ribüsque deftituunt , qui gulz,ferculis , &

mos fapiunt, & nidorem olent colinarum ,

ä

hauftui indulgent.

Eft guftus inter fenfus

dicerésque. hisce paleftram nonnifi cellam

omnium infimus , ac abjectiffimus , utpote

vinariam ; & culinam effe, eymnafium tri»

ä

totus materiz immeríus , & proximiüs ad

*

cliaium , quibus lances funtenfes; ollarum

l

brutorum accedens nattiram.

?

minuüsque

ftrepitus eft lituus : quique tunc tantüm fu-

propterea guílent ,. quàm fvavis fit Domi-

dant, cüm manducant , velbibunt, &nul.

nus , qui cum brutis ventri indulgent, non

lus eft illis frequentior locus , quàm focus,

menti inferviunt, delicati cupediarum aucu-

ubi coquus laborat, ^ An non à quóvis dc»

pes , lurcones , ac liguriones afoti , qui non-

jecti exercitio mentis , & toti dediti in ex-

nifi fybariticis delectantur ccenis ,. non alio

pletione ventris merentur & cathalogo ex.

gaudent humore madere , quàm generofio-

pungi hominum, cüm malínt veniris indul-

1

zibus falernis,

*

Idque vel maximé probro

gentiá pecudum turbis adfcifci ?

vertitur homini,. quiinvitatus ; imoó G con.

Adeó gulz vitium efthomini noxium ,

6.

ditus propter celum, & cenamillam mag*

ut hunc omnibus confítituerit zzrumnarum

nam, ubi proponitur guftandum manna cce-

miferijs obnoxium ; morti enim corporis ,

Jeíte , quod in fe continetomne delectamen-

& animz nos gula initiavit ; cum Proto-

tum fuavitatis , malit fuo indulgere genio,

parentes pomi interdicti efu omnes fuos po-

h

& gravari crapulá ,. quà dum impletur ven-

fteros priüs intezemerint , quàm gignerent :

ter, mens evacuatur? aciesingenij hebe-

malé enim carptum malum malorum omni-

Ícit, lumen rationis offufcatur, & minui-

um iliadem in mundum traxit , & unicus

]

tur , animi ferenitas abripitur ; : & excitatz

interdi&ti pomi morfus mortis horrorem

li

concupifcentize aítus totum internum ho-

accerfiviG;ac unica pomi deglutitio in omnes

i«

Gulz deliciz fugiendz moriturz caftitati preludunt. — .287

miferias orbem 'totum pracipitem «egit :

nerefaucius, .:-Homa.guiäxzmdefcendäöamä Aue 9. vg

39«

fuit gula , que cüm pomum momordit ,

jerufalemin Jericho , &f incidit inlatrones

Pandorzpixidem aperuit, «ex qua innumera

qui etiam de[poliaverunt eum , .:& plaga tm-

fuppliciorum genera ; fames, bella, peftis;

pofítis abjerunt femivivo veliclo, .Perhunc

JHf ; d,

Vtkrig,

& lexcentz calamitates , aerumnz , «ezdes ;

'viatorem «emblematice :deicribi Adamum $

morborümque agmina proruperunt ; gu-

ffatentur unanimes SS, Patres; prafertim Au«

lam aperuére Protoparentes vetiti pomi gu-

2

guftinus apud D, Thomam in Catena . ins

ftandicausi; fedindecoelum irritárunt , ex

quiens * 4Jozo ifle,ipfe z4dam xntellsgitur iv

quoreboanttonitrua, ruunt fulmina, -dila-

geuerebumano. — Sed utrumque fi conferas,

bunturfulgetra , nives, grandines , turbi-

non videtur emblema refpondere exemplati

nes, & fpititusomnes procellarum.- Ape-

'nectransumpturn;prototypo : :etenim fi hi-

ruerunt Proroparentes gulam pomi vetiti

floriam-repetamus, :nullofuit.Adam gladio

moríui ; fed fimul, & fibi, & nobisjanuam

à graffatoribusvulneratus, "Deliciabatur A.«

(*

clauferunt paradifi , :séque & nos:ejecerunt

xdamus amoeniffimo :ditatus Joco

tertel

wres

in hanc vallem dachrymis duntaxat exundan-

inter., :ac.coeleftes dehicias , & licét paradifg

«colonus effet ; :inon tamen laxabatur xítu ,

tem; in hauc amoris pelagum ,ubi & .zítus

vehementes tebellantis concupi(centie ; &

algebat frigore , imadebat fudore , franges

fluétus.decumanistumidiores pravarum paí-

batur labore; fed culrura ad animi potiüs

fionum 5 *& venti procellofi protervorum

erat remiffionem , quàm ad lahoriofz manus

de(ideriorum per £cylías , :& charybdes , :(eu

'Occupationem : :erátque - voluptas innoXia »

adnadfragianos ducunt. ;Aperuére proto-

nec ulli ferpentino obnoxia veneno; & tane

parentes 05, :ut pomum fibi vetitum deglu-

1:àüm ut ingentis horti., regntjue poíleflor

tirent ; fed ex hoc camino fcdze libidinis

fiduciariam fervitutem fuam , exigui tributé

fcintillae ftatim.emerferunt , & naturz vitia-

penfione :teftaretur . unicum aceepit mare

]

tz fumus aícendit etiam.ad :mentis lumen

datum , ne guftu arborem fcientiz boni , &&

infuícandum, ad lucem divinz gratiz eri-

mali attingeret 5 'nifi àjure velletimmorta-

piendam ; ad 'achrymasciendas : cum ex hac

litatis deijci ; séque cumtota fua pofteritate

^

fomica coperinc ftatim pravarum cupidita -

fieri é cceli etiam delicijsextorrem.,

tuin gurolentize ebullire : licétíolus Adam.

