malitia incurabilis, viri focordia, quotidia,

argenttim, G redacla quafi in favillam af«

na calamitas, expedita rabies, eblandiens vi

j

v« are4, QU& fApLA fant vento.

Quantam

[j

perà, G mors exornata , ut non. immeritó

non effecit ftragem unius delabenüis lapilli

Ham;l 60.

dixerit Sapiens: brevis omnis malitia fupra

idus ? immeníz diffipantur divitiz; íolo

malitiam mulieris: & quamvis S. Chryío-

f

In Maitb,

zquatur, qua in giganteam erigebatur cel»

Y

ftomus 3 non diffiteatur mulierem ad bo-

fitatem flatua, quee tametfi fzculisvifafue-

num, G malum poffe quamplurimum, eám-

€

rit de. foliditate infultare , ad uniustamen

Ái

que deícribat in feceffu domefticorum parie-

lapilli idum cecidit, & exili lapide icta fimul

tum,à foro, à tumultu Urbano fejunctam ;

f

& quafi ficla miferé corruit ; fuis, quibus

fi tamen procax fuerit , ac cupidineo adhz-

affluebat, deftituitur divitiis ; auro caret,

li

n

ferit amori, non ampliüs in gynaecco velu-

depauperatur argento, czterisque fpoliatur

ti in Philofophie Gymnafio virtutes exco-

nitoribus, & collapfa fordeícit in pulvere,

5

lit, fed in fcenica veluti orcheftra vitiis in-

?I

quz ftans fplenduerat inauro: fed quenam

b

dulget omnibus ; f1 in enim vel latum un-

hujus tragediz caufa? Quid ? quód.gigan-

guem à reclo exerrat, nonnifi peftes. fpar-

PI

teum fimulacrum auro iitidum , argento

git, & venena diffundit, quibus inficit, quos

fplendidum, are, & .ferto firmum tam fa»

H

&erm, 177.

vel voce, vel afpectu allicit.

Petrus Chry.

cilé cortuerit.? .quia fcilicet ]uxui ; :congue

fologus cum petitionem falatriculze filiz He.

1

1 odiadis retuliffet fubdit : Hec eff enulieris

pifcentiz , libidini, amoríque cupidineo.ine

dulíerat ; teíta, feu coenum.delabente lapile

antiqua malitia, qua ev$dam ejecit de para-

f

lo petitum carnem exprefferac , :ejüsque de-

difi delicsjs , hac cmlefles bomznes fecit. effe

licias.exhibuerat; & propterea, qua dives

terrenos ; bac bumauum genus mifit án in-

perduraverat ambitios& inflata, permanere

fernum i bac vitam abflulit mundo propter

non potuit concupifcentiz deliciis afflata ;

T

unius arboris pomum : boc malum,quod bo.

«üm primum .amori cupidineo , focdóque

mines ducit ad smortem , boc malum. fugit

libidini indulfit cecidit ferri con(tantia , .de»

EliarPropheta , 8 cujus lingua clavie faita

fecit zris fortitudo , .difceffit argenti nitor,

eií celi, tanquam Reus fugit a faciemule-

G evanuit auri fplendor; & qua priüs fure

vis, qua invenit verum laborem , & preffa-

rexerat populorum obfequiis ad (e trahendis

K

vam , que occidit Joannem Baptiflam , de-

apta, carnisiillecebris addicta in humum pro«

í

jicit. pueritiam , perdit. juventutem , allicit,

trita pedeconteritur luteo , .quz capite co«

& inquietat emortuam [enetiutem.

Aebatur aureo.

In terrea antem ;pedum

í

"EL

NNil viro infeftius, nil nocentius obtin.

parte carnis adumbrari illecebras, amorém-

t

gere poteít muliere procaci fuis illecebris

que exprimi cupidineum (cité obiervat Ri

)

viros decipiente , fuisque blanditiis in eos«

chardus Victorinus; .De erudittone nterio- Partadib,s.

dem lethaliter fxviente 5 .ut enim ;non in-

ris bomini cap. 25. inquiens : Plantateflea

fulsé dixit ille: mulier eft melle mollior,

voluptuofam .defignat. fuperfluitatem 2 p5

li

quó nitentior , €ó nocentior ; fi te fovet;(ibi

Autemex parte ferreus , & .ex parte tefieus

favet; téque perdit , fite lucretur; ut.non

deferibitur , quia delicata eneus.munc án.e0-

jam virago, fed vorago fit: nunc mulic-

rum odium obduratur, per 4uos fortà à fuis

bribus jam fide illecebris .qui amore pul(a-

de(ideriis veffringizur : munc verà «um.cone

ris cupidineo, ad effrontem accede mulie-

eupita [uppetunt ,. án.eorum . duxu vefoluie

rem ; incolumis haud recedes; :nil eidem

AT,

magis volupe, quàm te abforbere,opes ex-

! ?Corruït,'foräu'fcque teloluta in pulve;

$f

ä'

fugere, divitias emungere , & animam a«

"6$, quz carnis.adhzlerat illecebris: fplene

I

ere. - Quotiesmulier procax fuis cum vie

duit auro, enituit.argento , :donec foedas,

IO illecebris pugpas,rapparat., 'Ocyüs ut.eum

«oenofásque :amplexa .eft voluptates : íed

$u

expugnet, 4 exlapfíu viri furgat ipfa ad

«um primüm amori adhazfit cupidineo care

uiumphos , partem in homine quatit cate-

nis indulfit illecebris,, non.amplius.auri ni«

ris imbecilliorem , concupifcentiam fcilicet,

tore claruit , fed caruit.etiam ferri conítan-

cujus flamrnas **fucc,cpdcns innocentiam :exe

135 ;G anfelix cecidit deliciis.diflue

ns, qua

Dibiang]

tinguit,

divitiis affluensfleverat,

JIP. :h

"haBo —— A angw At

$4.

