Ífeas hoc incrementum furtivum opus efle

buit. discumbentibus 5 fimiliter , & ex pt-

fécbus » quantum volebant , ut autem im-

hominis largientis , quia opus eft omnie

pleti f«nt ,. dixit. Difeipulis fiis , coliigite ,

potentize , & folius Dei miferentis , qui

vult furtivo veluti incremento reftitue-

que juperaverunt fragmenta , ne pereant ,

collegerunt ergo ,. && impleverunt duodecim

re habentibus , qua ab ijsdem fuppeditane

tür non habentibus.

cophinos fragmentorum , ex quinque pani-

Quàm eximia , &

bus bordeaceis,

Ecce in quam uberem pa-

excellens e(t eleemofyn:z praerogativa! quae

nes multiplicant meflem in deferto , licét

dum panem frangit , auget ; & dum ero«

gat, multiplicat ; videtur enim Dei emue

probro laborente fterilitatis ; quinque dun-

taxat panes fracli non folüm discumben

lari Omnipotentiam , cum panum multi-

tibus augentur ; fed & dantibus Apoftolis

plicatio ,. qua diving tantüm datur ome«

incrementantur : perinde fuit panes in fru-

nipotentiz , benefice commiferationi , &

fira frangere , & diflribuere famelicis dis-

eleemofynz accommodatur : & ho« pa-

cumbentibus , ac femira jacere, ac in ube-

€&o dicitur haec multiplicatio panis fur-

riorem augere annonam , & integritati

tivum incrementum , quia veluti fura*

confulere obfonij : illa erogatio fuit mul-

tur prerogatvam foli tributam ommni«

4Acceptt ergo

potentie panes multiplicandi,

Quàm

Serm.10. 44 tiplicatio , arguté D. Leo.

quadr4tt[.. *ESUS panes. — Illa intervenit manus , que

apté igitur Chryfologus hoc panum aug-

sap. 5.

inentum à Chriíto famelicis turbis eroga*

CJP , tl 1

panem frangendo. auget , & erogando mul-

tiplicat ; ferax eft Chrifti manus ,' quod

tum furtivum vocavit incrementum ; quia

tangit ; hoc auget ; & quod erogat, mul-

elargitio pauperum indigentijs fuccurrens

Omnipotentiz veluti furripiens praro-

tiplicat : dum panes minuuntur in fruftu-

la, in uberiorem grandefcunt anncnam ,

gativam multiplicat , quod erogat , o»

quafi fruftula & Chrifti manu in discumben-

püsque diving omnigotcmiæ fibi arro

tes dilapfa femina fuerint non confumen:

at,

La

69.

da, fed multiplicanda

e

pulchré Chryfo-

Hinc Chriftus redarguït fervum il-

]um nequam , qui concreditum fibi ab He-

Matthb. $a

logus ait.

Qui panes quinque fragmento

Serim. 1 69.

profiuo ,. && furtivo incremento ad quinque

ro talentum in defoffa fepelivit tellure, &

abfcoüditum diu fervavit otiofum.

Ser«

millia bomiuum tetendit , & dilatavi fa-

ve male , & piger fciebas ,. quia meto ubi

ginam.s.

67.

Sed cur furtivo tribuitur incremento

non [emino , & congrego , ubi non [parfi *

partitio panis & Chrifti manibus famelicis

oportuit ergo te committere pecuntams

di(tribuendi discumbentibus ?

cur panis

meam Numularjs , ut weniens. ego ve«

cept[cm

725

Pecuniz,quz pauperibus erogantur divitias augent.

fericordia tua , hanc autem c&leüem mi«

eepiffem. utique , quod meum eft cum ufu-

4.

Si queras , quisnam fit fervus iíte

fericordiam non alio faciunt fibi pretio ve»

——RQ— M L M NT

deíes , & improbus, qui pecunijs dives

nalem homines , quàm per exercitia benee

ficae commiferationis in pauperes.

heri fui , eas abícondit , quas potuillet

negotiari ,. & fcenus inde recipere in pro»

Impediturus Pharao incrementa filio«

prium , & Domini emolumentum ; G qui

rum Israel in /Egypto eos opprimere animo

moliebatur , ad quod Magiítros operum

fint hujusmodi Numularij , qui fufcepram

pecuniam cum ufura reftituunt. INon cre-

inftituit, qui eis przeffent, & verberibus,

das, alium effe fervum hunc malum , quàm

erumnísque affligerent ,. prefertim labore

ipfum divitem , cui Deus omnium Domi-

diuturno. — Prepofust itaque ei Magiffros Exodi 1.

nus fttas concredidit divitias , non ut easre*

operum , ut. affigerent eos oneribus ,. edifi-

*9,1EI.

conderet in fcrinijs , clauderétque in ciftis

cauerintque urbes tabernaculorum Pharaos

ni Pbhuhom , & Rbamefjes.

