rant integré loqui , fed trüncata verba , G

tüs volvuntur: & adeó expedite mentis evul-

Íemefà proferebant , nitebantur ei vitam adi

gatarcana ; cui innato foedere ne&litur , ut in-

verbis ipfis mens ipla terío veluti in (peculo

mere , quia odium integritatem disruperat

amoris,& verba prohibebat integré proferri,

feipfam prodatufcité Ambrofius:DeJermoni-

Lib.de& 3

*

quia ut ait D, Gregotius in Moralibus : Jre

bus nofiri mens noflra perpenditur : quia cüm

Abrabans

!

primüm cogitatio aliqua intüs affulget in-

Cüp. Ieo

;

fu« f'imuiis accenfo cor palpitat , corpus tve-

snit , lingua fe prapedit , facies ignefcir , &

mente, exteriüs relucet in ore , cxp;imitu&*

Zm't,m

M

v

éxa[perant oculi : neque verba pacis poteft

lingu8, manifeftatur verbis,

Gymnafium mens aperit ; inquo linguá

lingua depromere , ubi odium, & bellum

L]

fpirant praecordia,

eruditur, & qua cogitationibus intüs edo-

f!;

centur, lingua exteriüs verbis recitat; hinc

49«

Sciteé hominis pectushorolopio paria-

tur , cujus ftylus defluentes fignans horas lin-

Jobumredarguit Eliphas Themanites.

Do-

gua dicitur; quia quidquid horologij rota,

cuit iniquitas tua 05 tuum , quia magiílra

iniquitas , que& in corde nafcitur ; ibique ra-

íeu pectoris latebrz intus evolvunt , ftylus

foris,feu lingaa exteriüs prodit: cujus pe&tus

dices agit , linguam edocet , quà exteriüs fe

odio cotroditur,fru(tra vultu internum diffi.

prodit, Ícité Pineda : Infiruiét énterior affe-

mulat virus : ftomachus cum peffimé valet

w non [olüm os , & linguamad loquendum,

facilé foras eru&tat , quod intus difficillimé

verum etiam mauiut » G catera membra ad

N

digerit : quidquid intus mente quisvolvit ,

operandum:- ex corde enim exeunt furta; blas-

phemia , & bomicidia : id tamen intereft di-

hoc ut plurimum verba fapiunt , & forás pro*

KIZLME

dunt , dixerat Servator. . Quo ego vado ,

Ícriminis, quia cüm cor, & interior affectus

vos non poreftis venire , loquebatur Magifter

in abdito, ocultóqueedoceant , linguanon.

Chriítus de mirabiliin coelum aícenfu , &

nifl in publico recitat ; qua ab affectu didi-

"—— — — o^ ERRREST

tamen Judzi necem exinde intulére dicentes ;

citin occulto , & quam impietatem mens

magiftra tegit ; lingua difcipula detegit ;. GC

mnunquid interficiet femetipfum ,. quia dixit :

ideo ex iniquitate cordis malignitas prodit

Quiegóvado, vosnon pereffa venire , qu

Oris;

Cc 5

um

*

206

.. Differtatio. IX. :

pris.t. & quia pe&lus.odio exulceratum nil

tum , Imperatoris, Miniffros contra ipfium

incitarent, ut in perduellem , & fediuciumgz

pacifiei edo«et ; fed:tantüm cruentas diclat

cades,, ideo Jacobi lij non potuerunt pacifi-

de nece Chrifti tunc Pharifzi cogitárunt,cóm

c? Jofepho fratti loqui , eà quia oderant eum:

per ferica, & faccharea verba ei eblandiuntur z

ubi odium vifcera exulcerat , nonnifi fangui«

quia occultum in pectoreenutrierant odiumg

nis effafio protenditur: & quamvis non de«

laqueos verbis exteriüs tendebant,u; caperens

fintex Judais, uc notat Abulenfis, qui lau»

eum in fermone , Ícu ut habetur in textugrae

dibus Jacobi filiosexcipiant, eó quia extima

co ,ut sllaquearent , Pharifzi tuncverbis ob-

Íronte intimum, quod in pectore foverent

fequia fimulárunt ,. ut verberibus vulnera«

fh

odium , quo Jofephum profequerentur, mi-

rent, necémque adíerrent.

«

.

niméexplicarent: falluntur tamen quotquot

Nullus deterior , ac periculo

$3

interna odia ; irásque ccculté enuttitas com-

quàm domefticus , qui verbiseblanditur, ut

mendant ; gravius fiquidem crimen eft tege-

ferro trucidet , vel veneno corrumpat .. Mo-

re odium , cui detecto applicari alexipharma.

liturus tartareus hoftis ruinam Proroparenti«

cüm haud difficulter poffet: pulchré D. Cyp-

bus, ferpentis induit latvam, eó quia ferpens

rianus : Facilior cautio eft , ubi manifeffsor

plus cateris animalibus familiaris fuerat ho»

g]

formido: plus metuendas , €$ cavendus ini^

mini , quem frequentet acceíferat , motibuse

snicut cum. latenter obrepit ,. càm per pacis

que corporis placidé eidé blandiebatur ; ideóa

que ut tutiüs venenum in pomi efu haurien«

imaginem fallens occulti acceffibus ferpiz.

