ita fe gerentem: Beatus , qui tenelir , &&

allider paruulos fuos, ad petram : Scimus

à tergo relinquerent. duri(fimamn nonagintag

ak?fie

Ncmo interna fruttur malacia nifi pravis affe&tibus fcdätïs. 5Ig

alexipharmacum ex vipera confici , quz fi

imponere; pravósque affetus luxuriz, in*

vidize, amoris , odij , ambitionis ad regu-

vivat , necem infert ; ( moriatur ; vitam pa*

zit; vivitenim , ut cum veneno neces [par*

lam revocare reCtz rationis ; cum qua con-

fonam efficiant harmoniam.

PeritusCithae

gat; moritur veró , ut cumpharmaco vitam

1. Corintbi

tueatur, — Quis nefciat, pravosaffectus vipe«

roedus fuit Apoftolus , cum dixerit, Ca»

$.

ris quamfimillimos? 'perimunt enim,nifipes

ffigo corpus-meum , G in fervitutem redigo,

zeant ; mortem inferunt , fi vivant 5 proflere

Viri probieft , quotidie citharam fuorum af-

nuntfi (lent: fin veró profligentur;fublevant;

fe&tuum examinare, iracundiam coércere ,

invidiam reprehendere , . effroenem libidi-

erigunt , dum cadunt ; vires ftandi fuppe-

ditànt , cum viribus deflituuntur 5 & vitam

nem compeícere, & jugiter fomnolentiam

ftimulare , fegnitiem pungere, G incitare ;

promovent, cüm moriuntur praviaffectus :

letitize froenum inijcere, & triftitiam miti«

quám felix ,' quàm beatus , qui parvulos

fuos , feu pravos affectus in incunabulis alli-

gare , nt tandem omnes affectus in harmo-

niam confentiant rectz rationi confonam.,

i»

dit ad petram , feu duritiem mortificationis,

d

Neque hoc mortis genus my(terio va-

Internorum moderationem affectuum;

234

«at;vult David , hos parvulos ad petram

quà Janimi pax ; & tranquillitas promove-

allidis quia fi gladio enecarentur , fi flammá

tur, fymbolicé cithara exprimit , cujus fides

ad coníonam (int harmoniam eductz ; nulla

extinguerentur , fi veneno interficerentur ;

in homine harmonia Dso gratior , quàm ft

minimé in fuo fupplicio calamitatem expri-

motus omnes animi , tum concupifcentis ;

merent , quam nobis inferunt : fed allifa

tum irafcentis ad regularn , normámque re-

ad petram prava affedtio fuo fe pondere op-

primit, & ideo perit ,. vitámque parit ;

&z rationis componantur , fi à re&otramite

deflectentes ad confonantiam trahantur, &

quia prepiüs cohzret faxo : idque nobis

contingere ufu folet , cüm pravis affecti-

& rebellantes omnino vincantur , proftere

nantürque , ad quod nos invitat exemplo

bus terrenis inhiamus , vel carnis abripi-

gmur illecebris , noflram enim necem ipfi

fortiós , quàm verbo Magifler Chriftus ,

aobis inferimus,

Fugienda funt terrena ,

inquiens , qui vult venire post me ,. abne«

Serm-de S,

refiliendum eft à carnis voluptatibus ; ex-*

get femetipfum , quafi dicat ; ait S, Ber-

Andrea,

tinguendi penitus funt fuis in initijs pravi

nardus, qui me defiderat , fe defpiciat , qu&

vult facere voluntatem meamy difcat fuam

affe&tus: nec debet quisque fibi fidere, cum

periculofiorem infidiatorem , hoftémque

rangere, non melatet , plurimum id labo-

detericrem fe ipfo nemo habeat; neque cum

ris exigere, prafertim fi pravi affeclus diu

Ác ipfo fatis tutas, quis habet inducias: quia

in corde adoleverint; fed quod pugnantent

ad bellum nafcitur homo , cujus vita tefte

fatigat, vincentem etiam coronat : quàód

fi non ftatim pravi affectus profternantur ,

N UEL

Jobo: militia eff fuper terram , neceíse eft ,

Íemper in armis excubet , cui eordi eft vi-

egradatim niti ad victoriam debemus : non

íftatim pugnantes in caflris , cum primüm

é&oria de proítratis pravis affe&libus repor*

tanda, — Quód fi hoc in bello quis corruati,

gladios nudant , irruüntque in hoftem, vi«

&oriamn fibi comparant, fed diu ipfis pugs

non propierea defperandum eít, fed ftatim

refurgendum , imé,fi iterum corruat , ite-

nandum eft, ut per plura inflicta vulnera,

rum Deiope refurgendum: nunquam enim

plurésque fparfas czedes, viam fibi ad trium-

Deus refipifcentem defpicit ; nec reijcit ad

phum íflernant , paulatim augmenta pro«

fe confugientem $ fi non definat ex lapfu

veniunt , & quamvis exipuus é fuo fonte

exiliat rivulus , per nova tamen incremerne

furgere, non definit Dcus volentem furge-

«

tg » flatim erigere.

