— Nullus e(t invido

hoítis pernïcïoïïor "

pe&oribus adeó abítrufas fibi foveas conítru.

77

quia ipfe fibi propriam molitur perniciem ,

xére, ut malitia tuté ibi degat , & fecure la«

cum livorem admitrit; hottem nutrit , cüm

teat : invidus erat Scriba, fatagebat fe Di-

invidiam alit; & in fe ipfum ízvit , cüàm

fipulis Chrifti afcifcere , ut eorum fieret o«

perum imitator , ideóque nil in fe habuic,

furere invidia incipit, hacenim non lolüm

exumam invidi faciem devenuílat ;; verüm

quod Deum alliceret, eíque fedem aliquam

T

& medullas corrumpit offium : putredo of

appararet, quia ubi invidia fuum fpargit li-

vorem ; ibi malitia totam tuam eifundit ne-

fium invidia , quàd fi in medulla ftabulacur

offium , quiscam non vocet hoftem femper

quitiam; nec quidquam relinquit vacuum t

l, 37

h

intimum , càm femper ad(it, ac praftó fit

Ícité Chryfologus expendeas prafara Chrifti

adnocendum illi , cui invidet.

Imó invi-

verba ait : 4ves bic quoque appellat demo-

Serm, Y9,

dos dixeris feris perores , & doemonibus pa»

nes in a&ra volitantes , qui & ipfi in pello

ribus Scribarum malitie fua nidos feceranfü

res feceris, ni fortaffis deteriores; Doemon

enim olro percitas invidizein alterum ho*

ubi tota nequitie fue germina procrearent,

ftiliter infurrexit , & veluti fuperior inferio-

Invidiaitaà quovis abhorret virtutis confor.

rem aggreflus, aut inferior fuperiorem

tio , ur omnia invidi vifcera . Íuo repleat

diffidia (imul fovent , & inter fe fe altercan.

livore , & totum cor aífylum conftruat doe;

LuCO J !e

tur, tunc enim Chriftus dixit: SíSarbanas

monum , ubi plures nidificent , faetiisque

v i1$. (

fuos procreent nequiffimos, quia ut ait Chry-

Müil'/?. À 2

in fe ip[um divifus eft : quotaodo flabit reg-

uum Dei? Quosmalitia fuperbize (imul jun-

fologus , widos fecerant , ubi tota uequitia

"U. 16s

xerat , invidie livor feparavit; G quos a.

fWa germina procrearent,

micitia confaderavit , livor hoftes effecit ,

Invidus folium eft iniquitatis , doemo»

73*

& obarmavit 5 quia ubi invidia ftabulatur ,

niorum afylum , nequitie promptuarium ,

ibi diffidia , rixz , inimicitiz , Gtcedesfo-

malitiz fedes , dolofiratis gymna(ium , &

yentur ; necpoteft charitas flare, ubi invi-

vitiorum omnium fpinofus campus ; ubiío-

dia fuum effundit livorem , quo homines

la malitia floret , & ratiolanguet; ideóque,

cüm nullam admittat virtutem contuberna-

non folüm feris deteriores , fed & doemo-

lem , omni caret venia : cztera vitia ficue

nibus pares , vel etiam. inferiores efficit ,

dum.eos inficit , ut pulchré edifferit D.

aliquam folent caufam pretendere 5 ita à

-

confortio non abhorrent alicujus virtutis |

e

Homil. 4e, Chryfoftomus , inquiens : . Invidi þfi"ff

ad popul.

demonibus autem pares , & for-

fornicator licét concupifcentiam prerendat ,

funt feris -

tó deteriores,

Nam fere e[ca. indigentes ,

fur paupertatem, homíicida furorem ; non

qel à nobis irritata aduerfus nos. arman-

tamen ab omni abhorrent virtute ,

qui

—

qur ; imvidi werü etiam benefiecijs alletti ,

hisce coinquinantur vitijs, fed invidus nul-

Dae-

Jam poteft caufam prztendere, nií1 quia al-

benemeritos maleficijs [unt. perfecuti.

ter, cui invidet in pinguiori fit fortuna

quones quoque licàt contra ts bcllum. exer-

Nnna;

cons

654

Diffetato XXVL-

conítitutus , clariori fplendeat dignitate ,

tatem , universámqüe provinciami, & reg.

in gradu emineat altiore ; sitque propterea

num transfigat, nectres duntaxat unico vul«

aliena felicitas invidiz fomentum , & invido

netat i&tu , fed & trecentos,imó plerumque

exitiale tormentum,

li

tot millia, quot capit integrum Impertjum ;

$0.

Plurimüm infert invidus damni , non

quia eodem livore, acjaculo invidus plures

tantóm fibi inteftino livore , quo propria

configit,quos proprium ingenium fublimiüs

corrodit vifcera , fed etiam alteri , cui ins

evehit; quos in. maritima claífe imperium

videt, linguá prefertim, dente, & oculo,

etiam à NNeptuno timendos conítituit; & in

LÀ

quo veluti bafilifceus folo intuitu alienam

terrà conflidtus campeílris commendat

*

nititur gloriam , vel perimere , vel obfcu-

nullus eft five in imperio potens , five in

rare, Nocet lingua , ad cujus damna de-

caítris fortis, five in pelago ftrenuus, five

ploranda fontem exoptabat lachrymarum Je-

in Ícholis eruditus , in aula eminens , in

jus. 16

? ,O

Serttin 9. v.

remias , quia invidi,

Extenderunt linguas

quem invidia fuum non ejaculetur livoris

fuas , quafi arcum.

Experimur iridem in

5«

&clum,

$

aére curvatam , varióque depictam colore;

1

j. VIIL

& quafi ridentem , ac intuentibus arriden-

tem brevi interjecla mora nimbos fequi

Nulla eff virtus,neccita integriä

Jachrymarum : fed invidus linguz , orísque

Pdsy nec zorum innocentia , quapotis

arcueciam nullá interpofità morá, non tela

fit invidiatela retundere ,. ejus livorem

tantüm , fed & fulmina ejaculatur, procel-

6

jas excitat , grandines demittit , fulgura, &&

declinare ,. quü. prids iurerficis

quám vulnera £nffi-

tonicrua cudic ; minásque fpargit ; & vclo-

|gat.

"

ciüs, quam abarcu emiffa fagitta vulnus in-

fligit ; ac interimit : tametfi velox fit fagitta

Mo neque innocentie vitz patcit , nec

morum integritati ; adeó ut nemofit ;

8j.

nw

ab arcu emiffa , adhuc velocior eít livor &

liugua invidi evibratus : | hic enim fugien-

qui ab invidz linguz fe tueatur veneno.

Qui

s Chrifto Domino ; Detque filio inno-

tem fequitur , & fimul affequitur , feritque;

)

fi fe abdat in reconditiffimos terrz fpecus,

centior ? quis purior ? quis fanctior ?. &

- illuc penetrat ,. fi maria trajiciat ,ilivor fe«

tamen tela , & jacula fuit & ipfe expertus

linguarum invidentium ; imó & ab ijsdem

quitur ; &i fcribaslibros , carpit ; fi doceas,

Lj deoio,

in cathedram conífcendit, ut te ignorantize

vulneratus , crucique affixus : fi Evangeli-

éiruids,

ftas (imul conferamus, deprehendimus no-

g

redarguat ; & ubicunque emineas;te invidus

V

Íuo inficit livore.

ftrze falutis Aflertorem in cruce fuiffe exaita-

tüm , eique affixum horatertia, Era; agzess

X

$1«

Scio quempiam fuam in jaculando com-

Marci €, 15,

mendáffe dexteritarem , eó quia unico dun-

boratertia , & crucifixerunt eum, alij veró

Q

nonnifi horà fextà adftruunt fuiffe cruci affi«

I

taxat jaculo duas infixerit aves, duósque le-

xum ; fed fi horá fextá duntaxat fuit cruci

pores 5 fed adhuccelebrior efl ja&tus ille ex

d

arcu , qui fimul pifcem fortuità ex fluvio

appenfus , quomodo horá tertiá crucifixus 2

refilientem , ac liberiorem ad auram faiti-

huic quaftioni occurrit D. Petrus Damia-

-

fu

tantem , ac prope circumvolantem hirundi-

nus, qui & discrepantias componit Evangee

[

liftarum , inquiens : QQuoniam bor terriá

L

nem transfixit , G6 codem impetu ad ripas

&iiam leporem , in quem ictus dirigebator ,

iumultuati f[unt , tf clamárunt invidi 3udai,

erucifige, cructfiae eum , mimirum borá ter«

i

percuffit , utjcecinit ille,

ttá Dominum erucifixerunt invida udcorum

Trans amnem vifus lepus eff ; conten-

lingu& , quem borá fextá corporaliter elavi

Jl

ditur arcus.

cenfixére gentiltum,

Nimirum livor lin-

Il

Ocyus celeri snif[a [agitta manu.

gua priüs Dominum crucifixit , quàm facri-

Mib s,

«

lega barbaries eum clavis Cruci affigeret :

Fort? falit pifcis , progne pratervolat;

baerent.

priüs invidia gladio lingug eum transfixit ;

Tres wno in telo pifeis , birundo ,

quàm clavi & lancea ejus corpus perforave-

lepus.

rint? priüs occidit invidia, quàm ferrum ,

ut innuit Auguftinus, inquiens : E ve; À

Vetüm id prater fper obtigit, imó &

Judei occidifla.

Unde occidiflis ? gladio

Intrac, (5«

J

$1.

per Pfoi, *

fortaffis prter vulgarem fidem ; fiquidem

lingue : acuiflis enim linguas vefiras.

