
us. . egnofiit David reusculpam, bumi-

cettela, penetrantes aculei , qui non folüm

Pfalm. $j

hm. Dei,

iatur , compunvgitur ,. confitetur ,. luget ,

animum;íed & corpus , & intima vifcera,imóà

panttet , gemmas regies abdicat , evepantia

& offium medullas feriunt, fauciant , exte-

auro textile indumenta deponit , purpurá ee

nuant, — Neneft [anitasin carne mea À facie Pfal, $7«

xuitur.diademate exoneratur,corde ,*f cultu

jr4 LU& : noneft pax offibus meie a facse pecca-

torum utorum, Bellum itidem fentiebat in-

emutatur , totum regem cum oraattibus fui

abijcit , fejunio exugitur , ariditate ficca-

teltinum, carnis fcilicet ftimulos infurgentes

tur, fletu efunditur, folitudime carceratur.

contra Ípiritum, & pravas , ac putendas com-

Non tamen cenfeas ,. hos virturis flotes

35

motiones excitantes , quapropter ajebat.

in alijs verná(Te excultis aréolis ; quàm in fen-

Lumbi mei inapleti funt illufionibus. — Flisce

Dfalm, av«

ticetis erumnarum ; necab aliacredas emert-

internis zerumnis externa etiam adiectz fue-

fiffe radice , quàm ab ipfo tribulationum ve-

runtcalamitates : fiquidem Deus per inter-

preto.

Tametfi refipifcentis Davidis lach-

nuntium Prophetam triplicem optionem poee

rym fceleris abfterferint feeditatem ,. non

na fubeundz obtulit;ut eligeret , vel famem

feptennio graffaturam: velbellum trimeftri

tamen peccati deleverunt fupplicium : ad-

hucremiffo fcelere luendz erant poeaz , quas

Ípatio cruorem fufurum, & funeras clades

coeleftis Nemefts exigit , licét temporarias,

daturum ; vel peítem per triduum in popu«

non gehennales,

Inter calamitates , qua

los fzvituram : quá optione auditá attoni«

Davidemafflixerunt, enumerantur filiorum

tus hafit fazum inter & cultrum , cómnoh

Davidis flagitia ; inceftus Amnonis cum

haberet , quo fe verteret ; tandem diram pre-

Thamare forore , permiffusà Deoin poenam

optavit peftem,malum fcilicet fibi cum fubdi.

patrati à Davide adulterij ; Amnonis inter-

tis commune füturum ; quó nimirum in pat-

fe&io ; Thamaristabitudoex moerore con*

tem veniret fupplicij', qui pars maxima fuerat

&racta tolerati fraterni ftupri; Abfolonistu.

ultricis Nemefis irze , & vindicta. . Meliiys

?. Rep. EMf

sultus , rebellio , & interituss Adoniz per^

eff ut incidam in manus Damini ( mulie enim

14

Nnnn2a2

Ferani de Afetiibus Tom. L

mife-

654

Diflertaio XX&$,

mifericórdie ejas fant ) qnàm inmanus Lo-

PIZNDS,

-Hinc D. Ambrofius ztguens Theodofi: — 38

um Imperatorem;quéd ex ira tot millia Thef-

2

Cüm vidiffet David utrinque fe calami-

falonicenfium ob dejectam uxoris fus ftatu-

tatibus premi, miferijs opprimi, flagellis im-

aminteremiflet , & ille obieciffet Davidem ,

-pendentibus excruciari has inter rerum an«

qui manusinnocentis Uriz fanguine foedavity

guílias maluit à pefle , feuà Domini manu,

fubjecit Ambrofius ; ff feeutus es errantem ;

quàm ab hominum gladio , qui obftinato fu.

fequere peuitentem.

Ideó varijs Deus cala-

Fore injurias perfequuntur , torqueri , & pati.

mitatibus , & erumnis Davidemafllixit pec-

Annuit Deus Davidisvoto, & pra fame,.quae

cantem,G lapfüm;ut vegetiorem erigeretjac

leptennis; pra belliviolentia , quze trimeítris

beneficijs cumularet uberioribus ; ac difceret

futura erat,triduanam irnifit peftem,quz coe-

flores folatiorum letiüs non vernari , quàm

pitin corpera hominum ferpere , & in mul.

poftgelidam, ac luridam calamitatum hye-

torumetiam necem debacchari ; domos,fora,

mem. David quia poft lapfum pluribus fuit

& platcas ene£tis opplevit cadaveribus ,'flo-

calamitatibus preffus., ex lapfu fortior furre-

rentem abforbuitjuventam , plures in pri-

Xit ; ac vindicem Dei iram pro virtutis incita-

mavo adolefcentiz floreproftravit, & in.ad-

mento habuit , dixítque propterea, Jlonum .

f41. 118,

ulta etate utriusque fexus plura hominum

qiiia bumiliafli me , ut difcam juflificationes.

millia extinxit : dixiffes,coeleflem Nemefim

-u — Eft fiquidem afflistio, que pradura

Saturniam falcem in terras demififfe;quá po«

corda in obfequia emollit Numinis;& in flu-

pulum veluti feenum demeteret; ubique au-

dia fle&tit virtutum ; licét non defint iniqui ,

diebantur ejulatus morientium ,funera vide.

