&ionibus, quibusalienos produnt defedtusy

-

guibili? appofiré

Gilbertus Abbas in appen-

*

acprobra ; quinimo fe ipfos arbitrantur ve«

*

Ap-

nultos , cum czteros rugofos ,ac luridos de»

Ssmf, 244

dice ad Cantica D. Bernardi inquit

pofitum efl cor bominis inmalum ab adolefcen-

Ícribunt.

;yalm.'sh

Quód veró deteriüs,non prava tantüm

$.

tia fua à prima natrvitate impulfa » nefcit

garrulitate fed & maligna taciturnitate alios

zurfum iufletleve s €) tu illam lingua prava.s

impellü ampliüs ,8 inflammas ? lingnaprava

fortaffis graviüs laedunt ; relatisenim aliqui-

buserratis,detectisq; maculis; fubdunt ad in-

iracundis , 6 indignationis occafiones vequi -

crementa malitiz: plura fuppeterent alia lone

vit s injuriar , vel fal[as fimulat , vel veras

exagerat , quas debuerat difimulare : 4d of*

g (celeratiora de hocviro nequam narranda $

íed ne camarinam movearnus , fatiüs eítea fi-

fenfam officsa etiam inrerpretatur , &f vene-

lentio i-nfep*elire;vcrüm»-non-eü idtacuiffe,fed

nati fermonis fcintillas admovet ad commo-

vendam cor [uum,

uid lingua tanquama

detraxiffe, & quidemgravius, cum qui& non

funt;dolo(a taciturnitate efle.prodantur ; ideb

cordi tuo talem adbibes flammam ?. fufficiat

talia muffitant, quia alia quz proferant pro-

illiconcupifcentie ardor carnalis , & levita-

bra,eisnon'occürrunt. l1móneq;abaípide

tis calorinnate , quibus cor tuum , quafi vo-

lingua abludit detractrix cum tnorfu fimol

iubilis vota impellitur ,noli igitür adbiberess

dentem, & venenum infigat , quapropte£

ignem , & concupifcentie addere malitiam ;

$

iguem bunc,

quem /mguä evomis bAuri

D. Chryfoítomus redarguens hujus turfuris

hominesait: Es bomo , ne venenum evomds

Homnil. 99;

de gehenna :

inde incipit , && illà vapitz eit

afidum. | Homo es.ferane fias,propterea (b ad popnl.

igitur lingua garrula, eque & maledicanullo

edearis, prope fin.

£rceno coércita , perinde ac Megera avernali

T

faéium efl osnonut mordeas,fed ut m

P

Non

w

Vemnf,d! Afeilibus Tom, fæ

4/

Diflertatio XlV,

200

L

Non folim

vperïnde ac linguaafpidum venena

amicumvideant indigere , tantüm ait pecus

fpargit lingua detractrix, verüm ejus fermo

niarum decoxiffe aleà, ut ad egeítatem fe de-

eft veluti teluminfixum femori canis, ut ait

jecerít ; ut alterius honori detrahat , dicit fe

F,-':";"ifäo

5? 1»

Ecclef, eap, Siacides, — Sjeur fagitta infixa femori canit,

eum vidiffe lupanar ingredientem ; nec ün»

19i

fic verbum in corde flulti , quia ficut non quie-

quam detractori materia deeft cxteros car«

Ícit canis , fed huc, illácque curtit, volvitürq;

pendi ; nequeunquam fpicula ei (unt obtuía;

- toto corpore; donec excidat;quod lateri infli-

quinalios puugat,alienimque honorem vul«

&o vulnere telum hzeret; perinde detractor ,

neret,

16,

f1 quid pravi viderit , vel audierit , non quie-

Quia veró aliena femper probra invefligat,

ícit,donec illud effutiat; ac fi quodameffet

quaerítqs foeditates, non hominem, fed fcara-

fop, 1.

I .Mü!'ldo

intimo correptus dolore; quarit,undelatrare

beum diceres, aut hirundinemait Chryfofto-

Tus,inquiens -

*

LÀ

Omnues aver[anrur maledi-

n P[alun

6;»??, 2 40

poffit, & faltem per osextraevomere , quod

intus ftomachum aggravat, & cor premit; id

cumut eumydqui Iutü redoleatut birundiuem

tantüm dixeris difcriminis intereffe , quia ca;

qua [angmine j ut. fcarabeum;qui flercore,alie-

nibus cibus panis eftficcus, & offa: detracto-

niemalisaluntur.. - Nonapes garruli detra:

res veró non folüm offa rodunt , ed & carii»

&ores semulantur ; cum non é floribus virtu-

tum fuccos'extrahantlaudum, quibus alios

bus inhiant , quas denre dilacerent , faméque

lupina devorent : & hucvidetur Jobus allu-

commyendent ; fed fcarabeos fimi foeditatibus

CAb, 15.

fiffe,cüm graviffime conqueftus, dixit. Quare

inhiantes , quibus alienum-deturpent .hono«

rem , maculent gloriám,

perfequimini me ficut Deua , & carnibus meis

)1-

Jaturamini? alloquebatur Jobus fuos detra-

Imófi-leoni , & hyenz detratorem paria»

