folem , ut divina comroendetar etga inie

largitate eos beneficijs cumularet ; — Parer

micos beneficentia.

Imo id intereft diícri«

:

ignofte slla ,^ quia nefciunt , quid faciunt :

minis inter Deum , & hominem in diligen-

F

nimirum Judzi felle os imbuerunt ,. clavis

dis inimicis , quia Deus , cum hominem

zanus perforárunt , lanceà latus vulnerá-

diligit inimicum , eum fuo amore fibi con*

Ü

runt ; cámque ipfi obeffent ,. ijsdem in-

ftituit amicum; non ita homo , qui tarrie

V$

ne

ftrumentis , quibus nocuerunt , ijsdémque

etfi inimicum diligat, à quo odio habetur,

membris, quz leferunt, prodeffe Chriftus

nontamen hic ejus amicitiá devincitur : hinc

h.

voluit ; nimirum ore , quo eternum Pa-

conijke, quàm efficax , & beneficus fit Dei

ï?ï

Sap

trem , ut iilis ignofccret, rogavit ; manibus,

amot, quinequit in hominem à Deo avete

lp-

fum , & Numini inimicum ferri , quin

m

z

Qquàs aperuit, uteos arétius amplecteretur ;

?

latere vulnerato , quo cor ipfum eis often-

verà eidem devinciatur amicitiá

.*

quàm

J.

deret , ac exhiberet :. parum fuiffec ma-

redlé igitur Solem fuum oriri facit fuper

[h'

nibus cruenté perforatis benefacere diris

bonos ; & malos, quos zqué illuminat ,

i

carnificibus , eas terebrantibus ; ore felli-

amore fovet , & ad fuam pertrahit amici-

Jjja

tiame

i

j

bus amaricato illis veniam po(cere 5 . nifi

4fa

36s

etiam latere ; ac pectore inhumaniüs vul»

Cüm Deus adeó impenää homines fibi

£

nerato caufam inimicotum corde egiífet ,

ánimicos diligat , ut largioribus eos bene-

241

ne aliqua Chriili laefura fupereffet , qua

-

ficijs afficiat ; non.debet homo humanitae

le.

erga períequentes benefica , — proptio fine

/

1

tem exuere , :quamvis inhumané eum alij

70.

gal

ariter careret beneficio ; quod proximi-

profequantur; fihomo eft, non poteíthu-

/j*

[3

us ad divinitatem accedit ,. fummis etiam

manitatis oblivifci

E

tametfi nonnunquam

videa-

inimicos velle beneficijs cumulatos ; idque

belluinas iras , ac pecuinos mores

Mäüb. .f;

e(t , quod Chriítus nobis injungit.

Di-

tur induere , quia tamen adhuc homo efít ,

ligite inimicos vefivos , ut fitss f Pairu

humanitatem non exuit , & cüm ab ho-

mine non deficiat , nec debet ab 'exercitío

velivi., quiin cmlis efd , - qui folem fuum.»

*

eriri factt . [uper bonos ,. & malos

[]

nobis

humanitatis alienus effe ,— Zs tantizz diff-

(

precpic , quatenus ininimicorum dile&tio-

cglter ait. Seneca ,

4d naturam reduci-

Epife, $ ts

lil-

ne Deum .imx;emur á

qui etiam. peccane

tur , QUi ab slla defecit : . qnód fi .convi-

.

tibus; acinjurias divinz Majeltati irrogan-

&ijs peutus ,. injurijs laceffitus ,. contume-

'tüh

tibus benefacit dando ijsdem (olem fuum ,

lijs affz&tus , damni

sqi

laefus, adhüc ho«

t malos, &

E

quem facit oriri fuper bonos,

mo eíL ,. neque à ni

a.

a defecit hominis ,

cum ífole dando itidem pluvias , fruges , imó

exercitia hon .debet humanitatis oblivifci ,

i

ad illicia voluptatum,etiam virorem herba-

neque ob injurias fibi illatas humanitatem

M

virtus humanitatis difficulter

m

rum in pratis, & florum q&fcolo-zjem elegan.

-

deponere - :

tiam in hortis,

dediícitur ,. €ó quia virtus fit natura con«

&

L)

Axdeo celfi eft Numen ánimi , ut quam-

Íona

*

fecus favities vitij exuenda , quia

.di

35

(tur

vis injarij fint ip(i homines , nullam inju-

nature diflona , quam deturpat , .& cor-

rumpic

9

.

odij tetricitas , invidig livor j

ejus

riam (ibi factam putet', nullam lafionem

fibiillatam cenfeat; imó tam impatibilis eíl,

vindictz ardor vitia funt homini adícititia ,

1lUS,

ut in eum nulla cadat ira , nullum locum

cui ab extrinfeco adveniunt , quatenus ab

)7ü

habeat vindicla : & adeó eíl bonus ,. ac

alijs excitatur homo ad odium, invidiam,

fjj

clemens ,. ut fua dona munificá largitate in

& vindidlam ; & quia ob id non deGinit F o-

C& j

fuos etiam inimicos effundat : fed cur ea

mo effe , tenetur humanitati adhzrere ,

Iffl s

ejüsque promovere exercitia ,. ne defcifcat

a

ï

tunc fpeciatim fua vocat dona ? dicens ,

qui [olem [(uum oriri facit. [uper bonos , &

in naturam ferinam ; prorsiisque humanita-

Mlite

*

tem exuat.

z

malos

.

