Íolitarius,forma terreítris Angcli ; ait Cli-

rium ; & ubi cum fibi antea vacarent ,interno

machus Solitudinem effe ambulatorium Dei;

fruerentur gaudio, & in cella veluti coelo lzcti

& folitarium , quemdam qua(i novum pa-

ámmorarentur; nunc negotiorum tumultu

radi(i colonum ; quia nimirum folitarius fe

inter fzecularium turbas pertubari, vix inter-

Íupra fe elevat , /edebit folitariue , &f 14-

ng letitie praefentiunt guttulam:fcité Gilber.

cebit , quia levavit fe fupe* fe , quiainter

tus- Magna certé.collaudatio.[ed mifera com-

Inallegor.

homines major fit bomine ; & nullis hujus

mutatio, Candor nivts ,latlis uitor jeboris vt«

"Uek. iefeATID

vitz tangitur calamitatibus ; nullísque an-

bor ,pulcbritudo Japphiri , 68 duritas,carboná

gitur moleflijs , nullis infortuniorum tur.

obduciturnigredine. Denigrata eff fuper car-

binibus vexatur , G olympi emulatur ver^

bones facies eorum, 8 non funt cogniti 4n plas

ticem; qui adcó fe alté extollit , ut nullo

zels.feu non [funt cogniti amplizs prore

ligiofise

ventorum , actempeftatum impetu quatia-

uiauullo religionis difcrimine,nullo privie.

tur: gaudet enim folitarius fedens, & ta-

fo comver fationis diflinguuntur à facularilo,

cens in folitudine jugi ferenitate mentis, &

lta eitfrequentia platearum;converfatio

nunquam interrupto perfunditur gaudio.

68,

cum fzecularibus,negotijs fe immifcere laico-

66

Hinc Hieronymus de laudibus eremi

Ejifi. 4

l:

ait : Habeat fibi Roma fuos tumultus , : are-

rum, favores concupifcere Principum ,com-

moda ambire corporis,honoribus inhiare fze.

nafeuiat , circus infaniat , tbeatra luxu-

culi,laxitatibus indulgere funtquz virum re«

rient , nobis adbarere Deo bouum efl , & po-

ligiofum,tametfi antea nive candidi orem, la.

uere in Domino [bem noflram * . cui confo-

x

&é nitidiorem ob caílizatis culturam, ebore

Zib.s.sff, lonat S. Cyprianus, inguiens ; Ina sgitur

rubicundiorem ob charitatis exer

citia, fap.

24f

7. 44 Do*. placida , & fida tranquillitas $ una folida,

phiro pulchriorem ob virtutum

ftudia, deco«

& firma [ecuritas ,. fi quis ab bis inquietaue

lerant, inficiunt, foedántque

,Utnon ampliüs

(s feculi turbinibus extraidus — falutaris

cognofcatur in plateis,

portu. fLatione fundetur , ad celum oculos

feu non diítin guaturà

1h

Ízcularibus ; quia lícét fzculo renuntiaverit ,

£ollat à terra , & ad Domini munu admif-

mox fzeculum impenfilis exambit:;femel quód

f , ac Deo[uo mente jam proximus , quid.

clauftri inquilinus turbisfe iriifcet laicorum,

quid apud cateros. in rebus bumanis fublime ,

acijsdematfociari ftudet , omnem abigit reli.

ac magnum videtur intra fnamjacere confei«

giofi decoris nitorem , verümque à fe excutit

eutiam glorietur. — Nibil appetere ,jam nibil

gaudium,quod nonnifi inNumiínis famul

atu,

defiderare de faculo poteflqui feculo major eff.

cel«

AR LA LR t ol r -

in virtutum ftudijs , & in feceffu proprize

67.

Cüm igitür fimus coharedes Chrifli ,

]z invenitur,

Hinc Bernardus exclamat:

ac hazredes inílituti coeli , — & fimus terrá

Serchi

O fancta anima fola effoyut foli oumium te fer-

CAzt.

«X

majores , & in terra nos coeloinferamus ; ab

V6s , quem ex omnibus elegtfli : ut autem foli

eorum noscommercio fegregemus , qui non-

Deo quis vacet , & hominum declinans con«

nifi tetrena. fapiunt : nil fit nobis negotij

s"mn, l

tubernium ; cum folo Deo corüercium ineat,

cum urtbium mercatoribus , proxenetis, foe-

à quo verum gaudium hauriat , plurimum re..

neratoribus ; Publicanis , fulonibus, Mimis,

fert, fi íciat,ad quem fe locum conferat; dup«

T'extoribus , Citharedis, Circulatoribus,Le-

nonibus , Parafitis, Scurris , Nebulonibus ,

lex enim eft folitudo , una exterior Corporis ,

S i KMW

interior altera animi ,& fi ambz amice cone

Lurconibus , Sycophantis , & eluonibus , qui

cederentur, verum tunc exhibent gaudium

nonnifi odorem fori exambiunt , fuper hos

infeceffu guftandum; folitudo corporis exte-

omnes , & fuper fe is dicitur elevari, qui fedet

riot eít etiam neceflaria , & hanc fuadet D,

folitarius , & tacet ; qui veró hujus furfuris

Lb e

l

homines frequentat , tametfi lacle fit candi.

