quis caftitatem praeftare, quod cateris memi-

ofculis corrumpete non valuerunt, faxis im-

bris in corpore humano facies, cujus de-

petere fategerunt 5 non folüm lilium fpinis

core totum corpus fplendefcit, & citat Ba-

obfepiverunt in horto, dum fpiris lacerto«

chylidis Lyrici Poétze di&tum , quéd Julia-

rum pudicam implicárunt viraginem : vee

nus crebró ufurpare confueverat, Ut egre-

rüm G pudoris tenacem traxerunt . ad tri-

J",JII

gius pi&tor vultum fpeciofum effingitz ita

bunal, utqua inhorto non potuit focmina

bl&ng

Veraui de Affeélibus Ti en. l,

.P?

- Diffetatio XXIll.

453

b!anditäs emollirï;ac fle&ti 'ad illicita, faxor&

bire, cum ibi fmaragdus virére vidcatut;

duritie frangeretur ad necem in tribunali.

purpurafcere Amethyflus , — rutilare pyro-

$a

Naufraga periiffetin lilio cultrix ca-

pus; tam elegans eft in ferpente colorum

ftiratis, ni ulir:x impuritatis facra adfuiffet

ilecebra , ut. & iridem collo prafeferat ,

u

Neme(is, qua fenum co&rcuit impuden-

lucémque auream vibreté fquamis? verüm

- C

tiam, & mulietis vindicavit innocentiam;

ubi blanditiis videtur mitiüs illicere ; &

Latuerunt fenes impuro amore infanientes

pompá venuftatis fuaviüs eblandiri,ibi roxica

veluti angues in herba , quó inter vireta,

evibrat nocentiora in illecti exitium ; latent

venenum evomerent in perniciem pudici-

fub gemmis venena; non fulgor eít ille ar-

tiz 5 quód fi feenmiina deliciis affluxiffer in

ridentis; fed fulgur interimentis ; non di-

laticibus, fenibísque adhzfiffet, ab iisdem

fcolor iris folari preludit fplendori , (íed

lapillis fuiffet pretiofis ornata, non lapidi-.

Arcus noxius venenata evibrat tela, qui«

bus onerata.

Evá certé fanctior fuit Suían-

bus fetales accerfit Libithinee umbras ; nie

na cüm in Pomariofe falli non fivit; quam-

tor eít fed lethalis , venuítus eít ferpens ,

vis machi non immortalitate eam allicere;

fed exitialis ; incedit enim anguis vcluti

ac faliere ftuduerint , fed dura lapidum

trabeatus , fed folo afflatu. interimit z

ab

mhorte corrumpere; nimirum cum Sufannae

hac ferpentiva venuftate ; nec latum un-

caílitate didicerunt inter vireta Pomarii, &

guem dixerim ablàdere muliebrem fpeciem,

feliquze florere virtutes , probique mores

qua hoc ceraftarum depicto corio venena

fuaviüs olere.

Eva uni fuccubuit Angui/

evomit, nifi lilium in ipfa efflorefcat caíli-

ellicienti ad pomi vetiti delicias, quibus

tatis; flos eft ca(litas , qui fi excolatur], ex»

vel ipfam inuafit Divinitatem , rapinam

tima negligitur fpecies ; fed pulcriüs in-

arbitrata zqualem fieri DEO , non tamen

tus virtus floret, ac fuaviüs olet; & non

.

sequitate, fed crimine , ac pomi rapina

*

ampliüs anguem amulatur, fed agzum i-

Suíanna veró in Pomario ne offenderet Di«

Ir

mitatur; cujus & laCtepafcimur, & velle«

vinitatem Angues geminos ad illicita fua-

re tegimur; quia exculta caítitas animi no»

dentes non ungue more Herculeo difcerp(it,

bis ornamentum [Íuppeditat , ac caterae

Ab

fed amore pudicitie fuo compreffit. lilio.

rum promovet incrementa virtutum,

Quid? quéd (zviorem fuit procellam Su-

.hac una radice feliciter pullulant cetera-

fannain fonte paffa; quàm]onas flucluante

rum flores virtutum , & vifus «t Salo-

in equore; unum hic cetum invenit , ve-

mon innuiffe, cum dixit : e quam pulchra

SI;?- 49 V.T

luti in naufragio portum , in quo tutus

8 casia generatio cum claritate 5 ell ca-

viveret, & pfalleret; cum Sulanna ge-

ftitas ceterarum virtutum generatio , quia

minos in fontis blandiente malacia , ac

earundem eít foecunda parens , fons, &

pellucidis

láticibus

€etos

expaverit ,

origo proborum omnium affe&tuum : fi.

