aQ pius Aneas, aub Tullus dives ,»if

snagno apparatu opus fit, ut vinculum , quod

44ucus ?

»

.

anima corpori illigatum tenet , folvatur

Pul w'; | & umbra fumus,

quaíi mors;innutneros non habeat aditus;qui«

bus noftras irrumpat in zedes;penetret fecre-

Tefle Cardano lib. 10. de fubtilit, in

PL

tiora adyta, irrepátque in intimora loca, in

Oceano Boreali juxta litus Mofcoviz

pi.

&juib?no: tutiores effe cenfemus?cüm experia-

Ícis innatat, cui nomen mors: hzcque

Immnaes

mur nunc feneítras, modó hypogza; hic per

rina bellua, vel maximé dentata eft, & ex

rE - m

projecturss , alibi per tegulas noitras ingredi

€jus dentibus folent gladiorum confici ca-

puli, Quidni humores , qui noftris inna-

edes: habet ipía in atcenoflri corporis fuos

coibilitones , feu humores , quibus ad interi-

tant corporibus pifcem hunc alunt ;5 ideo

tum ducimur,; morbos , quibusabfumimur ;

non proculà nobis hac bellua quzerenda eít ,

catarthos, quibus fuffocamur; pleuritides ,

eam ipfi nos nutrimus , nobísque circum-

n

quibus transfigimur ; faxa, quibus intüs lapi-

ducimus , & mors fua , cuique domi eft ;

damur,torquemur, & pluresalias caufas,qui-

cümque nos eam paífcamus

; hos & ipfa depa-

bus veluti Miniftris utitur in noftram perni-

Ícit , ablumitque,

ciem.

"

Paullatim morimur 3 OPIEUIO extin.

j2,

Multipliciter nos mo

rs vellicat , rapít-

guimur uno

que , & quiquid alijs contigit , idnos manet,

Ut lampas. oleo deficiente perir,

re&té Bernardus ait.— Quicquid 4lijs accidit

In Medit;t.

— At ethilinterimat , tamen spfo in zem

-

€8p. 3. de

tibi accidere poteft , quia bomo es , bemo de

pore mors efl z

dignitar,

bumo , limus delimo ,de EeYTA 65 3 de tert4 Uío

Et utne snterea, dum loquimur, me-

Anime,

V, Ü in terram reverteri , quando venerit

ZUY.

dies ultima, quafubità venit , & for[itan bo-

die erit,

Certum eft ,. quia morieris , fed

Dies nos premit , ait Seneca , díes in no-

$6.

áucertum quando , aut quomodo , vel ubi ,

Gem, aítas in autumnum definit , autumno

quoniam mors ubíque teexpetlat s tu quoque

hyems in(tat , quz vere compeícitur, Omnia

f /apieus e5,ubías eam expetiabis, Neque fpe-

tranfeunt , ut revertantur,

Tibi autem

randum, poffe precibus flecti , vel lachrymis

f"

nemo reítituet annos tuos, nemo iterum te

&molliti, unde etiam Virgilius

tibi reddet,

Ibit, quà cospit ztas , neccur-

i

Define fataDetim flethi erare precando,

fum fuum aut revocabit , aut fupprimet,

Stat [ua cuique dies ,breve G irrepara-

Non illa Regis imperio , non favore populi

bile tempus

longiüs procedet , ídque , cum Virgilium

Omnibu eft vita.

baud latuerit, fc

Q "m

ité eccinit;

Ferani de dffcilibus Toru, h

l14

Optim.,

Difleritatio XII,

284

"

À

Optima quaque dies vaiferis mortalibus

pulchrales : Imo flavium dixetim hominis

€«U:;

vitam , jugiter enim fluit, donec, f1 nonamas

Prima fugit : fubeunt morbi , trifiíésque

as pelagi inundas, feu marisfinum , Ma*

fenectus ,

nium fe exoneret in umbras ; nullusfine oce

Et labor , & dure rapit inclementia-s

caíü eft folis ortus ; & nulla fine certo in-

$20rtis,

teritu hominis vita,

Neque fola fenectus

inevitabilem hanc trahit neceffitatem ,. (ed

Ncque finit Libitina Regum fe minis ter-

atas omnis eidem obnoxia eft.

Incertum

reri , neque pauperum flecti precibus ; fed

eft, quo nos loco morsexpeétet ; proinde par

pallida mors »quo pulfat pede pauperum ta-

bernas, Regümque turres, & perinde mo-

eít, nos eam omni loco , omniquetempore

expectemus ; cum neque parcat floridz ju-

riturSutor, acRex; pauperacdives; femel

quód homo oritur , moritur, Neque re-

venta; neque virefcenti adolefcentiz; ne-

que trepidantibus fenum poplitibus: hinc

pullulant offuarie ; quamvis lachrymis fa-

Anaxagoras , & Socrates cum mortis fentene

perítitum madeant fepulchri pulveres fcité

tiam per nuntios fufcepiffent , jam olim, re-

Lampfac,

fponderunt , hanc equé in Judices ) atque in

Dilaceras erines ,^ celum ullulatibus

nos tulit natura : neque ulla poteít ratione

znples.

refcindi, quia ut re&té Ovidius:

Meflaque [anguineiss uügiöm' 0rd»

notes z

Fata manuent omnes , omnes expettae

AUArYDUS

Credis , anextinkles buc po[fe reuertere

CPortitor , 68 turbe vix fatis una.s

Reges ?

