nifler, | Hiceff , qui bap

ate. quïa cateri

ferit , & penitüs evanefcit : fed quod de-

fat

funt ejus Vicarij: illic Angelusad agitandam

teftandum etiam cum morbo memoria de-

at

aquam defcendere confueverat non pro eeg-

letur beneficii ; & mundities acquifita cor-

fit

rorumrogatu , fed adNuminis folum im*

poribus , novas ingerit mentibus fordes,

fàt

perium:fecus in hac facramentorum piícina,

Re(tituti cum fuiffent. valetudini ,

pra-

t«

balneóque falutari femper praeftó eft Chri-

mium Medico deftinandum , fuic Medicum

[

ftus obediente Numine voci hominis, adcó

fugere., & mundati à lepra fiunt mundo

ut non liceat ampliüshomini laboranti zgri-

pl'ä

magis odibiles , quia magis ingrati, quàm

RUi

tudine in facramentorum piícina dicere, bo-

antea leproft.

Ex decem , à quibus lepra

I

miuem uon babeo ,, cüm Deus femper pre-

beneficio Chrifti abfcefferat , unus dunta*

ul

fló fit: neque ullo probibentur homines

xat alienigena memor fuícepti favoris gra-

Tif

tempore ad hanc defcendere pifcinam , quà

fanit

ate

aro

donati in füblimiora confcendant :

tias fuo rependit benefa&tori , abeunti-

ol

bus ceeteris novem in perniciem-; quàm pauci

exonerantur enim morbo, fedfimul cumu-

V0

poft fufcepta. beneficia Deo per grátiarum

&C(

lantur heneficijs,

2*.

adharefcunt actionem ! interrogatus deci*

fuf

Sed neterrz conquereretur elementum,

mus de reliquis novem focijs ingens de 1js«

fi fua duntaxat Chriftus hominibus in pifci-

*

ol

dem prodit fua taciturnitate convicium

?

LA

nis impertiretur bencficia , .defcendenti de

nil hominibus frequentiüs obtingit , quam

Q t

monte commodeé occurrit ei Leprofus, qui

Íuícepti oblivio beneficij

ps

plenus fide dixit : Doemüne; fiwis, potet

meuiuudare., Matth. 8.

Sermonem pra-

Amoris veró , quia proprium femper

24.

T

eft benefacere, hominum oblitus ingrauicu-

&

mifit, quem opere comprobaret, appre-

*

.

a

dinis uberiora profundit beneficia, & cze-

Ài

il

henfóque mitaculi figillo communiret

-

?

.

theoria venitur ad praxin

?

& quam Chri-

co nato novam aperit diem

quia ubi

pa

Chriftusadeít, cüm divinus fit fol »uftitize,

VOM

ftus. verbo proximi commendaverat. dile«

ibi nounifi dies fplendere debet,

Quque

Cionem , faclo exhibet : & abílersá leprá

À nativitate cacitatis fuerat tenebris invo.

pe

mundatum corpore fimul , & aiimo fi-

mgr

lutus , lucis ufurà fruitur, cüm primum

n

nit abire,

Imó non lepram tantüm, fed

Chriíto , feu divino foli appropinquavit 5

d

a

reliquas. omnes excutit & corporibus zgri-

tudines,

Ingredienti JESU fiquidem Ca»

& quidem fabbathi fuit dies, quia operanti

1no

falutem noítram flat pro fabbatho ominis

pharnaum Centurio curam fuorum habens

»

Àn

nobis utilis dies-

3

& quamvis videri tunc

domefticorum , quia nec infimum à pedi-

i

bus puerum neglexerat , mifit, qui pro eo

non appeteret 3- adhuc pati non potuit in

p*

Chrifto fupplicaret ; qui pro fua comitate

nobis cecitatem , quam falutari abflerfit

am

Mattb, $,

fe fe offert.

collyrio : nec mirum, qui exhumo homi-

fit

Ego veniam , €&$ curabo

eum : ed dum illuftratus Centurio fuit ;

nem condiderat , potuit ex luto lummen e*

fm

divinámque reveritus Servatoris Majeíla-

vocare , G oculorum vitiacorrigere ;; fípus

din

tum adhibuit , ut fan&ioris roris guttá o-

tem , alios fubmittit rogaturus , ne velit

tou

laborem itineris fubire , séque dignum non

culos baptizaret peccatorum j 'vel;in aquis

du

accenduntur lamina-, quibus confoeverant

eíle , cujus tectum fubeat , eniximque ro-

Q

ut tantüm dicat verbo ad fanandum

extinpgui : emitürque obíequio gratuitum

g.at P

adp

ueruft,

Admiratus hanc fidem , quam

beneficium , & quamvis caca fuit obedien-

tia, cxcum tamen recto tramite: ad lucem

telu

ipfe infudetat, feu ut nobis pateret, quàm

üris

perduxit,

| Videbatur triftari nequitia ;

eílet admiranda ; annuit Centurioni , fa«

did

nátque abfentem fervulum , fi tantüm ver-

có quia oculati crefcerent fuz turpitudinis

T

bo dicat ; fanatur & anima noílra , fi ju-

teftes, GL quem mendacem facere nequivit ;

| EM

li;

