l6

l;

lationem negotiationem patientia, inquieüs?

tribulationibus,

principem fuerat adver(itatum tempeftas ,

Qu igitur negotiarto patientia im corpore ?

eit autem hzc patientiz negotiatio , quà

qua cum armentis, pecoribus, & bonis que

per toleratas patienter in corpore paffiones

poífederat, filios etiam , & filias demerfit

in ruentis domüs naufragio ; fed. tandem

animi emitur beatitudo ; idque caufz, cur

Sergu 4 gov, D. iZeno Veronen(is vocaverit &eatas cala-

defzviit procella calamitatum ; & bona quae

mitates , G milerias dixerit felieiter gran-

adverfitatum fluctibus cbruta perierant,

dinari; quia calamitates , && zerumnz pa-

leta exorta tranquillitate duplicata , auctóe

tienter toleratz verze obftetricantur felici.

que fcenore emeríerunt; Er addidir Domi« 5 4259

LibhdePa. tati; unde Tertullianus, loquens de Chri-

nu omnia quacunque fuerant ob duplicia. 1o.

zientinc.is, dti. Achleris, fanctisque martyribus, cum ad

Auxerunt calamitates Jobo armenta, greges;

pecota, agros, cenfum, & gloriam: filios

fupplicium traherentur é carceribus educli,

veró non duplicárunt , fed tantumdem . re-

f

pedore (qualidi , macie titubantes , viribus

deficienres, inedia flaccidi, fonanti compede

ftituerunt , quot abftulerant; totenim poft

3s.98 2

oritam

Verani de Affeitibus ïom. l,

694

Differtatio XXYXI.

ortam malaciam Job filios. fufcepit, quot

patientize non fuftinere exercitium 5 quia

naufragos in procella calamitatum perdides

fat , fed cur cumreliqua bona fuerint Jobo

perinde eft ac refpuere medelam cum sgri.

tudo ingravefcit ; patientiz qui. affuefcit

duplicata, feu au&o fcenore reftituta, e-

ab omnibus facilé fe malis expedit , quae

tiam amifla foboles non excreverit ad ube-

patitur,

rtiorem nümerum ? ne (cilicec in. fillorum

-

incremento, virtus decre(ceret patris, cujus

j. XX.

patientia in fobolis orbitate , in funerum

umbris fplenderet illuftrior; huc acceríen-

Malis omnibus curandis mullunua

Lib. de Pati

dus Tertullianus; Jebus , que amtferat re-

CIlexipharmacum Aptius ada.s.

€91A C.14,

duplicata poffedit.

Et fi filios quogue re-

27AHMÍ1A20 ])atiewæ eXxer-

f'itui voluiffet , pater iterum vocaretur; fed

D

€£110,

imaluit $n illo die vedds fibi tantum gaudg,

$9.

Suflinuit eam. woluntartam orbitatem , ue

'Ot funt 'calamitates ; quibus efthomo

fine aliqua patientia viveret.

Amiífa bo«

obnoxius , ut ipse videantur homi«

na aucto foenore Job recuperat, fed ulrró

ni dominari,fi patientiz clypeo non

recufat redivivam charz fobolis reílzura.

didicerit eas retundere - calamizaters: ait De. In

tionem, ne patientie exercitia fibi prxri«

Epos

metrius, bominibus imiperant ; 64 non bo-

peret ; maluit carere prolis inftauratione ,

vines calamitatibus ,. quia pra(idio defti-

quàm virtutis exercitatione ; ?eógse ma-

tüti patientize , iisdem cedunt , à quibus

Iuit in illo die redi fibi tantàtm gaudj, Lu-

ceeduntur.

Qui veró ftudio affuevére vir-.

-

gubris filiorum orbitas gaudium Jobo in-

tütum palmam de omnibus retulerunt glo-

crementaverat , quia exercitium fuppedita«

riofi; id praítiterunt in Ecclefia Chrifti

verat patientia.

Funeíta filiorum funera

pugiles, SS, Martyres, qui adamantiná lo-

paternum animum moerore opplebant, Jobi

ricati patientiá gloriofiores de armata ty-

viícera diré torquebant ; & ne hac careret

rannide reportárunt, licet inermes , tri-

tribulatione, quàá virtus exculta floreret

umphos; hi enim cruciatus delicias putá»

vegetior, moluit fibi filios reftitui , qui-

runt, martyria victorias, cruces, & patibue

bus maluit deítitui , ne patientiá orbatus

la currus triumphis onuftos ; & mortem vi«

"Viveret.

