in pulvere virgo filia Babylon , uon eff folinm

filia Chbaldaorum , quia ultra non vocaberis

3ntia inclufum eff periculum. — Tranquillitas

zmolls. & tenera. Sede tacens , & intra tene.

afla tempeflas eii. :Nec unum monfiri genus ,

' bras filia Cbaldeorum : quia non vocaberis

anut una peflis snboc mari magno pertime[cem»

! sltra Domina: GUcap, 21. Cecidit , cecidit

da , fed omnia undíque mala perniciem mi-

Babylon, €& omnia fculptilia Deorum contrita

nantur luxurie Syrtes , bonorum , ac dignita-

fnt ia terram : Vecordes convivantes unà

gum fcopuli,cbarypdie avarvitia , fcylla libidi-

ues, contentionum Symplegades , Euripus fci»

, cumtemulento Balthafare vivebant Baecha-

* malia ; cantantes , faltantes , tripudiantes ,

entie vAna, Guprafertim bos inter fluctus

facilé in (copulos impingimus , fi efflantes

quisque pravis fuis indulgebat affectibus ,

quisque malis fuis litabat cupiditatibus , &

pravorum affectuum Euri , Notíque nos tra-

dum pergünt omnes lafcivire, frui bonis, &

hant , quó voluerint; fi finamus ab ijsdem

cupiditatibns frcena laxare , (letit morsaltera

nos impelli,fi clavo rectz rationis eorum

^4inanu calamwm tenens , quo [ententiam in

a(lultus non eludamus,

Hh 3

Nil

Differtatio Xl -

249

Nil proemij , tilque mercedis fperan-

robïoratum; fed limofi funt pedes , facilé

20,

dum , fi pravis noftris inferviamus affzctibus,

potes in faxum impingere , & corruere , de.

qui tametfi aliquid videantur nobis fpondere,

labiqueinfepukhrum: nulluseít, five ger-

nil tamen dare poffant nifiventos , quibus nil

minet in pueritia ; five vireat inadoleícentia,

vilius , inconítantius nihil, Quid enim aliud

five floreat in juventute , five confiítat in

funt bracteati dignitátum tituli ; quid lemni-

&tate adultiore; qui obnoxius non fit pree-

Ícata nobilitàtis llemata? quid acervata fore

mature morti

*

[J

neque excidium declinas ;

tunz dona ? quid melle oblitze voluptatis i1-

quamvis parcé comedas, moderaté bibas ,

lecebrze ? quid compta Veneris fterquilinia ?

medicé vivas: neque Nabuchodonoforis fi-

quid carnis illicia? gulze oblectamenta ? &

mulacro. ullum videbatur periculum immi-

|

nere , G tamen diffoluta ftatua corruit: lapis

alía fexcenta, quae per pravos affeclus in bre-

via viriorum, Scyllaque fco

i

T3t13

M -s

los nos pertra.

etiam fine raanibus pracifus ad nos devolvi-

hont? hzc naufragia ut declinemus , info*

tur , ut nos proflernat : morimut omnes ,

lefcentes pravorum affectuum impetus , ven-

quia nati fumus ; quia cinere , & pulvere

tósque imperveríantes , neceísé eít , co&r-

fumus coagulatit quamvis proculà nobis (it

ceamus , vitemüsque; fdque preftamus, (i

lapis pofitus, diftétque toto monte ; ab ejus

mortis recordationem non (inamus memorià

faftigio adhuc devolvitur in noftram perni-

affluere, neque excidere; fed homines a-

ciem , & quidem quo minàs cogitamus,

i

Gloriabatur Abíolon autea coia , at«

EL

gentesanimam noltris obijciamus oculis ,ac

confideremus , homines perinde , ac ventos ,

reümg; (ibi videbatur in florente atate caput

efflare, acdefinere, ventifiquidem quande

gerere , (ed quia limofi eidem fuerunt pedes,

ehementiffimé flant , vimtotam fuam ef-

fylvam ingreffus, & vita egreditur , fuá fu-

íflant ; &cum acriüs furunt , celeriüs defi-

Ípenfuscomá : Amanusin cruce, quam pro

nunt efflare; unde JTob admirabundus petit

Mardocheo paraverat miferé pependit. Go-

4:5?. 10«

àDeo, & penéconqueritur.

Et fic vepenté

lias cecidit proftratus ab adoleícente , quem

7)27'1,; $9.

pracipitas me ?. quia ut fcité lertullianus :

Ípreverat, contempturque habuerat ; nulla

Lib. de Ani.

V ell , &$ illanavigiseum longéó à caphareis

eít tas , nulla dies , locisque nullus, qui nos

25

faxi , nuli depugnata turbinibus , nullis

tutosà morteconftituat ; quia pulvis fumus ;

qua[]fqm decumania flu&iibus 5 adulante flatu,

& hujus noítre conditionis memoriam re-

dabente curíu , latante comitatu ,1ntefiinore-

fricatura eccleíia fidelium capitibus cineres

infpergit. Aemento bomo ; quia pulvis es ,

pe? percufn cum tota fezuritate defidunt,

ANon fecus [unt naufragia vite , & trauquille

€ in pulverem vewvertera : nimirum aquilam

imitatur ecclel1a

]

L

6morint eventus,

refert Plinius ,. Aqui-

Lib. to.