à fynagoga fecitextorrem , & novum à Deo

beat , extinguitur omnis febris , abfcedit

lo

hominibus impeníum beneficium : novam

"paralyfis ; languor tepiditatis roboratur ,

*

.

verüm

lols

impletürqüe anima omni virtute.

provocat in hominibus injuriam

menteni luce deftitutam non permifit , qui

,l.'f(e

25*

. Sed cum Chriftus fupplices multos ha-

ho

enim abfílerfit & corpore cacitatem va-

buerit ,. nullos tamen leprof(is pares invenit,

lr

Ne viderentur falutem minus promereri ,

luit etiam, & menti fuos detegere , ac im»

partiri radios, ut jam duplici luce illu(tratt

Tnus

audaces fletére, quafi parati ad omnia , fed

homines non poffent ampliüàs excufari ,. fi

pla

à long?.

Acceflum enim , quem fuaadebat

viam non viderent falutis.

?

opinio de.clementia Medici , diffuaferat pu-

Quoi

V

dor ex conícientia morbi.

Voces pares de-

. Non folüm czcutientibus reftituit vifum

2f

Con|

fiderijs attollunt , tametfi nulla hunc ne*

oculis , verüm & auribus auditum, & linguze

ceffitas conatum exigeret ,. cüm qui roga-

obmutefcentí loquelam.Adducuntur Chrifto

ali [

alit

retur , is effet ,:;d cujus auresillicó veniunt ;

futdus , & mutusquia pet (e nunquam accef-

fiffent ,

QXP

N

Tota Chrfti vita fchola fuit amoris &c.

69

fiffent, hfcquc miferrimus eft peccatoris fla- Puej]a duodenna Jairi filia in adibus patere

tus, qui caret file, & obedientia , oratione,

nis re(ufcitata exprimuntur ; fecundi in filio

& confeffione : hienim duo defe&tus fpiri-

viduz adhuc . adolefcente. ad portas Nain,

tuales (imul confoederantur, fexque coeleftis

Tertij in Lazaro . jam quatriduano.

Qui

Msdicus adhibuit aCtiones, ut curationis

veró peccat ex animi pa(fione, ac pertutbae

difficultas luculentiüs appareret, feducit mu,

tione veluti pheretro fertur inclufus;jnufpi-

tum, S&fíurdum à turba feorfum, ingemi«

am confi(lens , ipsá incitatus paffione, qu

fcit, fulpicit in coelum , immittit digitos in

cogitationem omnemad ea, quz funt cot-

aures ejus, expuit, & demum linguam tan-

póris, quodanimz eft fepulchrum , trans-

it falivà divinze Sapientiz ,' & verbo impe-

fert, : Quatuor portitores totidem funt ap-

tat Cphberba , leu adaperire.

Quàm omnia

petitiones cateris, vehementiores quzque

recté fecit, & bene inítituit, cüm furdos fe-

feruntur in voluptates, honores, divitias

cetit àudire, GL mutos loqui ; quódque uni

& vindidiam ; nimirum luxuoria, ambitio,

pra'titit, pluribus potuit imperüri, X etiam.-

avaritia, excandeícentia , que precipirem

num przítat.

Quot enim inter homines

in orcum animam agunt,

Benefico amore

perinde ac furdi non audiunt , & tanquam

ipfis mortuis defiderium fui excitavit bene-

muti os fuum minimée aperiunt ; oculis ni-

ficus Chri(tus, & qui venire ad ipfum mi-

mirum fidei, omnique fenfu vitze fpiritualis

nus poterant, etiam ferebantur, & occur«

orbati, quos tamen Numinis bencficentia

renti fibi extra Naim filio viduze ejus phere-

evocat, dedu£itque feorfimà turba curarum,

trum in cunas convertit, & iaplius furrectio

ac confuetudine hominum huyjus fzculi , üt

adoleícenti fuit,

fuípicientes in coelum ingemiícant , ac veré

reli pifc::m E

26.

Quéd fi fingula propemodum huma.

ni corporis membra Dei feníére beneficia;

Chrifii amor , quos. dolores ,. &9

pra cateris tamen fen(us oculorum, & au-

agritudines ex bomtnum corporibus ex-

u

rium, aclinguz ; illud enim eft verfipellis

cuffe ad fe traxit ,— morti ipie obng-

cacodemonis ingenium , afpidis furditate

aures noílras obturare à voce incantantis $a«

Aius , ut vitam nobis smper-

tiret,

pientie , & repagulum furditatis divinze

vocationi, ac voci objicere; G cum mors

U

os Chriftus dolores, & xgritudines

a.

