due luxaret ; quó certius fignificaret ; fe ejus-

fervivit in imperio , quz didicerat impera-

re in famulatu

?

lu ,,',.

dem cun Jacobo naturz futurum : quin non

?

friguit inter odoratas

folüm femur tetigit, fed & inflicto vulnere

pelles ; quae inter nives fovebatür 5 ^ ora

fauciavit ; doloribus afflixit ; quia ad confot-

namenta deperdidit , cum accepit , nun-

tiur divinz naturg nonnifi per vulnera , &

quam enim Davidis pudicitia ancillata fuerát

dolores nobis. viafternitur: quin & portio-

nifi infolio ; tunc ejus lilium etiam prope

g:

nem illam 'in corpere concuffit , &torfit

fontes exaruit? propterea recle fponfus non

ex

| | Tubulatio moi;um magiftra pravos Affectus cafligat &c, ó7r

ex deliciis thalami, neque ex odorátis flori-

te coronati: coronatur fpon(a,fed fi proce«

disque hortorum areolis fponíam vocat ad

dat de cubilibus leonum , de montibus Par«

coronam; fed de montibus parihorum, de

4 X

thorumt Jni corenaberis de capite Amana,

cubilibus leonum: quia caítitàs nonnifi per

de cubilibus leonum , de moutibus pavthorum:

morntiuüm labores, per parthorum timores,

qu& debuiffent terrorem iücutere ferocien«

leonum terrores , adverfitatum pugnàs ad

tes beftize,coronz preluferurit,

7

coronam ducitur, Apte igiturà libànoevo-

EtiamSamfíonileo in itinere occutrit

A $.

catut (ponfa ad montem myrrhze , ut coro-

ore hiante; & necem minitante, fed heros

netur, — Veni de libano fjonfa. Vocat fpon-

venientem feram pede intrepido expeétavit,

fam, quam fecum trahit: non ei injungit ut

& oculo impavido afpexit , ejus -ferociam

eat, fed ut fecum veniat, ut habetet fequene

defpexit , G bellua Samfonem, quem debuit

tem.

Validior enim ad traheadam fpon.

vorare, enutriit; faüces enim unde poena

fam fuit vox illa Venz, quàm fi dixiffet ezz,

timebatur in perum vertit; & oris hiatus ,

quia plures funt , qui licét viam indicent

tetrorem rugitu incutiens, favos exhibuit

Íalutiss :perpauci tamen, qui quos ad mon-

mellis; & ubi mortis amatitudo timebatur,

tem niyrrha vocant , :&'ad luctum 'cohor-

vite:dulcedo hauritur: melle non fuiffet

tantur, exemplo precedant; folus fponfus

Samfon paftus, nifi cum leone lu&am intti-

fponfam przceditad montem myrrha,ut ex-

tuiffet; tunc merujt mmelle dulcorari, càm

emplofortiüs, quàm voce eam traheret ad

feram proftravit,

Ett adverfitas officina , €

ftudia virtutum.

!

qua fplendor moftre glorie dimanat: nun»

'Ad coronam non pervenimus,nifi per

24«

quam miraremur ia metallorum principe

dnontem myrrhe «um íponfa «acleítem íe.

allicientemnitorem, -nifi cruciantis flammz

quamur fponfum ; tunccumillo coronamur,

opificium ipfum torfiffet: fi procellas tol-

f1 per tentationes, labores, & cruciatus poft

las, iridem nonfperes ; nostem qui faftidic

ipíum tranfeamus: hacfuerunt corona do.

zerumnarum, fiderüm coreis non delectatur,

nati Martyres Chrifti pagiles, fed quia in

Sponía inter Parthos & leonesnon deperdie

officina perfecutionum , cruciatuum ; tun*

4dit quidquam depropria venuftate , quin &

fionum eam fibi cuderünt :eleganter Tertul-

long? venuftior inde fplenduit, & digna mon

4» Apolog*

lianus tyrammos alloquens , & Chrillia-

vinculo, fed corona: nonipiturhorreamus

.cg?, E2.

morum tortoresait ? Crgcibus , Ef fPipitibue

montes myrthz, fi diadémanos delé&at; f

dmponitis Cbrifiianos.quod fimulachrura non

ipremunt nos tribulationes, non tamien ope

prins avgilla deformat eruci, & fhpiti fuper-

primunt ; abftergüntnos zzrumnz , non fe-

Jiruéia? dnpatibulo primim corpus Des ue«

ziunt5 etiam Apoftoli pluries procellà pul«

ffti de

u

.

rur, Iugulis deraditis latera Cbri.

fati in cymba fuerunt periclitati , fed nun«

Jfiianoru

$

4tin Deos "vesiros per omnia

quam merfi; & fetrus quamvis videretu£

snemóra validius incumbunt aftie , & run-

fluctibus abforberi , portum tamen vel in

€inas8S. fcobina. Céruices pouimus ante plum-

dpfo-naufragio appulit , & in'tutum venit,

&um, G glutinuim , & gompbos: fine capite

«üm ad Chriftum pervenit, Paulüs itidém

funt Dij vefiri, — Ad beflias ampellimur certà

H

tametfi anguflijs preffus;ynunquam tamen ijs,

quas Libero , & Cybele, & Cereri applicatie,

dem fuit oppreffus, ,

Jgnibus urimur ; G boc ali i prima quidem

Petrus fzviente procellà per rnárinos

264

sna[[a.,

In metalla damnamur.; inde cen.

