aves, & fera fed in faccharum ob dulcedines

guanus affeitus: qua enim fercula

genirem implent , mentem euacu-

videantur degeneráffe , cuminnatent pifces

ant vera refeciioue,

veluti in facchareo oceano, procumbant fac-

charez ferg faccharea inter pafcua, volitént-

r3.

. Eque v;erurm gaudium à gulze pfoficifci-

que faccharez aves facchareas inter fylvas, Le«

tur indulgentia, adeó ut deliciz gule

gimus in Haliogabali conviviis exhibita fuiffe

verum neíciant gaudïumenutrire:ne-

innumera ingentium epularum fercula; An«

que qui variis gula illecebris famulantur, ve-

tonij, & Cleopatrz conas fuiffe lautiffimas ,

quaque inimitabiles dicerentur..

Vitelij pa«

xum poffunt gaudium deguflare, neque veram

ebibere lztitiam ; cum cibusinteger non pla-

tinasluxuriofiffimas, Imperatoris Veri cone

ceat,integram nequit lztitiam adferre, Eft vo-

vivium pretiofiffimum, Luculli convivia adi

luptas,quam in ferculis , & poculis quarimus

omnem uxum compaéta, & alia prandia Ca-

nobis cum brutiscommunis , hominémque

ligule , aliorümque prifcorum hominum,

adiun,

propterea in brutorum dejicit coecum,fi nimia

adeo fumptuoía, ut Vulcanus in iisdem coe

fentts

fit,

Quóà enim major eft voluptas , quam à

quendis defudàffe videretur,& Flora fuas ac-

luxu haurimus ferculorum , eó fortiores in.

civiffe ancillas ad flores [fpargendos, & Gra-

H

furgunt in nobisbrutales motus , quibusà ra»

tias ad balíama effundenda.

Neque deerant

tione dejicimur: deíinit enim effe homo, qui

muíz,qua voce canora perfonarent ad. nu-

nimio hau(tui indulget, qui copia abutitur fer-

meros Apollinis citharam pulfantis; Gex

culorüm : qui calices avidiüs ficcat, rationem

Mufis aliz choreas ducerent, aliz tibias in«

fibi exficcat, quia utrecté monet.. S. Lauren-

flarent.

De ji;ärz'e;'a-

9f

te €, 2«

tius Juftinianus: Hé; eff erapula ratto cefpitat,

Neque ad' generofiora fupped.itanda fa-

If

sntelle&lus obtunditur , confilia deviant , judi«

lerna deerat vitrum affabre figillatum, neque

eia fubuertuntur, — Avertenda eft mensà po-

majora pocula argento nitida, && auro pretio«

culis ex(iccandis, ne ipía nosevertant, G in no-

fa. Pocillatores plufculi fplendidé amicti, ut

bis rationem exíiccent , quae immodico im-

etiam puelle fcitule miniilrantes fercula de-

mería potui naufraga extinguitur? infuaves

ferebant, & pueri calamiítrati etiam gemmas

funt illz deliciz, qua à potüs fuavitate bibun-

excavatas in poculo exhibebant: utinamhzc

tur, cum fuospotatores ufu deílituant ratio-

prifcorum convivia, noftris non emularentur

nis: nutrire non poffunt illae ferculorum de-

temporibus gulz indulgentes illecebris; quz

liciz verum gaudium , cum necem inferant:

minimé verum poffunt gaudium ingenerare.

fatis nobis memoriam reífricat mortis cibo»

Quinimó ferculorum copiam pediflequa ca-

rum indigentia, famésque (timulans: nec pro-

pitis gravedo comitatur , mentis oppteffio,

pterea neceffaria eft hac fuperfluorum cibo-

ftomachi dolor , & totius corporis egritudo;

"

rum digeítio, utad mortem nos impellat. Ne-

quz omnia evincunt non poffe gulz illecebras

que conlans eít, & firma ea lztitia, quam gu-

veram adferre lztitiam, cum doloris ac zgri-

lz illecebrz parturiunt , cum modiciffimo

tudinis fint potiis putidi, ac corrupti fontes;

adeo ut ferculorum delicig aon tam vanz

tempore tranfeant, & ftomachum aggravent;

tamdiu enim íentitur ferculorum fapor,

fint, quàm perniciofz,cum morbos procreent,

h

quamdiu deglutiuntur, hoc eít in tranfitu;

eà periculofiores, quà uberiores fuerint, quae

v.zi.

adeó ut quod delectat;traníeat, ac ftatim defi-

ex ferculis hauflz funt deliciz; ut fcit? di-

nat deleclare, & incipiat gravare; recté S,Pe-

cantur gule voluptates corporis gravamina,

Opufcul, 49«

trus Damianus Totzus. nofire voluptatis iter ,

& bzcvectigaliavoluptatis. Exulant à vero

'CGP;Z«Q

eui tanta ambitione [eruvimus brevilfima unius

gaudio ferculorum illecebrze,cum corpus con-

palmi fummá concluditur : brevitfimum, &

tra mentem farciant, aggravent, & premant ;

fugax eít iter harum gulz illecebrarum, cum

ut tunc eó agilius in animam corpus debac-

tunc incipiant quando tranfeunt , definántque

chetur, quà obc(iàs,. obtufiisque pinguefcit,

cum tranfitu.

recté Ifidorus Pelufiota £/5, g. epifl. 227. Si

14.

