QNCONNNTURDUECTI YU NOKVR

I'ndcx;

tïmæi

. dos cyithos virtutum flores exficeavi

opificis. oftendunt exïüem*iam.

lï,.

23

s

3f2. 13

Coclorum ornatus ,

fyderum vernantes to-

Contumelia eft alterius honoris lzfio , te«

Íx . folis micantesnitores, lunz no&ture

trisque pingicur coloribus,

2295. ft

n2 lampadis folatiaad Deum mundi opi.

Coavicia non funt retorquenda in conviciae

ficem amandum nos alliciunt , exhibént-

totem , licét ea retorlerint plures, 226,

20,

IIT.

que fomenta amoris.

41

Collorum regnum,cur decem pariatur virgi-

Convicium prolatum , ut obfit , plerumque

nibus accipientibus lampades fuas.

4j2-

prodeft,

228. 44

57

Convicium eít impudens alienz famze lace,

Cogitatio quzevis olens libidinem flatim

ratio , & differtà derractione,

coercenda,

8o

229. $O

347.

Cor íi (emel in vitijs , & pravitate indurue-

Colloquia cum procaci muliere fugienda ,

rit, coníMia fana non audit.

$67. 841

quia proxima eft lapfui caflitas , que inci-

Core conjuratio contra Movíem , & Aaroe

nem.

pit cum tali foemina mifcere collequia.

620 36

280.

^

kfo-

Cornelius Czlarez degens vir timens De.

Colloquio muliebri fuccrefcunt luxuria

um confertur cum paradiío terreftri, &

menta.

281. 79

6

E

Columba dimiíffa ab Arca No£tica , ne ca-

Corpora San&orum citharas iritantur ,&

daveribusinfideret, revertitur ad arcam.

citharedos — fanéti emulantur.

164*

21j. 51l

Commiferatio in pauperes benefica plus dan.

Corpora humana labore, & frugalitate vi-

tibus prodeft,quàm acsipicnti.bus. 6go0.

gent : ferculorum copia opprimuntur ,

i

& deficiunt, 2or. 65

Com

'miferatio f1 re&to procedat ordine fibi

Corporis humani opificium defcribitur. 5 ,

priüs medetur , quàm alienz confulat a«

57

eritudini,

692. 44

Corporis compofitio ex modeftiz prafcri-

Compaffio ex D. Bernardo tertiumeft mar-

pro infigne decus prafefert. — 484. 127

tyrij genus,

688. 29

orporum caleftium vaflitas, & expanfio

Compaflio eft crux , quàm cum Simone Cy-

longé , laréque diffunditur.

2lIe

125

renzo portamus , & Chriftum fequimur.

Eorum motus perniciffimus. — Ibid.

691. 4I

Corporum coeleftium pulchritudo expenfa

Compzffionis affe&tus pellucidus eft fons ,

Dei luculenter o(tendit fapientiam, — 22.

& quo rivuli fcaturiunt lachrymarum.

I

984. 13

Corvi in obvijs fibi cadaveribus oculos pri«

Compaífhonis affedus quomodo ciendus,

müm effodiunt,

187. 7f

i

684

17.

Compaffionis modus triplex.

Corvi albi in partibus fepremtrionis fyme

ibid. 24

bolum prafeferunt adulationis,

4 49,

Compenfatio mutua pauperis ,. & divitis.

I

673. $7

Corvorum pulli;cur prz cateris volucribus

Concupifcentia carnis , quam arfor cupidi-

accerfiti ad laudandum Deum.

685.

neus excitat, & fovet , quavis venenofa

65.

vipera eft deterior , blandé allicit , ut cru-

Cotvus, quia Eliam pavit efutientemà pal-

deiiter. interficiat.

181.

$o

mastatem mutuatur longzvam. — 7o5,

Concupifcentia amore illicieate. hauftum

Ípondet. neChareum , . & noenni(i [ethale

Coturnices volatu defatigatz capiuntur in

porrigit venenum , blandé incipit ,. & di-

caftris Hebrzoram.

363j 39

re deiinit,

186. 81. & feq.

Crates "T hebanus divitias , quibus afflie.

Concupifcentia in homine perinde, ac in

bat, in mare demerfit.

1$9. $8

mundo,mare zítnans.

428. 2

Creaturz | omnes

parentárunt

Concupiícentia carnis eft ipfa voluptas, cui

Chriíto,

morigmi

$1$- 41. & feq.

mundi homines enixim fatagunt adhare-

Crux Chrifti plurimis vereris teflamenti

t€,

$ii« 14

prafignata figuris. 4f. 18

Concupiícentia oculorum eft ipfa pulchritu.

Cuniculi fubterranei ad evertenda arcium

do, & omne , quod ab oculis attingitur,

propugnacula.

17f. $7. & feq.

$21. 15

Cupediz ,

éftque concupiícibile.

quibus palatum inhiat, mifià

Confanguinitas caufa e& amoris reconcie

Judice fugiantur , ac refpuantur, os, quod

liattiX.

12.

20

hic aperit. gulze indulgentiz, claudit z-

Conícientiaproba veri gaudij origo, f16.

quitatis fenteatiz.

294.

"

1

1

Currere poft cocleítem fponfam perinde eft;

Confícientia noxis infe&ta tetricus e(t carcer.

