ex unigeniti fui nece , ne nos morcremur,

donavit ? (1excellentiam amoris ex magni«

fed erepti à gehennali morte vitam in cce-

K

tudine rei dono datzdignoícimus ; divini

lis confequeremur zternam : fed cur non

ameris in nos excellentia fumma procul du-

ob Angelos, quos priüs homine Deus con.

Q

bio fuit, cüm res ex vi ejusdem amoris da-

diderat, & perfe&tioris funt naturz , Dei

W

ta, fuerit ipfe zterni Patris Filius, /frc Deue

unigenitus filius non petiit in cruce exalta-

d

dilexit mundum, ut filtum fuum unigenitum

ri? Nimirum ut inde, uberior ia homines

(

daret, hoc eit ilium fuum non alienum,

Dei amor illacefceret, qui f voluiffet, etiam

h

Nos cüm Deum diligimus nil ex parte no-

Angelos potuiffet & tartareis liberare fpe-

t

ftra Deo damus cüm fingula,que poffidem?,

cubus: noluit tamen Deus beneficium ho-

fj

noítra non(int, fed Dei, à quo accepimus.

minibus przftitum, Angelis elargiri, Nuse

N

Malum tantum fuam ex nobis originem tra-

quam enim Angelos apprehendit , fed re-

hit , à Deoveró quicquid boni nobis ineft :

litáà majori, & perfe&tiori creatura ad mi-

. 4

Tip, ,

1 ;70'

fecus zternus Pater, quia homines adama-

norem fe convertit , & ne moreretur, vo-

il

D

detru

vit filium veré fnum , feu ejusdem cum Pa-

luit unigenitum fuum nofítram induere

V d) T'ope

üt

tre fubftantiz, ejüsque naturz mirifica de-

mortalitatem , ut cum | illam exueret , à

ew

dit profufione, ut fieret homo , hominem

motte liberaremur zterna donati felicitate,

n

redempturus; & quidem dedit filium quam-

& quamvis. potuerit id praítare, tametfi

lt

vis unigenitum, fi enim plures babuiflet, &

ejus unigenitus mortem non fubjiffet; voluit

f

unum duntaxat ex amore , quo homines

tamen eum noflram affumere humanitatem,

lo

profequitur iisdem dediffet, non ita ingens

& mortem crucis oppetere, ut luculen«

Qu

Deiin homines fuiflet amor , ut ex eo,

tiüs Deiamor in homines fplenderet, cujus

(er

quod unicum filium fuum dederit , & qui-

preftantiam, & magnitudinem , cum non

vale-

l'qu

-

*

| AmoremDeiin hominemluculenter produntdivinz perfonz.4$

valeret Evangeliüa fufficienter exprimere,

ferneret & coeno in codlum ? cum Joan. 12.

paucis ufus verbis dixit , Jfic Dews dilexit

dicat : $i exaltatus fuero à terra , omnia

inundum , ut flium fuum unigenitum da-

trabam ad me ipfam. — AÀn quia ut ceníuit

YOb , UL Oninis , qui credit àn eum , mon.s

J

S. Gregorius Niflenus, hocce necis genus

pereat . fed babeat vitam eternam.»,

videretur univeríali murídi congruere falva«

Joan, 3.

tioni , €ó quia figura crucis in quatuor exe

trema partita virtutem fignificet , & provi-

S. iII.

l

dentiamillius, qui in ea pependitperfingu-

los terrarum tra&tus diffuf(am ? An ideó in

Mzgiäer Chriffus wveri amorsr s.

&ruce expanfis manibus mori voluit, ut al«

b documenta traditurus crucis. catbe-

terámanu veterem populum ; & alteráeos,

dram afcendit $. séque ligno affigi pajfus eff ,

qui ex gentibus funt , ad fe traheret ? An

yt pro salà carpto à Protoplaffis po.

guia utait D. Auguítinus, hocelegitmor:

70 , Uera nobis daret f[ciene

Epiffo. *56,

tisgenus, ut plures, eásque diver(as nos e»

i£np

26

£a frucitim.s,

doceret virtutes , effétque Magifter latitu-

49N), 2,

dinis, altitudinis, longitudinis, & profun-

Nfurrexerant juítitia , & veritas pro

ditatis ; de quibus loquitur Apoftolus : 6.

divino tribunali , íed mifericordia íta-

16, l

quidem latitudo , quz ineft crucis ligno ,

ä

tim juílitie obviavit ; cui & fatisfecit

quod transveríum defuper figitur , bona

pretium exhibens redemptionis no(lrze in

fignificatopera , cüm ibi manus operum mi-

fanguine unigeniti filij Dei hominisfacti , &

niílrz extendantur ; longitudo in eo , quód

in ara crucis immolati,

Ex Virgine naície

ab ipfo ligno transverío ad terram usque

!

tur filius Dei,ut confoederarentur juítitia , &

conípicuum eft, quia ibiperfiftitur, acper.

t

pax: tunc enim , utait Regius Pfaltes, 24i-

J

lm.