Mirum fané, quód ad csptandam hanc

delicatis epulis &5 Iuxu diflendere corpus tuum

fugacem lxtitiam, hanc breviffimam volupta.

vela, infcius ipfam contra animam armabis,

rem tantum impendant. homines laboris, &

46 refratlarium reddes.

pro palmari flomacho ingentia fument fumi-

Armis tunc corpus adverfus animam fe

16.

bula, ferveat tripedale ahenum, caleant Babi-

muhit, quando fercula deglutit , &excibos

lonica fornaces, eeítuent ingentes ignes; fuper-

rum;potüsque nimia copia veluti abarmamen.

j

tario

Diiïeztatid n

46

tario defumït loricas, fcuta, lanceas, gladios ,

nij, ut exoneratus animuä valeatad -ïuprem'ij

jacula, & reliqua armorum generaadanimam

& altapertendere, ac conícendere ad virtus

expugnandam : quidquid enim indigentiz (u-

tum faítigia, poffitque ad ipfum pietatis Aue

erfluit, idonea materia eft armis hifce cuden-

thoremaliger pervolare, XlocElias probat;

dis: hec pugna verum nequit gaudium ine

'qui dominici continuatione jejunii.defoecatus

generare, neque hec inter armorum genefá

à carnali pondere mortis , victor evolavit.ad

poteít fpiritus foedus cum corpore inire,cum

«elum, Quàm redtedixit filius.ille defertor

Surgam; &5 ibo ad Patrem. . meum : fiquidem

peringeíta in ftomachum fercula, & plura

exíiccata pocula feedus ipfum , quo corpus

jacebat. deje&us inter porcos, qui dixitfur«

adnectitur animz difrumpatur.

gam; hoc e(tiacebat fqualidus;viuis-depretfus,

17.

Dulce eft venenum, quod propinant gu-

qui furgere cupiebat ad refipifcentiam: tunc

12 illecebrze; interficiunt,& damnum inferunt

intellexit fe-lapfum, fenfit ruinam,G tefipuits

cüm placent ; fzviunt, cum eblandiuntur; quia

«um wacuus ventre à pondere «efcaram libe-

remunt, aggravant, non reficiunt epula ; fi

rum fe (enferat : efcarum copiaeum in luxue

imodice fint;& eó funt tuncfeviores,quó fua-

riz coenum dejecerat, fed jejunium apprehen-

viores & molliores blandihns palatum «iril-

58 veluti manu eumé ceeno,porcisque extraxit

lant; unde rejicienda efl hec epularum lauti-

proinde exclamat furgam ; & ibo ad. patrens

ties, abjiciende funt hz gulx deliciz, qua

4ueum.; Sentris onera porcorum eum dederant

necem fecum adferunt: & in hoc differunt à

fervituti; fed vacuitasftomachi ad priftinam

fpiritós deliciisquia illz f1 poffideantur , ag-

eum evocat libertatem : J5o adpatrem meutus

T

gtavant; fpirituales veró epula? vera jucundi-

eaquidem (pe, quá pater eft, quia tametfi per-

tate mentem replent, cum habentur, utredé

diderit ipfe; quod erat filij, non tamen patet

me dt'fciplïm

notat S. Laurentius Juftinianus, qui indicans,

amifit, quod patris erat.

Urgentur pattis

&

gnonaft. con-

a

quo difcrimine dittent fpiritüs deliciz ab illis

viícera iterum filium genitura per veniam, :

«yer[.eop.29.

gulz ait; Long) 4 carnalibus [piritualia dr-

quibus filius fe feparaverat per crapulam, lvit

flant. alimenta, & avidiori fumuntur defide-

ad patrem reus, fed pater vifo - filio reatum

río. Exrepletione enim carnalium .bebeta-

€ooperuit; &ut non Judicis, fed patris offi-

gur mens , fenfus obtunditur, animus diffpa-

«ium impleret, non fententiam dixit, fed ve-

£ur, venter diftenditur,calar naturalis acceno

niam dedit; faiis fuit patri refipicentia filijs

ditur , corpória organum bumoribus prepedi-

«um dixit pezcavi in calum, E coram se.

£ur.

Qs

Ex fpirituali verà refetlione irradia.,

Non terrenus pater fuit, íed coeleftis,

zur intelletlus , exbilaratur cors jucuudatur

cum dicat peecavi coram te, cuiaperta funt,

|

^

W".Su

animus & culefli charitate inebriatur affettus.

j

& prafentia, quz in ccelis, & terra geruntur:

Carnales quoque epula faftidium creant; [piri-

& fubdit, Ez jm non fum dignus vocari filius

suales autem acuunt. defiderium z. il2 onus

1uu5 peregre profectus fuerat, G in regionem

longinquam fugerat ; fed accufatores fuos,

corport, i[ie deletiabile ingerunt gaudium wmene

£j . Cüm corporez fint, queà gulz illecebris

fuósque te(tes divini patrisoculosnon declina-

haüriuntur delicie , non poffunt non corpus

vit. Periit reverfus , & re(ipiftensà patre

fieri ficut unus de mercenariis fuis.