per fenfuum patentes fenellras confueviffet

Q

hominum excuffit & corporibus, ex

ingredi, per easdem mox claufas fecuriüs

vehementia amoris ad fe traxit no«

intus penettat 5 fed feras omnes Davidica

ftram operaturus redemptionem ; fi enim

clavis adaperuit, ut per fenfusnon ampliüs

recenícamus Chrifti Domini paffionem,non-

mors, fed vita in hominem | ingrederetur,

niíi ardentiffimi amoris effecta nobis occurs

Amica femper fuit cacodoemoni. flatio au-

rent. Finem impofiturus Chriflus Moy(aie

ris, & linguz : quàm difficulter ab hacex-

c& legi duos mifit Difcipulos, qui deílina-

pellatur ftatione ex eo. conjice , quód non

toin cenaculo pafchalem coenam pararent,

i

ampliüs fola fufficiant verba , fed Dei opus

, quam ut noviffimam íuz previam paffioni

fit etiam manu : non (ingulis duntaxat Ícor-

vehementiffimo exoptaverat defiderio , ibi-

fim corporis membris fua infeclis zgritu-

que agnum . pafchalem malculum , agricu-

dine opem tulit cceleitis medicus, verüm &

lum, immaculatum igue toítum edit - cum

toti corpori fimul, utcontigit in filio vi-

lactucis agre(tibus,

Canaculum vix in«

duz ad portas Nain fufcitato; conínltó oc-

greffus ,. veítes deponens anguítiam pr-dit

currerat Chriftus funeri , quod przviderat

loci, qui immeníum capere non potuit, &

ad portas urbis, nos eruditurus de morte, &

ad agni efum quafi ad iter accingitur, fuóse

relurre&tione.. Efferebatur filius unicus ma-

que Difcipulos fecum jubet in coena peregri-

tris viduz infequente matre lachrymis ma-

nari inftar feftinantium lumbis precinclis,

Mifertus Dominus

dida, triftique turba.

pracepítque baculos in manibus habere;quia

matris viduz funeri illachrymancus unici fi-

Eub y.

cum ageretur de corporis refectione, g laeg;

lii adolefcentis, ait 50/; ffere , tum manu

quafíi deliciis in iisdem eos hzrete. noluit,

loculo admora , juflisque ftare portitoribus

ied duntaxat per illas tranfire, & quidem

Íolo verbo adoleícentem exfu(citavit : 4o-

feftinantes , paffüque frequente; imó quas

lefcens t1bi dico furgez && ve[fedit , qui erat

fuis exhibuit. delicias amaritudine etiam

gnortuut , & cepit logut gratias fuo agens fu-

temperavit la&tucz, quia hoc fine. condi-

Ícitatori.

Tres ex Évangeliis deprehendi.

mento licet

placere poffint , non tamen pro-

mus mortuos ad vitam revocáffe; qui tri-

deffe,

Voluit quos ad manfuetudinem eru-

plex exprimunt genus peccatorum , quos

diebat agno pafci;prohibétque in ejus offibus

quotidie é morte excitat peccati.

lzdi animi firmitatém;acconftantiam, quam

27*

Sunt fiquidem qui peccant interiore

eo potiffimo tempore perutilem iisdem íci«

coníeníu ;. alii qui opere etiam externo; &

rct & ne epulis fartos hominum inveniret,

i

alit etiam ex inolita confuerudine,

Rurí(us

fed pane refectos Angelorum , unico .con

alii ex imbecillitate, & ignorantia; & alii

!

tentos ferculo voluit.

ex pafüone, & perturbauone. — Primiin

Coná

I;A

70

Diflertatio 1V.

Coená mox abfolutá animum quafi rela-

491

pat: Non potuiflis una La vigilare mecum? «-Mmb.ao*.

xans,veflem deponit exteriorem, linteo pra.

Pugnam in horto Gethfema.t! inierant amor

cingitur, frigidámque infundit in pelvim ;

vite tuendz , & timor morvis fübeunde,

Íocdésque à fuis abíterfurus ad pedes Difci-

vicit tamen Dei Patris, noflri,ue charitas

ä

pu/orum fe profternit,&prope pelvis aquam

Vitz,ac natura amorem.

£

acriori fe amoris flammáà prafentiens ardere

Cümque interiüs ad cor tutandum in

32

inhujus folatium ardoris ad aquas accurrit;

fummo moerore , ac trepidatione univerfus

;

G baptifma pedum applicat affectis tumore

concurriffet fanguis, inde ab amore Dei Pa-

capitibus ; & iis, à quibus fe deferendum

tris, noftraeqdue falutis voto, foras in excerna

Íciret fni amoris veftigia imprimit per ofcu-

membra propulfus emanavit :

Faílue efl Lues 22

1laj & adnovum iter novos apparat pedes:

fudor ejus. ficut gutta fanguinte decurrenis

in terram.

à Judaveluti xgro maximé fibi demerendo;

Quàm diffimilis hortus . ifte

ä

vel à Principe Apoftolorum Petro pedum

moetoris, & horroris ab illo *terreftris para-

inchoavit lotionem , ut eosin Íchola erudi-

difi, in quó primus parens fuerat à Deo con-

H

ret humilitatis,

Dein refidens ad menfíam

ditus? quam primus Adam malé carpferat

diviniflimum fui corporis ; & languinis fa-

exarbore vetita voluptatem ; eandem fe-

0

crificium, idémque Sacramentum inf(lituit ,

cundus Adam fumma moeroris amaritie de.

ens

&

panem in corpus, & vinum in fanguinem

tergere voluit, acabolere: quàm in

B

confecratoriis à fe verbis prolatis commu.

tormenti genus fuit, cüm folá cogicatione

j

f

tans, Et nonfigura, non pats , fed corpus

fanguinem elicuerit, & nova ratione non per

integrum, ac perfedum , fanguísque uni-

vulnera corporis animum torferit, fed cor«

verfus Chriíti Domini fumitur à Difcipulis,

pus pretlerit in fanguinis (lillicidia per 2nimi

Le

f

Tum Apoítolos in hoc novz legis à

conceptos dolores: itáne membris orini.

