ager excultus, fed nullo foetus femine ; ca-

ufus , ft nibil in illis colocafla fpei ?^ quo-

ret gramine, G ab omni eo fit liber, quod

niam Deusita pracepit , ob eam cau[am

negligentie datur vitio: fed ager, quamvis

utor illis ,. verüm torum me in i(lum 60j«

cultus fine femine. fterilefcit ; & impenfus

in

i

| ]cjunfurrg probos Affectus nutrit, improbos abigit, 449

in fola cultuta labor ad nullam bonam per-

profund-a ficcavit, undas in -fub;li;ne flantes

venit fragem ; ita jejunium animam qui-

coércuit, ne fluerent, Quid ni jejunio, &

dcm excolit, gramina fuccrefcentia pravo-

pietati debetur, (i ad folum Moyfis nutum

rum affectuum divellit , vitiorum eradicat

pluit ceelum , germinat terra , quiefcunt

fenticeta, fpinas abícindit. depravatze con-

venti, maturiunt fegetes , íplendent no«

&upifcentiae , fenfus purgat , cor mundat,

Gurna cimerie , nube przeambula fignane

mentem ferenat ; fed fine (eminibus mife-

tur diurna itinera , nubium velamento teme

ricordiz , & pietatis, nullam fpondet fru-

perantur folares eítus ; percuffa bis petra

&uum meffem, nec vuarum vindemiam,

Moylis virgá frigida fitientibus dat fluenta,

é,

65,

Ille femina fpargit mifericordice , qui

& quafi ? gemino vulnere non fanguinem

eleemoíynas elargitur pauperibus ; hic fe-

ad mortem mittit, fed pellucidos lacicesad

minat inopi ; fed metitfibi, de quo David:

vita folatium emittit,

Pfalm, Vis,

Differfit, dedit pauperibus , juflitia ejus ma-

Beneficio jejunii, orationis, & mife-

$3.

met in faculum — /aculi : quia feminantes in

ricordiz, immunis , & exemptusàcommuni

lachrymis hujus vallis, in. gaudio metent

nature tributo folvendo fit Elias, nefcius

«eleitis Libani ; dicuntur autem in lachry-

mortis , qui terras deferens ccelos ingredi-

mis fesmainare , qui pauperum fletibus opi-

tut, & Angclis afcifcitur , hofpésque ter-

tulantur : Semina noílri jejunii lachrymis

renus codleites poffidet manfiones,

Per

rigentur tefipifcentiz, ut concupitos nobis

harum exercitia virtutum humanitatem

fru&us producant; exíiccantur jejunii vits

quafi vifus eft Joannes exuiffe, &mnaturam

1 i

tutes, areícunt jejunantium meffes, nifi be-

induiffe Angelicam , quia jeiunium corpus

neíico imbre pietatis ,. & mifericordiz ri«

velut excorporat, & hominem humanirate

gentut.

Quéd íi ceeli. pluviz terra fce-

fpoliat, quem veluti divinitate veflit, ]Je-

cundant femina; pauperum lachrymz coeli

junium í1 corporis opulentiam extenuat, fi

figant vireta; fitit ecelum rofcidas has la-

craffitiem extinguit, corpus inípiritum de«

chrymarum pluvias, quas tamen jejunii vir-

mutat , aurésque divinis colloquiis percipie

tutes comites pietas, & milericordia exfic-

endis aptat , & dum per ciborum abtti-

cent, ieu ab o«ulis lugentium pauperum

nentiam os claudit, menrem ad divina ape-

abítergant, quas fürlum transmittant in

tit; & cujus aciem cibus obtundit , jejus

colum , cujus campus noftrarum virtutüim

nium exacuit,

Sedebat Elias ad . torren-

appetit cuiturtam: ager enim ccelellis. e(t,

tem Carith femel, & iterum paftus, & ccelí

quem milerícordia noítra arat , pietas oce

alites ,. quà ipfe aleretur abunde miniítra-

It

cat, juítitia feminat, nonaliá colomi manu

bant: Corui deferebant ei pauem,&f carnes Lib.s, RegJ

quàm pauperis : quod enim manus paupee

mane , fimiliter panem , & carues ve[peri , 64D»17.wÀ5,

ris fufcipit, ibimetit, ibique uberem «ol-

& bibebat detorrente.

An non invidenda

igit fegetem : femina qui ferit mifericor-

Prophetz felicitas, qui cum fedeat absque

diz, fructus colligit corieftis glorize ; mi-

ulla folicitudine, fine labore, terrens fuos

fereatur , mifericordiam qui confequi fpe-

ei propinatlatices, quibus fitim extinguat,

fat; pietatem exerceat , qui eam qusrit;

& voluctes coeli panes , carnésque mané,

pauperum manus impleat, qui cosleíti op.

& velperé ei deferunt ? poculenta torrens,

gleri gloria appetit,

& eículenta aligeri fedenti Prophete. fup»

66.

Tria funt, quibus virtus innititur, o-

peditant.

