€ vefpertina caligine emerfurum? Ita eft;ad.

cudit felicitatem,

( i, d

verfitates plerumque nobis Deus apparat ,

Jacebant paffim inagro oífa impalle-

"7*

quibus nofltrg praeludat felicitati.

Accipi-

fcentia, & ad Dei imperium | fuc cruperunt

tres fcimus primüm in Patriarcha hoftias ir-

ex antro Eurus, Notüsque turbulentus, Au-

ruiffe, quibus vix abactis quidam germinavit

ftérque procellofus , & Corus :

Hac dicit

'Glnjllfo

Z.t:'nh,glt..xl |

'?).120

felicitatis flos, fed pertenuis: Defcenderánt-

Doeminss à quatuor ventis : Veni fpiritus, 69 v.o.

que volucres fuper cadauera , ditlumque efi

]

1

infuffa (uper interfeMos iffos. — Quis ex hae

4d eum fubsicient eos fervituti. — Pof) bec e-

orta pugna, ac procella ventorum difflatam

gredientur cum magna [ubflantia.

Ex illis

non putet mortuorum congeriem, & exfuf-

eft, qua. flavefcit fpica fau(titatis, ubiadver-

flata albentia ia campis offa; ac prorfus de-

fantes accipitres,noftrísque bonis infidiantes

leta impallefcentia mortuorum veftigia pule

longiüs abiguntur, Oppulentiam infequun-

veri impreffa fepulcrali?- & tamen unde (up

tur vultures, flammz veró fceptrum | affe-

plicium timebatur , vita íperatur: efflant

th

quuntur ; & fulgurat, fplendétque illuflrior

venti, non ut offa arida perdant, fed vitam

f n

& tetra nebula, & oppanía caligine chlamys :

isdem fpirent ; non ut in mortuos fzviant,

ubi procella turbo debacchatur turbulen.

Íed eorum offibus eblandituri Ezecb. Infaf-

tior, ibiaufpicacior adolefcit hzreditas, non

ffa fuper interfeclos sflos, &revivifcant : dpis

folüm compedes difrumpens famulitij,ve.-

raculum fuit vita ipfa ventorum irruptio :

rüm & coronam cudens libertatis,& chlamye

Ipía enim adverfitatis procella naufragos,&

dem texens principatüs.

6,

in fcopulum fepulchralis lapidis illifos ad

Quis in Rubo ignito excidium ; velfal-

portum pertraxit vita.

Plerique pares uni-

W[ h

tem erumnarum uberem meffem non expa.

onibus;& corallio , quamdiu aquis obruun-

viffet : & tamenfceptrum, ac Regnum fpo.

tur,molles funt, ac flexiles, qui abaquis c-

pondit ; acceffit Moyfes adRubum excal-

meríi obdurefcunt, ^ Talis fuit Pharao , qui

ceatus, ut Regiam indueret purpuram: bacu.

adverfitatibus agitatus mollis fuit, ac flexilis,

lum vidit in anguem converfum, fed ut fce-

petieritque rogari proíe Exedi 8. Sed ab

ptrum fieret regendo populo aptius : prz-

hifce tribulationis fluctibus emerfus in lapi-

ludunt enim felicitati erumnze, & quz nobis

dem;corallium imitatus obduruit : Jndw.

videntur adverfa: terret Deus fuos,quos ir-

ratum c/! cor Pbaraonis, — Excitant adver(a

toret: quid rubo immitius ? flammá vora.

falubres cogitationes, probósque fovent affe.

eius ? excalceatione probrofius? angue no-

&us; qui tamdiu adolcfcunt; quamdiu advera

fitas -

Pravis Affe&tbus coércendis,probisque ciendis nil &c, — 643

fitas premit, quá ceffante, qui Deo adhaferat

tior , ce5 indevotior, Si queras quo temz

cordis affectu, & virtutis exercitio,mox fa-

pore Abraham aram DEO «onflruxerit; id

lutis fuze oblitus in fceleribus obdureícit :

contigit cum profugusin alienas proficifce-

huc accerfendus Petrus Berchorius lib. 1 9.

batur Provincias ,

«um adverfitatibus ob«

i'M;l. ':'

Redu&orii moralis ubi ait: Ma

vroarita in

.]

fueretur, anguílijs premeretur : tunc pios

in DEUM excitavit affectus; defideria non

Aqua mollas est , maxime dum efl in. [mu

mnatris , duratur auteim evtfceratas tales

fuerunt alia, quàm circa Numinis cultum,

fimt mali qui pro cerzo dum funt in aqua trí«

atas conftruendas , Religionem propagan-

bulationum molles , t5 benigni [unt ; fin ve«

dam : inops tunc erat cüm aram conílru-

r inde extralli fuevint. per obflinationem

xit, quam divitijs affluens non excitavit 5

jrotinus indarefcunt.

nec profufior in Deum fuitopum acceffione;

$.

