ma eratinter vermes,imó & gemmis charior,

ad folium eve&tum periiffe, Davidemà Deo

puellarum miniíterio delicaté enutritus , fa-

inunctum corruiffe: Salomonem à Deo vo-

&us e(t non alescum alis, fed infelix papilio,

catum ad thronum regnandi vanitate. con-

jocus aurarum, ludus ventorum, volucrum

cuffum in veritate non ftetiffe; adeó eít cir-

ludibrium. Quotbombyces in humili ftatu

cumfepta periculis dignitas ,. quz quó fubli-

fericum intexuerunt, qui mox pertefi bom-

mior, €ó graviori lapfui it obnoxia. Licét

bycem agere, voluctes effe expetunt, alásque

fponfus fuerit , qui ter fponíam vocaverit

fibi parant, quatum ope ad dignitatum emi-

qent de Libano [bonfa mea, vent de Libano,

nentias enitantur ; qui tamen non aves fiunt,

vent, Íponía tamen ambas obturat aures, ne

-

fed infelices papiliones , qui ceteris funt lu-

vocantem fponfum audiat; parata potiüs

dibrio: qui enim ut vermes fericum texere

fponfam effe definere, quàm regnare incipere,

B X r

aflueverant,nuncbinis inttru&li alisnon a£iis

Quàm noxium fit diadema, quam fatalis co-

diícurrunt fpatia fed humirepunt; pulvere

rona, vel ex eo conjicere poffumus, quiaé

fordeícunt.

Partorum,Leonum, & ferarum eít diadema

i2,

Scité fponfa licét fponfi fui przfentiam

compactum non tàm exuviis, quàm veneno z

concupifceret, ejüsque ubera vino, & fra-

Veni de Libanoyveni,coronaberizs de capite A«

grantiam ungentis optimis preferret , quin

mana, de vertice Sanir, €€ Hermon de culbilz-

& ipfum anxia folicitudine in le&ulo quare-

bus Leonum de montibus Partorum.

1

iiwiero d ;r—), E r g La o E

ret , imó & per vulneraarmatos inter mili-

Ita eft,dignitates, quz in mundo offe-

13«

K

"ii

tes; ter poílea vocata à fponío eam apertis

runtur larvata funt, fucóque illite ; fub lar-

ulnis excepturo venire detrectat ; Vení de

va honoristegunt horroris ferales umbras,

Libano Jhonfa mea, veni de Libano , veni :

quibus homoobfcuraturiimo&delet inditam

coronaberis de capite Amana, de vertice Sa-

fibi Dei imaginem; fplendere videntur digni-

nir, G Hermon de cubilibus Leonum, de mon-

tates ingemmis, fulgere in auro , nitere in

(;'xwt.- r

tibus Partorum. . Cutter à fponfo mox vo-

purpura, fed fplendor elt iíte, quó papilio-

«ata fponfa cunctatur? vocat íponfus, &

nes, ac infelices pirauftz capiuntur ad interi-

Íponía nonproperat? quzantea per vicos;

tum: dignitates non funt, quz przcipitia in

per plateas; per gladios, pervulnera anxia,

celíitudineaperiunt: nudafuntnomina,qui-

ac impatiens eum quaficrat.. Cur ad fpon(i

bus dignitatibus inhiantes decipiuntur , ut

amplexum alis nonavolatamoris, quztota

fcité ait Chryfoftomusinquiens: Dignitates Homil.T. i

atdebat affectuin fponfum ? Acceffum non

temporaneas baudquaquam quis dignitates cbit. -ad Roo

properat fponfa , fed receffum potiüs medi-

dixerit, fed dignitatum nomina duntaxat,

ml

taturcüm nonad amplexum vocaretur fpon-

Non eít veraeadignitas, quà equé digni, GC

fi fed ad fatigium honoris,ad culmen fuprc-

indigni infigniuntur;larvati funt illi honores,

m2 dignitatis,ad nitorem fplendide coronz

qui alliciunt, ut perdant ; evehunt ut deprie

veni de Libano veni, coronaberis, non voca-

mant. Vapor nunquam intumefcit in cceno,

batur ad fponfum, fed à (ponfo evocabatur,

nunquam (uperbit in pulvere, nunquam ob-

ccelum

Verani de A[eäiäu: Tom. If

flrepit jn umbra: fin verà & cceno in.

Íub-

2

L

I14.

£ Diiïert?;io A

fubfiliat, & in nubem cogatui celütudine doe

induuni. Dic quafo num aliguid Regno naut |

natus, mox ignefcit, fulgurat, fulminat, ture

atqui ferutare,qua Regnum funt: cblamydes ;

zes evertit,arces fubvertit, montes ferit , &

cenquireregias, quamplurimas [auà reperieg

ubique ferales fpargit ftrages, ut inde mone-

ue Regum multorum, corpora texerint,quod

| [,Pfll!"'æ

amur, quantum fit celfitudo allatura damni;

& de coronis, fibulis, zonis cenfendums omnid

«üm velin telluris vapore intumelcat ; bel-

nempe bereditatem inflabilem , ufimque £0«

lümqueindicat arcibus, & montibus. — Saul

rum communemy5 ab iis,qui abeuntad aliot

cum afinas pabulatum duceret , manfuetu-

'qm' remanenut tmn[euntem.

