&itur , & ex libris obícoenitate ceeno»

ftianis mentibus illad amoenum ducere, ac

fis nonni(i turpia hauriat , quibus inficirur,

hiiareexiftimare, quo mores corrumpuntur;

ac foedatur ; hzc duntaxat linguz fuppeditat;

& animus confpurcatur; przíertim cum ca-

à qua propterea nonnifi turpiloquia, & ob-

ftimoniam labefa&tet, & virtutes omnesever«

Ícoeni fermones prodeunt , quibus & piz au-

tat; exícindenda omninó eft hec. peffhima

res ledontur , & probi adflantium mores

confuetudo , damnandus hic abufus , quem

corrumpuntur.

Quod enim de lectione, &

lib deéinflit. graviffima orauione infectatut Vives, in ijs,

fcriptione obfcoena dicitur , id de turpilo«

chrife puellé qui cüm lectione remittendi funt animi , non*

quio, lzeforiísque in alios intortis, quibus fo-

epbg o

niíi libros de amoribus, armisque confcriptos

let infulfitas condiri colloquiorum improba«

tur, Suntenim, qui volunt faceti exi(lima-

putant effe legendos3 & eos prefertim qui

de amotibus peftem continent , quá probi

ri, imó & Motiones audiri , dummodo ad.

motes inficiuntur , & virtutes fingulae vel exa-

ftantes exhilarent , & fibi ipfis (inx folatio,

refcunt ; vel corrumpuntur : proinde mira-

Quid indignius , quàm turpia loqui ? quid

tur przfatus author,fufferri inter chriftianos,

türpius , qnàm obíccena effutire fcommata g

ut é putidis hisce fontibuslibrorum amato-

Ànnon damnandus cftPogeius, qui libros,

«

rias continentium obíconirates , hujusmodi

quos de facetijs fcripfir hujusmodi luto in-

quinàvit ? unà cum Poggio redarguuntur

peftiferi hauriantur rivi , quibus totushomo

inficitut,

Pudor fané eft , quód Chriftiani

pleríque alij , qui ludicrafcribere neícierunt,

eos non erubefcant amatorios libros pervol.

quin coeno foedarent obfccenitatum , de quie

vere, quos Ethnici olim Principesgraviori*

büs Sidonius fcribens Amico , cui adgrata-

bus fupplicijs in fuosanimadvertentes autho:

latur, eó quia contubernia fugeret impudi»

1.:'

d

res pro(criplerunt , ut noxios probis mori-

corum , ait! Qwbus nibil penfi , vibil

13.

bus, & vitijs viam emollientes. ^ Tolera-

fantti efl , $n appetendss , garriendísques

biliores effent libri, quires militares profe-

turpituditibus : quígue qued verbis invere»

enndis aurium. puóligarum. veuerentzam ín«

quuBtur , neque eorum lcctio ad animi t*

voo3j

eeflant

E

473

Differtatio XXI,

ecflant ,. ghanditer fibi videntur facetiari

piaculum quis dicit r::/'uïr? ? /kt:':»/ä decipit y

quod fané indigniffimum eft., cum nonnifi

qui fic fentit , qui ita jocari cum Diabolo

turpitudinem redoleat ; non enim poteíl

100

voluerit , non porerit gaudere cum Chriflo,

quis tutpia loqui , .quin ccenofas fpecies in

Nemo cum ferpente fecurus ludit , nomo

V

;m»

aures mittat audientium , quorum propte*

Diabolo jocatur impun?.

*

rea mens feedatur ,. & cum impudentibus

N

NoOna

turpiloquio;obfconisque ferrno.

107

L

illis oppletur fpeciebus , ad fimilia excitatur

nibus tantüm abítinendum ell, verhm &

fcelera: hinc D. Ambrofius graviffime con-

fcommata, ac verba lzfiva declinari debent,

teftatur , hunc .effe frequenter verecundiz

funt enim fcommata , quibus fpecie faceuia-

fcopulum, totiísque naufragium probita-

"Ra — quvVE — dAM —— Qe —— — Ls um

rum acerbus plerumque infigitur aculeus ,

tis , proinde nos ferio monet , uthujusmodi

facetigrios , turpiloquia effutientes omninó

quo aliquis ex adftantibus femper vel pungi-

tur, velvulnete licét. incruento transfigitur :

caveamys , €ó quia fub fpecie jucunditatis

lecat enim lingua , ut novacula 5 ferit ut

venenum propinant iniquitatis; & fi affidui

gladius; & exlex nemini parcit , ubique ferit,

ffllm n

fint in convivio, ludo, non folüm gravitatem

& vulnera infligit ; cum fcommata in alios

virilem enervant , fed mafículam evertunt

evibrat ; fevit enim ut beftia, & rationis

virtutem ? Czveamus, ait Ambrofius , »e

expers more brutorum furore irrationabilie

dum relaxare animum volumus , foluamus

ter ferocit ; & ferpentis inftar venenum ,

omnem barmoniam , quafi concentum quen-

quod fine fua pernicie continet cum alieno

dam bonorum operumz non enim hujusmodi

Pfal.s7,.

damno effundit : hinc David contta Doégum

jocofi fermones ,. ac ludicra facetia pares

Idumzumconviciantem , & atrociter calum»

L.W . m —— Q M — u w WE .

funt animis laxandis; bene tamen virtutibus

niantem ait; eum alloquens : u4 gloria-

evertendis ; harmonicóque concentui folven-

v inmalitia, qui potens es in intquitaie s?