Y

ta , novásque rivulorum adjecliones excres

(cit in lumen, & hoc novis augmentis nos

men plerumqueobtinet maris.

ueOMa

)4»

T'utiàs per gradus ad altiora confcendi-

mus , quàm íi ugico ftatim volatu velimus

EHumani afleldus tunc gmtam'ex-

bibeut barmoniam , ff fides cithare «-

fuprema attingere fa(ligia , idque cum non

lateret Abimelechum , cum fe Regem to-

anulantes , ita gradatim attemperentur y

tius populi falutari ambiret ; non coégit

donec retle vationi pleué

Concilium ; fed cognatorum duntaxat con*

confonent,

a

ventum : — 4dbzt. Abimelech filius. Jerobaat

im Sycbem ad fratres matris [ua

v

*

quserit

32

I diffonos re&a rationi experiatur quis

,A;'j'm*z'c. 5&.

"m affectus ,. cithareedum imitetur , qui

Abulen(üs, cur unius duntaxat pagi Prin-:

9.

difcordes inter fe Gides ad muficalem ]e-

ceps voluerit meminiffe , & coníalutari ;

2« 3.

gemattemperat , donec in fymphoniam con-

cum reliquas urbes, regnum totum enanciíci

fentiant: vir probus turbatos inter fe alfe»

eodem modo poffet ? refpondétque , quód

&us condliat ; utinterng tranquillitati ,

tametfi intenderit toti dominari populo ,

ac religioíz paci non contradicant; ut enim

non tamen totum ílatim voluit regnum

reóté Platos animus nofler citharoedus eft,

fibi comparare , fed tantüm per partes , ne

,

A

& corpus cithara, ad hunc cithateedum

fi fimul ctotum ambiat , tctum etiam per-

Pf"zfg' uf

dat , aitipfe : bimelecb toti iutendebar. 1 cap. 9«

pertinet fides tentare , legem oculis, nor-

mam linguz , modumautibus , manibuüsque

gopulo dominari : «elelat tamen priis do- $9die.

eunATE

Feraui de dfelilua fu. l,

t

220

*ïbifïcrtatïlo X

gusnari Siebima:tä » Ut poffet. tuuc accipere

chre Tertuilïanus'. 'Sz'gz;ia'e;m , 66 illa HE£o piy, de u';zie-

reliquum Ifrael ; facilius erat à paucis ado-

dum arbuflula , fed flipiribus adbue ,. U una cap., x*

:ä

rari ; quàm à cun&to populocoli; ut fuper

furcula etiam nunc. fimul de fcrobibua ori-

omnes faciliüs regnum acciperer , maluit

untur , ineff propria vis anima j VET

per partes Principatum adipifci , — quàm

ro temporis vatione remoratur coalefcens ,

mm

ftatim totum enancifci regnum ;. moderari

& coadolefcens vobori fuo ,. douec atas adim-

maluit ambitionem ,. quàm pleno impetu

leat babitum , quo natura fungatur , aut

*

finere fe ab ipfa abripi

*

Sichimitarum

uude mox illa , & frutices inoculantur , &

urbe poffefsá arduum non fuit alias fuo

folia formautur , && germina inflautur , &

dominatui fubijcere civitates ,. fuümque

fofculi piuguntur , & fucei condiuntur ,

Imperium ad univerfum extendere popu-

Cuüm ad proceram pervenerint. atbo-

36.

res celüitudinem . obnoxia fiunt ventorum

]um.

Pluribus , qui fentit , e pravis tur-

bari intus affe&tibus, minimé ei defperan.

violentijs , 2ftuum ardoribus , gelideque

$j 95

dum , fi omnes ftatim , non fperat , foré ,

hyemis gelidis rigoribus , quibus fuftinen-

ut proflernat ; fatís, fi unum, velalterum

dis cum minime pares fint , dant; poenas

vincat , fingulósque fucceffivé impetat ,

preproperi afcenfus ; & A bjetes laetata funt

ut omnes dominio fubijciat rectze rationis,

fuper Luciferi lapfum ,feu fuper poenam 5

i.

Scio Zachzumi ardore magis devotio-

quam fubire fuit coaCtus: id eft, ait Hugo

nis , quàm curiofitatis ftimulo Sychomori

Gardinalis: "rígcipes feculi , qui per Cede

fed fcio etiam

confcendiffe faftigium ;

v05 Libani , €9 AAbjetes /yluarum exprimune

Chriftum monuifle defcenfum , ut tutiüs

tur ,5 etantur de. Principis ruina , quafi

'Zm'. I9«

pergradusafcenderet, — Pracurrens afcendit

femoto obflaculo ambitus fiat. expeditior.

in arborem Sycbomorum , ut videret. eum.»,

Letatz funt Cedri ,. feu Principes fzeculi ;

quia arbitrantur in eorundem verti injurie

nimirum rapido curfu , perniciffimóque

volatu ,. ac compendiofo afcenfu culmen

am , fi quispiam absque temporis fuflra-

fed

ad

prazfumpfit perfeclionis attingere ,

gio culmen infcenderit. Principatus ,

Chriitus juffit ," eum ab eo defcendere cul-

quem nonnifi per gradus confcenderunt ,

mine; neforté lapfum pateretur. gravio-

quotquot ejus tenent fafligium.