3X»

Imo ventus eít vita no(lra ,/ qua cum

lam cervum pralio aggrefluram multum

CAP. 4

efflat , emoritur ; evanefcit , cuni tumule

pulveris alarum volatu collecti excutere in

tuat ; tranfit, cümobítrepit ; nec venariin

oculoscervi, infidentem mediam carnibus,

huius terra fylvisymundique longe, latéque

pennisque ora verberantem , donec pracipi-

tet in rüpes,

Perinde ecclefia hominem in

diffuíis campis poteít homoni(i vana, qui-

bus intumeícit , quamvis non fit etiam ipfe,

pravos affectus tum iraícentis, tum concupi-

nifiventus, umbra,vapor, & fumus aptiof

Ícentis animi ruentem mediá veluti vià ag-

ad lachrymas ciendas, ad luctum movendum,

greditur. flernfique ferali hoc pulvere, eo

quàm ad rifum, gaudiuümque promovendum;j

tamen difcrimine , quia aquila pulveres fpat-

eít enim homo forcunz lufus, inconftantize

git, ut cervum pracipitem agat é praecelfa

—

imago , corruptionis fpeculum , temporis

rupe: E«clefia vero pulveres capitibus in-

fpolium , mortis mancipium , verfatile fe-

fpergit fidelium , ut eorum oculosaperiat ,

If

puichrum, fragile fimulacrum , tenuis um-

eósque in lublime pertrahat , à pracipitio

bra, imóumbrz fomnium , mors viva ; fpi-

avertat , eruátque e ceeno pravorum affectu*

ranscadaver: hancque fi propriam frequen

um,.

Hoc froeno u(us fuit f'hilippus Mace-

tiüs mente volveret homo conditionem, à

doad pravas quasq; cércendas concupifcen-

^

quovis procul dubio abílineret pravo affectu,

tias , pravosque compefcendos affectus :

quotidiano fiquidem illo carmine monitus ,

omnes compelceret concupifcentize motus ,

n

omnes coerceret iralcentis animi i

RAR

petus,

Fhilippe bomo es , ad omnem íe compotuit

32«

Quid quod fe dicat homo cum fimulacro

moderationem , nec ab ullo fe permifit pro-

Nabuchedonoforis ereum , ferreum , at

tervo affectu protterni, neque ab ulla prava

genteum , G aureum , séque jactet , quód flo-

concupiícentia vinci, nec vinciri,

rentecetate benévaleat, firmáque utatur va-

Vincimus , firefricatà mortis recorda*

j44

letudine, longáqueannorum intercapedine,

tione ad pugnam inflructi pravos quósque

prolixóque temporis fpatio di(lareà libithi-

infurgentes affectus infequimur , excubiás-

na ? Nam fateor , te in etatis flore , te pro-

queagimus : id nos edocent grues , quce noa

Íperà cecreari fortuná , tefirmá corroborari

Qu excubias agentes altero pede lapillum

valetudine ,te compa&tum effe ex zere , ferro,

fuftinent ; quifi fomno fopiantur lap(u ob-

ftrepente indiligeutiam coarguat.

Scimus

argento, G auro; led velim confideres, mo*

LA

dicum harere limi in pedibus fimulacri Na-

easdem aquora volatü traijcientes pulveres

buchodonofotis.

Fateor te divitijs affluen.

ferre gutture , quos Euris , Notisque cumul-

€ 3c prQa

tem, fanitafse optime valentem ; viribus cor*

;uamibusobi]cianc, Quidni perind

eenos

d

. Nullutm ïæ"gtitudini pravoram affectuum *curahldwæ alex. &c. 2 49

cellofum fretum ,. fluctuantem mottalem

fufze co4pïæ' in varias Provincias irruentes ií

hanc vitam traijcimus ,nec defunt ventorum

locum unum confluerent; & cüm pluribus

flatus impellentes ad naufragium ; feu impe-

jam cladibus, fanguinefsque (iragibus varios

tus pravorum affectuum , quos tamen eludi-

terrarum tractus feedátlet , expilationibus

mus, fi fepulchrales pulveres ijsdem obijcia-

utbes ; domüsque fpoliáffet; ferro, & igne

mus ; extinguitur enim hoc funeris cinere

Íolo equáffet ; tanius terror, ubíque ter»

infurgentis concupifcentia flamma; fedantur

rarum gentes pervaferat , ut Holophernem

impingentes in hos pulveres ,ac compeícun-

irati Numinis flagellum crederent, & habe«

tur tumentes caterorum affe&ctuum impetus;

*

retur Afiz, Sirieque fzviffimus Tyrannus,

perinde ac detumeícunt procellofi zequoris

cujus lex erat neminj parcere , oppida , Ca«

zeltuantes fluctus decumanis turbulentiores ,

ftella , munitiones excindere ; fegetibus ad

cum primüm litorales impingunt in arenu»

meffem jam flavefcentibus flammas inijcere ;

las.

