sa pudoris privilegio floruerit ficut. lilium,

venit; quem enim peccando amilferat , re-

fedinter spinas dolorum, & vulnerum; & D.

fipifcendo invenerat, fed cüm plenum z-

Cyprianus Martyrum cadavera vulneribus

rumnarum exercitum ultro contra fe exci-

lazerata, flammmis exufta, ungulis difcetpta ,

tavit, genua propterjejunium fuerunt infir-

4

fang uine foeda, fanie fordida non spinas vo-

mata, lectum turpitudinis inftrumentum

caverit; fed naícentis Ecclefize vernantes roe

pfdm. 3

lachrymis per fingulas no&teslavit; labores

'0,*!

fas, quiaspinze tribulationum , & adverfita-

vocavit àgemitu, cinerem tanquam pa*

tum foeta funt floribus; & perfecutio, fi fan-

nem manducavit , G potum cüm fletu mif- .

guinem fundit;gloriam accerfit; fi ignem ac-

cuit: Zn die tribulationis mee DEUM ex-. V /5.55.5,

cendit, coronam cudit.

Nec mirum, fi fup-

quifiui manibus meie , notle contraeum , &

u

plicia efflorefcant in rofas, cüm etiam vermes

non [um. deceptus,

Quaf(ivit Regius Vates

, $ vulnerum ííanieebullientes in pretio marga-

i

DEUM , quem invenit, quiazzanibus fus, -

ritarum splendeant,

Ideóque sponsa tunc

feu proprijs laboribus , dum arumnis de«

furrexit,dilecto obviavit, cui & coraperuit,

fatigaretur, cuafivit in note tribulationis;

cüm manus myrrham diftillárunt ; dulcedi-

in umbra zrumnzrum : privatio cujusvis

nem sponfi, ejüsque fuavitatem tunc prz-

folatij , & carentia lucis latitiam ingéren»

libavit fitientibus labijs; & lacteam ejus dul-

tis, timulos addunt ad. quzrendum Deum

cedinem, cüm

Imple facies eorum ignominiA, && quereutuo- P(alm. 814 -

L

verunt.

manus myrtham diftillae

?en tuum.

'9, 17.

i

4e.

Placet sponso sponsa, & tunc illum re«

Tunc homoad Deum convertitur, & à

4

Cipit, quando myrrham ipsa accipit. Tri-

creaturis avertitur , cüm ignominià affici-

*.

um David

bulationibus, & «rumnis debet sponsa,quód

tur, opprobrijs impetitur; tunc

|

Akiffu

!

Tribulario morum mapiftra pravos affe&us caftipar &rc. 677

f[an. ee.. Aliffimum ponit refugium fuum , in quem

tür fpinis cingitut , & urticis; quia tellus -

wnice fperat : Quoniam tu es Domine fpes

nec aratro profciffa, mec fegetibus fata ne-

snea atti[fFmum pofuifli refugium tuum ,docet

ligitur inculta; Hincubi vu

Igata legit, Ego

tribulatic alyium quarerein Deo cóm crea»

flos campi,hehraica verfio h

abet, £go rofa

vurz perlequuntur, & inillo folo confidere,

«4TIp1 , quz? fpinis cingitur, dumetis coro»

ac fperare, quaris quare ? quia infolo Deo

natur. Tjnc virtus vernat betior , & floreg

pote't quis tuto quiefcere , ait enim P(altes :

vegetioz cüm fpinis cingitur zerimnarum,

ANon accedet ad te malum , 68 flagellum mon

«um omni deflituitur folatio, '& fola defo-

;Eüïüäln

appropiuquabit tabernaculo tuo.

latio premitz aiebatDavid : Ego dixi in exe Tíslm. gés

gellum, quod Prophetam edocuitad Dei [o-

«p[[u vaentis mea. ProjeBus fum 4 facie ocus

lium confugere, qui ideo fuit/fpes ejus, quia

ad ipfum non accedit malum : Taes fpes

dorum ruorum: nimirum cüm fe projectum

à facie Dei putavit , tunc in exceffu mentis

wnea : Non accedet ad te malum-4 & fl agel.

fuz locutus fuit. "l'unc Jofegh in AEgypto

4um non appropinquabit tabernaculo tu0

ardentiüs fratres fuos dilexit., cim duriüis

quía vulnera exhorrui: flagelli punientis, re.

tinc

ipfos fuit allocutus ; & tunc magis placues

fagium in Deo quzfivit miferente.

re,cum fe Proregi fratres con credidére, Sara

j

acd Row,15,

Apoftolus, lucis folatium:ena&tus fuit poft

"'U. i 2'

tunc intenfiüs adamata fuit .ab Abrahamo,

noCurnas tenebras , qux pracefferunt, in-

'cüm non uxoris, fed fororis nomine vocata

quiens , Nox praceffit , dies autem appropin-

fuit. Jacob Patriarcha tunc Jofephum im-

quavir: elt autem hicdies, qua veram 1o-

ppen(iüs dilexit, «üm acriüs eum 'tedarguit

lati] lucem fecum affert ,. & alijsimpertitur,

de fomnio fiderum, ;NosDeus ofculatur,

ex mente D. Ambrofij, ipfe Chriftus;cui ap.

