procacem mulierem non clamavit; cur pu»

—

fuperatur , quàm beneficio fuge : pugnan-

dor tam tenax fuit filentij , ut ad repudi-

dum cum ipfa eft more Parthorum ; qui

um flagitij, ne quidem aufíus fuerit loqui,

in pugnis fugientes , & tela jacientes infe-

& digreffus & caftris libidinis , nec unum

quentes hoítes didicerunt profternere , de

quidem contra aggredientem foeminam ver-

quibus Virgilius: valentémque fugà Par-

bum prctulerit

2

LÀ

Anquia fciret tunc mo«

34 E"'ifi.

tbum,

$1 caítitatis cultor pugnam ineat

ri non pofle pudicitiam , cüm à quovis ab«

contra procacem mullerem , zítuantémque

ftinet verbo ? & ideo infignis cultrix cafti»

46,

libidinem fugiat ffatim , ut ad triumphum

tatis Judith extitit ; quia (ecreti tenaciffima,

L

fi.enim armatus ei occurrat ,

pmpere:

3

in filentio fuis cum ancillis commortata fuit

profternitur.

-Hinc invi&tus ille Athleta

A

feclofa à quovis ftrepitu famulorum,

S. Hieronymus Zb. adverfus Vigilant. ait 1

deà procaces odit pudor mulieres , adeó

,þll 57. )

Fateor imbecillitatem emeam: , nolo [pes

libidinem averfatur, ut nec ullum proferre

villorie pugnare , ue perdam aliquando vi-

audeat verbum , quod lafciviam oleat

&oriam.- Non tamen imbecillitatem dixe-

Quod (i Jofeph de foemina libidints

44*

ris , quam cautionem effe , ac vera forti-

flammas ejaculante , fibíque moleftiffima

,

l

tudinis characterem noveris.

nonfuit oblocutus; undein nobis tam laxa

426«

Ad hanc vidtricem fugam indicandam

obloquendilicentia , ut nec lilijs ipfis linguá

noluit Deus in Sodomis Lothum remanere ,

parcamus ? Neque excuíantur, guiamore

quem facilé potuiffet incolumen inter flam-

pudicitiz fe in profanos amores oblatrate

mas fervare, cüm & pueros illafos in ca.

afferunt $. quis enim attentiüs lilium exco*

mino ignis confervaverit : fed noluit ipfum

luit caftitatis , quàm Tofeph ? & tamen,

remanere , fed difceffum eidem injunxit ,

nec catpere mulierem adulteram voluit ,

fugámque pracepit.

Quia cür in Sodo-

nec verbum ullum depromere, quód foemi-

Seneþ 19«

mis libido fuas enutriret flammas ; ne ca-

nam fubindicaret,

Verus caftitatis culto£

Atiras ibi cinerefceret ; non manu pagnan

ab impudica hera celeri pede recedit, non im-

r ii .. RPE O rE E

dum, fed pedibus declinandum erat , quod

pudicam verbis carpit: qui caítitatis eft li-

imminebat periculum

*

$

voluit Deus nos

4.

lium, aliosnon pungit, fed odorem infun-

edocere , libidinis difcrimina tutiüs non de»

dit, quo cateri ad culturam hujus florisal.

clinari , quàm beneficio celerrimz fugz :

liciantur,

Nonlilium eft , quialios libidi-

hzcque caufa , cur uxorem Lothi nec mo-

nem olentes lacerat, fed rubus dumofus vul-

menro quidem fubfiftere voluerit Sodomis ,

neribus infligendis,quàm floribus depromen-

niuntur

eique etiam inhibucrit retró afpicere ; &

dis ap:;or..olores quia pudicitia infig

N

can :

FEUVPRRU A PAORT WECUESEISUT " MDPCTDAST D UUR - LTER

Nullum tuendz caftirati afylum fup4 rutius.

339

€andore , unguibus catent , quibus accipitres

quit, quo feeditatem obtegeret fuz libidinis?

graflantur, Exherbis, quz Bafilica audit,

Catlitatis (tudiofi , (1 locios viderint pravae

odorem diffündit, quo manum perfundic,

ticanteseos redatguant , üt refipifcant ; (ed

fitangatur; fedurtica e(t, quz foloconta*

fimul pallio eos obtegant 5 ; ne cxteris fint

£ta vulnerat , & ideo non bené olet , quia

probro.

Maluit Jofeph mnulieris latereigs

malé vulnerat tangentem

nem, quàm propriz virtutis prodi (plendo*

4*

. Sunt , quigladio linguz proximihono-

tem; nonde(ignavitin mulierecicutam, ne&

rem vulnerant , fi aliquam . duntaxat. fen-

efflorefcens ipfeappareret lilium. Viro catto

tiant libidinis fufpicionem 5 & hos ijs haud

fufficit , fifugze, ac volatüs beneficio phzni«

fuppares dixeris vaporibus , qui éfimeto fub.

