mum excolit, nec corpusexercet, mare mor«

tuum efle cenfet; & otium iners, .ac inactuo-

*culturz virtutis; :nil infumunt inquirendze

faluti, fedtotum prodigunt , & omniaa-

fum non quietem, & tranquillitatem inve.

:gentes nihil agunt ,

"& quamvis polleantzia«

here, fed perniciem advehere, totáómque ho-

turz dotibus, : flore

minem inficere, adeó-ut inetsotium non fo-

ant zetate , ienavi tamen

languore coníenefc

Unt', :eisque :tranfeunt

làm pudicitize verüm & vita ipfi infidietur,

dies falutis,

quinimo reétiüs dixerim-otium.effe:mortem

eripituré manibus coelum ,:ob«

dolefcit lumen.gloriz, :vita. transvolat , : Gz

ipfam fpirantem,& vivi hominis fepulturam.

3*

-dum mots 'imminet,

«dum AnÍtat:zternitas,

Neque otium quid.aliud eft, quàm.le-

'nil egiffe, & ipfi

fatentur,

thale venenum, quo virtus.perít , unde Sa-

Virtus flos eft,: qui (iznon'excolatur:a-

Prov, 10. V, |omon ait : Egesiatesm operata efi manusre-

refcit,ac deficit: ^& lilium: caftitatis:otio

4

mia: manus autem fortium divitias parat,

corrumpitur, perinde acaqua in foveis.abse

quia fi labor divitias accerfit, gazas accumu-

-que decuríu, 'ut ait D, Laurentius Juítinias

lat, opes parit; otium é converío inopiam,ac

Rus: Siut.aquaque caret. Hecur fuy-ae; jae | Lib. de per:

miferiam fecum trahit ; quód (i-diligentia di-

'€et in foveis putre[rit s : ita, 64 corpus otij tabe f*5 74d,

tat, negligentia depauperat ; f lábor.parens

eftopulentiz, defidiamater eftegeítatis, :ac

eonfectum concupi[centiarum , .ac "volupra., T?*

&

"1

um carnaliup

pA?t! , -Ac uutrit infaniam.

miíeriaeimó & mortis ipfius; quia otium ve-

:Lilium caítitati

snon f

olim cultura indiget,

nenum propinat, ubi enim vulgata legit ; /£-

ac labore , :utvernet

candidius , :floreátque

geffatem operata.eft manus remiffa hebraice

fuavius , 'verüm -eti

am :coeleíti - ftillicidio,

venenum legitur,có quia fegnities, ac otium

rofcido imbre., quo:

rigetur,.ac:madeat; &

lentum fit venenum; quod fen(im proferpens

'otio indulgentibus hac coeli: benéficia : denee

non folüm lilium devenuftat, accorrumpit

pudicitie , fed etiam totum hominem inficit,

gantur. Cum fames popülum in deferto COf EExod s I6,

'queret, fimülque murmuraexcitaret;:coelum

quem torpore zque, ac fame conficit,ac ene-

-ad famempropulfandam, &t ora:ó bmurmus

-

cat : hinc Cyrillus damna conglobans otij

rantium claudenda pluit largiüs manna, -&

Lib, Y, AMpo-

ait; Quid enim eff otium mifi perditio irre-

log moral,

tunc dixit Moyfes populo: Z7ee5 pants,quena

68py 14v

vocalili bora ?. efju[io vita , - vetrogradatio

Dominus dedit vobisad Wefceudusm, collsgae

proficienti ? bine giguit carnis defidiam , pa-

HIBUIqUISque'ex eo, quantum fufficit die z[ja,

£m * o —

rit (uperbiam , accendit. luxuriam , folvit

. — nl

mullus velinguat ex eoin mane. — Feria AUteME

Iinguam, nutrit indigentiams, && sntroducit

Jexta quisque menfuram . duplie

em -eolligat

W

YApiuAH s. quia utait SalomonEgeftatem o-

jpro-die illa , && fequente

"Sabóarbo: Íed cur,

PI

peratur remifla manus, feu venenum, cujus

cüm ceelum (ingulis plu

etit manna : diebus.,

19

potatio eft effufio vitz, & cüm quis otij ve«

Sabbatho pofítea confue

tum:denegat :populo

t

nenum haurit vitam effundit, quia hzc de-

rum Sabbathum dies

ob(onium? .quia nimi

I

ficit , ubi facultates, & potentiz fetiantur;ac

erat 'otij, ideóque otianti populo coeli füb-

inerti torpeícunt otio, & dum vir defes otio

trahuntur beneficia ; -otium:enim À fe ccili

d

tempus prodigit, prodigus temporis vitam

munera abigit.,

&

E£piff. t

effundit; undeSeneca : Twrpil/ma eff jaiiu-

cur coelumman

na non:

'pulchré'Cyrillus:ex pendens Zibiz, atjpo-

pluetitSabbatho, o4 /eg.cap. a«*

E

Ya qu& per negligentiam fit : & fi volueris

tium vellicans ait :

i

Qui fe&latur otium flul-

atteudere magna vite pars elabitur malé

tiffuna est

yetenim Sabbatbizante Ifrazle:ca-

f

4

entibus, maxima nibil agentibus, tota

,

lum non pluebat manna,

Quin G aguapu-

! ,5 R!g. (wp. A,

aliud agentibus: quem mibi dabis , qui ali-

erofcit immolilis ,

G'immorus enfis Yubigine

" 'U.:']. ]M

quod pretium tempori ponat? . qui diem affi.

mox [ordefeitypes q

uietus obffupefcit, G'ue-

V

met ? qui intelligat, fe quotidie mori ?

flem depofitam dir.

