f2 fuit;quiain folario fecum Golie fpolium

:«on detulerat Princeps;nullo erat tunc fune-

ihamo fuppar erat; colloquia fimul mifcent,&

ris memorià loricarus;nec ullum in lavantem

'unus hoípitum eam non multó poft;matrem

przdixit futuram,cüm adhuc improles effet;

fe Bethfabeam cinerem objecerat, & haec cau-

I

falapsüs, quia Libithina nullum infurgenti

'& obífenectutem Abrahami fpes ptolis fufci-

»piendze arefceret;idque cauía;cur Sara hofpi-

«oncupifcentize freenum injecit; ubi David

mortis exclufit fimulacrum, promptiüs fce-

'tis nuatium nonni(i cum rifu exceperit : fed

thofpes oftenfurus aliquid (ibi fupra homi-

lus admifit, & adulterium concluüt.

17.

Nullum funere aptius inftrumentum pro»

nemineffe,inficiationem redarguit furtivie

riflonis, & editum vaticinium iterato firina-

*pul(andz, fugandaeque voluptati cinis (1 ad--

vit, non fine ingenti Iztitia , tacitóque gau-

fit; abeft quevisvoluptas;& tamdiu concupi-

Ícentia languer, quamdiu memoria funeris

'dio irrepente, ac glifcenre in piorum «onju-

gum peétoribus; neque vaticingm, cüm Dei

nonexcidit, ExemploT(maelis edoéti id fa-

effet, conceptam fefellitípem: jpeperitenim

temur,quamvis is vagus iemper, & extorris,

'Sara, fed occubuit ipfa , nec poft ejus funus

nunquam tamen fertur pravz concupifcen-

tix indulíiffe;neque vacáffe libidini: imó ita

legimus, Deum Abrahz ulteriiis apparuiffe,

alienusà carnis illecebris, ut promptiuslegi-

quamvis tunceloquentiori indiguiffet con-

folatore. Sed cur Numen adeo beneficum in

timo caruiffetthalamo , nifi eum ad nuptias

Agar ejus Mater inflexiffet; frigere maluiífet

Abrahamum poft Sarz funus ei ampliüs non

«omparuit? cur confolator non adfuit? quia

exiorris, quàm incalefcere in thoro ; fed cur

tam frigidus 1ímaél: unde in illotantus al-

nimirum uxoris defünctz afpectus Numinis

gor;nifiexfrigelcentibus cadaveribus ; affue-

vicesfupplevit; fepulchrum Sarz, quod po-

ftea Abraham confueverat frequentare,fcho-

tus fagittis ejaculandis, modó feras in fylvis,

nunc homines configebat in campo ; nonpo-

la eidem fuit;in qua addifceret,quidquid fibi

prodeffet,vel obeffet: & haec ratio,cur Abra-

tuit non frigere prava concupifcentia in fu.

nere, & unà cum enectis hominibus,fauciatis

ham,cüm primüm vidit Saram morientem;

& emortuam fepelivit, Numinis apparitioni-

feris, non cadere libido, Nullibi feliciüs ca-

flitatis lilium efflorefcit, quàm in cinere fe-

bus caruerit; nullafiquidem magiftra

docene

dis

Verani de Affesiibus Tous, L.

Differtatio Xll.

260

4

dis 4præceptis ad re&am vitz inftitutionem ,.

fzvities Ínimum jarti fubietit: nihilominus

nulla exarfit fencx irá, quamvis fufpicio fo»

motibüsque omnibus effroenibus coércendis

ä

Zib.z.de Do

Libithinaeft aptiorícité D. Auguftinus: T?

imitem fuppeditaret ; omnem coércait pra-

éirinaCb rizþ.

»or de futura morte mentem nece[Jarió con-

vum affectum in fratres Jofephi , quia ejus

cutit, & quafi clavis ommes motus [uperbia li

tunica recenti fanguine tincla,cruore madida

gnuo crucis 4ffigit.

mortis refricaverat memoriam , cuius pro-

19.

Non íepulchralis cinís concupifcentize

pierea recordatio omnés . injurias oblivione

flanmas folüm extinguit ; verüm Q alios

delevit; & fepulctali cinere omnesextinxit

uosque pravos affe&tus compeícit, Fuetat

iraícentis animi igniculos.

2 £«

Genes, 275

Neque Jacobo parenti fuppar fuit Jofe-

Jofephus patris fui Jacobi delicium, & fene-

étutis refrigerium , fexdecim erat annorum

phus filius, qui fola fepulchri recordatione

adolefcens,cum ingravemapud fratres fuos;

