«quàm perbrevis trageedia , cujus prologus

Scio populum Ifraélis fceleftiorem fuiffe in

eft naíci, narratio dolere , moriepilogus ;

:etemo libertate donatum , quàmin ZEgypto

famulatu gravatum : toleráffe fub Pharaone

lumina., florésque narrationis gemitus funt,

& fletus , dolores, & morbi; pulchré Sene-

«ephinum, &paleas; & fub Moyfe faftidi-

| iäc«tmfa?.

caait: Omues agedum , mortales circum[pi*

viffelibertatem, & palmas: in eremo,, à cul«

^d Polyb,

€e , larga ubíque flendi , & Affidua efl materin.

u fe avertiffe veri INuminis, G vitulo exaue

$HP NX

4Alium ad quotidianum opus laboriofa egeflas

veis foeminarum 'ornamentis conflato pro»-

um fua exhibuiffe obfequia , praftitiffe cul«

j

wocat: alium ambitio nunquam quieta folli-

2

&tat : alius divitias quas opt Amerat , Aettity

tum; cum in/Egypto nec latum unguem à

H

& voro laborat fuo? alium follicirudo , 4li-

cultu abícefferit veri Numinis, 'Quid caufz,

«quód in deferto fub Moyfe in tot fcelera de-

: labor torquet, Alium [emper vefhibulum.s

ebfidens turba : bic babere fe dolet labores ;

lapfüs fuerit cüm in ZEgypto fub Pharaone

ibie perdidifje , ille nunquam babuiffe. Lacb.

pravos quosque affectus compefcuerit , vi«

29me nobu deerunt , antequam caufa dolendi,

támque ad re&lz rationis normam compos

ANon vides q:m/em»w'tam nobis rYerum natura

fuerit? quia nimirum in deferto nullum vie

derat fluvium , necterrentem., quibus rerum

promiferit ,. qua primum nafcentium omen;

jffetum effe voluit . -Hoc principio edimur ,

mortalium, ac fluxibilium refricaretur me-

buic omui [equentium. annorum ordo con-

moria; przítoubíque in /Egypto adfuit Ni-

fentit 5 fic vitam agimus.

lus, quijugi fluxu eum fugam edoceret voe

27

iNon abs re vita hominis comedia , quin«

luptatum.: :nec adfuére torrentes , quorum

àmó tragoedia potiüs audit, cujus hiftriones

ariditate monerentur de areícentibus in fee

homines funt quorum alij períonam agunt

pulchro cineribus , de pulvere fuperftite

p

hujus vitzefluxui: nonigitur mirum fi aríe»

dU

Imperatoris , Regis; Principis 5 alij perío-

nas exhibent pauperum , & mendicantium ;

rit in nube Iíraél pravis concupifcentijs , fi

ili nobilium , ifli rufticorum ; hi nauras

3nharens. columnze vacillaverit ; :fi manna

pattus ad JEgyptias cepas defiderio revertee

- igunt, iíticolonos ; nonnulli oratores, &

plures aratores : nontamen laus in eo íita

retur ; f melle fatur , fel evomuerit; finaus

eft, utqui Imperatorem , Regem , vel Prin-

fragium ferret in arena;s f inlege exlex, im

eipem egit, plus fecum adferat pompa, ac

fame impudicus,- in fiti fceleratus à Moyfe

i

]

divitiarum ; fed qui períonam , quam ex-

zcbellaverit; cum fub Pharaone graviffimum

:|

hibuit , expreffit , egitque meliüs; pulchré

diuturnz fervitutis jugum patienter fufti-

BU S a. Epi&et-usait : A orem effe fabu!æ talem.s ,

nuerit: 'quiafcilicetin folitudine fub Moyfe

fuminibus carebat , & torrente , à quibushu-

f-tag. 226

qualis magiftro probatiu fuerit , memento : ff

sendicum agere tc voluerit , (ac eam quo-

-na quzque interitui :obnoxia delabi , -&

que períonam ingeniosó veprefentes,

Jta fi

in fepulchrales cineres (folvi ;moneretur

ideóque deficiente Monitore, quimortismes

ficlaudum , fí Princtpem , fi plebeum, |.Hoc

tuum efl , datam perfanam bené-effingere.» s

moriam refricaret., in concupifcentias inci»

dit ceparum; & alliorum : quia veró alibi hoc

-

eam autem elygere alterius * Hinc Laértivs

virum fapientem pariavit egregio hiftriosi;

monitore noncarueruntIíraélita ; fiquidenr

qui (ive Therfitze , five Agamemnonis pet*

neà pravis concupifcentiis , .ac infolefcenti-

bus affectibus traherentur ad fcelera;ad ripam

fonam acceperit , utrámque decenter expti-

mit, & imitatur.

r

Euphratis federunt,, ibique illecebrarum ti-

bijs fufpenfis in amari(fimis (alicibus , fronte

;6«

ID

" Neque attendendum quid quïsq'ue fït P

vel fuerit, anrequam fabulam ageret, fed

trifti, oculislachrymarum imbre corruptisg

quid futurus fit; ubilarvam, & perfonam

genis fletu madidis, capite dejecto , Syonem

implerárunt ; nimirum monitore Euphrate

fibi detraxerit: qui enim Regis perfonam

egit detractà larvà , nec fuppar eít ei , qui

ferió perpenderunt , quàm fluxa fit mundife-.

