ad veri paudij peremem 'fontem 'propere-

jam defiderium ampliüsnon eft ; fed fi pof-

mus , ad Deumferamur , quieó pleniüs verz

'fideatur , :de illa poffeffor gaudet , fincullo-

latitiz ad ipíum accedentibus impertit dul-

angore "Mirum igirur videri debet ; beae

«edinem , quó ardentiüs amatur à fuis : fi

itam vifionem , qua effentialiter , 'ut lo-

igitur amamus verum gaudium , veri-ame.

quuntur Theologi;eft poífeffio Dei;,nomine

mus authorem gaudij , :ut monet D. Augu-

nuncupati defiderij , 3» «guem defiderang

g'?i Ilo

ftinus de falutaribus documentis , inquiens:

"Angeli profpicere : fed voluit D.Petcusho-

Vi inperpetuo gaudio effe ? .Deumreverere ,

mines erudire , :quàm fit dele&abilis beata

& ama ; nulla.aquari álls gaudia polfunt ,

Dei pofleffio , dum eam defiderijnomens

qua divinorum amor largitur , pura faunt ,

«latione voluit infignitam 5 :ut nimirum

nullóque amerore permixta , timore nullo

ejus excellentiam efle fupra czteras rerum

amas, gaudeha ; quamdiu.amor , tamiu

humanarum deleétationes ; ac gaudia, Eth-.

gaudium inenodabili nexu b&c conjuntla funt,

micos edoceret : 'etenit apud ipfos 'ita vi«

Sinus divini.amoriscentrum eft veri gaudij ,

luit rei optatze poffeffo , "ut faftidium ,

& hortus ille virtutum excultusexercitio;ubi

«curas ,'& mole(tias ingereret , & ejus dele-

vera latitia fuas agit radices , germinat,ado»

€labilitas tota erat in fpe , .ac in folo dul-

lefcit , & floret, & tam blanda efthaec le:

«efcebat defiderio: utigitur D, Petrusíum-

£itia, ut illius comparatione injucunda ffit

gqam beatitatis dele&tationem Ethnicis ex«

quavis alia juconditas ; nec propterea vel

plicaret : eam non poffeffionem , fed defi-

nomen ipfam mereatur jucunditatis, sitque

derium maluit appellate , quia terrenorum

merus moeror , mera trillitia ; cujus tifus

poffeffioni gaudiorum $" ac delectationusg

Xyy 3

Wone

Differtatio. XXill,

£41

nonnifi imoerofes , Eü?ä » AC triftitie adne.

qui non ia labijs fuugfbcollocat domicilium;

&ebantur , cüm earundem defideria gaudio

Íedin corde.

Mille difcriminibus obnoxios

WI Mþ

exundarent, & lztitiá, acjucunditate: fic

viros alloquebatur D. Paulus , cüm eos ad

explicat Galfridus defiderium , quo ccele-

letitiam hortaretur : /emper gaudete ; vo-

fti beatitate donati defiderant, & letantur:

lebat enim primavos illos fideles hoítes ter-

ait ipfe de Beatis in czleíli patria : Semper

renarum voluptatum , non fe&tatores , fed

illüc de[fiderant , && latantur . ubi mulla fit

perfecutores mundanatum illecebrarum ,

anxietas in defiderio prapter affluentiam gau-

ad ;quos propterea fua dirigebat verba , &

quibus mundus bellum indixerat ; & eosà

dj , & propter juge defiderium nullum in de-

lecfatione fafiidium : confiderat füummam

terrena avocat |xtitia, & adcoelefle vocat

delectationem , quaz eft in beata Dei frui-

gaudium , ex cujus defiderio aliquid etiam

tione, & loquens humano more , ut ab ea

inter mundi hujus erumnas experirentur

faftidium omne ableget , defiderium eam

folatij: ficut enim fpinis circumleptas flo-

rent rofz ; ita fi defideria noftra in Deum

vocat , fed absque ulla anxietatis mixtura ,

quó fcilicet gaudij affluentiam, & fummam

dirigantur ,etiam inter tribulos , & arumnas

deleclationis exponat exuberantiam ; eà quia

hujus deferri praefentis vitze poffuihus fola-

anxietas , qua defiderio rerum adnetitur

tia experiri verigaudij, quodàfontebono-

humanarum, ab illo prorfus exulat defide^

rum omnium in nos redundat , non enim

rio , quo beati defiderant ,. & latantur ;

miferiz , quibas hic affligimur , ac premi-

quia beara poffeffio omnem excludit defi-

mur, ita non deprimunt, ut evehi in De-

derij anxietatem ; & ex defiderio gratiam

um non poffimus , & in co gaudere.-

tantüüm participat Dne faítidio placendi :

Verum gaudium non cít flos ita delica«

84»

quàm recondita , ac eminens eít hac defi:

tus, ut inter vepreta germinare detrectet ;

