oríum devolvi, ut in imó quiefcat; Jorda.

tatisletitiam, foecunditatem fundoruman-

nem profluere per varios terrarum tractus

in mare mortuum , ut ibi otio perfruatur:

helis fufpiriis poffidere exambiunt ; mente

per foecundas promiffionis telluris fpatian-

navim fpumantia zquoris dorfa trajicere;

:;

tür Regiones, cüm tamen torpore illigati

cum ventis colluctari, ut portum appellens

optata quiefcat in malacia.

Verüm ad hánc

pedem ex /Egypto non moveant : quia licét

Lraelitis arrideret;ac faperet camporum foc-

non devenitur quietem, nifi per exantlatos

labores.

Plures funt, qui vel in ipfo otio

't

cünditas, Regionis amoenitas, telluris uber,

tas, aéris falubritas in terra iisdem promiffa;

laborant quidem, non tamen conítruendo,

fed deftruendo: fibi videntur felices fi otian-

quia tamen otio torpentes arma arripere;

cum hoftibus pugnas inire, turmatim ZE-

tes quiete gaudeant; qui tamen nonnifi in«

feliciffimi funt, vel ipfo otio corrumpentes

M

gyptum deferere,& labores itineris fufcipere

detrectant; ideóque przconcepta interiüs

eam felicitatem , quam credunt enactos

fuiffe ;; càm enim fit otium vitiorum domi«

l

defideria, non excuffá exteriüs fegnitie,non

cilium, mentis inertia, virtutis venenum ,

(

abacto torpore flaccefcunt, languent, & cor.

Y

ruunt ; quia invitante opportunitate , alli«

probi defiderii virus, malitie foenus, imó

vitiorum nundinz, honeftatis naufragium,

&

ciente fponfione, probantur inertes ; qui

n

£rebris fufpiriis preconcepta produnt cordis

honoris peftis , erroris emporium , & to-

tius improbitatis gymnafium, non poteft,

lj,

de(ideria: otio fe dedit populus ille,maluit.

que cornunem in caftris (tativis vitam ducere

qui-otio indulget, nonnifi in foedam delabi

d

Lil, depres

potiorem , quàm laboribus fubeundis, &

miferiam: hinc Seneca : Jllos meritó , quis

videntia

?n

molefítiis fuftinendis affuefcere; & licét exi.

dixerit miferos , qui nimia felicitate torpe-

€ADe4.

erit populus ex JEgypto , quia tamen otio

femt, quos velut ia mari lento tranquilli,

D

tap iners detinet ; GL (obdic: — fugize dels-

affuetus nondum ejus poenitüs torporem

excufferat, ideo pugnare detrectavit ; &

€ias, fugite enervatam felicitatem , quà ani«

di

mi permadefcunt , vifi aliquid iutervene-

ü

licét fufpiria ederet, quibus facilé poffet

Luiuo,

quisquam conjicere, avidiffimé ruituros in

rit ; quod bumana fortis admoneat , — velut

a

pugnas, & certamina, adhuc tamen He-

perpetua ebrietate fopiti.

brxi otio maluerunt indulgere, quàm defi-

Qui enim otio marce

fcit peffimum fibi 16

li

deria poffidendi fibi promiffam tellurem

adícifcit confiliarium , " otium fcilicet, cui

fiài

indulget, & à quo crebró fuggeruntur vi--

complere. Mifera certé fuit filiorum lírael

üni

conditio, cüm flammantia, qu&e corde fove.

tía, licét felicitatem videatur affecutus, qui

D

otio captus , quiete fibi videturfrui, in mul«

bant defideria, torpentis otii gelu extinxe-

d

rint, cüm ad eam tellurem, qua ipfis pro-

tiplex tamen fe difcrimen injicit, eft' enim

fe

Uti-

miífa fuerat , minimé appulerint.

periculofa eafelicitas, qua fuggerente otio

fup

nam non eífent etiamnum ,

qui integram

probum omne corrumpit defiderium , &

&t

mortalis vitz diem etio perderent, & qui-

movenscerebrum in vanas mentem imagines

(Un

evocat, & ne valeat oculus multum diftin-

Matibois as propterea dixit Chriftus: Qwi4 bic ffa-

n

tistota die otiofi? integram hujusvitae

guere falfum inter & verum, caligines dif-

Q

diem dementiffimé otio corrum-

fundit: cüm excuffo quovis torporeà probis

Vib

punt.

defideriis, is veram dicatur felicitatem e«

eno

nancifci, qui honeftis incumbit laboribus ,

Ber

qui voluptatum infanià non defi

tutum culturá floret,

pit, [ed Vif*

Wgn

$0830 9

u

Id vel maximé verendum , fi amico

il

& gy, 0

?hl?(

9

& felicitas;

füdess unà copulentur otium ,

|

"

a

acma-

1]

Proba fruftrantur defideria nifi operibus nectantur,

247

ac maritali veluti vincelo confoderen:ttir;

bus proficeret $ Ad vigilandum eos percele

quia tunc ipía felicitas ftimulante otio in

leret : dies laboribus, & occnpationibus de,

omne proruit facilé fcelus. ^ Hebraorum

fünitur; nox veró otio addicitur; quia

populus randem promiffionisadeptus ter-

Íomno , vel faltem quieti indulgetur : igi.

