fpeciantia: cum alijs. depugnant ; fed eum.s

putes hunc aterni . Patris in Deum . Filium

fitg

muneribus vacuum amorem , nec aliqua la

qui ea it4 coagment avvit , Dominum | agno-

lita

borantem fterilitate, fiquidem aternus pa-

fcentsa. concordiam inter fe fovent : & na-

l)nv:

turaliter quidem inter fe contraria : gubernas

ter amore, quo zternum filium profequi-

Mi

toris tamgn voluntate , in amicitiam cencili-

tur, omnia fua communicat:. eft enim gene.

'

pa

4nt W.

ratio ad intra, quz licét ex intellectu pro-

IV

6j*

Mundum igitur rerum omnium Sator

fecta proprié amor non fit, ex amore ramen

pu

Deus condidit propter hominem in furamo-

identico proficifeitur , & non quidem ex

Do

ris tefferam, quem cüm amat, bonis, ac be-

amore fterili, fed foecundiffimo, quoomne

hu

neficiis cumulat, ut ex creaturis affurgat ad

bonum fecum trahit : feiens, quia omnia de.. 3oan 39*

E

veram fui Conditoris cognitionem,quem re-

dit ei paterinmanus , nimirum omnia dedit

€hi|

damet, non tantàm orerenus, fed manu, &

filio, quem fuper omnia diligit. Hanc enim

4f

opere; plebeus fiquidem eft amor, qui tan-

amoris excellentiam erga Filium | explicare

bl

voluitPater per amplitudinem largitatis:quia

tüm linguam movet, & manus non aperit ad

lelt

munera profundenda , fed linguam tantüm

enim Deus Pater in filio fuoàfe dilecto bene,

Ts

(olvit ad verba effundenda; verus, & regius

feu fuine fibi complacuir, omnia dedit e1, feu

eandem natuüram, bonitatem, totámque per-

amor eít, quem dona, & munera. produnt,

neque id probatu eít difficile; fcimus enim

fe&ionum plenitudinem ; fciens quia omnia

'

de veneratione à pattoribus Chrifto in prae-

dedit ei Pater in manus.

fepio Bethleemitico prafítita . nullam ab E-

Neque Dei amor hanctantüm cum di-

68

vinis prodit períonis fcecunditatem , verüm

Mm*tk,ïe

vangeli(tis mentionem fieri, cum tamen, vel

inaximé Matthzus commendet cultum,quem

etiam cüm homines fuo dignatur amore

Reges Magi Deo noftra induto humanitate

profequi : fuas etiam amoris flammas mue

praeilicére. qnem etiam non paucis defcribit,

neribus feraces, & ab emui flerilitatis pro»

( procidentes adorauerunt eum, (cd cur. ves

bro alienas oftendit : non enim munificus

Deus

39

Àmoris divini effecta ptodunt Dei Bonitatem.

Deus homiiies diligit , QUi'ajfu'is eos donis

Pracipuum, & primum amantis do.

79i

afficiat.

Etenim deícenderat de monte Sy-

numeft, quod in amante eft excellentius, ac

nai Moyfts divini jubaris circumfufus nito.

pracipuum , feucor; fed probet manus affe-

ribus, lucísque cceleftis illuftratus fplendo-

€tum cordis.

In amato vivit , qui impenfe

ribus, adeó ut feipfum ampliüsnon videret

amat; & qui (olum Deum amat, fit amans to-

in uberrimo divini fplendoris incremento :

tus Dei , & Deusamantisz quisque veréa-

: '4 Exod, 34.

Et ignorabat, quiacornuta effet. facies fua

matsfibi moritur, oritur in amante, cui vivit,

€x conforzzo Domins, .Sed unde hoc? ut

dicátque propterea qui veréamat; ubi fum,

tb a,

Moytes frontis radios, quos munificus Deus

abi non fum , quia ubi nonfum,ibieft amor:

in Synai faftigio amore munifico ei imper-

fe mutuo profequentes amore commutatis

66

tierat, non viderit? fi cornua plena «erant

fpiritibus vivunt alter alterius , quiauterque

lucis, fi proprios aliis nitores delegaverant,

utriquetraditur, & uterque ab utroque acci«

cür perfpicua Moyfi non fuerunt fplendentia

pitur, Hinc amans fervus dicitur;quia uni-

cornua? quianimirum divinus amor id prze-

€e alteri adharefcit, fed fervus eft iiber.eft-

flat, ut vel nefciens homo beneficiis cumu-

queingenuus , captivus, hinc Doctor gen-

letur, quamvis pravia nulla premittat me-

tium amantium Magifler ad. Ephef. 2. ait:

rita,nullámque praeambulam difpofitionem,

£go Paulus vintlus Chriffi, nimirum glorio-

priüs muneribus afficiatur, quàm cognoícat,

'fius ei obtigerat effe vin&tum Chrifti, quàm

fe divinisafficibeneficiisz nullà Moyíes me-

6:Monarcham mundi.

dametf1amans vin-

rita premiferat, quibus frontem przpararet

:€ulo obítri&ctus amoris fit captivus, nil tamen

ad divinos fufcipiendos radioss fed quia

fuze deperdit libertatis; quia nil liberius vo-

Deus Moyfem adamavit fuis eum illuftravit

Auntate , ex qua nafcituramor: &quamvis

EEme, 33,

radiis: Nouite ex momine: & mvenifli gra-

non fit fui juris, fe tamen poffidet, fecüm-

?íam coram me accefferat MoylesDeo gra-

que alium poffidet ; quia uterque fe poffi-

tus ,rmontem «onícenderat Deo charus , &

det, quamvis non infe, fed ia aitero. — Hiec

montem 'defcendit lumine clarus; fuà ipfum

elt amorisvictoria vincere, & vinciretrium-

infignivit luce Deiamor, quó Deus Moyfem

phatorem fui; uterque vincitur, quia vincit.