qui verberibus duriorcs evadant, .de quibus

bantur interfe&orum , inhumata ubique oc-

Jetemias conqueritur, |Percuff/fá eos, & n

C.JP $*

currebant cadavera horrorem incutientia :

doluerunt z atrivifli eosy&$ noluerunt recipere

Íolo contaclu lethale hauriebatur venenum ,

Difeciplinam,

Eodem :tenore conqueftus

folo halitu mors contrahebatur : tanta fuit

Ezechiel ait, . 29lto labore fadatum eft ,& non

Cuþ, 249

flrages, ut virorum feptuaginta millia tefte

exivit de ea nimia rubigo ejus , neque perig-

L

fcriptura perjerint absque ulla lugubri pom-

nem:quia obduruit,Sobriguit ad inflicta ver-

pa; donec Deus placatus jufferit,Angelum

| ")u

bera, .David vetó poftlapfum, quia calami-

a2,Rec gladiumrecondere, . Et ait - Atngelopercuti-

tatibus preffus,vegetior furrexit, cautior, &

24«

euti ? [ufficit contine manum tuam , etenim ut

fanclior vixit.InDavide erumnis torto tribu-

criminum apnd Deum eft menfura; fic & pla-

latio veluti fornax fuit, in qua quia David re-

garum modus, quarum adminiftrosadhibet

fipifcens aurum fuit ; non palea , fordes exuit,

Angelos: fingulaenim ,'ad quegemimus ,

nec incinetes abijt: appofité D. Auguftinus, ;

|

quazexpavcícimus ; quz patimur, in numerae

ANunquid lucet aurum $n fornace aurificis ,. du

Pjals €1.

|

to , G ad juftitizelancem expenfa funt Deo ;

sonili Iucebit , in ornamento lucebit , patia-

qui ferit;ut parcat; vulnerat,ut fanet ; premit,

tur tamen fornacemy,ut purgatum À fordibus,

ut dilatet ; deprimit , uterigat ; áffligit , ut

"veniat ad Iucem. Fornaz ef ubipalea , ubá

foletur ; enecat , ut vitam impertiatur juxta

- ANTUM;UDI ial ad banc flat aurifex, Infor-

sequiffimas providentiz leges ; & perinde vi-

'mace avdei palea , 8 purgatur aurum v illa im

detur agere ; ac cytharedus , qui fides citharze

cineres yertitur, a fordibus iflud exuitur. For-

tamdiu tendit , attrahit, vel remittit, donec

tax mundus , palea iniqui , aurum jufli, jenie

unà affonent, -

An non David ad hanc

tribulatio, aurifex Deus.. Quodvult aurifex,

fidium , feu plagarum tenfionem harmoni-

f'acio : ubi me ponit,tolero : jnbeor ego tolera-

cum didicit concentum edere , , VOCésque e»

re,novit illepurgare. — Ardeat licdt palea ad

mittere coclefti harmonie confonas? -inqui-

incendendum me ,€ quafi cofummendum me ;

4e

Bjam$o, ens. Quoniam iniquitatem meam ego cogno.

feo.Epeccatum meum contra me eff f[emper:G

dlla incinerem vertetur, ego fordibus egreba.

quamvis Natham Propheta eum condonati

9 V.

Íceleris certiorem feciífet,

Dixit Natbam

|

g. xll. 6,2.

ad David , Dowinus quoque tranflulit pece

"Aduerfa viris probis non adferunt

Efird];

CAIMIPEMUT , adhuc tamen in cinere, & cili-

MM.

gocumentumsfed ipferunt emolumentum

cio poenitentiam egit , lachrymis lectum fu-

quia tunc Deus eos exercet ut vegetiores

um rigavit, jejunio membra corporis , quz

virtutum eultura floreant,

inftrumenta fuerant peccati, punivit: cineres

Ui anguftijs ; & adverfitatibus pre-

39«

tanquam panem comedit,ut promeritz mor-

muntur , proteQorem fentiun: De:

tis memoria altiüs fuis hzereret vifceribus, &

um ; & nonfolàm peccantes tribula

. lachrymis fceleris veftigium adnixus eft obli-

tio urget, ut refurgant ; fed & innocentesaf, -

—————H

V/a) 10Y, tetare,

Cinerem tanquam panem mauda-

fligit , ut lztiores virtutum culturá florcant,

cabam , potuve meum cum fletu mifceban.

