diumà cceleíti colono , ac hortulano in no»

. que eftconfufio, cui Joel. illachrymabatur,

Ítri cordis folo implantetur : fructus veri

hoc eítillud confufum gaudium , quod vi.

gaudii nonnifi ex bona radice prodire pof,

*?

dens in populo angebatur , & moerore con-

Íunt, huc accerfendus eft. Caffiodorus ubi

fectus dixit : eonfufum efl gaudium 4 filis

ait: Zrborem , quam fforere vides, quam lib Epif,

bominum , nec aliud fuit hujusmodi confu-

Jumma con[picis viriditate latari fubterras

fum gaudium , quàm perverfus gaudii abu-

neo [ucco viriditatis, & fecunditatis animas-

Íus; gaudebant, de quibus non oportebat

tur , veddu in fuperficie, quod. continet $n

letari; &lugebant, de quibus debuiffent

radice,

Homtinum quoque vultus TAgna.»

gaudere: in virtutum ftudijs moclefte deri-

alacritate florefcit , ft vifceribus fauis gra«

nebantur ; toedio erat ipfis avite religionis

vamen uullius fentiat lefionis : non alio

cultus, divina faftidiebant & carnis volup:a-

fovetur irriguo fücco generofa arbor, quae

tibus inhiabant, quibuspediffequis earun-

liquidi gaudii fert fructus, quàm benefico,

dem vitijs indulgerent : hanc gaudij - per-

& gratiofo divini Spiritus imbre: tunc li«

ver(ionem, letitie inverfionem , jucundi-

quidum eft gaudium, quodincorde conci,

tatis abufum vocat Propheta confufionem

pitur, in vultu florefcit , in manu, feu opere

gaudij; quam nonniíi gravaté admodum tu«

ubertim fruétificat, & inreóla. inrefhione

€opiosé

: Sola virtutüm culturà ve ra efflorefcit latitia,

$I9

copiosé autumnat? fructuum ' nomine vir-

foventürque defideria lubrica funt, ac incer-

tutum intelliguntur opera, quorum latitía

ta, & dulces eorundem fpes infuavi faftidiag

la

ad fingulas fe virtutes alacris transfundit,

triftique coedio ea fperantes miferé tor.

e(tque foecunda parens o^erum omnium à

quent , priusque puniunt , quàm poffideane

le

fingulis eatundem prodeuntium,

tur; & cüm poffidentur minimé teneri pof-

r

?.

Induat igitur fe virtutibus , virtutüm-

funt, quialubrica, volatilia, fugacia,& fal-

que decoreeniteat, vero qui cupit gaudio

lacia, quz propterea fuum perniciffimé fu-

ja

lztari, ac vero fincero hilarefcere rifu : de

"

giunt poffefforem.

muliere enim fummarum cultrice virtutum

Idque (tatim illucefcit difcriminis bona

14

H

Prov. 13,

ait Salomon : Forritudo, 68 decor indumen-

inter terreítria, & cocleítia, quia illa dum

*s

tum ejus, & ridebit in die moviffimo: ritui

fpe alunt, fperanresfaliunt; dum illiciunt,

,

operimentum pramittit virtutum , quibus

torquent; hzc veró fpe finceré nutriunt, &

.

fi deítituta fit mulier, non ad fincerum

vera ingerunt gaudia , quapropter Apoíto«

gaudium iter parat, fed potiüs ad luctum

lus voluit Romanos effe. folicztudine non

4

viam fibi fternit: ridet, qui inconcuffa lo-

pigros, fpiritu. ferventes , Domtno feruten-

ricatus fortitudiie mundi omnes mollitiesà

165, [pe gaudentes : quia quos coeleftinm

"

fe excutit , profani Cupidinis tela retundit;

bonorum ípes alit, letitia non fallit; ccele-

& generoío pectore terrenarum voluptatum

ftium íiquidem bonotum, quaz íuis fideli-

obíiftit illecebris; isliquidéridet,cujus indu-

bus Deus in coelo preparavit, (pes gaudium

mentum decor eít honeflatis,cultura pieta-

parit, G veram lztitiam alit ;; dum empye

tis, quà virtutes germinant efllorefcunt :

rex delicie przcoquo defiderio videntur

hoc virtutum. indumento operiatur, qui

pravenire , G fpe anticipata alere non fal-

PT dii . L.

Operatut , ut veris tandem fruatur gaudiis,

lere fperantes: fpei fiquidem alacritas, qua«

& honeflz vitz iter terat; is nunquam moe-

dam pre(umpti gaudij ambitione , beatz

)

ret, qui honeíté vivit; fructus veri. gaudij

pracurrit delectationi, quam vel in terris

colligit,qui virtutes excolit, huic vero gau-

dulciter pralibant fperantes, mox faturandi

;

dio rerum coaleítium ardens affociatur defi-

in coelis : id caufzfuit, cur. D, Paulus Ro-

derium , & aterna latitia [pes vixe('censf

manos fideles, voluit ut effent fpe gauden.

tes, quia ut re&téexpendi: Philo apud Cor.

$. l.

nelium à Lapide: £5 bec fpes gaudium an.