cis inflar & rogo.avolet moechaturz 5nec in«

filentesin fublimequidem avolant, fed,ut

famiam quzrit peccantis , dummodo é mani-

nubes candore pellucidas , velinfufcent, vel

busexiliat feeming petulantis;quia fuperbiam

difcindant , arméntque , velfulmine, vel

timet,aclafciviam veretur : lafciviz enim, nifi

grandineinterrz incolas. Fidendum noneít

quis Epicuri de gregeporcus fit , tandem re«

hiscevaporibus ,ex quibusfulguracuduntur;

fragatur : fuperbize autem tametíi Angelus

tametíiin coelo fint , é ceeno tamenprodjére ;

quiseffet, adhuc fuccumberet; & quia jofeph

& quia in ccenomati., '& incoenoarma ena,

snulierem/Egyptiam reamnon conviciffet ad-

€ti obmurmurantáncoelo 5 :ubi diu ftarene-

ulterij, nifi fe dixiffetintemperantize viéto-

queunt , quin iterum nativum repetant coe-

rem 5 voluit fugà, & filentio abícedere ; ut

mutn. ' Caveatcafílitatis cultor ; ne in íub.

qmnulier careret fupplicio;& ne ipfe de victoria

limeelatus:obmurmuret, incusétque foeti-

ibeneficio fugse delata fuperbiret: imóà tacuit-

«o Ícelere ; quosnoverit fuípicione non ca-

aftitatis cultor , quiamulierlibidinum exe

rere libidinis ; Jolephum intueatur , ejüs.

«itatrix,mon tacuit ; & calumnià laccffitus

que imiteturexemplum , fequatur veítigia;

fugitivus Joleph, noluit conviciantem accue

n

"qui , lilium ne perderec , ;pallium maluit

fare, quia caftitatis cultor loquinefcit deob-

amittere , quo mulieris obtegeretlibidinem,

loquente, ut Íciat perfaram de lenocinante

occultaret (celus,palliaret aduiterium ; nul.

feemina gloriofiàs triumphare,

440«

Jum «ontra.procacem — fceminam verbum

Satis illuxit Jofephi victoria in fuga

alla, «cum invitatus ab /Hera lenocinante ,

grotulit , ne quam fugeret pede ; linguà lz

ithif, 3(,

deret 5 non:clamavit fugiens , fed fugit , &$

prehensásque laícivientibus manibus non

egrejfus es foras.. Caititas rité excultatur*

palliumíolüm exuit ,ue caltitate fpoliareturs

turibus affociatur , qui alismuniuntur ad vo-

Íedé domo tota, xonfpestüque fceminz ci«

,

Jatum, & fugam ;non unguibus obarmantur

tus aufugit : mec minori laude de flammis

advuinera , & lacerariones : avolant turtu-

triumphavit ille libidinis, quàm tres pueri

zes,non lacerant : fugiunt, qui caftitatis cul-

deigne ardente in fornace Babylonis: ille-

turze funcaddicli folicitato pede,non lzedunt

fus evatit beneficio fugz Jofeph & flammis

armatàá linguà , non verberant smordacibus

libidinis, quasprocax mulierfornacisinftar

"

Yverbis,

acceníze concupifcentiz ejaculabatur : allzfi

46.

Pracipuus caílitatisdecor in tergo ,non

quóqueexiljerunt babylonicz fornacisigne

fronte fplendet; in dor(i pofterioribus/floret,

pueri ; pulchre 5, Chryioítomus,

Profe-

Slomsl. 45,

mon in uberibus pecloris , ideóque jífzus

fetlà uon tam admirabile 4n fornace Babylo-

I» Gepef.

Vatesinfola fuga rotum pudicitiz admiratur

míis snibi videtur , quód tres pueri illaft ibi

2Al, &7,

ornatum. . Pesna columb« deargentate ,

permanferint 3 quàm admirabile boc €& ra*

polferiora dorfi ejus n pallore auri , quva tunc

Yum., quod tantum certamen juflus Tofeph

aurea, acpretioía elt pudiciria , 1 hrmeros;

justinuerit :. verümficut caftitatiscandorem

L

tergümque vertat lenocinantibusfaeminis; fi

in delicijs habuit. Joteph , ita turpitudinis

abillis Euro ocyus recedat , non ad eàs aurá

fordesexhorruit: & ficut nonnifi lilijs fuit

adblandienteaccedat: non pe&us pugnaturz

deleGlatus 5. ita libidinis foetorem toto anie

procaci. mulieri objicit, in caftris, quimili-

Tmo fuit averíatus : :ut florem pudoris 5

tat caítitatis ,led pofteriora dorfi, & quidem

quem excoluit , intemeratum fervaret , im-

in pallore auri,feu intimore fancto oítendit

poellutum cuftodiret , duo obíervamus reme-

duntaxat infugz volatuz tunc columba eft

dia adhibuiffe, quoram primum foit fibi

x

pennisveftita deargentatis , quando alasdun-

praíentem proponere Deum; propterea di«

taxast explicat ad fugam , dorsümque objicit

xerat Herz ad tgrpia allicienti : 4somodo

advictoriam,nonrotlrüaperit ad clamorem ;

poljum boc malum facere ,| &f peccare in-s

qgenef 159;

nequeungues acuit ad vulnus 5 tunc caftitati

JDeuwm meum. Secundum fuit occafionis

triumphus portenditur , fi abícedens taceat.

technas fugere, neforté implicaretur, Re:

,Gmef. 39

47*

. Séd:cur Jofeph cum fratres apud patrem

licfo $n manu eju pallio fugit * quiautfcite

Jacobum de crimine - peffimo incufaverit ;

D, Cyprianus: Nemo diu tutus eff periculo

procacem mulierem intentati non accufavit

proximu; wec evadeve diabolum fervus Des

adulterij 2. quia nimirum fratres illt eraut ;

poterit , qui diaboli laqueis implicatur.

hazcHera 5 num voluit nos docere füummam

Quod veró ad primum attinet remedi-

t

in imperantes reverenriam , cüm nec garrire

um;, illud certé vitijs omnibus devitandis ,

in foeminam voluit , nec verbo ejus redargue.

omnibüsque animi zgpritudinibus curandis

re impudenria« ? quin & pallium ultro reli.

prafentifimum eft alexipharmacum;, fi rité

Verani de Affetlibus Lom. M,

Nu a

— Diflertatio XVL.

340

hl

ad hibeatur , nemo enim ita eft delirus, qui

quaptopter D. Bafilius intet. faluberrima

ante oculos potentiffimi Judicis velit fancitas

monita illud inter praecipua. commenda*

*

a

fuasinfringere leges : quotquot autem de-

tum voluit

*

Cüm te appetitus invaferit

linquunt , hi procul dubio coram fupremo

eccandi , velim cogites borribile illud , &&

t

Judice Deo divinas transgrediuntur leges ,

intolerabile Chrifli tribunal , $n quo Tudex

cüm fit Deus ubique prafens, non;per pre-

prafidet , quia fi timor Dei , & timor ge«

fentiam , & effentiam tantüm , verüm &

fü

henne altiüs hareret animo , in eóque fuas

if

per potentiam , quá poteft flatim deliquen-

firmiüs radices ageret , non percurrerent

tes, fi velit , punire , ut promeritas dent il«

qü

pedes laícivientes vias iniquitatis , quia ut

licó peenas: hinc impoffibile cenfuit David,

re&cté monet Zeno Veroneníis , so» babet

d

poffe aliquem peccare ; fi Deum Judicem, fi-

contupifcentialocum ubi mors , & gebeuna s

qi

muülque przfentem fciat , ideóque cenfuit

K

timetur. — Extinguit ignis gehennalisignem

fieri non poffe , quotquot delinquunt imme-

cupidineum , ut Ícité monet D. I6idorus de

b

moresnon effe Dei , quapropter loquens de

g

fummo bono , inquiens: Recordatie ar-

LÀ^. cap,

Pfal. 53« transgrefforibus divinzlegisait. —Nom pro-

dori gebenne ardorem extinguit luxuria ,

39»

[

f

pojuerunt Deum ante con[pecdum fuum , &

nil enim efficaciüs impuras zíiuantis concue

Píal, 9. de peccatore vitijs coinquinato dixe*

v

pifcentiz flammas coércet , ac fedat , quim

rat,

Non eft De in confhetiu eju , quod

timor gehennz , ignisque zterni ,

cüm pramififfet, ut caufam delicti poftea

qui urit

H

Íemper , extinguitur nunquam.,

fubdit : Isquinate [unt via illius in omni

Etiam D, Thomas eximius caftitatis

p

f

$2«

i

tfmpore..o.

cultor adhuc adolefcens cum à prava mulier-

L

T

Dei przefentia fax eft illa praelucens ,

cula ad turpia invitaretur accenío voluit

qua rectas oftendit femitas, quá prepterea

titione armari , cujus flammas , cüm pri-

|

qui non utuntur , vias obambulant iniquas,

müm in procacem , ac lafcivientem vib-

l

quarum lubricitate in foveam delabuntur ge-

ráffet foominam, hocigne impuros excinxit

hennez : ideóque de infanientibus illis feni-

libidinis ignes.

Quis concupifcentia licét

bus , qui fub canitiei nivibus ignes impudicos

exardeat &ítu, non írigeat, cüm primum

fovebant ethneis truculentiores , quíque vel

gternus gchennz ignisejus mem;oriam refris

é foncis frigidis laticibus flammas haulerant,

cat. Ethnafiquis fit , impurisignibus fce-

quibus caítitatem adurerent , G abfumerent,

tus , ad folam aterni ignis memoriam , fi

dixit Daniel , Zeclinaverunt oculos fuos , ut

fenfus habet;Caucafus fitperpetuo rigefcens

,"T h

;;

edþ.]?. &

won viderent celum ,neque recordarentur ju-

gelu : hic eft cimorillead victoriasexcitatus,

f

diciorum juftorum.: quia Numinis neglexe- ,

non ad pufillanimitatem inditus ; qui alas ade

rant obfervare prefentiam, & ab ejus fe afpe-

dit, quibusvolucre ocyüs, cuftos, & cul«

&tu fuübtraxerant , oblivionémque illius ebi-

tor caftitatis omnem cffagit labendi peri«

berant; quafi lethzeisepoti undis memoriam,

culum : nemo quamdiu luteum hujus cote

ï

& Numinis, & virtutisextinxetunt; & lie

poris vas fecum defert , éflque in hac vita

I

cét (enes; adeó tamen turpé intenuerunt, ac

mortali , fecuritatem poteft fibi de ruina

infanierunt , ut velipfam canitiei nivem fo-

fpondere 5 ídque caufz cur Apoftolus fcrip-

mitem exhibuerinc laícivientis in preecordijs

ferit. y, Corinth. 1o, — Qui fe exiffimat fla-

flamm:e.

