.oculorum oblectamenta ; plantarum varte-

que patentium fe extendat protenfam plani-

tatem ad hofinis voluptatem 5 ac rerum

tiem; illinc in montium editiffima juga ni-

oimnium elegantes formas, ad illicium in»

vali perpetuó albicantia hyeme affurgat ; in

tuentiom : ita bencfica in pauperes cont»

hisce tractibus fit lata fegetibus , altríxque

miferatio omnia nobis refervat bona; non

hominum ; in alijs dumetis, & rupibus hi-

enim minus eft Dci fiudium , erga miferi-

Ípida ; quà falebris , atqué arenisarefcat , quà

cordem hominem ; quàm luminis matu-

proximis fontibus uliginofa , quà fylvis

tini beneficium , quo dies nobisaperitur ,

obdudla, quà citcumjeótis montibus clau-

& exclusá nodtis caligine folares radij ad

m

fa, & quàvaíto, ac long?,latéque patente

noftram utilitatem demittunmtur in terras &

oceano obduécta ad uberiora hominum

ut plante foveantur , flores rideant , va-

commoda , ad focietatem cum exteris ine-

rio depicti colore , fructus maturiant , fee

undam; ad commercia inflituenda 5 bene-

getes flavefcant , & tellus omnia nobis come

ficiafunt hzc oninia , qua. munifica lar-

moda fuppeditet.

gitate voluit Deus hominibus impertire.

Sed non folüm corpoti erogantis plu-

94o

Àn non , quód fol oriatur , pluviz ftillent,

rima adfert benefica in pauperes commife-

nubes bajula imbres deferant rigandis , re-

ratio commoda; feduberrimam etiam asi-

ficiendi:que plantis accommodatos, fontes

mz fuppeditat fructuum fegeiem,

. Elee-

fluant pellucidi , fata germinent ; fegetes

mofyna peccata delet ,. & À morte liberat ;

'Vo lXo

creícant , fru&tus maturiant , aves in aére,

qui enim inopum miferetur per milerie

pilces in aquis , fere in fylvis , & homi-

cordiz largitatem ; Deus fuam ei grauam

o s.

nes five rufticelli in mapalijs , five utbaai

Jaiii,

elargitur ; quà refipifcens fufis lachrymis ,

in civitatibus alantur , beneficia lunt mu-

quas contraxerat , noxas abücrgit i idque

caufae cur Daniel Nabuchodonofori íua-

ni&centiffhmi Dei :hominibus impertita ?

Quód fi Deus omnes pafcit , omnibus o-

ferit eleemofynis peccata redimere ; quia

pitulatur ; Dei procul dubio munificen»

ut monet D. Chryfoftomus.

INon eff pet-.

To». 3. 45

tiam emulatur homo in pauperes, in ege-

CJP 3 I.A?g.

catum , quod non po[ft purgare eleesmofy-

nos beneficus ,. qui profufis eleemofynis ,

"a, quódue uon pofft. extinguere.

Omne

Homil.g5.

Retedium.»

impertitis beneficijs pauperum mierias

peecatum . infra ilam flat.

excutit , lachrymas exficcat , muarores

efl ad omue vulaus . utile.

Onmnuis inju-

abigit.

Sibi beneficus eo prodeít uti-

flitia fomes efl avaritias fed hauc omnem

lius ,. quó miferis opitulatur uberiüs: uns

abluit. eleemofyná Zaccbeus.

L

L]

Avariuá in«

Lib de vita

de Seneca ait

Nibil magés me poffidere.s

forduifli , vitijs indulfifti, fratrem necefsé

beat, c. 21.

eredam , quam benà donata,

eft imiteris, fi pervenire cupis ad patrem 5

834 .

Beaeficia, qui ferit ,uberrimam colli-

fac, quod Zachaus praílitit , ut é coeno

it fru&tüum meílem ; hinc Ifaias, hanc in

emérgas , à quoipfe emerfit ; G mercaris ;

Cap. 38.9,7.

quod ipfe meruit,

pauperes beneficentiam nobis commendans

ait: Frange efurienti panem tuum , & ege-

Ex quo benefica in panperes commi-

ar.

$50:, vagósque induc in domum tuam.» :

feratio peccata delet , layacrum , — ac. ve-

eum videris nudum , operi eum s & caruem

luti alteram dixerim baptifmum etfe; quo

£uam ne de[pexeris ;

quafi feipfum negli:

mundati rena(cimur faniori frugi.

Date

Lor. qaþ, i,

gat , qui nudum non veflit ; pergit Ifaias:

eleemu[ynam , U ecce omnia munda .funt

: 'v, fl.

"TTunc erumpet quafi mane lumen tuum , &

vobá : idem przílat eleemofyna , ac ba«

fanitas tua. citius orsetur , 8 anteibit faciem.

prímus , hoc difcrimine quod iuítrali fons

zuam juflitia tua , — quibus poftremis ver»

te lemel duntaxat abluimur ; hocvetó fa.

bis bonorum coeleftium affluentiam deri-

lutari lavacro toties tingimur , quoties

rivandam in miíericordes innuit Prophe-

L]

pauperibus opitulamur,

Hinc benefie

:

ta

P

quia ut expendit D. Chryfoftomus,

centia in pauperes ad Chrifli tribunal reis

Hom;l s S-

Non dixit; apparebit tibi lux , fed erum-

patrocimatur ,. & Judicem in (uam fleclit

upr, lll:":

in cap. 16.

vota: quia in Proverb.