68

e

7

tatio, jejunium , mifericordia, quod à Nu»

Verüm quia torrentis inflar fluxa eft

mine oratio petit , idjejunium impetrat, &

quavis mundi felicitas, poft modicum tem-

milericordia accipit ; jejudium — orationem

poris luxum exficcatur torrens, abiguntur

vivificat , & mifericordia jejunio vitam im«

)fu (t

baiuli corvi , fitit Propheta, neque lati-

pertitur; qui ergo orat, neceffe e(L, jeju-

ces in toto torrentis alveo reperit , quibus

net, &qui jejunat , opera exerceat mife-

fitis temperet eftus; fames ftomachum cor-

ticordiz ;

qui jejunat efurientem — pafcat

rodit, X viícera corquet , nec corvus ad-

pauperem , & qua gula propria fubtrahit

eft, qui eículenta miniflret : quid? quod

alimenta , hac efurientis fuppeditet indi-

jejunium inchoat Elias, & dum os eículen-

entiae,

Improbe illepetit, qui quod aliis

tis claudit, & poculentis, Numinis aperit

Íe

negat fibi expoítulat: jejunium , quod co-

colloquiis? pane, & carnibus paftusà Nu-

mites fibi aícifcit orationem, & mifericor-

minis excluditur confortio, ad cujus fami-

diam cocli penetrat arcem, quam piá etiam

liarem confuetudinem admittitur jejunus;

rapit violentià : hzc eít illa flexanima ora-

repleto flLomacho mens divinis erat vacua

trnx, que DEUM fledlit in fua vota: ho-

luminibus, quz tamen jejuno, & vacuo

rum trium fuffragio , fit Moyfes in terris,

ftomacho «oele(ti repletur favore, illuilra.

qua(i alius DEUS, cujus & vicesagit, &

turluce ; Peff dies autem ficcazus o5 tor. Lib.g, Reg,

ad triumphos fuos milirare juber elementa

ven$ , non evim pluerat faptr terram. — Fa e^pa7.

ipfía ; mari imperat, ut per fciffa divortia

us eff ergo fermo Domins ad eum dicens

*

*

in proprio finu. pulverulenta líraelitis ape-

f'rge , & vade in Sarepra Sydoniorum ; ni-

riat itinera ,. & obíecutum mare pe&tus

mirum tunc rantüm DEI vocem audit, &

divino fit dignus colloquio, non cum cibis

fuum'difcidit, unde flu&tus fuos retraxit,

afflue-

4$9

Differcatio XXI

I

afflueret , non cum eículeutis ftomachum;

&landitbatur: nimirumdum Adam pomum

virésque corporis reficeret , non cüm tor-

comedit, fordet nudus; dum Elias ieiunat

rens frigidami ei propinabat ad fitim extin-

pallio honefté obtegitur : càm Adax gulee

guendam; íed dum corvus alió avolavit ,

indulget, minis € paradifo abigitur ; Elias

& abfuit , dum unda aufugit, && torrens

ieiunio gulam coércens cum Numine ailo-

exficcaius, neque aqua guttulam in. toto

quitur: Adam cum cibum deglutit, mot-

fuo alveo deunuit in fitientis Prophetze to»

tem fibi afcifcit; Eliasà cibo abftinens,vo-

latium.

cem audit authoris vite : Adam male care

£9.

Tametfi Elias efculenta, & poculenta

ptum malum dum momordit lethale vulnus

in ea duntaxat menfura fumpfiffet, quze a«

fibi, totique fuz pofteritati inflixit ; Elias à

turz fatisfaceret exigentiz , mec virtut

ent

LL

€ibo abftinens divinos ad fe favores accer-

lzederet temperantie; voluit tamen DEUS,

fivit : Adam pomo paltus malorum omni-

.tunc cum Elia fuos mifcere fermones, eüm-

um iliadem in pofteros effudit; Elias fto^

.que fua dignari familiaritate poftquam cor«

macho ieiunus, omni oppletur'ceelefti gau-

vus abfuit, & undafugit, & Elias jejuni-

'dio ex divino colloquio: Adam vetitum ci-

um inchoavetat: quia voluit DEUS nos.e-

bum quia comedit, paítus vocem audivit

rudire, jejunos aptiores fieri INuminis pet-

DEI minantis

O dam ubi ubi es? Elias

cipiendis eloquiis , myf(teriisque divinis a-

impaftus, & jieiunus verba audit Nominis

.gnoícendis : idque cüm adnotáffet Tertul-

blandientis, uzd bic agis Elia ? Sedquid?

m

lianus obfervans,quàd Eliam jeiunum Deus

quod dum à facerdote DEUS confulitur re-

alloquitur; & expendens, quód ambula-

Íponfum non redditur ; Ne» refpondit ei in

verit in fortitudine cibi illius quadraginta

dieila: currogatus DEUS refpontum

diebus, & quadraginta noclibus usque ad

fignanter hac in die denegat? quia nimi-

gngq €,49.

montem DeiOreb,;ut habetur in libroRegum

rum hac in die violatum à Jonata ieiunium

ubi additur.- Cu»que veniffet tlge, man[it $m

fuerat , ut obfervat D. Ambrofius inquiefis:

| ser'm L.z S'.bþ

fpelunca,& ecce fermo Domini ad eum,dixtt-

ANec belli fiis imponitur , meque Regi ve-

ldeo cce.

NTUUT

que ili : Quid bic agis Elia ?. & poftquam

fponfum prophbericum datur.