& adolefcere ; imó tutiüs tunc floret Ípina*

derij, G gaudij mixtura absque anxietate,

ac folicitudine ! quia enim defiderium bea-

rum munitus fepimento : femper enim gaus

l

tz ne&itur vifioni, feu Dei poffeffioni,

dere poffumus , five nos procelle fluctus

fummara includit lztitiam, & omnem ex-

exagitent , five ventorum impetus diver«

cludit anxietatem: , sítque propterea gau-

berent , miferiz premant , cerumnz aflligant,

dium , quod à defiderio tnutuat gratiam

dolores torqueant , infirmitates abfumant ,

placendi fine. faftido : licàt defiderium fu-

calamitates opprimant ,

uia cum conílans

4

tura felicitatis homines in terris deleélet , ita

fit , ac firmum hujus gaudij objectum , in

tamen gratiam includit placendi , ut an»

quod fertur , jugi poflumus la'titiá perfundi,

xietatem non excludat defiderij; in ceeleíti

quapropter nos hortatur Apoftolus, ut feme«

autem patria , quía gaudium eft füummum

pér gaudeamus , fepper guadeze , quia hujus-

ex defiderio , nonnifi gratiam mutuat pla-

modi letitia ex mente S. Antonij telum eft

cendi ab omni immunem anxietate : quoty

potentiffimum contra doemonem ; & cffica-

quot veris cupiunt gaudijs perfundi , non

ciffimum ad eum , vel fugandum , vel expug-

interrz commoda , divitias , & voluptates

nandum; cum enim fit latitiz incapax, hanc

velmaximé latitiam odit; & eó acriüs, quà

fua debent defideria dirigere , cum rerum

terrenarum poffeffio moerores ingerat sgac

novit nobis effe ütiliorem , terretur tartae

Íolicitudines ; & gratiam placendi , qug

*

reus hoflis, càm nos latos videt in Dei obs

defiderio inerat., extinguat

L]

fed in folum

fequio ; nequeabludit à Philifthzeis, qui tune

Deum, cujus poffeflio gratiam tantüm pla-

triftari, G terreri coeperunt , cum per He-

cendi retinet ex defiderio , GL omnem ex-

braorum caftrá gaudiorum excurriffe exul-

cludit folicitudinem,& laborem : qui veris

tationem auribus percepére; Hinc Hugo Ca-

ren(is.

Ip Pfat, 1 z.

igiturcupit gaudijs perfundi , non debet in

Letitia fDiritualis efl artnatura.s

hzec mundi ludicra effundi, fed in folum

contra Diabolum , & multum roborat bomi-

Deum diffundi ; decipit enim mundus pi-

nem , E confortat : bane latitiam multira

élis, fucatisque fuis gaudijs: fcité S. Chry-

timent demones ; unde &6 Pbiliffbai ingemuc-

foftomus ad vera gaudia nos invitans,ait de

runt , dicentes , v nobis , non enim fuit ex«-

Serm. 8,

fetto Pafchali. S$ vultis vera folemnitateuti,

ultatio tanta ab beri nudiutertim j vanc.

fiveri gaudjs frui , gaudete ,. ut. Aposto-

bis.

s

lus ait , fed gaudetein Domino femper ,. fi-

Cacodoemones fibi timent , terrentür-

$.

eut enim quadam, ut fcitis ,. funt. turpia

que', cüm nos hac perfufos cognofcunt lxti«

gatudia ,. ita qui in Domino vult gaudere»

tià, exqua conjiciunt pro nobis Deum fiare,

flagitiofa oportet gaudia uon requirat.

ex quo ipfi defperant de victoriz triumpho:

$3*

Qui veris rapitur gaudiis , ab illis fe

fiquidem in Dei obíequio plus valet laborans

furripit, quz turpia funt, G mundi volu»

tis Iztitia , quàm pugaantis peritia; plura

ptates fpondent , non enim (imul poffunt

animo forti agit, qui quamvis viribus im-

hzc gaudia coharere , nec fimul mifceri.

becillis hac afficitur laetitià, quàm qui core

Quaramus igitur verum gaudium ,. quod

poreo eft prepotens robore : imó id quo»

hujus vita pericula non inficiunt , mec in

que boni fecum adfert fpirituale gaudium ,

quod invidia livet , nec gladius fzvit, nec

quod operantis bona grandiora facit., Deó;

furor flammefcit , nec curz torquént, 'nec

que cui fiftuntur chariora ; quia gaudium ;

gravamiria

! morbi corrumpunt. ,A,zï'zenms rifum illum;

quod labpgeä eficit lenipres, &

leviora,

- Sola vïrrurüm culturà vera c&loref&it latitia,

$45

levïofa ; laborum fru&ibüs pondus adjicit :

huius veró arboris , Ieu-honiinis radices vj«

hoc gaudio perfufa Elifabeth fenij gravamen

rent in capite ; aliz arbores rivulis, & flu-

— EU5 €hpy YT.

folatio ei fuit.

