
TAntuns

lis creaturarum , imó requitunt etiam fugam

curiofitatum, ac inutilium fermonum , va.

confuetudinis farcina digna efl..— Hiec effe.s

narümque occupationum ; & etiam defide-

valeo , nec volo 5 illic vole, nec valeo mifer

uirobígue,

Inidigitur, vel maximé incume

ginh l

tium femper gwüciendi , voluntatem libe-

bänfx

426

; Differtä;io XX,

-

'nïxo

L

bendum ftudij, ne mens hàc, illácq; evagetur

3

unde dicitur potiüs "ïn:uitus ; eb

affe&tu inordinato. Ab hifce igitur pijs a-

quia mens non indigeat difcurfu' inquiren.

fpirationibus afceta tranfit ad fublimem con-

te vetitatem , ficut in meditatione ; quia

templationem;,qua propterea eft myfticorum

contemplatio, opus eft intelligenti& veri-

fendlio , habécque proobjeéto ipfum Deum,

tatem fimpliciter absque difcurfu infpicien»

& confiftit in quadam abítractiva vifione ,

tis * vocatur autem liber intuitus ex para

fuavi, tranquilla , & amabili, zterna ve.

te hominis , €ó quia liber effedebet à pece

ritatis, quam mens fine difcurfuum varieta-

catis , ac inordinatis affectibus , curísque

te finceréafpicit, & penerrat , non fine in-

Íupervacaneis , imó debet etiam ex parte

genti amore , & admiratione; ex tali enim

actüs effe intuitus liber , ut faciliüs ani-

cognitione licét lumine caliginofo fidei in-

mus à rebus tertenis expeditus , quafiavis

nixa accenditur amor , & viciffim ex amore

in aére perniciori , «acliberiori motu fe-

Amor fi-

fua fubit cognitio incrementa,

ratur, quocünque Deus illum trahit: imó

quidem ignis eftillebeatus , qui intus lucet,

eft etiam liber ex parte objedi , quate-

in intelle&tu , quem illuminat , & ardet in

nus afceta illud contemplatur nudum , ac

voluntate , quam inflammat ; ut hzcfum-

prorfus fiberum ab imaginibus fenfibili.

fno duntaxat Bono adhzrefcat , & quó inti-

bus : dicitur etiam petipicax intuitus ,

miüsei unitur , eóacriores in corde fuccen-

feu clarus , G apertus in lumine fidei,

dit amoris flammas; ex quibus crefcit defi-

Imó eft etiam certus , quamvis non ex-

m

derium videndi Deum; necquiefcit, donec

cludat fidei obícuritatem , quia per con*

ei infeparabiliter adhzreat, cuiper amorem

templationem de rebus divinis eó certio«

inhiat , quia ut fcite Clemens Alexandri-

res reddimur , quó clariüs eas perfpici-

nus,

Non ceffabit , qui querit , donec in*

mus : & hic intuitus admirationem exe

veRIAU $. CUT AULEm . inenerit ,

admira-

citat ; quia tametfi objecta , qua contem-

bitur , admirans regnabit , regnaus vequie-

plamur, nobis innoteícant, infueto tamen

fcet.

modo nobis proponuntur , quó ftupen:

7)*

Neque aliud eft -contemplatïo ; quàm

da , & mirabilia nobis videntur.

De.

rerum divinarum , qu& nos latent , con(i-

mum dicitur in amorem definere — & ex

deratio , feu veritatis indagatio : Myllice

amore procedete , quia contemplatio fu*

veró fumpta ab afcetis dicitur effe terminus

am trahit originem ab amore Dei ,; & in

meditationis , feu confiderationis , Güeft

amorem deímit , quamvis enim proprié

quzdam vi(io veritatis quefitz , & inven.

fit a&us intellectus , . fuas tamen habet ra-

tze

*

*

feu ef? liber quidam , €&8 perfpicax

4dices in voluntate : :quatenus ex Dei amo-

certsque Dei intuitue , rerum celeffium.»

re ad ejus incitamur contemplationem : &

admirationem. inferens ,| U im amorem.s

quia finis refpondet principio; etiam finis

definens , €8 ex amore procedeus * dicitur

€ontemplationis eíft, in affedtu ; quia dum

auiem intuitus, non ei fimilis, quo beati in

invifione rei amatze delectamur , ipfa

collefti patria Deum intuentur, fed minori

dele&atio magis excitat'

amorem,

lumine ; & quidcm:'caliginofo fidei fub-

E

N

a

d

A(

"

3

R

J

uÀ

£d

M

N

Ü

X2

0

Vs

SGE

EUa

rj*

x

A

x

EM

Z

:

DN

Q SNAEA NT

"n

vf

CA

7

Ms

*"'

d5

s

&

m

Q)xf:-

d

La

SS

i

AE ORAN

L d Es

o

J"ää

2

C

N

d

-(N'

a!

27

Ó

ïü—

j

A

A ,

7

m d

"RA À

WE

Q l

N A

u9

TS

7

Z

o

gä,

l;tllæ

UA

C

DI

i

ETO

eDcDcOcomo abbb ib ab ao coep ao co CO CO CO COv tD CO CO C D

m

*Q» *Q* *

Q* "Q*« *

» «

DISSERTAT1O XXI.

