fricando dolorem excitat , -& ea Judici ape-

poema in terram effundatur. — Maledicta ter-

tit: fi in fe ipfum fzviat, fe ipfum fanat;

Íéque defendit, cüm fe ipfum accufat ; ma-

*4 in Opere tuo * Íecus cüm ejus filiusCain

)

z

peccat , non jam terra poenam fubit delicti,

'Genef, 44 a ,

culas abftlergit, cum oftendit ; ícité Petrus

Blefenfisait : Dixi confitebor , $ turemififs

fed ipfemet maledicitur.

Malediélus erss z

Tedcur, fi non deliquit terra, peenam fubic

fydp o

dmipietatem peccatimet,

Si peccatum tuum

delinquentis Adz ?. fi delicti eft poena pe-

aperias , dicit Dominus illud operio 5 fi ag-

uefcis , ignofco s flacciijas , exeufo ; fi tex»

diffequa , cur delinquentem non fequitur ?

hujus difcriminis caufam purárim, quia de-

judicas ,. &5 condemnas ,. te nec judico , nec

condemmno : quàm beneficum eft 2terni Ju-

linquente Adamo terra filuit, que & ejus

reticuit fcelus; quod tamenipfe Adam con-

dicis tribunal! in quo fola vulnerum often-

feflus flatimfuit, -E converfo Cainus filuit

fio medela eít; deteclio infirmitacis , fani-

tatis przludium ; accufatio delicti , impe-

ipfe, &'cüm deliquiffer, adhuc deli&tum

negavit , quodfola terra locuta fuit confeffa,

tratio veniz ; & fordium depofitio , puri-

Maleditius eris fuper terram, qua aperuit os

tatis pofitio 5 quá confcientia lachrymis e-

fuum : loquente ipitur Adamo , ac propri-

luta , veluti falubri rigata imbre non am-

um cornfitente deliftum , maledictio non in

pliüs vepreta nutrit vitiorum ; fed femina

ipfum loquentem , fed in terram filentem

incipit fovere proborum affe&tuum ; & per

prc uit ; fecus eadem maledictio , cum

pia defideria flores excolere omnigenz virtu.

tiSo'

pe-^at Cain, àterra avertitur loquente, &

£.

JEqué proxima eft indulgentia confi»

ad Cainum convertitur filentem,

tenti delictum fuum ,

ac certa damnatio

Eít fcelus lethale , quo inficitur con-

» propeiam reticenti egritudinem , ac neganti

ulpas.

fcientia, & anima interficitur, venenüms

quod fi per apertuüm os non evomitur , &

j*

Deliquerat Adamus, & ftatim abfolvi-

foras flatim eijcitur, intus preecordia rodit,

tur injun&là ipfi poenitentià eluendi fcelus

ac enecat ; huic venego expellendo nullum Z* 9eviz,

fudore proprij vultüs,

Deliquerat Ade

accommodatius pharmacum facrá Exhomo-

gP- 3'

4

Ii

primogenitus Cain , & ftatim à fupremo

loge(i, pulchré D. Ambrofius , cujus cala-

fuit Judice damnatus-

Maleditlus. eris.

mus vere Ambrofiam flillat , ait : Cozfeffo

t

"]

Quid , quód Deus Cainum damnet , cüm

tua. pienitens medicina efl ,. Spfa te curat ,

" Adamumillicó abfolverit ?. cüm Adæ pec-

-

mec patitur vulmu tuum pati putredinem z

T

7223

[2

[

$52

Diffetaio XXVI,- |

fed mox ut :ngemuerü » fuperinducit inde.»

Ob hoe tahtim"' e& pecestot indulgcnä

"H

notabilem cicatricem.

Nemo te& , cre*

tiá dignus ,. . quia culpam agnofcit fuam,

de mibi, meltàs reficit , quam quiete fecit : nec

quam G fatetur : himc David Deum allo- Pal 56.

aliujuflificat , quana qui flagellat , & curat.

quens , ereéto in fpem animo eum rogabat ,

h5 !M

Mox ut dixeris vitium tuum , illicó smper-

ut omnes vellet ejus iniquitates delere , in*

D. ;mm

tit adjutorium fuum : boc tantim expeilat ,

quiens,

"duerte faciem tuam À peccatie

ut fatearie , morauonerit , ut [anera. Quis

meis, 5 omnes iniquitates meas dele? íed quo

»

graviífimo laborans morbo , ac ee(luans ma-

jure ita enixim Deum urget , ut velit non fo-

ligua febri , fi (anitati effet ftatim reftituen-

làüm ejus iramà fe averfam , verüm & omnes

dus, non alio utens pharmaco ; quàm pro-

iniquitates deletas , & confcientiam à qua-

priam Medico aperire eegritudinem , vellet

vis labe purgatam ? Id fperavit David;, ut

eam rcticere ? G potiüs cüm vitee difcrimi*

peccatorum , quz& ipfe patraverat ampliüs

ne eíluare febri ,. & abfumi egritudine ;

non reminifceretur Deus mifericos Pater ,

quàm fuam fateri infirmitatem ? Quis e-

qui ut fupremus Judex ea zterno puniviffet

normis conviclus criminis , & à fupremo

fupplicio ; quia nimirum propriam perpen-

Tudice ad rogum condemnatus , fi in fori me-

densconfcientiam , & ad examinis trutinam

ditullio erecto jam ferali theatro , & ipfe

librata, qua commiferat ícelera , jam ea

.

