C - GE C U n E T R - P L M

authoritate ad necem fubeandam propudio-

luculenter D. Gregorius ait : — Ni/ fimplici

ral.cap.at-

corde felicis , quia quod innocentiam er-

fam damnata fuerat, fed quam illatz inju-

riz intolerabile onus premebat; emaculata

4 Alios exbibet , mibil efl , quod pati

«onfcientia furfum ad uberiora gloriz eve-

4b aljs formides.

Habet enim. quafi ar-

cem. quandam — fortitudinis — fimplicitatem

hebat incrementa? . ex rca enim arbitra fit

calumniantium, & Judex judicantium, quos

fuam. . Nec fufpeétus e$t pati quod fe feciffe

mendacij redarguit ; & de compofita fraude

non meminit : nonhabet quid timeat emas

culata confcientia, quianihil eft, quod pati

efficaciter infultat ; quia emaculata. con(ci-

entia omnes diffolvit calumniarum technas,

ab alijs formidet , seque fufpe?us eft pati,

R a M "aM t o N — l ia 7 —

fraudes excutit, & caligines fuo nitore abi-

quod fe feciffe non meminir. Animum fibi be-

ii

.

ne conícium nulla imminentis mali turbat fu»

git mendaciorum ; quamvis qui mores no-

[ —

verant damnatz foeminze amaré flerent. Z7e.

fpicio , non inquietat timor , non angit for»

Da»iel,c.13.

mido , habet enim domeílicam arcem, ad

1

bant igitur [ui, & omnes qui eam noverant:

4

WQSSQ

quam tute confugit, & indevibratas acerbiüs

lugentium tamen lachrymas exficcavitSufan-

)

nz innocentia, quam Salvianus ab ea vindi-

minas tutus retundit, & flecti nefcius advet-

Lib.1.de gu

fantium deludit aftus.

bern,Dei.

cat damnatione emaculate conícientim fuf-

Apoftolus Paulus 2. 22 Corintbios 6.

fragio inquiens : ffebznt igitur fur, & omues

37^

T

"i eAm noverant.

Sed nemo aliorum fenfu

per Antithefum cathalogum , recenlet pe«

ql

ricula , qu& paílus fueratà dextris ; & à

mi.[cäf, fed fno « &f ideo nun pellunt cujusdam

fini«

hs

/

Qonfciemïa emabul.atafcrax;pwb&mm a&'&&uum ager,Grc. 565

3

Hnïüris , per glotiam,& ignobilitatem, per

gpter.quod placeo mibi in anfirmitatibus meiss

dn contumelis , 4n mece[fitarbus , 34n. per(eo

infamiam, GL bonam famam ; -ut feductores,

& veraces; ficut. qui ignotit,,;&xcngniti.;

cutionibus án anguflijs pro Chbrifio, — Ver-

quafi morie

ntes , & ecce vivimus, quali tri«

bum illud p/aceo ab Apottolo .ufurpatum;

rzcéidem eft ac .Zelelor , qua(i.Apofto-

Ítes , femper autem gaudentes. — Quid ,

quàd Apoitelus tot periculis imminentibus

lus dicatjtantàm abelt, ut.2gro animo ,. ac

circumvallatus tutus ambulet, tot zerumnis

ánterno.preffus meerore meas feram |.infir«

mitates., ;patiat:contumelias , ;perfecutio-

pretfus gaudeat, tot cala:initatibus exagita-

tus, tor anguítis .ar&tatus., tot preffuris

mes , : angufítias, aut;potiüs ijsdem vel ma«

coanguílatus , "mente tamen ferena, animó-

ximé intus,gaudeam , .cüm non ;finat me

triftitize fenfum - experiri.,.qua.in.me quie-

que tranquillo leretur ; quafi £riffes femper

auteni gaudentes. Quuod fi queramus quód-

fcit, :gaudétque emaculata cenfcientia : hac

«enim fuo-nitore non tantàm.gaudium .ace

nau fit hoc gaudium, quo Apoftolus affici-

tur tot inier pericula, quaimminent ; tot

cerfit, fed.& caliginesomnes mororis., aC

inter tri(litias, .qua ipfum premunt, ap-

triltitiz excutit.5 procülque abigit : ^ ; hinc

S. Bafilius ait: 4zimasqua femel fe modis

äHom;L 40&

pofite tefpondet S, Chryfoftomus, gaudium

LETAEAGL,

oumnibus . defiderio .adflrinxerit [ui Condito-

Ham?l.w.wd

'effe , quodemaculata progignit conícientia,

ait ipfe : Nibil aliud. e$t triffe, nifi DEU.M

ris , jámque infuevit obletkare ; fe/ tanta . ;il-

|poput, u-

offendere , quod cm aberit ;uon iribulatio-

lius pulcbritudinis contemplatione 5 , prorfus

| tisth,

n6$ , nan infidia ,

on -quidquam aliud fa«

non [inet, t vehemens illud gaudium, animí-

pienzem anwmum, poterit contriffare fed

que fuam .jucundiffmam : difufionem ;suter«

quemadmodmn ( -ejx,zgugm feintilam in l-

cipi , aut immutari per multiplicem ac fuew.

cum deyecerus profundum flatim extinxeris -

cedaueam carnalium .affetiionum. mutatios

f,

dtidem &5 osnis trisiutia [uperabundantia in

mem.s quin ea poris , qua aljs -maroreus

Bonam wvijja eon[cienztam extinguitur, Pro-

afferunt im cumulum — [ibà uevtet. , -& accef-

fionem . latitia., -cujusmodi «erat. . Mpostolua

puierea & Paulus fesnyer gaudebat , .quaniam

anterius fecundnim, Deum confdebat . An.e&que

um ;[ibi probà admodum complaceret.£n :in«

Sic

firmitatibus . intribulationibusyin perfecue

,steffifo

enim rot walarum capiebar [en[um.