Gores, qui caninis dentibus ringentes eum ja*

veris, concinnam dabis (imilitudinem. 'Theos

centem in fterquilinio varijs improperijs nite-

critus interrogátus ; quenam ex feris ceeteris

bantur mordere ; & convicijs abfumere ;

effent immaniores,refpondiffe ferunt;in mon-

ideóque carnibus videbantur dejecti Jobi ex^-

tibus, & fylvis leones,& urfos: in urbibus ve-

faturari , quia ut pulchré ait S. Gregorius,

1o,& oppidis foerierátores,& detractores:nee

Lib. 1416*

val. cap. 14s

Qui aliena vita detratiione ya[cuntur alienis

que absre,quia cum lingua detractrix,necip-

'fis parcat mortuis,recté hyenz confertur,hac

procul dubio carnibus [aturantur,:

e

t*ü

d

9.

Verüm detra&tores adeó funthiumadz cár.

enim à lupo vix abludens, adeà humanz:

nis appeterkes, ut nec propriis plerümq; par-

appetens cárnis;ut tumulos ipfos effodiat, G

cant pareritibus, quos perinde:ac Actzeonem;

& cadàvera in cibüm fibi exhumet : Obtre-

quamvis reluCtantem;& clamaritem dente di-

&lator carnem cadaverofam , tabóg; fluentem

Ícerpunt , & ore ejus devorant carnes : 'cla-

6 fetidis etiam eruit fepulchris , vitia nimi*

Lil. 3. Me». mabatAGaton apud Ovidium:leon ego fum

rum etiam eorum , qui morralitatem exuee

2197«

[i

Dominücognofcite vefira:fed nullus ex canib?

runt in lucem protrahens , G vitiaaliàs oc*

. ?' 1 qöx.

fuit,qui Actzconemnoffe vellett perinde de-

culta, & fepultaexhumat., ut cateris inno-

&j gfüd[.

tractores in obvios quósque dentes acaunt ,

tefcant; & fcelerayqua forent potiüs oblivio*

quos mordeant , neque proprijs parcunt pa-

ne fepelienda;publice exponit luci;ut fingulis

rentibus;&volupé ijsdem tantüm eft mordere,

: pateant.

W.

zeetbiel,

etiam confanguinéos , idque praevidens Eze:;

: Non tamen credas,has detra&trices linguás

Erf!e/ M

'impunitas, "Refertenim Paulinus duos cu-

CAp. 5« "US 100 chiel ait : Pazres comedent filios im medio tui,

€ filj comedentP atres fuosscanis et detractor

jusdam facri Ordinis viros , fubito deceffiffe

obviumquérnque, nulli parcens, rabido mor-

fato, eb quia temeré Ambrofio Mediolanenfi

det dente.

Caveamus propterea hoscanes,

Prafuli defuncto aufi fuerint detrahete, Ex

E

I'rofuarb.

quiaut nos monet Salomon ;hujus rabidi ca-

his alter facerdos Afer erát;qui Mediolanum

venerat/initiandus NNeomyíta ; hic.cüm in

(JIIP- Piem

nis vox eít illa alienum 6tiens fanguinem ;

Veni nobucum ,infidiemur fanguini ,'dbfcqn-

convivio non folüm 'contemptui videretur

faiidum Antiflitem-Ambrofium jam defun-

dawna tenticulas contra infoutem fruflraz de

é&tum habere; :verüm &cejus laudibusdetra-

glutiamus eum ficut infernus viventem, G in-

tegrum , quafidefcendeuzem in' lacum, '1mo

hete,& defünctuminorderé; quia non folüm

13

non folüm terretiris , acrabidus canis eft de-

homines, fed & Deum ipfum auditorem ha-

tractor , íed nec amarino videtur hericio ab-

buit;flatim vifus eft infelix'expalléfcere fron-

ludere;eft (iquidem hericius ; undíque aculeis

te, titübare voce, tremere manu, Gtoto cor«

'obarmatus, quibus & pedum locó utitur;cac-

pore languefcere, & inter adítantium brachia

terisque eft pifcibus timori; vulnerat fiqui-

fimuladlectum,& lethum deductus fuit;quia

. dem,quos tangit, fauciat;quibus eblanditur :

ut ait D. Auguflinus: -Deustotureff oculuss

la P[fz,l .

quidni detractor, plenus eft aculeis ; aculeátze

quo omnia videt , totus eff auris , qua fingulla

funt, quas mente volvit, cogitationes, aculea-

audit yotus efl manus , g:fä ubíq delinguentes

taíunt verba, qua orelivido profert, 'Ca-

punit.

e

« endum eít, nehericiusifte nobisimmineat;

Convi

vium plerümq; fibi apparant garrue

12,

.. Quiaffi nos tetigerit ,ejus aculeos ftitim haud

li detractores , fed & caninum elt prandium ,

: absque dolore experimur: tot ejaculatur acu-

non enim audiuntur nifi latratus , nifi rabidi

leos,quot profert ipfe verba ; obvios quósque

morfus, quibus alienus honor difcerpitur ,

pongit, five fibi vinculo devinclos amicitiz,

& fama dilaceratur.; nec alia edunt fercu.