dine czterisexcelluit; qui evectusad folium

Nil habent ftabilitatis,quas mundus di-

:f

non Samuelem tantüm fprevit; verüm etiam

gnitates exhibet ; in fcenam perinde produ-

vocanti Deo autes ciaufit, Scio; lapillum Ba-

cuntur,ac hiftriones, & mimi, qui alienam a»

i., p

bylonicum ; antequam de aureo , argenteo,

gentes períonam, brevi regiam,quà tegebane

zneo, fictilíque coloffo triumphos legetet,

tur,chlamydem exuunt. Daregio diademate

absque vi ulla inflar folij vento rapti ; .deor-

infignitum, Regem in hujus vitz fcena agen-

fum devolutum de monte vix pedum fictilia

tem;quid ni brevi peractà fabulá,ornamenta,

petcutere aufuüm fuiffe : verüm cüm ante fe

quibus coeteris antecelluit, vel invitus depo-

Anolemillam ruentem conípexiflet, excrevit

nit, & zquans inzqualia ineluctabilis Libitie

illicó fupra celfitudinem disjectià fe fimula-

na omnia unà commifcet , fceptra ligonibuse

cri, & qui fua exilitate tiemini erat terrori;

Id fan& innotuit Ezechim Regi , qui pro-

cum primüm coepit grandefcere, fuccrevit in

pterea non potuit lachrymas co£rcere;nec fle«

Danitl,a.

montem,copitque fingulis effeterróri: La-

tus prohibere , perpendens fluxibilitatem re«

pé autem qui percufferat flatuam, fatius esi

giarum dignitatum , cüm gravi correptus

mons magnit, 8 implevit univer(am terram:

morbo languefceret inle&o: Is diebu il

j l/l!'l f

Sed curtantilluslapis pregrande proftravit

agrotavit Ezechias usque ad mortem, Quin 4« Rf£» 620*

« fimulacrum? nimirum, quia Principem de-

tonitru etiam illud ejus percelluit aures, 720«

cet clementia, & humilitas, & quia in fubli-

vieris enim tuyE non vives: quiamoriendum

me clatus Nabucdonofor intumuit in fi-

eft,etiam imperatoria chlamyde munitis; eti«

aulacro; pronior fuit ad lapfum; quia omnis

am regali diademate circumfeptis,five velint,

tumor inanitate repletur, promptiüsque pe-

five nolint, five propitio Deo, five irato; quia

rit: plerímque qui honor centetur , nonnifi

umbratiles funt mundi dignitates , quibus

volatico accenfetur tumori ; appofité Augu-

Parcz minimé parcunt, fed oculis orbata fta«

pb i

;Contion, 2«

ftinusait: Ex pecunia, ex argento, auro,65

mina omnia five aurea, fiveargentea, five íe»

'in Píali32.

pradis, & pompa [aculi bonore wolatico , &5

rica; five lanea fuccidunt; & qui Imperato-

periturovolunr effe beati, & id minus funt ,

rem, vel Regem agunt detractà larvá perinde

quó magis fe efíe putant. , Volaticus eftho«

ac rurales, ac infimz plebis homines fordee

nor, quem mundus exhibet; dignitas, quam

Ícunt incinere. — Scena eft prafens vita ; cui

ambitio offert, & in hoc tantüm firma , quia

prelogus eft nafci;natratio vitae fabula, epilo»

nunquam fiftit; in hoc immobilis, quia ju-

gus mori,nec mors ulli parcit capiti;fed zquo

giter movetur; fortáffis id edocere homi«

pede pauperum tabernas pulfat , Regümque

nem Deus voluit,cüm hominem piícibus ma-

turres;hinc Ezechias audito tonitru : »2075£-

ris, & volucribus coeli przfecit ; hi (iquidem

ris $ non viues flevit fletumagno 4. Reg.10»

fignaté hominis imperio fubjiciuntur, ut vel

Mirum tamen quód Ezechias nequive-

16,

à pifcibus maris difcerethomo; imperia fuis

rit fe à fletutemperare, cüm plerunque in-

agitari fluctibus, repleri amaritudinibus , &

firmitas corporis fanitasfit animz : & re-

dignitates fluxas effe cum a

ligiofiffüimus olim fenex Difcipulo fuo le-

quis, & jolaticas

eum volucribus cocli,

thaliter decumbenti , ut folatio effet , di-

xiffe fertur, ne trifleris fili ob morbum

$. II

corporis ; fi ferrum es, per hunc ignem ru»

biginem exues, fin verb aurum , novum

Scenatiles [unt mundi &;gnitater;

indues nitorem: appofité Auguftinus :

Seri, 2 de

Q perfónata, ac volatiles,quibus f

aurum es, quid times ignem ? Si frumen-

!

temporebare

l u

gum es , quid times tvibu.

