domo divellit! tot ego impendi pecuniasin

neftamentis, & in ftudiis virtutum | jugiter

conftruendahac domo; tot infomnes tra-

occupatut, ut fcité de S. Bafilio edixit S.Gre-

C

l

duxi noctes, ut eidem conítruendz invigila-

gorius Niffenus inquiens ? /obrietas zllj pro Orat, de $,

xem; tot fubivi labores, fudi fudores, fufti-

domicilio erat , juflitia autem, G ueritas, ngjz'lio.

nui moleílias, ut domum meo conformem

cafiimonia pro (plendidia, 66 magntficis, atque

h

genio zdificarem, eámque ea pretiofiore fu-

vifendi, & con[bicuis edificiorum ornamentie,

pellectile ornarem, qua mihi, meísque ami-

£n quibus babitator magis dele&latur, & pla-

«is magis efTet oblectamento , & heu cru-

cebat ib , quam qui in marmoreis,E aur d«

dele fatum , quod me mox feparat à mea

tl adibus gloriantur,

Ab bhomine defici«

domo! O Deus! nunquamà te Regnum tu-

unt, cadüntque , qui in domibus erigendis

um petij, & cur Tu mihi hanc domum in-

exteriüs occupantut, neglectà interiüs virtu-

vides! fed fruflrra voces has blasphemas ja-

tum culturá.

&lavit, fruftra execranda haec verba evomuit;

Lapidei potiüs , quàm humani funt;

49.

quia nec domum obtinuit, quam ita pere

quibus nulla et cura internze fpiritualis do-

fidé concupierat : an veró coelum; quod mi-

máüs, & totus labor, totáque folicitudo ime

nimé de(ideraverat, impetraverit, citra inju-

penditur in ex(truendis exteriüs lapideis do-

MMun,

l

.fjam poteít quis dubitare,

Hac eft gloria,

mibus, ut aliquid fibi glorize conftruant, ut

ä

Xuam é domorum fubftruclionibus exigunt,

ait David : bi funt , qui vocaverunt nomina

qui divitiis affluentes. toti funt in domibus

ffía in terris fuis, Ynanis eft ea gloria, quae

Pþl?, 48.

erigendis, G exornandis, plerumque propria

cadentibus innititur parietibus ; quid enim

Judith ,

perditio,

)

funt ampla palatia nifi laxiora curarum;fraue

diímque receptacula? quid prodeít orna-

tus domorum, fi animus intus devenuftatur?

quid auri nitor, gemmarum fulgor ? fi

-—

Templa veferunt JEeyptiorum,€5

mens inhabitantis curis exagitata, copgitatio-

faua mente cadunt,qui tmmodico affectu

numfluctuat tumultu? nil conducuntad glo-

adificiis erigendis, poliendis,ac ornanda

riamingentia palatia, immenfa. divitiaruns

áincumbentes, fe spfos vitis deues :

profufione erecta , fiinterdum excludunt

"nuflaut,

quietem, & ab iisdem animi jugiter exulat

tranquillitas.

Neque quidquam | adferunt

3»»

Uos ftudium erigendz, & exornandze

folaminisconge(tz intus divitiz, cum he ex

Mu o ao d. desuy h. M — EE

domus occupat , & vitia quibus in-

graviffimo Chrifli teffimonio non flores (int,

a

—

dulgent intus foedant, fimiles dixe-

fed fpinz, que curis animum lancinant, &

f

rim /Egyptiistemplis, in quibus exítruendis

pertrahentes ad peccatum quafi inflicto vul-

tota cura impendebatur, ut in ftruCtara, to.

nere cruentant,

Neque ullum adferunt fo«

tum effet pretium , ad quam propterea to-

latium, quz in palatiis. conftruuntur convi-

tum artis ingenium defluebat: erant ibi co-

via, quid enim profunt tot fercula plurium

ronarum proje&ture, qu& marmoreis, aut

patrimoniorum impendiis,vel etiam provine

zneis terminarentur cancellis, furgebant co-

ciarum vectigalibus parata? etenim cüm

lumnz; qua parietes ornarent potiüs, quàm

primüm ftomachum fubjerint , fingula ea

fulcirent ; quadrate , teretes à fummo ad

demfeeditas corrumpit; & luxus;qui videba«

imum fcapum ftriatz , turbinatz, in fpiram

tur arridere in epulis, lué&tum plerumque ex.

in cariatidum fpeciem effectas; epiítylia co-

citat, lachrymásque clicit ex oculis.

