lum in fterilefcente eremo pavit; & que

corporis pondere feliciüs, ac faciliüs ad fu-

periora homo jejunus confcendit , abjecto

terra denegaverat alimenta ; ccelum imbre

Ciborumgravamine, quo deor(um traheba-

pacifico abundé fuppeditavit; probrümque

fterilitatis , quo tellus illa laboraverat , coe-

tur inter concupiícenciz , mundtque illeceb..

fas; quibus indulgent , qui gula famulan-

leftis pluvia abíterfit, & populum recrea-

vit, Numer. 13.

Quadraginta diebus ex«-

£urt,

Jejunium quadragenarium Moyfem

ploratio promifTæ terra mifíla divinitus fuit ,

üncorpore degentem , ita corpore cxinanivit,

€arne evacuavit , carnísque defeecavit affecli

quó facer numerus ad terras coelitus promif-

las populum evocaret Iíra£liticum.

Quid?

bus, ut totus glorià fuerit divinitatis per-

fufus, acin ceeca humani corporis caligine,

quód etiam quadragenarium mobis ecclefia

ac tettanube lumine corufcaret INumints,

injungatjejunium , cuius beneficio fideles ad

cocletem perducat patriam ? Jejunium E-

Quàm utilis eft homini jejunant! inedia',

dj Regmp

liam elevavit ad coelum , & purificato per

.

quaz foeditates omnium pravorum affectuum

evacuat , carnis concupiícentias extinguit ,

inediam corpore ignei currüs excipit obfíee

guium.

Jejunium enim , quze ad corpus

vitiorum flimulos obtundit, libidinum ille-

pertinent imminuit , ut pet corporis vacui«

cebras abigit , & tota percollata pravorum

affectuum fcoria, mentem depurat, cceles

tatem fpiritus vegetior fiat , ac plenior pin.

fti lumine illuflrat , ac pracoqua coeleítis

gueícat , donis laginatus divinis,

patriz perfundit beatita*e.

)3)'-

Jejunium igitur ab eccle(ia non folàm

.. IiI.

I4

abítinentiz ftudio nobis indicitur , nequeío*

lis caftigandis corporibus , vitiis refecandis;

Per "ventris «vacuitatem wzgor |

mentibus dcfoecandis, confcentiis expurgan»

auentis convalefcit , €9 probi emues

distraditur; verüm etiam ut e€ó uberiüs Ípi-

affetius fouentur vegetiores.

ritus intus divinis faginetur beneficiis , quó

exteriüs corpus per vacuitatem jejunii viri-

71 Xorta lethali fame poft eam flerilita-

T7.

bus deflituitur, — Plura fecum femper attulit

E

tem , qua acciderat in diebus Abra.

commoda quadragenatius numerus , quem

he , proficifci delibetaverat Ifaac ad

& Moyfíesin montisfaítigio, & Chriítus in

Abimelechum Palzí(tinorum Regem in Ge-

tl t

eremo, & fidelesin ecclefia facris coníuevé-

Irata,

Zdpparultque ei Dominus , &f ait ; ue

Genef, 2«

re jejuniis impendere, vel aliis piis coníecra.

Aifcedas in JEgyptum , fed quiefce in terra s.

re operivbus * etenim cum mundus in illis

quam dixero tibi.

Sed cur Patriarcharum

humani generis primordiis vitiorum coeno

amatiffino inhibuerit Deus , ne in JEgype

fordefceret, totüsque fcelerum feeteret cor-

tum proficifceretur ? cüm de fame propul-

ruptione , quà omnis caro corruperat viam

fanda ageretur ? & tellus ,. quàm Ifaacus

tunc incoleret ,$5probro laboraret fterilitatis,

fuam , & íqualore perfufus , horrorem vel

ipfis coelitibus incuteret;quos iniquitatis fuz

& iconfuetam denegáret Meíforibus anno-

fumoía caligine infuícare videbatur : has

nam, & annuum cultoribus ftipendium? &

t

quas mundus fordes contraxerat , noiiifi qua-

AEgyptus frugum abundaretcopià , & infitá

dragenarii numeri beneficio pluviz de fum-

fibi feecunditate uberrimam daret meffem ,

mo colo delapíz diluerunt, — Faczmque.»

& Íuperfluentem .annonam fuppeditarer 2

Genef. 7.

eft diluvium quadraginta diebus. fuper. ter-

An Deus famelico Ifaaco. defcenfum inhi.

ram, Gmulttplicata [unt Aqua , & elevavee

buitin Egyptum , utefculenta , quibus cor-

runt arcam in fublime 4 terra, nimrrumDe-

rodentem famem fedaret, volüerit denega-

re ?. Nimirum juffit Deus ,' ut maneret in

us expiaturus terram , 'imbres effudit ; per

diesquadraginta , & totidem noCles, ut mure

Palzftina Iíaacus , quamvis fru&ibus defti-

dus , qui ob patrata fcelera perire debuerat ,

tutà, annonz ivii'xdiga, & fame propemodum

[ ppre;*ffa. 3

non quód Patriarchee Deus abun-

r FR tam benefico bapti(mate ; nu-

j

dantiam

456

Diflertatio

XXx! .

dantiam invideret tert , cui copiam coele- -

narratio, — Ficedula curiofitatis c-aufa em-

f

ftium dederat beneficiorum ; fed ut Partiar-

neis alas explicuit per fylvarum incultostra»

— assniaip gt

Í

cha ftomacho vacuo mentem repleret defide.

