lequein gitum agendae ad ignominie in.

Ma mulsera vox pudoris., fermo gravitatis,

crementum .adjicitur ? certé utilius ei fuit

. babena cautela , fidei cuíledia, .caftimonia

rugientem incurrifIe leonem , :quàm lenocis

- éifcsplina.. Capere agitur.eum vetibus fuis

nantis fceminz blandam incidiffe in. Jibidi-

:

dmpudica uon potuit , suifit manum , & ap-

mem; per-occurfum in leonemhhiante fauce

, prébendit westem ejus , ut modum . firinge-

rugientem furrexit victor ad gloriofiores trie

yet.

Verba petulantis multeris. cupidita-

umphos; per blandimenta iaícivientis fce-

um retia [unt , manus ejus .amorie modus

minz cecidit in probrumignominiz, .acde«

eR, Sed mec vetibus. capt potuit .smens pue

«decus hominum , labotes :adactus jumentà

fubire : ;Leo ttopheisSamfonem coronavit;

dica, mec.nodo : excu[ja vefle. foluzus .eit

dModas,

/

:quem libido capillis, & viribus denudavitg

3

Tutiüs , aclonge fatiüs efl, feris.etiam

leéo dulces ei favos fuppeditavit ; fed lafci-

trucolentioribus affociari, «quàm laícivien-

:iz blandimenta nonnifi ignominiam ei im«

tis foerne confortium ;admittere , - verba

petrárunt; 1co animos;virésqueaddidit, fed

adblandientia audire, ta&tüsque pati cafti-

«concupifcentiz falacitas , foeminz contactus

tati exitiales,

In Leonem inciderat Sam-

apillos avulfit, &t oculos eruit ; leoeffufo

- íon jubá horridum , fame exagitatum , imó

fuo cruore purpuram victori honeflé colo«

& inflammata oculorum torvitate cruentam

ravit , :quam libido infami :fua flamma .de»

gudic.Y 4«

necem minitantem: Zpparuit catulus leonis

venuftavit.; deo viétrices palmas, & trium-

phales lauros :dedic , fed libido ferales u

fevia , G rugiens, & eccurrit.ei, . An Same

»

qii

fon inopino circumventus difcrimine maluit

preffus miniílravit,

à tugiente honeftédilaniari fera , quàmtur.

Huc pertinet quod S, Fulgentius de

37«

piíefuge dare , fimülque notà inuri pu-

Herodiade caputexpoícente Dapüfte fcri-

fillanimi? Leonis ferocientis rugitus ani-

pít: £allor ££. fit ferd peffma «erudelior la«

mos excitátunt ; Samfon enim intrepido ani-

feivia ; tamet( hiante, accavernofo ore ru«

mo, ac pe&tore fortitudine loricato leoni

giat leo, flrages minetur, mortes prenun-

tiet , fulgurec ardentibus voculis , accedáte

obviavit híanti ore mortem minitanti ; fed

leonem Samíon brachiorum inter amplexus

que ad (trages fpargendas accelerato greffu,

fic validé flrinxit , ut ad vitam efflandam

& horrendisunguibus ad preedam armetur ;

ibidem,

adegerit: Irruit fpiritus Domini $n Sam[on,

adhuc Samíon animo intrepido, pe&lore im.

& dilaceravit leouem , quafi bedum in frus

pavido, corde magnanimo venienti ad fe

ffa difcerpens , mibil omnino babens in mae

leoniobviat , à cujus fzvitia nonladitur, &

n4: fcilicec Numinis favor , & vires fup-

OS , quod per repetitos rugitus cladium

peditavit, & animos infpiravit, quibus de

minas ingemimabat, in meilis favo delatze

ferociente bellua eà gloriofiores triumphos

victoriz dulcedinem guttandam exhibuit ; &

deferret, quó inermis eam aggreffus gene«

unguibus homini diícerpendo aptis trium-

rosé proftravit, Sed qui cumulatus victo-

phos procudit , quibus gloriofior de pro-

rijs, laurísque coronatus ex conflidtu cum

ftrata feraSamíon fieret ; íed fallax mulier;

feratum ferociffima redux victor

acclama-

mellita lafcivientis foeminas fraus, fraudus

. Ferani de Affeclibus Zom., Il

Rr

lenta

Diflertatio XV,

314

lenta inter blandimenta adulatio , adulatrix

cat, dicarárque propterea fæmïneïs' addi-

illecebra, manás , genüque contaclus Sam-

&us voluptatibus non tam pede;quàm capite

Íonem animo;, & viribusfpoliárunt ; & in-

claudicare : impurae enim qua ex «ontactu

glorium in probrofam detrufíerunt ignomi.

alterius fexus hauriuntur delicig, tantüm

niam: Dormire eum fecit fuper genua fua,

abeft , quód caput reficiant, ut potiüs men.

&6 in [inu fuo veclinare caput , ut unà cum

tem crucient, animum affligant, cor tor-

capitis inclinatione vires caderent dormien*

queant, verámque in homine jucunditatem

tis viri; & mifer inter jumenta viliora ad:

inficiant, gaudiümque extinguant, Et quam.

