ingreditur voluptatum , ac deliciatüm viam,

acítum ferre voluerit , cujus moleftiam , üt

manus , digitósque habet alijs premendis ,

arceret,umbraculum accerfivit hederaceume

opprimendísque fortiores ; & fcorpionibus

Qui veró amore fui non ducítur J & fecum

alios lacerat , cüm feipfum floribus ftipet ;

rigidus eít, ac aufterus , ut plurimum miris

fediftecum Roboamo latam ingreditur viam,

eít cum alijs, quibus etiam proprio crüciatu;

ànqua per laxa voluptatum itinera in perdi-

ac detrimento favet ; ídque edifferit Joan-

tionem ruat : qui enim angu(lam fibi viam

nes in Citharizantibus, quorum harmonico

eligit, alios non dilacerat fcorpionibus, (ed

fonita haud modicé fuerat delectatus: au-

fuccurrit neceffitatibus, onera levat , & egri-

divit enim vocem.

Sicut Citbaredorum-s Ajoths Ya —

|

tudinibus remedia perquirit, ^ Vix, qui fibi

eitbarizantium in citbaris fuis ; citharae

!

|

indulget , alijs benigné favet. — Indoluit Ni-

autem ait Rupertus Abbas , corpora funt

nivitarum veniam Jonas , & meroreconfe-

30573- 4e.

San&torum : citharedi autem ipfifan&ti Mar-

€tus intimo torquebatur dolore, — Zffí£gs

tyres, vel Confeffores , quorum ludibria ;

eff Jonas affitiione magna , €& iratus eff , c.

& verbera plura fuerunt ; cüm alij inediá lu-

greffüsque civitatem ,' adhuc exardentibtis

ridi perjerint ; alij verberibus caefi cecide«

rint

*

prg ire zeftu oculis exitium expeclat ; ne-

?

alij lapidibus obruti interjerint $

've folis acriüs zeftuantis fuftineat mole(tias »

alij afflictationibus fatigati corruerint ; &

ä

jona 45* umbraculum fibi contexit.

Fecit fibimet

'nihilominus omnes fince£b deflagraverint ere

utibraculum ibi , 6 fedebat fuper illud in ,

gaproximum amore , quorum neceffitatibug

umbra , donee videret , quid accideret ci-

qitati.

Opem fuam praftitit Deus fola-

fubvenire, miferis opitulari , indigentijs oc-

currere volupe fuit : fed cur corpora Sane

rium Prophete allaturus ; exorta repent&

&orum vulneribus faucia, viribus deflituta ,

hedera folis radios frangit , & virefcens co-

fame lurida citharis pariantur ?. quia nimi»

locynthis in fpeciem te&ti. explicata Jonam

rum mernbra in San&ctorum corporibus fides

circumtegit. . Verüm tametfi hedera plan.

imitantur citharz: duo enim fides habent ,

tarum veluti Briarea in plura fe ramorum

cüm extentz premantur , & repercuflz labos

brachia dilatáffet ; foliorámque virore tot

rent, fimülque alios harmonico , dulcíqua

clypzos folis radijs veluti flammantibus fa.

fono delectent : immo ideó delecant, quia

gitis € fummo coelo in caput evibratis Pro.

repercuffe , fonum non ederent niíi diver-

phete objeciffet , ftatim tamen exaretcit

lanta, flaccefcunt folia, exficcantur ramus

beratz,& ideo dele&ant, quia percuffz ; ergà

citharas imitantur corpora Sanctorum,& ci-

ículi, & Propheta ibi fedens arbufculz defti-

tharedos fan&li eemulantur, qui fibi labores

tutus umbrá acriüs radijs urgeturfolaribus ,

affumunt, ut alios oble&tamentis ; & hatmo.,

intenfiori aduritur eftu , & cunc Deus phar«

nico fono recreent; fibi nil commodi indul.

macum allaturus morbo inhumanitatis, quo

gent ; ut alijs fint folatio ; fame torquentur,

DA

Is

L r

L.

iph

-

Amor fuiin däïum'-gent:r Fævït atrociüs,

16$

ipfi, utalii panevefcantbr ;Th'dumi ctibant, le-

élulosaliis itraturi; incedunc.nudi, àliis ve-

meti igitur, qma crdce:a-tt.niti; & .fcapüïæ;,'ï

quia verberibus íciffze redeunti ad ovile pe-

ftes luppeditaturi. vepreta ipfi amplectun.

cudi funt levamini : . fubjecit Paftror hume«

tur, flores alii:exhibituri; & quidquid mo.

leitum eft, (ibiambitiose amant, uc omne ju-

ros ovi folatium allaturus , quia in fuz affli-

€tionis fchola commiferationem didicerat

cundum ítudiosé aliis offerant: Ícite Ruper-

:

aliorum: & membra qua tolerandis crucia-

] rik9. i

tus Ahbas :

Incitbara clorde audienres qmi-

" pocal,

" tibus, & doloribus affueverant; ncq'qi'liä&rane

dem delectant,fed ap[a tn extenfione fua qu0-

'non effe aliis folatio quia.que .defoscatior

dammodo laborant. — Sic fanéts Dei Audito.

