'anxiüscircumfpicit ,. en adeft horribili afpe-

ftitutus " unquam deftiutà cultura fumma:

rum virtutum ,: à Dei fervitio , cüm necla-

- étuvit, qui perticam ferream uibrans trepi-"

-dantemihumo coenobitam affixit , : ubi jacuit

tum unguem fe à ftudio abftraxerit pietatis:

uia Íciunt viri a(cetae, & maícula fanclita«

femimortuus , & quafi rotácontufus, ma-

te illuftriores hifce folatiorum carentijs De«

ximísque intus doloribus lancinatus : cüm-

«que mané horis antelucanis Odeum ingre-

um virtutem experiri juftorum , - ut Ifraélitas

monuit Moyfes Deuter. cap. 1 7, inquiens :

-derentur: teliquiC cenobitae : ex: more horas

matutinas foluturi, femimortuum humija-

Tentat.vos Dominu Deus nofler , ut palam

fiat, utrum ,:diligatieeum ,.an non in toto

-centem tepererunt., quem ad fuum detule»

corde, & intota anima vefíra.s,

zunt leétulum , ubi per tres hebdomadas ma-

Plerumque Deus , quos.amat , -omni

'ximos tulit-dolotes., -& adeó graviter ole-

15e

deftituit fuavitatejomnem orationis guftum,

li

.bat , ut non poffet. quispiam ei infervire,nifi

obftructis naribus obtetram , 'quam exhala-

ac meditationis faporem ejs.adimit ; ut de

ijsdem. experimentum .fumatur . . an ollze

batfoditatem, Verüm.cüm parüm conva-

«

luiffet., & aliquid priftinarum refumpfiffet

duntaxat, & menízífoliusamiciinhient. ; &

num ob füuumíolum commodum Deo infer *

"]

virium ; -quibus repere potiüs ; quàm ince-

viant : fcimus enim, "Chriftum rariffimé

dere'poffet ad.eundem íe locum contulit ,

fuos in. amcenum Taborei -montis eduxiffe

ut ibi vulnus fanaretur., ubi fuerat inflictum,

Difcipulos verticem; bené tamen frequen-

,

Reveríus igitur.ad Chriftum-in cruce pen-

ul

- dentem;humi proftratus lachrymis: madens

ter ; imó & quotidie eos in-collem perdu-

xiffe Golgothzum : neque femper lac ami-

)e

culpamfatetur fuam, & veniamenixim de-

r

ecatur , «cümque fuas funderet preces ;

cis fuis-propinat amygdalinum ;

períepé

n

felleum acetum potui immifcet., & per al-

!

anc fibi vifus eftvocemaudire, ^Quid fo-

F y umb

ternas vices folatur , G terret; vifitat , &

!^ ii h

latiaquaris , cüm fis verme vilior ? Quid

deferit; deijcit, GCerigit; hinc D, Grego- .

i"

tuis querelis meas tam anxié aures pulías ?

Liö. '9. maü 1

rius ait : Rationem de occulto Dei «confilio

val.€ap. ge

j

fcias, folatium non importunis petitioni-

bus, fed iteratis humiliationibus quaren-

uarere nibil altud eff $. quàm «ontra.ejus (5 g.

kg.

eonfilium fuperbire.

Cüum ergó fattorum..

j

- dum effe.

Idque cautiorem fecit virum

cau[a mon deprebenditur ,reflat yut fub fattis

d

aícetam , qui impofterum fuam vo-

illiue cum bumilitate taceatur ,- quia nequa«

f«

luntatem fubmiffiüs divinz

quam fufficit fen[us carnás , ut fecreta penetret

h3

refignavit.

Majeflatis.

Qui ergo in factis Dei vatio*

)u

nem uon videt , & infrmitatem fuam confide-

fs

CAQE

5

v

YAns , curnon Videat, vatiouem viders un«

'lÁ

de per Apoftolum Paulum ad Rom, cap, 9. di»

0*

eitur, 0 bomoltuquies ,utrefondeas Deo?

dh

0un

"

€e 3.

letü

"

k

q£U-

ME ij E

MÉ -s

wo 4 **

m

^

P

r

92

RA N

Diff&riatio *.XXX.

i

mmqkid dicit fgm'mium éb, qui fe finxit :

infpicere; nimiràm ccelum i'afpïcïm'ffä , &

quid me fecifli [ic ?. an mon baberpoteflatem

orcum defpicimus ; feu locum illum afpi-

fgulus luti ex eades maffa facere aliud qui-

cimus, ubidieseft (ine nocle ; lux fineum-

dem vas iu bonorem , aliud verü sn contu-

bra; & alterum defpicimus;, in quo nox eft

emeliam ? quà autem fecernit figmentum.s

perpetua fine die ,'& caligines funt fine vllo

diviui operia , eà femertzpfum redarguit , ne

Íplendore. . Neque meditari quid aliud eft ,

tonira manum ve[uliet operantis : quia qui

quàm abditam fcrutari veritatem , ac thefau-

Óenignàó , quodnonerat , fectt 5 quod eff in-

ros omnes fapientiz , G ícientize Dei , qui

|juflà non deferit: hinc David cor fuum pa-

abfconditi funt filio Dei , utfe pauper illis

ratum fermper exhibens ad omnia tam pro-

locupletet,

Beneficio hujus fneditationis,

fpera, quàm adverfa eas ingeminavit voces,

perpendet homo defectus omnes, acimpet^

.P[filo $6,

paratum cor meum Deus , paratum cor wme-

feéliones , quibus à rectitudine deflectit ,

um : Ícilicet non ad profpera tantüm , &

earümque caufas , & radices, GL etiam me*

dia efficacia defe&lus proprios corrigendi , &

jucunda , fed zequé etiam ad advería ; &a-

fpera; equé adfolatia, accerumnas ; aequé

heec confideratio graviffimi eft ponderis , cui

Refert. Bloffius

Meonil, fbi-

ad gaudia , ac moerores.

