P[alm.02, — C uonianz quem tu percuffstis per [ecuti funtz:

mum evertit , filios, & filias ejusdem colla-

"U. 176

€£ fuper dolorem vulnerum meorum . addide-

bentis infepelivit ruinis. — Si'Satan fuit qui

z7unt.

Nunquam adverfarij fuiffent aufi

ignem é ccelo ptacipitavit;: ventum excita-

Davidem vulnerare, fi Deuséum non vulne-

vit, hofles ad irruendum, & rapiendum ia-

ráffet. Crux noftraà Deo eítjà quocunque

ftigavit, domumfolo zquavit, & omnia ipfe

nobis imponatur.

abftulit ; quomodo Job ait :^ :Déminu - abe

fiulit? naeft,aitJobus: Dominta dedit,Do-

725

Idquenos Chriftus edocuit initium fuze

minus Abilulit; quia omnia bona ab inex-

pafäïoni datutus, ut fuo uberiüs nos erudi-

ret exemplo,

Petrus utpote ftrenuus ma»

haufto Divinz Bonitatis fontefcatüriunt, &

giflti fui propugnator ab infultu infolefcen-

in nos derivantur. Quid babes, ait Apofto-

tis militis, ut Chriftum defenderet, gladi-

lus, quod non accepitit , & ücut Dominus des

um nudavit , quo Pontificis fervum . Mal.

dit, a Dominus abftulit ; quia fi noluiffet,

chum nomine atiriculà mutilavit ; fed magi-

nil Satan contra ^ ipfum potuiffet

quód fi

fter difcipulum redarguit, e quia obftaret,

Deus fciens, & volens hanc fecit Satang po-

ne crucem fibi àDeo Patre miffam.| fufcipe-

teítatem irruendi in Jobum, - ejíisque bonà

ret , & calicem biberet fuze paffionis, Joan.

diripiendi ; jam Dominusabítulit, fine cu-

N

Calicem,

'c.:s.?v.m

Mitte gladium tuum invvagimam.

jus voluntate non potuiffet Satau ullumex

ucm dedit mibi pater, nen vis, ut bibam l-

ovibus lanz flocculum rapere: ergo Domi-

Íum ? Quid, quód Chriftus in coele(tem fuum

nus abftulit, qui unico dumtaxat nutu coér-

Patrem fug paffionis derivet calicem ?. &

cere potuiflet Sataniimpetum , ac impedire

nonpotiüs in difcipulum proditorem, qui

ne quidquam in Jobum ageret, & quia íciens,

f&is fubdole falutationis officijs, & ofcu-

& volens non impedivit; Domint abftulitz

lo in vite authoris temperato perniciem, &

ideóque nullaeft affictio , nulla tentatio,

mortem; hofítibus tradidit, quem amicitiz

nullum malum.;:nulla calamitas, qua non

t:fferá falntaverat magiftrum? fiquidem fi-

fit à Dco, ejüsque providentia; ac volun-

tate,

dci fymbolo, amicitiee tefferaabufus;belium

indixit, cum oículum fixit; ad proditoris

Sed fiJob erat vit juftus, & fecun-

75

enim ofculum veluti ad ferale clafficum tota

düm cor Dei, cur tot zrutanis premitur ;

f vefana cohotrs effudit in furias, ac inno-

tot calamitatibus affligitur, tot morbis in-

Lih, à;

centis Servatoris in-capturam,

ficitur, & doloribus torquetur ? Curvirt

i,

Cur igitur calicem fuz paflionis non

probi virtutum culturz addicti, morum

$

dixit fibi à difcipulo proditore propinatum ?

innocentià commendati affliguntur adverfi-

vel

Acib t s

fairo

m

t

nab Ànna, & Caipha, autabiie-

D

tatibus,& impij vitiorum cceno immerfi pro.

rode,

od

Filato, qui fupplicijs,& morte eum

Íperantur voluptatibus ? guare via impto-

damnárunt ?. Preides fuerunt, qui hunc ca-

rum pro[peratur , querit Jeremias . Lene eff

€.1225

licem tunc mifcuerunt, cum militibus Chriz

omnibue ,. qttü pravaricantur.,& impi aguut?

ftum crucifigendum tradiderunt, — Cur igi-

Pierumque impij, vitiis indulgentes divitiis

tur in patrem refundit hauftum calicis, quem

affluunt , delicijs diffluunt, honoribus infi-

ab(inthio, & fellehominesoppleverant 7 ca-

gniuncu;, addignitates promoventur ; &

licem quem dedis mibi pater, vou wis Libam

profperitas iisdem jugiter arridet ; imó &

-M",hï

victeriis graffanturinbello; & orbem fibi

illum ? quafi diceret: hic calix abamantiffi-

ma manu mihi venit pater meus eum mihi

terrarum fubjiciunt, ut olim Babylonii ho.

prcpimvin & nonbibamillum ? Itaefl,nul

minum fceleftiffimi , & Turce Chriftiani

lus hominum quidquam potuiffet in Chri-

nominis hofles infenfiffimi : & plures & po-

fltum , nifi zterni Patris providentia, & fa-

pulo Dei infontes, morum probitate . infi-

ientia id decreviffet ; quapropter ait Chri-

gnes, ftudio virtutum commendati in fervi-

gosn. €, M* (tac;. Sicut axandatum dedit mibi Pater , fic

tutem abripiuntur, miferiis affliguntur, ca-

'U, 3Ie

facio.

