ultior adeo invaluit, ut tandem pravalue-

carináà dehifcens me

rgitu.; ad inclu&abilc

rit, fitimque fuamauti expleturus Judas Ma-

naufragium.

Profiliunt ut vulpe-

IO,

gi(trum vendiderit,

Obfiftendum omnino,eft & quidem (uis

cule immodici affsflus, fed nifi ftatim abi-

fub initiis , antequam adolefcant , virésque

gantur vineas noftras demoliuntur.

acquirant, immodicis hifce animi affectibus.,

Hinc monemur, has vulpeculas adhuc

1

I mmwä

Stabulantur hydrá peiores Lerneá in animo

4n adolefcentia, cunisque procul abigere ;

ferz, fi in ipfo impuné infolefcant immodici

Li

Capite nobis vulpesparvulas, que demoliun-.

affectus, debaccbentur protervz paffiones:

*4f Vint4s$, quamvis patvae fint, vires ta»

malé fibi confulit, qui igne, ferróque huic

men acquirunt validiores, & vineas demo-

non ob(iilitmonftro protervi affe&tüs; hanc

liuntur.' Securi fumus ab apro , quem ti-

non profternit hydram;quiomnia ejus capi-

memus; tuti à lupo, quem abigimus; fed

ta ferro nonampurat, igne non. extinguit j

non à vulpibus, quas negligimus; & quam-

repullulznt femper hujus hydra capita,quam-.

vis fingularis ferus non exterminet vifibilie

vis ampurata, nifi altiàs eorum radices igne;

ter vineam, verfipellis tamen calliditas invi-

ferro validiore quisadoriatur, profligétque :

fibiliter vites demolitur, plantas -eradicat,

& unà cum affectibus infurgunt & cognata

arbores exícindit , & vineamtotam deftruit

vitia; ambirio fiquidem incipit repere; ava-

nihil enim vinea prodeít, fivites racemos

ritia cunétanter ferpere; iralemto paffuerum-

nonferant, fi arbores pomis non incurven-

peres invidia livido ore gliícere; imó & lu-

tur, fi plantz ín ipfaarefcant : nil prodeft

xuria infolenter ftatim dehacchari.

Unde

maceries intaéta s fi fpes omnisfrugum are.

cüm primum infolefcunt veluti angues in cu»

fÍcit, Imó (ponfa noníolum vult, has vul-

nis Herculeis abolendi omnino funt immo-

peculas infurgentium paffionum , ac tumul«

dici hi affe&tus, vel coércendi juxra prafcri-

tuantium affectuum abigi; fed etiam | cap&

tum rectz rationis; quia fi femel infurrexe-

jubet;quiafortáffis redirent , í1tantüm abi-

rint, & illicó quávis difruptà cunctatiome.

gerentur ; captae veró non ulteriüs nocent.

non compeícanttr, vires acquirunt , fortids»

Repulit affe&tum infurgentis ire Efau

13.

$.

que nos impetunt, vincüntque, -

À fratre in itinere delinitas, fed quia non

penitus hanc vulpeculam cepit , incepit i«

$. IL

terum excandefcere; necdiuturna inter ipfos

pacis olea efflotuit,

Pluries Saul fuit Da-

Pravi AffeBus niff fuis fuffuen-

vidi reconciliatus , fed quia atfe&tum irz ,

& furoris tantüm abegit, non interfecit,in

£ur án cunabnlis , an nojh*am «do-

lefcunt perniciem.

nova fzpiüs infurrexit. bella, Prafenferat

' Abfolon immodico defiderio imperandi fu--

II.

" Ideo Petrum timori fuo indulfiffe, non

perbientem fuum animum pulfari, fed quia.

quidem ut Chrittum Magiilltum (u-

pravum hunc affeétum non extinxit, cünmy

um defereret, fed utà longé (equere-

primüm flammam accendit, adeó invalu

t

Y

L *

tut; fedquia hunctimorisaffectum | fuis ab

ut non potis ampliüs fuerit eum coércere s

initiis haud abegit, adeo fucctefcendo vali-

non pependiffet € quercu. Abífolon vanitatis.

diores nactus eít vires, ut Petrum vicerit,

fuz captivus , G victus ab immodico impe-.

proltraverítque, cüm enimàlongé fequere-

randi defiderio , fi Imperii cupiditàtem Da-

vidi invifam fuo extinxiffet in exordio, vicif-

tur Magiítrum , à quo flammas hauriebat

charitaus , & ardorem lpiritüs, adeó inte-

fet in cunis.

:

|puiofriguítque, ut flammas quzrens, quibus

Obftandum eit initiis infurgentium

£4.

«alefieret, adignem faétus frigidior Chri-

contra leges rationis affe&tuum ; qui tametfi

ftum negaverit, deferueritque , ficque nón

fuis videantur luderein cunis,adigunt ; ciüm

coércitus fuis fub initiis cimor , utrumque

adoleverint , ad luctum ; & qui videbantur

patravit deliétum, quo fuit Petrus Magi-

Anradice ferpere fine noxa ; cüm creverint.

firum (uum fecutus à longe , & eum dete-

neces inferunt , & Abfolonem ramo (ufzen4

ruit. Scio Evam in terreilri paradifo tantüm

dunt. Gratus fuo foerat parenti Jofeph; at

defideráffe pomum | fcientiz boni, & mali | affedus Doloris, & i

nvidig , amor pattis

in

bl

*

Verani de "Affcitibus Tom, L.