propterea diligenter eft incumbendum contie. ^

b

Ti£, €AD, &«

nuato plurium dierum ftudio.

Divam Brigittam viduam à Chriílo interro-

gatam , cur curbaretur , & folicità effet , re:

Ruríus fe ipfum vir hifce meditationi*

»

Ípondiffe, e6 quia varijs, noxifsque divexa-

bus affuetus infpicit , nimirvm fuas paffio-

retur cogitationibus , & divini judicij ter-

nes, propenfiones, pravos affe&tus, vitia-

ror eam petcelleret : cui Deus , ne timeas

tas intentiones , has ut eradicandas , & fa»

niores inferendas ; & ad id omnem adhibet

filia ,haecmea eft juflitia , ut ficut prius de«

'CBP. P

le&tabaris mundi vanitatibus contra volunta-

conatum:: virtutesetiam expcndit fpeciales,

tem meam ; ita nunc moleíte tibi fint per-

ad quas peculiari ftimulo ,. & interna pro«

*

vería cogitationes contra voluntatem tuam;

penfione Deus allicit,

40

& Ícias ccgitationes pravas , quibus mens

Rurfus cogitat proprium infti

tlitüfï* ^

12&

.

relu&tatur purgationem effe animi , & in

& vocationem

e

quid divina przcepta

tentationum officina illuftriorem cudi coro-

injungant ,

quomodo hactenus ea ob-

nam : fi easprohibere non poflis ,quin te ve-

fervaverit , & qua ratione debeat im-

]

xent, fufficit , fi animo ijsdem obnitaris ;

pofterum fe gerere ,

fibique proponit ;

| I0), 10 PTR

:

eafdémque patienter toleres,

cordisexcolere puritatem ; eb quia , Qui Mattb. 9. —

hr bifun

4

16,

Non obíunt tentationes , quibus volun-

mtunde funt corde Deum vident , . ac &ter-

I MPI 3,

!

[

tasnoflra obnititur, fed profunt; quatenus

na donantur beatitate; : imó nec ei fufficir,

1

faltem noftrze imbecillitatis notionem nobis

nullam divinz Majeflati injuriam irrogare,

|

fed ut eidem magis placeat;accuraté obfervar,

ingerunt; ut inde difcamus non fuperbire,

|

& neminem ftare , nifi Dei virtute fultum,

induflrias omnes, qua fibi ad cuncia recté

Et D, Gertrude Virgini dixit Chriftus :-Vel.

peragenda preefcripta funt, ut quandam be-

lem ele£tis meis perfuafum effe, quód eorum

ne operandi enancicatur coniuetudinem.

bona exercitia, & opera, mihi omnino pla-

Affe&tusin feexcitat pudoris , & confufionis

ceant , quando ipfi proprijs mihi ferviunt

fui ipfius , dum fe cognofcit in tam deplo-

randaconditione conftitutum, séque ipfum

fumptibus. 'Hi autem proprio fumptu mi-

hiferviunt, qui lactea interni folati; dulce-

cognoícens accedit ad Deum ,ut &grotus ad

Medicum ,. ut fordidus ad fontem mileri-

dine deftituti, & nullum fentientes devo-

tiónis faporem , adhuc fideliter confuerum

cordiz , utcecusad lumen aternum ,ut pau.

! ) Wo HA ï

mihi przítant fervitium , fuas frequentant

perad Regetn cocli , & terrz ; ut mancipium

orationes , ftudia non deferunt virtutum ,

ad herum,à quo poteít libertate donari; ut

[

exercitia non negligunt pietatis ; confidentes

frigidus ad ignem , & ut peccator ad fan-

de mea pietate; fciasfilia, quodanima per»

éum fanctorum ; & inde forelperat, ut di-

AL

feverans in humili, fidelique oratione adi-

vina bonitas fuo erga fe amore, G meritis

pifcitur omnem virtutem. Inde conijcimus

JESU Chrifli, & precibus Virginis matris ,

orationis ftudium nullo modo negligendum

aliorámque fanctorum pro fe intercedenti-

,

effe, necomittendum five profperis perfun-

um , & affectu commilerationis (ibi quafi

damur, five adverfis opprimamur,

condolentium à tam zrumnofto ftatu ipfum

17.

