opprobrio, nequeà ua fe . fübducere deje-

L TPI

pemodum mundi partibus advehuntüur; e-

Cione;quamvis zdificiaerigeret, parietes, &&

Mi

;

vifceratur terra, flagellatur mare, compla-

faxa furfum elevaret, domósque in altum at.

LY

nantur montes, exfcinduntur fylvz , accer-

tolleret; quia fi erexitzedificia, non erexit

S'MP 21

funtur exetcitus operariorum, fabrorum ;

parie-

m;ntem;ü in fublime evexit lapides,&

tes

-

-

^T.

AffeQus ab ædiücij-s/;c'a*fuis, ,n'c cadat, avertendus, 167

N

tes fion furrexit ip(e ab ignomïn*ïa;'fï ceemento

gunt, domos conüfumft ; Ut muri, a pa-

difpofitos ad tegulam sedificatorize artisjla-

rietes ; quodammodo indigentium , 4eu

ides illinivit , non propriam delevitigno-

pauperum fanguine madeant.

Domus, fi

bilitatem ; fi calce parietes dealbavit , non

ex(traantur, ita erigendz funt, ut nonde-

tamen clarior ipfe evafit ; pavidus enim fem-

firuant. alienas Opes ; non exfugemt alie-

OOU LP

per excurrebat , ut vel foliorum flrepitus

num fanguinem , non extorqueant.mifero-

timens carnificem conícientiam circumfer»

rum fudores , non fruftrent pauperum la-

ret $ & licét tacité, alté tamen inclamaret ,

bores.

Suos etiam fibi. nidos conftraunt

domorum ftructuram. timoris murum non

aves, fed citra damna aliorum: etenim vo-

evertere , nec glorize molem poffe erigere.

lucres omnes opportuniffimis fedibus nidu-

WE

m

Quàm labili, ac ruinofo innititur funda-

lorum fibi maníiones conftruunt , eó profpe-

BX

mento, qui gloriamin zdificijs aucupatur ?

&u', fitique accommodato , ut ventorum

.' «üm vel ipfe author zdificiorum , ac pri-

impetus , delapfi grandines , diffufze pluvize,

L

mus, qui interris coelum verfus aedificia e«

Amequeant enixis pullis perniciem adferre

m

rexit, inglorius fuerit: quianimirum nul«

hinc videmus ex avibus , aliasfaxis , & ru-

lam domorum conftru&tione potuit fibi glo-

pibus nidos fuos obtegere , & communire

riam zedificare.

/

fufpenfis; alias in perforatis montium cau.

3

Quin in hoc zdium erigendarum an-

tibus patentibus orienti Soli, vel meridiano

?

thore illud notatu dignum , quód cüm Cain

inzdificare; alias telluris excavare finum ,

primus coeperit domus zedificare malum inde

acin foveis tutamina fibimet quarere , ac

omen azdificia fumpsére , cüm eum ha-

«ubilia edendze prolipraparate; alias atbo-

buetint primum authorem, qui primz cz-

rum comas quaerere, & fub foliorum invo-

dis Author fuit ; qui prius humanum fanguis

luctis , tutam confttuere ftationem ; alias

x;,:

nem fudit in fratris internecione , quàm a-

inter vepreta obatmatam petere cuftediam ,

. quam in calcem,fpypfümque inijceretad pa-

il

ad rapacem manum fpinis arcendam. Quàd

i

rietes'erigendos; priüsfraterna nece manus

finatura parens miniftras manus illis dediffet,

foedaverit, quam vivacalce parietes dealba.

n

haud dubium , .quin & ipfz conftruerent

]s

vetit;priüs ex faucio fratris corpore didicerit

mceenium alta faftigia, & periculum quod-

[«

cruorem fpatgere, quàm gypfum ex albi-

libet arüficiofa excuterent firmitate ; cüm in

cante lapide mediocriter ufto paratum , ae

«

ijs, qu& roftris, & unguevaleat plurimüm

pulveratum per cribumeffundere : caveant ,

confpiciamus ineffe vigoris , ac induftrize.,

ilv

qui zdificiorum amore corripiuntur , qui

imó, & artís fibi à natura inditze ; quam ho-.

zedibus erigendis operam dare mocliuntur ,

mines imitantur,

Nidificant Aquilze ex-

caveant inquam , ne alienum fanguinem cal-

efis plerumque in rupium cautibus , pe«

ciimmifceant , & fumptus zedificijs erigen-

ls

trísque montium , pariüntque ova terna,

dis neceffarios , nontamáà fuis zrarijs , quàm

pullósque excludunt binos , licét linterdum

s

ab operariorum vifceribus extorqueamt ;

ternos , alterum tzedio nutriendi expellen-

plerumque fiquidem pauperum fanguis

us

tes , quia eo tempore cibum ipfis natura

magnatum ecedificijs immifcetut , quod de-

deneget , adeó ut albefcant inedia pennz;

À

teflatur Deus, dumait: Pequi edificat ci-

(

ut meritó partusfuos oderint, |Verüm eje-

vitatevi in [anguinibus , feu pauperum op-

€os ab ipíis cognatum genus offifragze ex-

i

LC

preffionibus ; Mercenariorum fudoribus ,

cipiunt ; educántque cum (uis.

