rus Chryfologus , qui intemperata dammat ejejuzio, d

" a

Sulktani confpectum introduxit vino madi-

convivia , & pericula ob oculos exhibet eb- -eleemof.

| dos , GL ebrietate merfos , ut publicé per

rietatis inquiens ; Srewr zerr nubes caligant

die 1

plateas in omnium oculis cachinnis, ac lu.

W.Is,

celum , ficob[curant animas intemperatas

, dibrijs fpumantia vitra manibus geftarent ,

convivia: ficut veutorum turbines elementa

greísüque perinde flu&uarent in urbe illa ,

confundune $ fic fercula cangefla ffomacbuns

acnavis in mari fzviente procella,

Pudeat

«onturbant : ut navem fiuffus, fic ebrietag :

Chriftianos immodico indulgere vino, cüm

curpus demergit ? quis intemulentia fcylg«

LTA

- & ipfis Turcis fint temulenti ludibrio : de:

um non paveícat naufragium 2. Quis in eb»

finant mutuis propinationibus àd fpumantes

rietate charybdis non timeat voraginem ?

vino calices exiccandos fe provocare.

cüm plures viaum , quàm mare abíorbeatz

?1*

Sunt , qui non in nomine tantüm homi-

mero mens , perinde ac navis procellis exe

num bibunt, verüm & quod mireris , etiam

pofita, feedé flu&tuat; rationis ufus abfora

Angelorum, ac Sanctorum, quafi numerus

betut, membra ipfa cotporisita fuis defti«

üinterris hominum non illis fufficiat ad paria

tuürtur viribus , ut propria nequeant fuar

4

haurienda pocula , càm é coelo ipfos etiam

obire munera , fufsque fungi officijs.. Quod

Sanclos accerfitos velint , quorum numero

etiam adfignificat S. Chryloftomus bomslia

plures poffint calices exficcare, ac indulgen-

qiod nemo leditur nifi à fe ipfo , ubiait z

tiüs bibere: idque etiam transacto jam con-

Naufragi) ejusdem flutiibus obruta. anima.s.

vivio , abfolutojam prandio, & ut hac ra-

necatmr y ubi ueque oculms , neque dingua ,

tione fe magis per accerfitos ccelites acuant

neque pes proprijs defervit offejs , fedomnia

ad bibendum , & palliato Religionis nomi-

membra corpora viui vinculis jacent. vintla

ne ebrietati litent.

Daipnat infanum hunc

gravms , quám catenis , cüm exortain ma»

Serg, 532, T'Orem , D. Auguítinus inquieus : JJu4

re procella dmni ex parte mavis fluctibus

&e i CmP.

quale efl , quod jam transatlo convrvio, ex-

quatitur decumanis , imminens fubit difcri-

pleta [iti . eim amplius bibere non poffint ,

men , naufragio fit obnoxia; przfertim fi

nec debeant ,. tunc quafi novelli , quafi &5

Nauclerus non clavo affideat ,'fed fomno.

qui ip[a bora fupervenerint , diver[is nomi-

lopitus jaceat : idquecüm noviffent Apofto-

sibus incipiunt bibere , mon folim virorum

li , Chrittum dormientem foliciti excitá«

Pominum . fed ettam Angelorum ,. & veli-

runt ne navicula, quz fluctibus operiebatur,

quorum antiquorum Santierums ignorantes,

naüfraga periret. — Domrine falva nos , P. .

uüd nullus tam gravem injuriam Santii

rimus, imminet naufragium , cüm mens Mattb, 8

"dngelis , vel f[antiu bominibus agnefestur ir-

ebrietatis foedis-obruta evaporationibus ,

rovare , quam lii qui in sllorum nominitus

perinde tluétuat , ac navis undis quaffata pro-

bibendo per ebrsetatem fuas animas proban-

cellofis, quiatunc fenfus omnes veluti Nau-

iur occidere.

^

tz fomno fopiti dormiunt : & ratio veluti

$2«

Sed immodico qui mero , hoc mo-

fupremus Nauclerus non ampliis clavo affi-

*

do madent , & «calorem fentiunt epoti

det proprio deftituta ufu

.

An non timen-

viui , & flammas excitatee concupifcentiz ;

dum tunc eft imminens naufrapium , ubi

fiquidem ebrietatem effe matrem luxuriz

fine regimine , absque clavo , incertis iti«

indicavit Apoftolus fcribens ad Romanos.

neribus , ventis impellentibus agitur na-

€&ap. Y3:

.Non in comeffationibus , &5 ebrietaribus ,

vis?

Y

mon in cubilibus , & impudicitijs : quàm

Quot vini hauüui'ändulgentas Jonam

$4

pulcher, quàm reclus eft ordo , quem fer-

referunt , quia ut ille in tempeflate profundé

vat Apoítolus ; neque myíterio eft vacuum,

indormivit , ita ifti in hisce ebrietatis flucti-

fi poft recenfitam ebrietatem , impudicitize

bus alto fopiti fomno jacent , acftertunt , ut

meminerit ? quia ex illa impudicitia na.

fzpius exitium priüsexperiantur, quàm im«

.

