AHine Saul fauflis vitoris Davidis accla-

pede , ne capüt impetat ; violentia eft ipfi

mationibus laíus; initio rectis non afpexit

inferenda , ne violenter nos quatiat; foras

victorem oculis, móxque invidia cacodae-

abigendus , ne intusfeviat : aérem imita-

monem vocavit , & à fpiritu nequam inva-

tur, qui fi montem circumvallet, nec tan-

tillum eum commovet , quamvis concite«

Xib; Reg, lus inextinguibile odium concepit, — Tene-

Caga 483,

bátque Saul lanceam , &mifiteam, putans,

tur in auftrum , vel furat in aquilonem

quàd configere. poffet David cum parietea,:

converíus, eó quia exteriüs tantüm montis

extimam ofculatur fuperficiem ; (in verà

nimirum quaSauli difplicuére acclamatio-

nes Davidis , invidiam peperere , invidia

aér quamvis tenuis antimis fuerit montis

autem odium genuit , & odium telum vib-

vifceribus inclufus , montem quatit, & per-

ravit ; nunquam; novit degener affectus uno

fzpe radicitüs convulfum deijcit in planie

Ítare loco', nec folus flabulari in corde ,

tiem 5 nimirum agebat ductunaturz, cum

fed alios fibi comites adícifcit , ut junctis

montem exteriüus ablambiret ; detrufus ve»

viribus infurgant finguli , feriántque fecu*

ro intra ejus viícera contra natura jura 5

riüs : odium ftatim infurrexit, ne in Saule

mentem quaffat , terrámque tremore ex-

vitio flerilitatis redargueretur invidia; qua

agitatam commovet.

Nulla peítis letha-

filium peperit fe dignum , odium fcilicet,

lior pravo affectu , íiintus foveatur, hic

quodfovit, & enutrivit, cui, cum adole-

enim lumen extinguit rationis , juftitiam

Íceret, Cacodoemonem etiam addidit. Paeda-

corrumpit , virtutem profternit , & vitia

h

-

gogum.

omnia fovet, quibus in hominem adinter-

.

93.

m Herodias pravis affe&i-

necionem Ífzvit

?

hinc necefsé eft à judice

Quidni etia

bus, ac concupifcentijs indulgens in Joan-

omnem deponi affe&tum, ut juxta zequita-

nem Baptiftam rrüculentiffimum conceperat

tem fententiam ferat , utaliquid Jargiatur,

odium; quó moliretur infidias, quibus caput

indulgeátque reo,. cujus femper partes po-

pracideretPraecurforis, qui lafcivientis puel-

tiores effe debent illis accufatoris , cum hunc

in fzvitiam , plerümque pravus affe&lus

lz pedes ad chorzas inftructos redarguerat:

nimirum libido odium peperit ; & odium

trahat ,. & reum fola Judicis tueatur cle-

mentia.

$ern. To, i2

caput amputavit , homicidium perpetravit ,

ait Auguítinus ; Mulier deteflabilis odium.,

Solent plcrümqu& pra ceteris pravis

9f*

730'08.5.

conciptebat ,. quod aliquaudo. dato tempore

affe&tibus Judicem pervertere amor inge-

Areret 5 connexa funt inter fe carnis con«

niofus , & lucri cupiditas , hzc magnis

«upifcentia ,' voluptatum illecebree , odia

fponfionibus , donisque juftitiam labefa«

iníana, actruculenta homicidia, hinc recté

&at; illevero affinitate ,. vel fanguinis ne-

líaias cap, 14. de radice colubri egredietur

ce(fitudine ,. vel ctiam veteri , aut. recenti

Regulus , & femen ejus abforbens volucrem ,

amicitia Judicem excecat ,. ne regulam vi*

deat equitatis $. & tunc non deíunt Judici

hoc eft, decolubronaíciturregulus, & de

regulo oritur volucer: qui enim uni indul-

rationes ,. cüm non defint pravorum affe«

get pravo affectui, plures contra fe vocat 5

&uum fugge(tiones: fi enim affedtus, pro-

niórque animus pondere fuo unam potiüs ,

uni, qui favet degeneri ; plures jam fovet

fibi noxios,

quàm alteram premat partem , nunquam

tunc defunt in favorem dile£li rationes : a»

mor tunc quia ingeniofus fingula fubtiliter

5. XII. 1

diícutit , & aurum & luto eruit , adaman«

tem é coemno,

Vix quidquam oppones ,

Degeneres omnes. affetius obfunt ,

quod à fuo non propulfetur propugnatore ;

quamdiu foventur ; profunt, f prote-

hinc fi Judex pravo íinat fe pertrahi affedtu ,

rantur , G conculcentur , prafertim

conclamatum eít de caufze zquitate : cien-

4 fudice.

