cüm manipuli fuorum fratrum proni incur»

immemores, folüm doluerint , quód fratet

ventur adoraturi manipulum flantem,

W]'O $h

fomniaverit íe ab illis adorandum : & ta-:

Omnes fuére Diícipuli à Magiflro

7f,

"etíi tratresnon. ut paftores procumberent

Chrifto intertogati, fed unus loquitur Pe«

ente pedes fomniantis Jofephi, fed ut aítra

wus Matth, 6, v.(6.-& refpondet ,. T es

Íplenderent nitidiora , Zié per fomnium

Chrifius filius Dei vivi , & propterea ex e-

quafi folem , && lunam, & flellas undecim.,

tro fit petra fundamentum Ecclefiz; & ex

Adorare st , adhuc tamen ex 1nvidià. czcu-

pifcatore fit princeps Apoftolorum , & coeli

tierunt, nec curárunt fyderibus acceníeri;

claviger. Filij omnes Jeffe natu grandiores

dummodo fratri natu minori non fubeffent,

deícenderant cum cateris lfraelitis pugnaturi

0.

Oritur tamen difficultas, quód cum ge-

contra Philifthiin : | fed ex Jeffe filiis. unus

mina fuerint Jofephi fomnia agrefte unum,

duntaxat Darid. natu . minor gigantem non

é

& coeleíte aliud; cur fi filij Jacob non mef-

expavit, ad fingulare certamen cum eo de-

Íores , fed paítores erant , in fomnio rurali

fcendit, non ferro cataphra&tus , nec gladio

fratris principatus, & generis decus, non in

armatus, fed fundá, & lapide munitus, quo

vellere ovíium , fed in manipulo adumbretur

Goliathum media vulnetavit in fronte , im-

Ípicarum ? Genef. cap. 37. Putabam nos lj

petu tam vehementi ut excuffus & funda ]Ja-

gare manipulos in agro : tondendis ovibus,

pis fracto hzreret cerebro, & molem pro-

flraverit giganteam , & ideo vidtor David

non fpicis colligendis affueverant paftores,

«ur igitur non in vellere indicatur principa-

Micholem duxit in uxorem,& Sauli in Regno

tus ijs. qui Rectores erant ovium ?. Recté

fucceffit. Non igitur propofita fuitJofepho

non in vellere, fed in manipulo adumbratur

corona, eó quia fuum alligaret manipulum,

principatus, quo inde doceremut honorum

cum & reliqui fratresin id. incumberent la..

culmina à Dei nutu pendere, non humano

boris, & quisque fuum devinciret fafcem; &

C

pcffideri confilio; fiquidem per ea, que non

ne fufpiceris ob frumenti copiam , aut pra-

egcrunt; gd €a, qu& optare vix poterantpere

fantiam fuiffe Jofephi manipulum delectum

Kk

j

ad

- Diülcrtatïo XXVL

630

o

ad impetandum; non eligïtur, cüm deme-

. adcruentas cades prorumpit , . enteguam

fl

titur,fed cümilligatur manipulus, quócon.

«ccederet cogitaverunt illum occtdere : te-

u

jiceres in fola manipuli ligatura , quae necà

liqua vitia ua preemittunt preambula, an«

Qu

foli ubertate, nec à ceeli clementia, fed à

tequam pleniüs graffentur.

Luxuria im

i

ftudio dependebat laborantium , & à cura

Davide Uriam priüs accetfivic ad aulam,de,

Pl"i

iiligantium colleétas fpicas aleam fuiffe prz.

mulfit convivio, eique fuafit , ut é caítris

ext

fecturz repofitam ; non igitur fi nobiliora

redux propriam repeteret domum, &

fed livo£

gUl

aggrediaris, ac fuperatu difficiliora Regno

fua conquiefceret cum uxore :

rh

potiris; fed fi accuratiüs pre cateris tuum

flatim Principis affabilitatem — dehonettat,

Luxuria tri«

pxel

adimpleas officium , muniüsque tibi injun-

. perimit, fanguinem fundit.

PICS

&um exequaris,

umpho militem obruit; fed invidia in cae

pl']l

2*.

Idque fortaffis caufe , cut Regnum

daver fzevit fratris , nec fonere expletur in»

nocentis, nifi dedecore faturetur,

Leo

p

cclorum modó virginibus conferatur pru-

«l

dentibus, & modó negotiatoribus; quz

violati jejunij reum Prophetam occidit in

obl

invidia autem

affinitas lilij cum metallo; virginitas lilij cul-

via, fed illeío cadavere «

iní

turz eít unicé addi&ta, cüm negotiator con-

leone quovis ferocior etiam in jacentes ene»

LÀ

b

gerendis pecunijs, fit totaliter intentus ;

&os furit, favitque

.

Dicemisque fera-»

Gme[&,;ya,]

tri

puella fi virgo e(t , latet; mercator pecu«

Mendacium cogi«

peízma devoravit eum.

bu

nijs inhians divagatur: illa preces fundit in

tantes veritatem proferünt ; quia vix ulium

liv

domás receffu ,

hic in foro nundinatur :

invenies fcelus , quod non . obítetricante

fra

ilia refpuit auri acervos ; quos ifte quarit;

mendacio in lucern prodeat.

