nitus exercitu animo moliebatur, Hebraos

- — — A d

ejüsque abigit ferenitatem ; fi truculenta

fuo proptio fanguine extinguere, ac ultima

tempeílas.fpiritum turbat, & tetrarum co-

internecione delere : cámque fuperbo f£aítu

girauonum fluctibus exagitar ; (i eladius ,

tumidus nuntium expeclaret, qui delatamà

)

vulpera infligit, viícera transfigit , & pacem

fuis militibus vi&toriam narraret $. fuorum

cordis deilruit; fi animi fpina effe dicatur,

cruentam audivit flragem , & non (anguine

pungit, cruciat, & vulnerat ; fi teterrimus

Judeorum Hebrzos delevit, fed Judai An.

fumus ex flamma iracuadiz evaporans, la-

tiochi milites , ac exercitum fregerunt , ac

C t. N

€hrymaselcit, & luclus fpargit; íi ignis,

profirárunt, & eó gloriofiorem de vidoe

T

peétus fuccendit, cor inflammat , animüm«

Antiocho celebrárun: Hebrzi triumphum,

.Sue ftimulat ad. omne flagitium ; fi peftis

quo Íperabat Antiochus fore , ut uno con-

;:

ferpensin animum , hunc coinquinat , infi«

flidu gens cunéla Hebrza periret ; cümque

€it , corrumpit, ac tandem interimit ; fi ve-

per nuntium audiviffet Rex cruentam fira-

menum, vitz teedium ingenerat, & intima

gem íuorum militum fufam ab Hebrzis,qu&

viícera inficit; fi fel, a cibis ablegat fapo-

non ut homiues fed ut ferocientes leones it«

9

£em 5 Íi tetra caligo, lucem averíacur, &à

ruerunt, pugpárunt, fimülque hofles pro-

El

tebus afpe&tu jucundis gratiam eliminat; fi

ftrárunt triftatuset Antiochus, quifpemin

confuía mentis tempellas , naufragia mina.

mctorem mütavit, quo pcnas daret pro-

tur , & apparat 5 f fluCtus,mentem perversé

priz fuperbiz : Fa(lum eff, ut audiuit Rex 1.

;

«commovet,G turbat; (i feralis umbra,fplen-

fermones iffos,e

M

pavit, G commotus eff val. 6.

—

dorem abigit virtutis; fiob(trepens nubes,

de, 6 cecidit tinlectum ,

& in languorem pr4

qentis adimit ferenitatem

?

.

& tandem (i

$tth $

trifiitia , quia non fattum eft

£riftitia no&tis filia dicitur, diem abigit , &

folas quzrit tenebras ,

tabat ; G duplici propterea expugnatus

qu-ibusk fua contegat

conflictu , externo in proftrato exercitu, &

flagitia.

[77.

interno in inveQainanimum triílitia; fi nonm

Quis —ïgïtur triflitiam non dixerit, ctu-

cecidit in caftris gladio, ceffit tamenintusin

ciatuum gehennam , quà Deus impios,etiam

animo morori; fuit enim hic pugio , quo

dum adhuc vivunt , miré torquet;ac difcra-

intus vulneratus, miferé periit ; cüm enint

ciat : etenim de impio cujus animum fua

fibi ex voto conflidtus non contigiffet im

moaror occupat tetricitate , ait Job; Aninia

campo , & bellum non fperatas fibi attulifz

,;GaAp. 14,22,

sllius fuper femetipfo lugebit , quia nimirum

fet palmas, fed ferales intuliffet cupreffus, à

intra fe ipfum habet peccator moerore con-

trillitia dilaceratus , fuccubuit , ac miferà

fectus , undecrucietur; quia intra fe habet,

perüt; G quem non pro(lravit ferrum in

unde moereat: quia terrenis voluptatibus,

campo , vulneravit meror in animo : &

gaudiísque indulgens mundanis non à Deo,

quia non ftetit ejus exercitus , ut vincerec g

íed à creaturis letitiam venatur, qua vera

cecidit ipfe moerore confeclus ,. ac debella-

non eft, fed perfonata ,. cui fi larvam detra-

tus, cecrdit in luttum , 6 in languorempra

has triftitia, & lnctus eft; ideo chm non

£riflitia: eft fiquidem internus moeror gla,

$-

vero gaudio lztetur, fed fub larva letitiz

dius, qui vifcera transfigit , animum Ífaue

mocrorem foveat;ac proprium nutriat intus

ciat, & hominem interimit.

tortorem , ejus anima in fe habet, quo lu-

Non eítà procellis, ac' tempeflatibus

72

Vus

geat, — Vir pra

.....

liber tetrá , qui intà

d

$ exagitatur triflitiá,

liberiüs 5 delinquat, fi

Bb i

2

/

Muare

k

e66

.Differtatio XXIV, -

-.üare men' bam:'h;i ef; at D, Gfägoriuä

qüovïs alio ext&iio tbrto?ä ; apfe Ehlm te-

lib; t 2.moral. cap. 2« & 292f flutlus. maris

trz, acflagitiofz cogitationes cruciatus funtp

quibus animus torquetur ; ídque cauíz ;

cogitationes mentis : perinde ac pelagus fuis

obnoxius eít. animus tempeltatibus, & ficut

«ur plerumque , quimundi gaudüs, acvo-

luptatibus indulsére., alio, dum hic vivont,

naves zquora trajicientes tempeftatum fu-

rote, flu&uümque decumanis tumidiorum

Amnon puniantur fupplicio, quàm interno mos-

rote, qui femper appendix e(t mundanz vo-

agitatione ad naufragia trahuntur 5 ' ita ho-

mo triflitiae exagitatus procellà inter. flu-

luptatis * faciliàs.enim moerent ; promptie.