7Y«

proíequebatur 5 ut illuftriüs fplenderet, «la-

ui Deum veréamat, Deo vivit, noa

riüsque czteris infiotefceret : (quos enim

fibi, quia dum fibi moritur, oritur Deos fe

Deusamat, hos munerum laceilluttrat: ne-

amittit, fed fe reperit in Déo , cui quod eít

que divinus amor meritis indiget, quibus

in fe preítantius, feu cor, ex quo nafcitur

ejus flammainnutriatur; ubienim eft amor,

amor, elargicur,

Pretiofa tàmen eft hac

ibi & merita amatiz abhortetamorà vacui-

mors amoris , quà amans qui fibi moritut,

tate, probrümque faftidit flerilitatis,

Deooriturz cor deperdit/fed vitamemit di;

67

69.

Id enim intereft difcriminis inter pro-

vinam, quá reparaturhumana. INon amat,

fanum, & divinum amorem, quia ille nudi-

qui fe in donum non exhibet amanti: veri-

tate gaudens,quos amat, fpoliat, dejicitque

tas amoris exhibitio eft muneris, mec alia

in probrofam paupertatem : amor autem

luculentiori ratione verus probatur amor;

divinus veltit, quos afficit;ornat, quespro-

quàm pet largitatembonorum. 'QuiaJacob

fequitur ; beneficiiscumulat,in quos tendit;

Tupra czteros fuos filios Jofephum dilexit,

fitque propterea connexa cum amore libera

pra ceteris eum pretiofiüs velivit: J/rae] Genef. cap..

litas; nec credamus pauperem, quem à Deo

autem diligebat Jofepb fuper filios fuos , fe- s7.

noverimus dile&um. — Jofephus à fratribus

« frque ei tunicam polymitam, quá nimirum

invifus, & ab /Egyptio Hero odio habitus

à fuis diftingueretur fratribus., & elegantia

pauperrimus vifus fuit; fed quia dilectus à

veftis in filio fingularitatem proderet affe-

Patre pretiofa indutus veíle apparuit, & in

&às in patre, qui plus dedit filio, quem plus

paterno teftamento majore parte donatus:

cateris dilexerat ; amoris enim gradus per

Do tibi partem. unam . extrafrarres tuos.

donorum computantur numeros : non a-

Rurfus cüm Herus /Egyptiacus cospit eum

mat , qui os aperiens , manus claudit ; ille

amore profequi, divitiis ftatim affluxit,totam

, 03*

amat vehementiüs,qui largitur effufiüs, lar-

enim Putiphar ei domum tradidit : quia ubi

giüsque profundit indile&tum munera: qui

amort, ibi liberalitas; imó adeo eftamor mu.

Deum amat,fe dat Deo, & quem ver-

nificus, ut vel ipfum cor,in quo nafcitur,ado.

bis amorem exprimit, operibus

ä

lefcítque fecum trahat, donétque amanti; ve-

; expromit,

i

tus enim amans non g&,quicqr ïibi re(ervat,

Gw

d

;

9

S

d

;

DIS.

& (40) £8

G»'G505 05805 05 3505 09

— — —

Eincedi

G95 085 009 3 05

Godocbebcódod»es

" D*

(*6

d

LIIT E

æcææäæææææäææääæ

GDODODODODIDCOQU 049

—

DISSERTATIO III.

:

Amorem Dzr: in hominem luculenter

produnt zternis Patris Filius noítra indutus hu-

manitate ; & Spiritus Sanétus multiplices difpertitus in lin-

guas, quibus totidem amantiflima pacis ofcula libáffe

vifus ;'&, ac hominibus eblandiri.

!

$.L

Opifex Dei amor, quem ex buto bominem ]?nxit, non folum omnibus

jn terrefiri paradifo cumulavit delicáis: verhm etiam ? ceno in celuu eve-

xit eterna lge:ztz'mte dozaudum,

L

T«

A

r)'

(

Uantum amaverit -Deus

cum fenefcere inciperet, eandem ;pom'() vi-

ä&

N

hominem ex eo conji-

äh

C

tali aliquoties inftaurarent, donec in coelum

cimus, quia non folüm

absque przevia zegritudine, fine ullo dolore,

El

3

7

(

ex nihilo eum traduxit,

5

A

.'ll/ü

j

z

f

)

fine funeris timore transferrentur, viéluri

d

Z

"Wi

L OR

UYTMLT

LL

ut ex humo homo fie-

A N

Aa!