pravos omnes coércuit affetus , herz /E-

gyptiz impuras flammas evafit ; & illatas

quorum ipfe decimus erat, invidiam;oditime

que incidit, nonnifi innocentis interitu extin-

fibi à fratribus injurias oblivionis farcophas

guendum; fovendis pravis affectibus uberem

20 fepelivit, omnémque eorundem aíperita-

tem manfuetudine lenivit: feptennio exacto

fuppeditárunt materiam imagines quxdam

adolefcenti per fomnium obje&tz, quasipfe

aufpicatz fertilitatis ingens flerilitas non /E«

gyptum tantüm, fed & univerfam Chanani-

innato candore, ac innocentiá , quà cateros

fuos fratres metiebatur,aperuit; nimirum per

tidem , finitimásque Provincias afflixerat z

quietem vidiffe fe, & fratres fuos colligare

qua caufafuit, cur Jacobus fciens frumen-

tum apud JEgyptios venale exhiberi etiam

maunipulos,fuümque ftetifle erectG, Gadorari

à fraternis circumftantibus, pronísque in hu-

exteris, denos miferit filios triticum compae

|

raturos. Hi Menphim;vel potiüs Tanim non

mum, Hzc,& aliz narrationes pravos affe-

&us invidiz, livoris , & odii adeo excitárunt

procul inde fitam, & tunc Urbem Regiam-

in fratribus, ut animo nil molirentur; quàm

cum appuliffent , adduéti fuerunt ad Prore-

gem fratrem fcilicet eorundem Jofephum ab

quomodo fomniantem interficerent, — Urfe-

rat etiam invidos veflis polymita, feu togula

iisdem tamen haud agnitum, cüm viginti jam

effluxiffent anni à fratris abíentia , ut ado-

filo difcolore eleganterintexta, quam fenex

leícentis venuftas, vóxque altior, & corpotis-

pater curaverat Jofepho filio fieri in cefleram

amoris preecipui.

Milferat fenex pater adae

habitus mutationem fubjerint : fupplices i-

gitur ingreffi ad Proregemobfequiorum de-

leícentem filiumad fratres fuos pafcendis

giegibus incampo commorantes, Obtem-

miffione;pronique in humum venerantur,ro»

peraturus paterno nutui Jofephus folicité

gántque enixim ,ut annonz fibi coémendae

fiat copiaProrextunc vultu ad feveram com-

varios oberrat per campos, tandem fratres

oft plures itineris ambages procul videt pa-

pofito authoritatem eos interrogat de patrio

folo , defuz gentisorigine, familia,conditio-

Ícendis armentis occupatos, fed vix venien.

tem ad íe intuentur adolefcentem fratrem;de

ne, an eorum parensadhuc viveret, mox jü*

bei Beniaminum fratrem minimum ad e ad»

czede illius deliberant, vocántque per convi-

duci, imperiis terrores addit, eósque non tri«

cium fuggerentelivore forniorum fi&torem;

*

ütque patri non innotefceret fratricidium, -

d

tici emptores, fed hoítiles exploratores vo«

feris difcerptum te dicturos ftatuunt, Unus

cat; fed cum ipfi fingulari animi demiffione

ab objecto fibi crimine egregié fe purgáflents

tamen ex- fratribus Ruben nomine horrore

tanti Íceleris correptus , rogavit proadole-

noménque parentis , G alia innocentiae fuae

pratenderent argumenta , Jofephus adhuc

fcentis vita; cmque reliqui effent inflexiles;

tandem interceffit, ut falrem non cruenta,fed

fronte exafperatà , torvisque oculis, vultü-

ficca morte adolefcentem interficerent, feu

que fevero graviores fingens iras, jubet om-

nes quafi in carcerem detrudi, feucuftodize

deje&tum in proximam cifternam relinque-

rent moriturum fame: exuitur verficolore

tradi, quafi per otium dandos in quzeflio-

nem, Jamtres effluxerant dies; cum jufferit,

rztexta adolefcens, qui nec per parentis

fenectutem deprecans, nec per Dei clemen»

eosécarcere educi, donarique libertate, G

tiam co£rcere fraterna odia valuit, à qui-

cum tritico, etiam domum remifit, repofità

clam pecuniá infaccis, feu toto co&mptaan-

bus pet funes demitritur in cifternam lenta

i

fame interficiendus , & per plagiarios fratres

nonze pretio additis in viam cibariis, G tan-

tüm Simonem retinet obfidem vinculis mi«

illuditur patri extremo fenio jam labenti,

am

nime eximendum,;donec natu minimus pri«

cui perfuadent;Jofeplium filium in prad

ceffiffe cruentze belluz, à qua difcerptus, &

mo eidem tempore fifteretur.

Haccum fierent ineuntes fratres confi-

22

;

voratus fuerat , & huic fidei faciendae caufa

tunica adolefcentis haedino fanguine foeda

lium in patriam reduces totius calamitatis

i

exhibetur.

caufam in crudelitatem veteris retulére deli-

20.

