eíl, ne accer(iti , aut intrufi potiüs videantur

affectus, quàm fuapté natura excitati: fienim

petántque illatas fibi injurias vindicari,poenis«

que puniri acrioribus, & ita fe gerunt voce,

nimis artificiofi deprehendantur , quafi de-

tecti hoftium fubterranei cuniculi, vel fuo de-

& vultu, ut fatisconjiciatureasex intimiori-

ftituuntur effectu, vel omnino eluduntür,

bus vifceribusloqui. Quamobrem fi orator

fit remiffus, imbecillis , deftitutus vigore in

Quamobrem permotiones animi non aperto

marte evocati debent, fed omnino latente, ut

iis movendis affe&tibus , qui exnatura fua ve-

hementiam exigunt, nil efficit; ac perinde fe

Auditoresfentiant quidem fe tali affe&u tangis

gereret, ficut qui gelu vellet paleas accendere,

non veró cognofcant, oratoré ad eum finé eos

pulfare, |Hacin re feftiva eft narratio, quatm

vel amota nive tormentario pulveri ignem ex-

citare: fi orator non fit fervidus ; fed potiüs

exhibet

Quintilianus de adoleícente quo-

—

naturá imbecillis voce, & lateribus tenuis, nec

dam Caufidico, 'qui apud Caffium Severum

peroraturus alloquens Severum dixit, 4wi

poffit indignari, aut iraíci, fatius eft, f1 ab

hi(ce excitandis affectibus abítineat, quos mo-

sme torvo vultu intueris Severe? atque frigis

vere duntaxat ij poffunt, qui ferventioris funt

de Vir gravis repofuit, Nox ;me bercul? fa«

naturz, X totis lateribus invehunt, indignan-

ciebam; fed fic fcripfffis unde & quàm potuit

tur, ac irafcuntur. ^ Efttamen nonnunquam

truculentiffimé eum afpexit : funt etiam qui

exceffus ardoris coércendus;quia facilé irrum-

res fen(ibiles exhibeént ad animos flectendos;

pit tunic orator in motus inconditos, & agre-

qui tamen fzpiusrifum potiüs,quàm affectum

movent.

Viri prafertim cordati ratione po-

Íles, qui majeflatem dedecent eloquentia:

convenit dicenti é fuggefto ad populum gravi-

tiüs, quam rebus materialibus finuntur mos

tas, & modeítia, quibus mafculam prafefera

veti.

authoritatem,

s

Affe&tibus funt etiam propriz fententize

1OIÍ,

10j

Praterea optimum fa&u efl,fi orator per-

accommodandz, ac verba aptanda,in quo non

98.

*

fonarum , quas confítituit fletere,exploratos

modici/ingenij neceffaria eft induftria : fiqui-

habeat mores , ac innatas propenfiones: qui

dem ita comparanda eft motio, ut naturaliter

enim naturá funt feroces,& animo pervicaces,

cenfeatur enaíci, non veró arte intrudi.

Ne-

vix ad commiferacionem flectuntur; hi enim

que in veftigandis fententiis, ac dele&tu ver-

validioribus argumentis ac ferventiori eítu

borum debet quidquam affectatum, aut vio-

|

permovendi funt,.. Difficilius itidem eft mo-

lentum induci; qua enim violenta funt aife«

à LY

vere, ubi jam fenio ad fimiles affe&tus pectora

&us potiüs corrumpunt, enecántque cum pri-

indurefcere confueverunt, vel contrariisetiam

mum nafcuntur. — Adícititia itidem, quzque

iiigg,

affe&ibus jam diu fuerunt occupata: cum

minus adrem faciunt. refecanda funt , quia fi

hifce dimicandum potiüs: eft validiffimis ra-

Auditores iisdem adharefcant, excitati affe«

tionibus ; alioquin fi Orator pauló remiffiüs

€us ftatim marcefcunt :

unde delectus fen-

tentiarum , ac verborum haberi quidem debet,

dixerit, irritos prorfus efficiet motus; perine

de ac qui pugno cuperet pulfatum Elephan-

fine tamen affeclatione , fed potius neglecto

tum interram proílernere,

Motus fi tunc

quodam cultu; ita tamen ut vim non exuants

fed potiüs acriorem occultent , quà ratüone

fint remiffi, nil obtinent roboris; nilque effi-

. ciunt, nifi pervicax adverfus ea , qua dicuntur

etiam argumenta milta, & confuía plerum-

dam er«

judicium validigri marte oppugnatum fuerit,

que producuntur, qgæ adaptato quo

rore

De Induftra adhibenda in ciendis, & coércendis Affectibus. 29

33

fervari vix labor ullus, vel memoriz przftan-

zote vagantur, ut videantur ab excitata potius

mente fub;xcx, quàam ab ullaartificij exquifitio-

tia poterlc im petrare.

Infidet nobis inrimó

ne comparari, quo pacto Medeaapud Sene-

capxtead imas aures cellula quædam anguftiis

4

cam tragoedum confufis cogitationibus ; fen-

perquàm coarclata , licét capacitate latiffima,

tentiisque abruptis raptim defilit , plutésque

ac difpofitione ferme mirifica , hæcque me-.