In mþ.m,'

ad Rom.

te gaudium, quia quàd à virefcente hac fpe

Flores veri gaudii non germinant

gaudium germinat coeleftis gaudij felix eft

énter mund: -i!a!uptates , cáraisque il-

aulpicinm , ac nexus imó prapropera quz-

Jecebras : fed n Dei amore. in confct.

dam ccie(tis gloriz preguftario. & inchoa-

;Ade'aln.p r

entia virtutibus exculta 5 &$ cor-

tic , quia ut ait Salomon: Eruditus $n verbo

Proverb, 16,

de 4 quovis fedo affetlu

veperit bona , Gaui fperat in Domino bea-

defecaro,

tu5 651, ub: iegunt feptuaginta Interpretes;

Eruditus in ve, feu negotijs inmuentor eff bo-

2:

On in mundi voluptatkibus,* camfs-

norum , & qui confidit in. Domino beatiffi-

ä

IN

que illecebris, ac delicijs flos ger-

mu ef : noníiolümis, quem xoeleftium

rh;nat veri gaudij, quia heec terre-

bonorum fpes alit, quandam przgufítat cce-

narum voluptatum illicia; quze deledare pu-

leftis beatitatis [peciem , fed plenam ebibit

tantür re ipía non deleclant, fed corquent ,

E

felicitatem , quia non folüm beatuseft, fed

Izritiam non inferunt , íed moerorem adfe-

beatiffimus, quod Hebraicé expreffis indi«

runt; & mundi bona, que putantur poffe

catur, Iutelligens fuper verbum reperiet bo«

gaudium parere, fimülque alere, flerilia

"um , & confidens in Domino, && beatitudse

proríus funt, nec ullum poffunt verz deli-

nes ejus, ut habettextushebraicus: fed qua

ciz fru&ctumdare; etenim pecunia, digni-

funt hz beatitudines à fpe prodeuntes, fj

tas, honor, libido, gula, potentia, faftus,&

Ípes futuram duntaxat fperat beatitatem,

alia id generisfexcenta, ad quorum intui-

quam nondum fumus affecuti, ea fiquidem

tum luícofa hominum zí(timatio , & ccecu«

fperamus, quanondum poffidemus ; qug...

tiens cupiditas obítupeícit, quamvis de fua

modo igitur ab ipfa fpe dicitur beatitudo:

videantur abíentia dulcefcere, & fpehomi-

orir? quomodofpes, que nondum beatita.

M.MEPIZI :

nes allicere, eorámque fuccendete defideria,

tem eft affecuta , foecunda erit beatitudi.

quibus jucundiüs exambiantur ; cüm pri-

num matrix ? appofité Cajetanus: 23

müm poftea poffidentur oneri potiüs funt,

felicior efl fperans in fummo Deo , guonian

quàm honori ;; inoerorem ingerunt non fo-

spfe beatus bic $n [pesposea in ve erit : fpci

latinm invehant ; lachrymas excitant, non

geminata ne&litur beatitudo,in fpe una, qu&

vera gaudia incitant ; & divitiz onerant po-

fÍperansaliturin terris; in re altera,quá beas

tiüs, X premunt, quàm exornent, & alle,

bitur inccelis; & ideo fperansin. Domino,

vient; plüsque obfunt, quàm pro(int ; quia

ideo beatior , quia duplici donatur beatie

volaptatibus indulgentes non ijsdem utun-

tate una infpe; G e(t. gaudium ante gade

tur, fed abutufrur : & reliqua, qua «mun-

dium,quó fperans gaudet ; perinde ac intel-

- Qusbonaexhibet, quibus humana excitantur,

ligendi vigens acumine, five. interpretando

ver ba.va

£20

| Difïcr;atio XXIII,

verba, five penetrando res , concupita inve«

de homine fcaturiat fons aquz vivze ; acin«

nit bona ex rebus perceptis , & intellectis,

ceffanter fluentis , ut perenniter .gaudeat ,.

& indehilarefcit, & gaudet; & quidem la-

jugitérque latetur in fe. ipfo, non veró. in

titià perfunditur longé nobiliore omni alia,

bonis externis: & hoc eft bibere aquam de

qua exterrena poffit voluptate prodire: in

cifterna fua: Bibe aquam de cifternatuahoc

hac igitur fpe beata cocli gaudia Íperans pra»

eft latare de divina gratia, qua in te eft,

guftat , quzfeliciter in fua fpe anticipat ;

gaude decultura virtutum, quz inte flo-

futurus poílea beatus inre, qui nunc gau-

rent, jucundare defructibus bonorum ope.

det in fpe.