]ejunium probos quosque affe&tus exci-

tat, fovct, & nuttit., improbos excutit ,

d

abigítque.

L

"

*

M ERE

u indulgentia gule in Protoparentibus damna imvexit ;; cozrátio

«ibi , €9 ;potus veparat , uinásque 4uduilas weflaurat,

Y,

D-J

gt

d

*

"Uemadmodum

indul-

"Verüm ab hoc felicitatis ftatu gulaeos de«

E

/VP?

AA

gentia:gula in prima

jecit.

Praeeceperat eis Deusne.de fruslu at«

A

,FQG

fomminarum 'Eva áffe-

'borisfcientiz boni , & mali comederent , üt

ïx

&us :'omnes depravatee

recordarentur fupetiorem effe , qui poffit eis

^

2277

-

concupiícentiz ,& 'ef-

Kj

precipere , && quidem fuüb interminatione

Tl

VN

Íraenis iraícibilis conci-

:amittendz felicitatisimortísque incurrendz;

EM

—

Q N

AR

UE "

tavitin homine contra

Em

L.

.adeó ut frprzeceptum transgrederentur, jus

nobiliorem

ejus 'par-

'deperderent immortalitatis ,ac coeli ,& non

'tem,' quam nituntur cumülcuantes pravorum

*tantüm fibi., 'fed.etiam toti polteritati fui

atffectuum infurgentes turbz quatere, labéfa-

:generis,. . Sed cümfolitario inceffuper para-

'éare ,'&C proflernere : itagulse coércitio per

"difiacas amcenitates divagaretur'Eva; & con«

injectum ejunij '£reenum naturam hominis

/

fifteret, ficut eam animi libido pepuierat, ad

collapfam :reílaurat , labéfaétam refarcit

arborem fcientize boni , & mali pendulis £ce-

'viribus deítitutam corroborat,ac felicem ve-

tam fruCtibus : adfuit & ibi ferpens.ejusdem

duti., ac pacátum.innocentiz fTatum redinte-

arboris circumvolutus ramis ,-qui veluti fra«

'grats fiquidemjejunium vitiacoércet , pravas

:ter lororem áffatur., ac fübdolá fucatze elo«

maturz properi(ionescohibet ; beftiales appee

-quent—iæ'illeccf.bfä,?mu'lieris-'pr'iüs;fibi*bem:vo-

titiones compefcit, & qui in'homine erant

Jenttam vaptat , :cui virus:propinat: péftiferae

omnia fus déque per.gulam evería;, jejunium

«cupiditatis excellendi fupra humanum fatti-

priitino reftituitílatui, & turbata tranquil-

:gium;etque fuadet , fimülque perfuader.gue

lat: & damnaomnia pergulz indulgentiam

'ftumatboris vetitae : & tuncmulier.exhihi-

anvecta reparat, "CondideratDeus Protopla-

'tum (ibiprohibitz flirpis poemum , oculis lu-

ftosad imaginem íuam, animum 'eis imper

1ftrat , ejüsque colore deleclatur ,"manum ad-

tieratimmortalem ,eímque inltructum non

«movetstangítque;& dentibusetiam mordet.,

Terum 'duntaxat naturalium omnis generis.,

conterit;X deglutit; illicóque ad maritunm ac-

fed earüm quóque ,quze fupranaturam funt

cedit;cui dulcedinem, faporem;ac fingularem

fcientià , & cognitione , addidítque dona fu-

virtutempomis infitam arborisfcientiz boni,

pernaturalia gratiz ,quibusabipfo ortu Deo

& mali, pluribus commendat;ac laudibus ex«

'grati , familiares jamici , hilij, qufti ,& fancti

'cipit ; virimquemortismetutergiveríantem

con(licuerenrar.

Dedit & corpus vividum,

muliebri vafritie pellicit: quitandem;ut uxo-

Tobuíltum , fanum , vitali fucco vegetum ,

ri placeret;maluit Deo difplicere;& oblatüm

me:rbrorunromnium compage , & fenfuum

à fcemina pomum guflate, ac inftomachum

perfectione abíolutiffimum , & eximiá venu-

demittere, Sed quiajejunij przceptumuter-

Ítaie preditum, interitüs immune ,nulli vul-

-quei'coniuxifuic'transgrefï'us;quö gulz indul-

neti;dolori;zegritudini, morti obnoxium : in

getet;irrequieta flatim legis membrorum re-

alimenta meníameispropofuitterrarumom.

bellione cceperunt intus infurgere incorpore.

nium longe, latéque diffufum.ac frugiferum

amborum pravi omnes aífectus cum concupi-

orbem.

