
$16

bus ,litora fine arenis, maria fine pifcibus ,

idem fentijt in fru&uum copia Evangelicus

ille colonus , cui meffis adeó exuberans obti-

quàm divitem finecuris. ' Ex Agricolisquis-

piam dum aratro incumberet forteé thefau*

gerat, ut parata horrea collectos non cape-

rum adinvenit ; quem folicitus ad propria

rent fru&lus : tunc folicitudine preffus aje-

defert mapalia,ubi cüm letusoflà confuevif-

bat, quid factam, quianon capiunt borrea

t

fet detritas ex diurno labore vires reficere,

sriticum ?. Qpulentia unà cüm divitiis mo-

opit curis miferé torqueri , varijs intus agi-

leítias ingeffit , animique perturbationes con-

tari cogitationibus , fatagens quomodotane

geffit , quibus ccepit angi , actorqueri.

tá uti pecuniá poffet : & quia fufpicabatur,

Quis igitur veluti animi torrorem non

anadinventz pecuniz notitia ad vicinos per-

excütiat immodicum in divitias affectum ,

24-

veniffet , ceepit acriüs recurfantibus curis af-

cüm nonnifi curas excitet , & dolores pariat ?

fligi , quibus infeliciter preflus , & fermé op-

fed quia in auri fplendore czcutiunt divitijs

preffüs contracto morbo perijt.

O quàm

inhiantes; adeó fe ar&té ijsdem addicunt, ut

L4

'

noxie etiam corpori funt fzculi divitiz

mori potiüs eligant , quàm vitam ducere fine

ilis; ralis fuit Acham,

Inhibnerac DEUS

"H

cüm vitam adimant ; gaudium , quo rufticus

fruebatur, adinventa pecunia excuffit , quia

fub acerbiffima ignis morte fubeunda , ne

quidquid eftultraufum, non habet poffeffio-

auderet quispiam ex fpolijs Jerichontis au-

nis fructum, fed cuftodiz moleftias ; & vi-

rum, & coccinumrapere, &terroremin-

te periculum; quapropter nec ipfa avaritia

cuffurus auro inhiantibus, hanc protulit fen-

latentium indagarrix lucrorum , aurique fan-

tentiam in delinquentes , Owicunque fuerit

guifuga , G cupiditate ulterioris femper pe-

deprebenfus , comburatur igne , fed quia ple-

Jefue 7, *

153

cunie coacervandae miferrima, comites (e-

rique mortalium mori malunt; quàm divi-

cum trahit corpóris vigilias , G labores ,a«

tijs carere ; auróque non fulgere , depre-

nimique curas , & mole(tias,

henfus Acham fuit in furto.

Quidni irri-

3j.

Sunt enim folicitudines, & curz indi-

tatus in ipfum populus lapidibus Achamum

vulfz , pediffequa immodici affectus in divi-

obruit , utpeenas daret , quas luere prome-

tias,

Idque cüm noviffet Socrates non prz-

ruit, . Lapidavítque eum omnis Ifragl , 5

jafui cap,

cuntla, qua illius erant , sgne combu[fit. | Sed

cepto, fedexemplo; non verbis , fedopere

Ze V« 25,

nos docuit , quam flocci , ac nihili fit aurum

fi DEUS per latam fententiam igne voluit

faciendum , quod ab hominibus bonum cre-

delinquentes extingui, cur lapidibus potiüs

ditur inzftimabile: quidquid enim auri , &

óbrutus , & non igne combuttus dicitur A-

argenti habuit Philofophus , non adactus ,

cham ? quia nimirüm fupponitür citra du«

bium combuftus , dum bona, qu& Acham

fedtponté , non urgente maris procellá , fed

favente mentis prudentiá projecit in mare in-

ex fpolijs evérfz Jerichontis congefferat in-

quiens: Procul abite malz cupiditates ma-

cendio perjére: tamdiu fupponitur Acham

vixiffe , quamdiu acervata ejus opes fervatae

ris profundum fubite affectus in divitias : ego

vos mergam ,ne mergar à vobis.

Ne nobis

fuerunt incolumes : fed cüm primum fuerunt.

fortana illudat, ludamus nos cüm illa , &

flammis extradita , & in cineres redactz , jis-

pe&ore generofo , animóque magnanimo

dem flammis Acham perijt : quiafi ubi con-

reijciamus quidquid auri, & argenti nobis of-

geftus thefaurus, ibi cor hominis , eundem

hoc exitum fortitur , ac thefaurus, quapro-

fert , reijciamus quidquid volatile, fucatum ,

& vanidum eít in divitijs ; non expeclemus

pter fcité monuit Regius Pfaltes. — Dzvitie

Pjalum 61.

^U.l 1,

fortunam , ut ea nobis eripiat , quz à nobis

fi 4f uant , nolite cor appouere : fed cur ju-

poffefía nonnifi moleftias ingerunt , & curas

bet cor potiis ; quàm ocülos, caput,manus

IH P[Aim.