Hieronymus, inquiens; E/igatgr tibi oppor.

Iunnt, 8 aliquantulum 4 f amilia firepitu re-

dior , & luce defeecatior , maculas tamen

'Gmfj.z,

90195 locus , $n quem tuwelut in portum qHds

contrahit; propterea opplorat Jeremias eo-

Ái ex multa tempeflate curarum te réctpias ,

*

PA

:

D'onantur explicatu Affe&tus Gaudij,& Däïe&atïdnïs. 469

& Angelos , 4liósque ccelites fuze accerfiverit

mum ingeffiffe laboris facris Interpretibus:

- folitudinis focios, folus non fuit in folitudi-

is enim quiefcere dicitur, qui pravio defa-

ne, nec otiatus in otio, quia ut fcite Philo :

tigatus labore laffiradinem contraxerat, vi»

' -lib.dedbm.

Vir bonus wite quiete amator. fecejjum qua-

deatárque propterea requies. previum fup-

lvmg

rit, 6 in folitudine latere cuptens , non 0dio

ponere laborem, & quia in Deum nec labor

bominum , eft. enim fi quis alius ,eorum a-

«adit, neque ex labore laffitudo, ideohzc

qnans ; fed quia fugit, & proculcat vitia,qui-

Dei requies non modicé inquietat Interpre-

tum ingenia, quz in varias propterea Ícindit

&us wulgus dele&latur ; gaudere 3js folitum;

qua dolenda fun

expofitiones; fed D, Auguítinus hanc Dei

f » & dolere zjs5 qua gau-

denda.».

requiem ait , effe inhabitationem per diffu.

96.

fam charitatem Spiricus fan&li in creatura

Verze quietis appetens non quatit ho-

£ninum inter tumultus mentis tranquillita-

rationali, adeout aliud non fit, Deum re-

tem, animíque veram latitiam ,' fed in folo

quiefcere ab operibus fuis, quàm homini re-

feceffu, necaliam aucupatur voluptatem

quiem dediffe, quafi Deus ex eo dicatur re-

prater eam, quam ítudia fuggerunt virtu-

quiefcere , quia requie quiefcit hominis z

tum, & ex Dei hauritur famulatu ; quzvis

homo autem tunc vere requieícit , cum per

db -a E E o i^

enim alia voluptasfragilis eft,brevis & fafti-

donum Spiritus fancti charitas eidem anhae«

zefcit: cüm enim Deus rerum conditor pti-

dio objecta, & quó avidiüs quzritur, citiüs

in contrarium recidit, ideóque nullum po-

mo die procreáffet & nihilo cosium empy-«

teft verum parere gaudium , nullam veram

reum à fplendoris, lucisque «opia fic deno«

alere letitiam, — Tllae(tvoluptashomine in-

minatum , feu auguftiffimam divinitatis fe-

genuo digna non implerecorpus , nec fagi-

dem, futurüámque Beatorum domicilium,

fimülque innumeras myriades mentium, à

- pare, nec cupiditates irritare; fed perturba.

Inalrr.

tione carere.hanc autem voluptatem &qua-

quavis materíei «raffiue defoecatas 5 .quas

.

V, La

US,

lem; inttepidam nunquam fenfuram fui

proinde Angelos nominamus, feu Sp

tedium is percipit , qui fetotum ftudijs ad-

geniósque cceleítesjimo terram etiam,

E

A..

e

dixit virtutum. — Hzc eft illa vera,& folida

quam inglobum unum commixtas, Secun-

in Deo, & deDeo lztitia, quz pe&us im-

do die & nihilo traduxiffet primigenia illa

plet; animümque hoc przguítato gaudio

duo corpora aérem quidem ex aqua; 4

delibutum alacriorem reddit ad virtutum

£

ügnem ex a£re prognata; igneóque elemento

incrementa,

«zeteris fublimiorem dediífet fedem. Ettere

tio die fluédtuum aquarum, ac telluris fub-

60,

lataconfufione terram .ab aquis feparáffet ;

$. Vil.

juffiffetque aquas in loca recedere declivio-

Vera quietis appetens mentis 1van.

12, ac propagariin maria , ampliari inlacuss

quillitatem , £9 letitiam non inter bo.

difcurrere in flumina, G terram veítiri her-

sminum tumultus querit: fed in Rlo Deo;

bis, ridere floribus, locupletari arboribus,

Ac virtutum exercitio enancifct-

& arbores foetibus gravidari , campos fege-

£ur: ac filentij frauolinguam

tum copia, ac deníitate fluctuares tametít

&oercet,

aratio fationem, fatio occationé, occatio far-

Titionem, plantatio putatienem non prze

J Era qui perfunditur letitia omnemà

cefferint.

