propterSiracidesait: Ez imveni amariorem

Ecclef. cf,

r 1 9. 27,

Ó

1

vertit ,quo mentes fidelium evertat, eásque

morte mulierem , qua laqueus venatorum.s

?» "U. ZZQ

1l

fibi blandiüs fubdat voluptatum illecebris ,

€ff , & [agena cor ejus , && vincula funt inanua

li

& concupifcentiz blandimentis ; quodque

illiut , quiplacet Deo , effugiet illaya s.

li

$o

deterius eft,quia plerumque inimicum, quem

Cattitatis cultor hanc declinet Scyllam ,

"Hü?m.l, 10 Ji.f

hanc effugiat Charybdim , hunc devitet fi-

novimus , non odio profequimur ,Íed eidem

4 'JJM«m],. Hi

renum fcopulum , ac Circeum (tabulum, eft

Ad Epbef.s, eblandimur , cüm dicat Apoftolus. — Nemo

&tl

-

unquam carnem [uam odio babuit, feduutrit ,

enim mulier concupifcentiz excitatrix , mor«

& fovet eam..

te ipfa amarior

.

L

Invent amarioreu 90ri€.a

69,

Eftinimicusiíte, qui nobiscum nafcitur,

smulierem , quia hzc per blandimenta con-

nobiscum nutritur , & crefcit ; fanguine nu-

cupifcentiz , per illecebras carnis bellaindie

tritur noftro, fomno reftauratur noftro,noft-

«ens , etiam de viris fortiffimis perfzpe tri«

rareficitur quiete ; eft (iquidem hic inimicus

umphavit : qu47£i , sit ( Cyprianus de fin-

caro noflra , que vel in primis Protoparenti-

gul. Cler. ) & guales Epifcopi , & Clerici

bus noftris ccepit contra fpiritum infurgere ,

pofl confe[fronem ,. &$ vicloriarum calcatazs

ac interna indicere bella , excitare pugnas; &

certamina poff magnalia , & figna mirabi-

tametíi hic hoftis , quem intus noftrà nutrie

lia uiquequagque monflrata , mofcuntur

mus fubftantiáà in tenella ztate blandus vi«

eum bis omnibus naufragáffe ,. dum volunt

Quantos Jeones

deatur quidam effe leunculus , quia tamen hic

in mari fragili navigare.

nobiscum incrementa fubit , fervet cum noft-

domuit una mulieris infirmitas delicata ,

ro fanguine , rugit, & fzvit ; cüm primüm

tametfi infirma fit, & vilis mulier, viros ta,

men etiam fortiores proflernit: tefles ac

valentiorescaro noftra vires fufcipit: neque

unquam defatigatur in noftram perniciem,

cerfuntur Samfon , David, Salomon , &alij

in quam jugiter agit , & contra nos pugnat ,

fexcenti ,. qui tametfi obarmatis obftiterint

quó nosexpugnet ; necoptatas tinquam no«

exercitibus , & fleterint ipft, cüm cateri

bis inducias indulget : eít eniro hoftis , qui

eneci caderent , Qqui ferro non cecidére ,

five vigilemus , five quiefcamus fomno fo-

concupifcentiz illecebzis proftrati , ac victi

,

cefsére voluptatibus : de Samfone virorum

piti, five lgbgremus » five otio indulgcamus ,

Qf«

./

-

Culturá caftitatis probieflorefcunt Affc&us:i pravi flaccent. &o7

fottiffimo ait D. Ambrofiusi» "4pologia Da-

CH pkriaulum , dele&labile detrimentumn.s ,

vida pofferiori : Samfon validus , & fortis

amali natura boni colore depitta.

.JL!J?( Ü j'Z" 3

leonem fuffocavit , fed proprie carnis couttt-

ait D. Maximus, viri uaufragium , qusetis

pifcentiatn fuffocare non valuit , wintula»

ampedimentum , «ite captivitas , quotidia-

»

foloit boflium , fed fuarum non (aluit nexua

num damnum , voluntariapugna , [umptuo-

cupiditatum , ame[Jes incendit alienas ,. fed

fum dellum , leena compleilens , exornata.s

unius mulieris accenfis g'gniöu.f virtutás fua

Scoylla , animalmalitiofum. — . Haceff , aw D.

ane[fem protrivit.

Anafta(ius Nicenus quacfl 6 5, in fcript. 2uies

)

81,

An non forti

ffimus in ïbeilo fuit Da-

ferpéntis ,. Diaboli folatium ,. officina d-

vid ? & tamen licét huic nihil detrimenti

JHmontüm , Uipera UVéfiita , quia .ex oculis

attuleritPhilifthzus Gigas ; fed potiüscla-

eftem exhalat , ex ore flammas ditfeminat ,

riüs ejus illutraverit gloriam 3 una tamen

& exlabiis venena fpargit. |Nequeurbani-

venuíta mulier eminus confpedta , -vel in

taseít, ac lufus foeminis adhafiffe , cum ni-

frigido fonte flammas excitans , G 3gnem

veo candore flammas excitet, quibus pudi-

&itia cinefit

3

.

