diftribuit difcipulis fuia, ut ponerent anre tur-

regnantiseftfymbolum. Avaritiaautem, &

coronasabijcit, & purpurasexuit , & folüm

45 ; nonavaritia congefítis divitijs turba-

rum confuluit neceffitati , fed liberalitas folà

ferreas cryptas, &neasarcas, repagula, pe.

panis parfimonià.

Benedixit Chriftus pau-

ffulos , pendulas claves, & catenas diffonan-

culos panes , quos fregit, G auxit ,ut abundé

tes circumfert ; quibus inftrumentis ni] certé

fufficerent omnibus diícumbentibus,

Hanc

tetrius ,nilad famulitiumaptius; quódfiad-

ijcias pallorem vultás , timorem cordis, an-

unam augendarum opum rationem Chris

ftianos edocuit Chriftus , nimirum frangere,

gores animi , mentis cruciatus , pectoris fu-

quod poffident, & turbis, feu pauperibus e-

fpiria, corporis detximenta, noctes infomnes,

ä

Verani de Affeilibus Tom. I,

dies

l

CO

Difïertatiof:IH.

dies moleftiffimos , fordidam patfimoniam ,

pectüsque pauperis mordebat, N;egh&ü'ä

fuit pauper à divite, pratermiífus à miniftris,

avatitiam dixeris veram, & miferrimam íer*

vitutem inluctu jacentem, in fqualore íor-

defpectus à famulis ; -& fcli canes accedentes

deícentem: & quia congeftis divitijs avarus

aliquid lenimenti ejus attulerunt ulceribus.

Lüc. :A' L

Sed & canes veniebant , & lingebant ulcera

infervitjà famulitio disjungitur DEL, cum di-

cat Chrillus; non poffe nos Deo fervire , &

ejut..—. Gemina torquebatur Lazarus zgtitus

Ridentibus veró Pharifeishac

dine , ulcere fcilicet , & fame , hujus poftree

Mammonz,

audientibus à Chrifto repofuit Chrií(tus. Pos

mi mali in domo divicis dapibus jam fatuti ree

p77 2 3

effis , qui juflificatia vos. coram bominibus :

medium quzrit, & primi impetrat à canibus

medicinam: folatium ; quod homo denega-

Deus autem novit cordavefira: fed cur non

dixerit potiüs noícere manus , cüm in(tru-

vit pauperi, accurrentes canes praítitére *

menta fint manusavaritiz? Dixit,novit corda

cüm cuperet famem explere., tunc vulnera

39?

curabantur. Falluntur, quotquot fpes fuas

veítra non manus, quia peítis avaritiae rectà

cor petit , quod penitus inficit. Non enim

in homine collocatas volunt , cüm hic benee

fine amoreaffervantur opes , proinde nec fine

ficium deneget, quodcanes ftatim exhibent,

corde retinentut,

Id intereft difcriminis inter divitem avarum,

.120,

Imó cor non retinet , qui congeftas tenet

& neglectum pauperem , quia hic etiam à

canibus beneficijs cumulatur; fed ille vitijs

opes; clausásque inarca, quia f ibi dicitur cor

divitis effe, ubi ejus thefaurus , non in fe

implicatus fit infelix demonis prada.

cor retinet , fed in arca tenet cum acervatis

- Quàm infelix , quàm immanis eft avae

ritia , quz fuos interficit cultores ? qua none

opibus: undefe corde evacuat, qui defiderio

auri,&argenticor implet. INon tamen ex

ni(i necibus, malisque tetrioribus delectatur ?

ídque nos edocuerunt Coloni illi evangelici,

auri nitore ullum haurit fplendorem , nec

fubit incrementum, licet hominibus videatur

qui fervos exigentes pro Domino penfumte»

cxteris felicior,ac excelfior,quia ut dicitur.

petitis ceeciderunt ictibus , & ad extremum

Áj

etiam in rabiem acti filium trucidárunt pa-

[/7 87772

Quod bominibus altum efl 5 abominatio eft

Lut, »0.

ante DEUM : nimirum hominum divitiz,

trisfamilias dicentes, Hice/f bares,occidamus

vanzque pompz , quibus praz cateris fata-

eum ,ut noflra fiat bareditas, Quàm imanis

iM

eít avaritia, quz fanguinem fundit, ut aurum

gunt eminere, abominationi funt Deo : quó

enim divites in fuo luxu fuperbiunt , eó te-

colligat,fervos heri vulnerat , filium enecat,

ut per crüenta flagitia , per necescrudeleshaz-

triori deje&ti in luctu contemnuntur à Deo,

& pralertim fi facerdotes fint, patrimoni-

reditatem adire valeat,

"lametfi avaritia

aurum fitiat, adhucetiam ferrum tractat, &

um ecclefiarum in fucum convertentes vanie

tatum :. hi vel maximé funt Deo abomina-

ideó ferrofzvit, ut aurum fibi eblandiatur £

tioni ; adeb ut nonfolüm fint viles, inglorij,

haredem confodit, ut aurum effodiat;infligit

vulnera ferro,ut auro medellam adferat mote

& vani; verüm etiam abominabiles prafer-

tim fi cxlo aurum anteferant , quod fcelus

bofz fiti,

Quàm ferales plerimque funt vi«

-

non folüm eft enorme, fed infania, cui ne«

neg,cüm Noemum denudaverint , Nabo-

thuminterfecerint , & filium hunc occide-

ue helleboro mederi poffit,

IZI;Q '

In lege Moyfis fubductum erat cclum

rint! ita efítterrarum deliciz , vinearum voe

hominibus , ut unus duntaxat pateret Abra-

luptates noxiz funt hominibus, 1mó & e-

tiamfilio Dei, cum vix ab horto Getfemani

hz finns, & quidem nonnifi optimis , ac vità

pientiffimé funclis: mortua veró lege Mo-

egreffus ftimulante avaritid traditus ad ne-

cem fuit furentibus Judzis.

