Verüm ur oblatio hzc gratior fit

tibus fperanda eft latitia , nifi à Deo hau«

Deo ,

ut facrificium.- fit magis acceptae

fiatUr,

*

bil

illo debet igne cremari, quem ful-

$4.

Sit Rex viribus potens , genere clarus ,

mina non obruunt

,

E

Íeu ex eo prodire a«

imperio fclix , divitijs cumulatus , trium-

'more, cujus lampades ignis funt , atque

.

L]

phis fortunatus

nunquam tamen in hisce

flammarüm : hinc Regius Vates vocat fi-

Pfdo u^

erit vere laetaturus, quia verum gaudium

lhos Dei ad hanc oblationem.

P(sl28. :

€

44 fcrtu

nonni(i à folo Deo dimanat

B

vera volup-

Domino fj Dei , afferte filios arietum.s s

'tas flos eít , qui nonni(i in Deo germinat,

nimirum ut expendet S. Bafilius , priós fi-

'& ab ipfo in nos derivat ,; quia ut dicitur,

mu fj De y juam ea offeramus , que

*

Jarob, 1,

Omne. donum perfetium defurfum efl * Íed

grata funt. Deo

LJ

& quia non fumiis filij

tunc nos fatagimus in Deo tancüm lztari ,

Dei naturales ,tantüm in Dei filiationem ad-

cim terta gaudij materiam nobis fubtrahit :

optamur pet gratiam & charitatem ; «ujus

cxteruf JEgyptij fumus , qui nunquam

beneficio divinz fumus naturz participes ;

eclum fufpicimus , cüm tellus viret , cüm

eít enim charitas hec, quam aque multz

terrafloribus ridet , nobísque arridet: cüm

non poífunt extinguere , mec flumina ob.

bonis cumulamur terrenis , ^quafi ploris

ruere , hunc ignem in noftro adhibeamus

hzc à nobis fierent , cosleftia negligimus;

lacrificio,

$unt, qui ceram offerunt in

*

& przpoíteré diligentes praferimus peri-

*

templo

1

oleum vovent ad concinnandas

L

tura seternis

.

fin veró terrenis deílitua-

lampades aris appenías

.

verüm quia ali.

mur, tunc celum fuípicimus , fuppetias

quot duntaxat feítertiorum funt hzc vota ;

L]

L]

expeGtaturi

utinam homines bona , quze

quamvis bona, non tam optima ;

nec per*

offident,à Deo in ipíos derivata cogno-

Íecla.

fcerent ?

& inde anfam defumerent Deo

Sunt qui abítinentiam à pretiofis efcu.

b

86.

*

.gratias rependendi ? quàd fi ijsdem fpo.

lentis , & poculentis vovent , ut libera-

liarentur , dicerent cum Job.

Dominus

'5'0 I 0:

liàüs ftipem elargiantur indigentibus , & hoc

dedit , Dominus abflulit , fit nomen Do-

pretiofum quidem eít votum , non tamen

piini benedicium , non enimà Samuele fue-

adhuc optimum , quia adhuc aliquid (oper-.

rat David in Regem unctus , íed à Deó me-

eft offerendum pretiofius , Deóque charius ,

diante Samuele , ut Miniftro ; ídque cüm

nimirum quod ipíe in nobis redemit, jeu

Verani de. Affeilibia Tom, II,

ani-

1i4.

WDiITcrtatïo V.

m

animam , quam. tametfi habeat jam ipfe in

non torrentes.tanthm , fed & flumina iplä

f

fua poteflate: ,. eam tamen adhuc valemus

aquis redundantia fpernat ; hoc eít, non

ub

eidem offerre , 1 noftram voluntatem no-

folüm tolerat modica , & que inftar tor-

n

limus aliam effe, quàm illam Dei, & fata-

rentis funt potiüs diurna , quàm diutur-

il

gimus moribus fanctis , cogitationibus ca-

na, cüm enim impetu fluant , non dura«

E

&

ftis , operibus fructuo(is eidem prorfus con»

tura funt , cüm flatim effluant ; verüm

formari , nec latum unguem ab illa abfce-

ber

etiam fuperat-flumina ,' qua jugiter flu.

um

dere, & (anclo amore eidem unicé adhz-

unt , Íeu ea in nobis adverfa , quz à no-

pïC

rere , floccíque terrena quaque facere: hac

bis nunquam abícedunt ; vel faltem | ita

enim charitate Ánna (uum Samuelem Deo

fluunt , ut raró difluane ; ut lepra inna-

qu

hi

obtulit ; hoc amore Elifabetha fuum JO-

tà, cecitas oculorum , curvitas pedum ;

ANNEM BAPTISTAM Numini devo-

10

furditas aurium , genus obícurum , funt

£0j

vit; & Virgo Mater fupra cateros hoc ar*

hac flumina , qua jugiter influunt ,. &

dentiffimo inflammata amore aterno Pat.

Dt

.

raró difluunt ;; & hac ignem non obru-

L]

ri puerum JESUM confecravit

*

quód fi

unt charitatis

?

.mon enim hoc flumine ob«

u

.