$5

Odium , qui tegit; vel venena adaptat ;

dum exhiberet Sathan primis parentibus il

lius fpecie animalis larvari voluit; quod o*

vel'firages apparat , & is longé deterior eít

hoftis, qui cordís venenum oris inaurat leno.

ris affabilitate cordis obtegeret venenum.Siqs

cinio, Nemo eít , qui ab hofte lénocinia

que primi mundi accolz,cüm fibi nontime-

fpetet, qui enim eblanditur , non creditur

rent à callidiffimo hofte , & incauti proceffif-

—

vellenocere ; & ideo eó acriüs fzvit , quó

fent, promptiüs corruerunt ;. & ab hofte do-

ä

fuaviüs eblanditur,

Quid Syrene blandius;

mefíticoamicitiam fimulante in ore,& odium

& tamen nil fallacius, vocis enim blandimen-

foventein corde, mors inducla eflin totum

to aures demulcet, & intus cor corrumpit,

humanum genus j tunc oculatiüs extimendus

hominémque miferé perdit : id inSyrene no-

eftho(tis , cüm occultiüs vel przemia fpondet,

vellenocinijs demulcet verborum, & ab omni

E

zatu dignum , quia fuave, plenimque illicio

eít, quod auditur , noxium veró quod tegi-

vindictz fpecie fe alienum oítendit, . In e-

tur: verba tametfi ferica, acmellita non ta«

ditiori montisfaítigio fuis utrinque ftipatus

menvenenum exuunt, fiintüs odium foveant:

militibus David blandas &qué ; ac pias Saulis

imitatur cunc occultum odium fyrenem con-

voces audit , imó & lachrymas videt.

Et

! Mf

cinna voce aures demulcentem , fimülquead

levavit Saul vocem fuam , & fleuit ,.dixtt-

I' Rezb æs

VETLUEBQQI. NIGPNUM ul p

;

VA

fcopulos trahentem, ut à fe ille&os miferé al-

que 4d David : jufior tues , quam ego * 1u

lidat: nonamicitiam produnt; quz ita cblan-

enim tribuifli mibi bónz5 ego autem veddidi

diuntur molliffima vetba ; (ed venenum fpar-

tibi mala: Quis ex verbis hisce melie obli-

gnt , quo eó tutiüs interficiunt;quó fub cot«

nitis ; pietatem redolentibus fincerz non in-

tice blanditiarum dolus obtegitur : f:c piíci-

tuliffet amicitiz tefferam ?. & nihilominus

bus hamo infidiz parantur ; apparet deforis

tunc David magis fibi timuit , & unà cum

alliciens efca , fed latet füb illicio interficiens

Ífuis locum petit tutiorem; & acceífu diffici«

ferrum ; 'non amat ; fed hamat quisquis do-

ciliorem, quia ut expendit Carthufianus,Da«

h

lofi: verbis illudere fatagit : fic Pharifi con-

vid, & viri ejus conjeceruntquód brevi eos iu«

*

filio inito per difcipulos Magiftri Chrifti e-

fequeretur

L]

verba enim illa faccharea, &&

Mdi'fbo 125 |

umalloquuntur. —Aagi//er fcimu , quia Ut«

mellita nonni(i cor felleum indicárunt: pro-

rax es, G 'viam Dei inveritate doces , non

inde cüm primüm David verborum audivi&

eft tibi curade aliquo , non enim repicis per-

lenocinium , merito di(trictigladij coepit a«

onam bominum.

Dic ergonobis , quid tibi

ciem expavefcere: an non fe pium in Davia

videtur , licót cenfum dare Ca[ari , an non?

dem, & amicitiá devinctum nitebatur oftene

&n non ferica , vel mellita vifa funt prolata

ere Saul , cüàm dixit: ju/Hior es, qudm ego *

vetba, cüm nonni(i in obfequium fle&tantur ?

tu euim tribuifli mibi bona ,ego autemreddi-

& tamen: Cognitá autem. TESUS. nequitia

ditibi mala : juftitiam commendat Davidis,

laudat virtutem, fatetur munificentiam ; &

eorum , ait quid me tentatis bypocrita : quot

enim voces deprompferant , tot vifi funt la-

nihilominüs tunc magis formidatur , quia

queos apparáfle ; verba exteriüsamorem fa-

per lenocinia verborum favit periculofius

piunt; fed cor intüsodio exulceratum vene-

odium non evomuit ore , quod corde

nüm effundit ; mellea fuére exteriüs verba ,

tegebat,

fed felleum intüs cor , infectumque nequitià

erat ? fi enim Chriftus affereret folvendum

tributum Cafari , inde anfam fumere cogi-

BOR OP

tàárunt , eum exofum reddendi populo, cui

*

gravamina imponeret , onera fuperadderet :

íin veró denegandum dícere: Cafari tribu«

$. VI.

——

207

Odium alios modet ; fe ipfam rcdit,

namviamituntur 'flernére;; fed plerumque

ijsdem miferábiliter implicantur ., & quod

ipuerisobringere ob ignorantiam affolet , ijse

W??ulmtiä: fw"z'fg , debacchatir-

'demobimprobitatem accidit. :Aliquaple-

ue odium , . fi larvs ;ïtegamr-amicitiæ.

