ulterius Amorrhzus: fol ipfe ftationarium

cum pravorum affe&ctuum obices removen-

Íe militemexhibuit, quo ftativam in caftris

tur. Aperiebatur olim Romz ovanti Cae«

Amorrhzorum fortunam profterneret ; me-

fari triumphalis via, perquam tamen non

tam diítulit diei atringere, quoDux fidelis

folus victor incedebat , (ed & reliqui, qui

almas ad poftremum usque demeteret;quie-

uriumphi aderant fpectatores: aperire viam

vit fol, ut Jofué Amorrhaos vinceret, ut

Domini perinde eft , ac virtutibus. omni-

LR

bus iter (ternere , ac. vitia omnia penitus

pogna utrinque inílituta acriüs effervefce.

ret ; quia nimirum quies animi non invehi-

eradicare: alioquin f1 non convellantur ra»

tur , nifi interiori certamine pravi profter-

dicitüs, fed rantüm amputentur rami, qui

nantur aífectus ; nifi de iisdem expugnatis

flernunturin via, ornatur quidem iter traüe

gloriofior de'eratur triumphus, Neque hu-

feunti Chrifto, fed non aperitur via incor-

jus victorize triumphalis palma . colligitur,

de : Mattb, a. lj autem cedebant vamos

nifi radicitüs evellantur quotquotin nos pra-

de,arboribus , $ flernebant in via. quia €

vi prqgerminantafïeäus, & in deferco cor-

radice non eradicàrunt pravorum aff.ctuum

dis, íeu in intimo ments receffu Deo per

przcelias arbores, non revulfz ha tuerunt;

ftudia virtutum via fternatur, & recte ape-

fed earum rami in via duntaxat ftrati: licét

riantur íemitz perfectionis,

ex pravis affzclibus partem . aliquam . quis

7e.

Idque cauía fuit , cur Joannes Baptifta

Deo litet;. nunquam tamen nif1 radices ae

totis lateribus inculcaverit populis in de.

vulferit, zffefctum totum litabit, -

V

"ferto peenitentiam, & proculab Urbicis tu-

Repullulant quiex annofa quercu ante

?

qmultibus viam edocuerit falutis: 7ox cla-

eïfuic 495

putantur rami ; G pravus plerumque reci-

qnantis in deferto parate viam Domini , re-

fus affectus incrementum fubit virium, &

£a facite in folitudine femitas Dei. nofrri.

iniurgit valentior , ferocit truculentior, E«

tiam czefi in Chritti triumpho rami de arbo-

Verüm fi fponfa hortus eft ad omnem flo-

rum elegantiam confitus , cur fponíi Pree-

tibus , quamvis in via flrati , ad fupplicia

curfor, cur ]oanfmes Baptifta in deferto cla-

pauló pofít iter apervére j fuit enim trium-

mat? cur potiüs non exclamatin Jerufalem?

phus ille tormentorum feminarium , & qui

cur infolitudine, & non potiüs in- peram-

ramos duntaxat de arboribus praciderunt,

plo Urbis foro ; ubi hominum frequentia

quia totam plantam non eradicárunt, nec

revulías arbores firaveruntin via, íedtan-

eít major? quia in horto difpofite ad ocu-

lorum delicias lafcivientes florum areolze, &

tüm ramos, ideo crucem non pluribus di-

excultee ad amcenitatem arbores ; ut etiam

lapfis diebus adornárunt.

Neque plurimi

erecta in urbe palatia, zdificatze ampla do-

fecit Chriftus pompam . illam , in qua nec

z. ng.z [n

mus , non permiferunt , ut Przcurfor Chri-

claudos erexit, nec furdis aures apervit , nec

Ííti viam Domino exsequaret.

czcis vifum reítituit , nec mortuos ad vi-

Non tadet agricolam itineris in defer-

EL

tam redüces revocavit, fed compaclo fla-

£um, fedruinzin excultó campo; non toc-

gello nundinantes in templo ejecit, quia ta«

3j

det hortulanum viz extta urbem ,. fed de-

metíi ramos Chriíto obtulerint , plan«

vaítationis confiti à fe horti ; nec . libenter

. tas tamen adhuc in corde nu«

amputat in caule pinum ; neque € radice Ce-

triebant.

drum convellit, quam novit effe obítaculo

parandæ Domino viz,

In folitudine veró

l

L

&bi neque Cedgi luxuriant ad voluptatem ;

$. X,

—

j

! Nemointetna fasiur malacia nifipiavis Affedtibüs fedais. p

pravum ignem , fed etiam auget , trahitque

d

infcelus. Nemo fitadeó audax , ut proprize

fdat fortitudini; fuccumbit, qui nen pug-

Pranis , qui fuis inferuit. affetii-

nat;

bus , dolorem fibi maturat , d cra-

bus.

& perdit , qui ludit cumpravis. affedti-

ciatus accerfite

Quzvis animi commota vaflïä&ioxcontra

76.