$0.

fe inftituto fecundàm ordinem Melchife-

p

bus, fanguineisque lachrymis deploranda

Ji

dech facerdotio fibi fucceffores initiavit ver.

fuerunt peccata noíftra? fed quó tuusille di-

X

bis illis; Hoec facite n meam commemorae

vinus amor ó dulciffime JE(u progreditur 2

!

tiouetm. — Átcana haec fuére charitatis, quz

Quid antevertit lictores ? quid flagra, fpi-

invifibilem Deum ofltendit in carne, & vi-

n3$, clavos, crucem ; lanceámque pracurrit ?

fibilem hominem celavit in pane; fignum

Íed cur cüm eo, qui nunquam diffenferats -

uberioris amoris non potuit fuis relinquere

fed jugitér obíecutus fuerat,quiqueà natura -

l

cum totam fuam eisdem fubítantiam dede-

b

infitus et amor, pugnam fufcipit timor ne-

rit: aditum fibi quarens in cor. noltrum,

cis obeunda ? nimirum fuimet lictor , ac

tt

quod íuo accenderet amore, novum (ibi ve-

carnifex, noítrorümque [celerum vindex

H

Vel mnli-

K

hiculi genus adornavit in pane.

amor effe voluit ; & qu& mente; ac cogita-

taturis nobis coelo de frumento electorum

i

tionibus interiüs perpetrantur flagitia, in-

congiarium praeparavit,

Poftque proli-

terná moeílitudine , ac trepidatione expia-

&

xum Íermonem de mutua charitate, ne quid

vit, In horto divini fui cruorisprimos fon-

hofpiti crearetur moleftie ; confuetudinis

tes aperuit, quibus fterilefcens cordis noftri

F

fus retinenda — causà pernoclandi in ora.

tellus irrigata flores tandem inciperet virtue

1

tione, feceffht in hortum Gethíemani ; ex

tum germinare,

Sudores fanguineos toto

itnere przdicit Difcipulis eadem ipfa nocte

corpore expreffit amor ; ut pretiofo hocob-

t

fcandalum eos paffuros, contradicentique

obalfamo fingulis noítris mederetur vulnees

d

U

iterum Petro, ac prze. cateris preefumenti ,

ribus, quz vitia in fingulis noftris

propema-

iterum trinam przdicit negationem.

dum membris inflixerunt,

D

Mox cateris Difcipulis in anteriorere-

Sed cur fanguis ad cotdis arcem, veluti

33«

pl

gT.

li&tis hotti parte, cum Petro, Jacobo; & Jo-

n

preefidiarius miles imminentibus affültás pe-

anne, feceffit Chriftusin interiorem; & de.

riculis accurrere;& ex ceodem nunccorde,ve-

f

DT

curía :nimo univerfa paffione,fingulisq; tor-

luti ex direpta arce, apertísque toto corpo-

mentis, expenfisque fingulis noftris peccatis

re hiatibuserumpereforasenititur, & meme

fuique populi reprobatione,& damnatione;a-

bra fingula cruentare ?

Àn quia impatiens

BU

liísq; caufis fummam concipit maftiuam;tre-

intra venarum angultias detineri, noftram

Matil. 16.

pidationerb, & angorem ; Tréffis eff amma

in fua urget libertatem ? Cur 'nubes illze

. Modó ad oratio«

smea usque ad mortem,

tetrz, lurideque timoris , ac triftitiz, quae

í

nem, qua unicum eít. in tribulatione refu-

divinz frontis , animique turbaverant (ere-

gium Íe convertit, proftratisque in humum,

nitatem , impendehtis mox mortis gelu are

Íudoréque fanguineo madidus eterno Patri

&iüs concretz. fanguineum imbrem perru-

humiliter fupplicat, ut ab eo tranfeat calix

pto corpore profundunt? An-quia noflra-

imminentis paffionis; ita tamen, uttotum

rum culparum é cceno excitatz nubes, none

rx

(e eius permittat voluntati , offerátque ad

nifi predigiosé , ponis & fanguine potee

I

Maré 14,

patiendum : Now quod ego volo.fed quod tu,

rant pluiffe? cur membra fingula facratiffie

Bísque Difcipulos interruptá precatione re.

mí illius corporis liquefcunt in fanguinem

?

Ls

maítitudine

vifitin fumma itidem — animi

An quia avarus fuerat dolor cüm^ ab omnt

fuorum minimé depofitá curá; quos licét

voluerit membro tributum exigere ? nulli

hortatusfuerit, ut orarent, & vigilarent,

fiquidem pepercit, nultifudorem,& fangui«

mox dormientes reperit , & fuaviter incre-

nem condonavit:

AÀn fortaffis quia Deus,

g

qui

Tota Chrifti vita fchola fuit amoris, &c.

