bio, ubi ait ; Ovem dicunt smor[am À lupo, -rte voluze

non

»c

va nocentiora fua. infligat vulnera ;

fi quis edat non fatiari . fed fame laborare ; 94149553e

zaudiafunt, que mundi voluptas fpondet ,

illud certius , quidquid fortuna . mordere po»

fed lethalia vulnera: mundi igitur qui gau-

tefl, non [aturabit cor efuriens,fed potitis a«

dia fequittir, nonnifi vuinera affequitur; &

cuet ejus famem.

"

quidem eó graviora , quó latentius inflicla,

Emorz mentis eft mundi gaudia aucu-

74

1d.Y,

& quó noxicri fraude fub illecebris occul-

pari; ut inde aliquid hauriatur folatij;tamet(t

tatà; huc accerfendus eít S. Gregorius Ma-

latitia dulcoranda vitae przfentis amaritu,

Somil. 18,

gnus inquiens? $ talem adbuc mundum di-

dini apta cenfeatur, X gaudium lenimentum

i» Execbiel,

efle videatur doioris, & moeílitie recrude«

ligimus, non jamgaudia , [ed wulaera ama-

mu 2rdec mundi voluptas, & arridet , fed

Ícentis; quod tamen mundus gaudium ex-

acriüs ut mordeat 5. allicit, & eblanditur, ut

hibet dolorem auget , non minuit; neque

vulnus lethalius infligat : has mundani gau-

moerrorem extinguit, fed accendits moleftias

Ii Proem.in

dij verfutias detegens D. Hieronymus ait

non abigit, fedaccerit, tametfi rideat , no«

3. lib.com-

bisque arrideat , nostamen irridet, cüm non

1DHEIDet,

de mundi gaudio: lwiverfa mendatia fub-

Dhoy,

dolo melle circumlinens , ut qui. audit; ver-

oícula adblandiens figat, fed vulnera fzviens

til, LR

Borum dulcedsimem venena peoris non for-

infligat ; eftque mundi rifus noxia irrifio,

midet , pacem pollicetur, ut graviora bella

ideóque qui cum mundo ridet,fatiüs infanire

exerceat ; ridet, ut. mordeat.

Ridentem

dicitur,quàm gaudere: mundanz fiquidem

letitiz, & mentis infaniz tantus efít nexus,ut

exhibet faciem mundi gaudium , fed ut íze-

viüs noceat; larvatus igitur eít rifus, quem

vix latitia ab infania fecernatur ; ideóque

;;

mundi gaudium fuos difcerpturum,fuis ex-

infaniunt homines à íana mente dejecli,quo«

hibet fpe&tandum ; imó non folüm fucatus

ties cum mundo latantur,ut edixit D. Augu-

eft rifus, fed verus moríus, ac vera lania-

ftinus : Extolluntur bomines , letitia qua-

InP/aln.$6,

tio, & tamen adhuc ita defipimus $. adhuc

dam infaniunts qui fapit, huic mundana gaue

fumus tam deliri, ut ridenu, fimulque &

dia defipiunt , mundi Jatitiam coércet;ejüs-

mordenti velimus mundi gaudio fidere, qui

que rifum compeícit; quia fanz mentis eít

noanifi canis inflar in rabiem a&ti, ringen-

non gaudere mundi bonis, qua fub latva

tis oris dentes oftendit, feu rifum fiagit,

boni delectabilis mala omnia obtegunt, qua

;j

uó feviüs mordeat ; imó rabidus hic ca-

adferunt; nonni(i exfucca effe poffunt ac

nis non folüm fi&é ridet, & veré morder, fed

nuda veri gaudij ea mundi bona , quz non-

alios quoque catulos gignit, à quibus etiam;

nifi anxietates, »rumnas, curas, & miferias

exhibent; & ideo infanit , qui in. mundi

qui mordetur, difcerpitur.

*

72

Ferunt à rabido cane morfum per uri,

bonis verum gaudium adnititur enanciíci

LÀ

& licet cum mundo rideant ; eó tamen

nam interdum catulos edere exiguos quie

dem, íed tamen de canina progenie mor-

plus infaniunt , quó laxioribus cachinnis ri«

dent,

ä

dentes (getus, Hog idem ijs viéetur abtipe

Suntg

Perfonata eftmundilæti;ia,tui filarv.am detrahis lac-rytüas. $07

Sunt, qui dementià laborantes jugiter

res eft ambitio , vana, & ventofa, que nul«

2f*

rident, & ijs haud abludunt, qui cum mun-

lum babet terminum : effunduntur enim

do rident, rifus enim abundé eorum pro.

mundi gaudia, nonpoffidentur , quia dum

u

In Cap.4,

ditamentiam, hinc Tritemius ait; — Szul-

placentstranfeunt; fugitiva eftletitia, diu

)iegul ^

um fe demon(frat ,— qui. vifum. excuffum.s

nequit fuo harere pofleffori, fugitivaomnia

amat, quia viri [apientis est moderare s

mundi gaudia funt, qua& in folo volatu cone

Mundi rifüm qui compeícere ne-

fiftunt, &H.fug-a.

fcit, indiget ipfe coérceti , & qui effufam

nonligat mundi latitiam ; illigari iple de«

2$ VIL

bet, ut verá laborans dementiá ; quia falfis

" agadhzret gaudijs , quibus fe duci finit ad

Nulla funt mundi gaudik, qua ne

"miernum luctum , acfede feduci, ^ Hinc

que babentur in /pe , nec po[fidentur ia

líocrates carpens gaudentes cum mundo ait ;

Y£.