*

*

quadraginra dies, & totidem nocles ieiu-

lefte denegatur refponfum , quia religiofi

náffet, DEUM habuerit contubernalem ,-

ieiunii violatur praeceptum ;

hinc coniici-

cuius alloquio fuerit dignatus, & familiari

mus, quam fit expediens , ac neceffariumà

delectatus commercio , appofité ait. "Ter-

€ibis abftinere, ac ieiunium fervare, cuius

.Adv?rfm

tullianus ? ,Zpfe quadraginta diebus , 8 no-

beneficio Numinis utimur confuetudine ;

P[ytich, 6,6,

&ibus vacuo ventre , arido ore pervenit in

nil enim eft ; quod à DEI; colloquio ma-

montem Oreb , ubs cüm $n [pelunca divere

gis impediat, quàm fatietas, qua mentem

tifet , quam familiars. congreffu D € I excée

retundit, divinisque recipiendis illu-

pius ei?. Quid tw Elia béc ?. multà amici-

ftratignibus minus aptam effi-

tior ifla vox , quàm e/Adam ubi er? . illa

titb

enim pa[le bomiui minabatur J ifla jejuuo

K

j

/ 4

M

z

XR».

j

"

[

C

IN

à

(io

£a

p

1

jb

u

:

A

ä*n

C

W*ä

«g-

ï*ï

X

w

N

AN,

N

l

bsy

:

*.x

;e

(

H

3

pO

a

Mu

ESNN

z

ä&-/

*

PA

äï'i:

Aä»

u

13

Dd 1

N

N

:

:äþïf

IN

As ^ Dd

2

U UPE LE TE.

à,

:

L — —R —

D

T

oocs ln 2

9d

| DIS-

ï:

P d

$9 (4n)RS

h

cococoGo

(benebeeaxree

n r t

"H

a

O RO

—À

dedodededeopete o de odb obbb ob obeopiede

CEICEYCES

eetcXesKescateerafesKeieaKe Ka

DISSERTATIO XXIL. ..

Satietas ventris,oppreffio eft mentis,quae

fuis obcundis officiis minus idonca

.

pravos.

*

fovet affectus.

* quosque

$E

"

r eff latior , e0 & ad nequitiam promior , &5 452

JMens gzö n co;nuifvii

iymprobos affeitus expeditior,.

o

t.

l

p

Um Patriarcha Jacob unà

catis obnoxios , ac prgvaricationi proxi«

:ï—,h

cum fuo commeatu in

32

2300s cenfuit , cum comeffaticnibus indule

EP .

—

JEgyptü proficifci mo-

2

7

D7

A

lss

»

gerent, Gepulis: tunc preces Jobus fudit,

J

S

liretur, fe totum fentiit

quia noverat uberiori inter epulas indigere

v

u

timore perculfum , fi-

Numinis ope, ne niores corrumperent , &

a

mülque internam audi-

religionem labefa&tarent: hinc iíaias con-

(2

a

d

UCCX

x

vit vocem fibi loquen-

queítus de populo deliciis , & epulis afflu-

tem; ANoli tíimere , de-

ente ait:. Cytbara, & ]yra, 6 timpanum, €f 1/0ia $,

j anaj 646 |

feende sn. Egyptum. Quanam praconcepti

tibia , 6f vmmum in convivis vesira , & opud

huius timoris caufa. Jacobo fuit 2 certé ne

1

Domini non rejbicitis , ubi Hag? Cardiualis

filii in ZEgyptum deícendentes veri Dei cul.

addit: augmeneum luxurie

7

39 omnit(fn fen-

tum fortaífis delerecent, infamis (iquidem

fum in convivijs vefira.

iid cemporis fuit /JEgyptus profano ídolorum

Ad convivia turmatim currunt vitios

$2*

cultu; ZEgyptii fiquidem. abundan:es. fru-

rum cohortes, ut animos pervertant , moe

mento; deliciis affl.ieates, cupediis gulz in.

res corrumpant , & à cultu veri. Numinis

dulgentes, volupratibus, ac cacodoemoni fa.

avertantur , qui deliciis affluunt, & cibo-

rum lenociniis indulgent; unde addit Ifaias;

mnulabantur ; GL illaannong copia, quae ocu-

los aperire debuerat, ut ceelum intuerentut;

Opw Domin: non refhicitw , nec ópera ma«-

eosdem claudebat Numini, & terta aperie-

nuum £jus confideratis : convivia enim ocu-

bat voluptatibus ; proinde iure merito ti-.

los claudunt, ne fuos in Deum dirigant ob-

muit Patriarcha, ne inter idololatras viven-

tutus; Gad vitia aperiunt ; quibus adhz-

tes filiià cultu. defcifcerent veri INuminis,

teícant immodicé pa(ti, & epoti; qui ía-

Ubi enim eículentorum copia populos re-

lertes propterea funt ad vitia, & ignavi ad

Hainc

plet, facilé mores corrumpuntur,

Dei opera peragenda, feu ad cultum Deo

Hebrzi, cüm poíleaad terram promiffionis

praítandum; focordes funt , qui omnem

veiirent, abfenre Moy(e duce,vitulum ado-

adhibent folertiam , utdeliciis affluanr , &

raverunt, utDeum; eó quia viderint in.ZE-

vitiis Vacent,

Vinum enim quod in con.

gypto boves adorari , quai Numina, prafer-

viviis profunditur, viam emollit ad omnia

vitia, ut per itinerum lubricitatem 'vino

tim bovem illum , quem Apim vocabant ,

Et fecerunt vitulum in Oreb , && adorave-

madidi praecipites ruant in vitiorum omni-

um baratrum.

vunt /ou/ptile.

