nis contemplationes provfus uon finet , && ve-

bemens illud gaudium , animíque fitam . ju-

e(t, ut velipfam coeleftem incrementet bea.

eundifmam diffufionem intercipi , aut. im-

titatem , quaptopter Regius Vates ait: Ex« P/aL», 49«

ultabunt [antli $n gloría , latabuntur in cu. V:5*

mutari , per multiplicem , ac [uccedaneam

caraalium affellionum. mutationem , quia

bilibus (uis, nulli dubium, quin David de

ea potius , qua alijs marorem afferunt. , in

illa fuerit exuültatione locutus, quá in cce-

eumtulum fibi vertet , & acceffonem latitias

lefti patria exultant beati zternà felicitate

cujusmodi erat Apoffolus dum fibi probé ad-

donati , G ubi in pacein idipfum dormiunt,

& requiefcunt ; ob quietem, & ceffationem

modum complaceret io infirmitatibus ,in trí-

bulationibus , per[ecutienibue , €9 anguffis.

à laboribus: fed quenam funt hzc cubicu.

Nimirum cultor probz confcientia fic fir-

la, in quibus dicuntur letari? & inquibus

mus, ac inconcuffus ftat, ut nullo extetnz

eít lztitiatanta, qua ultra beatam celiglo-

adverfitatis turbine à fuo dejiciatiir interno

riam adhuc beet, ac fummo paradifzez £e-

gaudio, à quo non finit fe ab ullo calamita-

licitatis gaudio novam fuperaddat letitiam 2

tis genere divelli, poffíntque propterea in-

non putes , quidaliud effe hoc in coelis cu-

gruentes calamitates corpus pullare, non a-

bile tam uberi refertum letitia, ut. ipfum

incrementet. ccele(lis beatitudinis gaudium,

nimum tangere,nec ledere.

Verani de Affeitibus Tenn, I.

Dd dd

quàm

$80

Differtado X?I(Vl.lu

Quäm Qemæäuïata confcientia; in qua veluti

& hu;uc aH"e&um, ut e)'c.tefgä"ret ä tefreæfw

in proprio fuo cubili hret, acfovetur fin-

quem contraxerat, pulvere; aliud fuggetit -

.

cerg loctitize affeclus ; fcité Hugo Careníis,

gaudium, quod nonnifi coleftia. faperet

L

Letaóuntur in cubilibus fuis , fculicet im con-

rjott

dQ A BM T ONKCWOS CUT EE

Gaudete aurem quód nómina, veflra f

fcientia: quia babent tam bonum Dominum,

funt in celuu z ille purus eft, ac fimplc»

qUi dat. peccantibus uratiam.

étus, qui ab'emaculata oriens conf;i:

;v

Tametíi qui coelefti donantur beatita-

in folum Deum tendit, & cum David ait:

0a

^

te veris ubertim gaudiis exundent , eà qui:

Quid mibi eff in. calo, & 4 te. quid volui vf*

mortalis vitze excufferint angores , omnes

fuper terram * "DEUS cordis mei , G pars -^

abegerint preffuras , angultias , - calamita-

mes DElS in eternum ,| & propier folum

tes, G quidquid- adverfi poteít obtingere ;

DEUM , ejísque amorem omnia hilatiter

adhuc tamen fpeciatim letantur, eÓ quia

pautur, Gagit,-quia purusamoris affeétus

emaculatam excoluerint confcientiam ,. &

non eft mercenatius: neque ideo bene agit,

in.ea probos quosque aífe&tus. foverint :

r d

vel loquitur, utlaude pafcatur.

quàm

í

erax eft proborum affectuum; ac prz-

-

Si amor (it purus,& ab omni terreflti

34,

lertim. gaudiorum emaculata conícientia !

pulvere defoecatus non creaturam imitatur,

cum felices beatorum animas fibi de bona

fed creatorem emulatur, qui univerfapro-

conícientia adgratulantes, uberioribus ful.

pter femetipfum operatus. est ,. (eu ot ple-

ciat gaudiis: Lerabuntur ia cubilibus - fuis

nifhmam , ac inexhauitam boni*tazczn , ob

feilicet in con[cientia : qua propterea vel

. quam voluit fe ipfum impertiri cresturis.

ipfis eeternis gaudiis incrementa addit, quae

llle igitur amoris affzctus in creatura divi-

aternam veluti

beatitatem — beant : tanta

num zmulatur , qui e pura, acfimplici

d 2 u cipÉ — W. d* Ua d. . AER - W nE hia d& ERE . d. WenEL ^ Ra od —— al

eft proba conícientiz pacata tranquillitas ,

dimanans confcientia in (olum DEUM rc£tà

utvelipíos etiam coelites. exhilaret,, ac

P

tendit , nec quid aliud intendit, quàm Nue

beet: & de hac co

"

LL E

&

ientié probitate vo-

minis bonitatem: talis fuit ceele(tis affectus

J Corini

Àuit Magi(ler Chriftus faes gaudere Di.

