pulmentum, quodiin patina furnàbat.

eum oblatos comedifet ,. dixit ad eum.s ;

(GB?ZB.F 27.

fuper-cadavera, mon fuper holocauftum ?

an quia avium expreffurus voracitatem 'va-

accede ad me , £5 da mili ofculum fili gmi.

tes iis eft ufus nominibus , quibus inglu-

Nimirum Dei agnus uni hedorum Jacob

debebatur, & unus fuit exijs, quos palce-

vies utitur , quó liberius graffetur etiam

|

in vidtimas ? 'Gu!z vitiura adeó cscutit ;

re fponía delectabatur: XEgredere, & pafce

utà lanienàaram non diítinguat , miftím-

bedos tuos Ó pulcberrima enulieyum z. quaü

fuiffeciponfa unà cum hoedis fuis Deum ip-

que dapes fimul ,. & hoítes coacervet.

Ubi gule dominantur illecebre , ibi

fummercaturà ; qui enim 6 filijs Abrahze

nonnifi ene&ta fufpiciuntur cadavera , mox

primus afferet pulmentum parentibus , is

primogenitus enuntiabitur.

liaac ultirno

in ftomacho velüti coemeterio fepelienda ;

nil ibi fan&tum,nil purum,(ed omnia turpia;

confectus fenio dixit ad Elau primogenisum

ac foeda.

filium. Sume armatua , & egredere foras,

FG?"B]: 27s

/Non obfc

Íed quó primogenitus gentis à Deo delectee ,

NZED

A7-

urum Tiu'f;usäeäit foeditatis

documentum puer füiorum Heli5 qui rap-

acinitiata progreditur , füme arma tuas ,

turus & faerificiis adipem nunquam fertur

etimque venatu aliquid apprebenderis , fac

mibz pulmentum , «t comedam:

; ] Rtg.ie, ?s

hoftias nomináffe, — Feniebar puer facerdo-

"

ts , €8 dicebat immolauti : da mibi cari

H

z

z

£

--

fluid quíGarma J2e: exerciruum pro-

'yc lf l4

L]

42*

t coyuam [acerdots

.

non enim accipiam à

fternendis hoftibus affueta , nunc feris infi-

dientur in fylvis , ut enecentur in venatu?

16 caruem cotlam y fedcrudam , lanctitatem

lss

dehonefta: facrificiiyreligionem deturpat vi-

an non funt illa arma , quz tarmet(i Abra-

$.

ham non adhibuerit in holocauífto derinente

&imarurn , quas carnem vocat , non vicli-

masfacrificio , & altarideftinatas ; cüm effet

Angelo brachium , ne Iíaaci caput amputa-

eas voraturus,ipfum puduit victimz, G ejus

ret , ijs tamen ufus fuit , cum deletis qua-

catneexfaturari,

Quid ni ittemplo volu-

tuor Regibus captivum Lothum reduxit ad

ptatis etiam ipfa holocaufta;vel caro funt;vel

fuos? luané arma ílla Patriarcharum , qui-

«adavera ; quód fi gulz inutbanitas in vicli-

bus juftorum profligabantur oppreffores 3

qmasfzvitaltaris , utpalari ferviat illecebris;

quibus in libertatem aflerebatur innocentia;

quibus flirps Dei propugnabatur , ac reli-

quid non ager intemperantia ? Tgnis non-

nifi poítf2lis occafum in facrificium infiliit,

gio tuebatur,. mox in aprorum transferun-

Aves

& hoítias non ahihmpüt , nec lzfit.

tur venatum , & arma Dei exercituum, ve»

nationis illecebris deftinantur ? & fiuntin-

veró quas gule illecebrze traxerunt ad . altare

Ítatim inholocauítum irruére

Quid àgu-

ítrurhenta voluptatis , quz infignia fuéte

lz intemperantia tutum, cum vel ipfz vi-

fanétitatis ? Deífque pugnantis arma contra

innocentiz oppretfores , fiunt contra feras in

€timz tutz inara non fint?

48.

. 'Ubi gulz pruritus palatum titillat, ibi

fylvisinftrumenta hominis venatoris ? Quid

pretiofiora queque , & farctiora venum ,

fiirruerent Arabes, fzvirent Chaldzi , infi-

lirent Elàmita ;

quibus militarent armis

ió

peffümque dantur , qnogulz fatisfiat , &

ventrt.

Étiam in domo Ifaaci Patriarchae

filij Abrahz , quibus ftirps Servatoris pro»

jura primogeniti viliori venduntur pretio

pugaaretur? fiquidem Patriarcharum arma-

mentaria hoítibus olim aflueta propulían,

"t ui

quó gulz indulgeatur , & benediétio uni de-

Ípondetur pulmento : tantaeft epularum a

dis , nunc hinnulis infequendis, ac ferien-

p V

viditas etiam in domo Patriarcharum ,in A-

dis retunduntur ; & affueta venatui,non

fceteriis Religiolorum , inregia fanctitatis!

militie , non triumphis apparandis, fed

Fac mibi pulmentum [icut velle me nofli , &

pulmentis comparandis tractantur.

Ea eft

ffi.senef. 27

affer, ut comedam, & benedicat tibi antma

voluptatis erugo ; quà arma adoreis affues

ta, languefcant ollis opplendis.