àc exequi in omnibus divinam vol

671. 99

tcem,

112. 74

í

Ulïlt&' i

Coníuerndo , qua in aliquibus regionibus

D.

inolevit, Íe provocandi ad plur;s ficcans

[

Rcrum Præcnpuarum.

D.

& pmvndentla inauguratus funt Rex, &

inunétus à Samuele,

198. 26

Docg Idumzus, cur primus tecenfeatur ín-

David cur felicior ; quam fponfa in Deo

ter famulos Saulis.

423. 67

244. 2

quzrendo.

Damnati cur in iudicio univerfali ad fini-

David videns Bethiabeam fe lavantem ex ftis

ftram locand:, & hodis comparandi. 315.

gido fonte. flammas haum impudicas,

6

277. 62

Damaati ad mortem olim | in fpectaculis

cum feris decertabant.

David in caflris ; aquam exambit Beth-

3!9. 60

leemitici putel.

398. 90

Damocles expertus DionyfiSiracufani foe-

David quia à choro laudatus puellarum,in.

licitatem,averíatus eít regis fortunam in

dignationem 'incurtit Saulis,

495 193

convmo, gladio ejus capiti imminente,

Davxd redarguente Nathano fuum aduite-

1jj*

'tium,(uum fatetur. peccatum,

444. 76

Daniel figura Chrifli falsó accufati coram

Pilato.

David nibili fecit regiam dignitatem , quae

84. 78

fuit eidem faflidio,

f1j.

LO1

Daniel adhuc adolefcens mnecentnam de-

David à fola triftitia rogavit liberari, 573.

fendit caflz Sufannz, 436, 46. & fe.

104.

quent.

David Magdalenam zmulatus lacrymis s for-

Daniel ex invidia procerum dejicitur in la

des abílerfit peccatorum.,

$20.43.

cum leonum , à quibus illz(us evaüt.

David in fpeluncaSaulem non occidit , fed

. 26

tantüm fimbriam refcidit ch.amldns. 627.

Dachams,& Abironis præcnpttxum in gehen-

64

name

391. 63

Davxd Deo ele&tus ad regnum Ifrael poft

Dav:d impetraturus ptomptzus veniam à

Goliathum proftratum.

629.

" Deodefuo peccato, proteítatur fe íoli

David cur gladio proftrati Goliathi hcet Nu«

Deo pecciffe, & malum coram ipfo fe-

mini jam dicato fe voluerit defendere ab

cille , quia Deus faciliàs condonat inju-

injufto aggteffore. 706.

18

rias fibi illatas, quàm hominibus irroga-

David Abigailis xeniolo fatisfactus iras de4

tas,

62

»

ponit contra INabalem.

697. 64

David cum iapldarecaL à Semeio à maledi.

David petens promlffam fibi Micholem in

&ione, quam ferebat, beaedictionem na-

uxorem;cx invidia à Saule vita difcrimi-

Ícituram fperawt, quam optabat.

li4.

ni CXpOllltUl'

628. 64

88

Davidis cicatrices que ?. & cur putruerint,

David cur prototo populo holocauítomata

& non potiüs ulcera, quorum funt. reli«

obtulerit.

129. 29

quæ.

340. 76

David Myfítam acturus, choreas coram arca

Dele&tationes fe tenentes ex parte volunta.

i

dUXu.

ibid.

tis exphcantür nomine gaudij.

4f1* 4

David inter Reges optxmusmjunas fibi illa-

Delectationes à. phantafia orta funt dnutur-

niores.

tas cumulatis beneficijs compenfavit,

ibid, $

137. $6

»

Delectationem , & gaudium excitat rei no-

1O

David licét Abfolonem haberet fibi mfen.

vitas.

4$2.

(um , fibique in(idiantem, adhuc vult fibi

Delectationes iniquorum fabulis accenfen-

| tur,

fervari incolumen,etiam cum penculo re-

5353« 72

ni amittendi,

E£r/ $6

Deleélationis duplex genus,

Aliz funt fids

turales , alize rationales.

David Saulis fugit iras . per invia Enggadx

jo. 4

montis, & potens in ípelzeo Saulem oc-

Deleétationum cauíz excitantes.

452. 8

cidere, léque ab ejus liberare per(ccu.xo-

Deliciz corporis virtüti animi femper no-

ne, maluit. ei parcere.

138. 59

Xice«

370 6;

David poít ífomnum pomeridianum videns

Dilicie corporis, & anime differunt, quia

Bethfabeam,é frigido fonte impudicas

ille fatiant, hz famem acnuunt.

470.8K

hautit concupifcentiz flammas , & foedé

Deliciz mundi umbratiles, & fugaces. $ 27.

cadit ad afpectum foeminz, licét firmiter

36

fteterit coram leone in agro , urío in fyl.

Defiderant omnes; fed paucorum eft fcire

'va, & Goliatho in valle.

169. 8

defiderare.

233. 10

Defideria humana varia, & extra DEUM

David hoftiliter expugnata . urbe Rabbatha

(everé ferocit in cives,

1690 9

nunquam explentur,nec quiefcunt. 251.z

David tamdiu mititate pracelluit, quamdiu

De(ideria humana excitantur praíertim ex

cailitatem excoluit.

170.

1O

copia, & inopia.