O arcanum tribulationis Sacra-

tam, cujus ortus nulli ampliüs fit occa(ui

mentum ! merum eí(t mundi calamitas a*

obnoxius, & hanc enaóti fuerunt in lacry-

nigma , id minus fignificat; quod magis

mis, quibus madebant; opprobriis, qui-

videtur indicare ; fenium torquet , & menti

bus infe&tabantur ; contemptu bonorum ,

^

eblanditur; fpondetcruciatus, & gaudia

qua à fe rejecetant ; calamitatibus , per

elargitur ; intimat angores , contumelias ,

quas opprimebantur; erumnis, quibus af-

dolores; & fpargit delicias ; fpirat blandi-

fligebantur ; ínequuleo fufpenfi, virgis czefi,

menta, fovet gaudia: haceít znigma-

admocs facibus exufti ; adeout manus at-

tica tribulationis felicitas , extrinfecus a.

derent, pellis corrugaretur , adeps liquefece-

vara eít gaudij ; ctüim intus folidioris glo-

ret, caro difflueret , venz contraherentur,

rie É dives incremento , quapropter aie,

& fanguis ex confumptis membrisforas ex-

:dd RUW.S é

bat Apoftolus : Glorzamur in tribulationibus

eurreret. — Quis Chrifti difcipulis,& primis

quia hz patientiam. fovent horhini neceffa-

naícentis Ecclefiz magiflris minerval eternz

fiam ad redundendas adverfitates, ne feriant,

gloriz folvit , quàm tribulatio, perfecutio,

fed tantüm virtutem exerceant :

ficut ni-

iupplicium , & mors ipía viclenter . illata ?

hil eít homini familiariüs , quàm pati; ita

Ad hanc Paulus aditum fibi referavit cum

nil magis neceflarium , quàm patientia ;

fub nudato gladio caput , non ànimum in«

hzc pretanuffimum eft alexipharmacum ,

flexit; Jacobus fufte concuffus; Simon fer-

n

quo vulnera à novercante fortuna nobis in-

1à diffectus; Matthaus fecuri dififfus; Bar.

fli&a curantur ; impenetrabile fcutum, quó

tholomaus pelle detraétà ; Thomas haftá

tela adveríitatum retunduntur; & amule,

transfixus3 Andreas cruce infixus; & alij

tum contra erumnas omnes, ne quidquam

alijs fuppliciorum generibus ad zterna per-

inferant nocumenti ?

neque iniquius no«

venerunt gaudia; àd que tribulatio,& per-

biícum actum eft , quàm cum feris;: quód

fecutio manuducit; & propter qus martya

fi Aper fuam habet hederam ; draco Ífyl.

rum purpuratze myriades ad ferrum,gladios,

veftrem lafctucam ; anguis marachum ; hi-

ignes, equuleos, pe&tines difcerpentes mem-

zundo chelidoniam 5 cervus frigidos fon-

bratim corpora, fercipes, candentes lami-

tis latices; & alijs etiam vicinior data eít

nas, aculeatos clavos, dilaniantes uncos cue

medela,quz prafto femper eft,feu ipfa pro-

currerunt, perinde ac ad flores vernantes,de.

:

prij corporis membra ; cani exulcerato lin-

licias eblandientes.

gua eft balfamum inflicto vulneri curando

Laurentius, cujus nomen triumphi 0^

99.

peraprum ; quod nillingat, languet: homi-

men lauream victricem fonat , tyrannorum

nibus veró contra adveríantia queque com-

domitor,& contemptor candentes inter pru.

mune pharmacum eft patientia ; adeout fit

nas affatus, & toftus,veluti purpureisexulta.

malorum maximum non poffe pati ; feu vit inrofis;& que erant inftrumenta fupplicii,

viía

Tribufatio morum maviftra pravos àffectus cafti gat,&tC, 6or

vifa ei funt lenimenta voluptats; & gratiá

perapta viretis letatur lafcivientibus » flori-

barbariem , patientiá furorem fuperavit

büsque coronatur , fub propitio arietisaftra:

*«

gentilium inChriíti pugilem debacchaniium;

feiiciter vernantibus , fuósque odoriferas fie

.mimirum quia ferventius exaríit ipfe amore

nus communis parens tellus recludit , & het«

inDeum , quàm fubjectus ignis ardetet in

barum. bené olen:ium mulritudines expro»

ejus membra, tormentum ignis fopivitamo-

mit ; prata florum ornatu fe condecorant 2

£isardore.

H:ac illz lztitize inter tormen-

& arbores foliorum comis contectze ,. flo»

ta voces , cum fuaviores ro(is ardentes pru-

rümque copia adornatz fru&ctuum fpondent

ubertatem,

nas amor efficeret , mollius fpongiá excru-

Quid ni ? horridam perfecu-

€ians ferrum , dulciorein faccaro liquatam

tionem , ac:eromnarum hyemem Izta fequi-

picem. — Quid non potuit tribulatio ?. quid

tur ceeleftis gloriz verna temperies, rofis,

f

non valuit períecutio ? qua tot millia mar-

floribísque coronata immarcefcibilibus: ele»

tyrum per fzvviora tormenta , qua ingeniofa

ganter $. Cyprianus martyres alloquens

»qui

tyrannis barbaré adinvenerat , ad coeleítes

invidà patientíà hyemen tolerarunt períe-

perduxit delicias ?. quippe ft barbaries fz-

cutionem ait, « obis rofe , & flores de para-

Lib. aapift.

Vijt, patientia ejus minas tilit ,' ejus furo-

4

difi delieis adoraut , U caput veftrum ferta

h

zes viétrix fuperavit? fcité D, Hieronymus:

celefiia coronabant.