Ferunt lupinos amaros aqua macera-

fed parcior divitiarnm opulentiá,

tos amarorem exuere, & dalces fieri, acmi-

Mirabatur Amos Propheta ob id cau«

9.

tes , qui nifi priüs aquá obruerentur, mini-

ÍzIfraelem , qui càm inopiá laboraret, pios

mé faperent; & infuaves effent,

Quid ni,

in DEUM nonexcitaret affectus , non . il«

amaritem peccati abílergit adverfitatum

licó refipifceret , nec per pia defideria fum»

1no adhzre(ceret bono 5 ac fi monftrofum

aqua, quz etiam divine nos gratie imbuit

dulcedine, Mundi felicitasà verafuos fub-

effet, pauperie laborate , anguítijs premi ,

14

ducit felicitate, .ad quam adverfitas perdu-

tribularionibus affligi , & pios in DEUM

«it. ldquecaufz, cur Abraham ex JEgypto

non excitare affe&tus , proba non fovere

digreffus, pecore, .divitiis opulentus , .ac

defideria, & Numini vero non adharere

] f

amore; quia fi Religio tunc.exulat cümoe

numero famulorum dives ad altare , quod

prius extruxerat fubftitit nulla ad eum vo-

pulentia redundat 3. & converfo tunc floret,

ereizef. U$.

«um adverfitas nos divexat,

4mos u!.'

ce Numinis illapfa : W everfisque est usque

Percuffl vós

E IY37)

w

ä

10.3.

4 locum ubi prits fixerat tabernaculum ine

3n ventotrente , €8 in aurugine , multitu-

qer Betbel , & Hai inloco altaris , quod fe«

Ainem bortorum: vefirorum , & vincarum

€erat prizs, énvocavit sbi nomen Dominz,

-veflrarum , oliveta vefira , & fieeta velira

Sed G Lotb, qui erat cum Abrabam fuerunt

«omedit eruca , & nuon redüsiis ad me - di-

greges ovium , " armenta, & raberaacula.

«it Dominys. : Quafi füblato vallo, refciffo

" Mirüm fané

aggere, tübmoto obice ; debuiffet illicó fow

ANec poterat €os capere terra.

quód invocatum Numen Abrahe non re-

:ventibus adverfitatibus ad DEU M accederee

favet tunc adverfitas cüm ad fummum bo«

fponderit, &6 quia cum ipfo Loth, & gre-

ges fuerint ; cüm «tamen ab iisdem fejun-

num perducit: .adverfatur veró profperi-

&tus flatim vocem audivit Dei eblandtenus:

tas cüm à DEO nos fubducit: ficulnee ,

oliveta, vites viademiam defpumantes , feu

| m

Dixitque Dominus ad edbrabam pofiquam

elivifus eii ab eo Lotb: levaoculos 1205 4n

qundi divitize, & arridens profperitas funt

iretium , €9 vide.

Vix à Lotho, armen-

mobis obici, quo minus .ad DEUM prope«

tis, & opulentia fe fubduxerat flatim di-

remus, Pauci funt, qui fua fub vite fe-

9.43'!.1

vino folatur alloquio , .quafi copia-gregum,

xdentes DEI - meminerint ; pauci, qui ficu»

bus ventrem .explentes, mentem pijs ime

& mundi -opulentia aures obduraverit , ne

vocem audiret loquentis Numinis,

"unc

pleant defideriis,& affectibusz rariqui fub

Abraham - DEI voce folari potuit., «ümà

-mbra .oleatum .dormientes expergefacti

"Lotho fejunctus fuit.

'Quid quéd Lothi

furgant virtutum culturz operam daturi,

"divitie fuerint Abrahe impedimento , ne

ac fummo bono per probos affe&tus adhz-

IDEI vocem 2udiret? cüm tamen Lothi di-

ffuti, :Quóod fificulnez radicitüsevellantur,

vitie minimé recenfeantur , «& .Abraham

liveta exarefcant, & vites flerilefcant, cunc

divitijs-dicatur affluere ? Eratautem dives

quafi obice fublato iter ad DEUM refera-

'ïGen:f. i.

valdé.

An quia is veré dives, qui divi-

tur dicente Ifaiaz — Omnes fitientes ventte Capss, m5

tias poffidet , »non qui à divitijs :poffide-

d aquas, qui in mundo efuriunt, fitiunt.,

tur? fed nifi fuis imper&ffet Abraham opi-

pauperíe laborant , adverfitatibus premun-

—————

bus5 :nec agrorum optionem obtuliffet Lo-

tur, hi DEI fitiunt Sapientiam ; folo Deo

tho, nec Angelos epulo :refeciffet ; neque

«upiunt exfaturari: pergit Jfaiasz r 4wi

non baberis argentum properate emite , &f

Ípolia rejeciffet , quz Rex Sodomorum illi

;detulit: verüm quía dives novam aram non

«omedite, Pugnat plerumque cum fideau,

| ägm*?þf;

erexit: Erat autem dives valde , veverfít-

rum, repugnat virtutum culturg divitiae

rum copia; flores funt virtutes , vomere

que 4d locum, ubi priüns fixerat tabernacu.

lum : in loco altaris , .quod fecerat. priis.

adverfitatum excoli gaudent,G aquis rigari

tribulationum : utilis enim e(t tribulatio,

Ecce opum incremento. Numinis decrefcit

cultus, & Religionis minuitur obfequium.

fi in illa ftatim ad interiora mentis feramur,

Opibus affluens de nova conflruenda ara

reliclis externis, ut nos monet D, Augu.

ftinus inquiensz ANullana enajus, nullum sue.