five fgnguinis nagemtudine fübi addictos; i

la, quàm alienas carnes , . quas lacerant ,

nec

Pravus in conviciaaffectus coércendus, ne czdes fpargat. 30v

fhec alio mero propriam extinguunt fitim ,

calumnia mendax calamitas eft fupra mortem

quàm innocuo abfentium, fanguine,

Ca-

gravis ; talis fuitprocacium fenum calumnia,

Preverb,

veamus hac fympofia : ait enim Salomon.

quà Sufannam impetivére , innocens enim

f-*ïä 350

Noli effe in convivijs potatorumy,nec in come[-

mulier, priusquamad mortem duceretur, di-

fationibus eorum , qui caruem ad uefcendum

Xit, Et eece »orior ,. cim nibil horum feceo

Daniel, £.

conferunt , quia vacantes potibus ,O fymbola

7im , quatfH malitiosó compo[uerunt aduere

Suntenim convivz,

dantes coufammentur.

fum we , publicé enim fatis aperté indicavit ex

qui in hisce fympofijs nonnifi alienz vitz

malitiofa fenum calumnia fe rapi ad violene

LL

detra&tione pafcuntur , & utait D. Grego-

tam cruentee lapidationis necem , ideóque bis

rius,

"Alienis carnibus [aturantur 2 poti-

mortuam fe dixitfemelin calumnia; &ite«

Tou, , lib,

14. Moral,

bis vacant, qui de vita aliene opprobrto fe»

rum in iniquz fententiz executione , lapis

: Pfalgy,

€8p, 24

inebriant,

bt

LU

Carnes quippe ad vefcendum.s

dümquenimbo, quo érat obruenda.

conferre ,

efl $a collocutione. derogationis

adeó gravis tentatio , quae per calumniarn ho«

victfim proximorum vitia dicere : fymbo-

minem urit, wut videatur homo fupra id ,

lum weró dare esi , ficut unuquisque folet

quod poteít peti ; ac tentari ; & ad quam

p^o parte fua cibos ad vefcendum, ita 1m.s

vincendam fpeciales fint fuppetieà Deo pe«

confabulatione detratlationis verba confer-

tenda , & habende, quiaut ait Apoftolus.

ve: Ueflietur autempanuu dormitaito , quia

Fidelis Deus eff , qui non patietur vos ten-

x,Coyints

defpeium ,. &5 snopem 4 cuntiis bonis ope-

tari (upra id, quod poreflfis , neque fi Am»

Àg:

Ih

ribus 3o0rs fua iuvenit , quem bic ad aliene

brofium fcifcitaberis , quznam fit heecgra-

vite exquirenda «rimina detrallionss fue.

vis tentatio , quz tam acriter hominem

lenguor otcupavit.

quatit, aliam profert, quàm ipfam calum-

niam ; aitenim Ambrofius,

Non unum.»

$. Iil.

genus e[t noffra afficitonis , &'efl calumnia ,

dNulla tentatio gravins urget , nec

fed tentatio leoior, calumnia gravior $. fi-

aerins pulfat, quam qua à langua

quidem tentatio potef? effe fine calumnia 5 s

orztur calumntiatvice,

calumnia in fe tentationem babet,

Efl bus.

14.

' Arrula lingua non folüm detractrix

"manua tentatio , quam ferre po[fJamus , ede.

efít , fed & calumniatrix , eft enim

dumnia autem gravis eff.

Et ideo Domtnuss

calumnia narratio falía fuperiori de-

que funt graviora , fufcepit ,. & calumngs.

latade abíente, cujus jugulum petit.

Lu-

impetito , fileutium detulit triumphbale.s 2

cianus fiquidem Sophifta non aliter caluai*

dillinguit Ambrofius tentationem à calume

niam deícribit , quàm delationem quan-

nia, eó quia poffit tentatió effe , quin cae

dam abfente , & início reo , cui plerum-

lumnia fit ; non calumnia; quin fimul fit

?a 3-- q 68-

que fides prztatur etiam parte inaudità !,

tentatio, & quidemgraviffima, imóea eft,

4TÉ. 3. ad ,

quapropter D. Thomas definit calumniam

quà non patitur Deus homines tentari , vel

efle falfam , & malitiofam crimninis impofi«

f1 patitur , uberiora exhibet ad triumphum

auxilia, ait enim Ambrofius , calumnía in

tionem, hincquó accufatio eft frequentior,

G falía, eó eít etiam venenatior , & valdé

fe tentationem babet,

Ef bumana tentatio ,

In Pfæf nje

ferm. & 7.

um

Esclef. 26.

