Et peccatum meum contra vt eff femperz nun-

:

»

quet; tametíivideatur filere; fatetur tamen

quam audivit Petrus poft trinam magiftri füi

fi nonlinguá,vultutetrico, ac fronte moe(ti-

negationem galli.cantum, . quin pre doloris

tudine inumbrata internos cordis cruciatus,

zítu in lacrymas colliquefceret , refricante

quibus rea punitur conífcientia, peenásque

gallo prateritum vulnus.

Nonliberos cen-

luit patrati fceleris,

Velit, nolit, delicti

leas, quos delinquentes noveris, fed vin&tos,

admiffi poenas dare adigitur mens fibi male

tortósque effe fcias; fe per patrata fcelera in

conícia; moríüs , remoríásque interioris

carcerem detruferunt torquentis coníciene

vermis effugere nequit, quàd fi € memoria

tiz, à quo nullz poffiathumanz vires eos ex«

abigatur excuffus ; illicó. revertitur , men-

056 tllp.,z fc

trahere, fi zueluferit bominem, nullia eft, qui 7

44

tisque januas pulfat, reclamátque; quia fi

Aperiat quz verba expendens D. Gregorius

utia omni bo-

?enef.ïggn.r.

malé egeris ftatim ad fores peccatum venit

ait appofité ad rem noflram :

pulfaturum; dixit enim Deus ad Cain : Non-

smo per id quod malà agit, quid fibi aliud, nifi Lib' tt, sj

L.I

ne [i bene egevisvecipies? (i autem mal2, fla-

con[cienttae [ua carceremfacir) ut bunc anitmi

tim in foribus peccatum . Aderit.

Si petas

reatus premat; etiaumefi aemo exterins aceufetz

quas admi(fum fcelus | fores pulfet, & ubi

quientm prefente Deo du malitia [ua cacitate

Ó

clamet; nonalibi putes, quàm in cordis cu.

relinquitur,quafi intra femetipfum clauditur-

biculo ; necalias pulfare fores, credas,quàm

Ater, & iqualidus eft con(cientize care

85.

lafz conícientiz, ubi bona, & malaverían-

.€er, ad qdem fcelus ipfum judicis fungens

tur; Gtandiu pulfat , & clamat, quandiu

officio impiumcondemnat, ubitortus, &&

vita ipfa permanferit; cum . noílram non

vin&tus ad aternum devehitur. fupplicium

poffimus nos mentem exuere, nec noftrum

dcemonum flipatusfatellitio, nifi quee vul«

à nobis cor ejicere , nósque à nobis exclu-

nera contrahit peccatorum piiffimus Deus

dere; fcelere fiquidem, & flagitiis noftris

oleo curet fuz mifericordiz ; uthomini illi

excruciamurà confcientia , qua ad fores cot-

contigit ,.qui cum ab Hierufalem defcende-

dis noftri femper excubat; imà & pulfat,

ret in Jericho incidit in latrones: nimirum

clamátque, quamdiu vivimus,

Lipoma.

facilis eft omnis defcenfus; fed non tutus,

ämc[h

1us$

w

e

pendens illud : f s? egeris ffatim

cum pericula, & vulnera fecum trahat; ficut

n foribus peccatum . aderiz zit. ad oflium fe-

afceníum in coelo tentáfle Lucifero lethale

| guleré pegcatum tuum ejulabit, (cilicet quan-

fuit; & inaltum vehi, perindeac in imum

diu vixerit impius usque ad fepulcrum ;

detruüdi inferorum: ita mortale in terris eft.

quia mens fibi malé conícia juge eít. fuppli-

é fublimi montis fafligio ad humilia depri-

cium, quod impium usque ad (epulchrum

ni vallis.

Qui Hieroíolimis exivit alió

comitatur; nec unquam ceffat torquere,

profe&turus ,. folam poterat Jericho. defo-

&

. quia nunquam definit peccantem redargue-

latam adire; pacis cum reliquiffet urbem ,

rej G. perpetuo propterea $ torquetur e-

eam petiit, quz tubarum clan

e

o

ore dif(iliit ;

culeo quisquis peccato implicitus vivit;gra-

& nóndum abíoluto itinete zucidit £m latro-

Mgtil,

- vidsque animam flagellat confcientia; quàm

&es: quàm fumus incauti! conquerimur de

corpus flagella tundant , tortura . torqueat,

carnis fragilitate , doemonum infidiis, cus

ignis cruciet: Megera fibi eft gehennales

neis voluptatum ; .cüm ultronei nofmet tar-

flammas ejaculans,triftisque Erínnys flagello

tarei aucupis retia ingrediamur: immerità

armata Izfa impii confcientia ; iveimprobus

[À

.