Vl.

e/Abrabam Patriarcba eratan dele&latsone

tionibus: : quàm validum , ac firmum.eftine

n

,-r*.þwulta P'd]il.f t'ifliä.;

Quam ferax probo-

ternum gaudium, quod proba intus :conície

rum affectuum.confcientia proba! non fo-

entiafovet, .«üm :;nullis finat :fe- .concuti

lum piaomnia excitat deüderia, imó & .ube-

moeroribus, & erumnis, quzx Intus corpus

riüs defiderandi deíideria , -circuláimque de-

pulfant ; quin potiüs:ea , quae aliismoero-

fcribit.in.defideris, ut.nvaquam detiftac de-

rem áfferunt, án incrementa (bi veruc lg

"

fiderare ; verüm etiam inter rriítitias , quae

titize, ac uberiori$gaudij cumulum.

335

premunt :calamitates, qua& exagitant; trl-

WVir.enim 'juftus:proba :munitus :con-

l

bulationes, qua fauciant ; prefiuras , qua&

fcientia adhuc inconcuflus fuo haeret in gau«

feriunt; gaudium foveat, quo ftudio faveat

dio, '& £le&li.nefcius-ab 1llo nequit divelli,

virtutum: funt.enim probam habenti con-

necimmutati,'ut loquitur ;Bafilius : ;per

Ícientiam anguftize, preflurze , :& calamita-

suultiplicem .. 8 fuccedaneam .carnalium

il .

lo

tes exercitia virtutum , quze nonnifigaudio-

affetionum mutationem , & ingruentium ca-

rum funtfctz : licét premeretur .Apolto-

lamitatum preffuras: imó conícientia.ema-

lus tribulationibus, anguílijs , aerumnis,S&

culata.DEI fibi «elogium -arrogat., :apad

calamitatibus , adhuc tamen :adverfitatum

quem-.non:eít transmutatio 'neque/vicim.

minimé fentiebat tríílitias, nec ;moleftiis

tudínisobumbratio , fed.divinam mentem

pungebatur, quia probá loricatus confcien.

juge gaudium exhilarat : hancNuminisim-

ib n

tiá ictus:omnes .adverfitatum 'retundebat,

mutabilitatem , :gaudiumque perenne.zemti«

jl npah

latut conícientia emaculata 4 :qua :ad affe«

& quafi calamitatum | impaffibilis , malo-

rum non capiebat fenfum 5 & licét triftis

&ionum carnalium :mutationem . .ad :cala-

exteriüs videretnr ob multiplices, ac vali-

mitatum preffuras , :ad anguítiarum angoe

res, ad tribulationum tutbines., quafimus-

das triítandi caufas , quibus oppugnabatur

/À dextris , ac (iniftris,pergloriam, & igno-

tabilitatem exuifet , immutabilis , & in-

bilitatem, intus tamen femper gaudebat 5

concuffa , in tranquilla adfueti gaudii frui-

tione fecuré perfeverat ; hancenim proham

quia emaculata conícientiia fuz ;.probicatis

in arce tuta quiefcens rider moerendi cau-

conícientiam nulla cafuum varietas turbat 5

fas, qua exteriüs nituntur corpus premere;

nulla tribulationum :calamitas inquietat; GC

ut animum à fua divellant tranquillitate, ac

nulla .a2erumnarum «congeriesà fua dejicit l«

removeant ab illa ferenttate ; qua intus ac-

titia, femper perfeverans imperturbabilis, ac

inconcufla,

cer(it laetitiz nitorem.

Proba conícientia 5' ita eft jtigiter hi-

" iLicét adlatrent tetricz paffiones, fub-

49.

38.

laris, ut moeroris cauías omnes excutiat j

fultent turbulenti appetitus , imó & inful-

triftitie minas extinguat, ac veluti impaf-

ternt anteactz vita crimina per poenitentiam,

mox expun&ta; frendeat orcus, hiétque gee

1. Corinth. fibilis: salorum non. capiat feufum, — ld«

12,.

»

que cauízs cur Apoftolus feripierit, re-

hennz baratrum, adhuc emaculata con«

Bbbb

fcien-

Ferani ae Affeclibus Tam.ll.

$64.