Quam-

zuea y antequam moriar , Ícilicet nifi fenis

Iíaaci propofitum elufiffet Rebecca, genus

diu arma líraelitarum jejunium abfílerfit 5

Abrahz à tempore illo ad Chriftum usque

& ollze pulmentum non infecit ,

palmas

transmiffum fuiffet ab Efau ; fed ne Chritlus

ladius Patriarcarum demefluit; & victo*

natus effet ex aliena Moabitarum gente , fcu

riasfibi cudit,

Verani de AJ'eäiäw Tom. I,

Kkk

Saul

u

nv

uT

a

K

p RE a,

A ,

u

z

444

Diflertatio XXI.

1

9.

S;aul utinnumera ptopemodum inimi-

Capit ille [atietatem , voluptatem percipit, Sereph, Md

«orum evertat caítra fuis indicit aciebus jee

expletur epulie , quaudo nos luxus folvit ,

L.

junia, quze dum infcius Jonatas temeravit ,

libido flimulat , . pompa rapit ,

jmpt[lit

LÀ

.

Y, Reg. cap.

aufugit & manibus victoria

Extendit

ambitio , noftris lzetatur cacodaemon cra-

144

fummitatem virge , quam babebat in ma«

pulis , tunc ad pugnam nos laceffit , cum

nu , 65 intinxit in fauum mella : guítavit

ad fympefia perducit ; tuncnosprofternit ,

infcius jejunii Jonatas paululum mellis , &

cüm faturos nos novit , & congeftis efcu-

victoriam & fuis abegit caftris ,

quia ubi

lentis gravatos

.

[]

& ubi caro noftra inci«

*

jeiunium violatur , ibi arma hebetantur

3

pit infolefcere , ibi adverfarius homi-

& qui vincunt jejuni milites , paíti pro-

num manus ad palmas extendit : & «on-

flernuntut , quia jejunium arma infituit

ua, fiin arce detineamur jejunii ,. nec

El

ad viftoriam , G palmas , quz. fatietas

laceffere nos audet , nmec adoriri 5 quia

contundit. ad excidium , & cupreflus, ap-

jejunii arx non facilé expugnatur, nec fub-

f

ruit

L]

pofité D, Ambrofius.

Intelligimus , quàd

?

fiqguidem | inconcuflum . abítinenuz

gfrm. 2$,

Saul bofles non. tam virtute. militum.s ,

propugnaculum hoftiles fruftratur afful-

.

quam militum abflinentia fuperabat,

De»

tus , eludit conatus

LJ

fcit€ Chryfologus

dicit.

3 C

nique muius culpa cunéla — coufertur — 1g-

Jejunium fratres fecimus e[fe Dei ar -

Serm, "'—;'. E.

navie , 65 wuius delitio cunilis. geueratur

cem » Chriflicaftra ,murum [iritis , vexil-

D ,

infirmitat,

Deficit enim virtus ia exer-

lum fidei ,. caffitatis

fignum , & þn&itatig

ecitu , ut in obferuatione jejungj..

Saulis

trophtum.

exercitus jejunio loricatus impetus coér»

cuit hoftiles , vires infregit , fed cum coepit

| 5' Vïc

jejunium frangi , vel ab ipfo infcio Jo-

pata,fraclus etiam cadebat exercitus ; vi-

ribísque dellituebatur , & unus Jonatas

Nullus boflium ef bomini nocen.

NI R

pranfus à toto exercitu victoriam fuga-

tior , quàm fua ipfius caro 5 que niff

vit

.

.

palma enim viclrices jejunis amant

per efculentorum [ubtratlionem compefcas

manibus tractari ; quia fature nonnifi fe-

tur , pravos omnes. affeius in.s

rales deferunt cupreffus ; quia fi jejunium

fuam obarmat per-

arma fuppeditat ad victoriam , fatietas iis-

niciem.»,

dem fooliat ad interitum.

*

e

Moyfes & montis cacumi

us deficudens

W 'TOn exteros tantàm vincit jeju-

j

P

jejunus populum adinvenit , hàc , illácque

nium hofles, fed & pravos intüs

circum erectum vitulum prandentem , & ar-

infolefcentes affectus cohibet, cum

Exod 3$.

mis deítitutum,

.Fidens Moy[es populum ,

caro efculentorum fubtra&tione infringi»

*

L]

U. 1$e.

quàd effet nudatia

fcilicet , qued ar-

turj; quó enim caro molliüàs enutritur , eà

mscareret , quia tunc coepit contra ho.

nequiüs nobis eblanditur ; efferatur enim ,

cüm mulctatur ; miteícit veró, càm conte-

íles armis carere , dum conviviis repleri

,

e

.tunc € manibus arma abjecit ,

ritur; eít enim caro perinde ac equusindo*

incepit

cüm violato jejunio efculenta in ftoma-

mitus, qui popifmis.non placatur , fed folo

froeno coércetur. « Quisquis carnem flectere

chum dejecit , & poculenta ; quibus ma-

duit ; pulchr& S. Chryfologus,

Moy-

ad obíequia cupit , caveat, ne fuaviüs eam

Sertm, Y5.

tractet , quó enim lauriüs nutritur, có fzz»

fem divini (ervoris fecit lumine perlucere.s ,

viüs calce ferit , fuámque excutit fefforem:

quando come[Jatio ,. & ebrietas Ifraéliticum

pepulum [imulacrorum tenebrauit errori-

hinc Daniel Abbas vigorem corporis, animi

bus,

Nimiram effulfit Moyfes fplendi-

ajebat languorem effe ; quó enim delicatiüg

e.

do nitore , quia jejunus

?

forduit po-

fovetur corpus, eóà acriüs ferocit contra fpi«

.