— LE u

do.Nec eft,quód curpiloqui pro vulgari con-

4004 diepjuflisiam. cogitavit lingua tua.» ,

dimento obtendant duntaxat ufurpari à fe

injuftitiam vocat dolum ; pernicioíam íraue

t —«*

lepóres, acfales: quia licét non femper fa»

dem , & verba ad aliena damna malitiosé

les, quibus colloquia condiuntur , improben-

I

compofita : Sed quid ? quód David hanc

w 2f

tur, non tamen ij probantur ; quinon fer-

iniquam vafritiem ore concinnatam linguze

: "Pou'

monem condiunt ; fed pudicitiam corrum-

vocet cogitationem? Scimus linguam Doé.

punt,

gi Idumzi meditatam perniciem , diügue

196.

Fateor aliquos efle fales ; qui ferijs im-

animo deliberatam , ac diuturnacogitatio*

mixtifermonibus feffz menti funt levamiai ,

neagitatam, nonperimprudentiam; fedex

preffóque curis animo folatio ; non verófi

deltinata., ac przemeditata malitia locutam

obfccenitatibus mifceantur, quia tunc cor-

fuiffe, Siigitur mentiseftcogitare, &lin-

rumpendis moribus aptiores deprehendun-

$gu& loqui ; cur Propheta tribuit linguz ;

Lib. 6. Im

tur. Ut fale afperfo conciliatur cibis fapor,

ait Fabius , ita verborum falibusexcitanda

quod opus eft mentis , & cordis? 'Si cogita-

ff ehnp.do

re adintelle&tum pertinet, quomodo lingua

tantüm eft audientium fitis ,. ita tamen-ut

dicitur toto die injuílitias cogitare $..cur

mores non coinquinentur , nec ulla ingera-

nobile intelledós munus ; lingua tribuitur

tur prava fpecies ; quà virtus detrimentum

maledice? An fuperba ambitio linguam etiam

ï

patiatur : non enim viro fapienti , ac probé

inflavit, qu&cordis, rationis , G arbitrij ex«

i0)

morato faceta , & amcena videri poteft ea

«elléns munus,nobile officium fibi praefumes«

lutulenti fermonis fpurcitia ; quam turpi-

ret ufurpare,quo majoriauthoritate dealiee

loqui adhibent ,. quos Salvianus acriter re-

nis defcctibus videreturgarrire? imó G aliee

darguit , inquiens: ANobis gaudere , & ride.

nam etiam innocentiam aculeatis Ícommati«

:ä

re non füffcit , mtfi cum peccato , atque in«

busferire, ac fauciare ? nimirum exauthow

faia gaudeam 3 mifi vifue nofsier impurita-

ratur mens$, ut auguflus rationis thtonus,

tibus , vifi flagitijs mifieatur. — Ouis vogo,

ac rationalis cogitatorij folium in linguam

ä

bic error efl , qua flultitia? Nunguid letari

Ícommata ,& convicia effutientem transfer.

a[frduà , & ridere non po[fumus , mifi vifum no«

retur? nequod illa garrit ;inconfültum cen«

Jirum , atque latitiam fcelus effe facsamus?

featur , fed potiàis de prudenti arbitrio con-

4dn. fortà infrudiuofum putamus gaudium.s

fultiffimum ; quapropter mens fuo videtur

fimplex , nec delelat videre fine crimine.s ?

Principatu deftitui, ne principe authoritate .

quod rogo , boc malum efl , aut quis furor ?

lingue refragetur facinoribus , omnísque

€JP. i

videamus , quaJo quamvis immen[uratim ,

meiitis füpellex , & arbitrij dominium trans-

g

latemur, quamvis jugiter , dummodo inno-

feratur in linguam , à qua fcommata , &

septer, — Qua vecordia eft., &f amentia.s,

convicia prodeant, ut à confultiffima ratios

Í

&t uon putemus rifum , €8 gaudium tantis

ne, animóque fagaciter cogitante, ac veri«

efe , nifi in fe Dei babeat injuriam.

Cui

tatis amante, & ideo tribuit Regius Vates

Srb,15 — etiam fuffragatur Petrus Chry(ologus in ob-

linguz , quod munus eft mentis , & officium

tendentem ludicris impijs jocos, alloquitur

cordis, quo magis linguz próderet malitiam,

virum mifcentem obíccena facetijs , ac joco-

ejüsque detegeret venenum , cüm non incon«

fis fermonibus, & ait: Erraeí bomo: non.s

fideraté , nec per imprudeatiam fcommata -

fmt bec ludicra , funt. evimina.

Quis 4de

acuat , ac convicia evibret , fed przeuntediu-

turna animi confideratione, mentisque deli--

émpierate ludit 9. de (acrilegio quis jarafur ?

bera-

ä

Lem

Donantur cxplicatu Aff&&us Gaudij , & delectationis, 379

beratione, quà in alienam infurgit perniciem;

cendantur, uttartareo in fpecu totus homo

gehennales luat poenas , ut fubindicat Gil-

ao

tota die injuffitiam cogitavit lingua tua.».