33

Y5 tnena dens cOYFOdits o

&

Agunt quidem aliquid etiam qui otio

dum wivit,nmauam quiefcity waturalie vir-

indulgent, fedquia malé agurit , nil dicun-

p«

u nondormit, G regina mundi pradentia

&

turagere, fed femper otiari,quia eorum

femper agit : Ícité ait Cyrillus Sa&darbizanre

opus eít vel inanis curiofitas, vel vanitatis

Qu

Ifraelecaluta 20n pluebat many

4 quia dies

pf

negotiatio, vel temporis perditio, vellufüs

Sabbathidies erat otij,&

quia quiefcebat pa4

dlu:

Occupatie ; ftudent enim in plateis, in foro;

on plusbar,

.þ

pulus; mauma «clom n

U

in thgatris,, in tonfttinis , triviis, ac circulis

latq'

[7

*

.

A

m]

1]

Luxuria carnisfons pravdiumJMeätuum,,ab malorum omn. gi9

tus libidinis: :agebat'tunc -David annum

25

'Sed oritür hic difficultas , quia fi. popu«

iticus nonr ex.vitio ,-tiec pFOprio ar«

-vitz quadragefimum -octavum , ;regníque

lus 1irael

fui decimum nomum. — Inter primos in illa

bitrio quieci'in

dulgebat fabbatho , . fed reli»

& ex Numinis imperio;cur ob-

-expeditione cum PratorianisDavidis copiis

gionis causá,

, profe&us :fuerat 'Urias .probirate morum

temperanti ;populo Deo : jubenti quietem

dabbathinam ccelum confuetum:non impere

infignis. .Hic domi reliqueratBethfabeam

-conjugem , :€ quia neceffariz non fintifoe-

titur quiefcenti populo obíonium ? nec illi

-manna pluit ? quia nimiram licet religiosé

-gninze caftrorum.appendices ; : quin ; potiüs

. pugnantibus impedimento.

*

. quieíceret:die fabbathi, populus;: facrámque

fint

299

e

-Qumque:David zeituante pomeridianis

.quietem Deo confecraret , ne tamen - otium

ho

f

n alios irreperet dies ; denegat. coclum man-

Íole poft fufceptum fomnum .in gra-

'bat

$.

i ;

, poft.epulas., feu pofiquam -otio in-

'na populo quiefcenti in Íabbatho , : ne cate-

ris diebus :otio indulgeret, :ded .laboribus

- dulfiffec ; :marcidumà fomno diurno corpus

fuis fedülo incumberet.; «nevirtus;otio mar*

4 liberiori:aurá. , : accmembrorum agitatione

: zeparaturus:; in folarium: domüs fuze regize

.cefceret ; & -ne ; perxeffationem laboris defi.

ceretàcultura virtutis : quiaigitur die Sab-

: afcendiffet:ambulandi , : aurzque refrige-

"rantis captanda causá, contigit , ut eadem

-bathi , feuquietis , & otii non pluebat coe*

t hora Bethfabea uriz--uxor,:ac fcemina prz

Jum manna pophlo., : voluit Deus; utinde

- difceret:non:otiari aliis diebus, :nec labori*

/

-cateris fpeciofa jac venüfta ymembra córpo«

: ris :ad folis :coércendos ardores., :aftüsque

'bus parcere ; ni vel

lec:confueto privaricob»

batur otio fabbathino,

. temperandosin domefticihorti faliente fon-

'fonió ; quod denega

' te ablueret incautiüs denudata ,;& quidem

Jicét populus tunc: religiosé quiefceret ; -ut

- magis , quàm foeminam decuiffet pudicam ;

Ande magístimecer fabtractionem hujus be-

- meficii-reliquis diebus , 'fi-non ex N'minis

-vix -& folario fuos in ipfam laxavit David

-oculos, & énivibus albefcentis: foeminei

-nandato , nec religionis'causá otio populus

- corpotis flammas haufit-impudicas., '&-&

indulüffet ; :(1iquidem otiaare , & fabbathi-

T

:zante Iíràéle coelum non pluebat manna , eo

" frigidis .illius. fontis laticibus :ze(tus :arden-

tl,

: tiores in feexcitavic: infolefcentis concupie

-quia otium efcatilem coeli rorem , prohiberet.

; Eft enim otium , ( religioniscausd non

fcenti2 ; & mulierem , quam oculis attige«-

TA

'fat , coepit corde deperire , : mifitque. pro*

E in['citutumvitiprum:omnium'fomes : * fic-

-pterea, qui nomen , .genus ,. & vitz: condi»

-ut enim in przdivitum, :ac Principum culi-

nis, plerumque .defidia coquorum : id com.

