Quomodo commendanda Judithz frugali*

bác undá obruatur,

)

tas, fi nec ullum apud Aíyrios vult diem

fluere, quin madeat ipía vino ? fi abítinen-

tiz fuit (tudiofa , cur modó fe bibaciffimam

ülturæ addi&i virtutum, & prxfertim

caltitatis (tudio,ebrietatem angue de-

profitetar , praefertim cüm ufus vini fce-

18. C

» B

teriorem oderunt ; ab ho« libidinis

1ninas dedeceat ? etenim T'ertullianus

ilice abftinuerunt : quapropter Anna Sa-

de Romanis fominis ait : m mulieres. atpollog «

muelisMater vinum nunquam bibit;ut etiam

usque adeó vino abslinerent , ut matronam

LT

plures aliz infignes faeeminz virtutum hone-

ob vefignatos celle vinarta loculos fui 3nedia

ftamentis czteris clariores.

Una duntaxat

wyecarenut.

Sub Romulo verü , que-vinum

poteft mihi Juditha objici , quz prater na-

attigerat , 4mpunà à Micenie marito truci«

turalem FOFPOFiS venuftatem totum ad fe

dara eft. — Quinimó immodicus vini hau-

flus ,. & Matronas dedecet honeflatis ftu-

virtutum ornatum , quo animus fplende.

ret, accerfivit ; qua tamenà vinohaudab-

diofas , & meretrices prodit , libidinibus

abítinuit,

Impofuit itaque. zdbra fue afco-

infames: celebriseft Romuli lex vetans mu-

peram vini , & vas olei.

Olim in vulgatis

lieribus vini ufum 3. ff virum biberit domi

l,. 'U- ,'o

biblijs antiqui legerunt a/copar , & inbib-

uti adulteram puniunto ; quia eo ipfo , quod

lijs Gotthicis a/copiasm : quid ver& hzecvox

mulier vino affüefcit , honeftati defuefcit ;

fignificet , certum eft , olim fuiffe in ufu,

séque libidinibus proflituit , quia in vino la.

Cap. 45,

tent fomenta luxuriz,

cüm apud Suetoniüm in Nerone Zfropa ,

Si igitur vini ufus

reperiatur ;

quamvis "lurnebus: pofuerit

tam malé audit in foemina , quam hone(ta«

;,66 2 So

CJP "m

efcomam 5 G alij 4/copam. — Igitur ddfco-

te deftitutam prodit ; cur Juditha honeftas

Yy a

u

- Ferani de Afk&iöw Jom. 11,

356

Difïeitatio- XVII.

ti ar&hiffimé addicta. .fummarum ,cuverïx

ta, & vinum fecum detulit, quia Hebreis

h

virtutum , & preefertim caftitatis ftudiofa

non licuit tunc gentilium menfis alfidere ,

tam impensé afcoperam vini apparavit fii

cum pollutz haberentur , .eó quód idolola-

extunguende ? An non hzc tam follicita

trico ritu efculenta , & poculenta Numini«

cura vini apparandi caftz Matronz videtur

bus confueverint à Gentilibusconfecrari , &

decori derogare.

cum defeciflet aqua in Bethula, — Defece-

20s

Non me fugit,plures.vi

adicaturi Judi,

vunt ciflerna , 65 colletliones aguarum om

! Juditb, a,

7,7.1I,

tham ab hac dedecoris nota, afferere, Judi.

ntbus babitantibus Betbuliam , & cum Ju-

tham fecum detulifle quidem afcoperam ,.

ditha noluerit Gentilium cibo , & potu pol«

feu. faccum uttricularem , ac coriaceum ex.

loi, & aqua non fuppeteret in Bethulia ob

communi ufu de(ítinatum quidem ad vinum

exficcatas cifternas; 1deó parumvini, quod

excipiendum , & fetvandum , fed.à Juditha

L]

domi fuze fupererat, meritó mulier frugalis,

fuiffe aqua impletum

.

nil. enim. videtur

acvirtutum ftudiofa, cultrixque caftitatis fe-

poíle objici , quin.calla foemina potuerit

cum tulít , & aícoperam vini fecum detulit

utrem vinarium aquáà implere . fiti. extine-

fiti extinguendze , ne adigeretur potu gen*

guende : & ita videntur fcntire D. Hiero-

tilium pollui. Non enim modici vini ufus

nymus, & alij.

Cenfent tamen plerique

datur vitio frugalibus feeminis : cüm mo-

Aiícoperam fuiffe quidem à Juditha vino op-

dico uti vino infirmz naturz (it auxilium ,

« — quE dR O GQeO. 44 —R UMEEE — —— OAEeh. —— 5 "1 527 . i2

pletam in proprium ufam , non tamen id .

& adhibeti foleat inftar medela

H

^

. & locó

]

probro dari , quia tametíi apud Europat&s

pharmaci,

fceminas malé oleat vini ufus; nec (ufpicios-

ne vacet

[]

.

