vincat ; cum & ipfum Deum quafi vinciat;

Tlad Numinis impetrandam opem

efficacius , nil hoftibus profternen-

etenint alloquens Deus Moyfemait ; Dimir- Exed, s;

n

dis aptius orationerité peractàs fi-

te rue ut arafcatur. furor meus contra . €0, io,

quia fcilicet Moyfis oratio veluti vim quan-

cut enim cythara Davidica perniciem Doe-

moni , & (imul falutem adferebat Davidi;

dam Deo videbatut quaíi inferre, ejüsque

. perinde oratio inftar Davidicze cytharz, fi

iram co&rcere ; fi enimorare deftitiffet, al»

ira Deus non fe coércuiflet , fedquia oravic

harmoniam referat, feu rité fiat, hominibus

adfert incolumitatem , & doemoni perni-

Moyfes,Deum tenuit, ne iralceretur, adeo

ciem infert: pulfu Davidicee cythare mali«

eft oratio affe&tibus omnibus «oércendis

apta, ut etiam Numinis ipfius iram. com-

gríus (piritus defiftebat intus Saulem extof-

quere: & oratio pravosomnes, qui in. nos

pefcat, nec finat DEU M irafci ? appofité

intus affürguntaffe£tus, coércet, abigitque.

S. Hieronymus: Ctwi dicitur dimitte ime, ut

Jn Ezetb.ig,

Diuturna vallati obfidione , hoftibus atma-

irafcatur furor meus offenditur,quód tenendi

tis utrinque cinéti ingemebant Jabefeni; nec

babeat facultatem.

Sicut fafcinatio dicitur

ulla eis fpes periculi declinandi , falutisque

verbis, ut etiam incantatio robur illigare,

membra fopire, manus vincire, & vires fin-

$

affequendz affulgebat, cüm hoftis armorum

peritiá;ac militum ingenti copià praevaleret,

gulas corporis enervare ; ita. oratio vide-

ml g.

& urbs obfeffa prafidiario milite effet defti-

tur quafi divinam poffe; f1 fas eftdicere, o-

"Vif,

mnipotentiam incantare, eàmque détinere;

i

tuta, armisque ad . propriam defenfionem

fpoliata, Quid confilii in tanto difcrimine?

ne ad infligenda fupplicia, & ulcifcenda

exiguo fibi conceffo tempore, nuntios in(ti-

flagitia feratur : fcité D. Gregorius : ,Quid Lib. ».Mo-

est fervo dicerez. dimitte me, ntfi deprecandi TAlCAp.9,,

tuunt, mittüntque ad Saulem, & eas fibiau-

xiliares colligunt vires, ut qui erucre oculos

aufum praberve.

4

Ze

dexteros tentaret, dextrum fimul perdide-

Paroemia eratapud prifcos, Nec Her«

eules contra duos: íed. quod Herculi non

Lib.1,Regett, ric, & finiftrum ?. Concede noóss feptem dies,

e

ut mittamus uuntios ad unvver[os terminos

fuerat datum , orationi ulttó . conceditur

*

lfrael : imprudenter conceffit Naas inducias

ecce contra humi procumbentem populum

ftat columnz innixus deteíflandis íuffitibus

ab obfeffis petitas , GL fere agnovit errorem

1 Rege esp,f

duras expertus catenas: Perceufft Ammon

adoratus vitulus, ex mulierum inauribus,

Cuntiatt i

E.

usque dum incalefeeret dies ? fed quid caufae?

annulis , aliísque ex mundo muliebri

ii 0. 9

mutuatis ornamentis aureis conflatus; ar«

quöd tam ceieritef fuppetias auxiliatrices

angrri N-

fibi obfetfi comparaverint ad robur obfiden-

det in juflas iras Numinis furor vindiclae

dj

tium penitus delendum ? Refpondet Hugo

appetens , & ad ulcifcendum flagitium pro-

Cardinalis: NNuntiosad Saulem miffos an-

nus; G tamen pravalet oratio contra cul«

xios fuiffe devota fupplicis orationis; eni-

pam fupplicia folicitantem, G contra zítu«

xim orárunt, preces fimul, & gemitus . fu-

antem ad poenas irrogandas vindiclam.,

derunt; nimirum orationis fervore hoftes

Quód fi unius oratio adeó valida eít, ut

proítrárunt, & imbre lachrymarum eorun.

Numinis ju(té conceptam iram co&tceat ,

E

.. dem extinxére aufus, fimülque victrices pal-

excitatum ferorem compefcat , & omni-

mas, laurósque triumphatrices fibi irrogá-

potentiam quodammodo vinciat ,. G quae

runt: audiendus eft Hugo Cardinalis: Saul

flagitium folicitabat , fupplicia ipfa fiítat,

Inr, Reg,

ait ipfe, feu Chbriius pepulum fuum ad fe mit-

ac omniné fedet ; quid non erit affecutura

tentem nuntios oratione liberat, duceus exer-

multorum oratio, fletibus munita, gemi.

citum, Jabefeni ubi fuppetias ferventi, eá-

tibus obarmata, & lachrymis veluti athle-

ta in arenam defcendens, ut oleo inunGia?

