: quodita craffe hominem fallat; glo-

-bulonibus; fycophantis ; &alijs horu

- riz-enim cupidus, quamvis liber fibi

Tminum fecibus:conflatum - fcires ? talesefle

' effe videatur , pluribus tamen infervit; & li-

" credas faltem utplurimum, quiturbam con-

&t divitifs affluat, aliena tamen eft ope indi.

- ftituunt hominum;é quibus nituntur mundi

£us, quia ab .aliis humana : nititur obfequia

,Mf t

' gloriam ibi « comparare , -qui.eam fitiuüt,

',go

extorquere.

"Tametfi effet quis in pingui

Quéd fi ad illam fle&teremus intuitus plo-

€onftitutusfortuna;ut divitiis zque afflueret,

riam; qua Colites ifficic;; humanas laudes

.ac honoribus afficeretur, fi-in ea degeret ur,

non minus -defpicerem us , quàm-ranarum

be, ubi fas effetomnibus, & jus finguliseum

- €oaxationes, vel culicum ftridores;aut por-

fuis exuere fortunis, : nullaid-lege prohi-

corum: grunitus, autapium bombos; vel vo«

bente; poffétque quisque impuné ejus furri-

"€«esgraculorum: nequeenim ab hifce beftio-

pere pecunias; nonne quamvis hodie Crefus

:lis plerumque abludunt : homines;é quibus

eífet, fieret cras alter Codrus? non putárim

mundi emimus gloriolam , : ex faffragio D,

me latum unguem à vero deflectere;: (i hoc

Chryfottimi , - qui de hoc plebis garritu lo-

idem dixerim glorie mundialis obtingere

JGHomi. 8,

| quens ait: E quidamumor EUTIUultis.perttire

inp Joan,

aucupibus: Gquidem cuilibet & civi, & ho.

Qra£,66,.

bationtsque plerusex flultitia viajori ex parte

Ípiti, liberum ' eft aliquid. illius. gloriz

conflans.

Adeft & Dionis calculus defini-

detrahere;imó & penitus lürripere ; -non c-

- entis hunc populi rumorem, fimumprofun«

L

GGegsggs3

»dum

628

: Diflertatio

xxvm,

a.

4

dum ex vatiis fordidibus ia unum coacervas

flum prafentit;qui convicijs ad etetitam glo.

,

tum, . Quis igitur cam infirmz fit mentis,

riam urgetur,

,

qui ab hiíce velit Judicibus dependere ?. &

Voluit iftud nos Magifter Chriítus edo-

2g.

ex eorundem plaufibus gloriam aucupari, &

cere, cürn patentibus cceli foribus obtulit fe

approbationem fuorum operum ?

Stephano videndum, cum blasphemis vere

2€.

——. Quamvis debeatur laus viro probo; fi

bis non minus crudeliteràJudais, quàm la-

tamen is fit laudis cupidus, jam definit pro-

pidibus peteretur: ut inde innueret convie

bus effe, & incipiteffe malus ,' quia velle

cijs non infici juftorum gloriam , fed potiüs

laudari malumeít: proinde definit eífe laü-

augeri : Ícite Mercurius Epifcopus in catena

dabilis, qui laudari vult 5 velenim (e laude

graeca Luca loquens de beati Stephani patfio.

dignum cenfet homo, vel judicat fe nullam

ne ait: Nifi &laspbemie calumniam Stepba-

in promererilaudem ; fi indignum íe laude

nus obtinuiffet , non utique cadis tpfis apertis

putat, G camen laudanti plaudit, jam gau-

Dominum confhexifet : quati conviciantium

det , quód laudator; vel veriüsadulator.men-

voces cceli fores Stephano aperuiffent, ^ Vir

tiatur; vel f1 non putet;fe dignum;qui ab alijs

inglorius convicia timet , qua vir probus

laudetur: quid ni jam definit effe laudabi-

flocci facit ; quia convicia omnia, omnésque

li

lis, quia fe tàlem judicat, qualis revera eít ,

calumniz, fi in unum congerantur, nilaliud

nimirum nihil.

Eí(t igitur contemptu,non

funt, qüäm motus quidam, pulfüsque aéris,

laude dignus quisquis de fue dolet contem-

quique vocis fonitu perfoluto efle definit: ex

ptu, vel tumet commendatione : — fatiüs fe

aére, G in aére formatur verbum, quod aures

laudabilem conftituit , qui ab omni laude ab.

pulfat, & animum ferit., nec a£r potis eft

horret: lausenim qua appetitur filia eít

vulnus infligere, cüm przcordia non pene-

mendacii, & mater opprobrij , & tunc inci-

tret, nifi refrigerium cordiadferat, ^ Quis

pit quis effe improbus, dum proprizc fibi

nón cenfeat nimis delicatum, quem vel mol-

laudem arrogat, íéque fupra meritum pro«

lis aér exafperat ?. quis non putet nimis im«

L

bati ; ac approbari fatagit,

becillem, quem nucus aéris [onitus proftere

d-

17.

Is e(t íupra omnia laudabilia laudabi-

nit? verbum enim eft, quod eum ferit, non

lis, qui hzec duo itnpensé defiderat laudem

fulmen; vox, noníaxum , quod pulfat;mo.

