dus fpondet, — Viderat Propheta Ezechiel ,

coeleftium donorum exutus ornatu in fem-

.J'- 'o

juxta fluvium Cobar currum auro illitum,

piternum cum fuis depulfus exilium flammis

omníque circumfufum fplendore , quo regia

damnatur nunquam extinguendis. — Quam

indicaretur majeftas , ac mundi gloria ; üt

noxia eft furilis , ac inanisglori4 , quaeà fum-

Tn (s , Ev expendit D. Hieronymus , inquiens : Cur-

mo [celorum in imum detru(it inferorum

&t

e

rus juxta fluvium Cobar fignificat, omnem.»

Luciferum? .uomodo cecidifli de.cmlo Lu. If2ie4

zundi gloriam praterfluere $ & gradum non

«ifer , qui mane oriebarie plenus fapientia ,

babere flabilem. Sed fi currum auriga Che-

&& perfecius decore ? cüm primuüm chimerie

ruübin ducebat , quomodo firmus non effet?

-cà coepit intumefcere gloria , omnem exuit

f

cur firmiter nonílaret ? quia fcilicét fymbo.

venultatem , ac elegantiam, & momento de-

um depromebat mundi gloriz , 3deóque

formatusin fpurciffimum evafitcacodoemo-

num. r4. dicitur ; Jbant, &6 revertebantur

nem, Quid ni ? unicafuperba;ac tumida co-

in fimilitudinem fulguris coru[cautie. — Cete

gitatio plures Angelorum myriades , plures

té perniciffima diíparet celeritate fülgur ,

nobiliffimorum fpirituum aulze coeleftisPrin -

cujus fplendor fimul ac oritur , moritur?

'cipum milliones in-zítuantes gehennalibus

cádem difparet celetitate mundi gloria,

ignibus voragines egit przcipites, nullo re-

quamvisauriga currüsfitCherubin. -Hunc

fipifcentiz ; nullo:mifericordize, àcnullore«-

Ij

currum direxit Lucifer ,. Simomentoé fum-

cuperandzgratiz relictoloco,

mo cocelo inimum corruit inferorüm.

TFue-

'Paveant inanis glorig cupidi , & tabe-

E.

Is dptcal,

U. lh

rat in ipfum congeítum quidquid ornamen-

Ícentesconttemifcant; ait Zacharias, ,Qwia

T& 09 P^

torum fpiritualium ; gratie munerum ,na-

eeciderut Cedri y non ululet Abíes ? Sirebel-Cp it.

tura dotium , citeri novem Angelorum Or.

les Numini;necin ipfo coeloafylum invenére;

dines poffederunt , quippe Principatu fuiffet

quale in terra erit profugium reis à facieira-

in omnes potitus; fed cüm primüm appe-

Ícentis Numinis; ait Chriftus. "Pidebam.s 1ue, Ys.

[ LP

tens fuit inanisglorig , à vera coepit deícif-

Satbanam ficuz fulgur de celo'cadentem. 'Yi- —

-

cere gloría ; nocuit ei nimia felicitas , qua

meat inanis gloriz cupidus 5 quó fublimiüs

r

Apfum in imum detrufit zerumnarum ; non

afcendere adnititur , eó profundiüs fibi a«

me latet , hujus defectionis caufas, plures

perit precipitium, ^ Caíus Luciferi fulgue

adferri ; & quosdam aflerere , Luciferum

ri pariatur ; tumob pernicitatem defcens

invidià flimulatum iniquiffimé tuliffe homi-

g

süs , momentofiquidem ruit; tümoblucis

&

' nis dignitatem , in equalem glorize cum An-

brevitatem , quz in fuo extinguitut ortu ,

& unà cum cafu involvitur in tenebris : fti

lo

: gelis poffeffionem venturam, — Alios crede-

re , Deum Angelis adhuc in curfu viz fue

mente à quovis corrupto defecata affectu

q

D

conftitutis aperuiffe Verbi divini futuram

penfetur, quo mundi gloria fundamentoni«-

cum natura humana conjunClionem ; & ho-

tatur , ejus ftatim inanitas, & fluxibilitase-

P

al

ininem eum confítitutum iri', non mortali-

docent , nullameiineffepermanentiam , id-

3

lef. 1'..

Qu

um tantüm , fed & ipíorum Angelorum ca-

que ediífferit Salemon, inquiens ; Ego Ec- X«*

put, ac Regem , cui propterea fua Lucifer

lefiaftes fui Rex $a Jerufalem , Ted fiSalo-

1ii

Mihi

ff

jam detre&laverat obfequia exhibere.

mon;cüm hoc dixit , fedebatinthrono, reg-

tamen cum alijs licet fentire, ipfum infolenti

nabatinJerufalem 5 fceptrum tractabat ; &

hi

mehtis elatione non vanam tantüm , & futi-

Rex erat , cur potiüs non ufus fuit praefenti

Qu

lem ; fed & Chimericam exambijffe Numinis

tempore , & non praterito? fi & lolio fcri-

equalitatem, fua. neutiquam diguitate con-

bebat , cur non dixit , Ero Ecclefraffes fum.