YAl$,

£

Klere obitutn , e(8 addiuuluera vul-

Tendimus buc omnes , metam p*

2eriDug.

022?1 ;

9s ad unam-s,

Communis lex naturz eft , commune

Omnia fub leges mors vocat atra.»

tributum , à quonullus eximitur , femel zo-

fs4s.

7i: ftadiumeít mortalis vita; quamvis ftare

Seilicet omne (acrum mors. i;'»yor:und

neícia , jugiter fluat , hoc ingredimur omnes;

profanat ,

non ut ftemus, fed delabamur in pulveres fe-

Qrninibus obfcuras inijeit illa manus.

ERE d o ol

DISSERTATIO XII.

Parce& nemini parcunt, non prece flc-

&untur, non lachrymis emolliuntur, ut & nos

difcamus, nulli pravo parcere affectui, -

S. T.

i

h

Volatilis , €9 fluxa bominis vita noredocet ,. mon elfe immorandum

uec adæïefxdam mundi delicijs ,. à quibus evocandi fuat noftri affedtus.

p r

——

C

ylI'.

Ulius ha&ctenus mortalium

A

N

U

01)'4» M

3j

derit ; affluxiffe divitijs, claruiffe fcientijs ,

u

[

- rapaces

evafit Libitinze

fplenduiffe dignitatibus; omnia exues , nu-

n

"

1

3

^

|

Ó ungues, neque ullus ha-

düsque natus , nudus etiam denatus , perinde

C

l

hw

Cenus inventus clypeus,

ac in utero , fordefces in fepuíchro, Idque

p

LU

'efm

ï

s

»

V

quo ictus mortualis fal-

cüm innotuerit Sevaro Imperatori , & ani»

:

Q

3

cisretunderetur ; necul.

madvertiffet fe fenfim ad mortem rapi, lin-

?

r m

, -

C

S-— v»:'

lum alexipharmacum ,

teum, in quo tumulandus erat, pet caítra

quo ejus

nalinitas

corrigeretur, neque ftoe-

conto levatum circumferri juffit , ac per pra»

num ullum , quo ejus acceleratus curfus co-

conemedici: Em ex ampliffimis regni opibus ,

€erceretur.

Voca in confilium Machaones

quod unicum Severus Imperator fecum adfe*

omnes, Chirones, Efculapios, Gallenos, Hy-

ret? Velit, nolithomo, folvendum eít Libi«

poctates,nullam contra vim mortisinvenient

thinze ex communi natürze lege tributum ,

panaceam.

Excute omnia bellorum arma-

moriendum eft , nec ullo poteft quispiam fe

mentaria , nullam contra ejus violentiam re-

velamine fübducere: perinde ac fera cum la-

pcries panopliam. Quamvis teabdas,quam-

queos agitat , arctiüs irretitur $ non' fecus

visfecretiora petas terrze penetralia , inflátq;

ac volucer cum vifcum trepidus excutit , plu«

ferpentis in millenas te fpiras convolvas, hanc

misomnibus illinit 5 nil prodeft , vites om*

tamen fatalem moriendi neceffitatem nun-

nes exercere ad mortis laqueum excutieng

quam eluctaberis , neque quidquam tibi pto«

um

Qurf

-

——

. Nulliparcendum pravo affe&tui, cumParcz non parcant. 255

25

Curaverat Juftinianus Imperator ftra-

nunquar effemus morituriz & fenes ipfi,

gulam fibi veftem contexi, in qua phrygia acu

quamvis ex naturz lege fato proximiores,

plerumq; non deexcavando fepulchro,fed de

dépicta exprimerentur. fingula victoriarum

monumentas cernebantur, ibi ad vivum ex-

conítruenda domo cogitant; miíeram plané

preffze effigies viétarum urbium, ac Barbaro-

fenum fortem! quibus quó minus fupereft

viz, ac vitz amplior de viatico, & manfione

rum Regum, quos ipfemet fuis debellaverat

auípiciis.

Verüm vefítis illa tot victoriis il-

eftcura. Senem domum conflruentemallo-

Lif. 2.9de kz:.

lu(tris, tot expugnatis urbibus nobilis, .tot

quitur Lyricus Venufinus.

debellatis Regibus infignis potis fuit mortis

Truditur dies die ,

rcfticare memoriam, non ejus falcem retun-

Noveqaue pergunt interire Lun

:

dere ; & cüm fletiffet Imperator poft po-

Tu fecauda marmora

ftrata tot Regum capita ; cecidit tandem &

ipfe unico properantis Libithinz flatu ; nec

Locas f&b ipfum fuuue , & ./gpu(.