&us , ibi Turdo obviavit , labrufce infiden-

l

riorurm , quibus non JEgyptiace copiz , fed

ti, &amaras £qu&, ac degeneres vellicanti

f

promiflz übi tercz inhiaret abundanuauz ; ve-

baccas, cümque id ficedula infulfum nimis,

rebatur quafi Deus , ne fi Ifaacus ex jejuna ,

ac atidum videretur ientaculum , miferata

& vacua frugum Palzflina in /Egyptum de-

Turdi conditionis eum alloquens ,. dixit ;

ib

fcendiffet frugum copiá redundantem , gulz

quid mi Turde arbores hasce infoecundas vele

j

indulfiffet deliciis ;; & ingefta in ftomacho

licas ? quid amarum hocce deglutis £rutices

f

efculenta, velutié vaporario fumos in caput

tum , quid opacata hzec loca fruétibus defti-

j

emitterent, quibus mens caligaret , nec am-

tuta, umbris oppleta, & fylveftribus dun-

€

pliüs de promiffa fibi tellure quidquam cogi-

taxat foecunda arboribus incolis? fi mevelis

15- 36

taret ; Ícité Oleaíler in prefatum textum

fequi per alias te Regiones ducam feraciffi-

Genef. 16.

ait : Ne di/cedas $n Agyptum , timet Deis

mas, domelíticis coníitas plantis, fru&ibus

n

ET

t

Juis loca amana , &5 abundantiam , quoniam

omnibus abundantes , & deliciisaffluentes,

novit bomines etiam juflos faciló amamnitate»

quibus & terrz arridet amoenitas , & aéris

ql

i

loci deleBari , erat enim terra ZEgypti ferti-

ridet ferenitas , & foli feracitas ficus , uvás-

Perfuaderi haud

li , & que fu& abundantiá , & copuafacile

que abundé íuppeditat,

pofet allicere Ifaac ,. ideà noluiz illum illuc

eegré fe paffus fuit Turdus labrufcas velli-

à

X

defcendere.s.

L]

care affuetus , tandem Ficedulam precuntem

18.

Verebaturi

gitur , ne in feraci /Egypto,

fecutuseft ; & poft pluries repetitos volatus,

eB oze»

omnique fructuum abundantiá onufto, mens

in quandam appulére planitiem aliquot

Patriarchaz fterilefceret , nec ullum ampliüs

Íufpeníam collicolis , ubi vites racemis o*

produceret defiderium promiffam fibi tellu-

nuítz fpumantem expofcebant vindemiam ,

rem invifendi, cüm tamen in flerilefcente,

& arbores frugiferz pendulos omnis gene-

ris fructus abundé miniftrabant, & autum-

[^3 — EE ..2 ——

ac jejuna Palaftina feraciffimus effetifaac in

piis hisce eliciendis defideriis,

Nolebat

nus überem in univerfiscollibus fruclusfuos

igitur Deus pet abundantiam /Egypti I(aa-

veluti apertisnundinis exhibebat ; in fubie:

cum pofleffionem deperdere terrz fibi pro-

€laplanitie, quz ad oculorum oblectamene

-f s Cj

miffz , ideóque maluit Patriarcham habere

ta, animique laxamenta, f urgebant plantae,

p

jejunum , ac famelicum in Palzeflina fterili-

fuis etiam ditefcebant fruétibus , & procerze

tate, quàm faturum in JEgypti abundantia :

luxuriabantarbores , quarum coma dulciffi-

jejunium Palaítinze ventrem evacuabat , fed

mis. zephirorum flabellis leniter ventilatze

Pexu v — M

placidiffimo murmure aures demulcebant.

menrem probis implebat defideriis 3. pro-

mi(fe terrz Palzflinz inedia ftabiliebat pof-

Aderant innumerabiles propemodum avi-

I— Mi - ]

fethonem ;

eámque jejunium firmabat,

cularum gratiffimzturmz , quz liquidiffi-

Quàm benefica eft íterilitas , qua vacuita-

mos cantus tenui gutture effundentes repe

P UER E RURT

d

tem inducens ventris , opulentiam advehit

tito plaufü Regionis videbantur amcenitatem

—

mentis ? qua& ftomachum inanitate vacuat ,

commendare , non finc incredibili voluptas

V

& ípiritum probis opplet affe&tibus ? Coe-

te adítantium , quorum intimos fenfus dul«

n

leítis patriz promiffionem noftrum ftabilit

ciffonicantus permulcebant, SedcumTur-

dus curiofior circumfpiceret per totam illam,

jeiunium , & ventris vacuitas , mentis op-

pignerat abundantiam.