CR

Ll

LJ

pcrfonam egit mendici

Q tamen pau-

licitas ; ideóque faftidivérunt Chaldeorum

voluptates , mundi delicias, carnis illece-

cifunt, qui proprize memores conditionis,

EU GPT

quales faturi (int feri perpendant, — Pauci

bras, omnésque compefcuerunt pravos af«

fe&us trahentesad fyrtes , & naufragia.

recenfentur , qui ferib cogitent hominis vi-

tam nonni(i fabulam effs , cujus epilogum

Si velimusà pravarum nadfragig €f/ncue

40;

claudit Libihina : larvam enim detrahit

;à volupa

æ;fCGDS-iagum emergere, fi nolimv:

tatibus

266

Difï&rtatio XIT.- |

tatibus merei, fihvïuä infpiciamus, & in eo

tas rerum humanarum perpenditue : ille

fugacitatem ebibamus terrenarum volupta-

ftant , utalijcadant; ifte perpetuo fluxu di-

tum , ut excuffis pravorum affectuum la-

labuntur, necadant, quiabijsdem monene

queis in fublime feramur cum Regio Vate,

tur de fluxis voluptatibus , de tranfitu rerum

?[alim. xog, D* torrente in via Dibet , propterea exalta-

humanarum, ac properante Libithina : illze

it caput.. Sed tametfi infpiciant plures hu-

ftantes concupifcentiam movent, pravósque

jusmodi fluenta , moneánturque de propria

affectus ftimulant, & fovent ; iftze fluentes

:

j

«onditione: non tamen é cceno emergunt vo«

concupiícentiam extinguunt , omnésque pras

loptatum , quia cum Salomone é fluminibus

vos affectus mergünt , quia memoriam re«

aquas hauriunt , quibus pifcinas fibi conflru*

fricantes fepulchri , velin ipfa mortis.domo

unt; fdque caufz, cur non meliorem , quàm

ycdocent,:c&ä vivere,

Salomon exítum nacli fint;licét à templo ex«

*fICJ; So

oriantur , exolefcunt in delubris.

Et ex-

S:; M

l

fivuxi mibi pifcinas y. ut $rrigarem fylvam.s

Pifcinam con-

dignorum germinantium.

Jmprobi affecius in lapidem fepul-

Ílruxerat ,coenofam tamen , cujus laticibus

chralem , veluti marinum allifs in fca-

nonflores irrigarentur virtutum, fed arbo-

xes abluerentur voluptatum : cüm alerentur

pulum naufragi merguntur z. fed inde

qprobi emergunt,

ex hujus pifcinz undis concupifcentiz germi«

na; lilia flatim aruerunt caílitatis,

Nau-

42,

Uàimutilis lapis fepulchralisad pravos

fragium in ftagno patitur pudicitia , quia

quósque :-conterendos affectus ?

flaenantes aqua vitia contrahunt , & otio

Q

»

quàm aptus concupifcentiz co&rcen,

marceícentes in ccenumdegenerant feetidiffi-

dz, achoneflati , virtutique inzdificande?

morum fcelerum ; à flaminibus, & torren.

oc lapide utráque radix pravorum affectu-

tibus recedendum non eft ; fpecula funt flu-

um conteritur , Ícilicet irafcibilis in capite

k

enta mortalitatem pra oculis exhibentia ,

praefertii exardefcens., & concupifcibilis

nunquam ferviremus libidini , fihanc non

€c:aofo in pede ftabulans : neque me fallere

3

ftagnare , fed celeri curfu prxterfluere cen-

finit utérque illelapis , qui é monte dejectus

Ícremus : corruunt promptiüs , cadüntque

pedem percuffit ftatue Nabuchodonoforis ;

miferi , qui ftare poffe carnis illecebras, mun-

& qui é funda Davidis directus caput vulne-

díque voluptates putant,

zavit Goliathi , (imülque Gigantem proftra-

4T,

Hanc ftagnantem aquam viderat é fola-

vit.

Quiefcenti INNabuchodonofori vifa

rio tempore pomeridiano David: credidit

eft flatua quadriformis , -capite nimie

unà cum quiefcente aqua potuiffe volupta-

rum aureo, pectoreargenteo , ventrezeneo,

tem ftare: atinilla concha quiefcentis aquze

tibijsferreis, pedibus inlutum, coenimque

non quievit in Davide concupifcentia , fed

definentibus; portendebátque quatuor mun-

Íuas in aqua accendit flammas ; quibus David

di Imperia, Chaldeorum ; Períarum , Grz-

coepit zftuare, /dírque mulierem fe lavan-

corum, & Romanorum , conterenda tamen

3. R'g. IN

£em , nimirum pudicitia nullibi periculofiüs

omnia unico lapide de montis fafligio rui-

naufragatur , quàm in ipfa profani amoris

tuto, quintóque regno longé majori czteris

malacia; liquor, quó foemina corporis for -

initium daturo.