&us, flatüsque turbulentiffimarum cogita-

üisque triftantur , qui ceteris proniores fue-

TT

runtin mundi gaudia : «üm enim deliciis

!i lh

tionum periclitatur - & ficut obortain ma«

ri tempeltas coeli adimit ferenitatem , nu-

diffluant , mundi illecebris: vacent 4 & hu«

mano gaudio lzti, omniaà fe nitantur mo-

bium tetricitatem advcehit , . diem futripit,

& fingula tetra; ^ ac confufa caligine op«

leftize Íenticeta abigere ; mon tamen inter«

Eul p

-plens [us, déqse omniaevertit ; itaquiflu-

num poffunt moerorem .excutere -

-«€onfiguntut; ac languefcunt,

-élibus exagitantur triflitiz , ventorümque,

.feu pravorum affe&tuum moeroris. aguntur

Idque experti fuére in.aula

"PPhafaotis -92,

Eunuchi, qui càm fibi pollicerentür .cons

flatibus, omnem abigunt ex aüifno, ac mene

te ferenitatem , omnémque veri gaudii lu«

ferri Regis beneficia, nonnifi'hilares , :ac ju«

;€em , quia nullo acerbiori quaffantur tUf*

eundi inter poculenta ; & efculenta Regi fuo

L

bine, quàm triftitiá, quà folà Deus fatis

miniftrabant, - Sedipfa jucunditas triftitiam

;poenas ab impijs exigit, propterea fpondet

ijsdem propinavit , G moerorem ex 'latitía

hauferunt , feliciores fortaffis futuri, fi non

G^)u1Iser Ofzam ;. Ceffare faciam omne gaudium

Lt tm[

ab eit : Mate cernimus procellis commo-

fuiffent ita jucundé latati ; cüm'enim gau«

derat, od

dere,&ridere affueverint ad menfaniRegiam,

tum ab imis usque gurgitibus , undique re-

dAupuum,

vulfum , navis- diffolutas partes, nautarum

& treceffiflent ab illo obíequio, quod tene-

cadaverá fummis undis flu&tuantia , ex nau»

bantuür Regi praftare ; € meníze miniflerio

projecti in tetrnm fuére detrufi carcerem,

is fuperftitibus alios peffum euntes , viri-

büsque jam deftitutos fluctibus cedere , ac

& fpe deftituu inde evadendi mifertimos in-

ter triflitie , & carceris tetricas tenebtás

Obrui , alios arreptis diffolutas fractee navis

tabulis, cüm marinis flnctibus luctari, ac

diés.ducebant quavis no&le tetriores intus

excruciati, quia morore confecli; hinc Joel

futfum , deorfum api; cernimus innatan.

tia aquis tabulata, prerupta dilacerata ve-

Fletes Gullulate omnes , qui bibitis uinum.. Joel cap, t2

4n' dulcedine , quoniam perjjt ab ore. ueftro

la, confciffa arborum carbafa, effra&tosmas

. Jos, remósque & nautatum manibus dilap.

latitia, 8 gaudium , qua verba expendens

LM

Íos, naucléros non. ampliüs ad clavum fe-

Cytillus Alexandrinusait: Cor(uetos vivere

dentes , fed tabulatis infidentes ; & cüm ome

4n jucunditatibus , lacbrymas fundere opore

"". 1

nia fus , déque everfa fint , non audiuntu£

£tbit, quia perfonata funt humana gaudia

& fidzlztütiz; quibus fi látvam detrahas,

nifi gemitus, & ejulatus.

86,

Idem, contingit homini meeroris pto.

ronnifi luctus, mocrores , & lachrymas dee

cella , ae triflitiz fluCtibus incus exagitato

prehendis; fub mundi falfa lztitia vera lae

tet miferia, & fi perfonam, quam fingit,

éjus enim mens acerbo quaffatur turbiney

fla&ibüs agitatur decumanis ; feu tetriffi-

deponat, nonnifiluctus, & mocroresífpeétas

toribus imponit , quia utfcité D. Bernardus zi/,4e g'4a

' fnis cogitàtionibus trahentibus ad fcelera;

' quibus feedum patitur naufragium , quia

ANulla verior miferia , quàm falfa latitia ,tia, codiber, -

& quó magis falfa eft mundi latitia , eóma- 4'^/

tecedentes à Deo refugiunt ab omni hilari-

tate, in procellas incidunt triflitie, &flu-

jor; & verior eft miferia; & mileriz adji«

citmiferiam , qui fe miferüm nefcit, cüm

Quantibus tetris cogitationibus exagitati ad

veré miferrimus fit: quiaper acceffum ad

naufragiuti volentes pertrahantur ; & hac

anterha animi fluctuantis tetra. tempeftas,.

mundanas latitiasà Deo receffit;qui re

[

cglïus

funima eít miferiarum,

quam meerof inducit gæna**eü ; quà Deus

improbos torquet.

j

Quamvis omni ex parte

deliciis obfe-

$3.

ortor, qui intus

piantur, mundíque lenociniis ad rifum mun.