/

ye , Uideat , ue cadat : quia ut expendens

f;i

ÉL

Si prafentis Numinis Maj*eüas—ih men

Apottoli verba D. Leo ait.

Nemo eff tan- Serm, $. Ài

£

tem recurreret , certé timor Dei pravos

tá firmitate fuffultus ,

ornnes ftatim coérceret affeCtus , nec fineret

" /Zaäilimtefu de- quadrage fs.

f

Geat effe fecurus,

hominem peccare; idque caufze , cur David

Timeat igitur , qui fe (lare credit, ne - $3

-*

,

[

enixim Numini: fupplicaverit ,. ut timore

cüm Ítet, cadat : in caíiris autem libidinis

f

boc fan&o fingula ejus configerentur mem-

ille cadit, quiftat; quia fola fugavictoriam

Pend

bra , ne latum unguem à divina abícederet

fpendet, & hanc quinegligit, & ftarevult,

IK0 CAYRES Iheas dju-

Pfalm, 118, Ing Confige timore

minimé flat, quinveré cadat: flaretimeant

— P

icijs enim tuis timui. — Sed (i timet David

qui cadere nolunt, ille uon cadit, qui non

E

à judicijs Dei , jam Deum ipfum timet ,

ftat , íed ftatim fugit

?

neque de ftabili-

cur igitur timorem expofcit ? — Confige ti-

tate fua ullam fibi fpondet fecuritatem , &

WL "u

more t«o caraes meas : nimirum hunc eun-

ideofugit, quia ftare amat ; & flat, quia

dem timorem , quem de Deo in fe przfente-

timet cadere foeda proflratus libidine: fcité

fat, enixim peut , ut intimiüs in ejus ani-

S. Petrus Chryfologus.

Longo fiudio feges Serm. 13j

mà, accorpore infigatur , ut nunquam inde

feritur , fole , atque imbre diutino nafci-

. In, iz.

recedat : noverat enim eum peccare non

turs fed tamen uná ac fubitá [cintillá con-

poffe ; cujus carnes Dei timor configit ;

fumitur ,. 8 pauluper edificia ad alta.s

475 — Q oAX — -* UR U

! nj ln

digpes

1

Judicem ; qui timet , ejus expavefcit judi-

confurgunt , fed repentinis cajibus serr

Uny,

cium : unde David hunc timorem voluit

etunt.

4m.3

fuos edocere , ne dedifcerent ftudia virtu»

Meque defont exempla virorum fan«

f4-

T —Aek

Fenite filuy , auditte.me , timorenus

-*

Citate infigp;um , virtutüm cultura illa-

Demini do:ebavos , quia (i folus timor Dei

ftrium , Qqui foedé tandem corruerünt ? ne»

mentem occupet , omnia excutit peccandi

que debet quis proprijs fidere viribus *

Selderia , compelcit pravas cogitationes;

quia etiam Samíon tametü fortilfimus

miferé

ao — m —— —

Nullum tuendz caftitati ,äfyluth fagátutius,

341

iniferé cecidit in finu feemine exutus crine,

enda; & quia nullum tuenda caftitatis afye

& fortitudine: nequeobexculram virtutem

lum fugá tutius, ideo vult in. nobis lumbos

ac pietatem, debet quis fecuritarem üibi pro»

recinctos, utexpeditiores ad fugam fimus;

mittere, quiaetiam David fuit iníignis vir-

& ne veltibus pedes implicentur in fuga $

tutum cultor,quarum ftudio enixim incubuit;

quàm probé cohzret lumborum pracinctio

& tamen visá lavante fe in undis foemina in

cum caftitatis cultura, & cuftodia ; ut in-

fummo palatij faftigio turpiffimé cecidit,

teiliger-emus,fugam nobis neceffariam effe ad

impurósque ignes & fonte illo frigido haufit,

indemnitatem caftitatis; & eumlilium pto-

quibus caftitatem adufit, totámque virtutis

ftituere padoris, qui negligens lumbos prae-

denigravit decorem: neque proprie fidat

cingere ad celerem fugam non fatagit;ut fcité

quisSapientiz , quia etiam Salomon licet vi»

monetS, Fulgentius in. pracitatum textum

Lue. 124

rorum Sapientiffimus, cüm primüm mulieti-

inquiens: Omm& Chriffjanu pracintdos bae

bus adhzfit, coepit defipere, ac virtutes,quas

bet lumbos, ut fuget libidinem: is autem li«

14.0),

excoluerat, proílernere , ac Sapientia ni-

bidinem fugar, qui libidinem fugit ; is flo-

1^

toresinfu(care: imó neque Religiofus debet

rem caflitatis fecum ducit, qui à foeminarum

fecuritatem fibi fpondere , quia tametfi ni«

colloquijs fe fubducit; is naufragia vitat,qui

veum, ve) lapideum fe credat , etiam nives

procacis mulierischarybdin devitat ; quiaex

igni admotze liquefcunt, & foluta flammas

fola feeminarum proximitate, arefcit flos.ca-

nonnunquam «oncipiunt, hinc S. Ambro-

ftitatis,& quaíi peftem quandam contrahens

í^

fius fermone in fe(to D. Micha£lisait: Síeut

emoritur; quodetiam nobis fuccinit S. Cy- Lib, de fin-

vitiofis ad corruptelam nuda funt omnia, it4

prianus,qui fusé referens mala, qua proca- gularit.