Deflorefcunt cum przmtm putane

. Effu[ior vifus vecordum eff , & infanorume

A4ur florere; avefcunt cum f'avere, &

^ Suam extra íe mentem fundit, qui fe in ri«

v

"h

arridere ereduntur,

furn effundit, féque prodit ratione vacuum,

qui fine ratione riium emittit; fi nolis. in-

Unt, qui mundialiï.gaudij ij/'mbb!üm to«

27

- fanire , neceile eít, velis mundi rifum coér-

L fam producunt ,. non ob celerem | fu

Cere, & te intra te. compeícere, ne totus

gam taniüm, ac brevitatem , quá du

foras unà cum effulo riíu prodeas, nílque ía-

fat , verüm & quia ípinis fepitur4 quia

nz mentus in te iuper(it: eft fane lana mente

mundi latitia tametfi cum rofa florere. &

Vacuus, qui ea latiuia impletur,qua iníana

ridere videatur, diurnüs tamen vix eít ri«

.eft, & delira, qualis eft, que àfluxis mun.

Íus, & nunquam diuturnus; brevi enim

di voluptatibus effluit, (cité D. Augufti*

arefcit & nonnifi fuperílites relinquit fpi-

nus: Phbantasmata rerum temporalium affe-

nas ; quibus conícientia acriüs pungitur, &

æ Pjalr.

vunt fepe deliram , inf[andmque — latittam

mens difcruciatur,

Etiam camporum tra-

imó hamc jugiter ingerunt ; càüm | nonnifi

"AW

€&us, pratorámque planities & arva.verna

&rumnas, curas, moieítias , & cruciatus lï'ef

temperie ridere videntur lafcivientibus or-

4tit ia

cum gerant.

nata viretis, difcoloribus variata floribus;

TLT

y(- m

Excuffetat certé hunc rifum Salomon

fed fucatus eft rifus, nonverus, mecdiu-

cüm dixit; Afwm reputavi errorem , ubi

turnus ; definit enim cüm floresflacceícunt,

alij legunt in/ansam :. infanus igitur cenfen-

G germina arefcunt: perinde ac flores ri-

. dus eft, qui cum mundo ridet, quia ut pul.

dent, & arrident humana gaudia, (edbrevi

h

* (41.149,

chré Caffiodorus ; 4» boc feculo ffultus 4 fe

areicunt, & nonnifi curz , ac folicitudi-

foras egrediens exultat : pimirum egreditur

*

nes; feu vepreta poft : fe relinquunt , flo-

£

íana mence , à le abit, & extraíe divaga-

rere non poteft, qui hilce innititur flori-

tur, qui in rebus illisexultat, qua funt ex-

bus . Non ftant, quze mundus gaudia ex«

"traíe, Letitia, qua ex mundi voluptati-

hibet ; volant femper, & avolant , neque

bus hauritur mentem laetantis, cum mundo

harentia funt, fed volatica ; volant enim

invadit, ver.iit, ut evertat ; eripiátque quid,

quia perniciffimé fugiunt ; imó phantasma-

quid lani in ea latebat, ut vacua, ac pror-

ta potiàs, & umbr& gaudiorum viíze íunt

- dus infirma remaneat ; huc fpeótat. S. Gre-

mundi letitiz Philoni, qui propterea eas

Lil49.me; gorius: Soler latitia arcana mentis aperire,

Lib.ae ,þ-

Íomnijs pariavit inquiens : Profana gaudia -

val, c&p,M g. dtque aperiendo amittere : adver[a . weró

fomnijs funt fimillima , weuiunt, abeunts oc- I^*

cum nos exterids deprimunt ,. interils. cau-

eurrunt , vefugiunt , G priusquam compre-

tiores reddunt : nocet mundi gaudium, ob-

dendantur , avolanut :

cum ijs,. qui cum

eft ejus riius, & magis prodelt fletus; nil

mundo rident, ita ludunt, uteosdem illu-

magis in mundo nobis adverfatur ; quàm

dant ; quia tametfirideant , fimülque arri-

quod rider, & nil nobis eít utilius , quàm

deant, ridentes tamen cum mundo fallunr,

quod nobis videtur adveríum; proípera

quia licit mundi lztitia haberi poffit, non

nobis funt adverfa , & qua nobis arrident.

tamen teneri poteít, quia ut ait D. Augu.

