reprehenditur ,

& imnendazi rifufeveré mulé&tatur, cüm Abras

U

chrymas: fi enim mundano rifui larvam de-

tley

trahas, nonnift fletus vides, & lachrymas

L2

*

hamus ejusdem rifüs reus impuné fuerit di«

du

hzc eft humanz voluptatis indoles fub rifu

miffus; cur igitur fi ex eadem caufa pro«

lachrymas abícondere , fub melle venenum

diens utriüsque conjugis rifus inculpatug

Qu

f ]

punitur in Sara, & Abrahamusimpuné di«.

propinate, Quinimó natura ipfa exipía rj-i

mittis

gnoj

!

/

Perfonataeft mundi latitia, cui fi larvam detrahis lacrymas. 46j

dimittitur ? Non cenfeas rifum Abtahami

raneus zrifus zternum fletum parit ; dolg-

(vo vacuuüm/ marotre , tifus enim dolore

rémque parturientem fletummunquam .mo-

Tituruq.

mifcebitur , & extrema gaudijluctus occu-

at: non reprehenditur tunc ab Angelo A-

6 .

b

Verus non eftrifus a-ille;'quïïfletufs n8n.

rahami tifus , quia uberiori erat amarore

«quam morituri eft parens , nemo adeo (X

puniendus, quia fà rifit Abrahamus de pro-

fui ofor, & hoftis, uthuic fe velit gandio

tniffione líaaci filij, & gavilus eft de «ejus-

mancipare , quo zeterni fletus , ::ternique

dem nativitate ; acerbiuis tamen debuit con.

«ruciatus futurus fitfamulus: -itenim ztet-

triftari in lu&uofa filij immolatione; & de

'ni doloris;mancipium , .qui fe fico:mundi

€ujus nativitate laetitiam :conceperat,, ti-

:gaudio dubjicit. "Nemo adeó defipiat, ut

fümque ediderat profufiorem, de ejusim-

:Satanici hoftis artibusdecipi fe.finat; :nemo

tolatione :débuit acriüs torqueri, & :ama-

ffidat mundi voluptati, qua wultufereno ri«

riüs contriflari, quia exrrema gaudij luctus

det,fimülque arridet,ut.alliciat, ;:Momenta-

occupat, appofité Bafilius Seleucienfishunc

d

Oraf, 7.

meam latitiam , & hanc.etiam larvatam, &

expendens Abrahami rifum, & gaudium in

'vanidam fpondet, ut eeternam :nobis furri-

promiffione Ifaaci filij preeconceptum ait :

piat, imó aternóque mnos «ruciatui .addi»

Locutus eff "DEUS, &5 bares in vicino, fpes

&at. JAbftneamus.ab hoc inani, & :noxio

sp[as res comitabantur. Eum DElS dedst;

'tifu , fi verà velimus lztitiá gaudere , ut e-

t enedit4e.s

qui antequam na[ceretur , erat 4n de[iderio,

enim:monet S, Anfelmus : Mwlti dolebzut,

JAnHbrabamus accepit , gavi[us efl. — In lucem

:qui tmodà miferà vident , && plures qui munc

$nfans (Íeu Ifaac qui rifus interpretatur )

Jlugent , latitiaexulrabunt inenarrabili.Sur.

prodiit fidei exercende materies , & fladium

Paucis in-

ripiamus nosab hoc mundi rifu, qui zetere

€$l apertum Amoris 32 Deum,

nam furripit letitiam , -& illi adhzreamus

teriedlis fubdit : Zemravit Deus Abrabam.

