naufragia incurrunt à Dei vultu eliminati.

Lib.2, :5

Appolité obfervat D. Hieronymus, Diícipu-

prafentiam mentis oculos dirigimus, fimál.

Maitb,

los nonad nutum, fed ad imperium Magilri

que in ejus confpectu orationem fundimus,

Chrifti ab eo ab(ceffille, qua(ít pra[cios ejus

quam mente concipimus, montes difficul.

prafentià deftitutos fubfecuturze tempefta-

tatum flatim explanantur ; & plana fiunt,

quz nobis videbantur afpera, & . impervia,

tis, ;ait Hieronymus: KeHUé quafi inviti à

Domino Difcipuli recefferant, ne illo ab[ente

idque expertus regius vates, aiebat : Monres

Pfalg 3 6.

naufragia fuflinerent , quia míi Numinis

ficut «era fluxerunt à facie Domini: quinimó

& Salvatoris preecurfor Joaunes Chrifti prz-

prfentia muniamur, fluctuant (latim pravi

intus affectus, perflant tum concupi(centis ;

dicaturus adventum, pradicat itidem prava

]

tum irafcentis animi venti procellofi,& pro-

in directa, & afpera futura in vias planas;

f.

quia ut ait David : Nam €$ fí amibulavero F[a

lr:;;.zr..

| Dfaln t9.

csllze intus excitantur,quibus virtus naufra-

a abforbetur, idque ifaias expertus ait :

in medio umbre mortis non timebo mala,ed

Capsz/ — dMcondi ab eo faciem ejus, & indignatus fum,

cur David ambulans per vias umbris, & te-

4f

376

nebris obfitas, ubi pericula fiunt obvia mor-

& abiit vagus in via cordi [ui, dignum eít

&

notatu , non dixiffe Prophetam, indignatus

tis; ubi pracipitia patent ad interitum ; fe

?v

Íum, & ideo ab[condi faciem meam: fed

immunem dicit à quovis malo ? nimirum

riüs afferic, faciem fuam ab(condiffe, & po-

quia quamvis in medio umbtz mortis am-

ftea indignationis furente affactu fuiffe exa-

bularet ,. Deum tamen fempet fecum ha-

buit przíentem, & comitantem , propterea

:ä

giatum : Aab[condi ab eo faciem meam, &&

fubdit ,. Qwoniam tu mecum es,quia (i Deus

indignatus [um ; quia càm primüm fe à Dei

groíentia fubduxit, fuam abícondensfaciem

adfit, tamet mors fuain nos videatur.tela

Ti

^

n

eiaculati , ejus tamen ictus retundimaus cly-

à vuleu Numinis ab ejus fe fubtrahens prae

j 34 fr/'ïg

peo muniti divinz prafentiz ; imó fi DEQ

fentia indigaatur , feu turbulentiori irafcen-

tis animi turbatur affe&u, inflammatur irà:

adfumus; etiamin finu mortis vivimus: id-

ls

non enim iraíceretur impius , fi Numinis

que caufze, cur Regius Vates totoanimo ,

ardore divinam fitiret prefentiam P b at

praíentiam ia fe retinere adniteretur.

l

Tibi dixit cor meum . exquifv^, o facies

( äf?ldiu ab ira Dei abfumus, quamdiu

^

"myeá e

E

^

386

Liflertatio ;«;Vm.' 2

meat faciem tuam Domiue vequiram , quia

intenditis, quafi trifles de aicenfu iiapL ii

Dei przefentia eft, que nosab omni eripit

ad Patrem, ac obliti fpon(ionis vobis obfir-

|

diferimine; & omnes in nobis ceércet noxios

mataz, cütm vale dicturus vobis, dixit: Ecce

Matth, edj, |

affectus in. noftram infurgentes perniciem:

ego velifcum famusque adconfummationem

PT

PfAla. 30

Eripe me de manu inimicorum, & 4 perfe»

faculi, i vobifcum ett, & prafentem habetis,

r]

quentibus sme ; eripimur veró ab infidiis ini-

cur triftes eftis de illius in ceelum .afcenfu?

4

E

micorum, fi Dei nos muniamurprzefentiá:

Quid ni, id plerumque nobis contingit; qui

quia tunc facies noftra perinde , ac faxac.

altosad coelum gemitus emittimus , .ac fi

cenfa [plendet, & laqueos videt, quosde-

Deusà nobis procul effet, qui nobis fempec

clinet ; quapropter David enixim cupiens

praefentiffimuseft : .quód fi hanc Dei- prae-

eripi de manibus inimicorum in fuam perni-

fentiam feria perpenderemus .cogitatione ,

ciem infurgentium fubdit : J/zffra faciem

longe utique attentiores in precibus five ore

v

£am fuper feruum tuum..

fundendis, five mente concipiendis effemus :

$0.

Inüdias pravorum affe&uum nontime

f1 ferió-cogitaremus, /Deum Judicemintus

rent orantes , fi Deifacies, (eu prafentia in

in corde:no(lro federe, :ac attentiffime:cogi-

eorundem reful geret mente, raró laberemur,

tationes:noflras.fingulas:obfervare;:non tam

fi.vultui Dei hereremus , fi ejus prafentize

lutidé preces funderemus, :nec:per incufto-

infifteremus, & ideó ad hanc Numinis prz-

ditos fenfus futilibus 'mentis.-evagationibus

.Pfülm, 33.

