Utinam etiam in:ecclefiafticis

que Dowminu progce eam in terram,

Pro-

jecit , 8 ver[a eff ia colubrum,

QUid: uód

quibusdam infularum ornamenta auro foe-

fit imperig

dere confociata, & gemmis, figna non

virga in Suax p fisprrüm

pra-

*

*

n

'.'5,;,:-:; R

-

Nulli parcendum pravo affectui, cum Parcz non parcant. 271

prátparata, miraculisque perpetrandis deíti«

teferentibus defunctos; in titulis, plenïsquä

nata;& eadem inhumum , pulverémque ab-

dignitatum catalogis marmore infculptis:fed

jectaanguisfiat? quid, quàd fceptrum , f &

falluntur & ipfi, quia tametfi fuppetias que-

fuperioris delabatur manu humi repentem

rant inlapidibus ad retundendam Saturni fal-

vertatur in colubrum ? An quiaexitium me-

cem, non propterca voracem ejus declinant

tuendum e(t , unde auxilium expectari po-

dentem; corruunt tandem , & ipfía erecta

tuit? Anquiaprafidium fceptri, & virgae

monumenta;dilabuntur furgentes ftatuz;ob-

in angues commutetur, fi primàm terram te-

literantur 'infculpti tituli, infcriptz dignita-

tigerit? quia terrenarum rerum cura; atque

tes, & tandem definunt in quisquilias,terune

«upiditas, & fuperiorum potentia, fi in ter-

tur in pulveres, quzcad aeternitatem conftru-

!

Is

ram inclinet, fi bonis hifce terrenis inhiet,

ta fuiffe putabantur monumenta, ut fcite EPgres

fit coluber venenum defpumans; & ipfe do-

«ecinit Aufonius.

minatus mors eftferalis? Veriüstamen fce«

AMiramur. periiffe bomines monumenta

ptra quamdiu infpiciuntur in manu,imperit

faufcunt

nobis videntur infignia, ac dignitatis decora

AMors etiam [axis,nominibisque ve«

prefeferrez; at interram projecta,feu fepul-

E72

chrali i infpiciantur in pulvere5 qua antea

.

Quot inter homines , :qui mortui ut

gemmisilluminata erantoble&tamento; mox

$epulchrali infpería cinere angues apparent;

wivant, monumentum curant fibi conílrui

&re perennius; qui tamen, «üm viverent ,

terrorem incutientes, & nonampliüs orna-

ienta, qua eblandiantur, Splendet diade-

*obdormierunt inmorte propriz mortalita-

ama incapite, fed ad.pedes abjectum depre-

'tis prorfus-/obliti"? hac czecitate ne laboraret

David, enixim Deum rogavit, & petiit ne

henditureffe oneri,quod honori dabatur; flo-

zet in rofam purpura ex humeris depluens;

hoc fomno fopiretur , fed ut vigil femper o-

fed areícitin fpinas; fiinpulverem cadat fe-

ulos aperiret ad fepulchralem cinerem: 4/- Pjdln 4115

Jumina oculos meos , ne unquam obdormiam

pulchri.

In manu quz virga nobis videtur,

fi & manibus projiciatur coluber erit, Quàm

dn morte , -e quando dicat inimicus meus

Pereunt quotquot

j

plures ferpentes deprehenderentur, quze fce-

prevalui adverfus eum.

in morte obdormiunt, fiquidem germanus

ptra creduntur , fi collyrio fepulchralis ci-

metis egritudinimederemur oculorum ? de-

mortis frater eft fomnus , & quoties fraterno-

hoc foedere junguntur mors, & fomnus con-

fpicerentur non (ine contemptuin pede,que

sion absque admiratione afpiciuntur in capi-

&lamatum eíl de nobis.

Nil nobis magis

£e. Pravus affectus plerumque id facit, ut

metuendum, quàm familiaritas nimia cum

morte, finimirum non excitemur ad ejus

dum anguem in manu tenemus;imperiino-

bis videatur infigne: fin autem in.pede, ac

memoríam, fed in ejus finu conquiefcamusz

zos docet mors, fi eam audiamus, & non

pulvere fepulchri confideremus, apparet an-

àn illius gremio fomno fopiamur,ne finamus

guis$ venenum evomens.,

60.

" Verüm inid iníanie devenit tumidus

nos vinculis rerum terrenarum przepediri,

ambitionis affectus, ut etiam Manium inter

neque ambitionis faftu inflari, nequeconcu-

piícentiz fafcinationibusilligari; nósque do-

umbras quarat, quibus etiam fordeícente in

cinerefplendeat, — Eó infanit fuperbiens atfe-

€eér proceras, aureásque ftatuas in -easdem

favillas, pulverésque diffolvi, ac lutei pedes,

étus , honorisque cupiditas, ut inter cineres

& eodemflatu,ventorum ludo diífolvi; ome

fplendores titnlorum ferat, feris germina-

zuros honorem Nepotibus.