Tac me

premere; cum ipfum aggravent , fintque ei*

dem oneri,

ficut unum de Mercenariis euis, utnimirum an-

Dejiciunt gula illecébrz hominem vilio-

nua locatione fervitus innovetur, ut labore

18.

ra inter bruta, ut excidat ab homine , fiatque

jugi conditio conducladeteratur; utdietoto

vile ftabulum: teftis eít. defertor ille filius ,

inopere fufpirec mifere mercedis: utfitíeme

"

qui accepta portione fubflantiz , qu& ei cone

per venditor fui, ne unquam megare poffit

tigerat , abiit in aliam regionem fatur , cibis-

fuam fervitutem, 'Hoc petiitfilius refipifcens

que repletus; & nonnifi ventre vacuo rever-

à patre; fieri fcilicet unum de Mercenariis

fus eftad patrem. ^ In feenim reverfus dixit

fuis, ut qui per crapulam, guladue illecebras

Íe à patre fejunxerat, per jejunium corporis«

prodigus ille filius ?« qwanti mercenarj pa.

pris wei abundant panibus , ego autem bic

que laborantis vacuitatem patri jugiter adhze

reret; ut qui penes extraneos fervam fenferat

fame pereo. Nimirum ut eleganter explicat

S, Petrus Chryfologus Serzz. 2. de duobus filiis,

libertatem, apud patrem libera donareturfer-

prodigo, & frugi. — Fames vevocat, quem fa»

vitute: ficque przteritis experimentis pra-

turitas exularat s fames illi Patrem dedit fa-

Áentem corrigit vitam, G futurg profpicit.

2le

peres cui copia tulerat fentire genitorem. — Et

Id intereft difcriminis inter indulgentes

ventri, & obfequentesmenti; quia iíli nullis

p s

ff tantim praflitit vel invita fames ; probate,

minl ^

quid voluntarium | poffit conferre . jejunium.

corporeis efcis gravatiad fuprema femper a«

Pafdm

Oneratus venter ad vitia cor deprimit, premit

volant; illi veró ferculorum pondere preffa

mentem , ne fupernam valear pietatem fenti-

ad ima truduntur ; feu adhujus fzculi illece-

re, quia ut habetur Szpzentie cap, 9. Corpus

brofas convalles, usquead pafcendos porcos;

eos fcilicet, qui proni femperin terra viventes

quod corrumpitur, aggravat animam , & dee

primit terrena inbabitatio feu[um multa co-

ventri, eftus carnis in volutabro luti tempe«

gitantem : unde Chriftus Luc. ;2, Monitos

fant, in'ccno premunt , refrigerántque in

Serm, 3. de

nos voluit utattendamus: ne graventur cor

gurgite vitiorum , ut eleganter notat S. Pe-

1

duobus filijs

da noítra crapulà , G'ebrietate.

ttus Chryfologus ubi fubdit, (Quod autem

prodige , &

A

" Vacuandus elt venter moderasionc jeju-

Mercenarios fuos mittat ad poreos , fa.c'z't boc

18j»

fragi

- . Punguntur mundiillecebrz;ut affectus abiisexpungatut, — 47

Jfatiata erudelitas , qua contenta non eft bo«

Qui igitur eft fui compos iis mentem

As

soines erimino[os fieri ; mifi eos vitiorum du-

nutriat, que menti congruunt, non quax ven«

- ees , criminum faciat & Magifiros , eimque

tri: fibi non vacat, qui mentem fuam vocat ad

'eos tales fecerit, non finit eos ex ipfo porcorum

gule illecebras , ad epularum delicias: hifce

qui inhiant eíca fiunt gehennalis flammz nun-

sibo, paflííque faturari, ut efurientes vitia plue

delinquant ;; luxurio[os fattetas capere non po-

quam extinguenda: teflantur id epula Divitis

Sed beneficio

&f : voluptas ue[cit expleri,

Evangelici, qui € menfis lauticribus adignes

jejunii cum evafiffet acilior, furrexit, qui an-

. gehennales delapfus ceffit. in eícam flammz,

tea ferculorum pondete preífus delapfus inter

qui gulz efcis unic& delectabatur: hinc ícité

monet Ifidorus Pelufiota: $£ te ad Deum abi, Lib. o epife,

porcos jacebat coenofus. Surgam, & ibo adpa-

trem scums hoceft furgam de ruina mentis,

turum ejfe expetlas confilis mieis. obtempera , 519

& corporis de profundo inferni, & ifo 4Zpa-

gulaque rabiem extingue , voluptatum igni--

trem meum,non pedum greffu, fed mentis in-

culos con[optens, quorum immodicus ufus bos.

ceffus noncuríu corporis,fed volatu fpiritüs;

mmines ad futuras flammas transmittit. Noxiae,

funt & lethales, que ex gulz illecebris,ex luxu.

