perponuntur j .ut bina , ac terna patrimonia

ait , emirabor , fi tu aliam ob caufam for-

auribus (ingulis appendantur,

Quid i re-

sam depingas , quám ut comptulorum.s ,

cenferem fplendentes torques , gemmeas

falacitimque-virorum oculos ad te conver-

armillas , nitentia monilía , reliquümque

tas , corda attrabas , mentésque illaquees.

mundi muliebris apparatum , quo infeliciífie

Quid de oris , labiorümque dicen-

mze ifte publicarum libidinum victimas or-

3 2e

dumgratia, quam comicus vifcum vocat ju-

mantur zeque , -& onerantur? ut enim ada

venibus capiendis ? cui fi cantus accefferit ,

motavit Cipryanus : Nwllerum ferà pretio.

Zi,de ba-

De Sand,

fubdit , Cyprianus tolerabilius effe , fibilan-

ffor cultus eff , quàm quarum pudor eff vilà.

bit.virgin,

Clerie,

tem audire bafilifcum.

Pe&us vertó mu.

Quis hisce ornamentis captus non devenu.

liebre mera eft cacodcemonis fagena : ma»

ftetür ? Quistot inter gemmarumilluminas

nui font vincula, im& & rapaciffimus , ac

tos nitores non cecutiat ? quis hisce blandi-

tenaciffimus polypus ; quem ex Jerogly-

tijs ille&tas non emolliatur, lenocinijs Cape

phica /VEgyptiorum difciplina fymbolurm effe

Lib. 27«

tus non trahatur , & infidijs quxfitus non

Veneris edifferit Pierius , inquiens.

circumveniatur ? Infurgit tunc cupidineus

amor, qui paulatim glifcens ferpit, & virus

. Namque fub æq'uoriä;u d'eprehanfum,pag

in vifcera fpargit , G ita per prava defideria

Iypus boffem.

confenfum extorquet, & in perniciem tra-

Continet , ex omni demilfis parte fla-

hit hominem : fiquidem ut ait D. Grego-

gelia.

rius in moral,

Ex fupgeffioue oritur cogi-

I4H0 , &x cogitatione affetito , ex affetiione

Nþn enim foeminez manus », quos comple-

deletlatso , ex deleatione confenfus , ex con-

Guntur , aliter irretiunt , involvunt , te«

Jenfu operatio , ex operatione peccati defen-

nent , ac flagellant.

Neque fuis carent mu-

fío , ex defenfioue gloriatio ,. & ex

gloriaf

lieris pedesillecebris, quibus capitiinfidien-

ttone aterna damnatio.

turvirorum ; prafertim fi lafcivis faltatio-

Hoc unum fit nobis remedium contra

j4

nibus frangantur in numeros ; hi enim vel

hoc perniciofiffimum virus , quo totus ho-

ipfum 'caput innocentiffimum Chriíti Pro-

mo corrumpitur, cupidineum hunc amorem

dromi Joannis Baptifte perdidére , ut enim

compefcere in cunis , ne cum adoleverit , in

K

Lib. de Vir,

ait Ambrofius.

Càm Joannes Chrifli pre-

nos fzviat , nósque lethaliter vulneret , ac

! giüif':

muntius [altatricis oprione jugulatue exemplo

dementet ; fi nunquam incipimus amare ,

fít s phanocuiffe [altationis ilecebram ;

nunquam defipere incipiemus.

Quamvis

quam facrilegi furor&

blandus videaturamor, acita cicur, ut te-

Aenttam.

nui filio capi, ac illigari fe finat ; in fzvio-

rem tamen adolefcit ftatim feram , quaz ne-

que armis, neque machinis adigi videatur ,

AO O

sitque de ipfo vera parcemia egri2s ejcitur ,

"

quám non admitfiguq bofpes.

Quód fi cas

nem

3

a

Amor cupidincusmalorum faber perniciem cudit .

7

7

nem cau"dä , Glupum aure tenere laborio.

Fugienda e(t.mulieris facies perinde , acferae

lisanimi fax ; -ejus enim vultus.vulnus nchis

j

fum eít ; certé longe difficilius eft. dimitte»

eít,.cavendum eft ab hocvulnere . quod non«

u

re , quem volupe fuit hofpitem admittere ;

erinde amor cupidineus facilé cor noftrum

nifi dolore curatur. — Fugiamus foeminarum

(n

afpectum; confuetudinem;: & colloquia; fi

fubit , fed difficulter eijcitur.. «amus efta-

mor , qui &unquam capitur, quin capiat ; pri«

nofirz velimus faluti-confulere : inolitam

misigitur ejus affultibus , quibus . per impu«

fuam haud. dedifcit:mulier:confuetudiner;g

alfueta hominem & paradifo expellere etiam

Q«

ras cogitationes animum pulíat, tortiter ob-

1j

fiftendum eft , . precibus priüs ferventiüs ad

ab ipfo mundi exordio,nonnifi perniciem in-

[]»

tentat ; ac heminem perdere : at pudice funt

d

Deum fu(is, ut ipfe hoftem arceat , noítram

corroboret imbecillitatem , íanet. infirmita-

inquies., quarum.ego confuetudine antor,

Q

p

tem; & proutinnobis eftea celeritate,turpes .