d invidiam veró excitatus hofltis tare-

$5

1

gulz indulferit in efu vetiti pomi 5 poenas

'tareus , quód homo tot iffluerer veque deli«

T

tamen luit fuo in authore tota ejus poíteri.

st d

cijs, .ac divitijs ; Evam , «eu fexum fragis

lh

tas5 & quod unus deliravit , pleétuntur

liorem ;, :;proniorémque ad przcepti trans»

&

omnes: enervatoenim omni vigore , rebel-

'greffionem varijs fuaftonibus illexit ; ifles

lantis concupiícentiz 'effroenes affe&tus :nos

xítque.ad vetitas in fructu cupedia: exame

proterunt , «onculcant , .ac interimunt 2

»biendas : :ferpentem cateris animalibus fa«

h

/hinc experimur mentishebetudinem , animi

gaciorem effinxit, quem G artibus (ibi notis

toedium; ípiritüs langaorem; :corporis ine

vocalem :effecit ; magis tamen ipfe ex ejus

j.

firmitates ; quibus corrumpitür 5 dolores;

utture locuturus ,. .quàm eloquentem fa.

quibus torquetur ; febres , quibus abfumi-

i

$

urusanguem ; -hunc igitar decipiendz foes

tur; plauriüdes; quibuslancinatur , & ex

Tninz .accomodatum induit deemon, invidi$

unico gulz vitio erupit , quidquid eft homi-

tortus tante Protoparentum felicitatis in

ninoxium , necémqueeidemznolitur., five

terra , longéque majoris po(tea in coe!o fu-

fint peíles grafíantes , (ive rixe flammantes ;

turz., cujus tpfe poffeffione deturbatus effet,

five bella irruentía , (ive procelle nauífra-

'Cum forfan pet- paradifiacas delicias áname

W Ogeycud waaetisd

gia mmantes , five turbines interitum pra-

buiaret Eva; confifterétque, ficut.eam anie

nuntiantes , fivegrandines (egetes decutien-

mi libido, defideriíque a;üus pepulerat ad

tes , five cataclysmi mundum fubmergentes

arborem fcientiz boni , &.mali feracem ,

univerfuqu

adfuit íbi ferpens., five arboris circumvolu.

tustamis , five fubter arborem in caudam,

aut pedes ere&tus: perinde achominemho*

$. II

mo;mirá lenocinantis fermonis illecebráà pri«

ma feminaz fibi benevolentiam captat, «l«

Gul« delicias » Quia pr'z')m z5hulier

que venenum pefliferz cupiditatis excellen-

di fupra huraanum faftigium ínflillat ;; .

son fugit , nec appetitum coercuit ,cum

saló carptó salo malorum omutum -colju-

quidem dulcedine mixtum pleniffimz liber.

tatis; G tantis verborum lenocinijs jam ex»

viem deglutivit , bominémque fun |fo-

f

liavit ornatu, ac n imum de.

ambienti preeminentiam faeminz g vítam vee

erufit epi[erzarum-s.

titz arboris fualit , ut efum fruclüs pere

fuaferit: momordit enim dentibus prohi«

7

* Mblematis involucro exhibiturusChri-

bite arboris pomum ; & dum decepta az»

ftus hanc protopatentis calamitatem ,

bitrata eft beatitatem INNumini - invidefi.

hominem pinxit aburbe Jerofolimaad

dam unàcum pomo deglutiviife; flatim ma.

Jericho celeri greffu proficifcentem, qui cum

ritum adit ,. vimque pomis illis infitam ,

in itinere violentas incidiffet in graffatorum.

quibus referta eft arbor fcientize boni , &

manusmiíeré cecidit multiplici inflicto vul-

mali pluribus commendat, ac dulcedinem,.

ïis

Differtato XIV.

