aliena inyidia aperta eít noftre felicitatis

iridet: hecautem, qua malevoloruminvi-

confeffio , ubi enimincipit, quis prz czte-

dentiam fovent , eámque acuunt , nobis

ris eminere ; pericula utrinque neceffe eft,

.mon debent quidquam adferre moleftie ,

eidem immineant invidiz ; neque extra teli

. cüm plurimum inferant boni , a« decoris ;

jactum fe conftitutum noverit: nontamen

non enim in invidiam rapiuntur , niíi qui

invidorum tela vulnus ullum infligunt $

meliores creduntur,

Quód fi cultor virtu-

neque plus cui invident , ledunt ;

neorum tela.

quàm gxfa-

:

tis flores duntaxat cupiat legere omni fpina

D

. vacuos, fe ipfum fallit ; in rebus cateris ,

Quoód fi velis invidià catere , neceffe eft,

43*

ubi mel, ibi & fel ; ubiuber , ibi& tuber ;

omni te bono fpolies , quia quamdiu in

cüm & ipía dulcia faciliàs vertantur in.bi-

te aliquid aderit boni , alienam in te invi.

. lem.

Si Joleph minus [acobo parenti cha-

dentiam trahes. . Is etiam invidiz à fe ex-

rgdi,

þx.us fuiffet ; mindsqfe caftus , fratrum in«

cu:ic)lïivorcm ;f fentiat ejus fe dente cor

eQ

624

- "Differatio XXVI,

eb quia alter ezm fuerit dignitatem affecu-

ximus invidiz '!ivoreä in eum evomojt ;

, tus, vel honorem , ad quem ipfe afpirave-

inquiens : Quare venifls , & quare dereli-

rat, quia neceffe eít, fpernat hujus mundi

quisii pauculas oves in de[erto ?. ego nová

fluxa bona , & fola diligat eterna , ac fta-

füperbiam ,& nequitiam cordis tui ; quia ut

bilia,

Solus coleftis beatitudinis amor

Eum illico

videres pralium , defce ndifit,

mors eít invidiz ,non enim , qui fola dunta.

reprehendit , eó quia cüm ibi nihil haberet

xàt eterna concupifcit ; bona temporalia alijs

negotij , causá folius curiofitatis oves rea

invidet: necullus eft Princeps, qui futori,

liquerit , & illac defcenderit, ut caítra vi«

aut farcinatori artium fuarum vilia fervitia

deret,

Exclamat hic D. Chryíoftomus,

invideat : nec ullus Crefus tibi obviabit , fi

O zehau ! 0 invidia! omni malitia cumte

fingulos terrarum tractus perambularés , qui

leta Y eft invidia exitialis ignis nullo extine

ä

pannofo invideat Codro,

Felix non eít ,

guenduslatice ; & dracopervigil, nuilofo»

quem felicior cruciat ,. nec fupra cateros

piendus beneficio, — Verüm ficut teredo lige

eminet , qui nulli fubeft invidiz.

Scité

num eít, & tinea veftem corrodit, ita ho«

Seneca: 2frs prima regni efl , po[fe te invi-

minem invidia exedit ,. quem occopat

e

LÀ

&

diam pati,

e

in hoc tantüm virtuti. adharefcit juftitiz g

Neque viri Principesimmunes funt ab

J

quia ipfa à fuo cxigit authore pcenas, qui

invido dente hujus vermis, Cato Cenforinus

eó elt miferior , quó non folüm malo pro»

licét Phoenix Romanorum , prudentiá infig.

prio , fed & bono etíam alieno torquetur,

nis, moribus , & vita optimus non eva-

.

Quid infeliciüs, ac miferiüs , quàm punici

fit invidiam

.

que nullum acriüs exa-

propter aliorum merita, excruciari ab alie«

gitavit, necfrequentiüs divexavit , ac ipfum

nafelicitate ,. torqueri in alieno Íolatio 2

Catonem ; quadragies fexies accufatus , &

quid íceleftius, quàm minus dolere fuis m«

in jus vocatus abfolutus femper fuit , & eó

lis. & alienis bonis acriüs exeruciari ?

uid

ejus gloria uberiori (emper crevit incremen-

funeíftiàs , quàm odiffe omnes fe meliores ?

to, quóà invidia multiplex fuit.

. Nulla

quid perverfiüs , quàm abominari , quos

e(t virtus, nulla felicitas, qua invidize mor-

virtus ornat ; dignitas munit , & fortuna

fus poffit declinare : e(tinvidia livor tinea ,

evehit? quod fi alij proprijs duntaxat calae

quz purpurz prafertim nitosem corrodit ,

mitatibus dolent; invidus, &à proprijs mi«

& fi quid eft praecellentis in ipfum dentes

ferijs , & ab alienis profperitatibus gemie

&cuit , quo fit, ut quibus lenocinatur for-

nato torquetur cruciatu , adeó ut verus fues

tuna, ij adhuc infortunio fint obnoxij , eà

rit, qui dixit.