Z Pfal. g5

ad Numinis cultum propagandum non co-

gitat, fed aram repetit olim à fe confiru.

dins negotium eft in tribulaiione , quàm re-

étam: nimirum quo ditior in mundo , eó

«edere ab eo flrepitu , .qui (oris effz € zre

parcior in cultu INuminis; quó opulen-

án interiora mentis fecreta, 8 10i Deum in.

Verani de Affecti&us , dom, d.

M m mrm

40CAYOS

644

& Difï&rtatio XXX.

X

vbcare, ubi nemo videt gemeutem , fed fab.

tamen cythara, vel !yra; pluribus itflructg

qenieuten .

locredimur mentis interiora,

fit fidibus, qua inter fe folerter comparae

ta aflonent: fi enim unica duntaxat fit fides

cüm per pios atfectus Deo adhzeremus,dum

virtutum fludijs incumbimus , & per pia

diícors, totus perit concentus; & ita con-

D

deíideria inDeum àcreaturarum tumultu nos

tingitin concenta virtutum , & fidei. har-

(ubducimus.

-

monia : ait enim D. Jacobus : .Qwicumque Capss Va

"3771

£otam legem [ervaverit , offendat autem ia

$. 1.

uno, facius efl omnium reus, licet excoiat

quis lilium caftitatis , ^fit effufus in ftipem ;

Du4 nos droexant mouercantze

fi tamen. homicida fit totus corruit virtu-

foriuma adverfitates , flimulos addunt,

tum concentus, & factus eít omnium teus;

uibus celerias ad DEUM properamus,

quapropter nos Regius Vates hortatur, ut

Pfallémus Domino ia cyibara, ne. hatmo-

eíque per pios affetius arélius 4ad-«

baremus.

nicus virtutum concentus difrumpatur: imó

á

& etiam zz voce Pfalzgi , ut vox . harmo-

10.

Ua

nos divexant adverfa in mundo,

niz reipondeat cytharz ; oratio enim tunc

eadem admentis interiora nos vO.

DEO ectt grata, quando harmonico refpon-

Q

""cant, quóo perpios affectus. arétiüs

det virtutum concentui; & non folm in

Deo adhzreamus.

Idque adeo naturali eít

voce Píalmi , fed etiam ip tubis duttilibus

etiam veritati coníonum , ut in externa

& voce tuba cornee, vult David ut Numies

Íchola etiam Seneca innotuerit, aiebat fi-

.5i in tubis ductilibus Pfallemus,tuba duétilis

quidem : calamirates nobis tanquam ftimu-

nounifi pluribus contufa idtibus eiformaturs

los à Dijs admoveri ; aitipfe cap. 4, Cur

ictus autem; quibus tuba tunditur aflliétios

bono viro mala accidant;tribulationes con-

nes, & adverlitates przfignant ; GL adverfa

mendans, eff: adverfitates optabilesprobat

fuperare, íe ipfum vincere multo efl opero»

Cap, et

1j

dicens: Nelite obfecro vos expauefcere tfla,

fius, quàm ho(lem fortiffimum proftráffe ;

qua Dij immuortales velut flimulos admovent

Non euim gloriofaefl vicloria (au D. Ame £ib.z

*

: offie, i

A194S.

Calamitas virtutis occafio.est , il-

brofius) sfi ubi fuerint. laboriofa certauie

Jos sneritó quis dixerit miferos ,. .qui uimia

54. lubam igitur ductilem inflat, qui fibie

Verbeta, & advería,

jfelicitate torpefcunt,

metimperat , & pravos quosque rebellan«

quia mores corrigunt , Gterrata emendant,

tes affectus , ac inlolefcentes concupiícentias

etiam apud T'urcas moris eft , ut commen-

compeícit. 'l'uba itidem cornea inílrumen-

dentur.

Mira eít apud ipfos patientia ia

tum eít anguflum, fed artificiofum, & fuave,

excipienda punitione in furis, foleis, nati-

fi peritum habeat cornicinem; hoc eft fi vir-

bus perfepe ultra centum excipientes pla-

tus inter adverfitatum preffuras,. & angn-

flias non corruat, floret vegetior, vernátque

gas, ut plures. cornei fuftes nonnunquam

frangantur ipfl animo infraCti, licét cor-

Deo gratior.. Languet virtus, i fortuna ílo-

pore lzá; quinimó confueverunt etiam ut

reat; flloreícit veró, fi adverfitates in ipfam

-

notat Busquequius : Es/z adire cujus ju[ja

irruant, Sunt advería, quae nos poliunt, nós«

ïþiff. $

cafi funt ,. ejísque manum deofculari, co-

que ad eternam felicitatem, & Deum fum-

guntárque gratias Agere , imó & liclori pro-

mum bonum viamtlernunt,quapropter Re-

gius Píaltesait : Jmple facies. eorum tgno« P(alm, $.

fingulis verberibus certau mercedem faluere.

Kuflem etiam , quo puniuntur.. facrum, ba-

imninia, & quarent nomen tuum Domine, Non v.17.

bent, nec dubitant primum credere«alo de-

qua(ituri Deum nifi ignominiá priüs implee ,

ti ; nonelicituri pios in Deum affectus, nifi:

lapfum , .mon miuus quám 'Romani [ua au.