Terrz igitur opulentia, &

Eículenta, quibus opplen-

Regia abundantiz, ad quam .domus facobea

tur conviva , obices injiciunt, quibus ftu-

vocabatur; cauía fuit, cur. Jacob in /Egyptum

dia impediunt virtutum ; & acceffum ad

proficifci extimeret : fiquidem inter opes,

DEUM.

regales delicias , & dapes religio periclita-

Timuit igitur Tacob in Eg&ptumde-

45

Ícendere cum tota familia, ne convivia JE-

tur , & ipfiprobi mores corrumpuntur,

2.

. Iddue etiam caufz , cur nulla circa fi-

gypuorum filiis íuis nocerent , fiquidem ad.

lios cura fe angi fenferit Jobus, dum gre-

convivia accedere , perinde eít , ac allidi

ges pafcerent , reíque vacarent domellicz :

in fcopulos, & infyrtes impingi , feedám«,

qui tamen dum conviviis affueveruüt, pa-

que pati naufragium ; hinc de iis, qua.

rum Deus venter grat , & gule indulzen.

terna vifcera ceeperunt, & ipfum torquere:

nitebatur Jobus filios avocare à luxu inepu-

tia totum ftudium ait Apoítolus Judas in

lis, ac frequentioribus conviviis ; fundebat

fua Epiftola : E funt in epulis fus goacu. CAbf

*

reces, & per Nuntios proba mittebat con«

le, convivantes fiae timore , íeg ut inter-

g, Y

filia timens: Ne fortà peccaverint filj mei,

pretatur Joannes Gangnzus ;

Hi funr $m

&f benedixerint 'DEO , tunc enum magis pec-

conujU/js Ueffris tanquam confragofa in

Verani de Affeéibus Tom. i,

l

mari

X Däiïcrtatio XXII.

4f2

& ut -moäui-t Salomon : Anim) fexturata Prov ag

a»iarikxd , U cavern

efa rupes : & ficut na-

ventorümque impe-.

calcabit favum , hoc eft homini epularum "9. 7«j

.vis aquora trajiciens ;

tu quaffata , fiin faxa , rupés

que allidat ;

voluptibus delinito , & efculentis oppleto

defipit virtutum dulcedo , quam propterea

diírupta obruitur flu&tibus ; ita quandiu ma-

rinos, amarósque hujus vita flu&tus traji-

pede deterit, quia & capite cecidit , pulchré

Hugo Cardinalis : 4nima faturata delicjjs

cimus, larent in conviviis fcopuli , latent

faxa; fuas habent & convivia fyrtes ; fuas

faculi, calcabit fauum ,. id eft dulcedinem

celeffis patrie, Qui usque ad caput epula-

"& falerna charybdes ;; naufragium vix de-

clinat, hec qui non devit

atin conviviis

rum . ac cupediarum oppletur irritamentis,

faxas rupésque cavernofase

Qua fundun-

hic gulae exofculatur delicias , & pede te-

ll

merario cocleftis patriz gaudia proterit, fa«

tur, propinantürque in conviviis vina flu-

&us funt marinis perniciofiores, fuos ob-

vósque pietatis fpernit , & excultee virtu.

tis dulcedinem faftidit,

Secus qui gulae

tegunt fcopulos , fuásque obducünt caver-

noías rupes, in quasratio allifa fcedé nau-

delicias contemptui habet , & efurire ma-

explicans tex«-

gis ftudet , quàm efcis repleri , hic nonnifi

fragatur 5 appofité Salmeron

tum D. Judz Apoftoliait :' Elegamter sgi-

ftudiis delectatur virtutum , — & vel ipfa

mundi amara ei dulcefcunt; hinc Salomon z

tur iflos impoflores caverno[as rupes appel-

Anima efuriens amarum pro. dulci. fumit s

: uMAM

lat Apoffolus, quia fimulata amicitia in-

-feu ut explicat Hugo : 44nima efuriens j-

erepidé Cbriflsanorum conviviA adeunt , 4c

ffitiam , advería feculi , tentationes Dia-

vifi prevideantur , & obferventur, periclitaris

boli , moleflias carnis , etiam ip[am mortem.,

& naufragari. faciunt. conve[centium 4ni-

pro dulci obtinendo , pro. beatitudine ba-

9525 5 qu:'a inter edendum multos. evemunt

benda fumet [pontane? , €$. pro dulci , feu

errores , ex quibis mu(ti audientes macu-

pro Chriflo, qui dulcis ef? guflantibus ipfum

lautur.

