veftis , eó fcediores apparent in ea maculz ;

dem ipfe fpolietur..

inter purpurz fplendores quzvis fefluca: for-

, 39.

defcitin nzvum;& inter veftium nives pulvis

Quód fi nos fugientes adhuc dignitates

fequantur, neceasdem valeamus declinare,

quilibetvilefcit in Tutum ; quz latuiffent in

ita illis adhzereamus; ut virtutum culturà flo-

panno maculz fe produnt innive; hincfor-

reamusin rofas charitatis, in lilia puritatis;

taffis indumentum Chrifti in Tabore transe -

violas humilitatis ; fimülque fructibus bo-

fieurati niveum fuit , ut diligentiüs , qui praee

Dig-

funt , & imperant , à maculis caveant ; &

norum operum videamur ditefcere.

nitatem prafertim ecclefiafticam nobis fym-

impuritatis íflammas excutiant € corde , ne

Varne

bolicé exhibet Aaronis virga , que germina*

nives proximum fentientes ardorem fol

vítinflorem, fimilque maturuit in fructus,

tur ; & candor difpareat innocentia.

Ni-

quia litem facerdotij dirimere valuit ; ac pro-

veus candor honeflatem commendat , mo-

nétque Przlatos, ut procul flammas omnes

pterea perpetuó virens flore, & cum coelefti

Manna in tabernaculo deinceps affervata

libidinis ablegent , quarum folo afflatu ni«

fuit in ambitiofa difcordie metum, PFlura

ves pudicitiz eliquefcunt.

Sed

Affe&tus ab honoribus evellendus,ne fi radicesegerit&c, — ag

Sed cur transfigurati Chrifti in Tabore

vant autem Moyfes ,. & Elias vifi in majefla«

9T,

veftimentaalba dicuntur ficut nix 2 & non

ze & dicebant excejjum ejus , quem comple

turus erat in Jeru[alem; crucem Íceptro co:

Lut, 9.

potiüs eorundem candor pariatus lacti fuerit,

vellanz,aut muris pontici pelli? cüm zqué

pulárunt, & noclis fqualorem Íoiis ad;unxe-

runt jubari ,. quia nimirum infule ita plens

candor lactis , ac lanz , pellisque muris pon-

tici innocentiam prodant, ac puritatem agni,

dent in nitore; ut fimul folicitudinis fqua-

G muris; G tamendicitur: veflimenta ejus

lore pallefcant : ita eminent infaftigio ; ut

Mattber7,

Jatta funt alba ficut nix. Maluit nivium can-

curarum ítipentur vepretis, quia non pompae

militant , fedlaboribus, & cruci : hinc Jo-

dori veftes pariare, quàm lactis, & lanz , aut

16.3 d, Mw

pellis, quia ornatus Prelatorum promptiüs

annes Caput Przlati ecclefiaftici vidit non

s

evanefcit, f1 ardore non fanclo affletur: li-

aureá corufcum coroná, fed iride circumda-

APOG I0.

d Moy Jis,

j

quefcunt nives,fi eft? ferveat concupifcentis:

tum in nubibus arcuatà,& iríc $n capite ejus,

quia f1iris vefperefuturum imbrem pranun-

imó & fi aura intepefcat, ftatim niveus eva«

nefcit candor; non italactis, lanz, vel pellis

tiat; etiam pafloralis infignia authoritatis

color: vult Chriftusveftimenta eorum , qui

Eccle-

tormenta defignant , & fupplicia.

Ecclefiis praficiuntur effe alba ficut nix , ut

fiaíticorum corona iridi pariatur inter tur-

Non ornatur caput Pra-

vel primas cujusvis impuri ignis favillas di-

bines fplendenti.

fcant excutereyne quidquam patiatur damni

fulis thiara, ut caput tancüm elevet fupra

innocentiz candor.

€or, fed utcervicem fubmittat fpeculæ, in-

Vel nivium pariantur

candori , ut fciant infulis . infigniti fe ob-

vigilétque pro grege àlupistuendo. Sirz-

noxios zrumnis, G adverfitatibus, cüm ni»

Íules fpiritu inchoárunt munus, quod ob-

vesfub dio frigido, & grandme percutian-

jerunt Paftoris, caveant, ne carne illud con-

4

fuümment,

tur, ac imbre: fic difeipuli cum Majeftate

"Taberis fuppliciaconjunxére Calvarij? . E- -

368l8816858 5 3/69l;

SIIESIIESIE æiïæll 9I SS o EO

DISSERTATIO VI

Affectus omnis avellendus eft à fucatls

uu(li I L]

mundi delicirs,ne iftz nos evellantà íummo

Dono, ac vera in ipfo voluptate,

So Io

Völuptw adridens irridenda eff ,ue nofiras fuo vifu ldt?jmæf elzcmf

v A feculi illecebris ad fcelus faczlzs eff gradus.