Quid

lumnis imponebantur guttis, tenijsque per

profunt pocula illa auro czlata, gemmá-

oram & marginem flexis; pavimenta fecto,

que multiplici inoculata , fi zqué aconita,

&c perpolito marmore non fecus ac terfum

propinant; a« vitrea, vel fictilia ? Non me

latet

| Aff&&usäþ ædiHCijs cafuris, ne cadat, avertendus — 179

ïakct in fylvis, quas Africa nutrit zque fum-

erecta mentem zdificantis & äuö 2dificia

5

3

mo labore , ac periculo ab incolis capi fe-

largitioribusiumptibus extructa fuerunt; e

ras, quz nonnifi magná cura,& folicitudine

acriüs torquebunt ; majorésque ingerent

moleftias ; tunc enim fpinas fentiet morden-

j

poffidentur, cicurantürque ; quz fzpe pof-

feffores fuos difcerpunt , interficiunt : ita

tis conícientiz , fimülque inclamantis;fatiüs,

dixerim; voluptates,quas Magnates fuisau-

utiliüsque impenías fuiffe pecunias , fa&tós-

«upantur in palatiis., velinducendischoreis,

que fumptus in folatium pauperum, in le«

E

vel in deglutiendis ferculis., :aut exficcandis

vamen miferorum., -quàm in domos .con-

$

calicibus , autaliis fenfuum illecebris, ferz

ftruendas, lapides fecandos, parietes .eri-

funt, qua tametíi videantur cicures arri-

gendos,:xdes«ornandas. Praílatait Mufo«

]

ï

dere, difcerpunt tamen , enecántque fre-

niusapud Stobzum,Poenitentiam anteverte- eyp,, r,

.*

quenter, càm nulla feré fit interris felicitas,

re, G ferió perpendere quanto .clarius fit,

«ujus extrema luctusnon occupet ; ac citó

a3miferos :beneficiis :afficere, quàm .domum

3

m

evanefcat, Fluxilis procul dubio fuit Servij

fplendide inhábitare : «convenientiüs :wiro

u

! -L"ib,z,s*c;gg,h

"Fullij felicitas 'teüe-*F loro, :quem ex infima

«cordato fumptus in homines facere, quàm in

plebe, pinguior , & arridens fortuna ad

ligna, & lapides; utiliàs multos poffidere a-

Do-

fummum evexerat honoris culmen.

amicos, quàm .amplam domum occupare.

L]

cumento eít itidem nobis Nero , qui rebus

42«

'"Certeillevereé zedificat, qui fumptus à

ad extremum perductis , :ac defperatis, ut fe

'fuperfluis fubducit zdificiis, à lapidibusexi

fupplicio fubduceret., & inter amicos pet-

mit, /quos 'fpargit in :pauperes ; hi fiqui«

dem utiliüs ánferviunt cceleíti 'fabricze pere

cuflorem quareret, & cunctis fugá dilapfis

fOrtt d

nemini obviaverit , «cujus manu periret,, fe

ficiendz, ut ad .ceeleftem habitationem pre-

dul

ipfum miferé interfecit,

cibus eos:erigant , à quibus benefice largi-

4l,

tatis muneribus-eriguntur., .ac füblevantur.

Fortuna, quz Magnatum videtur pala-

ia inhabitare , ibique pinguefcere inter fer-

Quz in terris «conítruuntur ;:zdificiorum

3

r

'cula4 arridere inter illecebras :(enfuum

molitiones , :nullam poffunt veram homini-

plerumque noverca eít , :qua blanditur, :ut

'bus fpondere gloriam , -cüm & ipía -xdifi-

enecet; ridet, ut lachrymas :eliciat.; :epulas

'cia lapfuiobnoxiafurgant, :ut-uant; ftent,

'ut.cadant; :ornentur, ut devenuftentur ; in

apparat., quibus gravedo deglutitur fto-

machi, & pernicies cotius corporis; folet fi-

fublime confcendant,:uctandem folo aquen-

quidem luxus in epulis totam -morborum

tur., ut'fcité Syracides : (C/pmque me con. Ecil

;[. 2

j

)

cohortem poft (e trahere,.& plerumque;au-

verrtffem .ad unsver[a-opera , :que fecerant

rea inter pocula , gemmeósque calices fan-

manus mea y- & ad labores , in quibus fruftra

guine , & ;veneno luditur,

Spectandum

ifudaueram , vidi in-omnibus vanitatem,, &5

lJ

J s.Reg.tap.

nobis'exhibent facre paginz /Amnonem jam

afféiionem animi , & nibil ;permanere fub

IN

temulentum -Abfolonis juífu «confoíffum ;

;fole, quodque vel:maxime in .fenio jam cons

ia

menfásque ipfas fuo -fanguine 'foedantem.

fectis.lugendum, quos licét gravitas .ztatis;

annorümque pondus incurvet, deprimátque

Holophernis vino madidi mutilum «cadaver

in fuo fanguine volutatum: & monumenta

4àn fepulchrum, .adhuc .cogitant.de .domi-

ecclefiaftica referente .Baronio ad :annum

ia

:

bus con(truendis , «üe"'ïapidibusafe;canäis,pa-

Chrifti $71, 'praz oculis ponunt . Rofimun-

Jatiiserigendis; non fepuléhris ; excavandis;

L]

dam Helmigi fcélerum :fuorum participi

:ac fi redivivi phoenices fuoffent .& cinerario

Ir

ïl Judit?, s

j

t

venenum auro propinantem , -& ipíam gla-

iterum mundo nafcituri ; miferam certe;fe-

!

dio adactam, ut refiduum exforberet, poít-

num Íortemr! quibus:quó -minus :fupereft

.

quam in parentis granio , quod -Alboinus

'vite , amplior de viatico, & maifione.eft

maritus'in ludibrium auro incluferat ; fe

'€ura; quo breviores funt .dies, .eó 'laxiores

ä

hauftu vini polluiffet; 'nullam 'igitur :glo-

'fibi conftruunt :edes , :quafi zternüm . eflent

!