Infolefcens Nabuchodo«s

des exuit ; Davidem turpiffimé foedavit ; &

nofor ob Imperij fui potentiam , quod tan-

frigida unda , qua folatio fuit foeminz , fuc-

tüm ceteris praecelleretregnis, quantum in

cenfas, ardentésque faces ejaculata fuit in

fomniata flatua vilioribus metallis aurum

Davidem ; qui uno tempore Phaéthontis ;

antecelleret , cum caput ftatuze Babylonicaze

& Icari paffus e(t infortunium,nimirum mer-

Regi Daniel compataverit ; Rex fufpicionem

gitur cum Icaro , quia flagrat cum Phaéthon.

Judaice Religionis à fe amoliturus , five

te: quàm peffimum , ac perniciofum mon-

Procerum invidiz velificaturus ,. five pro-

ä

ftrum feemina in aqua flagnante ? cum Da-

priam oftentaturus opulentiam , fuam juífit

IN 'f Reg.

videm coinquinaverit , dum fe lavaret, for-

in ftatua Gigantea fculpi, ac erigi effigiem

In

désque exueret : quód filota mulier comma-

alticudine fexaginta cubitorum , ad cujusve-

culat, nonnifi fzeces ab ipfa funt fperandz ,

nerationem , cultümque edicto regio con-

quibus homines turpiffimé fordeícant ; fi vel

Verüm &

vocaretur univerfus populus,

in unda frigida flammas accendit; non po-

fummo proximi montis faítigio dilabens

teít non cinerefcere , qui fcemineis finunt fe

lapis ftatnam luteo percutitin pede , totüm-

illecebris illaqueari : rogum facilé immittet

que deterit coloffum. — Abfeciffus eff de monte

Danich a,

mulier in fole , fi flammas eructat ex aqua,

lapis fine manibus , & percuffit ff' atuam in pe«

Ita ett Bethfabea in aqua ftagnante Davidem,

dibus ejus : nimicum in pede luteo caput pro-

feu Prophetam , & inquinavit, & exuffit ;

flravit aureum , quó pravi omnes corrue-

cecidit & folario David afpectu foeminz fa.

rent affe&us , ac praefertim cinerefceret ze-

Ícinatus, Quàm noxiz flagnantes in con-

ftuans concupifcentia, qua cum pedibus af-

cha aque, quàm falubres fluentes in alveo,

folet in coeno voluptatum fordefcere,

vel torrentis , vel fluminis? illz flammas exe

Altero autem lapide David Gigantem

43*

citánt ,

u

ibus pudicitia cinefit ; hz fpe-

proftravic. Pravus;odij affedus Philiftzos ad

eulum ex

d

ibem:. » inquo fluxibilitas , ac vani«

arma, bellámque contra Hebraos excitave-

Fat »

&

Nulli parcendum pravoaffe&ui , cum Parcz nönpai&äht. 269

-

fat , cümque non diffita locáffent inter fe ca-

nis Philifthzi ; fed premiffa hac verborum

fira Hebrai , & Philiftei , utrinque in colle

velitatione decretorium inchoatur certamen

parati ad pugnam , fi fortáffis adverfarius in

Ípe&tantium mentibus , prafertim in caftris

vallem defcendiffet interjectam , quod mu-

Hebrzorum fufpenfis : Philiftheei enim ex

tuis 'clamoribus frequenter expofcebatur.

parte adverfa certam fibi jam promiferant

Quadraginta jam dies effluxerant , .quibus

fpem victoriz. Jam Goliathus fulgurans at-

j

bellum ducebatur magis , quàm gereretur ,

mis , & oculis graditur in Davidem, quiin-

neutro aleam tentante : :ne longiüs protra»

trepidus lapidem ftatim & pera extrahit fun-

"heretut pugna; , prodijt & caftris Philiftino-

z imponit , quam circumagit , Jibrátque

tum Goliathus gigantea ftaturà , viribus -

&&tu adeó deftinato, ut & funda excuffus la*

E

:qué fortis, acferox, armis catafractus ; As

ipis mediam Philifthzi froniemferiat , fixus-

in fubjectam vállem ,cüm de(cendiffet trucu-

«que hzereat fracto cerebro.

lenta voce ad pugnam provocavit , i quisex

Quàm pracdlaram uterque lapisé monte

&f«

omni'Hebrzorum numero prodire ;ac pug-

4lejectus, & & funda excuflus detulit victo«

Aare fecum vellet;; «cümque has minas ,

ziam, ille Giganteam ftatuam percuffit in

*tonvicia dietim infolenti arrogantia;faftüque

gpede , & caput aureum , pe&tus argente»

barbaro jactaretur , «nullus tamen & caflris

um , ferrea foemoralia protrivit: hicexcuf-

dHebrsorum pugnaturus cum Gigante pro-

ifus & funda gigantem percuffit in fronte, vi-

filijt , tametfi Saul Rex divitias , ac copiofa

cit; debellavit: ille luteam concupifcentiam,

t

pramia fpopondiffet : tantüm enim terroris

«ceenofos afle&tus protrivit in pede ; hic ig«

animis incufferat omnium Hebrzorum Go«-

meam irafcibilem , fitientésque humanum

ERE

liathus giganteà fuà ftaturá , vocéque trucu.