4Eflas , ecee melfiusi a

sunabulus ecclefie non defuit iniquitas. pre«

ferisiitate, fecunda efl $. 466 area frugibus

Eft tribulatio ve»

guens; 6 jufiitia patiens.

plena i. [ed vos ,qui gloríam femindflis , exu-

lut exardens crucibulum , fed in quo non

ri paleas. inextinguibili igne confheitie . ipfe

timet aurum 5 velnci mare procellis perci-

ut tritici grana purgata ,. & feumenta pree

zum, íed in quo fupernatat oleum ; veluti

Hofa jam probati , & conditi , bofhitium car-

malleus, fed cujus ictu nen frangitur adamas ;

ceris horreuym computatis,

Nec deeff. au-

velud ventus turbulentus ; — fed cujus flatu

Iunno ad munera fingenda , dempori gratia

mons Sion nen commovetür ; quia patientia

fhiritualia:

Vindemia fora premitur ,. &&

eít aurum, quod igne perficitur ; oleum quod

profetura populis 2 torcularibus utia caltas

mari innatat ; adamas, qui malleatus, non

i

tur. . Vosae Domini vinea pingues vacemi ,

frangitur ; mons pracelíus , qui vento non,

& jam mattris fruthibus botri prefjura facst»

quatitur, — Premitur virtus adverfitatibus ;

Laru infefiatioue calcati ,. torculav nofirum.

fed nonopprimitur: etiam nimbuscum cce-

Jentitis, — F'ini vice [anguimem funditis: ad

lo incumbit , trifle in terris portendit :.&

pAlfosts toleranttam fortes , martyrj pocu-

atra procella , cum horrenti, tumultuantíque

ium . libenter bauritis z. fic apud feruos: Dei

fluctibus fimul collidentibus imminet pela;

annu evoluitur z. fic [piritualibus meritis

go., noclem trahit fulrainum corufcatione

& calefhibus. pramijs agon unta , fed muiti.

reiucentem , & exitium minatur ineluctabile,

EEE ia

plics praliorum numerofitate congeflus,

aper:ümque naufragium,cum mare decuma-

Sunt calamirates feecunda. coeieftis glo»

9.

nisfluclibus volvitur ; & undz faxis retuíze

riz íemina , quz fata in evería per egritu-

Ípumam altius expuunt ,. quàm undas ipías

dines, ac adverfitatesnoftri corporis tellure

vento(a infláfiet tempeftas ,- fed mox íubfe-

germinant ubertim ;5 | & plenam ipondent

cuta aéris ferenitas tnare tranquillat , flu&u.;

Ífructuum ineffem.

Imoó ipía tribulatiofe-

um reprimit tumorem,ventorum abigit ture ,

rax eft glorize parens; & calámitas f(ymbo-

bines; & omnia priftinze teflituit malaciee ;

lum filiationis Dei, Chriíto naturalis, no«

, & quz fuerant incitamenta triílitie , fiunt.

bisadoptiva, — Oftenfurus ipíe eeternzebeas

fomenta folatij £ id patientia pralat, .cum.

titatis prodromum radium Thaborei montis

jperfecutio irruit, quod ferenitasa£ris poft-

infcenditfaíligium; ubi vei

ti$ , quá tegitur,

|quam procelia ingtuit,

E

niveo albicat candore , & liliaexhibet flote-

|

91.

Non femper, que viden

tur ädverfari

Ícentia in.collisvertice ; decuit florem came

As

l obfunt: fe

diplerumque profunt. — Tuác u-

pi etiam.in. monte vernàre : fcintillat facies

j beriores arflate colliguntur meffes , cum hye-

fulgoribus lolis emulis ;' ceeleftis gloriz jue

! me obrura altis nivibus fata jacent emortua

bare pranitet corpus, dotibus beatitatis in»

/àn imo telluris finu ; & redeunte vere imbri-

flructum ;.. & ploria divinitatis fnos exte-

um lactatu frümenta turgefcunt , & adole-

riüs Íplendores mirificé difundit ; quibus ad-

fcunt in flipulis, . Vitis tunc luxuriat vcge-

Alantes perflridi confternuntur, corruintque

tior , G erumpentibus pampinis veflitur ele-

in terram , . teíles transfigurationis effzcti

gantior, & fpumantibus ad vindemiam bo-

C celeftis

firmiüs labentes , quàm flantes.

tris ditefcit uberior , cümferro fcinditur , &

aura nubem advehit , multiplici coruícam

fylvefcentia ejus amputantur farmenta ; tunc

Íplendore, ac lucidiffimé opacam, quo no-

licét fufis lachrymis videatur abreptam fibi

vo regi novum oppandit thronum , non ter-

lugere fobolem ; novis tamen locupletatur

t& auroillitum; fed ceelefti nitore fplende-

pampineis divitijs , fertísque coronatur uva»

Ícens : é nubis fragore vox auditur zterni

)

rum, Etiam teira , luridz , ac gelidae hye-

Patris, — Hic eff filiue tmeus dilellus , in 480 Mattb. 17,

mi verna fuccedit temperies, quz modera-

mibi bene complacus,

Non abs revideniag — ^5.