&

ret, & é cono natus

inter Angelosin ccelis, qui priüs fuerant in«

S

tet homines veríati in terris.

NT

"2á

LL AU

.L

coelo deftinaretur, do-

nandus xterna beatita-

Imó hzc naturz , & gratiz primzva

2e

ornamenta eo obrinuit Adam pacto, ut fr in

ä

te; verüm univerfum condidit veluti pala-

obfequio Dei perfifteret , ea potteris omni-

tium, quod inhabitaret omni eleganti fa.

us veluti hereditario jure trausfunderer,

peliectili ornatum; eíque thoriaddidit con-

fin veró/Numini non paréret tam fibi, quàm

fortem: condidit fiquidem Deus hominem,

poíteris eamdem amitteret,fibique, & fuis

Vl a u- — CM S *5 w —

L

p

cui nomen indidit Adz, ex cujus fopiti cofta

poíteris neceffitatém injiceret moriendi, Lo.

Evam formavit ejus uxorem , quibus tegi-

p

men commifit ceeterorum viventium, & in

cus veró, in quo Protoplafti degerent fingué

lati fuit amcenitate con(itus

j erat fiquidem

alimenta menfam eis propofuit orbem ter.

hortus, fedes totius honeft

& voluptatis, &

i

ratum long? , iaz-iï:que frugiferum, animiüm-

vivarium omnium deliciarum, furgebant ibi

que 1isdem impertiit interitui haud obnoxi-

ofv E a E C UR

atüificiofis difpofitze fpatiis fylvz, faltisque,

um, quem etiam inftruxit non tantüm noti-

plantatia, vireta, pomaria, & una venultis-

l

tid rerum omnium naturalium, verüm eti-

l

fima voluptasin mille fparfa concolores flo-

am fcientià earum, qua vires excedunt na-

tebat voluptates, omnésque terrarum opes

turg: eisque fuit propterea gratiam clargi«

in hoc uno'erant hortenfi claufze amphithea*

tus fupernaturalem, quà ab ipfo ortu divi-

troj ubi cceli ferenitas, a&ris clementia, tel-

no effent grati Numini, ejüsque familiares,

luris flores ridebant, coleflfsque aurz pla-

amici, X filii con(tituerentur; aliáque addidit

cidiffima temperies, fyderümque favor, fo-

dona fupernaturalia , quibus appetitus in-

lisque adblandiens lumen arridebant : ibi

ferior ad nutum pareret rationi, & hzc

quadrupédum omne genuscicur; volücrum

Deo; dediítque preter animum utrique cor.

picta, ac canorzturmaz, harmonico cantu

;:3

pus vividum, robuílum, defoecatum ab om-

feflivé. plaudentes: Pifcium

f.

quammigeri

ni impuritate,(ucco vitali vegerum,membro-

natantes greges ad nutum obfequentes ; ar«

rum omjium compage, G fenfuum perfe.

bores fruclibus onuftz,

& tellus omnigena

&ione abíolutiffimum, eximia itidem pra-

florum varietate pidla:

ditum venuftate ab interitu immune, nulli

& ne animantes fi-

tirent, vel teilus arefcere

t aut ficcitate Íqua-

eegritudini, nulli vulneti, aut dolori obno-

leret , fonsé meditullio

ingens par maximis

xium;addiditque innocentig primigeniz

quibusq;flaviis erump

ebat;qui pellucidisrivis

Blmj, 3'

beneficium , feu juftitiam , quzab origine

inalios fe quatvor dií

criminabatur amnes,

:ïg

fuam trahit nomenclationem, nimirum fpi-

Geminam Numinís munificentia addi-

ritum liberum, fui juris, cui appetitus om-

j.

dit atborem unam ad vita; fomentum , &

nes, cupiditates fingule ad nutum obtem.

alteram ad virtutis exercitium : illa

perarenr; hacque felicitate donati homines

in me.

3

dio paradi(i

fuas egerat radices, utadipfam

ad plurima protraherent vitam fecula, quz

é cunélis par

p

tibus aequalis pateret acceffus,&

E

patium,

ä

Al

Amorem Deiinhominemluculenter produnt divinz Perfonz., 4 x

fpatium; hacque arbor vitz fuit', cujus vis

rata, nec verborum fucis. depicta, fcmis

ä

nam inditus (ibi decor non pellexerat, Quám

Q

medica licét immortalitarem carpentibus,

& edentibus non impertiret ; longiffimam

perniciofus ferpens / verborum iliecebrisdi«

tamen vivendi facultatem fuppeditaret, Alia

vini inftillans transgreffionem pracepti ad'

efum pomi, ac lapfum pertraxit: nimirum

arbor,quz fcientize boni , & mali nomencla.

tionem fuerat fortita ex eventu magis futu-

amor venuílatis vitam adimit, nósque à

ro, quàm ex vi fapientie inditz, perquam

fummo bonoavertit : ex quo enim arbor

amcoeno defixa fuit in loco, foliorum comis,

(cientiz coepit optari, vifa itidem fuit. tce.