zam felicitatefruebatur; verüm ne otiotor*

tur cüm Primates /Egypti , primámque c«

peícerent, Deus eorum confulens faluti;ali«

nadi fortunam otio rorpent, quieti indul«

quot ad laboris exercitium reliquit hoftes,

gent, fomno corripiuntur inertiffimo;ab ine

j

«um quibus decertareat : nimirum, |Quzz»

terfeCbore tartareo. hoíte jugulantur: ta«

que [atrapas Philifibiqorumyomnémque Cba-

metíi per diem felicitate gauderent Prima-

nansum, 6 Sidouium, atque Heyeums quis

tes /Egypti, non tamen confueverant inere£

babitabat $a mmonte Lybano , &$ de moute

torpefcere otio ludis prefertim , alifsque

Juig M

EY

Baal Hermon usque ad sutroitum Hematb,

Judicris occupat exercitiis; fecus nocle

jud. cap.3. Potuiffet Deus omnes hoftium

Íomno indulgentes, otio tradebantur feli-

phalanges, hebrzorümqueinimicos ex 10«

cirate deftituri , . GC dceemon . non occupatos

miffa illa tellure difpungere, prorfüsque exe

interemit , fed otio addiclos,ac defides , in.

terminare; fed quia praefcierat, qued fifeli-

quos duntaxat jus obtinuerat fpeciale: fuiffe

ces floruiffent, otio facilé corpuiflent, & nul-

harum plagarum miniftrros malos Angelos

lo adlabores, adarma, adigente inimico;

inpuit Davidinquiens ; 2Mifit $n eos iram T[almz7:

x

nullo ad pugnas compellente adveríario vi-

andignationh fua, indignationem , 68 tribu-

tiis indulfiflent; ideo ne otio torperent ,

Jationem , immiffones per angelos malos,

M r

maluit hoftium incurfionibus , pugnisque

ubi £uthymius ait: Omnia immifa, ac de-

cruenüs , eos exagitari

?

*

tunc nberior eíl

Jus enim ac-

Jeta funt per Augelos malos.

vitiorum feges, quando felicitas divitiis af-

quirunt doemones ineos, qüi otio indul-

fluens opportunitates fuppeditat, & otium

gent,G ea poffunt, in eorum perniciem exee

viam emollit,

qui, quz in laboribus occupatos nec inten«-

tare valent.

12,

Felices igitur floruerunt Ifaelitz quan-

do ab hoftibus provocati honeftz incubues

Eft otium, quo pro.ba,fo!ent defideria 14,

runt militiz : quando labor bellicus omnem

corrumpi , fuóque deftitui fruCtu , tri,

peccandi depulit occafionem ; quando fer-

plex. Primum purum à quavis feria actio-

rum, quoarmata manusin hoitem irrue-

ne fejun&tum , & in hoc marcefcunt fcedis

bat, obici erat, ne aurum fuo fulgore ocu-

addi&li libidinibus: quíque in przalto mari

los perflringeret mentis; nec per devia du-

fine nauclero, absque remige ventis omni-

Ceret vitiorum: non enim inertibus valuére

bus eblandientis licentiz ad languidam us-

voluptatibus indulgere, cüm militaribus in.

que corporis oblectationem rapinntur; qui

cübuernnt certaminibus,omnémque excufle«

deliciis affluentes; vitiis indulgentes, volu.

ETUTE ao - TC HRGESR

runt otii torporem.,

ptate languidi , ipnavià torpentes , pigti»

13,

Nil hominibus otio poteft obtingere

tià emolliti, delinimentis otofi; nil mo-

deterius, magísque noxium; cum ejustore«

liuntur honefti, & przeconceptos probi de-

Lil, d

por non proba tantüm corrumpat defide-

fiderii foetus priüs. extinguunt, quàm fo-

«idtutia

tia, Íed propriis etiam privet bonis, — Sci«

ras exiliant; priüs interimunt, quàm na-

MP-';.

ii

mus, permiítifle Deum à vaíta:ore Angelo

fcantur * confuefcunt Smyndirides ifli in ro-

JEgyptiorum primogenitos interfici, non

fis jacentes, nonnifi in rifu , nugis, fabel«

die folis jubare illuftri, fed intempeítaz no-

lis tempus proterere , & non fecus ac jue

4Ex0d,x2.