- affeclus éxcitat.

motia dicitur, quà qui pollet , meritó gloria-

Debent tamén fentennæ effe vxbrantes,&

Y02.

tur tanquam excellenti vite bono , penuque

difciplinarum ,. ac thefauro rerum omnium,

plurimum continere acuminis, breves qui-

dem, Íed crebrz, quia fi fufz fint. affectum

cumfit germana mufarum parens, altrix Sa-

potiüs enervant, permde ac tempeítas , €ó fit

pientiz : nonenim poteft quidquam pra'ítan-

tius excogitari,ea in homine capacitate,quam

imbecillior, quó ventus eam latiüs fpargit :

fi enim quz Medea apud Senecam profert fu-

immenfa terum fibi jugiter fuccedentium , &

fioribus verbis, ac per dedolatas periodos proe

quotidie accedentium congeries non expleat)

nec cumulet,fed latiüsdilatet,ac novos fem^

ferrentür, minus procul dubio przfeferrent

efficaciz ad movendos animos, excitandósque

pet finus, ac receffus intüis aperiat.

affectus.

Ín mitioribus tamen affectibus di-

: Beneficio memoriz rerum, verborum-

104.

&io requiritur mobilfs, éxpedita, quaque fa.

que multitudines, formá proríus dnf—repames,

fenfus varios;numeróinnumeros non confuse,

cilé de re unaad aliam percurrat, dummodo

honefíta (it,& gravis: quia ut nervi, feu fides

& permixté,fed diftincté quafiferiaum , &

in chely, utharmonicum edant fonum intendi

dliícretis per capita rebus retinemus , ac repe-

nimium non debent, nec inertiüs remitti, fed

ümus.

I00,

Verüm absque decerptorum benefi

ita adaptari, ut omnes tinà concordent; ita in

€io, quzaliquandiu memoriz haferunt facilé

"lTametfi inhoc xrario recon-

ciendis affectibus adhibenda eft quadam in

obhterantur,

rebus norma, & verbis menfura , quz f1 ne-

ite fint resà nobis ge&æ, vel fictz,vel dichag

amó & fzculorum omnium hiíloriz, quas lec

ghoatur, oratiofit minus apta ad animos mo-

vendos; perinde ac non concordantes nerviin

gimus; homines quos novimus ; docirina

cythara minori funt auribus bleCtamento:

quas didicimus; artes quas exercuimus , præ-

cavere igitur debet Orator, ne fententiz, &

cepta,quz fervavimus; adhuc hzc,6 non o-

argumenta , quibus utitur ad movendos ani-

amnia, faltem potiori fui parte memorià exci-

L

mos, humi repant ob nimiam lnhrmxtatem,

duat, & oblivione confepehuntur, quia licet

nec nimis in fublime evehantut ob exoticam

lateant hzc omnia, hareàantquein illis memo«

fubtilitatem5 quia animi potiüs defatigantur

ria receptaculis; adhuc tamen fuis in imagi«

in PCICCP[IODC argumentorum ; quam Pfæ-

übus, & fimulacris deficiunt;. & paulatim

delentur, ut recté notat Hieremias Drexelius

parentur ad animi pramotiones: unde men-

tes funtficmiffimis przíidiis muniendz , feu

áníua Aurifodina Excerptorum.

argumentis convincendz , quibus in eam fle-

Quamobrem licet ire inficiashaud pof-

10f,

élantur partem, quam orator intendit. Ora-

fimus, magnam effe vim memoriz;ac penetra-

toti,qui aflectus movet,non tantüm calor, qui

leampliffimum;preterquamquod magnz mo«

ftatim effluit, verümetiam folida animorum

lis fit, & laboris improbi inhoc fpelzo , quod

Peffüaflo: qu& diutiüshareat animo; qua-

1D OCCIpitiO natura aperuit TéS Omnes, quaz

xenda eít

vegetant cum plantis, fentiunt cum . brutis ,

diícurrant cum hominibus, hzrent cum faxis,

$. X

natant in undis, volitant peracra, recondere;

ideo neceffum eft adminiculis excerptorum

De Excerptorum utilitate ad affe-

fupplere ejus defectus , prefertim cum fuis in

lus ciendos, & coercendos,

homine memotria coarctetur limitibus, clau-

103«

Uantz . fint excerptaoratoribus utilita«

u

datur terminis , ultra quos non progreditur

ti ex memoriz nof(trz conjicitur flu-

Quapropter licét rerum variarum imagines

xibilitate;aclabilitate: cum omnium,

certis velut cellulis recondantur ,

nifi tamen

quz audimus, videmus, legimus,meminiffe,

tepofita cuftodiantur, facilé evanefcunt, adeó'

hominis excedat conditionem ; cujus memo-

ut conqueüus etiam fuerit D. Auguümus de' Ltb IO. COl«

,€.Ads

ria f(egnis eft, angufta,volatilis;ac infidelis,nifi

hac memoriz fluxibilitate; ait ipfe. Qmm

fuis fulciatur adminiculis ; ideo funt hæc be.

snulta bujusmodi gejllat. smemoria vnea , qua

neficio decerptorum accerfenda , ut. notat

jam inventa funt , & ficut dixi quafi ad ma-

n fua Auri« Drexelius,

Quamvis tenaciífimz fit quis me-

num pofitta, qua didieife , & noffe dicimur ?