Genusetiam omneevocáil[fet me«

77

íe perturbationis abigit procellam,

trillitie excutit nebulas, & jugifrui-

tallorum , foffilium, lapidum; & patadi«

tur mentis ferenitate, & idem fempet eft

fum prafertim terreflrem , fcu hortum vo.

luptatis quadruplici irrigatum fluvio, Quar-

five in profpera.

five in advería fortuna, &

ar femper eít

to die folem mundi Jampadem «accendiffet

PL m J

in quovis virtutis exetcitio p

fibi, non confilio tantüm probus , íed &

in coelis, ilunänique, ac flellas, vigiles quaf

coeli oculos, cum in terris nocte intempeíla

more , nec quicquam fapit, nifi quod Deus

acte fibi addictos Deus

fomnoíopiti quiefcerent homines ; & al-

fapit: hoc. enim l

terna pofuiffet dierum , no&tiámque difcri-

enutrit usque ad beata, zternümque peren-

$m

1.

mina,ac quadripartita anni tempora. Quin-

Cunhi

!

natura codligaudia, pulchré S. Chryfologus

exclamat: O dedimus corpori annos! demus

te die Íquamigerum pifcium gregem aquis

— R[ —

juffiffet innatare, & volucrum. turmas ex-

$erm, 135

anima dies : smpendimus nobis tempora,

panfo alarum remigiofluidos a&ris tractus

tempus deputemus authori : vrüamus Deo

trajicere, — Sextóque die animantes jumenta

: paululum,

qui [aculo viximus tori » ut ater-

J

deamus, Quia dies,in quade Deo,

reptilia , ac beftiarum omnium genera con-

nim gau

didiffet, & omnium poftremus fuerit ex hu-

rebüsque Dei ho

mines gaudent , mane qui-

hoationis, fed vefpere fuz

mo homo effictus, ac preditus anima ra«

dem habet fuz inc

deftituitur defitionis.

tionalicum facultate intelligcndi,appetendï,

ac reminifcendi , ceterisque .condecoratus

Idque caufe cur Moyfes fummaria re-

gratijs ac primzvz innocentiz ornamene

79.

capitulatione fextidui opificium graphicé

PADYL

exhibens aàit : Complevítque Deus die fepti-

tis cum pleno in cuncla animantia dominas

M

tu, requievit tunc Deüs ab . univerio opere

JGmej. L.

mo opus [uum ,. quod fecerat z & requievit

quod patrárat, eó quia requiem homini de-

die feptsmo ab univer[o opere , quod patrá-

em ornatum voluit fuis donis;

fat; non melatet; hanc Dei requiem plüri-

derit, qu

Nnn;

adeö

-

Differtatio XXI, |

470

Li

adeo ut charitásinhzerens homini, requies

dine non folàm recteatur, G adipatur; ves

Dei fuerit ; fed id ob(ervatu dignum, quod

rüm etiant preclaré illuminatur, qua(r coe-

m

cüm przcedentes dies mane & vefpere di-

lefti dulcedine;perinde ac quodam collyrio,

ftinxiffet; nullo haec (eptima dies, quá Deus

inoculetur, quo fluxas mundi voluptates ab

ab univerfo opere , quod patraverat, requic-

opulentis virtutum deliciis fecernat, abi-

vit, vefpere claudatur : quamvis enim mane

gátque, ut noxias ; cui enim Deus fapit,huic

haba

"10

&

rit fuz inchoationis, non tamen ullius

67»

cetera omnia extra Deum defipiunt; imó

fit in eo mentio vefperz : quianimirum fine

&illi volupe terrenis carere . voluptatibus,

gularis fuit dies ille, in quo munificus Deus

nugarümque defítitui fuavitatibus; & quas

,'fliis'f f,

requiem, & gaudium homini dedit per do-

amittere metusolim fuerat, nünc dimittere

num fcilicet Spiritus fan&ti,per quem diffun-

N

ditur cha

Ri

rif

eít gaudium; gaudere in.Deo dulcedo eít;

as iD cordibus noftris , cüm e-

quà qui afficitur, nil ampliàs vult fapere,

nim fuerit dies lztitiz, & gaudi], debuità

quàm Deum,& catera ei delpiunt, qua ad

reliquis eximi , proindelicet czteri. divini

Deum non ducunt, Magna res e$£, ait Joan,

opificij praecedentes dies rebus creandis de-

nes: memo fcit,nifi qui Accipit, quia illitan« 4fpocal:

ftinati vefpere dicantur claudi, & mane, ac

tüm aperiuntur oculi : hinc etiam Jonatze

dies, no&ísque di(tingui viciffitudine; fepti-

guítato favo oculiilluminantur. Idquecau-

mus tamen vefpere deflituitur, eà quia pa»

Íz cur Pfalmographus nobis fuadeat , hanc

caüffimg quieti, vereque inDeo latitiz

pralibare dulcedinem : Gz/faze,

& videte Pfalm, 32,

de(linatus: qui igitur in Deo quiefcit pro-

quoniam fuavis eff Dominus,

ul à paffionum (trepitu,

priüs vult, ut

ac humaneglorize

guftemas uc inde illuminemur,& videamus,

fluxu, futilísgue voluptatis tumultu,coelefti

quàm fuavis fit Dominus, eftenim dulcedo,

perfunditur lztitia.