tur veró hi corruptores juílitiz , vel fan-

guinis neceflitudine ,. vel amicitiz vinculo,

" Anina inferunt degeneres affzdus , fi

vel affinitatis conjunctione ,. vel accedentis

94e

foveantur; ebfunt, fiijsdem favea-

foming fufis precibus : 1 enim muliebres

mus; profuntveró , cüm eosprote-

accefferint non folüm formz , verüm , &

rimus; exemplo tritici , quod terre concre-

reces , & edocle mentiri lachrymz , vel

ditum, fiobruatur humo , inficiatur humo-

doctz fallere blanditiz , & prafertim con-

ze , diffolvatur imbre; corrumpatur putre-

jugis amantem maritum Judicem emolli-

dine, uberiori multiplicatum faenore auctam

unt , flectüntque , non quà zquitas vocat,

nobis meffem fpondet ; quia nimirum fzevi -

fed quó amor trahit ?. potentiores funt foe-

tum in illud fuit; non in fetriticum fzviit :

minez preces , prafertim fi lachrymis ma-

. at cum fovetur in horreo , eique indulgetur

deant , quocunque Euro , Notóque , impel-

inarca, ubi fegranulum corruperit pracfer-

líntque obliqué : quia non ratio ; fed paffio

vati é carienullis flabris , flatibiisque poteít:

ducit,

J

hec indoles eft degeneris affectus ,| qui fo-

Neque tunc J

udici argumenta dcfuht,

96.

venti eftvitrum vile , & ferienti pretiofus

quibus etiam iniquitatem tueatur , prafet-

adamas ; indulgenti eft aconitum , & fz-

tim cum prodeant dietim Jurisconfulti , qui

vienti phatmacum ] terendus propterea eít

Íententias iuas quamvis intptas, , minüsque

:PIOT

*

Nemo interna fruiturmalacia,nifi pravïs affedibus fedatis. 237

"Talem decet Judicem effe , quem nec

probabiles fulciant tot authoribus ; ut nu-

58.

mero terreant lectorem.

Mertita debent

amicorum preces emolliant , nec potentio-

Judices caufarum penfare, non munera Per-

rum minz terreant ,| nec munerum largi«

fonarum ; jura fpectare, non promiffa con:

tiones corrumpant, necaur) ífplendor oGbcae.

fiderare; amovenda funtfíngula , quzani«

cet, nec odium induret, necira inflammet,

mos valent hominum perturbare 5 abfit

nec fpes alliciat , nec dolor torqueat , nec

prorfus ira , excludatur invidia, reijciatur

amor infle&tat, necullum fit in ipfo perfo-

odium , pellatur timor , amandetur amot,.

narum difcrimen , fingulisque , five divitijs

—

coérceatur auri cupiditas ; exterminetur a«

affluentibus , five dignitate pr&eminentie

vatitia; hi enim funt degeneres affectus ,

bus., five honore prafulgentibus , five in-

quibus in Judice veritas pleriimque opprie

opiá laborantibus , five miferijs oppreffis

séque jus fuum dicat , ac communem utilis

mitur , expugnaturíntegritas, violatur ju-

ftitia, conculcatur zquitas , proditur inno-

tatem privatis femper praferat.commodis

centia , corrumpitur fides,

Facilé fi Judex

non improborum infolentiam , temeritae

"

cupiditate abripiatur., permifsà fibi pote-

tem , G petulantiam tueatur : Sapientis

teílate , fecüsquàm deceat , utitur, & ab-

enim JTudicis efl , ait Cicero: Meminiffe.s

utitur , non absque graviori juítitiz .detti-

fe bominem 5 cogitare fibi tautim À populo

mento , & Reipublice damno.

effe permifum , .quantum commifum , &

"Tullius

37

Amor przífertim, & odium confueve-

«reditum fit , & non folüm fibi poieflatem.»

rein Judice integritatem expugnare , equie

4datam , werum etiam fidem babitam e[je 5

tatem evertere , innocentem prodere ; ut

meminife, peffe quem oderit abfolvere » ,

——

etiam ,i:zaprobum illud divitiarum «coacer-

quem non oderit , condemnare', €& femper

vandarum inexplebile defiderium , & peítis

uon quid spfe ueliz , fed quid lex , & religio

illa avaritize , quae eft cotiusjuftitia exiium:

«ogat cogitare 2 animaduertere quá lege.s

ídque ut latis expreísé indicarent Thebani

Reus citetur , .de quo reo cognofcat , que

arguté Judicum flatuas fcalpere , & effia-

resin quefiione verfetur.

um bac fant vt«

gere ita confueverunt , ut fine manibus ef-

deuda 5 tum veró illud eff bominis smagni ,

fent , -& oculis averfis, nimirum ut ne au-

& faptentis , «um sllam judicandi caufam.s

)

rum acciperent, imó neccuperent; nec pof-

tabellam fumpferit , non fe putare effefalum,

fent ejus ingentes oculo irretorto cernere a-

neque fibi quodcunque cupierit , licere * fed

€ervos ; íed utinam pluresetiamnum ex Ju-

babere sn confilso legem , relygionem , eguie

dicibus fafones , & Argonautas potiüs non

tatems libidimem autem ,odium ,invidiam,

imitarentur , nonad Aítream confugientes,

Jietum , cupiditatésque omnes amovere ,ma«

fedad Medeam traijcientes aurea pecude po«

imique eflimare con[cientzam saentis fua ,

tituri,

Vix juxta leges aquitatis fenten-

quám a Deo accepsmus, qua à nobis divcllz

tiam profert , qui auri fplendore permifit

non potef? qua (i.ob timorem confiltorum.s s

Íe excacari: juftiiam non videt, & ab z-

atque fatlorum tefhs s in omni vita nobis erit ,

quitatefeavertit , qui oculos adaurumcon-

fne ullo metu , [umma etiam «um boneflate-s

vertit ; aureis przpeditus compedibus diffi-

j.'w"uemu.c.

culter fe in libertatem vendicat , cum aurea

Omnibus vult Tullius Tudicem fpolia«

92*

vincula ferreis fint fortiora,

Fottiffimum

tum effe pravis affe&tibus , & ad manfuetudi-

e(t metallorum aurum ,. vix ignibus tenta-

nem pronum, zquitati unicé addictum ; ut

tur , cum ferrum flamma impatiens diffluat ;

veró in maníuetudinem propendeat, me-

quinimó ne Tudex ingratus tunc audiat , ire

miniffe juvabiti, fe hominem effe , errorie

adigitür in fententiam donatoris , & in-

bus obnoxium , ac lapfui; proinde pronior

verecundus , & irmmprudens damnare non

Íemper erit in clementiam , quàm fevitiam,

audet , quod abfolvere non valet, Pulfat

non ita tamen ut juftitiam negligat , fedut

tunc animum juílitia , monet conícientiam

ejus rigorem beniguitate contemperet ; &

D

equitas; íed fortiüsauri cupiditas , utpote

ita clementia armatam juflitize dextram te-

degener affe&tus , ad fe trahit animum ; ut-

neat, ut brachijimpetum coérceat , vulnus

ringüe premit fitis juflitiz , fed prevalet

tamen non impediat ; hinc monet Sapiens,

aurifacrafames; allicit equitatis decor , fed

Jn judicandoeffo pupillis mifericors ut pater ,

Ecclef. g.

auri fulgor vincit : quisquis officio fungi-

£&9 pro viro matri illorum ,. & erie tu elut

tur Judicis mellea diffugiat munerum ftlil-

filius Altiffimi obediens ,. &5 miferebitur tui

licidia , quz de poculo venenato prodeun-

UAgis, QUA TuAtEY,

Caveat prz cztes

tia, ita in finum diffluunt Judicis , ut ejus

ris, ne finat fe ullo pravo affe&tu praoce

animum penetrent , juftitiam corrumpant ,

cupari ; nec muneribus illaqueari , Deue

zquitatem evertant ; fuis non carent pon-

ter, 16,

Non acctpies perouam , nec nu-

deribus munera, quibus animum accipien-

mera , quia munera excacont oculos Japiens

tis ad fe trahunt , neque nifi in munerum par-

tum , C mutrant verba quflorum , nil certé

tem fle&ti poteft, qui muneribus finit (e pre-

Cecitatetetrius, nil miferius ? Quis credat

mi: pretium , qui accipit, pronum fe pro-

à muneribus , ab auri fplendoribus ceci-

"

