minemus, . Indurandus potiüs e( honefte

anis

:4

Peifonata cft mundi laritia', cui filarvam detrahisfacrymas, 495

animus virtutum exercitio , & à volupta-

dolotem ingefsére , & infaufti chara&tes

k

tum delinimentis prorfus retrahendus , cum

res lethalem animo imprefsére moet.orem z

virtutum exercitio vete reficiatur ; & la.

neque fatis fuit immiftum mundiali ga:idio

üitie illicijs decipiatur; ; & tamen , adeó

dolorem toleráfle ; fed poft invitam co/e-

i

mens hominis cecutit , ut ardenti hidrope

rantiam fententiam -etiam dolorofz mortiy

fubjit. ^En quot anxietatibus, ac dolori

femper gaüdium fitiat , quod mundi vo-

i

luptas ei propinat : eft virtus germanum hu«

bus.eft mundi gaudium obnoxium

*

quod

df

mana mentis ornamentum, cujus nitorem

fidíscuflis paffionum tenebris oculos aperie

temus , uGque dilpiceremus , quàm futilis

voluptas inficit , & mundi gaudium delet :

voluptas enim vulnera infligit , & fub laci-

fitfugax, & fallax humana lztitía , quàm

ti2 [pecie dolorem tegit :

(iquidem uterini

fit doloribus obnoxia , & quàm foecunda ca-

eodem nixu exórti fratres funt dolor , &

lamitatum mater : non potuit Balthafar adi

gaudium , nec fejungi poffunc , quia natue

modicum tempus mundi indulgere gaue

dijs, quin ftatim acrioris triftitie experires

rali admixtione junguntur : hinc Seneca,

EPDf. $1.

$i voluptati ceffero , cedendum eft doleri ,

tur delores , ac mortis fubjacerct fenren-

ti2.

V

cedendum labori , cedendum efl paupertatis

idem [ibi in me juria. effe wolet , & ambitio v.

Non foiüm iüfigne hujus veritatis do«

39.

E ira : ánter zot affetiua difirabar , n di-

cumentum purpuratus Balthafar luxurians

inepulis dedit; verüm & pannofusilie rufti-

féerpar : fiquidem mundi voluptatibus ,«

gaudio , qui indulget , dolore anxio di-

cus evangelicus , qui invitantis ad ceenam

fcerpitur, quia mundi gaudium mellis dul.

Íprevit obíequium : dixit enim , /uga &o-

cedinem fellis amaritudine habet attempe:

um emi quinque , & eo probare slla , róga

vak i4s

tatam , & poft fellis ama

te, babe meexcufatum, quinque boum jue

2

toreia mortis ad.

£4, quinque exteriores etfe fenfus , edocet

fert fupplicium.

37.

Idue Balthafar expertus fuit, infanus

D. Auguítinus , quia cüm boves terram

enim , ac fuperbiffimé turgidus coenam ap-

verfent , aréntque; nulli dubium , quin in»

gens fit bubulco labor duriffimas telluris

paravit faporatis , variísque ferculis inftru-

élam , & poft multiplicia humani gaudij ir«

profcindere glebas, ac mugientium boum

audirefemper , & fequi voces; cámque &

ritamenta , güleque deliria , usque ad

aufu facrilego profananda vafa divino cul.

fenfus corporis terrenis femper inhient vo-

""tui addiéta ; infanijt delicijs affluens 5 fed

luptatibus, & gaudijs ; nunquam videntur

& dignam etiam infaniz fententiam tulit :

carere gemitibus , íed jugibus potiüs tor-

digiti fiquidem apparuére fcribentes in pa-

queri doloribus : imó & candem fubire pce-

nam, quam rufticus ille Evangelicus expec«

rtiete , ad quorum primum intuitum varia

cogitationes animum pertürbárunt Baltha-

tusfuit , & quam expreffit, inquiens; Rex;

Mtï'gtäca A2

faris : fedebat ille vino madidus , fimülque

cum audiffet , iratue eff ,..€& miffis exercitibus

fervens, fed genua gelido timore correpta

fuse perdidit bomicidasillos , £ cvoitatem

(e fe concufía feriebant ; ftomachus affum-

illrum. | fuccendit ?. quia gchennalis iguis

nunquam moriturüs eos excipit , & torquet ,

ptum coepit cibum faftidire , ut ea corpus

parte doloris ferretfzvitiem , quá intempee

qui terrenis hisce voluptatibus inhiárunt, la.

rantiam nutrietat ; renum itidem diffolve.

bores exantlárunt , ac fudores fuderunt. in

bantur compages , quia cum per venerea

terra cultu , ut flores decerperent gaudio«

voluptatis futilem. mundi. letitiam haufif-

rum , hinc exclamat Chryíoftomus ,. O si-

-

fent , eandem mode , ut noxiam excludere

ferrimus mundu , & miferi , qui eum feque

fatagebant.