Dei, & contemptum fui; vir probus mavult

tus eft aéris , nonictus gladij, qui vulnus ine

bonuseffe, quàm videri, & mundi glorio-

fligit; qui igitur ad 'conviciorum ictus ani-

Jam, ut peftem fugit , quo veram in . coelis

mo cadit, càm corpore flet, infirmiorem fe

enancifcatur gloriam, quà coelites-omnes ze-

proditanimo, quàm corpore; non feriunt

ternüm donantur : timor igitur zeternze a«

convicia, fi patienter ea feramus , & qui af-

mittende gloriz clypeus ett , retundenda

fuefcit convicia ferte, difcit, & vitiaau-

"

378 — Ü . — - ER aL o EEE oA

mundiali gloriola aptus; nen enim ei pla-

ferre.

f

cere poffunt laudes ille, quarum amore .ab

Id enim falt*em-boni»mala c'onvi&ia, &

29.

Pl

verba habent, ut bonos mcliores reddant, &€

ea excidit gloria, qua eterno gaudio coeli-

tes perfundit ; hi fapiunt, qui laudes nec ne-

qui mali funt, minus malos ; tunc incipiunt

-

gatas fe&antur , nec oblatas recipiunt; non

viro probo difplicere vitia, quando fibi ine

enim veram exhibent gloriam, cüm haben-

«ipiunt placere convicia, quibus ámpetitur,

tur ; quinà laudum potiüs fuga fperanda eít

Maledici thefaurum — dicebantur in lingua

m

a

gloria, quàmabapfo laudum aucupio, Sunt

poífidere, eó quia quaftüs, & lucri gratia

laudum figuli, ait Hugo Carentis , Diaboli

putarent omnes onerare contumelijs,. pro-

Jn Cap. 1,

Preverb,

nutrices, quiadum lactant, capiunt; fuósque

Ícindere malediélis , neque ipfis' parcentes

alumnos fua fugentes ubera, nonnifi diabolo

In P'æmäïv'

innocentibus, verba func Plauti : I/fic eff tbe-

PVU —W$o 602 00 9 4*

nutriunt , ac infernalibus parant locis;à qui-

Jaurus flultis in lingua fius,ut quaflus causá

fc,ena' »

. bus gaudium exulat; & in quibus luctuofa

babeant malé loqui de melioribus : Sin veró

triftitia fceptrumtenet: quis adeo de(ipit ;

rem alió fledamus ; is veré thefaurum in

AAes g ger—

ac emotz elt mentis, ut in ejus la&tis cupiat

lingua habet, cui prurit lingua, eó quia cen-

.

-

potu nutriri, quo nonnifi doemoni , ac igni

vicia in omnes torqueat , nonut thefaurum

offit gehennali pinguefcere ?. hujus laétis

poffideat, fed ut inalios alió fpe&tans deri-

j

dulcedine qui nutritar, gehennalem nutrit

vet, quia conviciatores eos ditant,quos con-

Es

dpfe ignem : hac autem infania laborant;qui

viciis vellicant; quos mordent , ornant; &

"

t

adulantium fuügunt ubera, funt enim ut cen-

quos feriunt, fanant : teíle enim Suida in-

d

fet Hugo Caren(ts Déaboli nutrices , G dia-

aurare aliquem hi olim audiebant , qui fcae

bolo nutriunt, quoscunque alunt.

Non

flra in alios convicia evomerent : nimirum,

)

parturiunt veram gloriam oblatz laudes,

fi rité excipiamus , qua in nos intorquentut

Imó qui fuo gaudet contemptu, is veram

d

convicia ab ore maledico, aurum inde poffu-

D EVEUR MEdex r LUH HORIUS cragit A ob a

incipit gloriam enancifci, quam illata convi.

mus, ac divitias congerere,

«

ol

Cianon enecant ; non enim à conviciis gloria

Fertur de muliere quadam, qui cüm

36.

m

inficitur, nec interficitur; imó eó überior

ab alia convicijs peteretur, confuetis fcilicet

-

EN

juftis gloria cumulatur, quo injufté convicijs

imbecillioris hujus fexus armis; pallium ex«

Q

petuntur ; eó plusillisgloriz , ac gaudij fe-

pandit equo animo, vultüque jucundo zol.

ges accrefcit, quó maledi&tis pleniüs pulfan-

ligens maledicta , ac convicia, in fe iatorta,

d

másque pel-

D

tur: guemdam Qquidem'æterni gaudij gu«

perinde ac aurecs ngmmos, gem

lucidas,

s Asb R tU m v ss

&

-

Probo Aafíc&tui cotrumpendo nullusuná gloriá vermis &c, »699

lucidäs,quibus indigere fe aiebat fuis folven-

Miramur periiffe bomines monumenta

. dis debitis, qu& nimirüm cüm Deocontra«

fatifcunt.

