crura poflica , velantica ex arte ad numerum

borum portubus.

iNon minus homo addi-

Ícire flectant, alternaum furrigant, ac de-

us labori nafcitur; nilei deeft, quo patia«

primant; ungulá terram feriant , fcalpánt-

tur ; tametíi multum ei defit patientiz, 'To.

que, ac numerofa glomeratione premant :

tum hominis opificium ad id videtur affibre

.

verum eiam genua feffuro fubmittant

3

elaboratum , ut pati poffit;. non infltu£tus

quod a plaultrarijs ruíticorum jumentis exi-

eftalis, & pennis, neàmilerijs evolet, sé.

Alexandro Macedoni e-

g:ndum non ett.

que ab zrumnis fubtrahat; fed nudus,ege-

quus fuit,, cüi nomen Bucephalus ; is pha

nus, inermis; & per id tantüm ab ave dif-

leris tegijs otnatus, acfrena [puman*tia man-

fert homo , quód illi. inftrumenta poffünt

dens fefforem alium nonadmifit preter Ale.

decfie volandi , non huic tolerandi,

Ne*

l

xandrum , quem fuum herum effe noverat,

que ante naícitur homo. , quàm patiatur ,

Quidni patientia manfuetos nos mores edo-

cum hujus lucis ufuram lachrymis aufpice»

cet ; noflrum agnoframus , & nos regem

tur; (intque lachrymz vitz primitize. quas

Chriftum 5 eique genua fubmittamus, nós:

priüs lacle bibere difcit ; feu priüs madere

que ad quodlibet ejus mandatum , imo &

lachrymis, quàm lac fugere ; primum igi.

nutum , fle&tamus , paratos, & expeditos

tur hominis tributum eít pati; & inde per

nos exhibeamus ad ageudum, tolerandüme

reliquas tates fua folvit miferiarum vedlie

que pront ipfi magis placuerit,

galia. Cur igitur non patienter tolerat ad-

'3o0,

Refert Theoderetus cacodoemorem in

ultus ,. quod infans tulit ?. pati miferias,.cum

eremo Izviíimas plagas, ac plura infligen-

fit; quod primum docetur , & ultimum quod

da vulnera fuiffe minatum Jacobo Anachori-

dedocetur ; quid aliud eft tota hominis vita,

tz,nifiexilla abiret folitudiné , urbicisim-

il

quàmjuge pati? non tamen inexitium pati-

buendusmoribus ; cui Anachorita frontefe:

entis, Íed exercitium , & gloriam tolerantis;

rena, animo pacato , vultüque tranquillo

ut patiens vel perficiatur, vel ad meliorem

fubridens repofuit : vel tibi permiffumà Deo

frugem reducatur : undeadvería, fiadvene-

fuit uc inflictis vulneribus me torqueas , &

rint, noureijciantur ; fi fupcrvenerint , fu-

libenter plagas recipiam , lto animo crücia-

flineantur : etiam vinea dum ligone fcindi-

tus fubibo , imperturbato corde dolores ;

tur, excolitur; dumaratro evertitur , eri-

vulnera, seerumnas, & quidquid adverfi mi-

itur ; & vitis recifanon minuitur, fed cre«

hiobtigerit, tolerabo; quiaà Deo non à te

Ícituberior , & lztior cífflorefcit : & Caf-

fauciabor, acexcrüuciabor,

Sin veró id cibi

fiodorus epi£, 3. conferens cumauro , quod

äï)eo vermiffum non fuerit ; tuas rideo in.

igne purgatur generofam patientis animarm

anes minas , cum exploratum mihi fit, . vil

ait: Purior efl dum avferit : potior dum de-

te poffe absque Dei permiffu? nonte timeo,

€OX€Fif,

quia me non percuties, imó

quamvis rxinga*.-

Verani de Affethibus Tone, 1.

Tt—tt

Non

700

Differtato XXXl,

Non folüm tribulatio probos perficit ;

immodico cibo zgef abítineat ; non mora

102,

fed & deviosad re&tum trahit tramitem : non

bum augere intendens,fed ut per effufum (an-

enim Numinis providentia patitur homines

guinem, & dietám , feuabftinentiamà vi-

calamitatibus obrui; fed cum zrumnis pre-

no, Gcibo morbi violentia compefcatur ,

1 À

muntur,; tunceos quarit , G adfeinvitat ;

& calor defervefcat febrilis ; perinde ac per

l

vel potiüs trahit, Defilio, quicum mere-

fubtractionem fomitis flamma praconcepta

tricibus totum abligurierat patrimonium;to-

minuitur,

támque prodegerat portionem , quz illi

Quos Deus erumnispremit, non pu-

104.

&nie. 15,.

obtigerat ; ait Chriftus.

Mortui fuerat ,

nit , utinterimat ; fed vulnerat , ut fanet :

Grevixits perjerat , & inventu efl i filius

idque nos clariüs edocturus , rubo infedit ,

prodigus inventus dicitur, à quónam quz-

quem flamma in Orebi vertice illuftravit

fitus fuit? certénon à Patre, qui domi fede-

complexu , non abfumpfit voracitate,

At«

bat; non àfratre, quieiinvidebat: ergóà

dent jufti erumnarum flammiscircumfepti ;

Deo Patre quzfitüs fuit perfamem , & -

fed nilinde damni contrahunt ; dummodo

rumnas, quas cocle(tisPater mifit ad prodi-

palea quis nonfit , nec omni vento affl.ctio-

gum, utquafi vinétum adfe traheret: quos

nis agitetur,

Ex palea fit fimus , & fumus ,

Deus ad le vocat, erumnis premit , ut vo-

dum vel putredine abíumitur , vel igne come

cantem audiant4 G ut veniant , fuaviter co-

buritur.