li

tentum, | Quapropter fcindebatur in factios

Rex in Terufalem : cur maluit dicere , fwi

nes celum , & pars melior , finceriórque

Rex , G non fum ?. quiaRegium diadema

pl

peracriter contra Luciferianos füurrexit: prie

utpote fphericum , ade& eft volubile ; & reg*

mus atrocis in ccelo prelij Dux Michael fuit

num , quod eodern nititur , labile; ut du-

y

unus é Seraphinis , | qui angelici fermonis

bitaverit Salomon, an regnum tamdiu effet

vocibus bellum indixit defertoribus Lucife-

K

poffeffurus, quamdiu fcriberet fe regnare ix

rianis, fimülque dixit: Qu fieut Deus , id

Jerufalem ; quia praeteritum fuit certum ; & ,

incercum inítans futurum, maluit Salomon

3!

enim fignificat Michaél, quicum Angelorum

R!g s. öd

. focialium fidis Ordinibus in perduelles pug-

praterito uti, quóhomines edoceret, quàm

k

navit , non jaculis , aut haftis , fed mutuis

fluxa , futilis , & inanis fit mundi gloria;

ii g ais

014

odijs: cümque pugna efferveíceret fulmi-

quárn labile fit regnum, & corona volubilis,

9

nante Numinis decreto, fulgurisinítar coe-

quee nec de fuccedente inftanti poteft fibi fe-

&

lo przcipitatur Lucifer in tartarum ; fitque

curitatem fpondete,

D

arumnoforum extremus , qui chimerice

Quid vento veloeius , ac inftabilius2

EU

gloriz appetens ipfam Numinis concupierat

& ficut infaniz daretur putantíi vento per-

li

eequalitatem ; & cum incentore corruerunt

flante plumas, quisquilias , résqueid generis

ha

UT

affecle , pars fcilicet tertia cceleftium fpiri-

viliffimás, ac leviffimas firmas , acimmobi-

*l

*b (

tuum ; & fidorumin obfcquio manentium

les humi harere j non fecusinfanus eft, qui

inas

m

*

«

—

*

E »

Probo affe&ui:couunip-endo nullus vanáglorià vermis, &c. 60.3 |

inanem mundi gloriam in alis fitam vento-

quiete nobis obverfantur , reliquiz fint eo-

rum firmam putat , flabilem cenfet, Viderat

rum, quz per diem agitavimus , partüse

CAP:C 6'

Zacharias quaternas quadrigas rotis obílre

que inutiles ignavz confuetudinis , quia ut

pentibus inter faxa de montium egredientes

ait Tertullianus,

-Anima jacente corpore ,

Lib- de ani-

2054 55?. 45-

angultijs : .Er ecce quaruor quadrige egre-

ac blanda vi foporis immobili ,. tamen in-

dientes de medio duorum montium : has quad-

terim [omniat , nec quiefcit , nec ignave-

rigas inundi fignificare regna ceníet Cyrillus

[cit omninó ,. nec naturam anima immore«

Alexandrinus , inquiens , quartuor currus

z alis fopori fervam addicir.

Probat fe mo-

in medio montium dicimus effe regna ilufrrif-

bilem femper ; terra , mariqueperegrinatur ,

U;n,;

fema . qua in totidem mundi climata ad

negotiatur , Jlaborat.

quatuor "Ventos claruerunt ; hoc eíft ,. ne

l4

Cum igitur omnino non fopiatur ani»

regna putentur perfiflere , firmimque ha-

ma ; multa vera , Q rebus in vigilia ge«

bere ftatum , alas à ventis fibi mütuantur ,

ftis confentanea concipit ; & quia fenfu-

& à perniciffimis quadrigis volubiles rotas :

um Íopitorum organis majori ex parte

firmum non eít , quod quadrigis circum-

deftituitur ; procul dubio plura etiam ad.

agitur , quod rotis circumvolvitur , alis-

miícet, qu& à vero defle&tunt ; nec mi-

que fertur ventorum 5 nullam nobis rote

nimé inter fe fe cohzrent : & ita res vide.

Ípondent firmitatem , nullam venti polli-

tur fe habere in portentofa illa de Numi-

centur ftabilitatem, cüm & pulveresinter-

neï-,

déque ejus providentia opinionum

Ia , G naves in zequore ,& volucresina&re

colluvie , quam Ethnici, Athei, & Poli-

rapiant, fecümque trahant.

tici in orbem invexerunt , in qua licét a-

13,

Dedecem cornibus illius befliz , quam

liquid interdum emicet veritatis , — plura

ll

I2 d pocal.,

viderat Joannes , dicitur : decem eorntua.s ,

tamen mifcentur abfurda ; & abíona , &

iy."U.1ii.

qua vidifli , decem Reges funt , qui reguum

à naturze principijs prorfus aliena , ut &

Ml

nondum acceperunt , fed poteflatem tane

à communi fapientum confen(u abhorren-

Vanuzi

quam Reges una bora acciptent.

Regis

tia , quapropter dixit Salomon,

donantur quidem nomenclatione , fed me-

funt omnes bomines ,. in. quibus non. fub -

Sä;l'.:f;":'ïg 22.

tTt

minerint ad unam duntaxat horam princi-

£$l fcientia Dei , & de bis , qua videntur bo.,

pari : fed cur tanquam Reges Angelus vo.

na , non potuerunt. intelligere eum ,. qui

€at, quos priüs abfolute Reges appellaves

e$i , meque operibus attendentes. agnoves

; gqat

.