danguinem affe&us contrivit in capite ; ni*

:

lenta, & armis, :quibus in vallem defcende-

qmirum uterque de pravis áffectibus trium«

fat catafractus , ut nullus Hebrzorum aufus

phavit, quia feriam mortisrefricavit recor«

fuerit fingulare cum ipfo inire certamen,

dationem : Elegerat David quinque lapi-

WO Pa

44

A cceffit & pafcendis gregibus in caflra

'des de torrente , quibus proceffit contra

Hebraorum David adhuc adolefcens , cüm-

Philifthzeeum , arefcebat tunc torrens, quem

que trepidationem ; :timorémque animad-

ficco veftigio fuerat David ingreffus lapi-

vertilfet incaftrisHebraorum , G aadiviífet

des le&urus;; demortui fcilicet torrentig

'Goliathum € valle contumeélijs , convicitsque

Ípeciem exhibuit arefcens , & exficcatus

exprobrantem Hebrazos , eó quiaex tot bel-

alveus ; 'hanc mortis memoriam pleno

latorum millibus, nec unum feligant, qui

tauftu biberat in torrente David , 'hác vo«

Hebraice gentis dedecus abftergat, (uóque

luit premuniri, tutiüs triumphaturus de ad-

wverfario,

periculo czterorum pudori confulat ;-David

Tortentem exficcatum loco ára

ad dimicandum cum Phili(thzo fe exhibet;

mmamentarij fibi «onítituerat ;David ,

[

& quamvisSaul ei obijceret imperitiam cere

«cujus .arefcente :alveo -unà «cum quinque

taminis , inexpertam contra veteranum bel.

lapidibus & mortis memoria fuppetias

latorem militiam ; adhuc :conttans réfpon-

petijt.,, :& arma $. quibus eó vividius Gi-

dità fe flocci Beri;nec timere Goliathi minas ;

gantem expugnaret , :quó altiüs epota in

narratque Regi victorias de Leonibus;Ursis-

*torrente mors menti harebat ; hisce mu-

que à fe delatas in fylvis; "Delectatus Saul

qitus :fL!PPCEïjS pe :armfsqu'e & ficcati tor«

adolefcentis fortitudine , animíque magni-

rentis , 4norüsque armamentario :extra-

&udine juncturus humana przíidia cum divi-

€is ; cüm primüm funda lapidem excuffit,

nis jubet adolefcentem armari ; fed David re-

fepulchrum conflruxit Philifleo : 4ed u«

jectis armis , *eó quia plus impedimenti in

tinam ad conchz ftagnantem aquam poftea

ijfdem, quàm fubfidij fibi ineffet, ad arma

.& folario :oculos non convertiffet ; :non

ruris, baculum, peram, fundam , & lapi-

cecidiffet ipfe proftratus à foemina

des, quos de torrentefelegerat, converti-

Quéd fi lapis é funda Davidis excutfus

46»

tur. — AEFlegit fibi quingue limpidiffimos lapi-

pravos iraícentis animi proftravit affectus ,

b. r, Ret.

Li

l75

des de torrentes& procefftt adverfus Pbilifha-

€ó quia & Libithing armamentario vires ,

20.

Exilivitex Philitthzeorum cattris Go-

arma, G animos fufceperat : etiam deje.

liathus , & perinde ac Mors gradivus cor-

€tus & montis faftigio lapis lutuofos cce.

porea fua mole , armorümque fuorum ap-

mofe concupifcentiz affectus contrivit in

paratu confuetas minas; terrorésque fpargit;

pede gigantez ftatuzee Nabuchodonoforis :

cui cum fecertaturum exhiberet David nullo

imaginem prafetulit hic lapis ex alto de-

dimicationis , nec armorum apparatu for«

jectus lapidis Chrifti fepulchri , quo mor-

Mmudoä

midabilis ; cenfuit Philifthzeus fe pluspudo-

tem devicit , & & quo gloriofus refurre-

ris, quàm glorie ledturum ex fingulari cum

Xit.

Sed ideo 6 fepulchro Chriftus refur-

imbelli adolefcente certamine ; — jufsítque

rexit , quia fuit in fepulchro , mnon fur.

propterea indignabundus eum à fuo ftatim

re&urus , nifi priüs fuifíct mortüus , nifi

abfcedere confpectu , nifi mallet p..bus

jacuiffet in fepulchro ; nidulus refurgentis.;

proteri , daríquein pabulum corvis, Verüm

fepulchrum eft morientis,

Si igitur pra-

David , qui fpiritus conceperat Deo plenos;

vis no(ílris affectibus paravimus Chrifto

Ih

& ad dimicandum paratos , non terretur mi-

-*cruïcemr » in qua expiravit; Pratorium

[

ape»

Veraui ge Affestibus Tou. £,

[

268

| Däfïüït?aïio A.

aperuimus ; in quo Chriftus cafus fuit ; rupto affetu, — Pravi affzQus tünc cocre

ad domum Anne pullavimus ,. ubi inno-

L

ceri,' elidíque debent ,' cüm fervent ; &

cens damnatus fuit

?

viam flravimus in

non quando cum curvata £enectute incipi-

Calvarium , ubi cfacem bajulavit ; ne-

unt frigere ; tunc coércendi , quando cum

"(A i

1c

flv

ceísé eit , fi cum Chbriíto refurgere cupi-

.L.)

uifiis eballitione fervent ," non cum in

mus , fepulchrum cum ipfo ingrediamur,

fenio cum ipfo homine viribus deftituun-

quo pravos omnes affeftus tam in animo

i

VA

^ f-

tur, tuncenim tempori potiüs litantur ,

ente, quàm concupifcente proíternamus

quàm Numini,

Hottijs delectatur Deus ,

occidamus, fepeliamus , altisque fepulchri

Ííed vivis , non mortuis.