[Equé avaritia

le.z [

faica., chm primüm czepit evangelica enafci

h

Deus coclos ipfos inclinavit, ut promptiüs

ftimulante infanijt Cain in fratrem , ac Judas

ijsdem homines per fubíidia virtutum poti-

in Patrem , & Magiflrum: Cain , & Judas

infefta nomina, infaufta omina fanguinem fu«

rentar ; nonaurinitore, nec opum affluentiá

coclum emimus , fed ultronea paupertate,

derunt innocentiz , ut fitim explerentavari-

Epulo ille

Evangelicus in luxu ferculorum,

tiz ; & quidem Judas triginta argenteis eum

vendidit , cujus caput erat aurum optimum ,

purpurà indutus pauperem contempfit Laza-

rum multiplici ulcere faucium, detritis indu-

ac probatiffimum, fi teftanti fponía fidem ad-

bibeamus,

Cain verà patrati fceleris Reus

mentisveftitum ; hic pannofüs , &laceratus

; Ad'Roman. ;

à Deoconvictus mul&latur privatione opum ,

ftimulante fame coram epulantibus non da-

ac fru&ctuum , damnatus ad terram excolen-

pes exqu

ifitas, non fercula ad delicias praee

fed tantàüm micas fuperítites concu-

dam fine fructu , & meffe.

Cum operatus

parata ,

Gnæfg.

& quis crederet ? Lazarus fua pau-

fueris eam , non dabit tibi fru&ius [uos : &qu-

Pivit $

ertate coe

lefte fibi emit Regnum , cum auri

um erat,ut delicto refponderet poena, ut per

qua& quis peccat , perhzcplectatur; Gideó

P

ondera infelicem divitem traxerint ad tare

tard? à

deà pauper fuit Lazarus, fimulque

Caino fratricido tellus fterileícit , quia ex ra-

dice cupiditatis orta rabies malé litantis;Abe-

felix , ut nec micas petierit, fed tantüm con.

us

lem eradicare cogitavit é terra; fed avulíit

cupierit ad urgentis famis fedandos ftim

Jos; tametfi enixim flagitare, & micas , &

fimul aboccata tellure feracitatem , ut cupi-

ditas , que caufa fuit fceleris, torqueretue.

anes , & dapes adigerent , nonfolüm fames,

uá torquebatur , verüm etiam prafens fer-

cultz telluris fterilitate,

Fuit rapax Cain;

culorum copia , qua acriüisfamem irritabat ,

& avaritià i-nfeäus, fiquidem càm

primüm

-

:

conf

Affe&usin divitias plarimum adfert difpendij,nilg; compendij. gt

cdnfpäxi,ffeï Dfe.cf) gtatigtes fuis hoftijs Abelis

e;us radice enixa c;c;datuf idolclatria, & ter-

effe victimas, fufpicatus fuit, futurum, ut

ra tota repleta auro , G argento fua. colit I-

pra (uisfraterne opesincrementa fubirent;

Otk

dola, tóta procumbens in eorum cnltum :

arrorantibus. fuper Bona fratris propitioris

neque facilé ad Idola declináffet terta , fi non

Numinis beneficijs t ne igitur íe ditiorem

argenti copia inebrieta infaniret.

fratrem pateretur, innocuum ejusfanguinem

*

I

Vix fperent , qui divitijsafluunt, qui

12f

effudit , & paternz- damnationis primitias

in auro , argentóque florent, fore, ut avari-

adegit fratrem praguítare? adeó ut ayatitia

. tiamà fe abdicent, cum terra ipfa non folüm

fuerit, quz primi

amortem corporis inmu.g.

:

aurum optaverit, verüm etiam in adoratios

dum induxerit,

»

nem

rona aureum coluerit idolum , ut

Quis non. dicat av

t

[ ïtia'h: malórum om-

: 3sz

ipfa théfauris ditefceret, Homo veró, qui

nium radicem ? cum ab ea indudla fuerit pri-

avaritiz famulatur ,aurum congerit , non ío»

inüm mors in mundum,cacitate ipfa lab&tat ,

lim utauteacolat idola, feu aureas pecunias,

auri nitore perftricta;fed (i oculis talpam, aut

verüm etiam , ut talpas adoret , & cacuti-,

velpertilionem ; manibus Briareum efüingit,

- .entes vefpertiliones , ut loquitur Ifaias, Ef

Me legifle memini, Sinarum Principem non-

Caf, 2,"verf.