1

riam fuis Mapnates 'enancifcuntur .in .pala-

«cum iisdem duraturi : puléhré Horatius l-

í

tiis, in quibuscoriftruendis unàcum zrariis

loquens fenem capulatium.; «cuitotum : ftu.:2,5:04e18.

!

E

interdum etiam mentem 'evacuant tranquil.

-dium-erat ià perampla .conftruenda .domo.

X

litate expulsà ; cüm fint iisdem potiüs occa-

A uditur dies die ,

l

fio vitiis indulgendi, quibus inglorii morta-

-Novaque pergunt interireLune,

litatem exuunt: hacqueratioevincens;zdie

Mu fecanda marmora

,

ficia terrena gloriam potibis deftruere, quàm

ALocas , 'fuübipfum funus , '&& fepul-

Qs

C hr£

rl-

erigere ; 'extinguere potius, quàm zdificare:

eriguntur domus , & plerumque deprimis

Immemor ,'fivuis domos ?

"

tur homo ; ornantur -edes , & devenu(ta-

'Cogitanti.non de domo erigenda, fed de (e-

l:

xlitiul t "m dinee

tur anima ; luxus invehitur , & luctus eve-

pulchro fibi :conftruendo mors ;portus eft

hitur; veftiuntur nuditates parietum , &

malorum, .perfugium rumnofz vitz; .eft

i

honeítamentis virtutum denudatur anima.

fiquidem:mors requies zrumnarum in lucla,

d

Quid profunt domorum 'erectiones (i fuos

& cuncla -mortálium «mála :diffolvit,

An

(s

deprimunt'erectores? quid zdium-ornatus,

extrema dlaborantes |fenecla :dificiorum

d

fi herum.devenuítant ? .certé, cüm 'hinc abe-

fubítru&ionibus., 'marmoribüsque conge-

].

undum erit , 'depriment zdificia magnificé

ftis ; «cenfent :nomina fua n :terris ;pe«

À

Ferani de Aj"eä?iäw Tom. 1.

Z

Tenna-

N

I8o

Differtatio VILL

rennate ? ac memoria ftíperftite vivere in-

e.

dimus murorum craffitudo int?gri' fuit

ter mortales poft obitum ? falluntur

?

ftadij ex lateritia materia, adeó ut equave-

EX EX R o

quia etiam infculpta lapidibus nomina -unà

rit fpiílitudo parietum italici milliarij octa-

cum ipfis faxis delentur, G corruunt; te-

vam partem ? fundamentorum autem latí.

ftis Aufonius , qui Rom:e rudera colla-

tudo longé laxior, templumibi aderat qua-

fz vetuítatis luflrraturus, cum dehifcens

driformi figura, cu

€ujusdam Cafaris Sarcophagum infpexiffet

jus ambitus ihdia duo

æquabat.

pluribus ornatum ftatuis , fed jam femiex-

Sed ubi nunc hujus pracelfz molitionis

4*,

efis, corrofísque delapfi temporís voraci-

ftructura? fi olim ejus faftigium nubes ipfas

tate, nec fculptos ibi,qua(i ex integro de-

penetravit,nunc folo zquatur; &immane

letos characteres poffet legere; nec quid in-

illud edificium fordeícit mox in pulvere,

di;arem conjicere ; pulchré cecinit ;

H

uamvis antea fuperbierit in nube. Ubi nune

Á

4

mofa mundi miracula ? penfiles Semirari-

Miramur periiffe bomines monumenta

dis horti? Ephefinum Dianz templum ? Fa«

f^tifeunt.

ftigiatz Piramidum in /Egypto moles? Het»

Mors etiam faxis nominibisque ve«

culis in mare Gaditano columnz? ubi nune

nt.

Rhodius folis Coloffus? ubi Cyri Regia ?

Maufoli fepulchrum? Aureum Neronis pa-

41«

Nihil interris ftabile , nil diututnum,

latium? Diocletiani therme ? — Antonini

m

nihil ftat, quod non corruat , nil aflurgit in

balnea ? Caligulz pontes? Pompei amphi-

zdificiis, quod non cadat ; nil eminet in fa-

theatra ? corruerunt hzec omnia , folóque

Ítigio, quod folo non «quetur ; dic ubi nunc

nunc aequata jacent,nec ullum fingularis ma-

fuperbiz illud monumentum turris Babylo-

gnificentize veftigium fu

Aco o cHeM -dheuitbo

perítes extat , quia

pica? cujusapex adeo in fublime fuit, ut nu-

nil permanet fub fole.

bes pertingeret, Fuit opus iítud ercctum fu-

Quot olim floruerunt civitates , quae

turum monumentum adverfus aquarum elu-

lapfu temporis, & ipfze ceciderunt ? quae-

viones, fi iterum terras inundá(fent, & ejus

que nobilioria affurgebant zdificia , humi

altitudo ad commendandam gloriam condi-

nunc jacent,alio pulvere confepulta , aliis-

torum toti orbi, totíque pofteritati eorun-

que commixta lapidibus ; ut ubiolim pero-

dem memoriam ; &hzc caufa, cut. omnes

ráverint homines, nunc ullulent noctuz; fer«

non aures magis, quam manus paratiffimas

pant humi infecta , ubi homines fpatiaban-

exhibuerintad opus, quod ferventiffimis o-

tur; rigefcant faxa, ac rudera , ubi fosminze

mnium ftudiis illico inchoatur, urbisque di-

ad mollitiem comptze ambulabant; crefcant

menfis fpatiis, pomeriisque; limóque egeíto

vepreta, ubi difciplinze , & artes floruerunt;