[

dit adrem ipfam exhibendam; & tunccal.

tatem natam , & tamen cum munerta ocu-

r WMN**'&-

catá religionis equitate confcientiam fuam

los excecent fapientum , prodit fceda, tur-

fallens perperam fententiam pronuntiat,

pisque filia cacitas ab auri nitore : quód fj

VE MM u g

d-

Verani de dffectibus Tovy

52

E

238

Difïcrtat;o X.'

fapienmm oculos excccant munera!, quid

tareauxilijs , & re&ti confilij gübemacu!a

non aget in rüdioribus? non exoculabunt

ufi, habitis comitijs Jephte elegerunt robo-

tantüm , fed interficient : ea fiquidem eft

re fortiffimum, militaríque peritiá clarum ob

vis munerum , üt omnia expugnet, nilque

frequentes de Ammonitis, & Philiftais re-

latas victorias.

Is cum crebris jam ante ve»

ijfdem obfiftat , haec equatas nubibus arces

Íolo zquavit, propugnacula expugnatu dif*

litationibus incurfantes Ammonitarum la-

ficiliora evertit, urbes füubvertit , regna fub-

trunculos coércuiffet, majoribus copijs, va-

lentíortque authoritate videbatur munien-

jecit, & quidquid infra coelum eft etiam in

dus, totique propterea pra-ficitur exercitul,

Íolida rupe excifum ; vincit.; dunjmodo

pervium fit auro,

Cüm veró nollet ; nifi vim vi pulfurus pug-

nam inftituere Legatos ; mifit ad hoftes fpe«

100,

Kecta igitur ratio , non obliqua pafïïö ,

ransfore , ut que Ammonitas inter , & Gala-

non degener affeQlus hominem regat , pere

inde ac unico clavo regitur; ac dirigitur tota

aditas lis ob confinia intercederet , poffet fine

fanguinis füfione componi ; fed detre&lanti-

navis, que inter flu&tus tota torquetur ab

W

bus Ammonitis litem dirimere fine ferro ;

vnico ligni fruftulo , feu temone , navís-

queclavo, cui vistanta ineft, ut licét navis

Jephte probono publico; & patria libertate

juftas exardefcens in ira$ ,

conceptóque;

pars nulla fit,. fed quid ab ea divulfum , &

priüs voto fe , fi victor & pugna evafiffet , ho-

externum , quia tamen hzret in puppi » fp-

fam flectit, torquétque contra turbulentto-

ftiam Deo macltaturum , quod ex animalibus

Verüm fi mari-

domefticos repetenti lares primü occurriffet ;

res ventorum impetitus.

nos traijclentes fluctus ingruente procellà

irrumpit mox in hoftlem, acerrimé pugnat ;

fundit , fugátque Ammonitarum exercitum,

impetiti non tantüm temone,, feu guberna-

culoutuntur, verüm ad Helicem oculos di«

Manubijs hottilibus, , urbibésque quamplu-

rigentes beneficio micantis cinofure , nau-

rimis captis,

Quid ni fi re&a ratio

103.

fragia eludunt , declinántque fcopulos , in

/non elegiflet in-

.

[]

duflrium , fed obliqua affeclio pratuliffet ,

quos faciliüs impingerent

pari pacto cum

pravorum affe&uum impetus mentem tur-

velfanguine conjunctum, vel affinitate illie

gatum , vel amicitid adheerentem ; hoftis

bant , ciéntque procellas fluctuantium co-

triumpháffet , & tempeítas minimé fedata

gitationum , dirigendi funt intuitus in coc

h

lum, invocandus eft Deus , & rectzratio-

fuiffet , fed ad naufragium compuliffet: per-

apté Arias Montanus expendens Jephte ele-

nis gubernaculo aurigandum navigium , ne

&ionem , quà toti praficitur exercitui ,

in Ícopulos impingamus , ne infami nau-

In m'þ.' 1í.

fragio pereamus; fcite Bafilius Seleucienfis,

ait :. Bona confilia , atque couflanti vatio-

ueinita, 9 curata, bono demum evestu fir-

3udic.