« fodiua,

moriz, fieri tamen non poteít, ut omnia quee

u fi modeffis temporum 1ntervallis recolere

Íenfui obviant exteriori, fideliter retineat, &

defideros ita vurfus demerguntur ,

& auafi re-

prafertim qua per plures annos ftudiofaleclio

7uotiora penetralta dilabunttur.

lt denuó

haurire valuit ex probatis prefertim authori-

velut nova excogitanda [int.

Ratm, ea elt,

bus.

Tametfi labor improbus tantarum re-

quxa cum nova rerum notiones ;ugver mze

rum lmagmes varletate dxmmlles, multitudi«

moriam fubeant ad acceffum recentiorum ,

ne propemodum i innumeras, in hoc memoriz

priores, ac vetufiz dchqunum patmmur s d

s&rarium recondat , & reconditas aliquandiu

prorfas deficiunt , ac fi imago imaginem ex-

confervet , prout altiüs menti imprimuntur :

pelleret, ac, per rerum fuccefliones pr:cm

fine tamen excerptis femper,ac fideliter ea con-

fimulacra interirent, Haecqueratio cur Piatar

1n*0m102a

D ;

Differtatio: T.

40

H

'näeQmorïam flomachum animi. dixerit, quia

tinorum confundator ea fuit memoriaz feli-

citateànatura donatus, ut facra biblia ad ver-

ficut ftomachus plura dietim, & varia recipit;

)

quibus tamen diurnum non indulget hofpiti-

bum didicerit, & in extremo fenio integras €

/i

b

um: ita plurima quotidie in memoria impri-

Tullio; Virgilio , aliisque authoribus oratios

muntur rerum diverfarum fimulacra , ut di-

nes, G poémata fideliter recitaverit, linguag

verfiffima quidem compledatur ; fed brevi

calluerit hebraicam, Chaldaicam , Gracam,

4

veluti oneris impatiens, quafi admifforum

Arabam przter latinam, Hifpanam, Italicam,

hofpitum pertzía citiüs ea dimittit, qua im-

Gallicam, & Anglicam , Gregorius XIII. o«

IHW

penío labore admiferat,

mnes Pfíalmos proprioordine memorià fide-

106,

Huic defectui occurritur, fi que & probis

liter recitavit tefte Ammonio Abbate , Athae

authoribus leguntur, vel à laudatis Oratori-

nafii, & Bafilii fcripta, italegerat, utdecem

bus audiuntur feparatim notentür in proprias

millaverfuum, & fexcentos ex iisdem pro-

fuas diftribnta claffes, quia licét fit memoria

tulerit: & ut à fummis Antiítitibus ad laicos

rerum plurium capax, eft tamen veluti ligne-

tranfeamus Principes3 Fridericus I. & Mae

um vas rimulis crebris dehifcens, ac

ropterea

ximilianus itidem I, ambo Imperatorcs adeo

A-— —— Am--LD—- -- « — 099 99 )

hac, illácque perfluens: unde fatiüs f1excerpta

;

tenacis dicuntur fuiffe memoriz, ut eorum

notentur, Juvat enim fcriptura memoriam,

omnium etiam exigui«emomenti, quz femel

& fideliàs, diutitisque excipiuntur excerpta

audierant ampliüs non oblivifcerentur,homis

papyro, quàm memoriz concredantur. Sunt

nésque nofcent omnes, quos femel ad fuas ad--

miíerant aures, Francifcus itidem I. Rex Gal«

j

qui multa legunt , plurima addifcunt, quz

cum non fuerint papyro concredita, & fcripta

lie expedito memoriz captu omnes fere fui

facilé dilabuntur , & nunquam revocantur,

zvi homines fuperavit, omnesquotquot in

Parum prodeft plura didiciffe, vel legiffe , fi

;v

fuo ampliffimo exercitu milites duxerat pro-

qua& legimus, vel didicimus iterum elabi pa-

prio potuit nomine ab aliis diftinguere teíle

|

tiamur : id perinde eft, ac oleum perdere,&

Jovio, qui addit , potuiffe fideliter recenfere £i. 35.

nullum ex labore improbo fructum colligere,

quid, & quantum peculiaris commeatüs una-

Hiffor, -

Plures funt, qui retroa&tis annis varia acmulo

quaque provincia fuppeditare poffet, quenam

ta legerunt, & audierunt, quorum vix habent

itinera, quz fluminaad convectiones oppor-

unam, vel alteram fpeciem, dicantárque pro-

tuniora, ac viciniora forent, & quibus Ibernis

pterea neífcire, quz olim fciverunt , quia me-

equitum alz celerrimé convenirent , tam exe

miniffe eoruridem nequeunt.

adté notat, ut rationes itinerum, compendia

107,

Scio plures vel maximé memoriá pol-

navigantium , civitatum etam remotiffima-

luiffe: legimus enim Alexandrum Macedo-

rum copias,pracipua rerum omnium fubfidia

nem totam Homeri lliadem , magnámque

é memoriae thefauro fideliter

depromeret.