'cüm videtur nobisvulnus infligere : idque

propinquamus, fi nox tribulationis , priüs

'experta fponfa dixit: 4ILzbía

£

1105 fuis cenebris «circumfepferit : ideo lux

us lilia flillana Cants-uag

itia myrrbam z ( myrrheamaritudinem ftil-

folatij acceffit , quia tribulationum obfcurie

lat fponfus, lilio eblanditur.; '& tunco(fcue

tas przceffit. ANox prace[frr, dies autem ap-

latur lábijs, càm amaritudinem inftillat : eít

gropinquavit, Non dicit nox receffit; quafi

tunc gratior myrrha , quando ex ofculo fluit.

diei obex fublatusfuerit, fed nox praeceffit;

'Si amaritiemffentis'tiibula'tionum,"non.pro.

"quia haec diei pronuba nifi praeceíferit, lux

"

. Cab. 17,

ul diftasà labijs coeleftis fponifi, qui eí(t ad«

94

mon confequitur, Quapropter 'etiam job.

jutor in tribulationibus,

faffus fuit , diífipationem ;zrumparum ex

Sunt tamen, «qui fentientes fe ;premi — 44

acceífu hujus -diei, inquiens ; (Cegitationes

anguftus:nullum experiuntur refu gium, ne«

AR

nea dijpate fumt torquentes cor meum ; led

'que auxilium, videtürque Deusipfis deefle,

licét zeerumnz torlerint ; cogitationes mole.

'dumtribulationes adfunt ? (fed ifti fortaffis

ftías ingeíferint, tribulationes aütflixerint; &

n tribulationes fe injecerunt , :non verà tri-

anguíliz inpreffura tribulationurm cor preffe.

:bulationes ipfos invenére ; «eft Deus -refu-

*int, 4c noctem terroribus plenam attule-

;gium, & virtusin tribulationibus, 'qu& nos

xint; hanctamen fubfecuta dies abegit., &

inveniunt, "non quas nos nobis «cudimuse

omnesvexcuffit caliginesz.pergit Jobus in-

quapropter David ait;

quiens ; JNoCfemverterunt in diemz ó quàm

Deusnoflerrefupium falmagz

LE virtus,adjutor in tríb

ulattonibus qua émugs 9«2,

felices umbrz tribulationum , iquz diem pa-

merunt nos nimis; ideo plerumque Deus

apiuntveri folatij «caliganti in tenebris :ze-

non experimutr refupium intribulationib U$,

umnarum obftetricante calamitate lux de-

quianon iftze nos invenerunt,, fed nos eas

foecatioris folatij illucet £plendidior, atti-

quafivimüs , quatenus pfavas non declinae

det fereniorj & David hanc lucemtunc fuit

VImus Oi

C

,

caftones; «quia tentationes ad aos

ena&us, & ad Deum «onveríus , üm fpinà

non venerunt;fed nos iilas adivimus : & mae

P/am,sy, Áaucius, &rumnis premi coepit : «copverfus

Jé cauti tribülariones incurrimus , comtra

'v'*,

.fum du avumna mea dum . configitur Jpina v

'quas Deus;nobis affuturum,minime pollice-

. quia mmirum rofa verifolatij, & «onver-

tur. Jdeüpericlitanti fofepho adfait Deus

fionis in Deum, nonnifi ex fpina oritü

adiutor, & virtus,:

bulationis.

r

*

quia non ipfe heram, fed

1136,"-]4;.

'hera ipfum quzfivi

t; ideo Davidem

l

foedi-

43.

Sponía tunc florem campi fuo quativit

tates permüíit é pellucido fonte haurire,

inlectulo ; cum flores aruerunt agrorum.

quia quó'non debuit, oculos inflexit, Quàd

Adeft in horto fponfus fi myrrha inde non

fi infirmitas, quznos premit, fuamànobis

abfit: furgit celer éle&ofponía januam pul.

originetn mon traxerit, mortem non infertz

! fanti dilectoaperitura,non cüm floribus fua.

unde Chriftus, càm primüm xzegrotantem

viter olet, fedcüm manibus myrrhze diflil-

anvifit, & originem novit infirmitatis dixit

J0A0: 1.

:: W.q.

lat amaritudinem. — Non fplendet in excul-

Jufirmitas bec noneff admortem

Jfed pro glo

*

tis florum ateolis aurum;fed fuain luto cu-

via Dei, ut glorificetur filius

Dei per eum,

nabuiaponit. Nonfulgent fidera meridia-

Annuitinfirmitati , quà non modó Dei glo-

;hh. 8" /

no in jubare, fed fuos in tenebris duntaxat

"

ria,verüm & Dei filius exaltaretur; amplexus

nitores delegant ; & coeleftisfponfusmavult

fuitlanguorem , quia optavit utilitatem :

t

flos campi, quàm horti audiri ; quia quiin

opprobrium adamavit, ut in zerumnis Deus

horta vernat flos fpinis non cingitur, quas

glorificaretur ? Jwfirmitas bac non e3l ad

«ultuta abegi: ; qui veró in campo flos nafci«

mortem,fed pro gloría Dej : vis fcire, quo.