:eftamor, eón fe eft rigidior , ut lenior fit

ves deleclaverunt , fed pf apud femet apfos

alis: fecus quia amor fui proprio fludet

laboravérunt , & |plerumque fatigan |[unt.

. *commedo, blandus eft,

In citharalabor voluptati cohzret, iaborant

in fe, & rigidus , (ae.

a(per alits.

fides,.& doiciffimam edunc imelodiam ; X

-:SHoc amor fui exambit, nt obíqué fit in

77e

ut alios fuavitate delectent , Verberibus ipiae

,-'fagina, fäque paicat » nutriátque, quarmvis alii

percutiuntur,

fame torqueantur.; & idem pr&ftat, quod

L-

76.

Pa(tor Evangelicus quia amore defoeca-

olim ilie, cujus meminit Gellius, .cum enim Lib 4 noif,

LT

to fuas fueratoves profecutus, omnem ad 1e

quidam corpulentus, ac nitidus ,.egregiéque A/ticar ,cafe

trahens afperitatem rigidus in fe fuit, ut le-

- faginatus equum haberet ftrigofum., |maci. .

tior in óves effet, ejus fiquidem ' lenitatem

* lentámque; fcifcitatus quid.caufz, cur ipfe.

€ap, 15«

f

exprimensLucas de oveaberraute , & non

ad cotam pinguedinem fartus,, eguum háhe

fineim pehib'labote adinventa, ait : 4 £5

ret adeo (trigofum ? repofuit ipfe, mirum -

qenerit , imponit an bumeros fuos gaudens 5

haud debere videri,fi ipfe longé curatior (it,

Th

Éed cur inventa oviculá, quam perd.derat, di-

quàm equus, quandoquidem ipfe fe curaret,

citur primum gaudere? An non. de ialute

iequum famulus: ho« idem agit :amor fui,

nonaginta novem fuerat antea gavifus? gaue

quidquid non fuum putat, vel id álíis mandat,

dium quidem conceperat , fed aberrauo u-

vel leviffimé curat, G virtus miíerationis eà

mius, & exiuium, totam exünxerat . prace-

infelicius it peffum , - quó feliciàs invaleícit

dentemiztitiam 5 conceptá enim de unius

fuiamor, [soptimus praíertim in.Principe

calamitate triftiti, gaudium , quod illi de

:amot, qui non proprio, fed fübditorum flu.

toto grege inerat ampliüs non fenlerat, & in

det commedis: hoc amore fi/Princeps-du«

luctum, quaíi verfum effet de una tri(taba-

«atur, ita fubditorum allicit corda, :ut :fuc.

£ur, quz àceteris fejuncta per avia fylvarum

««efforem timeant; gloria Principis cateris

aberraverat ; & hujus commiferatione. non

illuftrior eft ,. fic fubditis placuiffe, fcité'Se-

fine ingenti labore.finitimos !ylvarum, cam-

mneca; Quid pulchrius efi, quádm wivere-op. ^Lib, Y de

GE m

porümque tractus Pator luttravit, donec in-

ztantibus cuntiu.8 vota non [ub euslode nug« Clement,

"

veniret; & inventa folatium allaturus pro-

«upantibus? — fi paulum valetudo titubavir , 7-9e

priis eam impofuit humeris: fedcurhumeri

non [pem beminum excitari , fed metum?

oviex prolixo itinere defatigatz (unt folatio?

nil e[fe cuiquam tam pretiofum, quod non j

cur Ícapula aberranti funt levamini? Quia

Jalute prefidis. fus commutatum velit : -omne

Authit

um Ia -t —

nimirum paftor bonus Chriftus Dominus hu.

quod illi contingit , fibá quoque evenire. de-

meros cruci fubjecit, & fcapulasflagris, &

quiet? In.boc affiduis boniatis "rgumentis

€a membra, quz fedes fuére tormentorum,

probavit, non Rempublicam [uam effe, fe4 fé

& dolores exhauferant, folatio fuerunt ovi

-'Reipuölic:e, Parumeítt, ülPrincqps cotpori«

defatigate: humeri paftorís cruce baiulatà

busimperet, & animos impenfis fibi non de-

attriti, ovi, quz aberraverat ,. opitulantur,

vinciat beneficiis; ille inregimine felix , qui

ne in reditu adovile fatigetur, & ne ex itine-

àta regit, ut non fui, fed fubditorum

xisïmo;eüia quidquam .-concraha; damni. Hu.,

:ducatur amore,

p

ss

6;

7

Y

::, ,

d

.:-

s

.1 .-

A

)

(d

..

/

ah

Qvï*(l

.

SMXX; Q. . N ',A

TNÀ

Zj

r

iUR

x-

h..

A

(0?

2

NU

SNN

u

(

E

lal

LA

Juil'h

i«& y

GD

3

Xg"q

RA

A

N

RA P

Q';l

ia

£

——

E

t

AT.

N

QUi

-s

h&i

N

N

d

r

NI

n

-

M E

.

!?

,g,r j m

s

PX

N

Aiw

wrpjyrgearr

*

,,,,,

EE w

X 3

DIS

&ä (166) ?ä

s,x,x:s

ä"""***ä*ä*

€x.

x:x,x,

E

DISSERTATIO VIII

Amor cupldmeus malorum omnium fa-

ber, non nifi.exitia molitur, permcms cu..

dit,

$. I.