Si ferió hos mortuales pulveres obijci-

pecora , jumenta , & facultates privatorum

sus infultantibus pravorum affectuum mo-

licentiz dare militum ; oliveta, ne pacis ve-

d

tibus ftatim co&rcentur , acfedantur , & nos

ftigium relinqueret;in terra radicitüs convel-

edocent vanitatem rerum fluxarum , cüm nil

rirtr

L

lere ; vineas extirpare, h

0s, & campos

tam (plendidi, tamque pretio(i in mundo fit;

de(truere , lucos, & nemora dare flammis

cujus vanitatem nos pulvis non edoceat.

inpabulum, mares , armísque tractandis ap4

3j5

Scimus Vitulumab Hebrais ex puro pu«

tos fuis , vel invitos ac

M

ww

»

t

ifcere Legionibus ,

to auro conflatum , & à populo obfequiis

& inhabiles ad beliam in fervititis ludibri-

cultüque adoratum, fed fcimus etiam eun-

um trahere , ac fceminas in omne libidinis

dem in pulveres folutum,

Quid ni ftatua

perducere minifterium ; neque in ferviturem

Nabuchodonoforis ferrea in femoralibus ;

inclinatz cervices , neque imbellis fexus e:-

argentea in pe&tore, & aurea in capite quafi

fuíz lachrymze, neque legationum pteces ejus

folis zeemula fplendens totius populi trahebat

valuerunt flectere duritiem , emollire feve-

obfequia ; fed vel uníus lapilli i&tu contrita

ritatem.

corruit in pulveres redacta,

Scimus poma'

Cümque plura regna, provinciásque

$9«

Gomorrhaaeximiam in extimo cortice prze

fus déque vertiffet , multiplicíque funeftáffet

tuliffe difcolorem elegantiam, fed intus non-

nif inanem cinerem inclufiffe.

ftrage Holophernis infolentia, non quievit s

Formam ;

fed Ípecimina fuz fzeviriz daturus Judzis,

vires , opes oflentat inflatofattu tumidus ho-

Bethuliam Zabulonim iribus oppidum in

mo, cum tamen nil aificinis, & umbra fit ,

Galilaa ob(idione vallavit aquatione prohi -

& tamdiu ítat cóntra pravorum affectuum

bità , commeatibus impeditis , quo innoxiumt

Lib, 10,

flatus , impetusque protervos , quamdiu fuz

populum diriüs excruciaret , adigeretürque

h

€onditionis pulVerem noníinit memoriá ex-

adíupremam vitz defperationem. — Verüm

€idere; hac enim premunitus ftat intrepidus,

tametfi centum viginti millibus peditum ,

& de hoüe uriumphat,

equicimque viginti duobus millibus Bethulia

cincta premeretur, unius tamen fceminz bra»

5, V.

chio proftratus cecidit Holophernes, & (ot

millia militum precipitem adaéti fünt ad

Mortéis vecordatione Juditba Ho-

fugam, Fuithzec mulier Jaditha Merari vi-

ri przepotentis filia , ^ vidua Bethulien(is de

lopheruem proflernit , Betuliam liberat,

inat , & fludia promouet

'T'ribu Simeonica, corporis elegantiá , vultàs

æor:em gecl

VIFUBSEUTRL .

L

Ípecie ,. & prefertim virtutum culturá pra

cunctis fui zvi mulieribus confpicua : hac

16.

On alio armorum genere volait invie

eum intellexiffet Bethulienfium abje&ionem,

|. &a fuditha inítrui ad pugnam con-

evocavit ad fe Oziam, aliósque duosex Pri-

tra concupifcentiz , ac libidinis z-

matibus Chzrzium , &Chabrium , quibus ,

ftos, ac ceterorum infolefcentium affectuum

qua ipía animo volveret pro commüni pa-

Sede-

impetus,quàm mortis recordatione,

triz falute, aperit ;eorümque in Deum fi-

bat tunctemporis Judaicoin throno Manaf-

duciam excitat, eó Quia confueverit pra-

fes Ezechiz filiusjam per novennium, fed exi-

fertim in defendendis caufis juftis propiüs

guis viribus, cum Babylonica captivitas plu-

adeffe , cüm longiffimé videretur abeífe i

res & patria teneret extorres,

Quieji , paci*

& facilé Numen fleti in vora juftorum ,in

que indulgebat Manaffes ; heciue caufa fuit,

preces demiffas, in flexas in obíequium cer-

cur Holophernes in univería circum regna

vices , in animos ad fufpiria, & lachrymas

jh

bello debacchatus , Jud&eam , & Regem ejus

fiexiles : & quamvis finat interdum iuam

Manaffem negligeret, haberérque contem-

populum premti, non ita üppïimi;exemplm

ptui ; vel forta(fis quia Judzz expuguatio-

Moyfis dirigentis populum per avia deterti ,

nem in viCtoriarum fuarum differret quafi

perflu&tuantis maris fpatia edocturi pofle-

mantiffam , claufulámque fui triumphi.

ros,»opulumDei jactari

poffe,merginon po-

37.