Nemo fe paleam prodat; fed ar-

1j), :

git ? fames filium à patre aberrantem pref-

borem , qua altiüs fuas in terram radices de.

Lufq I i-

fit.

Faíla eff fames valida : ibi ultrix poe-

figens, ventorum turbine firmior radicatur

tis 2

erm, 3. de

na ízvit, ubipoenalis reatusexardet ?. & ip-

perpatientiam , quz tefte Cypriano ; ten-

fe capit egere ? bené indiguit , qui à Patre

tationes expugnat , perfecutiones tolerat ,

patientia,

diícefcerat , affeclionis defettor , pietatis

patfiones coníummat ; & fidei no(tra fun-

damenta firmiter munit,

Refert Plinius ; ^21 »a-

refuga; & qui à libertate gratiz ad fervitu-

tem defecerat peccati , vitiisque diffipatis di-

Herbam apud Parthos eífe Nyctilopam no-

tur , biftor,

eDp. K,

vitijs indulferat : porcorum traditur cuflo-

mine, eó quia nocle illuni, ac intempefta

diz , quife ipfum cuítodire neglexerat , &

facis accenía inflar eminus fplendeat;noctur-

lo

inquieti gregis , teritur, feedatürque excur-

násque abigens caligines , tenebras non pa-

fu, utexperitetur, quàmamarum fit, pa-

tiatur , quas excutit; ait ignei effe coleris,

ternz quietis perdidiffefelicitatem ; & mi-

ac folijs veftiri fpinarum: fymbolumilluftre

niíterio addici fami exfaturandae impari ,. &&

patientiz hzc fplendida herba nobis fpectan-

La'o !S.

cuptebat implere ventrem fuum de filiquis ,

dum exhibet : fpinis fiquidem non tam pa-

quas porcimanducabant , & nemo illi dabat :

tientiacingitur, quàm muniatur: eít fiqui-

nec porcis convivere fasilli erat, qui porcis

dem flos , qui nullibi vernat lztior, quànm

vivebat : his edoctus zerumnis, inítructus

cum fpinz pungunt erumnarum : igneum

indigentijs, eruditus calamitatibus; dixit:

diceres prafeferre colorem, fiquidem in af-

furgam, ibo ad patrem meum , quia mode-

flitionum tetra noGte fulget fplendidior ; &

ratione jejunij ventrem evacuaverat ; & a.

nunquam apparet illu(trior , quàm cum

rumnz flimulos , & calcaria addiderunt ,

Chritli causá fit erumnofior.

Imó conftans

fürrexit , qui porcisaddictus in coeno volu-

in laboribus corporis , animique afflictioni-

tàbatur vitiorum : nifi jacuiffet , lapfum

bus tolerantia fubfequuturz felicitatis cer-

noviffet, ruinam fenfiffet, non dixiffet , fur-

In Papegye

tum eít prafagium : fcité Plinius,

Habet

rícóo

gam; larrexit, quia calamitas brachium ex-

bas vices conditio mortalium , ut aduerfa ex

hibuit, & tribulatio manum porrexit adju.

fecundis & ex adverfis fecunda nafcantür. Oc-

tricem ; furrexit de ruina mentis, & corpo-

cultat. utrorimque femina Deus , & plerume

ris, de profundo inferni ; venit ad patrem

que bonorum , malorümque cau(a (ub divere

non pedum greffu , fed animi refipifcentis

J^4 []ecie latent.

inceflu: itaeít, ait D. Gregorius.

Mala ,

Coronagloriz latet fub perfecutionum

lof.

in Matib,

13.

quae nos bic premunt , ad Deum nos ire com-

latebris, & veluti rofa gaudet ex (pinis emer.

pel!unt.

gere erumnarum ; vera felicitas eft , qua

1053.

Neque abs re permifit Deus , populum

impenfo labore fata germinat,ventorum tur,

fuum laboribus conteri ,. &rumnis premi ;

binibus , aérisinclementiz , imbrium inun«

jugo gravari famulitij, & ab /Egyptijs ver-

dationi , grandinum flagellationi , ac tem«

beribusexcipi, imperio fubijci, & adverfi-

peftati obnoxia; fed obítetricante patientiá ,

tatibus divexari; ut faltem prementibus tri«

innoxia adoleícit vegetior: ficut navis pet

bulationibus, terrz inhiarent promiffionis:

fluxa undarum itinera currit felicior adípi-

appofité prefatus D. Gregorius.

$4vU1ir€. »

rante, acfavente ventorum flatu, & ccele-

in elettos reprobi permittuntur ; ut fi ad ter

riüs portum appellit inter tumentes procellae

ram promi[foui wvocati exire negligimus ,

fluctus : ita perfecutionis procella, (i pa-

preluris — |altem — [euientibus compellamur.

tientize adíit gubernaculum , manuducit ad

Qos coeleftis medicus ad fanitatem nequit

coronam gloriz.

