rem moveat , fed etiam Deum ipfum com- '

men tanta plerumque eft hominis rufticitas ,

moveat ad id munificá largitate dandá , quod

imó & cacitas, feu potiüs pravitas, ut cüm

à nobis petitur , necefsé eft , induamus nos

Deo . miícere colloquia fit illi fatidio , &

meritis JESU Chriíti , & tunc no» nobis,

grave illud ; cujus beneficio coclos ipfos

ícd Chriíto petamus, Nsor« à clamorede-

fiftens

1

Oratio probos promovet affectus, improbos amovet. 317 |

fiftendum precario , donec quz auxilia pe-

X ,uærdnc facri Iaterpretes , qusnam,

&l

timus,ad pravos nofttos coércendos affectus,

fint preces iflz : quas Deus non defpexit -

obtineamus.

Qued fiageadum fit cum Di«

& quis humilis hic clamor, quem non fpte-.

naítis , cuai Principum Ádminifltris plura vo-

vit ,. quemque Deus beneficus exaudivit,

randa funt tzedia, multa fubeunda incommo-

Plures plura hac fuper-re arguté dicunt , fed

da, & captandz opportuniores occafiories

ad rem noítram tempefliva eft. Grzeco-

eosdem adeundi,& illis noftras fupplices ape-

rum Patrum expofitio.

Neque de[pexit

de. Inpars-

riendi preces; & tamen tadia fuperamus , in-

precationem. pauperís , Ge.

Jaudate 4

s pbm/inPfdär

. U. 25.

commoda toleramus , occa(iones patienter

quit , eum , qui , author falutis bujus o-

bis fuit ,

expe&st4mus, ut aliquid fi&i , vel imaginarij

qui viliffimam nofiram natus

honoris,vel falíz dignitatis affequamur : quà

ram de[]icere minime woluit sfed exaudivit *

hh

aífiduitate non' deberemus jugiter enixim

fed quid quód humilis Davidis oratio , feu

iä

Deum rogare, donec non mundi divitias ,

precarius clamor , five ore prolatus , five

[3]

non vitze commoda , -&on lautioris fortunze

corde conceptus non dicatur à Deo exau-

fluxibilitatem , fed zeternam coníequamur

diri , Íed potiüs viliffima noftra natura ?

falutem ? Ad regale hoc fecretum femper vee

ajunt enim Patres Graci; qui viliffmam.»

]um reductum eft , femper nobis aditus patet

moflram naturam difkicere manimà voluit. ,

ad Numinis folium , neminem Palatini cce«

ftd exaudiuit :. mirum fané quód non cla-

leftes volencem ingredirepellunt, fed potius

morprecarius audiri , & exaudiri dicatur ,

horcantut nos , & invitant , adeo ut ex hu«

(

Íed viliffma noítra natura pravis affecli»

mo homo cenofus peedore plenus , fordi-

bus fluctuans ,

concupifcentiz zítu are-

büsque oppletus; cümi voluerit , & quos

Ícens , iracundiz fubfultibus inquieta ; a&-

rumnarum moleítjs obnoxia , miferiarum

^

ties ei placuerit ,. poffit femper ad Deum

accedere ; ejus folium afcendere ,. & cum

colluvie obzrata , calamitatibus preffa, &

eo loqui , & é colloquio reverti oppulen-

períecutionibus opprefía ,

ipfa dicatur ,

tus, gaudio delibutus , virrutum érnamen-

tametíi obmutefcens, exaudiri ; & non po»

to Íplendidus, & gratiá coronatus ; & tae

uüs clamor precarius ingenti fimilis lamena

mehn adhuc czecutiunt homines , adhuc hu-

to : quia nimirum ipía tolerantia miferia-

mnirepunt , & türbulentis fuis ob*equunt)ur

rumutrinque hominem impetentium , tam-

affzQübus ,. quibns perinde ac fluctibus ex-

etfi muto filentio tacita , precarij clamorisg

haufti premuntur ; & opprimuntur ; quia

officio fungitur, quó INuminis clementiam

nimirum qualis fit orationis efficacia ad a

in íÍe fle&lit,

Eít fiquidem ipfa humana

rumnasexcutiendas, G pravos quosqueaf-

natura miferiarum molle oppreffa , fed fi

fe&tus coércendos prorfus ignorant.

mens in Dcum dirigatur , & quz perpeffa:

Imó non altiori voce lolüm clamantes;

7«

eít miíerias , holocauftum Deo offerat ; prze»

fed & ipfi muti , quibus lingua non eft folu«

coqua oratio eít, vocalisque (ilenter cla«

taad loquelam, poffunt has preces fibi opi-

ior, qui przpropere divinas veluti aures

tulantes ad Deum dirigere ,. & abeo, quod

perpuiíans concupitas feliciter impetrat fup«

cupiunt confequi ; hinc Auguítinus ait ;

petias,

Sevm. de

Cum orat, ciama , nou voces fed mentes.