4mor "Uenereus favoit ciim mulcet , forquet cnm deletíat , Fcrit cim em

Handzmr ; 4ngores excitat um -valuptam iugerit ; vulpera in aflisit, ehm

efcula freit.

K,

f& a

Xoticum, mirumque effe

quó membra illicó torpent ; angina, qu& cog

VAN

j2

AA

s

ftatim füffocat ; imó menus lethalis eft pes

A

?

TC

videtur amoris inge.

xv

mum, wsque C)US arcae

ftis, G animz lugubris interitus; nemo cu-

[SSOS

N

/*

sJ

na, & plena artis j licét

pidineum huncfovetin finu amorem , quin

N

ü [ /

otio videatur amor tora

dolorem fentíat in corde ; nemohunc habet

ei

E

)u

"

x

P

peícere, negotiofus ta-

amorem in ore, quinamarorem hauriat, per«

j

men eft, & cunc opeto-

cipiátqne in-corde; eft enim tefte Epicteto

,5

VP

fior, quó tranquillius

otiofi pe&toris moleítia, in puero pudor, in

virgine rubor , in feemina furor, in Juvene

uiefcit; fperando timet, mulcendo exafpe-

rat, delectando torquet , blanditur fevé ,

ardor in omnibus pernicies.

Scimus, prifcos olim Romanos fanum

& blandé fevit ; affentatorié palpat,; & dum

EL

voluptatibus fenfum titillat, angores excxtaï,

erexiffe via falaria , Dezque Veneri dicáffe

Veneri verticordia ,

quibus membra torquentur ; dulcia propie

adjedla infcriptione :

nat, & mellita exhibet venena; gratus eft

innuentes eam effe vim amoris venere1, ut

ejus labor, voluptuofum vulnus , calamitas

humana corda, qué-libuerit, vertat, invere

felix, grata ejus favities, jucunda ejus egri-

tat, pervertat ; an.non amor ifte cupidineus

tudo, & blanda ejus mors,

Perfpicax eft,

etiam ipfius Salomonis cor pervertit, & men«

cæg e gh

lic&t cecus, quapropter Tertullianus feftive

tem invertit? Zverterunt mulieres cor ejus:

L

Marcionem irridét , €ó quia nuptias damna-

captushoc cupidineo Salomon amore ex 5ae

verit, & hocce du&us amore caílitatem fece-

pientáa à Numinéhaufta, ad voluptatum,dee

Lib.Ystoni'5 ei. cradelem inquiens : Nom erit immamior

liciatámque quarumvis indulgentiam pro«

Mare,

lapfus inabfurdiffima cecidit mala 1 zeftuan-

duritia Pharaonis nafcentium euecatvix: nam

Pbarao animar adimit , Marcion non. dat.

te hoc amore refrigefcere coeperunt pietatig

llle aufert à/ita $ bie non admittit ad vitam,

ftadia, rerümque divinarum induóla fuit ob-

nibil apud ambos de bomicidio differtz fed

livio ; nec ampliüs facris refonuerat Aula

ub utroque bomo interficitur,[ub altero jam

cartibus; fed undique audiebantur profana

editus; fub alieno edendus ?. an non crudeli-

«antorum , & cantatricum voces perío»

tatis potiüs, quàm «aítitatis Encomiaftem

nare; hiíce illecebris cum fuerit captus;proe

dixeris Tertullianuni? fed luxuride agnatum

num ei fuit feeminarum itretiri blandimene

vitium fxvitieseft; nil fiquidem in homine

tis: & cüm junior Sapientiam-unicé amaret;

luxuriá fevius, nil amore cupidineo dete-

cepit fenex nonnifi mulieres adamare ; 'nil

rius, cüm-ejus femper moliatur damna, - ejus

blandiüs cogltawt, quam novas identidem

inire nuptias exomni puellarum venufliori

devenuftet decora , abigátque virtutes,

2«

E(t amormorum m('cru&or, neque po-

genere, neque folas eynaceum Tíraelitides

te(tquis recté excolere moresquin fuos recté

capiebat,verüm etiam (quod lex fieri prohi-

Rtg r

dirigat amores :

qualxs fuerit amor quo. qms

bebat ) filiam Regis /Egypti;puellas Moabi,

:Sin'vero

tides, Ammonitides, Idumzaas; Sidonias, $&

flagtats talis & vita, quam agit.

rávus fuerit amor, ac cupxdmeus,quahs in

Hethaas , quas Salomon tantó flagrantiore,

zetatis vere, in flore juventz ex recenti pul-

quantó fibi minüs conceflo, furore deperies

Julat fanguine, venenum eft, qued per ve-

rat.Mirum fané dictuj& were flagitiofum fa.

nas in totum ferpit corpus ; aconitum,qued

&ulmille foeminarum thalamis unica oppleta

inima confeltum vxfcera penetrat j Ípasmus,

erac Regia, inquatum omnium foedos amoe

res

Amor cuPidineustalomm faberpernidiem cudit. — 167

ses fuit prolapfus; ijsdem petentibusindul-

ne fanum impetraverit,cujus | ekemp'ld coma

fit quoque unicuique gentilium Numinum,

mote reliqua execrandis delubris Solimaos

ac Dearum atas, fimulacra, & cultum.