Arberes , quae

memoriam menti imprimamus , à qua ex-

in fylvis pr-'tenj.criunä;ur , vix flammas nu-

cidat nunquam , nunquam diffluat; ut re-

triunt ; ignefcunt quidem ,. fed non ar-

|

divivi cuom Chrifto refurgamus $ funere,

dent ; ille veró ad fydera fuas efferunt flam-

Fuit Chrifti fepulchrum ex preduro lapi-

mas , quae cum viverent , & virerent fuc-

de, in quo incifum fuerat monumentum ;

cife fuerunt; Íifericumpretiofioris meriti

hoceít Chrifti fepalchram , in petra inci*

con(truere cupimus bombycem imitemur ,

ditur ; quia cor lapideum , dummodo fcal-

qui fe fenon mortuum , fed adhuc viven-

prum non refügiat , quo pravi omnes ex-

tem , G quidem in flore etatis, in fepulch-

Ícindantur affeétus , ac veítigia omnia ex-

tum condit,

cutiantur tam irafcentis, quàm concupifcen-

Pheenicemn adeamus, qui fibi natute

tis animi Chriílo parat manfionem in; fe-

49*

ipfias'inftin&tu rogam concinpant , fuavi

pulchro : pravi enim ,. & etferati affectus

fragrantid lignorum refertum , quem lecti

lapidei funt, fle&i nefcij , lecum refurre-

. fimul, & lethi t locohabiturus, ubié Ma-

Gure extruent nunquam , nmifi mortifica,

nium umbris ad lucis prodit ufuram , $

tionis fcalpro difrumpantur,

Poít devi-

tumulo ad thalamum novz juventz tran»

&am mortem , poít tot toleratos dolores,

fit ; avis fiquidem Virgo , & feecundiffima

contemptus , cruciatus , laniatus , poft-

fui fimul genitrix , & foboles eft , altrix ,

quam fuit flagellis cefus ad columnam ,

& alumna: vitalis enim interitüs , ac lztif-

fh

Ípineo coronatus ferto in Pratorio: cruci-

fimi Iethi cupiditate captus phoenix delicias

que affixus in monte ,

non vult Chriítus

€ funere , cunabula é fepulchro haurit; ubi

Íuam preparari manfionem in luto , mec

redivivi cadaveris fui eadem avis preefica ,

in alia molliori materia , fed in folo lapide

& pronuba , adorátum thalamum in tu-

in corde lapideo , quod fcalprum non de-

mulo jucundis myrrhz lachrymis perfufo

treclet, fed faxeos affectus flecti nefcios de:

parat; tum funereas e vivaci fole facesmus

trancet Matth, 2».

4ccepto corpore J ESU.

tuatas alarum flibro diventilans , fe pátit,

invo'vit tllud in findone munda ,6$ pofuit il-

dum perit; fimülque verus , & adultas , pri«

|

dud in monwmento fuo novo , quod excide-

Ícus, G recens exiremum fibi Pheenix diem :

PIIER':I 4

Tat in f* A.

celebrat, epinicia canit , & epicedia, fibi-

475

que Clotho, & Atropos vitze flamen inci-

Nequ& lapideum cot , feu pravïä oc-

cupatum affectibus Deo manfionem appa

dendoredorditur ; &e frigide mortis cine*

ribus vitzé hauriens calorem morte immore

rat , cüm primum impetus paffionum inci-

talitatem fibi comparat. Eítque Phoenix ,

piunt emo!liri nivibus fenefcentis Ccanitei ;

qui ftupentibus omnibus in fuo funere mo-

vel remperari frigore imminentis. alícujus

*

ritur fimul , & oritur ;5^ & redivivus é fe-

periculi

?

fed cüm inflore xtatis , quando

pulchri cineribus gloriofior refurgit : ut

ebulliuat unà cüm fanguine , co&rcentut ,

vincuntur , & toraliter extinguuntur ; tunc

enim ales nobiliffimus fuis pubefcat inicineri-

maníionem apparamus mortuo Chriílo ,

bus, exiguum telinquit in favilla vermicu-

cum ipfo refurreCturi.