Íentiam fuadens David orantes,ait: 4eceZz-

oftium aperiremus, :nec'tot pravorum affe-

te ad Deum & illuminamini , & facies veftve

'éluum tumultusiánternam nobis quietem ab«

non confundentur, — Dei qui nititur preefen-

riperent : fed.quianec :Dei praefentiam, fe-

tiá, tametfi omnia circumfluctuent , & .ut

dulà perpendimus , :nec fenfus:noftros.prz-

Pfalm, 49.

ait David: In circuitu ejus tempeflas valida,

fertim.exteriores cuftodimus ; fit plerumque

quia tamen fluctus Deum nontangunt ,. nec

-quód mens inquieta; nullum., :vel:modicum

ei approximant, malaciá fruitur, licét fluctus

:colligat ex-oratione fructum,

i

decumanis tümidiores fuperbiant; tutus

EL

Ne pravi infurgant intus affe&tus , :qui

Ítat, quamvis czteranutent;

mentis:noftrz malaciam:turbant , & inter-

quiefcit tametfi

reliqua agitentur,

'nam 'paceminfringunt, neceffe eft, cuftodia-

t

Preecipuum igitur mentis orantis fub-

mus.externorum fenfuum atrium; :quiaut

fidiumeft Dei praientia animo altiüs im-

n0s Chriftus Magifter :monet: 'Com fortis

ILuc./YYe

preffa, hácenim veluti impenetrabili clypeo

Armatus euffodit -atrium : fuum in pace funt

iCus omnes tartatei hoítis retundit; ac ve-

:Quó tutior fit arx folet

€d, qua poffidet,

luti injecto fromno pravos quosque infur-

exteriüs propugnaculis muniri , «& interiüs

gentes affeQtus co&rcet, infolefcentis concu-

multiplici praefidiario:roborari milite, «Di-

|

!

bü.ï;,

pilcentize motus'compefcit , quin 8 tzdium

*

ïï'

(ponuntur utrinque-excubize , ac vigiles.mi-

ipfum excutit, G'omne abigit animi fafti-

lites;'oftia fingula nocteclauduntur,ne quis-

dium : quapropter plurimum proderit , fi

que poffit ingredi, & ideó in pace funt tunc

oraturus mente avolet in coelum , & me-

omniaintus4n arce, 'Quid ni ut arx men-

dius inter Angelos ante DEI thronum fe

tis noftrz à fua-non dejiciatur tranquillitate

profternat, ac fuam petitiorem fupplex ex-

claudendze funt fores,& ferio invigilandum,

ponat; imó non folüm orantes in harc Dei

ne hoftiles rerum fluxarum Ífpecies ingredi-

;

prefentiam noftros debemus intuitus diri-

antur,ne ullus rerum externarum tumultus

ii

gere, verüm etiam ia fingulis alis noftris

in nos infurgat.

TT'alis 'fuit.turrisDavidi-

l

fludiis, &actienibus, ne devii declinemus

e

ca, ex:qua mille pendebant :clypet, & armo-

f

à rectitudine

?

eftque quod nobis Salomon

rum apparatusuniveríus ingerebatur ad :mu-

H

E?wnä.n A

fuadet: lm ommibus vijs tuis cogita illum, $

nimen; haecautemturris ita munita, & mi-

If

V. 6.

ipfe diriget greffus tuos 5 i enim noftros in

max fymbolum prodit mentis'orantis , qua

k

Dcummentis intuitus direxerimus, ipfe eti-

nifi fibi invigilet,foresexternorumfenfuum

am quafi ex inito. foedere cum fuis amicis

cuflodiat , clypeóque divinz prefentig fe

oculos fuos viciffim nobis five laborantibus,

muniat , ac Déo intimiüs uniat, vix à tumul-

b

five orantibus affigit, omnésque greffus no-

tuantium pravorum affedtuum "ftrepitu im-

V

ftros ditigit, idque expertus David dixit:

munis erit , nec pace gaudebit in aree:men-

K

Providebam Dominum in confpetlu meo fem-

tis.

Si fuum Princeps fortis atrium rite

f

per.quoniam 4 dextris eff mibi, ne commo-

cuítodiat , fi arcem fuam firmet propugua-

t

vear , quia David fuosad Deum mentisocue

culis, milites accerfat, excubias dilponat,tor-

TE

los jecerat, ita Deus fuos in ipfum injecerat:

mentis muros armet, fores claudat., & in-

[

hac enim viciffitudine fuos Deus fibi devin-

vigilet, ne quisquam ingrediatur ignotus,

Q

cit amicos,

Cüm Chriftus poft devictam

omnia funt in pace, qua in aree poffidet ; fi

jjA

mortem e fuo funere in coelum afcendiffet &

tamen non brácteatus interfit atrio, fed lo

ef

mohte, duo ftatim adtuére Angeli; qui ad

ricatus 5 noniomnolentus-excubias agat,fed

ti

mirantes ejus Difcipulos. attentis oculis in

vigil fingula exploret. Pre ceteris autem

Aäorc 6130

ceelum fufpicientes dixerunt : Pzri Galilei

fs

turris Davidis prolixa clypeorum feriemuni,

)

quid flatis afpscientes in calum ?. quafi dice-

ta exteriüs dicitur ad hoilium affuitus coér-

rent cur tanta folicitudine oculos veílros in.