LÀ

ritum : bellua eft, qua beneficiis non cicu-

pulus , quia pranfus

Moyfes jejunio at-

matus aureum contrivit idolum , vitulum

ratur, fed magis ferocit : & tunc tantüm

humi pro(travit , ac in cineres redegit ;

mitefcit , càm verberibus excipitur, caftigas

tione maceratur jejuniis conteritur ; tunc

populus quia efculentis gravatus , & po*

culentis madidus vitulum ;

quem fcedé

enim rationi obfequitur , ejus dictaminibus

conflavit ,

feediüs coluit ,

& adoravit ;

non recalcitrat , & frono jejunii cohibita ,

jejunium fplendorem addidit Moyfi , fatie-

fle&titur in obfequia fpiritus, hinc D, Pau-

lus ait: Caffigo corpus meum , $ in fervita-

z, Corizth.

tas caligines effudit , quibus populus obte,

€8p. 9,

nebreíceret, — Sicut igitur clypeo muniti je«

temredigo, — Nullus hoftium eít hominibus

junii de profttato hofte triumphos legimus ,

nocentior , quàmipfis fua caro: homo nefa.

rius poteft quidem alterius famam conviciis

€ó vegetiores ,. quó diuturniori farti fumus

jejunio : ita fatietas arma noftra retundit ,

denigrare;houorem proripere, pecunias fur-

ripere , imó & vitam adimere; fed tamen vi*

& vel noítros pravos affeétus contra nos ar-

L

1nat

.

& domon omnia videt nequitiz

tam immortalem , zternam beatitudinem

nunquam poteft nolentietipere: at veró ca-

arma corruiffe ; ubi agnofcit religiosé ob.

3

*

& tunc nos expugnat ,

ro plerumque famam , honorem , divitias , ac

fervari jejunia

cum praníos cognofcit; nos profternit,cüm

beatitudinem furripit. Neque Philifthzi fua

unquam fortitudine , ac virtute Samfonep»

lfaï*!f?? nos adoritur ; ait enim Chrylologus,

ipo-

]cjunïum probos Affectus nutrit ? improbos abigit. E 444

X

fpoli4ffentynifi Dalilam in illum irtififfent ;

Hxc funt propria corporis , quibus fpi-

545

hoceít , nifi catnem in ipfumacuiffent: eít e-

ritus feducitur , & in omne trahitur vitio-

nim hzc illa cacodoemonis malefuada conci-

rumgenus ; tametfi connubium cum carne

liatricula, quæ blanditiará illecebris vulnera

fpiritus contraxerit, nullum tamen habet fpi-

]

infligit,cum ofcula figit;& venenü propinat ,

ritus hoftem carne deteriore m ; & quamvis

':

cum fuam exhibet dulcedinem guftandam; &

nil poffit caro , fi ope deftituatur fpiritus,

nec colorum elegantiasvidere , nec cantuum

quamvis Ratio de calice Babylonica mulie:

ris bibere detrectet , & confcientia renuat ,

harmonias audire, neque odorum fuavita-

eó quia hau(tus fit divinis repugnans legi-

tes olfacere , neque ferculorum faporibus

d .

bus; carotamenadeo fuis pravalet blandi-

deliciari, neque ractuum lenociniis demul-

mentis, ádeó fuis trahit illecebris , ut ad ne-

ceri , imó nec pedes , aut manum movere ;ne«

cishauítum perfuadeat.

que ftáre , ac vigere ; cüm corpus fpiritu

$3.

Eít caro, qua femper mo

litur fpirifüs

deftitutam exanime corruat , deficiat, cot-

ac internecionem ,. adeó ut

l

perniciem ,

rumpatur, foteat; ac in cineres redigatur ?

omnia fpiritus damna ab una ei inferantur

ea tamen laborat caro ingratitudine, quá licét. -

lll.'

g

carhe , quapropter D. Paulus diíferens de

omnem fuum ornatum corporis, oris venu»

Omnes vosmant-

2, Corizib, extremo judicio fcribit.

flatem, oculorum fplendores , frontis fereni-

|

enþ. .