feveratur , quod longanimitati tribuitut,

hd

tofürmcordia , &8 veritas obviaverunt fibi ju«

Altitudo in ea ligni parte ,. qua à trans-

$Ht , € pax ofculate funt,

Tradidit

verfo furfum eminet ad caput crucifixi ;

.

ncbis Deus filium fuum , ut difceremus nos,

quia bené fperantium fuperna eft fpe&tatio,

& Deoreddere , quefünt Dei ,. ac vome-

Jam veró ea parsligni, quzterrz infixa oc-

res , (icas abigeremus , & enfes ;; abun-

cultatur profunditatem fignificat gratuitz

dantia fiquidem pacis gladios omnes , &

gratie ; hinc Augullinus ait: J/gnum, in

Ttati. Y19,

enfes, ac quidquid bellum fapit , longé abi-

in josm,

quo fixa erant membra patientis ,. erjam ,

TOmf 2.

git , folisque excultis oleis dele&tatur. Par-

catbedra fuit Magiflri docentis.

cite , aiebat Pax , nulla ampliüsaltercatio

Àn quia hoc mortis genus plurimis te-

18,

if.

homines decet, cum filius pacis regnaturus

inter homines fieri voluerit homo. Sedcur

fpondetet veteris teflamenti figuris; fiquie

dem figura crucis fuit in lege veteri lignea

potiüs , càm effet homo , crucem elegit ,

arca, quz humanum genus ex diluvio terras

quà à morte liberaretur homo , cümcercum

fic, . vel unico tantüm elicito amoris actu

omnes inundante , ac mergente liberavit.

Lignea virga , qux in manu Moyhfis ficca

potuiffe hominem à Chrilto liberari ? . An

veftigia per mare rubrum Dei populo rece.

quia ut Magiller bonus & ctucis cathedra

denti de /Egypto aperuit , & Pharaonem

exemplo fortius , quàm verbo documenta

cum fuo exercitu líraélitas infequentem ad

:E

vircutum nosedoceret? An quia hoc genus

internecionem fubmerfit.

Àn non figuta

mortis maximé convenitet fatisfaclioni pro

crucis illuxit, cum idem Moyfes lignum in

peccato primi parentis ; qui contra Dei

aquam injecit amaram ,. quze ftatim dulce-

mandatum pomum ligni vetiti fumpfit , &

icere didicit ?. Cüm lignea virga petram

comedit ? videbatur fiquidem conveniens,

percuffit , & pellucidos elicuit latices- in

ut Chriftus pateretur fe ligno affigi, utfru-

folatium populi defertum pervagantis ; fi-

&um zternz vitz , ac fapientiz , hac de

tímque extinguendam acriori fuccenfam ar«

caufa reftitueret ligno, quem Adam eidem

dore? Cum eadem ligneavirgatAmelechum

fuftulerat : defuerat ligno.fructus à Pro-

proftravit,cum Moyfes ipfe circa virgam exe

toplaftis mal& earptus ,. hunc reftituturus

panfis manibus fe extenderet? hisce fiqui-

filius Dei fe ipfum paffus elt ligno affigi ,

dem fingulis ad lignum crucis veluti pet

cüm dixerit per Regium Prophetam Pfal. 64.

quosdam: gradus via flernebatur,

Bené

Que non rapui , tunc exolvebam.s.

17.

"

hecomnia 5 fed cum D. Auguftino, | Cru-

Tom. s. bo7

An.ut cenfet D, Chryfoftomus , . in

cem unigenitus Dei filius potiffimuim elegit

Lib.s5,

mul decruc

excelfoligno, & non fub tecto pati maluit ,

quaftionsm)|

propter exemplum virtutis ? ait enim Au-

Quafl, 25«

é»iaroge, Mt Ctiam ipfius a&ris turbaretur natura , &

guílinus : Sapientia Dei bominem ad exem-

beneficium ejus fanguinis fimul redundaret

plum , quo vetlà viveremus , fuftepit.

in terram decurrentis de latere cruoris ílil«

Jatione mundatam ?

Maduit terra Chri(ti

Pertinet autem ad vitam rectam ea,

19,

que non- funt metuenda , non metuere,

fanguine, ut non ampliüs fentes, & tribu-

Sunt autem homines, quiquamvis mortem

los germinaret , fed rofas produceret ex-

ipfam non timeant , genus tamen mortis

cultz virtutis, perfeclz charitatis, — Ancru-.

horrefcunt ,' ut ergo nullum genus mortis

cem preelegit , ut in editiori , eminentio-

re&té viventi homini metuendum effet , hoc

rique loco moriens nobis afcenlum , viámque

genus mortis in cruce oflendendum fuit,

P ANe ie- E r Ral

j

Nihil

Differtatio . TL -

46

f

l

Nihil enim etat intet omnia genera mortis,

Dei filius ; amaatiffimi Patrïä.unïgenitus ;

i

illo execrabilius.

Quas igitur &terno Pa-

jube:ürque manibus nocentium tradi ,. vul-

fe

tri gratias referemus pro tanto beneficio no-

neribus confodi, doloribus difcruciari, &

el

bis preítito infilio fuo unigenito ,' quem

cruce occidi, ut balfamo pretiofiffimi füui

dignatus eft in terras mittere, ut nos € cce-

fanguinis noftris mederetur vulneribus, 4e-

[

&o extraberet , traherétque in coelum ?. qui-

lores noffros ipfe tulit , €& livore ejus [anati

d

bus obíequijs huic fummo amori ; ac infi-

famus.