Invidum invidia comburi

quia invidia tortunatos infe&tetur , quibus

intüt , & extra, — Hincfioptio daretur elis

a "m dl " MaanSRAE n

fe comitem adneclit; neque profperas inter

gendi confultiusforet eam oprare (orrem s

Íortes poteft quis malignorurá dentes e-

quà inimici nobis inviderent , quàm nos il«

*

vadere: fiquidem nullum eft propugnacu-

lis

*

nulla funt ingenia ad invidiam tam

lum , quo contra invidiam poffit quis fe

prona, quàm eorum , qui geünus fuum, &

tueri; nec ullusleceflus , in quo deliteíc

ilà

fortunam animi dotibus non aquant ; hi

nulla alpium juga , in qu& afcendat, nu

enim virtutem , & bonum oderunt aliee

fylva , in cujus latebrislateat, nullanavis,

num. WNon tamen ftudio declinandz invi«

in qua eqvora trajciat , neque qgidquam

di& , ab exercitio eft dilcedendum virtutiss

I^

aliad, quod tueripoffit ab invidiaeum , cui

qua invidie alieno. in.

pelore flabulantà

fortuna proípera arridet : adeó eíl invidia

fnaligna : adeó fortuna omnibus noxia , ut

fomitem ftfppeditat.

nullus fuerit , aut futurus fit, quem fuis

$, V,

non mordeat dentibus, ungvibus dilaniat ;

;pedibus proterat, veneno inficiat.

Neque

äj

contrà iavidiam ullum invenitur pharma.

Nieff. quod grwiä: mrvidum

cum; elt peílis adeo noxia , ut eidem ex*

L

porqueat , quàm aliena felicitas , Q

tinguendz impar fit quodvis humanum re-

l

virus. — dstantim invidia carez, qui

medium , sítque propterea malum infana-

nulla virtute claret,

bilé, ut in Saule pertinaciffimé invido li«

.quet.

Tametíi impius Rex non folüm fta-

Efert Homerus fuo zvo duos in Gre-

$*«

tuerit: verüm etiam promiíerit , ac jurave,

R,

cia homines vixiffe, quorum quili«

rit fe fe ampliüs non. nociturum Davidi $

bet tuo fuit inftituto infignis; unus

P^ &

adhuc tamen Savlis invidia ia ipfum dentes

improbitate famofus Ther(ites , cui nemo

.acvit, ac fua evibravit tela poítquam puel-

unquam invidit: alter Achiles ob res in bel«

&. Reg. cs5, larumchori epinicioncecinére Davidi, Per-

lo praíertim praclaré geítas illuftris, fed

83, v. 7*

cuffit Saul mille , & David decem smillia.s,

invidie ceterorum obnoxius.

"Quéd fi

tunc nonni(i lividis oculis Davidem Saul a-

optio daretur conditionem eligendi alterius-

Ípexit.

a 0 d t —— l

$"

utriüs , quis non potiüs fortem cligerer

Non

folàm exteros fibi invidos fuit

Achilis invidiz obnoxij , quàm Therfitis à

R—

David expertus , fed etiam proprios germa-

quovis invidiz livore immunis ? Non eft,

-t

nos fratres : venerat in caftra. David juffü

—

quod vir probus trifletur, fi reliqui illi in«

parentis j & ftarim Eliab frater natu ma« — videant, imo indé plurimum debet zaudij

". —

4W.

F.—

Invidia de alieno bono tabefcit , fe ipfam torquet, 626 d-

haurite, quod tantüm in fe boni habeat;

eft po[fofforum . irus , ac rubigo eorum »,

quod alienam excitet - nutriátque invidiam.

qui eá agitantur i fola equiffima fooul . &$

Filij fumus invidie, cum qua X nafcimur,

aniqutfma.,

Invidere , & non doiere ra-

riffimum eit,

Et Ana«carfis invidentiam fere

vivimus acmorimur: nalcitur divitijs afflu.

enti filius , cui hareditario jure debetur ,

ram anima effe dixit, eó quia animum miíe

quidquid pater poffidet ; illicà fit (copus odij;

Íerrimé non tantüm in multas partes divie

Socrati autem

& in ipfum invidia fuum effundit livorem ,

dat , fed etiam dilaceret,

Qui enim ex fanguinis agnatione , ac necef-

invidia eft ulcusanimi, qiod nunquam Íup-

fitudine ijsdem inhiabant divitijs , zegré

purat; & eó eít invidus miferior , quo a*

ferunt , fpem fibi przcidi , eas enanciícen-

lius, cui invidet felicior. , quia & malis

di : vivit , & eó uberiora fuppeditat invi-

proprijs , & bonis excruciatur alienis ; & Proverbt s

diz fomenta , quó ipfe pinguioribus dite-

Salomon multa paucis complexusait, — Z7.

9. 30.