Pl

ícit& refpondet Beda :^ Tanquan.s

runt , quis effet artifex * fed aut ignem » ,

Reges dixit , quia veluti sm fomnio regnat

4ut [jiritum , 4ut citatum a£rem , aur cy«

qui Chrifii nominé adverfatur.

Quis-

rum flellarum , aut nimiam aquam , aut fo-

quis Deo placere non curat , & divinafloc.

lezm , .

€6 lunam reílores orbis terraruma

ci facit przcepta , fi adhuc fe regnare credit;

Deos putaverunt.

Hinc Vulcanum igni

Íomniat ; non regnum eft, quod poffidere

dixerunt przefidere , acinigne fuum habere

credit , fed regni umbra , ac larva ; non

regnum , illhidque fplendidum ,^ utpote

eít Rex , fed regnantis duntaxat fimulac-

flammis circumfeptum , & huac claudum

rum exhibet ; qui fine Deo gubernat; . per

finxere ,. eó quia ignis in terram lapíüs ,

annos faltem aliquot ij regnaturi erant ,

fuam amiferit puritaterh ; & imbecillior

,

pf !

-qui beftiam fequebantur ; & tamen non-

fa&tus fomento indigeat , quo nutriatur,

nifi unà dicuntur horà regnáífe; quia cum

In aére Jovem fuére venerati ,. & pro ftel-

mortalis hec vita momentanea fit , horz u-

larum gyro figna coluerunt. Zodiaci varijs

)

r

ideó-

delineata imaginibus , five earundem au-

nius inflar elabitur. & 'clepfidra

que horaria dicitur mundi gloría , ficut ,

thor fuerit Pythagoras , five Chius , vel

Anaximander,

& qui regna poffident unius horz Reges ;

Ín aquis Neptuno , &

& revera plures funt Reges , qui licét plu-

Amphitrite honores exhibuerunt 5 «t in

ribus regnent annis vix per horam, ea ag-

fole Phebum , in Luna Dianam, in vino

grediuntur, & agunt , qua digna funt Re.

*

Bacchum , in fegete Cererem , ^ in armis

e

*

imó non horarium tantüm , fed &

Martem ; in fcientijs Paladem, in legatio»

nibus Mercurium coluerunt,

phantafticum eft infomnium mundi regnum ;

Imó :n id

G inanis gloria ;

quaim ex ilo nituntur

devenerunt dementizm ,

ut & bovem Ifi-

Reges aucupati : quapropter Deus Salo-

dem, & ferpentem Efculapium, & canem

monem alloquens ait.

Dedi tibi divitias,

Anubim , | & capram Amalthzam divini-

L)

f'.»l/-«g,k,-R'eg. 3.

& gloriam , ut nemo fuerit. fimilis tus 12.5

tate confecrárint

.

& ficut hec ab Ethni-

Regibus cunílis retro diebue , €e. dgitur e-

€is excogitata gloria , & Numinum fom-

vigilavit Salomon , & intellextt effe fome

niatis turbis tributa , futilis fuit, vacua , &

xium , quia fomnia funt ,. que mundus

inanis.5 ita gloria ;

quam mundus fpon.

exhibet imperia , regna ; & fomnium , qu&

det fuis afleclis inanisefít, & larva , fom-

*

ex illis homines fatagunt inànem gloriam

niümqne gloriz

*

ubi enim zlia funt

aucupari ; G licét , que nobis per fom:

fomnia , ait Ecclefiaftes, péurime funt va-

Á

AItALOS.

Quéd fi queras , undénam tam

nium nodle intempeíla , cum fopor fenfus

occupat, reprefentantur , falfa omnia non

portentofa de Deo fomnia fuam apud Eth-

! ig;i&.:.ep'i',g.g. fint , cum tefte Ifidoro Pelufiota; quz in

nicos originem traxerint ? Non ex alia

SMRSB

caufa

d Verani de dffeilibue domu, 1.

-

604

| Differtatio XXVIH,

cauía putes , 'quàm vel ex fupina quadam

( 5. Iiïo :

ignorantià , falutisque neglectu; velex de-

pravata quadam affectuum perturbatione 5

1,*5. zs;M"

perinde ac aqua , quz fluctibus exagita»

Noffra uon eft gloria , quam in

"]' MP« P

tapetverías , ac diítortas exhibet ipecies

mundo aucupamur , cum ex ore depen-

rerum , fic etiam concitatis in corpore hu-

deat alieno , infidezrque in alienis labrs

mano humoribus per nimietatem cibi, &

Variae

vir probus ,. q!fö plures laudes meretur,

potüs turbulenta oriuntur fomnia.

eó magis eas veretur,

igitut , ac portentofz apud prifcos Ethni-

On folüm vanz fünt hominum cogi-

1f,

cos de Deo, ejüsque providentia opiniones

tationes , fed & diftortz à veritate

ex affectuum perturbatione fuam fuére ena-

alieng , dum gloriam quzrunt in«

étz originem , fuerítque propterea affe&tus

ter homines aucupari : noftrum non eít o-

inordinatus , qui

pus hec gloria ab alijs emendicata , fed ex

rit,

idololat,rigm invexe.

ore dependet alieno , infidétque in alieais

1.