Nileftquod prom-

Infigne hujus pugne monumentum ,

ptiüshominem $ fuprem

Oo.excultarum vir-

expreffámque imaginem dedit toti pofteri-

tutum faftigio án.coenum , pulverésque for«

tati. giganteum illud Nabuchidonoforis fi«

«lefcentium vitiorum dejiciat,, quàm amor

mulacrum , «ujus caput auro rutilavit, pe.

cupidineus, &&mulier procax, €onctipifcen-

€tus terfo enituit argento , femora limato

[ w s E . EM "GNEE 3

tiz favens, G carnisfovens delicias. Mulier

fplenduerunt zre, tibiz polito emicuerunt

fi procax fit, ac lenociniis illiciat, hominem

üb, ^ d, p

ferto: fed adhzíit pedibus coenum , quod

quem allicit decipit, teftis Adam ,quem é ter«

C pl

fui mollitie ita metallorum omnium -evira«

(j ].

re(tri paradifo mulier exclufit ;; vel multi-

vit fortitudinem , ut . fingula ad delabentis

plici interrogatione | circumfcribit , donec

i

é montis faítigio lapilli ictum mifera ftrage

Ü

capiat, ut contigit Petro ad illum ignem, in

Dapiel ,

corruerint confuse permixta, & faville e-

quo fui oblitus Magiftri friguit. deftitutus

&

tfiam diffipatae: 'fgr;u]ït flatuam m pedibus

ejus amore: mulier. igitur & Adamum ad

l.

E

pra-

U

. Amor cupidineus malorum faber perniciem cudit, — 18

j

latura, qui incauti labra admovent lethali

,

p'ræVarï'candum^-im'pu'ïit,, & Petrum ad ne-

AX

1]

gandum compulit : nimirum fcemineus fe-

po tionl.

xus inftar anallz, oftiarie fungens officio,

Scio ab impudicis mulierculis fuiffe

quotquortillicit , autexcludità vitaficut Pe-

'olim philtra, :& amatoria pocula adhibita,

li

trum à Chriíto,aucdetruditin mortem ficut

virisque exhibita.ad amorem «upidineum

h

Adamexclufit & paradifo,

'conciliandum4 quo minus cautos fibi vitos

$6

ANunquam non noxia mulierviro,cüm

devincirent , :ut refert 'S, Chryfoftomus

1]

velin primzva iradice protoparentis totam

Homilia de muliere,8& pulchritudine inquiensz

l

€orruperit pofteritatem, fuümquemaritum

Et multi quidem ex bis, qui meretricibus ad.

fimul, & Patrem veneno infecerit, mortique

berent, non : modóaternam mortem inde fub-

E

fecerit obaoxium. Heu quantos jam mu-

derunt ; [ed & bio mali malàperierunt,erume

lier viros perdidit, nec adhuc fzvire defiftit

nas.4 meretricantibus -mulieribus ;perpejf 5

in viros, quos omnes ad mortem pertraxit;

«um.:enim «ontenderent ille , ut adberentem

"

perttahit, & pertrahet; ;nifienim peccáffet

ffibi , .atque amore fui penitus adffringerent

le

prima mulier, & fomineis illiciis., molli

amatoria pocula apparárunt 5 dta.deinde n

büsque fua(ionibusin peccatum pertraxiffet

gravem morbum conjethum., €5.[ui , "talíque

primum hominem, :non moreretur homo

dentà araditum ex bac vitafufiulerunt.

L

je

in corpore, 'quia à muliere non fuiffet pri-

;Annon mulier procax amore :zítuans

$9.

" 1nus homo deceptus; nec ejus.animazeter-

«cupidineo fuo aconita poculoin amafiorum

"Tis torqueretur fuppliciis, Itaeítamor cu.

ánteritum temperat ? ;non poteft inon perire

pidineus, mulier procax, effrenata luxuria,

'quisquis lethali 'huic poculo lábra admovet,

fceda libido prz hottilibus armis humanum

:mortem ffcilicet cum:mulfo 'bibiturus, 've»

genus labefactárunt, proflraverunt, .ac vul»

nenum cum lacte: 'hinc]oannes Z4pocal. 17,

meribus faucium interfecerunt.

;:Meretricem illam:defcribit .blandientem fi«

317

iNeque humauo :generi rpropagando

mmul, & fevientem , habentem aureum ; po-

;

. quidquam nocentius amore cupidineo : quó

'cülum plenum :abominatione, :& fornicae

T

" pluribus vir feeminis :adhzereícit :eó minus

'tionis immunditiá , & quo delicias carnis, ac

l

foboli (ufcipiendz coníulit.