adverfantur, ideóque hacratione defipere

ftinus traót. 7. in Joan. Lerzstsa feculi cum

fe probat, qui ridere cum mundo adniti-

magna expetlatione [peratur y ut ueniat, fed

tur; qui mundigaudio inhiat; cui enim fa-

non potef teneri , cáüm venerit , non poteft

pit mundilatitia, fuam hic infipientiam

mundi lztitia ab homine teneti , qui ejus

prodit, non enim gaudere poteft quis cum

amore tenetut , quia quos lztitia tenet, eos

mundo fine infipientiz nota: relinquenda

ftatim dimittit: hinc voluptuofi illi ex Epi«

funt, qua in mundo lztitiam ingerunt , o-

curao grege fues potiüs, quàm horines,

mittendum ftudium divitiarum , quae vel

cüm nonnifi in cceno gauderent terranarum

periculum funt eas concupifcentium , vel

voluptatum volutati, fcientes mundi gau-

onus poffidentium : relinquenda corporis

dià perinde ac flores cito arefcere, dixerun*t

voluptates, qua molliunt, G enervant ;

ANon pratereas mos — flos temporis,

«oércenda eft ambitio, qua in dignitatis

6070* SFFP .ïze T "A(w

"EH 005 rofis antequam mar:gfmm

culmine gaudere adnititur : tumidg'ggm

« gerani de Afeidibus Jau, l.

| Föl'es;

Sgäg

£o8

Differratio XXIl,

1

78.

Flores, ctim primàüm lætänf foliorum

eorum cæpït appendices experfrï ärumna.

explicant pompam, quà gaudent, ftatim

rum: poftquam patrimonium decoxit ,

. arefcunt , & difcolor foliorum ornatus ve.

Fatla e$t fames oalida in Regtone . illa, &6 1j ss

luti umbratilis difparet, & qui fpectatiffime

sp/e cepitegere, Eget, G fame premitur,

florent, celerrimé etiam marcefcunt; bre-

fi

qui mundi delicijs cupit fatiari,

& gaudiis

ii

ve enim eít, ác volatile rofarum zvum;

indulgere, quia futile eft mundi

, gaudium,

ideóque terrenis hiíce indulgentes volupta.

& inane, allicere poteft ob exti

mam jucun-

tibus, non rofis aperto finu plené luxurian-

ditatis fpeciem , fed fatiare no

ii

n valet; ideo-

K

tibus curonari voluerunt,fed baccis rofarum

que adolefens prodigus,

& egete copit, &

gr&cé enim legitur coronemta nos calicibus

a

fame torqueri poftrquam

mundi indulfit vo-

rofarum, roíz apertzeillicó flaccefcunt: ea-

luptatibus , ac mundana giudia patrimo8 .

gc

rum vero caliculi, feu baccz claufze delicijs

nium abiiguriendo fumptuofiüs emit: de-

"ingerendis videbantur i pfis gptiores 3 quia

coxit proprias facultates ; fed nullam in (to-

fi

í

fi non re, faltem fpe arrideht , antequam

machüm demiffam voluptatis fubftantiam

rideant; cüm enim primüm florent, ftatim

[

concoxit. quà reficeretur, ideóque coepit

u

deflorefcunt, & dum vernare putantur mar.

egere , quia quas fecum tulerat divitias, vi-

cent: fedlicét rofarum baccis coronari cu-

l

tijs indulgendo abligurivit & tunc neceffi-

perent , quó fpe faltem futurz voluptatis a-

GA

tate adaétus , paupertate impulfus uni ad.

lerentur, adhuc fruftrati fuerunt gaudio, quia

hafit civium re

fi

gionis illius, qui mifit il-

iin baccis rofarum claufa detinetur voluptas,

lum in villam fu

am,

el

Breges ut paícerer por-

quz nondum ullum potise(t gaudium inge-

corum: & bené qui

coenofis mundi volu-

rere : caliculi, feu baccz claufz nondum funt

ptaubus adhzfit , qui in. ceeno deleclaba--

eí

toíe, nec rofarum poffunt dare volupta-

tut volutari vitiorum , focietati adíciíci-

&

tem, fed rantüm fpondere : cüm verà pri-

Q

tur porcorum 5 cüm affueviffet coeno foe-

müm & caliculis florida hzc voluptas fe pro-

dari vitiorum , mundi gaudijs ut indulge-

dit , foliaexplicat, .arefcit; & qui earun,

ret,potcis pteeít, quibus volupe coeno im-

E

ü

dem tenebantur de(iderio, fe fpe fru(tratos

mergi

*

Et c

upiebat implere ventrem s lidem,

cognofcunt; diu enim quos fpes tenuit, vo-

fuum de filiquis , quas poreá. mauduca-

"

Blomil. YY-

luptas ftatim dimittit , ,quia ut pulchré S.

Ó6ant.

e€Xameron,

Bafilius: Tranufitoria efü , ac brevis momen-

Cüm,enim- volatiles fint-, ac inanes 99*

li

8 vernorum florum gratia, adbue defideran.

mundi deliciz , fallaces voluptates ,. Jar-

zes deflisuit, aptiffimé voluptas, & mun.

vata gaudia, nil ex ijsdem deglutivit , quo

diale gaudium rofis zquiparatur, ut ejus

efurienti fatisfaceret ftomacho , & laben-

oftendatur fallacia : noluerunt Epicurei ,

tes corporis vires reficeret :

mundi

aus

ä

mundíque voluptatibus, & gaudijs indulgen-

dia, quia itania, & vacua ftomachum itle

tes apertis coronati rofis, fed calicibus ro-

flant , non replent; membra torquent ,

farum , quia rofz, cum plena gaudent fo.