*

fl

quique fanguinem fuum exhauriunt divitum

]s

Pra cxteris volitanti turmis plurimum

palatijs erigendis: v& qui próprijs parcentes

produnt fagacitatis,. & induftrizein domun«

je

facultatibus aliorum fanguine domos con-

f

culis fibi conftruendisapes: Mella enim fcr-

firuunt, feu alienis utuntur pecunijs ; ut

vaturz domüfculas, velarborum cauli, ra«

A

zedificia erigant , quz plerumque ; nonnifi

nísque fubnixas , vel in alvearijs praecondi-

plurimorum ruinis videntur ftare : vze qui

ll

2

alios

tas mirocon(iruunt artificio , in quibus hye«

alios deftruunt ,

ut fibi zdificent ;

me conduntur tutzà nivium, pruinariimque

$)

opprimunt , ut proprias domos erigant :

rigente flatu , neque ante fabas florentes exe-

ü

v& qui aliorum ruinis , veluti ruderibus pro-

unt ad opera.

Nontamenin cereis fuis do-

o*

prias domus conftruunt 5 tantüm funt hi

mtnculis putestotam dormirehyemem ,nul-

»je-

alieni àvero, figloriam putent zdificiorum

lus fiquidem fluit, fulgétque dies, qui otio

p

fundamentis ftabilire , ut potiüs eam deftru-

ijsdem pereat, fuo quzeque fungitur munere,

ant. Hicalculum in ipfüm veritatis finum

Il y

cbeunt fingulz fua officia; favos conftruunt,

o

adijciunt , qui veriüs afferunt, gloriam zdi-

ceram fingunt , domos , cellásque ex(truunt,

ficiorum erectione non fu

(ut

rgere , fed minui ,

& fobolem enixz curz incumbunt , ne quid-

d

& fepeliri.

quam noxij patiatur; & quamvis fuas apes

Cavendum itidem ne in nobilium zdi-

extruant cellulas ; acervent ceras ,. diítin-

fe:

itf

Serm, .;4'. ge ficiis lateàt pauperum fanguis , ut loquitur

guant favos ; ita tamen fibi, ac enixzà fe

JUAMÍILAL,

S. Bernardinus Seneníis, imquiens : Zmgre-

proli profunt , ut nemini obíint ; laude

»

mwdi, art, dere Magnatum aulas triumphales , &5 uri-

certe merenturerigi,que domos fuas ita eri«

3. €4p. 2.

nam non depauperum cruore confirutias , ab

j

£uat, ut nulli officiant: non pudeat homi-

fif

omni procul dubio pietatis , & charitatis

nes infecta fe&lari , & à ratione deftitutis

J

domo Íe excludunt , qui fuas ita zdes eri-

normam edifcere fine czeterorum damno zedi-

ficandi,

$.1I,

X 3

DurpMa du

168

| --Difï'cxtatio VIH.-

nium infudárünt; fiartificium Fe'c&nfe'amüä

$. II

archite&onicum $ erant przgrandes lapides

ita fe&i , dolati , politi , & quadrati, ita

Humanus Affetdus tumc probé adi-

fimul connexi, ut afpe&tui intuentium nul-

ficis. innititur , ff in eorum flructurá

jum appareret mallei , vel alterius fabrilis

,.ton bominis , nec proprjj nominis y. fed

inftrumenti veftigium , adeó ut fufa potiüs

divini Numinis gloría ,. ut in $e-

omnia, & conflata, quàm arte coagmenta-

Iymao . templo , [Mendeat.

ta infpicerentur, . £Malleus ,. & fecuris , &

3. Reg.5,

ï

'Tinam in sdificiorum molitionibus

&.

omne ferramentum non funt audita in domeo ,

nonptopriam , fed Deigloriam que-

cüm &dificaretur 5 faxis nimirum jam antea

l7

rerent homines 5 non hortos penfi-

ubi à latomis excidebantur (ingulari perpoe

les Semiramidis ; non villas amceniffimas

litione, miráque connexione aptatis.

. Neronis; nonampliffimas Augu(ti porticus

Siconflructi jam templi magnitudinem ,

&.

fuis includerent adificijs, fed cum Samuele

amplitudinem , firmitatem , ornatum , &

altare conftruerent fupremo Numini ; Ef

fupellectilem expendamus, par opus nullibi

gl!