fimulacra: auriJui, quefecerar fibi , ut ado-

2Q,

nifi obducto , velatoq; vultu confpiciendum

raret talpas , & ve[hertiliones ; apprimé ver-

fe (uis prabere fubditis, ^ Quàm meliüs fi

ba lfaiz avaraTcongruuht', . qui fimulacra

Princeps nudaret faciem, ut poffet ipfe exa-

auri fibi conflruit , cüm divitias congerit ;

lH.,»

Giüsfuos,videre, & cognoícere fubditos:

eatenus igivur aurum coacervat , ut cacu-

& detractum à fe velum in vultum inijcere

tientes talpas:, .exoculatos vefpertiliones in

fubje&or um , quorum obedientia , f;wt«,-de-

terram pronus ; feu terrz adharefcens ado-

cet,caca effecG oculatiffimum fieret Princi-

ret. |Talpa animaleít , ait S- Hieronymus

. pis imperium , cujusfymbolum dederunt a-

oculis deftitutum;, quod femper terram fo-

| '.Apoc'. &

nimalia,:llà quz defcribunturi Joanne plena

dit , humümque egerit , ut radices tübter co-

( 16

oculis, — Et n sedso fedis,64 in circuitu fedis

medat plantarum , quibus propterea , vel

quatuor animalsa plena oculss ante , & retró.

. Bo

maximénoxium eft: cacitate igitur turpiter

1724-0

In mediothroni, ubi Imperator fedet,

laborat , quitetram fodit , ut ijs pingucfcat,

plena funt oculis,quia hi non procul debent à

qua fub terra gignuntur;cujusmodi funt me-

throno abeffe; utinam Principum Admini-

talla auri , & argenti: induit igitur avarus

ftri pleni forent oculis , & manibus care-

naturam talpz , quatenus cacus ad zquita«

rent , vel oculos aperirent , & rnanus claude-

tem , radices. eradit familiarum foenus exi«

Tent , quàm felicius Regnis profpicerent , &

gendo*, G&ipcautorum adoleícentum patri»

parciüs domos pauperum expilarent! Sed

monium occulté. vorando , eá tamen fraude,

pleriimque qui Argosacturi, deberent pleni

P

ut pompam foliorufn exteriis luxuriantium

effe oculis, pleni funt manibus , & oculis va-

relinquat indemnem , radices veró confum-

€ui j ut Briarei,non Argi fabulam in medi.

met; ut inde fubiti fequantur. florentium

um,producant, Vel/íi manibus abundanz ,

--

.. plantarum cafus , & familiatum everfiones,

0./&4 7. '2«'.9.

- utinam non palparent , ut aureailla (im la£-

" quia comederunt alieni robur ejus, CF nefcivit,

ra, que mangs habentia minimé palpabant ;

Quéd veró avari dicantur talpas adora-

126»

fedavati quamvis duro pleni , argento onue

re , ad id adítruendum innata adigit avari

fü adhuc divítiarum inhiant incrementis , ut

propeníto ad terram jugiterifodiendam, ad

rerorqueatur in ipfos illud Iíaiz,

Repleta

| Cap. 2, -v

" novos thefauros quarendos , &€ congerendos,

Z*

eff terra argento , & auro , €9 non eft. finse

ad vegetabilium radices altiüs in terram actas

tbe[auporum ejus , quia ut pulchré S. Hiero.

devorandas;' fed quód etiam vefpertiliones

nymus t-femper avarus eget, 6 nonell faiis

afferantur avari colere non modica oriri dit-

zbefaurorum ejus , non

quia thefauri fuisnon

claudantür limitibus ;

ficultas videtur , cüm vefpertilio non terrze

fuis.non. citcum-

ima penetret , fed furfum aliger aéreos dif-

Ícribantur terminis , fed quia poffidentium

curratcampos, — Verüm corruit difficultas,(i

animus non impletur, fitque avaritia inex«

indolem penfemus vcfpettilionis : fiquidem

-.äd,-Roman.

plebilis; hincquotidie experimur impleri "

vefpertilio, ait IS. Hieronymus ; licét videa-

uod Apoftolus redarguit : Qui pradicas nom

Incap.2»

2-

tur volitare , animal eft lucifugum , quod

/

urandumfurara. | Furem]udicem arguit ;

«3 J(qtg.

:folem mon patitur,' nequepropterea &

qui fententiam promens propriz confulit a«

- Tuis exitforaminibus,nifi poft folis occafum ,

varitiz , finítqueauro corrumpi , & flectis

uf 4.

.. & cum nox atra aérem occupat : quodava-

qui adamante deberet ad «quitatem tuerns

tOS, & fcneratores exprimit ; videntur hi

damefíefirmior, . Et D,Hieronymus legem

'auri nitorem odiffe , cum congeftas divitias

improbat repctundarum , quà in quaftores

fepeliant claufis in arcis , & ipfi fordefcant in

rapacesà Judicibus fententia ferebatur ,ut ab

caligine turpis parfimoniz,

li, qui repetebant , mercedem reciperent.

Sunt tamen , qui & divitijsaffluunt, &

127.