Ddz

214

Differtatio X.

in älium excitavit in fratribus : fed licét hi

nimus ftatim cüm primüm fua pravitate i&-

ab initio jocari potiüs càm fratre videren-

furgit, evellatur etiam in fua radice quia

tur, cümgregem (imul cum fratribus Jofeph

quamvis pravi affe&tus refcindantur in ra-

pavetit, necullam expaverit invidiam ; hac

mis, adhuc fi radices fervaverint, iterum e«

tamen altiüs cepit radices ágere , finnilque

mergent, novique ex illis fuccrefcent ini-

adoleícere in arborem, cüm polymitam ve-

quitatis ramufculi,

ftem Jofepho Pater retexit, quàà cateris di-

Plures funt, qui pravas,& parvas,quas

16.

ftingueretur : Fezérque ei tunicam polymi-

fentiunt affe&tiunculas, oderunt fimul, &

Gmcf. 37,

sam. Videntes autem fvatres ejus,quód plue

'amant; 'eas deteftantur, & illis adhzerent;&

y, Mp

euntla filjjs à Patre amaretur , oderant illum:

quia fecurim ad radicem non admovent, 1ed

i?

simirum invidia acceríivit flatim vires, au-

ramis duntaxat foliorum viriditate luxtirie

étura livorem, &odium; imó & furorem

antibus cultrum adjiciunt, nunquam eas vin»

ferales fuas flammas in aggeftu ftipularum

'€uni5 quin potiüs ab iisdem vincuntur; quia

foventem. 4fceidit ut vifum fomnium re«

fi bis, vel ter pravas has affectiunculas re«

ferret fratribus fuis , que caufa majoris odj

fpuerint ; mox finunt liberiüs fuccrefcere,

feminarium fuit , cüm jam ob chlamydem

'& id affumunt virium, ut vix poffint iisdem

l

polymitain eum fratres adverfarentur , nunc

'obluétari, "Nulle cum pravis affectionibus

furor ignis acceffione, G manipulorum na-

funtinduciz admittendz , fed (latim contra

Gs pabulum, quó fuas enutriret flammas,

ipfás egregié pugnandum , donecexpugnen-

incendium auxit in perniciem Jofephi,quem

tur; & infatigabili , invidtóqueanimo debet

furor fratrum obfcurare in flamma, & - ex-

'quisque eas perfequi? & prefertim turbulen-

n

tinguere igne molicbatur.

Ceperant fra.

tos irz, acfuroris motus, acrésque indigna«

tres in Jofepho odifle polymitam , quia plus

tionis ftimulos, ftatim cüm inforgunt repri-

czterisà Patreamaretur; at cümprimüm vi-

Tere, imó G prorfus extingtüere,G licétmo«

fumàífe fomnium manipulorum fuis retulit

'dicé nonnunquam irafci humanitati detur ,

fratribus; inerecto Jofephi mánipulo cepe.

iram tamen fervare, 'odium fovere,

ifatarii-

runt ipfianimo cadere; 'dejectos fe fateban-

cum eít.

tur,cüm manipulus femniantis erigeretur, &

reliqui profternerentur; fed cur ad tam le-

$. l.

vem farcinam fuccumbere ? unus frattis

manipulus erigitur, & czteri Paleflinz Ath-

Pravis, qui [e ffnit ab initio af

lantes profternuntur ? Nunquid flipula pra-

l? abripi, facilé praceps in ftelera ruiz,

ferendapurpure? & fomnium pratextz ? fi

ddque experimeuto nos edocent "dbfolo«

Principes erant Paleftinze , cur ex ere&ta in

"nis defiderium vesnandi; && Cains

campo flipula dejecti animo profternuntur?

/ánvidia,ac odium in fr4»

Nimirum enata rabies in tunica polymita

^erem Abelem.

ade6 excrevit , ut in fomniatis manipulis

flammarum incremento graffaretur, Jofe-

3 Xtinguendis ire, furorisque ignibüs

17,

phum extin&tura: fi pravum in fratrem affe-

4 ,nulla aptior unda fanguine Salvatoris,

éum fuis przfocáffent in cunis,non creviffet

- patientisque Chrifti, cüm voluerit , 'ut

in flammam feralem.

1f

nos hanc le&tionemab ipfo addifceremus:Di- 4574 .