Solatium non quareret homo , fed Dei

educat , fibique proponit integram fui ipfius

expofceret miferationem , fi confideraret ,

reformationem , qua in duobus praecipu&

LiL. de «on- ait Bernatdus: quid, quis, qualis fit, quid

fita et; primó ut omnes pravos affectus pro«

jderc

dnnatura, quisin perfona, & qualis in vi-

penfiones , five habituales , five atuales , fibi

ta; hec tria, fi confideret vir afceta , iplum

ànaturainditas , fivefuo perverfo ufu com-

evehunt fupra fydera , quia meditatio hac

paratas radicitüsevellat, Secundó , ut profe-

omnia nobis detegit , quz nobisclaufa funt ;

quatur perfectionem, quam à fe Deus exi-

f f "X o2 — — A5 Q A5 -7 — — Pv

m

aperit, qua abdita; in confpectum produ..

git, eóque ftudio fiat vir fecundüm cor ejus,

"€ir, qux obfcura ; illuftrat ; atque arcana

& in omnibus, & per omnia fe exhibeat

rxevelat : quinimó eft haec meditatio quafi pa-

ejus voluntati conformem ; que duo per-

fT *l £L

. tensfeneftra, per quam alterius mundi , ac

quam honefíta funt , utilia, ac jucunda ,

Deogtata; & homini confentanca.

-5b

fatori faculi diverfiffunos poffumus. ftatus

h3

uo

:

393

Oratio rite incapta probos excitat Affcctus,

319,

Qued fi negotia majoris momenti fo-

fenfu fortaffis dixit Huffzus Princeps]obusz

X

Jent à viris Principibus injuncto inviolabilt

Homo na[cituriad laborem , &5 avis ad o« Cap-s.

Milentio :cüàm fuis Confiliarijs tra&tari , &

latum , necquidaliud eft hominis hiclabor,

quidem nullàadmiffà interpellatione ; & cum

quäm 'jugis Oratio , cüm dicat Chri-Hus, Zs tapt,

dummo filentio ; & nullum poffit negotium

Oporter. femper orare ,. & mon deficere» ,

sravius homini obungere, quàm quod pro-

non quéd jufferit Chritus affidué nos geni«

priam refpicit falutem , ideótotaattentione

busniti, acindefeffas coelo manusattollere;

nititur illud peragere , -& filentios proinde

fed ut femper oremus , vel faltem quid utile

Jocumad hunc finem feligità rerum terrena-

agamus; quia isbené orat, qui reclé agit;s

zum tumultu fejunctum, 'ut curis:omnibus

ipía enim actio proba oratio eft, licet operofa

exclufis-fibi duntaxat.attendat ; 'quia fi.hat-

fit; & pradtica, — Rurfus is dicitur jugiter in

monicus müfice -concentus in -obítrepente

oratione perfevetare , tametfi quod expo-

:tumultunon percipitur; neque quispiam eft

fcit , 'non impetret 5 qui non defparat , nec

'qui pingat , 'fcribat , meditetur , 'vel alicui

.conqueritur ,-eó quód feptennium jam , vel

jerize aétioni-incumbat.in foro , :ubi affidui

:decennium precibus fundendis impenderit 4

"funt (trepitus curruum; plauftrorum, ac the-

nilque impetravarit; quia.nun

quam deficit.s !

darum :5 'jugésque hominum xlamores 5 :eó

qui-orare non definit.

'quia fierij non poffit ; ut in tanto (trepitu ter-

renarum curarum , .ac variarum cogitatio-

um vocem -audiat Dei interné blandé lo-

'quentis ; :unde ftudet locum feligere, in quo

/Orationes jaculatoris , ;-ma't'z?fgzzf

/fejunctus fité terrenarum obftrepente tu-

.auagogici , fepe e frequenter vepetità.

GAap, z.

multu , diceute Ofea Propheta.

Ducerete

pravos .quosque abigunt affetius ,. &5

"vult $n folitudinem., :ut loquatur ad .cor

jprobos fovent,

EUTTE

20,

Qd fi adhuc ibi mentis irrepant-eva«

— "Aüguüinus quarit, :cut /Chriftus

l

3225

"gationes , ' dummodo virafceta caufam adni-

. multiloquium prohibeat, «cüm ta-

tatur eis adimere , eásque compelícere ; non

i

men femperorare jübeat : & que-

E

.

'funt;ipfi impedimento , quin fruétum affe-

'füionem fol

vit., inquiens : ;Si non vis inter - An , P[Aal a&

'quatur meditationis.

'"Vulgatum .eft illud

ittere orare uoli dntermittere defiderare:s,

Lij, 10. g4. F linij, Aquilarum pennas,, alijs ceteraram

Continuum defiderium 'tuum .continua vox.

Mfmh: h

zur, bifler» :aviumipimixtas eas devorare : quid ni ? co-

"uaet, — "Tacebis , : fi amare defliteru : fvi-

mp, ER

:gitationes noítrze ob perniciffimum volatum,

us charitati filentium cordis eft. .Si femper

:quo huc , il/icque ftatim difcurrunt ;à volu-

manet ébaritas jfemper élamas , fi femper cla-

'«rum :pennis vix-abludunt:; :& : quia non

mas [emper defideras y i defideras, requiem re«

unius duntaxat funt generis., 'recte eas di-

cordara. i Hinc femper ovat,qui femper:vi-

: xetis ; pennas 'efle: promifcuas 'aquilarum .,

itam beatam eternam defiderat.