4h

fovent; non eítopera pretium pondere auri;

àdivitijs precavere ? an quia perinde funt

argentíque premi, & curis opprimi: hoc

divitie cordi noxia , acvenenum , quod cüm

preffus pondere Regum potentiffimusDavid,

cor impetit, necem infert? idque caufa cur

anlm 3 6-

doluit , acingemuit, inquiens,

Defecit in.

ab affluentia divitiarum fategit David cor

*

dolore vita meas, & anni mei in gemitibus :

evellere : perinde enim immodicus affe-

ideo ingemuit, quia ampliores divitias pof-

us in divitias cor impetit, ac inficit, ficut

V,

Íedit , quia conge(tz divitie curis , & mole-

venenum s5 non enim funt divitiz minüs le-

ftijs fomitem fuppeditabant: fuumenim fo-

thiferz , quàm venenum : quinimó acriüs

licitudo fubit incrementum cum opulentia ;

plerámque hominem torquent divitiz, quàm

& moror animum torquet divitijs affluen-

hauftum venenum ; transfigunt enim divitize

tis: eft opulentia, quácurz ; & mole(tiz a-

veluti fagitte precordia , quibus lethalia

luntur, Reteplenum pifcibus, cüm noviffet

infligunt vulnera per prava defideria , qua

D. Petrus, séque ijsdem trahendis imparem

excitant; quapropter loquens David deno-

focios in fub(idium vocavit , quorum ope

xijs divitijs dixit.

Tranfierunt in affectum

lne. s.v, $, retereduxit? fed quid tunc ? Srupor circumde-

corda ; quia nimirüm divitie cordis atfectum

orqué«

derat eum , G 'omnes , qui cum eo erant in 6A-

fovent, quóearum pfafïcffor mifíere t

tur.

Affe&tus in diitias plurrmum adfert difpendijnilq; Cörüþ*c»"ndij.». 63

tur, Iménonfolümdivitiz curis torquent ,

ditat foetui nutriendo opportunum, 'fed fe

vulneribus cruentant , & mortem inferunt;

menta fpargit, ut elaboratum metallum vie

verüm quód deteriüs etiam poít necem cru-

ribus deflituatur , fuámque deperdat fubftan-

ciatus inferunt gehennali igne nunquam ex.

*

tiam, Siartifex pater eftidoli , feu ftatux,

tinguende

LA

ait enim de divitibus David.

mater eft lima moderato denre mordens au-

*'9,I16.

Sicut Oves in inferno po[rti funt : mors de-

ri, argentique detrimento, An non cacue

p4fceteos ; qua verba expendens , D. Ber-

tit , qui in homine affectus fvetur in divitias,

nardus ait: Qu beué ficut ovts , quia de-

cum operibus manuum hominum cultum ex-

£raito vellere mundtialium divitiarum , duré,

hibeat divinitati debitum : adeà corruptus

prefséque detonfi fempiteruis nudi inceudijs

eftin homineaffectus in opes , ut promifcué

deputantur.,

Tamdiu divitijs affluens hanc

divina, & profana accipiat , quó horum me-

emulaturevem ; quamdiu fuo vellere invol-

tallorum difpendio fibi compendium faciat.

vitur, «ui, f1 Atropos forpicem admoverit

Religio deficit, G virtutes culturá de-

270

ftituuntur,ubi affe&tus in divitias cor invadit

ad paucos morfus nudata, feu divitijs fpolia-

24-

ta ovis , in gehennalem.detrudi.cur carcerem,

humanum , adeà ut gravius virtuti detri-

Turgent divites fuisopibus, fuóque vellere

mentum immineat ab immodico hoc affectu,

diteícunt ; fed ad Parcz , quz minimé par«

quàm à quovisfzvienteho(le: eít enim avi-

cit , forpicem , ac Libitinz falcem nudati o«

da divitiarum cupiditas, auríque cumulandi

defiderium humani cordis tortor , & virtue

pibus , exuti vellere , ad ignes trudnntur

2 je

gehennaies,

tum omnium hoftis infenfiffimus,

David

Sed cur tam atroci cruciatu torquentur

apud Achis commoratus Ángelorum coetui

divites? nifi quiaauro ; & argento fides vio-

audivit ferecenfitum: ira [plenduit ejus vir-

latur , religio corrumpitur , juítitia peri-

tus , ut occuítari minimé potuerit, necullo

clitatur , & virtutum reliquarum honefta-

hoftili dente morderi, —$e:o , quia bonus es,

z, Reg. eapi

menta corruunt deturpata ? ubi enim affe-

tuin oculis men ficut eedngelus DEI.

N

N

Sed qui

29.7U, 9*

&us in divitias humanum pectus invafit, dif-

apud Achis ob morum probitatem , virtu-

,M« h1 '

lj

ciplinz fervanda ftudium negligitur; virtu-

tumculturam , animi candorem commenda-

tis excolendz defiderium abigitur; adeó ut

tur ut Ángelus ; apud Nabal exprobratur

nec ulla fit virtus, qua fatis polleat,

Ubi

iadignus.

Quis ef David, 6 quis eft filus

z. Reg. 25,

enim affsctus in divitias fovetur in corde ,

Jfai ? Quid? quod Nabal convicijs candos-

"U, 10.

jam iníana auri cupiditas dominatur in men-

rem denigraverit Davidis, quem Achis dig.

te, cui vircutum cuitura vilefcit.