Non igitur mo

diciy vini ufus improba«

23

non ita Afiaticis Matronis info. /

tur, fedejus abufüs reprobatur, nec omne

lens-erat vini hauftus

L

LJ

fiquidem de Dido-

vinarium poculum manibus eft excutiendum,

i

ne , quz3 ab urbe Tyro Judzze contermina,

Ícd ut intemperantia caveatur; fi enim lar-

proptetea Afiatica originem traxit 5 ait

giüsbibatur , pudori infidias vinum extruit,

&netid,

Virgilius,vinum confueviffe bibere ;

ac mode(tiz regulas obruit ; cámque in om-

nibus id verum fit jin feemina turpius efl,ac

íá Piz'm&'gue libato Jummo tenus mt:gzt

indecentius; hacqueratio , cur Annaebrie-

— - — , EY e

Q? €.5,

js

tatis notam anxie depulerit. — Neguaguam

Domine mi , nam mulier infelix nimi ego

lib. - Reg.

CüP. I.

2Íe.

-Hoc eft vina libavit 'Re/gina Dido e-

fum , vinimque ,. €& omue quod inebriare.o

tiam cum in convivio Regias /nez ambi-

*

.

potef) , . mon. bibi

«e veputes: ancillam.»

ret nuptias.

Hinc etiam in facris epitala-

tuAm quafi unam de filiabus Belial : Belial

mijs fponfa à vino minimé abhorret , Cant,

interpretatur jugiimpatiens ; legémquecon-

Cap, 2.

Introduxit me Réx in cellaza vviua-

temnens: fed cur Anna vino dumexiftima-

riam: & cum paffim mentío fiatvini, re-

tur indulgere , inter jugi impatientes accene

[4 0. —— 208 — E — L ul EE — BH A

&lé conjicimus non faftidiviffe vinum , cum .

feri conqueritur ? , nimirum quia cenfuit ,

in ejus ore vini guítus frequentet invenite-

perinde effe foeminam vino indulgere , ac

Lj

tur; neque potuit naufeam creare , vel íto.

pudoris leges violare

P]

hanc expulfuraà fe

machum movere vint ufus, càm avidécon-*

fufpicionem violati pudorís , temeratz ca»

- 9 £ UO

cupjérit in cellam introduci vinatiam.

ftitatis; notamebrietatis delere enixim [ftu»

-

*2.

Cüm igitur Afiaticis mulieribus info-

duit. ..Decet mulieres hanc jugi impatien-

b

lens non fuerit vini ufus, neque probro e«

tiam, acebrietatem poenitiüs excutere, &

rat Judithe dandum , fi afcoperam vini fe-

tantüm congtuit honefte mulieri jugum

cum detulerit , cüm etiam ad vini hauftum

Tif

hi

fubire mariti ; nulla enim ei major gloria ;

invitata fuerità Vagao Holophernis lenone,

quàm decens viro fubjectio , ac debita ve-

&

th

guditb. cap.

Nonu vereatur bona puella introire ad. Do-

neratio. . Evam abjicere hoc jugum ferpens

Q

minum meum, ut bonertficetur ante faciem

edocuit, proinde ejus felicitati lethales te-

ejus , Ut anducet cum eo , & bibar vinum

tendit infidias.

l4

Digaitatis feeminez cuftos

in jucunditate : potuit igitur foemina Syra

obfequium eft in maritum, non pervicacia,

Ü

j

citra dedecoris notam cum Holopherne A«

Pulchré Tertullianus Evam alloquens ait ;

fyriorum Przefecto , ac exercitus Duce vi»

Evam te effe noftis ?. vivit /ententia Dei

De./Halitu

[

num libare : fi enim Syram fceminam vini

fuper fexum iflum ,. vivat reatus nece[fé.

ufus dedecuiffet, Holophernes Judithz vini

eft.

A'Illlio 6 l,. :

l

Et quis reatus $ f[ub uiri poteflate.s

E

hauftum non propináffet ; cum tamen eam.

eris , €5 dpfe dominabitur tui,

Hinc Anna

lu

ad bibendum invitaverit.

3uditb, Y2,

Bibe nunc , &

voluit de ceníu filiarum Belial fe éximere :

4,

accumbe in jucunditate.

lh

Non igitur mi-

Ne reputes. ancillam quafi unam de filiabta

rum ; fi Juditha culture virtutum praefer-

Belial. .. Ne fcilicet dum hone(ta fubje&tio-

(?bl

l

rim temperantie , & caftitatis fludiofa a.

nis expers haberetur, indulgens vitijs cre-

I, Reg. c, q.

fcoperam vini fecum detulerit , fitique ex-

QU

deretur , Belial ait Gloffa interlinearis, i-

tinguendze apparaverit , cum vini hauftus

dem eft , a6saue jugo.