que lachrymis madida expofcunt oratione in

urbe obíeffa, veluti in officina triumphos

referunt Jabefenorum Nuniii pericula , qui-

d I.FW) d!

fibi cudunt, ac victrices coronas fibi confi-

bus fubjiciuatur , & mala extrema , quze

imminent ; Gabaonitz charitate ardentes,

] ormnd D*

ciunt: & qui fine fufa prece oculis debuiffent

carere, orationis auxilio trophais exundá-

oratione ferventes, lachrymas aque, ac

, h

runt: quia orationon folum e(t clypeus,quo

preces fundunt , & fimul hoftes confun-

hofítiles retunduntur impetus; verüm & ar-

dunt; & que imminebant pericula furgunt

mamentarium, ubi orantes quovis armorum

in trophza: proflernitur Ammonitalugens,

genere muniuntur ad hoftes profternendos :

cadit victus ; furgit Jabefenus gaudens fpo-

& tunc valentior eft oratio , cüm gemiti-

lis onuftus : Peren/fir A4mmon usque. dum ziba, Reg.

bus affociata, & à pluribus fimul peraéta in

s&ncalefceret. dies , nimirum fpreverat INaas, cap.1 1.

hoítium caflra irruit: quamvis humilis vi«

qua comparari poffent auxilia, quia igno-

ya

Kave.

Veraui de Affectibue Tom.i.

Diflertauo XVll, -

3;8

1h

raverat, quante foret oratio efficacie , fie-

quitantum inveheret timoris : Osenam

nim afcendat oratioin coclum , auditur ítae

£ft bae vox clamoris magni ? timueruntque

tim in terris hoílis proftrati lamentatio.

Philiflbiiu, ingenserat clamor , & quidem

Quid ni contribules precatios clamores in

Philifthzeis formidabilis non .quidem cla-

ccelum emifére , & preces in terris gemiti-

mantium multitudine , fed animorum cone

I.Reg; eap,

il,

busarmárunt: Levavit omui populu vo-

formitate, fedorantium unitate ; ut enim

cem fuam , G flevit ; & jam de charitatis

conformem multorum audierunt clamorem,

flamma eliquatus gemitus, non folüm affert

Íc priüs viclos, quàm pugnantes credidé:

Tabefenis falutem , fed adverfariis cruen«

re, utnotat Abulenfis inquiens : OzmesQueffs at,

tam etiam infert cladem; quia cüm Jabefe-

jufih, V.

Afraelite uno antino invocaverunt. DEIUM,

ni preces fuas fervore munitas , & lachry-

4t eriperet 0s . de manu bosiium ,. fed

mis fultas miferunt in coelum , pericula o-

e

*on eripuit , quia peccata eorum demte-

foünia averterunt, ac declinárunt in terris

?

KUPHEN

ubi lachrvmis veluti plumbeis excuffis glan-

i

-dibus vulneratus periit INaas,

S. IiI.

$.

Precarius plurium «lamor tartareas

judith. a.

percellit legiones , & divinum implorat

llnauimis suultorum oratio 'oalz-

4, 3l

auxilium , ideóque perinde cacodoemoncs

dior efl, dirimque dmeremento adver[(a

orationes exhorrent juftorum , -.ac ferpens

quaque fuperat , ac de fugatia , vel.

ignem timet , ac fumum ; odore enim, &

fragrantia orationis pulfus Doemon euro

gprostrata JDoffibus srium-

phat.

citius fugit, idque aufe cur Apoftolus

impenfiàs Timotheo injunxerit , ne une

Deó.efficax :eft vanimis mvultorum

$.

| EL iimn.z.

quam à ptecibus fundendis defifleret : -05-

oratio , ut DEUM in fua fle&at-

fecro igitur primàm -omuium fieri obfecra-

A.

ovota, G petita impetret ; agens e-

tiones,orationes , &S poslulationes, quia.ad

. Qivinam expofcendam opem nulla fit vi&li-

nim $, Cyrillus Jerofolymitanus de Simone

:Mago , .qui deitatis nomen fibi ufurpans ,

ma gratior. .E offerre ( aiebat "Tertullia-

1 Apologetoyas ) optimam , 6 majorem bofliam , quam

& cum D. Petro Romz decertans vi oratio-

Qutrgut,

nis fidelium in terram exanimus cecidit ,

€Ap 30»

ipfe mandavit , orationem de carne pudica,

h

ait: Genzibum provoluti ferus DEI , &f con-

de anima $nnocentà , de fpiritu fauclo pro-

feilam : quia oratio fi de pe&tore pudico ;

tordiam illam pre[efenentes , quam JESIIS

dixerat Martb, Y.8. [i duo ex vobis confenfee

fi de corde mundo prodeat à quavis forde

vint de omni re , quamcunque — petierinz ,

iefoecato;gratiffima eft DEO victima,& dce-

moni ingens pernicies ; quód f1 precarius

fuecedet eis , & confenfionis telum. precunz

dnterventu in Magum .eiaculati funt , &

multorum clamor charitatis concordià, .ac

dulcis unitatis melodià refonet, tunc .ca-

in terram eum eiecére ; ecce ea fuit multos

rum orantium concordia,& vis; €a oratio-

codemones ingemifcunt prapediti , & fi-

nis plurium concordantium charitas, & cfti.

cut malus Angelus preces timet, quas jufti

cacia, quà Simonem DEI nomen, & Nu-

fundunt; probus enixim otationem fuadet;

qmen fibi vané ufurpantem & medio aére .in

hincAngelus 'lobiam monuit, utcum con-

imum terre detruferint.