neque lufus , ac .nzvus eft

accendens zoncupifcentiz , hisce miffilibus

ignibns virtutem expugnavit Davidis ; ;qui

carnis indulfiffe illecebris , um pluvio &

ex frigido fonte:monítrofas haufit concupie

.&clo igne , ac flammante fuülfure impura

Obruantur urbes ; non enim, fi luífus eífet,

Ícentiee flammas : accenditur etiam frigido

in fonte concupifcentia , fiibi mulier frigi-

carnis fequi illecebras, concupiícentig ad-

4is illis eblandiatur laticibus: fiquidem mu:

herere voluptatibus tot delerentur regio-

nes flammis , nec tor cinereícerent urbes.

lierem vidiffs infonte , perinde Davidi fuit ,

ac flammas à fornace hau(iffe : & non ho-

ignibus ; fupplicium adeó acerbum non lu-

snines , fed ferina funt monftra , qua flam-

fum eífe incontinentiam arguit , fed fcelus

eff^ attrociffimum edocet,

mas ebibunt in fonte , qui ignes hauriunt

Imó adeó grave

€x aqua : imó & pecudibus funt viliores ,

eft carnis incontinentia flagitium, :ut Deum

qui concupifcentiz illecebris illecti virtzie

ipfum peenituerit conditi àfehominis, ^ Z2- ,

n

Genef. ,

;,äo'v-l! ;

(fyn '45.

tem proftituunt pudicitiz , quó mulieribus

&us dolore cordis sntrinfecus delebo , Zaguit

/

adhzrefcant, Hincprodigus adolefcens,qui

bominem: neque aliud £uithoc fcelus , quod

$ntemperantiüs vixerat alendis fuibus prz»

Deum ad ultionem , hominisque .deletio-

l

citur , ut qui fcediffimo depravatus ;con-

nemprovocavit; quàm carnis illecebris ad-

cupifcentie vitio in belluam degeneraverat ,

hafiffe ? AMeceperunz fibi uxores; ait S.. Am-

Dux fieret putidiífimi pecoris; & porciscon-

brofius : eo uue increvit .eulpa , ut etiam ,

L

V

Cap, 44 d

$8 h.

Éociaretur,qui vixerat impudicus, X iÁmundus.

Deus , quinaturaliter non movetur., aut 4r4,

"iT

"Non eít uzbanitas , & lüfus foeminis

.Aut odio , Aut pa[fione ullá , prouocatus vi«

s

adhzeíiffe , iuóque indalfiffe genio; fed

deatur. ad iracuntliam , eatenus mundus e-

mors eft pudicitie , interitus caílitatis ; &

]uvione periit , quia humanum genusintem-

| i Ecclef, aap,

hominis pernicies ; cum Siracides fateatur

perantiüs vixerat ; & adeó enormes excita-

|

if

E7- v. 27.

noninveniffe mortem amariorem , quàm in

'Verat ignes impuritatis ; .nt hisceextinguen-

muliere , £$ Zuvent amariorem onorte onu»

,'U.Ul

:dis accerfiri & coelo debuerit cataclyfmus : de-

"

lierem ,. bac enim , ut ait D, Ambrofius

merfi fuerunt homines , & naufragi perje--

lib.offic. e/? janua diabolt , ia sniquita- 3runt in fluctibus , quia carnis concupifceg.

[

g»

f

T gomil,vo, 415 9 fecorpionis percufro ,. genus nociüum.s,

&ii$ exagitati , voluptatum adha(ere

Hac , ait D. Chryfoftomus ; eff anaturalis

állecebris,

-

zeutátio ';.dffzd;g:äili: alamitas , domefti-

ld. Im/ D

ÀN

NI

À

l

7N

N

NW&, ^

T

N

n

Q"m ;

w

TANN

VA V TC

N

N

N

)lwh

N KMM

"

)u 89

à

Waf -

LVA

(

.0

E. a.;þ

bem

P

1 Ms

ol

^s

PL

ER

À

.ffï-.

w $1471

uD

m

&lx

d

-

a m

T )

Z9

k r

u)

"

Fs

N

S

7

^

g

Y a

I

[5

À

ä

ATR

T

gm

t a

71

:

^m

deicer

!

o5sS

Foai d Apaiuzon.

u- DI

B& (s08) Ef

: Ciäwww?ïäwwææææäääæü&üääææä?æääæü&äl |

æcäææææäwæäöäöäæææä?ïäcïäääæäcæ

DISSERTATIO XXIV.

Rebellantis luxuria carnis fons eft puti- .

i

i

difsimus , ex quo pravi omnces affcctus, &

calamitates fcaturiunt.

]

L

x

»

g. I.

[

pitudos & attro

h

días libidinzs ex gm'zzi!ale 5777

eQuanta [it mi

. fupplicij , quó à Deo vinudice plecfitur,

üa'fuf

a

Xoy --*

Q6

Uamvis nullum videatur

v

N

idololatrid crimen at-

fus delevit. « Peccaverat Ac'hab , peccav&

l?-

AUR

W

rat & David ; uterque Rex , uterque & ho-

jem a&

' i

XE»

E

«

trocius ; quamvis nil

micida, G tamen pepercit Deus Achabo ad

VAU

zi

n.