! D'iffertatioMXXV Í. |

-

fcientia fuá perfunditur latitià, à qua non

jfn-nititur gaudium, verümi etiam culmen

- finit disjungià preffuris, anguftiis , calami-

eft virtutis ; & meta felicitatis. — Hinc Sa-

tatibus , qu& cutem poffunt quidem cot-

lomon erudiens nos, ac docens non fücataes

poris pulfare, non intus mentem fauciare,

.PIT'O'U(L.?'Q E

fed vera latitie fontemait; Bibe aquam de

quia ut fcité,ac eleganter edifferitD Bernar-

eifferna tua, & fluenta puteitui; ubi feptua-

Lib' de i»'

dus; Premat corpus, trabat mundus , ter-

ginta Interpretes explicant : Bibe aquas de

teriori doh* yest djabolus , illa erit fecura, — Bona con-

L]

vafis tum, O de tHorum puteorum fonte , cui

| €5p. 23,

fiientia fecura evit c&m corpus moritur

P

interpretationi adhzrens D. Hieronymus

Int.32e

fecura cum Anima coram Deo prafentabirur

ait : Bihe aquam 4e tuis aquis, & deputeo-

fecura, cümin die judicij ante tribunal terri-

Exech,

rum tuorum foutibus :

initruimtr aquam

| ficum jufli Judicss atuetur. Cum mundus o-

verz latitiz non aliunde hauriri , quàm &

snni volubilitate circumtótetur.fforeat,rideat

propriofonte, qui? conícientia noflra c-

pereat, iranfear $. nunquam marcefft. bona

maculata , ac vita fcaturit probitate: neque

coufrientia, — Subjiciaiur corpus in pena, in

aliud eftfons ifte innobis, cujus latíces ve«

injuris maceretur ,. verberibus — lantetur ,

rum gaudium adferunt , & conícientix in-

eculeo difiendatur , gladio trucidetur , cru-

ferunt puritatem ; quàm Dei gratia , ac in-

&i5 patibulo affigatur $. fecura erit con[cien-

$14.

terna lztitia, quà perfufa proba conícientia

Quia hac licét plerísque obífefla, &

dicitur aquam bibere de fuaciflerna, utex-

oppegnara malis , nunquam tamen expu-

plicat S. Ambrofius inquiens; Zs £e ipfo fsta- fo'*ïm-"-«ï

gnatur, quia interno fuo immobiliter hzret

viratis tue gratia eff , ex ze pullulat, n 1e 7 V^-

gaudio;quod afe divelli non finit; non enim

manet, intus id eii in te ipso quarenda ju-

quod emaculáta confcientia intus progignit,

cunditas, tua eff confcientie. Ideo ait : Dibe

fovétque gaudium fucata eít lzetitia in cortice

aquam de vafis tuua, €6 de puteerum tuo-

Guntaxat fubridens; fed altiüsin imo cordis

rum fontibus , qui veram igitur latitiam

radiccs agit, ut firmiüs hareat.

extra fej& in mundi voluptatibus aucupatur,

41«

Hanc propterea emaculatam confcien.

nonnifi larvam itivenit fallentis laetitiz, quae

tiam copiens Pfalmographus;querulam illam

perfonata eft, ac larvata; falía funt, & fal-

4

P.i(nlm. 4Q0»

vocem ediderat: Sama animam "HEATI QUIA

lacia, quae mundus fuis oftendit affeclis gau-

Iu LP

| peecavi tibi , fed cur peccatumallegat fuum,

dia: perfonatus eft mundi rifus extima fui

ut ad veniam , & condonationem Deum fle-

Ípecie fuos decipit , qui ver&. funt mundi,

&at ? cüm fcelus divinam potiüs juftitiam

quia decepti à mundo ; nullum enim habet

excitet, quàm mifericordiam ad veniam in-

mundus fectatorem , quem non blanditiis

citet ? an quia fuum (atetur peccatum, inde

fuis prius fefellerit; & quamvis in mundi íce-

faciliüs fperat' veniam

eó quia confelfio

na ridencem vultum mundi exhibeat íecta.

delicti , fit apud fupremum Judicem fcele-

tor, non tamenriíus eft, qui rifus effe vide-

ris deletio ?. fed fanari percupiebat David,

tur, fed nuda oculorum deceptio ; latva cít

ut confcientiam enactus emaculatam, vero

rifus, fed quá internus fletus obtegitur: tota

frueretur gaudio, quo arumnarum mole.

mundanz fceng pulchritudo in hoc fita ett,

P[alm. 84.

ftias propulfaret ; quapropter, poft ablutam

ut aliud offerat pro alio, & fpe&antium

lachrymis confcientiam , ac deterfas, quas

oculos decipiat , dum fpe&tandum fe exhi-

contraxerat criminum maculas,mox enactus

bet, quia extima fuperficie fuos fallit Ípcéta-

|

emaculatam con(ícienriam aiebat ? Cor zieum,

tores: neque mundi felicitas; qux gaudium

& caro mea exultaverunt in Deum vivum,

fuis pollicetur, quidaliudeít, quàm mera o«

Quod e confcientia proba , ac defoccata o-

culorum deceptio,quia ut fcité D. Chtyfofto-

3

ritur gandium non fluxis creaturarum bonis

mus: NiÀi! babet flabile, neque frrmum , fed Bomil, zi

Anhzret, fed fummo bono adharet ; qua-

fela eff oculorum deceptio,8 priusquam appas " Gcoef.

