tur graviusfamam lzfiffe, quàm vitam ho«

l;

mentum; & quidem maximum ; quia de-

mini abftuliffe: huc accer(endus $. Ephrem

B'

tractor fibimet plurimum mnocet, in cujus

inquiensz Plsrimis J'icht fignit claruiffet Moy- Dewale g

caput períape lapis recidit, quem inalte-

fes , ubi tamen. modicà dingua. lapfum eff , 8 &n^

hi

riusjecerat perniciem : graviüs etiam de-

terra promiffoni excidit, — Magnum &5 bor*

l

traCtio nocet aures. detractioni danti, quia

rendum mare ei viam pracludeve nan potuitg

A

isper aures venenum haurit, quo ad ne«

fed verbum unicum iniqué ab eo prolatums

J

cem inficitur animz; hinc D. Bernardus

velut murus aliquis ipfi ebfliest, ne ulieriue

nu

d

p

».

Pï&gï!*

Feraui de dj&tff&w Il'om. h

*

$

a.

*

N

—Á

«

294

( Dfferatio. XIll -

AT

3

I;; 49 65

progredi poffet. Tolerabilins videtur. ferro

rit? Dayid ne fanguíne

U PU

zfe&jäfentïs $

z-äü-"-

manüs dilacerari, quàm linguz contume-

Ícris

lis ia fpecu funderet ubi citia ullum di

liis fauciari; graviüs lzedit, ac. lethaliüs fe-

men potuiffet eum occidere , n:anum coer-

rit obtufa lingua; quàm peracutus gladius;

cuit; quam tamen armavit.in Nlabalem :

ferienti Moyíi manu eremus tutum exhibuit

Hec faciat DEUS inimicis David , €8 bac ada 1R6g. 25

afvlum 5 fed Ixdenti linguá populi hono-

rem defercum juftee mulélationis infl

dat [i reliquero. de omnibus , qua ad spfum

i&um

pertenent ,. usque mane ii

ngentem ad pas,

eít cormentum.

L272227;

David exardens iracuadiá in Na-

balem cün&la, que ad ipfum pertinent per-

5,vLh.

dere'molitur ; cum & Saulis chlamide fru-

ftulum infpecu abftulifle ingemuerit dolens.

Graius ladit lingua fua lubric.

Cur igitur Nabalem ad necem perfequitur,

Lafe , QUATA PHAHHS , ATIIAIA dfae-

€x €o tantüm quia efculenta , & poculenta

fcentis auimi feveritate,

denegaverit,f & Sauli ultró parcit. cum ad

necem Davidem infequeretur ? an quia Saul

$25

Raviüs punitur procacis linguz lubrie

zegia fulgeret indutus

purpurá ? ac digni-

Citas, quàm intentata manüs cedes

«ruenta.

David accerfendus eít hu-

tatis emicaret faftieio ? foleántque propte-

rca crimina Maenatum promptiüs diffimu-

fh

jus inconcuffz veritatis teftis eximius; plu-

lari, quàm puniri? cum leviora in abjeélis

ribus fuerat ipfe Saulem beneficiis profecu-

hominibus fcelera tota p

leGQantur rigoris

tus ; quz tamen regis inflexilem duritiem

fcveritate2 Saul in Davidis vitam furit, ine

magis ad iram excitárunt , quàm ad grati-

fanitque ad eum perdendum; & tamen Da-

am, ac benevolentiam valuerint emollire :

vid graviter offenfus ob telüm in fe intor-

dixiíles collata à Davide Sauli beneficia cha-

tum Sauli patcit ; quem . in fpelunca com-

. libis in filicem ictus, ac vulnera fuiffe ad

modé poteft occidere : furit vero in Naba-

fcintillas excutiendas accenfze ind'ignationis:

lem, eó quia victualia denegaverit. Quid

Sauligitur irá percitus inextinguibili , ut

caufz hujus difcriminis? certé nonalia fuit

mederetur odio, extinguere Davidem , ac

! 'L?

caufa, quàm quz adfertur à facro textu ; fuit

e vivis delere adnititur; pravümque fuum

enim caufa tantze indignationis inguz lubri-

executurus confilium, haftam in Davidem,

citas, quà Nabal contra. Davidem fuerat

quem prafentem fenferat ejaculatur ?. Tene-

läfg £.18'

oblocutus ; eámcue habuit contemptui ver»

at Saul Lanceatm ,. 6 suiftt eam. putans ,

bis minüs propris , & que honorem Da«

gquid confgere pojft David cum pariete.

vidis lederent , Reflondems autem Nabal 1 Reg.cag.