I

hoc facrificium eft Deo gratum , quamvis

rutus fuit Jobus , càm dixit

L]

Domiut ..

lj

P

(

ab alijs oblatum ; 'eb erít gratius , quó à

dedit , Dominus abflulit ,. tametfi duras

Íc ipfo procefferit, ídque cum noviffet Dae

turum fe in illa-fe crederet egeítate

*

.

nis

de

ts

Pfülm, ,3'

vid : non per alium, fed per feipfum eo ;

nihilominus alacri animo ,

& fuffufus

quo erat divino amore informatus , vo-

gaudio benedixit Deo.

p

Jonas itidem

luit, feipfum Deo vovere, inquiens: p2»

cecinit in Ventre ceti ,. fed tunc tantüm

Qu

luntarà /acrtficabo tibi.

fius

torrentem íÍprevit , 'à quo obrui non po«

$7«

Placet facrificium , fed fi eo confum-

tuit, cüm fperaret fore , ut inde erüeree

t

U

metur igne , quem aqua multz non ex-

tur Jonas 2.

Ego dixi , abjetha fum.»

tinguunt , nec flumina obruunt; hoc enim

xili

4 confpeilu oculorum tuorum, verumtamen

igue, quiardent, fe totos in Dei obfe-

vurfa videbo templum fantum tuum.» 5

nl

pe

n2

quia abfumunt , quia fluminibus . non

plures alij etiam. torrentes fpreyére , ut

obruuntur , & càm jugiter ardeant , feli-

Tobias in captivitate , in qua libertatem

bu

Citet ablumuntur.

QCant. 9.

4que multe non»

non defperavit. "Tobiz 15.

. Jpfe caffis

quc

potuerunt extingueve cbaritatem , mec flu.

Rs

*

gavit nos propter iniquitates noflrae , &f

eunaobruent :lam

LJ

ubi verfio hebraica

;zpfe falvabit mos. propter. mifericordiam

den

legit , & flumina non . inundabunt. dillam.».

]Ildm.

David itidem. cum läpidareta-r

t

Pruns ejus , prune ignite , flammue vebe-

à Semejo , à malediclione , quam fere.

110v

pentifime , GU feptuaginta explicant a4/e

bat , benedictionem nafcituram fperavit 5

pr

ejus ala ignis $. quia Dei fpiritus 1js oblecta-

quam optabat,

Sed íolus Tob zrumnas

Wmnt

tur, quos hacflamma informat , quam flu-

fuas nulla fpe. condivit, & ideo non tor-

Mite

mina non obruunt,

rentes tantüm ,. fed & flumina aquarum

ifr

$9.

Sed cur Dei Spiritus hac delailatur

copijs redundantia ejus

Qu

4igknisl feliciter fus

flammá , cur non potiüs in homine , au-

peravit

der

ro , velgemmis

?

.

: An quia flamma f(li:

fion

pulis , fono , & vilibus nutritur ? utin-

def

$ X.

de intelligamus , in nobis Dei Spiritum

/

de ;

non refidere.;

fi vilia refugimus ,. & di-

f

vitijs inhiamus ; quo paécto D. Paulus inter

Jdunocua amoris flamma '.zzz:þl/

4

; ob-

dí

viles compedes , & vincula ,. fe repletum

vuitur , Uec extiuguitur adverfitatum

all à

faffus eft Spiritufandto. — Àn quia ignis , (i

fluclióus ,. licót. torrentes avumnarum:

Qn

aurum invadat , illicó illud expurgatà fece?

pleno gurgite devolvan-

la

& amoris hzc flamma, fi in nobis ardeat ,

IUf

quà

nugas omnes , ac deliramenta abfumit ?

Qde

bene hac: íed ideó hác flammá Dei Spi.

Uid :? :quód non fólüm non obrua-

9.

Qu

ritus deleclatur in nobis ,. ideo hoc igne,

tur charitas aquis ,. fed neque ab-

Qt

quem aqua multe non extinpuunt , nec

luatur , inundetur , neque obtega-

pe

flumina obrount , gaudet , quia proprium

tur? virent in undis coralia , fed marinis

i

eft ignis plurà in unum cogere,. quz in cru-

obruta aquis; ditefcunt foeta. margaritis

[ti

cibulo infunduntur metalla * vi fiquidem

conchilia ,

fed vel. fluminibus inundan«

»o,

ignis ita liquefcunt , ut in unam coéant

&ur, vel marinis fluctibus obruuntur 5 in«

I

maffam , que diftinguebantur metalla; ut

natant aquis fquamigeri greges , fed undis

Pa

autem Dei Spiritus hoc in nobis igne de.

immerfi ; folam/ charitatem , .. feu veri a«

la |

lectetur , debent, qua diflinguuntur , ejus

moris flammam ; nec flumina inundant, nee

beneficio in unum coire

L

.

nimirum noílra

B

flu&dtus obruunt , nec torrentes abluunt ,

voluntas divinz integré uniri , quiaà tunc

li

*

quia lampades ejus , lampades ignis , arque

aque multe non extinguunt amorem

*

flammarum ; que equé fuper candelabro

MLHT

ür

fcililcec nulle novercantis fortunz srum-

emicant ,.quám fplendeant fub modio locas

na noflrum extinguunt amorem , nec flu-

tz ; verus fiquidem amor,five ttorentes pleno

Ten

Qüen

mina obruunt ; adcó enim potens eít, ut

gurgite devolvantur,ícu fluctus adverfitatum

Uif

intus -

t

: Amo£ hominis in Deum jugiter excitandus , K&c.) Ilj

fi

intumeícant ; five zquora erumnarum z.