&i,quo in fraternum fanguinem fzvierunt,

Sed quid egit infelix fenex fuo deftitu-

tus delicio, viduatus folatio in extrema de-

feu Jofephum in cifternam demiferunt. Do-«

labentis vitz fenectute :

certé acriüs ifa-

mum reverfi fingula qu& , ipfis contigerant

Jacobo patri renunciárunt , qui duplici telo

fcendi contra Jofephi fratres occafio feni non

defuiffet , cüm fufpicio ftatim adfuerit de

faucius torquebatur, quia Simonem captie

U* Deniaminus ig eX«

eorundem przconcepta invidia; & eorum

vum reliquerint, & fili

teras

^

M

Nulli parcendum pravo affe&ui,cum Parcz hohþ arcant, 26&

eras effet terras adducendus: fed JEgyptio

hocigiturin fepulchro;perinde ac in fchola

virtutum omnium infignia pofuerat rudie

obtemperaturi Principi, fidémquedatam fer.

vaturi nonfine maximo mzlítiffimi fenis do-

menta: volvens nunc animo fepultum fe in

&tatisflore fuiffe, eum in.ciflerna rerumhue

lore in /Egyptum revertuntur , .&ucüntque

Beniaminum fratrem natu minimum ; &à

manarum ebibit contemptum, ut rebus mor«

Jofepho fingulari excipiuntur benevolentia,

talibus femper excelfior;animum ad effrcenes

& prz cateris Beniaminus ; -cujus praefentia

quósque co&rcendos affectus vegetiorem;fore

etiam Proregi, feu fratri nonagnito lachry-

tiorémque fervaverit ; ideóque.nunquam à

ec

i

3nas excuffit; paratisetiam epulis.omnes re»

cultura virtutum , nunquam à coércitione

pravorum omnium affectuum deftitit: nun-

ficit , primas tamen lautitias Beniamino de-

dit; iterümque dimittuntur .cum faccis. àn-

quamà probitate difceffit, quia fepulchri re-

anonatiis., :pretióque pecuniario coempti fru«

cordatio.ab.ejus :mente -nunquam.exceffit,

4menti.in iisdem iterum abdito,additóque e-

Hacqueratio;cur viri (ummisvirtutibus ad-

'tiam (cypho:argenteo Beniamini facco, Ve-

dicti frequenter mortis memoriam.refrica-

rüm in pattiam:ceduces, fibique gratulantes

stam voluetrint;cujus fübfidio pravas.quasque

.de (iggularif;ïEgyptiiPtor;gis comitate, uf

'Valerent concupifcentias promptiüs compee

banitate , & benevolentia , -miffis à Jolepho

ifcere, pravos omnes coércere affectus;appo-

ifité D. Hieronymus, Memento-mortàa cue, G

equitibus retrahuntur ex itinere, accufantür-

:f2 ,.ad

que de furto fublati pretii frumentarii, quin

ion peccabis: . qui fe quotidie recordatur effe

Cypriatiuttjs

& Ícyphi argentei: :aperiunturfacci;pretium

morsurum, contemnit pre[entia,& ad futura

extrànitur pecuniarium 5 .cateris juniorreus

fefimnat.

ablati argenzei fcyphi detinetur , '&in fervi-

'Refert'Nicolaus Chriftophorus Ratzi-

tutem depoícitur.5 tunc ceteri fratres hu-

'vilius Princeps Polonus, moris fuiffe in /Egys

mi proftrati, genua Proregis ample&tuntur,

;pto, ut qui prudentia; 4X atate czteris .anti«

34

flarentoblonga mortuornm offa ebore , .vel

manu »e&tora tuudunt, lachrymas emittunt,

zogántque gementes,ut per parentis miferan-

-euiam ligno-efficla circumgeltarent collo ap«

dam canitiem .velit .fibi Beniaminum dare;

penfa/fibique mutué offenderent, portarénte

rze cateris enixim id rogavit Judas, qui ul-

: que adferiam obitüs meditationem; -quá ni«

tro fe Beniamini locoobtulit,vel in carcerem

mirum :froenum .injicerent pravis :fingulis

detrudendum;veliníervitutenrreducendum:

.affectibus; .& ad virtutum excitarentur.cul«

fed tuncad fuías.omnium fratrum lachry-

:turam:quinimo confuerudo etiam apud/Egy-

mas , nonampliüs potuit Jofephus internum

,puosinolevit; ut in menfis obitüsrefricarent

cohibere . in fuos fratres amorem , .affectüme

memoriam, & convivia clauderent triítiillo

que tenerrimum, 'quin & ipfe in lachrymas

- acroamate zz0r mementote. . .Scimus etiam,

prorumperet, dedítque fefe agnofcendum in-

"Calipham Tartarorum Regem in Principe

quiens : Ego fum Jofeph frater.veíter, quem

ifuarum ditionumurbe nomine Bagdad in fo-

vendidi(tis.in /Egyptum , .omnem excutite

.emniori die feíto., quem vernaculá linguá

timorem, triíticiam :depeilite, mactate ani«-

iRamadam pfi vocant .confpiciendum fe po-

mis; Deiclementia in commodum veftrum

;pulis daturum,confueviffe mulo vehi, vefti-

in' has me terras praemifit, jam revertimini in.