232. 8

Davidquia otio indulfit pomerndxano ,«

Defideriahumana magneticam induunt na.

oculos modeítiz froeno non coércuit, la«

türam, catenam conflruunt de(ideriorum,

fcivire incoepit, ac turpi fcedari adulterio,

quá mifere illigantur homines in fervitue

170. I1I. & (íequent.

tem.

233*

Defideria diu innutrita azíltu ferventiort

David quia oculos non cuftodivit , cordis

munditiem deturpavit.

188,..80.

ex imis vilceribus lacrymas eliciunt, 23 f*

18

David nonnifi ex. fpeciali INuminis- gratia;

Ee eee 3

Des

"

-Index

Defideria humana fi remiffa fubrïnt » facilé

Dettaclores etiam cum ofcula. videntnr f

coércentur.

23"7. 26

&

gere, vulnera infligunt. — 224. 36

«Dehideria,qug moram patiuntur adulterina

Deiractoresetiam cum laudes videntur texes

funt, & fpuria.

re probraconfiruunt. — 225. 3f

Defideria quamvis proba fruftrantur,nifi ex-

Detrahi potetl alicui mul

lti!plici;er. ;go. 2Q.

«uffa feguitie adnitantur operibus infü«

& fzquent.

dare.

244.

Detrahentium vulnera declinare perdifficile,

Defideria proba qui complet fimilis eft ca.

cum vel ipfi difcipuli mirati fuerint quod

prez, hinaulóque cervorum. .245. 7.

Chriftus loqueretur cum Samaritana.

Defideria proba à pluribus concipiuntur,

22$. 40

fed à paucis in concupitam lucem edun.

Dei mundi opificis Sapientia eó ad fuiamo.

tur.

249. 22

rem nos allicit uberiüs, quó in. minu-

Defideria proba plutes concipiunt;qui tamen

tioribus animalculis fplendetluculentips.

minime pariunt.

236. 48

27- 35

Dsüdetia no(lra nifi in Deum dirigantur ,

ei amor gratuitó nos in fuos adoptat filios,

licét ejus fuerimus inimici.

nunquam veram afílequuntur letitiam,

«

:

6;. 12

$AT. 82

Dei amor íuo calore vivifico reficit, fovét-

De(iderij humani vis, & natura.

Nil extra

que przcordia, cujus beneficio vulnera

Deum ejus poteft capacitatem explere,

curantur noxarum, & cicatrices delentur

231, 1. G Íequent.

culparum.

10!. 40

' ,235

Deiderij plures effe&us recenfentur,

It

Deum, qui amat DEO vivit,non fibi. 59.

7i

De(iderijs non fraudari plerumque (uppli-

Deum amare tegemur cum filio fuo non pe-

percerit , ut nos redimeret à Doemonis

cium eítgraviffimum, 2j7. f1. & fe.

i

famulitio.

. quent.

9f. 18

Defideriorum humanorum examina nun-

Deus eodem amore, quo Ele&os przedefti-

quam exfatiantur extra Deum. 23 2;7

navit ad gloriam, mundi molitionem de«

Dehderiorum femina terrz concredita no-

ftinavit ad ufuram, quam à vefpere primi

ftri cordis, fi nullo excolantur labore íle-

diei fuit aufpicatus , ut memores magis

rilefcunt,

241.

I

occafus vitz fimus, quàm aurorz, 16. &

Deüiderium aliud femper excitat. defideri-

Deus ett plenitudo omnium perfectionum,

ibid,

um, nunquam in defideriJs quies.

233.

I2

Deus amore;quo decrevit electos condere,

Deüiderium defiderantem miferé divexat,

hominésque crearemundum condere ftae

233..11

tüit, 17 4

De(iderium quomodo excitandum, & in

Deusin mundi molitione cur fex diebus

quale objectum.

1354. I4

fuum voluerit abfolvere opificium, 17.

Deüderium quomodo coércendum, ac extin-

Deus ab initio ex nihilo mundum extraxit?

guendum. ibid./ 15

Defiderium morz | impatiens Jahelem im-

celum empyreum ex nihilo condidit.

pulit, utper (eipfum Silatam occideret.

18. 4

238. 29. & 30

Deus in mundo condendo, cur à Vefpere

Defiderium fi purum fit adnitirur. obicem

fuum voluit ordiri opus, & non potiüs

quemque difrumpere. /239. 32

19. 7

à mane.

Defiderium anxium internus eft tortor, qui

Deus primo diein mundi molitione creavit

247. 4O

coclum, & terram inanem, & vacuam, t8.

defiderantem torquet.

Detractio veluti fulmen trifulcum uno iclu

P

Secundo die firmamentum in medio

222,28

tria infligit lethalia vulnera.

aquarum., ibid, 8'

Detraclio eft (emen cacodoemonis, quod

Deus in rundi exordio,ex quibuä caufis lu.

malignitas in perniciem hominis ferit.

cem fejunxerit à tenebris.

18, 6

442. 68

Deus cur fex dies impenderit in mundo con-

Detractioni affine eft convicium, feu impu.

dendo, quem unico potuiffet momento

dens alienze famz lacetatio.

1390 SI

abfolvere.

27. 33

Detractionis veprecum ex multiplici oritur

Deus mundum condidit inílar ornagiiïïmi

radice,

"d

220. 20

palatij.

31. 44

Detractionibus, q»i affüevit morbum con«

Deus mundam condidit propter hominem,

traxit fanatu perd;fficilem.