Xxerat,

Fuit haecvirgo in aífceterio culturae

lg, $

Mors etiam faxis , nominibisque

virtutum addicta; &certéfe fupra fe extulit

Ventt.

i 4

cüm hac verba ptotulit, aczquo animo hac

pertulit convicia: putemus & nos gemmas,

Et tamen huic inanitati quam,plurää inhiant.

qua in nos convicia torquentur ; tametíi

Quid enim Ninum compulit, ut tot praclia

gemmee in fe non fint, fed verba ; fiunt. ta-

indiceret ? Semiramin, ut tot confirueret.

men gemmz, cüm primüm aquo animo à

&dificia? Miffem Grazcum, ut tot trajicerec

nobis excipiuntur ; & patienter feruntur ;

maria? Alexandrum Macedonem,ut tot pe»

fiilla ut aurum excipiamus in aurum mue

tagraret regiones,debellaret populos? Her-

tantut, quo mens noílra inauretur , ac di»

culem Thebanum, ut non plus ultra geminig

teícat uberiüs; cüm nequeat mens éo inaue

illis infculperet columnis ; quas pofuit , ubi

rati auto, quod terrz viícera ad nos mittunt;

ultra eundum non erat ? Cyrum Perfarum

inauratur tamen illo, quod ex ore convician-

Regemut Afiíam utramque occuparet ? Ha,

tis ad nos accedit,

nibalem Carthaginenfem, ut bellum tam a-

Ío

Non igitur quos virtus ornat, & pa-

ttox, & contumax Romanis inferret? Pyr-

tientia munit , laudum fitis torquet, nec

rhum Epyrhotarum Regem, ur Italiam de.

mundialis gloria inflat; fed contemptu iidem

vaftaret? Atüilam Hunnorum Regem , uc

potiüsgaudent, & convicijs letantur: fui

totam-propemodum expugnaret, Europam?

enim contemptor ficut eít honoris ofor;gau-

hec tam ardua, ac inufitata fufceperun:

det fe defpici, &aliorum in fe opprobria

quotquot vanam fitierunt mundi gloriam ,

funt illi lztitiz materia, & aliorum de fe lau«

qua tamen ipfis defunctisnil profuit; & ubi

des, fraudes z(timat$ neque propriz ftudet

non fant laudantur in. mundo, &ubi (unt

fame, quz vana eft hominum vox, ni(i cum

cruciantur in Orco; . ita eftad aucupandam

ea conjuncla fuerit vitabona — Quid vanius,

mundi gloriolam omnis dulcefcit moleítia,

quàm Ííuz vanitatis etiam pofít fata pofteris

omnis fapit labor,cim fi de vera gloria come-

impreffa veftigiarelinquere? fatagunt ctiam

paranda agatur, deficiant vires, cadant ani-

polt mortem famá pofthumá vivere: fedfic

mi, torpeántque corporis membra,

Eó

ambitionis ardore animus inflammatur hu-

velle vivere perinde eft, ac nollefapere: non

enim is fapit, quià pofteris, feu illislaudari

manus, ut fi occaíio deturvolaticum lucran-

cupit, quos nec vidicunquam, nec erit vifu-

di plaufum ,. nullum declinet. periculum,

rus: iddolorem potiüs praeteritum , quàm-

recufet laborem ,. fugiat difcrimen , 4mbi.

vitam pofthumam indicat ; nimirum fe non

tio enim bumana aiebat Caffiodorüsin go:

fuiffz à prioris atatis hominibus laudatum

mologia, miff per metum damni uon poiest

m

ante aliquot fzcula cum nondum c(Iet,quod-

inbiberi : verüm & damnum ipfum non ri-

que propterea fatagit refarcire famá pollhu-

met , G flocci facit, dummodo fuo ambicio

má: fed perinde fama tumulo fepelitur, ac

poffit de(iderio (atisfacere, raró enim eziam

cadaver; nonenim quidquam potelt adferre

metu damni haccoé&rcetur , cüm necdi(cri-

folatij, quod necauditur, necvidetur, nec

mina paveat, nec labores fugiat ; imó nac

Lä

fentitur, parum prodeft ibi laudari, ubi lau-.

mortem ipfam exhorrefcat , ita enim auda..

datus non degit, & ibi torqueri ubi eft: in

cia inardefcit, ut temeré defpiciat difcrimi-

probrum potiüs laus tunc vertitur, G in fups

na, nil enim ambitiofo arduum videtur, nii.

plicium laudati: annon acriüs torqueretur,

que preruptum apparet, & glorize mundiae

fi in tetrico detrüfus carcere fummis exci-

lis ardor conceptá flammá in incendium ex-

In P

5«

peretur laudibus , eó quia fit vir probus, in-

erefcit, & animus tantüm languet,torpétque

/mw

genuus, conítitutus in loco amoeno, ubi 05

ignavia, fi de vera gloria comparanda aga.

mnia eiadvota fluunt ; cüm enim '"contra-

tur: imó & deindu(lria coanguntu-r diffie

rium experiretur, acriüs indignaretur in lau-

cultates , cum illic ingentes exantlentur la-

Vdantes.

bores; hincaiebat Tertullianusapud Pame-

Plures fuerunt, glorià olim cum vive-

lium, Non emo capite coronam , quati dice-

J& Jipsieref,

3*.

rent pernoti, & clari, quorum tanien memo.