£o calore , & opportuno humore fceta pro--

facri interpreies in ancipiti hzrere , cur Deus

ducendisflirpibus, generandis animalibus ,

Pater cognatum filium ab atezpo genitum

ac viventibus omnibus alendis , ac fovendis

Íibi confubítantialem agne

icat gloriz fulgo-

$5553

Ie

696

Difïcrtatio XXXI.

re corufcum ; quemin zrumnis , ac paffio-

flagellis cxfum , fpineo ferto rledimitum,

gis dedecore ,veluti ihglorium , videtur de-

jecolariá purpurá indutum , arundinec Ícep-

difcere ? "Thaboreus vertex, quia fplendo-

tro donatum ,. & cruci affixum, filium effe

"

recircumfufus beatitatis , G gloriz , divi-

eterni Patris ; ah quàm beatz funt calami»

nam Chriíli , per nubem veluti tubam , bu-

tates , quàm felices zramnz ,

C

que dum

cinatur filiationem 5 quam Calvarius collis

;

iriftum atrociter torquent , contumelio-

crucis opprobrio fignatus reticet in dedecore,

se dehoneftant , ejus beatam buccinantur

calamitate , & Chriíli doloribus, acnece,

gloriam, divinam ejus manifeftant filiatio-

Cur Deus Pater in Chrifti erumnis , quafi

nem? Ideo in Thaboris fatigio Deus Pater

mutus tacet divinam ejus filiatienem, quam

fuum dixit filium effe , quem fplendor glo-

vocalis in gloriz folatio , & lztifico (plen-

rie ambiebat ; quia excuffis tunc zrumnis

dore loquitur? Naícitur Deus factus homo,

nullus apparens ei fupererat chara&ter, quó

in pecuino tugurio ; & cocleíti aula in bruto-

eterni Patris filius dignoíceretur ; neceffe

rum caulam delapíus , excluíus à diverforio,

propterea fuit , ut vox de ccelo in nube au-

qui homines coeli hofpites venerat conftitue-

diretur, quà Deifilius manifeflaretur, Dei

re, quibus & fa&tus viator occurrere voluit

filiatio non profperitatis glorià , fed tribu-

in via: & ne obíonium illis deefletin loco

lationis cruciatu cognofcitur ;. idque caufze

panis, nafci voluit carofactus, ur plenum ejs

cur Tertullianus czcitatis redarguerit Ju-

convivium daret , quo & vires reficerent , &

daos, eó quia non viderint filium Dei effe,

vias fuas rectiüs dirigerent : & tamen licet

quem cruci perforatis manibus , & pedibus

ceeli militia fecialis paci declarande , non

affixerant ; Judzis enixim poftulantibus à

bello indicendo deítinata fuerit; non filium

Chriil

"

o peadente in cruce, ut ex cruce glo-

denuntiat, quem terra rigente brumá fuíce-

riosé deícenderet ,fponfione factà ipfum pro

pit in palea, ne deeffent aculei , quibus pun-

vero, Dei filio fufcipiendi , ita loquitur de

gercturin carne tenellus.

Chrifto gloriofum defcenfum arcané recu-

"EE

Reliquaspercurre Chrifti erumnas , vix

fante, Hi»c vel maxim 0 Pbarifei , Domi,

natus ftigmate peccatoris notatar incircum-

num agnofcere debuiflis : patientiam ejumo-

cifione , ubi pretiofiffimum nomen Z E SU

di nemo bominum perpetraret : ex patientia,

tanti emit , quanti zeftimatur pretium mun-

& cruce zquo animo tolerata infert Tertul-

di redempti ; nec fine vulnere hoc fuit in.

lianus , Chriftum filium Dei fuiffe,

Quem

fignitus nomine ; .. Lapideo cultro recifus

igitur Deata crucis calamitas Deum proba*

noitrz confaluit integritati ; & ne lacteam.

verat, voce non indiguerat ccelefti , quá

crederemus coeli viam , dulcedine , ac deli*

Deus declararetur. Ipfa paffio vox fuit om-

cijs perfufam ; fuo ipfe fanguine eamcruen*

ni tubá fonorior , & clarior ad ejus dignita-

tavit ; quam primus omnium ingreffus fu-

tem,ac divinitatem promulgandam, Non fo-

gitinZEgyptum : Magorumauto , aliísque

lüm Chritum Dei filium naturalem promul.

muneribus donatus ad vitam, Herodis fer-

gant tormenta patienter tolerata ; fed etiam

rumin fe acuit ad necem : impetitur male-

puros homines filios Dei adoptivos,ut de SS.

dictis , conviciatur contumelijs , proditur à

Martyribus loquitur D. Bafilius , inquiens Serm- $n 4O,

diícipulo , capitur à militibus , vincitur ca»

Patria martyrum civitas Deiefl , cujus au. Martyr,

tenis , ducitur ad Przfides , alapá percuti-

thor , & Conditor ipfe Deus. / Communis ejsa

tur, fputis dehoneftatur , verberibus czdi-

pater Deus ,. fratres , omnes, non ab uno

tut ; fpineo ferto coronatur , fceptro dona-

de[cendentes . féd'ex adoptgone Spiritus in .

tut arundineo ad opprobrium vacuo , ac in-

unam concordiam inter (e per cbaritatem.

