her Regi Affyriorum; bonum mihi, quia co.

[

geret, deterrebat afpe&tu, & fibilo; dum ex«

ronáíti me; dixiffet Mardochzus Aflueros

eitato animo fortiter audet,infueto naturze

bonum mihi quia honorafti me: Tcbias An-

prodigio in virgam vertitur allicienté, & qui

gelo,quia illumináfti; Naaman Elieo, quia

terrebat caudz fpiris ferpens , jam eblandt.

mundafti me ; Claudus Petro, quia greflum

tur in fceptroimperij, Perfa'eff in coluórum

dedifti mihi; Lazarus Chriftro, quia ad vi-

$ta ut fugeret Moyfes , dixit Dominusz. Ex-

tam me revocáíti ; vita enim reflituta. fuit

geude manum tuam , & apprebeude caudam

bonaLazato; ut & fanitas Claudo; à leprse

eju. Extendit, 5 renuit ver[dque efl in vir-

purgatio Naamano; vifus reftitutus T obiz;

'I.!' 50[70

honor Mardochzo; Regium Diadema Efthe-

A^

gam: nimirum eadem virga,qua& pavido e-

zat [crpens terrores incutiens,animofo acfore

ri,copia divitiarum Ruth , & promotio ad

ti, & tolerandis adver(itatibus parato fit vir-

purpuram Jofepho: cur igitur Davidtot re-

ticens beneficia, quibus fuerat à Deo dita-

ga imperio praludens, ..Si femper Moyfes

fugiflet,femper ferpens eum fuiffet infscla-

tusíoliusmeminit humiliationis? quafi hzec

fons ille fuiffet, à quo bonaomnia hauíetit z

tus ; fed dum audaci manu apprehendit fer-

pentis caudam fpiris mortem minitantem fe-

bonum mibi, ait David, quia bumtliafhi me z

zinum ftatim depofuit ferpens venenum, &

quia nimirum hoclongéutilius, idcóque &

charius ei fuit.,:quàm fi omnes mundi di«

fe íe in virgam infucta metamorphofi trans-

formavit, Timent injufli, ait Oleater hic,

vitias, montes iplos aurcos à Deo accepif-

fet,

Qaód ( quaras , cur humiliatio tam

facere opera justitia , ae fi ferpens efet. :

ea veró an manu, feu in opere virga leuis ,

bona Davidi fuerit, ut praecateris bonis

gnitis efl : quid ni,tribulatio, & adverfitas

illus tantüm meminerit ; audi quid ipfe

inilar trüculenti ferpentis plurimos territat,

pergensdicat: Bonum mibi Domine, quia Pfalg, 116,

qui fi viriliter auderent; fi labores , terro-

bumiliafi me j ut difcam jnflificatioues tuar.

e5

&es, & advería non Getreétarent tolerat

Humilitas enim G tribulatio optima eft

vel ipfos ferpentes in florefcentes virgas, &

Magiílra ,. quz juítificationes Dei, obfer-

eblandientia fceptra transformarent: eít e-

vartiam legis, fuadet, G edocet; idque for-

nim tribulatio, que vel ipfosterrores in

taffiscaufe , cur Deus nonnifi inter tonie

gaudia vertit: & quamvis flagellum videa-

trua, & fulmina , dum coclum mugiret, a&r

WIISI

fulguraret , nubes fulmina ejacularentur le-

tur eífe exteriüs, glorificat tamen interius j

licét pulveres excutiat incute corporis, ani-

ges cradiderit Moyfi; nimirum quó fignifi-

mum tanien perpolit: eft enim veluti for.

caretur ad divinas leges "obfervandas nun-

nax accenía, in qua cinerefcit palea, & purga-

quam nos attentioreseffe , quàim cum cala-

tur aurum; hinc Augufítinus: Jsfornace av«

mitatum fulmina in nos zuunt; cüm gran-.

| In P[Al.60,

dinefurentium cadism profternimur ; tunc

det palea, &f purgatur aurum,illa in cinerem

ertitur , & illud fordibus exuitur 5 fornax

arre&tis auribus flamus; G nosomnia factu-

ros ampliffimé pollicemur 5 66 tribulatio nos

mundus, aurum justus, ignietribulatio, artz-

vexet, anguítize premant ; adverfitates affli-

f

fex Deus; quod vult evzo artifex facio , ubi

ponit me artifex tolero, jubeor:ergo tolerare,

gant, Numini fupplicamus , obfervantiaumv

divinz legispollicemur,ut nobisopem fuam

novir ille purgare.