Amoniffime , ac

ad omnem confitam amoenitatem , regionem

u

foscundiffime terre promiffionis jejunium

exhibentem quidquid ad gulz votum pof-

a

promovet fponfionem , Q inedia itinera

fent aviculae defiderare ; & obfíervaret, hic

aperit , viásque flernit ; ducitque fterile je.

aves haud ignotas vifcatis virgis infeliciter

junium , quà abundantia exundat , & fru-

fe implicare;ac veluti in crucem fuffixas non

&uum copia exuberat, Noluit igitur De-

poffe priftinam repetere libertatem ; alibi

us [faacum ex 1eiuna Paleftina in faturam, ac

plures retium infidiis captas ; illic plures €

fallaci fune pendulas ; in alio loco quasdam

plené paftam /Egyptum defcendere , ne in

ä

Írugum copia , G dum corpus efculentis

etiam vifco bacillo implexas , vel eriam de-

i

pinguefceret , mens fterilis promifl tellu-

cipulà claufas ; proprie coníulens Turdus

tis oblivifceretur.

Pulchré Oleafter fubdit:

incolumitati alas pernici volatufugz expli-

e

- ,.L,"'— &if.

E[l etiam bujus rei alia ratio ; quontam.»

cuit, & amicz ficedule grates rependens

x

valedixit ; fimülque fuis deliciis; ratus tu»

t

nolebat eum perdere po[[e[Fonem co

Mij hs

terra.

tiàs, meliüsque effe,labrufcas in fylvis velle-

19,

Jeiunium eft, quod veram fpondet ab-

re, imó G efurire , quàmin tam frequenti-

bus vite periculis fructibus veíci dulcibus ,

[

undantiam, quod ad copiam perducit ccele-

ftis patrie, — Etiam populuslíraéliticus dum

ac deliciis affluere, Ex quo Apologo coniicie

in captivitate Babylonica jejunus premeretur

mus, tutiorem femper effe victum tenuiorem

inopià , felicem reditum in patriam , & feli-

in Afceteriis , locísque à mundi deliciis fe-

cem inibi telluris feracitatem augüratur,

iunctis , quàm dapibus delicatioribus ; & ex-

VE EE st ii EE RnE Qu IN

ä

Satiüs femper, ac tutibs regionem incolere

quifitiffimis oppleri , gulz deliciis deliniri,

l

jeiunam , ac fterilefcentem , quàm deliciis

quae ubíque infidias tendunt laqueos appa-

rant, mortémqueacceríunt, Quifapi

t,non

Í

a&lugncem,. NNota cít veteris Apologi lata

e

b

L

Satjetas ventris cff oppteffio mentis, ac Affectuum ptobor. 4$7

äcdïgnätur cum turdo pericula'circumfpice-' evaporationes , quz furfum avolantes, &

re, quacibi , potüsque intemperantem u-

fimul cengeftz , ac in nubes fpiffaz folem

Íum comitantur, & cum turdo repetere : ma*

arripiunt ; aérem inficiunt , G infolefcentes

lo millies inediam , famémque pati ; quàm

cades minantur terrze matri , & clades repe-

felectiffimis me farcire dapibus, & valetu-

tito tonitru , excufsisque fulminibus ? ex

dinem gravite

j

. ftomacho vino jugiter innatante , furfurn

dere,

r ladere ; v?tämque praci-

in caput afcendunt putrefcentes halitus $

a6,

Sicut fatietas valetudiai eft noxia , ita

qui & mentem obnubilant , & lumen ime

minuunt rationis , & totum inficiunt €a»

jeiunium eique tuendz efficaciffimum eft

pharmacum: hinc Gallenum Medicum de-

put; exquo diítillationes veluti pluviarum

cimo quóque die jeiunium fibi indixiffe tu-

ftillicidia in corpotis perniciem demittune

endz valetudins gratiá refert Coelius Rho*

tur, "CTerra,quz femper madet, degenerem

-er 3e,

diginus; & Hypocratem Medicorum Prin-

prolem fpinas, lolium, ac ranas parit, & edu-

cat: & homo vino madidus nitores extinguit

cipem ad annos centum , & quadraginta vi-

tam protraxiffe ; G cum interrogaretur ;

virtutum ; & vitiorum accerfit caligines.

Effroenesconcupifcentiz affe&tus non «oér-

quo pharmaco , reípondit ; quia nunquam

íatur € menfafurrexi, De Galleno Traiari,

cet , qui frequentioribus poculis exficcandis

affuefcit.

& Antonini Imperatorum archiatro ferunt,

235

adextremam perveniffe fene&tutem ,. vitám-

Qui carnem in rectee

Ufa'tïonïs 'obfc'qui?

um fleélere fatagit ; huic neceffe eft , cor-

que protraxiffe ad annoscentum , & viginti ,

eó;quia nunquam fatur é menfa furrexetit ,

pus jejuniis conterat , fame maceret , fiti

nunquam fein cibum , potümque effuderit ,

exfccet; quia caro perinde, ac contumaX

puer nonnifi à plagis fapere Mifcit: neque

quin aliquod femper fuperfueritedendi, ac

bibendi defiderium , quia ficut fatietas cor-

ulluseft ferulá opportunior Pdagogusper-

vicaciz retundenda.