Vivit in fepul-

nia interitui obnoxia,fingula fluxa; & ad Li-

bithinam rapi,

Verüm (i.hifce vocibus ad-

chrisambitio, neque in offuaria detumeícit,

Non

huc noftre obíurdefcunt aures, fi pravarum

neque fuperbire dedifcit in cinere.

fepulchra excavantur exiguo condendo pul-

«upiditatum «circumfufi. caliginibus adhuc

cacutiunt oculi; fi in rerum omnium pernici

veti, fed jam marmorez eriguntur fubftru-

)

&tiones, amplos titulos, liberalésque digni-

ad interitum fluxu adhuc quiefcere, ac in-

tatum cathalogos, vel tacentes pofteris lo-

dormire cupimus in. morte , actum eft de

mobis; non fomnus mortis frater, fed mors

cuturz; & ne honorumitifignia diffugiant,

durioribus, ac tenacioribus concreduntut

ipfa jam nos occupat, Videmus aves ad fun-

lapidibus; . imó, & ne voracis temporis den-

daz ftrepitum turmatim diffugere; & quas

inhabitabant arbores Euro ocyores relin-

tem , rodentísque Saturni falcem timeant ;

pertinacioribus etiam infcribuntur marmo-

quere; G nos advalidos clamoresrerum pe-

reuntium, ac delabentium obrutefcimus? &

ribus , ut in tumulo jacentesnon mortalita-

tem oftendant, fed faftum oftentent, aucu-

in furentium modum infanimus ? magis-

pantes velin ipfius mortis: domo immorta-

que intumefcimus ambitione inflaü , ubi

mors nosedocet , faítum omnem deponere?

litatem : itafurit ambitio ; ucne in ipfo vie

t2 coüfinio coérceri poffit ejus infania ; ita-

Fac ut Libithina aliquem ex Principisadmi-

Eub b

tumet, ut quamvis allifa ad fepulchri lapi-

ni(lris, ex aulz proceribus fecum trahat in

fepulchrum, noncontemnunt fuperftites de-

dem adhuc fuperbiat naufraga, & altius exi-

relinquenda, fed derelictis à mortuo inhiant

liat , fplendores quefitura in Manium um-

bris ; protra&tiorem vitam vel ipíi mortui

officiis, titülis, & dignitaribus : eos funus

]

quaerupt in marmore, in ftacuis. ad vivum

detumefcere edocet; G nihilominus excu«

Ll5

tientes

272

-

Diffcrta:io XII.

tientes, & obdormifcentes in morte , oculos

tig&rac; pültem eà obtulit adjecla tondï;ïd-

tantüm aperiunt, ut videant, quomodo ad

ne; dummodo natalem fibi cederet,concedee

derelictum officium poffint pervenire ,. va.

Tétque prarogativam ; affentitur Efauus,ade

cans miniflerium impetrare,dignitatem affe.

qui, & ha funtcurz, quibus invigilant; ob-

dicítque, quod pofcebatur ; fortaffis putans

fponfionem.illam irritam, tametfi jurejurane

jecta,qua vident; munera, quz concupifcunt,

do firmatam, .eó quiaàludibundo factam ;

621.

Cecidit, occubuítque invictiffimus dux

j Rif "m

««um non videretur effe fani judicii vili lentie

Gedeon, & flatim infurrexit Abimelechus

tumidainflatus ambitione inhians -decanta-

culà decoquere Principatumfamiliz;vendere

dignitatem facerdotii, dilapidare opimiorem

tiffimi Gedeonis dignitati, ac prafeclurz, &

hareditatis partem.

Jgudic, c.,g.

omniaíus, déque vertit, utea potiretur.?

Abiit Abimelech filius Terobaal in Sichen ad

Verüm :Rebecca antevertens crüentum 6;.

omne .confilium , :titulos ;juris nafcendi in

filios matris fua , & locutus eff ad eos.. Sin

veró quarotur

Jacobum:.tranftulit ; : (ed Efauus dignitatem,

q

; quó perrexit, autumt Abu-

quam famelicus faftidierat;improbis molitur

qLip Judic, len(is

ab ipfo loco ubi paternum funus cele-

artibus adipiíci,;

;pravis accitis in-fuppetias

bratumerat, & juíta perfoluta tetendiffe,quó

affe&tibus :

principatum enanciíceretur, ait ipíe : 44/;-

-idque non alia de.caufa;nifi quia

obfurduit, :docente ^Libithina : improbos

melech erat filius Seroboal, id eft Gedeonis, &&

quosque amputare affectus, prava extingue-

jvit in Sicbeu , fcilicet quia ipfe manebat $n

re defideria : /Fenientdies lutiáüs patrismei, Gentjezz.

Ephra cum patre fuo * nam babitabat &e-

& occidam Tacob fratrem -meum : mortem

deon in Ephra, 6 ibi mortuus,ac fepultus eff «

concupivitlIíaaci parentis, ut :calente :adhuc

paucis interiectis addit : — 4bzmelecb autem

patris cadavere , : juftis:nondum; perífolutis,

fortà snterfuit fepultura ejus 5 &$ dnde ivit $n

nec parentaliis abfolutis , : Principatu *poti-

Bicben provifuras [ibi de Principatu, leu pa-

retur, G quia in mortis fchola:nil: profecits

rentaliis per(olutis, paternóque cadavere te-

defecit inomnia fcelera ; .quiaillum mors &

nui, modicáque fyndone t2&o ftatim abivit,

funus non edocuit :principatum 'fpernere,

G tametíi, vel tacens cadaver eum edocue-

quemáà demortuo patre relictum fperaret:

rit, quàm fluxz, quàm umbraiiles fint. mun-

quamvis frigida mors gelu (uum:oppofuiffet

di dignitates, obturuit tamen aures, .obfur-

ad zftum hujus praviaffectus temperandum,

duítque mortis confiliis; & obtinendze fibi

ardentior tamen excanduit in frigido patris

dignitatis pravis zeftuavit affe&tibus; infanis-

i

cadavere filiicupiditas , «cum per fraternam

fimis exarfit defideriis.