cium mulierum invehit proximitas ait : Per. Cericere

reltgio[is ad caftitatem cooperta funt univer-

fa. De feipio diffidat religiofus, à pericu-

fpicite. quanta mala femimarum propinquis

lis fingulis caveat, mulierum confortia fu-

44$ Acquirat 5 vumas edificat , vipas - eviptt,

giat, ut fecurus vivat; neque à praeteritis Vi«

precipitia infiruit,in perieulus navigat,nate-

éloriis argumentum debet de faturis inferre:

: fragis velificat suteritum fouet.

plures fteterunt in levibus, qui poítea in gra-

vioribus ceciderunt , quia nom timuerunt,

$. VI.

5non fugerum; vir prudens pericula quaque

&timet, &fugit, daSapienti occafionem

Procaces ;snulieres , qui "non )fi/git

—

ait Salomon: .Er addetur ei Saprentia, nimi-

in evidens ruit diftrimen , uli caffétas

' ,fw 96

rum ea, quz in occafionibus occurrentibus

naufraga perit; & qui eas [equitum, nou-

addifcitur; quia ut ait D. Cyprianus: Ge-

nifi aeteruum exitium afequi-

bernator intempeftate dignofcitur, & miles in

7ur.

acie probatur , prudens lNauclerus charybdis

Uum exitium cdn.fequitür; quiprocàces — $7«

fugit voragines.& ícylleos declinat (copulos.

. Ad fecundum remedium quod attinet;.

mulieres fequitur:; in evidens corruit

$5

quo caítus Jofeph impudentis mulieris delu-

difctimen, in quo caftitas ruit , qui foe-

minas non fugit,

Eitenim mulier prz ne-

fit libidinem, beneficium fuit fuge,Genef,

39. Relitlo in manu ejus pallio fugit, quia ut.

quitiz, & malignitatis übertate deemofft

haud abfimilis, & Hugo Carenfis Angelum

Ícité monet S. Cyprianus: Nemo du tutus

Satanz,à quo Apoftolus Paulus fe colaphi-

Stm.&i'

est periculo proximus, nec evadere Diabolum

qwdüäg,ff

ferous Dei poterit ,. qui Diaboli daqueis im.

zatum prodidit,mulierem fuiffe autumat. Tn-

numerapropemodumíunt, quz tam apud

plicatur ? quisquis lilio delectatur caftitatis

à feeminarum colloquijs fe fubducat, mulie-

Ethnicos, quàm Chriftianos, imó etiam apud

n

rum confortijs non fe immifceat ; flos catti-

Ícripturas Canonicas afflante. Dco exaratas

tatis ceeteris eft delicatior, faciléarefcit ,. ne-

congeruntur probra & foeminei fexus emería

que concupifcentiz patitur ítus, ideóque

nequitia;& Tiraquel. ftudiosé oftendit,chm 447« s,

iolerti cautela excolendus, & cuftodiendus

ex alijs,tum nominatim ex Ethnicis, feptem copeubé o $

eít, etenim ut pulchré idem Cyprianus 4e

capitalia peccatain mulieribus prafertim

suortalitateait: Pretiofa quaque veflis timi-

pracellere, Congeffit autem conclamatio.

dius cufloditur , majori folicitudine | poffide-

nes, dirásque in fexum feemineum prz c&tee

gur j grandi cura, magna que [unt.feruanda.

ris Stobeeus Sermi. 7 3. alies 71. & nuper ple-

niüs, ac diftin&hiüs Lucas Holílenius: fed

Hinc (ummus puritatis, & caftitatis cultor

Chriítus, pudicitie ftudiom nobis períuafus

fufficit hicadjicere, quod huc fpectat ex An-

Wtfh D

Luc. iz.

tonii Monachi Mantiffa Serm.122, ubi ait:

rusait: Sint lumbi vefiri pracincli, Lumbos

enim pracingere caftitatis habetur. fymbo.

Secundus ille fapiens interrogatus, quid effet

Homil. ys4in]um, quia ut explicat S, Gregorius Magnus:

mulier,tefpondit:mulier eft viri naufragium,

Ewvang.

domáüs tempeftas, tranquillitatisimpedimen-

Lumbos precingimus , cüm carnis luxuriatt;

per continentiam coaridamu.

tum, vitz captivitas, quotidianaum damnum»

voluntaria pugna, fumptuofum bellum, bel-

$e.

Sed cur in pudicitie tefferam, & cafti-

W

tatis fymbolum lumbos przcingi jubet? quia

]ua contubernalis, folicitudo affidens, lezna

nimirum lumbos qui fuos precinxit expedi«

complectens, vorax charybdis, exornata fcyle

la, Gren venefica; animal malitiofum,malutg

tior eftad fugám, velocior ad curfum, folici-

w———

neceffarium.

ti'or ad pericula interimenda caftitatis fugi-

Uu 3

Hing

- Differtatio XVI.