Am?* nona4pp

AY £ lï.äï;

larvam detrabüs ; nonutfi curas,

& gravamina tibi exbi-

bis qualis autea eras in fpica , nifi. tribula

zonterendo à te feparaverit paleas, — i ole«

lts

€nty

um es, quid tàmespreffaram prali ? mon de^

I4e

, Eferunt hominum dignitates hiftrio-

elarabitur fpecies iua nifi etiam pondus lapi«

num períonas, quz ab alijs feruntur

d« à te fecreverit/ Amurcam.

[gritudo 5

ad alios; ipfa enim regia infignia,quae

quá corpus torquetur , lapis eft Lidius, exa-

ab hisadalios tranfeunt, hocalté inclamant,

mipator virtutis, fcrutator confcientiz ,

quamvisprofundé fileant; pulchré . fanéctus.

excitator animi poenitentis, Monitor zter»

*

*

nitatis, unde Ezechias lethali morbo decum-

Afteriushomilia de Oeconomo iniquitatis

Sicut Hiffrionum PERSONAS proprid, &f pe-

bens languidus omnes anteactz vite dies

euliariter eorum po[fidet nemos fed pro re, &

vocavit ad examen, & íui accufator di-

argumento promt[cuó quisque fumit z ita tev»

xit ; Recogítabo tibi ommnes Annos meos in

amariiudine anima mea, Quad Ezcchias ad

TAm ,[e:e'gqug rerrena quafi vefies ex alijjs alij

:l

[]

v2

€xà*

w

Affe&tus ab gonöribus evellendus,ne fi radices eperit &c, li

examen vocaverit dies omnes anteactz vitar,

ufus pondere ftamina ducat, & deducat, eà

mirum idnon videtur, quia morbus ad le-

&qualitate , ac proportione ; ut. nil poffic

thum ingraveícens eít perinde ac fuccenfa

ts

correctioni fübjici. Suum texturz opusà

. In Pfalms615 fornax , ait Augullinus Ip 494 ardet palea ,

meditullio inchoat , circinato orbe fubte-

& purgatur Aurum , illa in cineres vertitur,

-

gmina adnectens, & maculas paribus fem-

Aboc À fordibus exuitur z

& lib. 1. de civit,

per intervallis, imó ubi neceffitas exigit, e-

DEl cap. 8. ait; Sícut ab tmo igue aurum vu-

.tiam crefcentibus, ex anguíto dilatans nodo

Vlat , paleafumatz ita una, cadémque vis

implicat indiffolubili.

t

Mira fané ars eít,

irruens 6onos probat, purificat,eliquat : ma.

quà calat: pedicas fcutulato rete graffantes;

los damnat,vaflat, exterminat.

diu multámque difcurrit in opere fuo perfi-

Sed quód Ezechias fleverit, audito immi-

ciendo hac, illacque circuit , in idem fzpius

nentis mortis tonitru, non videbatur id regie

redit, fe ipfam confumit,exenterat , eviíce-

m corpmendare fortitudinem. Anorbitas,

rat, ut illam fuam multiplicium filiorum

, €üm careret Rex prole, lachrymas excuffità

rotulam abíolvat.

Verüm labor omnis,to-

;morituro? Sed Regis pieatiifimi erat divi-

tümque opus textile ad levem (coparum du-

a voluntati propriam conformare , féque

&um abraditur, & perit: quin & araneus

Vflectere in DEI beneplacitum, Tametfi pro-

ipfe in fua tela interficitur, quà veluti la-

lis carentia fucceffurz in Davidisthrono, &

queo trahitur ad mortem, pede obterendus,

, usque ad Meffiam propagaturz potis fuerit

Hc igitur ratio, cur Ezechias audito toni-

lachrymasà Rege morituro exigere; for-

tru mortis JMorierís enins tu, & non UÍUEf ,

tiüs tamen lachrymas elicuit fluxa,' & per-

fleverit fletu magne, quia plerumque labores;,

brevis humanarum dignitatum conditio ;

quos homines impendunt, utdignitatescon..

( R'g: £,5

(ubdit enim Ezechías Ego 4ixi im .dimidio

fequantur,ijsdem trahuntur ad interitum.

jerum meorum vadam ad portas inferi ,

194

Quód fi Ezechias tunc non decefferit,

feu ad fepulchrum: fiquidem Ezechias in z-

id ex lege füit vires excedente nature, ípea

tate florente cüm ad quadragefimum annum

&atá (iquidem morbi malignitate, ac decum-

adhuc unus deeffet audivit tonitru illüd :

bentis imbecillitate conclamatus erat Eze-

Morieris enit&. tu , €$ non vives, proinde

chias,quia nulla humana arte priftinz poterat

son potuit non illachrymari vanitati, ac bre-

fanitati re(litui.

Sin veró auxilium divinum

vitati hümanarum dignitatum ; quà ratio-

penfetur facilé fieri potuit , quod natura

ne etiam conqueítus Job Deum alloquens

vitibus erat factu impoffibile.