:

)

quibus íi adhzefiffet , exitium — incurrif-

cut luxuría generica .quadam nomenclae

fet ; quia fi licuit Prophetz Numen in

tione malitia nuncupatur ,

eó quia or

Q

6

2

Monftro implorare ; eieráffet Sufanna De«

fit malorum omnium , ac pravorur

- [2

:

Ll

um, fi vel uni fuiffet ex fenibus eblandi-

ita cum fit

Á

Quum fons putidiffimus ;

[CP

Effcrata certé fuit fenum infania ; quz

.contrariorum eadem ratio ; cafílitás à plee

caftitatis cultricem , aut. lafcivire co£git ad

risque fanéctis Patribus fimpliciter fan&ti-

fcelus; aut mori adegit ad infamiam ; fed

tas dicitur ,' eà quia fons fit ,

€x quo

aR

Sufannz caflitas nivibus pudicitie , & im-

fingali fcaturiunt. fan&titatis rivuli,

puros exünxit ignes, & frigere, fimiülque

Idque caufz, cur Apoftolus ad 'The-

5

rigere fecit fenes, qui exarferantin libidi-

falonicenfes , prae cateris cultutam come

Is Cap, d.

nem ; quia ubi lilium olet caffitatis, pravi

mendet caftitatis, quà fanClificamur $. ade

omnes abiguntur affectus, . Nulla eft fene-

dens percharam. effe Numini hanc virtu.

éluris glaciestanta, qua ad folem fomi-

tem inquiens : — Hec eff voluntas DEI fau-

nezx venuílatis non regeïa'fcat ,imó non eX-

ificatio vefira, leu ut nos contineamus,

candeat, flammásque concipiat ad externi

& virtutem excolamus caflitatis :

neque

nitoris repercuífum.

quidquam aliud per fanctificationem Apo-

4

Venufítas mulie

bris ni lilio Efflore&at

*

*

ftolus innuit , |quim ipfam pudicitiam

caltitatis in fentinam degenerat foeditatis.

tametfi ad fanclificationem pertineant cha«

Difpiciamus & ovium vellera , & ferpen-

ritas , juflitia ; humilitas, patientia, &

tum exuvias; gregum villi , quia income

reliquze morales virtutes; unicam tamen

pti; & impext. nil prafeferunt. venuftatis,

per fan&tificationem fignificat caflitatem ;

Íed quia villi funt ovium ; integumenta ha.

quia ab hac una veluti à foecundiffima. ra-

bentur, ac prafidium innocentim : fecus

dice flores pullulant , germinántque rclia

"

anguium nitens corium, ac difcolor cutis,

quarum virtutum ?

ait enim Apoftolus:

L

quia fymbolum prolit fücatz mulieris, non

Hae eib voluntas DEl1 . fantlificatio veflra,

nifi veneno przludit , & exitio.

In an-

ut abflineatis vos À fornicationes ut. ciat

guium cutem diceres Zeuzim , vel Apel.

WnRiquisque velirum was [uum po[fidere

]em totam profudiffe colorum . fupellecti-

$n fantlificatione ,. & bonore, non in

paf-

Jem , ac venuftarem; imó & mundurn ip-

n defidersj :

lanéctificaionem

aperteé indicas. Apottolus »

— À

Íum muliebrem in ceraltarum «orio fuper-

u

neílram abítinentia:m (s

«à

Culturä caftitatisprobi efflorefcunt Aiïe&us: praw?i Ha&ceht. 48$

fe-à fornicatione , quatenus ex cultura.

adver[o fole colores. v/Suf picimus ff eacolo-

caftitatis reliquee in nobis efflorefcunt vir-

res vatios cernleum,viridem , purpureum,

;

tutes,

luteum , igneümque non minüs admirabili

LP

Hinc fponfa le&tulum fuum floridum

naturgarte permiftos, quàm confufione qua-

vocat, feu omnigenis ornatum floribus :

dam diftinctos, alios ex aliis nexos nullius

Cant, 1,

Letlulus noster floridus , quia caftitatis lilio

oculi decipiente commiflura, quaà fimilli-

olebat , & ideo floridus, quia caftus: fpon.f«i

mis incipiens in diffimillima definit: & tanta

enim, qui pafciturinter lilia, inhiabat am-

eít eorundem perfpicuitas, vis, & elegantias

plexibus, & quia catlé diligebat, virtutum

ut eorum gratiam nullus élapidibus pelluci-

omnium floribus fuum exornavit lectulum,

dusnitor,nullus vermiculor£, conchiliorüime

Letulus nofler. jloridzs: (ed cur fponta le-

quefanguis exaquet, Siigitur non folüm

&ulum diminuté vocat , & nonlectum? an

virorem Ímaragdi iris prafefert;; verüm, & .

reliquarum gemmatum nitores , cur potiüs.

L

quia laxiores quorundam confcientize ,. quze

elephantos capiunt, & camelos ob laxita-

vifioni fmaragdinz,& non adamantinz fimi«

tem, cui adherent, raró floreant ? quó

lis dicitur ? quia nimirum fmaragdus iyme

enim conícientia Deum reveretur, & quie«

bolum eít caftitatis, quz femper viret, & fuo

busdam veluti ícrupulis plerumque coat-

virorejugiter floret : pretulit unum fma-

€Ctatur, eó amceniüs floribus vernat, & ele-

ragdum cxteris gemmis'laconifmi ftudiofus,.