$t

- Eft fiquidem moetor t

poetias exigit (celerum ; hinc Deus improbi

dani provocentur; cüm tamen ridere vi.

Caini tortorem triftitiam pofuit, à qua fola

dentur, non veré gaudent, fed rifum fimu-

lantàveta lztitia prorfus alienum, fimiles

torqueretur acriüs, quàm à quovis alio ex-

terno carnifice interfectore.

Pofuítque Do.

falicibus dixeris mündilztitias, adolefcunt,

€reícüntque falices fluentis irrigata; fed fru»

shinus Cain [ignum , utnon interficeret eum

omnis, qui imvenif[;t eum , necaliud fuit

Cibus fteriles, pomis viduatee, & amaritue

dinis duntaxat foecunde ; mundi fiquidem

hoc (ignum , quàm triftitia, quz ejus fron-

tem occupabat exteriüs, & animam torque»

gaudia fluxis delectantur voluptatibus, fed

bat inreriüs: cümque tortorem internum

ut falices proríus fterilefcunt, cüm nullum

dent virtutis frudum, & mororem inge«

pateretur moerorem , fcilicet diré torquen-

tem ; alio non indiguit externo carnifice j

rant, cujus arnaritudine inficiuntur , & tor«

quentur; mifcet enim Deus felle mundana

mens enim , quam moeror occupat,fatis in-

tüstorquetür, X quidf:m ácriüs , quam à

gaudia, ut defucícant homines ter

renis ins

hiare

"Tüftitie Affectus malorü '*acäelfït Conperiem nifi coerceatur. 56?

hiate deliciis, quarum pediffequie triftitioe

fontanas infeciffet , corpora düntaxat,pmue,

funt, qu& animam affligunt , enervant , ac

rünt fiti torquere denegatá frigidá , quá cjus

diftorquent : ubi enim triftitia mentem oc«

ardor extingüeretur.

8$

*

cupat, ibi malorum omhnium genera fuasexe

H« igitur prima plaga corpori potiüs

etunt vires, quibus acriüs fzviunt, non igne,

torquendo, quàm menti affligendze fuit ac«

nec ferro;nec veneno,fed malorum omnium

commodata. | Ut etiam fecunda , quaefüit

inveélà criftitid ; cujus ope plagz omnes /E

ránarum immanis producta multitudo, quac

gyptie cor Pharaonis dicuntur ingreffz :

coaxatione, lue, fordibus ; faltüque invenue

Exodi o, «, Mittam onmes plagas fuper cor iuum: punit

fto, quidquid in JEgypto publicum fuit, &

LE TT

Deus peccatores, quandóque acriüs interno:

penetralereplevit , infecítque- — Idem prae

moerore, quàm extetao tortore.

Parére

ftitit tertia plaga, quà ciniphes, feu culices &

Numqinis juífui deirectaverat Pharao , cujus

telluris. edu&i pulvere turmatim nubium

cor induratum flexile ampliàs non fuit, ad.

itíftar furfum per a£ra avolárunt , foletn ab«

| Exodi 9s

pareadum Deo iniperanti: Induravit Domi.

ripuerunt , diem imminuerunt , quatenus

eórum eXamina, perinde ac extenfa: nubes

)

?us cor Pharaonis , quia nimirum fuz fuit

voluatati obítinate reliétus,induratur enim,

totam obumbrárunt /Egyptum ,aculeatis fti.

qui à Deo fuz voluntati permittitur, & gra»

mulis corporaterebrantes : & quamvis na«

tia ab eo fubtrahitur, quà cor emoilire-

res, aurésque pervaderent, & in oculos mo-

tür: peri&de ac Sol dicitur lutum indurare

leíté involarent, non tamen mentis receffus

fubtrahendo, & attrahendo humorem, quï

penetrárunt, Ciniphibus mufce fucceflére,

duritiem luti temperabat, ac emolliebat ;

& quidem omnis ípeciei , qoarum copiz vo-

| £5.e conf- hinc cer induratumeft, utait D. Bernardus

latu, propoícide, morfu, fodóque linctur

derat, ad

quod nec compuntlione [cindirur, nec pietaie

corpora quidem mordebant, & menías, fer«

Bugenimm, fmnüllitur , nec movetur precibue , nec cedit

cüla, dolia, vina pervagantes omnia inquie

nabant, & moleítiz /Egyptiis erant... of

32iníi ; quin etiam flagella duratur magis.