'rumque pueri.ample&tuntur ; ut fibi commo-

Verba tunc loquitur melle oblinita ,facebaro

'da ,'qua difpendia 'effe inveniuntur , utÍcité 4 /yjay,

sn[per [a ; noxium ut 'oeneuum propiet ,.

«Caffiodorus, / Jgnarapueritia contraria gee

&detbalius vulnus infiigat ,

lt , qua profutura putaverat.

$46

[^]

--

f4

Lerumque fub larva amicitiz truculen-

iHoc idem Aulicis evanidegloriolz cu«

tiusfavit odium ,proindeszelrorafunt

'pidis contingit., ipluries:qua fibi profutura

f

p

wuluera iligentie , .quàm fraudulenta

putárant., :detrimentum attuliffe deprehen-

ofcula :odient Proverb. 27. etam jJoáb ob

'derunt 5 -quia fuperna Numinis providentia

ipfam perverforum vafritiem in eorundem

praconceptum in Amafamodium ; quó tüu«

tiüse viviseum tolleret, interofcula, G am-

:obarmat ;poenam,

/Expertus id fuit Saul ,

'cümragnis laboribus Davidi laqueosobten-

vlexus'eidem necemintulit, "Erat Amafafi:

lius Abigailis fororis Davidis, quem Abfo-

deret 5 incidit'enim in idem periculum , in

lon in fuas partes abduxerát , P rzfectümque

quod Davidem »pro virihus fatagebat addu-

in caftris zebellantium 'conftituerat copiae

cere., improvidusenimfe feobtulit Davidis

rümexaudlorato Joabo; eóquia validiffimam

gladio , cüm ferventiori odio eum profeque-

retur, Venit ad.caulas ovium , 'qua fe offe- , Reg v uÀ

omnium Tribum Jadz Davidi reconciliavee

ràt. ldque iniquiüs ferens Joabus pluribus

rébant^vianti. Erátque ibifhelunca yquam

titulisde Davidicoregno bené meritus atros

dngrélfus ofl Saul , tut purgaret xventrem.s.

cem injuriam interpretatus fibi àb Amafal»

Porro David , 8 viri ejus innteriore partes —

latam , nil die , noctüque mente molitur ,

dpelumcae latébant.. Noncogitáffet Saul;po-

tuifle Davidem citca viam latitare ,& obid

quim Amafe internecionem 5 utque quod

mens intüs volvebat , tutiüs manus exteriüs

ipfumibilatuit.,, ubi püblicitasviz remotio»

rem à füfpicione eum coriflituerat 5 ;proinde

perficeret ;larvatus ementitz amicitiz fpecie

hominem adit , falutátque perhumaniter., &

Saul:odio ;perfequens Davidem tunc in ma«

snus adverfarij *incidit , «cüm ftudiofius.eum

dum ofculum amici animi fynibolum figit ;

levà manu mentum Amafz apprehendit, G

'faperefatagebat, ;Meruit'David protegene

dextera vulius infligit, feudolofum pugio-

tis Numinis praffidium 5 :cüm fugeret'ime

probi Saulis vafritiem. ciimque perfequeres

nem immergit in ilia Amafee nil timentis,

Saluemi frater ,Cf tenuit manu dexteramen-

tür Saulinjuflé innoxium;periculumfibino»

'centi maturavit , quia ut recté Regius Vates.

hN t

d Reg, 90,

tum Ama[a , quafi deofculans eum ,& percuf-

fit eum in latere , efudit snterioraejus ,'02

In operibus mauuum fuarum comprében fuyejt Vf2 9e

fculum ftonti fixit, fed pugionem lateriiiifi-

ipeccator : quiáanimirum-improbiin eosden

xit: falutem auribus ingeffit , fed ficam vi-

1ncidunt laqueos ; quos in perniciem pro-

Íceribus intoríit ; fallaciffima; ac lenocinante

'tendunt aliorum , quos'odio perfequunturs

fibi 3mprobi difcrimina imprudenter folici-

ufus linguà fratremvocavit , quem odio ex-

ulceratüs ferro jugulavit: fic Judas Iícario-

tant, quoties folicitiüs contra innoxios-tetía

'obtendunt: quia fcilicet odium eas czcita-

tes Magiítrum Chriftum perfidiffimooculo

hecandum tradidit nefaiidis ficarijs.

tis offundittenébras , utodia ; qui fovent,

5j*

Quid ? quód frequentiüs in aulis Prin-

pericula nonvideant; imó*eá furoris amene

tid obcecantur ,qui odij delirijsaguntur., ut

cipum, quàm alijs in locis , figuntur ; & fin-

guntar proditoria hzee Joabi , & Judz ofcü-

fua fibi frequentiüs maturavetint precipitias

dum avidibs in alienaenixi furit detrimenta

ja? Quot in aulis oftentant ea fe velle , quze

revera nolunt ; & ea nolle, qua eniximvi-

currere, "Saulmilitum cogit delectum , &

ut Davidem infequeretur, perabruptas pet-

dentur concupifcere; ambirevideri volunt ;

iquz adverfanturj & ea averíari , que am-

tras , exesosque montium fcopulos conae

tur infcendere, ubi vel ipfis fylveftribus cape

biunt, Tibiplures ibi obviantore damnan-

tes improbos quosque , €üm fintipfi corde

ris videtur iter perarduum , & facilius prz-

improbiffimi : affectant alij fummis probos

cipitium. Perrexir adinvefligandum Davids , "TP

E5 viros ejus etiam fuper abruptiffrmas petras,

laudibus excipere, cüm fint ipfi omnis pro-

.