'tionem lavantis fe - mulieris exquireret ; cüme

. que omnia fingillatim didiciffet. , :ad fefoe-

pendiireperit-, :quando ignis 'fegnior :eft ,

at ad flammias excitandas , igiié

mque irritatle

- minam -accerávit-, -quam.& fuit- interpele

z

um butyrum dormicaatiigai a undat, quó

:latus de xorporis -ufura , O cum 'multier

- minimé fuiffet ! Regi oblu&lata , :excitante

MÉ

nutrimento 'vegetiot :fa&tus -incrementum

fubit ignis5 q

ui acriüs exardefcit, fuásque

-otio libidinis flammas jignémque accenden-

sss ss lts n g RAUR UOC NENMAU H A ii

'te concupifcentiá:; -ubi flores.confuefcunt

wires exerit vali

diores : :ita dixerim Tartarei

'hoftis .callidivatem agere cum

3ndulgentibus

:prope fontes vernare amceniüs , .florere lze-

:otio; libidinumignis .

fi in ipfis deprehen-

.tiüs,lilium pudicitize foedé exaruit,cum fuos

ADavid.in fontem oculos injecit ; :poítquam

«datur fra&tior ,'ac debilior , 'tunc -oleo, &

«:butyro:eum excitat , &in id :cacodoem

on

otio indulferat : & quia fcelus fcelerrviam

emollit., ne/notam incurreret infamiz.s

áncumbit ftudii., ut-otio deditos cibo., &

at ,'quo

quia: Urias maritus mulietis trimeítri jam

-»otu, veluti;oleo , & butyro farci

abfuerat, evocatur illico.é& cáfltris,& à Rege

agnis libidinum accendatur acrior , «&flores

de bellifortuna., ac fucceífu poftquamfuif-

«citius cinerefcant virtucum.

L'in ipfo

fet/interrogatus , ^domum remittitur :ad

7:

:Hincflores virtutum tunc e

-uxoremconveniendam , 'fed ratus Uriasnon

'Davide exaruerunt ; & flos pudicitize tunc

:decere militem 'urgente ..belli :tempore 'ad

— .defecit., «cum coppit otio indulgere , :cüm

axoriam divertere .coifuetudinem , & foe-

enim vertente anno , 'quo confueverantRe-

;mineis :emolliri blandimentis; maluit cuifto-

gesa

dbella procedere ;

-

David maníiffet de-

.iümlf H

iofus domi , & Joabum ,

acfervos

..dibusportæ*reg'-iæ" feaífociare, fomnümque

n L

fes , acot

*

[]

:quod cum intellexiffet

fuos mififfet ad *præliandum ico

ntra filios

cum ipfis :capere

"

.David , séquenoviffet, fpefua fruftratum

j ,o. RUg- CAPQ

immon,

"David autem remanft in Jera-

nimirumexacta hyeme , G redeunte

"Uriam :accufavit inhumanitaus , 'eummqua

FIUdl,

]'a?em ;

dterum urfit., quó domum rediret ?ac uxo-

-

VCIe ,

feu tempore., quo folerent Duces,

in aciem ad ftrenué dimicandum

rem reviferet , neceflariámque :«cum ipfa

& Principes

-

David otiofus domi remanfit ,

quietem 'caperet , fed cum iterumfpei fuze

procedete ,

intelligeret vanitatem , & Urias fecundà

&t otio caprus, acà

fana mente alienusanti-

ante forasregias fomno indulfiffet ; ubi Rex

quum dedifcens cor ,

quo Deo placuerattur-

novit omnem humanitatis conatum fru(ta-

ifimo fe adulterio inquinavit ,

& homici-

neum effe , nonampliüs à regia benignitate,

dium infidé cruentum commifit , & pofttot

victorias illuftres de proüra't'is hoftibus.

de-

fed à Tyranni crudelitate confilio capto s

Joabo litteras fcripfit Rabbatham tunc obfi«

Jatas, fuccubuit ipfe otio debellatus , &

denti » quibusinjunxit, ut Uriam pro fron«

ini pfo exaruit flos pudiciti& ; igne exficca-

te,

TItt3

$20

*Difïþrtatïo AXIV. -

t&, ubi perïc*u!um'l certiis imminet , confti-

þktimq protellá oitiofiatiy gnvoloitur. ani.

tuat in przlio, premonitis etiam commili

7HUS Vitiofus.

Eft otium , quodà fana mene,

tonibus , ut pugnantem , & in extremo

té hominem deiicit , ac in feediffima quz-

difcrimine verfantem Uriam medios defli-

.

que pertrahit fcelera: e(t otium , quoflos

Í

j

"]

!

;: Ivl

tuant inter hoftes

?

cümque Joabus injun-

exareícit pudicitiz,

Accidit , ut furgeret

2, Reg t a,

&um fibi à Davide exequeretur mandatum:

David de ffrato fuo poff meridiem ,. quid?