Qua veró

vel fepeliret in tetra, fed ut.eas pauperibus

erogaret ; qui funt Numularij, traditas fibi

textus vulgatus vocat tabernacula , Vatabe

lus ex textu hebrzeo vertit apothecas, hor&

pecunias cum ufura , auctóque foenore te-

ftituentes dantibus:ícité Salvianus Epifcopus

rea , repolitoria , feu publicagranaria, im

:S

Lib. 3, 42

Mahlienfis expendens prafara Matth. verba

quibus fervanda reponebantur frumentum ,

oleum , vinum , in quibus JEgyptiorum

&cclef.

ait : Cám enim numularij Salvatorá paupe-

erant divitie ; quapropter textus. Chal. .

YO5 , G'egeni reclà intelligautur , quta pecu-

ii , qua talibus dijpen[atur, augetur: cum

daus habet , Urbes rbefaurorum , fedaptiüs

ad rem noítram Hugo Victorinus ;5 an-

ufuris absque dubio Deo redditur , quidquid

notat. in Exod, has urbes regijs deftinatas

egentibus erogatur.

Sunt igitur Evange-

lii numulari; fibi tradita reítituenies cum

thefauris affervandis arbes pauperum intere

pretatur , nec immeritó, quia Regum vee

uíura , auctóque fcnore, pauperes : hi e-

nim concreditas fibi pecunias non diffipant ;

ri , & locupletiores thefauri pauperes funt ,

neque in defoffa fepelliunt tellure, íed in

quibus fi fuas concredant opes cuftodiens.

das , non folüm in tutocollocant, fed cum

coeleftes recondunt thefauros , . non ut o*

O

foenore recipiunt , qua tradiderant.

(l

tiosé torpefcant , fed ut in emolumentum

excreícant largientium;

quantüm locupletiores effent Principes ,

quàm ditiores effent Reges , fi eorum

gOo.

Qui divitijs affluentes beneficacommi-

feratione pauperibus non opitulantur, fibi

thefaurus pauperum foret zrarium: | fi

quz alendis canibus , equis , ac feris exo-

divitías invident, quas dum poffident , per-

ticis impendunt ,

pauperibus enutriendis

dunt, que in lucrum excreícerent , fi ma-

nus pauperum eas negotiarentur, vel mi-

erogarent ; veris divitijs affluentes é ter.

reno ad coeleíte regnum avolarent, cum

ferorum (inus eas foveret : dicitur pauperis

finus divitis opes fovere , ac diviti favere ;

mortalitatem exuerent : íed quia pauperie

feu cenfum augere; cüm propriam obtegit

bus neglexére opitulart , G& ipfi pauperes

plerumque, G nudi meritorum ex hac emi»

nuditatem ; cum fe veíl:ens frigus à fe ex-

curit , & neceffaria fibi confulit obfonia ;

grant vita.

Utinam urbes thefaurorum ;

vires reficit ,

& corrodentem famem à fe

quos poffident , urbes effent pauperum ;

pluribus ditefcereat opibus , ac longé ube-

abigit:. quod paupeti datur, nonamittitür,

Ceníus enim.

Íed commodatur , ac incrementatur ; qui

rioribus affluerent divitijs.

enim dat pauperi , fibi cum ftenore donat ;

divitum pauperum fünt fubfidia: non con«

geíti thefauri, nec cumulata divitize Princie

proprio emolumento confulit , qui alienz

pem ditant , fed pauperes , quos alunt ,

confulit inäig&ntiæ ; datfluxa, ut accipiat

zterna; dat quisquilias , ut fufcipiat gem-

quos alloquens D. Zeno Veronenfis Anti- s,,, ,. a,

(lesait: Digni effis univerfi aurum , argen- avarisia,

mas; dat vitrum , ut recipiat adamantem;

dat terram , ut habeat coelum, quod ut aobis

tiímque non babere , quàm effe : nam vos

efla aurum vivuum Dei « Cbrifli vos avgene

Deus det ,ait per Ofeam. AMifericordiam.s

volo, exigit à nobis beneficam commife-

tum , vos Spiritus [antli divitia : vos fi

fc'fp. 6. 'v,6!

ratdionem in pauperes, ut nobis rependat

terrena metalla contempferitis , — longé bie

vita vefire thbefaurus , vobis aurea ,. & a«

fuam gloriam : nec noítra Deus à nobis exi-

tberea illa civitas confirucla efl , quàm ap-

git , fed fua; cum quz poffidemus , fua

fint , nen noftrá ; & nobis tantüm (int com-

pofité urbes thefaurorum , . urbes dicuntur

pauperum ; hi enimaureifunt ; quia auro,

modata , non data: fi zquitas exigit , dari

& argento deflituti: funt aurum. vivum

expoícenti fuum ; quis deneget Deo, quod

ipíe à nobis expofcit? quideít, quod à no-

Dei , quo divites fibi opitulantes di«

65 ,

tent , ac ad aternum promo:

MW'?'; h

bis petit. folam mifericordiam in paupe-

zecs

?

*

Mifericordiam volo , expofcit hu.

veant in coelis

[4

manam mifericordiam à nobis, ut divinam

regnum.

e

*

eít enim in coelis mife-

nobis elargiatur

zicordia , ad quam per tetrenam in paupee

— detso

*

*

res commiferationem pervenitur

ajebat

ov

Domine in celo mt.,

David Píal. 34. v.6.

Yy yy 2

B n

Verani dz Ageäiöw Tom. l.

$.