Non lectum

quia folam exprimens caftitatem,ceteras non

gantiüs ornatur virtutibus.

amat, fed lectulum cupit, qua fponfa eft

reticet virtutes eJusdem veluti pediffequas;:

caítitatis cultrix ; placent ei anguítiz , di-

Ícité Cornelius à lapide expendens illud Jo-

annis in Apocalipfi ait: Iris inffar frmaragdit InApotal.4,

Íplicent laxitates3 lectulum tantüm quzerit,

*U», 39

ut quieti indulgeat, non ut Otio vacet, nec

fymbolum eff wirginitatis, que (emper viret,

voluptates quarat.

Placet fponfz lectulus,

& fuo virore [lendefcst inflav fjmaragdi.Flinc

fed floridus, feu qui lilia oleat, & cateris

Poloni fymboli involucro expreffuri virgi-

LÀ

virtutum floribus ornetur

*

differt íane

nitatem, quam S. Cafimirus ab incunabulis

Íponíz lectulus à crace fponü: illefloridus

intemeratam fervaverat , cámque fubulti-

Íuaviter olet, hzc fpinis circumfepta cruore

mam vitz periodum conftanter illafam afle-

madet; ille floridus conveftitur , hzc clavis

ruerat, dum gravi correptus morbo mori

perforatur; ille candore albefcit liliorum;

potiüs felegit , quàm caítitatis " temerare

hac purpurá rubefcit effufi cruoris: fed ubi

candorem, iridem pofuerunt, quà fymbolice

5?( f-g At

in le&tulo fponíz florent lilia; in cruce

hanc indicarent virtutem 5S. Cafimiri addito

fponfi vernant purpurez rofz, quia nimitum

lemmate fam quafi iris alludentes nimirum

ad hanc fmaragdinam iridem, quam Joannes —4foc. 4, «s

ubi caílitas effloreícit, ibi charitas exardcfcic,

&c catera vigent virtutes,

refertàfe vifam in circuitufedis, feu Numi-

g.

Idque videtur fuiffe Joanni oftenfumin

nis throni. Eítigitur (maragdus fymbolum -

Apocalipfi, ubi divinz fedis defcribens ap-

caftitatis, ex qua veluti é fuo fonte cxteri o-

paratum, fimilem dicit vifioni fmaragdinz ;

mnes Ícaturiunt virtutum rivuli,

Idque caufae, cur S, Ephren in Afcete-

[

4

4090574.,043- ]ris erat in circuitu fedi fimili vifioni [ma-

ragdina : led cur INuminis thronum | iridi

rio fuis enixim Monachis hujuscommendas

Tom.2, dé

equiparat, &fmaragdo? cur non potiüs pel-

verit virtutis. culturam inquiens : Servz

]ucido adamanti ob inconcuffam firmitatem ?

Virg«cap, 87*

frater. cafiitatem corporis tui , quam [i in

vel ignitis Pirdpis ob amoris. flagranciam?

charitate Chrisli cuflodieris , omnem facilé

An vifioni fmaragdinz fimilem dicit, quo

virtutem perfettó exercere, & affequi pote-.

h

rs. Neque fponfe venuílas; ac multiplex

" CZP:'L,'

in Ímaragdi virore fpem concipiamus, bea.

titatem enancifcendi ?. fed cur 1ridi fmarag-

pulchritudo ab alio virtutis flore, quàm ab

dinz comporatur? Irés erat im. circuitu fe-

uno caftitatis lilio diciturà fponfo derivara?

dis fimilis vifioni [imaragdina.

(Eödnam

Ecce tu pulchra es amica mea, Eccetu pul- Cant, 1;

latet hic myílerium, cümiris ex Ímaragdo

chra es : oculitus columbarum.

Ideo non

poriüs, quàm ex alia quapiam gemma re-

femel, fed geminato praconio pulchra ef-

feratur conftructa? perfpicuum eft, iridem

fertur fponía, quia oculos przfefert colum«

difcolorem plures in fua. colorum varietate

barum , qua pudicitie, ac caftitatís obcan,

gemmas referre, — Cüm iris apparet, arcus

dorem plumarum habentur fymbolum: hec

quidam ingens efficitur in aére, qui fpeciem

fi vigeat virtus ceeterz eidem confibulanturz

prafefert venuttiffimam , G afpectu jucun-

fponíze oculi columbarum dicuntur, quia

diffimam, ac cogitatu mirabilem , laudatür-

oculi funt fimplices , defcecatià quovis nze»

que ob id in facris litteris, & in tefferam re-

vo: licét pulcherrima fit, omnémque exclu-

conciliationis , acfymbolum fceederisà Nu-

dat maculam, non tamen nzvos in aliorum

mine ufurpatur , quafi Deus in iride pacis

oculis, & vultibus indagat, filateant; vel

ífymbolo arcum fuum clavo appendat nubis,

fi proflent, nonfaftidit; quia fimplicitas &

ne tela bellorum ulteriüs ejaculetur, fed quis

radice progerminans caflitatis alienos po-

non miretur in atcu appenfo colorum ele-

tiüs tegit, quàm exploret nzvos; quz fine

cultura caítitatis folius corporis venufta.

gantiam , ac miram varietatem ? cüm ceci-

nerit Poéra de iride,

Mille trabens varios

priüs foc-

tem ja&tat mulier , aliorum prom

Verani de Aj&&i&ta Tess. l.