Quadragef,

Nam €& tacentes exasdit Deus$ ueque qua-

Jeremtas

n ä;gs Iio

rüur locu , quanmm . fenfus,

confortatur ia carcere ; Dantel exultat in-

ter leones * tfe$ puert in fornace tripudzante

Ed eff Dei in bomnes benefrcentia,

Job nudus in Sierquilinio triumpbat : para-

üt non þl&m vocalem oYantei clamorem

difum de evuce triumpbans latro. invenit ,

4udiat ; verum etiam moftras miferias

quia non eft locus , ubi non fit Deus.

Imoó

exauaiat , quibus opi«

plerumque, vel ipiz &rumnz, fipatienter

:(zlazun,

P

tolerentur , & mens ad Deum dirigatur ,

offücium funguntur

precarij. clamoris,

A eft Numinisin nos beneficentia , ut

2

David pluribus oppreflus calamitatibus ,

non tam vocalem orantis clamorem

obrutus fhniierijs ,

audiat , quàm vilifimam noftram

exagitatus serumnis ;

fuifuorámq; cruentam timet cladem : düme

naturam exaudiat, quamvis innumeris exa-

que prater miíerias humanze vitze appendi-

gitatam miferijs, oppreffam zrumnis , lan-

cinatam calamitatibus,

ces, atroces Regis veretur iras, calamitose

Caur igitur hongra«

tulemur humans naturz miferijs opprefíz ,

acriüs angitur , propterea à turbis fecedens

hominum , m«eítus in invig fylva receffu

serummi[s vexatz , G calamitatibus exagi-

ä

Pfzl n

clamat.

dul timetis Dominum , laudate.s

tatg , cum de miferiarum prarogativa ad

;;

orationis lublimetur elogium? Felices hu«

6

eum , uniuer[um [emen Tacob glorificate.»

)

eum,

Timeat Deum . unvuerfum — femen a

manz nature miferie , quz munere fum«

l/rail : deinde addens caufam lubdit : ,Quo.

gentes precarij clamoris * vel tacito filentio,

4

ac muta taciturnitate preproperé divinas

niam non [brevit ,. neque dejpexit depreca-

tionem pauperi , nmeque auertit. faciem [uam

quafi aures pulfant, & laboranti naturz hu-

H

maiüz concupita impetrant fubfidia.

$

ame , durfz Adamorem ad elm exaadivit

£ 5,

^n

Pau-

Verani de Affeilibus dom. 4, !

erz

x l st o o OE REO OURU

.

9

Differtatio XV,

2

19,

Pauper quispiam per annosocto fupta

nis fupplicatione mifeticordiam extorfit , &

triginra jacebat paralyticus juxca probaticam

Íanitatem obtinuit,

Mi as

pifcinam viribus deílitutus , ab omnibus

Paralyticus igitur ore tacito, fed corde

"o

derelictus,

Sed qui miferos inter dies vi-

-

clamorofo , morbóque precario humanam

tam infumpferat , huic fuit Chriftus dies

appofuit neceffitatem concupitz fanitatis de-

feftus , fabbathum fiquidem nunquam ex

precatricem, |—.Si cor levetur in coelum non

fui, fcd lemper ex alieni laboris defitione,

putrefcit, nec morbo tabefcit in terra: tam-

definitum voluit ; huic igitur. paralytico

tfi gravetur morbis corpus , videatürque

non habenti;/hominem , ad pifcinam oc*

in terris hzerere motu deflitutum ; adhuc

currere voluit Chriflus , miferatus in egri-

tamen fi fpiritus vigeat , é terra affurgit ;

tudine corporis multiplex animz infortu*

& coclum ipfum pervadit , é(tque hic fpiri*

nium: & licét caufas non amaret morbo.

tus ipfa oratio. , quze non hominum ani-

rum ; n0on tamen femper eorundem vifus eft

effectus odiffe.

Voluit inde hominem ex-

mos, fed Deum ipfum in fuas partes trae

here novit,

Hac quamvis é corpofe exi-

citari, unde acriüs torqueretur 5 ut quod

liens viribus deítiteto , morbis afflidto ,

membris corporis eft vinculum , mentibus

adhuc nubes penetrat , fuper aítra evo»

fierét libertas ; & quia paralyticus pro de-

lat, coli penetralia fubit , Deo fe fiftit ,

relicto habebatur eum fpeciatim dilexit, &

nec unquam irrito conatu fuam perorat

Medicus eum accerfit miniflrraturus oppor-

caufam , :dummodo mortalitatem exuat ;

tunum pharmacum ; annofa fuerat illa ca-

feu.non petat, qua interitui obnoxia funt ,

lamitas , & velutiin alteram naturam con-

fuetudo diuturni morbi tranfiiffe vifa fue-

fed quze ad anima falutem pertinent,

NUT?7

12,

bt

rat; morbus enim triginta , & octo anno-

Ex hac autemoratione velutiex optima

amatre optima quoque enafcitur filia , de-

4 MP. l'

rüm, adeó alüüs fuas egerat in paralytico

radices , ut inveteratus morbus Medico in*

votio fcilicet , quz eft voluntas non pre-

digeret coelefti non minore,

Abijt & ipía

pedita ; fed expedita ad id prompté , &

alacriter exequendum , quod ad Dei perti-

pauentia in confuetudinem , imó etiam in

L

naturam

?