LE

innocens Urias fortiffimé dimicans adveríus

àlomno , & cibo facilis , ac proclivis ad Ve-

hoíles, &pree ceteris virtutebellica tnicans

nerem fit tranfitus, eít enim libido affeétio

à fuis deferitur commilitonibus, & per in-

aüimi otiantis , ac cura vagantis: quot

flicta fibi vulnera cadit , qui cateris fortior

enim ícintillas accenfa fornax ejaculatur ,

fleterat, Si David fuiffet, & ipfe in agiea

tot pravadefideria, ac corruptos malé olen.

profectus , fi domi defes non reman(ii*et "

tis concupifcentize affedtus excitat otium ,

fi poít epulasotio non indulfiffet pomeridia-

ac fufcitat mens otio indulgens: incubuit

no, fed hone(to aliquo fe exercuiffet Jabgre,

Venus pulvillo dormientis Davidis ,. '&

ambulatum non afcendiffet folarium , in

mollities catnis ex molli pulvillo , ex otio

mulierem lavantem fe oculos non injeciffet ;

torpefcente ortum duxit ; & fomnus;diur*

impuros ignes , quibus lilium exaruit pu-

dicitiz . ex frigidis illis falientis fontis non

nus fuit Davidi deemon ille meridianus , .de

quo conquerebatur , cum cuperet liberaivi

30.

haufiffet laticibus,

Pfalm. e,

d demonio meridiano , À fagitta volante.s

P^

Ql'læj?. 256

Oblervat Theodoretus , negctium , (eu

in die,

Vidit tunc otiofo oculo lavantem

"2 2.Re6g.

laborem Davidem effeciffe virum juxta cor

femulierem in fonte , & lafcivus ille a(pe-

Dei ; & otium fic eum à cordé alienáffe ,

&us ex otio profectus fcintillafuit , quein.

ut antiquum dediícens cor , fe foedé coníli-

paleam delapía arefcentem , ftatim flammam

tuerit adulterum , homicidam, acDeo ini«

L;äo IO Aþo-—

concepit , foedíque amoris excitavit incen-

lag» moral,

micum.,.. Pulcrhé Cyrillus : Labores quam-

dium , quo flos pudicitz exficcatus aruit.

£Ab, 14.

diu fuftinebit membrorum facietas, nunquam

5i David eo tempore , quo folent Reges ad

me rapiet vagationis captiva libertas , aut

bella procedere non fuiffet domi iners o-

otiofitas cordis fluéiuans tempeflatibuss mam

tiatus ; fi fomno , | feu ctio pomeridiano

vagatio quedam mentis efl. alienatio , €y

non indulfiffet , ' ejus pudicitia nau-

otium tempeflas eff cordis.

Siquidem alie-

fÍraga in fonte non :

natus 4 virtute fensis mox ficut Cain profu-

pcrij(fef. "

du vag:i:quedämditur j G velut David

"M$ —^ m o w UML O ss um m

c1

REME

fj

Eul, 59

4

DISSERTATÓIO XXV

[

"

P

praviaffedus, quos defides inveniunt,

l

cosdem turpifsimé coinquinant, & corrumpunt.

Qu

Quos veró improbus labor defati

gat, virtus ornat ; &

fe

caftitas venuftat.

Qu

Qu

$. L

ide

In

aff

Lilium caflitatzis nonnifr zlzzribn' laöo;e—

, JUugtque feudio:

fcer

excolitur , c efflórefciz.

l'läa wlwa. pud

[e

p

Mr ó

"3.

zi -

u

Ui caflitatis excolit li-

i,

A ^ s

cabþparens filium fuum fofephum , adhue

in/l;

Ü

linm , huic neceffe eft,

etate tenellum dicaverat ; adeó ut Jofephus

E A G«'f"æ? '

otium declinet ,

UO

al

u

(

ovibüs cuftodiendis à puero affueverit , ac

l0,

xï

J

FOM

veSws

3

d

)7

Jf

decus deflorefcit pudi-

laboribus infudare con(ueverit Vnulta tulity

ao V:

L n

M

p

citig, — Jofeph Patriar-

$;

j

N

12

fecétque puer , fudavit , && 4lit , nequenoe

C

N

SS

*

«ä

cha , quia egregius fuit

bilitati filii laborantis in ovium cuftodia dee

LL

wi"»?;*?llll—

hujus!lilii ca(titatis cul-

TOgat pater , ei injungcus labores ,

fsif

tor ab'otio , veluti à

quia ut

ivi

fcité ait Hefiodus.

Non probrum eff opera..

p&:fie femþer abhorr

uit.

Jofepb cum fex*

"i, imó efl ceffatio probrums vix, ex Íexcene

aflly

; Gmff cap.

2

e

decim effet annorum , pafcebat gregem cum

&

[:]

tisotio deditis unum reperie

4

probum, Ne-

tür j

ODes

frairibie. (ui , cilicet paftoritio müneri ]

4

que Jofepbr,

s lilium cx;ïü'luilfct pudicitig , -

nifi

Áien

"

!

Pravi Affe&tus deffides corrumpunt; defatigatos virtus otnat. et

- mififuiffetlaboribus addistus : cultura fiqui-

duftriáà comparantur. x*Hinc fructus labo-

dem caftitatis laborem exigit;non otium 7

risetiam in pueris fapientia dicitur; G prze-

l

- hincJobus loquens dehomineculturz addi-

mium otij ignavia ; & quia ab omni vitio

[ €»pu. v

,, €lo virtutum ait : Homo nafcitur 4d labo-

b

voluit filium fuum]ofephum immunem pa*

h

r&m , GL àdie.natalitii fui laborare jubetur

rensejus Jacob; recle ab adolefcentia labo-

quisquis homo eft ad ftudia natus virtutum ;

ribus voluit eum affuefcere , quo nimirum

vitia declinaret , & feliciüslilium excoleret

& propterca nature oblivifcitur fuz , quis-

quis otíatur.