$, Reg. 1.

adificavit ibi altare Domino , hoc eft in

unquam mundus vidit. — Locus ftruétura

domo Ííua, in qua non folüm exftruxit al-

ampliffimus mons Aoria fuit , clarus relie

tare , fed Altiffimo Domino con(truxit ; hoc

gione Abrahami filium immolaturi ; hunc à

:e(tnon famz fuz propagandz , non familiz

contermino Syonis jugo ingens vorago , cui

:

decorandz gratiá , fed ut fupremo Numini

nomen 4ello difcriminabat , fueritque pro-

litaretur: edificavit ibi altare Domino : fed

pterea neceffe ad laxandam . edificij aream,

uónamin loco, quánam in domüsaula, an

valles implendas, tellurem 2quandam , plu-

foriáffis in oflij veltibulo ? ut omnibus pa-

rimas , & ingentes excitare fubítruGliones;

teret aditus ? nonibi , fed ubi judicabat If-

L

ut alicubi murus cubitos trecentos , plures

!

raélem , ubi fedebat pro tribunali

L

quia

alibi altitudine , quin

aginta latitudine

&

d

m

Princeps forían raró Judicem agit , quin pur-

&quaverit ; laxitas ;

agnitudo templi

gatione indigeat ; ut fordes, quas facilé in

fpeciem prafeferebat ampla civitatis; ut

tribunali contrahere poterat , inter hoftias

teíle Tofepho procul afpicientibus montem

expiaret , victimarum fanguine deleret ,

nivium blandimento albentem , mix:isque

" eed:icavit altare.

Imó praemiferat Samuel

auri radijs non absque intuentium pavore ,

facrificia judicijs, cüm legamus priüs facri-

oculorümque grato fimul , & terrifico quo-

ficáffe , & poftea judicáffe , priusque idola

damhorrore referret, | Altitudoad centum

Uti-

extermináffeà populo , quàm hoftes.

viginti cubitos affurgebat pluribus diftinsta

tiamNuminis cultus;Dei gloria,nonvana ho-

contignationibus ; veflibulum fexaginta cu-

minis gloriatio quzreretur in zdificiorum

bitos excefferat inlongitudine , & vigintiin

c;

-gnolitionibus conílruendis ; non cafuris ;

latitudine,gemino cinctum atrio multis por«

j

nec labentibus parietibus inniteretur gloria

ticibus diltincto, — Tripartitum erat adifi«

i

con(truentium , fed firmiüs perennaret cum

cium,

Primó veftibulum pretendebatue

:Salomone , cui nil magis cordi, quàm Deo

templo longitudine viginti cubitorum , Jae

tempium conftruere, quod laxitate , magnie

titudine decem.; qu& eidem adnexa erat

ficentiá, archite&cturá, fplendore , facrá fu-

pars excurrebat in longitudinem quadra-

. pelle&ili, 'catera fuperaret.

ginta cubitorum, inlatitudinem viginti, &

7*

Quanta enim fuerit à Salomone con-

templum proprié vocabatur , à quo muro

'ftru&ti templi magnificentia Cornelius à La-

cedrino multis gemmis coruíco feparabatut

pide, & alij Interpretes, facríque hiftorici

pars tertia , que penetrale , feu intimum

referunt , & ex fine facilé conijcitur ; erat

facrarium , vel fanctum Sancltorum diceba-

fiquidem diving Majeftati fedes preparan*

tur ; ad quod foli fummo Pontifici, & fee

da; & decuit, ut omni majori fplendore ,

mel duntaxatin anno patebatacceffus. Muri

o Ea ais - EEE Ea T

magniücentia ; & ornatu conílrueretur ad

utrinque ex marmore educli erant candidife

Dei Majeftatem ibi humilibuscolendam ob-

fimo , intus tabulis cedrinis contecli ; e-

fequijs: fi (tru&turz fpeclemus ideam, fuit

rant tamen tabule auro illitz ,

ac mira

hac à Deo Davidi dicdtata , & per Davidem

Ículpte celatura.

Pavimentum itidem ni-

Salomoni : fi (umptus penfemus , hi opu-

tidiffimo conftratum auro ,trabes, & tigna

::

lentiffima duo evacuárunt eraria , eos fiqui-

potiori parte cedrina erant aureis veftita la«

dem fuppeditárunt duo Reges David , &

minis , quibus fubnexa laquearia eleganti

Salomou fummis affluentes divitijs : fi ar-

Ículptura plurimo fplendebant auto.

chitectum , & conditorem fpectemus, fuit is

Fuit huius templi ftructura pror(us fin-

9.

Salomon caeterorum omnium hominum Sa-

gularis :' hinc David eam unicorni pariavit:

pientiffimus : fi templi confideremus ftru:

Et adificavit .ficut unicornium Santluarium

P jhlm. 77 ."

€turam , membrorum fymetriam , partium

fuumin terra , nimirum cornu robur prodit ;

proportionatas di(tantias, & convenientias ,

G unicum operis indicat raritatem. Et quie

lt

opus erat ab omnibus fingulari miraculo ha-

dem magnificentiz (ingularis fuit Solymei

bitum , fimülque fummz venerationi : fi

ftructura templi, cui excitando.per tot an-

numerum operariorum fpectemus multaho-

nos , quadraginta , & unummillia hominum,

minum millia in ejus ftructura per fepten«

& nengenti operam impenderunt , & cujus

unus

: -Affc&u,srab edificijs Cafurïs ,necadat, avertendus — 369

wunus aliquis murus ad mille propemodum

nienfüræ, thuribula » tubze, phiale; &]li-

paífusin longitudinem protenderetur ; &la-

tatoriaviginti millia, — Initrumenta ex ele-

&ro frabrefacta quadraginta millia,

Cras

titudine alicubi ducefitos excederet pedes ,

cujus lapides ex albente marmore ad eam

terzeaurec ad fimilam recipiendam , & fubi-

adducerentur molem , ut excavati pro zdi-

gendam fexaginta millia ; Canthari vinartij ;

bus mediocri familiz fuifeciffe viderentur ,

lancésque aureze octoginta millia , phiala.

cüm effent quinquaginta pedum longitudi-

zum aurearum centuin millia, afcenditque

$ ng f

fumma vaforum duntaxat aureorum ad

nis , viginti quinque latitudinis , fexdecim

altitudinis,

Ex at-

quadringenta ; & viginti millia.