Duplex eít

T

i dixit ; E fíc repenté pracipiias we ? . Non

vit& periodus alteraà natura, cujus curíui ace

imminenti morti, non egritudini torquentí

commodatur; a!teraà Deo; illa mutationi eít

)

fuit Ezechias illachrymatus ; fed humana-

obnoxia , potéftqueaugeri, vel minui, con«

rum dignitatum volatili curfui, cüm enim

trahi, velextendi, quia legi paret fuperna-

Ezechias trigeümum | nonum vite annum

turali: qu& verà à Deo eft conftituta augeri

agerec, computat hos triginta novem an-

non poteít, nec minui, & ad hanc refleclens

nos breviffimam diem fubdens Deané us-

oculos Jobus loquens de vita hominis ait

*

*

que ad veperam finies me, quiavita homi-

Conffituifli terminos ejus, qui prateriri non Gap, 14a

;f

nis,quafi dies helterna , quaprateriit: ne-

poterunt ? quidquid enim in coeleíti hac eít

que videtur ab illa abludere volucri de cu-

diphthera con(ignatum, ratum , ác immuta-

iU

a P

licum genere ad Hypanim fluvium. Heme-

bilehabetur; nonita femper invariabilis eft

robios dicta, de qua refert Plinius. /;6. ;;.

illa vitz periodus,' qua curfui accommo-

p cectoid

€4p. 3ó, non vivere ultra diem, & eadein

datur naturz , hanc enim etiam Syracides

- Bo

luce fimul vitam inchoare, & finire, ut na-

petiüt fibi protrahi Ecclef, — Pro morre deffu- C&bygt-. :

, fcatur manecum fole, & cum eodem vefpere

ente deprecatus fum , dicitur mors dcfluens;

! decedat, mané enim nafcitur, meridie viget,

quia perinde ac fluvius impetu ruens, imo-

| vefpere confeneícit ;

-oritur mane, moritur

dó hunc, nunc alium fecum rapit ; & vita

ve pere.

18.

hominis nil aliud. eft, quàm continuus ad

uid ni iisdem limitibus circumítri-

Wm 34 df

mortem floxus, adeó ut fluxe (int dignita

buntur ampliffime dignitates, pro quarum

tes, fluxi honores, quibus ut infigniantur,

mPW h*f ,

affecutione tam grandía , tamque difficilia

n

tot impendunt homines labores,tot fundunt

moliuntur homines iisdem inhiantes ; qua-

fudores,

Unde Ezechias. Precifa eff ve-

Jfaia 3;;

propter fubdit Ezechias 4mí noffri ficut arae

Iuti À rexente vita mea : dum adbuc ordi-

N

nea meattabantur hoceft telas teximus,qug

ver f[uccidit me, in mediofluxu.

,

repenté reciduntur, quod cum Ezechiam

Non fluxas tantüm , & perbreves di-

iza,

nonlateret fubjunxit, precifa eff velut 4 te«

gnitates dicas , quibus homines inhiant in»

xente Uita mea: dum adbuc ordirer [uccidit

figniti, fed. etiam larvatas , & noxias; ut

se l(aie 38.

rditur telas füasaraneus ,

quz auro illitz fulgent in gemma, lethales

tantíque operis materiam uterus fuppeditat,

lint umbra: quis dicat , regnantium fceptra,

five fit quedam intus lanigera fertilitas, five

non virgas aureas multiplici coruícas gem«

corrupta alvi natura, ut Democrito placet.

má, fed colubros veneno infectos? Et ta.

Mirum fané, quód animarculum tam exi-

men omnem delet fufpicionem Pharao, cui

le, hanc texendi artem adeo calleat, ut mo-

Exodi 4

vel ipfum fceptrum, feu virga Moyfis fuit

derato ungue, tereti filo, féque ipío

) araneus

tetrori , cum defiit nitere in manu, & humi

&

Vargni de Afetlibus T 0. I,

repere

—— "

I6

- Differtatio V.

repere in coipbro: quid ef! , qued tenes ia

re, ac dignitate conflituti, honorem tantüna.

anauu tud) vefpoudit virgam, Dixitge Domi-

vident, non pericula.

nus projce eam sn terram. . Projecit,68 vesfa

Servator apud Marcum miferatus fuit — 4

&f m colubrum, Quia fceptrum, fi & mani«

fuper turbas, quiajam triduo in deferto warii $,

bus delabatur regnantium in anguem verti-

eum fuftinerent. Quid feliciüs, quàm Chri«

tur venena evomentem 5 ut inde difcamus,

ftum fequi, cui turba, plus zquo quafi vifa

?

exitium metuere , undeauxilium potuit ex«

eít adhzíiffe, ac expecláffe , eó quia jamtri-

pe&ari. Vertitur inanguem fceptrum , fi

duo cum ipfo fubítiterit, INos veró Aulas

terram tetigerit ; feu coeperint qui fceptra

ingrediamur Principum , & interrogemus;

tra&ant, terrenis adhzrefcere , divitiis ine

quos famulitium addictos habet Principi, an

hiare, & fanguinem fubditorum exfugere ,

triduo tantim, vel quatriduo przítolati be-

IUF;?M.I ? |

venenofo tunc morfu inficiuntur , qui hifce

neficientiam Principis aliquid. fuerint folatij

in

|

fubjiciuntur Regibus. Qua in manu Moy(is

experti: erunt procul dubio, qui non quatri-

virga erat patrandis prodigiis deítinata, ac

duo tantàm expeclárunt, ut reficerentur,fed

imperio praparata , turn /Egypti, cum Ifrae-

quatriduani jam feetentes; & diuturnitate

liss humi abjecta fit ftatim anguis repens in

miíeriarum jam putres, & exeíi, defperant;

terra; que imperabat in manu.' Quot addi-

quam tamdiu exoptárunt refectionem. Plu«

gnitates evehuntur, quorum fceptrum in

res jam famesextenuat , & abfumpti panes

u

monílrum vertitur ?