2i4. 35

& hunc propter fe, ut homo Deo unicé

Detractor omni fera deterior eriam in ipfo

adhzrefcat,

35. $8

*

fefforis otio czdesgladio lingua molitur,

Deusamorem, quo hominem adamavit,o pe-

224. 34

; ribus comprobavit.

37. 63-

Detractores nunquam putant fe hene loqui,

Deus homines arnat, tametíi nulla inde utili«

nii cüm malé de alijsloquuntur. 2:0. 19

tas ei obtingat,nulium cofnodum. 43.10

iBetractor fi non. volucres, quadrupedes i*

Deus adeo impensé homines licét immes

mitatur pralertum — camelum,

333g

rent

dilexit, ut fiiium fuum pro ijsdem

T

dederit, 44« 14

Deus

X

!

Reruth Prä;'c'ïpuamnf.v

--

Deus homínum anians,no(tri;quàm fui ftu-

dependent,à quo

dioftor, promptior eft ad no:tras ulci(cen,

619. 70

ín homfnes derívantur

das injurias, quàm fuas.

3$. 49

Dilectio inimicorum redundantiam. predie

Deus cur plura fuetit- bencficia impertitus

amoris in Deum.

13? 41

Jetofolima, quàm Berhaniz, cüm hac il-

Dile&tio inimicorum virum vel maximé

lum exceperit hofpitio, & illa morti fube

commendat Chriftianum.

&11. 7O

eunds condempaverit. ^$75, ff

Difcipuli Chri(ti altercantur pro temgeítiva

Deus mitiüs, & tardiüs punit ícelus patratum

preeminentia, 394 67

in Chriftem , quàm in. hominem

Dives plus quod timeat hibet , quàm. pau-

$3

E

; i*b'id.

per.

162, 66

D«eus graviüs punit delicta patrata contra

D;ves Evangelicus,qui quotidie epulabarue

Moyíem, licet leviora; quàm coritra fe

fplendidé vivens micas & menía . (uperiti«

ipfum.

$6. 6t

tes negavit pauperi Laziro , à quomore

Deus lefi fui honoris ob prolatas blasphe-

tüus guttam aquz petijt, 321. «4. &

inias, cur non exigiat reparationem; eüm

fequent.

iniurias hominibus

Dives Evangelicus fuit & ipfe filius Abljahæ;

$9. 64

iligtas gt—'aviü?þ Ruqiat:

Deus . ob

fed fuam filiationem decoxit. 7;0. 78

ummum .—znþuj;rem; quo " dilexit

Divites deiicijs diffluentes , cur non Íztene

tur in D:o.

I14j. 83

—5 homines filium füum unigem;um' 'dedit,

»

:

98. 29

Divites ml habent proprij, nullum in divi-

Deus impenfiüs opere

,hï quàm verboidüigi.'

tias dominium, led tsntüm ufüm ad mo-

tur ; non íufficit amori ore loqui, mifi

dicum tempus, 679. $4

fimul ubere nutriat; -& manu operetur.

D'viriz humanis defiderijs explendis inido-

99. 5t

héa,

1j8-. $4

Deus uberiüs delectatur condonatis injurijs,

Diviiia quas amor fui congerit quieiem

quàm victimis oblatis,

129,

y B5

non invehunt , fed adimuat, moleítias fe,

Deus;cur folem fuum zqué oriri. faciat fu-

cum trahunt,

158. $6

per bonos, & malos. .. 131. 34

Divitiz non damnantur , fed divitijs abuten.

Deus adeo impensé homines fibi . inimicos

tes.

I60, 60

b

diligit , .: largioribus eos beneficijs affi-

Divitiz vires enervant , & animos licét mae

ciat,

131.

16

Ts

gnanimos , ac fortes timiditate corrums

i

Deus blando patris titulo nunquam fe ab.

punt.

16i,. 6$

dicat,quamvis homo per lethaiem noxam

Divitie tunc tuté poffidentur , cum paupe-

- prerogativa lpoiietgt filiationis, : 137,

ribus erogantur.

67?. 33

Divitiz ut. profint. pauperibus erogandz.

Deuä»äbfoium mundï opifizio quomodo di-

694$. $4 -

catur quielcere , cum Chriitus dicat, z.

Divitie ex carduiis fativis divenditis Cordue

ternum Patrem iemper operari,

252.

-

bz in Hiipania, & Carthagine in Africa,

31

755. 88

Deus cür zqué non benedixerit terrz fru.

D,vitiarum augendarum artificium eft eas«

ébus, ac pilcibus aqua, & — volucribus

dem pauperibuselargiri. 657. «o

aeris.

$1?. »$

Deus cur. dectecum revocaverit. de Ninive

Divitijs nomiue;ac re affinia funt viuia. 1 j7*

$

53

evertenda,

€01. 74. & iequent. Dei

Divitijs affluentes fenfuam affuefcunt volus

decreta conditionata, qua. ibid. 7f

Tv I

Deus ex nihilo creaturam rationalem con-

Divitijs non eít affzétus zffizendus, ne nos

didit,elevavitque ad ftatum íupernatura.

affligant,

—1f9. $8

lem.

667. 14

Divitijs caflitas depauperatur ; convivijs e«

Deus beneficus in mifericordes, & opitu-

ETE ERE UT rE s p a

lantes pauperibus,

7j t. 81

nervatur ; vini hauftu exücca:uþ. ^317,

Diabolus Chrifto.adulatur, ut quem tenta-

Doemon Chriíto fubdolé adulatur.