IO.

Quoed fi intima recenfeamus ornamene

gento conflatorum ad millemillia , & quin-

ta, facrámque fupellectilem , certum eft;

quaginta millia: «ex quibus conijcitur. , qua-

lis , & quantus fuerit Pontificiz facerdota-

!

ftetitfe ibijjuxta Arcam Foederis duo Cheru-

binorum fimulacra alis n utrumque Sacrarij

. lis fupelle&tilis apparatus: && revera facere

latus exporreclis , proceritate decem «ubi-

' dotes templo minifttantes , -propemodum

infiniti fuére , utetiam Levitarum viginti

torum ex ligno oleagino laminis circumve-

Íflita aureis ; & Arcam ipfam Cherubinicis

quatuor millia ; .Prepofitornm , Judicum

fimulacris licér 'exiguis juxra. prafcriptum

fex millia ; Janitorum quatuor millia, to-

Sci-

tidémque 'Organis canentium,

Sumptus

Moylis obumbratam utrinque fuiffe,

mus fuiffe ibi altare Thymiamaus, in quo

templi ftructurze meceffarij , .quique coilati

aromata mané, 4 veípeie cremarentur ex

ifuerunt, excreveruntiningentem dummam :

Scimus fuiffe

David enim reliquit Salomoni auri talenta

ligno conteztum «edrino,

iLib« 3. Pa

ibi menías denas propofiionis , in quibus

" «entum millia , & argenti mille talentorum

AU. CA a

panes facri ingulis diebus fabbsthinis pro*

mmillia juxta compütationem Interpretum 5

przfertim Cornelij à/Lapide , & omnia in-

poneretur; & cotidem candelabra auro fufa.

Scimus in ipo templi limine proitátfe duas

fumptafuerunt in molis hujusftructura, in

columnas , quarum alieri nomen fuiffe Sa*

templo hoc ad omnem munificentiam , .ac

cbin , alteri Booz , Ícapoinoctodecim cubi-

fplendorem in Dei gloriam extruendo : quia

tos, & epyililio in quinque affurgente, G

adhuc praecipuum ipfi deerat ornamentum ,

raculum ícilicet divinum 5 ;fuit hoc :eó

uidem ambitu:duodenüm cubitorum, auro

ad digiti craffitiem obductas , ( earum

inajori fplendore , & pompà , quà poflent

poítesare fufo riguiffe, Scimus inextimo

Solymei, illatum in Bafilicam, :adycümque

templi ambitu plurima fuiffe excavata fub-

peniciorem , 'übi nebulofa caligo Dei prae-

terranealoca , firmiffimo opere conítruéta ,

fentiam illuftriüs. populo :teítata e(t: &

j"

cryptas , porticus ,. culinas , :gazophilacia

facerdotes ad lucidam caliginem , facrümque

horrea, cellascum vinatias, tum «olearias ,

"horroreni , 'quadam füére perfufi voluptate;

tintz capacitatis , "ut in ijsdem inferri poí-

& prefertim Salomon ; «qui tenerrimo :de-

Íent, ac fervari primitiasomnes, -ac deci-

libutus gaudio.populum ad gratiarum 3&tio-

mes, folemnes.precationes , «& ad perfeve-

1nas totius Iíraélitici populi., quaque ítatis

temporibus pluribus facerdotum . ac Levi*

'rantiam in timore , «cultique Numinishore

tarum millibus diítribuerentur,

'Scimus

tatus eft; jufsitque poítéa admoveri ad £a-

dueicuL

per gyrum pleráque fuiffe habitacula cone

««ramaram paratas victimas,adduclas holtiasy

Ítructa , & exedras erectas in utum mini*

& tunc nebula igne admixta , iflammáque

In atrio íacerdotum

ftrantium templo.

multiplici :ceruíca:é fummo coclo «delapía

;l

peramplum fu.ffe eneum altace erectum ad

'toti adítanti populo religiofum incuffit rer-

incendenda holocauítomo:a jatitudine vi»

rorem, igne viclimas depafcente , fimülque

litationem approbante.

Sepriduo hac.de»

ginticubitorum, Fuiffeibi Jonge, laiéque

effu(üm aquarum recepraculum are confla-

dicationis folemnitas celebrata fuit , A& eo

tum, ac duodecim boum :durfis ex eadem

tempore:maólata 'in facrificium fueruncbo-

materiafultum: & fuitle hocreceptaculum,

:um viginti duo qmillia 4 arietum centum vie

GT

cujusmeminit facer codex , :ubi eiam mare

ginti millia; :effluxo fepriduo populus in-

zneummuncupatur;abluendis manibus;& pe«

genti cum letitia dimiffus 'fuit actis prius

dibusfacerdotum accommodatum.