lamitatibus, & erumnis premuntur, inopiá

74*

aisquis afflidionum fuarum Deum

laborant, perfecutionibus anguntur, infir-

authorem agnoícit, credit etiam voluiffe

mitatibus abfumuntur, doloribus torquene

Jmþ 1

Deum ab zterno, & velle etiamnum ut ea

tur? fluctuabat in hac quatione etiam Da-

Pfäïm.;'z.

omnia fibi adverfantia patiatur, qu&revera

vid; mei autem peue moti funt. pedes, pene

h (8)a

patitur,ac in erumnmis , in anguftijs fe in

effufi funt greffus meis quia zelavi fuper ini-

ei voluntatem fle&tit; eisque manus puni-

qHuos , pacem peccatorum videus ; ac fi di-

entes ofculatur, quas novit, habiturum przee

ceret, nutate czpi, & parum abfui à lapfu,

miantes. Has Dei manus fuit Jobus exofcu-

harens quafi anceps circa juílitiam , & pro-

latuscum dixit: Dominu dedit, Dominia

videntiam Dei res iniquorum adeo proípe-

rantis.

fit;

abfiulit, fit nomen Domini benediclum., Di-

Unde non mirum fi tanta probo«

ceret quispiam , fi Jobus amplum patrimo-

rum infelicitas , & improborum felicitas ,

nium fuis acceperatà majoribus, fi propria

gentes idolorum cultrices in varios pertra-

induílria opes congeffit, pecora anxit ; &

Xerit errores,

- füopte ingenio plura acquifivit , quomodo

Verüm quód florere fontes finat, &

76,

dicit Dominus dedit ? praterea fi Chaldzi,

premi infontes; id ad Numinis pertinet pro,

videntiam ; quapropter David excuífa omni

& Sabz ipecus omne abegerunt, fi Satan fe«

afita-

Tribulatio morum magiflta pravos affectus ca&?gat &c. 689

Pfalm.36. hzxfitatione; dixitz Noli emulari in »4li.

Quód fi adverfitas virum fortem þro

79.

gnantibus , neque zelaverüs facentes imiqui.

bat, proíperitas hominem prod:t incontftan-

£ACPB.

Mox cauíam innuens fübdit, Quo-

tem, in quafaftum nutrit, & elarionem

niam tanquam feuum velociter arefcent , &

fovet , cut enim fortuna arridet,is plerun-

quemadmodum olera berbarum «ito . deci-

que tumidus fuperbit.

Res esl immquieta fe.

Epiff. 26.

dent; quafi dicat : non te ancipitem teneat

licitas , ait Seneca zpfa fe exagitat , movet -

cerebrum non uno genere z altos 1n aliud ir-

impiorum profperitas, quia fucata eft, fluxa,

caduca, fallax, & inftar virentis graminis

ritat, bos in potentiam , illos dn. luxuriams

mox falce ampuranda, folis zítu exurenda,

bos inflat, 1llos mollit , & totos vefolvit, Sà

ac ficcanda, & in nihilum redigenda Secus

profperitas arrideat, animus inturmefcit j

non fibi imperat, fed improbis famulatur;ac -

Deus viros probos, morum innocentià com-

mendatos , virtutum culturàá illuítres in hac

obíequitur affsctibus; fradverfairruantro-

vita deprimit, quos altiüs evehat in coele-

bur deficit , vires enervantur, pracordia ti^

fti patria; erumnis, & adver(itatibus affli-

more quatiuntur ; & homo totoanimo ca»

dit:: quippe fi aerumnz nos premunt imbe-

git, ut eorum virtus in infirmitate perficia»

, tut : ait D. Auguítinus in fententiis : Deus

cilli íumus; fi profperafaveant fuperbimuss

ONutne 2390

'."

per alos erudit bonos ,. & per temporalem

infauftáà fortuná dejicimur , felici extolli-

mur,

Verüm cum Deus nos tribulatione

potentiam damnatorum exercet difciplinam

diberandorum.

affligit; deicit ut fublevet ; moruficat, ut

77*

IdeoJobum virum probum, ac inno-

vivificet , unde David: ff ambulavero intne- vfalm $7.

Non ad-

centem potentiz Deus tradidit Satanz , -

dio tribulationis, vivificabis me.

nititur David adverfa declinare , nec tribu-

rumnis , infirmitatibus, bonorum jacturá,

. doloribus, ac calamitatibus preffit, ut nitor

lationesa fe expellere: nec Deus permittit

€jus virtutis in caliginofa tribulationum

Davidem adverfitatibus carere; fed ut ube-

Virtus filicem

nocte fplenderet illuftrior.

riores hauriat Ípiritus, finit eum zrumnis

divexari, quó difcant homines, tutiores in

imitatur, non fplendet nifi, percuffa; imó

Íyderis naturam indoit, tunc clarior fplen-

tribulationibus vivere, fi patienter eas toe

det cum tenebris cingitur zrumnarum, cum

lerent,quàm fi à laborum pondere fubleven-

tur: ícité D. Bafilius: Ion dicit tribulatio- g,

caliginibus obruitur calamitatum: fcité Se-

* Isb. de pro-

nes vepelless fed in ipfis etiam me, tribulae

neca, Magnus es vir? fed unde. [cio, fi tibi

i 'Uid' á

fortuna non dat facultatem exbibendae vir

tionibus con(ltutum [ervare , & mortem ex-

Mortificat

zutu? Defcendisli ad. olympta , fed. nemo

pectantem vivificare. poteris.

