causá fuícipiendam , bono officere publico,

populi, nimirum ut extruclis aris reíponde«

LE

ac privatee obeffe utilitati : non enim fieri

rent Sacerdotes, & qualia erant facrificia;ta»

&

poteít, ut cirra enorme difcrimen in. urbe

les & miniítri ; iddue ea vafritie Jeroboa.

hoftili cultus ille Numini exhibendus iníli-

mus infituit , quó facilios. minutz plebis

«

L

tuatur; maximé quia ob deíertienem mul-

fibi reconciliatet benevolentiam, Regis igi«

torum, fe mutuis odijs, acpericulis cives

tur ad exemplum glifcente dietim tüperíti«

involverent ;

neque prolixa itinera tuta

tioge ceperunt luci, & nemoravitulorum

16

e(le , neque. profeclionem obiri poffe abs-

opypleri (imulacris, adqua Religionis causá

que rei domeftice difpendio.

Ut autem

videbantur populi confluere. Ad ha« igitur

promptius in fua flecleret Jeroboamus vota

fcelera Jeroboamum impulit ambitio, quá

.5

populos propenfos ad Solymaam profe-

nitebatur fibi,(uísque Regnum flabilire: hec

Gionem , fpopondit effe&turum , ut pro

caufa fuit, ut ediéto caveret,ne quisquam ex

uno templo geminum excitaretur , quo

líraelis.populo Jeroiolymam proficifceretuE

commodius poffent populi facris fungi mu-

oblaturus in templo facrificia.

S

neribus, ac fua perfolvere vota ; addens

Verebatur námque Jeroboamus,ne po- — 74«

Deum nullo circumfcribi loco, nullo poffe

puli favor à fe in Roboamum Judez Re-

[

gem deflederet ; Íi paíffim permitteretue

fpatio limitari, nec ullis coarétari anguftijs;

£

quin fit ubivis prefens , ut zqué ei obfequia

populus Solymaum templum factificijs fre»

praítentur Solyme, acin quovisalio Judzo

quentare; ideóque geminum vitulinum ca«

"n

loco, dummodo cultores Num

Y

put aureum duobuslocisin edito collocavit,

non defcifcant mente,

inris à recla

& fimul promulgari juffit : ./ Ecee. Dj zué 54Regecad ,

72.

Hazc omnia excitata effi

cacia populo

lrael, qui te eduxerunt de. terra J£gyptiz,

propofuit, non ut devotionis causá. eum

Proh quàm perniciofus eít , fceleribüsque

fle&teret ad Numinisobfequia; fedquo fub.

fotus ambitionis tumor/ quo mens humana

tiliori vafritieicalliditate , pratextu cultás

cecutiens, non ampliüs veri Numinis cul«

Deo exhibendi fuumfirmaret regnum. — Fi-

tum videt, ut praceps ruat in nefanda quze»

dentior itaque factus ambitioni adhzrens,

queflagitia, Hiceft illetumor, ex quoins-

quá ad regnum fe fentiebaturgeri majorum

numerz femper profiliére lachryma , & ome

fuorum religionem radicitüs duxit extir-

nes eruperunt calamitates, diffidia, clade*s

E

pandam; nimirum ut flaret. ipfe in Regio

inimicitiz:ambicioPrincipum preclara comt.,

t

folio, voluit , ut caderet ex ara verz Ree

tia di(turbat, quia unusalteri cedere detre;

Y

ligionis cualtus: & ne (ceptrum recéns. ac-

élat, & finguli preeminentie inhiant; hac

uifitum nutaret ;

cultum veri Numinis

propterea diífidia fpargit , bellaexcitat, quae

;

u

nditüs evertit5 incredibili enim celeritate

alternantibus victorijs utramque partem mi«

duo juffit delubra conftrui in pracipuis ur-

feré atterunt, fanguinem fugunt, ÀÁn non

bibus Regai fui limitaneis; quarum uni

occafiones rei opuimé gerenda fola perfzpe

turbavit atnbitio,

nomen erat Dani, fita ad Aquilonem ; &

alteri urbi nomen erat . Berbeli ad. profpe-

ambiente fedes?

quolibetxvitorum primas

*

&um au(tri , & utraque urbs eminenti col.

Imó necesetiam molitur

'innocentï-üm 7;,.

1

In ijs igitur vitu-

eà duntaxat causá ,

ut quamlibet abigat

le furgebat inzdificata.