Et

fee—— — o £49 €53 UX* w3 c3

videtur difficile creditu , quód eodem jaculo

quando percu[ffha , nifi quando clamaflis ,

[ o ]

pifcis ad elementum pertinensaquz ; hirun.

erucifige , erucifige ? O quanta visine(tlin-

»»

do a&ris circumvolans campes , & lepus tere

guz invide ad nocendum , cüm nec 'ipfi par-

)

rg incolensreceffus contigi uno, eodémque

cat innocentize, odio enim obarmata , non

H

otuetint ictu : fed quod vix videtur fide

folàüm in homines , fed inipfum Dei filium

k

dignum , ac poffe credi de fagitta ab arcu

debacchatur , quem contumelijs onerat ,

h

vibrata, id quotidie efficit , fidémque aítruit

injutijs afficit, vulneribus fauciat , ac ple-

E

*

na fuppliciorum congerie opprimit,

jaculum emiffumab arcu. invide linguae

d

invidus tam dexteré fuum evibrat livo»

Necfuis minorem infert dentibus dam-

84.

rem , ut unico fermone imo ,

& verbo

h

num invidia , hosenim acuit , ut diriüs mor.

tu

integram familiam ,imà totam comrmunie

dcat, ac favius djlgccrct * vulgata eft pa«

n

--

rom

lai

P

Ex ïnvïdiaä fonte putidí ícaturiunt vitiorum latïCcs.

655

fcmia: aljs dentes , 4lijs lingua, dentibus

noBibus pefiea efurüjt , && accedens tenra or

fuis armantur piíces , fed ut plurimum lin-

dixitei : fi filiua Deies , dic , ut lapides «5f

panes fiant ; quia doemon voce de ceeio de-

guà deítituuntur ; linguam prafeferunt vo»

*

lucres , fed dentibus carent

LÀ

homo veró

lapía audivit Chriftum palam filium DET

invidus utrísque favior, & linguam exerit,

proclamari, anceps heíit, & credere non

potuit,eum hominem fimul ,& Deum effe;

quá fauciet, & dentes acuit, quibus mor«

:

deat: armamentarium dixeris in ore cone

deinde adeó e(t doemon. jejunij refuga . ut

ftrui invidentis , & officinam apetiri Vul-

quem vidit totis quadraginta diebus jeiu»

nantem , aggredi non fuerit aufus ; eó quia

cani ; in qua atma queque ad nocendum cu*

duntur , quibus eminüs , & cominüs , pun-

eum nondum obfervaverat efurientem ; (ed

Pfalm. $48

€tim, & cam (auciet , ac vulnera infligat :

cum quadragintadiali jeiunio efurire obfcr

4f, f.

Fj hominis

váffet ; tunchominem efle conjecit efurien*

quapropter ajebat David.

dentes eorum arma , &5 fagttta ; lingua eo;

tem , quem Deum agnofcere nóluit jejunaüs

tem, & non efurientem : adeó perípicax eft

pyum gladtm' ACUEUS.

Ecce quot armis mu-

titur invidus , quot ex ejus ore prodeunt

doemon in obfervandis humanz neceffiratis

inflrumenta nocendi ; exitialis eít gladius

rimulis, ut efuriem fpedter , & deficientis na-

turz indigentiam , quà filium Det non cog-

invidi lingua, exutraque parte acutus ; Sit.

que deteriüs in linguam incidere invidi ob.

nofcat, nec fateatur in homineefuriente: ni»

jurgatoris , quàm inconvicia maligni detra-

mirum malevolainvidentia,defeCtum obfer-

Or1S.

vat , & exaggerat elurientis humanitatis;

-Oculis etiam perniciem infert il'ius ,

cum virtutem aolit afpicece jeiunantis divi-

$4

nitatis ; acuté exclamat D, Chry/oftomus,

qui invidet , in eo enim virturum nitores

Hornil, s, ,ip

O cecitas Diaboli manifesta? quomodo [ufpi

Mat.

nonu videt; fed fi qua ünt defe&tuum caligi-

.

L

nes, in has fuas dirigitacies , ut reticendo

eatus efl eum uon e[je filium Dei . quem pof

r

virtutes; vitia exaggeret

3

morbo laborant

quadraginta dies efurientem [enfit , && per

malevolze invidiz oculi , cecutiunt ad vir«

quadraginta dyes. efurientem non int ellexit ?

tutum claríitatem , & adcaliginem defectu:

zam [icut. efurire bominis efl , £t per qua-

um perípicaces funt , & lincei; fcité Plu-

draginta dies non efurme , / bominis non.s

tarchus ait : Invidia quidem indeterminata

£ft.

Lib. de odio ,

8

L

eff , perinde atque egritudo oculorum , qua

)jubd (i non efurire per quadraginta*

€» invidia,

ad omnem [plendorem turbatur, . An non

diale jejunium hominis noneít, procul du-

veipertiliones , & noctuas effe invidos di-

bioeftDeitatis,quam tamen invidus cacodce-

xeris, quos fplendor excacat , & fola ino*

monis oculüs non vult videre ; ne Deum

lst & 1

eífe fateatur , quem efuries hominem effe

^.

culat caligo? &i quid illuftre in emulo fplen-

deat , íi quid virtutis emineat , id invidus

confitebatur : nimirum invidiz oculus cx-

non videt ; fin veró aliquid obtenebrefcat in

cutit , ne fublimia videat ; & perípicax eít,

aclinceus, ut defectus videat , & exagge-

defectu , caligei: inerrore, in/id linceos

fuos dirigit oculos ; vidétque invidus etiam

ret ; sitque propterea invidus perípicacifim&

in caligine, & obfcuritate ; quia per male-

czcus ; etenim qui poít quadraginta jejunij

vole invidiz diopiràm videt , non oculo

dies Chriítam eíurientem [enfit ; & per

mentis , fed affe&tuum cecitate ; videt , quod

quadraginta jejunantem efutire non intelles

xit; efurientem poíl jejunium videt, quem

fubeit, non quod fupereminet. Infima&

caliginoía exaggerat , & mulriplicat ; quia

in quadraginta dierum jejunio non vidit non

elurientem.