Adjunxit beneficium primigeniz

Ícibiles., tum irafcibiles ; capütque attollere

innocentiz , Ípiritumtcilicetliberum, ac fui

'contrafpiritum , & prz cateriseos agereffus

juris , ac acbitrij » & cui affectus omnes, &

'eft furorerubeícendzlibidinis , cujusturbu-

appetitiones , ac cupiditatesobtemperabant ;

lento fenfu exagitati jejunii transgreffores ,

quà in felicitate poftquam plura fzcula de-

vultüs confufione propriam ceeperunt nudi-

" curriffent,& cum fenefcere fen(im coepiffent,

tatemeerubefcere , quam ut obtegerent., fibi

deficientem ztatem redintegrare potuiffent

fubligaria frondea de foliis connexis ficuum

vitali pomo , & tandem in ceelum fine funere

confuturi in proximum denfarum arborum

transferendi fuiffent;ac eterná

receffum , fe abdiderunt , obnoxiiinfultibus

titate.

'«doïxandi bea-

pravorum omnium affectuum, corporismoa

Verani de zffetlibia Tomy 1.

H

leülis $

1

/

r

E

428

Differtatio XXI.- '

le(':iis,æ'rumnï's,ægrïtudinibus,& animi prae-

& tes omnes ínfita fibi prepenfione faciliás

lïl'- ?0

fertim angotibus, Plures enim tumultuaria

moventuradea , qua propriz naturg funt

rebellione intus infurrexerunt affectuum

confentanea , & nonnifi difficulter ad ea,

g m

turbz,quaz inflictis vulneribus animi integri*

que eidem repugnant ; quapropter foli ho«

i

sxradaee.

. tatem fregerunt , & potentias fgede fauciá-

minesob violatum jéjunii przceptum in pro-

runt; multiplex enim fuit vulnu$; quorum

toplaftis,. ut ait Siracides.

Latantur , cüm

Pr'a-vewrhr.

primum infli&tum voluntati fuit inordina-

wAle fecerint , & exultant ín vebus peffmis :

Cd?. L.

tus amor füi ; rerümque externarum , acflu«

Idque caufe , cur plures hominibus infli-

xarum ; qué fit, ut omnes, qua fua funt, eni-

gantur poenz , ut vel inviti co&rceantur à

xim quzrant , & ex hoc putidiffimo fonte

vitijs ; ait Auguítinus,

Quid enim fibi Lib. xouoa*

nonni(i perniciofiffimi fcaturiunt rivuli,quos

volunt multimoda formidines , que cobiben- f«f «ap $3-

Lih :w.de recenfens D. Auguflinus ait : Mordaces zur4

d parvulorum vanitatibus adbibentur ?

CVil C&b. . peviurbationes , marores , formidines , in-

22,

Quid Padagogi , quid Magiffri , quid fe-

fana gaur!izz, difcordte , lites , bella ; injdic,

rule, quid lora , quid virge , quid difcipe

ddracundia , imumieztie , fallacia , adulatio ,

4imna illa , quá feriptura fantla dieit.

Díe

ffram , furtum , vapina , perfidia , fuperbia ,

lecti filij latera effe tundenda : ne crefcat ,

ambitio , iufidentia , homicidia ,parrtcidia ,

indomitus , domaríque jam durus , AUE UEX

. Homil.ä

»

p EURf

erudelitas , nequitia , luxuria , petulantia ,

pofit , aut fortaffe non pofft ?. quid agitür

impudentia , impudicitia , fernicationes ,

bi parnis omiibus ,. mifi ut. debellerurimperi-

adulteria , incefla , &5 contra naturam.s ,

HA , prava cupiditas refrauetur , cum qttfe

utritsque fexus tot Slupra , atque immun-

biu malis in boc [eculo oivimus,

ditias quas turpe efl etiam dicere , & quid-

Secundum incommodum , quod ex vio«

$j*

quid talium malorum ,. & tamen de vita.»

lato jejunio experimur , eftingens fegnities

bominum non recedit , ab boc énordinato [ui

in iis; qua ad beaté; & honefílévivendum

amore , fuam trabir originem.

pertinent , quia cum beatitudo fita fit in per-

3»

O quàm malé carptum malum gauflavit

fe&la virtute , quam difficulter enanciíci-

Eva, quóunà cum malorum omnium plena

mutr; ratio poftulat , uttoto ftudio in hanc

6

colluvie , mortem etiam deglutivit ! fuit

incumbamus vittutum culturam , quarum

certé hec indulgentia gule Pandorz pixis ,

fleribus oraemur , & fructibus paícamur,

- ex qua tot Ícelerum portenta , tot morbo-

Quéd fi , qui magaum adhibent ítudium ,

rum fupplicia, tot calamitatum afflictiones;

non absque labore virtutum fibi comparant

Hac enim je-

& mors ipfa proruperunt,

orüatum ; certé deijs, qui nullumadhibent

junii violatio fuit, quz nos paradifo ex-

laberem ;reseítprorfusdeplorata. Et qui-

- Adhn,

exclufit , & in hanc lachrymarum vallem,

dem pudor eít, plerósque ftudia negligere

in hoc exilium , in hoc mare procellofum

virtutum , nec quidquam cogitate de beati-

ejecit , ubi venti vehementes ,. flu&tüsque

tudine eterna, G tantüm hisfluxis , & in-

sngentes nos quatiunt ; & quortidiana nau*

teritui obnoxijs inhiare : hec enim fegni-

fragia obruunt,

Ex hac vomica pravarum

ties , hic torpor fuam & violato jejunio à.

omnium cupiditatum , affe&tuimque ma«

Protoplaflis ortum trahit,

""Tertium eft

lignantium purulentia ebullit ; ex hoc ca-

immoderata folicitudo in coacervandis

mino vitiofz matura fumus jugiter afcen-

divitiis , poffidendis dominiis , icáptandis

dit, & veluti & gehennali vaporario feedee

lucris ; qui enim bona negligunt , non pe-

libidinis fcintille ejeétantur , & quas primi

ritura, & quz nonnifi in Deo , qui eft

. homines meruerunt poenas , easdem diffu-

fummum bonum indeficiens, reperiuntur , ii

deront inomnes pofteros , quódque unus

pra ceeteris attentiores funt in comparandis

deliravit , plectuntur omnes.