Tunc facies Regs commutata

untur, femper enixa mundialia opera bomi«

Qanpiel, $.

eft, & cogitationes ejus conturbabant €um ,

nes excufterunt 4 vita , (ed parum effec

& compages renum eju. [oloebantur , & ge-

excludi duntaxat àvita ; fed quod deterius

n4a ad fe imvicem collidebantur : a elt,

flammis aduruntur nunquam extinguendis ,

qui agrum'exercuére labore magno, & exi«

Sympo(ijs anxietas admifcetur ; & gravi

dolore femper corrumpitur mundi gaudi.

uooblectamento. - Fallax eft fenfus,volati-.

cis illicit obleQ&amenus , & poenis excru«

um , quod ferculorum ingerit voluptas: in

Balthafaris corpore varia torquentur mermi«

ciat dutiffimis: perfape falliturvifus ; quae

bra, & mens ipía triftiffimis discruciatur

enim eminus fpectata commendavit , ut Ípe«

&

*

accerficur cunc Daniel , qui

ciofa; cominus discuffa omni depreheadun-

cogitationibus

ignotos Chaldais charateres interprete»

tur venu(late fpoliata ; imó non íolüm fe

tur , quos dixit hac fignificaret Divifum.s

fenfus fallit, fed Gtanimum decipit, quem

efl Regnum tuum , &5 datum efh Medis , €8

ad volatica inflammat folatia; adeó ut, quii

Lj

*

" Eadem notle

Perfis : fubditque textus

Íenfuum paret imperio , evanidis eluda-

tur delicijs ; laboribásque divexetur durif-

snterfecius efl Baltbafar Rex Chaldeus, — Ec-

ce quot erumng , & calamita:es unius fue-

fimis : càm é converío , qui rauonis colit

i2

runt gaudij pediffeque ; quot fupplicia ve-

imperium, laboribus ad fpeciem prematur,

luti appendices mundi gaudium fecum in

& gaudijsfruatur verioribus,

us .

f

unica tantüm coOnmna traxit.

Cum delicijs

H

Hebreorum popul

celerum ihcre-

22«

mento divinam exulceraverat iram , quae ta»

corpus ingurgitaretur , ac immodic:sreple-

retur obíonijs » digiti in pariete feribentes

men c6 graviora deérevit fupplicia, quà

e-

E

406

Diflertauo XXII,

delicta ex/c'fevärev uberiora, Judic. 4, 4ddi«

tormentum fuþplïcïi » dum famis dolorie

&APo 4

derunt Fij Ifradl facere malum in con-

feros prodjit ftimulos : Defiderium fqua-

pecis Domini post mortem od , &6 tradidit

lentis cibi famem acüebat ; & fames exau-

allesDomintu $n manuTabin RegisCbanaam;

la concüpifcentiz promerita erat muléla :

qua& verba expendens Origenes £omil. 4. in

porcorum famulatui addictus , «cenofis ter«

fudic.

Jabin. interpretatur fenfum , — qui

re indulferat voluptatibus:;per fenfuum

eüm fit voluptatis inftrumentum , non vide-

adminicula , quibus tamen cum adharee

tur fupplicium fenfibus tradi , fed potiüs ju-

Ícit ,

diris divexatur cruüciatibus ; non

«undiffimum obleclamentum : funt enim

enim fensüs obleclamenta famis potuére

N ä

fenfus fontes voluptatum , illicia deliciarum,

(

cafere fupplicio , neque mundi gaudium

& januze, per quas terrena gaudia mentem

non madere lachrymis : pulchré $. Chrye

f

Zagrediuntur , quam ;exhilatant ; fed cur

fologus,

I

Luxurie ventris , gule famer

Serm.. Yo

Deus, ut de tot (celeribus veluti improbitatis

Zortor opponitur , -t dbi ultrix pana a«

T"& didis X

metas fupergreffis dignam fumpturus vindi-

ligsdt Dtn £

viat , ubi penalis reatus exarferat s. fa-

&am fenfibus tradit peccantes , quibus volu-

&a efl fames valida ,. quia ad talem fi-

f

puti indulgeant ,

& mundana foveant

nem femper voracitas teudit , 64 ad talems

/

gaudia ? terrena inhiantibus voluptati nil

pervenit terminum , fugienda vo

Y737]

magis volupe, quàm fenfuum adhzrere il-

effufe : evenim defiderij anxietas ,

*

DiSe

lecebris; & fenfibus eos tradere non eft dam-

que ardor tortoris fungitur munere , &

/

naijsdem inferre , íed eorum potiüs pro-

doloris ingerit acrimoniam : cüm primüm

movere ftudia: imó non folüm traduntur

pl

cepit filius prodigus à patre fejungi , &

[7

Íenfibus, ut dignà mulétentur ponà ; fedà

mundi jungi delicijs ; fenfuique tradi, cce-

L

zationis quoque dejecti imperio pecudum

pit in mundi gaudio zsrumnas colligere

e

gregi adjiciuntur , ur brutorum inítar fen-

fibi nocentiffimas : quia quz ex terrenis vo»

(

fuum duntaxat ingurgitentur illecebris, Sed

luptatibus gaudia hauriuntur , fitim no&

noncredas à cruciatu, & dolore immunes ,

extingunt , fed acuunt, méntem non exe

quos fenfuum illecebre decipiunt 3. etenim

hilarant , fed confcientiam torquent , cor«

)

Jabin, &Siíara, quia fen(ibus traditi ; non

pus non reficiunt , fed animum inficiunt :

delicijs ; & voluptatibus exundant, fed mee*

appofite $, Chryfologus.