Ícifceretur ,' qui feras truculentiores gloriosé

vis aliquid videatür dulcedinis exhibere car-

proitraverat,

nalis voluptas, melquidem effedixerim, fed

felleum; dulcéque venenum, quod càm bi-

iib iil x VERIL L0 —— 0 x — —

$. V.

bitur, mors deglutitur : quiaamor cupidi-

neus harum faber delicigrum, qua ex con-

Fugiendi funt fæmz'nt-z' -tacflw,qufa

taQtu alterius fexás percipiuntur, ut fcitélo

3

delicias , carni&qae wlup;ateæ cum.»

quitur ]diota: E// laqueus anima,Zifcrisse

" Lib,1. de a&-. ——

mert dvviDe.

!jmndem . 3n ipfum corpus armantur, cujus

vite , mors fuavis , ólanda percuffo, inter-

"b

vires iufringunt , roburque degeiunts

feclio leniens ,| ynel felleum , perntcies deli-

Av

& necem accer[itis morbis accele

&ata, dulce venenum , malum fpontaneum,

lerant.

fD

f'ffidä jugulatio, & fumma calamitae.

"Quis adeb à fana imente alienus, qui

41&

EL

U

m perversé agunt quotquot ad-

propinatum fibi à procace muliere mel fel-

blandienti fidunt foeminz,

Sienim

leutn velit ebibere, fucatam guftare dulce«

Q

loquitur, fallax e(t firen, que cautu

JSinem, &mortem minimé fucatam deglu-

'allicit, utenecet; fimanu tangat adeó fera-

»

tire? Quistam emote mentis, ut intattu

lem impulfum imprimit; quo infcopulos

alterius fexüs. venenum bibere velit , quod

allifa ca(titas, foede nautragetur; voluptas

falía, latvatáque dulcedine ingentis amarie

vera nonelt, qua ad veram trahit amaritu-

tudinis redundante flumine corpus obruit,

dinem; deliciae omnes , que ex lenocinijs

mentémque fubmergit? Qnoisnon dicat ve-

hauriuntur adblandientis fceminz , flamina

neno infectam eam dulcedinem , quz none«

imitantur; qua& poít perbrevem fluxum in

nifi amaroóris torrentem effündit ?

allicitue

:g

amarorem vertuntur; perinde ac . flumina

caro ad impudicos tactus , ad libidinolos

fc (e in mare exonerant ; carnis mellitz de-

complexus, prurientium fenfuwm irritata

liciz, in felleum poenitudinis definunt ama-

vaporibus ; & «üm ejus fen/um quadam

rorem ; imó ficut fluminis fluctus margines

mendacia blandimenta tmulceant, concue

exedunt riparum; ita & corporis delicie,quae

pifcentize igni flamtna adjicitur , quá cafíti-

: Buj s,

ex contaétu alterius fexus hauriuntur;non vi.

tas cinereícit, & virtus abíumitur: etiam

tes tantüm corporis abfumunt, ut in Samfo-

Ícorpius , quamvis facie videatur lenocinarí,

e; veràm, & valetudinem corrumpunt, ut

;;;

ac vario motu eblandiri , venenum tamen''

gmi& $j* fcitéfcribit S, Chryfoftomus, a populum.,

de corporis poftico eiaculatur , ac ultimá:

e

"utiocbeuum wquiens: Non tam vebementer

fui parte, vulnerat, qui primá allexerat

*

l

fiuvsalium aquarum curfus ripas corredere,

periade venerea, qua ex conta&tu aiterius ,

fi

€5 fubniitere folet; ficut delicie, €£ luxia om-

fexus percipitur voluptas fcorpium imitae ,

(

nia valetudinis noflre firmamentafacilé fab.

tur, tametíi extima in fuperficie blanda

ruere, .. Quis dicac,veram etfe voluptatem,

videatur, plurimümque prazfeferre illicijs

quz nil adfert commodi , fed potiüs corpo-

ac dukedinis, venenum tamen effundit,quo

ris oppugnat vires,& valetudinem expugnat?

honnifi in mortem definit,

foeminei tactus, lafcivientia blandimenta va»

42e

H

Propinat venerea voluptas fucatam ju.

U

letodinem quantumvis firmam | corrodunt,

cunditatem, quaz eternum fecum trahit moe.

corrumpüntque , perinde ac vires fluvialium

rorem : mellis dulcedinem fuis ofleadit blane

flu&uum ripas exedunt: non Íunt verz cor-

dimentis, & fellis porrigit amaritudinem;

poris delicizg , nec verg carnis voluptates,

elegans , auróque illitum porrigit calicem,

quas impudici alterius fexus fpondent tactus,

fed ut venenum bibatur ; quiade corporis

cüm in ipfum corpus armentur,ejásque fir-

voluptate loquens S. Chryfoftomus in fer.

mitudinem, roburque dejiciant.

mone contra luxum ,. & crapulam, fcité ad

49.

Hinc vel ipfi Echnici Vulcanum finxe-

rem no(tram ait; Ferae/f voluptas, fera gra.

runt, dixerintque claudum , eà quia Vene,

vis : neque fcorpio , neque ferpens ia vifce«

ris fuerit maritus, & Cupidinis pater; in-

ribus nosiris [edensitagraffaturs ficut dels-

nuentes, Veneris, amorisque cupidinei de.