63.

«zdem fibiPrincipatum moliretur ufurparez

" Quotquot in fchola fepulchri docente

Fenient dies lucius patris mei, G occidam 3

Libithina non proficiunt, deficiuntà quovis

cób fratrem-meun, tantüm-abfuit, quód fe-

fano fenfu, finintque à pravis fuis pertrahi

pulchrali cinere aeftus fopiretur :pravi de(ie

affectibus,quibus nullum injicientes freenum

derii, gelüque frigidze Libithinz extinguere-

pracipites in enormia quaque trahuutur

tur , :ut

Ícelera,

DuosIfaacus ex Rebecca filios fu-

«riOres,

potiüs inde ;tlam'masu :accenderit .a«

fceperat - majori natu Eíau nomeniindidit,

alteri Jacob; Gemelli fuéte, feu eodem e-

5 VII.

diti partu , quamvis, & habitu corporis , 3C

animi dotibus ommgem obliterarent .frater-

Ia Libitbins fcbola edocemurquam

nam fimilitudinem,

Major fiquidem natu

fi»xa,evanida, e exigua fent, gue

naturá efferatus, genio rudis, ingenioagre-

4nmundo cenfentur magua;ut no«

ftis à puero ruri addi&tus, venationi affüeve-

ffros ab iisdem afecius aver.

tat5. Ifaacus fciens nil invità minervá dicene

JAHMS

dum, nílque faciendum totum diffimulavit.

Jacobus veró natu minor ingenio facilis ,

"w Bfurdefcunt, '€eecutiüntque in fchola

moribus elegans, mitioribus incubuit ftudiis

Libithing, & non proficiunt: quot.

affiduus domi, frequens in obíequiis parenti

quot mundi dignitates , przeminen«

praítandis, cum inditá ii indole magis ad

tias ambiunt, optántque pra caterisdivitiis

excolendum animum , quàm exercendum

affluere, vitiis liberiüs, ut indulgeant: (

corpus propenderet; id cauíz fuit, cur ma-

enim mertem .audirent -d,o.ccntem:,:c*ä.mque

tris pralertim. benevolentiam, amorémque

non abjicerent, ut triftia ingerentem;s :non

li j l,

fibi conciliaverit.

64,

ita proni effent in fcelera ,neque eorumam.

Contigit autem, ut mulier pulticularfi

bitio niteretur funus deludere, 1n manda-

€x lente pro zvi illius fimplicitate Jacobo à

tis acceperat Saul fuperflites omnes Ama-

fe dilecto apparaverit , quà cum vefceretur,

lechi reliquias demoliri : imperio iuffuïqueil'ng;M?Ni-

fupervenit & campo Efau ex itinere defatiga-

obfecutus Saul delectum fibi militem .ad-

tus, viribusdeficiens ; & famelicus; vix ocu-

fcifcit, bellum paraturus contra Amalecitas,

los in pulticulam injicit; & edulium appe-

& quia nil faciliàs, paratitisque nihil, quàm

tit, enixim cupit ,

dentibus ia cibum prurit

Deo adjuvante ; virésque fuppeditante ho«

fami exfaturandz

peraptum,

Jacobus veró

ftium turmas,quamvis numero longé maijo«

occafionem nactus juris reci pien

di primo ge-

res, & bellica fortitudine fuperiores imbe«

nito debiti,quodque naícendi ío

rte Efauo qb;

cilliori manu faa!bigete » && debellare; facilli

mum

Nulli parcendum pravo affectui.cum Parcz non parcant, 275

mum fuit Sauli Amalecitas adoriri, expue

cadere celfitudinem; jam ex ipfis Manium

gnare, pro[ternete, ac profhgare, palmás-

umbris emergit no(tre cacitatis collyrium,

que in hotili cede colligere, eà nobiliores,

& eftus cupiditatis incipit defervefcere, tu»

quó Amalecitarum uberiori cruore madidas.

mórque ambitionis detumere, pravíque de-

"l'riur mphavit Saul in pugna illa,fed Agagum

fideri vigor languefcere : fuperítite . vitá-

que donato Ágago viguit cupiditas , quae

i Reg.as,

Ru,)en*x vivum detinuit captivum ; .4ppre-

bendit Agag Regem Amalech vvoum 5 omue

monuo Rege marcuiffet in- cinere,

68.