E

cylta,

adverfitatibus preffi , ni(i mortificationibus

lIs

Qgæüäönem proponit Cardanus , cur.

afflicti.. Idque confirmat David:. Maleipli-

*P/alm. LE A*

roíz fpinisobarmentur , & poll prolixam &

cata [unt infirmitates eorum, posiea accele ^

Philofophia differtationem, concludit,quod

raverunt, Seu per pios affe&tus properá-

fi rofa. fpinis non cingatur , nullam odoris

runt ad Deum , àquo per prava defideria f&

;

fpirat iuavitatem : hac ratione afferit,rofas

averterant.

Íylveflres, qu& quinis plerumque foliolis

Tribulatio eft, quz pibs omnesfovet. s2

»

con(tant, minores habere fpinas, quàm

affectus, & vota omnia in DEUM dirigit,

que in hortis educantur; ideóque imbe-

ac linguam folvit in. pios . clamores :

—Et B]alm, 105/.

cilliorem etiam emittere odorem.

Quid

clamaverunt ad. Domiumm cum trabulareum

ni, virtus nobiliffimus eft flos, fed f1 fuis

tur , cunc DEUM invocamus , cüm calas

fuerit fpinis dellituta ; fi tribulationibus

mitas nos premit , nec prias DEUM invos

non fuerit vallara, odoris non eít. probati,

camus, quàm tribulatio nos flimulet , nec .

priüs per pios affe&tus in DEUM - tendi-

David adhortans ad divinas laudesoccinen-

das, & per pios affe&tus mente , & corde

mus, quàim a&rumnz nos exerceant? pij

Ffalgs 97

LIPT

DEO adharendum, ait :. Pfallite. Domino

enim clamores, & affcétus in Deum calami-

in eytbara , $a cythara, G voce P[almi , in

tatibus extorquentur : perinde.ac fiilule

tubis dutlilibus ,. € voce tube ceraca 5 cfhi-

Orgaaorum Íonum non.edunt, nifi cum

cax eít ad virtutis culturam adhortatio j fi

David $ .

z

follium fla;u. impelluntur j unde

[877/7]

L

Pravis Affectibus coércendis;ptobisque ciändis nil &c. 64$

Cim occideret eos, quarcbant eumy 64 vever-

accederemus, nifi nos ad fe virgis, & adver(i

tebantur, 68 diluculo veniebant adeum. 1m-

tatibus vocaret, idque faffus eft ipfe Da-

pius'Manaffes nunquam relipuiflet; nec à fuis

vid; 44 Domtuum, eum tribularer clamavt,

Pfalm. x?m

emerfiffet fceleribus , nifi calamitas eum

Tametfi frangere nos adverfitatibus vi.

E.

preffiffet; tunc cocpit pios in fe excitare affe-

deatur Deus, nos tamen non ftangit , fed

hAR

!

2.Paral,35,

étus, & Deumenixim rogare pro venia,cüm

noftram tuetur integritatem ; cum virgis

de:iruium fe vidit incarcerem : Pof/quam

nos excpit, neutiquam à fe nos excludit;

coanguflatus eii oravit Dominum Deum [u-

fed ad domum fuam nos ducit: fi mortificas

ust, & egit penirentiam. valde coram DEO

tionibus nos premit,ad vitam nos invitat;id-

Patrum fuorum ? funt quedam arbores , ut

que expertus David ait : Sj emóulavere in

PfGIMQïäïu

nuces, amygdal2s, quercus, adeo pervicaces,

suedio tribulationis vivificabis me, nondi.

ac fuorum fructuum tenaces, & avare, ut

cit liberabis me, íed vivificabis, quia dum

nonnili diverberatae baculo fructum dent ul..

mortificat, vivificat; dum pretnit , felicita-

lum;nifi enim fuftibus he arbores excipian-

tem dilatat ; non igitur, qui tribulationibus

tur, nulli ab iisdem fructus recipiuntur ; per-

obfepitur, liberari quaerat ,. fed fludeat per

inde Deus Manaffem calamitatibus percuffit,

piosaffectus Deoarctiüs adharere: advería

non fint nobis exitio, fed virtutum exerci-

quo poenitentize fructus daret;poffé:que cum

tio : ambulemus per hanc tribulationum

Davide dicere: Bonwm mibi dorazne , qgtizz

bumiliaffi me, quia dewrufus in carcerem fce-

anguftam viam; eftenim hzc, quz nosin val-

lerum confregit catenas ,. laqueos diffolvit

le hujus vitze peregrinos ad coeleftem perdue

vitiorum; & per pios affedtusad Deum , in

cit patriam. — Appofité D. Auguflinus ex«

quo folo eft libertas,fibi viam aperuit: do-

pendens praefata verba Davidisait: Sedazo«

P/alm. x;?*.g

lenteslachrymz nonfolüm corporis vincula,

modo? (i ambulavero im. medio tribulatio-

^

d

verim X aiimilaqueos ruperunt, X utait I-

nis vivificabis me, id efl aliter non vivi-

CaAp. $t«

[

1j*

faias:/Flendo diffolvst colligationes impizetatás.