: Reliqui igitur mundi

qus guítum recreat, & oculos purgat, illu-

dies vefperam babere dicuntur,& mane: que

minátque, fed'quid ?* quod folo guttu di-

veró Deo facratur dies veiperá' deílituitur,

quE aternz ]

vinz fuavitatis humanus acuatur afpe&tus,&t

atitiz per eximiam gratiam

veluti quodam collyrio detería calipine o-

deítiaatur , & hac eft illa dies gaudijs. cir-

culi purgentur, ac illuminentur? proprium

li, & i

cumfuía, que noétis tzdimm nefcit, qua

eít aporis innata fuavitate palatum demul.

lh

tenebrarüm ignorat moleftiam , qua' cali-

cere, guítum dele&tare, non oculos. illumi«

ginumnon timet horrores, quia in ipfa unà

nare.

Sed quàm fingulare eft collyrium,

cum creatura rationali requieícit Deus.

72

quó colefti femel fuavitate guftata videmus

Qui igitur in Deo requieicit, huicgrae

ftatim, quàm noxiz fint,& futiles terreaze

tiz dono datum eft, ut abjectis mundi vo-

voluptates, & quàm dulce folis virtutum de-

luptatibus, nonnifi in Deo gaudeat, & de

licijs

inhiare ? nobis defi

pit; quidquid

Deo'latetur, & hzc eft hujus gaudij indo-

DEUM non fapit,

les, homines vi quadam blandé allicere,

81.

Hoc folet inter €orporis, animzque

Íponté trahere,- ut à terrenis fe fubducant,

^.

a

delicias effe difcrimen , quia corporales de»

munda:

ia 1

L

omachentur, & folis inhiantcoe.

leítibus,

licie quamdiu non habentur avidum fui ex-

Huic terra defipit, cui coelum

citant defiderium? cum ve

rà avidiàs degu.

fapit: fi femel coeleíti fit quis ne&lare paftus,

flantur (lomachum moven

t,

füntque degu-

coelíque innürritus delicijs, quz mundas ex.

ftanti per fatietatem faflidio

: [ecus fpiri-

hiber gaudia, moerores reputat , à quibus

tuales delicie non

poffidentibus videntue

fatidio effe:

propterea fe avertit: fluxa funt mundi gatie

cum veró habentur defiderium

dia, tluxisque duntaxat lachrymis irrigua :

Jarvata eft mundi ÍIzt

magis, magisque acuunt :

in illis appetitus.

itia, lu&um rifu tegit,

placet,& exjerienria difplic

et: in iílis é con»

& ideo in vefperam,ísu tetram definit no-

tra appetitus eft vilis,

[ed experientia magis

&em aterni mocroris : fecus dies, qua re-

arridet, ac placet ;

qu:em à Deo mutuatur |

pulchré $.Gregorius ;

fplendidum quidem

dugent enim [pirituales

habet mane illucelcentis divinz gratig, fed

delicia defiderium s tomil 36.

in meste, dum f4tiant ;

quia quantà magis in Evang,

veiperá deflituitur , quia letitim nitor,

earum [apor perczpizur,

eà ampliiis cognofci-

qvo Íuum orditur mane, omnem abigit no.

tur, quod avidids ametur..

Proinde P/al.

Gurnum moerorem: hinc dies gaudio vit-

Uüflanos admonet dicens :

GusLate, &5 o is

1f i

tutis deftinatus, & quo Deusfibi addictos

dere quoniam fuavis ef$ . Do

PISRHS,

übertim perfundit, quamvis mané habeat

ulaà

nimirum

quanto magis rerum divinarum

Tuz inchoationis, vefpera tamen deftituitur

fa

por percipitur, ac Deusgu(latur, non tan-

Íuz deüitionis, quia coslefti dulcedine totus

tüm fua dulcedine animum dele&tat : fedeóà

perfunditur, & divina gratiz pleno jubare

t

ampliüs cognofcitur,

quod avidiüs ametur ,

totus fplendet,

8O

& ideo reclé Pfalmog

raphus fua modulatus

IDCSPT

Jonatas przvio labore defeffus, àc diu-

€ experientia ait: Gu//zte , €4 videte

turnalaffus fame : Exresdit fummitatem

que- Vfalm, 33;

niam fuavises] Dominus quia fi

femel gu.-

j

virg& (ieu ut alij le

gunt fajfigium fceptri ,

ftemus eius dulcedinem, inde vid

quafi preproperé R

emus, &

eX) quam babebat im

cognofcimus,

quod eó avidiüs fit à nobig

mauu, & inrinxit in favum mellis ,. €8 con-

n

amandus , quó uberiüs fuam nob

is imper.

Vertit mauum fuam ad os fuum , 68 1llumi-

tutur dulcedinem.