Idque ut

LAu£, Y9,.

rem: Zacbee fefinans de[cende * non pro-

Samuel poftulantibus Regnum indicaret; Re-

hibuit eum tenere eminentie fafligium ,

gis ingenium declaravit , inquiens ,. coz//z-

L]

fed rationabilem edocuit ordinem

3

fubita

zuet fibi Tribunos , &9 Ceuturiones , non

dixit Centuriones , & Tribunos, ut difce-

fiquidem probantur incauta , & hec crebris

inveniuntur obnoxia difcriminibus, pulchre

rent nou per faltum , fed per gradumafcen-

1

,Sfj'mg $4

Chryfologus,

Defcende , ut deponas tanta

dendum eíffe ; nimirum ex dignitate tribu-

fraudis onera , pondera cupiditata , molem

nitia ad ampliorem Centurionis 5 quia üt

ulararum ,| magiflerium Publicani ,^ exa-

recté D. Gregorius Magnus.

Tribuni funt,

Inf, Regz.$,-

&ioni crudeliffma Principatum 5, ut expe-

qui incipiunt . Centuriones ,. cum in [piri-

a

ditus poflea 4ntves paupertatis gymna[ium.ss

tuali Magiflerio. perficiuntur. ,. & fubdit

paucis interjectis : E/e£los quidem per vir:

difcipulatum mifericordia , pietatis ufum.s,

patientia difciplinam , ut ad fludia vir-

tutum — gradus profeifcentes oflendimus

putum , [cientiam dsvinitatis , tolerantiam

nimirum cum Regiís inaugurandi populo de-

claratur ingenium , Rex edocetur per gra-

pa]ionum , phiefopbiam mortís ,. atques

gnter vitalis lgni ardua jam perfetius. a-

dus conícendere , íuósque promovere pes

vendas : in fublime niti , faftigiáümque a-

gradus , G non priüs Centuriones , quàm

Ícendere perfectionis , cuilibet datur laudi;

Tribunos eligere,

Ab imperfeétioribus ad

fitamen ita conícendat, ut permaneat j ute

perfeäiora evehi ratio ipfa edocet, imó:&

ue afcenfus lap(ui obnoxius non fit , per

ipía emulatio patienter fuffert , & invidia

minüs acerbétolerat; fed flatim ad gradum

partes faítigium adeamus perfeélionis : ra*

idus enim curfus, & celerrimus lapfui fa-

füpremum pervenire volucribus pennis ali-

cujus favoris, vel etiam auri praeítigijs,ad in*

ciliüs fitobnoxius , quàm virtuti inferviat ?

non carent periculo , quz ftatim adeuntur

vidiam excitat ; ad fuum evomendum virus

€4p. Y4.

«ulmina, idquenos edocet Iíaias: exemplo

zemulationem inftigat , ac indignationem in-

Luciferi celerrimum procurantis afcenfum :

flammat in reliquis , qui merito , & virtute

cecidifli de celo Lucifer: & addit: Abjetes,

majores egré ferunt in pumilione cglücudi-

& Cedros lap(ui plaufife, fubdens: 4ójeres

nem dignitatis,

37*

quoque latata [unt fuper te ,& Cedri Lybani ;

Non fperet quispiam plenosde proftra-

nimirum quia Cedrus cacuminis celfitadine

tis pravis affe&ibus referre triumphos, nifi

quamvis alias fuperemineat arbores , non

fingulos gradatim per ftudia virtutum pro-

tamen ítatim fuüummam illam enanciícitur cel-

flraverit; lucrari vitam non fperet ,quiquo*

fitudinem ;

fed plurium decurrentium

tidié fibi,fuisque non immoritur pravis affe-

annorum effluxu, prolixoque terbporum

&ibus;quia ubi affe&tus vivunt , ibi virtus,vel

ceecutit,vel moritur : hinc David enixim De-

ecurfu ; & quia Cedri Libani obfervárunt

Luciferum vano iünflatum tumore fummam

um rogavit ,ut lumen ei impertiret,quo men-

ftatim attigiffe eminentiam ,. eius plaufere

tis fue turbatores videret,eós.; prolterneret.

laplui inconiulti alcenaós pediflequo , pul-

Revela octilos teos ,& confiderabo mirabilia P(alm,isg,

[

Nero interna fruiturmalacianifi pravis affe&ibusfedatis. 221

-d' lnï-

de lege tua , quali diceret , non me latet

eáque eft animi dignitas , ut veluti in arce

F.P'.nv

pijffime Deus, in lege tua fublimia, & in-

pofitus fingulis dominetur montibus , qui-

accefa contineri fecreta

?