P

frondiámque ornatu, ac. pomorum forma

minze etiam delectabilis; ut inde difcamus;

"-

proríus elegaus; & licét. Protoplafti pleni

quàm cautos nos eífe oporteat five in com«

effent totius amoeniffimi horti poffeffores,

mendatione bonotum,(ive in malorum vitu-

]«

ut tamen fiduciariam füuam fervitutem ext-

perarione :

vidit mulier ,. quod. bonum.s

gui faltem tributi haberent penfione tefta.

effet ad vefcendum nimirum coepit. paliato

tam ; mandatum acceperunt à Deo, . ne po-

fapere , fed quomodo fapuit, i nondum

mum fcientize boni , & mali guftandum car-

pomum przguítaverat ? fapuit , quia ocu-

lus de illius. fuavitate jam inulerat judi«

perent, nifi perdere jus immortalitatis fibi,

fuisque pofteris vellent.

Verüm cum jam

cium, idei fuadente angue; quatenus gu.

dudum invidia hoílem torqueret tartareum,

flum illius pomi , íta ei fuaíerat , ut pete

Íuaferit,

'

quód homines ea donatos videret in terris

Aj

felicitate, & long& majori futura donandos

Invafit igitur mulier dentibus pomam

j*

in coclo, cujus ipfe poffeffione deturbatus

ftirpis fibi prohibite ; & arbitrata in pomo

fuerat, ferpentem , ceu animal pre catetis

beatitatem Deo invidendam devoráffe, qua«

aítutum, & fagax ingreffus,vocalem artibus

vis difrupta mora ad maritumconvolat vint

fuis effecit,cui etiam tormam addidit plenam

pomis illis infitam laudatura ; mottíisque-

Vl«

infidiarum, vultimque adillecebras, G blan«

metu tergiverfantem virum pellicit ; po-

tl

dimenta effictum,

mümque exhibet, quod acceptum den'e

momordit; deglutivíque unà cum maio

lmq-

Cümque fortáffis Eva per eas paradi(i

ün

voluptuofas delicias inceffu vagaretur foli-

illo etiam mortem , tam fibi, quàm totí

(s

Gtof, chbusa

tario, con(iflerétque propriz indulgens cu-

ejus polleritati: comedit, dedítque viro fuo

rioltati ad arborem fcientiz boni , & mali;

qui comedit , && aperti funt ocult amborum,

N

h

adfuit ibi ferpens, five circumvolutus arbo-

cimque cognoviljent. [e effe mudos , coníutt«

lil

£is cauli, five fübtet atborem in. caudam e-

runt folia ficás ,. 69 fecerunt fibi perizoma;

Ill«

reclus, qui perindeac Soror fororem allo.

t4.

Sed cur aperti funt. oculi amborum

f

quicur, mirà fermonis illecebrá ejus primüm

poftquam Adam pomum illud fibi vetitum

m

-

fategit (ibi benevolentiam captate, dein vi-

comedit? an non ambos aperüerat. Eva o-

[nis

rus peftiferz cupiditatis,& defiderium excel»

culos càm pomi pulchritudine fuiffet. an-

LO

lendi fupra humaaam conditionem inftillat

guis fuafu dele&ata ?. PiZit »mulier ,. quod

us

mixtum dulcedine pleniffimz libertaus; &

benum effet. lignum ad vefcendum, &6 pul-

jet

quamvis mulier horreret pracepti fibi in-

cbrum oculis , . pomi pulchricudo oculos

jun&i transgreffionem, cum unicum tantüm

Eve illexerat, certé mulier ambos aperve-

i

fuerit , nec fervatu difficile, &Lad eum dum-

rat oculos , quibus uberius ex pomi pulchri-

EUC,

taxat finem injundtum , ut Dei fe cognofce.

tudine hauriret oble&amentum ; fed recté -

li*

rent mandats

obnoxios ; cul tenerentur

amborum oculi nonnifi poítquam Adam po-

]

obfequi: praefertim quia in hocpracepto vel

mum comedit, dicuntur aperti; quia fi

p

maxime miferentis Dei illuxetat bonitas,fua-

Eva ftatim ac pomum momerdit, erübuiffet -

1

visque providentia, ne labores fingerent ho«

in fuaauditate, horruiffet procul dubio ,

tel-

mines in przcepto . illo fervando : lignum

nec viro przbuiffet illud comedendum, quod

J

fiquidem, cujus efum interdixetat ,' procul

noxium deprehenderat.

Comedit igitue

hs

ab oculis ablegaverat, ne facilis ad ejus po-

Eva, fed ejus oculi minimé aperiuntur, niíi

ibi

ma carpenda pateret acceffus , cüm arborem

poftquam Adam pomum deglutivit: fed

ii

vite medio in paradifo collocaverit omnibus

mentem pulfat dubitatio, cur pomum illud

n

obviam , pomis onuftam.

Durius enim

ocyus in fceminam virus non effuderit. Scio

[

fuiffet fi ejus arboris ufuminterdixiffet,quae

pornum fuifle ícientiz , quz foeminam mi«

afe

& obvia effet, & fola delicias praeberet: íed

nimé plusquam virum decet : fed cor pott

efum viri fupplicium ambobus zqué infli.

