bitioni adhibenda , quze perinde ac ful;

tium folaria, viridantia meridiantium ume

bracula, & refpirantium fub dio aura lenis,

gurinturbineoritur, & moritur, Caven-

dum eít ab ejus fplendore , qui lumen non

hofpes Hyblz, Hymetti filia, — Diftingue-

b

emiitit fine vulnere ; nec cum fragoreobtlre-

bantur artificiofis difpofitz fpatijs amoenae

fylva, opacati faltus , frondofa nemora,plan-

git , nifi (lrages fpargat , & cades.

M

taria, vireta, pomaria, utuna venuüftiffima

voluptas in mille videretur fparía illicientes

$. 1V.

voluptates; illic cellus femper virore latas

floribus difcolor , & elegans; ver perpetu-

äï;ï

Ambitiofum excellendi deftderium

um , ut arbores nunquam fe frondibus fpo»

j

Protoplaflos ? terrena felicitate egit ex-

gorres , totíümque bumanum genid

liarent, ut novam inducerent fpem fructu-

;

um , quibus jugiter ditefcebant. In arbo-

ad mortem fubeundam

:ï

rum ramis , & per a&rem avicularum tur-

coégit.

mz demulcebant aures liquidiffimis cantie

"

Rot&rva ambitio non Angelorum tan-

bus, quos tenui gutture edebant ; auditum

e£1,

mirabiliter recreantes , ut & picturatis pennis

P

tüm przftanriffimum de fummo coclo

Verüm etiam in terris é ter»

vifum demulcentes, Przeter hac,ne tcllus are-

abegit.

rena felicitate extorrem egit humani genetis

fceret, aut ficcitate fqualeret , fons ingens pat

maximis fluvijs prorumpebat , qui in alíos fe

communem parentem.

Ingreffa ambitio

paradifum terreftrem., adeo altiüs ibi radi-

quatuor dividebat amnes.

Hisce delicijs geminam munificus

ces egit, uc univeríam humanam propaginem

&4^

infecerit, ac miferé corruperit.

Sicut Deus

DEUS

adjecerat arborem , alteram

vitz fomitem , alteramvirtutis, ac mee

in empyreo Angelos collocavit ; ita in tetris

fitorum exercitamentum , quarum pri«

primum hominemreceéns conditum in horto

pofuit, omnium fcilicet amcenitatum, pratia«

mam in ipfo horti meditullio defixit, ut 2-

qualis fingulis ad cam pateret acceffus, ac

rümque compendio , imó condidit ibi Proto-

plaftos ad. fuam imaginem Deus , quibus e-

facultas : hecque arbor vita erat , cujus na-

ture vis medica vefcentibns ejus fractu ,

£iam anumum impgrtivgg immortalitate dQ«

N3

quam.

ao ia Ro lol aE a

Io2

| Diffcrþatio lV.

[u!

quamvis non immortalitatem , Iongifï'imani

vetiti pomï morfus in fizctuantis hb;us vitàe

1101

'tamen vivendi fuppeditabat facultatem. Po-

procellofum mare omnes homines dejecit ,

&

ftrema diverfofita loco , flirpis tamen folio-

ubi venti vehementiores tam. concupifcen-

[ü

rum , fructuámque forma elegans;arbor fci-

tis , quàm iráfcentis animi , fluctüsque , decu«

qUt

entiz boni , & malivocabatur: ut autem fuz

manis tumidiores ad perniciofa nos pertra-

fid

homo non oblivifceretur fervitutis, pracé-

hunt naufragia,-

&6.

f

pit éi Deus, ne poma hujus arboris fcientiae

Ex hoc larvato pémo ; ex hac fomica

Ti

boni , & mali guftaret , ídque fub poena; unà

flatim pravarum cupiditatum ebullivit pu*

Ti

cum pomo deglutiendi mortem,

rulentia; qua totum infecit humantim genus,-

[c

24*

Satan veró invidus tantz felicitatis per

quod luit in fuo primo parente; ut quod u

br«

feminam hominem ab ea extorrem fecit ,

nusdeliravit!, plectantur omnes : ad hanc

l

l

cum enim invidia cácodoemonem torqueret ,

miferiarum iliadem homines omnes una per-

ferpentem animal aftutum, & fagax ingref-

traxit ambitio , quz in protoplaftis voluit

PO!

bi

fus fuis artibus vocalem effecit , & loquens

Deo affimilari ? fidem praflitit mulier fu-

hi

Satan in angue;Evz fuafit , ut fivellet pro-

furrantiferpenti; Erirí ficut Dj ,hacfermoe

f

ximiüs ad Deum accedere , & veluti naturam

nis illecebrà ; virus peftiferze ambitionis hau-

Qu

Numinis induere pomum ex arbore decer-

fit, & fimul cum pomo ambo protoplafti

(

peret , dentibus morderet , ac deglutiret ;

fibi, & pofteris mortem deglutierunt , &

[?

paruit foemina angui , qui mira fermonis il«

una ambitio totum perdidit humanum ge«

nus,

pu1

lecebra ejus fibi captaverat benevolentiam ;

fal

& deguflato pomo ftatim avolat ad maritum

Quinimó non in protoplaftis tantüm am-

27.