€ collecto certatim bitumine,compinguntur;

nec ullum fit ampliüs fuperftes veftigium ,

excoquuntürque diu, noctüque lapides; fta-

ex hifce

urbibus , que olim florue-

timque difruptá quavis morá murofum,

runt; quia nihil in terris eft diuturnum, nil

- hO D uoaemd q o

propugnaculorum , turrium, ac domorum

durabile: non opes, non Imperium, non po-

firmiffima demittuntur fundamenta, & pra-

tentia , non zdificia , fed omnia corruunt,

fertim turris in urbis erigenda meditullio,

labuntur cum tcmpore; fluunt cum annis,

cujus ftructurz hominum quingenta millia

& evanefcunt,

Omnia vAagd

gr«r:r ATATE Tbo.à Ketnys

ä,: 461

dicuntur defudálle; fi enim Herodoto cres

P?W: & illi (oli fereire,

ls --- — u- o n

7 6

7

N

)þ

A

) (

Jj aE

u

M

N

xxx

(9AN

7 A

XXNXXW

jx

:ï

2

rR

L

714

N NUA

T.

N ss

H)

RAR

w Pt ia

TM

R,

iU

L W. *

A

.'Iï :I'A:.g*?&m

.'I

*

sss

,

((*

2v

)

—j

NDI

"ao

E A

25

p

N

".

N

X LU

E

4]

m

Z9

ïp

4l

f

MA

.

m m m

m Na MR

E »?W'f',. ENS

"t

N

;:lf

v

SS

AX

SS

N

a

-

'- v'*ïxlfr/xx

2

füy

SANSANS

r r ET

l;

DIS-

gu u Z6

DES)

OCb COb ab cocododa d do Cb

doa5coddu

as sdoedodqecte od g d od odaedo cgosdocgocte o ctcde cdedede teeo oee ocde dosdo o

EDODODOD OCO CO CO CDCDCDODCDCD GD OP D CD CR E CPIGD C CIDGD

DISSERTATIO IX. .

u

E

Superbus preeminendi affectus per va-

raftigia, quos inflat dementat, -

nz gloriz p

evacuat, ac transfigurat.

/ $, I.

ä

Vana gloria affettus Jfuos appetitores aarm)npit depravat, aC 'bifiat;'

l.

[

Su

g

u*

; Eft fuperbiavana jactan-

quarum fructus longé tardius adolefcunt ;

I

X

H

tia, mentisque tumidus

maturiüntque; fed odore deíftituuntur flores,

27

Bs

cüm fructus fuaviffimé oleant.

Y

/:

L

Ü

n

faftus, & vitiofà elatio,

(s

BNSN

zv G

quze inferiores defpicit

Cedrum imitatus D. Paulus nullam in

2«

Yf

I /

flore adclefcentiz - odorem emifit. excultae.

GN

N

W

paribus fatagit domina-

À

1

LUA

virtutis ? at ztate maturior .Chriíti bonus

AE

!.

j

g

J

ri, féque fuperioribus ,

20

1

[15135

.,

:

C As

vel equare, vel iisdem

odor factus, adeó bené olevit, ut potiorem

Ee.N

praefle , & ideo fub-

gentium partem traxerit in odorem evange-

lij.

Laíciviunt citiüs virore prata ; luxurie

effe cc/)gitur ,quiapraeffe nititur. . Eaenim

videtur effe rerum humanarum conditio, &

ántque flore, quàm frugifera arbores; fed:

iftz homines nutriunt , illa pecudes alunt.

non folüm hominum; verüm & animanti-

um, ac plantarum, ut resillz, quz catee

Vix ranz écoeno natz , veluti adultz ftatim

ras antecedunt, ut plurimum iisdem virtue

coaxant; cümlufcinie innido editz priüs

te cedant, vel in deterius delabantur. Prz-

audiantur pipientes, quàm canentes; fed illze

ceffit nativitate Efau , fed primogenituram

citiüs edoctze coaxare, velin ipfo fenio ob-

ftrepunt ad auresflagellandas, non titillane

acobo ceffit ; Magdalena | tardiüs , quàm

Pharifeus Chriftum agnovit ; fed gratior

das & demulcendas : lufciniz veró. modu-

acceffit ad. convivium lachrymis, quàm

los; quosab initio non depromunt, ele-

Pharifeus ferculis; lautiüsexcepit illa Chri-

gantiüsinftituunt; & quó cunclatiores funt,

eó fuaviores aures alliciunt.

Viliora nimie

.

ftum fufis lachrymis , quàm iíte effufo fa-

rum funt qu& pracedere. nituntur : citiüs

)

lerno : quia accubuit illa pedibus; furrexit

)

generofior;quia fedit ilte temulentus cecidit

fractu; in quavis arbore flos. erumpit ; fed

ifte rudis eft fructüsembrio.