5

Ubi ftomachus in improborum convi-

juxta illud P[alm, 33. Guflate , & videte ,

quoniam fuavis eft Dominus , vwel pro dulei

viis efculentis gravatur ; ibi mens errori«

fumet id efl tanquam dulce, | Sanfli enim

bus facile inquinatur, qui interfercula fzepe

efuriunt. juflitiam, & non folum patienter ,

deglutiuntur melle conditi; ubi plures fpu-

ibi

non folim libenter ,. fed & gandenter pro

mantes propinantur calices ebrietatis ,

Chriflo tribulationes patiuntur , quia quae

& venena facilé hauriuntur imiquitatis; &

mundo amara funt , palato cocleftibus af*

qui multo madent vino pluribus etiam fce-

dantur noxis; qui pluribus opplentur efcis

fueto deliciis dulcefcunt , & ipfum mundi

abfinthium virtutis condimento fapit. Qua

L (itat,

vacui fiunt virtutibus : fatietas non corpus

mundo dulcefcunt, amara funt virtutum

1

tantüm aggravat, fed & mentem hebetat ,

cultori, quia ut opportune Philo? Caesmes Lib. z. 14y&

concup

ifcentiam accendit , luxuriam nuttit,

omnibus affectibus fomenta fup-

fenfum voluptas fallie , quo minus ves per. ^ llegor,

& pravis

cipiat , [iquidem vetat , ne fe ad mentem,

;.

péditat ; q

uibus acriüs in perniciem infoe

le(cunt convivarum.

Incauti inter epulas

d qua vegi poterat » recipiat , vegatsrque s

£

(enfus effe folent, mens latior, fed ad ne-

4b ea , feducens illum ad fenfibilia, fuisque il

liciens operibus,

quitia

m pronior : voluntas voluptatibus

Fallit voluptas fenfum , quia qux

unmer

ía , fed pravis defideriisobfeffa,adeó

"-

xia funt, ita à voluptate fenfui exhibent

3

ut etiam à viris alioquin piis, finon invi-

2

ilent, vitia in epulis hauriantur ? G ubi

ut eidem fapiant ; & dulcefcant | venena.

Illicitur quidem ceecus à blandula volupta«

timor

DEI perit , & audacia viget , gau-

détque victrix , nil fperandum nifi virtutis

te, fed mox ab hac captus oculos apetit 4

quo propriam videat confufionem, intuea-

extinétio, & Numinis oblivio ; quapro-

Apoítolus Judas defcribit hos ven-

türque ignominiam.

Cüàm primum Jona-

pter

tas mellea illectus dulcedine, jejunium vio-

tris

famulos, & eícis infervientes: eom-

lavit, oculos etiam aperuit , quo voluptae

vivantes fme. timore, & ubi DEI timor

tis captus dulcedine fuum videret errorem,

abigitur, vi

tia quaque ac

cerfuntur; divino

deftituuntur, inomne neceffe

fimülque fentiret , quem mundi voluptas

qui timore

fuis affeclis exhibet amarorem t — Cenvertit 175.1, Reg.

eít proruan

t fcelus, & in fcopulos, rupés-

manum fuam ad os fuum , &6 illuminatie p ie

que caverno

fas impingant ad naufragium ;

perinde, ac navis aequo

ra trajiciens f1 clavo

Junt. oculi ejus.

Quid, quod favi dulce-

do , & mellea mundi voluptas oculos ape-

d Á

deflituta fit, & ventorum impetu rapta, col-

lifa facilé in fcopulos perit.

riat, quos potiüs claudere confuevit ? &

ux»nam fuit haec oculorum illuminatio ,

z

Latet igitur anguis in efca,

latet phil-

qua à deguílata favi dulcedine emana-

ttum in epulis, latet yenenum in vino ,

vit ? Nimirum illuminantur oculi , ut

quód blandé transmittitür in ftomachum ,

reatüs fui confufionem Jonatas videat ,

:v'l

fed fede evaporat in caput , ubi mentem

JW. MP.,IO l

obnubilat , ejísque aciem obtundit , ne

& qui voluptatis dulcedinem fecutus fue«

D

umque

tat, amarorem mox experiretur confus

DEUM ipíum videat , à quo pler

fionis.

l

er temulentiam fe avertit : hinc

ediffee

Scite Rabanus apud Gloffam :

H

« nen ad vie

qua faturiratis, oblivio folet Numinis effe,

lüumman funt gfu(i gonat

[

H

— Wendum,

| Satietas ventris ef opprefïïo mentis , ac Affe&tuum proby 463

HF.

dendum , fed ad. difcernendum ,. quia ve

forns ; íin convxvus, & cauponis, eam quz-

' 7..