fponíez, qua poma omaia, zque nova, ac

D

Em UM

Ícipulos , quos propterea vifus eft reprc-

vetera , fuo duntaxat fervavit dilecto. Fru-

hendiffe, in quo videbantur mon tmeruiffe

lUt z:,ry;ä, 20,

&us recentes, ea dicuntur opera , quz in-

TL

eprehenfionem :. Rever(! funt - [eptuaginta

lege Evangelicaà divinze gratize feracieplauta

'2,17.

duo cum gaudio dicentes etiam demonia f*&-

producuntur, cujusmodi funt DEUM amae

jiciuntur nóbis; nimirum latati fuerunt Di-

re; in ipfum credere , in illo fperare, eum -

ícipuli ob rem praclaté geftam ,. ob patra-

precari, & plura propter ipfum pati, fiti ar«

ta miracula , ob proftratum cacodemo-

dere, fame lancinati, vigilijs: impallefcere

nem; S&tamen Magilter Chriítus vifus eít

«f'lagïis Íe cruentare, pravis concupifcentiis

*

€os reprehendiffe , eó quia ob miracula. pa-

froczaum injicere ,

1;

iriicentis aninii impetus

trata, résque praclate geílas gauderent ,

dixit enim illis : Jerasmtamen in boc nolite

coercere, avaritiamabigere , ítipem paupe-

ribuserogare: hac, & alia id genetis opera

;m.,f $,0,24

gaudere : quamvis non improbaverit Chri-

poma dicuntur recentia,

Vetera autem ea

ítus res geítas difcipulorum , tamen repro-

funt, quz non beneficio füpernaturalis gra-

bavit gaudium, eà quia non ex fonte fatis

tiz, Íed natura impetu producuntur, cujuse

puro, & defocato ícaturiret : quamvis e-

modi fun: videre, audire, olfacere, tangere,

nim rarum, ac magnum fit, hoc donum ;

edere, bibere, loqui, dormire, & heec poma

-mirabilis etiam ac magnifica hec in. caco-

veteraunà cum novis Numiui funt offerenda,

dosmones poteftas; quia tamen non fuit id

uno,eodé mque fimplici amoris affeétu, quia

opusvirtutis, qu& Difcpulis ineflec , fed

hic tantz e(t virtutis,ut eciam naturg opeta-

diving gratize , quz illis adeflet; ideo non

tiones fupra naturam evehat , fiex probo

de patratis miraculis, non de rebus, quz

afíe&tu inDeum dirigantur,

1dque fuit,

praclaré gefleranr, voluit eos gaudere; íed

quod tam ferió Apoftolus primis illis Eccle-

de emaculata confcientia , de virtutum cul«

fiz fidelibus commendavit; etenim fcribit ,

tufà, qvia verum gaudium nonnifi de ex.

Sive ergo manducatis , ffue bibitis, five a«

1,Cerinthe

culta , & emaculata conícientia prodit: no-

liud quid facits omnia in gloriam Dei faci-

£Ab;106.

luit igitur Magiíter Chriftus fuos gaudere

te; & mos iíle fortaffis viguit in Ecclefia us«

iícipulos de patratis miraculis, de viéto

que.ad Tertulliani tempora ; refert enim in

cacodeemone , eó quia hzc ad illorum non

libro de corona militis, moris fuiffe apud

fpectarent lalutern , & alia effent potiora

',

Chriftianos ad initium cüjusque operis cruce

dona, de quibus folidiüs eis liceret gaude.

fe fignare ; quod perinde erat, .ac dicere,

te, quapropter ibidem quale fit hoc gaudi«

- hoc fiat ad gloriam Dei, ia nomine ind

um, quo debeanr gaudere fubindicat in.

duz Trinitatis.

.iViA

Lue. le,T.

quiens: Gazndere autem , quàód nomtna ve-

'Tripliciter poteft nofter affe&us in

20,

3j*

fía feripta funt in calis ; ideo autem fcripta

Deum dirigi, vel enim fe quis divinis man-

44 —— o "P LE O ub ao x — Ü d . lm CRRLS CA ao

funt in ccelis , quia per pios affectus affue.

cipat obfequiis ,& à noxis fe gravioribus cor.

verunt in coeejum . paffim confcendere : re.

tinet formidine poenz, & ex me

.u gehenna-

prehendit Chriítus affe&tumgaudij, eó quia

lisignis, & huncaffectum »,on promit pura, *

in (üuum reclà non collineet; terminum , fed

ac emaculata conícienüz ; haec enim omnem.

íoli Deo

[ m . DEE -- EE - EE a ]

in rebus deincatur, quas ia terris gefferant — exeutit nmo:exg GC unice gaudet

aduse-

Y

,

/

Probi affc&us femina funt virtutum &c,

di metus loci habet in eowm;gæ;u*! quo in

a'dhaärere; qui timoreponz, & formidine

aeterni' cruciatüs à culpa abftinet, is inter-

folum Deum ferubtur; non meru poenz,

dum aliquid audet non carcere tantàám, fed.

nec cupidine aerernà mcrcedie ; led quia be-«

gehennz baratro dignum: dicit enim intra

nus eft, & dignus, ut 3b omnibus creaturis;

ie; adhuc me florulenta eetastenet , nondum .

qua funt amoris .capaces- enixim , & unice

adeo proximus Íum inferorum ergaftulis ,

ametur: & ij ex toto «orde, toráque animra,

quin voluptatum lenociniis, concupifcentiz.