Et erit gaudium tibi , &

minibus irrigate adolefcunt vegeiiores, cre-

exultatio , U multi innattvitate ejus gaude-

fcántque altiores; arbor verb , qua in Jo-

Óunt; onus ventris levamen fuit mentis ;

anne Baptifta veri. gaudij fru&us parturic ,

Elifabeth Precurforis fceta , quia hoc affecta

nec vino irrigatur , nec ficera hume&tatur,

gaudio mente folabatur , fructum ex ventre

Cüm virgulta humore potiffimum &dole«

perceptura; & Pracurfor adhuc in ventre ,

Ícant , vir virtutibus exculrus coram Deo ve.

gaudium fuit parenti, & plebi ,. &eriz gau-

getuselt, cüm jejunat ; germinat , cümaree

dium tibi, G exultatio , & multi in nativi-

Ícit; creícítque, quando ell abítemius Quad

tate ejus gaudebunt ?. quia futurus erat Jo-

fi quaras, cur Joannes à mero, & ficera aba

ftinnerit ; non alia hujus fuit cauía abítinens

annes coram Domino Magnus , fumeiarüm-

que in deierto cultor vittutum ; & vox prz-

tiz, nifi quia plenus erat Spiritu f2n&lo : in-

nuntians mundi Redemptorem: nullaà fi-

undante enim fpiritu . nec vino, nec ficerze lo-

lijs expe&tanda eít latitia, nifi quae de eor-

cus fupererat ,4mó non 1deó folüm abhorruit

undem oritur exculta virtute : ait Angelus

àvino , quia divino redundaverit fpiritu ;

matri Joannis: Er erit gaudium txbi ,. G ex-

verüm etiam maximé redundavit in ipfo fpi.

ultatio : hoc eft, nontantüm gaudio per:

ritus Domini ex eo , quia non erat vinum

funditur Elifabeth, eó quia in fenectute fit

potaturus , quia ubiexcoluntur virtutes poe-

filium paritura ;, verüm etiam erit illi gau-

nitentiz , & ab(linentiz, ibiverum germi-

L

dium , Gexultatio ,quia gaudium de inno-

nat, adolefcit , & floret gaudium ,. illud

centia, integritate ,. fummisque virtutibus

nimirum , quod Deum fapit , quódque cul-

filij nafcituri , novam pariet exul

tura virtutum parturit.

,catio.nem :

$7.

uberiorémque isetitiam.

-Qui Deo addictus virtutes .exc—olith,

86.

Quie enim de Gliorum vanitate ; & pom-

gaudeat in Doimino , cui alacriüs , ardentids-

pa fürilis percipitur. iztitia, non exültatio «

que valeat famulari , ut per dilatationem

nem g'gnit , fed luctu, lachrymísque con-

jucundiffimz charitatis promptiüs , & ex-

cluditut,

Vapor eít ad modicum pariens

peditiüs ejus mandatorum viam currat, eíque

gaudia , cüm fcilicet turfum folati radio tra»

facrificium lzudis, frag—rantiämque votorum

hirut ; fed mox in nubem fpiffatus , caligi-

fuorum puriüs valeat offerre,. — David, quia

nes offundit triítitie , imbres etfundit lach-

ád vera gaudia feníerat fe vocari , mencem

fymarüm: vera latitia eft, qua íuas in cor-

fuam à terrenis flatim avocovit gaudijs, &

de radices apgit , & virtutum germinat cul-

Deum alloquens ajebat: Lerfica ammam s

turà, adoleícitexercitio, & floret jucundi-

fervi tui , quoniam ad te Domine animape

tate: ideo Joannes gaudium matri, & po-

mieam levavi, isàterrenisomnibus aniriam

pulo attulit, quia ex cultura virtutum fru-

avocat, que:o Deus ad (e vocat, & elevatams

€lusintulit poenitentiz: Erit gandium tibi ,

fuperá poftulat lzetitid perfundi , quia im

£5 exultatio , 68 multi in nativitate ejus gau-

rebus bisce terrenis il et , quod verz in-

zlebunt , erit enim magnus coram Domino :

gerenda latitiz parfit; folus enim Deus eft

€vinum ,& ficeram non bibet : neque con.

anime verum gaudium, & aliundé quàm al

junéctionem illam &f otiofam cenfeas: cau-

ipfo hauriri vera letitia non poteft : hinc

fam fiquidem reddic gaudij, & future mag-

Auguftintis expendens prafata verba Davi«-

aitudinis , quafi dicat : erit tibi gaudium,

dis, ait: Jucunda auimam , quia ad re le-

&exultatio, & niulti innativitate ejus gau-

UMUÍ CAPB , in teYTA €nim erat, U anterra s

9

iTf

debunt , quia vinum , & ficeram non bibet ,

amaritudinem | fentiebat

v

levaui ean.s

feu quia vino abítinebit, & ficera: quamvis

4d te s jucunda eam apud te ,. folus enimg

fithomo plantz fimilis , eft tamen arbor in-

$ues WcHnditas , amaritudine

plenus

vería, quia ceterarum arborum in extremo

| eff UnRIÁ,

Goot radicss , quasia terrg agunt vilcerai

a

ml -W

"

Lie

&ü

//

N

i.,

Z

U

j

At

AMX

L m

SA

Y

7

N

M.

A

j1^,

NV

2

—

z

E

s

3

æ&**?

,.'Q,æ

4

2.

A

X

Cs

P

QUMITH

£

-

d

r o

:

A

*

9y

Ts

£

PAN

A

lv

d

s

w*

*

DIS»

& (544) E8

ij

at

3f

eg,ä,

L

Es

depuebqetdopee

a

i

:

ld

u

á

:

.—

OU NU

DISSERTATIO XXIV.