^cimus

Deo , & Regi gratjs:

N

pro ;.[acrisr beue per»

K

fuiffe ibi varia labra , & conchas inteílinis,

'a&ts.

m

Verüm adm on—:etur Salomon :noCle in-

u2,

pedibus viétimarum purgandis , 'uteciam la-

2

xiffimam fubterraneorum «onceptaculorum

tempeita per fomnium , quietémque à Deo

amplitudinem ad quinque usque ftadia per

grata fibi fuifle facrificia , & populi vota

$

templi ambitum penetráffe ; pluribusfiftu-

exaudita 5 fervaturum fe fcilicet templum ;.

lis plumbeis , aquas per muros , folümque

fempérqueibi propitié manfurums 'quandiu

Salomon, & ejus pofleri cum fubjecto fibi

; Pfdl!lh r

templi ducentibus, quibus omniaaluerentur,

ac purgarentur.

populo à paternis przceptisnon deflecterent,

ITe.

Mirum etiam di

Deum timerent , juftitiam adminiftrarent,

&u erit , fivafä argen-

tea , & enea recenfeamus, — Si enim Jofe-

& virtutum czxterarum ftudia non neglige«

2

pho Hebrzo velimus fidem przftare, 'ex pu-

rento

Quód fi oblivioni traditoveri INue

ll

minis cultu ad exterarum Religionum ritus

h

IO auro decem fuerunt millia menfarum mi-

[

norum ; totdémque migora candelabra ,

íc transferret , radicitüs ejus ftirpem !effc

QXu

;

J7o

Diffbrtatio VIII,

excidendam ; l;te'mp!ümque" recéns exfltu-

lo

cunias , acetvatós thefauxïoä ex ,fua'iuni ece

tj

&um folo zequandum, & urbem à Barbaris

clefiarum proventibus , vel prodigunt in

qu

ditipiendam , incendendam, ac diruendam,

luxu epularum , vel in pompa veftium , ac

Pl

Verümtemplum quod pietasad fummam ex-

famulorum ; vel in alendis equis , & canibus g

L/

,

Ítruxerat magnificentiam ; hocfcelus ad ul-

vel conftruendis hortis ad voluptatem, vel

Q

Vidi ab ecclefiatticis

[^

timum detrufitexcidium $. quod culturavite

in vana fupellectili, -

tutis ad fingularem erexerat magnitudinem ,

erecta ampla , & ad fingularem pompam

L

mll

hoc indulgentia vitij folo zquavit ; quod

equorum ftabula , fedisetiam lapidibus con«

| €ultus veri Numinis ingenti fumptu, miró-

ftrudla :

vidi hortos ad omne ameenitatis

ol

que fplendore conítruxerat ; hoc Salomonis;

genus confitos, quibus excolendis non majo»

5

£0i

& populi fcelera , in cineres , pulverésque

rem Princeps fzecularis operam impenderet;

edigerunt: quod virtus in univeríze terrae

neque Semiramis in hortis fuis penfilibus ,

-

pla

fplendorem excitaverat templum ; vitium

nec fortáffis Cyrus ipfe in nobiliffimis fuis

g

. extemplo cvettit, folóque quavit, ut De-

lu

2: R, 9.

quondam plantarijs, Vidi fiquidem in hisce

us exprefse interminatus fuerat,

St amóu-.

hortis omnia tam concinné in pergulas opere

laveris coram me , ficut ambulavit pater

topiario vefüitas , in areolas, pulvillósque

tuus in fimplicitate cordus , & n equitate; &5

It

difpofita, ut pavimentum pictum;àac vivis o

feceris omnia, qua precept tibi : ponam tbra-

loribus teffalatum , pulcherrimum artiscum

u

natura videretur certamen exhibere,

Vidi

"um ruum fuper Ifradl sm fempiteruum, | Sin

g

Autem averfone aver[fi fueritis vos , 66 filij

ibi flores plurimos exotico cultu , & colore

E

vefiri,non fequentes me ,. mec cuftlodientes

elegantiffimos, quorum femina, vel cepulze

q

(andata sea , 8 caremonias meas , quas

plurimo fumptu. àb exteris, diffitísque Re-

propofui vobis — [ed abjeritis ,. 6 colueritás

gionibus coémpte ; & adducla fuerunt.

u

Deos alienos , G adorateritis eos:. auferam

Vidi peregrini.orbis germina ,. arborés-

lfraél de [upevficie terra , quam dedi ei , &&

que fub aiio climate educatas, & quidquid

demplum ,

quod [anttificavi nomine meo ,

natura in. floribus, & plantis habet illu»

projciam à confpettu meo , er'z'rque Ifrael «n

ftrius , rarius , & elegantius videbantur

proverbium , & fabulam euntlua pupulia.

hord itti complecti ; alij ex floribus 6 cas

l;o

-

|

Injerat Deus pactum de throno , teme

lyce, alij & vagina; alij égemma protube«

plóque lervando adjectá conditione, ficul- .