288

tia fan&tificante ; :&; omhnibus «v*ïrf-utibuä »

reliquásque optandas in fru&tibus qualitates

lenocinantibus laudat verbis., acin ancipiti

donísque fupernaturalibus , qua ad ipfam

lil tiffte

j

herentem virum , mortisque metu tergi*

gratiam fanclificantem veluti pediffequze

D

proprietates confequuntur : pulchré Am-

L

verfantem pellicit , qui tandem malens Deo ;

Lib.de para-

quàm uxori difplicere oblatum fibi pomum

brofius expendens textum Gewef, 3, — "dperté

if lcagyþ 9.

manurapit, eique dentes infigit , & in mor-

fumt oculi corum , & cognoverunt , quód nu-

MT

fu unius pomi mortem fibi, totique ejus

di e[fent , fabdit ; 24ntea nudi erant , fed

pofteritati deglutivit , .ac invexit : G qui

non fine virtutum integumentis ; O paucis

Íponté non fuiffet in exitium iturus ; pet

interjectis addit : Ergo pofiea quam fe fpo«

fathanam , & feeminam permifit fe in con-

liatos illa fimplicitate , €9 finceritate vide-

geriem trahi omnium aerumnarum, — Prch

yuntntegra , éncorruptaque natura , qua-

quàm fcelerata gula qua tot inter palati de:

rere mundana , & manufatla ceperumt , 4qui»

bia nuda fue mentis operirent. « Quia icili-

licias id quafivit ,; quod contra prohibitio»

nem fibi videbatur fapere : comedit Adam

cet fpoliati habitu gratie fanétificannis , in*

vetitae flirpis malé carptum malum , & fa-

tegumenta exuerunt. virtutum fupernaturae

pore delinitus cibum exhaufit ,& mortem

lium,

Gene[. 2

haufit. Twlit de frutiu illiue , & comedit ,

Imó donumetiamexuitintegritatis , (eu

It

juftitize originalis , cujus beneficio appetitus

dedítque viro fuo ,. & comedit.

9«

Adam igitur non mucronibus impeti-

.fenfitivus fubijeiebatur , ac obíequebatur

tus , non cruentis vulneribus faucius, né.

füperiori, «cüm enim per transgreffionera

que altiffimis transfoffus plagis ; fed pomi

precepti fibi à Nutnine injuncti propriam

ille&us dulcedine, ac irritamentis inefcatus

deerdinaverit voluntatem , séque averterit

appetitüs à delicijs paradifiacis excluditur ;

à Deo fine ultimo , peffimus hujus averfio-

unde.non videtur quomodo homoille, qui

nis frnctus fuit perverfio potentiarum appe*

à Terufalem de(cenderat in Jericho , & di-

titüs fenfitivi , quae rebellárunt contra raz

fpoliatus à latronibus, quibus obviaverat ;

- tionem ; rectus enith ordo potentiarum por«

ac inflictis vulneribus faucius Protoparea-

tionis inferioris flatim turbatus, ac perver-

t&em Adamum emblemaiicé exprimat: hic

fus fuit, & caro fpiritui , concupifcentia ra-

enim milerandus ferro vulneratus fangui-

tioni reluclata fuit : fcité Auguftinus ait, , 5, ,;,:,;,;g

nem fudit; & Adam delicijs ftipatus pomum

Pofleaquam precepti fatia efl transgre[fo ,

VgaPQ l3.

guítavit : ille càm fuis effet indutus vefti-

confesiim gratia deferenre diusna primi pa-

bus, fpoliatnr , nudüsque, ac femivivus

ventes de corporum fuorum nuditate confufi

publica relinquitur in via ; hic cum delicijs

fwnt 5 — feuferunt. enim motum 1nobedtentis

affluens paradifiacis nudus effet , càm pri-

carnü fus , tanquam reciprocam panam ine

müm faporatum deguftavit pomum , ccepit $.0 bedientie fue j jam quippe anima libertate

in perverfum propría deleata, & Deo de-

integurnenta verecundiz quzrere , ac veítes

fibi acquirere ; ille claufc ore adactus fuit

diguata fervire, priffino corporie fervitio ve-

per inflidia vulnera plura aperire corporis

Sisruebatur ?. €5 quia fuperiorem Dominum

Jjalm, us

membra ; hic nullo in corpore ex gladio

fuo arbitrio deferuerat , zuferiorem famulum

Íufcepto vulnere os tantüm aperuit , po-

*

ad [(uum arbitriumnon tenebat , necomnina

mum deguftaturus fibi vetitum

*

fiiigitur

babebat fubditam carnem , [icut femper bae

tanto diícrimine diftat tranfumptum;à pro»

Bere potuiffet , fi ipfa voluntas Deo. fubjecla

totypo; quomodo homo ille, qui ab Jeru-

xanffjet. Ymó fuerunt etiam protoparene

falem defcendebat in Jericho , exhibet em-

tes Ípoliati dono immortalitatis, ac impaffi

blematicé protoparentem À damum ?

bilitatís , quia ut recté Auguftinusait : 947 rip, 14: :

309,

Imó adeàapté , ac concinné ait Augu-

timere , vel delere porerant illi bomines in. cioitat, cap..

ftinus homo ille vulneribus faucius , ac fe»

10,

tantorum tanta affluentia bonorum , ubinec

,

mivivus relictus lapfum exhibet Adami ,. ut

mors zuerutbatur ?

nulla major poffit fimilitudo accerfiri ; fi-

Igitut, quód primus homo donum e«

124

xuerit immortalitatis , poena fuit illius traus-

quidem morbis , plagísque fe Adamus ad-

dixit, cüm vetiti. pomi cupedijs inhiavit :

greífionis , quàgulz voluit Adam indulgere:

prohibitus fibi cibus exacutus fuit gladius :

quando os aperuit , ut pomum deglutiret ;