Verqni de Afettibus Tom. I,

q392

m0d00 ä

ï

678

Differtatio XXXÍ.

modo pfo gloria Dei? audi Judeos oblo.

mate, fed ptopter pànes; a,* commodum ,

47

Matib, 37, quentesz. $i filius Dei eff, defcendat de eruce

7,40,

quod inde fperátont, fei càüm hriftus à

2]-:

erucem afcendit, ut ad Dei gloriam conícen-

Juda proditus, & à militibus ad pr.æ!idæs du«

deret ; imó & ubi defcendit, refurrexit, &

us fuit, tunc vel ipfi 'ifcipuli aufugerunt,

glorificatus afcendit in coelum,

vel.nonnifià long? fecui funt eum, Sponía.

45.

Plerumque qua videtur infirmitas effe,

veró, quia amore languefcens etiam inter

incolumitatem ingerit, & quod videbatur

vincula, vulnera, & opprobria nuditatis, non

pericu'um inducere , fecuritatem . firmat ;

deftitit fponfum quarere: f1 petas à quanam

divenditus fuit Jofeph velutifervus , fedut

fornace prodierittantusamorisignis? certé

regnaret tanquam. Dominus.

Expofitus

ex ipfis vulneribus, & nuditate: cüm pri«

Moyles fuerat adhuc. parvulus fluminis un-

müm vulnerata laboravit nuditate , ccepit

dis, fed ne periret ; exulavit ab aula; ne

ardete charitate : vulnera amoris flammas

diu cxularet populus,

JZE (tuavit rebellan-

excitárunt , quibusnuditas fomitem luppes

tis carnis incendio Paulus, fed ut veluti au-

ditavit: non igitur timcamus vulnera, quee

fut in crucibulo defoecatiüs purgaretur,

tantum amoris infundunt, quantum crvo-

Cxcutiit Petrus, & caligines invenit ad fplen-

ris effundunt ; non timeamus nuditatem;

dorem ignis, cüm dixit , fe Magiítrum non

quia flores virtutum có vernant pulchrioe

novifle; fed caligo oculos aperuit , quos in

res, quófunt nudiores, GC omne à fe inte-

lachrymas folvit, & ex lapfu fortior. fur-

gumentum abjiciunt: lilium alio non dele-

rexit; nimirum friguit ad ignem Petrus, quia

Gatut ornatu. , quàm proprio candore; rofa

tunc minüs dilexit ; G tametfi Chrifto fem-

non aliam amat purpuram induere, quàm

per adhaferit , cüm primüm tamenab ipfo

proprium nativum oftrum ; tametfi fponfa

receffit, ac fi eum nunquam noviffet , alie.

pallio fpoliata algere debuiffet , uberiori

num fe dixit,quó inde difcamus, non fuffice-

tamen zíluavit ardore, quó amore lapguit;

re Deum vidiífe,ac audiviffe,fed eum dilexitfe

quód fi Peiri charitas accenfos prope carbos-

optandum effe; etiam Jezabel Eliam audivit

nes friguit, poníz amor ardentior in nudita.

redarguentem , quam tamen Profeta non

te 2fluavit: imó femel atque iterum pra

vidit refipifcentem, nec Jezabel effe defierit.

atíoris vehementialanguit fponfa, quianon

Herodes Joannem audivit corripientem, fed

folüm pallioípoliata, íed etiam vulneribus

eum voluit capite diminutum; ]udas Chri.

fauciata, Jntroduxit me in cellam vimariam

-

ftum audivit , quem tamen vendidit ; Cai-

ordinavit in tue cbaritatem:z fulciteme flori.

Cdnä. t;'þ.f. "

phás eum agnovit, quem etiam damnavit ;

Óus, fitpate mwestaliquia amore langueo. Ya*

folus amor eft, qui rigenteadverfitatis. bru-

snetfifpinisfauciaretur,adhuc pra amore ür«

m3 nos Deoagglutinat ; quem. fequi debe-

ticasflores cenfuit, quibus fulciri opiavit,

mus, non quia commode trahimur, íed amo-

re ducimur.

ldeoamor fponía non elanguit, licét langue-

Sponía quia hoc ducebatur

.retipía amore, quia & nuditas corporis per

amore füum per tribulationes non deítitit

fibifublatum pallium, & membrorum vulne«

&sp15, "7 lponfum quarete: Tulerunt pallium moum

ta, uberem fuppeditárunt amori fomitem ;

sibi cuflodes smurorum , quin & vulneratam

friguit veró prope accenfas prunas Petri a-

. fe fatetur; íed per vulnera ,. & nnuditatem

mor,quia commodum caloris quzfivit in

[]

*

NT

'Cnmr 30 '9-8'

adhuc fponfum quarit

Adjuro ves filie

atrio, & frigus, quod calore fatagebat exct-

gerufalew, [í imveneritis Dile&ium meum , ut

tere,contraxit,

4S.

nuntietis mibi.

Qui veruseftamoraurum emulatur ; in

46

E

þ»anXi& fpon-

ctucibulo enim tribulationum non detrimen.

Quod fi qu&ras, cur. tam

Íüm quatat ? quia fcilicet amore ducitur :

um patitur, fed purgatur, & pretium incre-

'alebat ipfa amore langueo : tametfi denudata

mentat ; tunccharitas eft viriligr,cüm cruen-

pallio, & vulneribus faucia, non tamen Ju-

tatur; cunc fanclior , cum fauciatur.