Epicuro fe zra., Serm 5

£ore corrupti lachrymis madidi fufpiria, &

dunt ultimo difperationie ,. & uoluptatis

f

gemitus edere coguntur ; ne« doloris va«

Aullori ,. €$ mauducant filiquat ;; boc eff $^

h

lent acerbitatem decoquere vehementer op-

voluptatibus eorperi malà dulcibus inbiant,

P

preffi : ANongentos babebat falcatos currus ,

& pafcunt demones ,. qui femper corperis

T

quibia. afffggeretur , Ícilicet , ut ait Gloffa

vitijs faginantur , 0 fordibus : quia ficut

Hnil, p

interlinearis populus dure cervicia : quam.

Domino , qui [e jungit , unus fpiritus efl ,

Bpa, j

diu ratio nou fervit, fed imperat ; falcatis

it4 qui [e jungit Diabolo efl demon.s

homo non tetitur curribuss fed fallacijsat-

unus ; qui fenfibus adhzrefcit , eorímque

l

eeritur ; dum fubjicitur imprudentiffimé

adjicitur coenofis voluptatibus , gaudiís-

&

fen(ibus , ut perinde fit fenfibus tradi , ac do-

que larvatis , ac eorundem obfequitur nu-

loribus atteri, tormentis torqueri, crucia-

tibus, doemon eft, & diabolo adhazreícit,

tibus dilaniari, quatenus fenfus voluptati«

& qui mundi gaudio adhztefcit , — femper

busindulgent , & ha mundi gaudia accer

à Diabolo vexatur , & quó plures depaíci-

pl

Pl

funt , quz fub fpecie rifus lachrymis madent,

tur voluptates , eó plus efurit : quia vo*

1

gofasexhibent ; & fpinas tegunt ; dulcedi-

luptas, qua mundi gaudium ingerit , ci»

f

nem Íípondent mellis , & fellis propinant

us eft , qui gravamen inducit ; non fa»

amaritudinem,

mem ab5ducif ; flammam alit cupiditatis ;

Pl

Í

[

Expertus id fuit prodigus ille evangeli»

non famis arcet poenalitatem ; gaudium eft,

'€us, qui à patre , ac domefticis parietibus

quod feníui favet , fed fimul ferpentem

(4

prolixo fejun&tus intervallo,foedo infervivit

fovet , qui fuo iuterficit veneno gauden-

fí

appetitui , cui fetotum dederat : cüm enim

tem,

1)

fenfuum indulfiffet voluptatibus , totüms

Hinc diVes ille äpud Lucam , . qui di-

4Ie

que abligurjiffet patrimonium , portioném-

vitijs affluebat , delicijs exundabat , dum

que, quz eiobtigerat , ac mundi gaudia

q

letitie , mundique gaudio indulgeret , vo»

degufláffet , tandem coepit egére , & pediffe,

cem audijt, qua intimas pulfavit aures.

Q

quas hujus letitize &rümnas fentire , fame fti-

Srultà bac uotle animam tuam repetent À. p a.

mulari , & íqualentis cibi fuiles eícas ad

?e ; quiadivitijs queé , ac delicijs difflue»

Lí

ejus coércendos ftimulos appetere ; Cx-

bat, mundique gaudijs indulferat , coepit

b

e

u'. ',0

piebat implere ventrem de filiqua , quas

ftatim vanidi hujus floris , ac fallacis rofze

porci manuducabant , — 6 nemo illi dabat,

veras experiri fpinas , mortíisque fentene

m

fe

Et tunc in fe reveríus , videns quàm futile

tiam audire : fed quanam hujus fuggila»

fit mundi gaudium , quàm fallax , & fu-

tionis caufa fuit ? certé non alia , quàm

gax exclamavit.

Ego bic fame pereo : in-

animam invitáífe ad ingluviem , illexiffe ad

V

étementavit ardorem de(iderij , dum cu«

mundi fucata gaudia, deliciasque volatiles,

in

«

Pusxconfh

peret venteem ds füliquis implere; & fumul

Urdebakec crah d

MCIe s

fu

W

T Per-fonatä eft MUhdi Txtitia,cui fi larvam detrahis ladynias; 497

ftere , nec tam celeri evanefcere volatu :

animam necare feftinent ? placent hæc'-veA-,

ajebat enim : 4»ima babes multa bona.s

nena , quia melleam videntur dulcedinem

pofita in. annos plurimos vequiefee , come-

exhibere , fed mel eft omni felle dererius

de , bibe , epulare , & hac fuit geminata

ac nocentius ; mortem fiquidem degufta-

ftultitia , volatiles mundi .delicias , &

tum infert , & quidem nodte intempefta ,

fucata gaudia exi(timáffe in annos duratu

«um minus hisce indulgens gaudijs de dam-

za plurimos , fibíque placidam polliceri

'no cogitat fibi inferendo. '

quietem , .dum laboris , & auxietatis cau-

44

Expettus id fuit Evangelicus ille dives,

fas fimul augeret : .& ideó à fana mente

qui , cum afflueret divitijs , & delicijs dif-

«eciderat; quia quietem in laboribus fibi

flueret,vocem audivit, dicentem fibi : Szul-

fpondebat, rífum in lachrymis , folatium

ittps ].