Quercum , quz de glande incipit fuc-

ftite à me,quia mitis fum , 68 bunüli corde ,

crefcere, quia nondum radices egit, etiam

nimirum ut puderet difcipulum animo intu-

manus pueri crimuli facilé divellit; fin veró

'mefcere,.càm füum noverit Magiftrum cor-

radices agat , inctementum fubeat , erigatur

de humilem;ore mitem; 'ut pudetet homi-

LU

in caule, dilatetur in rames ; non ampliüs

mem ferocite, & excandefcere, "übi videt

puerilis manus potis e(t eam excutere , fed

Deum ipfumadeó humanum, ut ipfam vo.

necvirilis, — Furorcüm primüm ignem con-

luerit humanitatém induere; adeó manfue-

cipit, extingui haud difficulter poteft, fin

tum, ut nulli volüerit obeffe, 'fed'omnibus

véró adolefcat, vix receptui canit; "nifi priüs

'prodeffe; adeó mifericordem, ut omnes fibi

debacchetur , ac cruentas fpatgat ceedes, Se«

illatas injurias ulttó condonáverit, Pravis

mina funt pravi affe&tus, ex quibüs nafcitur,

qui fe finit ab initio affectibus abripi, fa-

pullulat, 'refcit quidquid cruciat, torquét-

cilé praceps in fcelera ruit, Inhiàvit Ab«

que homines; non (latim cüm incipit germi-

folon patris Íceptro, regüíque diademati,

nare, ejus fentitur venenum , fed cüm paula.

Fovit hünc anguem, quitandem Vvenena ee

tim incrementum (ubit, tunc prava affectio

vomuit, & pluresinteremit; quia natu mie

puerpera fit fuze poenz, Haec mortem intu-

nor,ad thronum ipfi przcludebatur via, Am-

lit mundo cüm protoplaftos extorres ejecit

noni fratri natu majori incepit necem moliri,

é terreftri paradifo: una enim prava affectio,

nactüsque occáfionem;quia Thamarem foro-

unus inordinatus appetitus comedendi po»

rem conftupraverat,eam interrogavit, Ngze.

Y. Reg, 15.

mum fibi vetitum mala omnia in mundum

quid Amnon frater-tums concubui tecum, fj«

pertraxit ,. & gehennam fuccendit torquene

D

luit puella;ut debuit,quia vitgini nulla fapere

tem & quia etiamnum rebellant in nobis tur-

eft in naufragio tabula, nifi folus pudor,

bulenti affectus fpem nobis adimunt tran-

quo abacto conclamátum eft; & in quzque

quillitatis $ nifiaffectus omnis quamvis mi«

amen

proruit nefanda. (cel;ra; con;:ic-erc -

€x

Nemointcrha fruitur malacia nifi pravis affectibus ifedatïs,zr;

«andorem fuxitinnocentiz , indoles comis,

ex fororis filentio ;quid actum fuerit, Ab[o-

lon potuit, coepítque Amnonem fratrem

placida , manfueta , placabilis , obfervantia

piratam vocare pudicitiz ; hinc virium fub-

in fratrem fingularis; reverentia in patrem,

jit incrementum -in fratrem 'odium , :'auge*

G matrem infignis , religio in Deum ob-

türque defiderium imperandi fratris praecone

fervantiffima , «cui quoties per vi&timas fup-

«epta internecione , vindicandz injuriz fo-

à

plicatet , quidquid optimi , & pinguioris in

J

tori illatze fucato praetextu :5 veriüs enim ;

gregibus , '& frugibus poffideret , fincero

:

«corde in facrifieium offerebat,

Ut per ferrum ad aureum fceprrum fibi iter

9.

£

flerneret , inítituit enim Abfolon convivium

'Cum 2 xonvetío Cainus perfunctorius

'?.-,K"R

8

.g. A

fratrem Amnoriem invitaturus : Jecerzrgue

àn cultudNuminis tantüm effet., :cui nonnift

«Abfolenguafi tonvivium Regis, ut invino ira

«deteriora:ex frugibus ., '& macilentiora ex

"acrior accenderetur , & odium uberiüs fo-

ipecoribus avara :manu 'óffzrebat fervatis in

'veretür., ármaretürque non laniflis , fed pin-

'fuas delicias melioribus; hacque caufa , cur

«ernis; ut primüm non Satiffas , fed patinas

fupremo Numini gratiffimum :effet Abelis

ipromeret 5 'non leones emitteret ad lanie-

:«holocauftum; cui priusquam humana manu

mam , fed attagenes , perdices , coturnices ,

"ignis fubderetur , 'ignis de fummo coclo dea

phafianos inferret ad illecebram : :neque fta-

;plutus'oblatas victimas depafceretur ; cüme

'tim defignat arenam , & martium campum;

«que cceleftis flamma in vistimasnon illabe-

fed meníam conftruit.

'Interim filere fo-

:wetur Caini , in faternz felicitatis invidiam ,

rorem juffit , ine Amnon finiftré de Abfolo-

&& clandeftínam delaábitur deteftationem ; G

'ne fufpicaretur , 'qui effufurus fanguinem ,

-quia pravo huic ianimi affectui, materiam

'vinüm priüs propinavit; 'vulnus inflicturus,

;potiüs fuppeditavit , 'vindictam fcilicet con-

'€ultrum melle imbuit , & ita ornia appa-

'£ra fratris innocentiam fumendam ; ineam

'Tavir:, 'ut tót ftipata voluptatibus ab ipfo

'excrevit infolentiam., 'ut pofthac victimas

Amnone mors Optaretur ; ita fzvijt in fra:

:ejüraret, lethalíqueodio , &invidia in fra-

'trem Abfolon , :ut cultrum in viola ,'vene-

'trem contàábefcetet:;; -adeó ut ipfa extima

'num in melle , necémque in vino ei exhibe-

1frontis triftitia , capitisque deje&lio inter-

Teto, X luxu epularum luctus fratricidij

'num fatis;proderen: mcerorem ; 'turiüsque

'obtegeret : heecnimirum Abfolon praftitit,

'fraternam caedem peracturus , fceleri amicie

ubi pravum regnandi affectum , 'imperandi

'tiam prztexens Abelemnil mali de ftatre íu-

'defiderium libavit , fovitque , ubi odium in

'fpicantem .in agrum ; perducit 'fpatiatum ,

fratrem natu majorem concepit., quia ad

'eümque fimul varios mifcerent fermones ;

'folium ei effet obítaculo ; fraternum fiqui-

-& Cainus multa in authorem naturz crimi-

'dem fanguinem fimul cum vino in epulis fu-

naretur., legésque divini regiminis infecta-

dit , necémque intulit-, «cui prandium ap-

retur 5 & & contra Ábel fancto fervore Nu-

pataverat. *Quid niepotointerepulas Am-

minis ;propupnaret decreta;; Cainus ratus

nonis fanguine ; 'expeditius thronum con-

'inveniffe anfam fceleris aggrediendi elatum

fcenfurus in patrem ipfum contumax , per-

-altiüs manu fuftem in fratris caput toto im-

(

inde àcleo rugiens infiluit. :En quó deve-

'petu'injecit, ^móxque in pe&us valentiors

'nit negle&us fuis fub initijs,'& non przfo-

'brachio: profundé demittit, donec gemina-

'catus pravus affectus , 'enormes fparfit ftra-

'tis vülneribus , pluribisque inflictis plagis

tht

;ges., ctuentaás imprefficclades , fraternum

/Abelem propugnantem Numinis leges ex-

fanguinem effudit , & Patrem ipfum armo-

pugnáffet , adegiífétque animam pervulne-

'rum ftrepitu aufuse(t Abfolon infequi.

'Yum Ípiramenta efflare anno 5 29. atatis;s

[ E^

'Si obítitiffet Abfolon pravis infurgen-

'cujus fanguinem licet tellus exciperet , taci*

'tibus affe&tibus , 'imperandique defiderijs

'to tamen clamore €olum ultrici manu vin»

Paleftinam /non funeíláffet 'tot :necibus,

«dicavit.

v Fovit Gainusfuis in precordijsodium, in-

'Cenfent plures , Abelem czefum fuiffe

20.

'vidiámque in fratrem fuum Abelem ; hunc

n agro Damasceno non longé ab Hebrone ,

"ubi Adam creditur creatus , & hebraice vo-

ipravum affectum non flatim prsfocavit in

'cunis , fed in corde excordis Caini adeó ado-

'catur Zidama à tetra rübra , 'eb quia fangui*

evit , feviitque , ut veneno vifcera omnia

nem hauferit Abelis., ut ptz ceterís notaát

inficeret , 'ofla ipfa non medullis, 'fed ful-

"Cornelius à Lapide, Enad quale flagitium

UJutsp. a,

; Gemj.

faure repleret , "ut jam venz mon fanguine

pravus innutritus affe&us ; praconceptum

In-

qmaderent , fedtäbocorrump'e:entur. ;Tta-

àin Abelem odium perduxit Cainum.

fcitur Cain , *eó quia fuis hoftijs Abelis prze-

'vidiam fuo infolefcentem in exordio , ne-

'feratur holocauftum'; 'immodicum 'hunc

. *glexit Cainus coércere; & inde adeó validio-

áre , & invidiz affectum non ftatim com-

res enacta vires fuit , ut obítetricante livore

gpelcuit Cain ; fed hunc ferpentem fovit in

odium pepererit , G fraterna cede primus

Íinu , & in ejus corde altiüs radices egit in

omnium terram funeflaverit : fuit fiqui-

u n

perniciem innocentis Abelis , cui concepta

dem invidia Caini cauía primi funeris,

àn Caino ira excidium minabatur ; G itacon-

Quid virulento hoc &grotantis animi affe-

tigit: foverifiquidemà Caino atfe&tum irz,

&u tetrius ? Quid fuperbia, odio, & invi.

petinde fuit ac Abeli parentare. "Erat Abe-

dia in mundo feralius ? fuerunt enim per-

niciofifmi hi affectus venenum omnium

li, vel gb incunabulis ; in quibus cum lacte

2

Dd 5

2

H

»

6

Differtatio X.

fzcalorum ; hi fiquidem Angelorum Prin-

ribus extïngüä?e; quari; folam occidete non

cipem ejecerunt é fummo cclo; Protopla-

valuit: Cervicem perdere iliius moliebatur,

ftos excluferunt é terreítri paradifo ; prima

cui in obfequia fe totum devovers fimulavitg

czde mundum funeftárunt , & effaüfo fan-

cui genu flexerat in adorationem, flectere

guine rellurem cruentárunt,

ejus caput ad internecionem quzrebat. r

nihil auditi

2I,

. Flamma colitüs delapfa , & Abelis

Ufgü Uenteus adorem £2 ,

Deo pergratas depaícens victimas invidiam

mitiis , nihil fpectari fanCtiüspotuit; vices

fimul , & odium in Caini pectore excitavit ,

batur Herodes intentis in celum ocxlis fy»

neque acquievit , donechominem occideret ;

dera tecenfere , ac luítrare orientern ex la-

h

t INumen itritaret.

