nafia; in quibus indulgentes Mufis nomine

donantur Apollinis ; canentes ad numeros

pudium, lumen .deofculaturus mifer alis

combuftis crepitat, & pauxillo fumo vitam

metricos Orpheo pariantur , & f1 aliquid

claudit, quam ingens fuperbia inflaverat, &

produnt acuminis , ac ingenii oracula dicun-

tur proferre in Mufzo , périnde ac Apollo

alitibus affociaverat.

o: & itavelipfz cu-

. Quód fi fuperbia in verme extinpuitur

$82.

;Deäþhicus in fuo templ

curbitze vacuz, foloque fattu oppletee inna-

igne, in homine punitur verme, Quis An-

tant aquis, ut appareant, prodántque, &

tiocho eïatior,fupetbior, & infolentior ? fed

7

nullus eo miferior : quó altius fe extulit, €ó

ipfa propriam inanitatem.

2 Macbab, p,

01,

Sed unde /in vefpertilione caecutiente

gravius à divinà fuit percuflus Nemefi; Z!

ä

volatus aquila intuitus in folem intorquentis

st de corpore impij vermes fcatuvirent , ac

meridianum? unde in vermiculo humi re:

viventes in doloribus carnes ejus -effluerent,

pente fibilus , & crifta draconis minitantis?

odore etiam illius;, & fetere exercitus gra-

ubiin papilione difcolore tam 'varius füper-

varetur , 6 qui pauló anté fydera celi . con-

tingere (e arbitrabatur, «eum nemo poterat

büsque volatus ? eft Papilio naturz indu-

ftrià ad fingularem piétus eleganiam,corpus

gqpropier iutolerantiam fetoris portave. , Scio -

[

4, Mi -

illi plenum , molle, tenerum ; flexile,in ext-

utrumque Herodem fuperbiam adeo infláffe,

1»

guam longitudinem gracile(cens ; teneráque

ut Numinis mandata habuerint contemptui:

*

lanugine veftitnm , forase

fummo ,capite

fed neutri manus Dei vindicis pepercit;uter-

ue eniminfami morteperiicz unum pedi-

emittit minutiffima fila,veluti cornuae frone

te exporre&ta, irradiántque intermicantium

culi, ejüsque nepotem repentina fimilis per»

cuffio & vivis abftulerunt ; alter itidem Hero-

oculorumjucundo fulgore; corpufculi mem-.

des veítitus chlamyde regia, fedénsque pro

bra fingula infloris lanuginem videntur ver-

nari ; quod vero ómnem fuperat elegantiam,

tribunali, cümaudiviffet populum accláman-

'tem, Dei vorces, & non bominis , de fede, 4er.zs;

depicla in alis eft varietas, quas cum explicat

videntur cum rofis rubere , curfi liliis flore-

gradüque dejicitur , & infanientis fuperbiz

fcere, cum auro rmnicere, cum gernmis illu-

promeritas dat poenas : confeffim. percuffit

eum Angelus , €ü quód non dediffet bonorem

ceícere, cum pavone oculos aperire; licét cze-

cutientes, cüm ftellizirradiare : hac alarum

Deo , & confumptus à vermibus expiravit.

difcolore pompa libratus papilio in a&re; ple-

Immittit vindex Deus ad deprimendum tu-

morem fuperbie, minutiffima animalia, ut

nüsque faíta ridente tellure, eique arridente

aétis tepore , per gemmeos florum calices

tandem difcantvanó fallu turgidi fupercili-

Judibundus volitat; fitibundus ingreditur ,

um deponere, criftásque demittere, f1 à vili(-

fimis be(tielis interimiexhortefcunt, Scele-

. bibiturus quidquid dalcoris, liquidique in

finu claudunt , rhoxque explicato iterum

ribusfemper haferunt cognata fupplieia; &

$o,

picto alarum remigio, alios luftrat luxurian-

quamvis illa per gradus vifa fint ad fublimia

1es flores, quosamico veluti ofculo falutat,

conícendiffe; in exitium tamen femper impe«

iisdémque perfun&torit adhzrefcit : fitamen

gerunt, féque ipía impulére,

fiti exarefcat , delicauffima propoüdefolio.

. Setas füperbientis fui faftus 'Herodeä

$3.

penas dedit , quas tamen experitur ferias :

rum pabulatur faccos, donec fatur alio avo-

Jet; velauras fpatietur liberiores; velinter

lentiüs obiit, ut atttociüs periret ; . di(tulit

odorum delicias quiefcat dulciüs: fim verà vi-

Atropos iniguiffimum ejus vite flamen

fcindere, ut experiretur fe mori, cüm non

E

cinam przefentiat rapacem pueri manum, re»

moreretur.

integrato volatu faperbior emicat , G illu-

Sicut flagitia fuére propemo»

dum innumeta , & fxvities ex faftuenata diu.

furus infidiantium puerorum digitos,fexcen-

turnaj ecquum erat ; eum diutirniüs tor-

tosinaéreflexus deferibit, Meandros fingit

Ceg

queri,

1

208

Difïötf.a tio IX.