4 —— . o Cyc) " e& - Q L

ciarum concupifcentia omnia fubvertit, pere

licias, tactüsque alterius fexus corporis vi-

d que,B fera ille tantàm corpori infidianturs

f

fQ

res quatere , ac profternere.

Quapropter

bec autem cum inféderit unà cum. corpore

;i&o &.

PalladiusVulcanum alloquens ait: FilupLs

fimul, & animam perdit.. Blanda eft, ac leta

babes amorem; conjugem Venerem.

NOnt.a

hujus fera facies, fed lethalisejus contactus,

q

immeritó Ó Ferrarie claudus es pede,quia utu

vultu allicit, ut caudá veneno inficiat, quos

Veneris, ractüque aiterius fexus viribus de-

äl',.i (

h. :1

tangit; eblanditur vultu, ut vulneret poíte«

gui

ftituitur corpus, G mens etiam ipía claudi-

I parte,

$, q

Non

Ta8us, & jocicum mutiäribus fugïciidï, ut caftiati exitiales, jip

cato'füis delinita delicijs! cüm vel ad unum

w:romm, & muläerääa?æurkfio* .;ultuf i ipfa

corruat contactum eblandientis lapilli ! pe*

sonfefto, ipfain favoribus , aut caujiratio ,

zijt fplendidum (imulacrum, ubicarnis ille-

aut diffenfia , snter fe decommercio fciutillae

cebrisinnitebatur ; fulgebarauro , fplende-

Minus adferunt

libidmum conflabellant,

bat atgénto, folidabatur ferro , donec for-

hominibus nocumenti irruentes é Numid:z

didis adhz(it carnis »voiuþt.ati*bus;;: ubi enim

Íylvis Pantherz , & exilientesex Aírice fpe*

?

carni indulfit fictilibus innixum pedibusfor-

cubus,rugientes leones , quàm una adblan-

Lib. 9. de

«itudinis conftantiá caruit , & auro deftita-

diens libido , quia ut redé D, Ambrofius

Cats; (9* Av,

. Sevus criminum flimulu libidoeft

tum,'argento viduatum , firmitate zris ,fo-

liditate ferri denudatum

quam manutre quietum patuur affecium.s. s

foede corrm: ,cum

notte fervuet , die anbelat , de fomno EXCILAL ..

Xl;þlend/idälan-ccä üar;g,' !

4de negotio abducit , &.ratione revocat , Au-

ftrt confilium ,. amautes 4nquietat. , lapfua

$. VIL. :

antlimat,

CEWTS

Minus: adferunt! bominibus mocu-

Sed quod deteritis eft probrofa libido

615

LUF UT M

menti arrueutes é Numidie ,/j/læ;ik Paz-

humanum genus extinguit , fi enim plures

viri uniadhereant foeming , qua meretrício

*bera , 65 exilientes ex Africa fjecubus u-

vivat que[tu, fons in ipía exarefcit foecun-

X gientes leones , quam: procaces muliercula ,

4h

qu& toti bumane [heciei obfunt , cumc»

ditatis, & probroincipit fterilitatis labora-

fe.

Sed (i mundum hominibus probro fte«

fera uonnifi individui ..

80ctcAnt,

zilitatis meretrix evacuat, internum tamen

lafcivientibus , ac lenocinantibus implet 2

v

$5

Onindividuis duntaxat luxuria effros-

- àmóà elt & ipfa meretrix inferous , cum S.

Homil $25 ;*

nis noxiaeft, fed & toti fpeciei per-

Chryfoftomus vocet cellam aneretriciam s ,

Matthb,

niciem adfert , & naturam ipfam in-

Diabols officinam : fiquidem tartareus ho*

ficit , quce probrolaborat flerilitatis, — Fee-

ftis in procaci muliere fuz artis cudir infirue

«undum humana propogauonis fontem fu-

menta, quibus homines decipiat , deceptós.

iffs femper continentiam , & pudicitiam,

que ad tartara trahat,

Hinc etiam $. Petrus

vel ab ípfo mundi exordio deprehenditur ;

Damianus meretrices cubilia vocat daeíno-

Epifk, o5

d

idque caufz fuit , cur rerum Conditor Deus

num , ait enimalloquens procaces mulieres ?

unicam duntaxat foeminam uni viro totius

Audite me [corta ,. proflibula , cubicula [M-

H

humani generis capiti affociaverit 5 ut nos

rituum immundorum : quialibentiüs avere

erudiret ,. continentiam hominum, fontem

nales fpiritus ad la(civientes advolant mue

eíle propagationis humani generis , ut pul-

lierculas , velut ad propriam domum ; coe-

fä Braiio »,

chré notat Bafilius Seleucienfis ,' inquiens :

num fiquidem; ut fues ,amantes voluptatum

lUniviro unicam adfocians uxorem continen-

quarunt in carnis illecebris, ac fpurciffimis

tia fubindicat legem,

Sed cur unicam tan.

concupifcentiz delicijs , ut innuit S, Ctiry.

tbm Evam humani generis capiti adfociavit

foftomus , inquiens : Quemadmodum ubi

Numen, fi mundus indiguit'incolis", &

eff cenum , eà porci concurrunt : ita ubifunt

habitatoribus ? certe conducibiliüs videba-

emeretrices ,. C$ mereiricia carmina illsc con-

tur ad hominum propagationem non uni-

gregantur demones.