714

Diflenratio XXX,

petito cantüs modulamine, Agri lilia ,

$. VIII.

quamvis non laborent , neque nent, Salo-

La

*--— $—— ( €»

monis tamen exuperaüt ornatum

*

cüm &

Veram augendarum . opum rvatio-

converío bombyces induftrij ornamentorum

gzem nos Chriftus edocuit , aliam non

opifices textringe incumbentes , dum alijs

eje , quàm nofiram pauperibus impertivi

fericum nent ,fibi infelices fepulchrum cone

firuant,

.Amonam s5 que non acce[fione erefcit ,

— — d — 9095 vf

þdk imminutione: AH-

Chriftus igitur non quomodocunque

7-

geur.

turbas pafcere voluit, non ítantes , nec de-

ambulantes ;

fed discumbentes j faítidit

Ametfi in manibus pauperum opes

enim hominumfolicitudinem huc , illücque

A& —divitum incrementum fubeant , adeó

discurrentium , qui fi pari labore coclum

Iut. ;þily

73 T

9) I

tamen tenaces funt homines, & pro-

qua&rerent, ocyus regnarent in ccelis, quàm

prio ari adhzrentes , ut neglecto proprio

Íaturarentur interris, — Opitulaturus igitur

emolumento malint, quas congefsére pecu-

discumbentium indigentijs Chriftus.

KRe-

nias fibi retinere , quàm levandis proximi in«

fpexit ia celum , & benedixit illa , & fregin,

Lste. 9.9.15. «

digentijs impendere,

Idque fortáffis caufz

& disiribuit. Difcipulis [uis ,- ut ponerent

fuit , curin deferto Diicipuli Magiftrum

ante turbas.

Inaudita fané cultura ! ad

JESUM rogárint ,

ut turbas dimitteret ;

uberiorem inde mefífem colligendam , non

victum fibi in finitimis oppidis comparatu-

manus terra infixa, fed oculus in ccelume«

ras : dio enim tantüm piíces , & quinque

rectus, fruges in deferto diffeminat , an-

hordeacei panes Apoftolis fupererant ad

nonam in folitudine ípargit , G ne in fu*

vires reficiendas.

Eremi fiquidem afperi-

dore vultus fui vefcetentur pane fuo dise

.

tas, & deferti fterilitas delicias non patieba-

cumbentes

P]

non labor ,

fed fiducia ube-

;ur obfonij ,. & luxum omnem refpuebat e-

rem meffem inter vepreta montium demee

pularum , cüm Apoftoli duobus tantüm pi.

tit.

Qui manus terrz infigunt , & femi-

Ícibus, & modico pane ad vires reficiendas

nà fpargunt , proprio fudore irrigatum

?

e

y

fccum per loca illa deferta tuliffent ; quod

íuum comedunt panem

qui veró cof«

tamen putárim non ex paupertate penuriam

dis oculum in coclum dirigunt , non pane

illam obtigiffe , fed parfimoniz fuiffe argu-

aluntur doloris, fed fru&tu reficiuntur cae-

mentum ;. quia licét tam exiguus ciborum

leftis olitoris ;

quia frumentum electo «

apparatus Apoftolis fuppereret , nontamen

rum non é terra finu , fed ex coli agro

ijsdem pecuniz deerant ad. neceffaria obfo.

expectandum eft.

Sed quid ? quód procul

nia etiam pro aurbis discumbentibus coé-

à mari in fylvis , & montibus ad delicatio*

;;u:. ».". menda, alloquens Magifter Chriftus fuos

ris ferculi delicias , ad gulz illecebras , fe»

13.

Diícipulos ait : . V2s dare illa manducaress.

rarum fylveftrium carnes defint , quibus

b

4tt illi dixertint , non funt nobis plus quam»

montes , & lylvz abundareconfueverunt , &

quinque panes , & duo pifcess nifi forté nos

ad temperantia apparatum gemini tantüm

eamus , € ematnus in omnem banc turbam

fuppetunt pifces ?. Án, neferculorum de-

Non dixerunt emendicatum ibi-

licijs gula indulgeamus illecebris , fed per

efcat.

mus , fed.ut emamus , quia non diffidebat

parfimoniam frugalitatis virtuti ftudeamus

ab Apoftolica paupertate etiam numerofa

temperantiz ? Chriftus autem turbas re-

pecunia , dummodo fercula non fuiffent in

fe&turus discumbentes , &on folüm refpe-

deíerto numeroía , necad delicias præpar;:.-

xitincoelum , fed etiam benedixit , ac fre-

ta,

git, quiatunc augemus patrimonium , cum

74

Quamvis amplum patrimonium reli-

panem noftrum frangimus , & noftram pau-

Ld

iofos non dedeceat ,. eos tamen tenuis de^

peribus impertimur fubflantiam

.

noílra

€et annona ; pingui proventu , non lautiore

annona non acceffione creícit , fed immi-

ompa debet menfarum apparatus tumere j

nutione augetur.