Autem uulgus infecit an ore gladyj , €8 peper-

Ne igitur pravus copiditatis affectus

vivat (epulchrali eum cinere obruamus. Nos

eit Saul, & populus Agag, G opimis gregibus

ovium, 6 armentorum , $ vestibus, &j arie-

facer Codex exhibet infpiciendum Labanum

æ;.

pE

zibus, & univerfis, qua pulchbra eraut , nec

armato famulitio Jacobum Generum in-

m

goluerunt dil)erdere ea.

fequentem , minas fpirantem , terrores fpar«

k

67.

uód Saul Dei obtemperaturus juífui

gentem , injurias à Genero fibi illatas re-

pugnaverit , & Amalecitas expugnaverit nil

petentem.

Quid inde fperandum nifi cru-

miri; fed quód Agagum non interfecerit ine

enta vulnera , .czdésque ferales? Labanus

Jacobum infequitur ad internecionem , ut

tegré executurus Dei praeceptum., & malue-

zit eum vita.donari, quàm divino ex integro

Generi fangume dedecus obliteret injuria-

Gezej.

ganrc jaflui , id fan& myíterio haud caret j

rum: certé ex apparatu hoc bellico nonnifi

fanguinis potuifleteffufio expelari ; fed au-

prafertim cum non magis ad plenum triun-

-

Phl piauwm conduceret Agagus vita dona-

di quid dicat : 4fferte lapides , qui congre-

Genef. $E.

-

.Pro-

nft[to, *63

tus, quàm in confli&u interemptus.

gantes fecerunt tumulum.

Dixítque Laban

tumulus iffe evit.eoflis snter sme, 6 te. Quid

«ul dubio pravus aiiquis in Saulem. arrepfe-

rat affectus , cui maluit indulgere., quam

ni, tumulus frcenum injecit Labani furori,

divinz juffioni pleniüs obtemperare: ita eít

refricata funeris memoria illatas delevit in-

jurías, cinis fepulchralis accenfas .extinxit

anhiáverat divitiisSaul ; & quia Regeinter-

émpto cinis funeris flammas fopivifiet cupi-

iracundiz flammas, & ad fng:dæ mortis

ditatis , ignémque extinxiffet deüderu, ideo

objectum gelu obriguit , friguitque, cecie

analuit abitinereà morte, quàm pravee fuz

dítque extin&us pravus omnis affectus: in

non mdulgere cupiditati,

Si A agum in-

foedus fiquidem ftatim venit Laban cum ge-

terfeciffet volaticas ftatim Libithina ei ob-

nero facobo.ad confpectum tumuli , .ad re-

jeciffez mundi dignitates,umbratiles Regum

Íricatam necis memoriam, — .Proh quot ine

Íplendores, fluxaqua in regali folio (tabi-

jurias jubet fepulchrum deleri , quot info«

immur,qusfx eternum perfeveratura ; t mi-

lefcentes affzctus quieícere , quot ambitios

nima Principum maxima, parva,exigua; imà

nis faítus detumeícere, quot iras extingui,

fcedera pacifci! Obferva Jacobum itidem

& nihil, quz ab hominibus grandia putan-

tur; ut igitur viveret prava in Saule cupi-

legatos poítea, & munera mittentem fratr&

ditas, ncluit ut Agag moreretur , fed vita

fuo Efau: obíerva Jacobum curvato popli-

te fua exhibentem Eíau obfequia, féque il-

donatus captivus fervaretur , fi enim Regem

afpexiflet Agagum. thronodeturbatum, gla«

lius famulum profitenrem, . Quid ni fi Ja-

dio difcinctum , purpurà exutum, violenta

€ob jura prxmogenm emeratà fratre, f1 be-

nedictionem ei fürripüerat, ut clarior, di.

morte interemptum, inflidis vulneribus

faucium, humi jacentem , campefítri pulve-

tiórque videri ftuderect, undénam ^hac in.

ze lorde/centem; hifce omnibus eum Libi-

opina mutatio ? Putárim hujusfraterni fos-

thina edocuiflet , filentio fortiüs, quàm ver-

deris vinculum fuam traxiífe origuiem , du-

bo, qu iàm flocci, quam parvi, ac ni hili faci-

X

e initium à tumulo., in quo & feedera

enda fint Regize dzpn-tam mügma,cum Euro

lpfa cum Socero Labano iniverat,

'"Quia

nondum hujus tumuli memoria exciderat ;

citius avolem*, d:ipareamquc, quàm fragn-

Íed altiàs adhuc hzrebat menti funus illud;

6660

lia (int, quz Regali throno nituntur, cum

vel uno gladii ictu cadant omnia; cüm tam

ideo perinde ac cum focero mfcquentc,et:am

citó fuos relinquant poffeffores. INoluitigi-

«um fratre Purfequente foedus fancivit ,. eí-

que ceffit , càüm Dominum appellaverit; ni-

tur Saul Agagi Regis. erudiri morte, quo

poflet catera deprzedari pulchrà S, Grego-

mirum tumuli memor , immemor flatim fit

JIm i.Reg

rius, Rex Amalech wgor eft fenfus carnalis ,

omnium injuriarum, ac perfecutionum; o*

ä

imnemexuit tumultuantem affetum,& adeo

qui imotibus turpibus zmperat , ut captivam

rationem ad 1llecebras trabat. obfcenitatis :

virtutum cultura proficit, ut Jacob .etiam

concupierant Saul,

& cum eo milites vo-

cum Deoinamplexum venerit,appellatisque

]uptatum carnalis fenfus deliniri illecebris $

fuerit videns Deum,

1 Rg.;,gfqü:

& ideo divitiis inhi&runt, ut vitiis indulge-

Hinc Jacob totam exaCtam (uam vitam,

G.

