ammeas interram defcenderit, edotlus

ferri ad eloquendum 5 & quó fuerat illi fe-

tT

cretiüs aliquid commiflum; có citatius pru-

eus bomines meliorem loquendi

-

modum.

rit foraseffundere; & quod deterius, fecre-

[vt

L

ta fibi concredita non folüm gef(tit fua libi-

Ertullianus fibi gratulatur exemptum

Lib. JQ 'pmf

hl

dine, ac pruritu obviis evulgare , verüm

feiffe lingua noffra venenum,quia cum

T

e??f.CüP-äo

Autm

& ea miícere , que füfpicatur; & alia que

Chriftus mortem fua nece viciffet,

um

fibi fingit, GLinde fi mufcam per aures hau«

nondum noflra felicitas cumulatiore re«

fow

fit,clephantum per cs parturit: & hi infide-

fplenduiffet fortuna; nifi divinus fpiritus

litatis redarguuntur notá, &nemoelt, qui

ECL

flammá coelefti linguas demififfet é coclo plu-

d.l; l

fe, & fuavelit ampliüs eis concredere , quia

vias, quibus noflras purgaret linguas, &

lia

Ecclef. &,17. ut ait Siracides ;. Qwi denudat arcana ami-

omneab iisdem venenum abigeret : Fa&us

ci fídem perdit ,. &8 non invenit amicum ad

eff vepentà de celo fonus tanquam advenien-

qu

du

animum [uum : hinclinguagarrula plerum-

t [piritus vebementis, & replevit totam do-

J

que eít etiam odii artifex , malevolentize

um , ubierant fedentes, && apparuerunt illi

offiina, alienz glorieinfufcatio , honoris

difperta lingue tauquam ignis , quia pro.

g

tiqu

evenuílatio,famz venenum.

prium eft ignis obvia queque abfumiere, ve«

3j*

Quamvis lingua , fi fida fuerit opti-

nena exficcare, & quz malignas contraxére

füli

Ts

mum fit in humano corpore inftrumentum,

qualitates expurgare; & id fuit felicitatis no«

t

cujus beneficio animi fenfa aliis coramuni-

ftrz complementum , quód linguz coelefti

camus, &que vulganda fünt aperimus: fi

imbutz igne noftras ab omni veneno,omní«

fuu

tamen fuz indulferit lubricitati, ac proprio

que fatuitate lubricas expurgarent linguas,

i

Cüm Ecclefiía effet in terris conftruenda; fu-

lmgt

permiferit fe pruritu abripi;peffimurm eft hu-

mani corporis membrum; idque caufz cur

premus rerum molitor , ac fapientiffimug.

UT

Pittacus ; cui Rex /Egypti viclimam mife-

architectus Deus, ficut. olim plurium con-

lmgm

rat, à qua optimam íimul, & peffimam

fufione linguarum infanos Gigantum aufus,

em

carnis partem auferret, linguam przíciderit,

ac tumida con(ilia in Babylonicee turris zedi«

EXcU

edo

quam victimam mittenti reddidit, indica-

ficatione diffipaverat; moliturus mox non

turus, linguam optimum fimul, & peffimum

jam turrim , fed interris Ecclefiam Catholi-

dor:

Libde garz

eífe inftrumentum, ut tefert Plutarchus in-

cam eminentià virtutum fyderibus equan«

q

l

tie

vulit.

quiens : Pittacus cum vitlimam;ei Rex Agye

dam, linguarum quoque invehit diverfita-

priorum mififfet, pracepiffetque,ut optimam &$

tem, quà plurium nationum linguz, & gen-

quo

tium idiomata ia unum coirent fidelium coe«

gelfimam carnem . auferret, vitlimam excisá

"

remifit linguá, quüd tam bonorum ea, quám

tum: fed f1 ignis & coclo in terras pluvius illas

fion

spalorum organum (it fummorum z. nullum

bitur perfidos Ethnicifmi profligaturus gi-

LA

fiquidem eft in homine intus venenum,quod

gantes, cur potiüs ignis non cadité ceelo de

Ua

per linguam forasnon erumpat ; imó plus

more aculeatusin fulmina, fed potiüs in-

Vent

damni infert lingua fola, quàm catera cor.

Ífuetas ruit obtufus in- linguas? An forfa

Qpl

quia Spiritus fanctusamor eft , & amor ful-

poris membra: hinc quamvis manusarmata

(æle

gladio potisfit hominem interimere; adhuc

minare odit, ac ledere; & tantüm lambere

t

tamen geminas natuta homini manus |indie

amat, & eblandiri? ideóque in linguas ob«

Quu

pof-

dit, non tamen duas linguascidem natura

tufus illabitur ignis , ut lxamþcxc-.ta,müm,

n

Ms

*Aþpetiaus Eïzulgandi fecreta coércendus, ne cuncta funeftet, 289

mox SpiritustDomini non amplius , ut in

fit; noa vulnera inflig&re: Imé multiplices

difpertitus inlinguas cecidit & fummo coclo

mundi primordiis (uper aquas ferebatur; fed

difpertitusin igneas flammas ardentes terris

divini piritus ignis, utlinguis amore flam.