fcabis me, ni(i in medio tribulatianis am-

. Non fol

nr

L

n impij, fed & viri probi ; ac

b6ulavero. | Va ridentibus * beati dIugentes.

dufn

fanGtitate infigues, ac virtutum cultores,tunc

Non ftare, nec quieícere , fed ambula-

floruerunt pulchriores ,cum aerumnis acct-

re, ac progredi in. tribulatione debemus s

biüs premerentur ; Moyfes enim . plurimis

imó & inmedio tribulationis, ut utrinque

prefíus calamitatibus; Jacob fraternis agita-

ex omni latere nos tribulatio premat , cala-

tus infidiis; Samfon à Philifthzeis illufus; T o.

mitas obruat; quia tunctutiores pet arctam

bias poft amiffas opes, &t oculos, tribulatio-

viam ad Deum tendimus : praefentis enim

vitz laberes, & arumnzesad celeílis liberta.

nibus coanguftatus ; Sara gravibus lacetata

conviciis; tres juvenes Hebrzorum in me-

tis amoremnos vocant.

diis Babylonicz fornacis flamrnis; Danielin

Quéd fi moris olimfuit, ut fervi liber.

E.

fovealeonum ; Petrusin pelago procellofo;

tate donandi per infliétám alapam priüs per-

Paulus in ergaftulo; & alii plures inter ad-

cuterentur; hic GC noszrumnis percutimur,

vería per piosaffectus Deo ar&tiüs adha(ére:

adverfitatibus diverberamur , tribulationi-

quin & Jonas Propheta nonnifi in ventre ceti,

bus cedimur , quà libertate donemur ; huc

nonnifi naufragus fibi propofuit Deo obe-

illud flecto, quod populo inculcavit D.Chry-

dire, eique per obí(equia adhzrere. Apoftoli

Hcmil, é£.

foftomusinquiens: Propterez Deus. prefene

Pfdlm fs

etiam cum exortà procellà cymba periclita.

tem vitam nobis fecit laboriofam , ut ab illa

'U.l7l

retur enixim divinam expetierunt opem, &

no$ ab[oluat fervitute , 58 ad puram libertaa

Magiftrum Chriftum propenüori affe&tu

zem perducat, — Propterea penas quoque mi-

fuére profecuti, T unc fera latibulum petit;

natus eff , & vite noffra labores conflituit,

cüm venatici canes à tergo infequuntur; tunc

lefciviam reprimens : ecce quàm magnum

P/Zlm' li |

accenfas prunas laudamus , Gtignem com-

in ttibulatione bonum deliteícit, cüm non

h

mendamus, cüm frigida hyems , & gelida

(folüm à fervitute nos liberet, fed coeleíti e-

brumariget; tunc arbor patula gratior eft

tiam nos gloria donet ;. ac Dei filios confti- ,

toficifcenti, & ex itinerelaffo, càm vel fol

tuat , ac Chrifti. cohzredes : eft tribulatio !

acriüs urit;vel fubitus imber depluit, Quam.

fpecialis charadter, quo qui Deo placent ab

diu a&r mitis nobis arridet, & fortunz pro-

aliis fecernuntur : appofité: D. Auguftinus.

LO

fperitas favet; vix clamoribus Deum exora-

aity Seputas tenon baberetribulationes,non. In P[al $5q

mus, & nonuifi fegniter noftrras ad eum pre-

dum cepisti effe Cbrifliauus $ &' ubi eff vox

ces fundimus ; vix per pios affectus noítras

Apofloli? emues qui volunt in Cbriflo pi? vi-

in eum cogitationes dirigimus; vix per pia

vere, per[ecutionem patientarz fi ergo n0u pa-

defideria ipfum quarimus: fed fiadver(ita-

zeris pro Cbriffo ullam tribulationem,vide ne

A

tum canes nos à tergo infequantur , nósque

nondum caperis in Chriffo pió vivere, 1mà

CWRBERE

fuis rictibuspetant; fi exorta tempeftas ex-

etiam debemus gaudere in tribulationibus,

cidium minetur; 6 fluCtus calamitatum nos

quia Dei opem fecum trahunt, ut notavit D,

quatiant ; tunc pios omnes ex corde affzétus

Chryfoftomus in illud Pfalmi: 44íuzor i5 ep- Pfalm, g.

elicimus, utad Deum properemus,cíque ad-

portunitatibus, in tribulationibus, nedtit op^

hzreamus, acin ipfo alylum inveniamus; fi

portunitatem tribulationi , quia cüm ttibu-

eeítus arumnarum nos urat, tuncfub umbra

o Msl as o CR d

lamur opportunéà Deo fuccurrimur ; & Dei

illius quiefcere cupimus: neque ad ipfum

opem fentimus: licét ubique nobis Deus o,

Mm mm a

Verani de Afetlibua Tom. (,

pitu..