bitatis prorfus ignari

L

/ pietatem fatagunt

qua folis ibicibus pervie fuur, — Cüm enim

prarupta illa faxa folis effent ibicibus , ceu

vultu przferre ,. cüm tota mente impietati

famulentur. Alij etiam reperiuntur , qui

rupicapris pervia, indubia erant hominibug

toti ad obfequia videntur proni , oreridene

precipitia 5: & nihilominus adeó exulcera.

«e , fronte ferena , oculis ad hilaritatem

tum odio in Davidem fuerat cor Saulis , ut

compofitis, adgenua usque decrefcunt , ut

nec difficultatibus pra&rupti itineris deterre,

retur , neque imminentis przcipitij pericu[g

fuaalijs prodant obfequia, cüm tameneorum

cor perízpe felle, ac moeroreinficiatur, &

coérceretur,quó minus Davidem fibi invifium

pertinaci conaretur capere infecutione: àdeó

nonnunquàm odio etiam exitiali ulceretur ;

& inter obfequia;quz venerabundi exhibent,

obczcantur , qui infaniente odio dücüntgr ,

e en^

infidias obtendere moliuntur , quibus alijs

vt nec pracipitia ; neque imminentia ex

itij

in perniciem , & fibi ad pinguiorem fortu« — pericula videant: fibi , fuisque Saul pracipi»

tia;

"

208

Diflertatio. 1X.

tia folicitaverat ; Davidem fibi odiofum

la Affueri Aman ob.odium , quod foverat

12 g

quafitutus , quem per abruptiífima faxa ,

contra Mardocheum ,

acerbam patibuli

Ícopulósque exefos , & itinera folis ibicibus

meritó poenam culit ; imóà & ipía morte a«

"

(!

pervia ad necem infequebatur ; idque ut ex*

cerbiorem etiam infamiam , quin & ejus

Eflber, 9.

f

oculato adularetur odio , ac delirsee obfeque-

filij acutis affixi ftipitibusdifperjerunt. .De-

V

retur malevolentiz ;. hinc Ofeas loquens de

cemfilij Aman $n patibulo fufhenduntur:praces

P^

improbis illis , qui nonnifi lethalia fovent ,

píque Rex , tit íta fieret : nimirum ut tota

u

&sb. 7^

odia ait : pplicuerunr. quafi clibanum cor

pofteritas pertinaciffimi odij , ac injuítae

fuum: , cim infidiavetur eis ?. tota noctezs

períecutionis promeritas daret poenas , rae

pl

dormivit coquens eo$ , mané ipfe. (uccem-

dicitüs evulía fuit ,. ac patibulis discru-

;

Jus-quafi ignis flamme : nimirum ut odio

ciata,

percitus , ac iníidiator juftos affligat , in«

Non in alios tantüm , quod in corde

$9.

fovetur odium favire folet 5 verüm & in

i Mp Ub U

noxios perdat , clibani inftar ardentiffimis

1&

exxítuat flammis , & quia odio obcacatus

ipfum foventem , ac nutrientem pernicios

q

íflammas minimé videt , in quas mileré fe

fiffimum huncaflectum , & ideo plures odij

inijit ; tetro odij incendio , & fumo z*

cacitate ira infaniunt , ut in fe ipfos furera

ftuans , & eccutiens ," nonvidet coutra fe

videantur , cüm czecis fuis adlaborant affe.

D

Gionibus adulari , & ut ajebat Confiantie

flammas illas armari , quibusalios adurere

Q

adnititur ; flammis ,. quas in perniciem ae

nus Maenus apud Eufebium /;5. 3. loquens

V

liorum accendit , miferé ipíe coquitur, pee

deodio , quo Judzi diflagrabant in Chris-

Oralitlfy k

ritque.

ftianos: «eéco animarum errore fordizati

91

17*

Oderat Saul in Davide juflitiam ; &

meritó tetebantur , quia ut obfervat INa-

!

equitatem , ceeterásque virtutes , quibus re-

zianzenus orat. 1. Plerumque veritas fube

r

gio Íceptro dignus comtnendabatur ; & pro-

ripi od:0 folet : quia protervitas odij tenebe

d

inde nullum fuit Numinis patrocinium for.

ras offundit , quibus mens cacutiens veritae

y

tem non videt

.

.

hinc Plutarchus de Ifide

1

titus ; quia armata injufticia (uffragia non

invenit,

-Imó fcelefti manu prorfus cvel-

refert. : ejus facerdotes adeó fuiffe mare a«

li

luntur, qui innoxios ,& INumini charos.o*

veríatos , ut falem fibi interdixerint ; quem

Ío,

dijs pertinacibus períequuntur..j. quia ut

à (uis etiam amandaverint , & excluferint

-

*

Lb 9* wa-

Íícite Caffiodorus ajebat

.