Zdrdeat licàt palea ad $a

éendendum me,€ ad confumendum me , illa

impertiatur; nósque ab anguftiis eruat ; nun-

quafi in. cinerem wertitur u ego fordibus

quam attentiores fumus ip divinis preeceptis-

€AYEAT,

fervandis, precibüsque ad Deum fundendis,

Hinc David quamvis millenis fuiffet à

quàm cüm zrumnz , & adverfitates nos ur-

47*

Deo beneficiis cumulatus, ne ingratus mo»

gent, tribulationes affligunt,G anguflize pree

reretur, oculos in Deum dirigens aiebat :

munt, quapropter fcité aiebat David Bostor

mibi Domine, quia bupnliasii me, ut difcam

P[:ilm. 118,

Bouum wibi Domine , quia bumiliaf]i me,

,WIe

Sed cur folius humiliationis, & afflictionis

jefisificationes tuasy eft tribulatio alexiphat-

meminit David? & potioraoblivifcitur; feu

macum animi segritüdinibus curandis aptif-

fimum , ac fanitati reítituendz peridoneam

fufcepta teticet beneficia ? cur non potiüs

debitas reddit Deo grates ; eó quia & caula ad

quapropter Augufílinus ait: Imzeligat bo-Io P/Al, vt,

mo;, Medicum effe Deumy,8 tribulationem me«-

aulam eum perdoxerit ?- & à pafcendis ovi-

dicamentum e[Je ad falutem ,.nom peuam d

bus ad tegimen promoverit populorum ? &

ke

düm cum fceptro, penulam cum chlamyde,

damnatienem: fed medicamento wrerís , fe«

Qooo

f/lrü,

Veraui de Aþ&ibm Tom, d.

.

660

Differtatio. XXX.

carie, G eclamasz uou Audit medicus ad. vos

nubium varios motus fatis percipiat , nune-

luntatem , fed audit 4d fanitatem, — Tribu-

furfum fcandunt , nunc in contrarium per-

lationes homini patientiz prefertim exerci-

gunt, nunc inter.fe fe concurrunt,nunc alió,

tijs affueto generatim plutimum adferunt u- -

& alió tendunt : neque otiosé difcurrunt,

tilitatis, füntque propterea virtutis exercitio,

quia receptacula funt ipfz pluviarum ad ne.

non homini exitio; quia dum nocent, docent

ce(fitatem inítituta,

Haufíltas enim & con-

lalubriora,

,

ceptas pluvias variis rigandis terrarum tra-

fe.

Jobus Numinis commendans provi-

&ibus huc, illácque bajulz Dei providene

dentiam, przfertim in conftipandis in a&re

ti advehunt;adeó ut divina fapientia a&reas

nubibus; illisqueper varios ducendis telluris .

claudat aquas, & veluti panno, ac ve(tecon.

ttadtus, ad terram ubique locorum rigan:

ftringat, ne diffluant, nifi ubi exare(cens tel-

am , campósque areícentes. reftaurandos.

lus eas expoícit, in quofen(u videtur dixiffe

'Uogi

3ob.eap. 26, à

it : Qui ligat aquas in nubibus fui, ut non.

Jobus, qué ligat. aquas $m nubibus fuia , ut

64

26

erumpaut pariter deor[um s. Ex vaporibus.

nen erumpant pariter deor[um: (fünt enim

Cap,.

. Íurfum é terra. folis beneficio. avolantibus

[97)

nübes veluti plauflra aquis onufta , & venti

concrefcunt in aére medio pendulz. nubes,

inflar equorum ; nubes & aquas trahentium-

beneficz pluviz, frigidz nives,& erandines;

Quéd fi DEUS has aquas uno , eodémque.

in quibus quanta mirabilium floreícat feges,;

impetu in tertam fimul przcipitari fineret,

quanta divini Artificis fplendeat. fapientia ;

plus obeffent , quàmprodeffent: fed quia

conjicitur ex tam variis effectibusex uno eo-

ftillatim duntaxat , & euttatim. defluunt,

dem materiali principio in eodemfolo pro-

foxcundoillapfü terram irrigant, plantashu-

creandis per vatiam frigoris in.aére tempe:

1, Metbeor.

meótant, totámque vegetantium naturam.

rationem, Docet enim Ariftoteles? in me«.

reflaurant , ait Job, Si costinuerir aquas CI2i9. Ts

|

£.9, övjeq.

dio aére tria concrefcere beneficio frigoey

vnia [iccabuntur, & fi emifivit eas, euer-

ris ; & concteta ad nos defcendere;pluviam,.

Tent terram j perinde ac in cataclyfmo cüm

nives, & grandinem: Gafferit, pluviam fieri

dimiffe facto agmine pracipites ruebant,

ex multo vapote, qui infrigidatuz , feu. fri«

$1.

Numinis.igitur Providentia eam aqua»

gefactione

non tam fubita, ut aqua ftatim

rum folem temperat, nec penitus detinen-

rigefcat ; iltvem, cüm nubes ipfa congelatur,

?

WOA u

do agtis fubtrahit ,. nec fubitó emittendo .

quando enim fubitó frigus nubem cortipit,

campos fuffocat, fed medium ten

ote

we3

antequam in aquam vertatut, eo frí gore cor-

gulis terrarum tractibus neceffarium fup-

repta nubes gelafcit; & inde oritur nix, qu&

peditat folatium imbrium depluentium. .

in vellera deícendit:. grandinem vezó fieri

quibus zftu fatifcenti , rimásque agenti tere

per majorem conflridtionem, vehementem;

IX, omnique ope fua deftitutae opportuna :

ac fubitam vaporis in aquam. jam. concreti :

fuccurrit, — Rigantur ipgitur pluvid, & re«-

Íed quis fatis intelligat, quomodo idem va«

€teantur fatifcentes tertarum 'traQtus , re-.

por non totus fubitó five in pluviam, five.;

flaurantur arefcentes pre nimio zftt plan-

in niven , & grandinem contrefcat? Quis.

tz, & languentia vegetantiue germina res.

non miretur divinz fapientig , ac potentiz-

ficiuntut, acletiora virefcunt.- kinc ille.

artificium, cüm ex tam. modicis principiis:

preedives telluris proventus , & alimentum,.