viribisque omnibus Deun: amant, quem u-

num, & nilaliud excta ipfinz; expetunt ; &

l"J

L

blanditiis , ac mundi deliciis poffim indul-

j

gere, & piaculari Exhomologefi eas oblitera-

in ipfum folü omnia corum vota collimant,

genoxas, quas confcientia erit contractura ;

paratibonis.omnibus externis priva.ri, imó &

o

poffum itaque aliquid hodie audere, cras

omnia malorum,ac cruciatuum generz fuffer-

mihi licebit ad officium redire; Q per refipi-

re,dummodo enixim , ac fincere in folum

fcentiam priftino me flatui reítituére. Certé

Deum amore ferantur, ipfum folum ametit;

hic affe&tus ab exculta, &t ema«culata .non

non quiaremunerator fit,fed quia fummé bos

nus,ac dignus, u

prodit confcientia, cüm fatagateam infice-

4

t ab »-:K)minibus ametur crea-

34,

re,àc noxis deturpare; &certe fi gehennz

£UfiS,

37.

cruciatus, f1 Manium fatales umbrz , ani-

Dehoc afï'eau'Gm"p]*i..äüi,aqpur;o, quique

in emaculata conícientia fuas altiàs radices

les recenferentur inter fabulas ,. qui tali due

Pfalm. 58«

citur affe&tu, paradifum extra paradifum

agit loqüens Davidait : Polumtarie facrifica.

B !vv;.

fibi (trueret, & fuam cenferet beatitatem ,

bo tibi, E& confitebor nomini tuo, quoniam bo

carnis voluptatibus, concupifcentiz illiciis,

num efl , qu& verba expendens D. Auguitinus

z Wm*h:t. :

blanditiarum lenociniis, ac mundi delicijs

ait: Quare David dicit [acrificabo tibi vo.

Ad Pf^!. $..

jugiter adhzerere ; & non ad mentis ftudia,

luntarié ? quiagratis amo,quod laudo. Laudo,

Íed ad ventris indulgentiam, petinde ac pe

Deum £5 n ip[alaude gZudea,ipþw laude g au-

us vivere: qui tali ducuntur affectu funt.,

deo, quo laudatonon erubefcoz gratusium fit

d. e ofintlv.

uos Apofítolus Paulus vocat: orines ani-

& quod amatur, & quod laudatur. |Quid eff

2s

males,quinon peretpiunt €a ,

graiuitum? ipfepropter fe,&20n propter.a-

k

ue :/unt Spiri-

d Des.

liud.Mle affe&tus,quo Deum profequimur eft

36.

Sunt alij, qui Numini

;s addicti obfe.

voluntarius; & gratuitus, qui noneft propter

quiis, ac divino emancipati famulatui; ideo

mercedem,nec ob comodum amanïig,fed pro-

Deo inferviunt, quiasterng inhiant felici:

pter lolambonitatem amati, Qui fermidine

tati, cupiüntque ccelefti donari beatitate, &

. poenz, & adinferorum declinandos cruciatus

quibus propterea coelum eis duiceeft, & z-

Deo infervit,is non voluntarié,fed ex neceffi«

ternam gloriam temporarii labotis fibi met-

tate Numini facrificat, ac probé agit; aiebat

David, Veluntari? Jacrificabo tibz,non ex ne-

cedem fpondent; & hi funt, qui cum Regio

Vate Píalm, 1 1 8. inclinant quidem proprium

ceffitate; qui enim Deum laudat; eó quia cu-

cor, quó divina fervent pracepta;fed propter

piatabipfo liberarià malo imminente,à poe-

nis gehennalibus, f1fe liberum certó fciret, ;

mercedem : Znclinavi cor meum ad facien-

das jusiificationes propter. reiributionem 2

Deumnon amaret ; quia finis ceffaret amo-

tametíi hic affe&us animi fit priore effica« . ris, & qui itaamat, nonvoluntarie,& gratui-

tó Deum amat , fed ex famulitij neceífitate,

cior,non tamen plenam. enancifcitur liber-

tatem ; licét qui zternis gaudijs inhiat, cau

Qui veré,& Gnceré Deum amant, eum gratis.

tior fit illo, quigehenne cruciatus. metuit,

diligunt non propter comodum ullum aman-

adhuc tamen affectus eftfervilis, & Merce-

tis, fed propter folam Dei amati bonitatem,

narius, cujus finis eft retributio, à qualiber

& cum Davide dicunt, Confitebimur norimmus |

eít f(implex,ac generofus affectus, qui oritur

tuo Domine,quoniam bonum efl , hoc cítnon

ex conícientia pura, & emaculata; qua pro- .

quia commoda nobis impartiaris, ad pingui-

orem fortunam nos

promoveas , frucluofa

terea ad folum Deum non per .tortuofas

ambages, nec obliquatos amphra&üs,fed re

pradia nobis dones; fed quia bonum eft,& tu

?

&iffimé fuos omnes affectus dirigit:

fumme bonus es, dignüsque, ut creatura o-

É

i'w:ü;:/'itb'

qui huncfcvent affs&tum purum, ac fimp

mnes, qüotquot capaces funt amoris, te fo«

cem, & rectà in folum Deum tendeniem,

lum & unicé totis viribus ament : hoc enim

qipto.