2

mulier terreftres illas pervagata. voluptates

fl«

arborem vidit (cientizeboni, malique geni-

gitur? an quia Principam delicta nocentiora

funt ?

lua-

tricem, & ficut eam animi libido pepulerat,

€.

1

genef, 3.

oculos in ejus poma curiofa injecit, — idse

Malé carptum à feemina malum mo.

mis

'nió

igitur mulier , quod bonum e[fet. lignum ad

mordit,

eglutivitque Adam, & unà cum

ipfo malorum iliadem ; ünicus enim inter.

vefcendum, && pulcbrum oculis : . nimirum

Heäo

vidit, quia anguis eloquentiá fubdolus, ac

dici pomi morfus in miferias omnes non

jdi«

j

vafer zequé illecebris, ac infidiis ejus de-

Proteplaítos tantüm ; fed & totum huma«

pradicaverat excellentiam : & quamvis pul-

num geaus detrufit,

Fuit pomum illud ine

me

chritudo eidem antea ineffet, quia tamen

fauíta illa Pandorz pixis, ex qua Ícelerum 0«

a

T.

nondum (erpentis fuerat: fermonibus colo-

mnium portenta, & fuppliciorum omnium

Ferani de Affeiiibus Tom, Id

h

genera

42

Differtatio ! [Il.

gchcra in hominum perniciem , ac interne-

nobis gemitibus. inenarrabilibus? certé &

[

€ionem eruperunt: invexitcomefum pomum

gaüdidm Spiritusfancti maximum fuit, cum

u

famem interris , probrofam fterilitatem in

& iple Spiritus [antus amor fit, qui propte»

CJ

fegctibus, cruenta bella inter homines, graf-

rea voluit iplemet. in utero Virginis Chrifti

fantes pe(tes in Urbibus, calamitatum turbas,

corpus efformare ex puriffimo Virginis fan-

[

erumnarum exercitus, morborum agmina in

guine, membra diftinguere, artus compin-

perniciem hominum; hinc minantur in aére

t

gere, nervos diftendere , tozümque corpus

f

tonitrua, delabuntur nivium velera, coru.

ad (ingularem abfolvere perfe&tionem;ut do-

|

Ícant Fulgura,irrumpunt fulmina, fzviunt

cet D, Thomas inquiens : Cám ex maximo s 4.31.a7t,

9

P

procelle, conteruntur fegeres grandine

Dei amore Filj) Dei incarnatio f aBa fit,recià 1.

;ü

quódque deterius, & malornm maximum

Spiritui [anélo,qui est amor P atris,E5 filij cor-

pomi morfus nos paradifo exclufit,& in val-

pors formatio attribuitur ; Propterea ipfe

lem omnium calamitatum protruflc.

ab xterno hominibus diviag dona gratie

[;hhtijf" :

proparavit, quibus opitularetur, quinimó

3. A.

miffus & ipfe fuit in eodem illo zternitatis

lgur' fiph

Afäarem Dei in bomines tote trer

fplendore, & decreto, ut hominibus fieret a-

mabile Dei donum, quia ut docet Augufti-

Per[omne Divine luculemter. obteflata

nus, Spriritus [anclus, ita. datur. ficut douum

Lz.äulf-dt

funt, cum aterni Patris filius noffram induit

Dei,ut etiam (e ipfum det.ficut Deurüt etiam

Trinit .cape

bumauitem, affumpfitque infrmitatem.

docec D. Thomas;hinc liquet;in opus redem-

19o.

ut [ua nos gratiacorroboraret eám-

I.-þ. g 38-

Z

El

prionisnoftre amorem confpiráffe omnium

queimpen[ins amaremus.

divinatum perfonarum, quatenus à Patre eni.

aït!l-

7.«

i Antus fuit zeterni Patris mifericordif-

xim amante homines Filii crux impera:a fuit;

fimi filij amor in homines perditos,

& à Filio vehementiffime cupiente homines,

üt quamvis divina juftitia Protopla-

quos amat , redimere, fufcepta fuit; & à

I

ftos de inobedientia illa, fuique przcepti

fancto Spiritu itidem homines adamante ad

cransgrelffione in jus vocaverit, & pro legi-

crucem fufcipiendam fuit Chrifti caro ad.

timo tribunali lz diving Majeftatis reos

aptataz & tandem ab amante tota Trinitate

egetit, ut digna de fontibus fupplicia fume-

redemptio noílra ex vi amoris ftaturaz ni-

rent: nihilominus contranitente , partésque

mirum: fc Deus dilexit mundum, ut filium

fuum unigenitum daret : hoc eit ita. dilexit

fuas efficaciter agente Dei mifericordia,copi-

tavit cogitationes pacis,S non affli&tionis,&

hominem , ut decreverit Verbum zternum

Parer mifericordiarum fic mundum dilexit;

homiaem fieri, uthominem ptoprio fuo re-

dimeret (anguine: hinc Bernardus ait: L»-

ut Filium fuum unigenitum daret ; cujus à-

3. de NAtiv,

mor in homines non alio redimendos pretio,

debam ego,in platei eram , werebatur intus de

0f»in.