Hi funt mellei favi,

qui

"ais [unt oculs ejus s. fcilicec mellea duice-

&

caligantes Jonate oculos folo íapore,

guflu -

4

Donantur explicatu Affe&us Gaud

ij ,& Delectationis. 467

Ef exeitatos fori cogi;*aiianum' flucius fecreti

tat; in hac gemina folitudine feliciüs exco»

E

£ranquillitate componas, Eít autem locusifte

luntur, & efflorefcunt virtutes? nec otium

afcetis vel in abdito receffa, vel extra utbem,

tunc deftituitur fuo fru&u , fi hanc geminam

ubi eft fecretioà populi confuetudine , rerám-

ingrefsós lolitudinem Deo aufpice vir folita-

que inanium exagitatione ; ubi animus à tu»

rius celum fuo in feceffu (ulpiciat, animüme

69.

multu communium curarum fevocetut.

que ab hisce inferioribus terrz in altum eri«

Nil tamen obfílat, quin altera folitudo

gat, fibíique perfuadeat , Deo vacare fum-

animi etiam in populofa inftituatur civitate :

mum efle ncgotiorum , ingentem adferens u-

.?wi, :,

hanc enim fudith fibi conftituit, in fuperio-

tilitatem , fi propriam discutiens confíciene

ribus doinüs fuz,fecit fibi fecretum cubicu

tiam dicat intra fe : hactenus inter homines

lum , ín quo cum puellis fuis claufa mora-

venatus fum fumos , feclatus umbras , au-

batur ; &tunc animus hac donatur folitudie

cupatus apinas, GL affanias : nunc quod Deo

ne , fruitürque feceffu, cumàtumultucom-

afflante ac iuvante agere coepi, id agam : fiale

munium curarum removetur , nec ullum eít

tiàs menti imprimat opus fufceptum,feuDeo

E

negotium ízculare, à quo irretiatur , & à

fervire , fibique vacare , effe nepotiorum ma-

Dei fejungatur unione. — Poteft quis dome-

Homil, 3. qg

ximum , & utloquiturOrigenes. Opus ope-

ANum»,

flicos etiam inter parietes ab omni fejungi

yum.: quemadmodum D. Dionyfius auguítif-

fzculi cumultu , & Deo duntaxat , ac fibi

fimum altaris facrificium vocat. myfterium

LLNH

vacare: Judith non extra urbis pomeria, non

myf(terio' ,m; quia eft dignitate primum ; ita

intra eremi antra folitudinem quafivit;fed in

hocopus eft opus operum , quia utilitate lum«

doino íua eam reperit, & iníuo domicilio

mum ; fiquidem mens in religiofa illa folitu-

feceffu gaudet , quo interna perfanditur l-

dinebeatorum affociatur mentibus , Numini

titia procul ab ipfaaccedentium , & receden-

adhazrefcit , & interná perfunditur lztitia ?

tium turba , & à quovis fejuncta ftrepitu z

in hoc enimfeceffu, nonalia eft Respublica

non receífus ab urbe , fed acceffus ad coelum

regenda quàm proprie animz , nullum eft

per ítudia virtutum , ac divinorum medita-

ibi negotium agendum , quàm propriz falue

Lib, 8, epift

tionem virum conf(tituit folitarium ; quia

tis, ibienim declinantur deli&torum pericula,

14e

ut fcité Petrus Damianus;

In populofats

flagitiorum longé pelluntur enormitates ,

urbe amor artifex folitudinem reperit , nul-

libidinum fugantur turpitudines, caftigatur

lum enim eft vitz genus adeó negotijs ad-

mollities , comprimitur licentia , & erigitur

di&um , curísque implicitum;ac folicitudi-

ad meliora animus,

*

nibus implicatum , in quo mentis feceffus ,

Non enim omni femper tumultu caret

7Is

animíque folitudo non reperiatur ; adebut

interna cordis Respublica; fuos habethoftes,

f1 neceffitas virum afcetam & fuo extrahat a-

& quidem eidem non leviores , quàm apud

fcéterio , vocétque in urbem, adhuc fi velit,

Numantiam fuerunt Scipioni:hicenim unam

U.

hominum inter frequentias animi poffit fo-

duntaxat urbem , unimque populum oppuge

litudinem teperire, G inter hominum tu-

navit; vir autem aíceta , ac folitarius plures

multus , ac fluctuantes veluti procellas por-

experitur hoftes, plurésque hoftium exercis

tum appellere, fibi nimirum vacans , ac

tus , qui eum infeftant ; tot fcilicer , quot

imperans, preíertim fenfuum coercitione,

funt perduelles animi affectus : & cadunt4

ut quod fentiunt , minimé fentiat ; poteft

qui in hac paleftra ad pugnam non in(tru-

enim mens hamana, tametíi hominumfres

untar : plures enim audivimus inhoc pralij

quentet coetus in turba, itinere , convivijs,

genere veteranos , ac emeritos foede dilap-

folitudine gaudere , ac fuo frui (eceffu , fi

fos , ac miferé proftratos : nulli hoftes in nos

cogitatione foli innitatur Deo , -ac fenfus

acriüsinfürgunt , quàm depravati noftri affee

omnes ab omnibus ijs retrahantur obje&tis ,

&us, à quibus in apertum conjicimur difcri.