rabant , ut languentium, vel etiarn morie

tusveri Numinis, fi (tudiavirtutum, fi ju-

entium defectus , ac ruinas alij fubnafcene

!é,

Aitie , & pietatis exercitia perícveráffent:

tes inflaurarent tanta varietate, ut in una

.& quia nec Rex , nec populus adje&tam à

areola mille modis luderent ad intuentium

4

[

Deo purificavit conditionem, cüm fe viti

]

oble&tauentum diícolores ; prafertim cüm

fodaverint , & Numinibus exterarum gen-

locus irriguus effet fontium ubertate , in

* tium adhaferint, neglecto veri Numinis cul-

cujus meditullio aderat teftudo perampla s

tu ,. deijcitur 1írael e thtono in: fempiter-

perplexo , ac concamerato topiario convee

num', & templum poft quadringentos vi-

Ílita , quz fedem oppacaret , & afítuan:cs

*

ginti quatuor annos tempore Sedeciz Regis

erceret folis radios

[

diftinguebat ateolag

à Chaldzis flammis vorandum traditum in

"arentina myrtus varié tonfa: neque fone

cineresabivit , porticu unica fuperttite , qug

tes deerant , qui falientibus aquis zftuarei.t

à polleris ab ejus Authore Salomonis nuncu-

intra mormoreum «raterem , é cujus labro

pabatur : fed ex illis cineribus Cyrus RexPer-

caducus latex veli inftar tenuiffimi demittee

P

farum poít captivitatem Baby

ionicam duce

batur in fubjectam amplam pifcinam ; cit-

mebabele aliud zedificavit,

€um quam fcyphunculi plures expreffi micas

It

cabant € folo , & in cratere reciproci gratiffi

j

j

i

50 Ilï.

mum miícebant murmur.

Ecclefiam veró

ingrefíus , nullum ibi luftranti mihi altaria

—— — a

Conmnendatur C-'yri R'egz'r piw 77

obviavit ornamentum , nullus fpléndor in

Deum, ejtsque cultum affellus , ac mu-

aris erectis, nulla pretiefitas in facra fupel-

|

Antficientia in. templo Numini «aifi-

lectile , nullusnitor in ijs, quz addivinum

cando.

cultum fpectarent.

Uünam hi Przfules e-

rubefcerent, cüm finant fe à laicis füperare,

I4.

| Yrus regni fu anno primo ftatim co«

fimülque propriam delerent íocordiam,

. 4 gitavit dedomo Dei conítruenda, &

Cyrus vix gradus confcenderat , Regalis

ex cineribus calorem , ignémque ex-

throni, & ftatim de erigendo, acinílaurane

RUT

citare , quó populusad cultum Numinis in-

do Dei templo cogitavit ; tyrocinium fuz

5

flammaretur.

Pudeat ecclefiz Prafules ,

T

petentiz pofuit, non in fulciendo aureis

Capita infülata, à quibus non folüm ab ini-

ftatuisfolio ,. fed profufis aureis excitando

j

tio , cüm promoventur ad dignitates ulla

templo , ut in eadem fede fimul adoleícee

l

excitatur cogitatio de templo reparando ,

t

rent Pietas , & Majeítlas.

de collabentibus parietinis inftaurandis , de

Verüm quz Cyro Regi gemelle natze

1j.

U

domo Dei exornanda ; fed ne quidem de re-

funt virtutes , fimülquethronum na&lz, vix

parandis ruinis ultimis vitz diebus cogitant :

plerísque. in Prafulibus infülatis ulla con«

C s

pudeat ecclefize Eræfules » qui congeüas ge-

lociantur intet fe affinitate ,. sítque propte-

N

1ca

M

Affe&us ab *ædïücijs cafüris, necadat, avertendus — t7i

Eeapietas abavia, vel proavia dignitati , ad

gionem pecude circumfcriptam pietas Cyrï

quam Praful recens promovetur ; proinde

ftatim fuperavit auri, argentíque profufione;

pietas quafi jamedentula, rugofa , elumbis ,

fiquidem ripas transgreffa Eaphratis terren-

viribus defectiffima excluditur ab infulis , in

temJeroíolymis Cedronem penéexficcatum,

quarum finu raró adoleícit ; nonin meridie

adeó opplevit; qué auro, gemmisve in«-

ä

tantüm , fed nec in occaíu obítetricante

tumeíceret ,. non veró turbulentioribus ex

Libithina potiüs , quàm Lucina ; quia ni-

preximis montium fiftigijs delapfis aquis ;

j

mirum deíignatas Deo aras à fenibus mors

tumultuario flueret ftrepitu ; misítque Cy-

&

oítium pulfans intercipit.