te y bac motteanimam tuamrepetent À t52 La« Q

in marore , & diuturnitatem in rebus flu-

folemni laboravit ftultitiá , cum repug-

Tra&, de di- xXis , Ícité D. Bernardus. — .Hoec f/ultum.s ,

nantia inter fe nectere fatageret , .ac cone

Vigende Deo, 85 .extrema dementie efl, ea femper appe-

«ordare, qua fibi ex diametro adverfantur,

Tére . QUi , nunquam non dico , fatiant j

1nundi fcilicer gaudia , & fimul bona, quie

ftÀ nec temperant appetitum .,

dum .quid-

bus mens plené ad annos plurimos quiefce-

«quid taliuu babueris , nibilominus non ba-

ret: Habes , ajebat , bona repofita in annos

óita concupi[cis , E ad quaque defuerinr ,

plurimos , non enim bona erant , quaipfum

femper inquietus anbelas * dta enim fit ,. t

deceperunt , ac waniffimis

inquietárunt

pervaria , €& fallacia mundi obletlamen-

fponfionibus : mentita pr

iffa veram ab-

t4 vVagabundus animus inaui labore difcur-

ftulerunt requiem. :Fuit.('cültus, quia cum

vens fatigetur , nonfattetur.

noóte poffet quiefcere , nunquam fibi futu-

42

dMon funt folatio humana gaudia ;

ram quietem delufus acquifivit : in rebus ,

fed gravamini , non exhilarant , nec men-

quarum [ola cogitatio fomnum abigit ,

tem ferenant , fed triftiriam inducunt , &

anxietatem ingerit , ;& laborem ingenerat,

torquent, & quamvis fpeciem quandam

requiem crediderat poffe inveniri., íed non

praícferant loetitize , ac jucunditatis ; hzc

aliam plan&, quam illam -mortis adinve-

.

Bu

tamen luctui , & lachrymis .adneclitur

3

mit ; Siulte bac notfe animam tuam vepe,

qua enim repugnant extrema inter fe ami-

£ent4 te ,. & quidem cum crederent bona.

€é confederantur in hominis perniciem :

repofita, feu fumma cum quiete in annos

. hzc eft fraus Doemonis , .dulcia necem

plurimos poffidere , ac frui mundi delicijs ;

inferentibus commilcere , -& venenum

fugillatur :gitur.ejus dementia ; 'quia «cree

mellis admixtum fuavitate incautis propi-

deret , verum gaudium in diuturna bono-

Homil, s,im nare , ut;eleganter Eucherius,

i«Diabo*

Epiphan,

runi poffelfione enanciíci ; & impuné de-

bolus ebfiffa femel petlora molliffzmis. fe-

licijs equé , ac divitijs.áffluere * fomni

ductionibus dertpit , fic diabolus callidita-

enim difpendium expertus:, «cum nodle

te Ueteris artifici) condit blandimenta pec-

quieti fe dediffet anguítijs preffus, ac ama-

«andi i quomodo felent , .qui mortiferos

tiffimistortus.cogitationibus mortem inve-

berbarum temperant fuctos ,. .in condsto.,

nit, quia mentiuntur mundi gaudia, quie-

4ut in aliquo mellito poculo nefcientibus

tem fpondent, & cruciatus invehunt; hinc

propinare , gullus mentita fuavitate com.

David ait : Menzita eft iniquitas fibi , nec

ponunt , virus amaritudinis obfcurant frau-

quid aliud eft hec mentita iniquitas, quàm Tfahse,

de dulcedinis , provocat prius odor poculi ,

latvata mundi ltitia ; quàm pingere eva«

fed prafocat infufus fapor n weniss mel.eft,

nida gaudía.colore foliditatis , & illufo-

quod afcendit in labia $. fel ef , euod de-

tiis votis in ipfo labote requiem fibi fpon».

[cendit in vifcera. ^ Tta Diabolus per rerum

dere, & in.d

:

'tere,

clore gaudium fibi promt-

carnalium concupifcentias ,. €£ illiciras vo-

luptates extrin[ecus. blanditur , ántrinfecus

.ïM*eint'iunturr.xh;in;diägaüdia-, volatilis e(t

i

4f

tnfidiatur,

'eoruni iucunditas , .a6 fucata; fibíquemene

43.

In feízvit, qui mundi inhiat gau-

titur , qui gaudiis hisce inhiat , propriis.

€

h

dijs ; terrenisque indulget voluptatibus ;

que infervit.deliciis ; putat folatioin mun-

quas enim fibi tartateus hoítis infidias neclit,

di gaudio frui , & nonnifi anxietatem au-

quarit, quó miferé capiatur ; -qui fapit in

i&upatur., ideóque mentitur fibi, cüm Creq

melle venenum fufpicatut , G perinde

dens ad quietempervenire , & folatio frui ;

voluptatum illecebras , & larvati gaudij

exp

,.

t

e

titur,íe in mundi gaudiis, ac deli-

[ya Ve

blandimenta declinat , ac mortis fuccum ;

«iis , 'nonnifi labores invenire , & anxie.