meis amandiffima duntaxat ofcula figeret ad

adjecit linguas, quibus non folüm coclum,fed

falutem; non vulnera infligeret ad interitum:

& terra Íui pariter conditoris gloriam de-

predicatet, ^ Cecidit veró & fummo coelo in

vel càm amor ipfi fibi fama fit, tot . debuit

linguisabundate, quot flammis ardere, ut

ima terrarum pluvia hec ignea mifcilium

linguarum, quibus imbribus gratiarum terra

Euro citiüs per fingulos difcurreret terrarum

tractus,

vepribus,fentibüsq; producendis affueta irri«

37«

Q

uàd fi moris lfuit, quodlim victima-

garetur,&viretis,floribusque virtutü tandem

inciperetexornari, uthomines in ea ad enate

'rum linguz preconibus tribuerentur,eó quia

Jinguà populum juberent ad facra venire:

zandam Dei:gloriam , fuas folyerent linguas

«coelefti igne à vitio defoscatas garruliatis.

non mirum, íilinpux divinitüs tribuantur

Apoftolis, cüm verz Religionis futuri effent

:Sed quid quàd delitefcentem .in caula

39.

"Bethlemitica humani genetis Reparatorem

precones perpecnum filentium 'obftrepenti

-xuna duntaxat fplendens infueta corufcatione

impcfituri-fupeïüitiani. "Quéd fi in fuper-

ba illa Babylonice turris ftructura lingua-

ftella , 'feu flammea coeli lingua depraedica-

ä*-;;

"verit; cüm 6 terris, imó é cruce, euadem coe-

rumexunain pluresfa&um divortium viam

ad impietatem emnem adaperuit , 'nunc ex

.]Jo receptum innumera propemodum fydera

:loquentes irmitata linguas commendent? Àn

oppofito à linguarum multiplicitate ad fa«

niorem frugem, morümque integritatemre-

'quia vggientis'Dei enuntiande infantig par

ifuit unicum duntaxt coeli fydus , eb . quia

dite debuerant homines , & in unum coale-

Écere ccetum, quo fierent cor unum, & ani-

-quafi puderet coelum natum in 'tertis pro-

ma unaj & linguse affuetse garrulitati; tan-

-dere fuum Conditorem, ejüsque pauperiem,

dem ccelefti edocta fpiritu difcerent,vel tan-

'vagitus, &lachrymas hominibus nuntiate?

.

tum cocleftia loqui, vel non ampliüs garrire,

«cuj

usnunc triumphum,ut jactet;totum getit

in linguas partiri; quó inde difcamus, pro»

fed filentio lubricitatem fibi innatam coet.

,

cere; Quis liaguas illas igneas & ceelo : de-

fufiores effein alienis laudibus recenfendis ;

quàm miferiis, zerumnisque fine folatio, imà

L. d $Mi

lapfas non dixerit vere flexanimas , imó &

W.Ub

animas ipías, cüm emortuum illud, abje-

& cum incremento alienz zniferige propale

&ümque inter gentes fuperftitionis cadaver

.

landis, ;Ecce quomodo per linguas igneasé

novoverze eviz.

fpiritu animárint: & certé

coclo pluvias no(lrz fueruntin terrislingua

Ecclefía, qua in terris erat recens conftruen-

expurgatz, ut noftra felicitas cumulatiüs

fplenderet completa: exemprum ef? lingue no«

da, ut Magiftraeffet omnium gentium, non

alia decuit animá informari , quàm linguà,

Jira venenum , ait 'Yertullianus, quia cce

!.-eæ ff..üt'ä,äe þlj

. ftis ignis eas edocuit cocleftia tantüm fapere,

Tient cap. 6,

quà ad vitam .&ternam gentes aptiüs in-

n

firuerentur,

& eloqui.

49»

39.

:Sed cur pluvius ifte de ccclo imber 1-

— "Utinam hoc igne purgarentur noftro-

zum hominum linguz! non ita infanirent ne-

'gneus miffilium liaguarum infueto,innocen-

tíque prodigio placide fulminat? .an quía

que inalienam famam fzvirent, Grave oris

vitium eít fpumam emittere , & eos, quos

fulmen amoris lingu$ amabiles facile flam-

mas ad cor aititur jaculari, quó coelefti dun-

Ípumans alloquitur;veluti pluvia minutatim

rorante infpergere, ut adítantesnon íolüm

'taxat difcat exardefcete amore ? Àn utcor

autibus loquentem audiant, fed & facie fpu-

fuum erga nos profufum, ac calorem pro»

digus amor explicaret , ardentibus eft ufus

mantem fentiant , foedá fcilicet rigati a-

s adredamandü

fperfione defpumantis oris; boclaborat vi-

linguis, quibus dilucidiüs no

'erudiret? Anigneas voluit, flammantésque

tio, qui contra Monitorem obmurmutat,

:cujusmodi fuit vinitor ; qui hac oris foeda

linguas adhibere ; quarum fplendore caecas

& mentibus hominumfuperflitionis caligines

fpuma Patremfamilias inundavit, cüm dixit:

excuteret? finmülque verum ad falutem iter

AH noviffmi uná bera fecerumt , € pares sl«

edocetet linguá, G przfignaret ignis fplen-

dos nobis fecifli, qui portavimus pondus diei

dore? Divini fiquidem verbi munus nonnifi

&S«f/u«? ime necillefolus hac fpumea otis

&j OR

1355

ab omni garruli-

feeditate patremfamiliasinundavit , fed fo-

coleíftes funt linguae,

&ios habuit zgue fremebundos ob 1llibera-

taie alienee in fonum 'duntaxat erumpunt,

Suum viíus eft

le, ut ipfis videbatur, diarium,quos D.Mat«

quo ad codleftia vocant,

Deus explicuiffe heminibus amorem , cum

thaus defcribensait? £* acespientes murinu.,

non una duntaxat ufus eít lingua; fed in plu-

rabant adverfus patremfamilias arbitraté

quóa plus effent accepturi.

Nonerant pro-

tcs difpertitus voluit totus vocalis effe, quó

& attentiüs audiretur ab hominibus, & fer-

cul dubio eorum linguz defoeccatz,cüm tam

ventiüs amaretut, — Quód fiin prima mundi

fodam fpumam in patremfamilias jecerint,

»

molitione omnipotentis Conditoris dextera

foedi fané fuerunt fpumatores , qui tametfi

linguà prompti effent, adhuc manu caterjs

caleftes ignes folem, lunam, & ftellas elabo-

erant tardiores,

ravit, quibus coelum ipfum tot linguis elo-

* ïn';

quens, quot fyderibus fplendens gloriam at-

Sed hec imprudens garrulitasr prome«

ï

dentiüs fapientiffimi fui arüilicis enatraret

ritas etiam dat poenas ; Core, Dathan, &

a

Abiron

?*Q-n

M

290

.Diflertatio Xlll,

Abiron ex hcbräa þlebe Principes cum aliis

OTCU E7

ducentis quinquaginta vocati à Moyfíe ob-

quod & in edibus noffris ifla perpetuó difei-

INum. eap.16.

murmutantes aiunt : Non venimus, nunquid

uus : uempe [arius effz bac. non feri , quam

HTRD

smurmurando fieri.

Et fepe analumus mini

parum eft tibi,quàd eduxifli nos Ó terra , qua

latle, & melle manabat , ut occideres in de-

Jferio privari, quám murmurantem fufline-

fertos nifi && dominatu fueris nofira ? vevera

ve. Gravis enim, gravis inquam efi murmu-

snduxifii nos in terram ,qua fiust viuis latiis,

v4tor, G vicinus blasphbemte . alioquim cu-

& mellis, € dedifli nobis poffefftones agrorum,

j« gratia tantum illi fapplicg dederunts $u^

& vincarum , an G'oculos noffros viservere?

grauitudoefl ves i(1a5 quià murmurat , ingra-

JNon vVeHiTMM,

Hsec petulanter fuerunt con-

£us eff Dco, qui autem D

eo ingratis efl, blate |

tra Moylem oblocuti, fed quia linguz lubri-

phemus quoque eft.

4?.

citatem non coércuére,paenas unà cum uXo-

Imó ad eam plerumque devenit lingue

ribus, liberis; toiáque familia, & univerfis

lubricitas audaciam , ut etiam adverfus

affeclis luerunt improbz garrulitatis ;. fiqui-

Deum ipfum obmurmuret : in coeno volus

dem tellus ipfa horrendo- fragore repenté

tamur, & ccelo leges dicere praefumimus ,

contremüit, & fluctuante ejus fuperficie,

conquerimur enim fi fol nimium urat, fi fri-

perindeac pelagus vento exundans univer-

gus rigeat, fi aér fiubibus fit foedus , pluvize

íum populuni terruit; móxque infolenti

diuturnz elabantur : & nubibus excuffis ite-

fonitu elifo, exqua parte feditiofi eam in-

rüm lamentamur., quód aéris diuturna fe-

digno pedecalcabant dehifcens folum fubfi-

renitas ficcitatem terrc invehat , quà aree

dit, & lato hiatu veluti aperto. ore omnes

Ícunt olera , non crefcunt fegetes: queri-

flatim obmurmurantes abíorbuit , priüs fe-

mur, f1 zquora trajicientes Euri, Notíque

: Mu u

Num capit6,

pultos, quàm interemptos,

De[cenderiate

violentius flantes marinos diverberent flue

que viriin inferuum operti bumo, & perie-

&us, navimque exagitent in difcrimen navi-

zunt de medio multitudinis, fublatis oblocu-

gantiü; mox fi quiefcant venti,fuáq; gaudeat

toribus in Moyfem fuum iterum terra. hia.

mare malacia, iterum querimur eó quia pàe

tum claufit , nullo fuperítite ejus veftigio.