Homo etiam

ho

inglorior.

Ex plantis omnium ultima divi-

tias explicat fuorum fructuum olea, fed pre-

iple inter animantes fuit à DEO ordine po-

ls.

tiofitate eorundem cateras antecellit plan-

[tremus conditus; fed dignitate cateris prae-

tas,matutiunt in agro po(ítrema caterorum

eft, in hominis generatione ; corporis pro«

fructuum olive, fed earum liquor ignem

duclio|animze preceditcreationem ; fed haec

nutrit,quem fervat in terris,confervat in atis,

eft nobilior, (ine qua corpus languet inani-

In humano corpore poít cetera membra o-

me, G&putrefcit in vermes.,

Precox fuit

culus efformatur , fed dignitate, & pulchri-

Saulis Regnum ex Agafone Princeps faluta-

tus; fceptgumvena&us intet jumenta natus;

tudine tarditatem compenfat , & cateris

membris eft preftantior, Prait horis ante-

us cum quareret regium invenit diadema,

ex ftabulo. ftatim. confcendens thronum.

lucanis aurorafolem, fed illa obícurior eíL,

& ad hujus acceffum prorfus extinguitur;

Cunéclatrix, & tarda fortuna Davidis; pro-

Citiüs fplendet vitrum , etiam in cunis vix

lufit fiquidem adolefcens cum Leone , lu(it

cum urfis, dimicavit cum Philifteo, profli-

in lucem editum ; fuimque ab obítetricaa-

tibus flammis, mutuatur nitórem : é con-

gavit gigantem , luctatus füit cum Rege;

verfo gemmarum nobili(fimus adamas; non-

quantum laboris impendit ?- quantum peri-

ni(i poít diuturnum laborem eruditur ad ni-

culi fubivit ? quantum fanguinis profudit ?

:

torem; fed vitrum pracedens claritate ada-

quantum fudoris effudit , ut paftoritium ba-

culum in fceptrum mutaret ? rudémque pe«

mantem, huic cedit prae(tantiá naturz , no-

bilitate nitoris, & (irmitate materize : quia

nulam in nobilem purpuram ? fed Saulem,

fi vitrum ftatim fplendet, citó etiam fran-

cui fortuna citiüs arriit, fors ocyus irri(it ;

gitur , & vix ullum fu(tinet lapfum ; ada-

deturbatus enim fuitillicó éfolio , deje&tus &

ma$ veró licét nonni(i tardé fuos deleget ni-

Principatu,exclufusà Regno unà cum fua po»

fteritate:fecusDavidisthronum adeo firmuas

L.

tores, diutiüs tamen eos retinet,malleóque

gefi[tit , & incudi.

Florent citiüs cedri;

fundatum fuit , ut regni ejus non fit finis.

z

Sera

Verani de Af:t?iäm Jom. I,

]

f Differtatio IX,

182.

Seta fuit Sazz feecunditas, fed 1faacum

*

tes cum animantibus , five difcurrentes, fi-

4e

peperit./. Diuturna Anne ftlerilitas , fede

jus

muique fentientes cum hominibus; & quia

pártus fan&tior, Prolem defperaverat Zacha-

ampliffimas, ac propemodum immenías coe-

:(:o I^

tias, fed in frigida fenectutis hyeme Joannem

lorum fphoeras nulli obnoxias corruptioni

ä

ggnuit.

Jacobi felicitas quàm tarda fuerit,

fornicis inflar dilataverat ; & in. iisdem ne

quàm cunctabunda, exeocomjicitur, quia

coelum empyreum deliciarum omnium patri-

jt

fl

delufa fuit in uxore , periclitata in filio,nu-

,am creatis deftitueretur colonis fpiritus An«

PC

tabunda in parente, profligatain filia,elucta-

gelicos condidit, mentes fcilicet puriffimas

p

tain nepotibus, fraudata 12 hofpitio, oppu-

ab omni corporea concretione defoecatas,

qU

gnata in itinere; etenim Jacob adhuc infans

multitudine propemodum innumeras , quas

pugnat, adoleícens laborat, fenex peregrina-

?

fl

in tres divifit Hierarchias, in quarum fupre-

p

tur; cum la&le infantig amaritudinem fugit;

ma collocavit. Serapbinos ferventiffimo die

E

I

in flore adolefcentig fpinas experitur; in

vinitatis amore flagrantes; Chberubinos Ícien-

hyeme fenectutis arumnarum fentit pro«

tiá Dei profundiffimá fplendentes; & T5ro-

cellas, ad quarum cumulum fuperftitem

405, qui Deo fedenti in fua Majeftate affifte-

luxit filium, — Verüm licét fucrit cjus fortu-

rent, résque pacaté fervarent. In media Do«

na tot prepedita vinculis , defatigata itine-

minationes, qug ceteros coeleftes fpiritüs ad-

ä

.