*

bus fi froena injecerit; & ad regulam com-

ied ego homo

fum ex humo compactus , . carne preffus ,

pofuerit re&z rationis , tranquillitate poti»

variisque obnoxius infurgentibus in me af*

tur, quà ccclefti quadam in terris donatur

fectibus; nequeício , quanta fit viseorum ,

beatitate , recté Auguftinus,

Beatt Paci-

l

Lib.x. de

qui meutem ineam turbant , excecántque :

fícé (Cait) i fe ipfis , /qm'zz Omnes Animi TW ovy, Démis

enixim igitur pietatis tuz rogo viícera , ut

u cOmponunt s fubyciuntgue rationi? Beati, nienp. Ze

digneris meos aperireoculos , offusámque

qui carnis concupifcentijs edomitis Regnumca .

à tumultuantibus affe&tibus difpellere cali-

féunt Dei , in quo nibil non ordine agitur , $n

)f

inem. "Nimirum rogavit, ut cognofceret,

quo mens imperat , nonreluttantibus famulie

quos flatimabigeret, velradicitüs convelle-

fén corpora. fenfibus , haec. fiquidem eft illa

ret noxios affectus,' quia ut fcité Seneca lo»

pax nafcente in terris Redemptore, ab An*

| Epift, 85.

quens de affectibus humanis,

Facilius eff

gelis ptoclamata hominibus bonz volunta-

initía eorum probibere quam impetum vegee

tis,

ve , fi enim adoleverint , fi virium fubje-

Verüm hac animi pax nonnifi per pug.

39

rintincrementa, fi toto impetu infolefcere

nas obtinetur ; idque ut nos Deus edoceret ;

ceperint , nonnifi difficulter coércentur ,

nonnifi inter bellicos tubarum clangores

froenáque ijsdem inijciuntur , quia ficut in

Moyfi fuam tradidit legem , quia nimirum

ad caftra vocamur , ad confliéctus invitamu£

pizceps dato corpori nullum fui eft arbi-

trium , fed irrevocabilis pracipitatio ;; &

ab eo, qui fuam nobis legem dedit ; non fpe-

omne, quod ratio fuggerere poffet, con-

retfore, ut potis fit legern fervare, quicon-

tra hoftes legis pugnare detredtat : carnis

filium abícindit; perinde animus nofter, fi

in pravos quosdam affectus fe. projecerit ,

illicia , mundi illecebras , doemonis verfue

haud facilé impetum reprimit , & natura

tias nemo vincit fine pugna;. fxviuntblandis.

ad vitium prona finit, íe ad ipíum trahi,

menta carnis , cum alliciunt ; enecant affe-

Hinc nuilum fanius , opportuniüsque con-

étus concupifcentiz quando infurgunt , &

fillum , quàm flatim in ipfo limine ijsdem

eblandiuntur; imó ne infurgant ad interne-

infurgentbus ob(iftere ; in cunis eos pra-

cionem , non reícindendi funt , fed radicitüs

focare antequam vires enancifcantur ; hac

evellendi: qui malz atborisramos amputat;

pugna paci confulitur , & tranauillitati ani*

& non radices convellit , nil effiit, quia

nói, quinon Íinitur tamultuantium affe&tu-

repullulant jramufculij qui, fi iterum am-

um fluctibus exagitari.

putentur falva radice ; itezum progermie

nant

L]

*

39.

Hac eft illa tanquillitas ; quà ni!

'opta-

animi infolefcentes affectus feptena

bilius ; hzc illa pax , quà vircutum florent

illa imitantur hydree capita, qua íolo ferro

Ítudia: co&rcitá enim irá, diremptis emu-

amputata in alia repuliulárunt , donec fetro

Mi R:;.S.

lationibus . deletis perpetua oblivione irro-

adderetur ignis, quo radix ipía penitus ex»

gatis injurijs , ac fedatá cxterorum affcctuum

tingueretur , ac cinefieret,

40«

tumultuantium turbá pax firma , & diuturna

Iracundia , & amor duo funtin homine -

intus in animo inílituitur , ubi nec tubz , nec

violentiffimi affectus , qui leges non ad-

litui audiuntur ; & pietas erga Deum ,quee

mittunt , nifi(erias , & feveras , neque

turbulentiffimorum affe&uum procellá pe-

delentur nifi ferro, & igne ; nií1 radicibus

nitüs obruta eífe videbatur , & flüctibus ve-

evulfis.

lra fiquidem non ut plerique alij

getior emergit , & reliquarum virtutum

affectus ,animum folicitat; verüm , & ab*

laudata caterva ad omnes efllorefcit delicias.

ducit , imb & przecipitat : & licét nemo

Nemo non videt , quanta fit animi noflri

velit adeó graviter hoftem ferire, ut impa-

tranquillitas ; f1 tumultuantium affectuum

&am in vulnere manum relinquat , & quam

fedatis fluctibus ,. fibimet vacet,

Duz ei--

ab ictu inflicto non valeat retrahere ; nihil-

dem iniunt facultates ceteris praeftantiores ,

ominus hujus indolis eftira, qua vixreiro-

inrellectus , & voluntas,illo rerum omn:ium

trahitur ,. cum longiüs excandefcere ce.