Hianc pravorum

lüm, quipaulatim animam , & fpeciofi core

affeduum coércitionem nos docuit Chri:

poris formam induit , é(tque fibi pater fimuly

Ítus cum percutienti maxillam; alteram illi-

& filius : fed ideo redivivus refurgit , quia

có exhibendam effe admonuit ; nimirtüm

vivus fepulchrum petietat, -

Immo etiam frumentum Inïfi terrae fe-

jo.

noluit , ut poft noobis illatam contumelíam,

aliquamdiu quiefceremus ad efferatam ul-

pulchrum adeat , antequam moriatur , priüs«

tionis libidinem fedandam ; fed mox ut cz-

quam putrefcat , redivivum ex occata tella-

ris fepulchro non refurgit pubefcens inher-

dimur ; jubemur flatim cedendam exhi-

bere maxillam : hzcque ratio , cur Chri-

ba, lafciviens in flore , ditefcens in arifta,

ftus Judam amicum non vocavetit , cum o-

& flavefcens in fpica : nimirum integrum

raret , fed cüm abipío proderetur ; idque

tumulatur frumentum , & vivum , ut gete

minet; nongerminaturum , nifi veluti raor«

€auíe , curpro crucifixotibus non poft re-

furre&tionem redivivus , fed moriturus in

tuum fepelirerur,

Adeamus, & aosad-

eruce patrem oraverit,

huc viventes fepulchrum ,. ut redivivi ad

fublimia furgamus, altiüs menti hzreat re-

489

Querit Chriftus fuam in corde lapi-

cordatio lethi, üt lz

ti refurgamus poft devi-

deo maníionem , fed dedolatum vult priüs

€os, ac proftratos pravos omines affe-

effe cor , & fcalpro mortificationum exci-

fe&tus ; neque fufficit unum tantüm ,. vel

fqm , liberümque ab omni proríus core

elterum excidiffe, (ed omnesamputandi funt,

Ars

l Nunilparccndumfpiäm affectui , cumParcz non parcant. 269

A:Arborum rami non ij :;cahtüm amputantur s

-defcit avaritia , inhiat .dïvi:ïjs » conclamatuns

quiaruére , ut feliciüs plantz progerminent ;

ffuit de illius falute , & reprobus emoritut,

fed ijs etiam culter admovetur , .ubi vireícit

atbor, ut feracior inflauretur.

*(Gravior fane , & fzvior :eft mentis Ta-

$. VL.

f[.

b

miena , .quàm corporis cruciatus , unde Da-

4Oui e j?pulcbräli «tnere vitales

vid Píal, 117. — ;Lapidem ; quem reprobave-

Janriuutur Sbiritus , pravis omnibus

vunt edificantes : loquitur deangularilapide

Affelibus mortem adferumt,

XChrifto, qui contufus , concifus ,'comminu-

AO Unt., .qui :vitales .quosdam & fe-

$34

fä;

£us toties fuit Judeorum immanitate: ut di«

'fcamus fub tanco Magiftro,non tantàüm dolo-

*j pulchrali cinere .videntur fpiritus ha-

'Yes corpotis., :verhm & animi:vincere pro-

^. tire , fibique propterea -adgratulan-

:tur , quafi fupremum . jam attigiflent ;per-

ibra , .arma ad victoriam fuppeditante fepul-

«hro, :Certémalé cum hominibus ageretur,

tfectionis .gradum ., -nec.opus ampliüs ijs»

Ái tot inter.pravos áffe&us , voluptatum . fal-

«dem effet , . pravos alios amputare affectus ,

4dlacias ; :concupifcentiz illecebras , mundique

.€ó quia de alijs.non femel detulerint triume

D

:eelicias , hi monitricem non fortirentur.Libi-

;phos ; fed falluntur , quia in eodem prato

wipera virus evomit, «& flos fuum exhalat

-

shinam , : cujus vocibus., :clamoribusque in-

.

&erpellati , oculos.tandem aperirent ; : videe

«odorem; in eadem í(ylva occubant fimul ag-

4*

;mus , « leo.

Non fe.credant hi àb .omni

zéntque, quàm fluxa fiat omnia , quàm lap-

fui, & interitui obnoxia : nos. edocet mors

:ámmunes]labe; eó quia unam , velalteram in-

'voluptatum vinculis-non praepediri; ambi-

'furgentem compelcuerínt.concupifcentiam $

-etiam Jonasin ventre ceti oravit , "& tamen

*£ionis fafcinationibus-non ligari ;; nobísque

«oftendit proceras ; aureásque ftatuas unà cum

-unjus jacturam virgulti non potuit tolerare;

:duteis pedibus in pulveres ; . cinerésque dif-

:& vitá maluitcarere , quàm:hederá : .etiam

iJoannes virginitatis cülturà excelluit , & ta-

'folvi., «eodémque modo.ventorum impetu

-diffipari , eur lufu exagitari, .