jam effet vefte picea indutus ad(tante tor*

noverat , & Deo ut Patri piiffimo aperue-

[!

tore, jamjamexcitante , ac rogum fuccen-

rat, dixerat enim pauló ante : Iniquitatem

E a

dente; (; poffet , noníolàm fuum purgare

zea ego cogno[co,U5 peccatum meum cantra

flagitium ; verüm & paratum declinare fup-

me eff femper .hoc eft coram me, ut illud con-

|

plicium , séque libetare à morte , fi pauca

fitear : quia enim David, fi non voce oris ,

duntaxat juberetur à Judice verba proferre ;

affe&tu tamen cordis dixerat Deo, peccavi ;

quibus patratum à fe fcelus fateretur, vellet

& cognofco iniquitatem meam, & peccatum

potiüs ignis perferre cruciatus ; quàm pauca

meum , quod me jugiter torquet , méque

proferre verba? Quis fiad eam effet inopiam

illius pudet , ac poenitet; . illicó premiffo

redactus , ut, nec haberet , fub quo delite-

examine proprie confcientiz , ac vero do«

fceret testum ; nequecui infideret Íáamnum;

lore beneficio confeffionis ex fervo peccati,

nec in quo quiefceret flratum ; nec quà fe

ex mancipio Diaboli , ex reo gehennz, ex

ä

tegeret ve(tem ; nec quo fe paíceret panem ;

Dei inimico non tantüm fit Dei amicus , ve-

imó necqua fitim extingueret frigidam ; fed

rüm & filius : fcité S. Laurentius Praful

omnibus exutus fortunis , deftitutus com-

Novarienfis expendens verba David : Iniqui-

modis, fpoliatusbonis in olido jaceret ; in

Ftatem meam ego «ogmofco ?. ait inducens lo*

?ä

luto fqualeret , vel in fimeto deficeret ; &

quentem Davidem : Iniquitates meas. dele.

is ftatim furgeret ab hisce miferiis ad pin-

Quare ? quia delilum meum contra me eft

guem fortunam , fizerumnas, | quibus pre-

femper , &6 femper eflén corde meo : exara-

mitur, & miferias, quibus angitur , vellet

I0,

rm eff in oculis meis, infixum eft cou[cien-

Principi fateri ; non ítatim Principem adi-

tia mea: ablue tu , quod ego feripfi v exime ,

ret , osaperiret, fuámque egeftatem locu-

iä

quod ego depinxi,

pleti etiam facundiá , & divite eloquio fuas

ei enarraret anguílias omnes ? ut ex Codro

50 ' II-

Crefus fieret ? ac feeculentum fterquilinium

in domum omni inftructam commodo com.

mutaret ? Quis acerbiffimo dolore corre-

Dolore ,. quo vefipifcens P—fsck!äi' 1

;

ptus, acin pracordiisdiré fauciatus, fi pof-

prngitur, C cor gsuerens Conpungitur s.

Ut

fet ftatim ab illo liberari cruciatu, ex eo tan-

fcelua expuugitur ,. quod praui indue

!

cüm , (i fuum aperiret Medico dolorem, vel-

/

Xerant affecim,

let potiüsita torqueri , quàm fuos fateri cru-

ciatus? Lethali noxa contamihatus non fo*

Eccatum fixum hzret confcientiz,quam

8.

lüm ad gehennalia incendiaà fupremo Judice

^ diré torquet , & foedé maculat 5; &

tunc obliterantur peccati fordes ; &

eft condemnatus zternüm torquendus: non

folüim internalaborat febri; verüm & vitam

purgatur, quz feditatibus fcelerum erat

deturpata confcientia , cüm peccator pro-

ipfam jam amifit per lethalem culpam ; quam

admifit ; non folüm exutus veflibus, defti-

priam cognofcens iniquitatem cum Davide

ingemifcit 5 ipfum poenitet pátrati fceleris,

—

tutus commodis fqualet in fimeto,verüm eti»

S;

& fatetur hoc contra feefle femper; dolore

am (poliatus divina gratia ; ac donis omnibus

M

fupernaturalibus jacet in umbra mortis , à

enim , quo cor pungitur, & fimul compun-

gitur , expungitur é confcientia Ícelus; la« -

d

qua tamen poteft refurgere, & divinz gra-

l

tiz vitam enanci(ci , fi fuas velit lethales no-

chrymis , quibus oculi peenitentis madent ,

confcientia abluitur ; & purgantur fcelera

l

xas per facram Exhomologefin facerdoti a.

perire, ac confiteri: nonne majori id da-

confitentis: veniam enim , quafi de jure vi-

*3'?. 13

B

detur promereri , qui corde compunctus

retur illi infaniz , fi vellet potiüs fqualidus

]

jacere ia umbra mortis, & zterno torqueri

fua fponté fatetur delicta , videatürque di-

vina juftitia quafi quodammodo teneri eum -

h

ügne , quàm os aperire , & fua fateri cri-

mina?