Nerva , quia patienter

potionibus perducere , trahit fciffuris vena-

mitique animo tulit labores, srumnas im,

rum , pertrahit membrorum aduflione : fi

pavido animo fuflinuit , regnum obtiauit,

laboret quis ferventi febre, jubet medicus,

David muta duntaxat munitus patientia om-

ut illicó vena fcindatur , abhauítu vini, &

ncs Saulisa(tus elufit , períecutiones eva(it ;

etenim

Tribulatio morum maeiftra pravos Affectus cä&igat &c, 7ot

etenim Saul hallam evibravit contra Davi-

fuit tunc illa fupra reli

quos fratres preeemi«

dem, fe fubduxit , promifam filiam , plu-

nentia; vera autem,

poítquam coepit perfez

ribus titulis debitam, non folüm , quod le-

cutionibus vexari ,

anguítijs premi, advera

niüs foiffet ,. denegavit ; fed alteri dedit.

f

tatibusaffligi , quas muta toleravit patiene

1, Reg. cap. Cuim. deberet dari. Merob filia Saul David ,

48,

tia; quia vera gloria nonnifiex laboribus, &

data eft Hadrieli Molatbita uxor.

Siudiosé

perfecutionibus oritur ; eleganter Bafilius,

Saul occahiones concinnabat , fomenta Da-

Per omnes virtutum gradus. pedem promo-

vidi tuppeditabat delinquendi in regem, ejüs-

Vens, ac Veluti inter ignes tentationibus li-

. que incurtendi indignationem , utfeveriores

quefactus ,. & probiffimus diblete; exiflens

peenas lueret : íed Davidis muta patientia

pramsum virtutà vegiam tulit. dignitatem s

ita placidé advería queque tulit, ut necul-

carcerem sbronus exeipit y 65 fit

lum verbum protulerit ; quod animi exaípe-

ninusyadultere CAptivus,

rati dolorem ptoderet ; profuit illi patientia

Quod fiadverfitatibus vexati non feni.

ad impetusretundendos adverfarij;ad obtru-

I07,

per ad dignitates promovemur, faltem ne

denda contorta tela ; ac perfecutiones fupe-

flantes cadamus prohibemur,

Nobiscum

randas 5 id cauíz cur Jonathas videns Davidé

Deus agit; ac puer ligneo cum turbine, quem,

hac inflexili munitü tolerantia ei pradixerit

ne cadat , flagello torquet: Hunclufum con-

regnum, fuísque mifericordiam depopofce-

fuevére puerificinflituere. . Cum turbinem

.lxitb, Ys «R'egv

rt. Dimittam te , utuadas n pace , & fft

funiculo circumvolutum i

04' ? 200

n terram quos

Dowminus tecum , ficut fuit cum patre meo,

dam deijciantimpetu

m

»tetento digitis vinculo,

li,

hoc ett, ut Deus patrem meum regem iníti-

in gyros (tans fe turbo torquet funiculo íolu-

tuit ; ita teregali infigniet diademate : &

tus: mox multiplicijam gyro fatigatus, cam

.ex erumnis ,. quas David mutá , & invictà

lilte

incipit vertigine laborare , videtürque brevi

toieravit patientià, intulit Joathas fccptrum,

collapfurus, puer illum flagello percutit no-

j

;diadema; & regnum ; quia calamicates pa-

m

vósq; erigit in gyros ; jam iterum feffum fla-

tienter.tcolerarz feminaunt, qua in coronas

germinant glorize.

gello iterum urget, ut refumpto vigore iterü

'106.

ferotet 5 & tamdiu flat, quamdiu verberie

Jofeph non quia à

patre pre 'cætuer;ïvs di-

bus urgetur, ne cadat. Hunc videtur Deus

Jle&us, non quia polymitaindutus vefte ; fed

in orbeterrarum lufum ludere, Plures ftans

quia in cilterna detrufusà fratribus venditus

tes flagello percutit

»quos previdet lapfuros,

utíervus, vinctus ut reus, afflicliones car.

nif1 eos verberibus

urgeret , G ad flandum

ceris, calumnias herze, perfecutiones fratrum

veluti

adigeret ; nimirum os Deus verbew

7

animo fuflinuit imperturbato; ac zrumna-

rat,ut firmet 5 vulnerat, ut fanet ;

deijcit,

rum contortis telis adamantinam objecit pa-

uterigats torquet; ut reficiat; & ma

lisone,

tieniiam coronam fibi promeruitgloriz. Si

rat, ut bonis omnibus zeternüm cu

mu.leto

quaramus , cur in JEgyptoadoretur à frat-

Quidni turbines fumus erecti , ne

COrruas

ribusvere , qui nonnifi per fomnitm ante co-

mus , nos Deus flagello torquet tribulatio-

.lebatur ; refpondet Bafilius Seleucienfis ,

num , ut conftantes femus , ac patienter to.

quia in /Egypto per mutam patientiam , per

leremus: quippeutait D. Gregorius, . 44,

toleratos labores , deglutitas zerumnas ad

verfitas , qua bonis votis , ac probis virjg In Meral.