Odylez partem;&Cofroem PerfarumRegem

Nontamen hi, & alij fexcenti, qui memoriá

?

omnes Ariílotelis libros memoriàá retinuiffe,

excelluerunt, adeo felices fuiffe dicuntur ,

ac fideliter recitáffe; Demofthenem Thucy-

tur.

quin rerum plutimarum etiam oblivifceren-

"

didem octies fua manu defcripüffe,ac memo-

rixadverbum mandáffe; Mitridatem. duo

Oratores igitur, qui ea nonkaga-udent me-

109.

fupra viginti calluiffe diverfa idiomata, & to-

moriz felicitate; qua infcriptoribus lege-

tidem linguis jus dixiffe populis, qui ejus fub-

runt, velà concionatoribus audierunt natatu

jiciebantur imperio ; Cyrum Regem Pería-

digna, prefertim ad affectusexcitandos , vel

rum cum numerofiffimum duceret exercitum

coércendos neceffe eíl, adnóotent, ne é memoe

fingulorum militum nomina memoriá reti-

riaexcidant, ac dilabantur, utinfigniores, ac

:4

nuiífe,

Imó Genethlius ea fertur fuiffe me-

cxteris docliores viri praftiterunt. Hocfub-

moria, uttotam. declamationem femel audi-

fidio decerptorum Cajus Plinius II. naturze

i

tam potuerit ad verbum recitare; Nepotiae

Paneg yriítes laudatiffimus eam fibi eruditio«

nus itidem Heliodori Epifcopi & forore Ne-

num excyclopediam comparavit, ut aliis fue-

pos cumin caflris adoleviffet, profectiori aeta-

rit admirationi. Fertur de Plinio,quód poft

te inftitutum monaíticum amplexus ea memo-

meridiem plerumque

frigidä avaretur ,

riz facilitate libros percurrebat, ut in fami-

poítea guítaret, dormirétque minimum: &

liaribus colloquiis f1 quid eruditionis in me-

mox quafi alio die ftuderet in ceenz tempuss

dium prolatum fuiffet, ftatim authores re-

fuper quam liber legebatur , & adnotabantur

€enferet , ex quibus fuerunt eruditiones de-

curfim excerpens, qua fibi notatu digna vifa

€erpte; S.Hieronymus referente Auguftino

erant,

Aulus Gellius noCctium Atticarum

Lib. 29.

eà valuit memorià, ut non folüm Hebreo-

eruditiffimus fcriptor de fe ipfo ait : wfé u-

rum, verümi etiam Graecorum , Caldeorum,

us erdine verumfortuito, quem antea in ex-

Perfarum, Medorum, & Arabum, aliarüm-

cerpendo feceramus, Nam proinde, ut librum

que exterarum nationum linguas calluerit ,

quemque in mantu ceperam frve gracum , five

adeout Auguflinusillud de Hieronymo pra.

latinumyvelquid memoratu dignum audieram

clarum fcripferit: nullum fcilicet hominem

ita qua libitum erat, cujus generie, cumque e«

Íciviffe, quod Hieronymus ignoravit.

108,

rant, indiflinclé atque promi[cuà annotabam:

|

Verüm ut ad recentiora,noftrisque tempoti-

eaque imibi in fubfidium memorie quoddam

bus proximiora accedamus, PaulusIV. Pon.

litterarum penuus recondebatm, ut quando ufus

tifex maximus Clericorum RegulariumThea.

wm]ï*t,t 4ut rei , aut Verbi, culusme fortàve-

;

*

&€n$

- DeInduftria adhibenda in ciendis, & coércendis Affeclibus, 3t

£ons oblivio tenuiffet , £ libri ex 4u£z':-u:' e fcri-

privaremur,fi ftudiis addicti litterarumexcerte

pta fuis non concredidiffent chartis, Quem-

?

fevam nàn ade[Jent, facilà indenobis imueutu,

atque

depromptu foret : & hocdecerptorum

admodum igitur quialienos labores annotá-

runt, plurumum mobis adferunt utilitatis :

beneficio noctes Átticx in lucem prodierunt ;

& noíler Aloy(ius INovarinus plures edidit

multó magis erunt nobis proficua , qua nos

volumina Adagiorum,St alia, ut Schediasma-

ipfi decerpimus; & qusfparfim collegimus in

unum comprehenía papyraceum volumen

ta facro-profana, Aquas Nuptiales.

I1Q.