quàm fuo fanguine, tantus fuit, ut paratiffi-

me judicium mortis. Audiens boc unigenitus

**

ma voluntate, & promptiffima charitate fta-

in [inu Patris flebat multumy & pofito diade-

tim refponderit, Ecce venio, X fufcepturus in

mate vedemit me,

Ergo ne adbuc ludam, &5

M.

fe omne onus fatisfaciendi pro humano ge-

eludam ejus lacbrymas?

nere , dedit femetipfum pro delictis homi-

Vivificaturus igitur Dei Filiushominem

9.

num;cum enim effet in forma Dei, feuinco.

peccato enectum, noftram voluit humanita-

gnitionis matutine zterno lumine, inquo

tem induere, & carnem fieri, féque mediato--

20 MER À

- 5

Id

omnia futura obje&ivé prefentia iunt, & die

rem offerre Patrem inter, & hominem , qui

ftinctiffimé confpiciuntur : femet spfum exz-

medivs eft divinas inter perfonas.ut hoc ama-

vanivit formam fervi accipiens, G babitu in-

bilicauftico humanitatis;indurata velut mar-

72 $2

mora corda hominum ad flammas emolliret

ventus ut bomo ; imó fattus etiam obediens

amoris;ad ftudia fle&erct virrutum,& à vitijs

I

gsaue Ad mortem, && quidem mortem crucis.

——2 —— 0099

uanta fit affuetudinis vis inde conjicimus,

avocaret; voluitque ex puro in hominesamos

A5

com vel ipfe Deus poft tot frequentatos hu-

re naíci, lactari, efurire, fudare ; imó & fan-

H

manitatis actus in mundi molitione, homi,

guinem effundere adamantinam humani cora

nümque prote&ione, tandem etiam ipfemet

dis duritiem fracturus : nósque ut amorem

hibitu invenrus fit ut homo;ficut Apoftolus

doceret;afcendit crucemMagilter amoris,ve-

[

loquitur; & babitu inventus ut bomo; imó ad

lut cathedram, dolorofiffimz paffionis,ubi in

um intenfioris amoris acceffit , quia

virginea fuz carnis papyro atramento fui cru.

f

prodigi

cum unico voluntatis affenfu homini potuif.

oris, clavorum calamo fcripfit verba illa, 7E-

fet ignolcere, & in folioglorie fuz permane.,

fs amor cructfixus pro bomine, ut amet bomo

b

re.adhuc propofito fibi gaudio fuftinuit cru-

librum fcilicet impreffit, qui nonnifi docu-

lä

cem confufione contempta, ut fcribit Apo-

menta contineret amoris.quem homines edo.

flolus ad Hebrzos 12. hoc eít prz« gaudio

ceret, pro quibus redimendis Deus Pater fili-

&l

um fuum unigenitum tradidit,& non quidem

comprobandi hominibus amorem , quo eos

e

profequitut ignominià contemptá crucem

ex alia caufa,nift quia homines dilexit,non eo

W

fuftinuit.

amore,quo cuncta condidit, fed quo homines

&.

Sed quid inhoc amoris augmento mo.

fingulari profecutusamore ad vitam promo«

Jituseít Spiritus fan&tus , cui proprium eft

vet fupernaturalem aterna donandos beati«

T

u

mifereri iemper, & parcere, ac poftulare pro

tate,

u

.Quag;g

AmoremDei in hominem luculenter produnt divinz Perfonz. 43

quam nunchabet: hoc enim erat Deus, an-. LP 12« 4e

Qibm grandis, mirisque Dei amor

C"Ui:u (-'Bf'o

&um enix: Deus omnem in fe bonitatem con-

tequam effemus conditi, quod nunce(ljadeó —

xineat, tociüsque perfeClienis florem immat-

ut tametfi in nihilum redigeremur , adbuc "

ceícibilen , omnémque amabilitatis ratio-

nil Deo detraberetut, ut ait Auguftinus, qui

addit, Deum ab. eterno decreviííe homines

nem, Íítque in fe (ümmum bonum, amabi,

Je, infinitum; nec ulla indigeat re, opéque

condere, quamvis nonnifi in. tempore eos

exierna, adhuc fuum voluit amorem ad ho-

plaímaverit, ut oftenderet , / íe hominibus

anines exiendere , quafi non contineret ipfe

non indiguiffe cüm fine homine ab zterno

IT

Íummam bonitatem , quee totum fuum in-

omninó beatus, fumméque perfectusfuerit z

L]

finirum adzquaret amorem.

I1mó tametíi

tota enim gloria, quz cx mundi, hominis-

hujus affe&üs nonuifi in tempore . obtigerit

que creatione Deo accreícit, extrinfeca eflz

cffe&tus, hominem tamen. ab zterno — fic di-

non que aliquid ponat intrinfecé incrementiz

G quamvis ex puro amore Deus. mundum

lexit, ut ftatueric filium. fuum unigenitum

Eääg !d ïæ'u'.'u

dare ; hinc Cyrillas: AMirus profettà amor

condiderit, ut hic amor ubertor Íplenderet

f« eap.to

Dei in bomines, ctm eteruus fuerit una cum

in homine, nonífolüm hunc perinde ac cae-

JDeo, quia ut ait Auguftinuslib,12. deCivit.

teras creaturas amore ell. proíecutas natu.

cap. 17. Confilium Det eternum f*it de bís,

rali, led etiam fupernaturali, quo-eundem

tf'ä.!ï.dg

que futura erant, opus camen nouum : & eó

ad gternam eveheret beatitatem, & quidem

&it infignior hicamor, quóex íoja Dei pro-

absque ullo hominis merito pracedente.