1I.

rum, Bibe aquam de eiferna tua5 i Deo

D

Non ita terrena. bona hac in fpe lati.

adhareícis flumina de ventre tuo. fluent a«

tiam ingerunt, cüm potiüs tamdiu tor-

qua viv2, de quibus bibas,& vivas,folatium

« queant , quamdiu fperantur ; quienim muri-

haurias, fitim extinguas, & verum foveas

*

di inhiat divitiis, ac ftudetbonorum fluxo»

gaudium

*

vero gaudere gaudio non eít

rum acervationi, ingentem fibi materiam

de bonis externis lztari ; neque adícititijs,

perturbationis , meeroris, ac doloris accerfit:

fucatísque mundi voluptatibus deliniri, ed

ftudia enim divitiarum, autpericulum funt

ex proba conícientia, .ex virtutum ornátu,

fperantium, aut onus poffidentium. — Abji-

exercitio bonorum operum , ex fummo

cienda funt hujusmodi fpes, que nonnifi

bono adhzfione lztari; is enim veré gaue

angores excitant, & doloresinferunt, Ve-

det, qui fuam lzetitiam , fuáimque obleétae

rum gaudium pellucida, ac defoecata eft un-

mentum ex proprijs fuis moribusad nore

Qla, quz non ex cifternis diffipatis bonorum,

mam virtutum comipofitis haurit , is enima -

ythy

qua funt interitui obnoxia hauritur , fed ex

aquas bibit de vafis uis, déque - fnorum

fonte perenniaque vivz; ex hoc enimfonte

fonte puteorum ; quia latitia, ex ipfo, &

exilit finceri gaudij rivulus, fiti excinguens

in ipfum exundat ; quod enim à nobis ori»

dz idoneus. Eít autem quilibet fuz lati-

tur,in nobis (uper efiluit; proindecx. Íola

tiz faber, ac felicitatis arbiter: fivelit, ci.

cultura virtutum ,' probísque moribus;pere

; fternas mundi poteft diffipatas declinare,

petua Ícaturigine vera exilit laetitia; qua&

& verum duntaxat fontem aquee vivee fitire,

enim adícititia , & externa mundi obleéta-

à quo veram poteft latitiam haurire ; unde

menta ftillant gaudia, exucca funt , prór«

de propria oritur voluntate, de ingenio pro-

füsquefterilia, & aliena à vera lztitia: quod :

venit virtutis; ut fit quisque proprie lati»

enim in mundanis bonis quis gaudeat , riv

tie faber . mediante Numinis ope; & fuaz

deátque, id non ex fonte profluit aqua vie

- felicitatis arbiter.

In virtutum ítudio in

v& » fedab agritudine ; funtenim quadam

proborum morum officina de rationis arbi-

&grotantium deíideria, quz aliquid viden-

trio verum excuditur gaudium, quod pectus

tur folatij adferre cüm revera morbosauge.

veraciter implet, & íolidé beat; non ad-

ant; cujusmodi eft defiderium frigide in

eunda externa funt ciflerne , fed fufficit, fi

ceftu febrili, que perinde ac injecta incene

uisque de propriacifterna bibat ,. hauriáte

dio illud incrementat , non minuit: & hae

l4

- que aquam in ipfum derivatam éfonte inex-

folatia à vitiato oriuntur calore; ita gaudia;

haufto aquaz vivz mediante virtutum exer-

qua& de propria non oriuntur cifterna , fed

PN'V. M

citio, ut nos monet Salomon inquiens: Bibe

in externis , & adícititijs mundi *voluptati«

Väqzmm de cifferna tua , &5 fluenta puteb tui,

bus quaruntur, fucata funt, & ab animi

Íeu ut expendunt LXX.. Bibe aquas de vafis

proveniunt egritudine, plüsque eidem oba

tuis, E de tuorum puteorum fonte, 1eu ut

funt, quàm profint; non enim mundana

Zn cap. 32.

explicat D, Hieronymus: 4JBióe aquam de

gaudia Jeetos efficiunt, quos afficiunt, ri-

Ezechiel,

tuis aquis, €& deputeorum tuorum foutibus,

Íum diffimulant . in cute extima vultüs, &

non me latet, varieà varijs SS, Patribus hanc

intus cor torquent, vifceza dilacerant, moe-

interpretari fententiam myílicé : fiquidem

rorémque ingerunt, non excutiunt,

Lib.3.ex^- D) Ambrofius cenfet,. debere hominem pié

"

qgtro9,6,12,

. Mala funt ea gaudia, ac pervería; quae

j

prudentem aquam bibere de propriaciíterna,

ab illis profluunt rebus, qua grata quidem

puteo, fonte, & per hunc fontem Dei intele

€íle videntur, fed venena porrigun: biben,

ligit gratiam, internánque letitiam, qua

tibus , & fel propinant in. melle ; e(t hec

zetrigerium adfert, & (itim extinguit, ait

tartarei hoflis fraus , quá fuos decipit; dul-

üpfe: In te £pfo [uavitatis tua gratia est, ex

cia fcilicec mortem inferentibus commifce«

ge pullulat , in te manet. intus , id esi n te

re, ut veneno perimat mellis dulcedine de»

ipío quarenda eff jucunditas tua con[cientie,

ceptos, appofiré S, Eucherius: Dza£olusin-

Homil.5 in

3deo aít bibe aquam de vafis ruis , & de pu-

quit, obfzf/a femel petora molliffmis fedu.

Epiphan,

georum tuorum fontibus, unde Chriffua Joan.