$m -«X d Cs

querimur, qui hofliles caffes quzrimus

dormiat, five vigilct,gehennæ fentit. crucia-

homo qui. ab Hierufalem defcendebat in

tus, i&tus patitur flagellorum ; hücaccerfen-

Jericho incidit ipfe inlatrones , non. verà

l;æc lt,

£4,

Devirabea. dus D. Ambrofius inquiéssVzta juffi quieta eff,

dicuntur latrones ad ipfumacce(fiffe: etiam

2]H51Us autem inquietitudiais ,. && perturba

David vel in. frigido fonte flammas fuit

tonás plenus est. Itaque ampliss fuis cogita-

libidinis expifcatus , quando per ocvlos in

tionibia affligitur Unpius, quam alienis pleri-

alienum hortum ütupit, tunc € fua. aula

E

pudis

450 CO "—2 0Dc — w —me-

J

$97

Probi affectus femina fuht virtutum , &oc,

fit in carandis corporum . vulneribus ; non

pudicitia abivit ; àc naufräga periit in la-

tice,quz vegetior creverat in lacrymis. Non

ita in illis debet animarum fervari; priüs e-

nim confuli debet fama delinquentis , quod

folàm defcendens ab Hierufalem in graffato-

*

fit, fi ulcera fafciis priüs. adíltringantur, ne

rtesincidit, verüm & ab iisdem fpoliatur,

Luc.10,U,

aliis pateant, poftea oleo foveanturjideo fua-

plagisque cruentatur ; Homo quidam defcen-

39.

dens ab Hieru[alem in Jevicho incidit in. la-

vis effe debet peccantium cüratio, ut nom

modó vulnus liniendum fit ; verüm & ipfa

irones , qui etiam de]poliaverunt eum& pla.

Vox illa etia eít

ligatura fitoleo emollienda; ne ulla in verbis

gia impofitis abierunt.

copulativa,quz indicat fzvitiem praeceffille;

fit acrimoniaquá poffit vulnus exafperari.

$.

fi queras quid praceflerit ? certé non aliud,

Supetior delinquentis fubditi curatürus

ïl"hvxl.;.::ä

eulparum plagas; fafciis oleo medicatis vul-

r

quàm incidiffe inlatrones, qui etíam defpo-

liaverunt eum , & plagis impofitis abierunt :

mera liget; hanc nos methodum edocuit Ma-

eft igitur erumnarum graviffima , ac cala»

gifter Chriítus; peccata hominum curaturus

noftram induit infirmitatem , adveniens ir

mitatum omnium acerbiffima incidiffe inla-

trones , & ficarios , qui non folüm ve(tes

fimilitudinem carnis peccati; baptizatur ipfe,

s

forripiunt , que corporis funt ornamenta ;

ut alios mundet; fitit ipfe; ut alios potet;

cadit, ut fublevet; vulneratur, ut fanet; fpi-

llms-;æ,

verüm, & corpusipfumi inflictis devenuftant

m

vulaeribus; occaíiones peccandi nifi. decli-

nis redimitur, ut flores nobis donet; fangui-

navetis vix animz denudationem;& coníci-

nem fundit, ut pretium folvat noftrz redeme

entiz lethalia effugies vulnera; declinanda

ptionis; & tandem mortem fubit impertitue

rus nobis vitam.. Sed cur Samarites vulnera

Íunt pericula, quia prima calamitas elt in-

cidiffein latrones: perpendendum eft. ma-

)!

curaturus defcendentis in Jericho, unà cum

. oleo etiam vinum effundit? Er appropiaus

tutiüs quà itur; ficarii animi noftri orna-

alligavit vulnera ejus, infundens oleum,G vi-

mentis inhiant , furripientes quz in nobis

íunt habituscharitatis, & gratia, acreliqua

4ur2, an ut pharmacum eó fuavius effet , quó

virtutum decora; neque ceníeas, alios effe

ab oleo ordiretur; &eó efficacius,quó in vi«

'ütcu?u!:l

num def(ineret? fed quid cum.curandis vu!ne-

i

ficatios , quàm vitia, in quze minus cauté

ambulantes incidunt ; hzecfunt, quz fuis a-

ríbus vinum 2 cum lNoé te&tus ab aqua, fpo»

liatus fuerità vino ? imó & etiam vulnerata

nimam fpoliant divitiis, quaque inflictis

L'it, tte

ejus pudicitia ? quomodo igitur vinum quod

l,

vulneribus diré fauciant, ac cruentant; ac

áncolumes vulnerat , fanabit vulneratos ?

tamdiu torquent,*quamdiu mens eft (ibi malé

confícia,

vulneribus curandis aptum non eft. fezruat

84.

Latrones funt

,qui änïequam lethales

plagis infligendis adaptatum. . Vinumanimi

potiüs ægricudinesinvehit, quàm abítergat,

flagas infligant veflibus inhiant , quas &

dicitur enim vinum lac Veneris effe, venee

L

fürripiunt ; denudánt priusquam vulnerent;

ut & innocentiá, & famá fe privarieodem

num pudoris, fomnus rationis ; mors feie

fuum , fax concupifcentice, fex mentis, ocue

temporis momento intelligat peccator ; fru:

ftra fperet [uum | occultari fcelus, quisquis

lorum caligo , cordis fepulcrum, naufragi-

um caftitatis, libidinis fomes, illicium ime

clam flagitium perpetrat; fine vefte non po-

Crimina

pudicitiz , illecebra calamitatum, luxutiae

teít vulnus non omnibus patere,

rum /Ecna, fcylla pudoris;charybdis vitcutis;

non poffe tegi, nos vel ipíe Adam edocuit;

illex mortis, & fons omnium infelicitatum;

vix vetitum mormordit pomum , &ítarim

quomodo igitur vinum cicatrices obducet

fe denudatum vidit, & proptereaad ficum

cucurrit , fuam te&turus nuditatem ; edo.

vulnerati ? fi plagas & ipfum infligit? Reété

cuit Cain cujus fratricidium fculptum tulit

tamen vulneribus curandis vinum admovee

tur, & oleum ; quia vinum fymbolum eft

in fronte: edocuit Noé veftitus in aqua, &

nudatusin vino ; patent Ícelera . exterius

luxurie , ut & oleum deliciarum , quibus

turpitudine invectà , & torquent interiüs

peccatores perfunduntur ; hzc duo ideo vul»

nerato appofita falutem invehunt, quia do-

conícientiá infeclà.