"þ, LP

pet» quó nimirum celeritatem , fimülque

Munus abfcondi» Cap, a1, v

*

Matt h.

copiam exprime:et remumerantis : lr zs-

tum extinguit iras ; non lolüm lenit, fed

13,

. tellggamus ,. ait D. Chryfoftomus , Desm

iram extinguit judicis , quem propterea

nofiva faluti« effe cuptdiffmum , plerimque

vir mifericors blandiffima vi fibi devincdtum

quaneribus . velut ex largsendi fefitnationezs

tenet.

Quin efl etiam eleemofyna íacria

án munificeutiam prorumpere , quemadmo-

ficium Deo gratiffimum , ait A poítolus ad

dum lumen tnatutinum . quelibet nobu bona

Hebraos, — Benefieentie , & communienis

CAp. 13 - ?.

uolite

16,

Commiferatio dat inopi coenum, & recipitcodlum, 7$3

solite abh'-vi]c'i , talibus enim bo/fy's prome-

um in ganeam vertimu , eitam ea , que

refugiunt quadrupedes. con[cie,

Non 1in*

retur Deut,

26,

Quamvis oves non imponamus arisim-

ficior , quaftuofa eft hujusmodi carduo-

molandas ; nec beves circumducamus cul-

rum mercaturaj; fed longà quaf(tuofior eft,

tro deílinandos ,. flammisque tradendos ;

quae cum pauperibus à nobis inflituitur 3

lucrofiffima eft metcatura ,

fi tamen ftipem erogaverimus inopi , fino-

qua dat coe.

num, && accipit cclum ; dataffem , &

ftrum eidem panem fregerimus, caniftrum ,

vel crumenam aperuerimus , arcam refera.

acquirit thefaurum ; dat vitam , & gem.

mam invenit ; dat fru(tum panis, & in.

verimus veftiariam , opimum jam facrificium

inftituimus , eó gratiusDeo , quia non im-

tegrum accipit celi regaum ; dat num-

molatorum fanguinem ; fed cite pecunias

mum , & paradifum fibi comparat 5 dat

fundimus in manus pauperum : | fiientem

peritura, & confeguitur cterna,

hauftu recreare , famelicum paícere, nudum

Eft benefica in pauperes commife»

8?

ratio navisInílitoris , quze de longé portans

veflire, pecunias partiti , ac impertiri in«

digentibus , pinguius eft iäciifi;ium , quó

panem fíuum portum appellit aternae

malacim ;; nec ulli unquam eít obnoxia

peecata expiantur,

L]

87.

Quód fi beneficentiam in pauperes co-

naufragio

.

vulgo putatur philofophia pe«

lumbz zquiparaveris argentez , aureis ta-

cunijs cumulandis ,. panique lucrando ine«

men inítruéle alis,ejus pratftantiam prodes ;

pta, propterea pingitur pannofa , ac de-

fua emiferat Noémus ab Arca columbam :

tritis vellibus lacera , inopià laborans per-

petuá ; fed quàm falsó , vel ex eo de»

que fub vefperam reverfa viridem olive

L

ramum retulit

d

quid ni ad obitus noftri

prehenditur , quéd una , velaltera ejus

L

veíperam , ubi cataclysmo obruemur dolo*

pars Mathefis , — feu. Geometria - novum

rum, & anguíliarum ; revertetur ad nos

repererit , occupaveritque orhem , cujus

beneficentia in pauperes , ramtüimque refe-

divitie totam locupletárunt Eutopam ;

ret oleagineum zeternz pacis ; ac latitiz,

hanc imitatur ícientiam — beneficentia in

m

L

nunquam interiture ; aurcas tunc fuas ex-

pauperes : licét videatur deperdere , feu

non ampliüs poffidere , quod erogat indi-

pandetalas , fur(um mifericordes evectu-

Homil.7. de

ra: appofité D, Chryfoftomus.

Pennata

gentibus, ac fuis de(litui opibus; arte ta*

Ponit,

men fua novum invenit , fibique comparat

£f! eleemofyna ,. &6 levia , aureas babens a-

las , ipfos [upra modum delellaus dugelos,

in coelis orbem.

L]

Refert Suidas , Athenienfium Archo-

99,

Non folàm íurfum avolat , fed quam in

tetris tipem accipit , lurfum in coeli the-

nes , feu fummos gubernatores , cum ma«

" NT

dfauris recondit ; ja&turz detrimencum non

giftratum inirent , confueviffe publicé jus

EP ".AF?'

rare ; íe à Republica fancitas leges reli-

pautur eleemofyna ; quia diffugere neque-

unt, neque deperdi, qua viduis, pupillis,

giosá cuítodituros obfervantiá , neque paf-

Íuros ullis ie muneribus corrumpi ; qaód

pauperibus erogantur opes ;. Deo credun-

tur, que miíeris donantur ; idceàque in

fi quis ipforum fecus faxit , hunc mul-

tuto reconduntur ; huc accerfendus Cy:

C nomine ftatuam. auream corpori fuo

prianus de opere, & eleemofyna , inquiens:

zquilibrem. Delphis arz daturum,

Lcc

Patrimonium Deo «reditumnec fiscue 1nva-

gem fuam nobis proficuam fancivit Lee

dit , nec calumnia forenfir evertit,

In.5

gifer nofler. Chriltus , & quidem laco-

zuto ponitur bareditas ,. que Deo cuilode.s

nice , bac (cilicet unicá voculà , Dares,

cui laxiffimum adnexuit fponfionem,

Et

fervatur.. Ymó & incrementum fubit : e.