Hinc mellifluus Doctor de

caftitatis : fcire enim vix vitía poteft , qui

otium neícíit ; non enim faciliüs vitia addi»

fallacia prafentis vitz fcité ait, — Quomodo

fcuntur , quàm in fchola otij; — Mulragzs

fit fecffebominem , qui ad id paratus non.»

-Ecelef 224

efl, ad quod eff natus,

Nec absque caufa

enim malitiam docuit otiofttas, — Quisquis

—'Zi. 3-0-

Job, càüm dixiffet, bomo nafcitur ad labo-

cupit fe otio mancipatum ad fcelera omnia

^vexs , (tatim addidit , &f avis advolandum :

vexillum explicat, G fe miferé vitiis omni-

quia ficut Deus alasindidit avibus , ut volent;

busimplicat: & revera concupifcentiz , &

ita & manus dedit hominibus , utoperentur 5

lafciviæ—turpittxdinem , ac foedam liberta-

& (icut aves nift explicato alarum remigio

tem ab uno przfertim otio vires fuas fumere,

aérem diverberent , & furfum afcendant ,

velipfi Ethnici Poétze edocuere Ovid,

humitepunt : ita & homines , nifi manibus

JOvvia, Be

"

Otía fi tollas perjére libidiná arcus,

- Ponteleg.s«

laborent , putrefcunt in otio,

fiquidem proxima fibi funt nihil agere , &

Eít hominis ingenui fublimia meditari 5

& alriora nequit homo affequi , nifi manus

perversé agere ; tempus prodigere , & ca-

flitatem proftituere; otiari, & luxuriari

exerat , &laboret, Quodfi labor, qui vel

initinere; vel maris trajectione; velagto-

«nde Po&ta,

rum cultura ; vel artium exercitio fuícipie

JEgiffbus , quarve fit

. g&gritur

., faätä

tür, foedus, & amicitiam conciliat ; & con-

adulter ?

verfo otium nonaili diffidia meditatur : hinc

r

p promptu caufa eff defidioftus evat,

ad Moyfis acceffum juffit Pharaonis Procu-

i

Quia à defidia , pleráque libidinum excitan»

ratorregius , ne líraélitis confuetze defer"

'tur incendia , quorum eft otium favilla.

rentur palez ad opus lateritium , fed ipfimet

Torporem omnem excutiant quotquot

$«

«eas qugrerent , fibíque proprio enanciíce-

zentur labore, & infuper confuetum exolve»

lilium excolunt caítitatis; quia perinde, ac

Platanus rivis gaudet , & Canna paluftris 5

rent penfum laberis, Sedquid? quéd no-

1(

1

ita & Venus otia amat : & ficut ,. qui fe fe

vis laboribus opprimuntur Ifraélite 2 quia

nimitum fibi fübjectos eos volebat Rex; &

otio emancipats vitia adfeaccerfit; ita qui

operari nom definit , virtute fplendet ; &

x otio , fi palez fuiflent ipfis delatz, diffidia

i;

timuit, & tumultum ad primum Moyfis

Deum fibi conciliat, quisquis labori fe de.

acceffum , & ad praecavendam rebellionem

vovet: quapropter de viro laboribus affue- eusjoy, re z

to dicitur : Honestavit sllum in laboribus ,

impenfiüs eos juffit laborare.

'Pru'epir er*

n

;

?"L M: gó in die illo "Prafeclis operum , & exatloribus

& complevit labores illi : nimirum Deus

4

?

tunc juftum honoribus condecoravit , cum

populi dicens : nequaquam ultra dabuntur

!

addiétum laboribus novit j tunc enim benige

palea populo ad. confiiendos. lateres. ficut

priis, fed ipfiuadant , & collgant stipulas,

nus ejus adfuit laboribus , quos , & coms

plevit , ac poftremam impofuit manum.

&& menfuram laterumm ,. quam antea facie-

bant , impouetis fuper eos , nec nminuctiá

Adeb enim eft Numini grata operatio , ut

guidquam,

Vacant enim , & tdeirco voci-

fociumfoleat fe operantibusjungere? econ-

!

]

*

EAvt ud,

Nimirum;

verfo parcentibus labori minimeé vitia pare

ferantur dicenies

quos Rex Pharao quietos concupierat , fibí-

cunt, quia quos defides inveniunt , hos tur«

n

ue fubjectos , laboribus occupatos fategit ;

piflimé feedant , unde David, — Zu labores ppy], wvv

bominum non.[un , & quia otio marcefcen*

J

ideóque facob Patriarcha Jofephum filium

fuum , velab adoleícentia voluit laboribus

tes , ideo tenuit eos fuperbia , G qui labo-

rare, ut homines detreclárunt 9. vitiorum

affuetum , ne in adolefcente pravi concupi-

fcentize tumultuarent affe&tus in perniciem

omnium facli funt turpiffimamonftra,

pudicitie , quiautnotat Caffiodorus. — N2*

Hinc à Deo , Protoparenti , quem

d

äïibo Yo* 'Pä*

ad imaginem fui condiderat in paradifo vo-

i,

tura quidem bumana fictit. duris laboribus

énfiruitur , ita per otiatorpentia fatuatur ;