Indifereti bomi«

menfis fane infipidis , cüm nulla falis gute

tula. condirentur.

Ait Plutarchus : £zze

7":, ('Pu 2-30

num mores , confusíque vagarenttr ,. f aut

sulpa formidinem ,. aut virtus pramta non

mare. facevdotes. dezeflantur $— f[alémques

baberet : perindeac virtutern glotía,ifa poe-

Tipbenss appellant [pumam y. &f ex snter-

na comitatur culpam , . fuit enim femper

dichus in men[a falem nefas est. apponere.sz

delicli ultio pediffequa; ne fi improbi im-

Salem fapientize effe fymbolum nemo eít ,

pune delinquerent ,. vitium graffaretur, &

qui nefciat , & càm falem (ibi interdicerents

triumpharet in exitium virtutis , & per-

omnem proríus videbantur à fe fapientiam

miciem reipublice :. & licét culpam poena

abijcere, oftenfuri non poffe odium uti prus»

-- "t39 * ( € fT t — —

3

.

tamen diílrictio eos

dentià , cum deftituatur fapientià : teítes

fequatur. feverior

urget, qui in charos Deo iniquis conflag-

adduci poffunt Gethai , qui eo odio contra

zant odijs.

Càm primüm vidit Jonathas

líraélitas coflagtárunt , ut,maluerint Arcá

fÉan .

Saulei czci odij infania in Davidem infur-

circumduélà acerrimis uri doloribus, ne ad

«

P

gere , dirísque períecutionibus Dei ami-

Hebrzos diverteretut.

Illis autezas circume

:..k':-. 1'1; Je

cum divexari filijs fuis folicité providit tu.

ducentibus eam ficbat manus Domini per [im«

LL

telam , & exoravit. mifericordiam,

No»

gulas civitates interfetlionia magna nimá ?

1 Ref. £Abeo

48

h-

29,

au[eres mifericordiam tuam à domo mea.,

ne ftaret apud Hebrzos Arca, inaluerunt

sique in [ecmpiternum , quando eradica:

ipfi cadere 5 hine quarit Abulen(is,

Cur

Quefh 16,

verit Dominus inimicos David , unumquem-

Philiftiin Arcam non miferint ad Hebraos

4ue de terra : non dicit , fi forté eradicet

cum reciperent propter eam circumduétam

Íed quando eradicaverit , eo quia; minimé

tot mala ? & refpondet: quia fi apud Heb-

dubitaret , reliquos filios Saulis pertinaci

r4os (letiffet , quantó potentior effet , tantà

odio Davidem iníectantis evellendos efle ,

magis Hebreos adjuvA[iet. . Verebantur Phi-

"TP —— a — a. 4SO $. 5 .

ac penitus proíternendos ; & quidem non

lifthün , nefi Arca ad Hebraos revertere-

humano confilio , fed decreto coeletti, quia

tur , quos odio profequebantur , meliorega

folet Deus ünius fupplicio reliquos admo-

iti fuiffent fortunam adepturi : & ne quid«

l, ,

ll

nere ; ne delitum graífetur impunitum ;

quam boni Hebrzis obringeret ob reítitue

odium , quod contra Davidem protervé

tam Árcam , maluerünt ipfi graviffima pere

fovebat Saul. totam radicitiüs ejus evertit

peti mala, ac plaga concuti ad internecioe

domum, avulsitque liberos ; tamet(i Da-

nem , quam odium elegerat, ne melior fora

vid patienter omnia advería tuliflet ; cocle-

tuna Hebrais atrideret: adeó offufis odij te«

ftis tamen . invigilavit juíftitia ultura etiam

nebris cecutierunt Philifthiin , ut difperire

in filiis patrem 5 non enim poterant filij

maluerint , quàm zmulorum gloriam ípes

efflorere , cüm conílaret , eorum patrem

dlare ; . plüsque fibi infert odium damni ;

flammis aduri exitialis odij. — Etiam in au-

quai alijs detrimenti»

Scimus

— —— 84 o P»ed -Ó P P — — L.2 3 J Eolwy —

. Odium alios mordet, fe ipfum rodit

209

Scimus Saulem à Demone exagita«

»

de(zviret ; finitrum cuftodivit oculuni , quo

"

. tum in Davidis;lyra alexipharmacum adin-

acriüs diftorquerentur.

veniffe 1. Reg. cap, 16. — David tollebat

Imó non corpus tantüm , & viícera

6€T,

« E(zb". 30

citbaram , & percutiebat manu fua , & re-

intus corrodit odium ; verüm & ipíum ho-

[]

focilabatur Saul,

Sed cüm primüm audi-

norem , famámque commendatam gravi^

vit Davidem plaufibus à puellarum «choris

terledit : neque odiorum obnoxij phrz-

acclamatüm , eo coepit exardere odio , ut

nefi curant fame , honorísque opinionem.

in eum ba(tam contorferit : Invafir fpiritus

Decreverat Saul Davidem interficere ,. fed

Dei malus Saul , && propbetabat in medio do-

aliquo quafito colore , & ob id mortem

iis fua.