Nulli igitur dubium quin. maximé fint

unita legimus : ficut enim de coclea vulgó

dicitur,omniabona íecum deferre, eó quia do-

Oratori excerpta utilitati, quia quz é memo-

ria facilé exciderent; fideliter affervantur, fi-

mus propria, quam femper fecum advehit;fit

mülque lecloris ingenium plurimum — acuitur

domus-optima; ita notz proprie optimaz funt

& cateris nobis utiliores; magis enim noftro

curá fcribendi, & annotandi, qu& pra cateris

notatu cenfentur digna; tunc enim . ficut le-

accommodantur uíui , quàm plurima alia vo-

&tio,ita & meditatio memoriam juvant;tantó-

lumina excerptorum , qua alienus labot cone

geffit: qua noftra funt, noftróque labore pa-

ue meliüs res intelliguntur, quantà exactiüs

expenduntur, fi traníeant in notas; qua eni

m

rata, nobis magis fapiunt, magisque profunt,

quia nobis notiora, noflróque captui magis

propria manu fcribuntur ingenium juvant, &

1

diutius memoriz harent, quà decaufa De-

accommodata.

yooíthenes referente Diony(io Alicarnafeo

Hanc excerptorum utilitatem fcité nos

ïäïï'.þ

edocet formicula parentistelluris agilis alum-

"Tucydidem totum o&ies fua manu defcripfit,

ut etiam D. Hieronymus plura volumina de-

nula : hac fiquidem é terris emería viíceribus,

fcripfit, ex quibus plurimum haufit utilitatis.

locísque abditispromprá, & fe(tiná velocitate

"T heodofius itidem junior imperator.non fo-

gnaviter huc, illücque difcurrit,& fedula con-

Yüm venuftos chracleres efformavit, ut. refert

gerít aítivis diebus, unde habeat, quo hyeme

1

congru& alatur: videmusformiculam noítros

l,

Nicephorus, verüm etiam plurima defcripfit,

& tam multa, ut fi tenuis fuiffet fortunasad-

quaíi, ob fuam exilitatem, oculos fugientem;

itionibus plurimis, ac reditionibus eadem re-

huc fe fe alere fcribendo commodé potuitfet;

cum non folüm diurnas horas; verüm, &

legere tnillies itinera, fatigari nefciam , ac

nod&turnas fcribendo impenderet.

Hc alia

inertis otij fterilitatem catenatis fuis damnpare

laboribus: videmus hanc. terre rimularum

hauritur utilitasex annotatisexcerptis , quia

quz fcribuntur intelligentiam | profundiüs

agilem. incolam, futuri quafi providam. ma-

fubeunt, mentique altiüs imprimuntur , quia

tremfamilias, aftivi fyderis beneficio fuis in

terra finu abditis cavernulis liberiorem ad

tunc diutius excerptor lectis immoratur; quia

annotans excerpta pluries relegit, retractát-

auram emergere excerpturam, quaíuum in

penu convehat femina , quz abrofa condit,

quelongé meliüs, qua& retinendo poffidet ;

€um hominis memoria fegnis fit,labilis;fallax,

ne curfus in frugesexeant é terra: quód f1 im-

& rimulis fermà dehifcens, vix plura capit j

bre mandefiant , ftatim exteriüs profert, ut

ex(iccentur; hacque induflria fibi ita provide

quin eorum potior pars eam fugiat: perinde

!0, [

ac aqua cribro haufta, quz flatim iterum de-

coafulit, utbrumz injurias non metuat, nec

famis luridum vultum horreat: quinimo fte-

fluit.

Effluit, quod in notas non venit; &

rileícentem hyemen commeatu jam pridem re-

pene totum fruftra legitur, quod in excerpta

condito citra damnum, & fine fame tolerat.

non feligitur; uade optimum factu, fi ora-

Quod fi formicarum officia, ac munia , qua

tor, quz ex probis decerpfit - fcriptoribus in

notas exfcribat, quas facilé quoties libuerit

obeunt confideremus, non unus eft omnibus,

& idem labor, plures fiquidem baiularum fun-

legere valeat.

Qua prafertim curfim, ac

erfun&torié leguntur, vixanimo hazrent im-

gentes officio feflucas ferunt fe ipfis Jonge

preffa, & & legentium. memoria promptiüs

grandiores ; fi enim comparemus onera; quae

elabuntur,

Nullum memoriz juvandz prz-

repentes trahunt, earundem corporibus, ne«

ftantius fubfidiam, quàm ab Authoribus claf-

cefle eft fateamur effe longé majora, ac pon«

deregraviora: geruntea morfu, fi earum vi-

ficis decerpta chartis conctedere;ac in fuas di-

res non exceflerint.

Sin veró majora füerint,

gerere claffes : ficut enim fzpius chartis im-

palle(cimus, ut ipz nos doceant, qua ícire cu-

tuncavetíe poftremis pedibus nituntur ea

trahere,

Aliz itinerum obítacula amovent,

imus; ira crebriüsechartis meminiffe adigi-

mrut,

Hác folertiá plurima poftea prodie-

viarümque femitas flernunt; alie herbarum

femina oris forcipe devehunt;aliz é foveisim»

runt volumina Reipublice litterarim utilia,

»N'

penfo labore terram egerunt, meatus aquae

quz nil aliud continent nifi excerpta in fuas

€laffes digefla, qualegentibus non. modico

rum aggeribus exludunt, ne fcilicet madefacta

íunt commodo,

Beneficio excerptorum

tellus congeíta femina pubefcentem conver-

prodierunt pleraque mifcelanea, fummaria;