Ppp2

;?itates

Differtatio Jxxm. |

L

458

dizaïeä fagillat;&quafi purgatior in ipfa ocu.

fam diving voluntati in omnïbus'*'*fubii'cere-:

lus csecutientes arguit; feitucas reprehendit

neque quid aliud Majeítas divina ab homi-

in aliis, chm trabem non videatinfuo, : Una

neexigit, nifi ut fe exhibeat hoítiam vi-

fponía quia caftitatis cultrix oculos przfe-

ventem ,. fanctam , a£ceptabilem , quam fi

fert columbarum, fcu fimplices, & minimé

quis rité obtulerit, rcligiosé litavit.

An

cenforios, quiaab una caítitate; & cordis

non caftitatis cultores coeleftibus accenfen-

fimplicitas, & re&a mentis intentio , ac re-

tur fpiritibus divinam exequentibus vo-

liqua prodeunt virtutes ; ideóque fponfo

luntatem ? & de quibus ait David : Mi- P/elm.z,

gratiffima, quia nullam paffa fit in fe macu-

ntfiri ejus, qui facitis voluntatem ejue: una

lam videri, neque ullam noverit ipfa in aliis

enim exculta caftitas alas obedientiz fuppe«

videre; ideóque non femel, fed geminato

ditat, quibus expeditihs Numinis exequa-

praconio pulchra effertur , eà quiagemina

tur voluntatem ; funtque cultores caftita«

f

fulgeat pulchritudine, unáà, quá omnem à

tis Angeli terreflres ; qui facrificium anie

fe maculam abigit; Galià, quá in ceteris

m2 per jugem cum DEI voluntate confor-

nullüm refpicit nzvum , quem redarguat.

mitatem, & corporis offerunt; ut nihil jam

Bis pulchra dicitur, quia caftitatis cultrix

quod caro blanditur; (ed quodfpiritus fan-

nulla fordefcitiníe labe, nec ullum in aliis

€tus diclaverit, exequantur: nulliin ipfis

P.

quem redarguat nevum adnotat ; charita-

3

remanent defideria carnalia, cüm quibus

|

tis fiquidem oculus innocentiam fingit in

mens pugrias ineat , & conflidus fentiat,

b

Lb d vl

alieno vultu, & caftitatis lilium candorem,

quia nil e(t in corpore, quod fpiritui ob-

E p

quem przfefert intemeratum,in aliis niten-

fiftat: fi enim defideria , quae carnis funr,

tem aflerit.

.

ïx

abigantur , omnis concupifcentia in chari-

k

B.

Bis igitur formofa fponfa ca(titatis

tatem tranfit, qua fuam à ca(litate etiam

haurit venuftatem, ut caítitas fuum à. cha-

cultrix effertur , eáfcilicet quam in £e habet,

G cá,quam fingit in aliis, pulchritudine; quia

ritate pretium ; elt enim cafítitas , adeo cha-

ritati adnexa , ut ab ipía pretium habeat ,

lilium caftitaus eum emittit odorem, quo

ac meritum ; hinc virgines ; qui in vafis

adílantia queeque oleánt: eít enim caftitas,

TT

—

qui catéris virtutibus decorem | iinperti-

fuis oleum habere neglexerunt,à fponfo ab-

tür, quaque propterea à Cypriano afleri-

jecte fuerunt dimiflz : Ne/cso vos, eó quia AMartb. a5,

turregina omnium virtutum moderatrix :

earum anima coeleflibus charitatis non ure-

retur ardoribus,

*

/

quod fi officio fungitur Regine ; sequitas

Plures funt, qui fatagunt vafa qüïdem

iI.

11,

id exigit, ut eodem ornatu etíam fulgeat,

quó tantz dignitatis faftigio digna effe vi-

patare, fed quia acgliguntoleum fibicom-

parare , fuas non accendunt lucernas , nec

detur3 utrefpondeant dignitati ornamenta

Íplendent ipfi exercitio virtutum , ac bo- -

"virtutum , quia ut ait D. Hierony us Virgó

decore virtutum in Ecclefia fupra viduas ,

norum operum nitore, Sunt etiam,qui ta«

met(i modicum quid olei acqui(iverint, dor-

€& uuptas ornavi debet.

Sunt enim Virgi-

nes, qua in militante Eccleífia fimilitudi*

mitantibus mox lucernis, facibüsque ob .

,l

nem aífequuntur fpirituum , qui florent in

«oniumptum pené nutrimentum; & jamiam

expirantibus; dormiunt & ipfi, nec tene-

uriumphante, & propterea iisdem debent,&

bras horrent, in quas feinjiciunt. Sumt &

virgines pollere in. terris virtutibus , qui-

Viriaícetze ,. qui tametít terrenis omnibus

bus fulgent Angeli in coelis, ubi divinis dun-

voluptatibus. renunciaverint , & corpora

taxat funt addicli obíequiis , ac- laudibus,

Numinis minifterio mancipati, utait Apoa-

fua vaía preparaverint DEO dicata , quia

! -'vel*',

tamen ijsdem oleum deficit charitatis , ac

flolusadHebraos, ubiloquens de Angelis

in coelefti patria ait: . Qmnes funt admini-

bonorum oporum íplendor, à fatuis haud

firaterá firitus , leu Dei voluntati . afüxi,

abludunt virginibus, & à codettis pro-

pterea. fponfi excluduntur amplexibus, quia

acinejus exequendis mandatis parati , ut

nulla. in re valeant moram pati , cüm faci-

ut fcité D. Bernardus: Caflstas fime. cbari- gyift. av.

entes verbum 1illius commiffi fibi miniíterii

tate lampas. eil (ine oleo s. fubirabe oleum ,

Perinde cul-

lampas nonlucet ; tolle cbaritatem, cafli-

partes fideliter exequantur.

tor caítitatis, ac INuminis addiclus obfe-

ta5 non placet.