David veró impuro Ípiritui abigendo affue-

[neri David áit : quis efl David, tf quis eft Y vao»

tuslyre modulamine non folüm vibratz

filins Ifai? bodie increbuerunt feroi, qui fu-

lancez declinat impetum ; fed & gehenna-

giunt Dominos fuos, quafi diceret, an non

lem debacchantis Saulis demulcere furiam

David predonum, ac jura infringentium

ífludet; verüm id perinde fuit ac retibus ex-

fautor Rempublicam turbat, & omnia pers

panfis volatiles expifcari ventos ; inde adi-

verfis inquietat motibus, cüm velit à me

gitur errare per montium declivia, fylva-

exigere victualia? ideóquegraviüs fe lafum

rümque opacatos receflus; ubi Numinis

fenfit David ab obloquente Nabalis lin

guá,

providentia Saulem perfequentem | Davidi

quàm à Saulis intorto telo :

propterea huic

iradidit fupgienti , qui tamen maluit ofori

necem molienti facilé indolü

t; cüm NNabalt

parcere , quàm ejus fanguine innocuas fce-

obloquenti;ac probra jacienti non pepercerit;

h'ggg-, &24. dare manus: volui extendere manum meam

quafi leviori poená effet puniendus Saul telo

I

án i&

necem intentans adferre,

-Non ita tamen

quàm NNabal linguze

L

| cementet fe David

adnitens procaci lubricitate famam obícu.

geffit cum per miniftros Nabali fupplicavit,

ràre Davidis : quia lethalius eft linguce ob-

ut annonam vellet fetvis fuis fuppeditare ,

loquentis infli&tum honori vulnus ,

quàm

có quia ob caritatem rei frumentariz in re-

intorti teli czedes cruenta:

& revera fanatu

gione illa fame premerentur : Nabal enim

difficiliora funt vulnera, que:]

mgua in-

vir rudis, G agreflis non folüàm petita de.

fligit obtufa, quàm

quz gladius ingerit pe«

negavit; verüm Q verbis afperioribus eos

racutus ; & faciliüs

manus ad homicidium

abegit: tuncDavid juffit fervos fuos. armis

prona eruditur,

quàm lubricitas linguze obe

muniri, Q veluti propriam oblitus manfue-

loquentis coérce

atur , gt monct Siracides

tudinem ia Nabalem totam famwulitii co-

Ecclef, — Hoz20

a ]

,!-R€£43-59

4ffuetus i verbis PIproperj Cap.224

hortem armavit ; accingatuy unuszuisque

in omnibus - diebus fuis. mon . erodietur -

gladio [uo. Quid? quód David in Nabalem

quamvis alterius honori detrahat oblo«

efculenta ad famem propulfandam fuis de-

quutor, nunquam tamen fe detractorem

negantem fetvis, tam fzveré invehat?

uid?

BU "-- us dÉ —ÉGB G- .M um CVR ao " oaMEM ?7' Am * anasi

effe fatetur , G quia fe egro

tare nefcit g

uod in Nabalem ob negatum cibum veluti

neque morbo ,

.

quo laborat ; pharmacum

D ,

"excandefcat , totus irà accendatur David ad

adhibcet ; ideo d

ifficulter. curantur

Tiit, 3 Bd

'vindictam; cumSauli telum intorquenti, &

vulnera,

qua à lingua infliguntur obtufa :

vulnus :

?OP 521' Püji

, Mid,

ad internecionem vibranti ultro peperee-

enim linguz ]ubriciiate inflictupa

manu &

A

»

dettex

. o h cRoqu,. — u t

»

Appetitusevulgandi fecreta coércendus, ne Cun&a funeftet. 297

,äetre&at*medicas admittere

& quämvis

Jus terruit , dicens '.-X $; AUutem vot nuotcem

3oleo delinitum , linteisque obligatum vi-

snovdetis , &$ comeditis : videte, ne ab invi-

deatur ; adhuc tamen plenímque manet

eem con[ummamini , G pauló infra fubdit,

fuperítes feeda cicatrix :- idque caufz , cur

Fugiamus igitur detratlioues , funt enim fa-

$

adulator Alexandri Macedonis dicere con-

vanicunrbaratrum , 65 infidiarum ejus infef-

fueverit, acriüs linguz convicijs effe ho-

foo. &Eliminemus omuem ex ore nofiro detra-

ftem petendum , quàm gladio vulnerandum ;

élionem , fcientes , quód et fl cinerem comeda*

quia tametfi lingua vulnera videantur cura-

anus, nulla nobis ajpera vite bujus vigiditas

ti;fceda tamen remanent femper cicatrices ;

qproderit , nifi detratlione abflineamus. Non

síntque proyterea deletu veluti impoffibilia,

credas (tametíireligiofus fit ) perfectionis

quz lingue vulnera veftigia relinquunt :

eum attigiffe gradum, qui linguz lubricita«

hincpradones, quamvis fciant effe predam.

£i nullum inijcit froenum,

Viros

reflituendam , audacter tamen eidem inhi-

Refert Ruffinus Aquileenfis,

$0.

ant,ea fpe illecti , quàd tametíi fint eam re-

:duos Religiofos ex aíceterio miffos ea de

; Nu m .—4 e

ftituturi, non tamen totam, fupersítque pro-

caufa , ut qui pervaftam folitudinem inco-

pterea femper aliquid ex ea;quod ipfis profit,

lerent £remitze,eos invi(erent; cümque,fui[.'

Si íemel pravà aliquá (it animus opio.

fent iter agoreffi ; ad Anachoretam quen-

$4

neimbutus, adeàtenaciter eidem adharet ;

dam jam fenio confectum fe contulére , à

'quo comiter in hofpitium recepti fuerunt ,

quamvisfale , ut vix tota obliteretur , ali-

quod femper manet fuperítes fui veftigium.