- feflari oportet ante tribunal Ghriffi , ut re-

tatem, genarumflores, vigorem membro-

ftrat unuquiaque propria ecorporis prout

rum,viriumque firmitatem à folo mutuet [pie

Sed cut

&effit , frve bonum , five malum.

ritu, huictamen nonni(i perniciem niolitur,

ac interitum,

Apoítolus ptopria corporis tantüm nomi-

Co£rcenda igitur eft huius

Bat, G nonpropria animi , cum fpiritus

interni hoítis petulantia , cohibenda ejus

nobilitate naturze, acvirium przítantia , po-

audacia ; ejüsque contumacia , ac infolen-

tentiarámque excellentia longé corpori ane

tia frono compefcenda jejunii ; eít enim

tecellat'? quia nimirum , (i corpus detre-

caro , quz jugiter ad ea nos trahit , quz

&tet fpiritui patére , eíque debira exhibere

fpiritui funt noxia * frequenter in congref-

obíequia, fed illi potiàs adverfetur, & ea

fibus , pugnísque vincimur , quia noflra

expetat ,' qua dictaminibus rectz rationis

nos caro prodit, qui propterea Jejuniis te«-

contraria funt , aCtum tunc elt de fpiritu:

renda eit, me in no(tram infurgat perni*

quia ejus nequitia pia quzque animi defi-

ciem ; abflinentià enim , & jejunio ppti(ïï-

deria abigit , pias excutit cogitationes, &

mum hichoítis enervatur , coércetürque , ne

L

- quidquid boni ab ipfo concipitur , fcedé cor-

infoleícat in Ípiritum , — qui e fublimior

fumpit; acproinde fpiritüs pernicies ab una

attolitur,quà magis caro deprimitnr; vires

oritur rebellantiscarnis nequitia , à qua vir-

ille acquitit , cüm ifla enervatur ; furgit

L

tutibus denudatur, probis aifs&ibus fpolia-

ille ; cüm cadit iíta

P

triumphat ille, cum,

L

tur , ac pijs deíticuitur de(ideriis; perinde

ifta expugnarur

L

integer ingec Ípiritus ,

l

ac uxor affüetaluxui , mundtque illecebris,

cüm caro jeiumiis ,flagrísque trangitur , hinc

ac pompis bona omnia mariti fympofiis ab-

illa Pauli voces.

Cum iafirmer ,. tunc

a. Corsc.

Íz,

ligutit , vetiámque luxu decoquit, luí(ua«

potens fum , hoceít, quantó corpus jeju* v, 1o.

. qué, acluxu pecunias diffipat, & pitiffati-

niis, vigiliis, laboribus, ac peenitentiis at.

unculis furtivis fcrinia, totümque dometti-

teritur , tantó [piritus vegetior furgit ad cul-

cum zeratium exhaurit. .. Mifer tunc elt in-

turam virtutum.

felix maritus non tam propriá, quàm uxo-

Kedux é Labano foceto in patriam fa-

ris culpà,

cob in itinere cis amnem intentus no&le in«

f.

Quid ni ? fpiritus connubium

cum carne inivit , fed plenum dífidiis , ac

tef.hpïe là precibus fundendis , (pectabilem

contrarietatibus : f1 emim fpiritus velitfrue

habuit. fub diluculum 'Angelum tutelarem

ieffe, catotunc lautiora expetit convivia:

virili tamen ípecie , à quo ultró ad iuctam

;

1 ille promptus eft orationi vacate ; hecin

pfOVOC&'ï ur,

Congreditur in arenam Ja-

forum illum ducit , & procul à templo per

cob cum adverfario, manum con(erit ma-

' plateas circumducit : ^ fi ille eleemofynas

nui, pedem pedi , ea virium contentione ,

vult pauperibus elargiri, eorum opitulatu-

brachiorum agilítate , ac totiuscorporisner-

fus indigentijs ; haec manum retinet , at«

vofitate, ut coeleftis colluctator palmam vi-

€látque , ne pecunie luxui infervientes ad

deretur ei conceffifle ; Angelus enim veluti

', Cirinth.

manus tfansferantur pauperum ; fi ille (tu-

fortiori ceflutus , ferigit nervum femorg, Genef cabs

diis virtutum vult incumbere; hac quia ca-

ejus ,. € flatim emarcuit , nimirum oílen(g. 22. v. z.

MP- 9,

ne, G angue pejor , illa odit ; folatia , ac

rus fuo Antagoni(le ,' quis effet , cum quo

delicias in mundi illecebris exhibet 3. fi1 ille

«ertamen iniviffet , os ei femoris luxavit ,

carnis macerationem , corporis afflictionem

nerviümque diftorfit.

Non tamen ]scobi

intendit , hecluxui 2que , ac luxuriz inhiat ;

virtus huic fuccuboit dolori, irió magis fe

funt propterea, ut ait Apoftolus propria car-

colligens,injeStis ambobus brachiis in adver«

nis mundi illecebris 1näu!gcre , voluptatum

farium , ar&toimplicat complexu . flrichiás.

fe&tanilenocinia; lufu, ac loxu que dele-

que detinet ; donec illucefcat aurora , & cog.

€lari , labores declinare , mollia quarere,

noícens tunc luctationem ilam cum Coelite

curiofa invelti

?