queri, qui in plutes fzvierat. Herodem enim

feuun, ira fevyut, juris Domius,fortama ak-

fi [pe&las redivivos in ipfo fateris Cyclopas,

tem propitia ufus, fi quia alius, — Ex privatis

Bufirides, Scirones, Diomedes, & Phalarides

enim natus regnum affecutus eff, $ innumeris

monftra fcilicet crudelitatis , Megerásque ex

cireumdati periculie femper evafit, vixique

Herodes fiquidem in una;

Erebo eruptas,

longiffzmo tempore. — .Quantum autem ad dà-

quam fovebat ambitione vitia omnia enutri-

7eflicos , & filios Attinet , bic/ quoque felix.

vit, impietatem in Deum , fevitiem in. ho-

fuit fa. fententia , oppre[fis inimicis, &$ ad-

mines,

Ne fubjiceretur Deo noftra induto

ver[arijs5 led infelicifuimus meo judicio, Ex

humanitate, ut eum ad internecionem quaz-

tenui ad pinguiffimam eveGtus Herodes fore

reret,pueros omnes in Judaa à bimatu,G in-

tunam, hujus bona poffedit ad plenum cumu«

Íra natos perdidit, extinóturus puerorum

lum cum é privatis parentibus natus, nactus

fanguine Dci filium, quem horribili carnifie

fuerit licét alienigena Judaicum Regnum : ale

cina fuit infecutus,

Ut cultum, & obíequia

tius tamen eum fortunaevexit, ut lapfu gra-

populiad fe traheret , aras exítruxit,& pro-

viore in imum detruderet calarmnitatum : luit

fana templa, Romanis Principibus duos Pon-

fiquidem adhuc vivens, quae peccaverat ; &

tifices regio natos fanguine impi& futtulit,

quiaà puero intumuit infano fuperbize faftu,

calumniis unum 5 alterum infidiis circum-

flagravitque juvenis fcedo libidinis zítu

ventum,

Quatuor alios à fummo dejecit

moriturus fuperbiam luit , fumo eliciente

Pontificatu, plurimósque facerdotes interfe-

lachrymas, & venereum atum , plectente

cit inter quos Zachariam. Patrem Joannis

arcano igne fzviente per intima vifcera: cum

Baptiíta.

Veneri turpiffimé addiCtus noe

enim fuppliciorum attrocitate in quósque

vem fibi üaxores copulavit eodem tempore,

Íccvierit $ cruciatus feré omnes mox foediffie

quotertiam cum matre, G duobus ex ea

mam acturus animam in fe perfentifcit, &

Anfiq. ;7"61,* 7

fufceptis filiis ; inflictis vulneribus fanguine

ut narrat Jofephus,agnito calamitatis nuntio

liä./ 19 CApu7.

extinxit: eadémque poenà patruum, Gpti«

repenté conflictatus dolore acerrimo, ac plu»

U

mogenitum filium, ac potiorem domeftico-

rimorum morborum fuppliciis excruciatus,

rum turbam impié mulclavit ; nimirum ut

viétüsque; cüm fibi etiam manus violentas

turgido fuo litaret faftui, vafrá fimulatione

inferre conatus eífet fub pafchales ferias in-

atas erexit, templa ftruxit, in quibustamen

felicem fpiritum in orcum evomuit,

9f

Sacerdotem crudelitas egit; & victima fue-

Neque difpari poena mulctatus fuit

runt quotquot intercipiendae honorum lucis

Diocletiani infanus, tumidüsque faftus, — Is

Libl I- de 9é--

fufpectosfibiimaginabatur. Huic inaudite

ait Sigonius , Poff rrisumpbum de Ferfis a-

&id, doperaz

crudelitati in fociam fe adjunxit foeda libi-

Gum, banc tantam felicitatem, tamque pro-

do: geminam dixiffes ex Erebo egreffam

fperum fortuna obfequtum capere animo nom

furiam debacchari in uno Herode, & utram-

potuit ; fiquidem moderatione pror[us in fu-

que furialibus fuis tedis eum inflammare :

perbiam versa,e usque in[olentie prodüit,ut

fiquidem cüm z(tuaret libidine, incendeba-

Je poflbac , suertalitaria oblitus, tamquaums

tur crudelitate, utamans fureret, G furens

Deum adorari voluerit.

Nam prejicere co-

amaret; thalamos amans ftruébat, fed furens

vam [e bemines venerabundos, atque ofcu-

aras deftruebat, & tumulum aperiebat ene-

lum pedibus figere pati capit, &f gemmas ve-

&is opplendum cadaveribus : pugnabant in

fibus, calceísque inferuit , cim ante ipfum

codem vecordi pectore ferales diverfi affe-

omues Imperatores con[ulari tautim faluta-

&us, odium, & amor , hic ut deliciis difflue-

tione contenti fuiffent , folm. chlamydem

Servie-

ret, illud ut fanguinem funderet,

purpuream privato bhabitui adieciffent : 1s

bat hifce tumultuantibus affeciibus , qui in

autem,ut ait. Nicephorue , divinis expetitus

alios fzviebat, & hominibus imperabat.-

plagis, toto primüm corpore tumorem ingen-

.ïkd;t;ï.q

0

34

Hujus fervitutis compede infelices de-

tem . concepit, quo deinde varià difrupto,lentà

tinentur quotquot ab infolentibusanimi pete

ita emarcutt , ut blasphema ejus, &5 impia

türbationibus, actumultuantibus affe&tibus

lingua, qua iniquitatem in altum evomues

UIC. n

finunt fe fe abripi; ut Romze olim Tiberius;