Studiis ; quifunt ade

pus premit , & vitam opprimit , ita fob-

rietas , & jeiunium vires auget , G vitam

diécti virtutum proficere vix fperent 5 nif&

fami , & fiti coleranda prius aflueverint

procrahit , hincetiam Ecclefiafticus dixit ,

qui abfHinens eff adijciet ad vitam.

So-

ne carnis gravedo obicem iniiciat : hinc

Plato meníz affuetus frugali , quam none

crates eatenus iucundé femper comedit ; &

frigidam haufit , quia neutrum pra ttitit ,

nifi fruftum panis , & pauculz olive in-

flruebant ,. fuppeditaate fonte fuos latices

mifie(uriens , acfitiens , dicens optimum

condimentum fingulis optandum ferculis

ad fitis zeftus temperandos ,. fzepius cüm fi»

famem effe , qua efculentis omnibus 1a-

tiit, aquam antlià haufit , fed hau(tam mox

effudit; & urgente fiti , cum iterum haue

porem impertitur absque ulla ararii dimi-

fiffet, denuo exercendz virtutis causá hau-

nutione , fine ullo impendio , quóàd fi ex

illo Medicorumaxiomate , 4404 fapit, illud

ftam effudit, ut & fe ipfum vincere diíce-

wiitrire dicitur : nil fapidiüs , ac utiliüs nu-

fet , & carnis appetitus imperio fubigere

rationis : hinc prodiit vulgatum illud a-

trit , quàm ipfainedia, quz faporem efculen-

tis omnibus impertit.

pud Platonem 2 wbi nulle fui eff vitioria »

ábi &6 nulla virtus * omnium eft etiam A-

2Ie

Efurienti zequé delicatiores fapiunt cibi,

acrudiores: hincPompeio grotanti , cum

fcetarum effatum; cupienti vitiis obfiflere ,

necefle eft, coércendee carni per inediz froe-

Medicus turdos przícripfiffet eo quidem

tempore , quo capi non poffent ; nec com-

num affuefcat ; & per efcarum fübtractio-

nem fomitem pravis deneget concupifcen»

parari ; & fuggerente amico apud Lucullum

inveniri poffe: itane repo(uit egrotps , nifi

tiis,

Tartareus hoftis vaferrimus quam-

deliciis effet Lucullus affuetus, non poffet

diu hominem novit immodicis affüuetum e-

H

pulis , ac intemperantize deditum , tam-

Pompeius vivere ? Et reje&to Medico , tur-

dísq; contemptis cibis voluit parabilioribus

diu de ipfo tutam fibi vi&toriam fpondet .

Uti.

Mafcula fuit hzc Pompei virtus, quae

&t à cane haud abludens , qui non facil&

2

nullis permifit ciborum deliciis vitam afflue-

abigitur , dum laniena patet , «carnésque

bubulz,vervecine, ac vitulinee , vel'ovi-

te. . Sicut ciborum fatietas noxia femper

eít valerudini ,. ita & immodica potüs in-

na venum exponuntur oculis pretereune

tium ; ita avernalis Cerberus quamdiu «ar*

gurgitatio : plüres funt , qui vinum hau-

rientes , mox & ipfi à vino exhauriuntut ;

nem noflram emni ciborum genere diften-

bibones onines vinum exhaurit , quos &

tam videt , liberale fibi pollicetur pabue

mergit : lubricum zequé ad vitia, ac mor-

-]um , & per faginatum corpus de jeiuno

tem merum iterapparat , & qui ficcandis

fpiritu fibi facilé triumphum £pondet,

affuefcit calicibus, & virtutibus expungitur

Nemo eft ex hominibus , qui non ap«

24

catalogo; nili priüs bibendi correxerit ftu.

petat vitam ad ultimum ufque fenium inco-

lumen , ac ab omni immunem zgritudine

dium, pravámque extinxerit confuetudinem :

vix dabis potulentum , quin, & huncvitiis

pretrahere ; plurimi omnes faciunt fani«

tatem, plurimi , & longevitatem ; fed paus

videris indulgentem,

A1e

"Tellus, qua jugi madet pluvia , coeno-

ciffimi funt , qui fanitati tuende veruny

fam contrahit focditatem , corruptas exhalat

aptent pharmacum , plures traduntur ptzge

eeptieres,

4$8

Differtatio XXII

céptione$ , quibus corporis fanitati ftus

«aciüs agit ; eà plus debilitatur: Videmus

deant , viraeque confulant longiori : alii

limam in ferrum agere, multümque ei de

inveniuntur , quiin pharmacopoliis pixides -

propria adimere füb(tantia ; fed aliquid etia

omnes apcnunt , ollas laftrant fubcudes,

fui limam in ferrum agentem deperdere ex-

& vaía omnia vitrea , lignea', cuprea ,

porzmur ; Itaenim agendoatteritur , ut ante

ftamnea , '& 'argentea fus ,' déque vertunt;

pliàs in ferrtum nequeat agere : : pari pacto

ut pharmacnm obt nendz fanitati aptum ,

calor innatüs in cibos , fuccosque demiffos

remcdiimque vitz long:or: producendz re.

in ftoemachum agnt 3 cibus enim priüs ore

pemmc E qUOd tamen mmxme mvemunt

CORECI'ICUI' Tüox in ftomachum demxmtur ,

uia pharmacurn valetudini tuendz , ac vi-

. & hunc ibi calor innatus , fuccusque dige-

-

Ge protrahendz jeiuniüm e(t, Grabítinen-

ftivus excipit, fubigit, ac coquit , fed tunc

Eccief. cap,

tía : hinc Siracides ait : Noli avidus e[fe »

&qué calor innatus, ac fuccusille digeftivus

in Umui 0pll//'210n£ :

-& non. effundas te.