Etiam pre cocteris fratribus morum integrie

aDelog, ,. PeccavitDavid,aD. Ambrofius,quod folent

tate eminnit Jofephus;actate puer , vitá inno-

David. c.q. Reges : fed panitentiam geffit flevit sngemuir,

cens, moribus integer ; & tamen, quó ad

quod non [olent Regesseonfeffus eft culpam,ob-

principatum furgeret in ZEgypto tribulatio

fecravit indulgentiam , bumi flvatus deplora-

ftimulante fraterna invidia eum in ficcam de-

Vit evumnam, jejunavit , oravit,confeffronis

trufit cifternam fame, & fiti interficiendum,

fs teffimonium im perpetua facula unlgato

& eft im

Genef. cay.

delore transmifit ,

Proijjctte eum in eiffernam banuc, qu

22^

ï;

'0/&'-

ï

Prüvis Affe&ibus Co&tcendis, probisque ciendisnil &c, 6cg —

r n ERE MRU

*

folitudine

LA

deliberaverant iuvidi fratres

ramus;non ab anfulis, fed à piaculis fervitue

hanc in ciíternam demittere Topfephum, ut

tem pendere : famulatur Ifrael;non càm fer«

omni deítitutus obfonio deficientibus fenim

vit homini, fed càm vitio indulget ; & pec-

Niribus fame periret z fed dum fraterna invi-

cato infervir; noncompede vinctus probro-

diaeum in cilternam illam demifit,zrumnofa

fam fervi nomenclationem patitur, fed vitio

&alamitas eum ad principatum erexit: quos e-

«oinquinatus. Hancunam peccati fervitu.

nimDeus impenfiis diligit;/hos glorioliüs eri-

.tem agaovit Efdras , eámque expavit , quia

gitafflidtionibus priüs probat, zrumnis pree

in eam incideng, mnec auto, nec libertate re«

mit.Ex Jacobi familia juftior Jofeph detrudi-

Ípirat. Si moribus fis integer ; innocentiá

turin cifternam,fame interficiendum, Ex fa:

«andices; tametfi Babylone in cavea detinea-

milia Adaz occiditur à fratre Abe] innocens,

'£is; compede vinciaris, liber es, quia innoe

& Deo gratus. . Ex Prophetisexulare adigi-

cens; fecus fi Jerofolymismultó perfulgeas

tur Elias divinz gloriz zelantiffimus ob im-

auro, prolixo fervorum .comitatu incedas

pii Regis Achabi, & Jezabelis perfecutionem.

füipatus; fi vitijs indnlgeas, eó turpiore fer^

Danicl licet vitz fanctimoniá ; morum in-

vitute detineris , quó liberiore fenfu mundi

n

tegritate confpicuus, in lacum projicitur à

voluptatibus deliniris, carnisque delicijs dif.

fluis,

Ifraelite cum Dabylone morarentur

leonibus difcerpendus , ac vorandus; imó

licét inter natos mulierum non fuiffet major

inter .compedes templi .meditabantur ftru-

Baptiflà, in carcerem tamen detruditur &

éturam, hoftiásque .cogitabant Numini ime

ab itnpio Herode capite minuitur ? quiavir»

molandas: Er furrexerumt Frincipes Pa..

.,E]dfd Jiþ "Ts

€Ap. 9.

tus nonadolefcit vegetior ; :necfloret pul-

trumy €& omnis cujus Deusfafcitavit fpiritum .

chzior, quàm zrüumnis , :ac tribulationibts

ut afcenderet .ad adificandum templum Do-

exculta; quos enim Deus amathos arumnis

:ini; quia de conftruenda Numinis domo

iBabylone commorantes moliebantur.; Per-

probat, ac perficit; perinde ac .aurifex in

crucibulo aurum torquet , quod purius exa

farum dominatus eos principatunon valuit

Lib,s, 9-

trahatz ait D. Gregorius: .Hine ergo snus-

exuere; quamvis & torquem detraxerit, &

valspa. (Qisque colligat , quid illie fimt paffuri, quos

-€atenas injecerit, .Sed quid? quàd Jerofos

reprobat , fi bic eruciat, quos amat. iNon

]ymis.mox degentes, & templum conflruen-

tes, fervi audiant , .nec ab Efdra aliter vo-

putemusà fupplicio immunes, qui vitijs in-

dulgentes minimé hic puniuntur, ubiinno.

centur, quàm fervi fumus ? fiàRege Per-

^ «entes erumnis affliguntur , '& .calamitati-

farum dimiffi, fi compedes exucte , vincula

- bus premuntur : fuas& ipfierunt poenas da-

fregerunt, fi à fatrapis fublcvati, aureis vafis

/di h

tuti,Íed in zternum interitum. — Innocen-

predivites , murorum extructione gloriofi,

£es veró & virtutum culturz .addicti, quà

ubi fervitus? ubi famulitium? fervitutem,

acriüs hic zrumnis premuntur, .e6 uberiori

quam ;Babylone inter catenas, G compedes

donantur gloriá.

jJofeph ideo in ZEgypto

H

excufferunt; Jetofolymis; quia libertate do-

purpuram induit, quia polimita vefte à fra-

nati incurrerunt, quare? audi ipfos Derel;-

tribus fueratantea exutus, & perinde,ac vi-

qUImus qmmandata tua, àimitum in libertate,

lifáémum mancipium divenditus; fed nun-

jn auro fervitus peccantibus infidiatur ; &

Jibertas etiam in ferro, & vinculis innocene

quám clariüs divina in ipfo affulfit prote&tio,

quàm cum in cifterna detrufus omni fuithu-

'tibus patrocinatur, |Quid? quàd necdivi.