Ut neque venti , neque pluviæ , neque ni«

n

If«

ftuent , nil proprij deperdit fplendoris, quía

ves illuc pertingant, quia utcecinit Lucanus

ue

ubique eidem idem pabulum fuppeditatur

lib. 2.Pharf. — Nu£es excedit Olympus : nun-

nempe Deus , quem enixim, & fuperomnia

s

quam ibi nubibus eít a&r foedus; purum illic

diligit ,, & ad quem omnes fuos dirigit a*

& fincerum eft coelum ,. exita omnes teme

m

li«

&us , à quo fuum hauriunt pretium : ha*

peftatum furias ; im& neque aves , nedue

bent enim humanz omnes aétiones preti-

lm

alias animantes enutrit olyaspi cacumen re-

um à fine, in quem feruntur ; induüntque

fpirationi obítante nimia aéris fubcilitate 2

iel

propterea honeftatem , vel malitiam à fine,

ferunt fiquidem ; fuiffe homines ,: qui quot

ld«

quem fpectant : cümque finis , in quem

annis hujus faítigium montis 'afceadentes

l,

hic amor tendit , fit, quó nec melior, nec

Ípongias aqua refertas , plurimóque madene.

t

fia

nobilior, nec fublimior e

43lv

,imó neque ex-

tes humore fecum deferrett naribusin mon-

-

cogitari excellentior poflit , eít (iquidem

tisaltitudineapplicandas, qua aéremhumo-

Deus , cujus voluntatém in omnibus ni-

ris frigiditate fliparent , craffiorémque effi-

)

.

titur exequi

?

iüeo squé femper amort

cerent , cujus beneficio refpitationem pro-

1]

b I,

fplendet , nec quidquam proprij unquam

moveret : ex quibus aliqui dicuntur certosg

Idv

deperdit fervoris , quia nunquam eidem

characteres pulveri infcripfiffe , quos poíte-

Iia

decíl, quem enixim amet, & in quem to-

ro anno tam integros , intarbatos , acillaíos

tus

tis viribus feratur

$*

*

non enim meliores ,

reperérunt ,ac fi recéns impreffi fuiffent : id-

em

ac Íublimiores ulle funt acliones , quàm

que argumento ijsdem fuit; illuc nec pluvijs,

m

que in Deum diriguntur ; adeó ut mag-

nec ventis acceffum dari,

Olympi pracel-

nus Baáfilius totam fan&litatem in homine

n

Íum faftigium , mens zemulatur illius , qu£

I(»

effloreícentem Chriftianoin eo fitam velit ;

divino aeítuat amore , cujus flarimafurfum

ut terum omnium quà grandium , quà e-

j14/]

Íemper enititur , quietem iníolo Deo, quem

xilium caufz ad unum , folámque Deum

amat;, & in quem unicefertur , repertura ,

J

referantur , & voluntas noftra plené divi-

hic enim aitior nubibus, fuperior tempefta-

*

üt

nz conformetur

.

eft fiquidem h« ple-

tibus , feris inacceffus, ventisimpervius nul-

em

na refignatio clypeus ille adamantinus ,

lo turbatur nubium meerore , nullo concuti«

li

quo advería qucque retunduntur , & om-

.

tur ventorum impetu, aullóque paffienum

nis invehitur tranquillitas

*

elevat fiqui*

pravo motu , & in fola Dei voluntate jucune

dem hominem fupra hac terrena , coilo-

diffimafruitur tranquillitate,quia ut fcicéAu.

tur

Tom. .b

cátque in eo tranquillitatis flatu , ubi neque

guflinus. . Zn pace perfetlioeff , ubi nibil ve-

8 de [erm.

[Cs

novercantis fortunz procellz valeantà pro-

pugnaz , - & ideó fl Dei pacific , quoniam.s

Dom 15

[n

pria deijcere quiete: eít enim etiam medijs

nibil in. istie vofiflit Deo , & utique fil) fimt- sopte cap.

litudinem: Patris babere debent.

na$

in turbinibus , ac tempeflatibus impavidus,

Hacdueeft 2 poff init.

o*

inter.roinas erectus , quia humana quaque

paxs que datur in terra hominibus bona vo-

um

infra fe habet , ac veluti pedibus concul-

duntatie 5 bac vita confummati , perfetiique

cat.

li

Quód fi Rubus , quem Moyfes vi.