Irinit aj

£Í.

19,

dierit bonitate, cum nulla urgente neceffita.

Id intere(i difcriminis inter noítrum,

L. 8

£e Deus (ic homines dilexerit, ut filium fuum

& Dei amorem, quia nofler amor invenit,

Mm.

daret : amavit homianes omnino liberé , cum

f£*3^

14

Gl

& tuppapit in objeto amato, quod a

pofíet eos non diligere; quia nil ex íe boni

Dei veróamor non füpgonää, fed ponit quod

continet homo, fed totumex munifica Dei

amats nonenim Deiamor invenitin amato

largitate poffidet bonum , quod in fe conti-

rationem amandi., fed ipfe, quia amat ama-

net. . Se iplum Deus neceflarió amat, quia

bilem conflituit rem, quam amore profe-

eít neceffarió funime bonus , ex quo amore

quitur?: hinc naturali amore, quo Deus re«

eceffario procedic Spiritus fan&tus ad intra

rum Sator mundum amavit, ipfum condiditg

e&qualis Patri , & filio 1. tametfi non. poffit

& co ipío , quód creaturas amavit,ijsdem de.

eus fe non amare, poteít tamen mundum

dit, ut effent, ac continerent boniratem, quà

&on amare, ficut potuit mundum non con-

forent amabiles :

?

nulluz: enim naturale bo-

dere. . Potuit etiamhominem non diligere

num praceffic in creaturis, quod amaret, fed

amore fupernaturali, nec eum dirigere ad

Deus exeo, quódipfas amaverit, ijsdem fuit

eeternam beatitatem, & tamen omnino liberé

amabilitatem impertitus * itain amore fu«

! de Ntiv,

nulla coactus neceffitate hominem voluit a-

pernaturali , tamet(1 nulla hominis merita

Denit.

more ptoíequi tam naturali, quàm fupema-

pracefferint ;; necullum in homine fuperna«

turali, quamvis nulla inde ipli. udilitas re-

tutale bonum ; illud Deus pofuit, cüm pri«

fultaret.

müm hominem copit amore profequi fupet-

&D

Motis eft; ut homohominem propter

naturali.

aliquod fnum diligat commodum,íed Deus

12,

Imó non folüm in homine. nullà pree-

$

homines amavit,cometfi nulla inde ei utili-

cefferunt merita, fed pr&via fuerunc deme-

tasobtingeret, cum Deus nulla re. extra fe

rita: non enim invenit Deus in homine bo-

indigeat , & omnem intra fe fufficientiam ,

num, quodamaret, vel meritum, ob. quod

ac per-fe&:onem habeat: continet enim D'eus

diligeret; fed potiüs malum, quoab.homine

eminenter quidquid boni, & pulchri. creatu-

averteretur, & demeritam, ob quod odio,8z

3

!

Tf

is ineit, & quidem modo long? perfediori,

peena eum profequeretur:: hinc Apoftolus

perinde;ait Dionyóus de diviais Nominibus,

ait: Commendat Deus charitatem fuam i d Rom. g.

ac argentum pertectius eít in auro ,. quàm

uobis, quoniam cum imimici efomus, Chrifita

in le ipfo, & cum Deus longé eminentiori.

pro uobu mortuus esf , & quidem. fumma

.

zatione contineat quidquid boni ineft.crea-

eít Dei charitascommendatione d igna, quàd

4

turis, nullum poteít à creatura. incremens

cum odio, & poena e(fent homines digni,eos

tum bonitatis fufcipere, quo fit, ut Deus ho-

nihilominus impenfé dilexerit : imó etiam

£,

4

zuines diligat non propter fuam ucilitatem ,

fi precognoverit;plurimos

ZüEUros tanto a«

fcd ob commodum eorundem hominum,

mori ingratos, ac fuo amore abufuros; uride-

"

quo pacto ait Irenzus , Deum conílituiffe

Chryfoftomus ait : .Commendat Deus cba- Homil, n6.

I.il-q- FJP;

Abrahamum fibi amicum propter Íolam

2$,

ritatem (uam , quód pre éngratis filium des

ivüius Abrahz utilitatem, non veró quód a.

&erit , & quidem ex

praviatuturorum pree.

a

l;quid commodi Deo inde accrefceret : quo-

Ícientia,

ad enim hocincrementum fupervacanea Deo

later homines appetitus, & affeQus ra«

1 3.