ü

nitze mifericordie refpondebimus ?. cüm

Quas rependemus Spiritui fan&to gra.

21s

$f

enim adhuc inimici eflemus, eíque per pec-

tias cum pra ceteris omnibus nos dilexerít.,

f

catum exofi ,. ac perditi, nos fic dilexit, ut

ac divitias bonitatis fuze uberrima largitiona

i

fl

fiiium fuum unigenitum daret noftra indu-

in noseffaderit ? illudeaim cítejusbenignie

tum mortalitate 5; ut fierer frater nofter ,

7

)

tatis ingenium-demittere fe ad infima, cor-

V

nobísque fuppetias daret , infirmitates no-

roborare debilia, curareinfirma, colligere

[

Íiras , & languores ferret ;; tenebrásque ,

abjecta , erigere humilia , ditareinopes, &

quibus mens no(tra cicutiebat, difcuteret ,

yinuos o

ibi effufius Íuas tradere opes, ubi indigene

nobisque viam falutis fterneret, oftenderét-

tia eít major ;

eft enim San&tus Spiritus

"10

j

j 9

quà fit eandum , . nobis relinquens

fummus amor , ómnipotens, lumen atere

d

vircutum exempla , quibus ejus fequeremur

i

num, ratio incommutabilis , dulcedo ater-

d fddog,

It

th»y

igia; GCfanguine , quo ipfe maduit no-

na vivificans ad fentiendum , ftimulans ad

L

h

u

Ífkrorum deleret maculas criminum; corda

appetendum , afficiens ad amplectendum ;

i

Á

qk

tra irrigaret ad culturam virtütum ,

dilatans ad copiendum , juftificans ad pro-

o

noftras abiueret ,& abftergeret conícientias.

merendum; inflamnians ad zelum, foecun-

H

]

Ingens faneé diviniamorisopus fuit, fi-

dars ad frndtum ,. dirigens ad equitatem ,

lium fuum velle carnem noftram.afíumere ,

[

formans ad benevolentiam , roborans ad

ut in eadem paffibilis pro nobis fatisfaceret

virtutem , moderansad r&pientiam , vifitans

2!

divinz juflitig.; innocens proreo ; Prin-

ad confolationem , illuminans ad cognitio-

A-«

ceps pro fubdito; herus pro famulo,

nem, perperuans ad immortaálitatem , ime

&um erat de humano genereà fummo bono

t

plens ad beatitatem , citcumdans ad fecuri-

per Protoplafli violatum przeceptum aver-

tatem , nósque fuis cumulat beneficijs , re-

&

fo , G in exilium detrufo fempiternum.

plet gratíjs ,. cingit donis , ut iios excite-

ji

Nil (üperezat opis, nil fubfidij ab ulla crea-

!

iül

mur ad redamandum eum , à quo tot per-

tura Íperandum erat , eó quia divinz jufli-

fundimur favoribus.

Hac eft vis amoris,

t

tie ab ulla creeta. natura .condigna fatifa-

üt amantem effectumutet in amatum, de-

lt

€lio pro crimine protoplaíli :non poterat

ficiat in fe , ut efficiatur idem cum dilesto ?

hi

exhiberi. : nec uila fpes falutis fupererat ni-

ità amor amantem afficit erga objectum ,

3

fi sternus Páter ex fummoamore, quoho-

quod amat , ut viaffe&tüs,quantum i fe eft

&

mines profequitur ,. filium ftum mififfet

foum exuat effe , definátque fibi vivere ;

Q

divinz juftitze pro nobis fatisfacturum 5 ni-

1

ut dilectum induat , ejisque vivat fpirituj

mirum filiam fibi confubflantialem,cozter:

nec ampliüs verus amans de fecogitat , fed

num , uniusque cum patre naturze, ut no-

totus cogitationefimul, & affe&u et in di-

flram affumeret paffibilem, doloribus infir-

leéto , cujus tantüm bona cogitat,, & u-

mitatibus, necique obnoxiam , ut fcilicet

pit; fit proptorea amoris proprium, indu«

i

homo paffibilis nobis íimilis effzctus fuis

cete amantem , utfuioblivifcatur, àfe de.

D

cruciatibus, & morte, divinz pro nobis fa-

ficiat, fiblque moriatur , ut in unico ube-

L

ll. C

tisfaceret juftitis. — Quas gratiarum aclio-

riüs vivat à fedile&to : hoc amore , qui Deo

nes &terni Patris unigenito (ilio pro tanto

adhzret , unus cum ipío fit fpiritus , ea-

l

amore , quo pro nobis voluit homo fieri ,

dem vita.