;An inon vide,

'concupifcentíz voluptates fitientibus porri-

"

.

zetur conducibilius ad humani generis laxio-

:geret bibendas, dicitur:enim deilla.Apocal,

Tem propagationem , non tinicam, fed plures

17.verf;4, /Et'babens :poculum aureum cim

foeminas ex pluribusAdz coltulis, vel etiam

nmanu fua plenum .obominattone , (5 ipmuns

€ cceno effictasà Numine fuiffe, '& viro ad-

ditia formtcationis «ejus.

iPoculum iftud à

fociatas? & tamen Sapientiffimus rerum Ar-

je

.Joaune deícriptum .amatorium «eft, :quod

tifex, mundique Conditor , vel.ab iplo orbis

'voluptates fitientibus in interitum temperat,

l.

'exordio continentiam introduxit , :cujus be-

:ac exhibet'amor cupidineus: :aureumreft po-

" Iattasiubg,

neficio feliciüs, 'ac facilius humanum genus

'culum;quia fucatonitore procax mulier al«

1

propagaretur: que fi deficiat, G'exzftuans

licit, fed ut veneno iríficiat, perdátque, ideó«

,

. Jibido ei fuccedac, jam 'homines priüs ene.

'que quamvis:aureum fit poculum, ;plenum

j

«antur, quàm naícantur, cüm nil 'fit, «quod

tamen'eft abominatione ; meque-auri :extie

la

valentius hominum obfit propapationi;quàm

mus fplendor'interni liquoris venenum abi-

j

effromnatacum pluribus foeminis luxuria;quá

'git, fed inauroillud propinat, utad biben.

l

etiam variis'morborum flammis aduruntur,

:dum blandiüs aalliciat 3 :ut;:non infcité Dio«

"

& impotentibus dilaniantur affe&tibus,'Olim

:genes'formofafcorta , venenatum mulfum

in fpectaculis, qui ex hominibus ob patrata

dixerit; voluptas:enim 'venerea venenum

ff

flagitiaerant 'extremo fupplicio addiéti fera-

'continet , «quod bibendum exhibetin mulfo,

je

rum objiciebantur fzvitiei, cum :quibus eó

Íeu.in'ementita , & larvata.dulcedine 'volue

valentiàs pugnarent., :quó periculum decli-

5

ptatis z hinc 'S; Petrus Damianus :procacegEp//tos,

fiarenon poterant: fed vix ullum reperies

mulieres viros .ad- carnis delicias illicientes

fe

. Épe&taculum humanogeneti adeo adverfum,

Vocat tirus mentium, gladium-animarum.s,

"ficutillud Salacitatis pugnas hominis inter-

'&$ acontta Dibentium.

i,

j«

DefbeGacul.

as ineuntis , ut notat Tertullianus: 750-

*

'Exhibent procaces mulieres :aconitum

€0,

. 2405

&

£4p. 2fo

fpellaculo nullum magis feandalum-oc.

'aureo in poculo., feu fuedtisin carnisüelie

eurrit , quamille 1pfewirorum , & mulierum

€iis; hoceft mellitum voluptatis ;ipoculum

)*

C

accuratior cultus , ipfa confeffo , ip[a in fa-

'oüentat:'amor-cupidin-eus 'exhibiturüsaconi-

'tum; feu mortem in melle, felleum hauftum

A

woribus aut con[piratio , -aut diffenfio anter

fe de commercio fcintillas libidimum «conffa.

mellea larvatum voluptatis dulcedine, — Ve..

f

u

bellant.

Plushumano generi nocet mulier

mnenum 'enim ad mortem bibit, quiimolliori

^

procax, quàm leo furens; quiautfcité Am-

fidit fexui, Gnítque fe .ab ipfo allici,acnimia

l;b. 2* d:

brofius : fevus erimiumm fHoulua libidoest,

'cum ipfoagit familiaritate, unde'S. Cypria-

Cain ( Abel

[e

tAp. Y,

ue nunquam manere quierum patitur affe-

nus Clericos monens ait: 7pf

mos fallimus o Eppuln. *

fervet , die anbelat , de fomno

"quotiens jnordimabiliter «eredi

UVIWS-.

&

]*

&um , uotte

jf

figuaantes 'ri(at.cin;ic,

excitat , de negotio abducit.d vatione vevo-

per fdem ucffram legis pracepta murari , us

1

—

n

cat, aufert con[ilium ,| amantes 1nquietat ,

snter ma[culos , 65 feminas fperemus pajfima

Nimirum mulier procax

J

—

dapfos inclimat.

vaffiratem inmbilem 'cuflodiri : diffculter

venenatum exhibet poculum, mortem ijs al.

"

quis veuenum bibet , & wivet z alludit ad

melli-

IX I U -

134

Diiïettat;ö' VTH,

mellitas carnis voluptates ; qua$ -fexusmd-

üt notat Daronius anto Chrifü $24. Inià

lior virisexhibet ; venenum continent,qued

confueviffe Ethnicos omnibus doenioniacis

ebibitur fucatá lethalisvoluptatis : tempera-

Numinibus ferpentes appingi, vel inículpi

tum dulcedine; voluptas ehim -amatorióm

afferit Jüftinus Ze Zpol. Antonin. & Delphi-

exhibet poculum , non tamen ad ffitim extin.