"Quéd fi

'vulturum , Cycnorum, :columbarum , pafz

denfu fortaffis magis accommodato Chrifti

ferum , ac Pfytacorum ; 'eóquia modó pro-

"vetba., quibus injungit nobis , at femper

be , modó improba noftrz fimt:cogitatio-

oremus , velimus explicare, moraliter intel-

nes, 'quc propterea plurimum nobis nego-

ligenda funt ; fienim flatis , & confuetis

:tii faceffunt.

- Meditàtiones -autem pias ;

temporibus , 'G .quidem paffim.mentem in

:ac próbas cogitationes pennas dixeris'aquila-

Deum dirigamus ,: jugiter dicimur Deum

Tum , :caeteras aliarum alitum-devorantes ,

orare , funt enim , qui confuefcunt ad pul.

In Pfal, 30,

:quia utappofité ait S, Hieronymus. U..

fum horárum , 'velfalutationem angelicam

cogitatio felix eff , cogitare de Domino, Do.

'recitare. vel-dmentem in Deum erigere, &

aminus fcit cogitationes bominum , .quoniam.s

amoris a&tum elicere ; & hi dicuntur femper

"yane funt.

^

orare, & numquam deficere;non qüód fingulis

2I.

*Confueverant pr

ifci homines aquilam

momentisclament; fed quia paffim, & fta-

'graphice pingere ,-quae roftro pectus fibi ad-

tis temporibus id preftant,. & quidem cre-

morderet addito lemmate /emper ardentiis,

briter, feuadíingu los horarum pulfus,. &

viram -aícetam virtutum cultorem., piisq;

& in hoc fenfu explicat verba Chrifti D. Au- "Eji/l, a&*

addictum meditationibus defignat hec icon,

'guítinus , inquiens ? Dzcuntur fratres ig , "rov.

quia qué frequentiüs divina meditatur , 'eà

4Egypto «erebras -quidem bábere orationes ,

ardentiüs Deum diligit, "Idquecaufz, cur

Jfed eas tamen breviffimas , G raptim quo-

nunquam fitaboratione de(i(tendum , & qui-

dammodo jaculatas , ne illa vigilanter eve-

:dem non folàm mente, & 'ore, fed etiam

Ga sntentio per produéliores anoras evuanee

/

manu; & opere ; quia üt fcité ait Caffio-

fcst.

'dorus,

4pfius eff perfetia -oratio s cujus

Hinc funt etiam plures , qui frequentiffi

2

& caufa clamat , & lingua, G attus , 6 vita.,

me has breves orationes, quz ab afcetis

€ fermo, &f cogitatio , G quia hzc omnia

jaculatorize audiunt, fmorügque dicuntur a«

unà conjungere non modicieft labotis , 1deà

nagogici repetunt ,. Q hi jugiter dicuntur

Abbas Agathon interrogatus : quis omni-

converfari cum Deo , poífüntque cum Apo-

um optimus fimul , & graviffimus videretar

ftolodicere, zoffra conver[atto incalis es *

efle labor $ srcfpondi: rceQté Qrare , ip quo

eft fiquidem oratio aícenfus fpiritüs ad

Deum

F -Differtätïo , ;XIX.: :

394

nhg.4 Deum; perquem a[cenfum , ait Chryfofto.

Comn&endant has af, pïratïoiïäs" mermn

2y.

orand, Dei, mus: Societatem effugimu ,quam cum bra-

tis n Deuns 5$ Patres praferim D, Chry-

foftomus , ubi ait! Dic ip mente miferere.s

Hoinil,4. de,

tís animautilbus babemtu , G cum dngelisco-

7

2j

;Qrütl ^ I'JJ

pulamur: hinc dicuntur etiam hae perbreves

wei Deus ,. 66 abfoluifli precationem , qu.

—

A:

oratiunculz aípirationes , quatenus earune

enim dicit mifevere ,| confejcouem offert! ,

dem adminiculis afpiramus ad Deum ,. &

€ peccatum fuum aghofctt , quia lapforum

per eas afpirat Deus noftris conatibus; &

eff mifericordiam - inquirere,

ui dicit

quia cüm ad Deum afpiramus , nil nifi Deum

miferere snei vemifonem deliflorum accepit «

Ípiramus ; ideó per has mentis afpirationes

qtii enim mifericordiam confecutus eff , uon

ad Deum, non minüs fervor charitatis fove-

penitur.

Qui dicit miferere mei Regnum

PT

tur, quàm vita corporis aéris refpiratione.

celorum obtinuit , quem enim Deus umiferee

qure D

Mpo l

Dicuntur etiam motus anagogici , feu fur-

tur , non à pena folum liberat, fed futue

Íum clevantes , quia beneficio earundem

rorum eriam profeffoue dignatur , & Yet- péorar.

afpirationum àrebus terrenis abducimnr ,;&

tullianus vocat hos motus anagopicos, 0r4- cap, t«

ad beatam cum Deo evehimur unionem ; vo-

tiones fine agmine. verborum , quia nonoris

cantur itidem orationes jaculatorie , .eó

exigunt clamorem , fed voluntatis cupiunt a«

quia jaculorum inflar , actelorum velocifTia

morem : & has mentis afpirationes ftequen.

