genitoris. pietas flupefacia difiurrit s. quia

"m exterims quivis armatus boflis :

qidet fratrem. fratris reditu. mox fugari:

plsque David Saulia timuit invidiam,

quamvis ad clementiam pronior pater vide-

qzm'm Goliatbi vires, t$ Leonis va-

rit prodigum pluribus fordidatum libidinis

2 gquu, O'ungues,

bus, adhuc tamen duris non ar&tabatur ango-

ribus; cum fperaret fame retrahendum , &

Avid cum pravi affectus iniquifl':mäs

j

ad faniorem reducendum frugem : verüm

noviífet technasfraudulentásque ten-

«um primüm novit fratrem natu. majorem

diculas , quamvis aufus fuerit cum

Dcemone congredi , non tamen . fuítinuit

pravis turbari affectibus , odiümque in rede-

untem fratrem minorer natu concipere, ti-

malé affecto appropinquare,

Jccupaverat

mens utriüsque luctuofam ftragem, cruen-

Saulis pectusnequiffimus fpiritus, cümque

tam cladem ; ftatim exivit eum rogaturus,

pharmacum abeffet , adeffe jüffus eft David,

.w ' 7(.'

'

ut pravum omnem -deponeret. affedum , à

qui harmonico cantu fpiritum nequam abi-

1, Rg. 16.

quo nil nifi fune(ti, ac cruenti fperati poteft.

geret: Quandocumque [piritus Domini ma-

49»

E(t pravusaffectus fpiritusille peffimus,

lus arripiebat Saul,David tollebat citbaram,

qui nil molitur ; nifi pacis oleam excindere

€& percutiebat manu . fua , &f refocillabatur

fetro belli ; & malaciam tranquillitatis 2e«

Saul, & levius babebat: recedebat enim 4b

fluantibus perturbare flu&ibus perverfarum

eo [piritus malus , cámque citharze pulfu pu-

3üdi€090-

f

cogitationum : Mifit Domtnu [piritumpe[f-

náffet David, ac viciffet Doemoncm, quem

mum inter Abimelech,6$ babitatores Sicbem,

ad fugam adegit; Goliathum non cithará,

feu ut plures explicant interpretes ,permifit

fed fundà , non pulfu fidarum, fed lapidis ja-

affe&tum malum mutuum inter Abimele-

&u profiravit 5 nimirum Gigantem vicit,

chum, &Sichimitas: nimirum ad vindi-

qui Doemonem abegerat 5 fortaffis,non prae-

Cam flagitiorum non fuit ejaculatus & fum-

valiturus fundà, niíi cheli hoftem fugáffet

tar tà-

Nemo interna fruitur malacia nïü þgäVis Affectibus fedatis, 222

tartareum,Doemonem viciffet. Repetitis txa-;

muful'sque odiis abflinete : Per cbaritateus 414 Gd(dt-:.

men geminati triumphi acclamationibus ex-

fpiritus fervite invicem : omnis enim lex in

.

-afperatusSaul pravum incipit affectü fovere

uno [ermone implecur

.

Di/ige.f proximum

in perniciem victoris Davidis; invidiàlabo-

/4glum ficut. te ipfum ,^ quód fi invicem mor-

rat, livore corrumpitur, pacem , animique

detis, & comeditis, videte ne ab invicem cone

tranquillitatem abigit, fluctuare perniciofis

fummemini , quafi diceret, G diffidia intet

incipit motibus; jámque malé afle&tus in

vosexoriantur , fi canum inftar vos ipfos

Davidem infurgit Saul : Non reclés ergo ocu-

mordetis, procul dubio confummemini : Vi«

£

j

li Saul af[piebat David à die 1lla.

ces fiquidem Dcemonisgerit pravus affectus,

8

Verüm cámque non poft multumtem-

quem fovetis, multámque vobis ipfis;ac lu-

poriseffloxum, iterum Saulà Doemone ve-

&luo(am adferet ftragem, recté S; Ambrofius:

Ip eyiftoly 4d

xaretur, adhuc Davidem accerfitum voluit;

Manifeft um efl quia diffenfio fratrum inimica

Galas 3.

est dile&lsoni , ideo monet , ut. pacifici [int

quamvis populorum repetito plaufu fibi mi-

nime gratum ; jufíítque confuetum adhibere

profecientes in bono ; contentiones enim ge«

alexipharmacum,quo Dosmon fugz fe daret;

nerant jurgium , cujus frucius efh vita coue

obíecaterus Davidi; P/allebat manu [na fi-

fumptio : G quidem utriusque altercantis,

| l.xu' 'H:O

eut. per fingulas dies , tenebátque. Saul lan-

quia dum quisque livido dente zmulum im-

£cam , C mifit eans putans, quüd. configere

petit, remunerationem patitut , ac confumi«

puíjet David cum pariete.