QW'M&)

proprer in Deum vivum cor Davidis vera

At 4U0l4t : quis igitur verum qu&rat gau-

erfufum lztitia exultabat ; verum enim

dium , ubi quidquid fpeciem rifüs videtur

gaudium non de fucatis mundi concipitur

prafeferre,lachrymas alicit, & fletum accer-

" voluptatibus, fed de fummo elicitur bono,

fit, & pura eft oculorum deceptio;cüm & to-

1p Strim.

QU buic gaudio ait Bernardus : .52 compare-

ta mundi felicitas perfonata fit, & larva tan-

tur omnis alia jucunditas maror efl , omuis

tüm felicitatis ad minüàs cautos detipiendos ?

(fuavitas dolor , omue dulce amarum, omne

quapropter opportuné D,.Bernatdusait: Nu/^ Lib, de gva-

decorum fedum ; & omue pofiremó quod de-

la verior miferia , quàm fal/a letitia, Gu« C libero .

. lectare poteff, molesium eff.

tunc eó major eft miferia , quà uberior vi« ^ i,

4*

Non ex bonis mundialibus,fed expro-

detur mundi letitia , que nonnifi larvam

ba, confcientía , probisque cujusque mori.

habet gaudii, & peracta vita fcena fititium

bus veluti € pellucido fonte vera hauritur

deprehenditur fuiffe, quidquid mundus ex-

latiria, quce vitz innixa probitate furfum

hibuit felicitatis , & gaudii : non enim fi-

. ad Deum eéreclze. mentis fuudamentum ett :

dendum volupratum illecebris, quz fub lar-

non de exfuccis, vacuisque mundi bonis gau-

và lztitie decipiunt , ac interimunt : ficta

dere, led de confcienria emaculata; | mori-

eft, & tantüm in extima . frontis. cute picla

büsque ad normam virtutum compofitis Iz.

mundi latitia ,

qua propterea cor mnon

tari vera eítlztitia; Imononíolüm emacu.

imbnit , fed tcnui tantüm cálore exti-

quamvis

lata conícientia fundamentum eft, cui verum . , mam pingit vultüs fuperficiem :

P/ dm. 4. !

Anundi

.kconfcicntia emaculataferax proborumafíe RUR 3g€1'3&c.xgez6;

mundi fe&latores ex quavis parte deliciis dif-

jimpl;'citer, €$ abfolutà dedifii latitiam, fed

1Oe

fluant, divitijsaffluant , voluptatum là

in corde meos ostendens , quód nulla e$t an.

cinijs ad mundi gaudia provocentur , &

rebus externis latitia; qua enimà bonisex-

a.

mundanis bonis, commodisque ««umulati

ternis hauritur lxtitia, «or non aimbuit;

videantur cum mundo; gaudere , & ridere,

Íed oculos tantüm .decipit,ac afficit. . Scité

alieni tamen funtàvero gaudio ; quiaaquam

igitur quidquid in . mundo .eft concupifcen-

non bibunt de propriaciíterna; neque latices

tia dicitur oculorum ; quia «oculos £foras

gaudij de propriisfontibus, de probis fuis

itantüm fallit, :non &or intus alit.

533

4de

moribus, déque confcientia.emaculata hau«

Leviculum:eft gaudium , :guod . .non-

db

riunt, Idque etiamPhilofophi noverunt, qui

nifi oculos afficit , & intus non intrat , ne«

inbonis adventitiis non polle quemque ve-

-xquex'-pe'&us mellea perfundit :dulcedine, .fed

rum aucupari gaudiumafferunt, ut pra.ca«

felea inficit amaritudine : :piélaeft 1zticia,

teris Plutarchus lib. de virt, & vitijs, ubi ait:

quia fficla, & quam folus affectus non probé

ucundé wivere, & bilariter uon à foris sl

.affectus colorat ; verz letitiz fcaturigo eft,

fed à «ontra bomo rebus ip[is,in quibus verfa-

qua à proba confcientia dimanat , bec cnim

tur latitiam , &6 obletlamentum ex emoribus

intus »penetrat , omnia pervadit :vifcera , .&

Jf quafi ex fonte baurit,

in cordis intima jugiterexundat , & hac per-

fufus David DEO exultim gratulatur /in-

VACM

$. VI.

quiens : -Dediffi letitiam:in .corde mea,quia .

dis

folida, ac proba 1xütia eft;quae tuam à Deo,

Vera letitia nomuiffex qmorum pro-

'& proba conícientia originem :trahic; non

bitate , ac emaculatá cou[cientid oritur.

«enimementitum quidquam , & non verum

Qua & mundi, voluptatibus exhbibetur

à vero poteít -Numine efle ?. .cum .igitu£

mundi'Iztitia eam inficiat, imó & de(lruat,

fucata eff s cui filaroam detrabas

- dacryuns featet.

'qua-dimanat à vero Numine , & conícien»

41

itia:emaculata ; ;nequitullum :verum :gau-

E PEra letitia tifi ex .morüm probitate

dium haurire , qui exira DEUM in ; putt-

/ & conicientia dimanet :«emaculata ,

dismundi fontibus latitiam:ebibit.