ret , fcio cum ipfo capitecapitisà plerisque

CA P. ia

exambiri coronam ; ex quorum tamen nu-

riaunà mox cum corpore cinerefcit in fepul-

chro; & quorum priüs fama facinora civul-

mero me lubers fubtrabo , & ex eorundem

gaverat; jam nunc vix nota funt eorum no-

cathalago me expunctum volo,

Non mo-

dica laus eft impatiens hocce coércere. olo-

mina, quz vel in ipfis fculpta lapidibus, quà

diutiüs viverencin marmore leío, taudem

ri: defiderium; plures funt;qui Abfolonem

ceffére & ipfafato; & temporis diuturnitate

seemulantes eam mentis incurrunt cecitatemy,

obliterata mortem fubjére, squé nomina,

ut ubi evanidz giorige putant fibi lucrum

ac homines: huc accerfendus Aufonius qui

inaturatre, gravius inde fibitorment

l

cüm Roma Cafarum monumenta inviferet,

accelerent,

Lu;ai

& quzdam adhuc flarenc fepulchri. rudera

defunctorum irifcripta nominibus, íed quae

néc legi, nec videri integra ampliüs poflent,

cecinit,

j'vg

61O

Dichttaüol XXVIII,

$M

exercitia virtutum;obedientiz preefertim, &

charitatisy; fed fponfa non ítatim furgit, ,

| ä EW, flb

Cum agitur de futili,ac inagi mun-

fegnis decumbit , & varias excufationis co-

- di gloriela acquarenda , dulcefcunt smo-

lorat caufas , quibus fuam accufat fegnitiem,

dum Íe ipfam excufat , refpondet fponfa

leflia, fapiumt pane, & folatium. adferunt la-

bores.

fponfo pulíanti, & cupienti ingredi. Expo«

C-'-!n?, ;.

P CESHGCERT . ONIM

Sia verü occa[fio detur veram enan.

liavi me tunica mea , quomodo induar illa ?

7.3.

cifcendi gloriam per exercitia virtutem,

lavi pedes 105 ,, quoziodo inquitiabo illos ?

ac proborum affectuum, deficiunt

utabíentem Deum veram fecum gloriam de-

.vz:re:,lö* torpet animut.

ferentem domi excipiat , non folàm gra-

33

Ub vanam mundi gloriolam aucu-

dum non accelerat, fed remoratur , & íe.

pentur homines, plures fubeunt la-

gnitie torpe(cens fponfa plures adfert excu-

bores, incurrunt difcrimina, imó &

E converío ,

fationes , ne furgat & leécto,

damna patiuntür. :

L

Jabinus Rex Aforis ur-

cum primün Chriftus nuntium ad Martham

goa». 11,.

bis,& Regni omnium potentiffimi inferioris

delegavit , ut certior fieret de fuo adventu,

& de mortuoLazaro excitando ad . vitam ;

, feu Aquilonaris Chananitidis Regis regna o-

mnia contermina concitarat in Hebrzos, fed

Martha, cüm primüm audivit,' quód JEfus

i

M

&

2

a.

dum copiz luftrarentur propé lacumSa

veniret frarem fuum Lazarum refuícitatu-

rus perniciffime cucurrit, quó v

)

- chomites fupervenit Jofue, à quoarmis, &

«

enientvi JESU

inultu profternitur, & Aforferro & flam-

Occurreret,

jum, 12

mis extraditur, G tamen etiam pott cedem,

Sed cur Martha, qU& vocem non au.

3f*

945

divit Magifltri Chritti , fed tantüm per nun-

ac dirutam urbem dicitur regnáffe in Aíor

ä

Judic. cap. 4. Regnavit Jabin in Afor , ied

tium audit effe venturumyillicó difruptà quà-

quomodo regnare potuit , fi urbs Afor fue-

. vis morá cucurrit , quó venienti . Magiílro

-

rat jam cruenta czde diruta, flammis ab-

[olicito, & feftinato greffu obviaret ; cüm

Íumpta, & folo zquata? Íi radicitüs fuit ex-

Íponía é contra licét audiat fponfi. vocem,

cidium paffa ? fi nulli in ipfa ampliüs cives

adhuc tamen repigrat, & plures congerit ex«

degebant, nec domus ulla furgebat , quo-

cufationes , quibus fuam potiüs fegnitiem

modo potuit Jabinus in urbe illa, qua ame

accufat ? quia nimirum cum fponfa ageba-

pliüs urbs non erat principatum gerere? Re,

tur de gloria fpirituali, & cum Martha de

Xg—ïm/? 2 m

fpondet Abulenfis, Chananaos eo exarfiffe

commodo temporali , devita reftituenda

sap 4 Jidic. defiderio antiquaz civitatis inftaurandz , ac

fratri fuo Lazaro; ideo hzc propero greffu

folicitato pede cucurrit , ut venienti Chri-

recuperande, ut nullis vigilijs, nullislabori-

S"m. 7:.

bus ac fumptibus pepercerint ; irnó & plura

fto obviaret ; cüm fponfa, licét inlecto , fri-

fubierint difcrimina , quà everíam urbem,

geat amore, fe excufet, & propriam accufet

[

i

quantocius reflaurarent, collapíum ejus de-

fegnitiem, appofité Chryfologus inquiens ;

corem erigerent ; & extindlum priftinum

óic fervus nonfuit,non proximus, non ami-

Sertn, -!? 4*

fplendoremi iterum excitarent ,. primavam

cus cerià qui aderat confolator , ut mulier

r

fibi gloriam comparaturi.