À vera

nis, ac promeritis commend;vit elogijs ?

: Jtfn ab

deficiunt religione, qui divitijs inhiant, quia

7. [ p

quia fcilicet Nabal divitijs tunc exundavit ,

cultum lNumini debitumauro exhibent. Je-

cüm dicat fcriptura deillo: Horo ;le mag-

roboam Author defeCtionis decem Tribuum

mus nimis: quamvis Nabalad Davidem per-

vitulos erexit aureos in Deos , quos Hebrzi

tineret, cni Achis infeníus erat hoftis, vir«

avitá religione defertà divino cultu adora.

tüs tamen , qua fplenduit inDavide , apud

rent,, ac ijsdem idololatrica reverenter offer»

Achis dignis commendatur elogijs , quam

rent facrificia,

Vitulos voluiterigi , fed au-

Nabal, quia divitijsaffluens contemptui ha-

reo05; cujus fplendore perftri&ti czcutirent;

bet ;

divitiz igitur virtutem dehoneftare

ejisque nobilitate illecti promptiüs fuade-

nituntur, quàm paupertastuetur , & fovet,

reutur ad obíequia ei przílanda , quostamea

3l

David eunim virtutum culturz unicé addi«

valido redarguit Zeno Veronen(is argumen-

&us duriüs à fuis , fi divitijs affluant, de-

to, eóquia lumen czcisinferrent ; thuranon

honeftatur ;; quàm detrimentum ab hofti-

Ípirantibus concremarent, precibus non au-

bus patiatur : imó non folüm in Davide ,

dientes rogarent , fuás

ue fupplices voces ad

Íed etiam in Chrito Domino,vifa fuitlet vir-

furdosdirigerent, & ab ijs cuítodiam pete-

b

P/J/III' [0

tus periclitari , fi capax fuiffet detrimenti,

'U,llu

rent, quosfurnon timeret furripere , poítea

Subijt ipfe folitudinis receffus , nósque e«

. la Pfalm,

eleganter ait,

lgitur. gentium [acvificium ,

49;

docuit ad affuitus Deemonis retandendos ,

quam execrabileeft , tam inane ell s. colunt

incurfsque eludendos opportunum effe fe-

enim vaui yana figmenta in quaslibet formas,

ceffum , ubi tentari voluit (uam nobis often-

vultus , fexus , atates , auri argentíque de.

furus virtutem , ut fuá pugná nos ad victo«

erimento matrá lma moderato dente figuras

riam inflrueret, — JESUS duf efl in de-

£4.

;A.ddttb; 4,7

fertum , ut tentaretur à Diabolo: fiquidem

*0, d.

16,

AverfutusZeno homines abidololatria,

coluber veternofus virtutis , & jejunij itn-

prtimum eruit argumentum ex utilitate pa*

placabilishoftis Chriftum adoriri fuit aufus,

X

rentum , à quibus aurez Numinum flatuz

fed lethale odium (imulaturus ,livorem exi-

fuam trahuntoriginem; eftenimhorum pa-

tialem larváà obtegit charitatis , & Chriíto

rens Deorum artifex , qui ex auro , vel argen*

fuadet , vires ex diuturno collapfas jejunio

to Deos elaborat ; sítque propterea artifex

reftaurare : fed fpe fuafruítratusàvanitate

flatuz Numinis parens ; & Idoli mater ip-

fuppetias expofcit : noverat enim homines,

fum artificisinftrumentum, feu lima mode-

quamvis vacuo ventre , adhuc tumida mente

rato denteducta: matereíllima, nontamen

non femel virtutis difpendio inhiare plaufoi ,

5j

qu labijsofculetur , quos gignit foetus : fed

volaticum honorem concupifcere falutis de.

dente mordeat , quos parit; nec lacfuppe»

trimento;fed quia neque hisce munitus armis

p

quid-

u

)

Differtatio III.

64

f

. quidquam valuerit proficete: ad cupiditatis

faltibus Chriftum nusquam potuerit in fud

infidias fe convertic ; (ed tunc quia fategit

vota flectere , pecuniá accedente hoftibus

affefctum in divitias excitare ; non cor, íed

eum tradidit : virtuti enim nullum bellum

ftomachum movit, & Chriftus verbo eum

ä

tam feraleimminet , quàr ab ipfis divitijs, '

repulit, & imperio exterminavit , dicens;

quibus Diícpulus proprium Magiíftrum

i

Vade Satbana , Chriftus igitur congretfu-

non erubuit venalem in mercem exponcre ,

Á

rus cum daemone feceffam petijt folitudinis ;

& negotium proditionis abfolvere.

Jo-

fed Chriftum fequamur in /Egypto : ubi

das mercator peffimus ipfam divinitatem

!

enim Herodes caca gloriz cupidine aftua-

hafte fubjecit , fi quaras , quo pretio ?

vit , regniquefui largitorem munificentif-

przconis impuriffimi voce 30.argenteis pro-

Í

fimum, perindeac hoítern infenfiffmum ad

clamatur venalis Deus 5 quafi non Do-

minus effet Majeflatis ,

fed Syrus neício

,,Matth'g PT

necem infequebatur,fugit Chrif? in/Egyptà,

Accipepuerum , & matremejus , C fugein.s

quis de grege mancipiorum ; & tunc tan*

9.13;

4Egyptum ,. G'efloibi usque dum dicam tíbi :

tüm prodiga fuit avaritia , " cüm inexhaue

ï]

flum ararium unica liguriverit effufione.

futurum eff enim , ut Herodes quarat puerum

4d perdendum eum.