Et

montes, & colles implevére, . Quàm ve-

qui vero Numini templum antehac auguftis-

rum vulgareilludeffatum: a5are, Q fape-

fimum,;totóque otbe celeberrimum erexerat;

ve negatum e$t etiam Sapienti! imó & Sa«

hoc idem poftea profanavit, & (ingulis pe:

pienüffimoSalomoni , -qui-cüm amare im-

né peregrinis fuis uxoribus , fingula doemo«

pudicé coepit, defipere incepit ; ideo foedá

um in:eodem conítituit delubra.

O pro-

hac indelebili ignominiofze libidinis macus

digiofa antithefis! ó monftrofa oppofitio'

lá, illuftrem, quam fibi acquiflerat, gloriam

Quid Salomoni diffimilius Salomone? viro.

obfcuravit , famámque toto orbe celebrem

rum*Sapientifümuä fit omnium dementiffi-

feedavit , :ut enim Sa-lomonemælloquitur

mus; & quem virtutum ; ac fcientiarumt

Siracides : Dedisi? maculam $m ploria tta, 04

Ecclef enp,ss

encyclopedià plurimum -oraavit; eumdem

profanáfli femen tuum , eó quia cum impiis,

amore mox s&tuantem cupidineo vitiorum

iisdémque alienigenis fe commifcuerit mu.

- myriadés devenuftant, detürpántque, Quid

lieribus , filiósque ex "iisdem propgenitos

illuftrius priore glorià ? & quid obfcurius,ac

pravé permiferit educari, & idolomaniam

ignominiofiüs pofleriere dedécore? obfcu-

in pofteros per plura fi uccedentia fzecula us.

ravit illuftrem adoleícentiam caliginofa fe-

que ad Jofize tempora propaegaverit, filiós-

ne&usj corrupit Religiofam juventutem

que faos Idolo Moloch immolaverit ; adeó

luxutio(a canities; abegit üniverfam Sapien,

ut exmille uxoribus Salomon nonni(i duas

tiam unius amoris cüpidinei dementia: quia

filias, & uniéum filiom legatur genuiffe ; vi-

vitium vitio viam emollit;quó blandior fuas

deatürque propterea cxteros perversé geni«

extititin mulieres, eó rigidior populo fuit

tos, & malé--natos - perdidiife. Molochius

líraclitico , quem exactionibus exfuxit : nec

ignis

Imó extanta libidinis:ve(ania , unie

mediam fciens virtutis, ac liberalitatis fe-

cum, quem fuftulit filium.,-Roboamus fuit,

dem tenere, ad utrumque declinavit extre-

qui quafi paterna hzres dementig ftulritiá

mum, prodigus fimul & avarus : autum e-

labotavit, ut ipfemet fatetur inqies: Rar- Eeclef p

nim corrafit à (ibi fabjedtis, quod in fuas pto-

fus detestatus fum omneminduflriam PÜAU,

funderet Venetes: quznam auri,argentíque

qua fub fole fludwfilfimà laboravir ) Dabitu.

pondera, ac gemmarum, veftiüámque nitores

rus baredem poft me , güein tgnoro , tutrum

non exegiffent tot. delicatiffimarum vene-

fapiens , an flultus futurus fit s. $- domina-

rum quotidianz men[z, convivia, ludi, do«

tur ia laboribus meis , quibus . defudavi , &

natia, mundüsque muliebris: quantum non

h

folicitus fuis Gof quidquam tamvanum s.

fclet una ex hifce foeminis fecum deferre di-

$^

vitiarum, cüm velex unicatantüm aure fub.

Neque tam craffa;tamque'faeda patrís

dementia alium -potuit 1ucis ^ ufürz fcetnm

inde bina, vel terna pendeant integra patri;

dare, quàm ftultitis , quze triplexin Salo.-

monia: quia veró libido hiantes exigit locu.

mone notatur ; þüüquam-cupidineo amore

: los, per fas, nefásque coactum fuit quid-

captus alienis adhzíit mulieribus: naturalis

quid in tot gynzceis foe

ICtur,

]

minarkum expende«

prima fuit, quz principatum tenuit, hanc-

W iM

que àfenfuum — illecebris ,

4v

Non folüm laborante zrario fubditos

deli.ciarümq ue

contraxit lenociniis.

Altera etiam naturá

infuetis, acerbisque tor(it exactionibus, ut

fuperior, hzcque poena fuit deferti Numi-

populorum fübflantiis concubinas aleret; pe-

nisz Jgitur sratus. ef? Dominm Salomoni,

cuniis ditaret ;; auro, & gemmis ornaret, fe.

quod aduerfa effet. mens ejusa Domino Deo Lib.3. Reg,

que iisdem .totum traderet. in. famulitium

lfrael , qui apparuerat ei fecund) » & prig. *b AT.

libidinei amoris ; fed aliis etiam fe vitiis foe-

ceperat de verbo boc. ne fequevetur «Deos. a.

davit; in magiam devolutus, przítigiis de-

lienos, & non cuflodivit , qua manudavir ei

ditus, orcinisque artibus coepit curiofa , &

Domtinus: eit fi

quidem amor cupidineus,

inconceffa fcrutari; hincque etiam fuarum

qui prolixam vitiorum poft fe catenam tra-

conjugum fafcinationes, incantationes, ve-

hit, quibus miferé , quos inflammat , vin.

ueficia ftudiofiüs indagare : etenim Salomo.

cit; ingrati fiquidem, & protervianimi in-

nem fermonibus, & philtris, ac potionatu,

cufatur crimine : & cüm Salomon tam

pro«

aliz meretrices aliis przripere , fuísque illi-

je&té à Deoreceffiffet,etiam Deus

quod fuum

gare amplexibus , magicis fatagebant auxi-

erat repetiit, donum f. cilicetSapientiz, quod

liis; & Salomon poít deperditam Sapien-

munifica largitate ei concefferat ; & hoc de.

tiam, amiffam innocentiam,: exclufam pie-

ftitutus przclariffimo dono CCpit aqué a.