rat , intra fauces ip[as vermium vomicam

Caiigula, Neto, & alii ejusdem furfuris Cze-

proferret , qui ex ore illiue prorepentes fa-

fares caedendis hominibus nati: vififiqui-

tore pe[imo locum babitationis omuem reple-

dem funt dimidium Imperii cum Venere le-

bant. Peffremó autem , tnore canis , quam

nocinante, & dimidium cum Jove fulminante

anaximé latrans , [celeratam ,. &f nefariam

divififles . Non tamencredas, Herodem de.

eum vielentia quadam exbalavit animam,

86.

liciarum ita quieviffe in rofis, ut fpinasnon

Non purputa tantüm chlamydatos,íce-

prafenferit , fiquidem mala conícientia diu,

ptróque praepotentes inficit cumor fuperbiz,

noctüque cum toríit, circumegitque per fin-

íed G& eorumdem famulitium , quod quafi

gulas timoris larvas , umbrásque fufpicio-

pudeat fervitutis, cateris praeffe adminiftri

num, jugiter enim infeflis furiarum ftimulis

fludent, ut vix quidquam interfit difcriminis

fodicatus vitam duxit acerbiffimam : occi-

Reges inter, & Pretores; fedenteodem fa-

forum funera, Manium umbrz, menti fem-

fiu, incedunt, recedüntque eodem numero»

ziiiq.gu-

per objiciebantur, ut acriüs in pectore cor

fiorecomitatu,G nifi coram quz(loris mappa

- daic. lib. ,7.. palpitans torqueretur.

De Herode ait Jo-

genu omne fleClatur, adeó indigna:ur fuper-

bus famulus, ut minas fpargat, ceedésque mi-

£Ap, 19, lePhqs N fui: Herodes in omnes. ex «quo

Rnetur P

Superbus przeminendi affe&tus , quos inflat, dementat. 209

fnetur; timeántque jam capite minui, qui gcnu'

men pau,perta/tis laborare zgritudine, fi di-

pon flectunc cetvices fub eladio flectere,qui

gnitatibus inhiat,(i divitias appetit,quia tunc

pede in adorationem non procumbunt. Sed

vacuam fe novit, cüm plura ipfi defint, Solo

maluerunt tres pueri licét captivi potiüs toto

fuperbie ttimore videntur homines paupe-

corpote demitti in ardentis ignis fornacem,

resfieri ; quia.appetentes aliena, plutima

quàm Regis aureo fimulactofe inclinare ; de-

fibi videntur deeffe: fic Mercator quamvis

tre&tantes (uz aurex flatuz praítare- obíe-

divitiis onuftus, nobilitatem appetit, ratus

quia;maluerunt fornacem ingredi,quàm cul-

ineffe palludamento fplendorem, quem ipte

tum infeníato exhibere metallo: noluerunt

non experiturin auro.

Vir nobilis fuze il«

pueti coram ítatua Regis, eáque aurea genu

lachrymatur conditioni pecuniis vacuz , opt*

fletere, & maluerunt pectus, corpásqueto-

bus deftitut , auroinhiat potans hujusme-

tum in flammas demitterefornacis. Sed plu-

talli nitore poffe propriz fuflragari calami-

res funt, qui non folüm Principum veneran-

tati.. Opulentus ex ordine equeíftri purpu-

tur fimulacra, verüm & eorum famulis fore

ram optat ; quà deftitutus menfam faftidit,

dide obfequuntur, ut indegradus fibi con-

quamvis delicatioribus inflructam . ferculis,

flruant. fuperbià cumidi ad altiora furgendi:

Supetbia quos inflat, in fublime femper eve-

nullus jam Principis adminifter folus videtur

hit; non tamenut beet, fed "utacriüs tor«

incedere , nifi poft (e trahat ftipatam cohor-

queat: hincD. Chryfoftomus , mavult Bar-

tem: & (1 olim Romanisconfulibus rerum,

barorum potiüsfubire fervitutem, quàm ju-

gentaimque Dominis duodecim dicuntur li-

gum fuperbiz , «eó quia ex hac purulentara-

étores fuffeciffeppompaticá hác noftrá zetate

dice abfurde quaque pullulant cupiditates,

Qentenos Íuperbus faítus vult accerfitos. In-

& plerosque, quos neque decora facies, ne-

hiit, 3ui,

comitatus per urbem olim fimplici veheba-

que libidinandi «upiditas ceepit , jactantize

! IW'MPJA

tur equo Cato, vir nonfolüm confularis, fed

libido intercoepit;ac interfecit, ait ip(e, 9ui4

Homil.sg.. i

& triumphis clarus.

£andem inanis glorie cupiditate fumptuofins 2

-Maith,

$7.

Intumuit-adeó corrupto hoc noftto -

qquid surpius , ueltoleratu difficilius fieri. po-

vo faftus, ut faftigium videatur attigifle in-

10f2 fiquidem morbi hujus diendia ex bis

Íolentiz, ac retroacta omnia Izcula longiüs

fülent patére, qui fruflra, $ dnaniter. tàm in

h

Scimusíaacum non dedignäffe

theatris edendis []eilaculie , tum vebus catevis

famulitium; quamvis quó fupra ceeteros e-

isliusmodi intempefirvis ad. gloriam dunta-

mineret, ei non defuerit ; quia nimirum ani-

[lbu L d? [

xats G ofientationem paratie, tum denique $m

mi demiffioomnem abegerat tamorem : eà-

&dificandá fplendidss domibus , & excolendis,

i Mp

dem Jacob lentem excoquit ; Rebecca pul-

&reliquis inutilibus, qua impra[entiarum fi-

mentum apparat; Efaufolusvenatum egre-

lentio pratereamu pecuniarum plurimum tn«

ditur, & Jacobum fratrem . fine comite ad

fumunt. Nec [ane quempiam fugit, bommens

Labanum inSyriam ablegat.

Fulgebat au-

boc morbe laborantem , prodigum ,. & jatta-

zum in domo Judith, micabantgemmee,ex-

Dundum, rapacem in[uper & cupidum effe. 6-.

undabat familia, & tamen unicam tantüm fe-

gqorterez nam ut babeat , unde belluas alat,

cum ducens'pediffequam ancillam — A(fyrio.

Alienis fortunis infert manus.

Et quid for-

rum caílra impavida penetrat , tentorium

tunas dixerim? [iquidem non eas folim , fed

ingreditur Holophernis, ejüsque capite am-

animos ipfos, ignis ifle depafcitur ,nequemore

putato nobilem de pro(tratis hoítibusin uno

te corporea bíc modo,65 prafenti , fed fuiura

Holopherne triumphum reportat £radidit

eram affcit, G'aterna, . Namefl gebenue

«aput Holephernis ancille fue , & Exierunt

procreatrix inanis bac gloriay 8 ignem exci-

Pa -Sudith,q.;v

due fecundim con[uetudinem [uam quafi a

tat vebementins, 9 vermes pefliferos, Quee

OY ALIOYE.,

98»

damnaà mundo condito non intulit fuperbia?

Non folàm qui divitiis affluunt hocfu-

hzc.é fummo coelo Luciferum in imum de-.

perbize vitio inflantur; verüm etiam paupe-

turbavit tartari; Protoplaftose terreftri pa-

Lüc, 12,

res, G& pannofi, hinceosalloquens Chriítus

radifo expulit extorres; turrim, urbémque

ait: Et vos nolite quarere quid manducetis,

Babylonemevertit, linguas confudit; Goliam

aut quid bibatis, f nolite in fublime tolli : quia

proftravit; Amanum fufpendit; Nicanorem

nimirum etiam ipía paupertas evangelica , fi

interfecit; Antiochum peremit ; Pharaonem

faftu infleturà (ua dejicitur felicitate , ficut

fubmerfit;Sennacheribum trucidavit; utrum-

terrenorum eXonerata pondere furíum fe-

que Herodem perdidit , Cofrhoém putrefe-

liciüs avolat beatitate donanda, fi tamenfu-

cit, & quotquot fuperbià intumuerint; eos-

Q6

perbiz erugo ejus detritas corrodat. veftes,

dem faftus przcipites egit in imum extremae

facilé corrumpitur : locupletiffima eft pau.

calamitatis. Quantum tu times,ne pereass

pertas, quamdiu fua forte contenta nil con-

tantum cave,ne fuperbias.

gupilcit quia tune nil ipf decit ; incipitta-

V

a .

:/

20)

E

N

E x*

-À

DIS-

P& (210) £

eä?æææææææwææææææææææææææwæ

eB6p oD eDepDeDcD Dd

$DO CO CD OCO CD D EO CDCDQD

COODCDC

DISSERTATIO X.

Nemo verz tranquillitatis malaciá frui-

61

tur, nifi fludtuantis animi

pravis fedatis

Affectibus.

S. I.

; Me;itz'tür fronitis ferenitas , fe pravi affeüus intus dominentur.

r

?72

P.yEHEC,

p a

-QQ

Unt qui corruptá opi-

& cona fimul , & fcena claudatur. 'Si cum

I,

"

£5

(

y

$

nione capti culmen pu-

Traiano, Domitiaao, Diocletiano honores

g

tent beatitatis attigiffe;

", i

SS- N

d

fay

affequantur, chlamydem induant, ;purpuráà

Ie,

»

k m

N

"g

fi cum Creío divitiis

Íplendeant ; .fceptro imperent , imperio cze«

CO E N

affluant; fiduo illa Nu-

",

p

XXSNMNS

À

( EC

teris prafint,.— Vel fi cum Fabritio Aulz fe

'(X

mina , quibus .homines

abdicent muniis, :teceffus adeant folitudinis

N

$

Rus fuum excolant , & ad focum edant illas

:

Xx

E

obíequuntur , feu po-

tiüs vilia nomina a»r-

ipfas radices,& herbas,quas in agro'excolue-

entum fcilicet, & aurum proptii juris fece-

runt, iisdem vefcantur leguminibus , quz la«

rint; (bi videntur abegifle ferreum | fzecu-

borantes manus occate concrediderunt :tel-

lum , &aureamadfe fe eetatem accerfiviffe,

luri. 'Sedex haétenus recenfitis, nec.unus

ac argenteam fibi pediffequam conduxiffe,

Ícifcitatus fatebitur , fe veram naftum tran-

cüm vitam ipfam, quam ducunt, auream pue

quillitatem , -necad verum appuliffe quietis

tent, cui argentum famslatur: etenim non-

portum , ad quem bonaexterna non condu .

-mifi inargento facra omnia ; Q profana pe-

cünt: quianeque coacervatee divitiae, neque

ragunt; Íomno non nifi argenteo indulgent

infiru&a ad-omnemlautitiem dapes, aeque

in toro; prandia inftruunt argenteis in men-

honores , & dignitátes, :quibus jugiter hu«

mana ambitio inhiar, hominem valent in (1«

fis: in argento propinant , perpotant j ut

€üm auto, Gtargento regnorum capita cin-

num vera tranquillitatis trahere. Nilpro-

gantur 5 generofiora in epulis coronentur, &

deft extima corporis ferenitas; fi Ízvit intus

falerma. Felices fe putant,fi cum Epicuro in

in animo procella.

palmari ftomacho longinqui littoris pifces ,

Nifi homo interior, & extetior con»

od

G peregrina congerant aucupiaz fi conchi-

cordi veluti harmonía inter fe fe modulen-

liis fuperi, inferique maris pigritiam naufe-

tur, nunquam veram experitur homo malae

antis ventris ftimnulent: fiferis multa czede

ciam.

Nil confert ad felicitatem, f1 fereni«

venatorum captis ftomachum impleant, cum

tas arrideat in fronte, & tempelílas fluctuet

in mente; fi fpirent exteriüs adblandientes

potius corpus foetidum vertant in caemeteri-

um , quod ene&tis opplent cadaveribus, Id

Favonii, & Zephyri, & intüs Euri, Nothi-

videbatur rerum defuiffe elementis, ut tribu-

que furentes omnia fus déque confundant ,

taria etiam ipfa fierent voluptatis; non enim

evertant; fi foris pacis inito foedere omnia

ut fatifcentis naturz confulatur neceffita.

quiefcant, & intus bellorum tumultus ob-

Á

ti, ve&ligal folvitur, quod terrarum , aqua-

flrepent ; fi experiatur homo filentium ex-

rum, ac aéris defatigatione coacervatur tanto

tra fe, Gtfentiat in. fe turbulentum clamo-

quarentium impendio, tanto pifcantium di-

rem ; fi mant olivam teneat ,.& corde rom«

Ícrimine, venantiümque labore, ut videantur

phaam flringat; f1 exteriüs maretrajiciat la«

jamhomines pericula prandere venatorum,

éleum, & intus fluctibus agitetur decumano

& difcrimina ccenare periclitantium. Beatos

turgidioribus ; i vultu vernam temperiem

[e credunt, fi cum Sardanapalo videant ve.

fpiret, Gincorderigentem gelu odii foveat

lutiin triumphum deferri ferculain menfam,

hyemem ; fi floreant in extima vultus cute

& perinde ac in orcheftram prodire dapium

rofz liliis nuptz, & intus fpine, & vepreta

delicatiora condimenta; licét non detur tan-

adverfantium affe&tuum vifcera dilanient ;

——

tüm fabula palato, fed etiam guftui irrita«

pracordia excrucient : Perinde ac varius eft

mentum , cüm nonícene tantüm, fed &

in variis terrarum traclibus telluris genius;

ccenee affideant , in qua fepe mutata fercu-

ita GC án hominibus terrenafapientibus diver.

lorum fcena ceenatur ad omnem lautitiem,

fi pullulant; adole(cüntque affectus, qui nifi

donec veniatur ad cataftrophen, & bellaris;

rz.uio.-,

coärckcanturä, flcötaxxtärqug gd Ieclee

fii$

ï?