Deum amant , non quia à cruciatibus libe-

eft Deofervire propter Deum, & hoc pacto

ret gehennalibus, . nec quia uberrimanm re-

etiam voluntatie Deus nos amat, quapropter

tribuat mercedem ejus addictis famulitio;

per Ofeam fuum Ípondens nobis amorem

ícd quia Deus eft fummé bonus, & dignus,

aiebat: Diligam eos fpontane? (cumeré gra» Cupia.v,s

quó ab omnibus ob íummam fuam bonita.

tis, non enim vult;ut ipfi ferviamus, ficut ca-

tem enixim ametur ; & hi Deum amant plus;

nis (uo fervithero propter offam,quia (i Deo

uàm proprios oculos, acíe ipfos, & fi

noílra impendimusobfequia, ut cceleíti bea-

j

D

colle&tos haberent fingulos amores omnium

titatedonemur, jambeatitudo eít nobis Deo

creaturatum , qua hujus affs&tus funt capa- ,

charior, magisque beatitudinem diligimus,

quàm Deum,cim nonnifi propter beatitudi- ;; EUA

ces, queque fuerunt, funt, & erunt , hifce

omnibus amoribus Deum vellent amare, non

nem Deum amemus;ícité Seneca: Imvenitin- Lenef, c

L

quia (it ipfis bonus; fed quia fit in ( fummé

tur qui bonesía in mercedem colant ,. quibás-

— bonus: nil inferni timor, neccoeli amitten-

quenon placeat virtus

b

gmmita: Qqua ui

z ba.

-

Verani de Afetltbue Tom. 1.

Dddda

bet

N

$92

Differtaio XXVIl, :

bet magnificum , fi quidquam babet v?näla;

cruentas,& cilicinis vkeftmibu's' difcrucias,abfti-

cum virtus nec lucro inviteturuec abflerrea.

nentiis emaciatis ; nibil haectibi proderunt,

fecede hinc.

Auditis Macharius adolefcen-

1ur dammo,adeóque neminem [pey ac yollicitaa

tionecorrumpat,

tis querelis repofuit: Et tu fili mi tuis dic

Libera eft virtus; dedignatur famulari

cogitationibusiflis: non propter coeli glo-

ex neceffitate propter mercedem ob commo-

riam,(íed obfolum Deum,quem enixim amo,

dum, quo4 íperat, fedomnino gratis, quia

€ó quiafit fummébonus, fumméque dignus,

utab omnibusenixim ametur creaturis, hu-

nil habet magnificum, fi quod habet,venale

Mosil.fpiit.e[t. Refert Ludovicus Blofius, Deum vir-

jus afceterij parietescu(todio, labores fubeo,

CAp.- 3«

gini Gertrudi dixiffe, vellem ele&tis meis id

.preces fundo, jejunijs, flagtis, & ciliciis, car-

perfuafumomnino effe, eorum proba opera,

nem, & ejus concupifcentias coérceo, &ia

& pia exercitia mihi omnino placere,quando

fervitutem redigo , non ut inde aliquid ipfe-

ipfi fuis expenfis mihi inferviunt: hi autem

met commodi defiderem; fed quia unicé fa.

propriis expenfis fuum mihi impendunt fer.

tago Deo meo placere , eíque fervire , &

1

vitium , quitametíi nullum fentiant devo-

illum amore puro , & non mercenario die

tionis faporem; non tamen à fuis pijs defi-

ligere; contentus adolefcens lztus , & ala«

de. MX

flunt operibus, nec mea . negligunt fervitia,

cer perfeveravit inafceterio, G propter fo-

16,

fed fideliter perfeverantes in. meo famulatu

lum Deum labores omnesfubivit. E proba

otationes, &alia pia exercitia, ádhuc dili-

confcientia probus qui prodit affe&tus re-

genter peragunt, de mea confidentes pietate,

bus in omnibus unicum duntaxat Dei inten- ^

& de fuo non diffidentes obfequio: & ho« eft

dit honorem, id folüm fpectans, quod Deo

uf

Dco fervirepropter Deum, Sunt qui animo

placet, & quidquid fi

:

i

picatur ,po[fö »eidemr

ä

concidunt, trifrantur corde, turbantur men-

difplicere, hoc à fe excutit.

]i & M

'04 15) ]

te, fiin pijsoperibus , qu exercent in pre-

^. Quifudo ccelo ex itinere prolixo fatiga-

39.

tüs domum reve-titur omne veftium onus

(

cibus,quas fundunt, internam non fentiant

dukedinem , quafi D EUS eorum | preces

finit diffluere,caliendum deponit;pallium ex.

i

nonaudiat, nec pla eorundem opera cu-

cutit, toracem aperit, cingulum folvit, ccl-

ret; qui tamen falluntur: plerumque fob-

larelaxat, aura mitioris captandz causá,

t

trahit DEUS hanc . internam fpiritus dul.