!

ta.tcm

P(.

!m- 40

f

gbíolvere; quifuam gognofecns iniqui

ait

77

À

Confcientia emaculara ferax proborum affectuu m ager,&c. 555

aitcum Davide: Er peccatum meum conira

fibique David promittebat , quia fuum fae-

me efh (émper, ieu dolorofa confeffione, core

rat Numini faffus peccatum : confeffio fi-

o

*

de conirito, ore fatetur humili fua delicta:

quidem proprij deiicti apud Deum remiffio

?

1

In2,epif, hinc ait Beda, — Initium juflitie tua eft con-

eft commiffi iceleris ; & perinde efl &eri-

D, joaunss. feffo peecatorum., — Cepiflá , mon defendere

tudinem fateri animz , ac eam priíline re«

füitui fanitati

.

*

cceleftis Medicus noftram

peccatum ruum ?. jam ancboafHi juflitiam.

9»

Ea eít przrogativa fua confitentis pec-

curat egritudinem ; f hane facerdoti ape-

cata , ut verba prolata defperatam reftituant

ramus, & Deo confiteamur.

It.

- falutem, divinam accer(antgratiam , ac vi-

David ideo animz fuz expofcebat fani-

ram ipfam revocent, ut qui per noxam le-

tatem, quia fuam expofuerat agricudinem ,

thalem mortem incurrerat ; ac in ejus jacuee

séque probat juítificatum , . quia fe per cul-

rat umbra , iterum revivifcat.

Quéd (i

pam fàtetur mortificatum : non enim prae

corpotis vulnera folis curate verbis fuper-

Íentem tantüm aperuit ipfe «gritudinem ;

fed & prateritas , quia peccavi ribiz Adeo

ftitionis cuidam generi dari folet ? religio

tamen infignis eft ulcera mentis fanare cor-

paratus eftDeus fuam nobis impertiri. gra-

tiam, ut quamvis firhec bonorum omnium

dislamentis ; & animi ægtitudinem oris eX»

. pellere vocibus : hinc David expertus hanc

pretiofiffima, adhuc hanc per folam deliétorü

in verbis proprie confeffionis prarogati-

confeffionem peccantibus, fpendeat, & confi-

. P/elz.19. vam ajebat.

Deus meus clamavi ad te , 6$

tentibus elargíatur: hinc D. Gregorius ait:

Ii& PAIE LL

( fanáfii me , tunc Regius Pfaltes clamavit;

)ui promereri vult bonum , quod expetit ,

Vult

vAl,ap, at

cum internum vulnus ore detexit confeffio-

debet malum confiteri , quod fecst.

nis; cümos aperuit ipfe dolens , acconfef-

quidem coeleftis Medicus egrotanti animae

fus eft propria delicta ; tunc claufit Deus

fanitatem impertiri ,

Íed in pretium fui

cordis ulcera ,ac fanitati eum reftituit , quia

pharmaci, ac divine gratiz , confeffhionem

propriam faffus fuerat iniquitatem, Pulchre

exigit delinquentis : tantifit à Deo humilis

D, Bafilius expendens prafata verba Davi-

peccantis confeffio , ut ejus pretium fuarm

disait: Beatws,qui propriam plagam,quam

gratiam rerum omnium pretiofiffimam fa-

internà babet , novit , ut medico accedente

ciat : heec enim non folüm vulaera fanat pece

dicere valeat cum Davide: Deus meus cla-

catorum , quibus fauciara peccantis anima

mavi Ad te ,. O fanáfli me ? peccantis eít poe»

languet in mortis umbta ; verüm & ipfas

nitere, & per confeffionem facerdoti oíten-

cicatrices pediffequas vulnerum omnino abi-

dere vulnéra , qua per patrata fcelera anie

git, delétque, quo nullum ampliüs inflidti

mz inflixerat : & divini Medici eít fomene

vulneris appareat vefligium: ait enim Deus

. tis mifericordia , & obobalfamo divinze gra-

perjeremiam : Ego fum, qui deleo iniqui-

4

£Ates ,Ef non memorabo : noníolüm vulnera

tiz ulcera , acvulnera fanare.

19.

Id à nobis peccantibus exigit mifericors

fanat , íed & cicatrices omnino obíiterat z

Deus, ut noílras egritudines fateamur ,

tunc vulnera curat , cüm iaiquitates delet 5

dolores noftros facerdoti aperiamus.

Ex

& cicatrices abolet, cum peccatorum indu -

itinere , eftüque defatigatus Jonas criítis fé-

cit oblivionerm, ideóque non folüm ait Deus,

debat ad hederz umbram ,. & ea difcrucia-

deleo iniquitatem , fed fubdit , & sor me-

batur tríftitia , meeroréque conficiebatur ,

morabo , Íedfinileft, veletfe poteít , quod

ut 1mpatientia percitus mortem ipfam accer-

divinam valeat fcientiam fübterfugere , quo-

feret , ac umbras fepulchri umbris prafer-

modo poteft oblivio in Deüm cadere ? quo-

ret hedere : fed tunc alloquens Deus [o-

modo fihominum fcelera exploratiffiama funt

Cop, 4..9,

nam dixit,

divinz Ícientiz , quomodo pete(t Deus eo*

Putzsne benà ira(ceris fuper

. bederam? ( dixu bené irafcor.

Übi legit

rundem oblivifci ? Poteít, ait D, Ambro-

Lib. de yat-

m'tmt:

textus graecus , valdà contriflatus fum ego

fius, quatenus poteít velle eanon recordari

usque ad mortem : iuam fatetur Jonas im»

ad puniendum , fi peccator eorundem non

Ó

;

padentiam , fuamaperit triftiiam, & ul-

oblivifcatur ad dolendum in confeffione ,

cus quo intus torquebatur : fed cur voluit

ait D. Ambrofius : Hoc eff dicere , non pe-

4

Deus ejus extotquere confeffionem ? nimis

nes me erit memoria falli tui , i tui proprsj

!

Excidit à Dei me-

,

rum ut fe Jonas tueretur, invitat eum De-

non eblyvt[caris errats.

us ad confeífionem impatientiz , ut interni

moria peccatum , cum primüm peccatorem

E

.

LY

ulceris moleftiam expellat : quia Jonas feac-

illius poenitet ; & illud confitetur

qui

T

culavit, Deusipfe eum excufavit; G quan-

igitur fui fe teflem peccari probat , ejus

(

do fe fibi novit adveríum ; Deum promeruit

Deus innocentiam approbat ; quatenus re-

n-

j

habere propitium : quem dolor patrati fce-

miffo , prorsásque deleto fcelere juftus ha-

leris fui habet accufatorem , hunc Numinis

betur , ac fi non peccáffet , ac innocens

3

effet.

gratia exhibet juf'ificatum; unde Iíaias ait:

4

; 4;. "9, 130

Peccavetat David ; objecerat ei Pro-

1*

Narra , fi quid babes , ut jufhsficeris , quia

P1

125

a

criminis narratione in facra exhomologe(i

pheta adulterium : fatetur Rex commiffum

n

fuum defumit exordium delinquentis Jutti-

Ícelus , séque fui criminis authorem probat ,

i

ficatio ; quapropter firmáà fretus fiducià aje-

& teftem, inquiens: Peccavi, faffus e(t fu-

2, Reg.12

ynl

"Píalm. 40. bat David,

um vulnus, & illicé fanitati reftituitur, ac-

?3. .

Sana animam meam , quia. s

2

ceffit confeffio , & receffit defectio; appo-

pecmyi &ibi , ideo fanitatem expolcebat ,

1

$54

| Differtatio XVI.

fité D Ani'nrofius dixit ddþerfxtf fé protinus

bitum : narráta fibi à famula mariíto illic&

zeffsmonium , & voce confeffionis emiffa , fla-

uxor detulit is fanitatis appetens impe-

ï'

Ne

tim adeptus eff veniam peccatorum.

tratisàrege commeatu , literísquecommene

que per peccata fueruntanimee inflicta vul-

datitiis;ad Joramum regem Ifraélitarum ,

nera , diuobfint; & vulneratum ad mortem

Damaíco Samariam , quavis disruptá morà

pertrahant, aperienda flatim funt : obfunt ;

contendit ; fpe valetudinis recuperanda,

fi tegantur, que profunt detecta, Salomon,

Venit Naamanus cum equis , & curribus ,

ä

Ecclef. eap,

27.0 l17

Qui denudat areana , amici fidem perdit.

fleütque ad oftium domüs Elifzi ; fed vit

Tartareus hoftis, quiainid incumbit fludij ,

Dei ne quidem extra limen egreffus, neque

ut nos fallat , totonifufatagit , ne, qu& per

obvians venjenti ftratego ; fatis habuit per

pattata Ícelera vulnera contraximus , facer-

internuncium , feu Giezium fignificare Na»

doti detegamus , ut quz dete&la prodeffent,

amo $ quóàd fi cuperet lepra foeditates , ac

1

ü

majus inferanr contecta nocumentum. Quia

maculas é corpore abftergerejiret ad Jorda-

Hg'"il 80.

conícientia emaculataclypeus eft retunden-

nem fluvium , quó fepties ejusdem tinctus

P

:

E

dis cacodaemonis telis aptiffimus ; hoc ideo

laticibus , aquísque madidus omnem corpo-

]

*

b

.i

x

?

ippp

D

[ 4

;A

facramento Exhomologefis , qui fe ftequen-

tis ablueret ícabiem , maculásque abiter-

ter muniunt diabolicos quosque propul-

geretlepre: agré tulit Naamus , Elifzeum'

fant a(iultus,vincunt tentationes, ac firmiores

ei non veniffe obviam; & duntaxat per in-

ftant;nec ita facilé filccumbunt. Locuples te-

ternuncium ei fignificáffe feptenam ilJam in

ftis eft ipfaexperientia; qui enim falutari hoc

Jordane ablutionem ; praefertim cum patrij

lavacro fordes abluunt , quas delinquendo

flavij 4bana , €&$ Pharphares non minüs

contraxerunt, cautiores funt, & in cultura

limpidas , quàm Jfocdanes fuis traherent &

virturis ftudiofiores,

fontibus undas , quibus potuiffet commo-

13.