108,

Imó nontantüm injuftitias cogitat lin»

bertus Abbas 4» apendic, 4d Cant. S. Ber-

Sertn, 24.,

nardi inquiens: Appofitum eff cor bominis $m

gua, verüm etiam ut novacula fecat, ferit ,

malum abadolefcentia fuay 4 prima nativi-.

& ubíque ftrages fpargit, pergit Regius Va«

D

!fdl. f!u

tes,

Tota die injuflitiam cogitavis lingua

£ate , nefcit curfum infleclere s £ 1u éllam.a

:

linguápravá impellis amplihs , & inflammas?

£ua , ficut novacula acuta feciffi dolum.ss

aquiparat novaculz linguam convicia eftu-

lingua prava iracundia , & indignarionis 0£«

tientem , & fcommata proferentem 5 quia

cafiones requirit , ánjurias vel falfas [imulat s

ficut novacula , fi preter expectationem ab-

vel veras exaggerat ,quas debuerat deffmue

LJ

.

ertet , carnem fecat , vel etiam jugulum loco

lare

4d effenfam officia etiam anterpre-

:

tatur ,. €$ venenati fermonis f/cintillas adbi-

«apillorum ; italingua maledica prater opi-

mionem atrociter ledit.

INon me latec D,

bet ad commovendum cor juum.

Qflid dfia

Pfahn,sz, Auguítinum in Pfalmáügi1.novaculze ufum ad

gua tanquam cordi tuo talem adbibes flam»

mam? fuffciat illi lammaua ,. füfictat dllà

Judices transferre, quia ficut barbitonfores

folent novaculá barba refecare fuperflua, ita

cancupifcentie ardor carnalis , &$ levitatis

;ï

«alor $nnat& ,. quibus cor ruum perinde ac

Judices facultates , & opes, quaz veluti cri-

neshominém exornant , abfumant, ac de*

volubilis rota impelirur. — .Noli ignuem ignuá

pillant , aitipfe: Quare dolum potenzie

Adbibere, &5 concupi[centie addere malitiam

ï;

WS?.

malenovaculecomparavit ? quia non admit-

dgnem bunc , quem evomis , bauris de ge-

éitur nifi ad [uperftua noffra.

Veruüm hzc

benna , ánde incipit , & ilib rapit, Hacte-

nus fubtiliter Gilbertus .de hominis lingua

Auguftini fententia fle&ti etiam potett. ad

linguam lxdorias, & fcommata effutientem

ánflammataàgehenna , cujus venenatidermo-

aculeata , quia cum de:ur homini in orna-

nis fcintille perdunt., quos tangunt : funt

enim hujusmodi fcintilla gehennales ira ze-

tum lingua, caabutitur homo 5 ut homi-

i

nem devenuílet , inflidisque vulneribus

ftuans, «oncupifcentia ardens , invidia tore

C

quens, odium lacerans , & reliquz paffio-

yib, 3. offic, fauciet : pulchré S. Ambrofius expendens

cnp.ll-

verba Píalmiíte : Sícur novacula acura fe-

nes, quaslingua excitat, G inflammat. O«

cifli dolum * ait: Nequitie arguit prodtto-

cludendum propterea eft os hujus fornacis

yem, eü quód infirumentum bujumodi Ad bo-

oftio taciturnitatis , ne gehennalem ignem

gninis adbibetur ornatuni , €8 plerumque ul.

igni addamus cupiditatum , G concupiícen.

tize malitiam : tuneenim lingua hanc fuppee

.£erat.

Si quis igitur pretendar gratiam ,

doliimque neétat Doégi proditoris exemplo ,

ditat malitiam , cüm vel tuzpiloquiis , ob

infirumenti iflius comparatione. cenfetur ,

Íccentsque fermonibus , coacupilcentie ex«

uod ebria mentis , ac titubantis vitio ma-

citat eítus, vel fcomatibus, & convicijs iram

nus vuluerare confuevit. — Quàm apté nova-

accendit, odium , & reliquas pravas paffio-

nescommovet : ha fiquidem plerumque

eulacacutee lingua pariatur , quia ficut nóva-

«ula acuriffima eft ad expeditiüs fecandum ;

quiefcentes,obloquentis lingua incentivo ef.

ferantur, & tunc lingua concupifcentiz ad«

vix quidquam eft acutius dolo, quem lingua

maledica compo(uit.

dic malitiam , & igaem , quemore evomit s

ä

Sicut igitur folet novacula ad ornatum

hauritdegehenna, à qua cum inflammatur ,

i09.

etiam fapitur,

Quis non timeat has ge«

adhiberi , & tunc vulnus infligit cum fuo

fungens munere , exetrat , & quidem eó

hennalis fornacis fcintillas , quis non fatae

graviüs ledit,qu& ornatum quarens ictum in»

gattaciturnitate os obflruere tam pernicio-

venit? ita lingua que ad hominis adhiben.