Utinam interdum Judices, qui furem addi-

auro inhiant , eóque fimul fuperbiunt; fed vz

cunt patibulo; rapinis ip(i non exundarent,

ipfis, ait Ifaias. Q siz dies Domini exercitutm

ltaeít , una avarítia radix e(t malorum om-

qu;ö.z. värf ;

fuper omnem excelfum fuperbum z ia e(tavas

N

nium , Repleta efl terra 4rgentb » G auro ,hoc

rorum fupcjrbiam depreífam vulc Deus , cum

€ft, replera eít terra idolis avatiti

&, UL cx

Verani de Affeciibus Tem. L,

cert-;lm fit , nullum (celus in die illa Domini

z

exe

92

- Differtatio 11I.

exercituum abïturüm—impunitum;&tüm cer,

aurum, acfanguinem Gtiunt-: verüm militís

1;[;

licare vi«

nomen non promeréntur , qui fpe pugnant

turm fit, avaros fe pluribus alijsimp

tijs * an non reliqua avarorum fcelera impu-

rapine, & fordida cupiditate auri enervant

ferri fortitudinem ; & fplendidam devenu-

nita Deusdimittet ? nequaquam id erit., fed

folius meminit fuperbiz in avaro, quia avari»

ftant militis nomenclationem,

Is miles, qui

tia, & fuperbia putidz funt geminz illa ra«

ferrum flringit , non qui auro adílringitur ;

dices , & quibus ;turpiffima queque emer-

ideo Medos felegit Deus ad fubvertendam

unt vitia, excisá autem radice neceffe eft, &

Babylonem, ait perlfaiam. —Ecee ego [ufci*

Cap. 13:

rami cadant, ac folia; exficcato fontearefcunt

tabo fuper eos Medos ,qui argentum non que-

raAnt , nec aurum velint.,

Medos accivit ad

rivuli, fublato fundamento cotruit a difici-

um. Sedfidivites avari radices altiüs in ter-

fubverfionem Babylonis , hoc eft, homines

ramagunt,

fimiülque fuperbiunt, quenam ar.

inimicos argenti , alienósque ab auro delegit

Deusad fubvertendam Babilonem , quia au-

bores verum avarorum

fymbolü erunt nobis

daturz? líaias gcminam nobis indicat arbo-

ro non inhiantes validiores funt ferro mu*

nitis : non enim mundum vincit ferro;qui fe

rem,q

uercum fcilicet Baffam, & Cedrum Li«

bani ; ait Prop

heta de avaris fimul fuperbien-

ab auro finit vinci, nimis delicatus eft miles;

CAp.* , "ver[.

Jd3.

tibus , ac auro inhiantibus : Er fap er omnes

nimis imbecillis , quiauro vincitur , qui ar-

gentofuperatur. Non delegit Deus ad fub-

Cedros. Libani [ublimes , & eretias , & fuper

omnes quercus Ba[Jam

L

Sed cur avari parian-

verfionem Babylonis milites aurum fitientes;

?quia quercus vel pror-

quia poculum aureum , quo mulier Babylo-

tur quercubus Baffam

fus fterilefcunt , vel fi fructu

s ediderint , fru-

nica propinat hominibus ,promptiüs milites

aurum fitientes ad fua vota flexiffet , ac fub-

&us (unt porcorum , hoceft gregi porcorum

faginando aptiores , quàm hominibus refi-

jugáffet: re&té igitur ad Babylonem (ubver-

tendam Deus exercituum Medos delegit $

ciendis idonei.,

| 128.

Legimus ex quercu fuifle olim coronas

qui alieni ab auro proximiüs accederent ad

triumphum.

compaélas , quia ezdem arbores, qua fues

Non tamen be

lli duces, & milites , qui

13e.

pafcunt; etiam duces coronant;ut inde conij-

ciamus , quantá laboret ignominià avatorum

ferroad aurum viam fibi aperiunt expilantes

domos civium , acmapalia rufticorum, dite»

fuperbia , cum illius fe arbotis fronde coro»

net , cujus fuesfructu vixfaginantur. Recté

Ícunt ipfi ; cum morisfit, ut in bello capta

reduce aureo faculo feruntur homines glan-

prodigantur , non retineantur ; & plerümq;

de vi&itáffe; cüm homines , quos avaritia

belli duces , ac Prafecti exercitüs milites de-

nudant , quos veftire debuerant. Idq; videtur

pulfac, vix diffimiles à fuibus habeantur , ea-

démque propterea faginentur arbore : quá

innuerelíaias, Nwdabitur alveu rivi à fon.

19

fibiavari confulunt, qui cum Tan-

£e fuo, quid infolentiüs, quàm rivum exficcati , ; 2,

perperam

taloin profluente itafitiunt, ut vel inaureo

Íuoà fonte : & rivulos latices fuos fcaturigini

fuppeditare? Prafeclos id refpicit equé mi-

fzculo , inter arcas auro oppletas ; fcrinia

emmis tedundantia , vitam gerant porcis

litam , ac fubditorum cujusvis conditionis

cavendum ijsdem eft, neavaritiz morbo la-

j

aud degenerem : quamvis noftra atas ferrea

dicatur abavaris,tamen tota migravit in aurü;