37e

aliquid patitur detrimenti, & nonnihil de-

fuper omnen efmm

& caufam addeus

Peïdlt virium , quia omne agens agendo rIeT

fübdit :

"In multis enim efcis erit mfirmi-

patitur.

Quéd fi cibus durior fit ; cratfior

z4$; hOM erraret , qui aflereret ; quavxs

pravaque digeflionis, ac copiofior fumptus;

die plura centena hominum emori ; qui

ftomachum magis aggravat 5 & calor innas

fi

ad plüres annos vitam protraxiffent ,

tüs, futcuque radxca lis plus patiuntur , vi-

"minüs avidé comedlffent :

fi ftomachum

résque propterea, quas exerunt , labefactant,

ingeltis ferculis non gravafïent , fi tam fre-

plüsque fentiunt detrimenti; quia nàaturalis

quenter immodico hauítu non maduiffent.

cálor ; 'perinde ac ignis inter humentia, ac

Medicinas ; qm faftidit, & pharmaca dee

vitidia b igna [uffocatur , & digeftivus itidem

/

Clinare cupit ; huic opüs elt , morbos fu-

füccus fuccumbit , neque, quem inchoavetat,.

giat, quos üt ePfuglac ; neceffe e(t ab-im-

laborem abfolvit :: & ex hac ciborum indi-

modico cibo', & potu abítineat , men*

getta affluentia cruditates generantur , dolo-

- Sámqueemper deferat , fame non peni*

resoriuntut, & ex uno putido fonte eftus

tus exfatiatà , nec fiti extindla , quia ut

febriles in fanguine , vertigines in capite; & -

Ecclef 374

ait Siracides;

ln multis efcis erit infrimi-

omnia morborum genera fcaturiunt , quz

'U, 30

p45 , EW szdttas appropinquabit usque ad

totum inficiuntcorpus ; & ftomachus ipfe

cbo/emm..,

plerumque atteritut , vxrlbusque deftituituty-

—zs.

Copiofa menfa mifeta eft valetudo ,

ut nec unum forbile recens ovam potis am-

& perpetua faturitas valetudinem obruit ;

pliüs fit digerere.

Hinc dixerim,nullum

flomachus, qui plures , eósque varios ci-

effe in humano corpore morbi

enus , quod

bos recipit , plures etiam ,

ac varios mores

j

ab hac ciborum ingluvie, à g

ulz mdulgen-

bos nutrit ; qui & valetüdïm infidiantur ,

tia fuam non trahat otiginem,

Pluries ex'.

i

& mortem accerfunt prmaturam , quia

imperitia , vel quia gulz fubtrahere nolu-

al

Cab. 37

"V.

ut ait Siracides,

Propter crapulam u dtz

mus, nec àb illis abtlinere immodicis fer-

345

06/erunt . qui autem 4(7//'171971: ef , adgcier

culis , qui morborum in. noftri corporis

QuAm

* nulli dubium , quin plura centena

tellure jaciuat femina; morborum cau(as ,

millia hommum 1mmodzcus cibus ad fe.

ác culpas in aérem refundimus 5' in mentis

pulchrum traxerit , quos inedia adlongio-

immodica ftudia ; inlocum , quem inhabi-

rem perdaxiffet vitam ; fi'enim parciüs pranfi

tamius j in curas , quibus detinemur ; in

fuiffent , tnoderatiüs coenáffent ,. fiti affue-

negotia, qua gerimus 5 & tamen nuliam

3;

viffent, acftequentiüs efürire fuftinuiffent,

in gule indulgentiam morborum coniicere

in evum prolixius vitam protraxiffent ,

, volumus caufam , quia palato detrahere ,

quia ut ait Siracides , qu; abffinens eff ,

Non eítaér,

quod ipfi atridet , nolumus.

adjcet vitam , hoc eít, qui efce adimit ,

non locus , non ftudium , caufa morborum;

aunos plures vitz addit , verümque fit ;