ícit bonorum incrementis: & quó amplio*

ta carnium [anitas corda : putredo offum

res divitias moriens relinquit , eo major ile

4nvidia , adeó noxius eítlivor, u: noncar«

lum invidia fequitur, & perfequitur; etiam

nes tantüm corrumpat, fed & offium me-

d

dullas inficiat

L

»

jnter Manes,

eleganter D. Auguítinus Tom. 1e:

53-

Quamvis fatagant invidi nos ledere fuo

carpens invidiam ait 2 fíeut erugo ferrum , 5erm. $3.

livore, multó tamen magis nobis nocet a-

itainvidia illam ipfam animam , n qua eft , ^* mteres

micus invidus , quàm inimicus apertus : ta-

ánterimit , & con[umit z. & ficut aiunt,vi-

cite (iquidem , & occultz inimicitis magis

peras dlacerato , ac disvupeo illo spfo mater-

timendz funt,quàm indictz,& aperta.Si ho-

"o urero, in quo contepta funt , nafcis itA

ftes nobis infultent ; amicos poffumus accer-

& invidia natura illam ipfam ammam , À

fere,u0s ijsdem opponamus,fed contra ami-

ua concepta efl , & confumit , && perdit.

Nullibi

enumincidum nullumeftauxilium.

Qualia bec animi tineaeft ? Qu cogttatio-

frequentiiis fpatiatur invidia(non tamen nu.

num tabes ?. petloris quanta rubipo 2 «ela-

da , & sperto pectore , fed larvato vultu per«

ve in bomine donum DEI , €&$ in mala p -

fonatz amicitiz ) quàm in aula Principum,in

.prabrjzz bona aliena convertere , altorum.»

qua fi invidiz motchum olerent , nemore-

gloriam. facere penam fuam $. velut quos-

"vera reperiretur, qui tam gratiffimi odoris

dam peclori fuo admowere carnifees , ca-

affiduam poffec afflatum ferre tota fuffitu

gitationibu, fenfibus fuu adbibere tortores,

hocoleret aula : nuliusin eo angulus,qui mo-

qui feintefiints eruciatibus lacerent ,& tamen

fcho non redoleret , & is *elix ; qui veré pof:

licec livor fittam noxius; nil incivitatibus,

fet dicere, nil hujus mofchi mecum fero;quia

lecisque ómnibus hac pefte magis frequens,

is eifet , cui reliqui omnes inviderent, & ipíe

Quemadmodum iter facientes per fo-

"I

mulli. Quód (iinvidi aoníolüm exrerna bo-

lem neceffarió umbra aliqua comitatur , ita

na , quibusalij ditefcunt , verüm etiam inter-

per gloriz fplendores incedentibus comes

ma gaudia , & folatia viderent, utíque de

H

;

femper eftinvidias & (icut rubigo ferrum;

omni

uf torquerentur felicitatibus , & quot

ita invidía eos inficit ; ac corrodit, qui eà

felicium effent gaudia , totidem eorundem

afficiuntur ; & in hoc funt invidi brutisa

effent gemitus.

i

f4

nimantibus deteriores 5 ,»quia canes nutfie

Nilett, quod graviüsinvidumtorqueat

«atiose cicurantur , & leones cultu manífuee

quàm aiiena felicitas , & virtus, quáclare-

—

Ícunt ; fed invidi ad obfequia , qux ijsdem

fcit.

ls tantüm invidiá caret ,. qui nulla

praftantur , magis efferantur.

Invidu ,

virtute , & bonoclaret ; unifoliinvidia par-

ut [cribit D; Auguftinus ad Julianum ; fimi-

cit miferie , inquam nec dentes fuos acuit,

EP!/!, nrf

li eff navi flutlibus jatlata , femper euim 5

nec fuum effundit venenum 5 hinc Socrates

perturbatur , &5 ut lupus "4bax in[anit inae

ropatus , quid bonis viris moleftum effet ,

niter z invidus enim n miferia femper detís

repoluit ; Malorum felicitas : quid malis

metur , O tabe/cens ad-mibilum red,

intolerabile? nifibonorü profperitas.Fumus

femper furore plenus.

'gi"f' ?

gloriz invidia eft , & cum quis incipit

Quód fi invidos apibus pariaveris , à

flamma gloriz fplendefcere ,plurimum:ad fe

16.

vero nonertabis, apes quidem intigere acu-

trahit hujus fumi invidiz : non accenditur

leum manui poflunt ; íed eodem relicto',

f

flamma, nec fplendefcit , nifi multus eam

etiam ipfz pereunt ; & invidi dum alios

fumus comitetur 5 ubi nullus fumus , ibi

linguá dolosá feriunt , ledüntque,

propria

nullus flammze fplendor ;

& ubi nullum

ipfi malignitate contabefcunt ;

lumea , ibi nec ulla umbra eft : fiquidem

& feipfos in.

)

terficiunt, — Nileft, quod magis fuo noceat

lux eft, qua ex corporibus opacis umbras

authori , quàm invidia ,

5

& tamen ubique

projicit ; perinde gloriz fplendor umbras

hoc venenum diffunditur ,

plüsque damni

livoris excitat in invidis ? ut enim mufcz

:

infert , quàm venenum ipfu

m quodque

vulneribus . & (carabzi (tercoribus infident :

ubíque locorum non femperp

raító ha*betur,

fic invidi alienam virtutem íuo infequun..

Cretaenim , ut feruntnullum habet venes

4

tur livore.