tat inherbam ; idque, ut impediant ,. illatá

promptuaria, rerum plurimarum fylva,Hora

quoque femina prarodunt, ut ubi germen ee

rumpere affolet, fterilefcat. Quadam itidem

íuccifive plurimum eruditionis, ac amzni-

tatis exhibentes, Farragines doClrinales, Ti-

folemni luctu corpora efferunt emortua,qu&

debità donantur fepulturá parentantibas de«

tuli immemoriales , Collectanea, Pantecta,

Epithomz, Florilegia,Polyanthez,Spicilegia,

functz reliquis circum mortuam : & quame

quibus omnibus hifee commodis procul dubio

vis varij fint labores, diver(a officia, ac muniay

qu&

22

Differtatio I.

| quz obeunt difcrete, & plurima, eo tamen

ram docuetunt Stoici , Eas animi affe&iones.

fingulz procedunt ordine, ut nulla alteri fit

noítris épectoribuseffe proríus eliminandas;

obtlaculo in fuis obeundis officijs, neque egre«

nl

quid hocaliud effet, quam hominem vitá de-

dientes ex dehi(centis telluris rimulis ingre«

ftituere.

Non evellendz funt animi paffio-

, ientibus funt obítaculo ; quin potiüs fi quz

nes, fed coércendz, & adlibellam dirigendze

fub immodico onere fatifcunt ; vel fub fa(ce

reécta rationis , quo pacto frequentem nobis

corruunt, ab aliisillico juvantur, que fuppo-

laudis. fegetem , affiduámque victoriarum

ml

fitis humeris laborem oneris vehendi divi-

qm 2.

materiam fuppeditant ; virtus enim fine con-

dunt, & collapfas erigunt charitatis fimul

trario fuas nequit vires exerere; & omnis hus

;/),))

mj

Officia exercentes, fibique provide confulen-

mana adio fine infuürgentibus paffionibus ne«

fh

tes; mirum fané, quód tam minutum ani-

ceffe eft languefcat ; tolle cupiditatem , &

marculum tantum adhibeat fludij in feligen-

temperantig exercitia prohibes ; tolle metum

dis eítivo fub fydere, . quz gelidain hyeme

& prudentiz regimen adimis; tolle latitiam,

noverit fibi prodefle, Documento plané funt

& amor virtutis exarefcit; interclude audae

ciam,& fortitudini vires fuftulifti,

E contra

formica Oratoribus; qui f1 velint fibi provie

dé confulere neceffum eft decerptis. utantur,

fi modum audaciz dederis, fortitudinislaude

t55

commendaberis: fi avaritiam coércueris, vire

difcántque, vel ex formicula feligere, qua in-

en

' ter legendum probosauthores notatu repere-

tute frugalitatis laudaberis: íi profufionem

rint digna, edque annotare fuas in claffes di-

compefcueris , liberalitatis commendatione

donaberis: fi ambitioni frzna injeceris,modee

- $eíta; ut fi libridefint; G occafio exigat, ut

orator é fuggefto ad populum dicat; parata

ftiz encomiis commendaberis.

Isl

(p iil

ftatim habeat , qua noverit efle cunc magis

Tertió,perinde ac principes venti qua«

Ij

epportunga,

tuor tecenfentur efflantes é pr2cipuis terrae

116' [f

Dl

quei globi partibus nimirum Eurus ab ortu,

50 XIo

notusab occafu , Auíter à meridie, Boreas à

w

ai-

feptentrione, qui fi immodicé perflent fus, de-

Quomodo excerptorum cdlaffes

que omnia in arvis,fylvisque vertunt, ac evere

f(ribuenda, ut Oiatqriäus Jént com-

tunt, flactüsque in pelago excitant decuma-

modo.

n0os; ita quatuor dicuntuf przcipuz . animi

112.,

R "rEexcerpta tumultuatim congerantur

paffiones voluptas, dolor, fpes, tímor, quae

factu optimum ett, fi fuas dividan«

rum effrenata concitatione omnesin animo

tur , congerantürque in claffes, qua

oriüntur tempeítates, quibus homo miferé

L]

tripartiri poífunt in lemmata, Adverfaria, G

fluctuat, non fine fo:do plerumque naufragio

In [ua .4ur

Íe

Hiftorica, ut notat Drexelius : ad lemimata

vircutum.-

fidino,

pertinent, qua nec Hiftoriz funt , neque fusé

Quartó;non re&l Princeps imperat, qui

Li) 4,

116;

lm i

fcribuntur, fed prefle, & laconice, & quafiper

non magis fuis imperat afféteionibus, quàm

modum cujusdam fententig ; quá. ratione ;

fuis fubditiss ineptus enim ceníetur ad regi-

cull

quaz circaaffectus humanos in probis fcripto-

men aliorum, qui proprias paffiones,ícu natu-

rz immodicas propenfones potis non eft re-

ribus leguntur, poffunt congeri per modum

lemmatis, vel quafi documenti : in exemplum

gere. . Adverlantur fiquidem hujusmodi mo«

$

adiicio aliqua circa affectus excerpta, &t adno-

tus re&e rationi , quaai propterea exceecant,

li].4

tanda fub ferielemmatis, funtque

hinc Sapiens monet /f//i m vita tua tenta anie Ecclef.37^

1Ilj.

Primó ex S. Augu(lino, In difciplina no-

mam tuam, & fi fuaerit nequam, ue des illi po-

Lib. 9. deci- ftta nonqueritur , uirum pius animus irafca-

teflatem.

vitate Déi — tr, fed quare irafcatur; nec utrum fit triílis,

Qui

ntó, ex Tacito fi Prihceps £1uosdani E TUTA

€ $»

fed unde fit triftis; nec utrum timeat, fed quid

ex optimatibus fuis effrenes noverit paffioni- Liz.z ausal,

*

timeat, lrafci enim peccanti ut. corrigatur;

bus agitati,eos vigili oculo obfervet; acres'

contriftari afflicto ut liberetur;timere pericli-

fiquidem animorum paffiones diu vix celari

tanti, ne pereat, nefcio utrum quisquam fana

poffunt, autcohiberi , quin foras erumpant:

I.ib.e. |

confideratione reprehendat ?. Ex hoc Augu-

exiliunt enim quamvis premantur.

ftini effato, inferimus ; illas folas. paffiones

Sextó,fentiunt omnes affeCtus fuos, ac

11$-

damnari, quz rationisterminos excedentes

fibi inditas propenfiones, adeó ut nec ipía in-

hominem dejiciunt de rationis tranqvillo fta-

fantia pravis cateat inclinátiunculis, cum vel

tu, & in fcelus aliquod, acvitium pertrahunt,

pilus ipfe, ut vulgó dicitur, fuam habeat um-

Secundó, indomitos animi affectus, feu

bram. Suntpropterea infantium affe&tiun-

. 1 ïl 4. :

paffiones tam concupiícentis ; quàm irafcen-

culz, fi prave fuerint ab educatoribus co£t«

tis animi coércere quidem oportet;non tamen

cendz ; nefi adoleverint animum ad vitia

Ratio petitur ex ipfa na-

penitus eradicare,

pertrahant.

tura, quz hujasmodi propenfiones nobis in-

Septimoó, ineptiffimuse

( affe&us xconü-

119.

didit, & unicuique earundem fedem propriam

liarius, quia frequenter'tes majores exhibet,

i

in hàámano corpore confítitutam effe voluit,

quàm fint in fe,

H'e&uum annotantur

nimirum latitiz in fplene, irz in fele, cupidi-

Sicut fub titulo a

120,

tati injecore, timori in corde, quapropter fi

fingula effata ad animi paffiones pertinentes,

quis ftoicá falce has prorfus affectiones[cinde-

ita fub aliis tituliscongeruntur, quz fpectaat

lg

ret, vitam cum iisdcgæ evelleret: hinc perpe«

ad virtutes, & vitia, aliásque materias; utad

amiel

mo Ql:

!

De Induftria adhibendä in ciendis, & coörccndis Affe&ibus. 33

anï:fnanteävolucres, quadrupedes, pifces, ate

juges D. Petri lac:rymæ ob negatum fagi-

bores, montes, elementa, fydera, & alia.

- ftrum Chriítum, de quibus fusé agit Busquier 4v votis de

gaffione

YAI,

Sub titulo lachrymarum notantur quz-

Ut etiam lacrymz Magdalenz , cujus oculi,

Chbriffi conte

cunque ad affs&tüm doloris , & ad lachrymas

cum antea profani amoris non tela , fed ful.

73-'895530

fpe&tant, & laconicé indicantur, qua fufiüsa

mina fuiffent; lacrymarum poftea evaferunt

Ícriptoribus narrantur : ut de lachrymis apud

flumina; totaenim Magda8lena in fletus verfa

Inaurifoda Drexelium Cafar Baronius ait, Thamuz ldo-

'per oculorum ftillicidia guttatim defluebat;

$?. 2.4^. . |i concavi oculis infufum plumbum fuit, ut

imó tota exardens purioris amoris flammá li-

253072.80.

quefcebat in lacrymas; quibus Chrifti pedes

074 $ 4-4 P2

accenfo intusigne liquefceret & idolum flete

45

videretur,

De Beata Genovefa refert Zacha-

cüm abluit, fuasécapite,Gt corde fordeseluit.

rias Lippelous prz gaudio fleviffe, quoties

Felices oculi, qui cum geminz effent imputz

celum fufpexit.

Perinde ac Ericius calidis

flammz fornaces; perennes, ac pellucidi,mox

dicitur aquis interfici; ita damonis conatus,

fiunt fontes lacrymarum, qui cordis flerile-

ac tentationes lacrymis extinguuntur.

La*

fcentem tellurem , vepribisque obfitam cum

crymas viduarum ex oculis in coclum fubfilire

irrigant, in excultz virtutis flores cogunt ver-

e35,"wI7. innuit Ecclefiafticus, Alexandro Macedoni

nare.