mano fübfidio delitutus , quia inde extra*

tias poffedit, foluta vinculis iniquitas , .cüm

in luto, in latere praefulferit innocentia.ca,

étus & in /Egyptum du&lus principatum e«

nancifcitur, cum libertatem amífit.

tenata ? Non Babylone .captivus 'peccavit

Servitus nificum fcelere cohzret, liber-

Mrael, fed Jerofolymis folutus in fcelera fol-

4€

tas veró, & gloria innocentiz afcifcitur. Id-

'Vit 5 neque inter vinculorum & erumnarum.-

que caufz cur Ifraelite , tunc fervi fuerunt

procellas, fedin malacia arridentis libertatis

nuncupati, cim libertate donati vitijs indul-

fuit eftu .agitatus exitiali ; & naufragium

|

fére: ait E(dras Ouia fervi fumus;abftinuerat

Tubiit é Chaldza redux in patriam,cum rore

!

Efirslit.

Efdras ha&tenus à verbo fervitutis ; tametfi

CZPCPQ

divinz mifericordig perfufus inter compe-

pluries fermonem inftituerit .de filijs Irael,

es fuerit,

Inclinavit fuper nos zmifericór. Efdrelib,g

tum Babylone confidentibus, tum € Chaldza

diam coram Rege Perfarum, st daret nobie *^-9.

j

emiffis , tum Jerofolymis commorantibus;

Xitam,

:Sed e€ rofcido i

tametfi fqualido premerentur famulitio;non

.mbre divinze beneficen-

-

tielappa germinavit iniquitatis , & qui in

/h

tamen probrofa fervorum nomenclatione

eos notavit, Cur igitur Jibertate.donati fer-

fulphure lilia excoluerat, tribulos produxit

vi vocantur? qui captivitate ligati probrofa

ininelle, |Compede vinétuslI(rael de tem-

hac non fuerunt fervi voce appellati ? «urà

plo cogitávit conílruendo;fi libertate dona-

captivitate refpirantes fervi vocantür , qui

returjied difrupris vinculis fervitutis , vel in

nusquam Babylone catenati , contabuiffe fe-

ipfo templo lupanar omnis impudicitiz ar-

runtur inícervitute? quianimirum tunc vin.

chiteclatus cft; & qui fuerat apgnus, quamdia

Qi ferreis catenis, animilibertate in corporis

non procul abfuit à leonibus rugientibus ad

fervitute gaudebant; nunc veró in corporis

efcam : inter oves fandluarii in lupum, &

libertate animi incurrunt fervitutem; tunc

MM P

draconem degeneravit; unde Ífi calamitas

|

vinciebantur, nunc peccárunt, ut indcinfe-

profuit ad culturam virtutis5 profperitas

Q2«

n

Nnnn 3

Differtatio XXX,

666

obfuit ob indoleentiam vitij ; quó inde in«

tiones rcpelle.r;b fed in ipfis e)z'mæ we affiiiioe

feramus, nocentiora eífe felicitatis ofcula,

nibus confitutum feruave, U mortem expe-.

quàm vulnera calamitatis ? quód fi popu-

&antem vivificare poterts,

Àn non vexeít

Óf

lus refpiravità nervo , & compede Babylo-

illa Dei punientis fimul, Gt miferentis? Ego

ne; confpitavit Jerofolymis in libertatis fuze

occidam, & ego vivere faciam,

Sed fi mor«

KL

authorem; nimirum illic refpiravit, & pro«

tem infert, quomodo vitam affert 2 .f1 pro-

ba fovit defideria, pios in Numen excitavit

fternit, quomodo erigit ? fi énectus jacet

affeclus , quia calamitatibus preffus : hic ve-

homo , quomodo vivere dicitur? quia inter

zó quia deliciisdiffluens , divitiis affluens,

labores juftum morti deftinatum , dignum

proiperitate delinitus in fcelera folvit ; &le-

meliori vita Deus efficit.

improbi in re«

gem inter tonitrua , & fulgura fcriptam, in-

rum copia ; juftivero,& virtutum fltudio ad-

ter flores, & armillas delevit ; que enimla-

dicti,in &rumnis probantur.

pideze eraut praceptorum tabulz, fi ferro

435

Populo incredulo , ac inzrato bono»

Ículpebantur; auro expungebantur ; fícque

rumaffluentiam concefferat Deus eüm proe

é melledivinz milericordiz fellea fcaturivit

baturus; Ecce ego pluam vobis panes de

iniquitas, qua inlaniena Chaldzorum ob.

emlo; egrediatur populus, G colligat per fingue

dormierat, Iniquitas tametfi nullius fit pre-

los dies, ut tentem , utrum ambulent in lege

Gj, aurum tamen zemulatur, fi in erumna-

7€4, 41 "0T,

Tentaturus Deus, feu pro-

rum crucibulo exuratur, quiapurgatur, &

baturusfuum populum abundantiam índulfit

ejus foeditas cinerefcit : quifordes contraxit

bonorum, qnia pluries jam defecerat: fecus

vitijs indulgendo,nifi in crucibulo adverfita-

virtutem exploraturus juíti Jobi, bona, qua

: tum fuppolito tribulationis igne expurge.

poffederat abítulit, eümque torquendum ca,

tur, foeditates non exuit. Abfoloni pretio.

codeemoni permifit ?. Ex£esdepaululum ma.