cüm diu fuis malis convixiffet ,

net fervitium , é(tque quadam agilitas , ac

vivacitas fpiritus, cujus prafidio charitas

& trigefimum octavum annum decubuiffet ,

fuas in nobis aGtiones promptiüs exequitur,

1

haud abs re interrogatur , an velit conva-

$cimus ftruthioe

jï—mmþi. $

3

lefcere ? Hunc cum vidiffec JESUS jacen-

& expeditiüs operatur.

nes alarum remigio nunquam in fublime

tem , & cognoviffet , quia tam multum tem-

avolate

*

us haberet , dicit ei; J fanw fieri? Quid,

*

gallinas itidem nonnifi magna

cum difficultate , G demiísé : fed aquilas,

quàód Chriflus paralyticum interrogat ,

num velit fanus fieri? cüm ad eum finem

columbas , & hirundines pernici volatu in

Ícret, eum in pifcina decumbere , ut bene-

fublime vehi, Perinde dixerim , torpen-

tesin Dei obíequio , . & languentes in vir«

ficio aquz motz priitinz reftitueretur fani-

tutum exercitijs , jacentésque in luto vitio-

tati ? NNon tamén fupervacaneam putes

Chrifti interrogationem : quia tametfi fci-

rum ,nunquam animum é folo ad codlum

evehere , quia omnis illorum libratio ter-

m

ret , diutürno morbo acerbiüus cruciari, eó-

re heret , omne eorum fludium proptet

que animo illicimmorari , ut diligentià ,. fi

Probi

forté poffet , fanitatem pre reliquis merca-

huijss vitee fufcipitur commoda,

ver6 , quibus tamen deeít 1n divinis obfe-

retur; adhuctamen maluit eum itterroga-

re , ut ejus interrogatio noflra effet infílru-

quijs agilitas , & promptitudo , perinde

ac gallinze zgré admodum in fublime avo-

Qio, ut inde difceremus , ejus pietatem an*

lant , & quidem raró , ac tardé,

Qui

tevertiffe vocalem paralytici precationem ,

.

clamorémque. precaritim

2

& diuturnam

veró agilitate gaudent Ípiritus ; verám-

que fovent devotionem; hi & celeriter , &

paralyfin triginta, & octo annorum tacitis

clamoribus functam (uiffe munere oratio-

frequenter, perinde ac aquilze furíum afcen-

dunt. | Si nolimus in terris brutefcere, ne»

nis pt2coque , qux Deum praemovit , in-

[ Db 018

cefsé eft, cor noflrum aquilas imitetur , fur-

Hexfcquc ad fanitatem eidem impertien-

?Du,

dam: pulchré S, Cyrillus : Magnum mife-

sámque vehatur in Deum, pulchré D. Augue

D

ftínus, ANon putrefcit cor.filevetur ad Deum.

In Pfalm,

ritordia Chrifli ei argumentum non expetta-

Frumentum tuum.fi babeves in iuferioribus ue

: 8-5.'

ve femper laborautium preces , fed fua mife-

ricordia pravenire : fed quamvis vocales

putrefceret , levares iffud ad fuperiora. — Fru-

mento ttuo quaris locum mutare ? & cor per-

non Íemper.Chriftus preces expectet: quia

mittis in terra putrejcere. Et unde inquis pof-

tamen ipfa calamitas , & miferia naturz hu-

manz precaria apud Deum eft , (i mente ad

fim? quifunes, qua machine , que [cala opus

fent ? gratus affeciua efh j $jter tuum , volun-

ipfum dirigatur, ejus tolerantia efficax , &

ipía eft,ad Deüm permovendum , ut laboran-

t4s tua eft :

amando afcgndü., neg!igänïdo

ti opituletur naturz,

Chrifti benignitas

de[cendis.

vocales paralytici precesnon expeclavit,quia

Tunc nofler affe&us eft Deo gratus : cum

12.

ipfemet paralyticus totius corporis diffolu-

furfum avolat, & Deo adhzrefcit beneficio

ETE UM P TM i PMLPUE 2 ag a PT VE RATU g

tione, & miferiis preffus clamor erat preca*

orationis, qu& cum fit mentis ad Deum a-

rius J qui precoqua impetrande curatío-

fcenfus, alasexhibet noftro affeclui , ut per

" Rici

E - m s

N

"o OO probospmmovet,Afïe&üs,impfobos amovet. 319

citant, &irafcibilem obarmant contra regi-

nic! volatu furfm;n feratut, Putrefcit 2ffs-

&ius nofler, fi ceenofis terrz paludibus im-

men fationis, & tam acriter pugnant, ut nifi

meríus hareat: & nifi elevetur in fublime

otationis fuppetiz acceflerint , eam expue

gnent: ficut igitur, utquis vivat vita cor«

femper deficit, ac corruptibilibus immixtus

corrumpitur, & ipfez nonnifi calamitates,

porea, neceffe eft, quod femper aérem hau-

zrümnas , :morbósque lethales contrahunt

riat & refpiret; ita non vivit animaDeo, nifi

orando femper afpiret ad Deum : hinc eti-

humani affectus , quamdiu humi repunt, &

cor in hifce fordeícit inferioribus,

iNeque

am Apoflolus Paulus monet Theffalonicen-

Epif. Y,e5s,

excuterehas valet miferias nifi beneficio o-

fes, utnunquam ceffentab oratione : femper

gaudete, fine intermiffone orate, quianon vi«

rationis, quze non dolüm eft criminum me«

dela, verüm, & omnium - calamitatum exe

vithomo fpiritualiter, niírafpiret ad Deum

, pultrix : eft fiquidem oratio omnium offici-

orando;ficut nec vivit corporalitet nifi refpi«

ret adauram cor refrigerando.