cendos, eórümque tela eludenda: nositi-

ceelum erigitis, cur faciés vellras ad. fydera

dem oraturi Dei pralentiá necefls eft munia-

uc

r

m

P

;;i()mtig/mcntc contcptä probos fov& affe&tus, pravos przf, 387

mur veluti clypeo ad pravos omnes eluden-

que prafens, cur adhüncunum non refpici»

mus, cum oramus? cur non uni huicinten-

slos affectus ; quia, fi à Dei przfentia abíce-

dimus, perinde ac evangelicus filius prodi«

dimus, cum precesad ipfum fundimus? quid

Mf;). MP'

u

gus difcedens à praefentia patris, depravatae

miferi vagamur, & per labyrinteas fallacias

erramus, & Deo nonheremus, qui nobis eft

1

concupifcentize profternimur affedtu,

p

".

49

Prodigus adoleícens abícefferat in Re-

intimé prafens, & fine quo, nec vivere, nec

Tomo s i5

gionem noubarbaram , Íed longi-nquamsfed

effe poffumus? ut ait Auguflinus: Nonuzffem

quia patris praefentiá deflitutus, & confiliis;

Deus meus, non omnino ejfem,mifi effes in.me.

quas é paterga domo divitias fecum tulerat,

Dei prafentià qui munitur , futiles excutit

abligurivit, uniones in glandes mutavit ;

mentis evagationes, pravos abigit affectus,

. & cacodoemonis omnes retundit. impetus.

Íplendentem byífum in detritam lacernam;

equos in fues, auri fplendorem in focd

anm nus

Refert beatus Nilus de quopiam viro aícetas

ditatem; à pravo enim concupifcentize affee

qui duas integras exegerat continuis preci-

bus hebdomades; cacodoemonesid zgré tu-

&u fpoliatus ornatu virtutum , laíciviarum

fceditatibus coinquinatus copit egere; fed

liffe, ac in id unicé toto ni(u incubuifle ftu«

dii, ut hancfirmam ,. ac inconcuffam orandi

miferior fuit opulentia, quàm imopia: fi-

conftantiam, vel infringerent, vel faltem tur-

Quidem opibus diffluens,& onuftus luxuriari

barent.

copit ; & egeftate pretlus defiit fcortari. Sed

Iddue ut coníequerentur ftoream.

quanam fuit heec Regio, ubi tam ingens ex-

rapuerunt, cui & virum fundendis precibus

affuetum impofuérejoci, jufüsque causá z

orta tempeflas. criminum fuit juveni ? An

Medorum fuit ipíe iliecebris interceptus,

fiquidem hominem aícetam; perinde ac ave-

vel Perfarum gravatus Ícenis, vel laífciviis

nam vanno eventillárunt; fed vir pius eó fer-

corruptus JEgyptiorum ? INeque fuis eum

ventiüs Oravit, quo acriüs à tartareis vexabae

deliciis dementárunt Sybaritee ; nec Chij fuis

tur hoftibus, qui nec tantillum potuerunt

.eum turbare, necà precibus fundendis di-

pateris excantaverunt ; nec ei obilrepenti.

BI

bus tabulis illuferunt Rhodij; neque Attici

ftrahere ; aimirum vir aíceta clypeo muni-

per lenocinia epularum in fuas pertraxerunt

tus divinz praefentiz inter fundendas preces

omnes elufit cacodoemonis aftus ; quia ut

adolefcentem caffes, — Quid igiturcaníe cur

adolefcens unà cum patrimonio cenfum e-

ait Beatus Nilus; vir ille, non manu libellum,

;UF.] l,

tiam prodigeret pudoris, libertatem amitte-

non orbiculos tunc veríavir precatorios, fed

Deum in peclote fuo pre(entem adoravit;ad

tct, & famam foedaret pravorum concupi-

Ícentiz affectuum addictus vili famulitio ?

quem unum oculos adjecit; & quia mentis

9

EJ

!

Caufam hujus lapfus" innuit Sacer textus

cogitationes in Deum fibi przefentem fixit 5

propterea, veluti vulnus tartareo hofti in-

ze."fo ïfc

Congregatia otmnibus adolefcentior. filius pe-

vegrà profetlus esl in Regionem longiuquams

flixit; qui nullis molitionibus,. nec ludicris

valuit afcetam ab oratione abílrahere,

ícilicet diíceffit à domo paterna, 1e fubtra-

D. Bafilius quzrens qui fieri poteft, ut'

$&.

xità confiliis, & praefentia patris ; ideóque;

quamvis opibus onuftus ; quia paterna de«

in oratione mentis no[lrae cogitationes foras

&

Ítitutus pracfentià coepit omnia prodigere,

N

non evagentur, refpondet,id poffe obtiner&

fa orans certue fit, e Deum habere prafen-

)

pravis famulari concupifcentiz | affe&tibus.