extimefcenda : tria enim nobis proponit Si-

quam ferre po[Jumus , calumnia autem gra-

racides, quze timeamus , ait ipfe,

4 tri-

Vis ef , cüm igitur non folüm fit calumnia

bus timuit cor meum , & in quarto facies mea

tentatio, fed & gravis ; certé&ea , quà ho-

anctuit ; delazturam cavitatis ,. €9 colletiio-

mo fupraid, quod poteít , tentatur ; &

nem populi , & calumniam mendacem , fu-

eidem Deus ne fuccumbat uberiora fui auxi-

Eít autem de-

per moriem omnia gravia,

lij fuppeditat incrementa , cüm non patias

latura ,ut explicant Interpretes adverfatio,

tur nos tentari fupra id , quod poffumus e

qui tota civitas ex finifiro rumore aliquo

imó adeó eít gravistentatio , ut omnis aliz

criminatur , erque cives falfatum impin-

humanalevior effe videatur , & quamhomo

gunt crimen,

Eft colle&io populi turba

poffitferre , feufuperare, cum minori ex«

congfegatio , feu in unum collectz popu-

traordinario divinz gratie auxilio : ca«

lorum turbz tumultuantes, & feditionem

lumnia veró adeo eft gravistentatio , utab

intentantes : eít enim feditio , quá populus

homine fine uberiori gratiz auxiliocenfeatur

turbatus contra aliquem infurgit , quem in

i-nfupc'ra'hili $,

necem expolcit ; talis füit feditio , quam

Quód (i petatur , cur tam gravis fit

Xï.

paffus fuit Ephefi D. Paulus 4or. 19 &

calumnia tentatío , qua hominem dicature

quam fuícitaverat Demetrius argentarius.

fupraid,quod potefl;pultare, refpondet Sira«

Eccdlefaffoo ]

Calumnia mendax eft, quà quis falsó per ac*

cides: quia calummta.conturbat [apientens,

cuíatorem mendacem , & teítes ad menda-

& perdit robur cordis illius , adeo animum

cium acceríitos accufatur, redsque propterea

commovet , ut eum conturbet, cruciet ,

mortis agitur , & hoctertium malum, quod

affligat , qui calumniam patitur ; ideóque

12

Salomon extimuit, eft ceterorum peffimum,

fuperatu eft calumnia difficilior, quia men-

eb quia ex perniciofa coitione furentis , ac

tem turbat , & quafi evertit , ut non am«

tumultuantis populi proceffus inftruatur ju-

pliüs fit homo calumnijs pulfatus fui com-

ridicus, quo per calumniam.falsósque teftes

pos: ealumnia aitSalomon , couturbar /fas

certó accufatus damnatur ad mortem : & hac

yiemeïn » leu ut feptuaginta Interpretes Xs

—

Verani de Afeilibus Tom. )

PP3

$

pli»

Difl"crtätïo XIV.

302

u

plicant ; esreumfert , cz'?:umagit » f'0Lat ,

propterea pede conterit , manüque diráteo

n

quia ficut, quidiufurfum, deorsámquero-

rat,perperamagens; ait David, — Redime-» Pfalgs.Y g,

tantur, velcircumaguntur oculis, G men-

se à calumnijs bominum ,ut cuflodiam man-

te confunduntur ; conturbantürque , ut ubi

4data tu4 5 enixim rogat indemnem fervari

fint vix cognofcant , & cunctacircumjacentia

ab hominum calumnijs , eó quiahe impactze

videantur moveri, & volvi ; ut ipfi vix pu-

ftudia virtutum impediant, & cuftodiz mane

tent fe poffe flare; ita qui calumnijspetun.

datorum Dei fint impedimento , ac obici.

tur ; turbanturanimo , nec quid agant, fci-

Adeó potiseft impaéla calumnia , & apta

unt, & quaf1à fana mente dejecti; poffe ftare

humanz menti avertendz ,uthanc ducat; re-

defperant.

Hinc ubiSalomonait 5 «calum-

ducitque , imó & quafi invitam trahat pet

nia conturbat fapientem , legit Aquila, fe- — vitiorum exefos anftactus

LÀ

L

idque caufaze

ducet fapientezi , G textus Chaldaicus ha-

cur rogaverit David redimi à calum-

bet, deezpiet faptentega , & Pagninus izfa-

nijs homiuum , me fcilicet à via deflecteret

uire faciet ,. GU Tigurina ad infaniam adt-

mandatorum Dei; & ne praeceps rueret per

get , G tandem alij errare f'aciet , quiafa*

lübricavitiorum itinera , quienim opprimi-

piens calumnijs petitus extra fe quafi per im»

tür calumnià :difficulter culturz virtutum

patientiam raptus aberrat à fapientia , à ftu-

incumbit ,nec divina cuftodit mandata ::tur-

dio virtutis, labitürque in tetras vindictas ,

bat enim calumaia fapientem, & mens tur*

czdésque cruentas, velfaltem convicia con«

batavix , quodagat.; videt , fed (init.in in*

tra calumniantem impatienter vibratd ::.

digaationes., irásque abripi. ^ Tametfinil

hinc Syrus Interpres $,

ubi Salomon ait ;

Eclef 7.

probetcalumniator,omnia tamen criminatur,

Calumnia couturbat Saptentem , vertit , ac*

& cunclafuneítat, & ut altiàs vulnus irifli-

cufatio calumniatoris perdit fapientem., per-.

gat per vetita ; viam fibi ad mendacium ape-

ditque cor dentium illius, hoc eft, evertit,

rit: nimirum flexuofa calumniarum fraude

dementat virtím etiam prudentem , -quem

homines trahit., :quó ei magis libuerit.

ad fcommata, Q aculeata adigit convicia ,

Nulli dubium quin malum fit calumnia infi-

quibuscaninarabie videtur dentibus morde-

diofiffimum,

'Vidi eleganti exhibitam pe-

re , ac more infariiemium*calumn'iawr;m

nicillo calumniam ab infigni pictore varijs

Íycophantam dilacerare.