Tametfi

fibi caducis bonis ; qua pereunt ; in acqui-

magnum non fuerit , unicum duntaxat carp-

rendis inanibus titulis , qui folum fumum

"fiffe pomum, & injuncli jejunii atboris fci»

emittunt lachrymis eliciendisaptum ; in plue

entie boni ; & mali violáffe praeceptum ;

ribus auri, argentíque ponderibus coacervana

maximum tamen fuit in amoeniffima illa, &

dis , quz animam premunt: quam calamitae

in omnes paradi(i arbores libertate excepta

tem non SS, Patres duntaxat deplorant, ve-

una ; ne abhac unica quidem , mortis in-

rüm etiamipfi Ethnici, — O curasbominum,0. Suwvenal.

terminatione , àlegislatore mille titulis re*

quantum efl ín vebus inane ! Quactum e( pere Sar. 1.

verendo , vetita , manum, & dentem ab-

verfitas humaga voluntatis , qua ad Deum

ftinuiffoe; & quia primus homo Deo non

colendum tardiffima ett, & paratiffima 24 i.

paruit , fibi iliadem malorum omnium accere

haerendum rebus hisce fluxis , quze fer,futm al«

fivit.

liciunt,/— Quintum inconflantia , inftabili-

4»

Ex hac jejunii üoladone oriuntur ea

tas, & pugna quedam human»z volüntatis.,

omnia incommoda , que intus experimur ,

fiquidem rescateree ereatafive fuperiores,ut

nimirum difficultas in cultura virtutum , &

Angeli, five homine inferiores , uc pecudes :

fugavitiorum , cüm enim finis hominis na-

G cztera animantia fem

peridem volunt, ap-

YU £NYELS

turalis quantum ad voluntatem fit honeíté

petunt , vel nolunt ;

quatenus bonum

vivere juxta dictamina re&tz rationis, eít vir*

fibi confentaneum profeq

uuntur ;

& ma«

tus.juxta naturam , cui vitium adverfatur :

lum ;; quod apprehendung , .fibi noxium

f us

1

]&junïum probos Áffe&tus nutrit, improbos abipit, — 429

-—

fugiunt : fecus homines eandem rem nunc

propter individuorum propagationem, & ad

proprie fpeciei confervationem; cum homi*

- Xib, $.co2. volunt , & modó nolunt ; & modó nec vo-

nestoto anni tempore fingulis menfibus,imó

] 449 lunt, nec nolont: fcitt Auguflinus, — Ego

-

enm deliberabam, ut fervirem Domino Deo

& diebus ,noctibusque ftimulos fentiant, re-

bellantisconcupilcentiz;quibus adVenerem

3neo , ficut diu dipo[ueram. . Egoeram , qui

DA

Neque plenä

jugiter illiciuntur ; nimirum poftviolatum à

l

volebam , ego qui molebam,

qolebam , ueque plen? nolebam; 1deo mecum

Protoplaftis jejunium , :adeó concupifcentia

E

contendebam , & diffpabar à meipfo ,& ipfa.

contra rationem rabellavit, ut jugiter bellum

ei indicatnitatürq; jugiter eam profternere;

diffpatio meimvito quidem fiebat $ nec tamen

IO.WIO

eflendebat naturam mentis aliena , fedpenam

fus déque evertens intüs, f1 quz in ipíatunt

MP, i

suea, Sextum eít fattidium proprij ftatás

pia defideria: fecus quia bruta nulla ifuerunt

jeiunij preceptatransgrefla,non adeó acritef

& impatientia; quod fané argumentum elt

in ipfisinfurgit :concupifcentia , nec fempers

MIHAGRL R EA OATE Ro g ao

corruptionis humanz voluntatis , prodit-

. quehominemnunquamefte fua forte contene

fed ftatis duntaxat temporibus urgente ne-

tum, Proprium 'eít zegrotantiuri nuncue

*Cemtatb ïPeClel; "fPI'OHSqUe-:prop*agandæ : &

*

ándeclaré €onijcimus ;nonnifi ob violatum à

numvelle;nuncalium cibum: fed omnes fa-

X

. XHomil/sé. ftidire ,quapropter D. Gregorius ait: Nos

protoplattis jejunium fnos concupifcentiam

—

dn EUATEE r 4n bujus peregrinationu arumna buc fa-

depravatos concitáfle affe&luscontra portio»

-

nem in homine fuperiorem,ac nobiliorem.;

jfidiofi jam venimus , nefcimus yqua defiderae

re debeamur , -&nonnullis interjeétis fub,

Quàm veró turpe fit carnisfe finere fpurs

7*

jungit : Faffidso ergo noftro tabefcimus , &

«itijs coinquinari 'ex €o '£acilé «conijemus;

H

Monga inedia pefle fatigamur. — Scptimumeft

quod vel nudumluxurie nomen propria non

«arere ignominia edixerit. Apoftolus:praci-

propenfio.ad maiup, & ad bona commuta-

bilia viciffitudinibus obnoxia, quee ab illis

piens ;'utmlæ*hujusmodi funt, nec neminen-

itantüm bene :zftimantur., q

turinnobis. Hinc pudorille, quo homines

ui .-iivla nihili.2ze-

etiam ingenvi fuffunduntur., fi femel aliquod

ftimant.