lun

Ebrij autem filij

Ts

dedecori non daretur Afiaticis mulieribus ,

vocantur Belial , eó quia jugum excutiunt

& ufus communis tunc fuerit,

Praterea

legis-ebrietatem vetantis , & temulentiam

v'ak

eatenus Juditha ex obíeffa Bethulia efculens

damnantis,

"

lia

Quim

[l

Wer

*e

Ebrïötas vertiginofaCharybdis fugiendä,lic.vittus naufragetur.3g7 -

Quàm no:zcli«us immodicus vini ufus,

tas fatuum relinquit: vigeat mente,

cutus

I

e

$

f

ietas

quàm perniciofus ejus abufus, cüm omne ex-

fit ingenio, perfpicax cogitatione,

cutiat jugum honeítatis ; & ad turpiffima

omne obtundit acumen , infufcat perípica-

quzque vitià viam emolliat. lubriciffimam 1

ciam, mentem obcacat ; fit zequitati addi-

Hinc Lacedoemonij filios ut fuos averterent

Cus,juftitiam propugner, ac virtuti faveatfr

ab ifiodico vini hauítu, fervos confueverant

immodico madeat vino, fit iniquus juftitiae

)ith [QP.' ;

il,

vino obruere , ac flagellis cedere prafenti-

cotrruptor, aequitatis everfor, virtutis inie

bus filijs, uthi indecoros motus ab ebrijs e-

micus, quia ebrietas modeftiam nefcit, jufti.

ditos videntes " geítüsque ridiculos, acgref-

tiam ignorat, caílitatem extinguit, G homi-

fus titubantes abomnifaciliusebrietate ex-

nem vino fnadidum ad iras, & querelas celee

territi, ab immodico vini - abftinerent ufot

rem con(tituit; ad (trepitus,ac tumultus fa.

przíertim cüm famuli domefticos inter. pa-.

cilem; & ad omnem impuritatum nequitiam

rietes vino madidi , ejusque craffiori halitu

pronum, dixeritque propterea D. Hierony«

obczcati lücem conítanter. intueri non pof-

mus: ANwuquam ego casium ebrium putabo;

in hacenim ebrietatis lutoía foveafoediffimis

fent, imo neque fe iplos erigere: & certé

non potuerunt Lacedoemonum filij niír odi-

luxuriz fordibus, fe ebrij deturpant , & in

um concipere in ebrietatem, quà famuli

eadem modellia obruitur,

pudor füffocatur, |

vulfis maxiilis ,. feedo afpectu, oculos habe-

& callitas naufraga petit.

rent madentes, cilia turgentia, (pumantia:

Non eít ebrietas amabilis, fed abomi,

264

labia, vocem abíonam , manus tremulas,

nabilis infania: ejus turpitudine. commen«

4

frequentes ru&tus,ut porcis fimiliores, quam

dabilis pudor, in lafciviam commutatur ; vi«

hominibus viderentur, potunon tincti; .fed

rilis robur in mollitiem convertitur; maícue

immerfi, & non folüm ad infaniam, & ftulti-

la virtus in luxuriz deficit languorem. Plu-

tiam, verüm & ad diabolicum furorem ebrij.

res perízpe funt morum honeftatecommen-

Exploratum erat' Lacedemonijs ebrietatem

dabiles, modefti, verecundi, pudici, quiubi

flagitiorum omnium feracem effe matrem,

coeperunt immodico madere vino, impuden-

putidam criminum radicem, foeculentam vi-

tes, diffoluti, ac luxuriofi habiti fuerunt,

tiorum originem, terpeltatem linguz,pros

Plures natura mites, ftudio continentes,

cellam corporis, exitium virtutis, naufragte

affaetudine funt pacatiffimi , qg-i tamen ub£

LTA

um caílitatis, infaniam . voluntariam, lan-

per fauces ebrietati januas apernerunt, feros

p

guorem ignominiolum , morum corrupte-

ces faCti funt, efficenes , crudeles, qui ad

lam, honettatis turpitudinem; vita dedecus;

impudicitiam xque, & crudelitatem oculos

honoris caliginem , | intelle&tus cacitatem,

coeperunt inflectere; linguam obfcaenis vet-

mentis depravationem,voluntariam rabiem,

bws inhoneítare, manus cruentis armis ine

pudoris injuriam , & totius hominis dede-

ftruere , animum turpiffimis replere cogi-

€us ; ideóque ur filios ab hac malorum con-

tationibus , & dum nimio potu diffluunt ,

gerie averterent, qualis. fit ebriorum exti.

omnis ab ijsde

^

ma facies,ijsdem oftendere in famulis vino

neítas,

m fogas' effluit virtutis ho-

madidis volóerunt , ut ex eorundem inía-

nia fobrietatem difcerent , quá honefté vi-

$ 1v.

verent, dejicit enim ebrietas hominem ín

brutorum gregem, cüm enim ufu eos deíti-

Temulentia non. auimum tantum

tuat rationis,brutis omnino fimiles efficit

*

&

yis deflituit ornamentis virtutum; ve-

hincSeneca: QQuam turpe inquit plus fibs in-

;

Ej 83.

rim 65 corpus viribus , imà 8 bominem

gerere, quam capiat,& flomacbz [ui non uoffe

bomine, quem in gregem dejicit

menfuram! quàm multa ebrij faciunt ,. de

peeudum.

quibus fobrij erubefeunt. . Nil aliudest ebrie-

ta5, quàm voluntaria in[ania.

Extende in

On animum tantümn fuis deftituit e«

$7

plures dies illum ebri babwum , nunquid de

brietas ornamentis , fedetiam cora

furore dubitabis? Nunc quoque non eft mi-

pus viribus, crumenam pecunijs, &

nor, fed brevior.

Alexander. Macedo Cli-

famam fuo privat decore.