.

ribus, vexata moleftiis, obruta calamitatibus;

[

uvarent ad Dei gloriamextrinfecüs promo«

cüm prim!'m tamen eidem coepit arridere,

i

vendam , Jirtutes quze expeditee eflent ad

li

ad eum profperitatis cumulum acceffit , ut

opem Angelis inferioribus largiendam, qui

ftellarum numerum excefferit,

Foenum ve-

circa divina occupantur obfequia, & ad cor-

L

ris primogenitum .cateris virore antecellit

poratuenda deflinantur: Poteflates ad Dia-

f

In ultima

plantis, fed citiüus arefcit: & raró initiis fuis

bolicas irruptiones retundendas.,

affines funtfines; Salomonisinitiafummam

Principatis, qui univerfam natutam huma-

vifa funt attigiffefelicitatem , fed Principa-

nam adjuvarent, hominibüusque tuendis prae

tós extremum miferiz cumulárunt; fiquidem

fto effent, acveluti primi Duces qui opus in«

templi ex(truétionem , fapientiee infufa lu-

choarent, & executioni mandarent : 4rcbanes

mipna, vifionum immiffa mylleria , facrifi-

gelos qui celfioribus nuntiandis; Provinciise

ciorum indiclas victimas, doclrinarum fcri-

que adminiftrandis praficerentur5 G; demum

:

2tos libros, divitiatum opulentias, pacis fe-

4ngelos , qui ut Nuntiiad homines mitte-

]

licitatem , Principatus .gloriam foediffime

rentur particulares, & ad eosdem privatim

claufit idolorum cultus ; 4wia fi bumilitas

dirigendos deftinarentur, . Hujusmodi dee

Epif. ad

bomines fantlis Augelis , ait Auguftinus, f-

feecatiffimae mentes, vel fcintillze de fempi-

à

. DDiofcorid,,

sniles facit 5 fuperbia , && luxuria ex Angelis

terni luminis facibus accenfze , ac in plüres

f

Daemones facit : eftenim fuperbia omnium

partita ordines, aliz aliis ita przeftant; &t fue

l

ecca;orum initium, finis, && caufa, & ut

periores, mentes illuminent inferiorum;quie

loquitur D. Gregorius , Radix efl omnium

bus fuas cogitationes,& affectiones commu-

-Inl MGMI.

saalorum ,mater cuntiorum vitiorum * adeo

nicant: omnes fiquidem Angeli. infltructi

ut feptem principalia vitia de fuperbize viru-

funt vi acerrimá intelligendi; ac inflammatá

lenta radice proferantur; fcilicet inanisglo-

in Dei amorem voluntate, & fumma agendi

ria, invidia, ira, triflitia, avaritia, ventris

celeritate przditi; ornati ea poteflate, & di-

ingluvies, & luxuria; fimülque,quos in fub-

gnitate, que vix animo comprehendi poffit,

lime elevat, in ima detrudat: fuperbim fi-

füntque integerrimi, caftiffimi, pulcherrimi

cc ..

quidem nulluseft terminus nifi precipitium,

eeternóque lumine circumfufi,

& ruina; contingátque propterea fpiritu fu»

. Quamvis Angelus nil aliud fit, quàm

$.

perbie inflato, quod in fabulis teítudini,

pura mens, purus putusanimus,. non tamen

qua& cum volatum affedáffet , ab Aquila in

ex eo igne delibatus,quo fydera fplendent,vel

fublimeevecta, & moxab eadem dimiffa

cocli torquentur axes; fed vigor eft excitatis-

ipfo lapfu miferé collifa interiit: ^ velquod

(imz mentis, tantó expreffiüsad zternz pul-

[ " -—DuT UD--— o —

cuidam fub Nerone Icaro ( quem Simonem

chritudinis conformatus exemplar; quantà

Magum fuiffe Philaftrius cum aliis ad(truit,)

de ejus fonte propiüs , uberiisque refpergi »

hic fiquidem referente Baronio auno Chrifti

tur: huic accefferunt egregize nature tam

44. cum volatum in fublime tentáffet , vix

praéfidia, quàm ornamenta; gratiz, ac virtu-

"m n —2 diliges, — Oruli,

binas adfcititiasexplicuerat alas , chm juxta

tum dona amplifhma; adeó ut unicum dun«

Principiscubiculum decidens totum re

taxat ad perfeclam felicitatis confummatio-

*

f, per-

fit cruore pavimentum.

nem inpluribus ex iisdem defuerit, fcilicet

4

Sed uberiora nobis argümenta fuppe.

perfeverantia,à qua defecerunt ob fuper-

t

ditant facrze paginze, in quibus paffim nobis

biam unius turbatoris Luciferi.

Tametfi

j

obviant fuperbientium lapfus, Plexit fiqui-

miré in ipfo fplenduerit quidquid ornamen-

dem Deus ftatim in primo mundi conditi ex-

torum fpiritualium ,' quidquid gratie , Gg

1

ordio aternà infamiá fuperbum Luciferum.

naturz dotium cateri novem Ordinum Ane

Condiderat mundum Sapientiffimus Opifex

geli. poffiderent ,

quibus in Principatu

Deus,bonitatem fuam diffufurus in creaturas,

praerat; attamen fpiritu fuperbiz- infla-

11"4!: ]*.

omnémque ejus ornatum, ac creaturas fingu-

tus, quia aqualitatem D E I. Conditoris

las five vegetantescum plan'vtis » five (entiens

;qncupivit à fummo Íuz fclicitatis fafti-

gio

| $uperbu8 præcmincndixa&"c&us, quos inflat, dementat. 183

gio deturbatus in imum protrudituf mife-

hcbraru-ni horrorem ; elegantize venuftatem,

riarum ; Sedebo in monte Teflamenti £n l-

in fpectrum deformitatis ; delicias Angelo*

teribus Aquilonis , : ajebat, fuperbiá elatus

rum , inhominum; ac inferorum commu-.

táftihortores? Qua hujus deplorandee mee

j -CKP. l£2

apud laiam. — 4fcendam fuper altitudinem

vabium . [imila ero. Altifmo n celum con-

tamorphofis caufa fuit? certénon alia, quam

feendam ,

fuper afira Dei exaltabo folium.a

unica füperba cogitatio ; hac non folüm

zmeum , fedebo in monte Teflamenii. O fu.