Quia parri«

L

illa abdicat margaritas , quas hic explo»

cidium invidi fratres moliebantur , fuppe«

mo

rat, & tamen non virginibus tantüm , fed

tiasexigunt é mendacio , cujus ope fuum

Ev

& negotiatétibus Regnum confertur coe.

obtegant fcelus, — Etiam Abíolon Amnoni

a

lornm, quóà inde difcamus,five nundinemur

*

necem , & Davidi fugam paravit , modà

gr

five Píallamus , five mercaturam exercea-

voti, ac religionis, modo epuli fimulatios

gfh

mus, fivé lilium excolamus poffe nos co-

ne; & Amnon fimulando agritudinem 1ge

bt

leíti donari gloríia dummodo probé qui-

rorem conftupravit Thamarem.

75*

Ípiam eam agat "perfonam , quam induit,

Prolufit femper mendacium cuilibet

dummodo in fuo quisque ftatu Deo adha-

[celeri etiam primo , quod fuit in mundo

reícat, à quo nunquam fe per noxam le.

perpetratam mentiente invido cacodoemos

thalem avertac, & virtutum culturz im-

ne? Nequaquam moriemini, quid €rgO Geref 3. w .

penfam navet operam, proximo profit, ne-

mirum , fi tot ex una mendacij fcaturigi-

mini obfit ; fuam qui taliter perfonam a-

ne profluant fcelera, cüm fit mendacium

git, non eft cur czteris, vel in eremo fo-

criminum pater ? — Adeó exaríeratfratrum

litudini addidis, velin afceterijs virtutes

invidia in Jofephum ob fomniatam prae-

excolentibus faccum , aut cidarim invideat;

minentiam , ut internum livorem non pu«

& licét vitz? aufteritate eos non antecedat

taverint poffe à fe excutere , nifi fraterno

preftantià tamen fanclitatis poteft ijsdem " fanguine illum abítergerent , féque foeda«

praefie.

rent ; hinc licét plura cojerint contra Jo«

VED

Hi&c Regnum coelorum mox fagenz,

— fephum ícelera, invidia tamen fupergreffa

mox Íynapi pariatur , quamvis illa pifces

.eft omnia; licét detuliffet Jofeph apud pa-

maris predetur ; hac veró volucres cceli

L

rentem fratres fuos de crimine peffimo; non

Íuis foveat ramis , . ulnisque amplexetur

?

tamen, ullo auditi funt odio tabuifle;

licét faiffet Jofephus fuo intentus manipu-

quos tamen acriüs fomniata praeminentia

lo iliigando : quia tamen ejus duntaxat ma-

impulit in parricidium.

Invidia ex fom-

nipulusfurrexit, & fletit, cüm cateti pro.

niata celíitudine nata cades flatim fuit ee

ni in humum procubuerint ftantem ado-

nada, & fratris internecionem illicó exco-

ratufi ;

fomes hzc erectio, & flatio fuit

gitavit j

cüm tamen reliqua fcelera non

invidie, quá csteri fratres ad. internecio-

Verüm ficut

eruentas proruant in clades,

Benes.csr,

nem inceperunt Jofephum petfequi: Qui

nitente fole reliqua hebefcunt, cecutiünt-

cim vidiffent eum procul, antequam accede.

que fydera , ita dixerim invidiam reliqua

ret ad eos, cogitaverunt. illum. occideress.

omnia obruere vitiorum monfílra.

Ubi Jofephus patris . obfecuturus mandato

Non efferantur fratres maculis, qui.

76.

fratres convenit in Dothain ,

non fratres

bus eos infperfit ; fed fulgoribus conta.

invenit ; fed agnus ad rabidas tigrides ve-

beícunt, quibus Jofephus, fe cateris prae»

nit.

Licét innocens , nec inter fratres tu-

Accufati fratres de

minere praedixerat.

tus fuit: virtus enim alienam habet invi-

crimine peffimo apud Patrem, filent, non

diam fibi pediffequam , cujus viruscüm pri-

loquuntur, qui tamen uni pofthabiti fra«

müm eminus Jofephum vidit . venientem

tri minori necem minantur, & cruentas

cfferbuit, ac ebulliit, mec vulnera tantüm

clades moliuntur :

tutus fuit Jofeph inter

meditatur, fed funera architeclatur, -

fratres , licét eorum probra parenti. detu,

744

Non tamen flragis tyrocinium ponit

lerit, fed cüàm primüm illis fe pratulit. ,

entes,

invidia, nec foo praludit furori , fedillico

invidia fuos in ejus necem exacuit d

on

Tnvidia de alieno bonotabefcit, fc ipfam torquet.