Íupremam digaitatem , quà fuit infignitus

obrcitur , probatio virtutis es » 9708

ag

viam fibi (travit ; & quia ante in paterna do-

judicium reprobationis,

mo delicijs difluebat ; ideónonnifi fomniata

€

Rl N Es

UL

2ew

GN WW

i

C

AE

Y

1| DN

Ub

Qfä*' X

Yi

Vs li

X h

j

N

À

P

1

A

XXKXW

i

N

ts

ORAT

.

6627

us

H

Ia

".

R.

T

ä

^

N

i

D

N

N

M

N

3«

SEN

o

/&ts

,'.t..

A

Z

;

OR

SN

r ceu

&

E s

X

T.

1,.'.""

m

PENSS

A ,

A

r

i

E2

SS

d

I

N

9y P

2

at

s

fy

&.-9..;

C

C st

s

IZ

Tttta

I?ranidedj&&i&w Tom. I,

INDEX

&& (0) £à

CR P CAU U3 PO CC CO CO CO C ïääæüïäwüWS*Päï

od t oäoväwäo-&wïo*)ïfoza

qeededdepetdedede du

Q QG ia Q qi k qo lo a o d UR GGG A r a

Iw DX

RERUM PR/ECIPUARUM,

Quz in hoc primo volumine de humanis

Affectibus continentur,

Prior Numerm Paginam indicat . poflerior e/l Marginalis,

À,

nem Moria, eum ibi facrificaturus. « 67

g0. varij affe&tus Abrahami i filium,

ibid

Aron congeftum aurum in fornacem

injecit, eóqueliquato vitulus exi-

Abfcondi difficulter quatuor dicuntur poffe.

A

vit conflatilis artifice cacodaemone

108. 316

Abfolon ab exilio in regiam redux ambirio-

419. ft

iO$.18

Abaridis telnm,quo vectus per aéra evolaret..

ne tumidus fe ipfum perdit,

194. 14

Abfolon defiderio reguandi infidiatur vicze

Amnonis fratris natu majoris ,, quem in

Abel fanctioris opilionis functus officio pri-

convivio temulentum mterficlt. 183.26»

inogenitas oves Deo obtulit, Confertur

cum Cyro rege, qui primitias fui regni

& fequent,

Abfolon defidetio regnandi rebellat à patre;

Deo dicavit templi ftructurá,

I?T,

4

cui bellum-movet.

190.19

Abel occifus à fratre Caino in campo Dama-

eg* 7 *

fÍceno non longeab Ebrone

11j.20

Abfolon libidinis impetus coércui

t clipeo re«

Abimelechus Gedeonis inhiat prefe&turz in

fricate ^ memoriae Amnonis à fe occifi.

2«8.14

ipfo parentis funere,

271.62

Abimelechus Rex Gerarz Satam Abrahami

Abfolon ex propria coma laqueum fibi con.

uxorem , cur fuerit honoribus profequu-

nexuit, quo fufpenlus periit.

351 48

tus

Abfolon per horas appeníus ex quercu fuit,

52.42

Abimelechi vafrities, ut à populo Rex fa-

Sed impius tamdiu e patibulo pendet ,

lutaretut.

219. 24

quamdiu in peccato perfiilir.

£98.86

Abiolonis cafariei venuftas, pondus,X pre«

- Abiron, Datham,& Core rebellio ; & puni-

tium.

191. 53

tio,

102, 27. X leq.

Abraham cur poft morrem Saræ uxoris Dei

Abfolonis crines,cum Samfonis cirris collati,

2t13.:8

192.

caruerit appanuombus

Abraham cur volucres abegerit & cadaveti-

Abfolonis quercus collata cum quercu Do-

baüs.

130-4

donza, & Cedris Libant.

SL92

Abraham immolaturus filium fuum Ifaac,

Abfolonis interitus infelix ; & camulus pro-

brofus.

192.36

cur divinum mandatum non aperuerit Sa-

fae UXOFIl.

321.19

Abfolon defiderio captus regnandi infidia-

tur vita Amnonis ïracrxs natu majoris,

Abraham defcendentes fuper cadavera facri-

21

4.I

ficij volucres curabegerit.

2$2«44

Abraham pugnat contra quinque Pentapoli-

Abfolonis ambitio diffidiaexcitavit, & fane

$16.26

guineas clades fparfit,

22j3447

tanos Reges;quos vincit.

Abltinentiz ftudium, vel maxime favet ca«-

Abraham jubetur à Deo ma&lare vaccam tri-

ennem, & capram trimulam , Garietem

flitati,eftque virtutum falubre nutrimene

annorum trium, turturem quoque, & co-

tum.

543.7'

Acediz cognatum vitium éft neglectus ordi-

lumbam.

$81. 42

Abrahamus cur convivium folemne inftituee

nis, & confufio in rebus inllituendis. 3 3 2.

rit die AblaCtationis, & non nativitatis

$1

Iíaaci.