^fletui, qui eternum rifum gignit, werám-

QSuid enim 9. e^n. Aibleta periculum fecir,

que fpondet letitiam nunquam interituram:

quód ejus vitrtutem — ignoraret ?. Ideoue:ut

nolimus fidere : mundi ladtiz, clguæfinïhui-

M

animi propofizum difceret , ejus. fpecimen

jus vitz mari fua blanditur malacia , :ut fuis

peus expetlabat? Tentatione purgat Abra

1ios flu&tibus infepeliat5 :nobis arridet, quà

Bamum patientie fimulacrumt Maac./ irifus

1ios irtideat ; ;G .in .cautes 'Urgeat incautos;

ánterpretatur , & utriusque parentisrifus in

'quia cunc fe fentiunt venerei xílüs ludibri-

somine imprimitur líaaci , quem cum fe-

um faélos , dum inanis 'voluptatis amore

rus pater acceperit , etiam gavifuseft: (ed

ztuant:: abinvidis hifce wundis fe fubág-

etiam innoxiam Abrahami lxtitiam ,:quam

«ant, quifluctibus nolunt-abforberi. 'plg,

in Ifaaci concepit promiffione fibi facta, in

res mehtiti hujus :gaudij :equor abforbuit h

filij immolatione acrior :moeror infecit , &

quàm ubique marium tractus flu&tibus b«

«aftigavit: ridentem enim , '"G gaudentem

ruerint flaxa illa trajicientes itinera:

4Dapis

Abrahamum funefta filijimmolatione Deus

timenda eft in hujus Iatitiz zquore a

dblan.

(6,

cafligatam, & purgatam voluit, sia ex-

diens :malacia , :quàm ii cateris marinis (j

grema gaudyj lutlus occupat , fubrifit Abra-

imibus procelle fluctibus &fluantes .decn.

hamus in 1íaaci promiffione , gavifus :eftin

4nanis,

filij acceptione, fed acriüs etiam triflatus

Rabidi canis lethales morfus fuis-mun-

20.

Wfo"g

eft inejusimmolatione, utea tentatione

di gaudium zmulatur jblandi

fmnentis ; a.

purgaretut fi quid fort£ humanum, patfus

bidus.canis , cum :morde

"

3

re adnititut revo-

fit in rifuy quem inlIfaaci fponfione edi-

lutis oris riclibus, :dum:

ringit,

ósque tor-

derat.

quet , :dentésque oflentat, ride

re videturs

€8,

^. Quod fi innoxij ri

füs,& inculpati ;gau-

Íed falfo fub rifu v

eram occultat rabiem,

dij fequela eft morror ; quales lu&tus, qua.

Quis adeó defipiat

; ütfihgentis, ac rábidi

les lachrymas non eliciet noxius mundi ri-

€anis, fe nudum , -

« exarmatum

'exponat

fus? nimiram ferendus adhuc effec mundi

zabiei, finátque rifüs fpecie fe deci

p Non

rifus fi lachrymas tantüm eliceret , quibus

ridet, nec verus eít rifus canis j

n tàbiem

fi quid eidem ineft noxijeluatur, purge-

a&i , fed luctus fpargit ; cum mor

det, &

tárque; fed quod majoris eft momenti, ac

aecem adfert, «üm dentibus premi

t L

ita

tavioris Ponderis ad zaternum

etiam fert

quamvis fidum fit mundi gaudium ,ac m

E

£ne.

r

etum nunquam moriturum. Speclandus

titum ; verum tamen perinde ac

€anis in

Íferió eft fletus ifte, ne tunc fpecletur, cüm

tabiem a&tus lu&tum infert,

fi enim corpo,

riulla ampliüs affulferit fpes eum declisan-

tisnon lacerat membra,

di. Temporaneus eft ; ac perbrevis hic

:aqi.mï tamen di.

Écerpit ornamenta.

: Canis in rabiem a&l

rifus, citó finit, fed ad lu&tum ducit, qui

fe morfui exponit,

qui mundi eaudia fe.

fine catet : ícité S. Bernardus : Videte ergo,

quitur, que amarulenta funt , &

E

canina. ?