Pulchré Tertul.«

jsge orationi incumberet ; obtemperavit

'"l'obias, & unà cum Sara preces fundens

lianus: :Cip probi , eum boui co£unt 5 49 apoloces,

pf cim cafli congregantur , non «est fatliaadverfus

non iolüm Doemonem expulit , fed :etiam

um bodie, €$ cras,

icenda ad. diffidium , fed curia orantium.getes sap,.

qulia $"4iligavit, Deprecemur De

& fecundum cras, Quid tunc Cacodeemon

Appofité dicitur «euría multorum .ad oran-5?*

dum .conventus; quialites beneficio .Ora-

folo profternitur orationis odore, & vin-

Tüäid $,

&us oratione viribus fpoliatur

L]

[]

iunuc Ka

tionis in favorem femper dirimuntur pre-

cantium : pergit Tertullianus .co£zimr 4;

phael Angelua apprebendit Daumonium,& ve-

calum , &$ congregationem , ut ad DEIIM

ligavit illud ; íed cur Sara. orante non fuit

deemon conítriétus , quimodó ingemilcit

qua[i manufatla ambiamus oreutes , dici-

tur oratio pia inflari ambitione , quó in-

illigatus? quia nimirum unà cum Sata -

nuitur, :quàm - audenter confidat, quàm

tiam Tobias preces fudit, & clamor preca-

torius plurium dulcem invehit unitatis me-

aCtuosé negotietur , & quàm potenter, ta-

metfi fupra votorum faftum concupita ex-

lodiam , quà coelites alliciuntur , & :dce-

torqueat , idque caufe , cur "Tobis, &

mones exterrentur , ac proflrati vinciun-

72 JZ; ,6. i l

tur; füpervenit oratio unitate obarmata,

Sara preces Deum in eorum vota flexerint,

& petita impetraverint ;

Exaudita funrTobia s.

concordià munita, quz jam captivam duxit

preces amborum n conjetlu gloria — [uimmi*^

captivitatem , & — vinculis conítrinxit doe-

DEI, G mi[us efl Augelus Domini $. R.a-

monem, Idqueetiam caufze, cur adcla-

phael, ut curaret eos ambos , quorum wna-

morem precarium líraélitarum ingemue-

rint Philifthzi timore perculi , a« folici-

teapore [unt érationes 4n. «o

1, R. 6,4.

e

.

äjffäu Domini

tudine -perturbati

Qusrebant. Philiftzei

Técit l. 1

ä

exterretacti quenam eflet vox liraelitarum,;

kfficas

Oratio pra&os expugnat ;a,fïc&us,üjcjunio reficiatur vegetior3g9.-

19»

Efficax eft, ac negotiofaconcordans plu-

Hinc Chti&us fuos docturus difcipulos

AX.

orationis efficaciam ait ipfis.

Jterum .dico

zium oratio, cüm petita flatim impetret ; ju«

MAttbo ls

nior.enim Tobias, &Sara orantes ambo fi»

«obis , quia [i duo ex wobis confenferint

.Ssmul,ia fummo difcrimine fofpitatem merue-

füper terram , de omui ve, quamcunque petiee

runtimpetrare, — Juditha etiam cum Bethu-

rint , fiet illis À patre meo , qui in calis eft ,

lie Proceres, reique facrz , & civilis preefie

ubi enim funt duo , ueltres congregati in no-

des in domum fuam accerfiviffet , eósque.

mine meo ; ibi fum in medio eorum , .ubi no-

obintentatam urbis deditionem feveriüs ob-

tat Origenes , Chriftum non dixifle in me.

dlil J

- jurgáffet , refponderunt ei Ozias, GPres-

dio eorum ero, fed f/4ym , .quia ubi 2/;gu$

jnditb. 8.

byteri, Nuncergo ora pro nobis , quouiam

eonfenferint , Chriffus invenitur 4n.eis , GC

ac tumens Deun.

Verüm

enulier fantda es

addit, hanc effe caufam , .ob quam non ex-

licét pia, ac fan

a

a mulier pro peccatoribus

audiamur orantes ,. .quia non coníentimus

preces ad Deum funderet, quia tamen eam

nobis per omnia fuper terram , nec dogmates.

non latebat , quante fit efficacize , ad.concu*

neque converfatione : JS& zquiparat multo«

pira impetranda , .etiam à populo fupplices

rum orationem concentui in re mufica har-

popolcit preces , quas cives NNumini funde-

monico 5 quia ficut in muficis , ni(i concors

Suditb. $.

fuerit vocum convenientia ,non deleClat au-

xent, — Quod facere difhofui , prabate, fi ex

"U. 31,

Deo eff , $ orate , ut frrmumfactat Deus con-

dientes; itain ecclefia, nifi coníenfom plu-

filium meum * nimirum multorum oratio-

xium habueritoratio, minüsgra:a Deo con-

nes expetijt Juditha, nt votum patrie vindi-

tingit, qui voces non audit difcordantium ,

€ande; & à milite obfidente liberanda fir-

«wota non exaudit diffidentium.

3 2j

metur; quafi nutet largitio beneficij impe-

Appofité plurium vocum pariatur ora-

itio concentui , quia ficut conítat . harmonia

trandi, fi.eam .concors multorum precatio

$.

non precefferit, & inftabilis fit felicitas ,

plurium vocum modulato concentu , .quo

quam pravia multorum .oratio .non obfir-

difcors plurium fonorum .concordia, íummo,

medio , & infimo tono ad mufices aptatur

mat: pulchré Felix Ennodius adverfus eum,

. qui victorià potitus praemij nomine Veltalis

temperaturam , & fiqua ex his vocibus de-

virginis nuptias impie poftulaverat , -ait.

fit, vel abfurde obílrepet , totus harmoniz:

Gontreur, Quero.À te Heroa magnanime , .quid depa-

«orruit concentus , neque audientium am-

$.

£riatua mali depuleris , fibaec , quatimui vi-

plius aures demulcet ; fed potiüs ingrato

dloroptafli? percunforutrum popo[ceris fu-

Atrepitu pulfat: itarescontingit inter oran«

peros ia laneceffitate fautores ? fi fecifis per-

dum, tunc oratio divinas veluti aures de-

mulcet , eíque grata obtingit, fi plurium

funtius periculss,cur [acerdotibus eorum pro

debrta oratioue minitarss ? /fiinon adbibuifli

imodulata vox, & concors.concentus ,.eam

pi4 vota certamint, quid tibi.debeo , quem.s

»promovet ; .alioquin inconditus eft vocum

fine precibus tuis generalis pro[peritas comi-

ftrepitus , acverborum confufus fragor, fi

tate liberavit? fi intelligis , multum eft ; quod

À diffidentibus , & minimé concordantibus

:animis prodeat: hanc plurium confonantiam

debes Numinibóus , i fluduerunt. fuppluci ,

sajus fi dederunt vitloriam nonpetenti , ni-

.etiam Apoltoli fervárunt Ícientes precarium

mirumalienum à divina creditur effe provi-

multorum clamorem, divinam veluti zmu-

lari omnipotentiam àn patrandis miraculis 5

l

dentia, quodconcors multorum non extor-

]

' quet oratio , ait Ennodius, fimülque arro-

hincPetrusgreffum reflitaturus.claudo, qua»

4A Dlof?f«

gantem increpat vidtorem ; finon adbibuifH

f1 fibinon fideret, nec proprizetantüm con«

fidetet orationi , fociumaccerfivit Joannem;

*ajdgg,*]'/flf

pí4 vota certamini , quid tibi debeo , quia

Lgmfïï il

nutat victoriz felicitas , quam unifona mul»

at;concors plurium oratio , id firmiüs im-

N

i,

torum oratio nonfundavit: optata illa £eli»

petraret, quod fortaffis precibus unius tan-

tüm innixum nutáííet,

Petrus autem , €8

je

citas , quam previz multorum preces non

Aor. s. :

ftabilierunt , beneficij potiüscenfetur tituba-

joannes afcendebautin templum ad boram.,

Qa

i

- tio , & fortunz inítabilislufus , quàm firmus

orationis uonam , &5 quidam wir ,. .qui erat

M

- profperitatis ufus:; fi communis fit precarius

elaudus ex sero matra [ua bajulabatur , &

clamor, ficoncors populi oratio, exoptatum

Jjuzc dixit Petrus argentum , €$ aurum non.,

(l

citiüs accerfit beneficium , illidque firmiüs

ff mibi , quod autem babeo , :boc tibi do ?

"d

dn nomine JE Nazareni furge , &5 ambula,

ftabilit , quapropter Juditha curiz przefiden-

tes ,. & altaris Prefectos enixim rogavit ;

«ümque hoc sniraculum prodjerit beneficio

[*

quó concordes , ac unanimes preces Deo fun-

otationis, nonquidem unius tantüm , fed

3.

x-

deftent.

.plurium concordantium , cüm editum per-

:3'45&79, $;

Orate, utfirmumfaciat Deuscon-

hibeatur tempore communis in templo ota-

int,

filium meum : G (icut Juditha firmiüs ftabi-

nius* d

livit füuum votum precum "acceffione , ita

tionis, eiusdem debetur concentui ; pulchré

imt.

Bafilius Seleucienfis,

Tunc temporis enim.s

Oraz£f ok 2

UT d

Ennodius arrogantiam redarguit vi&toris ,

ii

qui preces certamini non praemiferat : f/ 2on

Petrus , 6 Joannes afcendebant éntemplum

w

Adbibuifli pia wota certamini , quid tibi de-

«irca boraus orationis nonam.

Id prtmüin

yni

in ditlis cognitu nece[Jarium efl , quod in.a

beo? quafi vana effet ea victoriz felicitas ,

niti

quam &oncors

tantam diguitatia celfitudinem evecti Apoflo-

plurium -oxracio non pracef-

di orationem minimà neglexerint « nam bo«

Yy 3

EB/717)

]

:

N

1

250

Difïcrtatio XV II.