Vir ibifede-

in tabula depictam coloribus,

16.

Hinc $. Gregorius T'aumaturgusinfert, -

bat ;emaciatus , fronterugofa , eculis torvis,

quàm grave fit calumnia malum, cüm & vi-

vultüque toto palléfcente , auribus praclon-

rum fapientem , ac prudentem à fana mente

gis ;quales fuiffe eas Midz ,vel fingunt Poé-

deijbiatj, adigátque dentibus canina rabie

t2, vel pingunt piclores : viro in foliofe-

mordere : fugmum malum, aitipfescalumnia

denti mulieres adftabant due ., Ignorantia

eff , quafapientum animabu maxiné in[idia-

fcilicet , & Sufpicio; eó quia, quznefcit,

( , generofam , ac denfam illam virtutuma

& tantüm fufpicatur ; fi probra fint ad alie-

folvam extirpare molitur , quod invecta ca-

nam gloríam infufcandam 'protervé effutit.

lumnia mentem conturbet fapientum , fate-

Accedebat erecto fupercilio calumnia, íüb

turS. Bafilius, quiabimpaéla fibide hzrefi

fucatz mulieris fpecie ; ita tamen urfucus in

calumnia fentiens fe turbatum , & gravaté

extitma tantüm cute efflorefceret,cüm fronte,

zpï-/iql. 82

ferens objectum fibi fcelus, ait, d basce:s

& oculis iras, GC rabies;perinde ac gehennalis

litteras animatut,ut par erat ; & ad tam in-

Megera fpiraretmanüque finifirà facem agi-

opimam , fubitémque immutationem -animo

taret accenfam , & dextrà juvenem capillis

perculfus , nec velbondere quidem poteram.s ,

prehenfüm, manüsque fupplices coelo porri-

p^lpitabat enim mibi cor,linguame deflitue*

gentem fecum veluti invitum trahens, Prazi-

b4t , & plan? patiebar 5 quod animo folet

re hanc avernalem furiamvidebatur vir de-

parum forti accidere : indicandum 'enim ,

formis ;orepallido ,vultu macilento;, fronte

quod verum efl , & tamen venia dignum s.

rugofa;oculisq; exefis;ac fi diuturno jam con-

Deinde parum aberat, quin in odium erga bu-

tabuiffet morbo ; hicque livor erat; calumnize

mantim genus exorbitáffem y fuflettique mibi

iter fternens, Veluti pediffequee aliz duz mu-

fuiffent omues bominum wmores arbitranti in

liercule comitabantur calumniam , quarum

natura bumana non e[fe cbaritatis bonum.ss

altera Sycophantize, & altera Fallacia fibi no-

menclaturam ufurpaverant. "Utinam.hanc

feüwerba quadam plaufibilia ad ornatum , &

cultum eorum , quibus uti velis confita s z

calumniz picturam finguli , qui aulasterunt

15,

affectum verà illorum fecundum veritatem.,

Principum ferio luftrarent oculo 5 non ita

zon effe cordi bumano : hinc Regius Vates

faciles effent alienis moribus exprobrandis ,

enixim Deum rogaverat , quatenusà calum.