Pudorem qui exuit

neceffe eft vulneratimeat ; hacnuditas pre-

lorem geminant, acfoetorem; vulnera enim

nuncia eft vulneris? qui veró pudorem vee

vino refricata dolorem excitant refipifcene

tie : etiam Paralyticis poftquam convaluit

ftit, plagasnon reformidat ; quialiliafym-

fuum iubetur grabatum tollere, non folum

Mat tþ 6

bola funt fervatz pudicitia , dicunturà Deo-

veftiti : coufiderate lilia agri quomodo cre-

ut inde difceret onus effe , ex quo quietem

fcunt , nonlaborant , nec nent, . Dico au-

fperabat; verüm ut grabatum - memoriam

refricaret precedenris egritudinis; quia pae

tem vobis nec Salomon in omni gloria (ua

rfi-

tratze culpa recordatio elt,quae animumac

coopertus e$t [icut unum ex iflis, — INoc Su-

fanna: difpendium pudoris timuit; nec Bet-

ter torquet; nil enim acerbiüs vifcera, GE

Vulnera

vulnera excruciat, quàm mens fibi non bene

fabea quamdiu cooperta fuit.

curaturus Samarites illius,qui in latrones in.

conícia; h&cpatrati flagitii recordatio cum

ciderat plagas obduxit : Er eppropians alli-

frequenter mentem fübiret Davidis ; dolens,

me 15,

& lacrymis madensaiebat: E? peccatum mae-

gavit vulnera ejus infundens oleum,&vinum:

um contra me efh femper ; hocelt, torturam

prius tegit vulnera, qu& poítea linit: nos

oleum infundimus antequam obvolvamus,

confcientiz fequiturejüs reclamatio , ac re-

::

& licét hic ordo. minimé reprehenfibilis

prehenfio , quapropter Job loquens de hac gand V V

P

cons

Verani de dfcilibue Tom, l.

-

£98

Diferatio XXVIl .

con(cientiz redarevtione aiebat : fonitu ter-

iniquotum ; & peccáffe atrox poena. pec-

rora [emper in aurious illius;&$ cum pax fityin.

cantium ;. neque ullam poteft impius excufa-

U —M

fidras [«fpicatur ?. quemadmodum juítorum

tionem adferre; confcientià habet accufarri-

orv

premium . in,hac vita mentis eft. fecuritas;

cem, & fe ipfum reü dicit, ac cond

x

A

inat,ait

ita poena impijcordis e(t trepidatio, ac con-

Propheta:zfrguet te malitía tua,tt averfo tua Serem,a.,

fcientiz morfus: hinc D.Gregoriusait: »ens

increpabit te, & non.folüm in hac vita;verüm

Jn lob e.Vs.

prava femper efl in laboribus , quia aut moli-

etiam in futura, & ante aterni [udicis tribu

pur mala, qua inferaty aut metuity ne bac

nal, ubi vociferari delictum non definet; imà

fib« ab aljjs inferantur.

& fententiam proferet ipfa confcientia , &

Conícientia lafa à cre

aturis bmnibus

peribit impius,

$6.

Peccacum fuum cum per«

fibi timet, omnésque homines, ut Dei vindi-

penderet Judas;ab ipfa convictus confcientia,

*

ces veretur,

Tametíi videas impium fuper-

quafi patibulo fufpenfus torquetur , Ííéque

bientem, a piuribu's involutum criminibus

ipfum ut mortis reum damnat ; & quas moe-

fine carcere, absque fupplicio; non tamen li-

ruit poenas ferente conícientiá fententiam

berum putes;in carcere detrufus fqualet com»

Serm. Sot

fibi infligit: fcité D. Ambrofius: Su4 ergo

pedibusvinctuscriminum; conícientia laefa

fententiá Tudas proditor condemmatur , om-

eit ili pro ergaftulo; imó non incarcere tan-

nium enim [upergreditur fententias , qui

tüm íÍqualet, verüm & in patibulo pendet,

fwua confeientia [uà. fententià condemnatur.

ut de Abíolone fcripferat D. Chryfoftomus;

Hoc faerilegio folet effe

judwium, ut confcius

longo tempore pependiffe à confcientia flagel-

f4i ipfe fé damnuet,

latum; crines laqueum eitexuerunt, quercus

Dvinz gratiz eiortuus impiusinpro-' $7,

patibulum compegit, fuit enim Abfolon per

prie confcientiz tumulo jacet, imó foetet

horas appenfus ex quercu; impius veró tam.