Quantum infe-

zum cbariffmum [ibi ac fideli[fgmum inter epu-

tàt ebrietas crumenz damnum teítatur Sa-

D Hdþ;f [/

las transfodit, & intelleclo factnore,mori vo«

lomon inquiens: |Qui diligét epulas zn ege-

M!llicfl l"

luit, certà meruit.

Prov.c,o4,

flate erit ; qui amat vinum, ( pinguia,non

2j,

Sapit ebriofis vinum , fed fimul incipi-

ditalitur :: hinc homo bibulus vulgó pecue

unt. ipli defipere, cüm illo madent, eft enim

nias fuas perforato dicitur facculo commen :

ebrietas blandus doemon ,. dulce venenum,

fuave peccatum, ferpens adblandiens, dede-

dare; quod etiam Aggaus Vates dixit: 49 C5 g.

cus vitae, hone(fatis infamia , &iníania vo-

mercedes congregavit, mifit eas in [acculum

M^

luntaria.

Nullum eft vitium, quodin mo-

periufum.

Ucinam non reperirentur, qui

uxore, & liberis domi efurientibus, ipfi in

res ebrietas non inducat: fit homo viribus

valens, ebrietas infirmum reddir; temperan-

cauponis ; actabernis potitantes res omnes

tie (tudeat ,. accaftitatem excolat, laícivum

domefíticas profunda gula obligurirent uti-

nam non eflent , quibus cum totus proven«

flatim facit: prudentia, & confiliis. com.

tus ex labore manuum obrtingat. totius heb«

mendetur; fiummodico :madeat vinq,ebrie-,

Y y 3

domadag

f/an

358

. ADiferatio XVIL. -

domadz lucellum uná die voraci gulá abfu«

inficit; nec ejushonorem fervat, quem extin.

meren&? Quid hoc aliud eft, quàm. num»

guit, Nemo efl, qui fe contemni. patitür,

mos in facculum mittere pertufum? fudores,

& tamen homine temulento nemo | eft con-

quos labor plurium dierum extorfit , paucis

temptibilior ; propugnatur effufione fane

horis temulentia abílergit, ne gutta fuper(it.

guinis, quicenfetur honor lafus; & vini in»

18.

Plures non labores tantüm,(ed & ipfam

Plures funt;

fufione inficitur, deturpatur.

" prodigunt valetudinem : fructus enim ebrie,

qui fobrij fagaces funt ingenio;, prudentià

tatis funt phreuefis periculofa ,. calculi in-

commendabiles , mente perfpicaces, quita«

tus torquentes renes, G vifcera; cruditas

men fi immodico madeant vino infaniunt;

exitialis, inteftinorum inflammatio intole-

fordefcunt , ac veluti mente capti , .huc, il-

rabilis, ex qua furfum avolant concreti, te»

licque incerto greffu difcurrunt ; percát-

nacésque vapores cerebrum obfidentes ;. par.

que propterea omnis lausin vino merfa ; eft

tium in corpore vitalium obftrudliones, lip-

enim ebrietas, quainmilite bellicam forti«

. pitudo oculorum , coriza narium , foetidus

tudinem infringit ; in viro equeftri fanguis

halitus; capitis diftillationes, fosdi fcreatus,

nis fplendorem denigrat; in homine erudi..

tufles excruciantes, morbi articulares, &

tionum ac fcientiarum-encyclopedia ornate

Ad RWJ, ti 21

apoplexia exitialis ; imà & oculorum cali«

laudem corrumpit; in clerico virtutum in«

*

L

£0, capitis vertigo , tenebrarum fuffufio

figna obnubilat ; quamvis fit homo. omni

e(Lenim ebrietas, qua vires adimit, robur

virtutum decore infignitus , fi bibulus fity

infringit, & virtutem omnem naturalem en-

laudem omnem corrumpit, Sit fedulus, co-

ervat,humores corrumpirfanguinem inficit;

mis, urbanus,doctus , fi tatnen bibulus fue-

morbos generat, ac tandem pramaturam

rit omne invino mergitur «elogium; à ne-

inducit mortem, cum ver& dixerit Siracides

mine magni fit, à nullotanquam homo mi-

Bedef.etp, . pyopter crapulam multi abierunt, qui autem

nimz frugi diligitur, quia ebrietas totum.

324 .84s

abilinens est, adijciet vitam. . Quot rillia

corrumpit , ac inficit hominem;cui ad vitia

hominom fingulis hebdomadibus gula occi-

viam emollit,

dit, & immodicus vini hauftus enecat! ut ve.

Hinc Chriflus ait : efrtendite autem

rumfit, quod paremialiter dicitur; plwres

v0bis , ue fortà graventur. córda vefira u

Lüt..A t

gula occidit, quam gladius : quot tumulo

erapula, €8 ebrietate, €$ fuperveniat in vos

mergüntur, eó quia merfi pluries vino fuc.

vepentina illa dies, Càm Magitter Chriftus

rint?.hinc Plinius huic ebrietatis vitio ine

luctuofam explicáffet fcenam , & defolandae

fenfiffimus,loquens deimmodico vino madie

per Romanos Jerofolymae ; & arfuriin judi-

'z;vb.4 patur,

dis, ait: Solem orientem non vident, ac mi-

cio mundi: hos tamen inter terrores tum

hiffers.22.

nus diu vivunt,binc pallor, & genependule,

Í[xvientis fulminis, tum ruentium & coelo. fi.

oculorum ulcera, tremule mauus effandentes

derum, flatuit contra crapulz ; G ebrietas

tis delicias continentize excubias;

Proh do-

plena vafa ( qua fit pena prafens ) furiales

famni, & inquies no&curna , premitmque

lor! etiam ipfum coenaculum; ubi | agnus

fummum ebrietatis libido portentofa , ac ju-

immolatur contra ingluviem, contra ebries

eundum nefas,

Posiera die ex ove balttus

tatem muniendum erat, ne everteretur;

f«di. 4c ferà verum omnium oblivio , mórs.