-N'XK

^

Go

Dd

od

ec

w] Deoó mundi

illecebrze

conem , fed iisdem ille&tos homines,aureum

QU

!)W Ü

"MA

EE

x*,w

corpori eblandiuntur ;

animarum vellus rapturz: Pandorz pyxidi

(

enlüsque mulcent , ut

funt fimillimz, à qua velutà putidiffimo fon-

*

UE

ERE

2

WY

in iisdem aucupandis ,

te malorumomnium fotidiores rivuli fcatus

— n

WJAïE E

QN

N

homines plenam adhi-

xiunt in perniciem humani generis; habent

(£

NSS

o

b NI

X

Q

beant folicitudinem ,

enim mundi illecebrz pedxfïequas vgritu.

:..

ET

——

W E r m I I EL u

o

B

quarentes 1n melle ve-

dines, dolores, pauperiem, cüm thelauros

nenum, quo malere pereant : mundus enim

exentetent, inhiántque auro, argentóque ;

i gac at o EH C C ERN

quibus ditefcant. Decerptum imitantur ab

Circza porrigit pocula , praítigiarum dul-

cedine inebriantia , quia dementant. qud

Eva pomum, quodoculis priüs adblanditur,

dixeris effe carnis illecebras ? quàm firenu-

moxqueallxcxt mapnum,utcum fru&tüs dulce-

las, blandulas quidem ;

fed ad exitium pet-

dine mortis deglütiat homo amaritudinem:

trahéntes? Pentapolis poma ; extimà fuper-

abladiuntur mundi illecebrz, alliciunt ad fui

ficie vivido depicta colore, manámque alli-

amplexum, fed ut eo tetriüs interficianr,quó

cientia ad ea carpenda, fed necem adferentia,

blandiüs fe infinuant,

VAdit mulier , quó4

fi carpta deglutiantur ? funt enim mundi il.

$onum effet lignum ad wefcendum , ait lacer

textus,

lecebra apes aculeis potiüs armatz, quàm

melleinftru&tz; dulcia acerbz poenitudinis

Verüm quomodooculi de bonitate po-

$,

femina inuberrimam (uccrefcentia doloram,

mi judicium ferre valuerunt? nunquidoculi

acarumnarum meífem. Saculi illecebrz

10unus tunc obicre pa!atn ? flaures munere

nequeunt oculórum fungi, necde colori-

Jafonem éfabulis reducem fapiunt , redivi-

vum fiquxdem fopiunt non Celchxdls Dra-

busqmdquam judicate; quomodo valuerint

;

oculi

BU a

'26

Diflertatio IV,

oculi judicium ferre de gd&u? potnit qui«

bigunt virtutum cultores , quiaà Deo funse

il

l

oris extima

mo bono avertunt; non enim verum gaue

dem dcpi&a adblandientis c

pomi cutis oculos allicere;noninfita

i

fibi dul-

dium, & genuina voluptas alibi poteft in-

cedine iisdem fuadere efum, cum nonnifi de

veniri, quàm in unico (ummo bono, ut ícite

dixerit David : Latzficabis.eum in gaudio cuma yfglþ;'.' 29

coloribus poffint oculi judicium inferre. Id

au:em contigit, quia falfis, ac fucatis ille-

vuliu tuo : innato naturz pondere prop:n-

cebris capto, malum quod rectaratio malum

dent homines in delicias, ac voluptates, cüm

omnes beati effe velint, & nullus mifer ; ve-

imó & peffimum fuafit , falía opinio benum

Orat 3.in

erfoafit, fcité Bafilius Seleucienfis: Préxs

rüm licét cupiantomnes gaudium , & volup-

A«Adam

tatem, rari tamen funt, qui verá potiantut

quidem viderat , fed a[pettum expugnaverat

jucunditate; quiaflos eft, qei nonnifi in Dei

ymn. 28

affe&libus , propter puritatem rAtio 1n [ervt-

ztutem minimbduci poterat : anima verà paf-

vultu, in faciali Numinis praíentia nafci«

tur, & adolefcit , &àvera jucunditate is

fronum vinculis impedua cum oculo. malum

communicavit.

Sed etiam accerfitum D,

aberrat, qui fe à Deo . avertit, cüm latitiz

Ambro(íium audiamus, ait enim ad rem no-

flores nonnifi in feraciffimo divinz prafen-

Liba. de bo* (ram, £ratoculus ubi erat affeciusz ex cor-

tie germinent campo : qui Deum mente pof-

WA ToOY , CA« .

(idet, qui cogitatione eidem adharefcit, is

9.

pto affectu in vetitum pomum, ex fen-

fuum illecebris illecta. foemina manum ad-

veré lztificatur, florésque colligit genuinz

voluptatis, poftcujus odoremcurrens veram

movit, pomum decerpfit, quod decerptum

coníequitut beatitatem ; fcité D. Augu(tinus

momordic, mqrfu tamen, quototum dila-

Trac.gY, in.

ceravit humanum genüs; omnésque intecit

Ubi entm bene erit fine illo, aut quandomalé .

joan,

effe poterit cum illo, idque cüm minime Da-

poileros, quibus & mortem intulit.