2are, lautiüs edere , l-argiü;

commiffam fuiffe , fübeunte animum metu :

bibere, hilariter ludere.

nc ?äfüm revlerent—er fuiffct homo cum cæhte

Kkk à

[

Ua

Verani de Afeikibue Torm, ?*

Differtatio »XXI. |

446

lu&tatus , petiit ab Angelo in üïgnut'n illibatze

derjs , urgetur contrarijs , þluurih re*

benevolentie , ut fibi benediceretur , velit-

[puit » quarit noxia ,. fugit curam s. tune

que adeífe prefidio in proximo przfertim

Medici fludio parant. abflinentie remedio

V

fabuenire : nimirum jejunii remedio fube,

Geuef. 35

cum fratre congreffu, Cui Angelus, Quo-

niam [icontra Deum fortis fuifit ,. quanto

venitur , ut damna reílaurentur , quz fa»

"U. 28,

magis conira bomines valebis? ceffit lucta -

turitas invexerat 5 ut fanet jejunium ,quod

tor cceleftis lu&tanti Jacobo palmas,

Sed

fatietas leferat ; & fubtractio ciboram fub-

1 Ji um

hicanceps hzreo , quomodo Jacob vicifle in

moveat , qua ferculorum ingeítio damna

induxerat.

lucla dici poteít , cüm membro fuerit mu-

$7

tilatus ? cum Antagoniíta os femoris luxa-

Quóod fi ad fanandas corporis infirmi-

verit , nervümque ei diftorferit ? Imó haec

tates ,. quas.ciborum fatietas invexit ,' ex

terreni Medici confilio-fubtrahuntur gula

e(t luctantis Jacobi victoria , nervum femo-

ris fuiffe diftortum ? carnem fradtam , &

ea ciborum lenocinia , qua palatum dee

femur attritum ? tunc enim vinc"im'u;, cum

mulcere confueverant ; quantó magis ad

carneím enervamus , tunc orantes epinicion

morbos animi curandos, ad vitia abigene

canimus , cum carnis pangimus epicedia. Vi-

da, qua contraximus per infolentiam cat-

nis , obediendum eít colefti Medico nobis

cit Jacob coeleftem luétatorem ; quia carnem

&lomuit, & diuturno itinere, & abítinen-

hanc ciborum indicenti fübtractionem ?

l

tia attrivit, fiuique fubjugavit , cümque je-

fi pro temporali cura , fubjungit pracitae

*

*

junio munitus carnem proftráffet , facile ei

tus Chrylologus

«gri *Med:*c*zk obedtunt ,

fuit é pugna viétor affurgete,

feruant arduam parcitatem $. quare pro

$6.

Scimus plures bella gentibus movifle ;

fempiterna falute fit. durum 'Cbriflo mode»

vatis obedire jejungs ?. corpus gubernarea

eásque cruenta clade vicifle , in plurésque

provincias exteras fuam propagáífe jurisdi-

emen[ura ? mentem vegere parcitate ?. [ene

-

é(ionem , ut olim Romani bellatores, qui

fum fobrietate frangere , qui folari radio

gentium debellatores fuum per totum pro-

furfum & coenofis , locísque paluftribus 4rae

pemodum terrarum orbem extendere armo-

huntur halitus, hi fimul congelli in aére ,

rum vi dominium potuére ; quos tamen

coaélíque in nubes , foli ipíi poltea nitores

fcimus, pugnas carnis non viciffe ; legimus

abripimnt, aérem foedant, & offusà caligi-

plures pectora , & corda dedifíe mundi vo-

ne ccelum , terrámque obfcurant ; imo ins

folefícentes obmurmurant repetito tonitru;

luptatibus, carnis blanditiis, acvoluptatum

lenociniis in patria , qui tamen in caítris

irafcuntur corufcantibus fulgetris , czedes ,

terga nunquam dedére hoftibus; & qui in-

necésque minantur fulminibus , qua fube

tegri fletére in caftris Martis ,inpügnz cam-

inde & difrupto excutiunt fino án. turrium

pis ; fraCli cecidére in carnis gynzceo, in

ruina$ , 'demorum incendia , hominum

ftrages :

.

LÀ

;dixerim idem praílare , qua &

caítris voluptatum, ac concupifcentize ille»

cebris; & victores gentium; vitiorum fuére

putreícentibus in flomacho congeftis cibis ,

ac malé olentibus cruditatibus furfum aícen.

—

captivi : qui fteterunt inter cruentatos g/a-

)

dios, faviéntes acinaces , fcedé corruerunt

dunt in caput exhalationes : hz fiquidem

enervati inter lenocinantis voluptatis blandi-

mentis ferenitatem turbant , folem rationig

menta ; qui Regnis, aclong&, latéque dif-

obnubilant , procellas cient , & pluvias di-

fufis Provinciis arémorum terrorem incuf-

ftillationum perniciofarum effundunt; quae

fére, concupifcentize demulcentis vi&ti blan-

plerámquehumorescorrumpunt,hominéme

Y

ditiis , ludibriofuére carni

»

Ll

que interimunt.

jejuni con-

€8.

trivére hoítium acies in campo , & lauté

Neque damna 1

fla aliter fave'rtunltur* l

in patria pranfi ceciderunt ipfi à vitiis. de-

quàm per ciborum fubtractionem , ac jejunii

ob(ervantiam , quapropter monet nos Sy«

bellati ; qui bellicam fortitudinem jejuno

E:clef, enp.

ftomacho nuaquam exuerünt ,

crapulati

tacides , ne fimus avidi inomniepulatione,

$2«

fuarum caílra virtutum diffolverunt ; & ja-

NNoli avidus ejie in omni epulatione , &5 ne

cuerunt proftrati epoto vino, quiintrepidi

effandas te fuper omnem efcam s. parüm ree

fteterunt. effufo fanguine.