/4piemic.

derat flammis ardeniem , ita ureretur , ut

Nu

llum amanti Deum po-tcfï fi:n'fortäu-

9fÍe

non combureretur 5 ita flagraret , ut non

nium contingere ,. à quo aliquid patiatur

deflagraret ; fplenderet, ut nil damni in.

detrimenti ,. .& à fua curbetur tranquilli-

de pateretur : (i tres hebreei juvenes intet

tate ; qui enim Deum veré amat , non a*

flammas Babylonicz fornacis illefi , inta-

liud vult , quàm quod Deo placet , nec a*

J

éíque perítitére , plüsque eorum virtuti

lia ineft illi voluntas , quàm Dei , ex qua

adiecit flamma fplendoris , -quàm ignis

tota felicitas in hominem redundat , quia

M

*

ETU

damnum

intülerit

L

itahac , qui ardet

omnia participat ,

que in Deo funt bo-

fanCtioris amoris flammà , nil lxditur ,

na,

Scio fratrem prodigi adole(centis

quamvis Acherontis Megera in ipfum debac-

acerbé admodum tuliffe ,- quód 'ejus Pater

chentur ; procelle rabie defpument ,. flu-

juniorem fuum fratrem patrimonij deco-

.€&us decumanis turgidiores eum exagitent ;

Clorem epulo excepiffet lautiffimo : ídque

(

L

euri , nothique turbulentiori perflent. im-

d

cüm fibi daret injurig , paternas ingredi

*

peru ; imó plus inde haurit nitoris ,. per-

zdes recufavit

?

pater veró filio primo-

(f

inde ac flamma vento agitata fplendet illu-

genito placando egreffus coepit rogare , ne

ii

Ífltior.

diem illum inílitutum à fe ad infuetam hi«

DXy uI p m

riuf

90,

.. Quamvis amanti plura

| obtingant tri.

laritatem fuà vellet diffenfione temerare ;

jafie

-ftia ,' quamvis fenfu non deítituatur , im-

fuáque abíentià domeítica turbare gaudia ?

Ifis

,patientid tamen caret ,. quia omnia adver-

ícd ftatim filius patrí humanitate pleno

LI

ndi

fa fui interpretatur experimentum , diri-

objecit

.

En pater mi tecum lemper fui

t r

gitque ad divinam voluntatem ; edoctus bo:

immoratus , nunquam à te difceffi , tuig

r

ni con(ulere quicquid acciditj. & ideà nun*

Íemper obtemperavi przceptis, fludui pro

"T

quam ab interni animi. pace elabitur, quia

viribus tibi femper in fingulis placere , nec

rque

humana quzque infrà fe pede conterit ;

quidquam mihi magis volupe fuit , mihil

bro

mentéque ferena divinum jugiter folem in.

magis Cordi, quàm omnia mea obfequia

ocn

tuetut , montem imitatus Olympum , cu-

tibi fincero zffe&tu , aperto corde exhibe,

[eno

jus faítigiamad eam protenditur celfitatem,

re , Gin id vel maxime incubui. ftudij ,

uj

Verani de Affeidibus dom. d,

Pz

uüt. j

»

lo

R—

16

: 'Diücktapio V.

qocett

vt nihil unquam contra tuam agerem vo-

quoad ufum ,. & finem ; quatenus omnia

! p

yit V

luntatem ; & tamen nunquam ullum mihi

ita condita fuerunt ,. ut eorum infervirent

4f

dedifti agniculum ; quo cum amicis hila-

falui: eorum eft mundus cum rebus ome«

volii

riüs conarem ; nunquam hane domefti-

nibus creatis , quiaxijsdem hac omhnia ane

", li

cam pro me hilaritatem inftituifti , neque

cillantur ; eorum eft vita , quam unicé Deá

3

ninj

unquam has prandij lautities paráíti , ut te-

impendunt voluntati

*

eorum efít mors ;

ettt

cum letarer , vel cum amicis gauderem :

per quam veluti per januam paradifum in»

L]

.

ejus "

& quia filius natu minor inobediens , tui-

grediuntur

eorum funt praífentia , five

funt,

que patum amans , abligurivit cum mulier-

arrideant cum profperis, five triflentur cum

-

ítre d

culis torum. fuum. patrimonium ; Íplen-

adverfis , quia ijsdem utuntur àd exerci-

tia, & culturam virtutum

*

$

eorum funt

audla

dorem familize in fe obfcuravit , alijs foe-

mait

dé infervivit gregibus páscendis porcorum

futura ; quibus fruentur ad voluptatem,

fifim

adfcitus, modóvix filiusiíte tuuslurco do-

Plures veró ideó hisce bonis carent', come

emu

mum redijt , flatim eidem fummo gaudio

modisque deftituuntur , quia fe ipfosamane

eelat

obviálli , eum apertis ulnis es.amplexus; o-

tes, non Deum, propriz obíequuntur vo«

ER SUSD n

tent

fcula ei dedifti ; & tota domus sásque d-

luntati , non divinz : & utinam non effet

hon

que evertitur , ut pretioüora;qkuæque eruüane

ampla focietas horum lavernionum , qui

vt nE aE

tur , delicatiora preparentur fercula , Ó

pleráque gravia etiam inviti, & repugnane

mula

fumma in domo inítituatur hilaritas , ve-

tes patiuntur mala, ex co quiafeipfos non

ut'ai,t

u

luti in gratulationem maximi negotij juxta

Deum diligant , nec fuam divinz addicant

tuüm votum peradi , reíque bené gefta,

voluntati,

tium

Quis pater mi non indignaretur , cüm pro

E(t amor fui , & voluntas propria pu-

PL

lunts.ï

tida malorum omnium ícaturigo

"