rum, velnihil itincris perfluxas femitas nae

Hs Íunt poenz, quas dant, qui nullum lin-

vis conficiat, nullo urgente vento,nec im-

guz lubricitati froenum injiciunt; hzc funt

plente, quz é malis extenía pendent carbafa:

fíupplicia, quee linguas fequuntur oblocutri-

eít femper lingua querula , quia ejus non

ces ; hic finis eft obmurmurantis factionis;

valemus lubricitatem compefcere, nunc coe«

cujus fupplicium defcribens D. Ambrofius

lo, nuncterrz, mox mari, GC modó aéri, imó

Lib. 10«

G creaturis fin

eu]

ait; Immugiens terra in enedio plebis [cindi-

o

isjugitet irafcimur; illi ut

Epl]?s $2e

tur , aperitur in profundum [inus, abripiun-

fua pofünt itinera. inftituere coeli exoptant

tur n0xj,U ia ab omnibus mundi bujus a.

ferenitatem , quamnon obtinentes; pluviis

legantur elementis, ut uec aérem baufiu, nec

ccclo jugiter delabentibus irafcuntur; alii,

celum vifu, nec mare tatiu, net terram cous

quia fegetes non crefcunt, & tellus arefcens

taminárent fepuicbro.

Verüm licét ceffave-

per frequentes rimarum hiatus femina fibi

rit (üupplicium, non tamen finis fuit malitiz

concredita lzedit, irafcuntur foli,quia fuis ra-

1120

&

impofitus, ]

c enim dum geruntur,novum

diis ficcitatem inducat , fítque impedimen-

to, nefegetes vegetiores adolefcant : &

infurgit murmur in populo contra geminos

Nunncapas,

fratres Moyfen, & Aaron: Murmuravit

quia varia font hommum inflituta , contra-

Autem omnia multiiudo filiorum — Ifrael fe-

ria negotia, ideo propemodum contradi»

quenti die contra Moyfen , & Aaron, quàm

&oriafimulexoptant; nec linguz lubricita-

iniqua, & proterva inolevit malitia homi-

tem compefcentes, femper mufitant ; con»

num? cumeo tempore, quo obloquentes

queruntürque obexcitatas in mare procellass

-

18

&t

m ferenitatém ,- vel

argumencum fiunt divinz vindictz ; adhuc

ob aéris, vel diuturt

ob continuatas pluvias,

Huc acceríendus

alii, nullo poenarum timore coérciti. plura

effatiunt nequiora? & dum fur & patibulo

eft Salvianus : Sine murmure, ait, & querelas p ,. q, o

pendet, alii deprehenduntur in fimili crimine

nos Deus effe precepit, — Quando autem bac beraat, Des.

delinquentes, ac pari puniendi fupplicio? Tu-

in bumano genere non fuerunt 2. fü affu eff ,

daei contumaciüs coeperunt obmurmarare ,

de ariditate caufamurs (i pluvia, de inum-

cümoblocutores viderint infolenti exundan«

datione conquerimur s. fí snfecundior annus

tis telluris hiatu abforberi, fed vox itidem

eff , accu[amus — flevilitatem s. fí. fecundior

Numen 6

fuperné ruit horribilis : £zem vwnc delebo

vilitatem, | Adipifci abundanttam cupimuss

£05; Íed fi tam feveré linguee lubricitas puniri

eandem adepii accufamus z. quid dici bac de

metuit, fit obmurmurantium peena noftra

ve unprobiut , quid. contumeliofius . potesi ?

inftruclio , ut difcamus freenum taciturni«

Etiam de Dei mifericordia querimur , quia

tatis linguz injicérelubricitati, quà praci-

tribuit, quod rogammus.

X

pites trahuntur oblocutoresad exitium ; ap-

Imo adeó funt homines ob linguz lu-

42*

Nun hu

pofité S. Chryfoftomus mafcula . eloqueatia

bricitatem ad obloquendum proni , ut . vel

Tom 4. bom,

ait: Pides, quód eos erudiat , ne EUY HH

cum beneficiis cumulantur. obmurmurare

S. Epiff , ad

rent? efl enim fervorum improborum & in-

minime defiftant, Quibus non affecit Deus

Philib,

XUM.C;.;PQH

feufatorum obmurmurares melins fuerit ui-

Judaos beneficiis ? quibus non fuit eos fa-

am amicé,

Pil operari , quam eum Wnurmuratione, nam

voribus profecutus ?. &X tamen t

" &hu-

; 'Appcütus évulgandi fecrcca:caörccndus,;necun&a fünefet. 29:

-& humaniter eos Deus tractare non potuit,

tton ne debuerat falem feptem diebus vubora

AKX04, 144

-quin femper obmurmutarent Exod.14. For-

fuffundi? feparetur feptem. diebus extra cao

fitan. non erant fepulchra in Egyptoyideo tu«

firas & pofiea revocabitur, Exclu[aeft itáque

lifli nos, ut moreremur in folitudine : Exod.