| Nemo interna fruitut mäïa*c*ila nifi ptavis A-H*e&ibtisfedärï«x, ^ni

fs amuffim, hominend 3veradeturbant tran-

virium contentione dimicántes, üt regind&

quillitate.; & perinde ac varize terrarum ree

rationis expugnent arcem, dominatümque

giones;diverfas prefentit commotiones,quis

in homine enancifcantur ; quo ubi potiune

usnonmodiceturbatur. ScimusRhodum,

tur, non tamen licét inducias videantur exe

Joniam, Apuliam, Trinacriámque terre mo-

hibere, pacis ineunt feedera; tunc.enim i«

tui obnoxias,& frequenti quaffatas fuccutio-

terumarma movent, quibus vel in ipfa quie«

te homolaborat, in tranquillitate turbatur,

ne;& Campaniam licét nominefelicem omi-

'

ne tamen infelicem, etuélatas Vefuvij flam-

in fecuritate pavet , in folitudine timet, Si

mas pavere , folíque horrere trepidatio-

ífuo fe recipit in. cubiculo flatim . furiofa

ä

nem,

ments agitatione avolamt, qui excitanture

&*

Infurgunt in homine affsctus varii,qui-

affectus alió extra cubiculum , extra civitae

bus obnoxius intus commovetur, perinde ac

tem, vagantürque per vicos , arva, plani«

ties, montes; maria trajiciunt ; & ad loca

vatiis varij terrze traétus fubjiciuntur difcri-

minibus: eluvione fiquidem Theffalia cre-

fe conferunt remotiffima; ubipropria, qui-

brà mergitur, flammis jugiter ardet JErna,

bus pafcantur,inveniunt objecta, fiveaurunm

in Petvanis tractibus, five margaritas im

rigente nive candet Thracia, perpetuis tene-

bris Cymerijcecutiunt , Delos in ZJEgeo

finu Eritrzi; five adamantes in. Indorum

fluitat, /Egyprus Nili redundantiis mergitur.

elatioribus montibus.

£mó hzc varietas, vel inipfo coelo , & a&re

Pugaant femper humani affectus, & li-

$*

fufpicitur: fiquidem inter planetas Saturnus

cét umbratili cettamine ; expugnant tamen

habetur maleficus, Juppiter benignus;acbe-

Perfæpe.hominem: conftruunt enim fibi quafi

£

meficus, Mars türbulentus, & iracundus, fic-

arenam,feu theatrum gladiatorium in turbue

citatem invehens; Sol cane mordens, Luna

lento hominis pectore, ubi infaniunt, fero-

ciunt, debacchantur, Iraenim quafiemería

humiditatem promovens,

Infra Lunam

Air interram usque agilis, tenuísque diffun-

ex Orco Megera ferales quaffat tzedas , flam-

ditur, altior terris,& aquis.

Ejus fuperior

másque agitat lethales, quibus cedes, & cla«

desípargit, Timor Manium umbris accer-

rfegio quia defeecata à quavis halituum con-

crecione falubris eít, ac innocens, libera fem-

fitis omnia replet horrote, circumfepit pe-

petà tutbis terreftrium halituum , ac vento-

riculis, przcipitia aperit, ruinas portendite.

rum turbinibus, ridétque femper ferena cum

Audasia ceteris petulantior infurgit pericu«

fole: pars veró inferior mutationibusobno-

la contemnit, difcrimina nihilifacit , ardua

xia modó eít nubibus foeda, nuncimbre hu-

quzque aggreditut , cum hoíte quovis con-

mida, velfulgetris coruíca , vel tonitu cla-

greditur, ut (anguinem fundat, clades fpat-

morofa, velfulminibus armata , vel procel.

gat, flrages diffeminet. — Spes vireícit lzeta'

lis rigida, vel grandine flagellans; vel vento»

quaecunque fibi promittens , profpera fpone.

gum vi difcuffisnubibus (stena, ventis íicca,

dens; fedaurá plerumque paícitur, cum qua

calore fervida , folari radio iliuftris. Sic in

ftatim evanefcit , fluitque, vel unico venti

hominibus hanc varietotem tumultuariam,

flatu: & infurgit Defperatio absque ulla re-

qui in iisdem exciraatur affz&us, invehunt,

rum meliorum expectatione: hecque ferales'

u n

Alij fiquidem bile fervent; alij invidià tabe-

concipit triflitize e(tus , quibus mentem ex«

fcunt, hi amore zituant, illi odiorigent; hos

cruciat , GC cogitationum angufliis premit,

N

4t

libido corrumpit , alios metusabjicit; quos»

Ípei omni renuntiat, nilque appetit nifi la«

a 2

dam audacia extollit, & alios triftitia de-

&f

queos, gladios, pracipitia, C mortem. Amor

Íuos accendit impurosignes, quibus extra fe

primit ; fpes plures alit, quos poftea defpera-

tio enecat; gaudium nonnullos afficit, qui

avolans, rupes tranfilit, fluvios tranat, maria:

mox prz moeítitudine liquefcunt in lachry-

trajicit , & plerumque gladios acuit, la-

mas: quothomines, tot in ipfo repugnantes

queos nectic, & ejus furoribus tragcediz cone

animi perturbationes,quibus mens petinde;ac

fonant, & perfonant: eftenim iracondus, ex-

in procellofo freto agitatur , cor fluduat, &

lex,intempeítivus, ignivomus; quas flam«

homo non raró naufragium patitur.

mas, qua incendia, quas zetneas conflagratio-

d.