& que in viatorem inflixerunt graífatores

januam adaperuit, per quam mors in mun-

vulnera; Adam eadem in fe ipfum molitus

dum ingrederetur, omnésque homines in«

eít , fibi enim manus injecit , non exterfi

teritui forent obnoxij : hinc erumnz , qui-

gladij violentià , fed infanientis appetiüs zeftu

bus premimur ; mifíeriz quibus , deprimi»

!4,

ardente

*

.

viator ille, cum ab Jerufalem in

mur ; dolores quibus torquemur; agritu»

Jericho defcenderet , graffatorum injurias

dines ; quibus corrumpimur , & ad mortem

paífus eft ; fed Adam fuismet voluptatibus,

nolentes trahimur, per gulam fibi in homi-

fuisque dentibus , quibus pomum momor.

nem ingreffum aperuére , quia ut eleganter

ib & dt.l;

dit vulnera, fibi inflixit :. ille fpoliatus à

D.;Gregorius ait :

Poflquam de paradifi L

Alatronibus fuit; Adamus veró tunc habitus

gaudijs exigente culpa expulfus. eff primus "£«*poz.

omnes, quibus ornabatur , exuit, cüm in

bumani generis pavens ; in bujus quam pa-

pomi e(u à flatu fuit innocentize dejectus.

timur cacitata ,. & exilij venit erumnam -

Fuit enim fpoliatus juftitia originali ; gra-

& differté oflendit mala omnia , quibus funt

homi-

Gulz deliciz fugiendz moruurz caftiratiprzludunt, — 289

homines nunc obnoxij , fuam ab uno gulz il-

ordinaté tendit in bonum fenfibile rationi

licio traxifle originem 5 velítque propterea

N : Ll.b, eiimo-

diffonum: per quartum irafcibilis torpefcit.

liidorus mortem à maordendo dici, quate*

in profecutione boni ardui , languet in diffi-

ib de s

log,'

nus primus parens , cüm fructum vetitum

cultatibus fuperandis , quz eidem obviant.

momordit per moríum mortem incurtit , &

Rurfus ignorantia eft, quà intelledus per gu«-

l:'.lmrf ;

unàcum pomo etiam mortem deglutivit.

la vitium à cognitione finis ultimi fejungi-

I$j

tur, in cujus adeptione tota hominis fita eft

Qued veré non folümfpoliatus Adam

fuerit , led etiam vulneratus , perinde acho-

beatitudo : eít fiquidem finisultimus homi«

moille, qui defcendens ab Jerufalem in Je.

nis ífummum i/lud bonum, in cujus poffeffio«

richo incidit in latrones, à quibus fuit fpo*

ne plené, ac totaliter expletut homo , nec

liatus, & pluribus etiam vulnetibus faucia-

poffit quidquam ulterius de(iderare ; eft enim

tus , acfemivivusrelictus: ex eo liquet,quia

hic finis meta, & fcopus ; ad quem omnium

quatuor principaliora fuerunt vulnera Ada-

vota , ac propenfienes naturaliter feruntur ,

mo inflicta, & quidem eó deteriora, magis-

cüm velint omnes homines beati effe , & nul-

quenoxia , quia (1 non languinem € corpore

lus mifer , tametfi plures ob fibi inflictum

elicueruat , majora tamen (piritui damna

hoc ignorantie vulnus cacutientes relicto

Hl

intulerunt :. süntque hec vulnera ; - Igno-

vero, fummóque bono ad falía, & facata

rantia , quà rerum notitijs ; & praier-

quarenda ie inutiliter occupent.

tim coeleftium caret homo : 7Malitia , quà

Hin«c illud Philofophorum diverfimodé

If

ad vitia íe pronum experitur, & harentem

de beatitudine fentientium divortium. Piu.

cadacis potiüs , quàm aternis : Cosucupi-

res enim exiftimárunt fummum bonum eíle -

Zentía , quà ttahitur homo ad objecta de-

re nulla indigere , illüdque perperam colio-

lestábilia , ac fenfibilia etiam rauoni di(Tona:

cárunt in divitijs, poffeffione auri, — Alij

Infirmitas , quà eft perquàm imbecillis ,

fati fummum bonum in [umina fitum

plurimümque experitur difficultatis in vir.

effe potentiaeos beatos cenfuerunt, qui vel

tutum cultura , & bonorum operum (tu-

regnant , vel regnantium lateribus adhzres

dijs.