invidis, & lippientibus multiplex eft lucer-

Videt invidia , quodà naturz

provenit imbecillitate ; G cecutit , ne vi«

na; & czcus ille evangelicus , dum lucem

[

leli 3.

coepitoculishaurire, Dixit , video bomines

deàt , quod fupra naturam virtutem fapit

veluti arbores ambulantes , qua verba ex-

Deitatis ; velnon debuiffet eum videre poft

jejunium efurientem , vel in jejunio non e-

pendens & hryíologus. ferm. 175.acut& ait z

Video bomines quaft arbores , quia imperfe-

furientem videre,

Verüm cacodeemon in-

&s oculie grandefcunt. forme , proximus

vidiz naturam graphicé voluit exhibere , eft

eniminvidialincea, ut alienos videat defee

cacitaci plura videt in paucis & quidem im-

perfectiüs , ac deteriüs; & cacutienti fimi*

&us; e(tveró vefpertilio , & noctua ad alie-

pl f :

nz virtutis fplendorem, quem , nevideat,

I

lis eftinvidus, cui alieni defectus grandefcunt,

uos uberiüs exaggeret.

cacutit ; tametfi natura & gratia omnes in

hrifto Doniïno ob

9)*

« Invidebat Doemon C

Chrifti humanitate dotes cumulaverint ,

non tamen has videt invidia , fed ad earun-

pattata miracula , ob communem populo.

rum plaufum ; cámque obferváffet eum in

dem caligatíplendorem ; cüm primüm verà

Jordane baptizari à Joanne ; & ccelos. dis-

in efurie poft quadragintadiale jejunium na«

turz manife(tavit imbecillitatem , tunc lin«

rumpi, accoeleítis curiz. procetes tantifpe-

&aculiadeffe admiratores , & differté ab ijs ;

ceos in deficientem naturam injecit intuitus z

dem filium Dei àPatre Deo genitum procla-

nimirum invido invifa funt & exoía, quae

magis eminent ; qua verà defcctus pra-

mari; ductus pofítea fuit a Spirituin defer-

^

tum , uttentáretur à Diabolo ; Ef ezm je-

dunt , h« accuraté videt..

jenélfee quadraginta dicbua , & quadraginta

je

6$6

Differtatio XXVII. '

]acüera*t/per annos triginta & octo lan-

fuícat , invido legis apparet transgreffio, &

*

^

N

87-

e-

guidus ille ex morbi diuturnitate clarior ,

fabbathi violatio ; qua exccilentioris virtutis

——

quàm de generis conditione , & nomine no*

eít exercitatio : & transgreffionem tan:üm

'tus : perannos inquam octo, & triginta folu-

€commemorant fabbathi , quia excellentia

'tis paralyfi membrisin grabato jacebat ; quia

miraculi , & virtus divinitatís exoía ijsdem

nemo efllet, qui à paralyfi eum liberaret ; per-

' etat, qui Chrifto invidebant : ideo linceos fe

fij.1, 1

"-a EE u —— — J

tranfiit illac JESUS; qui mifertus paralytici

"produnt in fabbathi disquifitione , qui no-

eum fanitati reíticuit.

Dicit ei JESUS. furge

goan,3.0.8,

Ctuas fe fatebantur in miraculi afpicienda ex-

— "x

tolle grabatum tuum , G ambula , & illicó ex-

cellentia,

Luíca eít invidia , que nonnift

€uffa paralyfi fuum futtuluit grabatum, ac

dimidiato videt afpectu , caca ad bonum,

Cémemis

pri&inæ*xrcihfutüs» (anitati ambulavir : con-

. perfpicaxad malum, non d'xerunt .. ait Hu*

tigit id die fabbatho , propterea dixerunt

.go Carenfis , qui eff , qui te [zuum fecic?

"- —^*

ei Judzi , cüm primüm viderunt ambulan-

fed boc bonum tacuerunt , quod eos torque-

ameees

b

tem , Sabbarhum eft , non licet tibi tollere

bat , & eam, quam asiumabant transgrejfao

[ um

grabatum tuum,refpondit eis, gur me fanum

mem , in medium ducunt. — . Quàm lividi

n

fecit . sllemibi dixit , tolle gtabatum tuum ,

invidentize oculi ? qui nonnifi ad defectus

l

65 ambula.

Interrogaverunt ergo eum.s :

detegendos , imó & fingendos perfpicaces

q

qua. eft ille bomo , qui dixit vibi tolle graba-

funt, & advirtutum nitoresproríus czecue

;ium tuum, & ambula.