6.

'NonTolümob violatum jejunium à Pro-

Juxurie peccatum.ab ijsdem patratum alijs

*toplaítis fauciata fuit in homine voluntas 5

innotuiffe fufpicentur: neque Protoparentes

verüm etiam utraque pars inferior tum con-

hocfuerunt pudore affecti ,nifi poftquam ob

violatum jejunium concupifcentia inipfis re*

«upifcens , cum irafcens, ex quibus effreenes

exiliére affectus , tumultuárunt paffiones in

ibellavit contra rationem , ut períré notavit

Serm.37.de

Íuperioris perniciem , adeó 'ut Ícripferit A«

S. Ambrofius, inquiens, 24dam , €5 Evam s

quadragef.

qenuifi intemperantia provocante pudor coge

|.- 44 Ro 7, poltolus,

Video aliam legem 4n membris

qnei repugnantem legimeutis mea » O capti-

mwvit. Quamdiu autem manfit dn 1llis dnte«

"jantem me in lege peccati. que cfo i membrts

anerata parcitas,man[it , & impolluta virgini-

34615 : GU am diretorquecace

[ pzaret

duj C quamdiu jejunaverunt ab dnterditlis

liberari à norte illa perg:

U CGhri*

epule 3 tamdiu & à pudendis jejunavére s

fti ; fubditen/mpfelzx bome

ibe-

qeccatis. Famesenim amica virginit atis eff ,.

rabit de corpore anortis buyos 5

hüt um

animica la[cyoi s faturitas veró caflitatem.s

-

rit

grodigit , mutrit dllecebram.

'Coércendi

violati jejunij:noxa in Protoplals

— Xlamni, ex eoconijcitur , quia ««

-

itáque funt rebellantis concupifcentiz impe.

aE

tiacontra rationem pravos omnes

tuüs,cohibendi effroenes pravorum affectuum

des

citaverit áffedtus;S quantum-(nt ii

motus , froeno praefertim temperantiz , G

COSw-

jeiunij 5 & ne infolefcentes concupiícentiz

viresrationis poft violatum jejuniut

bellum :eft

dem depravate «oncupifcentiz co8rccsdos

affectus rationi . recalcitrent ,

aífeGtus , fatis aperte reftanrur exem pla 5am-

gulz indicendum, & contra ejus vitium cer-

fonis, Salomons, & Davidis, qui nuferé

tamen ineundum ; per gulam enim ex nimio

concupiícentiz fuccubuerunt atfultui; quam:

cibo, & potu menshebetatur , ratio obnu-

vis primus fortitudine , lecundus fapientià

bilatur, vires animi proteruntur , & ipfa

concupifcentia acriüs infurgit contra fpiri»

omnibus przccellerent, ac tertius fortitudi-

ni, ac fapientiz fanctitatem etiam, & pie»

tum , fortiórque pugnat contra rationem,

'Te-

$,

tatem penitus fingularem adianxerit,

.Per gulami mala plurima intrant in ho*

'W!MJ'

minem, fienim dederishominem multo ree

gt h

ftantur pleraque alia exempla, quze quoties

in (cripturis facris leguntur , hor

ROWSA

deju

em incue

pletum cibo , vinóque madidum ,hunc exhi-

tiuntlegentbus, — Teftantur innumeraz pro»

bebis ventri indulgentem , mente ftupidum ,

pemodum hiitorieprofanz referentes, pla-

viribus languidum ,' ad venerem pronum ,

virtutibus excolendis ineprum ; fcurrilitate ,

rimos adeó ingenu turpiffimarum volup-

tatum conflagráffe incendio , ut peené ad inía-

& loquacitate diffolutum; rixis, & conten-

niam reda&ti fuerint. Teítantur denique no-

tionibus fractum, vitijs, acimmunditijs coin-

quinatum: fiquidem gulze vitium fequuntur.

v2e, ac iníolefcentes libidinum adinventiones,

abliguritio rerum familiarià , auri, argentive

——

quibus concupifcentia hominum longé fupe-

rat illam brurorum : quia ut proba: Platar-

diffipatio; bonorum alienatio; prolixa mor..