Quid ni affe&tus, qui é proba prodit, ac e-

cedinem, quo uberiorem merendi mate-

maculata confcientia,Dei amore zítuat,ideó-

H

riam nobisfuppeditet, Plerique funt, qui-

que ea exuit omnia, quz mundi fluxa, & ones

bus fi hxc interna daretur confolatio fortaf-

(

ra fapiunt: foli Deo fe aperit ejus . gratiae

fis ijsdem minime ad falutem prodeffet ; vel

fufcipiende causá: pulchré. D. Bernardus

De domo in-

faltem eorum merita non modicé minue-

qQQuomodo enim perfet1à diligie, aut diligeria,

u

fí. in fummorum defiderio ad fuperna nonva-

zeriori c, 69.

tentur,

peris ?. Collige te spfam. ad ie ipfam $. &6 im

':

folo divinitatis defiderio requiefce, / Simplex

affedus , & puriffimus integer eít ; partiri,

Ex proäd conj?ientid proäi,qui ]ym—

ac dirimi non patitur , Íua gaudet integrita-

ä

deunt affetiusheriles [amt,non [irviles,

te; fi dividatur, ampliüs integer noneft, nec

H

nec mercenavij ». proprium mon inten-

fimplex: & qui torus non tendit affectus in

Deum, fimplex efle nequit, nec integer, quia

Í:

dunt emolumentum : fed in Deum

purà sendunt.

divifus, quaptopter aiebat Auguftinus; 44-

f

uus te amat Domine, qui tecum aliquid amar,

q

Rdba, & emaculatà confcïentia eos fim-

quia fcilicet füum dividit amorem , cujus

4h

39. P

^ plices fovet affe&tus, qui non crearutze

pattem dat Deo, & partem creaturz; ideóque

commoda, nec ulla interna intendunt

non amore fimplici, & integro, fed muctili,

b

dulcedine perfundi , fed tantüm, & unicé

& manco Deum minus amat: qui puro, ac

ü

Creatori placete, eique foli ob fummam

fimplici affe&u in Deum fertüur; nil prater

I

(uam bonitatem adharefcere, Purus amor

Deum cupit , & rerumomnium conditarum

fu

Seym, 85

ait Bernardus, non eft mercenarius, ideó-

oblivifcitur, ut foli adhzrefcat amore inte-

t

. quenmonpropter fe,. (ed propter Deum ama«

;ro retum omnium Conditori : talis. fuit

fu

tum agit, & operatur. Refert PaladiusHe-

affectus Eftheris Reginz potentiffimz, quz

p

Cap. 20,

leonopoleos Epifcopus de quodam adole-

Aíuerum centum viginti feptem Provincijs

li

Ícente Numinis emancipato obfequiis , &

imperantem in fua habuit poteftate , acpro-

Ti

addi&to fervitijs; hune acceffiffe ad Macha:

inde licét divitiis omnibus afflueret , ac deli-

el

rium Alexandrinum valdé anxium, confilium

ciis difflueret; nihilominus nonnifi in folum

me

petendi causá;eb quia variis pulfaretur intus

Deum fuum direxit (implicem, & integrum

(à

tentationibus: aiebat adolefcens,G quid Pa-

affectum :

Tu fcis. Domine ,. quüd uun-

elp

ter fan&teincipiam, quid faciam , càm mo-

quam latata — fit ancilla tua , ex quo. but

leítz cogitationes me jugiter divexent, mé.

trauslata fum usgue in prafentem. diem

4?.!4-'93?,30 : 7

b"

der

àti

que dienoctüque affligant;illud fuggerentes

»nfh in teDomie DEUS eAMbrabam.

ter

nil facias, recede hinc, aíceterium tibi non

, Non folüm conícientia pura. & ema-

eítcongruum, truftra antelucanas fundis pre;

culata toto. affetu in DEUM ferturj

lm]

Hi

& ereaturatum , ac propri commodi

eei, laboresfubis, téque in caffum flagellis

li

e

d

.Pr-iibi äffö&ug femïna funt virtutum , &c.

$85

oblivifcittir , fed etiam fui ipfius: mundi :decantata illa Mydzvirgula ; qua ferturin»

omnesrelpuit voluptates ; & illi tantüm vo-

auráffe , quidquid tetigir.

lupe eft in fola Dei acquiefcere voluntate ,

Jufferat Deus Abrahamo facrificium "

42.

'efque injunxerat , :quidmaclandum «effet in

quod perinde eft , ac beatorum felicitatem

praguítare in terfis: ficut coelitibus fammo

vereCta:ara', inquiens,

.Sume mili ac-

(Gene[. .c at2

eít gaudio, fummzque voluptati videre Dei

«Am triennem , 0 capram urimulam ,. .