'bus auroyargentóque intextis, . ac fulgentie

atriam , feftinate iter, nunciate Jacobo pa-

'bus incidari gemmis incedere per plateas; &t

tti noltro, Jofephum filium fuum vivere ,'ut

fupra cidarim nigram, tetrámque geftare ca-

& ipíe cum tota fua :domo iter maturet in

Janticam; at hocritu.omnem corporis-ornae

JEgyptum, €ó quia quinquennium adhuc fu-

'tum,totámque Regis pompam mortis tene-

perit famis, & Pharaonis lege fancitum , -ne

bris (ignificaret occulendam, ac propterea o-

fÍrumentumextra Regni limites ultra diftra-

mnem animitumorem , pravorümque .affe-

hatur : hiíce dictis Prorex -vultu lachzymis

«&uum impetus coercendos; & praertim in

amadido (uaviffime onines -amplexus eft fra-

aulis Principum ambitionem,fuperbiam, ine

-

tres, fletüimque largiorem fuditiin Beniami-

'vidiam,zemulationem , aliósque aeítuantis a-

m meRR—á

ni collum mifcens lachrymis fuaviffima «9«

aimi tumultuantes paífionum fluétus, nom

fcula, & verba procubuit.

aliolittore, quàm fe

pulc*hraligpqlvcre €«ome-

I

23.

. Quid cavfzecur Jofe

phus 'ïita/perfiinma-

pefcendos.

hi

2$

nitet íe cum fuis confracribus gefferit, eós-

1mó nonfolüm inRegum feftis folem-

que tot cumulaverit beneficiis ; G benevo-

mioribus ve(tigia mortis nobis occurrunt, ut

lentia, ac manfuetudine, omnes ab iisdem fibi

altiüs ejus recordatio menti hzreat , excidát-

illatas injurias oblitteraverit, .omnémque

que nunquam ; fed in omni loco, in. quovig

m

proftraverit pravum affectum , illeefus eva-

diveríorio, five in mari, five in campis, mon«

feritimpuras foeminz flammas , fidelis fuerit

tibus, vallibus, fluminibus, domib us,ubique

in miniftrando, patiensin laboribus, man-

locorum veítigia nobis obviant libithinz , ut

fuetus in fratres, mifericors in egenos, bene-

pravisomnibus infurgentibus affe&ibus froe-

ficus inomnes. Non aliud horum caufa di«

num injiciatar, Memini cujusdam nautze,qui

xerim fuiffe,quàm fepulchri refricata fpecies,

cum fcifcitaretur,ubinam ejus pater obijffet2

qua nunquam memoria excidetrat. Demif-

ftatim £» mari, refpondit: cümquede avo,

fus fuerat Jofephusin puteum, tt'in fepul.

proavo,atavóg; interrogatus fuiffet,quónam

chrum, ibifame, & lenta morte finiendus ;

in loco hanc exuiffent mortalitatem, refpans

2

KkaA

dit,

Verq'ni &c Afectibus dem. I,

M.

262

Differtatio XlI,.-

dit, fnos omnes fecenfitos predeceffores

titulis, nomiaibisque Cafaris, & Auguftit

conditione nautasfuiffe, plurestrajeciffe O-

exuit enim. quidquid honoris, fplendidi, ac

'ceani longe,latéque diffufos tra&tus, & fingu-

gloriofi mundo ineft, omnem depofuit fa»

losiamariobiüflez tunc fcifcitator ulteriüs

[tum;abjecítque pompam, & conterptui ha«

buit quicquid in mundo magni aftimatur,

progreífus, & tu eó devenifti dementiz,ut ad-

hucaudeas mare ingredijinfidis fidere flucti-

nilque ei magis cordi, quàm fibiimperare,

proprios affectus coércere , féque totum ad

bus, téque inconítanti , procellofo, ac fallaci

concredere elemento? diffimulavit nauta;nil-

normamomnium virtutum componere, Sed

que ulteriusad hac refpondit; fed (cifeitato«

quid caufz; quàd poft tot delatas de proftra-

tis hoftibus victorias, poft tot Provincias, &C

rem & ipfe agens eum interrogavit ; & ubi-

nam tuus pater extremum vitae fuge claufit

Regna admini(trata,& luftrata; tandem in id

diem? Refíponditalter faoin ledtulo : & ubi«

impenfe ftudii incubuerit, ut fibimet tantünx

nam tuus Ávus, Proavus, Atavus, cateríque

imperaret,fuósque affe&tus regeret;excitaret,

*

ma]

orestui obiere? Omnes quotquot recor-

& compefceret ad normam virtutum, ad re«

&z rationis amuflim? certé non alio adid

dor, dixit, fuo f(emper z» leculojtuncnauta &

tu eà adhuc ftultitià laboras,adcó audax es;ut

fuafore indiguit, quàm feria mortis recorda«

cum mortera expauefcas,non timeas le&tulum

tione,qua nunquam e mente effluxerat, me«

confcendere, cüm omnibus tuis pradeceffo,

motiá exciderat,

Curaverat Imperator diu

"T

ribus femper fatalis fuerit ? noncameteria

anteabdicatum imperium fibi farcophagume

conftrui cum tota funebri fupellectile clangue

!

f

fh?

tantüm, nonexcavata fepulchra folüni more

tis memoriá refricant,fed loca omnia, G prae«

lum deportandum, quocunque proficiíceres

fertim le&tulus, quo fingulis no&tibus decum-

tur;habuitque hunc funeris apparatum quins

quennio fecum ubicunque eflet , etiam cum

-

bimus,ad quem dormitum imus, quem con-

fcendimus,ut lomno quietique indulgeamus.