Confultiàs fané

rus vaíaaurea fupra mille, ftatim pott fuba-

Cyrus vix Regnum nadus prima mentis

&am Babylonem. — Quis non aquile Cy-

conília , primásque cogitationes in am-

rum pariaverit ? cum (tatim primos Regní

plas direxit zedes , quas Deo erigeret , fi-

fui intuitusin folem direxerit juflitiz ; fed

mülque fui Regai primitias ,- ut par. erat ;

fatiüs dixerim naturam indtuiffe Oloris ,

Íupremo Numini coníecraret , ratus fir-

càm nontam coronatus Cyrus ,' quàm infa-

w ww ww w J -

miüs flaturum Regnum , fi libis , & vidi.

latus Cygnus Deo harmonicé cecinerit ; &

mis , quàm fi catapultis , & baliftis fulci-

veriüs , quàm fabulofus Amphion 'Thebe

retut : fepire agnis balantibus maluit fta-

dirutà, moenia conftruxerit Deo facra, en

—— — —o-. A

tim thronum , quàm Leonibus rugientibus ;

quam harmonice ceepit in melos erumpere :

quia innocentiz: candore , & victimarum

In auuo primo Cyri Regis Per[arum , ut

| z, Efv

religione tutiüs cuftoditur Principis folium;

compleretur verbum Domini ex ore Teremia »

quàm advigilanuum Leonum cuítodia ,

Sufcitavit Dominus [piritum Cyri Regis Per-

multiplicisque atmati fatellitij terrore.. Sa,

farum , G'traduxit vocem in omni Regno fuo

tis tuté Rex in folio fedet , fi blandimento

etiam per feripturam dicens 5 bac dicit Cy-

clementie , illicióque religionis fubditos

rus Rex Perfarum.

Omnia Regmx terra

fibrobítrinxerit ; tunc flat tranquillitas Reg-

dedit mibi Dominus Deuc. coli ,

& ipfes

ni , fi frequens victima cadat ; culrüsque

praecepit mibi , wt edujicarem ei domum im

divini causá multiplex victima Deo immo?

Jerufalem.

Hoctamen diícrimine abolore

letur ; imó tunc furgit Princeps vegetior ,

fuit Cyrus diffimilis , quia Cygnus nonnifi

cüm plures jubet ad promovendam religio-

ultimo vitze fuze die imminente mox morte

nem immolatas Numini hoftias cadere,

fertur harmonicus effe ; cum Cyrus harmo-

1 6.

Ad propugnandum Regnum , à quo-

nicos hos concentus anno primo Regni fui

vis hoftili incurfu nullum aptius armamen-

letus protulerit;

Moriturus Íuavitet ca-

tarium , quàm templum , ubi tuüc trium-

nit cygnus; fedregnaturus fuaviüs accinuit

l:

phales lauri decerpuntur , cum florente olea

Cyrus : cygnus fibi morienti parentans fu»

victimarum fanguis effunditur ; nec alio

um demulcet cantu funus , quó mitiüs pes

Principis purpura nitet. illu(triori colore ,

reat ; minüs horreat advenientem Libithi-

quàm eo, quem enectz victimz fanguis fup-

nam ; fed primordia Regni fui fan&tiüs au«

peditat ; fauftiorem fuze chlamydi aufpica-

Ípicatur Cyrusharmonico fuo concentu Nu.

ä

tur Rex muricem ad felicius regimen , ex

4

mini concorde. Canit cygnus, fed funus

hoftiarum fufo cruore, quàm ex piícis fa.

vocat, cum Ítatim morsavem abripiat : fua-

nie, /Eneumin templo mare pro ditiffimo

viores Cyrus voces emittit , quibus Numi-

eft ipfi Erythreo omni margaritarum locu :

nis cultum excitat , ac reli

"

ita cenfuit

gionis 'exercitia

pletiore fupellectile referto :

inílaurat.

a

Cyrus, cum primum fui Regni coepit auro-

Quis Cyri pietatem fupremos non fe-

194

ra fulgere ; fuitque propterea haud Abeli

ratincoelos, cum coeperit priüs cogitare de

lm

fuppar, hic enim primitias (ui gregis Deo

domo Deo conílruenda , quàm de palatijs

confecravit ; fed Cyrus prima Regni fui con*

fuo commodo inzedificandis.

Sunt, quià

d

filia " primósque thefauros Deo obtulit :

Dei cultu alieni , in id deflectunt coníülij,

n

dicavit ille fupremo Numini pinguiores

E.

E

utcenfeant, Regi magis proprium effe cle«

je

oves ; hic dedicavit opes luculentiores, :

phantos in luctà, pugnáque, utrínque cru.

!

Abel baculo íuo paftoritio gregem duxit

entaducere, quàmovesad aram petducere;

]

Deo.immolandum, fed Cyrus fceptrum fu-

volunt Regem loricatum in bello, non lin«

um in aureum convertit Angeli calamum ,

teatum intemplo ; putant;nil iaudis Regem

quo templi frontem , ac partes metiretur;

ls

H

promereri nifi fit catafractus ,& nifi Victor

$

ut viderat Joannes , inquiens de fuo An-

humanum fanguinem fuderit, cruentas cla-

a

a Alpec, or,

gelo : Habebat menfuram arundineam. au-

des ubíque fparferit, ho(tes everterit: pu«

YeAm , ut metiretur civitatem ,. &6 portas

tant, Reges decere, propugnacula erigere,

H

ejus , & murums Cyrus fiquidem arundine

non templa conítruere ; urbes munire , non

inflructus fanctiori , non urbem ; fed Deo

aras ornare; claffes inflruere , non Levitas

templum de(ignavit , quo tota ftructura

11

accire 5 Legiones fcribere, non populumad

Numinis cultui impenderetur.

facra vocare; fed quàm ceci , quàm aliens

7

*

Scio Abelem fanclioris Opilionis fun-

H

àvero! cum à cultu Numinis ita aberrent;.