Cor durum ejh ingratum ad beneficia, ad con:

muícas pecorum, ac hominum peftis fingue

filta infidum , ad judicia [etum , inverecun-

los /Egypti traétus eneclis opplevit cadavee

dum ad. turpia , impavidum ad pericula, in-

ribus. Ulcera itidem turgentia, corpora

Dumanum ad bumana , remeravium ad. di-

corruperunt , hominum membra torferunt,

Vina , prateritorum oblivifcens , prefentium

& necem plerisqueintuléte. «Aliz etiam ad

pegligens ; futurorum improvidum, & ut vre.

denarium numerum complendum fucceflére

hd aC

i cunPla compleilar , cor durum e5t , quod

plage, cecidére fiquidem & celo . infuetz s

nec DEUM timet , nec bomines revereiur.

ac inauditze magnitudinis grandines fulmie

4e

. Ubi cor íeriel in vitiis , & | pravitate

num mixrz decuríu, quibus fuccefferunt lo«

induruit, conlilia'fana non audit, imó ut ait

cuítarum in campis moleíliffimi exercituss

gret, 2,

Salomon: Letatur cüts malà fecerit, Gb ex.

& poft locuftas , fecutz funt denfiffimae tri«

,

wltat iu rebus pejfmits , & Proverb. 18. Con-

duanz tenebr, qua totam funeilárunt /-

zemnit , cum uenerit in malitie profundum:

cyptum, & tandem ultíma .plagarum cades

fiquidem proizribitpudorem , neícit (anum

fuit primogenitorum ; hec enim plaga di-

confiliam , emeadati recufar; mala,que im-

itri&is divini [mperiiromphais quidquid i

|

iinent non videt,conicientiz ftimulos non

tota Zgypto natum ptimé fuerat five jus

]

fentit,vitiorum catenam ex confuetudine ne»

mentorum, five hominum interemit; & hae

La

€&it ; turpia hominem delectant,& mala ipfi

poftrema plaga Pharaonis eriam . cecidic fi«

ii gl |

placent , & arrident ; & ideo mali putredini

lius in fpem deftinatusimperii, & infql—ci-

tmentum familise,

| At

non profunt alexipharmaca, & quae priüs

witia fuerant, ex inólita prava confuetudi-

Scio hifce decem plagis poniri à Deo

ne tr:nfeuntin mores : talis fuit Pharao,cum

etiatn alíos peccatotes f1 [ymbolicé fuman«

| | 8g$

tur: períanguinem enim diffidiaintelligun.

nec Dei mandatis obfequi voluit , nequead

flageila fledti, que non folàm exteriüs cor-

tur, qux humoanum femper fanguinem fi-

pora, verüm; & acriüs inrus animum, &cor

üuntj aquz enim potabiles /Egyptiis in fan-

Pharaonis torferunt , smiteam osmnes plagas

guinem convería difcordiam fignabant re-

ih

qu&as fuper cor tuum, hoc eftmentemtuam

pentem in intima Reipublice vifcera, — Per

Sed

ranas rixas, & tumultus , qui ex . óiffidiis

. meis obrnam plagis, cadam flagellis;

quoniodo plagz mentemi potuerunt Pha.

manant fignificari,perfpicuum eft. Ut etiam

raonis torquere,fi vix ejus corporis mem.

per culices , folicitudines, qua peccatores

bra pulsárunt? fcimus enim has plagas ut-

mundi inhiantes commodis, ac divitiis puni-

j

pote corporeas fpiritum minime per' fe af.

gunt, G torquent,

Mufce caning pravos

feciffe, decem fiquidem fuerunt hujusmo.

itidem produnt affe&tus irz, & odij, Sunt

di plage , quatum prima Nili undas infecit:

enim hz pravz paffiones, qu& mufcarum

inflar mordent, & laniant. ; Per animalium

Percuffit enim Mofea virga Nil: fluenta,quae

Ípiffum iliicó convería funt in cruorem, cu.

peíiem obleclamenta : produntur . in rebus

Ii

jus infe&a qualitate pifcibus , & crocodillis

terrenis, quz dolores potiüs, & tormenta, ac

tandem necem infetunt , quàm ullum ingew

extinclis putreicens aqua ad potum inhabilis

effedla fuit /Egyptiis ,. cámque hac plagaca.

rant gaudium.

Ulcerà vifcerum | íti«

REO

mulos produntcon(cientie ; folent enim

^

.&eras queque aquas lacuítres , pluvials , &

quafi

sl

-- Difletàtio: XXIV, —

d

b

—

quafi ulcera dolorem. fimul, pudorem , ac -

nis nobiliorem invadit , &torquht,f & faci : !

horrorem adferre.

" Grandine obflinata

liüs quos inficit interimit , quiaut ait. Sira-

durities indicaturin fcelere: üt etiam locu-

cides ; Multos occidit triflitia s. 3mó adeó TE".I'/'MP J

ftis inquietudo, & tyrannis concupifcentize;

noxia eft, ut. velipía infaufta. nuntia plus

tenebris mentiscacitas, & morte primó ge,

adferant doloris intus in mente, quàm exte-

nitorum animz interitus, & damnatio,

riüs inflidla vulnera in corpote, 1dáue cau.

97

/ Supereít tamen difficultas,, quomodo

fz cur fratres Jofephi noluerintejus necem

dénz ha plage intelligantur immiffx fuper

patri nuntiare, fed famulos conduxerint,qui

Kxed,9,

cor,feu animum Pharaonis : Mittam om-

tunicam Jofephi recenti fanguine madidam

nes plagas voeas. — faper cor tuum fi corpori

Jacobo deferrent: Mértentes, qui ferrent ad Gems sar»

excruciando fuerunt adaptatz , quomodo

patrem , €8 dicerent, banc ámvenimus, Vide

dicuntur fpiritum , & mentem fubjiffe; cor

Quid ?