àn beneficia , quae viris imperti-

!3107

I

Fav

tur probis ,. ac vircutum culturz addictis

Depo

re igitur oportet iram, excin-

374

uri

fua non fuat ? certé cüm ab uno Deo cun-

dere odium , ac omnem extinguere vindi-

tavo

€a (uum fortiantur effe ,, quod habent j

&am, ne naturam videamur depotuiffe hu-

ffid*

Deüámque opificem , & authorem cogno-

manam , humaniratis obliti ; ac degene-

dità

Ícant , necefsé eít dona fingula Dei efle :

ráffe in panteram ad vindiclz fzvitiem ex-

nos

nihilominus quamvis omnia fint fua , ea

ardentem , ad eífufionem fanguinis, quem

au

:

tamen fibi fpecialiüs vindicat, ac Íua expli-

fitit , pronam : nil autem poteft homini

40l«

catiüs agnoícit , quz inimicis impenduntur

gleriofius obtingere , quàm injurias obli-

t

!

benéficia , & dona manu impertiuntur mu-

vifci , quàm dammna (ibi illata inferentibus

j foe

nifica , pulchré Augufítinus,

Solem faum

dimittere ,. fcite Auguílinus ferm, 16. de

.

t ulte

qocat , quem oriri facit fuper bonos ,. &

verb. Domini

L]

Homini gleriofum efl in-

y

znalos , ut binc commoneamur , quanta li*

juries oblvoifci ; & hac ratio ,-cur ftudio

(f

berdlitate inimicu nofiris ex ejus pracepto de-

addicti virtutum , non folüm mala pro ma.

ydie

beamus praflare , qua n0s non creauimus »

lis rependere detreclárint , nec quidquam

ne

qii

fed. ex munere ejus accepimus ; vocat Solem

noxij inferre vol

Ab

rint : Íed maluerint pro

j«

Íuum , quiaoritur etiam fupra malos, qui-

viribus viris fibi infenfis gloriosé beneface-

bus cüm profit , ac beneficia impertiatur,

Ie€ »

& injurias fibi illatas beneficiorum

) p

m

fpeciaïi . nomenclatione. Deus — /uu9 de

compenfare largitione ; fed fiita eft , cur

&

riu m

: Sere

Veraui de. Afectibus Tou. (la ;

lat.

Diflertatio VI,

1272

"

Servator fuos dimiffurus Difcipulos ad E-

comiaítes , ut pulchré obfervat Chfyfoüo-

r

mus, hom, 38.in Matth,

Vide, guia ve-

Mattb. cap. vaqgelij propagationem , ijsdem injungit ,

19,

m

ut ijs, qui perhumaniter eos exciperent mi-

movet à Joanne leviratem ,. de qua turba

pon

raculorum poteftate , quá inftru&li erant,

dubitabant , dicens : arundinem vento a*

rl

benefacerent ? fin veró contumeliose ; fta-

gitatam ? cüm-enim turbz fubmurmuta-

vift

tim abirent excuíffo etiam à foleis calceorum

rent., & Joannem inconítantid redarguee

doer

ulvere

.

Dóu

Excutite pulverem de . pedibus

rent ; qui cum illuftre antea de Chriíto te-

nud

vefiri , ne fcilicet pulveris reliquias ecum

ftimonium perhibuiffer , nuncvifus fit due

velul

deferrent ; &t memoriam inurbanitatis de-

bitáffe , Chriftus impenfius Joannem excu-

duri

ponerent : quafi fuis Magifter Chriftus di-

fat , & fufiüs in ejus eximias progreditur

bice

xilet Difcipulis : Si Paterfamilias , fi he-

laudes : Scio Joannem in Jordane , & non

yunt

tus cujuspiam domüs vos contumeliosé ex-

Íemel alibi Chriftum mirificé commendáifíe,

vicil

pulerit , dirísque rejecerit , animóque ho«

& nullam fuiffe tunc à Chrifto Joannis e«

f5 !

ftili e fuis-excluferit laribus, excutite illicó

narratam virtutem : fed cüm ex turbarum

&f

etiam de pedibus veftris omnem domás il-

fenfu, dubitatione Joanuis fe dehoneftatum

lius pulverem , qui calceis hzrere poflet ;

fenlerat, luculenriüs in Preecurforis laudes

P[öf (

hoc eít, delete ftatim omnia fufcepte inju-

coram turbis , íe diffundere voluit , ut

que

&il

rie , receptze contumeliz veftigia pulveru-

nos doceret benignitatem , & ijs prodefle,

lenta, ne fi ocülis obijciantur , memoriam

qui nobis videntur obeffe ; laudibüsque eos

€orp

rcfricent peraclee inurbanitatis : — quafi di-

excipere, qui cenvicijs nos impetunt.. Hac

fing,

ceret, vereor, ne f1 pulvis ingratee domüs

eft chriftianz charitatis teflera nobis infen«

tum

veftris adhzrefcens pedibus memoriam re-

Íos beneficijs afficere : hac-eít le&tio illa ,

eiu

&hro

fricet contumeliofe repulfionis, obliviícae

quam Magifter Chriítus exemplo validiüs s

imini benevolentia etiam inimicis ,. G in-

&

quàm verbo edocuit : induens enim Regius

gratis exercendee ; & miraculorum pore-

Vates Servatoris perfonam , mente przíaga

offen

yum

flatem , quà inftrudlieftis , in vobis ingra-

agit de favitia Carnificum in Chriftum , &

toscxerceatis , idéóque excutite pulverem

de perfidi Juda proditione inquiens.