é mundi gaudijs nonnifi loctus , & lachry-

tates; quibus torquetur ; appofit? D. Ber,

mz prodeunt: videntur peilucidi fontes ,

mardus expendens prafata verba ait : .

fed & quibus nonnifi rivuli [caturiuntlachry,

b perver[a contendit ad

optimmem , fe. n at

*

marum; funt gaudia , que mundiípondet

Jüinat ad id , "nde polfit implevi

3

zmó

voluptas gehenne venena , melle duntaxat

verü bis armfrattióus Tudit. fecum 'oaniz

at ,

in extima fuperficie illira , ut non difpli.

mentitur intquitas fibi : & nonnullis inter.

ieétis lubdic

».

Lj

ii2

ceant , que mortem inferunt : reípuenda:

Curris per devia , & longà

funt hác gaudía , repudianda hzc Diaboli

a

4hte TRorjeris , quam boc in circuitu per-

yenen

.

|, cum non folüm'corpus ; fed &

venias 4d

e7go n

Rrr

optatum temin(lm. Hor

V;:fmni( de Affclibus Tou. L. |

fif^

498

Difletauo XXII,

,

£

ircuity impy ambulant , natuvaliter appe-

bus haud impares. dixeris mundi latitias 7

í

teutes , unde finiant appetirum ,. & infi-

ripas enim , per quas fluunt, exedunt, &

pienter. vefpuentes , unde propinquent fmni :

abfumunt: appofité S. Chryfoftomus. N gt ss nl

Jini dico. non confumptionis ,. fed. coufum-

tam vebementer fluvialium aquarum . cur[fua gopul,

eguationta ,

Quamobrem non. beato fine»

vipes corrodere , & [ubmittere [olet , ficut de-

licie , & luxu omnia valet

eonfummars , fed con[umi vano labore ac-

*

udinis na/iu fr-

eelerant , qui rerum magis fperie, quàm au-

mamenta facilà fabruere.

ä

abore delettantur.

Ait. mellifluus Doctor ,

Verüm hac mundanorum flumina gau-

40

6

voluptatibus inhiantes fe amfractibus tere-

dierum, perinde, ac relíqua per varios ter«

ze acipfis voluptatibus fatigari ; & quideta

rarum tractus flumina in mare devolvuntur,

f

incircuitu , quia ficut in circulo nunquam ad

quia cüm percurriffent varios rerrz tractus

p

finem pervenitur , fed currens per circulum

deliciarum floribus, herbarum viretis, fyl-

quietem quafiturus in fine circuli nunquam

varum amenitatibus gaudia ingerentes ,

quiefcit , fed femper laborat , rotatürque

derivant in amaritudinem ,

uà non core

pus tanthm inficitur , fed.

animus if«

cum circulo: ita hoc idem impijs obtingit,

Mu v ov £

ait Bernardus : Zn esreuitzu impi ambulant

terficitur ; quid enim aliud intendunt flu-

-

--d

mina fuos in mare exonerantia fluctus, ni«

vaturaliter appetentes ,. unde fimiant ap-

petitum : led ambulantes , & laborantes

fiut nos edoceant , moneántque omninó,

sunquam fine

ii

EPT

attingunt laboris , nec ad

mundana gaudia in &terni mcroris termis

votum perveniunt , fed fuum jugiter pro-

nari amaritudinem ? omnia igitur flumina

fequuntur tormentum , & veluti Ixiones

humanarum delectationum , ac gaudiorum

volvuntur in circuitu poenas dantes , quas

mTare intcant , quia exerema gaudi lucius

iundi delicijs indulgentes fibi promerue-

occtipat , leu lachrymarum amaritudo. re«

— — COaO'""C39 à4cà "C) 2£9 9- — f

runt , imó & ipfe mundi delicie , &

cipit ; G extinguit : & licet. fluenta gau-

ARU

audia hanc invehunt ponam ;. quà fibi

diorum aliquam videantur folatij przfeierre

gddictos torqueant.

Ípeciem ,. fucatum tamen , ac larvatum eft

hoc lolatium é mundi gaudio prodiens, non

enim folantut, nec refrigerant hac fluenta,

. rf —— «

$, V.

Li.ó, ts

que & mundi gaudijs fcaturiunt , neque e-

fb

pota fitim extinguunt , fed potiiis acriüs

i

landiuntur , €5 decz'jvz'mt mundi

acuunt, accendüntque.

Id intercedit difcriminis inter fluenta

gandia , malaciam fpandent , & nau-

49

f'^gium: apparant ?. nec dpfis. fidendum., i

aque vivz € Chrifli vulneribus fcaturien-

tia, & qua mundi gaudia cffundunt; funt

alliciunt , ut ledant $ adulantur ,

ut tuterimant.

enim fluenta aqua vivze, quae nunquam defie

ciunt, & hujus aquz hauftus eftum defidee

6.