.

leemofyna enim divitias anget , quas mi-

dabitur

.

fi pauperi dederis , dabitur

tibi uberrimo cum fonore ;

elegantet

TR

nuit; cumulat, quas erogat j acquirit ,

quasdonat; quia ut ait Salomon Proverb.

D, Petrus Chryfologus.

Quidquid pau-

Et

Serimon, $.«

Feneratur Domino , qui. sniferetur. paupe-

per acceperit ,. pater ealefiis [ufcipit,

rà , € vicif(tudinem ejus reddet ei.

AÍ-

ubi vecondit ?

in calo.

4t ne forté

Lyt, (4) 16

fis unicus pauperi erogatus ufurze incremen-

perdidife 1e doleas ufuram , — eentuplum

v' *,l

$n calefli fenore vecipies, Da inopi flipem

tum centefimum parit , veluti granum , non

finui excultz telluris mandatum , fed ino-

à te petenti , & auream tibi in coelo fla«

tuam conflilli , & quidem millies pro»

pis manui datum in uberrimam multiplicat

fructuum meflem.

ceriorem : hzc eft illa. fcientia , qua ve»

98.

Refert Plinius,geminas urbes Cordubam

rüm . adinvenit. philofophicum lapidem ,

Zb aie.na.

in Hifpania , & Carthaginem in Africa ex

cujus virtute «uprez monetag paupcrie

1ur. biffos.

folis fativis carduis annuatim incredibilem

bus erogate in aureos mirifica metamora

L]

phofi mutantut thefauros

3

hac eft , que

ii

pecuniz fummam cumuláffe , lucróque in-

g ii

-

genti divitijsaffluxiffe , ait Plinius:Cerrum eff

edocet infortunia declinate , & aternam

I$;

enancifci felicitatem : hinc David, — Beztuss

Carduos apud Cartbaginem magnam , Cor»

. dubámque pracipud feflertia fena millia ,

qui intelligit fuper egenum ,. & pauperem ;

i,

5

in die mala. liberabit eum Dominu.

Do«

ut parcius veddere: & computantur cenrum

minus opem ferat dli [uper lecium doloris

quinquaginta millia philippeorum z. addit

plinius : Quoniam portenta quoque terrae

|6jus,

Cccce

Idaue

:dp' H' h

Verani de Affeilibus om. 1£.

1 [1

744

Difiettatio XXXL

91«

Idque eaufe , eur D. Laurentio ignita

charitat. — Hec virtut omues fatit. uj

etaticula , mollis fuerit cülcitra;' & pru-

nz candentes ,

les effe virtutes , que zp[am quodue fidem ,

veluti rofe vernantes :

ex qua jufiu

Deus enim in hoc lecto doloris. prunas

1

wivit , fui adm:/xmne ?äz'iæ

ficas.

P

quafi plumas verfabat , & inftrumenta do»

Eít eleemofyna , quá pauperibus a-

8f

loris in trophza convertit victoris, — Vul-

pitulamur , tribucum , quod Regi cclo.

canus Jicét olim. fulminum ;' nunc palma-

rum jure à divitibus penditur

.

*

& hoc

rüm faber flammas excitavit , quibus il-

tributum folvendum eft flatim ,. cüm inde

lufttiores cuderet triumphos ,' & eà cla-

plura in nos commoda deriventur

.

L]

red-

Tiores , quó flamma acriüs arderent : ne*

dendum eft ,

quod debemus , aít enim

que audiendz ampliüs funt fophorum bar-

Apoftolus.

Redd£te ergo. omuibus debi:

Ad Rom. 2

bare claffes , ignem redarguentes info-

ta: cub tributum tributum z. cut vetlig «l

Á i 'Uu7,;l

cunditatis:dedifcant nunc flerilitatis pro.

vetligal : quin & Chriftus nos monec ,

bro ignis fplendores obícurare :

quis

ut cufque , quod foum eft , tribuatur ,

non foccundum- eum impoíterum credide-

Matth. |cap. z2. v. z1.