-*ïn i

vera non 'eft , fed fucata ; probata

ayon eft; fed larvata, quam fundus VO!U,p'L'aS

mundi folo nuilum poteft :'verum pullulare

h

;gaudium , quia fpinis tantüm , & urticis

exhibet: non enim quain mundi voluptati-

Ícatet tribulationum , .ut uübique lachryma-

bus queruatur gaudia intus exundant ,. &

rum. luctüsque :offerat femina,, que in

abluunt cor fatagentis gaudere; nil enim ex

«ordibus fuorum :fe&tatorum infepelit 'fce-

znundi illecebris decerpitur, quod fapiat:

cundo'nafcitura foenore , '(ítque propterea

nequeamare falicesdulcia producunt poma:

mundus , non ager lztitice ferax , 'fed ima

N

cüm fit mundus amaritudine refertus nullam

vallis lachrymis referta ; locus;plorationis;

oteft dulcedinem exhibere, :quà potis fit

fuos demulcere affeclas,

Externam à mun-

'ut inde difcamus nullum verum nos :pofle

'gaudium inhaclachrymarum valle expifcari,

do eblandiente, & à fortuna arridente lxti.

«um lachryma cordis corrumpant lzetitiam,

tiam expofcere, non eít verum petere gau-

'verümque extinguant gaudium; :'opportuné

dium., fed lachrymas haurire, & venenum

S. Laureniius Juttimianus; Plorationis.ac las ;y,, dinterin

bibere." Bonaquidem & jugis letitizefcatu-

ehrymarum valls auncupatur big mundu, confhdiuesa.

rigo eft confcientia emaculata, ac probi mo-

4ut in dllo degentes nullum verum moriut 1n-

res; aícititia enim müindi oble&tamentanon-

A

venire po[Je folatium, Yuflabilicefl , 65 per

lil $

nifi pænit—cnda ftillant gaudia: «aufam ad-

momenta decurrens cafibus plenus 4 pericue

fert Apoftolus Joannes , quia: o»ne :quod in

TP

Mis feptus, turbinibus agitatus . flu&uationi-

| h?i/i.x.s.ä,

zmundo eficoncupifcentia carnis efl, & coneu-

4us anxius , cladibus vefertus, diffentionis

pifcentia oculorum, & fuperbia vita, loqui-

bus inguietus , mutationibus -dedius , Deo

tur Apoftolus tropic? per metomymiam , ut

contrarius , culo diffmiu , wirtutibus op- —

non fit mundus;qui concupilcat, fed in mun-

do homines ; qui varijs concupifcentijs fo-

pofitus , fanctitati inimicus ,5 pis suentibus

»

]

onuerefus.

4

lent exatdete: eft concupiícentia oculorum

Cim igitur

folis '*ïac'ïa'fymïs 'iuhn'xa't-e»t

jl, &i

curiofitas, pulchritudo , avaritia, & omne,

4f-

ia

qued oculi attingunr, & animus concupi:

mundus nullam poteíl veram exhibere lzti-

i &' :

tiam, quà mentem perfandat, & pracor-

7'£7m

Ícit , cujusmodi funt divitiz , aurum,. at«

dia irriget, Quàm fatoi igitur, quàm de-

gentum, gemma, przdia , opes, fpecies

ventüílg, quas homo avidé concupifcit: di-

liri, qui larvato ; ac fucato mundi gaudio

Íe concredunt; & veram poffe in muadi

citur autem concupifcentia oculorum , quia

cüm oculi fuos inres hafce obtutus dirigant,

voluptatibus letitiam enancifci credunt ?

falluntur , & ideo verum gaudipm per-

earümque hauriantípecies, quasin phanta,

fiam , & mentem immittunt , animum mo«

dunt in fe ipfis, quo avidiüs extra fe ipfos

vent ad hujusmodi externa, ac fluxa bona

illud querunt : vera lztitia eft, quz fuam

in conícientia emaculata ; habet 'fcatur:igi-

ferventiüs concupifcendum: opportuné D.

Chryfoftomus expendens illud Regij Vatis:

nem, quapropter nos erudiens Salomog

]

"2 de f].-

Pfalm. 4

Dedifli latitiam ia corde meo al z. qgau, djxit.

ait Prov-e.r-b:-s. v.1$. Bibe aqua

E

f'erna .

Veraui de Affc hia Tom. 0.

^

—

$66

Difi?ïrtatio. XXVI.

flerna )uk , flm;;zm putei tui , feu ut ex-

titia nonnif1à confcientia &

pendit D. Hieronymus Jibe aquam de tuis

dimanare,

aculatt pöli'ef

aqw&.

Quid? quéd Salomon eum mo-

... Quz vera eft lxitia, in tellure 1./cx'3rdï's

neat, qui aquis abundat , ut fuas ebibat a-

. noflr

47

i exculta per emaculatam conícien-

quas fi fidi exeítuat ?. A non delirus effet,

tiam , ubi radices agit , florere,ac vernare

mentisque inops , qui fiti exardens mallet

arefcentibus, ac hiantibus faucibus fiire,

didicit ; non enim vera eít illa latitia, quz à

proba non dimanans confcientia » Cor non

& in incertum aquasaliunde quzrere, quas

afficit, neque in corde

de fuis fontibus poffet ftatim baurire, &

germinat: & quia Da-

; vid poftquam lachry

mis,

& cinere peractze

49

ziät !0. caþ .

fitim extinguere ?. Ait Plinius : Orjgez

3«de Qr)'ge.

poenitentiz fordes abíterfi

t

quas delinquen-

perpetuo fitientem rHfrica generant , & na

do contraxerat, veram fenfi

À

tura loci potu carentem && mirabili modo

itletitiam, quá

intus affectus ejus experieb

atur dulcedinem,

ad remedia fittentium.