Refert Lorinus £m fapient. c. 14.. 'T'unc

labijs , non ergo veram poterit gloriam in

Z

primüm incepifle idololatriam , cüm pater

ejus mentem, cui affertur, adferre: alienzà

filij , aut filius parentis defunéli ef&giem

nobis funt laudes,qua ab ore dependent alie-

floribus primüm , deinde thure, tum cze

fis etiam victimis ad folatium, acmoeroris

no ,imó & nos ctiam alienant , nósque extra

il

nosrapiunt, quia fuus ampliüs noneft, qui

levamen veneratus fuit, fiveis Belus fue-

alienz laudis tenetur amore ,. fed aliorum

rit , five Ninus apud Babylonios , (ive Sa-

eít , à quibus laudes emendicat, ^ Laudes

rug , five Thare apud Cappadoces ; five

exhibere hebraicé Cbabzr fonat quodperin-

Cecrops , aut Prometheus apud Atheni-

de eft, acalligare, quó inde difcamus me-

enfes,

Aliam idololatriee caufam ponit

tuere in laudibus funes , & in gloria, cui

Lib1.tap, LaCtantius , qui afferit , adulationem in

inhiamus , vincula timere,

Rurfus Cbabas

AT,

mundo invexifle idololatriam , ut etiam in

hebraicé de vulnerum ligatione dicitur,transe

ijs,» quibus excellentior inerat virtus , vel

fertürque ad eas fafcias , quibus vulnerà lia

inufitata potentia , ob quam caterorum ad

gantur corpori inflicta : -quid ni ? laudes ,

. fetraheret admirationem ; quo pasto Per-

quas ab hominibus aucupamur , plerumque

gamani D, Auguftlinum , fuperato Sexto

has referunt fafcias , vulnera tegunt , vitia

Pompejo , templis , arísque confecratis iri

occultant , qua tamen non corrigunt, nec

Deorum fuum cooptárunt cathalogum re-

egritudini medentur , fed quodam linimen«

Lib.4.47- fetente Tacito , eique fuppar fuit Hifpano-

to obtegunt; quinimé & laudum velamina

50 *

rum vanitas erga liberium tefte eodem Ta«

perfzpé focdiora reddunt vulnera, plagáse

cito.

Aliam fuggerit caufam inve&tz in

Lib. 24 de

quelaxiores; unde nil verz gloriz poflunt

mundo idololatrie Cicero , háncque be-

humane laudes adferre,

4157 D. geficentiam effe dixit ; fufcepit id commue-

Quamvis blanda videantur verba , quze

$7«

BEV uanioc EEE CM —

mis hominum coníuetudo , ut qui benefi-

cijs excellerent viri, hos coclum ad fe trahe-

auribus aucupantis gloriam laudes propi-

nant ; nil tamen poffunt adferre folatij ,

ret , quó uberiori fplenderent claritate , ac

quia ut ait D, Gregorius. . Sepelam Benb pjb o Mo-

infignirentur honore , quà de cauía Her-

cules , Efculapius , Liber , Caftor , Pol-

Agentis auribus infolenter admota ,/ dum.» val, caj. )

foris fermonibus perfirepit, intua quandam.s

lux divinitate donati funt à viris Ethnicis,

Hec veró Bthnicorum fomnia unus difcu-

guentis tacitam elationis tempeflatem gignit.

Hoc eít; verbailaudatoris, feu veriüs adu«

tit Dei timor, qui enim infinitam Dei po-

latoris ; quamvis foràs pacatam videantur

tentiam , ac fapientiam fedulé perpendit ,

laudis malaciam oftendere ; intus tamen và»

d - enc4» Ed4". um — . L

facil& deprehendit , nec fas effe , nec om-

Ett;'tf p

má elatione mentem exagitant , tempe(la-

ninó decere , miferos homines ex argilla

lnv. l*'

vem excitant ,. G virtutem ad naufragi-

compa&tos de Dei majeftate ; ejüsque pro-

um impellunt : procella eft hzec mentis eia-

- videntia otiosé arbitrari :exeo quódtertze

tio , GC eb-magis timenda, quó minüs ti-

H

Principes, & Reges in eos diré aniriadvere

tunt , qui lzfz majeílatis Rei convincun»

merifolet, — Virprobus quó plus laudes me»

retur,eó magis easveretut , omnémque ex-

tur ; ftatim conijcimus , quante fit temeri-

pavelcit vanam gloriam , in quam, qui itfie

tï

tatis , ac dementiae infinitam Dei majefta-

pingit veluti in fcopulum illifus naufragus

tem . blasphemiis laceffere , -ejásque crie

)

perit, idquecaufz, cur D. Auguftinus has

minari providentiam ; vanae enim funt co»

fibi oblatas laudes refpuerit , ait enim :

gitationes hominum , & quó altiüs afcen-

f

Laudes ifle vefire

dere nituntur , eó profundiüs fibi

gravantuos potits , & ii Seym s a,

periculum mittunt,

Toleramus illas , & verbjiDoni

C

proecipitium adape-

tremimut $uter illas,

Quód fi ecclefie co- s4..