Jorum fimulacra ex auto conflata collocae

umbram fufpicionis ; hinc /Egyptius Ty-

vit qualia. ZEgyptij füb nomine Apis, &

rannusPharao, ne Hebrai ullum regali fo-

Serapidis colerent , fuafítque populo hec

lio metum injicerent, omnes eorum infan«

, i

S"m. 6-

eadem effe Numina , quz eorum Majores

Y

tes mafculos mergi juffit in flumine. Hee

à Pfql, 90 ,

quondam à fervitute /Egyptiaca liberave-

rodes Magnus Aícalonita has ut à fe prore

rant, cultüque publico Aarone aufpice, ac

fus umbras excuteret quatuordecim mile

facerdotio fungenteaffecta fuerant ; Gteam

lia puerorum ferro fecuit, ne quis infane

venerationem ad pofteros fuiffe dimanatu-

tulus Hebrausin fpem Regni fucerefrerec z

ram ; ni(i Moyles metum populo incuffitfet

voluíique emmnes in herba dometere ,

ne

i

-

tD

*

*

ïAmbi.tiohïs tumor honorum fupieludendus. ^ 397

fiealiquis fortáffis eorum efflorefceret in Re»

in tenebri trudi fecit ém temebras exteviores

gem. Abimelechus ut fibi uni regnura, quod

Vefle fholians nuptialé , & virtutum exerci-

CUM — — M

enixim ambierat, firmiüs flabiliret, fratres

1i0 , fruifu pietatis evacuans 2 Quantos

fuos omnes feptuaginta numero füper unum

ergopefia bac nequiter [upplantatos, turpster

lapidem jugulari juffit. — Rex Saul quia fibi,

dejecit , ut cateri quóque , quos latuit ocs

fuóque regno à Davide metuebat, hunc li«

e€ultus .efafbr j fuöitam fxpavefærenf ad

cet. fideliffimum locis omnibus capitalibus

ruinam? Ambitionis via , adoratio Diaboli,

eft infidijs infecutus ; & octoginta quin*

ambitionis ufus brevis finis sgnotu. — .O ame

que facerdotes non ob aliudcrimen , nifi quia

bitto ambtentium crux , quomodo omnes tord

LA

zeligiose Davidi faviffent , victimas macta-

ques , & tamen omuibus places ?. wil acer-

vit, eorum fanguinemfudit , quó accenfam

óius. cruciat , nil moleftius inquietat , wif

in Davidem tabiem non extingueret , fed

tamen apud miferos enortales ovebrius jejue

feralius augeret , nocentiüs foveret ; cum

megotijs.

enim 'Occupáífet armorum vi INobem facer-

Itaeft , quo quisaltiora exambit,c& dif-

78.

ii od l x i IQ Cl

dotum urbem , in ea nemini parcens ferro ,

ficiliora neceffe eft , fuftineat praclia, fiát-

& igne omnes interfecit,

. Àn non etiam

que pluribus obnoxius difcriminibus; com«

Abíolon hoc ambitionis tumore turgidus ,

petitores femper habent , qui cateris fata-

velut criftatusPhaéton , ut federegni paten-

gunt przeminere ; & quia omnes dura di-

tem óptimum non folüm excluderet , fed

ftorquet ambitio , omnes etiam vexat labor

etiam impia violentia ejiceret , arma bellica

immodicus in acquirenda , ac tutanda dig-

rebellis filius in p

nitate ; urgétque dolor ,

quos ambitio

aufus efl?

;

ium g—enitotcm -mgverg

pulfat ,ad fublimiora , quz cum lubrica fint,

76.

ac praecipitijs contermina , ad lapfum etiam

Imó quod timorem fimul, & terrorem

incutit , eft , quia referente Curopalata

impellit graviorem ; quia qué montiunt

Li

Conítantinus VIII. cum annis quadraginta

cacumina excelfiora ftmt , €ó perfzpe magis

*

novem clvum rexiíffet imperij ,à fuo pro-

abrupta deprehenduntur

L

fecus mitior fi

fuerit fortuna , & in mediocritate fua forte

prio filio Romano venenum accepit , non

Em AE - EM —

aliade caufa propinatum , mifi quia nimi«

contenta , quia ambitionis igniculos non

um diu imperáffet , & nimium diu filius im-

fovet ; pacatior femper eít , ac tutior z

rebus enim -ex»cellentioribus $, ac catetis

EM

perium ambiret. Hac fuüntimpia illa fce-

lera, ad qua tot Reges , & Principes una.

celfioribus annexa femper funt. competitos

rum certamina , & quó quisp

. €ompulit ambitio , qua quó altiüs afcendit,

lusfpollgt.,l;ö

eb fir magis periculis obnoxia , ac praci-

plus timeat , necetle eft.

pitijs vicinior,

Hinc qui pluribus ï*mþeratk » plures

?7.

22«

Utque ad proximiora noflris hiscetem-

etiam formidat: quia is plures timet, quem

poribus gradum faciara , quantum fecum

plures timent , prafertim fi peffimis ambi-

m

adferat detrimenti ambitio ; fats fuo ex-

tionis confilijs duriffima accingatur in pre«

lia5 idque caufz, cur Calebus Dux Hebrzo-

pertus eft damno Carolus Audax poftremus

Burgundie Dux.

Is etate, gloria bellica;

zum 7ofu? 14. txametfi munitiffimas , Heb.

ronisque in vertice fitasurbes ad bellandum

.Provincijs fubditis flerentifimus , nullum

expertus fuit hoftem fzeviorem propria am-

petjiffet ; animi robur oftenderit , & quidem

prudenter , cum ipfum minimé fugeret ,

bitione , aninium femper ad fublimiora fti-

mulante, CümCGalliam fzpius incendiffet,

magnas urbes gigantum armis defendi ;mu.

risque muniti jfaxeis.