Namque Getuli la.

Deum alloquens,

cui & gratias agebat dixit;

£rones eo durant anxilio reperizs in corpore

Dedifli letitiam i

? corde meo; non dixit de-

eorum [aluberrimi liquoris veficis,

Orygi

dittiletitiam in mundi voluptatibus, in fce«

haud abíimiles dixeris,

quos mundus ad fe

minarum blanditijs, Regni potentia, armo«

trahit , qu fuis epotis aquis propriam va-

rum viribus, divitiarum theíauris, fed i5

leant fitim extinguere ; quibus fatiüs re-

coYde THeo , ne quis cenferet, foras quareiüe

torquetur, Bibe 4quam de tuis aquis, Fru-

dam latitiam elle.; ac poffe v

ftra in viíceribus velicam quis gefiat faluber-

erum gaudium

à mundo , rebüsque fluxilib

us prodire; ops

rimo oppleram liquore , cum perpetua ex-

portuné D. Auguftinus;expendens verba Re-

ardeat fiti ex aquarum inopia : & cüm pof-

gij Propheta ait:. Dedi/fi in corde peo:

fit pellucidos , ac frige(centes haurire lati-

erga EnavYAt. z';lz

non foris quarenda latitta eff.fed intusinco r. P[elm, a.

ces 6 proprio fuo fonte, zílibus exare-

des qua non fucata, fed vera eft latitia :

Ícentis fitis extinguendis opportunos; é tur.

intus in nobis, ubi germinat, quarenda elt,

bidis , a« coenofis lacubus putrefcentes e-

Ager eft. cor nofirum

mendicat anhelus undas.

* in quo plerumque -

|

Is vere fibi con-

fulit, ac propriz fiti, qui fibi ipíi fons cft,

pravorum fenticeta affsidiuum fuccrefcunt ,

qui non finunt florem germinare verz [ati«

& aquam bibit de fuis aquis, fibique de

tie : fed i hujusmodi vepreta radicitüs e-

proprio finu largiüs potum propinat ; ne-

vellantur, & vera refipifcentiz vomere no-

que aliud efít proprium in íe fontem ac.

ftri tellus agri excolatur

» ac feminibus joeg

cerfere , & aquam bibere de cifterna fua,

cundetur lachr

quàm confcdentiam refipifcentig lachry-

ymarum , quas dolor de pa-

tratis £l

agiujs elicit , illico germinat flos

mis abflergere , ac irrigare; quia 6 con-

veri gaudii , fuámque perfundit odorem $

Ícientia emaculata , ex probis moribus

quem recipit , fervátque. confcientia emae

fons fcaturit veri gaudij : & hoc eít bibere

culata ; & hec eft vera lxtitia non fos

aquam de fuis aquis, feu jucunditatem, &

Ias extra nos , fed imtus in nobis

renda,

quae

letitiam intus à ie ipfo emanantem : quàm

malé emendicat,de paupertina rerum fluxa-

Fruftra labore defati

gantur, ac fudore

48

rum, & mundi vena, qui fatagit verze lg.

madent,qui ia mundo;in

ebus interitui obe

titie rcficientes latices haurire !

46.

noxiis, & pereuntibus invenire veram l&ti«

Hasaquas de fuis aquis ebihit Pro

-.

pheta Kcgius , fed priüs patratum à fe de-

tiam fatagunt: tametfi terrena omnia toto

nilu emungerent, nec unam veri gaudii gut«

lictum Izchrymis fategit diluere , & poft-

tulam elicerent : premere quidem poffumus,

quam exitus aquarum ejus deduxerant ocu-

qua in mund

o aliquid videntur commodi,

li, & cum ipfe in gemitu diu laboraverit ,

& gaudii prafeferre,

*

s

non tàmen veram pof-

poítea obnixé DEUM rogat , ut velithanc

funt lztítiam expri

P/;Jlfïh $o

fibi aquam elargiti : Redde mibi letitiam

mere , neque tantillum

veri gaudii :

quia res fluxz ]

achrymis eli-

falutaris tui, hoc eft, ut explicant Hiero-

ciendis aptiores funt,

quàm vero gaudio ine,

nymus, Chryfoftomus, & Bafilius; Redde

ftillando; non funt,

mihiletitiam de remiffione peccatorum

qU& pereunt veto foe-

cunda gaudio , ne

que proinde veram poffunt

poít diuturnum de ijsdem luctum: fed fi

lzetitiam gignere,

-N W Gu - Aumlo uae GEMRO Va EL hw m

nec parturire: faciliüsex

peccatorum remiffionem, aceorum ve-

lapide fuccus expri

mitur, quàmex rebus pe-

—

$—

niam fuerat jam antea David coníecutus ,

(

rituris guttula ver

i gaudii: conícientia e.