L]

Landiuntur tmundi gaudia , fed lzdunt ;

tij plene extinguit , fitim fatiat, & citra de«

alliciunt,fed enecant; adulantur , fed

fectum refrigerat , & folatur: fecus quze à

difcerpunt ; malaciam fpondent , &

mundi gaudijs fcaturiunt oblectamentorum

naufragium apparant; quodnon folüm per

fluenta., nonnifi fucatam , ac falfam refrige"

fluctus in aquis voluptatis, imó & in malacia

rij fpondent fpeciem , cum. labia bibenti«

terreni gaudij timendum eífe monet Ba»

um femper arefcant, & veluti inflammata

Lib. de vera

filius , inquiens : Joluptas veluti fons qui-

hidrope, laborent ; cenofas has, qui aquas

girginit,

am à carne profluit , carnalíaue limo om-

ebibunt, acriüs femper fitiunt ; imó nom

mia adimplens , ac torrentis inflar ,. & per

flumen , fed torrens eít , quemterrena gaue

uU AA — - - QR - é O » R oU o - 3 — €bD

fenfuum | fenefiras. im carnis. eftus. celerius

dia effundunt , non enim vená perenni ju*

vefiuens. animam perturbationum. flutlibus

gitet fluit , fed torrentis inftar raptim fluity

quatit , atque in profunda demergit. . Vle-

& quamvis aliquam videatur fpeciem prae

na funt periculis hzc gaudiorum fluenta ,

feferre refrigerij , non tamen falutares exe

ppe. Mi u ——

malaciam exhibent, & naufragium excitant ;

hibet aquas; quia fluxus voluptatis , & no»

xius eft, & torrentis inftar flatim exaréfcitz

à noftra profluunt carne, in noftris gignuntur

fenfibus , ut contra nos infürgant : coér«

proindeab hisce aquis omnino abftinendum

cendi omnino funt , vel declinandi nofiro-

eft , titillant quidem fenfum hzc delectatio-

£um fenfuum fluctus, nenos obruant ,com-

num fluenta , fed ut mentem obruant , fepea

pellántque in fcopulos impingere , G impa-

liántque ; alliciunt, ut illaqueent ; demul«

&osinfame fubire naufragium: fluunt non

cent, ut noceant ; & hominem à fana mente

fecus , acrivuli , vel flumina per locorum

dejiciant , quem parem jumentis reddant $

declivia terrena gaudia , fed virtutum ripas

appofité $, Laurentius Juftinianus Ze case iap.

1;0

exedunt ,. ruinásque invehunt , marinis

E]

counubio, wbiacriter perftringit fitientes

flu&tibus nocer :ores

3

hi fiquidem quam-

hec fluenta humanotum gaudiotum , ac

vis decumanis t'imidiores littorisretundune

voluptatum , inquiens : Raríomalis., cjma

tur arenis , & coguntur refilire , cüm flu.

fít bomo inberendo terrenis ,. fiticndóques

: minum fluctus nullo co£rcente littore jugiter

voluptates. fimilis efficitur jumentis , deo

h

Vert prophetwa . ipfo perbibetur , ubi

,Huapt , ripásque exedant: & inhocfluminis

dici-

. Perfonataeftmundi lztiria;cui filarvam dïCtrafiislacryääs; 4909

Hicitur *: Homo, eüm m* bonore effet , nou

tm,;quliafluxæ fufæt, perínde acwy-aquæ, & ideo

sntellexit , comparatus eff. jumentie infipien-

fpumea eft heclaetitia, de qua dicitur Ofeze

IHMH.JMd .

tibus , €5 fimilis falus esi sls * huc perti«

Tranjire fecit Samaria Regem.»

net: adagium illud apud Arabes vulgatum.,

iæop«l.

faum quafi [puma fuper faciem aqua : 3xue-

INe nates in Aqua frigida , ne pereas, . &t

batur Rex Samariz mundi gaudio , cüm &

aqua frigida mundi lgtitia , quz aliquam

divitijs afflueret , ac delicijs difflueret ; fed

videtur Ípeciem prafeferre refrigerij , fed

fpumea fuit hzc lztitia , quia ftatim eva,

4

hanc ; qui innatant aquam , non refrigerium

nuit; neque RexSamaria in ipfa manfit , &

experiuntur , fed i naufragium trahuntur:

quievit 3 fed per ipfam duniaxat tranfivit ,

noxiz funt aque , quae quosalliciunt , ob-

non quiefcens banc mundi guítavit lztiti»

tuunt , ac fepeliunt.

«

am , fed pertranfiens cüm corporis defati-

49*

Malaciam fponde

nt delitiaium ,acgaue

gatione ; animi anxietate , motu pedum ;

