Verüm aliam fuggerit D. Bernardus

j4

m

bior foleat juvenibus accidere , quàm feni-

«aufam , «cur non fuerit Ifaacus à patre im-

bus.

Emicuit é patris brachio inconcuffa

molatus, fed hic profilio arietem inter vepe

fortitudo , €& quia intrepida manu debue.

res herentemcornibusobtulerit, quialíaa-

rat filium interimere , quem ardentiüs vità

cus letitiam fignificat , quae incorde Abra*

propriá dilexerat : quia divina de fubna.

hami fuas egerat radices , & unà cum ex«

Ícente fobole promiffa in omnes partes Ab-

cultis ab ipío virtutibus excreverat eamfo-

fahamum difícerpebant ,' & (uneftiüs erat

venteemaculata confcientia , & quz ex tali

patti filium inter

corde lztitia oritur, non moritut : appo-

enecari,

4

ficere , quàm filio à patre

r

^

fité ad rem noftram ait D, Bernardus. — Nom T2 declam,

$2

Verüm cüm jam i&umgïadij"in'caputïilï.j

lfaac , fed aries morietur , 4tiia nonperibit —

vibraret pater fimul , & parricada; eccevox

tibi latitia , fed contumacia , cujus utique

de coelo intonat , quz inhibet filij;cedem ,

cornua vepribus barent 5 €9 fine puntlionibus.

ac deprzedicat Iupra victimam Deo obedien-

auxietatis e[fe non potest. — l(acigitur quia.

tiàm placuiffe,

Sed«cur , fi coronandus

veram, ac finceram fignificat lztitiam , quae

altiüs in Abrahami corde emaculata con-

erat in clefti regno Ifaacus; fizrumnofam

hanc vitam ftatim cum coelefli beatitate mu-

fcientize culturá radices egerat, non mori-

táffet , cur à morte fubtrahitur , qui mox

tur; unde non Iíaac, feu vera latitia; fed

trahenduseratad aternam felicitatem ? non

aries, feu contumacia perire debuerat, ne

immolatur líaacus, fed aries , ille enim ab

latitia periret Sanctorum , negaudium de-

Genef. 25

"Angelo Dei nomine vidtimari prohibetur.

ficeret , qu

od emaculata conícigie.

:

Levavit Abrabam oculos fuos, viditque poft

A

æ* ,3-

*

3

tergum . ATieIem dnter vepras barentem cor-

A

g*ä*(&&

m d

AC

MM

££

,æ?'

et

N

:»:

17?.

)i'&

w

MA

Ms m N

'es

»

VR E

M.

d

E

N

5

Q

NV

;

)

i«

ï;&

ifz

5

P

Lj

n&?'

X

w

&

T

gs

MO

xv

d

:ää

E

i

s

A

J

A

t

"

TANTSS

Q'K*'-xx

f

Y

K—":

v D)

f'/

Y

N

.

N

27 ij

N

i

As

A

QT

ag

o

d

ä

(

f

&

I

di

ää (s$69) 23

æwæwwææææwææs&æäïaæwæwmwææzæz

RD I *"*?g'??gwgwæa"g'

Eïäcääæm fümæ ææææææææææ&ïæäæc&æwä

DISSERTATIO XXVII

Probi affectus femina funt virtutum

quz non germinant ,

nec florent ,

nifiin

€xculto agro emaculatz confacnuæ.

r

Mzm:?z 'valupiate: E9 carnis delellationes vuera gzgnmdæ l.etzim

L

ánepta fuut 5 quia fluxe , c walatzles

u-

". (1/

L

i,

MC

(';ï**-æ;v

"—»».«/

**N*x Um vera lztitianon mo:

rectos renibus dxxxt falvandos, fed re&tos

——

riatur , non hac quz-

corde , quia re&titudo fuamin.corde fedem

renda e(t in rebus pere -

figit, non inrenibus, qui nonnifi illufioni-

L2

enaAYYAÍXd8

5 WE

untibus, qua càm fint

bus funt obnoxij : appofité D, Auguflinus

A W

2X

2

intecitui obnoxi , ne

JAt ig.

RC

4 Q

expendens verba Davidis ait : AN6o freur ferg.

$. «

queunt gaudium inge-

tatur cordas 6 venes , ita falvos facit ve-

GQ*

a 0290 N

rcre non moriturum

os corde , && renibus : quia cogitationer.,

non quaratur terrenis

& male funt 4n. pravocorde , &6 bone inretlo

in tebus , necab ijsdem verum exigator gau

«orde,

Deletlationes autem non.boue ad ve-

dcdm

dium; írultra enim petitur à non hábente;

mes pertinent . qua inferiores faut , 4tque s

terrena z. bona ucrü non ad renes , ded ad

nil verius, quàm veram letitiamfuas in cor-

xde duntaxat radices figere ; & fictas extra

£pfiusn .cor.

Propterea mon ita dict po[funt

Ccor , ac emaculatam conícientiam efle dele-

reili renibus , ficut dumntur recit corde , cama

clationes vero gaodio gignendo ineptas ;

,mm nbi cogitatio , 351 && delellatio eff,

cüm enim cor non tangant, necefle eü,ammo

Quod fieri non potefl , nifi cum divina, atque

angant, quotquot has fitiunt delectationes,

ætema cogzmntur

Dedifls, inquit latitiam

quz nonnifi ludibria fant delectationum , ac

4n corde meo , eum dixifjet , fignatum eff fu-

phantafmata , non deleGtationes

Hmc

per nos lumen vulis £ut Domsne..