"

ani ; joculati purpurá contegitur ad igno-

convententes.

miniam ; laborat fub crucis pondere femi-

Vera gloriaeft, cui erumnz obftetri-

9'4. |

vivus , compellitirque Deus confcendere

eantur, & illud verum gaudium , quod ex

?h

extrema miferig collem ; ubi tandem cruci

calamitatibus patienter toleratis fuam trahit

affixus emoritur.

Quid, quod aternus pa-

originem ; idque ut intueret Hebrzarum

ter in hisce omnibus tacuerit grumnis , qui-

mulierum heroina Juditha poft plures exan-

bus ejus filius affligebatur ?. filet in Calva-

thlatos labores , declinata pericula . pene-.

tio Pater filium videns confoffum ; & tamen

tratum exercitum , obtruncatum Holofer-

loquitur in Thabore , ubigloriz fplendore

nem, fugatos Aflyrios, folutam Bethuliz

novit irradiatum ; teftatürque filium fuum

obfidionem, deletum excidij metum , excuf-

effe,quando glorià eum , & tolatio cumulat;

sümque captivitatis pavorem , Deo exultans,

non quando zrumnze eum confufione op-

hoflibus infultans, Patrize gratulabunda in-

plent, ac ignominià. Intempeítivum effet

duit veflesletitiz, — Exuit fe veflimento vi« Juditb. 16,

V. 7e

cenfendum Thaboris preconium , nifi nobis

duttatis ». 9 snduit f& veflimento letitia in

indoles innoteíceret tribulationis ; hecenim

extiltatione filiorum Ifraél, Unde hac uber-

cum fit fcecunda gloriz parens , ac Dei filia»

rima letitiz incrementa in filijs Ifrae] ? non

tionis buccinatrix mirifica ; aperté non alia

ne ab ipfis erumnis, calamitatibus, hoftium

voce, necíono, quàm ipfis erumnis , ac ca-

aggreffione , & obfidionis preffura ? Bethue

lamitatibus declatavit, Chriftum ab Herode

lienfes enim ad id fuerunt anguíliarum ree

ad necem adhuc infantem quafitum ; à Juda

dacti ab Affyriorum pertinaci vallatione , ut

venditum , à militibus colaphis percuffum ,

de turpi jam inciperent deditione cogitate ;

fiqui-

"Tribulatio morurm maeiftra pravos aftectus caftigat,&c. 697

fiquidem Holofernes centum viginti milli.

florefcentia ; in lu&tus jacet externa facies ,

cum intus cor latitiá oppletum tripudiet ; id

T«

buspeditum , equitümque vigini duobus

afíferuit Antiftes Veroneníis de tribus adole«

millibus per triginta jam dics Bethuliam

remebat ; cümque de díe in diem cuncta

Íícentibus , quos Nabuchodonofor accenia

fornacis excradidit flammis abfumendos.

fietent obfeffis ar&tiora , & civitas obfeffa

Erexerat Nabuchodonoíor imperij fui

560

aquarum penuriá confli&taretur , incifis , e-

versisque fontium canalibus ,. vel militari

potentià in(olefcens colo(feara (tatuam,cujus

circumíeptis cuftodiá ; & undíque in plateis,

caput ex puro putoconflatum auro , indica-

ret ,. Nabuchodonoforem tantum ceteris

foro , domibus audirentur complorationces ;

lamenta , querelle , ejulatus, ac defperatio:

pracellere regibus , quantum aürum reli-

nes , nec quidquam ampliüs fupereffet falu-

quis inferioribus metallis antecelieret ; fuam

in coloífo effigiem exprimi juffit 5 altitudi-

tis, cum forispremeret hoflis , inflarent ob-

fidentes ; & intus deficerent neceflaria vitze

ne ad fexaginta cubitus erigebatur ex ligno

AÀd venerationem

fubídia , tunc Juditha rebus ita defperatis

aureis laminis obtecto.

ftatuz convocantur principis edicto cum po-

quarto jam anno viduata marito , & culturae

addi&ta virtutum , affueta ita cumfuo vivere

pulo univerfo etiam aulz proceres, quibus

gyneczo , ut ejus domus fchola eflet probi-

accenfebantur tres adole(centes Hebrai Si*

drach , Milach , & Abdenago.