Nullain mundi illecebris eft vera ju»

videm lateret, Pfalmw. 15, ait Providebam

3.

cunditas, cüm alliciant, ut vulnerent; eblan-

Dominum in con[]ectu meo femper, quoniam

à dextris efl mibi, ne commovear.

diantur, ut interficiant, placeant mortem il-

laturz. Ulceribus fe fcatere prodit, qui car-

. Veram qui quarit jucunditatem,3 quo-

L

nis illecebris (calpi cupit; ulcerofa procul du-

vis cupit difcrimine removeri, Deum habet

bio cenfenda eft anima , ac lethali labozans

Re&orem,ac Ducem ; fi Deus à nobis abfit

non poffümus non periclitari,cüm etiam dore

agritudine, fi hanc pruriginem fentiens, fi-

miente Chriíto infurrexerint - ftatim fluctus

nat fe carnis illecebris fcalpi : expertus lo-

in quaffatze navicula perniciem, Aícendente

ED confe[f.

quitur D. Auguftinus inquiens: Cireumfire-

naviculam Chriíto ftatim mare fluctus exci-

6Ap,Lo -

pebat me undique fartago flagitioforum 4-

táffe fuos decumanis tumidiores refertur :

Ó

240* 41Z,

Nondum amabam, G amari ama-

Afcendente eo in naviculam Jecuti funt eum

| Matthb,2.

bam, (f fecretiore indigentia, oderam me

!

minis indigentem. Quarebam quod amarem

Difcipuli ejus,& ecce moius magnus fatius ef

amans amari, 0 oderam fectiritatem.& viam

in mari, ttaut navicula operirerur flutiibus.

Sedquid caufz , quód cempeftas auía fit tu-

fíne mufcipulis : quoniam fames mibi erat

antus ab snteriors cibo, te ipfo Deus meus. Et

mentibus fuis flu&tibus naviculam arietare,

ideo non benà valebat anima mea, & ulcero-

concutere, & quaffare, quafi foret ludibrium

ventorum, fluctuámque lufus ? Quid quód

fa projiciebat [e foras miferabiliter Kalpi a-

vida contatlu. fenfibilium.

[Egritudinem

mare, cum pedibus Chrifti tumentia terga

fubmittere affueverit, ac flernere in plano

prodit non (anitatem, fi quarat animaà cor-

vortices fuos, motuscoercere, fl uctibus de-

poris illecebrisradi, carnísque pruritu con-

fricari.

Quis infanus non effet, G helleboro

bacchantibus froenum injicere,X per liquene

' P:!dm' 7l

tem viam,faxeam deambulanti Chriíto fub-

indigus, fi hanc pruriginem fanitati , non &-

jicere foliditatem; modó aícendente eo in n&-

grimdini daret? cüm nonnif(i corrupta car-

nispus, &ífanieshanc quarant confricatio-

viculam fucs excitet fluctus decumanis cone

nem: concupifcenria,quz veluti pediffequa

citatiores, quibusin fuum defzvit Autho-

rem? Quid? quód Chriftus füturorum przee

comitatur corporis delicias; & dolot , qui

iisdem famulatur abundé internam produnt

Ícius przfentium fic videbatur ignarus, ut

seritudinem, eosque fcabie laboráre, qui hac

imminentem procellam, tempus periculi, ho«

ramcommotz tempeftatis non caverit? Quid

h

brurigine illecebrarum ícalpi cupiunt: tu-

mor, qui confequitur, argumento eít, fcal-

caufz fuitfubortz tempeflatis, navisque ad

pentinm ungues animam fenfibilium affectu

naufragium flu&tuantis, acDifcipulorum in

navi periclitantium ? Certé non alia ratio

fenfiffe; hinc Auguftinus experimento edo-

Gus aitdefe ipfo* Judeerant dolorum amo.

adfertur, nifi quia navicula minimé tunc à

Lib.g.confïejï

eap. 2

res, non quibus altits penetrarer , [ed quibm

Chriflogubernaretur, aitenim Matthaus 2

E: ecce totus magnus fatlus efl in mareitaut

auditis , €& fitlis tamquam in fuperficie rade-

ver,quos tamen quafi ungues. [calpentium

navicula operiretur flu&kibus, ipfe autem dor.

feroidus tumor , & tabes , && [anies borrida

miebat: tametfi vigilarent reliqui in navicu-

la, adhuc unico dormiente Chriflo, pericu-

confequebarür : nonadducunt mundi illece-

bre veram voluptatem , fed eam abducunt ;

lum ftatim ceepit fubmerfionis imminere,

$.

eít enim voluptasgenuina , & vera una; al-

Sed cur permifit Magifler fuos affligi

tera noxia, & larvata;. hancaccerfunt mundi

Diícipulos ad commotam tempeftatem? for-

delicia, ut fallant, quosalliciunt; fed hanc a«

fan,ut eorundem experiretur nauticam ar«

tem 2

XA&*e&us omnisavellendus eftá facatis mundi deliciis, &c. 127

cem ? cum pifcibus cäpiendis, jam diu affue-

feediffimz titillantis libidinis fuggeftionem ;

verint; fiquidem Gubernatoris peritiam

cujus flammz nonnifi aquarum é difrupto

coelo in terras delapío cataclysmo reítingui

non probat temperiesferena, fed cempeftas

procellofa; non marina malacia, fed de(pu

potuerunt. Periit aquis humanum genus,

li,

mantes fluctus ; nón quies equoris, fed un-

ne cinerefceret igne, & elementa ipía ultura

darum tumultus ; non favonii , zephirique

injuriasabhominibus Deo — illatas confpirá-

arridentes; fed Euri, Notique furentes: fi

runtin perniciem mortalis generis, & aér;