Hs

urrum tunica fit filj 1ui, an mon.

enim animam in homine prodit ; quomodo

quód non aliquisex tot. fratribus Jofephi

igitur rang, mufce, locuftz, fanguinei Nili

tunicam.ad Patrem Jacobum detulerit, íed

fluctus, ulcera , grandines, ciniphes , cor,

potiüs per[ervos.eam «miferint recenti fane

feu fpiritum dicuntur penetráffe Pharaonis?

guine madentem? Quid ? quód in dubium

appofité refpondet Cajetanus , fuiffe decem

revocent , an Jofephi fit tunica, «cüm certà

prerecenfita$ plagas miffas fuper cor Pha-

Iciant, .ad ipfum :duntaxat fpectáffe ? .Vide

)5

faonis, quatenus fingulz, triflitiá, & moe-

uirum ettnica fit filj tui , n non? . nimie

rore cor ejus affecerunt , acinfecerunt, ait

rum aufinon fuerunt per fe ipíos hoc .de

Cajetanus ; fingula affecerunt cor ejus triffi-

nece filij trifte nuntium «deferre patri , ng

Fuit enim una. in. animo- Pharaonis

Áummum eidem dclorem ingererent ; cüm

triítitiaomnium plagarum compendium; &

Ícirent nonni(i.moleltiffimam potuiffe con*

quia de fingulis plagis triftitiam Deus im-

tingere inopinam hanc Jofephi. £ilij:necem

miferat in cor Regis, reclé intelligimus ,

& pet ingeflum intus meerorem, 1eu animi

plagas omnes fuper cor. Pharaonis mififfe,

faviorem tortorem , acriores fuiffe expere

Mittam omnues plagas queas fuper eor tuum.

tum cruciatus j ne igitur per inveétum moce

JEque triftitia intus Pharaonem deterrebat,

rorem vulnerahac doloriferapaternis inflie

ac exteribs czteros /Egyptios tonitrua, &

gerent viíceribus , maluerunt per famul

o$

*

b

fulgura; perinde corrodebat Regis precora

Joíephi -necem inopinam patri nunciare ,-u£

dia immiffus moeror , ac rodetet locufta fie-

de lervis potiüs anfam fumeret dolendi trie

getes; perinde tertebat Pharzonis mentem

Ítia gerentibus, & moerorem intus ingeren,

exortus moetor, ac offu(z divinius tene-

tibus , quàm de reliquisfilijsoccafionem ca«

brae JEgyptiospopulosomnes; perinde tri-

peret finiftré fufpicandi, «qui proptereane

flitize curze viícera torquebant Pharaonis, ac

LP

ab ipfis crederet ;parer immiffos. fervos,eos

grandines mefles , & arborum palmites com.

etiam inflruxerunt, quó à Jacobo patrequae

tererent; perinde importuné mcaroris in-

rercnt, num.tunica effet illa Jofephi ; Z;e

ternus tortor animum divexabat, ficut ranze,

uirum tuutca fit filg tui, n non? Ícilicet ine

& mufcee manui , acvultuierant exteriüs

gefla dubitauone fategerunt,omnem émene

moleftie ; ideóque unus moror plagas o-

te patris dubitationem delete , quód fratres

gmnes in animum introduxit , quibus acriüs

Jofephi aliquid mali ffuerint. in ;ejus per*

,

torqueretur,

Mittam ommes plagas meas

niciem moliti.

fper cor 1::051, nimirum ut ait Cajetanus 2

Tametfi lethali odio Jo

fephum 'fc;mn'iaï

$9.

quia [ingule affecerunt cor ejus trifiitid « ea-

torem fuiffent reliqui fratres averfati, non

tenus plagz (ngula ingreffz fuerunt cor

tamen anfam moaroris Jacobo patri dareso»

Pharaonis, & animum torferunt,quia moe-

luerunt, fcientes inveclam triftitiam favis-

ror deomnibus ejus infecit mentetm, crucia-

fimum effe animi tortorem : hinc etiam

vitque fpiritum.

LP

Samíon fortiffimus hominum, cüm luctatug

in campo fuiffet cumdeone,quem etiam comis

z

$. IX.

preffo jugulo flrangulavit; ne ullam paren.

tibus triftitiam adferret ob periculum, in

Immodic4 Iriflilia morborum om-

quod fe injecerat luctando cum leone;noluig

aium im uuum efl collecfa COngeries ,

ijsdem egregium facinus,delatámque vidlo,

riam nuntiare, 1 enim conflictum cum leone

omnique esi egritudine noxior, partém.

que bominis nobiliorem invadir

parentibus retuliffet , utique recurrente ig

& nifiexcutiatur necem in.-

eorum przcordia filij periculo moeftitudine

fert.

excruciati fuiílent :

ideóque ne tormentg

ijsdem effet , & dolori , maluit de victoria

lafbl'il,.'g

$8.