Hinc invidus eít (ui ipfiustor.

num prater phalangium

» éftque araneiges

tor ,& carnifex , & varia commentando fe

nus j fed,gwllus eft locu

ipfum evifcerat , & haurit, confumit, ut veré

s adeó facer ; nufz

ï

lum aíceterium adeó fanctum , in quofuum

dixerit!D. Gregor,Nazianzem.. Invídia tabes

!

invidia venenum plerumque non Ípargat ;

)

Verani d:d?&äib:f: Tom. H.

quia

7

L

ó

Difletatio. XXVI,.

6

quia ficut &nà dottus duos difficulter canes

honores mores tmutare , fed femper virtu,

alit; ita necpares eadem domus, nec duos

tum ftudioefíe incumbendum :funtením,qui

Regesidem regnum ,' nec Principes ipfi, &

blandioris fórtunz aurá afflati priftind exuüt

mititatem, & qui virtutum culturá didicerant

Reges immunes funt ab hac animi eegritu»

3!.

dine : Alexander Macedo , quamvis viribus

florere , acbenéolere, mox dignitate in(ig«

przpotens , virtute bellica fortiffimus, de-

nitos arrogantia cogit feetere.

Eredtus Jo«

latis victorijs feliciffimus ; adhuc Perdi«

fephi manipalus , & (lans fymbolum eftviri,

: gj ab

I^

ceam oderat., eb quia virtute bellica clare:

qui idem eftin principatu, ac fuerat, ante»

fceret ; Lyfimacho invidebat, eóquia confi.

quàm dignitate infigniretur : & revera tex«

lijs bellicis multum valeret ; ut & Seleuco;

tus hebreus maximi fecit ; quód Jofephi ma-

quia magni effet animi ;; Attalo quod im-

nipulus furrexerit ; & cüm furrexiffet , ftete

rit ; rari enim funt , qui erecti ad dignitatem

Aib. 12. de

peratoria dignitate pollerev ;; Ptholemao ,

preeminentem cateris ftent in eadem animi

«ar biffor;

6 quia omnia ei ptofperé i'uccedergnt , 8t

^

refert Elianus.

moderatione ; quá principatum fibi prome-

uinimó invidi non folüm

odio funt

ruére,

$7*

virtute illuftres profecuti , .fed etiam ad in»

Tametfi Jofephi manipulds erectus fu«

$2*

ternecionem infecuti , ut cefte Plutarcho zz.,

pra cateros flaret, parem tamen fe dixit fca-

praceptis politie,

Simmias Periclem , Alc-

tribus, non enim fe myrrhze fasciculum dixit,

nec liliorum fafcem , fed eodem nomine , &

mxzon Themiftoclem , Clodius Pompejum,

proprium , & manipulos fratrum appellavit :

Meneclides Epaminundam ; quia ut vulgata

fert paroemia,

Edentulus vefzentium denti-

audi , quid purpurá indutus, qui fuerat poly

mita vefte exutus ; dicat fedensinfíolio. Ego

bus invidet , & ijs congruit, qui alijs in«

vident , quod ipfis non contingit.

Cali-

f Tofepb , nomen reticet dignitas , ne

Genef. Cape -

UK n TP a ET WTM

37.

gula Imperator pulchros , & comatos , fi

fraternze. oblitus videretur charitatis , ideó*

furrexit Jofephi manipulus, Gfletit, — Pw-

quos haberet in plateis ,. vcl foro obvios ,

occipitio rafo eos prz invidia deturpabat ,

tabamnos ligare wanipulos in agro , & quafs

referente Suetonio ; Agatocles Syracufio-

confurgere manipulum meum , & [lave , Giffie

culter in aula hzc duo confeederantur , fut«

rum ryrannus Gelonis fRegis fepulchrum ,

quod ei ob tes

praclare geílas populus ex:

gere, Q (tare: qui ad dignitatem furrexit ;

trüxerat , ex invidia diruit tefte Diodoro //5,

noncogitat , quomodo debeat in eadem ftare,

i. Majora beneficia major femper corrodit

fed quibus medijs poífit ad fublimiora eve-

&if tnp,

5

livor.

Rem Romanam fuftinuit Publicula,

hi: vix ullam invenies in aula dignitatem ;

)

quae femen non (it amplioris honoris, Jofephi

ejus hoítes proftravit, Hetruriam bellator

fortiffimus fubegerat , & cum Romani ob

veró manipulus fimul furrexit , & ftetit,

Neque credas , manipulum hunc fine

[T.^

tot beneficia Reipublicee praítita fue liber.

tátis affertorem , ac vindicem debuiflent ap.

labore furrexiffe , non enim flos campi fuit ,

pellare, ac epinicio profequi , invidia occu»

qui furtexit , fed manipulus; quia fi ille

fponté germinat , fine labore coloni ado*

pati eum obj

urgárunt , eó quia familia fug

confueto altiorem domum conílruxerit ; &

lefcit ; hic nonnifi labore feritur ,. & im-

'& licét collabentis patriz fortunam fulferit,

bre fudoris rigatur : non confurgit manie

ne rueret, imó & erexerat bellica fua virtute ;

pulus , nifi priüs impenfo labore tellus exe

potis tamen non fuit impetum coércere invi.

colatur ; adolefcit quidem , fed foli clemen*

tia, & folis benefico radio; neque flavefcens

dia : non fuftinuére Romani videre altiorein

zide commoraatem , qui omnium domusfu»

metitur , nifi frons , & manus mefforis (udo»

flinuerat , omnium vitam defenderat ,. &

re madeant : hinc difcimus , dignitatem no-

communem patriam tutatus fuerat,

Ubi

bis fymbolicé 'oftenfam per Jofephi manipu-

incipit quis ahiüsemingre , invidiz tela ad

lum-furgentem , & ftantem non defidiofis ,

fed laboriofiseffe deferendam: non corona-

Íe trahit.