Et declinavit

tur,

j

David à facie ejus fecundó : & cum | contti-

Nil hominibus magis noxium , nilte»

terit tartareum hoftem Davidis pfalmodiá

trius pravo affectu, cujus impetu qua(i ex-

fuiffe depulfum, & ipfum Davidem ceci-

tinguiturlumen rationis, vel eas offundit

niffe, non. videtur telum à Deemone | fuiffe

cacitatis caligines, ut quà fit eundum non

contortum , fed.ab invido Saule jactum.

videat, turbatürque animi tranquillitas, &

Sed cur David, à quo tartareus fugiebat ho-

totus homointus confunditur, & nifi primo

ftis, flatim aufugità Saule? fi non . timuit

ejus obfiftamusaffultui, nifi arcem mentis

congredi cum Goliatho , cur praliari cum

cuftodiamus, facilé evertimur , five ex uno;

Saule expavit ? fi vel folo lapidis ja&tu gi«

vel altero noslatereaggrediatur: cüm pra-

gantem profiravit, an non diftricto. gla-

vus affectus in omnes, ferales fuas. fpargat

dio pugnare pétuit cum Saule? Verürinon

flammas ; debemusfronum eidem fílatim

timuit David Saulem , íed in Saule pravum

injicere, ne conceptus ignis in incendium

Epiff, X8.

affectum, effaratum extimuit (piritum,quem

exctefcat, Jn omnues perfouas aix Seneca : ex-

fugà maluit declinare , quàm cum ipfo con-

arde[cit bic affeclus tam ex amore nafcitur,

gredi: approximavit David Sauli à fpiritu

quáam ex odio: nou minus inter (tria.quam

nequam exagitato; fed fugiitSaulem à Doe-

inter lufut , €8 jocos : mec interefl , ex qua

mone liberatum , non quód Saulem expa-

magna cau[a na[catur s fed in qualem per-

veíceret; fed quia in Saule pravum timeret

veuiat animus , fic jauis non refert , quam

a'ffe&um.

e.

magnus fit , fed quà incidit, nam arida fcin-

Erat Saul malé affectus in. Davidem

3

tillam quoque fovent usque in incendium

*

L.

f2

invidiá ob geminatas acclamationes populi ,

loquitur Seneca de ira, quae etiam ex lufu, &

ob choros puellarum plaudentium Davidi ,

joco fuas haurit flammas , quibus exarde-

torquebatur; livore corrumpebatur , ideó.

fcit; & ficut ignis cumprimàm- accenditur

ue in homine.timuit depravatum affectum,

in palea , vel arido ligno faciliiis extinguitur,

malvítque cum doemone congredi, cum Go-

quàm f1 uberiores enactus vires incremen-

liatho pugnare,cum leonibus dimicare; quàm

tnm fubeat flarmmarum ; ita cüm primüm

cum malé affe&to Saule converfari; nec va-

infurgunt, nósque impetunt pravi affectus

jh

nam fuiffe fufpicionem depravati affe&lüs,

facilius flernuntur ; quàm fi toto impetu

edocuit effe&tus: etenim qui à Doemone exa-

irruant: eisdem tamen femper obftandum,

gitatus telum non fuerat ejaculatus, pravo

quia üt ait Seneca : Nil eff tam difficile, & Libnade inas

mox armatus affe&tu fagittam . in Davidem

arduum, quod non. bumana mens . vincat,

contot(it, & ut ait Bafilius Seleucieníts; Pau-

nullique funt. tam feri, & fui juria affeclusut

Ofwt. rc;

lum à Demonis exitu levatus Saul, && adver-

non di[cipliná perdomentur.

forum detersá caligine in Davidem , quem

ra[entem cognoverat baflam ejaculatus me-

$. VIII.

:.VR!'JE'

dicina pretium cedem obtulir, Quem Doe-

mon nen impulit ad Davidis internecionem,

Ne praui intus a cUus mentis

hunc pravus affeétus coégit ad pretium mee

arcem evertant , i id fludii incumben-

dicinz cruenta czede compenfandum.

dum efl; me per externorum [eufuum

EL

Quid pernicicfius, quid feralius pravo

januas ullus zsdem pateat ac-

affe&u, cüm bencficia vulneribus compen-

ceffus.

fet? plus nocumenti intulit pravus affectus

'Eceffe eft invigilemus , & inconcuffá

in Saule, quàm hoftis tartareus,

Hacque

pe&toris firmitate primos przefertim

PL

ratio, cut D. Paulus Galatas prefervaturus à

PÁ

ferali excidio omnes juffit pravorum radices

impetus coérceamus , ne tranquilli-

tatem ab animo abripiant , quia ut Lac. ti

—

aüï:&qum divelli, omníque ftudio à diffidiis,

Cám

226

Differtatio X.