2 A

fä"(älö

veilétque Helvetios fuo etiam jugo fubmit-

Hodie ocloginta s

tere , ac Lotharingiam quafi aggerem fuis

quiuque amorum fum fic valens , ut eo va.

»

interpofitum ditionibus amoliri; primó duo-

lebam tempore , quando ad explorandum.s

miffus fum * illius $n me . tempori fortitu-

bus pralijs ab Helvetijs deprecantibus priüs

.pacem , poflea coactis ad pugnam in fugam

do usque bodie perfeverat tam ad bellandum y

quám ad gradiendum : da ergo mibi mon-

a&us ; deinde in Lotharingia fpes magnas

volvens à tumida ambitione confuetum fi-

eem ifium , quem pollicitus eff Dominus te

quoque audiente , in quo Enacim funt , &6

nem , feu violentam necem impetravit : ad

Nanczium fiquidem à Renato Lotharingo

urbes magna , arque munita , fe forrà f

in acie ceíus , miferé cecidit, G. unà cum

Dominus mecum , C potuero deleve. eos,

i

utrumque Calebus conjunxit Enacinos fcilie

topria vita totam extinxitBurgundice fami.

h

imítirpem , que in Carolo tota cecidit ,

cet;feu Gigantes urbes illaslaxas inhabitare,

cum ambitione inflatus in fublimiora adni-

& Ípecimina bellice fortitudinis exhibere ,

teretur , hiac appofité. S, Bernardus ait :

eó quia ad bellandum infractum fibi robur

Tom. r,

ineflet,

Sed quis non videat , quàm diffi«

Serm,. 6'.

Ambitio [ubtile malum ,. fecremm viri ,

peflia occulta , — doli artifex , mater bypo-

cillima Calebus ambiret przlia, cüm non«

173 ?falc 90,

crifis, livoria parens , vitiorum origo , cri-

nifi celfiffimas in montium fafligijs fitas

minum fomes , virtutumarugo , tinea fan-

expofcereturbes , arcésque, foffis vallatas,

ditati , excacatrix cordium , ex remedijs

murisque munitas faxeis? fed G infractums

propterea fibi robur ad bellandum ineffe ,

snorbos creans , geuerans ex medicina lan-

innuit, eó quia montis apicem defenderent

Ddd 3

gaorem.- Quantos ho(negwium perambulans

giggu—

308

.' ..Diiïcfta—tïo XVIM,

igantes: ità eft humiliota, & radicesmon-

um armata cultodit fpiculis ; .& cumaudet

tis homines propugnant mediocris ftature ,

manus;ftasrapere divitias, pompámque fo-

liorum , plerumque dumetis fauciata pro»

fed celfiora eontium faítigia à gigantibus

——

defenduntur ; ut difcant ; qui celfiora ex.

prio priüs erübefcit fanguine , quàm rube«

(catin manu rofa. - Duo exambierunt tres

ambiunt , debere , & ipfos graviora fufti-

nere przlia., àc fortioribus pugnare cum

illi militam fortiffimiexcelfa ; ac propterea

competitoribus, Nunquam ad fublimia:;

difficilia, 'Regis fitientis aquam*.illam,'favo-

;rem , quemaucupari nitebantur , etiam per

quos pulíat ambitio , urget, quin pluribus

Íemper periculis, ac praelijs.gravioribus con»

-adverfariorum caítra per hoftilia arma ; &

defoecatz illius aquae excellentiam , :quá re-

$h

ftituat obnoxios; quia Calebus excelfaam-

bivit ; przlia etiam debuit gigantum fulti»

gijsadularentur cuppedijs, & ideo opus fuit,

'ut graviffimis fierent periculis obnoxij.

nere , & ideó propriasoftentavit vires , quia

magnas novit difficultates, cum montium

"Summam etiam Lucifer'exanibire au«

3!4

culmina agmina defenderent. gigantum , ne»

fus fnit celfitudinem in coelo : fed quia prae-

lia, -& certamina fuítinere 'non 'credidit ,

que potuiflet Calebus excelfas illas exambi-

|

reurbes inmontium fitas faftigijs, nifi pro-

ádeó quem ambitio ad fummam urterat cel«

(mj t

fitudinem, in imum etiam detru(íit infero-

rias priüsad praliavires exercuiffet ; quia

magna , qui atmbit , mecéffe e(t graviora-;

zum. Quemodo cettdifli de 'celo Lucifer ,

3] ;".4 'V"*o

qui mané oriebaru ? corruifli u terram s ,

fuftineat przlia,

2o.

Excelíum eft

,acmagnum putatur inaula

:qui vulnerabas gertes , qui-dicébas in corde

Principisgratia , Regisfavor, fed buic, qui

"440 : : inelum confcendam fuper afiva -Dei

inhiant, graviffuma, opuseít, praelia fufti-

exaltabo folium meum , | fedebo s monte:s

neant , compe

titores fuperent , ac multis

teffamenti in latéribus. aqnilona ?. . quia-de

fiant difcriminibus obnoxij.