Reddite ,. qua

rit, cum Laurentio laureolam , palmám-

Junt Cafaris Cafari , 68 que funt. Dei

que pariat ? Chri(li enim Atleta Olym-

Deo * quidquid autem pauperibus eroga:

pium Stadium nactusin pyra , flamma fi

L]

mus , hoc cributum eft , quod Deo pra.

murmurat , triumpho plaüdit

Lj

quód fi

" flamus ; àquo cüm nobis aucto fcenore

ignis armatur in pugilem , & alitur pi.

reítituatur , veriüs cum pauperi damus ,

c* , hoc agit infcia barbaries , " ut/Chrifti

accipimus ; quia noftro confulimus emo-

*

A:letam ar&iüs Deo adglutinet : fi per-

Jumento

*

hinc SalOmon ait $- Miffïic'ür- Prgovgräyü

funditur. oleo

, linitur pugil ad pal-

dia, & veritas te non deferant , circum- 3. v. 3.

fram ;. in conum , fi erigitur flamma ,

da eas gutturi tuo ,. & deferibe im tabulis

fit gloriz monumentum ; (i eircumdat ,

cordu tut

e

LÀ

)f

6 invenies gratidm ,. &5 dj-

ample&titur 5 i cingit , «coronat ; fed cur

feiplinam bonam coram Deo ,. & bomini-

Agonotheta Deus ignitam craticulam ,

bu.

Eleemosyna enim , quz paüperie

lectum doloris in currum vertit trium-

bus erogatur , in utráque vita iliuftres

phi ,. tot ornatum rofis , uot ardenti*»

commendat mifericordes 5 in hac enim

bus prunis flipatum ? quia nimirum Lau.

famam fibi comparat przclaram , & in

'rentus Numinis. affedtum ,

ac fingula-

alia gloriam -enanciícitu

rem providentiam erogatis

in paupe.

&urani

2

[ ngtæquam petie

res ecclefim thelauris ,

fibi conciliave-

£at,

92.

Iliud. etiam optabilius quod pramit-

$. IX.

titur : In die mala liberabit eum Domi-

245 ? hoc eft , extremo illo judicij die re-

Firtutem ,. & afetdum mifevi-

9tf 10,

liqþuis timore perculfis , . ac pavote exa«

nimatis , milericordes in pauperem fla-

cordie non Deus tantüm : þd ö* "u-

quairig

Vería rerum matura wos edocet exemplo

bunt intrepidi ,

manebunt. inconcuffi ;

hinc ait D. Chryfoflomus.

efficatius , quam voce.

Et viri mtfericor-

Bomil, 24

Ouante vo-

(t'b preees. tauta [unt effcacie , ut De-

luptatis efl in ila dwe borribili fiduciam

um flechant s. fua :

confeque , & audire verba illa* peuites

V0l 4,.»,

benedilà Patris mei , efurivt enim , 6

dedifis mibi manducare.

Quàm ingens

igitur eft. mifericordie vis , quàm effi

D faniorem reverfa Frug&m Magda-

244

lena procumbens ante Servatorem

cax enefgia in perorando falutis no(lre

lut, mp.

negotio ? quàm diferta mifericordie 'e-

' Chrillum , unxit ejus pedes ,

qüOS

V. 26

& proprijs exter

fit capillis , nt domus to*

loquentia ?. hzc enim -D EU M illicó in

vota fle&tit noítrze falutis

*

*

ta unguenti impleretur odoribus, — Sunt

Mltfbo 25.

appofité S.

Chriíli pedes pauperes feminudi , pulve-

Leo Papa expendens. verba Chrifti.

Ve!l

æo 3:.

LJ

*

re fordefcentes ,

& cateris hominibus

nite. benedicii

efuriui enino , & dedi-

bonis fortune inferiores

[

LJ

hos Chriíti

Jii mibi manducare , eleganter ait : Qua-

pedes perlinunt , & capillis abftergunt ,

ff nec. alias virtutes dextri ,^ mec alias of-

qui

fenfiones babeant. finiffri

L

e

lunt,

erogatis J eleemofynis

pauperes- a.

/ed !110 mag-

Demus egenis; ut pedes Domi-

20 ,

Jummóque judicio tanti | eflimabi-

ni tergamus , qua nobis fuperfluunt , Do-

&ur , Uel largiatus benignitas $. vel tena*

mini pedibus neceffaria funt : hxc paue

€1L4tí6 fPpiEIAs ,

ur pro plenitudine o«

peres à nobis exigunt , quibus & (unt de«

9uniwm virtutum , €8 pro fumma vmmi-

um commifrum , &5 per unum 6onum.s

bita , proinde reddenda pauperibus , qua

.

*

Íunt pauperum

ideo fuperfluum accepi.

3f introducantur tn regnum . $ per unum

mus, ut non habentibus impertiremur ,

[]

salum , ii puttantur dn ignem ater.

quibus & neceffaria funt

?

&^ ut 'inde

gum.

Nemo sgitur de ullia fibi bone vite

plurimum hauriamus meriti : nulius eft ,

r

enerit blandiatur , i z'!!f defterint. operaca

qui miíericordsm im — pauperes — mon

H 4

$01«

Commiferatio dat inopi Coenum Grecipittcoelum, — 755

commendet ,4 dignümque afferat quovis

paupere 5 ita enim fiet , ut nec á te averta-

z

bono , càm etiam iple Chriftus dixerit :.^ea-

tur facies Domini.

tibsefte dare , quam accipere,

Isà Deo exauditur, qui preces paupe»

27*

9j

Idque natura ipía (uofortiüs exemplo

rum libenter audit ; propitiant pauperes Nu«

l

men viro mifericordi ;- funt enim pauperes

voluit edocere, nósque dando praire : ete-

nim nileítin ipfa, quod munifica non fplen-

apud Deum , veluti. familiares cubicularij

deat liberalitate.