& fequent,. obviárunt quatuor Grzcorum millia,quorum

Perinde ac fubtitulolachrymarum plura

122,

alii pedibus, alii manibus, auribüsque mutili

hincinde colleCta promifcué , & ordine quo-

erant, ac frontibusinufti, quique lacrymantes

dam confufo congeruntur; ita fub aliis titu-

ad lacrymas provocáruntAlexandrü,ut teftatur

lis variaqus cenfentur notatu digna, & feli»

Lib.s.Hiffor, Curtius, quinattat, Alexandrum profufisla-

guntut ex probis fcriptoribus, velaudiuntur à

£» initio

nf

crymis fuiffe conqueftum de fuis militibus in

viris fide dignis adnotantur ordine Abeceda-

lib 6.

Item refert, À-

rio, adeó ut fub littera A. comprehendantur

Lib.4, paulo

patriam redire petentibus.

lexandrum Macedonem . fuifle illacrymatum

ea, quorum littera initialis eft A. ut amor;

poft medium,

uneri conjugis Darii. Lacrymas efficaciffi-

Agricultura, Academiz, Architectura, aquae

mam apud Deum eíle orationem teftantur

rum admiranda, acroamata, feu ludicra nare

tationes

Sub littera B. notantur brevitas

- poítlapfum refipifcentes Petrus, & Magdale-

na; & quotquot lacrymis, quas patrárunt

vitz, balnea, bacchanaliorum deteftatio, bi«

culpaseluerunt. Julianam Martyrem, & vir-

bliothece, bombardz , bellum, & alia , quo-

rum littera initialis eft B. & ita procedéndum

ginem profufis lacrymis accenfum rogum ex-

tinxifle teftiseft Lippelous die16. Februarij.

in reliquis alphaberi litteris, quá ratione fub

littera C. collocantur,comz , crines,calvities,

Xerxem fuum cum luftráret exercitum. non

potuiffe à lacrymisíe temperare,eó quia brevi

colores; conícientia, carceres, convivia, cadus

tothominum millia ineluctabile Fatum 6 vi-

ceatores, cingulum, feu milites cincti , & di-

D6

Lib. q. €134. vis rapturum eflet , refert Valerius Maximus;

fcincti, circus, crocodilus, charitas, caflitas,

Irem li5 5. Marcellum expugnatis Siracufis lacrymas e- — cognitio Dei, contemptus fui, confuetudines,

€. 1.

iNon ramen o*

mififfe: & Julium Czfarem fuiffe illacry-

colloquia, & alia id genus.

matum capiti Pompei hof(lis infenfiffimi. Cu-

mnia Íunt indifcriminatim trahenda in notas,

mis in arce Apollinem triduo lacrymáffe,duos

fed qua notatu digniora vifafuerint,qua enim

&ditimos Romz nuntiáffe narrat Livius. Cro-

parvi videntur efle ponderis, ut etiam qua

Lib, 43,

codili lacrymas in parcemiam abiiffe res nota

funt fatis vulgata, & millies decantata omitti

eít, in eos flectuntur, quibus fimulato dolore

poffunt, nefarrago nimium excrefcat, Eos

ia |

difplicet damnum alteri intuliffe : Crocodi-

qui cbvia quzqueinexcerpta rapiunt, prze-

lus enim ad Nili fluvii ripashomini illacryma-

firingit Gellius, quospares facit Gracis, qui

17

tur,qüuemenecavit, Lacrymafimulatz cro- — olim: Varíz, & 2ulta letitantes tn quascuns

codilli effe dicuntur.

Non tamen fimulaté

queres incidereut, alba,ut vulgà dicitur.lineá,

teíle Curtio, fed acerbiffimé flevit Alexander

fine cura diferimini[olam copiam [ectati con-

1i6.

Lib,8, initio,

fuper Clyti à fe interfecti adhuc calente . cor-

vertebaut,ut ipfe loquitur.

pore. Narfesbellorum fulmen , Martísque

Nonobviaqueque funt in notas trahen.

123«

terrificus focius, quamvis Gallos fubegerit,

da, fed felecta , & qua notatu videntur di»

jb

Germanos vicerit, plurésque aliasgentes, vel

gniora, ipbísque poffe infervire; ut apiculam

Íregerit, vel deleverit; nunquam pugnavit

potius imitemur in hybla volitantem ; modó

quin priore nocte proxima amaré fleverit, De

dulces florentis tilie füucculos , mox gratos

quibusdam in bello viclis , ac plorantibus mi-

Thymi odores, nunc croceata geniítarum a«

litibus appofiténefcio quis dixit; quàm me-

cumina, modó pallentium violarum fuaves

ritó illacrymantnr ut foeminz,qui non pugná-

delicias, modà purpurafcentium rofarum

funt ut viri.

Imaginem Redemptoris ctuci

odoratas divitias, aliorámque florum melio«

affixi dies aliquot fleviffe narrat Spondanus in

res gemmas orelegulo populantem, ac numee

I

fuis annalibus anno 488.n. ;, & in Hungaria