P

Onfruimur interna pace, nifi affe&tus

nos infurgit , fi ei eblandiamur, nos mor-

omnes tumultuantes contra ratio»

det ; offendimus non folüm ad filices , verüm

nem procul abigantur, nec fufficit,

eriam ad flipulas , paleásque, fi concupi-

fi unustantüm, vel alter prófternatur , fed

Ícentia urgeat , quia flatim flammas conci«

excludendi funt omnes , ac prorfus extin-

imus , quibus interna tranquillitas cine»

guendi , quia fi unus fuperfit, fufficit, ad

refcit: ebullit ftatim in peCore , fervétque

procellas in corde ciendas, mentémque flu-

illecebra , & eà fevit lerhaliüs , quó blan-

€tuantibus cogitationibus turbandam : hinc

diusvidetut allicere, | .Nonni(i Pcrages , Cla«

David enixim Deum rogavit, ut ab omni-

désque [pargit , fi infurgit prava affectioz

busliberatetur pravis affectibus,

Eripe me

nonne compefcuit in jecore Efau furorem ,

JDomine demanu inimicorum meorum. P(al.

& livorem caligantis patris reverentia ? (ed

20.

Erui optat non à preffura , qua fcelus

nonpenitusextinxit; pravum odij affedtium

Íubfequitur , non à verme cor exedente ,

in fratrem Jacobum nutriebat Efau , cujus in

«ulpam concomitante ; non à promeritis ex

precordijs tumebat infania vindicte ; non

patrato delicto poenis , fed à manu inimi-

tamen exundavit parentis lectulo , quo veluti

«orum petit liberari; non timet gladium ,

aggere compre(Ta detinebatur.

Venient dies.

Geuef. As

non exhorret compedes , non expavet ignem,

lutlus Patris mes , & occidamjacobum fva-

fed ipfam pravi affe&tus, ac fceleris dextram,

£rem meut : erat occilurus fratrem ,. fed

quia quamvis fcelus jugulet , ac. intetficiat ;

non patre fuperílite ; odium femisopitum

adhuc in pravo ejus affectu placet.

intus enutrivit in corde, Íed ícintilla fuit,

g.

lon ZEgyptum faítidientes Ifraelitee

qu excrevitin incendium furoris, quia in

clamaverunt ad Deum ; fedvirgas, & com-

pe&tore perduellis fcintilla quamvis perte»

pedes exhorruerunt JEgyptiorum ; & nifi

nuis ardet usque ad inferni noviffima,

Fa-

eos Pharao pluribus cecidiffet flagellis , li-

dam ,& videbo vifionem bauc 1I2AgHAT , TU

Y

bentiüs fervitutem toleráffent (ub Pharaone,

bum ícilicet furentis Efau ardere , necabfu-

quàm libertatem fub Moyfe quafiviffent ;

mi, eó quia irafcatur intus , neque occidat

quiararé Ícelus difplicet , nifi cüm torquet,

exteriüs; aríit Efau, neque uftus eft fufpia

Plures funt , qui pravi affectás gladium vul-

rijs,quia nivea canitiefri gefactus Kfaaci, Erat

nerantem duntaxat execrantur , non ma-*

hic decrepita jam zetate fenex , ferinz tene-

num eblandientem :

vocibus deleclantur

batur defiderio cargis, vocavicque ad fe Efau,

barum firenularum , quarum duntaxat un-

cui pracepit , utftatimexiret venatum ,. fie

gues expavent ; pauci , qui cum Ulyffe cerá

bique ex lylveftri praeda coenam appararet,

aures ob(lruant, ne cantís blanditijs allici-

Precipienti patri obíecutus filius exivit im

antur : fed quia fuerunt voce dele&ati, ex«

campum: fed Mater pro Jacobo folicita [a«

pert etiam fünt unguium laniatus,

Pra-

h

cobum natu minorem ad ovillum eregem.

vumex eo-odio habemus aífectum quia pro-

emandat ; jubétque duos afferri hzedulos ,

lixam fecum trahit eerumnarum iliadem 5

quos pelle fooliavit ,

& aiterum coclturá

fin autem blandiatur , perpauci funt , qui

eidem non eblandiantur,

adeo exquifita parat , ut Ifaacuscrederet fe»

Filios Jacob tunc

rinam ad fe allaram : illatori ferculorum

tantüm parricidij poenituit,cüm ob patratum

Jacobo manus ,. collámque pelliculis cone

Ácelus noverunt fe in anguílias conjectos: &

texit, üt faciliüs fratrem mentiretur hirfu«

David tunc tantüm adulterium lugere /ce-

tum: interim decumbens fenex oculis cali«

pit, cüm à Nathano imminentia intellexit

gantibus taclu explorat, quod vifu non va-

flagella ; nimirum doluit , cüm primüm

let, & hirfuta hzdorum tegmina , hifpi-

poenas fcelerispediffequas agnovit; quando

dam Efau cutem referentia, cüm tetigiffet

ob fcelus moriturum audivit natum filium ,

primogenitum , credidit, quem praefentem

tunc lachrymis madidus dixit , peccavi, &

fibi perfuafit, cum fola Jacobi vox aliquam

£. Reguzr'

depofuit coronam , abjecit chlamydem, re.

relinqueret in animo fenis dubitationem; fed

jecit epulas , faccum induit , G cinere fe

comedit de ferina nonin fylvis, fed in (iabue

confperfit,

locapta, recreatüsque venatoris obfequio.,

"r

Si difplicet e

ffe&us, debet &pravus af .