mec tot vix quzrerentur nocendi , neque tam

nijs hominum vellet indemnem eum ferva-

gravem noxam calumnia infligeret;ideoenim

re,quó poffet divina mandata cuftodire : fci-

hacfucatee mulieris praíefert fpeciem ,quia

ens virum prudentem quamvis cultura addi-

nifi calumnia vero narraret fimilia, non op*

&um virtutis per impaétas, (ibi calumnias

primeret rerum omnium validiffimam veri-

graviffimé turbari , ac veluti deijci à fana

tatem 5 ideóque in id incumbit ftudij, quo

mente, acinftarinfani furere , ac canina ra-

fucó apparentis ;veritatislarvata fua detegat

bie dentibus mordere fycophantam calum-

mendacia, aptiórque fiat hac arte auditori-

niantem, immemorem divinz legis; quam

bus fqis decipiendis,

Eft

Pravusin convicia affe&tuscoércendus,ne cxdesfpargat. 303

novacula etiam medium fecant homimem,&

i

18

'Ell'hec ar$; ia H nolla dlia Kicilibs

fcholaaddifcitur ,quàm in Principum aulis,

cuné&ta funeftant , cedé:que accerfunt , ut

ubi & exercetur : millenis -aulici. .artibus

contigit omnibus fere urbibus per totum

per probrorum calumnias adlautiorem for-

Pelepon'efum.'Ut enim refert Baroniustomo

tunam fibi viam & gradus conftruunt: hi

10. Anno Chriíti 981. ex actis 'S. Niconis

:cüm fucatam calumniam eífe velint , mode-

annoà partuvirginco 98 2 irrepens;graffáns-

l

ftiam etiam fingularem in extimo vultu prz-

que epidemica lues Peleponefum depopula-

feferunt,'oculos, frontem, vultümque to-

'ta eft, & pre cateris urbibus ea; cui nomen

'tum icomponentes ad normam nfignis vir-

Lacedaemon erat, quam cteris graviüs af-

tutis, quod perinde eft, ac emendicata;& ad-

flixit, epplevitque ene&tis cadaveribus, Ci-

ffcititia vultüs pietate (tabulantem intus ob-

'ves cum humano quovis fe noícerent reme-

segere , ac larvare impietatem ; novercale

:dio deftitutos ad :arcendam calamitatem ad

divinam opem confugére,, & prafertim vi«

odium , 'quod intus :in corde fovent, foràs

'frontis hilaritate, & oculorum verecunda de-

zorum, quitunc temporis morum probi«

-je&tione palliare nituntur; loquuntur mellea

ttate, vite fanclimonià , & virtutum cultüu-

-yerba, licét.cor intusfelle natet : rident fum-

18 infignes erant, preces enixim expetivére,

amis dabiis , arridentvültu, "& tamenxlam

&& pre ceeteris Niconis;qui in afceterio inte-

: dentibus frendent j irà intus:exardent, -odio

gerrime vitae Monachus erat ; qui tamen,

«quia nil frequentius füis in concionibus in-

:corrumpuntur , && animo nonnift 'funeftas

'aliorum depreffionesmoliuntur: :aliud enim

clamaret, quàm populi »sei penitentiam agi-

ión ore habent, &aliud corde fovent; bilem

ates ultio divina ipsminet, peuiteutiam agiteg

à populo illo, qui easdem :femper fibi in-

'enim intüs alunt , ;plenásque affe&ibus tra-

'gedias in fe commovent ; :utque calumnia-

-culcatas voces jam faftidierat, alianon fuit

aomenclatione donatus, nec alio vocatus no«

'tores proprium contegant livorem;alios cum

'accufant., triltes;ac moerentes fingunt ocu«

mine , quàm antonomaílice 2dezacbus ille

Jos, 'vultámque profunda mceítitudine oc-

gpenitentiam agite ; lsigitur «enixim à po-

'£upatum ; "& quafi quodam rubore perfüfi,

pulorogatus, ut precibus fuis ad Deum fufis

nullo privato odio excitati, Íed Principisfo-

:aléxipharmacum aliquod peíti co&rcendze, &

lius bono moti caufam ufcipiunt., livore

'extinguendz aptum 'impetraret in folatium

'totius urbis , & levamen populi, fpopondit

tamen & invidia :plenam.; obteftantur in-

'terim , fe nihil boni, fibique utilis ab ea fpe-

:;Monachus fuam opem,;annuítque afflicti po-

'rare delatione ,'quà nonnifi communis boni

,puli votis, 'unam tamen à Magiftratu |illo

.exegit, quó Judzi urbe pellerentur, fineren-

intendunt incrementum promovere ; & fola

conícientia przmonitos, & religione tactos,

türque extorres vagari extra Provinciam, ne

fe ad caufam illam promovendam accinxiffe;

quid Chriitiana religio , ab hac hominurm

foece hauriretfoetoris , nec quidquam cape-

cümque pulchrum religionis nomen,S con-

fcientiz :ftimulum -adferont., *quo £faciliüs

'ret detrimenti. /IPromiferunt cives facturos;

audiantur blandé quidemloquuntur, fed le-

quod ipfe juberet, dummodo peítis extin-

thaliàs infli&o vulnereíauciant, Yane butc

€tionem fuisà Deo precibus impetraret.Prae-

auditioni ajebat Bafilius Imperator filio fuo,

miffo jejunio Nicon flexis genibus Deum e-

noli prabere aures, &$ calumuiatores in [inu

Aixim rogat,ut velicáfflidtum populum ab

tuo vt fove , improbis ne temerà crede : il

epidemica lueilla graffante indemnem fer-

enim fepe uumero'uiros bouos propter ampro-

vare, ümque peraliquot horas inítetiifet

bitatis fufpicionem afflixerumt, Omniz audi,

fuis precibus, fibique videretur Numen fle-

xiffein fua, & populi vota; -Àmente ferena;

& ab omuibus difce, fed ex dis ,'qua audies,

quadam vejice , quadam admitte , uempe ea,

ore ridente, vuluique blandoé proprio e-

qua tibi aut ufui,aut bonorieffe queunt , &5

grelfus afceterio urbem adivit; in quamvix

eum fubditis obeffe nequeuur * rejice -autem

ingreffus,& benedictione triplici manüs du-

€a,que & fubditos ladunt ,& ibi non profunt:

6tu populo impertità exulavit illico à civi-

tate peílis, & fimul cum illaetiam Judzi ab

quia fi linguaimproba fautorem 'enancifca-

tur Principem, nonnifi detrimenta , depref-

'ea pulfifuerunt, — Verüm cüm Joannes Ara-

fiones, ac damna irreparabilia fperari inde

us Judaorum Patronus acerbioribus odiis

offunt.

ob pulfos Judzos in Niconem Monachum

19.