N

--

deteftabilius , quàm i«

primam capitisinflexionem , nec malum ul-

UT

j

W

dolis litare ; níhilomi-

*

L

a

lum in diebus ejus induxit

David autem

n

jj

J

s

A

nus poft litatas vitulo

tametfi lachrymis maduerit , ac contractam

Í

PA

NE

S

m

VT

L n

victimas pené parcitur

.

Àfe maculamlaverit ; nontamen fupplicium

populo idolis litanti

?

$ Ammonitidas , imó

evadit , fed infilio, & per filium flagitii ex-

1160 ita poft violata

peritur poenam , moriebte uno , altero re-

nonviolatas, fed tantüm receptas, condo-

bellante; fed quid? quód Deus Achabo pe-

natur populo 5 fed ftatim/viginui: quatuor

percerit caput inflectenti, & Davidinoncon-

millia virorum internecione delentur, acin-

donavetit lachrymis madenti ? — quia licét

expe&lata morte extinguuntur.

Non funt

uterque homicida fuerit ; Achabus tamen

Juíus ,qui cum foeminis joci inftituuntur con*

occidit, ut poffideret 5 fed David.occidit ,

cupifcentiz , fed ícelera funt idololatrià gra*

ut moecharetur 5 J ille interfecit Íceptro in«

viora: Sciopoltconflatumex auro vitulum,

hians; hic interemit carnis indujgens ille-

oft victimas eidem litatas, fuiffe enorme

cebris,

Bt quamvis adulterze pepercerit

3

Ícelus triginta millia virorum enectorum

Deus in evangelio ; non tamen palam fuit '

fanguine deletum ; (ed fcio etiam fupplicium

ei veniam impertitus, fediantüm non dam»

fui(ie idololatris inflidtum jubente Moyfe ; &

navit dimiffam : neque enim de aduitera

h

fupplicium de fornicariis imperante Deo

dixit ,. quod de Publicano edixerat , fcilicet

fümptum fuiffe,

Contra Idololatras Moy.

/

Sed

mortem fe nolle peccatoris ,. séque Medi-

fes ex Numinis verbis Levitas armat.

cum effe , non Judicem : imó injunxit eis ;

Ede. 37'

contraimpudicos Deus ipfe Moy(i iniungit

ut feeminam faxis obruerent ,. fi ipfi fine '

m tutuam RP m

ut impuros quosque trucidet, ac interficiat j

crimine effent,

Non igitur impunita di»

| INWumer, 25.

vitulum ; qui conflavit , adhuc vixit : cum

mittitur luxutia ; quz calamitatum omnium

Zambri, qui moechatus fuerat , flatim ju-

catetvam integram Ííecutn trahit ; etenim

ä

Aaron idoli Architectus non ex-

guletur.

David ; quia poft delatas plures victorias , vi«

|

pungituré cathalogo facerdotum , cum ia-

&us ipfe cecidit ab impudicitia proftratus; .

men fornicarii igne extinguantur , & cata-

licétfacco indutus , & cinere afperfus impe- '

clyímo deleantur,

vare filio vitam non potuit: nec mirum (à

Non igitur eft lufus impudicitia,fed ma-

adeo Numini invifa e(t impuri:as, quz fcele.

p

lorum omnium fons putidiffimus , calami-

rum eíl primogenita, & mater criminum

tatum fcaturigo ; hinc ex decem Decalogi

nunquam effeta; etenim fcimus ,velín ipfo

praceptis nullum citra füpplicium fpernitur,

mundi exordio poft pomi efum ftatim im pu.-

nifi folafornicatio : fiquidem defertores fi-

;ï

dicitiam irrepfiffe , & indiguifle involucris

dei exuruntur : notantur ftigmate blasphe-

Protoparentes poft culpam , nullümque fen-

Ó

mi : culeo infuuntur parricide ; ferrotru-

fiffe infeitius crimen , quàm impuritatem ;

cidantur homicidze: fures patibulo fufpen-

tunc enif fe nudos effe noverunt , & fimul

duntur: quid, quód folaluxuria, quz bis

erabuerunt; tuncfolia collegerunt ex arbo«

in decalogo prohibetur, nec femel audiatur

ribus , quibus non tam corporis nuditatem,

inforo punita ? nimirum non fpeciale injun-

quàm Íceleris faeditatem tegerent.

li, 7) f,

gitur luxuriz fupplicium, quiaomnia fecum

Imó non fola intemperantia & fcelere pi'oi

3*

—— —

Qq

malorum genera trahit; fiquidem ob luxu-

t

riam Deus mundum univerfum femel ex.

diit, fed ex ipfa catera catervaim erupére

erimina ; quó gjon ?-,þdUCiï l'omanes carnis

illes

tinxit , & pentapolin in Perpetuum gror-

Q

-

Luxuria carnisfons pravorum Afectuum,ac malorum omn. $09

illecebris addi&los impudicitia? Salomonem

peccata tua ; cum Magdalenæ vix lhxuriam

audeat condonare , fed in ejus amorem veniae

&Dei colloquio ad fcelera pertraxit Moabita»

rum ; Samíonem hoflibus invictum , Ícorto

refundat indülgentiam ; quafi non eflet ipfe,

?