Nullum isiodicàTriftitià lethalius ulcus,

hócenim faucium cormorens omnem adíe con-

eriem accerfir malorum : quia moeror cor extorquet , ani.

mam inficit , mentem fluctuanribus tetris cogitatio

nibuswcxagi-

t , virtutum obeft exerciuo ,. & hoftis

4.1

.tat, offa exicca

;gttarci* prodeft infidijs.

- | 5.- I'o

Propriemk: ? 'mujfz » fpeaes ; £ effecius -

- Donantur explicatu

sriflitia , ac mavrari,

z

rA

- Xtremaugaudij lu&tus oc-

ruunt eloquentiz vires , .defïciz:Ora'toris in-

LES

N

xsm

A

sh

N

M

cupat ; ijs expenfis , quae

duílria ,, & vanus eft omnis labor.

Duo

RAT

funtlachrymarum fontes , unus é ccelo fca-

N

N

,

u

:

ad affe&tum gaudij , feu

N

i

Urie j

delectationis vifa funt

turiens , latices habens pellucidos eluendis

N

pertinuiffe ; fupereft di.

Ícelerum maculis aptos; hocce é fonte flu-

d.

26

N

r

5

X

cendum de triftitia ;

untlachrymz , purz , «celeítes, gemmeaz

D5

74 N

quam Oculis fpectan-

five ob peccatorum deteftationem , five ob

UT z

dam exhibet

Muliet

divini Numinisamorem dimanent: süntque

ha lachrymz ceeli margarite , adamantina

fedens , manu & cubito nixa ; quem genu

fulcit, neglecto ; fusóque capillitio ; fron-

füilliidia; roicidus Empyrei imber, pretio-

te rugarum

fulcis exafperata ; oculis fletu

f2 é coelefti thefauto pluviae ; duritiei cordis

madidis ;

emolliendz , ac fterilitatis amovendz perie

turgidis , lachrymarum defluxu

& infufo

donez. Hasqui excitarelachrymas conans

cujus toto ex ore color evanuit ;

tur facri Oratores , ni(i divinis nitantur przee

pallore ;

gelüque. irrepente per corporis

inembra con

fiftit fanguis , rigefcunt artus ,

fidijs, faciliüs aquas & filice, pluviase ficco

angitur pe&tus , deficiunt fenlus , cadunt vi*

pulvere , imbres ab igne exigerent ; nona

alio fonte hi rivnli fcaturiunt ,. quàm & pe-

res, defluit animus prz nimia torquentis

renni divinz gratia.

u

4

doloris acerbitate ; . & ipfa veluti exanimis

Aliz funt lachrymz n

atii:ales : quas

$5

ad(tantes repudiat confolatores , oblata re-

cauía naturalesab hominum eliciunt oculis ,

fp

oitferculas claudit immiffis digitis aures j

neu

llius audiat hortamenta , fed propriam

sántque humores ex calefactione bumidi ,

duntaxat deploret conditionem.

-Hac ett

ac tenelli cerebri diftillantes per oculos ; prae

ludunt hisce lachrymis mala illa imminen-

u

illa angentisanimi triftitia , qu& novercantis

tia, qux mentem turbant, pectus coarctant,

fortuna filia , amiffas opes ; fublatos morte

confanguimeos, abfumpta

sincendijs domos,

cor premunt , cerebrum calefaciunt , ani*

conttitas grandine fegetes ,

disruptas, vel

mümque torquent , & omnes ille ingruen«

ad fcopulos colli(as naufragio naves ; & alia

tium malorum procellz , casüsque quotidia«

enus infortunialluget,; deplorátque.

ni longam meroris telam texentes 3. has

idg

enim ut allevaret natura graves triílitias ,

2s

C

ff«&us veró doloris , quem orator ex

facro fuggefto excitat; & in quo ciendo vi-

lachrymas dedit ; quibusdolor mitefcit, &

Extant , & fi*

detur eloquentiz induftria triumphare , al-

qua(i per oculos evaporat.

terius eft generis.

Elicit enim orator ab

G lachrymz , quas tanquam ex vero affe.

oculis lachrymas , quibus labes eluanturcon*

étu hypocritee nonnunquam ciere confueve-

runt ; cujusmodi fuerunt lachrymz Poly-

|cientie ; cordis deleantur feeditates ,. ani-

dori in Hecubaapud Euripidem; & Galliz

ma purgentur m

acule : hisce abílergendis

cordibus nullus fons

aptior illo lachrymae

lugentis necem patris, cüm aliquis aderat ,

Z;b' ï. :Pil

runi, 'quas elicere grandis eft, ac felicis e-

quam Mattia!is deride;.-

grAI,L3 4«

loquenti&, divinique auxilij j fine quo core

| etmi-

La

. Trftitiz Affectus malorü accerfit congeriem ;tificoerceatur. ;4;'

non ffet » cum f?ïd eff Gellia,

ledentis nos,

Tertió dividitur dolor in

4mz]um ;

Patrenm.s.

eum , qui eft proprius hominis, & proprie

dicitur tríftitia, que& à D. T homa dividitur

1. 2: Quaffa

$i 4uis adesi , juffe profiliunz lachry*

)

?224.

in mifericordiam , invidiam , anxietatem ,

35 «eAp. G.