borantes , extorqueagt à fibi fubjedis, quod

T

ut in rediviva hac aurea atate fuilles &erent

ijsdem conferendum effet. Quod improban-

homines fordeícentes in coeno avaritiz. Eo-

dum,vel maximé foret in Pralatis ecclefia(ti«

rum veró fuperbia per cedros Libani fubli-

cis, qui reliquo coetui clericorum praficiun-

tur , & quorum propterea munus eft pafcere

mes nobis exprimitur , quia vindicis Dei ju-

ftitia zqué quercum, ac cedrum eradicat ; ne-

dominicum gregem ; cüm enim Chriftus in-

(tatem, neq;

terrogáífec Petrü, an eum diligeret ? repofuit

que cedro parcit ob auream venu

quercum negligit,quia fues pafcat; fed utram-

poítea Chriftus, pa/ce oves meas,non dixit;ut

Paítor pafceretur ab agnis, fed ut agnià Pa«

que arborem punit, & evellit, — Nec mirum

| Cdp, 4)

fi quercum zque, ac cedrum eradicet Deus,;

flore. Agni utpote atate tenelli, nec lac,

cum ambz arbores fublimes fint, € foliorum

nec lanamn proferunt ; imó lacte indigent,quia

lacnon prabent, Utinam non effent paftores,

pompáad venuftatem etiam luxurient, quia

tametíi in utráque arbore celfitudo pulchri-

qui ab agnis fanguiné elicerent ,nonlacemul-

tüdinem fibi conciliet , & pulchritudo altitu-

gerent.Quidni ditefcunt alieno auroPrefedti,

dini confeederetut; avarorum tamen fuper-

quiq; alijs prefunt fitientes fubjectorum au-

rum , quod tamen , cüm exhauriunt , ve«»

biam , & avaros in fublimi dignitatenon pae

titur Deus , proinde utramque. arborem , &

nenum ipfi hauriunt. Felicitas eft hec , fed

mifera,ita inauro bibere , ut venenum ebibae.

quercum Baffam , & cedrum Libani radicitüs

divellit.

1

tur , quis eredat;Reges, & Principes venenum

NonindieDom

ini tantüm conterbntur,

bibere in auro fubditorum? & tamenà vero id

129.

qui auro inhiantes,divitijs acervandis toti

nec latum unguem diftat,fi injuftis graventut .

fubditi exa&tionibus: coronam tunc fibi Prine

fuerunt; verüm etiam, cum opes congerunt,

opibus à Deo avari deítituuntur.

Irruens

cipes conficiunt auro fubditorum nitentes;

.. bellum uná horádifperfit , qua folicitudines,

fed tot experiuntur incorde fpinas,tot con-

& labores plurium annorum congefferunt ,

trahunt noxas , quot in capite fulgent gerp-

quiaavaritia etiam milites inficit , quiequé

ma.

. Sunt

Affectus in divitias plurimum adfert difpendij,nilq; compendij. 93

Sunt qui auro affluentes äneno in fub-

tidem perpetua folicitudine cuftodierat, id;-

131,

lime attolluntur, fed follis inftar luforii, ut

que videtur Ifaias predixiffe inquiens: Z4»c

QP. FO

i&tu allidantur graviore, lapfüque perniciori;

dividentur (polia predarum multarum: clau-

quó pulfu, repulfüque detineantur fublimes;

di diripient rapinam, — Omnestunc expediti,

& tamdiu perfeverent verberati, quamdiu

& celeres funt ad predam, caci ipfi vident ,

fublimes attolluntur: non eíl hac avaro-

claudi ambulant,furdi audiunt ; fi quid ob-

rum fublimitas iisdem honor, & dignitas,fed

viumrapinis pateat, etiam claudi recté ad

au

ludus; perara inflati vento ad aliorum ípe-

non rectaaccedunt ;; & utroque crure pra«

élaculum, & jocum in fublime efferuntur;

pediti, etiam Regiam Davidis frequentant ,

ut eo inféliciores pulfentur , & torquean-

ut inde aliquid a(portent. Avaritiz qui mot«

tur, quó fublimes hac, illácque percuffi di-

bo laborant ad ford

trahuntur.

-

ida quaque , & turpía

3

Ícurrunt ; donecinterram deducti,ibi motu

juovis deftituti emoriantur,

V z Ecclefia-

Nulla fuit gens profufior Hebrzá , ut

135«

rum Pralatis , fi ita in fublime attolluntur

liquet in Abrahami hofpitalitate, Ifaaci mu-

álieno auro. fplendentes ; hi enim pompas

nere , Jacobi fupelle&tile: fed poft quam E-

fuas in opprobrium vertunt , & cum vehun-

gyptum expilavit , poftquam avaritià ccepit

tur ipfi aureis effedis, Chriftum calcant ; cum

intus fordefcere , adeo tenax effe&la eít ,. ut

parietes ferico " & auro fulgente vetiu

hts

nonnifi ufuris pafceretur ; fordibiüsque fce-

Chrifti corpus denudant; cum achate ; &

diffimz mercature ; Gaurum fitiret, feu die

fmaragdo digitos coronant , Chrifli caput

vitiis inhiaret, quibus congeítis fitis magis

fpinis cingunt; cum luxu delectantur in e»

acueretur, acriusque torqueretur, Bibunt

pulis, Chritti famem in fuis pauperibus acu-

avaridivitias , Gt(itim minimé extingunt ;

unt; & (ublimitas hzc virtute vacua in Op-

Hydropicis pares, ut ait Caffiodorus de azi-

probrium cedit domás Dei,

Certé qui hoc

citia,inquiens; Hydropici more,qui plus bi-

vano faftu intumeícunt, Neronianá potiüs

bendo, plus fitit , pecunia cupiduas ex multi-

fuperbiunt pompá , quàm Apoftolicà fplen-

plicatione grandefcit.