" Cüm igitur belli procella plures regio-

fe; & urbes defendi ma

nes inundá(ílet , ac elfufo merfiffet cruore

gis Numinis prai-

dio,quàm civium peCloribus,

plures urbes , Provincias, ac populos , victor

Fuit Juditha orbata marito exemplum

39.

in Chananicidefubüicic 3 donecíparfim di£-

ca[titatis, igeculum pudicitig , ut ejusgy-

p——

nz-

260

1 Difï&rtatio AI.

nzceum fchola videretur probitatis, & ipfa

pulum obeundas; eá modeftia , comitate , &

Magiítra virtutum , & quamvis opibus af-

gratiá condita fuerat petitio , ut conceffum

flueret , aetate floreret, elegantiá corporis cae-

ei fuerit , prout erat in defiderio : hinc per

teris effet venuítior; modeílià tamen vefti-

trinoctium circuivit , ivit, G redivit citra fu»

tüs , corporisque edomandi feveritate fuit

fpicionem agentium excubias.

fingularis , prefertim in. pravis affectibus

Quatriduo jam fuerat caftris immorata

4T.

utritisque appetitus concupifcentis , & ira«

Afyriorum, cum Holophernes pracipit cone

fcentisad normam coércendis reclze rationis?

viviumapparari Ályrio fplendore,& lautitie

ceepítque enixim Dei opem expofcere ; dies;

fingulare, ad quod Juditham juffit vocari per

noétésque. fundendis Numiai precibus im-

Internuntium Vagaum Eunucorum Princie

pendere; lumbos afperitate cilicij diícrucia-

pem arte lenocinandi callidiffimum s accedit

re, jejunijscorpus emaciare: & quiaconfi-

Juditha , menfz atfidet , bibit, edítque , fed

liamagni prefercim fi fuerint momenti,tame

nonalios cibos , quàm quos fecum & Bethulia

diututa, quamdiu tecla ; nonnifi Primati-

tulerat. Czteri;qui aderant, Babylonij Pro«

bus paucis obfeffe Bethuliz communicata

ceres hilares epulabantur , fumabant patinz ,

voluit, Egreffura mox in caftra Holopher-

coronabantur calices , undabat Ceres , exune

nis, oris nativze venuflati ; vultüsque fpe-

dabat Bacchus , furebat Venus , neque lyrzs

ciofze forme ornatum addit veftium ; mun-

tibizque deerant , qua tuba funt cupidinis,

dóque muliebri ad omnem elegantiz cultum

invitamenta licentiz , irritamenta £onctpie

Íe accommodat , capiti aptatur mitra , auri-

fcentiz : in hac tamen alluvione voluptatis

bus appenduntur Elenchi , digitis annuli in-

Juditha fua contenta frugalitate ; modettia ,

duntur gemmis illuminati, pedibus fandalia

ac venuftate Holophernem magis incende-

inducuntur , balfamo corpus injungit, aquis-

rat ; majoribus tamen fe poculis Proceres

que odoratis manus , vultümque lavat ,1dque

Babylonij provocant , propinántque fibi

non ad libidinem movendam , fed ad patriz

genetofiora vina, quz etiam coronant inore

falutem promovendam.

bem, donec offufa capiti caligo jam tumulen-

40,

Nox eratadulta cum Juditha unica tan-

tos é capite deponat , & ad pedes labantes

tüm comitante Abra famula geílante in

i d

deijciat ; & mero quisque, fomnóque gravis

afcopera frugalem commeatum monibus

diícedit dormitum.

(ik "

424

egreditur obfeffz Bethuliz , reliquimque

Inducitur tunc in conclave Holephernis

i

noGlis precibus impendit Deo fufis ; die mox

Juditha , forésque obferantur , columbain

illucefcente in fpeculatores incidit Afyrios ;

dixiffes accipitris arreptam unguibus ; fed

transfugium ipfa fimulat cum famula , exci.

Deus , qui Juditham excitaverat ad opus fze«

pitürque perhumanitert , concilians fibi folius

mineum fupra fexum moliendum , adfuit

vultás venuflate , orisque majeítate mili-

etiam in pugna, & confiftentiin arena oper

tum benevolentiam , quibus videbatur Dea

tulit. Cámque Holophernes profundo fo«

aliqua in caffes incidiffe obfidentium, ut le-

pitus fomno flerteret. monita Juditha plena

&iffima fieret uxor Holophernis,' ad quem

fiducia in Deumad facinus fe accingit; recen-

etiam adducitur preda , fed predatrix mox

tes ac ferventiores ad Deum preces fundit ;

futura,

Sedebat Holophernes fub conopeo

séque ejus commendat opi , ac proteclioni 2

purpureo , auro ;gemmd1sque sadiante ; pro«

arripit mox acinacem € lecto pendentem

flernitur in faciem venuftiffima Juditha fua

dormientis , & nudato Perfico gladio quanto

exhibitura Barbaro obfequia , cujus tamen

petuit virium nifu.in temulentum caput Ho*

cor priüs captivumad fe traxit , quàm laxiüs

lophernis ictum dirigit , feparátqueà reliquo

retia fua explicaret ; quot enim fuerunt ni»

corpore, abícifsümque pediffequze foris prz-

€tus oculorum , totidem accenderunt amoris

ftolanti tradit , quz flatim perze fux immifit;

faces in corde Holophernis : verba, qua pro-

inde accelerato paffu ambacaftra , & excu-

tulit , amoris fuerunt illecebra.