Ex hisce quatuor vulneribus igno-

Ícunt. Quinimó plerique in fordida quz-

rantia intelle£tum fauciat ; malitia voluns

que fe deijcientes , eum dixeruntbeatum ,

TT

tatem cruentat ; concupifcentia appetitum

qui voluptatibus diffluit , qui concupifcentijs

inferiorem vulnerat ;

infirmitas irafcibie

juxta vota indulget ; qui fummi boni , carne,

M ,

lem izdit,

Hinc ficut viator ilie , qui ab

& gulà metitur poffe(hionem. Verüm hi abse

Jerufalem in. Jericho defcenderat. futceptis

*

que fructu defudantes, ac veluti in labyrine

vulneribus , fuit femivivus relictus

*

ita

tho jugiter errantes , quo proximiüs ad

Adamus poítquam injunctum fibi pracep-

fummum putant bonumaccedere, eó longiüs

tum fuit transgreffus per gula indulgentiam

ab eo diftant, G ideó à beatitudine magis

ex recenfiis vulneribus eam contraxit in-

diffiti , ac miferiores , quia propriam non

TE

firmitaein , ut mortuo quàm viventi vi-

agnofcunt miferiam,

Pfalm, 40,

deatur fimilior , hinc David Deum eni-

Qamobrem ex hoc primo vulnere ob

xim rogat , quatenus velit fanitatem fibi

gule peccatum inflictum intellectui, plura

impertiri.

Sana auimam meam , quia.»

fuboriuntur mala ex eadem pullulantia radi«.

peccavit tibi , qua verba expendens D. Au-

ce. Primo.cüm homo id vel maximé appe,

guílinus , ait : quid fanatur , fi nibil eff

tat , beaté vivere , moríque beaté, ad cog-

vulneratum , nibil [auciatum ,nibil debili-

nofcendum , quid (it hzc beatitudo,, & qUie

táium , AtqUe Vitiat um ?

bus compatanda medijs cecutit , & errore

[j 14

devio per variosincedit anfractus, & quic-

tLAR, Wf'

quid agit ; appetit, molitur, id contra fe

S. II -

10,

ipfum agit , €ó quia per primum peccati

gule vulnus non cognofcit bonum illud

Qïfïd þerfitgzzm Proloparmt&.r 4b

lummum ; cujus poffeffione voluntas plené

»

efu pomi vetiti à cupedijs gula fe non

quiefcit: defectu hujus cognitionis vagatur

fWbtraxerunt , ignorantia vulnus contra-

homo absque firmo propofito formicarum '

xerunt, quo intellectus lumine , & viribus

-inftar pet varia repentium arbuíta, qua in

deffitutus miferà cacutit, & cenum celo,

fummum , cum appulerint cacümen , in

temporalia prefert aternis.

imum inanes aguntut : cüm fit folus Deus

fummum illud bonum , in cujus duntaxat

Ij

3 Rimum vulnus, quod Gul indulgentia

poffeffione , potefthomo quiefcere; debet

nobis inflixit, eítignorantia , per quam

homo omni nifu , totísque viribus (atagere ,

intelle&tus fit hebes , obtufus, caligine

ac hujus fummi boni enancifci cognitionem,

infufcatus, utnonnifi difficulter verum cog.

cujus beneficio foli Deo valeat tota mente

noícat, illüdque àfalío fecernat: per mali-

fervire, etque toto affectu adherere.

Et«

tiam , feu fecundum vulnus voluntas retat-

rant enim humana confilia, íi ad ipfum non

Dd*

datur à profecutione boni hone(ti , retrahitur

dirigantur ; inania funt hominum ftudia , (i

MIQMP'D

À cultura virtutum,& fit pronior ad vitijs ad-

alió tendant,quàm ad (ummum bonum fitum

harendum : per tertium vnulnus appetitus

in clara Numinis intuitione,

concupiícibilis immoderaté exarde(cit , ine

Verani de Afeitibus Zom. Ii,

Oo

Sed

s

Difíertauno XíÍV.

290

4

X

f

Sed aE 'Qadem radiceemetgit aliusignoe

petias petit , à quo intelle&us dependet ia

Ü

rantize ramus , quia errat in electione medio.

ordinead cognofcendas rerum veritates: non

[

rum, quibus fummum hoccebonum, va-

parum à corporea mole impeditur , ne expe«

leat enancifci : nullusenim eft , qui plerum.

dité fcientias naturales fibi comparet. — Cer-

à

que non haitet , czcutiátque in rerum a-

puus enim , at Sapiens , quod corrumpitur ,age

gendarum deliberatione , & prafertim circa

gravat animam , & terrena inbabitatio de-

l

circum(tantias loci, temporis, aliorümque

primit fenfum multa cogitantem. O&tavum

1

$apiezi , 9, hujusmodi, dicantürque propterea /Cogi-

eít inanis curiofitas: .:pauci notantur, qui non

tationes mortalium timida , &5 incerta pro-

libentiüs aliena fcrutentur errata , quàm exa»

videntie noslre, — Opus igitur eft, ut cog-

minent propria : hinc finxit /Efopus more

nofcat homo, qua fint impedimenta , qua

tales fingulos binas habere manticas , quarum

eidem funt obici ,. ne fummum in ultimo

alteraad pe&tus ,altera à tergo penderet ; fed

fine bonum enancifcatur : & quia hoc im-

in priorem aliena vitia conjicere, in pofte»

pedimentum ab eo derivatgulzillicio, quo

riorem íua; exquo orta fuit pareemia : ho-

homo maluit Numini , quàm uxori difplice-

mines minimé videre quid in tergo rnanticze

ze , ideó debet confcientiam expiare, Gtea

fit, id eft, cüm aliena vitia acutiffimé vie

omnia excutere, ac declinare, quae fummo

deant, ia fuis poflea cxcutiunt ,. & lizc alia

dR T RPE . MER, T. L

bono diíplicent , tametíi levia vifa fuerint :

eít miferia ab eadem putida radice. germie

20

quia àzc licét mortem non adferant, vires

nans propria non cognofcere vitia, & aliena

tamen diffolvunt , & paulatim ad mortife-

fÍcrutari.