Neque diffentit Augulti»

nus Zom.6. lib. deVirg, cap, $4. Ubiad ftu-

quiis ea prompté exequitur, quz divinze

eífle volüntatis noverit; una enim cafítitas

dia virtutum Virgines exhortans , ait : 57

l,

cíl, & qua promanant caterz , quz in Afce-

nupties contempf/Iis filiorum bominum toto

corde amate fjeciofam formá pra fijs bo.

terijs vigent virtutes,

ginum,

Vacat enim vobis , liberum eii -

cm.mp, ?

to.

Vir enim afceta, qui per culturam

cór à conjugalibus . vinculi , iufpiciie pul-

caftitatis fuo Numini corpus dicavit,omnia

chritudinem amatoris vefiri, cogitate aqua-

quz divinz funt voluntatis, diligenter in-

lem Patri, fubditum & matris eiiam $n ca-

veftigat , & per celerem obedientiam ea ftu-

lis dominantem ,. &$ in terris feroientem «

det adimplére , qua novit diving effe vo-

ereantem omnia creatuminter omnia, Iliud

ORE d t x

luntati confona: non enim ullum Deo gra«

ipfum , quod iu eo derident fuperbi , im-

tius donum, nec ullum fubiimius facrifi-

fhicite quam pulcbrum | fit internis. lumint-

b , inipicite wulnera pendentie, cicatri-

cium offerre quisgiam poteít, quàm fe ip-

|!

€es

i

i

Cultutä caftitatis probiählorefcüntA&c&us: praviflaccent, 437 —

ees refurgentis , fJanguinem worientis , pree

tuére , & ideo nonnifi rogate domo egre-

tium credentás ,

commercium

redimen-

diuntur: Egredimini , €9 videte. n filia«

fi: aflerit D. Auguítinus , charitatem ,

bus Sion virginitatis cultricibus tantus erat

& amorem elegantiora effe caftitatis orna-

oculorum pudor, utexiiffe non fuiffet fatis

menta;fine enim charitate deflorefcit caflitas,

ad tantum fpectaculum , nifi jam adítantes

& (ine caftitate ardor frigefcit charitatis, &

Regi de dirigendis in eum obtutibus mone-

l

Íplendorextinguitur amoris ; quod enim eft

rentur: non enim dicit tantüfn ; egredimi-

corpoti fpiritus , id caftitati eft charitas , quá

tii , fed ulteriàs addit , vi4ere , quia nimi-

fi deftituatur , languet , & emoritur caftitas ,

rum pudicitia unicus confcientize contenta

quz & ipfa fulcrum e(t charitatis , ac reli-

theatro etiam Regias fa(tidit pompas, & li-

lii fola dele&tatur cultura : etenim etiam cone

quaram fundamentum virtutum ; quapro-

pter inter omnes , quas fan&li Patres laudi-

«ha feecunda margaritarum parens , fuo di«

bus extulerunt virtutes, nulla recenfetur ;

ves Ípectaculo íolam prolem pro theatro

computat , dum candore oblectatur unio-

quz ampliorem commendationis fegetem

€xhibuerit , quàm ipfa caftitas, dequa, cüm

num,; & lucem videtur faftidire fplendidé

€2zca, ac munifice ruftica.

Íermonem intlituerent, certatim in ejus Iau-

des effufi , nullos vifi funt eloquentize fuze

Gaudet flos pudicitize delitefcere , ne

144

terminos pofuiffe , hinc Athanafius in fine

pracox fub aperto dio irruenterige(cat pruie

Lib. de yir- ait: Virginitas opulentía eft indeficiens , co-

máà, & tunc effloreícithoc lilium elegantius,

i,

vona immarcefcibilis , templum Dei , domi-

«um ab hominum 'frcqqentïisïfei-un&u?n re-

eilium Spiritás Santli, margarita pretio[a »

motiüs delitefcit, Non opis externz indiga

e(t pudicitia, qua foras divagari adigatur ,

mortis , 6 inferni proffigatrix.