.

rent , 1dque exccucurl,Agagum Regem vi-

& longzvam atatem nonnif! peregrinatio-

Z

tà donàrunt, agnoicentes idem effe carnalem

nem confueverat appellare , &quudem non

ienfum omni vigore, & cupiditate de(titui,

computat annos, fed' dies peregrinationis

je

ac m:g..m gla idio vindice trucidari,

Viget

7he2; Quiae

e , thalamo ad tumulum fe profe-

ením fenfos carnalis alieno. fplendore delu-

&urum; nunquam remorato paffu noverat:

iüa,

.

.r'*ï

&qundem peregrinusfuit, cum tot per Ree

T!

f Principem videat mortem oppe-

t&re, extingui cum ipfo omnem fplendorem,

giones coactus fuerit divertere,

À Cha-

a

Tiaana

274

Differtatio Xli.

f

naam venit in Mefopotamiam, vbiper vi-

ris fui metam; .fed ulterius femper procedit;

&enef g,

gintiannos Labaniíe famulatui addixit:

pergítque in fuo itinere, donec. optatam in

Inde regrediens Socoth proficifcitur,ubi me-

patria enancifcatur fletionem: ut enim ait

dium fupra annum immoratus perrexit in

S.Gregorius Nazianzenus : qui tanquam

O?41,10.

Sichen, & ibi per novem circiter manfit an-

?

in communi via paratiores ad be[fhitiam

Gepef.e.22,

nos. Drinderevertitur in Bethel, & Ephra-

Í

pritis peryenerunt , terrenam vitamprovia

tam juxta Bethlehem ; inde proficifcitur in

"eputant : qui veré fapiunt , flabilem fedea

|

. Hebron ad patrem fuum Ifaac , & premente

ï

in fola ceelefti fibi conftituunt , quzrüntque

tandem rei frumentariz inopia invitante fi.

patria : féque peregrinosputant, doneccce»

!

lio fuo Jofepho,vocante Pharaone deícendit

leltem ingrediantur Jerufalem , ad quam fe

in /Egyprum cum tota familia,

Quaàm in-

|

in terris conditos noverunt: proinde quam-

ftabilis fuit Jacobi incolatus? femper in iti-

diu mortali in hac vita detinentur veluti

—2

iL

nere, jugitérque viator fine firma fede, fine

verfantes in via, omni fludio perjexerci-

ftabili maníione ,. ut meritó vitam fuam

-

di'es/

tia virtutum fatagunt progredi infuo itine«

vocaverit peregrinationis,

I6 , donec «ives noverintíe eífe coeleítis

79Q,

Sed quamvis diverfasnon luftráffet Re-

pattize,

H

^" o-—— m — - —

giones, in varias non divertiflet Provincias,

Quiverónen ut pereprini , fedtán«

VES

in loca non fuiffet diffita profectus , adhuc

quam ancolz radices interram agunt,G exi«

vitam dies dixiffet peregrinationis fuz, cümn

lium pro patria ample&untur, hi finunt fe

u

-

omnes peregrinemat ad cocleftem patriam:

voluptatum illecebris detineri, ac irretiri

quamdiu enim fumus incorpore, peregri-

propriis concupifcentiis , pravísque defide-

namur à Domino: imó adeó viros juítos,vir-

riis, quibus fenfui indulgent ; & tametfi &

tutum addictos culturz , ac pietatis ftudiis,

ipfi verfentur in via, tendántque, quó Libi-

tenet defiderium coeleflis patrize , ut de pro-

thina omnes vocat, in quovi's tamen ob«

lixa hujus mortalis, fluentísque vitze pere-

vio diverforio videntur ílationem figere;

grinatione conquerantur , dicántque cum

ac fi nunquameeffent. difceffuri ; indulgént-

Regio Pfalte: Heu mibi quia incolazta smeta

que ibi prafertim gulz, quafi reficiendis ex

prolongatus eff ! íeu ut. ex Hebrzo vertit D.

itinere laffis, ac deficientibus corporis viri-

Hieronymus peregrinatio mea — prolongata

buss fplendidiffimz fiquidem paffim menfze

£f. Etiam cüm federet David. in Regzli

ftruuntur, & pro palmari ftemacho fylvafu-

throno, cim meníz affideret , thalamo in-

mat;accenduntur fornaces Babylonicà arden-

dormiret, palatio immoraretur , peregri-

tiores, fervorum, ancillarum, ac coquorum

num fe cenfuit ; quia omnes fumus exules,

fudat exercitus; utque apparentur fercula,

& peregrini : & quia dies vitz noftrz iugi-

quibus menfa inftruatur, ac cooperiatur,fpo»

ter fluunt, femper in motu, & nullibi quie«

liantur :elementa delicatioribus fuis eícis,

Ícunt; ideo femper peregrinamur , donec

fiüntque tributaria voluptatis , & tanto

anima nexus diffolvatur àcorpore.