[ : ETA

in aéris officina, tam infignia ,. ac mirabilia-

in quo anceps haereas; num imber magis

cudat opificia ^. qua admiratus. quondam-

proficuus fit .f fitienti- fuppeditetur terraes:

fapiens quispiam, DEUM patrem patiavit-

vel eidem fubtrahatur luxurianti ; cum.non.

pluvie, & flillarumrorisgenitorem deprae.

Tinus zílus;: quàm humorum exteffus ftu-

dicavit, de cujus. utero egreffa fit glacies s

Bibus obfit : idque caufz; eur (i ex diuti-

& qui thefauros nivis, & grandinis in diem:

na,.ac reduüdanti pluvia vitium . planta

pugna, ac belli paravit, non. in faviífa ali-

contrahant , accedat illicó ferenator . ali«

JWZ. iu

qua. affervatos , fed ad nutum . voluntatis:

quis ventus ,..qui. nubes excutiens priftino.

fux ex aére ftatis temporibus educendos. ?;

fuo nitori celum reflituat , & folari radio

Quis fatis intelligat , quomodo nubes im-

terram anteà aquis natantem,exficcet, GL re« -

bribus graves libero ceelo librentur , & nom:

creet ; fitque aér ut loquitur. 'Tertullianus.

toto impetu fimul in. terram tuant ?. quo».

OrgAnum temiporums eo quiavarieras ha

modo intra finus tam molles aque.fe con-.

aéris,.&t temporum ,. quam in-hifce. infe-

tineant intra nubes;; inftar uteri conglomee

rioribus experimur , ex variis in aére ori«

ratz ? quomodo nimbis gravida huc, illücs:

-

tur impreffionibus, , Ex pluviis igitur plu«

que per varios aéris tractus volitent, & de-

rimz ad nos utilitates proveniunt,

orfum non ruant ? quomodo figuras, & co«

- Eh quis nefciat, aquas in divinis pagi-

lores, quibus vari& pinguntur íemper mue

nis tribulationum procellas. prodere , ac

-

E3

tent ,& nunquam deftruantur ?. Mille-modis.

íymbolum effe afflictionum ? unde David

trdantur, & nunquam angulofz , fedfem«

dixit z intraverunt. aque usque: ad auimam ypjly, eg.

per fauote ,: & veluti: involutz & accumu«

meéam ; ficut igitur Deus ita pluvias terra: «,.

lata;acalpium inítar faftigiate, Gmox va-

fum tra&libus impertitur ; & attemperat ,

rio colore vsluti depictz aurez ,. rubentes;

ut nec illarum defectus dehifcenti . noceat

obfit * itaà

cinereg , atta, sgndidæ. appareant ? Qf:*iS'

t"?"' æ 5— "eQUP-i Cþ-p?a- fru&tibus

noítros

Pravis Affectibus coércendis,probisque ciendisnil&c. 6t

noftros tam appofite dolores attemperat, fo-

more valido vitam perfundere decrevit, ac

latiis mifcet; ut amaritudo adverfitatum dul.

falutem deíperatam cadaveribus impertire :

cedini admixta interng gratiz uberiüs ptofit;

Càm angu[liaretur in me anima mea Domís

quatenus copiofiores à nobis-fructus exigit

i recordatus fum, nimirum Numini impee

plerumque nos Deus adveríitatibus concurit,

ranti parére ftatuit in ventre ceti, cui pervi-

quó pluresinde fru&tuscolligat. — Nuces, &

cax obedire detre&laverat, antequam mari»

Amigdale arboresadeo avarz funt, ac pro-

nis flu&tibus pulíaretur navis, & exorta pro.

priorum fructuum tenaces, ut non ni(i per-

cella imminens exhiberet naufragium,& ma-

ticis percuffz, ullum dent frudtum: hifíce

rina belluahiante oreeum deglutiret; zrum-

arboribus (imiles fumus; fructus no(tri,pro-

nzg,adveríitates, acprocellz eum docuerunt.

bz funt aCtiones, te&tze operationes, pia de-

obedientiam , cujus arridente malacia obli«

fideria,probi affectus: hos fru&us à nobis pe.

tus fuerat ; hucaccerfendus S,Zeno inquiens:

Cüþ.zgq 'Uo

^ 296.

tit Deus; Proverb. — Prabe fili mi cor tuum

demifjus in altum, ferine voragiuis eff. ve- Sevmane de

CHP. AU.

to, 9ibi; € oculs tui vias meas cuffodiant alibiz

ceptus bojpitio, Vigilat in ceto , qui flertebat Jona,

innavi. Mirares! posinaufragium , post

Caprvds — Finine oblitifcarislegis mea : Fili bonora

dominum, &$ valebu. Sed quia hifce fuispre.

natattle fepulcbrum incolumis tertio pofl die

cibus amantiffimus Pater Deus plerumque

Ninivitas iluffvat, zerribilibus oraculis falus

parum impetrac à nobis indignis fuis filiis,

&€m civitati credule prafliturus,

aquas adhibet tribulationum , ac tempetta-

'lribulatio in ventreceti veluti in offi.