-ecclefie cultus-in facra (upellectili debet ir-

Hanc unam augeundarum opum ratios

75

- radiare , non ferculorum deliciz debent in

nem fuis reliquit Chriftus fidelibus : frane

coena redundare ;; & non pocula , fed alta-

gere , quod poffident , & indigentibus tur-

- rium ornamenta fplendefcere, — Chriftus ta-

biserogare 5 tunc enim füo crefcunt frag

&H69.9. l'.q..

men juffit turbas discumbere, — Facite illos

menta difpendio ; fua augentur diminutio-

discumbere | per./ convivia quinquagenos.

ne opes j

fuo crefcit annona decremento.

Sumpturi enim viri Chrifti epulum discum-

Vigilavatitiadivitijs non excubet , à cufto-

bunt : quia tranquillam ducentes vitam nul-

dia pecuniarum excludatur , üt liberali diffu-

la folicitudine anxij fant , qui in Deo requie-

fione uberiàs multiplicentur , quz poffide-

. fcunt , & divino pafcuntur,epulo.

Elias

[

mus: Er benedixitilla , 69 fregit , & di.

Luï; i&idt ".

enim tunc ab Angelo fubcinericio pane fuit

firibuit Difcipulis fuis , ut ponerent. ante.»

ié,

turbas.

enutritus, quandonon folicitus de obíonio

Chriíti benedictio crucem prafig-

tranquillé füb junipero discubuit.

Volu-

nat , quia noítra voluptates nonnifi mortifi-

cres coeli , quamvis terram non excolant ,

catione augentur ; & no(ílrum obíonium in

folitudine arumna íolà conditur patientiá,

paícuntur tamen , dum arua exhilarant re»

7"

Uup-

Pecuniz ,qüæ pauperibus erogantur, divitias augent, — 72$

dita,fuos communes omnibus voluit h&mi-

Suppeditahda mox difcumbentibüs turbis

obíonia, fuis magi(ter Chriítus diítribuit Di-

nibus fructus effe conditor Deus 5 qui ficut

avibuscoeli vitze fuftentande alimenta non

fcipulis, qui lizét fractum panem difcum-

denegat, ita neque vult hominibus deeffe:

.bentibus partiantur ; Chriftus tamen | efcas

multiplicat , ut quisque fuo fungatur offi-

&Lideo terram conflituit feracem , ac anno-

?

cio ; diícántque Pralati animarum ; alijs

nz multiplicande aptam , arboribus aien-

dis, fructibüsque gignendis accommoda«

curam demandare plebis pafcendze, quó fo-

n

licitiüs animas ipíi pafcant ; fuos habeant

tam, ut ex communi naturz penu fumat

Pralati thefaurarios, per quorum manus

quisque, quód fibi fufficit.

Dives autem

Evangelicus, cui terrg . feracitas uberio*

pauperes paícantur, habeant per quos ne-

ceffaria ad victum indigentibus fuppeditent;

rem fuppeditaverat meffem , non de paue

Euc.ibid,

Et mauducaverunt omnes , & [aturati funt.

perum fuccurrendis indigentijs , fed de hor-

9.17.

Omnes comederunt , & ommnes fuére ex-

reis dilatandis cogitavit , anguílior animo

pleti, qua gemina conditio delicijs deeft

fa&tus, quia divitijs amplior; fed divinis in«

hujus mundi ; càm pauci fint , qui ijsdem

gratus beneficijs, ea domo extraxit,cüm im-

Lw', -'v-lg.

munificus pauperibus annonam fuburaxit; &

diffluant ; quapropter non omnes mandu-

cant, nonomnes dignitatibus infigniuntur,

quas avaré fibi retinuit opes , luridé per-

nec omnes faturantur : opes enim funt pau.

didit ; quas aucto focfüore fuiffet lucratus;

fi non de horreis dilatandis, fed de paupee

corum, Regnum unius, & faturitas nul-

lius; qui enim voluptatibus hujus fzculi fe

ribus alendis cogitáffet. Hinc Auguftinus

Mattb., lg:

fe ingurgitant , non famem explent, nec fi-

expendens verba Chrifli :

Sí vis perfetlus

effe vade , vende , qus babes ,& 4a paupert-

tim extinguunt ; fed fupplicio Tantali eà

acriüs torquentur, quó ore tenus in latici.

bus , E babebis tbefaurum in calo 2 aitlib.

— bus mereuntur deliciarum : fuit Tantalus;

$. contra Fauftüm «ap. 9.

ANéc tamen illi

cujus & fitis intet. undas excrevit, nec fa-

foli, qui ut fimt. perfecli uendunt , && dimit-

zunt omnta fua ,. pertinent ad Regnum «

ratu.

mes decrevit in. copioío fructuum appa-

L]

lorumi fed buic emilitie Ghriflwane . propter

;6.

Qui in deferto difcubuerunt, non fo-

quoddami commercium. cbaritatis [ubjungi-

. ]üm manducárunt omnes, fed & faturi vi-

tur etiam quedam [lipendiaria multitudo ,

res plené refecerunt , cum tamen vix unus

eut dicetur in fine,

Efurivi & dediflis nabi

in mundo fedens faturetur , qui fimul fit

amanducare.

Vult Auguítinus non folüm

dignitate infignitus , & tranquillitaté per.

eum habere thefaurum in coelo, qui omnia

fruatur; nemo quifaturetur, licét uberio-

pro Chriíto dimittit $ verüm etiam qui fru-

ribus affluat divictijs.