Deus non necem illaturus , fed vitam-imper-

prater tez villoriam non babes , olymp.cam

coronam babes, — Non gratulor tanquam vi.

titurus, aitenim: ego occidam, && ego vrve.

vo forti, fed tanquam «on[ulatum , pratu-

re faciam.

Sed quomodo occifus vivet ?

fámve Adepro. lNon profpeta, led advería

quia inter aerumnas , ac labores deftimatur

morti; & Deus tunc meliori vita dignum

virtutem probant, fobi patientia nunquam

fplendoit clarior , quàm cum Satan pleno

efficit, quem calamitas premit.

Mala non

«alamitatum armatus agminc in eum irruit.

funt quz vulgus in mundo putat mala effe ;

nonnif! perfonata funt mala, quibus fi lar-

- gob d. v. . Con[ider afli [eruum meum Job , quód uon fit

vam detrahas patientiz tolerantià , germana

ei fimilis in terra , bomo fimplex , & recius,

ac tivoens Deum.

Tange cunéla qua poff-.

bona effe deprehendes; cum non mortem

det, nifi n faciem benedixerizt tibi,

Quia

inferant, fed vitam impetrent: mala judi«

cantur, que nobis funt advería, cum tamen

fuit Jobus vir probus , ftudio virtutis infi-

viro patienti non noceanr, fed eum. doceant

gnis, extraditus fuit cacodoemonis facultatt

vexandus, ut ejus virtus clarior illucefce-

pet exercitia virtutum , per pios affe&lus vi-

-

Yet; &ob id fortaffis anre probatee virtutis

t€ , feuDeo adherefcere ; qui cum nulli

teftimonium bomo duntaxat vocatus fuit; &

poffit effe errori obnoxius inrerum delectu,

adverfa immittit fuisdilectis , quos poliat,

polt cum doemone conflictum, ac toleratas

223

rümnas vfr dicitur ; etenim dicitur, bomo

perficiagin officina tribulationum, é qua pu-

Incap.Y.v.8. *

tiores , ac nitidiores exiliunt,

fmplex, & rectu ;

& poltea habetur, Num-

]

Non funt mala, qu& ab optimo in nos

ï; CAp.2.U.3«

quid confiderafii feruum. meum gob , quàd

9*

non fit e: fimilif'in terra vir fimplex, quem

derivant, nosenim vel bonos faciunt;fi non

inveniant; vel- meliores fi inveniant: non:

adverfitas fortem probaverat , virtus virum

nifiiniqué creduntor mala, que ex Chrift

edixit; mafcula enim virtus eft, quam ly:

-oraculo fünt perennium bonorum funda-

dius przdurus tribulationum probat. Ele-

anter Tertullianus exclamat : o feliezf?-

menta, quibus vita zeterna nititur; & que

p Hientia 44. m illum, quem non abatli greges , non

proptetea Chritus infe ipfo confervavit, cui

alimentum fuerunt labores, delicie crucia-

ille in pecore divitie, filij uno ruima . impetu

tus, folatia zrumnz , veftitus paupertas;

adempti, non spfius denique corporis in vul-

nere cruciatus à patientia , ( fide Domtno

gloria humilitas, honor opprobrium , gau-

dium moerot, voluptates injurie : hac funt

deditá ) exclufit ! Quem Diabolus zotis viri-

qua ad gradum veluti divinitatis nos eveh«

Dis fruflrà cacidit. Nec enim à ve[etiu Dei tot

doloribus avocatu ilie efl fed cen[lituit ne-

unt., ad faftigium Chriftiang - perfecticis

nos manuduqunt,

Inchoaturus Cnri(tus

b5 exemp(um, & teitimonium,

f

qua»

$

620

Difieraio XXXl,

quadragintadiale jejunium. ducitur in defer-

faliens in montibus » tranfiliens colles : vifi

tum locum, ab hominum frequentia fejun-

funt montes exultáffe domicilio fponfi ; &

Matih.4,

&um à fpiritu; & quidem ut rentetur. Zune

vallesabundáffe frumenti copià; cum fponfa

*9, I«

gJESUS duclus ef in. defertum à fpiritu , ut

ob fui fpon( abfentiam in lu&tu jaceret,moe,

tentaretur 4 - Diabolo,

Divinus Spiritus

rore confeda: fed quia triflabatur fponía

Chriftum ducebat ad preces fundendas, ad

ab ea non abfuit fponfus, & qui credebatur

colloquia cum zterno fuo Patre mifcenda ,

colles traníilire, & montium juga inícen-

ad conciones habendas populo, ad miracula

dere fuam afpiciebat fponfam anguftiis pref-

Cd",. tl

perpetranda; verüm f[ingulariter dicitur à

fam,& tribulationibus affliclam: En ipfe flat

Ípiritu duci, uttentetur à Diabolo ; quid in

pofl parietem noffrum. refpiciens per fene-

—

'

hoc duéctulatet myíterij? ni(i ut inde difca?

féras , pro[piciens per cancellos : Íponfa,quae

mus, homines Deo chariffimos ad crucem,

judicaverat dilectum fuum per montes dee

ad tentationem , velut velatis oculis duci.

currere, vix duabus expeditis periodis, Íe

Etenim etiam filius Deiad certaminis locum

ipíam retraCtans , affirmat, ftare poft parie-

ducitur, ut irapugnetur.