me per aéta difcurrentium in Deum veluti

tes fuiffe apud viros probos , ex eo liquet ;

infcopum jaciuntur ,ut ab eo dona coele(tia

quia Nehemias interrogatus à Rege , pri-

Affectuum etiam donantur

impetremus.

usquam refponderet , mentem ad Deum

nomenclatioae , quatenus funt quadam cor.

fuftulit ad Numinis thronum animi fui

M

dis defideria, voluntatis propo(ita ; — per

nuntio celerrimé delegato,

Judith Holo-

que Deo , ut füummo bono adhzremus , &

phernem proftratura comam apprehendit

Cä, 13

in Deum toto nifu tendimus ; & quidem

capitis ejus , & ex intimo corde ad Deum

e

motu veliciffimo , — ac breviífimo tempo:

afpirans , dixit mente

*

Confirina me Do-

Ie,

Á

*

Exbortat,

mine Deus inbac bora , & S.Bafilius fuadet

24.

Refert Jamblicus in vita Pythagorz.

ad Baptif.

viro refipifcenti , G ad faniorem frugem

Abaridem Hiperboreuim Pythagora zvo no«

nitenti venire , ut ad imitationem Cana-

4 M

FJPOISQ

bilem, ac celebrem , aureum habuiffe telum,

naz identidem inclamet : . Miferere mei f-

quo veclus, perinde acfi Poético infideret

l David ,

& de S, Marcella ícribit D.

Eþs:/f. 166

pegafo celeriter aérem volitaret, dictus pro-

Hierónymus ,

Eam confueviffe pluries

pterea ZEthrobates fcandens per ethera. Ve-

per horam repetere illud Píalmi ; J «or«

rümhoc genere aurei teli longé potentiores,

de meo abfcoudi eloguia tua ,. ut non pec«

ac celeriores funt alatee , ^ ac ignitze mentis

cen fibi.

De fanéto Malachia etiam re«

a(pirationes , quas crebriter vir aíceta eli-

fert D, Bernardus in ejus víta ; confueviffe

cit: tante enim Íunt efficaciz , ut eas eli-

crebró repetere illam afpirationem ,. quà

cientem in fublimé efferant usque ad thro-

Thais olim meretrix edocta à Paphnutio

num divinitatis : quapropter D. Antonius

Abbate Deum alloquens ajebat ,. qui plaf-

Abbas loquens dehisce motibus anagogicis,

mafli me , suiferere mei , Caíhanus itidem

Collat. m;

Epiþe?. 1$c

quibus viri afcetze in eremo adfueverant, ait :

ait ; hunc modum orandi per crebras men-

caP* 80.

TITA

N

dnima , 1n qua babitavit ignis Dei fimilis eff

tis afpirationes ad Deum trequantifimum

Maii),

«vi duabus pradite alis ,— quibus volat , &5

fuiffe apud afcetas , qui erernum incole-

fiefum þer celi aéra elevatur 5 etenutm avi

bant, qui propterea five ftoreas texerent ,

pra omnibus creaturis ale peculiares. funt $

five plantas excolerent , five ligone terram

Al« veró anima Domino ob[equentis funt vir-

verterent , five comederent , ac iter ha«

1us, ignis Dei ,. quibus fur[um ad eelum.s

berent , jugiter orabant, Refert Refewis

Abbatem Ifaiam te*

qolare valet . fi autem bis caruerit alis ,mi-

dus in vitis Patrum.

zimé [urfum elevari in aéra poterit , cums.

ftatum fuiffe, vifumà fe Monachum, cujus

Li?.ï;

fít ilius expers ,. fimilísque ertt avi fuis fo-

oratio , cüm manducaret , inflar pellucidee

Vult An--

liate alis , qua volare nequit.

flammz fürfum afcenderet ,. & Abbas Ma»

tonius Àbbas cauíam afcenfionis fan&torum

charius interrogatus de modo orandi , re«

ad coelum fuiffe ignem invifibilem , calo-

fpendit , non effe opus clamore, fed amo-

rem ícilicet accenfum. in eorum cordibus 5

re ; nec multum loqui , fed crebró men-

funt enim afpirationes iftz veluti flamma

tem furfum erigere : & de Moyfe JEthio.-

mente concepte , quibusanima viri alceta ,

pe;» Principe antequam refipifceret latro*

quovis tempore furíum avolat , perinde ac

num , ferunt quinquaginta fingulis horis

petegiffe orationes,

Paulus Monachus

flamma ignis elementaris furfum nititur ,

propriz ut affociecur fpheerze ; & quamvis

trecentas : & "Iheodoretus refert , Simo-

huiusmodi exercitationes illicó tranfeánt ,

nem Stylitam innumeras peregiíle adora

compeníant tamen orationis perpetuitatem,

tiones , adeó ur fuerit ,

qui aliquando

»

quatenus earum fructusjugiter permanet

?

mille ducentas quadraginta quatuor enu«

& continuatur oratio per probum defides

meraverit, omiífis alijs ex nimia defatiga-

zium in charitate fundatum : bonum enim

tione , & hujusmodi perbreves aípirauo,

4/

defiderium femper dicitut orare , quia fem*

nes plurimum habent efficacie , ait enim

devm. 2 ;.[iïl |

z

psr adnititur elamare,

Gilbertus A"bþgs,* Preees tacita muliy ,

Caaf,

.