ma felicitatum , fine qua necanima falus diu

confiitit; nec fortunz profperitasflorer; eit

Verüm on modica hic videtur diffi.

1j

oratio charitatis fomentum;cordis folatium,

cultas oriri,quomodo poffimus femper orate

animi robur, mentis ferenitas, vitze fuften-

absque ulla intermiífione : cum diurnum la-

taculum;íalutis fulcrum;vitiorum excidium,

borem meceífe :eft. interrumpat nocturna

pravorum affectuum naufragium , concupi-

quies; ut per (omnum, cui nocte indulge-

mus viresreficiantur,que die attritz fuerant:

Ícentize/zíluantis unda extinguens impuros

ejus ignes, cordis refrigerium , delictorum

fiigitur naturz reftauratio Íomnum exigit,

clades, & Doemonum fuga, dixerítque pro-

quo fingula humani corporis membra fopita.

Lib. de orAte

xecreentur , quomodo poffumus fine intet-

H,

€4p. l,

pterea Terrullianus ; Revera im 'eratioue

breviarium totius Evangelj comprebenditur,

3niffione orare, fi càm dormimus, mec ora-

quia fi in Evangelio mortui refurgunt, Dcc-

mus; nec quidquam poffumus demereri? Ve«

rüm etiam cum dormimus, poffumus ora-

mones effugantur, mores depravati &orri-

M

guntur, anima reformatur , & crebris mira-

tioni vacare, ac proinde fine intermifione

Orare; quo pacto totum vita tempus pre-

«ulis tota redintegratur natura,cum hzec om-

cibus impendere poffumus , 'ut fimul dor»

nia praíflet oratio; recté dicitur totius effe

Evangelii compendium , quia benefieio ora-

miamus, & oremus; comedamus, & ab ora-

tione non ceffemus; bibamus, & fimul pre-

tionis viget energia fanitatis , expelluntut

morbi , extinguitur. febris, reflituitur OcUe

ces ad Deum fundamus: five enim ambule-

lis vifus, :auribus auditus, pedibus greffus,

mus, fivequiefcamus, five fedeamus, vel tte«

mus nobis femper neceffaria eft oratio, .cui

& iplis mortuis etiam vita ? cümque omnia

in hómiae commoda ab. efficacia. oriantur

fine intermiffione incumbamus, quia oratio

orationis nulli dubium , quin non folüm u-

non folüm pravos coércet affectus; verüm &

tilis, fed & neceffaria nobis fit, quia quanta

vigor elt animz, fine quofive homo vigilet,

eít ejus pro corpore utilitas, tanta 'eít pro

five dormiat, confiftere non poteft : appo.

TrAG d

falute animz neceffitas,

fité S, Ephren ait ; Orarío «eif temperantia

erat.

Summa efthomini alimenti neceffitas ,

cuflodia,iracundie frenum, animi elati ve-

1.

'licét enim poffimus fine. veftibus , absque

preffo , odj medicina (en quomodo oratio

&dibus, & lecto, ac alia dorüs fupellecti-

pravos omnes affectus coércet ) Jegum, ju-

visque couflitutio , Regni porentia , tropbea,

le effe, ac vitam ducere, non tamen diu (ine

cibo; quo fi deftituatur homo, neceffe eft

atque vexillum belli , tutela pacie , virgini-

pereat,

Verüm quamvis videatur ultima

tatu figillum ,. fides nuptiavum , viatorum

prefidium ,| dormientium cuflos * at fidor-

eífe cibi neceffitas,ut vires corporis reficiaa-

tur,membra reftadrentur,& totus homo cot-

miens fundendis ad Deum precibus inido-

pore convalefcat ; multió tamen magis ne-

eus cenfetur ? quomodo dicitur oratio 4or.

aientium cuftos t i. qui dormiunt, fenfibus

ceífaria.eft animze oratio , quàm corpori ci»

ll

bus, dixerítque propterea D.Chryíoftomus;

'omnibus fopiuntur, qui fieri poteít, ut o-

Lib. deor"- 13 oratjionem effe animz , quod anima efít

rent? & fioratiotunc non exiftit,quomodo

do Deo,

dormientium e(t cuftos ? Quis precarium

corpori; &quia fine anima vitales fuas nez

quit corpus functiones exércere , fed ftatim

orandi officium vagis, incertisque fomni

i n If;ïzf;n,

?