Non elt igitur

tem, & fpeclare per cancellos,

'T ametfi

cacodzmon;qui crucem nobis offert deferen-

ut gigas exultáffet ad abfolvendam viam ;

dam, fed Deus ut mediante cruce patienter

non tamen tam brevi tempore tantum po«

delata per rectas falutisfemitas nos ducat;

tuiffet itineris conficere : ergo ad cancelios

ipfe deicit, ut fublevet; affligit ut confole«

fpenfus excubavit,cum à fponfa meerore conea

tur; vulnetat ut fanet ;; abeft ut proximiüs

fecta credebatur montes conícendere, col«

adíit.

les tranfilire, ac longiüs abeffe: non long&

$0.

Flavefcentes :fc;getes zítuante fole fícca

abfuit cum crederetur abeffe ; neque aberrat

in atea bacillis Gedeon flagellabat, cum ap-

à cubiculo diledz , qui credebatur fponfus

patuit illi Angelusaffiftens, levánsque labo-

procul in montibus errare: quia ut ait Da-

Pl!'.ld-;g.v.

Sudie. e 6

res, dixit : Dornus tecum virorum fortiffr-

i9e

f05 12,

vid, Juxta ef. Dominus bis qui tribulato

7;e,cui Gedeon : obfecro ms Domine. fí. Do-

f*nt corde : nimirum tribulationis zílus

7minus nobifcum efl , quomode apprebende-

fuggerit nobis,quamlongiffimé Deum à no-

ruut nos bac omnia 2 * Ubi funt msralilia e-

ftro corde exerrare 3 cum tamen unà cum

j'«» que narraverumt patres nofiri . Nunc

tribulatione tunc adíit afflicto , cujus tole-

ldeo con-

Autem dereliqut nos IDominus.

rantig , ac patientig fit ÍpeCtator , proípie

queritur Gedeon, ut à Deo defertus; quia id

ciens per cancellos, feu foramina calamitae

temporis Hebrai à Madianitis mifere oppri-

tum; ut arumnosexcutiat, adverfitates abi»

mebautur; & quiautrinque erant anguítiee,

gát, & animum marore obnubilatum íere-

urgebant adverfitares, affligebant tribula-

net , ac foletur,

Audi quid [acer fponfüs

GADI. £. 3.

tiones, fe putabant Hebrzi ope divina defti-

loquatur íponfe ? canceliis: F» diefus

tutos , & arbiirabantur. Deum longiüs ab

meus loquitur mibi : [urge, propera amica,

ipüs abfuiffe: hinc Gedeon Angelum redar-

mea;, columba mea , formo[A mea , & veni,

guit conlolantem , & Dei przlentiam affe.

jam byems tranfit.

Tam vicinus eft dilee

rentem ; $i Dominns nobifcum esi, quomoda

étus [poníz ,. ut familiares cum eo mifcere

apprehenderunt nos baec omnia? ex Dei pra-

fermones valeat; cancelli, vocem non im-

Íeniia, & affitenia non potuit Gedeonin-

pedientes audiri, interponuntur inter fpone

ferre tribulationem ullam ;. quia argumen-

Ífum , & fponfam; & ubivox auditur fponfi;

tabatur juxta mundi philofophiam, qua ex

qua in hyeme rigebant perfecutionis, flo-

principum |favore nonni(i profpera infert ;

rent in vere amoris ; poft hyemem flores

quafi zque. calamitates, ac que& ad. votum

erumpunt é gemmis; quia é gelida hyeme

contingunt non eífent à Deo: Angelus igi-

tribulationum prodeunt vernantes . folatio-

tur hanc veritatem docturus Gedeonem fub-

rum flores ; quibus cxleftis fponfus coroe

junxit: vade in fortitudine tua , $ liberabás

nat, quos diligit. — Hac eft ejus'confuetu-

lfrael de manu Madian; quafi diceret ; ícias,

do, ut quos impensé amat ,* igne tribula»

Deum neutiquam à populo. fuo receffiffe,

tionum purget , ac majoribus cumulet be.

quamvis in ipfum adverfarios . immiferit :

neficiis: neque cenfenda fünt mala, qua ad

hoites in nos excitat, ut virtusnoftra fplen-

fummum bonum perducunt ; imó & in (e

deat illuftrior ; non enim fine. conflictu le-«

probavit, ac nobis commendavit

, qqi

guntur vi&lrices palma , nec ullus inftitui-

fummum eít bonum,

tur triumphus fine previo labore : nifi terra

proícindatur aratro, difcerpatur raílro ,

madeat pluviis , qua fuo fufceperat in fi«

nu femina non fovet , nec multiplicata re«

?