-fiunt,

lumna ad fibi oblatas laudes tremit, an

d

non contremifcet folium ? An non pravo

q

$Ot*

ducitur affe&tu ,

qui illas aucupatur 2

ao

peffimé cum illo agitur , ^qui huminis

^

g«

laudibus inflatur , divinz excipienda glorize

$

t

EEE

Probo aftectui corrumpendo nullus vaná gloriá vermis, &tc. 60;

L

tim , ac Deo debetur , rebus externis , va-

fe ineptumconítituit, proinde abomnivera

De B'rwir.

gloria fe eximit , quia vang inhiat glorio-

nísq; prodigitur. 4f/ium enim ( aflerit Sene-

L]

L

*

VVIE. £AP. ,

Lib. zsl. Mo!-

lz

3

rem urget $, Gregorius inquiens

ca ) snfatiabtlis tenet avaritia $. alium fu-

Dum laudibus bumanis inflantur à/ ueras

peroacuta laboribus opérofa fedulitas : alius

vAL. Güflo 3.

;/Joria aterna retributionte inane[cunt , pete

vino madet alius inertiatorpet . alium de-

ftringitlaudum aucupes , qui dum gloriam

fatigat ex alienis arbitréis ufhen[a femper anz-

6irio; alium preceps mercandi cupiditas cir-

quarunt ; gloriam perdunt ; inànis enim

eít , quam mundus fuis gloriam exhibet,

€a omnia maria , terrásque [pe lucri dedu-

f,

In argumentum ludibrij arundinem pro Íce:

cit ; quosdams smilitie tempe[flas abforbet ;

nunquam non aut Alienss periculis intentos ,

piro milites ,. & Judai Chrifti dextre m*

pofuére ; fed inipfo ludibrio ipfam expref-

Aut fuis anxios : funt quos ingratorum cul-

sére veritatem , ut obfervat Drogus , in*

tus , G obfequia veluntaria fervitute con*

quiens : Arundinem iu dextra ejus ponunt3

fammanvit. , multos , aur affetlatio aliene

poteftas enim , & regnum arundo eff. venti

fortuna , aut odium fua detinuit z plerosque

agitata ; quód fi humana digaitas in Chri-

nibil certà [equentes vaga , &f inconflans , &

fti dextera vacua ,. & inanis fuit arundo ,

fibi. difplicens levitas per novacon[ilia jatta-

£

quid pretij poterit in manu praleferre. viri

Uit,

e

Ita eft;ftudium gloriam enaucifcendi

impij?

2Q0;

i.

Vana igitur funt , . vacua , qua vi»

plurimos defatigat, quos & ambitio torquet;

dentur in mundo aliquid poffe gloriz con-

fintdue .propterea onera , vel execrationes

ferre; nonniíi inanis eft gloria ; ac vacua,

inimicorum , vel mala exitialia , quae nos

quaz à vacuitate fui principij dimanat : hu-

hianter nobis exoptamus , adeó ut nosnon

mana cuncla tantüm abe(t , quàód veram pof-

pigeat adverfariorum indulgere defiderijs ,

& eorum vota noftris implere votis? qui ve-

fint gloriam ingerere, verümque gaudium

adferre, utpotiüs rifum moveant, utirri*

ré fapit , mavult acerbos compefcere dolo-

deantur, vellachrymas cieant luctu dignio-

res , quàm fucata felicitatis gaudia tempe-

ra, quàm plaufu ; hinc Democritus olim ,

rate: Ícitbra&teaza effe , quz pinguior , l-

& Heraclitus haud infima notz Phifofophi

tiórque fortuna nobis bona fpogdet ; & in

res humanas , ac. earundem viciffitudines é

noltràm conjurare perniciem , qua nobis

przalta veluti contemplantes fpeculà , di-

videntur arridere , & nonnihil adferte fo.

Íparibus easaffe&ibuscondemnárunt; quid-

latij : honor enim , fama , opulentia, &

quid enim oculis obijciebatur , id lachry-

gloria nos in füblime videntur evehere , fed

mis deplorabat Heraclitus :

& converío

ut lapfu graviore nos precipites agant , &

quoties in publicum procefferat Demecritus

quamvis videatur quis flare , cafuro ramen fi»

omnia cum rifu explodebat , adeó ut cum

milis femper anceps haeret , ac titubat , nun-

derifu humana cuncta flocci faceret : quae

quam de (ua (tatione fecurus, necde fuoho-

LVE

divitijs ,, honoribus , ac mundanz gloriz

note , fama , & gloria tutus ; cüm non à pro-

inhiantibus, plurimum videntur pretij pra

pria id voluntate dependeat ; fed in arbitrio

feferre , eadem hisce Philofophis judicio de -

fit aliorum ; adeó ut fua felicitate gravis plu«

Wb Qc ALO.