63

fNon virgis ; quibus conciduntur ; fed a-

heret , feu lanio ägnum ad macellum pere

ftris, quibus pariantur ,^ & fimul fratri

duceret, Filij itidem prodigi frater natü

fubjiciuntur ,

laqueos (omniatori inne.

major fratri reduci non iraícitur quamvis

Quód frater

€unt , & caveam fodiunt,

abligurierit bona, (ed cum primüm videt

natu minor debeat dignitate majoribus

vitulum faginari, ac epulas apparari laue

przcellere invidiam accendit , non alio

tiores , qua fibi nunquam fuerant inítru-

L

.

extinguendam latice, quàm . fràterno fan-

&zx ; tunccoepit ipfe ut taurus mugire

guine.

fi prodigus filius fub(lantiam fuam dune

77*

Nunquam -Caino invifa fuit Abelis

taxat diffipaffet , & eum pater lautiori

pietas , nec natu majori fratris prodigi im-

illo non excepiffet convivio , odio non ex-

pietas, qua bona obligurierat ; ni(i cüm

atfiffet frater natu major; & Íi Abel pre-

primüm fenüt Cain fibi fratris pietatem

ces jugiter fudiffet , & opima.quxque in

prelatam , tunc agnos intuens Cain fratris

facrificium obtuliffet , -"Cain nullo in eum

colefti igne abfumptos , & à (e. Numini

livore.contabuiffet ; fed cüm primàm | vi-

oblata omni deftituta favore, cospit efferari — dit Cain ignem de celo demiffum victimas

in fratrem ,. & flamma colitàs depafcens

depaícere Abelis, non füas; & novit pie-

hn

Abelis victimas invidiam íu«cendit in. frá-

tate ; & Religione (e Abeli potthaberi in

tricide pectore; unde enim concipere de-

invidiam exitialem , & clandeltinam de,

buiffet fcinuillas pietatis ,. flammas arripuit

teftationem fuit prolaplus, ut.nihil. jam

livoris, & odij exitialis : torquetur Cain

Rif cruentam cedem, fraternam . cladem

fratris felicitate, fremit , quia coeleíti fas

animo volveret.

E(t cor hominis velutá

vore ei praferatur, cxdem anhelat, ptri-

mare in modum flagni refufum , quod 1n-

mósque morti aditus per inflicta fratri vul-

ter turbines íua non deflituitur. malacia ,

nera apetit,

Egrediamur foras ait Cain

fed cüm primüm zmulatio exoritur , íz«-

ad Abelem , quafi diceret laxandi animi

vit & ipfum in procellas , fuósque

gratiá , ac ftudio folatij egrediamur in a-

rum : nimirum hac verborum fallacia A-

Ad aílra flq& us imm.iz-

&it,

belem demulfit ; quem in campum pertra-

||

[

n

Emhsïfo

N

t

Z

V

d

:

"1

N

N

A

TA

AA

P

M

-

u

;

M

l

j À

N

AA

»

*

N

s

QUA.

st MO

x

g

IG

If;

r

ELAT *

hs

"

1]

x

/

*

d

O

?

2

t

^

Z

-*

HO

.

zi

s

N

-

NOAPS

TL

o d

p D

"fs

DIS«

d*

$5 (é3) Ad

totooscoco btb od ia od CC CTROb

£. Ut

daboora

CECGDCOIGCO CC

pb t ;

Q5 Go 0909 O do co Go d Go

urde

desbsqpapae qododestosiedo

( G GE

VET EE STESTE TTE

——

3:Go G9

C CDEDCO GD GDCB CO CIDCB O m eDebeD Ob enenco n en a

;

DISSERTATIO XXVII.

Invidia eft fons putidus, ex quo corrupti

eui] 37

'I," 3! '

Jatices omnium vitiorum,ac fcelerum fcaturiunt,

& cjusaqua in fluctus rumefcunt decumanis

procclloüo-f

Ics , quibus innocentia perit immería,

P. L

gudi «2 t

'o 12.

!

- dnvidia letbali [uo livore etiam proprium [anguinem i

f

75/5'62'!,— quo fra.

£res fratris extingunt (Mendorem.

T«

m eto Pa P.

? Ot invidia flu&tus exci.

de cruenta illi'us czede deliberárunt dicentes

-

r:(/

[2

tat incordeinvidi,quot

n

a

Genef. cap. 37. Eece fomntator venit , ecci«

'U '-x*

feiut

[

R

funt fcelera, qu& catere

damus illum , & tunc apparebit, qqud. illi

)

,æ

)

'l,

vatim poft fe trahit ;

profint fomnia fua, & ut patri conquerenti

i

LA

CT

t E

eít enim invidia bafis ,

&j

.x,A

N

os clauderent , dectevérunt Jofephum affe-

«t

7

W

g

tgk

qï

cui catera Bituntur vi«

rereàfera infeliciter. diícerptum,

Ecce

-u

z

—

tia; fons putidus,é quo

quot fcelera una peperit invidia ? lethale

plura fcaturiunt fcele.

Ícilicet - odium fraterni fanguinis fitiens ;

fa: Invidiam concitáruntin Jacobi filijs fin.