Cocleftes orbes lumen ,

apud Principes terrze , qui cos folent au«

; Jucémque hisce inferioribus fuppeditant , &

dire,. & exaudire , quapropter ait. Da-

pluta occulta fub(idia per miros influxusim-

vid.

Defiderium pauperum exaudivit Do-

ippz?, 10, V,

minus : hoceít , prz ceteris Deus audit ,

27.

pertiuntur plantis , & animantibus ; fol fuis

t lg, (

radijs infetiora quzque, quibus vel maximé

& exaudit pauperes : hinc moris e(t in qui»

hV,

faver benefico influxu fovet, nubesimbres,

busdam ecclefis , ut quzdam affigantur

arculae , ut ecclefias oraturi ingredientes

& pluvias perfundunt , terra ficcitatem

cortigunt, fertilitatem promovent , fitien-

in easdem priüs eleemofyaas iniiciamus .

tibus atbuftis hau(tum exhibent , prata ir-

quàm preces fundamus , quia eleemolyna

rigant , flores alunt, & velati lactis ftilli-

precibus "noftris vim tribuit. impetrandi

'S&m. g» je*

cidio germina quzque nutriunt ; ignis calo-

quaptopter ait D. Leo.

Effcaci]ma eft

junto. decimi

rem (uppeditat, & multiplexad vitam (er-^ 44 exorandum Deum poifiulatio , «ui pie-

enfis.

vandam commodum;ar nobis aves fubmini-

tatis opera fuffragantur ; qui [uum ab ino-

ftrat; aqua pifces donat terra fructus por-

pe non avertit animum , «itóad fe Domins

rigit ; animantia lanas fuppeditant ; quibus

convertit auditum».

28.

tigtn

tegimut, G carnes praebent ; quibus na-

1mó non folàm vir mifericors Deum

YT

.trimuf,

,

in (ua vota per fuías preces flectit ;; verüm

96.

Quinimó nonnaturatantüm , fed ipfe

etiam centuplum recipit ex pauperibus e-

naturze author hanc nos fuo voluit exemplo

rogàto : *ít enim eleemofyna veluti fe«

men , & finus pauperis , perinde ac excule

beneficentiam in egenos edocere : cternus

enim Pater filium fuum unigenitum nobis

tus ager , cui, fi.concredatur , in uberem

excrefcit meffem 4 ait Apoítolus-

OQui

dedit , & üilius fe ipfum in ara crucis im-

?. Carï»??).

molandum, ut Íua morte nos vivificaret, GC

adminislrat femen feminanti , & panem»

cAap.9 . 0.10,

precio proprij fanguinisnosredimeret* E

ad manuducandum praflabit , & multiplica.

mulemur & nos naturam , imitemur ejus

óit femen vefirum : squiparat femini clee-

aüthorem , & milerias pauperum eleemofy-

moíynam , quam pauperibus impertimur ,

narum largitione redimamus : eft eleemo-

quia fi femen excultz fpacfum relluri in

Íyna , qua virum mifericordem Deo fimi-

eam excrefcit granorum ubertatem , ut

lem conítituit , fiquidem . imaginem Dei

horrea repleat noftra : eleemofyna paupe-

mifericordis in homine mifericorde pingit ,

ribus concredita in hac vità , meífem lon.

serm- 10, de quia ut ait D. Leo.

Ubi Deuscuram mife-

g& uberiorem nobis in altera fuppedita*

quadragef. vicordie,ibi U5 imaginem fua pietatás in'Uenit :

bit : fed-(1 femen glebis occultatur ; gau-

non enim quidquam homo habet , quo ma-

det & eleemofyia latere, fugit videri, ja»

gis Deo approximet, quàm benefacere : eít

&antiam odit: - fi femen pateat. in füpere

enim Deus pater mifericordiarum , & De-

ficie , facilé ab aviculis dej

2

y

luritur ; elee«

us totius confolationis, mifericors, & mi-

molyna , fi alijs pateat ,. facilé evanefcit ,

& à vana gloriola voratur infructuo(a,

feratot , longanimis ,. & multàüm miferi-

cors , quapropter nos Chriflus monuit ,

Si femen non fterilefcenti monus jugo ,

ut mifericordes (imus , & Deum patrem

nec arefcenti arenule , fed fertili concre-

26

Lnuc. cab. 6, imitemur.

Eflote mifericordes , [icut &9 — ditur agro

eleemofyna folis erogatur in«

"U. 26,

1:

pater vejler-mifericors eff : non dixit , ut

digentibus ; & miferis: mon veró mere:

Si

pet in(lituta jejunia vires corporis dete.

/triculis , quz ad fcelera alliciunt,

ramus 3 per repetitas flagellationes fangui-

fem'én incrementum non.fubit, nmifi fz-

nem $ venis eliciamus ?. nec ut fetreis ca.

pius itrigetur : eleemofvna , quó in ube«

tenulis, ar&tísque cilicijs infoleícentis con-

riorem excrefcat meífem exigir , paffim

cupifcentie coérceamus impetus , mec ut

profu(ione alterius fuccedentis itrigari, . Si

femen excultze concreditum telluri. flacce-

die , noctüque preces fundamus ; fed ut

mifericordes fimus ; quia mifericordia o*

Ícit, putrefcit, emoritur , qu inde cum

|

pus Dei e(t , & vir mifericors in paupe-

ufuta revivifcat : eleemofyna etiam deper-

ditur , cüm in pauperes fpargitur , fed ins

res opus Dei ,. ejísque auxilium habet ,

quo à pravis omnibus affeclibus fe exi«

de cum foenore longé uberiori ad fuum re-

vettitur Dominum.