Non me fugit, & lumbos Apoftolorum bal«

4ue meuorie.

Rapere fe ita vitam pradi-

theo caftitatis adítri&tos, & pudoris chara-

eant, cum priorem diem femper perdant m

Cere infignitos, cum ageretur de nuptijsg

qeràó & venientene.

Nulla in parte mundi

verüm cüm Íermo occurrat de terratum ore

^. eeffat ebrietas. . Nam & bacnece[ftas vitium

bis excidio aggeres opponuntur, quibus vini

comitatur , ut bibendi confuetudo augeat a.

Íluxas, ebrietasexorbitans co&rceatur? 44f«

qiditatem.

Quanto plus biberint , tantó

ttndite vobis, ue fortà graventur corda vee

pl ftiunt,

Annon Alexandrum Mace.

fira in crapula , 8 ebrietate,

Etiam in ae

. donem, quem tot itinera, tot imminentia

lumnis Calvaria, incrucis candidatis, ne«

pericula, tot pugna, tot hyemes , perqtias

ceffarij funt obices, quibus ebrietas come

" —Ae )U d5 AUR A — EuE OMABAAO 0 G

victà temporum, locorümque. difficultate

pefcatur: ait Magifter Chriftus Ztrzezdize.»

tranfierat , tot flumina ex ignoto cadentia,

auten . vobis , quia nimirum timuit, ne ipía

tot maria, tct procelle tutum, ac incolu.

quoque extrema judicij dies tot cumulata

men dimiferunt; una bibendi intemperan.

portentis, ílipata fignis, referta terroris

1j

tia perdidit? Tefle enim Athenxo bis ex-

bus, repentina irruat in epulantes & calices

. haufit Herculaneum fatalem fcyphum, &

exfccantes. — 4Mrzendite autem vobis,ne for-

M D

concidit, aliquot dies decubuit, & obijt.feu

i? graveutur eorda vefira in crapula , &

animam vino obrutam, mero naufragam

ebrietate , & fu

Q

pgr:z;eniat in Ves ripentina.e

foedé evomuit ; hinc Auguflinus excande-

illa dies.

d.

Seri $ 1..4À (cens n ebrietatemexclamat : O ebrietas !

Itane obfurdefit ingluvies , ut cüm

AT.

i

fratres in

nuuquid non ctmtla membra debilitas Y nun-

fulmina é ceelo ruunt, in ebrietatem itruar?

E

eremo.$0In,

3o.

4uid non mertem acceleras ?. quia vires adi»

itane obfurdefcit , ut ruentis fragorem mun.

Tla

mit, valetudinem labefaétat , humores cot-

di non audiat ,

& inopina illam invadat

Q

/

rumpit, & vitam rapit ebrietas.

dies, quam antecedent , & terrze tremor,

Iet

19.

Imó noníolüm in corpus, & membra

& maris fremitüs, G cotli fragor, & (ide-

u

rum lapfus, & luminum cacitas?. Et quo«

hominis favit ; fed nec ejus fama parcit,quam

tel

mode

len

U

Ebrictas vertiginofaCharybdis fupienda;ne virtus naufragetur.379

^

inodo imparatos non gppr'imcr , (fympofiis

vir Dei preces iteravit , Far ficut dixz'/ii

^

addictos, calicibus ficcandis affuetos, ac e-

verumtamen mbs primim fac de ipfa fa«

brietati induigentes; fi fuprema natura la-

rinula fubeinericium panem. parvulum , €$

fiena, rmundiíferale excidium , terrarum

affer ad mez tibi autem, &5 filo tuo facies

tetrum funus, tanto elementorum complo-

pofíea , led quid? quàd cüm Elias in Sido-

rantium ejulatu calices inter & pateras,ipíos

niorum urbem divino inflammatus zelo ap«

quoque Evangelij przcones latet,ut timeant,

puliffet , cüimque debuiffet ftatim de legis

G caveant: & quis à crapula , & ebrierate

obfervantia , Numinis cultu, morum hone-

immunem fe cenfear, fi perítrepente gudncig

ftate fermones depromere, ac oracula fun-

lituo, cavere debent Apoítoli à nimio vini

dere ftatim de offisprimüm inftituit fermo-

hauftu? meritó Apoftolus Paulus fugatis

nem ? Quid ? quód Elias flatim. loquatur

jam tenebrarum larvis , diffipatá errorum

de placentis, imó & tota cjus vox, hac fuerit

caligine,eos,quos lux Evangelij illuminavit,

inSareptha; quid? quód cüm pane , carni.