L

ceffet

qui (

filio tuo nebulone, lurcone ,& fycophanta ,

qui totum fuum decoxit patrimonium ,

voluntas prüpria , ait Bernardus ; & infer-

Serm- 3. dé

prian

inde

qui tibi noluit obfequi , à te voluit difce-

$u non erit ; quia quidquid odit , quid-

Ya(urrois,

dere , nectibi infervire, ut par erat, tan-

quid mali homo agit ; id ob propriam vo»

Domin,

hi t

*

tam in domo lxtitiam in(lituas ;

& mihi

luntatem exequitur ,. imó nonnifi propria

]ura

toà

nullm unquam dederis hilaritatem , ac fi

voluntas nos ledit, fi enim frigus urgeat $

mea obíequia tibi forderent , mea fervitia

fames premat , fitis ardeat ,. dolor tor-

fiit,

tibi difplicerent ,^ meus affectus tibi non

queat ; vel quid aliud nobis molefliam in*

acer

effet gratus.

Sed benevolus pater tran-

ferat , nil aliud nos lzedit , quàm propria

qum

quillacurus indignantem filium refpondit.

voluntas : fi voluntarié , & zquo animo

écul

Ànuctap. 35. Fili,tu femper 'mecum 65 , & omina mea.»

vellemus adverfa quaeque fuftinere, nil no.

det.

ficin

£uA fünt , non fuit opus , ut ullam pro te

bis damni inferrent , que nobismole(ta vi«

hilatitatem inflituerem , cüm zequé fis tu

dentur , fed quia nos ipfos , non Deum

difti

rerum omnium mearum Dominus ,. ac ip-

amamus; noftrenondivinz adharemus vos

pra

luntati ; hzc perinde ag carnifex nos tore

ted

femet : cüm pecunide meze omnes , & facul-

tates fingulæ tuz (int , ad te pertinet do-

quet; hec immundiffima eft animi lepra ;

mfi f,

inefticam , fivelis , hilaritatem inítituere,

ob quam in Jordane mergi debemus , &

s.

eumimitari , qui non venit voluntatem fu-

ul

jàm mihi gratum contigerit, fitibi fatisfe.

€eris , fi cum amicis tuis volueris agnum

am exequi , fed'illam Patris,

JNon tht

Luco '4? 15.

dem

cómedere, & hilariüs prandére ; jam non

voluntes , fed tua fiíat, Mirumfané , qued

DI

habes , quod debeas conqueri , fi fratrem

cüm creature ca&tere divina obfequan-

impa

tuum refipifcentem perhumaniter excepe-

tur voluntati , folüs homo eidotm detrectet

dali

rim,

Hisce mitigatus filius natu major in»

paáréte!

ftidt

Cur voluit Deus Eliam Thebiflem à cor-

94«

gredi domum futtinuit,

f

82.

Eadem fermé ratione fupremus Patet.

vis, velut à dapiferis vitze fuftentandz cibos

familias Deus homines fua voluntati de-

-qui |

fümere? Quidid rei ? volucrum furaciffi-

dj

votos confervat , alitque : funt enim fem-

mum corvum deílinare ad prandium , ccee

jer in Dei memoria, intelle&u, & volun-

námque Eremicole preparandam , & fide,

I'M

4pr

tate; & bona Dei , bona funt amantium

liffimis obfequijs ad nutum parendum ? 1d

Va

Ginef. 635, Deum.,

Ego ero merces tua magna nimum.

voluit Deus, ut nós doceret , quàm pàáratioe

1l

Imó neque hoc videtur amantiffimo Patri

res fint etiam brut& animantes ad obfequia ,

9l

fufficere, fed qui divino fervens amore ;

& nutus divinz voluntatis ; quid admira»

&í:

diving plené obfequitur voluntati ,. pluri*

tione dignius, quàmà corvo carnium appee

UI

mà apud Deum pollet gratiá, & id agit ,

tentiffimo, acrapacilfimo , carnes eremico«

H

j

0b

quod Deus,

Opera, qua egofacio, &5 ipfe

lg deferri , quas in die millies devoráflet ,

JeAn .;. 14.

faciet , && majora borum faciet: valt Deus

nifi Dei voluntas , eas integras deferri jufs

: H;:"" Mti.

j

LT

t

fuum cum fuis amatoribus divilum impe-

fiffet ? Profe&tó parent Numinis imperio

T^

«

rium , G oinnia , quze funt Dei ; eorum

ferae proprias oblite naturas , & folushomo

X. 4d Co

effe.

Sive inundu . five vira, [ive mors,

uberioribus cumulatus beneficijs propriam

iti

QmntA4 enim.s

Va

rinih. €13. frve prefentia , (ive futura.

voluntatem divine prafert , lutque impene

veiira funt

.

L]

vos autem Chrifis , Chrifius

fiüs amans, Deo párére detre&at?

Veta

9j*

Autem Det.

Profectó , quz funt Dei ,

Imó non animantes tantüm , fcd-& ven-

(ïffe À

l

d

h&c à Dei etiam poffidentur ámatoribus

t " fluctusque fsniu deftitüri divini imperij

i

'VOCCDA

b

'Amorhominis in Deum jugiter excitandus, &c.