442

pE

quidquam illi profuit viciffe tot hoftes, fuo

Inmemor, [Iruis domos.

imperio fubjeciffe tot Provincias, totque

Nonita fluxis hifce terrenis inhzefit Pae

A^

evertiffe urbes; victus & ipfe tandem cecidit;

triatcha Jacob , qui càm. interrogaretur à

aequeulla eft arx , tametfi munitiffimis cin»

&a propugnaculis, quamvis multiplici claue

Rege Pharaone , quot anni effent vitze fuze :

Genef z

Ía oftio, in quam mors fibi aditum non ape-

Quot funt. dies annorum vita tue y relpon-

dit, Zies peregrinationis mes ceutum trigin-

riat; nulla eft turris, quamvisferreis munie

Audiant

ta repagulis , in quam mors non ingredia-

£a anuorum (unt parvi, & mals.

qui Tantalica laborantes ficcitate extenfiffie

tur; nulluslocus, nulla hora, in qua non ac-

cedat , ut nullus tutus fit five fub tecto, five

mos fitiunt hujus fluctuantis vitze. annos :

fub dio.

Miphibofeth Saulis Regis filius,

Peregrini fumus,non incolz , imó neque diu-

&cum meridiaret in lecto à dometticis interfe-

turni itineris, fed diurni peregrini, quia

élus eft latronibus.

Jofias inter Reges Judz

iter noftrum breve, G malum; quia vita no«

pietate infiguis, liberalitate clarus, cultura

ftra,quz via eft, nonnifi momento temporis

circumfcribitur , quod vix oritur moritur 2

virtucum fanctus , cum Nechao Egyptiorum

Regi exercitum ducens occurriffet telo ictus

malaitidem cum nonni(i fpinas exhibeat, &&

inopinató in caftris occubuit,

Egillus Got-

raró flores; fzepiüsque rubos, quàm rofas

thorum Rex à Tauro in furias acto crudeliter

calcandas (ternat , quid enim ait Auguftinus

De verb.

diícerptus occubuit. Malcolmus primus $co.

efl diu vivere,nifi diu torqueri? cingimur ve-

pretis, quibus diíctuciamur ; mademus la-

Dem,

torum Rexpott pleraque juftitiz Ipecimina

chrymis , quibus tritamur; affligimur dolo-

node intempeíta,cum Regnum luftraret fuf-

focatusperiit. — Quot pori in humano cor-

ribus, quibusferimur : nil peritura hac vita

miferius , cum ipfum vivere nil aliud fit;

pore, totidem oftiola, per quae mors ingre-

ditur; & quamvis non ubique fe mors prope

quàm continuus dolor: quid enim nobis ex«

óflendat, ubique tamen propé eft ; neque

hibet fluens hzec vita nifi morborum conge-

riem ?. miferiarum pertinaciam , dolorum

fidendum, quód hefterna dies felix illuxerit;

fluxerítque; ítultum enim eft credere crafti-

Ízvitiem, & malorum omnium integram

no die nobis non poffe contingete, quod he-

encyclopediam? ut non abs re Lyces dixerit,

vitam noílram animi carnificem, cordistor-

fterno non obtigit, quando fingulis poteíl

accidere momentis.

"

torem, & fpiritüs fupplicium,ei pariandum,

$*

Stat quidem terminus vite, ubi illum

quó homines vivi putrefcentibus iiligati ca-

inexorabilis fixit fatorum voluntas, fed null

daveribus os ori, pectus pectori, manus ma-

nibus arctiffimé conítri&ti atrociffimé difcru-

noftrüm innoteícit, num propé, an. procul

ciabantur; fiquidem animaex alti(fimo do-

verferur, Hoc unum certiffimum, & inelu-

&abile moriendum effle ex communi natura

micilio depreffa,& in ceenum bumani corpo-

lege, & dies hominis paucos effe, & breves.

ris demerfa conftringitur patrefcentibus,flu-

idisque noílri corporis membris, quibus

Neque quidquam prodeít feptuagefimum ,

vel oCtogefimum exegiffe annum , quia cüm

ita ar&te adhzret, ut nonnifi fola mors fuá

jam omnes effluxerint , nil ex ipfis tenemus,

poffit falce vinculum diffolvere; animaámque

àcorporefeparare ; neque (inguli terrarum

nos eos teliquimus , ut & ipfi nos relique-

runt, quod prateriit, ampliüs non eft, neque

tractus long?, latéque per varia imperia, &

in noftra proinde poteftate: quod futurum

regna extenfi alio uberiüs ditefcunt , quàm

miferiis ; putrefcentibus cadaveribus, Ma-

e(t nondum eít , nec propterea illud poífide-

mus, quod eít przefens omnino inftantaneum,

nium umbris, fepulchralibus cineribus, ari-

dísque offuariis; f enim oculos valeremus

modicum, ac momentaneum, à quo tota vitae

per fingulas orbis partes circumferre , & lin-

noflre ratio pendet : itáne tanti facimus

hominis vitam, quam ünicum circumícribit

ceo obtutu, Maufolea luftrare, Pyramides

fluens inftans ? uno menfuratur temporis

penetrare, monumenta Cafarum , Regum,

Principum ingredi, & ubique loca fepul-

inomento ? unóque clauditur impartibili

temporis motu?ex puncto fugientis temporis

chralia infpicere; nonni(i faginantium ver«

mium nobis cavez obviarent ; nonnifi for-

pendemus, ex unico temporis inftanti vita

defcentes cineres , putidos pulveres , fera«

peudet, & tamen ita focordes vivimus, a« fi

es

N

IT

256

Differtatio XII

les umbras ; arefcentes dffuarias invenire-

dine : fi enim arefcentes in fepulchris offua-

inus.

rias ingrediamur, & feria contemplatione vee

$.