&tis filentio: Falium 2$l in noilia medioper-

menta 1n torporis fui computrefcunt otio :

cufft Dominus omng primogenitumsn terra

loient etiam hi,quze Deus, & naturaad ob-

JEgypti à primogenito. Pbaraonis , quiin fo-

fequia concedunt, ac utilitatem, in pro»

lt

lio ejus fedebat, — Quod fi queratur quis-

prium vertere detrimentum; nimirum po«

nam fuerit interfecor ram dirus, qui nec

tum nonad fitim extinguendam , fed ad e-

brietatem invehendam;. cibum non ad cor«

uni ex primogenitis pepercerit , qui & ipfum

Pharaonis Regium Principem fceptri haere-

pusreficiendum, fed ad (tomachum per cra-

l

dem, enecavit ? refpondent plures interpre-

pulam gravandum; quietem in fomnolen«

,

tes, Domonem fuifle homicidam, eíque

tiam vertunt ; valetudinem in voluptatem;

fupplicii demandatam executionem: fedcur

ingenium ad fraudes 5 formam coryporis in

MY

tartareo hoíli , non traduntur in. meridie,

culpam libidinis, fintque ptopterea homi-

cum vigilant . occidendi /Egyptiorum pri«

nes inglotii, nullius z(timationis , & pre-

mogeniti ?

cur potiüs noéle intempeíta

tii, quorum vita, quamvis ad plura pro.

cum fomno indulfzrunt ZEgyptii gladium

trahatur luílra, nullà infignitur iliu(tri

vibravit Doemon, & cruentam cladem, ae

notá , quia otioft vita càüm nullius fit meritis

:

enormem omnium primogenitorum ' flra«

nullius eft pretii.

gem effecerit ?. Scio Rupertum in enoda«

Secundum otii genus eorum eft, qui

,$,

tione hujus difficultaris arcanum quoddam

omne tempus fuum , omnémque induftri;

aperuiffe myíterium ad mores componen«

Lib.s. Exod,

am in rebus impendunt, nullius prorfus

l

|

—

dos, rogat ipfe : Cur potius medio notlis

momenti : in futilibus fiquidem occupari,

f

"P. 176

dormientes placuit intérfici ? & relpondet :

nil prorfus agunt, licét operosé videantur

——

Wt bifforieum quoque exemplum dormitanti-

omnia agete: & hi funt , ut loquitur Ter«

tullianus

M

*

2

-

248

w Diiïc-rmtïo XIT,

tullianus: fama uegotiatoret ,. e9 quia nil

decurfu, fluxüque deflitutz , qux càm ja«

Ampenfius habeant in defideriis , quàm au-

ceat in foveis, vitium contrahit, corrum-

ram fibi popularem aucupari ; . & revera

pitur, & putrefcit humanis inepta . ufibus

nonnifi auram manu capiunt, cum in va-

quaque repletur animalculis veneno | infe-

num opero(íi otiofiffimis occupationibus

&lis, GL noxiis: corpusenim otio marcefcens,

diem prodigant, tempüusque perdant; 6bi

& torpori indulgens tabe inficitur concupi-

nunquam vacant, quia toti in res exteras,

fcentiarum , ac plura fuppeditat vitiis fo-

ac vaniffimas effufi propria negligunt, fibí.

menta, quibus nutuit infaniam , fcité Se-

que utilia defpiciunt , féque immifcent a-

neca: Magni Imperatores cum mal? parére Ftif.55.

lenis; forum, toa(lrinas, trivia, ac bivia

militem vident , aliquo labore compefcunt,

frequentant per alienas vagantur domcs in-

&6 expeditionibus detinent , nunquam vacat

dagituri, quz ad ipfos nonpertinent, per-

lafcivire. difiriciis 5 nibílgue tam certum ,

inde ac muíce importunz , ac mole(tz,huc

quam otsj vitia negetio difcuti , qua enim

illicque volitant , ut. quid ubique fiat de-

ouum vitia fovet, & alit , negotium, íeu

prehendant; (emper vagi , jugiter inquicti,

labor diícutit; & proba defideria, quae otio

W.

plus foris, quàm intüs, & in fe ipfis habi-

corrumpuntur 5 foio labore vigent , & exe

coluntur.

tant; plus aliena curant , quàm — propria

procurent; hifce quia finguli dies ferian-

Non tamen à poenis luendis eximitur;

18

tur, vel funt nundine , deíides deprehen-

qui oti0 torpet , quia nocentiffima perpee

duntur in plateis, vel tumultuantes in foro,

trat in otio flagitia,

Jutfit Deus aequa po«

vel obloquentes in officinis ; quos tamen

na Haienies mul&tari , ac ]Jerichuntinos

v

$*

mentis inopia, rationis jaétatio , ac turbu-

Factes urbs Hai , €$ Regi

€j

lenta in rebus futilibus folicitudo non mo-

ius, ficut fzc:/(i Jofut 8«

Jericho, & Kegi sllius z. ded ( culpa fuit di-

dicum torquet , & prafertim accufantis con-

Ípar , cur non diffimilis poena? Jerichunti-

fcientia (timulus, quo graviter punguntur,

ni nil contra liraelitas tentant, íed timore

Ícientes nullam ab — ipfis aQ&ionem inchoari

ante certamen perculfi non fuére aufi egre-

hofnine dignam Chrittiano.

| 3on

16.