(

&

miues cumelfent, boc, quoque perito pre-

do , 1& pura Imente oriatur or

atio: quia

f

fídio sgebant, — Quid fi - Apalloli precationis

tametfi populus Hebraicus , fuam in arcam

opem uon excutint. , fed perpetuis rerum u*

collocáffet fiduciam, quam propterea veluti

fébus. ueceffariama fupplicationem offendunt ;

propugnaculum inconcuffum —confueverit

QuUanium wos cYIUIER IncUFTIWIMS ,. qui per in-

exercitibus obijcete : . licét eandem contra

f

curiam boc tam falutare projcimus viati-

Philiftzos adduxiffet , non tamen tutclam

Hgm;i, $ Jg

(

eum ? Appofité Bafiliuscommunem plurium

fuerunt ab ipfa Hebrzi experti , cum cru«

inonp — f

orationem viaticum vocat, quó nimirüm fi-

enta clade czefi à Philiftzeis fuerint : necim-

helij; ]u í

Tiatilt

deles peregrinantes in hujus vitz itinere ad

nieritó ait 'heodoretus; quia fuerant tunc

r

codleftem patriam reficiantur : eft fiquidem

IHraslitze divinam legem transgreffi, que cum

oratio, quà, & nutrimur , G vires refici-

claufacontineretur inatca ; perperam De-

f

üntur,

Petrusigitur, & Joannes, cum fi-

um'traxerunt inauxilium , cujus legem fce-

,

deles in templo communi vacarent orationi ,

dé violaverant ; ideóque cüm Hebraorum

& unanimes preces fünderent ad miraculi

vota € mente pura, & corde à fordibus de-

incubuére patrationem,

Àn quia ars pa»

fcecato non dimanárunt, minim?arcam ha»

trandimiracula ex officina prodeat , inqua

buerunt adjutricem ,. cüm detur potiüs te*

ä

non mallei incudem pulfantes obftrepunt ;

uf u

meritati, quàm pietati ejus implorare auxi«

10

Íed preces fidelium ad harmonicum edite

lium , cujus leges violantur , ac dilace

?&ïl-

concentum aures demulcent ? quafi multo*

tur,

g

rum oratio ars fit edendi miracula,

Quim

X

U

facilis igitur, quàm obvia, ac omnibus pa-

/.93t IV«

U

rabilis eft hecars , cüm in poteftate fit cujus-

lj eiha0.

4

vis cum alijs fe ad orandum afciícere , eít (i-

Oratiorite inflituta boflium tec-

J

quidem communis ad orandum conventus de

confenfione concors, & de efficacia veluti

as eludiz de. provis triumphat affedti-

- Cue—

precarié omnipotens , cüm petita omnia ime

óus , G &ratam veluti vim Deo tpft

z'fzfer:.

petret,

Hinc C

hri[iusr modum orandi fuos

[

3.

' (Toratio infidias arceat inimicorum , 14

r

&

edocturus Diícipulos non alio voluit eos

ac technas eludat trartarei hoftis, ne-

f

nomine Deum orare ,. quàm Patris.

Sic

ceíséeít, utriré inftituatur ; fienim

&

.ääüït!ha 6..

orabitis : Parer noffer ,. qui es in calis , fan-

€corde oriaturjà quavis purgato peccatorum

&ificetur nomen tuum : nimirum vult Chri.

«

macula , & divino zíluante amore , acmerne

|'

flus , ut non folüm nobis, fed etiam alijs

te puta; quia tunc grataobtingit Deo, cuj-

q

beneficia expofcamus , X quo noflra fit

us quaft aures demulcet, facilé petita impe-

oratio efficacior , vult à fidelibus fraterna

[

trat,. & mira ubíque operatur , quali invie

W

neceffitudine junctis, uni eorum. communi

&as ab ipfa omnipotentia mutuetur vires ;

3

L

patri preces fundi

quia , i plures filij

quibus & ipfi Deo videtur quodammodo

enixim communem deprecentur Patrem ,

p«

vim aliquam inferre, gratam tamen , & quá

non denegant vifcera paternz charitatis be-

Deus ipfe deleftetur ,' quapropter Tertul-

iQ

neficium rogantibus unanimi confenfu filijs,

lianus ait : Cozmtus ia carum , & congregae T? "tpotegi

Q

quibus id dederat , quo poffent Patrem ro.

U

tHonem ut Deum quafiuanu fatda precationg. "P 39-

Homil.26.

gare: fcité S. Chryfoftomus expendertsver-

g

i2 Maitb,

bus ambiamus ovantes , bec vis Deo grata

h

ba illa dominice orationis ; Paer neffer ,

eff. Perízpeà mortalium irritata fceleri-

qui es in calis, ait: — (Qui Patrem dicit , &

le

bus divina inardefcit ira, quse tamen perfue

peccatorum remiffouem , 6 adoptionem , &

fas preces fopitur ,. & extinguitur, hon-

bareditatem , 68 fraternitatem , qua of ad

nunquam minatur Deus cruentas (trages , fae

[

unigentitum ». C [hiriths lavgitionem per u-

neíla excidia

*

.