Tacobo benedixit , impertivítque primoge-

fe&tus difplicere.

Non horreamus pediffe-

nitorum privilegia , apprecatüsque e(t abun-.

ques tantüm famulos, fed & ipíos beros,

dantiam frugum terrze , honorem, ac reve-

non pravi affe&tus cantüm vincula, & com-

rentiam apud exteros , jurisdictionem in do*

pedes, fed & manus 5 neque expe&temus,

meíticos, & Nepotes , authoritatem in po-

ut nos fcelus vincat, nósque teneat, INon

pulos: felPhis vix peractis adeft Efau € fylvis

'expedies te ab affe&tu libidinis, fifoeminam

redux, qui reauditá infolenti ccepit irrugi-

alloquaris ; quia miítus cum muliere fermo

reclamoere, & plenus in

dignátienis in fra»

6bip prayusurget alisétus, noa folum fover — trem,let

alia inipfum odij(emina concepit à

Ff2

4

PA LI

232

Diiïertatioh 4

iterümque'pafre'm urget , vellet etiam fe fau-

fibi nutate Qidentur ; qui1 pravorum affe.

fta precatione felicem reddere. .

&uum temulentiá ebrij pedem figere nefci-

purit

77*

Verüm cum translata in Jacobum gra*

unt, jugitérque non fine dedecore vacillans

ii dn

tie revocari non poffent ,. inferioris notz

tes , lapíus iterant inconcinnos :

quia non

j

quzdam munera ei impertivit , quibus ta»

ipfiincedunt ,

Íed à pravis fuis fe finunt affz-

men primoceniti jura , & dona perdidit ;

&ibus duci per fluCctuantium cogitationum

fþi/l» s

hinc pravus in exclulo à primogenitura coe-

&ftuantes procellas ; reclé Seneca, — Pagci

pit affe&tus tumultuare , - nonni(i czede ex-

funt , qui confilio fe , fudaue difhenant: ee-

faturandus , ubi primum & vivis exceffiffet

teri eorum more, que fluminibus innatant ,

Genef. 12,

genitor. — Venient dies lutls patris mei , &

non eunt , fed feruntur. — Ex quibus alia l-

"yer f, Alo

o.cidam Jacob fratrem meum.

Quaàm ine

nior unda derinuit , 4c mellins venit , alia.»

vidus, quamferus, & truculentus eít pra-

vebementior raputt , — alia proximó ripann

vusaffeclus?. cum fit vita inimicus , calami,

eur[u. languefcente depofuit , alia torrens $tle

tatum parens , fraternz charitatis corrupe

petus ejecit in mare : quia ptavi affedtus ,

tor, tranquillitatis turbator , pacis vene*

quos fibi dedititios fufcipiunt, ubivis exaois

num, procellarum fufcitator , ceedium au-

tant ; néque ijsdem otiandi facultatem ime

thor, & totiusinterni hominisferalis evere

pertuntur , fed ad continuum, moleíltüme

for.

Durus eít Garüifex inordinatus affee.

que urgent laborem,

þ ziþl !I R

Quid ni Doemon

Gus, jugiter torquet.

Adquas non adigit ambitio ignobilita-

79e

Mf: lh

ipfe durá perempturus homines tyrannide

tes? qua rerum diícrimina non (uadet odi-

pr?vis eos tradit defiderijs , infanísque affe«

um hoftis fitiens fanguinem ? quas vigilias

Clibus: torquet enim ambitio , difcerpit vo«

non pramittit concupifcentia ? ad quz pe*

luptas , adurit aviditas; inflammat concu-

ricula non compellit libido ? ad quos fubeune

piícentia , vulnerat dolor , comprimit odi-

|

dos labores non adducit fpes ? ad qua fla-

um , confummit triflitia, interimit defpe«-

gitia non deducit defperatio ? ad quosgemi-

ratio , accendit ira, corrumpit invidia, ine

tus non compellit?. teflis Cain , cui pravi

| Zpiff. q.ï

ficit livor, re&té Seneca. . Dzc mortale tíbi,

affeclus invidiz , & odij fraternam fuafe-

& fragile corpufculum effe , eui non ex injte-

runt cedem; effufo Abelis fanguine vagus ,

fiatantum , aut ex poteutioribus viribus de-

& profugus gemit absque fpe ulla pervenien-

puntiabitur dolor 5 fed ipfe voluptates u

di ad quietem, folandíque otio labores: fi-

tormenta vertuntur, epula cruditatem affe-

quidem à facie Numinis projeclus adterrena

yunt , ebrietates nervorum torporem ,. tree

defideria mentem deijcit , & pravis affe&i-

smorémque j libidines pedum , manuum , ar-

bus , fluctuantibüsque defiderijs diftorque-

ticulorum oyanes depravationes.