0i

mulier, vimque pomis illis infitam pluribus

bitio homines quatit, fed poflerorum etiam

Jaudibus commendat , eíque fuadet , & per-

pulfat pectora;ut duplici fupplicio prótopla.

b

K

fuadet, ut experimento comprobet , quod

fti , & proprio torqueantur quotquot am«

verbis infra meritum tantüm potis eft expli-

bitio ad fublimia erigit ; ijsquelapfugravio-

care, ut pomum guítet, & totam (fimul íci-

re pr&cipitium adaperiat , ut contigit Da-

thani , Abironi , & Cori,

Conflituerat

entiam boni, & mali cum pomo deglutiat ;

fiátque omnifcio Numini fimilis, fedó rui-

DEUS Aaronem fupremum facrorum Ponti-

nofam ambitionem ! hac ut protoplaftos al-

ficem, & Moyfem caufarum civiliam Judi-

liceret fpeciequadam divinitatis cum pomo

cem , ac divinz internuncium voluntatis,

K

Ü

deglutiende ad ima detrufit zrumnarum :

Pupugit fraterna fublimitas Corem virum

Levitice propaginis Aaronis , & Moyfíis

fiquidem coepit ftatim infurgere turba con.

cupifcentiarum, & rebeilare contra fpiritum,

confobrinum , qui ut utrumque fratrem ex-

[

aucloraret , Dathanem fibi , & Abitonem

£0

capütque attollere irrequieta legis membro-

rum rebellione contra recta rationis impe«

adjunxit, viros ad quodvis facinus paratiffi-

k

rium,

r

mos; viribus etiam potentes, G|factiofos 5

Qu

Pre ceteris fort

iüs eos aggreífus eft

quorum propterea ope ufus Core plurimos ,

ükl

2fe

furor erubefcenda libidinis ; cujus ipfi turbu-

& quidem fpeétatiffimos ex populo ad fuas

N

pertraxit partes ; adeó ut conjuratorum cor-

Y

lento fenfu exagitati erubefcere coeperunt ;

& à propria nuditate ob patratum inobedi-

venerint ducenti quinquaginta , omnésque

entiz crimen, & vultüum confufione ada&ti

patricij generis, publicique confilij Senato-

in denfius ambo concedunt arbuítum vere-

res; quorum omnium eó nitebatur Íumma

cundiam fuam foli , ac luci fubducturi , fibi«

conjurationis, ut Moyfem , ejísque fratrem

!

que frondea fubligaria ex connexis confuturi

Aaronem Magiítratu propellerent , & huic

ficuum folijs: ita eft , quiambitione turgen-

Corem, qui vcl maxime dignitatem fupremi

tij

facerdotij ambierat , fubrogarent; & Moy-

tes ad fublimiorà nituntur, lapfu femper gra-

vioreinimaruunt miferiarü, Male fiquidem

fi alium de coctu Senatorum ,. qui conjurá

V.

runt: cateri veró fortibus inter fe jaclis ad

à foemina carptü malum, morsüq; ab utroque

protoplafto fractum ,. & deglutitum malo-

minora eveherentur facerdotià , nimirum

rum omnium fibi , & políteris ilias fuit,

quotquot Leviticz flirpis effent : & aliarum

det

ftirpium populi przturas ; Prafecturas , tri-

Unicus interdicti pomi morfus in profun-

eu

dum omnium miferiarum totum detrufit

bunatus fibi partirentur: & munia hac om-

lion

humanum genus , utnon immeritó carptum

nia Factiofi illi fpe jam fibi ufürpaverant ;

tioi

à feemina pomum dixeris illam Pandorz py-

adeó ut qui facris obeundis inhiarent, jam in-

lu

xidem , à quatot fcelerum portenta, tot fup-

tra tentoria fibi quisque acerras , thuribula ,

lm

plicia , calamitates , morbi , agritudines ,

& aliaid genus ad divina obeunda minifteria

pete

dolores , erumne , bella , fames, peíles , ac

clangulum prapararent , ut càüm primüm

pre

c&terarum omnium calamitatum agminaexe

tempus exegiffet ad adolendum accingeren-

qu

iliunt ,.nobis mortem propinatura; hinc &

tur,

EH

cclo nubibus feedo ruunt fulmina, minan-

Rebus ita compofitis glifcente tüniuhuä

9.