luptatis , feutopiarias intet delicias ; quiaifte

ibi deliquetat, ubi uberrimis frugibus , ac

ad quod etiam alluferat Salemon Proverb,

[

io,

edulibus atborum fructibus tellus exubera-

Qui congregat. in aflate filius fapieus

efls qui flertit eflate filius confufionis , ubi

bat ; extorri inde facto,& exuli foras dimit-

fo, unicum tantüm indicitur itet, ne in de«

Chaldaica legit: $ speratur im efflate.o ,

& fuit via laborantium -

*

^

fed(iqui eperatur , & congregat in eeflate ,

terius rueret ,

tamet(i Deus fuum primo homini,etiam poft

divitias congerit , ac divitiis dicitur potiüs

affluere , cur à Salomone filius fapiens dici-

patratum fcelus inobedientiz , álimentum

tur ? ut nimirum inde conijciamus non ad

non denegaverit , imó & latim fundum ,

omnes Ícilicet terrarum tractus ad alimo«

opes , ac divitias effe attendendum , fed ad

niam fibi parandam exhibuerit; nontamen

fcientias, & notitias, qu& laborantium in-

P

absque

e

1

£22

Diífeitaio XXV,

absque folutione penfi, fed ealege, uttet»

mines ; ideb felo vultoi fuddrc madenti pa»

ràm excoleret, aratro profcinderet , femi-

nis promittitut ; quia per fudorem folius

na jaceret ; meffes flavefcentes demeteret,

vultuslabores, & aítus coniiciuntur totius

ä

ac immeníos agriculture fubiret labores,

hominis, quem poít patratum fcelus labo«

Genef. 3, V.

In füdove vultís tui vefceris pane , . donec

ribus addictum voluit Deus ,. ne petriret ,

:

29»

revuertaris in terram ,. de qua (umptus es ?

nec in deteriüs rueret , quia ut ait Caffio*

h

nimirum feracem exhibuit offenfum Numen

dorus, Natura bumana ficut duris labori-

fibi infenfo homini annonam , fed ut preemi-

bus insiruitur 5 itaper otia torpentia fatua-

Üi

um humani laboris in cultura telluris impen-

turz innumera fiquidem funt damma , quat

ü

Ir»szene[. »

fi, utobfervat Rupertus, inquiens : z f&*

veluti venenati rivuli ab uno otij fonte fca-

f

dore vultis tui vefceris pane tuo. — 1d efh , fi

turiunty & vita defidiofa eft frequentiüs fla--

P

fudaveri , fi arando, & ferendo laborave -

gitiofa: velfaltem vitaotiofi, quia nullius

7u ,tunc 66 non Aliter panem tuum , þ?zt tibi

eft meriti, nullius itidem eftpretii, "Tem-

necefJarium terra dabit.

Sed cur hominis

T

pus enim otiosé impendere , petinde elt , ac

vultui, & non potiüs humeris, vel brachiis

Q

pretium temporis quod omni pretio eft pre«

d

labor adícribitut agriculturz ? cüm potiüs

tiofius miferé prodigere. -

À

?

- quando homo tellurem excolit , folus vul-

*'tfi-'

L

q.

Triplex fe prodit otium , quod &

e

tus videatur labore vacare , acotiari? reli-

pliei vulnere hominem fauciat, & virtutem

AU

quis laborantibus corporis membris : non

devenuftat ? Aliud enim purum dicitur oti«

excolit homo terràm , quin manus, & bra-

i

u , eó quia à quavis feria vacet actione,

de

chialaborent, pedes , & crura moveantur,

& hoc feedé tmarcefcunt quotquot volupta:

ac huc , illácque difcurrant, humeri oneri-

€0i

tumlenociniis capiuntur , deliciisdiffluunt,

bus vel pomorum , vel fegetum, aut femi.

& concupifcentiz demukentur blandimen:

&

num preffi curventur , ac totum agticolz

tis; quique utin alto pelago absque gubét-

p

EN

corpus ftiva , ligone , roncino, falce, tri-

a«

natore,fine remige omnibus vetitis efflantis

bulo , ac reliquo agticulturz apparatu plu-

libidinis ad fenfuum rapiuntur voluptates ;

T

p

rimum laboret: eur igitur cam folus agri-

ignaviá'diffluentes , & inertià languefcentes,

colz vultus, qui àlabore videtur immunis ,

hu

pigritià fracti , fegnitie emelliti, quafi nati

ab

ac de praalta veluti fpecula , reliqua con.

fruges confumere , nil boni , & honeíti mo:

tip

templati totius corporis membra laboran tia;

liuntur, proterentes tempus in foro , rifu,

nihilominus adhuc vultui inerter otianti lare

K

nugis , fabellis, quique potum vertunt ad-

by:

L

, gior annonz merces promitritur ? an non

ebrietatem , cibum ad crapulam , quietem

uberioris anhonz przmiam reliquis debe-

tib

ad marcorem , & valetudinem ad volupta-

batür corpotis membris, cum impenfiüs hzec

tem ; ut & formamcorporis ad culpam li-

Qu

laborent ; & obnixé demandatis (ibi officiis

Tiar

bidinis; venuftatem vultüs.ad turpitudinem

incumbant? fcité Cajetanus cxpendens pre-

luxurig , ingenii acumen ad technas frau»

Tus

fata verba.