Évangelico cuidam

€us fuos non fibi tantüm congregat, fed

diviti uberiores ftuétus ager attulerat , &

& pauperibus erogat, qui ab. Auguftino

meflis copiofior horrei fuperaverat capaci-

per ftipendiariam multitudisem indicantut;

LuciwW7.tatem: Er cogitabat intra fe dicens quid fa-

quatenus egenis pietatis vectigal femper de,

£iam, quia non babeo , quo congregem fru.

betur ; divitum ftipendiarij funt paupetes;

&us meos : €$ dixit. boc. faciam defiruam

quibus propterea in(erviunt , viam ijsdem

borrea mea , & majora faciam ; mon cogi-

incolum Ííternentes , & earum divitias

tavit uberioribus affluens divitijs fuperfluum

fibi erogatas in colefti thefauro recon.

pauperibus erogare , fed de horreis ampii-

dentes.

»9.

andis excogitavit; quia minimé fatur; quó

Sunt enim eleemolynz pauperibus ero*

annona creverat uberior, eó fame difcru-

gate, que divitum fordes abítergunt , no-

ciabatur acriore ; & quafi annona , cuihor-

xas delent, de quibus ait Chriftus : Beat?

Mattb, ge

*U-7e :

"xea non fufficiebant ; eidem non fufficeret,

mundo corde , quoniam spfi Deum videbuut.

totus fuit in ijsdem ampliandis, non in pau-

Non me latet , minimeé inter fe convenite

peribus füccurrendis? neque communis ho-

Interpretes, quinam fint hi mundo corde ;

minum meminit natur , cui omnia commue-

Ício plares per cor mundum intelligere men.

tem cáítam , defoecatam ab omni libidine ;

niajimó neque impertiti fibi à Deo beneficij.

à 75.

Divitibus non dantur opes,fed commodan.

& nulla prava concupifcentia foedatam ; a-

tur; tuz non funt; quas Deus in commu.

lies cor circumcifumà quovis pravo affectu,

nes deftinavit ufus, nontecondendz in hor-

Deut, 30,

& improbo defiderio :: Cireumeider Domi-

reis, fed diítribuendz funt divitize indigen-

nus Deus tuus cor. tuum ,. 65 cor feminis

V. 6,

r]

tibus : pulchrä Zeno Veronenfis de d:;plici

iui, ut«diligas Dominum. Deum tuum in.»

zentationis [pecie ait : Non esi utique. fine

zoto corde tuo, G in tota anima tua, Quod

cau[a, quod tibi à bono , & juslo Deo offi-

fi expendas Ícopum circumcifionis, depre-

r

eim tribuitur largiengi , ls neceffitas tri.

hendes ; minus effe , quoód circumciditur

*

Difhen[atorem te igirur

buitur indigendi.

cüm refcéla pars totum imminuat ; & quà

;l L'(" iþidu'v'

confervorum tuorum ex dominicis faculta-

plus admovetur cultrum circumcifionis

?

e

) j6

tibus te effe cognofce,

Nec aílimes , quód

eó pet plures amputatas portiones accerfi«

omnta ventri , & delicis tuis terra. pro-

tis decrementis magis decrefcat , ac minua-

dacat.

tur totum,

Quomodo igitur potis erit

4?

Non pro (olis fuit terra divitibus cone

quis in toto corde fuo Deum diligere , (i

LI

Yyyy 3

priüs

726

| Diiïeitaziö. XXX.

ss Liut.cAp.1t

pribs cor circümciditur ? fi per cultrum

propter Chriftus nos monet, uf squzä no

gl

El

* .vt410 "

circumcifionis minuitur , ejüsque integri-

fuperfluunt , pauperibus erogemus , u*

noxis mundemur ; Verumtamen quod fu-

tati derogatur, quomodo in toto corde po-

terit quis DEUM diligere ?

perefh date . eleemofynam : 65 ecce. omnia

*

72:

Non eít cor, quod circumci

ditur, fed

anunda funt vobis.

' . Quaritur quid fit hoc faperfluum à

81.

luxuriantes cordis propagines ; fed laícivi-

entium pampinorum affedus, qui ampu-

nobis pauperibus erogandum , & commu-

tantur, defideria plura poffidendi , & nie

niter conveniunt effeid omne, quonon in«

hil pauperibus erogandi, funt hzc extra-

digemus , quiaid nobis fupereít, ac fupet-

nea involucra, qua cor prepediunt , eíque

fluit.

Si igitur quod fupereít nobis , da-

libertatem adimunt :

tunc cor vera gau-

mus pauperibus, emundamur , & à noxis

purgamur; jam facilé poteft homo licét

det libertate, quando ab ^hifce fordeícen-

tis avaritiz eft affectibus liberum: funt hujus,

fqualidé fordidus fe emaculare, fi qua fibi

modi propagines , & paffiones fuperfluz,

fuperfluunt , finat in pauperes refluere.