190. 10

Achab licét peccaverit fuppliciumevafit: &

Abrahamus demiffis precibus fupplex decer-

cur non ita David

fo8.2

tat cum Angelo

40j* $

Achabi regis, & Samuelis facerdotis luctus,

Abrahamus Eremita ampliffimi patrimonij

471»77

'ex affe heres omnia paupenbus diflribuit,

Achabus Nabothi vinez infidiatur: objurga-

l

$317. $8

tur à Jezabelle, eó quia Nabothum de;

tre&tantem vineam dare ulumo non addi. -

Abrahamus Deo obtemperaturus Ifaacum

filium unicum ducitin montem, cui no»

cit fupplicio, 8j.106

Acham

Kerum Przcipuarum,

^

Acham feveré punitus ob immodicum in di-

J (tus libidinis fnarinos æmulantur,m Scy!.

vitias affzsctum. 62, a4

lz (copulos, & Charybdis vortices mi«

Acham avaritià correptus Dei, & Jofue pra.

nus cautos ad naufragium pertrahit, 1 40«

ceptumi transgreditur ,. & fevere punitur,

8*

107

[Eternitas eft interminabilis vitz tota fimul,

Achiilis haflá vulnus infligit & & medelam

& perfedta poffeffio,

7$-64

adtert.

43$.91

Atfectus varij à Deo hominibus inditi,qui-

A&ionésinternz, &externz quomodo in

bus f deftituerentur,effent veluti ftipites;

orattone componendæ

384 44

fine vigore; fine fenfu. .. 4. 2

Acus contritionis quomodo eliciendus à

Affectus varij in homine pro objectorum di-

inox vacaturo oratiofi,

387.316

veríitate,

Adam fola gulæ indulgentia fe, ac fuos po.

Affe&us ciere, & coércere ad rectze rationis

fteros omnesà felicitate exclufit./ paradi-

exigentiam munus eft Oratoris pracipu-

fiaca.

um.

414« 12

7.10

Adz lapfus in terre(tri paradifo à muliere de

Affe&tus funt ignotze quedam animi propene

cepti,

627.62

fiones ex apprehen(ione boni, vel mali,

Adaim noninforduit. libidinis ceno funeris

7. AT.

tepagulo co&rcitus.

1$8.13

Affcctuum duo generaex obje&to eorundem

Ada peccatum licét longé gravius illo Caini

feu. bono, & malo, & ex fubjeéto.

/ch

ob graviora damna, quze toti humano ge.

Affectus humani ab appetitu fentiente velutà

neri intülit , adhuc eluitur [udore vul.

9.TK

à fuo fonte profluunt.

tüs,

Cainus veró cur flatim damnetur?

Affectus permde funt in homine, acventos

l.

rum agmina in mari,

7. 123

Adonias Davidis filiotum natu quartus pater,

Aff:duum humanorum fedes eft cor, & pra«

no fceptro,jurique infidiatur.

103.20

cipua eorundem inltrumenta,quibus cien-

Aáveríantia quomodo excerpenda, & iníti-

tur funt Ípiritus, calor, & íanguis — .7. 14

tuenda

TZSEU

Affectuum ciendorum cauíz extrinfecz ree

Advería plecumq; profunt;nó obfunt.695.91

cenfentur.

715

Advería virum fortem probant.,

680.70

Affe&tus probi in Deum ope divinz gratize

Adveríitates, & xrumnz virtutum cultori

cientur, G pravi coércentur.

7. 16

Íunt exercitio, non exitio.

$38.62

Affectuum ciendorum prafidia plura in ora-

tore.

Adverfitates viris probis non adferunt nocu.

8. 18

mentum ;5 fed inferunt. emolumentume

Affectus Ethici , feu lenes; quà induflriá ciu

6$4.39. & fequent.

endi,

11.27

Adveríitates tunc faventcum ad (üummum bo.

Affz&tus doloris , & miferationis quomodo

num perducunt

643.8

ciendi,

12. 30

Adverótatum amatities dulcefcit fi foveatur

Affe&ibus ciendis mira visinfonis, ac mufi-

in corde, & & quo animo toleretur, &66.:0

cis inftrumentis,

ibid. 33

Adveflltaïes,quOS premunt,non opprimunt,

Affe&tus Exhici, feu lenes excitantur in quo-

fed perficiunt.

6 98. 97

vis dicendi genere,ut etiá Pathetici, 13.3$

Adveríitates ftimulos addunt ; quibus cele-

Affectus pathetm, quia acriores flylum exie

gunt plenum fucco, & efficacia.

14..38

riüsad Deum properamus.6 44, 10.& feq,

Adverfitates quamvis nos premant , non ta-

Afiectus acriores jam excitati, quomodo re-

men opprimunt.

646. 17

mittendi, vel extinguendi, ac omnino obe

Adultera]oiephi herafloripariata, 201.64.

licerandi,

34. 40

[Edificia, perinde ac homines moriuntur,

Affe&tuum ciendorum exceffus, & defectus,

pereunt, ac evanefcunt,

:77. 36

quomodo declinandus.

14.4I

JEdificia recenüita inter. mundi . miracula.

L

Affe&tus deficientes, & languidi, qui dican-

1 g0. 41.

tur, &exqua caufa procedant.

Y6, 4j*

IEdificia cafura glorie inzdificandze inepta,

Alffe&tus pathetici , qui cateris funt acrio»

166.1. & feq.

res deficiunt , f1 fenfus habeant. tenues,

JEdificia nobilium pauperum fanguine intete

vel lufus, ]o..osque minutos,

ibid. 46,

deficiunt etiam affe&tus fi fuerint intem-

dum zdificata, neque ftant nifi in alio-

rum fruinis.