Gionibus decipit ;. fíc Diabolus calliditateas

7. 4it : Si quis fitit,veniat ad me, & bibat,

Veteris artifuwrj condit blandimenta peccans

Qui credit in me ficut dicit feriptura flumi-

di, quomodo folent ,. qui mortiferos tempe.

rant berbarum fuccos $n condito, aut i

na de ventre ejus fluent aque viua. — Hoc

autem dixit de . fpiritu , quem ACCEDEHTÉ 6

aliquo mellito poculo, nefcientibus proptiae

vYAnt credentes in eum.

ve; guftum mentita [uavitate componunt s

1$,

Eit iguur de Spiritus I.an&i' gratia quod

iria amatitudine obfeuraut. fraude dulcao

dinis;

Solá virtutum cu'turà vera efflore(cit latiria.

g

dinis; provocat prius odar poculi , fed pra-

letitiz ingerende magis idoneum 2 hue yo-

o focat, infufus fapor im veniss mel eff , quod

candus Nicetas de $. Gregorio Nazianzeno n Oret,to9,

a[cendit in labia s fed fel eff , quod defcen-

inquiens: Qzznis voluptas, qu& nec ex Deo,

nec in Deo. fufcipitur ,. voluptatis exeree

dit in wifctra $. ita Diabolus per. rerum

carualium concupifcentias ,. &6 illicitas. o*

mentum eft ; cujusmodi eít,; quam mundus

exhibet fibi adhzrentibus ; quibus hoc ex-

duptates extrinfecis blanditur ,. sntrifectis

snfidiatur: quid aliud ab ho« tartareo de-

crementum placet : fed quàm deliri, quàm

.ceptore fpectandum ?. quid aliud in rali

fatui ! qui locó verg voluptatis , excremene

tum , .& quidem corruptum ,. & noxium

hofte rimendum , quàm interitus ?. favior

fui hoftis cft , qui tam favo hofti. credit;

volunt voluptatis deguflare; & cüm in c&-

qui vere

teris feré rebus . excrementa faftidiant, ile

nec ejus artes vitat, ac infidias ;

fapit in melle mundani gaudij venenum (u-

lud in.fola voluptate amant , quia magis

nocet, favilsque ledit ; . hacque eft con-

fpicatur, & illecebras carnalium. volupta-

tum declinat, ne mortis fuccum bibat in

cupilcentia carnis, cui. càm placeant carnalia;

Y

1

externis mundi blandimentris: omnia fiqui.

difplicent fpiritualia,

dem qua à mundanis gaudium putantur

« Concu

ifcentia.. ocu

lorum præfertxm I

h

afferre , mortem ingerunt, funtque tarta-

eft ipfa pulchritudo, & omae quod ab ocu-

rei hoítis dulcorata venena, qus ijs pro-

lis attingitur , & eft concupifcibile , cujus-

pinat, qui mundi firiunt. voluprates : bi

modi funt veftium ornatus, -corporis ve*

muftas,. auri fulgor, gemmarum nitor ,

" bendaeft aqua de ciflerna . propria, vafis-

! Proverbeg,

queíuis: Bibe aquam de ctflerna tua , &

alia id genus, qua oculos alliciunt, & men.

fiuenta putei tui , nimirum ex virtutum cul-

tem per(tringunt : ,& hec oculorum blan-

tura, morum probitate ; & gratie pare

dimenta, verum non poffunt .gaudium

ticipatione ; id enim eít. jucundé vivere ,

.parere;, .. quia fucata funt , nec diu poffi-

dentur

.

e

quamvis - enim hifce . pafcantue

& aquam bibere deciíterna propria: ex-

"terne mundi ciftlerne diffipatz funt, &

oculi-obje&torum elegantijs , & oblectae

mentis; non tamen inde pinguefcunt oculi,

nonnifi putrefcentes , vitiatásque continent

aquas , qua obeffe duntaxat poffunt ; non

nec quidquam ijsdem accrelcit ; quo.mev

liores-fiant.

»

prodeffe, nec ullum . verum adferre gau-

dium, t. Joan.2. Omne quod im mundo eff,

Muliebris venuftas , & pulc

l

yitudp, - 16;

concupi/centia carnis es] , concuptfeentia . »

quz fortiüs oculos allicit verz ingerendze

eculorum , & fuperbia vite, non quód fit

letitiz inidonea eft,. & prorífus inudlis. :

in mundo concupifcentia , fed. in homini-

fiquidem fomentum eft concupifcentiz, ra-

dix iniquitatis , & caufa peccati ; nil. eít ,

bus mundi, qui coelefkia negligentes ; ter-

renis duntaxat inhianr gaudijs, quique mun-

quod caítitati magisadverfetur, quàm cor-

poris pulchritudo ; muliebris venuftas: hinc

di gloriam, faftum, voluptatem, divitias,

& opulentiam concupifcunt,

Ípeciofiffima Joachimi-uxor. referente Eufe- 8./from.e. ,

;:

14e

Eft autem concüpifcentia carnis ipfa

bio confpectum horrebat vitorum, ne ipfi

' voluptas, cui mundi bomines enixim fata-

ex muliebrí venuflate venenum haurirent ,

|

gunt adharere: hac autem voluptas, quia

quo caftitatem corrumperent, ac virtutem

ex Deo non eft, nec in Deo fufcipitur, nul-

interimetent ; idque etiam Sufanna praflie

j

lam poteít veram germinare latitiam ,

tit, qua propterea nonni(i recedente. poft

meridiem populo , confueverat in.hortum

quamvis enim ridentem praefeferat vultum,

frontis oftendat ferenitarem , orísque blan.