JNATAL.S

David ceníet imaginarias effe omnes illas lz«

phantafimata rerum tezporalium , que n

titias , quz e rerrenis, rebüsque carnalibus

animius fingit , eum[]e vana, mortalíaue »,

eliciuntur ;

& veras , qu& cordi infident ,

jactatur , quamvá inanibus imaginat onibus

& à corde fcatununt , €6 quia /crmam £or .

affkerant fepe deliram , in[anamque latiriam,

Pfalim, 7.

da, €5 renes Deus,

lls tantüm verum

non tamen cordi bec deleclatio , ]ed renibus

impertitur gaudium ,. qui re&to funt corde ,

eribuenda efl ; quia dlle omnes imaginatio-

feu conícientiam habent emaculatam , &à

nes de inferioribus , boc eff , terrenis carna-

quavis pravi affe&tüs forde defoecatam , fta-

Jibisque vebus atiratla funt. ( & paucis in-

tim enim adjicit, 4« falvos f'acit redtos cor-

terjectis fubdit ) Fropter boc delettatum eft

de , Ícd cur repetit bis ipfum cor , ferutaus

€*«0r ?EOTML 2 u$ YOHCS CH2 zmrepare potuermt,

corda , &$ renes Deus, qui fa!wr f^cit ve-

non deleciare,

ANon itáque in renibus , [ed

élos corde , & non potiüs dixit, qui falvos

ibifatla efl deleflatso ,. ubi mwer/m FeYum.s

facit rectos renibus ? cüm praefertim foleat

P]

increpationem pram/u.r qä Deus a dextr& effe,

concupifcentia in renibus effervefcere

E

in

1d efl zn corde.».

uibus fuum aucupatur fomentum? & qui

Ea igitur lzetitia vera eG quam coníci-

p

nullo pulíantur depravatz concupifcenriz ai-

entia emaculata 1n corde fuvet à quovis dee

fe&tu, ij lilium excolant pudicitie; & con-

pravato affetu defcecato ; eít enim veralze-

fcientiam, ac cor cuítodiant à turpitudine li*

titia fimplex , queque nonnifi à corde exori-

bidinis defoecatum ?. Verüm maluit Regius

tur fimplici, quod & oculusà Magiftro Chri-

Vates ab hac abítinere phrafi, ne mundi gau-

Íto dicitur firnplex, cujus beneficio corpus

dio, & carnalibus videretur delectationibus

d

totüm fplendefcit , f/ oculus tuus fimplex fue -

favere ; fiquidem ex renibus terrena dele-

vit , totum corpus lucidum erit , ied cur con-

Gatio hauricur ex carne defumpta , ex con-

fc1enua emaculata oculo pariatur fimplici ?

cupifcentia ibi. exczeítuante exículpta : cüm

Illud ümpïex eít, in quo nulla adeft compo-

enim re&li effe nequeant; q'i carnalibus ir-

fitio , nulla mixtura rei extranee , nil aliun-

retiuntur delectationibus , afficiuntur gau-

dé coliecli, nil emendicati ab extraneis, &

dijs , que minime vera funt , ideo David non

ideololus Deus fübftantia dicitur fimpliciffi.

ma,

$70

Diffetatio XXVIL -

Liþ! l, "! 1

ma, txabkq"uïa fibi fufficiens millïus '.ü'?cxterni

ta letitià contraximus, refipifcentiae 'Ivac'hr"ly-

indigus, necquidquam; quod Deus non (it,

mis perfunctorié eluamus, Verüm ha fugge-

adtnittit : conícientia emaculata, ideo (im-

ftiones nonnifiab Orco fuam trahunt origi-

nem , cum íolam fuboleant animz internee

plexdicitur, quia nihil impuri, nil deprava-

ti affectüscontinet , nullus inipfafui amor,

cionem: funtenim hzc confilia cacodoemo-

nonfataus timor , non fpes vana »non deli-

nisfecreta fub fpecie perfonatiamici ;; ami-

derium inutile , fed £ola. perfunditur vera

citiam enim fimulat cacodoemon ; nec ejus

l

latitiá,. quá de fummo bono gaudet , nec

altusilludit, nifi qui percrebram ,!frequen-

lia agitintentione, quàmrecta , necalium

témque - exhomologeíin, fuam expiat con-

fuarum a&ttonum finem conflituit, quàm ip*

fcientiam , fuam facerdotifatetur infirmita»

tem , & vera refipifcenuz lachrymis nzvos

fum Deum, ad quem folüm -omruxia fua 1e-

-

votcat.

eluit.conícieatiz ; id enim praftat confeífio-

2?