Omnis qui odit fratrem fuum bomictda eft,

gularis Patris amorin Jofephum, veftis po-

licét non ftatim gladium nudet , ficcam ex- 249* 1-42

3. 9.13,

. - — UM 99 — M u — .. —— ( -

lymita , & narrata (omnia: ex hac invidia

pediat, vulnera infligat, mortem inferat ,

pullulárunt fuperbia , odium, homicidium

hzc tamen omniaexitiale odium mente mo«

mentale, mendacium, fimulatio, impietas,

litur, & animo volvit, fitqueodium homi-

i,

injuftitia, ait Auguflinus Tom. ro, de ver-

cidij prodromus , cui prz!udit, perinde ac

1

Strz.53.0.9. bis Domini: Jnvidia filia eff [uperbia , fed

animi libido adulterio. Homicidium etiam

,

zfla mater fuperbia , nefcit effe flerilis ; ubi

peperit invidia: Fenite occidamus eum , &

fueru » continuó parit.

Audierant fratres

Auittamus eum in ciflernam veterem. — Ecce Gz?'f' ^37,

"v

.

Jofephi narrata fibi fomnia, quibus fuam

confeníus expreffus in fratricidium, quod

pradixerat fupra reliquos . fratres eminen-

fuiffent executi , nifi Rubengter fratresna-

tiam, ac digaitatem , & quia fratrum fu-

tu ;maior pro vita faltem interceffiffet Jofe-

perbia has narrationes egre tulit,ut fibi de-

phi, quamvis hon multum vi(us fuerit acera

rogantes invidiam peperit , qua prolixam

bitatem poenz deliniviffe , cum eum demi-

fcelerum fecum traxit cacervam.

ferint in cifternam veterem fame, fibi, &

Gene[, à

Vitia enim catenata fünt, facilé fi

4mul

frigore interimendum, Invidia enim etiam

'v.l?.

neCuntur, & unum alteri viam. emollit ;

in puteis alio non delectatur balneo , quàm

non enim Jofephi fratres. unum duntaxat

fanguinis , nec alios fitit latices , quàm

cruoris.

perpetrárunt flagitium , fed facili compen-

Pldmo fQ,

dio plura invidiz vitia nexuerunt ; nimirunt

Mendacium etiam lethale, & multi«

tí,

hzc eít vitiorum indoles , ut vitium vitio

plex genuit hzc vitiorum focta parens invi«

agglutinet; perinde ac in catena annulus an.

dia, quot enim non fuerunt mendacia £rchi-

nulo coharet.

Amandaverat Jacob filium

tectati ? polymitam Jofephi veftlem hzdino

fuum Jofephum, quem fingulari profeque.

fanguine tinxerunt, quam & Jacobo pa-

batur amore ad fratres. gregibus pafcendis

renti mifére per hominem fceleris. minime

oceupatos, cui injunxit , ut obfervaret,quid

conícium , cui & injunxerunt dicere: Hage

Genef 0,37.

agerent , & num greges pingues effent,ac

invenimus, G qualénam mendacium aper.

'v. 52.

probé vegeti; Jofephus paterno obtempe.

tius ? non eam invenerunt , fed eam vi fta«

raturus juffai illic montes pervagatur,non

tri detraxére,

Prodiit etiam ex invidia fi-

h

tamen fratres, Ííed carnifices infcius inven-

mulatio;ad patrem enim acceflerunt, cui ut

turus.

Vix eminus venientem fuére ejus

dolorem linirent, coeperunt & ipfi valde

fratres intuiti, & illicó collatis confilijs

L

dolere diícerpti 'ä fera fratris interitum

o

ecce

Ex invidiz fon'tä putidi fcaturiunt vitiorum latices.

633

Áiece fimulatores proptium mituntur fcelus

fius: Primum ebrietatis malum pudicitie Li. de virgs

09.4..

doloris larva obtegere, & lachrymis quafi

efl periculum.

Quis unquam adulterium

li&. de Elía,

abílergere, quia ut ait Auguílinus: Simw-

audivit absque multiplici fcelere, illud plu»

^ jejrimio

lata equitas non eff aquitae , [ed duplex ini»

r3 comitantur vitia, quorum princeps eíl;

£Ap. 12,

injuria tam in proprium,quàm alienum tho«

quita, — Prodiit etiam impietas in patrem,

cui jam fenio cónfecto luctum creárunt Vie

rum; cui anneCtuntur injuftitia horribiless

Graviffimum ei ob»

gimi trium annorum.

fuppofititij haeredes, mendacia, & jura-

menta falía, Numinis contemptus, clande«

tigerat filliorum amififfe chariffimum , &

quidem taliter ut ferino dente fuerit difcer-

ftina homicidia, & multiplex malorum fe«

ries.

ptus, & in ventre ferino fepultus. — Veftis

Uni igitur invidiz multiplex femper

€ruenta dolorem acuebat, & acerbiífimo

Ícelus afcifcitur; cüm primüm praexcellen,

.

.

dolore animum excruciabat , ut dixerit

tiz Jofephi coeperunt ejus fratres invidere

EZUAMYA

odium lethale in ipfum conceperunt , mene

9. 355

Vadam 4d filium meum | lugens in infer-

sum. lm prodiit & injuftitia , quia Ja

dacia plura invenerunt ,' homicidium deli,

cobi filij Jofepho invidentes preeminentiam,

berárunt; fimulationem ,. hypocrifin;impie-

turpiffimum commiíére plagium : — fiqui-

tatem , ac injuítitiam perpetrárunt :

y/

an'hgi;

dem quem furati fuerant hominem fravrem

vidifjent eum procul, amtequam — accederet

exteris vendidére mercatoribus vero plagia-

Ad eos cogitauerunt sllum occidere , &5 mutuó

rij nomine contra divinam legem prohiben-

loquebantur,ecce fomniator wenit, venite oc«

Eyodi c, 21,

cidamus eum,

tem hominis furtum, ac venditionem: Qui

e^iudiens autem boc Kuben

9176

€ veudiderit eum

nitebatur liberare eum.