167. 3

peftivé, ac immoderaté excitati,

I1f.

JEdificiorum erigendorum Author Cain.

47...vel fi verba immiíceantur. abfoleta

167.

in iisdem excitandis.

ibid

fEdificiorum luxus gloriz invehenda inido-

Affectus,ut rité excitentur , plura obfervan

E. neus.

176.

da funt,

17.$?

IEdificium templi Solimazi luculenter deícris

Affe&tuum humanorum caufe intrinfecs,

bitur.

168.7

19, 61. caulz extrinfecz eorumdem, 22.

Edificium divitiis affluentis caufa depreffio-

74. & Íequent,

nis, & damnationis,

178.39

Aff:&us pet exceffum, vel defectum àrecto

JEgritudo,quá corpus torquetur.lapis eft Li.

deflectentes.

27. 94.

|

dius, qua virtus probatur.

114.14

Affectus ineptifimus eft confiliarius, reprze

fentat tes alitet,ac fint in fe.

32

QpII9

fErumnz patienter. tolerat vera obfletri«

cantur felicitati.

693, 86

Affectus immodicusin divitias ftudio virtus

tum

Ttttg3

|

In

CX

tum noxius, — éo, 1 6. ldololatria teli-

AH'e&u;s pravus eft intus. nocentiot, quàm

gär),h'efïx corrumpit. ibid. 17.

exteriüs quivis armatus ho(tis.

224,51

Affzctus in divirias iniquus eftanimi tortor:

Affe&tus pravus naturam imitatur

equi rg-'

calcitrantis,

228.54.

in auri [plendore.cacutiünt auro inhian-

;

tes.

62, 24.

Affeétus pravus nifi radicitüs evellatur , re-

egetior.

Aff:&us;qui in divitias fovetur, tyránnus eft

pullulat v

230. 7I

labores fupra viresexigit,

6$.30

Affzéetibus pris indulgentes dolorem fibi

.

Aff:ctus immodicus in dignitatesinfidias e-

maturant,X cruciatus acctefcunt, | 231,

107.10

1

tiam proprio fanguini nectit.

j

Aífestusà fucatis mundi deliciis avellendus,

Af

Gus pravi tunc co&rcendi cüm videntur

ne if àfummo bono nosevellánt, 12f.

eblandiri in cunis.

234, 91

1. & fequent,

Affectus pravus nii prafoceturin cunis a-

Affe&tus in gulee delicias perampla eft vorae

" doleícit nequior, & creicit. petulantior,

go interitui eorum inhians, qui carnis in-

415.97

129. I2

dulgent voluptatibus.

Affeclus pravus Idram imitatur

,

Lernæam.

Affe3tus in lafcivientes mulieres nifi ftatim

23$.9I

excutiatur, Sapientiem expectorat, 13r.

Aff:ctus pravi ob

'nmt fi foveantur, profunt,

. fi proteraptur, ac interficiantur. 236.93

Aäï:*cus humanus in luxum veftium adeo

Afleduum pravorum zgritudini curandee

eítcorruptus, ut gloriz fovendz bruto-

nullum praitantius alexipharmacum feria

mortis recordatione.

rum fpolia, G excrementa adaptet, 162.

]

X

239.1

4

Aff:ctus pravi funt omnes amputandi , nec

Aff:Gus immodicus in. zdificia erigenda ;

fuffi.it, f1 ünus,vel alter tancüm, coétcea.

tuf,

2169. €;

f

quos ad íummum evehic. granditatis, ad

imum deprimit vanitaris; eó quia plerume

Affectusin luxum epularum äu-örghlo;do co-

que deítruunt quod eft in le, ut z dificient,

uod eít extraíe.

176. 34

ércendus fepulchralis cineris ïrænþä 2175

A ffsctibus varijs, efthomo obnoxius,perinde

Affectus no(ter tunc Deo gratus, cum fur-

ac varijs. difcriminibus (ubjiciuntur varij

fumavolat, & Deo adharefcit bencficio

terrze tractus.

Z2Ir.1

Orationis,

j1g- 13

Affz :tus adeo altiüs in homine faas agunt

Affe&us improbinifi orationis affiduitate

radices , ut nonnifi cum homine . divelli

compeícantur importunas fecum trahunt

poffint,

311.4.

evagationes,

354.54

AfisGus in homine pugnant, eümque exe

Affe&us quales, & quomodo excitandi in

ib:d..5

pugnam.

oratione mente concepta.

423.66.

e&libus pravis obliftendum (uisab initiis,

Affectus pij, qui in nobis excitantur (emina

antequam adoleícant, viräsque acquirant,

funt, & rudimenta virtutum ; non tamen

213.12

*

cre/cuntin fru&tus,nifi tellus carnis noítrae

Affzctus Jacobi Patriarchz. in Tofephum fi-

mortificationibus excolatur.

337-.37

lium caufía fuitdiffidiorum, & odij.

214

Affectus probi (emina funt virtutum, qux

non ilorent,nifi in exculto agro emacula-

Atï!eïïus pravus fuis fub initijs eblanditur

t2 conícientiz,

$.69. 1

lacteus, íed cum adolefcit aconita prepae

Affectus pius in Deum pretium dat noftris

rat,

216.23

a&tionibus.