RUT

tur tonitrua, G. in hominum perniciem de«

antium colluvie , conveniunt Coritz pro di-

Rüg

cidunt grandines , camporum Ífegetes uno at-

vini foribus tabernaculi fuis finguli- zeneis

ah

thuribulis inftrucli : aderat & Aaron thu«

tritu mefforibus abripientes;excitantur pro-

at

cellz, ac turbines ad naufragium impellen.

ribulo aureo, quo ut Pontifex uferetür ; ade«

a

rat; & Moyfes fua cim Judicis virga; hic verà

tes , qua mariatraijciunt navgs ; G unius

con*

Carpitur affectus in dignitäteä , Ut detumeat ambitio, 1 03

conteflatus coram plena populi frequentia

tamcoftonz, quàm capiciä,fe dedit;en quàm

non ambitionis fuz commentó, quz dixiffet,

pertinax eft fpes , quam ambitio concipic, &

& feciflet, fed exfolo divini oraculi przcep-

glorie cupiditas parturit ? Florem attige-

to ; dehiscentis telluris fepulchrum ; igniüm-

rat tunc Adonias prima juventz vigefimum

que inferorum fuppliciarebellibus intermi-

Ícilicet zetatis annum , & in vulgus, vel ma-

natur : rogat tamen Moyfes, ut tumultuarij

ximé commendatus ob fpeciem formz , pri*

«6

ànefarijs coeptis defiftant ; hortatur., fi-

vilegium nafcendi , & munificam in popu*

mülque obfecrat Core, ut vanidum ambitio-

lum liberalitatem,

]

nis tumorem deponat , incipiátque detume,

Hic igitur mortuis Abfalone, Annone ,

31.

fcere,

Verüm quia perinde id fuit, accri-

filióque Bethíabez ratus fceptrum ad fe per-

bró aquam haurire , & furdis canere,di(ruptá

tinere, fibi currus , equos , & equites , ca«

illicó terrá , hiatáque laté diducto uno tem-

tervásque famulorum adí(civit , Davide pas

poris momento eos tetra deglutivit , qui am-

rente jam fenio labente, Íciente quidem , íed

bitione turgidi, infublime ad principaliores

non reprehendente,

Copit ftimulis ambi-

nitebantur dignitates evehi : hauíta itidem

tionis .folicitatus titulum pratendere Reli-

funt cum hominibus hiatu difciffa telluris

gionis, ut populum promptiüs in fua flecte-

cum ingentifragore , ac ruentium confufo

ret vota: facrificium extra urbem Solyme-

clamore, tentoria, & tota rebellantium fu-

am, fimülgne regium convivium inftituit,

pellx. — Exterruit hic interitus omnem po-

ad quod fratres cateros invitavit uno omiffo

palum , qui circum caítra cum Moyfe (lete-

Salomone.

1,

Convenerunt ad epulum etiam

rat , fimülque fpectator extitit totius ruinz ,

Belli duces,nimirum ut robut, virésque fce-

omniümque cladium , quas unica effecit am»

leri accederent , affidentibus convivio Joa-

bitio in Corem debacchata: ab hac enim

bus accenfebatur Davidici exercitüs fupre-.

fcintilla tantus fuit ignis excitatus , qui prz-

mus Prafectus , & Abiathar facerdos fum-

grandem incenderet fylvam ; & hzc ea eít

nius; coeperunt omnes, qui aderant indul-

Ícintilla, que etiam nunc coetus, domos,

gere vino , & exiccare calices , jimque

Urbes, Provincias, Regna , & Imperia terra-

convivij hilaritas eó procefferat, ut fuman-

*

rum inflammat , perdítque, preíertim fi am-

tia inter fercula , fimülque vino capita ,

bitio invidiz , ac livori adnectatur. — .Co-

Adonias inunctus à Pontifice à reliquis

rem ad primam , fupremámque facerdotij

Rex falutaretur.

Verüm non potuit hzc

dignitatem ambitio ftimulavit, & invidia

inauguratio ita clangulum fieri, utad aures

nrít: has veré veluti ex erebo prorumpen-

i-

non deveniret adherentium Salomoni , prz-

tes Megeras fecuta funt veluti pediffeque

fertim Nathanis Prophetz , quem Salomon

cogitationes turbide , & principatüs adipi-

|

educatorem , fimiilque in(titutorem habuit ,

Ícendi nigra , ac nefaria confilia,

Verüm

is qua contigerant in Adoniz convivio,

j

quos ambitio ad füpremum ftimulavit Ponti-

defert ad Bethíabeam , & hizcad Davidem ,

ficatum , primásque in Ifraele dignitates, hos

qui ad moras omnes refcindendas, ne quid

"Eb EM

fupplicium adeó deturbavit in imum calami-

periculi inde oriretur , ftatim Sadocho fa-

tatum, ut tellus fe ipíam difcinderet, eos hi«

cerdoti ; vatique Nathani, & niilitie Duci

an;e Ore devqtatura.

Banaig injunxit Salomonis unclionem in

5. V.

Regem , & inaugurationem ? convocató-

que exercitu Salomon imponitur mulz re-

Jomodicus in dgm'mter afeä?w

giz, deducitürque in arcem Githonem, ubi

ä

cum fuis Adonias epulabatur regiisin hortis.

infidias etiam proprio fanguimi nedfit ,

[

Ungitur ibi Salomon in Regem , & faufítis

& tortor eff (ui im -Adonia,

acclamationibus reyectus Hierofolymam pa.

30.

Mbitio , quia oculis orbata, ac fo:da

terno fceptro donatus regium confcendit fo

A

laborans cacitate, quos fuo inflat tu-

*

»

lium adgratulantibus populis,

j

.more pr&cipiti in imum miferiarum

Terruit afcenfus Salomonis ad fceptrum -

32,

ä

detrudit impetu, perdítque eos, quibus lu.