Iddue caufz fuit , «ur Antoninus Pius

fertetur; non dellitit publicis, privatisque

Imperator , fi delatores non probátfent,quze

«alumniis viri afcetzimpetere innocentiamg

rifit tamen Nicon nil (ibi eorum conícius;

dixiffent, poena voluit capitali affectos; quin

ex prifcis Romanis Vefpafianus , - & 'Titus

que calumniator effutiebat , floccique fecit

hoc hominum genus ita oderunt, ut eosfla-

has linguz mendacis larvas.

Cümque ei-

dem non defiflenti calumniari Nicon ob«

gellis czfos voluerint, per amphitheatri are-

nam ípe£tandos traduci , quó nimirum eo

viáffet voce leni, frontéque ferena dixit: abi,

& ad te redi; fcelera tua defle infelix, brevi

exemplo fortiüüs, quàm verbis dedifcerent

czteri calumniari, Sienim Princeps hujus

enim fenties qualia fimt nequitiz tuz prz-

furfuris homines fufurrones, .delatores, &

mia. Nontamenfycophanta calumnias de«

calumniatores impunitos finat , eorum lin.

ftitit effutire, quin acriüs contra virum fan-

&um fremens alias calumnias prioribusne.

guam magis Sxa.;uit, quá perinde ac recens

Pp3

quiores

d

"Diflenado -XIM:

304

quiores fparfit totaurbe, — Sed Deus vindex

animo ea ferunt; hec enim tolerantia .ïfä'?

non ulteriüs tulit fervi fui dilacerari innoe

flernit ad gloriam.

centíam, denigrari candorem : noéte fiqui-

Id intereft difcriminis juftum inter, &

dem intempeíía dormicnti Arato duo obji-

iniquum 5 ille emm calumnias execratur ,

ciuntur fenes praeftantiffimae formae;orisque

quas ifte concinnat, & fovet; hinc Sa'omon

Prowerb, 15.

W

fupra dignitatem humanam , qui flagris ho.

Verbum mendax juflus deteflatur, impius au-

minem cadere, fimülque verbis. increpare

zem confundit, íeu uc vertit Chaldzeus Para»

cocperunt inquientes: ad tantam ne malitiam

phraftes zzepiu: facit putrefcere, ac witupes

te audacia extulit , ut Dei fervumfpernere,

rare, fi proprie fumatur verbum zendax

virámque innocentem tot conviciis dilace-

perinde eft, ac calumnia, quá falfum crimen

zare, calumnitsque profcindere non verearis?

alteri impingitur; hanc igitur. vir probus

Quid ni poft multiplices plagas in obfcurum

execratur, & impius concinnat, & fovet, qui

dettudi carcerem fibi vifus et 5 & ibi flexo

propterea alios confodit , & foctere facit ;

poplite veniamenixim rogatam minimé im.

appofité. D. Chryfoftomus, ubi calumniam

petrare, inde é fomno expergefactus, febrili

comparans ftercori fic fatur: Squis te pre- Homil.g, ad

«cepip eflu exardefcere , accitóqne ftatim 8

tereunte flercus commoveat, nonne boc faci« bopst.

faüo afceterio Nicone patrati fui delicti veni-

entem contumelia, €6 convicio affris? boc

am popofcit, oravitque, ut vellet fuis preci-

fac & circa detratdorem : non euim [ic com-

— bus fanitatem, & gratiam impetrare , cui

morum . ffereus. dllum . fetorem . fufcipientem

tuncNicon, qua tu in me peccáíti, ea liben-

cartilaginem narium percelli, ficut. alzena

tiffimé tibi frater, quantum in me eft, con-

peccata excufja , G eommota, atque vita a-

. dono ; fed quia ccelefti imperio vitze tuz fi-

liorum impura produa audientium. animos

nis imminet, vitam protrahere non potes,

contriflare , & perzurbare folez,

nec erit, quiDei. obíiflar decreto: & polt

triduum praematura morte Aratus é vivis de-

jyo lï]'

eeffit , funcftum pofleris relinquens. docu-

mentum, non finere Deum vindicem impu-

nitos calumniatores vitam protrahere;ut de-

Infræm& lz'nguw lz/zärz'cifdr plzm*:

difcerent alii calumniis viros probos impe-

perdidit, quos taciturnitas indeta-

nes [eruáffit,

1Q.

tere,

Non folüm prematura morte puniun-

22

tut, qui linguas fuas exacuunt;alienam inno-

" Ingue lubricitas, ni coérceatur in omne

centiam fparfis calumniis vulneraturi,verüm

facilé trahit fcelus, eft fiquidem incre-

Píalm.14, €tiam àvita excluduntur zterna.