fluctus proceífit, & tuté inceffit ; quia per

m

fentur Dij vefiri. In Infulis velegamur, fo-

adverfitates tempe(tatum nón timuit àd Ma-

det. &6 Infulie aliquie Deus verfier, aut nafci ,

giftrum accedere, qui citius non inveiritür,

Varios defcribit Tertallianüs

aAut mori.

quam inter dolores , & preffuras erümna-

Martyrum cruciatus; & labores, quibusfu-

rum. Qumzfíierunt Deum Íponfa, & David,

perítitiofa crudeliras fibi perfuadebat Deo*

fed hic fait illà felicior in quarendo, cüm

rum predeffe fimulacris ; quibus tamien àd

Íponía (« fraudatam tefletur , fuóque voto

tuiumphum Chrifti pugiles coronam fibi cu-

fruitratam ; quem enim quzfivit fponfüi

debant, quin & inipfo fapplicio portionern

aninimé invenit; cüf tamen Davidi qu&.

hauriebant ipfi divinitátisz fi enim metalla,

renti ftatim obviaverit,Quid caufie, cut

ad que Chriftianorum turmz dammnabantàr

Íponía anxia in qu&rendo non invenits ad

conflandis Numinibus inferviebant; & ipía

quéDavidillicoperveni?quiafponfain le&to

metalla, quz & terr intimioribus vifceri»

deliciarum; in thalamio quietis fuóm quafi-

bus labor ervebat Chriftianus Echnicorum

vit fponfum, quem David per inacceffa tri«

habebantur Numina; jam labor aliquid di-

bulatiónum, per przruptas cautes zrümna-

vinitatis impertiebat non falfz & fucat&e

rum , aclaborum invenit;ait (ponfa; Z5

le- Cant.cap.3 o

Ethnicis, fed verz ; & probate Chriftianis

é&hulo 220 per noctes. gusfivi,

quem diligit

fcité concludit Tertullianus: $i per bec con-

Amma mea , quafrvi illum, & non invem »

: Loc, eit,

Jflat divinitas aliqua : ergo qui puniuntur,

fe fruftratam defiderio fatetur,quia non per

cenfecrantur , €5 Numinaerunt diceada [up-

afpera tribulationum ; fed per delicias le-

plícia; quia Ícilicet perfecutiones, & fup-

&uli fponfum quafivit , hinc quem David

pliciaaliquid conferunt divinitatis, quà fup-

adulter invenit, hicfponfzvirgini non ob-

viavit; quia David quzfivit, ubi fciverat

pli;fa tolerantes coe!e&i merentur dizdgma.

PPPP;

poffe

672

Differtatio

AXX

P[a.56.7,5, noffe inveniri: In dietribulationis mee beum

50 ' ch

H

exquifivi manibus meis , no&e contra eum, 6

e0n [um deceptus, Spon(a fegniüs fponfum

Per jölzz Clyryïz' vuluera, earäm-

quafivit poft folis occafum cum | indulgen-

que füramiza aríidam Ingvedimur cali

dum eít quieti ; & propterea non in campo,

tametfi ipfe effet flos campi; non in monte

viam : & noilurna tribulationum cali-

gines, veluti prelucentes faces ,

myrrhe , íed in le&ulo per noctesquafivit :

nimirum , quia diem fuum quafivit in nocte,

gua ft. eundum pramon-

firant,

miniméinvenit. David veró ut quemquz-

reret invenitet ,. antevertit folis occafum;

1$,

lucis utitur beneficio converfurus in diem

( 3 Onfortium cocleftis fponfi , qui quz-

ipfam tribulationis fuz noCtem: eft. tribu-

rit, tribulationes non fugiat, fed a«

latio perinde ac nox lurida, omni folatij cla-

met; non enim Deus ad mundi deli-

ritate deílituta , fed hanc noctem in. diem

cias animam invitat , fed ad erumnas,& tri.

&xeridiano jubare clarefcentem David vertit,

bulationum anguílias: Surge amica mea ffe-

quia tribulationibus preffus ad Deum fe con-

eiofa s£A , €$ veni columba mea in forami-

nibus petra, in caverna macerie.

Vertit, quem quafivit , & invenit: i dze

Ecce quo-

modo eam ducit, per latibula ca

vernarum,

tribulationis :ea Deum quafivi , &non fum

rimásque faxorum ?. antra monti

deceptus, INonexpectavit,utamicorum oc.