íe fornacis , cujus flammá voraci . cineree

daeffet ornatum , nimirum ad aliotum com-

Ícunt virtutes , & totus homo perit,

Imé adeo eft lingua effreenis, utnullus

tIOe.

sendandas virtutes , & merentes laudandos,

fi tamen ad hunc non collimer fcopum , fed

hominum compeícere eam valeat Jacob. 2,

aberret , & quos laudare debuerat, vitu-

Linguam autem nullusbomo damnare potest,

tametfi cicurentur iylvarum ferg , & ad ho-

peret, fcommata . proferens , convicia vib-

rans , tunc ficut novacula acuta facit dolum ,

minis arbitrium obíequantur , regantur 5

& deflectensà fuo fine eó lethaliüs fauciat,

lingua tamen domari haud poteft , vocatür.

quó graviüs alienum leedit honorem. — Hinc

que propterea à Nazianzeno indomabilis ,

Ed

.D. Jacobus in fua Epiftola ait: Lingsa coufii.

effrenis , & exlex; non quianon fit lingua

puitur in membris noffris, que maculat to*

legi obnoxia , fed quia hanc recufat fubje--

tum corpus , & nflammat rotam mativitatis

&ionem , & omne excutit jugum , quó in»

de liberiüs , & exlex fcommata, lzfurásque

voftve iuflammata à gehenna, quia adeb eft

lingua exitialis , adeó ingula adurit , inflam-

effutiat, — Sed fal(itatis plerumque rea , &

mátque circumactam vite no(trz rotam , ut

mendacijs garcula , multis frequenter vapu -

videatur conflata in gehennali fornace, igné-

lat. In multiloquio mendacium faciliüs acà

que tartareo inflammata fuccendere rotam ,

cerfitur , & qui multa loqui didicére fal»

lere, & mentiri non fine alterius lz(10ne

cursümque totius vitze exagitare ,. ac ab(u-

mere , dum fulfureas paffiones , & appeti-

affuelcunt,

Declinaturus David commotas

Saulis iras in defertum fecefferac Engaddi z

tiones hümanas flabellat , & fufflammat ,

oribug.

quà ad fcelera' ipflammentur ,ad delicta ac-

cümqþ?-Saul tria millia ex fuis felecti

um-

gl 4*

r

43

480

Differtatio XXI,

-

affumpfiffet militibus; exivit quz(iturus -

& convicia, quïbuä alienus .&mn'bi;' dilacera-

|

Davidem , quem perderet ; cámque mon-

tur ; vit probus à facetijs prorfus abflinet ,

tem confcendiffet, ac ventrem exoneratu-

linguam habethomo, non utalios fais mor-

rus fpeluncam fuiffet ingreffus, in qua Da-

deat falibus, fuis fauciat fcommatibus, 1ed

vid cum fuis focijs latebat , farrexit ftatim

ut debitas Deo rependat gratías ; facetijs ,

David , & precidit oram chblamydis Saul fi-

qui ftudent, moriones (funt , quibus viden»

lenter , & cum Saul furrexitfet de (pelunca;

tur, & illicitalicere, ut hero placeznt: parae

fecutus eum fuit , & David, qui poft ter-

fitis potiüs , mimis, ac faltatoribus conve-

*

gum Saul clamavit, dicens: Domine mi Rex,

nit Ícommata in alios torquere, quàm viro-

& cüm pronus in terram adoráílet, dixit ad

ingenuo : non enim decet, virum probum

Saulem Regem.

Ecce bodie viderunt oculi

effe urbané facetum , id enim viri ignobilis

P Reg. ;4.

tui . quod tradiderit te Dominus in manu

turpis , G obíceni eftpraprium: viro enim

[

564 in [helunca : vide , && cognolce oram.s

urbané faceto .mil impudentius , cujus.pro»

eblamydis tua $n manumea ,. quoniam cims

pterea os nongratiá, fed dolore eít -plenüm-,

prafcinderem fummitatem cblamydis tuano-

& ejusharmonia hiulca eft , imó cariofum;

Totus

dui extendere manum meam m te.

ac rharcidum edificium , é quo pietas abigi

fuit tunc David, ut facto nervofiüs ,. quàm

tur , G virtüsexulat, — Non funt igituranis

verbo probaret, fe vite Saulis minime infie

miremiffionesin hisce facetijs , & jocis qua-

dias ftruxifle, fed potiüs eam ferváffe, cum

rende,habent enim fuos aculeos, quibus vul«

potuiffet facilé Saulem occidere.

nera infligentes , lachrymas potius eliciant ;

^

Querit tamen hic

Chryfo

ítomus Quo?-

quàm riium moveant , dicuntur à La'inis

1.