| Qni.7,

confepultus: ait D. Gregorius: Qui Chrifto !^ Fal pe-

diu € patibulo pendet, quamdiu in peccato

moritur, $n [epulero con[cientie tumulatus . OAMAGAne

perfiftit, Quamvis fuam impij jactent poten-

imó non [olàm fepultus jacet, verüm & ge.

tiam, depradicent fecuritatem, latitiam o-

henn torquetur cruciatu, quia ut ait D.Ber-

ftentent, mentiuntur; falía eft potentia, intu-

nardus, Infernus,G& carcer anima eff [eva ton-

ta fecuritas, larvata letitia; fufpen(i enim vi-

[cténtia : unde nonnifi larvata eft non vera-

vuntépatibulo pravz confcientize ; neque

impiorum latitia; qualeenim in carcere,ubi

ftare valent, quitam foedéceciderunt; multis:

cunéta fqualent, reperiri gaudium poterit? -

que prapediti criminibus in lu&tu jacent, &

qualisletítia in patibulo , in fepulchro , in

SC!'?i;x 32*

Íqualore: appofité $. Chryfologus ait: Rair,

gehenna, ubi torquetur improbus? ubi

e;

deffruitur, flare non poiefl, quem con[cientia

lempiternus horror , & nullus ordo inha-

daruit , impellit reatus.. Scelerisenim fuppli-

birat ?. rea conícientia ftimulis agitata pe«.

[

cium in ipfo eft fcelere ; e(t (iquidem 1ai-

&us dilaniat, cor fauciat, ac animum di-

quitas , &,reatus confcientie fupplicium

fcrqciat.

;):

G30ooo d5 d 9939 OCO CO

aE odtctlpi - ol

GOCoOGOCS

Gocodododo o ts

æeäïïbäïfäæïäääïäæäïäææïääïäæäääæïäeäï

Pfln. ,

:

/

DISSERTATIO XXVIIL. . |

|

(

(

Probo cuilibet affe&ui corrumpendo -

I

nullus vaná glorià vermisaptior, nulla tinca

à

N

noccmior. ,

j

f

S. I.

libl ï&

Vana gloriole, cui inibamus, €9 quam aucupari inter bomines gþ'm';,'.

p

hedera fimilis, arefacit, cuà adharefcit9 virtutum

ä

Y

mu(,futilis eft, é fugax;

omnium fIudia corrampit.

L

]i

J-

a

NT

'N nullum | opus futilius

& (tatim advolat; vix incipit , & fimul de-

M

Qk

gl

IN

- d

V

noftrà impendimus ftu-

finit ; vix fplendet, & extinguiturj vixau-

5

TOE VA

ditur & (ilet; cujus ufura volatica eft, au-

T

V

dia, quàm ut inde va-

SN

PC

nam apud homines glo-

risque mobilibus (imillima , dicatürque

Qu

o

E

'!i/ a

MU

UE

N

/

EW

o

ej

riolam aucupemur , cu-

propterea à D. Gregorio Nyffen. Dizriz,

[2

:

jus fugacitas eft. perni-

eb quia oriente die naícatur ; -& eó . occi.

pELAN

e

( 7 7-

32 T

f

ciffima ; vix advenit ;

dente moriatur ;

Plauto £erba. folffitia-

dit

iO

Probo affectui corrumpendo nullus' vanägloæiä vermis&c. $99 .

li , que vix germinat , & ftatim exare-

oH'err;nt in eo holoca—uü—omata; Et furre- Efber hh.

Ícit ; vix viret, & exficcatur ; vix ridet ,

xit Jofue filius Tofedecb , 68 fratves ejus fa- , «ap, 8.

& ftatim in Ju&tu jacet : à Luciano 24

cerdotes , & Zorobabel , & frattes ejus , 65

dificaverunt altare DEI Ifradl ,ut.offerrent

emcl.ïï

pulla inaurata plena inanitate , quz iuo-

pté ingenio crepat , & evanefcit ? à Seneca

in.eo bolocauflomata: Íed cur tantum labors

[plendor fulguris momentaneus ; qui dum

impenderunt in altaris ftru&tura 2 ut ho-

oritur, moritur; dum íplendet ; extin-

locauftomata in eo offerrent ? jam fplendeit

guitur : à Clemente Alexandrino pz&um.»

ara,qua virtute condecoratur religionis : fed

fomnium : à Cypriano wubes evavida : à

fiut inflgnia matrmoreis bafibus inciderent

'D. Bernardo wmbra letbalis : à D. Ambrofio

altatis , nomina fculperent; vel ut inanna-

rumor mendax : à D. Joanne Damaíceno

libus fcriberetur extrucla ara à Salathiele ,

imaginatio illuforia, — 'Tametfi hze fimilitu-

& Jofue ; jam vanae gloriole nebula aram

dines vanitatem , ac fugacitatem exhibeant

«itcumfufa ejus obfcurat nitorem.