-

Invidiam , qui in finu

cob contemplaturus ftellam ; fed cum hanc

fovet, anguem nutrit, cujus veneno viícera

in terrísaudiret delapfam , anxiüs ejus qua-

contabeícunt.

Lacerat imvidia, corrodit ,

fivitíplendorem, utfunsreis umbris obícu-

& ubi (tabulatur, nonnifi gladios cudit, ut

Maiib. 4(

ratet , G íanguine extingueret,

Mitteu£s

feriat. [aviárque in eum , à quo fovetur.

otcidit omnes pueros , qui eraut in Betbie-

E(t invidus duplici vulnere infelix , fuis ni-

bem à bimatu, 6$ znfra : adorare puerum

mirum proprijs malis , & alienisbonis; qui-

petit , non cultum ei exhibiturus, fed ejus

bus cüm invidet, fe ipfum torquet , ac di-

languinem effufurus, sr && ego veniens ado-

laniat : id enim eft invidia invido , quod

remeum. — O ferale obíequium ! flectit ge-

ligno vermis, rubigoferro, tinea veftimen-

nu , ut fzeviat incaput ! procumbit in terram,

to: pravo huic, qui affeCtuifavet , infer-

ut cccli conditorem proílernat , madtétque

num fovet; neque quid aliud in peGtore in-

fui livoris victlimam : & ubi, non eít mors

videntis fentitur , quàm dolor torquens ,

timenda, fi etiam religio trucidat? fiobíes

moerorexficcans, igniscrucians, labor fine

quium jugulat? fi thus enecat ? aftra cruene

quiete , paena fine commiferatione ; nec ullis

tant? écultureligionis fecureserumpunt, &

hec Orci Megera delinitur precibus; quin-

cruentze clades? Nil mitiasaudiebatur blan-

imó blandimentis exafperatur , obfequijs

Genef, 4«

da livoris voce , càm fuo adhuc pubefceret

infammatur s; muneribus irritatur,

Ira-

in exordio , fuísque vagiret in incunabulis ,

*7

tiisque efl Cain vebementer , & concidit vul-

ut & ego weuiens adorem eum , fed vires ena--

z ejus , quia nonnifi incendia , ruinas, ex-

&us, adultior factus , nil ejus fremitu au«

cidia , cruentásque clades tetriffimis mo-

diti potuit truculentius , nil ejus rugitu tef«

liebatur cogitationibus.

tibilius.

Mittens occidit omnes pueros , qui

2Z2s

Non fulguravit ftatim commotus livor;

Mattb, £;

erant in Betblebem à bimatu , & infra » ;

fed impalluit ; modeítiam affectavit in primo

quantum modeíliz& in exordio exhibuit ,

fuo acceflu invidia , fed poítea infolefcens de-

tantum in fuo receffu evomuit immanitatis ,

tractá modeftiz larváà in czdes , & clades;

& furoris,

Etiam vipere torpent in hyeme,

ac fune(la funera irrupit : fraternam cedem

cüm accedente zílate virus fpargant, viros

pauavit , fanguinem fudit , fed flagitium

interemptura, ferociant moregladiatorum;

ità obvolvit, ut pronubus potiüs videretur,

perimántque , fi tantüm pupugetint.

quàim lanio , non enim exefas inter rupes ,

4f

fon opacatos inter lucos fratrem egit, fed

.5. IV'

inapertum campum , in lzetam planitiem

duxit, utlociamceuitas acerbitatem funeris

moriturotemperaret : quód fi inflicto vul.

SSuis futs fub initijs laGeus eblan-

'1'"; li4,

nere Abel cecidit, in primam tamen furre»

dztur pravus afec?m ; Cum incipit ada-

xit purpurati Marryris rofam ; fi poít trium-

defcere aconita praparat , €$ veneua

phum indormiffet , jacere honeítiüs non

fropinat.

potuiffet rofis proprij fanguinis ttipatus. Di-

ceres, Cainuminnocentem viclimam litáffe,

Uamvis in primo veftibulo fint affz-

25j«

non fratrem occidiffe, cümque non ut ho-

&us verecundiá perfufi, puellásque

ftem , íed ut hoítiam in agrum veluti ad

imitentur , quibus pudor genas tin-

aram egifïe.