fui viri fpatiari , nolebat videri , & cave-

AÉ

dimentis videatur ofcula figere 5 nil tamen

batadhuc fecura pericula ca(titatis;: humae

id eft, quàm vulnera infligere , & fub lar-

nos fugicbat oculos, ut. proprie pudici-

[]

*

và rifüs luctus , & lachrymas obtegere

tie incorruptum fervaret inter vircta flo-

dum terrena voluptas ridet;infidias nectit j

rem : cüm igitur maliebris pulchritudo

& dum arridet, minus cautos, & eidem

fomes fit concupifcentiz ,. & venenum ca-

m

ftitatis, verum non poteít. gaudium inge»

adharentes aucupatur j ficque miferé deci.

piuntur, qui terrenz voluptatis alliciuntur

rere , perit enim pudicitia in foeminea fpe*

blandimentis ?

afficiunt terre voluptates

cie per concupifcentiam. oculorum : fi.e-

extimam duntaxat cutem, & inficiunt. in-

enim admittat in. animo, quod econcupi«

Ícit in oculis , fit venuílas foeminea | gla«

j

tima precordia; extimé radunt , & intimé

feriunt; in extima fenfüs fuperficie oblu.

dius, quo virtus interimitur . caílitatis ,

|

- dunt, & in intima fzviunt medulla; non

quia ut ícit& ait S.Cyprianus apud Gloffam:

: HMH.SJ"

igitur verum gaudium poteft abillis mundi

"Mculeus peccati fatla efh forma faemáinea.s ,

" m.p..!; á

DAnJitk,

giphh

voluptatibus elicí , quz in fenfüs duntaxat

& mortis couditio non Aliunde furrexit, ndfi

|

de muliebri fubflantia , quod. memorat Sa«-

fuperficie (olam obradunt extimam cutem,

geque intimé penetrant, nec in przcordijs

pieas : à muliere fatium eff initium — pec-

cati ; neque ulli parcit etati hec. clande-

delectant ; . füntque propterea potiüs fu.

mus voluptatis lachrymis eliciendis, quàm

ftina pernicies, arridens lues, & blanda-la-

gaudijs ingerendis aptior ; funtque latirie

niatrix, omnem — propterea atatem (ulpee

excrementum

naufem movenda, quàm

€kam facit mulieris forma; nives etiam cae«

Veran: de Aieäilws Tos. 1l.

Uuu

ni;iei

.....

——

£22

Diílertatio Xyx]ll.

nitiei ptavi ignis aecerfit fomentum; tefítes

fene&us oblita DEI aufa fuit fæda meta-

funt Sufannz fenes, quorum oculi impu-

morphofíi canitiei nives in flammas muta

tos ignes à nivea fcemine excitárunt pul-

re libidinis: & fceleíti fenes, nec fperane

chritudine, & foedas flammas fub - canitiei

di , nec timendi gnari infanda in flagitia

foverunt nivibus , € genere filiceo oculum

praecipites rüunt ; fallentem voluptatis

diceres , illifus enim . muliebri venuftati

pem lafcivus amoris ignis exiccavit; & fi.

nonícintillas tantüm elicit, fed & ignes

mul divinz juftitiz contemptum corrupta

parturit ; imó eít pulchra foemina incen-

immifit in przcordia , ut omnia perdité

diaria , cüm nonnifi flammas ubique fuíci-

agerent , Íola aetate fenes, qui cüm flam-

tet concupifcentiz , ignésque accendàt ,

mas nivibus fovent canitiei, venenatum ine

quibus caítitas cinerefcit: cüm primüm

Senes Sufannz viderunt venuftatem in con*

tus alunt ferpentem , cujus aculeo vulnee

rati, venenum ebibunt cüm propinatam

cupifcentiam exarferunt pulchritudinis ,

fibi ab amore venereo volu

ptatis. dulcedis

neque foedis extinguendis flammis pares

nem haurire cenfent,

fuerunt nives canitiei ; neque feneclus ru-

ig: !

. Erant ambo vulnerati amore Sufannz,

gofa arcenda libidini , ejusdémque extin-

venenum intus lenté obrepebat , & mor-

m

guenda flamma apta fuit,

tem pracoquam iétus accelerabat , mor-

i7.

Non igitur veram poteít muliebris

us enim intus recrudefcebat, cüm vulnus

pulchritudo lztitiam — parere, cüm ferales

extra infligeretur

.

e

ubique flammas accendat, noxios ignes fpar.