**

eó quia in hominesi indig-

nam banc confe[fus eff auncupationem ?. qui

f

nationem divinam excitent repetita flagitia ,

igitur Deum orans, patrem eum vocat ; ejus-

quam tamen juítorum fufllaminat oratio -

f

fnodi nuncupatione fraternitatem fatetur ,

ài

.qua mira propterea fem per operatur divinze

cum reliquis fidelibus fimiliter orantibus Pz-

Q

quodammodo zemula omnipotentiz , qua-

zer noffer , qfli es in calis ; & cum ratione

propter Cyrillus Alexandrinus in Amos air.

ftaternitatisin unum cocant coetum , voluit

w

E^

$

H

5

4

Vi

Vehbementer fantlis opusefl , fervant enig o 35 £

Magifter Chriftlus , ut multorum oratio ex

urbes ,& Regiones clade impendente liberant

?

e 4

£.

pluribus coalefceret fratribus, ut efficacior

iram Dei quantumvis feruentem vita clari.

u

effet apud Deum Patrem ad impetranda peti-

pudine retundentes , 65 impetus ejus iracun-

ta, quapropter ait Chryfoftomus: & fpiri-

U

die incur[antes nos quafi vetrabentes » quia

zus largitionem per unam banc confzffus eff

preces, quas viri probi Deo fundunt irruen-

Q

nuncupationem , quia orantium fraternitas

tes in nos hoftes confundunt , füntque ve-

It

fpiritüs confitetur largitionem , quafi mul-

luti impenetrabile fcutum,

quo hottiles ictus

b

torum precantium conífraternitas de accepta

retunduntur,

H

jam largitione, fibi gratuletur ;

nam qui

Si perfecutionum feviant procelle , &

)

patrem orando nominat , fraternitatem di-

flu&us decumanis tumidiores nos videantur

$.

b

cit , & adoptionem, ac hzreditatem , feu

obruere » fi Euri , Nothique in noítram

qt

fpiritus largiionem; fi tangxgn& corde mun-

efflent pemicigm » Otatio phatus eft (plen-

de,fls:

Oratio pravos expugnat aiïc&us,ü jejunio teficiatur Vegetïon 361

dens , & portus malaciam no&turnas inter

táruntimpie , eum leonints extradere ricti-

cimmerias : fiárruantin noftrum exitium ho-

bus ; & lacui , ubi famelici erant leones,

committitur Daniel : Rex vetó affe&u intus

ftes arma [unt preces inimicis profternendis,

$i fortuna

compaffionis taélus in Prophetam à lachry*

palmísque legendis aptiffima.

Íus, déque noítra omnia, vertat , & odio

mis non potuit fe temperare, imó & Deum

nos infequatur novercali , oratio priftinee

oravit , ut à periculoin lacum demiffum Da-

nielem liberatet, Deus tuus , quem colis fem-

'" .DOI;W. 5.5

nos reftituit, felicitati , quia ut loquitur S.

Homil,s, de Chryfoftomus. — Aptiffma arma oratio effl,

per » ipfe liberabit 26: nimirum fuppetias à

incorpre»

tbe[aurus certà perpetuus , divitie inexbau-

Numine expofcit , quibusDaniel à leonum

benf,Dei

fubtrahatur voracitate : quid ni leones de«

8RAI UF.

fle , portus quietus occafo tranquillitata ,

denique autbor , parens , fons, & radix bo-

niffüm in lacum Danielem non dente conte«

runt, fedlinguálambunt; non ore vorant,

WOFH OMniuM s

& innumzm?iünm oratio

ef.

fed labris ofculantur , & propriam coércens

16,

Idque caufz ; cur Deus pijffimus, acin»

tes famem ab exhibito fibi pabulo abftinent ;

quia Prophete quafi afpicientes juftitiam

dulgentiffimus pater , ut hominum com*

modisconfuleret , tutandisà periculo profu-

non fuerunt leones aufi ullam eiinferre vio-

lentiam, nec adferre moleftiam ; quin po«

gis, urbes quasdam defignaverit refugio-

rum,

Decrevertnt Cedes in Galilea montis

tiüs blandis nutibus, ofculis demulcentibus,

3 Ojüe: € üpg

2.9»

Nephtali , €5 Siobem in monte Ephrain , &

geítibusque adulantibg-s Prophete blandiun.

tur,

Cariatb, Arbe ipa efl! Hebron « cenfecHugo

18«

uzetit Tertullianus , an Danielis in-

Carenfis per has refugij civitates orationé ad-

umbrari , quia hzc ubivis locorum refugi-

columitas , & ab illo immiuenti periculo

fubtractio orationi tribuenda fit Regis Pro»

um eít periclitantibus, fi pericula immine*

??i CHPqZO.