QrAn ä*,

Longa maria trajjcientibus ad curfum vegen-

mari , probaríque folere biftgoria docet illu-

duma pro teffera. [unt. asirorum undequaque

[plendentium — morioues , — & — gubernator

firi exemplo fortifmi viri , ejudémque non

Jyrannidem aderti , fed propter []etlatams

|

incumbens gubernaculo tollt / im . ealum.,

oculos, afirorum motibus aurigans navim ,

virtutem exoptati ,6 adíciti: nimirum vite

eurstimque ,per mare , celefis lumine contor-

tutis , meritorümque fuffragio renunciatus

Jephte exercitüs Prafectus inimicis fuit for-

quens fertur n portunis,

midini , quia profperavit Deus omni pravo

: Quod autem nautis contingit in mare ;

!01*9'

hoc idem non folüm internz hominis Rei-

affectu nuda confilia. Et eó Jepthte triumpho

celebrior; quó non hofítes tantüm exteriüs ,

ublicz in co£rcendis affeClibusaccidit ; ve-

Re-

fed & proprium intus affectum evicit.

rüm etiam externz reipublicae moderatori-

duci mox é caftris in patriam Jephte perío-

bus: hanc perízpe furens calamitarum pro

nuerunt gratulantium voces , totáque patria

cella perturbat ; & concutit , & tunc contra

fe fe libertatis fuze vindici effudit in cccur-

jmpetus perturbationis opus eft guberna-

fum; in plaufum victoriz fexus omnis, &

«ulo , feu cordatoconfilio, quo infolefcen-

staserupit, Jephtes autem jactata per ora

tes pravi affecius. tumultuantium civium

populi vota gratus Deo tanti gaudij datori

&oérceantur , ne commota tempefítas effer-

veícat.

remittit: cümque triumphali pompa in ur-

Sin veró alius infurgeret degener

bem Mafpham veheretur , venienti patri

À

affcétus di&ans , quod alicui privato eít utie

omnium prima obviam cucurrit filia ; gn quà

Je, non quod toti Reipublicz commodum;

virtus-animi cum forma corporis decertare

utique incrementum fubirent fluctus decu.

videbatur , feflóque timpanorum Íonitu

manis etiam turbulentiores, majori impetu

pati libertatis Hebres aífertori victo*

urgerent Euri , Nouque ; & ad ineluctabile

riam adgratulatur,

Ad occurfum tamen

maufragium traherentur omnia,

infperatum

hzret

anceps

aiflictiffimus

102e

Judic, cep. 11. Hebraorum tespublica

Genitor , num magis victoriz ipfum pce-

pluties contrita bellorum calamitatibus,exa-

niteret , an voti ; gaudium flatim in lu«

gitata hoftium infultantium copijs , impe-

&um degeneravit , in dolorem trium-

tita externis armis , naufragio proxima an-

phus transivit ; G in nceniam epinicium *

ceps harebat timorem inter , & fpem,

voti crudelitatem à feemiffi damnavit , fed

Reconciliato aurem per fupplieia Numine

quid Deo fpopondiffet mente revolvens ,

natu majores ceeperünt de humanis conful«

maluit exemplo Abrahe £flium immos

lancis

: Neäo interna fruitur malacia niü,pravisAch&ibus fcdätis. 239

lantis Deo effefidelis , quàm clemens in fi-

nimitum viclimaad aram, quam nec fletus

liam; proítravit hoftes in pugna, fed glo-

ceeterarum puellarum movit ,. nec triílitia

rioficr vicit in triumpho proprium affectum

retardavit , nec dolor inflexit ; fed alacris

in filiam, quamvis fpes unica , & lux effet

procumbit in genua, vultuique in hilarem

familie: Vicimus , £iliam allocutus pater ;

mortem compofito; acceptóque à Patre ul«

dixit, (ed tuo fanguine, & tunc arreptam

timo ofculo, nudat virgineunt collum ; in.

utraque manu veftem gemebundus , gemi-

territa fleclit cervicem , i£tiimque accipit vie

nas fciditin pattes: fed Jephtias filia zequá

brati gladii,

Permifit Deus innocentis Jc-

fortitudine nuntium fubeundz mortis acci-

phtiadis necem, ut figura foret Chrifli pro

piens, é montibus lzta ad urbgm Ievertitur;

nobis necem fubitari,

RUE PULDUMES

J DISSERTATIO XI..-

Nullum zgritudini pravorum affectuum

curandz praftantius alexipharmacum feriá-

mortis recordatione,

tj

.'5. Io

x

memoriam Libitbina fuo geluo

Noffram (cffimnze

MIHETR EX Finpuilt pra-.

vi affeitus in[olefceutems eftum.