diorum hujusmodi aquz, fed cum primüm

non quiete capitis ;' Zranfre fecit Samaria

bibuntur , mentem obruunt, luménque re-

Regem. fuum, quafi [uma fuper faciem a«

€a rationis extinguunt : & graviora fert

que , feu terrenze voluptatis, & qua fpuma

fecum damna deliciaram ,. ac gaudiorum in-

oritur mundanz lztitiz ? & ficut fpuma ina-

undatie mentem hominis impetens ; quàm

nise(t, G vacuà ; ita munadi letitia fugax ,

quivis aliarum aquarum impetus ; fluctüs-

& fallax: quam gracilis ; & futilis hec

que marini,naves , quae 2quora irajiciunt

mundilatitia! qu fpumz haud impar, diü

pulfantes , & exagitantes : impellunt fi-

perfiftere non valet? imó nonlatitia tantüm,

quidem ad nauiragium ; fed ex quo nullus

fed & ipfavoluptas , ex qua prodit, fpumea

poffit amplius evadere.; ne igitur nos de-

eft, prafertim Venerea ; nec mirum cum

damus hisce gaudijs , ne ín peccatis moria-

euiam Venus ex maris orta perhibeatur ípu-

mur, eternümque fabeamus naufragium t

ma; G quamvis fabula id fit Poétarum ; eft

mentis oculosin hoc dirigainus naufragium,

tamen veritas A(cctarum fpumz paremeffe

ut incu(lo falubri timóre perciti has cavea-

carnis dele&cationem ,

à qua nil folidum

mus in gurgite volupratum , & gaudiorum

fperandum , neque ab ejus gaudio: vana fi-

noXias aquas , «um D. Auguítino , qui

quidem hicfunt omnia, & fenfum fallunt:

TUNCO

fáf.eabiy.

Deuimn alloquens ,. ait : Non me reyocabat

hiac Apoítolus Judas i fua epiffola cathoe

à profandsore voluptatum carnalium gurgi.

lica de ijs ,

qui mundi inhiant gaudijs ,

6 , nifi metus mortá , ac futurijudicij tuiz

ejüsque indulgent voluptatibus, ait: verf.

emoritur amor in mundana gaudia, deliciás-

1j.

Hi funt ia epulie fui macula conuivan-

a

que terrenas ,. (1 mortis recordatio excite«

tes fiue timare , flucius fers maris defpu-

tur, & yivacinnobis, Abflinendum omni-

emantes (uas confufiones

LI

—

cum enim in e-

no eit à noxijs hisce aquis , que nonfolüm

vanidam fpumam abeat omne libidinis flu-

fiim nunquam extinguunt ; verüóm & om-

entrum ; & nudus gaudij vapor ex fluctibus

nia fecum mala trahunt , prafertim mentis

exfurgat libidinis , utique ftatim evancfcit,

hebetudinem , luminis rationis amiffionem,

appolité Beatus Paícafius ait : Orenzs [u*

Lib.t*,im

conícientiz torfiones, animz lafiones , vir-

xus prefentis vite vapor eff , & [buma vani

PíAl.44,

;

tutum obliterationes corporis infirmitates,

gaudij.

capitis dolores , ftomachi laffitadines, ma-

A vero defle&tit paudio quavis jucun-

$t.

nuum chiragras , fanguinis febriles æftü*sf,

ditas, qua fuum à rebus terrenis , & carnis

ventris tormina, Gfexcenta alia mala , qu

voluptatibus ortum ducit ; non verum eft

corpustniferé ledunt, & corrumpunt. Eft

gaudium , fed excrementum , & fpuma gau-

"mundi letitia non animi [erenitas , fed

dij:abit igitur à vero , finceróque gaudio,

mentis caligo ; qua nifi fanioris amoris lu«

quod à terrenis délicijs , ac carnalibus vo«

ce discutiatur ; ita mentem occupat , ut lu-

luptatibus ortum trahit gaudium , — quod

men evertat , extinguátque rationis : neque

potiüs fpumaeít, acexcrementum veri gau-

luxalia par eft huic discutiendz caligini ,

dij: & generatim quavis Iztitia, qua cir-

quàm qu:s ex flamma oritut charitatis , ut

ca Deum , ac divina moà verfaur, latitige

apte innuit S, Laurentius Juftinianus de in-

nomen non merctur , fed excrementum po«

tetiori conflittu , inquiens : QQuemadmo-

tiüs & [puma eft gaudij, quod aquis tantàm

dum lolis prefente [endove , opace notiis

innatat deliciarum , ut ad naufragium eos

ámpellat , qui tali funt gaudio addicli ;

propulfantur teuebra , ita corufcante auima

- eharitatis incendio: omniy Ab ea 't4liga bzu-

quia ut notat THesychius gaudia , qua ex

»ana voluptatie ,. 69 latitia abigitur ?. fa-

mundi delicijs hauriuntur. maximis fcopu-

cilé discatitur hzec humanz voluptatis cali-

lis , ac rupibus equiparantur : | ait ipfe,

E

.£o 5 quia vanida , ac proríus vacua; quia

Hujusmodi guloforum , ac- voluptarierum

o

um ex fluentis oriatur humanarum delicia-

bominum voluptates, . ac letitia funr veluti

.furi fpumea potiüs eft , nullius fabfiften-

fcopuli ,. ad quos navis bumane mentis bo-

tiz , & que b

:;ef.;i diíparet m näQUm te:

;mmmjgve fpiritualium , froe externarum.a

dacta. -

mercium onufla allidit , ac infelici Yatifcit

Solet hzec letitia ex aqui

f9.

s ämefgefe

naufragio.

$unt igitur fibi ipfi zupes , &

fertenarum deliciarum ,. quz aqüis parian»

fcopuli , quotquot humanis inhiant gaudijs ,

-v Ferani de Afettibia Tom, Ii,

Rrra

£00

"Difletàto XXII.