& divini luminis Íplendor illufttavit, ac

büsque opipare dapifero alite faginatus, ab

Chriíto veftivit, uni gule monítro monuit

anu cum filio jam animam agente vidua, &

4 Rom,:5, €Xcübate: Nox precejt, & paucis interje-

potum expofcit, & buccellam rosat, & efila«

Is : fieut die bouesià. ambulemus.

Indus-

gitat fibi priüs confuli ab afflicta vetula,

»ini Dominum 7 ESUM , & caruis curam.s

quàm tabeícenti filio exoptat refectionem ?2

ze feceriri in defideris , íed quid aliud clt,

mibi primum fac , tibi autem,6 filio tuo fa

3

Chriftum indui, quàm toto corpore dilania-

€1e5 pofiea.

ri, membratim concidi, ac cruentari, pen-

24«

Quid hoc? quód neglecto charitatis ex»

dere in patibulo, manibus, & pedibus vul.

ercitio in expirantis filij curatione, & in

mnerari. "Hosintercruciatus, an aliquid ad-

afflitiffimz matris folatio, (ibi priüs pro-

huc füpereft Chrifto indutis. pertimelcen-

Ípici carat, quàm alienam procuret falutem?

dum? adhuc unum, quod timeant mon(trum

nimirum in Elia voluit Deus noíltras gule il«

- fupeteft, (ed qualénam horrendum hoc mon-

lecebras pingere.

Oracula fuetunt Pro-

40,

rum erit? an fuperbia, qua ficut Ange-

phete , quz nobis gulz videntur deliciz,

n

lum éfummo cclo in imum tartari detrufit,

klias in Sareptha & cetus in mare os diduxé-

ita valeat in crucem actüm corrumpere ? an

re, hic ut Jonam haurirer, ille ut viduam

livor, qui (icut erupit ex holocaufto, & fra-

exhauriret; & licet nterque profuerit cibo

ternum fanguinem vel in ipfo mundi exor.

füo ; marina tamen bellua rictum aperuit

dio fudit, potis erit Chriíto indutos de.

efcam deglutivit, fed ut abftinerecz , & de-

nüdare, &interficere? anluxuries, qua c-

glutitum Jonam incolumen littori reítitue-

tiam fobo illudere potuiffer in fimeto , nifi

ret: Elias veró os aperuit, non ut jejunaret,

ejus renes Deus accinxiffet, (olvere poterit

Íed comederet, & biberet. Scio Noémum

Chritti vincula , & diícinctosmilites in ba-

muftum fitiviffe, fed poft aquarum pluvias;

fatrum trahere ?

22.

Íed quód Elias immemor prophetiz, cupiens

Verüm non timet crux fa(tum turgi-

pouonis, hauftum petat, id mirum videre-

dum, neclivorem corrodentem. nec libidi.

tur; nifi voluiffet Deus nos edocete, quàm

nem zítuantem ; fed folam expaveícit gu-

hintà nobis reipía cavenda faucium tenta-

lam, timétque ne naufraga in ebrietate pe*

menta, potüs lenocinia,quando ad fpeciem,

reat, & ideo monet Chriftus eos, qui Chri-

& quafi acta in fcéna re , tantum Prophe-

fto jam fuerunt induti , quicruci erant ad-

tam gulz illecebre concufferunt.

dicli, ut fibi attendetent, né forté eorum

Gulz qui indulget fui oblitus vitijs £-

fnulatur.

Af.

corda gravarentur in crapula , & ebrietate:

Hinc pre czeteris dedecet ebrie-

àvimiillecebris, neque crux ipfa eft tuta; quia

tas virum Principem, qui dominari gaudet,

Apoftoli, tametfi induti effent Chriftum ,

& famulari dedignatur: eft cnim vinum fo-

-adhuc ebrietatem: debuerunt reformidate ,

mes ire , quam faciligs accendit, & auget,

eít enim adeó horridum , & immanfuetum

atetiamin furorem tranfeat, in infaniam,

monítrum ebrietas ; ut

&ízvitiem; utnec immeritó Chryfoftomus

revereatur.

-

nec Chrifti imaginvem

vinum dixerit effe dulce venenum, dcemo«

Quis dolores ardentiüs Eliá fitivit? quis

25.

wem blandum , & rabiem volontariam,

ipfo auíterior? & tamen cüm : audiviflet à

Hacque fortaffisratio, cur Corinthij, cüm

34Reg.ciz, .Deo: Vade in Sarepiba , pracepi enim ibi

fuum creárent Regem, ac primüm in folium

vypulieri viduasut pafcat te,non propterea fui

fifterent, alias inter czremonias , €yathum

curam abjecit, & qui Numinis in f& provi-

frigidà plenum ei propinaverint: quo do.

dentiam expertus fuerat ; per fuppeditatam

cumento inftructum voluerunt , vini ufum

diu fibi per corvosannonam , ultró ab anuü

faltem immodicum Principem dedecere, ac

ad victum, viriámque' refe&ionem neceffa-

debere ab omni prorfus ebrietate abflinere,

nn

ria efflagitavit.