Hæcque

bias vigiles prétergteffe noéte intempefta

prima velitatio omnino ex veto venerabundae

Bethuliam repetunt, datóque ad januas fui

fucceffit Judithz, cui pro diverforio affigna-

adventus indicio in urbem ovans recipitur

tur illud ipfum tabernaculum , cui Holo.

ingenti civium concurfu , G plaufu , ac Ma«

phernes thefauros fuos concrediderat ; ut ni-

giltratuum commendatione.

mirum ijsdem , hac nobiliffima foeminarum

Sed quid caufa , quód Juditha ztate ad--

43*

gemma plurimum adijceret incrementi , &

huc florens , formánitens , eloquentiá po»

pretij : apparantur reliqua , qua demeren-

tens, veítium cultu elegans pravum concu-

dz venuftiffimee hofpitze apta crederentur,

pifcentiz vicerit affe&tum , proftraverítque

& prafertim delicatiffima fercula , eidem de

Holophernem ?. Czque introtffer ante fa»

Judith. gaj,

propria Holophernis menfa conftituta, qua

ciem ejus y flatim captus fl in fuis oculis Ho-

19.

tamen modeíté recufavit , quia fibi per reli-

lophernes * & fulgurantibus Judithze oculis

gionem non liceret alijs vefci cibis , quàm

fulmen irrupit , pe&tísque , & cor Holopher«

quos fecum attuliffet. Idunum pro fingu-

nis transfixit; frontis ferenitas (oedam flu«

lari beneficio ipfam' petere , ut fibi per no-

&uantis concupifcentiz excitavit procellam ;

4f

&em , ac dieicrepufculum liceretextra ten-

dignitas faciei faces fuccendit Cupidinis; ge«

torium divagari ad ftatas ablutiones , pree

narum rofz fpinas fuppediiárunt ;/ quibus.

cámque viees , ut moris erat apud fuum pa«

aeriüs urgeretur Concupifcentia ; — melita

lin-

Nullumzpritudini pi'a?örum affectuum curandg aïei&. &c, 2gt

linguze facundia non verba protulit, fed tcla

se excoluetat? quid, quód tam blanda,fre-

intulit ; quibus eó lethaliàs Barbari cor fau-

nuffa, hilaris , & ornata ingreffa fuit fola , in-

ciabatur , quó blandiüs vifcera trajecerat $

ermis , zetate , florens, fpecie venuíta Afyrio-

funtenim in oculorum nictibus , in palpe-

rum caftra, & Holophernis penetrávit tento-

brarum ictibus, in oris venuflate , linguz

ria? Non|vereatur bona puella introire ad Judith.esp.

4l

À3.

facundia , genarum purpura , retia [, fule

Dominum meumut bouorificetur ante f'acien

gura, fagittae , quibusetiam hominumfor-

ejus , ut inanducet cum eo, & bibat vinum im

tiffimi , Martésque gradivi capiuntur ; fau»

jucunditate, Verbafunt Vagaonisturpiffimi

ciantur, proíternuntur ; foeminea enim for-

lenonis Juditham allicientis ad flagitium , ad

ma teíle Carneade Philofopho : Regnum

excidium caítitatis,

Quàm callidé Judithae

eít , ed (ine fatellitio ; vim adhibet, fed fine

pudicitiam aggreditur , quàm blandé allicit,

zobore; telaevibrat, quibus vulnerat, fed

ut acrius expugnet: vocat puellam quafidig-

fine fanguine; vincula nectit , fed qua pla-

nam , & aptam concupifcentiz fovendz Ho-

cent

?

r

venenum propinat ; fed quod dul-

lophernis ; nimirum in flore ztatis, zeftu fan-

€eícit; morteminfert , fed fine dolore: eft

guinis , illicio venuftlatis ? neque fufficit eam

venuílas foeminea blandus tyrannus , fuave

vocáffe puellam, ut etas ipfa florida fuaderet

tormentum , fnelleum venenum , vulnus ad-

flagitium;verüm addit,vocátque eam &ona»r,

biandiens., vis (uavis , quá tamen virilis quz-

hoceft paratam, & pronam in obfequia,& ut

visfortitudo proíternitur ; qua ratione Ale-

omnem abigeret timorem periculi , ei fuadet

xander Macedo abítinuit oculos à captivis

ingreffum ad Holophernem excuffo quovis

Darij filiabus , necum viros viciffet, vince-

timore , ze vereatur introire ? [ubjupgit, ut

retur ipfe àfoeminis ; quarum forma flam-

emmanducet eum eo, & bibat,quia fi fine Gerere

mas emittit ; quibus mafcula fortitudo ci-

& Baccho friget Venus, incalefcit, zeftuátque

nerefcic : cenfet Nonius formam à ferveo

cum Baccho, fubítque virium incrementum

fuam trahere nomenclationem , eó quia fi ve«

cum Cerere; quia epulis infarcinatus ventet

nuíla fit, & foeminea, afpicientesurat: hinc

faciliüs ia omnem defpumactlibidinem,

; Jþud Apul.