Íta eft,

tur circumaélus , acrique femper timore cor-

p1Np.

qui inordinatis fuis infervit affectibus fibi

reptus divagatur folicitus , ut notat Hugo

dolorem maturat , & luxuriz evaporata

de S, Victore : vague per inordinatam con-

In 'allegar;

Tiluani.

momenta prolixa ad'erunt martyria,

euptfcentiam , profugus pev peccatricem cone

23

Evocemus é Peéiarum commentis Ixio»

feientiam ,. cujus etiam voce illud Apté fub-

nem volumine roue fe ipfum infectantem ;

jungittur , quisquis invenerit me , occidet zme ,

Sifiphum faxo illigatum ; Tantalum aquis

quia mentem drvino defertam auxilio, quae

ore tenus immerfum , ardentem fiti ; poe

cunque tentauo — tmpetjerit . — fubvertet,

mi;jueé ramo pendulis ad labia usque per-

Quàm turpé , quàm indecorum pravis fuis

petua fame corrofum ;; Prometheumífplen-

famulariaffectibus! ferpens, quia prior cze«

doris olim ambitiofum exefis , renatisque

teris animantibus perlpicaci calliditate vitio

vifceribus lemper diícruciatum ?. fed nulla

inferuivit, pravíque defiderij excitavitin Eva

poena acerbior obtingit famulanti pravis fuis

affe&tum , cateris habetur turpior, ac exe-

cratior,

affectibus, quàm anxia ambitio , quàm in-

Maleditfus es inter omnia 41D AT -

Gmxe[e 5'.—

fatiabilis cupiditas, quam infidarabies ? qui

tia , 6 befhias tevra z. fi

Á

(per pecius tuum g'4-

pravis fuis indulget affe&ibus ingentem fibi

dieris, 68 terram come

des cunttis diebus vi-

perturbationis, & dolotis accerfit materiam ;

te tu£ ?. Íed fi ferpens antequam íuaderet

n

fiquidem aliena felicitas invidum lacerat ;

Eve efum vetiti pomi,fuper pectus fuum

honor nonacquifitus ambitiofum disrumpit,

gradiebatur , cur mox officium naturz in

cupidinis flamma addicum voluptatibus

posnam tranfit temeritatis ? an

quia adempta

adurit : in pracipiti jugiter eft pravus affe-

([pes ad füperiora afcendendi

acrius fit tote

€tus ad delorem femper vergit , trahítque

mentum , quó Aulici, quos ambitio inflat,

fibi addidos, neque ullum nefcit medum

diftorquentur ? fi vel ipfa praviaffe&tus ca»

tenere , neque tormentum devitare ; cumque

rentia , fi fpei exclufio tam diré cruciat, ut

pravi affe&tus varij (int , trabántque in di-

defperationem invehat , quid fi totis viribus

verfa , ijïdem indulgentes in circuitu ambu-

urgeat , fi pleno impetu aggrediatur? Non

lant quiefcere nefcij continuis defatigati vo-

folàm ferpens, qui pravum in Eva excitavit

42 Pjhf, k

lutaticnibus , teíte Davide,

lg circuitu

affe&um , fuper pectus graditur, fed &

impij ambulant , cum enim continua labo-

terram comedit.

$cio talpas terram come.

rent capitis vertigine moleftiffimà rotatione

dere , non tamen maledictione mul&lari F

circumaguntur per vepreta dolorum à quiete

cur ergo ferpensex eo quàd fuper pectus gra.

femper alieni, quin& ipfa domorum tecta

diatur », & terrá vefcatur , à cunclis execra-

ï:arg

L

Nemo interna fruitur malacia, nifi pravis affcctibus fedatis. 233

*

aptuni habuit contemptui , proflernitur

*

tur? quia cateris callidior ad ima famulatás

detruditur à pravis affe&tibus ; fcité Philoz

etenim viribus praevalens , Zixiz Philffeua ad. 1. neg. 1z.

De higru-

David: uunquid ego.canis fum , quód tuve-

tiope Abya

fper pecius , & ventrem gradieris : quia cir,

a petdus iraefl , & inventre concupi(centia. ,

nis aAd mecum baculo,

Goliathus indubiam

bami,

decuit per pravos affectus torqueri , qui

fibi pondens victoriam Davidcm non inva-

fit, fed moroío veítigio inceffit , remora-

Piff.z.,.* 4

pravum affe&tum induxit in perniciem hu-

manigeneris, — Jactabatur ferpens fapientis

tóque greffu adoleícentem adivit ; cüm ergo

furrexiffet Philifleus , & veniret , quidni

nomine , fed cum primüm pravo famulatur

affeclui infamiam auget , fibíque dedecus

adoleícens David armis haud aífuetus puge

nam ineundam minime edoclus, vires ani*

-

adícifcit; eft (iquidem indecorum virum fa«

| pientem pravis infervire affectibus.