Íícque — fenibus hifce ,

quia oculos à foeminea pulchritudine non

gat, quibus caítitas cinefit, & perit, Neque

veítium ornatus ullum poteít verum dare

averterünt , cor intus everfum eít , fiquie

l208

dem eft foeminze pulchritudo libid

inIS Incefie

gaudium,ullam hilaritatem, cüm verá fpolie-

H jdh!. 4'

üvum , luxuriz fomentum , concupifcene

ALOSD G X x m i

tur letitià : muliebres veftes, rerümque or^

tiz mantiffa, fimülque infania ; evertit e-

!,

natus tametíi fucato videantur lzetitize vela-

nim mentem Cupido , quia ut ait Stoicus 2

mine operiri , nullam tamen veram prae

Amare; & fapere vix homini conceditur ,

feferunt latitiam; & huic fraudi effet. po-

& cum pracipua amoris inflrumenta oculi

tiüs operculum detegendum : íuis enim

veflibus eít levior , qui à vano veítium

fint , ijs tamen orbatus exhibetur Cupido

cüm potiüs pingi deberet perfpicax, plu-

ornatu verum putat poffe gaudium ori-

ribusque inflructus oculis, quàm. onuftus

ri, non enim poteíl cor per veíles verá

fagittis, ut de fabula Centoculi Argi ri-

tangi letitià, cüm veftibus tangi nequeat ?

deret ; apté tamen cacus fiogitur, & or«

non enim inferre poffunt veítes gaudium,

batus pingitur , quà czecitate corporis ore

ss — nccier nE * a w

& cor exhilarare ;

cüm in cor fe ne-

e.

LÀ

bitatem reprafentet mentis : ejus damna

queant ferre

& oculorum potiüs lu-

dibrium eft hec fucata latitia, qua ex ve-

pet telafatis fignificantur, nilenim ad vul-

nera infligenda fagittis velocius , ac pere

ftium luxu hauritur: non eít vera latitia,

niciofius : dementat igitur muliebris pl«

que cor non tangit , nec fípiritum affi-

.

chritudo per oculorum concupiícentiam ,

cit

LÀ

eft igitur hac concupifcentia ocu-

& certé infanierunt Sufannz fenes, cüm

lorum vero ingerendo gaudio inidonea ,

ejus capti pulchritudine coeperunt eam de«

quia oculis arridens , per oculos phan-

perire , non memores fuz annis jam mare

tafiam , & mentem ad turpia movet, &

celcentis etatis, quam in flagrantia transe

dum oculos pafit ; flores depafcit vir-

E

a&z juventz incendia redivive libidinis

tutum.

foeda revocabat flamma :

infanierunt fe»

18,

. Hinc Job pa&tum cum oculis fuis pe-

nes cüm primüm per concupifcentiam o»

pigit» nein fominarum vultus incurre-

culorum é feeminea pulchritudine flame

rent, & ne ulla cogitatio turpis intus. ex«

mas hauferunt libidinis , quia omnis affe.

citaretur in mente, & fatiüs cenfuit ocu«

los in coelum elevare ,

ut coeleftium mee

étus immoderatus fenfum pervertit ,

Dd* m . — ii s mb i U EE s s b

mor lenocinantia terrze blandimenta cone

& menti offundit tenebras , qui.

*

bus ejus obícurat lu«

U.

temneret

*

qui veró terrenis funt . volu.

men.

ptatibus addicli , ' carnísque adharent ille-

cebris , fosdus ex diametro oppofitum ine

eunt $ Senes enim Sufanne, quia foemi-

nea inefcati venuftate foedus viíi funt pe-

7

N

pigiffe cum oculis , ne coelum viderent, ut

U n

&. ffrom c.6* cenfet Eufebius inquiens :

Declinaverunt

5

oculos fuos ,. ut non viderent celum ,. ne-

E

L

*

que recordarentur. judiciorum juftorum.s

nimirum oculi corporis dum fuos in mue

liebrem pulchritudinem — intuitus jaciunt ;

oculos claudunt mentis , ne cceleftia afpi«

ï

ciant , & cupiditas caduce voluptatis de-

üideria delet eeternz jucunditatis ; ideóque

WMH&.C.U.

$. 1.

E

* Solá virtutum culturá

vera efflorefcit Latítia,

$25

S. III.

Deo , antmarum interemptris , €£ totius con-

N

fumptrix bonesiatts , banc. quisquis . retià

'Ong mundi fvbluptar videtur bo-

fapit , quisquis oult vitam , cupícque dies

apinibus eblandiri, oculorum tantuma

videre bonos fugiat , ejésque amscittam Uee

lut afpidum , & viperarum afpecium abbor.

— 6f ludibrium; vel extimam [olum ra-

diít vultás cutem , non cor sntus

Yé4t ; Ecce quàm horrida , quàm noxia eft

penetrat,

intus, mundi voluptas , qua tam blandé

aliicit, & blanditur, ridet exteriüs, & íz-

1

On poteft mundus verum patere

vit interiüs ; delicias fpondet ,. & plenam

malorum congeriem fpargit ; nonelt. vera

gaudium , càm omne, quod in mun-

hec voluptas, nec par eít homini exhila-

do eít, íit concupifcentia carnis, &

rando.

concüpifcentia oculorum, quatenus oculos

&2,

Vera letitia eü/q.uæ in corde efflorefcit

irritat , & per oculos phantafiam , & men-

!s |

tem adtürpia movet , que ver& |iztitiee

per vircüutum culturam , & vitiornmexclu.