Thais ait : Dzfcede 4 me mifelle , 4 foculo

Cur igitur in hac irninentia profternendee

4€0 »/

difcede: nam [i tevel modicà meus igniculue.

caftitatis periculafe injecit Judithacattimonie

lf'ä. 2

afflaverit , ureris intimé,

fpeculum, virtutum magiílra, culcrix pudici-

n

Arfic hác flammá Holophernes , & in

44

ti? Quis ipfi vidtoriam fpopondit de pro-

cineres ab eadem redactus miferé perijt , à

ftrata concupiícentia , de tot debellatis pravis

fcemina proítratus, quicor millia hominum

affectibus inter convivia, inter milites, homi-

vicerat : quin vel ipfi pedes fceminz caput

nésque ad libidinem pronos? certé non alio

perdiderunt hujus gradivi Martis Judic. cap.

ariete potuit pravam quatere , G expugnare

9. . Saudalia ejus rapuerunt oculos ejus :

concupifcentiam , quàm feria mortis recot-

ru

quóàd fi pedum involucra ex animalium pelli-

datione ; hác enim galeá contecta virago, hác

bus, ac bombycum telá confuta adeó value-

munita caflide,hac induta loricá tuta penetta»

runt , ut Holophernem vincirent , & vincee

.vitAffyriorum caítra;nec timuit Holophernis

rent , quid non potuerunt fronis hilaritas,

flagrantem concupifcentiam , cujus flammas

oculorumfulgor , genarum rofze, labiorum

exungueret funeris cinere : potuit hisce mu-

«orallia, dentiümque margaritz ? Calcei

nita preefidijs impolluta a(fidere coenanti. 74-

Judith. 9 )

quibus foemina humum trivit , terram pulfa.

ditb ingrelJa. ad Oratorium fuum , & induens

vit , fordes calcavit, eculos rapuére Tyran-

fe cilicio pofuit cinerem fuper caput futm ,Po-

ni; cujus ad pedes potior pars hominum

tuit ornatu veftium , unguentorum fragran-

prona, & fupplex fe proftraverat ; nunc atfe«

tiájgemmarum nitore,frontis hilaritate,ocu«

étus fuos , bellicos fpiritus , fuperbum fa-

lorum fulguratione incedere , & accedere ci-

ftum pedibus (ubílernit unius foeminz , &

tra caflitatis difcrimen: potuit tuta caílra per-

qui tot hominum capita protriverat, vinci«

tranlire Afyriorum, militum nontimere ine

tur ipíefoemineis pedibus , quique barbaros

fultus,& fecura penetrare Holophernis papi-

populos , gentésque effzratas edomuit, fu.

liones, càm margaritis fepulchrales cineres

ósque fubjecit imperio , domatur mox iple ,

fuppofuerit ; cüm inlurgenti ac infolefcenti:

profternitürque foemineis fandalijs, qua huic

concupifcentize froenum injecerit libithinz ;

Prometheo fuerunt rüpes illa Caucafea, ad

p

cüm palmis , laurísque victoris Holophernis

quam fuis illigatus tenebatur concupifcentijs.

cupreffos objecerit emortuales, -

Certé nonni(i fordidus eft impurus amor ,

.. Quéd f exuerit virago cilicium , cüm fe

49.

cum viliffimsefefe reiemanciper; imó quid

ad Afyrium Principem obtruncandum accin«

illo imbellius? cum vel unà fceminaz crepi-

Xit ; nontamen cineres excuffit : nimirum re«

udiïbt M!' i

dulà , capiatur , & profternatur ? uno ful-

II

tinuit bellatrix virago in fui pudoris przefidi-

gurantis oculi nidtu vinctus , & victus cadat ?

um fepulchrales cineres, quibus fortiüs cone

uno colli crine vulneratus vincatur?

cupifcentiam profterneret , ejisqueflamm^as

Verüm quid eít, quód Juditha unguen:

extingueret : acceffura ad gradivum Mar tem

4fe

torum fragrantia; ornamentorum elegantiá,

abftulit À fe cilicium. Sednullam vocavitex 54475 E

fermonis blandá fuavitate, frontis ferena hi-

ancillis, quze impofitum capiti Cinerem ex-

laritate, oculorum blanda fulguratione tanto

fufflaret , ne fcilicet vidtoriam abijceret, fici-

periculoexpofuerit caítitatem, quam impen.