$74. 1I

Affsctus pravi radicitüs evellendi cum pri-

AffeCtus no/tri nonnii in Deum dirig

Endi

mum in herbu(ículis germinant,

217.

funt, ut ipfi foli adhereamus. ' $77.26

24

Affe&tus noftri tripliciter polfunt in Deum

Affectus pravi funt animorum Druchi, 217.

dirigi.

589.3f

16

Affectus mercenarius, quo creatura Deo in»

Aff:&us pravi viperis quamfimiles vitam

fervits

£$8i. 316

2

tuentur fi morte pereant.

219.31.

Aff:ctus purus, & fimplex fuasin emaculata

Affectus tunc gratam exhibent harmoniam,

conícientia radices agit.

$91.37.

fi fides cicharz imitantes ita attemperen-

Affectus prodeuntes é proba confcientia hez

tur, ut rectz radoni plenà coníonent,

riles funt, non ferviles ; nec mercenarij.

Y

219.312

182. 39

ME

Affectuum moderatione interna animi tran«

Affe&tus probz confcientiz eó

eft defoeca-

uillitas promovetur.

2[90;3

tior, quo in eo nihil de proprio reperitue

admixtum.

Affe&tus finguli pravi per virtutum exercitia

$8140

proüernendi.

2210.36

Affeétus pravus opusbonuminficit, & cor«

Affz&us pravi nifi coérceantur hominemab

rumpit : non éconvero effzctus probus va.

212.41

.interna dejiciunt tranquillitate.

let operi malo mederi: nec opus. obli-

Aff:dus tutrbulentus ambitionis cruentas

quum ad reclitudinem redigere, $83,

clades excitat,

2434.42.

Affectus pravus nonnifi in perniciem homi«

Affcäus probi in confcientia pudorata im«

nis mg;hinatu:. 224.49,

bre irrigata refipifcenuum lacrymarum

gere

Rerum Przcipuarum,

gertminant , & virtutum flores feliciter

Ambitio czcutiens fupera putat effe infera s

vernant,

$89. 58

& hominem prafert Deo.

107.44

Affeétus dat pretium , ac dignitatem noftris

Ambitio poena eít acerbiffima pravis famu-

lantibus affectibus.

operibus, plurimümque intereft,quo affe-

232.58

€&u fiant.

619, 11

Ambitio protoparentes noflros exclufit &

Aff:cus vanz glorizin ipfo exercitio virtu-

paradifo terreítri,

232,79.

Ambitio etiam in fepulchris inter. mortuos

tis totum devenuítat , perditque opus.

6:0.12

vivit,necin offuaria detumefcit, 271.60

Affectibus pravis coércendis, probisque cien-

Ambitio plurestorquet,cum inflat,. 605.20

dis nil accommodatuus adverfitaubus pa-

Ambitio nonnifi per metum damni coérce-

tienrer toleratis.

tur,

€40. I

609,32

Affectus pravi in nobis infolefcunt, nifi froe-

Ambitioni famulantes mag

nis cogitationi«

no coérceantutr affli£ctionum.

649.25

bus mentem pingunt, quz tutiüs penicillo

- delerentur humilitatis,

98, 10

Agar quamvis rea, & relapía, ac Dei impe-

rio in exilium acta, quiatamen cepit fere

Ambitionis ufusariete nititur tartareus hoe

venter orare, non folüm alloquio confo-

ftis Chriftum expugnare.

2f.2

latur Angelorum, verüm G eorundem re-

Ambitionis radices nifi evellantur inter ve.

creatur miniíterio.

TET

pres excrefcunt inarborem. — 97.8

Ambitionis (omnium in Jofepho Patriarcha

Agar lacrymis madens in folitudine Deum

quzrit,à quofublevatur. 685.6;

ferale, & umbra lethalis.

105.39

Agafficles & patria extorris factus , quiatri-

Ambitionis tumor pe&oribus eiam fortiffi-

podem;quem in ludis fuerat lucratus, Deo

mis expugnandisvalidiffimus. |106,41

non confecraverit, fed donum iílud do-

Ambitionis ariete nititur doemon Chriftum

mum tretulerit.

630. 38

expugnare,quem noverat inviclü. : 06.41

Agrippina Neronis mater. mortem optavit,

Ambitionis egritudini curandz nullum hu-

dummodo filius imperaret;à quo fuit occi-

militate alexipharmacum aptius. 107,43

fa.

$5$ .52

Ambitiofum excellendi defiderium Protos

——

Algarus regulus infequens Fridesmidam vir-

plaítos é terrena felicitate egit extorres,

ginem Oxonienfem percutitur divinitüs

IOI. 22

Ccacitate,

143 f2

Amici beneficia munerum largitione facilé

comparantur. 82.91. & quales parandi. ib.

Aliptà magifter Achletarum certaturos-oleo

inunxit,

664. 3

Amici plures Alexandri Macedonis vario

Amalecite. ab Amaleco Efíaui Nepote

-orï.&

fuppliciorum genere interfedti,

157. 33

-^undi invererato odio Jacobi poíteros

Amnon temulentus ab Abíolone fratre natu

[ in.

minote juífus occidi.