Tanto defiderio

fola medias per turbas, per cafirumtotum exe.

ait Abulenfis sovebantur ad eam Cbananes

tr4 civttatem , U luclus temporevenienti oc-

d

quod illam inflauraverunt magnis laboribus,

curreret Salvatori, & adterens caufíam hu-

W

jus perniciffimi greffus ait : aliam non fuiffe,

f

& fecerunt. effe caput terre Cbanaan ficut 4

principio : nimirum pritinz inhiantes Cha«

quàm commodum temporale fratris Lazari;

a

fubdit ; Ut vitam v

nangi glorig, nec fumptibus, nec labori-

6

belat,

g'ro refer.ïct , b«c 4n-

h

buspepercerunt, utnon olüm collapíam e-

. rigerent urbem ;. verüm & caput totiuster*

Martha eatenus folicita

'exit ;ïomo, ad

36.

rz Chanaan efficerent ; ac. fplendente - illo

primas nuntij voces medias per turbas cur-

condecorarent titulo; acunicd (timulau

rit, venienti Chri(to obviatura, quia fategit

gloriolà, & acriüs incitau diu, noctüque la-

fratri rmortuo vitam reflituere: Íponía veró

Í

borárunt in domibus conítruendis, & diruta

ex adventu fponfi nullum fperaverat tempo-

(

utbe reficienda.

ralecommodum, fed tantüm praíentiam

Itaeft, fi agatur de futili, ac inani

fponfi, ideóque divería fuit ambarum folici-

34

mundi gloriola, dulcefcunt vel ipfe mole-

tudo, ut cunctaretur fponía paucos greffus

ftiz5 folatium afferunt labores ; & mentem

per cubiculum ponere, cuni Martha anhela.

j

ferenant, qua fiunt obvis difficultates fu-

verit venienti Chrifto occurrere ; fcilicet ut

ä

perande; íinveró occafio detur enancifcendi

vitam viro adferat, fratri putrefcenti jam in

per exercitia virtutum, veram ac folidam in

fepulcro ; aliter enim que ad temporalia

codlis gloriam, deficiunt vires, torpet ani-

commoda pertinent traCtàámus; & aliter quae

n

mus. Sponía fuo degebat domi delftituta

ad fpiritualem profe&tum, & cocleftem glo-

l.

fponío, imó &inerti fomno foporata, jace-

riam attinent; in hifce fumus defidiofi, cum

Á

bat inlecto , cüm ecce accedit ad eam fpon-

in illisfatagamus eífe laboriofi: efficaciüs

fi

fus, oftium pulfat, & blando alloquio eam

noítros extorquent labores, ac folicitudines,

allicit ; ut ftatim furgat , fores aperiat, quà

qu& ad comparandam vanam mundi glorio-

ä

ipíi pateatingreffus:; agebatur de ingreífu

lam conducunt , quàm quz ad veram A zter-

E

caleítis [ponfide vera gloria acquirenda per

nam faciunt; GU umbra mundiális gloriolze

totam

p

Probo Affectui COi:u;npqndo nullus vanáglorià vermis &c.- i

totam obfcurat veramgloriam, quam im-

ret : fed Baracuä non bellicam in fe virtue

Eþiä. ti4.

pecit; pulchre Seneca ait ; Conrtemnuenda

tem excitavit, fed potiüs timorem exfufcie

mivamur. (imilimi puerie, quibus omne ludi-

tavit, refpondit enim : $; venis mecum v4«

erum in pretio efl : parentibus quippe. nec

dam ; fi nolueris venire - mecum » non pere

minus fratribus praferunt parvo ere empta

gam , ecce Baracus quamvis à Deo eiectus

j N

monialia: icilicet pueri, quià fenfu, non ra-

ad triumphum, , timuit tamen bellum ini-

tione ducuntur , res ludicras,nulliisque tmo-

re, & hoíles adire, nifi in focietatem fiba

menti vel proprio praferunt parenii; & quó

Deboram afcifceret , cujus propterea con«

lucrentur leves calculos vario depictos co-

fortium triumpho pratulit, & maluit. vi-

lore; res negligunt, floccíque faciunt,quam-

Coria carére, Gt triumpho non clarere 5

Quid ni hoc idem

vis majoris fint pretij.

quàm à Debora fejungi ; cui propterea re-

videtur, & nobis obringere: inílar puero-

pofuit ; Ibo quidem tecum; fed in bac vice

rum, qu&levia funt , magni cenfemus efle

vitloria non reputabitur tibi : tua fuiffet

& 1],

uriumphi gloria, nifi ejus nitorem tuus

ponderis , eó quia inextima fuperficie nobis

videantur aliquid humane gloriole ,. vel

devenufiáffet affectus in Deboram , , cujus

*

*

commodi adferre : cum veram gloriam »:

confortium vicloriz maluifti praferre

quam per ftudia virtutum enanciícimur, ne-

pugna ineunda palmas tibi viclrices germi-

gligamus.