54.

.tum, quibus noftram emolliat duritiem ; &

cina in vocalem. tubam efformavit Prophe-

cor poítrum ílectat in viam mandatorum

tam, cujus fonitus Ninivitas € fomno exci-

fuorum.

taret vitiorum , & fegnitiei ; & ad vitam

Ui Ij't

EL

kciam

Hac mariná procellá Jonze pervica

fufcitaret. Jonas fiquidem intra pifcis ven-

- flexi. ]onszc.1. injunxeratei Deus pradi-

trem vocem tubz duclilisemifit : elamavi 779 * YVj«

cationis munus obeundum contra Ninivita-

de tribulatione mea ad Dominum, 6 exaudi.

vit me de ventre.

rum fcclera: furge, $ vade im Ninive, &

Tuba daclilis ztea eít,

L

predica ibi: furrexit Jonas non profe&turus

& plurima cffingitur tunfione : quid ni tem.

Ninivem ; fed Tharfin iturus, quó à facie

pettas Jonam tutudit, & in tubam efforma«

Dei imperantis przdicationem fe fubduce».

vit du&tilem,.ad fonos edendos, quibus Ni«

ret: furrexit Touas, ut fugeret. in Thar[is 4

nivitas excitaret ad refipilcendum; ideo fo.

fgcie Domani.

Duplicem patravit Jonas in-

nuit hec tuba duélilis, & Ninivitasexcita-

obedientiam, quia juffusadire Niniven,alié

vit quiain ventre ceti veluti in officina tri-

fe contulit; fecundó quia detrectavit munus

bálatio eam percuffit: quoties Deus fupre-

Obire concionatoris ; ed Deus ejus duritiem

mus faber tabam perficere vult,eam tundit,

emollituras aquis adverfitatum marinam ex-

traditque malleo tandendam,

Malé fona-

citavit procellam ; quá venti,nubes;fluctus,

bat Jonas, antequam in officina cetiin cubam

& omnes aéris injurize pugnaverunt contra

du&ilem tunderetur malleante zerumná; fed

Jone pervicaciam : non tamen adhuc . refi-

mox percuffus,ac tonfus flecitur in tubam

puit Propheta,fed procellz metum evafurus

duclilem, fuóque íonitu aures percellit Ni-

i

. gomes

in carinam deícendit navis

Et: f onas defcen-

nivitarum;quos ad refipifcendum excitat 7

dit ad interiora navis , €& dormiebat fopore

fed i de ventre ceti Jenz clamorem . Deus

gravi, íed mox deprehenfus pet. fortes Nu-

audivit : clamavs de tribulatione snea ad

minis providentià moderatas, in flu&tus de-

Dominum , G exaudivit me deventre, qua-

cumanos pervicax Prophetaexcutitur, Gtà

lisnam fuit clamor ifte, quem marini ceti vi-

ceto hiante ore exceptus vivus fepelicur in

fcera,decumanos inter fluctus, procellásque

vivente fepulchro ; ubi veluti in. gymnafio

fonoras obtendere non valuere? quomada

'.'fm. 1.

Íonum edere potuit caelo, quem vaftatümul.

de munereeruditur praedicauonis ; CHÓR AW-

gufHaretur ia me anima mea Domini recore

tuantis zquortis moles .fmngebat? ait Tere

datus fum , anguítie G tribulationes eum

tullianus, quomodo oratio Tona de ventre :

ceni per tanta beffie viftera ab 1pfis abyffis,

edocuerunt obedientiam, & parére INumini j

ttiac enim coepit recte velle, quod diu malé

Jer tantam aquoris molem ad celum potuit

evadere2 fed liceccumultuantium flucluum

noluit;intra ferinam pifcis alvum, matinag«

flrepitus, fremitisque procella fonantis,cla-

que belluz vifcera fepultus, docente advere

fitate; & magiftrá. procellá eruditur ad ex-

mores, vocésque valuerint Jonz prohibere,

ercitium virtntis ipfi injunctze ; quod fi ani-

ne marinas extra undas audientium aures

pulfarent; nontamen ejus defideria, & vota

ma, feu vitz fpiraculum intus per rotum

Numini injungenti przedicationem parendi

TO

diffafum corpus vifceraomnia permeabat in-

tranea, ac [piritus diffadit per membra fin-

inhibere tempeftasvaluit ; Cum angufliare-

tur in zme anima mea Domini recordatus

ula vitales: itaJonas quafi ceti.anima, feu

ferz, ac beftialisvitee fpiraculü, intra belluz

fu.