Mariaextra caflva feptem diebus : &5 populus

cap.15..Quid bibemu-? & murmurabat omnis

non eff motus de loco állo, donec revocata eft

congregatio filiorum Ifrael coutra Moyfen, &5

Maria, Ecce.quàm prolixam malorum cate-

"Aaron, dixerintque utinam mortui effemue

nam fecum trahit lingua nullo coércita free«

per manum Domini in. terra A£gypti , quane

no, fed fuz indulgens .lubricitati! tametfi

do fedebamus fuper ollas carnium , & comee

:dentibus.careat lethaliüs tamen mordet,

4

debamus panem zn [aturitate: cur induxifita

n05 in de[ertum s[lud , ut occideretisomuem

9. w

*

zmultitudinem fame ? . Ex .quia -in coércendo

ALingualicet edentula alios affueta

linguz pruritu .nullum : adhibuerunt : ítu-

3mnordere, nift coérceatur.im obrvios

dium , quin ejus potiüus indulíére lübricita-

-quosque [avit,

ti, vix fedato uno ;populi fremitu , alius

:£fert Euftachius Homeri Interpres,'a«

'criebatur prioribus rurbülentior; .adeo:ut

:pud Cyprios,eam fuiffe legem. fanci-

*44'!

populus petulantiüis confufis audiretur ite-

'tam,, quá-fi.porcus alienas fegetes

rum clamoribus vociferari INum. : cap. 1 f«

: depafceretur, licitum.foret fundi poffeflori

Quis dabit nobis ad wefcendum. carnes9 ve-

: dentes-eidem obtruncare. :Sedlingua mor-

ONum.6ap. ut. cordamur pifcium , quos: comedebamus , :in

-dere affueta alios,.nonfolüm fegetes in alie-

"*Eg.ypto gïdfüain'jne;ztem nobi vueniunt cu-

-no fundo;(ed obvia quzeque deterit;proterit,

cumeres , Gpepones , porríque , & cepe , &&

"G evertit, & quidem - optandum effet, ut lex

allia.

dnima nofira aridaefl , nibil.aliud

illa Cypriarevivifceret, quáinnumeris pro-

rejpiciunt oculi nosiri-mifi Man: hifce -per-

pemodum mordacibus:dentes truncarentur :

petuis querelis pulfabat populus aures Moy-

quamvis edentula fit.lingua , :acriüs 'tamen

fis, & Aaron, quos & acriter urgebat; con-

mordet;ejüsque.morfus non offa tantüm, fed

querebatürque deeífe modó panem , nunc

-& ipfas etiam medullaspenetrat , hinc cone

aquam, aliàs carnes , nec unquam ei'occafio

:queritur David, contra mordacem quempi-

. detuit obmurmurandi :contra Deum ,. &

:am, qui fuis miorfibus cateros non deftiterat

Moyfen , unde Augu(tinus ait : de nulla re

lacerare inquiens: Tofa die cogitavit injufti-

227

alia fuiffe Deum magisà populo Judacio of-

as lingua tua:

DI

t novacula acuta fectflt IPfalu, gt

fenfum, quàm de querelá, & murmure.

dolum : quid quód officium mentis Regius

Neque hzc ingrati populi :murmura

Vateslinguzattribuit? An non cogitarein-

DEUS difimulavit , 'nec impunita reliquit,

juititias munuseft mentis , & non dentis,ac

cüm ob hujus oblocutionis culpam , .cüm

lingua fun&tio? an lingua mentis naturam

putarentur Judai fuiffe trigefies centena mil.

induit, quá cogitet; & mens lingua fungitue

lia, nemo ex canto numero in tecras penee

'vice, utloquatur ? :appofité tamen :dicitue

travit uberes , nifi :Caleb , & Jofué, cüm

lingua injuítitiascogitare; qui4 linguamor-

reliquos omnes his duobus exceptis eremus

dax euro citiüs fertur ineum , .cui morfum

hauferit, amplümque fueritomniumfepul-

infligit, & in hoc velocitatem videtur men-

chrum ; :ecenim ob juges querelas , & mur-

tis imitari: propriumeft mentis fuis copita-

muta extremam «caftrorum partem devorae

tionibus peromnesterrarum,marium, aéris,

'vit ignis, & ferpentes flammei ob fola mur-

& coeli tractus vagari , ac incredibili :di-

muta ftulté obloquentes dilacerárunt; nec fe-

icurrere.celetitate; é caligine fiquidem re-

cus oblocutores, acinfames latrones candenti

rum fluxarum coelorum penetralia pervadit;

ferro, ignita fuerunt tortiforcipe: fiquidem

mentesab omni conjun&tione materize defoe«

igniti colubri, veluti carnifices in reos im-

catas perluftrat, & usque ad ipfum primum

AL

miffi , quoslinguis,morfibisque lacerárunt,

"univerforum fatorem contendit, cujus maje-

lunit, D

ubique fune(ta imprefferunt cxdium veftigia;

Ítatis perculía radiis, veluti temulenta effici-

adeoutlingua pruritus, quia nullo tacitur,

tur: pari pacto linguz mordaces perinde ac

nitatis frceno coércitus,cuncta funettaverit,

Tentiscogitationes mira celeritate difcur-.

poenas luerit; neque immunis à fupplicio fuit

runt, moventürque, utdiffitifüos Ílatim

Maria Soror Moy(s , quamvis & ipfa vati-

moríus fehtiant: vix lingua os pandit,& jam

ciniis, & miraculis clara; «üm enim nonni-

moríum,vulnüsque inflixit alteri,

.hil obítrepere auíafuerit, gravi fupplicio

Nerümhzcdivinz Nemefis equiffimaeft — 4f,

linguz lubricitatem luit, tamet(i haud im-

trutina, ut qui alteri fuos dat guftandos den-

modiceé linguam folverit, cüm tantüm fratré

tes;alterius & ipfe dentes fentiat; & qui mor-

fuum ob Z&thiopiffam conjugem przftrinxe-

det,mordeatur, qued innuit Abacuch : N- Cap,o;

U

Num s2p.12. rit inquiens : Num per folum Moyfem locu-

quid repente confurgent , qui mordeant te, €8

tust vf Dominu ? Ob enim hanc. querelam

f'lcitabuntur lacerantes te, & evia sn L

vocem coeleítis Nemefis eam etiam pulfavit?