náflet; fed has imprudens affectus impe-

;*7.

divit, ficque vitrum pratulifti adamanti;

Idque ut füos edoceret Difcipulos Ma-

gifter Chri(tus, pueros vocavit, cum piícan-

lapillum unioni, & lutum auro; fcité Arias

| gonn, 12.

tes ad mare liberiadis eos invenit : Psers

JE

Montanus expendens Baraci timorem, ait ;

| "Ü« Jà

nunquid pulmentarium babetis , vocat pue-

Homines , qui ad virtutem , atque ad vem

l

)

ros fuos in mare difcipulos , non quia atate

gerendam nati comparativà funt $. illud im

X

pueri effent, fed pifcium aviditate ; in ca-

primis: curent , ne quid molliter , effemia

piendis enim pifciculis occupati Chriftum in

naià , atque ignarà , denique ne quid inde-

littore ítantem non adibant, & gloriofo care-

corà ab ipfis fiat 5 quod gerendarum rerum

bant fpectaculo; quó ftuderent laboriofo :

dignitatem , gloridmque imminuat s. quia

exiguos piíciculos Magiftro Chrifto vifi funt

Baracus folatio Deborza noluit carere, cetfa-

pratulifle, & exiguum lucrum gloriz, qua

vit & victoria clarere : ita plerumque ut

ex accelerato acceffu ad litus iisdem accrevif»

noftro fludeamus commodo , & ut aliquid

fec ; an'non pueri erant,non viti? cum pree

fucatz gloriolz enanciícamur, eternam ne»

tiofis vilia anteponerent; ludicra magunis

gligimus: quià Deo eligitur propriam ne-

praíerrent; Q pretiofa non curarent, ut

gligit , contemnitque gloriam, ut compos

fiat aterna.

Strm. 7-:-

exigua enanciícerentur, ait Chryfologus: Z5j

erat Peirus, quinegaverat , Tbomas,qui du

Qui proprijs ftudet commodis,per vit-

39*

bitaverat , joannes qui fugerat , non ergo

tutum exercitia nequit ad veram gloriam

UPU

fibi viam fternere; & frequenter etiam qui

ut fortiffmos milites, fed ut pueros compellat.

Quia non ut viri fteterunt , cum Magiítro,

praclaré agunt proprium obfcurant nito»

fed ut pueri puerilibus gaudebant, cum folis

rem umbrá futilis gloriole , quam inde au-

debuiffent cocleftibus gaudere, & non flaxum

cupantur, eít enim hac tineà illa, qu& non

in mare expifcarittemporalis lucri coÁmodum;

purpura tantüm corrodit fplendores , fed

Íed in adhz(ione Magiflrri zternam enau-

& geíta ipfa gloriofa corrumpit : plerum-

cifci beatitatem : negavit Petrus Magiftrum;

que deformes funt , qui ex venuftis paren-

écujus paffione etiam fe fubtraxit Joannes:

tibus filij oriuntur , qui propterea & fibi

hinc Petrüs, & Joannes ftudio pifcationis

probrum inferunt , & parentibus ignomis

flu&uant in mare, & ad magua electi occu-

niam: ita dixerim ex virtutibus, probis-

;6.

que affe&libus, perinde ac ex pulchris geni-

pantur in quisquiliis legendis , & generofos

Ípiritus abje&té deponunt , paucos expiíca-

toribus prolem enaíci adulteratam , qua à

turi pifciculos: quoties hifce mundi fluxis

fua deviat origine ; à propria difcrepat ra-

commodis, lucris,ac gloriolz inhiamus, ge-

dice, quam etiam vitiat.

Qua à nobis ex-

neroíos excutimus fpiritus , nósque abjici-

ercentur virtutes,aguntürque illuftria geíla,

quandam in nobis folent elationem excita-

mus ad vilia quxque, & futilem gloriam

præferimus.

re, feu vanam, futilémque gloriolam ; quze

38.

Deligitur à Deo Baracusad triumphum

virtutes ipfas,probósque noftros affectus ine

fzeculi decantandum ,

ac immortale tro-

ficit, ac veluti tinea corrumpit , & deve-

hzum .: Precepit tibi Dominu Deus Ifrael

nuítat : dum enim hzxc gloriola cor afficit,

illud inficit, mentem

aiebat Debora, vade, &f duc exercitum $m

[ dum (ubit, infufcar, ac

suontem Tbabor , tollésque gtecum decem nl«

dedecorat.

lia pugnatorum de filjs Nepbtali , & de

Cum Chriftus tumentia equoris terga

4O.

ficco calcaret veítigio opem allaturus Difci-

filis Zabulon : ego autem adducam te inlo.

co torrentis Ciffon,Sifaram exercitus Tabin,

pulis periclitantibus exortà procellà , &

ünà cum undis animo flu&duantibus; Petrus

&f currus ejus , atque omnem multitudinem,

&f tradam e05 in inanu tua : vix potuit Ba-

ut czteris erat Difcipulis fecventior, Magi-

racus amplioribus promiffis allici ad pu.

firum advolavit , marinósque fluctus haud

Mmsttb.i2.

diffimili calcavit greffu ; dmóulabat fuper

vt 29(3

gnam, ex qua viélrices lauros fibi derete»

H

ih

4784?72,

Ferani d:, Affeiiqbnus Tom, L.