& infelici

x

exitu lethale fibi apparant exi.

quæ.xfcnfum tiüllat , heé fpimeàa eft,

tium.

qua levi flamine difhpatur , levique timos

$2

Quéd fi dim marini flu&us fcopulos

ris flatu evanefcit : non enim fifli poteft ;

diverberant , rupesé finu maris emería fpu-

nec poffideri hzc fpuma voluptatis , qua

g. h

mis utrinque madent , ita cüm ad hos vo.

cum tàngitur ; difparet , ac perit , dum

lüptuarios fcopulos impingunt, mundi qui

gaudium parit ; quapropter S, Fulgentius

. gaudio indulgent, non veram latitiam au«-

hujusmodi gaudium vocat. dw/ece mibilum ;

t/yaläg.

quatenus omnis libido , & dulcis eft , &

€upantur , fed fpumam duntaxat ,. & ex-

crementum gaudij ; feu fpumam inanislz.

nihileft, quianilveri boni continet, Quis

titiz , qua vix nata in aérem abit , non

à nihilo veram fperet dulcedinem , verám-

enim vera latitia ex alio poteft fonte fcatu*

que in nihilo cupiat voluptatem enancie

rire; quàm à Deo ; qua enim terra fpon-

íci ? delirus eft, ac devius à fana mente ;

det gaudia, fucata funt , fugacia , & fal-

qui iftud fibi perfuadet.

Praftigig funt

lacia; & potiüs fpuma , & excrementum

gaudiornm , ac pi£le duntaxat, X fuca-

gaudij , ut ait D. Gregorius Nazianzenus ;

t& fpecies lztitiz , qui ab aquis luxurice

Orati i5

Córiflisa-

inquiens : Ozzui voluptas , que neque ex

originem trahunt : nomine donántut gau-

JDeo , ueque in. Deo [ufcipitur , voluptatis

diorum , cum tamen nonnifi excremene

aiyis

x P pow pOU F wv p J - "ERLEELC . cad

exerementum eff , & tamen adeo à fana

tum fint lztitiz , & ideo gaudia nuncu-

mente eít homo alienus , ut colo natus ,

pantur , ut vel ipfo nomine decipiant , &

nonnifi in ceno gaudia quarat , quibus a-

minus cautos aücupentur , appofite l(ido:

vidiüs depafcatur ; veram ícilicet refpuens

rus Pelufiota.

Corporis : quidem volá- -L)ib 3. epiff,

gaudij fubftantiam , illius duntaxat excre»

ptates lepide [unt , edmque vim babent , ur 5*

mento inhiat ; & Ípumz inanis latitiz.

bominem wveluti preffiggüs quibusdam illi-

Eí(t fiquidem fpumea ea voluptas ; qua à

€iant , ac Yationem 4 primcipatu exture

luxurie dimanat fluentis libidinis zílu ;

bent , atque ommia furfum , &5 deorfum.

vera enim , & folida eft ? quam caftitas

sfceant ; non íinamus igitur nos décipi à

"^. ZÉ —— u--— a — 0U ** **

fovet , & cui puritas favet ; quapropter

lepido voluptatis nomine , nomen enima

praíefert gaudij ; fed omen eíft lutàüs 5

Apoítolus monet, ut exerceamus harum vir«

ed Xhbef.

tutum culturam , ut vera afficiamur lati-

dum enim fuis illicit przftigijs , lachrymas

eap. 6.

tiá , G efficiamur lztantes: Srare ergo [uc-

€licit exitij; — Quis adeó emotz eft mentis;

einéli lumbos ve[lros in veritate, && induti

qui veris , divinísque neglectis gaudijs fal-

Íce voluptatis prefüigijs finat fe decipi , ac

fó

Jerica jusiitie : lumbos pracingere perinde

€Ít ac caftitatem colere , quienim ejus de-

verarum , & cceleftium oblitus deliciarum

leclatur culturá lumbos pracingit , coér«

fordidis , & conofis immergi gaudeat.

cétque, nediffluant in fpumeas Veneris vo-

Morbus potiüs eft fcabiei carnalis vo-

luptates ; noa. monet Apoftolus folüm ;

luptas, qua fi:defricetur ; quandam quidem

uit fint lumbi noftrifuccincti, fed rurfusad.

videtur oblectationem parere , non tamen

-^ dQezxe5x s L 1 &L "

dit s veritate, ut nimirum oftenderet lar-

veram Ixtitiam alere , cum inde nonnifi

vatas effe , & prorfus fpumeas carnis ille-

dolor oriatur , G cruciatus: fcité Theodo- s,,»,,

115.

£*

. €ebras , quasfluenta procreant luxuria : ina.

rus Studita eum defcribens , — qui terrenis 4 £ze

é

ncs fünt mundi latitiz , corporis delicize,

E

gaudet voluptatibus ,. ita fcribit : Quafi ^more.

.& folo foeetze mendacio ; quia verum gau-

qui fcabiem defricet » . obletlari videtur ,

diumà fola vera fovetur caítitate, quapro-

neque obletlatur j quin ferià eruciatur , &$

pter jubemur fuccingere lumbos noítros íz

4crils , quà plus defricat : ad eundem.s

!

Veritate , quia ex vera duntaxat cafitatis

[

modum libidine captus dolorem ,. non va-

e