dv

Y

398

Oratio rité inczpta probos excitat .Aäeäus "

je

fluxa & temporalia ; qua propterea pujlfänc

&mbenf Acumini 5

privatim fiunt s 4fed pri-

mTr

wata non perunt 4 fubmi[for-eft vox , fed

oftium , ut noítra ingrediantur interiora ,

n

i

wnens intentior , verbis uoneget mec utuur

mósque à fummo divertant Bono, idcóque

utoftiumijsdem.claudamus , neceísé eft , tere

eratio , qua puro , & pleno fertur affeciu:

*

Sunt enim hujusmodi anagogici motus ubera

;renoram cogitationes omnes excludamus .

a

inoftris interioribus, à mentenoftrareijcia»

àlia la&e foeta ; quibus pij, ac probi nutri-

untur affe&tus : quapropter D, Franciícus

mus., quó meditatio noflra attenta fit, .&

td

foli Deo intenta.

Salefius ftudium harum aípirationum, idem

Iddue eft , .quod nos

'effecummyltica theologica loculenter oftene

mmonet Magi(ter Chriitus. . Z« AULETIS CUR

l.z'b €, de 42

dit.: quia ficut Theologia Scholaftica Deum

QQraueris , dnutra an cubiculum tuum , £5

s

anore Dei;

lhabet pro obje&o , ;ita myitica nonnifi de

«laufo oflia , -ora Patrem tuum 4n abfcondi-

4Apd.

£o5; £$ Pater tuus ,.

2

qui videt 4n ab[condita ,

táf,

IDco logaitur; hoc tamen triplici difcrimine;

quia (cholatica theologia diflerit :xleDeo ;

veddet :tibi. .. -«Hoc autem cubiculum antra

li

ut Deuseít ; myltica veró , 'ut eít infinité

Ànos :eft , ubi;noftrz «clauduntur cogitatig«

mes , é(tque mens noítra , extra quam vifi»

i5bonus , & (ummé amabilis : illa de Deo

loquitur cum hominibus; &anterhomines;

.bilium «ogitationes , & vana per creaturas

revagationes debent manere , ;ne oratioui

hac de Deocum-eodeni Deo: illaxendit :ad

:abíurdé per(trepentes, attentionem .difrum-

Dai cognitionem ; & facit T'heologos, 'hac

hu

fettur inamorem , & fuos affeclas-ard entes:

;pant noftram , & innoftris interioribus tu-

multuent, | Appofité Cyprianus ait.: /Que :radt d

«conftituit; - ac Theophilos.

336.

"TIametfi hi motus anagogici in :quovis

Autem fegnitia efl alienari - &8.capi dnepiis oras.

P xal

loco facile poffint elici , faciliüs tamen fe-

cogitationióus , & profanis , «um Domi-

«Orfim à creaturarum Itrepitu; quia tunc at«

num deprecarts , quafi fit abud , quod ma-

'tentiüs Deum .alloquimur ; & nobiscum

gis debeas cogitare , .quam quod um Deo

loqueris ? quomodo qudiri.ze vis À Deo, 8

ha,

Deus loquitur.: /hinceulier victum neceffa-

l'.»ipl].

:rium Elifeo fuppeditatura, ut debita [ua per

qofiulas , eum te spfe non-audias 2 wvis ejfe.s

amultiplicatum .à Prophetra . oleum -folveret,

Deum memorem tui , «cim rogasi «quando

4, Reg. 4

iu ipfe memor tui non-es ?. Si mens orantis

Claufo:ofto valis fuisinfudit oleum: f1 cu»

ipis iolvere debita peccatorum tuorum , 0*

vifibilium -cogitationibus ;pateat illicó hz

f!:', m

Teum divinz gratiz accipere , folus cum.Deo

ingrediuntur , .& obflrepestes omnia in-

fis. Elifeus GliumSunamitidis ad vitam re-

quietant , .imó fus déque invertunt , :mene

«ocaturus , oltium clauíit, * 'folus .cum

'témque ipfam ab orante rapiunt., :& foras

«divertunt ; & tunc orans veluti fibi furdus

P

uero fuic: fi folum.Deum admittasin core

i

:de tuo.

, ipfe & fpiritum fuppeditabit.: :

tfe ipfum.non audit , & quafi intellectu de-

vitam. :Claudere autem :oftium , 'perinde

fftitutus., «que mente concipit., 'non intelli-

git, & veluü:elinguis foedé balbutit; ideó-

ieft ., -àc curas omnes folicicudines terreno*

um ac mentis:evagationes proríus exclu-

«que oraturi neceíse eít recedamus à tumultu

«reaturarum, & ad folitudinem accedamus,

:dere , & rem agere i folitudine; feu inter

allat, V.

«oran:em folum , & Deum,

(Claufo Ufh.ü,

'ut alis-muniti -orationis furfum :afcenda-

iLib P

u

i. M.

aicPafcáfius: Dewm orat , quaquis &4

4mus , ac Deum alloquamur, | .Seebir foli. .