David ;autem - pfallebat. manu

diftulit in fequentem diem , atbitracus poffe

fua , ficut per fingulos dies $. teuebárques

1*

fecretimfalfos adducere teítes graviffimisDas

"Saul lanceam , & eam mifit , putans,quód

videm reum criminibus affcrentes 5 dige

uid?

J Ref. b« configere poffet David cum pariete,

nümque exttemo fupplicio : verüm càm

quód fitelo confoditur David , nulla fuperíit

cogitabundus haiflet, fententiam mutavit ,

)

'Sauli medella, &is liberiàsab hoftediftor-

misítque apparitores , qui omni disrupta

queatur tartareo; & tamen ex odio caecutiens

.*

cunclatione flatim Davidem caperent;quarme

maluit ipfe tormenti eligere tolerantiam ;

vis innocentem , & contra fas occiderent ?

i

quàm Davidem audire fauítis , feftivisque

Mifit autem. Saul. Apparitores ,. qui. vape-

vocibus acclamatum ; pulchré Bafilius 8e-

rent David.: . íed cur fucatum faltem ali-

1, Reg, eap.

9.

Oratic15, leucen(üs ; 4uo patto Saul audes talia.» ?

quem non quafivit colorem , latvatum non

quid in te ipfum baflam vocas ? .. fí Davi-

concupivit titulum ad propul(andam ex ne«

dem fufluleris ,| quomodo Demonem perfee

ceilla infamiam , quam inde erat contraw

quera $ quid eum mori cogis , à quo uni*

Gurus ?. prafertim cum populo antea morz

cum falutis [eras vemedium ?. Quamvis Da-

tem illam non intulerit ex metu notam

:

vid unicum foret divexati à Doemone Saulis

fubeundi indecoram . 2 -Refpondet Abu.

Q**/io i'b

remedium , hoc tamen carere maluit; quàm

lenfis: in Saule augmentis exarfiffe odium ,

invido definere in eumodio fzvire,

ur jam quodammodo vifum fuerit in.deli.

i

6o,

Durus carnifex eft; quod in pectore

rium tran(íiiffe , cum Saul impatiens morz

nutritur odium , foventem fe jugiter dis-

p

honorem. pofítpofuerit- ; famámque pro»

cruciat ; Q tartareus ipfe hoftis homines

priam defpexerit , bonámque de fc opiniQe

preffurus duriori tyrannide pravisaffolet af-

nem in vulgus neglexerit ; folümque (irive-

fe&ibus tradere , odióque praíercim -in«

rit Davidis fanguinem , quo przconcepti

:

fanienti; quia fi ambitiotorquet, voluptas

odij leniret , vel fedaret aàrdorem :

guia s

di(cerpit , cupiditas adurir , odium enecat ;

-9die arlebat ,. ait Abalenfis;

prapouebant

& qui odium fovet , dolorem fibi , & necem

illud bonori fuo , . €8 fama ,

WOn cH'aat ,

gnaturat ; imó quem odium torquet Sifypho

an in-executione tala. bomicidg infamare-

pariaverim ingenti faxo illigato, velIxioni

UUur), Vel nün.: .eum tamen fegueretu odj«

volubili rotà fe ipfum infectanti , vel Pro»

um à principio ,

Qüid fdiüd /1'14 €" At /i&i

metheo íplendoris olim ambitiofo exefis;

cbara y voluiffet eu

m eccidere per difimula-

& renatis vifceribus jugiter discruciato : nul-

tionem,

J'ametfi fub initijs infamia im»

la enim improbo poteft poena acerbior ob-

minens fuppetias verecundiz tulerit ; & ti«

ä

tinpere , quàm f1 intus odio torqueatur :

mor incurrendi dedecoris notam. ma

nus co.

] l' RI!. :)' .!4

quisquis enim pravum hunc fovet atfeétum

ércuetit 5. cüm primürft po(lea inc

remen«

ingentem fibi materiam. perturbationis. ,

d»

tum odium fubijt , ejísque inceridium acriüs

ac doloris adícifcit

L.I

aliena felicitas invi-

exarfit , nonampliüs honorem curavit , nez

dum rumpit., & odio habentem fzve di-

folicitus fuit de infamia declinanda ,

dum-

ftorquet ; nil odium molitur , quàm «clà

modo .Davidis fanguine fuam poifet

fitim

: Gub

des , necésque cruentas , ac poenarum in.

lenire :.. fic odium rationem hebetat

,fic

crementa

.

$

hzcque caufa fuit ,. cur INaas

ejus lumen extinguit ,

fic cor ftimulat, ut

la

implacabili odio in Jabefenos exzfíluans ,

quodam velutr-delirio homines ad

flapitia

utróque. oculo. ecs noluerit orbare ,. fed

quaque impellat etiam cum famz ,

hono-

s

tantüm. dexterum eis eruere cuítodito fi-

niflro

*

rísque detrirhento : Saal fiquidem ,

q Ui EL

*

Eruam ommium eflrum . oculos

tca proprij extimuit laefionem honori

$; cüm

Sed cur non etiam finiítros 2 ut

1. Rer. cAp, dexteros.

primüm copit vehementiori zíluare

odio ,

11,

nimirum graviore eos dolore divexaret. ;

omnem neglexit honorem , nec cnra

vit in-

tormentóque intolerabili discruciaret : fi-

famiarn ex nece Davidi inferenda

ni(ter ocuius fymbolum eft odij ,. quia qui

rtam,

"

oritq .