Verüm livor, cüm primüm

git ; & modefíliacaput , oculósque interram

demittit ; ingrediantürque blandeé falutena

adolevit , in facinus praecipitavit ; & quia

cum primüm emeríerat in mundum , ían-

di&turi, & obfequia praí

T

[v5

uri Eftherem i- Efber i.

guinem fitivit innocentis , quem etiam ef-

mitati, r tízui valdé, ac nimi, G dixs ^ Caj.i.

fudit, quó fitim tamen non extingueret ,

Regi: Rexiuaternum vive , quàmblandus,

fedaugeret , ideoin Herode infantium cz-

quàm pronus in obíequia affeCtus timoris

de debacchatur

*

3

excidium puerorum lar-

cüm primüm infurgit , quàm innocens & pae

Matb. 2,

Va occulit religionis,

Ut & ego veuiens ado-

voris rubo erumpit affentationis flos ; non

rem eum , audierat Herodes Regem Regum

enim blanditig in herbas crevére timotis ,

in terris natum,à Magis , & Regibus ado-

[ed in llores germinárunt obfequij; nihilo-

ratum , muneribus donatum ; momordit

minus, fi timor radices fixerit , non rubet

Herodis pe&us infurgens invidia , cui cüm

in rofis , fed fubpallet in vepreto , non obfe-

non obfliterit, cüm primüm infolefcere ce-

quia exhibet , fed aconita przparat ; non .

pit, Herodem adeó exagitavit , ut nonnifi

fpumantes vino propinat calices, fed venena

eruentas ceedes moliretur , ratus poffe in plu-

miícet , neces allatura: ubi timoris premi« .

tur

1 Nemo interna fruitur m'aläcia nifi pravis affectibus f&datisæ 219

tur peCtus anguftijs; laxatur cor in enormia

damna infert graviora , cui fingularia tan«

quaque flagitia,

Timuit Herodes natum

tüm renuit beneficia conférre, |.Bruchuseft

Bethlehemi; Meffiam , doceri de puero op-

pravus quisque áffe&us ; & plerumque vo-

£avit , exhibiturus priüs adorationem : fed

randi etiam rabiem melioribus initio frugi-

poftea nonnifi fupplicia , «& cruentas czdes

bus explet ; efurus foenum ; ubi fruges defie-

: Yint,

aneditatus , puerum in pueris perdere mo-

liebatur , €ó quia altiüs radices timor ege-

"Pravi affe&us funt animorum Bruchi ;

:36,

rit.

:qui fuam à deterioribus ingluviem ordiun-

24,

- Radicitis evellendi funt pravi affectus,

tur, ne penitüs excludantur , f1;à meliori-

-cüm primüm in herbufculis germinant., nt

-busfuam inchoentftragem, .INemo ita pet»

non (inamus eos glifcere in arbufta , lafcivire

'verfi cenfetur genij , ut fratrem ingenij fere

inramis, luxuriare in frondibus ; neque fa»

iils,

ventioris , meliorísque ftatirn jugulet ; nemo

£is , fitantüm amputentur , feu femel ijscem

-eft naturz adeó corrupte., ut cum oculis

- obfiftamus , - velSaulem imitemur, qui À-

: antifper dejectis non adfit properanti velo-

-gagum Regem nennifi carcere damnavit ,

ciüs ad bravium : & tamenà livore oculos

quem juffu Dei debuiffet capite ple&ere ; fi

zum progreffi funt Cain in Abelis cedem ,

-& Saul . ad haftam intortam in Davidem vi»

affectus pravos-tantüm carcere mulétemus ,

: & non radicitüs:extirpemus , iterum pullu-

-&orià celebrem ? «Cain fiquidem Abelem

lant , forásque foedé prorumpunt , '& intus

: fibi preferri pati noluit. -Erat Abeli jam à

in nos Ízviunt ; quoties ijsdem latentibus

- zeneris indoles comis, placida ; & manfueta,

. parcimus ; hoftes in nos ipfosarmamus, &

«obfervantia in fratrem , reverentiain parene

quamvis initio imbecilles fe prodant; :enacti

'tes, Religio in Deufn, :cui quoties per vie

'mox vires, nos ipfes profternunt, & quod in*

étimas fupplicavit in facrificium pingue, ob«

itio fuitlapfus, "& error;paulatim adolefcit

-tulit -quidquid melioris in gregibus poffi-

EU uspccemn OY

inmorem , & fit con(uetudo , cx qua tur-

deret, & frugibtis: :cüm é converío Cainus

. piffima, ac vitiofa emergit neceffitas 5 fen-

:nonnifi perfunctorius effet in caltu'Numi-

-fis , cui deteriora offerre conífueverat me-

fimdue ab hoftibus hisce domef(ticis preffi ,

*

- aequé & oppreffi turpiffiméiisdem cedimus ,

. lioribus fibi refervatis

LÀ

:& quia difcretus

-cum affuetis carere nonnifi difficilter poffi-

:fuit utriusque in Deum cultus , . difparia

mus ; sícque primi errores in mores excre-

quoque fuerunt , & proemia ; "Abelis enim

fcunt , : & cum pravos affectus minimé in

-viétimas ' divinüs -favor commendavit igne

itth &

herba opprimimus. , : radicitüs non divelli:

: de coelo in terram delapío : fuccendit tamen

- mus, . fed excrefcere permittimus; talefen-

: flamma hzc in Caino pravum invidize affe-.

fim fine fenfu incrementum fubeunt ,* ut ex-

:€tum , -quem cum flatim non extinxerit,

'periamureos excreviífe in fylvam ,; cum an-

- tale fubijt incrementum , ut non delliterit

tea nonnifi in herbufculis iuderent j fiüntque

:intus ardere , «donec extinctus in campum

ingens dumetum , quod nullis poene viribus

«caderet Abel, fierétque victima fraternz

^

tonvelli ampliüs poffit.