terreno curfore non indiguit, quia compendia

yitz faluraris invenerat,

Cecidit pater fuper

epularum expoícuntur delicie : an. non ut.

collum filij revertentis , & ofculatus eft eum :

gulz indulgeret, unà cum pomo mortem de«

^ hac eítdivinze bonitatis indoles, revertentibus

glutivit fibi, & pofleris fuis primus homo *

filiis à peccato ofcula figere, non flagella &

Nonne Efau primatum fuum propter lenticu--

21

vulpera infligere.

lam perdidir? mala domina eftgula , (1 huic;

Dile&tio paterna non finit peccata filii

ferviatur, cum femper expetat, nunquam ex-:

videri, & ideo amplexu totum claufit, coope-

pleatur;. & quó plus ei obfequimur, eó acriüs.

in nos fzviat: fiquidem ut docet. Hippocra-.

ruitque filium, ne nudaret pater filii crimina.

$i igitur abfceffimus, fi fubftantiam patris lu-

tes in aphoriftpis; craffa, & obefa corpora, quae

crefcendi menfuram implevére, nifi citó abla--

xuriose viventes difperfimus, fi in coenum vi»

tiorum dejecti porcis viliores viximus, (urga-

tione fanguinis minuantur in paraly(in,& pes«

mus alacres, properemus ad patrem deferto*

fima morborum genera erumpunt 5 proinde

res filiosexpectantem, utapertis ulnis refipi-

docet, neceffariam effe demptionem , ut rür«

fcentes filios amplectatur, ofculetur : patrata

fum habeant, inquo poffint incrementum fu-

delicta non finit videri paterna dilectio, qua

bire, INonenim manerein uno flatu naturam

40

nuditatem filii ftolà primá cooperit; cztà pro-

corporum compertum eíl; fed velcrefcere,aut

ferte flolam primam, & induite.illum hoc ett,

decreícere: quó veró decrefcit pinguedo cor-

s:fm- 3,.

ait Chryfologus fuf/ulit fl erimina , qui non

poris, eà plus acuitur acies mentis ; & ficut

fuftulit nuditatem : binc efl quüd à fervis aute

faturitas nimia mentis aciem obtundit , & in-

veflirs voluit, quàm viders , ut folipatri nota

genium evertit; ita fobrietas animum erigit ,

el[et nuditas filj: qui licet. divitiis afflueret

ac reficit, .. Sunt qui epulis repleti caput ex«

cum diícederet ; vitiis poftquam indulfit,adeo

cutiunt, manus in altum expandunt;oculosin-

torquent,pedes agitant, non fine dedecore, &

pauper revertitur, ut de cota fubílantia, nec

ipía calceamentain pedibus reportaverit. Da-

,turpitudine; & quafi ufu deflituti. rationis,

££ calceamenta in pedibus ejusz ita eft, vitia

quz hominis funt ampliüs non recordantur,

non Íolüm animi füurripiunt ornamenta ; fcd

Abjiciamus igitur gule delicias , qu& pala-

etiam corporis indumenta.

*

.

*

.

tum tantüm deliniunt, ventrem implent,mene.

r D

Rejiciamusigitur epu

larum lautitias, ut

tem evacuant, hominem homine fpoliant , &

fpiritualibus reficiamur deliciis,que cum pof-

brutorum inter coeus dejiciunt,

fidentur, fublevant, non premunt ; reficiunt,

non interficiunt ; pudeat nos perituris volu-

$. II

ptatibusimmorari, cum nati fimus, ut ater.

nis donemur.

Moriamur gulz illecebris ;

Ludi theatrales Jfais illudunt fge-

corporeísque voluptatibus , ut fpiritualibus

atoribus, qui cum in ludicra fpe-

! wivamus deliciis; hominem exuit, qui cor-

Gacula affeiium fovent, larvis,

pori nutriendo tantüm ftudet , negligitque

- AC nendaciis fauent,

mentisrefe&tionem, Vile eft ftabulum huma«

Lures venaturi mundi gaudia ad theatra

num corpus: inbrutum degenerat, cui nil

2j

"L

magis cordi, quàm huic adharere; quia ut re-

fe conferunt, inquibus fi mimus adfit,

Svem:.in Do-

rident; fi funambulus ludat, tíment; fi

éle Albertus Magnus:fit bomo per gulam qua-

min, 3. peft-

comoedusagat,gaudent ; fed verum non eít

94]2!?4-

ff wile flabulum , & farens cloaca, onde vix

ere-

hominem refert, qui inferre in ventrem

gaudium, quod in theatris quaritur, perfona-

tus eft rifus, larvata eftIxtitia, ubi omnia fub

cula cupit; oblivifcitur enim, qua hominis

Íunt, ut communia cum brutis habeat, iisque

aliena fpecie fpe&tantur, ut ad rifum moveant;

nonenimà perfonatis nounifi perfonatus pro-

delectetut: homo enim effe non videtur, qui

cum jumentis totus femper in epulis eft; men-

dit rifus, quilicét larvattis, nonnifi arte, &

tem evacuat , cum ventrem implet; quia men-

verborum déle&tu extorquetur, ut ridentes

s ii

torqueat,fallátque, fitque u&tus fub larvà. ri-

LUR

te deítituitur, qui mentem fuam ftabulo cor-

MWM;,

porearum voluptatumalligat; excidit à flatu

fás, &t ideo theatralis, quia perfonatus : quid-

um ludi.