Um, Cavere

cumbens patrocinium ad Deum ipfum voca-

na macerig, prarupta cautes, exefz rupes

ret, veluti extremum profugium, & ulti.

horti funt, in quibus fponfa. vernante fuo

iam in naufragio defperata falutis tabu-

gaudet flore campi; quia fola Chrifti vulne«

j

ra deliciz effe debent Chriftianorum; pet

lam, fed illico ad ipfam confugit, cüm pri-

müm fenfit fe zerumnis exagitari , calamita-

ipía, eorümque foramina arctam ingredi«

tibus premi,quzfivit David non pedibus tan-

mur cccli viam; neque foramina petre, &

tüm, fed Q manibus laborando fimul, &

faverna maceria ,

quid aliud funt quàm vul-

nera Chrifti,

operando: 45 diezribulationis mee . Deum

Adamavit ccleftis fponfus

columbam formofam ,. & fpeciofam , non

; i.:.a.z

exquifiui manibus meis : quem fponfa non

;|

;|

invenit otiofa in lectulo ; adinvenit David

palcentem in campo, fed dolentem in fora-

laboriofus in opere; illa defiderio fruftratur

minibus petre , quia in anguítiis durioris

fuo, quia fufpirijs defes; ifte fitvoti : com-

tribulationis fpatia dilatantur veri amoris,

| I?PM;

pos, quia manibus ftrenuus : fponfa. igitur

ydius amoris tribulatio eít, qua& charitatem

prodit, non obruit, 405« mulre non potues Cant 87

; n

decipitut, quiaotio indulget inle&tulo; Da-

vid veró, quem quarit invenit, quia nec la-.

runt extinguere. cbaritatemz n

L6)

divitia -

affluentes, fed erumnarum aqua:

uentes

bori parcit, nec diei expeclat occafum, ut

i

accedat ad Deum: . non otium , fed labor;

amorem commendant,

non voluptates lectuli, fed ' tribulationum

Imó zrumne altaria funt, ubi lampas

29.

charitatis , lumina piorum affe&tuum uberiüs

preffurz ad Deum manuducunt.

27.

Non ita inter delicias fponfus . füam

ardent, illuílriüs fplendent , & cultus Nu-

quafivit ponfam , fed inter anguftias fora-

minis viget fanctior, « Iafortuniorum exer«

minum praduri faxi, inter horrefcentes , ac

citum, erumnarum phalanges denfo agmine

Cm;zt. €Ab o

caligantes maceriz cavernas: Columóa mea

in Jobum hoflis tartareus armaverat, quem

& in fimetum proftravit; non tamea victum

in foraminibus petra , in caverna maceria;

offende mibi faciem tuam, fonez. vox tua im

credas, quem jacentem faucium vides : Tgnc 79 20.

a«uribus. meis.

Vocem auditurus fponíz ,

furrexit Job , & feidit vellimenta fua ,. ey

quam quarebat, non perambulavit ver-

ton[o capite corruens in terram adoravit z

nantes floribus hortorum areolas , fed ca-

fed cur Job furrexit, fi ftatim voluit íe in

vernas macerie ; imó G foramina pene-

humum proflernere ? cur celet fe erexit , fi

travit petrze; columba fiquidem cultrix ca;

ftatim corruens fe depreffit? nimirum quó

flitatis, audiri non debet nifi in foramini-

ferventiüs in adorationem procumberet, eà

bus petra in feceffu, eminus ab hominum

jl

celeriüs furrexit; priüs voluit fürgere, ut

frequentia & tunc tuta degit cüm faxeis

fanctiore devotione demiffiàs adoraret : f

foraminibus anguítiatur, cüm tribulatio-

non furrexiflet,demiffum adorationis flatum

numanguftijs premitur, cum in caverna ma-

non exhibuiflet: tunc devotiàs Deum ado.

€eri2 , G ;adverfitatis commoratur ; |tunc

ravit, cum acriüs tribulatio urfit; cum pri«

enim oftendit faciem. fuam fponfo, & ejus

müm audivit, malorum exercitum in fua

vox aures demulcet fponfi,. Non lufciniam

irruiffe bona, Sabaos fuz regioni contermi.

Deus fpenfam nominat, cum expetit ejus

nos irruptione factá mille quingenta majo-

vocem audire: neque curat, ut. cubet in

ris pecoris capita abegiffe cuftodibus fetro

viola, fed ad cavernas macetie eam

interemptis3 voracem ignem ovium feptem

evaocat,

millia unà cum opilionibus fzvo incendio

deleviffe, nec uná quidem vi&timá placando

TOE

Numini fuperftite; Chaldeos equítes rapto

$

v

vivere affuetos tres in turmas ; partitos tria

eamclorum millia abftraxiffe czfis famulis ,

ali] Sa

1

Tribulatto morum magiftta pravos affe&tus caftigat&c. 673

alijsque nitentibus obfiftere: feptem filios,

4

bus kgtänumj, formatur interius, ne tenella

& tres filias (imulin eadem domo «convivan.

ejus primordia rigens pruina decoquat, aut

—

tes , excuffis vehementiexorto turbine à fun-

urentis folis seflus arefaciat ; vel violentia

excutiat ventorum , vel imbrium labefaclet

damento qiatuor edium angulis vivosà ruie

Á

redundantia ; vel aéris. ladat inclementiag

na labentis domás fuiffe fepultos, non caco»

demones harum authores cladium. qu&rue

quedam fuccedunt Ípice partitiones mir$

naturz induftriá diflributa ad [peciem gra«

lus accufavit , fed fatis habuit, internum do*

lorem externa veítium dilaceratione prode-

t2 , ad tutamen perutiles, nexu quodam na-

re; & animi rnororem capitis teflari abra«

turalis colligationis unà confoederatze: méve

,

exuberantis frugis pondere preffa fpica de-

fione ; non ut in quztrulas voces poft filio-

rum cladem, fegeturn combultienem; totitis,

trimentumpa*iiatur, velimpar oneri curvee

que cenfus praedam gemens irrumperet; fed

tur in terram, quadam munitut fultura cul.