-

al o u

Stscadeken

g R—

6:&?*5

Differtatio XXX

pituletur, fitque inwomni loco adiutor ; op-

cutetur in vitia degenerat , vel in folía dtin-

portunius tamen in tribulationibus , quia

taxat effunditur vanitatum ; fin verb ferrea

«bm anguflie premunt , cüm adverfitates

calamitatum ungue carpatur , ferocire , ac

affligunt, cum tribulationes diverberant au-

luxuriare definit , & per pios affe&tus ftu-

xilium fuum nobis Deus offert, nosque ube-

&us fpondet reüpifcentie: Nos nonopyri-

fiori ope folatur, ait Chryfoflomus: Eju«

femper opus babemus atuxilio , etiam ctm res

munt , dum premunt advería, fed perficiunt:

Ícité D, Lautentius Juftinianus r Sicur cera

Gap.5«

funt nobis [ecunda: fed tunc maximà fentimus

'

igni appofita emollitur ; & veterem imaginem

auxilium, quando ver[amur in affillionibus.

deponens,uovam recipit; ita corda uosira ad

16.

Quinimo adco eft nobis tribulatio pro-

ignem tribulationis appofita emolliuntur, de-

ficua , ut non folüm pios noftros excitet;ac

ponunt prifiina vitia, 6 fe reformant in n0-

foveat affe&tus; fed & divina quadam etiam

vum bominem: ficut hominis induftriá, ac

polleat authoritate : plerumque quod. non

- ftudiofera cicurantur ; ita homo àDco be-

-poffunt Dei verba à nobis extorquere, id

neficio calamitatum edomatur, ac perficitur;

exigunt Dei verbera; perízpe cor noftrum .

eft Deus domitor nofler profert etiam |flae

píal

*

non emollit Dei infpiratio, quod tamen fle-

gella, quibus in pia nos fle&tit vota : ficut

&itopportuna tribulatio , que propterea

equum indomitum fefforem admittererecu-

quandam videtur divinamprafeferre autho-

fantem froenis, fuftibus, flagrisque edoma-

ritatem , ut efficaciüs per ipfam fpiret fpiri-

mus, ut mitefcere difcat,. ac parére feffori :

tus [anélus, quàm per prophetas & fcriptu-

fic nobifcum Deus agit, noftram pervicaciam

1as facrassquibus non rarórefiflimus, & fan-

&orum PP, monitionibus obfiftimus; cüm ,

flagris, & adverfitatibus frangit, & per froc-

num tribulationis noftram coércet. infolene

tamen tribulationibus illicó cedamus, ac pa-

tfcamus; nimirum Deus tunc non voce tau«

tiam, ut nos fleclat in pia vota, ac per rectam

ducat falutis femitam ; Deijumenta fumus;

tüm, fed & manu nos excutit, redditque fibi

infolefcimus indomiti , nifi tribulationum

attentos, " Quamdiu Pharao Dei virgam non

Íteeno nos Deus compefcat,ait David : Hemo

Pfel, 4Md

Lat, i

fenfit, Deo loquenti in fervo fuo Moyíe rc-

cim in bonore. effet , non sntellexit.comparas

Exodi £Ap

LE ]

,. ltitit, & improbiffimé pervicaxaufus eft di-

(up.

t Of umentis infipientibus, & fimilis fallus

?.2-

cere: ANefeio Dominum, &5 Ifrael non dimit.

esi illis.

Verüm perindeac nos froenis, fuítie

1477 , quia fcilicet nondum fenferat flagella

bus, flagrisque, ac perticis indomitos cice

Dei; quem propterea à feignorari aiebat.

ramus equos; ita & Deus noftram fleclit per-

At ubiacrioribus flagris ceepit excipi, aliter

vicaciam froeno zrumnarumi, faftibisque trí«

etiam loqui didicit, tunc duritiem fregit;per-

vicaciam exuit, & humilis enixim rogavit,

bulationum,fcité D, Auguftinus : Equus non

Serm 4,de

p

fe domat; elepbantus non fe domat; afpis non

verbis Do-

)-—

ut Moyfes Deo fupplicaret , quatenus fuam

fiíii,

Je domat, leonon fe domats [ic & bomo non

'yc 33-

Exoi cap,s, averteret indignationem? Orare Dominum,

fe domat, fed u dometur e3uus, bos,camelus,

ut definaut tonitrua. Dei, && grando

'T unc

elephantus, . a[pis, leo, quaritur bomos ergo

coepit Pharao oculos mentis aperire, Deum

Deus quératur, ut. domerur bomo,

cognofcere , & per pia defideria ei adhzre-

fcere, cüm primüm tonitrua, G&grando , ac

50 II Io

calamitates coeperunt JEgyptum concutere,

premere , totimque populum affligere : ta-

Flagris. tribulationum . folet. Dei

BN

metíi Pharao inflexilis , & pervicax fuerit,

; litio a,

didicittamen ad. Dei virgam fe flectere, &

miferentis benignitas cicurare , quos

pravi afecius indomitos effecerant $ eos

profecit vetberatus, qui fteterat obítinatus.

deprinitt , quà altis fergant.

19.