Si femen vilefuerit ,

mit: eít enim mifericordia , fine qua fri»

geícit jejuninm , . fterilefcit oratio , . quia

vel nobile in meífem excre(cit vilem , vel

eleemoiyna eft , quzs efficaciam precibus

nobiliorem : eleemofyna fi parca fuerit, i

tenuis , fimorofa, nonnifi talem producit-

addit, & jejunio vires tuppeditat , — qua.

propter Tobias fenior juniori praxcepit ,

fructum,

Si femen, quó in uberiorem ex-

ne unquam faciem fuam à paupere averte-

creícat fegetem , non uno duntaxat fpargitue

Tobia 4,. "V. ret,

Noli avertere farier& tuam : ab ullo

loco ; eleemofyna eà augetur uberiot ,

7^

Verani de Affefibus Tom. I1,

CGeccta

756

Diferaio XXX(.

& crefcï-t feecundior , quó plaribus etoga-

peribus erogamus ; vel argentez monetula ,

quibus alienas miferiaslevamus ; hac emí-

tur pauperibus, Si femen hyeme alta fe-

pultum nive , vel frigida preffum pruina

na, fiànobis ferantur.in finum pauperum,

()40^

Igtiüs intus germinat; eleemoíyna , quam.

in fpicas emergunt aureas gemmis onu-

n

flas , quibus in Regno aternz glorie coro»

vis hyeme praefentis vit videatur proe-

mio deílituta , imó & varijs cin&ta mife-

namur :.eleemofynz enim meffis non (olum

rijs , oppreffa calamitatibus , lztiores ta-

aurea eít, fed auro, gemmisque sternüm fru-

&uoofa.

Hinc viri ftudio pietatis addicti ia

men fpondet &rernz beatitatis proventus.

i femen in publicam viam, vel nuda fa-

id vel maxime incubuére ftudij , ut in hac vi*

xa jactum arefcit , interir, fructiique de-

ta per ercgatas pauperibus eleemotynas fe*

19j

flituitur ; eleemofyna perit , Ííi in viam

racém patperum excolerent , ac lererent

cadat vang glorig. Appofité Auguflinus,

agrum , uberiorem lecturi inccelis meffem :

Z'fdl' 123.

Opera mifericordie femina nofira funt.

pre caeteris Cornelius centurio ad chri-

flianam fidem , & ad coclum per erogatas

Qui parcà. feminat , parcé &5 metet. — Ergo

i. multum [eminat ,. multum metet , &

pauperibus eleemofynas viam fibi ftravit ,

Orationes , & elee- AGov. cap,

qui nibil feminat , nibil metet,

dixit enim 'Angelus.

99*

Ne hujus veritatis ulla nos dubitatio

mofyne illiue a(cenderunt i. wsemoriam in.a 10. . 4«

pulfaret , füo id voluit nos Chriítus edo*

confpettu Dei,

e

L

IOI«

cere exemplo

feminavit ípfe pauculos

Quapropter nullum imminente mortis

discrimine majus folatium , quàm miferi-

panes in deferto , quorum fruftula veluti

Íemina danda , & multiplicanda quinque

cordiam in pauperes exercuiffe, quodcüm

millibus impertivit hominum , quibus ex-

Regium Prophetam minime latuiffet , die

faturatis fuperílites reliquig — duodecim

xit. Bearus , qui mtelsgit [uper egenum-o,

implevére cophinos , ut meffis eó cog.

& pauperem; & caufam innuens hujus teli-

citatis fubdit - Zm die mala liberabu eum

noíceretur uberior , quó ex tantillo femi-

ne copiofior (urrexerat.

Chriítum fuére

Dominus. Íeu ut f:ité explicat D, Chryto-

viri pientiffimi imitati , qui pauca eleemo-

logus.

Non videbit duwm malum ,. qui Homil. 14

dies. bonos. babere pauperem fecit,

Án.»

Íyne femina in pauperes ejecerunt , & u-

berrimum inde incrementum collegerunt,

angufljs sllum Deus clamantem audit , qui

Scimus ,1vonem illüftrem facerdotem , vi*

peuperem ,| cüm clamaret , audvos 5 fme

cau[a accufant peccata , quem pauper ex*

rümque notz pietatis aliquibus panis tru-

ftulis complurium pauperum famem ex

eufat : Dominus confervabit eum , & vivi-

pleviffe , & cui fedanda vix fexcenti- fuf-

ffcabit eum.

Con[erwabit , ne vapiatur ad

$, Cornitl

Arnulphum Suef.

penam: vivificabit , ut à mortum refurgat ,

feciflen: integri panes,

WP U

fionenfem Pixíulem quinque folis panibus;

& rectptat vitam.,

Dies maia eft, ac plena

totidémque vini, meníuris fupra feptingen-

miíerijs , quia mors noftras pulfat aedes ine

tos famelicos , & firientes pauperes abun-

greffura , & nos raptura; led die hac ma*-

dé paviffe , & ubertim recreáfle.