LO X

3,

EE N

st

); Xcutit omnem pravo-

tamen nonnifi perfunctorié afpicimus , & in

l

V

bis

EC

rum affectuum fenfum,

VA N

media decedentium flrage , acervatos intet

BIN

P

extinguit fingulas cone

cadaverum cumulos, oppleta inter calvariis,,

W.u.

ád

cupifcentie — titillatio-

offuariisque coemeteria nil. minus, quàmx

tdits

(f

SSNSEA

44

nes, compefcit omnes

mortem cogitamus , & cum nil frequentius

Y LE DN

j

2

s

iraícentis animi impe-

nobis obviet , nil citius oblivifcimur;tametíi

ïa

*

TUTESISS

Á

tus; feria, ineluctabilis,

experimento edoceamur quotidiano mor-

!,

& plerumque inopinz

tem nemini parcere , nulli indulgere atatis

mottis recordatio :

hac fiquidem luxurians

plutes praefcindere in flore, alioscorrumpe-

tés concupifcentiz flores in fauciantia vertit

re in femine, hos jam maturos perimere,

p-ænitentiæ dumeta ; adblaadientis. volu-

GL omnes, cujusvis fexus, & ztatis interime-

ptatis rofas, vulnerantes in [pinas meeroris;

re; hunc rapere inter ceenandum;alium cüm

mella deliciarum, in abfynthium doloris ; &

fomno fopitus quiefzit , illum in inchoata

rifum mundi arridentis, in lachrymas con-

voluptate, alium cam primüm honores con-

Ícientiz torquentis: adeó potis eft, & cfü-

fequitur; .non tamen eífe nobis proximam

cax fola mortis in ménte refricatio, ut pra«

credimus; putantes adhuc longiüs à noftris

vorum omnium affectuum cozrceat motus,

diftare laribus, cum tamen jamiam fit fores

fuffocet afflatus, compefcat impetus; & o.

pulíatura, nimirum adeó frequens, adeó fa-

mnibus deordinatis animi, tum concupie

miliaris nobis eft, ut nobis videatur quafa.

Ícentis, tum irafcentis motibus frcenum ia«

vilefcere, nil eamn timentes, quia illius fta-

jiciat properantis mortis acceffus, ejisque eó

tim oblivifcimur , & in ipfa incertudine cer«

certior, quó nobis eft incertus appulfus.

tam nobis fingimus ftationem,

P

Omnem affe&tuum pravitatem | facilé

Videmus illos eftuante febri.extintos,

3*

vinceremus 5 fi omnem nobis diem fupre-

alios lu&ibus obrutos , hos ferro enecatos;

mum illuxille crederemus , fi ferio mente

plutes veneno corruptos, nonnullos flam-

volveremus , mortem nulli parcere zetati;

11à abfumptos, alios fulmine interfectos; &t

nullíque dignitati , fed omnes fua falce de«

omnes quotquot pracefferunt retroactis íz«

metere , pueros in primo germine ; adole-

culis extinctos jacére in pulvere, fordefcere

fcentes lafcivienti in herba ; juvenes fuper-

incinere; & quamvisinter tam dubios, tara

biente in flore; adultos, & fenes in jam are-

inopinos, tam varics, tamque fubitos cafus

Ícente ftipite,

Ideo pravis concupifcentiis

nulla fit fecuritas ; ita tamen plerumque vi-

tetta haremus alligati, quia raró refricamus

vimus, acíi nunquam effemus morituri ,

e

Libitinzz memoriam

P

tranfeunt . quotidie

cum tamen quotidie moriamur, fingulísque

per forum , & plateas, noftrósque ante ocu-

horis nobis vita pars aliqua detrahatur , &

los elata cadavera, quze nos mortalitatis ob-

momenta ipía, cum

gtOPe;alzte morte divi-

gáms,

litos refpicete compejluntad mortem ; qim

Hanc

Gg3

240

Diïï&rtatio XL

Hanc hominis conditionem fymbolicé

pore, & ea. deferere ; quz ;unq vcifemus

4^

exprimit clepfydra arenaria, cujus pars fupe«

d«etviffe,

4

Ex mille mox morituris, nec unum re-

6.