apprehendit ipecies ,. per fingula ditcurrit

3

L

Pic

& putárim erráffe priícos Poétas ,

fpatia.cuivs ope jipfo tempore eít homo rapi-

qui gehennales inter furias iram non re.,

dior , fyderibus velocior ; néc ullo indiget

tulerint, cüm hzc à nullo abhorreat ícelere,

Empedoclis fanguine; nullo Zenonis igne ;

utíi quem ira fuo fulmine feriendum de-

nuiiis Pychagore numeris, Voluntate fertur

ftinavit , leniri haud aliter poffit, nec ejus'

in amorem , & odium ; intelledtu autem

flamma fopiri , quàm multi fanguinis pro-

h

vera difcernit à falfis, invetligat remota , ab-

fufione,

Naturam ira imitatur pyritis la-

ftrufa cognoícit, & quó in eo przftando a-

pidis, qui quacunque ex parte cum filice

cutior eft , & folertior; eó praítantiori pol.

collidatur , ignem evibrat , quia Proverb,

let ingenio , quó fingula quamvis abdita pe-

cap. 29.

Vir iracundus provocat vixas z &

nettat, terrarum partes quamvis disjunctif-

qui proni funt ad iram , hi procliviores funt

fimas peragrat ; Oceani tractus quamvis in-

adomnia fcelera; & vix elt ulla peflis , quae

ter fe (e longé, latéque diffufo divortio dif.

lethalius hominem inficiat, corrumpátque ,

Nanm t

fitos traijcit ; imó & in coelum avolat , &

quàm affectus irz , & invidiz.

ex-rempore intimiora pervadit terra vifcera:

vum flultum interficit aÀracundia ,. & par«-

Ferani de dfcilibus 10na — d.

Ee a

yuium

yjin. t

L

222

Difïe;tatïo »s |

vulum occidit. £nvidia,

Itáque fratres a*

tellus ipfa fraterno fanguine immerlax Si-

Liä. ET dg

ciit.

mantifimi, ( ait Auguflinus) we obfecro ,

chem in campum contra alios prodit arma*

tantum malum nobis indutamus 5 anima

tus: dederunt illi feptuaginta pondo avgenti

zuorbum , vationis tenebras , 4 Deo.aliena-

de fauo Baalbaritb , qui conduxit fibi ex eo

iudicicapo.

tonem , oblivionem familiaritatis , princi^

viros inopes , &'vagos , fecutíaue funt 'eum,

pium bellovum ,. plenitudinem calamitatum ,

& venit in domum patris fui in Ephra , &9

Demonem pe[rmum , qui quidem tantó ma*

occidit frarres fuos. filios Terobaal feptua-

g cavendus esl ,. quó plures quotidie in-

giuta viros fuper lapidem unum.

Quot

WIldit &

Ítrages , quot clades ab uno depravati defi-

$. VI.

derij affe&tu , ab uno ambitionis tumore

eruperunt ; non íatis fuit Abimelecho Nu*

Pravi omnes. affetius , mfe featun

minis Fanum expilàífe ; ;nifi in fratres de-

coerceaptur , hominem. ab interua

bacchatus , *eorümque fufo cruore ebrius

gehennalibus fe furijs adfcivitfet , & quam-

deijciuut animi tranquillitate.

vis nulla peftiferz ambitionis przceffiffent

4t-

On folüm affectus irze , & invidie

exempla ab Abimelecho patrata, fuperfunt

tamen fem

| hominem ab interna deijciunt tran-

»

P

erexecranda &qué ; 3.aC'd€teüanf

dà facinora.

s

- quillitate; verüm & alij pravi affe-

€tus , qui nifi coerceantur; internum ho-

Tta eft fi femel turbulentuis ambitio-

43*

minem turbulentioribus exagitant motibus,

nis tumor , pravique defiderij affectus.ani-

quibus miferé fluctuat; & plerunj; in Ícopu-

moinfederit, mentémque hominis poffede-

los impingit delictorum : hos inter affectus

rit, pacem cordis corrumpit , animi trane

turbulentiores ; agmen viderur ducere im-

quillitatem pervertit , nfentis malaciam tur»

modicum honoris , dignitatsque defide-

bat, omiia evertit , quafsitque-ad feralemy

intetnecionem 5 2442 ambitio , ut notat

un,

rium , ambitionis parens ; & licet ambitio

furfum nitatur ,

adeó tamen

intume»

Arias Montanus z» cap. 9. Judic. A "tu-

In Cap, ^"

fcit; totimque homninem inflat , ut plerumq;

multus , atque turbas praetpiti impetu ar-

-J'udic,

eum disrumpat, perdátque ; ignorat naturz

ripit , G compofite Reipublica vuinam , in-a

legcs ambitionis vernula ; & eos duntaxat

qua fe fe etiam involuat , molitur: idpra-

cognatos agnofcit, quos incrementis putat

füitit in Abimelecho , qui«üm primüm ce-

profututos: fin veró atbitretur ipfos, vel pa-

pit pravo hoc atfe&u in corde turbari , men-

rentés fibi obicem injecturos ad affecutionem

téque fluctuare,ftatim maturavit ftrages , &

concupiti honoris,naturam exuit hominis, &

fratribus necem intulit , totámque Rempub.