Ícitur; eft hzctemulentiae pediffequa ; eb.

minens timerent Jnaufragium

P

temulentiá

rietas fi przcefferit , loxuriantis concupi-

enim fübvertuntur fenfus, evertitur ratio ,

.. fcentiz expectetur libido , quia ut fcité

& fubmergitur caftiras naufragium in pocu-

Primafius expendens textum Apoftoli; Se.

lis exficcatis paffa.

Hinc non abs re prifci

quitur ebrietatem impudicitia » quia ebrie.

f0

in Gracia homines laxiores quosdam fcy*

z2 materia eft libidiaum.

Scio Poeíin Ve«

phos Thetides vocárunt fampta. nomencla-

nereme mari ortam finxifle,

Satiüs tamen

tíone à Thetide, feu mare, tefle Athenxo,

dixiffet,é vino natam: veriüsenim orta meri,

appofité fiquidem Graci illilaxiora hgc pos

non orta mari Venus dicitut,

cula pleno [pumantia mero mate dixerunt s

Cavendum eít ab immodico hocce vini

$3

quia plura in ijsdem , & quidem noxiora

hauftu, in quo latet

Venus affueta flucti.

naufragia,quàm in maricontingere affolent ?

bus, naufragiísque inducendis ; fiquidem

mare quitrajicit, flu&tuat cum undis, qua-

non tam periculose fluctibus;actata navis un-

titur aquarum vorticibus, & ventorum im,

disabforbetur, velillifafcopulo extremum

ulfu plerumque in fcopulos illifus flu&ibus

fubit naufragium 5 quàm corporis no&ri

abforbetur ; íed qui laxiora hzc liberiüs

aurit

368

Diffenato XVIL

hautit pocola vinó fpumantia; procellam in

adhzret Chryfippus aptid Stobeum ferm, 18

[e excitat ; nubeshalituum furfum congerit

ubi definit ebrietatem parvam efle infaniam.e

incapite, ubi folem; Íeu mentem obnubi»

nimirum fi duntaxat tempus ípectemus s

quod eítbreve; non itafi damna ; quz invés

Jant , diem , feu ufum rationis adimunt; flu-

&us excitant; &infurgente ; fimülque ur-

hit: hinc nón parvam dixeris infaniam effa

temulentiam , fed maximam ,cum exiguo

ente excitatz concupifcentia. vento fordé

tempore tot ma]a parturiat , tot damna in«

caítitas mergitur nauftaga.

ferat,

. "Caterum tunc immodico madidus

)

vino infanire incipit , cum mente fluctuat ,

5. Vïï*

quódfi plerumque urgente procellà , qui

navi vehunturimminens declinaturi naufra»

ASobriet as fteco *ueffigio fluxa mari-

gium , mercesetiam pretiofiores orojiciunt,

vi finds itinera tuto 1rajicit scum teneu-

Ut onera allevent , mortémquefugiant, la

idem fe difcrimen fponté injicit. , idémque

lentia naufragijs etiam terra anbarens o6-

giet.

Fugienda efl ebrietas ?. fons

fobit voluntarium periculum , qui vino fube

ditur: virtutum pretiofiffimas merces in

il , àquo vitiayomnia veluts

putidiffmi vivuli (ca«

-3mare &terni amaroris cogit temulentia projie

turinnt,

cere , caítitatem naufragam finerc , tempee

rantiam , & Íobrietatem fluctibus obrui

] Cim»üs,populum Ifraeliticum mare Ery-

'ebrietatis, prudentiam vino meríam perires

$h

| treum ficco trajeciffe veítigio , quia

ficutenim urgente maris procellà mercium

N

nimirum jejunio munitus etat , ac fob.

fit jafturá 5 ita fluctnante temulentiz temea

tietate fultus ; necpoterant vereri naufrae

peftate fluétibus obrbuntur. honeftamenta

gium ,. qui vino. flu&uare non didicerant ;

virtutum, perit modeftia » corruit pudor,

mergitur prudentia, obruitur flu&tibus man«

fed qui naufragium non timuerunt in ma-

risfundo fobrij: naufragio interraobruun-

fuetüdo , & reliquz virtutes imum Íubeunt

turtemulenti , cum primàm fluctibus cce-

iniquitatis 5 quia faviens ebrietatis tempe»

perunt ebrietatis abforberi , "ut notat S,

flas pretrofas virtntum merces ex anim navà

Chryfoftomushomil, 2.3.ad popul. Antioch,

ad fe trahit , ac perdit,

e

Sed parum effet;hanc mercium i

n marey

;4

inquiens : Novi quomodo populus tllius tem

goris » qui cumjejunio mare 1ransgreffus eft,

projicere pretiofiffimam fupelle&tilem, nifi

mors ipfa etiam ipfum abiorberet temulen-

dimil. .