-

fa coma tunc fuit, cum illam quot annis fer..

à

365.1.?.1 Zs

gum tuam, U tange cimóla, que poffidets qui

ro tondebat: nifi tribulatio fuperflua prz-

ad probandum num aurea virtus fit , velcue

cidat; pretium,& venuftatem deperdit fuam

prea, nullus lydius lapis adverfitate, & affli-

virtus,qua tunc efflorefcit pulchrior,cum ra«

Cione opportunior : fed fi in terum afilu.

j

firo tellus cordis excoliturappofite D.Chry-

entia Deusimpium probat,cur perbonorum

|

Biomil, 4. de Íoftomus : Quemadmodam aratrumimmit-

Pænif,

fubtractionem, cur per immiflas calamitates,

tens deorfum terram, aperit tutam femini-

& afilictiones.excultam à jufto explorat vir-

àus cuistodiam, ue jaila ia fuperficie remane-

tütem? Án quiade impio Deus minus fperat,

ent, fed tanquam inipfos terra finus immit-

Q pro merito ducitfi in rerum copia non Genj:zi.aïzziz..,

gantur, G £n tuto. radices figantz fic & nos

intumefcat? fiin bonorum affluentia non

facore debemaus, & tanquam aratro tribula-

fuperbia& quia de jufto majora femper fpe-

£ione utentes cordis profundum [cindere. Sctín-

rat, arumnis preífuris meliorem efficitg

dite corda veftra ait Propheta s corda igitur

ac propterea angufliis premit, languoribus

feindamu , fi qua dolofa berbay & improba

affligit, ut tribulationibus probet, . Quapto-

«ogitatio nobis inefl s radicitis eam. evella-

pter tunc virtutem probavit Abrahami, cüm

9uus G puras pietatis. feminibss terras exbi-

diftricto gladio filij fui dileGtiffimi Ifaac cer-

Óeamtu ,nifi tunc Yenovemus novale,nifi tunc

vicem amputare paraverat: Zewtavir Deue

feramus cum. adesi tribulatio, quando. un-

e"brabam, 68 dixit adeum tolle

filium tuutin, " T

LE

quam in compuucitonem veniemus ?

quem diligis Ifaac,

€& vade ad montem Vifio«

Sufpecta eftvirtus, ne probro laboret

nis, ibique offeres eum in bolocauftum , quod

Y

42

flerilitatis, quamdiu vomere non excolitur

fi virtus juíti Iydio tribulationum probatur;

l

ïän.!j

tribulationum, neclaboribus probatur. Vir-

lh

non eft, quéd conquerantur qui multiplici

tutis examen nullibi tutius fit, quàm in tru-

premuntur calamitate ; argumento id cít, à

tina adverfitatis, G patientie; quaproptet

Deo eorum probari virtutem : funterumnz,

44 Ror,;, Áctibit Apoítolus: Tribulatio patientiam o-

qui probos erudiunt ad virtutum exercitia,

eratur, patientia autem probationem. Hinc

quippe ait D. Paulus: ommes qui pi. volunt

ïn I.'fnl. 383

D.Bafiliusait: (Qui tribulationem detrettat,

vivere perfecutionem patientur,

Nos pre-

probatione fé privat: quia(icut igne tor-

mit adveríitatum pondere Deus, ut pretio-

quente aurum probatur; ita virtuseramna

fiorem virtutis eliciat liquorem. Uva premie

Df4l, 575

premente comprobatur : hinc David Si «-

tur in torculari; quo muítum dulcius elique«

bulavero in medio tribulationis vivificabis

tur: oliva contufionibus preffa oleum fun-

24e,

Non nititur , tribulationes à feexcu-

dit (ymbolum charitatis : Rofa vernat lx-

tere, nec Deus permittit. carere Davidem

tior, adolefcit vegetior, & redolet fuavior,

afflictionibus, ne fructibus deflituatut ex-

qua pluribus circumcingitur fpinis, que du«

E. yit4q,

cultz virtutis: de fola fortitudine, & vivi-

metis circumfeptaallicit,& pungit; deleclat,

ficatione in medio arumnarum fuit David

& vulnerat; placet & cruentat : ardente ferro

folicitus ; quia nef&otutior vivit, quàm ze-

adamas perpollitur; & lima morío excruciae

rumnis preflus, quas libentertolerat : eft

tus pretium induit. Spicarum manipuli in

enim ttibulatio, quz animum à vitiorum

terram proftrati, bacillis diverberati, pedi-

retrahit lenocinijs; ab occafionibus removet

bus conculcati triticumá paleis. feparant in

peccandi : hinc D. Bafilius expendens. pra-

coleftibus horreis affervandum. Miles non

bidt

qui in cáliris defes jacet, fed qui labores fubi

Íata Davidis verba in qundem aite .T Yibulaec

in

Pravis Affectibus coötccn*dis,probisque ciendis nil &&; 557

in hofles irrüit, G flans fortiter pugnat, vi-

vorticibus fauftum, letümque cecinére Pee-

€tricem fibi coronam texit, & per inflicta

ana? quia licet eadem procella in totam na«

vulnera viam fibi ad gloriam aperit, fcitt D,

vim fzviiffet, folum tamen Jonam invenit

IDepatiert, Chryfoftomus: lr in certamine. Atbletam

in eadem gravi fopore demerfum : dotmi-

Gob ad u$* fj doro, culore, frigore, puluere, multo labore

vit ille, cum reliqui in navidifcurrerent tre«

periculis luctari aportet, Sic 8 juflum in bac

pidantes, ac laborantes, ut vela fubducerent

p

zilitia plurima pati , & omnia firenuó ferre

tempetati, & quidquid navigio erat grave

dlecet , fi (Mendidam utique palmam accipere

debeat .