612

Mu

Differtatio XXan

-

4qUAPM , t Dehiret ad T ESILM, ne mente

gloriplä vento periclitatur , quatite magis,

flu&tuaret in capite, pedibus tumentes flu-

qui non Dei miraculo diriguntur per flu-

étus conculcavit ; Viator gloriofus fluxa

&us , fed propria Cymbula maris trajiciunt

perambulavit itinera: in falo perinde ac in

procellas erunt naufragijs obnoxij ?

Íolo audax fuos direxit greffus: verüm cum

ventus invalefceret , marini flu&tustumidio-

$. VI.

res furgerent, aér nubibus focdus folis lu-

cem, noa ampliüs adveheret, cepit & ipfe

Inanis mundi gloriola. umbra eii

Petrus unà cum flu&tibus flu&tuare :

cum

--

W4cuA, que virtutum ipfufcat

h

eepi/et mergi,clamavit, Sed cur cumven-

Jplendorem s & claritarem deni-

tus validiüs coepit urgere ex difcipulisunum

&r4t vicloria.

tantüm Petrum ad clamorem immiaens pe-

riculum compulit? filverunt, quotquot in

St mundi futilis gloria, quze vel ipfum

4T»

nàvi periclitabantur , & folus Petrus, cum

miraculorum infufcat fplendorem ,

fluctibus merte fluctuans, timidus clamat ,

. & claritatem denigrat victoriarum.

cum tamen ipfe miraculo veheretur fuper

T'eftem voco Ezechiam, fuitis Rex pietate

undas, & reliqui Difcipuli exiguo navigio;

& religione, ae reliquarum virtutum cule

fi ventus acriüs urgens in cymba flu&uan-

turà commendatiffimus Princeps, optimus »

tes non folicitat, curPetrum miraculo undas

qui initio Regni res divinas pro viribus

calcantem ad clamores excitat ?. & ventüs ,

promovit, nil enim ei fuit magis cordi ,

qui naves rapit,Petri facram retaoratur au-

nil magis in votis, " quàm ut collapfam

daciam ? quia nimirum viderat Petrus fe

erigeret religionem, reftauraret altatia; &

fidei ardore caeteros przcellere Difcipulos;

Numini refítitueret debitum . cultum ; &

cum ex ipfis nullus fuerit ipfum fecutus per

quidquid fovere poterát fuperflitionem, &

fluxa maris itinera; neque au(us fuerit in-

ad impium cultum incautos , ignarósque

trepidis gre(fibus iter. inftituere per undas:

8

allicere, illud omnino eradicandurn, ac per-

X ex hac pra cateris excellentia ventus ori-

dendum. curavit, Primo fui regiminis anno

tur vehemens, qui eque fluctus in mati ,

vix impij patris infoffo cadavere, occlufum

ac mentem Petri inflat ; vanam folet excel-

ab Achaze templum reclufit Kalendis Mare

lentia fecum gloriolam trahere, qua inftar

tijs, apettis, ac reparatis, quas pater de-

venti non maretantüm, fed Gtmentem tur-

formaverat,valvis : altare itidem repofuit ,

ä

bat, quam inflat : non folum Petrus pro.

quod à parente remotum, ac dirutum fue-

Md

cellam veretur, fed & de conculcata procel-

rat : idola, arásque fimulacrorum, lucos, ae

la viétoriam ; hac enim fluctus excitavit in

delubra non folàüm in Judza , fed etiam in

corde, cum mentem turbavit ; & de ipfa

Samaria deflruxit, & exuffit, proje&tis ci-

fidei pratantia ventus reflavit vanitatis ;.&

neribus in. Cedronem rivum ; imó G fer-

curfus fuit vento folicitatus, ^ Caveantfibi,

pentem illum confregitaeneum à Moyíe Nu-

PUNE. ÁÁ

qui virtutum ftudiis clarefcunt , qui mira

minis imperio propofitum , & & fublimi

ope divina agunt, ne tineam vanz glorio.

monítratum ; 'fed proceffu cemporis , ab

l intromittant : hac enim licét exigua ,

Hebrzorum malitià verfum in fuperftitio-

t

potis tamen eft purpurz nitorem corrode.

fum, ac facrilegum cultum , cüm non thus

(

re, & totam corrumpere virtutem ; huc

tantüm ei adolerent, ut morborum depul-

LP

Strm.6 ia

accerfendus eft D. Bernardus in Píalmum

Ílori Numini ; fed illius etiam | fimiles ,

ll

.P/.alm. !-

Qui babitat,ubi devanagloria ait ? Non est,

aut difpares incifas faxo figuras in formam

unde bac impugnet pufillanimes , vemifos :

ductas fpirz abfcinderent ,. ac colló fufpen-

b

qui ferventiores effe videntur ; ipfi paveant,

fas circumferrent ,. contra morbos omnes

ipfi fibi caveant in pá*te,

Cüm reliqui

prafentiffimum amuletum ; necalia pro»

condi(cipuli non fuerint aufi laudabili. au.