Cüm primüm à patris fe praefentiá lubtraxit

tem, & veluti Judicem, fedentem in (uo cor-

in Syrthes incidit Lybicas,in Brutiorum Scyl«

de, & diligenter obfervantem fingulas no-

$

las, coetus Britannicos,Siculósque Cyclopes:

[lras cogitationes : eftenim Deusubique lo«

fi à patris, feu Dei praefentia abes, habes vel

corum pra'fens, fed fpecialiüs in animo oran«

tis, Quód fi miraeítcorpus inter, G ani-

in Attica, nonSolones, fed Poliphemos; &

e

in medio. Tibure Sardiniam experiris ; in

mam copulatio, & adhzefic, adeóut fit tota;

i

fcopulos impingis,vel Charybdes incutris fi

anima non folüm in toto corpore, verüm &

in quavis ejusdem minima parte, & prefer-:

Numinis non fuülciris prefentià, Hinc pro-

digus adolefcessin fe reverfus,factique poe-

tim in corde, quod eft fons, G radix vitz;itai

nitens, non mores incufat urbicos, non Pro-

& Deus tametíi fit ubique przfens,fpecialiüs

l.

vinciz damnat lafciviam ; non prava populi

tamen in animo orantis, cui fuam fuppeditat

l.

reprehendit exempla ; fed folam à patreab.

opem.Imperator in terris przfenseít in toto

j^

fentiam, originem dicit fui lapfus, & focdi.

fuoimperio, fed folüm per potentiam, at in

u

conclave fuz aulz, fuóque in folio eft per

h

tatum, quascontraxit , ideóque refipifcens

a-

defits 13»

ait: Surgam, &f ibo adpatrem meum , quia

prafentiam, fuámque naturam: Deus verà

[4

tam prope ad Charybdim acceffi, quàm pro-

, eft ubique praefens non folüm per potentiam,

nl

verüm etiam per prafentiam, Gteffentiam,ut

€ulà praefentia patris abfceffi,

$

3

—. 'Tametfi fit Deus ubique locorum per

non poffit ullusdefignari locus, ubi non fit

f

effentiam , vt loquuntur Theologi, prafen-

intime praefens.Idque cau(2, cur cüm preces

fundimus przíenuam Numinis debeam

)l

tiam, & potentiam; homo tamenà Dei pre-

us

j

fentia fe fubtrahit , càm ad alia fuis divete

attendere; & veneratie

à

n

-

titur clogitatio:j.ibus. Quod fi Deus eltubi«

l.

3 4

(

g d-

DIs. -

Verani de Bf*eäiäus Ton l,

d

P2 G58) g

Gocp cioeodo do o o od ao ao co ao coco co eoco C tD Cb tb

k

.,Qz N

e

" «Q-

Secesidts qp osesqeddpelosquddesodecde

dedededeebdodeeededodedeqode

DISSERTATIO XIX.-

Oratio mente concepta, & rité incocpta:

eft laxamentum ab humanis erumnis,& in-

..Citamcntum ad probos Affectus.

er orandum -ave[cit., ;yuïi;z.,DEO,r;af p£ efh,

Mfm. nojim plerumque int

n adberefcit.

m

LA

hN

f

x Lerumque mensnoftra i.

cedátque proculà quovis tumultu;rerimque

-

,/'.&

N GESS

Z

^2

deo inter orandum are«

terrenarum (trepitu;ut cum Ifaia dicatiPe

nite IfAi4-2,

1

N

/

d

Ícit, quia inutilibus co-

afcendamus ad montess Domini, ad do

nia

;

Y

d

s

A,

d

gitationibus à 'przfen-

Dei. Jacob; & docebit nos vias [uas9 ambula-

ua Deiavertimur, & ad

e

:

bimu in femitás ejus, Hoc eftintentiones,co-

g

Bs o

A

alia extra Deum diver-

gitationes,voluntates,. affectus omnes,: & o-

35

Em

n

j

as

E g

m

timur ; ideóque & tem-

inniainteriora mea venite , "afcendamus in

pus tetimus, & fructus

montem;vel locum;ubi Dominus videt,& vi-

otationis perdimus, — Vel.quia omni praeviá

detur; interim curz, folicitudines;animi mo«

deílituti difpofitione oraturi Deum accedi-

leftiz;anxietates, labores; fetvitutes expecta.

mus,. Pericles Grzcos inter Oratofes paue

te hic, donec ego cum puero, 'feuratio cum

cis fecundus;ad dicendum & fuggefto;fzpius

intelligentia illuc properantes,poftquam a-

à populo laceffitus, negavit fe id facturum;

doraverimus; revertamur ad vos. -Abraham

eó quia imparatus effet : Erubefcebat fiqui-

enim dile&tum filium füum Ifaacum immola-

dem non przmiffo ftudio, ac confueta difpo-

turus cum illo foloafcendit in montem Mo.

fitione concionem exetempore populo reci«

ram;famulis, & a(inà ad montis radices reli-

tare, & quidem prudenter; :quia ut ait Sto.