ebrietate percu[Jus , per continentem terram

zaufragium fecit,

O quot homines dietim

tum, — Quód fi immodico madidum vino

obruit fluétuans hocce ebrietatis mare! quot

mortuo pariaveris animato , neque latum

temtlentiz fluctibus periclitantes à portu

unguem à vero abfcedes, D. Chryfoftomus

aberrant falutis , & in fcopulos illifi vitio-

fiquidem ad populumAntioch,loquens de te«

rum xternum fubeunt naufragium ! quia gu-

mulento , quem nititur ab ebrietate avocares

bernator , feu rmens humana fupereminentis

ait. Quid ebrietate miferabilius ? mortuus ef

ebrieratis flu&tu circumagitur , & in mari

animattus ebrius , & homil, 1o. in Genel;

veríans caligat , & ob exortze procella ag

vocat ebrium Vivum cadaver , cui adhafit

glomeratas nubes, offufas tenebras, à portu

S. Auguflinus, afflerens, nil aliud effe eb»

vVeritatis aberrat , ac in faxa mari latentia

rietatem , quàm vivi hominis fepulturam?

irruens vino madidus íe ipfum impactum

hoc enim fcediffimo fepnlchro nobilior ho*

erdit in concupifcentiae Jenocinia, — Quot

minis pars conditur, dum ebrietate obruis

in calicibus pleno fpumantibus vino latent

tur; fepelitur hicratio, G tumulatur homo;,

cum temulentiá mergitur.

Fuerunt ; qui

fyrtes , & fcopuli, quibus mens temulenti

illiditor , & rationis navis quatitur , elidi-

ventti , & ebrietati lfamulantes infipienter

:

tur , & feedum patitur naufragium ?. etenim

effutire aufi funtapud lfaiam, — Comedamus, Cat«tz,

rationem fluélibus temulentig mergi ad-

& bibamus , crasentmmoriemur, Sedquid

Oa

fitta;, Ó

ftruit S. Joannes Chryfoftomus ; qui appo-

in craftinum mortem protrahunt , cum fe

Blomil. 10,

Gt& Hominem navi fluctibus quaífatz de.

mortuos faterentur , cum hacdicerent ? non

Wtlyy,

n Gtnef,

l

cumanis equiparat, inquiens: ficut navis

enim longiüs ab iftis mors vifa eft difltare ,

s"m.zd. 1

exbauriri nes

quàm proxima ebrietas;proinde eorum infas

|

que aquis ita. impletur y. ut

1

queat , flatim fubmergitur : ita & bomo ,

niam , mentísque allucinationem perftrin:

Homil. ia & :

quando erapula ,. & ebrietati fé ipfum expoe

gens $. Chryíoftomus ait : Ebrietatis funt

.€

pift, 4

nit , in praceps vadit , & rationem fuam.s

bec verba , deliciarum libidinofa intempe-

Colof.

fsbmergit,

gacet quafi vruum cadaver ad

rantia ,comedamus , & bibamus , cvas enim

i

moriemurz non er45 , [ed quando bec dici-

mala quidem operandg [ape potens , d bo-

. num nibil. Chryfoftomonon diffentit Au-

tis, jam effis mortui ?. hinc D, Bafilius bo«

smiliade ebrietate , & luxurianon aliud ad-

SCWD; 400

thor ille apud Antonium in Meliffa , ubi o*

ä

ftendens, rationem flu&tibus mergi temulen*

ftruit ebrieratem effe, quàm brevis tempoa

[

tie , definit ebrietatem effe rectz rationis

ris mortem inquiens: Eórietas eff rationig

alienationem , delitium , & fecundüm ani

pernicies , roboris corruptio ,. feneius igae

:

mam (anitatis perditionem , ut proinde in«

matura » brevis temporis mors : & aquipa.

(

fanie titulo non abs re infigniatur cuietiam

rat ebrios idolis gentium ,. oculos quidem -

l

À.

L

, £brieta$vertïgïndfaïcharybdis .fugïendä,nävïrtus haufragefuf.xög

habentibus, fed vifu deftitutis ; 'aürespom-x

ait: Ebrietas qua[Hinferni puteus , quoscum,

dentibus ; fed quz minimé audirent ; quia

que fu[ceperit , mifi digna fubuenertit poni*

temulenti ob nimium , quo madent ; vi«

tentia , & emendatio fuerit fubfecuta , ita

num ,licét & oculos aperiant , & aures ha-

fortiter fibi vendicat , ut eosdem illos de in»

beant , idolis tamen gentium affociantur ,

ferni tenebrofo puteo ad cbaritaris vel

cum oculos habentes non videant ; & auri-

fobrietartis lucem. vedwe. fine paruentia non

bus in(ttucti non audiant,

$

permittat.

Vz illis temulentis , 'fuper

$7.

.. Quéd fi temulentiam monflrum dixe-

quos clauferit puteus ifte os fuum? five ate

fis mortuum fimul , & animatum, non ap-

geuteus fuetit, fve vitreus: hic puteus declie

tiüs alteri equiparaveris, quàm lernzz hy-

nandus eft omni nifu , hanc inferni foveam

dre , de qua fabulantur Poéte , qued uno.

;expavefcamus , ne baratrum fubeamus ge«

-

amputato capite, plura renaícerentur , quod

,rhehqæ.

in parcemiam abjit ; quá utitur Plutarchus

N

à

imio mero ; qui corpus irrigát, vile

g?æ

in comment, de fortuna Alexand, ubitait :

fit Sathanz mancipium , cum non multum

Hydram fecans. femper aliquibus óellis ve-

'ebrietas ab inferno deemonum .fpecu abeffe

pullulantem.