179. 41

fequuncur, 617.3 -

Amanifaftus, & arrogantia in aula Affueri

Amnon Davidis filius natu major T'hamarem

punitur.

195.44. & feq.

Sororem toedé con(tupravit.

189.27

Amafias ob fibi parcam ex Idumzis victori-

Amoreít Affectus pofitus in profecutione ex

amtumidus , eam (ibi arrogans, quz foli

imaginatione objecti congruentis

4. z

Deo tribuendaerat, à religione,Gt

Amor eft veluti fonsjà quo veluti rivuli caetee

N

pietatg

defecit.

623.22

ri fluunt in homine affectus.

f. 3

Ambientis mente nullus Euripus tu

fþtulen.

i

Amor divinus, Angelicus, Intellectualis, A«

tiof.

927.9

nimalis, & Phyíicus explicantur. — g,4

Ambitio vanz gloriz fuós depravat appeti-

Amoreít pathematun i princeps cateris ire

tOres,

9 f-o l. & feq.

perans affeclibus. 6, 7. movetur amor ad

Ambitio pungitur, ut ejustumor detumeat,

ideam boni generalis, in quod fertur homo

naturaliter,

67.

& affcétus in honores, & dignitates expun-

gat üf,

95. r, &feq.

Amor (i (it ab omni terreflri pulvere defoeca«

tus non creaturam imitatur ; fed creato«

Ambitio,que in fublime nititur , ad ima' de-

primitur.

96.

rem amulatur.

$90. 24.

Ambitio quos inflat, ad fublimia non trahit,

Amor purus non eft mercenárius, non pro-

fed in ima miferé detrudit,

99. 14

pter fe agit, fed propter Deum amatum,

Ambitio audax eft,non folüm principum au«

$82.38

las perambulat, Íed etiam coenobitarum

Amor fi probus,& verus fitaurum zmulatur

clauftra ingreditur.

1O0, 17

in €crücibulo,

678. 48

Ambitio ita dignitares fitit,ut nó parcat pro-

Amoris vinculo debent homines copulari ad

prio fanguini,quó fibifatisfaciat. 104.34

vitam civilem inítituendam,

8. 19.

Ambitio nunquam fatur ad fublimiora (em-

Amatus Abbas cilicina culcitra pudicitiam

pernititur,

104. 36. laborat hydrope.

cuftodivit,

$37- $8

]

10f.37

Anacreon quinque talentis à Policrate. ty-

Ambitio Abfolonem in imum detrufit cala-

- ranno donatus pluribus angitur moleflijs;

mitatum,

105.38

torquetur curis. 66, 34

Ambitio adumbrata in Jofepho fomniante.

Anacharfis ex fitu corporis, ac membrorum

105.39

docet, quàm difficulter coérceatur linguse

Ambitio nonni(i ruinas minatur ; & cedes,

lubricitas.

)!2.49

196. 4

Anagogici motusà D. Antonio ufurpati.

Anago.

397-14

t

Indet - .

Atágogici motus quomedo elici

Appetitusin nobis rebellantes: coritra tatios

;nfïi 'ut no-

bis profint.-.415:71

nem pariantur Paralitico.

$06..66

Anagogici motus fzpiusrepetiti pro

funt— Vi-

Aquarum nomiRe divitig in fcripiuris figni-

$4

ris aícetis, 1jsque utebantur Patres in Ere-

ficantur, .59. 14

mos

393«24.

Aquila pulveres in oculos cervi in

.iviaixt, q;.lem

Artaxerxestringintanon valuit homines in

ad precipitinm cogit.

L44«$4.

venire,qui per annos viginti aliquam non

Aquila pectus roítro fibi admordens cum

fuerit adverfitatem expertus..- 689.52

lemmate femper ardentitus, cujus phreno«

Anaxarchus ne proderet fecreta dentibusab-

fchema,

393.21

fcilam lingsam expuit in Nicocreontem.

Aquila fuos ad íolem explorans pullos dege-

284.23

neres agit precipites, ac interimit, $70.4.

Anaxarchus precifam dentibus linguam in os

Aquilarum penna reliquas. ceterarum avie

um dicuntur devorare.

expuit "Tyranni.

499. 47

39352

Anaximenis oratio continens . flumen vet-

Arbor nonnifi poft multum temporis fructus

borum, X guttam mentis, . 307.34

progignit fuos.

400.4f

Anaxiles foeminam impudicam honeflati in-

Atbor interdictafcientiz boai ,. G mali, cur

fidiantem viri,mon(tris confert,Charybdi,

in paradifi medicullio implantata. 472.84.

. &Scyle comparat, Draconi, & Chimzree

Arbores pluresavara,qua fuos non dant tru.

flammivomz,

147. 6j

Gus nifi perticis diverberate,

64$4.12.

Andreas Avellinus cilicio , flagellis , jejunio

Arca cur juffu Numinisfuit à Noéimointrine

corpus in fervitutem redegit.

337.58

[scus, & extrinfecus bitumine illita. 3 32«

LI

Angeli ex abítinentia à cibo. volunt ab ho.

j

minibus dignofci,ut Angeli,

7i6.26

Argumenta ciendis ; affectibus felecta quo-

Avgeli vias nefciunt, quibusadimpudicitiam