Ad.

d

de pedibus veftris , ne ulla ingratitudinis

ver[um me fufurrabant omnes inimici mei j

P[al. 4€.

A f

mermoria vobis inhzreat :

Ícicé Hilarius.

n

aduerfum me cogitabant mala mibi ; ere

|

4ntmp.10. Exiflenti in loto ,. cum loco videtur. effe.o

ficen

enim bomo paci mea magnificavit fuper ?ne

AMa n*h.l

£0U1UMIRIO j fOIM

D qu()d eít illius do»

fupplantationem : cümque Servator te ad

deba

hoíle

hs excuffo puluere

i

um relinguz'mr , ^6.5

necem exagitatum pr&vidiffet , & in fepul-

ing* atitudinis memores defistatur 4 beneficijs

chro cadavetica exinanitione jacentem , e-

rependend&k.

nixim fufis precibus aterno fupplicat Patti,

ä

38.

Hac eft chriftiang benignitatis indo*

ut eum vite refítituat , reducémque in coele*

les, eólargiüsin laudes efferri , quó pro-

ftern patriam excipiat.

;

V

LE

brofiüs videtur contumelijslaceffita: fi con-

Sed fioblatus eft , quia voluit, cur adeà

49»

biü

tratijs virtus careret , minus clareret j pal-

impensé petit é fepulchro priftinze reítitui

u

ma nonnifi pondere preffa affurgit: fubli»

vitz? Certéut redivivusimpijs Judzis,à qui-

[J

mior

?

margatita in finu conchilij nonnifi

bus cruci fuerat affixus beneficijs prodeflet,

flu&uante maris procellà , & obmurmu.

pergit Regius Vates , & Chriíti nomineait:

rante minantis coeli tonitru concipiuntur ;

Tu autem Domine miferere mei 5 & refu-

tunc ridet in roridz nubis finu diícolor.i-

Kiita me ,. && retribuam eis ; hac tota eft

n

ris, cüm a£r tetra obducitur cáligine , mul-

ratio, cur cuperet é fepukchro refurgere ; ut

tiplici fpiffato halitu foedus.

Joannes

redivivus eis retribueret , cupijt redivivus

Mattb. i. € vinculis fuos mittit Difcipu-

eis retribuere , hoc eft retributione , quz illis

ficiis

.los , ut interrogent JESUM , num ipfe

prodeffet ad falutem ; tametfi plures fuppe-

]u

Meffias fit,

Quid ? an Joannes Baptilta,

tent caufz przcocem impetrandi fui cor-

.

L

ludri

qui adhuc materna inclufus alvo Meffiam

poris refurrectionem

nimirum ut legis

evangelice digereretur oeconomia ; veritas

4 öqug

noverat ; & repetito faltu exultaverat ,

Quit

ejásque prafentiam fenferat priüs , quàm

fidei vegetior roboraretur ; tetras triftitiae

naíceretur ,

Tnery

nunc dubitatione pulfatur ,

nubes & fuisexcuteret Difcipulis;: & preefer,

hzerétque anceps, an fit Meffias ?. abfit ;

tim cüm viderdtur dedecereServatoris cor-

j

Licm,

.

.

h",þ.

Qofo

ut ad id de Joanne lufpicandum adducar

pusab omniimmune delicto, Deitate delibu-

Mla

fpecie tenus videtur duntaxat dubitüffe, &

tum fcatere horrore vermium , fordefcere

tantüm rurbàs adftantes Chrifto id fibi ferio

fepulchrali in pulvere , deficere corruptio-

Lt]

ti la

Bifil

perfuafiffe, cenfent Interpretum pleríque.

nis peedore , umbrísque obduci lethalibus ;

gui

9.

Id tamen obíervatu dignum ,

quia

nullam tamen ex hisce produxit caufam ad (ui

tunc cüm Joannes dubitáfle videretur, dixit

corporis impetrandam refurrecionem ; fed

91&69;

Wn ;

Maiib, 20.

JESUS ad turbas.

Quid exiflis in defer-

ut largiüs fuis benefaceret inimicis , qui cüm

tum vVidere ?. arundinem vento agitatam ?

inmþ

ipfum non mente tantüm perverfa, im-

fcilicet cüm Joannes extimo in cortice vide-

piísque confilijs , fed totius corporis adni-

ten/g,.