funt venenum : & tametfi aliquid videatur

fionem , ut' Apoftolus erudivit Romanos,

letitiz przíeferre mundi voluptas, nonta-

quos voluit gaudentes , gaudio tamen,quod

men vera eít hzc letixtia, fed. oculorum

intus floreret in corde, non foras mendis

duntaxat ludibrium, vel quze extimam tan,

caretur in mundi voluptatibus; & quia

partceps erat ipfe hoc gaudio ijsdem ad.

tüm radit vultüs cutem ; non veró qua in-

tus cor penetrat ; hinc David mundi gau-

gratulatur, inquiens: Gasdeo ;gitur in vo. 44 Fom,1e,

dia averfatus, ccepit veté. gaudere intus in

bis, fed volo vos [apientes effe in bono.€ [im-

Pfalm, 4.

plices in. malo; acuté prudentes, fubtiliter

corde inquiens : DeZifüs letitiam in. corde

»0. — Non dixit, ut expendit S.Chryíotto

cautos ; & in cultura virtutum fapienter

mus fimpliciter, 65 abfolutà dedisti latttiam,

eruditos; ficut etiam Spiritus fancli. limá

acuminatOos , ut profundiüs virtutis bo-

fed in corde meo , offendens, quód nulla eff

gn rebus externis latitia : b«c enim non efl

num penetrantes, illud ftudiofiüs ampleéta-

rentu

*o»

r* v

eordís , [ed oculorum tantim latitia , recte

oluit Apoftolus Romanos recens

ad DEUM c«onveríos vere Sapientis per-

quód in mundo eít concupiicibile oculo.

&

rum tantüm dicitur letitia ; quia folo a-

fpicaciainfignitos, neimpofterum argutijss

fpectu oculos paícit , — & foris tancüm ob-

mundíque fallacijs perftringerentur ; fed

lecta:, non intus delectat ; leviculum fané

non tantüm eos voluit fapientes effe in bo«

eít gaudium, quod oculorum. duntaxat eit

no. fed etiam fimplices in malo, feu rudes,

lIztitia ; eft fiquidem latitia fidta, & picta,

n

quafi nefcientes aíalum facere , quia ut ex-

quam affectus pulchré colorat ,. & foli at.

pendit D. Anfelmus: fimplicitas ignoraue

£ingunt oculi, qui tamen ad veram letitiam

tiam quandam fgnificat ,. ideo feribit Apa-

€aigant, G cecutiunt, vana eft futilis, &

ffolus, ut fitis in malo [emplicess d est ne[cy,

fuperficialis ea letitia, quz folo duntaxat

feu nefcientes malum per aiiionem : [ed per-

afpectu foris oble&tat cutem faciei, & in.

quam exceilens eft haec fimplicitas , quae

tus nulla cor. afficit

dulcedine : non eft id

cum fubtiliori affociatur prudentia,& ita eft

aquam bibere de cifterna propria . fed' de

in bono oculatiffimé perfpicax , ut in mae

*

e

excernis, turbidis, coenofis, & ^ diffipatis

lum fit proríus rudis, & ad malum tota»

vera lxtitia non debet exterius emendicari,

liter nefcia; quia perperam nmefcit agere

: fed inumis oriri & precordijs, fitque pro-

tota virtutum culturz addicla; commendan-

prerea. qui veré gaudet (ui potüs artifex ,

da eft hac fimplicitas , que de lyncea per«

fibique pincerna, ut (ibi de (inu. fuo largi-

fpicacia in bono, in malo rudem ignoran«

ter propinet , hoc enim eít bibere aquam

tiam oppignerat : nil enim fándlius, quàm

de propria cifterna , feu jucunditatem, &

quod de feraci virtutum cultura efflore«

letitiam intus à fe ipfo haurire.

Ícens, vepretra omnium abigit vitiorum ,

ent

whki.

ZI«

Gaudia, qui ex corde puro non pro.,

nefciens lapi

er malum 5 eít enim hzc

deunt; neque ex virtutum cultura efflore-

fimplicitas veri gaudij foecunda. mater, quia

Ícunt fpuria funt, & fucata, quia qua ab

cor occupat, in quo exculte florent virtu-

externa prodeunt voluptate legitima, &

tes, imbre coeleítium gratiarum rigata, &

vera germinat latitia.

vera gaudia nonfunt , cum mundi voluptas

vera non fit, fed feetidum — voluptatis ex-

Hac fimplicitate infigniri cupiebat

22,

crementum 5 non enim melior eít filiaquam

David, quà vias Domini in lztitia perambu-

. Tater; nec purior rivulus , quàm fons;

laret Pfalm. 8 y. Dedue me Domíne in via

unde que nonà Deo, necà cultura virtu.

tua, GF ingrediar m veritate tua ,. feu ut

in textü graco legitur, & ambulaboin ue-

tum , fed à mundi voluptate oritur latitia,

vera non e(t , neque animo exhilarando

ritate tua , hoceít in cordis fimplicitate,

apta, quia ut fcité S. Laurentius Juftinianus;

molorum neícius, & gaudensex cultura

virvüatum 1

id enim orando obnixiüs fla-

, De eafto

Mundi volupras deformis eff , 88 [2uahida s

connub,c , puritatis inimica . pudicuie extermintum ,

gitat, fibfque in primis neceffarium - cene

AQEI $

f

L

efca Dsaboli peccatorum incentiüum , rubi

nc DEUS deducaripfum per vias fuag .

in vera hmplictate , & lxtitia , ut . viag

g"g mentis , fan/'ciemu" abolitto , *adverfd

Ferani de Affettibus Tom. Li.