Ílituit.

$1,

. ( i&

Non abeft igitur Deus,cüm permit

ltït

nos adveríitatibus divexari; fed nos excolit,

ut überiores virtutum fructus demus. Etiam

€Antuc n

à fponía in facro epithalamio videbatur lon-

giüs abefle (acer fponíus ; Ecce iffe. venit

$. IX,

LY

Tribulauo morum magïü;ä pravos Affectus caftigat &c. 691-

5 pX

dares ?- quód fi ipfe fuis manibus crucem

humeris tuis imponeret , auderes tu eam

Hi Chriflum. fequuntur. ejtsque

teípuere? non ne ambas extenderesmanus;

quibus tam pretiofum pignus. ampleclere-

vejlizia affequuntur, qui pravos omnes

coercentes affetlus pié urount ,. &5 adver[a

ris? nonne labia fubmitteres, ut per. cre-

bra ofcula tuum in crucem Chrifli amcrem

quaque patienter tolerant, atque [acva

teílareris? nonne humeros inclinares, ut ce-

pacseniass. Cbrisii lspfana vev

1

TEBEMP.,

leriàs eam fuíciperes, ac geítares? iméhoc

unum tibi votum effet, non tantüm Chriilt

[35;

Us nos ängunt, & acriüs tangunt, cu-

«rucem baiulare , verüm & pro Chrifto in

jusmodi íunt paupertas, labor, hu-

«rucemori, Quid ni hanc crucem tibi Chri-

Q

militas colerantia, ignominia, quid

ftus exhibet , cum adverfitates te premunt,

fpirant divini; quippe attactu rei divinze

€alamitates affligunt, tribulationes undique

gravant; has f1 equo animo, f1 adamantina

quamdam contraxerunt divinitatis fpeciem;

cujus propterea fuperítites. funt veluti re«

patientia toleraveris ; crucem tibi à Chri-

liquie-

Quód fi monumenta virorum il-

Íto exhibitam geftibis , f1 non humeris cor-

luitrium venerantur etiàám non illuftres; &

poris, aifectu tamen animi; &hoc eltcru-

fanctorum reliquias, & imagines veneramur

cem baiulare, &Chriftum fequi; hi dicun-

non fancli? qua in ceníü collocamus malo-

tur crucem ferre, & Chriftum (equi, ejüs-

que vefligia calcare, -qui pravos omnes co»

tum , ut paupertas, patientia, fubjectio, tor-

menta, -dolores, vulnera, cruciatus, reliquize

€rcentesaffecdtus.pié vivunt , & perfecutio-

funt Chriíti , & facra pignora minime à

nes, ac adverfitates patienter tolerant, D.

A Timethb,

£.2 w i12,

Chriitiano rejicienda, fed àdmittenda; non

Paulus ait : Ownes qui volunt p:ä vrvere m

'!'*i $V9

contemptui , fed honort habenda.

Quod

Chrisflo 7 ESll perfecutsonem patsentur.

fi corporum colimus .reliquias, non eit cut

Tunc Hebrei JEgyptios habuere pet-

,83,

fecutores., cum libertate à Deo donati ad

eas negligamus :animorum ; 1 reverentes

inftrumenta ofculamur fuppliciorum , qui-

terram promiffionis duce Moyfe iter.| infti-

bus paífi funt martyres; cur ea defpicimus;

tuerunt.

Non dixit Rex Pharao; Perfe-

Exodi £, 1 $*

"W. 9.

quz ipie fanctusfanctorum con(ecravit, G

quar, &5 comprebendam quando vidit He-

brzeos fuis in ditionibus luto merfos, ac va-

propter quem palfi iunt marryres ?. Quéd

í1 corporum reliquie funt offs, & offium

riis preffos laboribus; fed cum in fugam

cinerés; lipfana aniniorum funt virtutes , ac

effutos afpexit. -Hoc idem cum hominibus

agit tartareus hoftis;: quos videt vitiorum

eatündem exempla. Quid ni, non folüm

corpotis, verüm etiam qua nobilior eft, ani»

luto merfos vix ulla in ipfos arma movet:

NT

m Chriti reliquias habemus, eu. virtutes

«um veró fugam querunt per veram refi-

pifcentiam, & à vitiorum luto emergunt 3

heroicas; quas propterea necefle eft-plari-

mi pentemus , nobi(cum in (alutis fubfidium

tunc hoflilibusincurfionibusnititur eos pere

Immitiit Deus tribula«

jogiter eircumferamüs: funt hujusmodi re.

fequi , ac terrere.

tiones, & tempeflates , ut ad portüs nos

liquiz pravorum omnium noftrorum affe-

€&uum amuletum przftantiffimum j &gri-

ducat malaciam : quin cceelum ipfum contra

tudinum omnium falubris panacea,-. -Hiec

eluvionem inubium nos communit agglo-

meratione ; Cumque obduxero nubibus «g. G9v

fi (zria mente volueremus , flexo genu ma-

nus eXóícularemur paupertatis, pectusno-

dum , apparebit Arcus meus ia subióus. Et

ftrum arumnis, ac tribalationibus ulcro ex.

vecordabor federis snei vohifcum.