Mirum fané , quóod

Judas enim non melior mercator, quàm

cüm in feceffu folitudinis congreffum , ac

Apoftolus propriz depeculator falutis , ub&

certamen cum doemone non expaverit, He-

lucrari etiam alienam debuerat ; quo viliüs

rodis tamen debuerit deliriumfugere! Quid

Deum venderet , emptores adivit , qui

ejus pretium ignorarent ; & à pravo affectu

quód Herodem timuerit , quem licét multi-

plici exercitu armatum , adhuc folo nutu

in divitias non virtus tantüm , G fanClitas ;

potuecrit evertere , ac fola voluntate pro-

fed ipía etiam divinitas extradita fuit ho-

E x d^. 5 - —À -

flernere ? & Damonem in feceffu folitu-

ftium furori : aitenim Theophylaétus : Go*

dinis habuerit contemptui ? J/ade Satbana.

duxerunt Judam , ut indicavet es , quande

Nimirura plus hominem timuit , quem fu-

Jolus effet , nimitum pecunià conduétus ve-

3»

git , quàm Dzmonem, quem àfe abjecit ;

fanez militum cohorti fecretum | manife-

quia huncnoverat fuggeftionibus armatum;

ftavit , & Magiftrum tradidit, & plus ob-

illum veró divitijs premunitum ; — & quia

fuerunt Chrifto argentei ; quibus fuit Judas

nocentiora funt virtuti divitiarum illicia ,

conductus, quàm Cacodommonis technz ,

ts

: Ditil 4,

quàm foggeftionum illecebre ; has àfe ex-

& infidiz pluries paratz , quia evertendze

Aj

cuffit , cum ab illis fe averterit , ac longiüs

virtuti, profternendz innocentiz , nulla vis

fugerit : feu cüm defperáffet Dzmon, poffe

fortior auro, G argento ; Circa pecuniam ait

falíis fuggeflionibus veritatem opprimere ,

Seneca plurimum vociferationis efl : bacfora Libs.de ia

.T |

hominem locupletem accerfivit in fubfidium,

defatigat,patres,liberósquecommittityuenena — *9P. àv.

ut divitijs virtutem everteret : appofite D,

mifcet, gladtios ram percufforibus,quam legio-

Chryfologus expendens Chrifli fugam in

nibus tradit : bec efl [anguine noffro delibuta:

äcr,m. 150,

f£gyptum ait. — Perfequente bomine, DEUS

propter banc uxorum. maritorümtjue noéles

f"git , feviente terra celum treptdat , 69 vo-

flrepunt litibus ,C tribunalia ln'zggz/ïr.atuum

litante pulvere pavore turbantur Angeli , &8

premit turba , Reges [eviunt , vapitntque,

Dnid,

9 i,

pavor patris filio fugiente monflratur.. Ad-

Pecunia eít, que non folüm ad flagitia

dit Chryfologas.

Herodes quarebat z. [ed

quaque, ad fcelera ornnia, in decrimentum

Out, 4

quarebat diabolusper Hevodem ; plus toboris

virtutis ; in perniciem innocentiz bomines

cenfuit demon ineffe ad Chriíti virtutem e-

pertrahir, verumetiam ad labores, ac pericu-

vertendam in Herodis divitijs ; quàm in pro.

la (ubeunda:ob pecuniam vitz difctimina ho-

pria verfutia ; proinde fperavit foré , ut

mines adeunt,marinos tractus traijciunt,labo-

Chtri(tum vinceret , fi viri przdivitis , ac

res fubeunt, & vilia quzque obeunt.munia.

potentis üteretur auxilio,

Herodes quare-

Atterebantur in /Egypto Ifraélite operibus

bat : fed quarebat diabolus per Herodem 5

luti, &laterum ; & quidem fupra mo-

il,

feu per virum divitijs affluentem , cujus ope

dum divexati , ada&i erant laterum men«-

infauftum virtuti de proftrata ianocentia fpe-

furam diurnam fupra eorum vires pendere

ravit triumphum.

Prapofuit itaque eis Magillvos operum ,. ut

28.,

uia vis pecunia ad animos evertendos ,

"affügerent eos oneribus.