Ifraélis Adoniam , qui àreliquis defertusin

d

crum , vel dignitas unicé erat cordi , Papi-

focderis fe tabernaculum recepit , quod Ga-

]ionibus , nec latum unguem dixerim ambi-

baone fummiá celebrabatur religione ; aíy-

tionem abludere ; hi fiquidem umbratiles vo-

límque apud Aram quazfivit, & qua(itum

ll

lucrum foctus lucernz. capti fplendore eam

invenit.

Non tamen exulavit ambitio à ca-

tamdiu circumvolitant, donec aduftis alis

pite Adoniz, licét diadema Regium ab co-

pereant , folvantürque in cineres.

Teítem

dem jam exulaverit : alias , & alias fluctu-

produco Adoniam Davidis filiorum natu

antes excitavit cogitationes, procellam fcili-

quartum , qui captus ambitione regnandi ,

cet, qua fuum poftea abforbuit Authorem,

"

aufus fuit fceptrum paternum fibi polliceri

Ambitionis fiquidem folle juvenis animum

contra parentis inflitutum : caverat enim

19

inflàarunt Joabus , & Abiathar pracipua

teftamento David , quó Salomonem Regni

feditionis inftrumenta , dolebat Joabus fu-

heredem conítituerit.

Noverat Adonias

premam militiz prafecturam fibi ereptam ,

fratrem Abíolonem in conatibus oppreffum

Amaío zmulo fubflituto: &gre ferebat A«

j[»

1]

audaciffimis,& nihilominus in difcrimen non

biathar Pontificatum à fead Sadocum transe

la*

104

ADiflertatio IV

latum : & eateris äcnüs torquebatur Ado-

fí deeff confulatus s. mec bie quidess fatis eff

nias, quia Salomon fibi praferretur in dia-

fiunu eff : ultra fé cupiditasparrigit , &9 fe-

demate. Hinc inde ad recentem confpiratio-

licitatem [uam nan intelligit , quia nou unde

mem viam flravit exceffus Davidis é vivis ,

venerit , re[picit , fed quótendat,

Sed quó ambitio altiüs contendit, ebfit

$*

animósque addebat infirma valetudo Salo-

monis recens elecli/

Abifag fceminarum

ruine proximior , argumento eft poíleris ,

formofiffima jam dudum oculos rapuerat À-

Carolus Audax poftremus Burgundiz Dux

doniz , crediderac enim poffe foemina fpe-

ad Nanczium à Renato Lotharingo in acie

cxíus.

ciofitatem regium diadema in dotem con«

l(te etate, glorià bellicà, Provin-

ferre; nuptias expetit , G nuptiarum confi-

cijs fubditis florentiffimus nullum fe ipfo

liatrix accitur Bethfabea , qua doli ignara

expertus fuit acerbioremhoflem; ftimulan-

te nimirum arbitione Ducis animum mage-

eb lztiüs negotium fufcipit, quó cupidior

etat fraterna odia , ac diffidia delendi , ma-

nis oppletum cogitationibus: fiquidem cum

culásque contractas abílergendi; unde ac-

Calliam fzpiüs bello incendiffet , vellét-

ceffit Salomonem , cui defiderium aperuit

que Helvetiorum collo jugum immittere ,

l

Adoniz.

Lotharingiam , veluti aggerem fuis inter-

3j.

Verüm advertens Rex glifcentem dolofo

pofitum ditionibus amoliri : primó gemino

fub cinere fcintillam ; qua promptiüsferales

pralio ab Helvetijs in fugam actus Lotha-

ringiam petijt ; fuis addendam ditionibusz

erupiffet in flammas , incendium fparfuras

in toto Regno, confultiüs duxit , maturé ex-

verüm adeoó magnis hisce cogitationibusin-

tinguere flammam , acinterfici Adoniam,

tumuit , ut prope Nancaium violenta morte

quem turgida ambitio, & exitialis cupido

erepuerit, Periculofum eít , fi Princeps ,

tegnandi authorem feditionis effecerat , &

quos pares nafcendo habuit , nitatur reg-

nando impáres fibi fubijcere , tametíi nulla

quidem armatà manu Banaiz tribuni prz«

torix cohortis,

En quomodo labitur infe-

fit tanta humilitas , qua dulcedine gloria

rius, quem ambitio in fublime nitebatur e«

non tangatur , ftimuletürque ad altiora ;

Vehere.

Adonias fratris Abfolonis exem-

penfandum tamen , quantum infit periculi

plo füb fpeciofo facrificij illicio pofiturüs

ambienticelfitudines , & eminentias, cum

conjurationis initia , regnandi libidinem ,

fulmina promptiüs culmina feriant , [xe

& ambitionis tumorem palliolo religionis

piüsque utilius fit defpici , quàm refpici,

Muliti non tànta fiducia, & alacritate cür«

tcgit,fed in fui eluctabile exitium prodit, X

quem ambitio ad folium nitebatur regium

rerent ad honores (aitD. Barnardus ) f/& j g,jg,

evehere , patratum in fratrem fcelusin imum

fe fentirent onere gravari , uee cum tanto

detrufit extrema calamitatis; vix latere pof-

perieulo: affeclarent infulas,

.