Satanicos. ante hos

:*€am, fed plures effinxitle foeminas , edsque

porcos Íuas projiciunt tnargatitas, qui fuas

vito affociáffe ; tamet(i pluresviri uni dune

ipforum animas pro fluxa ; viliffima, ac im-

taxat adhzrentes foeminz foecunditatem im-

puriffima delectatione domonibus procul-

pediant ,. (1 tamen vir unuspluribus adhaíe-

candas, & fpurcitiz luto immergendas me-

rit mulieribus , earum promovet feecundita.

retricijs in lupanaribus exhibent ; idque cau«

4h

tem; curigitur, fihomines propagari Nu-

fze.cur adeó frequens doemonum copia lupa-

men voluit , non plures Ada adíociavit u-

naría adeat , quia mulier impudica in lupa-

Xores? verümSapientiffimus mundi Condi-

nari proftituta , quafi fedens pro tribunali

tor, vel ab ipfo exordio fui opificij voluit

caufam agit , ac tuetur cacodcemonis , & id

continentiam introducere , cujus beneficio

attigit S. Ephremus Syrus . n traiatu ad-

humanum genaus faciliüs , ac feliciüs propa-

ver[us improbas mulieres 5 obi interrogansz

garetur:quod fi virtus flaccefcat continentiz,

uil eft meretrix ? 1e(pondet can/a dzabo-

eique zíluans fuccedat libido ; jam homines

li, cacodarmonis confolatio , arma tartares

ultore ferro fauciantur, & per inflicta vul-

boffs , triumpbus tencbrarum, dux delscto-

nera languinem evomunt , non quo ignem

vum : dicitur procax mulier, laícivijs addi*

extinguant I

Qa, Diaboli caufa , quia per ipfam cacodaea

ibidinis , fed vitam fcdé per.

mones jus acquirunt in animas , quas ad fite

Qe

In fpe&taculis olim cum feris decerta-

um trahunt famulitium zternüm torquene

Rn

bant homines brutorum crudelitati objecti ,

das.

cüm rnorti jam effent addicti : fed nullum

Hanc dixerim cau(a effe, cur reretrices,

62«

fpectaculum hümano generi adeó advertum

dicantur infernum fulcire, quia hominum ca-

Eibi4; fpe, licut falacicatis ftudium , ut notat Tertullia-

tervasad tartara pertrahunt , unde Salomon

Prov. $. loquens de procaci ; & lafciviente

H

dacil,e. a, nus, inquiens : In ommi [pectaculo nullum .

unt ia

m4gi4 fcandalzm octurret y quam ille ipfezs

muliere , ait : pede:.ejw defcend.

L

L

90

32C

E

»

, Billegatio Xv

^

marte;ji " U ad :'n/?r;c;; ! gre[fu .ill.t'tll( pc;.;;*e-'

dilaniatur , do'n,ef ad eternum deducatur ín-

irant z übi textus hebraicus habet; Ez Zn-

«

teritum , catceri mancipata gehennali. - Eít

Ti

fernum gre[fus ejus füftentabunt , feuut ex-

lafcivi ofculi contaclus impuri fomes amoris,

ho

&

"pendit Cajetanüs , znfernum fulcient , quafi

luxuriantis concupifcentie igniculus ; fed

"mutaret, ruerétque infernus , nifi lafcivien-

b

fimul'gehennz accendit incendia nunquam

d

tes mulieres hominum turbas ad illum tra«

extinguenda , fed eternüm duratura ; hinc

herent , & à quibus infernus fuftentáretur,

a

Emiflenus nos monet ,. quatenusab hisce fe-

Homil, 1. de -

ti

Dicitur etiamlafciviens muliercula queftum

cedamus ofculorum contaclibus . inquiens;

exigens meretricium , cacodeemonis conío-

init« QUA.

tu

Cavenda funt juvenum impura ofcula , && La-

rAg.

Jatio , quatenus fi capaces eífent doemones

Jftva «ollequia,

Ampudici veró. contaéfus

li

" folatij ; & confolationis hanc procul dubio

ofculi, quid aliudefl , quàm mor[us diaboli

fj

"$n lupanaribus inter meretrices.& quarerent,

& arrba peccati? Ofculum pars adulterij eff

"&enancifcerentur , cüm per ipfas, homines,

jper boc enim erimen oflium , & mortát inie

quorum fummo atdet defiderio , larvàtis il-

"um fit etiamfi imoperenondum cofuetur

lecebris, fucatísque voluptatibus ininferno

dniquitat , profett jam .esl in corde captivi-

demergat , fepeliárque : síntque propterea

445 Lafcivum ofculum fignaculum eft li»

p

étiam dosmones mulierislenones, cüm cir.

bidinis, przluditque flammis

»

gehennalibus,

ib

cumeant vicos , -G plateas, 'fora ,.Gt domos

^qua-:perpetuos ingerunt cruciatus,

homines invitatüriad Venereas voluptates,

glf

:Caftitatisaddictusculturzíecedat,áb- — 4f.