2am eu? Hifce tamen morfibus curandis fu-

Num.cAp,ue Et ecce Maria apparuit, leprá candens,quafi

um Regius vates adaptat alexipharmacum ,

nix. Clamavítque Moyfes ad Dominum di-

quale neque Efculapius, nec Apollo fuggef-

£n, Deus ob[ecro [ana eam cui refpandit Do-

fiffet : ait David Pfal.119. Duid detur tibi,

P/dl. l!—,,o, :

minusz fi pater ejus fputfet in faciem illiue

4ut quid apponatur tibi ad linguam dolofam?

Ferasi de Afeclibus Tous. 1.

9.

9qui«

292

Differtatio. Xlll,

loquitur tänquän'i medicus; qni zgroti infpi-

mater tumens fuperbía, eó quïä tiolit detráe

cit, explorátque linguam oculis,& tactu,num

&or alios fibi equari; velinvidia quando a«

€a aduíla fit, vel fcabra, autvitiato lentore

liena lucra fua exi(timat damna; quo fit,ut ín«

.glutinofa, conjiciensex hifcefignis qualita-

vidus felicibus aliorum fucceffibus egrefcat,

tem morbi intus ftabulantis, & interna vifce-

Oritur etiam plerumque detraclio ex inolita

prava maledicendi confuetudine, funt eniug

racorrumpenüs : Quid derur tibi, aut quid

apporatur tibi ? GL refpondet David /agitte

ex hominibus aliqui adeó affueti detractioni-

9

Ltf

porentis acut& , nimirum ad mordaces . lin-

bus; utnunquam meliüs loqui fcire videans

25

£y

uas inflictis vulneribus puniendas; qui enim

tur,quàm chm malé de aliisobloquuntur.Ne-

mordacem fuam neícit linguam coércere,alii

quecredas, detractores czcitate laborare; o-

etiam in ipfum linguas fuas;perinde ac fagits

culati(fimi funt,ut trabem in feftuca,elephan-

-tasexacuunt; & quzlingua mordax vulnera

tem in culice ;alpes in verruca videant, & (ibi

infligit aliis,ab üsdeminipíam haeceademre-

fomniata alterius inneClant vertici, quo cze-

torquentur; ut quod mordax aliis fecerit,hoc

teris fiant perfpicua.

abaliis, & iplefibi experiatur fieri : hifce fa-

Sunt etiam,qui vitium detralionis,ejtse

48

eictis utitur Deus, ut promeritas luat poenas,

que turpitudinem zeli pallio adnituntur obe

quz mordere non deluefcit linguas & ficut

tegere, G tuncquod virtutis in extima facie

lingua mordaxaliosdilacerat venenatis fuis

videturfpeciem praíeferre, intus truculen-

morfibus;ita f(uas etià funäüas'fpargif caedes.

tiffimum eft larvatum vitium, quod adulteri-

46,

Refert Manlius Heidelbergz in inferiori

nis coloribusalienum decolorat nitorem : &

-

Pl

Tom.z.col- Palatinatu convivium focialiter à pluribus

qui fub haczeli fpecie alteri detrahitfub fer-

lech pracebto- concivibus fuifle ad lautitiem inftitutum, cu-

monis initio vultum ftudet ad. gravitatem

MT

jus fercula conviva chorzis,faltibus, ac face-

componere, modeítiam affectat fermonis,o-

tiis condierant; non minus vino Necarico;ac

culorum intuitus in humum dejicit; gemitus;

Rhenanolingug madida indulgebant lubri-

Q fufpiria ex intimo cordead extima orisla-

— €itati; cümqueeffet ex convivis quispiam cze«

bia evocat; verba profer? feria fufpiriis in-

teris mordacior ex adítantibus focium acriüs

terrupta, & per varias ambages, ac dolofos

momordit; hícque morfum fentiens,cüm do-

anfractusincipit nocitura effutire, ac tortuo-

lorem nec artificiosé eludere valuerit, neque

Ía verborum circuitionevenena fpargere, &

diffimulatione fopire; impatientià victus fur-

alienum corrumpere honorem, famam laedee

rexit é menfajlabiit é convivio, ultionem po.