Quid quód

fert ftomachum sepleri hoc; vel illo cibo $

pafti ab imbelli vincuntur carne ?. qui je-

e

Íed multum refert nullo gravati ,. & gulz

juni adverfas acies contrivére

3

. & bellica

appetitui froenum iniicere jejunii ; quia ut

Lib.30, 780*

fortitudine corroborati hoítibus fuére ter-

pulchré ait D. Gregorius. — Non cibur,. fed

ral.

a

apperitus n vitio efl. — lude &5 lautiores ci-

rori , qui enervate carni fuerunt ludib-

FU

rio ? quid hoc , nifi quia quoties fercula

àos , p/erämqu:.jïne 'tulpafunümw; €$ 45-

ftomachum opplent , virtus evacuatur ,

jechiores uon fine veatu confcientia degufla-

& quoties caro lautiüs enutritur, ac cor-

2u£ , & confonat D. Auguítinus, qui es-

roboratur ,. fuis fpiritus deftituitur viri-

pendens illud Apoftoli, — Nolzpropter efcata

:44 RoPoana. ^

bus ? nam ut fcité Chryfologus. — Owoties

defiruereopus Dei , ait:. Non propter yorcum,

Serm, 41.

ciborum eruditas vitalia dejesit ,. snfrmat

fed propter pomum mortem primus bomo in-

flomachum , corrumpit fanguinem , "vitiat

vexit: G Efau primatum fuum non proprer

bumores , fuccendit eboleram , extremum.s

Tnm.;.g,";.ü

í

gallinam ;fed propter lenticulam perdidis,

fehris gignit. incendium 5 toties eger men-

Gulle appetitus nobis infidiatur , non in

zem perdit , anttit fenfum ,. fertur. defi-

pretiofis tantüm cupcdijs, fed etiam in

Vi«

;

Jejunium probos Affe£tus nurrit, improbos abïgït-h 447

vilium efcarum illecebris;: ideóque totis vi»

quod tantam praffer alveri medicinam :

fibus, totóqueconatu debemus infoleicenti

quemadmodum proprium — [auélificet bomie

gule fronum injicere jejunii ; fubtractio

nem , quod sia purificer alienum.

Mira

enim ciborum gula& coercet appetitum , &

enim res efh , alter yejunar , 88 alteri prodeff

carnis compeícit petulantiam , concupiícene

jejaenantis utilitas 5 ergo fratres ab[Hinentie

tiz extinguit eftus febriles ; de quibusetiam

arma minim? deponamus ,. & quadraginta

Apottolus conquerebatur: Seje quia non ba-

ï Ad- Remsy,

dierum jejunia fine intermiffone curemus,

/

C

bitat n ene bonum,

Quéd íi in carne non

Hic eff enim perfeilus numerus ad *vincene

habitat bonum , utique malum, íed quod

4Aum.

Dominus enim Diabolum posteae

malum ? -nifi concupifcenua ? ' hec enim

quam quadraginta diebus jejunavit, evicit,

dum ferpit in carne, accenditur in venis ;

won quod non 6 ante jejunia eum vincere

wítuat in corde , offa penetrat, medullas

portuijets fed ut offenderet mobis, aunc nos

pervadit , & in zeftum febrilem, in vitiorum.

diaboli poffe effe willores , eum per. quadra-

phrenefin tandem erumpit ; eftenim concu-

gimta dies villores ; jejunando. defideriorum

piícentia pravorum affectuum genitrix, vi-

carnalsum fuiflemus ; euxm autem , qui bunc

tiorum mater: & ficut concupifcentia vitia

numerum con[ecratum gule . intemperanniá

fovet, ita gula «oncupicentiam . excitat 5

viola[jet, tanquam imbecillem , & miferum

gula enim dum cibum apparat, ad «rapu-

fAcilà ab inimice poffe fuperari.

Prins fit

LT E

lam perducit, dum hauítum propinat;ebries

bomo fui villor , ut

gpe[it efe uidor l-

tatem fuadets fomnum offert , quo iner-

77212 B

tiam alat 5 ventrem onerat, ut mentem e.

"Iintranosinfurgunt inimici, utnos &xä

Vacuet; dat catni totum , ut animam bo-

nis omnibus deílitaat ; quamobrem cum

pugnent, nos gula illecebris hoítes nutrie

nonni(i-damaa invehat gula, & nonnifi fpi-

mus; quatenus pravis concupiicentiz affee

Cibus fomenta fuppeditamus ; «& arma

£itüs perniciem moliatur, coércenda eít ieiu-

nii froeno, ut poffirfpiritus acftus excinguere

quibus nos expugnent miniflramus: 'Nifi

enim gulam prius edomuerimus frono ab-

concupifcentig , impetus 'cohibere .paffio-

ftinentize ,. if priüs äiþiäiüofos &oncupie

zmum,phreneün declinare vitiorum,

Ícentize zítus jejunio extinxerimus; non eít,

cur victoriam -de proftratis (peremus ini-

$. V1L

Tmicis, jeiunium eft illà vittus bellica, quae

Jejunium »on jolum «orroborat

«uosque proíternit hominis hoftes, & de

ad pugnam , "verum etiam arma fuppe-

qua dixit David: 7» D£O faciemu virtu-

Pffïm. 3e7.

diat ad pualmami 8 de triumpbais

gem , 5 ipse ad nibilum deducet. dnimicos

pranm nf etlibus,aliisque aduer-

nofiros ? ( Chriftianus Athleta oleo inungae

, daria epimscion fibi 0ccto

tur jejunii , farcinis fpolietur carnis; humi-

333t.

lísque fufis precibus Dei expoícat opem,tu«

us poteft in arenam deícendere , fibique

$?.

Ql pravi tum concupifcentis, tum iras

victoriam fpondere ; tantum enim valet die

; Ícentis antmi affectus in nos infurgunt,

fi tentatio inrus mos pulfat, (1 tartareus

vinz fortitudinis imploratio à corde proce«

dens jejuno ; ut tutó adjutricem «accerfat

hoflis nobis infidiatur, jejun;o nos rnunia-

mur; quo loricati; abítinentiz clipeo muniti

Numinis manum ; unde David jejunus die

vinum implorans auxilium ait, Z fciamt,

eorum poflimus impetus eludere , idtíisque

quód bsc fit manus t* ubi D, Bafilius in

4

obtundere, Etiam Magi(ter C hriítus quadra-

ginta dies, & totidem noctestraduxit im-

fÍcholiis , quid e&, quód becfit manus tua?

4uod auxilium boc tuum fit , quod tuum fi

pranfus, & incenatus; íed quid obíecro ,

opus habuit tanto jejuniorum apparatu ,

adjutorium ? ita elt preces, quas jejunium

df

effundit propitiam femper habent divinam -

tancique inedia? quia nimirum pugna cum

ih

1

omnipotenüam , cui tributarie Íunt vie

€acodeemone triplici ineunda erat. congref-

«toriae,

fu : fed quid tam prolixisopus fuit jejuniis

ad tartareas omnes profternendas legiones?

Contra Philiffhzos 'äei'epent*'e coactus 9

pugnare Rex Saul , adhuc virtutum | ftudiis

nunquid jejunio deítitutus palmas non «ol-

legitfet victrices? potuiffet quidem doemo-

addiclus, ac pietatis cuiturae affuerus , cum

l'&- 300 :"W,/

nem viciffe, tametíi jejunio non munitus

fundendis con(uetis precibus non fupereflet

j

cum ipfo pugnáffet, fed nonnifi jejunio lo-

tempus, jeiunium fubrogavit,quofuos mu-

r. Reg.144

ficatus pugnare , & expugnare xXdaemonem

nitos voluit milites : AMaledifhue vir, qui

n 14

«omederit panem usque ad vesperam. CQuuid

voluit, qui contra Chriftum latrate tancüm

potuit, non mordere ; ut vim nobis jeiunii

quód Sauladeoarctum, rigidumque fuis in»

dixerit militibus jeiunium ?. cum abítinen-

annueret ; in dcemonum retundendis cona-

j u 1

tia vires potiüs franpat , quàm augeat ; &

tibus, excutiendis tentationibus, malignís«

ue omnibus abigendis fpiritibus, fcire D,

ftomachus jeiunus non finat cztera corpo-

ris membra fuas exerete vires, nec manus

Tom.3.lib.4« Ambrofius: Vide arma Chrifli, quibus tibi,

€omment, n

non fibi victt,

gladium validé tractare , nec ad victoriam

Videte ergo, que jejunij vir-

XLuc.

inftruere? Sed Saulfibi propitium cupiebat

dad fíts quantfmibomini fuo preflet gratiam,

Numen

Kkk 3

^*

448

Diffetatio XXl, -

Numen, qüodin þatrocinium fuum obftri-

jicio. David igitur, qüem famwe tuba pr

/&urus, ieiunium indixit, quó militum pe-

fingulos terrarum tra&tus invictiffimum pro-

€ora ciborum farcinis vacua promptiüs fur-

mulgaverat bellatorem , neque in propria

fum piis:afpirationibus avolarent , Deüm-

virtute bellica, neque in fuis, fuorümque

Quid

armis fperavit; neciisdem fidit, fed in folo

que pro fe pugnantem obligarent.

ni pugnavit Rex Saul ieiunus, fed non ieiu-

Deo confidit, cuius fuppetias precibus, &

navit à victoria; nullo ciborum pondere gra-

ieiuniis imploraverat , ideóque flatim fub-

vatus non cecidit , fed inconcuífa femper

dit: Iu Deo laudabimur tota die, €$ nomini

firmitate ftetit, bellavit invictus , fuósque

tu0 confitebimur. in fecula.

éf,

é3.

victor debellavit hoftes , appofité D. Am-

Chriíti.pugiles in. arenam defcenfari

Ser)):.*" fs þ.nþ

brofius, Benu fauàó Rex , qui bofles fuos

prim. domi-

non folàm impedimenta veftium par eft,

nou tantum armis, fed devorione vincebat,

deponant; verüm & oleo. inungantur pie-

nic. QHAQT 4«

Djan, V

£ef.

€ plus dimicabat religione, quam telis.. Ab.

tatis, & mifericordia.