Quód fi Principum aulas , privatorum

luti piftillo conteramus offa illa mortuorum;

-domos,hominum pectora penetraremus plu.

oleum non deerit lachrymarum ad. peftem

res nobis occurrerent, vel lachrymis madidi,

omnem pravorum affectuum abigendam,

vel doloribus excruciati, vel febriabfumpti,

Plato tantó aliquem evadere flipientiorem

vel ulceribus putrefcentes, quos vitz pro-

cenfuit, quantó intenfiüs prüperantem ad

prie t&deret ; deprehenderemus, hunc de-

nos mortem perpenderet , ideóque Difcipu-

flere fponfam, alium dolere ob prematuram

lis fuis. Philofophicoaddiélis itudio: hanc

filiorum mortem , alios parentare miatti,

preícripfit legem, quá iter ingreffi -sedes

plures illachrymari funeri patris 5 hunc vi-

nunquam operirent 5 fignificaturus hoc ri-

gjiudi

deremus naufeantem perituram hancvitam;

tu, ut exttemum vita per pedum nuditatem

alium anxium pro neceffariis ,. illum folici-

flfo h

expreffum jugiter perpenderent , nec finee

tum pro fuperfluis, nec ulla nobis domus oc-

rent memorià elabi mortis recordationem ,

curreret fine lachrymis, (ine doloribus , abs-

quà pravis omnibus affectibus froenum inji«

que anguftiis; nec ullus in domo incola fine

eitur , & infolefcentes eorundem impetus

Coércentur,

A

fufpiris, querelis, G lamentis: hos dolor

exurit, illos morbus abfumit, alioscurz di-

Imó tantz eft efficacie hocce alexiphar-

7.

vexant, G omne

rava aliqua cupiditas ro-

macum;ut non finat;pravi affe&tás infurgere

tat, vel pravus a

&

&us torquet.

Eum pro-

eegritudinem, quam propterca priüs coércets

cul dubio hujus vitz taderet; qui inaliis tot

quàm moveatur; extinguit, antequam ace

miferias luftraret, quibus & ipfe eft. obno-

cendatur,

Hanc efficaciam hujus alexiphar-

xius, quia ut fcribit ad Cafulum Aurelius

maci nos edocet Nehemias filius Helciz: fa« Ef4ra lib, $,

&um efl,ait: id men[e Nifan auno vice[fimo «"b 2»

Antonius: $i finguli lingua palam exprime-

vent , quecunque. clam incorde | fentiunt :

dartaxerxie, 6 vinum erat ante eum, & levas

«elum credo fufliriis rumperent , bumimque

vi vinum 6 dedi Regi, & eram quafi langui-

lachrymaiis inundarent * quàm ingens, quam

dus aute faciemejus, — Dixíitque mibi Rex,65

atrox, quàm veliemens eft dolor iíle ; qui

Regina, qua fedebebat juxta eum usque. ad

fi per fulpiria in apertum erumperet ; pet*»

quod tempsa erit iter tuumy, & quandorever-

inde ac fragrofum tonitru nubes difcinde-

teris ? & placuit ante uultum Regie , 65 mifit

ret, aérem diffinderet , & coclum ipfum dif-

mec G conflitui ei tempus.

&t dixi Regi; fd-

rumperet; quia nimirum dolor animi mi-

Regi videtur bonumyepiflolas det mibi ad Due

nimus longé acrior eft, quovis maximo cot-

ces "R egionis trans f'umen.