Liciferum à fummo calorum ad ima detru«

perbientis animi czcitatem |. ipfum etiam

fit tartari, fed plures Angclorum millicnes

b

Dei folium impetit, & nifi Altiffimo exze-

€ coeleíti Aula illicó precipites egit in

quaretur, putat fe humi repere ; tametíi om-

seftuantes jugibus flammis voragines; quód-

nibus cumularetur gratize, & naturze donis,

que pejus, quia nullus peenitentie ; nullus

mifericordiz , nullus recuperandee venufta-

adhuc fuperbienti menti hacviluerunt , ma-

luítque hisce deflitui , quàm fpe privari ,

tis ampliüsrelictus eff locus , nulla refurgen-

quae illi videbatur affulgere , afcendendi ad

di ampliüs fpes affulget ,. Non enim Deus

Dei Solium,

Furit fupetbia , cui (1 fpes

e/dugeli peccanttbus peperctt 5 fed rudenti-

1

aliqua dominandi fuboriatur , cetera, quae

bua inferni detrallis $n tartarum tradidit

eruciandos , (cribit S, Petrus.

Quóéd fi re.

Epifl.y, cæf. :

accepit beneficia , nihiíi facit.

$.

Quae non detulit David Abfoloni , ne

bellantes Angeli nullumin coelo afylum inve-

$.

hJ

imperandi zítu infaniret ? nonne eum.ab exi-

nére , non Íperent in terra perfu

gium, qui

lio revocavit? in Regiam admifit? amplexu,

Nluminis abutuntur bonitate.

& ofculo eum dignatus fuit ? nonne Hiero-

: Quéód fi unica duntaxat fuperbia , uni-

7*

cum capitalis criminis delictum tam feve.

Íolymam ei reliquerat ? & nihilominus tot

cumulatus beneficijs coérceri non potuit ;

rum promeruit judicium , tamque horren-

quin ejus fuperbia in parentis ceedem conjura-

dum fupplicium , qualis illucebit fpes ijs;

ret, & tunc tantüm defijt infanire , cüm

quiincono mille flagitiorum jugiter forde-

defijt fuperbire , & vivere: ita Lucifer tam-

Ícunt ? qui ad vindictam innumeris delictis

Dei iram provocant? quiin cceno diu , no-

etfi omnibus naturze , & gratize ditefceret

muneribus , adhuc fuperbiá elatus , quafi

€tique volutanturvenerearum voluptatum 2

ipfi Deo fupremum invideret Principatum,

fapiant ifli faltem alieno periculo, 6 defipi-

ejus thronum ambivit , fciditque in factio-

unt proprio ; s.;'cque ruina majorüm potiot

nes reliquos fpiritus , quorum partem in

cautela minorum , ut monet D. Gregorius,

Libs 4. ia 2,

fuam pertraxit focietatem , perfeverantibus

Ecce Lucifer decor Angelorum , [Mendor ce-

Reïg, €2p, 2.

alijs in fua felicitate , in qua à Deo conditi

dorum, delicium celefiumppirituum praceps in

fuerant, quique contra Luciferianos acriter

tartara ruit , quia ut legitur apud Lucam.

Luc ?z?

infurrexerunt : primüsque attrocis prelij

Videbam Satanam decalo ficut fulgur caden -

Dux Michatl fuitunus ex Seraphinis, qui

$0.

'Timeatfuperbia, qua cüm nititur

Angelici fermonis vocibus defertores atto-

afcendere , praeceps deorfom ruit , & qui«

nans dixit: Quie ficut Deus?. imülque cum

dem derepenté quavis difrupá morá: lapíus

cztetis focijs Deo fidelibus contra Lucife-

fiquidem Luciferi é fummo coelo in imum

rum, ejísque afleclas pugnavit, non diftri-

tartati fulguri pariatur ob defcensüs veloci-

&isgladijs, fed praeconceptis odijs; tenuit-

tatem , eó quia ftatim ruerit, & ob fplen-

que pugna atbitrio Dei, quoad ei vifum fuit,

doris brevitatem , quze fuo extinguitur ia

& perleverantes in pravo , promeritis pü-

Ortu.

nivit cladibus, ac adverfariorum emeritam

Hzc-eft faperbize indoles ab Altiffimo

$.