Jacobi fitij dentes non acuerunt invidiz

tur florum reginarofa , eó quiafuam expli-

T5

contta Jofephum fratrern , quando hi de cri-

cet foliorum pompam, cum & plutes alij

d parentem accufavit ,

flores uberiori cenfu id praítent ; fed quia

mine peíffimo eos apu

necexarsere in eum iracundi3; fedtunc cum

dumetis cingitur,

Sed fi dignitas przefiguratur in manipu-

6t.

fomniatam à fe pteeeminentiam eis indicavit.

Accidit autem., ut vifum fomuium narraret

lo, cur non potiüs frumento pariatur? An

Genef.cab,

fratribus füis. — Putabam nos ligare mani-

quia dignitate in aula infignitus invidorum

87«

triturz fit obnoxius? manipulus, & virgis;

pulo: in

agro ,& quaf[i con[urgere manipulum

meum ,& [l ave, veftrásque manipulos circume

& ventilabro vapulat,. conteritur ; & agita-

tur, Notandum,Jofephum non dixiffe fim-

flantes adorave mavipulum meum : in textu

hebraico habetur: Ét ecce furrexit mantpu-

pliciter manipulum fuum furrexiffe 5 fed

lus geus , & etiam flabat : nimirum ferrexit

quafi furrexiffe : Pueabam uos ligare mae

zipulos im agro ,. & quafi confurgere mani«

quo indicaret proprijs metitis , non alieno fa.

voread dignitates , & preeeminentias effe ho-

pelum meum , &f lare ,. quia cum quis

minem promovendum, — Quód autem Jofe-

ad dignitatem evehitur ; non coníurgit ,

quain ex fe nulla externa

led quafi confurgit, Placet, quàd non fefe

phi manipulus , pott

s fuerits

gbere

ope adjutus fteterit , nos edocet ,non d

cfexerit manipulus, fed quàd erectu

quia

. Invidia de aliendböno tabefcit, fe ipfam torquet, 627

quia nemo (ibi fumit honorem , fed expe-

Tametfi dum (omniát Joiephus bene-

53:

canda eft cum Aarone aqua motio , flo-

ficus fitin fratres; hi tamen, dum vigiiant,

L

i

invidi funt i& Joíephum

.

fiquidem ram

tísque eruptio.

3!.

Sed fi furrexit Jofephi manipulus unà

&gré pauuntur ítelle ab eo nuncupari s

cum ipfo etiam confurrexit invidia , qua&

quàm dolerent , (1 carbones ab eodem vo-

carentur : invidus enim dentes acuit in euims

Ge"*f, cap,

fratres. fuo livore coepit intus torquere.

L

47

Refpouderunt fratres. eju

*

Nunquid Rex

cui invidet , & quidquid agat , quidquid

moliatur, ac cogitet , mordet ; quin &

t0ffer eris ?. (ed cur in fratrem invehunt ?

velenim cenfent , eum Regem futurum ; vel

beneficium fibi praítitum injuriam reputaé

non putant evehendum ad folium? fi cenfent

fibi irrogatam , quód fi beneficia gratum

animum obítringunt , invidum pungunt $

effe promovendum, cur potiüs non ftudent

regnaturi benevolentiam (ibt captivaret non

non miteícit invidia exhibitis muneribus ;

fed acriüs exafperatur , & beneficio fibi

enim quid fauftius audiri à famulis potelt,

quàm proprio Domino principatum porten

impertito in ruinam abutitur benefactoris,

D

di, cüm iade [perent , fore, ut & ipíi unà

Saul in fpelzo à Davide in eodem latente

*

repertus non interimitur

?

fed regiz chia«

cum Hero fint ad pinguiorem provehendi

fortunam: fin veró non ceníent evehendum

mydis fruftum David abícidit in iolum im-

effe ad principatum , cur tanto inipfum fre.

pertiti benefici] , acfervata vitz teftimoe

munt livore ? quia nil acerbius nuntiari

nium, Egreffcé fpelunca Saule David quo«

potuit Jofephi fratribus,. quàm eidem fub-

que in apertum progreflus Regem inclamat,

qui cum ad agnitam vocem íe convertiífet &

efle , qui eratnatu minor : fed cur de(tina-

nf anp,

tum Imperio oderunt ? quia fratres erant na-

fategit David fubmiffa veneratione infen(i

fibi Principis exacerbatum animum mellitis.

Y

tu majores.