Non íciícitor , an

'tiunt : hoc inerat Pherifzorum oculis viti«

L

para y:icus ncxam violati fabbathi in bene.

um non alio abítergendum collirio ,, quàm

ficum fuum refüderit medicum, quem pro-

CM

'extremo fupplicio : adeó fuas alté invidia in

2

pria accufavetat excufatione , & fufceptum

ijsdem radicesegerat, utnonnifi cüm ijsdem

]nvidus oculus alio«

b

beneficium ingrata compenfaverat acculatio,

erradicari potuerit.

i

ne ; led perpendo verba Paralytici reípons

rum femper famam infuífcat : opportuné

dentis, fcitcitantibus Judais , quis effet homo

"

Ennodius in libello, invidos alloquens ,ait :

AÀ banc vos dementiam malorum atiuum.s

ille; qui præceperit ei grabatum tollere , &

ambulare. quime fanum fecit , ille mibi dixit,

per gradu fuos incrementa traxére , ut boc

Folle grabatum tuum , & ambula.

eredatiüs e[fe laceffere , quád convincere nec

Duo fatetur , fibifuiffeà Chrifto benefi-

apud vos babeant À weritate differentiam 0-

8.

ff

cia praettita , quatenus priftinz reítitutus fuit

dia , qua plerumque contra meritum smpeti-

E

fanitari ; & ab eodem juflus grabatum tolle-

B. Sudjs, non rai

P

re & ambulates fed Judzi invido oculo Je-

100i objequentta 'gam..-

;aminmnt.

u

99$

f

fum afpicientes , vefpertiliones foére , nein

Satagiti

nvidus alienum extingüere , vel

fingularitate miraculi virtutem afpicerent Di,

obfcurare íplendorem , ut ex alterius cali«

f

vinitatis ; & ne defpetatz egricudinis ex ino.

gine clarefca: ipfe illuftrior ; & alienam ni-

pina fanitate coele(tis Medici excellentiam in»

titur eminentiam deprimere , quóoab exigui*

ferrent , nil de fanitate impertita paralytico;

tate alteríius (ublimitatem foéneret ; & ex di«

c/lþd $, ï "

[

nil de virtute patrandi miracula dicunt ; fed

minutione alterius crefcat ipíe, ac incremientà

violati duntaxat fabbathi meminerunt: lin-

fubeat magnitudinis , floreat ex alieno fqua«

ceos dirigunt oculos in fabbathi violationem,

lore , letetur ex alieno luctu , & augmentum

fubeat ex aliorum decrementis. Tamertfi fit

ä

qui ne excellentiam videant miraculi , itudió

c£$.utiunt taleeitinvidiz in'genium;reticere,

quis dignitate infignitus , conditione, & gra»

quz in aliis eminent virtutis excellentià; &

du caeteris eminentior ;5 fi tamen invidiá in-

ea ampliare , qua defectum , qu& errorem

tuspulfetur, nullum patiturexteriüs fplende-

aliquem produnt, fciré Hugo Carenfis ex-

fcere , tametíi exiguo clarefcat nitore , sítque

d

Etiam fol fuos cateris

pendensJudzorá interrogationem,guis e/f rl]e

fe longé inferior,

:

bomo , qui dixit tibi , tolle grabatum tuum, &

planetis ac ftellis impertitur nitores , cüm fit

k

^ ambula * ait: Nondixerunt , quu efl , aui te

ipfe mundi totius lampas , femper ardens ,

0i

fanum fecit , fed boc bouum tacuerunt 5 quad

nunquam deficiens ; femper lucida , nun-

u

eos torqucbat.; & eatn , quam aiimabaut

quam nitoribus de(tituta;sirque fons luminis,

R

transgre[fonem 1n medium ducunt,

OQui:

à quoreliqua in celisaftra fuos hauriunt nito»

H

res 5 & nihilominus licét ab ipfo totius claris

e& , tnquiunt , qui dixit tibi : tolle graba.

tum tuum, €8 ambula.

tatis cenfus dimanet , & nullum fitin coelis

3

$9.

Tametfi inigne miraculum coram ipfis

altrum , quod de fplendore certet cum fole,

Í

patraverit Chriftus , & hominemex diutur-

à quo fenus prodit totius lacis ;adhuctamen

Te

nitate egritudinis inutilem ad perfetam o-

videtur fol licetfolus, & reliquis fyderibus

T

mnipotenri verbo revocaverit fanitatem , &

longé eminentior, & clàrior invidere reli«

de

Jaxata diu membraíolutione paralyfiscorro-

quis ftellis fuos fplendores, quibus irifidias

[

boraverit , viribüsque munierit ; Judai ni«

nectit, & bellum indicit; ut cüm primüm fol

h

hilominus fupprefsá miraculi excellentià , G

oritur, fuósque emittit fplendores,veluti tot

i

divinitatis virtuteinvido oculo folam violati

evibret tela, quotab ipfo prodeunt radij, re-

v

fabbaihi noxam vident, quam proferunt, ex-

liquorum phalanges aítrorum profternat,dif-

H)

aggerant ; f1tamen noxaeft , quz exercitium

fipet , fuget; aitenim Philo : /ole exorro tot

elt charitaris, & beneficium proximo imper:

q

flelle,que apparebant,non obfcurantur folim

W

Qr

utum;: fed quia tnvifliæ perípicilialivor ob-

[(d evane[cunt etiam pro fple::;dore dtfïgä

«

Lj

Ex Invidiz fonte putidi fcaturiunt vitiorum latices. 3;7

Y

Xmó etiam ipfa luna folis zemula, &

»-Fs

nimgfïbus » a€ obtenebrefcere : unde imn

lïmo&is lampas, quó foli fit proximior , eó fit

mirum , f1 coram uberiori luce, & majori

obícurior , & luce pauperior ; non enim

Íplendorum incremento propria fubeant lu«

j cpadtur fol ulium ex aftris fplendoribus cla-.