406 &

tione non vicerat , proíterneret affenta-

E

Doemon,cur in paradiío rerre(lri/ felicitati

tione.

417. iT

invidens protoparentum , fpeciem affume«

Dies primus, quo Deus incepit mundum

plerit ferpentis, — 655. 73

condere,cuf unus dicatur, & non primus.

Doimones faltitantes fuper: defluentem fim«

38r 25

?

biam comptz mulieris, 31:. 27

Dies extrema judicij univerfalis quàm hor-

Dolendi ratio in Chrifto duplex,

90.

22

688, 21, & Íe.

ribilis erit Reprobis.

Dolor de patratis peccatis qualis effe de-

quent,

beat,

96. 21

Dignitas,cur manipulo pariata

Jofephi. 61«.

Dolor quamvis oriatur ex lefione corporis,

61

proprié tamen eft a&tus apperitá:; hahet

Dignitates curarum funt foetz,

391.. $4

tamen pro objecto hanc, vel illam partem

Dign:tates compedes funt,. quibus ingenua

laíam corporis,

f4f- 4.

. deperditur l;berras,

192.

9

Dolor multipliciter dividitur, & in homine

Dignitates, & honoram culmina à

.DEO

trillitia dicitur,

j45: 5

Doloris

Index

Doloris vi plures cec:derunt ene&ti. 94 22

. quentem timet,& fugit,noni uam, fed fa.

mmam.

181. .

Draco portentofus., quem Ptolomeus Rex

$I

enixim adamavit ; habu:tque in delicijs,

Elias improba Jezabelis omatu, & verbls

I26. 23

pereellitur.

274« $2

Dux Moravie Alexander egregius potator

Elias nonnifi pofi quadragintadialei w;umum

poit mortem vifus eft dolia perambuláffe.

mgred:tur domum viduz.

358. 21

3$2. 12

Elias in Sareptha (ubcxneucmm pariem exie

Dymna à propr:o patre ad üuprum folici.

git à paupercula vidua

158. 21 .

tata mori maluit, quàm virginitatis pati

Elias ad clementiam à Deo emollitus viduae

detrimentum,

172« 43

Sareptanæ incrementat oleum, & farmam.

E.

Eliezer Genef, 24.. fymbolum faugauoms

Chri(li ex itinere,

83. 78

Elimelech famis causá adactus in Moabitide

Brietas vertngmofae& charybdns, pros

E

pterea fugienda, ne virtus saufraga

peregrinari, urbes, & oppida dcclmav:t.

pereat,

349. 1

46 $. 64

Ebrietas graviffimum delictum , .hominem

homine deftituit.

Elifabeth Andrez Hungarlæ Reg;s filia-in-

353* 1j

ens JElum cruci affixum liquefcit in la.

Ebrietas caítitati exitialis fugienda, ne flos

. erymas, e mundo muliebri. 1pohat, & ci-

pudicitiz exarefcat.

355: 18

licium induit,

8t,

70

Ebrietas mentis aciem obtundit , virtutes

Erinaceus (ymbolum cun&auoms ? & cur,

corrumpit,X cotum hominem devenuftat.

.258..107

359. I9

Efau, & Jacob fratres moribus dnfpares. 241.

6

Ebrietas adeà foedé czcutit, ut nec ipía ex-

trerni Judicij fignavideat. ibid. 21

Efau ardens defiderio cornedendi puluculam

Ebrietas ad luxuriam viam emollit.

;610

ex lente,quam fibi Jacob apparaverat; jüra

primogeuniti vendidit. z4 1. 26. &eq.

lputida viriorum radix. ibid. 32

Efauab;ecto lenticulae cibo familim princi,

Ebrietas vitiorum perniciffimus fons, 366.

patüm, & )jura primogeniu. divendidit,

[

363. 36

Ebrietatis fructus funt. morbi , quibus cor.

Etau, & Jacob ab eodem nati utero monbus,

pus mi lere torquetur

358- 18

&. nature dotibus differunr.

Ebríus eft mortuo fimilis.

3134 14

Eídrasquaefiturusquomodo Deus rerum hu-

Ectafis quomodo dicatur effe effe&tus amo-

-manarum modererur vnmfütudmes,mph-

ris.

13.

27

cem audit ab Angelo fibi quælhonem pro-

Effe&tus amoris donantur explicatu,& indi-

poüi :

2211. 3

cantur alexipharmaca coércendi amorem

Efther Regina nihili fecit regna terrae, nihili

ab honettate deflectentem.

13j. 4$

Íceptra,X diademata, 154, 4j

Effectus gaudij plures,& expenduntur. 4 3.

Eíther tegina intercedit pro Judacio populo

16. & equent.

apud Ailuerum. 374.2. & íeq,

Eleclioni digne debent electores quiefcere,

Efther regina flocci facit regium .diadema,

ne nota inurantur ambitionis

4O0I

94

nihili zeftimat dzgmtafcs. 287.4$

Electrz lamentabilis monodia par periphra-

E(ther regina Afluero regi adulatur libera.

fim à Sophocle. expreffa.

Inducitur E.

tura hebraicum populum,

42I,

62

lectra 1llacrygnans praimaturz neci Ore«

Eva in terreftri paradifo quomodo potuerit

ftis fratris cujus cineres vafculo inclufas

videre pomum efle bonum, íi bonitasob-

tenet manu.