Triumphat

D. Áuguttinus in texendo elogio caflitatis ,

quó fibi confulat ? fibiipía fufficit , & quam-

quam vocat Ecclefiaflici germinis florem 5

vis pler&imque exagitata,nil tamen quamdiu

decus, & ornamentum , gratiam fpiritua-

delitefcit proprii deperdit decoris, imó ejus

lem , & illufiriorem dominici gregis por-

flos elegantior vernat: etiam mare quamvis

tionem. Epinicion canit Tertullianus eam

'ventorum impetu 4ntumeícat , & decumas

deprzdicans, floremmorum fuaviffimum ,

nis fluctibus videatur fe fe non capere;ad li-

haj

humani corporis pracipuum decus , fanéli-

tus tamen allifi um , undas reforbet fuas, &

tatis fundamentum , & om

litoralibus duntaxat per ofculum falutatis a*

s

nium «visxtut(umn

bafim.

renis miro refluxu in proprium recurrit fi-

b

12,

Pra cxteris veró caftitatis culturam fub-

mum ;

cum é converío exundent latiüs in

ïIimioribu-s excipitencomiis D. Bernardus,

agros, & debacchentur in campos & fuis e-

qui hancvirtutem ita à Deo in homines affe-

greffa alveisflumina, &torrentes? quiani«

rit procedere, ut ne communisfieret , eam

mirum zqpor unionum ,gemmarum , acco»

pr&cipere noluerit , fed tantüm coniulere,

raliorum parens , non indiget ope aliena ,

1

ait enim mellilluus Doclor de modo bené

quà ditefcat , nec quidquam propterea cupit

vivendi,

Virginitasmon e3l julla , fed ad-

€x agris rapere,

]ta caíftitas fibi decus ett,

4 : Capo 2!0

L]

7LOnita , quia nimts excelfa

e

fuffi ragante

&t ornamentum , nec indiget foras fpatiari 5

Apoftolo dicente, przceptum de virginitate

utquo fplendeat, enanciícatur , cüm fit ipfa

non habere , 1ed confilium; quia ficut non

fui cultoris diadema : /74ete fília Sion Re-

omnes funt in füblimi dignitate cofiftituti ,

gem Salomonem in diademate,quo coronavit

illum mater fua in die defon[ationis illsus ,

nec omaes regio condecorantur diademate ;

ita neque omnes culturá florent cafliratis ,

€€ in die letitia cordis eiu * vocat Ífponía

qua diadema pangit fuis cultoribus , quos,

fuum fponfum Regem , quia cultor caílita-

tis , quz mater eft czeterarum virtutum , ful«

«& coconat,

gebardiademateredimitus, — Videte Regem

$. II.

Salomonem in diademate , quo coronavit

àllam mater fua , feu exculta caítitasin die

f

Gaudet. flai pudicitia de[it.e ere P

defponíattonis illius , quando per charita«

n pracox fub aperto dio qetidá ri-

tem , amorémque impenfiorem eidem ade

hafit virtuti ; tunc enim coronam induxit ,

gefcat pruiná .

cüm fapientiam fponfam duxit: neque carée

153.

C* Ponfa filiasaccivit Sion, quz fecum do-

re poteft diademate pudore infulatus , ca*

mo egrederentur, acfponfumviderent

ftitate chlamydatus : feliciüs enim regnat

diademate redimitum, —Egredimini , 65

( Cant.sap. s

fponfus in candore lilii , quàm in purpura

' videte filie Sion Regem Salomvnem in diade-

rofe , nififimul, & purpurá ornetur cha.

snate, quo coronavit illum mater fua yin dia-

ritàtis , G candore velíliavar caftitatis: ne*

demate de[onfationis illius ,. & in die letitie

c€ordis eius.

que virginitatis candor cubare erubefcit in

Veré à fponía filie vocantur

purpura verecundize,

Coronatur igitur ,

Sion puelle, quzRege jam coronato domi

& lilium caítitatis , & rofa pudoris , quam-

fubíliterant ; & eius inaugurationis pom.

diu hic caftitati adhzret: nec mirum fi co-

L

pam, nonnifi provocatz exeunt fpe&ctatum ;

ronetur pudor

L

quia cüm hic non poffit

*

quia cum effent caftitaris ftudiosz à folitu-

purpurá carere, nec debet corona deltitui :

, dinisreceffu nonniti fuafionibus abftrahi po,

etiam natura , quia purpuratum effe voluit

Ppp 3

mali

74

. Dxïfi'crta*tic X-XHI.

498

mali Punicíi verticem eundem voluit & co-

lum ; cut cüm bis fepetat imaginefn , fi«

ronari; verita ab oftro ceronam diffociare ,

militudinis]non meminerit? nonenim cen-

fi cui purpuram indulfiffet , coronam dene-

fendum eft, id Moyfi ex oblivioneobtigiffe,

affet,

cüm eius calamusSpiritus Sanch afflatu diri-

1

Imi tale fubit pretii incrementum hoc-

geretur, cuiusmemoriam nequit quidquam

ce caflitaris diadema ; ut quos coronat , non

effügere,

Reticuit igitur Moyfes fecunda

folum caterarum virtutum exornet elegan-

vice limilitudinem , quam antea exprefferat ;

tiis, fed ad Numinis provehat fimilitudinem,

quia priüs locutusfuerat de homine nondum

Prz cateris divinitatis actributis , illud re«

faeminz coníociato; Gideo quia cum virgie

cenfetur, quo Deus nulli e(t corruptioni , aut

nitatis oieret lilium , non folüm imaginem,

defectui obnoxius , sítque propterea Deus

fed & fimilitudinem pratulit fui Condito-

indefectibilis, incorruptus , ac proríus im*

ris; fecus ideo Moyfes fecunda vice fimilie

mutabilis ; etiam virginitatis cultores in id

tudinem reticuit , quiade protoparente lo-

incumbunt ftudii , quo hoc infigne divinita-

quebatur per maritale vinculum uxori adhze-

tis participent attributum', & ad Deom eó

rente , cüm enim Moyles dixiffet ad ima*

proximiüs accedant , quó longius à noxa ab-

ginem Dei , creavit ium , fubdit mafeu-

Ícedunt corrüptionis , ait enim Sapiens c. 6.

lum , € feminam creavuit eos, benedixitque

v«. 239.