chus in opufculo,quàd brutaratione utantur:

borum feries ; & demum mors ipfagraviori

hac nofini(i quibusdam anni men(ibus ftimu-

ciborum farciná accelerata; ut paucos enu-

lari fe fentiunt à concupifcentia adlibidinem

meres infirmos , quos gula ad agritudinem

a

H

Lo-]

m

E I?OH ——

Veravi de AffeBibns Tou. I,

439

Diffcrtätio XXL

iffm'i,g 11 '

non adegetit; paucósque ante fenium de«

tus decoris , flagtat oculis ; fpumat ore, qir2s

lf

ceffiffe , quibus gula intemperantia ad fepul-

titur manibus, foedatur vultu,contrahitür la-

chrum viam non ítraverit ; fecus fi noxijs

bijs , mutat capite , vacillat pedibus, agitacur

brachijs , ftridet dentibus , tumefcit venis , &

humoribus ex nimio cibo, & potu conge-

ftis corpus careat , tentari quidem à morbo

toto corpore indecora circumfertur jacia-

poteít ; non fubigi.

tione,

Quid turpius,quàm in honíine ira«

9.

Non meume

ft confilium , quo ventri

cundiá zftuante intueri minacesgefítus, comte

fubtrahantur alimenta,,cum fciam , reficien-

plofas manus , percuffum pectus , evulfos

dum effe corpus animale,, effe reftaurandas

crines ; & fciffa etiam propria veftimenta ?

deperditas vires ; ac repatandum , quod ex

quàm enim hzc indigna finthomine, ex eo

humido radicali calor innatus fua abfumpfit

poteít facilé quis conijcere , quia homo irá

voracitate;ac propterea fciam hominem;quo-

percitus quafi exuerit humanitatem , natu«

tidianoeffe indigum cibo , & potu ; fed id

ram videtur omni ferá rabidiorem induere,

S

unum aflero , laterehic dolum , ac concupi-

Quód fi tam foeda ; tam fordida, ac homine

fcentizelaqueum , quo fzpé homo gulz in-

indigna e(t extima irafcentis imago ; qualis

dulgens irretitur ; qui obtentu neceffitatis,

eritintusanimus, in quo ira effervefcit , &&

"j

"

fovetur ?

negotium folet adumbrare voluptatis: pau*

TIe

ciseít natura contenta , frugalitas in efculen-

Scio, finxiffs Pottas Averni monfítra

tis, & poculentis eam plus juvat , accorro-

flammasutrinque fpargentia , gehennalibus

borat, quàm illaferculorum varietas , & co-

ignibus exzeftuantia , ferpentibus obliquatis,

pia» quà divitijs affluentes delectantur: fru-

ac venena evomentibus fuccinécta, horridó-

: Lilv.?.:-m.

alitas vires erigit, copia opprimit 5 ad fa.

que mugitu obítrepentia: ab hifce monftris

memptopellendam non eít opus , ut appares.

neque latum unguem putárim abludere mena

integrum venaticorum canum exercitum ,

tem irati hominis; fi enim ex vultu, qualis

qui campos fylvásque difcurrant, qui cla-

fit intushomo , conijcitur; ex hac extima

des coturnicum , phafianorum, attagenum ,

hominis irati fpecie, nonnifi animum omni

perdicum, cervorum , damarumfylve(trium,

ferá truculentiorem dijudicate poffumus,

aprorum , ac leporum coacervent ; panis

Reliqua , que in homine ftabulantur vitia

fufficit etiam filigineus : ut etiam ad fitim ex-

poflunt in abdito enutriri, neforas fe pro«

tinguendam ,non eft necefsé, natent penua-

dant, fed ira veluti erumpens Megazra 6 ge-

riafalernis ; neque ut vinum , qui fiti eftuat,

hennali fpecu , utráque manu flammantes

refrigeratum nive ebibat , aqua é proximo

tcedas quatit, & morz impatiens in faciem

exit, & qualis fit intus homo,ftatim exteriüs

L

fonte haufta ad id fufficit , diverfa enim vini

prodit per oculos irá flagrantes;per labia fpu-

genera, & omnia Apicij condimenta infeli-

cis luxurize funt incitamenta , quibus propte«

mis foeda , per vultum ferali igne accenfum,

per brachiorum agitationem, dentium flri-

rea praferenda cft fobrietas ,. ufüsque cibi ;

qui parabilis fit, & ubíque occurrens; indi-

dorem. Alia vitia certis quibusdam coér-

centur limitibus, fed irz nil eft intactum ,

get enim corpus alimento, non cupedijs; ci-

l),

bo non lautitijs ; ficnim ventri , quisindulfe-

inaccefum nihil: imó eam appetitus irafcens

rit , fomentaadijciet rebellanti concupifcen-

contraxit imbecillitatem , poft violatum à

Protoplaftis jejunium , ut à rebus minimis,

»

tiz,qua friget fine Baccho,& Cerere,

iO.