Idque

dices acceffit accufatura vulnerantes , &

caufz;, cur Chriftus felices dixerit quotquot

u

|

fpoliantes; fed fponfum quaf(ivit., quia ni-

zrumnas,& perfecutíones patiuntut ? Beari Mattb.ge —

ainirum folus Deus, cüm anguftiz nos . pre-

qui perfecutionem patiuntur , fed quomodo " 1e-

munt, erumnz obruunt, poteft nobis effe

beatitate donantur, qui perfecutione affli-

folatio,& quam amifimus reftituere fanita-

guntur? quianimirum tunc. beneficio per-

£s

L

tem ; ipfe enim G inflicla nobis vulnera cu-

Íecutionis depurantur à fcoria noxarum, &

Tat, & pallium nobis ablatum reftituit. Id

pravorum affe&dtuum; & perinde ac aurum in

notatu dignum, quod fponía poft fublatum

crucibulo expurgantur , & monilibus om-

fibi pallium, poft inflicta (ibi vulnera,in nu-

nium virtutum exornantur : cümribulatio

ditate, & tribulatione fui non fuerit fponfi

urget, eerumnze nos premunt , perfecutiones

oblità, Ratus qui JESUM quzrens, & pallij

affligunt, tuncarctius Deo adhaeremus, pro

jacturam faciens,fi vulneribus faucietur non

quo hzc pati non recufamus, mentem ad ip-

definat quarere; ut conqueri incipiat, contra

lum erigimus , eümque rogamus: Eft enim

fpoliantes, & vulterantes; fed quia fponfa

tribulatio, quz ftimulos addit ad virtutem,

non temporali commodo illecta, fedamore

ait David: Cuzz confifteret peccator adver [uro P fahs8.2,

duéla fponfum quzfivit, ideo non def(titit

me obmutui , & bumiliatus fum, € filus à

etiam in tribulatione in vulnere, & nuditate

benis , & dolor meus renouatus eff.

Sed

eum fitire.

47*

quid tunc charitatem , & amorem auxit ,

Turbae fecuta Chriftum fuére tran

DEUM

mente

cujus igne agc-migs furium ad

* Tribulatio morum mariftra pravos affectus caflipat ;&c, 679 -

h

Pjal, 5$ .,v..i'hente avolavits nift tribulatio ?. Cencaluit

zdes penettavit , cum in Chri(ti verticem ef-

cor meum intra mez C in meditatione mea.s

4.

fufum fuit ; fine exorta in mare procella

exardefcet 1gnis,

Ecce períecutio fomes eft

naucleri peritia non cognofcitur; neque in

coleítis lammz, tribulatio pium amoris af-

campo fine hoftili conflidtu virtus bellica

fe&um non folüm excitat , fed enutrit. Ste-

palmas colligit ? quapropter D. Hieronymus

Tor9 ,epw,*

phano non vidue ab eo pafte 5 fedScribze

ad amicum zgrotum feribens, ait : Cbr-

L

ffiana militia efl infelicitatibus feliciter am-

1n eum lapidihus fzvientes,coelum aperuzre;

fufpexit colum apertum , non ut Levita

pliari , preffurie adolefzere , & preffaras pu-

befcendo calcare,

inter hoftias , fed ut reus inter fopplicia ;

Frequentibus procellis

JESUM ftantem vidità dextris Dei, fed cum

Chrifliana vita quatittr , atque tentatur ,

lapidibüsipíe humi jacens obrueretur. Moy:

€) preffurie innumeru letatur , ac crefcst.

Íes non inaula Pharaonis Deum vidit, fed in

Virtus, nonfifopita quieícatin plumis ; led

Orebi fenticeto : Deum audivit fibiloquen:

fioppugnata dimicet in campo dignofcitur,

tem non delicijs delinitus in civitate , fed du-

Idque caufze cur Democritus apud Plutars £i6- adverf,

metiscitcumfeptusin deferto, Quàm mi-

chum commendaverit artem bellicam tan« C^,

feri , qui zrumnarum horrent fpinas , ut

quam artem maximam , eó quia labores (ub-

floribus deliciarum, quas mundus exhibet,

eat, adverfarios experiatur , quibus coro-

fulciantur ! eft Deus , qui tribulationesim-

na egregié pugnanti paratur,

mittens calcaribus nos premit, quó celerio*

Virtus quando cum adverfitate confligit ,

$o

res ad ipfum curramius: neque enim adver-

coronam fibi procudit; cüm (udores fundit,

farij in nos fzvirent, (1 Deus nos ipfis non

victrices fibi irrigat palmas: ftrenuis/Athle-

traderet,

ijl- YO$f,

Ert tradidit eos in mani gen*

tis agon non eít rimori , fedvoto, & defi-

. tium , hoc eft, tradidit excruciandos ; ut

derio; quia fuam conflictando virtutem o-

'094'1' 2

reciperet coronandos: coronagloriz inoffi-

ftendunt, qua ante experimentum alios la-

€ina tribulationum cüdituf pretiofior ; &

tebat,

Adverfitas eft veluti fomentum , &

Agonotheta Deus fuos non fine voluptate

fermentum virtutis , dummodo eidem pa-

pugiles fpectat ftrenu? cum adverfitate lu-

tientia fuffragetur , unde Job ajebat : Im« Ca 7, 4.5; :