lj

tranfit in truculentiffimam feram, — Nullus

licam -peticulofiffimà 'turbavit procellá ,

Eurus , Notüsque laxatis habenis tot exci-

commovittempeflate: quia quos corruptus

tat in mare procellas , quot ambitio fluctus

hic affectus inficit , czcitas ad extrema per-

commovet in animo decumanis turbulentios

trahit flagitia : 'de hisce enim loquens Da-

res : tametíi excelfis przfertim fit ingenijs

vid ajebat: Ne/cierunt ,'neque intellexerunts

innutrita, & non dicterijs fugilletur, fed adu-

in tenebris ambulant , mouebuntur -omuia

lationibus extollatur; oninium tamen paci

f«ndamenta terra,

Nimirum przviderat

P./kl. 8rn

deprehenditur advería ; omnium tranquilli-

Regius Pfaltes feralem facerdotum , Ponti-

tati inimica: ubi enim ambitio intumefcit ,

ficimq; ambitionem; quià truculenti livo-

ibi cordis tranquillitas , menusque malacia

ris tenebris obcscati , mundi Redempto-

exulat; non inflatur ambitio, quin procel-

rem incrucem erant acturi; & pradicitfolem

las cieat , fluctuantes cogitationes excitet ;

tenebris tunc ;deturpandum , 'elocandos.

montes , faxa horrendis concuffionibus con«

congeftisque tetrorum confiliorum nubibus

fus déque animum vertat.

terenda, tellurem multiplici motu, fcifsá-

Teítis Abimelech ancillee filius ? Is de-

42«

que dilacerandam , & omnia horrifíona tur*

fhortuo patre eos ambitionis fovit fpiritus ,

banda confufione,

Illud enim Davidis ;;

ut fibi Regnum nefarijs , deteftandisque ar-

movebuntur omnia fundamenta terrz , wunc

*P;falm, $1.

3udic. cap.

tibus procuraverit, fuerítque enactus. — 4-

impletum fuit innece ChriftiDomini , quan-

9.

bijt Abimelecb filius Terobaal in Sicbem ad

do terra motafuit , & petrzfciffe, & Pon-

fratres matris fug , & locutus efl ad eos , &5

tifices Hebreorum facrilega ambitione tu«

ad omnem. cognationem domus matris fua

midi , ac czci; adnixi fuerunt coeli Conditos

&t g,

dicens : loquimini ad omnes viros Sichem :

rem in terris perdere , & cruci affigere ,

quid vobis eff melis , ut dominetur vefivi

quem neque protenfa coeli fpatiacapiunt ; &

feptuaginta viri omnes filij Jerobaal , an ut

tunc creaturis omnibus bellum intulit eo-

rumambitio.

dominetur unts vir ? en qua verfutia am-

bitio animos pervertit cognatorum ? en

Hinc Magifler Chriflus fuos erudiens

44,

quibus praítigijs eonfanguinitatis czeteros

ad ftudia mifericordiz exercendae, ait.. Czs

excludit à Regno, quo ipíe folus potiatur ?

facis eleemofynam noli tuba canere ante te ,

Mattb d.

profani Numinis fana. expilantur , pecunize

Jficut Hipocrite f aciunt in Synagogis, C& in.,

divinitati facrate diftrahuntur , arz deítru-

vicis, ut bonorificentur ab bominibus, Vult

.

?

exundat

absque

untur, templa fo;o &quantur

Magifter Chriítus Iüostifcipulos

3mme

P4

"Nemointerna fruitur malacia mü pravis Affe&tibusfedatis, 22$

hmbitionis timore exercitiis Vacate "virtue

: rambiti-onis'inflationem detumefcere, & ip-

fam ambitionem exterminandam , & ad in»

tum: qui enim ambitione inflantur , hono-

rem evanidum, aurámque popularem , &

feros detrudendàm : Et erir $n die illa cum T[9i4 w

Ub

laudis gloriolam ambientes tubá canunt :

'requiem dederit tibi Deus.à labore tuo , & 4

"

fed cur fonitum tube cum profufis ne&tit

-concufhone tua & à [ervitute durA, quam an-

Chriftus eleemofynis ; 'eum facia 'eleemofy-

4e fervitfli, fumes parabolam iflam .contra

nam noli tubá canere , quz affinitas. tubee

"Regem:Babylonis , nimirum contra ambi-

um eleemofyna? clangore fiquidem tube

'tiofum, contra tumorem inflati defiderii,pra-

invitantur in caítris milices ad humani : fan*

:vique affectus, -

guiniseffu(ionem; & eleemofynis ad num-

JdFuit:enim

Rex Babylonis, qui Ob'feqüiä

46.

morum profufionem : :fonitutübz excitan-

divino Numini praftanda fibi cupiit arroga-

-£ur,qui caftra fequunturad urbiufn direptio-

'ze, féquetemerarioaufu in Numinum refer-

nes, domorum *xpilationes ; && 'eleemofy-

ye numerum-? :cüm *veró detumuit à faftu,

nis ad exercitia mifericordize , adegenorum

-corruit percuffus, cecidit-exterminatus, om-

levandas miferias : 'fonitu tubze bellum indi-

nia quieverunt, cum eo flante .pacem igno-

citur, oculi,manus , -ardor -animi, :ad arma

'zaverint ; quia fcilicet.non poterant ob vi«

ï

convertuntut, ut ftantes cadant; eleemofynis

»rium imbecillitatem ambitiofo :refiftere,qui

veró eriguntur, qui ceciderant 5 'füblevan-

-cum velletperinde acNumen :coli, alieno

)