Hinc

quarentium impendio, utvenatorum fudo-

verentur pravis qui indulgentaffe Stibus,foe-

res videantur ebibere convive , & pericula

disque famulantur concupi(centiis , -mun«

pifcatorum ceenare.

dum deíerere, quia fe peregrinos non pu-

Plerumque ea ferculorum pompapro-

E

tant, neque de Libithina , à qua abhorrent,

ducitur, ut Cleopatrae uniones pretium cen«

ferio cogitant,

feantur amififfe; nam femel tantüm & cam

Zt.

Scimus antíquis patribus domos;agros,

Marco Antonioàfoemina imperante in cone

1

fylvas, oppida, imó & Regiones fuifle, & ta-

certatione luxuriz unum ícimus maceratum,

Epift. .9.aà !ien. animadvertit D. Hieronymus: Przde.

: rimnt,u,

liquatímque margaritum fummi pretii

Demetrimm Ceflores illos noítros virtutum ftudiis claris-

nunc veró eàó devenit luxus in epulis , ut

dliïh

fimos nunquam fe appelláffe terrz . habita-

nonunius tantüm Margariti pretium abífa-

tores , quia fe agoofcentes peregrinos, vel

mat, fed plura etiam patrimonia impendane

ipfum nomen fattidiére habitatoris. Quis non

tur in meníis apparandis, que Nohemi. eti«

Íc peregrinum putet? qui nonni(i modicuai,

am in quadrupedum, volucrümque nume«

terrze palmum poffidet ?. Quis neget Da-

ro videantur AÁrcam fuperare? qua enim

videm urbes, provincias, opes opulentis-

ibi bina duntaxat fuerunt animantia ; hic

fimas, Regnümque poffedifle ampliffimum,

tricenaapparent ; imó & fexagena,qua non-

P[sim, $$ Gu tamenait: Ne fileas, quoniam advena ego

nifi feptena in. arce INohemi defcenderant

funn& peregrinua ficut omues patres meiytam

carinam ? hoc folàm difcrimine, quod in

Y

enim fe exulern, & peregrinum arbitrabatur

arca fuis praefertim aves veftite diícolori-

in Regno florentiffimo, quàm ipfius prede-

bus plurgisoculis arriderent , & hic nonnifi

ceífores, licét fme divitiis, fine ur

;

þibus, abs.

implumes placeant, Dilfplicet avis, quz ma-

que Regno,

ximé placere debuiffet ;j & quia quà veflita

2,

Qui fe peregrinum putat eó animum,

plumis, ccenam minus faceret fumptuofam;

curásque dirigit,quó tendits nec finit fe de-

pretium non habet nifi fit nativo pretio fpo-

: Simm. 4

tineriab iis , quz eidem obviant in itinerc,

liata, & ad(it implumis: cümque convivze

nec capi loci amoenitate , incolarum urbani-

aves efuriant involucres; pifces nonnifi gi-

tate; puellarum choreis, voluptatum illece-

gánteos appetunt ; Rhombus nom arridec

jifi aua

Lj$j €8 quia üon faciat de diverforio itine-

nifi decumanus; Auratse nen placent :

reo

!

Nulli parcendum pravo affc&uigcuü*nParcænonpatcant. AE

reo pretiocoemptz. — Mugil non fapit nifi

rent; quàm doGlé fcirent , fe peregrinos$

& viatores effe cognofcerent. —-Prodit ado-

apro mole corporis parietur, Trutz non ad-

mittuntur niü granditate quafi thimnis com-

lefcentia floribus exornata, fed vix gau-

Üti ao

parentur. 'Ha pl

erumque conflruuntur men-

det inflore, "& jam marcefcit. n fluxu;fugite

.

Eu —-————

$21

n quibus veluti in triumpho deferuntur

-

que ; eique fuccedit .&tas juvenilis, fed li-

fercula , prode

üántque dapesin meníam ve-

cet fanguis ebulliat in venis , avolat tamen

luti in Orcheitram,

-abeüntque cum :ftoma-

flamma , -minuitur.zeítus , '& incipit frigere

ad virilem tranfiens :tatem; & celeri curfu

|

cho fatisfecerint;oculísque infervierint; qua*

fi non & ccena;fed 6 fcena recederent,quà izpe

etiam.curvam ad fene&am,quam toedere in«

mutatá tandem venitur.ad cataftrophen, feu

«cipit proprizevitze , faftidire voluptatum

zllecebras , mundíque duxus veluti homi-

bellaria faccharea,ad cupedias; & pulchralia.

7j*

ONeque inwpuliszantüm luxus £rium-

:aum nugas lufui fimul , luctuíque delervie

phat,íed etiam invino fuam prodit hilarita-

centes : .cüm:enim Euro ocyus fluant ; 'arri«

«dent ,"cüm tranteunt 5 diíplicent;cum trane

iem, alta fepelintur nive vina, ut quó vites

comburontur frigote, luxurient 'vina nivi-

ifierint. zArridentfercula pallato cum demite

bus : montium íupplicia in epularum -vet-

vtuntüur in ftemachum, (ed difplicent , & ple-

I.

tuntur illecebrze, & alpiumsalamitates,qua

:zumque lachrymas eliciunt. cüm | demilía

Poenos in-excidium transmiferunt Urbium ;

1funt gravamini, cum humores corrumpunt,

17«

nunc poenas fuas; feunives, quibus premun-

:morbósque excitafit,

tur in men(arum fubmirtunt folatia;condun«

ZAd coércendum pravum hunc in epu-

tur in profundi(fimis fpecubus :conftipatze

Jas, luxümque ferculorum affe&tum,vel ipfe

nives; & quasnübes munificá effuderunt lat-

"GSeneca freenum ex -noftra mutuat mortali-

itàte, fuis cbducunt Manes umbris 5' fuás-

'tate$ ingerítque mortismemoriam , cujus

Que homines deliciasnon à ecclo petunt, fe

-objectu compelfcatur effroenisin luxum epus

t

[j

ab orco hauriunt; 'ita altiüs radices in terris

-Jarum affe&tus , ait ipfe fcribens ad Luciliom

zn/fm

&gerunt - utnonnifi é terrz -vi(ceribus fuas

- ANunquid enim,mi Lucili, bic furor eff, quid *

-velint delicias eruere : fepeliuntur enim ni,

: ssemo nofirim mortalem [e cogstat ? -quüd

-yes, non quia xemortuse , fed ne morian-

- temo imbecillum ? -imo quód nomo. noflrim

aur , liquentárque; & 'quia fepulchri refri-

-amum effe fe cogitat ? Ajpice culinasuofirat,

cata memoria froenum non injicit -gulz , a«

& concurfantes inter tot (gnes COQHDS. 07

&um de ipfis eit , "Alexipharmacum fit. ipfis

dfiros, :Anum vidert "putas ^ ventvem , us

«enenum : neque ut peregrini ad cocleftem

- ganto tumtultu comparatur cibus? - dfpice ue-

ergunt p

z

striam , cüm nonnif] terrenis in«

y

igeraria noffrra , &$plenamultorum [eculorum

i

i1e€nt ,

*

2

'3mmoórent

ürque toto defiderio; fed

qindemis borrea. ! Unum putas viders vene

fugit vita , fugiüntque univerfa ' in mundo,

( rem ,«cui tot Gonfulum , vegionmque wina

quia fluxa, & interitui-obnoxia; & iíti ga-

«eonduntur ? - djpice quot locis vertatur terras

eones térrenis irtetiti voluptatibus velint,

cquot millua colonorum arent , fodiant. A«

nolintcum mundo éffluunt, 'Illeveréfapit,

y»Wm putas videri ventrem , eui & in Sicilia,

4--qui,-alïe'&u deferit, quae ipfum deferunt ; qui

& in Africa feritur? fani erimus, & modica

T

:animo relinquit , *qua ipfum relinquunt, ut

«eoncupifcemus , fi unusquisque fe numceret ,

4ine compede , 'absque laqueo,fine obice, ex-

ametiatur [imul corpus, feidique nec multum

*

peditiori curfu in coclum tendat ad cocleftem

-apere ,nec diu pojfe, — Nibil tamen -equé

iproperet patriam , 'eleganter Clemens Alex-

"tibi prefuerit ad temperantiam omnium ve-

J StY0mAt, 44

andrinus : "Elefu vitam agit tanquam bo-

frum, quam frequens cogitatso brevis avi,

ffesz :utitur corpore quaft Aliqut qui peregr?

Jbujus incertí. — .Quicquid facies , "re[pice ad

proficifeitur , diverforijs, && habitaculuyque

suortein.. Oh quam defiperent, quz placent

$n via occurrunt 3 euram quidem gerens ve-

4in luxu:epularum fercula , f1 fepulchrali ci-

zum mundanayum loci.,'in que diver[atur 5

-ere condirentur ; coérceretür procul du-

babitationem veró , & poffejonem ficutetiam

?bio corruptus ille affectus in delicias efculen-

ufum velimquens nulla motus affeHione. Yloec

torum, & poculentorum, quorum captio«

qui agit fuis non infervit áffeétibus, fed eo.

ne feré'omnes hac in parte aguntur in cule

rundem conftituitur Dominus , quos opitu-

gqam.

:Quis tefricatá properantis mortis.

lante hujus- peregrinationis brevi curfu '&

3nemoriá ardorem 'farciendi «conpeftis efcis

Íepulchri cinere mortisq; memoria coercet,

:mox corrumpendum corpus non reflingue-

7€.