Dicuntur etiam meretrices effearma diaboli ,

. füineátque à quovis alterius prafertim fexás

quia hisce utuntur cacodoemones , ut fua tela

contactu 'qamvis leviculo , & nonni(i ex

in homines jaculentur , adcelfiffimas etiam

joco depromptus: 'quia indemulto flagran-

|

turtes evertendas,

lmmo vocantur ettam

'tiot concupilcentize lafcivientis zeflus:excitae

h,

triumphus tenebrarum , quatenus in lupa-

tur exitialis , quàm excontuitu.,quem tàmen

natibus favente libidinis ignetriumphos fibi

Spiritus San&tusmonet-effe vitandum. Sunt

doemones cudunt, : Hacdecaufa Ephremus

f

*conta&tus prafertim alterius fexüs-exlevitas

Syrus /oco cit. vocatimprobam mulier

gm.ein-

.te ,"nullá urgente neceffi tatepernicioize pro»

Q

ferni [ceptrum.s,

lufiones ad aliquid putidum , . -ac focánm,

Y

(jo

Quáéd fi moris fuit apud Perfas ;'ut fce-

Improbat Deus hos taétus ,quamvistenues

w

ptrum ia clementiz , ac pietatis tefleram

levésque citra pravam adhibitosintentionems

tdq

-confueverint Reges extendere , ut liquet ex

tnt

libro Efther :

non hic tartareus Aífuerus

& divinum (uffragium 'nobis fuppeditant.A-

€ta S. Mariz OEgniacenfisà Cardinale .de

hü

inuliebre extendit fceptrum in fignum cle-

Vitriaco congefta.

mentie, fed in notam crudelitatis ; non ut

Aflfueverat pnella

hz tib. , 4f /

il

caftitatis eximia cultrix duo inter crucis!

igna

$*

E

eos erigat , qui ánimo ceciderant, quodin

fuum adeó corpus extenfum inflar ty

mpani

Bwia 2j

d

Eftherem Affuerus pra(titit , fed ut animas

exficcare , ut Virgo tympaniílria per

annos

li

ad íua detrudat Regna aternis adjiciendas

plures, nec.primos aftuantis concupifcentize

«t

cruciatibus,

Et revera , fivitjum eít alt-

fuerit mottis experta., quá ex re tantam in-

W

quod,, per qued tartareus hoftis fceptrum

ter homines fiduciam concepit, nt prz exie

teneat , imperiümque fuper homines exer-

mia ignocentia , & pura fimplicitate, om«

hi

cear; nonaliud hoceft, quàm fceda libido,

nes fui fimiles cenferet, Cümque familia-

tür

quà fuo famulitio fubiicit tot hominum tur,

bas.

Sed utinam ab hac infami fe fubduce-

ris quidam ejus amicus quodam fpiritualis

s

propenfionis exceffu fua manu mánum Vir-

rent fervitute, & caftitatis culturá de luxu-

Vifi

ginis leviter comprimeret ; nil turpe animo

[

rie triumpharent foeditate ?. inferni hi di.

cantur januam pulfare , qui per ta&ctus im-

cogitans ; fenfit ex illo contactu primos

*

p«

motus concupifentiz, fed cum

ignoraret,

Titi

pudicos procaci adhzrefcunt mulieri , fi-

nüntque meretricio ofculo osfuum , men*

quid effet , quàd in fe fentiebat

»quandam de

ten

ccclo delapfam vocem audivi

t ,

*oli me.»

XoExbo]itio. témque feedari , utfcité notat Salonius; qui

Tie

f4ngére , quia veró nefcivit , quid verba

À

Wwe mfbfhm

abimpudica mulieris verbis, & ofculo ho-

hac fignificarent, pro eorundem explicatio*

Pros,

minesavocat , inquiens : Qj veróa mere-

to

ne amicum rogavit, quicum & i

pfe cultor

C0

tricis libenter audit , 6f ofcula ejus delelabi.

eflet caftitatis, veluti fibi dicta

liter fufctpit , quafi jamuam pulfat inferni :

flerum

cavit impo*

m

ab omni hujusmodi contactu : ob-

& revéra infernum non folàüm pulfat , ve-

p

fervat $, Epiphanius appofité ad rem|no-

Haref. $fs

&ü

rüm & fibi Orcum aperit, qui;os adaperit

ram , quód tametfi

de mente Chrifti prae-

ut ofculum labijs figat meretricis , G nifi fta-

ult

fata verba proferenti

s ad Magdalenam coére

liti

tim pedem retrahat ,^ mentémque avocet

cendam,variz fint Interpretum fententiz ; ea

preceps ruit,

Eft impudici ofculi conta-

i

tamen refert ad exemplum eximize putitae

€tus , diaboli morfus , ut innuit Eufebius

tis dat

"

6$

dü

Emiffenus homil. de fymbol, ubi ait, Im.

lieris.

umà Chri(to refugiente tatum mu-

pudici contatius ofculi quid aliud efl , quám

m

sporfus Diabols.

D. Bafilius caufam reddens , cur fece- — €6.

dendum fit à minimis , levioribüsque etiam 7^ 4«vera.