Mediolanum bellumcontra Gallos initurus

26,

Nonnifi unius literule difcrimine diffe-

profectus fuerat;quem diligentiffimé fingulis

runt lectus,& lethum;ut quoties lectum con-

noctibus juffit femperin proprioreponi cue

fcendimus dormiturilethum cogitemus; o«

biculo,in quo dormitum ierat, ut ubicunque

lectum con(cenderet, lethum f:bi imaginare-

mnésque unà cum corporis veftibus pravos

exuamus affectus,omne deponamus praecon-

tur incurrere;ac fepulchrum: à refricata toties

hacLibithine memoria didicit fibi fanctiüs

ceptum odium; praviimque defiderium,pro-

fanum amorem,;flammantem iram,corroden-

. vivere, freenámqueinjicere tumultuanti Cule

tem livorem, tumidam ambitionem, elatam

que affectui,

]

Utinam non folàm ceteri R

eg&s , fed

fuperbiam, Quot velpert ivére dormitum,

28.

fomno indulfére , qui mané mortui fuerunt

quotquot aulas Principum terunt, imitaren-

deprehenfi? & unico paffu à le&o tranfierunt

tur Carolum Imperatorem 5 exularet procul

Es tj],

ad lethum: utinam hujus recordatiolethi me.

dubio ab aulis ambitio, detumefceret fuper-

hs

moriá nunquamefflueret ,' mente nunquam

bia, corrueret faftus, extingueretur invidiag

excideret; certé non ita zeítuarentin nobis

ceffaret semulatio, omnísque pravus affectas

coérceeretur, Scio Genebaldum Laudunen-

concupifcentia fcedas redolentes libidines ,

non ita intumefceret ambitionisfaftus , nec

fem Antiftitem feptennio le£tum;quo lethum

exprimeretur adhibuiffe ; fed fcio etiam toto

inflammareturiracundia, nec excandelceret

furor,nec torqueret invidia, nec debacchare-

illo integrofepténnio vitam egiffe ciliciis cir-

tur odium;fedLibithinz tirnor omnibus frce-

cumfeptam, abí(tinentiis emaciatam;afperitae

tibus devictam; ab omni pravo affectu,à qua-

numinjiceret: hzcque ratio, cur Imperato-

rem Orientis recéns creatum nemini olim

vis inordinata concupifcentia, ac defiderio,

quod terrena faperet, prorfus alienam: huic

priüs alloqui licuerit, quàm latomus aliquot

diícolores marmoris lapides exhibuiflet, fci-

enim defipiunt mundi deliciz cui lethi fapit

fcitarétque, ex quo genere lapidum , vellet

recordatio;facilé omnia contemnit,qui brevi

fe moriturumeffe non perfunctorié, fed ferió

Imperator fibi farcophagum — fieri ,. fepul-

chrumconftrui : prima cura fuerat de fepul-

cogitat; & pr&íentem mortalem vitam flo-

rem effe diurnum, non diuturnum ; fumum

chrocon(truendo ad mores inftruendos; non

eliciendis lachrymisaptiorem , quàm latitize

de throno adornando, de diademate gemmis

illuminando,ne fupercilium Imperator cle«

excitande;umbram inanitate oppletam, bul-

10,

varet, neanimo fuperbiret; ne mente inflare-

lam vacuam, pulverem fordefcentem , fpue

tur: fed refticatáà mortis memorià diíceret

mam,rorem,ftillam glaciem,;iridem vanidamz

pravosquosqüe coércere affectus, ac prorfus

cereum deficientem, facculá pertufum, cines

detumeícere,

)

rem dolofum,domum ruinofam,hydriam fra.

27?

Morem hunc imitatus Carolus Quintus

€lam,ventum efflantem, guttulam delabenté,

biefio ante mort& Imperii adminiftratione fe

aranearum telam, herbam folítitia lem, ftipus

In*tt4 Cu-

lam vilem,foenum aridum,paleam vento agi-

roli F.

Íponte abdicavit;acin filium ztate florentem,

& animo capacem curas omnes Regnorum

tatam,nebulam triftem;avolantem fcintillam,

tranftulit;& monafterioS. Jufti in Hifpaniafe

fplendentem fulgurationem , brevem fabu-

abdidit, cum duodecim tantàm familiaribus

lam , follem luforium . inanitate plenum ,

Deo, & quicti animi przfertim vacaturus,le-

vitrum fragile , plantam arefcentem , plu-

mam leviffimam, filum fubtiliffimum, & de-

ge fuisimpofitá;ne alio impofterum nomine

K

vocaretur, quàm Caroli omnibus amputatis

mumíomnium umbra brevi

ffimum.