.

qui luxuriz peccata dimittetet, fed amor, qui

tradidit vinciendum

Davidem Gigantis

!

domitorem ad foeminam adduxit ; effecit-

reatum remitteret ; G ignis chariratis flam-

que, utquiàvulnere perfecutoris ab(tinue*

mas extingueret impudici amoris; & affe-

&us amoris pugnasiniret , & palmas de pro-

rat, fidiffimi militis cede manus coinqui-

Luc.7, 47*

natet; fi enim concupifcentia graffetur om-

fano divinus referret, Remittumtur ei peccata

nia in homine fus déque vertit , & decora

multa,quoniam dilexit multum:pugnantinter

evertit virtutum , à quibus fenfus omnesfta-

fe fe affectus , [ed caftitas , ac amor pudicitize

tim deficiunt,' & oculi , aures, nares , ma-

dz reliquis gloriofiüs triumphant, eft enim

caítitas , quze pravos profternit concupifcen-

nus , lingua , pedes, cor, &vifcera ómiia

Mechiz militant , ex cuius puteo. exiliunt

tig motus , infolefcentes coércetappetitus ,

fumus, &locuftz ; à quibus cuncta ex-

& pios quosque affectus fovet , quibus pluri-

terminantur incoelo, &interra; quianulli

mum favet; imóea eft cattitatis preflantia ;

parcit fancdtorum , & bona omnia corro*

ut eam Methodius non vereatur, divinitatis rib, de ca-

ortionem vocare, quà homo ftudio addi- /f,

dit,

[2

étus pudicitie Numini fimilisfiat. Quód

Hinc præüfgnaturusDcuïs fcelerum ofn»

nium colluvionem in Jerufalem;eam non par *

veró (it caftitas regia , ac imperatotia virtus

fubindicat Caffiodorus Ze Baphiarjs , &

Lic. X

ricidam,non fuperbà, non avaram, nec idolo-

Epifl.

rum dixit cultricem; fed fornicariam vocavit,

purpura confe&oribus , eà quiaad(tricti fue.

$*

Jergmf; PA

Tu autem fornicata es cum multis amatori-

rint hanc artem-exercentes ad puriffimam

corporis caítitatem , eó quia talium veítium

bu. — Quédfi acerbitas morbi ex medicinz

praftantia coniicitur , ftatim deprehendi-

fecreta , dicantur immunda refugere,

mus, moachiam vitiorum omnium turpiffi

mum effe , acfoedi(fimum , cui curando effi-

$.1h-

caciüs pharmacum adhibitum fuit,quàm cz-

tetis corrigendis vitiis? plásque laboris im-

penfum fuit uni impudicitiz delendz , qnàm

Caffitas perdueles fimgulos in l)og

cxteris abolendis vitiis; etenim quis fcele-

sineffetius compefat ,. éffque

fwnis bumana [ubflantia , cujus

ratior Püblicano , qui pauperes exfugit, vi*

duas opprimit, innocentes premit,domus exe

bentficio virtutes reuroifcunt. —

pilat , divitesexpoliat , templa diripit ; & ta-

mnen hzc omnia piacula fe(tivé , vel inter epue

Uàd caftitas ea fit imperatoría vir-

é,

las expiantur ; etenim vocatuse telonio Mate

tus, quz fortitudine loricata , &

puro chlamydata amore , non fo*

thzus Jelum convivio excipit ; & illico ab

ufuris , & rapinis ereptus deftinatur ad evul-

lüm perduelles concupifcentie , & lafciviae

proflernat motus , coérceat impetus , comie

gandum evangelium ; & ex publicano fit (ta»

peícat affuitus ;; verüm etiam de proftrata

tim Apoftolus.

$.

Hoc tamen tam promptum, tamque pa»

lafcivia triumphans pios quesque excitet. ,

foveátque affectus , ac reliquas promoveat

tabile pharmacum vulneri fuo curando neuti-

quam fuit Magdalena enacta ; amoris ignito

virtutes ,. lucolenter oftendit S. Ephrem in

fuis de caflir. & virginit, traclatibus , qui hae

telofaucia domum ingreditur Phariízi ; non

bentur z0570 primo, & Origenes hanc prz

epulatura , fed ploratura ; non vinum hau-

ftura ; fed lachrymas effufura ; non accum^

cateris comrmendans virtutem ait per anti-

thefes,libro decleric, fimgular. Munitmen in-

bit, fed procumbit ; non calices haurit , fed

alabaftrum exhaurit ; non ridet in epulis ; fed

vitlum eff [an&limonie , & expugnatio fortis

gemit dolore correpta , non lt ludit , fed

infamia , fortitudinis firmitas , 65 lafcivia

]

2

petulantis infirmitas . probitatis prefidium

angore torta irrugit

unguenta fundit ,

lachrymas effundit , & comas diffundit; pe«

E izprobitatis excidium $. animi vitloría,

des ofculatur,quibus re&tiüis ambularet; lach-

€$ corporüs preda ; ubertas gloriavum ,. &5

flerilitas criminums pronuba fantlitati , &

rymisrigat , ut flores germinent , quos col!i-

3

L

gat ipfa virtutum ; litat fletu , facrificát affe«

vepudium . turpitudinis

( [eeritatis. indi*

cium , 6j *45&!2'*:;"0 fcandalorum ; exercitiums

&u , flagtatamore ; & queantea lilium neg-

lexerat caftitatis excolere; fatagit nunc tosá

cOnfinEnti£ ,

&f evacuatio tota. luxsria!