Nonum tandem germen ignorane

ram difponunt labem.

Parum intereít ad

tiz eft, quia homines períaepe animo vol-

naufragium fubeundum , an navis uno flu-

vunt , quz inania funt, levia ; inepta, &

$

€&u obruta démergatur

*

an guttatim fub.

id caufz eft, cur plerumque fine fructu abs-

rl w 2 ]

repens aqua per caring rimulas , & per in-

que utilitate tempus terant , diésque ducant

curiam negleéta ipfam impleat, & deorfum

infructuoíos,. unde S. Auguflinusait: C/m

L:5 30. ton.«

Sunt ftudia virctutum media ad

impellat.

in bujucemodi vebus conceptaculum :fiz. cor

I PEL PERS

finem obtinendum , has tamen virtutes

nofrum , 6f portet copiofe vanttatis. C4«

nunquam animo ferimus , nifi vepreta om-

tervas , binc & orationes nofira fape inter«

L

-

nia pravorum affe&tuum radicitüs evella-

rumpuntur

atque turbantur j & antes

mus; pravi enim habitus , qui delera cul-

con[petium tuum ,. dum ad aures tuas voie

pe fuperftitesinhomine herent; perinde ,

cordis intendimia , ne[cio unde irruentibus

ac venenata peccati foboles radicitüs extir-

nugatorís cogitationibus res tanta pracidi-

pari debent ; alioquin fi foli prefcindantur

£ur.

L

zami fervata radice , iterum germinabit fo-

$. IV,

boles , novíque fuccrefcent ramufculi ini-

4l Irri

$

quitatis.

.

Vulpus, quod neglecfus /ä;gæ pori

IQ«

"Tetti

um à prima radite ignorantiæ ,

vetiti per ejusdem morfum inflixit va-

quod emergit germen , eít inícitia rerum

neceffariarum,

duntaté , in plura putrefcit ulcera bo-

Quartum eft vacuitas , quà

nafcitur homo deftitutus omni operatione

mint perquam noxia».

7 Ulaus per gule indulgentiam volun-

propriafue naturz, — Quintum eít difficule

I9*

tati Adami inflidtum in plura etiam

tas , quam experitur homo in Ícientijs ad-

difcendis , quas nonnifi labore improbo e-

dividitur ulcera , quorum primum

eft inordinatus amor fui , rerümque exter-

nancifcitur,quinimó in quorumdam intelle»

&u adeó alté fuas figit ignorantia radices ,

narum, acfluxarum : & ex hoc putidiffimo

N

fonte plures fcaturiunt perniciofiffimi rivu-

ut malint cacutire jugibus obruti ignoran-

tiz tenebris , quàm eum fubire laborem,; quo

li, quosrecenfet'D. Auguftinus, inquiens ;

Lib. ií.de

offent ad fcientiarum adeptionem perduci ,

Mordaces [curra , anims perturbationes , ma-

rores , formidimes , in[ana gaudia , di«

&Vit. C. 22.

Lib, 22. de unde S. Auguítinus ait Quid aliud indicar

GVil, 6225 borrenda quadam profuuditas ignorautia , ex

feordia , lites., bella , infidia , $racundia,

* qua mentis error exiflit , qui omnes filsos

inimicitie , fallacia , feu adulatio , fraus ,

furtum , rapina , perfidia , fuperbia , ambitio,

Adam tenebrofo quodam finu (ufeipst ,— ut

bomo ab illo liberari fine labore , & timores

invidentia , bomicidia , parricidia . crudes

non po[ft. Sextum cftignorantia fui ipfius,

litaà , uequitia, Iuxuria , petulantia , ba-

cujus expulfionem , vel ipfi Ethnici fuis in-

zefes , blaspbemia ,. perjuria , opprejfones

«ulcárunt vulgata illa epigraphe : Nofce te.

inuocentium , calumnia , circumuentiones ,

pravaricationes ,. iniqua jtdicía ,. violen«

Mi

ipfum , innuentes debere hominem pluri-

mum impendere laboris , ut, qualis fit, re.

tia , 6 quidquid talium malorum im mentem

non venit , & tamen de vita bominuta non

vera cognofcat : fiquidem mens humana nil

recedit.

Ha omnes vitiorum caterva ex

minus cognofcit, quàm fe ipfam : imó non

Íolüm (uam ignorat naturám , verüm & pro-

uno prodeunt perverfo amore , quo inor«

dinaté fe ipfum amat homo.