:

tatem , dilapidatas opes ; famam ctiam, &

mans, acamenscum *Fæmigis ftultefcere, ac

3,Ré£« & 1X, gloriam turpiffimé . perdidit

L

L

Averterunt

quaf ftolidus ftupefcere veri i

guoratione,

mulieres cor ejus, — Cumque jam : e[fet fenex

mentis iníiti3 , ac feedis cogita

tionibus ex-

€Saliani caleulo annum tunc. agebat ztatis,

agitatus, Tertia, quaSalemonem fatüitag

49. mollitie, ac deliciis fenectutem accele-

tenuit,auxilium fuit cacodeemo

nis,qui*com-

rantibus) depravatum efi cor ejus per mu«

modiífima nactus

inftrumenta fubruendi

lieres , ut fequeretur Deos alienos, ad. eara

Salomonem,

quot ei uxores gentilitia im«.

fiquidem nequitiam devenit , & audaciam

butas fuperfti

tione fugeeffit, tot eidem de«

eX meretri/ciþus una, utidolofuo à Salomo-

cipulas , feu ;aq)ueos appatavit, quibus ir«

m d

rccitus?

:

l68

Diiïcrtatïo VIIL.

retitus, philtrísque mulieribus dementatus,

funes recéns plexos, perinde , ac geminam

nec fui , nec Dei memor, folis fcediffimé fa-

dirupit , fregitque paleam, inque campum

mularetur l'ibidinibus.

medium proiiliens lumptá, qua fortuitó ei,

s ime -mme-R.

"T rinz huic (tultitiz tres veluti pediffe-

dem obviaverat a(ini maxillá, carne quidem

denudata , fed dentibus adhuc armata, in

qu& fucceffére egritudinum cauíz, quarum

prima moeror fuit animz, &fpiritüs trifti-

contertos hoftium. cuneos irrupit , favique

*

leonis more partes ad omnes imperterritum

Proverb,17.

tia, que medullas. etiam offium pervadit :

Spiritus enim triflis exficcat ofja . noverat

circumagens corpus, dextroríum, lavore

enim Salomon, in quod miferiarum prolap-

fumque czdere, flernere, proíternere, ac

interficere quotquot infe(li obftarent ci faci-

Íus faerat profundum, nec potuit non tri«

*

-".3* ?^ *

flari, Secunda, ipfius libidinis intemperan-

le ac volupefuit , ut vir unus viros mille

unica jumenti maxillà interfecerit, ancepse

tia, quzetiamipfum prima juventa florem

corrumpit, perditque, & vitznon dies, &

que hareas , duellóne potiüs , quàm pralio

dimicaverit? Philifthzorum mox exercitu

meníes tantüm ,. fíed . annosetiam fanis, ac

fugato ipíe laboreconfe&tus , fitíque tortus;

vegetis praícindit, fenectámque accelerat, &

fepulchrum operit.

'Tertia divina Neme-

necin propinquo frigidos videret latices;

precibus fontem elicuic é.dente mollari afinie

fis, ceu vindicta, quzlaneis incedens pedi-

na maxiliz,

bus, tametfi plerumque feró veniat, tempo-

Verüm fortilfimum virum, quem pue

6,

ris tamen tarditatem fupplicii folet gravi»

tate compenfare.

Quàm fzvus cupidineus

gnantes.non terruére-exercitus., .amor proe

amor, qui malorum omnium faber, nonrifi

Ítravit cupidineus in 'una foeminarum. . 1

exitium cudit! fzve üquidem-blanditur, &

vaile ob loci amznitatem,; .aéris falubritae

blandé fzevit, dulcia fpondet ,. & mellita ve-

tem, Íoli feracitatem amceniífima , «cui-nos

men Soreca ;non -ptocul.ab :urbe .Afcalone

nena propinat;. voluptatum illecebris fen-

fum titillat, fed angorum moleítiisanimum

Íedem défixerat fuam Dalila foeminarum ve«

nuftiffima nauione Philitthea in:hujus foe»

torquet; mel promittit, & aconita exhibet;

delicias fpondet, & erumnasintentat ; flores

minz.cupidineas flammasincidit Samfon; fed

Philithaei, càm:novitfent mulierem efle íuae

oftendit, & dumos exhibet.

/a(:olog.