2l«

expecant, quibus nonnifi fragmenta appo-

Vidit hujusmodi monftra olim Roma

nuntur, vel fi panes videntur effe, qui exhi-

cüm imperium occupárunt Tiberius , Ca-

bentur, plerumque micz funt cum ori inge-

ligula, Nero, Heliogabolus, Maximinus,

runtur: utinam etiam in Aulis Ecclefiaflico-

& alia hominum monílra, guz fceptra in

rum hac non obtingerent, Renuntiatur quis

angues mutárunt, venenum effufurosin per-

infulis infigaitus,, falutationes flatim & grae

niciem hominum, Quamdiu fceptra in ma-

tulantium officia undique coacervantur. Ve-

nu tenentut , feu dignis decorantur operi-

rüm fubductis rationibus tantum exhaufe-

bus, imperij habentur infigna , ac dignitatis

runt munera, figilla, onera, & peníiones, ut

flecora; fin veró ijs deftituantur actionibus,

ex infulis tantüm ipfi videatur baculus fuper-

qua Principem decent , veluti in tetram de-

effe, & quidem adeotenuis, utvix fuftinerà

jécta; anguesfiunt, terrori aptiores , quàm

poffit, utpote flagellis aptior , quàm fulcro.

honoti ; non enim funt tunc ornamenta,quae

Alij veró ex Aula jejuni dimittuntur,& nulli&

blandiüntur ; fed infignia lethalia terrores

plené faturo licitum eft difcedere. Mendi-

incutientia : fi virtus in manu virgam in

«atum plures aulam ingrediuntur, quia caci-

P

Íceptrum vertit; vitium, fi € manu eadem

tate laborantes: fi oculosaperirent, procul

virga projiciatur, in colubrum convertit.

ab Aulis,à dignitatibus ab(cederent: ideo cze«

ET

Larvate font mundi dignitates fub

cus Evangelicus fedebat in via, mendicans

perfona Principis, anguem contegunt,quód..

quia nondum oculos aperuerat , cüm pri»

que fceptrum auro illitum ,

emmíisque

müm enim coepit videre, furrexit flatim, &

corufcum apparet, plerumque anguis eft

mendicare defijt , fecutus Chriftum , quem

fub auri ornamentis venena fpargens. Non

etiam magnificavit : Er co

nf:

feflum vidit , UL"cf 1$. —

funt felices, qui apicem attigerunt dignita-

fequebatur illum magnificaus DEILM. Ideo

tum , fummümque honoris fa(tigium; ex-

cxcus, quia mendicavit fedens in via , &

LY

timà enim fpecie füos decipiunt fpeéctato-

ideo mendicavit, quia nondum ocülos ape«

res, fcenicum induunt habitum; & ífcenz

ruerat: nil ita exczcat, ut jubar dignitatis;

inferviunt ij ; quibus videntur alij fervire ,

fplendor honoris; háccacitatelaborat , qui

quia ut recié Seneca. Neo ex iffis , quos

aulas Printipum ingreditur mendicaturus

purpuratos vides,felix eff , non magis, quám

eam in honoribus felicitatem , quá exoptat

ex illis, quibus fceptrum , & cblamydem in

ex(aturari : fed vzh illis! quia ita mendicane

fiena fabula affguant ,cum prafente populo

tes propriam expetunt perniciem.

elati incefferunt , & cotburnati , (imul exie-

Non aliud'eft felicitas, quam mundus

24e

eunt , excalceantur ,. 8 ad flaturam fuam

exhihet, nifiludus, ut eam definivit Dhie

redeunt ; nemo iorum , quos divitia , ha«

lofophus, vel laqueus ut placuit Auguítinos

norésque in altiore faffigio pouunt , magnus

hanc enim quarentes felicitatem miferé illae

eff , fi igitur fucata eft magnitudo , quz in

queantut ; & ea paíli miferé capti vitiis ir«

folio eminet; ille magnus, qui ad honores

rctiuntur ; quis Davide fidelior, quis fane

raptus fe demittit, nec exit extra fe, nec

€ior, & tamen hác paítus felicitate captus

multó minus fuprafe, Quot in AulisPrin-

fuit à Bethíabea,

Summum felicitatis a«

cipum nituntur ad fublimia , qui vilioriad-

picem appetiit in coelo Lucifer, fed ftatim

jiciuntur famulitio ? quot in bonoris fubli-

captus miferé cecidit, & qui fuerat inter

mitate con(tituti periculis circumfepiuntur 2

Íydera fplendor , tartareas inter umbras

& plerunque qui tument ob honorem, ti-

detrufus fit titio fumigans, & vinculis ad-

ment ob plura, qua ipfis imminent pericue

jicitur infolubilibus, Quomodo cecidifls sl

la? quia utrecté S.Auguflinus: Quanró plus

€clo Lucifer. qui mané oriebaris: exclamat

bonoramur, tantà plus periclitamur, & tunc

propheta : Angelus erat ín coelo locatus, vix 7//^: ^14.