Idque explicari etiam fole

t :aquilæ 'fö;

nisfacramentum , utnon folàm , quas con-

lertià; qua (uos explorátura pullos, & fpu-

traximus, fordesabílergat, verüm Gvires

rios feparatura à legitimis ungue fuípeníos

Íuppeditet , quibus validiüs cacodoemonis

tenet inaé£re , eósque radijs opponit folari-

retundamus áffultus , & hoftium coércea-

bus; & qui irretortis , hiantibüsque oculis

mus impetus , abítineamüsque à graviori-

Íolaris jubaris nitorem excipiunt, proban-

bus deli&tis , ut obfervat D, Bernardus in IPesnaprif i

tur legitimi , & in nidum fubmiffi foventur,

ccena Domini, übi ait, Dzo illu4 f.zcr.cmen-faäll"-'ï'"i :

Deute,

. & aluntur ,eó quiaindolem prodant aquili-

£um operatur in nobie , quatenus & fenfum

d. tapl,

nam: eos vero qui nonnifi egré folares .ad-

minuit án minimis , O in graviorióus pecca-

mittunt radios , ejísque nítorem nonnifi

£is confenfum ouninó tollit , qui enm ad

hoc accedunt facramentum debita przpara-

tremulis , ac palpitantibus oculis patiuntur,

ut degeneres nido pracipitat , G exhareda-

tionevires enancifcuntur,, mnefílatim tenta-

.

.

ita dixerim ;

$,

tos lapfu interimit exitiali

tionibus fuccumbant ; & cautiores, ac vi-

gilantiores progrediantur : . & confcientia

qui re&ti funt corde, quiconfcientiam cuíto-

diunt emaculatam , hi vera perfu(i latitia

fic deterfa internam accerfit lztitiam , quá

nonnifi in folo Deo lztantur , in quem fuos

gerfunditur , unde & ipfum Conciliur Tri-

Sef- u&az.

dentinum hoc idemedocet , inquiens: Jpfa

f,g.;'- $

dirigunt obtutus , neque latüm unguem ab

—

"ipfo abfcedunt , neque ab ejus legis obfer.

verà bujumodi confeffionie dificultas yac pec-

vantia defle&ctunt , eíque perfecto amore ad-

«4ta detegendi verecundia gravis quidem vi-

.Prowr?:.

hzrefcunt , quia ut ait Salomon,

Qui di-

deri poffet , nifitot ytantíique commoda , ac

Cap, .. — ligit cordie munditiam propter gratiam a.

«on[alationibus levaretur , que omnibus dig-

biorum (uorum , babebit amicum Regem.

i ad boc f[acramentum accedentibus per abfo-

$.

Nileft, quód zquius divinos emerea-

lutionem certtiffmà conferuntur , quia con*

turfavores, quàmmitidam jugiter, ter-

fcientia emaculata verá lztitiá cor perfundi

Íam cuftodire confcientiam ; & hancema-

;

F.a

acinterna beat -confolatiouc.

;

*

culatam ,. ac puram non facilé confervat ;

7

Imó id etiam luminis amperti

L

nifi qui poft lapfom crebriüs felachrymis ab-

peccata ; & eorum origines faciliüs digno-

ácuntur , & cüm notitia delicti initium fit

flergit refipifcentia , in frequenti peccato-

'emendationis , & viam oftendat falutis , nulli

rum Exhomologefi, quzvix integra cenfe-

-tur, firarafit ; quia ut vere dixic Melli-

dubinm , quin beneficio facramenti pcé*

Libo medi-

fluus Do&ctor.

ComptutAtto dilata qmulta.s

nitentiz viam fibi delinquens adaperiat falu-

tat: cap. 37 facit oblivifei : GU qui rationes fuas rarius

tis, fe ipfumrenim quantum poteít, coarguit,

inipiciunt ,

faciliüs connivente oculo ali-

fuain fe inquirit delicta, accufatoris fimul,&

quidnegligunt ; & ficut illi Mercatoresífunt

rzei officiofungitur, Imó & Judicis cüm fe ip*

C»teris accuratiores ,

ui fingulis faltem

fum damnat , ut abfolutionem obtincat, quin

Wif 1g

ibellum tationum

V1

:*hebdomadibus fuarum

& deprecatoris partes agit, Deümque enixim

attenté relegunt: ita ij pree caiteris purioris

rogat;ut lumen, quà fit eundum, ei impertia-

funt vitz , qui confcientiz navos fingulis

tur ad technas, & infidiashoftis declinandas,,

faltem hebdomadibus fedulo examine pet-

& cumDavide ait : Jlumina oculos smeos.,

P[al, .'ï'-:.. ?.

ED

pendunt , &-per íacram exhomologefin ad

neunquamobdormiam in morte , ne.quando

aures deponunt facerdotis ; càm delinquendi

dicat énimicus meus , prevalui adver[us

pericula crebra finr , & quotidiana , qua à

eum : hacautem luminaei à confeffario fuo -

diabolo , catne , "& mundo nobis függerun-

geruntur , ad vitia praecavenda , & tantó funt

tur; idebvigiles nos effeoportet , ut recté

efficaciora,quantó non pluribus dicuntur, fed

"m

incedamus , ocülísque adapertis , quà fit

uni foli inculcantur; quód veró hzc facra

eundum videamus , nec finamus nos ab ho-

exhomologe(is vires augeat validiores, qui-

ftibus vinci , qui jugiter nos tentant, velli-

bus conícientia munitur à fordibus abfter a

cant, alliciunt ; & quamvis non cogant , ad-

ad profternendum hoítem vaferrimum,ac in-

huc renitentesurgent ; hoc unum agentes ,

quilinum, feu carnis concupifcentiam noftrae

ne boni fimus , ne conícientize maculas

infidiantem pudicitize , ex eo cítra dubium

lij, fitdi

ftudiose obfervemus ; ne frequenter abfter-

eit; quia nunquam hoc repetitur facramen-

Hf A

gimus; curántque; ut nounili ieró , & feg-

tum , quin novum femper divinsgratiz ad.

niter,quas depravatis affcétibus fordes latva«

Pipinus

datur augmentuim, Idgug caufz,cur

reía-

.. Probi affectus Íemina funt virtutum , Gc.