105 ,

retur dubitare , & opinionem de Chriíto

xu perfecuti fuerint , exiguum fibi vifum

quafi dehoneftare

3

L

tunc Chriítus illicó

fum

fuerat , fi animo duntaxat ijs profuiffet ,

Joannem levitatis excufat ,. fítque ejus En-

nifi G corpore preíto ijsdem adfuiffet 5

fatcm

"quafi -

npli

)0

Ámor quó lätiüs .di,ftmditur;, có ditefcitlocupletior. — 135

a

quafi diceret zefufeita me , €8 retribuam eis ,

þa'fi'us eft ferenamente commemorare; pra«

feu zquéanimo , ac corpore eis benetaciam ,

Íertim cümrefricata injuriarnm commemo-»

L

]

'eüm enim totocorporefuerit flagellis czefus,

tatio incentivum Íoleateffe vindictz, & fo-

"

non Íaus cenfuit , .fi fola mente opem eis

mes furoris: mente pacata, fronte . /erenas

praftitiflet, nifi etiam corpore «eosdem ju-

«ore placido, verbisblandisde fufceptisloqui

Qe

váflet : ivéruntad virgas milites, fafcesvo-

injutiis ,.offendentium diffimulare malitiams

Q

]e

luérunt expeditas , inítar cyclopum lacertos

precox fuit fummze Chriftianz virtutis fru-

mudárunt, & innocentiffimum :Chriftum,,

&us 1 pergit Pradful Seleucienfis inquiens $

]*

velutireum ad columnam fevitie ipfis faxis

jofephus invidiam, venditionemybelluindme

I

n

duriore illigárunt, & verberum vulnera, vi-

.que immanitatembumanitatis uleifcitur ob-

bicésque in omne corpusimprefferunt; adeó

fequijs « :terriculamentis ludieris wtitur, i«

t

:

ut nulla fuetit flagellorum intermiffio, nulld

mas, quafi in fcena con[equitur , dras bifiviae

Qe

viciffitudo, cüm ictus plurimi veluti grandi-

Aicé veprafentat.: & nonnullis interjectis

nes uno ferrentur impetu in delicatiora (pe-

fubdit : /idifli divinis praceptionibus inbas

ciofiffimi corporis membra ; tumerent pro-

zentem., ofores amantem , novi teitamentg

a

prerea fufóque fanguine imaderent .plaga,

u

tonfervationem .enuntiantem, — Scilicet Jo-

" qua& tamen nullo fovebantur.oleo;quin aliis,

fephus pramaturé .obíecutus .legi 'Evange-

ty

iä

& aliis (equentibus .dilrtpta cute, :coníciffo

lice .ejus pracoqua obedientia pteceptiones

9

&«orpore priores recrudeícerent : -cümigitur

munivit Evangelicas: .divinis enim :praece-

11

.

fingula corporis membra fzvientium -inili-

ptionibus inhzrens , amánsque ofores, nov

[/

là

teftamenti enuntiavit .confervationem : .fuit

tum (culptam referrent barbariem , id uni-

cé in votis habuit tedivivo corpore & fepul-

fiquidem oforisamor, Evangelicz prodro-

j

;

«hro refurgere , ut nonmente tantüm , fed

mmus perfedtionis, .ac :Chriítiang virtutis

!

& toto corpore gratiz :;beneficentiam -.pro

Pracurfor, .ac veluti confiruendae iEvange-

pl

offenfionis malitia rependeret , ideóque eni-

lice legis fuleimentum , feu primum , .cuí£

xim aeterno fupplicavitPatri, quatenus re.

ànniteretur., fundamentum : .ofores .enim

ü

divivus & fepulchro refurgeret, Re/zfeita mes

:qui diligit, Evangelium fuffulcit : :nimirum

1

ij !(o'd. 40

st retribuam eis,

Plurimum accrevit .glo-

inimicos.qui amat, fulcrum .e(t Evangelii, ac

2

rix Chritti corporietiam ex munifica benee

perfectionis Chriftianz :fundamentum, quafi

/4

' ficentia in inimicos exercenda , anguíla yi-

hac nut.et.:uitura,-nifixinïhoüesk;fulciamruhe-

:

d

debatu:r gloria nifi largiori munificentia àn

mevolentiz fulctis,

hoítes dilataretur,

I[-

'Ofores :qui-amore:profequitur , iinju-

EL

"

stiásque fibi illatas, & damnaallata benéficiis

,

. $ V.

rependit in fludiis virtutum plurimum pra-

t

fumitur profeciffe ; imó '& Chrilliang;per«

Verus in þroximum mor illata ft-

fectionis fupremum attigiffe faftigium: :re-

e

40

bi oblivifcitur injuria, € flammaá chari-

«dundantia amoris /in hoítes finceram prodit

n

iatis ab[umit relitla wefligia , meane«

in Numen;& reliquos homines dileCtionem;

Jie

qui enim vero in hoftes fibi :noxios:exardet

moriom vefricent ad vinditlam.

Z

Satagítque beneficijs malefi-.

amore, überiori.flammá ztuabit in alios, à.