-

neres excuteret ; latue

-

runt fub ernatn mulie-

Verani de Afctüibua Tom, ,

8

brig

L2

292

Differtatio Xl.-'

N

bri , mitráque pluribus illuminata gemmulis,

emolliuntur, neque querelis dimoventur; fcd'

cincinno fluctibus tortuofo, mortis reliquiae,

quem ftatuére diem , ab illo neque latum un-

guem abícedunt ; fed ad amuffim obfervant z

ne moreretur. caftitas in papilionibus Affyrij

bellatoris $ ne in ejus convivio ubi Venus

carent auribus Parce, ne precantes obaudi-

favente Baccho infolefcit , quidquam detri-

ant ; carent oculis, ne lugentium miferatione.

menti pateretur ejus pudicitia ; quàd fi nives,

moveantur ; carent fronte ; ne erubefcant

;quibus in menía Affyrij Principis riguit Bac-

propriam fzvitiem ; carent linguá, ne ab ip-

chus; & Venusincaluit, ne morerentur , fe»

fis felatiala ula expectentur : imó caretmors

pulta antea fuerant, & inter umbras Manium

etiam carne , feu deftituitur humanitate , ne

affervata ; Juditha,ut pudicitia indemnis vi-

fenfus ullus miferationis fperetur : foli fuper-

vetet , & fepulchro fuppetias haufit , quibus

funt nervi, artus, G mufculi, fola arefcunt of-

non Bacchus tantüm , fed & ipfa Venusrige-

fa ; & ipía armaturarcu , & fagittis, quibus

homines funeris

ret, Quid ni noCtu Judirha triumphavit de

praíertim ofores feriat .

Ganeone , quia noxipfa memoriam refricat

profternátque,

Inevitabilis efl fatorum neceffitas eadem -

demortui diei, U autem fero faclum effcon-

42.

clufit Vagao offía cubiculi , €&& abit ; noxipfa,

fiquidem lege,quá nati fumus, mori cogimurg.

quia detuncli diei , mortueque lucis íymbo-

neque ab hac adamantina lege, & veraneceffi-

lum fuit, caftz viragini ípopondit victoriam;

tate pótis eft quispiam fe eximere ; omnium

nox ipfa fuas offuderat tenebras,ut clariüs;ac

enim verfatur urna, & eandem , quam Deus

illuftrius fplendida virtus Judithze triumpha-

vitam, feu depofitum tradidit, quaudo lubet ,

ret, Coércendis pravis omnibus affe&tibus;

repofcit,etiam nobis invitis ; quia ad hoc nati

nullum frosnum aptiüs habuit Juditha feriá

fumus,ut ultimum naturz tributum aliquan

mortis recordatione : quapropter D. Ambro-

do pendamus , neque ab illo folvendo ullus

Epif. AZ

Hlli04?

fiusfcripfit, Nil «quà tibi proficiat ad tempe-

hactenus deprehenfus fuit libet; quamvis diae

rantiam omniumerum, quam frequens cogi -

demate regio infignitus , Imperatorio pallue-

tatio brevis evi 5 & bujus incerti, LOuidquid

damento ornatus , fafcibus confularibus con.

,

Jecies refpice mortem,

decoratus, divitijs quamvis fuerit potens , vi«

fi

&orijs clarus; & robore animi , accorporis

$. VI.-

commendatus ; neg; alia; cur ad id adigamur,

poteft ratio reddi;nifi quia mortales fumus;&.

dneludlabilis ej? fetorum neceffi-

lutea vafa circamferimus. Moriuntur, quote:

145 , eadem lege, qua nati fumus ymori co-

quot nafcuntur 5 hoctamen difcrimine, quàd

gimur , ut pravi omnes in nobis affectus

mors ijs intolerabilis eft , qui prius pravis:

emoriantur.

fuis affectibus, & cupiditatibus mori non di«

PA

Tinam quoties concupifcentia aeftuat,

dicerunt ; ijs mors eft eraviffima, quibus plüu.

pravi affectus fluctuant;irafcentis appe-

rima emoriuntur morte fua; quid ni vivebat

titusmot? cumultuantur oculos inijce-

in illo pravorum omnium affe&tuum tumul«

zemusin manium umbras, in fepulchrales ca«

tuans turba, fuperbia intumuit, luxuria :«

ligines , morusque feralem noctem, non fine-

ftuavit;avaritia inforduit,invidia tor(it , ace-

remus nos profterni, necvinci, Proculhinc

dia contabuit,livor infanivit;defiderium arfit,

n

non homines, fed milvi,qui tametfi rapaciffi-

amor flagravit, odium riguit; hi omnes

affectus uno moriente moriuntur;

-pravi

mi, fempérque famelici, nihil tamen efculenti

rapiunt unquam ex dapibus, quas ipfis Libi-

Quàm fallax vulgi judicium putantis vi*

tam, bonorum maximum; & mortem, malos

$9.

thina exhibet in fepulchris, nil defunerum

ferculis arripiunt,& quamvis aliàs avidiffimi,

rum omnium teterrimum ! potiüsvita malos

ac rapaciffimi nihilo tamen , quod mortem

rum eít maximum,cui non bene vivit;& mors

fapiat , inhiant ;- licét curiofiffimi , nil tamen

bonorum fummum , cui nón malé moritur 2

afpicunt,quod funus oleat, aut pollincturam

vita enim , nifi bona fuerit fpatium fceleribus

h,

redoleat; & gratior eft ipfis coenaftugalis fub

laxat : fecus morsnoin mala finiseft malorum,

Cedro , quàm lautiffima fub cupreffo ; quia

claufula miferiarum. Non igitur mala mors

omnem Libithinzfaftidiunt umbram, aver-

eít nifi ijs , qui, malam eam effecerunt pravis

In Med;n

fantur apparatum, nilque ardentiüs cupiunt;

fuisindulgentes cupiditatibus , tumultuanti«

MP' j. dc

'gni:,,,.