Jeremiz nec populus obtemperavit;donec in

1

captivitaterefipuerit; quianemo furdus eít,

On unum tantàm Manaffem, Acha-

1f.

nec durus tribulationi, qu& mentis caligi-

buin, Antiochum, Nabuchodonofo.

nes excutit, cordis diritiem emollit, linguz

rem flagris tribulationum cicuravit

impedimenta folvit, & confo

Deus; verüm & plures alios, qui tunc defic-

Gus excitat.

pit-os piosaffe,

runt ferocire , cüm didicerunt Dei. virgam

17e

Eft tribulatio, quz nos perficit, noftrám-

fentire ?. indomita fuit fera Nabuchodono-

- que exafciat ruditatem,fylvefcit vitis, & in

Íor, Princepsarrogans, przetumídus; ferox,

labrufcas degenerat;nifi Martiam fentiat fal.

fed coelefti veluti fulmine divinz vindicta fi-

cem; & nifi amputetur, infruétuofa fylvefcit:

deratus, & percuffus depoteítate mentis de-

ita nifi homo cultrum fentiat tribulationum,

jectuseft; & ultrix Nemefis,ne hominem qui-

pravique in ipfo amputentur affectus, pia

dem paffa fuit, repere ada&tus eft per terram

non excitantur defideria; quia palmitum

quadrupes, quibipedum neminem fui parem

luxutia, nificoérceatur, in pampinos fe fe

fuítinuit; furere in obvios quosque coepit ,

effundit botris deftitutos, & foliorum vani«

qui nec Deo pepercerat; fed ferreis conftrin-

tate duntaxat inumbratos: quód fiferro

gitur vinculis, qui [uperho imperio compe«

vitis caftigetur, uvisditefcit crebrioribus, &

Íceregentes omnes putabat ; etenim Nabu«

fpumante dulcefcit vindemia, Vitisnaturam

chodonofor omnibus antea hominibus altior

diceres, hominem emulari; nifi laboribus,

inflar beftize pronus in paftumabigitur; fu.

29*

erumnis, afflictionibus,perinde ac yi:yis falce,

3iF tecla, fylveftribus fe confociatferis, &

toto.

Pravis aftecübus cöörccndäs,probigqgc ciendis,nil &c. 647

toto integro (cptennio fylvarum receffus , &

fcens ajebat : hoc mihi haud obtigi(fet dede-

avia , manibus, pedibüsque perreptat ; ca-

cus.; f1 Agrippalvixiflet , aut Moecenas. í

pillis , & ungoibus in morem aquilaruma ex-

duo enim erant viri ab ingenua dicendi liber-

crefcentibus , tottimque corpus hiíipidanti-

tate valdé commendati , utpote qui ab af-

bus. Hoc jumentum Deus frceno adverfi-

fentationibus abhorrentes, non nifi vera 1m»

tatum , & virgá tribulationum tandem ci-

peratori loquerentur, — Secus Nabuchoda-

hh

curavit, Fenum, ut bos comedit, &$ rore.s

nofor, quia fuperbidelatus, ambitione in«

eeli corpus ejus infeciumefl : hanc metamor-

flatus , obíequia fategitab hominibus exige

phofim , auribus , acoculis ingerendam fce-

re, quz foli Deo debentur; nonnifi affene

leratorum,vitium,ac peccandi licentia dedit;

tationibus dele&tabatur: audi regem pratue

ficut tribulatio hominem perficit;. profperi-

midé loquentem.

Dauiel, 4,

ANonne bac eff Babylon. .

tas inficit ; 1illae fuilli cceene hominem revo-

magna, quam ego adificaui in domum Y6gui

cat; hec immergit, Ginter bruta deprimit

in robore fortitudinis meta ?. 6 im &lorta deco-

animantia? quód exhomine pecus fiat, ex

r mei? cumque [ermo adbuc effet in ore rte

rege bos, effe&tus eft arridentis fortunz , ac

£*» vox de celo rutt,

110 dicitur Nabu«-

. Pfeiv. 45.8 eblandientis profperitatis, — Homo , cum in

cbodonofor rex regnum tranfibit À t&, — Re«

bonore effet , nou intellexit , comparatus ef

gem grandi ore, buccísque inflatis ampui-

jumentis snfipientibus ,E fimilie factua efl illis

lantem vox € coclo delapfa , velutimprovi-

idque cauíz cur brutis parientur , qui depra*

íum tonitru, ac fulmenà ceeleíti excuffum

vatis ducuntur affectibus:; Syracidesc. 4. ira-

Nemefi proftravit : nimirum in foribus , in

cundum Leoni confert.

D. Petrus epzfl. 2.

veítigio adfuit divina vindiéta, quz fuper-

£. 2: inolitis depravatos vitijs, &t à bene coep-

bienti thrafoni cornua decuffit , & inflato

tis refilientes caui fimilesedicit ad vomitum

regi tumorem depreffit,

Timeant quot-

focdé revertenti 5 vel fuculee ad coenofum

quot zquales inambulant aftris , quoaltiüs

redeuati volutabrum,

Servator itidem no-

infcendunt , e6 lapíu ruunt graviore ; nil

Wm. 4'.

Lüc;,. 23.

fter verlipellem Herodetm vulpem appellat,

Deo exofius honiunculo fuperbo divinis in«

& Matth. 2 y, impios veluti Hados feparat

hiantiobfequijs, Licét fit Deusmitiffimus,

Cl!]Pa 10,

ab ovibus , (tatuítque à finiílris.