It

4ia cotmpen[are,

quibus nihil in fe noxii noverit.deriváffe; &

uberiori amoris incremento in iplumDeum,

[' ,

at

4.1s

Dverfarios eó impenfiori *ptofequ—a-

écujus munifica beneficentia innumeris cu-

mulatur donis: eft igitur, fraternz charita.

yr

mur affe&tu, quó diriüs nobis no-

cuére; eó pluribus cumulemus bene,

tis redundantia in hoítes, argumentum divi-

vus

lis

ficiis, quó acriüs in nos fzvierunt; exemplo

nz veritatis, fulcimentum difciplinze Chri,

ftianz, ac validiffima -Evangelica legis.con-

Y

Jofephi Patriarche . hoftilis benevolentiz il-

luftris gloria Genefeos 40. cum fqualido, di-

fervatio : haec.enim tamdiu flat inconcuffa,

f«

xÓque catcere diu detineretur innoxius , 1o-

uamdiuhoftibus non impetitur , :nec labe«

gis

gavit Pincernarum Prafectum de Ífe bene-

í

actatur machinis,

L'ISS

meritum ob fauftum fomnii interpretatio-

QQuemadmodum mnullum validius ful-

43*

ls

u

nem, ut fuam fuggereret Pharaoniab xrum-

«rum fuítentande Evangelice ;perfectioni

nofo illo carcere liberationem: Quia furto

adaptatur amore etiam in hoftesredundante,

Jf»

&niss4o,

fublatus de terra Hebraorum, €5 bic dnnocens

ita nullus fuffodi poteft perniciofiorcunicue

Jjje

luseidem evertendz, injurüs vindicandis:

in lacum mil[us [um : quze verba expendens

;re

Ora;. $.

Bafilius Seleucienfis ait: ,Qua lingua pro di-

inimicum , qui 'odio profequitur, ferróque

l0*

gnitaie eam laudet orationem, quaverborum

adinternecionem infequitur, non folüm vul-

lSä

nere, quo ho(tem cruentat, perfectionem 1la;

(oí

quoque bumanitate cum iuimicis ufus est ?

non invidentie recordatus, non fraternam.s

cerat Evangelicam, verüm & fe ipfum diriüs

?ed

áncu[ans erudelitatem . non venditionem ve-

difcerpit, fauciátque: dixftque Lamecb uxo- "Genef, e4

n

cenfens, non. mortem meditatam exponenus ,

ribus fuis , quoniam occids virum in vuluus

m-

w«on muleris tmmoderatum | amorem , nou

seum, 6 adolefcentulum in livore meo $ fe-

ld

JfMam temperantiam ,. non illius importuni-

ptuplum, ultio dabitur de Cain : de Lamech

jf

zatem: nimirum íumma vircutis eft pacate

verà feptuagies fepties : exquo anfam fume

implicata odia receníere, & damna,qua quis

püt $, Auguílinus affirendi , homicidam.

L

à

um

i

*

Differtatio VI*.A"

54 :

repetita ferocit , GL in :Lamebhum feptuagias

pu!a

fuam afte interficereanimam, quàm hoftis

tis [

corpus inflictis difcindere vulneribus. — Ge.

fepties infzevit 2 an non mitiüs folet fuppli-

-

tia/

gninam procreaverat Lamech prolem ex Ada,

cium effe poít patrati fceleris exemplum ?

Àn non primus : flagitii Author cüm aufus

dep

& Sella duabus ejus uxoribus, nimirum ex

Ada Antefignanus hic bigamorum genuit

fuerit fancitam legem , velin ipfis cunis vul-

gcïi;

vial

Jubalem, qui- pulfandz cithara affuefcens,

nerare graviüs puniri affolet ? An non pri-

mus criminis Magifter gravitate fupplicij

tudir

pater audit canentium - ex Sella genuit Tu-

fus d

balcain Malleatorem , & fabrum zris , ferrt^

conílituitur, ut ab imitatione cxzreros de-

quibl

que: fedquid? quód ex uno Lamecho tam

terreat?. Àn non leges, qua recéns fanciuns

tür fanclé confueverunt femper cuílodiri,ut

fibi

difpari, & difcreta conditione nafcantur filii

duo , citharedus unus, alter malleator? hic

neque leviores earundem lxfiones negligan-

p

tur? Nonne]Jonatas pauxillá mellis flillà exe

p

toto brachio incudem verberat, ille fides

ïï

tinétus fuit, eó quia eodem die, quo mata;

[e co

fuaimis digitis arguté pulfat: unüs citha-

H

&

ram, alterferrum tractat: Jubal fila tendit;

fibique data lex fuerat virgz fumitate eamdé

violare aufus fuerat? An non protoplaíles A-

fofu

"[ubalcain ferrum tundit ; ille pulfu aures

dam primiam divini- przcepti transgreffio-

oput

allicit, hic impulfü aures flagellat, : Àn quia

tibUs

diffimilior Lamech in fe, quàmin filiis fuit ?

nem in efu pomi innumeris. luere erumnis

adactus fuit ? Quid igitur qued Lamech fe«

in (ce

ipfe fiquidem deliciis folutus. duas effzmi-

natur inter uxores; & interfecti à feadole-

veriüs puniatur poft Caini fratricidium ? nis

al pt

fii d

fcentis fimul cruore rigefcit ; haereásque

mirum quia id fingulare eft in homicidio füpe

das, 1

propterea anceps , num plus efferaüi , an

plicium ; qui enim primus interfecit homi-

effeminatiin Lamecho deprehendas,

An

nem, mori nondum affueverat, nec didice

3Mcel

brum

ut difceremtis , eodem natas parente pulfatae

ràt;- cüm, quàm portentofum cffet. parricie

dium, minimé nóviffet ; ideóque mitius pu»

fili.

citharz blandam voluptatem, & vibrati gla-

dii tracem feritatem? qua(i Mars, & Venus

nitur Cain,cujüs ultio nonnifi in feptup lura

Yont

excrevit,

bl

l

eodem recipiantur hofpitio, eadem commu»

Lamech verà cüm nulla potuerit

fe excufatione purgare, cujus ante oculos

thoi

nicopolentur in domo ? An quia ficut ve-

nenum anguis effunditin ofculo, ita feri-

Abelis cadaver püttüerat, didicerat, quan-

Quori

tum adferat homicidium damni, quod cüm

urbe

tas blandiriis palliata lethaliüs - vulnerat. in

i

fciens adhuc intulerit ; meruitlong? graviüs

tn fi

roía? fedquid, quód Lamech fuis dicat

uxoribus: Jirum occidi t2 "uuluus meuns

plecti; De Lamechba verà ultio dabitur fepu

gucn.