&ür

64,

N«smo fit àfana mente ita al

äenus , ut ve-

p

conta&tibus ait : Gravem ac vehementem ""£/?if«

lit (inete (e hisce tangi ofculis; quaz diaboli

flagrantis concupifcentie vim infitam effe

üöuïdt /P'u

Á

AW

'Qïj.

Titig

funt morfus , quibus infelix anima tamdiü

ma(þul;nis €orporibus in fceminas ; aflerít»

que

nmä

Ta8us, & jocicum mufieribus fugiendi, ut caftitati cxitiales. 3:9

caro fuis delinita delicijs ! ehm vel ad unum

wirarum; & mulierum accuratior cultus ; pf

corruat contactum eblandientis lapilli ! pe*

eonfejfo, spfain favoribus , aut confpiratio,

E

rijt fplendidum fimulacrum , ubicarnis ille-

aut diffenfo , interfe de cemmercio [cintillae

Minus adferunt

€ebris innitebatur; fulgebatauro , fplende«

libidinum . conflabellant,

bat argento,, folidabatur ferro , donec for-

hominibus nocumenti irruentes é Numidiz

didis adhzeit carnis voluptatibus: ubi enim

fylvis Pantherz , & exilientesex Africe fpe-

L 'Hlmil. ] dl i j

carni indulíit fidtilibus innixum pedibusfor-

cubus rugientes leones , quàm una adblan-

Liä: 2. de

| lftil. quu.

titudinis conítantiá caruit , & auro deftitn-

diens libido , quia ut recté D, Ambrofius

"A.

tum, argento viduatum , firmitate zris ,fo-

Cain (n. af«

Sevus criminum flimulus libido e8 , que num.

bel,

;

liditate ferri denudatum feed?. corruit ,cum

quam manere quietum patuur djkä'um..s

.

.

fi plendidö gn:ca ftaret,

noHe fervet , die anbelat , de fomuo excitat y

de negotio abducit , àvatione revocat , Au-

fert confilium ,| amantes inquietat » lapfus

anclsaat.

Minus adferunt. bominilus nocu-

Sed quod deteritis eft probrofa libido

ér

.

yoenti irruentes é Nummidia [ylvs Pan-

humanum.genus extinguit , fi enim plures

tbera , & exilientes ex Africa fpecubus vu-

viri untadhereant feeminz , que meretricio

vivat quz(tu, fons in ipía exareícit fcecun-

6f,

gtentes leones , quam procaces muliercula ;

qua totà bumane [Dectei obfunt , cum

ditatis, & probroincipi fterilitatis laborae

Ie.

Sed fi mundum hominibus probro fte«

:

féra nonnifi individuis

zilitatis meretrix evacuat, infernum tamen

20ceant.

lafcivientibus ; .ac, lenocinanribus implet ;

$9

. On individuis duntaxat luxuria effroe-

imó eft & ipía meretrix inferaus , cum S.

!

H, ämz'l. 24 2

nis noxiae(t, fed & toti [peciei pet-

Chryfoftomus vacet «ellem meretricsam., ;

Matihb.

niciem adfert , € paturam ipfam in.

Diaboli officinam * (iquidem. tartareus ho-

ficit , que probro laborat flerilitatis, — Fee-

ftis in procaci mulierefuz artiscudit infirue

ceundum humana propogationisfontem fu-

menta, quibus homines decipiat , deceptóss

iffe íemper continentiam , & pudiciiam,

que ad tartara trahat,

Hiacetiam S. Petrus

Ejpift. và

vel ab ipfo mundi exordio deprelienditur ;

Damianus meretrices cubilia vocat doemo-

!

£dque cauíz fuit , cur rerum Conditor Deus

num , ait enimalloquens procaces mulieres

ünicam duntaxat feeminam uni viro tocius

Audite me fcorta , proffibula , cubicula fb«

humani generis capiti affociaverit 5 ut nos

s

rituum immundorum ? quia libentiüs aver-

| düü- ? ähf: :'

erudiret ,. continentiam hominum, fontem

nales fpiritus ad lafcivientes advolaut mu«

$^

1850

effe propagationis humani genetis , ut pul-

lierculas , velut ad propriam domum ; coe»

arätip 2$

chré norat Bafilius Seleucienfis ; inquiens :

num fiquidem, ut fues ,amantesvoluptatum

Uni viro unicata adfocians uxorem continen-

quarunt in carnis illecebris, ac fpurciffimis

E

via fubindicat legem, — Sed cur unicam tan-

*ïn

concupifcentiz delicijs , ut innvit S, Chry-

tüm Evam humani generis capiti ad(ociavit

Íoflomus , inquiens : Qwemadmodum ubi

In Pfof.