madvertens adventantis Goliathi , fe ipfum

L1-N

Lethali eftuabat Naas odio in Jabefe-

urfit , nullumque permifit momentum abire

nos, fodásque inivit ea lege , ut dextro

otiofum: feítinavit David , & cucurrit , &

proríus oculo eruto finifler fervaretur illae-

imbellis paftor in ca(lris Philiftinorum gra-

-divum Martem proftravit,

;

fus ; ídque non ut feveritatem clementiá

temperaret , nonut odium humanitate co-

Commendabat adolefcentem prze cae

824

teris formz dignitas, peritia pulfanda ci-

ercervet , fed ut infamia , ac dedecus , te-

Li. p R, 000sinde fübiret incrementum, — Ersam

thare, vocisfuavitas, vultus decor, frontis

h

WIP. 44,

omnium veflrím oculos dextros , pondmque

ferenitas, tofz genarum , oculorum elegan-

tia, &licét pafcendis gregibus non ducendis

vos opprobrium in uniuer[o Ifradl : (ed cut

ambos potiàs non effodit oculos, ut utró-

militibus affueviffet , vocísque cantu dele-

que extin&to lumine perpetuis Jabefeni cit-

&aretur , quointerfylvas, & paícua varios

cumfufi tenebris , noclis caligarent jugi op«

À fe Plalmos compoíitos diveríis carminum

modularetur menfuris , ad barbiti pulfatas

probio ? utrumque noluit oculum erutum;

ait Hugo, ut proprium & ipfi adhuc vide-

fides ; non tubarum clangore didiciffet in

rent opprobrium,acriísque excruciarentur:: pugnam proflire ; nihilominus ea ejus pe»

fi prorfus ceeci inferviiffent ,. non adeo inde- étus erat inconcuffa loricatum fortitudine ,

corum id eisobtigiffet ? fin veró vifu fruen-

ut tefle Siracide. . Cum leonibus quafi cum

Agnis , 6 cum urfis , quafi cum ovtculis vi-

tes infami jugo cervicem fubdant, ex ipfo in-

tuitu crefcit ignominia: tametíi majus in»

£lor luderet , quinimo tbrocii'i"unas-quæqug

beíliás, aut caulis imminentes , autinde cum

intuliffet damnum utróque confoffo oculo ,

majus tamen induxit opprobrium' dextro

prada revertentes 5 ultro prior ipíe perni-

tantüm eruto, & illefo fervato finiftro, ut

ciffimo perfíequebatur curfu ,

nudisque

notat Hugo : Sic faciebat Naas omnibus ,

1anibus comprehenías arrepto jugulo dif-

p 1, Reg.

quos capiebat n bello.

Sed quare omnmino

cerpebat : cumque veniffet in campum cum

jalin,

Goliatho inermis dimicaturus, contemptui

li,

non excacabat eos?. fortà propter maju op«

probrium z licet enim ibi majus damnum efjet

fuit Giganti, qui indignabundusjuffit é con-

fpectu faceffere imbellem canem , nifi protis

bic tamen majus opprobrium : (nifltrum 0«

culum , quo humana denotatur fapientia ,

nus mallet proteti pedibus , corvísque in pa»

, bulumttadi: fed cum Goliathus hac verbo-

reliquit ,ut dedecus augeret ; quia fi caecos

czcé vivere id miferum , fapientes caecé vie

rum velitatione adolefcentem accederet ca-

tafrdi&tus, Davidfilicem& pera rapit, fundz

vere utiqu; inglorium,

imponit, librátque i&tu tam dire&é deftina*

to , ut excuffus é circumacta funda mediam

.5' XI-

Philiftzi fregerit frontem , ac haferit cere-

Pravi omnes aAffe£lus tuncvel a.

bro fixus, pulchré Bafilius Seleucienfis, Go;

Orat. 15;

Ht], 2

xüme cogrcendi , cum videntur eblame

liatb videns puerum pugua incenfum amore ;

oculorum eleganttam , genarum florem , €9

— diriincunis ,ne decipiant adulti.

Alienum 4 Lelli féudrjs [cbema invifum effufus

$T.

7 Ontemnendi non funt pravi affectus ,

&f ; nimirum derifit adolefcentem adver(a»

quamvis eblandiri videantur in cünis,

rium, qui tamen celebrem attulit trium*

nobisque ludere ; prudentis eft eciam

phum: quamvis, qui in nobis oriuntur pra-

parvulos necare hoftes;ne glifcente etate viri«

viaffectus , viribus nobis videantur deftitu-

bus valentiores przvaleant ; parentibus bel-

ti, nontamen funt flocci faciendi , fed toiiís

lum indicunt , certamina inftituunt.

Cum

viribus ftatim prafocandi , ne cüm adole-

noxius affectus infurgit,, antequam adolefcat

verint, virésque acquifierint uberiores nos

enecandus eít ab eo , qui non vult in dies con.

proiternant : plerümque nobis etiam vide-

- valefcentem exitialem hoftem experiri ; ho-

tur ludere ; qui toto nifu nos aggreditur,

ftium vires contemnere; perinde femper eft,

expugnátque.

Quis formofam , & adblan-

ac fibi ftragem maturare ; tunc praeliorum

dientem puellam putet perniciem inferre ; &

momentum bené difponitur , quoties hoítis

tamen , cüm eblanditur , lethaliter ferit ; cum

fuperbo tumore non defpicitur, fed timetur.

loquitur, gladies acuit ; cum afpicit, tela

Goliathus quamvis ftatura gigantefceret ,

ejaculatur : innocens nobis apparet, quz

terrorémque incuteret toti Ifraeli , quiaado-

quovis hofle eft nocentior , quiacum dege-

neri affeCtu exagitatur animus , depravatug

lcfcen;gm Davidcm armis tractandis minus

etian

[

!