-

feecatiore rerum humanarum cenfentibus na-

rimàm ítando defatigetur ; & ipfa, quam

turas, G conditiones ; miferiz , inepti& ,

mundus exhibet , gloria viribus deftituat ,

]UL^

-

résque nullius ponderis videbantur? utrius*

& ex ipía ftatione laffitudinem inducat ; ac

que Philofophi perfonam induiffe videtur Ecs

non modicum patiatur detrimentum , qui di«

clefiaftes , dum & fupera veluti fpecula feduló

utiüs mundi fatagit glorià fplendefcere,

* 1.

exploraturus mortalium ftudia , résque flu-

Graviter egrotat Ezechías,: Zs diebur

xas, acinteritui obnoxias dixit.

Vidi cun-

illia egrotavit Ezechias usque al mortem.s:: . Beg. «.

Eccief. chfi

Ga , qua fiunt fub fole , & ecce umver[a a.

quos enim Deus amat , hos arguit. ac calli-

2€

1. 'U, 445

nitas , G afficlio [iritus.

Quód fi hanc ,

gat,nontamen ut pereant, fed quóinde ve«

& nos f»eculam cum Ecclefiatte coní(cende.

getiores furgant ; nuntium mortis,audit Rex

remus íeduli exploratores rerum humana-

decumbens de ore Ifaize : cumenim Ezechias

rum , nil ínter homineshomine dignum no*

lechali implicaretur morbo ex ulcere intefti-

ni ; quod cum humaais artibus effet im-

bis objiceretur, quamvis per univerfum or«

bem oculis mentis pervagaremur,

medicabile, ideo ex natura lege moriturus

Hinc Poffidonius inter humanz vite ex«

19»

erat Ezechias ex lethifero pure intus in ex*

ercitationes quatuor artium genera ponebat;

ulcerauis inteítinis ftabulante ? cui morbo

fcilicet vulgares , feu fordidas , ludicras ; pue-

caufam dediífe creditur , turbatus ab Afy-

riles , ac liberales , & haspoftremas tantüm

riorum armis , ac vaflatione Judzez ftatus,

j

cenfuit homine dignas , càm tamen fole ab

Putat tamen D.Hieronymus,immifum Eze.

hominibus negligantur, cüm in fordidis; lu-

chie à Deo morbum; ne de victoria adver-

Hs

dicris , ac puerilibus duntaxat occupentur ;

fus Aíyrios triennio poft obtinenda infole-

cui confonat Seneca £piff. 1. in qua fcribit

Íceret; fed ututtesell;gravis procul dubio,

magnam vitze noftrz partem , elabi malé a«

ac lethalis erat agritude , quà Ezechias de

gentibus dum luxui , ac libidinibus , caeteris.

cumbebat , & ad quem propterea acceffit

. que vitijs indulgemus , maximam nihil agen-

Ifaias Numinis Nuntius nuntiaturus Dei

tibus: eb quiatempus, quod culturz virtu-

nomine mortem ; ut fc ad dilceífum exhac

vita

-Gggg 2

-Ferar)zi de Affetlibus Tom. I,»

606

X

Diflertatio XXVIHI,

vita praepararet,

Indi&á per Prophetam

chias tämen fapicrtiter dixit , f«ciià e]!»um;-

fupremz neceífitate horz largas Rex lach-

bram cre[cere decem linéts , « nec boc volo ,

, rymas fudit,preces,ac obteftationes expreffit,

fed ut revertatur vetror[um decem gradibus;

. «um ingemilcens videret telam fibi vite- in

quaftfol planetarum Princeps ,. diei praefes j

Pl

.

ipfo setatis flore pracidi

quintum enim.

& moderator ; . jam ex-diurno itinere defae

fupra trigefimum agebat vitae annum tunc

tigatus mallet humilis in occafu decumbere ;

Ezechias deftinatus ad mortem fubeundam

quàm in fublimitate auguílé pracelfus me-

fine liberis, absque herede :: Manaffes enim

ridiano iterum jubare clarefcere ,- ut notavit

nondum tunc natus fuerat , qui promiffum

' Cajetanus ; inquiens; expéndens textum Eze«

Davidis thronum occuparet : cümque la-

chize,

Propterea. Ezechias: dixit j facild ef

chrymis maderet , merbo torqueretur , &-

umóram inclinari decem gradibus: dixit-,

gritudime abfumeretur , ac in luctu ;; &

facile relativà ad arduum regrediendi opus,

iqualore jaceret , redijt latus ad Regem

Nimirum: arduum obtigit foli- diu lücere ,

Dei Nuntigs , qui decumbenti Regi quin-

& easdem redordiri morientis jam diei pri-

decim annis renuntiat auCtam vitam, non

ma natalia , ^ & clariores meridiani jubaris

iterum nitores induere

e

.

enim tantüm pollicetur ab hoftibus evafio-

^faciliüs-enim ita

nem, fed integram etiam| valetudinis refli.

'fuo occafu quieviffet , quàm iteratóin cce»

tutionem , intra tridui fpatium,

Implen-

" lis fplendefceret : quia-nimirum , vel ipía

da Prophetize.fignum petit Ezechias ; ut

"mundi gloria , cujus nitore fatagunt homie

Propheta , qui nuper infaufta pradixerat ,

' nesfplendefcere-laffitudinem invehit, & ipe

nunc lzta prenuntians dignus. fide habere-

[um lucendi faltigium faftidium ingenerat ,

tur: cui lfaias utpote fyderum , & a(tro-

- mavult fol in fui occafus tümulari (epulch*

nomice diíciplinge perito dixit , hoc erit

^ro, quàm matutina itefareincunábula, quia

fignum à Domino: vis, ut afcendat umbra

"ponam ingerit mundi gloria diutürna fua

in horologio Achaz decem lIineis, ài rever-

Tlatione, utarduum fit , ac poenale fumptuo-

tatur totidem gradibus ? & zit. Ezechias?

fiüs in mundo fplendefcere : fcité Cajetarius

Acilà efl umibram erefcere., neque bocvolo ,

-ad rem noítram moraliter verfans ,* facile

8st fiat , 'fed' ut revertatur retrorjum decem

C dixit relativé ud*farduuni*ïregreäiendi epu ,

gradibua

" quia fol fplendidiüs lucendo typicé defati-

2 2.

Prolixas texunt facri

'Interþretesrdifte'p-

- gatur , feu quisquis fit - qui mundana jlo-

tationes , cur Ezechias petjerit , ut umbra

tià fplendefcere cupit ex lua per(everantia ,

-

in horologio Achaz decem gradibus retro«

ä

* & flatione in eodem fplendore fatigatur ; &

[

cederect ; & cur majus miraculum fuerit ,

ipfum lucendi faftigium poenale. ei parit fa-

folem retrogrado redire curfu, quàm velo-

[

" ftidium; quia mundi gloria utpote vana; &

cius in fuum vergere occafum : fcio , Eu-

Vacua , nil in fe continet ,. quod vel guttüu»

€herium cenfere, minus miraculum fuiffe, fi

:

lam poffit veri folatij adferre.

Íol (uum in occafum greffum maturáflet : &

" Multos corripit, multósque invadit per*

2j

majus miraculum fuiffe in orientem centra

fuafio , quá putant veram pofle in rmiundi ho-

confuetas fibi indiclas lcges retorqueri - ait

noribus; ac dignitatibus gloriam enancifci ;

Eucherius, Rex maluit , ut fol reverteretur

fed abítergendus eft' hic error ab omnium

retror[um decem gradibus j quia majoris po -

mentibus ; plura'enim mala invehit , quàm

&erat effe miraculi , — fi fol contrarium fuo

fint;qui decipiuntur; cum pluribus malis u»

Í

mori cur(um ageret ,. quam [i confuero pro-

numquemque onuftet , ac gravioribus pravet

ee[fu incederet.

Adeó inolita confuetudo

incommodis ; licét ab errorum cathalogo à

invalefcit, ut G ipfacocleítia perurgeat. Vel

pluribus expungatur, Terrenz dignitates

- fortáffis difficiliüs putaverat Ezechias, pof-

extimé tantüm Íplendent, non intimé pene-

fe folem ab inchoato defiflere curíu , tame

u

trant proinde nequeunt veram ingerere glo-

etíi ad fuum properaret occafum , & ad

riam,quzanimum afficiat,fed tantüm extrin«

fplendidum orientem remeare, led ut uteít.

Íccam;que hominem non tangit. Imó quam-

de majoti hoc miraculo; certum e(t , Eze-

e

vis putet quis hac mundaná affici gloriá ; non

'&hiam judicáffe folem faciliàs ad fuum pro-

tamen inde aliquid experitur folatij, ^ Fatale

q

perare occafum , quàm in orientem regre-

I; Reg. c.

imminebat Sauli prelium , & quia fe confilij

gl

di: fed cur petij , ut in orientem regre-

inopem fentiebat, fagam adivit, quz Samuc-

z8.

D

Aeretur, & inde diem redordiretur ? ite-

lem diu defunctum advocaret,& ex Manium

«

rümque fplendefceret fol clarior in meridie,

umbris accerferet ad lucis hujus ufuram. Di-

«

& letior ,. ac jucundior fuo inortu ? fiqui-

xítque ei mulier: qwez /afcizabo tibi ? qui

b

dem vergens ad occafum fuo languefcit

ait, Samuelem mibi fufcita. Et praeftigijs

H

fplendore, & funeftas ex pracelíis monti-

peractis ait Rex, qu« vidiffi, & refpondit

b

bus in fubje&tas planities , vallésque imas

mulier ad Saul , Deos vidi zfcendentes de.s

umbras proijcit proprio quafi parentaturus

Is

terra , dixit, Deos vidi, utens plurali nu-

«l

occafui ? cüm enim fol Eoo fplende(cit in

mero pro fingulari , cum hominem viderit

horizonte , non folàm aéris tenebras abi-

i

auguíta nitentem forma, adeó ut quidquam

Wl

git, fed & terrarum umbras excutit , &

videtetur fpirare coelefte , — zgnc zntellexit

QU

Apfe veluti'mundi lampas lucet fplendidior,

Saul, quod Samuel effet , E inclinavit fe.s

fpj

ac latior fuum tendit in meridiem, « Eze-

J*per faciem terrayQ adorauit s Dixit autens-

:

$4*

L]

AC

I

m Prbbo Afïe&ui corrumpendo nullus vaná .g-!orïä vermis &c. 607

- Samuel ad Sau?.