(uratus fuerit bominem ,

Btlex Fa.

Ej

convitlus noxe morte moriatur.

Mitior cateris fratribus fuit ARuben "

$.

bia apud Romanos capitis plagiarios dam.

qui fategit ,. ne fraterno fanguine manus

fiavit,

fratrum fosdarentur : ne fratrem inquit

n

Ecce quanta facilitate vitia vitijs ne»

jugulemus ; fed potiüs eum ciíterna deglu-

€&tuntur, & unum alteri viam emollit: ne«

tiat , fuit Ruben inter fratres natu. major,

que quid novi eftvitio, quod cüm primüm

cui propterea prz cateris invifa debuerat

mundo comparuit, non unicum apparuit ;

effe íomniata Jofephi felicitas; càm fratere

fed aliorum comitatu primos hominesage

nà preeminentiá primogeniturz celfitudo

reffum eít, quos & extorres exclufit é pa-

deprimeretur ; & nihilominus primogeni-

radifo , Eva fiquidem íerpentem allocuta

tus & Princeps totius familie obícurari

triplex mendacium ftruxit, primum quia de

non timuit à Íplendore dignitatis, quá erat

fru&u lignidixit , 4404 esf in/ medio para-

Jofeph infigniendus ; imó & ei patrocina4

L ,U!e

difi, cüm tamen non arbor vetita Ícieniig

tus fuit: tametfi fufpicio futurz magnitu-

.'V.U.

boni, & mali,fed arbor vite in mccütulli'o

dinis, & praexcellentia Joiephi natu. mi-

fuerit paradifilocata, Secundum quia dixit:

noris Rubeni debuiffet invidiam pra cates

&enif enp.3.

Precepit nobis Deus, ne comederemu , $

risaugere; adhuc tamen princeps fami-

ne tangeremus illud, quod & mendacium

liz , & jure infignitus primogeniti ftuduit

fuit, quialicét prohibuerit Deus, ne come-

fervare, quem cateri fratres occifum cus

derent. de ftu&u arboris fcientize boni , &

piebant; | Quid hoc? nifi quia invidiz ru-

27" F 50370

inali, non tamen inhibuit, quin poffent ar.

bigo ferrum corrodit,non aurum? quó quis

4410

[

boremillam tangere. ^lertium, quia quafi

vilior eft, eó ad invidendum eft paratior ,

hze(itans dixit Genef. cap. 3.

ANe fort.ä "mo-

Ruben ut familiz Princeps auri fplendorem, *

riamur, cüm tamen certum fit, quod Deus

& pretium emulabatur , quia ficut aurum

non dubie, fed certé , & feveriffimé id pro

metallorum princeps reliquis przett metal-

hibuerit fub poena mortis incurrendz.. J5

lis, ita & Rubenus czteris fratribus ; hinc

: .60"8-[. 2e

quacunque die comederis ex eo morte mo-

rubigo livoris non Rubennm ; fed reliquos

?03701

rieris. Ecce quot vitia in uno delicto,quot

fratres filios ancillarum , quos nulla fpes

fcelerain uno violato precepto ? idquecau.

affulgendi erigebat , infecit: non enim au-

fz, cur David enixim cupierit ab occafione

ro , Íed ferro rubigo innafcitur, — Judasiti-

Pfalm, t0.

liberati fceleris perpetrandi ; Lzbera me de

dem & Ruben , quia familiz principes non

'v.l CQ

fenguinibia. Deus (alutis mee.

Memoriam

infurrexerunt invidi contra manipulum Jo-

h

tefricabant plura, qus ex uno vitio Íce-

fephi cteris altiorem , quin ómni conatu,

lera prodiére , fuit illad otium pomeridia-

fategerunt, utincolumis ad patrem remite

num noxarum feminarium , libidinum fo.

teretur ; ideo Ruben curavit in cifternam

mentum ; ab otio enim effluxit curiofitas ,

dimittendum , quó inde extracdtum immu-

ab hac libido , & cupiditas , à cupiditate

nem fervaret ; cüm enim ciflerna ficcaeffets

adulterium ,. & ab adulterio hornicidium ,

deglutito fratri grave. non attuliffet dam.

p 6

à quoetiam & plura alia promanárunt,

num.

Judas etiam é lacu eum eduxit, ne in

,320

4»

Ex una temulentia , quot non proflue

pulvere periret,

unt fcelera, hinc enim dimanant jurgia, pe.

Sed cur Ruben & Judas qui Jofepho

tulantia, immodefltia , inverecundia; pro-

fuére patrocinati non fategerunt fratrem o-

cacitas ; libido, imó vulnera plerumque, &

mnino impunitum ad patrem remittere 2

«zdes cruente, ut enim ait D, Ambro.

licát uterque folicitus fuerit, ne íratrig

Verani d: Affectibus Tom. 1L.