virtutem przemijs affecit , — & tunc flatim

fecedere , cüm altiüs erigitur; in imum de-

m

Dei fulminante decreto inítar fulguris &

trudi ,. cüm adíublimiora evehitur 5 delabi

fummo ccelo przeceps deorfum cecidit ad tar-

cüm in fublimius nititur , imo fibi ipfifactus

tatá Lucifer ; quique in coelo nitidiffimus

carnifex , fe torquet , dilaniátque, vel ob

fuerat donorum omnium nature , & gratize

minima , quz aliàs nullius cenfentur mo-

menti: quid enim exilius, quid invalidius

fplendor, fit repenté fcetidiffimus apud in-

feros Titio ; ut qui fumo fuperbiz fupra

falutatione unius , vel alterius famuli, aut

fuam nitebatur conditionem evehi , fumo

rultici, & tamen quod flocci faciendum eft,

Titionis apud tartareum ignem torquere-

efficax fit inftrumentum acriüs pectus tor-

tur : qui veluti fulgentiffimum fydus claruit

quendi fuperbientis ; cui enim Deus maxis

ceclo conditus , tanquam nigerrimus carbo

mus fubducitur, velipía minimaapparent

omni decore catuit , & veluti in nutrimen»

maxima , quibus acrius dilanietur : quod fà

tum gehennalis flamma detruditur in tar-

fuperbia adeoó minimis cruciatuf ; quid fi in

tarum, & ex miraculo venuflatis , ex epio-

maxima impegerit : fi omiffa falutatio u«

go elegantize repenté omni. deftitutus ho-

nius mancipij pe&us trajecit Amani ? quid

nore, omníque fpoliatus venuftate in teter-

'damni non attuliffet impacta alapa?

rimum ,. feediffimümque vertitur cacodee-

Tametfi (uperbientis pe&tus nuilo ia*

9»

X

monem. — Quomodo cecidifli de celo Lucifer,

fli&o vulnere faucietur , nec fanguinem fun-

lfat& 14»

dat , pungitur tamen acriüs ejus cor ex fibi

qui mané oriebaris plenus fapientiá , && per -

fetius decore ? quomodo atridentem fplendo-

denegato obfequio, adeó ut vel ipfze omif-

fac falutationes ; quovis diftricto gladio le-

remintetram caligiggm.' lucis claritaté in te*

48

tha«

1

184

Diífertatio IX,

thaliüs feriant , eó qluia fuperbientis pun«

nonnifi folum velit folem difcoloris fus

B[Al. 83.

gant tumorem , hinc David: Sagirze parvue

pompz fpectatorem 5 càm nonnifi foli fuum

Jorum fatie fant plaga eorum :

non dicit

adapetiat finum ; fed fi caeteris videtur flo-

Propheta , elarum tuperbientis cor jaculis

ribus magis fuperbire, adhuc cateris eft ta-

parvulorum confodi, fed vel ipfas fagittas

lipa inconftantior , & veluti florum Protheus

quamvis non vibratas , ipfa tela licet non

alternis annis alios induit colores ; quibus

ejaculata, quamvis adhuc repofita intheca ,

plerumque à primigenia deficit venuftate ;

nec miffilia , nec in jugulum direcla , effe

definitque nonnunquam etiami in folam het-

validiffima ad infligenda vulneta fuperbien -

baceam viriditatem omni deflitntam venue

tibus; quiafuperbiz pervium , & apertum

ftate , omnique carentem elegantia : quia

fit vulneri peétus ; non enim ut pectus fuper-

quos fuperbia extülit, eosdem deprínut na»

biá tumidum faucietur , necefseeft , nuden-

tura iP(a.

tur gladij, vibrentur fagittze , fed fufficit ,

fi tela oftendantur, fi gladij indicentur , qui2

g. ï[o

fagitte parvulorum fatie funt plaga eorum ,

Ícilicet fuperbientibus infligunt vulnera non

Tumidus excellendi affecius fuper-

fagittz jaclz , fedoftenfe , acventilatz ma-

bientes protoparentes exclufit extorres &

nibus infantium ; quinimó vulnerant , quam-

Pdmdz'fa felicitatis , & detrufit miferos.

Jl,(. 29

vis finecufpide , quamvis retufz , & umbra-

dn ertumnarum abyfum,

&ili duntaxat puerorum deflinatz certamini

fagitta paruulorum facie funt plaga eorum ,

On Angelos tantüm fupcfbia e fume

ideít , non pugnantium ad vulnerainfligen-

IN

mo cceli faftigio in imum detrufit

da , ad cruorem effundendum , ad necem

1I. ; W

inferorum , érmaridiano cocli jubare

"m

inferendam ; fed parvulorum fimul luden-

in tenebricofas dejecit tartari caligines: ve-

tium , & adoflentationem manibus contre-

rüm etiam primos homines é terreflri coégit

élatze,

Condiderat fummus O-

paradifo exulare,

io,

Ad fuperbice tumorem feriendum fola

pifex Deus ex humo primum hominem , &

fufficit vulneris indicatio , fi fuperbiens pu-

ex ejus cofta Evam , vitze, thorique confor« -

tet ex contemptu non fuiffe fibi obfequium

tem , quibus etiam regimen commifit caete -

praftitum , famulum pileum ad genu usque

rorum viventium,

In lautiorem menfam

l

detecto capite non demififfe: fuámque de-

terrarum omnium longé , latéque frogife-

decus arbitratur , quod alij per(zepe ex fola