O quàm potis eft benefica in pauperes com-

qu£ ad cor non pertinent; Q fi cor tuum

eít , tua non funt hac involucraaffe&ctuum,

miferatio! quz per erogatas eleemofynas,

quamyis tua; fed fsculi, fed opum: am-

quibus levat miferias, firim extinguit, ia-

mem expellit, & nuditatem cooperit,noxas

putandum eft igitur in corde, quód ei fu-

perfluit, ut quidquid cordis manet , tuum

etiam omnes delet , & totam abílergit ru«

fit, quo Dominum diligas, — Exue igitur

biginem ; adeó ut totum . expurget homi-

nem; date eleemofynam,G ecce omnia mnuda

fuperflua, da pauperibus, qua tibi non

inferviunt, qua in horreis , in cellis vina-

funt vobis ; nempe interna, G externa,

Pulchré Philo

Lib.de vi-

ris, in aratio redündant.

mens, & cor, anima, & corpus, per benefi-

ait : Cereumeidimini cordis duritiem, boc

cam commiferationem , ita emundantur,

diim.offer.

efl. excide fuperflua mentis germina pro.

ut veluti in terfo fpeculo ipfa appareat

beatitudo.

gnata ex ipmoderatis affecdibus ; & coaltta,

Parum foret, fi folam con-

Ícientiam contraclis peccatorum fordibus

L]

in[itague m animum à malo agricola; sa-

fipientia quám primüm excidenda [ummo

emacularet,ni(íi cor etiam emundaret à vitijss

fiudio eff,

qua altiüs in anima, & corpore fuas egére

.

Quid? quód non cor utcunque,fed cor

radices , hinc exclamat Petrus Damianus

.

$0.

- Lib. opufcas.

tuum fe circumcifurum polliceatur Deus?

O virtus eleemofjua ,. qua welut ffuentum»

9. CGP*S'

quia nimirum ferpunt in cor hominis plura

fontis irrigui , & peccatorum inquinamen-

prava de(ideria , germinant depravati affe-

za detergis ,. && efluantium vitiorum flam-

&us, fubrepunt ambitionis appetitus, ex.

mas extmnguis ! — O felix eleemo[yna * que

crefcunt gramina avaritie , nequz à divite

de gebenna baratro tenebrarum filios extra-

poffidentur indigentibus erogentur: hac

bis , &5 adoptatos luci perpetue Rognis «d

omnia (uperílua vult Deus, uté noftro cir.

leslibus introducis ! tu de./ jacentibus — fub

cumcidamu$s corde, quó fimus mundi cor-

eriminum (qualore con[picuos, tu de dam.

de; qui enim cor ab omni pravo mundi-

nabilibus (anélos, tu de gentilibus Cbriäïian

runt affectu, hi mundo dicuntur effe corde.

105 facit,

81.

Alij,eos effc;ac dici mundo corde afferunt,

Adeó mira, & potens eft beneficz

qui cor, à quovis creaturarum anmore pur-

commiferationis in pauperes virtus , qu&

giárunt, quo mundum effent Íanclitatis ,

non folüm noxas criminum delet, nonío«

Sed difficile eff,

ac perfectionis fpeculum.

lüm peccatorum rubiginem abítergit ,. &

lutofi hominis cot ita abítergere, defeeca-

vitiorum altiüs defixas radices evellit 5 ve-

re, ac polire, " ut terfum veluti fpeculum

rüm etiam excuífis tenebris ignorantiz

nonnifi DEI referat amorem.

Sed hujus

mentem hominis illuftrat , ac ccelefti per-

a

circumci(lonis cultrum , fi benefica acuat in

fundit lumine, quo coelefti donantur bea-

Mætth.*SQ

pauperes commiferatio , omnia radicitüs

titate : - Beati mundo corde , quoniam sp[i

DEUM videbunt. :

fi qui mundo funt cor-

"007,

pracidit pravorum affectuum vitiata . ger-

mina, & accerfita. munditie cor expolit;

de DEUM in cceleíli patria vident , ac per-

fruuntur , feu beatitate ditantur , hanc

id innuit Petrus Damianus iniquiens; |Quis

Opufcul.9.

cordis munditiem inducit benefica in pau-

saPo 2- P?'O'U.

potest. dicere znundum esl cor meum . purus

fum à peccato ? .quis ením. gloriabigur. ca-

peres commiferatio ;

quaz veluti cceleítis

30,7»9,

flum fe babere cor? fed eleemofynis [olerter

pluvia in intimiores cordis receífus. delapfa

l

in[isie , & mundum te ex divina pietate con-

&fluantium vitiorum flammas. extinguit ,

fide.

linde Saluator , quodfuperest inquit,

peccatorum omnium rubiginem abfílergit,

date eleemo[jmam ,. 9 ecce omnia munda.s

& inquinamenta fingula delet ; quin &

fent vobis.

Sicut enim ardor ignium me-

affzclus cordis in obíequia fle&it re£lz ra

tallà cujusque vubiginem , — fic eleemo[yna

tionis , ac portionis in homine fu

Ni-

àreclo deflectant tramite.

perigris,ne

confuevit animae purgare fqualorem.

mirum benefica commiferatio cognatum

Eft hujusmodi benefica in. pauperes; — 85.

humano cordi fqualorem abílergit, & o-

commiferatio Bellatrix illa de genere. A*

mnem noxe rubiginem excoquit.

Qua-

mazónum , qua cclum aggreditur , & ex.

pugnat

)

! Pecuniz;qux päup'kribus ercgantnrdivitiasaugent, 727

-

!C.MPJ t

.

4[1

*.

| Regnnm celorum.s

vulneta. corporis membra fauciat ; fed per

Mnxtii. 1l

þugnät* ait Chriftus

vim patitur , violenti rapumt. illud.

4.'Sed

profufas eleemofynas manus pauperum 4

perit, & mentem recreat; hac eít illa vioe

quanam eít haec vioientia tam valida , &

effcax , qua pouis fir ceelorum arcem mu-

lentias quz Regnum coclorum fapit, ap.

pofité D. Ambrofius : m facimus Do-

1

nitiffimam aggredi , expugnare, Gcapere?

olim aufu temerario montes

míno non compellendo , [ed flendo ,. nom

fcio gigantes

montibus . addidiffz , ut .. coelo viderentur

provocando injurijs .. fed lacbrymis exoram-

do: Obeata violenita , qua non indignae

bellum indicere , fed eorum audacia cot-

ruentium faxorum , montiümque ruinis Íe«

tione percutitur ». fed máfericordia condona"

pulta priüs fuit, quàm coclum valetet per

tur : - Deata inquam violentia, que. vins

facientà bonitatem elicit , & utiliratem tri-

tingere : que igitur erit hiaec.violentia,quae

J

óuit. inferenti

?

& nonnullis interjectis

munitiffimam codi agropolin expugnat ?

e

*

non credas, illam effe, violentiam , quam

.!fubdit

e"dggredimur. Regnum eulorum»

«uon fe

rro , nen fufle , non [axo. fed man-

militiz addicti facramento adhibent in ex-

jfuetudine , & .bonis operibus, Sunt avtem

pugoandis arcium propüg^eaculis ; nullis:

hac violentia utitur tormentis bellicis zre

h« bona opera.à quibus coelorum Regnum

vim patitür, feu ut vertit Va'ablus Inva-

fuüis, ac pulvere pyrio foetis , ferreóque

dirur, prafertim eleemcíyna , quá per be-

globo inftructis , quordm difplofionibus

evertüuntur moenia arcium ;

nullo utitur

neficam commiferationem pauperibus opi»

tulamur , quiaut explicat Petrus Damiae

pyloclaltto ad fores perfringendas ; nul.

$

lis igniarijs ollis mifflibus ; nu!ia arma-

nus

"

Eleemofy

na Deum facit. bominibus Obrfenl. g.

c&p. 8.

tur hac violentia catapuita, nullóque fclo-

debitorem , ut Regnum [ibi celorum , non.,

po majore, nec minore, nullo gladio, nec

jam quafi quod alienum vfe , quarant , feá

fariffa, nec ferreo íe munit tegumento ;

veluti.quod [us Juris efl , audacter inva-

íed potiüs auro fe fpoliat, & argento, quo

d«nt. Eitigitur hzc violentía, quà Re-

nuditatem tegat indigenrium ; non é tor-

gnum coclorum rapitur ipía benefica in pau.

mentis bellicis ferreos excutitglobos, íed

peres commiferatio : . fiquidem per elargie

tionem eleemofynz Regnum coelefte

ex oculis commiíeratione emollitis lachry«

mas fundit, non igniarias bolides in perai-

fxbx comp

arat , faci;qu; ful

- €iem jacit alienam, íed pecunias profundit

juris.

j.opn(cu.

nm?ksb

án iþuþfxgigæ miíerorum ; non pet :i-nflx-&q

LP

Y-3

d

s

'r

N

Q

T

'MM& $-

N

IN

a

i v

M

CX W

-

$

DN

EX

SND

N

22

£m

f

:

-

v

SNS

Qi*

Ed

TUpe t r $o

o

^" MA

-. s

t

f

(

Wi

.y,

at

E a

d

ä (

",

X

f

»»

PA

n

lo

Matthi

P

RI

EE

Sy

fUl7l

9g

FE APE

ez

2

f2

Y5

z

W prprsr7

bfoop A

»

b ic

Ut

o

0

DIS-

&ä (728) 20

ggæwmæææææ&mææmæææ&äæmmæwä&

UTO coreremeneee CH u at sst meaecuut Ht ss r ia soom r s

TE

COCGDUCO COCDCOCOCGDCOCOCOGOCOCOCO GD CÉ

COCDCDCO GE

Oäo***********O&Q*************DZ?O&W&OD&Q*O&W&

C5 doco dooouo Oo doco do Go

Ms s qup f m

XX GEX C CY CO Go CO CO GO CO G2 9 G OY

— — — — ÀÀ—

U s m a

æ:ææmææææwmæïä

ææææ&ïäæææææmcæ

DISSERTATIO XXXI

Benefica in pauperes commiferatio pro-

^

vida eft ncgouatnx pauperibus Opuulatur

&

divitias incrementat; dat fruftum fraéti panis, & accipit.

ntcgtum Regnum ; dat cosnum, & recipit -

coslum,

E

$. I.

r ER n R u R T I PNLOE UC . PRLERHET T ANEUREES

Deo f'ienerat, qui fua pauperibus erogat s dat terra fragmenta, qua

in celi commutat ornamenta s. dat pecuniolus , ä— eeleftes P'J det dhe--

jauro:.