7

P Mu

10f

iqui totus oculus eft, aliter flere non &ebue-

luptatum , an veró poenatum apggreffurus

eble&tamenta ? utrumque prz(titurus , &

R,

rit, quàm ex fingulis corporis. membris ?

Sed hoccaieíli rore , imbréque deciduo if«

pati voluit, & in fuppliciis oblectari ; ad-

tàs

zigata cordisnc(lri tellus pro vepretis, fen.

fuit fiquidem Ansgelus.confolawr,.ümü-!qug:

tortor illuftris , qui remedium adhibens a«

It

tibüsque roías germinavit amoris, & lilia

j

&allitatis, coclo icilicet inferendos flores, qui

mará malorum commemoratione refricatá.

[üs

veluti vulaeraexacerbavit; & calicem obtue

propterea debuerant cceleíti hoc. perfundi

r

£fore,

Quód fi Chri(ti bumanitas conchy-

lit veneno refertum; eóque propiüs admo.

firi

lij vifa fuit peciem praetuliffe ob pretiofiffi

to (udavit illic&. nobilis gemma.

Quim

f.g Lt 22,

gmum divini Verbi-margaritum,-qu-od.insiu-

diffimilis Angelus hic ab eo terreftris para-

n

difi, hortíque primavicuítode ? in hortum

debat; tamcopiofo nunc perfufa hac con-

[le

&ha rore,non nifi concreícere in gemmas Deo

enim Gethíemani de(cendit de fummo coclo

fd«

dignas,poterit,

Angelus,non ut abhorto dolorum , ac ípi-

Ufle

narum Chriftum arceret, fed uteum ibi do.

34

Quis non fateatur Servatorem totius a-

je

qmoris Regem, cüm voluerit hac conveftiri

lorum fuorum cogitationibus diutiüs reti-

neret defixum: càm alter abhorto terre(tris

[e-

purpura, non manu artificiofa intexta, fed

de,

paradifi diftriclo gladio primum expulerit

occulto ingenioíz charitatis machinamento

eng

elaborata ? divinus amor morasomnes di-

Adamum.

Verüm Ííi nobilis Chrifti gemma . ad

36.

W

rumpens novum exoríusfine armis bellum

4

fibi fuz paffionis objectum venenum exudat

n

fancuinem toto corpore fundit; campum

ofe

Martium in horto aperiens, hunc primo fuo

i& horto; negotiatur in aula com Principi-

mi

velpergit ctuore, quia hortus in primo pa-

bus hujus pretium gemmza Judas ; Jntra. Luntap. 22

vit autem Satbanas in Judam , qui. cogno-

)nin

rente noflro. (celeri prima fuit. voluptatis

palzítra; ó ferales hortos! à inamoenas de-

minabatur Hcariotes unum de duodecim, &

vdæ

Abüt , && locutus efl cum Principibus / [acers

Gle

licias! càm nonnifi vel necem, aut fangui-

dotum , & Magt(lratibus, quomodo illum.,

:

nerà extorqueant ! Mentem fubierat recore

dàtio lapsüs, quo protopatens nolter , fe &

traderet ei$ ,. ccdit in. venalem /| Difcipuli

|ple

t

pofteros fuos pracipites egerat in om nium

mercem Magiíter; G caput. Redemptoris

baratrum miferiarum: has Chriftus ut à no-

pretium fit proditoris. Abierat Judas locu-

at

Ua

bis abigeret, in horto fibi voluit affumere :

turus cum 'Principibus ; & cüm primüm

N-

non enim quid aliud fuit tzedere, pavere , in

Chri(ti Difcipulus ingreffus fuit aulam , o-

mnem exuit pietatem, receffit à fratribus, &

E

terram proílerni cum fpiritu. exitum qua-

zente lu&lari, nifi velle miferum effe,& mor-

ambitio Principes alloquendi ad proden.

d

tem ipfam cunctantem , ac prope verecun-

dum usque Magiftrum, & Dominum n«

;ifa-

dantem. incitare.

Quàm graves ei fuére

duxit: non enim folius avaritie fludio à

lflv

hominum levitates in patrandis culpis, cum

Juda Principibus proditur Chriítus, verüm

T

etiam ambitione eisdem placendi, ac ineuns

earumdem onera eum in terram opprefïum

ïün:

dz eorum amicitie : adeó valida eft ambi-

Yrt

proüräverint fanguineo madidum íudore !

nonita humeros incurvaffet ceeleítis Alci-

tio Principibus placendi, ut nec ipfius Dei

[fv

des A:hlanti fnffectus, cum tribus dun-

horreatproditionem. Prodidit Judas Chri«

joto

ftum, ut Principibus placeret; & damnavit

Q«

taxat digitis univer(am fuftentet mundi ma-

chinam. | Rubefcit vefpere ccele(tis horizon,

eum Pilatus, ne Cafari difpliceret. u- Lsc, $3,

itee

ut nobis polliceretur cras ferenum, feu fpon-

rebat opportuuitatem ». ut traderet illuqz, &

fro

deret 2ternz vitz beatitatem ^

non enim.

armis abuíus amoris ofculo fuam | perfecit

oterat tellus non dare früctus fuos, tam be-

proditionem; fidei (ymbolo in perfidiz con-

Jott

h

verfo teíferam, ad ofculum proditoris, per-

nefico irrigata imbre ; tam falutifero per»

pe

tufa rore.

d

inde ac ad ferale clafficum tota fe fe vefana

cohors effüdit contra manfuetiffümum Re-

Y

$5*

Quód (i in id nos detrufit miferiarum

"

fi in fudore vuitüs

demptorern.