Ze-

funt, qua in magnos patrant fcelera: nu-

Humilitati unicé addicli erant filj

36.

bes, qu& folis nitores abripit , fe ipfam de-

bedzi, nontamen tanta fuit hzc humilitas ;

jectá in humum umbrá clariüsprodit, mo-

ut & ipfa dulcedine gloriz illecti ad. fubli-

nentürque omnes , quos umbra attingit, nu«

mia non adfpirarent: tunc acce[fit ad eum mae

bem furfum adefíe folis ad nos demiffos fplen-

ter filiorum Zebedai cum filjs (uie adorans ,

dores prohibentem,

& petens aliquid ab eo. Inadorationem pro«

34*

Mirum fane , quódambitio adeo hono.

cumbens foemina aliquid petijt , ut affurge-

res fitiat, ut proprium etiam ebibat fangui*

ret, & humilitas erigeretur: quàm raró íe

jungitur ab adoratione petitio! Petijtmulier

nem, nec parcat parenti , nec fratri : quis

hanc ex erebo erumpentem Megeram ; vel

aliquid ab eo, qui omnia munifica imperti*

é füummo ccclo cum Lucifero delapfam fu-

tur largitate, fed quid efthocaliquid à fce-

riam non dicat fummorum fcelerum miniít»

mina adorante enixim efflagitatum? an for.

Jr

ram?cum debacchata ruat per fas, & nefas; ju*

táffis cum filij Zebedai pifcibus ftudeant

ra humana,& divina confundat, fanguinis ne-

expifcandis ,rete mulier , vel remüim, aut

ceffitudinem oblivifcatur , vincula amicitiae

lembum petijt ? Verüm expifcatio filiorum

difrumpat , legésqueipfasnaturz conculcet,

longé à matris abludit petitione , cüm pe»

ut uxor invirum , fratresin fratrem, filius

tierit non remum , fed fceptrum ; nonrete,

in patrem ad necem usque crudeliffimé graf-

fed chlamydem s. non lembum, fed regnum,

fentur ? idque przftitiffe Liviam Auguíto

Dic, ut fedeant bi duo filij mei umu ad dex-

z, annal,

Caíari marico refert Tacitus , ut etiam À*

tram tuam ,. 5 unus ad . finifiram in. Regno.

Lib, 12, f»*

grippinam cum Claudio, Neque ambitio,

10 , quàmrapax ambitio, quaarundinem

cum czcitate laboret , finit fufcepta refpici

ferreo hamo armatam cum aureo fceptro

fin ^

beneficia , przfertim cum infatiabilis, femper

mutare fategit? & naviculam quatuor tan*

Lib. $, cap,

infra vota, ac merita fe recepiffe arbitretur.

tüm remis actam cum regno nunquam perie

VI,

AppofitéSeneca de beneficijs, — Nom patzttr

turo? rapacior fané fuitambitio in matre fi»

Aviditar quemquam effe gratum.

Non p4-

liorum Zebedai, quàm libido in filia He»

titur ambitio quemquam in ea men[ura bono-

rodiadis : fiquidem ambitio regnum petit

vum conquie[cere , qua quondam ejus fuit im-

abeo, qui non habet , ubi caput reclinet ; &

prudens vorum,

Nemo agir de tribunatu

libido in filia oblatum ab Herode dimidium

gratias s. fed queritur , quüd non efl ad pra.

Regni repudiat capite folius Joannis con*

turam uique perdutius neque bec grata eft ,

tentá,

Nimirum ambitio nunquam fatut

ad

L 4

Carpitur Affc&usin dignirates ut detumeat ambitio,

E

o$

ad fublimiora fempet nititur ,verüm fi pane

Julius Cafar non folüm honores appetivit

noíi pifcatores quóties ambitio eos pulíat

immodicos , recepitque; ut. continuatum

Regnum expetunt , fceptra, & diademata fpe-

confulatum teíle Suetonio , perpetuam di-

rant, quid non appetunt in aulis ambitioni

élaturam , morum prafecturam , pronos

um

qui famulantur, & Principi? Quid, quód

men Imperatoris , cognomen patris patriz,

non folüm pauperes fuerunt pifcatores , ve-

ftatuam inter Reges, fuggeftum in Orche-

P

rüm & Apoftoli, qui nihil poffederant, &

flra; verüm etiam ampliora humano fafti-

omnia pro Chrifto reliquerant , ut conditio-

gio fibi decerni paffus eft ; quz tamen om-

ne eflent religiofi, -& profeffione mendici ?

nia extempló pulfante Libitinà oftium di»

& tamen quos mendicitas detinebat in pul-

mifit , quz nonnifi diuturno fudore admi-

vere , petitio matris evehebat ad Regnum ;

ferat,

Pragramdes animz honorum non

Adeo verum eft , ut quos ambitio pulfat ;

delectantur fucato nitore , qui fulguris in«

hi fublimia tantàüm fapiant: quamvis paupere

ftar morirur, cüm oritur : hinc preclarum

tas fordefceret in pulvere, vel aquis innata-

circumfertur effatum Maximiliani Electoris

fet , cüm primüm tamen ambitio furrexit;