St immodica triftitia cruciatuum ome

infigniter delata filere; quàm levem occa.

nium ferale compendium, & morbo-

fionem praberetriflitie j fiquidem non fo-

rum omnium in unum collecta con-

làm triflitia ipfa mentem torquet , fed &

geries; nullaenim zgritudipum adeó no«

ipla triltia nuntia animum feriunt ; fítque

Xia eft, ficut ttiftitia; czterz enim zegritu-.

propterea vel folüm triftitiz nomen crucia-

dines, vel corpus torquent , vel humores

tus, ac doloris omen , imó & plerumque

corrumpunt.; triílitia veró partem homies lipü,us. mortis, ut Lepido viclerüs infigni

. €Of.

S

!

Ttï;&ïtïæxA'ffe&ti's malorü accerfit congeriem nifi coercearur. $6p

cmi*tigit, de quo refert Plutarchiis in vita

nuntiare; maluerunt reticere demandarum

fibi munus obitum, & officium adie pletum,

ditayd

z

u

P

Pompei : Timore Pompei fugit Lepidus, qui

—

.:

j

worbo correptus eff Sardinie.nonzautàm ad-

quàm triftia nuntiare: fatisipfisfuit, divino

A

Ver[a fortima atius, quàm quia ad litterulas

fuiffe mandato obíecutos,&triftia reticuiffes

énciderat, ex quibus tmiellexerat uxorem [uam

rati id angelicam dedecere dignitacem, fi à

«dulterium commifffe.

Deo non quaíiti hominum cruentas. flrages

po.

lädio' le.

nuntiáffent: id énim cacodaemonis | poriüs

Feriunt enim quocunque g

thaliüs triftia nuntia , quorum ictus eos

cenfetur officium,cüm tartarez umbrae incoe

ii $i,

duntaxat retundunt ; qui ope divina,Defque

la nonnifi triftia moliatur, & nuntiet per ma«

-

los, ac impudenteshomines,qui funeti ad id

Ípeciali patrocinio incedunt loricati : de

folo homine fiquidem, quem Deus prote-

duntaxat nati videntur;ut veloti garrulz cot-

nices nonnifi infaufta crocitent.

!/Idnf .

gere pollicetur ait David : — 45 asditione

91

smala non timebit , ubi D. Bafilius appofité

'Tales fuerunt ,. quos hoftis tartareus

fübdit ; ANom dicit; malum muntium , non

nuntios adhibuit , legavitque ad jobum.

audiet ; [ed non tíimebit , ^ etiamfi audiat. ,

Primus cum ad ipfura acceffiffet feftinato

quafi neceffarium ducat David , fidejuffo-

greflu impatiens morz dixit Job. s. Beves

tem Deum , & proiectorem , ut quis au-

arabant , € afine pafcebantur juxtaees; &

dito trifti nuntio moerore confectus non

irruerunt Sabat , tulerinrque omnia, &f pue-

fuccumbat. - Hinc Angeliin cocle(ti edocti

vos percufferunt , & evafi ego folus, ut nune

fchola nonnifi lzta | contuevére hominibus

darem tib; : nimirum ut Jobi afflictionie

nuntiare omiffis triftibus , que moerorem

bus triftitiam ingereret, quà acriüs intus

cruciaretur,

ángetunt, & vulnera intus infligunt , Ar-

Primo nuntio fucceffit fecun-

changelus Gabrielé fummo cclo. nuntius

dus incrementa additurus moeroris inquiens:

fnittitur ad Virginem MARIAM ii domo

Ignis Dei cecidit de emlo, & rattas oves. pue-

—

INazarea,Chriftüm Redemptorem nuntiatu-

rósque confumpfit , && efjug: ego folus.tit mum..

rus, & ejushumanitatem ope diviniSpiritus

tiarem tíbi : huncíecutus fuit. tertius m«

ex puriori ejus formandam fanguine, pue-

quiens; Chaldei fecerunt tres turmas. & in-

rum magnumfore, ac regnaturum in domo

vaferunt Camelos , & tulerunt. eoss G ego

m- !.'0,32.

Jocobi : Hic erit magnus& filius Altiffimivo-

f'gs folus,ut nuntiarem tibi, GL equé trifbia,

cabitur. & dabir sls Dominu Deu fedem Da-

ac infauíta nuntiárunt ceter; impüdentes ,

vid patris fus, & vegnalbit in dome Jacob in

quiad id folum viíi (unt veniffe, ut finiftra,

sternum.

suneon veró íenex in templo

triftia, & infaufla nuntiarenr; fi enim lzeta

contigiffent, non ita celeres ad Jobum accef-

puerum gatum inter ulnas complectens, ac

E CI-MID

virgini matri futura vaticinans dixit ; Ecce

fiflent: ex Doemonis fuafu cucurrerunt im-

PO

fitus efl bic in ruinam.G in fignum , cui

pudentes homines funefta nuntiaturi,quó per

eontradicetur : G tuam dpfiue animam per-

incrementa triítitie acriüs intus difcruciares

LJ

e

tranfibit gladius

Quid ? quàd hocvati-

tur Jobus.