L

J

la

ornari charitatis; nefine flore hoftia maéta:

x fecura virtutum , & debellatioinquieta

j

6ellorum 5 puritatis culmen , & libidinu car-

retur poenitenti: & tamen poft fufas lachtry-

mas , effufa unguenta ; litatas cordis victi-

cer ; bone[latis portue ,. & ignominie nau-

mas,quamvis amáfle dicatur, adhucà magift-

fragalis locu 3. Virginitatie Mater , & boflie

j

ro Chrifto dimittitur , & Magdalena poftlu-

immunditie $. lorica pudora ,. && fholiura ..

jé

" Q&um intimatur , ut difcedat,

Vadein pace :

probro[ftatis , corruprionu exitium , murus

n

Luc( 7; ,O.

rigorie , €5 dejfirutiio wulgaritata ; [everi-

cum Matthzo dicatur , ut Chrifto confocie-

tur , quem fequatur Matth. 9. L t. feguere

tati gladiw triumpbator ,. 69 diffoluttonse

;l

0!

me : Quid? quodetiam Paralytico ultrà pec«

occifór ; armatura virium , &5 exarmatura

ure

cata dimittat Marth. 9. 2. . Resmsittuntur tibi

fiuxorum ; integritatis dignitat , & fornicae

tíondé

jf

L

$5$52

^ Vgr;mf' de Afe&:&m /T QU& d

ao

£10

. Diflertatio XXIV,.

tionis abdicatio ,. claritatis fa/z'?gi):m , &

libertatis adfetuht populi ,ae palmas , cui fea

* dedecoris pracipitium 5 voluntas bonorum ;

flivis vocibus adgratulantur , in plaufum

! operum , & affitlio vitiorum , refrigerium

enim viétoriz , uterque fexus , & zetas omnis

pudicitia , pena petulantia , acquifitio tri-

cucurrit , nec aliz pulfabant aures

umpborum ,. & facinorum detrimentum.» ,

» aérémque

opplebant voces , quàm jo zi

mphe , trí-

zequies falutis ,

& perditionis exilium ,

umpbe ,

quz debellatori hoftium occine-

vita [hiritus ,. 68 carnis interitu

3

L]

bantur.

flatus

Sed cüm Jephtes triumphali pom-

qualitatis angelica , & funus bumane fub-

pain u:jbc

^

Jlantie.

m veheretur Mafp

ham viclori pat*

ori obviam 1fe

prima omnium fert unigena

7*

Sed fi caftitas eft floscorporis, nitor ani-

filiai, in qua virtus cum venuftate certabat,

miz ,decor hominis, fplendor vitz , & fo-

fpes unica , & fplendor familiz ; praerat

mentum reliquarum virtutum , cur funus

enim virginum chori feftivo timpanorum

dicitur humanz fubftantiz ? quid cum Ma-

pulfu Jephte victori adgratulantium. — Ad

nium umbra virtutis fplendor ? quid cum

occurfum filie , quó fe verteret afflidtiffi-

lilio vernante arefcens , & exficcatum vep-

mus pater ; nefcius , feítiva inter gaudia tri-

retum ? quid cum fepulchri arefcentibus

ftis ipfe prorupit in lachrymas , memor

cinetibus florida , ac fuaviter olens virtus?

voti immolandi Numini , fi victoria con-

fi funus humanz fubftantie Libitinam fe-

tingeret potiri, quem ex confanguineis do«

cumtrahit , & caílitas virtutum omni-

meíticos lares repetenti primà occurrif-

um promovet exercitia, vitámque coho-

fet : lachrymis madidus delatas ex. dele-

neflat , quomodo cohzret cum funere ca-

us Ammonitis palmas , — cupreffus 'ferales

ftitas ?

cacitas cum luce ? umbra cum

cenfuit , criumphus in luctum abiit 5 vicl-

fplendore ? hyems cum Vere? fed fcité ca-

lQ,

riceslauros in amariffimas veríz funt fa.

ftitas funus dicitur humanz fubftantiz : quia

lices , & epinicia abjerunt in nenias : &

1 .'D, 200

concupifcentiam , & luxuriam non folüm

tametfi fevitiem videretur voti damnare ^

coércet , fed penitus extinguit 5 ne quid-

cum tamen memoriam refricaret Abrahze

quam diffluat de humana fubítantia , cuí

facrificium proprium immolantis filium ,

funus indicit caflitas , qua pravos quosque

in ejus exarfit imitationem , abhorrtuit«

affectus infurgentis concupifcentiz , & in-

que impiam pietatem

» quó Numini pto*

folefcentis luxuriz profternit, enecat, &

miífa fervaret , & emiffa vota fideliter exe

extinguit : idcóque funus eft caflitas huma-

equeretur,

. Hinc pius , victórque pater,

n& fubílantie , cüm in homine perimat

recollecto fortiüs í

KMI" [] l fu

piritu filiam alloquens ,

ip Ct,

quidquid in eo carnem fapit , ac interimat

ait,

qqidquid Venerem fubolet,

Vicimus filia , fed tuo fanguine $

€.