Cathiodoro fuffra.

deant religione ; cüm legamus projeciífe

InPaneg,

n

gatur Paccatus, Ut egrorum [itim potus ac-

Tbeodos,

quidem fideles aurum ad pedes Apoftolo-

cendit,ut ignis arentibus nem obruitur.fcd au-

rum, non vero manibus tradidiffe eorun-

getur s ita coatie publica egeflate divitie a-

dem; fordeícere in pulvere potuit aurum

viditatem jejune mentis acuebant,

Sitiunt

propé pedes Apoftolorum, non in eorum

avari auro inhiantes, divitias, quas ebibant,

ianibus fulgere : qui Chriftum fequuntur

quibus non fecus ac vino madidi inebriantur,

auro non coronantur, fed fpinis cinguntur:

ac mifere lumenextinguunt rationis, quia ut

decet enim, membra fub capite fpinis coro-

notat Ifidorus Pelufiora.

Et fi temulentia

L

NU

)2

nato, dumetis conflipari , ut dolores capitis

eorum , qui vini, & pecuniarum rabie tenen-

4

*

leniantut tránsfufi in membra.

Nonvocanes

tur, fpecies diverfa eft ( altera enim à vino;

tur qui Ecclefiis praficiuntur ad infulas au-

altera à pecuniis proficifcitur ) effe&tus ta.-

ro, gemmisque fulgentes, fed ad fpinas inti-

men fimilis eít , quia utriqueeodem modoà

miüs pungentes.-

turpi ; & abfurda cupiditate fubacti funt ;

132,

Redarguendifunt etiam qui avaritiz z«

fiquidem & qui vini aviduseft ; quó plures

gritudine laborantes propria negligunt in

calices exhauferit, eó plures appetit ; & qui

fibi concreditis Ecclefiis munia obire,ut pro-

pecuniarum amore tenetur , quó plus colle-

Q'E

prijs vel commodis ftudeant , vel acervandis

gerit, eó magis cupiditatis fornacem accen-

divitijs omne impendant ftudium ; hi enim

dic; & Sanctus Leo hancin Juda ebrietatem

tentantur à concupifcentiis fuis abítracti , &

detexit, quia avaritiz infaniá miferé infe-

L od Eu

illecti,& nonnifi terrena (apiunt, Verüm per-

&us: ait de paffione Domini; Hoe perfidus Serm,, s;

inde fibi indulgent, ficut fomnians efuriens

judas inebritatus veneno, dum fitit. lucrum,

bibit &comedit,;aitlfaiasPropheta,comedunt

Cap. zpf

pervenit ad laqueum ,| aurum fitit avarus,

quidem lauté avari,& falerna generofiora bi-

fed cumauro venenum bibit , & tamdiu fitit,

bunt, fpumantes calíces ex(iccant ; fed inftar

quamdiu bibit, ut Tantalea fit fitis, quá tor-

fomniantium , qui expergefacli ventre va-

quentur avari: licét adfint auri fluenta adhuc

OUU WE ATa I a a p

cuo fe deprehendunt.

Poteít quidem cor.

torqueri nondefinunt , quia fitire non cef-

pus onerari eícis temporalibus, repleri bonis

fant, quienim aurum fitiunt, aurum quidem

fenfuum, affici deliciis; fed anima virtutibus

aflequi poffunt, non fitis extinCtionem con-

vacua, inanitate laborat , & id clariuüs co-

fequi. Hinc Petrus Blefen(is, Quidam mo-

Epiff, Yv

gnofcunt , cum é fomno expergefiunt , feu

re Lantalico in aquis fitiunt , dum inter opu«

cum Libitina oftium pulfat, & lethales vocat

lentias inediá fe affigunt. — Mari pares dixe-

ad Manes , tunc cum incipiant indormire in

ris avaros: licetflumina omnia mare bibat,

morte, evigilant ad mortalis hujus vitz -

non tamen expletur, nec fitim, quam nativa

rumnas,liquidóque cognofcunt nullá fagina-

falíedo acuit, extinguit: opes ebibit avarus;

tàm virtute animam , fed omni deftitutam

divitias forbet , non tamen inde expletur,

bono, &prorfusvacuam. — Quid quód bo-

quia ut S. Nilus de avaritia ait: Nec paulri-

Orat, $,

nis affluxerint temporalibus ? Nil ipfis pro-

tudine fluminum mare, nec divitiarum copiá

funt coacervate divitie , & alieni rapiunt,

avari auimus expletur,

qua avarus pluribus annis congeflerat;X to.