L

Càm fortis avimatus cuflodit atrium Vam in

tulit s tatlus contigit , ! iguem Moleþi: n

nifi cuftodiantur fenfus exteciores ; nifi fros«

pace funt ea, qua po[idet ; noufufficit, fi for-

büitudine (it lorica:us, quia nifl excubet , in

num oculis prefertim injiciatur , menteime

pace non erit; imó nec fufficit, folas excu-

effeminant , cereámque reddunt ad quasque

libidinis fufcipiendas titillationes * oritug

bias agere; ni(i etiam in attio vigiletilhidque

diftriélo gladio cuítodiat: nimirum non

enim hujusmodi effzminatio, feu in vitium

fvfficit muniiffe cordis arcem firmo propo-

pronamollities ab ea corrupta voluptate,

quaenobis congenita , intimísque indita vi«

fito, rectáque intentione , nifi ulteriüs cuíto-

diantur atrii portze, feu corporis fenfus, per

Íceribus, contagione fua totum inficit homi-

quos; quaít per quasdam patulas januas pra-

nem; per has externorum januas fenfuum pa-

vorum affzcluem inanima eftingreífus: per

tet pravis affectibus aditus in intima mentis

incuriam enim in cuftodiendis fenüibus fimus

adyta, ubi fugatá tranquillitate , profcriptá

p«ce; turbulentiffimi in. no(tram perniciem

& nos incurii, prorfüsque infenfati: funt

cor poris fenfus patentes illz janua, per quas

infurgunt motus, quibus difficilius obfiíti«

thus.

ingreditur pravus affeCtus editurus enormes

$1

Cuüoäiendum eft atrium , oninísque

83

in animo ftrages, in pectote clades, totámque

everíurus interiorem Rempublicam. — INon

intercludendus aditus , ut ne rimulam quie

dem inveniat pravus concapifcentiz affe&tus,

imitemur Celtas, qui januas edium mnun-

quam claudunt , & quorum propterea acdes

per quam intus poffit irrepere blanditiis, ac

Ítequentiüs expilantur.

lenociniis eó nocentioribus, quo lztiüs noe

$*.

bis videntur arridere; ob(iftendumtoto ni-

An non reperiuntur Celtis perfimi.

fic

les, qui fummá imprudentià, & incurià

fu, totísque viribus eft pravis hifce affectis

patrentes laté fenfus, & apertos habenr, &

bus,ne januas exteriorum fenfuum occupent;

ad omnia excipienda paratos, ut infidiantem

quia fi femel iisdem adhaferint |facile ipfa

pravum affectum , & ad portas volitantem,

potiuntur arce? poffeffio (iquidem ,' ut lo-

quuntur Jurisconfulti acquiritur , tametíi

cüm Doemone videantur velle invitare ? Lue

eíteorum infania, qui cum utane

per angulum quis ingrediatur: quod vel

-geüda fané

^

tur íummáà

licentiá ,. feníumimque effroenata

inaxime verum in ipfis pravis affz&tibus, qui

libertate, oculos femper adaperiunt huc, il-

mediante fenfuum voluptate tutam ad ex-

lücque vagantes, geftientes,lenocinantes; aue

pugnationem arcis, feu mentis, viam fibi

flernunt.

Neigirut nobisbellum indicant,

res prurientes,. & quibuscüinque excipiendis

inhiantes; ta&us ad lafciviam proniores, a-

noflram evertant tranquillitatam, mentéme

liósque fenfus it

a folutos, utiisdem folas

que expugnent, omni ftudio, omnique fo-

lluntar quotquot

licitudine cuitodiendum eft. exernorum fen«

aucupentur voluptates: fa

indulgent fenfuum libertati , fi tutcs fe cre«

Íuum atrium , hocveftibulum vallandum eft

: | ü.tg.u-

arctiori cuftodià, ne ab animi dejiciaraur:

dunt, (1 periculo vacuos [e autument, fi pra-

|

fidio fidant proprie conftantiz ; quinimó

tranquillitate: non fufficit fortitudine pectus

vicini funt exitio, proximi pracipitio, qui

armáffe, nifi inftar centoculi Argi cuítodize

invigilemus noftriatrii: etiam Samfon for-

fenfuum obfequentes lenociniis , & haurien-

tes utrinque voluptatem , adapertis fenfuum

titudine loricatus terrori fuit Philifteeis, &

januis, omne genus licitae, & illicitze delecta-

nihilominus quia fui atrii incuriofus, quia e«

jus cuítodiam neglexit, & in foemina gremio

tionis apertis ut aiunt ulnisexcipiunt; pete

inde ac lucri causá caupo exteros quosque ho«

recubuit, quem Philiftzi armato agmine in

€ampo nonvicerunt, pravus affectus in finu

Ípites: non mirum fi pravi plerumque ingre-

diantur affectus , qui mentis noflre expu-

foeming proftravit;pravisque amor,quem in

Dalilam fovebat, fuo telo confodit. Nihil

gnent arcem, pacem ex corde abigant, tran-

profuit Salomoni Sapientia cumprimüm nee

quillitatem & mente dejiciant , fibique fubji-

Jnge

ciant animi potiores etiam facultates, quas

glexit foeminas alienigenas à fuo abigere

flectant, quà magis iisdem libuerit, Nifi

confpe&u: pravusenim in " easdemaffedtus

fenfus exteriores froeno coérceantur rationis,

ex fpecula eum dejecit rationis, detrufitque

nifi iugi, vigilique cuftodiantur excubià;patet

in ceenum pudendarum turpitudinum.