Vocavit eam, dixitque ei;

quia perinde ira incrementum à vino fubit,

.dDa mübi paululum agua, cámque illa perge-

at flamma oleo fota: f1 enim Princeps vino

ret, ut afferret trigidam , clamavit poft ter-

indulgeat, iras nutrit, furorem alit, fitque

gum eis dicens : affer mihiobfecro,& buc.-

intolerabilis : fecus fi abftemius fuerit cle-

cellam panis, cümque mulier annofz cari-

mentià,' & manfíuetudine fit commendabi-

tem, reique frumentarie incufáffet inopiam,

lis, ut Federicus IIT, Imperator ,' qui licàt

germae

360

-DiHCttatiö XVll.

ermanus, nunquam tamen vinum guflavit,

vIAXIDUS , queü ego non vereor appellara

ventridemonem , quia immodico vino - in.

idcóque femper pagatiffimus, G iracundize

neícius, fronte femper ferena vultüque hi-

gurgitatus non folüm obbrutefcit, verüm &

lati, fuis & placuit, & arrifit fubditis, INon

intrinfecüs ventridoemonem fovet , alítque,;

ita Zeno Imperator, qui càm vino ingurgita»

quo miferé obfeffus flagitiofiffimé exagitáa

ri femper confueverit, furore ízpe corre:

tur, lmó non immodici vini hauítus tan«

ptus, familiaribus, & domefticis fuitintole-

tüm, verüm & ciborum ingurgitatio vene

rabilis, nec ejus uxor AriadnaZenonis con«

tridcemonem fecum advehit , fítque proptee

fortium potuerit ampliüs tolerare ; prace-

rea comeffatio, & ebrietas.non íolüm qua-

perítque propterea vivum in fepulchro con»

4am dementatio , quà homo pecuino more

di, cum vino priüs fepultum deprehen-

bruteícit ; verüm.etiam doemonis.habitatios

diffet.

fintque.comeffatores doemoniaci, quia ven-

20e

Vino qui fine menfuraindulget, dupli-

trem perinde ac Numen colunt: pulchré

€i laborat ebrietate,vini, & iracundig : ira

Tertullianus 4/5. de jejun.. adverf, P[yc. cap.

enim commune eít delictum , & irafcentis

46. .explicans illud ad Philippens, 3. Quoa

'fmentem obícurat, cümque ufum adimat ra-

grum Deus venter .est (ic fatur.de.comeflatio«

tionis , quandam & ipfa ebrietatem inducit,

nis idololatria: alloquitür comeffatorem ,

cui fi immodicusaddatur vini hauftus, nova

& aic: Deus tibi venter eft , & pulmo tem-

fuperacceditebrietas , quá vino madidus, &

plums & aqualiculus altare , 6$ Sacerdos cü»

iráinflammatus obbrutefcit ; qui ficut .hoe

.quus, €$ S. Spiritus nidor, & condimenta chae

mo fobrietatis ftudiofus veréhomo dicitur,

7.612023Af,

Tifmata, G rulus propbetia, Apud te Agape

*

ut pulchré notat Clemens Alexandrinus in-

3

" cacabis feruet, fides.in.culinis callen, fpes

u MP cousdlis LE - ia E "um u R . d — ao . o . a rE C U o TA

p

quiens : Nové spfum jejung enigma , quia

$n fereulia jacet,. Graphicé «totam .comef-

jejunium znigma eft, quo homo fignifica-

fatoris , ac potatoris Religionem;paucis.des

üblx' 10:"' '!

tur : fitque homofobrius veréhomo: é con-

fcripfit verbis. :Hinc.minime mirandum fi

WILU

tra veró 1mmodico vino madidus propiüs ad

Tertullianusloquens de comeffatoribus , .&& .Cag. g,

brutumaccedit: cüm enim homo fobrius

ebriofis dicat : Hi Paracleto conrroverfiam

|

|

f4ciunt : quia immodicus vini.hauftus , &

senigmaticé proprié dicatur homo: :homo

a, ]

ebrius à natura abfcedens hominis in brutum

comeffatio inimica.eft Spiritui fan&o, cui

videtur degenerare, utícité notat Nazian-

grauz renuntiat immodico ingurgitatus vi«

L d

zenus, Orat.pro $. Bafilio inquiens ; .Eórie-

no, quo per ebrietatem fe à Deo avertit

*

d

&ate, AC vino obruti ad brutorum naturam.»

ab epulis, & potationibus lubrica .eít ad vi«

[

propiàs accedunt , quorum in terram prona

tia quzque via.

li

ef) vita: quia ficut bruta nullo ducuntur

Hinc Job x, .«cüm ejus filij crebra.con-

28.

b

zationis lumine, fedimpetu potiüs aguntur

vivia inftituerent, .fercula , & pocula exic«

Batutfe; ita cüm vinum ufum extinguat ra-

canda appararent, invitaréntque ad epulas

tionis, ebrietati deditus fen(im .delcifcit in

reliquos.fratres, & forores,ut vini hauftu

[

belluinam naturam, incujusetiam efferatos

mutuam benevolentiam , ac fraternam cha»

:

mores pertranfit ; fiquidem dementatur

ritatem religiosé foverent ; enixim Deum

fumidis, craífísque halitibus vini, qui uber-

rogabat , facrificia inftituebat, victimas offe-

tim é natante ftomacho, quafi de vaporario

rebat pro fingulis,ut fi peccaverint potatio»

exiliunt, furfümque avolant , caput opple-

amibus indulgentes, holocauftis filiorum put,

h

turi, ufümque rationisobruturi : nimietate

garet delicta; Cimaue £m orbem tranfi

ifent. 34 i,

V

fiquidem fumidarum exhalationum ab epoto

4ies convius , mittebat ad eos Job, &

fan-

vino exilientium dementatur mero madidus,

hficabat illos, confurgénsque diluculo offere.