non

titum retigerat , unde confundatur

rant: fiquidem in triclinio ad epulas, GE

viderat Jonatas melleam mundanse volupta-

pocula neque unum fui impreffit veftigiumg

|

tis dulcedinem larvatam efle, ac mortis a-

neque: in conclavi. ad. abacum , chartulas

g

maritudinem obcegcre ; fed mox degluuta

luforias fui patitur umbram induci ; neque

dulcedine ocuios aperuit , quatenus exper«

in cellis vinariis ad plenos vini Opimiani ca-

tus fult confu(ionis amarorem fub dulcedi-

dos , plenaque pocula fui per mittit efhgiem

nis latvalatitantem: brevis fuit illa dulcedo,

intueri; fed quó eundum, ut Qapxenua. táfle

quz tamen prolixam folet mortem matura-

to quafita ftudio inveniatur ? an in. aulis,

re

ingemilcit mox Jonatas confufus, quod

Regümque palatiis ? fed nec. ibi invenitut;

avide expetiverat cecus: dum enim mellea

neque in cubiculis,ubi ad fpeculum Judicem

alliciebát Voluptas , confufio latebat fellea ;

faciei venuítas examinatur, & veítium vae

qua tunc larvam exuit, cüm degluuta fuit

nitas oculos delc&tat ; mullibi hac reperi-

favi dulcedo, & violata ieiunii religio : vir-

tur Sapientia in terris , ubi corporis deli«

gam, ut lanceam manu traélaverat Jonatas,

ciis homines inhiant, ubi gule indulgent

cuius fummitatem veluti mucronem mellea

voluptaubus : Non invenitur in.terra fua»

3ob, cap.28

"Ua J3e

delinivit dulcedine, quam ori admcvit, la-

viter viventium , ubi precipüa cura, G

1,Res.92,14.

bris applicuit, & palato ieiunii. violatore

princeps ftudium eft de cute. fovenda, de

deglutivit : Extendit fummitatem virga 5

ventre opplendo non de mente- purganda:

quam babebat in manu , 65 intinxit in. fa-

ubi enim in fympofiis certatur poculis , ubi

vum «mellis ,. & convertit manum fuam ad

in tricliniis heluones gulz delicias expifcan-

05 fuum. Si virga Jonatz lanceafuit; quid?

tur , ubi in aula choreis,. & otio vacatur,

quod fub mellea dulcedine fpiculum lateret

ibi certé Sapientia non invenitur; qma ubi

lethali infligeado vulneri aptum ; mel labra

faturitas ibi i intemperantia; & ubi intem-

alliciebat, & fpiculum mentem | feriebat ;

perantia mentem corrumplt, Sapientiam a-

artidebat favi dulcedo , íed ferri acies vule

bigit.

9.

nera infligebat : gaudebat de guítato favo

Non igitur Sapientia in diverforiis,

palatum i1eiunii transgreffor ; fed hauítam

cauponis, tricliniis , fympofiis , conviviis

cum meile noxam lugere adigitur Jonatas,

reperitur , fed in feceffu ab iftis, in domo-

cüm ei oculi aperiuntur: ipfa enim voluptas

rum latebris, ubi preces funduntur, collo-

gule fenfum, quem illicit,ledit; & quem

quia cum Deo milcentur , lachrymæ CO.

dulccdmc afficit , veneno inficit.

Pulchre

Ícientiz expiatrices eliciuntut, pectustun-

Aor,citat.,

Philo: Gerrà unusquisque . fenfus voluptae

ditur, jejuniis caro conteritur, & fpiritus

hu

tem execraturyut animicifam y. 4c infeus

fovetur; pergitJob : Trabitur fapientia de 3^», "P-W-

"^.

- fiffmam.: Eitenimreverahoftisfenfui;id inde

eccultis : neque aliud eft Sapientia, quàm

timor Domini.

lt

colligitur, quàd faturati voluptate imodicá;

Ecce timor Domini. ipfa

nec videre; nec audire, necolfacere, nec gu-

eft Saptentu ; & recedere 4 malo intelligen.

ftare;nec tangere finceré poffumus Oculi gu.

tí4. Hlinc etiam Salomon cüm optimé noffet

lz illecebris debilitantur.vinóque depravan-

Sapientiam non inveniri in difcis ; poculis ;

tur nervi, corporis vigor cruditatibus de-

mollibus, ac deliciis ait: Cegitavi in corde

ficit, & exundans humor fenfüum perver-

»ieo absirabere à vino carnem meam, ut a«

h

tit in(irumenra, & inde dolor nafcitur,unde

nimam meam transferrem ad Sepientiam y.

fapor provenit; unde voluptas oritur, inde

devitaríémque flultitiam.

Abftrahere à vi.

virtus emoritur,Jonatas'fub melle , & cum

no, fubtrahere gulz delicias, jejuniis infoe

melle labris admovit fpiculum, & cum mel-

lentiam carnis compelcere, ac effroenes con«

leam guftavit dulcedinem infli&ti fibi vulne-

cupif

tiz affe&lus cocrcere, hzc viam (ler.

ris fenfit dolorem.

nunt

$

Sapientiam , que in fympofiis, di-

verforiis, & tricliniis non reperitur.

$. Il.

Joannes Baptifta hanc in eremo quaefi-

1G.,

vit Sapientiam , & invenit, fed quia à gule

GuLe mn'uägmtm a]fääum probz-

abílinuit deliciis: — Magnus coram. domino Luc. cap.x,

4atem corrumpit,E) fapientiam a-

,l; XIR'!'

vinum , 6 ficeram non bibet : eam invenit "« !^«

bigit, quam jejunsj vacuttas accero

Jacobus Apoftolus, fed nunquam ufus eft

WP. Ij

fit» «c fover..

balneo, nunquam un&us oleo, nunquam

Entem hebetat fatietas , fenfus fallit,

novaculá obrafus, nec catnes comedzt, nec

& probosquosque velabigit, vel

vinum, aut ficeram bibit : eam invenerunt

.,,M

Daniel, Ananias, Azarias, & Mifae!,

fed

corrumpit affectus , quos ieiunii

Vacuitas reficit, ac fovet,, mentémque re-

quia lautiores aulz cupedias,& dehcata re«

integrat, ac Sapientiz reftituit, -

Quæfïe.