di , necurbem ingredi: Jerzchbo claufa erat,

Tertium demum otiigenus eorum efít,

atque munita timore filiorum Ifrael , & nul-

qui propria fepeliunt talenta, fuisque abu-

lus egredi audebat , aut ingredi : Íecus.Hai-

tuntur otiofiffimé dotibus: cüm enim in-

eníes non folüm egredi audent, fed etiam

genio polleant, ignavi marcent otio ; cüm

aggredi; manipulum profligant líraclita«

pollent fibi , & aliis prode(fe, nil efficiunt

rum, ex quibus fex fupra trigin'a enecti

adiuam, velpuoblicam utilitatem: coeli do-

cadunt, & plures vulneribus.faucii terga

za,quibus ditefcunt, defodiunt ; oblivione

vertunt, Q aliifuga fe dantes infliclis fau-

virtutem ;5 filentio rerum cognitionem; tor-

ciantur vulneribus :

lerga vertentes per- gofua v3

pore fcientiarum honeftamenta ; otio vir.

cuffi funt. à viris urb Ham , & corruerunt

rutum fítudia; inercid ingenii vires; fegni-

ex eis triginta fex bomines : Haienfes ex«-

tie mentis vigorem confepeliunt: adolee

cuflo otio di(lrictis gladiis fugientes iníe-

Ícunt non in finu mufarüm ,. fed in gremio

quuntur líraelitas, eósque fauciant , intete

inertiz ; non florent virtutibus in juverita,

ficiunt: Jerichuntini veró. timore correjti

fed languefcunt otio torpentes ; nil per to.

Íemimortuis (imiles, jacent con(ternati ; &

tum vitz defluxum moliuntur grande, nil

tamen easdem luunt poenas , ac Haieníes

copitant przclarum , nil meditantur | illu-

pugnantes, inlequentes, ferientes, faucian.

flre, arbitrantes, fe multum feciffe,(i nil fe-

tes,occidentes : Factes urbi Hai ficut fecifló

cerint, fi propriz indulferint quieti,

Jertcbo, cur igitur in diffimili culpa (imia

Verüm quamvis otiofus nil videatur

17.

lis infigitur poena? An quia flagitia non

agere, nihil tamen omittit malignitatis ,

minora perpetravit Jericho otio torpens ,

DA

easdémque proinde panas luit iners otiofi-

quàm Hai audacià congrediens: — Haieníes

tas, ac acluofa perveríitas; quia otiofus in

Iíraelitas perfequuntur , vulnera infligunt;

corruptz eruditionis gymnafio fcelera om.

*

La

cruorem fundunt, in virtutes armantur

nia petdifcit , & exercet, orrofitas enim ait

Jerichuntini verà. quia infami torpuerunt

le 2. Je-

GmM

Bernardus: Nwgarum eff mater , & noverca

otió, animo vili ceciderunt , & inerti ja*

eorfid. prope virtutum. — Foris quieti indulget otium,pa-

(680.

cuerunt ignaviá, easdem dedére poenas, ac

cem videtur excclere ; fed intus . fremunt

Haienfes ;. ut inde conjiciamus , quàm ne«

vitia, qua bella indicunt, quia ut recté Do-

fas fit flagitium otio immarcefcere , nilque

lybius: Orium perniciffmum eft, & fons , &

agere , cum aequé puniatur iners otiofie

origo feditionum omnium , & ut aiebat Sira-

Ecclef. a.

tas, ac perverfitas actuofa ; . quia cüm Jea

cides :. Mulrafh malittam docuit. otiofitas ,

richuntini intus jn urbe otio marcerent, vie

hzc enim nonnifi cladem intentans virtu-

tiis indulferunt, virtutes radicitüs evulfee

tum; proba omnia de(ideria. corrumpit ,

runt, pudicitiam jugulantes , verecundiam

verecundiam íauciat , mode(tiam depellit,

abigentes , mores depravantes, & vitia o«

& virtutibus omaibus infultat , linguámque

mnia foventes; bellum fuére Haienfes afe

Íolvit ad omne convicium;,quam nullo coér-

morum apparatu exor(i in corpora fugiene

cet fufflamine; pariati folet otium aqua,

tium , fed ferichuntini vitia foventes. bella

movc-.

Proba fruftrantur defideria nifi operibus nectantur,

249

moverunt in animam, »quam. iniqua cede

corripitque inertiam: Quid bic fl'atis POÍA. Maitb s;

virtutum proftrárunt , ut luculentius viti-

díe otiofi? plures proba concipiunc deíide-

um triumpharet ; ideóque a&quas dederunt

ria excolendi virtutes, fed labore perterriti

ponas.

malunt otio marcere, qu

ftatis vigere.

äm exercitio hone:

D

s. TL

In Egypto nox erat, cüm compedä de-

&T,

tenti otiarentur I(raelitz, nos veró licet dies

Bof s.

Segnities non praöd tantum cor-

jam appropinquaverit, fueritque jam exor.

mwmpit defideria, que concipiuutur in

tus Lucifer in cordibus noíiris, adhuc torpe.

eultura virtutum e. verum 68 animam

mus in lumine, & proba quz concipimus de.

énficit , in qua unà cum probis defi-.

fideria profligamus in limine. — Nuila graf-

deriis arefeunt virtutum

fatur in urbe peftis adeó hominibus noxia,

quaque plura inferat damna, ficut otium,

germirm.

quod hominem deftituit ornatu. virtutum ,

19.