"€tantes ,. quibus coronam impertiatur ; a-

duta eff caro mea putredine , cum fcilicet in

Íperá , & s&rumnofa imbeliis formidat, fed

fimeto jaceret erumnofus , ulcus ,. feupha-

vir fortis calturze addictus virtutis , que

gedana maligna , tetra, & verminoía fer-

1?.1-.'9;4104

dura funt , & adverfa optat , & exam:

pens per fingula corporis membra carnes

bit; ícieas contra imbelles effe blapda, &

omnes corrumperet 5 lepra ad ipías oftium

profpera , quibus vincantur ; & pro forti.

medullas defcenderet , plumbeámque (an-

bus adverfantia, quibus devictis, acpatien-

guinem, acmoerores pateret , & fomnia ex«-

ter toleratis digné corenentur ; eerumnz iltis

citaret terrifica ; cüm ebullirent per artus

funt exercitio virtutis : deliciae illis exitios

fingulos vermes , & vi(cera ipía intüs ex-

ferrum vulnerans i(tis falutem impertitur ;

ulcerata putrefcerent , & os malé olentem

voluptas alliciens illis necem molitur : fine

halitum , fputümque emitteret faniofum ,

adverfario non vincit virtus ; fed neglecta

tunc enim veré dixit : Jnduta eff caro »ea

Zib,de pro; languet : Non. licuit ulli , ait Seneca, fes

putredine , feu ut vertit D. Ambrofius. — Fer- $, dorosoga

yentatur mibicorpus in putredine vermium, pell. 3ob,

vuid, enpu2. c:xp:riri ; ubi ex wote ill; jluxerwt 0IHiA,

Elt fermentum , quod totam maílam cor- 4p» t.

U

rumpit ; fed corruptione ipfa perficit ;

acorem inducit , fed faporem producit :

quid ni calamitas, quá homo premitur ce-

Virtus tunc excolitur feliaus , cum

rumnoíus, veluti fermentum eít , virtuti

" dirins divexatur : floret vegetior , cum

artiis premitur s. & n uberem proborum

enim faporem impertitur, acperfe&tionem

communicat : nemo eít, qui virtucem exe

P AUE

affeciuum mej]em maturit , cum

colens adverfarium non experiatur , & tunc

r

improbos abigite.

in ipfo virtus elucefcit clarior , cüm zerum-

49. ^ ïlftutiäfplendorfydüse(ï, non lucet ,

nofis citcumfepitur caliginibus ; hinc Chri-

nifi nocturne ingruant tribulatio-

flus ; ut fuos ad incrementum virtutis expe-

numtenebrz ; nemo Ífciret, anfuas

tendum alliceret , fimilitudinem adduxit

Mattb. M[gf

in celis (ydera choreas ducerent, nifi noctis

grani finapis.

Si babueritis fidem ficut gra-

1774 29,

atre cimmerize eas proderent ; nulli inno»

mut fenapis , fed quam dixeris efle hanc fi-

tuiffet Huffzi principis patientia, nifl erum-

dem grano pariatam finapis cüm minutiffi.

nofus jacuiffet in fimeto ; tuncapparet, quan-

mum fit , ac vile femen fínapis ? Verüm i

tum quis valeat , quantáque virtute polleat,

non in cortice tantüm femen hoc minutum

€üm adverfarijs fatigatur , contrarijs oppug-

luflremus , fed intimam illies penetremus

"atur: vis tharis odora , nonni(i in prunis

virtutem , ac naturam , liquebit , nonabs

'fentitur : aromata !tunc magis fe produnt ;

re grano finapis virtutem pariari , tametfi

ht

cüm in mortatio malleis percuffa teruntur :

nullam in extimo cortice przefeferat dotem,

obobalfama (uaviüs olent, cum agitantur,

quá laudem fibi conciliet; (1 tamen pittillo

excutiuntur ; vix odoremexhalant , fi quie.

contufum in mortario , tritimque fuerit, GC

ere commanfum , tunc füas exerit vires ,

fcant; & Magdalena unguentum tunc totas

Q4 44 3

acti«

690

Differtatio XXXL

actimoniam ingerit palato, odorem immit-

premij |Democritus veró repofuit Joniz ;

tit naribus ; & nemo credidiffet, tantum

rem difficilem poftulari : fin veró Rex velle.t,

Mn;

ignis potuiffe fub tam modicc cortice latere:

poffet à (e poftulatis annuere, fibi fatisfar ere,

& niíi piftillo tunderetur fuam minime vir-

& in opus rem deducere, ac amicurr, refti-

tutem proderet,

wuere, — Promifit Rex omnia faQtur'im juxta

$t

Qui virtutem omnibus ex voto fluenti-

Democtiti petita ; tunc fübjunxzt Philofo-

busexcoluit, quicum adverfitate nunquam

phus : fi ita reseff , & votis racis velit Are

conflixit, nonadeé fpectabilem fe alijs exhi«

taxerxes annuere defunclum ei re(tituam a.