& vix paucula protulit verba linguz facune

Hinc caftitatis culturz addicti mortuis

diam prehibente cordis dolore, veftem in

3udko W! 'd

accenfentur, Egreffus Jephtes Hebrzeorum

geminas fcidit partes , & canenti nicetes

Prator contra Ammonitas votum Domino

ría filiz funus indixit 5 nuncupati religio-

vovit offerendi ei in holocauftum primum ex

nem voti expofuit, non aliter folvendam ?

confanguineis , cui poft delatam victoriam

quàm unigenz filize fuze funere.

obviaret,

Cum [ephtes crebris velitationie

Notat tamen Mariana hic,

Hebraos

9.

bus Amonitas incurfantes jam competcuif-

non putare unigenam Jepht filiam occifam,

fet; & majoribus copiis videretur muniendus,

fedDei obfequiis in virginitate mancipatam,

Judic. 1.

toti preficitur ipfe exercitui,cüm veró nollet,

Nimirüm vices occifionis obit caftitas,

qua

g

nii vim vi propulfurus ad arma defcendere ,

eft funus corporis,

& mors concupifcentize,

l

miffisad hoftes legatis fore fperabat, ut lis,

& pro morte fubeunda virginitas fubftitui-

qu& Ammonitas inter,& Galaaditas ob con-

tur cuítodienda :

quàm fcité igitur Orige-

finia intercedebat , citra fanguinis effufio-

nes caflitatem dixic funus humanz fubftane

nem componeretur ; verüm íÍpernentibus

ti2 , quia culturá caftitatis eradicatur quid-

illis mitiora confilia, maluerunt , non verbis,

quid in concupicentiz agro pullulat pravi

fed ferro ; non arbitris , (ed pugnantibus jus

affe&tus ; amputatur quidquid carnem füb-

fuumtueri, Idquecaufe fuit , cur Jephtes

olet , sítque proptereacaftitas, quz in hoe

pro falute patriz , ac libertate fervanda ju-

mine perimit , quidquid in illo carnem fa-

ftà exarferit irá contra Ammonitas animos

pit. dicatür

ad pugnam addentenon tam infita alacritate ,

caítitas .funu

que propterea non incongrué

s humanz fubflantie ,. cum

quàm altiore de coclo virtute & concepto

& unigena Jephte filia obfequio man-

priüs voto fe hoftiam Deo maétaturum f,

cipata caflitatis , occifa dicatur, & oblata

quod ex domeflicis viventibus , fi vi&tor &

Jom, ?

in holocauftum ,. perempta , ac tumula-

pugna evaderet, fibi domum repetenti pri-

ta; tametíi adhuc viveret filia Jephtej;

mum occurriífet.

Hofles Jephtes aggre-

.:

quia tamen culture cafítitatis perpetuó

ditur , accerrimé pugnat , plures expugnat ,

addicta , mortuis accenfetur , — ac funera-

& tandem totum Ammonitarum exercitum

tis 5 quia caítitas eft funus humanz fub-

frangit, fundit, fugat, diffipat , captis Manu-

tantiz , quatenus perimit, quod in homi-

|

ä

lis, ca(lrisque, ac toto hoftili comeatu.

l[

ne carnem fapit ,. quidquid. luxuriam fub-

Viclori é pralio reduci laurqs Jephta yindici

elt ; unde Origenes in prafato libro de

cle.

)äi

|AÓüb $5 —— 9

!

Luxuriacarnisfons pravorum affectuum, ac malorum em'n, u

clericorum fingularitate elogio caftitatis ad-

carnis appetitu in animae . voluntatem eum

dit. Hyjus ( fcilicet ca(titatis) retinaculis o-

prafumat reformare? an quia angelica vir-

mmie obfcanitas frenatur , & compedibus

tus fit caflitas, qu& propterea omnem abi«

ejus calces furentua libidinis fl'atuuntur 5 In

gat carnis appetitum, & in folaanimi efflo«

d

pane veluti in fcopulos franguntur 1mpetus,

reícat voluntate? itaeít ea excultz pudiciw

qualescunque [anguinis $nundantis , & in illa

tiz eft vis, ut beneficio hujus culturz caro

fedatur fumans bumoris in[ania corporali:

ipfa reflorefcat in fpiritum, & hominescafti

qua dum fibi fubtrabit. adminicula concupi-

non ampliüs ex fanguinibus, neque ex vo-

feentie mortua membra fua. cogno[cit baju-

luntate carnis , neque ex voluntate viri, fed

ex Deonati fint ; quiacato per caftitatis cul»

lare , quia caftitas pravos omnes in humano

corpore interimit motus; utmembra cor-

vuram florefcit in fpiritum, ut fcite dixerit

lib .de Pudi'.

poris quafi fuis deftituta motibus mortua

'Tertullianus : Carnem per continentiam an-

fint , & cultor caftitatis mortua fua bajulet

gelificatam efe ?. dicitur enim ab ipfo caro

membra , quz nihil agunt diffoni; nihil de-

angelificata, quam mullus libidinis se(tus

corrumpit , cui non videtur Joannes Clima-

promunt indecori, & veluti mortuajacent;

Grüdil ,.