Perquirentes Rab-

' & à ftudio virtutum avertendos demonem

bini, undénam ea laterum menfura fuerit

Hebrzis decreta , afferunt, Pharaonem aítu

* non latuit , divitijs fategit Chriftum expug-

W.uy,

nare; & licet Chrifti emuli ejus fepiffimé

verfutiffimo fpopondiffe quandam pecuniz

'necem procutaverint , effe&lu tamen femper

fummam pro quovis latere, five ab /Egyptijs,

.caruere : fed cüm primüm fuerunt argentei

five Hebrais efficlo , & aiunt id cau(z fuiffe,

|Juda promiffi, tunc tartareüs ho(lis acr:üs in-

«ur Hebrzi fupra vires laboravetint ; quia

dicto virtuti bello mortem fperavit Authori

Ícilicet pecuniz irihiantes, ut plus acciperetic,

vitz pofle inferre , & innocentiam condem-

pluslaborisimpenderunt ; adcó ut affe&us

nare;ac virtutem extremo fupplicio plectere ;

tn pecunias fuerit , qui labores fuptz, vires

; quia innocentiz proíternendz , ac virtuti e«

exegerit , G imbres extorferit 4udorum.

^ vertenda nullum pecunijs aptius inftrumen-

Huc accerfendus Abulenfis inc,uiens : Ze-

uæ]le ;» ;'8

Mattb; z6, tum,

Confiituerunt ei triginta argenteos ?

órei dizunt , Quod il wen[ura laterum. x

Ed Odum-

".n. . Licét cacodosmon pluribus technis , & aía

fraudulemer itt»ifia eff , Jcilicet quod Rex

gy-

t

Alfeftusin divi;ïas þlutxmum ädfärt difpendij,nilq; compendij. 6g

nat Protulit vir inaures aureas. appenden- Genefads

4Egypti volens [cire, quant.um numerum late-

tes ficlos duos . && armillas totidem pondo fie »2*»

rum quotidie Hebrai f acere po[fentymandavit,

clorum decem.

uüd omnes in. Regno fuo lateres. facerent,

Acceptis Rebecca muneri-

bus feítinato greffu domum repetit, & qua

five Hebrai , [roe 4Egyptij, & quód pro quoli-

oU TRUE ITR ERGRUS RUE ia ab

bet latere, aut pro certoummero laterums cer-

ei obtigerant ingenué denuntiat: vifis au-

Tunc omnes Hebrai

reis muneribus Rebecca frater Laban obvius

ium pretium daretur,

ardenti animo fecerunt lateres , 68 mandavitt

occurrit Abrahami famulo, quem & hofpi-

j

Rex eadem die mumerari quantum quilz'äet

tio excipit ; verüm adeo gnaviter fuz . im-

plevit legationis munus, ut nec rogatus ci-

de Hebrais feciffet 5 && tantam [ummam poffea

cuilibet ad- quamlibet dsem imponebat, Vet-

bum fufceperit, donec itineris. fcopum de-

claraverit, "TuncLabanà Domino rem fpe-

ä

futiffimus Pharao exploraturus quanta cui-

libet vires fuppeterent ad effingendos lateres;

ciali providentiá fatetur difpofitam, & fer-

& opera luti continuanda à numis voluit

vus prolatis iterum donis Labani devinxit

animum , illexitque affe&um. — Prolatis va-

Genef.24.

id dignofcere, quia extorquendis humanis

7/0530

laboribus nil pecuniaaptius, cujus cupiditas

fís argentein , & aureis , ac vefibus dedit ea

Rebecca pro munere , fratribus quoque ejus,

.1;

perfzpevires prodit , quas induf(tria fatagit

occultare: plures fe viribus deflitutos di-

E matri donaobtulit, Hifce muneribus non

folüm Rebeccam (ibi devinxit Eliezer Abra-

cunt, quibus fi pecunia exhibeatur fractas

vites refatciunt , & corpore integri plurimos

hami Oeconomus, fed & ejus parentes;à qui»

valent labores exantlare, Hebraiigitur cz-

bus puellam petitam I(aaci íponfam obti-

nuitj & ne quidquam nuptiarum deeflet

ca cupiditate, affectiique immodico pecunia

inhiantes, laboribus fe devovent importunis,

pompza; inilruitur epulum geniale ; & nox

ferétota incer mutuas hilaritates infumitur;

& imprudenter laboriofis fe aggravant mife-

riis, & quó pluscupiunt, plusingemifcunt,

dies intercedunt alíquot, quibus antidora, G

quz aditer neceffaria erant interim expedi-

duplici onere preffi famulitii, & laboris.

29

Affectus, qui in divitias fovetur, tyran-

untur, & tandem neonupta fauítiffimas inter

E )

nus eít , qui labores füpra vires exigit, &

apprecationes paternáà dimittitur € domo ;

exactóque octiduano itinere ad terram per-

fupplicia indicit toleranda: & plerumque ex

acervatis pecuniis nonnifi difpendium falu-

venit Chananxzam , in qua Abrahamus cum

tis eruituf,

Nabuchodonofor eo in divitias

Ifaaco degebat.

Ubi auri fplendor oculos

,-.bæmil, 4«

v.9.

tenebatur affectu , ut arborem intuitus om-

perftrinxit Labani, lororem é domo dimifit,

& decus familiz, florem virtutis amifit , di-

nem in illa eícam viderit, . Fractw ejus ni-

miüu U efca univer(arum inea , adeout aliz

tior poíteazrumnis, quàmauro: fcité Beda

NT

64b du

arboresab hac una invenirentur depaupera-

Familiaris ves eff bumanum cor opibus , ac 1n Effher

£0, l,

libertate di[foloi, erumnia veró ac pauperta

tz, quia fru&tus czterarum fibi ufurpaverat,

Exod,.2£,

*

fed eodem tempore unà cum fruclibus etiam

ze ad fe ip[um recolligi. linc Deus Moyfi:

n. 8.

folia amifit, quibus fpoliataaramorum bra-

ANe aceipias manera,qua etiam excacant pra«

chia ad rapinas non valuerunt ampliüs ex-

dentes,

rj a AA

Daniel.4,

tendi,

Pracidite amos ejus, excutite folia

$. III.