On folàm proba corrumpit otium

omnique fpecie honeftatis. Videbanturt Zara

defideria, qua concipiuntar in vir-

G Phares maternain alvo antequam nati ftaz

1j

tutum Ííludia; verüm & animam

, dium nacti,ac de majoritate decertare : tem.

ipfam foedé inficit, ut arefcant,qua proba in

"E u

pus accefferat, quo Thamar geminum,quem

ipía germinant defideria , quz cum optato

conceperat in utero foetum , eniti debuerat,

deítituantur frudtu, divelluntur ; ideóque

lucísque dare ufurg ; cüm Zaratenellam dex.

E

ad hzc avertenda damna Deus rerum Con-

AHR

teram prior luci dedit; nondumtamen pror«

ditor in prima mundi molitione non modó

fus exertam detraxit, maternísque iterum

Gemf 22.

Adamum locavit in paradifo, ut operaretur;

vifceribus reddidit;'Im spfa effufone infane

verüm etiam fuis injunxit Apoftolis. Chri-

tium unus protulit manum,in qua obffetrix

ftus non folàm ut proba foverent defideria,

ligavit coccinum dicens : Iófe egredtetur

3oan.Ms,

fed ut ea laborum exer«itio excolerent opta-

prior, illo verà vetrabente manum egve[fus ef

tos datura fruCtus: — Pofui vos ut eatis , &&

alter : mirum fané, quód càm manum pro-

f*uctum afferatis , pati nequit fructu defti-

twaxerit, vix protractam recondiderit; fi

tutas arbores vinez innütritas ; & ftantem

cum fratre de majoritate certayerat exame

in agro ficulneam otiantem absque fructu ,

non folüm fuccidi mandat,íed exuri: cüm.

biens primogeniturz gloriam , cur quam

Zara prior mauum materno extraxerat ab

que hominem condideritad labores fubeun-

utero daturus eam luci íterum maternis re«

dos, eurn non putemus impunem paffurum,

condidit in vifceribus? an quia Zara enixing

fi nihil agat inerti torpefcensotio, fi tem.

majoritatem anhelaverat, & defiderium pri-

| Aju

pus prodigat, jaceátque inets , fi tota die o-

mogeniturz innutriverat; & cüm primüm

tietur ; praíertim cum jufferit ficulneam

ccepit manum porrigere, &ad labores eam

otiofam fuccidi, licét' ad infeccunditatem,

protendete ceffit ignavus , qui putabatu£

idémque otium cateras non pertraxerit at«

honeíto defiderio ambitiofas ? Fovit qui-

bores progerminantes : certé validiüs ho-

dem defiderium enancifcendi primogenitu.

minem puniet otio indulgentem ; & proba

ram, G ideo prior fe accinxit eam manu

;i

de(ideria , qua conceperat, (inentem defti-

rapturus ; fed quia difficultas ei obviavit

tuta fructibus; cüm neque vir unus nefciat

non modico fuperanda labore , maluit de-

la

OtiÓ marcere; torpore corrumpi , quin rnul-

F'

fidiá, cui per novem jam menfes maternoin-

tiplicem poft fe gregem trahat ignavorum,

dulferat in utero torpere, quàm excuffo otio

quos ab exercitio virtutum ad lutum trahit

exporrectá luci manu obvios vincere labo-

vitiorum.

29,

res: Ícité Rupertus in Catena; Duo gepuni

Hacque caufa, cur Jabel cum defluens

im utero Tbamar vepevti funt. difcordautes,

$

defes interpretetur , major natu ejus frater

Pt

& quafi de privilegio nafcendi contendentes :

4

dicatur Jubal; quod illeenim otium prafe-

;

& paucis interjectis fobdit: Iw ipfaeffufione

H

tulit in nomine, Jubal omine, & re praftitit:

infantum unus protulit manum ,. unus ille,

!

5

Genef. 4,

[

Et nomen fratris ejus Jubalz ipfe fuit pater

qui manum protulit , Judsus est , qui pri-

je

£anentium citbara , &f organo.

5i ipfum

mus legem accepit , 65 cui primum oporte.

14

duntaxat defidie nomen, oménque fegni-

bat loqui verbum Dei y at ille repulit illud,

tiei, ac nomen defluentis, urgere valuit fra-

a

& indignum fe judicavit eterne vite : mae«

[

trem ad pulíum cymbali, ad cantum citharz,

num ergo coccino illigatam cità retraxitz ni.

ad harmoniam organi , quid non poterit,

mirum Zataenixim materno adhuc in utero

qui jugi torpet otio? an non plenashomi.

primogenitutam defiderat; fed otio affuetus

Vl.

nun catervas potis erit ad füum pertrahere

manu luci exporrecla refugitlabores; am-

coenum ? Przfensyquaz fluit vita noftra, dies

' bit, fed torpet; anhelat, fed marcet.

eit paucarum horarum, in (uam nos pater-

Plures funt in mundo, quiZaram imi«

24«

familias vineam adduxit , non ut otio tor-

tantur, qui proba quidem concipiunt defi-

peamus, fed ut virtutum exercitijs eam ex-

deria honeítamenta . enancifcendi

fa

virtu«

colamus ; &quia laborem refüugimus otio

tum, lucem exambiunt ; fed cüm primam

].