Hs

«inum non przdixerit. Gabriel Archange-

. Infaufta qui nuntiat ,' vel cettam , livi-

35*

lus, fed Simeon ? quia Simeon homo erat,

dam naturam prodit, vel cacodeemonis ob-

& Gabriel Angelus; Angeli autem . triítia

fequitur juffüi ; hinc Lycurguslege cavit, ne

nunüare dedignantur, nifi forté à Deo ju-

quis alteri triftia, infaufla , ac finiftra nun.

taret, ni vellet fux etiam — triftitie nune

]

beantur; fecus homines ; utpote novercanti

fortunse obnoxii triftia,, quibus affuefcunt;

tius effe: Doemon autem in. triítibus re-

)v

facilé nuntiant ; Angelorum veró indoles

cenfendis ordinem fervavit , ut feries cla«

&[t criflia reticere ; G — tantàm leta. nun»

dium trifitie augeret cruciatus : licét

tlare,

clades illz funeftae in familia fobi authore

[2

Septcm'rhifcrat Deus Jerifolymam An-

cacodemone contigerint, ejüsque duclu

impudentes homines feítinato greffu ad Jo-

!]

gelos, quorum íex juffi fuerant , pueros,

& Íenes cruenta clade trucidare, & fepti-

bum accederent nuntiaturi funeftas ftrages

le

bovum, ovium, armentorum, ac tandem

ls

mus duntaxat, jaffus fuit ctucis figno , feu

typo Th«« eorum ftontes fignare, qui pet-

puerorum ; Primus tamen nuntius de folis'

1]

cutiendi non erant ; neque eorum fanguis

bobus pradatis; fecundus de bobus con«

ff

fundendus: & tametíi omnes feptem obíe.

fumptis; tertius de camelis à latronibus

]

cutí Numinis mandato munus adimpleve«

captis mentionem fecére; cüm quartus cze-

Y

rint fuum : feptimus ex illis duntaxat . ad

teris tetrior collapfam domum, ac fepultos

if

Deum revertitur nuntians fuo fe Cunctum

in ejusdem delabentis ruinis filios, ac mor-

ne

Iz,?(lpi:l,.g

efficio fuiffe : Feci ficur pracepifi * quid ?

tuos non ficcis oculis, nec fine voce fingultu

(

quéd non etiam fex alij reverfi, perindeac

repetito fractá nuntiaverit,utTobus ex prace«

14

feptimus, ad Deum fuerunt; càm & ipfi

dentibusinfauftis nuntiis meerore przoccus

2,

L]

officium adimpleverint (ibi demandatum ?

patus acriüs difcruciaretur ad poftremum

(

feptimus nonnift lata erat nuntiatutus , feu

duriffimum nuntium , quo de interitu fi-

áncolumitatem fuperftitum, quoscrucis fi«

lorum, domóque collapfa certior fieret z

[

num fervaverat incolumes; reliqui quia

enedti enim filij vehementiüs non poterant

nonnif ftrages ,cruentas clades,violentas ne.

paterna vifcera non torquere per fummum '

t

ges, & prematurz mortis. funera potuiffst

0 m

inveétum triftitizz incremensum : quà plug

;m

irami de Afedlibus Teu. Ib

2077 M

| 4

mesrog |

—— ——

3

$9

la Dïfïc&ïatïo' '*XXIV.*

moeror fubit "ïnEï'em-e'htï," €à acerbiüs intus.

animi fatis proderént matorem ? fiquidem

l;þd 70 Ms«

torquet , appofitéS, Gregorius Papa ; e^f

ut ait Bafilius homil, in divites : Re; trisles

piinimis incipiens : graviorem in. ultimum

,Jl, cüP. J,'

animum, [icut ignis aurum arguunt, — Inter,

|

t d

nuntiat, ut dum gradatim. deteriora co«-

rogati fuéreà Jofepho quanam | caufa eflec

gnofceret , n ejue corde doleris locum omne

stl

^

"

tetricitatis, ac moeltitiae, Cur eri/fHior eff bodie.

qvuínus inveniret.

Genef, £.49o

H

Verebatur fortaffis cacodæmoh, ne fi

folito factes vefira ?. An ratio triftandi ac«

cufatorum extiterat memoria ? plerume

priüs necem Jobus filiorum audiviffet , prae

que fiquidem contingit, quó pluresnon tam

&doloris vehementialethargo quodam fopi-

dc commiffo fcelere iraícantur, quàm de

tus rigefceret, & fequentes non audiret le-

miílo Íceleris delatore, , Caufa vero trifti-

ationes; proinde ordinem fíervavit , quo

?