& quz in corpore folet concupifcentia pe-

chus diffentire, ita differens: Exce[fva na-

tulanter infolefcere , froeno «oércita ca-

£ura abnegatio, corporisque mortalis, atque

flitatis , perinde jacet, ac fi fuis effet prar-

«orruptibila , mirabilis ve vera ad 1ncorpo-

fus viribus deítituta, ac penitus emortua,

ream , fpiritualémque fubflantiam contentioz

quia eít caftitas funus bumane fubstantie,SC

quia nimirum defcecatior caftitas per exceffi-

ca(litatis ftudio addictus soertua membra

vam concupifcentiz, achumanz natura ab-

fva bajulat.

negationem , eanitet mortaliscorporis pu«

19,

Ad id etiam allufit Apoftolus cum 44

ritate , ut quafi carnis oblita corruptibilis

3 .'U. 20..

Galatas (cripfit : Vivo astem jam non ego :

fpiritum induat incorruptibilem , & mira-

vivit verü in sse Cbrifiu , quia per legem

bilis fiat ad incorpoream , fpiritualémque

fubftantiam contentio.

carni, &concupilcentie mortuus erat, ut

Eft caflitas in hu«

Deo viveret, cüm enim caftitatem excole-

mana catne contentio, quia finepugna,abs-

A

ret nullum erat in iplo membrum, quod de

que contentione non excolitur -caü-i.tg-s , ne»

Íua viveret pravitate, cum de caflitatis prz-

que efflorcícit,

fulgeret honeftamento : pulchré D. Grego-

dMomil, 133.

rius Niffenus expendens verba Apoftoli ait?

Hifce verbis tantüm non clamat Apo[flolus ;

à» Cant.

Nullus in bominis perniaem trucu-

nullam in fe affeilionem humanam vivere;

Jentior boflis infurgit pfa adblandiente

non fasium, non timiditatem , non volupta-

gem , non doelorem,non iram,non metum non

carne, qua cum demulcet interimit; cum

audaciam , non bonoris, aut glorie cupidita-

'0/2'1114 fgl: $ vuluera infl;git,' qu&-

gem j fed bis omnibus abrafis s folus, inquits

que à fola vincitur cafii-

ille mibi fupereft , qui eff borum, quia est

4404

v

spfa puritas , €5 immortalitas , qui pafcitur

ánter lilia.

Tametfi Apoftolus viveret fibi,

Ugnas init caflitas ; nititürque de tri-

12

9

umphata concupifcentia,ac interempto

quia tamen erat culturz caltitatis addictus,

P

ii l; k

*

;

&libido in eonon viveret ; fed fola efflo-

carnis appetitu vitam haurire purio-

i

rem; nullaenim in cella. proma Chriftianze

reret puritas & vernaret ilos caftitatis, &

lilia excoleret continentize ; ideo eum alle.

perfe&tionis et. virtus praftabilior, quàm

animi , corporisque caftitas , quamà primo

xit; qui pafcitur inter lilia, qui cum in ipfo

mundi exordio mundus totus fuit admira--

maneret,de ipfius duntaxat vivebat fpiritu :

Vivo ego jam non ego,vivit verà in meCbri-

tus de raritate fua fingularem, G de fingu-

laritate prclariffimam ; adeó ut Origenes

fius, quàm congrué igitur ab Origene voca-

tur caftitas fumu bumana [ubflantie, quia fic

eam dixerit; funus bumana fubflantie , eb

quia perinde ac mortuus , cultor caftitatis

continentia carnem funerat, ut vitam interi-

mat terrenam : fed fi humana . fubítantia

abigereà fe debet omnes carnis delicias, o«

mnique carere fenfu voluptatis; & à Joanne

ca(titate funeratur , angelica fubftantia hoc

Climacho vocatur ; Exceffrva natura abne.

de funere refurgit , ac reflorefcit venuftior;

ut caflitatis cultores dicantur potiüs, per-

gatio , €ó quia per inferiorishominis necem

petulantiorem fuffocat naturz appetitum

inde ac Angeli ex Deonati, quàm ex homi-

| Joan, 1,

& anima à pravis liberata affectibus more

nibus; Qwi nen ex [anguinibus , neque ex

voluntate carnis, neque ex voluntate viri ,

tuum quoad carnis concupifcentias corpus

rélinquit, fitque propterea caftitas fzms bg-

ftd ex Deo nati funt.

Ubi Svrus Interpres

non ex voluntate, fedex appetitu viri legits

mane fubflantia:ieu mors quadam corporis,

eít caftitas ,. qua animaz pugnanti adverfus

& revera nulli dubium ,. quin fumatur pro

carnem confoederatur, ac fuppetias. abunde.

concupifcentia, fsu appetitu carnis.

tribuit , quibus de hofte triumphet:; eftenig

LIÍ,.

. Sed cur carni voluntas tribuitur, cui

hoftis nobis valdé domefticus, & familiaris,

nonui(i appetitus , & concupifcentia foleat

adícribi? An quia ea eft excultz caftitatis

quem ob neceffitudinem, ac affinitatem eti«

am amore profequimur , acilli ablandimur,

efficacia, €a continentig vis -,m interempto

$s5 3

quia

«

$12

Difleatio- XXIV..