tnodo potuerit $aul rei hujus teílis effe , com

hujusmodi facetiz dicleria ; 1ocique verboe

nec Saul audjerit ipíum Davidem fuos coér-

rum aculeati , utex Tullio notat Macrobius

Grzci veró ícommata di-

i. n Ml m C Mif G us 4 d aQ dlb "o a MR dlb m M Qu Ri R n m Eee E d

centem fatellites, nec ei potuerit innoteíce-

2. Satur. cap. t.

re , que in fpelunca filenter inter Davidem ,

cunt , Ícu moríus figuratos tefte eodem Ma-

p

& fuos milites contigére? proptereafi Da-

crobio , qui perízpe fraude , vel urbanitate

vid ad id Regi fuadendum fuorum allegáffet

teguntur ,. G tantó preffiüs harent, quantó

tmnilitum teftimonium , quó fuum vero(imi*

altiüs lafurz , & contumelie perinde, ac

lius haberetur ; utrumque refutari potuiffet ;

hamiangulofi , directíque mucrones tena-

quia tamet(íi verum protuliffent , non pro-

ciüsinfiguntur. — Congerit Macrobius utró-

«pterea credibilem feciffent veritatem , quia

que praallegato loco plurimos hojusmodi

propria caufa proprium recufat teltimonium,

jocos Augufli prefertim , & 'Tulij, quosin

veluti defectu proprio corruptum : & hzc

feftivis hisce argutijs praecelluiffe fatis explo-

fatio cur maluerit Dayid res ipfas adferre,

ratum eít , ut etiam ex recentioribus clarus 15 o opere

quàmlinguas, & propriam, & fuorum mi-

e(t Brufonius,

de faces,

litum proferre; laciniata chlamydis in teftem

Eliminanda igitur funt hzc fcommata,

313*

g

obtulit veritatis, qua potisos fuit obturare

feu verborum mellitorum jacula ,. qua pla-

negantium veritatem : pulchré Chryfofto.

cent, G nocent ; aures mulcent, & honos

Momil. de

mus.

Ecce lacinia cblamydis tue zn mann

rem feriunt: Suntenim , qui hisce, cüm de-

Daviae d

mea , quam abfiuli , nec occidi te.

Mutus

le&entur jocis figuratis ,' fludent convicijs

.ä

$snit,

quidem teflis , [ed ommbi vocem babentibus

ftulta fatigatione compofitis, fale quidem

evidentior,

Seu optimus teftis , & inde

aliquo conditis , fed quz pluribus accinéta

i,

certior, quia minus vocalis , & inde evi*

funt plagis, ac mortiferis infuper vallata fup-

dentior, quia obmutefcens: lingua enim

plicijs , quia quamvis letitiam excitent . ad

l

tametfi nonnifi vera loquatur, adhuc falfitatis

odia tamen frequenter incitant : unde caven»

H

e(t fufpecta , proinde David re ; & faclo e-

dum, ne Ícenico fermone alter alterum lze«

v

dat ; & theatralibus verbis verecundiam

videntids,quàm voce, & linguá,voluit proba-

l

re e vitz non infidiari Saulis , fed potiüs

fratri lefz zeftimationis incutiat: foletenim

Q

eam ferváffe, cüm nil ipfi intulerit damni ,

vaniloquium urbané facetum motus excitare

j

cüm facilé potuiffet eum in fpelunca occidere.

animorum ,. & (cintilla fub initium parva

Quamvis res ipfa , qua& ad aliquid convin-

flammas plerumque accendit , qua frequen«

cendum producitur , mutus fit teítis, om-

ter in exitialia —mcrcmentam incendia,

nibus tamen vocem habentibus eft eviden.

P

tior ; quia linguatametíi modico intervallo

f

diftetácorde, frequentiüs tamen ab ipfo di-

$ X

fcordat , & veritas in linguaveluti in lupa-

nari obvie facilé proftituitur mentiendi li-

.Luþu boneffi , qui magis arte ,

bidini.

Y f

ri!Zo

é €orporis agitatione VegHtur , gtgäm

Quéd fi non mendacijs tantüm , verüm

foruná « fifrequentes non fuerint , ani.

* t :

& Ícommatibus, conviciisque affuefcat lin.

Pnla;.

mo laxando peridonei babentur,

gua ab omní exulat probitate: vir enim pro-

bus nec fcommata , nec convicia profert ,

Hni]

Erum potiüs , quàm verborum lafu eít

I14

fmm"m.

quz illis duntaxat licent, qui in fcoena ludunt;

animuslaxsndus, dummodo nec ho-

ubienim turpitudo , ibi & urbanz facetiz,

neftati lu(us adverfetur , reque vitijs

;ä

& ubirifus intempellivus ; ibi verba noxia ,

indulgeat, cujusmodi fant hi lufus, qui magis

Arte; -

,

- Donantur explícatu Affe&tüs G audn P& Dclc&auoms. 48t

&tte , ac corpons agitaticne , ac agxhtatc

vitus malignus affflit , furorem tur*äm tf

reguntor, quàm fortuná; in alijs enim ,

bia lua'emzum :

m/zmmrrque AtGEROHÉ,

quià fortuna videntur dependere , majüs

Easdem ille pecunias nunc ad btunc — mnc ad

adeít periculum , ne vitium aliquod irre-

alterum transfert/ , atque modó bugc vi-

ä

pat, ut quod aleator inde lucrum captet ,

orid effert , sllum viclum mefnia premite

unde non deberec ; & emungat , quaz alij

moduó contra illum elatum ,. bunc demifusm

habent;, quibus dati potiüs oporteret , (ci-

0jiendtt.