Ge»'gf. e

In fudore vultés tui vefteri

dum , & horum vita otioforum fepultura

«l

pane tuo , ait: Defcribitur autem fndor dn

potiüs'eft, quàm vita hominum , ut enim. .

pu

— facie , quia ea pars facillima eff ad fudan-

fcité notavit Petrus Blefenfis,

'Orinm :eff Tacazon.de

Viti

dum , ex magnitudiue , 8 bumiditate cere-

vivi bominis fepulzura , quienim otio mar. iffitur.

unq

liar

bri,. fluit enim , mon afcendit fuder , &f ap-

€eícit homo, huic otium eft fepulchrum, ut £P

pellatione panis unvoerfum . intelligitur ali-

a

perinde fit otio torpefcere , ac fepulchto

Equ

mfntu(n—h

i

tumulari ; sítque otiofusvivumcadaver , vel

que

In narranda poena injundta primo homi.

fi mavis cadaver nondum mortuum :. fiqui

üt

ü

ni ob patratum fcelus, Moyfesvoluitfehu.

dem vivitotio[us , quianondum efflavitanie

il

manis accommodare moribus ; proinde li.

mam ; fed mortuus eft , & cadaver , quia

ov

cér manus agricolg , & bracchia , pedésque,

operatiombusvacuus,. & in otiofepulchra-

V0

l

ac crura, ui & reliqua corporis mrembra ra-

li jacet fepultus, eatenus dicitur homo vive-

E I

fticano adnifn laborent; licétexze(tuet mef-

re , qnatenus fpiritus per corporis 'organa

lr

Mor ;

dum torrente fole arcuato jugiter dor-

operatur , & fuis in obeundis officiis poten-

pat

Ío , acuta fale flavefcentes demetit in

ti& occupantur; aitenim Arifloteles. — Ani- 7 $roplein,

cert

campis fegetes ; quia tamen iners agricolie

ma tamdiu corpusinformat, quzmdiu in ea fed, 14.4.19

COtr

vultus prz membris reliquis impense labo-

vit muhnia obire poteít , qualidicat, ani-

Tlaüt

rantibus pigro licét, & alieno fudore madet,

ma , quz vita eft, ita eft actuofa, ita ope»

fliy

non fuz inertize mulétá plectitur , fed alieni

rationi dedita, ac inerris ocii refuga, ut o*

via

. laboris muneratur mercede ; nimirum in-

tiati necfciat, nec poffir; & quiavitz mors

tügh

ertia vultás dum alieno exundat fudore mer-

opponitur , hzcaliud non eft , quàm ceffa-

Iu

cedem praripit eeítuantium membrorum :

tioab operatione, X omnium facultatum in-

Tuba]

& veré laborantium fibi ufurpat ftipendia ;

ers otium; neque Ariítorchi diffentit Ter.

üttgr

quia poft patratum . inobedientiz flagitium

tullianus coxtra Marcionem c4p. 26. ubi ait; Lib. 1,

te&a

propriam erübuerunt protoparentes iudi«

Orzum [ui natura non novit: binc cenfetur fj

üt

tatem, vellibus indiguerunt ; quibus corpus

Agatur yita fe dirigit ,ur fi ceffmuerit ,ou fit

obtegerent, & quia folusvoltus primevam

cümigitur otium prohibeat , neoperatio fit,

apro.

Vitia

fervavit nuditatem, quáczreris pateret , &

& natura id fatagat , ut víires íuas exerat,

per diícrimina vultuum fecernerentur ho-

coníequens eft ; ut tota rerum natura nil

latls

Jrob

/

&que,

,

4

L

€

À.

i

LO

r d

i

;x

m a

» 'M

(avl ,.Aä"cäïmä d

-ffides corrumpunt ; deí atiga

"^

ï:

*

æqru&, ac otium;eüagäat,. quod vel maxim

L

interimit , eoncupif

t .m ace

Jí

Is

verum eft de virture, quz tota in actione

vás cogitacanes excitar ,j

v

LA

movet , imentem obtundit, intclie:

cónfiftit; & que , f inerter otietur, incun-

élanter , pereat, fitque proptzrea defes, &

ícurat , voluntarera iliaqueat

otiofus, cadaVer vivum , & otium vivihomie

interiorem homiaem fus, dé

j

h

nis fepultura,

miferé evertit; '

7*

Alterum otii genus negotiofum dicitur,

Non homini otiofo,ac defidi :

í

& eorumeít proprium , quitotam fuamin-

otium perrnicio

L

Um; verüm & tori r

duftriam collocant in rebus nullius momen-

licee excidium infere? quid enim inec

ruinam flammisne hoftiiibus tecta comi

ti , acpropterea otiosé laboriofi nosnili in

futilibus , nugisque absque ullo fuo , vel

rantur j an iguaviá Patrisfamilias tignis

alieno fructu tempüs inani labore prodigunt;

ttabibisque putrefaclis in congeftam cem

;|

':

& hi operos? omnia agentes; nil agunt, quós

folvantur lignorum , ac lapidum congerie

E

**5 C(P7 V

.