:men ambitionem :non exclufit ifedendi .ad

PED

'Quid.ni , «quem mortis áfpe&tus-non

- dextram ; -etiam Abraham extorris patriam

:comprimit , urgétque , ut pravos quósque

-contemptui habuit,& tamen propriam vitam

«excutiat affe&us ,'ac innocens vivat ; repro-

: non fprevituxore fimulatà in fororem.Quid-

:«bum credas. : Damnatus creditur.$Saul Rex,

:ni etiam ftatua Babylonica multiplici metal-

-quamvis à Deo electus in Regem, : Sed quid

'lorum .fulgore.conflata. (tetit fublimis , &

: tamen quia tot inter divitias metàllorum.ad«

-«aufz: hujus damnationis ? quia'Saul , ubià

"Samuele fuit electus , unctüsque. in Regem

: huc luto nitebatur.in pede , fuffecit exigua

drael , ' hoc fuit eidem datum fignum pote-

: tefta ad . excidium totius fimulacri : .etiam

sponfus.ventre:eburneus ., «ore purpureus.,

'ftatisà Deofibi conceffz : /Hoc: £ibi fignum.s

| AR2

';ait Samuel , .quia tmxtt-te Deus :in Princi-

: vertice palmaris ; aureus pedibus , lapideaha*

gpem : m abjeria bodie À me , i$nvenies duos

ibuitcrura , ne fcilicet noscredamus-undíque

:viétores , 'fi de.uno tantüm , vel altero pro-

«iros juxta fepulcbrum Racbaél. ad (epulche

zum ftatim eum mifit regiminis aufpicaturus

ftrato áffectu victoriam retulimus;; :ne.nos

«credamus;effe undíque pretiofos,(i uno vel al«

ï(

'€xordia., mira fané Samuelis prudentia ,'cüm

primüm objecerit :defignato à fe,:unctoque

'tero:corporis membro radiemus, Scimus' ]u«

:dam nec ambitione fuiffe inflatum , : nec libie

Principi fepulchrrum ;non cujuscunque , fed

« dinezefluáffe, :neque.irá exarfiffe ; & nihil-

Rachaelis ; que dum;parit ; perit; & eun-

'dem docuit effe :filium:doloris , :& gaudij.

: ominus adhuc.auri :cupiditate , .quam inter

:Jloculos non extinxerat. proruit infcelus om-

3Hoc alexipharmaco obviandum eft zgritu-

'dini animi fuperbientis.donati ; recente 'feli-

;nium maximum, ;Petrus fe paratum dixit in

«Carcerem , &.mortem ire , & tamen ad.u«

«itate,

:'Solus 'fiquidem :cinis :id feliciter

»ius.ancillz voculam timore perculíns Chri-

prattat , :utioleo , quo in:Principem , quis

inungitur., :ungatur quidem, fed non macu-

(ftum abnegavit, :EtiamDavid,quamvis vi-

:&or.de proftrato Goliatho redux civitatem

Jetur, :Noneblandiamur novis Principibus,

f?

Íed mortem ijsdem obijciamus : fed.quàm

angrederetur.; plaudentium iinter ;puellarum

zari hodie Samueles , qui Principibus 'fe

«chorosriguit adolefcens citrapericulum ca-

ftitatis 5/& tamen exarfit vir prove&tz zetatis

pulchrum obijciant., .ac fepulchrali cinere

lethimemoriamrefricent ?:Nullum coércen-

ad uniusfceminz fe lavantis af, pectum ,& qui

dis pravis affe&tibus froenum aptius etiam in

«onglaciatusfuitinter puellas , ignem conces

Principibus mortis tefricatà memorià , &

pit, hausítque vel exipfo frigido fonte.

ideo Samuel ad fepulchrum RachaglisSau-

Non fufficitunum «duntaxat , vel sfte.

$4*

rum femel, G iterumamputáife pravum af-

lem miferat regni feliciora aufpicaturus ex-

Verüm quia poft fepulchri afpe-

fectum ; fedomnibus eít falx admovenda;fer-

€tum, poft mortis memoriamà Deo immif.

rum inijciendum; quovis tempore , in quo»

fam, adhucSaul fuis indul

libet loco fingulis obijciendus eft pulvis fee

et concupiícen»

ä/

tijs , tumultuantibus fuis in

í

ervit pravis affe-

pulchralis , ad quem impirgentes, perinde

&tibus, in coenovolutatur voluptatum ; for-

ac marini fluctus littoxalibu; in arenis fuos

Ll2

(3; á

Verani de Afctlibus T. ovg PA

*

2/0

P

Differtatïo Xl .

deponant fuþe'r'bieüicä tumores ; deferant

effent vanitatis; quz infignia funt pietatiey

impetus,

*

3

netesuni, velalteti tän-

Sub primo Ecclefiee exordio , cum pifcato»

Jj*

unt qui hos ci

tüm obijciunt pravo affectui, ut videantur

res ecclefias adminiflrarent , — facilé repus

dium patiebantur infule ; càm nunc raro

ominibus virtutum cultores ; & vitiorum

e

debellatores ; fed ifti cum virtututn corti-

erübefcat purpura repulfam, paífa

3

quiz

cüm pinguius effe coeperit facerdotium , ac

cé, velpotiüs larvacontegantur , hypocritis

fplendidius , dignitates videmur potiüs co«

haud abfimiles funt , de quibus Chriftus ,

äidf:bo 23»

ve vobü fcriba , & Pbharifei bypoerite, quia

lere, quàm excolere; & quz o

ornant, facilé

cultum extorquent,

fimiles cffs fepulchria dealbatie, qua à foris

apparent bominibu [heciofa , intus veró plena

Quinimó fcimus in eremo à rein&llan-

fiut offibus mortuorum , maluit eos vocari fe-

tibus líraélitis ex mulierum inauribug

s.

pulchra dealbata, quàm fuliginofa, & tetra

conflatum vitulum : & plerümque gloria

nigredinelurida ; quia Deofunt minus ex-

incorruptibilis Dei etiamnum commutatur

oía, quaatra; quàm qus albedinem exhi-

in fimilitudinem vituli comedentis feenum,

bentia , alba non funt , fed tantàüm dealbata ;

chm nimirum Chriíti fideles luflrali Ba«

feu albain fuperficie extima , & intus fordi-

püfmi aquà abluti ,^ vaná muli

ercularum

de , tetta.