H7

*;m;sg vocem audiunt , cui & obediunt ? Imper):-

bat foramen, e3 quia cüm :cqgnofce'ret,eüm

vit ventis, $ mari, & f[aBa eft aranquillitas

à Deo defüinatum , ut proprias depalceret

zagna: & qui proprize tantüm didicerant

carnes, eegré tulit f1 fuo .non iungcrætmaafq

voluniati parérejadmirantes dixerunt: qualis

lfICiOQ

i

e[ bic, quia venti, & mare obediunt ei?. quia

$. XI.

nünquam in fchola amoris divini edocti,quid

effet diving obíequi voluntati , parére Deo,

Gaudet amtr , quo Deum prq/l-i-t

ejus voluntati fe conformare non didice-

quimur per ulcera, «ulptra , egritudi-

runt, Quiddicoventos, & fluctus Deo pa-

1ére imperanti, cüm Strupes, & (axa vocem

nes viam [ibi ad celefiem parriam fler-

Aerefloccique, facére,qua.eidem.obe

jl

audiant divini imperi], ienfümque depro-

, mant doloris? annon montes ipíiad luctuo.

qiant Adver[A,

fiffümum morientis Domini fpecteculum in-

; [vino Jobus amore Lexaräenä;prqpfiam 2T»

gemuerunt , difruptis , fciflisque pectoribus

.*

teítati lunt univeríz lu&tum aatutz fuo pa-

exuerat voluntatem , eam induitu-

rus Numinis, ad quod per ulcera;

rentantis conditori ? & x creaturis 1olus

ac.

it

vulnera , «arnísque putredines ; iperinde.

homo in rupem obrigefcit, licet cateris cu-

mulatiüs afficiatur divinis beneficiis ; qvia

per ftipata floribus itinera:vehebatur ; &

-quamvis tot millia-ovium, boum , «amelos

ut ait Jeremias cap. 17.. Pravum ef? cor .bo-

rum perdiderit ; quamvis wentorum -ture

aninis, cui propterea durum videtut impe-

binesdomum in ruinas egerint : 'filios /fe-

zium aliis fe fubjicere, propriam exuere vo-

peliverint , &ipfe dejetus in íterquilinium

PT

luntatem , & alienam induere; 4ed parére

ludibrium haberetur ceterorum ; nunquam

qui divinz detrectant. voluntati , nec pro»

priamexequuntur, & fibi funt .exitio; pere

tamen conque(lus fuit, .necimpatiens, .quia

m di

divino .zítuaret amore : -charitasenim;ut ait

P nfurd,

inde ac Marius Romee Tyrannus feptimus :

hic referente Trebellio Pollione uno die fa-

Apoftolus inadverfis nunquam deficit, .quia A Corinth,

?; at

m.

"Jutatus eft lmperator, .altero imperavit, ter-

gatiens effs . de damnis fibi illatis ; vindictam "13*

-non meditatur, quia.fengna ef? ; invidianon

tio à gregatio milite gladio confoffus inte-

ja

xiit, qui dum ferro pectus Marij trajiceret

torquetur, quia lienaprofperitas ieamnon

«ruciat, neque .de aliena triftatur felicitate,

]«

acerbiffirnum illad adjecit: 4bic.es£ gladiu,

ï

quia non amulatur 5 confcientia mála eam.

P

quem tu fecifli, aum mox teneas: fiquidem

€ cultrarij officina affumptus fuerat ad dia-

non pungit, quia z0n agit perperam 5 thono-

res eam ^non .extollunt, .quia ;s07 zfia-

dema

Étiam divine voluntati :tefractario

fic infültatur; hic elt gladius , quem tu cu-

tur ; dignitates eam non urgent;quiazez eff

a

difti; tuo «e gladio ipfe jugulas , feu pro-

ambitiofa ; cupiditates eam non coardant,

quia 400 quartt,qua f« funt.5 convicia, 'GC

)

priatua voluntate te lxdis,te interficis:

rc&é Bernarduszm Serm, quomedo voluntas

«calumniz eam non laceffuat , .quiason-irri»

fe

vo[fira divine Gc.ait: sunde funt fcandala;

tatür 5 fufpiciones prave,& judicia exetran-

itia à vero eam non foedant, quia snon.cogitat

:

unde iurbatio , nifí quód propriam [equimur

goluntatem , && 1emeró, quod wolumu 1ncor-

amalum 5 ex alieno infortunio , malóque in

]s

alios debacchante , :nullum :fufcipit laetitize

de noftro definientes , fi quo modo id probiberi

fenfum , quia.sov geuder fuper :sniquitates

j

contingat , Aut impediri , £OntinuD ettam n

«zterorum erroribusnon cecutit, quia-eóg»

je

ámpatientiam., n snurmurationem , 3n fcaue

dalum proni f[&mus , nou . attendentes. quo-

jgaud:t veritati ; novetcantis fortunz rproe.

«

ellae eam non frangunt,quia osmuta «eredit.s

niam omnia cooperantur 4n bonum bis , .qui

quámvis non -omaibus; nulla defperatioeam

f«

)h

fecundim propofitum vocati funt fantli ; &

abforbet, nulla zerumna dejiciunt,nulla it«

qui nobis cafus videtur , fermo quidem Dei

98

ruentia damna opprimunt, quiaomni2]u/eie

]s

. eft fuam nobis indicans voluntatem. €t Serm.

aer ; imonullum mortis periculumquamvis

de dup. baptis, concludit, Caveamu igitur

]

imminens, nullus fuppliciorum metus «eam

À propria vooluntate tanquam à vipera pe[i-

le,

feparatà Dei voluntate , quia ebaritaeune

n

ma ,& nequiffima , & qua fela deinceps dam.

mare po[fit animas noftras.

quam excidit.