buit, neclaude dignum ; pauci funt, qui

micum ; fiejus tumulo har;c fixerit infcrip-

fpe&tent naves fecundis ventis , & aurafa-

tionem: nimirum trigirta nomina eorum,

vente portum appellentes; currunt é contra

Qui ad vigefimum zetatis annum nil adverfi

plures, fi eas afpexerint cum procellá, &

fuéreexperti, nilque dolorum paffi tumuka

^

fluctibus collu&antes 5 quia non in malacia ,

infculpantur defur&i,

Juffit Rex perZin-

neque cüm venti favent nautica virtusfe pto-

gulas fuis Regni ditiones hactriginta ^aufta

dit; fed cum procelle fzviunt , & immi-

nomina inveniti, quz fepulchro l'afculpes

nens minantur naufragium ; fcité Senecaait:

rentur defuncli amici ; fedpoft d/,uturnam

Lib, dePro- A4vida efl periculi virtus , 6 quà tendat ,

perquifitionem nec unus potuit h'omo repe»

qid,

non quid paffara cogitat , quoniam & quod

riri, qui ingenué fateretur , Í*; per tantum

gal/ura eff , gloria pars eff 5 militares viri

temporis nullam unquam fuif/e adverfitatem

gloriantur ulneribus , leti fluentem meliori

expertus; imó nec ullo evo, , ut eít credibile,

Afu. [anguinem oflentant , idem licit fece.

tot nomina inven:ti poffent : tunc Democri-

rint, qui integri revertuntur ex acie , ma-

tus ad Artaxerxem , fi *zitur ryullus eft mor«

gis fetiatur , qui fauctus redit.

lpfis 4n-

talium , qui il fentizt adve/fi , cur tamace

quam Deus coufulit , quos effe quambonefhif-

ritet doles.,eó quia 'mors trjumabf(tulit arsi«

fimos cupit ,. quories slla mareriam prabet

cum ? non amico repeteando ; fed adverfi-

aliquid animosó ,. fortitérque faciendi , ad

tatibus faperardis necefle eft, ftudeas, — Ab-

quamrem opis efl aliqua rerum difrcultate.

fynthium omnibus propinatur mortalibus 5

Aurea virtushon purgatur defcecatior , nec

fed haic calix , alter;, congius, illi caliculus

Íplendet illuflrior, quàm in crucibulo z-

miícetur , prout D/eo magis libuerit, Id.

rumnarum , in igneadverfitatum. — Bonum

que ob eam etiam caufam , ut alter alterius

quod in trauquillitate fumitur , aitD, Gre-

commiferatione tangatur , & quilibet fuam

gotius lib, moral.cap. 4. z tribulatione ma-

exerceatvirtutern , quam ailverfitatibusmae

vifeflatur : vi&orijs legendis afluevit Jofue,

gisperpoliat, & preximzusDeo appropine

Jo[uà c&).9. fed etiam pugnis fuftinendis : CunZi Reges

quet; non mundi commodum , & profpera

9. I.

congregati fuut pariter , ut pugnarent contrA

nobis ad Deum viam Z4ternunt, fed advería

gofwé : íed Liraéiitice militiee Dux ftrenuus

ad ipfum nosmanuc'acunt; mundi commo»

nunquam adveríarios expavit ,. fed potiüs

da potiüs à fumr;o bono nos avertunt , ad

exoptavit , quó Dei perduelies profterneret:

quod adverfa co'avertunt,

ajebat; quamvis numerofiffimi fint hoftium

Íngens e&rat hominum tutba , 'qU'æ per

3)

exercitus , non tamen mea mihi genua labant,

invia deferci faerat Chriflum fecuta ; & quae

non corporjs membra contremifcunt ; nil

nullam poterantaliamerrore vacuam viam

animus trepidat ; quia mihi militat zether.,

invenire, reétam in Salvatore invenére tut-

Perinde chriftiana virtus hoftem provocans

bz, quibusfontes mifericordiz inarefcente

.ait: Adefteafflitiones , & innumerabilium

deferto fcaturiére , & benignitas Salvatoris

H yMü

calamitattum agmina , fames , fitis ; egeftas;

xefertam obfonijs menfam apparavit , me

morbi, luctus, injuriz, convicia, calum-

pr? panis copiá anguflaretureremus , & pie

nig, & omnes erumnarum exercitus in m&

Íces incrementati in ficca folitudine marinis

irruite , non movebor , neque trepidabo,

longe, latéque diffufis tractibus non invides

& cum Davide dicam, — Si confiffans adver.