Quinimó nec atrium cuftodiffe fufficit

aditus ad pravos quosque affe&us, ob fenfus

$9-

fiquidem absque cautela cuftoditos cupimus,

viro forti , fi fortior fupervenerit , quia

h Wl

iralcimur, geltimus, invidemus, amulamur,

fí fortior eo fuperventens vicerit eum,univer-

LUne n

amamus,lztamur, dolemus, odio habemus,

f& arma eja. auferet , $n quibus confidebat,

deideramus,foliciti fimus, & id exequimur,

€ fbolia diffribuet , ubienim validiores fue

f

quod feciffe nos poítea poenitet,

perveniunt vires, cedunt, qua pracefferant,

Ubi igitur per fenfuum externorum

tametfi fortitudine gloriarentur ; quia à fora

$7:

tiori fortis vincitur.

januas in mentis arc& ingreffi fuerint infolee

Non fatis eft,pravum

femel viciffe affectum; non fufficit eum pro«

ícentes, pravique affz&tus , actum eft de in-

terna animi quiete, de pacatacordis tranquil-

ftráfle , nii omni armorum genere fpolietur,

|

litate: refpexit oculus, ait$. Ambrofius: &

nifi viribus deflituatur 5 alioquin fi fortioe

De fugifä—

infurrexerit ; etiam victorem proflrabit, &

feufum wuentis invertit; audivit auris , G in-

euli £Ap, t

zeniionem inflexir, snbalavit odor, 69 cogitae

de eo, à quo fuerat ipfe viétus, triumphos

haurigt; occafiones ad turpia; ad indecora

;

tiontin impedivit , 6s libavit, G ;zfvjm:n f'$*

9f

Nemointema froicur malacia, nifi pravis Affe&tibus a ÓT

Bd fceleraarma funt , quibus pravi muniun-

vid quamvis de longé mulierem . viderit la-

tuf affe&us: declinandz occafiones ad fce«

vantem fec in fonte, adhuc ex frigidis illis la-

dera funt , /ut hoftes exarmentur: nec fuffi-

ticibus zeftus , flammásque haufit concupi-

&it, partem abftuliffe armorum,fi adhuc ho-

fcenie; mulier longé vifa propé concupi«

In Pjalm.ses

&fti relinquamus;unde validé poffit nos impe-

fcentiam movit,S, Augutlinus, De longe vi-

€ere. Etiam David licetbellica munitus fore

dit David illam, in qua eap

ius eþ: anulicr

titudine , eó quia folos oculos curiofitati

long?, libido propé.

permiferit , fauciatus in corde à pravo affe.

Quamvis David bellicá fortitudine at-

60,

élu in Bethfabéam foedé cecidit: cüm poü

matusfuerit, quia tamenatrium füum mini-

epulas horas pomeridianas diurno fomno

mé cuftodivit, quia pravo affz&tui per oculos

ilediffet , in domus regia folarium refrige-

aditum aperuit, quo mentis arcem ingrede-

zantis aüree captanda causá adivit: ubi in-

retur, fcedé ftatim cecidità pravo, quem in-

- £üftoditis oculis, quia fubje&tam hortulo-

troduxerat proftratus affectu, Neque tran-

rum amcenitatem luftravit, ubiager irri-

quillitati, cordisque quieti, à quafuerat de-

guus, comz arborum, fufurri avium , fon-

jectus, quamdiu titillanti indulgeret concu«

xium fpecula, rivulorum pellucidi latices,

pifcentie ; proprizque fatisfaceret libidini,

U

aquarum decurrentium murmura plurimum

reftituitur; id enim habet pravus. affectus,

. pon Íclüm oculis attulére oblectamenti ,

prudentiam fimul eliminare, & tenebras of-

werüm etiam auribus lenocinii; contigit, ut

fundere cacitatis;ad id lapfus etiam fuit im»

gunc Bethíabea contra folis ardorem fe ad

prudentizs David, utpatratum à íe crimen

falientem fontem incautiüs aliquantum re-

fuis etiam aperuerit famulis ignorantibus

giudato corpore fe ablueret, laícivientesin-

quid animo defignáflet Rex, cum jufferit ad

Íe Bethfíabxam evocari.

Xerherbarum virores, cum floreret ipfa z«

Quàm potens;

&ate; in quam cüm Rex oculos injeciífet;adi«

quàm validus pravus affe&tus ! cum Davi-

£um per eosdem právo conceffit affe&tui,

dem; quem necleo in fylva terruit, nec ut»

quo cepit ftatim turbari;ac pravo amore in-

Íus in campo lefit , necGoliathus in caítris

flammari, mifitque exquirendum de genee

perterruit, nec millena tela fregerunt, hunc

xe, nomine, vitz conditione, cümque omnia

vel unicus pravus affeCtus edomuit, vicit,

figillatim didiciffet;cüm fibi tunc Rex debuif-

proftravit,

Quiàm fcedé labiturhomo cum

fet imperare,;pravo affe&tui maluit infervire,

brutz voluptatis zeflrro exagitatur ? Quàm.