& acediam,

Poteft enim triftitia effe de

Non dolet bic , quisqu

i

i laudari , (Ge'l»

ia ararit.

/

galo proprio , vel alieno , aut etiam de a-

Alle dolet vere , qui

lieno bono: debono proprio , ut fic, nemo

let.

D tht

triftatur. — Triftitia de alieno malo vocatur

mifericordia , quà quis apprehendit ma*

Eliciuntur nonnunquam lachryme non ex

lum alienum 5 ut proptium :

criflitia de

vi doloris , fed amofis » ut cecinit ille

proprio malo praefenti , fi communis fit ,

retitiet.nomen trillitie : ( affligit animum;

dicitur anxietas , quze fitantafit, ut etiam

Exprefskà tacitum. lachrymá teflam-gr

4707 €71.5 ,

r

corpori injiciat' torporem , impediátque

Giguit amor lachrymas » quis putet *

membrorum ufüm , vocatur acedia; tame

ignu Aquas,

etfi.hoc.nomine preffibs fignficetur pecue

Jiare vitium charitati oppofitum.

.

d.

Caterum dolor proprié eftactus appe-

Quia vere triftitianon eft de bono fub

titüs, tametfi oriatur ex lafione corporis ,

zatione boni , cüm fit actus averfivus., de

ut ex vulnere inflidtos nonenim dolor , feu

cujus ratione e(L, fe avertere ab objecto z

triftitia ,. de qua loquimur , eft in cotpo«

ideo bonum alterius , fi apprehendatur fub

ris partelgía , fed ineít foli appetitui for»

aliquaratione mali proprij adfert triftitiam,

maliter , & (ubje&tivé ; quamvis pro obie-

qu& invidia.dicitur , «quà omnium 'pecto«

€to habeat malum , feu lefionem hujus,

ra torquentur ,

eó quia quisque appetit

cateros antecellete

*

*

'vel illius partis corporis , adeó ut, cüm quis

unde $, Auguflinus s

dicit , doleo dentibus , ftlomacho , capite,

Invidez par pari , quia illi coequatur ?. in«

fit tantàm locutio caufalis , quatenus Izfio

videt fuperier inferiori , . me 1lls non coa-

«apitis , dentium, & aliorum membrorum

quetur : invidet. (uperior inferiori , ue il

eft caufaobjectiva doloris , qui ineft appe-:

€04q WEIM ,

Species triftitiz ceníctur poz-

L

ac iriftitia de

titui in(identi cotdi

?

vulgó tamen ipfa lx«

nitentia ,' quz eft dolor ,

Triítitia de bono tempo.

fio corpotis dicitur dolor fumpto effectu

malo przterito.

ro caüía.

*Progmcffazs autem anima ad

rali alieno , quatenus judicamus alterum

3. Räetafg

dolorem quibusdam veluti gradibus perfi,

effe illo indignum ,' ab -Ariftotele vocatur

m

Citur,

Primó inducitur aliqua lzefio incor-

Nemefis.

Zelus itidem ad fpeciem revo-

€Ap. 9.

pus; háncque lefionem fenfus tactós per-

caturtriflitig, — Eftfiquidem triftitia de bo-

€ipit; à quo per quandam fympathiamexcita-

noalieno , quatenusillo caremus , ut m«

tur internus fenfus renuntians appetitui fen-

nuit D, Thomas ,' adeó ot Nemefis , &

2i2 5923'4]?0

S O. ATT s

fitivoincommodum, quod ipfe perceperat à

zelus fint affe&ctus affines invidiz , à qua

non multo differunt. difcriraine.

feníu exrerno : appetitus veró pro iníitafibi

aveéríione à malo, avertitur à tali lefione, feu

- Cauíz triflitiz plures funt , alig àna-

7^

Iliz iunthu-

incommdo ; & ad hanc averfionem, fi decli-

turain(ite; aliz ad(citicia.

mata non fuerit mali immiffio ; fequitur do:

moresin homine tetri , ac foeculenti.

lor , feu triftitia de malo prefenti. — Prima.

gignitur enim triflitia eciam. ex melancho-

xia igitur radix doloris c(t obje&tum discon-

lici humoris exceflu ; fi enim. quis frigi»

veniens , feu lzfio corporis quam anima ob

da inficiatur qualiiate terrea , denía ; TM

^

ánditam fibi à natura fympaihiam ad ipfum

trior ex illo enafcitur t£iflitia prona ad de«

refugit, ac averíatur, tanguam malum to«

liramenta , rigiditatem , pertinaciam , de-

tius luppofiti ; ad quod pertinet,

Íperationem ; G facilé eiulat , gemit , con-

Pri-

3.