Quid yradeþ quæ/a corpore jg»

licet amicis ,

& (amiliaribus :

hinc S. E*

junare , aumam veró mille vitijs ;. milles

phrem Opafcul. de Abrenuntiatione fatcta ím

ejalu e[fe vefertam $

Et revera alez ílu-

Bapiifmo tcfert mulctam ab Apoltolis a-

diofiüs frequentatze lucri acuvat fitim , a»

leatoribus conftitutám : & Ennodius illud

varitiam fovent, & ex lucro ad sitia quze-

potiffimum in aleatore exagitat , quia cre-

que viam Pternunt femel enim, quodaleato»

Ícente certandi cura s

ac deficientibus pe-

res drvxtqsaffluunt, vitijs ut plurimum dif.

fluunt.

cunijs agrum , quo parentum corpora con-

dita fuerant, ludo addixiffet ;

& Sæ CyP-

Anveró alea, & tali aliquo fejungan-

16.

4

rianus quosdam recenfet alearores , qui ine

tur dnicrzmme , acdiverfos propterea lufus

tegra lua patrimonia paucis dilapidaverint

conílituant 5. Ício à plemque vocura negle«

horis, & ut homines ab hocce avertat lufu

Co rigore ; quo alea proprie idem elt ,

adjun&ta recenfet alez íceilera , turpitudi-

quod teffera ; à qua talus Hrma x Q poüc

nes, comeffationes , execrationes , pe

tione dxicrcpat, aleam , & talos confundi:

rationes , ,.convicia ,

impatien:as .. ftáfle

quia veró uterque ludus ijsdem deturpatur

dras mendaciorum , & alia hujus ludi pe-

feditatibus, parum rcfcrc corundem exa-

dl[ïcqua vitia , addltque inventionem hujus

minare difcrimen , cüm urerque animi de-

ludi à Satana eíffe , cui & in(licatum fuiffe

venuflet remiffionem ,

quaptopter à Se«

olim ante lufum facrificium recenfet , pro-

neca i'n ]udo , & I(idoro //6. 1$. alit:que

pterea alez tabulas diaboli venabulum , ac

talus , & alea folenc indiítindte ufurpa-

poftea ad

T1.

manife(tum appellat laqueum :

Chriftianum aleatorem retorquens (ermo»

Ad animi remiffionem honeflàm alij fo-

1176

nem, poftulat. quód manu , qu& jam ab

lent iudi referri , qui propterea non viden-

tuf omnino dimittendi , coüm animis hones

mjuryx bumanis expiata eff , & ad [acrifici-

um dominicum admif[a , 6$quàd ad fa/utem

fté remittendis ioleamadhlberu praeterum

totius bominis pertinet , dlg/ldtwnf! fufci-

qm Ctraà peuculum corporis exigunt exere

n fo opt

p5 C nimirum pro vetere more Euchari-

citationem ,quà cüm modicé fudore madent

à fuet,

(ham VH'OI'U!D CODC&VIS mambus immut iem«

corpora,przavi fi qui [unt in corpore humores

H

di ) qua 4d laudem Domini in oraculo ex-

per hiantium porrorum exhalationes foras

furgit , que ]ignum erutts , per quod tuemur,

exeutiuntur , cujusmodi funt pugiles, lu-

&atores, .Curfores , Saltatores ,

quia üt.

frostibus anprimit , que Arvima [acramenta

con[ummat , iterum laqueis diaboly unde

di(lerté: notat Arxüoteles.

Certandi vir- 1. Rbeser,

exuta eff zmplzcetur (peraieain ) & per fe

us con[lat ex corporis magmtudme , 'obo- Cap. 6,

ipfam damuetur.

re , & velocitaie , etenim velox : robuftus

11f

. Solet contra aleam illud proferri C hi-

ef , nam qui poteff crura progcere quo»

roms Lacedoemonij ad Corinchios de pace

dammodo & movere , $ velocuer , && lon«

legati , qunremte&a in patriamredux, ex:

gà curfor eff. Qm verü fIringere ,. & t«

culavit quidem Corinthiorum aleam , nega-

nere luttator.

4it qui pellere plaga pugil,

vxtque fas fibi vifum ea labe Spartanam glo-

qui auten utrz:que i P:smmtmka

alai-

riam maculare , quéd dicerentur Spartani

tatoribus accer/endi funt ij , quos D. Au-.

cum aleatoribus amicitiam iniviffe , & focie-

guümus avidé fuo tempore (pe&acos refert ,

tatem contrax!fle.

Notum eft etiam illud

vocátque fcandaliflas , à quibus pueri ita

Regis Parthorum , qui ad Demetrium Re-

excuuebantur , ut in aete ludmenï penden-

gem probri , ac vituperij causá taxillos au-

tes , variásque exhiberent hiftorias , ve:

reos mifir : ex quibus fatis conjicitur hanc

rüm hünc lufuüum, & oble&lationem eb co*

animiremiffonem , qua lhojusmodi ludo

dem perceptam D. Auguümus improbat

fuícipitur illini plerumque feeditate ob

non folüm ob pericula,. verüm & ob tur.