morum geminatis protecta vaginis : quim

ut flexo poplite, flrato corpore, humi pro-

cumbens pioS prederec exteriüs affectus ,

ipfo in culmine flavefcens fpica vallo circum-

cingitur ariftarnm, quibus & ab avium mis

amoris, devotionis, Oenltus, quo» erihy.

at t M N

latio intus excitaverat, ut notat Lyra in-

nutarum tuetur morfibus; & íuis corona-

quiens ; corruens in terram adoravit ftilicet

tur aculeis , quos inter flavefcente niaturi«

tate perficitur granum: quo diícamus none

Deum. Exquo patet, quod sfia pio/imtio

nifi tribulis circumfeptam virtutem excreíce-

poft. erectionem pracedentem non fuit ex tri-

ffitia animum dejiciente, [ed magis ex devo-

te, ac perfici.

&i0ne.

Hinc vel ipfum zterni Patris Verbum,

31.

39.

Quamvis capitisabrafio , veftiümque

cujus in facris paginis granum tritici typum

fciffio figna effent interni mocroris, ac dolo»

gerit, nonniliin terra noftrz 'humanitatis

ris non tamen dolens fuit conquaftus; fed

pluribus inpaffione vibicibusoccata morti-

corruens in terram Deum adoravit, & per

ficatum in noftrz falutis uberrimam excre-

vit meíffem ; imó cum primitüs in terram

—— ÓG

ios affeftus arétius ei adhafit , fuámque

voluntatem, divinam dixir Job: Domimu de,

appulit in paleis voluit reclinari, non tancüm.

xi.:.v.a:.

dit, Dominus abFiulit $ ficut Domina placuit,

ut frumentum fe proderet eleciorum ; vee

rüm ut arumnarum , ac tormentorum acu«

ita fa&um efl , fit nomen Domini benedictum

—

nimirum ait Auguítinus : Tuba du£hilis erat

leis illico affuefceret, nósque vix factusvia-

—

gob, quandorepentà percu(fw tautss damnis,

tor viam edoceret virtutis ; GLquia ignem

erat interram miffurus charitatis , aptam.

runfione illa tanta trióulationu , tatius [o-

0' gl W'a

auit: Dominus dedit, Deminur abftulit $

concipiendz flammze materiem quarens de-

Ícendit in. foenum, Qued fi olim. in rubo

fua Deus dederat, quae iterum abftulit; ergo

iplendens ignis; fpinas indicavit, quibus co»

nihil amifi aiebat Job, nullum paffus fum de-

trimentum ; nec mihi aliud fupereft , quam

ronaretur:e medio rubi vidit Moyfesignem.

19

ut hümi procumbens Deum meum adorem;

lucidum pullulare in vertice fpinofo ferto

redimitum, | Ignem huncurentem, & non

Magiftra tribulatio Jobum edocuit per ado-

fationem ferventiorem ar&tius Deo adhz-

comburentem Chriftum prafignáffe com.

Zéb

munis eft Patrum cenfio; przfertim D. Am«-

ib de fidss.

rere; quin & in crucibulo tribulationum co-

tonam fibi cudere ad zternos triumphos au-

brofii, przelufit enim fplendensinrubo ignis,

Verbum divinum in terram deícendere, &

ream: appofité Origenes : corruens m terram

primus typus, in. quo fe parat confpicien-

Adoravit , furrexit ad vitloria perfectionem,

hu

dum rubuseft afflictionum, atque laborum

profiravit fé ad corone acceptionem, — Nam

ante Imperatores , qui villores extiterunt ,

emblema , quibus amandatus fuit homo,

dum fpinas, & tribulos tetram ei germinae

zon flantes, fed deor[um adorantes coronam

turam audivit,

Moyles myfticum vifurus

ia

accipiunt , formámque illius ofendir, qui ut

granum fruneuti cadens in. 1erram , diabo-

ardentem rubum , & non conflagrantem ad

montem afcendit Horebum ; quia virtus la«

lum devicit, -

$r

Cecidit in terram Job, non profternen-

borem exigit, & feceflum, & quo quis re-

T

D oig:s " lls EEE

motior eít à mundi turbis, à creaturarum

23

234

dus, fed coronandus ; imitatisque fuit gra«

z

num cadensin terram non mortificandum;

tumultu3 eópropinquior fit Deo, ac. divi-

íed multiplicandum. Tritici granum in ter-

norum capacior.

A »

Venetat Dei filius homines regere, ac

EL

ram cadens finu excipitur putris glebx, ma-

terno fovetur occatz telluris gremio; & o»

per viam falutis dirigere: ignis in rubo'Re.

pitulantis humoris pingueícens fatio her.

étorem populi prafiguravit ; in eo fiquidem

conjun&e (unt Sapientia ad regendum, feu

bam germinat , radices agit, adoleícens in-

crementum (ubit , gratámque fpeciem her-

ignis illuminans 5 & Rubus, in quo fpinz

befcentis viriditatis prodit féque in ipfo fuz

feveritatis, & juftitiz delinquentes coércent,

ac puniunt, Sedquid filium Dei ad. rigidos

ftirpis ex

ordio manifeftat , & quales fpe-

randi fintex

lactefcente herbula fructus edo-

addixit fentes ? perpende quid dicat/ cum

cet ; móxque fen(im fine fenfu adole(cens in

dudum fplenduiflet in rubo: Vi afflictio-

Exsd.3.g

nem populi mei in /Egypto, G defcendi, Nul-

foenum , culmóque pubeícens ab humo in

lus efficacior illex Deum : ad nos attrahit ,

fublime erigitur ; G ubijam geniculata fpi-

Sed cur

ca fuftuletit, vagina frugi parantur, in qui«

quàm tfibulatio patientet tolerata.

fpinis

674

Difïcrtatïo XXXL. — .

fpinis cingitur in tubo 2 cut inter fenticeta

non auto przcingitlr , nec gemmis illutni«

fplendet? ut oculos in fui acuat intuitum ;

natur, fed horrentibus obruitür dumetis ;

ut clariüs fe prebeat adorandum ; Deo enim

& utrinque transfigitur cruentatum :. quó

nullum illüftrius exhibemus tabernaculum ,

nos edoceret, nonni(i pet fpinas, & tribulos

quàm quod labores, & 2rumnz conftruunt ;

reverfurum ad Patremincedere debuiffe: fi

ubi fpinze affli£tionum, & fenticeta tribula-

flammx rigor, G voracitas,rubi confumpfif-

tionum ; ibi Deus in fuo colitur tabernacu-

fet fpinas facro perfoerando capiti nullus fu-

lo in fuaadoratur fede ; unde Moyfem coar.

perítes adfuiffet aculeus ; non rof(is, fed fpi.

guit ; quàd calceatus fuerit aufus rubum at-

nis coronari voluit in terris, quà difcere:

dentem ; & non conflagrantem acceffiffe, Ne

E£xed 5, j*

mus per fpinas tribulationum patientef to«

appropies buc : folve calceamenta de pedi-

. leratas ad codle(tem perveniri coronam;ele- r;5, 2, pa-

£us tuis 5 locus enim in quo flas,terra [antla

ganter Clemens Alexandrinus : Cum omni- dag. ca&.

eff, Cut calceos exuere jubetur Moyfesad

poteus univerforum Dominus cwpir per Ver-

rubum acceffurus? cur pellendi funt calcei 2

bum legem ferre, & Mayfi fuave Otmnipoten-

pedes denudandi? fi calcanda pedibus tellus

tiam voli eanifeflare » divina tll vifio o-

€(t vepretis hispida , fentibus hotrida, du-

Jrenditur formata (ucis in vubo ardente, []i-

metis confita, fpinis armata ? cur non po-

nofa autem planta esirubu, — Pofiquam au.

tius calceatus accedit, ne terrze impreffa ve-

tem legem ferre, G cum bominibus comver-

ftigia nudo, & exulcerato pede . cruentet ?

fari defüt , vayflicé vurfus coronatur , tunc

1mó quia fpinis pungebatur, tribulis urge.

illuc , uunde defcenderat abiens , "veteris de-

bátur ; & dominus fplendebat inrubo veluti

fcenfus principium inflaurans , ac de integro

in quodam facrario,ubi fe Moy(iadorandum

veluti recapitulaus , ut quod primum per

exhibuit,factu optimum fuit,ut Moyfes non-

rubum "vifum fuerat Verbum.per [inam vur-

nifi nudo pede ad . fpinas properaret; non

jf ajjumptam offeuderet , omnia effe unius

folum quia munus eft facerdotis nudis pedi-

potentie , càm [it unus Patris Filius princi-

bus , feu absque ullo pravoaffe&tu, fine ullo

: pium; €8 finis faculi.

?T

terrenz . cupiditatis involucto , ac impedi-

An debebatur dolorum Regi fructicum

J

mento facrum accedere altare: verüm etiam

Rex, utomnesinuno recrearet ? fiquidem

ut inde nobis innotefceret;tribulos,& erum-

cüm primüm in Chri(li vertice confiti fuére

nasad Numinis cultum , & adorationem

Miith

aridiffimi fentes,vitam fentire cceperunt ho-

:849,

In MAtib,4.

viam fternere; appofité Theodotetus: Dzas

mines redempti; quin & rubi ipfi viridita-

igitur ves boc loco fignificare mibi videtur

tem, quam perdiderat areícentes , iterum

Dominus , Moyfemà vubo , veluti & catbedra

indueruntlztantes, & non potuerunt non

erudit, qua ratione facerdotes in taberna«

revivifcere Rubi, qui rofas etiam diviniffimi

3

eulo Deo miniflreut , nudis enim. pedibus fa.

fanguinis protulére;5 tametfi Verbum Dei

eerdotale munus obibant.