"ca T'rtpodi , *ex qua Sathan fertur oracula

guendam.;. fed acriüs acvendam; G ad interi.

fudi(fe etiam ferpens circumþiicabat-ur ; fed

. tumaccendendam:quisquis fapit eidemhocce

fpecialis'eft etiam Sathanze cum : mulicre fae

poculum- defipiat: rejiciatfibi oblatas vo-

^miliaritas,ut etiam mulieris cum (erpenteifi-

luptates, ne fuum in iisdem exitium ebibat.;

'quidé vel ipfoHebrao, adeóque primigenio

adeo veneno infecla eít illa potio; quam pro-

omine foemma ad ferpentem proximé acce-

Inprotreg,

cax mulier viris exhibet; & in -perniciem

dit: audiendus eft Clemens Alexandtinus in-

Tra&.ad. :propinat,:utnon immeritoviperz foleatpa.

quiens :' Dzonyfrum Menolem. Orgijs Baccbi

veríus im. Tiarbà S. Ephraeno Syro , ubifexum mollio.

velebrant., crudarum carnium efu facramzs

prob.mulier, rem vocat Expetitam rabiem , veítitam vipe-

ram illiciorum fucisad interitum adblandi-

agentes infaniam, G ca[arum carmmumn pera«

&t divifionem coronati. ferpentibus , ulu-

entem; & Anallafius Nizenus queff,ó 3, vo-

lantes Evam illam ; per quaim erraor eff con-

cat mulierem improbam , quietem ferpentis,

444 Neophyt.

fecutus z. & fignum Bacchicorum orgiorum.s

;Bi'm! 9*

diaboli folatium : & S.. Gaudentius, eeítus

£f ferpens mysfterjs initiatus.

jam veró [i

muliercularum motibus &quiparet ferpen-

4ccutratà vox [pettetur bebraica nomen He*ü&

tinisinquiens ; Zurpium feminarum colubri-

i,

ajpiratum exponitur ferpens femina,

ni geflus ad concupifcentiam. movent. illici-

LE

IAT.

An non vel à nudo geftu veftitum di-

Hinc perinde ac ferpenti nititar Sathan

obfequia procaci exhiberi mulierculze, cujus

manat venenum, Ífeu palliatum- fucata vo-

E

lenociniis ptomptiüs viros proflernat , vin«

luptate-?

€at, devinciátque intartara. Neque latum

unguem à Clemente Alexandrino abícedit

$. VHI.

S. Epiphanius £w compt doctr. inquiens: Dio-

Viperinum virus: viris. amafüs

nyfit Alj, qui Curetes, & carnium diliributioe

procax propinat enulier , cum. lenociniis

uem in[acris babent. ferpentibus coronati cla-

mantes 'j&, va illam adbuc Evam 4 firpente

eblanditur :. nec à ferpente abludit, à quo fi

deceptam invocantes , aut per AfpirAtam.»

fedutla fuit mulier $, bec bominem in-

—

wocem ex bebraica lingua , ferpentem . ad

gerniciem , 4c perdirionem

fuum errorem evocantess quia fi. Eva citra

duest,

*

Afpirattonem Hebreis mulierem. fignificat

e

61,

'Erunt, viperas feeminas -fe4mafculo com.

Heva cum afpirátione. ferpentem fignificate

Quód fi nominis affinitate ferpenu. prima

miícentes eidem caput amputare,mor-

mulier adhzeret; longé tamen ferpente no«.

témque adferre; nimirum viperas fce-

minas mares.ejusdem fpeciei per lenocinia

centior eft mulier , fi procàx , fi pravafue,

rit: etenim vipera ante commixtiónem

voluptatum, perillicia blanditiarum; ac il-

lecebrarum invitamenta ad necem trahere;

cum miare, dicitur venenum evomerc,quod

Íed hoc idem etiam prococes.preftant mu-

peracto opere iterum ebibit, ut notat S,

liercule ; Chriítum enim , qui hominis eft

Ambrofius, qui loquens de vipera ait ? per- L^ 4« a

caput, & ejus gratiam, qua hominis eít vita.

atlo conjuntlionis munere. Venenum , quod NAn |ap z

Íuis praecidunt larvatis deliciis, fucatisque

eyomuerat, rür[us baurire fertur.

Bbife, 55,

d*

voluptatibus.

Huc voco S. Petrum Damia«

Prava tamen muliercula venennm non

deponit, fed ponit; non minuit, fed au-

num, ubi hifce fuccenfens mulierculis eás:

que alloquens ait: - 7/es vipere virifay que

get; non exuit, fed induit; ut eos perimat,

pra fempatientis ardore libidinis , Cbristum.,

quos lenociniis illaqueat : hinc $. Petrus

qui caput esl Clericorum , caterorámque bo.