^/. — Solet dolor multipliciter partiti,

quetitur, lamentatur , furore veftes dila-

cerat, implet omnia querelis, ululatibus.

mb ineum , qui fequitur apprehenfionem

ienfitivam , communem etiam brutis ; &

Sin veró humor melancholicus ficcitate./,

eum , qui fequitur apprehenfionem pro-

& calore temperetur, ac defoecatus fuerit,

v& , qui propterea

colorem explicat ad niveum vergentem , &

-priam potentiz cogitàti

roprius eft hominis , & proprio nomine

tranquillus eft confilio , profundae coateme

vocatur triftitia, — Secundó dividitur in in-

plationis eít author ; influítque gravitatem

teriorem ; quia tametíi omnis dolor infit

judicij , propolitum flabile , ac elevatanm

appetitui interiori , & fequatur etiam ap-

ad altiora mentem;fcd,gäergmg; &iluat ; fu-

rehenfionem internz potentig fenfitiva ;

fit, cornfcat,

nihilomints alia quadam ratione dividitur

Caufzafcititiz ex malo appetituzz.dne-

B.

dolor in interiorem , & exteriorem? adeó

X0, ac przcognito oriuntur 5 nonqtiodlibet

ut ille dicatur interior ; qui fequitur ad fo-

malum e(t obje&tum triflitie ; fedillud tan*

lam.apprehenfionem interiorem alicujus

tüm quod cít conjunctum aliqua ratione no-

mali adveríantis appetitui : extetior veràó

bis ; quo pacto appetitum movet ad tri«

j r d

ille dicitur , qui fequitur ad apprehenfio-

ftitiam,

Non tameh eít neceffe , quód

gmmo 1 p

Bem fenfirivam exteriorem alicujus. mali

femper malum , de quo quis dolet , infit

9$

Verani de Affeilióus om, li.

*5

, -

-

as

"Y

^

v

- Difleraüo XXIV,

$46

)

r

| dolenti; fed.fatis eft , fi alicui haereat fub-

Tertió ira ; & defperatio funt triftitize

jecto ,. ad quod dolens dicat habitudinem ,

obftetrices ,. ut cum quísinon valet opere

fil

0(

vel connexionem aliquam , ratione cujus

complere appetitum vindiclz : vel deípe-

ret, fepoffe confequi , quod habetinvoto;

fü

dolens dolet de alieno malo , perinde ac de

proprio ? & amicus dolet de malo amici.

quo pacto ait D, Gregorius Nyffenus , pauli Difhut. de

ante medium : re ineffcacia, itémque de- vejurredt. c

i

Malum veró , quod eft objectum triflitiz ,

non folàm cemplectitur , quod nobis pofi-

fperatio eorum , .qua concupi[cuntur ,. tri- anima,

[i

ti

tivé adverfatur , lzdítque ftatum nobis con-

flem banc , & tetricam affe&lionem ángerunt

gruum ; verüm etiam carentiam boni. Quó

4n mentem,

Excitatum dolorem ex urbis

df

direptione , ac defperatione coércendi li-

fit

tamen aliquid eft majus malum , € effica-

cior eft caufadoloris , & triítitiz.

centiam militum exhibet Ammianus , in«

fiü

pe

94

Ex eo qued malum fit caufa doloris ,

quiens: Tuncerat fpectare cumgemitu fa- Tib, 3Y,

€tam militum predam Urbem ;5 attonitas

€0)

& triftitiz , plures poffunt effe particulares

N

caufsze moeroris,

Primó folet quis triftari ;

forminas metu flagris concrepantibus agi-

tari, $foetibus gravidas adhuc immaturis

fi bonum; quod optárat , non affequitur;

aut quod poffedit., deperdit , tunc malum

antequam prodirent in lucem impia toles

gl[

rantibus. Implicatosaliosmatribus parvus

fitum in carentia boni e(t caufa triítitiz ,

?Xs

in quo fenfu ait Auguftinus //b. 14 de.s

los , '& puberum.audire lamenta: pnella-

bl

rümque nobilium , quarum ftringebat fera

[

civit, cAp. 9.

Amorem bous effe caufam.s

triliie , quia ex privatione illius boni ;

«aptivitas manus. . Póflque.adulia virgini-

)

tas , caflitásque nuptarum ore affzélo fleng

&l

$. JEntidos, guodamamus, moremur, "Virgilius

ultima ducebatur : ;mox : profananduim 'pu«

q

Vadimus baud dubiam 3n mortem ymee

dorem optansmorte ( licét cruciabili ) prge-

'venire : inter quz:cum belluzritu traheretur

i"

dieque tenemus,

lrbs iter j nox atra cara circumute

ingenuus , pauló ante dives, & liber de te

Iu

lat umbra s.

fortuna, ut ínclemente querebatur , G ca«

&

Quis cladem illius no&

'€à ,'quae eum puncto temporisbreviorisex«

ul

Ca at

& , qua funera

tortum, '& dulcedine charitatum ; domóque

f

fndo

p

E

u

E

Explicet ? .aut

'extorrem ,quam conceffiffe vidit in cinerem,

dolores ?

pol lacburgü «Qquare

& ruinas, aut lacerandum: membratim , aut

fervitutum fub verberibus , ac tormentis.,

di

Urbs aniiqua ruit , multos dominata

p Anno$s ?

'crudo deviclis viclori, EHaäenus.fAmmia-.

tit

Plurima pérquevias ffernuntur inevtia

;mnus Poétité magis , quàm oratoric,

u

Quarté dilatio itidem affecutionis ali-

paftm

1le

í4

'cujus boni , quod expeclatur , dolorem., ac

Corpora , pérque domos , '& velligiofa

triftitiam ingerit; adeó ut.eà moeror fit.a-

-

Deorum.s

j

:erior , quó eít dilatio diuturnior, & bonum

fc

Limina , nec foli penas daut fanguiue

Jeucvs.