.ant , ait Hugo inJofué. Tres civitares ultra

pheta compatientis; an Danielis fanétitati ,

Jordanem fignificanz aliud triplex vemedium

quá per virtutum culturam erat infignitus 5

& refpondet, tantam eífeefficaciam oratio»

post baptifmum [cilicet jejuntum , orationem,

&& eleemo[ynam : quód fi delinquentes , utà

nis, ut etiam prcditaà Barbaro Rege ab im«-

minentibus fubtrahat periculis 5 nifi Rex

periculis le mortis fübtraherent , maaüsque

evaderent fatellitum accelerato grefïu urbes

oráffet , non evafiffet Propheta voracem leo-

! U(o

contendebant refugij : ita f1 pericula immi-

num dentem ; przffertim , càm diuturna fa-

me fuiffent anteà fatrapis irritati; fed quia

nent ; íi he(tes in noftram armatos perni-

ciem timemus; fi tentationes urgent , &a-*

aliena obarmatus oratione ,in lacum deícen-

dit , àleoninarabie eumoratio defendit, quz

cerbi cafüs non modicum nobis inferunt de -

& Prophetam munivit , & ferociam coére

trimenti , ad aíylum confugiamus orationis:

quia fi maria traijcientes cüm procella exci-

cuitleonum: velquia alcendit in coelum Re-

gisoratio ; defcendit inlacum Dei protectio;

tatur ,. fluctus intumefcunt , G ventorum

impetus navem exagitant , fatagunt omni

Ícité Tertullianus ait: Danielem nullius pr-

"A d-ver foa

Gzoflices

ftudio , & quavis folicitudine portum ap-

ter Dei füpplicem , U idcirco 4 Chaldais de-

latum , ac depoflulatum , Siatim utique con-

tAp. S.

pellere , ut ibi ventorum impetus , & violen-

E

tos fluctuum affultus declinent , ac fecuri

elufa , && ufitata feritas leonum devoraffet i

fi Darij dignapre[umptio de Deo falli debuif-

quiefcant ; ita ad orationis confugienes por-

: h /?f'gcgi

fét ; cüm igitur DariusRex digné de Numi*

tum pericula declinant , & eludunt naufra-

| [!1?«39'

ium: & ficut procellofa traijcientes zquo*

nis praefümpferit auxilio ; cüm [uas in ccee

lum preces dirigit, & ccelo in lacum tutela

!

r , fi negligant , obvium fibi portum appel-

"

lerej, fluctibus diverberantur decumanis ,

defcendit.

Quód fi tantz fuit efficaciz ora-

& ptocella exagitati , ac circumaóti, vel ia

tio à Rege quamvis Ethnico in ccelum dire-

&a , ut in profundo lacüs à voracitate leo«

[fcopulos impingunt , vel inelu&tabili fub-

merfione naufragium fubeunt ; pari ratione,

num valuerit Prophetam fubtrahere ; quan-

tó validior , & efficacior erit, quae à viris

ficim intus zíluant pravi concupiícentizaf-

fectus , ac tempeítatem cient , quz lumen

fidelibus , iísdémque juftis funditur ? fi in

adimit rationis » & cor percutit , pulsátque ,

opem dirigatur merentis, acDeograti? quia

plerámque noftra indiguitas vires fruftratar

quafi trahens ad confenfum: , ícu veluti ime

.. pellensad naufragium ; negligat , hisce prae

oratiohis.

ls

132.

vis pulfatus affectibus velpui flu&tibus exagi-

Idque caufze fuit , cur S. Leo Magnus

h

^bl

fufis ad Deum precibus Attilam co&rcuerit.

2

fl

tatus orationis portum appellere, imminet

m

tunc gravius periculum, & quafi naufragium

delatis victorijs infolefcentem, ac minitan-

tem univerfz Italize jugum imponere dürze

patet ineluctabile.

j*

1.

fervitutis : & idem lanctus Pontifex, tam-

zl

E(tenim oratió, quapravos quosque

et(i Roma oraverit , imó & fleverit, non

coércet. affectus , concupifcentias extinguit ;

d

tamen, ejus ad Deumfufa oratio impetrare

iras compefcit ; Prze ceteris pravis affecti-

].

bus , qui fatrapas contra Danielem inftigi-

potuit, quin Genfericus Romam cum fuo

35

exercitu ingrederetur , urbémque expila-

runt , livida fuit invidia, quecaptiofas fa«

U

ret , acplateas , domósque diriperet, ac cru»

piüs tetendit Danieli infidias ; cáómquecog -

noícerenc rem gratam fc Regipreflare, eí«

entis funeftaret excidijs : fed undénam utri*

n

usque eventus diverfitas? non enim credene

UI

uf

que plasite , fi moletii eflent Danicli; cogi«

nc

262

Dirrert"aag XVIL

dumeft, fanftum Läbuem minüs efficacitef,

Chaldaicus , eós littetis; 3c lingua juffit in-

ac fetventer oráfíe Romz ad coércendum

firui , ac mutatis nominibus Danicli Bal«

Genferici petulantiam ;

quàm propé Tici-

thafaris smomenclationem dedir, Ananiz

num ad compeícendam A

ttilz infolentiam :

Sydrachi , Mitaéli Mifachi , & Azariz Ab-

quia ficut in annis profecerat, ita & án (an-

denagonis ; quibuscàüm adformz gratiam,

€litate excreverat , quàin majori etiam me-

'rito erat apud Denm.