9,) IWW

i,

Uàm fagax , & provida

animo tribuamus accipientes magis , quam

le

e

)

elt negouiatrix benefi-

dantes beneficium,

i (

€o—

2»

[

ï*.a

.Qx'

ca in pauperes commi-

Dupliciter eftbenefica haec in pauperes

À

N

fx Nx ;// AQ

äï?(ov

feratio , quibus dum

commiferatio , cüm non tam qui accnpnt,

)

J

E

opitulatur , dat fru-

quàm qui dat beneficium accipiar, & qui-

i,

'f, A(N

«

ftum fra&ti panis, & ac-

dem uberiüs refundatur in dante, quàm ac-

i &M

m UIJIWIA O.A" .

Clplt

integrum Re-

cxpxente.

Et hoc perinde eít, ac Deo foe.

gnum;dat pecumolas,ut

nerari , ex:gua dare pauper:bus, quó magna

coeleftes poffideat thefauros , dat terrz quis.

accpiantur à Deo, aitSalomon : Fanera.

Proverb.19

9. 17.

quilias, ut cocli potiatur glorià ; quod per-

tur Domino ,. qui miferetur. pauperis s. &

inde efít ac vitrum commutare in adaman-

viciftudiem fuam reddet ei.

Qui enim

tem , lutum in aurum, umbras in fplendo-

miteris opitulatur Domino foeneratur , feu

res, G terrz fragmenta in cocli ornamenta;

mutuum datDeo ampliori cum fcenore , &

1.[4'. [29 ! 8.

ait enim Ifaias :

Cum effuderis efurienti ani-

incremento recepturus , quod pauperibus

q.io

mam tuam, & animam affictam repleveris,

erogat: damusftu(tum panis pauperi, GC aue

orietur. in tenebris lux tua.

Nobis fuadet,

rum Deo foneramus, quod enim datur paus

animam effundere, feu vifcera mifericordiae

peri, Deo mutuatur auclo feenore reítitu-

profundere, & cor liquare per compaffio-

endum: fed cur non potiüsdixit , quod da-

tur pauperi Deo commodatur, fed ait Deo

v

nem , ut ceeleftis lux, ac fplendor beatita-

tis in tenebris oriatur noítrze mortalitatis;

fomneratur? an quia ex commodato, nullum

fi effuderimus efurienti animam noflram ,

percipitur incrementum ufurz, quod fufci-

pitur ex foenerato? noverat avaritiam no-

hoc eft fi per intimos affectus compaffionis

condolentes, ac miferentes miferiz . inopis

ftram lucris inhiare, ideóque quo' nos pro.

::

copiosé &largiter opitulamur, quod per-

niores efficeret ad eleemofynas pauperibus

erogandas recté dixit, 4ui miferetur paupe-

inde eft ac animam afflictam . replere, inde

lux emergit noftrz felicitatis,

Vult Ifaias

ris Domino feneratur , hoc e(t lucrum . ex

ut efurienti effundamus animam noftram ,

dato recipit uberius ; quia fi dixiffet, quod

[

& animam afflictam fame, nuditate, ac moe

pauperí datur , Deo commodatur;homines

avaritiáà fordefcentes ,

rote repleamus cibo; vefte, & coníolatione,

& lucris inhiantes

tuncenim oritur intenebris lux noftra: non

non allexiffet ad beneficam in pauperes com-

Jiety AT

dixit explicatiüs ut vifcera effundamus mi-

miferationem 5 quia deperditum | reputáf-

fericordize , & liquatum cor prze compafs

Íent, quod pauperibus donáffent : féd quia

j

fione diffundamus in fubfidium efurientium,

avari lucri appetentes perdere nolunt, neg

fed ut animam noftram effundamus: C4m

fuas minuere divitias, fed augere, & pro-

H

J

effuderis efurienti animam tuam, quia ut

.

pterea fuas libentiüs dant foenori divitias ;

H

explicat ibi D. Hieronymus Vult Iíaias

.

quas incrementent , quàm commodato;

à

lt demus animam nofliram ,. ut pauperem.»

ideo fcité dixit Salomon: Feneratur Domt-

in quibustunque po[Jumusy, adjuvemus : &&

520 , qui miferetur pauperis quia defiderium

d

zon quafi ex iriflitta ,. & neceffitates fed éx

fænons [uícipiendi illicium eft miferendi ,

pul-

Commifcratio dat inopicoenum, & recipitcoclum, — 729

pulehré D.Baülius , quarens chr. non di-

zze incopílantie , nifi fim vobis velniem lat«

15 Pf4/,38. xerit, qui miferetur pauperi, dat Dco, re«

gitürus, niíi fim vos in gratiam mear re»

Ípondet, ad rem noftram : . Novi? feriptu-

cepturus, nifi fim vobis largiüs benefzClus

r4 avaritiam nofiram , intellexit / appeti

rus. Sedcur air Deus:. venite, €&9 argtute

eum noffrum in[atiabilem ,. qui fibi majo-

z2e , quis hominum tam audax , támque