"Declinanda eft hzc cupidinei amoris

. gentis , 'coepére cum eadem.promi(lis :mue

Inid,

fcylla nautragüs przclaréinfamis: fugienda

neribus paciíci , que:captum anfidus Hercue

lem :Hebrzorüm . ;in «exitium ;pertraheret,

hzc pudicitie charybdis, hac vitiorum 'or«

cheítra, cireeum ftabulum, firenum. fcopue

;Mulier verónon:minusavara.auro, :quàm

proftituto-corporeinfamis , -amocem fimu«

lus, ad quem illifi non.aquis merguntur,íed

flammis uruntur gehennalibus : . quid.aliud

Jlans, Íceleratáque perfidià graffans Samfoni

:amafío exitiales apparat infidias, :ac blandis

eft mulier cupidineum fovens amorem,quàm

blanda peítis, illuitris labes., -dulce vene

:mencis fallacibus, aftutisque'fcifcitationibus

l

num, hilaris mors, omnisque diritatis , &

irretire fatagit; ;fed «dolo :dolum femper

Samfon illufit ; 'verüm:mulier ludere fe pet

execrationis epitome, "ut recté Ecclefiaítes

dixerit ; Jnveni amariorem morte onulterem.

lenocinia fingens, 'virum interrogat quid

:Caufa tantz fortitadinis in unico viro He«

brzo:: 'cui repofuit Samfon imbellem fe fore

—

50 I[.

:ad refiftendum, i feptem | vinculis nervo

«rudo;recentíque plexis; :G& adhuc humidis

uos Mars gma?z'wu potis :non

illigaretur,fepteno tunc.mulier . vinculo illo:

efi in caffris proflernere, bos plerumque

'virum illigavit, accivitque »promiffi przmia

t4cutiens puer , Amor cupidiueus gine

illecta Philiftheos., ad quorum tamen ace

Pfila, i,

eit in gyneceo , n þnu,fzg?ni.

ceffum.Samfon vincula illa;perinde, acbome

94.

bycinum filum difrupit.

$

A Mor Cupidineus amarior eít morte,

g.

'Cümque variis adhibitis dolis, fictise

quando & de fummis virisnon raró

que blandimemtis non potucrit vaferrima

triumphat , eósque proflernit, quos

mulier Samfonem in fua vota flectere,mere-

nec Martis in bello fulminaterruére, neque

triciis etiam lachrymis voluptatum madefe-

mortis afpe&tus movit, 'QuisSamfonefor-

cit lenocinia, ocyus ut emolliret Samíonis

tior? Quis plura memorandz fortitudinis

duritiem; 'cui vir ut tandem placeret, ac

Ípecimina dedit ? hic ad vineas oppidi Phi-

fatisfaceret, arcanum aperuit fua fortitudi-

liftinorum catulum leonis jam przvalidum;

nis, dixítque à puero, cunabulísque Naza-

infanóque rugitu fuam profitentem feroci-

reum feeffe, NNuminique conceptis verbis

am, utraque manu rictu comprehenfum fru.

dicatum, & quidem Religione voti, quod

ftatim difcerpüt, nullóque armorum muni-

parentes nuncupárunt, & cceleftis aliger di«

tus prafidio vicit, proftravítque, cujus pa«

€avit; &adhuc primigeniam, novaculeque

lato jam exanimato apum infediffeexamen,

nefciam fe comam geflare, eíque divinitüs

favámque mellis conftruxiffe, fertur. Ab

innexam eíffe vim totius fu. roboris; quid

hoftibus laceffitus, & per contemptum fere

ni fallacibus blandimentis , infidiofísque le-

vitutis provocatus, folus in eos irruit, &

nociniis irretire Samíonem ítudet mulier

Geminos

triginta interfecit Philifthaeos,

amore priüs delinitum, móxquealtofomno

demet-

. Àmor .cupidiheus malorum faber gpernwicier;h cudit; — 169

n

demerfum, quem papavere, & mulfo.conci«

fiomen, genus, vitzeque conditionem foemi-

m

.;ï;

:

liaverat finu excipit, ac dormienti feptem

nzx Íe abluentis fedulo .examine difquirantg

t

s

in capite capillitii .cincinnos, & quidquid

«ümque intellexiffet Rex , Urigeam effe

2

d

erinitum aderat tonloris minifterio refecat.,

nxorem , & quem David .cum :fuis «opiis

in

móxque é fomno exciratum é fuo expellit

Amiferat ad'Räbbachæ,obüdionem,ïcæp*it ftae

a

finu: fed Samfon viribus fe novit deftitu-

tim ferventigri exardefcere in - mulieremaa.

m

tum, & mulier, «üm moviffet virum re-

more, qua propterea accerfitur ad Regiam,

)f

vera vacillantem greffu, totóque .corpore

interpellatürque de iadulterio, .cui muliet

X

titubantem, Philiitheos vocat, qui Samíoe

haud.ob(ftens, in (celus mitiffimus ;David

(l

nem non ampliüs antiquas fpirantem 'pu-

proruit., cujusinfamia , :ne populo ;pateret,

lle

gnas aggrediuntur , comprehendunt, ac tu.

evocatur e caftris Urias , 'fcifcitatürque .de

j

snultuosé :vinciunt , .cultrisque .crudelibus

varia per fpeciem belli ffortuna ; inde :do-

imum remittitur ad uxorem conveniendam ?