2314

Dïffckttatio Xs.

etiam oculus: fi enim pravo excuffo affectu,

fcedásque halítu a£r ; ita ob(iltit ; t homd

nil nifi feipfum afpiciat, & nonnifi proprio

qux nobis obviant objecta , infpiciamus ;

long?éalianobisapparent, quàm deneger af-

commodo inhiet.

fe&tus, ea nobiseffiagat , exhibcá:que.

Saul priusquam degeneri depravaretur

8j«

5.

Memini , imagines vidiffe rectis lineis

affectu , eximiam intuebatur Davidis pru«

canaliculatas , direciisque ftrijs alveolatas ,

dentiam 5 . delatam de proítrato Goliathe

acbiformes, in quas cum ex altera parte o-

vicloriam admirabatur in adolefcente, cujus

culos defixitfem Deiparam in ccelos affum-

virtutem , bellicàámque fortitudinem ea ,

xam, unacum Apoílolorum coetu circum

qua par erat afpiciebatlaude, — Verhmcum

f yarit.

fepulchrum conípexi , & quidem fingula,

primüm Hebrzarum puellarum plàufus, GC

mp lá

laudes , quibus David commendabatur, pra-

perito , elegantique penicillo expreffa : cüm-

que ex parte alterá itriarum me vertiflem;

vum invidiz affectum ciere in Saule coepe»

ih

trigeminas furias, megerá:que ex Erebo e-

runt is non ampliüs recte , fed transversüm

rumpentes , tadásque flammeas exagitantes

victerem afpexit adolefcentem.

Non rettis

I. Reg. cap, [

crine foluto, fparsóque in angues infpexi ;

oculis Saul afpiciebat David 4 die illa , & dein-

lj

eadem fuerat tabella , quac cüm diverfimodé

ceps , GU eó degener affectus mentem , ocu-

infpiceretur , diverfas quoque exhiberet

ló:que Saulis corruperat 5 ut prudentia Da-

Amagines : itadixerim de pravo affectu, quo

vidis mox aftutia ipfi apparuerit ; jámqg erat

z

aliter judicamus de objecto, quàm re&ta ra-

vafer, qui fuerat fortis ; erat hoíiis , qui

tjo dicle: imó & ipfe homo, fi pravis in-

antea fidelis miles ; temerarius ; qui antea

RRss

ferviat affectibus , à fe ipfo deficit , séque

providus: quia nimirum invidentiz przfti-

alium exhibet, ac revera in fe fit : hac ra-

gic totam everterunt. fcenam , mutárunt

tione fcite Gregorius Nifenus hominemcum

colores; ur oculi inSaule non ampliüs vide*

hac imagine canaliculata , & biformi compo-

rent, fed caligarent ; quia invidentiz humo-

re corrupti ,. & odij caliginibus obíurati :

fuit, €ó quia fit homo fimul Dei fimulac-

ruth ; /& brutarum affe&tionum belluina fe-

efítenim invidia, ait Nazianzenus,

TaLes

Lib,de opi-

Crat, 26,

ritate portentofus , ait: Lzceat weibi boc loco

polcforum, virus , ac rubigo eorum , qui eá

fic. bominis

exagitantur 5, imó ad id perfidig excrevit

de /:uä'þmrzgm' prefantium more. , boxitnis

1*,'(820 "A

gmaginem vi orationis exprimere.

Q Utn-

invidia, utSaul furijs inftigatusin Davidem

!

omnes machinationes adhibuerit , ut ado-

admodum enim videre eftl quasdam cfigies ,

lefcentem defe , Regnóquefuo optimé me«-

$n quibus duplex eff exprefJa forma , fmgen-

zibus bas artificibus magno [iudio , atque uni

ritum évivis abraderet.

Epinicium , quod

L

capiti geminas vultuii formas infculpentibus ,

Davidi é certamine reduc? cecinere puella-

st eas (]elatores quodam cum fliupore intue-

rum chori, ulcus fuit in pectore livido; neque

antur z fie mibi , & i bomime duplex effe..

flare fibi videbaturSaul, nifi David extinctus

imilitudo videtur , quarum altera longé 4b

caderet ; cümque à tartareo Saul exagitare«

uitera diffdeat.