illud fovet , nonnifi finiftre afpicit , quem

.Plerumq

ue ,quos rratïb non

62,

odio profequitur 5 igitur Naas ut impla-

fa verecundià coércet ;; verüm

fi huic odij

cabili adularetur odio.dexterum tantüm 'e-

Íuccedat incremsentum,

gquidquid antea coéra

ruit oculum cuftodito finiflro ,. quia eo-

cueraát verecundia,

laxat ,:disrumpitque fu.

rum afpectu ufus fuit, ut. duro carnifice. ad

peraccedens odium , mentem prorsis ob.

incremencum:doloris . ad multiplicandum

nubilans , ne infamia ex flagitio incurrenda

tormentum ; ut in eos duriüs , diriis

a

que

,videa

tur, actimeatur. .. Licet

Magnates , &

.Verani de Affeiiibus Tom. 1À, ^

D

Pfin-

210

Differtatio: IX.-

rüit , quinapud omnesexecrabiles haberene

Principes fceïei'umieffï'ugïant pediffequas poe-

ä

nas ; non tamen infamiam poffünt declina-

tür : ubienim textus latinus ait , & jeelua in4

re! cüm enim vitium non folüm poena de-

terfeilionisex hebrzo ita redditur : l ve-

niyet injuria (eptuagiuta filiorum Terobaal ,

In ,4?9*".!"' |

rehendatur obnoxium , fed notisrelperfum

infamiz , has nec impedire , nec obliterare

&f fanguinem illorum ponendum [uper Abimeo

64?; l!

oteft , ex odio alienum qui fanguinem

lecb fratrem eorum , qui occidit illos , & [uv

per Proceres Sichben * te&lé textus hebraicus

fundit: quidquid ab honeftate exorbitat,

honorem deturpat, & famam innubilac; &

aits «t veniretinjuria : hoceft ,ut abomnie-

petinde ac à node illuni , ac intempeta di-

bus injurij , & exofi haberentur , & perinde

ac probra naturz ab omnibus defpicerentur ,

fpelli tenebrz minimé poffunt ; ita neque à

.

*

fcelere caligines feparari dedecoris , & ma-

hàberentürque contemptui

licét patrati

fceleris nullas dederint poenas ; non tamen

ïä

culz infamig : - ea autem offufa eft caecitas

odium foventibus, ut hi flocci faciant igno-

praconcepti odij valuerunt deteflabilem in«

miniam , fi incutiendam fruftraverint pce-

famiam effugere,.

eRÓ

"Cum vidiffet cultor ille incult folitu-

nam ; cüm tamen long? gravior fit lzefio fa-

ma, &honoris, quàm corporis cruciatus:

dinis Joaanes Baptifta Herodem, Regináme

& nifi vitijs, & flagitijs praeter pediffequas

que luxurice adminiftram libidinum in aula

debacchantes fceleribus, contra natarz leges,

poenas, infamis ,acignominiz adnecleren-

tur notz;; virosPrincipes, quos poenarum

juftitis terminos ,voces illas emifit in aula.

timor non coércet ; . effroenis appetitus ,

Non licet. tibi babere uxorem fratris tui :

Mavrci,

verüm hac inaula prolata veritas odium pe.

affe&hisque corruptus in omnem perduceret

Ícelerum enormitatem : fua enim potentia

petit:, quod prefertim foeminam libidinibus

|

. Lib, M

tuti fupplicia eluderent , edicta contemne-

addictam aduffit,: torsitque in corde; cim-

que diei nátalis Principis opportuna accefif-

rent, ac jura omnia ad improbitatis acbit-

rium .difponerent : nullus effet , qui pra-

fet celebritas , & inter fe Mater impudica ,

conceptum in pectore odium niteretur ex-

& filia faltatrix. aliquid petendum-f*xatui(-

rmitatis ingloriam

fent ; faltatrici optionem conceffit ; quam

tinguere ; fi faltem eno

effugere non fatageret.

Scité Senecà:; Mul*

jurejurando firmavit Herodes, id -perendi

NDI — MM

zos fortuna liberat pená , metuneminem:

in preemium. dücte chorez ; ^ quod magis

:Piþ, 97»

infixa nobis ea r&à aver[atio

placuerit ; fed puella faltatrix fuggerente

quare ?. quia

efl , quam natura darimavit,

Quamvis

mitre:ob praconceptum odium in Toan*

nem Baptiftam ; nil aliud petijt, quàm ca-

potentiä M

ab

natumi fupplicia, qua' fcelera

'

Íequuntur , fruftrentur; aliquid tamen ad-

;

put;Prophetz , quod flatim affertur in di»

huc fuperíles hzret fceleri , quod nec decli-

Íco.:& mors Baptifte convivantium epulis

nare valent , nec inhibere ; quó minüs cone

peragitut. — Et quamvis Herodes , & He-

fcientiam laceret ; é(tque ipfa infamiz nota;

rodias patrati facrilegij promeritas non dee

.

e

quz- ex Íceleris enormitate neteffarió .enae

derit poenas

vox tamen Baptiüæ etiam

Maleh. . . EE r a laE RE

peíft jugulum -dife&tum altiüs inclamavit ,

Ícitut,

65.