Quin fint etiam religiofz ,. ftudióque caftita-

tis. addicta., ceterarámque-virtutum ftodie

I

fatagamus'ekcludere cogitationes , quà igni«

toscárbones veítibus excuteremus;neab ig«

commendata ,nunquid exluto funt ,. & ipfae:

(s

A2:Nun-

l«

ne detrimencum ullum paterentur.

compaótz.? - nunquid. ubi caro , : ibi fomes;

concupifcentiz ? .nunquid ubi: concupifcen-:

r

quam quidquam licét minimum: negligen*

dum eft; ^ nihil admittendum ad deliberan:

tia, ibiplerumque caro infoleícit? .non rar&:

la

ait Auguítinus. (ub preetextu: pietatis vifcus:

dum, tünc enim proxima deditioni cenfetur.

! 121

arx , fi'ejus praefectus incipiat cum hofte ob..

latet libidinis, fub. lilieto cattitatis ;; Veneris.

JdEZUA i4j,5, 0

fidente mifcere :colloquia- . Quasevis itidem

roía.puüngit puritatem. , .

*

: proríus expun«.

git,

pracidenda eft pravitatis occafio, qua Íolet

ab otioprefertim,& gula oriri; tametlilufor:

: E-tiam:*.".:::/eäd-riï Lybani , äuces- *tg,rek'gum ,M'

37*

0

fua habeatrin..-poteüate,-manüque talos,adhuc

pietatis affertotes-, ac virtutum Magiítri a--

tàmen jaétus eít incertus, & ancepsalea. -

miore petiti. cupidineo miferé perjerunt , &

i

3*

: Flammas concipit; quibus delectatur cu«

qui :gloriosé. fteterent., - infelicicer cecidee

7

runt.;. latitant .plerumque fub fpecie probae.

pidineus anror , fed fubtrahenda funt fomeg.

s

ta , neardeat ; hec prefertim ingerunt Bac-

confuetudinis ingentia. mala.; : profiliunt in

chus , & Ceres, fcu ventris ingluvies; quam fi

primis nociture libertates, minus cauta cole;

2

oércucris,vires minuifti impudico amori, üt

loquia-, :geftus .parüm «cempofiti ; inde

'enim reété Comicus Poéta:fme Cerere & Bac-

modeftiz poftea fequitur neglectus., .ocu-

lorum folutze divagationes , -manuum .ta*;

cbo friget Veuas, ax igitur innobis Venas'non

ä

ardcat, (emper veater efuriat ; ut illa frigeat,

&us , crebra munulcula, oris-quaedam hila«

ritas, & alia blandimenta ,; quibus paula--

Íxpe guttur fiti exardeat..— T'emulentiz pe-

E

tim pudor deponitur; &.tota demum es

4

&illequa (emper eft luxuria : hac abigitur, fi

*

)

.hinc moner Siracides...

illaexeludatur, — Nec quidquam inhac cum

xuitur verecundia

Jil,de u-

Non des mulieri potestatem anima tue , u

lis,vitgin,

amore cupidireo lucta negligendum ; funt

Ecclef. 9 ;

enim quzdam-hajus ignis volantes feintilld-

sngrediatur-in- vIrtutem tuAm., & confun«

daris.

"

le, à quibus vel maximé cavendum ; funt

Nihil eft enim, ait Augu(tinus in $o

quedam affectiüncule , &t amicitiz, qua

39«

tametíi nuilam 'videantur. pravitatem prze

liloquijs, quod magis ex arce virtutis deij«

ciat animum virilem. , .quàm blandimenra

feferre 3 principia "tamen lunt — peccatis

praiudentia, quibus fenfim fine fenfu lumen

forminea ; ídque vel Ethnici novére, qui«

effu(catur rationis, mens fafcinatur , concu-

bus preter vanam nominis., famzque ime«

mortalitatem nil fuit propofitum ; hi enim

piícentia viriuth fübit incrementa , voluntas

H

voluptatibus capta allici

tur ,.cüi etiam per«

ne propriam feedarent gloriam , non.à con-

fortio tantümabftinuére mulierum , fed &

fzpe confeníus accedit, - Non eft, quod de

calla cum foeminis-converíatione quispiam

eculos coércuére ab earumdem afpe&tu:hazc.

fibi blandiatur; fidilia (iquidé vafa deferimus

-que ratio cur Alexander Macedo. devicli

omnes, & ex eodem luto compaéli fumus:

Darij filias;, . quas virtute bellica fui juris

8

equé in ferico , ac lana libido dominatur,que

fecerat., videre noluit , ratus abftinendum

à tali afpe&tu., ne cüm viros viciffet , ab

nec purpuram tímet Regum;neque pannofam

mendicorum fpernit penulam ; nunquam erit.

imbellibus ipfe foeminis vinceretur ; hine

quis ex omni parte tutus , fi minimas creícene

'plures-cuïturæ addicti caflitatis cum Tobo ,

jfedus .pepegére cum oculis [nis , -me:quid-

8b eapis ..

W

tis hujus impuri ignis Ípreverit fcintillas :

magna enim (emper à parvis fua traxére initia,

quam cogitarent de virgine , talis fuit Arfe-

Fa&ta fuit mulier à Deoadjuttix viri : fed

nius ,.cujus colloquium ; € confpe&lum cum

36.

dolo ferpentis perfonam induit hoftilem, ut

longo quodam in itinere matrona quaedam

jam nihil in ea fit, quod nonferiat; urat, ac in»

pierate infigais expetijffet ; eam videre nun»

terficiat, « Nulla hyzna fzevit truculentiüs,

quam voluit , & preces faltemfligitanti re«

nullus Baflifcus afpicit lechaliüs , nulla Siren

pofuit, fe enixim à Deo id petiturum , ut

a

us meminiffet

LA

LÀ

talis fertur e-

canit perniciofiüs : fcité cecinit ille.

nunquam ej

tiam fuiffe Hugo Antiftes Grationopolitas

Sirenum cupis incolumem [ervare f4-

nus, à quo cum quarereturà viro alio , quid

lutem ,

fibi de matris videretur atate ,. que eum

Strenum cantus efuge/ » fanus eris,

causá.con

oüici?

&

venerat , refpondit ex illiug

Vere

,'nmki de Af ülibiu Tom. H

175

3-

Difïbljtätï() VHE.

verbis, & voce poffe quidem id conijcere ;

qui admoveti ad fe per oculos eam machinam -

non veróexvultu, quem nunquam adípexe-

patitur, Nequefi virtus ejus nativz elegame"

rat ; quia vitis afcetis haud innotuit , effe

tiz faveat idcirco dormiendum ; quia ut mo«

oculos , qui à muliebri fpeciofitate virus

net Joannes Gerfon in przclaro fuo opere de

hauriunt, quo fingula inficiunt vifcera: ca«

verarum vifionum difcrimine à falfis , fi gra»

vendum igitur ab afpectu, ac familiaritate

tior eft pulchro veniens in.corpore virtus ; &

fpeciofz mulieris , ne foeditatem inde hau-

non idcircotutior , vel fincerior.

Necraró

tiamus,

fatetur, obtigiffe hoc ingenere deceptiones

32

1mó cavendum ab afpe&tucujusvis mu« — horribiles, ad quas tinniant ambz audientie

lieris, etiam qua fucco caret , st putris pu*

"umaures, dum qui putantfe fpirituali dilee

tnex , quem pro fanguine pulverem , fco-

&ioneferri inperfonam áliquam pulchram ;

bémque in venis cenfent medici habere; ta-

hzrentreverain extrema füperficie; & cor-

metíi ejus cutis exfuga , rugis fit exatata ,

puspro anima ;cutem pro medulla ,.domum

adhuc feminafovet , qu& in concupifcenti-

pro inhabitatione , 'extimum 'corticem pro

am crefeunt. Etquamvis dicatur vetulapro,

;planta áffectu profequuntur incongruo: un*

verbiali ftommate; ut notat Junius $capba.s

'de admoner Siracides:expenfus à Clemente Ef ».

p

yn d

lignea , eó quia in ea nec forma renideat ,

Alexandrino :'ut maximé :cauti hic fint- qui L:.5.pedag, -

nec corpori fit fua decens proportio; 'sitque

"ándemnemvoluntanimi ,'corporisque fanéti* 64f« 11«

«ua uirgin

propterea ineptior ad abfurdam incenden-

moeniam. .4fverte ,:ait Clemens, eculum &

Bj

muliere gratio[a , & ne difcas alienam pulcb-

dam cupiditatem 5 — nihilominus foemina

eít, G id fatis,ut ab ipla caveatur ; *excitan-

vitudinem yait feriptura., & fi cau[am rogas s

d& enim concupifcentiz femper fit'apta , &

^bac tibienarratur:2.-:in: pulcbritudine enim

paulatim ftimulante amore 'cupidineo , 'e

mulieris multi (educti:funt. .. .Etex ea tan»

tiam fub hyemalibus nivibus canitiei , G

quam ignis accenditur amicitía, qua ad ig«

Íenectutis ztnea ftabulantur incendia ? cre*

nem non:céff[aturum 'deducit proprer pecca-

ícunt enim hzc per intervalla; 'ut quinon*

itum ? vocatamicitiam ortam exigne amorem

nifi tubore fuffufus foeminam alloquebatur;

*cupidineum ; qui;nonnifi perniciem moliturs

& ad folüm mulieris aípectum horrefcebat:

sam vultu inverecündo , : froriteconftánti la*

$y. VI.

fcivientes oculos in'ejus inijciat vultum , G

blando intus ferpente "veneno-, 'fentiat ; in-

Mulier quamroizs f anguints Aece) ].

flammari vifcera , flammas in corde concipi ,

'sudine nübis devincta , adbuc declinanda

4)

quarum fumo caligat oculus rationis., qui

7 h'iät'mrnzz"lü-"cogn'dtio*'videztur periculi

*etiam obezcatur :5 ; & 'anima' coclo nata ,

fifpicionem fubmovereynontamen fomes

coino adfixa, & impuras'flammas adnacla

énde extinguirur concupicentia,

immemor fui ," & Dei , *igne quo eeftuat-,

:;AA4 Ulier, quà fpeciolior ,eà folicitiüs

abfumitur ,"quod fi in hec pericula pertra-

14 Éc

lhit fcemina tate confecta, cmnique defti-

declinanda, tametft nobis fit fangui-

'nis: neceffirudine-devincta ; :adeó ut

'tuta fpeciofitate;' qua noneririncendia ex«

citatura inipudicitie:,' fi fpeciofa fit, vege-

"neque cum ijs mülieribus fit familiariüs a«

ta corpore , formofa' vultu ,' blànda ore-,

: gendum , quas utloquitur Salvianus //ó, j.de

AEcclef: incarnata neceffitudo;feu carnalis coge

pulchra oculis , hilarisafpectu , procax ver-

bis, geítáque alliciens ?: quod' enim pulch-

natio videtur ab omni fufpicione periculi fube

movere, :Effe hac in parte etiam neceffari-

um id non potefít non placete ; captivat'e.

nim fibi contüentes corporea pulchritudo ,

; am cautionem., . ac'familiaritatis devitatioe

& vel renitentes abducit. : ' hinc' Menelaus

nem monuerunt Patres., 'eó!quia in illis e«

me.'zf )

poít Trojam captam,' cum in Helenám , ut

'tiam mulieribus , in quibus fanguinis cone

-jun&tio: ommne videtur crimen excludere, ue

malórum origineni furetet ;; totóque impe-

tu ferretur ad eam interimiendam: - ad pri-

cum matre, forore , amita , infligante dia«

mum 'tamen feemiuez pulchritüdinis intui-

' bolo fcelus reperitur perpetratum ; quapro-

'tum dicitur arma abjecifle , ' viétümque 'fe

'pter refcindunt Patres facultatem contuber»

dixiffe; unde jaciebant vetetes Tragici apud

nij facrorum h'oniinum,*'ae'mülïe'rum,»qu*am-

"Clementem Alexandrinum hac: convicia : in

Vis -*fangui'nis**'n^ecemtudine "Tobis devincta-

Qb ssfirotm.

r

"

:

"?rum , : & ; Beatus Notkerus Balbolus refe*

Merielaum feminea fpecie emollitum;;verbo-

"rente itr'ejus-actis Eckerardo, mulierum *

rum fpicula referentia,

"tiam confanguinearum con[pectum ferió-de-

";"C4!ïo 7

"Mammilla ubi- vifa efl; vejetto gladio

"elinabat- confcius periculi etiam 'circa ipfas

Adblandiens canis, perdita: ofculum ac.

intercedentis, "Solétque ad rem produci e-

" eipit.

"Xemplum, quod habetur in actis San&i Nili

"Ergo bebetantur enfes pulchritudimness.

. Junioris ab ejus difcipulo fcriptis : :cüm e«

MT

'400

Eft enim pulchritudo , utait Philo hele-

'nim ab Aloara Pandulfi Principis uxore vo-

i*D::[.

Zib, quod 9« -

polis ; hoc eft turtis multiplex , feu machi-

"catus fuiffet Sanctus Nilus., & Capuam

zumis probtes

na ad munitiffima quaeque propugnacula ex-

ingreffus urbem totam ad fe vidiffet effu-

4

liblf/.

pugnanda conftruéla ,' cui ex Mofchione af* "fam;unáque cum réliquo populo ei obviáf-

fecDiaconiffa quedam monafterij Prapofita

Éentitur Athenzus expggnari itaque timeat,

cum

| Amor c*upidimc:us -,m'äï'o'rum'þfaber ;pcrriicïcm cudit — 179

um facerdote adhuc in flora nAtekäztate; dio*

diffitentur SS. Patres., :qui.propterea inmu.

luit fanctus Nilus Antiflitam , :nec adjun-

liebrem nequitiam.calamos acuére., & TTer-

€las;eidem virgines.recipere , .quin priüs

tullianusait s Mlter fi condétionseyus me. .Lib. deba-

Jitu enulady,

facerdotem illum juvenern.& fua dimitteret

aninerit , & exitij permulieremmundodnve-

familiaritate , & quamvis Antiítita ad hzc

&i mon (fitoblita , an perpetmis fordibus age -

i5ap .a

vetbafureret , .quafi pravé oleret.ejus.cum

aet , 05 fqualorem potins affeilaret , .quo

ä

viro facerdote , :Gtíanctoconifuetudo ; :non

gplenitis ignominiam primi delitli , && $nui-

tamen deftitit àfraternacorreclione (an&tus

.diam perditionis /bumana omni fatisfattios

ANilus : :& ireveta :deprehenfum fuit ; &

Amis babitu expiaret,móxq; a loquens foemi-

etiam .crimen innotuit -univerfze civitati ;

,nam fuübdit: Evam.te effene[cis ? vivittfen-

facerdotem , & diaconiffam flagitiofo com-

tentia Dei fuper .fexum iflum n boc faculo:z

3nercio fuiífe inquinatos.

:Ec :Cyrillum

ivat E reatus ,mece[fe efl, — Tu.es diabols

Monachum «um forore fua inceftum perpe*

janua 5 itu es arboris illius vefignatrix 5 .tt

|

[

'tráffe, acimpuro amore diflagráffe ex fortui-

divine legis prima dejertrix .5 u .que .eum

:to illius inmanu attactu;legimus.,

Jfuafifl , quem diabolus aggredi monvaluita

| Ettlef h

42

:S. Bafilius :tefert.fuo tempore ffratres ;

Juqueimaginem Bei in bomine elififli.: :hinc

»W-s«þedag,

Zibro de

& forotes , Amnonis innová(le in fuàm foe

.exclamatChryfoftomus , loquens.de.mulie,

M n

VA ViT£^ « orem .eodem füfam «utero fcelus execran-

ge ; :O fmàlum.diabolicum ; & acutiffimum

dum : :unde S. 'Hieronymus .folicité :mo-

.£elum ! .quoniam per.mulierem Diabolus à

3?5/1. M

met 5 ne quis fibi de fanguinis propinquitate

'principio.Adamum.in paradifo pervertit. Per

«onfidat , :cüm in illicitum Thamaris fo-

mulierem caftiffimiü Jofephiü in catcerem.de-

;itorisAmnonfrater.exarferitincendium.: :&

trufit, Permulierem Davidem.ad Uriam

-quidem poftrema etiam.noftra fzcula plura

'Hethzeeum.dolo:occidendum concitavit. Per

tanti feelerisexempla fuppeditant;cum An-

mulierem :apientiffümum *Salomonem .ad

Z.'ib. L

ina Bollena referente Sandero 4e fcbismate»

pravaricandum induxit, ;Per mulierem He-

4duglicano fratris forduerit .amplexibus ::

liam fugavit , Samfonem:oculorum lumine

& ;plures viri .fanctarum :neceffitudinum

privavit., Chrifti Preecurforem capite immi-

omine fcedera colorantes ,etiam in eas im.

mnuit, Permulieremcunctosoppugnat,om«

pudicé exarsére mulieres , quarum fpectato

.nes dedecorat , fingulos:occidit. , vituperats

naturz fcedere nulla .debuiflet fufpicio.fub.

'foedat ,.violat : & fané mulieres procaces fuis

*-Dririo

Y

iillecébris :non:viros:tantüm decepiffe., ;fed

43

AAmor libidineus.,'nec fanguiriis parcit

mundum totum perdidiffe ex .eo 'fatisexplo*

.

4*

a

'Xatum fecére im

d

ibus-ccüm mu-

meceffitudini , fanctam Dymnam Pater ipfe

pu

iciti3e. , .qu

fuus deperijt, .& propria proterva . manu

lieribus fe feediffimé viri coinquinárunt.

virginem filiam obtruncavit , .eó quiaincon-

;Eóexcreverant in terris fordes,:ác cceno-

AAf

cuísáà pectoris firmitate abnuerit pattis :ce-

fze impudicitize , ut hisce lavandis vix cata«

E

dere petülantize : :non:eftfcelus, quod per-

-clysmus parem fe.noverit. ;Placet hifloriam

-curfim retexere.

'Ex fceleratiffimoCaino

petravit homo., :«cui non poffit alter homo

»obnoxius.effe . .ac fübjacere; ;f 2 Deo de-

doboles.indigniffima, feu'Gigantesnati fue-

feratur , ait Auguftinus , .Z 4uo (actus &f

Xant., qui fuperbiá proceram ftaturam ; luxu-

. domo.; quamobrem mneque fceminz inobis

^rià membrorum deformitatem., imputitate

fanguinis :neceffitudine ar&tiüs devin&tz fi-

mentistumorem , & animi ferociá vires adz.

dendum eít; fiquidemeft ipfa feemina cupi-

-quantes corporis, fcelerum immanitate mon-

dineo excitando amioti idenea , & Chryfo-

ftrofi erant., inque;nefasomne ruentes nihil

Homil,3, ftomus Ze patientia Jobi , vocat mulierem

mali intentatum.reliquére: '&quamvis:ime

etiam confanguineam antiquum diaboli or-

mineret flagitiorum fupplicium , «cüm per

ganuum:; & id cüm fathanam non latuiffet.,

«entum, & ampliüsannos viderint Noémum

dum in Tobi incumbetet ruinam , -obfervat

lefudantem in arcze ftructura ;audierintque

* Chryfoftomus , «omnia alia illi fübduxiffe ,

.eum monentem , hortantem,; & minitantems

" bonaomnia evertiffe , filios , G jumentaper-

Anihilimonità facientes, nihiliminas., & con-

'ciones ; nuptias, convivia, lufüs,chorzas; lu-

didiffe;uná ei duntaxatrelictà muliete ;ídque

. euameexpreffiffe Jobum fqualentem in fime-

xurías , libidines , ftupra ;adulteria ;& quid-

to novimus,cüm dixit, Zerel;/Za funt tantum-

quid flagitiorum :cummulieribus:poteftex,

modo labia circa dentes meos , labia-enim

«ogitari infana 'omnium libidine 'feediffime

plerámque cumofaila figuat; lethalia vulne-

iperpettárunt, ^ ;Hocce igiturinrpiorum ho-

| "Cafo n

ra infligunt ; & ad profternendüm virum nul-

minunigenus;ut é terris deleretur;coeperunt

——a"

Jum inftrumentum muliere aprius, quacüm

muübes teterrimze ftatim unà coire in a&re,

-

.blanditur , fevit; cüm ridet jlachrymas eli-

'diem 'eripere . tetras caligines offundere,

«it ; cüm lenocinatur, interficit; hinc'Orige:

«coclum -pavida caligine obducere : & ánfra

Momil, 3»i» nesait: AMulier caput peccatieft , arma dia-

«coclum coeperunt ftatim 'elementa turbari ;

di'ugïfu

&oli , expulfio paradifi , de

&

4

lzil; mater J cpr-

venti , & procelle fremere., micarefulgura,

Auptio legis antiqua,

.

vuere fulmina , fimülque &telluris plerísque

ac

&do

- À muliere proc

te fuis viros ïilleceiafïä

in locis difciffo.gremio prorumpere , quid-

decipiente:noflrz rütng , ac totius humani

quid illicvenarum humentium , acfontium,,

£eneris interigós -originem dérivatam non

Ícaturiginüm , aliarámque aquarum cacig

«olle-

Verani de 4ffeciióus Tom. 1(.

1

180

Diflertano V11f Ó

collectarum voraginibus lateret : disrupu'sþn

fi divitijs affluas, vix tecoé&téceas ; quin Ta-

que fimul omnibus cceli vindicis cataraélis ,

xurià, & libidine diffluas ,. & licét egenus

non imbres, non pluviz ,fed flumina, gurgi-

femper videatur amor cupidineus , nullibi

tésque , ingenti cum fragore cosperunt € coelo

tamen jucundiüs nudus ludit, quàmcüm in

in terras delabi ; confpiraverüntque propte-

fumma reram opulentia lafcivit : imó quia

rca ad extinguenda tot lafciviarum in terris

nudus tunicatos vulnerat inimiciis ; & quos

ardentia incendia , delendásque tot foeditates

Cupido fauciat . Venus amburit : imó ín-

libidinüm cum coele(tibus etiam fubterranez

fidiatur tunicatis , togatisque egenus amof

aque; ut neque modus effet , neque requies

cupidineus , quos ocyüs difpoliat ; nemo-

decidentium e fummo coelo ruinarum ; & e-

enim nudatur promptiüs ab amore gra(lante,

rumpentium e finu terree, marísque longe ,

quàm qui mollibus , duplicibüsque veítitur.

latéque extenfo tractu , reftagnantium elu.

Salomon igitur tunc cospit in gurgite mergi

T

vionum , per diesnunquam intetruptos , 1o»

libidinum , «cum auro innatavit,

1

gïmf.

Clésque quadraginta.

Pergit facer textus , & cim filias pro-

48*

46.

- Cümque editiffimum montis faftigium

ereáffent , quia cüm priüs ducta fuiffent uxo-

arca'aquis illis procellosé innatans fubijffet ;

res; nunc dicuntur multiplicata foeminz ob

fluctisque lethales omnia in terrisobruerent;

virorum veneream intemperantiam; cibi, po«

il

ht

cellaria novis fontibusebullirent ; rapidi tor-

uisque luxum , & alia cerporis blandimentas

rentes domuum parietes arietarent ; difcur-

quibus ita vires marium generationi defervi«

4

renres fluvij pracelías turres quaterent , fo-

entes enervantur , ut minüs fint apt& marie

d

lóqué deijcerent , résque tota domeftica iret

busgignendis, Sequitur: vitdentes filj Deifr-

!

peffum ,. ut feminudi homines foeminzque

3

lias bominum , quód effent pulcbra , accepes

bacchantium ritu huc, illücque difcurrerent,

runt fibi uxores ex omnibus , quas elegerant 2

seque eripere fatagerent ab aquis circumfre-

€n primigenia virorum pernicies peítísque

mentibus, & novo femper incremento occut-

ex fenfu extimo oculorum intus illabens- in

rentibus miferé perjére; cum in luctu & Íqua-

pracordia , repénsque per fingula corporis

lore jacerent omnia; ubique enim fletus , cla-

membra usque ad animz internecionem :

mor, ululatus, & comploratio aérem opple.

mundi interitus nonni(i db oculis ferale (ume

bant; neque inter ventorum fragores , nubi -

pfit exordium.

Per filios autem Dei íacri

ümque colluctantium tonitrua , & affilienti

Interpretes Sethi. po(teros intelligunt; &

um fluctuum ob(trepentes aflultus quidquam

per filias hominum fceminas é vitiata Caini

aliudíe (pectandum dederat , quàm lachrymae

Itirpe oriundas , ut enim vulgata fert par-

opem implorantium , quàm certamina tabu-

cmia : JMalus coruus malum ovumex Ícee

larum íe mutuó collidentium , & auxilium a-

leratiffimo Cainononnifi impiiffima foboles '

quis innatantibus denegantium ; nil audieba:

expeétari poterat; & licét poftquam per fep-

tur , quàm gemitus, clamores, ululatus, con-

tem ab Adamo generationes inavitze pietatis

clamatis in rebus , pacem à fuperis , viteeque

perfeveráflent homines ftudijs ; & à Cainie

. anteacte veniam expoftulantium,

tarum connubijs abftinuiffent ; ex prava ta*

: Quid hanc Numinis. iram concitavit ?

men.confuetudine labem tandem contraxére;

fo

l7

quid has in orbem calamitates invexit ? quid

& coníortiacum gente maledidta contra Nu-

tothominum: clades , ac univeríz telluris fe-

minis inhibitionem injérunt ; etenim ut ait

ralem perniciem accerfivit? quàm amor cupi-

heodoretus ,. ille&ti Sethiani inftrumentis

dineus, quàm feeda libido, cujus flamma.ea

etiam muficis Cainitarum coeperunt ijsdem

fubjérunt nequitiz incrementa , ut nonni(i u-

adharere, ac foedé cum ipfis coinquinari,

niverfali catacly(mo valuerintreftingui ? ni-

Thubal Cain fiquidem author dicitue

*

mirum perijt aquis humanum genus;ne fcedo

pfalterij , & cithara feu luxás , lafciviedue

igne áblumeretur.;

Has in terris ftrages ab

irritamenti: nimíirum fzdiffima eluvies tür«

amore venereo inveéctas fuiffe- facer. non

piffimarum cupiditatum diluvium provoca.

diffiietur hiftoricus. Genef. &.

Cum-cepif-

vit aquarum , quia, - Noneff verttas , 66 non

O feas"cap, 4

fent bomines multiplicari fuper terram , vonc

eff mifericordia y &5 non efl fcenta Dei in.,

-«um:hominibus , .cceperunt & multiplicari

terra: malediflum, 68 mendacium $ bomi«

Jibidinum illecebrze. ;. dixerítque propterea

eidium , £5 furtum ,.5 adulterium:inundae

lfaias.

Gap. 9.

Multiplicafli gentem , fed non mag*

verunt , & fanguis-(anguinem. tetígit z P

/

anificafli letitiam , verümque propterea fit

pter boclugebét terra.: impurae flamma, quas

Lib.de 4rc&.. quod ait Ambrofius: : paucitas , 65 paupertas

amor cupidineus in terris accenderat é coezlo.

babent pediflequas induflriam , & frugalita-

«ataclysmum accerfivére ; neque peftitera

aem s multitudo, & opulentia focordyam ,. &&

hec. foeditas minori. potuit deleri up.dà :

nequitiam s. fiquidem poft Plutum Venus ,

quàm inundante é coelo in terras catz.clysmo.

pott divitias vitia: & tunc Salomon coepit

Ha«c intueantur quotquot ícelera fceleribus

foeminis adhzrere alienigenis, cum inccepit

quafi ultionis fecuri, coacervazit ; flagitia

3. Reg.

eap. divitiis affluere. - Rex autem Salomon ada-

flagitijs accumulant ,. vitia vitijs aggluti-

il.

mavit mulieres alienigenas multas , filtam.s

nant. | Veteraumillis S, Auguflinus excutit,

juoque Pbaraona , & Moabitidas , & Am»

inquiens. — . Ne puzes domirium dormire,quane

monitidar 5 Idumaas , Sidonias, $ Getbeas,

do tu vides , qua faéa funt 1n UEpi05, cave

In Pjäl.l j^

tanta eft cum divitijs hujus vitij aHïqitas , ut

ontY A »

ne fiant àn te, »Ad«abfor enim , & c

$llos

Amor cupidineus malorum faber perniciem cudit.

18«

sllos fatia [unt , ut tu tmnjirw » & eos non

propterea declinaturus mohüum, [ylvarüm^

émitareris & talia non patereris. — Vide quo-

que adit avia.

ft

- miam flagellum Domint eff fuper omnem car.

Quid? quód]Jonas audeat, & Elias ti-

nem.

Omnis caro corruperat viam [uam.s.

meat? ille audaxfluctus decumanis procel-

ä

Quia hominesin cunctis deliquerant, in o-

lofiores ingreditur; hic timidus mlulieri.pa'-

vet obviare

»

mnibus peccaverant, in cunclis feriuntur, &

]

an non Jonas ferinam potiüs

elementa a&ris,terrze, & aquze , cüm fuerint

tabiem , marisque exagitati procellam pa-

inftrumenta nequitiz, in carnificies mutata

vere debuiffer; & Elias muliebres rideremi-

funt fupplicii. — Quàm feralem aperit amor

màs, contemnere voces? quid igitur caufze

cupidineus voraginem , qua totum prope -

quód Eliastimoreconcutitur, quando Jonas

modum humanum genus abforbetur; qua-

intrepidà con(tantià munitus, ac inconcuifa

Lib.de S,

vis immunditia, omnisque impuritas tefte

pectoris firmitate loricatus flu&tus ingredi«

gïnl:.

vir. Auguftino quaedam eft vorago , quz minus

tur marinos? quia nimirum ait . Ambrofius

4

«autos abforbet, perdítque vitos ; vorago

Epifls 38«

pperiores tentationes 'bas e[fe cognovimus,

fiquidem eft, quia animos devorat, & gene-

que fiuut per mulseres , quam per. afluantis

raum quavis carnalis voluptas inftar vora.

zaris fluclus: cui adherens Gloffía Moralis

Lib,s. Epift, ginis eit,- quia ut fcite Abbas Celenfis, lo-

ait:. Per boc, quód. Eliasfugit à facie Jeza«

le

EU.

. quens de fuperflua «arnis delectarione ait ;

Abel figusficatur, quód bonus Défcipulus Fugere

t

^

z

-—

Hac radix eff peccati , totius. boneflatu ti-

ebet concupi[centiam carnis , .qua figvificas

ueA, fovea vitiorum , uterus demonum, vo

E

-

A a af

tur per Jezabel, eó quód snterpretatur fluxus

is

74g0 animarum , imó & corporum : reidu

fanguinis, ex cujus abundantia :carnis ex-

dite obfecro , vecludire feram s(lam peffmam,

eitatur concupifcentia 4 in |Jezabel igitur

,

que devorat Tofepb nofirum , vel potsus fi-

amor exprimitur cupidineus carnís concu-

díos Tacob , & Jofepb. — Non fidamus mu-

pilcentia quavis marinà belluà truculentior,

L

lieri procaci

3

tunc nubes coacervat, cüm

quovis procellofo fluctu turbulentior, .quo.

frontis affelat ferenitatem 5 undis obruit.

vis nàaufragio nocentior ; mon anim& tan.

-- a--—— »—

cüm ore ridet ; mordet cüm mulcet; favit

tüm necem intentat , fed & corporis interi-

cüm blanditur, ideóque folicitias à foemina

tum amor.cupidineus; ideóque Jezabel.mor«

cavendum , quàmà ce;joerrägue matina. —

tem minatur Prophetz , «qui confulrius in

avia fugit fylvarum , infaniam declinaturus

$. Vil

concupifcentie , ac incolumen ;fervaturus

anima zqué, ac corporis vitarmm fylveftres

Concupifcentia czzrnif;quzzm Amor

jnter feras, cui urbicas inter mulieres exis

eupidineus excitat, C fovet quavis vt«

tium parabatur: fiquidem :nifi celerem ar-

nenosá vipera efl deterwr. . & marma

ripuiffet Elias fugarn infauflé vitam amifif-

&

feratruculentzor, blandé allicit ut

fet: pronior ad. parcendum jJonz fugientz

erudelster quterjctat,

fuit ceie in procellofo mare , quàm Jezibel

$o.

in gyüzceo Eliz corripienti; "Quàm indo.

! Eclinaturus Jonas contectam Dei ve-

mitum animal,quàm truculentior tera,quànm

- niam lub comminationis Ípecie na-

. venenofa vipera eft concupifcentia , quam

"vim conícendit , fed machinam ibi

amor excitat cupidineus! quàm gfaffin'ior

Íuo confilio valentiorem adinvenit : vix

peítis, luésque lethalis eft faemina, quz nec

ä

vela ventis navis 'dederat, & per fluentes

Prophete parcit , cui pifcis adblanditur !

tractus relidta caeperat fignare itinera, cüm

o malum malorum peffimum mala mulier ?

&

4

oborta de repente tempeítas navim adori.

an non laqueus.eft comptus , *üm homines

tur, contrarifsque quaflatám ventis nititür

in voluptates illiciat, utilliget, ac interfi-

profundo tradere , ac infelici fepelite nau.

ciat? fplendet facie, fed caligines effufura;

fragio;jämque,inflata adveríante vento fcin.

annuit oculis, fed fagittas emiffura; arri-

duntur vela, fibilant funes, difrumpuntur

det genis, fed lachrymas elicitura ; blandi«

j (.'?/Mffmf.e .

antenz , franguntur atbores , & Naucleri

tur labiis cum ofcula figit; fed lethalia 'in-

e

ars priüs nave naufraga, anceps haeretmefcia

fligit vulnera; voce molliter canit, fed du-

ampliüs clavum regere, acditigere: Jonas

riüs deceptura; fermone pellicit, fedad in-

.

h

veró, quem folüm tempeftas illa quarebat ,

teritum vocatura: multos enim vulneratog

Led

Ífpontaneum non expavens periculum adire,

ait Paroemiaftes dejecit, & innumeros inter-

Íorte duélus naufragus redditur, & é navi in

fecit; propter fpectem multeris multi perié.

mare dejectus ferine voraginis fit eíca, Elias

vunt, G'ex boc concupifc

$55 —

«mtiah :?zm[i 29nis -e'.w

autem Jezabelem iníanientent ádeó timuit ,

zrdefcit.

ut eám declinaturus per avia montium, pér-

An non mulier maufragium eft viro-

f*

)

que invios. itinerum errores diffugeret: zi-

rum, radix nequitiz, fonsimmunditiz;ori.

muit. Elias ,5 furgens abjt quocunqueeum

go malitiz, oculorum pernicies, animorum

4

exitium, cordis fpiculum ? annon amor cu.,

( ferebar woluntas. -Duohí: nobis Prophetze

l,

obviant animi. affectionibus difpares, Jonas,

pidineus, quovis bello eft flagitiofior, qua-

& Elias ; illeaudax pifcis rictus contemnit

vis beftià impudentior,quavis Pantera eff«ce-

Jon. 1; Tollite me, 6 mittite in mare : ite

natior ? cüm inter blanditias fzviat, inter

l, J P'IDZ.'M

Á

uentet , & inter delicias enecet,

vel $ fæl'xens' italcentis occurfum pavet, quem -

»

lyenocinia er

»

: Pro.

ET

182

Dii-ïertatio Vïil.

Procax mulier hofpitium eft lafcivorum ,

pf

ejus ferreis , & fiilibun , & comminuit core

officinadoemonum , fomentum vitiorum,

tunc conirita funt pariter ferrum, tefla, as,

g

P