ac praconcepto famulari amori: accerfivit

vecors David ? cum primüm cepit à pravo

sulierem ad regiam , quam de fni córporis

occupari affe&tu in baratrum preceps ruit

etiam interpellàvit ufura, & illanil oblu.

fcelerum, ceciditque ab omni mentis trane

Ctata,deliderio fatisfaGura Regis, in fcelus

quillitate; cordisquepace: ibi nulla quies,

proruit; Cecidit David cum primum & fom-

| 2QRegu! '!

ubi pravus affectus prevalet ; quia ut fcit&

xio furrexit: zcetdit ut furgeret David de

Chryloftomus: que potef? effe weluptas, ubi

Fiomil;s.de

fivato [uo pof? meridiem. Oh quàm procli-

metus ubi difcrimen, ubitantorum malovum

'war?is Ifait,

vis ttanfitus ab otio ad vitium ! à cibo,

expetiatio, ubi tribunalta, ubi. accufatsones ,

potuadvenerem ! recté Diogenes pravum

ubi Tudicis ira, ubiruina, ubi gladius, €9

amoris affectum negotium dixit otioforum:

Carnifex , nbi baratrum, ac deploratio ?. €9

non tot fcintillas exardefcens fornax ejacu-

ponanus bac omnia tolli, quomodo feret £O*

latur, quot pravos affsctus fufcitat mens o-

frientiam rvedargueutem ,. quomodo fuffine-

.*io marcefcens: fomnus ille diurnus;& po-

Uit ceeloflis Guria fententiam , 1tibunal illud,

smneridianus, doemon fuit ille meridianus, à

quodneque pecunia corrumpétur , nec adte

quo poítea enixim petitt liberari : fagitta pra-

latiouibus acquiefcit , uec potentia reprinim

vi amoris volavit in die, & lethale inflixit

£ur,4uec suendacio eluditur.

H

vulnus ; unde caütior fa&us petiit, ut cave«

P(as9o, tet 4 fagitta volante in die, à negotio per-

$. IX.

ambulante in tenebris,ab incur[u 6* demonio

ameridiano, Quàm infidiofum fpeculum fce-

Pax cordis non paratur , nifi pm-

minea formofitas! cüm etiam procul afpi.

vis emuibus affcttibus bellum i2-

cientesurat; quàm dolofus arcus! cum fimul

dicatur.

telum jaciat, & vulnus inflizat lethale; reécté

5

6I«

In P[al,50. Auguüinus, De longé vidit illam , in qua tde-

On folàm pravus lafcivientis amoris

, puus eff : mulier longé ; libido propà. Alibi e«

affectus internam corrumpit pacem,

W,i!h

rat,quod videret : in tp[o unde caderet. Quàm

evertitqüe animi tranquillitatem, &

fubdolus, quàm .nequam pravus affectus !

procellam excitat, quà mens fluctuat, impel-

blanditur àlongé, ut proximiüs feriat ; emi-

litárque adnaufragium; verüm, Galiicor-

FENEDTUMES

nus. allicit, ut cominuüs enecet ; arridet, cum

ruptiaffectus in id unum conípirant, ut ho«

diftat,& lachrymas movet.cüm adelft,pulchre

ininem àtranquilla pacatz mentis malacia

S.Gregorius: Jafcivis Davidis afpettus fcine

dejiciant, turbéntque, ac inter offüfas ceecue

tillafuit, que cumin paleam , feu femineam

tientis appetitus caligines pertrahant in e&i-

formam incideret, momento vapuit flammam,

tium : unde beatus fané ille, qui fibi invigi-

& fedi amoris excitavit iacendium. — Intueri

lans hunc vitioforum affectuum à fe procul

non licet, quod non licet concupifcere, Da-

abigit exercitum ; hi vere funt beati pacifici,

E

qui

*»

Verani de Affeiibus Tem, L,

«

^

2

hs

8

Differtado X, :