$71

p Lihs, cap, s refetente St&phanb Abbate, fub Dagoberto

larefcit, . Proba quzque defideria, cafli af-

Galliarum Rege fupremus aulz Prafectus ,

fedus, amor falubris, lztitia exultans, fpes

vir probatiffima vitz, ac fame integerrimae,

animum erigens , ac hilarefcens ex una in

—

quique propterea Regum diceretur difcipli-

nos derivant emaculata confcientia , que

na ; quoties de noxis venerat confeffurus nu-

nonnift beneficio crebra confeffionis cufto-

dis femper pedibus ad hoc facrü accefferit tri-

ditur ; ficut enim quotidié aliquid contra-

bunal,ut ex pedum nudatione difceret,cuncta

himus fordium , & quotidie levioribus fal-

cordis fui arcana, nevósque omnes , ac cogi-

tem inquinamur noxis; ita necefse eft, per

tationes facerdoti adaperite , ipfümque no-

crebram confe(fionem «onícientiam abfler-

Xarum poenitere ,. quo uberiora fuíciperet

gamus, quia nifi contractas flatim fordes

gratie incrementa , auclisque viribus vali-

eluamus , radices hz figunt altiàs , & exe

diüs obfiteret mundi, «arnis, ac caco»

crefícunt valentiores.

Quamvis David

doemonis affultui, & Deo magis placeret;

Regum optimus fuerit , .ac ftudio addictus

cui quante plus difplicet impudentia peccan-

virtutum , quia tamen poenitentiam diítu-

tis ; tantó magis placet verecundia confiten-

lerat , innumeris propemodum fe viderat

"Circumdes

P/nl, 30, .

tis ; cui propterea fuum fuppeditat lumen,

malis obrutum , ajebat enim,

133.

quo pericula clariüs videat, quz declinet :

deruntme mala , quorum non esi nume-

Buf

hinc D. Bernardus loquens de beneficio ,

r comprebenderunt me iniquitates mea:,

lf d,

quod nobis per hoc peenitentize facramentum

- Deinter.

& non potui , ut viderem.

AMultiplicata -

confertur , ait: Oraná [pes venia , G miferi-

Jent fuper capillos capitie mei : hac mala,

dom. cap.t, -'

cordia in confeffone eff 5 nec poteft quu u-

qua Regium circumdederunt Vatem ,. for-

Jicari à peccato , utfiprids fuerit confe[fua pec-

des dixetim ,. quas confcientia rariüs ab- ;

catum j ex eo unuquisque juflus effe snctpit

flerfa poenitentie facramento contrahit ; fi

ex quo [us extiterit aceu[ator,

enim ítatim.non excutiantur , altiüs radi-

6,

Vàfa fictilia , qui per loca defert declivia',

€es agunt, viresaugent , :crefcunt., &alie

ne cadat, & ne qua defert vafa confringantur,

plures ijsdem accreícunt; inde fit , ut,

qui aApocal .cafe

cauté ambulat, paffus numerat;pedes nonnifi

$n fordibus efl , forde[cat adbuc ,

fecus ficre-

226

fu. ]

tuté movet? Profecto callitas, & pudicitia

bra.exhomologefi expurgetur conícientia ;

f 08'

funt in nobis veluti vaía vitrea , queque levi.

& verg relipilcentiz lachrymis abluantur 5

illifu , & franguntur , vel vitiantur; nonnifi

& abítergantur noxe , quas contraximus ,

cauté 105 opportet incedere; quia vix eít,

non folüm nitorinipla affulget munditiz; ac

qui recufet effecautus : hanc veró cautelam

virtutis 5. verüm etiam vera tranquillitas ,

nos edocet , (imülque füppeditat frequens fa-

& accer(ita lzetitia fuumibi domicilium fi-

cramentalis confeffio , quá confcientia ema-

gunt;quia tunc,ut ait Bernardus, 444rirudo

culatur;G lilium caftitatis rofcido lachryma-

tollirur ,. peecatum fugatur . tranquillitae

—Á—MÀÀEUMP EU U

rum imbre irrigatur uberius , & radicatur

redit , fhes veviuifcit , animus bilare[cit,

fcliciüs ; neque aliam putes caulameffe ,cur

Conícientiam , fi cupis hilarem,ac vero

&.