men : & faciliàs eft fulfur omne ex Ethnze

qua diftrahere à Deo poffunt; alioquin nul-

lus propemodum locus ; quamvis femo-

vifceribus , omnéque coenum é cunlis ege-

mil 25

Evang,

tus ab hominum fílrepitu proderit , fi non

rere paludibus ; quàm affectus omnes tumul-

fit animus , à quovis tumultuantium affe-

tüantes e noftro divellere corde ; proinde

óuum fremitu folutus , prorsusque liber :

pugnandum jugiter contra ipfos nobis eft , ut

!Piþo 6[9

Paraum prodeft , ait Seneca ror;w regio*

faltem vitia omnia in exilium pellamus , quze

nie filentium , fi affeclus intus. in animo

nec leges ab urbe , nec Regesé fuis Regnis

f'emant, — Si pravi intus affurgant affe&us,

abigere valuerunt ; fcilicet luxum coércete in

^fimotus depravati appetitüs intus homi-

divitibus , furta in fervis , invidiam in plebe,

nempulíent, necin ipío feceffu feceffum in-

fuperbiam in nobilibus, fraudes in curiali-

venit , nec in folitudine gaudium experitur

bus, diffidium in multitudine , & avaritiam

Íolitudinis : fi enimamor ; & odium rixas

inijs , qui divitijsinhiant: virtamenafceta,

incant; fiavaritia , & invidia altercentur ,

etfi non poffit vitia fugare , poteft tamen,

Mffh "')

fi fpes ,. GC timor inter fe pugnent, virum

fi velit fugere , fi nimium ad folitariz vitee

etiam folitarium expugnant,

portum confugiat.

70/0

-^Quamobrem , tunc vit afceta verum

Jucundum hocin feceffu veluti'in prealta

754

fuo in feceffu gaudium enancifcitur , cum ut-

fpecula eft, res ; curásquehominum humi re-

xámque folitudinem corporis , & animi ; loci;

pentes intueri , G animum in fublime erige-

G mentis, externam , & internam fibi ptocu-

te , accogitare quàfn fatiles fint,. G inanes

nn 2

ho-

Ferati de dfeilibus Tom. (i, |

468

Diflertatio XXI.

hominum occüpatïones ; &hominis vitam

filentio ,. & jþe enjt fertitudo yæu *.hme

viam effe , non patriam , nonlocum quietis,

eít, in filente feceffu gaudebit cor veftrum ,

Eft viro afcetz felix iíte

fed palzítram,

qui enim fperat , animum erigit , & lzta-

fecetfus Spiritus fan&cli metropolis ; hic e-

tuf

*

*

nil enim gaudio ingerendo , verz*

.nim diplomata fua Joannidedit: hicomni-

que promovendz latitiz religiofo folitudi-

bus ad cor loquitur ; hic omnes folitarios

ne aptius, nilque pio feceffu magis idoneum,

divina edocet myfíteria : eft fiquidem fecef-

& virtutibus excolendis accommodatius ;

fus i(te Dei Gymnafium , ad quod Chriftus

familiaritatem, qui inire cum coelitibus cu-

Venite feorfum

Marti €, 6,

fuos invitavit Difcipulos,

pit, folitudinem petat, feceffum amet.

1

$n defertum locum , & vequiefcite pufillum :

Viro folitario cum fuis duntaxat affe-

74

huc Arfenius navigium fuum velut & mari

€libus e(t luctamen ; frequentantiveró ho«

ib

ad portum duxit divina monitus voce illa ,

minum turbas, séque immifcenti negotijs

drfeuie fuge tumultuas 85 falutem ajfeque-

fzecularium pugna eít non cum fuis duntaxat

rá ; imo quantz fic feceffus utilitatis , vel

tumultuantibus affe&ibus , fed & cum ine

Epiff ^5. ipfi novére Ethnici , przfertim Seneca ,

numeris exteriüs objectis, quz per oculos,

ubi o(lendit converfationem multorum

aures, nares, os , fensüsque omnes ho-

quieti inimicam effe , .ac vitandam in-

minem adoriuntur , quem expugnent ; hinc

Däü h

quiens : Quid tibi vitandum pracipu? exi-

S. Antonius Magnus ajebat : 4wi folus e&t

fiimem quera? Turbam, — Ego certé confiteor

extra bellum oculorum aurium , && lingue

smbecillitatem meam.

ANunquam ores ,

QIUIt , qui snter bonines Agit , cum oculá ,

quos extuli , refero. — Aliquid ex eo , quod

eum lingua , cum auribus faris tricarums

eompo[ui , turbatur $. aliquid ex bis , qua

Sol?

ibabet , 68 fi quies fit ab aljjs boflibus.

f*gavi , redit.

Inimica multorum.efh con-

pateant oculi , [at ofliorum patet , per que

verfatio. Nemonon aliquod nobis vitium aut

boflis penetret : hoc eft, fatifcimus omnes ,

commenudat , aut imprimit , aut ne[ciene

pleníque fumus rimarum , per quas putidz

di6u5 allimit $. fuge multitudinem ,. fuge.s

Ízculi aqua noftram fobeunt navim , quam

péscitatem ,. fuge etiam unum.