Quia tametíi1 ie.

ftinentize ab e(culentis, & poculentis annexa

iunium vires addat , animos fuppeditet,

femper eft vicloria , jeiunium militibus vi-

non tamen folum palmas celligit - nifi per

res nón adimit, fed addit ; & jeiunantes

pietatis ,. & mifericordize officia Dei impe-

non fiunt infirmiores ad pugnam ,. fed red-

traverit beneficia * etiam abílinentia febrim

duntur ad palmam fortiores.

Deum ob:

extinguit in corpore , qua tamen arefacta

fervantiá jeiunii recolentes pié obflringunt,

membra ex febrili incendio non reftaurat,

ut fuppetias afferat , hoftes fuget , fuísque

nifilaxo fuffundantur unguento , ac blan-

cultoribus victrices palmas impettiat.

dis rigentur fomentis : tametfi ieiunium

M.

Suis fidit armis , confidit viribus lori-

animi excludat agritudines , vitiorum exe

catus gigas Philithzus, fed David bellicis

cutiat morbos , carnis amputet. paffiones,

abjectis armis , folóque munitus jeiunio ,

fomenrta exficcet criminum , caufásque pro-

ac in Deum fiduciá, gigantem aggreditur

pellat fcelerum , nontamen fi mifericordize

fine gladio, fine telo , & uno lapidis iactu,

deítituatur unguento , fi rivo privetur pie-

& ictu tumidum in valle . gigantem pofter.

tatis perfectam invehit menti falutem. Sa«

nit: fymbolum fuit ieiunii lapis & funda

nat quidem ieiunium, qua per pravos affe-

excuflus, eó quia omni deflitucus. nutri-

&us fuerunt nobis vulnera inflita; fed vul^

mento; cüm non vegetet lapis, ut planta,

nerum cicatrices absque balfamo pietatis ,

nec comedat ut homo.

finé oleo mifericordiz non obliterat dicen-

Solum igitur ie-

iunii fymbolum gigantem prollravit, qui

te Chrifto: Dare eleemofynam , 65 ecce funt

Luc,tt.

ä

terrorem toti incufierar Judeorum | genti,

v«obuw omnuia munda.

Jeiunium gramina

Si igitur ieiunium corporis videatur vires

eradicat pravarum propenfionum , quae in

frangere, DEUS animum, & fortitudinem

cordis noítri tellure radices égerunt, fen-

|

pugnantibus auget, terrorémque hofítibus

ticeta divellit vitiorum , fpinas diffipat cri-

incutit, quos vel folo ieiunit figno pro-

minum , fed pietatis cultura , mifericordiae

flernit, fuis cultoribus victorias collaturus.

exercitium eft, quod probrum abigit . fte.

11?

Jure quidem metito de victo , obtruncató-

rilitatis, G beneficio culturz uberem fru-

que gigante triumphavit. ieiunii armis mu»

étuum fpondet meffem : quod anima eít

nitus; gladiümque proftrati hoftis arripuit

corpori; hoc pietas , & mifericordia cone

David victor , ac fulpendit in tabernaculo

ftat effe ieinnio ; Q ficut fpiritu deítitutum

66,

Domini ; ut inde penderet trophaum; un-

corpus emortuum cadit, vitium contrahit,

f;

de cum Numinis auxilio venerat victo.

& putrefci£z. ita ieiunium ex pietate vivit,

s

ria.

& ex mifericordia viget, hinc clamat Deus:

.62,

: Ertat quisquis fit exercitus du&tor ,»qui

Mifericordiam volo. Demus ergo Ded,quqd Ofs4 6*,

jn multitudine militum fidit , velinfíola ar-

ipíe à nobis exigit , demus, quod ipfe petit

morum praítantia victor fperat & bello pro-

ànobis; í1 velimus à DEO nobis dari ,

dire: de proftrato hofte non triumphat, nifi

quod petimus : ieiunium igitur fine mife-

ieiünio,& oratione munitus,ScDeum ducem

ricordia emoritut ; fine pietate deficit, &

exercituum ptopitium habeat , unde David:

fine implorata Numinis ope ieiunat,

-

P/ul"b 432

Non enim in arcu veeo fperabo ,. & gladius

Fames potiüseft ieiunium avatitize, fi

64.

sneus non [aluabit me, 'TametfiDavid mi«

operibus deílituatur mifericordiz ; cupi«

les effet (trenuus, plura milliahoftium pro-

ditate. eft plenum , fi pietate. fit vacuum,

—

T

ftraverit, latósque paffim campos Philiíthi-

Sunt qui ventrem cibis exonerant ; ut ar-

norum fauciis flraverit cadaveribus, cladi«

cam pecuniis onerent ; jejunant ventre, &

büsque cruentis campos operuerit;: non ta«

avaritize defideriis implentur mentc. Agro

men armis fuis, nec bellice fue virtuti ;

exculto vomere, fed nullis foeto femini-

nec fuorum militum fortitudini, victoriam

bus jejunium pariaverim miferatione ,^ ac

tribuit; n enim in arcu meo fperabo : ubi

pietate deftitutum : caret quidem fentibus

quzrit D. Bafilius: Et quare illt$; arnis es