non nutriunt ; premunt, non exhilarant,

(

liotum explicata pompa ftatim arefcunt,

pulchré $. Ambrofius lo

quens de predigo

|!

unde tpaluerunt rofarum caliculis ftipari,

adolefcente ait :

Egere ideo cupit, & Lib.v, d

ac fulciri , (eu fpe duntaxat innutriri rofa-

famem pati $. 'quia nibil prodige fatis es] L*

.

zum , & defiderio florum, quia rofarum

voluptati

.

eft voluptas prodiga ,

quia

florefcentium voluptas vix luxuriat infolijs,

gaudia plura fpondet,

que ]laxa manu

G (tatim arefcit in flore, & rigefcitin du-

profundit ,

fed quia vacua funt, & in.

lä

mis ; ideóque nulla eft florida mundi volu.

ania , nihil eft ipfi fatis , feu nil habet

l

ptas, qua fuos tunc düntaxat alit, cum fpe

folidi , quó valeat reficere, & efürientes

allicit, & defiderio inflammat ; feu tunc

fatiare: ideóÓque cüm indulfiffet .prodi-

tantüm placent, cüm nonfunt , & tunc di-

gus adolefcens mundi gaudijs, fuifféte

J

fplicent, quando incipiunt effe ,' quia tunc

que ejus depaftus voluptates ,

de(íinunt,

€upiebag

LN

c Z9

implere eutrem — fuum de.

filiquis , quas

Adeo florida gaudibrum gratia fugiti.

porcs manducabant.

va eft, fallax, & mentita, ut non folüm pof-

Neque . enim , (ubdit

$. Ambrofius, a/i4

eura esd luxuriofis,.

fidentes fallat , fed etiam defiderantes defi.

nifiut ventrem | fuum impleant , Quorum

derio deflituat, quia quod ante poffeffio.

DEUS venter esl , quis autem. aptior. bu.

nem defideratur, cum poffidetur, quod erát

li

juscemodi bominibus cibus

; quam filiqued

in defiderio arefcit, & difparet, ut defide.

Hic cibus intus inanis ,

rantes defiderio de(tituat: nulla eft ea mun-

& foris mollis ef ,

d

quo corpus non reficitur , fed impletur , t

di latitia, qu& neque inpe habetur, neque

fít magis oneri, quàm ufui, Mundi vo-

Q

in re poffidetur.

Id expertus fuit prodi-

luptatibus , & gaudijs. qui indulgent ,

gus ille adolefcens, qui juvente ardore de.

quia fatiati non poffunt , fame tor

quen-

latus, ac luxuriantis atatis folicitatus ftimu-

tut ,

filiquis inhiant; porcorum fcilicét

lis, mundi gaudis inhiavit ; proprij pa.

Cibo, quo ventrem onerent , qui mentem

ä

timonii portionem fecum detulit , ut ea

m

coenofis , ac fuilibus cogitationibus imple-

fibi íumptuofias emeret: ted vix, quid effent

verant ; inanis eít filiqua cibus, porcistamen

mundi gaudia expertus fuerat , & ítatim

l

pergratus, & voluptuefis aptus non quiderm

;eä-,-

/Pcrfb*nata ::&ndüpdilætitia, cui filarvam detrahis lacrymas. $o9

refïcienäis , fed Tin'üächdïs » »q'uïïä onerat 5

aifi lïn fumum definit , fiátque lucernz lux

l

i

diftendit, non fatiat, 'Cospit prodigus a-

foetida caligo ; huic moritura flamtaze fupe

parem dixeris ; quam mundi voluptaslati-

dolelcens egere in porcorum campis, in re«

gione mundanz voluptatis, & fametorque.

tiam excitat , vix quidpiam ementiti ; ac

fallentis luminis emittit, & ftatim extine

ti, quia wibil prodige fatis eff voluptati ,

inania funt , & vacua, quaprofundit gau*

guitut , & nonnifi triflitiz caligines poft fe

relinquit ad eos rorquendos, qui mundi

dia prodiga latgitate, inflando.ventri , non

-»audio, indulferant ; (cité mellifluus Bet-

implendo idonea ; onera ndo (tomacho , non

zeficiendo apta; totamabligurivit prodigus

nardus de fallacijs prz(entis vitz ait: Lae?£-

adolefcens fubítantiam , quo prodigze indul-

dia lat ves in triltiam commutatur , ficut

geret voluptati,aliquid inde percepturus e«

flamma illius noviffima fumus occupat , &5

4Aligo.

molumenti , acrefectionis, íed quialarvata

funt, & vana , quz voluptas prodiga pro-

Quo

d mundi letitia jticundum prodit,

4

fundit gaudía , infici Ajsdem potuit , non

exiguuin eft lumen, quod ftatim extinguis 9

refici.

tur, fed ingentem poft fe fauium relinquit;

$t.

'Nil habet folidi , oilque validi ad fo»

quolachrymas elicit , doleresauget : hoce

€e, qui lumen circumvolant rondi inhian-

latium inducendum mundi lztitia, quae ta-

metfi extimo cortice ridere videatut ; & ar-

tes gaudijsspyrauftze fuit ; 1bi fnortemoppe.

&unt ,ubi lztitian appetunt; qurenim mune

ridere ; intus tamen nonnifi malis infarta

eft : gaudium oftendit in extima fuperficie,

di lztitiam expetit , poenam fuflinet , X

& nucleus dolor.eft, ac moeror * occidua

quam voluptatem putabat , :mortem experi-

tur. Faílidit Deus fuum populum, inqui-

eft quevis mundi lztiria; perinde ac prz-

£elfae quercus ,

&

:

. preealtae turres fole occi»

ens: Quafi wvas in deferto ánveni Ifradl ,

"OJ&B ,!

quafi prima boua ficulnea in cacumitse ejus

€4uo prolixiores fuas urbras projiciunt , ita

& muvdi occiduuim gaudium longiores pro

vidi patres eorum z. ipfi autem iutraverunt

&rahit Jolores ; & ficutoccumbente íole tri*

&d Beelphegor , & abalienati funt án confu*

lidus,

muji infantis umbra gigantem tunc menti«

feonem ,. .&9 fatti funr abominabiles , ficut

tur: ita vel minima mundi letitia ; quia

€a , qu& dilexerunt , ac fi dicat, peande

femper eft occidua , füümque preeceps ruit

ac obicoenum PriapiIdolum, fetidiffimum

90,

erat , & omni abominattone averfandum , ac

in occafum prolixum dolorem protendit.

Si enim mundi latirias cum fuarum poeni»

perinde abominande erant meretrices Ma-

tudinum , ac dolorum metiamur appendici-

dianitz ;. quasavidiüs concupierunt , Gccum

quibus volupiaofiüs conimifcebantur ; ita

bus , has procul dubio prolixiores depre-

hendemus : qux à mundi voluptatibus

& ifradlitx obfceeni , putidi, ac abomina-

biles faéti funt, quia poftquam coepére car»

jsdem indelgentibus exhibentur l&titie

ifle in tranfitu funt , ac fuum ruunt in oc-

nis delicijs affluere , & mundt inhiare gau«

cafum , fed dolores, qui inde oriuntur ,

dijs »-abalienati (unt à Deo, & fibi faítidio,

non tranfeunt ; fed diu infixi harent prz-

ac abominarioni fa&ti funt ,. adeó u in ipfa

iþu 705

cordiis ; ille momento facefcunt , fed ifti

mundi latitia wcerorem naCti fuerint , in

l

gaudio abominationem , in rifu ludum, &

erannos laceffunt; ille utpote volatiles

fugiunt ; fed ifti , quia cruciant ; infi-

in ipfa voluptate trifte doloris pretium : fcie

té S. Gregorius aite

aMlius a luxuriactare

ftunt ; ille , càm delectant ; difparent ;

ï;bg 83; m-

ifti, cum torquent , manent j areícunt

uem jam refrenat » féd tamen adbur duxu-

rAl. cap. 3-

ile, cum florent , rigefcuntifti, cum tor«

ia phbantasmata tolerat 3 quia qua volens

»

?

evanefcunt ille , cüm ofcula fi-

ffecit , borum invitue meminit $. E$ pümamis

qucn!

gunt , fed diutius hzrentifti, cum vulnera

Jjfflinet , quam voluptatem puravit, niitam

volupe, G expecitum indulgenti mundi de-

infligunt.

$2

.Si cili

genrer mundanz letitim inti-

licijs , quàm effafior procaciter libido, ac

carnis voluptas, qua tamenita fit abemina-

miora introlpiciamus , nil e(t in nucleo,

quàm dolor ;

in cortice rifam exhibet ,

bilis ; ut iilamvoluptuofus abominetur; ob

& intus lu&tumtegit ; gaudet in fuperficie,

ipfa luxuriz phantasmata , quibus obícoeno

& motret intus; arridet infpe , fed irridet

luxurizludibrio deliciabatur , acerbiffimum

in re: riíum fiquidem fpondet , & non-

cruciatum tolerare adigitur ; G poenam fu-

fifi dolores exhibet , quibus torqueat , a-

ftinet, quam volnptatem. putabat : quàm

deb ut ipía humani gaudij poffeffio ; pla-

larvata, ac menuta funt mundigaudia? de-

licias fpondent ; & cruciatus exhibent; fít-

«eat in Ípe , fed diífpliceat in re 5 & ejus

offeffio hiantia vota caftiget, & qui mun-

que luétus , qui rifus putabatur , inflicla

di letitiam expetit , nonnifi inconfulti fui

duriüs peena fit voluptas , & qui deliciari

defiderij fupplicium petit ; quo humana ap,

in voluptate , gaudere in delicijs credebat ,

petentia, & torquetur , & expiatur.

torquetur doloribus., & posnam fuftinet ;

Jucundam prafefert mundi lititia fpee

quam voluptatem putavit.

/

$3

ciem , quà minüs cautos illicit , & mundi

Solet quidem culpa poenam anteverrere,

9 f«

quia aliquid intereft culpam inter & poenam

inhiantes voluptatibus titillat ; fed flam-

Amam imitatur mJox morituram.,:Qua nom.

dilcziminis , fed mundi latitia zquo paffu

$$2$3.

cum

$10

Difíertatio XXII.

cum p.þoe'nïa cutrit, quia nullo fecernitur à-

mafius , quia carnis illecebris ';. ac luxuriane

|t

poena difcrímine, voluptuofus enim , ut ait

tis cencupifcentize inhiabat voluptati , doe

D.Gregotius , 'poenam luftinet, quam volu-

hi

lorem fibi accerfivit; vulaüsque inflixit , &

f

ptatem putabat; & re&te mundi gaudio ad«

ut ait S. Gregorius Papa.