in undasprojicerent, utnantica arte flu&tue

Si corpus ita maximà laudamus, fi

um impetus illuderent, ventorum flatus ree

f'gus, calorem,famem , fitims, &f cateros la-

tunderent; idqueigitur caufz, curin fo-

éores baud gravatim feratmultà magis lau-

lum Jonim procella fzvierit.

Pulchré D,

L

danda anima, que poffit omues iml:etm 7A.

Bafilius ait: AMandats £Ommiun.

itums mare 901 12o

dorum fortiter, ac firenud pati,

44

fwnditus turbat navigantes,unda

VuUL 3HORLOF

Mifer non eít; qui adverfitatibus pre-

eircumfé antes propbetam depofcebant.

D7

mitur, trucique impetitur fortuna ; fed qui

verà nattgabant , ignari viri fantli , arte

adverfa pati detrectans, labores refugit , &

€um tem pe[late depreliabantur , & guberna-

fomno, otióque indulget.

Quo tempore

4tulis per iculum vepellere Iperabant, & aduer-

Sardanapalus vitiorum mancipium imperi-

fum mare navalem. pusnaim fufcipiebant :

um regebat Affyriorum in urbeNinive, in-

& paucis interjedlis fubdit de fona. ,Pro-

junxerat Deus Jonz, ut quavis difruptá mo-

pheta fu gacitatis Argutus eff , eutus damna.

x&in urbem illam fe conferret, ac Ninivitis

4ionis fe ntentiam EXCIpit,

ad extremum prolapíis flagitiorum excidi-

Infanientes flu&us in perniciem tumul.

Af:

oI I'I

um denuntiatet? verüm quia timuit, ne e«

tuàárunt navis toroíz ; undz furorem defpu-

verfionis nuntius haberetur mendax, & ne

márunt, irraerunt ventiin ejus excidium

poenitudo fcelerum vibrandum fulmenà Deo

procellis armati, & tota tempeftas in naufra.

€oérceret, ac retineret & ipíe vanus tetrita-

g& navis excitata fuit excidium:fed quia prze.

tor in populorum traheretur ludibrium; non

ter Jonan1 reliqui quotquot aderant nava«

Niniven adivit, fed Joppen fe contulit,me.

lem contta. procellam fufceperant pugnam,

diterranei maris in. Palzílina portum; ubi

defudárumt, ac ftrenu& pugnátunt contra

confceníá navi, vela ventis dedit fecundis

marinosíludtus, illorum impetus illuden-

"Tharíüm verfus urbem Cilicize nobilem: fed

tes, venterum flatus declinantes, & immi-

n.ï;!)

cum fugz adminiftram infcendiffet navim

nens effugientesnaufragium:: hzc calamitag

fluctibus ipfe prepeditur, quibus fe com-

undarum , hac adver(itas tempeflatis, labo-

mendare fugz cogitaverat; venti, & pro.

rantes, & affli&tos incolumes perduxit ad

E

cella in Prophetz pertinaciam infurrexére ;

portumyiX folum Jonamin nave tunc fterten«

coeperunt nubes in aére conglomerari , &

tem , gtavifopore demeríum vivum abfor-

undique obdu&e tenebris, diem etipere,

buit. - Taret(i attox tempeftas mortem o-

terrores incutere, fulgura evibrare , minas

mnibusminaretur; périculum tamen evaíes

repetito tonitru fpargere, imó & fulmina

runt, quicumventis, & flu&tibus fuére [ne

cudere; cospit cüm aé&re etiam mare furere,

€ati, & folus Jonas quia defes, fomnóque in«

& decumanisfluS&tibus navem quatere, exa.

dulgens vivo extraditur Íepulchroà ceto de-

mj

gitare, quà Jonas vehebatur; & quemíxva

glutitus, Cüm primüm copit procella in«

tempeftas inquirebatlatentem, — Quid tunce?

330?24 I ?-

furgere Jonas defcendit ad interiora navis, ut

AU. vemigabant viriyut veverterentur ad avidam,

Tomno indulgeret. — Quid deterius,quid pe.