& fracia valetudxms ; fed cibus, qui per

éeum plus comedere , qui minus comedit ;

osingreditut , - hic valetudinem inficit, hu«

& eum 6 cohtra minus comedere , qui plus

mores corrumpxt febres accendit, & mor-

comedit ;

l

*

quia immoderatus clbus ftoma-

tem accerfit, -

chum aggravat , qui cruditates contrahit,

humores corrumpit , aítus febriles accen-

i

$. IV

dit, & mortem accerfit , quà comedere cef-

L

fat: qui fi parciüs comediffet , diu vixiffet j

Gzule mtempermztm zom folum

plisque comediffet ;

qui igitur diu vivere

pravos omnes affeifíus fovet , verum

cupit ; plüsque comedere is parcé comedat ,

omachum beneficio jeiunii evatuet , cru

etiam per accer[ita, morborum agmi-

"a noftra infidiatur

ditatibus , vitiatis humoribus obicem inii»

ciat abftinentiz,

Vit&,

26«

. Commune inter Philofophos habetur

On inficias eo à nimiis labotibus cot

axioma ; j Quo omne agens agendo dicitur

pus frangi , curisque affiduis no-

pati , quia dum fuas exetit v:res,nece(ïa. ett,

xam contrahere ;ifed putárim, hzec

minora , plerámque adferre valetudini des

: aliquid contrahat laffitudinis ; imó quó cffi-

tri.

Ua OR p r

Satietas ventriseft 'opprcfä mentis, ac Affc&uum probor. 459

-

trimenta, quàm fint, qus perimmodica

plures inter ignes coqui , famulorum turbz,

. efculenta ingeruntur damna ;; idque aper-

ancillarum fudantes cohottes : hic flizges

'tiffimé teftatur Gallenus Medicorum facilé

videmus animalium , illic cumulatos piicie

-

Princeps: fatetur enim , omnem aliam in-

um acervos , alibi natantia vino penuaria;

temperiem , fiveortam ab zítu folis, five à

ibi ingenti folicitudine , ac fingulari arte

|

»

rigente bruma ; five à ventorum infalubri

difponuntur fercula , inferuntur patinz , &

flatu , five ab immodica corporis exercita-

luxus omnis in epulis promovetur : & pro

tione patum fibi damni attuliffe , eà quia

palmari opplendo flomacho íuis deliciis ípoe

*

L]

& id datur ho«

in efculentis , & poculentis , qua per os

liantur elementa quaque

mini vitio , cüm fit natura paucis contentas

ingrediuntur , & in (tomachum demittun.

tur , debitam femper fervaverit temperan-

& modico cibo , fruftóque filicinei panis

tiam , ratus cibi ; potüsque fatietatem ,

fames fedetur , & fontali aqua (itis prom*

Lerneam illam effe hydram ftabulantem in

tiüs extinguatur , quàm immodico vini

h

ftomacho , perinde ac in palude ceno cor-

auftu,

Metiatur , qui gule indulget ,

corpus fuum , fuümque confulat ftoma«

tupti cibi feeda , & hauftu vini femper ma-

dida; & ex quanon feptena tantàm morbo-

cham , ftatim deprehendet , neceffarium e&

a

tum capita pullulant , fed quidquid noxii

non effe , quod menfuram excedit , & na-

turg paucis fasisfieri, cum luxuriz nil fufe

obtingit valetudini , idà gulee intemperane

tia fuam ceníet originem trahere : corporis

ficiat,

j&-

igitur , qui valetudini ftudet , neceffe eít,

Facilé'emnem cibi, potüsque fuper-

contra gula vitium cettamen ineat , quia

fluam curam quisque abiiceret , fi non cibo*

vitium gulz non folüm vitiisczteris pabu-

rumin gulam fpeclaretingreffum , fed vitae

lum (uppeditat 5 fed & morbos omnes in

confideraret exitum , ac prematuram mor-

humano corpore excitat ; fitque propterea

tem. per ciborum immodicam ingeftionem

gulz vitium itahominiexitiale, acperaicio*

acceleratam, — Citiüs emoritur corpus, mule

Íum ; ut non folüm corporis moliatur ne-

tiplici exoticarum epularum varietate nu-

cem , fed quod deteriüs, & longe graviüs

tritum, cedítque foeediffimisin pabulum ver-

etiam anima intentet interitum : fiquidem

tnibus , quibus efcam praparat , càm car-

morti tum corporis , tum animz , nos hac

nem lautiüs nutrit ; multipliciter in nu-

vitium gulz initiavit , nósque cum Proto-

triendo corpore plerümque peccamtis ;

plaítis & peradiío exclufit , G in exilium -

quantitate fcilicet , quatenus plus in fto-

tumnarum ptorroüfit, mortique priüs darn-

macham alimenti ingerimus ,. quàm de-

navit,quam vitam inchoaremus : primi enim

puifio famis exigat , quàm natura cupiat,

& valetudo expofcat : & cümplus equo

parentes pomi interdicti efu omnes homines

priusquam gignerent , interemerunt.

oneratur üomachus . calor nativus de-

a.