Zacharias

& ad veniam paratiffimus, feveriffimé f üpere

in perfona Dei loquens, vocat feedz libidini

bis refi(tit, quorum elata cornua confri

ngit-

addiétos hircos glentes petverse,& ait ; fuper

Rogatus à Chilone Jtfopus,

quid Jupiter a»

bircos vifitabo:& David improbos omnes,ab

geret; refpondiffe fcrunt : ut excclfa depri-

hommis ftatu atferit dejectos.Pfal. 3 1. « Na«

mat , & humilia extollat: fuperbé intumuic

lite fieri ficut equus , 68 mulus , quibusnon ef

Nabuchodonofor, fed de regni folio deje-

m 4

Á

m

äfb'lS D

intelle&ius : improbus fiquidem, perinde ac

Gus , à filijs hominum fuit etiam ejectus :

ih

mulusiracundice calcibus alios impetit; & in-

quantüm enim in ftatua illa fua aurea affür»

ftar equi per indomitam libidinem , aeftum-

rexit, tantüm ex alto in imum usque ad be-

que concapifcentize mulierum formis adhin-

ftiarum confortium dejeétus fuit.

uód fi

nit,

Heu quàm miferum eft homo animal,

mundi profperitas in imum Regem B

abylo-

fi moribus depravatus ab humana defcifcit

nium detrufit miferiarum,

dejecit usque ad

indole.

Utperfectione fufcepta optimum

brutorum coníortium :

ipfe miferize , &

eunétorum animalium efthomo, ait Atíílo«

tribulariones ipfum iterum in lüublime erexe-

Lib x,po.; teles: ita fi alienusfiatàlege , peffimum eft

runt : qui enim in throno fedens

; in pur-

& Jitic.2.

omnium aaimalium ; &adlibidinem, ciba-

pure , auríque fplendere caecutijt ;

fylvarum

tionémque animal deterrimum,

inter umbras oculos aperuit,

Poff fiaem.s Das;

19.

- INabuchodonofer , quia vitijs indulfit ,

(/

el. £A,

-

dierum ego Nabuchodonofor otu

0$ 9REQS d 4« 0.51

hanc induit bruti naturam : dixit ei Daniel

celum leuavi ,

G fenfus meus. vedditus eff

4. . Ejcient te ex bominibus, G cum beffjjs,

mibi, 8 Altif|mo benedixi , & viventem in

H

ferísque erit babitatio tua : heec fuit decre-

Jempiternum laudavi , & elorificavi.

toria Numinis fententia, quam per fuum in-

T'unc refipuit , cum ultricis Nemefis vir-

2r.

ternuncium Danielem. Deus fulminavit in

gam excutientem humanz iafoJe

ntie pulvee

pratumidum regem , quareid muneris Da-

rssfentijc $ tnnc

tamorem fuperbiz depref-

nieli demiandatum , & non potiüs alicui ex

fit , & arrogantiam co£rcuit , cum brutorum

aule proceribus ? an quia id Aulicis pro-

gregi fe novit adícitum,

Faftum tyranni

prium,;aures principis affentationibus demul-

terre , colóque infultantis fola tribulatio

cere , non tri(libusledere ? miferé ab ipfis

edomuit; inter feras fiquidem mitior factus,

torquetur veritas, ne principisaures offen-

abjectóquein humum corpore demiffior,ocu-

dat. "Vafréloquuntur, &ambiguitate ver-

los tandem aperuit, quosin altum fuflolle-

borum obtegere fatagunt ; quod nollent

tet, G arrogants fue vindicem illum vide-

principi innotefcere , quem per varios fle-

Iet , cognofceret , ac depradicaret ; cujus

Xus , & ambages circumducunt , non ducunt

potentiz par nulla eff poteftas,

Cüm fedit

ad veritatís notitiam; malüntque infidi au-

in throno , cüm mundi prdfperitas ei arti-

diti, quàm principi minüs grati,

29

fit, é regio folario urbis Babylonicze fplendo-

Hinc Auguítus Imperator ob impudi.

rem , & amplitudinem perluftrans , & ranta

citiam Juliz filie, contra&tá infamiz notá,

molium , & extructionum magnificentia ,

currium celfitate , palatiorum laxitate ela-

quam lachrymis eluere .niþcbatu; » ingemi-

Mmmm ;

À

t

M

A

6

B

*

Difienatio XXX,

tus videbatur fibi humlanum fupefgredi fa-

catum metiaris, dcpreïiendes ; has omnes

fiigium , & caput novus Enceladus aítris ip*

miferiasà Dei abforberi mifericordia ; per-

fis inferre : ajebat enim inflatis cogitationi.

inde ac mare fluminum aquas , ac pluvie

bus pertumidus , an non hac cítBabylon,

guttas ita abforbet , ut quales fuerint, am-

quam ego mundi miraculis adnumeravi ,

pliüs non appareat : idque caufa cur aby(fus

quam tot molitionibus in(tauravi, ut omni-

miferize humanz abyífum invocet mifericor«

die divinz.

Quéd ( multitudinem etiam

bus orbis ftructuris efficerem prodigiofioré ?

fed hzec mundi profperitas eum in imum de*

gravitatem , ac enormitatem omnium fce«

trufit miferiarum.Eadem bera fermo comple-

lerum metiaris , exinde conijcis, quàm mag«

Dasiel 4,