"U, J)9,

voluntatem , orbem univerfum inoffenfo

ATLetem Annorum trium ,yturtrurem 4H0QHE »

D

percurrere pede ; -G &reaturas omnes per

& colupibam ; & quamvis columba cordis ;

ac áffectüs prodat fimplicitatem ,'non tamen

fingulos terrarum cra&tus , matiur finus ,

in pelagi imo , 'in terrarum profund's ean*

:vultíolam facrificio immolari , nifi ei & tur-

dem exequi , nec ullam reperiri , quz potis

tur adjungatur ; 'nonjutfit.columbz adjungi

vülturem ,'autupupam . vel accipitrem . fed

fit ei refiitere; ita.qui probam , ac emacula-

tam fovet conícientiam , totóque affectu in

turturem ,quz avisad purum ,ac impartibie

Deum fertur , veluti fui ipüus-oblitüs .l

lem áffectum fpedlat , utnos doceret , qued

quzritnifi Deum ; 'in:quo folo fuam expe-

tametfi in'cunctisoperibus noftris ei colum.

ritur quietem, & cum Regio Vate ait: In-

'bam , feu defoecatam, puram;ac emaculatam

Pfa'l'. 70"v.

offeramus confcientiam ; adhuc à nobis exi-

i16,

zroibo ia potentias Domini , G memorabor

justitia tua [olius : 6 eit probe conícientiz,

'git purum , ac fimplicem affectum jnon.cum

& voluntatis affeétus defcecatior., quó in eo

*

alijs dividendum , fed totum foli Deo exhi-

*

hinc

bendum : id proprium turturis , ut fi focius

nil de proptio reperitur admixtum

Magifter Chriítus hunc in primo fuo diíci-

'emoriatur ; nullum alium in fuam admittat

pulo affe&tum quae(iturus, accurate ipium in*

focietatem 5 quia affectus , 'quo 'eum profe-

10)172- £. Z[.

ïterrogat.

Petre, amas me , cui refpondit

quebatur , fimplex erat , ac purus , propterea

£

»

"V. 1:,'

Difcipulus, Domine zu fcia , quia amo te ,

impartibilis? & femel, quód turtur torum

affectum focio dederat., 'non vult ipíum di-

ex quo intulit Chriftus: ergo Petre ,(i amas

me , fiegotibi placeo, & fervire mihi vis

videre, & partem alteri dare; ideóque filhic

non propter ullam mercedem , necobullum

'adfit affectus , quidquid Deo ófferimus , &t

tuüuum commodum , "meum tibi concredo

in ejus obíequium agimus , 'ei placet: 'non

gregem , pafce oves meas : tibi mei mune- ,

eeit gratum facrificium , fi ex fimplici jeóque

ris vicatiam operam commendo , meásque

impartibili non prodeat áffe&u : funt qui

oves pafcendas committo5 'quod officium

pauperes, & nudos veítiunt, fed pannum ,ac

cum obire vix poffis, nifi ames me propter

corium furantur, ut veftes corificiant, nu»

me, & non propter te, feu obaliquam tui

'dos operiant ; licét veftire nudos , opitulari

Je doto ip. --

utilitatem , & commodum ; ideopzfceoves

pauperibus per fe opus fit probum : 'nihilo»

wioric.co, T.

mmeas: Íciverat Magifter Chriftus , (e enixim

amari à Petro amore puro fimplici, & in-

'tibuselargiatur ; fi pannum , quo nudos ve-

tegro , fed adhuc intertogare eum voluit;

Ttiat, columbz non rürturem adrieclir, fed

ut inde difcerent caeteri in ecclefiaPraeíules.,

"upupam , vulturem , & accipitrem , feu aves

Epifcopi , & Antiftites, non debere domi-

Tapaces, ac voraces ; àquibus columba di«

nicum gregem pafcere ob propriacommoda;

feerpitur, *opüsque bonum xorrumpitur 3

ut inde pingues proventus annuosaccipiant, -

neque affeétus probus opus improbum po-

fed quia Deum amant , & propter Deum pa-

teft bonum reddere ; 7licätaf'fe€ldsimpmbufs

;potis fit-opus bonum malum reddere,

ftoris officio funguntur , & labores tubeunt ;

quos grex dominicus exigit , ut pafcatur,

Ea eft pravi affz&us indoles, 'uteiram

s

4 fv

Eerunt Auguítum Cafarem Juveni cui*

'opus bonum inficiat , :ac'corrümpat , cüm

dam nonad votum fe gerenti in fervitijs fuis

tamen áffeétus probus non valeat operi malo

bellicis obeundis miffionem € bello dediffe ;

mederi ,'nec opus'obliquum ad re& itudinem

cumque juvenis triítis , & dolens perijffet ab.

redigere ; non enimopus malumaffectu pro-

Imperatore , quid domi effet parenti refpon-

bo corrigitur , 'nec emendatur : 'hinc:dixit

l:

ïfg' ! ?-.70',

furus, dic fili mi, fubjunxit Augufítus , pa-

Chriftus. — . S-oculuctuus Jimplex fuerit , to- uc

34

tri tüo , wetibi won placere , quod perinde

qum corput tuum ducidum erit , "fin autem ,

fuit,.ac innuere juvenem illum minime Im-

ocHlus TUMS Weguam fuerit . z0tum COYA

peratoriplacere. Profe&té fub vexillo Chri-

tuum tenebrofum erit ; quz verba expen-

fli omnes quotquot baptifmi aqua nos ter(it ;

dens, D. Bernardus ait: Dwo malavobuflio-

milites fumus , cüm dixerit Jobus , militiam

va effe uno bono 5 ideóque quamvis probum

efle vitam hominis fuper terram, & maxie

adfit opus; fi-duo concurratt mala, nimi-

mé Chriftianorum :-ut hoc in bello Deo pla-

rum affectus improbus , & fallax 'error ,cor:

ceamus, inid debemus ftudij incunibere ;ut

rumpunt hzc duo mala probitatem operis

aliàs in fe boni P« Opeïil'e'p'auperignüditaæm

eipro viribus inferviamus, quó poffimusei»

dem plaeere; hoc eft toto affectu , totáque

'opus eít per fe bonum, uretiam eleemo.:

f

.."y"j

d

animi contentione , nervisque omnibus cone

nam elargiri mifero indigenti: fed fiut pa

tendamus , ut fuisfervitijs omnem noftrum

peris nucitatem operiam , pannumclangulo,

impendamus affectum , & eidem placeamus,

& pecunias in officina furripio Mercatoris ,

Hinc affs&us fimplex, &t impartibilis , qui-

jam duplex adeft malum , quod in perniciem,

& exir/'üm obarmatur o

peris boni , quod

que totus Dei impendizut ferv;tio : eit veluti

Dàdd ;

pro-

—

Diflertatio XE;WH.

propterea inficitut. , & corrumpiturlab ine

funt., nec mala , hunc adn:lit affetum proz

tentione mala furripiendi rem alienam invito

bum, quo in Deum ditigi: , quod agit j ar-

Domino; Gerrorefidei, cüm mihi per-

vinam , & adipem Deo offert , cui etiam

fuadeam ex alieno panno poffe nuditatem

opera adiaphora placent: qui hunc fuis actio-

/

pauperis operire ,

& Deo non difplicere : ut

nibus probum affs&tum non praflituit ; is

.affectus , feu oculus fit veré fimplex, ait

quod optimum eft facrificij, Deo fubtrahit ;

Lib, de sre- D. Bernardus : vequtritur cbaritas in 1nten-

adipem fcilicet , quem jure perpetuo à nobis

5&

n dzw

fpeonfe

Hene, O verirar in eletlione, quando opus

Deus exigit,

ft per fe malum , quamvis affectus fit pro.

Nonlicét Chrillianis vanöäagerc ambu-

4j*

bus , nequit malitiam detergere mali con-

latores, & quó pes ducit excurrrere , fed

currentis; licét fermentum if febonum Íit ,

quà re&ta intentio , & probus affz&us pedes

non tamen ea ineft illi vis , ut totam fatinz

dirigunt , iliuc ambulandum ; & eít ,quod

maffam peneiret , quam ia meliorem trans-

nobis fuggerit Deus per Prophetam íuum

mutet

vulgatum fiquidem eft illud S, Dio-

Eggaum , inquiens :- Ponite corda noflra.»

nyfij effatum

s

*

L

Cap . X34 U o

"bonum conítat ex integra

fuper vias vefires , femináfla multum

?

&

caufa , malum veró ex quovis defectu , hinc

imntulifls parum: comedifla , & non effn f«

Epifl, 82.

etiam Seneca: 4d/ce nunc , inquit , 4uód

tiatis DibiMlis , & non cíld inebriatis; ope-

nibil boneffà fit , nifi cus totus animus incu*

rutfiia v0s , & non eflis calefatii.

Et qui

buit , atque affuit ,

| ckui« nulla parze fui ve»

mercedes congregauit ,»nifit eae in facculum

phguavit,

pertufam,

Hec dicit Dominus exercituum *

AT

uo

44

Q

od fi probo a'f-fe&uï mala non affo-

ponite cérda vefira fuper vias vefiras. . 1n-

xeth. bonil,

cientur opera, fed qua ex fe puré funt nátu-

i uf init,

jungit nobis Deus , ut fuper vias nofltas cor«

-ralia , ut comedere , bibere , ambulare ,

da ponamus noftta, ut (eduló con(ideremus,

dormire , fi ex probo fiant affe&tu, &in.

quà fit eundum , & quoaffc&tu fintgreífus

Deum dirigantur,tunc cumMyde virgula;feu

dirigendi , ne multum laborantes , nihil ,

probo affecta rangantur, indifferentiam exu-

vel parum indereportemus lucri: negligen-

unt, & probitatem induunt , ait enim Se-

tibus enim hunc probum affectum;qui veluti

Epiff. 82,

neca.

Oauis res , quam'vis ex fe éndiffevens

luxpravia re&a fignatitinera, per qua fit

virtute addita decus fumist.

Culzsculum u -

cundum , occinitur , feminfhis multum , 68

— caians

cidum dicimus i. boc idem obfcurifimum eft

zntulifits parum.