Ll ll—

ïan-

634.

- Diflertatio XXVII.)-

fanguis fundereiu-r , neuter tamen ab omni

tem texerunt faptorum; fed Jofephi poly«

€e/,57. poena liberum fecit, dixerunt enim : Ma-

mita non fceleítium verecundiam ; íed íce«

nus vefiras fervate innoxias.

j&zgid nobis

leris obtexit erormitatem.

Quin & ho

prodefl , fi occiderimus fratrem: nofirum ?

dino fanguine polymitam fratres tinxére ,

frater euim & caro nofira eff. . Neuterfra-

ut non ipfi coram patre erubefcerent 5 fed

trem fervavit, quia uterque meticulose in-

veflis, in quam propriam refuderunt erue

9

nocentiam propugnavit; neuter livori au-

beícentiam , fimülque fuum eádem texerung

Ícelus.

fus eft palam obluctati , neque innocentiz

Quód fi in,regia Divinitatis afle«

ita patrocinari, ut immunis dimitteretur

tuntur Martyres; fuas in fanguine agni fto«

iquavis poena ;

tametfi nollent fratrem

las dealbárunt invidi fratres; & in orcheítra

jugulatum, eum tamen voluére ciílerná de-

invidiz,ne Rei.apparerent apud Jacobum,vee

glutitum.

Cur igitur fratres natu. majo.

ftem polymitam Jofephi tinxére ; quó ejus

res, Q principes familie reliquis adaman-

rubore ítolas proprias portentosé "dealbae

tina fortitudine non fe oppofuére, cüm cla.

rent; non tamen in fanguine agni;fed in hze

márunt fzvientes, veniteoccidamus eumz»,

dino cruore ; quo fratris polymitam ime

an'quia fevé clamantibus , blandé acclama-

buerant,

8.

bant ? certe uterque peccavit, quia neuter

. Quamvis Rubeni fuafu , & precibus.

innocentem ab omni pcena liberavit

.

LÀ

ali«

jugulatus non fuerit Jofeph à fraterno li-

quid invidie eriam in ipfis pullulavit, &

vore, demiífias tamen in cifternam fuit vefte

10

quia perniciofum germen radicitüs evellere

exutus polyrnita : »uferüntque eum inxi- Genti.egp. —

iniiio neglexerunt; ideó etiam in ipfos ali-

fiernam vetizrem , que non babebat aquam,

quid effudit foi veneni invidia, quz erum-

G. fedentes « omederunt panem.

Ecce quo*

pens fovetur,& non flatim abigitur : fruftra

modo de allieno fupplicio invidia gaudeat ;

reprimitur adulta ,

quz fota adoleícens

epulatur poit dejectum in cifternam fratrem,

fuit: nifi vultures. fuo illaqueentur in. ni-

Id vifa fuit invidia praítitiffe , poft depere

dulo, infitz fibi feritatis non oblivifcuntur,

ditum fratrem, demerfum Jofephum, quod

neque rapacitatem ampliüs dedi(cunt, fi fe.

amor paternus recuperato filio praítitite

meirapinz affueverint, cruor fi femel przgu-

Cüm enim reducem in paternam. domum

ftetur, fitim acuit , non extinguit,

prodigum filium perhumaniter pater exce-

Livor fi femel funus przconcipiat , ta«

piflet convivium infruxit, quod caufa fuit,

metíiabortíat, catenas tamen cudir, &

cur filius nacu major minori invideret: con*

parit, quibus fi-is non perit , cui invidet j

vivium hic etiam inflruunt Jofephi fratres

non tamen viclor, fed vinctus, feu livori

non ob recuperatum, íed perditum — ado -

detinetur obnoxius, cujus immanitas ali-

leícentem, quem proturbázunt ac detruíe»

quid femper truculenti ferit, dum fzvit

.

.

runt igycifternam ; ficut exultat. redivivo

Itidem,

Confeflim $gitur ut pervenit ad fratres fuos,

filio charitas; ita oppreffo fratre livor ttis

nudaverunt tunicá talari , & polymitaymi-

umphat, qui poft lanienam deliciatur. Imó

ferüntque eum in ctflernam veterem ,. qua

non tantüm fedent, &comedunt, verüm &

non babebat aquam.

Ecce quam expedi-

oculorum illecebris ftudentes , hac, illäcque

té & quávis difruptá morá irruat in fratrem

libero vagantur afpectu,non enim in caverna;

- fraternus livor ? coelum antequam — fulmi-

vel fpecu , fed aprico epulabantur in loco,

net, fulgurat; tormentum bellicum ante.

e

quó viatorum- ultro; citroque comeantiutn

quam ferreum globum excutiat, flammam

recrearentur fpeclaculo. Viderunt límaeli. 7"idev.

emittit ; & leo rugit ore, priusquam un-

tas viatores venire de Galaad, & Camelos

gue fzviat & difcerpat ; fed invidia ftatim

eorum portantes aromata , & refinam, &

in Jo(ephum infilijgt ; quem & tunica fpo-

ftactem in /Egyptum.