(puerunt fercula, & fontis frigidam Regio

30&4 GAPQZOO

Tat Jobus;ubinam poffet Sapientia inveniri ?

pratulerunt vino: eam invenit Paula Ro-

Sapientia ubi invenitur ?. && quis efl lecus

mana, fed jejuniis addicta , adeo ut nec m

intelligentie ? Sunt qui folicité hanc que-

morbo quidem ad cordis folatium , viriüme-'

tunt Sapientiz thefaurum , quo ditefcant,

que refectionem à regula abícefferit jejunio-

fed Sapientiam. minimé inveniunt,fi in cho-

rum, quibus affueverat , nec ullis Medi-

reis ,. & tripudiis ; in fympofiis, & diver-

corum imperiis adigi potuit , ut modicum

- Ferani de Affeslibus dom, L.

L

*

€DIDQ

*e

v

454

i

| Diffeuacïo XXIL.- |

-

E

cbib&ret vinf : Invenerunt Sapieätiam alii

p'otentias omnes intetiores viribus d

ehituit;

plerique ; fed jeiuniis addicti : quia ; ieiu-

quo imbecilliores minus- rebellanti concu-

L Serfh 16,

nium, dum corpus attetit , eius pinguedi-

pifcentiz re(i(tant, . Ex hac gul& fornace

nem excutít, craffitiem imminuit; fpiri-

fcedé eiectantur libidinis fcintille , & le-

tum fovet, aptümque Sapientiz invenien-

thales accenduntur concupifcentize flammz;

endz éfficit : Ícité Seneca; e$4gce - munc

quibus innocentia perit , G virtus cinefit.

Epif- Y5,

quod majori corporis [arcina animue . elidi-

- Quód fi Phalaris pauculas ob ficus fere

l,m

pur, G mints: agilis ef] , itaque quantum

tur, plures crucis fupplicio interemiffe ho-

potes circum[eribe corpus tuum , & animo

mines, Una Protoparenus gula ob unius

locum s laxá ciborum copia fubtilitas animi

pomi moríum innumeras hominum myria-

l

pnpeditur, -

H

des fuppliciis damnavit , nunquam finiene

il

Quód fi co

rporis opimitas animi im-

dis : & quamvis magnum fortaffis non fui(-

pedit functiones; fubtilitas, & vacuitas,qua

fet , unicum carpüffe pomum ; maximum

beneficio ieiunii invehitur ,. fpiritum expe-

tamen fuit delictum, in amoeniffima illa pa«

dit. . Corporisenim faginà hebefcit animus,

radifiaca regione , ac ampliffima libertate

obbrüteícit ratio; obtunditur mentis acies :

comedendi fru£tus.ceterarum omnium . ar-

& gula deliciis affueti abhominisdefuefcüntc

borum , unicá duntaxat exceptá, quae me«

moribus , & ventri famulantes brutorum

moriam Numinis. füperioris refricaret, e«

in gregibus afcifcuntur. Quod igitur ex in-

jüsque praceptum . oculis objiceret. pomis

dulgentia gulz de mente excidit , ieiunii va-

fuisà DEQ vetitis; ut quamdiu. ab efuab-

cuitate , feu foenerata e(t compenfatione in-

ftinerent fructüs arborisillius; tamdiu per-

Ítaurandum. . Eículentis qui gravantur, &

fi(terent in in illo innocentiz flatu, in quo

poculentis madent, mente eque, ac ventre

DEUS primos homines condidit; adhuc di-

EREIRERUTEREEREDNEURDUUNIRUERREREENERER ETRTE

moníftrosé diftenti , virtutum ftudiis, men-

vinum voluiíle praeceptum transgredi, Gula

tisque fun&tionibus inidonei, vitiis duntaxat

igitur hominem paradiío ejecit, & throno

famulantur, .& mi(eré fe zorquent ; cüm

exclufit felicitatis ; & in baratrum protrufit

efculentorum pondere preffi proni fiunt ad

oninium calamitatum : quód fi gula letha-

concupifcentiarum aucupanda lenocinia, &

le nobis inflixit vulnus ; medelam nobis

folius carnis in coenofa vitiorum palude ex«

abftinentia fuppeditet , quá vulnera curen-

pifcandas illeceoras.

;

tur, qua per gulz illecebras inflidta fue-

Nil virtuti no

Iu

centius, nilque lethälius,

i2,

runt:-Íi gula venenum in noflrram perni-

C

quàm fatietas , quz ftomachum premit , &

ciem deglurivit; antidotum, quod nobis ie«

An non Adam ío-

innocentiam opprimut,

iunium propinat, hilareshauriamuss amu-

la gula indulgentiá fe ipfum,fuósque pofte-

lo enim modo , quod per efcam exciderat

ros à felicitate. exclufit paradifiaca ? mo-

de homine, per abttinentiam , reítauratur ;

dico pomi cibo , vilique ptetio,.quo . gule

& quam gula felicitatem

perdidergt, ieide

indulgetet, fuam , fuorümque innocentiam

nium refarcit.

Mj

vendidit, fimülque mortem . fibi, & fuis

-- Dum corpus ieiunat v,' mens probitate

coémit: homicida igitur totius humani ge-

faginatur, & homo jeiuno corpore impa-

neris fola fuit gulae indulgentia , cuiut fa-

ftus Deo oppletur, & particeps fit Numi-

tisfacerent Protoparentes, 1e & fuos pofte-

nis coníuetudinis,

Etenim Moyles legem

ros omnes interemerunt ; fuit gula,qua in«

Ícriptam accepturus à DEO ieiunus aícen-

hibitum momordit pomum; vetitum gu(ta-

dit in montem denía caligine obductum , ac

vit cibum ; undefuit gula Pandorz pixis, ex

tetra cinctum in vertice nube 5 (ed inter.ca-

qua cuncla fcelerum portenta , fupplicia o-

ligines divinus Moyfi fplendor illuxic , &

innia; fames, quz rodunt ; bella, quacWnteri-

DEI fruitur confortio: Imgrefflisque Moyfes Exodi 44«

munt; peítes quz abfumunt ; dolores, qui

medium nebule afcendit in montem , G fuit

lancinant;ac millenz calamitates , erumnae,

ibi quadraginta diebus , && quadraginta no-

cedes, ac morborum omnium agmina pro-

&ibus , quo tempore in illo montis (eceffu

ruperunt in perniciem, cruciatus, mortem

à populorumíeiunctus tumultu, cüm Deo

hominum:cum gula pomum momordit,ho-

meruit fermones mifcere, legémque in ge-

mines omnes exclufit é paradifo, & fatali

mina lapidea tabula imprimere, quó vel

moríu unà cum pomo mortem deglutivit

ipfa lapidis durities corda populorum emol-

primus homo, fimülque homines omnes €

liret in eius obfervantiam , ac pertinaciam .

paradifo extorres eiecit in hoclachrymarum

contunderet. . Additur, Moy(em /quadra- Deurcap,

procellofum mare, ubi ventus pravorum af-

ginta illis diebus nil c—omedifïe,bibilïc/:'nihii,

fe&uum ad fiaufragium nos urgent 5 flutus

Ícd Dei fermone paftus fuit, fuperno fpien.

decumanis tumidiores nos pulfant, & quo-

dore fuffufus, & DEI gloriafaginatus. Ni-

tidiana mortis naufragia abíorbent.

Fuit

mirum quia Moyfes per diuturnam illam

G?nef; 7.

gula, ex qua veluti ex foeculenta. vomica

quadraginta dierum , & totidem no&lium

. flatim pravarum omnium cupiditatum ebu-

inediam corpori vires imminuerat , ut quafi

liit.purulentia; & ex gulze avernali camino

videretur corpus ipfum exuiffe, intus mente

exiliit vitiatae naturz fumus,qua caecaigno-

uberiüs faginatus; ideo quafi extra corpus im-

rantig caligine mentem offundit , lumen

pranfus , & incoenatus meruit Numinis frui

riam di«

imminuit rationis , & per inflicta vulnera

z

confortio, mshoatam de inedia glo

vino

A

E

T

EOGEETCHREENS

. Satietas ventris eftoppreffio mentis, ae Affectuum pxobolf. 453'

vino confummare colloquio : eleganter D.

mero gauderet boc guadragcharïc » quem

non naturze adícriberet beneficio ; íed na.

Serp. L66,

Chryfologusait: Moyfes ipfe dieris quadragrue

turz authoris cribueret gratiz ; & noftriba-

£a jejunio , ita bumano defecatus efl , & exin-

anitus à corpore , ur totus divinitati muta-

ptismatie , quóterra noftri corporis primi-

retur in gloriam, & adbuc in noffri corporis

genia foedata labe diluitur , fuam preelibaret

originem : hominesenim, quos pravi affe-

obfcuro toto fulgeret lumine deitatia : meque.

intueri eum mortalium vifus poffet , qui. [ub -

&tusad malorum en;nium pertraxerant bara«

U.

Slantia Dei diu paflus , omnia mortalis cibi

trum , & perditos. perduxerant ad mortem:

hos ad vitam jam renatos quadragenarius je-

oblitus fuerat. adjumenta.

Id jejunium

praítat hominibus beneficii , quod in cor*

juniornm numerus virtutum extradit cultue

Meritó igi-

!

pore degentes , corpore quafi exuat , quos

rg , quá[íuaviüs ccelo cleant.

gj

Eam adfert in-

tur ecclefia continuata quadraginta dierum

divinitatis induat glorià,

edia utilitatem, quia evacuata carne;ccelefti-

fuis injungit jejunia fidelibus, utad fontem

jk

busrepletur mens beneficiis , & depravatz

valeant falutis feliciàs pervenire,

. Vide,. quàm fit beneficus quadragena-

xx-&'. «—

concupifcentiz exculfis affectibus pia fugge-

rit defideria , quibus perterrenorum con-

rius numerus , Exodi 16,

Imber de coclo

temptum , depofità efculentorum farciná, ac

delapfus per totos quadraginta annos popus