——

Hac

ifes

Nulli patcendum þtaïio afrectui, E?üm Parcz nonparcant. 243

f1 ferió animo volveremus defxderiüm COf

Is non labitur » quem vitze fugaciraä

23

gerendi divitias animum non pulfaret, cu-

retrahità ruina : nulla nos ptavorum affe-

piditas rerum terrenarum in nobis non ar»

€tuum machina quateret , f1 ferió cogitare-

mus , quàm citó effluant, qua nos prole-

deret , carnis concupilcentia non aftuaret ,

invidia non difcerperet vifcera,liver nontote

Gant; noníftagnum ingrediamur exploratu-

N

queret przecordia, czcus amor fuas non ac-

ri, ubi quiefcit unda 5 ridétque, cim crie

cenderet tzdas, cum vana fint omnia , uno

fpatur: fed torrentem accedamus turgido ,

extinguenda letho, & quidem ftatim: & for-

plenóque alveo- ob(trepentem , omnidque

táffis in ipfole&o ;in quo credimus quieti i«

fubvertentem, rapientémque obvia, nullo

coércitum repagulo ; nemo fané itadelirus

dulgere ,. breviffimo paffu ad letbum tran-

ümu&

foret , qui buic fe vellet torrenti concredere;

g. 1V-

& tamen torrenti longé perniciofiori fidit,

qui inmundi delicijs confidit , qui finit à pra-

LuduirA j?mt , qua mundus terre..

visfe rapiaffectibus,qui cupit affici mundiil«

s inbiauti exhibet ,. umbratilm eff

lecebris,quatum ftatus inconftantiffimus,cut-

fus rapidiffimus, & incerta poft curfum ftatio,

fMendor; falütürgue , qui eidem adba-

ee[fcit bumanus affectus,

Praterfluit vita hominis inítar fluvij.

j*

29.

Y^ Revia funt , & Indicra, quz mundus

Qmnes morimur , & quafi aque delabimur , 24 Regeeap.

exhibet dormientibus , veluti in fom«

duanonvbUertuntur , fluviuseítvita nollra,

I4,

£

P[alm,75,

nio, quiajut recté David,

Dormite

fuümque dirigit cutfum , mox per prata ri-

zunt fomnum fuum , 8 nibil inueuerunt om-

dentia, perífloresJuxuriantes , per invia fyl-

nes virt drvitiarum in manibil fuis

E

L]

quia

varum , per ima vallium , per latera rupi«

fomnia funt, & quidem inania magnz ilize

um, perabrupta faxoram , ubi allifus obmur-

murat , G dilaceratus fpumat, nuncrecol-

£ogitationes , quibus ambientes fummos ho-

leclis aquispleno curfu in gremium devoivi«

nores principesdignitates mentem implent ;

quibus divitias coacervant, palatia conftru-

tur aquoris, mortísque ingreditur amari«

unt, ac fi zeternüm effent viéturi , & nun-,

tudinem , ubi & nomen perdit , & originem.*

quam morituri;cüm tamen mortalis hec vita,

Quid ni hominis vita , f1in infantia vagicin

quovis Euro ocyor efflet , quovis torrente ce-

viola, adolefcit poftea in melle ; deflcélit ta«

Sed utinam in hoc tor-

men in devia pravorum affe&tuum , alliditin

lerius przterfluat.

xente íanam mortales ebiberent , quam mors

Íyttes , confenefcit in amaritudine, & expi-

zloclrinam edocet ;

non finerent ab hisce

rat in cicata ?. Ogzes morimur , 6 quafi a-

qua dilabimur , que non reveriuntur.

Ut

b

mundi fluxis delicijs abforberi, mec abripi;

fed cum NNehemia difcerent fupernis in-

Syrtes! declinemus, exe(a evitemus faxorumg

Esd?t i-l'b. 2.

hiare , & ad coeleflia afcendere 5 & afcendi

quibus dilaceramur , neceísé eít, cum Ncbe-

[ FP m

mia aícendamus per torrentem nocle, poft

ptr torrentem uotie , & cav[iderabam murums:

£5 rever[ua weni ad pertam vallis , & ved] *

diurni fideris occaíum ,ex demortui diei in«

sontruinarges meminit Nehemias , fed muri

vitatu, Torrens aquis viduatus, quemque

duntaxat, quem aliàs diffipatum dixerat :

ficco veftigio pertran(ivit Nehemias fymbo-

cüm enim videret hinc torrentem olim con-

lum eft mortis, vit&que humane jam dilap-

Íe : fluunt fingula , evanefcunt omnia , &

geítis aquarum copijs rurgidum , alveóque

turbulentum, ficco nuncà íe traijciveltigio ;

fepulchrali cinere extinguitur quidquid pul^

& illinc coelum nullis foedum nubibus , & oc-

«hri , pretiofi ; acdeliciarum fais mundus ex-

hibuit affeclis, pulchre Auguítinus, $; g LÓ$b.4e -

cafu folistetro longe, latéque obductuim pe-

plo , monebatur non mirari , fi urbs olim

divitijs , €9 bonoribus , ) merum, mobilitate

tura, d

gratia.

rcgnatrix defeciffet à fuo fplendore , decidif-

tejatlas , de patria, & pulcbritudine corpo-

vis , & bonoribus , qui ttbi ab bominibus ex-

fet (uo à flore, & jaceret captiva domina:

gentium , Principes populorum ; fuccum-

bibentur , vefhice teipfum , gui mortala ter-

4 655 €9 intevram ibz,

buntíaxaferro; quando & in terris obmur-

Circumlpice , quz

mnurantes , turgidique rorrentes exarefcunt ,

fimslibus fulsére [Mendoribus. — Mbi funt , qui

& in.cotlis fcintillantia fydera attrantur te-

emibiebant currum poteflatis? ubi infupera-

nebris parentatura emortuo diei.

biles Imperatores ?. ubi funty qui conveutus

2Q,

Si ficcantur torrentes ; folo zequantur

difponebant , & feflas &5 equorum fMendidi

Utbes; ateífcántque fingula, qua in mundo

nutritores ? ubi nunc vefles , 68 ornamenta

flornére; quanto magis & nos homines de-

peregrina? ubi fervorumturba] ubi jocu,

6 letitsa ?. ubi exercituum duces ?. ubi fa»

ficieus , qui quafi aqua diiabimur ? fed quid

quéd Nehemias diffipatum murum non afle-

trapa , G tyrannu?. Nonne omnia pulvis , &

ruerit , ad quem per torrentem accefferat ?

f«villa? Nonne in pauca verfibus , eorum.s

non ceciderat murus , quia torrens eum a-

vita patet memoria? Reflice eorum fepulcb-

luerat; fletit paries, quia defecerant tore

va, G vide, qui fervu ,. C qui dominu s

rentis aquz; etenim mors, cujus fymbolum

qui drves , qtii pauper.

Díifcerne , fipotes ;

torrens exíiccatusexhibuit , nonfinit homi-

vitlum à Rege , fortem à debili , pulchrum

nem delabi, neque à pravis pertrahi affecti-

4 deforms.

Vide yfiefl aliguod in eo fgnums

bus , venenatis corrumpi defiderijs, perni«

j«ctantie [ue3 memorare utique narura , u&

ciofis inflammari concupitcentijse

extollaris.

^

Om-

K k»

3

b

Differtauo Xl

264

naufragium impellentes ; nil tutiuä', quàm

3j*

Omnis Qitahominïs ; quamvismad plures

oculos dirigere , ac dimittcre infepulchrales

protrahatur annos breviffima eft , & inítar

torrentis rapidiffimo curfu fluit, donecare-

cineres : is pravos quosque affzétus facilé

AW

ie

m fupremum

fcat fepulchrali in pulvere.-

Fallitur, qui

compelcit , f1 omnem fibi d

diuturnam credit vitam , cum exigua pars

diluxiffe credat : eatenus mundi delicijs ad-

fit ,& proríus momentanea , quam vivimus;

dictiinceeno volutantur voluptatum à ccelo.

non enim vitz fpatium , ac diuturnitas aliud

femper alieni , quia nunquam cogitant cità

exuendam hanc mortalitatem , citóque exe»

eít, quàm tempus ; ex quo nonnifi prafens

poffidemss momentum , quo vivimus: qui

undum ex hac vita.

ircumferuntur quo»

praterjére dies jam defecerunt , cümque in

tidié pervicos, & plateasexanguia , & pal-

noílra non fint ampliüs poteftate , eos ion

lefcentia cadavera , quz mos mortalitatis

vivimus , necvivereamplids poffumus: qui

oblitos refpicere adigunt ad fepulchrum ; &

futuri func , cüm nondum accefferint , nec

nihilominus tot inter acervos cadaverum

in-mediamorientium flrage nil minus cogi*

eos poffidemus , & utrum fint nos accefluri

omnino incertum : ecce quam brevi circum*

tamus , quàm:mortem., .licéc nihil frequen*

fcribitur vita noftra (patio, cüm unico clau-

tiüs videamus; -quiznimirumpravi, quiin

datur temperis momento ; imó quàm mife-

nos affectus tnmultuantüt, fzviántque, tene-

Dwnfo,

Jp.

rafit , ex eo conijce, quia urgentia nos cite

'bras offundunt., :ne videamus ., quz videre

n

cumfítant diu , noctüque negotia; nos pre-

&ogimur ; fed difcutierur hac caligo , & tunc

munt in cupiditatibus defixos pravi affe-

in tenebris nosvixiffe deprehendemus , cum

Libithinaultimum vitz noftra diem claudet;

Ctus; adeó ut rariffimé nobis ipfis vacemus,

fed terrenis hisce jugiter hareamus , ut nemo

lucem extinguet , ac-curfui delàabentis vitee

noftrüm fuus fit , fi fuis inferviat pravis affe-

finemimponet. &Ettuncnil proderunt divie

"

élibus; quia alijsextra fe duriffimo infervit

tizetot quaefitz curis , tot partze fudoribus ;

p

famulatu.

nihil utilitatis nobis adferet indulfiffe mundi

Et licét nemo fit , qui com alijs

fuam velit congeftam. pecuniam dividete ;

delicijs;adhaefiffe carnis:concupifcentijss in»

plures tamen non defunt , qui miferrimé vi-

hiátfe prebrofis voluptatibus , pravis affectie

businfetvijffe, fed irreparabile adferent noa

tam fuam dilacerantes inplura eam partiun-

tur negotia , G perfzpe vana , plerámque

cumentum, 'Oh fi tünc dareturad crepun*

noxia: potiorem noflri temporispartem ab

dia reverti , & dilapfz: vitze telam redordiri?

fumunt menfa , lufus , otium , vana collo-

quàm meliori textu noftrarum fila actionum

quia , lites obílrepentes , negotia inutilia; &

concinnaremus .ad regulam re&tz rationis 5

h

Íomnus, qui no&turnum tempus feré totum

ad normam.«componeremus.omnium virtu»

tum vitamnoílram.

nobis abripit,ut minimum fit;quod de noftto

nobis relinquitur ; & tamen modico illo tem-

Si:omnes:mox :moritutos intetrogares .