Incerruptio facit effe proximum

illis Deus , & ait erefcite , 6 multiplicamini:

Deo perintimam , quantum fase(t creaturz,

nimirum . quamdiu Adam florem excoluit

&um ipfo unionem , per exercitia reliqua*

virginitatis , & Eva nondum per maritale

rum virtutum; & participationem interne

vinculum addiétus eratnon folim ad imagi-

nem , Íed.& ad fimilitudinem Dei Condi-

fuavitatis , guftüque zterna confolaüonis ,

idque deducitur ex fuaviffivis fponfi ad fpon-

toris factus dicitur à Moyle , quia cüm fit

puene.7

fam celloquiis, quz fimillimam innnunt in-

Deus , candor lucts eterna , huius fimilitudi-

*

ter utrósque conformitatem , cüm enim

nem przeicfert virginitas,. qug tota fplen-

€4»t. t, v, lponfus fponfam alloquens dixiffet, — Ecce»

deícit n luce candoris: ergo virginitas in

J 4

tu pulchra.es amica mea : viciffim refpondit

ftatu innocentie à Deo ordinatur, & virgo

ad [ponfum fponfa: Eeee, zu pulcber es di-

Adam de terra virgine producitur , qu& hoc-

letle mi. Pares funt fponfus, & fponía in

ce virginitatis fundamento , ac bafi innixae

Ita dixe-

polehritudine , quia non difpares in caftitatis

catere virtutes firmiüs ftarent,

culturà, & quia zquales in ornatu virtutis

riin , fi qua fidelis anima virginitatem ita

|

. Keliciàs copulantur 5 contrahentium enim

excolat , ut à quavis fordidz cogitationis la-

be fíe tueatur immunem ; eius beneficio ft«

zqualitas, condiuo eft perquam neceffaria,

quà feliciüs contrahatur matrimonium j at

militudinem ipfam induit Numinis, & in-

guaïitas fiquidem caula eft fimititudinis , fi-

ftar fpeculi terfiffimi eius exprimit cando-

militudo amoris, amor concordiz , & con«

rem,

cordia felicitatem invéhit conjugii , cume

Idque eó clariüs vifi funt eviciffe tres

7e

a,

converío inequalitas contemptum pariat ,

pueri, quó in fornace fplendidioribus; illaef

'ï)

contemptusfaflidium , & faftidium diffidia,

coronabantur flammis ; fiquidem in voraci

$ quibus malorum omnium erumpit conge-

ilio flammarum zítu, quati deliciis perfufi,

ries. FlncSapienriffimus rerum Cornditor

ac in rorulento, cóque fpirante aére feflivi

4

;

Deus à primo mundi exordio , cüm Adse

geftiebant

3

- quód f1 Vulcanus in Athneo

a 1b

non adeffet adjutor fimilisfibi , uxorem, &

Ípecu olim fulminum ; nunc Babylonica in

fociam ei daturus fimilem effinxit viro, ne

fornace palmarum faber , vifus eít flammas

fcilicet ei foret inzequaiis;5. ut enim effet ei

quidem excitáife , verüm clariores ,^ ut

adiutorium fimile , , zqualem viro voluit

cuderet triumphos ; obmurmurat quidem

Deus.

flammafuríum enitens, fed (imul tríiumpho

16,

Quid? quo

d pet caftitatis culturam

plaudit; «uin non flammz, fed fama vifae-

efficiamur & nos , quantum creaturz licet ;

funt linguz non deferte, fed differte, quae

Numini fimiles ?; adeó caítitas fuperis placet;

ideó ignefcunt , quó acriori ardore adoreas

1

ut Deus ipfe virginitatis ,acpudicitize cultri-

'Canant ; ih conum eriguntur flammz , fed

€esanimas fibi deligat fponfas , ut feité notat

&

F

fimul fiunt gloriz monumenta 3 pueros.

mellifluus Doctor , qui loquens de virgini-

circumdant, fed ut ample&tantur ; attingunt,

' ; CJP: 31

bus, ait: Sol«fequuntur folem juffitia Cbri-

ut ofculentur ; cingunt, ut coronent ; lue -

*

o flum agnum quarunque jerit 5 unde & fola-

"ditcum puerisflamma , nonledit ; & car«

illi fimiles fant , atque fimillame : hiac Moy-

bonesigniti in carbunculoscedunt gemmeos;

d

fes loquens de protoparente noftro refert ,

ut in honorem triumphi etiam tranfeant in». |

Deum dixiffe,

Faciamus bominem ad imaá-

ftrumenta fupplicii : fed Rex facrilegus ig» '