&us officio primogenitas oves Deo obtuliffe.

fiquidem omnis Principis fortuna , fua à

H

"

"Abel quoque obtulit de primogenitis gregis [ui,

folo Deo aufpicatur initia, &t ideo Cyrus

& de adipibus eorum.

Verüm Abelis reli-

fs

non arcem Babylone coadidit , fed Jerofo-

Ferani de Affecibus Tom. L,

lymis

172

Differtatio V IIL

L d

lymis templum , duo propitio Numine fa-

argumeutum ad ripám Euphratï;,., in ám*

tiüs fibi , Regnóque fuo confuleret? & re-

pliffima planitie,

. Opus fuit ab hominis

vera non religioni tantüm , fed & fecurita-

bus fingulis inchoatum , & duos poft vi«

ti fuz optimé Cyrusdefignato templo pro»

ginti annos nondum abíolutum ; & quame

fpexit. , Non igitur Deum fibilenire victi-

vis imperfectum , Regni.tamen fedes fuit ,

mis , arísque demereri plebeum eft, fed

ex cujus fundamentis primum humanze at«

Regium,ut etiam cum donarijs adire templa,

tis prodijt miraculum Babylon civitas illa

arásque firuere , cum in una folius Dei manu

laxitate murorum , ac frequentiá civium

cor Principum cónquielcat ; aut fluctuet ,

toto orbe clariffima,

In ea turrim quo*

prout Numini magis libuerit,

que erexere ,

quz altitudine fydera ipía

19.

Chri&iani

Verüm quot in terris nunc

videretur attigiffe,

Verüm corruit priüs ,

Principes ; qui proprijs duntaxat inhiantes

quàm erigeretur fuperba illa edificantium

.€ommodis non victimarum fanguinem fur-

vanitas linguarum divifione , ac idiomatum

confufione

.

*

dunt in templis , non hof(tias , & donaria

non enim Deus depreffurus

Deo offerunt, fed fubditos opprimunt ; ve-

audaciam zdificantium fulmen disjecit , non

€igalium impofitionibus , fanguinémque

igneas pluviasé fummo ceelo demifit in ter«

pauperum extorquent : palatia , theatra ;

ras , fed acerbiori fupplicio puniturus

flabula , hortos, proprim ut indulgeant

fuperbos,idioma unum in-feptuaginta duo

divifum invexit s

voluptati ; erigunt , con(truüntque negle-

animorümque difcore

€lis aris , templisque Deo dicandis.

Sed

diam.

2I.

ruinofa eít eorum voluptas , quz nonnifià

Quàm infana eft mehshomïunm quæQ

ruinofis petitur eedificijs , non poteft non

rentium gloriam in zdificijs ! coelum ipa

cadere, qua nonni(i parietibusinnititur ca»

fum zdificiorum faftigijs impetunt ; faxis,

dentibus, lapfnidue obnoxi|s;

Nuliam

& camentis conantur (ydera adoriri , pug-

poffunt Princpes veram felicitatem. aucu*

nare, G expugnare , & hi fuerunt , quos

pari in hortis , quos ad omnem conferunt

*

facra (cripturaterrze filios vocat , de quibus

amoenitatem

L

umbratiles funt deliciz ,

etiam Ovidius

^

Metatinor..

lib. 1,

que in hortorum.umbris quiruntur ; di-

urnz funt, non diuturnz; nafcuntur cum

Afüaffe ferunt Regnum caleffe Gi-

4ntes ,

fole , occidántque cum: eodem ; fqualent

hodie areole in ftipula , , quae heri luxuriáe

Alráque congeftos ftruxiffe ad fydera

Tontes,

runt in flore,

Fingamus in hisce. hortis

Quorum tamen ítolidam providentiam

platanum illam auream ,. quam referen«

' Lib, 1z,

te Athenzo Pythius Bythinius Dario Per-

Deusprofítravit non fulmine, fed flatu diverfi

.

.

vel vitem illam

Íoni , ut aptiüs deprimeretur faítus; qui

farum Regi dono dedit

nobiliffimam opus Amynthe , cujus ra«

cum inchoáffet vaniffimum adificium á line

gua oftentatrice ; congruumerat , ut etiam

cemi ex pretiofiffimis gemmis coagmen«

à lingua peccati flueret füpplicium : confi-.

tati integtum in uvis thefatirum referebant ;

vel etiam quid aliud fimile ex vicinorum

lium fiquidem inter fe fe ineuntes ,. dixe-

Gene.[ l. .

3

e

runt, ' Celebremus nomen noflrum . eterni-

Regum donarijs conftrudtum

non pro«

pterea de(inet effe; umbratilis quafita in

tati , confecremus memoriam , educamus

fubfru&iones no[lras fupra nubes , profun-