Quia reclus

priafua opera, idquecaufze fuit, cur David

ingemifcens clmaverit : Delija qu iu-

amor non recurveícit , neque refleCtitur in

noxium creaturz commodum ; fed illuc

telligit ? ab occultis smeis munda me Domis-

tantüm tendit unde fuam [ump(it originem ,

ue, Septmum abipfo euiam corpore fup»

eu

À

Gulz deli;iæ(fugiendæ,morïcuræ cafütaripreludunt, — 291

ïc;u ad fummum bonum , à quo procedit :

Quartum voluntatis ulcus -obgu'ïæ;—ïn-:

22e

difcutiat homo vitam fuam , .appendátque

dulgentiam voluntati inílidtum eft immo*

cor fuum inftatera diflridti examinis , ac fe.

derata folicitudo , in coacervandis divitijs,

dulaobfervatione perpendat ; quis praevaleat

«umulandis thefauris , poffidendis honoria

bus , captandis lucris : qui enim vera ne

frm

amor ;. quod enim in lance dile&tionis prz-

5

ponderat, hoc idolum eít, quod homo«co-

ligunt bona minimé peritura, nec corruptio-

lit, immo pracipit nobis Déus , ut eum ex

mi, acinteritui obnoxia , queque propterea

toto corde diligamus , nimirum ne affe&tus

nonnifiin Deo, qui eftfüummumbonum in-

no(tros dividamus , fed omnes in Deiobíe-

deficiems reperiuntur ; 4j prz cstetis at«

«quinm unicé impendamus,

Magna eft vis

tentiores funr in fibi comparandis bonis ca«

amoris, cüm in rem amatam transformet

ducis , qua pereunt : in titulis inanibus ac-

amantem: quàm infeliciter amat ! quiDe-

quirendis, qui nonnififumum fapiunt , quo

um nonamat, cüm nequeatin Deuni trans-

plerumque lachrymas eliciunt : in«oacere

formari ! non enim poteít in Deoeífe, qui

vandis auri, argentique ponderibus, quae

tetrena diligit ; imó neque flare poteít ,

animas premunt , ac miferé deprimunt,

qui fluxis affectu innititur , «caducis fulci-

'Quintum ulcus eft perverfitas huma«

23

t1ur,

- voluntatis, quz ad Deum, ut decet, a-

20,

qmandum., & coleadum nonnifi tardiffime

"Secunäuä "u"ï;:uïs 'äx vülnere 'völunt(('zt;ï

movetur , :cüm femper paratiffima fit ad in-

ánfli&to e(t difficultas., quam experimur in

*

virtutibus excolendis , vitijs declinandis :

harendum rebus fluxis, caducis, ac inani-

ibus , «eó quia fenfum alliciant , & corporis

cüm finis homini naturalis quoad volunta-

OM

tem fit vitam inftituere , morescomponere,

commoda promoveant , delicias carnis adfe-

Tant,

operationes dirigere juxta dictamina rectz

-Sextum ulcus eft inconítantia » anfta-

24

rauonis; nulli e(t dubium, quin virtus fit

wmwä

juxta naturamrationalem ; «cut vitij adverfa-

ibilitas , & pugna quadam , quam voluntas

«cum fe ipfa inire videtur, .Res ceterz crea-

of ha

tur turpitudo, GCramen cümres (ingule in-

fito fibipondere proniores fint ad ea, qua

tze , five fuperiores à materiasemerfz , ac

proprie funt natürze confentanea ; ut non-

'defoecatz ! cnjusmodi funt Angeli; five in-

feriores materiei craffitie immeríze , utfunt

nifi difficulter, ac egréin ea ferantur, quas

fuz repugnant nature ; folus homo .adeó

pecudes, & animantia cetera, femperidem

volunt., G appetunt, autnolunt, eó quiaboe

focdam ex lethzo vitij gurgite ebibit pro.

prie naturz oblivionem, ut juxta ejus di-

num fibi confentaneum profequantur : &

€lamina minimé operetut , quia homines

malum , quod ut fibinoxium apprehendunt,

ftudeant toto nixu fugete , & declinare ; fed

Erovotrl.t.

ait Sapiens, — Letantur, cüm male fecerinr ,

E

€5 exultant in vebus peffrmis : ádeGut fimon

folus homoeít , qui mox eandemrem velit.,

'& modó nolit ,imónec nunc velitnec nolit,

amore virtutis , faltem timore poenarum,

qua hominibus infliguntur , debeant vel in-

wut pulchré Auguftinus inquiens : Ego ciyos r;5 , VR

.viti à vitiorum coérceri indulgentiá , ;&

dleliberabam yut ferirem Domino Deoweo ,

nonnifi per fponfionem proemiorum ad ítu-

Jicut diu di[pofueram. — Ego eram,quivole-

ä?ücäuþ'Qf

H

dia allici virtutum: leges enim humanz ad

bam ,ego quinolebam y,ueque plenà volebam;

p

avertendos hominesà vitijs plures conftitue-

wec plenó nolebam , ideà mibi contendebam ,

runt pcenas fubeundas per cruces , fecures ,

€ diffpabar à me ipfo , € ipfa dilfipatio me

patibula, gladios, rotas , ignes.

invito quidem fiebat , mec tamen ostendebat

E

Waturam mentis aliena , fed peuamvmea.

Tertiumvolunzatis ulcus ingens eft feg.

Septimum voluntatis ulcus eft faftidi-

nities in eorum executione , qua ad beaté

*

um proprij flatus , & impatientia , id fané

2y

vivendum pertinent

?