Tunc enim quafituba exaltavit vo-

P[ahfh f

latebras difciplinam didicit , ut vitales fpiri-

cem fuam fpiritu'potiüs , quàm fono : in

'Vc?!

tus diffunderet per (ingula Ninivitarum cor-

ventre ceti obedientiam edoctus, G de prae-

dicatione fibi injuncla eruditus,

Exivit é

d a d at

pora: quod fifostebant tunc Ninivitz in

peccatorum fepulchris, quibus tumulati ja-

marini ceti ventre,veluti é pymnafio doctor,

cebant putrefcentes, Jonas € ventre ceti cla-

& laureatus; qui petvicax, G rudis fuerat

Qooo2

matinz

Verani de dj*käibw- Tom. l.

r R E

662

Difiertatto XXX-

matins beflize fcholam ingreífus : fera al-

untur, Chriftus mundo concionaturus, id

vus Jonam reflituitlittori, & quafià fcho-

ipfum effe voluit , quàd loquebatur , nec

la fubeundz przdicationis poft triduum e«

ejus lingua aliafuit , quàm Verbum.

Lin.

Pfal. 44, V.

meritum , ac edoctum evomuit: & Magi-

gua mea calamta feriba velociter fcribentis,

2

Ífter factus Ninivitas vitze errores edocuit ,

Sed nifi calami crena fitfa cultro fit , mentis

quos per pcenitentiam , in cinere , & cilicio

nefcit conceptum exarare: in geminas eft ca-

cortigerent , quin & mortuos peccato ad vi-

lamus portiones fcindendus , ut atramentum

tam beneficio refipifcentiz revocavit divinze

reddat , characteres etformet , manui ob-

gratiz ; G re&lé fpiritum Ninivitisaudiene

temperet, G nifi quis cultro fcindaturtri-

tibus redonavit., quos é fepulchro etiam

bulationis , ferróque vulneretur adverfita-

peccatorum ad auras elevavit vitales , cüm

tum , vix obtemperare imperanti Numini

fymbolum fuerit refurrectionis; etenim qui

addifcet , G pervicax cum Jona non munus

facer inftruebatur Orator , priüs abforbetur

obibit predicationis, fed veítigium premet

AfluCtibus, deglutiturà ceto, fubduciturà

obítinationis, nitetürque , feà facie Domi-

lucis ufura, & per triduanasinducias in la-

ni fubducere , cujus lingua calamus fcribe ,

tebris, ac vifceribus detinetur marini pifcis;

feu calamus in duas portiones fciffus.

se' !/hl. ü!o W.

smellocutus esi Dominus , duo bac audivim

u2

12,

donec fibi fuperftes à natante beftia incolu-

mis reddatur ad fuperna,

Dedit Jonasty-

Ícilicet utrumque teflamentum vetus, &

pum dominicz refurrectionis; furrexit à ce-

novum , quz in Chrifto confibulata funt,

to Jonas, & mortuis Ninivitis peccato re-

proinde lingua patris , qua ejus efl Verbum,

furrectionem miniftravit ; acuté D. Chryfo-

fea filius, calamus dicitur, ut vtriusque vo»

Se , 37.

logus,

Currit , occurrit, adeft bellua de

cabulo teftamenti gaudeat , illüdque effe

Jonas in ventre ceti

profunde toti dominica refurretlionis imple-

putetur , quod docet,

veluti in erudita fedens fchola Magiftra tri-

tura , 6 proditqm, imó ( conceptura my*

flerium.s,

bulatione munus didicit Concionatoris , &

l

55

Quos non emolliret fcopulos , non fle-

id effe in corde,quod ore loqueretur; Chri.

&leret faxa , non everteret montes, & popu-

ftum imitatus , cujus erat typus , & cujus

los ad Deum non converteret Verbi Dei prze-

lingua calamus erat conceptum Patris fcti-

, dicatio?fi fpiritu Dei fua concionatores ani-

bens, cum utrumque teítamentum ita fcidit ,

, marent eloquia? f1 id effent, quod loquun-

ut fimul jungeret eleganter S. Zeno. — Lín- Serm. de

* tur 4 fifonitus oris ab affe&tu cordis non dif-

gua mea calamus feriba , calanus vwifus efl , fomno Incus

, fideret ? Quid non potuit aterni Verbi prz-

duosque vertices gerit 5 4n unju acuminás te- ^

: dicatio, fi vel cüm taceret , Verbum erat , quo .

nuitate digeflos , unam litteram utróque con*

; & aures pulfabat, & przedura corda flecte-

ficiens 2 u$ [i unum adimas: alterius inanis

linde reclà teflamenta funt duo ;

, bat ?. nec priüs fe dedit ad eloquium, quàm

eff ufus.

, per integram zterüitatem é mente patris

qua fimiliter duobus capitibus unam litteram

gigneretur ut Verbum , quod licét , linguam

fingunt ,. umnum Chriflum Dei filium [Diritals

, non movercet;potuit tamen cordacomovere :

temperamento confcribunt,

Que fime fes

& licét in tempore tantüm locutus filius fue-

utilia effe non pofunt , quia vetert ficut no*

J mo I

rit, ab eeterno tamen Verbum erat ; Joan. t.

vum praflat fides 5 ita novo vetus perbiber

tr Lj

MP. IU

Inprincipio erat Verbum', ut difcant Con-

teffimouium. — Semel locutus eff Domis-

cionatores Verbi Dei , id effe , quod loqu.

LUE & bec duo audivimu,

n

e 5 g

U

XN

.4'1"—

MÉ

w BON

Lihqg,

N

JN

(

'?33.

AE

10,

A

E

N

T

£

L Nk À.