"CumRex Da-

folo feffionis otio cogitaveràt , & non de

"UC CUOCUMEN « EE DN QPPRR "—— —

vid ftri&tis füb papilionibus degerer , & in

certamine fuftinendo , nec de pralio ineun-

do , fapientià fpoliator, ormmique ornae

5im f

campis fepius armatus noctes duceret in-

fomnes , ac vigil pernoctaret in caltris , pae

mento , quo in coelis fulgebat , & vi&tus

luftrem , quam prz manibus habebat argene

ipfe in praelio, quod non przviderat , ceci«

teo in cyatho aquam faftidiens ; & Bethle»

dit infelix ,non ampliüs coeli Lucifer , ' fed

Erebi fumidus titio.

hemitici laticis frigidam dulcedinem cupi-

Jatium eff pralium^

A poea, 11,

magnum in celo : Micbael , & A

ens , qua firim extingueret ; vifcerümque

ngels | ejus

,'04.

ardorem refrigeraret , vix ea protulit verba,

preliabantur cum. dracone s.

O f quis mibi daret potum «qua-decifferna ,

In hoftiles 'acies pugnis ineundis in«

82.

l; m.

gue eft in Betblebem juxta portam , ecce fta-

flructas , &t ad pralia'edoctas incidit, &

qui federe in culmine altitudinis ambivit ,

tim , quavis distmpta /motaà tres militum

fortiffimi pet coacervatos hoítium mucro»

flare non potüit quin caderet : idementiá

ä

tunc laboravit Lucifet ,'cum altitudinis ftue

nes itrüperunt , "& aquam Principi tule-

runt opraram: inhiabant militum fortiffimi

diofus ad pralium ^non procefferit :armae

1egio favori , ad fublimia eosambitio urfe-

tus : in armatorum agmina opus fuit inci-

dere , cüm primüm ambitione tumidus

rat; ideóque opus fuit , ut graviffima fu(ti-

merent pericula, per hoftrum mucrones ire

fcándere fibi propofuit fummum altitudi»

nis verticem , ideóque Michael , & Angeli

rumperent , viámque per arma hottilia fibi

—pararcnt ?

hoftilibus fe mucronibus non fíne

ejus przliabantur cum dracone : armatag

ut haurientes

invenit manus dum mentemturgidis imple«

nota temeritatis objicerent ; ;

LÀ

é püteo aquam ; gratiam Principis aucupáe

vit cogitationibus -

L

fcté Rupertus apud

L

renturin cáftris: concupitos laticesnon fine

Gloffan, Faüum ef prelium ? 'ubi ? án.,

celo? per quod fignificabatur ecclefua , tera

vita periculis afportàárunt per hoftium caft-

fa , Íed ambitio eos ad celfiora trahebat ;

TÀ longó altior , "terremis bominibus ,. &g

.

aquam obtulerunt regijs adulaturi ;uppedi'js,

terra fapientibus longà fuperior

*

fedo E

fed ut fierent ip(i excellentiores, & ut flu-

portunius Hzymo, fatum eff pralium.s ,

quando in initio temporis Lucifer per ame

xo illius liquoris argento regium fibi cc&me-

zent favorem: alij fontes, qui forfan pro-

bitionem ejeclus eff - fummo celo.

Dumr

Lucifer affeclavit flulté folium , vel invie

ximiores fcaturiebant ; quia non tantà dule

cedine faporati, nequeaqua perfpicuitate ,

tus acre debuit praliam fubire ; que

vidtus cécidit in tartara

nec fubtilitate confpicui ,necfrigiditate amáe

"detrufus.

biles erant , ambitores ad tam arduam non

adigebant pugnam: aqua veroó juxta Bethle-

hemiticam portam quia defcecatior , tna g'.is

ET

perfpicua , & excellentior armorum peri-

culaopporiebat eam fitienti; qu& enim C&

teris font excellentiora , acquifitu itidem

funt difficiliora, & quia fuis munita obici-

l;

ä

bus, ambientes arcén*.

Rofaflorümi nobis

liffuna purpuream fuam venultatem—atulcq'.

$. IX.

Ambitionis cumor honorum fugs eludendus,

399

$. IX.

.

feïicitatis ? nimirum ut nos docetent , quàa

fint culmina ruinis contermina , ;& excelía

»

uo zzlfiz): ambitio niti?ur : 'eox

pracipitio proxima , ac perículis obnoxia $-

eo difponunt alas ftudio , ut quatuor totie

acriora ,necefse efl , ineat certamina ;

dem veluti vinculis Numini alligentur , qui»

plurésque [uperet difficultates , qua a-

tuté duarum volatu in fublime enitantur g

[eendenti obviant dignitatum

priüs quàm ad volatum binas explicent alasg

f^fligia.

totidem caput ambiunt , pedésque comple«

834

&untur ; ne fcilicet f bumilitatis fulcrung

* Xcelfa, quiambiunt , arduumcögun-*

deeffet in pedibus , caput praceps rueret ,

tur adverfantium fuftinere preelium.

cum volatu furfum veheretur,

Tametía

Terreítris paradifi cuftodiz Cheru-

Seraphinis nullum fubeffet periculum , nobig

3!4

bim adícifcitur , fed igneo armatus gladio,

tamen voluerunt documentum exhibere

ne vite fructus manüs rapacis furriperetur

cum quatnor priüs molirentar anchoris praz«

ambitus & digitorum fordefceret contactu,

muniri , quàm felicitatis pelagus trajicien«

Genef, $.

quos ambitio infecerat.