Quid

vanggloriz ; hanc tamen veriüs ad rem no»

nifuntetiamnum , qui non aras modo, fed

n 80.(

& Bafilicas exftruunt. ,. fed fi exquirhr os,

ftram D. Nilus hederz pariavit, qu& arbo-

rematrefacit, cuiadharefcit, ejus caulem,

qua mente molem illam extulerint nar-

ramósque ample&titur, fed more fimiarum

morütn aggeftione fupparem Capitolio, for-

taffis de holocauftis nulla fubijt recordatio ;

utinterficiat ; hederz fimilem dixeris vanam

gloriam, virtutum enim ftadia corrumpit

& huic unicé ftudio incumbitur , ut fami-

fi hzcadillius aucupiuminflituantur; pro-

lizftemma foribusprafigatur, Non fuffi-

"

€it.aras exflruere , nifi'excufla quavis vanze

bosomnes affe&tus inficit, quos non finitin

Íua perfiftere probitate; ait S. Nilus adver-

gloriolae nubecula virtutum decora in ipfis

fil hr

Org;. 7,

^

eniteant : non vana debetara à nobis. confirus

I

fus vitia : Hedera fíc arborem ampleciitur ,

ut cim altits [e fe [uflulerit, radicem ejus are-

€ta niti gloria, fed bafibusfulciri virtutum:

f4ciat,

Inanis gloria fic juxta virtutes na-

bafes altaris noftri funt humilitas, charitas ,

fcitur , ut non recedat, prissquam vie illarum

obedientia , pudor , G aliz virtutes, quze

exciderit : ea elt hederze indoles , ut non

ficut plurimum habent foliditatis . & nihil

tantüm humi fuas radices agat, verüm &in

vanitatis , .exflru£&iam à

*

ciunt,

! Lnobifs aram ful-

atboribus , ac parietibus, quibus innititur,

Etiam D. Hieronymus virgines Deo

je

eas figat, G nutriatur fucco fui fulcri , quod

proptereà labefactat , corrumpit , abíu-

facras , 'eique ia aíceterijs infervientes al-

taria cocleftis fponfiappellavit: G revera al«

mit , ac de(lruit: quó enim plus extolli-

tur hoedeta , fibi maritatz arboris fubftans

tatia funt ,. fi holocauftomata propriatum

tiam exedit ,

& exíuccos teddit ejus ra-

actionum fuper ijs fponfo offerantur ; nil-

que agant., nifiut «i placeant ? fiincenfum

mos , qui fuo deítituti virore exarefcunt :

perinde vana gloria , qu& plus erigitur, eó

orationis in Óblationem accendatur ferven-

magis virtutes ,quibus innititur, vitiat , ac

tiüs: fed plerumque , quz in hisce altaribus

thura adolentur , & victima offeruntur ;

depravat, quapropter Regius Vates Deum

enixim rogat , ut non finat eum hac vanz

non floribus ornantur virtutum , fed nugis,

| ;.;Pfalm, m

gloriz inflci pefte.

Non veniat mibi pes

contentione , & vanitate devenuftantur , &

altare tunc bafibus nititur , fed non fvis: in

fuperbie ,. & manus peccatoris non 1oveat

me: quienim pede nititur fuperbia , facile

afceterio etiam velatur virgo , non tamen de-

fiderio latendi, lachrymas effundendi, vel

indeterius movetur, & manu deijcitur pec-

preces; fedinterdum parentum minis, dotis

catoris : neque aliud eft hzc manus pecca-

toris, quz fuperbiá tumidos, acvaná gloriá

inopià: & hisce innixa bafibus ara , holo-

cauflis minimé apta efl. — Aras itidem fre-

inflatos impellit ad lapfum;quàm affed? per-

versé fuadens vanam popularis aurz gloriola

quentant facerdotes ; fed. raró pfallunt , ra-

aucupari ? eft enim fuafio , quz virtutum

riüs orant ; ludunt veró fzpé; garriunt fre-

flores devenuftat , & fi qua eít intus probi

quenter ; & quotidié epulantur5 .&hi alta-

affedus radix , eam corrumpit ; fcité D.

ria miniméeornant , nec fulciunt, fed pouiüs

! Iizl)/älm 25

Auguítinus expendens illud Davidis: Aow

devenuflant, dellruüntque , «um bafes l-

taris plenz fint vanitatis , & fcurrilitatis.

veniat mibi pes fuperbie , ait : Si venerit

pes (uperbie,movet manut peccatoris. Quid

Summifacerdotis A aronis vefítis tanti pretij ,

l

eff manus peccatoris * malé fuadentis opera-

& pulchritudinis fuerat, ut materia pretio«

i10,

Fatlus es [uperbus , citó tecorrumpit ,

fior effe non poffet ; necarsexcellentior, nec

uimalà fuadet. — NVang gloriolg appetens,

ulle Regum, ac Imperatorum poffent veftes

adeó eítad malum proclivis , ut vel ipfa lin.

cum ea conferri ; in qua etiamnobilitatem

materia , operisartificium vifum fuerit fu-

gua hoc fuadens vanz gloriz aucupium ;

manus dicatur fuadentis , qua apprehendit

perátfe.

Defeleel maximus artifex veftem

ilam confecit ; fed Artificem habuit etiam

quidem, non ut ducat, & fuftincat, fed ad

alium longé excellentiorem Spiritam ían-

ruinam impellat.