Bavarie in monitis filio datis , qua altiüs

regnorum fitis exfurrexit , G curulium; &

memorige imprimeret ,. gloríe fumum [per-

quos horror futuri funeris in Magiflro de-

nit tÓaguanimitat , ambitio quarit,

Qua-

terrere debuerat , hos honor eminentiz in

rit tamen fumum , qui plerumque oculos

matris ambitione ad folium evehebat ; ut qui

adigit in imbres liquefcere lachryma-

rete femel dimiferant ,

fublimarentur ad

rum.

thronum ; neque objecla crux potuit exune

Quos ambitio & fublimi folio in lu-

e

38

dantiam ambitionis inhibere, quin utrum-

é&tum non deturbavit , ac lutum detrufit ?

que latus dextrum, | & finiftrum invaderet

Ter ,' quatérque beatum fe fore exiftima-

throni ad illud occupandum, — , Quàm dif-

vit Abfolon , f1 redux ab exilio patris dig-

l

Íoni funt ambitionis mores , quando enim

natetur afpe&tu , quem . enixim expoftula-

aliquid modiciffimi pretij , vel dimittit , vel

vit : obfecro, ut videam factem Regis, Com«

omittit , ftatim inflatis buccis , apertóque

placuit, annuit pater filij votis , ofculó-

ore clamat

*

*

€cce nos reliquimu: 0mni4

que fupra fpem adolefcentis fuam extulit

ä

Matth, 19. tete nimirüm dimiferant ,. in

humanitatem , fortémque filij plurimum

quo totum claudebatur patrimonium ; ve-

provexit.

Vocatisque eff Abfolon, & in-

rüm cümambitio optat , que fuperant omne

travit ad Regem * ofculatsque eft Rex 4b-

precium; cüm ambit Regnum,infufurrat cum

folon,

Redundavit gaudio Abíolon ; qui

2, Reg. 144

P g

matre , G in adorationem prona prolabitur ,

cüm fimplicem ambiret ingreffum , excep-

ut petat, quo ad fublimiora affurgat ; hoc

tus etiam fuit amplexu,

Verüm quia fiti

350

autetn proprio non exprimit nomine , fed

laboravit Abíolon ambitionis, mox coepit

imminuit , 4dorans , && petens aliquid z. nie

currus , equos , tubas , turbásque accire ,

mirum regnum , quod infatiabili a

*

mbitioni

quibus profectus in Ebron fibi Regnum ar-

pauxillum aliquid videbatur,

rogavit , exiliümque. patri ante ofculanti ;

& amplectenti indixit, — Szzz£zz ut. audieri-

*

S, VII.

zá clangorem buccina , dicite regnavit 465-

,0

folon.

O fitim ambitionis inexplebilem !

2, Reg. s.

"tnubitio laborat bydrope , 72772

Abfolon , qui tantüm inhiabat afpectui pa-

que quá affuat , potis uon efl ex-

tris ad fummum felicitatis faftigium attin-

tinguere»,

gendum; quia pater non folüm afpectu ,ve-

lu

rum & amplexu, & ofculo dignatuseum fue-

U

TE

bd fi Regnum ipfum colorum exfa-

rat, coepit acriori fitire ardore , móxque

turandz ambitioni adhuc impar; non

thronum ipfum ambit , à quo deturbatum

n

Q

t

credam? fluxa mundi bona ejus extin-

patrem extorrem in partes exterasadigit: &

guenda (iti idonea;maris eft fitis,quá ambitio

faturata ambitio ofculis , ac amplexu non

ardet,tamet( flumina omnia temporaliü bo-

quievit, íed tumidior infurrexit, Verüm

7|

norumebibat,non inde extinguitur fitis am.

affurrexit, ut corrueret ; quia cüm fedens

bientis ad (ublimiora niti , quiaambitio fitit

in throno lauro inhiaret , hat infelix quer-

r-

— Kj

in hydrope poft rivulum flumen, poft flu-

cui pendulus ; dum fceptrum manu tracta»

i

men fluvium , poft fluvium plenumdelaben-

ret, adhaíit capillis ramo 3. & cüm fulge-

ó

tium aquarum Catachlyfmum , infatiabilis

ret auro ; gemmisque flipatus, feralibus ob-

eft, & inexplebilis hydropsambientium ;

viavit Libithinz umbris.

Dowminandi CUpt«

Lib, 6;

quó plus bibuntur , plus fitiuntur aqua,

ditas (ait'Thucid. ) zaró £onos babet evene

Verüm fi hydrops ,^ quó pluribus turgefcit

.

j

congeftis aquis , eó proximior fit interitui ,

Nen tantüm ipfa ambitio noxia eft ; ves

32*

(s

promptiüsque detumefcit 5 folvitárque in

rüm & ipfius fomnium ferale , & umbrale.

el

cineres : ab hydrope haud abludit morbofa

thalis, idque adumbratum deprehendimus

(

ambitio , qua quó tumidioribus , mag-

in Jofepho fomnianteapicem felicitatis, fibiqs

nisque impletur cogitationibus, eà prom-

praítita caterorum obfequia.