Neque corvus,licét niger, Deo.

abripiuntur pompá , & fceminas

vanitati in«

difplicuit , cum ipfum nutritium felegerit

fervientes, non fecus , ac idola colunt , fi.

Eliz.

Verüm fepulchra , fi dealbata fint ,

üntque imputi idololatra , qui veri INu-

vacua non funt, fed vermibtis fcatent, om*

minis fe profitentur Cultores ; quia fingu«

$

las neglexére pravorum affe&uum radices

nique fpurcitia fordefcunt : süntque hujus-

modi dealbata fepulchra offibus referta ; quia

convellere ; quia omnes jisdem non praclu-

ex hominibus plures folam virtutis pellem

sére vias ; irrepunt enim , fi exiguus aditus

exterius induentes ,ut cultores videantur vir-

eis pateat ; incrementümq; fubeunt virium,

tutum ; adhuc in fe pravorum affectuum

quibusferociunt , nifi fepulchrali cinere ri«

oífa retinent , G vermes fovent vitiorum.

mule omnes occludantur,

-

Vitijs fcatent intus , tametfi exterius virtue

Difplicet, quib/us virtus non placet,

$9.

tum culturá videantur florere : fzviunt in

hoc cinere mortis jugiter refricare memori-

corde, & fubrident in ore; fuperbiunt ani-

am: etiam fpinz , quia pungunt, lanci.

mo, & oculis in humum demiffis affectant

nántque , difplicent; & tamen lilium non

humilitatem ; invidiá torquentur in pra.

floret innocentius , quàm inter fpinas ; nec

cordijs ; & vultu ad hilaritatem compofi-

roia fuaviüs olet , quàm dumetis valiata -

to adgratulantur dignitate infignito : quia

floret , & olet inter tribulos ;

ac veprer.a

adhuc pravi affs&tus intus tumultuantur , nec

lilium : flos eft pudor , ne pere

at, finon

ullo vero fepulchrali cinere fopiuntur : in-

dumis ,

faltem fepulchrali cinere circum-

folefcunt utriusque appetitus irafcentis, &

vallandus eft,

Hoc cinere. Theodorz

concupifcentis motus , quia ijsdem froeenum

-pudicitia etiam in lupanari floruit ; Oluit.

non inijcitur f.

epulchri.

d

que infignis fanctitatis flagrantiam ; ne ullo

$0.

Neque fufficit uni pravo obftitiffe af-

in loco defperemus de caflitatis lilio fer-

fe&tui, ejüsque coércuifle impetum ,. nifi

vando ; fi turpior

irruperit cogitatio ,

caterorum etiam radices cónvellantur , ni-

fi omnes ijsdem pracludantur vie , & oc-

dummodo fepulchrali cinere afpergatur ,

abigitur : etíam iris feedas inter nubium

cafiones infurgendi , rebellandíque con*

tra rationem,

Etenim fcimus, vitulum in

umbras emicat gratior ; & ille eft flos cha-

rior, qui redeunte vere pracox de nivi.

eremo ex inauribus conflatum ; quia citiüs

bus triumphavit ; &

primus & finu hyemis

ornamenta tranfeunt in fimulacra ; & quod

erupit,

aurum credebatur , brevi fit idolum à veri

$2

Numinis cultu abflrahens poffefferes : fi

Quéd fi pudicitia periclitetur , & fa-

netis refricata memoria non videatur adeo

ornamenta muliebria , f) inaures fecum

líraelitze in defertum non detuliffent , mie

valens , ad que imminent , pericula prae

nimé rebellanti populo pravus in idolola.

cavenda ; addenda tunc in fubfidium eft

triam affe&tus viam ftraviffet aureum fibi in

oratio ad Deum fufa ,

qu& vel i cinere

vitulo conflandi Numen ; (i confuetis con.

maximé Deo placet : ^cum Deus amet

tenti fuiffent tegí veftibus', quales itinera

fponfam ficut lilium inter fpinas , non

rejjit orationem efllorefcentem |in ci»

per defertum videbantur expoftuláffe , à

cultu veri Numinis non defeciffent,

Uti«

nere , quo mundi illecebra degenerant ia

dumos, in luctum gaudia ,. in ferales um«

nam ornamenta etiamnum in foeminis non

tranfirent in idola , cüm plus temporis im-

bras illuftriores dignitates ,^ & in colube

pendant in cultu veftium , & ornatu cor-

ros fceptra ipfa regalia, — Guid efz,

quod te*

Exed, 4.

ne5 n manu tuA ? Refoudit virgam. Dixiz-

poris , quàm in cultu Deo in templis ex-

hibendo.