As

Plerámque ingentia conftruuntur zdi-

éum , qui modum diclavit , quo effet veftis

ficia, quorum fplendorem vana , qu& acce-

illa facerdotalis texenda auro , otnanda gem-

dit gloriola, devenuftat:' etiam elim facer-

mis: dehac enim -:Ve.f[c; loquens, 'Syracid.esgcdef a

dotes IÍraélis altare Deozdificaverunt, ut

ait: Src pulchra Ante :p/um non fuerunt tAliAs4. , is.

$

ïl!gü(

600

Differtatio XX VIll.

é

usque ad originem , gloria bonoris , & opus

riola per oculos , &aures mentem fubiret ,

fi

fortitudings , defideria oculorum ornata. s.

& virtutum inficeret ornament:a.

Nil preciofi , ac venuíti excogitari potuit ,.

(Il

Videoin facris epithalamijs oculos foon-

n

p

quod in vefte illa ad artis excellentiam , &

fz mirificé commendatos à coclefti fponfo ;

fi

fummam materiz nobilitatem non fplende-

led per fimilitudines omnino diffimiles: ait

ü

ret, quidquid enim venufli , vel curiofi ocu.

enim, Oculz tuzcolumbarum , quód propter

j

lus defideraret in hac una potuit vette fpecta.

morum innocentiam , & cordis candorem

V

ri, cüm Zefideria oculorum depafceret: nil

oculos fponíe oculis zquiparet columba-

fi

pulchriüs, nec arte excellentiüs fpectari po-

rum, id appofité quadrat 5 fed ruríus ait:

fj

tuit, quàminhacveíte , quz defideriaocu«

Oculi tui ficut pifcine Hefebon : hzcque e(t

lf

lorum plené fatiavit.

&quiparatio captu difficilis, quid enim mi-

4

— Hanc veró matetiz nobilitatem , & ar-

Q

nus fibi fimile , quàm oculus columbe , &

Ll

tificij excellentiam voluit Deus , inhac una

pifcina Hefebon ? Columbarum oculi (im-

t0

Íplendere facerdotis vefte , ut ad templum

plicitatem prz

&

f,

progreffus facerdos omnium ad fe oculos ra-

eferunt , nil cogitant pravi,

J

puri funt , ac defeecati àquovisnavo; fe-

peret ; quin eadem de cauía ad imum veftis

8p

cus pifcina Hefebon aquas continebat flag-

Cl

marginem trecenta juffit aurea tintinnabula

nantes , quze facilé motu deflituta vitia cone

appendi , quó fummus facerdos totus vocalis

traherent ; piíces ibi alebantur , qui äquis

factus , etiam ipfo inceffu omnes ad divina

[/

duntaxat innatant, cum columbz explicato

tl

convocaret, Sedhuic ipfi fummo facerdo-

alarum remigio in fublime avolent ; cur igi«

H

ti, qui & veftium ornatu oculos, & foni-

tut , fi fponía oculi illispatiantur columba-

tutintinnabulorum aures omnium ad fe tra-

by

rum , poflea piícinz æquiþarantur*Hef&-

hebat, in neminemoculos emittere licuit : &

NI

bon? Certé mylterium texit DivinusSpiri-

afpiciendus iple abomnibus, neminem ip(e-

/*

tus in hoc unoinvolucro : nimitum Ííponfz

àn

debuit afpicere : nimirumne fi populorum

oculi fimiles dicuntur columbarum oculis ,

frequentias ipfe vidiffet, & laudantes audi-

[

ut videant ; pifcing autem. Helebon xqui-

viflet vocalem facerdotis iaceffum , vanam

parantur; ut videantur. Eit Hefebon urbs

Q

'ali'quam inde hauriret gloriolam , quà Re-

regia ,. qua teíte D, Hieronymo viginti mil-

gh

D

ligiofum corrumperet fpectaculum : ídque

liaribus à Jordane diflabat, adcujus portam

caufz etiam fuit , cur voluerit Deus, utun.

di

duz aderant perample pifcine , quarumi

U

€Hi facerdotis oculi in unicum ineffibile

latices. pellucidum : &mulabantur. chryftal-

[2

Dei nomen collimarent ,' quod propterea

lum : illuc urbis illius cives diebus feriatis

facerdos infculptum aurez laminz fronie

catervaum laxandi animi causá adibant, &

te,

|

praferebat,

Hoc fummi facerdotis para-

quisque in laticibus illis pellucidis , perinde

|

ei

fici

gigma hominem ex affe pium prodit , pro-

acin terfo , pollitóque fpeculo feipfum , fut-

bísqueornatum affeclibus , ac virtutibus : hic

ABnsi. ,

ET

que fpeciem videbat ; quapropter id hisce

enim fe alijs fpe&andum prabet, quó in ip-

pifcinis proprium erat ab alijs videri; non

; ldCoïimh. "74

h

fo aípiciantur exempla omnium virtutum ,

tamen ipías alios videre. Quàm pukhré igi-

/p

& quidquid caftis oculis in voto eft videre ;

tur facer fponíus oculos commendans fuz

iug;

quapropter monuit Apoftolus Timothe-

fponfze fimiles dicit non oculis tantüm co-

Q

CWPQEO 've 7.