&5 adelefcentulum in livore meo.

tuagies fepties.

tum

Cur etiam dicit feptu

lum dari de Caino

Si ferió expenderent proximi fangui-

T0n 1

44-

4€.

ultionem, & de Lamecho feptuagies fepties,

nem fitientes, quantum inferat homicidium

h

damni non tam occifo, quàm occidenti ,

Memoriam refricat Abelis interfe&ti Numi-

imþel

nis judicium 5 quo extorrem juffit fratrici-

promptiüs oblivione , quàm cruore illatas

bl

dam Cainum , non tamen neci tradendum:

fibi delerent injürias; exemplo Angelorum

pic;

Delebimus locum iflum, eó quia sncreverit Gen

Genef. ^

Omnis qui occiderit Cain feptuplum punietur,

ef. 194 :

OU

clamor eorum coram Domino ? expetiti à po,

non igiturxDeus fratricidii vindex Cainum

juffit feptuplum ple&endum , fed eum,qui

pulo Angeli ad probrum paulé ante fuerant,

-

z

& tamen graviffima hujus injuriz fibi illatze

in Cainum violentas injicere manus aufus

Jato

fuiffet; & nihilominus Lamech foas allo-

nullam fecérunt mentionem, quia nimirum

dil

quens uxores affitmate videtur ; Cainum

injurias fibi illatas oblivione, non fanguine

feníe

extinclas maluérunt ; idque non parum re-

fcptuplum plectendum effe, ait enim feptu-

fnore

plum ultio dabitur de Cain: fed quomodo

verentise iisdem attulit , cüm proprias obliti

Xi0g

Cain fe ipfum interfecit? quomodo fepties

injurias tantüm aífervére crimina Sodomo»

btm(

fui homicida fuit ? quo gladio membra

rum in fummum excreviffe facinus, non am«

lu

confodit, féqueinteremit ? gladio defpera-

plius à Numine. tolerandum , ideóque ur«

bem tot fceleribus infamem ruituram: non

fed j

tionis, quia fe vulnerat, féque interficit, qui

Íped

Videtur hoftilem , qui fanguinem

fuas proprias, fed Numinis ulcifícuntur in-

peccat.

quj

fundit,in hoftis lapfu refurgere,

in ejus vul-

jurias: imó nec meminerunt illata fibi con-

tumeliz , ne forté viderentur non tam Dei,

bem

metibus integrari, & in funere vivereg. &ta-

Liby

quàm fuam propriam agere caufam. Egref-

Genej. :uy;

men oppofitum Lamecho obtigit, cüm .di»

lachr,

cat occidi virum in vulnus meum,vocat vul.

fs itaque Lotb, locutus eff ad generos fuos ,

19,

l-

qui accepturi erant filias ejus , & dixits fur-

&bcn

nus fuum, quiavulnere , quo adolecent

———Ó—

Us,

lüm interfecerat, fibi damnum intulerat, &

gite egredimini de loco iflo, quia delebit Do.

minus civitatem banc.

dixit

vulnera adolefcenti infli&ta in. ejusdem La-

Et vtfus eff eis quafs

mechi ceffére lethale vulnus: non enim po-

ludens loqui. Sed Angelis,qui oblivione in-

tdide

L

n

teft quis fe fe graviüs vulnerate, quàm qui

]

urias fibi illatas delevére, haud abíimilis fuit

Of

feptuagies fepties ple&ti meretur,& fe ipfum

Loth; potuiffet hic in everíione urbis fuog

neglexiffe generos, cüm ab.iisdem neglectus,

tam gravi, ac repetito fupplicio lubens ob-

I$ ey

trudit: fepruplum ultio dabitur de Cain: de

& ipfe fuerit pauló anté, cüm ejus oppugna«

CXUnd

Lamecb veró feptuagies fepties.

retur domus, & à quibus non folüm fuppe-

Sed cür mitius de Caino fupplicium

tias non accepit , fed detrimenta paífus fuit,

OLh,

E

& oppreffiones ; fiquidem nplius adfuité po«

Plat

éxigitur , eujus ultio , nonnif in feptupium

Hüre

pulo,

,

:

Amorqub Iatiüs)diümdit'ur', €ó ditefcit locupletior.