Numen, fi mundus indiguit incolis , &

£f cenum , e0 porci concurrunt « itaubifust

habitatoribus ? certé conducibiliüs videba-

aneretrices ,. €8 meretriciacarmtnua aliie coz-

tur ad hominum propagationem non uni-

gregantur demones,

Satanicos ante hos

cam , fed plures effinxiffe feeminas , eásque

porcos fuas projiciunt margatitas, qui fuas

viro affociáffe ; tametíi plures viri uni dun»

iplorum animas pro fluxa , viliffima, ac im-

y

taxat adharentes foeminz feecunditatem im-

puriffima deiectatione doemonibus procul-

pediant, fi tamen vir unus pluribus adhafe-

candas, & fpurcitie luto immergendas me-

ritmulieribus , earum promovet fcecundita.

retricijs in lupanaribus exhibent ; 1dque caus

tem; curigitur, fihomines propagari Nu-

/

Icc.cur adeó frequens doemonum copia lupa-

men voluit, non plures Ada adífociavit u-

natía adeat , quia mulier impudica in lupa-

Xores? verümSapientiffimus mundi Condi-

nari proflituta , quafi fedens pro tribunali

tor, vel ab ipfo exordio fui opificij voluit

caufam agit , ac tuetur cacodoemonis , & id

continentiam introducere , cujus beneficio

attigit S, Ephremus Sytus. in tratiaru ad-

hamanum genus faciliàs , ac feliciüs propa-

veríus improbarmulieres ; ubi interrogans:

garetur:quod fi virtus flaccefcat continentiz,

Quid eff meretrix ? tc(poudet caufa diabo.

eíque zítuans fuccedat libido ; jam homines

:

li, cacodemonis con[olatio , avma tartarei

. Ultore ferro fauciantur, & per inflicta vul-

bofls , triumphus tenebrarum , dux delillo-

d

WF T

J

nera fanguinem evornunt , non quo ignem

rum : dicitur procax mulier , lafcivijs addi*

extinguant libidinis , fed vitam foedé per.

dant.

€ta, Diaboli caufa , quia per ipfamcacodoes

mones jus acquirunt in animas , quas adfu«

600

In fpe&ctaculis olim cum feris decerta-

um trahunt famulitium zternüm torquene

bant homines brutorum crudelitati obje&i,

das.

cüm morti jam effent addicti : fed nullum

(

Hanc dixerim caufà effe, cur meretríces;

624

1

fpectaculum humano generi adeó adverfum

' j u

dicantur infernum fulcire, quiahominum ca-

qirirh

Kib/dc fpt..

ficut falacitatis ftudium , ut notat Tertullia-

tervasad tartara perttahunt , undeSalomon

éiacul.c 25

nus, inquiens : ZIn omni fDelaculo nullum s

Prov. s. loquens de procaci ; & laíciviente

H

muliere , ait : pedes ejum defcendunt. in.a

æagz'.« fcandalum. occurret . quám ille ipfezs

L

*

$9 9(-5

310

Difïcftatio AXV,

qu

f

mortem , & ad in]?ro) gre[fa sllius. pene-

' dilaniatur , donec ad ætemüm deduwcatur ifie

trant : übi textus hebraicus habet , Er is-

gl.

teritum, carceri mancipata gehennali. Eít

férnum greffus ejus fuflentabunt , íeu ut ex-

lafcivi ofculicontactus impuri fomesamoris,

€0

pendit Cajetanus , zpfernum fulcient , quafi

luxuriantis concupifcentim igniculus ; |fed

nutaret, ruerétque infernus , ni(i lafcivien-

tes mulieres hominum turbas ad illum tra«

fimul gehennz. accendit incendia nunquam

extinguenda , fed zternüm durztura; hinc

2

e

herent ; & à quibus infernus fuftentaretur,

fi

Emiffenusnos monet , quatenusab hisce fe-

Homil.1 de

Dicitur etiamlaíciviens muliercula que(tum

PT

cedamus ofculorum contactibus , inquiens ;

inite quad-

exigens meretricium , cacodeemonis:confo-

Cavenda funt juvenum impuraofcula , &$ a.

"Ag.

f

latio , quatenus fi capaces eífent doemones

féiva colloquia,

AImpudici veró contatius

&t

folatij , & confolationis hanc procul dubio

€0

ofculi, quid alud eft , quàm mor[us diaboli

in lupanaribus inter meretrices & quarerent,

& arrba peccati? Ofculum pars adulteriefl, -

&enancifcerentur , cüm per ipías , homines,

Jper boc enim erimen offium , &f morti inf»

H

quorum fummo ardet.defiderio, larvatis il*

tium fit 5 etiam fi $noperenondum co[umetur

E

lecebris ; fucatísque voluptatibus in inferno

iniquitas , profectó jam e$t in corde captivi-

b

demergat , fepeliátque : 'síntque propterea

&£a$, .Lafcivum ofculum fignaculum.eft li*

f

etiam deemones mulierislenones, cüm cir-

'bidinis, pradluditqueflammis gehennalibus,

g

cumeant vicos , -& plareas, fora ,& domos

qu& perpetuos ingerunt crüciatus,

m

homines invitaturiad Venereas voluptates,

"Caftitatis:addictus.culturzfecedat ,ab-

6f.

f

Dicuntur etiam meretrices effe arma diaboli ,

füineátque à quovis alterius prafertim fexüs

te

quia hisce utuntur cacodoemones ,.ut fua rela

contattu quamvis leviculo , :& .nonni(i ex

e

in homines jaculentur , .ad celfiffimas.etiam

turres evertendas,

immo vocantur.etiam

joco depromptus: quia indemulto.flagran«

Q

tior concupilcentize lafcivientis.z(ins excicae

E

ttiumohus tenebrarum , quatenus in lupa-

tur exitialis , quàm.excontuitu., quem tamen

ml

naribus favente libidinis igne rrinmphos fibi

Spiritus Sanctus moneteffe vitandum. Sunt

dosmones cudunt,

Hac de caufa Ephremus

€ontactus prafertim alterius.fexós.ex levitae

Syrus Joco cit. vocatimprobam mulieremzs-

te , nullá urgente neceffitate perniciofzs pro-

ti

ferni fceptrum.s,

6j.

lufiones ad.aliquid.putidum., :ac foedum.