Richar -

la mifericors in pauperes ab omni libera*

104,

dum Cillcertientem Auntiltitem paue unico

birur miferia , à quovis eximetur income.

exiguo tria. milliaexacuráffe hominum ; &

modo :

aderit; enim Pater / miíericordia*

id plerósquealios pzaftitiffe iegimus , quia

rüm opem ei prafliturus fuam ; ipíe enim .

eleemo;yna perinde ac lemen , (i pauperum

doloris lectulum folatijs perfundet, immi- '

finui , velati feraciffimo agro concredatur,

nentis mortis cruciatus minuet , G angu*

in meífem germinat , geminárque uberri-

ftias omnes abiget , quia vir mifericors in

mam

*

pauperes nunquam perit, ait enim Augu-

3

cujus fructus zqué in prafenti ,

ac in altera vita percipiuntur.

Deus enim ,

Ítinus.

Nunquam vidi bominem pium-s sevg, 44 ad

G'MS-'U

qui dandoauget , accipiendo multiplicat ,

mala morte finiri ; & D. Hieronymus fate» fraz inErem

incrementavit opes divitum , quas in fuis

tur ingenpé,fe nunquam legiffe , vel audivitfe

pauperibus acciperet ,^ ut quas auXft in

virum ftadio mifericordie addidum mala

fuiffe morte füblarum.

hac vità , multiplicaret in alia; & divites

Commenti font Po&tz ,

Antzum in

mifericordes in pauperes non folüm «en.

IOZf

fingulari certamine nunquam ab Alcide vinci

teimum , fed & milie(imum fuícipe:

rfentincrementum,

potuifie, eó quia Antaus terra filius , quo»

i QO -

tiescunque in cerram fuiífet dejectus , for«

Quéed f diviiiis inhianti hac indita

virtus effet , ut fi granum triticeum fuo

tior inde refurgeret: cüm prinüm pedi-

cohcrederet agro , hoc unicam extruderet

bus tellurem matrem contingeret , hacfi»

lio. decertanti novas fuppeditabat vires,

fpicam , fed auream , & non jam ttitico

lenam , fed nobilioribus refertam gem.

Pauperes dixerim pedum inítar divitibus ef-

Wmi], g.

sris , nobilitatam adamantibus , onuítam

fe: ne igitur fuccumbant divites,ab hisce pe-

carbunculis , vireicentem fmaragdis , fplen-

dibus per;erogatas eleemofynas vires mu-

? de Pæm

dentem topaziis ; «redis;, quód non ftatim

tuent: tameríi1 in die mala cum tartareo Al-

agrum excoleret , granümque eiconcrederet

cide congrediantur, non fuccumbent , & in

triticenm ? certe bac facuitas nobisà Deo da-

tempore casüs fui firmiores invenientur ;

tur, lemina [unt cuprei nummuli, quos pau«

quin & poft terrz complexum n fepulchro,

p

T

L

: fCorrinïifcrätio dat inopi.coen'üm,& räCïpit codlum, 7g7

glorio(iores refurgent coelefti beatitate do«

Juperiores Poteflates ipfe a ffflie regalitbrona-

nati,

E(t enim eleemoíyna luculentum

Dandum eft eleemolynz. poffe coelos ipfos

predeítinacionis fignum, & Jobus, qui pre

penetrare, & mifericordes ante Dei Throug

reiiquis fuerat ele&tus,aiebat : Ocsinis fuicas

fiilere,

C2p.19. "V,

Quéd fi fub mundi exordio terre-

ls,

€o, pes claudo, pater eram pauperum ; nie

ftris paradifi januam unus ex Cherubinis

mirum adeo miíeros fubfidijs fovebat , ac

flammea obarmatus romphea interclufitz

eisdem favebat, ut czcis effet oculus, clau-

nunc coeleítis paradifi excubat ad fores mi-

dis pes , miíerisfolatium , neclargitor tan«

Íericordia; ut fuis cultoribus adirum adape-

tüm, vel patronus fuit, fcd & pater pau-

riat, Imónon folüm foribus adílat para-

peram,

difi, ejusjanuas mifericordibus referaturas

10j.

- Jocatut p

lerumque filius, vel indor.

verüm & januis gehennz , ne ullus . miferi-

mit, fed pater curis anxius pluribus torquee

cors in carcerem illum tartareum detruda-

tur moleítijs, & (uojacensin lectulo, huc,

tur,ait enim Auguílinus; Zre fores geben Lib.se. bo-

illácque vigil fe verfat de pane cogitans ob

n& flat mifericordia ,. G nullum miferuoy, * 294

curas infomnis.

Job ut . pater pauperum,

demx* permittit én carcerem sllum transmiti,

w lb

licét hi dormirent, pervigil ipíe (ecum co-

0, 0. l.

gitabat, quomodo marenübus lxtitiam,

$ X.

zgris fanitatem , are alieno gravatis levas

OR

I0«

men, viduis folatium , & pupillis opem fer.