" M

bominis,ab officio mentis,qui ventri indulget,

quidenim fpg?famg in fc"enïg oculor

7

brium

Differtatio II.

48

faciunt, & agentium, & afpicientium crimen;

brium eft, auriámque deceptio: verum gau-

dium áthéatris procul exuíat, quia verum,&

Nam dum fpeéctantes hzc comprobant , ac li«

benter vident;omnes ea vifu; atque affenfu a«

non larvatum: àverá excidunt latiti , qui

'audium in theatris, G fpectaculis querunt;

gurít , ut veré in eos Apoftolicum illud pecu-

j

n

A

on enim ubi omnia funt larvata, & tubaliena

liariter cadat; Quia digni funt amorte,non fov

exhibentur fpecie vera poteft latitia florere,

làm qui faciunt eas fed etiatn qui confentiunt

Infana funt hec fpectacula, prodüntque hu-

facientibus, — Itaque in illis imaginibus fore

minuminfaniam , dum veram abjicientes lz-

nicationum, omnisomnino plebs animo for«

titiam larvatam à larvatis petunt. fpectaculis.

nicatur : G quiforte adfpectaculum puri ve-

&6,

Acriter contra hujusmodi fpeótacula ,

nerant, de theatro adulteri revertuntur. INon

&b. c.

ludósque theatrales invehit Salvianus, ubi mi-

enim tunc tantummodo quando redeunt, fed

rifica dicendi actimonia, ac mafculà eloquen-

etiam quando veniunt, fornicantur. Nam

tia improbat, quz ibi ab hominibus proban.

hoc ipfo qüód aliquis rem obícoenam cupit;

tur, aitipfe. Sicutenim exercitus pugnatu-

dum ad immunda properat, immundus eft.

ri,ealoca, perquz venturas hoftium tur-

Qu cum ita fint, ecce qualiaaut omnes, aut

mas fciunt,aut foveis intercidere, aut fudi-

pene omnes fpectantes ludicra fpe&ctacula a»

bus præfigere, aut tribulis infeftare dicuntur:

gunt.

Etcüm hzc ita funt ; qui talia agimuss

fcilicet ut etiam fi non in omnia ea quispiam

negligi nosà divinitate caufamur; relinqui

incidat, nullus tamen penitus evadat ; lta

1osà Domino noftro dicimur, cum ipfi Domie

etiam Doemones tam multas in vita ifta hu-

num relinquamus,

Fingamus enim; quód refpicere nos Doa

28

mano generi illecebrarum infidias pratende-

runt, ut etfi plurimas earum aliquis effugiat,

minus noiter velit, etiam non merentes,videa-

musíi poreft, Ecceinnumera Chriftianorum

tamen quacunque capiatur,

Equidem quia

longum eít nunc dicere de omnibus ; amphi-

millia infpectaculis quotidie rerum türpium

commemorantur,

- Poteft ergo illos Deus

theatris fcilicet; aleis luforiis, pompis, athle-

tis, petaminariis , pantomimis, carerísque

refpicere, qui tales funt ? poteft ad eos refpi-

portentis, quz piget dicere, quia piget malum

cere qui bacchantur in circis?: qui moechantur

tale, vel nofce, de folis citcorum ac theztro-

intheatris? An forté hoc volumus; & hoc dis

rüm impuritatibus dico.

"Yaliaenim íunt,

gnum putamus,ut cum in circis nos,Gtin thea-

qua illic fiunt, ut ea non folüm dicere , fed

tris Deus videat; ea qua nos afpicimus ; afpi-

etiam recordari aliquis (ine pollutione non

ciat quoque ipfe nobiícum , G turpitudines,

poffi. Aliaquippecrimina fingulas fibi fer-

quas nos cernirmus , cernat etiam ipfe nobi.

y.

mein nobis vendicant porüones ; ut cogita-

fcum? altecutrum enim fieri neceffe eít : quia

tiones fordide animum 5 ut impudici aípe-

fi nos videre dignatur,confequens eft,ut etiam.

€tus oculos; utauditus improbi, autes; ita

illaubi nos fumus, videat: aut fi ab illis,quod

ut cüm ex his unum aliquid erraverit, reliqua

non dubium eít, avertit oculos, etiam à nobis,

polífint carere peccatis: [n theatris veró nihil

quiillic furnus, patriter avertit, Etcüm hac

ita fint, facimus hac tamen; ac fine ceffauone,

eorum reatu vacat , quia & concupifcentiis

"

r

animus, & auditu aures, & afpectu oculi pol-

ug dixi,

Dd

li.rmp, l

luuntur, Quz quidem omnia tam flagitiofa

Anfortéin morem veterum paganorur,

29.

fünt, ut etiam explicare ea quisquam , atque

theatrorum, & circorum nos Deum habere

eloqui falvo pudore non valeat, . Quis enim

arbitramur? Faciebant. enim hac illi quorne

ititegro verecundiz ftatu dicere queat illas re-

dam, quia has ídolorum fuorum delicias effe

credebant;

rum turpium imitationes? illas vocum,ac vet-

Nos quomodo ha« facimus, qui

hr

borum obfceenitates, illas motuum turpitu-

odiffe Deum noftrum hzc certó' fcimus? - an

] SS Apüjfül

dines, illas geftuum foeditates ? que quanci

certé fi placere hasturpitudines Deo novimus;

LUE

non prohibeo ; quin fine ceffatione faciamus,

Paylj,

fint criminis, vel hinc intelligi poteft, quod &

relationem fui interdicunt.