Quid

hiberemus; humeros noíltos crucicóntéecra-

portendi'five nubilo, five arcu poterat ?

Temus,

Quod (i procumbentes, & in ób-

quam.vel-fulmen é nube excuífum 5 . vel te-

fequia proni erucem adoramus, eó quia fue-

lum ab arcu-emiffum ?. & tamen non lagit-

rit Chriítus in ea paffüs, eur & iplum páti,

tam arcus:eiaculatur , fed pacis oículum

ipíos crüciatus, vulnera ctuenia, [pineum

figit; non fulmen in nubis cuditur officina,

fertum afflictionum, qua animum pungunt

Ted difcolor ,::& arridens pingitur Iris: fau-

non lubeates: ampleCtimiür 2 non lecántes

fla omnia. prodeunt & procella:' non igirur

fuícipimus ? Si Chriftus füb crucis ponde-

mirum' fi é tempeílate tribulationum ma«

re fatifcens, montisque GOlgothæi fubieus

laciam hauriamus. coníolationum,

Credi-

faftigium; jam pluries ob trabis pre(luram,

diffes à Jofepho contrufis nubibus agglome-

ratam in í(accum tempellatem in fuos fratres,

pondusque ingens in terram lapfus tibi in

hoc cruento itinere obviaret, ac fupplicibus

cum eos füblati fcyphi reos fevero redargue-

eblandiretur verbis, ut. velles fuccolando

retfupercilio ; puráfíes fcyphum catenas fe-

vicarios fupponere tanto oneri humeros,

cum, & compedes traxifle; Qui furatus eff

ac laboris partem fubire : nüm auderes id

fiyphbum ipfe fít feruus meus: & quamvis tra-

Chrifto petenti, & pro te fatifcenti dene-

tres gemebundi propriam obteítarentur in.

gare? An noa ommi te cenferes dignum

nocentiam , veniam expofcerent; Jofeph ta-

Íupplicio , fi opem tuam Chriíto opus ha-

men nec precibus flectebatur ; nec lacrymis

benti inficiari praefumeres? Annon nequio-

molliebatur,

Séd cüm procellatonitru mi.

rum omnium te crederes nequiffimum , fi

narum fulmini poenarum videretur praelu-

tetrorem incutere, iris delineaba«

Chriíto pro te lanienam patiend repulíam

dere $ 4c

Verani de Affeétsbus Tom, I.

$s sS$

tur

692

Dïffertatïo XXXL .

tüf in turbice; & übï fervitutem metue-

rum: QQueis pater fdnaifz'awit: Plerique »enrto,

ruat, inde fratrem receperunt; qugz tetra

quarunt , quznam fit hac Chrifli fanéti, v55

fuerat tempeftas fraternos ferenavit animos:

catio 5 num à perfona Verbi divini in natu-

nen furtum, fed charitas. in tritico latuit ;

ram redundet humanam Chrifli ? an. po.

tiüs à fontali origine | gratize fantlificantis

fcypho recondito in annona non mortis ve-

nenum Jofeph fuis propinavit fratribus, fed

fcaturiat ? tametfi. his omnibns fanclitatis

vitz lac.

Amorisnon odij inf(trumenta fue-

generibus fuerit Chriftus. perfe&titfimé ini

runt fcyphus, & frumentum ; bina. fcilicet

fignitus; adhuc tamen alia fpecialis in Chri-

vitze fulcimenta, convivium Ípondent, non

fto (an&titas fplenduit , qua à fua paffione,

fupplicinm ; vitz augmentum , non mortis

fuise vulneribus foras emicuit , ut explicat

argum entum.

T neophylactusin Joan. 10. inquiens: |Quem

Sed cur Jofeph fratres faltem non re-

Pater Santitficavit : fantiificauit. eum, boc

$4.,

darguerit? eà quia necem ei inferre adnixi

esi, [auxtt [acrificari promundo : zerumne

fuerint , in cifternam ficcam eum demife-

qu.s Chriftus toleravit ; dolores quos fen-

zint fame, & fiti perimendum; & tandem

lt ; perfecutiones, quas fuflinuit; oppro-

mercatoribus venum dederint , ut extetis

bria,quz devoravit; ípinea ferta, vetbera,

duro famulitio inferviret ? quia nimirum

& vülnera , quz paffus fuit, Chrifli fuere

ttibulatio.omnem obliteraverat injuriarum

fanctificatio ? & licét pluribus alijs effet ti-

fibi ilatarum memoriam : perinde ac. au-

tulis fanctus $ hac tamen fpeciali fanclita-

ram in crucibulo fcoriam exuit ; etiam tri-

te, quam dolorum acerbitas ingeffit, ma-

bulatio quidquid in homine eíl vitij delet ,

ximé deleclatus, . dolores, & vuluera , ac

ac prorfus extinguit : imà eft affliciio pree-

eliqua. cruciamenta, perinde ac quzdam

monilia aurca, && gemmea amavit, qui«

propera dcliétorum venia,fanctimoniz preee

agium , & diffimulata felicitas, ut innuit

bus ornaretur ; imó & fpeciali etiam qua-

D. Zeno Veronenfis , ubi de zrumnofo Jobo

dam donaretur in. erumnis beatitate, quo-

Serni. dà

dam in preffuris folatios in acerbitate do-

ait: Jb felicitatis prifliue flatum diffma-

astient,

laundo non perdidit , [ed mutavit * hoc elt,

lorum lenimento 5 in vulnerum inflictione

CR

Tobi calamitas, non amiffio,fed diffimulatio

gaudio; G in necis perpeffione felicitate ;

felicitatis fuit.