Sed cur Nehe-«

poris dolore; dolor, quo corpus affligitur,

mias, cum fcifcitatus fuerit à Rege fimul, &

Regina foli Regi refpondet omiflá Reginà af«

meinbra torquentur, foras quodammodo e«-

vaporat, & per lenimenta; & fpiracula meme

fidente menfze Regize? cur fi vinum levavit

brorum mitefcit: fecus dolor, qui erumno-

coram Rege, loquicum foemina noluit ; an

fum cor lancinat intus clauditur, fzvit, re-

non inurbanitatis videbatur redarguendus

crudeícit, & (i feriat , nemo videt; fi con-

notá? an non filentium Nehemiz Reginam

queratur, nemocredit; (1 lachrymetur, ne-

graviter laferat ; càm videretur negligi fi-

mo fentit ; adeout virilis fortitudo, & ma-

miülquecontemni ? cur non etiam fcifcitanti

fcula virtus magis illucefcat in diffimulandis

Reginze debito fatisfecit refponfo? quia pra-

internis doloribus, quàm in tolerandis cor-

vam timuit concupifcentiam ; fi Reginam

poris cruciatibus; illuftriusque fplendeat in

alloqueretur: háncque ut priüs praefocaret,

coércendis animi affectionibus, quàmin to-

quàm infürgerec , necullum voluit cum Re*

gina verbumhabere; erat enim foeminarum

lerandis iis,quae corpus torquent, excruciant,

quz enim in pectoris abduntur penetralibus,

Orieatalium pulcherrima, cujus faciei venu-

mores perturbant fine ullo externorum ge-

ftas, frontis hilaritas, oculorum fulguratio,

Ítuum indicio; feriunt fine vulneris veíti-

fermonis blanda fuavitas igniculi erant accene

gio; vinciunt nulla obftrepente catena; fe-

denda concupifcentice aptiffimi: moris fiqui-

brim accendunt nullo ex vaporario exiliente

dem erat , utà Regibus Orientis id temporis

fumo , homines proiternunt , dejiciüntque,

fola fceminea venuitas afcifceretur ad foliumz

licét nuJlus nobis fiat lapfus confpicuus: adeo

timuit concupifcentiae ardorem ; praviaffe-

ut vita hominis brevisfit, & mala, interius-

&tus petulantiam ; & caflitatis periculum;

quod ut evaderet, Regina fcifcitanti nec ul-

que miferior torta pravis affe&tionibus, qua-

rum egritudini medendz aliud nobis non

lum refpondit verbum: an non ex fpumantq-

fuppetit praeftantius alexipharmacum,; quàm

cratere vino pudicitiam vifus eft Nehemias

feria mortis recordatio,

haufiffe? fcio exPo&tarum figmentis, Vene«

Aiunt,granium Calvariz in furno are-

rem in aquis natam , in vino ardere , ífuás.

facum, & piílilloin farinam redactum ad-

que fovereflammas: fed in aula Artaxerxis

mixto oleo , gangrznze feliciffime mederi :

Nehemias Veneris flammas priüs extinxit,

fedid utiliüs przeftat fzepius refricata fune-

quàm accenderentur: videbatur caftiffimus

j

ris memoria, quà ftatim ceffant pravorum

pocillator coram Regealtera manufcyphum

&gritudines affectuum , & fanitati mentis

falerno coronatum tenere , & altera frceno.

zeitituuntur quotquot hac laborant egritue

I€; Vle

continentia ;oncugilþcntiam eosrce

Qg

Nulliparcendum pravo affe&uï,cüm?arcæ non pafcanf. 2;7

. mum fundit in calicem , fed pudicitiam hau-

metfi propagandaz pofteritati Numinis juffu

deflinarentur Protoplafti Genef. r. Bene-

fit in corde Pocillator; fpumantes intercya-

thos vino à colloquio prorfus ab(tinet Regi-

dixírque Deus, & ait crefcite , & multiplica-

nz, fed quid caufz , quód hac inurbanitate

mini, & veplete terram , adhuc abfüinuere

tam feverum indixit concupifcentiz bellum?

à maritali amplexu in paradifo ad omnem

con(ito amanitatem, ubi ridentes flores, are

quam proftratam voluit , antequam infur-

ridentes zephiri, eblandientes favonii, cano«

geret? certé non alia fuit ratio injiciendi

pravo huic affectui froenum etiam antequam

rz avicule, arborum infuffurrantes comzs

fontium obmurmurantes rivuli ad maritae

infürgeret , nifi mortis recordatio , cinerís-

quefepulchralis memoria ; rogaverat nimi-

lem videbantur complexum invitare,in loco

rum INehemias Regem, ut eum mitteret in

prafertim faluberrimo, verna quadam tem-

E[dra J:b.z,,i

peratione pacatiffimo , a&ris defoecatione

€AD. lo

civitatem fepulchri patris*f ul: dto»ittasme

in Judsam ad civitatem fepulchri p

puro,& immunià quovis pravo,& craflo ha-

(tri:.mei.,

litu, QQuid? quód Protoplafti non flatim

£ edificabo «eam,

"

9.

i:Nondummemort

iaeffluxerat cineris fe-

DDei obtemperárunt juffui , cur diftulerint

pulchralis, cum fcifcitareturàRegina; ideo

proprio confuleregeneri, cum prafertim ad

amplexum honeftum urgerent mundi folitu-

h

timuit pravum concupifcentiz affectum , fi

cum ipfa fermonem mifcuiffet ; abítinuità

:do, zetatis vigot , lociamsenitas, muliebris

venuftatis illecebra, & prafertim Numinis

zefponfo., ne caftitascoram foemina fcifci-

tante periclitaretur: meminerat Pocillator

fuafio? adhafit quidem Adam Evze foemi-

narumformofiffimz , fed nullam fentiit íti-

Syonis, &fepulchri; & hoc freeno concu-

pifcentiam coércuit; obruuntur fiquidem

mulantis concupifcentiz flammam , nec ulla

TY

Ev illecebra eum movit: friget Adam;non

,Q 20

cinere fepulchrali , qua comtra pudicitiam

gmachinz conítruuntur: non (init hic cinis

&lluat Eva , uterque fe abílinet à maritali

infidiantis libidinis flammam debaccbari;nec

«omplexu, cuiex Dei fuafu potuiffent fla-

i

per colloquiorum eum foeminis illecebras

10.