Qis. Perinde divinis vacaturus meditationis

Serm 26.

bzus, Cogitatioeft 'fons orationis, & ubi

bus amandatis omnibus alijs *occupationi-

nulla vel indocta pracedit cogitatio, ibi nul-

bus id unicé fibi proponat, Deo vacare;& (ibi,

g

la,que proba fit,haberipoteít oratio, Iddue

&i ita fe gereres quafi nihilaliud in mundo

«aufz etiam cur Demofthenes Epicli expro-

effet preter Deum, & orantem,

branti, quód tanto ftudio meditaretur ad

Etiam Moyfesacturus cum Deo in monte

t

concionem proferendam, & tantüm impen-

Sinai fpatio quadraginta: dietum, & totidem j

. deret temporis plurium fcilicet dierum, : di-

noctium dení , ac conglobatá fuit obtectus

&urus ad popülum per unicam horulam, re-

nube, ut nullumad montis radices viderit ex

Íponderit ; Erubefcerem fané, fi mihi , ac

| .

populo ibiimmorante, necabullo fuerit ipíe

V

" Reipubliez cupiens prodeffe;plurium dierum

vifus. Locutürus cum Deo per pias:divino-

[

non pr&mitterem cogitationem, & (tudium,

um meditationes czcutire debet;qu&nil ni(i

b

Quinimó polttridie ad populum -dicturus

Deum intueatür;imó & furdefcere;ne obflre-

€

confueverat noctem totam pracedentem vi-

pentes terrenorum tumultus:audit , :utfolis

b

— gilare, ut tàntó paratior prodiret, quantó ex-

Numinis alloquijs aures prebcat, nec cuma-

t

a&tiüs meditatus fuiffet dicenda: & cüm Py-

lio loquatur,niicum íolo Deo; imó:qua(i

if

tbias ei objeciffet ; quódejusconciones ole-

mortuus efle debet mundo,ut foli Deo vivát,

k

rent oleum; fobrié, ac modeíié tefpondit,

peffitque cum Apoftolo dicere vivoego jaz;

u

Íatiüsefl, ut mea oratio oleum, quàmuttua

10n egoyUtvit veró inme Cbriflus. 'Qu;äd f1 a«

l

vinum oleat, Quód fi Demoflhenes tantum

liquam inde 'experiatur moleftiamj;eandem

ib

adhibuit ftudii, tantumque impendit tempo«

patienter ferat, acin fatisfa&tionem offzrat

ris, ut fe prapararet ad perité loquendum

divinz juftitiz, quam pluries converíando

E

ad populum : quanto majori ftudio debere.

cüm creaturis tum Ooculistum auribus, &

mus noscum Deo locuturidcbitam pramite

1

f

linguä offendit,

ts

tere praparationem ?

Hincanimz orantis feceffus, iquovis ob-

as

Hiec autem praparatioin eo prafertim

Q

flrepente creaturarum tumultu . ieceffarius

fita dicitur , ut mente oraturus priüs ex pio

eft, ut Chriftus exemplo fortiüs, quàm verbo

aliquo libello materiam feligat, quam fit me-

etiam nos docuit,cüm totiesà turbis adoratu.

i

ditaturus, dein negotia, folicitudines, curás-

lt

Iüus,acoraturus fe fubduxerit ; & Apoitolis

queomnes temporales procul à fe abigat ; íes

Qu

poftquamaliquamdiu vacáffent pr&dicationi,

s

& con-

fim

^

* — Oratio rité inczptà probos excitat Affectus,

389

& converfioni hominum feceffum hunc in fo.

prægüüatio fammi boni,à quo utà fuo fonte

litudiné praeceperit. Divina meditaturus mye

reliqnorus bonorum perenni fcaturiunt rj«

fteria neceffe ett quodvisaliud negotium, cu-

vuli omnes,

&

ram,& occupationem fepponat,ne ad alia di-

Hinc decor, & pulchritudo tota deri.

"ls

firahatur:qued fi càm morbo affligimur,qua-

vatur orantis, & contemplantis;& charifma-

vis alia omiffa occupatione;ac cura foli vale-

ta cunéta S.Spiritüs, quibus ad miram exore

tudini toto ftudio incumbimus recuperandz;

natur pulchtitudinem, — Ab hac origine di«

quanté magis debemus exteriora quacun-

vinz bonitatis, G myllica anims unione

que omitterenegotia; viresanimzlangue-

cum fummo Bono omnis proficifcitur fplen-

fcentis.pabulo ut reficiamus orationis? cüm

-

dorlucis; omnis internus radius, quo cali-

anima corpori prz(tet, ejisque morbi, cor.

gines abiguntur terrenorum defideriorum,

poris infirmitatibus fint periculofiores? Non

Gtenebrz / excutiuntur concupifcentiz , ac

animur Deo, quin àcreaturis fejungamur,

pravorum affectuum; & ardor fuccenditur

in id propterea debemus ftudii incumbe-

divini amoris , cujus ineffabili fuavitate pet-

ze, ut noítram refe&tari animam, eam ad in-

fuíus fpiritus terrena omnia faftidit; divitias

timam cum Deo perducamur unionem my«

contemnit; honores nihili facit ; dignitates

Ílicam.

vili zeftimats & folüm in ipfo zítuat infatiae

f*

bile coeleftium defiderium.