Non íolàm Deus profpe-

quia calamitas, patienter tolerata, quaedam

fitatibus homines beat; verüm & calamitati-

eít anticipatz beatitudinis praeguílatio ; vel

bus illos felicitat,

Jobi virtus nullibi fplen-

faltem certum beatitudinis obtinenda pra-

duit illuftrior, quàm in fterquilinio, tunc de-

flagium ; eleganrer Zeno Veronen(íis : C/a- Se;.,,,c d

facatior;ac purior enituit; hinc diris vexatus

mat de profundis ,. €8 Paulus obrutus cala. geova.

calamitatibus,nunquam erumnis fatur aiebat:

mitatibus beatia ,. cum pro uomine Domini

EJQ'FD,?Q

latrones $n itineribus , lairones in. civitati-

Et qui capit. ipfe me centerat, G poítea fub-

jungit.

Hac mibi fit confolatio , ut affis-

bus patiatur 5 cum à Judeis virgis ter ce-

fus, naufragio trine diluitur , cum $n/an£

ens sne dolore, uou parcat : in erumnarum

populi furibunda tempeflate lapideis 4mbri-

pelago procellà exagitatus dolorum , ac la-

borum, non fluctuavit impatiens; fed ac-

bus feliciter. grandinatur ; vocat calamitas

cerfità animi lztantis malaciá serumnis,per-

LÀ

tes beatas , & felices lapidum grandinatio-

inde ac vernantibus rofis delectabatur

LJ

nes5 quia erumna ,. t adveríitates, quae

quamvis fpinis circumfeptus; adhuc tam avi«

calamitates fecum trahunt; ad beatitatem

ducunt,& ad eternam manuducunt felicita-

Ai h

d& perfeverantiam fitivit laborum , ut fe

' 4).3.

confolati, imó & beari zerumnarum diu-

tem, Hinc Chriftusquiapud Joan. munere

€ Ib.v.tl.

turnitare exiftimaverit ;; & id enixim opta-

fungitur boni Paítoris: Ego fwm Paffor ba-

", fuum gregem non deliciis inter vireta

vit, ut DEUS non parceret doloribus in-

fligendis, crumnisque augendis ; & inde

delinivit , non inter flores ei pafcua exhis

parceret peccatis, que. arummae patienter

buit 5 fed intet. lupos prazda inhiantes pe-

toleratz obliterant : quia ut fcite T'ertul-

ricula, perfecutiones ,' erumnas . appara-

ziä. de PuD

lianus : Omne delifium , aut. venia expun-

vit, Ecce ego míétto vos (icut oUes in mé- Matrh, fo,

iififiü.

gi: , 4ut pona .

venia ex casligattone ;

dio Luporum , oves fimplices, innocenter v.16-

gna ex damnattone.

Vocat veniam de-

ballantes inter Jupos mittit crudeliter vo-

licti caftigationem delinquentis ; quia aflli-

rantes ; inermes agnos luporum. famelico

&io veluti poenitentíe amula, quadam eft

denti exhibet | difcerpendos. , vorandos ;

quomodo igitur bonum fe fatetur pafto«

anticipata noxarum venia ; tribulatio enim

remittit deli&tum, quod delectatio admittit;

rem ? .Ego fum Paflor bonus: bonus Pa-

Strm'h;

& zrumna expungunt quod delicie contra-

ftor dies, nodlésque excubat , nc lupi in

xerant,

gregem irruant; & fiirrnunt , alacer pro»

97*

Imó non folàm tribulatio noxas delet,

prio periculo . redimit ovium difcrimen.

quas delectatio contrahit; fed etiam fandti-

Non is bonus Pailor , qui fuas lupis expo-

U&. di PA

tatem fuggerit, quam patientia ingerit ;

nit Oves ;

noceant,

fed qui lupos arcet ne, gregi

Üitptis t

adeoüt quem zrummnz excruciant, hunc

86,

fan&itas oruet ; meque fanctitas Chrifti

Sed ea eft perfecutioais :profpericas ,

ut tuncfecuriüs tutetur , cüm pericula fre«

fplenduit clatior » quàm in rubo 2rumna.

quentiüs

/

[

E

4

: Tribulatio morum magi(tra pravos affecus caflipat &c. .€93

lt

quentiüs imminent; tunc incolumitati con-

vincti, dedecore contumeliofi, & ad omnia

Íulat , cüm hofles ferociunt truculentiàs;

fzevitiei cruciamenta de(linari, ait: Prozuci-

tunc falutem conferat , cum lanienam appa-

tur Martyr ad experimentum felicitatis, ad

—

rat: pafcit Chriftus oves fuas periculis; fá-

ipíum. devina. fedis afcenfum.