.invidig ,.eó quia pinguiores ipfe victimas

2f.

. Nen amputandi , fed radicitüs convel-

ANumini obtulerit. -Quàmpravus , quàm

"perniciofus , quàm deteflabilis eft invidiz

lendi funt pravi affectus , cüm primüm!pul-

lulant , -incipiüntque radices agere : funt

affectus ? fi intus lethale fuum incipiat vi-

"«us evomere,

Brucho haud abíimiles, «de quibus David

Flamma ccelitus delapfa ,

Pfal, 114.

Et comedit emne fenum in terra eorum , &

ac depafcens Abelis victimam livorem exci-

comedit oxanem fruiium terra eorum .z id

tavit in pe&tore Caini fratricidz , G exarfit

prafüitit Bruchus in excultis ZZgypti campis;

uror in innocentem Abelem , occidítqué

exiguum fané animal-Bruchus , .qui tamen

fratrem , ut Deum irritaret: hinc Niffenus

ab olere depopulationem -exoríus , fructus

ánvita Moyfis vocat invidiam malorum Prine

U

oimnes corrumpit ; -cavendum ab hisce Bru-

cipem , .matrem mortis , primam,januam

chis á pravis affectibus ; quamvis initio non«-

peccati , vitiorumradicem , doloris initium,

nififoenumnobis videantur comedere , poít-

calamitatis parentem , inobedientize caufam ,

quam tamen fuerint foeno faginati., poft.

ignominiz initium , mortiferum ftimulum ,

quam radices altiüs egerint , virésque enacli

mucronem reconditum , telum amarum , fe-

g]naey '*,

fuerint uberiores depopulabuntur omnem

ralem pectoris flammam , £zculorum vene-

,'Cgiä,l.

^

fructum

H

corrumpent virtutes -omnes ,

num, caufam primi funeris , antiquum vi-

quotquot in exculto cordis noftri efflorue-

rus , malum vetuílum , perniciem homi-

runt campo.

'Experimur ebullire in nobis

num , & Angelorum ; quorum Principem

iracundiam; Bruchus eft hic affectus initio

ejecit écoelo , & humani generis protopla-

contentusfoeno; fatis ipfi , f1 nonblandia*

ftos exclufité paradifo; & prima czede fra-

tur hofli, f1 beneficia fingularia ei non con-

ternam manum cruentavit, acSaulis haflam

ferat , f1 focietate eidem non adhzreat: ve-

intorfit in Davidem , quem pati non potuit

züm Bruchus ifte , qui hactenus foenum co-

fuperiorem in triumpho,

mnedit , mox comedet, & fructus: incipit

Tametíi pravi affeclüs fuis videantur

277«

fiquidem, de ipío perperam loqui, dequo

in cunabulis ludere potiüs , quàm czdes mo-

antea tantüm filuit; hoftiliter eum infequi-

liri , fi tamenadoleverint, fi incrementum

fubjerint virium , nonnifi in noftram has

tyr, quemtantum non fingulatiter axnav;c;

CXCan

X

218

Diffetatio X.

^

exeríínt perniciem ; & nifi has vtz!peculää

trium annorum fervituteni? & à frontepria

ftatíim capiamus; in noftram creícunt inter-

ftinz libertatis fibi januamaperirent. KHoce

ce in inceffu oculos preíertim , mentésque

necionem, hacque ratio, curfponía n facris

epithalamijs hujusmodi pravorum affectu-

exhilaravit nubes pellucido candore denia?

Gant, cap.

um vulpeculas capi voluerit,

Capite nobis

qua in columnz altiffimz fplendens fimul»

Ze.

actum ;fufpiciebatur erecta , iter fignans

vulpes puruulas , que demoliuntur vineas ;

mam viutantfira flernit.

Vult fponía vul-

preambula; cui Ángelus itinerum mode*

rator infederat.

Sin vero interdíu fpiffitu-

pes etiam parvulas, non expelli , nen fugari ,

Ícd capi: verebatur enim , ne redirent ,' fi

dinis temperamento prodroma fufpiciebae

tantür abigeremtur 1 captae autem non ul-

tur preire , noctu flanmante fulgore con»

terius nocent.