DC

A

ü*-& n:

3*4*

N

A.

a

$

lq

T

x

23

3*

d h

t

K^O

[

*

£5

E

u

Ó

j

F£

LU

(:;

i

s

4

F

j

j

p

AE

"N

4

A

£

Wt

d

i

i?

Qs

W

63

j

Qjïqua'»

i 30&, [77 !

LOT

DIS-

88 (663) Z

eiocoebebreb ocio db ao as ao d do a co CO CDCO C tb o ebco t

eie doeie doete edoetoctocde cdo f efo cfo dfocfe o cococde eQo o ao eqecdoeto d- efocfocfo edaeQa

h

"

EP.G3 60 GD ODCOCD D CDCD ER GD CB CO COCDCD C DO C COCD Qu

ï.

DISSERTATIO XXXI.

lribulatio optima eft morum Magiftra,

vit errorcs corrigit, pravos affectus caftigat,

quos & «rumnarum flagello abigit. — Probos edocet ,

qui excitentur, ac fovcantur.

(v

g. Io '

l

Virtutum cultores mundi non deliniuntur voluptatibus . fed

þdfüä)*ï.

quo folertiores frant dn virtutum exer-

Latum dz'rvexaytur a[peritatibus ,

&

$52

virtutum culture, non dominatur, (Cum

B.

A

f'

;Ptima eft tribulatio mo-

Genef. cap.

Q259

q»

rum Magiítra, quorum

Rebecca geminos in utero infantes fimul

25,9,21-

&

p5

ii

»

errores corrigit, && vir-

collidi, ac veluti pugnas inire fentitet : per-

E

tutum edocet exercitia,

rexit, ut confuleret Domiuum.

Cui Deus:

'Lx;x—k* 4

Idque caufz, cur Deus

Dua gentes funt in utero tuo &e.. & major

j

pios quosque hoimines

ferviet minori , quae verba perpendens D,

N

POW

Y

at

y

3H

5

:

a

r

2

Ro

nolit delicijs diffluere ,

Auguftinus : qua ratione id factum fuerit,

ü

nec velit mundi volup-

feria quzítione percunctatur; eó quia natu

d

tatibus deliniri, fed potiüsafperitatibus, ac

major fuit Efau, qui nunquam minorilegi-

tur ferviiffe , fed potiüs necem tentáffe in«

tribulationibus divexari , quos inde magis

—

perficiat: adverfa enim exerciuo funt virtus

ferte : quomodo ergo obfequitur , qui ne«

tum cultoribus,non exitio; eít enim calami-

cem molitur? quomodo non perfequitur,qui

tàs, quz virtutem expolic, qualicét premae

perniciem inferre fatagit? Eíau funus patris

tur anguítijs, non tamen quidquam patitur

fui Ifaaci expectabat, quó manus violentas

detrimenti; imó perinde ac rubus flammis

injiceretinfratrem fuum minorem Jacobum,

circumfeptus citra noxam Íplendet illuítrior.

cujus fanguine manus propriasfeedaret; 7-

Genf'eape

il.b. !6. NA4w

Refert Plinius Arboris genuseffe, cui nomen

mient dieslutlus patris mei, & occidam Jae

274U,4.1e

zur biffor. . ]arixy & hancinter proceriores enumerari, &&

cob fratrem meum.

Si igitur Efau nil aliud

*'5?. I19e

talis effe naturz, ut folia illi non decidant:

mente volvebat, quàm fraternum fanguinem

vis ejus incorrupta, & emori neícia, contu-

fundere, eique mortem inferre, quomodo

max eít, & vitze tenax, imó injecla igni non

major dicitur minori fervire? Pulchré D,

ardet, nec carbones efficit ; nec ulla ignis

Auguítinus : Servire non obfequendo , fed

Tom4- ferme

vi abfumitur: quo pacto hoc ligni genus ut-

78

perfequendo, eü modo quo mali feruiunt bo-

pote immortale, nullísque rimis fiffile, nec

mii: ficut llamma. infurno claufa pani dee

cariem fentiens, nec vetuftatem, pictorum

fervit coquendo, diverberatioeidem piníen.

Libio,cap, iníervit tabellis, & Coelius Rhodiginus affe-

do;falx fegeti metendz ; baccilli, & quaifa-

:

!O

rit, vifam à fe turrim ex puro larice ítru-

tio; ac diverberatio frumento purgando; &

€am, & quam]ulius Czfar fub;ectis flam.

malleus auro diducendo, aclima ferro per«

mis comburere , & dejicere non . potuerit,

poliendo; ita mali dicuntur in mundo fer.

Hzcarbor virum . prafignat pium , ac for-

vire probis, quos perficiunt inexercitio vir«

tem , quem tribulatio non lzdit , fed potiüs

tutum, quando cum adverfitatibus, ac mo-

perficit: licét nonnunquam ardeat ; cinga-

lefliiseos exercent, Neque Jacob Iíaaci filius

türque medijs calamitatum flammis, nullum

natu minor tantz virtutis vir fuiffet, nec tot

tamen in eo, velfoliolum comburitur , nec

documenta, ac monumenta reliquiffet for«

od

ullum edit verbum , quod vitium oleat im-

titudinis, ac probitatis, nif1 à fratre fuo na»

patientiz, Laricem arborem diceres Jobum

d

tu majore exagitatus fuiffet. Quamdiu o-

fuiffe, qui tribulationum flammis circum-

mnia ad votum fluxére Jacobo,ac profperitas

feptus nil inde detrimenti contraxit, & de

eidem arrifit, in domo paterna lauté dege«

f' 305. c'þ.!.

quo dicitur; Zm omnibus bis non peccavit

bat, & quia matri charior, omniapto libitu

agebat; (ed tunc nondum virtutum exerci-

jo6 labis fui.