accendi; ubi ferales fepulchrorum umbrz

Quidigitur caufz , quódconcupifcen.

volvuntur mente;omnis foemineus fplendor

tia non potis fuerit flatim Protoplaftos. ur-

obícuratur; & ubi cinis memoriam refricat

gere ad maritales amplexus? quid eam co-

Libithinz, fordefcit muliebris quavis ve-

ércuit, ne infurgeret tot intet provocantes

nuflas; hinc teduit Nehemiam refpondere

illecebras, invitantes amcenitates ; fuaden-

Reginz fcifcitanti , cüm fepulchrum patris

tes avicularum cantus, przfertim cüm ipfe

fui mente volueret : ludentis, ferientisque

eetatis flos, & foeminez venuf(latis illecebrae

Cupidinis tela fepulchrali hoc lapide retun-

id illis perfuaderent? abftinuit nihilominus

duntur,& Veneris carbones defolatorii hunc

utérque, quia ambo audierant vocem illam

cumprimüm impingunt in cinerem, extin-

INuminis,quáaltiüs funus , & mors memo-

guuntur; nilvalidius flammis afítuantis

riz herebat: 4m quocunque enim die come- Genef, &,

concupifcentiz fopiendishoc cinere. Scio,

dleris ex eo morte smorieris : Íuffecit vox iíta

Venerem etiam de gradivo Marte trium-

ut Protoplafti abítraherentur à thoro;funeris

refricatamemoria aggerem pofuit inter Pro-

pháffe , plerosque bellica fortitudine com-

mendatos, pluribísque victoriis illuftres

toparentes,& thalamum, quem nullus con-

cupifcentiz impetus valuit tranfcendere : ni»

roílráffe, acinaces, Sariffas in. caftris elu-

fiffe: verüm fi huic bellatrici , vel modicum

mirum piguit injectá femel funeris memorià

fepulchralis cineris objiciatur, praecipiti fta-

€ogitare de nuptiis: ubi fepulchralis cinis

tim fe dat fuge, & offuariam magis expa-

«apiti injiciebatur , nulla. concupifcentiz

vefcit, quàm in Martis campo pugnantes,fe-

flamma aufa eít infurgere ; nullüsque libidi-

nis motus iníoleícere,

rientésque czíim, pun&im, eminus, comi-

nus plures exercitus,

Scimus à Samfone

'Oh quàm efficax, quam potens vis fe-

II.

pulchralis cineris in abítrahendis à lupanari

unicà demortui jumenti mandibulà proftra-

tos Philiftzos; fed felicius Nehemias non

hominibusfenfuiindulgentibus! quàm vali-

mandibulá, fed folo fepulchrali cinere refri-

da virtus expenfi funeris ! cum vel ipfos im-

cante memoriam patris fui demortui; Vene-

mortales homines mors nondum viía, neque

rem vicit, & proflravit.

inflicta, fed tantüm memoriz impreíla ab-

duxerit à maritali complexu non folüm pu-

S,

I

dico, verüm etiam imperato! fi immortales

ita morteterrentur, ut eos taedeat thori im-

Sebulchralis cinis flammis concn-

maculati ; quomodo mortales non extra-

herentur à coeno libidinum , à carnis concue

pifcentia fopiendis eff accommoda-

pifcentiis,ab illecebris deliciarum , ac leno«

£ut, fí frequenter eodem memo-

ría refriætur.

ciniis pravorum affectuum, fi oculis, & cor-

di injiceretur funeris cinis? fi torpet feli-

9.

Il validius flammis aítuantis concu*

citas, quamvis immortalitate donata. obje-

w] piícentiz extinguendis fepulchrali

&u fepulchralis cineris ; quomodo infole-

€inere, quó etiam in legitimais nu»

fcens concupifcentia zíluare ad libidinem

iil

auderet in cinere 2 fi faxea fuit nondum re-

ptiisfopiuntur maritalis amoris flammæ.'l'af

bellis;

$

h m

*

248.

Diffetatio Xll,

bellis, nondt/lm tumultuans in. protoplaftis

ne funeris Amnonis frattisà (e ïnterf-zäï COfle

concupifcentia carnís , non tam innocentiá

cupifcentiam compeícuerit, nec maechari au-

-

ftatás, quàm expreffà mortis memorià ; fti-

ditus fuerit in expilatione Urbis ]Jerofoly-

geret procul dubio, quamvis afíueta flamriis

mz à fe armorum violentia occupatze ; ta-

h

metfi czeteris aliis affe&tibus habenas laxave»

accendendis in Ada pofleris, fi funeris palle-

'fet in cinere.