Collocavit ante.»

tes binaalarum expanderent vela, ^Nifi fuis

poradifum voluptatis Cherubim ,. & flam-

firmentur fulcris , nutant, :quze in fublime

J T.

sueum gladium , atque ver[atilem ad cuffa-

fed cur unus

nituntut ; ideóque natura ig,gg, edocet ; vo«

diendam viam ligni vita ,

latus levitatem fuis effe ponaáezibus caftigane

duntaxat armatus miles paradiío invigilat

dam,ícitéCaffidorus. — Gruer pelagus tran- 4.8r,4R

prafidiarius ? cuni apud Ifaiam plures coa-

fiture parvos lapillos uncis pedibus ample-

cerventur , qui Dei Thronum cufítodiant ,

Guntur , ut uec earum levitae nimio vente

ac defendant ? líaim &. — Serapbim flabant

rapiatur , nec natyua celeritas iniquis pome

f'per illud , nimirum plures fuerunt Seraphi-

ni accerfiti in Numinis thronitutelam : fci-

deribus ingravetur. — Hoe smitarinequeunts

qui fe ad publicas neceffit ates ele&tos e[je coge

té D. Bernardus Ze verbis l/aie ait : quid

'5" m .f-kr

zofeunt, — Seraphini quafi gruum inítar vos

enim «ffimare vetat dejetto Lucifero ad per-

lantes füis muniuntur fulcris , ne nimijsvens

vigiles excubias Serapbim conflitutos , ficut

torum flatibus abducantur diffiti,

ejetlo bomine , teffe feriptura Cherubim ad

Qui non ambitione tumidi , fed fanctí-

36

eufiodiam pofuit Deus. — Paradifi in terris

d 1t,

tate infignesà Seraphinis volatum didicére &

V

felicitati cuftodiendz unus Cherubim igneo

armatus gladio , eóque verfatili praeficitur ;

ad fublimia non enituntur ; quin priüs fuicro

innitantur verz humilitatis; arborem gaue

d

cuítodiendo autem Dei throno , quia longe

dent &emulati mali punici; non coronantut

auguítiori pluresaccerfuntur Seraphini; Se-

purpura mala punica , nifi priüs fordue-.

saphim flabatt fuper illud : nimirum art-

rint in ítercore : ita priüsPlantalztatur im

mati invigilant ad excubias , ut hoftilem

pedore , ut non putore videatur confpur«

arceant audaciam , ausuüsque coérceant teme-

cata, íed rigata bal(amo-; adeó recreatut&

farios ; non potuit Lucifer ad fedentis Nu-

illuvie , ut nullibi fuis ornetur elegantiüs

minis thronum pervenire , quin phalangas

pyropis nifi in aggere fimi ; calathum tune

armatorum militum fuftineret ; quia quó

dilatat in purpuram foliorum , flotimque

celíior amibienti objicitur thronus ; eà ube-

purpurafcentium pompam nundinatur ,

rioris militum numeri eft pugna acrior fu-

pinnásque fuis frugibus , vel ad munimen..

fünenda ; ac difficilior obex fuperandus ;

arcis , velad ornatum coronze ,velad faftum

altiora enim majori curá fervantur , plurie

imponit majeftatis.

Quis non arbittare«

büsque difficultatibus obtínentur.

94.

tur fore , ut arbor fimo inquinata ,- putorei

Paradifi in terris delicijs obtinendis unus

confpurcata , aggere vallata ftercoris nomn

obítat Cherubim fuperandus ; cum celfios

deflorefceret à íuo delapfa ornatu ?. & ta-

ri Numinis throno exambienti plures obft.

men pomis tunc fe foctam prodit coronatisy

ftant Seraphini; quo enimexcelfior e(tam-

fitque vegetior planta, & opulentior in dee

bientisfcopus, €ó accuratior eft armatorum

licijs , cüm fordeícit uberior infimo ; & eà

cuftodia, ac folicitior tutela ; imó & quó

eftlocupletior frugum architeCta , quó de«

eminentior , eó & periculis magis obnoxia ,

miffliüs, quafidixerim , de fe fentit ; GE

acruinis proximior : hecque ni fallor etiam

quia radices egit in fimo ; comam floruny

ratio, cur Seraphini Numinis objecti throno

pyropis,& frugum cxornat in corona,

Are

celfiffimo fenis inftruerentur alis , quarum

bor poedore innutrita. coronatur in fruge

duz libratz per liquidum aérem volatu agi-

ditefcit in flore ; fuas propterea fponfa an«

tarentur pernici ; & quatuor veluti innixz

cillas excitat horis antelucanis, quó folici4

harerent Numini motu quovis de(titutze,

tiüs vineas adeant has arbores infpecturee

laie6. JDuabus velabuntfaciem ejus, 68

florum purpuraícente otnataspompá ; quafi

duabus velabant pedes ejus , ac duabus vo.,

miraculo notatas textrinz in vineis florulene Capr, p,

?

labant,

te.