re; probámque denigrare zftimationem: do-

tiüs ut coqueret in peGtore, quàm ingefta fer-

leo ex intimiori corde ait, quód audierim à

1

cula digeteret in ftomacho: id autem in via

pluribus;hominem illum lapfum in tale fce«

coníilit intra fe ceepit, quo certo in loco abdi-

lus , féque tali vitiofa fcedáffe turpitudine ;

to, per quem imordax erattranfiturus ftricto

eum credidiffem virtutum ftudio uniceé ad-

eumgladio , vel pul(are poffet,vel infugam

dictum, & nuncdeprehendo , eum foediori-

compellere,ut nimirum effet,quod cateri fo-

bus indulgere vitiis, quod audire eft mihi per-

ciiineo riderent, Neque occafto hominem

grave, S&c íummé doleo, cüm aliàs vir fit pro-

fefellit, illac poft unam, vel alteram horam

bz indolis,fidisque amicus: & mihi fummé

-

pertran(ivit mordax, in quem flatim alter ex

difplicet 5 qu&d patrata ab ipfo peccataaudie-

infidiiserumpens diítricto gladio irruit; fed

rimà viris probis, dignisque fide, ut non pof-

nec ifle ceffit, utpote vino immodico madi-

fim fcelera excufare: & quó plus videtur zeli

dus,& toto pe&ore incalefcens;non enim ter-

oftendere;ac difplicentiz,eó fzviüs,acriásque

ga dedit fuga,fed firmo fletit pede vim vi re-

in ipfum invehit, ejüsque honori detrahit, &

pulfurus, Hinc infidiator majori conatu in

quidemeà nocentiüs, quó detra&io talibus.

hoftem furrexit , cujus etiam poplitem adeà

veítitur verbis, ut creditu videatur facilior,ut

Ícité obfervat D. Bernardus £e cantic. in»

Bf d-

graviter lafit;ut ex inflidto vulnere paucis

poft diebus animam etiam exhalaverit. H

quiens: Suntfpecies peflis bujus, dum alij qui-. s,

VH X

iA,

igicur cruentz clades;ex lingua profluunt lu-

dem nudé,atque irreuerenter ut in buccam Ue- in caa.

bricitate;cui fifroenum non injiciatur tacitur.

*

nerit, virus euomunt detratlionis, Alij autem

n

nitatis;fingula funeftat,foedátque cruore,

quodam fimulate verecundis fuco conceptam

47*

Nonfolüm corpus,verüm & ipfum hono-

smalitiam , quamretinere uon po[fant adume

tem, famámque lzdit ; denigrat enim pet de-

brare conantur. Videas pramitts alta [ufhiria,

tractionem alienum fplendorem,quod perin-

ficque quadam cum gravitate , G'tarditate,

de efl;ac occulté abfentem ferire;eft fiquidem

vultumoftodemiffs [upercilijsyuoceplangenti

2,24734.1« detractio, ut docet D/Thomas, Denzgratio

egredi malgäiüz"anem, & quidem tauto per-

Aliene fama per verba occulta , dupliciter e-

fuafibiliorem,quanto credttur ab bis,qui eudi-

nim pote(t lingua alios ladere, aperté fcilicet

unt corde inuito, 6 magis condolentis affectu,

per contumeliam,quá prafens leditur; & oc-

qu&m malitios? afferri:doleoinquit vehemen-

culté per detractionem , quà abfens dilacera-

zer pro eo, quüd diligo eum [atis , && nunquam

tur,G alienus fplendor obfcuratur: cüm enim

potui de bac ve eum corrigere , €6 alius mibi

| per detractionem bona zítimatio alterius a-

quidem ait, bene compertum fuerat. de illo

dimatur,aut imminuatur,nulli dubium; quin

3fud» fed per me nunquam innotutffet * at

eiusdem femper detrahatur famz;honori, ac

quoniam per aiterum patefacta ves esl, ve«-

proba xftimationi.

Eft autem detractionis

Sed. D, Bern«

ritqtew uegare uou po[fum,

ardui

æppeticus evfulgandi fecreta Cöörcmäusme cun&afhne&et. 293

ardus graviter larvam detractori detra-

ait: Nwngquiduon lanea ef? lingua ia ?. pro- Serme asj,

hit, dum inejus lingua, ait, feffitate caco-

fetló acutiffÉmayut qua tres penerret dclu unoz pisceufiod,

«lcemonem,ait ipfe in lermonibus: Detractor

.eft Joabi triplex fpiculum, quo Abfolonem &

£5 libens auditor uterque didbolum portat in

fublimi quercu pendulum incurfans confo-

it, ac interemit.

N ulnera hac lethalia is

dingua , GL uterque ab eodem rapitur, trahi-

türgue in gehennam.

^

'declinat, qui detrahentes fugit; & detractioe

haud áb dificio blü-

49.

Imó qui detral

hit,

mes quovis veneno deteriores odit; 'ut mo«

L 7720

dit Dosmonis , hic enim : 7454uam Leo ru-

met Salomon inquiens : :Remove 4 te os pr4-

Prsmb od

giens circuit, querens quem devoret 5 ita eti-

«um, 6 detrabentium labia procul fint À te.