Si verb in confcientia no(lra hoc eft, quod

27.

Deus horret, quodexecratur, quod ficut in

Nonnullaquippe etiam maxima (celera

incolumi honeílate referentis, & nominari, &

his fit paítus Diaboli, ita offenfio Dei;jquomos

do nosin Ecclefia Dei colere Deurn dicimur,

argui poffunt ; ut homicidium , latrocinium;

"adulterium, facrilegium ,' cateráque in hunc

qui in obfcoenitate ludorum femper Diabolo

modum. Solz theatrorum impuritates fünty

defervimus, & hzc gnari , ac fcientes, de con-

quz honefté nom poffunt velaccufari: ita nova

filio, & induflria? & quz nobis quefo fpes

in coarguenda harum turpitudinum probrofi.

erit apud Deum, quinon cafu,aut impruden-

tate res evenit arguenti ; utcum absque du-

tià Deum ledimus,fed exemplo illorum quon«

bio honeítus fit; qui accufare ea velit, hone-

dam gigontum, quos infanis conatibus fu«

flate tamen integra ea loqui, & accufare non

pernatentáffe, & quafi in nubes gradum tu-

poffit.

Alia quoque omnia mala folos agen.

liffe legimus? fic nos per injurias , quas in

omni mundo femper inferimus,quafi confenfu

tes polluunt, non videntes, nec audientes. Si;

li

quidem etfi blasphemum quempiam audias ;

publico coelum oppugnamus.

Chriítoergos

J ewz

]7

facrilegio non pollueris, quia mente diffentis.

Ó amentia monftruofa ! Chriíto circenfes offe-

Et fi intervenias latrocinio, non inquinaris

rimus & mimos , tunc & hoc maximé cum ab

actu, quia abhorres animo.

Solz fpectacu-

eo aliquid boni capimus, cum profperitatis ali«

lorum impuritates funt, quz unum admodum

de hofti

quid ab eo nobis tribuitur,aut viéteria

|

Püngantur nundiillecebrz, ütaffétns ab iis expunpatur. — 49

busà divinigate praftatur. Etquidaliud hac

quibus verum gaudium exulareneceffe eft,cum

re facerevidemur, quam f1. quishomini bes

hoc nonnifi menti inhareat defoecatz à quavis

neficium largienti injuriofus fit; aut blandien-

impuritate, & cum theatrafuis . fpectaculis

tem convitiis ezdat ; aut ofculantis vultum

impuritatum fimulacra ingerant,, purítatem

mucrone transfigat? Interrogo enim omnes

cogunt exulare; ut obícoenis dent locum co,

potentes, ac divites mundi hujus; cujus piaculi

gitationibus:quód fi vera Iztitia pediffequa eft

reus fit fervusille, qui bono, ac pio Do-

puritatiss nonnifi fucatum , & larvatum eft

mino malum cogitet , qui bene merenti

gaudium,quod cum impuris imaginibus àlu.

dicris, ac theatralibus hauritur fpectaculis,

conviciumfaciat, & prolibertate , quam ac-

cipit, contumeliam reddat.

Absque dubio

Pictzigitur, & fidta funt fpectaculorum

31«

maximi criminis reus creditur,qui malum pto

letitiz, quz proptetea nonnifi ficté poffiden-

bono teddit ; cui etiam malum pro talo red-

tur, Gut picta, ac fucate exhibentur; quód

,dere nonliceret, EFlocergo etiam nos, qui

autem fictum efl veram nequit lztitiam fups-

" Chriftianidicimur, facimus : irritamusin nos

peditare, non enim à ficto nonnifi fid'um ori-

fmifericordem Deum impuritatibus noftris ,

tur; proindenonaifi ludicra lztitia à ludicris

propitiantem fordibus lzdimus, blandientem

Ípectaculis haberi poreft. — Verüm licàr ludi-

injuriisverberamus ; Chriíto ergo, Ó amentia

cra fit lztitia, quae in. ludicris homines nun-

monílruofa! Chrifto Circenfes offerimus, &

dinantur ípeétaculis; non camen ludicra funt;

qua ab hifce ludicris damna fuboriuntur,;cüm

mimos, Chtifto pro beneficiis fuis theatrorum

obícosmna reddimus, Chriíto ludicrorum tur-

mentem repleant foedís imaginibus, obfceenis:

4

piffimorum hoítias immolamus. —Videlicet

cogitationibus,coganturque exulare vircures,

^hoc nos pro nobis ín carne natus Salvator

ut vitia inducantur.