Quas mutabili.

Lib, .6. f0«

hareícit dolor ,: ne unquam fit impunitum ;

rAl, eab, 3.

ge

tatis fug onera , quia volens expetjit , mo»

nimis enim feró puniretur mundi lztitia , fi

lens portat , quali diceret , fenilis Judicum

.

ejus culpze fuccedanea foret poena j providé

[

gravitas ,. veneranda fenum canities , in

fi

feítinat poena , ut fit ipfa fui ultrix, ideó-

mutabilem , fluxámque Veneris voluptatem

hi

que appetens deliciarum meritó poenam

degenerans, impudicum amorem, foedám-

ob

fuftinet , quam voluptarem putabat.

$

fs

que concupifcentiam , quam volens expee«

fi

Torquet mundi voluptas , cum blan-

tjit , quia dolorem fecum adfert ; nolens

ditur; ferit , cum mulcet ; dilaniat, cüm

q

portare , ac fuftinere adigitur ; & ideo

fu

adulatur, . Id teftantur Sufannz fenes , ma«

pulchré ait D. Gregorius, quód uterque

? Jitiosé falaces , & proterve luxuriofi , quo-

f0

fenex venuíte Sufannz amafius gaudium ,

Qu

rum nivea canities eílus diffimulabat atden-

quod in venetea voluptate volens expetjit ;

tis intus concupifcentiee; obfervaverant ve-

i

nolens portat 5 fcilicet quia luótum fecum

nuítifmam Sufannam ingredientem fre-

trahit, & dolorem ; vellet quidem in vo«

tü

quenter , & deambulantem in viri fui po-

luptate gaudium , quod expetit 5 fed nol-

fp

mario , & fperantes fructum , non jam ex

. let vulnus, & dolorem gaudij appendicesz

g

£0

arboribus illis pendulum ,. fed ex depravata

ecce quàm plena funt deloribus mundi de-

propria concupifcéntta carpere ; exarferunt

Hs

licie , quàm oppleta laboribus , anxieta*

ta

ftatim focdo aítu in ejus concupifcentiam ,

tibus, curis, ac perizulis voluptates, quas

& tametfi niveam atatis hyemem attige-

mundus fuis fpondet amatoribus ; larvatus

[

zint,paífu retrogrado autumnum repetiee

eft in ipfis rifus, gaudet exterius, & intus

ii

zunt,fructum aliquem fecda libidinis gufta-

lachrymis madet; ridet in cortice, & lu«

b

£uri, imó motu prorfus inordinato ipfam

get in nucleo:;ergo fanior mens hauriatur ,ut

ff

repetierunt aflatem aftu libidinum difflag-

hac infanize nota à mente abradatur : hanc

IU

zantes ? hanc confufionem una , quz in

verófaniorem mentem is induit , qui mundi

ti

mundo voluptas creditur , foedé invehit ;

t

amorem extiit, ejusque gaudia refpuit , nec

quàd fi fenes, quorum artus frigent , quo-

finit fe ejusillecebris, ac fallacijs decipi 5

zum capita nives canitiei obtegunt ,' adhuc

fa

fpondet quidem mundus gaudia , fed quibus

ze(tu flagrant libidineo ; nulla eft «tas à

adinteritum , luctümque trahat, nunquam

focdo hoc eftu immunis : oculos vigiles li«

interiturum: omnes mundus decipit,fibíque

Ed

[U

bidinis excubias direxerant in mulierem

adharentes ad sternos ducit cruciatus

e€

W

deambulantem per viri fui amoena vireta ,

nemini patcit ; quia omnes torquet ? uno

fed cum Sufannam vident , cognatas luxuriz

venenata voluptatis calice fingulos fuos ine

ícintillas flabellantoculi ; & quia foedas in

Í

ebriat dile&tores , ac enecat ; & tamen ads

[

pellucido fonte , ac frigido (itiebant libidie

huc homo defipit, ut imundo fidat , à

quo

num flammas, aque coeperunt zfíluantes in

femper decipitur.

7

M

frigida lympha voluptatis poenam , & vul-

VDAbitl, eay, nus expeririejusdem: Erant ergo ambo vul-

t

37379 IOQ

nerati Amore ejus , nec indicaverunt fibi vi-

N

$. IX.

o q

eiffm dolorem fuum * Dulcis voluptas amo-

u

ris venerei , quo fenes zftu libidinis infa-

Sufannam

Duia mundi vVoluptas gaudia jþm—-

90,

nientes venuftam — deperibant

vulnus dicitur, & dolor; non enim ait Ícri-

det aullum adferunt lenimentum s. (ed

.*

]

acrius urgent ad lamentum

*

cor Veras -

p

ptura , Zndicaverunt fibi amorem , fed 4o.

letitía uon affciunt , [ed tvistü

lorem , quia non absque magno fenfu dolo-

Ó

snficiunt.

f

zis , ac triftitiz vulnus infligituramoris: im-

puré amantis , & acriter dolentis idem cft

3

Undana gaudia exporrigere ; ac xle.