Loquitur enim :de Alexan-

«eníeatur, imo fit ebritas ipfadoemon ; qui

dro , qui uno confecto bello initium alteri

blandétorquet , fuaviter vulnerat , utenim

dabat; eísétque propterea finis unius exor-

ait S. Petrus Chryfologus y e fídeli difpen-

75?'?7)1. an :

dium alterius. fubfequentis , videretürque

fatore,

Ebrietas eft demon blandus , ve«

propterea bellum à bello nafci , & ipfe A*

nenum dalce , vabies voluntaria. .Si dixe»

lexander przlia ipfa ferere, cum fanguinem

ris , effe corporis vires deperditas , per cibi ,

in initis, cerraminibus effunderet.

iNon

& potüs ingeítionem án ftomachum refici«

diffimile monítrum cenfeasebrietatem : hy-

'endas ,ac in(taurandas,propterea effe alimen-

dram refert ,. quia à temulentia tot oriun.

ta neceffarió luppeditanda , 'ut fingule in

tur capita , quot vitia , & ficut in fabulofo

in humano corpore facultates vegete fua

illo monítro fe&io unius capitis germen efat

valeant munia obire,

Id ultró concetferim,

alterius; ita unà ebrietate vix concoctà alia

nec diffiteor infitam nobis corporis charita«

oritur , quia ebriofus fine temulentria: vix

tem : verüm fateor etiam latere hic anguem

arbitratur poífe vivere ; ut una propterea

inhetba , & (ub]larva charitatis fallaciam

aliam vocet , sitque extinctio unius ,. ac-

f

latere , imó & hoítem, qui in ipfo chari«

cenfio alterius , ^ ut pulchré S. Chryfoíto.

tatis exceffu nos jugulat , hinc Seneca mo-

fet,

Epijl. T4s

diomil;;. mus bomil. $7. ad populum Autioch. oblet-

Sic gerere nos debemus , ut n0n tan-

vavit, inquiens : frcut n fcylla fabulis de-

quam propter corpusvivamus , fed tanquans

cantata, & bydra itidem ,. &6 im ebrietates

vivere non po[fmmus fime corpore. — Varijs eft

zulta pofjumus capita reperiri.

lmo :*ot

hii f

hominis vita diferiminibas obnoxia , curis

repullulant ex una ebrietace vitiorum capita,

implicatur:, laboribus frangitur ,^ morbis

. ut hisce fecandis , nec Herculis fortitudinem

corrumpitur , neceffitatibus adargetur , fa»

, parem dixeris , fiquidem ab hac unaebrie

me, & [(ti aduritur ; tenemur hisce natue

[4

i

tatis hydrajhinc emergit fornicatio petulans,

ra fubvenire indigentijs

$

fed cauté curan,

illinc ira cecutiens , mox mollities turpis;

dumelít, ne vitium fubrepat neceffitatis fu«

nunc amor nefarius ,. diffidium periculo-

co larvatum ; quiaut pifcis hamo , itaho«

" fum , cedes cruenta , & alia hisce affinia

mo Ízpe capitur defiderio indigenti corpo-

vitia ,omnia mala capita ultimum illatura

ri fubveniendi: & ij pedicas promptiüstat«

.exitium , nifi fobrietatis igne exficcentur ,

tarei aucupis incurrunt , quibus eff corpus

ut penitüs arefcant ; alioquin fe prodit eb.

charius , eíque magisadblandiuntur : fiqui«

rietas rifu indecoro ;,' & omnia perturbat

dem cupedijs illeti exhibitas (ibi faciliüs

*

'voce horrenda , irá przcipiti , libidine ef-

deglutiunt efcas , ^ pereüntque incauti

L

freenatá, ce(lto , & furoré , ut loquitur S,

h

Ordi * de eb.

Bafilius,

Íunt enim qui adeó folicité curam corporis

yietat, (

Oh quot horrenda , ac timenda

agunt , ut recte rationis non femel ftatutam

exiliunt ex hac temulentize hydra mon(tro-

tranfilientes metam , ad extremuüm deflectane

ing(uv-

fa capita! eft enim ebrietas. ut ait S. Det-

*

e

vitiorum : & pefinde ac miles fi longiüs À

rus Chry(ologus de fidele Difpenfatore

caftris abícedat , non femel hoftium fit pre-

Cedá mater , parens linium , furoris gem'-

da; itaquotquot plus zequo corporis indul-

trix , petulantie Magifira, banc qui babet,

gent commodis , dumà fobrietatis difcedunt

gl

;

fe uon babet $ banc qui tenet ,. bomo non.s

caftris, non femel manus incurrunt tartarei

€ff.

oftis, qui circuit quzrens , quem devoret ?