um, m ommibu teipfum prabe exemplum

lumbarum , fed & pifcinis Hefebon? eftco«

: ho

bonorum operum , vt in cultore virtutum,

lert

lumba innocentiz teffera, & (ymbolum in

ac viro integré probo , videant albelcere li-

conjugibus mutuaz fidelitatis, cüm alter alte-

&1

lia caftitatis , rubefcere rofas charitatis , o-

rum pari refpiciat fide: ideóque coeleflis

e,

lere violas humilitatis, nitere exempla pize

fponfus in anima probos fovente affectás ,

tur

liberalitatis, fplendefcere fpecimina patien-

am

& virtutum culturá infigni , oculos commien-

tiz , ac reliquarum virtutum; quibus pro-

dat , eóquia columbinis fintfimiles, Ocz-

i

bi foventuratfe&tus , & impropi co&rcentur,

li tui columbarum , quia oculis delectatur

ab—— j

Verüm licét debeat ipfe fplendere nitore

Mattb, cap.

fidelibus, & caftis, & quos [ponía nonnifi

fib

virtutum dicente Chrifto, /— Sic /ucezt Iux

in fuum deflectat fponfum , neque alium a-

$*

p

ve[ftra coram bominibu , ut videant apera »

Ípiciant , quàm ipfum , qui propterea ait:

ten

vesira bona : ut exemplo vitz fanclioris a-

.

.

Et ad meconver[fio tua

fic oculum probi

Cant, £ab

em

liorum oculos ad fe trahatä non tamen debet

affectüs, acreéla intentionis anima fludio

:'v- I Oo*

iple in fui fpectatores intuitus emittere , ne

virtutum addicta in alium non conijcit, quàm

inde detur ei occafio venenum haurienda va-

N

in folum Deum parata potiiis quodlibet fu-

- bay

ne gloriole , quo virtutes inficiantur: fed

bire fupplicium , quàm fidem fallere : quze

MIS

ut ab ipío alij dilcaht , & ad culturam inde

enim fidelis eftanima , ingeminat cum Da-

[

*

fine

exemplo fortiüs, quàm voce alliciantur vir-

vide, . Tzbi dixit cor meum , exqui[rit TE

Bj»zl. 26.'U

tutum; ac unicum duntaxat in omnibus Dei -

K

9-

des |

facies mea , faciem tuam Domine requiram,

Quo

ipectent honorem , cujus nomen fummus

Dele&tatur igitur éosleftis [ponfus oculis ,

alijs

facerdos Aaron laminis infculptum aureis

qui fint fideles, quique aliüd non afpiciant ,

fronte praferebat , nealiunde oculis diver-

jete

quàm ipfum Deum , in quem pet probos

tie 1

teretur, G oblatam ab aliis fibi landem re-

affe&tus anima pia veluti per totidem intui-

m

Ípuerct , ac praeflita fibi non videret à toto .

tus oculorum afpiq)iatï, )

àlo;

| populo obíequia , 'ng inde vaþa aliquaglo-

Fi-

. Probo aff&&üi ;drrumpcndo nullus vaná glorid vermis,&c. 601

4.

tus plaufus , qui unà cum-voce folum aérem

Fideles -igi*t,—ur oculi columbarum pifci-

nis parianturin Hefebon;quia vultDeus,ut

divetberabat, :Quid miferius , quàm om-

nes habere Dominos , & ab ijsdem emene

h

qui (tudio incumbunt virrutum , & rnonni(i

probos intus fovent affectus, ac propterea

dicare., quod fibi deeft ? An non eft hec

fibi chari funt ,'omnesin illos convertant.o-

fervitus , quavis fervitute gravior ? gloriz

appetens tot habetheros; quot lunt, quibus

culos, quó nimirum fuperbus proprium in

viro probo, perinde ac in pifcina Hefebon

difplicere timet , omnium obfervat vultus ;

videat tumorem, & diícat , quàm eximia

perinde acfamulus Domini-oculos : & hec

fit virtus humilitas ;. ut vir libidinibus im-

procul dubio fors eft abjectiffima , cum in

merfus, ac coeno Juxurie feedatus proprias

rfämulititi,m .deijciaþ probrofum, ;

intuens turpitudines videat in hac pifcina ,

quàmjpraeclara fit virtus caftitas; ut.avarus

videat ; quid fit Jiberalitas; iracundus,quàm

&ommendabilis fit manfuetudo 5

invidus ,

quàm laudabilis fit charitas 5. ideóque fcité

Mzmdi gloria eo efl vanior ,. ac

futilier , quo ardentims iuter bomines

Sponíus oculos fponfz non folàm fimiles di-

Xit columbarum oculis, fed etiam pifcinz in

quaritur. — .Fluxa efl , flare ne[cia , nifi in,

Hefebon : vultenim (ibiamicos , & charos;

pemiciem proborum ajj'&ï'äuum » L Vir-

.IM$ COYFHAL.