Manà fargamus ad vineas , videamus,

i2.

2*

Sed cur fex alasnon explicuerint ad vo:

ff floruerunt mala punica.».

latum, ad celfiora perniciffimum dire&uri

An non prodigio etiam in aulis princi-

$2

greffum ? vel cur faltem quatuor non fue-

pum dantur plantz , quz putore confpurcas

rint alis ufi perniciüg ad apicem afcenfuri — t in radice, eoronas patturiunt in frucsà.

e

b

—

400

Difiertato XVIIl,

m

& fimi cophino exfaturätæ,frabeas produnt,

in voraginem dilatat ; quem enim a ntea fer«

Fl

L&t, I5*

ac purpuras exhibent ? Usquedum fodiam.s

vum fortunz claviculo obítruxiflet ; mox

fin

circa illam ,& mittam fiercora,

Non am-

hiantem vix immenfíis honorum acceffionie

q:

bitio aulicos urgeat ad-honorum culmina ;

bus explet ; & quamvis meritorum fortáífis

EM

fed animi remiffio eos jubeat apricari in vil-

Íufragio dignitatis infcenderit faftigium ;

ia

lis; ad arbores-eos ducat mali punici, ut à

0'&1[

adhuc in honorisculmine impulfa fuperbiz ,

vacuo abducát dignitatum tumore 5 : ibide-

tumoréque ambitionis ad excelfiora nitens;

p 5"'/

tumefcent , ubi lyceum in planta riacti di-

ibi plerumque charybdis voraginem fe inve-

Ícent , purpuras ex illuvie emerfas élegan-

"mifle deprehendit , ubi putaverat apicem

[

tiüs nitere inflore , & coronas é-pxdore

attigiffe felicitatis : qux enim'videntur ex«-

exilientes nobiliàs eminere in fructu.

-Ar-

: elfa-, ! fic poffidentibus perízpe funt prz«

h

bor fcientie primam foeminarum illexit.

rupta, ut przcipitium.ap

erian:-,f-ubi culmen

$u

quia in ambitum erexit divinitatis, pomum

"fplenduerat honoris,

e

manu carpfit, dente momordit , gaftatum

Facilé diguitatis lenocinio-

;&mæk 90

demifitin (tomachum ; fed ex hocuno male

fatu , adulatorum: certamine , :copia deli-

)l

carpro malo; malorum prodiit ilias; & unius

ciarum ab zquitate deviat alpectas, G mens

vetiti pomi moríus orbem totum , homines

tumidis inflata cogitationibus faciliüs-in Íce-

;

omnes in afylum &rumnarum egit pracipi-

€

LÀ

*contermina 'funt: zuinis

tes.

us disrumpitur

; precelfa dignitatum culmina , quia dum quis

Fl

$8«

Ii

Hzcautem Arbormali punici detume.

ftultiüs affentitur adulationis mendacijs lub«

fcere edocet , veícitur pleríámque princeps

"ficam ad precipitium fibi viam flernir. :Hine

k&

pomo hocce coronato, licér diu caruerit ip-

plures , . qui vel fortunz ludo , vel fa voris

fe coroná ; quam , velà Manium umbris

beneficio ,' veletíam propriz indu(lrize ftu-

fuítulit fui przdecefforis, aut in hoftili fan-

dio cuimen attigerunt alicujus dignitatis,non

ii

X

guine fuit expiícatus.

Cunas pomum ha-

femel pofleris deflendz 'calamitatis 'exeme

ü

buit coronatas ; & adolevit in purpura , licit

plum, quo infiruerentur, ac tumefcere: de-

planta delicias , & opulentiam enada fuerit

' Wifcerent;reliquerunt. Unde quivirtutum

ü

in [lercore regibus datura fructum., cui co-

fuffragio ad. fafligium evchitur dignitatis ,

rona adnafcitur , qu£ neque fepulchrum o-

necefse elt ,. confiliatrices fibi adíciícat pru»

let , neque ullam redolet arnbitionis vacui-

dentiam in rebus gerendis ,' temperantiam

lr

tem , cum fub frugis cortice fuis ditefcat py-

in proprio luxu-, .& comiratem , qua ca-

ropis, nec uberiores, quibus diffluat., di-

"teroram fibi benevolentiam conciliet ; -ali-

&

vitias exambiat," Utipamà malo puniconon

ter nunquam tutus in fafligio erit.

Hinc

q

malé promoti ad dignitatum culmina difce-

Tertullianus de Imperatore ait : JHominen; 19 dpelegit,

rent eífe fua forte contenti , & dediícerent

mp 33«

l

ff ejjé etiam triumpbanus in illo fublimiffyno

tbmeícere, Eft plerimquein aula, qui ut

curru-admonetur : fuggeritur enim ei á ter-

444 Rima?, ÍcribitApoftolus. Ex saturati exfciffus oleam

£?.

Refpice pofh te ,

bominem mermtnto

I1,

ffro , & contra naturam in[ertus in bonam.s

rte.

5

elivam.