COMI

TL

Quód fi hydra lernza fertur 'in palude

declinanda funt hzc corporis commoda;quae

flagnante ftabulata , temulentia etiam puteo

nobis funt incommodo :perea fiquidem, qui-

ad gternum immergitur fupplicium, | Re«

bus noftris fatagimus indigentijs confulere ,

fert Athengus /ió. 0. Moris apud prifcos

negotium adverfarij etiam prater opinio-

fuiffe , ut pocnla laxiora. putei dicerentur

nem agimus , ac difcrimina, nobis ad(cifci«

argentei , putárim quia in ijsdem mero fpu*

Imnus,

mantibus ebrietas haurirerur ; (íedtu hanc,

Idque fortáffis caufe

) cür Deus prg-

90;

fi puteum dixeris gehennalem D. Auguítino

ceperit militie Prafe&to Gedeoni rmiliteg

fuffragaberis , qui. fermone 231. de tempere

Íeligere ,

eósque ad fluvij aquas experiri ,

ea

Verani de Aj?äi&m Jom. Ii,

Aa.a.

370

— Difemado XVIL —

ea ob(efvatïone; ut qui flexis poplitibus fe

quà virtutum nitot müncitur ; & earum

quodammodo adhauriendas aquas effunde.

vigor deflorefcit,

Ferunt Remoram digie

rent , militari honore manumitterentur pri»

talem pifciculum mavem plenis velis , ven-

vati, & qui fluentes aquas linguá lambe-

torimque pulfu a&tam,zquoris fluctus tra ji-

judic.cap.z, tent militize adfcifcerentur facramento, Fuit

cientem fiflere veluti immobileta ,

ü ei-

sgumerus eorums, qui manu 4d of projiciente

dem adhzrefcat :: fed veriüs id dixerim de

lambueruut aquas trecenti viri 5 omnis au.

indulgentia , quà quis proprijs inhiat com-

£em reliqua multitudo flexo poplite biberat.

modis'; eft enim Remora , que remora-

€$ ait Domiuus ad Gedeon ?. n trecentis vi

tur greffum ad virtutis affecutionem , qua-

vi4 , Qui lambuerunt aquas , liberabo vos ,

tenus jucundo fafcino properantem illigat ,

Omnis

Etiam Zata licét fe-

& tradam in manu tua Madiam.

ne ulterius pergat.

ftinaret per pia opera ad virtutis exercitia,

autem reliqua multitudo revertatur. in lo-

eum fuum,

Sed cum hic, vel alter bibendi

retardatur,. de. coccino fplendeícente , &

z

5)-

de obíletrice acclamante,

Illo veró retra-

modus param videatur ad militumi dele«

Genef. 3.

£tum conducere , querunt Interpretes, cut

beute manum egreffia eff & alter : nimitum

DDeus eos tantàm trecentos felegerit , qui

qui fine coccino , ftatim prodjit 5 qui vetó

ornatus coccino lentiüs exivit.

Etiam fi-

fluvium lambtterunt ; an non profundum

videtur myfterium latere hocce in modo bi-

renule cantüs lenocinio aures demulcent ,

Quef, , bendi? arbitratur Theodoretus eos , qui

mentibüsque navigationem — faílidientibus

in judic,

manu cava aquam libárunt , ut ignavos , vel

funt folatio ; fed itineris curfum impedi-

- fuz utilitati non ftuduiffe, & obid in co-

unt, fi Nauta finant ijsdem fe demulceri ;

leftis auxilij commendationem fuiffe adle-

Sirenas m miracu"

pulchré Caffiodorus,

2. "JAr iOf*

Gos ; & quidem in ijs curandis , qu& ad

lum cantáffe curiofa prodit antiquitas ,. &

49

commoda ípectant corporis, non femel lau-

quamvis uavigantes flucius abduceret , car-

dàbilior eft ignavia , quàm diligentia, Cum

6afa ventus inflaret , — eligebant. [uaviter:

lures ait Theodoretus , celerirer. fe de-

decepti Jcopulos incurrere , ne tantam pa-

Adblane

snittentes gent flexo biberentj. erecenti weró

terentur. dultedtnem preterire.

per ignaviam boc nom agentes, mans aquam

dientis cantüs naute- remorabantur illicijs ,

ori admoverunt ', bos folos ,. tt sgnavos ,

tametfi fecundis adurgerentur Favonijs.

Ithacus tamen cateris fagacior aures indu-

€ focordes juffit in. bofles irruere ; nimi-

rum focordes in procurandis corporis com-

Ítriá obfepuit ,' ut ad portum appelleret :

modis ad explendam (itim cunctabundos fe-

noverat fiquidem fibi adverfari ,' cantás il-

legit , ut armacaperent , G in hoftes ad vi*

licio perlectati ; & ad portum folicitato

Delicata fercula virtu-

Éétoriam irruerent,

Hi námque quantó

cur(u enitebatur,

tes non innutriunt, fed viribus deftituunt 5

ignaviores ad corporis promovenda com-

moda , tantó aptiores ad pralia ineundain-

& cultus corporis dolus efteaílitatis , fraus

venti fuére, & idebpra cateris militiz ad-

pudicitiz , & vitiorum omnium proxeneta.

LUE .

fciti facramento: fecus qui pleniori hauftui

Invinoautem, quo fibi indulgens immodi-

indolgentes fe profuderunt in flavium at«

cé madet , mergitur pudicitia ; && naufraga

mis tra&ctandis deprehenduntur minüs ido-

perit caftitas , hinc Archidamus referente

P s

nei.