Pt

aura favens adblandiatur, navim regit ulti-

tellásque imbribus, & fluctibus pugnáverunt

mus Nauta: at inconfufione ventorum, ars

contra hominum fcelera: exhorruit.fiqui-

quaritur folertioris Magiítri ,. & hac caufa

dem aér putidum foetorem, quem hominum

Ícelera exhalabant , ac fpiritum impurum,

Ser'm.'zo;

fuit, cur Difcipuli ait Chryfologus : Poj7-

quam viderunt. fibi induflriam Nauticorum

quó contaminabatur ; puduit terram , tot

deperüffe, in fe maria favire , fe flutlus pete-

tantisque fubfterni flagitiis, qus indignata

re, adverfum | fe ventorum turbines conuee

proprium noluit finum apetire, ne fuis in vi-

niffe; ad ipfum Gubernatorem rerum, Retto-

Íceribus tot fceleratiffimos,virósque nequam

rem mundi, elementorum Magifirum trepids

reciperet; proinde cum homines fcelera acer-

confugerunt.petentes, ut fluclus fedaret; peri-

vantes fceleribus per tot jam annos (fexcent£

culum fubimoveret, [alutem redderet defhera-

fiquidem, G ampliüs fluxerantà mundo con-

£,

dito ) Deiconniventis clementiam Ípreve-

Voluit Magifter Chriftus fuos edocere

Diícipulos, ubique imminere pericula, cieti

rint : infurrexit tandem juftitia, ac vindictae

151 u

h,

i

procellas, patere naufragia , nifi Deus fit

tantó feveriori, quantó lentiori poenas com-

pra(ens, qui regat, & dirigat, ficut praefente,

mifit exigendas, plenóque aquarum eluvie

& regente Deo detumefcunt fluctus , . quie-

homiznese terradelevit, G flammas turpiffi-

marum cupiditatum extinxit,

Idqueaníam

fcunt zquora, ceffant venti, tranquillatur

aét; ita eo non przfente tantüm abeít, quàd

dedit D, Auguílino , excutiendi torpoream

IpD/al, 233

h

&—S

ulla nos valeat vera. jucunditas afficere , ac

in impiis, qui fcelerafceleribus accumulant

latitia exhilarare , ut potiüs flatim procella

ultionis fecuri,ait ipfe: Ne pures Domtnum

terreant, fpumantes fluctus timorem incu-

dormire, quando tu vides.qua fatia fuut im

tiant, fonantes venti' interitum minentur,

impzos,

Cave ue fiant in te , ad boc eaim

hinc David : A4verteute autem te faciem tur-

& coutra illos faika funt , ut tu tran[ires, 9

babuntur : auferes fpiritum eorum , & defi-

€05 n0n imitarevis, 6 talia non patereris.Vide

esienr, & inpulverem fuum veuertentur.

quoniam flagellum Domini efl fuper omuena

6.

Quot pericula ftatim imminent , quot

C€AYWHEIP,

Omnis caro ait fcripturacorrupee

atih,a

vat viam fuam.,

damna nos. comprehendunt, in quot difcri-

Nimirum quiain cunclis

mina ítatim labimur à Dei vultu eliminati :

hoiines deliquerant ; in cunctis feriebantur,

apté notat D, Hieronymus /ib. 2. :2 Mattb.

ut ipfa quoque elementa aér, terra, aqua,

Difcipulosnon adaetum, fed ad imperium

cümfuerint inltrumenta nequitiz , tranfi-

3

Domini ab eo abíceffiffe , quafi prícios. ie:

rent in carnifices fupplicii,

$e

cuturaz illico eo abfente tempeítaus. — ReZié

. Sin veró caufas expendamus eluvionis,

quafi snviti à Domino Difcipuli recefferant,

feu cataclyfmi aquarum, quibus nnà cum

WL

mj a nime o

vie 1llo abfente naufragia fuflinerent, . Non

turpiffimarum cupiditatum impuris flam-

alibi flos verz jucunditatis colligitur , quàm

mis extinctum,ac deletuvi fuit humanum

inareolis diving przfentiz , reclé David

nus,paucis exceptis ex Nohemi familia;

de

"

P[d(m; 76,

Renuit confolari anima meas: memor fui

prehendimus, fenfus, carnisque fuiffe illece-

Dei , & dele&tattus fum. Sed quid, quoód Da-

bras.