Quàm truculentum igitur eft

invidia monítrum , «um fuo livore diffo-

delinire verbis ; deimde modef(té conqueri ,

Ciet , quos natura "fanguinis neceffitudine

quód adveríarium habeat Saulem , càm

iple in fpelunca noluerit ejus fanguine ma«

arctiüs colligaverat ? — maluiffent imperij

omen audire in Heimor , quàm in [ofe-

nus foedare , nec juítz indulgere uluoni ,

pho fratre ,. qui fomentum invidiz addie

cüm non majori negotio poruiflet caput

dit , cüm fecundum ijsdem fomnium ape-

Regisamputare ; quàm veflis regia laciniamt

Genef. tap,

ruit. id; per fomntum quaf[i folem ,&5 lu-

preícindere ; poíltea Deum imploravit ju-

ftiffimum Judicem , ut palam faceret, uter

37

"m s Cj fiellas undecim adorare me,

624

Tametfi audirent Joiephi . fratres fe fy*

&quiore caufa nitatur , fimülque ora.abfciffag

deribus adícitos , & inter lücentes (tellas

chlamydis exhibuit,

recenferi ; nihili tamen pendunt hunc ni-

Hisce auditis, & oculoluftratis, Saul

60

"

torem fyderum , cüm ífratrem audiant fu-

vehementer obítupuit , & dixit,

je«fior , g

*

L]

e$

m

pra iplos eminere

led f patrem folem ;

£u 65 , quim ego.

Et verum dixit, , quia

853

matrem lunam , fratres (lellas vocat , G

Saul Davidem quarebat , quem perderet ,

planetas hosce ,. ac. ftellas fua eidem prz-

David verà repertum Saulem non intere-

ftare obfequia , quis futurus erit Jofephus;

mit ,. fed fervavit.

Verüm , qui Davidem

fiíol, & luna , & toli pares ítelle iuum

fe juftiorem dicit , credis non effe ulteriüs

ante folium provoivuntur in oblequium ? An

Davidem períecuturum ? certé poít tanm

fole major, qui uno minor erit in /Egypto

infigne beneficium przítitum ,. poft delini-

Pharaone ? fi nec Pharao fydus elt in uni-

tum Saulis animum , non debuiffet David

vería /Egypto , quomodo Jofeph Pharaone

?

e

& tamen timorem nogn

ampliàs timere

minor,àíole , luna, & ftellis exiget obfe-

excuffit : euro enim citiüs à Saule fe furri.

quia? an quia erit ceeteris in. /Egypto im-

puit , ac fubduxit.

David , & viri ejut. gos. . ca),

peraturus poft Pharaonem , íoli , & lunze ,

a[cenderunt ad interiora. defertà * fuga fe

25

aliísque ftellis nitore autecellet ? íedin coelo

dedit David poít przítitum beneficium ,

non effulget , qui imperat , fed qui incur-

quia Íciebat Saulis pe&us invidiá atdere ,

vatur ; unde ex quo pronuntiat fe regnatu-

& livore intus corrodi , ideóque cenfuit

rüm , potiüs definicinter aftralucere. Non

David , plus timendum Saulem poll tuíce-

fe, fratribes przetulit Jofeph in folio; fed &

tum ab emulo beneficium : quia invidug

ét,

Joieph , & frater manfit ,. ficut antea ; &

gratitudinis immemor , acriüs do-

fuos duntaxat fratres fplendidiores edixit ,

let de alterius vit-

cum ftellis pariavit 5 non enim paftores funt

tute.

Íratres ante Jofephi pedes, fed aftra , V;4$

per omnium fiellas undecim adorare me» »

dignitas à priftinzg moderationis ftatu Jofe*

phum non dimovit , cum honores non va«

sotsoe

luetint ejus mores immutare ; fed fratres

beneficiis cumulaturus fyderibus afcivit ; fed

licet recenfiti inter fydera , flocci faciunt

Íyderum nitores , quibus fplenderent ftellis

pariati, audienres fratrem lupra fe eminet,

|OKk kk 2

SVI

Veraui de djkäiöm To:. l£,

623

: Dïfïcrtatio XXVI.

$. VL

temporá m::gz"; exulmn& : qrm')n cum Goliatb

dejeciffet , ac barbari caput amputaffet. — i«

uidem bac illaa preflantior erat vitloria ,

dnvidie , qui intus Irvore infia .

ï.l

bac munificentiora [olia ,. bac. prada iilu-

gur , propriam non curat vitam tueri j

ffrior , bac gloriofiue tropheum , pottea fub-

dummodo. , cui invidet , exitium.s

dit. — Itdque redijt non barbariilus caput

ánferat,

geflans j [ed animi commotionem [uperatam,

ed iram enervatam ; neque bec jboliarepo-

Ddeó fzvum eft invido ingenium, ut

fuit erofolyma , féd in celo , fnque fuperna-s

minus curet de propria vita tuenda,

illa ctvitate : nunc baudquaquam in choris

6;. A

dumodo zmulus pereat, Micholem

obviam veniebant femine excipientes illum

' fibi pro

miffam in uxorem àSaule petit Da-

cum laudibus : fed Angelicus populus 2 fubii-

, Ivg,6.18. vid , ubi refpondet Saul Davidi petenti in u-

mi applaudebar, admirans ejus pbilofapbiam ,

xorem Micholem. — Ner babet Rex fponfalia

i

& bumanitatem ? quia maníuetudini ftuduit

neceffe , nifi tantum centum prapstia Pbili-

David, omne ultionis , quamvisjuftz ,defi-

69-

fibinorum,ut fiat ultio de inimics Regis. Pro-

derium àfe excufferat : fiquidem ulcifcendi,

.Amiferat Saul filiam fuam Mticholem Davidi

^& nocendi cupido procellofos in humanis

in uxorem , eó quia Goliathum interfecerir,

pectoribus fluétus, decumanis perniciofio"