Vifi funt trecenti illi ad. militiam fe«

Plutarcho.

Pollicenti fuave vinum ; 49e

lo Ajaphtig:.

je&i genua non flexiffe; fed carptim dun-

inquit ? figuidem &5 exbaurietur largins ,

taxat niliaci canis inftar aquas manibus at*

& auimos firenuos labefatiabit 2 corpus,

tigifíe , quibus exficcata làbra reficerent ;

blandimentis delinitum , dulcique madidum

vino infoleícit, & delicijs difflu

fiimque parüm extinguerent , ut erectis

v

ens f)bbw-;

cetvicibus animi proderent (irmitatem , &

teícit.

ad pugnam fe expeditiores exhiberent. De

Scimus Lycurgum aurum à Republica

€2,

extermináfle , quo injuftitiam depelleret;, &

JEgyptiacis canibus id notatu dignum pro«.

ditum eft , quód aquas Nili ebibentes,

ad (tudia vittutum impelleret: quafiaurum

crocodilos flu&ibus latitantes vereantur ,

innato fuo pondere ,curfum retineret ad vira

ideóque nonnifi carptim ,. ac celeriter lati.

tutisexercitium,pedésque retardaret ad jafti-

ces illos fluentes lambere , ut perfunctorio

tize admini(trationem, . Auro qui exundant;

illo bitendi modo , & latens declinent pe-

divitijsqui affluunt tardiores ceteris depree

riculum , & propriz fiti neceffarium ad«

hendaüntur ad exercitiavirtutum, ac czteris

ferant folatium ,. fatiüs exiftimantes fuíti-

»orofiores in via eternz ífalutis,quia terre»

nete pauló diutiüs urentis fitis ardorem ,

nis detinentur voluptatibus. Jofué probo

bj

quàm ob fluxam voluptatem pradam fieri

intlammatus zelo aliquas Tribus gravi objurs

lacentis crocodili,

gatione redarguit : eóquia neque in itinere

ér

Proprij corporis , quï fludet commo-

greffum folicitarent , neque contra hoftes

dis , fibi ipfi eft noxius, quia dum dcli-

ad pugnas in(truerentur Jofu£&. . Usqueque

ciarum , «commoditatümque illicijs cor-

marcetit ignauia yf$ non intratis ad poffrden-

L

pori eblanditur

?

fe ipfum lenociniorum

dum terram , quam Dominus Deus Patrum

Quéd ft virtu-

veflrorum dedit vobs

L

.

Íed. queenam fuit

vinculis irretitum detinet.

tis [plendentes non penitus delet characte-

hujus caufa ignavie ?. f1i populnsex JEgy-

res. ; quandam [altem invehit ignaviam ;

ptiaco famulitio libertate donatus , delicijs

ins

Ebrietas vertiginofa Charybdisfugienda;ne virtus naufragetur 371

defettur ad Yentorium Z252»i natione Cí«

inhiavit terrz fibi promifle; cur non pedes

otiüs foliciravit, quoicitiüs illac perveni-

-"44i , cujus uxor Jabe! ; cámque ejus mas»

ret , ubi felicitas telluris , coelique cle-

ritus cum fervis abeflet , Sifara eó lubentius

mentia eum illexerat? Remora hujus itine-

Tentorinm ingreditur , quà ob itineris de»

ris indolgentia fuit , quà commodis coepee

fatigationem , conceptiimque calorem fiti

ratcorporis Vacare : cum enim abarmis tta-

adurgeretur ardentiflima , ad.quam fedan-

dam popofcit à foemina pauxillum dun-

&andis jamjam diu abftinuiflet populus, de-

licijscceperat ftudiofiüs inhiare , & commo-

taxat aqua,

Da mibio

b

bfecro paullnium.s '3;,3;,. c),

dis eblandiri corpori : hac igitur corporis

4qu& , quia fitio alde.

Sed fi fitis zefta 4 , 13,

commoda vincula fuerunt , quibus veluti

ingenti torquetur , cur pauxillum tantüm

compediti líraélitz retardabantur, ne ulte-

pedit aque? fi ardentiflima fiti exzeftuabat,

«ur modicum tantüm frigidz popofcit ? quid

riüs progrederentur.

63.

Noxiz femper fueruntvirtuti corporis

id aliud fuiffet , quàm grandi incendio parum

Wif st

deliciae , quze infzva quoque ingenia tyrane

injicere aquz ad flammarum potiüs incre-

nidem exercent.; neque Annibalis inconcuf-

mentum , quàm incendij decrementum ?2

fam fortitndinem , qu3 indomitas nivibus

paucz, que flammis injiciuntur guttz fri«

gide, ignem nonextinguunt , fed augentz

alpesfüperavit, quidaliud enervavit, quàm

fomenta Campaniz: ftetit victor armis,fed

aquz exigebat Sifara uberiorem copiam ad

cecidit viétus delicijs : mollem otio manum

fitim extinguendam ardentiorem ?. pauxil-

lum, quod petjit frigidz , fitim potuit ir-

durusexafperatcapulus, & pectus affuetum

ferculorum delicijs, vinique illici dulcedine ;