Primum fiquidem diluvii initium

-

vid tunc delectatus fuerit,cüm renuerit con-

multiplicatio fuit hominum, & fcelerum ;

ait enim facer textus : Croa cmpiflent bomi.

folari? ita eft, tunc veram prafenüt divinze

Gmes.äg

voluptatis dulcedinem, cüm aures claufit ad.

nes multiplicari fuper terram z iquidemcüm

blandientibus firenulis terrenarum volupta-

hominibus multiplicatz itiderh fuerunt fen-

tum,

fuum nequitiz;ac libidinum illecebrz, quia

De avea

Duplex datur voluptas, fucata, & noxia

ficut fcité ait Ambrofius, Paucitas , &6 pae

g o o D od

7*

€ap. 9s

una, quam mundus íuis exhibet cultoribus ,

perius pediffequas. babent. induffriam , €$

perque carnis , fenfuiimque illecebras exhi.

frugalitatem , ita multitudo, & opulentia,

bet, hzcque tefte Ifidoro ia. fynonimis eft

facordiam : &5 nequitiam , hinc pergit facer

cum quadam lubrica fuavitate ad illicita for-

textusinquiens : Er fílias procreAffent , fed

didz mentis inclinatio, & hzc nonnift egri-

quid mirum , quod fcemine fceminas pro«

tudines, & arumnas invehit ; falfüsque fit;

creaverint, cum ab ipfo mundiexordio jam

qui ab hoc putido . fonte dulces veri gaudij

coeperint foeminz generari, & generare? fed

putatebiberelatices: àfucatis. mundi deli-

non abs re dicuntur foeminz hic generate,

ciis nonnifi venena hauriuntur , quibus epo-

quia fub primis mundi exordiis conflat.fuiffe

tis anima miferé perit. — Nil tetrius mundo

uxotes ductas,fed multiplicatà poftea homi-

Obtigit, quàm cüm carnis illecebris indul(it,

num nequitià multiplicari quoque coeperunt

PAOR ol EE Q MOK C at a ul

hz (iquidem Numinisiram in perniciem ho-

& fominz , propter hominum intempe-

j

P

minum fuccenderunt , calamitatümque con.

rantiam , luxümque in efculentis, & pocu-

ia, qua

geries ommes ;n orbem invexére, praderrim

lentis, & alia Jcorpctis » ac animi vit

Lt ons

vircs

128

!

Differatío VI,

vires in viris ttofi modic? debilitant ad mares

alicujus; delere hoc idem fatapit, a€ aboleftás

procreandos,

Pergit facer Hifloricus, G

hinc pergit facer textus, Ee tacus dolorecor-

fubdit: videntes filij Dei filiae bomiuumquód

dis intrinjecus delebo inquit bominem , quem

effeut pulcbra acceperunt fibi uxores ex omni-

ereavi af acie terra, ab bomine usque ad ani-

Óus, quas elegerant : perinde prima humani

antia ubifcité Hugoait: Noneff dolor niff

generis pernicies lethale fuumab oculis fum-

de amilfrone ejus, quod amatur ,. unde ciitma

; .qulm.rl-

pfit exordium, ficut fuum in diluviointeri-

amittimut ven,de qua mon curamus, dicimus

tum? fiquidem per filios Dei pofteri intel-

illud non tangere cornoffrum: quantà autenn.

H

ligunturSethi, & perfilias hominum foemi-

profundior erat amor, tantó altile tangebat

nz é vitiataCaini ftirpeoriundz. Illicum

cor. Kinc Chryfoflomus notat, Magnany Homil.22:i»

pet feptem ab Adamo generationes in Avitae

habereemphafinillud, guez creavi quafidi- Gé?4f-

HU

pietatis ftudiis perfeveráffent, & Cainita-

ceret Deus, quz mei erant officii , omnia ex«-

rum focietate, connubiisque abftinuiffent ;

hibui. Exnihilo, uteffet, hominem pro«

quia tamen 'ex inolita prava confuetudine

duxi; nature cjusfcientiam eorum, qua fa«

labem contraxerunt , G focietatem fimul,

ciendaerant, aut non faciendaindidi; libe-

& familiatitatem cum gente reprobata, G

rum atbitrium donavijineffabili benignitate

maledista inierant,G ut loquitur Theodore«

ufus füum, & poftlongum illudtempus, &

tus: ;/llecti Setbiani muficis Catnitarum du

poít indignationem, & minas, quas dixi, ad-

firumentis, lafcivia , &U luxés ceperunt irri-

f£amentie concitari : floruit enim cunc teme-

huc pr&finivi tempus centum viginti quine

que annorum, volensutfua peccata homines

poris Thubal, qui pfalterium , & cythatam

lugerent, fe corrigerent, GLindignatio mea

fertur inveniffe;& quia putidz luxuriz flam-

revocaretur. Verüm quia nihil lucri-facios

mis ceeperunt hominesflagrare, fumtque te-

nec proficio, cogit neceffitas, utminas opere

tra volumina in coeelum emittere , injurias

compleam, & omnibus modis hominem de-

fupremo — Numini irrogantes, ideo dixit

leam; & ficut malum quoddam fermentum,

Gmc;idg

Deus, Non permanebit fhiritus meus in-bo-

aboleam totum genus humanum , ne pofle-

mine in aternum, quia caro eff , quafi dice-

rioribus fzculis peccandi authores fiant.Imà

ret: auferam à fceleratis fpiritum,feu vitam,

nec foli homines, fed & brutze animantes ,

& contraham ztatis humang fpatia , quia

propterhomines extinctze funt in humanze

id merverunt hominum fcelera ruentium in

malitiz deteflationem.

omne fas,& nefas, prefertim fcediffima li-

En carais illecebre in quantum detru-

19,

Homil.22. i5

bidinis, quia ut ait Chryfoftemus: Carna-

iin. &

ferunt hominem miferiarum , chm eum pe-

Genes,

libus operibus fe ipfos totos dederunt , &

nitus éterra deleverint.