Tunc Judas Jofev

liavit polymita ; ut eádem preconceptum

phum é ciflernaliberaturus, ne fame,& fiti

involverent fratres parricidium ; detrahunt

periret, dixit, quid nobis prodefl , fi. occide-

fratri tunicam , quà proprium fcelus te-

rimus fratrem nofirum ?. melius esd. t ve«

gant; erubuiffet fortaffis livor coram Ja-

numdetur Ifmaelitis , & manus nofire non

cobo patre , nifi polymita filij tegeretur

polluantur; quàm delicatula, ac religionis

veíte : nudatur Jofephus tunicá , ut invi-

amans eífe videtur invidia ; veretur dexte«

nimi.

dorum fratrum pallietur fcelus ;

ram inquinare fuam, quz deílinata Jofee

l,

rum adeó fagax eít invidia, ut fua etiam

phi cedi cor polluerat,

Ques necem mo.

arma defumat ab eo ; cui invidet ; qui-

litur cruentam ,. & animum funefto parri-

bus fe ipfam tueatur ; ideo invidi fratres

cidij fcelere corrupit, mox veretur manus

fratrem nudant innocentem, ut nocentes fra-

polluere: melius of ut venumdetur Ifmaeli-

Certé

terna vefte integant. fratricidium.

Hs, G manus uofire non polluantur : etiam

miferior fponsà , & deterior viatore fuit

cutem timent iaquinare invidi fratres, qui

Joieph, cüm illa à militibus nudata fue-

in pectore praconcepto fratricidio, omnem

rit ;

& hic cüm peregreé defcenderet in

fpurcitiarum ; ac flagitiorum cumulaverant

Jericho fpoliatus à latronibus ; — Jofeph e-

colluviem,

nim non ab exteris, led à proprijs fratri»

9.

Àn non dextere ipfz polluebantur ,

qu& venum innocentem fratrem Ifmaelitig

bus. SPOM?: & viatoris veíles nudita-

dabant?

Ex invidiz font&ipütidi (caturiunt vitiorum latices, 63$

dabant? tam pingui eft livor religione im-

dere, lugubríque clamore, G ploratu,urbem

totam implere, Thamaris, querele ad aue

^f

butus, ut quidquid citra cadem fteterit

blanditias effe putec ; impollutas teítan

res pervenerunt fratris Ablolonis, qui cüm

tur velle manus , quitamen mentem ftimu«

Amnoni invideret principatum, ejtisque odo,

lante invidia enormiffimo fcedant fcelere,

ratus libidinem, ftatuit rem tacité quidem

9.

Sed ciin verentur manus polluere eas

pati; donec opportunior ei daretur ultig*

nisoccafio : fororeminterea in domum recee

fodé coinquinant, dum innocentem fra.

trem venalem exhibeut exteris mercatori«

pit Ínam longo quidem luctu tabetcentems

bus, ac pretium inftituunt viginti argen»

fed de fratris injuria non conquerentem. Abe

folon ficut invidiáin Amnonem intus &crue

teos; minori vendiderunt pretio fratrem ,

quàm invidi Judai Chriftum: & revera de-

ciabatur , vindictz defiderium toto . biennio

cuit , ut famulus minori pretio venum da-

fovit, donec opportunitatem enactus Am«

retur ; quàm Dominus; Jofeph famulus vi.

nonem extra urbem Solymaanm traheret, &

ginti, & Chriítus triginta argenteis vendi-

quidem in locum tanto iníidijs aptiorem,

quantó à confpectu Davidis, & aulicorum íae

tus eft,quiaut ait D. Hieronymus, ANvz de-

Ó

cuit tanto [eruum , quanto Dominum vendi

gacitate remoriorem,

13,

pretio. — Argenteus idem fuit acficlus, cue

Tempus accefferat ovium tondenda-

rum, quem diem lolemni confueverant He-

jus valor quatuor zquabat Romanorum ju-

lios, & Hilpanorum reales, -

brai convivio habere genialem , & larva a,

Gmi n

1O0.

Adeo truculenta eit invidia, ut invidus

morisfraterni livorem tegens, & odium,

nec proprio parcat fanguini, quem im fras

quodintus fovebat , Amnonem ad paratum

tre nititur vel fundere, vel radicitüs dele.

invitavit convivium ; inier epulas injungit

Ie.

Invidit Onan nomini Her, cui propte-

Abíoion hofpitibus, ut Amnonem tanquam

rea noluit filiosexcitare , ecenim. Genef. c.

convivii Regem largioribus poícerent pocu«

lis, imülque fuis praecepit, ut eum temulene

37. occifo Her fratris fupplicio minimé de-

territus Onan à crimine peffimo, cüm in-

tum, multóque vino jam madidum figno à fe

conílituto interficerent.

greffus ad Thamarem effec,. maluit perire ,

Propinant igitur,

Primum etiam filiorum

quotquot aderant, laxioribus calicibus Ame

quàm generare.

Davidis flagitium inceftus fuit Amnonis

noni,qui propinantibus fibi cüm reiponderets

krat

multo- ftaum vino gravatus, ceepit, & cae

cum Thamare forore 2 Reg.4p.13.