Adeb efficax, & falubreeft exhomolo-

diüs lavari , & à lepra mundari ; fi frigidze

gefis lavacrum , ut quae per pravos affectus

Cümque

vis ineffet lepre abftergenda.

fueruntinflicta vulaera, nonfolüm beneficá

reditum in patriam meditaretur , ae parae

;;;

fanet curatione ; verüm & cicatricum deleat

ret ; enixim famuli eum rogárunt , vellet

relicta veftigia per virtutum ftudia, per facer-

rtemedium ab Elifzo indicatum experiri ,

dotis paternam monitionem , fraternámque

cum & facile effet, G nulli ei poffet nocu-

160

corredlionem: auimi ita mederi zgritudini-

imento eíffe,

Paruit Naamus modelttis fa.

bus,ut earum etiam obliterentut veítigia ;

mulorum precibus , & ablutione fepties

evellantur radices, fummz eft virtutis, quam

repetita in Jordane ; leprze maculas ome

Lib, 2.. de

qui callet apud Senecam principis donatur

nes, ac vefligia ex abluto deterfit corpore

clonent.

nomenclatione,aitipíe. — 4fgar princeps cu.

fimülque patriz fuperftitionis fqualorem ab

vamman tantim falutis , fed etiam bonefla ci -

animo abegit 5 ac Jordanis ablutione utri«

CAtTÍCÓE.

Sunt, qui foedum curant vulnus,

que confuluit munditiei corporis , & ani-

EU —— —— BNmE . us

fed quia blandum non adhibent lenimentum;

m

Defcendit , && lavit [e in Jordanes

LT «Rego 5.?:

curationis afperitate cicatricem imprimunt

EL

fepties juxta fermonem viri Dei , Greflün-

vulnere foediorem ; morbum , quo laborat

t4 efl caro ejus ,. ficut caro pueri paruuli ,

animus , fanant ; fed ex feveriofi objurga-

€£ mundatus efl,.— INon iolàm feptena illa

tione , aut contümeliofa caftigatione , mor-

:

ablutione corporis maculas , ac norbum ex-

bo fodiora relimquunt veftigia : nullum

UXit; verüm & omne priftine foeduatis vee

animal homine morofius , nullum majori

ftigium , ac antiquorum ulcerum delevit

artetra&andum , pluribus laborat morbis ,

argumenta ; ídque congruá facer hiftoricus

f"9 9 —— - £.

fed mollem defiderat medicinam , quá abo-

exprimit fimilitüdine ; cum dicit ; reffiruta.

——

—

eft caro eju , ficut caro pueriparvsli; cato

litá culpá nullus fuperfitinolite malitiz cha-

rader ; idque prettat piacularis exhomolo-

enimparvuli Íqammosá non obtegitur cute;

fe— — v

ij

gefis, lachrymas elicit , quibus fcelera pfo-

nulli in ea apparent vibices; nulla fordet

«ul abigit omnémquedelet ftigmatis igno-

feditas, nulla fqualetmacies 5 fed vivifico

miniam.

rigata fucco effloreícit vegetior,

14,

Hac Naamani lotio in Jor

Leprz contagione fo«dé laborabat Na-

dane 'fyþm-

T$.

4

aman Syrus vir erat , is ob res; przclareé

bolum eft expíatorij lavacri, quó beneticio

4 Reg. S./

h

geílas imprimis charus Regi Syrize Benada-

facrz exhomologefis lepram ; quim per pa-

do, cujus & militiz erat przfectus ; fed cum

trata peccata contraximus , abiutmnus , fi«

I

lepre maculis toto corpore fcedus alienos

mulque exuimus,

Naaman Syrus peccan-

f

offenderet oculos , totámque jam medicam

tem prodit , vitiorum leprá laborantem ;

(

artem abítergende lepre aptiorem fruílra

is non purgatur nifi depofito fuperbiz tue

a

adhibuiffet , pharmacum tandem ibi inve-.

more, humilis, ac dolens facerdotem, acce-

: C"P^74'v,

9

l

nit ; ubi nec querebat , nec expofcebat.

dat, cui propriam aperiat egritudinem.

K

Adfuit domefítici famulitij inter ancillas

Sperabat Naaman leprà non magis laborans

hi

puella quzedam religione hebrzea nuper € bel-

corpotis, quàm animi inflatus tumore, oc«

lo abducta;hec fuz narraverat here,mira,

curfutum fibiadvenieno Elif2um: íed Pro.

h

«

n

qua Numen Hebraorum agebat per Elifz-

pheta inanem averfatus Strategi pompam ,

g

um virum pietate, morümque probitate z-

ac latentem fub ambitiofa purpura (cabiem

qué commendatum , .ac in veneratione ha- :

» quid

L

-

per Gigzium ei famulum fignificavit

opus

t

Cbnfcie'mïa emaculata ferax proborum afïeäqum aget, &c. N

fortiores ca*pïuhtu[r viti. poft calcata cet.

bpus effet fa&u ; & ubi Naaman de fuo

remi(it fa(lu , ac fepties ablutionem repe-

tamina , pofít delatas de deletis ho(tibus

tiit,defertis leprz maculis, ac ve(tigiis inte-

viétorias ; poft devicta monflra , difcerp-

tos leones , proílratos gigantes ; ut Sam-

ger convaluit : placuit nimirum Deo animi

És

fon , de quo D. Ambrofius ait: Samfon.s

Inxäpoï?gi'

pauló ante atrogantiá intumefcentis demif-

Da'vidis pre

fio, quz leprz & corpore abftergenda ac-

validus , & (ortis leonem fuffocavit ,. [ed

amorem [uum fuffocare mon. potuit 5 vin-

fleriori,

commodatius fuit alexipharmacum , quàm

unda Jordanis. — Peccatorum , qui leprála-

cula folvit boflium ,. fed fuarum non folvit

borat nifi depofito faftujanimóque demiffo

nexut cupiditatum : me[[es $ncendit altenas,

ad (acerdotem accedat , quas contraxit ma-

fed unjua mulieris accenfua ignibus me[em,

calas, non abílergit. . Eft igitur Naamani à

fW« virtutis amifit ,

Davidi , cui carnea gigantis Dhilifthzei

19.

lepta curatio facrze exhomologefis illuftre

b

moles nihil attulit detrimenti ,

mulier

Íymbolum ; quia üt fcité ad rem noítram

Btomil 20.

lequitur Chryfoftomus,

Peuitentia t5

licec mollis maximum intulit nocumen-

delet peccata , ut nec eoYum venaneat , ve-

tum ; & qui in valle de proítrato gigante

'af;/lpopul.

palmas collegerat ; in folario domus regia,

i

fligium, | Incorporibus quidem boc non licet

vel unico Bethfabeze a(pectu corruit ipfe à

quia etiam fi millies medicus elaboret , ac im-

muliere vin&tus , & victus : imó neque

ponat vulneri remedia , vulma quidem tol-

hunc laqueum difrumpere valuit Hercules,

lit , cicatrix verü permanet vulneris circum-

urfos in fruíta

ferens argumentum , a[pe£ius defnrmimtbm;

- licét leones dilaceraverit ,

€$ licàt in infmitum medicus conteudat ; non

difcerpferit , ferpentes enecaverit lernzam

hydram ferro , & igne extinxerit ;; quem

tamen cicatricem delere poteft ; ipfa nam-

a

que uatura repz(gnat—imöecillitæ , €$ artis

non valuerunt ,' nec armati homines , nec

ferocientes belluz vincere , hunc vincire

smpotentia , vilitdsque medicamentorum.».

cum delet. peecata cicatri*

potuerunt faeminz , cum apud Omphalem,

Deus autem ,

cem ,, non relinquit ,| neque permittit ve»

& Jolen voluptatum illecebris fuit irreti-

tus hoc laqueo venatorum : neque alijfunt

manere vefligium ; fed càm fanitate pulchri-

hujusmodi Venatores , qtüorum procaces

tudinem quoque veflituit.

16-

Hac eít praclara facre exhomologe-

mulieres funt laquei , quàm cacodoemones,

fis virtus , ut cordis vera comgunähone,

qui meretricio quzefti compendium faciuntt

conícientiz maculas expurget ; & Jachry-

quapropter eriam Chryfoftomus cellam me-

Homil, 5,$5

mis , quas dolor elicit, non folüm , qui

retriciam diaboli vocat officinam , in qua

Mattb.

tartareus proxenata infamem hanc fercem

anime per fcelerum . indulgentiam fue-

runt vulnera inflicta , priüinæ teítituat in-

venum exponit: & alibi vocat cacodoemoe

In Epiff, Y,

tegritati ; verüm & omne deleat veitigiom ,

nes meretricantis mulieris lenones ; quia

4d Cerintbe

ficut hi amatores meretricibus conciliant ;

9.

obliteret cicatricem ; & ubi vulnera foedi-

tatem invexerant , pediffequus dolor fpe*

ita diabolus in(tar lenonis plurimis libidi-

aM

la

ciem ingerat pulchritudinis, quà confcien-

moíi Ííuggeílionibus ad fcorta pertrahit z

quos inter etíam prodigum adolefcentem ,

tia excuffis vitiorum ümbris , tota fplen»

defícit lumine circumfafa fuperne gratiz.

qui fuggeftione cacodeemonis mulierum

Si te tuorum vere poeniteat Ícelerum , té-

captus illecebris , cüm meretricibus pater-

nam decoxit fübítantiam ; & licét in coeno

ue tui pudeat ploribus feedati fcelerum

maculis, quas fatagas lachrymis abítergere ;

foediffima libidinis cum porcis , quibus prze-

non folüm , quascontraxeras, exuis macu.

erat, mergeretur : cümyprimüm tamen é

las ; fed & innocentiz induis venuftatem ;

putida, ac coenofa furrexit palude , & ip-

& candorem ; quo veíligia o

íum coepit fui pudere, & antea&tz vitze poe-

L]

s

mnia delenf:ur

nitere; ac dolore corteptus domefílicos re-

fÍcelerum,

19.

. Adolefcentem prodigum paternz fub-

. petijtlares veniam impetraturus; eafuit vis

ftantiz decoctorem procaces mulieres ,

doloris, ac poenitentiz , ut patrem ad mife»

ricordiam flexerit, && reduci filio obviave-

cum quibus vitam inítituerat voluptuofam

ad omne pertraxerant fcelus; & fucatz vo»

rit , & paterni amoris ofculo exceperit.

Et

Lues 13. w,

Ifo

luptatis lenociniis in tartarei aucupis allexe-

mifericordià motus est , €$ accurrens. cecidit

20.

rant rete

LI

2

funt quippe mulieres impudi-

eirca collum ejus , & ofculatus efl eum. quse

cx venatoris cacodcemonis inftrümenta; &

verbaexpendens S. Chryfologusait ; Siepa-

Serga 3«

fallentesaves, qua lenocinii cantu, incau.

ter judicat , ficemendat . fic peccanti filio dat

ofcula , non flagella.

Delitla n0n videt vís

tos juvenes attrahunt , ut perdant; alli-

ciunt, utenecent ; quaptopter Ecclefiaftes,

amorie , &5 ideo parer peccata filj redemst

«

Cap.7,^U,

laqueum venatorum vocat blandam mu-

ofculo , claufit amplexu: ne nudaret pater

lierem , inquiens ;

Et.1nvent 4mari0rem.s

— filj erimina , pater filium ne fedaret.. Pater

snorte mulierem , qua laqueus venatormm.»

fíc ctirat filij uulnera,ne filio cicatricem 5 na-

LÀ

[L]

eff ; & [agena cor ejus

vincula funt ma-

vum filio ne relinquat.

Ita pater prodigi

adoleícentis vulnera cutat , ut nec cicatri-

nu illius , qui placet Deo , efugiet illam

[

qui autem peccator eff , capietur 4b illa.»

::

cem relinquat , quia refipifcentis exhomo-

Laqueus efít procax mulier , quó etiam

logefis, non folüm;qua vitia vulnera inflixe-

Aaaa

Xunt s

Verani de Afe&ibm -T 0m& A.

596

Diffetatio XXVI,

runt , cörät; ac priflina reftituit integti-

À veritate ig

itut deflexit Pha;'ïfæus' ;. 26

tati; verüm etiam fuperftites obliterat ci-

cum probrum peccatticis

catrices, feu pravos omnes excutit affeélüs

in Magdalenam in-

flexit irrigantem lachry

mis non tam Chri(ti

ad cadem yitia » quibus antea indulferat,

pedes,

quàm abf'ergentem , quas contra-

xerat in civitate criminumfordes ; nimirum

. &. Iil.

poft pcenitentiz lachrymas

; inipfis velut in

amaro freto, probrum

peccatricis in Ícopu«

Tanta /imz* effcacia reftpifcentés la.

los illifum doloris

naufragum perijt; &

at

9, it

chryme , utuon folüm feditates abfley -

qu& peccatrix erat , hoc infreto faéla pifca-

£4ut , quas per pravos affecius confcientia

trix pretiofiffimum divinze gratis fuit mar-

coutraxerat ; & noxarum eluant. , de-

garitum expiícata,

Non diffiteor,plures in

leéntque maculas ; verim € jn-

civitate Magdalenam

contraxiífe &gritudi-

erementa invebanut

nes , fed fanitatem rec

uperatura ad cccleftem

niteris,

properavit Medicum

» Qui neque infirmi-

19.

« Olor refipifcentis non lolüm vulneri-

tatis reliquit veítigia ,

cüm & vulnerum de-

bus medetur , fed & eorundem ob«

leverit cicatrices;

receffit à civitate , ubi

lmó tante dixe.

peccavit ; & ad Chriftum acceffit , ubi ve-

literat reliquias.

rim effe virtutis , ut quze facla (ünt , red-

niam impetravit ; & refipifcens mulier vi

ponitentiz ,aclachrymarum, cundla non fo»

dat non facta , nequeávero (init me abíce-

dere refipifcens Magdalena, qua erat inci-

làm ulcera criminum curavit 5 verüm cor-

vitate peccatrix , cum Chriítus rogatus dif-

dis compun&lione cicatricum etiam procüe-

IàVit expunctionem , quia ut fcité ait Cz-

cubuiffet Pharifzi convivio,

Ecce mulier ,

qua erat in ciuitate peccatrix , cum prie

fareus Arelatenfis Epifcopus,

MN05 €** Hogil.17.

go » quibu adbuc ,

müm novit Magiflrum Chriftum in domo

& fic-fub iucerta bre--

accubuiffe Pharifzi , aperuit alaba(trum , &

vitate conceditur curare maculas z layare.s

ä

ftans retró fecus pedes ejus lachrymis cocpit

eulpas , — fubuenire prateritis , — confulere.»