Alliciunt fenfum

animz fubítantiá abutentes; quafi fola con-

carnmis illecebre, fed aucupum inflar, ut

flantes carne, ita vixerunt; ac fi animá caruif-

itretiant, eternümque perdant; hinc ajebat

fent, mente, & ratione fuiflent deftituti , ut

David: Iniguitatem fi afpexit ia corde meo

Y

foli indulgerent carni : quapropter pergit

nonexaudiet Dominus, - Sedcurlethalefue- »/ug 6gs .

facer textus; Videns Deus,quódmulta malitia

rit Prophetz , iniquitatem afpexiffe in core

bominum e[fet in terra ,. & cuntla cogitatio

de? Forfan quia iniquitatesin corde blan-

cordis intenta effet ad malum omni tempore ,

dimenta referunt fenfuum., concupifcen-

penituit eum, quód bominem feciffet in terra,

tie irritamenta, accarnis voluptates? fiquis

Del P UT

lt nimirum aict Ambro(ius ?. Peccatorum exe

dem iniquitas in corde blandiffima eft, & fo«

JINoé cap, 4«

primeret acerbitatemy, quia eü culpa . incre-

lam fceleris dulcedinem guftandam exhibet

qerat, ut. etiam Deus , qui naturaliter nou

fuppreffis difcriminibus , & erumnis pecca-

movetur Autirá, aut odio, aut paffoue ullas

ti; mundiillecebrz quafi nundinentur in cote

provoratus videatur ad sracundiam, Non

de, fua ibiexplicant holoferica , purpuras,

enim in Deum poteft ulla cadere peenitentia;

gemmarümque nitores, cum in ufu congeftas

quz plerumque culpam , & non raró igno-

exhauriant pecunias, patrimonium diffi-

rantiam pracedentem confequitur , qua fin»

pent, libertatem projiciant , ac fervitutem.

.gula procul àDeo diftant,

invehant; proinde magis dicuntur cor exee

9.

Dixit igitur Deus ipfum poenituiffe,

dere, quàm feníus delinire.

Vzillis, qui

qtiod feciffet hominem in terra , confueto fe

iniquitatem in corde fovent , qui querunt

accommodans hominum loqueridi modo, eb

animam fuam in mundi illecebris, à quibug

quia fi capax effet poenitentiz, ipfum meritó

finunt fibi cor rapi » quicunque enim quae

porniteret, inquo fenfudixit. Paezirez »e,

fierit animam fuam faluam facere , perdet

quód conflituerim Saul 'Regem, ut nimirum

illam, 66 quicunque perdiderit illam vivificae

fignificaret Deus Samueli , velle fe Regnum,

bit eam , deterret Chriftus addictos volus Zsce $£;

quod Sauli indulferat ab eo auferre; eodem

ptatibus * defiderio deliciarum.

Quarunt

pacto confilium de humano genere abolendo

delicatuli non animam fuam reficere,fed tan«

dicitur poenitentía, & quód Deum poenitue-

tüm eniti, utaliquid eidem indant folatij, ait

rit hominem feciffe in terra; ut exprimere-

Chriítus quicunque quefrerit. animam fuam

- tur effe&tus divini confilii,quódque fequi fo-

f«lvam facere, perdet eam , feu qui quafi-

verit eamreficere, non veró, qui eam refe«

let inter homines, quoties ipfos pcenitet ali-

cujus operis, quod propterea abolent flatim,

cerit:quia ex hominib? nemo adeít;qui deliciig

Zuger- - d o TM - p n m a a EE a Ea

dcléntque ; quoties hominem peuitet facti

perituris fe plené faturum fentiat, quia ni«

girum

*

Miags &us ävcl'lcndus àámundi deliciisne iftz nos evellant ötc

!2'9X

nimirum nonnifi inextima fuperficie przgu-

£

$- II

flantur delicie , càm voluptarios pceniteat,

i

€as praguítáffe, à quibus plus hauriunt a-

maritudinis, quàm dulcoris; utnon poffit

Affecius in gule deliciar perampla

quis delectari,cüm delectatur; & delicias re-

eff varago interitui eorum tnbians,

Ípuat, uc delicijs quis affluat, ita docente

;P[nlm.7 Y.

gui carnis indulgent Volupta-

Davide, Resuzz confolari antma mea, miemor

tbus,

g

f" Dei, & dele&latus fum , nimirum anima

Davidis tunc delectata eft,quando renuit con-

-

Alluntur quotquot in ciüernïs- diffi patïsü

x

folari, quando delicias abjecit; quia tunc dul«

humanarum illecebrarum veros;ac fin»