1

rit; & Joabi agrum incenderit 5 currus fibi,

. Quinimó quamvis Eva folitario pata-

& anteambulones conílituerit: tametfi effe-

— /

difum inceffu pervagata perfifteret ad arbo-

rato effet Abfolonanimo , immunestamen

:

rem ícientiz boni, & mali, ibique ferpens fi-

à libidine fuerunt mores, ut nunquam prava

t,Mf,

ve circumvolutns arboris ramis , vel cua-

ulia concupifcentie zftuantis, actumultuan-

—

"

1

li; five, ut cenfent alii, fuper arborem in

tis flamma ecs leferit, quia nimirum obver-

caudam, vel pedes erectus mulierem allocu-

fabatur animo Abfolonis diu , noctüque fue

—

tusmirá fermonis illecebrá ejus primüm fibi

nus Amnonisàíe interfe&ti; toties refricata

captaverit benevolentiam , virüsque pelti-

fraternz ceedis memoria, ac excitatus fune-

ferz cupiditatis excellendi fupra ceteros

ris cinis lupanar omne abegit , cxtinxitqüe

quósque homines infpiraret; & demum ei

pravam omnem urentis concupifcentiz flam-

Íuaderet efum pomi, quod rulier manu at-

mam ? &quamvisilliceretur ad foeminarum

ripuit, oriadmovit, dente contrivit,& mane

illecebras, invitaretur àd lupanar; non tamen

fum in ftemachum deglutitum demifit, ut

licét faevierit, machatusfuit; ait Achito-

LR

immortalitatem exueret, & malorum om-

phel ad Abfolonem : Zugredere ad concubi-

ueg.

64

(.;/lþï á :

nium plenam congeriem, mortémque ipfam

nas patria tuiz ut cum audierit omvis IHfradl

unà cum pomo devoráret , ac (taum ad ma-

quüd fedaveris patrem tuumy roborentur te-

ritum etiam cucurriffet laudatura vim pomis

£unm inauus eoratom.

Sin veró addic&tus fuiffet foemineis ille-

14.

illis infitam , eique etiam fuaferit oblatum

fibi pomum deguítare , & uterque in male

cebris, pronüsque ad libidinem,minimé Ab

carpto imalo iliadem devoráffet malorum ;

folon invitatu, & monitore «criminis indie

neuter tamen illibati fines thalami fertur exe

guiffet ; non trahitur, fed przceps ruitin

«effiffe.Nimirum abílinet fe Evaab illecebris

cenum libidinumcarnis affuetus illecebris,

carnis, quainvis extorris e paradifo , & im-

Non eguiffet fuafote ingredere ad concubie

mortalitatefpoliata; coércet Adam rebel-

14f Ablolon, conditione Princeps,ztateflo-

lantis concupifcentize pravos motus, come

ridus, bellica virtute Vidtor in gynaceo vee

pefcit libidinis impetusfolo funeris ;cinere;

nuftarum mulierum ; fi palea quis fit ad-

qui non folàm alaüs herebat memotrize; ve-

motoigne cinerefcit: fed quía animo Ab«

rüm & ipfisoculisobjiciebatur, ut quodine

folonis funusdies, noéctésque obverfabatur

tbs terrebat, exteriüs co&tceret abillecebris,

]

interfeéti Amnonis triumphum de proítrata

qua minime licerent : ambo ob . violatum

concupifcentia ctiam in gynzceo revexit z

Dei praceptum exclufi paradi(i deliciis fue«

quia languefcit Venus, ubi Libithina fuos

runt, & adacli circumvagari extorres ; u-

fpargitcineres , extinguitur ommis pravae

nius fiquidem màli peior moríus eos dejecit

1

concupifcentiz ardor, ubi Manes ferales fuag

é felicitate, & in vallem lachrymarum ejecit,

diffundunt umbtas.

*

ubi non floresad delicias.led dumeta legun-

Expertus id etiam fuit David cum vï-

Ijfe

tur adtormentum; & quamvis ex hac unica

&or & caftrisPhiliftzorum redux in Urbem

peccati vomica flatím pravatum | cupidita-

pfalentium puellarum choros fine ullo con-

tum ebulliret purulentia, non tamen Proto-

cupifcentiz motu excepit : invicti animi ze-

parentes quamvis exules extra paradifum le-

queé ac pudoris adolefcens venuíliffimis fti-

guntur fiviffe fe rebellantis concupifcentize

patus puellis omnem coércuitprava concue

)

capi illecebris, aduri flammis; quia nimi-

pifcentie motum , aítümque priüs extinxit,

rum uterque exuviis inte&tus pecudum,qua-

quàm excitaretüur ; fed cur David cüm le-

cunque incederet, mortis deferret manubias,

éliffimz puelle, formá venuftiffimz, fronte

qankf. EN

funerísque refricaret memoriam : £ecit Deus

hilares, oculis fulgurantes, ore pfalentes, pe-

Ade , U uxori ejus tunicas pelliceas , hoccie

dibüsque choreas ducentes in ejus plaufus

nere pugnantes omnem expuguárunt pra«

diffunderentur , nullum fenferit depravatae

vam libidinem, mortis memorià loricati

concupifcentiz zeflum ? cum tamen. adul-

triumphum de proftrata tumultuante . con-

tior, fanctiórque impuro arferit in^ Bethía-

cupifcentia revexére $^ terrore Ícilicet. Libi»

beamaffectu? adolefceas riguit eblandien«

thing, quam exuvieenectorum animalium

tes, plaudentésque inter choreas'puellarum,

oculis exhibuére; exules protoplafti inno-

fed adultus arfit impuro captusamore in fce-

centiam , quam immortales amiferant in pa-

minam; cüm floreret ztare , cum azeíluaret

ER

radifo; mortales, & 6 paradifo extorres in-

À

in venis fanguis, ferveret juventus , friguit

flaurárunt,

ipfe plaudentibus, & pfalentibus ftipatus

3.