!'0. 11,

ejus , & difperdite frutlus ejus , £ructus ha-

TY

jus arboris divitias indicare injufté congeitas

Orat, 4.

Adeo eft bomo. divitiarum apþe-—

afízrit Theodoretus inquiens : Fra£fuwmiri-

butum quod undiqueei afferebatur s. 1dcirco

zens, ut à deluforio in easdem affeiíu fi-

nat f* decipi , putérque divites beatos . cum

enultum frutium non autem pulchrura dixit;

nec enim juflà impofitum erat.

Nimurum

miferi [int, & curis angantur , m]i

peuperibus opes diffri-

arbor ex alienis fructibus dives,fimul & fru.

MOi

&us, & folia, ac ramos amifit.-

buantur.

Non folàm congellz divitiz perinde ac

Radleata eft; que à divitiis in homines

31.

folia arboris exarefcunt, ac decidunr, fed

32.

auro, argentóque difluentes derivata

quod deteriüs virrutum etiam devenuf(tant

cenfetur felicitas; przftigiofa eft bea-

decora, morümque corrumpunt probitatem,

titudo hominum mentibus eludendis. nata,

fitque propterea pecunia morum tinea, vir-

oculisque perfiringendis invecta: czce ideo

tutum corruptrix, & probitatis exilium;adeà

fapit, qui hujus felicitatis acquirendz causá

Eþi[lf I1j»

ut dixerit Seneca Pecunia, ex quo in. bonore

divitiis inhiat , quas ut fibi comparet labores

effe cepit , verus rerum bonor cecidiz, Cüm

Íubit improbos , marinos trajicit tractus,

primüm auri fplendor oculos coepit perítrin-

cum procellis naufragia minitantibus lucta-

gere divitiis inhiantium , decor virtutis cor-

tur ; féque in vitz injicit difcrimina: & cüm

ruit, Abraham hone(tam (ponfam daturus

utant mortales, fe veras fuiífe divitias ena-

filio, famulum Sacramento obítrictum in pa-

Cos ; acfelicitatem affecutos, nonnifi curas,

triam delegavit, pervenit is Melopotamiam

ac miferias fe poffidere deprehendunt ; qui-

ad urbem Nacor, ubi Deus ejus fortunavit

eícere nequeunt in acervatis divitiis,quia hze

appulfum, cum Rebecca ei obviaverit juxta

menti tranquillitatem , & cordi quietem adi .

puteum : expertus ille ingenuam adolefcen-

munt; & nonuifi cruciatus, molefítias, curas,

tulz indolem , gnarüsque cognationis cum

ac dolores ingerunt: neq; labores tollunt;fed

ïx gd!W'

Domino fuo puellamaureis muneribus do-

geminant; cum non minoris curz fit, ac fo-

1

licitu-

Verani de Afküiöw lom. I,

66

Differtatio YII

licitudinis jam parta tueri, quàm novas fem-

animo mifer erat; com nullam poffet quietis

Zib z.devi. Perlucti occa(iones quarere , ait enim D.

partem capere; quin & fubfultim inter dore

24 contempl

?rofper ; Qui drvitias babere volunt f »e

miendum per(zpe expergefactus nonfolüm

5Sap. 130

dabore non querunt , fine diffcultate non ín-

de pecunia; fedetiam de vita, vel à domeffi-

veniunt , [ine cura non fervant , fine anxia

cis eripienda pavidus, ferio ceepit de priftina

delettatione non | poffident , fine dolore non

animi tranquxlhtate recuperanda cogitare;

perdun,

Et hac elt illa beatitudo quam

utque voti compos fieret , cum binas duxiffet

fiiiunt , qui divitiis inhiant , & quam cüm

noéles infomnes talenta sz extradita Poli»

crati reítituit,

enacli tuerint fe ipfos miferiores aliis experi-

Errant auri , & argenti pof-

S!' L h dl

N

untur. Nam five inturbaforen(ifive in ur-

fefloresputantes fe veras poffidere divitias;

J urat,

Dunnth,

. bium frequentia verfentur divites avaritià

agnatum divitiis onus e(t, onerant enim o-

! fot delcemes litesexcitant, labores ingemi«

un.

$«

H

pes, quz honorare videntur;aggravant, nom

| | nant , curas accerfunt, & quietem a(e lone

alleviant pofleffores fuos, quos propterea de-

! gius excutiunt: neque ibi potefteffe tran-

primunt;non erigunt ; hinc Minutius Dzves 7? Odavie,.

r quillitas, ubi turbulentiores affe&tus defide-

e$, fed fortuna mala ereditor , 6$ magno via-

tij, fpei, timoris, avaritiae, & doloris, tumul-

tico brevevita iter non inflruitur,fed onerae

tuantur.