Non folüm violatum à Protoplaftis jeju-

nulliusque momenti , ac roboris miferé vin«

nium concupilcentiam excitavit in homine

catur , ac foedé profternatur; & mufcz, vel

culicesquae iram noftram non merentur,bi-

contra ejus nobiliorem partem , verüm etiam

elfraenes omnes irafcentis animi affe&tus. Li»

lem tamen excitent noftram. An non pudor

eít, hominem à rebus hisce minimis vinci ?

cét irafcendi facultas ad hunc unicé finem in-

dita homini fuerit , ut imperanti in eo rationi

QuódÍi damna omnia vellemus hic prz-

12.

tanquam miles armatus obediret , effétque

texere ,

quz humano generi ira intulit ,

quafi nervus quidam animi , ut loquitur D,

vix fpiffo volumine poffent ea defcribi; quis

Bafilius in oratione de ira , praebens robur ,

Íolo zquavit tot florentiffimas urbes ?

fortitudinem , ac conftantiam ad res bené ge-

quis tot cruenta bella indixit , horrendas

occiforum ftrues congeffit , fanguinis flumi-

rendas juxta rectze rationis dictamina ; pet

violatum tamen à Protoplaítis jejunium eam

na effudit , nifiira,. quá homines miferé ex-

contraxit egritudinem , ut plerumque non

arferunt ? reliqua animantia proprig fpe»

ciei individua tuentur , quó.diutiüs con-

folüm imperio non obfequatur rationis ; ve-

ferventur

L

.

folus tamen homo homini ex

rüm etiam tóto impetu infürgat contra por»

ira necem molitur , ejus fanguinem fitit ;

tionem fuperiorem,S hominem intus cxagif

LÀ

tet , rabie torqueat , jracundiá inflammet , &

ac cedibus cupit exfaturari

*

& hi om-

audacid perdat. — Quód fi appetitus iraícens

nes depravati affeCtus ob violatum à Pro-

cum homine adoleverit , fit monítrum rabi-

topla(tis jejunium rebellàrunt contra pr&e

dum, tutbulentum , & execrabile , & quod

ftantiorem , nobiliorémque hominis par-

tem.

ip(um hominem etiam adinfaniam adigat, &

Praceptum enim ,

quo àb e(u

pori Protoplaftos Deus Conditor avocave«

fuimet cognitione deftituat , avidámque con-

ftituar armorum ,. fanguinis, ac fupplicio«

rat , Qquandam fuiffe. jejun figuram

Es

rum; homo cnim irà percitus proprij obli-

fcité adnotavit $. Ch;yfqlfamus,qlli iciunià

Pyixé

pre-

"o ^ ao . L E aE n fl ERE T. m o . EK. ao n EE - E — a MR d

ä

jejunium probos Affe&tus nutrit, improbosabigit, — 43

- Bemil, E. ip preceptüin pomi abf'cinentïaAdämo iniuncla

50 i II.

| Genef.

agnoicens ait : Dews citm ab initio bominem

condidiffet , & [ciret , quód boc remedio ad

fe)'z)nium ponfolum eff fomes vuir-.

anima [alutem multum baberet ,. flatim,8 in

dutum, nutrimentum caflitatis , vita

principio bec mandatum Protoplasto dedit

dunocentia , &$ mors vitiorum omniums

dicenss de omni ligno ,. quod esl in paradsfo

veram etiam corporis decus , 4e

comedendo comedes ; eff etiam dicere boc co»

membrorum domdci.

mede,6$ boc ne comedas jejung figura eff. Valc

Chryíoftomus; primum przceptum homini

S

fe jejunium fomitem caftitatis , & vic

I4.

à Dcoinjundtum obfervationem fuiffe jeju-

tiorum mortem, nemo eíl, qui id eat

x

E

nii: & quamdiu in primis hominibus dura«

inficias: at effe jejuntum partem core

vit obíervantia jejunii, tamdiu affectus cum

poris,ac decus membrorum,yix ex millibus

concupifcentis,tum iraícentis animi fuére ra.

unus, qui id fibi perfuadeat ; cüm fciant om-

d

tioni obfecuti;squamdiu enim viguit in ipfis

nes per jejunium vires imminui , membra

jeiunium ; floruit caítitas,adolevit virginitas,

extenuari, vultum impallefcere , membra

a

fuccrevitamot; quievére odia, invidize, tri-

conteri, & abíumi, & totum corpus fqualore

ftitiz, ira timores, indignationes, & carnis

obdud. Sed falluntur, qui tam finiftré, &

n

fomites, ac reliqui affectus famulitio addi-

abfoné judicant de jejunio ; nonenim debili-

&i rationis, quos folum jejunium intra : li-

tat , fed corroborats non deterit; fed auget;

mites injunctz fibi fervitutis coércuit : pul-

non abfumit, fed nutrit; non fqualorem in-

N

chré Joannes Eufebius : Adamo, ur contine-

ducit, fed venuftatem adducit; non viribus

vet eum Deus in obedientia fua , promulga-

deftituit, fed robur adauget ;. non enim jeius

vit primogenitam jejuni legem , & unigeni-

nium eít eladius interimens, fed paniscone

£am illius . feliciffmi sfatue , ut magis nobia

firmans;-non venenum corrodens, fed cibus

commendaret amabilem abflinentzam, qua[i

corroborans,

/

qua fufficiens effet inmocentiam cuflodire , &

Anima enim epulatur, cüm c

O:

rpüs ie-

T?

reliques dotes , ac virtutes , & que aptum

iunat, tunc vegetior virtutes excolit , cum

zedderet bominem ad audiendum, Deum , ei-

corpus diuturniori atteritur leiunio: animae

ue adberendum.