Noen in-

per flu&tuantes fzculi psocellas nituntur ad

enio, cum quo te malum elfe,quam tecum.

naufragium ttahere,

Recede sn te ipfum ,. quantum potes : pri-

Qui fapit , has fatagit declinate , has

75

mum igitür argumentum ad recta rationis

fugere procellas, & ab hominum fe tumul-

amuffim compofitum.eft, poffeconf(iftere ,

tu fubducere ,ut Deo , & fibi vacet , verám*

fecámque morari feorfim ab hominum tur-

que in feceffu enancifcatur lzetitiam , quam

bis , & in feceffu loquentis Dei vocem au»

hominum tumultus perimunt: víta enim

dire, veróque perfundi gaudio.

Quéd fi

qua tutbas inter,& negotioíos tumultus du-

Íolus ab obítrepentibus turbis, ac populo-

€itur j vix vitze meretur nomenclationem ,

rumtumultu receffus plurimum valet ad ve-

càm mots potiüs fit , quàm vita nfura: idque

ram animo lztitiam ingerendam , verámque

cum noviffetSimilius vir militaris in exercitu

Íuggerendam cordis tranquillitatem ; multà

Adriani Cafaris teftatum voluit infigni epi-

magis felix illereceflus , in quo vir aíceta

taphio,quo é fepulchri cinerario pofteros lo-

Deo, & fibi vacat,

queretur , (imülque inftrueret:. Vixerat isad

YEL

Scimus Publium Scipionem , cui fub-

fenectam usque , fed quia ultimum dunta-

ada Africa nomen dedit Africanum , dicere

xat [eptefiium à tubis;turbis & claffico femo-

confueviffe , nunquam fe minus otiofum eífe,

tus fibi vixit ; & quieti indulfit, fuo infcribs

tumulo curavit

LJ

.

quàm cum otiofus, nec minüs folum , quàm

bic jacet. Similius ve.s

cum foluseffet ; e8 quia velin ipfo otio non

feptennis vetulus : quia tametíi annis plu.

vacaret otio , & in folitudine diíertiüs fe-

rimis vixerit, annistantummodo feptem vi-

L

cum loqueretut, Pulchré D. Ambrofius //5.

xiffe cenfendus eft , quibus ei licuit quieté

3- offic. cap.1.

Non primus Scipio fcivit folus

vivere, Plures etiamnum nobis dietim obe

von e[fe , ciim folus effet.

Scrvit ante ipfum

viant Similio haud fuppares , qui medios

Moylíes qui , cim taceret , clamabat ; cám

inter fluctus pergentes nonnifi tumultuofam

etiofus fl'aret , praliabatur.

«deó otiofus ,

dücunt vitam , variísque exagitati curis fuis

ut manus ejus al fuflinerent , nectamen mi-

la&antur occupationibus , víixque fibi vie

nis ,quam cateri negotiofius . qui otiofis ma-

vunt, Idquecum D.Hieronymum non la*

zibus expugnabat boffem ,. quem non pote-

tuiffet , ferunt confueviffe dicere, oppida ;

Yant Vincere ,qui dumicabant.

Cujus autem

& ürbes, tetros fibi videri carceres, & foli-

snajoranegotia , quam bujus otía , qui quad-

tudinem paradifum : & tamen fcimus D,

vAginta diebus pofitus in monte totam legem

Hieronymum torridam incoluiffe Syriz ere-

complexuseft $ Quando ergó juflus [olus eff,

mum , fcorpionibus feracem , ferísque mi-

gqui cum Deo [emper esl ? quando folitarius,

naci rictu timorem incutientibus infeftam ,

quiA Chriflo nunquam feparatus eft? folus

cum ipfe pannofo effet facco amictus , humi

profectà non efl , qui , quoties uult. , meliore

€übaret ; aquá , & herbis victitaret ; & ta-

fii. parte celum obambulat , tantó facun-

men hancSyriz folitudinem romanis przetue

dior cum Deo , . G cum 4ingelis ,. quanià

lit delicijs, fibíq; ultró oblatis beneficijs? non

3nteY bemines taciturnior.

L

Et hoc illud

tamen credas in folitudine vitam egiífeignae

tCAp. 30.

&ít filentium

?

de quo Ifaias dixit.

In.5

eum s

vam, o.ti,öqu.e torpentem, cum enim D

&

!

Donantur explicatu Affectus Caudij,öz Dele&tationis, 47t

*guftu illuminárunt. — An non omni excuffa

funt, qui nonnifi re&la loquantur , & ideo

triftitize nube tota illücefcit ferena dies, in

loqui neíciunt, quia tacere non didiceruntg

qua Deus fuum per donum Spiritus fandli

& ideo malunt importuné loqui, quàm op«

portunéfilere. Et licétnon defint;qui cen-

impertitur hominibusgaudiurh , Gin quo

Deus requiefcit ab univerfo opere, quod pa-

feant, ízpius loquendo, nos difcere bene

trárat? Quiàm felix diesilla, que toto mane

loqui, perinde ac pulfantes citharam ex fre-

illucefcens vefperam nefcit! quia tota per-

quentato pulfu fieri Citharedos, utetiam

fuía gaudio, omnem excludit noctis moero-

fabtos ex continuatoexercitio inarte fabri.

/h

rem ; nec quidquam ampliüs vult fapere;

li; hostamen falfitatis redarguit S,Bafilius

fiifi quod Deum fapit.

in regula, ubiinfidatur, parem effe utrin.