Adeó altiüs fuas in homine affeCtus ra,

nes, qua bufta non excitavit, quas pe&ctori di-

dices egerunt, urnonnifi cuta ipfo homine

lacerando Prometei aves, quas cordi pre«.

divelli poffint; nobifcum enim adolefcunt,

mendo aggeftas malorum catetvas,quas mene

& ut phraíi utar Tertulliana non. Tulliana

ti torquendz, & abfumenda curarum turbas ,

nonaccvit? Que filentia, qua deliquiz ,

contemporant fatu , co&taneant natu.. Cre-

fcunt innobis, &cum nobis confeneícunt;

qua& tormenta fuis ipfeflammis non accerlii..

nec priüsejcordis abfcedunt íede, quàm nos

vit? contra amorem infurgit odium canz;, &

à vitze flatione; nec extinguuntur nifi fimul

angue peius; urget enim contraalio$; quog

hominis vita extinguatur ; cüm homine fi-

quiefcere non patitur, quorum fan'suinem

quidem tantüm moriuntur , tumulantur, &

fitit, quorurm ftragibus delectatut , 43 immit

&inefiunt,

Dixerim cor humanum came

quodam atque efferato animo, 'veluti aper

g

pum Martium, ubi (ibi répugnantes affz&tus,

iGtus in alios irruit, quos vivos exforbere

pugnantésque inter fe fe varíz paffiones di-

concupifcit, quia nonnifi neces cudiz, venena

E

gladiantur; gladij; quibus. feritur puntim

fpargit.quibus interimitgladi

"d

sacuit,quibus

cafim , turbidi, ac furiofi f(unt motus omni

vulacrat,

aconit? evornit; t interficiat,

Hifcé

Ferani de 41?:&:'5:;: Jom. 1,

1 d

212

Differtatio X.

Hifce perniciofiffimis affeGtibus adíci-

praconceptam in animo letitiam nulla ex«

6.

tur defideriorum turba, qua multiplici ar-

terng pompz fpecie depromunt, neque ap-

mata jaculo hominis pe&tus confodit , quod

paratu indicant , nullöque alio gratulationis

abreptz mentis defideriis perculfum premi-

argumento przeconcepti gaudij fpeciem pro-

Hifce defideriis veluti mox

tur ad necem.

dunt; fed illud imis inclufum peäoribus

alis inftru&us homo Pegaío velocior va.

continent, & in animorum receffibus foli

rios, eósque diffitos percurrit. terrarum

petfruuntur quadam cffufa laxatz volupta-

tractus; accipitre pernicior in fublime avo-

tis pecie, Suntetiam qui ingenti perfufi lze-

lat, inhiátque preda, ac bonis alienis di-

titia exultant gaudio, geftiunt voluptate ; ac

tefcere; Dedaleis munitustfemigiis acra enae

hilaritate verba ipfa condiunt : -exiliunt e-

vigat, perindeac navisaquora: fedcontra

nim loquentes; triumphant vocibus , tripue

Defiderium Fuga flat, rergoribus fuis inter-

diant ingeminato plaufu, & plerumque adeo

pnecinam nitens cladem evadere , vel totis vi»

infueta , ac infolenti latitia elatus -eft : ani«

ribus propulfare , quamvis intutiffimus fit

mus, ut in fumma voluptate pafcatur , & in

miles, qui gradivi in caftris Mavortisà pedi-

Íe ipfum velut impar tantz jucunditati conci-

bus, non à manibus auxilium depofcit; quia

dat. .Plerique tamen exteriüs videntur ;in

10

ficut fecuritas in robore ex audacia; ita pe-

gaudium profundi ,. quorum pe&lora : inti-

riculum infuga: arma armis propulfantur ,

mósque animorum receffus , fi introfpicere-

nec quisquam in bello tutior , quàm qui fer-

mus, nonnifilarva fucatze lxtitize nobis ob-

rum ferro propellit : ab armis fiquidem pen-

jiceretur; rident plerumque in genis rofz,

fatur miles eó minüs periclitaturus, quo for-

cüm intus in:corde'fpinze pungant ; & tor-

tiüs prefferit hoftem; & quamvis non fempert

queant.

f Infurg'it contta gaudium umbris

in ferro fit militis falus,in fugatamen femper

ftipata funereis, tetriscomitata- cogitationi-

eit dedecus,& plerumque pediffequa mors.

bus triflitia , quze mentem egritudine cor-

A nÀ

Z

Caterum malum quinon fugit, is pe-

rumpit, ingenium mcerore hebetat , cor an-

riculum amare dicitur, ac ftulté in preerupta

guítiis premit., *oculos lachrymis : implet,

fe conjicere : infanus eft, qui nullo perculfus

frontem profundis fulcis arat,totimque vul-

timore, qux imminent rerum difcrimina

tum impailefcente inficit macie; 'incedit hic

fugere non ftudet; & ipfe fc quafi periculis

affe&tus motrore oppreffus , anguftiis pref-

offert , quod perinde eít ac agereex cemeri-

fus, triftique : moeftitudine , & anxietate

tate : Sapientis eft prudenti induftria rimas

exanimatus, inceditque propterea capite de-

jecto, fronte demiffa;oculis in humum verfiss

quarere, & cauta feceffione fe à periculis fub-

trahere: quienim non fe fubducit, ut malos

«ujus vocem dolor debilitat , animum indi-

vincat incuríus, vincitur ipfe; Jacobum reco-

gnatio opprimit , & verba lachrymzae inter-

lamus,Moyfem cogitemus,Lothum confide-

cludunt;fparfis fiquidem in humeros capillis,

remus, Eliam fpeétemus, Mathathiam per.