indulgentes , meritó noftram re

laborum, ac virtutum, fe offerunt exercitia

r

Ferani de Affesibus Tom. H.

prehendgt ,

4

lan-

Diflertano XIT,

250

totum y videbis illicó audaciam » tumtdam

langueht illicó, &ab otio cui indulferant ,

nec latum unguem finunt íe abripi: manum

ue nominis ambitionem , fejJus vix fe tev.

porrigunt, ut aceipiant; fed eandem ftatim

rA fufhendit , molitur. ince[um. flupens, &

hs

retrahunt , fi vel minimus eisdem labor.ob-

pram&nvet; gradímque magis demonsirat s

ul !

viet; malüntque þr-oba ; qua conceperant

quàmexplicat, Hominisprobo excitati de-

defideria arelcere omni deftituta fruclu,

fiderio , fed inerti otio torpentis emblema

/qoàm excuffo otio per virtutum exercitia

fi pingas, Chamaleontem exhibe gradum

excolere, & optatos colligere fru&lus, — Sine

quidem promittentem ex deíiderio le. mos

cultura nec fegetes campus, nec racemos

vendi, fed greffum retrahentem inerti otio

!

;

vinea profert, quibus iile dire(cat in meffe,

torpentem : videtur quidem greffum pro«

movere , fed nec latum unguem ab eodem

Í

hzc defpumet in vindemia : fructus, quos

:

proba enituntur defideria fegeti perfimiles

abfícedit loco, quem occupat: gradum non

dixeris, culturam fi fubtraxeris, & laborem,

promovet, nec pedem movet , quo ofcitanti

|

unà cum otio priüs marcefcunt, quàm colli-

aduletur ignavig, Quot inter homines Cha-

antur fructus probi defiderii ; hos fructus

maeleontis induunt naturam ? probis affecti

|

collegit, & guffavit Jacob Patriarcha; fed

defideriis, plura fpondent, & quidem magna,

labore fraétus, die uftus, & no&le rore per.

& infignia; & plerumque ad egregiaetiam 1e

fuíus, & quicum baculo Jordanem primüm

fa&a accingunt, cüm tamen labore perterritá

;

& otio marcentes nunquam quidquam ag;int,

. trajecerat ; duabus infleuctus turmis tum

filiorum, tum atmentorum redux pertran-

quod defiderio refípondeat: íicque defideria

diu innutrita inerti otio fallunt, & falluntu£

$8e565,13e

fit: JDie, motáque eflu urebar, ac gelu ,

ä

In

qui ea concipientes, negligunt.

fugiebátque. fomnus 4b oculis meis,

1 3"!,'

baculo meo tran(irvi Jordanem iflum,G nunc

Nileft quod citiüs proba , quae conci-

24«

MP, h

cum duabus turmis. regredior.

Qui veró

pimus defideria, corrumpat , .quàm iners

|

[

ut otio indulgeant , laboribus parcunt , quo-

otium ; imó non proba duntaxat defideria,

vis fruftrantur virtutum fructu, cüm otium

verüm & mores ipfos labefa&at ,. ad vitia

nonnifi vitia foveat, ilsque faveat,

Impie-

viam emolliens, & etiamtrahens : &heze

Astb.20, |

re magpis defideriis mentem perinde eft, ac

cauía fuit , curinter feveriores à Dracone.

Chamzleontem zmulari ;

animal eít Cha-

fancitas leges ea perhibeatur, € quidem op.

l

maleon nomine quidem grande , plenóque

portuniffima ; nimirum uf orfj damnati, ca*

t

vocabulo ingens, fed re, & corpore perexi«

e

pitepunirentur ? videtur fané acerbiori fups

*

plicio mulétari otium,quàm mereatur in ipío

|(

gua beítiola, quaqueà facrificiis arcetur

lf

Levitil, My&ala, Cbamaleon , flelison , & lacerta, &

culpa, càm non fit hzc valdé noxia.Sed à vero

defle&lit, qui in otio culpam non invenit val-

f«

talpa, bac omnia immunda [unt , cámque

omse immundum ab aris, ac facrificiis exclu

dé noxiam: eftenim otium vitiorum . omnie

dere:ur, etiam Chamaleon arcetur;. íed cur

um Gymnafium, in quo ut recle aiebat Mare

chamaleon? anquia perindeac cibum, quo

cus Cato: Nil agendo bemines, malé agere

afcitur,nomen affectat ventofum? grande

perdifcunt.

it otii inertia quidquid -probi-

2$e

gï

quidem,ac tumidum vocabulum,fed a&re in.

Extingu

flatum, perinde ac vento innutrita beftiola :

tatis praeconcepta defideria fecum trahant ,

Mub

anquia nonn;fi odibilis fit, cüm notà inura-

quia elt otium mencis inertia, virtutis laffi-

tudo, Ichola improbitatis, genus malitiz,

tur exiguitatis; G pra cateris animantibus

nomine zqué ac omine ventofiffimé fuper-

radix nequitiarum , fons vitiorum , fomes

0

biat, aurá duntaxat depaítus ?

libidinis, fpes gehennz , & quafi quedam

*

23.