T Gmef,

3I,

cedinem fenfit divinz voluptatis,

ceros credunt deliciarum ebibere lati«

Abjiciant terrenam latitiam , qui

€; cum nonnifi putidas, vitiatásque nequi-

veralatitià cupiuntaffici: £xwlrenr fil Sion

tiarum hauriant aquas, acuendz (iti aptiores,

25 R ege [uo, quia ab hoc duntaxat fonte lati-

quàm extinguenda.,

Quód fi vorago locus

f

ces hauriuntur veri gaudijs extrahortum cae-

dicitur,

in quo omnis immunditia, omntisque

lettis iponfi nulla germinat voluptás,quz fin-

impuritas congeritur , ita hzc terrenarum

cera fit, (ed tantàüm larvata incedit, qua ter-

.

deliciarum diífipata cifterna vorago eíl, in

renis addictos deliciisfallit, decipitque. Ve-

quam ommiis diffinitimmunditia,

omníisque

la

Lib,de fan&

12 voluptatis flos in fola cocleítis fponfi exe

ftabulatur impuritas,tefte Augufti

no qui ait;

$

culta areola vernat,in illa fola repericur. Non

Indigni funt ,. qui licót ab immun

ditie vora- -

Virginiate,

dicitPropheta; Exultent filij Sion in mune-

gune liberati, ad eos imitandos mittatur. aj

n

ribus Regis fui, in bonis,quibus ex ejus muni-

6ata virginttas : donatur veró vora ginis no«

ficentia cumuiantur, fedexu/tenr in Regefuo,

menclatione, eó quia terrenis diffluentes de-

quiaex:ra cocleltem fpon'um nulla flore: vera

liciis, afiluentes voluptatibus vorat;ac perdit;

voluptas ; non enim vere, ac fincere delectan.

|

generatim quavis carnalis voluptas,

quadam -

tur,qui exultant in opibüs fibi à Deo concef-

cft veluti vorago,à qua miferé vora

ntur vos

à

fis; vel dignitatibus fibi per Deum delatis; vel

luptarij. Quin non voragini tantüm paria-

in honoribus fibi collatis; quia iiti in Rege

tur putida;ac diffipata illecebrarum cifterna;

fuo non exultant, in quo tantüm potett quis

verüm fíi accerífitum audiamus- Petrum Ce.

veré exultare : at quis hic,qui potis fir in Rege

lenfem Puteus eüddemonis,loquens fiqui-

Liöu z.fþw f.

i

exultare ? forían 1s duntaxat;qui regi dona-

dem de.titillantibus (enfuum idlecebris, de

tur dignitate? fceptrum traétat? thronóque

! .Pjalm; 62;.

fuperflga carnis deleclatione ait: ber *2dix

infidet? cum Regius Píaltes dicat: Kex verà

eff peccati, torius boneflarís tinea, fovea vi-

letabiturin Deos fed quàm rari Reges hifce

40rum, puteus demonum , VOr4gO antmae

temporibus, qui mundi delicis neglectis in

vum: froeoum injiciendum huic ferz eft, re.

o -- 0" umb

folo Deo lztentur,tot fiquidem divitiisafflu-

cludenda hzc vorago perniciei inhians ani«

entes, ac delicijs diffloentes in. (uis lzetantur

marum, cocrcenda hac carnis illecebra,

q"uæ,

;Pfalm.äfp :

voluptatibus, Sed recte Davidait Rex verà

,& fe-

E

in monílrum degenerans vorago fimul

J

letabitur in Deo, cumnomine Regis minimé

ra eft; vorago,quia fuis obruit fluctibus;fe-

eum intelligat, qui chlamyde trabeatus , dia-

ta, quia rabido mordet

l

dente, & quamvis

d

,

Gemate coronatus, fceptróque infignitus in

ridere videarur,

acarridere, dum fenfus mul-

throno eminet hominibus reliquis imperans;

cet, carni eblanditur; larvatus eft rifus,

qui

fed Regis nornine juítum fignificat , qui fuis

noanifilacrymas elicit ; ferit enim t

unc le«

dominatur concupifcentiis 5 regítque ad ra-

thaliüs,cüm mulcet blandiüs;

fzvit crudeliüs,

tionisamuffim tumultuantes, tum arafcentis,

«üm fuaviüs allicit ;

ä

/ Siren eft cantüs dulcedi-

tum concupifcentis animi affectus,eoríümque

ne vocans ad exitium; Hercules furens ame

;

motus coércet; hic veré dicitur Rex, qui fibi-

plexu Anthzum perimens ; calix Ba'-ylonicze

met imperans verélztaturin Deo. Quod (i

mulieris,quz venenum in phalerno propinat;

Regi nomine verum intelligamus Regem,ad-

nec perdendarum animarum tempori infi-

huc verumeft, Regem non poffe alibi dele-

diatura ullum perdit fuccifivum tem

poris

&ari veré,acfinceré, quàm inDeo; quia eo

snomentum. M»;lle (ternit illecebrá otí

jpul-

ipfo quód Rex finceram in Deo lztitiam e-

vinar, ut quibus eblanditur,

eosdem fopiat,

nanci(citur;fatetur ftatim, non ab ipfa terre-

fuisqueindormifcentes blandi

2

tiis defidiz ru«

narum deliciarum affluentis fperandam effe

ibigine obtundat.

b

veram lztitiam: mifi hzcà Deo hauriatur,

Caveis ft recluduntur ferz,in fpeäacu- ,

If;o

ä

qua(i dicat David: Rex veró Zerabitur ss Deo;

lum, & munimen, ne obviis damna inferant;

eb quia in ipfo folo flos verz latitiz vernet,

arétiori procul dubio cuílodiá claudenda eft.-

;w: f .