$4«

Hac igitur dulcedine qui perfunditur

que rationem 5 eó quiarectéloqui nonfim-

plicisfitaruficij, quod nosnon tantümnon

tà pollet perfpicaciá, ut folasfpirituales vi-

deat delicias, faílidiátque terrenas. omnes

&allemus, verüm 4& contratiam ei aífoetu-

voluptates, Hinc Sara Raguelis filia,fan&ti-

dinem, ne bene loqui facilé difcamus, «b«

tate infignis, morümque probitate celebris,

jicimus; «üm indifcriminatim quidquid

cümoculos ad Deum perípicaciffimé con-

Phantaüa fü;ggef-ih d ï'lingua foras vd,'epïg.

Tobía g,

mat fine ordine,absque lege ; quam tamen

vertiffet; ita humanas voluptatulas,vel à cu-

nis refpuere didicerat, utin eis nihil quod

pravam aífüetudinem laxé, ac tumultuarié

animum alliceret unquam viderit: moerebat

loquendi non abigimus, nifi beneficio filene

ipfa de terrenis voluptatibus, cum de folis

tij; quod propterea duo invchit commoda,

gauderet ceeleftibus; & proinde fapore vir-

quorum primum eít, quia vitiofum loquen-

tutis illuminata; diem , & ipía experta fuit,

i modum obliviíci docet , non enim hzc

qua licet matutino illuftraretur nitore, ve-.

prava affuetudo alio ;poteft atramento de,

Secune«

(pertinum tamen ignoravit occafum , ab u-

leri , quàm filentij taciturnitate,

tero fcilicet usque ad tumulum praclara

dumquiatempus , & fpatium concedit,eos

Íemper virtute illuftris. Hancveró qui fe«

ánfpiciendi, quire&té loqui eximié didice-

mel dulcedinem guftárunt aliud jam nonlo.

runt. In quibusdam eít lingua nobile, &

quontur nifi Denm, cujus dulcedo linguam

argututm membrum; Ífedin alijs omnino

Ih

afficit; & (i Deum non loquantur religiofi,

pravum ; -& nocens, quo propterea caruiffe

filentij tamen fronum lingus injiciunt : fa.

fatiüs LH t;

tius enim eít filere, quàm ea loqui , qua

Cüm primüm «odiffe filentium incipis

94..

Dei non funt.

Plerique filentium hocce

qmnus à vanis ad nocitura. facilé dilabimur,

plenis buccis commendant , à cujus tamen

& minüs circumfpecli, imó & negligentio.

Obíervantia ftatim fe fubducunt.

Plures

res verborum noílrorum «obfervatores in

funt, qui cum Simonide fatentur, nunquam

plürima ruimus poenitenda : Íape enim fi

filenuij ipfos peenituiffe ; fermonis tamen fz-

vera defint fermoni inítituendo, mendacia

pius: ficut filentium infinitis propemodum

accerfuntur, utpraftofit, quid lingua bla,

snedetur malis, eftque pharmacum nobiliffi-

teret? hincaliena fama proftituitur , honor

mum , ac rerundendis convicijs idoneum 5

proximi denigratur, bona qua de alijs ha-

ita loquendi licentia malis , ac periculis plu-

bebatur exiftimatio imminuitur,qQ is differ-

ribus viam aperit, indicátque plus xquo lo-

tiffimus habetur, qui aliorum n&vos copio-

quacem prudentia vacuum; cüm redté dixe-

fiüs exagitat, cujuslingua alieno dicitur in«

matare fanguine , có quia filenüj froenum

rit Demaratus : seminem fiultum þ!eru

pa [4E D

excufferit: neque credas virum verbofum à

25.

r

ft igitur filentium index animi pru-

multiplii immunem. vitio , «üm & ipfe

dentis, G contra irruentia. mala clypeus,

Job vix juftum agnoícat Job, r1, Nusauid

quó tutíüs i&tus retunduntur adverfariorum,

juffificari poterir vir wverbofus, quiaibi plura

quàm loquacitate; conflat enim , malum

folent mala oriri , ubi multa depromuntur

hominem tacendo citiüs, quàm loquendo

vetba, quod innuit Sapiens inquiens: Zs ?rov, c.19o

fupetari; & propterea meliorem effe pruden-

znultiloquio mon deerit peccatum , proinde

tiam parüm urbanam , quàm laxam, & ftul-

non coércetur licentia peccandi , nifilaxitag

tam loquacitatem ; os enim garrulum, vere

compeícatur loquendi ; adeó ut non mi-

bísque diffluens fignum habetur fatuitatis :

nuantur peccata, nifi contineantur verba

G qui filentij frceno linguam neícit coér-

& fatiüs, quód alij nottram carpant parüm

cere, is in plura, neceffe eft ; irruat mala:

urbanam taciturnitatem, quàm loquendi no-

quia ubi deeft linguz froenum, ibi mala pe-

tent improbitatem ; dummodo vitam pro-

né omnia ex ore nafcuatur.

Verüm licét

bent ; id fufficit; quamvis ruíticanam im-

hzc é pulpitis quotidie, ac cathedris enar-

probent taciturnitatem,