T

cacodeemon technarum (ubdolus Magifter

ferenatam gaudio;emaculatam effice 3. tolle

enixim laboret , quó facram exhomologefin,

noxarum caligines; abíterge culparum fore

feu piacularem confeffionem nobis fuggerat

des ; nubes omnespravorum affectuum ex«.

gravem , ac tcedium patiter ingerat , negotia

cute , ac difhpa ; tunc interna ejus fereni«

obtrudat, omnémque moveatlapidem, ut vel

tas intus ridet ; fimulque Deoarridet: tran»

rató, vel frigidé facerdotem adeamus,

Ca-

quilla effe nequit confcientia , fi morfus fen-

vendum efl;ne hiscecacodcemonis capiamur

tiat delidiorum ; fi vermes experiatur fynde-

technis,minutiffimas quásq; caveamus noxas;

refis, quibus diré acerat, Licét leves fint no-

f1 nolimus in majores prolabi, quia utait Sa-

xe,quascontrahimus, grave tamen nobis ad-

:'qrä(,'l(?'),. I ET

piens. Qui[perniz modica paulatim decidet.

ferunt incommodum, cüm internam abigant

T

7U. l.

E

-quietem , animíqae tranquillitatem cogant

$.. 1I.

abireextorrem; habent &leves noxz íuas

morfiunculas,& quamdiu has ferre mens adi-

Vc*m letitia mentem non fermatä

giturgtamdiuà vera retrahitur quiete, ac l-

?[nl. H

nec car bomini tranquillat, nifi per fre-

h

titia,&vix ferio hilarefciczubi morfus,Spuns

quentem. exbomologefim culparum aire

*

&urz, ibi mole(tize non defunt, neq; verá po-

nubes , ff—-naxarum caligines :

b

te(tlatitià perfundi conícientia,nifi à quovis

excautiantur,

verme,qui intus lancinat;fit ex integro libera.

7-

On folüm tería; & refipifcentiz la-

Hinc quibus cordi fuit confcientiz quies,core

chrymis abítería confcientia nos cau-

dis lztitia , & animi tranquillitas;(ive mares,

tiores efficit contra cacodoemonis

five fceminz,in id incubuerunt ftudij,quó cre«

technas ; nobisque paratas infidias ; verüm, &

briüs conícientiam facra expurgarent exho-

probos quosque in nobis excitat affeclus ,

mologeíi, imó fuerunt, qui quotidiana etiam

quos fovet, ut virtutum faveant culture,

confe(fione animam luftrarent,

Falluntur .

Lib. ssedi- ^

ut enim ait D. Bernardus,-

Omnia in con-

igitur, féque illi decipiunt, quibus volupe, ac

tAt &ADu 37*

fefone lavantur ,' confcientia mundarur ,

jucundum eft fordibus mergi , & confcientize

amaritudo tollitur, peccatumfugatur ,tran-

negligenres munditiem;eó faciliüs fe fordibus.

quillitas redit , [pes reviutfcit , animi bi-

coinquinant, quà flocci , vel nihili faciant "

cecc

Verani de Affeiitóus Tom, d-

mune

[ 14

Differtatio XVII.

$72

[

munditiem cordis,ac pudorem frontis: non

hoítis tartareus, quó mortem hominibus ine

modica eft humanz noltrae voluntatisincon-

'ferat ;; declinandum omninó eít venenum

i

ftantia;ac pravitas ; & nifi novis quotidie fti-

iftud,quod Diabolus mifcet , ut bibentes per*

í

mulisad rectum agatur ; in obliqua tendit, &

imat ; & eólethaliüs , ac triftiüs officit ; quó

ln

ad noxia diffluit: textiles in domüs angulis

blandiüs allicit , magísque placet ; ut quó mi-

ataneorum rotae argumenta funt , quaclare

nus putatur nocere, có perniciofius noceat.

t

evincunt , parietes negligi ; & vel nunquam ,

Non à mundo, fed ab authore mundi dima*

f

vel nonnifiiraro abftergi , ac fcopis purga-

nat veralatitia , G infola germinat emacula*

l

ri: quetaró eluitur confcientia ; & expur-

ta confcientia : fruftracircuis per mundi de-

il

gatur, varijs non poteft non fordefcere no-

licias, acvoluptatesj, ut veram adinvenias lz -

(

xis;. & ficut vitant , fugiüntque aranez ca

titiam, quaz nonnifi in folo Deo invenitur ;

£

cubicula ,. qu ancillarum fedulitas everrit

qui Opifex eft verigaudij, utícité Philo in«

creberrimé: ita mundtor eft , ac ornatiorea

fert ex Iaaci divinitüs promiffa nativitate ; ;;

b.quoddes

conícientia , quze frequentet , ac pluries in

inquiens : Opifex of Deus boni vifue , & gau- ,

rior infi-..

hebdomade ad pedes fe abijcit facerdotis con*

dj , itque Ifaac non uulgariter genitus , [ed. diesur po.

feffioni peragendz,

operante Deo credendwui esl , nam f vifia Tfaag ttorie

l

9.

Quamvis fit dexterrime exafciata citha-

smtelligirur , vifüs autem faior eft folus Deus.

f

ra., nifi tamen fidium difcordia ad leges

Fallitur igitur,qui veram ltitiam ceníet

II

h

femper concilietur mufice ; ac probi concen-

extra Deum factam ; eoenim, quód ab alio,

ü

tás , diffona femper voce refpondebit pulfan.

quàmà Deo eft faéla ,ficta eft , non vera , non

(l

ti; quin G nix ipía, fi diutius detineatur in

probata, fed fucata ; neque potis eft hominis

V

vallefordes contrahit , & à fuo deficit innato

implere voluntatem ; que cum condita (it ad

€andore.