qui in fe ipfis depravatis sffz&tuum motibus

nifi bellum przcefferit ,. m quoä(:;nguxs

frzna injiciunt , pravásque ommes paffiones

non effunditur , lachrymz pletumque fune

animi componunt, fubjiciántque rationi : hi

duntur, quibus concupifcentiz flamma exe

veté beati,& pacifici, qui carnisconcupifcen-

tinguitwr; fi humano cruore, non rubet

tiis edomitis pacis oleà femper virent , eó

tellus, madet tamen frons pugnantis genee

quia mentis ratio non finat reluctantes ine

rofo fudore ; fi non cadunt multo confoíft

furgere depravati appetitüs affectus. — Haec

vulnere homines,profternuntur tamen quot-

eít; illa pax,qug nafcente Chriíto fuit homi-

ü

à

US,

ot inibrgunc concupifcentige pravi aíiee

nibus bonz voluntatis ab Angelis proclama-

ta: Et fubitó fatta efl cum Mugelo multitu-

Lbd

Sed quze affinitas terrenze pacis cum . 63e

do militia celefiis laudantium Deum , &$ di-

celi gloria? Gloria in altiffimie Deo, & i. ruc,a,

m

eentium gloria ín altiffmis Deo , & in terra

terra pax , an quia re nulla Dei gloria am-

ax bomintbia bone véluntatis: hoceít mul-

plificatur ubetior ,. quàm in terris pafttorum -

titudo militiz coelettis hanc pacem annun,

concordiá? inducitur enim in terra pax ho«

tiavit, quia nonnifi per arma, & pugnas pax

minibus non quibuscunque , fed bonz vo-

cordis, animíque - tranquillitas obtinetur ,

luntatis , uti fuerunt. paftores Chriíto nae

Ícente; & Chri(to nunc mortuo funt in Ec

quia nonnifi poít relatá tríiumphum de pro-

ítraris rebellantibus affectibus pax ifta in-

clefia l"rzefules, feu pattores dominicum pa-

Mu

venirur; non eft pax, quam conflictus non

Ícentes gregem, quorum pace, & concordiá

praceffit, non floret hujus pacis olea , nifi

vel maxime in terris divina gloria dilatatur, .

cüm are(cunt;viribüsque deftituuntur pravi

ac incrementum fubitz tametfi fint paftores

in animo affeclus ; non crefcit, nec viret haec

omnes bonza voluntiaris, hos tamen plerum.

!4

olea, nifi radicitüs evellantur luxuriantes ab-

que zelusin divería,imo & inter fe íe contra-

jetes pravorum affe&tuum,

ria abripit, & unius fententia adveríatur pla-

62,

Naícente in terris Chrifto,defcendit de

citoalterius; & quia quisque proprio mo»

colo multitudo militiz , non tamen ut coeli

veturzelo, nonnifi difficulter conveniunt ,

milites bellum indicerent hominibus , íed

coharéntque fimul; utfacilias plerumque

(í

ut pacem inducerent ; utindefciremus eum

concordent homines malz voluntatis , quàm

coelefli tandem recreari pace, qui militem

paftores, quos zelus, &bona voluntas in

egit, qui pugnavit cum fuis concupifcen-

divería diftrahunt.

Optanda in terris eít

tus, qui irafcentem fuübegit appetitum, qui

pax paftoribus bonze voluntaus , ut gloria

In terrisinermium

cum mundo conflixit,

Altiffimi dilatetur inter homines , Gcani

eít pax; cum bellum armatos congerat ;

undique poffit gloria in altiffimis Deo. Ple-

gladios apparet, & reliqua bellica inftru-

rumque qui inter paftores zelus dicitur;affe-

étus eít animi vel invidentis, vel zemulane

menta coacetvet , quibus furori miniílre-

tur, odio debacchanti inferviatur - fed ine

tis; & hic coércendus eít , ut fuum exere

verio ordine in callris Dei otio indulgen-

ceat imperium, fceptrümque ftabiliat.

tes, & arma detrectantes fevo exagitantur

À vera cordis pace aberrant, qui hos ex«

65

turbine paffionum , contra quas nifi pugnent,

etrantes animi motus non compefcunt , &

Vidi

expugnantur ; nifiacriüs infurgant , foedé

iis, qui inferviunt,jugiter fluctuant.

cadunt: bellum decet Chrifli milites, ut in-

ad triremes damnatos quasdam habuiffe re-

terná recreentur pace 5 ut vera fruantur a«

morum inducias, nonnullaslaborurm fer1as;

himi tranquillirate, ineundum eft hoc bel.

ut defatigata membra indulgentià quietis

lum contra rebellantes utriüsque . appetitüs

reftaurentur : fed qui fluduantibus famu-

concupifcentis , & irafcentis depravatos affe-

lantur affectibus , quieto nunquam vivunt

&us: difcin&ctum voluptatis mancipium tot

animo,; quia unus ex alio cogitationum

patitur irruentes in fe hoítes , quot infur-

naícitur tumultus ; hinc monet nos Eccie« .

Caps15,

gunt víia. Quod enim fertur Moyfi con-

fiaftes , ne pediffequi fimus concupiícen-

tigiffe ; id. Chriftiano militi obtingit; ibi

tioarum poff. coucupifcentias tuas mom eas,

enim cantus exauditur, & exultatio, ubi

Naturam equi videtur appetitus rationi re«

armorum fremitus perílrepit ; ibi trium-

luctans induere, plerumque refractarius

L;5-4.in];

phat vera tranquillitas, ubi internà pugná

eft , & tunc freno coércendus ; nonnune

(g,

rebellantes profternuntur appetitus; ibi pax

quam defes , & calcaribus tunc urgendus $

furgit, ubi priüs cadunt ,. quàm infurgant

& nunquam reluctinti induigendum, quia

6

ä

contra imperium rationis obftrepentes mo-

ut fcribit Apoftolus ; $r /eeundüm arnem .A Roma-

tus concupifcentiæ: vix in interno certa-

vixeritás moriemini ,. (i fpyritu facia carniís nos $

Inine à tympano tuba diítinguitur, quia

mortificaveriti , vivetts, nimirum nifi pra-

pacistripudia , armorum mifcentur fragos

vi in nos affectus profternantur, ipfi nos

ribus: eít enim pax cordis bellum pravo

feedé profternunt, enecantque, fin veró car-

non folüm indictum cuique affe&tui, verüm,

nis concupifcentias coérceamus, furgimus ad

victoriam.