:prorfus à divinitate ingenio fingula fuperbo:

tur, qui lapfiin miferias fuerant z tubá bel-

licá nudantur gladii, fpoliantur victi; & cafi

.pede conculcabat , "& omnia fus déque fub« '

vertebat : hic corrupta mentis opinione fibi

homines ; eleemofynis veftiuntur;qui nudi

erant : quz igitur coheerentia tübze cum elee-

:videbatur inter homines INumen.z .cum Ju«

mofyna ? quae affinitas clangoris bellici in-

Amen rationis ambitionis turboin ipfo extine

ftrumenti cum exercitio mifericordize? c/z

-Xerit, tenebris circumfufus cacitatis, crede«

QU TA

"

qnulla fit fides , pietásque :wiris , qui caffra

-bat fe Deum ,non ad ftellas accendendas in -

fequuntur ? .nil enim magis videtur ab elee-

-eceliss .fed.ad fydera-extrahenda é coelo , ad :

S'APC h

mofyna diftare, quàm bellica tuba, quce clafz

- bellainferenda Olympo; ad coelos difpolian-

li,

dos, & omnia interris unguibus exaeuris la-

ficum refonansad pugnam vocat,ad vulnera

infligenda ,-ad languinem effundendum; &

-ceranda-: *ut 'igitur Ifaias tranqu llitatem

eleemofyna ad miterias depellendas; veftium

'fpondeat , ambitiófum prorfus exterminane

Íciffuras, & vulnerarefatciendajac ,,pe.cu*niivam

dum affervit ; quia pacis olea iibi fronde-

'tefundendatn,

*

'fcere nequitac virere , ubi depravati affectus

. Tfatetfi non bene videantur 'tuba, &

3nflatus : Aquilo rigidam advehit: brumam.;

4f.

"mifericordia fimuí coharere,nihilominus ait

-mecibi poteft tranquillitasflorere, ubi mens

'Chryfologus , fj cumeleemofyna tumor ne-

; pravis exagitata àffectibus jugiter fluctuat.

:Klatur ambitionis,recté cum bellica cuba co-

- Placidze «in pacis gremio -quiefcebant

L2

'pulatur , :quia tunc mifericordia : tranfit in

'Hebrzi quamdiu Abfolon delirio non:exat-

'bellum; :& periculo fervit ipfum fubfidium,

'fit ambitionis ; :at:cum primüm :cepit pefli-

ipfümque levamen'opprimit, auxilium dam-

/ferà ambitüs flammá inardefcere , *pravóque

M. in

um infert-, fuppetiz :gravamen 'adferunt;

- defiderio fceptro regali inhiare ; flatim:dif-

'quia ambitio bencfaciendo deflruit; oppitu-

'fidentia fraterna capita -lethalia -concipiünt

»odia, paranturarma., acceríuntur milites,

Jando ad caítravocat; & profufis -eleemo-

Íynis bellum inftruit, quo omnia turbantur,

- defudant. bella, «exundant pericula, turba-

& à vitio fcdeé derurpantur :5 :nimirum

tur tranquillitas,cietur tempeftas infami nau-

ubi pravus animi affectus virtutis affociatut

fragio plures abforbitura: Iraque :egreffus 2«Reg-18,

'€xercitio cordis tranquillitati bellum indicit,

eff populue in campum contra Ifradl, & fa-

um efl prelium in faltu Epbraim , &5 cofue

[

pacémque :adigit abire 'extorrem : quam-

-obrem bene tubá : dicitur canere , qui ambie

eft ibi populus Ifrael ab'exercitu David , fa-

'tionis tummore eam -inflat, :uteleemofyna ,

&áque efl plagamagna in die illaviginti mil-

quameelargitur;omnibusinnotefcat, ut inde

lium , quia pravus affectus Abfolonis non fo-

7jalm. u

'evanidum aucupetur :honorem:5 laudisque

lüm -«cordis malaciam turbavit, -mentísque

hauriatgloriolam : 'hincChryfologus : :Zese

:pacem abegit; verüm & totius populi tran-

zubayquia talis eleemofyna boflilis eff non ci- — :quillitatem -armorum :tumultu . cerrupit ;

Sera, 9.

vilis ; non mifericordia :deditayfed clamori,

'cruoris effufione fosdavit , enectísque homi-

feditionise vernula ,non alumna pietatá ; -o-

nibus funeftavit, campos arboribus, & fructi-.