As

Perfecutio non profternit , fed erigit

tio illuftris fuit : fed cüm primum coepit Efau

virum probum ; obíequitur viro juíto, non

ad necem eum perfequi ; tunc in Mefopota-

miam ad Labanum profugit avunculum , ubi

eum pcrfequiturþ; famulatur viro addicto

000 j

ultra

664

Differtatio XXXI;

ultéa antos viginti opilionem egit ; & ar-

animam tuAm . Ad tentationem » non tamen

mentis prafectus fenfit feà paterna domo ex-

vincitur virtus , licét adverfariis obrua«

. tur.

torrem: fiquidem duriffimé habitus fuit ad-

actusfamem , & fitim ferre ; eftum , & gelu

Quia Gabaonitz dejerárunt idololatriam,

tolerare;labores , & improperia deglutire,

& 6 vitiorum cafítris confugerunt differtores

fub dio frigido infomnes ducere noctes; ha-

ad líraélitaram campum , virtutis infignia

rum omnium srumaarum , quibus fuit Ja-

in veri Numinais cultu fecuturi , adverfarios

cob apud Labanum divexatus ,' caufa fuit

habuetunt, quicontta ipfosinfurrexére , eà

P d

Efau fratris improbitas , & invidia: fedquia

quia cum Joíué fcedus injerint religionem

probatum fuerat Jacob aurum, hoeigne tri-

profeffuri Ifraélis. Cougregati igitur afcen- Sofu£ e, 107

bulationum uberiorem fuit enactus virtutis

derunt quinque Reges Amorrbeorum , 88 caffe

Íplendorem, morümquepuritatem : & fta-

74 metati funt juxta Gabaon. oppugnantes

terna perfecutio, tamerf1 ad tolerandos la-

€am, Gabaonitz nullaalia cauía Reges illos

bores in Labani avunculi obfequium adege-

quinque in feconcitárunt , nifi quia dejeratá

rit, non tamen Jacobo obfuit , fed profuit:

idololatriátergis vitio datis ad veri Numinis

LT

fiquidem mortem intentatam effugit , otium

religionem tranfierant , & ad culturam virtu-

h

ex maternis blandimentis ortum excuffit, de-

tis; tunc fuperbi Principeshoneftosarmane

liciis diffluere deftitit , & laboribus toleran-

turintransfugas , quiauxiliumà Jofue exo-

disaffnevit, quibus & vires, & divitias fibi

rantes ; fuppetias fibi ferri quavis difruptá

comparavit, Lyam , & Rachelem fibiconju-

morá enixim deprecantur,

Ne retrabas

cges acquifivit, & quibus duodecim Patriar-

manus tuas ab auxilio fervorum ,. afcende.a

chz orti fuére; & Chriftus ipfe fuam traxit

€itÓ , €$ hibera nos.-

Ecce viri Gabaonitae

originem.

Elau igitur perequendo Jaco-

virtuti adhesére, & quinque Reges Amorr-

bum, eumad apicem promovit felicitatis, &C

heorum contra fe excitárunt , quia virtus fi-

ne hofle , & adverfitatenon colitur, non ado-

hoc pa&o natu major minori infervivit , non

obíequendo , fed perfequendo ; quia virtus

lefcit , nifi rigata, vel fudore , quem labor eli-

adver(itatibus non inficitur , fed perficitur :

cit , velfanguine, quem hoftis fundit; ve-

4 44 Co»

vinth. €2p.

quaptopter Apoftolusait : Cwm inmfirmor ,

rüm, quid intererit Jofue ,. fi (uppetiasaf-

i.'U

iQ-

£unc porens fu.

ferat , fi defenfor accedat ?. Quomodo u-

3*

Cüm arumnis obfeffa virtus premitur ,

nus Jofue flàre poterit contra quinque Reges

A;lv,

Amorrhzorurn,

ampliatur laxior;G.cüm adverfitatibus oppri-

Congregati. afcenderuut

Cap. 10. V,

Gnií

mitur , furgiteminentior ; neque lztior flo-

"

quinque Reges Amorrbaorum Rex Jerufalem,

j:

ret, quàmtribulis, dumísquecincta. — Plu.

