'queum venatorum,

Sin veró quzras , quíe

beneficio fugze periculum lapsüs noluit :de-

nam (int hi venatores , quorum mulier eít

clinare,

iDavidi contemptui fuit ingens

laqueus. , :Nonalioseffedixeris,quàm caco-

moles carnea Gigantis Phili(thzi, cumquo

'doemones meretricio quzítu compendium

in (ingulare «deícendens certamen infignem

facientes : & huc refpiciens Chryfoitomus

Homil. a,;iu

detulit folo lapidis jactutriumphum, & ta-

vocat impudicam mulierem cellammeretri-

A:Matths

men Davidem victorem unica inermis mu-

«iam , 'diaboli officinam , in qua tartareus

lier, non armis tantüm , fed omni:etiam ve-

proxeneta infamem ^hanc mercem venum

ii

fte fpoliata , eminü: confpectálicét invictum,

publiceexponit. Etin isepiffolaa. ad Co-

& propemodum inconcuffa animi firmitate

vintbios . vocatcacodoemones mulieris me.

loricatum , enervavit , ïprdfligavïcquef

retricislenones : quia ficut inid incumbunt

AÁn non & Salomon omni fcientiarum

Er:

ftudij lenones , 'ut meretricibus amatores

ornatus encyclopedia, tuncdefipere incepit,

concilient ; perindecacodceemones officio le-

€«àm primüm mulierem neglexitblaudimen:

monis fungentes meretricibusamatores pro-

ta fugere ? tunc expertus eam fuit quovis

cutant ; :G ad fcorta libidino(is perducunt

Weelef.cap, i malo pejorem.

Et snveniz amariorem »nor.

fugge(lionibus 3 & quemadmodum lenones,

r ^

teulierem , quam fuisetiam depingensco-

cum meretricibus infamem illum partiuncue

loribusfubdit : Que daqueu venatorumef,

quaftum; itatartareus przedo, quamvis for» -

& fagena cor ejuryvineula funt. manus illiua.:

runas amatorum effe mercedem fcorti pere

venationem enimin viros exercet mulier , &

mittat , fibi tamen animarut (polia refer-

i

ideo plena e(t laqueis, & vincula (unt ma.

nus ejus: aucupiumexercet , ideóque fage-

"Tametíi varijsallegorijs mulierem pro-

37

-

na, ac rete eíLcor ejus: tunc autem vena,

cacem foleant SS, Patres deícribere, prze

tionem exercet, dum cüriosé fpeclat , dum

cateristamen magisarridet , qu& Ecclefiaflze

lafcivientes intuitus in viros jacit : imó &

placuit, nempe venatio , quamadeo foemi»

fera eít mulier, quz non przdee tantüin pa«

nis accommodatam cenfuit Ecclefiaffes ,. ut

tet , fed alios etiam venatudcecipit , ut capiat,

fingula etiam ejus membra gehennalis.prae-

Proverb.vs, Ifdiatur invia quafi latro ,6$2uos incautos

donis, acvenatoris dixerit inftrumenta effe

"V. 38

viderit , interficiet , loquitur Salomon de

hominibus capiendis , ac perdendis accome

procaci , & lafciviente ; cujusoculi inftru-

modata, . Hinc /Egyptia mulier nonnifi ve-

menta funt venatica hominibus capiendis

natione ufus fuit , ut Jofephum eximium ca«

perapta , & intuitus retia., quibus minus

flitatis cultoremalliceret , ac caperet ,tamet«

Cauti irretiti capiuntur: unde rextus Chal.

fi caffus fuerit omnis ejus labor , fraus irrita.

- deus vertit

*

*

ficut fera vapiens oculis infi-

illicium fruftratum : . dicitur enim de ipía,

Injecit Domina fuaocnlos fuos i Jofepb , non. Gemf. ?.

diwq' » & venatur þlm. infpien;e: ? Vena-

j

e

270

Differtauo XIE -

- fe in hoc conjeciffet difcrimen ,^ nifi oculos

alliciuntur , & capiuntuz quotquot impue

Incgp, ,. in pudicitia (tudiofumiinjeciflet : fcité Olea-

ris aítuant flammis , ideóque opportunà

&enef, .

fler expendens prazetactaverba ait: 24uZis .

monet Clemens Alexandrinus mulieres , ne

quidvaleat boneslas infemina: nam quam-

viros frontis hilaritate;" oculorüm illicijs »

diu becoculos babuit dimilfos , non peccavit ;

lingueque mellita facundia , ac corpotis.

sgunc veró fcandalum pajfa est : & fimul

pulchritudine virosirretiant, aitipfe; ^ C«

Lib.2.pedog.

adverte , quantum proft ad. boneflatem..

put tegere , vultum adumürare ju[Jum eii

MP." P

oculos dejjcere: nimirum in fcelusfe mulier

neque enim boneflum efl corpora pulebritue

dejecit ,. quia inje&tos oculos in juvenem -

dinem effe bominum aucupium.s,

quà corporis elegantià, quà virtutum orna-

39-

h

Hoc autem «cacodeemonis aucupium

t excellentem fixit ; G cüm capere juvenem

exercent procaces mulieres ; qua facies fu-

fatageret, captaeft ipfa ; ruine enim fux

cant, genas purpurá pingunt, & promifcue

fibi caufa e(t mulier ; fi oculos non cuftodiat :

omaibus fe videndas offerunt; quodin pra-

éxplicuit procax mulier fua retia oculorum-

vis mulieribus gravizequé , & acuto calamo

$ntuitü , verborum blandimentis ; vocum

redatguit S, Gregorius Nazianzenus fe fe

Lib, aä'wr] : :

- lenocinio , promiffhionum irritamentis; fed

ftudiofiàs ornantibus,&excolentibus inqui«

enlier.

per fuas fraudes , ac infidias incidit ipfa in

quiens: Membrorum elegantiam domi occul-

venaticos laqueos , quos juvenem captura

tari preflat, quám commentitiam , & ad«

apparaverat ; non potuit conqueri , íe in

ulterinam pulcbritudinem nefarit:proferre ,

þ' Ff

caffes ab adolefcente injecam , cüm hic

emneritó fuffcit nativa tua. pulcbritudo : f

caftitatiscultor non intuitus, fed terga pro-

autem ea plurióus viris, non [ecus , acvete

caci dederit mulieri ; & fugaz beneficio ab

avium gregibusproflat , quidin te accider 8

Pulchré

imminente fe pericuto fubduxerit,

Retia tunc expandunt , ied cüm alios capi-

Aib,deje. D.Ambroftus, — Ipmifit oculos uxor Domi-

unt, & ipfz fimul capiuntur, & pereunt:

ZSabu Gub . J i& $A^ À — Auae4 R oO 5 Ahau 22 RL CC m - dAAmEÉR

: fepl..v.. £Ap . 5.

ni ejus in Tofepb , bocefh , non ipfe fe offen-

dum fuperfluo ornatu corporis aucupium

tavit , fed ipfa retia fua mifit , & indagine

apparant ; nonnifi diabolo fucis famulanturs

- fuiccapta eff , laqueos fuos fparfit , [uísque-s

& illecebris ; non enim cacodeeniones ho*

befit vinculis,

Venaticas has plagas, ac re-

minibus irtetiendis, capiendísque aptiori u«

tia tartarei aucupis ; cum vidiffet in mulie.

tuntur laqueo , quàm fcemina procace, fue

rum confortio $. Ántiocus , fcité nos monet,

cis larvata, illecebris adblandiente: re&té D.

ut folicito pedemulierum fugiamus confor-

Thomas à Villa Nova ait : Ve smulierculis ,

Dom:nic. 2,

tia: aitipfe: Fwugiamu ilarum coufor-

qua in boc feno potiendo , adornando , fu-

Aduent.

sium y non enim aliud. funt mulieres viro ,

cando y decorando vitam expendunt , vefies

;E

. quám virus prefentaneum , quam Orci ve-

pretiofas , & jocalia, & murenulas , 68 alis

— eatrices , cum fiudeant animas nofiras. [uie

Y

puerilia , & vana curiofías perquirenda fa&la

irretire pellicibus , plagisque capere venati-

fünt laquei demonis ad capiendos ffultos paf-

£. Hocprocacis mulieris aucupium pulch-

feres ,& veluti aranee tela ad capiendas mu-

Í

Ip difin,

reetiam innuitlenailláapud Plautum. — Hic

féas. — Has cacodoemonis infidiasin fequio»

tw

nófler quaflus aucupi fimillimus.

Efca eft

ris fexós fucatà , qui cogitat pulchritudine ,

gneretrix , lecius illex, amatores aves, — Me-

vanóque ornatu;. non emotze facilé mentis

retrici adharenres tartatei. Aucupis prada

P

erit , ut moveti feabillisillicijsad noxas fi-

t

fiunt,

'

mat, Mouliebris enimforma tefle Carneade

Cati, 4

(

389

Qui fapit , in fucato procacis mulietis

Philofopho , Regnum eft absque fateilitio ,

t

vulta , in fermonis blanditijs , invocisleno-

/

propugnaculum absque prafidiario milite :

)

'kKinio ; orisfuavitate , afpectüs illicio ,

vim adhibet fine vi ; impetrat, quidquid vult,

k

fraudem timet , infidias expavet , G ideo vo-

fauciat ; dum allicit ; venenum propinat s

lucre ocyusfugit , avolátquealió , cüm fciat

dum placet ; fel fpargit, dum mellita verba

lafciviéntem mulierem nonnifi infidias appa-

profert ; sítque propterea mulier blandus

Q

ráre , ac mellitam linguee facundiam , venu-

tyrannus, fuave tormentum , grata mors;

Y

ftam faciei dignitatem , fulgurantes oculo-

cujus caffes , qui- cauté non fugit , necem

ruim afpectus ; frontis hilaritatem , gena-

incurrit; hincSiracides : Pirgimess ne coxfbi-

Cop. .

L

rumpurpuram , corallina labra , orisque tos

cías , ne forté feandalizera in decere illius?

tiushoneítatem, in laqueos vertere, & re-

fiquidem pracipitium aperiunt ; ruinam pan-

tia, quibus minüs cauti foedé capiantur ;

dunt, necémque accerfunt , aetas florens ;

Í

xx'Prwerb. g, hincnos monetSalomon, — No» conctpifcat

forma nitens , frons ferena , vultus hilaris ,

gulebritudinem ejus , ( feu mulieris ) cor

f

roíz vernantes in genis,corallia purpurafcen-

u

tuum y ne capiaris nutibus . feu ut legitur

tia inlabris, lilia candicantia in vultu, blan-

.jn textu Syro : »e fis preda venationis o-

li

dimenta linguz , fexus mollities, & cultus

fie

eulorum ejtus , &palpebris fisscaptivum te.s

veftium , qu& omnia retia funt hominibus

I

jfaciat : quia in oculorum nutibus ,' palpe-

capiendis apté extenía : idque càm Alexane

brarum ictibus venatica expanduntur retia,

drum Macedonem minimeé lateret, avertere

f

NY

quibus miferé capiuntur , qui foeminarum

oculos màluità captivis Darij Regisfiliabusy-

illicijs fe finunt irretiri.

Dum alijs mulier

Mu

quàm finere fe ab earundem fingulari vent-

lnl

Ípectandam exhibet vultüs , corporísque

fiate capi, inquiens : Non committam , ut

Qu

pulchritudinem , aucupium ex;rcgg ; quiþgg

ciia viros vicerim y vinear tpfe à mulieribus, -

Q

; E

L]

Affc&us fugz naturz , d cgmf £,

271:

ternuntijs mercatus exercetur hujus propu.

" —5' VI. )'

diofzmercis, Hinc Lucianus procacis mu«

lieris oculos lenones vocavit , .:primámque

Sinpula procaci .mz?lzfekz&' mehiäm,

impudici amoris januam ; Plato femen con-

oruatus ,. ( "vefles retia funpt. minus

cupifcentiz , amoris principium 5 fontes 5

".:.ped;g,

cautis bominibus capiendis ,. ac perdendis

& quibus foeda fcaturiunt cogitationes : He*

'P..IQ.

liodorus przcipua amatoriz faícinationis in»

Accommodata.

Fis nonirretiri , Enu-

firumenta. — Quód fi muliebres oculos fpe«

*0 citjz'u f"ge».

culis pariaveris concavis , nec latum unguem

)

49

erràbis ; incendiarias enim amoris flammas

| 'A,venda. eft , ac fugienda 'blandälv.pm-

.€acis mulieris la&tea malacia , .quae

ejaculantur, quibus ambufta virorum pe«

plena eft naufragijs, foeta intus reti«-

Gtora accenduntur , .& praclara virtus exe

bus laxatis ad homines ; velaucupandos , vel

«ultze caftimoniz flatim cinefit,

expifcandos ,.acperdendos, Hanc vanatio»

Vultum fi expendamuslafcivientis mu-

^ Adaer]

42«

nis, & pifcationis allegoriam adeó foeminis

lierisornatum, qui in eo fuci ,& pigmenta ,

lgt

accommodatam ceníuit Ecclefiaftes ,' ut fin-

minium , & ceruffa , herbarum, flormque

gula procacis mulieris membra lafcivientia

facci palpebris venuftandis , genisquefucane

avernalis przdonis , :ac cacodoemonis venas

dis adhibiti funt. , qu idaliud effe dixeris ,

toris inflrumenta edixerit: Ez invenz ama-

quàm Jaqueos tartarei aucupis? .An forfan

Eäcl?f $9.

viorem morte mulierem , qua laqueuvenae

4non fatis illecebrofa fine adfcitijs pigmentis,

torum eft , && fagena.cor.ejus , quiacüm fue

fine picturata venuftate , larvata pulchritu-

«atam fe prodit, vultu , voce ; ge(tu, afpe-

dineeffet muliebris forma?an fruítra luderet,

€&u , retia hominibus illaqueandis accom-

virosque deluderet ?. Annifi ab hisce accer-

fitis mendacijs.adminicula fallendi tumeret.

modata apparat ; & fortaffis Salomon ad

ila alludit reticula , vel translucida vela ;

ppotis non effet procacis mulieris vultus;ore,

uibus procaces fceminz uübera ; & pectus

oculísque lenocinantibus ad incautos irretie

;

u

rtivé oftendentes , eó nequiusgratffantur.;

endos viros? refert'/Gregorius Nazianzenus, i

VAP, ID

eóque truculentiüs fzviunt in hominum , &

pavonem tunc feeminasad venerem incitare, ,,,

ulier, m*

caítitatis perniciem , animarümque irrepa.

quando turgente collo caudam in orbem ex- 2

itz'o[l '

rabilia damna , quó majori diffimulatione

plicat ,. ;pennis :gemmantibus picturatam ,

M[-;H'W

ii a.

retia expandunt ; moris fuit , ut reticulis

oculísque licét czecutientibusArgum menti-

x

entem centoculum,

(uttifs

uterentur fceminz , quibus crines, totüme

.

Haud difpati ratione,

que capillamentum comple&terentur

3

n

spirabor , aX Nazianzenus 5 ff zu aliam ob

non hanc muliebrem comam fic irretitam,fyle

caufam formam depingas , quám ut comptu-

vam dixeris venatui accommodatam , ..cüm

Jorum , & falacium wirorum oculos 4d tf5

7

undique retibus claudatur ? An non hacin

«0n'VErtaf.

Íylva, & vulnerantur , & capiuntur vena.

Quodfi oris; *-läb'ior-i'i&que gratiata , &

45*

venu(tatem introfpiciamus , etiam fua ibi

tico illicio quotquot eam ingrediuntur 2 et-

enim neque in facris epitalamijs immunis ab

retia expandere orci aucupem facilà depre-

hoc vulnere fuit fponfus cum fponíam adi-

hendimus , ac inftrumenta ibi latere vena-

ret , ac quzreret in hac fylva,-. PulnerZff

tionis cacodeemonis ; ut nec immeritó oris

CAnt. 4,

cor nmeum forormea fpon[a n uno crsne colli

venuftatem viícum Comicus vocaverit ? -

£ui ; quód íi facer fponíus fe vulnetatum

feus. wmerus vofira blanditia eff, — Qued fi

pracfenferat , veluno fuz fponízcrine ; quot

cantós accefferit illicium , fubdit S. Cypria-

lethalia non debet vulnera extimeícere , qui

nus de fingul. Cleric, zolerabilius effe bafili-

profano zítuans amore procacem fequitur

fium audire fibilantem , quàm procacem mu-

muülierem ctrinibus, cincinnis , calamiflris ,

lierem impudicó cantautem..-

Pegdus , &

comarum fuggeftu , ac pulvere adulterino

cor mulieris retia doemonis , & fagenam effe

tartarei aucupis edixit Ecclefiaftes ; E is-

mon folüm in crine, fed etiam in toto capite

»

í

luxuriantem 2

veni amariorem morte mulierem , qua la*

'A" ,"

4T.

Nullum eít in procace muliere memb.

queus venatorum ef? ,. &5 Jagena cor ejus ,

rum, in quo laqueus non lateat cacodo-

vincula funt manus illius : imó non vincula

monis: fi enimnon folüm comarum retia,

tantüm , Íed & polypus ; quem Veneris effe

fed, & oculorum perpendamus adípectus,

Íymbolum ex Jerogliphica E

*

gyptioru»txf di-

non unius reos flagitij deprehendimus , nec

Lib.iy,

X?Ci-p?ina Ícité explica; Pierius,

uno duntaxat titulo infames ; adeó ut Seneca

PA

in excerptis meliorem innocentiz portio-

Namque fub equoribua deprebmþnþ

nem eíla cacitatem fateri, haud dubitaverit;

polypus boflem

innuens ; oculos irritamenta effe vitiorum ;

Continet , éx omn

i demi[ís parte fla*

fcelerümque duces , caftitatis hoftes, inno-

gellis,

centiz profligatores , eó quia adulterium

monítrent , inceítum oftendant , fluprum

Non enim aliter lafcivientis mulieris manus,

infinuent , & mala omnia edoceant , sint»

quos complectuntur , vel amplectuntur vi«

que propterea muliebres oculi impudici a-

rOS , irrctiunt , tenent , premunt , flrin«

gunt, enecant,

moris infames'proxenezæ : his fiquidem ine

Neque

Y

Differtato Xlil,

272

* » Neque putemus fuis vacate illecebris ,

lis fe minimé fubducänï&'i'tö;um'; nec afpe«

44

acinfidijs mulieris pedes prefertim fi lafcivis

&us valeant indumenta prohibere , nec illuc .

faltationibus frangantur in numeros , ducan-

penetrent , ubi pudor didicit à natura de«

litefcere.

tur in choreas, exiliant in faltus; has pedum

Video fericas weites , ait Seneca

* Fab.debene-

infidias nos edocet facer textus,. ait Ambro*

ff veftes vocanda fint , in quibus mibil

eff , fíte -£&p, 9.

Lib. 3. de

fius, quando Joannes Chrifi prodomus pe-

quod defendi , aut COrpus ,

p77 deniquu

virgin.

tulantis, ac lafcivientis faltatricis optioae ju-

pudor poffít 5 quwbus fumptis mulier parum

gulatus cecidit , càm affurgeret in faltus

liquido nudam [e non effe jurabit * íed nec

puella; quiautait Ambrofius: P/us nocutt

pretium deefl , ut magis venalis proftet pu-

faltatricis illecebra ,. quam facrilegi furo-

dor. Pergit Seneca, inquiens: Videounio-

rís amentia : imo tanta vis ineft foemineis

nes non fingulos fingulis auribus comparatoss

pedibus ad hominum capita profternenda ,

jam enim exercitata . aures. oneri. ferendo

ut vel caftze Judithze fandalia , ac pedes caput

fünt s junguntur inter. fe fe ,6 infuper algj

perdiderint Holophetnis ; & mirum fané ,

bini fuperponuntur , ut bina ac terna patri-

quód pedes adeé molles, ac delicatuli capst

monia auribus fingulis appendantur.

Omit«

proftraverint tamferox , & minax , ut fuit

to torques , armillas , monilia, ceterímque

illud Holophernis ; cecidit Holophernis ca-

mundum riuliebrem ,' quibus ad fluporema

ut ,cum ejus oculi (andalijs cefsére Judithz,

uigue tanquam vittis exornantur infeliciff-

gudibt.e.9. Sandalia ejus vapuerunt oculos ejus ; tan-

27& tlle puélicarum libidinum vitlims.

In

tümne potuerunt involucra pedum ex cne.

hocnimio veftium cultu ; gemmarámque or«

&orum peilibus animalium, telísque bom-

natu, latent etiam tartarei aucupis laquei ,

A NI m aE "as ao i u L P EC M EL U A RI m a r u As i , M m A r a lm

bycum confuta? Annon calcei , quibus &

actetia , qu£ nec robur Samíonis distum-

lutum terimus, & folum quatimus , & for-

pere vaiuit , nec fanctitas Davidis eludere;

d

dcs calramus , & ignobiliffimam corporis

nec fapientia Salomonis fruftrare, quia mini«

mé effugeront.

partem contegimus, oculos valuére tyranni

rapere?An nó caput,quod fuperbo faftu Deü,

Has voluptatis illecebras , in quibus re»

46;

hominésque defpiciebat, adeo foedé fanda-

tia latent tartarei aucupis , nemo eludt ,

ls ceffit mulieris , ut à reliquo fejunctum

nifi qui ludere dedifcit cum fceminis , & be-

corpore ceciderit fundamenta pofiturum

fidio perniciffime fuge praíertim divino

triumphi , nunquam apud pofteros perituri ?

auxilio , ac favore fufceptze fe fubtrahit à

nimirü cecidit caputHolophernis;cui fupplex

muliebris voluptatisillecebra : & jpvenz , ait

orientalis orbis fe dederat ; ac proftraverat ;

Ecclefiafles , emariorem morte mulierem » ,

quia affe&tus fnos , altósque fpiritus fanda*

qu& laqueus venatorum efl , && f4gena-s

| TT

lijs fubjecerat mulieris , pedibüsque fubftra-

cor ejus ,vincula funt manus illius , qui pla-

H fipis,

|

verat ; &qui plurium fuerat populorum do-

cet Deo ,. effugiet illam ,. qui 4utem pec-

rnitor, Regnorum terror, mortisque fulmen,

Nemo de ca-*

cator eff. , capietur ab illa.

ub - 2 al aE o ircaian

foedé adharefcit captivus foeminz crepidu-

fta cum foeminis converfatiohe , aut vitae

lis ; nimirum Judithe fandalia huic libidi-

aufteritate fibi eblandiatur , cum vel ipíe

nofo Prometheo , qui flammas , vclé pedi-

focmineus ornatus homines virtute fpoliet ;

bus fceminz hauferat , rupes fuerunt cauca-

acdevenuftct." Procaces mulieres hoc labo-

íea , ad quam lafcivientibus fuis affectibus

rant vitio, ut extimum enancifcantur ornae

tenebatur illigatus.

1

tum, quo viris placeant;parüm curantes in»

4j

Hzcamoris impudici e

[t indoles vilit:

ternum neglectum, quo Deo difplicent, quas.

fima femper rei fefe mancipare. "Trahitur

propterea meritó premit S. Chryfo(tomus ;

vno crine colli facer fponfus , quid levius '?

inquiens : Zulta mulierum mollities , &6 oyge Fomil. a,

In Gezef,

uno calceolo capitur Holophernes , quid ab«

ne fludium 1n. cultu veflium ,. in acurvatis

jectius? textili quadam nebula irretitur Da-

collaribus , €&9 externo ornatu , auizse veró

vid;quid inanius ? quàm formidandum Vene*

nulla eff cura.s,

ris imperium , cum vel ipfa Martis fulmina,

Itac(t: qua tote funt in corporiscul-

47*

pedibus conterat ; & crine irreriat ,. G

tu, veftiámque ornatu mulieres , virtutes ^

nebulà extinguat,

Pudor fané ; quód viri

quarum honeftamentis anima exornatur ,

— I f p —— ? T

incaftrisfortes, imbecilles in gynzeceo , vel

negligunt ; cümque deberent probis mori-

MH

€ calceisimpurz Cypridis infectis pedore, ac

bus animam excolere, virtutümque exerci-

malé olentibus venenum dulce ebibant, quo

tijs venuftare, omne impendunt ftudium ia

ï

necem deglutiant feetidiffimam.

Quéd fi

luto corporis fucando, in flercore exornan..

Mt l di

pedum fandalia caput poffunt virorum intet

do , in efca vermium fovenda,

Utinam

därgl, m

fortiores fortiffimorum evertere , quid re.

meliorem ebiberent mulieres mentem, veà

J

ä

uP'DI

liquus totius foeminei corpotisinon poterit

rümque quzrerent cultum ,' quo Numinis

ornatus , cultüsque/ad homines illaquean»

imago , anima immertalitate donara venu-

dos? prafertim , quando infames illa, ac

ftaretur , & negleclo externo corporiscultu,

.

proflituta pudicitie venatrices ,, utloquitur

folo dele&tarentur interno animz ornatu ? ut

Petronius , proftant in nebula lintea , ven-

eas monet Clemens Alexan, inquiens: ANox s. Padagog,

EFTR C 0IMMo X T. —— :2 0. 0^5 —

tum textilem indutz , cümcorporis mem-

externi bóminis afhetlus,fed animus probita-

€4]. 2,

r€—

—

bra ita parcé contegunt , ita avaro indufio,

tis ornamento ornandus efl..— Vel f COrporis

Bo

fericóque translucido obvelant ; ut ab ocu.

e-À

ornatus quaritur , ornanda quidem efl caro ,

".

l

273

'Affjcsf*tus fugz natura , & caufz,.

þxd ornamento cant;'nentiæ ; vult quzren-

um in Mefopotamiam filium proficifci quaz-

dum in primis efíe mentis ornatum per vir-

fiturum fibiuxorem , maluitque fervum mit,

tutum ftudia, quód f1 corporis placer orna*

tere , qui nxorem filio inveniret virtutum

ib.de Lyüþf,

tüs, isquaratur, quocaroetiam ceelitibus

honeftamento , morümque probitate facilé

T

imbuendam, acin Abrabz domum adduce-

placeat, & hominibusnon diípliceat ; sünt-

que hujusmodi ornamenta caílitas , pudi-

ret, quó virtutum culturg , & exercitio

citia , continentia , & reliqua virtutes ,

probitatis priüs incumberet, quàm filio nu«

quibus concupifcentia motus coércenttr, ne

beret , idque ítudió Abraham voluir , ut

contra rationem inferior portio rebellet :

uxor bonos mores in ejus domo addifceret ,

& virtutum «ulturze affuefceret , ac ijsdem

hatum enim virtutum cultura corporis tel-

lus fata, & occata, nonfolüm lilia produ-

ornata filio traderetur ; cautüimque effet u,

cit veram olentia virtutem , fed & uberem

triusque conjugium , acfirmum, quodnon

opum affluentia , non extimz pulehritudi-

fru&uum meffem , quibus anima nutritur ,

G pinguefcit , A& caro floridam contrahit

nis illicium , fed morutnfandtitas, & virtu.

tumhoneftamenta ftabiliviffent, fcite Olea-

pulchritudinem , quà coelitibus placet , quia

ut fcité notat S. Chryfoflomus in orat, de

Abrabam noluit filium fuum Jfaac

Jneap, X gw

Leuit.,

paralit. — Zp/a forma , &eultus corpora mu-

in Mefopotamiam ire quarenda uxoris gra-

dierem amabilem nou facit , fed virtus , &&

£À , fed potiüs uxorem ad fe adduci, at pe-

pulcbritudo animi , ubi neque lineamenta 5

mes fe bonos zuores addifceret , malósque ,

Y

ueque fuci , non aurum , nonveslis pretio-

fí fortà baberet , deponeret.

f fed continentia, caflitatis , antmi aquabi

Verz probitatis gymnafium , non mu-

$o

Jitas , && timor, qui Deonitatur,

liebris vanitatis gyneceum erat Abraba do«

48*

" ÜOrnatus , quem mulier procax quztit;

mus ; ubi finguli ex familia ad modeftiam

corpori exornando , .tametíi aliquid ade

«ompofiti virtutum exercitia exemplo for-

Ícititij addat fuci , ac larvatz pulchritudi-

tiüs , quàm verbis edocebant ; voluit Ab-

[

zaham hac in fchola erudiri foeminam , prius-

nis , animam tamen fcedat , mentémque

devenuftat,

Ea debent à probis mulieri-

«quam hac filio nüberet ; ut per virtutum

bus ornamenta queri , que nonhominibus,

exercitia ornamenta indueretproborum mo«

Íed Deo placent , qua non viris funt illi-

rum, & fi quos non probos fecum tuliffet ,

f s.

€i0, Íed coelitibus funt oble&tamento ;5 hic

priüs.exueret ,.quàm veftes indueretinuptia-

les. VWiri probinon extima corporis in mue

enim ornatus eft, qui folus in muliere pro-

batur: quivis alius , quiDeo non placet,

liere approbantornamenta , qua potiüs re«

| : Liö. de bd—i

& viros allicit ; reprobatur , fcité "'ertul.

probant , :ut Tacitus Imperator , qui pro-

bit, famin,

lianus mulieres a!loquens:ait * Ceput mart.

priam uxorem patfus non eft gemmis illu*

tie (ubijcite , &Y [atia ornata eritis.

Veflste

minatam fe prodere viris , ut refert Vopi-

vos ferico ubertatis, biffinofantlitatis pur-

fÍcus, quieleganter ait, — zideratón non u* Zopolit t&be

purá pudicitia, taliter pigmentata Deum.s

nius Imperatricis vertice faltus , & infulas

ISQ

babebitis amátorem : proba funt mulieres

dudentes , ab alteriua auribus integrum Im-

ile, & plus ceteris fapiunt, qua nonnifi

geratoríum kalendarium dependiffes n di-

hzc virtntum quzrunt ornamenta ; & pro-

gutis etiamo, && pedibus Provincias , &5 Reg«

biores ; queea poffident, & folo dele&tan-

na integra inerráffe : damnavit in sxores

£ür virtutum exercitio , animi ornatu , ac

bec prodigia , regnorum difhendia , dibids.

pudicitiz culturá ; que non veftium orna-

atmque icitamenta , qua de propinquo due

tum , quo extimam corporis cutem vefti-

xurie curaut negotium , obfirepunt pudics*

fetih 4

unt; fed Dei gratiam querunt , quà ani-

tie difesplinis , — caffmoniam profistuumt 5

n G

inum eXxornant; quamonilia, gemmdásque

nam dum tenera cervix ,frons , capillz , Au-

refpuunt., ut culturá virtutum fiant ipíz

ves per gemmas 1gnes jaculantur , incalefcunt

gemmxe nobiliores ccelefti fponfo magis gra-

Aanimi , mutuíique concidunt vulneribus:. &

À

^i

tz , virísque probis in majori pretio ha-

ua non qnulier mutuo l9t forma, & gemmae

bendz,

s

rum lenoctnio periclitari doceat viros * qua

49»

Quafieratfilio fuo uxorem Abraham ,

veró non periclitetur cim tot fulminibus ,

non tamen onuítam auro , Íplendentem

quot virorum percutitur oculss : fuflulit pe

argento , illuminatam gemmis , ornatam

ricula , & uxoria bacnaufragia Imperazor ,

monilibus , fed morum probitatevenu(tam,

j Zi?:. 1. de

dum gemmarum omnem ornatum versir 3.

ut notat D. Ambrofius , inquiens ; Difce s,

fat ignium inornatam circumferre , flultum.

| Abrabam,

quid in uxore queratur non aurum , neque.a

€ffe ab alijs novos mutuare , mi proffituere.

-

,mp. 9,

argeutum quajrvit Abrabam , non po[feffio-

ultro cum gemuis uxorem woles ,« aut tan

nems f(ed gratiam bone indolis , morimque

quam fulpenfa bedera wenalitiano

probitatem : hacenim cuilibet preferri de

caiiimoniam proderf:.

]

bet auro , & pluris e(limari , quàm tota

gemmarum, ac monilium fupellex: illamu-

NILU.

lier eft probé venufta , qua non monilibus,

rv

9 )

Íed probis moribus ornatur.

Idque caufz

etiam fuit, cur non permiferit Araham [g.

Mm

TC WE

I/'e'mni de Affehibus Tom. Ii,

274

Difiertaio X111.

$. Vil.

probz fezabelis ornatu , & verbis percel-

j

litur; in(tar navis, cujus fecundum, rectüm-

Ornatw mu/ieörif P7/477y excz'tät

que curfüm , faventes cceli aurae dirigerent,

mox flüctibus exagitata decumanis? icite S.

enarinis procellofiores , quibus naufraga

Petrus Damianus (erm. 18,

Elias t5011*

perit pudicitia . mifi beneficio fuge caflsta-

firabatur , ia infirmitatibus. feruabakur,

tis «ultor ab ornate famine fe fub-

Seriptum quippe eff , — quta dixit Tezabel.

ducat afhettu,

Hac faciunt wihi Dj , & bec addant , uif

Uliebrem otnatum inuxore minimé

bac bora cras pofuero animam tuam ficut a-

$1«

nimam unius ex illis : &f audiosz Elias , €9

damravit Myris Rex /Egyptius, qui

timtuit , ac fugiens abit.

O violeutiants

referente Diodoro //5 1. cap.4, Ve-

verbi ! Q formidinis eminentiam ! audito

ä

&igalem etiam con(tituit fquamigerum gre-

gcm , quo pifces ipfi mulieberem ornatum

mulieris oruata verbo fugit Eliaa ,. € qui-

dem quadraginta diebus , & quadraginta.s

inveherent foluto fibi impofito. vedtigali.

nothóus. Ingreffus enim [erimo compta w«

Myris enim Rex /Egyptius vecligal pifcium,

quiin ftagno Mydios àfe effofo vel rete, vel

lierís in cor ejus , quafi quidam gladius fue-

vat , &5 omiffo ratiouts con[ilio , quid age-

maffa ,aut hamocapiebantur , uxoti concef-

ret , nefciebat.

fit non ad unguentorum duntaxat ufum , fed

Si Propheta tot munitus virtutibus , ut

ad reliquum etiam corporis cultum.

Quid

$5

verbo cclum clauderet , ruentes pluvias

)ii nonnifi naufragia timeri potuerunt ab iilo

coérceret , ac retardaret , a&ri imperaret ,

veftinmcultu, gemmarümque ornatu, qui

divinos ignes in terram educeret , fal(ó:que

4b aquis , earümque incolis pretium hau:

ricbat

falubriter interfici juberet facerdotes , ab or«

Malum certé omen , quando vel

natu , colloqnióque comptz mulieris adeó

€x aquis fluctuantibus, ventorümque «ítu

timuit , ut vix quadraginta dierum, totidémie

exagitatis , ac littore fluclibus diverbera-

que noctium fuga eivifa fuerit fufficiens ad

m

toornatus muliebris pretiom haurit.