Damianus alloquens hujus depravati furfu- EPf. 55*

minum vefiris detruncatis amatoribus.

ris mulierculas ait : s ziferie, € incauti

62,

Quid exitialius, quàm hifce finere fe à

bominibus fic [anguinem fugitia , ut letbale

viperis illici? quid nocentius, quàm iisdem

virus eorum vifceribus. sufiuatis :

Quàm

annuere procacibus mulierculis, qua vitam

noxium eft , quàm lethale ex meretricio po-

adimunt. fpiritualem ? Plurimum cum fet-

culo bibere! tametíi larvatze VOluptatis P

pente praíefert affinitatis mulier prava . fi.

eientitz dulcedinis vinum in eo contineatur,

cut enim ferpentis ope feducta fuit prima

latet tamen venenum , & (i voluptas illicit,

9

mulier; ita ope mulieris feductus fuit pri.

venenum inficit.

mus homo, quia nullum eft Sathanz oppor.

Mos quosdam apud Bihnicos fertur

6&0

tunius in(trumentum ad pelliciendos,perden-

extitiffe, quó probum vinum nulli, vende-

dósque mares: fpeciali confuetudine, & fa-

retur, quin fimul emeret & de COrrüpto y

miliaritate fimul devinci Sathanam , & fer«

nec proinde ullum emeretur vinum fine vap-

Iuj l

pentem ex ijs conjicitur, quódSathan fer-

pa» nullum non corruptum, non infectum,

* gt

pente ufus pluriésfueritad plura etiam mira

meminit hujus moris Stephanus Cantuari-

agenda, acadnixus etiam ; ut à dementatis

enfts /ibro allegoriarum fuper -Abacueb. in-

hominibus cultum ferpentibus exhiberetur;

oftendit

quiens : (q-cencupf/cgn;fq carna

iabq-

Armor cupidineus malbmm fabefpernicicm cudit, — 18$

j

diaäo?m efcam voluptatis , fed latet aculeus

/ fum fervantur hoftes? quibus nil magis vo«

peccats, vel i videatur proprer. voluptatem

lupe, quàm humanum fanguinem fitire, cru-

x

li«

ampletlendam parvi penditur: fic $n quibua-

entásque fpargere clades, ac ferales ftrages?2

Jh

dam Regionibus caupones noluerunt — alicui

«quód fi.nulla fera nocentiiis in horninem de«

bonuum vinum wendere , uifí. emeret , & de

ázavit homine hofliliter adverfazte, cur da«

a

h

corrupto: volupcratem dixeris hujus cor-

tut homini beneficio hoíltes fervari, cüm ex

u

rupuvini exiguam quidem guttulam ; fed

ihiíce fervatis vitae :non minuantur pericula, . "

.'79' 1."5

qua omnem inficiat voluptatem , :quam

fed.augeantur? Huic Gordio nodo gladium 777

e

u

"

abíynthio afpergat , veneno inficiat ; ubi

adaptat S, Auguítinus, quicenfet per feras,

enim peccatum intervenit; ibi voluptas om-

«arnales deíignari appetitus; ac libidinis

y Pt

nis acetat, feu acefcit , & deperit : .fi fapis

exprimiinfultus : & quia ex arridente feli-

«itate,ex pacis tranquilla malacia affolet cus

A

noli ex mgfetricio poculo vinum hocce ebi-

bere corruptum.

Infecta enim venenoeft

pidineus amor petulantiüs infurgere, & pro«

Íx

ls

potio, lethalis hauftus, quo peccatum de.

«ax Venus.exitiali veneno in viros armaris

adeo luculento :datur beneficio, truculene

/]

glutitur, Quifuz confulit faluti meretri-

€ia hec decliner pocula larvata voluptatis,

tiffimosnon depeliere hoftes, fed beftias ime

-

mentitae dülcédinis, lethales has refpuat po-

pedire libidinum: fcité Auguflinus : 204

]

tiones,.

Exülat à prudentia , qui meretri-

4itz Ne multiplicentur $n te beilia fera, mi-

]

cium hocce fitit poculum.

Tum fi non bestiales quodammodo eupidita-

€6,

$,

Venus gtzcis Aphrodifia ;dic'itur,,'jhoc

£e5, 64 /:,35- dme: antellzgi uolutt 2 qua folent

eft fine prudentia, quia hac virtus minimé

de repentano fuccelu tervena felicitatis exi-

us

cum Venere coharet , quia caftitati adhze-

flere s uecenim. Deus bómsnes exterminare

]t

guoterat , && befiias non ;;?*fdäm vel perderes

Iet, Íítque propterea idem prudens, quicae

flus; nbi enim 4. Petré 4.. dicivur : .Effote

vel pa[ci potius mon perinittere,

u

Si enim fuis fuiffet blanditiis humana fe.

68.

átaque prudenzes ; Syriace legitur e(fore caffi,

la

acli cafftas prudendüam complecteretur ;

licitas hebrzis lenocinata, hi terrenis indul.

u

nec quisqtbám fit prudentiz ftudiofus , quin

"gentes voluptatibus luxuriam árritáffent, &

"

caítitati$ fit cultor.

arridentis felicitatis fomento fodis ftuduif.