,

elt creaturarum produ&ctio, cüm Deus an-

tioni diflentanei & previa ignorantia , -t

tequam .conderet. creatutas , mundümque

plurimum in caufa funt , cur res. fubinde

traduceret ex nihilo, etque fuam communi-

ament, quas poítea amáffe noilent , peni-

3

cáffet bonitatem , ejusdem proríus fuerit

teátque amantes fui amoris ; plures. funt,

-

^L

X kX

a

fe&tionis, totámque plenitudinem boni-

qui cum beneficiis aliquem . enmulaverint ,

f

fatis , ac perfe&ionum comptreheaderet ,

quem poílea cum à gratitudinis defle&eas

Feraui de Affeiiibus Tem. IT

A

n

44

Differtatio . III.

Y

tem legibus deptehenderint ;-poenitet ipfos

dem non adoptivum , fed naturalem, ejus«

beneficiipraftiti; at Deus, quia omnifcius,

démque cum Patre naturze , ejusdémque

!

fumma Sapientia, & (cientia, fummazqui-

effentize non fpeci& , fed numericé : neque

tate , ac prudentia hemines utroque profe-

hunc ullo pretio venalem exhibuit , íed

!

quitur amore naturali, & fupernaturali, illo

dono omnino gratuito donavit hominibus,

3035: ^

quos cumulet bonis nature; hoc, ut pro-

fcu Principem fubditis, herum famulis, in-

Amoveat ad zternam beatitatem : & licét nul.

nocentem reis: imó, G dedit non folüm, ut

lam deprehenderit Deus increaturís caufam

cum hominibus converíaretur,ut homiuibus

eosdem amandi, non tamen in Deoamante

imperaret,led ut pro hominibus mortem op-

defuit (umma ratio diligendi, quia ut fcité

peteret, tormenta, dolores, convicia, crue

Homil.7,

epifl. ad Ti.

Chryfoftomus : Infinira Dei bonitas vadix

cem, & mortem fubiret ; idque ex puto

amore, ut à morte aterna homines libera,

L - Wb Üe.

metb :

ei£ , & ratio amandi bomines , quamvi o-

»eni dileiiione indienos,

o

Ett (iquidem tan-

ret, & fua morte mortem noílram debel-

ta Deibonitas, ut ipfa fola fufficiat ad ra-

laret; & vita donaremur 2terna, nulli ob-

noxia interitui: Sic Deus dilexit mundum,

tionem & caufam amandi , nullá requi(ita ex

parte eorum, qui amantur, causá.

ut filium fuum unigenitum darety ut ommnis,

Yó,

14,

Càm igitur Dei amor feecundus fit, ac

qui eredit in eum , non pereat ,. fed babeat

beneficus, conítituátque rem ipfam amae

vitam «ternam Joan. 3. fedcur faltem non

bilem, quam fuo profequitur amore, eà eít

eft par ratio, ut omnis, qui credit etiam

3

infignior Dei amor in homines, quó nonau-

exaltetur pro eo,hoc eft moriatur proater-

ri,argentive cumulos,non gemmarum acer.

ni Patris filio,

ficut hic pro hominibus

H

vos, non bona fingula, que munilo infunt

mortem Ííubivit? adhuc ingens fuiffet be-

tantüm hominibus dedit amore naturali,

u

neficium à Deo hominibus colíatum, & Dei

quo eos füit profecutus; verüm etiam a-

l

:

amor plurimum commendaretur , cüm fi-

2m.34.

more fupernaturali , ut. homines mortuos

lium voluerit exaltariin cruce, licét repoíce-

/

f

peccato,redivivos vocatet , traherétque ad

ret etiam homines pro filio exaltarig & ni«

ceeternam beatitatem Filium fuum unigeni-

hilominus id non exegit , led filium exal-

JeAn, 3

tum munificá largitione impertitus eft: Sic

tari voluit in cruce: & ab hominibus,quod

K

Deus . dilexit mundum , ut filium [uum uni-

facillimum erat, tantüm petiit, nimirum

geuttum daret , ut. omnis,qui eredit in eum,

veram , Q finceram fidem, eámque ob eo-

dl

&

non pereat, fed babeat vitam eternam *

rundem hominum comfhodum , £ omnz,

nimirum tantá amoris vehementiá, nifüque

qui eredit in eum non pereat , fed babeat vie

"

g

mundum dilexit, ut filium fuum unigeni-

tam eternam,

-

&

hi

tum daret, hoc eí1non Angelum, non crea-

Moritur unigenitus Dei filius in cruce;

1f.

turam aliam excellentiorem , quam condere

N

ut nos commoriamur in baptifmo 5 ma-

potuitfet,)non mundum alterum, quem pul-

duit ipfe fanguine, ut nos luítrali unda ab.

Pl

chriorem, & excellentiorem potuiffet creare:

lueremur; pendeté cruce , ut nos fide viva

Q

led quod eít long& majus proprium fuum

in eum refpicientes exaltaremur in.Dei Re-

l

44d Rom $.

filium dedit , ex quo intulit D. Paulus. Nec

gno.

Maluit filium fuüum ' unigenitum

proprio peperciffe filio,ut fuum in homines

mori, quàm homines emori: s£ ovnis gui

expleret amorem 5 qui proprio filio mon pe-

D

credit in eum , non pereat : in. nos voluit

pereit , fed pro nobis. omnibus tradidit. il-

&ternus Patef totam redundare utilitatem

NI

Jum: quomodo cum illenon omnia nobá