Putabam

Genef. 37. -

Á

ptiüs in exilem delabitur pulverem. — Cajus

nipulos

f

Vef'dni de Affeclibus Tom. I,

29auipulum mez(?z ff are; xwg/ljrd:que 14

(l

"u

*

2

Differtatio IV,

106

*

circumfhantes )Jar.»:re manipulum. smeum.

hoftem ad pugnam paratum , non expaverit :

ut

d

Sed vix fomniatam delibavit felicitatem ;

quia Ícilicet ambitionis fiti exardefcens Ab«

h

cüm fiti acriore ad uberiora licét fomnians

folon, verendum erat , ne paternum bibe-

hi

ret fanguinem: meritó igitur imberbem in»

fe prafen(it evehi honoris culmina ; revul-

q

fis (iquidem flipulis, & exfufflatis paleis ;

ermem David refugit , qui armatum fpre-

fii

fpicarum ariítas , vel in aftra ipfa fuffixit , ut

verat , quia ambitio etiam paternum fun-

f

non folüm in campis flavefcentes maaipuli in

dit fanguinem , quo purpuram fibi tingat :

yt

fui obíequium humi fe profternerent ; ve-

fed plectitur à patre , quia de Abíolone

la

rum etiam cali flores , ac fydera vernantia

|

tunc tantüm defperandum erat , cám reg-

füi

in rofas in fuafe fleclereat obfequia : aliud

nandi libidine coepit zftuare : ambitioüis (ti»

ht

quoque vidit fomnium, quod narrans frat-

muli adeó adolefcentis animum urfetant ,

C

Genef s7,

ribusait: Pidi per fommium quafi folem ,&

ut Sion invaderet , regiam diriperet, urbes

k

lunam , & flellas undecim adorare me : in-

expilaret , Reginas proftitueret ,. & etiam

L]

.

choavit ab humiliatione manipulorum in ag-

patrem ipfum infequeretur

quódque

ris fuum ambitio ad fydera usqueaícenfum ,

Sennacherib inchoare aufus non fuit, id

à culmis exorditur . in coeno ,

mox pro-

adolefcens ambitione turgidus perfecit z

Ej

greffura in coclum ; acclinatos fibi circum-

adeó immanis eít hzc Megera, . ut nec !pae

uL

Ípexit manipulos in vallejfed excuffis paleis

terno fanguini parcat, nitatürque patris vi-

te

folem ipfum , & lunam, ac reliqua fydera

tam extinguere, quo propria fatisfaciat fiti,

tü

pro culmis defixit : fed quid ni ? vel fom-

regnandique cupiditati.

8

nians ambitio vigilem experitur in imo de-

Nil eft validius ad expugnanda pe-

4

trufionem

)

.

€tota etiam adamantina ambitionis tumore,

«

caufa fiquidem fuit Jofephi

!

Íomnium , ut à fratribus in cifternam

quó ufus tartareus hoftis etiam filium Dei

l

demitteretur , venümque nundinantibus

adoríus fuit , oftendit ei omniaregna mun-

Madianitis daretur ? fed hujusmodi depret-

di , & gloriam eorum,

Deiperaverat

Matth. €.

fio , ac humiliatio ; quia non fomniata ,

enim Satan ceteris machinis Dominum exe

fed vera fuit, Jofephum é cifterna ad culmen

pugnare , quem fenferat irrififfe domina*

provexit in ZEgypto honoris,

Nititur

tum , & licet in reliquis congreffionibus

ad fublimia ambitio , prafertim in Princi-

nil à Chrifto aufus fuerit petere ; & quan-

do lapides verti peroptat in panes, nmil

pum aulis ; videmus plerumque pannofos ,

exilisque fortunz viros , perinde àc forde-

offerat, nilque exigat ; adeó tamen fidit

fcentes in coenofz telluris finu vapores bene-

ambitioni , ut ejus tumido fpiritu futue

ficio folaris radij furíum evehi, &in nubem

rum fperet triumphum , indeque fubdit ,

Ípiffari , ac aéris przcelía difcurrere fpatia ,

bec omnia tibi dabo : verüm cum fuffoffus

terrorem , nonnunquam incutientes minis

ab hoíle cuneus in irritum abijffec, & am-

F. B5 "a a GD .

tonitruum capitibus hominum , quorum an-

bitionis ufusariete nil ad votum effeciffet ,

tea pedibus conculcabantur. Qui in aula

defperans de victoria abivit.