Quàm diré fxvit in

!/ó

hominem cupidineus amor, quem ratione,

Íentlibidinibus ; at .quoties hoflilia arma

ctüentas neces minitantia :timorem incutie

coníllio , & prudentuià deflituit, imo & hu-

7

manum genus cortympic,mmuitque? Hae-

unt; libidinum non infurgunt irritamenta?

r

que ratio, cur Joíue cum ageret jam . ani-

& quia potior eft amor cupidineus ad cver-

tendum humanum genus, quàm armatus

:

mam, dum fítudiofius populus curat incre-

lh

menta libidinis , procurat detrimenta re-

hoftis ad illud :delendum, re&té datur bene-

ficio truculentos ferváffe hoítes, ne focdz in

movere; fi volueritie gentium barum , que

)a

snter yes babitant erroribus adberere, &

fürgerent libidines , qua populum corrume-

.

cum eis mifcere conuubia , atque. amteittas

perent ; quamdiu populus cum hofte de-

«ertat non purpureas Veneris rofas ftudet

n

copulare, Jam uunc fcitote, quód Dominus

J

Deus vefler noneas deleat. ante faciem ve-

decerpere, fed palmas demetere hoftili ir.

firam; fed fimt vobis in foueam , ac laque-

rigatas cruore , quibus tropheis ornetur ,

um, 6 offendiculum ex latere vefiro, &6 [udes

triumphis coronetur: fin veró hofte peni-

. ngl r Hit

" 340 607

$n oculss vefiris , donec vos auferat, atque

tus deleto otio torpefceret populus, libidini

vacaret, ac foedis difperiret naufragiis in

difperdat de terra bac optima.

Optime

64,

enim ei innotuerat; libidinofa connubia, &

: N

libidinum pelago, marique Veneris * fiqui-

a

dem ad perdendum hominem nulla nocen-

improba luxurie commercia long? graviüus,

ul

nocentiüsque minari damnum , quàm holli-

tior peítis noxià carnis voluptate , qua la-

lls

les phalanges attuliffent periculum. — Si à

&ea fub malacianonnifi naufragia apparat :

ideo Venus ex aquis nata fertur,

;s Bf sf

militibus libido expungatur , ovant ilti

quia nonnifi

triumphis celebres : at í) carnis adharent

aperiendis nauíragiis ftudet,

!

illecebris, íi fcedis indulgent libidinibus ,

Idque etiam caufz , cur Venus aquis

69,

""

noníolüm «cadunc devicii, verüm & de

emería Orco parietur, & Acheronti; quia

ff

terra proríus abacti delentur ; cum eos

ficut quidquid orci ingreditur januam, nun-

00

quam egreditur: ita ubi domum quis fue-

libido auferat , atque difperdat de terra hac

optima.

à

rit meretricis ingreffus, ac Veneri adha-fe.

f

€7.

Scio pre ceteris be

neficiis , q&ibus

rit perquàm difficulter viz refílituitur fa.

n

lutis, & huc refpexit Salomon cüm dixit

Deus munifica largitate iuum cumulaverat

L.

Proverb.2, Er a4d suferos femita sllius

LJ

r

í

t

populum illud recenferi przcipuum, quàd

omnes qui sugrediuntur ad eam non vever-

non uno , eodémque tempore hoftes fuos

"

zentur , nec apprebendent femitas vite : ni-

deleverit, fed ad populi exercitiüm, G utie

y

litatem íervatos eos voluerit : ANon ejiczam

inirum ut pronior pateat ad orcum aditus,

Je

Exodi 2 3;

iter fternitur plenum illiciis , teffelatum vo.

7,22,

€os à facie tua anno uno, ne terra n folitu-

];

luptatibus, deliciarum fucatum lenociniis,

dinem redigatur , &f ere[cant contra te be-

floículis ornatum ; & ideo proprie falutis

-x.

n-

ffie. — At fí. vetus eft parcemia bomo bomini

oblivifcuntur, qui orcum adeunt procacis

Leo, qui in munificum beneficiorum «en-

j

muliercule facem praferente . cupidineg

Aa

anmiore s;

L]

Verarfi de Affelitbus Tom, 1ly

,

186

Differtatio V11E,

amófe: huc fpe£&tat illud Ofez cap. $.. Nos

5- IX.

dabunt cogitatioues [uas, ut revertantur ad

Deum fuum : fin veró quaras , cut ita fui

Eatenus prifci bomines Amorema

fuzque falutis fintimmemores ?. fubdit Pro-

eupidineum pinxeruntyvelffnxerunt ve-

pheta quia fpiritus fornicationum in. medio

€orum.

latum oculis, quia noxiA ejus flammá,

qui ardent tenebris offunduntur

79.

Difficillima fané eorumeft falus, qui

foedis fe libidinibus proüitu&re. E(t orcus

C4CiEALLS, -

immundorum fpirituum Regio: & quid me-

73

retrix nifi foeda officma, ubi nonnifi pravae

Atenus finunt homines fe tam mifer&

ventilantur cogitationes, & fuppeditante cu-

decipi pravis,ac procacibus à muliet-

i

pidineo amore flammas, ignésque avernali-

culis: quia fucatz venereatüm volu-

. busnoxiores féelera cuduntur néfandarum

;f('m;Zo 2 * 3»

piatum delicie rationem obruunt , cui fü-

libidinum; pulchré propterea Chryfofto.

mus, & caligo cupidinei ignis tenebras of»