Quamvis linteamina nivium vi.

normam divinz,fi fuos expandat finusjimple-

sz'i'*'þ,

deantur albedinem amulari, nifi tamen f

ri nequit nifià fummo bono,sítque proptcrea

ni

pius laventur,ufu , & ipía fordidantur , &

illi minus, quidquid eft infraDeum.

uàm

atrorem contrahunt, Hisce diffimilem haud

fatui,& deliri , qui hisce mundi fluxis molem

:

dixerim confcientiam , nifi fepius in facra,

nituntur verz latitiz fubflruere? adificant

mentali confeffione aquis lavetur lachryma-

fibi ruinam, qui lztitiz fabricam fluxis; ac

rum,nifi crebró abluatur, & expurgetur ; im-

:

caluris inzdificant ; ubi cunéta fluunt , &

ä

putitates, fordes, & maculas contrahit , qui-

ad interitum pergunt , nequit humana vo-

t

bus inficitur, & forde(cit;nec ampliüs vero ri-

luntas quiefcere ; egenz funt creatura om-

det gaudio;neccolitibus arridet;quia veralg-

. mes ütpote fibi minimé fufficientes : 'quod

li

titia nofiifitin munda;ac emaculata refidet con.

fi fibi non (ufficiunt ; quomodo alijs dicentur

Ícientia. Injufté plures conqueruntur, eó quia

Ui

, fufficere;ac verum efficere gaudium ? tametfi

verum , quod quzrunt gaudium , minimé e-

creata omnià fimul congeras;quia adhuc ege-

dÀ ds, P

D

nancifcuntur, quia ubi ron eft,nec effe potelt,

nà funt,& (ibi infufficientia non valent,volun-

illud qugrunt: noninvenitur in theatris,nec

tatem implere, nec illi fufficere, cüm fibi mi-

D

in choreis , nec in mundi voluptatibus,nec de.

-nimé fufficiant ; proinde nec verum poffunt

ff

liciarum illecebris; fed in nobis ipfis tancüm

in mentem gaudium invehere; quia fi gau-

reperitur ; fi confcientiam tueamur emacula-

dium fit plenum, totümque expleat voluitae

f

[

tam,hac fola eft,que veram ingenerat;ac inge-

tis finü,extranei gaudij quidquam in ipfa non

rít hilarítatem: cacerae hilaritates , quas lu-

admittit : qui plené gaudet , plené, & con«

dicra fpectacula , mundi cantus, lufus inflitu-

tentus dicitor , & is plenécontentus eft, qui

?j

mesn

ti, chorez, theatra , venationes exhibent,pe*

continet ; quidquid poteft continere , (eu ex-

&us non implent, fed extimam frontis cutení.

H

optare; & quiaomnia extra Deum perquam

cantüm remittunt , in fola fiftunt fuperficie,

exilia funt voluntati , & intufficientia ejus -

D

nec cordis pervadunt intima,

3

deliderijs expléndis , fequitur veram lzeti-

j

iQu

Quidquid extimé corpus demulcet,

| vee

tiam nonnifi à folo Deo in nos derivati ,. &

n

ram üequit lztitiam ingerere; imoterrena

in Íola tería ,

& emaculata confcientia

gaudia corruptz funt latitize , quzelatantes

u

foveri, acíuasradicesagere; quamviscun-

triftias inficiunt , nonlaete afficiunt; ficor-

&a creata fe explicent , infleut., porrigánt-

Ir

rupta eft latitia , eos corrumpit, quos cor-

- que, contracla tamen femper funt , & hu-

Q9

ripit: nil in mundo integrum , nil non infe.

mana voluntati explendze infufficientia ; cu-

&

&um , ac corruptum , & non folüm corrup-

jus capacitati folus Deusaptari pote(t, cüm

H

tum eft mundi gaudium , fed & eos corrum-

e

folus totam ejus valeat cavitatem implere ,

4

pit , quos afficit

*

hinc nos monet D.

U^ tihty, tg

izb. 6: de fa.

& capacitatem explere ; sitque propterea

V 16

Àutarib, dos

Auguftinus , ut hujusmedi gaudia perinde

Voluntati minus , quidquid minus eft Deo,

"

L

«

fatagamus evítare, ac venenum ipfum: ait

CHIBEE, CAp.

quia cum íibi non fit fufficiens, nec humanz

Ile

ipfe, bec gaudia veluti venenum diaboli ve-

. poteft voluntati fufficere , appofité S, Lau«

a

pudiare debemus ,quia non folim corpus , fed

rentius Juílinianüs in faíciculo amoris,

etian autmam necare feflinant : veneno pa-

?T

Quod fatis fibi effe non poteff ,. aljjs qua-

Q

riantur , que mundus in fuis voluptatibus

modo fufficiet ?/— creaturarum inopiam snfis CAb. 3,

p

gaudia exhibet 5 tametfi aliquid videantur

"nuat boc , atque univer[a nou ad fruima-

prafeferre dulcedinis , quá alliciunt; letha-

QU

nem , fed ad u[um fuife condita manfe-

0n

7227

liàs tamen inficiunt : hoc venenum appata

f4R ; parra (ex 1/?4 lex vej? '[dfient

li

[/7 117 79

h]

$75

: VXProbi A&"c&üs feminafunt virtutum , &c.