Quam oppot-

inter fpinas ceciderit, non tamen fenticeta

tuné in Rubo Dei filius (plenduit; quia cüm

ilud obruerunt ; cüm floruerit uberiüs in

eíffet legem daturus , cujus prima fanctio de

fpina. Regio corporis indumento regium

culta Numini praítando , & adoratione

€tiam congruebat capitis tegmen; ideóque

proteítandae(t: Deum tuum adorabis,cS illi

. fpina càm fit plantarum impetatrix meruit

foli fervies , apté inter vepreta confpicuum

in coronam dolorum imperatoris inflecti,

fe exhibuit , & in flamma fplenduit, quz

ejüsque capiti inferi, ut fimul foret candor

pungentes fpinas non abfumeret , fed illu-

lucis eternz,& lilium inter;fpinas; quinimo

Ílraret ; quia tribulos, & crumnas, quibus

Ípinz fanguinem elicientes, divini candoris

affligimur fuz gratie nitoribus ornat , &

lilium in rofam commhutárunt. charitatis,

illuminat: illefas voluit in Rubo effe fpinas;

qua no[lros coronaret tribulos; fienim de-

ut poffint (imul lzdere, & fplendete; faucia-

Firjj], ss

fluentes divini fanguinis guttas vernantes

re, Q ornare j fanguinem elicere, & gloriam

dixerimus rofas, non fpinz rofam pracin-

hMati],

ubertimimpertiri ; tunc tutiüs Numen ado«

gunt ; fed rofz fpinas coronant.

Quoód fi

ramus, dum laborum, & arumnarum mani-

Ípinze adverfitatum nos pungunt , nil inde

pulis cingimur.

verendum; noílras & rofz coronabunt f pi-

$4

Quinimó

Verbum fplendefcens in Ru*

nas; fi earum aculeos patienter toleraveri-

bo typum exhibuit dominics incarnationis,

mus, Quéd fi facer Chrifli vertex fpineo

cui hoc fpinetum exordium cecinit ; ut & fpi-

cruentatur diademate, voluit fuo fanguine

nea in paffione corona, & clavi in cruce vul-

purpurz noftra colorem impertiti, imó &

nerantes epilogum , uttota Chrifti vita fpi-

fuis fpinis nos contra tartareos hoftes arma-

nis & tribulis premeretur, & floreret facer

re; agnofcimus fiquidem | in hoc fpinatum

A

Íponfus,utlilium interfpinas. Spinea coro*

Íerto peregrinum armorum genus,

Moris

nà redimitur, fentibus vertex perforatur, ut

fuit, quó populi olim in acie pügnaturi fa-

à quo inceperat in Rubo;in vepreto fe in tet-

gittas in morem radiorum capiti circümpo«

t2 hominibus manifeflare ; in eadem fpecie

nerent : quó noílros expugnaret hofles,

cum hominibus degeret, & quia initiis fuis

| peccatum prol(terneret, & de ipfamorte re-

tj tb

affines funtfines, initium fi pofuitin Rubo;

divivus triumpharet , telis fpinarum caputc

fiogm fgingo Íerto cinxit, — Regium caput

circumcinxit, ut hoctelorum ; bellíque ap.

paratu

Trbulatio herum.magïxüraprawx)s Affectus caftigat &c,. 67g

paratu terrorem hoílibus incuteret, & ro-

/bus 'æ-rumnisv, ac tribulationibus tolerandis:

fas amoris nobis pararet; vósque illiceret ad

nec fuiffet fponsa ; fi cüm fpon:o aperuit ;

Nunrnis aiorem, & cultum,

quid aliud habuiffet in manibus praeter myr-

*

;6.

Càm in rubo fe Dcitas explicáffet, in-

tham; cujus amaritudo facrum allexit fpon«

effabile (uum illico nomen protulit, & in-

fum, qui fiabfit, velipfi. hyacinthi flores

exhauítus divinge naturz fons latices fuos

vertuntur in myrrham.

Sed cur Chriílus

ubertim exhibuit : fcifcitanti enim Moyü;

oleumà vitginibus exegit, quó fuas ornarent

quódnam effet eius nomen.repo(uit, Exodi 3.

lampades ? fi fola mytrha :eum delectat in

Ego [um, qui fum, fuit Rubus, in quo divi-

manibus Íponse ? cur apud Matthzum vir.