: ?fl'-ns. 'U.

a,

rent ; cam multiplicatum obfonium fame-

fum me cafira , won timebit cor meum j «am-

lice turbz voracitatem vicerit ; & adminie

etfi Acheron debacchantes fuas Megeras in

ftri Apoftoli ex fuperflitibus reliquijs duo-

memoveat; tametfi celum in me ruat, &

decim impleverint cophinos; tametfíi non«

omnis calamitas in me veluti in fcopulum

nifi quinque duntaxat panes Chrifto obtu-

collimet , adhuc intrepidé ftabo.,

lerint pafcendis turbis minimé fufficientes ,

"LL

Afflidtioeft, quavirtutem ptobat , &-

& longé impares : fed cüm primüm coepe-

rumnas , qui à fe excutit , virtutis exerci-

runt Diféipuli panibus exundare, annoná di,

tia abigit: nemo eft virtutis cultor, qui ab

tefcere Domini caruére praefentia, & inipfa

omni fit procellaadverfitatis immunis. . Fe-

opulentia ; fe Magiftro novére deftitutos,

zunt Artaxerxi Regi amicum percharum fuif-

Fugit in montem ipfe folus ?. ut autem ferü. Sonn. 6 *v,

fe demortuum , & Regem mififfe Joniam

factum est ,. defcenderunt Difcipuli ejuc ad

35«

Ij

fuum familiarem ad Democtitum, ut fi quid

?24T0.

Sed cum fcapha malefidas matini

in eo effet artis, fatageret fuum fibi amicum

tractus undas traijceret, & de arridente ma«

reftituere ; aut fi quod aliud remedium fo-

On), ;

lacia tuta procederet ; ecce ventus flatim ve-

l

ret deperditi amici recuperandi, id modis

hemens flatu turbulento malaciam excutit,

emnibus tentatet ,. non fine fpe cptxlcntior;s

marinos fluctus excitat , aérem tetris nubie

bus

| Tri;bu!atio' morum Hnagi[tra pravos affectus ca&ïgat,&c, 68t.

bus foeedat, pröcelfam commovet, quà nà.

fuum invenit ; quia eum quafivit inter lectu-

Matth. 6.; . viculà periclitatur, — Mare autem vento mag-

li delicias; quia virtus non quiefcitin le&uli

^ x

noflaute exurgebat.

Flu&us decumanis tu.

pluma , fed-floreícit in: campi fenticeto ;

midioresin Ícapham irruebant, éujus latera

erat fponfus flos campi , malé fponfa fpon-

acrius diverberabant, & excrefcens procella

fum in lectulo quzfivit, quivernat in came

per momenta naufragium minabatur , & di,

po.

Cüm veró furrexitéleclulo , & pla.

fcipuli in navicula anguftijsprefli de nautica

teas circuivit, labores plurimos quxrendo

videbantur arte defperáffe ; fed ecce turba-

fubivit, imó & pallio expoliata, ac inflictis

tosflucdtus , commotam procellam , ven,

vulneribus faucia , per angü(tias tribulatio-

ti infolefcentis impetum fedavirillicó Chri.

num dilectum quafivit,

Invenerunt me.»

Cant. $, ,

V

flipreíentia, — Vident J ESULM ambulantem

cuflodes 5 qui circumeunt civitatem , fe-

fuper mare, & proximum navi fieri,

Í

ceujJerunt me ,. t$ vulneraverunt me ; quia

$4

Quid quód Difcipuli in deferto càm pa-

percuffa non deftitit [pon(um quarere , quia

nibus exundarent , & annonà diteícerent

inter anguftias zerumnarum inter verbera ,

Magiíltri caruerint. prefentia ?. tunc enim

& vulnera fponfum quaivit, voti compos

- Chriítus in montis feceffu oravit folus, fed

fafla eum invenit.

Paululum , cim per-

Cant, $,

cjus Difcipuli ad mare deícendentes fcapham

tranfifem , inveni , quem diligit anima.

conícenderunt; marinas ündas trajecturi Ma,

mea, quemin delicijs lc&uli non potuit in-

giflro abfente ,- quamdiu malacia arriferit :

venire,eidem in arcla rribulationum via il-

fiquidem càm primum coepit procella in-

licó obviavit: delicijs delinita , & commoa

gruere, mare intumceícere , fluéctus ícapham

dis affluens noninvenit fponfum , quem vul.

quatere, & naufragium minitari, & Difci-

neribus fauciata , adverfitatibus preffa , com«

puli in navi metu exagitari, apparet illicà

modis defltituta flatim adinvenit.

Cufto«

Magiíter ,

qui & navigio appropinqu

des civitatis , . quos Angelos fuifle teflatur

znt

Cüm panibus ditefcerent Apoftoli in folitde

:

dine, cüm annoríàabundarent; cüm faven-

D. Ambrofius, non pallium abftulére , ut

Íponíam virtute fpoliarent ;

fed ut purpurá

te aurá, &.arridente malaciá mare traijce-

vellirent uberioris charitatis

; non vulnerá«

rent , Magiítri praefentiá incedunt deílituii ;

runt, ut ferirent; fed ut ad dilectum Ípon-

qui tamen ingruente procellà, intumefcente

fam dirigererit: noverant Deum afflictis, &

mare, imminente naufragio Magiftrum vi-

laborantibus jugiter adílitiffe quid ni ? fuf-

dent przfentem aflliti, quem gaudentesha-

fragaturi fponíz votis , quo citiüs quafito

buerant abfentem 5 quem profperitas por-

obviet fponfo charitate animati , non ízvie

tum falutis perdiderat , hunc adverfitas , &

tia ftimulati vulnera infligunt , fpon(am co-

tempeftas recuperavit; maris procella mag.