;bus fpoliavit;lucos,fylvásque fuccendit,cam-

flentationis nundinatio , -mon .commerctum

charitatis : vocat pravum hunc ambitionis

pos lacteisque herbas fanguine irrigavit ?

affe&um, (eu defiderium'honoris, feZitio-

unus'in Abfolóne depravatus affectus innu-

zi vernulam , quia nimirum feditio femper

meras diffeminavit in campis ftrages, czedése

"m

eft ambitionis pediffequa, & ubi pravushic

que cruentas, ac ferales clades, quibus luxes

affectus tumet, 1bi nulla tranquillitas , fed

runtprivatz maritis viduz , planxerunt 97«

zeftus flu&tuans, procella fzviens, tempeftas

bati parentibus filii , -ulluláruntfoedatz fane

furens;unde fcitélfaias promiffurus quietem

guine Matronz j fuorum-cruentæ.nec'i.fpon.

tertze jugibus attritae concuffionibus, mole-

forum fuerunt illachrymatz puellz , & om«

ftisque laffataa perturbationibus,vultomnem

nia oppleta horrore, fo:data cruore, fuae-

Ee3

ftata

[

224

Diflertatio X,

Hlomil de

ftata cadaveribus , quia ut ait Chryfoftomus;

mo coelo ferales flammas, non evocavit £ gez

"Abjalemo

Difponitur properó bellum , acies dirigitur,

hennali fpecu debacchantes Megeras ; non

guana paratur , cognata claffes in femet ar-

armavit ad pugnam elementa ; non excita-

de[cunt, inde parricida exercitum. contra

vit montes, qui fuis lapidibus delinquentes

patrem. inflammat : neque fanguinis neceffi-

obruerent, nonterrz finum difcidit,ut uni-

tudo , nec jura cognationis militum valuere

co hiatu fceleratos deglutiret Orcus; fed

furori froena injicere, neque ardorem coét-

mutuum malum affe&tum prodire permifit

cere, neque. infultus compefcere ; quinimó

incampum , quó utriusque partis ferale,

unacum pravo affectu,cum perverfo regnan-

cruentümque non dubitaretur excidium.

di de(iderio , cum fraudulenta imperandi li-

Bellum ftatim indixerunt pravi affectus;

$o,

bidine, virium fubic incrementum furor, qui

& pacem, quam intus é corde abegerant, e-

ferro debacchatus , & igne luétuofiffimà cla-

tiam exteriüs exulem,& extorrem voluerunt

de omnia funeítavit,. &.cum primüm pra-

ab hominibus inter quos tubarü clangoribus

vus affsctus Ab(olonem poffedit, non folüm

clafficum cepit ftatim obílrepere;&diffidium

omnem ipíe à fe quietem abegit; verüm &

pravorum affectuum incepit manus armare

extra fe bellum indixit, ut pax exularet,tran.

diftricto ferro, gladios nudare,acuete, vibra.

| !lw- m

quillitas perturbaretur, & omnia fus déque

te, in acie jaculorum nimbos jacere, telorum

lachrymis, & fanguine madida fubverteren-

procellas excitate, pulvereas nubes , clamo-

tur.

Verüm dum transfoffo & pectore pen-

res inconditos, pugnantium ílrepitus mili«

duli é quercu Abfolonis pravus exhalavit af*

tum, cypeorum collifiones , gladiorum

fe&tus;ac regnandi defiderium , fimülque tu-

ictus, nodtem,diem, luctum, neces, horro-

mor ambitionis detumuit ; pax rediit , &

Á

rem vafta commifcere confufione , quá cotie

48

cranquillitas refloruit.

ciduntur agmina, difrumpuntur legiones,

Malus affe&us nihil non machínatur ad

vulnerantur milites, funditur fanguis , ob»

( perniciem, nihil non molitur ad invehendam

tegitur tellus fauciis, enectisque cadave-

calamitatem, nihil non meditatur ad tur-

ribus , & civitas ipfa Sichimitarum tota e-

bandam tranquillitatem , pacémque cordis

vettitur , domus expilantur, fale fparguntue

abigendam; hinc evangelicus ille pater filii

platee, foecunditasomnis impeditur; Abi-

melechus occumbit, Sichimite flammis in-

prodigi tamdiu patienter tulit errores filii

indulgentis libidini, quamdiu pravus nullus

tereunt , & ipfum Baalberith cinerefcit ade

uftum.

affe&tus fraternz paci. adverfaretur: at cum

Has omnes (trages , cladésque cru-

zeduce prodigo noviffet fratrem natu majo-

entas nónnifi pravi excitárunt affectus , qui

rem odio inflammari, ftatim cucurrit frater-

plerumque audaciá plus quàm Scythicá,fzevi«

. £ut,15,

nam charitatem anxio corde fuafurus: Is4i-

tiá plus quàm batbará , immanitate. plus

gnatus eft, & nolebat introire : pater ergo il-

quàm belluina feviunt , graffantürque, &

i

lius egreffus cepit rogare illum ; fed cur non

ubique debacchantur pacem exterminantes ,

tranquillitatem deturbantes, & omnia horroe

ftatim egreffus . eft falacem filium revocatu-

rus? & non diítulerit flammam fopire indi-

re, &ferali opplentes confufione.

3'&:». -æ.

gnationis? reípondet $. Chryfologus: quia

$. VII.

f

€or patris anxium variis artlatur motibus

fíliorum ,. &5 suer diverfos pígnorum. cafus,

Pravus affeit? efliintzs noceniior,