Pluries Ícimus, Saulem re«-

Ípicuam feexhibuit, nec relá viá Palatfti-

conciliatum fuiffe Davidi ; fed fcimus etiam

nam petijt ; fed eos perambages varias , |lo-

nonirreticum , non prorfus extinétum, fed

cáque deferta retrorfum flexa circumduxit

tantüm aba&tum ejus fürorem , reparatum

expeditione,

Íxpius bellum inftruxiffe: non fufficit pra-

Cámque Hebtzorum fuga Pharaoni

i^

vos affeclus femel abigere , fed cultró opus

innotuiffet , quódque beneficio fugz ab ejus

eít, quó radicitüs evellantur , & non folàüm

Íe dominio fubducerent, indignatus, cone

amputentur in ramis,

Non pependiflet &

traxit ftatim quidquid vitium per ífummam

celeritatem colligere potuit,coactimque ex«

quercu vanitatis fuze captivus Abfolon, fi

pravum regnandi defiderium, fi perverfam

ercitum contra fugientes duxit , imó refe-

E

imperandi cupiditatem patri invifam intus

rente Jofepho exercitum /Egyptioram pe«

non foviffet ; fed ftatim fuo extinxiffet initio,

dites ducenta millia, Gtequites quinquagine

Sed cur fponfa cum vulpium exterminium

ta millia implevére, additis fexcentis falcatis

curribus. Sexto autem dieà fufcepta pro-

przcepiffet , in otiofos flatim eruperit affe-

étuum fonos fubdens , ile&£us meus mibi ;

feCione Hebreorum columna preambuJa

€5 egoilli , an quia fuum curque prafinicum

ad mare rubrum iter fignavit : Angelus ve*

eítiempus? tempus enim amore languendi,

ró medius inter terga Hebreorum , fron-

& tempus venandis vulpibus erat impenden-

téfnque infequentis Pharaonis fletit , illóse

dum.

Verüm.non blanditias amoris otio»

que longé, latéque fufo lumine antrorfum

fas, fedvitiorum, ptavorümque affectuum

iliuminans, neàvia defleélerent , ied certo,

Nimirum una

*

*

in

iftos.

procipitur exterminium, -

tutóque procederent veíligio

hac ratio capiendarum ,. & exterminanda-

vero tenebras fpargens denfiores , ut fpiffze

tum vulpium eít, (1veré fponfus diligatur ;

caliginis interpofitu , & fulgurum terro-

fi Deus enixim ametur ,. diffipantur illicó

ribus arceret /Egyptios,

Móxque Moyfes

vulpes , penitüisque interimuntur. . Si nil nifi

depofito quovis concepto pavore , fuósque

$57

|

eum diligamus, ejus amoris flammá cinere-

adhortatus ad ponendam plenam in Deum

Ícunt ftatim vulpecule ommes pravorum

fiduciam ; manum , quá concreditam fibi

affectuum.

Una fi regnet in corde noftro

virgam tenebat fuper Erythrai maris x-

charitas , profligantur ftatim , pereüntque

fluantes fluctus extendit, & (latim in ge-

univerfz rerum terrenarum cupidirates,

minum diíciffum larus ,^ utrinque in for-

29*

Satagendum omni nixu , totísque viri-

mam gemini praalti muri iter fugientibus

bus , ut quotquort in nos infurgunt pravi affe-

líraéiitis adaperuit, qui per ficca veftigia to«

&us , hos radicitüs convellamus , . & licét

tum illum maris rubri tractum trajecerunt

praeunte Moyíe totam multitudinem,

vires acquifierint , non tamen'inde defpe-

randum ; poteft enim confuetudo meliori

lncrepavit marinos fludus Moyles , &

E

expugnari confuetbdine ; G volenti cum

praconceptum à toto líra&le timorem

Numinis ope vincere , tutaeft vidoria. Sufz

priüs extinxit , quàm fluctus marini divis

ficit, fi Moyfes zftuantes irati maris fluctus

derentur : praftitit nimirum, quantum ex

íe fuit , & Deus ftatim mare divifit ,

virgà minetur.

Quaz fuperfunt ad plenam

vi&toriam , fuppeditat Deus, cujus opetu

viámque ficcam in. Erythrzo firavit , tu-

tus cransivit lírasl.

Cum nil fupereffet ,

tümque adaperuit iter pendulas inter aquas

quod Hebrgos moraretur ; /Egyptijs impel-

in murorum altitudinem erectas , fuäque'

lentibus verfus rubrum tandem mare iter at»

praftituras tranfeunti Iragli obíequia,

- 392;

ripiuní: prima agmina pueri, G mulieres,

In profternendis , qui contra nos in-

fenióque confecti conítruxére, — Millia dein:

furgunt , pravis affectibus ,^ nobis fidere

)

plusquàm fexcenta robuftorum virorum íe-

haud debemus , fed fiducia noílra tota in

quebantur , qui quini feriatim , ac per or-

Deum 'erigenda eft , & virulentos pravo«

dinem iaceffere militarem, — Medium ag-

rum affe&uum angues illicó, cbm primüm

pien bellica receperat impedimenta;in quibus

exiliunt, difcerpendi funt , & in cunis pre»

focandi , /faxóque fortitudinis conterendi,

G greges erant , GLarmenta pecorum , ac jue

qmentorum ; clauferátque tandem totum ex-

Qu

»

i ita;affuefcunt pravis affeClibus extin-

guendis in ortu victoriam enancifcuntur ?

ercitum agmen promifcuz multitudinis , &

exterorü, qui fugienti Ifraéli (e adjunxerant,

hinc David felicem vocat, & vi&torem Pfalmv-:gä.ï

Exjerunt omnes hilares ex ZEgypto , eóquia