37,

fenfus ; qui perversé amat , acriüs dolet ;

€reare mentem fpondent , animum

& quia amoris voluptas mundi gaudium a.

M

tamen non levant ,. fed premunt ;

V

lit , luctum etiam parit ; nec poteft quis

gaudij ferenitatem , nonaccerfunt , fed moe.

:gaudere cum mundo , quin v

li

glit dolere in

roris induunt caligines, lztitiá cor non af-

luctu.

ficiunt, Íed triftitijs inficiunt 5 nullum ad«

g

$6.

V

Mundilatitie , & volupta'timoerorkfem-

ferunt lenimentum , fed acriüs urgent ad

| per adharefcit , G luctus, iddue cauíz,

lamentum 5. quia quod ad momentum feni.

i

cur fenes perversé amantesSufannam , vul-

tur. mundi gaudio, mox recrudefcit acer-

neribus dicantur faucij , & doloretorti!,

biüs: neque à frigelcente aqua videtur quo»

erant ambo vulnerati amore ejus , nec indi-

ad hoc abludere mundi lztitia , (ficut enim.

caverunt fibi viciffium dolorem fuum : illicio

!.:

hauttus frigidoe febrili etu laborantes per

concupitz voluptatis deliciantur fenes; fed

modicum tempus recreat , fed mox arden-

I

vel nolentes inflisti vulneris dolorem fufti-

tiüsardet,ac torquet febris, & ipfe humor in

th. 34, l

gent, nimirum gterque Íenex Sufanna a-

pracordia diffufus incrementum fit aftás ,

Perfonataeft mundi latitia , cui filarvam detrahis lacrymas, : ;"w

& fax incendio adjecta ; ita mundi latitia;

entium vanitas g /z'm: partarientis

tametfi aliquid videatur adferre folatij , ad*

eor tuum pbantafias patitur : intelliguncug

huc vulnus infligit , & eó acriüs recrude-

L &, g.

hec deerronea divinatione, qua à cacodose

fcit, quà uberiüs quis mxundi gaudio indul-

mone refponía petuntur' vel à garritu avi»

mz. MPI 30

get.

um eventus quzritur futurus; vel ab incer-

$

Imó ipfa mundi latitia latva eft , quä

tis fomniorum phantasmatibus, qua noéte

internus obtegitur dolor ; hic enim adeo ri-

intempefta dum corporis membra fomng.

fui affociatur , ut fejungi ab illo nequeat 5

fopiuntur mentem impetunt;& venturi fuce,

.

!'roäerb.u. hinc Salomon,

Rifus. dolore mifcebitur ;

ceflüs prodromi habentur

.

& ficut no«

quamvis mundi indulgens delicijs in extima

Curna phantasmata errantes potiüs funt

rideat vultüscute; intus tamen dolore tor-

umbre , ita mundi gaudium phantasma

quetur ; neque (it propterea aliud facier ri-

potiüs eft , & umbra latitiz terrori incue-.

fus, quàmlarva , quá internus tegitur moe-

tiendo aptior , quàm jucunditati ingerene

e

^ tor, & cor dolet ,. & conícientia torque-

da

.

hinc Niffenus mundi gaudium ,. &

tur : exteriüs rident deliciosé ovantes, &

oblectationes , qua ex terrenis voluptati-

intus dolent ; ac angore uruntur j non igi«

bus hauriuntur phantasmata haud abs re

tur credendum eít externz latitig , cujus

vocat: inquieüs ; Non enim ef) fruitionie

" fplendor in facie apparet hilari ,. fed intus

illiue ,. & voluptats , que momento teme

ignis urens cor torquet , G clangulum prze-

porá fit in bominum nature penu ,. ut dele-

cordia uftulat , & viícera confumit : ter«

ationem illam. affervare , &$ recondere

poltnt . quam omni ope comparare conane.

reni gaudij lux prafulget in fronte , qua.

tenus deliciarum voluptas traaslucec in.fae

tur : fed inflar fallacium pbantasmatum.s ,

cie , & fulgor lztitice in ore ridente pra

cum teneri à voluptatum amatorións credi-

nitet hilariter : fed fplendoreít, quiex ig-

tur , repenté evanefcit ,€8 in mibilum recidit..

fie intus urente dimanat ;

nimitum foris

non folüm tranleunt , & evaneicunt , vee

rum etiam in nihilum recidunt , perinde ac

fplendor lucis adblanditur ,^ & intus ignis

torquens vifcerum uftulat medullas ; foris

vana phantasmata ,- que fruílra ab orio

hilaris nitor atridet , & intus flamma vo-

finguntur imaginationis ,& in mente pingune

rans pracordia urit ; foris lux blanda e:

tur,

mentitze laetitiz exhilarat, fed intus accen-

Ridere is veré non poteft , qui phan-

216

tasmata voluptatam , G vitiorum mente

fe prung vifcera exedunt ; depaicuntur ,

& confumunt; foris lztitiz (piendens fe-

concipit ,. vitium cum gaudio haud cohae«

renitas ridet (imul , & arridet ; fed intus

ret , ignis enim promptiüs aqua affociabi-

incendium ardet ,

& pyra animitüs in-

tur, quàm verum gaudium vitio con'cede,

flammatur: ignis eft mundi gaudium foris

retur , hincinclamat D. Augu(tinus, — Qua-

?