& ea utbanitate ; ac charitate , quà folent

K lavus mallei repetito percuffu facilé in tae

viti.afcete alios ejusdem conditionis recie

bulatum adigitur; quem tamen; f1 velis ex

pere: hinc fenex mitigaturus Monachorum

|

aífere iterum extrahere , nulla vi 1d efficies

moleftias, & labores fuíceptos in itinere ad

citra afferis dilacerationem : perverfa de pro-

fe faclos , fuos quàm optimé poffet hofpites

ximo opinio leni fufurrti , pauculis verbis

traéctare fategit ; G quidquid domi recon-

EU

facilé intruditur ; fed quam perverfam fe»

ditum effet , aperto corde , ac explicato fi-

anel auditor opinionem: ebibit, sgré dimit«

nuelargiri : cimque comediffent , quidquid

tit , & quam fen:el animo impreffit fpeciem,

potuit fenex ipfis apponere , -poft coenam

difficulter obliterat: quamvis qui exlinguze

folitó lautiufculam;precésque de more fufas,

peccaverit lubricitate millies repetat i fateor

fuos , fenex Anachoreta hofpites Monachos

perperam de meo fui proximo locutus , à

dormitüm duxit , & cüm tranquillam, &

vero totaliter aberravi : & tantüm quadam

quietam fuiffet ipfisnoctem apprecatus clau-

A LU

tunc percitus irá mendacia illa effutivi, &

sá cubiculi januá modicé íeorüm quietu«

Viv

verba protuli à depravato potiüs affectu di-

rus fedit fenex extra cubiculum ,. cimque

€lata , quàm à fana mente derivata; quód

crederet, quód hofpites deberentftatim ex

inconfideraté enarravi ; id me invidia com-

contraécta in itinere laffitudine fomno indul-

pulit dicere : & quamvis fexcenties protefle-

gere, eos audivit inter fe liberalius garriene

tur ,fe mentitum fuiffe : altiastamen femper

tes , & linguse lubricitate lautiunculam il«

lam ccenulam à fene Anachoreta eis inílru» :

prava de prorimo opinio hzret animo , cui

femel impreffa fuerat , quàm ut ea radicitüs

€am carpere ; Videte, ajunt inter fe fe ; quo

convelli poífit : sintque propterea cüratu

modo ifti Eremitze lautiüs coenent , . quàm

difficillima , qua lingua licét obtufa fua in-

corporis fint addicli mortificationibus! ciime

fligit lubricitate vulnera.

que deberent panem cum Davide cinere pee«

Contra ferpentis i&tus licét venenatos

nitentize afperfum comedere , optima fibi

J

preedlentiffimum alexipharmacum eft ferpen-

apparant fercula ? quis non feligeret hanc

tis pulvis, &t ab eodemfonte, ex quovul-

Anachoreticam vitam , cüm fic lauté ifti vi-

nus exilit , etiam medela (caturit: Ícorpios-

vant? Audivithos fermones fenex , fummé-

nis morfu ictus 5leo fi liniatur fcorpio-

que doluit, quód viri religiofi pro benefi-

niscuratur, & eliditur ingeftum morfu ve-

cijs fibi collatis calumnias rependerent , &

gnenum: contrs rabidi canis dentes morden-

convicia pretium ceenz darent ; fed tacuit.

tes, pili adhibentur ejusdem canis, & quee

Manévetó , cüm jam aurora furgeret, itet

fuerunt infli&a vulnera, ac impreffatmorfu

parárunt hofpites ad. alium profecturi Ána-

dilaceramenta in difcerptis membris curan-

c€horetam; fed abeuntibus fenex ille hoc u*

tur , ac ptifüng membra ip(a reftituuntur

num commendavit, ut dignarentur fuo no*

integritati ; non ita qui linguá lzduntur ob-

mine amiciffimum fibi Eremitam illum fa«

tre£tatoris : quamvis lingua füa lubricitate

lutare , & fchedam eidem deferre , in qua

ip. Z;ji

facilé a'ienum lzdat honorem,, falsámque

pauca duntaxat haec fcripfit verba ; Ztzende:

imprimat de proximo opinionem : difficulter

tibi, bojpites veniunt ad te , fed tu olus ne&

tamen, & nonnift valdé imperfe&lé lzefio-

i'rig4.

Intellexit alter ftatim ,. quid fibf

nem invectam priítinz dat integritati, hinc

vellet hos monitum, illüdque impleturus ,

Toxs $. bo-

Chryfoftomus.

Qua utilitar cum ovibus

Íenique obíecuturus , hofpites ftos cozi&

;7,;:"5", 3. ad

quidem , & pifitbue. abflineamus ,. fraires

parciffimáà excepit, nec aliud eis ferculum

üx

pepit. toff

qeró mordeamus , €$ comedamus ?. detra-

appofuit, quàm panem arefcentem , & pau-

ised,

bens fratri. fraternas comedit carnes j pro-

xillum falis, cum modico oleo , : & acetoz

ximi carnem momordit , propterea , & Pan-

fyit que hac tota ferculorum feries: címque

L

jri.