turbato , : apertóque peétore, fluentibus in

endamus, Athanafium intueamur, Policat-

vultum lachrymis , 'voce crebris fingültibus

um contemplemur ; & hifce adfcifcamus

effracta incedit,

2

Ambrofium : omnes enim cum ingentia im-

penitüsque'occupatur.

quimoerore animi ingpleturf

1f

minerent mala ad eadem declinanda prudenti

"Hos ludos infolentes ludunt; qui exci-

9.

confilio feliciter fugerunt fine ulla famaz lze-

tati in nobisnon coércentür áffeclus ad rectze

fione, absque ullo honoris detrimento, fine

amuffim zationis , -& trageedias plusquam

damno vite; ut przteream Paulum; miffum

Thyeíteas agunt , prefertimamor in libidi-

faciam Jofephum; Chryfoftornum taceam,

&

j

nem effervefcens;rerum alienarum immiodica

ipfum Chriftum non adducam,tametfi omnis

cupiditas; in proximum przeconceptum odi-

ejus actio vera noftra fit in(iru&ió : Servator

um cadesfpirans,& clades fpargeus::conta-

nofter potuiffet facilé quotquot contra ipfum

befcens animi moeror,& deploratze fortis exi-

furrexére profligare, ac profternere; nihi-

tialisdefperatio, |Voluit nihilominus Deus

lominus ut nobis documento foretà Judzeo-

hanc in hominibus infurgentium 'contraria-

I1,

rum lapidibusjà Pharifzorum confiliis,à pro-

rum affectionum luctam,ut non conniveamus

tervorum manibus, à perditifimorum homi-

vitio, non ludamus in mediis periculis, nec

num machinationibus fugit; &licét prxfens

nobis illudamus; fed perpetuó pavidi die, no-

non potuiffet tangi;fi noluiffet,nec teneri ma«

étüque foliciti, femper fimus anxii, vigiles, Gt

nibus, nec percuti virgis, nec coronari fpinis,

in omnem partem circumfpedli , jugitérque

neccruci clavis affigi , adhuc tamen hzec mala

intenti, ut infurgentium noftium eruptiones,

fubivit, ut nobis ad falutem viam flerneret,

inquietósque motus propulfemus, co&rceae

$.

Affeéluum hactenus recenfitorum tur-

mus;nobisque viclrices comparemus adoreas;

bulentüis, fe admifcet gaudium , quod uni-

À

erigamus ttophza, legamus palmas, colliga-

veríum hominem — perfundit exultatione

?

mus manubias, aureísque lemnifcis coronam

féque hic animi affe&tus foras prodit , fe-

infigniamus noftram.

Qui enim inquies

cámque accer(íit populorum acclamationes ,

tis hifce motibus, infoleícentibus animi

apparatuum hilaria , gratulabundos homi-

commotionibus, & effrzenibusnon obfiftunt

num occuríus ; animos infueta alacritate pro-

affectibus , in multa fe dejiciunt pericula, ine

p geüieätes, vultu, fronte, oculis internam

cidunt difcrimina , pluribüsque fe pedicis

illaqueant, multiplici compede irretiunt ,

gordis depromentes lxtitiam. Sunt veró qui

de turs

N&mo ïnt&rnä fruiràr malacia nifi pravis Afïe&ibnc fedatis. 213

ac turpia devi

J.Q 22

-

I

mentispatliuntuf dedecora:

oculis luflrare, non linguà delibare; fed

fienimnon cc&cceantur , fed effreenes graí-

quia hunc defiderii affectum mon ftarim

fentur , clafficum inflatur, beilicum cani-

compeícuit , radices egit, adolevit in feemi-

tür, füror, & Beliona circumeunt,& erupte

na, virésque enactus Evam pro(travit victam;

ex Orco Eumenidss ferales tzedas , flammás-

quz enim pomum coredere noluit, & afpi-

que agitant, fíitque conjuratio, quà interna

cere non expavit , oculis fimul, & palato fa-

tranquillitas, quíes mentis , pax animi non

tisfecit 5 vidit pomum oculis ,.decerpfit ma-

folüm turbatur, verüm & homo ipfe pertur-

nu , admovit ori, contrivit dente, &inítoe

batusinternis affectibus mifere cadit. infelix

machum demifit, & unà cum fruéluícientize

vitiorum przda : quamvis trajiciat navis ze-

ignorantiam deglutivit, mottémque fibi, &&

quora multo auro illita, plurimo czlata em«

polteris.

Scio, Judam amáfle pecunias, ine

blemate, munita milite, in(tructa velis; fi ta-

hiáffe divitiis, fed quia immodicum hunc

men ventis procellarum inlocum omnemra-

affectum in fuisnoncoércuit cunabvlis, ad-

Pa

piatur,facilé in [copulos impingit,& difruptá