pterea indigerent ope ad morbos propul-

3

dacia tumentes fluctus pedibus "premere ;

fandos,

Suftulit igitur Ezechias colubri

nec curavetint citius ad Magiftrum |! Chri-

prifcum illud fimulacrum , ut fimul idolo-

t

ftum pervenire, folus Petrus excellens fi-

latrize veftigia omnia deleret , (1 qua fides

f

ducia , & audacia, fluxa percurrit undarum

V

Eufebio , Anaftafio, & Niceno adhibenda

itinera, nec maris timet inconftantiam,dum»

eít, "Tantus cüm effet in divinis Ezechias,

ii

ü

modo greffu celerioti ad fuum perveniat

non tamen impar fuit curis civilibus: fi-

Magillrum: verüm dum probatur cateris

quidem circa ararium fedulus plures con«

!

q

excellentior, vento etiam exagitatur tumi-

geffitopes, quas tamen nulla vi extorfit ,

dior; ut inde conjiciamus, vanitatis ven«

fed vel fola induítria peperit, vel effatus ci-

tum eos exagitare , qui cateris funt prae.

vium amor obtulit ; urbes plures-collaben-

lu

flantiores, & ipfos impetere excellentio-

à

tes reflauravit , imbecilles munivit, G

res, velftudio virtutis , vel fplendore ali,

plures à fundamentis exftruxit ; annonz; GC

cujus preclari facinoris , imó etiam cul.

fontium commodis indigentie con(ulvit

h

tura pietatis , G obfequij DEO przeftandi.

populorum , ne pauperes negligerentur ,

tT

Qui igitur ferventiores effe videntur ipfi

quos acerba tempora penitus exhauferant,

qu

paveant; fi Princeps Apoftolorum per ma-

Q

Militiam quoque inítruxit non bello inten-

rinos fluctus incedens vanitatis flatu,St vange

tus, Íed paratus, Primus omnium divigis

t

: innixus

frobo Affectui corrumþendo nullus vanà elorià vermis &c. 613

innixus opibus Afyrium «confregit focdus;

totum corrupit ttiumphum , ut adnotavit

Cyrillus Alexandrinus inquiens : Ezecbizs

Lils

"fimul, & jugum.quod tanti fervili. formidi-

vie Pater ejus Achazes fecerat, ut illud o-

abdutius esi brevi (ut Hebraorum filj aiunt))

!f,zrzm € ägg

gni tumíacro, tum profano thefauro tur-

€f animo 11agno » elatóque fuit, ac im. fu-

piter egeíto redimendum fibi perfuaderet.

perbie laqueos incidit.

Splendorem tri-

PPhilifthzam gentem femper adverfus DEI

umphi umbra infufcavit futilis. gloriola ;

& victoriz gaudium tinea corrupit. fuper-

populum infolefcentem pralio aggreffus fu«

dit, ac profligavit.

bie; quó diícant viri virtutum ftudijs ad-

dicti ; huncà fe vanz gloriole vermem abi-

4

' "Cumque poft hzc Afyriorum Impera.

/'tot Sennacheribus rupttm ab Ezechia fcedus,

Ezechias tametíi pietate, religio-

negatümque ftipendium cruento bello vini-

ne, & reliquarum virtutum appatatu or-

lï

«licaturus in Judeam irrupiffet, acnon folàm

matus, GU commendatus; licét idola gen-

4b

peditum copiis, verüm & equitum longé

tium protriverit, fuperflitionem extinxe-

rit, veri Numinis.cultum promoverit, aras

mHajoribus, imó & maledicis verbis contra

Deum,& Regem;Jerofolymitas omnes in ex-

Deo erexerit, templa conftruxerit, paupe-

rum indigentiis confulverit, & cceli armi-

£remurmi conjeciffet terrorem : Deus ad Ree

gis; & Iíaiz Vatis preces, Angelum diftricto

gerum habuerit pro fe pugnantem , eóque

gladio armatum é fummo ccelo dimifit , qui

hoftes expugnante infignem retulerit de

noéle intempeftà bafbarorum aggreffus ca-

proftratis Afyrijs, & fugato Sennacheribo

flracentum , & o&toginta quinqve millia

triumphum; quia tamen.cum popnlorum

fortiffimorum militum interemit, & Senna-

plaufus, & hominum laudes ejus eblandi.

&heribum ; .cum decem non ampliüs fociis

rentur auribus tineam non .excuífit vanz

fuperítitem relictum in turpem adegit fu-

gloriolz triumphi gaudia verfa fuére in lu-

gam , & Ezechias fzculis retro invifum, ac

élus xgritndinis : n diebus dllis agrotavit

inauditum :de Sennacheribi exercitu trium-

Ezechias usque Ad mortera, nec alia. fuit

hujus «gritudinis caufa ait Cyrillus , quàam

phum reportavit. . .Sed quia nulla eft inhoc

mundo felicitas ; quam aliquanon corrum-

ipía vanz gloriole tinea , 4fmimo magno ;

"at adverfitas , nec ullaferenitas , quam

elaiüque fuit , ac 4n fuperbte laqueos 4n-

nubes aliquz non infufcé&t , :nec imalacia

bdit.

ulla, quam fuperaccedens procella non tur-