Rex Hebron, Rex Jerimorb , Rex Lacbs ,

res habet ipía adverfarios, quotquot fcilicet

Rex Eglon [imul cum exercitibus füis , 69 caffra

vitijs indulgent , muadi voluptatibus., ac

merati funt juxta Gabaor oppugnantes eam $

delicijs diffluunt ; hi funt , qui virtuti adver-

quomodo uauüs ; quinque refiitez , & non

fantur; non ipfius virtutis merito , fed ipfo-

potius cadet proflratus ? Id proprium eft

rum vitio,

Tamet( innoxia fit , & mius;

virtutis , pluribus impeti adverfarijs ; &ab

vittus; implacabiles tamen fuflinet advería-

ijs premi , fed non opprimi; divexari, fed

rios, àquibus impugnatur quidem , fed nun-

non frangi,

quam expugnatur , quia virtus, cüm infir-

Quamvis Jofué fub initium hzffet an-

$

matur; coeít validior; cüm profternitur ;

Ceps , veritus, ne delatas hadtenus ab ipfo vi-

furgit fortior 5 cüm fauciatur , fplendet in-

&orias effet obfcuraturus à Regibus Amorte

tegrior: licetígvam violentiam , trucémque

hzorum deviclus , quorum faleati currus,

tyrannidem fpirent virtuti adverfantes , nón

armorum copia ; militum numerus imme»

tamen ullum eiderm incutiunt timorem, quin

tatus, terrorem ingeminabant : animos ta-

Hinc non mirum fi vir-

& animos addunt,

men , & vires Deusaddidit, quiexcuffo ti»

tutiscultores , & ipfihoftesexperiantur, &

more victoriam fpopondit propugnanti vir-

adveríarios habeant contra ipfos infurgen-

tutem , defendenti Gabaonitas, quià cultu

tes; necefle enim eft, fe certaminibus ineun-

idolorum ad exercitia verz religionis tran-

fierant,

dis przparet ,. qui virtutem fequi peroptat j

Ne timeas eos ? n manus enim tuas

Jofue c t6o

quia nulla fine certamine virtus? perinde,ac

tradidi illos : mullus ex eis tibi vefiffere potee

nulla (ine fpinis rofa floret : idquecaufz , cur

Yiu,

Virtus impugnari quidem poteíl , non

Oraiio de

Nazianzenus Vircutis cultores vocaverit vzr.

expugnari ; fletit virtus cum Gabaonitis , &&

lüudg S.

Bll[;j.

tutis aliptas (Jiramtes , columnas , G vivor

innumeri ceriderunt hoftes , cum Regibus

Martyres :. fuit alipta magifter athletarum ,

Amorrhzeorum , quia plus roboris habet

cujus officium erat certaturos inungere , &

virtus ad hoftes fundendos , quàm innumeri

exercitus ad virtutem evertendam.

l

eacurare, qua ad corporis attinerent. Qui

Huc

virtutem fcquitut, neceffe eft, alipta fit vir-

accer(endus Bafilius Seleucienfis , qui ac fi

tütis, quam debet certaminibus inungere ,

induceret Jofué loquentem , pulchré ait :

6"4", S'h'

ac preparare : perinde eft virtutis gymna-

Hoflem à Deo oppuguatum mon mHELuo ego ,

fium ingredi , ac martium campum adire;

eui celum proclypeo eff , cum eo mauur cone

ubi adverfarij plures, pugna multz, qua-

fero , cui ves ef cum Deo.

Infirumentum.a

Ectlef. cap.

propter monet Syracides. — Fl 2ccedens ad

ero Deo vifibile , quia invifibslia jaest rela s g

2-. 'g. de

fervitutem. Dei fla an pimore , G preparaza

J?Itit tbi eff ad *vi&qriamjfdei.

Sola

Ed

Tribu!atïd mor

um mapiftra pravos afte&us caftigat;Sc, &6s

é,

Sola fiquidem virtus eft, qux pugnans

Ifaacus , tifum fignificans : fed quia cultu«

hoftes proiternit , & ipfa non profternitur :

r virtutis unicé addictus erat Abrahamus "

vicit Jofué , quia pugnavit cum ipfo virtus

debuit poft lztitiam procellam pati. — For-

€onfoederata , ubienim virtus pugnat, cce

taffis no&turnz fe quieti dederat , cüm vox &

lum hoftes expugnat: dimicavit Jofué con.

€cclo ad aures allabitur , quà jubetur filium

traquinque Reges Amorrhaorum , & nevir-

tollere, quemé Sara fufceperat , gaudium

tus caderet , coelüm hofles proftravit ; Do-

Ícilicecfuum , delicium patentum , & fpem

vninus oifit fuper eos lapides magnos de calo

unicam familiz » & Ifaacum fuis jagulatum

priüs fepelivit Deus hoftes , quàm iíti ma-

manibus hoftiam Deo immolare,

Fuit id

nus ad pugnam confererent , & de partavis.

It

non folüm filij, fed & patrisjugulum pete-

€toria fine confli&tu gavifa eft virtus, qu&

te : Íed qualis religio erat credentis , tale

pugnis affuefcit , ut triumphet gloriofior ;

fuit ob(eqnium obtemperantis ; nil cuncta»

fienim certaminecareret, eloriàdeftituere-

tur in negotio lu&tuofo , cui vel ipfa natura

turvicloriz, non enim absque certamine,

repugnabat: parat cuncla neceffaria facrificio,

fine hoftibus virtus triumphat. — Idque cau-

«omitem fecum ducit Ifaacum , quem.offert

[

fz, cur Apoftolusdixerit: Bomumcertamen

fronte ferena , nulla rugofitate contra&á ,

£ertavi , eurfum confummavi , fidem fer-

4' 1!, 7'

'exerit ferrum, intrepidam armat dexteram:

