tionoítra, & petitio conditionsta, 1 Deus

Ícd carnis ; rerámque temporalium ; ac cor-

novetit , quod petimus , in Profe&u'g*i noftrae

falutis ceffutum.,

7

mptibilium.

(

Maximus

Sunt qui Deum juei clan

!

b

f

ore, G affi-

34»

32

Tyrius narrat , Regem Fti-

.

H

/

a

gie nomine Mydam, auro jugiter inhiantem

duis precibus quafi -.def

at

H

:

gant, petentes ut

Differt, s.

juffife & vino;fontem fluere, ad quem , cüm

inimicis poffint obfiflere , eósque proftere

& proxima fylva cucurriffec fatyrus fitibune

nere ; fed id eft potius mugire cum tauro ,

dus, fuam extincturus fitim, promulfide

quàm gemere cum columba , & preces fun- :

tam fuavi liberaliàs maduit; quó vino gra-

dere; etenim quodinfabulis eft : Taurus,

vis facilé fe capi paffus fuerit € Rege ; qui

& Camelus à Jove petierunt cornua , quae

tamen Camelus non impetravit, qui & autes

captivo fuo eblandiens petijt ab eo , quod

fibi percharum foret acceptu , & . Nu*

etiam perdidit , quas Jupiter pracifas eíTe

T

Z

mini non arduum fàdlu.

Petijt jgitut

voluit: bos veró voti compos factus cornua.

obrinuit, fed eumfuc flatim petitionis poe»

Mydas quia auri- cupidiffimus , ut quidquid

in toto fuo tegno , 'é terra naíceretur ;

nituit : quia cum inermis liberior effet , ac

probatiffmum fieret aurum.

Ejus vo*

expeditior ad curíum per fepes , & campos.

tis

(atisfacturus

temulentus

facilé pertranfiret , & difficulter ab homini-

Íylveftris

Deus ei conceffit ,

ut quidquid pomo-

bus capi poffet ; enactiscornibus jugum fibi

tuüm , olerüum , ac frumentorum in to*

novit adnexuifle ; ac mifer plauitris tfa«

hendis , aratris ducendis obnoxius factus

to íuo fuccreviffet. regno purum putum

aurum éffet

*

*

fed ingente obortá fame co-

eft

. Plerumque qui iteratis precibus Dei. :

H

a&us fuit Mydas auri appetens , flultiffi.

aures pulfant , quafi non audiantur , minime

mum fuum publice damnare votum ; pro-

exaudiuntur ; quia cum Camelo ea petunt,

que fibi noxia forent,

Alij veró cum

prim enim illachrymatus felicitati , auri-

que opulentize , ac fatuze petitioni; fe Codro

tauro exaudiuntur quidem cüm íe hono.

quovis pauperiorem , & pra fame deficieni-

ribus infignitos , dignitatibus cateris prae-

fectos , & diviuijs affluentes vident , quz

tem agnovit , licét in uberrima auri co»

tamen omnia plus eis obfunt , quàm pro-

pia: indue fe reverius non fylveftrem tan-

9

.

tüm Deum , fed & reliquos Deos , Deás-

fint ; hinc Seneca ait

Sunt noxia qua- Li L.deles

dam nocitura impetrantióbus

L]

.

que omnes irmpen(iffimé rogavit , quó vel-

que non.» Ut fie C,

dare ,. fed negare benoficium eff.

S£ Pe—g ^

lent regno (uo priitinam impertiri pauper-

tatem ; & tantam auri opulentiám , iuis

enim noxia concuptfcimus , nec difhicere.» ,

ultró concedere hoftibus , quibus libentet

quam perniciofa fint , licet , quia judicium

tot auti acetvos cedebat ; fed inito/Numi*

interpellat affetiu.

Sed exm [ubfedit cupi-

7

na confilio ad Mydse petitiones refponde-

ditas , chm smpetus ii

e.flagrantis antmi ,

runt ; habeat , ut naclus eft', & fciat ,

qui cot[ilia fugat , cecidigs deteflamur

Deos non ia omnem horam mutabiles effe ,

perniciofos malorum munerum autbores. Ut .

neque inconílantiz notá redarguendos.

frigidam agrü negamus , G lugentibuss , ac

Plures funt , quiinter orandum Mydz

fibi iratis ferrum : fic ea , que nocittira funt

EL

imitantur apologum , plura fufis precibus

impensó , ac fubmiff nonmunquam . etiam..v

1h

anferabiliter | vogantibus — per[everabimus

expofcunt , fluxa tamen , & temporalia ,

quz fi impetrent , dona interpretantut , ;üm

non dare,

Sunt , qui dicant : Scio boc

1 EL

tamea fallantur;'fupplicia enim funr, non

1lli non profuturum,

Sed quid faciam .2

vogat , refiflere precibus ejus nom. poffum ,

dona; & plura plerumque nocent impeirata,

qu& non obfuiffent denegata,

Hinc etiam

ipfe viderit de fe ; non de me gqueretur,

inter Ethnicos ajebat Socrares , cüm preces

Simili modo plerumque agunt homines o-

rantes ; Deum enim enixim rogant ca pe«

E

fundimusbonum aliquid , ac utile peiamus.

Quid veró fithocbonum , nobis utile meliüs

tentes , quz fibi noxia funt.. Populus Ira£lis

Deus fcit, quidat; quàm nos ; qui Deum

in eremo importunis precibus carnes poltu--

, Igrfih

rogamus , ut nobis detur : plerumque pe-

lavit: & quamvis hzc petitio Numini di-

tunt homines infigniti dignitatibus , pr&-

Íplicuetit , annuit tamen Detis màgis iratus,

L W lmd&

1

fulgete honoríbus , ac preeminentijs , dite-

quàm propitius petenti populo 5 quia car-

fcere opibus : & tamen divitiis cognata vitía

nes ei potiüs exitio fuerunt.. Deus enim pet»

Íepé importunis precibus poltulatus dat ,

'

plures perdiderunt : facultates enim , G opes

plura milliahominum in orcá preecipitárunt:

non ut beneficium , fed ut fupplicium.

ld

j4

n

honores ex fublimioribus przeminentijs plu.

unicum , cüm oramus , petendum à Deo -

h

res inimum detruferunt ignominiz , & ca«

eft , ut quod cedit ad uberiorem £uam pes

lamitatis

*

*

dignitates fexcentos corrupe-

nes creatutas gloriam , & anity, noftrz fa«

runt: hinc Matri filiorum Zebedai enixim

lutem , id velit no

] bi?f?!lc*ïäerc : Deiglo-

L

. Feraui de Afeclibus Tou. £,

Ddd a

tiam

-

308

hs

Difíetao XIX.

.riam petimus , chm ejus cultum in terris pro-

rogavetit , ut viveret , & reüpi&efef, m,&.

moveri expetimus : no(tram falutem expo-

liorquefieret, Deustamennoverat, quód f

fcimus, cumlzfze confcientiz veniam roga-

vixiffet , fortaffis pejor futurus effet: & unde

mus,vel uberioris gratiz pofcimusincremen-

querulus pater potuit conijcere , quód diu-

tum , & quigratiam , ficambit, fimul etiam

turnior vita filio profuiffet ad refipilcentiam,

Dei gloriam expetit,

Rurfus is gratiam

& non potiüs obfuiffet , ad acriores in gehen*

cenfetur perere, qui divinam enixim opem

na peenas fubeundas ex noxis tepetitis? Etiam

expofcit , quà concupifcentijs , . pravís-

David Solymorum Rex depofito diademate,

que affeclibus valeat obfiftere , eósque co-

abjecto Íceptro , proje&tis gemmis , exutá

*

*

&rcere , virtutes excolere

hzc funt, qua

purpuri, exclusá regij [pendoris quavis dig.

at

abíoluté absque atïxbagibus, fine conditione

nitate;feceffit in folitudinem,&animo triftis,

peti poffunt.

mente confufus, fpiritu turbatus, & gemens ,

facco indutus , cilicio cin&tus , vultu fqua»

C m

lidus, fletu madidus, cinere fordidatus filij

fui parvuli graviffimé decumbeatis vitam e«

nixiffimé à Deo petijt ; cujus benigniffimas

Qua 4 Deo nq/t'he audiuntur pre.

aures querelis, ac amentis diu pulíavit; & ta-

ces , multoties nop exaudiuntur , quia

men nil impetravit: quianimirum non expee

per iple fhxas, & nobis nocttura peti«

diebat ei, & puero exaudiri, & David tunc

zus : 69 nonnunquam tunc

exaudimur , cim non.»

rem temporaneam , ac fluxam in proprium

commodum petijt ,non ea expeiijt , qu& ad

exaudimur,

&ternam falutem viam flernerent,

Ergo

i

dices, nil unquam temporale, ac fluxumerit

"p Lures id tantüm petunt , quod expe-

fufis precibusà Deo petendum ? cum tamen

tunt, fcilicet uberiora corporis com-

$5* P

Chriftus nos edocuerit;panemno(trum quo-

,

moda : & quia Deum non petunt ,

tidianum petere.,

fedfluxa , & caduca , ideo hzec duntaxat

T

Verüm non dixerim nil temporale eife

expetunt ,non Dcum ,àquo iiäapetunt : ing

unquam petendum à Dco , fed id ita peti de«

3»

vocant Deum , fed non vocant Deum ; quia

bét, ut preces fuudens, fe Dei accommo-

petunt divitias , honores , dignitates , fa-

detvoluntati; G id petat , quod fibi, ac pro-

nitatem ; & aliaid genus , qua non Dei

priz faluti, Deiqueglorize promovendz ma-

gloriam promovent , fed petentis commo-

gis expedit; neque lamentis , X querelis

dumaugent, & tunc , qui Deum invocant ;

eft Deus pulfandus, cum optimé fciat , quid

creaturas VOcant, quas expetunt; quisque

nobismagiscongruat. Sic Chritti Mater ín

vocat, Gexpetit, quodamat ; & id invo-

nuptijs Canz Galilaz nonimportunis pre.

cat, quod in fe vocat ; invocat , quia ali-

cibus vinum efflagitavit, fed tantüm novorü

quid vocat,ut veniatadfe, — Deum plerum-

conjugum expofuit renuitatem. — Leprofus

que quisitvocat , nonut Deum ad de vocet,

non importunis precibus Deumrogavit, ut à

ut ad (eveniat 5 fed ut perveniat ad fe talis

leprá purgaretur , ac priftine reítitueretur

hzreditas, illa fecularis dignitas, illaquan-

corporis fanitati, fed tanrüm , quid effet ei

titas pecuniz , de qua injudicio eftcontro-

gratum, innuit, Dozzge.fr'uipotes me mun-

verfia ; fic Deum adjutorem invocat terre-

ïm.ï.x

|

dare ; Lazari forores non gemitibus,fufpirijs,

narum cuüpidstatum , non exaudicorem pio-

AT

ac lamentis egrotantis fratris valerudinem

rum defidetiorum ; ideóque importunis fuis

petunt; fedid volunt Magiítro Chriitotan-

Qiadraps,

df h'l'PL It

precibus ita orantes plerumquenon flectunt

tüm indicare: Eece quem amas ,infirmatur,

? ragds

Deum in fuavota, & ideo trifles funt, quia

Joan.cap. 1 1. Id autem non eftimportuné ro»

non exaudid. Conquerunturtamen ,eó quía

gare;fad humiliter indicare,

tametfi nil mali petierint ; adhuc fruftraneas

d

Docuit veró nos Chriftas panemperere

38.

fuderint preces,

quotidianum , fed ihdenos non docuit petere

36.

Conqueritur ille non exauditus; eo qüïa

quidquam periturum, quia panisifte quotidi-

M

non mortem inimici fui petierit , fed vitam

anus, ut habetut in contextu grzco , eít

proprii filij; & aitnil mali tunc petijffe; ve«

panis fuperfub(tantialis, feu divinus, & z-

rüm quamvis fibi videatur non petijffe ali-

ternus. Quód fi de pane intelligatur corpori

quid mali,id tamen fortaffis petijt , quod no*

nutriendo ; ac viribus reficiendis accommo-

centius filio fuperftiti fuiflet, Deus enim mi*

dato ; hic petendus quidem eít , fedea mo-

fericors pueros rapit nondum feptennes , ne

deília ; ac moderatione , quá Salomon

r

fnalitia-mutarer intelle&tum. eotum : dicet

eum petijt.

Tribue tantum "vitlui meo ne-

Proverb,

tamen aliquis ; filiusmeus jam adultuserat,

ceffaria.

Et hoc eft etiam petere aliquid

& unicum collabentis meze domus fulcrum ;

'poo 30, «'v'

Ípirituale , quia ut ait Ifidorus Pelufiota,

8,

noveráin ipfo zítu concupifcentiz , & juven-

Nil prater panem vequirére ,]Dititualis pro-

tutis raptum peccatorem fuiífe,&t ad id unicé

ceul dubio , ac praclara ,. € Philofophice

Lib, s. epifu|-

LJ

*

enixim Deum rogavi , utcorrigeretur , fivi-

mentis fuerit

quia quotidianum dun-

2.81./

veret: neque in hoc quidquam mali petij, imà

taxat panem qui petit ; id folüm expo.

& bonum,feu re(ipifcentiam peccatoris: vee

Ícit , quo poffit vivere , & Deo fervire,

rüm tametfi pater appetens vita filij Deum

ejsque gloriam in terris magis, magísque

pro-

$

Oratio rité inczpta ;p..robos excitat Affectus,

399

Profhövere; non tdnc ad vicdtum, & vefli-

gro temporalibus eft circa. folas neceffitates

tum fuperflua petit, non panemfelectiffimae

reílrictas fit oratio que pro virtutibus eít

farinze, non veftem magni pretii, rariquear-

anima ab omni impuritatelibera, & circa

tificii fed id tantüm, quo vivere poffit, &

folum beneplacitum Deiintenta; fitea, quee

€orpus obtegere , & quilibet hzec petens ex-

fit pro zterna vita inomni humilitate prze-

auditur; non enim Dei providentia , quz

Ófumens de fola (ut dignum eft ) miferatio«

non finitlilia agri defe&tu humoris areícere,

ne divina, Hactenus D. Bernardus,

40.

neque volucres cocli,licét non congregent in

Sunt igitur temporalia etiam à Deo

horreis, fame perire, fubtrahet homini eum-

petenda, fed füb conditione, $i ncftrg faluti

roganti neceffaria ad viclum, & veftitum,

fint profutura; & non ut queruli, ac trifles

Maith..c,

5» hinc Chriftus ait ; Refpicite volatilia eutz,

fimus, f1 petita non obtineamus.

quoniam non feruunt , neque vuetuut , neque

Retert Joannes Taulerus Viré D. Do-

4T.

«ongregant in borrea, 6 Pater vefler caleffis

minici familia religiotiffimus , duas puellas

virgines iisdem inhabitáffe edibus; alteram

p^4fcit ila. :Nonne vos magis pluris effi illa,

€5 de veflimento quid folicits eslis, confiderate

- rerum difficilium , ac fublimium non igna-

lilia agri, quoteodo erefcunt , non laboraut,

ram fermonem de iisdem cum (fociis femper

mifcuiffe, adeó ut auditores in admiratio-

veque nent, fin autem feuum agriquod bodie

£ff, O eras in clibanum amittitur, Deus (ie

nem raperet,

Alteram veró focordem , &

velht : quanto magá vor modice fidei? No»

negligentem , intemporalibus procurandis

Jize ergo folzciti effe dicentes, quid manduca-

laudabili tamen fimplicitate immerfam :to«

bimu, aut quid 6ibemu ,. aut quo operie-

tam fuiffe, & in id unicéincubuiffe ftudij, ut

mur, bac enum omnia gentes snquirunt.. Scit

Deo, ac divinz voluntati rebusin 'omnibua

fe ipfam perfectiffimé extraderet, ac totali«

enim Pater vefier,quia bis omnibus indigetis.

"Cxierüm temporalia petenda quidem etiam

ter refignaret, Fuit autemïhoc.'puellæ ftu«

funt, fed fubconditione f ad noítram 'con-

dium adeó gratum Deo, :ut quidquid feré

puella fuà peteret fimplicitate, ac conformi

duxerint falutem , fi nobis «expediat exau-

n

fdiri.

fua voluntate divinze impetraret , plurésque

39

QQus temporalia funt ,. vult quidem

propterea fe, ac fua negotia, enixim ei com-

Deusà nobis peti: non quod velit nos parcé

mendarent; quatenus Ífuis precibus opta-

pétere, fedfub conditione, fique petimus

tum iisdem à Deo impetraret, Recepit puel-

fint nobis.ad fzlutem profutura; non enim

la infuam fidem negotium aliquod grave

a

omnia, quz petimus , nobis prodeffent, fi ea

fibi concreditum , & pro cujus felici exitu

nobis concederentur: petit infans à fuo pa-

preces fundere deflinaverat: fed cüm poítea

rente panem, dat libenter pater, & petitioni

fuiffet oblita , nullam fudit orationem, & ni-

hilominus segotium juxta votum illorum

fatisfacit filij;cui panis prodeít,& eft nutri-

mentum: petitulterius cultrum;negat pater;

fluebat, qui puellz precibus illud commen-

quia timet, ne infans cultro non tantüm pa-.

'dárunt , qui etiam ob profperum fucceffum

nem fcindat, fed etiam fe vulneret : ita &

'ej uberrimas egerunt gratias; tacité tamen

nos plerumque cultrum petimus vulnerisin-

admirabatur puella rubore fuffufa, quàd non

Ttrumentum, feu per fufas precesid expofci-

fuerit recordata pro eodem ^ negotio - fibi

mus, quod fi voti ompoteseffemus magis

«ommendato preces fundere: & ad Deum

ï'«WJ j'

mobis obeffet , quàm prodeffet.

Appofite

alloquendum digreffa aiebat ? "Mi amantif-

Sevm, $, 1n

quadrages,

S. Bernardus ait: Ad hoc tende, ad hoc«o-

fime Deus, :quid hoc fieri dicam? ego fe-

nare, utinDomino delecteris, & dabit pe-

de ivipl, mo»

^

gniter obliviofa eas gratiarum aétiones non

do eraudi, t?xioaes cordis tui, "Sedconfidera quod pe-

merui, quia promiffis non fleti, neque pro

titiones cordis dixerit, quas approbat judi-

negotio mihi commendato pteces ullasfudi.

ciumtationis.

iNec habes, unde cauferis,

. "/Cui Deus; nontriíleris filia, quialicét me

;80

fed unde magis tanto zffc&tu in gratiarum a*

per fufas preces tuasmon TOgaveris, tua tae

€tione verferis : Quandoquidemtanta fuper

men voluntas tnihi loquebatur, & id expo«

te curaeít Deo tuo, ut quoties ignorans quae-

Ícebat à me, quod oblita fui(ti tuis precibus

ris, quod tibi inutileeít, non te audiat fuper

mihi commendare : nimirura fimplex , &

hoc; fed mutet iliud utiliori dono, ^ Sic&

fincera voluntas Deo fufficit, dummodo füze

pater carnalis parvulo quzrenti panem li.

fit perfecté refignata: Defiderium pauperum, Pfslm, te,

benter porrigit, quzrenti cultellum, quem

exaudivit Dominu,pr

£

pamtwn?m cordis £0 A

non neceffarium putat , non confentit, fed

rum audruit auri tua.

magis panem ei, quem dederat, frangit; vel

l L

Adeó pronus eft'Deusad ea impetran-

42.

per aliquem miniftrorum frangi praecipit, ut

da, quz voluntate fuze conformi ab ipfo

: Pro'vffþ'

nihil ille habeat periculi, nihillaboris. Ad-

petimus, ut noftras preveniat preces : adeb

MP: 30 V

dit, Proneceffitauibus animzx orandum nos

enim celeres funt Deo aures, ut nonfolüm

$,

,

biseft, & frequentiüs, & ferventiüs, id ell,

clamorem , lachrymas ; . & orationes » fed

L;b !-'M'

pro obtinenda gratia Dei , animseque virtu-

ipfametiam orationis przparatioriem, ac

tibus, Sic & pro vita zternatotapietate, &

veluti primos animi motus, ac nutus exau-

"n

ll

toto nobis orandum eít dederio ; ubi ni-

diat: hinc Ifaias cap. 6$, v,24. ait : Erítque

)r

-mirum corporis, Gb anima plena, & pet-

4Antequam clament ,. ego exaudiam, hoceít

?

adhuc illis loquentibus ego audiam : adei

Jf

-fg&a fit beatitudo, | Sit ergo Oratio, quae

Ddd4 ;j

enim

400

N

L

Diflertàtdio AIX

4

enim propenfus eft. Deus propitias prabere

tut, . Mox. paulatxm émerfum redmvum,

4,60

aures eorum peïmumbus ; qui pcrfbf'h in

ac v1reicens granum grada'lm ado efcir in

1pfum refignatione petunt, ut petmon»es e.

/fenim, & pubeícens in culmo affurgic , &

tiam prev eniat, Q prius,quod in animo eft

incrementum fubit,

Mox ub1 gemwlata Íe

expolcendi,illud nobis concedat , quàm po-

jam fpica fuftulerit futurae frugi. cung pa

Ícamus.

rantur, in quibus granum. formatur interiuss

47

Sunt é converfo qui tametfi p!urzmas,

tuetürque involucris vagina, ne tene lla ejus

jugésque fundant preces ad ahqmd obtinen- '

primordia, aut frigus laedat, aut folis æ.&ms

dum à Deo, iHud tamen non impetrant ; &

exurat, aut ventorum inclementia exíiccet,

vel imbrium vis fzva difcutiat, Plura utrin-

quia diving fe voluntati non. conforta ant,

inde innumeras propemodum querelas ja-

que aculeata folia mirabili arte, & ad fpe-

ciunt incoelum : aiunt Evangelia frequen

ciem grata furgunt , & inter fe fe natu:aii

tibus abundare promiffis, & Deum fpon-

colligatione, ac feedere affociantur , veluti

: dere ea conceffürum, quz sb ipfo perimus:

haftati milites inexcubiam, & tutamen Ípi»

imó & nos invitat ad petendum : Perzte, &

ce jamfurfüum erectz; & ne frugis numes

drnpzem

& hic neminem excludi, nullum

rofioris,pondere curvetur ad interitium ,

repudiari, dummodo homines quarant , in-

quadam munitur fultura culmorum , vagie

venient; fi pulíen

ipfis. aperitur ; fi pe-

nis culmus mc!udltur, ut geminatis viribus

tant; acc:plunt

G tamen ait ille

ego

frugem poffit multiplicer fuftinere, ne pone

f

repetitis precationibus coelum | quafi defa»

dere impar curvetur in humum, vel franga«

tigavi, Ecclefias plures frequentavi, &

tut,

Hinc cuimus mxcam fuftinet,quz gra-

meis precibus implevi, meos fanétos tute

num continet, vallóque cingitur ariftarum,

lares , annuos, & menílruosin mez caufz

ut quaft quadam in arce cultodiatur, ne fa«.

melicarum avium minorum morfus eam exe

patrocinium vocavi , Gtamen pulfavi , &

nemo mihi aperuit; quafivi & nihil inveni

pilent, fructüsque diripiant,

, petivi, & nil obtinui,

Ve

rüm ideo Deus

Pari ratione nonnifi gradatim, &poiï:

4f

plerumque ad ;m&;a non flectitur vota, nec

multum temporis arbor fructus fuos progi-

noitris [ansfac:t petitis, quia qua

petimus,

gnit: plantarur enim priüs in effcffa tellure

f1 nobis wnccderentur, tunc plus nobxs ob-

ubi radices agit, & quó profundius, eó fob-

effent, quàm prodeffenr; íuntenim ut plu-

limiüs extollitur, inde paulatim tenellam ge-

rimum hujusmodi petita, qu:ze temporalia

nerat [hrpem, quz redeunte verna tempee

refpiciunt, & nobis noxia funt, tametí1 ea

rie frondxbus, perinde ac capillis tegitur;tas

1obis commoda credamus :- & ideo quzre-

mos veluti brachia utrmquc diffundit gt

lis aérem implemus, quia noftra ,voluntas

mu!nphcat ; Vernat in Horem virefcir in fO-

non ea vult, qua Deo placent ; ied qua fibi

lia & incrementum fubiens per annos aliquot

arrident , tamet(i Deo, àquo petuntur, di-

adolefcentiam agit; móxque incipit flores ,

fpliceant,

Qauog

)f qua petimus cempo-

poítea fructus prodere lactandos pluviis,fo-

Ts enie

ralia nobisnon videantur , fed fpiritualia,

vendos folari a&eftu, qui fenfim maturitatem

Wi h,

plerumque adhuc non exaudimur , quia ne-

affequuntur, & dulcefcunt : jámque ad optae

gat Deüus minora, ut majora concedat; cun-

tam redacli maturitatem decerpumur, ac

élatur annuere, ut noílram adai :jeat fidu-

co]liguntur, & decerpti menfis mferumur,

ciam ,. exerceat conftantiam , & ux ;.mpen

ingerendi ori,ac guftandi, -

- Ecce quot ítu-

V

fius ac faepius petamus, utinde majus meri-

dia, quot temporum intervalla, quot laborcs

torum eruamus incrementum.

douet vel meffis ex legete, vel fruétus ex ar»

44

Omnes feré aliqua laborantes sgritu.

bore colligantur, oti mgerantur, acguíten-

. dine enixim Deum rogant, ut pri(ting relti-

tur,

Pari Paaü plures nonnunquam Deus

tuantur fanitati, non abnuit Deus, fedgra-

moras exigit, ut € ligno vitz fuos nobis true«

tiam impertiri protrahit , ac diuturniores

&us porrigat, fedtamen illos nobis exhibet

plurésque exigit preces, quibus plus acqui

LU

/

guftandos, eó dulciores, qué diuturniores; &

rant menu,melxusque ddponantur gradatim

interdum differt exaudire, ut uberiüs accipia-

Pater fa-

ad fufceptionem gratize ; etiam fegeres non-

mus, & promeritum augeamus,

nifi lento molimine é terra emergunt, -fuc-

nitatis appetens zgrotantis filij vinum ei de-

crefcunt, adolefcunt,& paulatim maturiunt.

negat ; vu?tumque liberaliorem ; & modi-

Seritur granum tritici , quod putris fufcipit

cum tantüm ei impertitur cibi, quó. nimi-

' gleba, & occatio cohibet, ac veluti materno

rum priftinz re(lituatur fanitati , ut copio-

tellus gremio intus in finu fovet, donec ve-

fiora tum potís, tom cibi valeat ei fuppedi-

luti emortuum , ac putrefcens (uo é funere

re prifting reflituto fanitati.

"Quód fi viri

ipmtus hauriat recentis vitz , incipiárque

pu preces fundant , & petita non impetrent;

germmare ; à€ é terrae matris finu emergere;

xaudiuntur tamen ; quia compeníat Íeme

Ípémque fuz viriditatis prodere, fimülque

per beneficentiffüiumus D E U S futas preces

Íatum genus fimilitudine fui innuere, ut vel

uberiori incremento glorlæ,qmmme ut fcité

in lpfe fuze flirpis exordio, cujus fit herba

ait D. Gregonus : EÓ magu fantsii exaudi- yir

10. Mos

genetis (tatim dignofcatur, G'in herbis fru-

unttr ad meritum , quó minu exaudzunzur ral.cip.age

&tus licét non editus apparear, fuique . fpe-

4d votue

Vil

ä

ciem prod'a,t, ac noícatur, antequam nafcae

Non

*

Cratiorite inczpta ptobos excitat Affectus.

46:'

46.

Non tiegat-nobis Deus, quz fufis pre-

te eum diligimus , & ea petirmus , qua ejus

cibus ab eo petimus, fed vel in meliüs mutat;

cultum , vel animarum falutem concernunt;

vel ad majus meriti incrementüm,diuturnio-

paratus femper eftipfe darc nobis petitiones

res exigit à nobis preces, & tuncnon aufert

cordis,

ànobis, quod petimus, fed tantüm illud dif-

fert, quà utiliüs nobis contingat,fiátque tan-

$. VI.

to jucuadius, quanté dilatum eft diutius; diu

enim defiderata, dulciàs obtinentur, Gci-

Oratio a viris pientiffmis ad De-

tiüs data vilefcunt.-

Quód fi quz à nobis

um fufa pravos interius excutit. affe-

peruntur in profeftum noítre cedant. perfe-

U u , 4c demoni tentetiones, & illsffres

&ionis, geminanda funt petitiones,obfecra-

exterius de proffratis boflibus |

tiones, inflantiz, quiatandem erit una dies

! triumybo; vefert, .

datura, quod mille negárunt ; femper enim

) E&rt Guilihelmus. Abbas in vita S2

48«

exaudimur, dummodo vera , & conflans fit

noftra oratio dicente Chrifto Matth.7.0»ni

Bernardi lib, 2. cap. 3. Plures ipfum

qué petit, accipit , quód finon'illud , quod

juvenes divitiis affluentes,eruditione

praftantes, ftudio virtutum celebres,fangui-

petit; certé faltem aliud, quod oranti magis

proderit.

nis nobilitate illuftres fufis fuis ad DEUME

Z

recibus, ac exemplo vite potiüs, quamr

Plerumque conquerimur eà quia pte.

ces no(trz non'exaudiantur,& tamen uberiüs

oris clamore ad religiofum fuum traxiffein-:

flitutum.

Quos incer quidam fuit nominet

tunc fortaffis exaudimur; licet id nefciamus, -

quarenus Deus ob noítras, quas fundimus

Gaufridus de Perona Belga, qui poft aliquot:

preces,à pluribus vitz periculis nos fubtra-

annos, exutámque à D. Bernardo mortali-:

tatem in Clarevallenfi Monaíterio. functus:

hit, velfuam impertitur gratiam, cujus ope

proficimus uberiüs in ftudiis virtutum, quod

fuit officio Antiftitis. |/Egré juvenisiíle ad

h

In-

Genobiticam agendam vitam trahebatur, &

in majorem cedit noftram utilitatem.

terdum non impetramus petita,quia nonvult

durum fibi videbatur Monachum : induere z

Deus noxia nobis dare , fed perutilia fuppe-

cümque iter perageret cum D.Bernardo , GC

ditare,

nonni(i fermones ab eodem audiret miíceri,

Si Íciremus, quomodo Deus fe ad

preces hominum gerat ,. deprehenderemus ,

quàm de mundi contemptu ; de rerum ter-

renarum fluxu, .. & vacuitate; déque folatio

nullas hominum preces irritaseffe, & vacuas

fructu, habent enim noftri gemitus, noílra

& interni animi tranquillitate, quá hi fruun-

fuípiria , noftrzeque preces alas (uas, quibus

tur, qui in afceterijs proculà perítrepente

Íe. ccelo ininuant. aurésque demulcent Dei,

creaturarum tumultu Deo inferviunt, pijg

LÀ

qui cum ijsdem fibi complaceat; irritas, &t

vacant meditationibus, celle gaudent foli«

tudine, & qua ad coelum fibiviam flernunts

golde ani-

vacuas non finit eas reverti, quia ut appo-

fité ad rem noítram ait D;Bernardus : Unsm

non tamen juvenis quidquam inde hauriebat

qp4 CApu U.

folatii;imó multa recuríabantanimo, facul-

& duobus indubitanter fperare debemus,quoe.

piam aut dabit nobu quod petimut , aut

tates, amici, voluptates, & omnia mundi

quod uobis noverit effe utilius , nols ergo vilé

gaudia ab ipfo prz(ertimin Belgio, & pa-

tria derelicta, que triftitiam augebant, prae-

pendere orationem. tuam , quoniam ille , ad

quem oras non. vilipendit eam s. fed ante-

ferrim vultus amicorum, qui pectore heree

bant infixi: Hacque triftitia cüm vel in ipfa

quam egrediatur de ore tuo. ipfe fcribi eam

juber in libro fuo, Exlicét orantes nonfem-

Gaufridi fronte legeretur, & animadverténs

Monachus D. Bernardi focius, Gaufridum

per petita impetrent, aliquid tamenfemper

vultu triftem, oculis in. humum demiffis,.

accpiunt ; ne precesomni deltituantur fru«

é&tu? &ideo cxaudiuntur, quiaà Deo audi-

fronte exafperatum , ore impalleícentem ,

eum interrogavit, quid id effec, quód nul«

untur;licét , quod petunt, non accipiant ;

aliud enim eít petita accipere, & aliud fufis

lum proferret verbum, arvorumamoena nom.

lu(traret jucundis oculis, fed potiüs criítitiae

precibus exaudiri ; non accepit David;quod

nubibus eos obduceret ; cui Gaufridus: jam

petijt , & tamen exauditus fuit à Deo, quia

uberiora fufcepit divinze gratiz incremen-

bene fcio quali cogitationum mole mergar,

ta.

Caterum viri aícetz , Deíque amici,

& cur extin&ta fit in me omnislatitia, evas

Íolent quidquid rogant impetrare, quia ipli

nuerit omnis hilaritas, nec quid aliud ultes

riüs protulit: fed focius omnia . retulit..D,

quidquid Deus imperat, exequuntur ; nec

alia ijsdem voluntas, quàm illa Dei: fi id

Bernardo,qui rem totam fuavi comitate dif-

fimulavit : fíed cum ad. templum quoddam,

optamus, ut Deus nofiro fe accommodet

viz proximum perveniffent, illud ingreffus,

arbitrio, noftrísque fe votis flectat, neceffe

eít, ut priüs nos fuze refignemus volunta-

eft D, Bernardus preces eo inten(iori, & ar4

dentiori, quo potuit fervore fudit; Deám-

ti, accommodemüs arbitrio , flectamüsque

l:

in omne id; quod ipfi magis placet, ac ipfe

que enixim rogavit, ut fuam in Juvenem exe.

erceret confuetam pietatem, quáfolet refi-

p P :

permittit :

Vis exaudiri à Deo ait Regius

Pal5 6

Vaies: Dele&are in Domino ,. &f dabit tibi

pifcentes, & ad faniorem frugem tranfeuns

TO u)

peritiann corda tui.. . Si delectamur inDo-

tes confolari; vellet propterea triftitiz . il-.

lius nubes exeutere, cegitationes impora

mino , ho« eíl,(1 toto corde, G pura mens

tunas

Differtatio. XIX. -

r

402

(Serm.w8 6.De Barbaris nonttmendis.:) Neu

Ws abigere , affe&tus ad amicos, confan-

uineos, divitias,ac mundi commoda à ju.

armis fuperabat bostes [uos , [ed oratione eos

——

vene deferta cohibere; ne eidem mole(tias

vincebat, Oratio enim longius wulnerat ;

ulterius ingerant, Cümque Bernardus pre-

quàm jagirta.

David cüm fuá non poffer

—

ces funderet in templo humi proftratus, fo-

praefentiá ob fenectutem fuos incaftris mili-

cius, & Gaufridus forispreeftolabantur; hic

tes juvare plus eos juvit abíens. precando;

tocdij plenus innixusfaxo obdormivit,& ubi

quàm feciffet prefens dimicando. Jofophat

füam Bernardus orationem abfolvit;Gaufri-

Rex pientifimus pugnam . initurus contra

dàs fuo etiam. fomno finemimpofuit , íed

triplicem exercitum non tela jaculando , fed

long? jam alius; excuffis enim triflitie nu.

Pfalmos cantando hoftes «debellavit 4:& vie

€tor furrexit, cüm :oraturus fe in humum

bibus; abactis importunis cogitationibus,

coércitis pravis ad mundi commoda affecti-

proftravit:ita enim hoftes Pfallendo labefe«

bus,& cacodoemonis fuperaustentationibus,

cit;, ut ad unüm *omnes czderentur, ut. n

tantó hilarior c&teris fuit, quanto anteaà

nuntius quidem cruente cladis fupereífet.

'Tom., "Je 'i-

tiftior, plus cxteris. loquebatur; cümque

De Theodofio Auguíto refert D. Au-

tam fubitam equé vultüs, ac animi muta-

l'wit.Dciï.ld,

:"guüinus, ontra robuftiffimum «exercitum

tionem Íocii obfervaffent ; fuit, qui éum-

orando magis, quàm feriendoy pugnáffe, GC

notà redargueret inconílantiz, & levitatis,

fimul expugnáffe. ;Pari pacto Jaddus fume

cui juvenis: ingenué fateor , me mea vita

mus Hebrzeórum Sacerdos Alexandrum Ma*

tantam nunquam fuiffe lztitiam expertum,.

«edonem fortiüs fufis ad Deum precibus s

4

mens jam mihi videtur moeftarum cogita-

quàm evibratis jaculis fregit, & cruenta cade

tionum excuífis nubibus tota ferena, dul-

profligavit, .Jacobus Nifibitesurbem Nifi-

cedinem fentio in corde, quam lingua. ne-

bin contra Saporem regetn non alio defendit

quit exprimere, & totus perfundorgaudio;

propugnaculo, quàmclypeo orationis. Ba-

ídque cauía ; cur hilaris geítiam, cur. notà

filius precibus ; :& facrificiis Valenitem Ime

redarguat levitatis; G fpero fore ut impo-

peratorem terrefecit. 'S. Leo Papa 'Hunnoa

flerum non fim amplius triftis, hanc 'cordis

rum regem, Dei fl

agellum Attilam fola co«

z Mnl,

À

mp, l4

ltitiam,mentis ferenitatem , animique . hi-

ercuit, domuitque eratione, . Marci Aurelij

laritatem Patris noftri Bernardi mihià Deo

Cafaris'Chriítiana legio fufis precibus & coe«

impetrárunt preces, — Exaüdit ipitur amicos

lo pluvias ad fitim 'extinguendam impetras

fuos Deus; cum ea petunt, qua ad falutem

vit, & fulminaad hoftes proífternendos. De

pertinent animarum, ad refipi(centiam pec-

Carolo V, opinioinolevit, eum in bello va-

catorum, adítudia virtutum, inquo (enfu

lidiüs oratione praemiflá;, quàm tormenta-

SS. Patres explicant verba Chri(ti * (Quod«

riis globis immiffis 'urbesexpugnáffe, ac de

eunque volueritie, petetie, & fiet vobis,

fuis hoftibus (trenuétriumphafle. "Confues

49.

Petierunt virt pij pluraà Dco, & petita

verat Imperator fingulis diebus facro inter«

illicó impetrárunt : opem divinam petiitD,

effe, duas fundendis precibus horas impene

Francifcus de Paula à Nauclero exclufus é

dere; preces canonicas intar facerdotis quoe

navi ; quia confueta careret pecuniá, quam

tidie ricitare; à cenaiterum duas horasora«

daret trajicienti ; pallium fuum in undis ex-:

tioni dare , iplerumque flexis genibus, adeo-

plicuit , & in eo veluti in tutiffima navi Ma-

ut meliorem diei. partem fundendis preci«

mertini freti zeftuantes flu&tus fcyllam inter,

bus tranfegerit ; hinc ab hoc perenni oratio«

& charybdin unà cum focio trajecit ; hoc

nis fonte rivi jugis felicitatis Ícaturierunt;

idem fu(is antea. precibus prz(titit S. Ray-

ac felices tot. bellorum 'exitus ab 'oratione

mundus de Penniafort, qui exInfula Balleari

Imperatoris fuam traxifle originem,commu-

Majori Barcinonem reverfurus flrato. fuper

nis fuit opinio; ab ea enim'dimanárunt tot

aquas pallio centum fexaginta milliaria fex

infignes partze victoriz, ut Galli 'eurn'Here

horis confecit. Quid non impetrárunt pre-

culi, Germani Carolo Magno, Ttali ïDävïdf,

ces juftorum ?. B. Scholaftica cum fratrem

Scipioni Africano Siculi, 'AlexandroMagno

füum Benedictum nulla poffet fuafione re-

Hifpani, "Turce Julio Cafari., & Afri fuo

tinere, repentinasà coelo pluvias impetravit,

Hannibali equiparaverint, 'Oratione'enirmn

3.

Jofue foli occafuro imperavit, ne movere-

viri pij mira femper fuerunt operati, & mala

tür, & orante Jofue, fimülque imperante

omnia; ac pericula imminentiaevaferunt.,

Sol fuum coércuit curfum , obediente Do-