Neque ficcis. oculis.

nofter edocuit ? Hocvelper fe ipium, vel per

Ípectanda funt, qua ex ludicris 1pectaculis o-

riuntur damna , quz à fummo Bono honi-

Apoftolos predicavit? propter hochumauz

nativitatis verecundiam fubiit,& contumelio-

nem totum avertunt; ejusque nobiliorem

fa terreni ortus principia fufcepit ?. Propter

partem inflidto vulnere vel enecant;. vel ad

hoc in przfepio jacuit , cui fervierunt Angeli

imum dejiciunt turpitudinis, ac . tgnobilitacis.

cümjacerer? Propter hoc invelvi fe panno-

Mare olim fluctibus concitatum decuroa-

22.

nis fuiffe in theatro reprafentatuni meminit

guim crepundiis voluit, qui coclum regebat in

pannis? Propterhoc inpaubulo pependit,

Augufítinus inquiens Cras r£lli babenr,ut audi.

InPjJalgs.S1..

h

quem pendentem mundusexpavic?. Hactenus

quimus,mare én tbeatro, nos babemu portum

Salvianus maícula vi eloqueutiz,

dnCbrifíio: quàm fcité mare fluCtibus a(tuans

o.

Quisigitur ignoret, effe chcatrum cathe-

theatris congruit, quia fi mare undarum tru-

dram pettilenue, Gymnaíium inconünentiz,

culentia infolefcat, fluélüsque fpumis alben

officinam injuriz, fintinam vitiorum, cloa-

tibus turgidos extollat, quotquot ipfüm na«

cam immunditiz, fornacem impudici ignis,

ves trajiciunt, undarum violentia, iteratis pul«

& Orcheítram impudicitiz,cum vitia queque

fibus ad naufragium impellit: venti fiquidem

à putida hac radice pullulent, & immunditiz

tunc debacchantes naves exigitant , & ea-

ründem firmiffimos tabulatorum aíleres, tra-

omnes ab hoc corrupto fonte fcaturiant, quia

Defpeädcu-

ut re&te Tertullianus Zbeatrum eff privatum

bésque ingentibus fixas clavis, difruptis coe

lis cap, 37,

1

confiflorium impudicitie , ubi nibil probetar,

agmentationibus czfim difündunt, dincerant-

quam quad alibé non probatur, G tamen proh

que ad interitum.

A vero neque latum un-

dolor! promptiüs Chriítianus interdum lu-

guem aberravero, f1 dixerim, in hocce mare

dicra theatrorum fpe&tacula frequentat, quàm

quod in theatris reprafentatur, ipfa fpe&tacu-

InSerm, 8. Dei templa. Pudez dicere ait S. Leo Papa /eZ

la naufragium fuis adaperire fpectatoribus,

,. Apoftolo- mece[fe eff non tacere s. plus impenditur De-

Excitantur vatii affectuum veuti, quibus mens

rum Peiri ^ moniis, quám Apoflolir , & majorem ebtiuent

fluctuat fpe&ctantium; infolefcunt motus con-

— Pauli,

in[ana [heclacula frequentiam , quam beata

cupifcentig , perinde ac fluctus infurgentes;

Martyria. — Quis banc urben reformavit Ja-

& mox animus;qui antequam theatra freduen-

luti? Quisa captivitate eruit ?. quis & cude

taret, tranquilla gaudebat malacia, variorum

rzíti-

defendit 2 ludu circenfium ,. an cura Santto-

affectuum turbinibus exagitatus per

rum? Intorqueri poffunt hzc in eos omnes,

tum ad turpia confenfum naufragus a

:

intetí-

qui alacriores currunt ad theatralia fpectacula,

tum ducitur:;. eximerent fe hominesà fpe-

quàm ad divina in templis; promptiores ad

&aculis, fi hec damna perpenderent, Seneca

fcurrilia in theatris hauriendum,quàrm ad ver-

hic accerfendus, quipudorem injicit iis, qui

bum Deiin Eccle(iis audiendum; propenfio-

fub Chrifto militant ; & frequentant theatra:

ait enim

uid me exiflimas dicere auarior

zes ad ridicula mimortim fpe&tanda , quàm ad

facerdotum minifleria expetenda , idque ut

vedeo, ambiiofior , imó verü erudelior , &&

-EZM.'W.;V-

rideant cum mimis: fed verusnon eft hic ri-

inbumanior. loquitur defpectaculis , quz in-

fus, quo verum gaudium extinguitur; & à

terdumadibat;quia in ipfis , qua latentvitia;

vera latitia , qui ridet excidit: hinc monet

foras exiliunt in perniciem f pgätangium.

Liö,;,ep;ï/f. '

I(dorus Pelufiota theatra, & ludos curules

837.