Sunt , qui plures femi-

odle z. dies illi lucem infundit ,| non eripit.

nant pecunias eas impendentes in veftium lu-

Sic zflie , qua à nobis indifferentia , ac media

xu , in ferculis delicatioribus , convivijSs

dicuntur , divitijs , viribus, forme , bonori-

uipudijs , fympofijs ; fed i(ti, qui multum

bus,reguo ; & contramorti, exilio,male vale.

leminant , parum colligunt , quia neque in

tudini, doloribus , queque alia aut minus ,

terram feminant feracem , neque petitum

aut magis pertimuimus , aut malitia, aut

adhibent colonum: eft tellus fccax (inus pau-

virtus dat boni , vel mali nomen,

Ma J/L..:

peris; & peritus hujus terrzecolonus probus

per fe nec calida , nec frigida efl , in forna.

affectus , quó pecunize pauperibus erogan-

vem conjecla concaluit , n aquam remifJa s

tur : hi quamvis multum feminent , parum

vefrixit,

Sola igitur virtus , & honeítas

tamen, vel nibilcolligunt ; quia affectu non

probitatem invehit , & fola malitia malum .

probo fuas impendunt pecunias, quasnon

Íccum trahit :: indifferentia per fe nec bona

levandz miferiz pauperis causà infumunt ,

funt,necmala; talia tamen fiunt victutis ,

nec in Deum dirigunt , fed in proprium

vel malitiz acceffione: licét quie naturalitér

cofnmodum ; proinde totam pecuniam in

agimus, ac natura infeiviunt , ut Comcdere

terta fepeliunt flerilefcente fine fru&u , abs-

j

bibere, ambulare, dormire indifferentia fint,

que ulla utilitate,

3. RP gb

adiapliora, feu nec bona , nec mala : fitamea

Sunt ctiam , quicomedunt , & non fa-

46*

9. V. 26

probusaccefferit affeQtus , cujus opein Deum

tiantur; bibunt, & non fitim extinguunt ,

dirigantur, hujus acceffione honellatis velu-

quia perinde ac brute animantes folum ven«

.ti Myde virgule contactu aureum contra-

trem colunt , foli indulgent ftomacho. Sunt

hunt nitorem , & fplendeícunt , honeitate

etiam ,qui feoperiunt , non tamen calefiunt ;

virtutis: quia ficut ópus ex fua aliàs natura

quia licét fludio virtutum quandóque in-

bonum Deo difplicet ; fi operantis intentio

cumbant , témplum frequentent , preces

improba fit : ita opus ex feadiaphorumm Nu-

fundant , piaculari Exhomologefi conícien-

r

mini plurimum placet , fi ex probo fiat ope-

tiam purgent , Euchariflico epulo fe refi.

rantis affe&tu. Omnem à populo arvinam ,&

ciant; non tamen inde calefiunt ; quia hac

adipem ealege exegitDeus,ut nunquam licitü

pet finceruin , fervidümque affectumad De-

foret ab ejus obfervantia populum difpenfa-

um non dirigunt, & nonnifi tepefcente ani-

Dewvit. cAb. ri

L

*

Omni adeps , inquit; ,^ Domzni erit

ino ex quadam potiüs inolita confuetudine ,

3. 'V, 16.

jure perpetuo in generationibus , & cuuclis

quàm ex vero affectu hanc exercent reli-

babttaculis vefiris. « Adeps ifte ait If(ichius

gionis virtutem , à quaflatim deficiunt ; vix

P —— a L. RE . E u P

probus eít affsctus, quié confcientia prodit

e cemplo digreffi ad inveteratum libidinis

emaculata: huncaffectum à nobis Deus exi-

revertuntur volutabrum , priftinas repe-

git , & nemini hunc Deus remittit : qui ope-

tunt confuetudines , & quia pravos amores

d — Bo — r

ribus etiam adiaphoris , qua& in fe nec bona

nunquam;ut deberent;fincere exuunt;virtutis.

£.

exuti

Probi A*A'Ffe&us femina füunt virtutum , | &c.

$95

exuti paludatfientko,ïtamctü fe quandoq; ope-

nem nequitiam : qui enim mundo inferviunt,

ruerint , adhuc frigent , nec calefiunt,

ejisque appetunt delicijs diffluere , plures

47

Sunt etiam , qui eàm plures congefle-

neceífe eft labores fubeant , moleítias tole»

tint divitias, ac congregaverint pecunias, eas

rent , contumelias patiantur , convicia de- .

tamen in facculum miferunt pertufum: mens

glutiant, morsüsque acerbos filentes fenti-

enim noflra eíft veluti facculus pluribus per-

ant : habent enim , qui mundo inferviunt

tüfus inlocis, tot illiinfunt foramina, quot

fuos obtreélatores, invidos , &ma!evdlos,

pravi affe&us ,' quibus terrenis . adhzit

non ipíis defunt curz , folicitudines , pertur-

4

voluptatibus , accommodis , in quze opes ,

bationes, reique familiaris anguftize ; jugi-

quas congregavit , -expendit,

Iscum pro-

ter timent , nunquam tuti; quia emacula.

ventu feminat ,. qui finum pauperum profu-

tatm non habentes conícientiam , fed pluribus

fis foecuadat pecunijs, Is famem pa*ægäuifær,

noxis foedam , ac criminibus fauciam, neceffe

& Íxtim extinguit ,. qui absque ullo in. efcu-

eít jugi timore angantur, G nullo vero gaue

CKPJFQU'S*'

lentis ,. & poculentis exceffu, fobrietari (tu-

dio perfundantur

det , quam in Deum dirigit.

is cgcïiezzs

1

le, calefit, qui per ferventiorem affectum , Íe

: VI.

totum divinis emancipat obíequijs, & per

virtutum exercitia otiaà fe abigit frigefcen-

Lib. ia E

tia,appofité S.Gregorius.

Multuminuquit,

Can/ clentia emaculata omnem à ff

zectb. bomil.