Cüuüm

dibile distu quantum damni , infamiz,

fuiffet Rex David percunclatus:; Domzne 431

& exitii adferat importuna loquacitas, &

babitabit in. tabermaculo tu0 ,. aut quis re-

procacis linguz pruritus, cujus vectigal fem-

- quiefcet in monte [anclo tuo * flatim refpon-

per eft calamitas, Quod navi zquora trajici-

Íum fubdit inquiens , qw; loquitur veritatem

enti eft clavus,feu gubernaculum ; hocidem

án corde fuo, qui non egit dolum in lingua

eft hominilingua, quá, perinde ac navis

fuas nec fecit proximo fuo malum, & oppro-

clavo, regitur homo, qui fi anchorá deíti-

órium non accepit adveríus proximos — fuos,

tuatur taciturnitatis, clavo reclz rationis ;

qui jurat proximo fuo, & non decipit , non

velis , remisque Sapientiz, & Prudentiz,uil

Íolàm calumnias effutientes à coeleíti exclu-

fperandum , nifi ut in brevia, & Íyrtes im-

dunturpatria; verüm G aures iisdem prae-

p

ingat:cüm neque in divinz legis cynofuram

bentes: € converfo qui zquo animo congefta

defixum teneat mentisoculum ; neque filen-

in fe probra, G intortas calumnias perte-

tii anchorà pracipitem interpellans curfum,

——

zunt, hi funt, gui participes fiunt regni coc-

procellas declinet; (ed nullo tacendi,loquei

leitis.

Quinimo Deus arcano fuz provi-

díque difcrimine tumultuofz hujus vitze pe-

dentiz con(ilio per calumnias hominum à

riculis fe committat , G temeritate potiüs

-Cacodoemonis folet tentationibus redimere,

' raptus,quàm prudentià duclus in altum pro-

.ut contigit Monacho Abbacyro apud Clima-

vehatur per decumanos aftuantium affectus

Qrada 4. de chum, is enim inaíceterio per annos quinde-

um fluctus, quibus vel mergitur, vel in fco-

ebedientit, — cim affiduis calumniis, conviciísque pulfa«

pulos trahitur; in quos impingens homo lin«

tus cum mors immineret adílantibus reli-

gua clavum regere neícius foedo perit nau-

uis fratribus, in has poflremas erupit vo-. ^ fragio.

ces, Gratias ago Domino , &5 vobis fratres ,

Plures perdidit hac linguz garrientig

23.

quàd me ad [alutem meam tentZflis jugiter;

lubricitas, quos taciturnitas incolumes fer-

M

bac enim ex cau[a immunis à tentatione De-

váffet. Potuiffet Amalecites ille,qui fpolia

smonum battenus man[i , ac i à Doemonum

Sauli, imó G ipfam armillam,

& Regium 5, Rsg. Mfa.x.

vacáffe tentationibus , ftipendium fuerit

detraxerat diadema lingua frceno, & oppor-

conviciorum , ac calumniarum; quaab aliis

tuna taciturnitate tutus, quaea imminebant

fuerunt inipfum jugiter intorta: & paffim

pericula evadere: fed quia linguz pruritam

in a(ceteriis contingit , ut à tentationibus ij

non compefcuit , fed apud Davidem ftulta

fintexempt, qui conviciis pulfantur,S equo

temeritate fuum fuit. facinus confeffus, &c

i

1

]

pre^

Pravus inconvicia affectus ïcbärcle,ndusj;n*e(:ædcs fparpat. 3og

yrofeffus extremam fibi accerfivit perniciem,

:xigoris.'-täi'ricu!amenta vitrahatur; nullum

& propriz temeritatis promeritas dedit poe«

:3majus Regnorum praefidium effe, quàm fub-

«itorum benevolentiam , ftudium, G affe-

nas , quas declinare facilé potuiffet, fiJin-

guz coércuiflet pruritum proprium .evul.

&um inPrincipem ; fine quibusnulla poten«

"6. 15'

gandi facinus,

'tia diu flare poteft, quinnutet : violenta fl« ^

Perdidit etiam Principes, & Reges in-

'quidem imperia non diu vigent,cüm Regius

24«

dominatus à libera fubditorum. voluntate

fronis linguz lubricitas.

Quisquis artem

profestus fit, non veró ex timore, & violen-

populos gubernandi condifcere cupit;navar.

«lium peritum neceffe eít, imitetur; clavüm-

tia'ortus; & eum propterea Regno indi«

que teneat re&tum exercitio juftitiz;ut Rei-

gnum -effe, qui ut regnet, non liberas popue

publice pacem, G profperitatem ;promo-

lorum voluntates clementià ; & .comitate

veat, & cujus.beneficio populos ad portum

flectit.ad obfequia , 'fed vi, & violenua adi«

"Necetfe : e(t-itidem.ut

git,ad quod invítus »populus trahitur: eft

dirigat felicitatis,

.enim metus infidus .cuftos diadematis s. ti«

.homines feligatartem nauticamcallentes,feu

3nor.fiquidem odium potiüs fovet,, quàm a-

üx,'ä

eos in confiliam adícifcat , quos probitas.ine

'format, : & prudentiaccommendat; «ut ;no-

morem :conciliet; & ubi populus timet; hic

"Verit velaventis; coníilium, imodumque.re-

;plerumque furens P'rincipis caput metit 2

:gendi-occaficni ,.GU tempori/accommodare,

neceffe.eit plures timeat , .quem plures ti-

ament,

"Hiice monitis :nitebantur fÍeniores

M