Uuua

Domi.

V-Difïcrtatïo XXIII,

$624

Domíni gaudens ambulet; incedítque in»

bus adharefcit , 4Vco!ores in fe fufcipit$ &

tegré, & inoffensé absque ullo . impedi«

hazc eít illalevitas, & mater inconítantiz;

de qua Apoítolus Jacobus . ait:;

Incone

mento pert ipfas, DEO fcilicet Duce, gra-

.

tia comite, veritate praelucente, fimplici-

ffans. eff in omnibus vijs fui

LJ

ficut igi-

tate comitante: quia David anhelus concu-

tur duplicitas , feu homo bianimis, & bi»

cors calliditate eft. varius, & de inconílane

pierat in vias Domini deduci, & per ipías

L

edoceri , ac dirigi enixim poftulavit, ut in

tia futilis, levis, & evanidus, ac interie

-veritate vias DEI ingredétetur, feu ipfas

tui proximus ; ita fimplicitas, & vir can«

in (implicitate perambularet , quia ut fcité

didus, ac fincerus virtutum culture unicé

Rerum

.

Auguftinus lib. de vera Religione.

addictus , ex qua vera efflorefcit latitia

?

fimplicitas vestigium et DEI: & quia

vera enim fimplicitas ait Joannes Clima-

David malé erraverat à femitis , quae ad

chus : Habitus eff anime varietate carens;

Gfdd-;24.

LJ

*

;

DEUM deducunt, ideo reduci ad. viam

totifsque perver[e intentionis ignarus

expetit, & per eandem deduci ; quo fin.

dicitur varietate carere , quia divinz ime

ceré, Grintegrà, feu in veritate, & fim-

mutabilitatis eemula eam moribus expref-

plicitare incedat, quó reélà vià ad Deum ten-

fiüs repraefentat , & intus hilareícit in corde,

dat; arcano quidem veítigioram DEI ductu:

ridet in animo ; quamvisexteriüs videatur

eí(t (iquidem fimplicitas veftigium DEI, feu

fterilefcere,interiüs effloreícit.

impreffa illis virtutibus , qua& nonnifi

Non enim ubi virtutes , que DEUM

2f.

DEUM fapiunt, & ad DEUM. tendunt ;

olent, coluntur, poteft non vera efflorere

perinde enim ac duplicitas , vafricies , &

letitia;ac non abigi moeroris tetricitas,etee

fraudulentá (ubdolé aftutia expreffa cacodoc-

nim cum ]líaac à patre duceretutin mone

Gezef. 225

fnonis fedu&ctoris funt veftigia; ita & con-

tem mactandus in victimam Numini, jáme

2

quein genua procumbens collum flecte-

verfo fimplicitas , in qua fingule florent

virtutes divinam olentes gratiam , vefti-

ret , gladio imminente amputandum: tunc

ium eft Numinis, ideóque enixim petijt

ab Angelo prohibetur D EI nomine pater

David hac inftructus fimplicitate deduci in

ferrum pendens vibrare in filium : Leva-

lbidem,

.vias Domini ?

Deduc me Domine in vias

vit Abrabam oculos. fuos ,. vidítque -post

£ua, 66 ingrediar in veritate tua; nimirum

tergum . arietem in vepres barentem . corni-

in vera fimplicitate , ac innocentia , quia

bus, quem affumens obtulit. bolocaufium.s

Horiil.u. |

LJ

*

j

perinde eft fimpliciter ambulare, ac inno.

pro filio

fed quid? quód : aries immo-

i Gonf,

center, candidé, fiaceré fine fidtione, &

letur pro Ifaaco ? quia Abraham | infignis

dolo incedere; & hoc pacto ambulare fim:

erat virtutum cultor, quibus DEO adhz-

rebat, G cui alacriter , promptéque pa*

?

pliciter perinde eft ,' ac incedere confiden-

ter, fev intrepidé tutó , fecuré, & in vera

rérevolupeei fuit,etiam in prqprij filij imo.

.

*

latione:vir huic virtutum exercitio affuetus à

: leïla. :f.

cordis latitia, hinc pergit Regius Pfaltes

Latetur corv- sueums, ut timeat nomen tutum,

gaudio, & latitia cordis fejüngendus non

quia tunc latatur cor vero gaudio , cüm

erat , & jucunditas , quae

unài cum

l;

vera imbutum fimplicitate, in omnem ef.

virtutum cultura germinat , & florefcit

florefcit virtutüm culturam; adeo ut nec

exarefcere minimé debuit, acceffione moe.

ipfe timor Dei, quifanctuseft, Gvirtuti

roris, quem immolati filij mors intulif-

fet; ideóque prohibuit DEUS per Ange-

excolendz peraptum inítr