JI

corruit , deficit;ac putrefcit ; anima igitur

ommittat phantasmatibus ? fi tunc mentis

i,

Í1 oratione deftituatur,deficit, àc facilé emo-

ratio non viget, nec utitur homo dormiens

þ

ritur, perinde ac corpus, fi omni prorfus

libertate ; quomodo precarium orandi mu«

/s

deítituatur cibo impailefcit, tabeícit, x.rir'ï.

nus, quod orantem exigit fui compotem ;

bus deitituitur , deficit, ac emoritur; imoó

plenümque libertatis exercitiam , à dormi-

f

major eft animae nece(fitas orationis , quàm

ente poteft exerceri ? Verüm Origenes ex-

n.

corpoticibi , quia fi absque cibo aliquot e«

pendens illud Davidis, qui de viro beato

V

ait: Sed inlege Domini voluutas ejus , & in Pfalmaco.

ii

tiam diebus, quamvis egré poteft corpus vi-

veres non ita anima ab:que oratione, hinc

lege ejus. meditabitur die , ac motle , folvit

Ih

Chriftus Luc. 18.ait: Oportet femper orare,

difficultatem, fimülque explicat D. Paulum

fl

&5 non deficere , quia fi cadat oratio, infur-

monentem nos , utjugiter fineintermiffione:

10

gunt pravi affe&tus, qui internum hominem

oremus,inquiens: Inlege ejus medstatur die,

a-

at naäe,

quod perinde eff, ac fíne inrerm:[fone

2!

íus déque evertentes, concupifcentiam ex-

Rr53

9rare s

320

^

: Dïiïeitacio XV. |

; E

orave: Quomodo änim dormiens aliquis ovave

Omniaà Deo imþfetfaxiiüfs'/,äi enïgim enmrae

polftt 5 & bumanum aliquod ofcctum praflans,

gamus,

vel fuum corpus curans ?. Verim ad boc re-

: gt IIIO

fhondemus, Quod wir perfetius ficlamaverit

180

t

ad Deum , tpsimque rogaverit optima qua-

Oratio tunc Deum inm "vota flelfit

que couceci posiulans , tunc omnia factt. fee

erantis , ff ex probo prodeat af-

| P

eundim rationem , ita ut omnis ejus adho fit

eitu.

á2, ^

rv4tío, — Quàm pulchré ait Origenes, quad

Ebet oratio, ut à Deo, quod expofcit,

viri perfecti clamantis ad Deum omnis actio

impetret, à probo ortiri affectu, alio-

VE

fit otatio: quia five vigilet , five dormiat,

quin evanida eft,viribus deftituta, In-

qpot 6p

femper ratio viget; & fomnusipfe eít oratio,

duebatur dives Evangelicus purpurá, & byf-

lnb

Decufog, 9H ab Origene edottus S, Hieronymus ait :

fo, &epulabatur fplendide, quamvis epulis

qvirzipit,

Et fanciu etsiam ipfe fomnus efl ovatio : quod

congeflis, tetrisque fumis indigeflionis ob-

fi viro perfecte , Gt fancto fomnus ipfe eít

fcurus; eó quia gulz delicüs indulgeret; qui-

oratio, quia omnis ejus a&ctio elt ratio, jam

bus etiam prammaturam accerfivit mortem.

juftus fine intermiffione erac , G inlege Do-

'"Hic depurpura translatusad ignem; crucia-

mini me

ARA

di

tatur die;ac nocle;' quia dum o-

21

baturinflamma, quam eó durius fuftinebat ,

mnia difponit juxta diétamen re

b

^

&

iz rationis,

quó laboribus, peenísque tolerandis minime

- G omnia (uaad ejus dirigit amuffim , omnis

affueverat: levatit oculos jam non ampliüs

eiüs actio eft ratio, quia ad rationis normam

dives auro, fed flammis, G cruciatibus, quie

ditecta; & omnis actio e(tetiam oratio,con-

bus torquebatur3 & qui inter voluptatum

- fequenter, & ipfe fomnus à viro juíto juxta

Íplendores jacentem cominus fpe&lare negle-

diclamen rectz rationis directus adDeum eít

xeratmox ipfe deníos inter,tetrósque gehen-

. oratio; adeó ut. ipfe irrationalis fomnus, qui

nz fumos mendicum LazaruminSinu Abra-

arbitrii folet freenum excutere,praevia bonz

[

ao

hz felicitate donatum vidit ; & allegatá,

Vi

$6

—

, recteeque intentionis fedulitate ad vire

quà eximie cruciabatur, anguítid,fubveniri

tütem poffit orationis erudiri.

fibi enixim precabatur aquee guttulá, quá a-

,Ig. Y

En qualis eft in nobis otandi neceffitas,

liquid refrigerii arefcenti ingereret linguze:

Lut, i8,

cum etiam nocle intempefla cum fomno

x;vy:

H

pfe clamans dixit: Pater Abrabam mifere . Une, i& -

indulgemus ab oratione n

&A46

x

me debeatnus

ve omti, $ mitte Lazarums ut intingat ex-

-defiflere , ex Servatoris monito: Orortet

Ü

etrenum digiti fui in aquam ,. 64 vefrigeret

femper orare , € non deficere :

eft magis

!

linguatm meamz quia eructor in bacflamma:

neceíffatia oratio n

QD

Is ,. quàm homini

enixim rogavit dives geheunali tortus flam-

pedibus ,

jianibus, amicis , & opibus deíti

má, fed non impetravit; precarium fuum

tuto neceffarium fit, ftipem petere.