242

ES

1ja j*

- HiacD. Chryfoftomus de patientia Jobi:

aitenim? propter fpecsem mulieris mulii pe-

/?Fh, £ j

Ho:ml, ; Mulierem vocat antiquum Diaboli organum,

rierunt: Gex bac coneupifcentia, quafiignis

& obfervat, quód cüm mulieris nequitia Sa-

exardefcit,

Quid eít mulier? nautragium

tana innotuerit, omnia Jobo fubduxifle, ac

fuper terram , fons nequitiz , thefaurus im.

evertiffe, càm inejus incumberetruinam; &

munditiz, cloacamalitiz mortifera conver«

folam ei uxorem reliquiffe; & id expreffum

fatio, lethalis confabulatio, oculorum per^

etiam effe illisJobi verbis,qua in fimeto pro.

nicies, animarum exitium, cordis Ípiculum,

tulit, Zerelicla funt tantummodo labia circa

/jjuvenum perditio, fceptrum inferni,& con«

dentes meos , quiaplus fidit tartareus hoftis

cupifcentia pteceps?. Quid eft mulier? caufa

uni mulieri, plüsque confidit feemineg nequie

diaboli, requies ferpentis, dzemonts con(ola«

Lit. Cllh

tiz, quàm pleno virorum hoítium exercitui;

tio, dolor inconfolabilis, caminus fuccenfuss

tht

cüm fola mulier fuerit, que Adamum pro-

eorum qui falvantur, offenfio,vulnus incura,.

. lligavit, & cum ipfo totum humanum genus

bile, diurna confabulatio, hofpitium lafcivo-

róm, & officina doemonum.

Quid eít mus

Homil, 3. in proftravit : hincOrigenesait: AMulier caput

di wrf.

eff peceati, arma Diaboli , expulfio paradift,

lier? Amorflagitiofus, beftiaimpudens, in-

delicli mater , corruptio legis autiqua, — Ex

M LE

contentiffimus impetus, eftroenatum osre«

innumeris Patribus,qui in muliebrem nequi-

rum arcanarum , triumphus tenebrarums

tiam noflre ruinz originem calamum acue«

dux delictorum, obleclamentorum magiftra;

runt, placet Tertullianum accerfere , qui //2,

infatiabilis concupifcentia; nequitize &t eter.

de babitu mulier.c. 1. afferit: Mulierem , f

ni fupplicii conciliatrix,

Quid eft mulier 2

conditionis fuze meminerit, exitiique per

prudentia terrena, viri focordia, concume

mulierem mundo invecli non fit oblita, in

bens incontinentia, excitata cura, vipera vee

PL — — — d- —— -

perpetuis acturam fordibus , & fqualorem

ftita, pugnavoluntaria, quotidiana calamie.

i

potiüs affe&aturam; quó pleniüs ignomini-

tas, procella domüs, virinaufragium;immas

am, quàmarirum in primo delicto affecit, &

nis bellua, adulterorüm diverfcrium, arma

invidiam perditionis humanz omni fatisfa«

diaboli, expedita rabies, exornata mors. Ha»

€lionis habitu expiet, Poftea alloquens fce-

€tenus Damafcenus.

6o,

minam à doemone feductam ait: &£vas te effe

Cum igitur ealorum omnium fit mu-

nofcis? vivit [ententia Dei fuper fexumiftum

lier fons putidiffimus, neutiquam bibende

do boc feculos vivat Breatus weceffe esl. TW

funt ceenofze aqua, quas ipfa propinat; vene-

€r diaboli janua y tu. es arbaris illius refigna«

o flquidem inficiuntur; pellucide ac dul«

trix y tu divinelegis prima defertrix y tuqua

corata exhibentur, ut inextinguibilem indu-

ïä

C€ant amarorem; & ficut febris ardore corre.

&

eum fuafistiquem Diabolus aggredi non va«

luity tu qua imagtnem Dei,bominem tam fa-

ptuscüm frigidam ebibit,ardoré non minuit,

cilé elififis.

fed auget; ita qui concupifcentiz]aftu labo»

rat, omni folicitato nifu debet muliebres

$».

Hinc S, Ephrem Tom. r. tratt. adver[us

3

improbasmulseres ait : Nullam effe feram

haífce aquas fugere, & prorfus refpuere, ut

faeming parem, & vultLeones & dracones,

monet B. Umpertusde remediiscontra luxu-

[

colubros, & afpides venenatafuperare ma-

riam inquiensi: Seiendum, quód eff in uobig 990 337

ZibA. Paral, lignitate: unde Damafcenus exclamat contra

contra vitia alia pugnandum.fed incontinen-

mulierem.

O malum Diabolicum, Ó telum

q

elPt 764

tie malum potiffrne fugiendum. — Quoniam

li

acutiffemums0 vilnus exitiale! quoutam per

ficut. snfirmus per potum frigide aqua ardos

D

mulierem à principio Satan Adamum in pa-

rem febrium . non minuit , fed accendit; fie

d

vemedia concupifcentie quarens sn bis mife-

vadifo pervertis, Per mulievem castifmum.»

dofepbum in carcerem deirsfit. Per mulierem

rijs defiderium uec fatiat , nec extinguit z fal.