63f. 19

jectum noneft feníüs,fed voluntatis? ji4

Eleemofyns denegande pauperibus mos

tempore D, Auguftini, qui in. eundem

Evagrius Philofophus plura auri pondera ,

invehit

712. 1$

qu& cum viveret dedit pauperibus, mor«

Eleemofyna peccata delet,St à morte liberat,

tuus propria (yngrapha fatetur fuiffe à

4

742*

Chrifto Salvatore fibi compenfata , ut ei

Eleemolynas, quas pauperibus impertimur,

promiferat Epilcopus.: 6go. 3

nobis re(tituontur auctiores,

682. 6

Eucharifticus calix cum inebriat,intellectum

: ferenat, mentem acuit.

Eleemo!ynz efficacia. in. noxis abüergendxs.

375. 70

751« 79

Euthichius Epifcopus Lonüantmopohtanus

Eleemolyua, plus ptode(t danti ; quam accis

fufis ad Deum precibus frumentum incre-

pienti,

€F Y5 05

80

mentat in horreis.

675. 43

Elephas ingenti fumptu, & pompa duétus

Eutrapelia honeüæ excitanda lænuæ peris

in triumphum.

126, 22

donea.

457-

Elias Egura Chrifti orantis in horto Geth-

Eutrapeliz extrema vmofa funt fcu*rxhtas.

íemani,

95. 78

& rufticana durities.

4$8. 35

Elias cur dapiterum habuerit corvum €at-

Excidium licét immineat, quia non placet,

nium appetentem,

L16. 94

difficulter creditur imminere. 135,49

Elias Propheta Jezabelem iratam, & perfe-

Ezechias agrotans ad mortem lacrymis mae

ets

Rerum PræCïpuarum.

det; preces fundit, & fanitati reftituitur,

Filius hominis cur à Joanne degfcrikbatuf

382. 26

praecindus ad mamillas ZOna aurea.

Ezechiel jubetut offibus aridis mortuorum

1

7 I'»Oc

30

concionari,

128, 29

Firmamentum in mundi creatione cur in me«

dio aquarum fufpenfum.

19. 8.

F,

Fletus efk fanctitatis introdu&

ot , ficut fi«

!

fus difciplinz corruptor.

$94.57

Fletus /Egypti in morte jacob

i Patriarchz;

Ab;iiæ plures Poétarum ex veris hifto-

689. 3y

"

F

rijs facris fuam traxerunt oríginem,

Fletus ex compaffione profectus, ( immo«

2760 61

Fames non e(t ambitiofa;paucis contenta íta»

dicus fuerit vitium fovet,

1

quod lacrymis

ladiat. 69o. 35

tim definit ftomachum . pulfare, 297

Flos ca(titatis adeo eft delicatus, ut folo

le,

Fanum via Salaiia Romae Dez Veneri ex»

nocinantis mulieris tactu areícat,

& cor-

rumpatur,

304. 1

tructum addita Inícriptione. Pmeri Ferti.

cordia,

166, 3

Flos caítitatis ex conta&tu diver(i

fexüs fa.

cilé corrumpitur,

FelicitasMartyr,ne ejus filíj morerentur mor«

$ojf. ,

tem ijsdem fuafit, & tormenta fubire pet«

Flos vita interpretatur flos aérís,

487. 9

. fuafit.

Fluenta mundanorum gaudiorüm

I51. 33

.

in mare

Felicitas mundi mera eft oculorum deceptio,

devolvuntur aterna ama:-itïudin

ejus rifus fallax eít.

488.. 12

Felicitatem fib: cudit, qui vero ductus amo-

Fluehta mundanorum 'gaudiorum omniz

re pro fuis etiam orat inimicis.

141I.

fecum mala trahunt, & eyg'hünt.

422.

66

Femina lafciviens Charybdi pariata, ; 18.

Feta nulla nocentior zítuante concupifcen«

$6

tia, lenocinante luxuria.

289. 85

Formicarum respublica ,

Ferz carnaleslibidinis intelliguntur ftimuli,

mirümque inpea

&appeti;us prave concupifcentiz. 18f.

nium in obeundis officij

ac fervandis,

29. 36

S, legendis graqiä,

Fercula verze ingerende letitig inidonea,

Fortuna plures, quos in fublime evexir

,Pfæ-'

$27. 3f

cipites egit in imum mife

þïatum.

SPL

45

Ferdinandus Imperator in comitijs Impetij

Legatos Principum objurgavit , quia im«

Fortuna tunc pinguefcit felicior, dum ube-

modico indulgerent hauftui. 3$1. 8

riüsalitur paupertas, $ 97. 6I

Ficulnea Evangelica, quia fructus alijs non

S. Francifca Romana precibus ad Deum fufis

dolium vacuum gener

fuppeditavit,ftatim aruit,

696, 60

676. 46

ofo replet vino,

Filij prodigi frater natu major acriter con-

Fraterna dileclio ubi fovetur,

queritur cum patreob paratum cum luxu

ibi domus arx

prandium filio fuo prodigo é meretrici-

fit expugnatu difficillima,

201

6

Fuga de triumphato vitio fu

Ícepta viam ad

bus poft diffipatam paternam fubítantiam

victoriam parat,

in pattiam reduci,

l'lie 9[

264. 15

Filius zterni Patris, ut hominem redimeret

Fuga ob timorem peccandi

datur honori

non dedecori.

noítram aífampfit humanitatem.