0s

Imó naturam xmulatur :palmz., que

98«

98.

Adam quia propriz indul(it voluntati,

H

cüm premitur , vegetior extollitur, eftenim

t

& (e,& fuos polteros perdidit: quàm melior

amor Numinis, feu charitas virtus, quee in

concionator fuit fuo in fimeto Jobus dicens

o

infirmitate perficitur, arctitisqueDeo-adhze.

Job. cap.1. Sicut Domine placuit ita fatlum

oe

eit , de quo propterea eleganter Tertullianus

refcit; hinc Apoftolus 2.ad Corinth.12. acri

44]

tentationum vi,& acerba calamitatum:mole

] Lib.de pati- Ypyomundam ulceris (ui vedundantiam magna

"

feré oppreffus auxiliarem.advocat Deum;qui

MntA 6 145 o anipitate diffringebat ,. E erumpentes

malumavertat. Sedanimitiüsei refpondit;

[io

-dnde be[liolas, $n eosdem fhecus , & paflus fo-

10

1u

O*

fuffcit tibi gratia meaz mam virtu in ánfir.

vamino[e carnis ludendo revocabat.

f

mitate perficitur; & fetmoe(t generalis de

verat vir fecundüm «or Dei, hanc Numinis

J

e(fe voluntatem.&t taliterexerceri: proinde

quavis infirmitate: at que fithzctam flre-

nua virtus, quz ruentibus é coelo in terras

/

fi quis fort& vermiculus fugam vellet arri-

anl

non tümeat, fed ingruentibus ad«

pere, eum ürcorrofa . carnis iterum adige-

fulminibgs

vet. ls

ij

3

Differtatio V.

u8

verfitatum caliginibus illucefcat clarior; fa.

ís, chm DEUS dixiffet: Cerno , quàd pa» Exed. sss

rentibus tyrannis gaudeat; tumultuantibus

pulus ifle dura fit cervicis : dimitte me.ut

irafcatur furor meui contra eo$: que verba

d

flu&ibus quovis decumano tumidioribus

malaciá fruatur ; fuccrefcentibus. dumetis

expendens Richardus de gradibus charitatis

In Cap,5

1

105

floreát pulchrior , oleárqáe fuavior; offu-

ait; Cbaritas eff vita fidei, fpei robur, omui-

fis utrinque vallata tenebris illuftriüs fplen

imque intima vis, ac medulla virtutum. &

deat ; non aliam dixerim effe, quàm chari-

paucis interjeélis,

Hac valens ad omnia.&€$

tatem , quz patiens eít, benigna eit, quz

omnibus prevalens, quaip[am quoque omni-

non zmulatur, non inflatur, noneit ambi-

porentiam quodammodo reddit impotentem.

tioía, non irritatur, omnia fuffert, omnia

Nonue bac eft , que in. Màyfe divina juflitits.

& poteutis obflans pravaluit im. fortitudine?

credit, omnia fuperat , omnia fu(tinet, &

nunquam excidits fcité Richardus Victori-

Dimitte me inquit, ut arafcatur furor meus

Gap, -15

nus de gradibus charitatis ait : Cbaritas mi-

centra pa;uizmz iium.

Audis dimitte, €&9

ferüs non reprimitur , quia. in infirmttate

eum tcneri dicas , mec. aliunde gt:.äm An0r 16

Pror[us virius omnipotens, qua

fortitudine : polleaconcludit. .Quid ui cef.

perfeitur,

spfas miferias facit poteutes, dum converiit

fit potentia , cefit juflitia de corde tam puro

in adjutorium , qua parate. funt ad nocen-

non tam rogabat , qtiàm urgebat ? quia cha-

ritas talibus eft viribus munita , ut non Ío»

dum; quá fuffulti milites Chri[H , impauidi

certant , certi de vidloria medájs pericula in-

lüm valeat ad omnia , verüm etiam omnibus

cedunt tutiffimi, nec damouemyuec bominem

pravaleatj quia patiens, benignaeft, omnia

6

9netuentes.

fuffert, omnia fuperat, omnia íuftinet.

92*

IOI,

Quis hanc non. dixerit virtutem qua(i

Quinimó perinde ac flamma fibi à na-

omnipotentem , cüm omnia fuperet, imó &

tura vi indíta, furfum avolat chari:as, íeu

ipía noxia in propriam convertat utilitatem,

amor in Deum,&adeo violenret furfum niti-

imbecillitatem corroboret, infirmitatem ad-

tur, ut in coelum etiam hominestapiat, du»

ipet, & in ipfis. agritudinibus perficiatur,

cátque, — Exarferat, fancto hoc igne D.Pau-

conílruens vel in ipía infirmitate (olidiora

lus, &flatim abeodenm fe raptumad tertium

firmitatis fundamenta ; advocánsque ipfas

usque cceelum novit: /feie bominem aute an« 2« Corinths

[2,

adver(itates auxiliates, ut ex adver(is,noxiis;

205 quatuordecim fiveim corpare nefcio, feue

extra corpus nefcio , "Deus fcit , vaptum bu«

damnümque inferentibus fplendidiorem ad-

ornet triumphum, & inipía mifériarum offiz.

jusmodi usque adtertiumcoelum : & fcio bus.

cina felicitatem fibi cudat , in angultiis au-

jusmods bominem [iue in corpore, ffue extra

guítiora depromat gaudia, in periculis tu-

corpus nefcto, Deus fcit , quoniam vaptus eft

tiorem ftabiliat ftauonem, neque calamita.

im paradifum.