:E(t detractor fure deterior, & delictum de-

am detra&tor, (i non rugit, faltem obmur-

murat,circuitque, quós fuo veneno inficiat,

tra&tionis furto longé gravius 5 :tanto enim

G omnia videtur permeare, luftrare, anfas

:culpa eftgravior, quanto majorebono privat

quaefiturus aliis detrahendi famam , & hono-

"niqué ; & cum majus fitbonum fama, pro.

zem : nullus eít infylvis venator , 'qui dili-

'bzque zíftimationis,quàm divitiarum;ut ait

AD

gentiüs 'teceffus illos .fylve(tres circumeat J

:Salomon: wseéliueff nomen bonum,quam di-

feram quafiturus, quam vulneret, & interi-

"vitie toulte; lequitur, detradlionem furto

.ærowg' $,22,

amat;nüllus ín caftriseft utbis obfeffor. qui

«deterius effe fcelus: imó graviushomicidio

xanto'ardore , impetüque irruat per dejecti

«effe videtut crimen detra&tio ; quó enim eft

amuri ruinas urbem occupáturus , ficut detra-

«crimen pravius eó acriori plectitur. poena :

élor circuit quefiturus , quem linguá Ize-

:detta£tio autem non femel graviüs à Deo pu«-

dlatjhinc David : Incireuitu impij ambulant;

mitur, quàm homicidium.

:Moytes in Zzgypto degens 'hominem

quia nimirum detractores femper circumes

unbin orbem eunt , redeüntque centies ru»

*fibi obviantem enecavit : Percuf/fum 7Egypti-

,ïfr.

um abfcondit Jabulo : Cámque vero fugiffet Exod.2,

gnufcülum audituri, vel áliquem deprehen-

furi in loco fufpicione noa vacuo, quem ee

in defertum; ibiin populi Principem deligi-

vulgent delinquentem; & per fornniatas aue

'tur, & Dei nuntius delegatur: Veni mirtam te

xeíes fcelus ampliare ftudent., :quod patrae

-ad Pharaonem, ut educas populum meumz «ae Fstd.ge — |

&um non fuit, "Quàmimpij funt, qui in cir«

4metfi homicidii fcelere reuseffet ; non camen

£uitu ambulant, totam pererragt urbem, a«

àd eiobítat, quin ad principatüs fupremum

lienos aucopaturi errores 5 in plateis, vicis;

:evehatur faftigium; eligatürque populi prin-

compitis, locisque omnibus de fingulis per-

'ceps; cümque in arefcente eremo filicem bis

cunétantes;de curiain curiam, de aíceterio in

virgà percuffiffet, & indignabundus ;popu-

alceterium, no&ctu, & interdiu mufitantes,

]um vocáffet incredulum , ac Numini rebel-

circumferuntur , omnes perluftrantes angu-

lem: Muditervebelles, t increduli :: um de

los, utalienas congerant foeditates, & fcara-

petra bac vobis aquam poterimus elicere ? Bu ag

beorum inítar nunc illis,nunc iftis infident

Quidni hujus in populum invectionis appen.

excrementis ad fui incrementum : '& non ut

.dix muneris fuit interdiclio, exclufio à prin-

epes ad floresavolant, fed ut nigerrimicorvi

«ipatu: Nen introducetis bos populos.in ter-

cadaveribusinfident, "Centoculos eos dixe-

Yam guam daboeis; quiaMoyles in deferto

ris, centümque inftructos auribus ,'centum,

'fuit contra popülum obloquutus populi de-

G naribus; ut omnia videant, audiant, ol.

"ftituitur praefe&tura, dejicitur in poenammon

faciant : veluti ardeliones curiofitate fimul,

««oércitee lingua 6 principatüs faftigio,

& malignitate ducti,fimpliciores, minüsque

TIn ZEgypto autem poít patratum homie

fufpicaces difcutiunt, & excutiunt,S fingu-

xxidium princepsinauguratur populi; indu«

las aliorum a&iones depravant, deturpánt-

cem falutatur totius1íraelis: cum igiturgrae

que linguz veneno; & dehac lingua appo-

vior&ih luat poenam linguz lubricitas, quàm

:

Sesm, de tvi-

?

fité D.Bernardusait: ANusquid non vipera eff

*manüs armatz irruens impetus in necem al«

plici eufto-

terius; nulli dubium , :quin graviüs nonnune

* Go d

dia,

lingua ifla? ferociffma planà,qua tam letba-

" in (hlo

liter inficit.

quam peccet lingua, quam manus; illa enim

L

uti telum 'tfifü'lcum cum

/

jo

Ett lingua vel

in poenam patrati fceleris Moyfem detrufit

tres unoictu interimat; fcilicet detractorem,

efafligio principatüs; cüm hzcminimé fuerit

ls

detraGtoris auditorem, & eum cui detrahi-

illi impedimento, quin in principem elige-

tur,hoctamen difcrimine, quiaillein quem

zetur populi: in ZEgypto Moyfes homicida

7

detra&tio fertur leviori confodiatur vulne-

ad faftigium effertur principatüs; in deferto

7

vblocutor, é culmine detruditur dignitatisz

lí

re , cum non majus poffit difpendium facere,

quàm folius famz,quz bonum eft, nobis ex-

inJEgypto exarfit in hominem ; in erema

'e

tl

trinfecum, & adfcititium: detractor vero, &

excanduit inhonorem populi; ideóque videe

detra&toris auditor animz patiuntur detri-