Nil prodeít loci filentium, ubi in-

£Wv ,

Quid congefte divítiz funt, quàm -

tus in animo affectus fremunt : nulla eít

grandia onera, animum enim aggravant ,

placida quies, nifi quam ratio componit , & -

cüm poffidentur: etiam S. Pauliaus grandia rpiff.;. 44

cordis tranquillitasinvehit; ea eft vera tran-

patrimonia vocat grandia onera, inquiens: Servwm.

quillitas, in quam mens fibi bene conícia

Refpuens P;ztrzmanzomm onera.feu þercorum 5

explicatur,

& Sencca omnia ea bona, quibus divites in*

33.

Neque credas, divites no£turnos fom-

tumeícunt divitum pondera, & onera vo-

Ccat, ait enim in confolatione ad Helviam Cab. r

nos tranquillé protrahere,, licét interioris

domüs receffuspetant, ne rumor ullus eo-

Pecunia nibil ad animum pertinet,non ma-

m

rundem aures exagitet; licét fervorum tur«

gis quam ad Deos immortales omnia ifía ,

bzfientio conticefcant inviolato , & fu.

qua imperita ingenia , € nimis. corporibus

fpenfum propiüs accedentes ponant vefti.

fs addicla fulhicsunt , lapides, aurum, & ar-

hi

iums; adhuc tamen iníomnia turbulenta ,

gentum, & magnm,levuai£aque menfarum orbes

[777]

. vel in ipfa noclis quneie quielcentes - divites

terrena funt pondera , qua non poteff amare.

Qnquietant : conqueruntut audire, quz non

f RCEFIA anzmnu,

ïä«ldiüüt, videre, que non vident, & ubi-

Divitiarum pondera animum premunt,

35*

que luis bonis, ac divitiis parari infidias; ha-

mnentem cutis affl.gunt, cor moleflüs tor-

bintque vel ipfas noclurnas tenebras (ibi

quent , nequefinunt hominem ceelo natum

|

Ífufpestas: quód fi caufam quaras, hanc tibi

Íurfum conícendere, fed deorfum trahunt, .

ea?. ï '0, ^

fuggerxtEc«. efiaíles Sarurstas divitis non f-

truduntque in cceenum , cui divitiis inhians

nit eum dormire , qua verba in duplicem

hærer, cüm ad ima fe demittat , & congeílas

po!ïunr fle&i fentum, planum alterum , ac

à fe divitiasavare pclfcfl s cuítodiat : hucac-

l 441j

fimplicem, ut fenfus fit, divitem comeffa-

.

.

Condentes. Lib.t Ad.,

cerfendus Salvianus inquiens .

fitj,

tionibus, ac ventri implendo aífüetum pro-

profundis f[pecubus infernas opes,. fimul pecu Ecclef,Cat.-

TTM

Org; 141

pier crapulam & ftomachi cruditates diffici-

niam [uam, a« [pem fuam infocientes fecun-

les pati fomnos, G frequentiüs turbulenta

VLAT

dàmillud Domini noffri ditlum , quo ait :

iniomnia :

alterum metaphoricum , ut fa-

Ubi fuerit tbefaurus tuus , 1bi erit . & cor

turitas divitis idem (it , quód divitiarum

Iuum,

Invidentes ttaque f[alutt fua animas

abundantia , & huic fenfui adhzrent feptua-

proprias, quavocantur ad ceíum ,. terrenis

ib

ginta Interpretes, ubilegunt: Qui faturatus

ponderibus in teyrram premunt : mens enim

eff ditelcendo , non permittitur quietà indor-

tbefaurizantis tbefaurum fuum fequitur , &&

mire. Non enim dormire potefl ait Ambro-

dp Pfalm X.

quafi in naturam terreflris fubflantia demue

fius qui folicitam auri exercet cu/iodmm,qm

tatruv

Is igitur emotz mentis cenfendus

damna formidat, quz lucracogitat, qui m[ue

eíl,qui divitiisaffluens beatum fe credit. Quis

vas eomputat , qui bypütbecas numerat, & de

Cap. 6.

beatum dixerit, quem graviora premunt. o-

Nabutheait: Aarare ip(ius nefcit muniaynec

nera, quem compedes , & catenz vinciunt,

fomni novit vices: excitat eum eupiditas ,

quem curae, & moleítiz torquent? Pudore

exagitat cura pervigil alienavapiendi , tor-

i

]

potiüs deberent divites fuffundi, quàm pof-

quet invidia, mora vexat , flerilitas proven-

Íeífis à fe divitiis gloriari;id enim permde eít,

"wf

*Cmn:b

tuum infecunda perturbat , folicitat abun-

acmajore premi pondere.