Et confum-

Ltut&. 4

DT u1

favore Principis é coeno mendicitatis furfum

mata omni tentatione Diabolus veceffit. ab

evehitur, ftatimfore fperat , ut felicitatem

zllo * tria legimus tentationum jacula Dia-

*

L]

&

bolum in. JESUM vibráffe,, chm nimirum,

in fublimiori gradu debeat. enancifci

ilicó ne incomitatus fpectetur in aula , pe-

gulà, ambitu, & prafumptione fategit

Sed cur in hisce tribus

diffequis ftipatur ,. móxque rhedam me-

illum oppugnare.

ditatur , vehitürque curru , non tamenin-

coníummata dicitur à D, Luca, omnis tenta»

de fuum explet ambitio triumphum ; . quia

tio , an non fupererant aliz fagittz , quas

in curru feadhuc humi reptare putat, nifi fe-

Satan ejacularetür ; nonne potuit ad iram

jugo in curru catervá fequente famulorum,

provocate ; avaritiam accire , livorem in

Verüm reclé dicitur cone

m SuEL. - — GE OA. u

czterorum obfcuret fplendorem ; perinde

fuppetias vocare.

ac ceenofus halitus furfumelatus, & innu«

fummata in una ambitione omnis tentatio ,

bem coa&tus umbras , vel in ipfo folefpargit,

quia quem Satan invidlum noverat contra

quibus ceteri deílituuntur in terris folari

ambitionis affaltus, hunc fruflra cenfuit ree

nitore,

Verüm plerumque quos ambitio &

liquorum machinis vitiorum oppugnane

.

*

coeno ad coelum usque extulit , non (ine la-

dum

nifi fruftra hoítis tartareus ambi-

tionis arieteufus fuiffet ad pulfandum Chri«

chrymis ijdem primordia repetunt ; perinde

ac halitus furfum in nubes addenfati , & in

fti pectus , non defuiffent catera inflrus

pluvias fpiffati deorfum relabuntur in coc-

menta , quibus ad vicloriam fibi viam

n

num , unde fuerant evecli,

fterneret ;

verüm quia feliqua minoris

Declinanda eít ambitio , penitüsque

func roboris , fpem totam perdidit fruft-

49.,

rata ambitione,

Sed cur adhuc libidinis

fugienda , cüm nonnifi lethales lapfus , &

ferales ruinas meditetur : etiam David fer-

in eum machinas non admoverit ?

Ve-

tur à facie Abfolonis trepidus profugiffe",

rüm abítinmit , quia jam noverat jejunum ,

Dini:l d

hoc eft , qui Goliato giganti ; & ad bel-

ac de gula retuliffe triumphos , cm enim

lumarmato , terrorémque incutienti truci

efuriens neglexiffet lapides in panes vet-

intuitu intrepidus obviavit ; mox trepidus

ti , libidinem profecto promptius fefellif-

Íet*

adolgfcentem fugit, timétque filium , €eum

De-

; Ca-rpitquffc&üs in dignitates,ut*dctumeat ambitio. Io7

& aureum caput profligavit : quidni delap*

)t

Detumefcat, qui vinci tartareo ab hofle

fus humilis non coloffum tantüm evertit ;

A2.

detrectat,

Vicit Chriftus omnes hoftis co-

fed lapidem ipfum licet exilem grandefcen-

Ü

natus , coétcuit affultus , infregit ictus ; quia

humilis ; à ftabulo enim Chrifti humilitas

temjin montem fublimavit , qui non Afiam

"

tantüm , verüm Europam , & Aíricam , ip»

curfum exorfa ,. nonnifi in patibulo, qued

L]

sósque Antipodas occuparet, — Lapis autem

:

meta probrorum fuit,conquievit: etenim fi ia

qui percufferat flatuam factus eff mons mag-

prafepio jumentorum foeditatem tempera-

num , C implevit uniuer[am tevram.

Per

Dakiel, 2;

vit Magorum acceffus ; & nuditatem

Bd

defcenfum e monte per gradus humilitatis

learum nobilitavit oblatio auti , thuris, &

mirtha; in cruce ramen infamiam fupplicij

de tartareo coloffo triumphos reportamus,

eumevertimus, fi humiles defcendimus ; fi-

lattonum focietate duplicavit: quàd fi totam

$

Chriüli vitam percurramus , unicum fuit

mülque erigimur , augemürque ; acin mon-

tes excrefcimus , fi ad valles defcendimus

folius humilitatis ftudium: à prafepio fiqui-

É

humilitatis.

Nil fortiüs ambitionem ever«

dem profugus in exilium delarus fuit , ab of-

ficina in Jordanem , à Jordane ad piícatores :

tit; quàm humilitas,etiam David unico lapi-

H

uàd fi Satan in fuas effunditur laudes, ad

de obarmatum ptoftravit Goliathum : egref-

d, Rep.cav.

U$j^

L

filentium ftatim eum adigit , quem neícias

fia eft Goliatb de Getb altirudinis fex cubito-

.

ntrum luctantem in etemo; vel obfequen-

rum, G palmi, terroti coti erat Ifraéli car-

j

neaturris, cüm impavidus Gigas videretur

tem in loco campeftri fortiüs vicerit, Coenat

mox cum Pharifeo ,. non tam ut ejus aleretur

pofíe ruentem in fe olympum excipete: ni-

hilominus lapisunus immanem hanc evertit

x;ch. € 32

4h

appofitisferculis, quàm ut latratibus ejus la

7U. 49,

i

ceffitus corriperetur : freffer Propbeta bic.fci-

molem : elegst fib quinque limpidiffmos la-

ret , que & qualis efi mulier , que tangit il«

pídes de torrente David , & mifit eos inpe-

ram paftoralem , quam babebat fecum, | Sce-