"Tercullianus vocat: Fa negotiatores , eó

quid intereft , an agri vaftentur boflili in«

quia in foro , in gymnafio ,- in plateis, in

curfione, an enervatocivium robore ? five

theatris,nonni(i propríz ftudeant famz ; nun-

grandines (int, quz fegetesconterant ; five

$

quam propriam explentes famem ,. nec fitim

infolentia militis; five incuria , & fegnities

extinguentes , cum ardentiüs femper fitiant

coloni fit, quz neglexit annonam in horrea

autam popülarem , quá depafcuntur : hi funt

colligere ; feraper idem eft damnum illatumz

femper toti effuíiin res vaniffimas , propria

Et cum auxilium manuum , ac exercitia vir-

deípiciutit , & alienis fe immifcent, nonfe

tutum torpuerint , ait D. Hieronymus; opz-

C^f. 10

continent privatos inter parietes ; fed forum,

nes defuper tempeflates , tanquam in laceva

Emlef,

»

Ü

& plateas , trivia , & theatra frequentant ,

tella, Gnimborum ad uos, idef uitiorum

turóo prorampst.

peralienas domos vagantur , & veluti venati-

$

cicanes fubodorare nituntur , quidquid ubí-

5cio , plerósque falsá illà pr&occupatos |

19,

que fiat, quidquid loquantur homines , ac-

opinione effe , ut arbitrentur , nil mali póffe-

IS,

perinde ut mufcee importmnz volitant, G

ab otiofo, ac de(ide inferri , cum nil agat ;

huc, illücque circumcurfant fine fru&u ,

qui nil agit, nec malé agit , alioquin quid-

It

OI

absque ullautilitate: & toti vagi ; acinquie-

quam ageret, fimalé ageret ; quiveró non

;

ti plus extra fe vanis divagantur cogitationi-

malé agic , nemini eft injurius ; nec quid-

bus , quàm fecum habitent.

quam poteít damut alteri inferre. — Sed iia

i

$.

Tertium otij genus eorumeft, qui do*

arguentes redarguit D, Chryfo(tomus, in» Hemil 4e

t

tibus fibi à Deo concreditis abutuntur , qui

quiens,

Exiftimate . f fervum : qUiS ha. "'Ufï'i'lw. e

[äï'

cum polleant ingenio, otio confenefcunt ig-

beat, nonrapacem, nontemulentum,non ^^

]i«

naviz , nil ad publicam utilitatem , neque ad

contumacem ; idem tamen totos dies domi

Íuam efficientes ; & hi dicuntur detodere

fedeat otiofus ;; nonne graviter vapulabit ?

LU

€clidona, oblivione obliterare talenta pro«-

l

atqui nihil maleficij commilit ? fed íatis

pria , otio fepelire attem , & honeftamenta

n

maleficijeft , munus , officiámque fuum ne u

virtutum feeda fegnitie deturpare , cüm nil

lexiífe.

Àn non agricole daretur culpz ,

ef I/n-mon.-*it

unquam preclarum cogitent, nil grande mo^

finil prorfus ageret; fiotio indulgens, nec

liantur, nil meditentur divinum : G tametfi

feteret , nec meteret, necvites pütaret , nec

uc,f;if:cy.

exquifiti ingenii dotibus (int przediti , vatiis-

excoleret ? tametfi nihil otiando ageret , plu-

iU

que imbuti fcientijs , illis tamen minimé

rimum tamen nil agendo inferret Domino

d

utuntut , perinde ac fi iisdem eflent prorfus

l4

damni 5 qui.fruclibus privaretur, ac pro»

de(tituti : & hi procul dubio ineptiffimum

ventibus fui agri; noníolàm aliquid feciffe

jle

fovent otium , quod nonnnifi impurz favet

mali , hoc malé operanti vertitur culpz s

Jlà

voluptati. Hoc triplici otio nil magis noxid;

verüm etiam aliquid omififfe boni ; fuum

d*

ac perniciofius in Republica ,à quà exercitia

neglexiffe munus; idque vel maximé in Rei-

vel

ftatim exulant virtutum ; G vitia, quibus

publice moderatoribus, quia (i hi defidige

ifld

per otium indulgetur , impuné graffantur :

fetradant; declivem, & inomnevitium proe

n

certé nil hac pefte deterius,quá probi mores

nam ingrediuntur viam, & populo adom«

iüi' f Wlm.

corrumpuntur , & virtutum decora oblite-

nem improbitatem fe duces prabent, quo«

rantur : nil vitá elumbi , ac diffolutà fune-

uf

rum propterea focordia non ad privatum rei

fl

flius ,. à qua propterea non minus olim de-

familiaris difpendium , fed ad p

ubiicam flaw

þe-

viclà carthagine Reipublice Romanz . me-

ts perniciem pertinet.

0-

tuebat Q. Metellus apud Valerium Maxi-

Neque alius hoítis Sybarim civitatem

mum /i5, 7. «. 2, quàm ab ho(te acerrimo An-

&Y

of

quondam florenüffimam funditus evertit ,

f

nibale ; quia plus infert Reipublicee damni

quàm manuum infirmitas , feu mollis , ac e-

if

etiumcivium ; quàm hoftium aggreffio : hzc