Maith,

mus cellam meretriciam draboli officinam €-

fundunt, ac fepeliunt ; unde Ambrof(ius lib,

.tiam dicit; eó quia tartareus artifex in ejus

1, de Cain G Abel cap. 4.. Deus deliciis , &&

fh

finu inffrumenta cudat, quibus viros deci-

gaudijs nosiris ponit. modum , ne fuper l-

piat, & deceptos ad tartara pertrahat; pro-

veum effufa rationem obruant : & ideo coéte

nus igiturad procacem muliere

oftis cur-

cet Deusterrenas delicias; quibus amaritu»

rit tartareus , perinde ac fues füum ad ccc-

.

dires intermifcet, ne mens,G rationis vigor

.

deliciis hebétarus cecutiat ; czcitate gaudet

ipPfak 33. num, ut notat Chryfoítomus inquiens

quemaa'moduin*ubz'?þ canum eó porci concur«

amor cupidineus, cujusimpenfius ftudium

"runt; ita ubi [unt meretrices ,. U meretri-

eít, oculum eruererationis ?- unde Chryfo-

cía carmina illic congregantur. & demones.

Ítomus Hopil. 8. de penitent. ait * cacitas

Saihanicos igitur hofce ante porcos pelluci-

?ala efl adulterium , oculorum eff morbus,

das projiciunt márgaritas quotquot animam

non corporis , [ed anima prius, — De viris

ro fediffima delectatione tartareis hofti-

Sodomitis, qui oftium Loth mgïæ 1 fatage-

bus proculcandas tradunt, ac fpurcitia luto

bant hofpitibus abufuris dicitur, quéd per-

Genef. i.

immergendas.

Idque caüfz ait S, Ephra.

cuffi füerint excitate :

Eos qut fari.r £rAnt

Tra&t . ad-

'Ul?'juï ii

mus Syrus, cur catervatim procacium mu-

pereufferunt cacitate d minimo usque ad ma-

lierüra frequentent doemones lupanária'

;robns mi-

XÜBMum , ita ut oflium znventre non po[fent 2

lieïe:-

nam quid efl meretrix ? ait. Ephrzemus

:

nimirum relpondit fceleri pccna; rectécot-

caufa dsaboli , diabols confolatio, arma di4e

poris etiam cacitate damnantur, cum men-

i

k

tis cecutirent c

C

uli ob

& ks

f

mum libidinofum

boli, triumphus . tencbrarum , dux. delictoe

'

dFinLs.

ob luxurias, quibus diflluerent, flammás-

i,

An non mu

lier procax diaboli caufa ,

quelibidineas , quibus exa(tuarent, pul-

ciüm per eam jus in animas acquirat ?

An

chré S Ambrofius lib. :. de Abraham cap.

non mulier praya, &t impudica patrocinari

6. Percu[ferunt. illos Angeli cecitate ,. ut

etiam oflum domus , quod aperire cupiee

dicitur doemoni? cujus caufas parvo lucrae

tur impendio? an non dicuntur meretrices

bant. non reperirent . fimul etiam illud o«

gehennam fulcire , tartareósque fpecus fu.

flenditur ,. quta caca ef omnis (i—bidqs &

l

(tentare, cüm hominum frequentias infe-

quod esi ante [e non videt.

liciter in eosdem detrudant ?. hinc fcité de

meretrice Proverb. $. Pedes ejus defceudunt

Crebrá vifüs jacturá punitïxr, qui car"

7»

nis pet venereas voluptates .indulget illece"

L

in mortent , €6 ad suferos grejfue. illius pene-

^btis, & oculorum ufurá deftituitur , quia

trant , dbi hebraicé legitur ; Er imfernum

interni oculi ufum amifit.

Plura hujus

grelfus ejus fustentabunt : quia prava mue

Íupplicii generis fuppetunt exempla, &prze

leres multos ad. tartara adducentes infer-

num fuliunt, quem implent ; quafi effet

cateris illud Algari Reguli , quod refertur

à Polydoro /ib. 4. Hifior. Arglic, Algarus

infernus nutaturus nifi meretricio quz(tu

enim Regulus Fridesvidam Ducis cujusdam

fuleiretut. Ímó improbam mulierem in-

ferni etiam fceptrum. vocat Ephrzmus Sy-

filiam Virginem. Oxonienfem ad (truprum

Let, li'o

cüm niteretur adigere, ac fugientem puel-

rus,qui quarens; quid fit procax mulier, re-

lam perfequeretur cupidineo exagitatus a-

Ípondet, nil aliud, quàm, jsuvenum perdirio,

more; illaftatim in oppidum proximum

fieptrum inferni, Liquet, morem olim Per-

recepta, fores ejusdem Algaro clauduntur

farum fuiffe, quo fceptrum in clementiz , ac

infequenti, qui & oculorum ufum (latim

ietatis tefferam extenderetur: uthabetur

amifit, quamvis mox puella fufis ad Deum

in ljb, Eflber, fed quàm diffimile hocce pra-

vz muliercule fceptrum, càm non in cle-

precibus Numen Algaro placaverit, vi«

fümque intercefferit, ut inde videret, quan.,

mentiz fignum, fed in fzvitie notam porti-

ta czcitate laborent quorquot Virgines

gatur, hoceítnon ut erigat correptum ti-

more animum, quod in E(therem fuo prz-

DEO facras amore. cupidineo infequuntur,

ftitit Affuerus fceptro; fed ut animas ad fua

cüm perfzpe in hujusce teílationem rei o-

culorum deítituantur ufu, & lucis ptiven-

detrudattartarea regna, nunquam finiendis

urufura, EtiamSeleucus legem tulit, quà

torquendas cmciatibqs.