Utinam Deum ex toto , veró-

pati, & mori,rependemus ? Rex gloriz €

que corde amaremus 1 càducis non cupere-

U

fummo cclo dimitti voluit in imum ter-

mus inhzrere niundi quisquiliis ; non hzre-

Q

tz fuppetias viliffimis fuis , & quidem re-

remus fluxis ; "non immoraremur interitui

bellibus , - inimicfsque allaturus. mancipijs.

obnoxijs , Íed histe'ómnibus moretemur j

l

Imoó & labores , dolorésque fufcipere , nee

ut unicé viveremus cum Deo,

15.

cémque crucis fuftinere , & quidem fupre-

"Tantus fuit Chrifti amor in nos, ut nec

ul

ma majeílas pro viliffimo vermiculo. — Nos

momentum aborigine fuz conceptionis per-

&n

lfpeul. I5,

corrüptibilibus auro, vel argento redempti

rüiferit otiosé dilabi, fed operatus jugiter:

tu

famus s fed [ui ipfius pretiofiJanguimis quafi

fuerit cogitationes pácis , & nànquam affli-

af

agni immaculati , agnt eccifi ab origine mun-

Gionis : & quamvis feifusanimi, & prz-

k

di. Vicit amor unigeniti filii Dei exempla

celfas ejus copitationes in Virginis Matris

d

omnia antiqua ; & recentia , vicítque amo-

ütero nemo noverit , tif! qui fcrutator eft

ris univerfa miraculas cum voluerit feipfum

cordium

L

o

purárim tamen duo prafercim

tradere prohominibus , ne hi perennibus

toto eo tempore , quo in virgineo fue-

extraderentur flammis ? quid ? . & homo

rat utero commoratus appreriativä in-

adhuc Deum non diligec ? adhuc concupi-

tendiffe , qua poítea usque ad extremam

fcentijs fuis adhzrebit ?. adhuc fuis fe tra-

Ípiritás in cruce emiffionem unice fuerunt

gidem cordi ; & cum quavis refpirattone

deifals jalinijb. Ecee miutiyue iif

re-

p—ÓÓ ——

i

Amorem Deiin hofninem luc'uläfä produnt diving perfonz, 47

*

[]

;ræciprocäv*it .

gloriam fcilicet. eeterni Pa«

$. IV,

tris , & redemptienem humani generis ;

feu falutem animarum ; ad id enim factus

Puellus T ESUS in cunir

eriü «

elt Deus homo in terris; ut elevaretur ho-

Jiffimus imtuentium vapieny fenfus , cf

fno in celis , eümque ab interitu vendica-

Amores , cor expo[cit nosirum , utnon alió ,

ret, G in falutem affereret ; proinde non

quam inipfum amoremnoffrum diriga-

Getrectavit mortem fubire , convicijsimpe-

"miu , feroentitisque egm

ti , doloribus torqueri, vulneribus dilace.

a

4796 u .

zari, GU mortemíubire ; fed gaudens pa-

ratum ad hzc fe exhibüit, Ee«ce vemio , vt

Eïlorum ftrepitus , hominum clades ;

243

fciamwoluntatemtuam , Deus tmeus volui ,

tumultus armorum averfatur Deus

Pfal, 29.

€5 lex tua in suedio cordis mei,

Qui enim

cogitans cogitationes paci$ ,. & non

afflidionis 5 filentium amat , cum nonnifi

veré amat,eum dolores, & cruciatus nonex-

terrent ? & Apofítelus , quia veré amavit ,

Íemel intra fe locutus in tota zternitate uno

Ad Rom. $,

cupiit anathema efle pro fratribus fuis : fi

omnia dicat in Verbo,quodà nobis ut audire-

homo veré Deum amaret , non fineret fe

tur noCle intempeíta ; cum medium filen»

allici à carnis illecebris ; mundi fallacijs ,

tium tenetent oómnia , edi, acnafci voluit

domonüm technis ; hinc Auguítinus, — «

Bethlehemitico in fpecu , & quidem in via,

In follilog.

€4p. $1.

gempori , quo te uon cognovi , nec ATIAVI 1

cam non effet locus in diverforio ; quia fa-

étus Deus viator voluit 1a vianafci, utvias

à pulcbritudo tam antiqua s quam nova !

quam feró te amavi.

Ab ipío igitur primo

noftras dirigeret. exemplo fortiàs, quàm

momento , quo fuit Chriftus in virgineo

verbo ; & ut fuum nobis flatim amorem pro-

deret, voluit in agro Bethlehemitico , feu

Matris utero ,. coepit in coelis mereri per

continuas oblationes faélas zeterno Patti ,

in campo panis ,. fiert caro , ne obfonium

& ita cumülaté , ut nequeat quis omniain-

nobis in via deeffet , & quo viatores refice-

remur, praíto eflet: nimirum frümentum

&flimabilia excogitare merita, qua proma-

nàárunt à Deo ,. & homine infinitz excellen-

electorum paleisjam maturum adhzrefcit ,

.

tiz,

& ideo in domo panis fit caro , at de fe ipfo

&

Quéd fi anima noftra fitiat , &arefcat,

convivium hominibus appararet.