ritare, non extínguere, Sed cum fatagerét

Sifara , quó periculum declinaret , prudenter

0770

loricae onus non fuftinet : otio emarcuerat

(

fe continuit, neplené fausfacereríiti ,ngque

populus , delicijs ftudiosé inhiaverat, ideo

non mirut , fi ignavia iterretardavit "& feg*

corpori;licét ex itinere defatigato , G ex con-

cepto calore fiti exeeftuantisideo noluit blan-

gities compedes injecit , quibus detinere-

gurinitinere, — Hacfuitfocordiz caufaplu*

dimerito copiofiorishauftás indnigere : quia

nil faluti magis noxium , quàm totam corpo

sibus diffluere delicijs , exundare commodis,

frui voluptatibus ; tametfi populus terra fibi

tis explere exigentiam, ejüsque ftudere come

romiffz inhiatet; progrediendi tamen ftu-

modis, " Idque cum fortaffis Jahelem haud

dium inter delicias elanguit:: & otio mollio.

Jateret , ut pleno hauftu Sifara fiti , quà exz-

3:&520.—«

res cum fierentpedes; laboribus itineris fu-

ftuabat, fatisfaceret, — Aperuit utrem lactu ,

€56 dedit ei bibere , G operuit illumz íedper-

beundis minüs apti fuerunt.

Voluptatibus

fÍractus, delicijs emoilitus , adeó elanguit po-

inde fuit uberiores hauftüs cupedias ei exhi»

pulus,ut gradum promovere non ampliüs va-

buiffe , ac in(idias bibenti paráffe lethales :

luerit , nec voluerit delicijsirretitus , acvo-

.càm ladi os aperit deglutiendo, oculos clau-

luptatibus compeditus , palchré Seneca.

dit, & mortemaccerfit: cumenim fitimla-

Wyif. s.

xioribus extingueret la&tis lautitijs, cum dul«

Ouemadmodum aliqua veftia [apienti, ac pro-

60 vvire magis convenit , quäm Alia , nec ul.

cedine hau(tás faucibus eblandiretur , & cor-

dum colorem ille odit; fed aliquem putat parvum

poris aeceffitati absque moderamine infervi»

ret , fomnum accivit, S& perforantem tem»

aptum efe [rugalitatem profefJo i fic regio

quoque eff , quam [aptens vir , aut Ad fapsen.

pora clavum tulit, partim enim lactis fuavi-

Mþoþäng:

tate demulfus, & Jahelis invitatu illectus ple«

tiam tendens declinet , tanquam alienam bo.

sua omoribus.

Poftea fubdic : - Videre ebrios

no lactis hauftu ftomachum implevit. Sed

er littora erranies , & comefJatsones navi-

inde fopore altiffimo captus, ut lateret tutiüs -

in abftrufiore tabernaculi loco operitur ftra-

gantium , & [ymphoniarum cantibus per fire«

entes lacus 65 alia ,qua velut [oluta legibus

gulo; & interimJahel fumptis animis ultura

communem Hebrzz gentis holtem clavum

duxuria , non tantüm peccat s. fed publicat ,

£

ferreum prxlongum , quó Tentorij funes

quid nece[fe efk ? Id agere debemw , ut irrvi-

tamenta vitiorum quàm longi[fimà profugia-

foló depanguntur, tollithumo : & altera ma-

nuarrepto fabrili malleo , fufpensóque mol-

mia z indurandus efl animus , €& a blandi-

asentís voluptatum procul. abffrabendws ,

liter inceffu , per füummum tum oris, tum pe-

dum filentium acceffit ad confopitum Sifarze

una Annibalem Hyberna folverunt , & in-

domitum illum nivibus , atque Alpibus virum

caput,vülneríque defignans locum clavo.per

enervaverunt fomenta Campania.

tempora validiffimo mallei i&tu clavum per-

cutit,& caput dormientis Sifarz terra affipit:

é de

Immodico qui hauftui inhiant, & de-

liciis , corporísque (tudent biandimentis ;

& qui armatam hebraoum militiam fuge.

Sifara cum fru-

fibi interitum apparant.

rat , quihoftium manus evaferat, illigatur de-

licijs,perit lactis illecebris: petjerat ipfe paul-

ftrain pugna turbatam aciem reftituere co-

natus eíffet , expertüsque propterea fuiffet

]ulum duntaxat aquz , fed Jahel.aquam pe«

tenti lac dedit , indulgentior enim foemina,

furdas etiam in bello aures pavori ineffe , fue

g confilium etiam ipfe ccepit , & ne hoftis

quàm petitum fuerat , ex utre coriaceo lac re»

centér expreffum in ampliori. exhibet phia-

D

bus innotefceret , aureo defilijt curru, ab-

la. 44quam petenti lac dedit , &5 in phia- 3udic. s.

je&ísque infignibus fupremi militize Prafe-

2je

&i pedeítrem , & incomitatam arripuit fu-

la "Principum . obtulit butyrum s. lactis nie

am.