Em nntur)le einditur-ingmium, ut W ali-

niiliytu,dinem deoculo fimplici ; ac puto , qui

fi nitidus fit,clarus ,vegetus , plenüsque fpi»

unde fue. uelit capere. peregrinations [olae

ritu , corpus circumfert fecum etiam veges

um , quam à [uo , atque omnium Condi-

tum , ac vivificaluce perfufum.

4Zore.

Tametfi taceant creatu

rze , propriam ta«

Quód fi oculi (int malé aff«dti , Izefi , feu

14;

I2.

men loquuntur ino piam, fatentur infufficiene

obliqué afpicientes , lufci, lippientes , craf,

fiori tunica obduéti, egritudine laborantes,

«iam vetze latitizingenerande, hac enim à

£olo Deo eít ; illefolus e(t mentis noftrz

totum corpus eft miferum , acinfra dome-

flicas nebulas ingemifcit? pari pa&o fi c

Ofie

lztitia , .qui mentem noítram condidit; &

[cientia fitemaculata , fi intentio fincera, &

illé folus vero gaudio cor noftrum afficit,qui

€ordi illabiturnoftro; folus , qui menrem

affectus purus ab omni falíz gloriola umbrá&

defcecatus; precesitidem,eleemolynz , jee

«ondidit, mentem poreftverá latitiá fuffun-

dere4 quidquid eit infra ipfum , extra veri

jüniaà vitiorum fecedifcreta; ut pioinDee

lfä.q;;l 4di

um folum informentur affectu , necefsé eftz

. gaudijett limites ; ut faciliusex pumice pot-

titrtor ij

fin veró conícientia non fit emaculata , nec

d:mtrPa !

i

fit aqua elici , quàm à terrenis rebus verz

ftti,

lgtitite aprata materia : illud verum, & fo-

atfe&us pius , & purus, tales etiam funt

hominis actiones : eft.enim in homine affee

lum eit gaudium; quod non de vacuo crea.

turg puteo, fed de.pleno Creatoris fonte

&us., & intentio , quod in arbore radix.,

Ir

quz in fractus à ramis pendulos fuas diffuns

hauritur; inDeo folo vera quzrenda eít Ie-

titia, non in rebus fluxis, que lachrymis eli-

dit qualit

ates; prout enim radicis fuccus,duls

ciseít, vel amarus;

fruftum dulcedine affee

ciendis aptiores funt, quàmverz lztitiz in-

&um , vel amaritudine infectum producit,

a

vehendz ; quapropter, cüm id minimé regi-

Sirad,

2X

fanéla ,

AHR« CAb |

um Vatem latuiffet , ajebat.

Latabor, G ex-

quapropter Apoftolus ait :

B. ä/äggijp'

E'rami : quia abunatadice

fuccum hauriunt !« v» Eé«

ultabo iu te , non dixit, lztabor in ludicris

muadi fpectaculis ,neq; in ludis cheatralibus,

rami , &fructus ,quo nutriuntur.; & inctee

mentum fübeunt ; unde qualis eft radicis fuc»

gulz delicijs, concupifcentiz lenocinijs, divi-

tiarum affluentijs, dignitatum fplendoribus,

cus, talis & fru&tuum ; perinde ac-arbor fuas

in finu tellurisradices agit, utconferat foli

veítium cultu,(olatiorum cripudijs; fed z ze:

feecunditas ad arboris feracitatem 5 itaétiam

fignaté dixit n te» quia fi extra Deumin re-

bus fluxis, ac interitui obnoxijs veram qua-

pius affectus fuas in emaculata -conícientia

radices figit; & qua ex ipfo prodeunt; opes

füiffet lztitiam , extra veram fuiffetlatitiam ,

nec potuiffet gaudio perfundi ; ideóque fig-

rationes fru&usfunt , qui procul dubio dul«

«efcunt : ficut quce prodeunt a&tiones 6 de-

naté dixit: Lerabor., & exultabo inte , quia

ut ad rem noítram appofite Augultinus ex*

pravato affc&tu , & cenícientia varijs for-

deícente.noxis, acvepretisvitiorum flerilez

,», Pendens verba Regij

Vatis ait,

Non j4m.s

- ia Pfal

fcente; : nonnifi pravz funt; quia qualiseft

$n boc feculo , nonin woluptate contreila-

radix, tales, & rami; qualiseft conícientia,

tionis corporum, uec in palati, & lingua fa-

intentio, G áffe&tus , qui funt veluti radices

gorióus » nec in fuavitate odorum: mec i

humenarum a&tionum , tales iflze funt ; ficut

jucunditate bonortm tran[euntium , nec in

enim fcaturientes e fonte rivuli latices exhie

formis corporum. varió colorata , nec inzs

vanitatibus laudis bumane , nec in conjugio,

bent fitientibus'ejusdem cumfonte faporis.