42. 9

335 15

Filius eterni Patris moritur incruce, ut nos

Fugaz natura,

& indoles

» ejüsque caufz excia

tantes, & coércentes,

commoriamur in baptismo : maduit ipfe

260, t. &feq,

fanguine, ut nos luítrali undá abluere-

Fugz affe&um excitant

mala omnia

) qua

muf.

damnum

» incommodum )

44« 14»

& moleíliag

nobis poffunt afferre,

260. y,

Malo,

Filius hominis vifusà Joanne in. Apocalipfi

rum excitantium fugam

cum gladio prodeunte ex ore.

213. 74

tria genera, ibide

Filius prodigus fame ftimulatus, pauperta-

Fugz beneficio de proft

tata libidine epi.

nicion canimr,cqm

te adaclus, miferijs cumulatus redux ve-

caílris Veneris,

pericula imminent in

nit ad patrem , qui refipifcentem filium

267. 2g

Fugse beneficio Jofe

amplectitur.,

140. 34.

Sed cur. pater

impudica Venere

ph in aula Pharaonis de

cucurrerit Obviam filio , cum iíte non«

Bloriosé trium phavit;

ibid. 29

nififedato paffu venerit ad Patrem? ibid.

Fuga beneficio cultor

caftitatis triumphae

de procacibus mulie

tibus,

329. 7

Kilius prodigus pü»kkdiþcitiam prodegit , quia

Fugæ beneficio . cultor caftitat

divitijs affluens; & tunc refipuit , quia

is ab omni

Íe fubtrahit labendi periculo,

ibid. 8

egenus,

317- 39

Fugam coércent fperata exantlatis

Filius prodigus Mercenarius cupit fieri Pa.

praemia.

262. I2-

labetibug

tris poít diffipatam fubftantiam , tefipis

Fugienda mulieris lenocinantis blay

dimenta,

Ícens à Patre recipitur ut filius.

60

nf

laquei funt, & compedes,

33$. 29

Fulgura qäomodo in nübe fia

ht ex multi«.

Verani deAjF:ä:'äw Jom. 1l,

plici

Index.

plici halituum acceffione denfa, & abea« — Gaudij

$,qui mqnäi inhiat, i-n fc fevit, 497,

dem erumpant,

107. 66.

Et quomQe

43

do amori comparentur,

ibid.

Gaudijs veris,qui ta

pitur ab illis fe furri þit,

Fulmini, & fulguri quomodo zquiparatus

qua turpia funt.

f42 83

amot , 1 fuimen terret, & amor blan-

Gaudio mundi diffluentes anxio dolore di-

ditur, 107.64

l

fcerpuntur,

49!, 25

G.

Gaudio vero;qui lztari cupit, decore virtu-

tum eniteat, . $19. 8

1

7^« Oz mulieres herbatum | fuccum ho-

Gaudium oritur ex poffeffione boni pralu-

cente ejus notitia.

450. j

minibüs propinant, qui infanis fimi«

les fiunt, & jugiter rident, 234.16

Gaudium mundi plenum fuüfpicionis,clancu-

ló intimanoftra penetrat utfur , nonut

Galeaceus Mantuanus inter primos fui avi

heroes ad puelle amaf(iz vocem concitato

.. jucunditatemingerat , fed infidias nectat,

489. 17

calcaribus equo fe przcipitem é ponte de-

dit in Ticinum fluvium.

172. 20

Gaudium mundi nonni(i cruces parturi't,trï-

xbulationes,,&lacrymas. 489, 19

Gatys Siriorum Regina pifcium appetens

Gaudium mundi amatorium

propinat pocu«

prohibuit, nequis (ine ipía pifces come-

deret.

lum, ut decipiar.

foi.

6

127. 2$

Gaudentes veralztitia cacodoemoni funt ter-

Gaudium mundi herbam Sardonicam fuis

rOrt.

/

exhibet amatoribus.

$t4. 100 -

$42. 8

Gaudia mundi cor dilatant, & animam pre-

Gaudium verum extra Deum nullibi floret.

Inunt.

$16. 1. &feq.

453. 16

Gaudia mundi falfa, & decipiunt, quos affi-

Gaudium nonnifi ex proba confcientia, &

Deo bonorum omnium fonte inexhauíto

ciunt,

487, 10

Ícaturit,

f16. 2

Gaudia humana non funt 'folat.io, fed gra-

vamini.

. Gaudium verum non

poteítmundus parere,

497. 41

nec alere.

Gaudia mundi blandiuntur,& decipiuntjma-

j23. 1O

Gaudium, qui quarit extra Deum,

,nonnifi

laciam fpondent, G naufragium apparant.

a cerores invenit,

498. 46

$2$. 28

Gaudium verum in folo Deo reperitur , in

Gaudia mundi deceptoria, efc

äm exhibent,

quá hamum obtegunt, quo incautos ca«

quo filij Siori exultant ii rege fao, jaj»

29

1

piant.

$9I.

37

Gaudium verum à folo Deo di

m

Gaudia mundi efca voluptatum hamum ob-

BuRot. Brin

" folàm Deum refluit.,

526. 30

tegunt, quo gaudentes capiunt, ac interi»

Gaudium verum ab omni defeecatum mole.

munt.