HAre inqz&ietäfli 365 ut

nim ihOnor.»ä& gloria; quz mihi exhibetur à

; f'ifeitarer. — Velut alijlegunt apud.Gloflam:

meo. pendet arbitrio, fed abaliena dependet

quare vommovi[Hi me, hebraicé veró legitur

voluntate,.qua. poteíttotam'mihi fomnia-

quareinquietáfli me ad faciendum me a[cen-

tam gloriolam detrahere, — In hoc.zqua effe

dere: nimirum Samauel jam diu depofito he-

videtur miferia; honoris;'& gloriz; fi quis

bree gentis principatu, & jam vita, & pra-

" tales :calleret -incantationes à Medza , -vel

' fectura funélus , cum . fepulturz frueretur.

Theffalis fuppeditatas, utvelunicaduntaxat

: quiete; dum. adigitur ad - priftinos redire

àe emiffa vocula lachtymas ? geminis elice-

! Principstüs fplendores, & ad inanem iterum

ret oculis;-& pedtore:altos: extorquetet ge-

hominum - gloriam refumendam - ratione

mitus,'ex-ore queftus , & lamenta; utique

. principatüs ,. qui: homines in mundo confti-

- llius potentia tyrannis.poriüs,.quàm princi«

tuit glorioíos,-id tam gtavate, ac &oré tu.

" liz, ut querulus dixetrit :* Quare commovislf,

; patus vocanda effet; proinde: & fingulis for-

midanda, & à cunctis timenda, . Profectó in

fen inquietafli me. ad faciendum me. afcen-

* homines fatili inflatos glorià, hoc idem po«

" derej de Ícpalchro fcilicet.cumibi tranquilié

teft; qui linguam ad loquendum prepeditam

* quiefcerem ?.ac (à diceret, diu Principem egi,

non habet;: vel unius raucee mulierculae pàaue

ac illuftti in mundo fulfi gloriá , led tandem

* cuüla.verba, moendialis gloriz fi non penitus

fatigatus priucipatu , &t potentià defeflus

- fplendorem extinguunt ,* (altem:denigrant,

tranquillé quiefcebam; cur ex mea quiete ad.

- offufcántque ;.& animum gloriantis eotor-

'onus iterum evocilli' principatós ?. quare

* quent'marore , quó ex geminis ejus oculis

* commoviíli, G inquietaíli me ad faciendum

* lachrymas.eliciant, ex ore lamenta " expes-

me aícendere inter homines, quos & prin-

*- éore extorquentes gemitus ;; qui,enim:toto

' Ccipatüs potentia, & humans gloriz nitore

ambitu; G conatu mundigloriam pichenó'it;

. pr&cedebam? eo ipfoquod mundi, & prin-

^omnium fit opinionibus obnoxius ,' & oblo-

* eipatus gloria meam fubit memoriam, cica-

cutionibus ; »propterea: debet quemque me-

' trices refricat, & dolores retovat ; vita, &

* tuere,' &id enixim obfervare, ne ulli fitin-

: mundiali gloria cüm jam fanctus effem; re-

^ feftus, fed omnibus gratus, üt ipfi;quamfíiic

' diviva gloricle, qua in principatu fplendet,

* gloriolam ; ei propinent.- Oh quàri-fülfili,

; timeo Ípeciem : -non enim mundi. gloria. a.

* quàm vana eft mundi gloria; qua& e linguzin.

liud e(t, quàm inanis umbra, nihil folidi in

* vidi pendula femiper anceps haret; & Japfui

: fe continens; eílflos, qui flatim | exarefcit,

proxima?- Quod fi ea effec/quis-naturz-in-

fed fpinis circumíeptus diu lacerat; eft fagit.

* felicitate compofitus; ut ad fingülawerba fe,

"taab arcu emiffa , que momento tempotis

bri-cotriperetur ; nonne* hominum cenfere-

tranfit , fed v-uïnusihfligit lethale; eft navis,

^ tur miferrimus?-Hanc naturam- contrahit,

* qua& sequora trajiciens , tametíi marinis flu-

- étibus furfum evehatur, deorfüm tamen eti-

" qui humanze inhiat gloriz ; //ugue enim bu.

" man& ait Auguítinus ; ^ ruino[a-confiruumt

)

am tnudituþ, donec in [copulum illifa pereat,

"Craffe igitur , ac foede halucinantur,

Zfa

SEXV....

* qui gloriam quzrunt, quam nemo, qui eam

* quzfivit potuit invenirez & fi putet quiseam

Viroprobo tametfe laus debeatur: ff

adinvenifle; adeó brevis eft; ut vix preegufta-

damenwana gloriocle appetens, definit : «a difpareat; ideóque ut-vilí pendatur,foffi-

probus effe ,-ac - incipit pravis famu-

- €it , fr.ejus brevitas expendatur $- tunc. ejus

$, .qUIDus fit ma.

' vilitas patet, cüm quàm viles fint-illi, à QUi«

- dari djääfiöft

A.

" buslaudariexoptamus;penfamus, . An non

€ontermptui tibi theatrumeffet; fiex furibus,

24

! fäciliüs humanà gloriá perit;nil eft,

- lurconibus, praedonibus ; fcortatoribu

x

$, he;