nec poffit ejus fuavitas alibi przfentiri: ta-

hac voluptatis fera, ne ad mortem lzdat, ne

metfi fit Rex congeftis opibus dives, avito

moxdeat ad interitum: eílautem Cavea, quá

genere clarus ; fauflo imperio felix, delatis

coércetur ne f2viat ; ipfa abílinentia, íub-

f

triumphis fortunatus, nunquam tamen inter

tractioab efculentis, & poculentis; non fz-

blandientis fortunz ridentes,ac florentes pul-

vit, fi jejunet: perinde ac in noftris Proto.

villosveré letabitur , nifi in Deo delecte-

plaftis mors per gulam in corpus humanum

.

tür? quiavoluptatis re

ingreffa ferales cupreffus inleruit,ubi viétri-

exítructa triumphat.

gia i, folo Dei finu X

$

ces palma ad triumphum frondeícebant : a-

« Ferani de Affeilibus Tom, /I.

perue-

1

xz—cjï

. Diflertatio VVI.

peruerunt primi parentää O$, ut fibi vetitum

pepigit: fed at enorme fcelus fuuihä gula

initium traxit., profugit tunc, cüm medi«

malum comederent,putantes hoc malo poffe

yintn

iplos omne bonum enancifci, fed cum pomo

taretur Magiítri proditionem, à menía; &

plenam deglutierunt miferiarum congeriem,

Ícelus omnium enormiffimum , quod avari-

Mart, Y4.

Fuit fempergula in perniciem hominis apet-

tia excogitaverat, fola gula perfecit ; Quz tz-

ta , & in ejüsdem fubfidium claufa: hacque

Ltinpit mecum manum in catino bhic tradet

^

fortaffis ratio , cut' Apoftolus expreffim

16, & gula, qu& primo Ada paradifum eri»

moneat Timotheum, non jam fuperbiam

puit , fecundo feu Chrifto vitam . fuftulit;

declinare, non fe avaritiz fubducere, nonli-

forfan ne felicibs videretur infidiata primos

bidinem fugere, nonà futtis fe abítinere, fed

quàm fecundo , cüm utrumque morti tradi-

derit.

Quot numerant prifcorum monu-

2z,ad 1umoth:

unicé monet, ut fibià gula pracaveat inqui-

ens: Sobrius eflo , quia nimirum fi hzc una

menta heroes in caftris, Martisque campo

6p

€oérceatur in homine gula, froena cateris vi«

ob delatas victorias de hoíte proftrato? quos

tiis injiciuntur; fiquidem fine Baccho, & Ce-

poítea unius gula illecebra infeliciter vicee

rere friget Venus. Antequam gulz indulge-

runtyac miferé interfecerunt? Quot;qui fte-

rent füb mundi exordio primi homines;adcó

terunt in conflictu cum plures vulnerarentufg

caftus Adam fuit , ut nefuam quidem nudi-

ceciderunt gulz deliciis vidti? Machabaus

1 iM

tatem videret; adeó pudica Eva, ut nuda ef-

Simon qui effufo hoftium fanguine palmas

fet coram viro, & virgo: quia veró uterque

plures (ibi irrigavit ad perennem gloriam ;

chm primüm vinum.cocpit incalices fundee

maluit exulare, quàm efurire, cüm primüm

0s aperuerunt,ut pomum comederent,& nu.-

re, eósque exficcare, ac gula indulgere ille«

dos, & morti obnoxios fe noverunt: hinc

cebris, cecidit ipfe proítratusàgula victus,

z.mig ff;mmb.

qui inter arma habebatur invidus; cüm e-

$*

Paulus fcribit ; Vidga, qua im deliciis eff,

vivens mortua efl : at fi vivens, quomodo

nim fratribus fuperítes hoftes in fugam a*

mortua? mortua quidem, non quia vivens

geret, Ptolomaus, quem gladio, & ferro

non potuit expugnare; gula illecebris cir-

fimpliciter,fed quia in deliciis vivens; quia

mundi illecebra lethales fünt, mortem inte-

cumventum fubegit, ac debellavit: Er«zs

J.MWMZ

runt : gule deliciis quia indulferunt. primi

inebriatus e[fet Simon , €& filij ejus . furrexit

6.

parentes unà cum pomo vetito mortem de-

Ptolomaus . cum fuis , €8 fump[erunt arma

elutierunt interitui obnoxii , & ideo mortui,

fua, &6 intraverunt in convivium , 6 occi-

derunt eum, & duos filios , & quosdam pue-

quia in deliciis gulz , hincre&ié Apolftolus ;

vidua qua in deliciis eff , vivens ef mortua :

"05 eji : qui enim cadentibus czterisin acie

quia gule,carnisque illecebra letbale propi-

fortiter fleterat, mox deliciis circumventus

lj

vi&tus profternitur, & miferé cadit:qui in ho-

nant virus fub dulcedine voluptatis : tametfi

vidua virum negligat; i vinum amet, virus

ftilis fanguinis multa effufione intrepidus fuit