Vel pa-

leas procuuis elegerat , quia cüm amore

jamhabet, quopoffit fe reficere in hoc pel-

lucido aquarum fonte , cujus typus fuitfons

arderet in homines aptam concipienda flam -

alle Jacobi, quiovibus fuis plurimum attu-

ma materiem flatim quaffivit, ut quem ve»

nerat in terras ignem mifífurus , promptiüs

lix folatij 5 & cum Dei filius Virginis non

flammas fpargeret ; & homines ad atnorem

horruerit uterum , fe é fummo abjecit dig-

nitatis gradu ad coenum no(trz humanitatis

inflammeret; neque timendum erat, ne fri-

gerent in hyeme, cum in paleis diviniamos

deícenfurus; ea enim fuit vis amoris , ut

ris flamma accubuetit ; materia nutriendo

cum proprium fit ignis furfum niti , & in

fublime avolare ; amot Dei in homines de*

igni apta omnem excutere frigoris ricoreut

debuerat , cum divini amoris foveret ignemz

labi e fummo coelo in imum voluüit terra ,

ut nimirum nos doceret in catne Deus hu-

neque ulla erat aéris pertimefcenda afperi-

tas, cum tenerrimus ille divini infantis vaw

militatem , & ne vermiculi critas ampliüs

gitus,pacifera cceli nzeniola terris eblandita

extelleremus ,ac proprialaude , & jactatio-

Hinc

mitigaret omnem rigorem , accenderétque

Mastib.tl.

ne , non ampliüs turgeíceremus.

Chriítus fuadet nobis , vel maxime hanc vit-

hominesad fuiamorem, cujus flamma, ut

clarior illucefceret inter no&lis tenebzas ,in

tutem, Difrite 4 me., quia mitis fum , e

bumils corde , humilitatem fos docet, &

lucem edita paleis innutritur : nimirum in

maníuetudinem , quia chriftiang humilita-

noclis meditullio , ac medius inter feras

tis individua comes eít manfuetudo, mentís-

cicures nafci voluit , fedem vittutis equé

oriens , & moriens occupaturus; extrema

que pacate fuperné immiffa. wanquillitas,

Quód fi olim fuit Deus exercituum terribi-

declinans medium nàtus occupavit locum.

boveminter, & afinam , & denatus medi-

lis, magnificus, fortis, zelotes; nunc ho.

mo factus adeó voluit humanitati adhazrere,

us inter lattones : feu quam virtute vitam

utab eadem nunquam fejungeretut ? quia ex

inchoaverat , claufit; ut nos in ftudio vire

f

tutum edoceret perfeverantiam,

amorein homines totus humanus , maníue-

Imö Pa—

ftoribus circumdatus medius etiam inter pae

tus, & traéctabilis excuffis cogitationibus

affli&ionis nil voluit cogitare nifi cogitatio-

ftores fe fpe&tabilem mundo tradidit, &

ges pacis , G ut Rex pacificus voluit mune

reQte , decuit enim, quem Joannes przedixe«

rat agnum futurum tollentem peccata mun«

dumingredi, quafiros in vellus, cüm filen-

tio cadit ; & nafci, cum totusorbis effet

di , naíci inter paftores , à quibus priüs age

in pace compofitus,

nofceretur , & quidem cum lupi procul ab-

effent , & pax placidiffima orbem toturm

,

tranquillaret ; decuit fiquidem diffidentia

hominum capita odium deponere, quando

*

"

unigenitusà Patre nova amoris bella elegit ,

& 'x.nu-,f

quibus efferatos hominum .aninjos ?

tui$

*

48

Difï'ertatïö IT

*à

18

tüis fzevientes odijs,humanitate loricatus hu-

porrectà ad circumflantes dexterá : fed qüid;

maniffimé expugnaret.

.

.

nimirum adeo af.

quód finiftra fuper pectus dimifsà , dexte-

füeverat frequentandis ex amoris impulfu

ram extenderet ad fpectatores?. An aliquid,

humanitatis actibus , ut tandem non folüm

ut peteret fubfidij in ea mendicitate ? fed

aCu, fed & habitu inventusfuerit, utho-

fi coeli erat thefaurus; fi divinitatis erari»

mo ; adeó invaluit affuetudo , ut etiam in 2-

um , quid ab hominibus mendicat , qui

terni Patris filio in alteram tranfiret natu-

coeli thefauros poffidet? fi plenitudo terrz,

ram.

& univería , qus cceli ambitu continen-

Sed cu? divinus amor , cüm ei locus

af«

tur, ipfius funt, adquid (tipem petere? cue

non fuerit indiverforio , voluetit in campo

potiüs, fi mendicarelibet , à Patre non pe«

hyemare ? an cocleftem hofpitem exceperat

tit , nonab homine , expectaturus ab ipfo

benedictionem : implet fiquidem omne a-

tuguriolum nonalio illuftre fplendore, nec

.

clarum fupellectile , quàm folis radio, quia

nimal Deus benedictione

.

cur igitur à

cum cceli amplicudines reliquiffet, non po-

Patrenon petit ; fiquid expetit, cum para-

tuit in terris , nifi anguíta invenire mapalia ?

tus fit omnia extradere ?