5

- foris ar-

';5 erim . .,Aza $e

Íplendens , & intus torquens

le gaudium potefl babere anima » qua 1rae

ridens. & intus lachrymas eliciens ,. quia

cund:a furore [uccenditur , Juperbie amae

mundi gaudijs induigens fumo hujus ignis

riffimo felle impletur ,. invidie veneno per.

intus fuffocatur 5 & nigricans transacti vo:

cutitur ,: 6 luxuria [ordibus enquinatur 2

luptatum incendij caligo meerorem invehit,

ibi leütiz verz flos non germinat , ubive-

triftidiam accerfit ,. & lachrymas excitat ,

preta vitiorum tellurem depafcuntur: inea

Provoerbaa, quia ut ait Sapiens.

Rifia. dolore mifcebi-

mente , in qua vitiorum germina adole»

tur , €$ exirema gau

dj lu&lus occupat.

Ícunt , ridentis lztitiz fructus , nec gere

Non tamen cenicas verum efle rifum ,

minant, nec maturiunt : edificare fibi gau-

O.

qui in extima facie exultat ridentis 5. non

dium nequit , qui vitia vitijs inzdificat , &

oteít verum effe gaudium , à quo longif-

Ícelera fceleribus coacervat , ut funt ,. qui

fimé abeít vera risüs caufa , nimirum ju-

mundi duntaxat inhiant voluptatibus ,. &

ftitia, & pax , & reliquz virtutes ; ex

gaudijs; acrebus fluxis , terrenísque addi-

&i ceno adharefcunt , coelo exofi ; quia

quarum «uitura duntaxat germinat flos

veti gaudij , ac vera efflorefcit lztitia; va»

coelum, cui nati funt ,oblivifcuntur; & ta-

370

cua eít hisce virtutibus mundi voluptas ;

metfi extima facie rifum videantur prafe-

vacua earunderm cultura; proinde non poteft

ferre , intus tamen mordentis confcientize

án ipfa veri gaudij flos germinare : verum

ftimulos fentiunt , qui cum cordis lztitia

audium non efflorefcit ,. nifi ubi cultura

minimé poffunt cohzrere : fi enim ita lz«

viget vittutum , eít enim virtus, radix verz

tantium praecordia introfpiceremus , non-

nifi vulnera , vibices , cordísque moeftitu-

letitie , qua propterea non germinat ,

LJ

nifi virtus excolatur

.

de juítitia oritur

dines ,. & conícientiz dilaniationes depree

pax, & in pace adolefcit gaudium ; ab

henderemus : unde fallimur , fi judicium

ütráque virtute, qui exu/at , viduus eft ve-

ab eo fumimus , quod foris apparet , nom

fo gaudio , & quamvis gaudere videatur ,

quod intus latet : non judicandum eít ex:

non verum ibi eft gaudïum . ledlarva po

eo , quod oculis fubjicitur , íed ab eo ,

tiüs ,. & phantasma gaudij, ut monet Si.

quod intus eít in corde , ideóq

voluptuoe

aelef; 344 tacides , inquiens: — Drvinatío erroris , &

fus fidé ridet exteriüs , quia veré moeret

ineriüs ; exylátque propterca à vera latis

ic.ugqrtq, meudatia , & [omma malefacie

L

s

& Diffc»rtatiö XXII. j -

tia. , quia nónnifi in extima faciei cute Iati-

ii

merem : quid ex mundi excrementitia vo-

tiam oflentat ; quà intus caret ; non enim

- luptate fperandum? nifi fumüs lachrymas e«

4

poteft verum gaudium illam. inhabitaré

2

liciens ,. & cinis confumptz fubftantiz tc«

mentem , qu& verzlatitie hoflem fovet,

flis fuperftes : fpuria igitur funt gaudia ,

Í

tique favet , veríque propterea gaudij au-

quz ab excrementitia prodeunt voluptate ;

Pl

, diorem rejecit , quatenus fe ab ipfo aver*

cw

íit , ut mundiadhareret illecebris , & vitia

non enim melior eft filia , nec alterius Ípe..

ciei à matre, qua eam peperit: unde fiexe

Serm, 255 joveret ; hinc inclamat Auguftinus, - Qua*

erementitia e(t mundi ivoluptas, non abs re

[

je gaudium confcientia illa poteft babere.» ;

excrementum veri gaudij rifum mundi di- -

ll

z cujus anima multi vitijs occupata,ma-

[

Xeris ,. hinc D. Laurentius Juftinianus de

gis- diabolus

probarur bfzbitqre ; qUAm.s

caíto cofiubio apté defcribens larvatam mun.

CJP: :fo

i

Gbriffus ?

,

-

92,

Exulat ab 1ll

. di voluptatem ait : Voluptas deformis efl 5

4

a mente verum gäudium;

fqualida , puritatis inimica ,; pudicitie ex-

. .à qua exulat Deuüs ,. neque vera letitia illi

g ,. :