cis decrementa , & obtenebrentur , quia fol

rum fibiaflociari Job. Ecce /una. etíar non

quafi invidus , vei anvidi faltem fymbolum,

fplendet , & fiellg non funt munda in confbetiu

non fplendet , nifi cum alieno derrimento,

ejiá : Ícilicet folis,

Edam luna fuo à íole

fiquidem invidus propriam magnitudinem

ípoliatur aureo jubare;fi eidem affociari velit,

ex aliena metitur diminutione.

nudatur enim luce, & quz diffita àfonte hoc

s

Quia veró nulla Deum invidia pulfat ,

24«

Juminis fuos haurit nitores; eidem confociata

nec ullustangit livor , magnus eft absque al-

ealigities contrahit, St umbgas :fed fi fol (uos

terius diminutione, ideóque fol in confpe-

zeliquisaftris impertitur fuigores,cur lunam

&u ejus non obtenebrelcit, necfuz lucisul»

luce deftituit, quam munifica liberalitate im-

lum fentit decrementum; hzc enimpraro-

pertitue? mimirum quia non patitur ulium

gativa licét à Plinio adulatore , quia lauda-

coram fe aliud íplendere aftrum , quó de a*

tore fuerit Trajano tributa , quem dixit ,

liena caligine effulgeat ipfe illuftrior ; fimul-

jfine ullius diminutione emajorem ,hominibus

que fymbolum ponat fuperioris invidentis

noneítpropria, £Ftenim cüm primüm Nae

ánferioribus felicitatem , quà (plendent.

Ea

buchodonofor devicto,ac prottrato Arpha-

€ít indoles fuperioris invidi , & praeclarioris;

xado , potentia , viribus., & dignitate cre-

utfualuce minüs claros obtenebret,

vit Zunc exaltatum eff Regnum Nabucbo - 3uditb.eap,

32.

Hinc jure meritó Plinius Panegirifta fuo

donofor , & cor ejus elevatum efl ; & mifit 3. 7-

: :blanditur Trajano , €ó quia citra decremen-

Ad omnes , qui babitabant 4n. Ciligia , &&

, *a caterorum creverit ipfe , & potentiz

JDamafco , & Libano.

iNimirum mifit

viribus, && dignitatis nitoribus , ait Pli-

nuntios adalios Reges,, ut deponerent rega-

ais £0 fuo Paneg. allequens Trajanum. T&

lia infignia , G ipi fubjicerentur, dnvide«

&amen major omnibus quidem eras , fed fine

bat Nabuchodonofor diademata , & fceptra

sullius dsninutione ymajor: & ha« fuit maxi-

.alijs Regibus , quamvis potentia, viribus 4

ma Trajani gloría ,. quà vel ipía fuperavit

:ac ditionibus effencinferiores, quo fcilicet ex

aftra, nimirum ita fplenduiffe in folio , ut

€orum diminutione , & decrementis fieret

nemo ex ad(tantibus proprium fenferit im-

minucim nitorem , nec proprie fortunz

ipfe grandior , ac fplenderet illu(trior ; quia

invidia etiam de alterius diminutione cteícea

i

fuerit decrementum expertus ; & hzc eltilla

te latagit., & exalterius exiguitate magaitu.

laus Deo propria ; 'càm ipíe (o.us magnus

dinem coníuevit affe&tare. O quàm fubdola.

fit, absqueullius diminutione : eetenim (

eeft invidi calliditas , nititut alios devenuftare,

expendamus juxta nobiliorum Interpretum

quà illuftrior appareat; ftudet alios deprimea

Cap.25.9.5* fententiam verbaJobi, Ecce Luna ettamnon

e, quà crefcat major; alienas intentat ruinass

;Iþlendet , €6 flelle non funt munda in conjpe-

'quibus firmiüs fulciatur , & ex alieno lapfa

éiu qjus , per conípectum ejus non intellí-

ftet tutior. |Cumulatinvidus ex alienis.de-

gunt Interpretes confpedum folis, fed Dei.

meritisappatatum meritorum , acíi alienze

Sed f ita eft , curluna , & ftelle dicuntur ob-

caligines nitores ei fuppeditent , quibus

tenebreícere , fuisq; deftituiniroribus à Deo,

«larefcat illuflrior , & ex alieno vitio pro«

& lol non dicitur obícurari in ejus conípeéctu?