*

Poflula 4 me ,

P,/;'xl"h LA

Quem amplitudo ccelorum capere non po-

& dabo tibi gentes bereditatem tuam ,. &8

teít , nonni(i angu(tum potuit in térris ei ho-

polfzffonem tuam terminos terra : ah! non

ípitium obringere. Secefferat in fuburba-

petit fua , fed noftra commoda; non autum,

nam cafam paritura Virgocum ejus conjuge

non argentum , non purpuram, non fce-

Jofepho , uterque Virgo campum jpetijt ,

prrum , nec diademata petit natus in terris

cüm nondur urbes virginitas , G fandtitas

divinusamor, fedcorhominis. "7raje fl Proverbasg

Hyems tunc erat , tempefítas

mi cor tuum mibi , hoc enixim peto , ait ,

i&.;;gco-lerent.

p

í

rigidas cui nox intempeíla incrementa

natus in terris divinusamor , cor hominis;

addetet rigoris.

Verüm cüm primüm in

quamvis vefte caream , non tamen purpuram

?

$ w

v«g.og

s divini amorisignem virgo reclinavit,

expofco, non veltes cupio , fed cor homi

vitales zítatis cceperunt calores fervefcere ,

nis: nudus jacens mihigratulor , dummodo

hominis calefiam amore : ita eít, qui coeli

& quee antea frigore hyemaveratterra, coe-

pitaftuare , quia fol divinus virginem inter

thronum reliquerat , terra regna faltidit ,

hoc eft medius vernam

& taurum natus ,

& tantüm cor hominis enixim efflagitat :

inter temperiem , & autumnum , nonnifi z«

ex manibus alterà proprium cuílodit cor ,

flatem flammis ferventem amoris poterat ine

& alteiá illud qusrit hominis , finiflrá fibi

militat adhzfurus dexterá homini.

-

vehere.

298,

A6,

5Sed fi totus fuit natus in terris amot

Sed cur potiüs à dilectiffima matrenon

igneus , cur vagit , & frigore tremit nudu-

expetijt cor, cüm pra caeteris omnibus pue

lus amor , cur rigidiora frigora jacentem in

riori , acintenfiori flagraret amoris flammá?2

palea puellum adurunt , quem jam divinus

cur Virgo mater non ftatim cor prabuit fi-

calor adufferat ? Venerat dolores , & mo-

lio? An quia unà cum filio cor hominibus

10,

leftias fubiturus pro homine; ideó cüm pri-

dederat ; & corde caruit , cüm primüm filius

müm in terrisapparuit factus homo, homi-

clartit , quem in terris pepererat 2 ( ibicor

eftubiamor , cüm fuerit totus amor Virgi-

nis paffionesaffumpfit,divinz pro homine fa-

e

tisfaclurus juftitize

.

quim ardens in ipfo

nis in filio , ita edidit filium ex utero , ut

fuerat defidetium tormenta, incommoda ,

cor fuum cordi infixum filij etiam depofue-

crumnas, dolores , fubeundi, & toleran-

rit ? Quéd fi ibi cor dicitur effe, ubi ad-

Clj

di! cümnec prima fui natalis momenta per-

effe cenfemus thefaurum ? totus virginis

Sed fi

matris theaurus unicus erat filius ,. quem

miferit fine incommodis diffluere,

frigore tremuit , & lachrymulas elicuit ,

peperit ,. quem cüm reclináffet. in. prze-

lepio , ibi etiam cor fuum pofuerat , ubi

falutarium ícilicet dolorum gemmea tyroci,

nia; nulla tamen unquam feecundiore plu-

filium depofuerat; neque enim potuit mater

EE

viá permaduit tellus ; nec ulla nox puriore

cor in pectore habere, cüm filium vidererc in

feno jacentem 5 ubi jacet puellusJESUS;

perfufa rore flillicidia effudit pretiofio-

fa.

ibi atdet cor matris, — Hincnonà matre cor

Sed cur Virgo mater tenellum pannis

petijt puellus:/jacens in palea , cüm fciret

27.

maternum cor à fe jam pofífideri,

Sed à

puellam involvit? Annon Regium puerum

3

purpurea auro, gemmisq; nitentes decent fa«

peccatoribus cor petit ; fed cur ? an quia

j

corde ipfe careat? indiget ; qui mendicat, .

fciole ? Annon purpureus fplendor natum

.

L

in terris decet amorem ? cur igitur nafcens

& petit

?

non petiturus , fi poflideret.

*

t

incampo rufticatur amor in pannis medius

quid ? quod cor petat hominis ?. an quia

inter paftores , ac rufticellos ? an quia ru-

caret ipfe corde? ita prorfus eft , cüm homi-

Y

ftico more mavult pannofus effe , quàm pur-

nes amaret, ejüsque amor totus arderet in

homines, ab hisce cor petit, quia ibi cor ;

poreus? nimirum in terris humiliatus , pan.

noíus vix natus voluit fpectari , & purpu-

ubi amor : vulzera[hi cor meum , ait, a- Cant. d

d

r

ram aflumere in pretorio ad ignominiz in-

more ícilicet , ubi hebraiceé legitur , a£,

-

€rementum,

Non tamen ita fuit pannis in»