M 3

| Noxia

94

Diffetatio IIL-

-

Noxía eft EflïamþRelïgirofïs pedloribus

2

turit urticas , gïgnïtqüe tribulos,. StReh-

inexplebilis divitiarum cupido , & congeftz

gioforum ccenobia divitijs affluunt; impen-

divitiz facra itidem clau(lra, ac. ceenobia in

fiüs tunc Coenobitz propriis fludent com-

di[crimina trahunt : quia in naufragium (em-

modis, G ob nimiam opulentiam , bono-

per prona eít avaritia, auri, argentique gra«-

rümque temporalium copiam rete difrürm-

vata ponderibus : an non Princepsipfe Apo-

pitur religiofz di(ciplinz.

Hinc 'Peteus

ftolorum pené cum fociis a'ftuantibus flucti-

conclusá pifeium multitudine ftatim .alloz , *

bus forbetur ob nimiam pifciü captam mul-

quens Magiftrum fuum dixit : Exi 4 »ie Do- T. emp. s

titudinem? Ea eít auri natura,ut fuo alliciat

i. quia bomo peccator fusa , tunc coee

nitore, fed eb graviore premit onere, quó

pit fe peccatorem fateri, cüm.fe novit bonis

catera inferiora metalla antecellit; cümque

temporalibus afflaentem. Sed cur/Chriftus

fuo pondere deorfum trahat in. hac fluctu-

Simonem, Joannem, & Jacobum ,' quos ad

ante vita faciliüs ad naufragium pertrahit ;

Apoftolicam paupertatem erat vocaturuss

idque cüm cognofceret, oculatiffimus Crates

affluere voluit tantà pifcium multitudine ,

Thebanus opes demerfit in mare , ne ab

feu bonorum temporalium copià, quáte-

ipfis mergeretur; obruit enim copia bono-

morari potiüs poterant ab Apoftolatu, quàrm

rum temporalium; fiquidem prz multitu-

ad Chrifti difcipulatum trahi ? / Scité voluit

Ls cap, 5Q

dine przdz Petrirete rumpebatur. — Rgzipe-

Magifter Chriftusfuos mox difcipulos bonis

batur autem. vete eorum , && aunuerunt fo-

abundaré temporalibus, quia nimirum hac

h

€t5, qui erant in alia navi, ut ventrent j &5

'€üm poffidentür curas,folicitudines pariunt,

Et venerunt , & im-

!6 adyrvarent, eos.

quibus;sorundem 'Poffeffores tedio. etiam

pleverunt. ambas naviculas , ita .ut, pene

afficiuntur , cüm nil: magis. ('tgmpö'*xïa;ii'unt'

zergerenttüg , tunc fübmerfionis, & nau-

faftidium pariat, quàm eorundem copiá:

fragij peticulum imminebat , cüm navis co-

plerumque abfentibus bonis inhiamus , cu-

pia bonorum temporalium plena fuit, Quid

pimüsque przíentia; qua tamen fi poffide-

ni etiam caffes religiofz diícipline inter-

antur nohis potiüs funt contemptui , quànt.

dum bonorum affluentia diffuit ; & càm di-

&(timationi ; opum defiderium tenaciüs no-

vitiz affluunt in coenobijs, tunc hac peri-

bis hzret , quàm ufus, fórtiüsque earum

geN

clitantur.

An non rete' difrumpitur ob

privatio nos.allicit, quàm fatiet poffeffio z

divitiarum abundantiam ?. copia frugum

nifi Chrifti Difcipuli experimento depre-

horreainterdum deflruit; premuntur enim,

hendiffent , quàm futilis fit, quàm inanis Ea

& vitium contrahunt, quo lap(ui fiunt pro»

imó & noxia omnis copia , quz etiam rete

ximiora.

diffolveret ; fortáffis defiderio abíentem co«

Etiam arbores, qnó

| fruä-ibus-fu"nt' ;di-

piam ad fe vocátfent ; & facilé potuiffent fe

tiores, eófuis inhumum proniores curvan«-

à Magiítro avocaré, — Poflquam veró nove-

tur ramis , & plerumque difrupti vi ponde-

tunt ambas naviculas effe' naufragio proxi-

zisàreliquis arboris ramis divelluntur. Quó

miotes, cum bonis tem.pora'libngppferen-'

plures etiam coclum vapores in fublime at«

tur; turic abjecerunt. omnia, & abdicata

trahit, eóceleriüs eosdem demittit, vel con-

pifcandi cupiditate, quá obrui poterant,non

cretosin grandinem, vel cuffos in fulmina;

fatiari; imó mergi, non impleri, fecuti funt

t

vel accenfos in fulgura , aut eliquatos. in

Chriftum , & càm primüm' fuerit Petrus

imbrem, conílipatosin nivem.

Noxia eft

pifcium captor , factus eft hominum pifca-

jfibi copia, ut & injuriofa fertilitas,quó enim

tur. Timeret cum Petro quisque, fi fciret,

bona tem p-o:a'lig non opes ciï*e";;(gd laqueos:

tellus eft -pinguior , €o uberiores.fibi parf

!

*

D

»

4

/

34

"

f 3

l .,,xx..

N

Df

Y

L

o d

-

,«7

ïlï

Y

W

s.

W

;A- ,IA '.

i

.

"i.

"E

Wi

;;);

T

À

N

ia

&

Xx&xxæ

i

245

.

uN

d

ao

.;'!