Dwinum énim mentis do-

tur fpiritu , & Davidaccerfitus citharz pul-

qum quod attinet , pulcbriuudmem bac eam ,

fu , cantüisque fuavitate fedaret infanientem

que m Deo efl , refert 5 caterum quá cuptdi-

Saulem , hic pravoacrius commotus affcCtu,

sates ei quacam in[unt , ortaex aumn r

quàm malogenio; quàm Orcino fpiritu ve«

ln 16,

bis , etiam naiura bruie cogmzzone tes

xatus , lanceà nititur Pfallentem transvete

UP

berare adolefcentem ; & peregiffet crudele

. Qui à re&la ratione degenerant , ac à

facinus , nifi David capitis inclinationeictum

$4,

J

"praviS Íe finunt affectibusoccupari , ijs afle-

declináffet: ita eft , quiinvidia torquentur;

€tus oculorum funt praíligie; aliter illis res

livore corrumpuntur , nonnifi venena evo*

exhibent , at in fe fint , eósque illuforijs ,

munt, & cruentas meditantur clades , etiam

magicísque artibus fallunt , & qua rectze

in infontes , quósque virtus commendat ,

funtvirgs magorum , veluti illufionibus tor»

quia nimirum invidi, ait Zeno Veronenfis:

Serm, de

T 32

£uofi apparent Dracones , ferpentésque ve-

JMagnanimum quemqs virum proteruum vo-

livore,

pena evomentes ? ftudia semuli tametfi ho*

cant ; consiantem verü , & patientem fines

L

D]

me(ta invidenti funt venenata ; opera adver-

fenfu doloris appellant , fobrium acevbum di*

farij quamvis recta , livore corrupto appa«.

cunt 5 jufium erudelem , & prudentem calli-

xent tortuofa, quia pravo intus affectu men«

dum vocant,

Prorfus virtutum [pecies deco-

temexagitante vifus etiam exteriüs corrum-

lorare contraris , & à malitia fumptis ap-

pitur , perípicacia depravatur oculorum ,

pellationibus gesiiunt.

*

-

Y

66,

pupillz transveríim aguntur , jámque adul-

Degener affce

US L

nfürgens mentis con*

L]

teratis oculis diveríum inducunt objecta co-

fundit ípecies , tottimque internum homis

lorem, & diverfa de ijsdem effiaguntur ju-

nem fus déque evertit ; & ut fuz malitize

BN

ia

zur,queft.

dicia.

Quidam ait Seneca:. boc genere va-

cateriplaudant, pro vitijs fügillat ipfas vir-.

€2p, 3

detudinis laborant, ut ,p]ï fibi videantur oc-

tutesz fiexcuffo pravo affe&tu , adhibitóque

eurreve , ut ubíqueimaginem [uam cernant.

oculiscollyrio res a(picerentur , long? diver-

D

Duare quia mfirmavis oculorum mon potesi ,

Ízc nobis apparerent, ac eas pravus aff-ctus

nobis

exhibeat.

$auli , cüm adhuc

pe proximum quidem [ibi a£rem prarumpere ,

fed refiflit. . Quod vero corpoeri , id animo

fereno effet animo David ftrenuus videb.tur,

C]'I.O!'.a.:

gbtingic ; &i luperbia , & invidig fpiffus,

omniimque vittuuum comx;;c,ndatu.s

g19

Nemo interna fruitur malacïgnïüptavïsA&"c&ibus'fedatïs./ 2ie a

£io , fed cum primüm þtavo invidentig

abfcindendi, ut nos docet Magifler Chri-

coepit exagitariaffectu, incoepit & mens de-

flus. Si manut tuay vul pes ttuus fcandali» Mattb, 18.

T

lirate , judiciümque in Davidem corrumpi ;

zAt te , Abfcinde eum , & prosice abs te, (ed

& eó feraliszeítus excrevit; ut degener affe-

cur dextra przcidenda, cüm finiftra vulneri

&us uberiores enancifceretur vires, quia ni-

recipiendo fit aptior , quàm infligendo? cum

fi pravi , qui in nobis oriuntur affectus ,. fta-

nulla fit in finilra ad feriendum dexteritas,

tim ptofternantur incunis , cüm adoleverint,

cum deflituatur leva manus roboris pondere,

nonnifi (irages , cladésque cruentas moliun-

fitque ad agendum imbeilis, ad pugnandum

tur in homines: re&é Caffiodorus, D;ff-

inepta ? Verüm fatis ipfi virium , íatis ad

$. Variar.

f4p1$,

€ultatem vobis querele fabmovemus , dum.s

feriendum apta , fi pravo ducatur affectu,

in ipfis eunabulis fcelera commifJa. vefecan»

2

& tunc non dextera tantüm , fed & finiítra

E 2245

amputanda , ne degeneri affectu vulnera in-

$7.

.. Si ptavo affeCtai tempus concedatut ,

fligat , necémque inducat,

Non eít manus,

L

adoleícit nequior , & perniciofiffimis cre-

quz vulnus infligit , fed pravus affectus ,

mentis glifcit petulantior , quia cum ipfo

qui brachium movet , manum ducit ; & ideo

pari pafíu «reícitjimprobitas fimul , & ca-

non manus , fed pravus affectus amputan-

lamitas — Dementiz daretur oneribus pref.