Davidem ad llriam. Hetbesum dolo occiden-

b

litur enim qui propinatas fibi libidinis aquas

bi

dum concitavit , Sapientiffimum Salomonem

ebibens luxuriz fitim extinguere , concupis

hi

ad pravaricandum induxit , Eliam fugavit,

fcentiz aítus temperarefe putar.

Genera»

W

*

ag*

Samfonem óculorum lumisne privavit.& Pra.

tim ab hiícé aquis, fontibüsque putidiffimis

L

cur[orem Chrifli decollatsum woluit. — Per mm.

celeri curfo fügiendum efl,etiam utroque ve-

[

lierem cunitos oppugnat , omnes dedecorar;fin-

lo fublato,ut loquitur PlutarchusinSympo«

Q

fiacisinquiens: Sublato utroque velo volu-

g us

gulos occidit: fiquidem mulier impudens ne.

j

enini parcit $. ov [acerdotem veretur , mon

ptatem fugiamus

gna contentione.

, Ícilicet ingcmik ftudio,mae

L

L

Propberam veneratur.non bonorat canitiem.

Tü

Q malum malorum pe[fimum mala mulier ! &

: Incaftris pudicitiz is cadit, qui propriis

6t,

un

nonnullis interjectis quzrens quid fit mulier .

viribus fidens ftare fatagit; & proflernitur,

-fubdit : Mulier laqueus eft comptus,homi-

qui pugnat; vincit veró, G palmas colligit,

-

im

nes in voluptatem illiciens ,' que fplendida

quinonmanus movet , fed pedes ad fugam

uidem facie, & excelío collo. oculisannuit;

tio

lolicitat; quapropter Jofeph cüm à procace

& genisarridet : lingua veró dulciter canens,

muliere ad turpia illicereturnon manus, fed

D5

E

voce alios decipit, fermone pellicit, veítes

edes movit, victoriam ledurus Genef, 39.

Relicto palljo ínmanu ejue fugit * cotona igi-

ete

trahens, pedibus ludens, forma placens, &

corpore fornicationem exercens, fa&tisque

tüur victorie non dimicatio fuit mannum,fed

poi

Occidens.

qu

Multos enim vulneratos ( ait Pa.

pedum fuga , quà & in adolefcente indemnis

rcemiattes ) dejecit, X innumerabiles occidit,

confervata eft. caftitas, G puritatis liliorn:

u

latiüs

h

- Nullum tuendz caftitati afylum fugä tutius.

345

lib.2 Jo-

Jztiüs floruit? Pl-lkhvl'ä Ambrofius: C a-

eó pervenit puella naufraga exi/miæ ípeciei,

feph« cap. 5»

dolefcens abuxore Domini conveniretur , te-

ztate florida, eloquentiá potens, & fola fu-

neri potuit vefle, fed animo capi non potuit,

perítes tempeflati: quomodo veró vir Dei

ac nt ipfa quidem verba diu paffue eft : con.

fibi in eo difcrimine caverit opitulante Nu.

tagium enim judiavit, fi diutius mórarerur,

minis auxilio narrat Meraphrafles die t 3.Fe-

neper manus adultere libidinu | zncentiva

bruarij, ubi in ejus vita adftruit, Martinia-

tranfirent : ideo Jofeph. decectans pro tuen-

num é periculo fubmerfionis puellam quidem

da caltitate contra foeminam propugnantem

extraxiífe, quz apprehenf rabulá ex naufza-

libidinem eam expugnavit, quia fugic ; eft

gio illuc appulerat: fed cüm eidem. totum

Loc. cif,

enim hacfuga, ait Auibrofius; Tramer in-

obíonium pro fuftentanda vita, quod illi fu.

*läpo*.

nocentia, pietatis affumptio, via virtutis z elk

pererat ultro dediffet , ut proprizebeneficio

enim hac fuga ftratagema fortiorum in ca-

fugze profpiceret caftitati , flatim £X emie

ftris pudicitie pugnantium , quosDeifpiri-

nenti illo fcopulo in fubje&tum mare fe. de-

tus ad viCtoriam in(truit, & ad triumphos e-

jecit;quem ramen duo Delphines ftatim eum

rudit, quibus congruit illud S. Chryfologi

exceperunt, &-divino obtemperantes nutui

L

Serm, 1505

Apophtegma,ubiait; Bellicofua quód in bel-

ad proximum lirtus detulére.

lo fugit, artis est, non timori ; quia. qui in

63,

Quàd ( fortaffis non detur effugij lo-

€aítris pudicitiz itaafluefcit fugere ad vi&to-

cus, nec alia declinandi diícriminis tfatios

tias inftruitur; fugit enim . ut Parthorum

ita fe gerat hifce preffus anguflijs. caftitatis

more acriüs fugá praelierur, & tutiüs palmis

cultor, at D. Bernardum imitetur 1 cümes

coronetur : hinc Demofthenes objicienti fibi

nim vir pientiffimus de quodam itinere. in

fugam é przlio Cannenfi refpondit ; Zir,

diverlorio effet, & nihil iftic mali vereretur:

4ui fugit,rurfum praliabitar.