Quid

clamorem ad patrem direxit Abrahamum ;

enim mifer ille faciat? cüm pedibus defti-

fed exauditus nonfuit; oravit, fed caffo ef-

tuatur, quibus incedat ; manibus careat,

fectu, quia ex pravo affectu, ut expendit S.

uibus laboret; nec ulias habeat facultates,

C1

1

iryfolegus inquiens : 15; eaffa vox öV,R,S:m. é&.

utfibiad viram fuflentandam profpiciat de

ifHic imanis eff clamor : audi Propbetam di-

neceffariis;adeóque nifi perire velit;ege(tatis

centem z $n inferno autem quis confitebirar

Lb

T2

L

fuz fubiidium adigitur mendicando quzre-

quia in gchenna pravus petfeve-

1e.

Et tamen adhuc, multó major eft fpi-

ràt affectus, nullus eft mifericordiz locus,&

ritualis noítra neceffitas , quàm corporalis

flammis illis torquentibus fpes omnis veniae

.ulla, veleffe, aut concipi poffit; fi enira fpi-

exareícit; quó inde. difcamus, apud inferos.

ritsalis paupertas , perinde, ac.illa cor-

Z

neque guttulz refrigerii fpem vigere, neque

poris noftris foret fenfibus obnoxia, horre.

deleri ampliüs crimen poffes hinc dives

remus; & codlum lachrymis , coelitésque ,

caffa voce clamavit, & clamore inani togae-

vit,

precariis . clamoribus jugiter fatigaremus ,

Nimirum ea eft orationis efficacia

-

nec ullus effet ex coelitibus, quem '"noftris

quantum ad fe, ut fi damnatorum miferia

noninterpeilaremus precibus. Sicut bene.

polffet relevari,citra dubium tefrigerium ad-

ficio orationis omniain nos commoda derie

ferret, virésque fuppeditaret refurgendi; fed

vantur, ita ejus deftituri fuffragio erumna-

quia caffa ibi eftoratio, viribus deítituitur,

rüum omnium ad nos trahimus cumulum.

&impetrando refrigerio inidonea depromi-

Eitigitur amentia;orationem negligere, &

tur: & ideo caffa fuit oratio ait Cajetanus,

ab ea deficere, quze unicum eft noftrum re-

quia ex probo non proceflerat affectu, fed

fugium contra pravorum affe&uum impe-

ex reliquiis depravatorum, quibus divesille

tus, concupifcentia affultus, iracundiz vio-

indulferat , cum mendicus Lazarus micasex-

lentias : eftfiquidem oratio contra omnes

poíceret panis, qu& de ejus caderent menfag

*

neceffitateg tutela, przfidium firmiffimum

nonigitur vera fuit oratio , fedtantüm um-

contra adverfarios;& coiitra morbos omnes

bratilis: fi enim. non ex pravo, . fed probo

$-5,£5, Animipharmacum prefentiffimum, cujus be-

affectu prodiiffet, etiam gehennales illas de-

neficio bona omnia enanciícimur , imó &

puliffet miferias: fed quiaut ait Cajetanus

Deum ipfum, qui eft omne bonuin; quia ut

Non proveniunt ba preces ex bono affeiu 2In Luc. 16,

Ídté ait S, Chry(ologus: Quid petentibus fe

ideo non verz fuerunt, fed umbratiles fine

| nou dabit, qui fe ipfum non Fe;emibw dtdii?

efficacia; GCviribus defütutz ; proinde im.

pgtrando

—

Orätio probos prorhovet Affe&tus,improbos amovet, 321

confurgens firavit afium [uum.ducens fecum

þetrand-o refrigetio inidonez : quàd fi vera

Gmlcji as

fuiffet oratio reformáffet affectum, ejüsque

duos juvenes , & Ifaac filium fuums inid vel

maxime incubuit Abraham ftudii, quó di-

excuffiffet pravitatem , & linguzenon folüm

vinum praeceptum Sarz non innoteíceret:z

zílum fopiviffet, fed incendium extinxiffet,

18,

Czterum quoties ex probo prodit ora-

fed cur vult Sarz celatum effe facrificium fiba

àDeo preceptum ? Cur noluit execütionis

tio affectu, in quovis Joco, & quovis tem»

divini mandati participem effe Saram uxo-

LyA

pote femper fit voti fui compos die, no&te,

rem? quia nimirum hujus factificii hoftia

zeftate, hyeme, feftis, profeítis, advería, vel

domi, foris, intemplis,

immolanda erat1faac Sarz filius, quem ma-

profpera valetudine ;