Et utique boc magi gaudet tanta fe

Lignumnimirumerat, quod fru-

gloria-corufcare -, ut illó admonitio condi*

étuum divitijs vacuum,; & probro notatum

Honá (u& fit ueceffaria.

dMinor erat , fi

fterilitatis, vel flamarum fuiffet in pabulum,

zuuc Deus diceretur , quia non verà -diceo

efcámque deftinatum ; vel exafciandum in

retur, Maior efl , -qui revocatur , ne feDe«

g

Em exidimet,

longurium , quo emiffarij fejunguntur in

Plerumque ac fi é culmine

equili; autinphalangam , quà lixeevehene

dignitaus lethei fluminis fcaturirent rivuli2

dis faccis , doliisve ferendis connituntur ?

videntur ; qui illuc infcenderunt , nontam

H

. & tamen favore , vel beneficio principis, fi

culmen illud , quàm letheam aquam fitiviffes

nonincurulem ,

in fellam faltem dedola-

adeó priftinz immemores conditionis, ac i

tar , 1in quam illeé confiftorio redux incum.

diguitas acquifita naturz penitüs memoriam

bat, feu ad principis familiaritatem admif-

deleviffet , ut propterea neceffe fit à tergo

fus, adhuc celfiora exambit,. ac fifuz ip-

memoriam refricare pr&teritorum ; ssajor

fum fortis puderet , licet de (tivain partem

t/ , gui Yevoca

adícitus (it arcanorum principis ; fed pu-

?2€f.

rgr ; ne fe Deum exisi-

deat potiüs ipfum arrogantis , qui natus

Inflata defert fortuna ventis carbaía ,

21«

extimulandis jumentis ; nactus favorem prin-

& quos furfum ad culmina evehit honorum,

cipis, pubeicit in aula, qui in cauia famu-

tumidis , etiarn inflat cogitationibus ,. qui«

laretur,

bus divinitati fe intru(iffe ambitiosé contene

$5

An non charybdim aulicum dixeris ven-

dant; etenim de Pio Metello refert Vale-

torum flatibus in fluétus inflatam decama-

rius Maximus, paffum fuiffe fuo in Hifpania r5

nos? tümet jugiter in aula favore principis

adventu fuis ab hofpitibus aris excipi ,

promotus , fimülque celfioribus femper in-

thurefoli debito Numini.

Et Tacitüs nár.

hiat honoribus: nam ficut hiatus frcti ficu-

D

rat, Domitianum fe ipfum veluti Principum

li verticofus nunquam expletur , ita plerum-

Numen facráffe , inquiens : Mox mperium

Zjägwääögg?

que rapaxeft, quamvis in laxiorem nunquam

adeptu , Jovi cufiodi templum ingens , sé-

Áolito voraginem fatiícat.

Aula veroó non

que in fimu Dei facravit.

Hinc ícité aje-

(olüm in hiatum foramen aperit, verüm & ^

bat Seneca 5 quos fortuna fur(um erexit ,

acil-

Ambitionis tumor honorum 'fugä efudendus,

40l

facillimé,fe tam magnos credere,ut Numinis

ele&um fuffragio, inquiens apud Caffiodo,

$. variAT,

emulatores, paresrefpuant, & infolencif-

rum. — ReceptfHis virum , & dyoina gvatuca

fime fuperbiant ; fed ceorum tumor plerum-

probabiliter. inflitutum ,. & regah exami-

:

que non ventos tantüm comple&itur , íed

uatione laudatum : mullus adbuc prifinas

etiam calamitatum ad fe iliadem attrahit ,

contentione teneatur , pudorem mon babet

Lib. debe-

fÍcité Seneca,

Vires fuas sguorauerunt , 68

viéiz H

cujus votum coutingit 4 Prine

Lj

, prfie, 6ap.30.

m fe tam magnos , quam audiumt y «re-

eipe fuperars

LÀ

ille: quinimo fuum . effcit ,

dunt , attraxére fuperuacua , 6a diftrimen

quia eum [ub. puritare dilexit * namque fít

rerum omnium per ventura bella utilem , €$

caufa doloris y. quando boc , & in sfto repe-

necc[/ariam rupére contordiam , [ecuti iram,

rit , quod alteri in partem duttus optavit,

quam nemo revocabat , multorum fanguinem

Crznea [uut ifla certamina , pugna fine ferro,

bau[erunt fufuri novifftmé fuum.a.

rixa fine odio ; clamnoribus , non. doloribus

980

Plures funt , qui antequam dignitatem

P

resiffa peragitur ? nam5 fiperfona fubmotas

enactifuiffent , oris modeília, morum co-

fit s nibil tamen 4 fidelibus amittitur , cum

mitate;vocis affabilitate in delicijs czteris ex-

optatum. f[acerdotium. poffidetur,

Nimie

titére , qui cum primüm culmen attige-

rum, quiantüm ut dignior eligatur, íata-

runt dignitatis vaniffimé turgidi virtutes

git, eo electo , mente quiefcit pacata; &

extinguunt , per quarum exercitia veluti

pura Íe intentione alteri tuiffe fuffragatum

p*r totidem gradus infcendere meruerunt,

aperté indicat. Sin veró indignatione exa«

Iíti tamen honeíto alienz utilitatis colore

Íperatus iralcitur , fi flammis incenditur ira«

propriam tegunt vefílitam ambitionem 5

cundig 5 fi lurido vultüs pallore livorem ,

Aliorum incolunt amicitiam , non ut ami,

3

e

ambitiofum

quem intus fovet , prodit

co aífideant , fed fibi ut commodiüs con-

etiam fatis aperte indicat defiderium ; quia

fulant; & in ipfaamicitiz virtute propriam

que puro juítitie zelo geruntur , facilé

ingerentes utilitatem obfequiorum viden»