' 33*

«um difcurrerent alij nautz ad officia tre.

riculofius hac fegnitie, & otio ? debuiífez

pidantes, vela fubducentes tempe(tati ,imó

tuüc Jonas, modó in

vel

puppi; modó in prora,

& quidquid navigio vifum fuerat oneto-

ad navis clavum con(tere, & veluri Nu«

fum id flu&tibusextraderent. Jonasmalé fibi

miuis Praco , ac Legatus reliquos admonere

conícius interno magis tumultu,quàm nau-

de illius providentia, poteftate, judicio, &

.tarum clamoribus, & procelle fragore per-

praefertim de curafalutis animz,fed fibimale

cellitus ad inferiora defcendit navis ; ubi moe-

conícius folus fe fe abdidit, & quiaàcom-

rore pariter, ac fopore oppreffus fomno in-

munibus laboribus , & erumnis fe eripuit,

dulfit: fedingravefcente procellà mittuntur

periculum non evafit, quia per füíceptos la-

fortesà nautis, victima inquiritur danda ira.

bores, & adverfitates,noluit;ut reliqui naue

|

to Neptuno;G influctus mergenda : nomen

tz,ad portum tutum dirigere iter, Profectó

€x urna educitur Jonz, qui de lignea nave ad

Ípectat Deus luclantes viroscum adverfita-

Ven4 CAb, 1« vitale marini ceti navigium transfertar : 7a-

te, ac(lrenué laborantes ; erumna íladium

lerunt Jonamy & miferunt in mare , & flerit

e(t, in quofortes currunt, palmz inhiantes ;

smare à feruore fuo : & tunc fluctus veluti

afperitates, & adverfitates, quas in corpore

luftrali hoftia deliniti ccepertnt illicó detu,

tolerant, formidini funt imbelli, & excitae

mefcere, coelum itidem priftinam repetere

mento forti; quosenim vir imbellis

ferenitatem, ut & mare malaciam.,

Sed fi

formidat labores,hos vir fortis

tempeítas omnes quotquot in navi aderant

fuit adoría, curíolus fonas naufragus in

?i ) sl

mare dejicitur; & cateti fupera:is Ípumofis |

» VL

Diflertatio

658

EXX

$. V.

lentià, gígantea co?poris flztur2, afpechüs

tumore, vodsque mimad clamore tantur

Viro forti adverfa mon funt for-

incufferat líraelitisterroris, ut nemo aude-

ret cum ipío dimicare

*

*

midinis [ed ma[cula virtuti ad-

hinc Sau! Pavidus

una cum fuis in tumultu erat,& hoftis fupere

duut incitamenta , fhoudent Adas

r45, G traumpbale cuduat

cilium Ifraelitas omnes priüs proftraverar,

diadema,

quàm expugnaret ; fed fub idem fere teme

pus cám ad caftraDavid acceffiffetadolefcens

46.

Ito forti rarà funt adverfa formidini;

miffus à parente cum commeauu ad fraues;

quapropter de viro forti, erumnis-

G audiviffet gigantem confueta ferocia, ac

Cdþo 10,

infultatione 1íraelitas lacefere , fi quis effet;

que preílo ait Salomon: Certamen

qui fecum cominüs vellet congredi, taliter

forte dedit illi, ut vinceret, 8 fciret quoniam

ut fuze genti vel zternam fervitutem viétusg

omnuium potentior efl Sapieutia , & aludit ad

vel imperium vi&tor adterret : & obferváfler

luctam illam gloriofam , quà Patriarcha Ja-

Ifraelitas animo cecidiffe, ac trepidáffe ; ipfe

cob deprzliatus cum Deo , triumphum ra-

puit de virtute, de conttantia palmam, & de

licét adolefcens,St inermis , quo tamen erat

victoriagloriam ; cüm pugnam horis inivif-

excelío animo praditus, zelóque divini amo-

fet antelucanis, animosé irruit in advería«

ris inflammatus Ifraelitas intuitus trepidan.

rium, nec timidus detreclavit certamen ,

tes, & barbarum Goliathum extime(centes:

1,Rer. 50!7;

quia ipfius nodis caligines, itineris labores,

Omnues namque Ifraelita c&m vidiffent virum,

f'ugerunt a facie timentes eum valdà, Totam

"U. zf.

——

Íoceri perfecutiones felicitatis fpondebant

aufpicium, & unde videbatur ruina imm:nes

pugnz provocationem ad fe rapuit , defcen.

re,inde Ífecuritas oriebatur: infelix non fuit

ditque inermis in vallem interjeclam: victo-

ria potitus ante initum certam.en, jaclo enim

jJacob, nec proítratus cecidit, fed victor fte.

tit, quia impetitus , percuffus, exagitatus:

lapide, quem in torrentis alueo felegerst, fu«

cum enim luctam przceffiffent labores, &

perbia turrim proftravit; & caput Goliathi

quod toti Ifraeli terrorem incufferat , Davi-

perfecutiones, & Efaui fratris timeret infi-

dias, paveret occurfum, has inter anguílias

. dis manui ceffit pugnanti.