Quid

"T.m ^s

poffunt viri ad concupif:

fe fubtrzhendum à periculo , quod appre^

entiam proni inde

henderat imminere ?. quis no(lrum de caíta

Epifs h

expestare ? quàm maufragia , quàm ut mi-

cum foeminis convetfatione valet (ibi fscuri-

fer& obruantur ? fed fi defipiunt foeminz

tatem Ípondere ? cum ícribat Hieronymus, z;;g, 44

piícium ebibentes ftoliditatem ; fapiant ho*

Effe nos ex eodem confictos luto ,. ijsdem saiviazum-

mines , & à confortio harum fe (ubducant

compaéclos przcordijs, & zqué in molíi (e»

foeminarum ? quas crocodilis pulchré non

rico, quàm pannofa ruditàte , eandem do-

3.Padageg, absre comparat Clemens Alexandrinus, in»

-

L]

minari libidinem; & hanc nec Regum pur-

€ap. 3.

quäens

Non efh mulieris ,. fed meretricis

ff

us

puram timere , nec religioforum fpernere

3lud nimium fui ornandi fludium.

quidem mulieres domus apud maritos fer-

pannofitatem , neque pauperum parcere

Íqualori,

Quis fit àfana mente ita alienus;

Vaude , adminifirandeque familie curam.s

quó fibi aduletur eà excultá muniri virtate ,

gerunt exiguam , [ed folutámariti crumena,

quà ; retundere mulieris procacis tela va«

qua eis fuppeditantur ,. convertunt in fuas

leat,

cupiditates s G ornands artifiio tote die af-

Cavendum eft vulnus , quod nonnifi

$ 4«

fidentes uacant are emptis manctpij s,ut per-

inde , ac erocodili pulchris. /Egyptiorum.»

acriori curatur dolore. Neque eft,quod fibi

de poenitentiee füb(idijs poft lapfum quis e«

emplis, && ipfa colantur, — Quàm viris eft

blandiatur; funt enim hac fubfidia proba,

snulier perniciofa , qua vel ab aquis orna-

& valida , fed infelicium remedia , qua à-

ü?' 4-

ihenta extorquet corporis , quibus naufra-

lapfis minimé dependent, ut poffideantur z

gia invehat pudicitize : etiam à muliebri or-

natu caftitas nauffagium fabit ; foemineo fi-

fatiüs, & laudabiliüs integta navi ; fzlvíse

que mercibus falutis portumingredi, quàm

quidem cultu , ac caglamiftris, crinibitsque

à

nudum herere tabule , «rebrísque flue

in gyros irrctortis veluti fluctibus, ac ventis

Cuum incurfibus jatari , & ad exefos col«

pudicitiz navis adta, ac luxurig undis ob.

lidifcopulos, Si te munias , icásque pue

I

ruta , aquis obruitur Veneris,

::Ie[.,; ;

Z

dicas foeminas , quibus familiariüs Uteris 5

"'Tametíi ze&o curíu caftitatis navis z.

imó & religiofas; adhuc fi difcrimen times

quora traijciat ;

fi tamen ei obvier. lafci-

falutis , nec tibi , nec religiofz foeminze de-

viens ; & prava mulier ad'concupifcentize

bes fidere

.

.

non raró fub praetextu . pietae

illicium ornata, velutiin ficcum impingens

curfum fiftit, & flu&tuum difcrimina fubit ,

tis vifcus latet libidinis :. etiam prima (an-

h

&itatis aquile , hoc vifco captz interdum

quibus méns zíluans incipit , & ipfa flu.

€&luare , & nifi beneficio coeleílis aurz in-

deprehenduntur; & cedros Libani hac pe-

fte atuiíle fcimus,& cecidiffe. Cultor caftita«

tus efflantis , feillicó inde fubducat, in aper.

tis mulierum familiaritatem quantum pore(t,

tum íeinijcit naufragijdifcrimen, An non

effugiat-, ac ab earundem confortio (e fub-

Elias , qui fuo adeó potisfuit fermone , quó

ducat , tamet(i mulieres fint religiofz , pu-

«celum clauderet. cüm vellet; imbrem de-

dice, & culturz virtutum jugiteraddiclz,ad-

duceret, cüm juberet; an non & ipfe licet

huc foeming funt excitande concupifcentige

fumxgggum virtutum culture addictus im.

apt&,

Progi-

279

Affectus fuga hamra , & caufz.

fenfu fafcinatur ;imens ,. luménque rationis

$5*

Proximacenfetur effe deditioni arx il»

itruente furgentis concupifcentiz nebula ,

la, cujus fupremus Prafectus incipit cum

obfidientibus hoítibus : mifcere colloquia :

& caligine intufcatur , incipitque mens Cx«

cutire , & nifi flatim caftitatis cultor obíi-

concupiícentia per verba pauibà froeno mo-

deítiz laxata incipit fuum virus diffundere ,

ftat, preceps ruit, praefertim f1 fe nimià (ui

quod mox per fimplicem tactum incipit pro-

fiducia decipi finat ? hos inter zítuantis

concupifcentize (lu&us , qui non timet , jam

ximiüs irrepere , & in precordia ferpere , ac

excultae caítitatis virtutem . corrumpete.

cenfetur lapfus ; qui fibinon cavet ,jam naue

Pulchreé referebat Beatus Jordanus in vitis

fragus perijt , teftes funt plures viri etiam

PP. Pradicatorum.

Cüm quidam frater