Certé non aliis fuit Paulus

tibus obruatur , neque adveríitatibus pre«

fubvectus alisin ceelum, quàm amoris; fed fi

matur , neque procellis naufraga mergatur,

amoris alis fubve&tus fuit, cur fe raptum il»

Quis non videat in hac una. maícula virtute

luc fatetur, & non potiüs volatui tribuit fu«

cháritatis, quendam omnipotentiz faftum,

um usque adtertium ccelum aífcenfum? quia

quo ita pié fuperbit, ita fan&é intumelcit,

expers corporce molis Paulus in paradifum

dta probéerigitur , ut non tantüm catera»

afcenderat, neíciüisan in corpore, vel extra

rum virtutum armetur fatellitio, verüm &

corpes iilac confcenderet, quia fcilicet alis

ijsdem adverfantia vitia exarmet, proílernat,

veheretur illius amoris, quo intus exardes

debellet, ac proríus vincat ?

bat; cum amorfolüm afficeret animam, ni«

1Ó0,

Plurimum promeruit laudis Sufanng

hil de corpore excogitaverat, & quia amo-

ris fabvectus fuerat violentiá,ideo non rrahi,

virtus, que non folüm fosdas fenurn impuro

-

amore infanientium extinxitflammas,fed &

non volatu afcendete , fed rapi dicitur: quia

calumnias , totámque propemodum erebum

ut palchré Richardust. e/Zuima fe in fe totam Loc, A. 6

contra fe infurgentem fuperavit: fedchari-

perfiringens , nom jam afcenforijs gradibus,

tas fuit hec virtus, quz de infirmitate mu-

vel paffrbus utitur; fed inopinatie raptibus,

liebri, de adulterii periculo, de minis cruen-

exce[fibus fertur volans, non vadens in illa

tz mortis, de infamie propudio, déque

fablumia fecreta celestia,

linde &$ Paulus

Íevientium lapidum impendente nimbo eà

non in tertium celum afcendiffe , fedraptum

gloriofiüs triumphavit , quà turpiüs ejus

fuiffe perbibetur : fic affici , quafi Dei Vicardj

pudicitiz candorem fcedare nixi funt fenes;

esl, dum animus divino ebriatus amore obe«

vel in ipfis fontium pellucidis laticibus. Ge.

livifcitur omnium , & totus pergit in Deum s

nerofum fane eft charitatistropheum , cüm

non-igifur mirum , fi nefcius proprii cOorpOe

de infirmitate robur, de infamia gloriam, de

ris,& experscorporeez gravedinis forfü fue,

calumniis honorem , & de periculis falutem

rit violenter raptus; amor enim cüm ibi ma

hac enim charitatis virtute

enanciícitur :

gis dicatureffe ubiamat , quàmubi animat ,

& Paulus ferventiffimo in Deum atderet a-

càm didiciffet , vel in ipfo gelido fonte fer-

ventiüs zítuare, ea protulit verba fydereis

more propriioblitus corporis, imó & pro-

Ícribenda charaCteribus: Melius esi mibz 255«

prio fpoliatus corpore raptus fuitin Deum,

que opere incidere in manu, Ve[ftras , quam

feu raptusamor in amoris centrum: nil a-

. geccare inconfpettu Domini ; lllutriüs eciam

manti magis cognatum, ac volupe, quàm reí

amata felix pofleffio3 G cum totüsin Deum

illpxit hzc charitatis potentia iq— ipfo Moy-

raPetqn

Amorhominis in Deum jugiter excitandus , &c.

il9

Ek'ii j

taperetur, quem polffideret , fe ipfum, feu

väorpw nefcto, Deus feitz quoniam vaptuseft.

corpusexuir, ut Numen indueret amatum,

$n paradifum : ábi anvenerat paraditum, ubi

lnCag s

illádque poffideret.

amor.d Deum , quem unicé amaverat ,

1402,

Sciverat tamen

hominem raptum'ixi pa-

perduxit: ita deleclari inDomino cordis eft

radifum , quamvis neíciret , an in corpore,

vacuitatem explere , unde Regius Vares ait:

Pfalm.46.

vel extra corpus raptus fuerit; an quia to

Deleitare in Domino , & dabit tibi petirios

tus homo íola eltratio , & animus, cui illa

nes corda 1ui, & quamwis videarur regius

inferitur ? corpus enimcommune habemus

Pfaltes nobis orationem , :& internam cum

cutn. belluis, & animo paulo minüs :minui-

Deo conver(ationem pracipere ,in quamens