Neque hzc unio localis e(t, neque fo-

Et quamvis vi»

lius przíentiz,quá Deus ubique eft per fuam

deantur hee humanum noftrum excedere

immenfitatem, quà omnia replet fpatia, nil-

captum , G obítrufa potiüs involvere my-

u

que vacuum relinquit; neque eít unio per

fteria, ut tamen reclé ait Plato: De rebur

gratiam fanclificantem,quà anima à noxis e-

divinis credendum eff filjs DEI , etiam fi

maculata Dei reí(lituitur amicitie , cujus

nullas afferantrationes : non enimut inutie

etiam naturz fitconfors: neque eft unio pet

les cenfendi funt, nec prorfus abjiciendi

€haritatem: fiquidem prima harum unio-

myfticorum libri,quamvis fublimia tractent,

num convenit etiam rebus animá caretitibus,.

& quz noítrum videntur captum excedere,

ac omni deítitutis feníu: Secunda omnium

quia 1d faltem ex iisdem di(cimus, quatenus

e(t juftorum, imó etiam puerorum nondum

cognofcimus, quàm long? àculmine veríe.

feprennium, feu ante ufuümrationis: tertia

mur Chriftianz perfe&lionis, nondum digni

£ommunis eft omnibus probis, qui Deum

efíecti; qui cum Moyfe facram ingrediamur

hanc caliginem, Refert Gulihelmus Abbas Lif.feeepatz,

quidem ardentiffime diligunt,fed adhuc do-

no contemplationis, ac myltica carent unio.

$, Theodorici in vita S. Bernardi, fibiinfir-

ne, qu& adeo abdita eft, ut inexpertis fitim-

mo in Monaíterico Clarevallenfi. fandtum

pervia, & explicatu difficilis , fítque in folis

Bernardum etiam valetudinarium expofuiffe

animz potentiis, intellectu fcilicet,& volun-

canticum canticorum , inquoaitipfer Czm

tate; quatenus vir afcetahiíce duabus mu«

benignà , & fine invidia exponeret mibi , &2

nitus alis furfum avolat, & Deum attingit,

«ommunicaret fententias . intellagentio ,. 65

cui conjungitur, non alio glutino , quam

fenfu. experientie fue, & svoulta docere i

amoris; quifru&tus eft orationis mente con-

peretur zuexpertum , que nonnifi experiendo

templantis myftería,S tantum huic myfticz

difcuntur : & f intelligere nom poteram; que

unioni ineít dulcedinis, ut futurz beatitatis

3.

ab ipfo apponebantur mibis plus tamen fo-

quedam videatur eífe przeguftatio,

lito intelligere me faciebaut,

quid ad ea intg!.

6,

Beneficio hujus unionis interná Iuce di-

ligenda deeffet mibi.

8.

vinitüs infuía perfu fus intellectus Deum re*

Quamvis videatur hzec inyftica. unio

fpicit, & in eo tt in fonte bonorum om-

explicatu difficilis, fatiüs tamen eft, fi ejus

nium propriam extinguitfirim, féque plené

experiamur utilitatem, & neíciamus defi-

niiionem; fi ejus imbuamur füavitate, &

explet, reficitque; & quiain Deo folo co-

gnofcit effe omne bonum abillo non diver-

deftituamur cognitione, — Quód fi hac in-

£itur voluntas , qué quarat aliud bonum?

terna non experiamur nos fuavitate perfun-

imó dicit cürn Petro Apoftolo in monte Ta-

di, non tamen recedere inde debemus: fed

boreo ;; Bonsm esi nos bic effe?. quiaibi fpi-

cum Davide dicamus: £x4uifivir te' facies Pfalmaé:

ritus inttoducitur in cellam vinariam , u

med»faciem tuam domine requiramyne aver-

Yoerus ebibit fobríam ebrietatem.

Defluit

£a5 faciem tuam à me, ve declines in. ira d

ibi deliciis amans anima, deficitque à fe ipfa,

fervo tuo : przproperum eft ; ac temera-

]

rium velle me corde immundo, mente (cedis

& quafi in priftinum fuum redacta nihilum

án abyffam elabituraterni amoris, ubi fibi

evagationibus coinquinata Dei vultum vi.

;

enortua, foli Deo vivit, nil fciens, nil fen-

dere, eíque per amoris ofculum uniri: pre-

t

tiens praeter amorem , dicítque propterea

fertim cum caligent oculi mei interiores à

cum íponía: dile&us meus smibi, $ ego ilii

fulgore veritatis tuz ; & omnia interiora

mea tumultuent contra. me: nihilominus

Io

& licét in divina illa caligine videatur, fe

S

ipfam perdere; fe tamen tunc invenit , cüm

quamvis hac interna deflituar fuavitate , &

lu

ita fe perdit.

Eft igitur hzc myflica unio,

mens mea veluti aridis oppleta arenis fleri-

quá beneficio mentis divina contemplan-

lefcat, dicam tamen fempercum BDavide :

Ü«

$

vis myíleria vir afceta enancifcitur beatif-

Oculi wei femper ad Domtnum ,. & Benedi- Vfalm. 24.