L:5b .. de

Syimbol . ad

circumflantias faltem ,. & adjunóla , qui-

picudines ,

quas fecum trahic , & hujus.-

Caibee,

bus hac animi remxffxo corrumpitür , &

modi obl e&auonem vocat ebrietatem. Dia-

inhoneflatur ; ídque etiam declarat Hofti-

boli«

Meminit etiam hujusmodi ladicri

In (um. tie,

enfis , qui fexdecim numerat propagines ex

lufus Claudianus /7ó. 2. in Eurep ublcm.t.

de exceff.

-Pflldïg

hac puuda radice prodeuntes ; prafertim fi

nimius in lucrum accefferit affectus , qui folet

E füizm: cepere jocos , & j ;urgm Cir«

Homil. $.

aleatoribus efle infitus : hmc D Bafi lius in

e

examero?).

aleam , & talos invehens ait ; Sívos dimi-

Tendcre.

Jec qmdquam

4'7?!4 C£0Hn-

n

in fis.

fero. ,. & concilium boc diffolvero , funt qui

]?ggztw ir4,

protmm ad tefferas s Alezsque. J fe. confe-

,qu Ueis. wörma puer. vertigines,

Yant.

juramenta funt "illic , contentio-

0lli

ne.sqüe gr.we.r , 4€ d'UAarilia pdïlm!

Spis

I/emm de Affectibus Jonn id,

Mena

Ppp

-

482

Differtatio. XXL

Membra votet , verrat qui marmora.»

buiffe pr"önüntïat', 'hm levitatem , vanita-

,

"n

erine fupino.

tem , infaniam , tantóque impetu conci-

Qu& magis enodes laterum detorqueat

APEM.

tatos in furorem fpectantium animos ; quan»

tó illic impetu currebatur: utjam plus (pe-

. Quis voci digitos ,. oculos ,. quis mo-

, 8aculi exhiberent, qui fpe&ctandi gratia

ribus aptet.

venerant , cum exclamare , & efferri, &

exilire coepiffent,

Quinimó memorat a-

Cäpo 725 :r;.

ex quibus liquet, fcandaliftas, itaàD Augu.

&tos in furorem fpe&ctantium animós , nec

501863,

Ílino nuncupatos,aliud quoddam genus ex-

pr& contentione convicijs , f2pe etiam nec

hibuiffe lndicri , quàm fieret à Petaurittis,

pralijs temperáffe,

Sunt igitur pleráque

quod genus fuit funambulorum,

ludicra , qua tametfi ,. (i pracisé ex folo

818.

Quamvis remiffiones, & oble&tationes,

fpectentur objecto , nil videantur turpitu»

quibus horum fpeétatores ludicrorum paíce-

dinis prefeferre; ex adjun&tis tamen , &

. bantur, fi pratisé ex objecto [pe&tentur, nul-

&ircumílantijs inhoneftatem contrahuat ;

lam videantur turpitudinem, ac feditatem

etenim currentes equos per ftadium videre;

contrahere , ac innoxias effe, nihilominus ob

& oblervare , quis eorum priüs metam at-

adjuncta, variásque circumftantias, non (o*

tigerit , nil inhonefli , nílque noxij prafe-

lüm à SS, PP. verüm etiam ab ipfis Ethnicis

fert: fed fi omnia adjuncta , & circumftan-

hujusmodi obleclationes reprobantur , &

tias [pectemus ; qua tunc occurrunt , íta-

P -——— — wLWU. L. 0À . 9 — RM 1 U "" " 31 — —— m É ssl * quisi

Zib. 4, epif, ludicra damnantur

LÀ

Ll

& Plinius Cynicum

43,

tim deprehendimüs;hanc inimi remiffionem,

- Agonem apud Viennam abolitum. refert ,

quam ex curíu defumimus equorum , plurie

veluti probis moribus noxium.

Imó &

Lib, 3. epiff.

mum fecum trahere turpitudinis ; non enim

$1

ipfi Circenfes ludià Rege Theodorico apud

videntur equi tantüm currentes , fed & cla»

Caffiodorum reprobati fuerunt , veluti fpe-

mores , ac blasphemiz ; plurésque intem-

&acula , qua graviffimos difpellerent mo-

p u u "M

res , leviffimas conrentiones excitarent , ho-

peftivi audiuntur fermones , qui per aures

venenum turpitudinis intus inftillant ; plee

neflatem evacuarent , & fontes effent jur-

rumque etiam equis fuccedunt, & mulieres

Les. cit, fub

Biv. epif - 51.

giorum : ait Caffiodorus. — J/l;c fupra c&-

proftituta , que in medium prodeuntes con-

£era [eilacula fervor animorum inconful-

eupifcentiam movent concitato eo curíu ,

t4 gravitare. rapitur.

lranftt Prafinus *

quo i& perniciem trahunt fpectantium ani«

par: populi maret,

Precedit Venetus , &5

mos ; qui jam illicitis (pe&taculis oculos pae

potior turba ciuitath affigitur. — Nibil pro

Ícunt , & cüm cafli acceffiffent , adulterí

ficientes ferventer infultant, — Nibil patien.

mox difcedunt.

hd

d

£5 ad inanes

(es. graviter. vulnerantur

Ec tamerfi foli fpe&tarentur currentes

120;

contentiones fic defcenditur tanquam . de.s

equi , adhuc fua non careret fpe&taculum

— pR mMEUE QU OA5 Gu é o «ÉÁA— —— us

Siatu pericltantis patria laboretur..