Non alij nuirici confidit

epulum ieiunium eft, proinde, quianimae

Domina filium fuum Adamum dileiium, &5

vult confultum iri;animam corpori praferat,

Beniaminum if jejunio, in eujm mauu fi-

animam corporis abítinentiá alat , animatn

deliffissas commifit ilum, ut nutricius bomi-

ieiuniis nutriat, quia ut appofité S. Chryfo-

uis e[fet, & Padagogts obedienrie. t fratto

ftomus:; dolet in jejunijs caro , fed epulatur. Serma de jeo

jejunio fl'atim Adam fugit vecem Dei tam

antima.

Quid melius in nobis anima , vel "ts

procul ab. adbafione divina, ut non [olm ad

corpu? animanon dolet cum corpore nutritur

Deum non vellet accedere , & quarere , fed

autem , & boc pulcbrius , & melius: Ícilicet

Deum quarentem fe fugeret.,

cum corpus ieiunat, epulatur anima; qu&

Zn

Quéd fi efficaxfuit jejunium ante Pro-

ieiunat, cum corpusyfcrculis indulget.

toplaftorum lapfum , & aptum affectibus

Imó non animatantüm, verüm & cor-

16,

animi tum iraícentis , tum concupifcentis

pus ipfum fit beneficio ieiunii venuflius, ac

intra fuos detinendis limites , ut nonnifi ad

vegetius, idque teftantur Daniel, & eius fo-

imperium moverentur re&tz rationis , cui

cii, qui cum leguminibus tantüm vefceren-

tur; acítata & confueta obfervarent ieiunia,

obíequerentur : cur poít Ad& lapfum , non

etit etiam utile, aptümque iisdem rebellan-

adeó decoram formam, venuítam faciei elee

tibus affe&tibus coércendis ? rem hanc ur-

gantiam , & liberaliorem eis fpeciem ieiue

nium conciliavit, attulitque inedia diutur-

get S. Chryfoftomus inquiens; Cim «nre

[

lagam remedium utiliter demonsiratum eff,

nior, ut de ipfis dicat facer textus in Daniele:

Cdrg —^ 'Uelæk

Non funt inventitales de univerfis ex omni-

mulià magis [auciatis appetendum e3i , ut

bus adolefcentibus, qui ad hoc nutriebantur,

praftet oulneribus fanitatem : 1 qua enim

Chriítiana virtus apta eft depravate homi-

ut Regi ab intimis cubiculis effent: Non fuit

nis naturz reformandz, ac veluti felici, ac

iuventus tam venufta, tam grata Nabucho-

pacato innocentize ftatui reftituendze maxi-

donoforis oculis, quàm illa Danielis, atfecla-

mé id praeftat jejunium, quod vitia compri-

rámque eius.

Ex quo liquet;ieiunium non

mit, concupifcentiam cohibet ; iras extin-

effe gladium, qui enecet; fed cibum, qui nu-

guit, odiafopit, luxutias co&tcet, triflitias

triat; non effe venenum, quod rodat,fed nu-

difcutit , timores abigit;invidias delet, fpem

trimentum, quod corroborat; non effe íqua-

fovet ; amorem nutrit, pia defideria excitat,

lorem, qui devenuftet, fed naturale pigmen«

& igniculos! ingerit adomnem fanétitatem,

tüm , quod ornat: eft igétur jejun:'um, ut ait

ac veluti paradifiacam , ac cocleftem reftau«

S. Julianus: pars corporis, & decus membro-

tat vitam, ^ Eítjejunium mors vitiorum;

yum : nulla enim uberior venuftas, nulla

vita virtutum, imó ut ait S, Julianus Archie-

fpeciofior pulchritudo habetur, quàm qua

ex ieiunio oriturg adeo enim eft homini be-

pifcopus? Toletanus in fuis commentariis in

Nahum ; Ef jejuniwm pars corporis , decus

neficum ieiunium, tt non folàóm animum

membrorum , ornamentum vit&, fomes ca»

tranquillet,ac tumultuantes intus depravae

ffitatis.

Hhh3

J

tqs

Biffetatio XXL -

4

tos a&'e&üs i uttoque animo concupifcente,

TTertulliani pulfavefat ingenium hec

18,

difficultas, unde de Hebrzis carnes. expo-

& irafcente co&rceat , verüm etiam corpori

venuftatem conciliet, & vires fuppeditet, ac

Ícentibus in deferto,deli&ti exaggerans gra»

Liäadwrä

4

priftinum veluti innocentiz;ac felicitatis fta-

vitatemait : N 6$ primus populus primi fts P [ychiie.

tum inftauret.

bominis ve[culpferat crimea, — Nimiramgue , ,

17.

Idque caufze, cur Moyfes , càm Idolo.

le vitium protoplaítorum recudit delictum,

Exadi 33e

*

fatriam populi hebraici patienter tulerit ;

quod omnium criminum , malorümque o-

iras Dei tranquillaverit,ac rem totam pacaté

mnium fuit compendium, fonsque pravorum

compofuerit: cüm poftea populus gulz de-

omnium affe&ctuum, qui contra rationem

Num, Tn

licias poftulaverit : Dazobs caraes , ut co-