Jfiulifli cor|meum , nonigitur mirum, ficoe

-

u

volotus , quin jacens in praefepio folutis bra*

M

quarit, qui noverat fibi cor ablatum.

chijs læyam manum pecteri admoveret exe

Sed

!

m

AmoremDeiinhominem luculenter produntdiving perfonz. 49

$91

Sed cur excors puellus JESUS ? Aþur

ccelo, ubi fpicee apparuére flavefcentes in fo-.

tam anxié cor noftrum petit ? ad id fané , ut

le, & Deus Pater eo e(tuavit amore in homi«

nos impenfiüs amet , fibi cupit cor refti-

nes, ut ijsdem fuum etiam extradetet unie

tui, ut iterató illud intentiori amore no«

genitum , feu unicum filium ita Patris ex-

bis exhibeat,

Prabeamus igitur excordi

haurientem foecunditatem , ut eidem fra-

puello cor noítrum, ut nosardentiüsamet ,

trem addere, nec velit, nec poífit; & licét

eatenus noítrum in fceno emendicat cor ;

ejus foecunditate facundiffimus , nonnifi u-

quia fibi fentiens cor deeffe , fortaffis ti-

nicum profert Verbum ,à quo tamen numeti

met, ne minus nos amet, — Quód 6i excor-

damnum compenfatur , cum ipfa fui appre-

dem aon dicamus JESUM , & adhuc ex-

henfione cuncta comprehendat , unicá locu-

pofcentem noítra corda; idfané, utfuo , &

tione omnia exprimat.

Eft fiquidem Dei

*

L

in tanta

noítro poffit ardentiüs amate

filius ejusdem cum patre naturze; ex cujus

enim rerum omnium inopia non veítium ,

feecunditate procedit , quamvis nativitatem

non domeítice fupellectilis , non domüs,

non pracedat conceptio ; cüm idem fit ipfi

Pfüäm. h

auri, aut argenti carentiam pavet , fednu.

concipi , & na(ci ; & licét ante Luciferamtt

/

dus amor inopiam timet charitatis,

Plu-

€enitus , adhuc in fplendoribus natus eft ;

ra cupit in fuo pectore includi corda fuum

& quamvis totam acceperit à Patre íuam

fubitantiam , adhuc cum Patre omnia habet

Écilicet ; j& noftra; ut grandiori amoris ex-

e&(tuet incendio, & nos , non tantüm fuo ,

communia,

Avos, abavos, Proavos , A-

fed & noftro amet corde.

Vel nofítra petit

tavos non recenfet licéc nobiliffimus , cui

corda , ne noftrum inaliud dirigamusamo-

tota nobilitas à folo Patre derivat, & licet

Proyrtas

rem, quàm inipfum ; vult nos excordes

genereantiquiffimus majoribus tamen caret;

]

noítra petens corda.

Prabe fili mi cor tuum

quia Patrreft prorfus equalis, — Quódfivee

subi , uteum duncaxat , & quidem impen-

ra nobilitas fine majoribus fplendet in uni*

L and

d

fius amemus , & inipfo duntaxat vivamus ,

genito zeterni Patris : diícant hominespro-

uia ibi vita , übi cor: — vivimus igitur in

pria tancüm gloriari nobilitate, quam vir«

puello JESU , (i nonnifi JDESUM amemus,

tus parturit ; non ea Majorum ; ac prade-

|

fi cor ncítrum ei prebeamus : Imó care-

cefforum , us cum fanguine in ipíos

mus corde, fi puello JESU cor noftrum

P

Gdcriv'atür,.

enixim petenti non przbeamus : quis non

Hic igitur &terni patris filitrs nafci vo-

D ]

amet JESUM , à quo tàm impense ama-

luit interris ex virgine, & homofleri, ut

mur? í1 non amet , filice eft durior , & ili-

fimilis fimilem amaret ; allicerétque ad (ui

18

CC

infenfibilior omni defítitutus. affectu :

amorem , & quidem pluribus documentis,

quem puelli JESU lachrymule non emol«

quz tunc codlum , terra, & elementa de-

liunt , quem divini infantis vagitus tener.

derunt : miniftravit fiquidem terra oleum,

riminonflectunt, non homo , fed ftipescre-

ut veniente fponfo ornatas haberemus no-

|e

ftras lampades , feu amoris lichnum accen-

H

30&

Ne firaus excordes ; donemus , & nos

fum : vel füppeditavit nafcente Chrifto tel.

$

cor noftrum infanti JESU illud petenti ;

lusoleum , ut fubranto duce nobiles initiae

i

donemus ei cor , fi velimus cor poffidere ,

femur Athlete ; & ne deeffet materia in-

a

feu puerum JESUM ; fi cor noftrum puer

ungendi Chrifti pugiles lu&taturos cum tar-

]s

taro

.