a-

. Amorcupidineus malorum faber pemiciem cudit, — 187

adulgeris oculieruerentur ; & cüm ejusfilius

-tut ratioobruatur, Lethales luxuriz aquas

juxtaà Patre fancitam legem | utroque debe-

non bibat, qui letheas non vult undas ebi-

ret oculo privari; G populus enixim Seleu-

bere; non coeca caligine tantüm . mentem

cum rogaret , ut vellet cum fliolegis rigo-

fuffundentes, fed & memoriam prorfus ex«

rem temperare; permifit tandem Seleucus

tingue

1

ntes rerum divi-narïum., ac iæternæ Ía»

fe fle&ti populi precibus, fed falva lege ejus

lutis.

76»

fupplicium divifit, fuo prius, deinde filii

Lta in extima cutis fpecíe videtur proz

eruto oculo,

Hinc : conjicimus , quanta

cax mulier, fed ocyüs ad lethum pertrahit,.

mentis laborent ceecitate , qui amoreducuns

quos fuo rifu allicit : latent fubblandze vo-

Ti

tur cupidineo , càm fancitis legibuslumine

luptatis larva infidize: Venus (iquidem aquís

etiam deílituantur externo ?. & fortáffis

aflueta, € quibusfuám traxitoriginem,letlia-

prifci homines amorem cupidineum velatis

les jacithamos, quibus qui amore cupidineo

pinxerunt oculis, vel potiàs finxerunt ipfum

ducuntur ad necem alliciuntur, ac perducun-

Czcutire, eóquia quivis impudicus amor te-

tur,quia perinde capiuntur ac pifces; fcité

nebras menti offandat, q

S.Nilusait: Letab

[

j

:

iet palpabilem in-

E

jus vita fluxa nonte ob. 15* I?WM

vehunt czcitatem.

leclenty latent bami, apparanzur infidia, ani-

tis cupidin&i ocu-

mamnon fecus,ac pifces irretientes : amore

74

Idque proprium amo

lis ftatim in&idiari, lumina tetro fuffundere

cupidineo perinde ac liamo . utitur tartareus

fumo; mentem tetrainvadere caligine, quà

pifcator homines decepturus, ac in interituam

omni de(titutus lumine , hoc quiardetamo-

expifcaturus. Qiuistam (ni immemor, fibía

re, quó pergát non videat; SL1deo praceps

queinimicus, ut nontimeat hujus tartarei

in feedas raat libidines ,. ac nefanda crimi-

pifcatoris fraudes, non expavefcat infidias ?

naj quienim luxutize fordeícitceeno, ratio-

quis coelo, & perennaturis nàtus gaudiis, ve«

nis oculo amiffo non videt[celerum foedita-

lit coeno Venerez voluptatis ineicari ; flam«

tes; nec pericula, quz imminent ; nec mala,

mísque addici in gehenna nunquam extingü«

qua adítant; neque poenas , quae Íequun.

endis?. quistantam c&citatem; ac impuden4

tur; neque gehennam, cui deflinatur ; quia

tiam non ftupeat ? Quis ctam craffam nonexe

licét ceelo natus , coeno « adhzreícens fore

horreat amentiam ? etiam Philoturpes Ve-

didz luxurie lumine deftituitur; quia .coe«

neris voluptates hamo efcarum füucis larvato

;Genef. $

|

l

mofa caligine obruitur : fcité S. Chryfofto-

pariavit /ib.de mundi opifie . inquiens ? Lafci-

mus Homil. 1. ia 1..ad Corintb. ait: Quan-

va voluptas, procax sntliercula ; amatoven

do ab impudica libidine capta fuerit anima;

appetir, quarens fHupri conciliatores, per quog

ficut nubes, & caligo corpovis oculos, itacum

bomines bamo capiat. Ex huic fuccinit Plato

alla eripuerét. meutem , & perfpiciendi fa.

in'Catone,ubi vocat voluptatem sealorg; »

eultatem , ntl finit videre ulrerius.mon pra..

efcam.. Annon ficta, & fucata eftea dulcedo,

eipitium , non gebennam y. won timorema :

qua voluptatibus adhzreícitvenereis? efca

quia nemo tam craffà laboraret dementiá,

eft, fed quá hamus homines premptius dece-

h

;

qui tam poenitenda vellet^labe foedari , fa

pturus operitur,

poenam cogitatet, fi perennaturas gehennae

Cupidineo, qui amore ducituryoblatam ^ 7»,

l.

flammas mentis intueretut oculis: fed quia

fibi videt efcam;cui pleno ore inhiat; fed dum

oculis caret, emnique lumine deftituitur,

dulcedinem fucatz jucunditatis guítat ; mel-

qui libídini famulatur j ideo orbatus oculis

litam deglutit venenum. . . 'T'imeant quot-

quot hac eíca illiciuntur, latitant enim fub