J

se blandiens prafens pro[peritas fii uobis fi

voluptas, quà mundus vel max

imé fuig

sem abjcoudat , ne latitia eemporali u-

blanditur, quamvis zidentem vid

eatur fa.

lum volius. aternum . operiat , & parsat ,

€iem referre ; tunc tamen rnor

äet,' cum

uem operit ; €x toetu 'conii:ciamus,'qu,llis

á

ridet; vulnusinfligit, cum. arrid

et5 ingree

it hujus genitricis indoles ; ex effsélu di-

dirur voluptas blandiendo. &

morder rí«

gnoicamus qualis fit naturze cauía; tempo-

déndo; ticillat alliciendo;

fed jiörihii t com',f

Véráui de Aþäüw Jotn. Il.

S.S

en^

-

$06

Difïcrtatip XXII.

fentiendo; &eó fzviüs ferit, quó blandiüs

gere, quos mundi gatndium faozifa, perinde

h

ilicit; videtur carnem mulcere, & animz

ac canino ridtu momordit : abhoc (iquidem

insendit nocere; non mulcet, fed mordet; fi

cane dilaniati alios videntur canes parere;

Is 4b

non dentibus dilaniat, lenocinijs tamen di-

eósque alere , quó diutius eorundem expe-

mü "

Écerpit; & mundirifus rabidus mordet,cüm

fiantur dentes, fi enim mentem eorum ine

videtur blandé allambere, & fuaviter delini.

grederemar, qui mundano gaudio indulíé-

fe,

Amica facie nobis humanum gaudium

re, nonnifi caninos morfus ibi deprehende.

obviat, rifum ftatim prodir, íed quotutiüs

remüs; mordent enim eos mille folicitudi-

mordeat, minüsque timeamus ejus morfus;

nes, lacerant marores,difcerpunt triítitize,

quos rifu tegits blanditur enim larvato fuo

& cateris acriàs eos . dilaniat. confcientia

gaudio mundi voluptas, fed quó fuo rifu

mordens, & remordens ; tametfi alij deef-

lethaliàs mordeat : nonenim licét rifum fi-

fent canes , unà fufficit lzefa confcientia,que

—— . D

mulet,fuam poris eft fevitiem coércere,cüm

intus latrat domeílici inftar canis, & vul-

primüm incipit. eblandiri fimul etiam &

nera infligit, quia non folüm latrat, fed eti-

am mordet.

7I.

mordere fatagit.

73

Moris tuiffe apud prifcos, quo laetum

lmó peiora canibus humana dixerim

nuntium lancearum cufpidibus , frondibus

gaudia, canes enim in alios fxviunt, & íuis

ohbtectis laüri fignificaretur refert Plutarchus

parcunt heris, quibus non oris dente nocent;

in Fompeio.

Id fymbolum nobis exhibet

Íed caude motu eblandiuntur: mundiveró

gaudia dominos fuos mordeat, & eó acriuss

mundani gaudij; blandum videtur, & ar-

borum vireícentibus comis redimitum; alli-

quà lautiüs ea fovent,jjsque favent. Neque

cit, & placet, fed laureis fub frondibus cu-

qui ab hiíce mordentur rabidis canibus,gaus

fpis latet,& lancea;quá vulnera infligat.fi non

dijs explentur mundanis, quia hec dunr

corpori, graviüs tamen; ac lethaliüsanimz,

mentem explent ; famem eorundem magis

/tiä. L. offic,

eAp, 32. .

Ícité D. Ambrofius : Intuere peccatoris l-

acuunt, ut nunquam fatientur , perinde ac

N

titiam, introfpice uulnera , & vibices ani-

qui ove vefcuntur , cui rabiem quandam

ena ejut , cordisque maflirudinem : vireícens,

moríau fuo lupus affricavit, iugi dicuntur lu-

& triumpbatrix laurus lancez obtegit cue

pina fame laborare referente Joanne Eufe- rj :. 46

fpidem, quo nimirum fub fidiz leuuz lar-