.

ifte poffideat , cor JESU noftrum erit; ne-

fcaturivit terra oleum , vel quia

E

que excordes fumus , fiita excordes: cor

nondum obduxerant vulnera no(tra cicarri-

noítrum, ( JESUS poffideat , dat , & no-

ces, quia nondum fota oleo, quod propte-

k

bis cor füum ; & quia in corde JESU cor

rea tellus miniftrat ;; & ut circumligaren-

noftrumeít , nonampliüsexcordes, fedbi-

tur, adfueront , & faícize , quibus nofler

.

cordes fumus ; íuo nimirum,& noílro viven-

amor etiam involueretur,

Vinez itidem

J

tes corde: ut JESUM igitur poffideamus,cor

Engaddi'haud procul à tauro folem fentien-

21

tioítrum ipfe poffideat. Nolimus propterea

tes illicó floruerunt , nimirum fol in figno

à munere manum retardare,demus illi mente

!

tauti ortus vernam prodit temperiem , ideó-

j

fincera,animo munifico, & candido cor no.

que tacité flores apparuére in Engaddi vi-

of

ftrum , ut fuum poffideamus, & noítrum:

neis, ^ Utdiícerent homines flores dare vit.

plura & nos emendicemus corda , quóinten.

e

tutum. . Neque defuére alia é finu Patris in

j

^

tius JESUUM amemus,

terram delapfi amoris figna , fiquidem ara

j

"

— Tyrocinia fui amoris in homines po-

«oli novos Romz myfítas annuntiavit ,. &

fuit, vel in cunis, zeterni Patris Filius; & ut

ne plebeo crederetur Numini dicata in tri-

l,

terree ubertatem nobis fponderet , Ípicas

plici fole, trina fuit eidem lampas appenfa ;

n

voluit in ceeloapparere, qua(i fol ad agni nu-

neque elementum aquz feníu fuit latitize

ptías vocatus nonnifi fpicis coronatus volue-

deflitutum , cüm plures exilierint fontes ,

l

u

rit comparere,

Cüm fperarent homigem

qui grato murmure per varios difcurrentas

decoelo panem , quó uberiüs reficerentur ,

*

meandros, nato Chrifto plauderent ; ni-

g f

iC

debuerant in ceelo fpicas fufpicere ; quia fi

mirum tripudia egerunt aquze cum homi-

3-

i,

terrahyemavit rigidiüs ob frigida hominum

num falutem ab aquis, feu fonte Ba

corda, quàm ex gelidis undis; aítas fuicin

prenofcerent initiandam,

ptifngi

13

Verani de Affetiibus Tom.Il,

lmó

Diflertatio T LI,

32

Imö quia ieritas in terris tunc orta

effent ptofe&ti , vident Apoftoli coire paula»

fuit, mendacia pati in terris ampliüs non po-

tim nubes, tonare coelum , micate ignes 5

tuit ;& quia veritas claruit ; caruit refponfis

ruere noClem ; praliari Euros , Notósque

omne mendax oraculum.,

Imó Principem

in aére,& abigere maris malaciam,fluclus exe

pacis in terris fenferat etiam Jani templum ,

citare, qui veluti fpumantes furore navicu-

ter ab Augulto in fignum pacis claufum ,

lam oppugnabant ,. cujus tabulata periclis

quód fi Auguítus claufit in terris Jani tem-

tabantur ; cümque Chriftus dormiretin ea*

plum ; aperuit natus in terra unigenitus

dem navicula ; tametfi totum coelum vide7

aterni patris fores cocleftis patriz , non ta»

retur in mare defcendere, & omnia inter fe

men alia clave , quàm illà crucis ; & ne

elementa permifceri , & navem fluctibus

ampliüs nobis clauderentur , clavem ipfam

jactari, G unà cum undis mox ad fydera tol-

dejecit in terras , ut in arbitrio effet homi-

li ,, & cum ijsdem dehifcentibus ad manes

3utth, 17«

Hzc fuerunt ru-

nis ceelum fibi aperire,

usque deprimi ,^ tunc Difcipuli imminens

dimenta divini amoris allicientis homines

declinaturi naufragij periculum fuppetias à

adredamandum, Et ne crederes perigna,

dormiente petunt.

Tunc enim difcipuli

tantüm extrinfeca voluiffe nos inítruere in

accefferunt ad Dominum , & /ufcitaverunt

fÍchola amoris , voluit , & ipfe tefferam

eum dicentes

[]

.

Domine fal'ua nos ,. peri-

L

fui amoris proprio adnotare fanguine lapi-

ius,

deo cultro recifus : neque hyemali frigore

Quid ? quéd Chri(tus futurorum prz-

35*

remitti potuit ardor illeamoris, fed potiüs

Ícius,przfentium ita videretur quafi ignarus,

debuit magis intendi, quia impatiens qua-

ut intantem procellam , tempeflatis horam ,

fi mora é pectore exilivit , & per fanguinem

tempus periculi non pracaveret , & vigi-

foras erupit , fuit hac fanguinis effufio ,

lantibus czteris ipfe folus (omno fopiretur -

primum fui facrificij libamen , ccepitque

an quia probare voluerit fuos in navi Difcie

pretio fanguinis divinz fatisfacere juítitig ,

pulos? fiquidem gubernatoris peritiam non-

fimülque nobis fuum amorem prodere ,

ferena probat temperies , íed procellofa

quando vix natus non dealieno, fed de pre-

prodit tempeítas; blandiente aura, faven-

prio facrificium obtulit , & eó pretiofius,