& opprobrium abftulerit ex Ifraél: fed mox

res excitat : eft enim affectus vindi&tz ple-

non contentus de proftrato Goliatho , adhuc

nus perturbationis ; & nun

«xdem petit Philifthinorum

centenam,

$uam fine fui

fupplicio violentus.

Quid quéd Saul fuo non fleterit promiffo ?

Nobilius vindiétz genus eft parcere e-

67.

quid quód adhuc cruentam exigat Philifthi-

tiam nocentibus , ac infidiantibus vite ; quod

norum cladem? An ut bellica virtute fplen-

licét negotium videatur difficile, eft tamen ;

deret David clarior; fierétque Philifthino-

fi faseít dicere, divinitati fimilius,

Siquze

ä:

rum cade illuftrior Micholis fponfus? Non

ras, cur David Sauli pepercerit perfequenti,

glorize laudem quarebat Saul; fed necem mo.

& Saul Davidi benefacienti fuerit infidiatus ;

liebatur Davidis , cui invidebat epinicion à

non putes aliam hujus difcriminis caufam

choris eidem compofitum puellarum , fuit

effe , nifi quia David manfuetudini affueve-

'/0 R': "PO

hac Davidisgloria, qu& exitiale invidiz ac-

rat , &Saul invidiam intus fovebat ; cujus

-

18,

cendit incendium in peóctore Saulis.

Saul

livor nemini patcit ; omnes inficire

Eft in-

:

cogitabat tradere David in manu Fhilifibi-

vidiainternus tortor, quo invidus excrucia-

Gs |

norum , wimirum cupjit, ut David cum Phi,

tur ; proinde ultionem cupit , & eum , cui in-

l

li(thinis confligeret , non ut ex conflictu glo-

videt delere ; & ideo invidus , quia ultor ab-

rix hauriret fplendorem , fed violentz necis

jecti eft femper animi, perindeacis, quem

ferales inveniret umbras : fed fi David ite-

irrogata injuria , vel intortum convicium ad

rato citharz pulfu Saulis levavit infirmita-

ultionem ftimulat , fcité Seneca.

liltto do-

Aib 3 de ira.

tem , & mzerore fepultum latitia refti-

loris confeffo effl. — Nom esimagnus animua ,

tuit, ac fanitati; quomodo nuncaudet me.

quem incurvat injuria,

Aut potentior te,

dicum fnum yitz diícrimini exponere ? fi

aut imbecillior lefit 5 fiémbecillier parce illi ;

David Saulem iteratis beneficijs cumulavit ;

f potentior.tibi : quia ait Juvenalis.

AMMinuti

$4 8.

€ur Saul tam maligné ferocitin Davidem be-

femper , & infirmi efl animi , exiguique volu-

factorem ? quia nimirum invidià magis ex-

ptes ultio.

David à Saulis cade abítinuit ,

eruciabatut Saul , quàm ulla alia inficeretur

eó quia religionis injuriam duceret Regem

ægritudine.

5

à Deo conflitutum , & un&tum occidere z

Non curat i

€6.

nvidus proprïam falutem ,

quó nos edoceret Principes etiam impro-

dummodocui invidet , damnum inferat ; ab-

bos, nobísque adverfantes effe reverentià

ftinuit ab u!'tione tametfiju(ta David , in fpe-

profequendos: fiquidem impietate non va«

lunca Engadea , & capiti pepercit Saulis,con.

cat , in Principem quamvis impium infurre-

T

tentus fruftum chlamydisab(cidiffe, quó te-

xifle.

ftem omni exceptione majorem propriz mi-

De C. ]dlij Caflaris percufforibus ait

68.

titatis in Saulem exercitz haberet.

T&-

Suetonius : Percew/forum autem ferre nee

metíi commilitones fuafifífent Davidi necem

triennio quiaquam ampliis [fupervixit , neque

Saulis , prateritorum memotiam , futu-

nemo fua morte defunilus eff5 damnati omnes,

rorum formidinem , & patrandi jufti homi-

Alius alio cafu pergt : pars uaufragio , pars

cidij facilitatem propofuiffent ; noluit tamen

pralio ,nonnulli [emet eodem pugione , quo

David ad veniam pronior , quàm vindictam,

Cefarem violaveraut , interemerunt.