*v

x

9Qo4

Differtato AIIL

296

ttifles potiüs, & filentes parum comedif-

fuit, càm non follai türp! abZzptlose adt-

A';fw,h

fent panis, G folá frigidà fitis temperáffent

gitur corpus per humumtrahere , ac intef

i?

sílum , Eremicula flatim furrexit , flexís*

fenticeta , vel lutofos tractus pertrahere;

. que genibus copit gratias de more agere ,

verüm etiam coeperit ipfe inter. animantia

dein confuetas fuas recitarepreces, G pro»

execrandus haberi : Quia feeisti boc male-

lixá Pfalmodiá egregi& fuos defatigare ho«

ditlus es inter omnia animantia ; 6 befias

fpites , qui cüm Eremitas vifitarent , ut Ma-

derra 2 fuper petius tuum gradieris , terram

gi(tri difcipulos, non fuerunt aufi longam

«omedes euntiis diebusvita ttu& ? fed cur. ]e*

illam Pfalmorum recitationem interrumpe-

viüs ple&itur , cüm mortem intentat;Gliüm-

re , ne minus vidcrentur orationi addicti :

*que mulieris parientis devorare: & gtaviüs

hac eadem coenandi, & orandi norma Ana-

vapulat , cüm tantüm prima feeminz efum

choreta fuosad tertium diem;invitos licét,de«

Tuadet pomi vetitietenim chm Deum homi«

TL

tinuit hofpites , neque dimififfet , nifi illi

mem interimere , & vorare adnititur, hzc

hofpitalitate tam rigida faturi, & efurien-

j MW

€i poena infligitur : Projetfus efl Draco ille

M.

tes latenter noctu profugiffent,

"hmaguus , 9 projetius e/] in terram : Cüm

J^

Quid ni ad idlinguz lubricitas minime

veró fecandum bellum in feeminam movit,

coércita adigit etiam religiofos viros , *ut

*ui períuafit unius duntaxat pomi guítare

convicia , & calumnias reddant pro benefi-

dulcedinem , :graviori mulétatur poeená 5

cijs fibicollatis : x his duobus Eremitis

non Íolàm proijciturin terrams veràm &

primus religiofos illos ut hofpites tractavit

maledictis oneratur , & dnter cxtera ani-

Tanta execratur : AMaleZídlus es inter om-

€a benevolentia , & charitate, quz decet

"Genef 3.

viros religiofos ; fecundusvetó à primo mo*

nia animantia , & beflias terra z. cur igitür

nitus , nonut hofpites , fed tanquam detra-

leviori culpa poena decernitur gravior , &

Serm, 244

Clores eos excepit : appofité D, Bernardus,

35 GAn£ ]

mulcta-acerbior ? -& delicto longé gra-

Qunis , qui detrabit , a primim [e spfum

viotilevior indicitur poena ? Etenim cüm

"dpocal, I24

prodit vacuum ebaritate.

Deinde quid a*

adniteretur IDei hominis vitam deglütire s

litd detrabendo intendit 2 nifiut is , cui de-

& fuiffet velin ipfo ortu aggréffus, ut cüm

zrabit , veniat in odium , vel contemprtum

peperiffet , filium ejus devoraret, turpi dun«

zpfis, apud quos derrabir.

Ferit ergo cba-

taxat mulctatur tunc adreptione , 9rojecus

ritatem $n omnibus , qui abjs detrabit linguá

eft Araco 1lle magnus z. in paradilo autem

enaledicá ,68 quantum in fe efl , cbaritazem

idcó graviüs punitur , quia linguz deliquit

extinguit,

Adeóo declivis, & lapfui prona.

lubricitate , Deum incu(ans 'mendacij, ejus

eít linguz lubricitas , ut facilej praceps in

honofem innubilans , quafi invidia Numen

malorum omnium ruat baratrum: nec tat»

correderet ; 'ne eidem fe homines zquarent:

l

tareus hoflis alio. videtur infttumento uti

graviüs igitur punitur in paradifo , quia

in hominum perniciem*, quàm hac linguz

lingua fua lübricitate gravibs ledit., quàm

Lib.3. z

lubricitate,

manus fuo impetu ; appofité Rupertus aic :

EL

Bis reperimus ferpentinam verfutiam

Genef.cap.y.

Scit Deus , 'quia quocunque die comederitis

bellum indixiffe homini;sfed non in hominem

ex eo , aperientur oculi vefiri, Hoc utique

(lþaæal. 22

fimplicem , fed in Deum hominem ad per-

"wolebat intelligi , quód clavitatem omuis fa«

dendum, vorandümque , bellum movet;

pientia , divinitatem queque , & onnium

Draco fletit ante mulieremy qua erat pari-

fetentiam Deus $nvidens bomini ,tale lignum

IH'A , ub , cim peperifer, filium ejus deva-

illi iutevdixerit : quamvis mortem Dei ho-

?4Yet , quàm inconfulta fuit hec doemonia*

minis füfpiraverit, minüs tamen tunc puni.