Ad

Ad 1. ad Ti«

in plateis , quia pietes ait Apoftolus:

ter impenfiffimo profequebatur affectu : ne

ivitur affe£tus matris affectui facrificii effet

?h0t -CAD, 4e

omnia utila efl , quod cüm non lateret Re-

obítaculo, voluit, rem totam celare Sarz,

| i)falm.ssf

gium Píaltem ait : Benedicam Dominum ia

emui tempore , femper laus ejus in. ore tueo.

quz fi filii fciviffet immolationem, non po-

tuiffet à lachrymis fe temperare , & in hu-

Oratio femper utilis eft, nil laboris,nil actioe

nis, imb & quietis eft, quod non. condiat.

mum. provoluta Deum enixim rogáffet ad

immutandum decretumi : /verebatur igituE

Eax eft, quá non pralucente in tenebris er-

rant viatores, & impingentes in obftacula

Abraham, ne SaraTíaaci mater fufis lachry«

labuntur: fin veró preluceat,tutiffimum fta-

mis, & precibus latam à Deo fententiam de-

leret, Deümque ipfum compelleret ad mu-

tim patet iter citra labendi periculum : &

quia divinze providentize decretum eít, gra-

tandum decretum : ea enim eíLvisorationis,

tías non elargiri; nifi eas defiderantibus, ac

prafertim lachrymis madidz, ut Deum flec-

tat in füa vota: pulchré S. Bafilius Seleuci-

expoícentibus 5 conjicitur neceffitas noftras

in Deum dirigendi preces , ut quod expoíci-

enfis inducens Abrahamum loquentem ait ;

Orate 7«

Vereor ue lacbrymis Sara facra fedet , Ded-

mus, impetrare poffimus ; palmes foecunda

non eít, necuvas exhibet, nifipriüs fuccum

ue vim afferat,

Sed í1 Abrahamus fciebat;,Deum ferió

iQ.

évite hauriat , ídque caufze cur Regius Va*

fibi preeceptum illud injunxiffe, & ex animo

tes in preces effufiffimus Deum alloquens di-

ceret ; Expaudi manus meas Ad te 5 anima

jutfiffe (acrificium illud , cur timore percel-

litur, metiique turbatur, neSara divini prze-

f4, t

wiea ficut terra, fine aqua tibi ; enixim exe

oícebat David Dei auxilium gnarus, homie

cepti impediat executionem , & immolatio-

nes fruítra defudare, incaffum labores fu-

ni filiifit ipfa impedimento? Si Dei decre-

tum eítefficax; hoc neclachryma delent, nec

[cipere, ni(i Deus opituletur noftrz imbecil-

litati, nifi noftram ariditatem gratie fua

fufe preces immutant , nec matris lamenta

fufpendunt; non enim poffunt mulieris la*

rig

averit imbre;ficut enim terra fine coeli a-

€

iüs delabenti-

chryma vim ullam Deo inferre, nec obítacu-

hrymis non ridet, & nifi ctebr

lum tülium voluntati fuz efficaci afferre: &

bus pluviis imbuaturnil patit, & qua fufce-

tamen timet Abraham, neíi divinum . pra-

perat proba femina in. lolium degenerant:

ii

ita mens humana crebris non rigata precibus

ceptum Sarzinnotefcat, fint ejus preces la-

chrymis madidze facrificium impediturz,

in malignos partus právorum affe&tuum ex-

ubetat,

Hinc viri culturz virtutum affueti

Quàm efficacem igitur cenfuit Abraham vim

utilitatem fcientes orationis, hanc nulla oc-

effe orationis, cum putàverit, vel cum gla-

dius líaaci cervicibus jam immineret , po-

cupatione , quamvis urgentiffima nunquam

omittunt, nec dimittunt, fed potiüs matue

tuifle effe impedimento filit. immolationi :

fic enim Abraham fecumratiocinabatur ; fà

riüs furgunt, quo tempus impendant ora-

Sara Numinis preceptum ; mihi injuncium

tioni, & ejus prafidio fe muniant contta ad-

veríaqueque; prafertim ad pravorum alie-

noverit, anxie illachrymabitur filii immola-

tioni, proque ejus vita anxias fundet preces,

étuum impetus coércendos, eorümque iétus

validé retundendos,

quibus ea vis ineft, ut Deum ipfum moveanr,

commoveant, fle&tántque in fua vota: ideo (i

19.

Jufferat Deus Abrahamum filium fuum

Ifaacum hoftiam offzrre, & in holocauftum

oraverit, non temeré fufpicor effe Numinis

confecrare: Tolle filium tuum unigenitii, quem

immutaturam fententiam, & obfequium re.