Nofítrz jugiter gulz vitium vite infi-

fatigatur , & fuas, quas exerit, viresinfrine

diatur, nos viribus deflituir, nosprotetit,

git , & fuccus radicalis obruitur: cámque

nósconculcat , & non lolüin in corpus fzvit

nativus calor coquendis , ac digerendis tot

fed etiam inanimum crudeielcit: ex imrmo-

variis efculentis ordine ingeüis rümultuae

dico fiquidem cibo, & potu non folüm ori-

rio minimé (ufficiat ; necetfe eft, plures

untür in corpore morborum omnes feries ;

ingenerari , & adeffe cruditates , 'quibus

fecum trahentes mortem gravioraum ciborum

humores corrumpuntur, fanguis vitiatur ,

(Karcinà acceleratam , cüm pauci fint. infir-

ac plurium morborum feries accerfuntur,

mi,-quos vitium gulz ad zgritudinem no:

Vel peccamus ciborum qualitate , cüm i«

adegerit ,

plusque propterea interemerit

bos naturá fuá prefalfos, vitiofos, prava

gula , quàm gladius : verüm etiam oriun-

puinguedine fartos , vel plus aquo duros ,

aut excedentes inqualitatibus , frigoris; &

tur inanima ftupor, languor , teedium re-

rum fpiritualium , quas mens ex nimio po-

caloris in ventrem deiicimus , non alia ra«

tu faítidit ? ex hoc putido fonte fcaturiunt

tione , nili quiagule arrident , & placent

fcurrilitates , convicia , diffolutiones , rixze,

palato, quà de caufa etiam fungos , cucue

contentiones, & immunditiz omnes , qui-

meres, & telluris eje&tamenta , quia gulae

Íunt irtitamenta in deliciis habemus.

Vel

bus virtutes corrumpuntur, & vitia propa-

gantur, acvigent.

in modo delinquimus , cum cibum licéts

29

Tametíi modicum nobis natura fuerit

ex fe proba mutritioni aptá male mandimus ,

& integros bolos raptim deglutimus , &

corpus impertita ; vincimus tamen etiani

Elephanti edacitatem , aliorümque vaftiffi-

plura fercula uno , eódemque fermé tem-

videmus

morum animalium aviditatem :

pore integra traiicimus in ftomachum , ubi

unicam duntaxat fylvam pluribus enatrien-

propterea fanitatem frangunt : & quamvis

dis Elephantibus aptam , & fofficientem ;

fercula illa pro integro prandio non eflent

immodica , nec proinde valetüdini noxia,

cum tamen indulgenti vitio gulae nutrien-

Qo impar effe. videatur orbis totus ? non

quia tamen peccatur in modo comedendi ,

VVb

1

enim ejus implendo ventri videtur fufficere ,

plus cibus adfert derrimenti ».quàam «qcilig

tatis.

quidquid volat in aéte , natat in aquis la-

/;

tet in fylvis ; fi enim ejus ingrediamur , cu-

Nec defunt , qui mottem accerferint

LE

linas , obviant flatim. nobis concurfantes

pramaturam , eóquia hocce deliquerint in

m m

modo,

Verani de Affecibus Tom. 1,

460

ï Dillertato XX1f.

-übdoi ReFertCapitoliuus,Antoninum Pi-

. Pugnat igitur generofi vini calor cum

35

infito calore itomachi , & fi calor ftomachi

um ín ccena cafeum avidiüs devoráffe , &

nocte infequeni doluiffe ftomacho , altera

debilior fit, faciliüs fuccumbit , acex tingni-

die zítuáffc febri, G tertia fuiffe mortecor-

tur. Nonigitur vinum generofum fenio con-

reptum. . Ex hoc deli&to in modo ita przeci -

fe&tis , & quibus (tomachus friget, prodelt ;

pitanter comedendi habentur putredines ,

quin potiüs obeft, fi immodicum fuerit ob

corruptio fanguinis , vitiahumorum , & zg-

incequalitatem recipiens inter, & receptum

ritudinum omnium-foedaorigo ; de(truitur

injectam ; quin potiüis (tomacho debili , lym-

valetudoscorrumpitur fauitas exciborum in-

phatum congruit vinum, modicümgq; cibi , &

temperie: eft fiquidem fanitas in humano

quidem ten uis;facilísque concoétionis. Hanc

corpore conremperata humorum ; ac quali-

tamen veritatem zgré audiunt , qui gulz

tatunfproportio, quá nativuscalor, & infi-

indulgent ,fentientes vinum generofum prz

tum frigus ; ficcitas quoque, & humiditas

fertim Creticum, vel Chium ftomachi cru-

equali ita gradiuntur paffu, ut neutrum ab

ditatibus coquendis aptiffimum effe , &

j

altero fuperetur ; fin veró humiditas fuper-

calori deficienti in fenibus corroborando ;

fluat , ficcitatem totam extinguit , & per

imóafferunt , phlegmata pe&toris non alio

infractam humorum harmoniam oritur geg-

efficacioti folvi pharmaco , quàm víno gene-

ritudo: pari pàcto , fi calorinnatus, vel hu-

rófiore , cui propterea lati indulgent : fed

midum radicale cateras excedat qualitates,

plerámque putantes ftomachum juvare , ca-

necefífe tunceft, nonmmultüm diítet morbus.