'expectatum excellentius; hinc hábetur. Spes, Droverb, 13*

LE

'qua difertur , affigit animam , & Regius Va-

di

19,

Secundó oritur triflitia, fc,um'qu'is*ne-

tes. .Hen mibi , quta incolatu meia;pro-

u

Aongatus eft.! babitaui ,«cum babitantibus

quit fuperare obicem aliquem., qui eft illi

f

impedrmento , quominus concupitum bo.

Cedar jmultumincola fuit animamea. -Ubi

Auguftinus, Tzdetenim me domine val-

num aflequatur, in quo fenfu ait.Augu-

Q

ftinus 4;b, de matura bont cap, 20. volun-

de vit& hujus , & iflius erumnofze peregri-

t

mnationis ! Tota quippe vita i(la intelligens

tatem refiftendi majori poteftati fine illucen-

l

te fpe victor

.

'tibus tribulatio eft ; funt enim duo tortores

£l

i& , caufarein animþ;tri&itiam't

animz , 'non fimultorquentes , fed cruciatu

-altiores,

u

'3;(' äneiefa:. "Virgilius

Horum duorum tortorum fo-

mina funt timor, -& dolor,

f

Veuit fumma -üig;r » €5 inelutlabile:s

"Quando tibi

W

tempus

:bene es , times

3 quando malé es , doles,

IZe

Dardanie. Fuimwm Trois , fuit Ilium

Quintó memoria :perpetrati flagitij.;

& ingens

,

velillata Deo injuriz triftitiam'excitat.: fi«

f

Gloría Teucrorum y ferus omnia Jup-

quidem poenitentia , quze ;ex tali memoria

d

7

'exoritur ; quadam eft criflitie fpecies, "Hinc

piter Argos *

homo, quem peccati poenitet., excitans ante

la

dranftulit incenfa Danai dominantur

in urles:

"

actz vitz dolorem ait : Heu me miferum!

t

lu

" rduus armatos

utinam me nunquam , que me genuit, lu.

A'medjj: in menibus

€is hujus dediffet ufure ! utinam me nun--

i

aftans

fu

Eundir equus * vwitlórque fi non inten-

quam dies ulla vidiffet, quia peccavi , mé-

que averti-à fummo Bono lapíurus in mi-

fa

dia msfcet

U

Teriarum -maximam 5

heu me infeliciffi-

Tofulians , portie alij bipatentil

d Ad-

mum; quia peccavi , & peccatum meum fly «

&

[4n£ $

lf

Millia quot m

lo ferreo in ungue adamantino períeverat

4gni nunquam *venärg

Ícriptum. — Mifer ego ! quis me libera.

t

" Mycenm,

2

*

Qu

bit, à miferia 'hujug pudenda fecvitut

;

L

Bu

TriftitieAftectus malorü accerütxc:'ongc'riem,niü cqötCeatulræg'47

6 cu(tos hominum cur pofuifti me contra-

Cum omnis perturbkztib ! mifera fit ,. tumc T"f"-*-h j:

carnificina efl egritudo s. babet. ardorem.s

riumtibi; curnon prohibuifli , cur menon

occidifti, ne peccarem ? ahtu mihi non de,

libido , levitatem letitía gefliens $. humi«

Difu, d

fuifti , ne me averteremà Te , fed ipfemet

litatem moflitia, fed egritudo major eff tris

mihi defui , ut me converterem ad vanita-

ffitia, talem cruciatum ,. & afficlionem.a

flutyo d ö,

AAhitng,

tem , & relinquerem vetitatera.

Secutus

babet ut laceret animum ; plenéaue cónficiat,

fum veftigia iniquitatis , G à via probita-

Triítitia enum non folüm gaudium omne e«

tis erravi ; fontem delerviaquz vive , G

liminat ,. alacritatem adimit , & miferé do-

cifternis diffipatis petij vitiatam extinguere

lentem lacerat : verüm etiam odium eidem

fiim: faftidivi mel, ut felle fatiarer ; &

ac faftidium rerum omnium humanatum im«

di, st

nunc in amaritudine moratur anima mea.

mittit. ' Quoties triítitia eftimmodica, per-

Perveniat calix doloris ad me , conteratue

inde ac nebula animum obducit , omnémque

cor meum in medio mei , tempefítas dolo-

abillo ferenitatis lztitiam excutit.

16,

ris abíorbeat me , deficiant in gemitibus

Secundus effectus eít aniniam , & cor-

oculi mei ; corrumpantur defluencibus ju-

pus aggravare, premere , omnésque opera-

giter lachrymis geng mez , abícinthio ree

tiones plerumque cohibere; eas prefertim ,

pleatur venter meus, & timor configat om-

qua intelligentiz officijs famnlantur,adeó ut

nia membra, mea,

Utinam in màre con-

plerumque homo immodica preffus triftitia

tritionis demergerer , & squarem lachrye

non potis fit quidquam addiicere, ac omnia

falfidiat; & D. Thomas refert D, Grego: Queff. 37«

mis porum ; & cum fletu , ac fingultu pa*

aem miícerem ! Quis dabit capiti meo a-

tium ob irrepentem in andeum triílitiam ^* 1,44 H

quam, & oculis meis fontem lachrymarum,

intermififfe explicationem in . Ezechielem.