€5 prole moritura , nec zn fuperfiuia tempo -

& qualitatis ; ita & humanz a&tiones ejusdem

valium divitiarum , uec in conquifitione bu-

funt bonitatis, vel malitizcum probo , vel

jus fezuli , frve qua locorum [patijs tenditur ,

pravo affetu ; mala , vel re&ta intentione,,

.

& conícientia

LÀ

'quapropter monebat Au-

frve qua fucceffone temporis vol'uitur , fed la*

tabor , exultabosn te; -«videlicet inoccultis

guílinus. — Non vald attendas , quid bomo

J aïly*[ulm.;æg

fili , ubi fignatum e[l ia noba lumen oultus us

faciat ,fed quid , cumfasit , ajiciat.

Domine.».

Elargitur paupeti pecuniam , qui divi«

1f

l

13.

E(t hoc lumen ia corde noftro o

ngha-

tijs affluit , nullus propterea inde fen(urus

"

impendium, fed ut aliquid videatur ab alijs

tum , quo recté ambulamus, ac Dco place-

mus, & quo totum corpus fitlucidum; cà

bonum opus exercere ,. feu ut inde aliquid

vanz gloriola aucupetur : opitulatur alius

. quia oculus , feu confzientia fitfimplex , &

emaculata, & nonnifi pios in Deum affectus

pauperis indigentiz, fedcum mediocris fit

fuggerat: omnmes enim puri , piíque affe&tas

fortunz , incommodum fentit , fed ut foli

Deo placeat jubenti levare pauperum mife»

à conícientia prodeunt emaculata , ait Serva-

. Lancapin tor, $i oculms tuus fuerit fmplex , totum

rias, fuamimpertitur pecuniam , qu& 'Utrf»

que eadem eít; fed quia affe&tus non eft

V.16, corpus tuum lucidum . erit , fuiffe Chriftum

híc locutum de pio affe&tu , & recta intentio-

idem , & intentio varía , ita & ejusdem

ne , quà, qui confcientiam habet emaculatam,

opetis fructus difpar; pulchré Seneca aitad

Epift, 45

rem noftram: Ngn im fatiolausef?, fed in..

oparatur , expre(sé faretur D. Auguftinus ,

quia cum Magifler Chriftus paulo ante de

o quemadmodum fiat. — Eadem ves , fi gule

datur , turpis efl 5 fi bonori , reprebenfionem

precibus;cleemofynis,jejunijs differuiffet : ne

: le-i,!.'

quis fuarum precum , flipis , aut jejunij vim

effugit, — Amico agro aliquis a[fidet , proba-

mus. — t boc fi bareditatie causa facit , uul-

.

omnem elideret vanis aucupandis rumufcu-

eur efl , cadaver expetlat, — Badem

& turpia

L

lis;ac futilibus populorum laudibus;adjecit fi-

Gcec a

*

funt ?

i

Vdaþi de Ajfä"ibw Jon. 1,

XXViL

$74

Difïcrtaziü

: kþtnt. G bonefla : 'refert;qwre ,& quemade«

calumnijs , detruditur in öäfïäfgs,ïäüdïas illi

", modum fiaut z. ergo snfigi debet per[uafio Cfeu

"pparant nunc latrones,nunc faifi fratres,& in

affetius ) ad totam pertinens vitam talis ,

caput conjurant mare procellis , terra pericue

|

qualis ifle fuerit , talia 6 que ageutur : ut

lis,aér tonitruis, ac fulminibus, jàmque in na»

're&ta (it vitae noftra inítitutio, oportet, ut

vi;in carcere ,folitudine; urbibus , contrarios

& conícientia tería, ac emaculata pius pro-

prorfus experitur eventus;nunc virgis caeíus,

. deat affe&tus , qui folum Deum afpiciat , in

nunc lapidibus diverberatus, & tandem Ro-

.Denm folum tendat, & Dei gloriam fibi

mam veniens caput amittit, quécelum lucra-

"- proponat fcopum ; tales funt, 4i, ut ait

retur : tamerfifintiofz fuerint Apoítoli femi-

H 'W.f;mp D l

4td Ebbef c,, Apoftolus , nom adoculum fervientes , quafi

tz;plenaamphractibus,& meandris,ac amba.

$,

UPO

- bominibus placentes , fedutfervi Chrifli fa-

gibusejusitinera; reclétamen femper am-

cientes voluntatem Deiex animo : cum boua

bulavit, quiaprobo femper, acpioaffectuin

voluntate [ervieutes , ficut Domino, & non

fummum bonum egit,fuásq; omnes Operatio.

bominibus.

Talis eft amor , quo habens

nesin folum Deum direxit : non igitur obli-

conífcientiam emaculatam , Deum amat ope-

qua,& plena ambagibus,ac amphractibus fuit

rando; quatenus , qua exercet opeta , in fo-

via D,Pauli ad ceelum,fed re&tiffima, & fem-

lüm Deum dirigit , & ideo Deum amat,

per eadem;ratione pij, ac finceri affectüs pro-

quia propter Deum duntaxat , operatur :

deuntis ab emaculata confcientia, & in Deum

purus eft, ac fincerus nofter affectus , (iin

folümtendentisthzecq;eft ufita d ceelum via,

quavis a&tione noftra Dei honorem, proxi-

per quam recté (emper ambulárunt omnes