piícinas emulari inHefebon,quas czteri con«

templentur ,. & proprios videntes nzvos ,

Uotquot inhiant landibus , & glo*

findeant eos abftergere pellucidis illis latici-

tiofi nominis aticupantur celebritae

bus, &ab ijsdem exempla baurire virtue

tem , ab.alijs glortam emendicant ,

t

tum,

nimirum .ab hominum ore laudes aucupan-

7*

Rurfus licét hz pifcing à cceteris vide*

tur, utaliquid indevenentur gloriole; fed

antur , non tamen ipíz (entiunt fe videri ,

hi venatores propriz fiunt venationis prae

nec alios vident , quibus placere cupiant , ne

de ; inani ,. ac proríus irrito-delaffantur -

quidquam ex aliorum plaufibus ebibant vanae

labore , nec veram coníequuntur gloriam.,

-glori: vir pius,quique per pzobos affectus

quae eà eft vanior ; ac futilior , quó ardentiüs

Deo adhzreicit exemplis virtutum omnium;

inter homines quaritur 5 perit .enim vera

x

debet quidem in fe oculos traherealiorum,

gloria , cüm laudes quis deperit: nonenim

.ux inde difcant imitari, quodin alijs videre

iolidam , ac firmam poteft gloriam dare.

electat; non tamen ; debet ipíe alios vide-

mundus, .qui nibil habet folidi. .Haud ab.

Ic, ut indevanam aucupetur gloriam, h&c

ludit mundi gloria ab ea , quam fibi /Egy-

-

5

enim eft, qua probos quosque affe&tus in«

ptius Rex Pharao acquifiviffe exiftimaverat,

n

ficit, & virtutum ornamenta devenuftat; eft

Putabat fe flare [uper fiuvium ., nimitum Geref esp.

Homil. yo, enim , J'ana gloria , ait Chry(oftomus , fe*

exiftimabat Regium fuum thronum fuper

ls

] ad Corintb. a bellua, horrendus damon , t pe[lia orbia

delabentis fluminis flate vortices : fed , &

2.

zerra, ^ Quisigizur [evamhanc belluam non

verum dixit. & fua ipfum fefellit opinio:

fugiat,ne inde accipiat detrimenti quidquam?

verum protulit., dum regij diadematis maje-

Quis horrendum hunc deemonem non ex-

flatem,, fceptríque pompam fuper delaben-

horre

t

at? & fatagat toto nifu abejus fe aver-.

tes aquas intuebatur : fiquidem fluxa eít

tere vultu? quis hanc peflem, quz infiait ,

mundi gloria., -& labilis , regij throni , qua

ac interficit ,. non dete(letur ?. gloria non

majeítas dicitur : erravit tamen, & àvero

eft, que plena duntaxat vanitate, fuá infla-

deflexit , dum exi(timavit, fe illic ftare poffe,

tur vacuitate ; gloria non eL, qua glori-

ac permanere, ubi continuus eftlapfus , &c

am reddit ingloriam-: hanc qui expeut ,

tfegna etiam , ac imperia jugiter fluunt , nul-

ignominiam fibi appetit, quia emendicare

loíolido innixa fundamento : quaproptet.

ab alijs adigitur eam futilem gloriam, qua

fcit&/ Chryfoftomus redatguens falítatis

fibi nihil accrefcit, cum fuam inde inopiam

Pharaonem 5 ait: Fallerisoemifer , ui putas

prodat, — lufeliciter eft felix , qui felicita-

effe poffe fl abiles greffus im delabenteflumine:

tem , quam fibi dare non poteft , ab alijs

Ícilicet ea pernicitate, quà 6 fuis cataractis

emendicat.

milus praceps defluebat ,. imperium fimili

C d«

$,

. Qui olimin Olimpicis certaminibus glo-

pernicitate fluebat Pharaonis.; cujus gloria.

V, ]0:

riam certando ab Expe&tatoribus extorque-

tam firmum fixerat fundamentum , . quàm

* bant , nonni(i pertinaci patientia frondem

Nilus undam, cujus fluctus in mare praci.

emebant viridem , cüm fibi absque labore

pites devolvebantur ; an non eadem pernici-

fine difcrimine,& ullo quzftu fexcentastron-

tate Regia quaevis Majeftas praeceps adinte

des poffent fuccidere , & contexere corcuas:

ritum fluit , & properatad fepulchrum, ad

B]öä' 26;'?'

quod gratis potuiffent à fe exigere , hocab

«ujus faxum , veluti ad fcopulum ccllifa

q» ?

- alijs poft exantelatos Herculeos labores ez-

procellofoin hujus vitz pelago naufragape-

petebant ; & ideo nonnii mifera eratea glo-

rit? decipit mundi gloria, quos ambitione

Putant

ris conditio , quz fluxo fudoris argento

inflatos ad illiusillicit ancupium,

emebatur; & nonnifi poít'improbos exant»

verum poffein mundo enanafci.fplendorem,

Jatos labores obtinebatur abalijs ; & ple-

ciim tamen nonnifi eos aucupentur nitores ,.

tantés

guos no&tilucz, feu mpíca no&te voJa

rumque non glþgia " :feld- fimplex 9ggt'.fgcg;

ill'

—

|

602

Diffeaio XVIIL -

intempefta emittunt , vix enim no&turna-

cohortes eodem tempotis momento abfolu

lux videtur fplendere, & ftatim unica alarum-

to viz , ac militie tempore aternáà donan-

(4 & |

agitatione extinguitur,

tur beatitate , feuftipendiorei benegeítz ,

1o6.

Fluxaeít, & inanisgloria, quam mun-

fubrogato Michaéle in locum Luciferi 5 qui