» Gmef. 115

ttoactis fzculis invifam, & inauditum impe-

diligie Ifaac, & vade in terram vi[ionis , at«

eum in bolocauflum fuper u-

dituram. Ita eft,ea eít orationis visyut omnes

que ibi offeres

num montium,quem mo

nflravero tibi. Quot

abigat calamitates, excutiat maerores, retun-

dat adverfariorum impetus, & Deum ipfum

non debuiffent affectus infurgere Abraha-

mum retrahentes à Numinis obfequio ? cüm

emolliat , fle£tátque prout oranti magis li-

buerit, vereor ne lachbrymis facra fedet,

de filii, quem tenerrimeé amabat, internecio-

ne ageretur; GCtamen frontem non contri-

Deóque vim afferat : elt enim oratio contra

adveríariorum technas validiffimum arma-

ftat devotiffimus Abraham, fed laeto animo

mentarium, contra pravos quosque affectus

immolationis audit przceptum ; & ut fine

mora, & obítaculo divinum fibi injunchum

(cutum impenetrabile,imó & contra Numi-

nis iram ccleíle profugium : gratam enim

mandatum exequeretur,infcïä Sará ejus uxo-

violentiam DEO ipfi infert oratio, quem

re, nocte intempefta , cum ipfa profundo

ïln lf"sl(ï'

effet fomno fopita domo exit paratis omni-

propria efficacia movet & fleclit ad nutum

orantis,

x

pusad facrificium. inflitaendum : Demedje

Quanta

^»

l

L

n

- " Diffemato XIV;

bj

2I

Quantà fit orationis energia iliuiriüs cxetee

difciif matis, apertique pulvemïc'n*ti itineris

in fluxo maris gremio non tribuit foli virgae?

ris edocuit Moyles, cüm citiüs ad ejus cucur-

rit auxilium ,- ad pericula que imminerent

fi virga divinz vicaria omnipotentie froe«

declinanda , .quàm ad virgam miraculorum

nosturmentibus injeci: fluctibus, quos & fci-

dit, & coércuit, 1mó & conf(tituit flationa-

patratricem ; & mirabilium inftrumentum,

Poít pluraà Moyfe patrata miracula retto»

rios milites faventesfugientibus hebrais, &

a&tis fzeculis inaudita, tandem Pharao popu-

opptimentes infequentem Pharaonem? An

lo licétinvitus libertatem conceffit; fed vix

diffidit de propriavirga;ne vicariàdivinz po-

populus difceffit , quia ipfum poenituit, vel

tentig aptaeffet marinis fluctibus compe-

Ícendis ? non latuere Moyfem miracula re«

invitum conceffiffe populo libertatem ; con-

geíto exercitu fugientem populu

m de famu-

tró inauditaàvirga patrata, & quibus tan-

litio ad libertatem infequitur,. .. Quid ni

^tümpotuit duritiem Pharaonis fle&ere; non

4j

populus inhians libertati in ipfa faga utrine

dubitavit'de Numinis omnipotentia , nec

que periculiscingitur , à tergo infequens ar«

:Deum carpere voluit5 bene tamen largiüso-

'fationis commendare ftudium, & ejus ener-

matorum exercitus di[lrictis gladiis cruentas

cxedes minatur; à fronte imare tumentibus

'giam populum 'edocere ; confugit igitur

fuis flutibus fluxa apparat fepulchra, quibus

«üm utrinque péricula imminerent ad 'ora-

Quid

'tionis auxilium Moyfes, fuppetias exa&tu-

vivos infepeliat fugientes hebrzeos.

in hifce anguftiisaget Moytes? quid con(ilii

rusabea,qua Deum fle&tit in vota orantium;

exequetur ab imminentibus utrinque pericue

elt fiquidem oratio, quz pericula avertit;ca

lis populum erepturus? An fuppetias à vir-

lamitates fugat, hoftes vincit, eeruminas abi-

ga mifaculorum patratrice exiget? INoverat

'git,& timoresexcutit: licét virgà mare per-

cufferit Moyfes, orationis tamen 'operi

Mln m

ad extorquendum Numinis auxilium 'cüm

pericula imminent, calamitates urgent , ze

priüs imploraverat: oratio fuit; que virgz

rumnze premunt , nulluim effe inftrumentum

'efficaciam impetravit marinos flu&tus difcin-

aptius oratione, ad quam propterea confu-

dendi,& facto divortio coércendi in geminos

gete fategit fuum in ipfaref

[

gium reponens:

fluxosparietes pulverulentam fugientibus

Exod.14. V.

Dixit Dominus ad Moyfem : Quid clamas ad

líraélitis aperientes viam ?. virga mare pere

Ài$.

me? loquere filjs Ifraelyut proficifcanturi tu

'euffit, fedoratio opem imploravit, appofité

autem eleuans virgam tuüam » extende ma-

'D. Chryfoftomus apud Lippomanum: Cum ,

4

1

HU

edaxiffer Moy[es populum de Agypto s & per

? €Ap 'Y4e

num tuam fuper mmare, & divide illud. 'Ob«-

Exod,

fcquitur Moyfes divino juffui, & cüm priüs

defertum ad mare vubrum veniffet, Agypty

adabigendum conceptum à populo pavorem;

Joft tergumin[equebantur populum ante ma-

& totam in Numine fiduciam locandam fuos

76 , fremébaut flutlu. —.Moyfes in angufljs

fuifletadhortatus, manum ».quà confuetam

terat s tacebat quidem, fed wente gvandia co-

git4bar, G pollea explicans quzenam 'effent

fibi virgam tenebat fuper Erithrzei maris 2*

quor extendit, quod illico in geminum dif-

hac grandia, quz Moyfes mente intus vole

ciffum latus, factóque divortio;, utrinque à