.

primus Adam , ut nonni

[2

Quód

fi Abel àfratre occiditur, Chri-

37«

noílri pane vefceremür ; nunc non jam in

df

noítro, fed infudore fecundi Ada palci-

ftus à Diícipulo proditur, uterque tamen

lrart

parricida Cain, & Judas infefta nomina, ac

mur,nutrimürque ad vitam zternam, Verno

jia

infauftiffima omina: avaritiá ftimulante in-

fub fydere florido anni tempore in horto

qu

Gethíiemani, pluviz decidunt fanguinez in

faniit Judas; fiquidem triginta argenteis eum

vendidit, cujus caput aurum eft optimum;

(ete*

dolorum ubertatem ; quantum à íua ver de-

u

& Cainin peenam profufi fanguinis terram

generavit amznitate ! cum pluvias dolo-

UM

rum, vulnerum, necísque prodromas fude-

excoluit fine fru&tu : — esm operatus fueri Senefo d

eam, non dabit tibi frutius fuos,debuit poe«

firae

rit QCüm enim cruciatuum füuorum fune-

qo

ftiffima obje&ta animo volueret, factus ipfe

na Ícelerirefpondere , ut per qua Cain pe;c;

y0t07

exanimis, qui cunéta vivificat , cüm pares

caverat, per baec. plecteretur ; cüm ivitur

Caino terra (lerilefcat interfeCto fratte ava.

i

fíi

fetui oculi non effent, membris omnibus

Satiatis eterno pane

ritiam prodit Caini malé . lirandi , ac maci-

nen*:ï

coepit illachrymari.

n

Dilzipulis quamvis ipfe efuriret, quianon-

Jentiores viclimas, feu peiora*nunera . Deo

offerendi. lnvidus (iquid^m Cain cüm pri.

m

&dum feileis paüus lautitiis, in hortum ve-

s viclimas gratiores

ngUi'*

perat Gethíemani , fupplicia au luiturus vo

pim fuis hoítiis Abel.

€li€

Dguäa

qul

/

Differtaio lV.

eff: D eoconfpexit , fufpicatus eum fore di-

nec hoflitim fuorum vim, nec atma, necda;

tiorem, ne ejus opes augerentur, molitus

lum adverfum fe timuiffet ; €um fua volune

efteum minuere, ac € viviseradicare; cám-

tate, & eo,

1

quo in nos flagrabat amore pati

que effet ipfe primogenitus mortis primo-

genituram fibi debitam non vendidit , fed

vellet, obviam procedit fatellitibus, eósque

togat, quem quaererent,

& cum refpondif-

avarà liberalitate fratri fuo natu minori ad-

fent : JEfum Nazarenum,

& Chriítus ad eos;

dixit : erravittamen, quia cum mortuus fine

Ego fum; hac voce omnes veluti fulmine i«

prole fuiffet Abel, heredem mortis fuz au.

élos proflravit in terram , ut nemo g:aviüs

thorem fuz necis reliquit: & quamvis pa-

inter diítrictos gladios fauciaretur; hincPe-

res Ícelere viderentur Caia , & Judas, &

irus hoc hoflium animatus lapfu confueto

"LL Mib at u- RE N i 1 OU

fupplicio difpares; avaritiatamen ita utrum-

incenfus fervore eduxit gladium, percufíit-

que junxit, ut non poffimus proditionem

que Malchum Pontificis fervum;qui fe forté

Juda fugillare , quin fcelusexecremur Caini.

primus infolentiüs ingefferat ; cámque de-

Judasigitur ofculum Magiftro daturus dixit:

Mantthb,22:

clináffet ituim abfciditauriculam ers dexte-

4ve Rabbi , cui Chriftus : ! 4zzice ad. quid

1am, quam Chriftus divinz contactu manüs

venifli? Juda ofculo flium bominis trada ?

miraculo reflituit, nolens fuam paffionem

Itane pacis fymbolo cruentum bellum indi-

ullieffe detrimento, quamin omnium jam

cis? G teflerà amoris mortis accer(is vincu-

pridem inflituerat falutem; neque voluit fe à

la? Fecialisomnium feederum feedator, in-

Petro defendi, quiantea Datris obedient

i3,

ter amicos ofculorum anhelitus odij venena

ac noflri charitate duodecim dimiíe:

at pra.

defpumat; & fucata urbanitate crudeliffi.

fidiarias Angelorum legiones :

mam orditur pugnam ; fcilicet . non obítre-

Caltcem quem

f

dedit mibi Pater non vis,ut bibam lum2

pentium timpanorum rumore , neque ha.

oh quàm fervido amore calicem dilexit !

ftarum jactu, aut vexillorum undatione,fed

quàm zftuante fiti concupivit illum haurire

unius ofculi affixione, & amoris jaculo, ami.