priam hauriat virtutem,ut & m

Anquianon audeat Deuscum fole decertare

agnui Eud inem

N

«ex aliorum exiguitate,

de lumine , cüm fit fol fons ,à quo reliqua

Quid probrofiusinvido ? qui alieni lue

altra fuos hauriunt nitores, «quibus noécte

minis extin&tione:

35*

proprium adnititur fplen«

Íplendent , coelümque ornant tot monilibus

dorem accendere? "Taboris fummum vertie

ornatum ,quot fteliiscorufcum ? (ed cüm fol

'cem infcenderat Chriflus,& teftes fecum du-

fuam à Deo lucem deriver , eít & ipfe veluti

cit tres Difcipulos;in quorumprafentiafum.

fcintillulaà Dei fulgoredilapfa, quz propte -.

anos explicat gloriae fuzefulgores,

Refplen- Mattb, 37,

rea Íqualereu& ipía, perinde ac luna&

dutt facies ejus ficut fol.,

a

fed illiceoppanditur

lz reliqua in conípectuDei,

nubes lucida , que vel fuosà divino folenito-

33*

Cur igitur filuna in confpectuejus non

res haufit,vel é corpore Chtifti fplendoribus.

fplendet, necítelle munda funt, folem Job

circumfufo , vel à lucida Chrifti facie folari

reticuit, & 1llius non memmit ?. Scité D,

luceclariore, & à quanonnifilucis potuit in«

"Thomas in commentario &wjur loc. expen-

crementum hauriri : bene eft, quód nubes lu.

densverba Jobi difficuitatem tolvit;inquiens:

cidacircum Chriíti corpus folis inftar fplen-

* Confiderandum , quod de fole mentionem mon

deret : fed fi (plendet nubes divinisirradiata

facit , quianon apparet fenfibiliter , quod ad

fulgoribus , cur umbras

projicit , & caligines

pra/entiam majori iuminis . 'umen ejus obte»

effundit? ait Evangelifta

.O €ccenubes luc.

Ia Mattb. f75 |

ptebretur.

Sedluna & flella etiam adprafens

übumbravir eos , 1 fol no&turnas fuo acc

effu

tiam corporalis felis obteneórantur , ac fj di-

difpellit umbras , caligines excutit, & teneb.

«at Angelicus Doctor , lunam , & flellas,

rasomnes fugat, quomodo hzc nubes lucida

ac reliqua in ccelis exiliora aílra deficere ex-

umbris extinguendismnata,ca

ligines fpargit,&

oriente fole , eó quia ad uberioris luminis

umbras diffeminat ?

etenim umbras projicere

acceffum apparent deficere , fuísque deftitui

Oopaco corpori datur probro , non veró laudi

Veraui de Affeihibus Iom. I£,

o 09

nubi

"

*j

6;8

Differtatio X.XV-!I;

nobilücide, Nimirum quia foli Deo pro-

ges paícenti ignis celirüs immiffus apparuit

prium eít absque alterius diminutione gran.

in rubo , in quolicét eximié Íplenderet , non

delcere , & fine alterius obicuritate [plende-

tamen rubum abfumebat: ita non defüerune

,c '-1090

fcere: nubeslucida five é Chrifti corpore pro-

in ecclefia viri länäï;tqte iluftres, qui ita fule

fecla , live aliunde ex terra halitibus compae

:].

ferunt, ut neminem obícuraverint , nemini

& € Chri(ti faciefuos hauriret fplendores,

fuerint detrimento , fed itti omnem à fe liv&e

Qq'ia tamen creatura erat fplendore coruíca;

rem excufferant , nulla tangebantur intusine

l

qu6 clarior [plenderet alios obumbravit;quia

vidia. Qui vero culturam negl;gunt virtue

ubi invidia Principes, & fuperiores tangit,

tum, G intus invidiam fovent,in corde mi«

J

[

neíciunt hi clare(cere, nifi inferiores obíicd

feram fortiuntur conditionem , quia nonnifi

rentur , quó eorum decrementis crelcant ip(i

de alterius exiguitate incrementa fumunt ,

iliuttriores, Sedinvidia quia toburex aliena

f

eó:que non propria celfitudo , fedaliena exi-

ambit imbecillitate, fibi ipfi perniciem moli-

guitas magnos facit : hinceft , quód humana

f

tur; non enim in alterius diminutione bene

Ícientia de aliorum fapit infipientia , & lux

fundatut magnitudinis moles, neque aliena

D]

noftra ex alienis fplendet tenebris; ac ilie fit

tenuitas alium poteft fublimare , ait Nazian-

ftaturá procerus, quem pufilli muniunt , fti»

b!lt;. g.

zcnus de pace*

Extrema quippe msferie eff

pántqué: idque caula , cur invidia aliorum

nou proprijs viribus, fed alvorum ymbe: lu ate

exambiat decrementa, cupiat diminutiones ,

2i,

EÉc revera nounifi infirmus effe poiett,

E

& oblcuritates, & eclipfesanhelet ; quó nie

qui fulcrü, quo flerab alterius mutuatur im.

mirum invidus de aliena caligine iplendeat

li

í

becillitate, & eó ett infirmior, quó majori

illuftrior, de alterius diminutione fiav major,

fuicitur aliena infirmitate : non ppteü non

& alienis decrementis ere cat uberiüs,-

t

imbecillis etffe , cui aliena infirmitas vires

.Joannes tametfi eximius tum eremi ,tum

)

28.

fuppeditàt, G robur communicat,

virtutum effet cultor , Chrifti praecurtor , a

96.