majus imminet periculum ijs, qui in henos

ericbatur ; & fimul ruit ; vix fplendebat, &&

- extincto

/

Affc&us abhonoribusevellendus ; ne fi radices eperir&c, g —

extinclo nxï.tore feral&s deturbatur in ume

28

Quod fi velit qtispiam fuper alios adíciti-

bras : fed quomodo de coclo cecidit Lucifer,

tià , vanáque honoris aurá inflatus evehi,

cum nullam ibi audierit Evam illicientem ,

L

2;,

plerámque, fit infra fe, ut enim appofité

Atf 2,

nullum viderit fructum adblandientem;nul-

Ip Epifl.] ad

Primafius, — Qui faper alios vult effe, infra

A0

lus ibi adfuerit ferpens , qui falleret? quin-

f fet * &t enim intra fe , fi poflquam fuper

imó fuerit Lucifer tunc amiQtus gratiá, val-

alios eft, tumet, quód ita fit ; quia ut aitPro-

latus lilijs , tipatus Angelis; quid quodnon

pheta, Homo ,ciem inbonoreeffét , non in-

fenuerit in paradifo , led vix mané ortus illi-

zellexit. Sedcur in faítigio conftitutus ho-

€ó occidit in omnium delapíus occafum ca-

norisnon intelligit ? fi fpecula , quó edi-

lamitatum ?; Eminentiarum appetijt felici-

tior ; eoaptior eft, ut fiagula circumjacen-

tatem , & in imum detrufus eít miferiarum,

tia oculis luftrentur , intelléctu confpician-

zecbiel, .

l

47e

Et elevatum effl cor tuum in decore tuo 5 per-

tur? fed recté ait Propheta : Homo , cius

didifls [apientiam tuam in decore tuo,

Gla-

án bonore effetinon intellexit, quia ut edifferic

dius quó Lucifer perijt , quó ex fplendore

mellifluus Doctor :

id ad caufam magis ,

cali verfus eít in feralem Erebi titionem ;

quàm ad tempus refertur , quatenus hono£

&latio fuit cordis ; ambitio, quá fuperiorem;

videtur intelle£tum abforbuiffe, ait D. Bere

longéque eminentiorem fitiebat honorem ,

nardus,

Homo , eüm in: bonore effet , nom

& elevatum efl cor tuum in decore tuo , qui

intellexit. — Quód quidem adcaufam magis ,

H

fulgor fuerat inter Angelos , hunc honoris

quam ad tempus arbitror e[fe referendum ,

fiuis tulgur effecit inter Erebi furias, Quan-

ut [ic intelligatur ditlum.

Cám in bouore

tis flipatur honor periculis, fivelipfius fitis

effet ,. non intellexit , ac fi diceretur , bonor

primos coeli nitores in imum detrudit mife-

abforbuit zatelletlum,

Intelle&u fpoliatur,

ziarum , verdcque in quaffatam Megera te

qui honores induit , & omni carecgaudio, EPif. 1gp

Qam ?

qui fitit honore affici ; cure fiquidem ipíz,

qua honores fequuntur, nullam felicitatem

$ V.

affequuntur, & honorumcupientesab ome

ni avocant folatio , omníque deftituunt lz«

Irerum enancifcitur bonorem,qui

titià ; perinde curz , folicitudines , molee

ab omni bonore difcit affectum ab-

ftiz, honoresfequuntur , funtdue dignita-

dicare, Premitur fervuuiute alájs

tum pediffeque ,. ficuc umbrz famulantur

LÀ

corporibus

*

multiplici laceratar morfu

impgmm.

mens ambientis honores ; ut jam fit fuüi torz

Uis non ruinofa dicat fulcra , quibus

tor , fibiquecarnifex : triftes vultus, fron-

2f*

Q

honores fulciuntur , càm honoribus

tes fulcis aratz , afpe&us torvi in honoresg

ambientibus claré evincunt internas curas,

adharentes przcipites deorum agan-

tur? nil firmum fperandum eít ab honori-

qua mentem intüs lacerant , & interna vie

Ícera difcerpunt ; nil

bus, nil ftabile , cum nonnifi ruinas fpon-

que felicitatis honoribus

deant , & exitium ? à vera felicitate funt

ineííe o(tendunt.

alieni, quifelicitatem inhonoribus , & dig-

Proditum eft , victimas olim cim ad

1.

73

nitatibus enancifcuntur , à veris delicijs re-

factificia ducerentur;infulis fuiffe infignitas ;

cedunt, qui ad fucatos mundi honores pro-

ut inde moneamur , infulas , & dignitates

cedunt, recté Auguttinus,

Sunt quadam

ad fupplicia , folicitudines , & curasviam

r Präl.- T

delicie fantla , &$ bona in libris * neque enim

fternere , pulchre ajebat ille ; Covfzlares f«

in affeilandis ruinofis bonoribus.

'Timenda

ftesy. pratextam , purpuram,curulémaque fel-

eft ruina in honoribus, quia ruinz expofiti

lam , nibil 4liud quam pompam funeris pu«

ruinis exponunt pofitos in honore ; honori-

tent , claris infignibus, velut infulis velatos

bus , qui afficiuntur , tamet(i videantur fuca.

Ad mortem deflinari,

Quomodo lztus effe

to perfundi gaudio ; veré tamen nullá funt

poteít, quiad lethum ducitur ? qui munda»

verà perfufi lztitiá, quia gaudijs innutrien-

norum honornm amore rapitur? cüm íla-

$i enim

ih

dis apta non eft honor materia.

tim , ac honores amat , aliorum torqueatur

quid fit honor inveítigemus, nil in nobis

honoribus ? honores enim , qui fitiunt ,

cít , quó poffimus melioresfieri , velaliqua

tot in fe experiuntur cruciatus , quot alios

teali felicitate donari : honor enim in fola

vident majoribus affectos honoribus , fibí-

tefidet opinione; in fola nafcitur,& adole-

que in honore fuperiores ; quomodo vera

ícit e(timatione, quz cüm fit extranos, nil

poteft felicitate donari , quem felicior tor»

videtur nobis impertiri, nec quidquam no-

quet? quem honoratior pungit? quem fu«

bis elargiri, quó virtus incrementum fu.

perior vulnerat non alio gladio , nifi quia fe-

beat ; non enim honor noftrum eft opus ,

licior, & honoratior effe credatur ? Verus

Ícd alienum , neque opus eft honorati , fed

honor eft ab omni fe abdicare honore.

honorantis , & proinde e à nobis magis

Efthonor perinde; ac umbra , quz fu-

- 28.

alienus , quó alteri, nonnobisineft, Ne«

gientem fequitur, fequentem fugit, &ille

que honor honoratam fupra alios evehit ,

eft verisdignus honoribus, qui ad gradum

quia cum fit in folo honorante, & honora-

honorüm non afcendit , fed honoris gradus

tum non afficiat , no

(M'N [a07)

db

ad illum defcendunt , talis fuir Virgo Sal-

liquos evehere,

n poteít eum fqgfa Ie-

vatoris Mater ,

A

qua ab Ángelo falxutata ;

r

P 3

:

118

Differtatio V.

[

älfä l'*,

fe effe ancillam prdfeüä eft. Ecre Ancilla

proximior; quia cateris lapfui mais obno«

Domini , fiat mibi]i;cundüm verbum tuum ,

n

xius : neque lztus verá lxtiti efle poteít ,

[*

Íe dixit ancillam , quae mox futura erat Re-

qui humanarum rapitur dignitatum amore

gina, $tideo Regina , & mater , quia ad

fi enim diguitas ver foret latitiz genitrix

officiom fe deiecit ancillz,

Verüm fi ad-

nunquam feré]atarentur, qui dignitate de-

ü

t

mirationem non ingerit fe ancillam dixiffe ,

ftituerentur, perpetuóque omnis effent l-

antequam mater fieret DEI,

Id tamen

Í

titizexpertes, id autem quàm aberret à ve*

proríus inauditum ,eandem jam foetam Deo

ro, docent, qui dignitate minime infigniti,

l

titulum non exhorruifle fervitutis , fi enim

qui nullo affecti honore cateris funtfronte

«

ancillam fe dixit coram Angelo , fervam fe

fereniores, vultüquelatiores. Intuere ho-

[4

Et

rofiretur coram anu Luc. 1. verf, 43.

minem diguitati inhiantem ; magnísque co-

undehboc mibi, ut veniat mater Domini mei

gitationibus implentem mentis vacuitatem ;

ad me ? Quàm digaumadmiratione! quàm

quàm triftis vultu, quàm cogitabundus men-

fupra humanam confuetudinem ! quàm ra-

te , quàm rugofus fronte, quàm vilis cor-

rum , utinter prodigia pueri exultantis , ac

pore , nullus difcurtit per aulam famulus

g

faltantis ià utero matris, & obfequia anüs

curusque ad humum fenon fubijciat, nulli

prophetantis , ab humilitatis ubere neque

obviat Principisadminiftro , cui (ua. non exe

9

latum unguem divelleretur ; qug pleno u-

hibeat obfequia

?

imó etiam przftet viliffi-

bere Deum laéctabat ! plures reperiuntur in

mum famulatum: dignitatis acquirenda cau-

ipfo dignitatum ve(tibulo humiles famuli ,

sá , G miferé fingulis fervit , ut valeat

ipfe paucis dominari

L

*

;

qui fe paratos ad obíequia fatentur cum

quem alloquens S.