putizdunt, & totum corpusperdunt. Fri-

Sunt etiam ex phyficisnon pauci ; qui putant

gus enim in fenefcentibus inquilinum , tam

vinum generofum plurimum ftomacho pro*

violento vini igne non tollitur , neque calor

deíle , cruditates in ipfo concoquere , cibo-

ftomacho infitus corroboratur ; fed pouius

r

rum digeítionem juvare , calorem infirtum

expugnatur, G opprimitur ; penitüsque ex«

corroborare , & totam iuflaurare naturam ,

tinguitur ; quiavini caloremfortiüs agentem

qui tamen potiüs videntür cxcutire ; cüm

fuperare nequeat , nec ipfum concoquere ;

h

erafiffimé errent : eft hzc opinio fcopulus

proinde fit ei neceffe fuccumbere , ac defice-

ille; inquem dietim vino fluCtuantes impin-

re; calefaciunt igitur genetofo indulgentes

gunt , & miferé naufragautur,

vino ftomachum , fed nativum extinguunt

ineo calorem , fimülque animam extrudunt ;

32,

Alii quamvis hauftum vini improbent

injuvenibus , approbaht tamenin feniojam

idque caufz, cur quotidie innuineri morian-

tur.

confeGtis , in quibus aiunt labefactam ma-

^OQui falía du&i opinione ad tuendam

turam in(laurare , deperditas vites reficere ,

-

344

ftomachum frigidum calefacere, & feliciüs

valetudinem multo madent vino;eóque gene-

rofo, hi procul dubio fuis fe beneficiis blandé

in ipfo congella alimenta concoquere, . Sed

jugulant , & itomachum ita calefaciunt , ut

putárim vitio potiüs gulze hallucinati , quàm

veraratiocinari Philofophia: Vinum quó ge-

totum corpus refrigerandum extradant fé-

pulchro, Stomachus (iveàfenio, velmor-

nerofius, innatum calorem non incrementat,

bo , aut natura imbecillitatem contraxerit,

fed deprimit , fursque deflituit. viribus, &

ftomachusprafertim fenio , vel morbo debi-

plurimum à vinogenerofo contrahit noxz ;

ï'l? de /,m;.

calor enim immodicuüs vini fractas nonreficit

litatus , acfrigidus nobili non juvatur faier-

Wtygg,

ftomachi vires , fed eas opprimit; G qui nó-

) d6,

no , genetoío non inílauratur vino , quin

potiüs depravatur , affligitur ,ac labefadta-

bilitate vini ftomachi deficientes vires pu«

tant refarcire; hi deplorabili ignorantia fe

tur,. VeraPhilofophia id docet, ut inter con-

ipfos deftruunt , quia dum corpus fovere

tinens , & contentum, recipiens ,& receprum

credunt, illad interimunt.

Hincfcité Fran-

detur proportio, qu& propterea defideratur

cifcus Vallefius , qui fuit Philippi Secundi

ïä

inter flomachum recipientem , & continen-

.tem cibos , & inter hosin ftomachum rece

L

Hifpaniarum Regis Archiatrus de (acra Phi-

[

tos, G contentos : non.enim debet ftomac

j

al

lofophia, ait : Jam nihilarbitror ; quàm Cap. 29« a7

fari.

i

lenibus caloris augendi gratiá vinum abun- £?

capacitas fupe

i

9 15

à ciborum fuperfluitate ,

neque qualitatesciborum , eas debent ftoma*

danter , meracimque przcipue indu!gere.

chiexcedere : cüm enim debeas cibus in (to-

Quantó enim vinum calidius eft per ieie ,

macho concoqui, &ad id neceffarius fit ca-

tantó màjori ventris , ac vifceram 'omrnium

lor nativus ; qui agendo patitur , procul du-

calore opus eft , ut fuperetur * alioquin à

bio fi generofioris meri calor ftomachi fupe-

minori xcelcit , crudünique füccum auget ;

ä

unde & calorem naturalem fuffocat , & flior«

ret calorem ; hic vino coquendo minus eft

aptus; plüsque impenditQ temporis , plásque

bós innumeros parit , ac mortem accerfit,

Quare vinum effe lac fenum non valdé pro«

attetit virium,G quia in lenio confeclis calor

|

nativus flaccefcit;ac diminutus languet,minus

bo : cenfeo potiüs fenibus fenfim effe dan

potis erit zque ad. cibos cxcedentes coquen-

dum dilutius usque dum in extremo fenio

conflitutis toto vino detracto , detur pro eo

dos;acgenerofiori vino digerendó aptus ; non

enim modica flamma oll& carnibus, vel legu-

mul(a,aut aquadecoéta, Satiüs enim eít per-

mittere calori naturali feafim venire ad n5tu

minibus opplete par e(t coquendz ; quia olla

*

ralem interitum , quàm vino obruere : & f«

uberiorem exigit ignem.

nectam facere miferabiliorem,ac breviorems

l

- Vult

,

catïc;as ventriseft opprefïïo mentis,ac Affect:mmprobor. 46t

WVult 'ïgäfur Vallefius, vinum tantó «di!afius

digeritur, malümque cum faemore commu-

cfle bibendum , quantó provedtior eít eetas ;

tatur , non excinguitur ; & docecCarda.

Lib. 4. de

Zuend, du