)u0d

turpitudine

?

ipfum enim equorum

sueritó erediwur. dicatum. mumerofe . [uper

certamen fufficit àd inferenda animz dame

flitioni , ubi ab boneflis moribus fic conftat

na, quiaqua inutilia funt , & ad falutem-

excidi. Quia veró expeníze ad idexigeren.

3. EE

minimé conducunt , damnofa femper nobig

tur juxta praedecefforum Principum inolie

funt.,, quatenus inutiliter.tempus in ijsdem

tam confuetudinem excufat , neceffitatem ,

impendimus , quod propterea dilapidamus,

E . x

fubdens : H«c nos fovemu nece[fitate po-

& pleráque tunc in fpectaculisloquimur , &

que

L—13

pulorum . imminentium ,. quibus notum eft

efftutimus , quae plerumque alienum devee

ad talia convenire ,. dum cogitationes fe-

nuftanthonorem , ledüntque famam : hinc

PaAucos: entzia

zi deletlantur. abjicere.

Auguftinus retrahens Neophytum ab hisce ;;5 ,. 4,

zatio capit , €9 raros probabilis obletlat in-

fpelaculis, ita eum alloquitur: J4mator fymbol, cap

U

e—-— — $o o m

£.

[ a

qentío : & ad illud potids turba ducitur ,

eff quispiam Cirei ? quid deleat in Circo?

quod ad curarum remifflonem. conflat. in-

Aurigds. videre certantes , populos. infana

i

Qevtum. — Nam quidquid eflimat voluptuo-

f&ria. anbelantes , quemlibet celerem pr4-

fum , boc & ad beatitudinem temporum.,

L

etdentem. adverfarjj fui. equum. frangem

j«dic

applimndum.

Quapropter largía-

tem ? Mfla eff omnis deleflarío ,. clamare ,

224u*

$

?

enfas 5 mon femper. ex judicio de-

quia vicit , quem Diabolus vicit 5 exulta-

[//L 29

Expedit interdum defipere , wut po-

re , B infültare , quód adverfa pars equum

li

puli poffmus | defiderata gaudia. contime-

perdiderit , eàm is , qui tali fhelaculo de-

YC.

leclatur ,. jam perdiderit animam , & Ba-

[

A Patribus tamen folent remiffiones

"

119.

filius Seleucienfis hanc animi remiffionem ,

Oratio 27,

ex Circenfibus fpectaculis improbari , quia

aclatitiam , qua ex ludis hauritur, Circen-

n

Lib.c,4, Ut3it Salvianus, ficut quidquid immun-

fibus vocat : smiferiarum matrem , pane-

I

ditiarum eft, exerceri in theatris expoftulat,

gyrim . festivitatum fpellatoribus pernicia-

(

x

prowiuon:.

quidquid luxuriarum in paleílris , quid-

óilem ,delectabile mortis venenum ; letitiam,

li

quid furoris in caveis , ita quidquid. im-

i

moderationis in Circis locum habet.,

Ne-

exiti) conciliatricem , voluptatem gebenne ,

viam perditionis ,. macbmam impietatis ,

€.infMecs,, que mitiüs loquitur Lactantius , ubi ratio-

erbuicismum ChriflanifImi laruá coopértumy,

:

a9, ubfo, nem Circenfium ludorum mihil alud ha.

€ demenis fejimrd,mp,

Ld

Quam, *

7.!:&3:.:5;. ^

i

Donantur explicatu Affe&us Gaudij ; & Deleétationis. - 43

[TTP

n Quam;obrein"ïllæ,'duntax'at animi i*ä-

ocofus vveró ex "n ej? ; hi in bae exces

miffiones honeftatem induunt ,. qua ex ijs

dunt ; inficias it Philofophus, exceffum in

D sl

hauriuntur ludis , qui corporis duntaxat ex-

relaxationibus ad intemperantiam pertinere ;

ercitationem intendunt , ut prz cateris e(t

& excedentem hac in parte mollem potiüs ,

:

luduspile, quo juvenum fitlortitio, & bi-

ac delicatum dicendum effe , quàm intem.

e

fariam partiti, in partes difttibuuntur op»

perantem

?

* j

: Cap. " ;P-. 3

conttahit igitur per hujumodi

pofitas, ex quibus unus vibrante manu pi«

exceffum in [ubeunda animi remifbone

lam ptocul expellit , quam venientem alter

quandam molhtiem , quá violento affectu

ex parte advería excipit , & quà venerat ,

pellictente indulgens huic remiffionís exceffui

E

iterum impellit , ita tamen utadhuc inaére

abripitur ad peccatum ; & in hoc fenfu poteft

revibretur in adverfarios , ídque per plures

pilz percuffiones , acrepercaffiones, donec

hujusmodi exceffus dici temperanti oppofi-

tus; qui enim eidea indulget amaena vo-

i

manus alterius fallens finat pilam humum

luptatis facie pellectus , cum levandus dune

petere ,. & primum poít faltum faculta-

taxat , ac laxandus paulisper effet animus, ex

cem amittere refurgendi, — Huic haud ab-

immoderato affedu debite non fervantur