& plané obbrutefcit, infanítque ebrius, quia

bat bolocaufia pro finguli. — Dicebat enimz

ut appofité Clemens lib.2. padag. cap. E/rze-

Ne fortà peccaverint filij mei, & benedixe.

145 eff in[ania circa guttur , quia immodie

rint Deo in cordibus fuis : fed cur adeo fo-

i

cus vini hauftus lumen obruit rationis, &€

licitus fuit Jobus in precibus Deo fundendis,

infaniam invehit , fítque propterea ebrietas

facrificijs in(tituendis, holocauftis offerendis,

— 9

cüm ejus filii fovendz mutuz benevolen-

dementatio, quà homo pecuino more (tul-

tefcens, ac obbrutefcens deficit ab hominis

tiz causá,conviviis indulgerent? fi nutrien-

natura, definitque effe homo, càm morebru.

dz fraterng charitati apta cenfebaptur con-

torum nulla przlucente rationis face incer-

vivia, cur ita folicitéangitur ? cur ita pa.

to greffu feratur.

vidus timet? nimirum ne forté inquit Dee

30,

27.

Imó ficut jejunium zenigma eít, quo ex-

benedixerint in cordibus fuis.

rimitur virtutum cultura, quia ut ait S.,

Sed cur veretur Jobus, fi filii conviviis

29,

$6114 2

Chryfologus: Jejunium fcimus effe "Dei ar-

indulgentes Numini benedicunt? An non

cem, Chrifli caffra, caffitatis fignum; [anttie

creaturz fingule fuo, vel (ine voce benedi-

cunt Conditori.

delel (

tatis tropbeum ; ita gula, & prafertim po-

Si Daniel invitat creatu- Cap, 2«

I'w* Izn

tüs intemperantia enigmaticé hominem pro.

ras fingulas, Angelos etiam, coelorum am.

dit, quem perdit turpiffimis vitiis defor.

plitudines , aquarum,que fuper ccelos funt;

mem.

Appofité Clemens Alexandrinus

.

*

effufiones, folisdiurnos fplendores , lunz-

l

gSiromate -

His qui ad luxum men[arum , ac poculen-

due no&cturnam lampadem, ftellarum vigiles

H

di

serum propenfi funt, praesà: demon belluo

e«li oculos , imbrium foscundos delapfus,

roris

—

,

Ebrietasv

et

tiginofa Charybdis fuïgïenda,üe irtus naufrapetur.364

roris bencficos affluxus , imó etiam ignis

minem quidem eum eífe paffa fuit :* coepit

ardores, efluum calores, gelu, glacierume

füper tetram quadrüpes repere, qui bipee

Que concretiomes, nivium candida vellera,

dum neminem fibi

arem fuftimur; didicit

noé&tium cecutientes tenebras, dierumarri-

in obvios quosque furere, qui poft epulas,

:

dentes nitores, terrz ornatus floridos, mon-

vipníque hauflum;nec ipfi pepercerat DEO ;

tium, colliümque feraces eminentias,vallium

ïferre is .-"rc, -cOmngdibUS'fO'nür 1&Um Viditj qui

humiles depreffiones, fontium perennes fca«

fuperbo imperio gentes mnes compee

fcere «rediderat.

Nabuchodonofor ante

turigines , fluminum perpetuos defluxus,

maris Íquammigerum genus, fylvarum fero.

comelffationem , & convivia , ac «ebrietae

cientes belluas, & aéris gartulos. volucrum

tem, 'cüm hominibus preeffes mox immoe

choros, ut Deo benedicant, ac debitas pro-

dico vino madidus "inftar befliz pronmus im

. prio Conditori rependant gratias; curj obus

paftum abjicitur, fugit teca, fylveflribus

adícitus feris invia fylvarum petit, tótóque

timet, angitürque, ne forté ejus filij; Deo

benedixerint in cordibusfuis? f1 Daniel A«

feptennio faltus, &aviamanibus, pedibüse

naniam, Azatiqm, & Mifaélem incamino

que perreptat, clamores ferarum . more dee

ignis ardentis, flammas inter, ac ignis cre-

promens inconditos , ftridorésque brotales,

pitus, invitavit ad benedicendum :eó illu-

«apillis, unguibüsque in morem aquilarum

ftrius Numini , quó flammarum fplendores

excrefeentibus, tociümque «orpus horrifi-

uberiora fubibant incrementa 5 cur fobus

«antibus. 1ta eftimmodico indu!gentes vie

Veretur, ne in conviviis ejus filij.DEO be-

no faciléà Deo feaverrunt, & invitia qua

nedicerent? Non me fugit , plurimumde-

que proruenteshominem exuunt ,

p

fudáffe Interpretes , ut fano fenfu hunc Jobi