.Nec mirum fi Adamnunquam forduit

puellis; fed fenior cum fanguis tepefceret,

in libidinis coeno ?. funeris fcilicet repagulo

vel ex ipfis aquis flammas elicuit4 & éfante

coércitus, ne caderet; cum & ipfe Abfolon

cujus laticibus fe Bethfabea lavit flammas

quamvis ex adulterio patris genitus, feu illi-

haufit, quibus miferé' foeminam deperiit z

ciis prav& concupifcentiae fatus , recordatio»

Ícd cur actate robuftior, viribus validior, ane

misque

Nulli)päf"c"ehdu&þ'ravo affectui,cum Parcz non parcant. 259

inísque proveétior effroenes non co&rcuitcon-

pulchri : fatiésque eff Juvenis [agittarius;td Gemfv,

eupiícentize impetus? quos adolefcens egregié

accepit illi emater [uauxorem $n terra ZEg yptiz

nimirum mater nonquafita,non rogata à fie

«ompefcuit ? quia nimirum in florente illa ze-

tate redux é pugna cum expugnato Gigante

lio uxorem /Egyptiam dedit Ifmaéli: qui telo

abíciffum Goliathi caput fecum :detulerat,

feras corfoderat , didiceraté funere libidinis

motus proflernere,

3dcóquemortis objectu non fuit aufa infur-

r

'gere concupifcentia : & hac caffide funeris

& TL

3nunitus victorDavid le&tiffimasinter puellas

plaudentes, & pfalentes impetum quemlibet

AMors in [uo cinerario velutimagi:

t Keg.gap,

illufit prave concupi(centie : Porró cam ve-

ftra fedens in cathedra regulas edom

1$,

verteretur percuffo Philisiao David, & ferret

.€et,morus quosque pravorum affe-

«aput ejus,egrelfa , funt enulieres cautantes ,

&luum co&reendt,

*

P

2$.

€borósque ducentes,

16.

'Ármatus illatà Giganti morte fortiüs in»

Ptimaeft morsmagiltra moribus com.

ponendis, motibüsque pravorum af

'ter plaudentes, & cantanies , choreásque du-

O

fe&tuum coércendis perapta; dum-

«entes puellas triumphavit -David de volu.

ptate, quàm in caftris Philiftinorum de pro-

:modoejus dogmata audiamus,imbuamtürque

«ejus praeceptis, "Scimus ante obitum uxoris

ftrato Gigante, :Morte pugnavit contra con-

«upifcentiam, ne pudor caderet ; mors enim

"Sarze confueviffe Deum apparere Abrahamo;

.a

«eique pracepta, & documenta vitze dirigen-

fao lapfu ca(titatemerigit ad viétoriam; um«

brascircumtundit fepulchri , ut illu(trior e-

«dae accommodatiffima dare, Sedebat,ut mo-

"Genef, 18,

-

'riserat, fub meridiem ad oftium tabernaculi

micet caítitatis triumphus; victorem Davie

4AnMambreáConvalle causá nancifcendi occa-

dem expugnatura voluptas choros fibi acci-

'fionem charitatis exercendee in-hofpites illac

h

verat lectilhia:arum puellarum; fed fruftra la-

tranlituros; exiftimabat fiquidem fe opibus

fciviuncSyrenz ;übi David Uliffe prudefitior

ton przíidium à cera petiit , quá aures clau-

gravacum, nifi eas in beneficium exoneraret

'hofpitum , cümque exiifletafpecturus, an

deret5 fed fuppetias é funere accerfivit , cujus

€inere voluptatem fugavit, Nunquam Venus

.quispiam effet ipfum acceflurus; tres infpexit

'juvenes viá publicá ad fe properarites, quibus

«ongreffa eit cum Libithina, pugnásque ini-

vit, quin fuccubuerit: 'ignis,quem Venusac-

feftinus obviat Abrahamus, invitátque per-

-officiosé ad hoípitium, offert fedilia laffis ex

cendit,extinguitur, non fovetur in fepulchri

itinere,aquámque pedibus lavandis, & cibum

cinere; ut faciliüs fimul convivant ignis, &

'reficiendis viribus,

Capti fenis humanitate

aqua, quàm fimul cehzreant fepulchralis ci«

nis,& libido:fed cur David adhuc adolefcens

hofpites genio cceleftes , habitu peregrini,

de fuperata voluptate toto orbe clariffimus;

'formà corporis homines , affident menfz,

;prandent alacres; quibus infervit latior invie

adultior tutpiter cecidit , & vel ex ipía fontis

frigiditate xítushaufit libidiniszid plané cau-

'tator, Móxque remotis menfis accerfitur Sa-

'Yaquz in charitatis officiis exercendis Abra-