,

tix vifcera torquentis pincernz, & pifloris

eviora pramitteret nuntia ,' quz per in-

recordatio erat delicli ; e-4ecidiz, ur pecca«

vectam triflitiam intus vifcera roderent, &

Ài idlm. '

tetriora. poftrema effe voluit ,

ut doloris

rent , illud idem crimen , quod Pharaonem-

in iras compulit , Eunuchosin torquentis

excreíceret acerbitas ad augmenta nuntio-

uriftitiae dejecit preffuras: | femel quód . pec.

zum triltiora femper narrantium ; & ne

caverint , omneà fe gaudium abjecére.' De,

Jobus de interitu filiorum dubitaret, ac do-

li&tum latitiam eliminat é corde, quod tor«

lorem intus remitteret , omnes recenfuit

GW] d

quet, pallebant Eunuchorum ota, fquaiee

circumflantias loci, prandij, diei, horz;

bant vultus, luridz erant frontes, obnubila.

quó ex prolixiore narratione acerbius fubi-

t& genz, pavidi oculi, quia meeror intustore

ret cruciatüs incrementum Job. z. Fi//s ud,

quebat viícera,

€f filabus vefcentibus , && bibentibus vinum

rA

. Expravis affe&libus nullus eft, qui zqu&

96,

én domo fratris [ui primogeniti repentà vene

animum turbet intus, & exteriüs facitim

£ur. Vebenens irruit à Regione deferti , .&

contürbet ficut triflitia , quam mala coníci«

concu[fit quatuor angulos domás ,. que cor-

guit , & opprejft. liberos tuos ,. & emortui

entia fovet 5 & patrata. ingeffére delictaz

hinc quoties ad carcerem adveniens. nun-

funt ? (cd cur. diem convivij felegerat. ca-

tius à Pharaone miffus pulfabat fores, toties

codesmon ad inopinam pramaturam , ac

Eunuchorum pectus. tundebat, putantium

funeftam filiorum necem? & per nuntium

jamiam fententiam de nece fübeunda fibi

patrem monitum voluit de die convivij? uc

fi audiviffet Job, filios unanimes , & con-

imminere, Triíles repererat Jofeph detru

fos. incarcere. Eunuchos. Pharaonis , cüm

«ordes, eósque fimul latantes,. fraternüm-

antea reliquis in aula viderentur effe térrori;

que foventes amorem, & poítea repentina

quiaca eftculpe conditio, ut vcl Princi-

morte € vivisdeletos, fepultos priüs rui-

pum pragrandes animos infringat, vires

nis collapfz domüs, quàm mortuos, acriüs

enervet , triftitias ingerat, & pavidbm enu.

diíctuciaretur , ut notat Titelmanus expen.

*

triat timorem , | qui. patrati fceleris folet

dens precitatum Jobi textum , ait enim

*

partus effe; neque alia debebatur taim de-

"Diabolus idee videri. poteft. banc . elegiffe

formi filio mater; timorsqué, ac mcror

diem ,. ut. tanib fieret. dolor [antli Tob. au-

fratres funtex eadem enixi

genitrice . culpa

dita marte grauior , quantó ttnc erat de.s

Ícilicet:

[uo congruit ftipiti proles, fimilitu»

filjs fecurior , & nibil fufpicans mali,

lsf

dinem induunt filii parentum,

Verüm quia Jobus virtutis erat clypeo

Transgreditur Numinis praceptum pro«

munitus , omnes illufit Doemonis conatus,

LÀ

toparens Adam, & (latim timore correptus,

i&üsque retundens proprie voluntatis

marore confedlus, triflitiá difcruciatus Jate-

«um divina conformatione, dejici non po-

brasfolicitus quarit, ne delidium ejus pate«

tnit ab illo interno gaudio, quo de divina

ret,& eum fugeret,quem meritó timeret; //e.

letabat.r voluntate ; eft enim letitia vir-

cem tuam audjoi in paradsfo , &f rimui, licec G t9tfeto

tutis excultz jucundus partus, Íítque pro-

L

antequam vetitum guftáffet pomum impavi-

pterea naturale virtutisgaudere;ac latari: an«

dus ftetiffet leonibus,ti gridibus, univeriisque

gi enim non ex dignitate oritur virtutis,fed

belliis circumfeptus, acijsdem imperáflet j

€xlzfaconfcientia ob patrata fcélera ; coníci.

entiaenim morfibus dilacerata, ita animum

mox poft pomi efum , ac violatum divinum

praceptum timore corréptus pavet, moerorg

flagellat,ut omne veítigium deleat gaudii, o-

x

tortus difcxg&ciatur, & interna pretfus formi-

InP/alm.par-

mnisque letitiz ableget blandimenta , ait e-

dine in latebras fe recondit, quia ingreífía unà

nim D.Gregorius: Jgrter multiplices bumane

Bitent,

cum deglutito pomo pectus Adz culpa,gees

anime tribulationes nulla eff major afflithio,

quam con[cientia delillorum : eitenim con-

minos ftatim peperit filios, timorem,& moes

rorem, Eosdemetiam fcetusin Adee primo-

ácientia lzefa vermis, qui non moritur, &

LJ

genito Caino culpapeperit ;

Qui invenerit. Genef, 4,

€tus jugiter rodit,animum corrodit,& totam

7e,occidet me, neminem met

uiffet, fi peccae

viram reprehendit, mosrorémque fo

vet; qui

tum non admifiílet

C W.

tortor crudelis intern

? fed quia peccavit, pae

3S de reo poenas exi-

vit, ac maruit:

, git: ideóque pincerna , & piítor Pharaonis

fit;

confcientiaquam culpa l«

dolorem celate nefcia , exteriüs etiam

tetro detrufi in carcere moeroreconficieban-

L

tur, acritisque inveclá. triítitiá intus difcrue

dio

prodit, quod intus torquet: de fratrici-

quafitus Cain: Re/pendir mefejo, Num.

; G(æ'lïïll