)

Quéd (i moris fuit apud Perfas ,ut fce-

Tmprobat Deus hos ta&tus , quamvis tenues.,

3

ptrum, in clementiz , ac pietatis tefleram

levésque citra pravam adhibitos intentionems

j

L

confueverint Reges extendere , ut liquet.ex

libro Eíther: mnon hic tartareus Aífuerus

& divinum fuffragium nobis fuppeditánt A-

EM

&a S. Mariz OEegniacenfis à Cardinale-de

l:

muliebre extendit fceptrum in fignum cle-

Vitriaco congefta.

Adffueverat puella:hze i5, a, A.

ü

mentie, fed in notam crudelitatis ; non ut

caflitatis eximia cultrix.duo intercrucis ligna

$*

€os erigat , qui animo ceciderant ; quod in

M

erra

fuum adeà corpus extenfum inflar tympani

Eüh

w2

m Affuerus przeftitit , fed ut anirnas

exficcare , ut Virgo tympaniílria perannos

|

t

ad íua detrudat Regna aternis adjiciendas

plures,nec primos aftuanus concupifcentize

cruciatibus,

Et tevera., fivirum eft ali-

fuerit motüs experta., quà exretantam in«

quod , per quod tattareus hoftis fceptrum

ter homines fiduciam concepit, ut pra exie

eneat, imperiümque fuper homines exer-

mia innocentia , -& pura fim plicitate, ome

ceat; nonaliud hoceft, quàmíeeda libido,

lii

nes fui fimiles cenferet, — |Cmque familía-

quà fuo famulitio fubjicit tot hominum tur.

fe

bas.

Sed utinam ab hac infami fefuübduce-

ris quidam ejus amicus quodam fpiritualis

H

propenfionis exceífu fua manu manum Vir-

rent fervitute, & caílitatis culturà de luxu-

ginis leviter comprimeret ; nil turpe animo

riz triumpharent foeditate ?. inferni hi di-

n

cogitans ; fenfit ex illo contactu primos

cuntur januam pulfare , qui per tactusim«

motus concupifentiz, fed cum ignoraret,

Q

pudicos procaci adharefcunt mulieri , fi-

[

quid effet , quàd in fe fentiebat , quandam de

minrque meretricio ofculo os funm, men*

j

I;Exbefitio. témque foedari, ut fcité notat Salonius , qui

coelo delapfam vocem .apdivit 3 "eli me.»

h

t4ngere , quia veró nelcivit , quid verba

ncinyfea

abimpudica mulieris verbis, & ofculo ho-

Yrom,

ha« fignificarent, pro ecrundem explicatio »

minesavocat , inquiens : Qu verba mere-

ne amicum rogavit, quicum & ipíe cultor

1ricia libenter audit , & ofcula ejus deleclabi.

y

eflet caftitatis, veluti (ibi dicta cavit impo*

diter fufcspit , quafi januam pulfat inferni :

flerum ab omni hujusmodi contactu : ob-

?

& revera. infernum non folàm pulfat , ve-

fervat S, Epiphanius appofité ad rem!no»

l de, d

rüm & fibi Orcum áperit, qui os adaperit

Haref, if

flram , quód tametíi de-mente Chrifti pr&.«

tá 'Uir:jg' &

ut ofculum labijsfigat meretricis , & nifi fta-

d

fata verba proferentis ad Magdalenam coer«

tim pedem retrahat , mentémque avocet

cendam;variz fint Interpretum fententiz ; ea

praceps ruit,

Eít impudici ofculi conta-

tamen refert ad exemplum eximiz puritae

It

us , diaboli morfus , ut ínnuit Eufebius

H

Emffenus homil. de fymbol, ubi ait.

Im.

lieris.

tis datumà Chriíto refugiente tactum mu-

l

pudici contattus ofculi quid aliud eff , quàm

seor[us Diabols.

D. Bafilius caufam reddens , Cur fece-

é6.,

di

é4.

Nemo fit à fana mente ita alienüs ,Ut ve-

dendum fit à minimis , levioribüsque etiam L^ 2« ver4

&l

contaclibus ait : Gravem ac vehementem ""«

(Q

lit finere te hisce tangi ofculis ; quz diaboli

flagrantis concupifcentizee vim infitam effe

L

Íunt moríus ; quibqs infelix anima tamdiü

maículinis corporibus in feeminas ; aflerít

4i

quq

*

Taéctus,& joci cum muüetibus fugïcndi,ut caftitati exitiales, 32£.-

ue tantz effe efficacie , ut omnia judicia

violattümque proferre z fed aut fimili ra*