"m

fimos veluti divinz bonitatis amplexus; eft

U Dominum n 0njnji tempore: !gmpgr' [4u5 P/nIms,

wee 2

ejues

"

Verani de dffeitibue Tom. £a

*

ao -

390

Dïfï"er:atïo u

*

preffos, & nihilominus neque latum unguem

ejut iu 0r? zieo , & Pfalm. 1 y Providebam

Dominum in con[pectu meo fevaper : non enim

à divina voluntate diffentientes;fed-tmnquilï.

vera vite fantlitas folatiorum dulcedine

]lé,ac toleranter omnia ferentes; hos enim

perfundi expetit; imó tünc oratio eó eft ner-

Deus fuis accenfet amicis, quos erudit, ut fi-

lios:

H Mþ.f;

vofior, quoab omni folatio remotior: ni«

uetm docebit [cientiam, 8 quem iutele

mis delicatz eft mentis has folatiorum dul-

ligere faciet auditum ? abladlatos 4 ladie ;

*

cedines expetere , ac velle illis innutriri

LA

avulfos ab uberibus,

iI,

p

hac fenfibilis dulcedo lac eft. ceelefte, quod

Id fumma datur virtuti ad eam perve-

DEUS cui vult , impertitur, & quando

niffe zequanimitatem , quà vir afceta mente

vult affundit; tenelle capellze, foettisque re-

hilari , & corde fincero dicere valeat, id

cens inlucem editi folentlaftea nutriri dul-

mihi fummum fit. folatium , fummümque

cedine; qui veró creverunt boves, vel arie-

gaudium propter DEUM, & ad ejus volun-

tes, nonuifi herbas, & gramina per. came

tatis executionem omni carere folatio, quo»

pos , montésque depafcuntur : folet Deus

vis deflitui gaudio, — Vera perfectio non in

laétea hac dulcédine tyrones prafertim per-

perceptione magna& dulcedinis fita e(1, ne-

fundere, quos ad ftudia alliciat virtutum;ad-

que in internz confolationis affluentia , fed

ultos vero plerumque fterilefcentibus pafcit

in eo, ut vir afceta feipfum; :G omnia pro

graminibus, quo mafcula virtus magis exer

DEI amore relinquat , G abneget., trans.

ceatur , ac nervofior fiat.

fundátque propriam voluntatem integre in

9.

Quéd (i Dei bonitas hunc fuavem oran-

divinam; & liber, tranquillásque in fingu-

di guítum nobis inflillet , non ab ejus debe-

lis, quz fibiobtingunt DEO femper ádhae-

mus nos dulcedine fubtrahere, fed cüm gra-

reat, cjusque voluntati propriam femper re-

tiarum aclione dicere cum Propheta: Para-

fignet.

Sunt, qui putant, fe à DEO , dere-

tum cor ineum Deus,paratumcor meum: &

lictos , ac gehennalibus.addictos -cruciari-

f1 iterum hanc nobis dulcedinem fubtrahat,

bus, fi fenfibili devotione noverint fe -deffti-

rependendaz adhuc funt gratize, cum nosnon

tutos: & éconverfo D E O fe exiflimant

ut infantes pafcat, fedut adultos, & robu-

gratos, & accepriffimos, fi fenfibilem ex-

ftosnuttiat,

Etiam inter aves, & animantes

periantur teneritudinem ,.ac devotionem in

id confuetum à natura eft, ac inditum paren-

fuis precibus, vel mente-concipiendis, vel

ore effundendis ;.quafi hilaris .clamor in-

tibus, ut quamdiu eorum pulli deplumes

funt, & involucres cibumàgenitoribus ve-

gens fit amor; fed falluntur , quia tunc ple-

luti premanfum; ac prima digeítione conco-

rumque eft DEUS viris Afcetis proximior,

Gum accipiant,

Pullos veró jam pluman-

cüm ab iisdem videtur magis diítare: fub-

tes, & volatuiaptos, ad volandutm potiüs ge-

trahit interna folatia, ut majora inde eli-

nitores provocant, quatenus ex fe ipfis cüm

€iat merítorum incrementa; idque caufz

plumis fint induti;alisinftruóti, victum fibi

cur homini fit plerumque utilior mentis ati-

quæritenc.

Perinde dixerim; Deumnaturz

ditas, quàm cordis fuavitatis abundantia ;

authorem , & gratiz , cum viris afcetis, &

& melior interna triílitia , -quàm cordis l-

titia.

virtutum culturz addictisagere; noníem-

. Id etiam ex ariditate zequo animo to-

per laéteam folatiorum dulcedinem ipfis fup-

12.

peditat, nec eos vult ub maternis alis. fem-

lerata provenit utilitatis viro Afcete , quia

tunc clariàs fe agnofcit, fuámque novitime

per herere, Eis plerumque fübtrahit amy-

gdalinum lac interni folatii, qu

6 pati difcant;

becillitatem , & ex fe nihilpofle; pro«

i

G affuefcant carere. interno refrigerio, &

inde enixiàs DEUM rogat , ut fuam ei ve-

confolatione , fimülque fe ipfos cognofcere,

lit opem conferre , & gratiam impertiti ,

ac habere contemptui. Internum animifo-

quá in.ftudio potfit virtutum proficere, &

prafertim in omnibus fe ipfum divinz vo,

latium viri afcetae profectum in ftudiis vir-

tutum non probat, fed deítitutio omnis fola-

luntati integré fubmittere : hzc enim fui

j

tii; i hec 2quo animo toleretur, nec fit im-

ipfius fubmiffio , ac refignatio divinze vo-

pedimento exercitiis orationis, & virtutum,

luntati argumentum eít vere . devotionis ,

&30»![ e, 21,

Delíaaco ait Moyfes : Crevit puer , &$ abla-

quia utait Bloffius : Pera devotio in ui ip-

In

fþeml-

&atiu esl, fecit evdbrabam grande conmvivium

fs. fabiniffione , vefignatione , 4bneg4tion€, spi

rit-rc- [4',

in die ablaidationis.

ac nibili penfione fita eft potiusy quam du

19.