X

PÁ

communem effe orbis peftem, quz mentem

$& o d

inficit, implétque impuris cogitationibus , à

Verani de Ajg&iäw Jon. I,

G

$, 1V. |

Diffsttado II -

go

exit; quod cum voluptate aditum fibi apcrüä-

A - IV

rat; adeó ut non ífolüm fpectacula noceant,

cüm fpectantur, verüm etam, cüm ampliàs

Jþc*ö?;mter ludicra þe&'awlzz,tbm-

Ípetari nequeunt, fintque noxia, etiam qaan-

sro ad/lant , perinde ac im luco fera,

do effe defiezunt , ut monetSalvianus O:zzes Lib.6. de gu«

in quas degeuerant,

i

bi qui fpectaculis ifliusmodi dele&anturetiam "^^. Dei,

LE

! Pud Plutarchum in problematis, quod

quando non [petlant , innoxi) tamen 4 [petia-

eulorum maculis mente non. [unt , itaeftper

olim in fpectaculis infumebatur, moris

fuit, ut Lucar vocaretur, eóquia plu-

altiüsimpreffasrerum turpium imagines mer»

tem inficiuntfpectacula, non folüm quando

res eífent (ylvze circum urbem Numinibus di-

cátz, quasque lucos appellabant defumptà

Ípe&tantur, verüm etiam cüm defierint fpecta-

jy ani

forían nomenclatione ex eo, quia ob nimiam

ri; mentémque occupant,quam à fummo Bo-

procerarum arborum frequentiam , & fpiffi.

n0 avertunt; fitque propterea mens fpectatrix

qua il

lhsm

tudinem minimé lucerent: qui veró abiisdem

aliorum theatrum fpectaculorum , in quori-

fus movetur, fed lachrymz cientur; luétusac-

quot annis redditus exigebantur , fpectaculis

initituendis infumebantur, "Tolerabile foret,

cerfitur; cum per impreffas imagines vitia ipfa

fi tantüm fylvarum proventus in fpectaculis in.

fpe&tacula exhibeant, reprzfenténtque ad exi-

Íumerentur; verüm quod dolendum, & de-

tium illius, qui fpe&ator fuerat theatralium

plorandum, etiam ipíi fpectatores, qui theatra

Ípeclaculorum : foras enim exiliunt per tur-

ji

pes cogitationes , quz intus imprefíz haeree

frequentant, vitiorum vepribus referti fylves

Ícere incipiunt: exficcatis fiquidem virtutum

bant fpectaculorum imagines, quibus fi ho

mo adhazrefcat miferé fe ipfum interimit.

floribus, nonnifi vepres in theatris. crefcunt

fpectantium animos miferé fauciantes,& dila-

Alieni fintà theatris, qui à fe alieni effe

36.

cerantes; adeó, ut fpeétatores fylvam ipfam

nolunt, vera gaudiare (puunt, quz (peétacula

noxiis umbris opacatam , ac vitiorum feris

exhibent; larvatum eft, & fictum,quod fpecta-

refertam exhibeant , ac reprzefentent in ani»

cula fpondent gaudium; vera ltitia nonà tur-

pibus imaginibus, qug menti harent, impri-

mo, quem fi ingrederemur,horrentem procul

dubio fylvam adiremus fpinarum aculeis ob-

muntürque intheatris, fed ex cordisinnocen-

fitam, mon(trisque ferarum plenam , ut fcité

tia pullulat; fcité Auguftinus expendens ver- I Pfalm,

In Pfa?m. 9.

notat Kuthymius, loquens enim de 1is, qui

ba illa Davidica Peramóulabam tn innocentia 199-

theatra frequentant ait : 4pud quos denfe

cordis mei, ait: Que esi innocentia cordi

funt affeéiuum && paffonum [yl'ue, $n quorum

fei 2 medium domüs fue , banc domum

latebris demones. ferarum in[lar commoran-

quaqua babet malam , pellitur ab . illa foris.

Quisquis enim in corde premitur qmalá con[ci-

zur ; has(atanicas, qui fcholas frequentant

fylvefcere edifcunt ab ipfis fpectaculis , fylva-

entia , quomedo quisquis à flillicidio exit de

rum fumptu , proventüque inflitutis; quz

domo fuA, aut à fumo, non ibi fe patitur babi-

y

cum fuam àfylvis originem trahant, nonni(i

tare ; fic qui non babet quiemm cürs babitare

Tales foras

fylvefcere edocent homines, qui fi non feras,

in corde fuo libenter non poteff.

vitia tamen feris fzvioraenutriunt.

exeunt à fe ipfis animi intentione ,. & de bis

M.

. Qui fpectaculis delectantur , veram ne-

qua foris funt circa corpus delettantur , quiee

ceffe eft exuant latitiam, non enim poffunt

tem in nugis in fpettaculis,im luxurijs $n omni-

vera gaudia evocareea (pectacula , in quibus

bus malis quarunt..

A vera errant

letitia quotquot extra fe

37.

Ípectatoresiylvefcunt , & in intimis pectori-

busà fzvioribus vitiorum feris mordentur, ac

latitiam in fpectaculis, & theatris querunt,

dilacerantur: non mulcent , qua placent in

quamvis ibi rideant, lztentürque, nonnifi fu.

catus eft ri(us, & larvata latitia, qua fub fpe-

fpectaculis, fed mordent; quia intus vulne-