cür adhuc tam anxié hanc concupiícit re-

maculata, & cor à quovis defeecatum

pro:

$,

miffionem ?. & pediffequam hujus condo-

bro verum parturit gaudium ,

quod. pro«

nationis letitiam ? cum hanc poffet à fe ipfo

pterea non invenitur nifi in im

R

O cordis';

impetrare ? fiqguidem ut etiam cecinit Ve-

in confcientia emaculata :

l

nufíinus Vates; 4usod petis intus babes, ani-

qU& eXtra nos

videtur latitia apparére,

fucataeft, & per-

Q

745 [i te non defictt 44uu5, David cum o«

fonata, non vera;

0

lim. delinquendo defeciffet , & for(an de

& oculorum potiüs i

quàm cordis eft lztiti

a: Ícité S, Chryfoflo.

H

plena remiffione hareret anceps, ad omnem

mus expendens praefata verba Re

gii Vatis ad-

k

excutiendam dubitationem hanc expoftulat

rem noftram ait : Nox dixjt

d

fimipliciter , &4

àDeo latitiam , ut. inde conjiciat plenam,

abfoluté. dedifli letitiam;

/'(d in [Orde mw,,

ac :o;a;em condonationem , cum vera lt

eftendent , quod uulia eft

h TODUS exterpjg

fm

letitia,

Confcientia emaculata fcmx proborum affeciuum ager,&c. 467

Jetitias bac enimmon eff letitia corda , fed

foculum ferens , & gladium unà cum filio

zanium oculorum ; &íicut oculi eximam

Z

montis conícendit faftigium varijs intus ex«

tantüm objectorum fuperficiem attingunt ,

agitatus affedtibus , qui paternum peclus

nec intus penetrant 5 f aliquid prafeferunt

diré pulfabant , cum innocentis filii letane

latitiz mundi voluptates , ac commoda ;

tem vultum intueretur , nil trifte fufpican-

nonnifi fuperficialis eft letitia , fi tamen

tis , licét brevi manu genitorismorituri? ine

ltitia eft ;

quae pedi(fequas fecum trahit

terrogavit filius ferena fronte patrem dolo-

lachrymas.

res diffimulantem , ubinam efílet vi&tima.

49.

. Non parit.verum gaudium ea volup-

Pater mi , ubi efl vitlima bolocauffz, cui Genef. 28«

tas , quz ftatim perit ; quod enim à peri-

Pater licét fummo tünc intus dolore correps

turis effluit gaudium , ftatim. evanefcit ,

tus refpondit , Deu eam fibi providebit fílgj

quod propterea verum nequit gaudium effe ;

zi, quales non fuerunt patris taciti getni«

unde fallitur vulgus letitig nomenclatio-

tus , & acri dolores in fuperando montis

E

nem imponens huic gaudio , quod à rebus

jugo per unius fpatium Dei ? rametíi aflli-

perituris videntur voluptuofi haurire , qui

*

&ffimus pater victimam immolandam noón

lenocinijs finunt fe voluptatum irretiri

*

indicaret filio, fe ipfum libentiüs exhibuif-

quz vera eít lztitia , non moritur, [ed

fet hoftiam ,. ut filium fubrraheret ab im-

jugiter oritur in corde ; idque nos edocet

molatione ; in cujus funere fpes tota pro-

Abrahamus in immolatione Ifaaci filij.

mifforum exareícens in propagatione Nepo-

Fortaffis nocturno fomno indulferat Abra-

tum numero certatura cum Íítellis corrue«

hamus , cum nocle intempefta & fummo

bat; dolebat praíertim , quéd ideó patet

Vr):t,i;l;

cclo ad aures licét fomno fopitas vox dila-

eflet , ut parricida fieret; & pro puptialie

. 4.

bus tedis , deberet funeftum accendere ro«

bitur, quà ei injungitur,filium, quem &Sa-

ra füfceperat , unicum (cilicet fuum gau-

gum.

Ubi in montisvertice conílitit, a«

dium , actotius domüs delicium , pro-

ram. ipfemet opere compofuit tumoltua-

priis fuis manibus jugulatum , hoftiam Nu-

rio , ligna appofuit , & mox conjediis in

mini immo]are eo in monte , qui à ceele(ti

filium oculis ajebat intra fe: O lux mea

.

L

chatiffima , tu ncfzcis, fed mox eris hac i

Genio eflet defignandus

- ad hocce impe.

t£ium antca inauditum expergefa&lus , ac ve-

lignorum ftrue extinguenda ; Ó vita meas,

luti quodam terrore percullusccepit , & im-

quam libenter mortem meam fubirem, ut

palleícere, & contremifcere: fiquidem per-

tu,filimi, viveres, fed membratim es in

u- nl A

inde erat filij peterc jugalum , ac necem exi-

holocauftum concidendus ,

cremandus in.

gere parenus; fed Abrahamus , quia vir-

pyra, redigendus in cineres : licét non fine

tutum omnium culturá infignis parére voci

oppreffi cordis dolore debeam in domum re-

celefti, ac Numini przcipientiad fummam

verti fine filio , — Saram uxorem adire fine

obedientiz cultutam ftuduit; non enim du.