87.

ginat gregem fuum pcrfecutionibus , Cingit

Non mundi larvate deliciz , non fen.

erumnis, premit adverfitatibus, obruit ca-

fuum fucat& voluptates; fed corporis tole«

lamitatibus, affligit tribulationibus, ut no-

ratz paíffiones , fed calamiratum coacerva-

Xas eXcutiat, pravos affectus co&rceat, pro-

t preflure experimentum exhibent felici-

bos excitet, virtutem foveat, & fan&titatem

taüis. — Qui fzevioribus pro Chriíto fuppli-

coronet ; ovis Chrifti fuit D.Paulus, fed hunc

ciis lubens de(linatur , experimentum fufci-

nulla adverfitas (regit , nulla procella mer-

pit felicitatis, & coeleftis gloriz fublimem

fit, nulla perfecutio perdidit : quia ut appo-

aufpicatur afcenfum ; quia quó martyr plu.

fité ait D.Gregorius Papa in Moral. 4Zver.

ribus frangitur vulneribus ; €ó uberiüs e«

.

fitas. qua bonu votis, aut viria objicitur, pro«

jus confulitur. integritari

D)

quó copiofiore -

batio virtutis eil , mon indicium reprobatioe

madet fanguine, eó nobiliore veítitur pur-

i.

Quis enim ne[ciat, quam | pro[perum

purà ; fi ryrannico ictus ferro cadit, utho-

ftia mactata ; de hofle. triumphans furgit

fvtts quod Beatus Paulus e/Apoflolus pradica-

turus ad Italiam veniebat 5 6 tamen veniens

victor, G altior evehitur ad caleíte capi-

naufragium pertuli : fed tamen cordis ftutii.

tolium ; quia non martyr in martyrio pe- .

rimitur ; fed fides in martyrum corpcribus

bus integer fietit ? erumnis premi potuit non

perimis quin calamitas non moerorem ani-

veluti feraciore in tellure fuppliciorum ine

ii tortorem accerfivit; fed virtuslatitiam

ftrumentis excolitur , ut fanguineis rigata

fovit cordis inflauratricem , & miferiarum

pluviis vegetior floreat ; G illuflrior cre«

expultricem; viris ftudio virtutum addiciis

Ícat : nam fi martyr crüciatuum felicitate

agnatum contexitur gaudium , quod nullà

gloriatur, fides Chriítiana ineruente pere

ruinpitur causá, nullà abigitur fortuná, nul-

fecutionis procellà latatur. lauresta; neque

láque obruitur procelláà ; .vir enim quem

anhelz tribulationes ,' anxiz. calamiiates ,

virtus ornat , nunquam ab animi dejicitur

zerumnofi dolores ei funt exitio, ífed vir-

ferenitate, femper tranquilluseft, ac hila-

tuüds exercitio , quaproptet aiebat Apofto-

lus Gloriamur in tribulationibus z. quia ficut

vris; quia ejus letitia non ex alieno pendet ;

nec favorem hominum expé&lat, nec no-

hilaris illa Arabiz lacryma thus fragran-

ffh Il

vercantis fortunz minas timer; innata, vel

tiam fuam non exetit , nifi cum flagrat,

'v' ,

faltem agnata eft iili,quia jugiter duratura ;

fuam non prodit virturemnificum igne tor-

in eo naícitur parturientis ; ac obftetrican-

quetur; ita quidquid in viris fanétis redoe

let virtutis in tribulationibus innotefcit

.

*

tis grarize beneficio, adolefcit, & nunquam

immoritur: quidquid ei obtingit five ex«

eft virtus veluti fydus, quod nocle tantüm

trinfecüs ab hoíiis violentia , five intrinfe-

fplendet , & die latet; f1 dies profperitatis

cus à pravitate naturz fortiter propellit, fi

atrideat vix fuos virtus nitores delegat ,

quos ingruenie noclis tribulatione pleno

noxam fuggerit ; fin veró dolorem ingerit

fortiter fuftinet; non enim urgenribus ca-

agmine difundit.

Viris Chriftianis, qui

lamitatibus animum defpondet , nec triita-

cum Apofítolo gloriantur in tribulationibus,

advería non obfíunt, fed profunt 5 fciunt

tur erumnuis, nec proílratur adveríis; fed

d Rotn, ss

ftat eloriofior : ait Apoltolus: Gloriamur

enim tcriturari gtanum ut reponatur in hote

f U.39^

l OUWIO

in tribulationibus : nonenim anxiz calami-

reo ; feccari& quadrari lapides,utcollocene

tates, nec zrumnoíe miferie, nec feve

tur in templo; moveri turbinem, ut Elias

erfecutiones in Chrifti Achletis moerorem

rapiatur in coelum,

gt.

ullum follicitant , nec lacrymas cient; fed

Viris virtutum addiclis ftudio non funt

ferenati animi latitiam excitant, G beatam

serumna detrimento , fed glorize incremene

in ccelis gloriam negotiantur, ut innuit Ter-

to; duplicantur, non amittuntur, qua ca«

tullianus lib.de Patien.c, 1 3.ubi vocat tribu-

lamitatum procella viro rapit patienti. in

ub

Debacchata in Huffeum