^

J €T£9,

1M.stt/.v.

ctariu s 55 tacebit , 63 elevabit fe fupra fe:

JThren, «

/

foris improb? fe immergunt "i dpiritus , 65

fiquidem in hac folitudine ait :Origenes,

-ebfervationis cuflodin funduüs ne furrepaut,

Homil. 4 d2

vepelli, - AAppetunt enim moftra interiorazo ,

Aér eff pursor , «calum apertius , famisliarior

2Deus? inhocfeceffua perítrepente creatura -

Exod,

obfirepunt ad cordis ofiumvtfibilia ,€5.om-

mia, qua bujusvita funt tevnporalia, 'Propre-

rumtumultu proríus fejuncto , mentem ha-

'bemus defocatiorem , conícientiam purio.

rea ob[ervandum , & totus iaterior bomo n*

'fem ; ac überiorem rerum cceleftium .noti«

arinfecus colligendua , :quatenus ubiculum-

Liä.f.

ángrediatur. Claudimus igitur oftium ora-

'tiam ., -majorémgue «cum «Deo .congref-

N

fum.

tuti , 'fi futiles evagationes , 'ne furrepant ,

28.

;coérceamus ., fi noftras à curis, rebüsque

A:ttentiüs , & ardentiüs-tunc -oramus ,

;cteatis fübtráhamus cogitationes , 'G mentis

um quovis femoto obftaculo tota mente ,

:& corde Deo hzremus, háncque inter preces

:möüræ;iþtf:itus * fin':foium Deum dirigamus.

fundendas attentionem à nobis Deus exigit ,

'ut:nos audiat , & exaudiat,

$i enim ora»

50/ ïVO

'tio-adeó uridé funditur, .adeó neglecté

Oratio tunc probis fovendas ï:a]-"?z,.

«oncipitur , ut noftram non merearur aue

ienuam , quomodo :à Deo promerebitur

— dlibus eft aptior , /cum feorfimà ffrepitu

'obedientiam? Sit quisque fuz orationis ar-

- «reaturarum attentibs n folitudine Dea

:biter , quod enim à fe fibinon impetrat ;

funditur , & intelletium

qua fronte ab alio przfumpferit extorque-

uamitatur.

re ? Iddue cau(z cur plerumque hominum

27*

Ppetunt cor, & noftrainteriora , &

ipreces fibi fint vacue , & Deo nullz ; .quia

ob(trepuntad cordiso(tium , vifibi-

luridé funduntur , debita deítitutze atten-

A

tione, & intellectu carentes : Oratio tunc

* qa, &omnia, quze hujusvita funt

','m??- !

1

Dà

V

eít

2 C

Verani de Afefhäut Towa J.

Í

»

f

206

eft efficax ad inipetrandum , chm tóta eft in-

lus tamen eorum clamor oratio eft ; qu&i

telléctus , quapropter Davidis oratio, ideo

brutà , & vo

1

in (pelunca efficax fuit , & ccelos penetravit ,

tur,

lvuicr'e'sk intellectu. dïcüituun-

"güia intelle&u fulciebatur P/2/m., 141, Prae-

Sonus igitur, & clamor abhomine edi-

39

figitur enim huic Pfalmo titulus Z»zelleius

tus oratio non eft , fi intelletu , & atten-

David , cum effet in fpelunca orans fupree

tione deflituatur ; perinde ac homo à cate-

i.Reg.c.,5, Inum INumen. — |Vocat orationem intelle-

ris per intellectum differt animantibus , cüm

lum ob attentionem , quá in fummo illo

'quibus habet commüne dormire , comedere ,

vitze difcrimine fuas ad Deum preces funde.

bibere ,ambulare ; videre , audire, & orecla-

'

)»

bat; imótantaerat mentis attentio , ac fpi-

mores edere: ita clamor hominis; ut ora-

ficusrecollectio ; utoratio ipfaab omni ex-

tiofit, necefsé eft, id fit . per quod ditfert

pijr i

teracogitatione defoecata in intellectum pía

homo à brutis ; quorum clamor oratio non

metamorphofi videretur converfa ; ac per-

eft; & quia folo differt intellectu , debet cla-

inde fuerit o

mor hominis , ut oratio fiat , intellectus effe

€tio,

ratio Davidis , ac ejus intelle-

ejusdem , quapropter recté oratio Davidis

9.

Quéód fi intimiüs percun&leris, qluænam

in fpelunca zz£elleZus inícribitur, quia nifi

fit hec Davidis oratio , qua zerellecus in

clamor nofler intellectum . fapiat , apud

*

LÀ

titulo Píalmi infcribitur ,' przfertim cüm

Deum defipit

Ícité Clemens Alexandri-

Liäu 2 Af'l

David Pfalmum illum centefimum quadra-

nus caufam affignans, cur Chriftiani in ec-

AR,

L

| gefimum primum inchoet : 'oce mea ad Do-

defiz exordio inter orandum manus in al.

aninum clamavi, voce mea ad Dominum.»

tum elevarent , ait : Capst & manus in.,

deprecatus fum , audiendus eft Auguftinus ,

calum extendimms ,^ & pedes excitamus 'in.,

ubiait : Suffceret voce ,. ad Dominum cla-

ultima acclamatione orationis , promptitus

i

l

zuavi , forté non fruffra additum eff mea.s

dine , & alacritate [hiritás affequentes elfene

qoce , 4d Dominum dlamavi : quia multi

Ham , que apprebenditur intelligentia , €8

elamant ad Dominum non voce fua , fed

una cum verbo corpus à terra educere conane

qoce corporis fui, Homo ergo interior voce

£es , ereilam, 68 elevatam animam defiderium

fua non firepitu labiorum , fed in. affeclu

meliorum cogimus im — fantla progredi ,

-«ordis clamet ad. Dominum.