fuo delicio, fine fulero, quo domus fuftine-

bitavit de cruento mandato, neque de voce

tur, ac familia fulcitur ; fed. quia Deo ju-

difputavit coelefti , (ed fidem (tatim adhi-

benti parendum eít , etiam fi mille effent

buit auribus , & lztus filiumtatuit in Dei

filij, omnes Numini mactarem : exigens

It

obfequium immolare ; paratus naturam po-

Deus filium meum , nulla mihi injuria in«

tiüs exuere , quàm obedientiam ; quá due

fertur, nullámque damnum ; repetit ipfe,

&us patat manum operi , ac przparat pedes

quod fuum eít, teneor rem fuam exigen-

itineri, nec crepidavit offerre filium Deo eum

t reflituere , cum G& auferre poffit no-

exigenti: qualis enim fuit religio credentis,

lentí,

tale eciam fuit obíequium obtemperantis ;

Cümque parata ia montis vertice om-

$Is

qui quavis difrupta mora, absque ulla cun-

nia effent , nilque fupereffer , quàm vicli.

ólatione fürrexit fümmo mane , accinxit fe

mz immolatio , tunc pater Numinis man-

itineri, & profe&lioni nulla monitione prz-

datum aperiens filio dixit ipfum alloquens :

miífa uxori; ne lamentis hzc moram inij-

Adeíthora Ifaace fili , aequé , actimor affli-

cetet obedienti , ac feftinanti coele(ti parére

&i patris , adeft tempus, quo tu zterni

VOCci: apparat , qua facrificio erant necef-

Numinis.fic imperantis hoflia fias, mox

fatia, comitem fecum ducit Ifaacum filium,

hac fuper lignorum ftrue immolanda: non

cui duos adjungit famulos , & bajulum lig-

aliam quzras victimam , te Numen expo-

norum , . ac foculi afellum,

Ícit cremandam victimam hoc in rogo, ne-

j9,

Mons, quem ccocleftis Genius oftende-

ceffe eft unà cam collo, & capite etiam ani-

rat Abrahamo triduo aberat , cui nomen

mum flectas in jubentis Numinis obfequie

Moria , qui plures diftinguebatur in colles ; &

um, fimortalis vitz dies furripit , largiüs

quibus , qui orientem reípiciebat S/zz , qui

tibi eternz gloriz impartietur fzcula nun-

occaíum Golgorba , qui feptentrionem 4f*

*

*

fis animo lztus , vitam

quam finienda

74 vocabatur

Ad hujus radicem montis

non perdis , fed mortalem mutas cum im-

poft biduani itineris folicitato labore, cüm

mortali , laboriofam cumgloriofa, srum-

defeffus perveniffet Abrahamus , juffit fa*

nofam cum beata :

omnem à te timorem

mulos cusrjümento fubfiftere, & lignorum

excute , non ob ullum à te patratum fla-

faíces i.n:.-lfggci humeros transferri, & ipíe

gitium mortem fuübis, fed ex folo Numinis

Bbbb j

' juffu

£68

Differtauo XVI.-

RT

'guffu » qiíia Deus te expofcit in vi&timam ;

nibi , quem affumens obtulit hroïlomujïum.;;

immolaberis: te expoícit ; non ut peréas ,

pro fito,

Quid ? quód aries pro ifaaco

fed cum ipfo incoclis vivas, GCregnes ; non

immolatur ? ífi Deus jufferat Ifaacum im-

türberis ; necformides; 1íi ferrum tuum

molari , cur fuum revocat mandatum, &

at

amputabit caput , hoc ipfum Numen ex-

vult arietem, Iíaaco fupponi ? — quid caufze

à

pectat, quod cum catetis coelitibus aeternze

hujus in divinis confilijs mutationis ? - an

gforiæ coronetur diademate .

.

.

exertit TnoX

ut quas excoluerat Abrahamus virtutes ,

pater gladium ; & inflectit in genua pro:

toti oftenderet polteritati ? obedientia enim,

cumbens cervicem filius ,. cedit in patre na-

íeu obfequium refplenduit , cum de no&te

tura alfe&tui , affectusobedientie ; obedien-

confurgens ftravit afinum fuum : fortitudo

tia pietati , & pietas religioni.

Suf penfus

inexequendo , quod perarduum erat : ani-

jam haret gladius, nullo impedimento de*

mi fimplicitas , & conícientiz puritas in

tentus,

Extenditque manum ,. &5 arripuit

fubjectione judicij : plerumqueobedientia ,

Gznef, $1.

Àn

&ladium , ut gumolaret filium fuum.

quó videtur oculatiot , e& deprehenditur ad.-

nonde palma videtur fortitudo zqué in pa*

lapfum pronior : in divinis mandatis tota

tte decertare, acinfilio 2 fortiüs enim vide-

fadti ratio celeritas eft obíequentis ; agno-

tur necem pro Deo fubire victima in filio ;

verat Deus patrem immolantem, & vidtie

quanr nudato gladio facerdos inferre; licét

mam ad necem fubeundam pronam, & pa»

internus dolor patris diré excruciaret ani-

ratam ; ideóque utrique pepercit , & facer»

doti , & viclima.

mum; filij tamen, cui mors jamjam immi-

nébat , acrior erat dolor, cum .mors acer-