Fio

exoculant , pretióque perfidie :muliebri

n

perfoluto , .cujus fumma ad quinque mil-

fed Urias ratus ; ;non decere militem belli

n

lia, & quingentos .afcenderat. ficlos argen«

'tempore.ad -uxoriam divertere confuetudi-

&

teos captivum in triumphum perduxére ad

nem., :maluitad fores Regii palatii ea nocte

Gazam urbem , :ubi.detrufus in .carcerem,

parum quiefcere: .cámque Rex eum induce-

gemináque devinctuscatená, trufacilem ver.

re.non poffet, :ut ad'uxoriam reverteretur

(,

fare molam compellitur .adjuncto :puero ,

.confuetudinem , litteras fcripfitJoabo Rab-

:ï

qui mancipium dicteriis ; «conviciisque , .ad-

'bathamtunc obfidenti, .quibuspracipit , ut

[:.I;

ditis etiam flagrisad jugem ftimularet labo-

"Urias iniquiffimo certaminis loco pro fron»

ldv

rem. :Quàm potis eft in muliere improba

te inflituatur ,'przmonitis etiam-commili,

(ja

€upidineus.amor! dum virorum fortiffi-

'tonibus , :ut pugnantem., & in.extremo di*

mum anon atmorum (trepitu , :fed ; blandi-

fcrimine verfantem Uriam mediosinter hoe

/fles deftituant.: litteras Rex:extradidit Urize

Id

tiarum lenociniisvicit , ac proftravit. .Di.

dicit Samfon nullum effe abfynthium amore

.ad caftra revertenti Joabo tradendas , qui

,

«upidineo.amarius , :nullam cicutam lugu-

:mandatum Regium implevit , & Urias for«

ü&

ibriorem, nullümque vénenum :nocentius ?

tiffimé.dimicans à reliquis .deferitur com-

l]e

n dpolog,

fcité Ambrofius : Sam/on validus, & fortis

s

E

David,

militonibus , cadítque multiplici :vulnere

u

Jeonem fuffocavit , fed cupidimeum mon va-

"faucius.

'Móxque càm expilata ac hoftiliter :ex«

2»

aj

Juit fuum prefocare amorem s "vincula fol-

vit boflium, fed fuarum:mon [olvit :nexus

:pugnata Urbe Rabbatha David ad :caítra fe

UP FE Q

"

&upiditatum 3 me[[es incendit alsenas 5 fed

contuliffet., ;perrexitque ad ;bellum :non

unius mulieris accen[is sgnibus me]em fue

'Urbem expugnaturus , fed ejus cives ; puni-

m

ls

vurtutis amtft.

türus:; Populum ejus .adducens ferravit .ac

:24,Rep.e A2

'Non Samfonem :tantüm , fed & alios

.eircumegit fuper .eos ferrata carpenta ? di-

"u

$.

wer(.g:,

eequé fortitudine , ac pietate infigues viros

wifítque cultris ,&5 traduxit.in itypo lates

e

vicit, proílravítque cupidineus amor. Vir

quino: fic fecit -untver[is «civitatibus. filio-

fuit omnium virtutum ornatu in(ignisDa-

um Ammon : Ó truces ferocientis Principis

i

vid , cujus manfuetudo pratfertim , . mi-

iras! o dira fupplicia non (fanguine tantüm

Q

imadida , 'fed atrocioribus .immania cruciae

[$

titas prze :czeteris claruit "virtutibus , .cüm

Sauli infenfiffimo inhumaniter fzvienti hu-

:tibus:! itane mitiffimus David ferales hafce

i

Ij

maniífimé pepercerit 5 allegaverítque :;pro-

jubet barbaries ? itane qui fua invota Nu.

pterea etiam DEO ^hanc eandem virtutem,

men flexurus excultam manfuetudinis vit«

lo

cujus ftudio, vel maximé addictus erat, in»

tutem :exhibuerat memoriz refricandam ,

1

Pfdlwp 131.

quiens; AMemento Domzaue David, &omnis

AMemento domine -D avid, 8 omnis manfue-

man[uetudints ejus.

Verüm quamvis Da-

4udinis:ejus , has edit ftrages inaudità fee

vid ab ineunte ztate virtutem excoluerit

rales in:manitate? itane qui virtutum :cul«

manfuetudinis; revertente tamen vere, feu

'turz addictus populi opitulabatur miferíis;

a

^

eo tánpore, quo folent Regesad bella pro-

nunc miferiis miíerias addit, 'arumnas x«

14

cedere mifit Joabum Ducem exercitüs con-

rumnis, Gcladescladibus ? Jferravir ^ho-

tra filios Ammon, eique przcepit obíidio-

mines, feu dentate ferrez ferra recipro-

"

cantibus viciffitudinibus civium

ne vallare Rabbatham Metropolim Am-

'corpora

"]

membratim divifit, interemitque,

(Gira

monitarum , cümque ad bellum ineundum

movetur exercitus, quiefcit. David Terofo-

eumegit [uper eos ferrata carpenta , leu in

l*

lymis tegio fuo in palatio , ubi poft epulas

ttibulis, trahísque ferreis fuppofuit, in

j*

cum horis pomeridianis in Regiz domüs fe

quibus meffes triturantur , quid truculen-

[

reciperet folarium refrigerantis aurs ca.

tius? quidacerbius , quid crudelius audiri

d

ptandz causá in Betíabeam contra folis ar-

poteít, quàm homines nondum mortali-

j

dorem in finitinio horto domeítico abluen-

tate exutos , perinde ac fegetes tribulis tri.

e

tem fe pellucido in fonte, incautiüs tamen

'turari ferreis? dioifftque cultris, (eu car-

aliquantulum denudatam, iniecit oculos Rex

nificum pugionibus membratim Ammoni,

David; & ex niveo membrorum colorecon-

tas lecuit: & zraduxit in typo laterum , leu

.