Cogitatto

THAHO 4nimo corp

oris vinculum defhcientes, '

zua clamor esi ad Dominum.

Voce mea. s

Appofité orantes fideles ;

precésque

ad Dominum clamauvi , voce mea 4d Do-

fundentes, manus , & corpus ab

imoterrae

zninum deprecatus fum,

Quod dixit , ela-

ad ccclum educunt , tota mentis prompti-

zavit , expo[uit » cum dixit , deprecatus

tudine , ac animi alacritate ; quia fidelium

f»".

Is igitur voce clamat , qui cogitatio-

oratio intellectus erat , qui cogitationum.

ne ,

mente ,

& intelleétu fuo ad Deum

fuarum alis flatira furfum avolabat ; & Dei

«lamat , non voce corporis , fed fine ftre-

alfequebatur effentiam, ut ait Clemens, Ef.

mentis attenta medita-

pitu labiorum ,

fentia autém nonnifi intelle&u apprehendi-

tione, & D. Chryfoftomus expendensillud

tur 5 ut inde conijciamus fidelium, oratio*

Jo cAtena

Graceram

David , vose mea ad Dominum clamauvi ;

nem , ideó potuiffe divinam effentiam affe»

qoce mea 4d Dominum deprecatus [um , ope

Paæmm-.

qüi , quia tota erat intelle&tus, tota mens ,

ortuneé ait: Z4udis , quomodo ubique propo-

qua& propterea Dei affequebatur. effentiam,

zat duplicem clamorem , vocémque dupli-

Hiecque eít illa. intellectüs oratio , qua

cem , & ad Deum invocationem ? Duas entm

cceli delicijs , àe paradifeis folatijs oran-

bic virtutes difcimus, [cilicet fummam ani-

tem perfundit , Deámque flc&it in fua vota,

zü 4lacritatem ,

64 mentis intenttionem.» ,

impetrans ; qui pofcit,

)

greterea. bane ipfius effe vocem.

Quisquis

Idque expertus David hanc nóbis ine

3 É

1igicur Deum exorat mente aliorfum diftra-

telle&tüs perfoadet orationem , inquiens :

. éus , fruftrà , ac temeré loquiturj neque

P[Jlo 300

Deleilare in Domino ,. & dabit tibi petitio-

quid dicat, audit, & licét ad Deum clamet,

ves cordis tui:. quz verba expendens, Theo-

nontamen voce fua , quia vox orantis de-

doretus cenfet :

nobis internam cum

bet effe vox intellectus :

camant & ipfa

Deo converfationem pracipi, in qua mens

* bruta , canunt aviculz, obítrepunt, & fo-

hominis terrenis nulla ; & coleftibus tota

nos edunt animalia quzque , & tamen

effufa fe fe ad Numinis nutum accommodat ,

nullus eorum clamor orato eít. -

Sibilat

& qui ita orat , petitiones accipit cordis

anguis , pipataccipiter, gratilat anfer, te-

fui , ut ait D. Ambrofius, ubi inquirens ,

Ip brafat,

trinit anas , blaterat aries , gemit colum-

cur David non dixerit. Et dabit tibi petitio.

Pfülm. 36*

ba, grylif[ant coturnix , drenfat cygnus,

nes tuas ; fed cor exprefferit, dicens : Er

fingultit gallina , trinfat hirundo ,. ftridet

dabit petitiones cordis . tui,

Refpondet ,

merula , rugit leo , plau(itat palumbus ,

quia lex carmis legi mentis frequenter

loquitur Pfythacus!, pupillat pavo , coaxat

repugnat ? qua autem imterioris funt. bomis

rana, grunit fus , gemit turtur , oncat

"s ,qui renouatus eft in [Miritu , illas petitio-

urífus ; popiffatupupa, orcant lynces, ul-

nes pto donat affetiu , & D, Auguftinus ad»

ulat lupus, mufit capra; & nihilominus licét

nuens Ambrofio ait: Senanter accipe petitio».

(uos clamores ; fuósque fonos edant , nul-

nem mräi; H vdrfierne petitionem cordis , à

feti.

JGhas EEE QÉ aunu — Larermaa t RE . R EE . s d

Cfätio tit: incxpta pïöïgosl excitat Affe s.

297

petitionibus carnis. — Pluresotantes petunt,

à Chrifto petenti , ut duo cius-filij (ederent

quorum tamen petitiones carnis funt , non

in regno fuo, unus ad dextram, & alter ad

finiftram, refpondit, Ne/citir, quiperatis,

ij

cordis; quia non quz fpiritum ; &animz

falutem refpiciunt , ea petunt ; fed qua

eoquia dignitates, & praeminentias expo--

fceret.

commoda corporis concernunt , ea enixim

Deiigitur arbitrio , ac beneplacito

L]

.

pcüulant

ideóque & perperam petunt ,

nos, cüm oramus ,permittamus , fi'que orae

quia petitio eorum , non eít petitio cordis,