Genef. 11,

*, 26,

ginem , & fimilitudinem noffram, ubi homo

nem admiratus, qui propriz oblitus naturze

diciturà Deo conditusnon folüm ad imapi-

ladere defuevit , quo lztior luderet cum

nem fue divinitatis , fed & ad fimilitudinem;

pueris, dixit, — Nonne tres viros mifimut i& Dyanizl, 3.

fed quid ; quód cum paul& poít Moytes re-

medio ígnis compeditos ?. t$ ecce, ego video — v, s.

peteret eadem verba folam reticuit fimilitu .

quatuor viros [olutos , & ambulantes'im me-

dinem ,non imaginem? inquiens: Creavir

dio ignis , &6 nibil corruptionss sm eis eft , GQ .

hls

Dem bominem , ad imaginem Dei ereavis il-

g

& Dei.

Sed cur

dbeeies quarii (miia

.

geterni

um

Culturá cafticatis probi 6Hïorei'cuntAffc&us: pravi flaccent, 489 |

zverni Patris Filius ih;fornace ignïs ardentis

rus; Veni de ,Liödno fhonfa mea, weni dea

hisce voluitfe pueris adjungere, eorümque

Libano , vent : coronaberis decapite Amana 2

Modé (íponfa nonnifi in monte myrrha,&

morem fimul, &amorem inducere , video

quatuor viros : cüm enim tres duntaxat re-

colle thuris obviat fponío ; quia virginitag

OUNEES .

gio detrectantes parére mandato flammis ii-

in libano adumbrata nonnifi myrrha morti-

lis Nabuchodonofor addixiffet , quartum

ficationis , & thure orationis coronatur £

vidit fpeciem prafeferentem Flii Dei : quia

qua'enim fuppetiis deftituitur orationis, ac

mimirum pueri virginitatis coltores nil un-

mortificationis «aítitas ad lapfum in vallera

quam corruptionis admiferant , cum vitam

eftpronior, quàm adaícenfum inmontem z

agerent incorruptam , ac virgineam : quid ?

& captivitati propinquior , quàm trium»

lilium caftitatis e:i2m in igne vernate didi-

pho; aptiórquevinculis , quàm coronz,

cit, & olerc faaviüis , fimülque filism Dei

Neque Davidis pudicitia florere po-

19g,

allicere , ac illicere.

Scité $, Ambrofius ex-

tuit ia otio pomeridiano ; & inter plumas

defüit volare , quia defiit & erubeícere in

pendens illud Canticorum: 414 pafetrur in*

eer lilia, fübdic: zrespueri Hebrai virgini-

putpura , & que vernavit in myrrha, flo-

rerededidicit in rofa,, &t ornamenta exuit,

£a dileilione miff funt. inter. Babylonicas

ammas , in eisque medijs avdente fornace ,

«um paludamentum induit ; nitorem amifit s

quafi inter lilia Dominus pafcitur , €à quàód

cüm fulgores affumpfitgemmarum ; & nus-

quam ancillata eft Davidis caftitas , nifi im

femper vequiefcat im cordibus. diligentibus

-*virginitat-em.

Habet caítitas nives fuas ,

regno ; nusquam aruit mifi propé fontes &

quas flammisobiiciat acearum vires infrin*

nusquam depuduit nifi in oftro ; . & nuss

quam reain fcelus proruit , nifi cum in thro-

. gat; imóflamme ipfz veluti vernantes rofze

gaudent liliis copulari citra candoris lzfio-

no fedit aliorum fcelerum arbitra.

"Tunc

ts

:icme

Nec mirum; fi lilium caftitatis ve,

faedé cecidit , càüm nullus infurrexit adverfae

n

. getius vernat in flamma ; id fiquidem pro-

rius; tunc proílrata jacuit , cüm luctatorenz

prium hujus floris adverfis gaudere , fpinis

-

non habuit ; tunc non ampliüs claruit, cum

«oronari , arumnis latari,

adveríario caruit : quàm fcité igitur fponfa

caftitatis cultrix & libani przcelío faftigio adi

I

montem evocatur myrrhe , & ad collena

$. IflI.

thuriscoronam acceptura excultze debitanm

virginitatiz eni de Libano]onfa. Nimie

Lilium czz-/fz;tzitij' nullibi efforefcit

rum, quaà ad montem myrrhz , & collem

venu[lius , nec vernat vegeiits , quam

thuris patent. itinera caftitatiscultoribus ad

[pinie cireumfeptum mortsficatszonum.s

ad codle(tia viam pandunt ; fternüntque ; &

caftitas, quain terris excolitur Numinisip-

quám in monte myrrba ,. & colle

:buri:.

fius imaginem fuis imprimit cultoribus , quá

-

«t8,

velin via beatitate donentur ceele(tis patriz 5

I

Ponfa caítitatis cultrix non pratorum vi-

non enimcaftitas probro laborat fterilitatis ;

reta, von vallium amoeena , fed labo-

led foccunda parens ceterarum virtutum ,

riofos collium aícenfus , ac montium