€epto cupidineo igne mifit camerarios , qui

injecit in ardentem laterum fornacem , ut

Pel:-

Verani de Afeciibus Tom., 1.

;

170 -

: Differtatio Vlll.

l

al

perinde coquerentur ac lapides ': quimdura tis Davidis culcitrz ; mollities enim vene-

Y

barbaties,qua ignecoquit, G i

rea fuam ex molli puluillo origitem tra--

n l4apxiclies cogit -

li

humana corpora!

hit.

Somnus, cui poít epulas. indulfit,

1o,

Quaznamvindidia hac?

an non la.

L

doemon fuit ille meridianus, à quo enixim

il

niena ? O barbaram crudelitatem

.

itane

poftea rogaverat liberari, P/alm. 9o. &

mitiffimus David non. humanum duntaxat

Davidem; quem hoftis tartareus vigilantem

[

fanguinem fitit, Íed & inaudits delectatur

timuit; femifomnem eppreffit,vicit,ac pro»

j

cruciatibus , quibus homines interficiun-

flravit, non alio tamen armorum appara-

r

f

tur ?

Eh quid caufz tante crudelitatis in

tu , quàm foliüs cupidinei amoris telo; fuit

li

mitiffimo aliàs Davide? certé cupidineus

enim hoc telum , quod lethale inflixit vul-

f

amor; David tamdiu mititate praceiluit ,.

nus ,. & à quo etiam arceri poílea . petiit z

U

uamdiu caftitatem excoluit ; fed cüm pri-

4 fagitta volante in. die , ab incurfu, &

Pplll?h'?&' ' ;

f

£»um laícivire didicit luxurie libidinibus ,

demonio mertdiano :

nam ex fomno mee

Ü

maníuetudinis immemor , quia caílitate

ridiano incidit in torporem, otiümque ine

(

nudatus, coepit in liomines quamvis debel-

temfeítivum impudicis cupidinei amerims

latos., tametfi fupplices , ferocire quavis

flammis ftipulas fuppeditans,

tigride truculentiüs, & quavis Panterà (a-

Vidit fiquidem Bechfabeam pe

llucidis

12,

ViUS,

h

lta eft; ab uho cupidineo. amore

falientis fontis laticibus fe lavantem : Zf«

zReg.c,1 f'"

crudelitatem didicit, barbarásque libidines,

*

LÀ

i

dítque mulierem fe lavantem ex adverfo

H

nonextinguendas nifi effufione fanguinis ,

domus enim Utriz eo conítructa etat fitu ;

[

quem faviores cruciatus eliciant.

In quz

quó ex adverfo Regium refpiceret palae

Ícelera non adegit cupidineus amor Davi-

tium,

j

Quàm in(idiofum fpeculum e&t foe«

(

dem aliàs virtutum cultorem ? . in qua te-

minea pulchritudo , cim etiam procul afpi-

f

tta flagitia eum non traxit ? Fuit amor

| Cientes potis fit urere, & adurere! quàm

' A

cupidineus in virtutes impie graffatus, quas

dolofus eft amoris cupidinei arcus ! telum

W)o 4 üP. 7A€ ;

i

fumma cum laude, earum addictus ftudiis

ejaculatur, qu& blandé feriat, & fuaviter

1

David excoluerat , ejásque illuftrem fa-

fzviat; voluptate enim tirillat fenfam , &

mam fcedé deturpavit,

O feralis cupidi-

c&ca caligine mentem obruit ; flammas ac-

neus amor ! 6ó ignis gehennalis ! . .cujus

cendit ,. & tenebras invehit ; delicias fpone

j

flamma fuperbia ; cujus fcintille pravz

det, G zrumnas intentat ;; dulcia promite

cogitationes ; cujus fumus infamia , cujus

tir, G mellita propinat venena ; reclé Au-

Á

t

cinis immunditia, & cujus finis tormen-

guítinus: De longé vidit David illam. ;

4l

tum gchennale nunquam finiendum! Nil

in qua captus efl ; Mulier longé s libido pro-

ln Pj?al ;-o;"

eft, quod tam turpé famam denigret ,

pà. 4libi erat , quod videret j: in ipso un-

r

L

quàm ignis cupidinei amoris ,

nil quod

- de caderet.

Quàm feralis , & lethalis mu-

plus habeat pudoris , ac ignominiz , plus

liebris fpecies ! niveo candore membrorum

H

infamig, ac turpitudinis ; & hzc etiam

ignem excitat, alítque, quó omnem virtutum

Í

ratio, Cur crebrius ipfum etiam violetur

[peciolitatem devenuftet: vel ex ipío fonte

(

penitentig Sacramentum , filentio. patra-

. flammas elicit , quibus illuftrem Davidis

1

t» obfceenitatis, — Quàm tetrum , ac truce