Aliter tamen fentit Tertullianus, ubi

aterng Ífalutis defperatio:

*

enervat enim

L

Lih.de 94lli? 13 notatu dignum afferit, quód Chamzleon

vires ad. virtutem , probitatem | defiderij

GHP.. 3.

corrumpit; robur animi frangit; fanclita-

i

femper fpecie gradum . fpondeat , greflum

romittat, cüm feré nunquam pedes mo-

tem abigit; bonos mores profligat ; nau«

veat : & Íymbolum exhibeat viri defide-

Ícam inducit ad culturam probitatis , fomie

q

rantis, fed otio torpentis 5 vellet. quidem

tem ad indulgentiam vitiorum , faítidium

i

honeftamentis infigniri virtutum ; fed labo-

ad ftudia virtutum ;. ac propterea fit otium

te in earundem cultura fubeundo deterre.

profcriptio fanétitatis, probitatis noverca,

f

tur; probé defiderat, fed-iners torpet ; &

transfuga virtutis , GL arx omni prafíidia-

lo

perinde ac Chamaleon ad opus, motümque

rio milite deftituta, & — hoftium expofita

$

licér. videatur fe accingere ; . heret tamen

licentig , paucis,fed fcite S. Bafilius? ezium oj e. g

)

, femper iners : quandóque Chamzleon aére

praceptor esl omnium vitiorum, cui confonat Hezamer.

luv

libratur quafi grefíum promoturus , fed vel

S. Joannes Chry(oftomus inquiens :: Osspem Homil.15 p

k

minutula atomus per àéra difcurrens obicem

malitiam edocuit otium : ex quibus praemiffis

Genej,',

h

injicit, quo greffum nori explicat ; fedolci.

rité infertur, effe otiofitatem peftem virtue

t

tum, fomitem vitiorum, fepulchrum probi.

taüs fao fe implicat inotio: fcite Tertullia.

m

nus; Capit & alia befliola verficulum.de me-

tatis , fontem putidiffimum . improbitatis;

Vil

diocribus oppidà.fed nomen grande : Cbama-

& otio marceícentem , gehenne | candidae

lu

leontem.qui audteris. baud anté gnarus jam

tüm, & extorrem beatitudine, ac coslefti

LU

zimebis aliquid amplius cum leoney at cim

pattia: unde moner D. Bafilius: — Nos it2-

i

effenderis apud vineatm , fermà fub pampiue

que uobis dormiendum y ue ob brevem . defi-

dium

Proba fruftrantur deüdcria,ï nifi operibus nectantur, - 2gt

vitiorum inquinamenta : lafcivire in otiá

diam fpes magnas amittamus : cÓ quia (it

otíum vera Ípei amiffio, & quzdam veluti

gymnafio perdifunt, ac carnis indulgere

diffimulata defperatio,

illecebris, otio qui torpent : eft enim oti«

26.

Eft otium gehennz ianitor, ac dceemo-

um vagum, garrulum, blandum, fagax; pe-

hinc. Chriítus ait : Cá» ime-

Maith,l 2«

num quies ;

tulans, audax, & prime , quas dictat, praee

mundus [piritus exierit ab bomine , amóu-

lectiones , funt deturbare verecundiam, exe

lat þer loca arida , querens. requiem , &

terminare modeítiam, diíciplinam fubfan,

non invenit. tunc dicit : revertar in. domum

nare , mores corrumpere, innocentiam con-

wicam , € veniens inuenit eam. vacantem ,

ftuprare, & linguam ad omnem exacuere

Ld

£unc vadit , & affumit feptem alos [piritus

nugacitatem , ad omnia acuere convicia

L

fecum nequiores [ey & intrantes babitant ibi

eleganter Valerianus Nicienfis Epifcopus

Honmil.4à

& fiunt. noviffima bominis illius peiora prio-

ait: Orrofa funt femper infrutiuofa collo-

gibus,

Quia hoílis tartareus quamvis to-

quia. filis rumoribus expofita,

Qui auten

tius gehennz torreatur incendio , omnibtis-

putandws eff otiofus cffe fermo ,. mifi ignarue

que inferorum tormentis excrucietur 5 ad-

rationia, &6 nuntiuc fal[itatie, cttiid fiudg eff,

huc audacler prafumit requiem quarere ;

*

aut ridenda confingere, aut de tucertis

ul

& otio indulgere

*

.fed ubinam requiem

ä

eerta feutire.

n

quzrit , ubi eo fruitur otio, quod fit illi le-

vamini 2 certé nuuibi otium levamen ad-

5 IV. !

fert preffurze erumnarum , nullibi rigorem

temperat cruciatuum :

quz igitur erit doe-

Otium in boc efe operofeffismumto,

monis requies ?. fi vis Ícire ubi malignus

In 7evem, -

uia t0tius malitie feeuam comlruit ,

quiefcat Ípiritus, te docet Hugo inquiens:

& aperit y 8 impietatis protervus peda-

3 €4p. $7«

ANolite lare otiofi , quia ad domum vacan-

-

gogus fcelera edocet omnia.

t

tem unde exvoit Diabolu , revertitur,&s ba-

Acilé conjicis, effe otium non folüm

PLP

bitat , càm feptem fjuritibus nequíoribus, D'

fWnt noviffmma bominis illius peiora priori-

F

probi defiderij peftem, fed & malitiz -

bus

.