ar&tant , anguftijs premunt , tribulationi-

ne: fuit divinz praíentiz , quam ad fe tra-

bus obruunt, quia hac eft arcta , & com«

Xit, cum coepit navem quaffare , & difcipue

pendiofa illa via , quá illicà ad. ceeleftem

los in ipía timore percellere , anguítijs pre-

Íponfum pervenitur : Pulchré-D, Ambro«

mere: & quamvis difcipulis faviffet Chri-

fius: Bene tollitar ei pallium, qua ad Cbri.,

L

Íftus, antequam tempeftas infurgeret , pro-

Jim appropinquat , ut Deum vifura mundo

ximior tamen fuit , cum fluctus coeperunt in

£orde gradisatur,

Nuditas alas explicat ,

navim irroere, ejus latera quatere, & nau-

.

ut ceieriori volatu ad fponfum perveniatur,

fragia minitari

[

appofiré Theophilactus ,

Quzrit D. Ambrofius , quomodo cuftodeg

Y

dn Joan.d,

Affflit il , at , eim tempesias effet ; && fer-

Áponíz percuffores Angeli fuerint , cüm ca«

monue timorem ejcuens ,. €8 tranguilliratem

fte animz pallium fuítulerint ; & refpone

inmare faciens , dupiicem ferenitatem ope-

det , ideo fponíam afflixiffe, ut fponfi ut«

ratur fedando tam autmarum , quam nava

gerent adventum. , ejísque przfentiam ac-

turbationem : ecce tunc Deus affiitic, cüm

celerarent , & uberius in fponfa defiderium

adverfitas oritur , cüm tempeítas excita-

excitarent dilecdtum fuum inveniendi , in

tur; anguílie premunt : càüm Difcipuli pa.

quo unicum tot inter anguílias folatium

nibus ditefcerent in eremo, remotior ab ip-

fponía fperaret ; quia tribulatio eít, qua

fis abfuit Magifler , quibus proximior ad*

pios omnes affe&tus excitat , quos & fo-

fuit periclitantibus.

Jametfi Difcipuli

Vet,

T

amicitià fuerint Chriíto femper devincti :

Jobus quaftionem proponit, quónam

$6,

€ó tamen difcrimine ; ut annona affluentes *

oco fapientia reperiatur.

Saptentia ybi

prafentia deftituantur Magiftrri , quà mox'

enitur?. £5 quis efl locus intelligentio ? & 7 ob.cap, M 8«

salamitate afflicti dignantur , & fruuntur : Gfibi refpondens , ía

t

E*

. *I,

divinum Ííolatium divitibus fubducitur ,

isfacit quaefito. ingui.

ensv, 13. — Nefcst bomo pretium ejus ne,

& afflictis addicitur, :

'". 6. Wl

que inuenitur in terra [uaviter ViVentium s,

PL

Hinc etiam fponfa quamdiu | inter de.

Ecce , qui delicijs in terra diffluunt, fuavi-

I

— licias

Íui lectuli fponfum quafivit ; nonin-

ter vivunt , & mundi voluptatibus indul-

Cant, g U,

venit,

In letiulo meo per notles quefiui ,

Ke.

gent, minimé fapientiam inveniunt , quia

-

quem diligit anima mea , quefoi ilum, t

hac digito monflrat ,

quanti fint facienda

z0n1nUení,

Non contenta femel quafiiffe ;

müpdifluxa, caduca,

ac ruinofa, & quanti

iterum quifivit , & licét fedulam adhibuif-

zterna nulli obnoxia

viciffitudini : neque.

Áct perquiitionem , non tamen dilectum

reperitur in &dibus, qua divitijs affluunt,

652

Differtatio XXXI. .

& ubi inhabitantes bacchanalia vivunt ; fed

traxerant maculas , & fordes ,V abflerge-

sn erumnis , adveríitatibus , .ac calamitatie

rent , ac exuerent ; quinque in hocítagno

bus repetitur, ideóque fponía, .quia vulne-

porticus erant , quas omnis generis infir-

ribus faucia , pallio fpoliata , dilectum fu-

mi,; ulcerefi ,. paralitici, ac deploratz, va-

um invenit.

Czcutimus , ft.inter munda-

letudinis homines implebant coacervati ex«

nz voluptatis blandimenta, ac deliciarum

pectantes (tipem à Deo , quam ítato tem-

lenocinia verum quazrimusfolatium ; quam-

pore Angclus à fummo coelo illac delcen-

vis ridentem vultum praíeferat terrena vo-

dens tulit , cum aquam movercet ,. ac turba-

ïupzas; nontamen ridet , fed fuosirridet fe»

ret; utqui primus in tnotam aquam de-

Ícenderet , mozrbum in aqua extingueret ,

quaces; qui fi larvam ei detraherent ; nonnifi

lu&us, funera, ac neces deprehenderent ;

ac valetudinem reciperet.

Quid. mundum

W ideo cecutiunt ,. quia qualia 6int mundi

efle dixeris, quàm omnis generis xgrotan-

blandimenta , non vident.

In Tobia ocu-

tium Nofocomium ?

quid aliud. pifcina

lorum cacitatem fel pifcis exenterati abíter-

probatica eft quàm tribulatio? hzc fiquidem

fit; & felleacalamitas verum eft collyrium,

omnes animi difpellit egritudines , pravos

quohz craffz in nobis tenebra excutiuntur ;