mirum florem, & puinguedinem propinavit,

Verüm in hac fugiendi feftinatione

Aaà 2

Verqni de Affelibus Tom. H,

| Quàm

372

Diffettano XVIL

i

Quam:mprudenter Edunt homines i impro-

mus. Vinum lyeum dici non foïum » QUA. 235, , tabs h Q

bis mulieribus!. fecuriüs Sifaram morti tra-

1$4, le&

membra folvat , fed ulterit;s , quiaex intem

didetunt ]ahehs blandimenta ; quàm irruen-

peranti potu coorirur fapé diícordia, fol« 7-

*

: tis hoftis furor,& eladius: manu lac, & moi:

vitürque hominum unanimitas

.

fecus vie

litiem butyri porrexit Jahel ,fedarma conte-

.num eucharifticum amicitiz promovendz ,

Xit ; quibuslactis dulcedine lethale vülnus in«

unitati fovendz , charitati (tabiiendz ap-

fligeret: hinc de procace muliere ait David

tiffimum eft : hmc in amoris can*ico invi,

Eul tbi

Pþl $45

- -Molliti funt fermones ejus ficut 0leum, & ipfi

tantur amici adhau(tam hujus vini usque ad

ebrietatem « &ibite amici , & zncbriaming

(&, U'

f'nt jacula s,

65$.

Si pauxillum tantüm haufifïetfrmdæ,

Chariffmi.

Vinum lyxum lumen extin,

ficat petjerat , fitim placáflet , & acerbam

guit racionis ,. modeltiam folvit , pruden-

-mortem devitáfset: fed dum pleno hau(tu la-

tiam delet, ca(*c:zaxemobrmt concupifcen

. &is dulcedinem avidiüs haufit , dulce mortis

tiam.excitat , libidiaes fovet , vm)s favet,

venenüm laclea latvatum dulcedme deglu.

flagitia. promovet ; diffidia, & rixas fpargit,

tivit: fibiobfunt,qui commodis prodeflecor.

& . praefertim foediffimas.accendit libidines ,

pori ftudent.

Neque Tartareus hofítis tru-

quapropter ait .Apoftolus,

Noltte ineb -

add Eþäæfy,

culentiàs in Jobifamiliam (zvijt,quàm cum

Yiari vino , in quo ef] quurz.z,

Sed lyet

ub

ejus filij convivio ; vintque hauftu izti corpo-

vini fi damnat ebrietatem ; euchariftici po»

cellena

ri indulgerefategerunt: [zvjit furens doerno-

culi exaggeratiüs commendat

nis tyrannis,elementa commovit , Sabzos ia*

tiam.

Abílinentes nos vult tanto

EY

àlyzo

vitavitad rapinam , ingreges ardentes flam-

vino, in quo ftabulatur luxuria ; "latent

mas adduxit; ulcerofis plagis ejus corpusat-

diffidia ; . & reliqua vitia , permdc , acin

trivit: non tamen in ejus familiam adhucfu-

putida palude ferpentes, notriuntur ; eit

rore fuerat debaccharus ; fed tunc tantàüm

enim vinum hoc luxuriofum, venenum ra«

fuit ex omni párte ventorum flatibus impe.

tionis , pe[hs pudicitiz , caftitatis nau-

titus Jobus cum ejus fïh; fe epulis , & vino

fragium ," & mors cujusvis virtutis: at de-

lautiori ingurgitantes inconvivio., largiori

fecatiffimum Euchariftie vinnm, | ejíisque

vini hauttu ceeperunt madere ; tunc vento-

panis eletos roborat , pud:citiam firmat ,

rum impetu everfi zedificij fepeliuntur tuinis,

caftitatem ftabilit , & reliquas promovet

géb.Y,

Ecce alius intravit , 65 dixit filijs tuis , & fi»

virtutes : Zacharize 9.

Juzd pulcbrum ejus

liabus vefcentibus , && bibentibus vinum i.5

vifi frumeatum eletiorum , & vinum germi.

domo fratris fui. primogeniti repentà uentus

nans girgines « ?

|

vebemens irruit 4 regione deferti , & cencufft

In alijs mundi convivijs , ubi tumulz

7.

tuantium- fercuiorum vanitas copia fu*ïer-

quatuor angulos domus , qua corruens oppref.

Quamd:u

fluitatem oftendit , & numeros extendit ene-

ff liberos tuos , €8 mortus (unt..

filijJob non maduerum in convivijs meto,

Clarum ferarum , fobrietas exulat ,. moe«

$9.

nullis fuit eorum domus labefa&tata rumis,

deftia folvitur , pudicitia corrumpnrur ; J18.

creta produntur, & dum annofi ardore vini

nec 1pfi repenting , ac premarurze morti ob-

noxij: przlia venrorum coércpit domus,cum

vifcera incalefcunt ferventiüs ; 3 robur Virtue

du

fobrietate fulciretur; fedubi filij lautá fru-

tis langvet infeliciüs.

Exficcantur calices,

untur meníá , incipiunt tunc imminere rui-

ut flos areícat caílitatis 1 vigent ibi perfzpe

nz ; & quos tartareus hoflisinvenerat fercu-

ad pravas cupiditates fenfus , ut liberaliori

lorum lautitijs addictos, delicijs deditos, ru-

irrigati potu, vitia inde fuccrefcant . &

entis domüsfepelivit ruinis: & licét filij Job

Íceleta germinent innutrita: armatur enim