quàm quod potis fit, omnem mortis memo-

bus fuis adharentes affeclibus: Non eft mors

'öim;.

riam abolere, omnefuneris veftigium dele-

hominis perinde ac pecudis ;; non eft animze

Ecclefieft,

re; cum tamen moneat nosSyracides, 74e»

interitus, fed tran(itus ; G turpem mortem

€Ap-* 79

lius c[fe ire ad domum lutlus , quám ad domum

foli pravi affeftus , qui à veris recte rationis

€onvivj : temporaneum tamen, & perbre-

deviárunt dictaminibus conflituunt , ma-

|

vem declinaturi luctum , infelices zeterno ob-

lámque efficiunt,

viant cruciatui ; an putant; poffe Libithinam

Timendi funt pravi effectus , utriüsque

ft.

declinare? fed falluntur , quia Parcze nemini

appetitusconcupifcentis,G& irafcentis perver-

parcunt , & in earum colamifufum, licia, fta-

fi impetus , flu&tuantes motus , tumultuantes

mina;girgillum, glomicellum, forfices;vitae;

ceftus, quia flipendia funt mortis ; neque ijs-

necisq; hominum jus omne Superi tranftulós

dem coércendis ullum aptius frcenum feriá

ze : nec fufficit, lanificas has exorare forores ,

mortis recordatione , fi nimirum penfemus

quia neque prece flectuntur, neque lachrymis

€am quovis temporc;omni in loco etiaro. ex«

tcme

. A:Nullum zgritudiniprayvorum affeduum curande alex: özc. 263

tempore, acrepentino acceffu nos rapere ,

Neque femel ingreffis Mslnium umbras

five in convivijs /hilares , five in carceribus

EL

TT

Ípes ulla illucet , inde evadendi, nifi ad ju-

áqualidos , five in miferijs triítes , five divitijs

£icium univerfale: fcité Catullus

affluentes , dignitatibus infignitos , titulis

Soles occidere , &$ vedire poffunt ,

illuítres , Ícientijs commendabiles, fanitate

Nobis cum femel occidit brevis lux ,

gaudentes ; an non fanus, & hilaris fuit

Tarquinius ,cüm. pifciculi fpina fuffocatus

ANox eft perpetua una dormienda.s.

f^

interijt? annon fanus Fabius, quando cüm

In umbra quiefcímus , qui nonnifi

lacte inpilo mortem ebibit , & lactea dulce.

umbratilem egimus vitam ; fordefcimus in

dinevitz refcidit filum? annoníanus Arifti-

cinere, qui ex coeno, pulveréque compacti

des, quem muftella momordit , fimilque

fuimus, re&&Lampfac.

extinxit ? Scio Patrem Cafaris Diclatoris

Ecce fumus pulvis , fumus eece mifeee

hilarem furrexiffe & lectulo , & dum calceare-

rima tellus ,

tur,animam egiffe ; fcioalium Cafarem pede

Et nofiri f'giuut ,ut leuis .mmi..n

n

inlimen impegiffe, & properantem fpiritum

AAes,

du

excuífiffe ; fcio. ex Luciano Anachreontem

Solvimur ,ut nebula ,fu

Poétam uva acino deglutito interijffe ; Ício

.fuml[lo

TgCHs ut inr 4gra

Luciam Marci Aurelij filiam acüs punctam

Et veluti folvi fole pruina : folet.

acumine enectam corruiffe; Legatum Rodioe

Carpimur ,ut flipula: rapido carpuutux

zum, poftquam caufam in Senatu fumma ad-

.lþ.ignbo

mitatione oráffet , inlimine Curie unà cum

LE! umira

. Nil ntfi vivendo founts ,

cauía animamegiffe, — Scio infperatam lzeti-

Jfumus,

tiam animam excuffiffs multorum , idque

ÀMlnde igitur faftus venit , unde fapere

«ontigiffe Chiloni Lacedoemonio , & Rodio

bta nobzs 2

Diagorz;qui cum filios inludis Olympicis vie

Quos fatum , prater tot mala trià

€tores ample&lerentur, eodemloco, & tem«

pore unà cum gaudio efflárunt animam,

Et Horatius

CUf rgg:it.

zl.b 44 O£X

$1.

Quim czc , quàminfani homines! qui

7Ze

anxio confilio quzerunt , juomodo vitam ex»

JDamna quidem celeres veparant. cale

uant , ferrum acuentes , venena przparantes ,

ffina luna :

agnes accendentes , aquasaggerantes, laqueos

Nos ubi decidismus.

apprehendentes , acinaces nudantes , quafi