Sf"m 18'3

futurit » & facere infela de fadis tetis vi-

rigare pedes ejus, & capillis capitis fui ter-

ribus laboremus ,ut

gebat , & ofculabatur pedes ejus , & un*

qrtqd m'viagu; ^ äzgimm

folfit apponi,

guento ungebat ; fudit mulier refipi(cens

lachrymas , non tam Chrifti abíterfura pe-

21«

nefi

. Ea.eft penitentiz virtus j ut ejus be-

I «-m. — - MECCRE

des , quàm propria fua deletura peccata ;

cio valeamus facere infeéta de fatis, quia

lachrymas fudit ; quibus cum maderent Chri-

veta compunctio non folüm fcelera , ejüs-

fti pedes , lugentis caput exardebat amore:

que veíligia expungit. 5 fed adeó gratize

Í

«apillos folvit , non folüm ut Chrifti pedes

incrementat venuílarem ,. & refipiícentis

tergeret , fed ut expanío veluti rete , quam

auget pulchritudinem, ac fi isnunquam cce-

h

perdiderat innocentiam , & Numinis gra-

no fuiffet vitiorum fcedatus ; noníolüm re-

tiam aucuparetur ? apetit alabaflrum , ut

fipifcentiz fordes abluit, abflergit , & de-

.qua malé olere peccando affueverat , bonus

let; verüm cam ingerit munditiem , adfert

& ipía odor fieret.

Videns autem Phari-

candorem innocentis ,

ac fi hec msune-

fzus, qui Chriftum convivio exceperat , fc.

quam per patrata fcelera fuiffet deperdita,

l

cum loquens , ajebat: Hic, freffee Propbeta ,

Pomnitentia igitur, fi vera fit , ac períecta

féiret utíque , qua , & qualis eff mulier , qua

anteaéla. fceleza ita radicitüs delet , ut di-

t

t

LAngit eum , quáA peccatrix efl ? ideo Pha-

catur facere infeóla de faélis , quatenus per

riízus coepit anceps animo herere, an Ma-

penitentiam ,

ac veram refipifcentiam ,

[

gifter Chriftus , quem convivio exceperat ,

ita fcelera delentur , ut nullum fuperftes

l

P'ropheta effet, quia vim lachrymarum chari.

maneat in refipifcente fcelerum veftigium :

2

tate fluentium ; & virtutem doloris refipi-

imó neque ullum probrofum peccati no-

Ícentis ignoraverat: imó quia Prophetaerat ,

men , nec indicium , ac fi penitentia , &

ul

-& quidem magnusille , quem Moyfes pra-

efnendatio innocentiam recuderet :

*

adeo

Iga

dixerat, noverat foeminam non acceffiife ad

funt refipifcentis lachrymz efficaces ,

qua

Lin

eum,peccatricem,fed pifcatricem,&retia ca-

etiam in offibus , ac iatimioribus med

ullis

Vs

pillorum extendiffe in predam divinz gra-

peccata fcrutantes ea radicitüs evellant.

tie, GL innocentie , quam perdiderat in

Refipifcentis lachryme intimiora pe-

22,

civitate: lachrymas ad pedes Chrifti fudit,

netrant viftera ; nec quidquam incuratum

rq

fed falubri hoc imbre non folüm fordes ,

lt

quas peccando contraxerat, delevit; fed &

reliaquunt , imó neque vulnerum relinqu-

unt fligmata , ac cicatrices: quin imó feedi-

fit

profciffam doloris vomere cordis tellurem

fiit

re.

tatem ftigmatis aucto delent innocentiz;nito«

irrigàvit; ut quz antea nonnifi vepreta pro-

Non enim coeleftis Medicus Chriftus

Ien

duxetat vitiorum , tandem inciperet in flo.

inflicta

r patrata crimina cüravit vulne-

fen

tes vernare virtutum : licet effet mulier.an«

qu.

tea in civitate peccatrix,poft uberes poeniten«

TA , Qquin etiam eorum vefligia prorfus

deleverit; ut quze fuerat delinquentis con-

Vet.

tiz lachrymas , ac capillorum explicata retia

Ltl

deperditz fit pifcatrixinnocentie

Ícientia multiplici ulcere faucia , fiat bene«

E nee qm-

ficio lachrymarum uberiori candore miti:

—

pta

pliàs eft P?CCQCFLX;

diet,

eir)

Confcientia emaculata feraxproborum affectuum ager,&c. ee7

30

quibus;hi cineres imbuuntur , ut non fo-

dior, "Vocátus faerat Chriftus, & rogatus

1 Certurione, üt fuam dignaretur domum

lüm depravate concupiícentize flammas ex-

tinguant, verüm & culpis ipfis naufragium

ingi:edi à

& »grotantem puerum invifere ;

(tin£ reftituere fanitati , quod

aperiant. "Cüm extendiflet Moyles manum

Kxed. iq.

fimülque pri

cüm praftitiffet ,

ac filium curá(fet Centu-

fuam contra mare rubrum, fugientibus /Egy-

domum Petri, ejus

ptiis occurreruntaque, quibus fubmerfi. mi*

rionis., ingreffus poltea

itidem focrum febri zít

uantem depulía ae-

fere perjerunt ; càm filij Ifraél ficco veftigio

Exod, 144

atth. $.

gricudine fanavit.

Cum veniffet JESUS in

per medios fluctasambulaverint, Filz autem

29.

Ifrael perrexerunt :per medium ficci maris,

"U. k4q A

domum Petri , vidit focrum ejusjacentem :

Hoc intran(itu Enodius adumbratam intelle-

& rerigit manum ejus , C di-

& febricitantem;

, & minifirabat

xit baptifmi , & lachrymarum virtutem ,in-

Ikv'äen:d,