*

T

& infamiam evulgavit occifotis , fcite Ba»

ametfi f:ei-eru.m non luant:pedi(fequas

cenas viri Principes 5 non tamen dedecus

filius Seleucienfis;- ^ 24bfeiffym quidem eff Orat.18.

caput ; nec tamen jJoaunis vox tacet ?. &«

poffunt evadere ; nec impedire , quin pro«

vernim loquerur pofh : funera 2 - Accufatos

prio honori injuria inferatur ; néque pro»

wpri

z fame nota non inuratur dedecoris,

rem 1n te mulier armáfli $ neque enim ctim

capite vocem quogque practdsfis,

Etiam.s

Sci

mus Abimelechum Panthere feritatem

poft - jngulationem! fuperfles tibi éff accufas

fupergreüum fraterno fanguine-copiose fu«

Ío terram feedáfle , Regnümque eriormi hoe

tor , - plena crimtnum tuorum terra ,. 4ue

fcelere obtinuifle, & per fratrum vulnerata

daciam mariaipfa-mirantur , celum fuptre

né cum Joanne wociferatur ?/— linguam.s

L lem " oA R ss uiliad U o EE r

pectora ad thronum fibi viam aperuiffe SQ

Principes ) qui ejus partes fecuti fuerant ,

unam fufluliftl: , fed vice lingug Joaunis ,

cotus-ef. miundus ad te accufandumy, creatie

quique confilijs eum juverant ; fuifle etiam

extra legem impunes , imó etiam honore

ra plena vocis efl. . Evaferunt quidem li*

infignitos., &'ad dignitates clariores pro-

bidinibus indulgéttes , & execrandi fce»

Verümi/cque Abimelechus , : ac

:motos,

:

leris: authores poenas promeritas prapoe

üb. !c Rgg' (

Principes apud gentes omnes patrati flagi-

tenti& privilegio :: tion tamen effugere va«

'; 'ü, ^ 20'

3"41-50 '5?.

tij notabantur infamià.

Ceperunt eum-»

luerunt infamie probrum ," & dedecoris

notàm ; cum totus mundus funétus officio

$9.

deteflari ,& fcelus ánterfettionis feptuagine

ta filiorum Terobaas , && effufionem fangui-

linguefceluspromulgaverit, Audent pra«

'potentes in fcelera proruere nullo incurren»

ä

nis eorum conferre in Abimelecb: fratrem.s

dz poenztimore coérciti : verüm pro fups

fuum . im. cateros Sichimarum Prinespes , qui

eum adjwverant : quamvis execranda Abie

plicio infurgunt hominum lingua , quibus

nomen devenullatur , fama adutirur , &

.melechi impietas füerit muneribus donata

ul«

udentia fuggillacur,

in (ceptri , Regníque affecutione , licét n

€;.

Jlam.ex patrato Ícelere poenam luerit, &

: Odium adeó cacutit , ut nec ipfas 4-

& io

nes omni veftitas honeflate v1dzat, imó

Principes Fautoresab omni fuerint etiam ipfi

& aures obturat j .he verba veritatem

pornaimmunes; nontamen diffugere value-

pre-

r

Y

]

Odium alios mordet , fe ipfum rodit.

! p;ofereniiavaudiant. Veritatem edixerat.

$. Vil

Baptiftain aula Herodis, fed quia odium pe-

perit ,. aures non pulfavit,, fed cor exulce-

Ya

po Apeliges, xavits .. Pulchré Tertullianus.

Quid bic:

Nzl ,;zü;zz;.f 3 dirz'.zä.rguc, nzbzl obiin-

deperit legibus in. fuo rogno dominanttbus s.

git edió exnlceratis , gaär'n.ï son poffe

f .mdmglr? 4n boc 4m4gä gloriabitur pote -

odyoforum juffionibus refragari ur & jugo

flas earum quo etsiam. inauditam damna-

,, /?fþ?:fi zllo

rum ,quorum odio fe inflame .

Óunt teritatem? Cateruminauditam [i dam-

mari pre[en[erant,

went , .prater invidiam iniquitatà , etiam fu-

-Uódíiodium ineumfoveatur, cujui:

66,

fpiciouem. merebuutur alicujue con[ctenttt,a.

jugo fubijci cogitur;tuncnon urente :

& nolentes audire : :äuod auditum damnare-

tantum incendio preecordia odium-

uon polJunt , banc itáque premam caufam.a.

diqf*c;rucvi

at ; fed totum homihem fupplicio*

apud.vos collocamus éntquitatie odium ,erga

rum gehenna diítorquet ; omnis quippe fet--

í

bl

nomen Chrifitanum , loquitur Tertullianus

vitus humarz natura deprehenfa jugiter fuit'

de odio exitiali, quod Ethnici contra Chri-.

odiofa , ac prorfus inviía ; necab ipfo muna*

ftianos enutrierant ,. quó ea fuére cacitate.

di exordio verita füit prima foemina vitam:

capti, ut eorum etiam przecellentes , fume