Demoftheni

Ecce infligante fatanico hofte, nocte inteme

enim,imó & Reipublicz utilius fuit fugá fa-

peíta , gradu furtivo in cubiculum abrepit

luti fuz contuluifle, & aureum pectus con.

impudica mulier , qug propior ejus lectulo

filiorum capax, gemmeam eloquentiam ad

facta, euam ad impuros folicitat amplexus,

(;

dubia Reipublice tempo:a referváffe: unde

Quid aget vir pientiffimus folus praercim,

fugiffe non fuit hoftibus ceffiffe, fed Reipu-

cüm nec pedes illi ad fugam expediti,nec ma.

blice utiliüs profpexiffe, cujus utilitatem re»

nus liberz effent: càm fola illi fupereffec

tro fitam maluit proíequi, quàm eá neglectá

lingua libera excitatis fpiritibus hanc illicó,

frontem hoíti objicere, ut de fe olim Aaü-

;

toto nifuad clamores impulit; & fucclaman-

gonus dixerat,

do Latrones, Latrones, Latrones bic accur-

€2,

QQui cum infultante. libi

äïnc pugnat,

rvite quor Adefiis ; (i non pede, faltem lingua.

non motu manuum vincit , fed pedum fugá

procacem mulierem fugavit. Paradififlose(t

palmasrapit ; *nequeh tergainglorié vertit in:

caftitas fuaviffime olens, fedadeo "delicatus,

"- --- —

fultanti adveríario, cüm eum fugiendo pro-

ut folo contactu foemineo arefcat, & exfice

fternat, & nonítando debellet. — Neque ali-

cetur: caítitatiscul

cores lilia funt,inter quae

ter pugnax libido vincitur, quam celeri fugá.

Sponíus Chrittus depafcitur, & ficut ípone

,..Gi'Poii'1

Foeecida immunditiarum cloaca eft libido, ex

fus rofis coronatur , qua mnunquam: marce«

qua teter evaporat luxuriantis voluptatis an.

Ícunt,vult hzc lilia pror(usintacta, acinte-

helitus; quoqui nor vult infici refici abalio

merata, qua fi eriam dumetis obarmentu£

nequit, quàm à fuge beneficio: male olentis

tutiüs florent; imó caflitatis ftudiofos niz

cloace corruptas evaporationes non decli

tentibus cceli fideribus pariaverim:cüm enim

nant, qui tant, fed qui fugiunt; auram ebi-

ftelle no&u vigilias aeant, fíntque vigiles

bunt corrupto infe&tam anhelitu; qui immo-

coli oculi, nos edocenr, quód

fi nequeinipfo

biles fpirant, qui ftantes refpirant ; cum fa-

firmamento

fecuritatem fibi fpondent, fine

niore, ac defoecatiore aurá reficiantur, qui

nocturna vigilantia, folí:que diurna prafen-

nates illicó obdurantes non pedes figunt, fed

tia ;quantó mae

i$, quiftudio funt cattitatis

ad celerem fugam folvunt : parem petversé

addiéti, debent

vigilare , ac divini folisex-

olenti cloacz dixeris luxuriam , ejásque fu.

pofcere lumen, quo omnia poffint difcrimina

«atas volüptatesquas Tertullianus de Habi-

cavete, ne inter czcutientis concupifcentiae

€.2,

tu mulierum vocat //bidinum evaporata mo-

offaías tenebras foedé impingant, cadánt jue

menta, Vincuntigitur, GCad triumphos cur«

miferi, Hinc dicuntur virgines ftellz lucen-

runt, quiin hoc libidinofo certamine fupi-

tes in perpetuas zternitates , & quibus folus

. h

unt: cadunt veró tametfi fortes fint, qui íta,

Deus nomen indidit; & numerum addidit:

re prxfumunt. S. Martinianus. quia Zoém

Oui numerat moultitudinem flellarum, &t o-

impuram mulierem poít longam tergiverfa.

snnibus eis nomina vocat.

Quim felix vir.

tionem in cellam tandem admifit/feréin rui-

ginitas, cujus nomen in Dei memoria viget,

nam agitur; & poítquam divino beneficio,

Imo Margatitam fi dixeris virginita-

64«

ä 4

acrémque corporis per ignem cruciationem

tem pretium omne füperexcedentem, ad

ereptus e(t.difcriminiferio (tatuit,omnia im-

quam fibi comparandam de coclo venit divie

polterum foeminea declinare confortia; eó.

nus mercator, tibi adílipulabitur S. Grego-

que confilio in fcopulum & medio mari emer-

rius Niffenus,qui loquens de virtute pudici-

Íum (tatim confugit certus, eó non acceffu-

tizait: Qs« Dei Verbum adven

De vtrg,

ife& demon-

€Ap, .

tas mulieres, .Sed Satanici hoftis dolofa arte

firéffet, fola caflitas idonea fuit ; utque hanc

Esl

fibi

244

Difleitatio. XVI, :

f

fibi compararet, thefaufosæterni Patris fe-

ram fe fentiebat, Caftitatis cultoribusDeus

cum deulit, quos folvit, cüm proprium effu-