N

G peractum: hinc Chriftus fuis pacem re-

li&urus Difcipulis, gladium iisdem impe-

Servus efíl; qui proprio obtemperat

ravit : quique pacem dedit, bellum fe intu»

appetitui; famulatur concupifcentiz , cui.

ad nutum paret : thius aucem , Ífi prae

" fgtqtur; quia non paratur paX vera;

Vosg

'Nemo internà fruitur malacia nifi pravis Affe&tibusfedatis. 229

wos quosque affectus coérceat , fle&átque

potiantur beatitate, fi veneri addi&ti foedis

' prout ratio confultius dictavetit nemo ma-

libidinibus fuas expleant concupifcentias 5

jus obtinet Imperium , quàm qui fibimet im-

fed morbo laborant, & pravis infeGti con-

perat ; quàm qui ipfe fuieft Dominus; nulla

cupifcentiis zeftu febrili flagrant ; tefle enim

eít fervitus deterior , nullum durius famu-

Ambrofio : febre libido flagrautior eff.gra- Lot, 6is

litium, quàm fuis fervireaffectibus; neque

viásque inflammat , &5 pracipitat : fed ubi:

ulla gloriofior victoria , nec illuftrior tri-

quis refipuerit à furore , tunc confcientia vi-

umphus, quàm fe ipfum viciffe, quàm pro-

fs aperitur , & fui. unusquisque facinoris

priasprofligafíe paffiones.

Affectus veró

pudendam turpitudinem erubefcit : nemo eà,

.

LA

h

fuos is vincit,qui eisdem non vult fervire

quam fibi fingit-, putat perire felicitate;

,2.

Lib, de 3a-

fervit autem ( ait Ambrofius . quicunque

G nemo revera eft, quem fita hec beatitu-

ob

C VIT u ppi f*angitur , vel deleclatione irretitur ,

do non pertrahat in exitium. — Auri fames

vel cupiditatibus ducitur , — vel indignatione

ad omne fcelus accommodatum eft calcar ,

exajperatur , vel smaerore dejicitur $ hoec elt

non fedatur defiderium lucro, fed incita-

turpiffima illa fervitus, quà quis poft fuas

turj non extinguitur congeftis divitiis aur&

abit concupifcentias , quá proprio obfequi-

fitis, fed uberius exardefcit; non quiefcit

tuf appetitui, quà finità quovis impetu re-

concupifcentia, fi foedo volutetur in coeno

luctantis affe&ustrahi * seque ulla eff fervi-

libidinum , fed inde überiores nacta vires

KEP':/*'-*W .

15 turpior ait Seneca ? quam bac woluntaria,

acrioribus motibus fenfum ftimulat : odium;

eum alius libidini, alius avaritia , aliue am.,

& invidia pertinaciffimi animi morbi, nifi in

birioni fervit, elt e& turpior, quia volunta-

incunabulis pereant, cum homine fenefcunt,

ria; G có fervitus durior, quo libera: vir

quem jugiter torquent, dilacerántque. Gula

enim malus quamvis regnet, non imperat,

€ó plus caflitati nocet, quó uberioribus nu«

fed fervic, G quidemnonuni tantüm Domi-

tritur illecebris ; nifi hi omnes pravi affe-

. no, fed pluribus , quot funt vitia, quibus in«

&usà recla deileclentes ratione coérceantur,

| dulget ; gppetitus, quibus obfequitur; cons

neutiquam reor fperandum fore , ut iisdem

cupifcentiz, quibus famulatur,

é6,

inferviens interna donetur cordis pace;ac vee

ÓH

Tot funt cupiditatum genera , qubt

r3 potiatur tranquillitate,

humanorum vultoum formz, que tamet(

Exeítuantis concupifcentie: motus re-

68.

ex zquo fint omnes forma hominis, maxi«

frigerandi omninofunt, & extinguendi coc-

mam tamen invehunt varietatem : perinde

lefti nive,feu culturá pudicitiz, ftudio vir»

hominum concupiícentize, & affectus rationi

tutis, cuflodià caílitatis : ad id autefn ne-

reluclantes; plures enim foedá exeftuant li-

ceffe eft abigatur torpefcentis naturze frigi-

bidine, alii exardefcunt irá, illi corrumpun-

ditas; excutiatur humana fegnitiei glacies;

turlivore, alii torquentur invidià , multos

quia ebullientem animi peftem fovet potiüs,

odium exagitat s hosamor , quó vult trahit;

quàm extinguat: pellucidi puritatis rivuli

nonnullos triftitia affligit; quosdam gaudi-

catbones obruunt defolatorios,quos zeíluans

vum exhilarat, plerosque fpeserigit; & de-

concupifcentia accendit.