——

quem antea renitente naturá caro exhorrue-

citiz jugulum confodit: & ubi fecuritas ,

fi pacis ofculo bellum indicitur? fi amoris

rat, nunc ftimulante amore Spiritus .avi-

diffimé concupifcit, /fibíque datus, ac pro-

teflera odij proditvenenum? fi vel in ipis

^

pinatus à Patre fumma - mentis hilaritate i

ofculis mors reperitur ?

cordísque voluptate videtur hauriendus :

39.

Quéd fi Deusin primum Adam $ cce-

fuit calix, de quo Propheta praedixerat: Er

no plasmatum infpiravit fpitaculum vitze

L

*

Pfaim.ns

ealix meus inebrians , quám praclarus efl.

Judas fecondi Adze é cceloin terras delapfi

Divini preceptià Deo Paire übi. in-

in faciem inípiravit fpiraculum mortis; cru-

40*

juncti de nece fübeunda,

& calice paffionis

]i

deliffimum,; ac cruentum bellum exoríus à

hauriendo haud difficulte

t impetráffet ab-

figno pacis.

Quàm barbarum, ac. inhu-

rogationem, fi perfeverante prece vehemen-

manum vel ab ip(a humanitate facinus ! .a-

tiüs id petiiffet: fed quia falus ; & glora.ei

moris larvà mortem tegere inferendam ; pa-

cis figno cruentum exordiri bellum ; bene-

potior erat ; vitam perdere voluit , quam

nos lucraremur: :duodecim facile legiones

volentiz tefferá venenum effandere lethale,

Angelorum , ac cxterz.eoründum Ípiritu.

Quàm peffimus fuit Judas mercator , cüm

-

um bearorum myriades ad (uum prafidium

eum triginta vendiderit argenteis , qui the

perniciffimé convoliflent; nifi has prafi-

fauros omnes in fe poffidet. Przconis im-

diarias legiones ejus in genus humanum

puriffimi voce feftertio venalis Deus procla-

immenfía charitas recufáffet : licer ceeleftis

matur, quafi non Dominus effet. majeftátis,

bus non indigeret prafidiis , qui uná dun-

fed de grege fervorum famulus quidam in-

dignitatis,

taxat voce hoftes omnes in terram. proftra-

Verüm cui in delicias tormenta

verat; G uno nutu eosdiffipare , imó & in

ceflerant , ac volupe pro hominibus mori;

nihilum redigere facillimé poffet.Hinc quafi

mortem ipfam ofculatur ex ore ipfius Judze

Íuam innocentiam offendiffet Petrus , cuüm

prodeuntem, ac tartarei przdonisinhalatam

eum defenfore crediderit indigere nudatum

Ípiritu,

Judas enim & Diícipulo defertor;ex

gladium juffit in vaginam, feu locum fnum

fc&tatore fang do&trinze fa&tus. nequiffimus

recondi ; qua(i moneret , fuiffe tunc in loco

Mercatorum , venditörquedivinitatis, pro-

non fuo; quia ubi Chriftus, ibi locus tan«

priique emptor fufpendij, fe perdit cum Sal.

tüm beneficentiz ;

non gladij, nec vindi-

vatorem prodit; quem tamen falutare non

&z.,

Neque permittere Deus debuerat ,

erubefcit, 44ve Rabbi ; voxhzcfuit, quam

profanati facrilego cruore hortum illum ,

ipfe áér reculáffet excipere, nifi fuiffet antea

quem Chriftus luis confecravit füdoribus ,

deterrimi infe&tus contagio proditoris. Ne-

abluit lachrymis, unde abfciffam aurem illi.

que fatis ei fuit avernalem fpiritum in ejus

có reftituit Malcho, quem faciliüs toleráf-

inhaláffe aures ; nifi etiam tartareum vene-

fet fine lingua, quàm absque aure, eó

num oículo effudiffet in os,quo divinitas lo-

quia obedientize dicatus fit pree coteris hic

quebatur, quo humanitas refpirabat ? nimi-

LE * - — "ERN Lans^c sUlMNED d . Üne dSüna Á CM d. — LÉ amksn LL 20um 5 X m d.

lenfus, pracepta audire fuperioris affue-

rum animam plané cadaverofam ofculo Ja-

(

tus; fenfum obedientizx precateris fervare

das efflavit, cüm fuam non minüs , quàm

ftuduit: & bene íervatas voluit homini«

Magiítri oleret mortem.

j?

US aures,paraturus ad mundi eruditioneim

/

Cüm nondum effet Chrxiüus agnitus ;

imbres linguarum 5 inftruifine auribus non

(i

potuit-

.z'ota Chrifti vita .(ähola furt atitoris ,&c.

^5

l«

fotuiffent hómines. — Terrere tantüm mili-

mum vultum furiali læd'erecoiaphb? aruit

tl

£es voluit, non ladete 5 timore enim pet.

fortaffis, fed'ad contactum vitz iterum re-

vixit.