-

AdEpbe(, quia utait Apoftolus : Ngnäa unguam care

eum n licet j vide ergo quam folicité te c«

'P. 290

nem [uam odio babuit , fed nutrit , & fouet

flodire ueceffum [it ab ea, qua dormit in fins

£471:. elt tamenhic hoftis adeo arcté . nobis

t40, elt autem hzc, qux in. noftro dormit

conjunéctus, ut nobifcum nafcatur, & nobis

finu ipfa noftra caro, quz blanditiis nosim-

crefcentibus, crefcat, GC ipfe, noftróque nu-

pugnat, lenocinijsaggreditur, voluptatibus

triatur fanguine, reflauretur fomno , refi-

vulnerat; & licer pugnare cum hoc hofte

ciatur quiete, ac noítris muniaturarmis, &

poffimus; non tamen licét hunchoftem oce

quamvis in annistenerioribus veluti quidam

cidere, cümin feipfum fzvire minime li-

' blandus feunculus videatur potiüs eblandiri,

ceat , imó tencamur ipfum alere, & nobi-

quàm fxvire: rugit tamenin ferventiore z«

Ícum ducere: hinc Joannes Damafcenus ait :

tate, & adultus nonnifi fanguine pafcitur, &

Lil' ïc $9.

Cum corpori buie quodammodo | conjunctus

;;

rapinis vefcitur, & finos non dilaniat unguie

"ral, cap, 8 ,

fmm j baud equidem fcio quo patto & jmagb

bus, rugitu tamen, torvóque afpectu ter«

Dei [im , & cum ceno veluter , qued & cum

rorem nobis incutit,

jncolumi valetudini est, bello me infe&latur,

À

ä

1j,

Imà adcó impié nos pulfat bellando,nos

& cumbello premitur, excruciat, ac marore

Ji . CF

defatigat pugnando, ut optatas nobis. nun-

afficit , quod G ut conferuum amo , & ut inie

)j 7.'.7;:;7. A

quam inducias indulgeat, eft enim in labori-

vuicum deteflor, quod 08 r vinculum fugto ,

bus focius, in negotiiste(lis, in otio. fami-

& ut ejusdem beredizatis particeps revereor.

liaris , in converfationibus frater , in operi-

14,

Eft enim caro hottis, quem nutrimus;

^bus fpeétator, in fermonibus auditor,;in pro-

& peltis pra cateris vitiis nobis familiarior,

bis actionibus adverfarius, in precibus tur-

& eoad nocendum proclivior,& ad repellen-

bator, in templo infidiator, .in locis publi«.

dum difficilior,quó nobis eít intimior;ac vine

cis folicitator, inaíceteriis mole(tus, in cel-

culo neceffitudinis atétiüs adhzre(cit:fi enim

ä

la importunus, & inloco quovis inimicus ,

eam velimus repellere, nolentibus nobis fe

cujus proprietates funt,illieüs laceffere;blan-

ingerit blandé operofa, & difplicendo nobis

^

ditijs aggredi;illecebris impugnare, volupta-

placet, & placendo dif

plicet , quia tamet(i

tibus vulnera infligere, lenociniis fangui-

pugnet caro noítra, Q concupifcat adverfus

nem fundere , blandimentis proíternere, ac

fpiritum , eà tamen neceffitudine ei adhzs-

delicüs interficere; neque fexui,& cetati par-

reícit, ut nec ipfum valeamus fpiritum juva-

|

cit; neque Afcetis indulget, neque Principi-

re nifi ope corporis , hinc pergit Joannes

bus condonat ; quinimó in culcitris regali-

Damáíceaus, fí macerare, 6 debilitave con.-

bus deliciatur uberiüs, & vel ipfos Princi-

tendam bune mibi. familiarem boffem,jam

pes, qui fceptro fuperbientesaliis imperant,

non babeo, quo (ocío ,. &f adminifiro ad ves

ä

fu plerumque fubjicit Tyrannidi; quin &

praclariff|Emas utav , nimirum baud £gnoraus

|

l

.armatas invadit militum phalanges,ubi nihili

cujusnam veé cauía

L]

procreatus fim , quidque

L

faciens. confufos timpanorum — (onos, nec

faciendum mihi fr

.

fín contra,ut cum ad-

h

D

obítrepentes tubarum clangores , viclores

minisiro, 8 adjutore mitins, indulgentiisque

ipfos in bello profternit ; licét. corpusnon

P?

agere mediter,nulla jam vatio eccurrit, quo

l

fauciet, membra non vulneret , fanguinem

vebellantis impetum fugiam, 6 omnino Deup

Á

non fandat, ftrages; & clades tamen ubique

excitem nece[je efl corporis compedibus degraa

t

fpargit; Gtubi vitores viclrices palmas le-

vatus ia terram. detrabentibus, vel detinene

u

gunt, lucubres cupreffus carnis concupifcen-

tbus,

Hoflis «ff blandus,

|

u

tia amputat; tametfi Davidi nil-detrímenti

€8 anitcus.

e failif, énfidiofus,

LÓ

attulerit. moles illa carnea Gigantis Dhbili«

1j.

Difficulter vincitur familiaris hic hoftis

P*

fthei, quem in valle proftravit,interfecit; u-

cum nobis intimiüs uniatur, i

Pü enim noflec

Di