Benefica im pauperes commifera. -

re poffet , & hoc fuit intelligere fuper ege-

4ijo mom morosa , fed expeditá , C laxd

num, & pauperem; & quia tam recte intel.

lexit, veré beatus fuit, quia Numinis gratiá

pAnM , vultque bilari neceffaria s.

donatus; eít enim eleemofyna gratiz - irg-

mi[cri: erogat [ubfidza, -

petracrix, & auctrix fideliffima : — & ficut

gratia nobis nuncnecéllariaeit , ut ad 1pfam

T fuas mifericordia in pauperes vires. 10f.

V

exerat fuis eft prerogativis munien.

in altera vita fequatur gloria ; ita & com-

.. da, quibus fi deflituatur veluti lan-

nl Yj

miíeratio in pauperes, ac eleemofyna , quà

guefcit, vel faltem plurimum deperdit ro-

miieris opitulamur : eleemolyna. fiquidem

borisac venuftatis : mi(er.cordizigitur culs

gratiam impetrat, G gratia gloriam parit ,

tor non per alienas, fed per proprias manus

cu;us eít femen ; hinc licec ftimulis infole-

eleemofynas erogat , quibus pauperi opi,

fcentis ;concupifcentiz urgeretur Apoilo-

tulatur, quia cum manum aperit ipfe inopi,

lus, & enixim Deum rogaret, ut vellet car.

celum mitericordia eidem relerat 5 crumea-

nis fomitem in ipío exunguere , non aliud

nam ipfe evacuat , ut anima coelefti gloriá

2. Corinth« 3adivit relponíum nifi illud ; Suffcie £ibi

repleatur; id praeftitit S,Stephanus Panno,

CAp- X 24'U.9o

gratiamea: quia eítgratia [emen gloriz, &

nix Rex, qui tam profufus in pauperes fuit,

voluit Deus ; ut contentus eflet Pauius hoc

ut quotquct laberet pecunias , ijsdem manu

femine, quo uberiorem gloriz legetem me.

propria diftribueret: G cüm noctle quadam

——

teret,

.Y04»

[acculum nummis turgidum pro regio af-

Qaód fi gratiafemen eft gloriz , ut

fumpfilet comitatu, & folus in pauperum

uberius germinet ; ac feliciüs crefcat elee-

turbam. fe immififfet ; hi pecunijs avidiüs

moiynis indiget ittigari, ha liqu:xdem ve-

inhiantes temerarias manus in Kegem inje.

luti benefici umbres lemen gloriz fovent, ac

cerunt , nec à Kegis vultu ab(tinuerunt, cu-

feliciter promovent, quapropter Ifaias cüm

jus & barbam evulferunt, utalter alreri pe,

pracepiffec efurientj panem frangi , nudos

cuniam przriperet; quz mendicorum li«

operiri, & egenos, ac vagos in domum in-

centia nobile dedit: regis fanctitatis. docu-

duci , fponfionem illicó addidit munificen-

[ 44-4'(

mentum; quod enim farale fuiffet alijs,

Gap.58:.5. tiffimam inquiens t- Zusc erumpet quafi ma-

hoc lucrofum extitit mendicis: non enim

ne lumen tuum , €6 fanitas. tuacitius orie.

Rexin hanc pauperum turbam excanduit,

tur , G anteibit faciem tuam juflitia tua, &5

fed & ibi ipfi adgratulatus füit , quàd ge-

gloria Domini colliget te, tunc invocabis , &

rens Chrifti vices pulveres excufferint alij

Dominus exaudiet 5 clamabis, &8 dicet, ecce

ab ejus barba , & fubridens fecum aiebat,

]

ad[um.

Quia eieemofyna immortalitatis ,

aut plus pecuniarum in mendicos fparges ,

beatitudinis, & aterna vitz eft. preium

L

.

aut plus barba amittes :

fed noluit Deus

hac enim pecunia , hoc pretio datur. nobis

nc finceram Regis munificentiam, tam

coclum venum ; hac negotiatione coenum in

illuftris patientiz, ac humilitatis muniram

cclum permutamus ; hoc modico zre fum-

documento pramijscarere,

Coníueverat

mum benum nobis comparamus j quia ut

Stephanus frequenter interrogare de paupe-

Homil.8.c» luculenter / ait. Chryíoftomus : Eleezofyna

rum, ac egrotorum valetudine, quibus ut-

9: de pznit vegina virtutum efl , que bomines celerrimà

eflet folatio nonfolüm obíonia, & pecunias,

N

án celorum axes adducet,advocati optimi lo-

verüm etiam ad delicias ferta flornm immit.

eo fungens.

Magna res eleemo[yna, praci-

tebat ad eosdem exhilarandos, & plerum-

dit aérem , tranfit lunam , folis radsos cadit,

que illud addebatà fe miffo : Dic zgroto,

ad sip[um ventt celorum culmen, 1pfos per-

cui flores eris daturus,ut quàm primüm con.

tranfiens celos , && Angelorum populos decur.

valefcat, & é leculo furgat: quod non

ren5 , & eArchangelorum cboros ,. 69 omues

raró obtigit; unà enim cum floribus flore-

Ícene

Cc ec 6 3

L ES

759

Diflertatio XXXl, |

fcentem etiam fanitatem ijsdem mifit , adeó