Da-

Saulis fanguinem funcere , malutt ei parcere,

vid igitur, quem nulla invidia pulfaverat;

& pro gloriofiffimo trophzo haftam erigere

nullus corruperat livor , manfuetudinem ,

hoítilem , eique laciniam chlamydis Regiz

cui ab adolefcentia aflueverat , etiam in

*

abíciffam pro vexillo appendere ; eleganter

perfequentem exercuit

9

Secus Saul , quia

S. Chryfoftomus commendans virtutem , &

invidia inflammatus nil moliebatur , pofttot

Homil,2, de maníuetudinem Davidis ait.

$aul egreffus

Davide,e

fufcepta beneficia,quàm Davidis necem; adeó

efl à fþg]gnca, egre[u; e/i autem po/l illum €$

eít invidusgratitudinis immemor, ut fangui*

Saule,

David, liberis ocula calum intuens j ^ctune

nem (juat benefactroris, Raró (uas invidia in

pecte-

Invidia de alïeno,-bono tabefcit, fe ipfamtorquet, |.629-

&n pe&lore invidi radices agit, quin frutex

venerunt, Fruftra igi,tuf rigando pafcua;

ediorum erumpat in labijs ; centum . pr&-

oves deducendo, ad culmen enititur quis

putia Philifthinorum exegit à Davide.| invi-

principatüs , quem Deus manipu:is deítinat;

dus Saul, non ut ultio fieret de inimicis Re-

Putabam nos ligare manipulos in agro ,. non

gisifed ut David ipfe, quem ex invidia ode-

humana confilia ad dignitatum . culmina ho-

rat ferro occümberet Philiftinorum. Vide-

mines evehunt, fed foía Numinis providen-

tur invidus praefertim aulicus mella eó ube-

tía, eos erigit,. Gedeon non diftricto gladig

riora ex ore diftillare , quó nocentius in

pugnando, fed contritos manipulos cri«

corde venenum recondit; & quó plus habet

brando cohortibus praficitur.

David non

in ore dulcedinis, eó plus fellis in corde fo-

fuo muneri incumbendo oves paícendi, íed

vet, (zvit invidia, fed in morem fulminis 5

-

àgrege digrediendo gradus ad Thronum

ljucet& graffatur , & tunc obftrepit, cüm

líraelis fibi conttruxit, viámque ad Regnum

ftravit.

Éuam explet fevitiem , fyrenem dixeris ine

Moyíes, quamvis omni effet eru,

vidiam vitiorum, eó enim canorior, quó ra»

dirionis genere in(lructus , & Sapientize íu.

pacior; eó nocentior, quó blandior.

pellectile ornatus principatum enaclus eít,

69.

Ea etiam eít invidi indoles, ut minus

non quianatus inaula ex regia [lirpe ; non

/doleat de injuria fibi illata ab eo, cui invi-

quia populum edocuit ut Magiíler, (ed ru-

det, quàm de aliena felicirate: Jofeph fuos

fticando, & ad pafcua ducendo armenta, &

de crimine peffimo fratres accufaverat apud

pecora; clin enim duxiflet gregem ad . in.

Jacobum parentem : deinde fomnia fratri-

teriora deferti, tunc Deus eum conítituit

bus íuis aperuit, à quibus fub ftellarum em-

fuum Vicarium, ac in Deum Pharaonis. Eli«

67,

blemate íe adotari fomniaverat: quid pa-

fzus cüm teilurem aratro profcinderet,cam-

tas, magis eostor(iffe ," accufationis memo-

pósque excoleret, prophetiam fibi porten-

tosé infufam adgraculatur,

. Matthazus &

ziam,an fomnijrecordationem ? Certe fom.

mij recordatio eos diriüs fdhciavit; ac torfit :

telonio defertur ad Evangelium. Saul fpirans

ex eo, quód Jofeph ad patrem detulerit cri.

minarum dum ad cruentas anhelat czedes in

3nen peffimum fuorumfratrum,hi nihil con-

perniciem fidelium, impetu quodam calefti

tra Jofephum fuerunt perniciofi moliti , fed

equo deturbatur, cui infidebat & eo lapfu

càm primüm fomnia audierunt , noverünt-

furgit ad Apoftolatum : unde non humanz

que fore , ut ei fubjiciantur , tunc ad necem

datur induitriz beneficio, fed divinz provis

*

fuére innocentem | fratrem perfecuti; Ecce

dentig arcano, hos nonalios quamvis me.

T Genesit.7.

fomanator venit , venite octidamus eum , &

rentes ad Íceptra traclanda vocari,ad purpt.

zunc apparebit, quid ills pre[int. fomnuta fua.s.

ram induendam: putabam nos ligare manie

iNan dixerunt, u: Ízefi in honore, ecce ac«

pulos in agro , non folus Jofeph manipulo

J

€uíator venit; fed ut invidi,ecce fomntator,;

fuo illigando occupatus erat , fed & czeteri

nimitum minüs €os tor(it accufatio de cri-

Íratres eodem detinebantur labore, nullus

otiabatur, omnes operabantur ,. & tamen

PITTI

anine peffimo, quam fomnium de Jofephi*

matu minoris praeminentia ; qua adeo fra

olius Jofephi manipulus erigitar & flat,

tres excruciavit , üt. de injuria. accufationi