.

Ícenam , impietatis pedagogum , ma«

ä

1 Mattb.20.

unde Chriftus, Quwi bic jlatis toto

die otiofi ? quia homo vacans, G otioíus

lig*'vnitatis fomitem , nugacitatis fontem,per«

ver(itatis ofhcinam , ac vitiorum omnium

^

ita vitiis adulatur , ut malignus Spiritus plu-

gymna(ium.

Quamobrem vel in

ipfo

rimo non indigeat labore, ut hominem otio

torpentem inducat ad fe omnium vitiorum

mundi conditi primordio voluit Deus pro-

toparentem ab hujusmodi otii gymnafio at«

inquinandum cono ; quiacüm otium per

cere :

Tulit ergo Dominus Deus bominem, Genef, 34

fe otio indulgentem pertrahat in vitia om-

Wia; cacodemon in viro otiofo nullum

€ pofuit eum in paradifo voluptatis , ut ope-

raretur , & cuslodiret ilum, « Quid? quod

quafi laborem impendit , ut videatur ipíe

quiefcere: deliciatur hoftis tartareusinho.

rernm Conditor Deus primum in paradiío

hominem collocat, delicijs ut affluat loci ad-

mine otiofo, & vacante otiosé ; eít autem

otio indulgens veluti doemonis domus, fed

omnem confiti amcenitatem , & ítatim la-

i

À Muhb.n.

vacans: Rewertar in domum meam. Et've.

boribus eum addicit? íi non finitlabor,quo

niens inuenit eam vacantem , otio fcilicet,

corpus defatigatur, &laffitudinem contra-

quia nihil in manibus fuis reperiunt , qui

hunt laborantis corporis artus,ac membra,

*

delicijs. frui , voluptatibüs deliniri, cur in

j

otio indulgent , unde David Pfalm. 7 . Dor-

mierunt fomnum fuum j && nibil invenerunt

paradifo voluptatis pofuit Deus primum ho.

minem, ut operaretur? pulchré S. Am.

in manibus fuis , otio qui indulger, fomno

fruitur, & omni fraudatur mercede.

brofiusait: |Quamuis paradifus operibus Lio.de $ar&h

L

47.

Sibi igitur vel maximé complacet ho-

ruralibus non egeret ,. tamen — quia primus "^

bomo lex pojleritatis futurus erat , ideà

ftis tartareusin homine otio induigen:e, in

s*

legitims etiam in. paradifo [peciem fufcepit

quo perinde ac in propria domo vacante

laberis , ut nos ad operationem ,. && cufio-

deliciari videtur, quia tam ingens eft vitio-

eumcolluvies ia homine otiose vacante, ut

diam aeliti offci] . & bareditarie fucceffa-

fit qua(i doemonis laxamentum, ac tormen-

nis munus adfiringeret.

Cüm effet para-

)

difus terreftris à mundi conditore ad om«

torum levamen : hinc demon requiem

quzrens, in homine habitat vacante, inquo

nemconfitus elegantiam , operibus ruralia

bus hominis incolz non indiguit, fuit enim

ipfum otium ejus funt delicize , ejisque vo-

! il é U

hortus ille foli amcenitate ridens, aéris tem-

luptuofa requies : ita eft homo inerti tore

( fa.

peícens otio requies eft cacodcemonis, cüm

perie arridens, deliciarum quà corporis, quà

; fa.j

endatlaboris, ut ei vie

animi refertiffimus,

parum vel nihil 1m

$ n

tia (uadeat, ac per

;

uadeat , cün ipfum o«

Fuit enim locusin primis amcnus, fitu

&ys

s

tium officio fungens doemonis viam ad ipfa

precelfus, fpecie eximius , omnique deli-

ciarum genere affluens , partim in pláni-

vitia emolliat, ac pertrahat otiantem ; imó

nulla doemonis perniciofior tentatio, quàm

tiem exporre&tus , partim in colliculog

molliter affürgens, vernantem frugiferarum

otioía: de(idia, que blandé trahit ad indul-

hod MA OE UM

arborum utrinque explicans feracem co4

gentiam carnis , fenfuum oble&amenta ; as

lia

piams

E

Vïrani de 4j'e&i6w Tom, H,

242

À

Diflertatio XII.

piam ; ibi pratorum, herbefcebat. vitiditäs

Principes fpeciofo pratextu folertiüs vacane

intern

P2l

iC2

di regi miniimaoaitatem à laboribus com

nuum florum varietate pi&ura!a "

ut verna teimperies perpetnam ibi fuam po-

munitatis; voluic DEUS Adamum omnium

fuiffe fedem dicerezur 4 imó etiam reliquz