Virgine ab Angelico caduceatore falutata :

Bernardus pulchré ait : T £eo on ferou, Lib. , con

Íed quàm rari , quàm pauci nobis obviant ,

quia non uni (érui , fedomnibus : Neque (i " ""*

quos pofítquam naéli funt dignitatem , non

dignitatem concupitam affequatur , eum

pudeat famulos, imó & fimplices Domi-

putes à fervili abíolutum conditione , quia

nos dici , ut ijsdem videatur dedecori , nifi

non eximitur àfamulitio, qui in plures ex-

inflatis buccis titulis fuperlativo majoribus

ercet imperium , fed eó laticri fubijcitur

falutentur? Quot ab aratro ad gladium mi-

fervituti , quó in plures fibi fübjectos im-

litia vocavit ,

qui furfureo pane enutriti

perium exercet.

poft elapfum luftrum ftomachari coepe-

Quód fi nondum ad apicem confcen«

g

runt, quz ante ijsdem fuére in delicijs; eó

derint dignitatis , cui inhiant , aliá etiam

quia dignitatem aliquam etiam ex inferiori-

premuntur fervitute , quia de(iderium do-

[

bus affecuti , eos pudet gregarium antea

minandi ijsdem dominatur ; proinde à ve-

militem egiffe, Eó devenit faftus, ut qui

ra exulant felicitate, quia fucatam cupiunt

h

lucernà initio Tyrocinij modice illu(ites e«

humanz dignitatis vanitatem , hinc perité

rant; [latim ad aliquam evecli dignitatem

Sydonius,

Sententie tali nunquam ego af-. Lib,a, Epiff--

,

velint jubare zequari Soli ; & nonni(i in

fentior , ut fortunatos putem y qui Reipub«

43«

purpura dedignantur apparere , qui antea

lice pracipitibus, ac lubricie infiftunt culmi-

viliori amicti penula , nonnifi pannofi for-

nibus, Nam dici nequit, quantum per ba,

deícebant in pulvere ?

ras fert $n bac vita smiferiarum vita feli-

29,

Ea eftrerum materiz concretione com»-

eium ilorum ( fi tamen fic funt pronuutians

pactarum dos, ut fuis fub initijs, humilíq; ia

di, qui fibi boc nomen ut fylla prafumunz ) ui-

exordio froeno coérceantur moderationis ,

mirum qui. [upergreffi jus , fsque commune

qua fi é nativo evehantur. flatu, intume-

fummam exiflimant beatitudinem , fummam

Ícunt in perniciem caterorum.

Nil vapo-

poteflatem , boc ipfo fatis miferiores , quüd

re abjectius, fi telluris matris detineatur in

parüm intelligunt. inquietiffimo fe. fuljacere

gremio ,fin autem furfam evehatur , fpif-

famulatui * nam ficut bominibus Reges , ita

faturinnubem, & plerumque concrefcit in

Regibus dominandi defideria. dominautur 2

fulmen; quod ut primüm de(ilit, blanditur

Suis igitur famulantur defiderijs, qui czteris

quidem lumine, fed mox perterret tonitru:

dominari ambiunt , & eó infeliciores , quà

etiam babylonicum fimulacrum luteis coepit

felices tunc putantur.

é pedibus evehi , & incrementum fubire in

- Gloriantur , qui Principi famulantur ,

32.

zre, Grargento; fed mox in auro confum-

Lib g,.m

€5 quia dignetur Princeps ijsdem uti , quod

il f, l'a

matum ferales umbras invenit, ubi in auri

perinde eft , ac famulitio gloriari ; - fed

nitore gloriabatur, Lapillus etiam,qui (imue

non indefelices, quia Principi famulentur,

lacrum dejecit tacto luto , mox crevit in

& cateris dominentur 5 utitur Princeps

montem , occupávit univerfam terram., cui

hisce iufttumentis, perinde ac Samfíon man-

fuittertori ; utinde doceamur, contemptui

dibulà , quà mille interfecit Philiftaos, de

haud habere modica, qua deijciunt magni-

quo dicitut: Iumaxilla afini , in mandibu. Judic, 15.

tudinem fimulacri in auri fplendore erecti

la pulli afinarum deleuieoss & percuff mille

é luto.

9irós.

Cámque bac verba canens complefz

30,

Quàmparüm fidendum dignitatum mag-

fét » projecit mandibulam de manu , 64 vo-

nitudini, quam vel minimus lapillus deijcit ,

bhy

4

cavit nomen loci illius Ramatb-lechi , quod

& :. 1.

Ífolóque equat? plerumque qui lztusin fa-

snterpretatur elevatio maxilla.

Ita eít,. eà

fligio videtur dignitatis, letho c&teris eft

dcvcniugf ha inttrumenta Principum , feu

eorum

Affectus ab honoribus evellendus, ne firadices eperit &c.. 119

&orum adminiftri, ut cum talibus plerumque

nolite exaltare cornu : quidergà in Rbinoces

ufi fuerint inftrumentis ; ea poílea proij*

vote , cuju nomen latinà interpretatum fou

ciant.

Cumdque Samfon fuiffet ufus afini

nat, IN NARE CORNI nifi potentes bujta fae

gaxillà ad hottium cladem , ad perennes fui

euli defignantur? wel ipfa in eo fumma Frine

triumphos , non propterea honeítiori eam

eipatuum poteflates ,. qui typo faruæ j4&a-