-1

ï

NU PT

N-

RUE

l2

g 53* 7

L

W

la'

R

Ixiw«

np

Lu:, DA

J

T

SS

LA

vera Ia

K

s

f

v*

49

1 -ll

a

u

x

;

E

e7

Iv.

P

ab

)

-

C

D*

:

'ä'('ï"iz.

pup

e

s

SAG

J ATE

a

f

)

2

:

;

N

d

A

aT

:d(rl

N

—ä

'EB

.I,

«

',/;/

x d .'»-' »

57

i,u d

C

U

Y

Z

A

d

Y

a

SS

263

;

. A

Y )

&

ecy

-a

LA

Y

5 DIS; | n

;

H

[]

;

B£! (9;) ää

. DISSERTATIO IV. .

*

Lie. s x :

bt

Pungitur Ambitio, ut c

J

us tumor detu.

mcat ; ac infolefcens in honores, ac digni-

rates affcctus non ampulletur,fed expungatur,

-

S. I.

"h dcpmwt Appetitores , Quorum

&

Ifaw glorie ambitio fu

| 4

pe??ahz,; ngfi s

exm—tmngk,/ pertiæaciter urit,

ie

Fa d-

?

- .

7 On divitijs tantüm inhi-

monis in vertice tempïï, non tamen ut ibi fla-

g

E

2

ant homines, fed etiam

,;

2

ret, fed ut praceps deorfum ageretur ; quia

honoresambiunt, qui-

plerumque qui eminentiores ambiunt in Ec-

|

i

bus auram popularem

clefia dignitates lapfu graviore in ima detru-

X

ï

expifcantur, Camaxle-

duntur profundiora.

Hinc Simeon plenus

A

-ï

,

onti haud diffimiles ,

SS

N

i

&tate, & fpiritu fancto non fupra templum,

i

E

cüm inani paícantur

non fupra pinnaculum ejusdem , fed tantüm

aurá. Implent mentem

intemplo puerum JESUM meruit in. ulnis

magniscogitationibus, qua propriá inanita-

fuis fufcipere; quia Deum non rumidi alta

te vacuitatem produnt judicij.

Gloriantur

petentes, & inflato fpiritu (urfum niténtes

varia rerum occultarum fcientià, cüm nec

inveniunt ; fed humil

Socrate fint doctiores, nec feptem decanta«

imis detinentur,

e5, qui vero fpiritu in

x

Ambitio ad Dei nom

1

tis Gratiz Sapientibus fuppáres, qui tripo-

en poteülquidem ;

*

dem Delphici. Apollinis juffu fapientiffimo

pertingere, imó G attingere, non verb ipfum

deitinatum ad fe, 'inguli ad alios transmife-

Deum: &quidem nomen Dei non in fubli-

runt,

Tumor e(t, quemambitio prodit,fed

mibus humanarum dignitatum faítigiis, fed

plenus vacuitate; imà non folam fecum in-

in humilibus pannofe fervitutis, Si enim vol-

anitatem trahit; veróm äürgefeit, ut ftactim

vas Romanum Cathalogum ibi civibus Beth-

detumefcat; vehitur in (ublime; ut lapíu gra-

lehemiticis accenfetuz filius Dei : qui fe hue

viore adima detrudatur.

miliavic , factus obediens usque ad mortem:

Ambitionis ufusarietetartareus ho (tis

proprium eft munus famuli obedire,& obfe-

Chriftum oppugnaturus , vel fupra templi

qui, & Chriíti obedientia non magis floruit

pinnaculum , vel in montis editiori faftigio

in cruce, quàm in cunabulis; nafcienim vo-

ä

eum aggreffus eíl, oftendens bona tempora-

luit cum ex imperio Cafíaris Virgo Mater ad.

lia, quz fponderet, (i cadens cultum ei ex-

Davidicam proficifceretur civitatem , & qui

hiberet, quia in altum evectos promptiüs

moriendo patri obedivit, nafcendo Impera-

tori (e fuhdidit.

doemon aggreditur, expugnaturus, & in ima

Imó ut ait Chryfologus

deje&urus; ut inde difcamus, altiora non am-

de Jacob 4vre didicit obedire, quam tivere ? Sevm. .

ii n b a - o i

bire, fed in imis detineri: tumidus eft, &

etenim claufus in utero virginis iter arripuit

inanis fpiritus, quialtiora petit: qui pluri-

g

imperatum, ut priüs paréret , quàm eum mae

mum habet fpiritüs foliditatis , non (upra

ter pateret, & priüs voluit fubditum fe fa-

templumevehitur, fed templum ingreditur

teri Augufto, cum voluerit & ipfe cathalogo

Et ventt in [piritu in templum hoc eít, vene«

infcribi, in quo fubditi omnes Romani Im-

rat Simeonin Ípiritu, nonut in fublime eri

perij cenfebantur: nimirum oscafionem in

geretur, fedin templum vero ac probato fpi-

lucem prodeundi na&tus eít, cum natus occa--

ritu ingrederetur: quienim ftacui ambiunt

fioni obviaret profitendife fervum Principis

fupra pinnaculum templi; non ducuntur vero

Romani: quàm immodicé turgere , ac intu-

fpiritu , fed trahunturà Lucifero. . Nec

meícere potuit tunc Roma : qua fuos inter

Chri(tus legitür fuiffe fupra templum , ni(i