cx temeritatisaudacia, quamvis nocere non

tur , quàm cüm Dei folius liberalitatem

E

poffet ; adhuc lzedere , interficere , & vo«

diffamavit ; quia gravius eftcrimen linguze

B ak

rare fategit ; G ultra potentize fuze metas ,

[J

obloquentis ; quàm vulnus manüs fcrien-

Aht

ut Izdat ,

tranfilire ftudiosé contendit

3

tis

f,

dum tamen perdere innocentem nititut! ;

: Idquefortaffis caufze , cur Eliphas 'The:

f2.

manites cum Numinis collata in fuos bene-

excidium in propriam trahit perniciem, pro-

jectia est draco ille magnus * luze temeritatis

ficiareferret, ait : Saluum faciet egenum à

gob. s.

daturus poenas in tetram proijcitur, ut hu-

gladio oris eorum, & demanu violenti p**

A5.

miferperet, quatamen poena haud ferpen-

perem ; priüs lingua recenfuitgladium , quo

ti videri potuit gravis, affueto jam humi

pet convicia alienum vulnerat honorem ; &

ferpere. Secundum quod indixit bellum ,

poftea furoris, ac ferri violentiam , quà ma-

non in mulieris parturn illud movit ; fed in

nus ferociens cruenta czde in alieav m cor.

ipfam primam mulierem Evam , quamallo-

pus favit , quafi graviüs fit honore Izdi , &&

quens captiofis adulationibus fallit, De-

fama infuüfcari; quàm corpore violenter fe-

um invidentie infimulat , €ó quia prohi-

riri; fcité S. Gregorius,

Malus bonzs de»

Liä. 6. Ma-

l

l

rAb cAp. d.

buerit fub poena interitüs pomi efum, — Ne-

rogat , G'rela, qua agerenegligit , bac in.s

4

"T ?"J; 5-

quaquam morte moriemini : fcit enim Deui ,

4ljjs obloquendo lacerare non ceffat , eftigis

quód in quocunque die comederitis ex eu ,

tur ingens Numinis begefïciumä lingua vul-

aperientur oculi vesiri , &5 eritia ficut Dj.

neribus , convicilsque egenum tueri , chm

Quamvis hoc bello mortem non fuerit com-

nocentior fit lingua gladius, quàm fzvientia

- whinatus , mulétatus tamengraviüs ferpena

manus fetrum , hinc lx fuit à Dco olim,

'läq.- j

^

od

F:'

' Appetitus evulgandi fecreta coércendus, ne cuncta funeftet. 297

| fancita , qua lingua gladij prbhib&rcntur

& non audienti vde-trahere : proinde ficut

vit, tAp.

furdus verba non percipit, qua in eum ja-

1€

49»

Non maledices furdo : — maledicere autem

perinde eft, ac conviciari , & convicia vul-

ciuntut, five in honorem , five in contume-

liam, neque verba in fe prolata diluere va-

nerafunt, qug acriüs manu obarmatà feri-

unt : fed (i furdus convicia, qua nonaudit,

let: ita nec abfens , feu is, cui detrahitur,

retundit , quia per aures furditate claufas

quidquam poteft refpondere, quo in fe ja-

moningrediuntur convicia , cur non potiüs

&a convicia retundat ; refellátque, qua de

lex non dixit, non maledices aurito , cüm

Íe referuntur in perniciem honoris: huic

igitur furdocavet lex, effe maledicendum ;

, per patulas aures convicia intus animum pe»

netrent , & inflidio vulnere partem ho-

confequenter obtrectator hanc legem vio»

minis cruentent nobiliorem ?. bené tamen

lat, cüm in abfentis honorem per evibrata

rohibet lexfurdo maledicere , quia ut ap*

conviciagraffatur , & favit in abfentem gla«

Inprolot. 3- pofite S.Gregorius, Maledicere furdo per-

dio linguz , quem fortáffis prafentem

p páaltoral.z. inde eít

, ac in abfentem efflutire convicia ;

Adgien, 36»i

laudgret.

À E

æaæææäæææwwwwæwmææmææææææaæ

M Má M t À A

pn——— Ó

um i

CC

COCOCBOOOODCDOODCDCDCOCOCO CO. OCO CO

CDED OCO G6D

DISSERTATIO XIV..-

Mf h

F

— Pravusinconvicia, & contumelias affe-

ial t

cuit, quà nemini parcens

fïtus linguam a

in omnes faxvit.

N

u

ä

dica licét vulnera non infligat corp

Lz';zgud male

0i , maref'tgmeiz

b

cArpit , ö'nabz'/iorem hominis partem ladit,

Y«

- X

æ,»

-«.—Qþ

AU

lu')

*

Deó perniciofa eft linguze

huendam , honorémque obfcurandum cen2

KX

d

I NÀ

lubricitas ,

ut nemini

fentes , tali forpice alas accidere hisce avicue

AEUN

i

J

LC

RI

parcat ,. & in omnes

lis,ne multumin fublimeavolent,

Quid nz

L;þ- FD 1'?7

ïï

aE

i

U

à N

AX

convicijs ; & contume-

hzc linguz proclivitas in alienis cenfendis

iA

tf

M ETg

L t

(«-leaäï

VY

dX

lijs faviat,

Quéd fi

moribus gravium perfzpe eít offenfionum

&

Q

feminarium ; licét enim honorem totaliter

:

QR

nonlethalia femper vul -

E

I EN

227 N

um p

nera infligit , alienos

non lzdat, nec poenitus extinguat probam

tamen i

,1.;.-3. mper carpit ob innatam ho*

exiftimationem hzc liguz lubricitas, quo-

minibus proclivitatem in alienis cenfendis

ties leviter duntaxat alienos carpit mores 2

a&ionibus ; adeóut etiam prudentiores , &

id tamen femper efficit , ut charitas tepefcat

virtutum addi&i ftudio hoc inficiantur vitio;

inter homines , amor minuatur , inita inter

síntque plerámque , & ipfi cenfores , quia ut

diveríos difuatur focietas, acvinculum dife

Epi/i.adci-

fcribit D. Hieronymus : fanto bujus mals

folvatur amicitiz , sítque.propterea linguze

lant, ,

libido mentes bominum tmvafit ,ut etiam qui

lubricitas malorum omnium feminarium ,

procul ab alijs vitijs recefferunt , in ifiud

idque caufz, cur Ecclef, velit noscautos, ne

Ecclef, eap

in levioribus alijs detrahamus, inquiens: Ip

tamen quafi ym extremum diaboli laqueum.s

&o,

f^

incidant : huic autem linguee lubricitati ;

vogitaru tuo Regi ue detrabas in fecreto «u-

hominísque pronitati alienos cenfendi mores

biculi tui , ne maledixeris diviti , quia &

V

'icb. ^

impetum plerümque addit ipíz invidia egré

aves celi portabunt vocem tuam . & qui ba-

H

bent peunas anuuntiabunt fententiam : inve-

ïï

lztos aliorum fucceffus audiens ; propterea

huic mínuendz acrimoniz alexipharmacum

niunt hujusmodi detractiones , quamvis le-

utat idoneum proximi famam vellicare , &

ves, narratores plurimos , eas huc , illüce

aliena carpere gefta , quia tunc invidusleviüs

que Euro ocyus deferentes, donec in aures

fibi videtur egrotare , cüm alios fibi pares;

deveniant eorum , quorum honor lzfus in

aliquo fuit , & hi narratores funt veluti aves

vel etiam fuperiores non ex toto laudatos

habet.

coeli , qu& perniciffimo volatu hüc , illicque

Ll.ät 6' MG-

z.

Turpis autem mater hujus animi crifis ,

voces obloquentium advehunt ; proinde nos

fälnmi* 15,

rodentísque intus invidiz occulta eft fuper-

cautos cupit Ecclefiaftes ; G monet ,. non

bia, quà inferior fatagit fuperiori exaqua-

tantüm , ut os obfttuamus detractionbus ;

ri, & par parem fuperare ; idque caufz,

verüm etiam ipfas cogitationesarcéamus ab

cur proniores fint homines invidi , & in*

hac pefte, quz aérem ipfum inficit , aures ut

afficiat ablentium.

flatá fuperbià tumidi ad alienam famam mi-.

Habet

298

Differtatio XIV.V :

3.

Habet lingua fua venena, quztuncef. — jj De PT fuum: imà ea eft hujus teli pet-

fundit, cum convicia effutit, éftquehujus-

nicitas , ut fimul profundiores terrz perva-

modi venenum linguz cognatum , ut ait T'er.

dat receffus: & lingua eorum traufmvit in.s

Lib. d; pa-

tullianus , qui loquens de doctrina Evangelij

terram ; utinde conijciamus. ; ubique fuas

£ienk.cap, 6 ,

ait : Hoc principali pracepto univer[a patien-

gladius lingue flrages fpargere , fivein coelis

furfum, five in terris deorfum , ubi vivos

tia difciplina [ucctntla eff , quando ne lingue

E

quidem walefacere conceJum eff * . exhau-

fepelit , & tunc contingit, quando convicia

effutit

L]

viautur , Wt cognatum lingua venenum exi-

?

tunc enim detraélores dicuntur

matur! - Sic veuenarta oblocutiones , &$ oblo-

magis Ígvire , ac firmari in protervia , -ut

cutionum toxica ceffabunt z alioquin lingua

fubdit Pfalmographus,- |Zirmaverunt. fibi

Pfalm. 63.

(evit, ut beftia , & rationis expers infano

fermouem nequam , tunc enim veluti ferocie

furore irrationabiliter ferocit . & ferpentis

fhcti5

-entes tauti , cum acutis ftimulis.ad iram

inftar ve

L

- iá

um, quod non absque fuaper-

:proritantur., :frontem corrugant , oculos

nicie tàcus f

w w w

*^Unr

, exteriüs effündit : fiqui-

minacesin hoftem defigunt ,. quem fibi de-

den inabíentes eque G prafentes convicia

ftinant excitatz propriz fzevitiei Ícopum , in

cffutit , & cun&ta faneftat , proceritalienum

'quem omnes:collineaüt impetus ;; ita detrae

honorem, denigrat gloriam , proculcat fa»

*&ores fronte obnubilata ,* erecto fu percilio,

mam , coinquinat a&liones , inficit mores ;

"orevenena fpumante j.corruptá-cenícientiá,

& cui femel proteritur fama millena cede

. ac mente confufa nitüntur venenum , quod

n ?[4?

adit ; quatenus ad fingules auditores nova

iniquo; conceperant animo ' ore : gehennali

funeflatur cede , fxpe dicta narrantur , &

*evomete ; & nemini parcentes, omnes fuo

lo VN

fadla, qua.nec dida , nec facta, imó nec

inficiunt viro notos ,igeotos , probos , ime

cogitata fortaffis fuerunt unquam ; — dubia

probos : ' hinc lethale hoc venenüm veritus

pro certis;falía pro veris, conjectanea habene

David:enixim Deum rogat , | ut dignetur

^

tur pro compertis , & finguli tales funt , qua-

-eumabripere, ne à noxia hacledatur lin-

Pfalmeo21.

lesfibi pronafingitfufpicio; quafi veranon

'gua ait,

'Erue à framea. DEUS animam

inveniat , gaudet faltem falfacomminifci, GC

-meam , €6 de mauu - eanits unicam . me-

aliquo lzfiffe modo.

Am, per ftameam linguam defignari detra-

4*

Omnium igitur malorumfons putidus

Gorisafferit Auguflinus, & per canem ipfum

linguae(t , quae veluti gladius acutus ubique

: detrahentem explicst Caffiodorus.

—

ferit , acfuneftas fpargit ftrages : detractores

-Sed :cur.. David enixim Numen ro-

$«

cæl $

enimlinguas exacuunt, quibus lethaliüs fe-

gat, ut à manu libereturcanis? & non po-

riant , ait Pfalmographus.

Exacuerunt ,

tiüs ab ungue leonis , vel .à denteferocientis

ut gladium linguas fuas , intenderunt arcum

Pantherze? cur tantopere canis pedem , vel

FD ARATATO ,. Ut [agittent in occults imma-

manum timet ; ciim potiüs dente mordeat ?

culatum , & fubitó fagittabunt eums, & non

' quia nimirum funt ex canibus , qui placide

tmebunt , frmaverunt fibi fermonem ne-

accedunt , :fed tibiam fubito moríu appe-

quam : nimirurn.qui nullo tacicurnitatis froe»

tunt : finveró Anglici fuit canes fe fe pedi-

no linguz coércent lubricitatem , hi linguas

bus- erigunt , & non pedes, fed caput ad

exacuunt , quatenus commentantur , medi«

cruentuminvadunt excidium, — Hujusgene-

tantürque , qua valeant ratione eonvicia ja-

^tis canes expertus fuit David ; fuerunt au-

cere acutiora. ad feriendum, quod perinde

-tem hi canes Saul períequens, ' Semejus in*

eft , ac exacuere, G limarelinguam, ^Non

Íequens , . Abfolon rebellans ,^ Seba pertur-

rme latet, Thearidem olim fcifcitatum devul-

'bans, .Achitophel tumultuans, & Doég

tro fcindendis alienisvefübus,corporibusque

"Idumzus calumniator, .de quo ait : Qd

*

*

a

| trp, n

feriendis aptiore,refponditle,linguz cultrum

"

loriaris in malitia , qu

2 poteus es in iniqui-

v-i-f*jzxä . 5 1

eifc,cum convicijs , & calumnijs alios petit ;

tate $ tota die injuflitóiameogétavit lingua.s

gladium igitur exacuunt linguz ; qui alieno

-£ua: vocat David injuflitiam, dolum,frau.

dettahunt honori , & perprolatas calumnias

dem perniciofam , verba ad cruentas cla-

plurima infligunt vulnera, eft enim gladius

des fundendas malitiose compofita : Sed cur

linguz;itaad perniciem concinnatus alienàm,

hanc injüftam linguc vafritiem cogitationis

ut medium fecet hominem, & uno , eodém*

nomeaclatione-infignit ? & cogitationes ,

que ictu corpus fimul, & animam diffecet ;

:qua mentis nobiles funt foetus , linguae atri-

eft lingua detrahentis gladius anceps , pugio

buit detrahentis ? Jora:die injuflitiam «o-

;peracutus , fica venenata , recensnovacula;

- gitavit lingua:tua : dicitur lingua injufti-

V falm, 63.

& telum exitiale , quapropter David, — 75*

tiam cogitare , cum convicia , fraudésque

tenderunt arcum rem AUIAYATI, Ut fagtttent in

: dolofas malitiosé.componit , perinde ac

eccultis immaculatum ,:ficut enim arcus te«

mens tunccogitat , cüm plura fecum intus

lum evibranseminus ferit, Gtlongé diffitos

revolvit , qua fimul neclit , componitque ;

interimit ; perindelingua detrahens abíenti-

ita linguaDoeg Idumzi cum;praemeditatam

busimminet , & longé diffitis nocet, vulnis-

perniciem locuta fuerit, ideó dicitur ejus lin.

que infligit plerumque lethale; quinimo a-

gua injuftitias cogitáffe.

VelDoégi lingua

deà n diffitos lingüz evibratur telum , quó

Íuperba tumens ambitione , ;mentis nobile

coelos ipfos penetret , & Deumilaceffat, pro-

officium fibi ufurpare prefumpferat , quà

vocétque ad poenas infligendas,

Pofucrünt

uberiori authoritate de alienis dcfectibus

L]

d

gat«

Efavüs'incohvicia* äiïc&us.cdärcändus;dä cedesfpargat. 209

'gatrirevidetetur; exauctoratur mens priie

vemetfaé fornaces gehennales ubique fl.0fas

ipe fuo officio quó perversé linguz famu-

fpargens, quibusomnia adurit , cuncta fune«

létur maledicg : ade& omnia funettat pervere

1flat: eftlingua , que perniciofis fuis flammis

fa lingua, ut ordinc inverfo nobilius adigat

uram accendit,concupi-fcentiadï»inflammat,&

famulari igno"biliori; '& hancin hominibus

reliquas pravas excitat , commovétque paf-

invehit «malignitatis

fiones: quód fipravos coércuerisin te affe.

fatuitatem linguz

protervitas 'hincilla Siracidis gnoma. — 77

:&us,os gehenhalis fornacis occludis taciture

Cap. 31«

'Ritate3noli igitur gehennalem ignem igni ad-

wre fatuorum cor illerum : & in corde fa»

'dere inflammatee concupifcentig tux , nol&

piestum os illorum *, quia nimirum fatuus ,

"

& maledicus quidquid habent in corde, quid »

linguá pravis tuis affe&tibus , depravatisque

rülm, 6

quid mente intus moliuntur garruli foras

paffionibus malitiam 'addere : fiquidem ita.

eifutiunt , nefcientes fenfa fuacelare , cum

«commotz , & interdum quiefcentes , ac fo«.

D

Cl u d-

&a in obvias quasque aures exonerent,quafi ne

pitae paffiones;; linguze efferantur incentivo ,.

ut exaggerauüs dixerit 'Gilbertus Abbas 5

gràvato;ftomacho intus premantur,

X.

Jinguam concupi[centie jgnibus 3gnes adderes.

Idquecaufz, curgarruli non valentes

&5 malitie-, malitianmas,

lingus&e coércere lubticitatem;, cor non vides

D.

antur habere intra vifcerareconditum , fed i

3

ore, in extimis, fummísque labijs:expofi-

$,4L-.

turh , cun&lísque patulum , fcité Eufebius

äïling"zm detratirix bomines deijct

Cafarienfis in Catena Gracorum Patrum

*

:S'uþär EJAA

ait: Ig ere fatuorum*mrdaearum $ exilit

Apropria condizione, Ó degeneres tur-

E. fUe 4

mis ad[cifest brutorum.s.

enim cor ad labia ipforum:cor verà [apientum

W^ dngua garrula ,. & detractrix adeó eft

".

non efl 0s eorum. Cum itaquefatuus effet ,

L

noxia, ut homines garrulos , & detra«

quàd calumniator exifleret fjue Do?g » frve»

Saul peccans . idcivcó ait iujuflitiam , cogi*

UA hentes degeneres faciat à propria hu-

mana fpecie , & in ceetum deijciat brutorums

davit lingna tua * corigitur garrientis , fede

[

reli&tà fuáin inrimo pectoris receffu, ad la«

parem enim, (i garrulum detrahentem proxi

mo dixeris camelo à veró neque latum un*

bia exilit; &lingusz fe fubditobíequio , que

guem te difceffiffe., aderit teftis Plinius refe«

ordine inverfo , perversóque fuperior infe-

ricri, nobilior famuleturignobiliori. Quis

rens [jb. f natur. biffor. cap.18,camelum ali-

ter é fluvio,vel fonte nonhaurire frigidam ad:

on dicat fatué excordem hanc maledicam

fedandam fitim ; ni(i priüs pedum proculca»

h

Eü.äg;

linguz gartulitatem ? hinc D Jacobus £s-

gua , ait ipfe , conflituitur in membris no-

'tione turbatáaquás nimirum fuperbum anie

mal fuam (ibi deformitatem non fert à fonta«

fíria , que maculat totum corpus , inflammat

votam nativitis nofire ,inflammata à geben-

li pellucido latice monttrari , fibíque obijci -

PU UMEUI U GN m

$a; quia linguaadeóelexitialis, & omnia

perinde homines nulliusnote, quique flocci

habentur, acnauci ; hoc idem preeftant illuftri

adurit;ut perinde ac rota gehennalibus flaffiis

€ircama&la videatur ubigue exitiales fparge-

famasalterius, quam fi non pede , faltem lin«

re ignes, flanmásque gehennales evomere;

gua conviciante, perinde ac pellucidá aquam

obturbarenituntur varijs detractionibus, n&

[

dum fulfureas paffiones , pravósque in ho-

mine affeclus flabellat , vexcitátque , t

foli videantureffe deformes : vel ut minüs e«

ad culpam accendantur in hac vita, & infu-

rubefcant proprias feeditates , ac maculas,

quibus fcedantur , obtegere fatagunt detra-

tura non Jinguatantüm, fed totus homo pro-

meritas det poenas *pe'fenni incendio inextin-