Nulla in conge-

dautia.

fUs divitiis pätctbeamudo, fed fumma latet

Larvata eft hec,quz divitiis creditur.

miferia , quia ut fcité ait D. Ambrofius La-. Lib 4.im L

i

ineffe beatitudo, cui fi larvam detrahas, non-.

queus ip auroyvi[cus in argentomexus in pra- m . cap. ,

nià dclores, & cruciatus dcprehendes. Re-

dio,clavus in amore, Dum aurum quarimus

fert Stabaus Serm, 1. Anacreontem quinque

firangsulamur , dum argentum quarimus z vi.

talentis à Policrate Tyranno donatum, cce-

fco ejus baremus,dum pradium. invadmus,

piffe moleítiis animi exagitari , curísque gra-

alligamur.

vioribus torqueri ; & tame:fi ab alüs felix

In hunc laqueum incidit ]udas, qui auri

3^

cenleretur, & exterius beatus, intus tamen in

amore poffeflus, affe&tuque in divitias itu^

ans

|

j

É

ul

Affe&tus indivitias plurimum adfert difpendij,nilq; compendij 76

c]

ans Mercator perdiriffimus cum facrilego

pulishocin more pofitum fuit,üt reos,ac no,

emptorum grege, & amoris fyngrapha , feu

centes aureis vinculis , accatenis devincirent; -

ofculo impie proditionis mercaturam infti«

ut eó effentlocupleriores, quà nocentiores,

ln

r

tuit , quá ut trigintaacciperet ipfeargenteos,

ac fceleratiores, quod fpe&tans ITertullianus

CUSEMWORUETTAERTPS a EVETW TRAUENPIT TC Md

Chriftrum vendidit ; ceffitque in. pretium

je

t

lib, de habitu mulierumait; Qui auro vin- Cap, 7.

proditionis , qui fupra omne pretium fuit

&Eos in ergaflulis babent , && divitiis malos

Author noflrz redemptionis? fed fufceptis

onerant , tantà locupletiores, quantà nocen-

argenteis laqueo fe fufpendit, priüs avaritia

tiores, Glib, de cultu. foeminar. c.10. ait ?

J Serm, Y. de

ftrangulatus, quàm laqueo fufpenfus. Pié

Adurum ipfum , cuju vos gloria occupat ,cui-

Drogo Epifcopus Hoflienfis loquens. de

de Sacram,

dam genti ad vineula fervire veferunt gen-

-Domin,

uda proditore ait ? — Ecce infelix qualiter

ztilium littere, Deluloriz igitur funt divitiz,

$

plfio.

excecatiueff, — Maluit fe ipfum perdere,quam

quz libertatem fpondent , & laqueos injici-

denarios perire:. Denarios templo , fe spfum

ts

unt, beatitudinem promittunt; & miferias'

laqueo addixit, Amabar baredes fuos ,. qui

«oacervant,

eosdem denarios exinde colligerent 3. qui e-

Defipiunt, qui divitiísinhiantes credunt — 39

tíam nunc refervant , in [ua corbona. Pro-

in earum poffeffione veram poffe felicitatem

jecit eos in templo , & abiens laqueo fe (u« — enancifciyinquarum tamen cupiditate praffti-

fpendir.

jam diu erat quidem, quàd A Cbrie

gium notavit. Caffiodorus Ze a»iciria in«

; Bif.L d

fflo recefferat , && avaritia laqueo fe fafpen-

quiens? 7//i ut metam fuaTntentionss attins

r

deratz fed quàd fecerat in occulto , palam

gant, viarum difpendia eligunt , &f ceca cupi-

omnibus innotuist,

Utinam divitiis inhian-

ditatis multiplici preflgio . dementati ad [ui

tes Judam non imitarentur proditorem ; a-

defideri) finem per devortium & ampbratius

varitie enim laqueo irretitiin. omnium vi-

iucedunt. Hocprzítigio decipiuntur,qui ter-

Cdrt "v

tiorum fcelera delabuntur , Deum ipíum

renarum divitiarüm cupiditateccrripiunturg

argento pofthabentes.

& D. Chryíoftomus vocat : hoc defiderium ^7?! 1o,

37.

Reclé dicuntur divitie mentem flran-

ditefcendi incantationem , & preítigium in- ""

€

eïtf 1,44d

gulare,cüm probos affectus,pia defideria non

quiens : Zpcantatio quadam efl, & prefligium,

finant ad cor pervenire, ut notavit venerabi-

Y

In'tap. 13,:

quod aurum, 68 argenium à nobig tantoperà

-

lis Beda inquiens: Dzvitie ffranguant vut«

bonoretur. Copiadivitiarum quadam cenfe-

| Marib,

ztur vuentis nec bouum defiderium im cor in-

tur effe £clicitas,(ed hominum mentes eludit,

trare [inunt 5 ecce quàm longe à falute , à

& przíiringitoculos3 czcéenim divitiz ra-

D

beatitate diftat divitiisaffluens, G avarus o-

piunt inamorem, & aftimationem fui. Cz-

pum poffeffor ; cum folubria monita ac uti-

cutiunt quotquot putant -(peciem quandam

lia defideriazgré (inum pervadant ejus cor-

beatitudinis divitiarum inefle poffeffioni;non

dis. Laqueos effe divitias , quibus mifere

divitiarum poffeffio felicitas eft, fedearun-

illaqueantur iisdem affluentes, ne ad veram

dem in pauperes diftributioad veram beati-

beátitudinem fuos valeant greffus dirigere