Grtatuz

£atis docente ipía exemplo fortiüs , quam

circumfu(i jam erant fymphoniaci , capitis

Verbis ; de fugando hofíte cogitavit , & li-

beranda civitate ab anguítijs ; calamitatibus,

in eum poená fancità, quiad tubarum íoni-

ac diuturma ,. & pertinaci obfidione ,. quà

tum flexo poplire non decrefceret in genua

adoraturus in coloflo regis effigiem ? cüm-

premebatur ; cumque ad cuftodiam pudici-

tie aípero cilicio delicata cingeret membra,

que ad fonitam inftrumentorum omnis mul-

jejunijs corpus emaciaret , fufis ad Deum

titudo fefe coram coloffo proflerneret; foli

tres Hebrzi jnvenes fteterunt ; qui intrepie

precibus, lacernam exuit ex pilis horridam ,

di , adamantiná premuniti conítantiá negá-

cingulum abijcit hifpidum ; & otis venuílati

cultum addit veftium , ac muliebris mundi

runtíua ftatuz obfequia preítare; morrem

ornatum ; aptatur mitra capiti , digitis in-

potiüs parati centies oppetere , quàm tam

Accufane

duntur annuli ; appenduntur auribus elenchi,

immane patrare femel piaculum,

pedibus fandalia inducuntur 5 exuit fe vefHs-

tur fpreti mandati,rapiuntur in carcerem, po»

ftulantur ad extremum Íubeundum íuppli-

amento viduitate , 65 induit fe vefimento

latitia iu exultatione filiorum Ifraél ; . ecce

cium ; cüámque nec fuafiones, necierrores ,

nec minz valuiffent hebrzeam fortitudinein

latitia , & exultatio veluti fontales rivuli

&x cavis erumnarum rupibus, faxorümque

in obíequia ftatuz flectere ; juflit Rex for-

rimis (cacüriunt ; in extremo excidio , in cla-

nacem naphrà , ftupá , pice, ac malieolis

de jamjam imminente , in obfeflz Bethuliae

accendi,ac leptuplo acriüs inflammari , quàm

moris effet ; & in eam Juvenes manibus, pe-

anguílijs , & calamitatibus vernat latitiz

flos jucundior ; bunc circumvallate urbis

dibísque vincti , nunquam tamen vi&li , vivi

D';?Ho»

ftatum muüdi ignorantia credidiffet bara-

mittuntur , vefliti braccis ; & uaris Perfi-

cis: fed Ó prodigium divinz potenriz, cui

'i)ls

thrum defpetationis , procellam Ízvientem,

famulantur elementa , five ad clementiam

naufragium ineluctabile , funus deploran*

dum, fepulchrum patens , & mortem ac-

five ad vindi&tam ?. Inambulant juvenes per

inedios undantium flammarum vorticcs ile

cerfitam; & tamen aurora fuit , quz lztam

]xfi; necapillo quidem aduíto, imó X fo-

diem attulit viclorie , quam.de ;proftrato

lutis vinculis liberi , laudes I2ta voce Deo

Holoferno, Aflyriísque fugatis Juditha re-

)

portavit.

3

canentes; cole(li intus Genio lenem auram

mirá cum voluptate ejs efflante, & rofcidos

FT

Calamitas patienter tolerata nonnifi in

extima fuperficie infelix apparet ,. quatenus

imbres fundente; cümque intusignis eblan-

mundus miferize larvam eiimponit ;. G quia

diretur juvenibus, cisque fua exhiberet ob»

fequia, quz denegárunt adolefcentes aureae

hanc ei detraxic Juditha; & intimé penetra-

vit arcanum calamitatis enigma, non ma-

flatum ; exterius geheanam videbatur forz

r

*

naturam fot«

roris tetrati noctem , fedexultationis (ere-

nax evomere fuppliciorum

nox calamitatis , ac tribulationis fuo fplen-

natom diem incrofpexit , feudiem feftum ,

'Tametfi adverfita-

dore illuflriüs declaravit; gaudio, & beati-

hilarem , gloriofum,

tudine funt intus aerumnz feeta , quz foris

tes exterius miaentur gladios , flammas ,

extimoin cortice fupplicia , G cruciatus vie

&edes cruentas , excidia funeíta; intus ta-

dentur prafeferre : Ícité S. Z.eno Veronenfis

TMLD

men meditantur triumphi gloriam , virtu-

*

tis victoriam , & patientie decora ; ap*

ait de tribus adolefcentibus infornacem mif.

fis : Hbi jailati [(unt in fornacem ignis ar,

'*S*evm.xsx de

poüt& de militante in terris ecclefia dicitur.

dentis ,. bos devotà cupidus ignis excipit.

Daniele,

Nigra fum , (ed. formo[a filie Jeru[alem.s s

Lambunt rofcidos flamma blandientes. — Mi.

ficut tabernacula Cedar y. ficut pelles Salomo-

ziss appatet in extima fuperficie fqualida;

vaves ! opacitas intus , incendium foracft.