£ul& in:tergum — ceterorum more pecca-

Czteti carnifices perfoffo corpore

i.

torum retroríum corruére , quamvis ne-

fanguinem, quem fitiunt hauriunt; fed i(le

)ï:

fcirent,ubi corruerint, quia fcilicet erant viri

faciem;qua fedese(t animi, dum cadit;ani-

la

nequam: viri enim pietatis addicti ftudio

mum vulnerat. Percutitur alapa ab eodem

u$

aniroríum cadunt in faciém proni fpectan-

Malcho, cui pauló antea abíciffam reftitue.

O.

tes (ua fponte humum , & qua funt plasma-

rataurem , more fcilicet hominum fufcepta

FIO

ti Íua confitentes peccata, & divinam reve-

beneficia illatis compenfavit injuriis, & qui-

ll»

rentes Maje(tatem,

dem palmaribus, palmarem proditurus ho:

((2

minis ingratitudinem, Servorum ingratis-

Q

fimus aure reíticuta fufcepti beneficii mo»

$. V.

e

numentum poíuit contumelíam ; extento

uj

Pajiu eft Chriflus fe. ab z';zfdnd.;

enim brachio , exertisque viribus alapam

]

illi impreffit ori, quod fplendor eft coeleftis

comprehbendi coborte, funibüsque iMliga-

m

rí, quo nosira folueret ligamina pecca-

glorie, neque ad ferventiffimz lucis con.

/d

torum y nósque fibi vinculis fui a«

tactum exarfit , nec foluta cecidit in cine-

xa.

res manus, quia voce manfuetiffima veluti

moris arclias collsgaret.

æl

tenuiffimz aurz afllatu eam Chri(tus refri-

"n

4t.

Ermifit Chriftus feà militibus comþre.

geraverat, -Conquifitis interea pluribus fale

;

hendi, conftipari, & à fuis deferi Di-

fis teftimoniis nullum verolimiliter herere

zi

ícipulis: càm fe militibus dediffet co.

potuit in fandiffimam , ac innocentiflimam

Chriíli vitam, adeó ut coactus Poatifex

e/

hortis; cüm homines ultra nihil . beneficij

i«j

ab ipfo compreheufo expe&tarent, eum de-

Chriftum adjuraverit, ut palam diceret ;

Matth.i6s

ll

fervére ; ad hamum (ine illicio ; nec pifces

n fit Cbrifus filius Dei benedidii.

accedunt, nec pifcatores accurrant. Melius

Salvator veró nomen Dei reveritus e-

41*

lo.

05

tamen dixerim,fuos àChriíto fuiffe ab erum.

tiam in ore blasphemi, refpondit, zs dixifli,

nis, miferifsque Difcipulos exclufos, quos

fed quia veritas odium parit, ille ftarim

ad delicias ceenz vocaverat; (ocios afflictio-

zelum fitnulans difciffa ve(te blasphemum,

Lt ,

Pjam

nis amicos nolait , quietiam inimicum Ju-

mortisque Reum pronuntiat.

À Caipha

dam comitem accivit ad lautitiem refectionis

lll«

fitticur Pilatoapud quem accufatur trino de

4

Decerptus ex terreftri. horto flos cocleftis

crimine :

Hunuc imvenimus fubvertentem

Lue, 23

ni$

"

protricus ii triviis fuos caepic odores diffua-

gentem nofiram , & probibentem tribuia s

dari Cefari, €9 dicentem fe Cbriflum Re«

ls

dere ; arctatürque inter vincula mirrhz fa-

el

fciculus,' & quia victimam noverant in cru-

gem effe , quafi peccáffet in plebem ,. —Ma«

cis araimmolandam ad Sacerdotes adducunt

am

giltratum ,' & in Deum, jásque omne vio-

làffet naturze , divinum, & humanum. Nes

ie

Di«j

magna vi, magnóquetumultu captum,vin-

(

IU ROU

&ümque : diris reorum vinculis divinz ma-

glexit tamen Pilatus priora duo accufatioe

u

nus totius opifices univer(i conftringendae

nis capita, decommotione populi, & tri-

fuerant, quà ao(lrz peccatorum catenis im-

buto prohibito dari Cefíari, quia fciret

tll«

plicatae folverentur,

Captivitas humani

fal(iffimas efle accufationes 5 & tertio dun-

uf

l

iL

generis crudeli hac, & infami innocentiffimi

taxat hefit , Jefümque interrogavit , num

Servatoris comprehenfione exfolvenda fue-

Rex effec Judzorum ?

fed quafivit tunc

Ill«

[v

fat,

O inexhauítam charítatem; quz inno-

Salvator quà id authoritate, & quo accufa-

tore roget, cui Pilatus: Gens £a , &6 Pon.

Joang

n

centiffimas manus in beneficiis impertiendis

jugiter occupatas, ac miraculis perpetrandis;

rfices tui tradiderunt te, mibi. quid fecift

4l

|fü

vinculorum coaré&tavit anguítiis , ut laxiori

docuítque przfes fe interrogáífe judicis au-

donaremur noslibertate! O invictam man-

thoritate ; & ut fuo fungeretur munere ;

ia

fuctudinem! qua animus innocens tot inte£

tunc refpondit Dominus ; faum Regnum