Cum primuüm

6

fperatio alios deprimit, proíternit , agítque

zílus fuos emittit ardores extinguendus eft,

pracipites in exitium? ille auri amore ca-

nelaxiüsferveat: Í1 enim tunc cohibeatur,

piur, hic defiderio honoris ardefcit; iíte

facilias languefcit; neque fufficit ad animi

«amzleonte vanior aurà paícitur populari;

invehendam — tranquillitatem, unum pro»

aliusgloriolam aucupatur, isambitione in-

flráffle relu&tantem affedum , fi infurgant

flatur, & quia omnes pravis fuis inferviunt

alii deteriores, quibus vix obfiílitur,

affetibus à vera exulant tranquillitate; cum

Sunt qui efculentorum profílraturi ap«

nemo ex iisdem fit, cujus animus fluctuan-

petitum gulam cepis torquent ; fed poculen-

tibus non exagitetut cogitationibus; &

tis indulgentes repetito hauftu fibi querunt

quamvis nemo fit, qui putet ;hos inter flu-

ï'?lu:

exitium, — Alius diu tacet , licét plura con-

- &tus naufragijs obviare; finguli tamen vel

tra feconvicia audiat , fed dum linguam

nolentes exitium quaerunt , quia ut recté D.

coércet filentii froeno , atrze bilis bitumine

Lib.4,int; . Gregorius: Reprobe menti valde placet,quod

cor inficit,

Alius ad normam virtutis com.

/ Reg.c./*,

concupi[cit ,. fed in eterna pana quod es mo-

pofitus dimiffis in humum oculis,defiderium

dó efl dulce, amarefcit.

coércet curiofitatis; (ed ambiens dignitatem

67.

Butant ventri, & abdomini addicti in

aliquam utilitati ftudet,non modeftiz litat,

efculentis, & poculentis felicitatem enan-

Nunquam profítratus affe&us veram inve-

4j uf

cifci , fed potantesexitium ebibunt, hauítu-

hit tranquillitatem ; fi huic alter fuccedat ,

ii h

que necem demittunt in ftomachum, Cre-

qui rationi reluctettir? refcindendi funt o-

dunt alii fe beatos fore, (1 auro inhiantes

mnes, radicitusque convellendi; non fuffi.

fuam poffint fitim explere coacervatis divi-

cit unum, vel alterum amputáffe ex annoía

tiis; vitiis tamen divitiis affinibus fimul in-

quercu ramum ; nifi tota corruat , infur-

. dulgentes pretiofa virtutum fupelle&ili ani-

gunt, pullulántque alii, — Vernans Amygda-

murm fpoliant , & pannofam , vilémque pau-

la facerdetium Aaroni fpopondit; fed tota-

pertatem , ad fe trahunt , licét putent. di*

liter recifa; tuac preeconio fuit illuftri, cum

vitiis affluere : fperant plures fore , ut verà

à caule precifa florere am

pliþs non

'potuit,

Varani de Affeciibus Tous, 1.

MoQ»^

.Ffz

l

*

Differtatio X.

230

L]

Molamïügï aquarum impetu a&tam dies,no-

neq"ue platahï cotonantur ad pompam,prorti-

&ésque volvi, nemoeftqui miretur : miras

ptiüs via fternitur ; & rcétee femitze aperi-

zemur tamen, fi fluminis curfui obfiftens in-

untufr.

Si internz tranguillitati, fi core

terquiefceret; perinde, ac fi lapis éíummo

dis paci, fj Chrifto optamus viam fternere;

cclo deoríum delapfus quielceret. pendulus

opus eft, plantas omnes pravoram affectuum

^ jnat£re medio: nunquam quieícit, qui pra-

non folüm in caule amputare, fed & radici-

f

?vis fuis affeclibus finit fe abripi, jugiter tor-

tüs convellerez eradicanda eft Ficus, cujus

quetur , nec inde mirandum, cum ea fit

foliis perfzpe contecta fuit turpitudo : con-

concupifcentis, G iraícentis appetitus indo-

vellenda eft Cedrus ,' cujus fructibus aureo

les, ut perpetuos commoveat in corde flu-

depictis colore; quis divitiis mnhiavit, vitiise

&us, in animo cogitationum tumultus,

que indulfit : excidendaeftPlatanus, cujus

o

Nemo ett, qui ftupeat, per tot fzculo-

frondefícentibus coronis ,, tumido ambitu

rum feries perniciffima coeli vertiginein oce

concupivit quis honores, Gt dignitates: era-

caíum ab ortu circumactum jugiter folem ;

dicandz funt omnium pravorum affectuum

—

tametíi ex perpetua illa rotatione , nullum

arbores, ut animus noller convertatur in

videatur vitium contraxiffe , nulla defeciffe

—

defertum, poffitque Chriflo , ac internze

laffitudine ; omnes tamen eum depradicant,

tranquillitati viaparari: nondicit Joannes

quód ad impetium Jofué pauculas horas füb-

parate viam Domino ; fed viam Domini ,

ftiterit , quieverítque; occafuro foli ' incla-

nimirum parate viam, que non íolum

ïifw & Y0O»

mavit invictiffimus Jofué So/ coutra Gabaon

Chriílo pateat , fed etiam virtutibus omni-

we movearis, Gtítatim (letit fol, ne flaret

bus: flternitur autem haec vía virtutibus 4