€cüm enim tunc cen»

argumento eít vitiatze, acfauciatz volunta-

D. 1. d

Íeamur beaté vivere ,. fi ftudijs incumba*

Wvl'f. f du H

mus virtutum; & media , quibus utimur ,

tis: proprium eft zgrotantium y febríque

zítuante laborantium , nunc unium , modó

ut perfectam enancifcamur virtutem ; plu-

rimum fecum attrahant difficuitatis non

aliud velle ; & cibos omnes faftidire ob cor-

absque ingenti labore fuperandz, ratio exi-

ruptos hamores , unde D. Gregorius £osi],

36. n evangel. ait : Faflidio noftro tzbefai-

git, ut totu nifa , fummoóque ítudio incul-

turam incumbamus virtutum , omnémque

yna , 8 longa inedia peslefatigamur. — Ale-

xipharmacum hujus zgritudinis exercirtium

usl RACHOUD AE Wi

fubeamus laborem ad difficultates vincen-

&

eft patientie , qua mala hujus fzcüli zquo

das , quz nobis obviant : de ijs fiquidem ,

animo fuftiaemus.

Fluxa enim funt bona

"

qui nec'ítudiumadhibent, utvirtutes enan-

temporalia ; viciffitudinibus obnoxia; hzc

ciícantur , nec labores (ubeunt , res deplo-

ené a(timantur ab eo tantüm »quinihili ea

rata eft.— Pudor fané ; quàd pleríque non

eeftimat : in eorundem ja&tura non modicum

€

.

urent virtutum ftudia , quibus tamen fatis

con(tat; animam noítram minime effe inte«

eft folatium perpendere infidam eorum con.

ritui obnoxiam , & tamen vix cogitant de

ditionem; retinent omnia naturalem fupacie

tatem ; vir probus tamerfi illa amitzat, nil pu-

beatitudine zecerna , fed tantüm inter fluxa,

& caduca inani cura, & folicitudine vana

tat amífiffe , quia nihili fecit, quz amitti po-

Occupantur.

terant j nec eum externaangunt, quiangm

.

tangunt,

.

Verani de «Affeciibus Tom. HI,

O o 2

OQ83.

292

Diíertatio XV.

O&tavum uleus eft propenfio ad malum,

tem perfunclorié hecà gula illatà damnà ;

$,

& pronitas voluntatis corruptz , ac vitiatae

& inflidla vulnera funt recenfenda ; & qui-

ad indulgendum vitijs , dixerítque propte-

dem concupifcentiz inflicta vulnera adeé re-

crudefcunt, ut plerumque no&turnam etiam

rea ille : ANemznem fine crimine wivere , &

optimum eum effe , qui minimis wrgetur,

quietem nobis abripiant per illufiones fome

Verüm tametíi volu

tas humana , ex eo

niorum 5 fiquidem sp/e fomnus ( ait Aue

Lib.21.de

v'/

'quód Adam gulz indulferit , pomümque

à

guítinus ) qui proprie quietis nomen acce-

grutt. Dei

fibi à Deo prohibitum momorderit ; prona

pít » quis verbis explicet ?. fape [omniorum.»

ca?, l.- 1-0

vifis , quam fit inguietus , &6 quam magni

fitad malum , eó quia preventa ab objectis

concupifcentiz , alliciatur ad bonum dele«

dicét f alJarum rerum illufionibus , quas it4

exbiber , & quodam modo exprimit ,. ut à

tabile, nunquam tamen ad peccandum adi*

gitur, fed fui eít juris ; cümque eidem

veris eas difceruere nequeamm , animam.a

gratia'Deiprafto fit, poteft femper, fi ve-

miferam , fensisque perturber $ inierdiu

lit, peccata declinare; cüm enim milericors

veró quali nos moleítià hzecconcupifcentiz

Deus fuam nobis impertiatur gratiam , ten-

vulnera afficiant , inquietent fcripfit Apo-

tationes, hoflísque affultus eludere lemper

ftolus,

Video aliam leggem $m membris meis

Al Rom.z,

poffumus,, fi velimus ante lapfum , imó &

repugnantem legi snentis mee ,. $ capti-

poít lapfum refurgere ; ideó id unicé debet

vantem ene in lege peccati , qua efisumeme

1*

nobis cordi effe ab omni lethali noxa cave-

bris meis : infelix bomo , quis me liberas

re , id' enim magis hominem devenuftat ,

bit de corpore mortis bujus ? adeó diré tor-

& inficit , adeó ot etiam homines pravi ,

quebatur , ut liberari optaret à morte illa

hznc oderint turpitudinem ; quam dete-

per gratiam Chrifti Domini, -

flantur: nemo enim eft tam profligatz con-

Caterum quantum obrinuerit roboris ,

29

Ícientie , cui interdum vitia fua nauíeam

quantum invaluerit. concupifcentia contra

£on creent , quamvis ex affuetudine jam

rationis imperium , poítquam Adamus in-

inolita ijsdem indulgeat.

Is veré ad Deum

dulfit gulz ; & quantum fint imbecilies vi-