Intus bymnus canitur , — foris ululatus audi,

horrida, denigrata; cum tamen in intimis

tur: nimirum ubi peccator ululat calamita-

vifceribus fit nitida, opulenta ; & exculto

canit juftus blandimentis

pudicitia candore lilia zemuletur in hortis

tibus preífus ,

de l«

695

Diflertatio XXXI.

delinitus ?* ubi calamitas foris terret fuppli-

patientiz , fciintque divini amoris argumert»

Ado-*

cio, intusgaudium demulcet folatio,

tum effe ,' pecfecutionibus , calamitatibus,

lefcentes ftadium na&ti in fornace, eóalacrio-

ac afflictionibus probari; aitJob , eaufa jw-

CJP. 36 .

res properárunt ad coronam glorig , quó

JH . quafi impij judicata efl ; adeb firicté

17,

flammis cingererentur actioribus , quz fi

Deus Jobum dvro &rumnaram Lydio exa«

murmurant , ttiumpho plaudunt ; fi in co-

minavit , ac fide illius dubitaretur probitate;

num eriguntur, fiunt glorize monumentum;

fi citcumdant coronant.

adeó eum afflixit , ac fi tot vitijs fcateret ,

Hsec fpectaculain

quot fulgebat virtutibus; ut inde conijciant

illuftri fornacis Babilonice theatro fpectanda

impij , quàm feveré erunt puniendi , quan-

exhibuit mafcula juvenum hebreorum vir

do jufti à Deo dilecli diris flagellis crucian-

tus plena heroica libertatis, ac fortitudinis,

tur; appofité D, Gregorius Papa expendens

Mafcula fané virtus in utrumque paratiffima ;

prefata Jobi verba, ait: Bomorum cau[a.»,

five Deus in rorem , & rofasflammas, &

quafi impij judicatur, quia eorum bic juflitia

carbones mutáffet ; five in tormenta , & fup-

paterno flagello fatigatur: jufti torquentür ut

H

plicia: hane fpiritus libertatem commen-

collecta in manipulos meffis rufticanis flagel-

[21/

dans przcitatus Zeno de tribus Juvenibus

Sl?mifcööo

latur bacillis, vt frumemigrana purgentur

praclaré ait,

Tres pueri 20 illo facro certa-

ab ariftis,acà paleis fejungantur : idque caufae

mine Deum fibi propofuére , mon flammas ;

cut frequentioribus perízepe tribulationibus

futurum gauditm non prafentes penas ; fie-

jufti culturz addici virtutum torqueantur,

que intra tetvos undantis : incendg globos ,

quàm improbi vitijs coinquinati; mundique

triumpbantes barbarum Yegem) , minas om-

voluptatibus , fenfuámque delicijs indul-

nes , tplum quoque fupplicium , docuerunt ,

gentes ; quia à juftis uberem fperat fru»

nom effe fürtiores ignes bominibus. fandiis,

&uum meffem : quapropter Chriftus vocat

Quis non optet. fic ardere ,

quanfo mors

Patrem fuum coleftem Agricolam , & ho-

tranfit i vitam ,. metus in gloriam ?. oh

mines palmites , & illic addit ? Omnem.»s Joannisitys -

quàm beatz , ac felices funt calamitates ,

qui fert. frullum , purgabit eum ,— ut fru-

74,

qua& excuffo metu fupplicij, mortis inftru-

U um plus afferat : nondicit purgaturum pal-

menta cogunt effe gloriofioris vitze incuna-

mites fru&tum non ferentes ; fed cos , qui

bula ? Daniel 3.

"Angelus Domini defcen-

fructus adferunt , ut überiorem fuppedi-

dit , & fecit medium fornaci , quafi vene

tent vinitori botrorum vindemiam : perin«

Tem 3. ho-

tum rorís flantem : Ícu ut expendit D. Chry.

de immiffis calamitatibus , ac zrumnis aflli«

foftomus.

Tgnie murus dllis fatius eft , «9

tiil. 4«

git Deus viros probos offerentes fructus bo»

veflis flamma , && fons fornax j f ligatos

norum operum , qué ditefcant uberioribus,

*.

captens , folutos veddit 5 mortalia acceptt

déntque prafítantiores

*

huc accerfendus

corpora , & tanquam ab immortalibus abffiz-

Venerabilis Beda, inquiens,

Fert frutclum,

Wust 5 uon Agnovtt naturam , fedpietati ex-

quia mundus efh . atàue ut plus afferat , pur-

bibuit revereutiam.

Timuerunt flammz

gatur adbucz quis enim in bac vitafic mun.

ledere , quos ju(fe fuerant incolumes fer-

'dw ; t non fit magis ,. 8 magis mundan-

vare ; fugerunt incendia quafi timore pet-

dus.

territa, quos beata calamitas contra furiales

Frequentiüs igne torquetur aurum ;

98.

Nabuchodonoforis minasarmaverat: fecu-

quàmferrum , quia quo pretiofius e(t me«

ros flammz cuíltodiunt , quos homines ad

tallam , eà magis , ac folertiüs purgatur :

flammas damnaverant interimendos : ubi

haecque caufa, cur Deus viros juitos , vir-

interitus aperitur , ibi (alusreperitur ; ubi

tutum ftudio commendatos, fibi charos ; &

- dupplicia apparantut , ibi refrigeria exhiben.

quos propterea impensé amat , etiam pro

tut,

Splenduit hisce in flammis paterna

levioribus noxis acriüs puniat , quàm pro

- Deicura, imé & clementia in zruümnofos ,

gravioribus in hac vita improbos: quóni-

& à mundo vexatos perfecutionibus ; licét

mirum igne tribulationum excruciati pre-

rebus adveríis , veluti flammis fint circum-

loc

tiefiüs purgentur , 'ac uberioribus cumu-

.

dati, ita tamen fervantur illzi ; Ut ne ca-

lentur beneficijs

.

appofité D. Chry(ofto-

pillus qu/idem unus lzdatur.

mus de muliere Chananza.