digna electione quiefcunt, prafertim (i non

tur femina fpargere , ut in optatos fru&tus

tam perfonz , quàm dignitati bené conful-

L

*

fuccreícant proprij commodi

— ficut enim

tum effe fperetur ; omnibus enim , quos

arbores infitz proprium deluefcunt , &

.

juftitia movet, non ambitio urget , gtatum

alienum adiguntur fructum producere

?

obüngit , Íi dignitati conítet effe provi»

-

ita plures , quz foventur amicitiz có col-

fum.

limant , quo temporalia duntaxat pariant

Rachaél cum probro laboraret fterili-

9j»

commoda ; cüm heneíta debuiffent obfe-

tatis , partes promovet, ac defendit ancillz

quia tulifle: & Epicurus inipíaamicitize ho«

& anxie fatagit, ut Jacob ad Balam ingre-

Bd

neítate propriam confueverat utilitatem in-

diatur , ut tali honore labores compenfet fer-

h

Íerere gemino fructu infitam excolens ar*

vitutis,

Habeo famulam Balam ingredere Genef. a, -

borem , ex qua fimul decerperet fructum

4d illam , ut pariat fupergenua mea : non

utilitatis , & plaufum virtutis.

fuafit Jacobo ingreffum ad feipfam , fed ace

2?-

Plures etiamnum Epicuri Difcipuli

ceffum ad ancillam fuam :

*

verüm íub hoc

hanc in aula Principum veluti in Lyczo le-

charitatis , & zeli cortice amarus latebat in-

€tionem addifcunt,

'Toto nifu laborat ille,

vidiz ftuctus , ac infolens arrogantiz am-

ut amicus ambitz dignitatis culmen teneat ;

bitus, ait enim: z pariat fuper genua mea,

Ícd non tam amici gratiá , quàm proprij

& babeam ex illa fíltos , càm fe noviffec à

commodi causá , fperans fore, ut debeat ,

gloria fufcipiendz prolisexclufam , marito

& ipfe ad celfiora promoveri , cum ami-

domefílicam exhib

w- «

of a4

ncillam , ut (ibi nafci«

cus munus Íuz dignitatis objerit : & pro-

turi fottus , aliqualera etiam captaret glo-

ximiüs [e ipfum [pectat, quàm amiciafcen-

riolam ; licétvideretur ferri alieni Commga

fum , cui dum fafligia procurat , fibi ex-

di defiderio ; niovebatur tamen proprize

ambit ardenter commoda : fulget extrin-

utilitatis ftrudio ; Ícite Lip

íecüs fplendor amicitiz , fed latec intrinfe,

pomanus Zz4fi-« ip Genef,

vit Rachbél, vel mediocre fo

latium per eclo-

I

cüs famus ambitionis , que dum fufpirat al-

iypi& errorem contra fororem ex aucilla 3

teri honorem , afpirat ipía ad pinguiorem

fa. prolem ambiendo ,. cum juxta [augui-

fortunam : larvata eít hzc amicitia , qua

nis propinquitatem foraris filios magis ada-

cum zelo alieng promotionis proprij com-

j

analfe debuerit , quam ancilla, .$i Rachzél

modi tegit ambitionem.

Utinam etiam

propriz non inhiáflet gloriole ; non mari-

in afceterijs hzc zeli facieshancnonaffume-

to fuafiffet ad ancillam acceffum » fed ad fo-

ret larvam : fiquidem dum hunc prz alio

rorem ingreffum: quia tamen atbitrabatue

ftudet veluti digniorem cligi , fibimet exam-

utiliorem (ibi fore famulzg partum ; ideó

bit opportuniorem ad muous dignitatis a-

proprio ftudens commodo, ancillam forori

» i

fcenfum , & tunc fub virtucis larva foedi vitij

pratuiit ; & hoaorem fam

-

H

^

ugæ folicita pro-

tcgitur tinea.

curavit,non charitatis

í

uttta

Ir

G1

—

0,4

24*

Pluribus commendaverat laudibus ali-

......

eá proprize

utilitatis defiderio,

-

--l:.

)

im ex cbaritate

quos Attalericus Rex $ eó quia candido ani,

f

Bile viía fuerat caufam (ufzepitiz

CUÍifA

nl

ii

/n

.mo electum Epifcopam recepiffent , quem

revera nonnili fibi coníulerez:

21

xJC'-

,-1

;1

f

D

t)ilis

noverant muneri obeundo aptum , regióque

eft ambitio morbus, ut intim

"

S CO'CIS fe«

Verani de Affelibus Tam, IÀ

ee

cc(ius

']

*

402

- " 'Bifemado XVli

f

receffus pervadat; ptoptium commodum e-