Infixus eff lapis

victor ftetit , ac de adverfarijs criumphavit:

z8 fronte ejus,. 6 cecidit in faciom fuam (u-

per tcerram.

fiquidem ut ait Lyra 24 boc fuit slla lncta,ut

Quid,quód David adhuc ado-

leícens ovibus paícendis affuetus, belligeran-

jacob affecuraretur de Efau , quem nimis ti-

zutbat,

Quos Deus amat, hos & protegit,

do Goliathum proftraverit , qui toti Ifraeli

licét exagitet , varijsque premat tribulatio«

terrori fuerat ?. quia licétarmis pertractane

nibus, & anguftijs, idque cüm noviffet Se-

dis nondum David affuevitfet , laboribustas

Lib,de $?^ reca at : Miferum te judico,quód mon fuiffi

men, & adveríitatibustolerandis induruerat:

vid.

zaifer,tran[rviffi fiue aduerfario vitamz: nemo

& quia labor in adverfis vicloriam. fpondet,

torrentem adivit procellz, ac adverfitatum

fciet quid potueris, nec tu quidem ipfe : opia

eil entm ad notitiam fui experimento , quid

fymbolum, in quo lapides felegit , quibus

quidem quisque poffet , uifi tentando . non di-

carneam Goliathi turrim pro(terneret ; pule

dicit. Jacobi tortitudo non emicuiffet, ni(i

chré Bafilius Seleucienfis : . 242//o /apide ga-

Oraf,1 sq

certaminis tentamenta cam promulgaffent.

lea vumpebatur , plagam caput admitiebat,

— Quantum quis (ibi laborioft certaminis fub-

& anima de corpore fugiebat, feraitur snor-

trahit,tantumdé überioris gloriz hofli addit,

tuus Goliatb, fleraitur alientgenarum tuvris,

€oliathus ingens robore,trucuientus a(pectu;

Armatus David lapide tribulationis é torrea.

cedis, ac minarum fpirans, altum vociferans

tis alueo felecto opprobrium delevir 1frael,

lr Pj

optimum quemque ex fortioribus Ifraclitis

& in proftratione Goliathi monumentum

fibi conftruxir sternz gloriz,

àd fingolare certamen provocaverat. Vicina

inter fe caflra locavetant; Hebrai & Phili-

Etiam Annibal Romanorum terror re.

47*

fthzi parati ad pugnam fiforté hoftis in val-

ferente Suida plures fibi viclrices demefluit

palmas, quas proprio fudorerigavit, &la-

lem interjectam conferturus certamen de-

ífcenderet ; quod mutuis clamoribus dietim

bore excoluit; feptendecim enim annos fub

audiebatur utrinque expofci , quamvis qua-

dio egit bellicis cladibus exercitatiffunus ,

draginta jam effluxiffent dies, neutrisaleam

rebus adver(is affuetes , && per quas ad vi-

tentantibus; idque caufa fuit Goliatho fta-

éorias, & nominis gloriam fibi viam fira-

turá g;gmteä, viribus, ac armis muünito, ac

vit, adeó ut liceat cum Plinio in panegyric

L

ferocienti in medium vallis progrediendi, &

exclamare. O quazt utile eff ad ufum fecundae

rum rerum per adverfa veutffe! Goliath,qui

ad pugnam provocandi , fi quifpiam eflet ex

zoto Hebrcorum nümeto, qui velletfecum

mole fua gigantea toti lfraeli materia fuit

| Yjiln,

vo"!

dimicare, & quia nemo fuit ex Hebrais, qui

dedecoris; Davidi occafio fuit laudis,& glo-

rie, nimirum qui timidis , & imbellibus, ac

auderet pugnam cum Goliatho inire, & pu-

blicum dedecus abflergere; neque promitfis

delicijs diffluentibus terrorem incufferat, &

dedecus inuflerat;Davidi adole(centi uberem

àSaule divitijs ; tributorum immuhitate;

criumphi fegetem fuppeditavit, quia bic nom

imó & Regia filiz conjugio;paffus fuit quis-

piam fe permoveriad fingulare illud certa-

ferreis atzis , led preduro tribulationis la.

men ingundum ; Goliathusenim oris trucu «

pide pugnavit, quo Goliathum expugnavit

& qui

—

—

. Pravis Affectibus coércendisprobisqueciendisnil &c, — 6;9

& qui ignominia affecerat. Ifraclitas , tro-

pileum flramineum Regfïq cum ' diadema.

phais Davidem coronavit.

te permutaverit? & à pecoris cuftodia . ad

Viro forti labotibus, ac adverfitatibus

4*

imperiuim evexerit populorum ? cur igitur.

tolerandis affueto etiam ipfe terror fit gloria.

potius non dixit: Bonum mihi, quia ex o-

Expertus id Moyfes fuit ad Pharaonem à

pilione Regem me fecifti; ex paupere divitijs

Deo delegatus pro petenda populi dimiffio-

affluentem? An non hoc beneficium prafe.

ne, Projecitipfe coram Pharaone in hu-

rendum erat humilitati, & afflictioni? Di«

mum virgam, quz in colobrum ftatim verfa

xiflet JofephPharaoni;bonum mihi quia pro-

fuit, adco ut expaverit ipfe hiantem aperto

movilti me in aula tua: dixiffet procul du-

ore belluam revolutis caudz fpitis mortem

bio Ruth mulier fuo Bozio ; bonum mihi :

sninantem : fed Deus nuda manu juffit fer-

quia fecifti me divitijs affluere : dixiffet Eft-

pentem apprehendete , qui.dum Moyles fü«