135

pulo, quinon irruerit in Lothum, cüm effrae-

folatia ; fi nonurbis roína

m, fed civibus prae,

nis populus infolenti exagitatus concupifcen;

dixiffet hilaria creditus fu

tia Angelos hofpites expeteret ad probrum,

iffet vera predixif-

fe ; adeó fcelus

judicium corrumpit , ut is

depofceret ad flagitium: & tamen ab An.

prophetare cred

atur, quieidem eblanditurz

gelis edoctus hofpitibus,maluit Lothus inju-

rias(ibi illatas à fanguine junctis,& neceffi-

is vera loqui, qui folatia praedicit ;

qui ver&

excidium praedicit ludere cenfetur.,

Et Ufe

tudinis affinitate obítrictis oblivione pror-

fus eff eis quafi ludens logui, —

fus delere, eos fervaturus ab incendio 29

Nunciare fupplicium fceleratis

quibus non fuerat. iple fervatus ab injuriis

vix pof.

42

fumus, quin delirare credamur,

Qoàm at.

ibi irrogatis, imà & focdum in modum op-

preffus.

duum eít, quàm difficile ,.

quod non placet

A7-

credere excidium !

Sed quàm amaré ab hocce amore (inunt

in fupplicio timorem

Deinon diícunt fcele

rati ,

quamvis fcelug

fe colligari, etíam qui fanguine funt conjun«

proftet, fupplicium immineat

5

& Loth.pto-

6! noveratLoth fuorum perfidiam gene-

phetet, & oculorum cacitate u

rbis fit incen..

forum ; noverat ab iisdem fibi denegatam

dio & excidio prolufum, Sed

quid fuis Loch

opem, ime& illatam domeflicis fuis paric.

generis fuafit ,

tibus violentíam, quin & adjutum ab iisdem

quo eis invifus fietet ? am

jejunia, quibus corporismembra viribus de-

in (celera populum , expetitósque ab ipfis

ftituerentur? àn vigilias, quibus vultus im.

ad probrum Angelos: cüm audiviffent filias

fibi defponfatas pro hoípitibus proftituene

palleíceret ? an cineres,, quibus veftes for-

deícerent ?. an cilicia, quibus

COtporis cutig

das, moti non funt, ut averterent. furiofos

diicruciaretur ? fortaffis f1

hzec fuafiffet mi-

àícelere; ne puelle tanti/dedecoris .pros

brum paterentur: & nihilominus impii, in-

nimé ijsdem fuiffet contemptui , cüm hac

non adee contingant íceleftis exofa; ut in«

fidi, diliguntur, fervantürque, imóà G mo-

nentur, ne unà cum urbeevertantur, extre-

gratum iisdem videtur abire À vitio, difcede-

re à loco, ubi peccatur;

mümnque fentiant fupplicium : excidit € Lo-

fuafit igitur Loth,

quàd fuis etiam oppreff

o

tibus optimum e-

tho injuriarum memoria , ut (larent ij ob

rat, furgite Íciliceté coen

quorum flagitia domus propria, unà cum

0 vitiórum;. fuafit

egredi é loco, in quo pe

Ccandi contraxerant

urbeeratruitura: extinguinon potuitamor

coniuetudinem:

"

furgite egredimini deloce

in füi oppreffores, tametíi urbs tota extin.

iflo : led vifus .

€

7

,

quafi ludens logui,quiz

guenda damnaretur ad rogum ; quia nimi-

nimirum duo propoi

uetat, quie vel maxim&

ruüm juflitiaperit, nbi amoretiam in hoítes

horrori

non redundat.

[unt peccantibus :

furgere icilicet &

"

coeno libidinum, in

48.,

Hinc juftitize przcateris addi&i hunc

quo hactenus jacuére?

& egredi de

oco fcelerum, inol

impenfiüs foverunt amorem; nonne David

itásque pece

candi refcindere occafiones:

ita eft confuetue

Abíiolonem,rebellem,fratricidam, patris im«

do peccandi propenfio

placabilem hoftem, uxorum fratris fcedum

fit nature, & prom.

ptiüs libidinibus. imm

erfus vigilias protrae

if h

concubitorem fervari exoptat in acie, quam

het , jejunia multiplic

abit, pecunías diílri-

L2 ipfe velcentra proprium parentem in(tru-

buet pauperibus, [éq

ue flag

Xerat? Servate mibi puerum Ab[olou, Noane

ellis cruentabit ,

quàm in coeno non fordeíce

re libidinum,

- Jacob moriturus impenfiàs Efau fratrem

Propheta Jonas,

Íeu vit ignotus ex navi

$95

-

dilexit, quem tamen adveríarium fempet

maufragus in flu&tus

merfus

feníerat ? Loth imminente urbis excidio a-

à pifce hauítus,à

Numine profugus, mifer,

pannofus, feminu»

more ductus in. generos, quamvis fibi no-

dus, nallo clarus eloq

uio; nulla blandus co-

Xios, eos monet, ut euro citiüs furgant, ur-

mitate, fed proríus in

urbanus clamatin Ni«

bémque egrediantur: furgite, egredimini de

nive civitate grandi,

& poenitentiam indicit

loco iflo, quia delebit Deus civitatembanc:

incinere, & cilicio :

vix loquitur Propheta,

fed perinde füit, ac furdis canete, czcísque

& Rex ipfe

exutá purpurá ,

depofito diade.

fpectra oflendere : fiquidem & vi/us e/. eis

quafi ludens loqui : ( (tatutam . dixiffet ur-

mate in lu&u cubat; in cin

e

re jacet , ac je,

junare adiguntur non virita

bem tot criminibus conftupratatn, tot ícele.

ntüm, fed pue-

ri; ac puellz, ut tota civitas

poenitentiam a,

ribus fodam, tot vitiis [ordidam, forían

geret: nimirum pro

mptiüs auditus fuit, fi«

f tb

lachrymis eluere fcelerafategiffent: fed quia

mülque exauditus P

labentemin flagitiis, evertendam in fceleri.

ropheta, quia folum

praefcripfit Ninivitis

poenitentiam, qui for-

bus, extinguendam in flammis urbem prae

taffis aures claufi

dixit, non lachrymas elicuére, fed rifum

flent, fi difceffum ab urbe

monuiffet; fi

deterere fcelerum illicem, lo«

ediderunt : adeó czecutit Ícelus, ut nemo (ce-

cümque, in quo delin

quere con(ueverant,

leftus fibi fupplicium imminere perfuadeat,

derelin quere debuiffent

Monebat Loth , aderant Angeli ad probrum

; nimirum quod ne«

ceffarium eft ad radices

amputandas vitiorum

expetiti, prodigium cacitatis proluferat ur.

in Íceleítis magis exofum

videtur ; qui folia

bis excidio ; fcelera fceleribus agelomerata

exundaverant; & tamen infanire putatur

promptiüs, & palmites p

cenitentiz carpunt,

quàm in racemis fp

umantem vindermiam; fo«

Loth; eà quia imminens periturz urbis pra-

lis delectantur foli

is,

cum botros neglizant,

fagiat excidium: (i non ignes, fed rofcidos

Non refipifcit , fed d

imbres; fi non ferale excidium , fed fefliva

efipit, qui cilicio clamy«

rgit libidinvn.

datus é 'coeno non fu

$. VIH,

136

Differtatio VI.

Pinguiori invidentes Dalefthini Ifaaci

h

LT

$. VIIL

fortunz, puteos, quos foderat obítruxerunt,

&

Ulicharitas odia zzbz'git, Ef rz'xzz.b

fed Profeiius inde fodit. aAlium puteum, pro

titu

comprimit s ibi Dei munificentia ctumn-

Qquo non contendertunt : (cilicet ab eo.; pro-

t

latius fuis nos repler beneficijs , 9 ube-

fe&lus puteo,quem 4zipicitias vocaverat, d«

r

mnia profperé ei ceffére; & ad votum flu-

rfam felatio

um emereunt incre-

t

AEnE A.

Xerunt; ubi enimrixe compreffz faerunt,

i

inde folatiornm emeríére incrementa , ibi

m

éT

On fertur ad DEUM ; : qui armaé

amplior latitudo, & Numinisvifio: Jtagque ao

?

[4

tus incedit in hoítes ; mentem in

f |

per«

IN

QOCAUIE BÜPIER ejus Latitudo dicens . .Nunc

nam

cclum non elévat 3 qui in tefe

dilatavit nos Dominus , 65 feciz. crefcere fu-

pä

K

ris latus gladio munit: hacque fortaffis

per terram , quia ubi rixze omnes compti«-

fus !

ratio, cur inhorto Gethfemani , Petrus nec

muntut, bonà fperari poffunt orinia: quame

lent

una hora potuit cum Magiítro Chrifto ora.

diu enim rixati fuerant fervi l(aac cum Pa

em

re; quia gladio cingebatur, fuum quidem

lefthinis, quamvis zquo Marte, fua defene

obl

propugnaturus Magiftrum,fedetiam pugna-

derent, Deus non apparait: íed cüm pris

fos,

turus contra hoítes Magiftri, fuümque vul-

müm eft rixis finis itüpofitus, tunc D'eum vis

€5,(

neraturus proximum,

En inclufus vaginá

det Ifaac inloco fcilicet proculab inimicitiis

ferrumnon permifit aureum Apoftolorum

ipft

hoc eft in Berfabee loco fcilicet pacis,procila

blan

caput mentem in coelum erigere, G ztérnum

queàrixis, &inimicitiis; L4/ceudit ex sllo

Patrem enixim exorate, tametíi bocteilla

filio:

loco in Berfabee ubi apparuit ei Dowinus m

iem, b

053

fuiffet facris initiatus , pluriésque 3'Chrilto

ipfa nocte Betfabee dictus fuit locus ille ubi

quia

monitus, ut oraret ; & quomodo orationi

Abraham cum Abimelecho feedus inivit, Id

tinàt

erimus vacaturi, precésque Numini fufuri

circo Wocatus &ff locus ille Berfabee: quia

of«

evaginatis, diftri&tisque gladiis arrmati, Quo-

ibi uterque jüravit, Et inierunt f«dus pro

modo acceffuri ad Deum erimus, (i à prz-

puteo juramenti: ecce ubi foedus initur ami

hi

117

concepto in hoftem odio non recedimus? fi

€itiz , ubi olea virefcit pacis, ibi Deus appa-

hr

injurias nobis illatas, & damnaallata : hila.

zet beneficus Non palmz de holte proitrato,

res hoítibus non dimittimus ? Ifaac fua ab

déque inimico debellató iter ad Deum nobis

dua

a

iniquis cüm repeteret, Deo caruit, G nos

fternunt; fed pacis olez , quà fit ad Numen