& plorabo die ; ac nocte ?. fi totus vertar in

Idque infertur etiam ex bezzlia ultima S.

flerum, nunquam fatis digné flevero, Heu

Gregorij ín eundem Prophetam, ait enim£

;

me , ut quid me mater mea genuit filium

Jam «ogor linguam ab expofitione retinere s.

doloris, filium amaritudinis , indignatio-

Jj«m uullus im me facri eloquü ffudium.s

nis, & plorationis eeternz! Datu, qui

vequirat , quia verfa efh in luctum Cyrbara

palsmáfti me , oculis meis fontem lachry-

mea y (5 orgauum meum ia vocem flen-

£inam.

Tarum , ut przveniíam fletibus fletum , &

Sin veró triflitia modica fuerit ,

flridotem dentium, & manuum , pedimque

mentis operationes non prapedit; (ed po«

duravincula, & pondus catenarum premen-

tiüs ingenium ac

g'it , a€ fludia promo-

tium , (lringenrium, urentium , neccon-

fummentium,

"Tertius effectus teterrimusomnium eft

malorumfere omnium fecum catervam tra.

17«

M.

14

Sextó Eximij Benefa&oris fupplicium

here.

Homo enim immoderatà preffus

expreílum per gravem aliquam figuram ,

quà ad triftandum invitentur, qui ejus fen.

triftitià cenfetur cor fuum exedere , juxta

ferunt collata beneficia , ut f1 in neceSer-

vulgatum illud effatum cor se edizo 5 fci-

UT

vatoris , ita creaturas alloquerer,

Qcci*

]icet noli triftari 3 ünde Clemens Alexan-

ürinus ait,

dit (o] juílitix , lugete fidera, & nox aura

Myfta probibent vefci corde.s, *.ffromas.

::»Pja'lmg'lls-

trilliti mundum funeftet.

Rubrum ef.

decentes nmon oportere ,. animam mordere , MP"ü

fufi cruotis mare fzviente Judaicà procel-

& exedere pracordia , €$ dolere propter ea ,

ululate quot-

qua prater coufilium , 8 opinienem eveniunte

1à Nauclerum dernergit ;

quot hojus flu&uantis vitz pelagura trajici-

Mifer ergo ille eff , quem Homerus quoque

tis.

Occumbit Deus exercituum , cingu-

dicit folum errautem . fuum. animum . exee

lum folvite diffipati milites. Speciofus prz

dere,

Eó etiam eít triflitia. nocentior ,

filiis hominum cruentatur faucius , vulne«

uó dolentem fubinde in rabiem.,

& de-

iperationem agit ; ut nullum fittormentum

gatur exanimis ; fpeciofitarem abjicite ventiy

ftz puellz.

Sponfus in crucis thalamo e-

trifiitiá majus, nec dolor moerore grávior 2

Eü [Ti&ic

moritur ; preficas agite amantes Virgines.

ut ait $, Chryfo(lomus Epzff. 3.

Magiíter in fata concedit, moerentes diíci-

tia veluti tinea non folüm ad offa , fed ad

De-

I

uli pluvijs madéant lachrymarum..

€orda pertingens , & perpetuus quidam car-

ficit defolatorum Patronus , ccelum miferi

nifex, non animam dilanians , fed vires as

clamoribus impleant, Languet Medicus ,

nimz confumens : G jugis nox ; ac tenebrze,

lamentis refonent egrotantium domus, Pa-

& tempeftas , & turbo , febris non appa-

'ter optimus agit animam cruci affixus, cor-

rens, omni igne validiüs incendens , pug«

rumpite fletu. veítros oculos filij orphani.

na requiem non habens ; & languor plus

timos obícurans videntium. - Hinc monet

Princeps decedit , moeítiffima edite fubditi

fufpiria, Hominum imperator vulneribus

iSiracides.

Triffitiam longà e

faucius,depalmatus, cruentatüs vitam exuit,

d te multos enim occidit

xpelle ä;flaþ 30,

triítitiam induite , qui fuperftites vivitis , GC

triffitía,

MiX

acriori dolore corda comprimite.

—

1j.

Effectüs pravz triftirie varij

funt,afque

CéDE$OR

teterrimi . proptetea fugienda eít , omní-

que nifü abjicienda triflitia , prefertim fi im-

modica fuerit , quia ut ícité Tullius,

$ 1l

Verani de äj&ö?ibw Toti, 4

z kz ;

6498

Difieratio XXIII.

4 At

deferant , periclitetur fama ; fi per calume

niam de gradu dejiciatur, privetur officio,

)j

BProducuntur p!erägzze 4/exz)o/yar..

demittatur exul à patria ;; dummodo comi.

tem lecum innocentiam ducat , non triíla-

maca triflitie , vel lenienda ,. wel

(

tut j .quia .mala hac utpote extrinfeca ;

]

proyvs e.tfmtiendæ perapta.

mnec extimam ]aedunt cutem ; .quam non