$02. 60

ftia infolo Deoreperitur,... $57 67

Gaudia mundi Íomnijs fimillima.

fo7.

77«

"

Gaudium quod é fonte non fcatutit Dei,fla.

xum eft,.& fucatum, menti reficiendae ini«

Gaudia veraqui quzrunt in mundi volupta.

tibus deliri funt , & voluptatum depa-

doneum, pluribüsque fiipa

n

tqr qxoleitijs.

Ícuntur excrementa.

Sunt veluti fodo-

$39. 75

£

mitica poma, qua Ipeciofa cutis ambitio-

Gaudium verum rerum terteharum Copià

non enutritür,. nec volu

piatibus alitur,

ne favillaceam intus . fuliginem abícon-

. f40. 78

dunt,

$12, 93

Gaudium verum non

eft HOä.ita delicatus,—u'.;

Gaudia prodeuntia ex rebus fluxis, perver-

fa funt, & venena porrigunt bibentibus,

inter vepreia germinare detrecler, ;

42.64

Gaudium mundi vapor eít.in nubem

Ípiffa-

$20, 13

E

tus, caligines offundens triítit

Gaudia, quaz virt

utum cultuQä non efllore.

äæ' $43

86

fcunt funtvana, & fucata.

: Gavij fymbolum exhibent adulatio

nis. per

Gaudia, qu& mundus exhibet excrementa

Alphonfum Regem, 429. 20

funt gaudij,

$2f. 29

Gaudia vera mundi voluptates non pariunt.

Gedeon jubetur,milites feligeré lin

*

bentes aquam.. 370..6Q

guá :lam-'

$1147

Gaudia mundi amaris pariata falicibus. $60.

. Generi humano propagando: nil noc&htius

amore cupidineo, quo virpluribus adha«

$3

reí(cit foeminis.

3

183..57

Gaudi] caufe, & effe&tus donantur explica-

Gethai ex odio inIfraelitasma

i ü&runt dolb-

tu,

4f0. 1. Gleq.

ribus uri, arumnis premi, quàimarc

Aam

Gaudij interni verz delicig in folitudine

»

!

ijsdem reflituere.-.: 208.. «8.

*

effloreícunt.

46y. 63

Gaudij confufio veram invertit latitiam.

Gloria mundi licét diaria , . ac pictum fom-

nium plurimos tamen extorquetlabores.

$18. 7..

if6. 48

3

Gaudii veri floresn

on germinant inter mun.

Gloria tota foli Deo debita, &

pax homini-

. di voluprcates, carnísque illecebras, $19

bus bonz voluntatis.

389. $0

Glorie humanz condici

O milera cum ab

Gaudij fui eft quisque faber, | j20. 11

*

- alieng

Rerum Præbipuarumä

Hebtzorum populus à Deo lacte, & melle.

alieno dependeat arbitrio, G nonnifi alie.

nà le fide zilimet.

If6. 47

aítus, tamdiu exaríit amore ; quamdig

la&tis dulcedo labia delinivit,

99. 33

Goliathusscur clipeum fibi cudi permiferit,

quo hurmerosobtegeret cumà fronte erat

Hebraorum perfidia redarguitur, & veritas

damnatur.

1$4- 40

certamen cum Davide ineundum. | 425«

Hegefippi monodia lamentabilis. |48$. 24

Heli ex vi doloris ob captam aram rettote

Gomor brevis fuit menfura tantàm capiens

ob(onij,quantum natura exigeret una die.

fum cecidit, & expiravit. 96. 22

300. $9

Heliodorus miffus ad expilandum templum

Gruum excubiz, quasno

&u viciffim aguät,

- Jeroíolimitanum punitur ab Angelïs.. $3.

utczterz tutiüs dormiant,

26. 27

42

Gula coércenda in ferculorum . luxu , quia

Hel

io;&aïüs vapulat ab Angelis non ob exe

pilatam altaris fupelle&tilem,fed ob pupil-

ventrem impleates,mentem probis affeéli«

$5* 45

bus evacuant.

lorum.direpta patrimonia.

Gula plures occidit, quàm gladius: immo-

Heliogabelus telis dele&tatus araneorum ij«

dica efculentorum, & poculentorum in

dem Rom:ze magnitudinem voluit metiri

geftio agritudines accerfit, qua ad fepule

127. Aj

chrum viam ílernunt,

197. 46

Hemor Princeps deperiens Dinam, Principis

Gula vitiorum omnium fceidiffimus eft

deponit fupercilium , majeftatem . exuit,

fons.

363. 36 .

mapaliaingreffurus paftoris. 192. 92

Gulz deliciz fugiende , moriturz pralu-

Heraclitus Alexandrinus juffus à Dorotheo

monacho haurire aquam,ferpentem hor-

dunt caftitati.Sardonicis pariantur pomis.

285. I

rendum videt aquis illis innatantem. 109

ima mulier non. fugit,

71»

Guiz delicias,quia pt

ium cum -excita-ntüt

nec appetitum coércuit, cum malé carpto

Herinacij marini ingen

malo malorum omnium colluviem de-

rocella.

2j. 24

glutivit, hominémque fuo ípoliavit or.

Herodes Rex Hebraeorum cüm primüm fub-

natu.

287. 7