& ad fpeciei venuflatem , velaugendam,vel

Non igitur fancti

confervandam lautiores dapes apponerentur;

Pontificis oratio minüse

fficax fuit Romz ad

effecit'Daniel apud Malaíarem.eorum :mo-

coércendum Genfericum , quàm anteà fue-

deratorem , Patriarum Obtentu legum pro-

rat; cüm infolefcentem «ompeífcuit Atti*

mifeuum :«ciborum ufum vetantium , ut in

lam; fed quia Romanorum ingratitudo li-

-

menfam nonnifi legumina , & fontana infer-

cét non impedierit , ne S, Pontificis oratio in

rentur; qua vi&titandi ratione in experimene

corlum afcenderet ; prohibuit tamen , ne

tum decem dierum adhibitá , nonfolüm ni«

Dei mifcratio in ipfos defcenderet ;

'quin

hil de oris detritum eft venuftate ; verüm

Íanctus Pontifex 4n

penam tante ingra-

& füpra czteros Ephebos vegetiores zequ£,

titudinis , :hanc Ro

manis przdixerat calas

mitatem .z

ac venuflioresappattiére : «ümque Chaldai-

quia non folàm ob fufceptum

cis difciplinis fatisviderentur imbuti ad ze«

beneficium

per repulfum Attilam. :nullam

giam accerfiri prefentiam (pecimen dederunt

erga Deum -:exhibuerunt gratitudinem ;

doctrinz , quánon'folium cozevis, verüm &

verüm etiam impenfiüs incubuére theatris ,

Magiftris ipfis antecellerevifi fünt ; :cümque

fpe&taculis:

» aliisque ptofanis indulsére 'vo-

. luptatibus,

fama brevi ;per regiam fpargeretur , Tag.

& gaudijs, .quibus divinam iram

nam quidem admirationem apud Proceros,

exafperáru

nt ; funt enim theatra , -qu à

'&*-alias-..excityayitg fed./non fine comite invi.

uminis «templis avertunt , -& ad omnem

diá; qua fuos etiam in innoc

impudicitiam viam fternunt , &à Deo aver-

:tes venenum -effudit.

uos adolefcen,

tunt; unde S;Leo Papa loquens dehisce Ro-

. Triginta jam -effluxerant Fahni 3 :ek

22,

Serin. ÁnO. 3manorum fp

a

&AavAn SS,

e&taculis , ait : Puder dicere »,

quo fuerant Babylone verfati hebrzi juvenes,

fed necefsé

of , non tacere , plus impenüizur

«um praclara virtutis , ac fcientiz exifli-

Verri (n

Pasis,

dumenjs, quam Apojlelis , & majorem ob-

matione , .cüm Nabuéhodonofor imperij

Hnent &

»

— beata m

Jana fpetlacula frequentiam , quam

fui potentia infolefcens ,eó quia cantümj cae«

Dmidi 3.

Artyria,

Quis banc urbem refor-

UT m

?4Avit faluti ?

teris videretur regnis pracellere , quantum

Quis à captivitate eruit ?

:aurum vilioribus.metallis.antecedit ; juffit.

Quis À cade defendit ?. Indus Circenfium.s ;

Íc in coloffo ;propriam 'eferente. effigiem

4n cura fantlorup. s?

.adorari , »eratüatua"('exaginta cubitorum al«

20

Tntorquerihoc :idcm*potef'cïiï'omnes, quï

titudine ex ligno laminis aurcis :ad .operis

uberiorem elegantiam , .ac majorem firmi*

paratiores funt theatris adeundis., .quàm

templis frequentandis , & ea adeuntioca,

tatemobtecto, . Ad venerationem coloffccae

in quibus miferé cadunt , & ea fugiunt , in

fiatuz -convocantur edicto , :&qué populus

wniverfus, :acaüle Proceres ,. & purpu-

. quibus per fufas preces erigerenturi: (fferni.

tur Dei templum , ait Salvianus: t concur-

fati, quós inter erant Sydrach , "Mifach,

L.b. ?. de

Abdenago , flatuz circumfufi erant .Sym-

gubernat,

vatur ad tbearrum : feu ad cathedram pefti-

lentiz , gymnafium incontinentiz ,, Offici-

phoniaci.cumomnis generis muficis infirue

;;

vDu",

[

nam ícelerum;orchefttam impudicitiz,cam-

TneRtis , «capitis ineum poena fancità , qui

pum iniquitatum , & agrum ., ex.cujus cul-

tubarum , :ac timpaniftriarum audito foni-

f

tura nonnifi , mala , & vitia germinant in

tuj :;non ftatim procumberet in genua te-

Í

perniciem colentium , quapropter "Tertul-

giam pro Numine adoraturus effigiem, Sig-

D« feBatu- lianus definit zPeatrum effe privatum confi-

no concentu inftrumentorum «dato , .cüm

H

It

J cap, . Jiorium impudicitie : :ubi mibil probatar 4

tota multitudo fe fe coram coloífo profter-

metet, genüquefle&eret ; :ere&i ftetére tres

0

quam quod alibi non probaturz iquidem id

tantüm in theatro laudatur, quod extta thea-

hebrei juvenes inconcuffa pe&orisfirmitate,