dus', ne feriat,

29,

fo, f1 ad levandum humerorum onus , far«

Fabulau funt Grzci vulnerato ab A-

cinam farcinz adderet; helleboro indigeret,

chillis hafta nullum fuperfuiffe pharmacum,

qui aliquod quafíiturus triftitiz pharmacum,

nifieadem , quz vulnusinflixit , vulnus ab-

novis curarum incrementis ftuderet torquen-

oleret , & medela à vulneris authore hau-

tem corroborare affectum : zíluantes , qui

firetut ? quid ni ferit nos degener affectus;

traijciunt commoti , procellosique Oceani

vulneríque inflicto non alia patet medela ,

fluclus, ventos noncupiunt ; fed eorum im-

quàm quz ab ejus authore peü poteít : &

petus declinaturi vela complicant , claudánt-

tunc hauritur , fi profternatàr , ne ulteriuüs

4l i 35.1

que : fi ignis debacchatur in fylva , nemo

feriat,

Scimus Cedros Libani ab ijs ex-

H

Ííanz mentis eft , qui ligna , atborésque

cifas, qui montem illum incoluére,

Prae-

"

quantum poteíl, ei non fubtrahat , ne flam-

cipe 3gitur ,ut

pracidaut mibi ferui tui Ced. 3« Rf« &nbs

.

L

a laxiüs fpargatur : fi praviaffectus in no-

r0sde Libano. |.Scío eutm , quomodonon eft

bis oriantur , perinde ac depafcentes ftipu-

in populo meo "vir , qui novit [jgna cadere

las flammze, coércendi funt, ne ferpant ad

ficut Sidong , hzccum Salomon prafcripfif-

ligna , & depaícantur etiam arbores.

88,

fec ad Hiram, nobis quoque prztfcripfit ra.

Plures tamen ut proprio medeantur

tionem degenerum excindendorum affzctu-

dolori , ut inopiz confulant, fuppetias pe«

um , ac cupiditatum : ij Cedros cecidére,

tunt etiam ab alijs pravis affectibus; & hi

qui Cedris agnati , & adnati diu Cedtos

majora fibi elaborant tormenta , quia ficut

excoluére; ut nimirum per eos cadanr ar-

infeparabilis eft ardor ab igne , ita & angor

bores ,

per quorum operam füccrevére :

aballe&tu degeneri, — Dives Evangelicus ge-

impulit degener affectus ad fcelus , 1uafit

hennalibus tortus flammis cruciatum fopitu-

flagitium , duxitque ad opus; amputandus

tus ad Lazati recurrit invidiam,

Pater Ab-

eít author facinoris, imb & radicitüs evel-

LHF', XI 6;

rabam miferere mei s. mitte Lazarum , ut

lendus degener affectus ab eo, qui eidem

intingat extremum digiti fui in aquam , &

indul(it, quique eum fovit;

permisi;que Íc ab

refrigeret linguam meam , quia eructor in..

eodem feduci.

bac flamma : nimirum flamma , qux linguam

Quod fi degeneri parcatur affe&tui , hic

9r.

adurebat, ex ardore prodibat invidentiz ;

lerneam imitatus hydram in pluresalios re-

sícque errabat dives , cum niteretur flam-

pullulat ; non enim fterilitate laborat: efz

mam fopire pravo illo invidentise affectu ;

fet quidem folatium aliquod, fi probro la«

pulchré Chryíologus. —|.Qui2 4gis dives,uon

boraret infcecunditatis ; . fi unus alium non

wy, n

SeYm, 1;2..

.

Vr

*

efl novelli doloris ,. fed livorie autiqui ,. &

gigneret , f1i noxia paffio prole careret

.

ealo magpis incenditur , quam gebenna, — Cae-

Z;

verüm petinde , acalter nexus alteri conjun-

cus adeo defipuit , ut non viderit , de reatáüs

gitur, ex quibus longa pendet catena ; fic

cumulo majori linguam fore incendio uftu-

pravus affe&tus alium adducit, nec unquam

landam, quafivit refrigerium , & pravum

aftue(cit folus quiefcere, fed pluribus fem-

accivitinvidentiz affedtum , quo reatum au-

per dilatatur proceffibus , pulchrà Seneca ;

geret , G tormentum crefceret 3. & ideo

Adhuc $n proceffu viria funt ,. imventt. lu- Lib. z. ma«

(

quos elevavit oculos , Judicem non placá-

xuria aliquid novi, in quod infaniat ; imue. "t 4ueff.

runt , fedacriüs inflammárunt; veniam non

nit impudicitia novam contumeliam fhi z cap. 3t.

obtinuerunt,fed reatum auxére. Quia dives

invenuit deheiarum düffolutio ,

&& Mbe;

cum Lazaro beatitatem invideret, à finu Ab-

aliquid tenerits y mollisque , quo pereat

rahe eum feparari ex invidia cupijt,petiitque.

Íemel quód pravus affectus animum poffi-

ol

2?'

àm defipiunt , qui pravisfuis indul-

det, procellas excitat per fluctuantes co-

gent(ä

edibus , quibus vel inviti difcruci-

gitationes , tranquillitatis malaciam cor.

antur , eóqueacriüs torquentur, quó impen*

rumpit , & in alios pracipitat deterio»

fiori ftudio eos fovent , hifunt manus, hi

res,

—

pedes fcandala imijcientes , proinde illicé

Gg

Hinc

F:rf;ni de Affeibus Tou. l,

A

D

236

Differtatio X,.

92.