Quemadmo -

Homil. ;z.

dum aurum in camino nou lediür : ita nec

ff abili anima tribulatio nocebit,

50 XIO

Quid ope-

YAUtUY cAminus ? AHY IU mundn,

Quid

tribulatio operatur ? tolerantium 4

mp/ia-

Quem adverfitates premunt , tor .

YOM coYORAHL,

Ubi funt , qui nos tribu,

queutque , non inficiunt ad dedecus , fed

lant? folia erant, & afhirante aurA , r"ap-

per/i;iunz adgloriam? Efb tribulatio bomini,

t4 j ac purum vemanfi tritictim.

Quod

perinde ac ignia auro.fordes abflereit, d

auro ignis przílat , id tribulatio animz 5

nox&s purgat , & munditie

fordes abltergit , à noxis purgat, & mun-

condecorat.

ditie condecorat.

Si aurum fimus non pa-

lea, erumnarum , ac calamitatum fornax ,

37*

Urb laborum, -ac preffurarum exami-

nil damni nobis infert ; torquemur , nonut

ne juítos in hac vita Deus probat , ut

in cineresfolvamur, fed ut àfordibus cavea-

mus. n fornace ardet palea , 1ed aurum

impij fibi confulafut , fintque teítes

pur-

Tribulatio morum mogiftra pravos Affe&tuscaftigat,&c. 699

purgaruf.; illa im cineres vertitur :5 hoc

ris, acfürote infanias , me non tanges.

fordibus exaitur,

Fornax tribulatio , pa-

Hoc idem quilibet nofttüm ijs obijciat , quos

lea imp:us , aurum jaítus , Artifex Deus e(t:

adveríarios putat ? fi Deus hanc vobis facul,

f Q

le fleClit aurum proutarrifici magis libuerit;

tatem dedit me divexandi ; me dentibus la-

& nos, fi aurum fimus , Deo obíequamur ;

cerate , convicijs impetite, virgis excipite,

ub:nos ponit , maleo tundit , ignetorquet ,

injurijs onerate : omnia patienter , ac leto

limulà cruciat, xoleremus : diicamusnos to-

animotolerabo ; verbera, virgae pulverem

lerate , ut perfeveret ille purgare.

Hinc jus

tantüm excutient ,. quem corpus contraxit ,

fti laboribus frafti , calamitatibus preffi ,

non animum lzdent : fin vero vobis non fit

zrumnis circumfepti non triftantur , fed fe-

data facultas in me fzviendi , licéc gladios

renoanimo , ac mente tranquilla adveríitas

abítergatis , dentes, GC nngues acuaus, ti-

tibus obviant; fciunt enim eratiofiores tunc

&us laxiores pandatis ,. me non mordebi-

D«o effe, cum pluribus affiiguntur calami-

tis,

IOI.

tatibus patiefiter , aequóque animo toleratis;

L

Quz viro jufto adverfa obveniunt , . ei

'»

;b

quia ut ait Salvianus

*

Labor jejunium , 68

non nocent , fed eum patientiam docent ;ait

^.

? Gu

;;

£rn, Dei,

powpertas , & bumilitas , & infirmitas non.»

D, Gregorius. | Zantó quique minus offen

Heril, 357

in Evangel,

omnibus onerofa [unt tolerantibus ,. [ed tole-

ditur dotius , quantó convincitur minta pa-

rare nolentibus : frue enim gravia , frve levia,

teni, Albat l hemonites apud Job, $. v.

animus tolerantis facit.

7*

Homo nafcitur ad laborem , &8 avis ad

935.

Tolerandz íunt afflidtiones , zrumnz,

volatum.

Labor autem fine patienua non

toleratur.

Q adverfitates patienter , & equo animo ;

Perpendamus , quomodo .nt

id magifter Chriftus (uo nos exemplo edo.

aves ad volatum inftrudz ; navésque equo-

cuit , cum tanquam ovis ad occifionem du-

ta traijcientes zmulentur ; insít illis inítar

us fuerit,

Equi geaeroliores , ac preítan-

prorz roitrum acutum, quo a&rem fcindunt,

tiorisindolis eos interdum in catadromo, íeu

alarum remigio funt actuofz , oblongiori-

niitp

equari] domitüs in palz(lra, .ita fuis inflru-

n

bus fuo ordine pennis utrinque extru&a

L

untur à magiftris , ut non folàm ad mini-

veluti tran(ílris funt

?

cauda eft ipfis pro

mum quemque lefforis nutum ex incitato

clavo , quo reguntur , ac dirigunrur , pedibus

curíué veíligio fubüiftant , vel pergant ; cur.

collectitijs, digitis fparfis , nnguibus adun-

rant, ingyrosÍe agant, ac orbem veríent ;

cis , tanquam anchoris apté fuis hzrent ar»