nias fe . Moyli vifibilem exhibuit in ; ignis

gines obviaturze Chriftooleum fatagunt fuis

2

Ípléndore,fymboium laborum, & affliétio-

habere inlampadibus: cüm fponsa ideo fut-

IJPQS U

num;utíciremus,tunc Deum nobis splende-

rexit occurfura fponso.quia € manibus myr-

Ícere , cüm videmur zerummarum fenticetis

rhamítillat? quare virgines oleum Chritto

obrui; cuncnobis latices fuz gratize ubertim

exhibent in lampadibus, & fponsa myrrham,

impertiri, cüm fpinz rribulationum nos pun-

& manibus ílilintem ? quia nimirum fuam

gunt; & tuncrofeum nobis intexere fertum,

intenfiori amore , proniori affedtu fponsam

cüm labores noftros imbre rigamus fudo-

profequebatur facer fponsus, quàm virgines

zum; & adverfitates, qua in nos irruunt no-

licét cultura pudicitize infignes, & lilio cafti-

ftrum ideo eliciunt fanguinem, quia tunc pet

tatis otnatas? ab amante plus exigit Deus,

toleratas erumnas intimiüs Deo adhzremus,

quàm ab innocente: fponsa quia imtenfiori

& fetventiusejus adoramus majeflatem , re-

amore ardebatin fponsum, manus myrrham

veremur nomen ; eít (iquidem tribulationis

füllantes debuit. exhibere venienti fponso *

f;nticetum veluti Numinis tabernaculum ,

virgines autem, quarum amoris flamma exi-

ad quod proni humiliamur,& fpinis circum-

gua erat inlampade, nonnifi oleum fécum

fepti erumnarum ferventiüs Deum adora-

Getulére, quo lampades ornarent;quia fufficit

h

mus; erenim etiam Judsei illudentes ei ,. &

D«co fivirgo lilium excolat pudicitize, & lu-

pre mialignitate (t-lidi, ac nefarij milites

ceat exemplo excultz virtutis: fponsa . verà

poítquam jEfum ferientibus fpinis coroná-

nifi amaritudine myrrhz veluti inebrietur,

tunt, flexo poplite adorárunt vel inviti9& no.

Mattb.27,

Deo nonfatisfacit ; ideóque fponsa nonau-

A 'ZJ,ZD, ;

lentes: Ez plecfentes coronam de [ptnia pofues

det fponso aperire; nifiin ea myrrha exundet

runt [upev caput ejua, 8 arundinem in dexte-

amaritiei; Íciensfacrum fponsum noftris de-

74 0u1, :5 genu flexo. aute eum illudebant 6i.

lectari erumnis, quas floribus coronat. Plus

Quid ? quod.non flageilis czeíum ad colum-

Íponsa debet myrrha manuum, quàm inno«

nam, non cruci affixum, vulneribus faucium

ceutiz cordis; imó & paupertati totius cor«

flexo genu adoráruat ? fed cürmn primum fen-

poris, cum loti pedes,& projecta tunicaeam

tibus lacra tempora citcumcinxére, cunc di-

ab occuríu retardaverint Íponfi; ad quem ta-

diceroncgenu flectere; quia nimirum spinae

men compulerunt manus moyrrhar diftillan-

adverfitatum ad culturam virtutum nos pet-

tes : nifi manus aflaevitTont myrrhze,feu labo-

LI

ducunt, & Numinis cultum,& adorationem

tibus, € &rumnis tolerandis, pedes non für»

edoceat; fed quid? quod milites il!icó genu

rexiffent, nec venienti obviáffent (ponso, qui

flexerint, cüm denía zrumnarum lyiva Chri-

& ipse fafciculus myrzha fuit, cüm ia:er di-

fti verticem viderint. coronatum: quia Spi-

lectze ubera requievit: non qu&d ipse fpon-

neum fertum ultimus fuit contumelie termi-

fus myrrha (it, fed quia tunc quielcit in corde

nus, cümque ad iummum perveniffet tribu-

illius, qui tribulationibus premitur , qui a

»

lationis; docuit hzec,vel ipsos impiosinNue.

rumnis affligitur, q8i myrrhz adharet £afci-

ïvusv-

HamiZ'- 8 80

minis adorationem genua fleclere; Ícité

culo, fea aerumnofo,ac tri

i uf

iato,q

[h A

Vs ls

propter

af

— dp Mattb.

Chryfoftomus ait : Eremim quod fiebat. im

ait? Cum ipfo fum iutribulatione , qu

Lj

; di-

Is Pþf,-py.

Chrislum ultimus terminus contumelie erat,

cat, tarnetfi non fim ego myrrha, ubi tamen

'Uv.t;.

mec una particala tautim,fed untoer[um cor-

myrrha fafciculus adeit, ibi fum & ego; &

p patubatur injurias : tunc nefarij milites

ideo in uberibus requiefcó fponsz, quia fi ab

'

adofant genua flectentes ,. cüm primüm ru-

uberibus lactis diftillat dulcedo,mytrha frue

bum, & spinas viderunt (acrüm Chtiíti ver-

'äus mihi dulcefcunt,

ticem transfixiffe, & cruentáffe,tribulienim,

Idque causat, cur poft plures exantlatos

38*

G zrumne ad ftudia virtutum, ad Numinis

ab Israelitico populoin /Egyptiaco famulatu

venerationem,Detque cultum viam aperiunt,

labores,eum duxcrit in terram fluentem lae

G manuducunt.

&e, G melle; quia fru&tus myrrhze, &rumna-

37

Tuncad Deum accedimus cüm à mundi

rum, aclaborom nonnifi dulcedinem fapi«

w

volgptatibus recedimus , & tribulationusm

unt: EZkcam vorait Dominus in terram,

Exoäi-i.w.&

u

spims cingimur. Hinc Íponsa tunc furre-

qua fiuit lacie s melle;ed (i populus per pto«

xit, & venientiaperuit fíponso cüm ejus ma-

lixa deferti itineraà Moyfepcrducendus crat,

, Cunt CHb,5« nus myrrham diftillaverunt: Surrexi,ut ape-

fi promiffionis terram noa fuitingreffus, fi

rirem dileclo meo : manus mea d:flilleverunt

fiti debuit eftuare , & folo abfynthio zrum-

suyrvbaus.