Exigua eft, imó & malignaea lux , qug

inter natos mulierum illo non effer. major ,

ut [plendeat , ac nitereappareat , opuselt , re-

adhuc tamen minor dicitur ,. collarus cum

qi

liqua lumina excingoantur , necullum patitur

Chrifto,qui procul dubie major erat Joanne;

[

alterius luminis incremen:um : quapropter

[uos Baptifta alloquens ac inftruens Difcipu

i

Creaturz , quiaminime (ibi tufficientes, exi-

3047 3. 9

los , ait . loquens de Chrifto: — //um oportet

39e

gunt deficientes alienos nitores : Chriftus

evefcerej me autem minui, de(udant Interpre-

|

veró , qui» ut verus Deus fbi erat fuffi.iens,

HO

tes, quo feníu veré dixerit joannes Íe impoe

deficiens non qozrit in alio lumen , ut ipfe

fterum minorem futurum, cüm certum fit ,

Serm ?. de

J:'bl. äs. ub Q

fplendeat, pulchré D. Zeno Veronenfis ait:

nunquam meritorum incremento caruiffe,(ed

[

Natry Ml-

LT

Cbriflus fua luce /plmdem,corpu; fine umbra

virtutum augmento uberiüs lemper claruiffe,

t

£e/!4bat ,ita proprijs pranitebat fulgoribus,

fiigitur maior fempervirtutum culturá , &

ut absque alterius diminurione (plenderet ,

meritorum acervarione fiebar ; quomodo mi.

f

quia feilicet nulla eum invidia pulfabat ; nec

nor dici potuit ? Appo(it&**refpon,det Cyril.

li

L!bo i. l.,

ullus tangebat livor ;ideó jue folus Chriftus

lus,. /lum oportet erefcere , me autem minui ?

u

fine alterius diminutione magnus erat , & ci

ereftet entm quo tdià , orlémque /þ/mdai [uns

Jjoan. €Afpo

63.

tra ullius detrimentum major ; & absque ul.

allufir abit ; ego Verü minuar ,nec datam mibi

e

lius infu(catione lucidus : quia ejus nobilitas

men(uram excedam . fed in eudem terminis

Íh

non nitebatur dedecore , nec ejus gloria alie.

permanens , tantó minus videbor , quantó ad

nï

na falciebatur infamia, quia fza lute fplen-

majora ille pracurrez,

dens , corpus fine um&m &eflabat,

, Chrittus gitur propagatione doctrinze, &t

995

ü

miraculorum oítentatione grandior-in dies

LU

MgoxX.

apparebat fama incremento , & glorie aug.

«

fnento apud homine: , qui divinam ejus aus

n

Non pulfat imoidia , quos fumma

dientes doclrinam , & iniracula videntes ubes

It

virtutes organt, quarum culturam ,

riori íemper laude eum corn2ndabant : ex hoc

u

qui neglipunt , & mvidiam intus fovent , de

autem incremento decrevit Joannes,non quia

à ltadio de(itterecvirtutum , & à meritiscefe

q

aliena tantüm caligine t/dre/cun(,' G

nonni[fi m aliena decrementu p72-

faret; fed quia in ordine ad uberrimam Chrie

n

pria quarunt ancrementa.,

fti gloriam, & laudem videbatur apud ho,

li

97*

mines Joannes decrefcere , qui propterea di»

" Uï fummarum cuhdræ virtutum ad.

Xit. — lum opotet crefcere,me autem mmui 2

h

dicti nullam (entiuntinvidiam , nec

W

D!

cre(cebat Chrittus,& ejus incrementis decres

u

. ullo inficiuntur livore, hi Dei emu-

Ícebat Joannes, qui Chrifti fublimitate exie

Jantur fplendorem ; clareicunt enim absque

Ü

guuserat, Grinejus augmentis videbatur ipfe

alorum diminutione , & fatagunt propria

apud homines minui ; hoc eít, non crevit

f

fplcnde('cere virtute, non vitio aliena obícu,

li

Chriftus apud homines, nifi Joannes minue-

rTitatis ; neque defuerunt in ecclefia , qui ita

e

retur , qua(i incrementa fumeret Chrifti

fine umbra efflul:ére , & absque aliorum de-

Majeftasà Joannis exilitate, & quod Joanni

N

trimento creverunt 1pfi in claritate excultze

Le

detrahitur , Chri(li incrcmentaret gloriam.,

9 fcovb

Virruüutis,

Hinc Tertullianus ait; — &celefía

LT

Aflneti homines propriam magnitudinem ex

Gnoft capi. €Xurttur de frgura rubi , quiaiicut Moyli gre-

d

aliena meuriexiguitate ; Chrilü incrementa

V1X

à

— Éx invidizfonté putidifeatoriunt viorumlatces. ép

vix noviffent , nifi Joannes menfuram eis

erexitftatuam , in qua ejus dignitas & emi-