Is veré hofpes 'elt, qui proprium fibi

zet? -quis fepulchrali cinere non fopiret de-

nihil atbitratur, & trerum omnium xífum

fiderium lautiüs indulgendi deliciis corpo-

Numini, à quo accepit cum gratiarum a«

ris, quod vermibus fcatens eofoctidius fiet

&ione reflituit , ut preta&tus innuit "Cle-

quo lautiüs fuerat innutritum.

mens Álexandrinus inquiens ; De incolatu

"Verüm quia 'nullum elt -adeo falubre

38*

quidesa gratias agens , benedicens autem pro-

/antidotum ; quod vitio illud adhibentis ple-

Stroblt, 44

prer exitum ,. «uleflem amplectirur manfíio-

rumque non tranfeat in venenum, fit, quód

nem. Utinam qui altiüs radices in hifcein-

velipía Libithina "fuppeditandis froenis ad

ferioribus agunt , ferió hujus recordaren-

tur peregrinationis zvi fluentis, & mortis

pravos quosque affectus coercendos perapta,

,

adducatur, non ad extinguendam voluptae

accelerantis foos paffus; quàm meliüs fape-

EM

L

Verani de Affeiiibus Tom. I,

276

Differtatio XIl.

tem, fed ad ejus illecebras etiam fovendas;

cranio ín cofviviis, qüoä etiam Celus tri- r;5, TA

»

«üm me non lateat, prifcos nonnullos ho-

buit Silius

mines mortis quandoque fubfecuturze com-

4it Celta vacui capitis circumdare gau-

memoratione fe fe provocáffe in. conviviis

dent

ad liberaliores calices exficcandos,& ad hi-

- Offa (uefat) auro, ö'mnji: ea pocula

laritatem uberiüs promovendam verbis illis

z.ib; 2, C0

fervant.

apud Senecam Rhetorem: Zivamus , biba-

Ex mortis igitur ingefla recordatione li-

trooerf. ia

mus :noriendum efl , ex quo ritu putat An«

quet, prifcos homines voluptatibus addi-

t

dreas Scotus profluxiffe verba | illa volupta-

&os , fuisque pravis infervientes affeCtibus

. riorum, quz memorantur Sapientize 2. &

exacuiffe cupiditatem fruendi bonis , & in-

l( 22. Comedamus , €$ bibamus evas e-

dulgendi liberalioribus calicibus,

Quini-

nim moriemur, quem ufum fe provocandi

mo etiam Maffagete , & Scythze ita mor-

iibiw926: 2d pleniores hauftus prodit ctiam Lucres

tis affuevére confiderationi, ut pro calici-

tiUs,

j

bus offibus abuterentur defunctorum : ni«

mirum in fomentum deliciarum mors ace

Hoc etiam f;zciuntw þbi difcubuére , te«

néntaque

cerfitur, qua ab iisdem deberet nos ab-

errere; ad promovendam voluptatem vo-

Pocula fepe bomines, & inumbraut

catur, qua ab omni deberet fenfus oblee

0r4 coronté ,

Ex animo dicant brevis bic eff fructua

j

Camento avocare; deliciis militat , & vo-

y

luptates propugnat, quz enfum omnem de-

—— bemullis.

liciarum deberet expugnare.

gam fuerit,negte

pof nnquam revae

Quin non deliciis tantüm gula mors

$0.

cAYC licebit.

$

militat ex affiduitate "vilefcens, verüm &

79»

Hac ratione ZEgyptii referente Hero-

41* / Je

luxui infervit muliebri, ut non ampliüs fit

terrori, fed ornatui, nec ampliüs pallefcat

doto de /Egyptiorum inítitutis ceream mor-

tis imaginem in convivio circumferebant ,

in oífuaria ,. fed rubefcat in corallio; non

ut commenfales de morte commoniti genio

ampliüs fordefcat Manium in umbris, fed

fplendeat in adamante; vel niteat in alia

hilari, ac voluptati alacriüs indulgerent.

Imo creícente luxu moris fuit, ut argentea

gemma, quz pendeaté collo; fiátque pro-

pterea ludibrium vanitatis, que fomentum

latva convivio ingeíla moerorem pretiofita-

te metalli difcuteret , & cadaveris intuitio

effe-deberet fanclitatis ; Mortem fugiunt

homines ut vivant , & mortem emunt in

- fomenta adderet voluptati; ut contigiffe in

€onvivio 'Trimalcionis refert Petronius in-

gemma, ut gemere compellantur, elicie

quiens.

Potantibus ergo ,. & acuratiffrmà

ente etiam fumo ambitionis lachrymas ;

mortem emunt, cum à morte nequeant fe

nobis lautitias mirantibus larvam argenteam

Petron.de

attulit feruus fic aptamy ut artebre ejus,

redimere ; mortem adamant in fplendore

)

Con'uiue

vertebraque locata. in omnem partem fletle-

adamantis, quam odiffe, vel ab incunabu-

dvimak-

lis didicerunt in umbra.

Ad id impuden-

E]

rentur. . Hanccim fuper menfam femel; ite-

rumque objeciffet , && Catenacius nobilis alie

tiz devenit hominis fuperbia , ut vel. cum

quot figuras exprimeret , Trimaleio adjecit *

ipfa morte luderet in gemma , à qua. pro-

fternitur in fepulchro ; gemmea mors fin-

hen! beu nos miferos! quam totus bomun-

cio nilefH ! fic erimus cuntli pofiquam nas au-

gitur, ut fi in confpectu Domini pretiofa

eít mors San&torum ; in confpectu homi-

feret QY CIté.

Ergo vivamus , & bibamu ,

dum licet effe bene.

Has larvas menfis in-

num pretiofa itidem haberetur mors . divi-

Lib.z,in 4u« geítas ofcilla veteres nominabant , ut. tra-