3j*

pore adhuc abutimur , & abire finimus , ut

quidde.anteacta vitafentiant ; vix unumau-

diresnon refpondere omnino divers? ab co ,

rem fupervacuam , à nobis quafi pro libitu

repatabilem, Ludimus cum re omnium pre.

quod , cum .bene valeret , fenferit de opi.

tiofifima , & nihili facimus ejus pretium ,

bus, dignitatibus , fucatis delicijs, larvatis

voluptatibus., umbratili latitia , aliisque

quod nunquam poteít fatis e(limari. Traij-

«imus hanc fluétuantem vitam , perinde ac

quz mundus exhibet ; .quia nimirum tunc

qui dormiunt in nàvibus, qua à ventis ce»

pravi. affe&tus fuas caligines non otfundunt ,

nectenebras fpargunt , quibus homo «z*

lerrimé aguntur ; tametíi quamdiu dormi«

unt, nil fentiant , curfumnavis nonvideànt ,

€utit, àquo proptereazequiori lance res om-.

hii

ventorum impetus non audiant ; cümtamen

nes , non quales funt.in hominum falfa afti«

uT

matione penfantur, fed ut revera funt. in fe

primüm evigilaverint, mirantur, tot pelagi

tractus trajeciffe,

Perinde vitz noítrz cur-

judicantur ; fuísque proprijs seftimantur

momentis: fed fera e(t hac fapientia, qua&e

fus properat; provehimur velocifimé , &

nonuifiin exitu ,^ & occafu oritur.

:-Hom-i-

quamvis fomno indulgeamus , adhuc rapi«

diffimé provehimur , multümque ex vitz

nis elt deliri expectare naufraugium, ut in-

noílrz itinere conficimus, cum non modica

cipiat cogitare , quomodo valeat indeevade»

re; prudentis eít alieno periculo proprium

temporisjactura, & quidem cüm ad melio-

rem vitam evigilandum effet , oculos ope-

praecavere , G ex aliorum errore juum cor-

rimus , quande curfum abfolvimus , & mors

rigere.

initat,

U

"

t reclé viVafn*us, nunc incipiendum

$6.

n

34*

Felices, qui in hujus trajectione pelagi

eft ; & ea nunc deferenda funt , qua ani«

nullo pravo affe&tu fuerunt exagitati ! non

mam a&turi, deferuiffe vellemus: fi poffu*

!

mus nunc re&tam inllituere vitam , pravos

impegerunt in fyrtes, non decumanis fuerunt

obruti flu&tibus , omnéque declinárunt le.

omnes co&rcereaffectlus, & faventeinternz

tbalis noxze naufragium,

Scio traijcientes

pacis malacia , fpirante divinze gratiae favo-

nio hujus vitze traijcere amariffimum mare,

zquora clavum dirigere ,. ac navim tegere

noóte ex afpectu ad illucefcentem cynofu-

expectanduim diu non eft ; fed cumtempus

ram: íed flaCtuantem praíentem vitam ena.

favet , malacia invitat , coelum arridet , runc

v'gantibus adejudendos quosque pravorum

iter incipiendum 5 neque expectanda efl tem-

€X petia

flc&tuum procellotos Buros, & Notos ad

peftas; (1 rcbus iqtegri s,pofíumus nos

culis

Nuf'i parcendum pravo affcctui, cum Parcz non parcant; 26$

iedlis fübducere, cttr eisdem obviamus? cüm

ómnibus, qui perfonas exhibuére ;Regi*s'

——

Principis, nobilis, ruftici, Heri, famuli;

«sergimur, fera eft cautio , & ftulti efthomi-

ais , tunc velle vitam re&lé incipere., cum adi*

modicus cinis fuperítes inoffuaria; quid re-

Vita noflra umbra-

vera omnes fuerintilluftriusmanium umbrz

gitur vitam deferere,

tilis eft , noftrümque tempus umbra tranfi-

proedunt,

23«

tüs, vix otimur , morimur ; é(tque vitze

Imo inflar torrentesfluit , & argfcit»vi—

ta prefens; fed utinam in:hoc torrente flu-

prologus , fimul narratio,St epilogus ; nec

fiflere ullam velemus horulam , ne fluat.,

xibilitatem ebiberent homines mortalis vi«

imó nec utam interrumpere moram ; citiüs

tz? non finerent pravis fuis trahi affectibus

enim nos artipit tempus , quàm ut de(inat

in ccenofas voluptates ; in flagitia , quibusà

a

velociffimé fluere in noftram perniciem , &

fummo bono avertuntur 5 in delicta ,

exitium :; neque aliud eft, vita hominis,

quibus fupremo Numini injurias inferunt,