Amnon maximus natu filiorum Davidis, qui

pite; & pedibus vaclare; & cüm ni] cogie

cüm primüm conjeciffet oculos in Thamarem

taret de imminente fibi morte, nilque de ad«

fororem eam coepit non folüm amare , fed &

miffo à fe fl;gitio viclima cadit multiplici

deperire, Nefaria libidinis fomes venuftas

vulnere faucia invidi Abíolonis; cujuspros

erat puellz regiz , quam auíus fuit. frater

pterea livor nifi fufione fraterni fanguinis eX

tentare, cum nec cogitare quidem licuiffet,

tingui potuit,

Onam noluit fratri filios excitare,ne in

eam impudicé tangere:. íed vicit pudorem

13,

fuccefloribus ejus fuperviveret nomen; ex

libido, cimorem audacia, & fanguinis ne-

ceffitudinem improbitas.

Morbum fimu-

quo conjicimus, quanta fit invidentia feti«

tas, qua non folüm in fratrem (zvit & viven-

lavit, quo minime laborabat , cüm non fe-

bri ,. fed libidine ureretur ; lororem accerfi.

tem infequitur; fed ne defuncto profit,obeít

etiam naícituro,

vit, à quaforbitiunculam, vel jufculum fibi

Quód fi pudor plerum-

ülldm:

que abortit, ac efficit, ut przmaturé mori

parari rogavit ; flagitium licét relu&tanti ob-

tulic, quod & patravit; fed peracto fcelere,

diícat, qui nafci nondum didicerat; livor ne

dum naícivurum prafocat, verüm & ipfum

quz amorisexaríerant tedz in faces accen-

duntur exitialis odij, vertüntur in feritatem

pravertens infantis conceptum; non (olàüm

blanditiz , & expellitur. fraternis ex zedibus

elidit in gecmine florem, ed etiam evertit in

Íemine ípem. — Oquàm exitialis e(t invidia!

conftuprata regia puella , tantó milerior,

quantó ob amiffum pudorem verecundiá cu-

qua homines perfequitür ; antequam mater-

mulauor: nimirum ut ira, ita etiam amor

no concipianturin utero , G antea occidit,

brevis eftfuror; amara dulcedo, & blanda

quàm naícantut :

Dixitque ergo Tudas ad Genef 38o

'vo:' P 4

niors,

Quan filium [uum : lngredere ad uxorem fra-

11,

Inconftans eft , qui ex libidine amor

tris tui, € fociare ils, ut fufcttes femen fras-

exoritur, licet Amnon fororem deperierit,SC

trituo, ille fciens mon na[ci fibi filios in-

maciem contraxerit ? patrato Ícelere odiífe

troiens ad uxorem fratris [ui, [emen funde-.

illic& incepit, quam amaverat, & à fe etiam

bat in terram: ne liberi fratris nomine na-

procul abegit; nimirum ubi dux eft luxuria,

fcerentur. — Et idcirco pereufft eum Dominus,

ibi comes eít triftitia; & ubi vernat rofa; ibi

eà quod rem deteilabilem faceret, Sedunde

& ipinz pungunt : initia illicitee voluptatis

tàm noxiuslivor in Onan? certénon abalia

mel, &íaccarum guítandum exhibent , càm

radice, quàm à Juda patte ejus; facilé virus à

ejus extrema in ablynthium definant. Ex-

ftirpe in furculos proferpit. Invidit Juda Jo-

clufa igitur conftuprata puella à fratris Am-

fepho fratri, ne quam fomniaverat feli-

citatem , afíequeretur.

nonis domo copit fortem fuam lamentari ,

$)

amiffz pudiciuz illachrymari,capiti cinerem

in(pergere, & veftes lugentium more di(cin-

Verani de Afciiibus Tosa. IL,

Llllä

$. H,

636

Diflenatio XXVII,

" * M

David, fed (imul invidetür , cüm debuif.

E

Íet à Saule fummis affici honoribus ; fiquis

dem Goliatho in terraín. lapío , acíi cer-

?.sz' fnum inidialivorem fundit,

vix Gigantis caput effet totius exercicüs

ibi cuncta confundit ;; nec fufcepti be7

Philifihai , cecidit ifte unà cum Goliatho ,

ntficij recordatur invidus , qui ceco

quia ita fuit pavore coníternatus, ac f1 om-

iMpetu iu eum irruit, C

nes, & finguli Philifthzi unum ac idem ha-

f:

snvidet,

[;

buiffent Goliathi, jugulum ; quod populo

Romano exoptavit poftea Caligula, utuno

14

"Bi invidia ferpit, ibi omnïai-äüciun-

i&u omnium amputaret capita; &t revera

ï

tur, & corrumpuntur, neque fu-

cafo in capite Goliatho cervix totius. Phi-

^ — fcepti beneficij recordatur invidus ;

liftheorum exercitus videbatur pracifajquia

€

qui ceco impetu in eum irruit, cui invidet,

z,Reg; €. I7,

Proftraverat Goliathum David, . qui & op.

ut legitur; Pédentes Philifibiin, quüd mor.

tuus effer fortiffimus eorum, omnes fugerunt;

'vo.ffa