AMultie ad

Quid quàd cüm moris fit apud Magnos

fenfibili fapore ,. & dulcedtne.

Principes diem natalem nati Principis, feíto-

falutem utilius ef aviditatem , &$ amaritu-

rum hilariis, pugná umbratili, chorzis; aliíse

dinem cordi fentire., quam affettuofa defi-

que id genusfolatiis folemniüs celebrate; A«

deríia, €&8 fuavitatem,

lle DEQ va!dà

braham nullum nec convivium apparaverit,

placet ,. qui in. ipfa flerilisate , & paupere

E ]

e

cum Ifaacus ejus filiusfuit in lucem editus,&

tate fua . interna bumiliter. dicere novit

tantümillodie ; quoinfans ademptum fibi

Domine licér ego. immundus [im , €8 omus

lac lugebat; epulum inftituerit ? nimirum ut

confolatione indianus ,. te tamen mon deve-

inde fciremus, coelites tunc gaudere, cüm vi-

linquam » fed defolatue . libenter evo. juxta

tos vident afcetas ab uberibus confolatio-

tuum beneplacitum , & permiffonem * vo-

num avulfos, à laGte depulfos; folatiis exu«

luntatis noílrz divinz refignatio verior eít,

tos, miferus obtutos, & calamitatibus de-

ac certior cordis devotio , que tarnetía

i

-t

s

9

k

Oratio rité incxpta probos bxeïtätx.'Afïe&us'.

j

; fenfibilis non fit , e(t tamen rationális, - Ea

- dicitur devotiorationalis , quando quis pec-

€atum quodlibet-odit, G execratur, ac pa* g

Virum Deo , ac virtutumcultura

ratá femper voluntate Deum coliti, & qu&

Additkum.non:cordis: confolatio , fed

Deo placere cognofcit , ftrenué compleéti-

.mentis . defolatio probat , - ;Wz..:

tur , -ac peragit.

i 07'4:.

Annales Patrum:

Pradicatorum narrant,

E

i,

B

On :cotdis folatium , fed voluntatis

virum quendam ceenobiram , & afcetam.,

14.

in Deumrefignatio vitum perfectum

-complures annos transcgiffe in exercitijsvir-

IN

tutum , íed poftea ad tam mosítam animi

prodit.: :cujusvis folatij deílitutio ;

mentísque ariditas ; plerümque plus prodeft,

ficcitatem deveniffe., ut quidquid ageret, tri-

quam interna:confolatio,

Idque fortaffis

fiffimum femper toedium experiretur , adeó

cauía., cur:etiam viri fan&tiffimi , G exere

Axt necoratio illi faperet , nec le&tio placeret,

citijs fummarum virtutüm.affueti hanc mere

ec meditatio quidquam ei adferret folatij,

tis fuerint-ariditatem experti, David enim

fed omnía:ei infuavia , ac fellea.effent ; cüm

ajebat : -dnima mea ficut terva frne aqua tibis »p[ul, 3143

ánterim alios-videret.alacres , :ac bono effe

animo, JNo&e igitut intempeflà amaritu-

quia ficut ager à multo tempore non rigatus

pluvijsmultipiici hiat zftu ; rimulas con-

-dine repletus furrexit électo, & anteimagi-

.mnem Chrifti:cruci. affixi fe abijciens., .fun-

tralit , -quibus-videtur coclo ; fupplicare ,

-

d

dénsque lachrymas , quibus totus madebat 4

opemdque terra petere ; ita animus viriafce-

ta ficcitate, quandóque inarefcit ; : idque ex-

«conquericum Deo cospit , cà quia cüm ítu-

iExarnutt

-dijsincübuiffet virtutum ;& in omnibuscul-

pertus-etiam D. Betnardus ait.

! Sermi, 34.,22.

cor meum , coagulatum eff ficut lac ; fatckum

-tum Deo exhibére , efque fervire pro viri-

Aouné,

protfus folatio de-

eft ficut terra fine aqua , neque compungi ad

bus ftuduiffet , omni fit

acbrymas queo. , - tanta eft - duritia cordis,

füitutus; cum jinternis. ,. GC externis gaudijs

Non fapst P/almua y/ non degere libet , monzs.

-alij perfundantur, "Verüm hifce effufis quee

orare . deleclat ,- meditationes [olitas non.in-

-zelistoto templo quafi jam ruituro fragor ine

venio. Nontamen licét quovis folatio des

gens intonuit ; & dum ceenobita querulus