Non aperuiffet, neque tuo ad-

narum inebriari ;. f1 fame debuit torqueri,fi

haflec fponso, nifi didiciffent manus. myr-

lachrymas, & fanguinem fundere, (i ho(tili

rham ftillare; nifi fponsa affuevitfec labori-

infultui pluries obfiftere, pugnanres manus

hoftibus

Ifer;mi de Affeitibus Tem, £.

FQ«; qq

676

Diffetatio XXXL -

^

hoftibus infetere, tribulo; deferti experiri, &

fuo fruatur sponso; quia tttnc fattexit. nón

2

arefcentes folitudinis arenas tolerare,quomo-

quándo pedes lavit, veftes exuit, fedcüm

do fuit populus edu&us in terram fluentem

ejus manus myrrham diftillaverunt: &ideo

lacte, & melle? Imó fluxerunt in deferto

sponsus adsponsz hortum invitatus celer

cum lacte mella, quinita fluxére , ut refluxe-

acceffit, non ut fru&us nucum ibi comede-

rint, & affluxerint , quia quó prolixior fuit

rét, fed ut myrrham in horto decerperet ,

&rumna,quó procerior excrevit myrrha, eó

dixit sponsa: eniat diletlus meus in bor«

uberiüs cum lacte mella fluxére.

Terra

tum . fuum , C comedar — fru&ius pomorum

enim Dei tametfi deferta , fpinis, & vepretis

Juorum , fed ftatim repotuit sponsus: Zeni

horrida, erumnis fata, manat taraen lacte, &

in bortum. meum foror mea fponfa , meffus

melle, quibus non inífulsé palato . fapit ; hinc

myrrbam meai., Quid? quód sponsus ad

cultoribus virtutum , ftudio addictis pieta-

delicias invitatus pomorum, myrrham feli-

tis, GC exercitio poenitentize myrrhz amari-

gat, quá, depafcatur , ejísque amaritiem

ties adeo dulcis*fuit, ut viderentur non labo-

[

dulcori praferat pomorum? Anpoma ne-

res toletáffe,fed mella epotáfle,non erumnas

glexit,& myrrham demefluit, e6 quia sponsa

Or z5 10, de lenfiffe,fed lacteam dulcedinem bibiffe, Hinc

non propter poma , fed propter. myrrham .

JAiR

Ailaclmö.

eít, quód Nazianzenus dixerit,Chrifti pugi.

sponsum invitaverat ? Sienim foli flores

15

lestormenta carnificum veluti thefauros prze-

verniflent in horto , vel poma duntaxat

ripuiffe, que non magis illata. formidabant,

maturuiffent , non fuiffet sponsus bortum

quam relica requirebant, unum illud veriti ,

ingreffus; fed quia non pomorum dulcedi-

nem , fed myrrheam amaritiom (uas puta«

He LyrAhnus à pfeni: defifferet,

vit delicias, hortum adivit, ut fuasinter de,

50 VO

licias fuccrefcentem . in myrrha ! colligeret

amaritiem: 2def/u myrrbam meam, quafi

Adverþ'tate:, &rumma, €5 agritu-

diceret facer sponsus; pomorum delicijs

fruantur alij , mihi pra ceeteris plantis grata

dines equo animo tolerate uberem. fup-

peditant gaudiorum [egetem z. probis-

et myrrha, qualicét amaritudinem ftilict,

que fovendis affetlsbus aptam fug-

reddit tamen optabilem.

/

gerunc inateríam.

Idque causz, cur ubi floridus defcribi-

1.

/

64 1;

tut sponsz leétulus,nulla fiat sponfi mentio,

'D.llq

Eam fubit memoriam leprofus quïs-

qui nec quzritur; JeZfulur noster fforidus : &

39«0 M

piam in vitze extremis conítitutus,

.ubi quzritur, nulla fiat florum mentio, fed .

/qui cüm mox acturuseffet animam,

umbrarum duntaxat noclis: Im Le&iulo meo C^"*. t^. 3- |

fua exofculabatur membra;quibus & gratias

per noces quefivi, quem diligit anima mea:

egit, eó quia eum egregié per annos plurimos

nimirum ad excitandum pium affectum, &

torferint, fimülque uberrimam meritorum

caftum amorem in fponfum , aptior eít le-

legetem ipíi paraverint , & cunc dulces myt-

étulus tenebris erumnarum circumfeptus,Gc

rhz fru&tustuirexpertus, Idque etiam cau-

tribulationum caligine inhorre(cens, quàm

fe,cur D.Paulus gaudio fuperabundaverit

vernantium florum ftipatus pulchritudine ;

inomni tribulatione fua; & D.Jacobus puta.

ideóque etiam David non inter flores folatio-

verit, omne gaudium effe exiftimandum,cüm

rum; fedinter tribuloserumnarum, quafi-

homines in varias incidunt tentationes; fpon-

vit, quem per peccatum perdiderat, & in-