rior jugiter fluit, donectota evacuetur,im«

pleatürque inferior ; delabitur fiquidem mo-

-

peries, qui non diverfimodé fentiat de opi-

mentis fingulis aliquid de vita noítra, donec

bus, dignitatibus, honoribus, illecebris con«

tota evaneícac; & quamvis videamur nobis

cupiícentiarum, ac mundi vanitatibusquàm

setate crefcere, decrefcimus tamen continuój

antea judicaverit, quia tunc morsimminens

donec nofter pulvis totus in fepulchrum de-

caligines excutit , & resomnes non . quales

labatur; poílerior vitze pars priorem pre-

nobisapparebant; fed utreveraíunt in fe

mit,excutitque, & hac à fequente itidem

nulla pravi affe&iüs caligine circumíepti vi-

excutitur, ficque omnes priores à fequenti-

demus, fuisque xflimamus momentis: quia

buspremuntur, urgentürque, donec omnes

veró fera in exitu e[t fapientia,plurimum no»

delapíze totam evacuavetint Íolicitato fluxu

bis proderit, f1 ex alieno errore noítram cor»

praeíentis vita noftrz clepfydram; fitamen

rigamus defipientiam , fi ferió cenfeamus

vitaeít, quam mors jugiter occupat; cum

omnem nobis diem fupremam eífe; umbrz

nullafit hora, nullum fluat momentum ;

fiquidem tranfitus eft vita noftra , tempus

quó non moríamur ; cum momentis fingu-

nonnifi unicum inftans, quod folüm nos pof-

lis aliquid íemper nobis mortalis vitae detra-

fidec, & omnes anni unicum punétum,cum

hatur. Utinam hzc veritas, quam nos dietim

quod de ipfis effluxit, nil teneamus ; & quod

experientia edocet noftram ferió, ( frequen-

defluet, minimé poffideamus, & incertum

ter refricaret memoriam.

Felices procul

omnino fit, an inítans, quod przefens confe-

dubio effemus , fi omnemdiem pofltremum

quitur in noftra fit poteftatefuturum : quód

puraremus; feliciores fi omnem horam; &

fi unum alteri fuüccedat , ea tamen . fingula

feliciffimi, fi omne momentum ; omnibus

fluunt velocitate, dilabuntur pernicitate, ut

pravis affe&libus frena injiiceremus, eorüm-

vix ea poflideamus , fed ipía potiüs nos fe-

que impetus coérceremus, motüsque fingu-

cum trahant ; cum fiftere non poffimus diem

lo pravos cohiberemus, (i omnem horam

unum, neque horam, imo nec unicum ra0-

ultimam , & deciforiam putaremus. . Uti-

mentum, quin fluat, dilabaturz nos enim

nam difcuteremus caliginem, qua non finit,

fibi fuccedentia dilabentis temporis momen-

hanc nos veritatem infpicere, qua nos pra-

ta citius abripiunt, quàm ut de(inant perni-

vorum affe&tuum offundit cenebris: haceít

ciffime fluere, neque definunt dilabi ,nifi; &

ila caligo , quà inter vitia cecutimus; nec

nos cum ip(is labamur.

ex tot elapfis annis, vel unicum diem inte-

NNos fpes inanes fallunt, impellüntque

7«

hi

grz virtutis teftlem, quique non fuerit ali-

in fraudem 5 nobis fpondent feneCtam, & in

medio nos fecant :tatisfluxu ; & nobisobs

$i te,

qua labepollutus, adducere valemus ? hac

in caligine pullulat rudior &tas nugas inter;

tingere poteít, quod pluribus infauílé eve-

G ineptias; crefcit adolefcentia libidines in-

nit, qui pravisfuis indulgentes affectibus la-

3

ter, & concupifcentias ; floret juventus fce.

queo fe mortis irretitos' deprehenderunt ,

lera inter , & flagitia ; maturit Senectus

cum putarent liberiori pede prata percurrere

probra inter avaritize, & cupiditatis; X quot-

voluptatum. Quot inopin&ceciderunt , quí

quotàcunis ad canos defluxerunt anni hac

diu ítare in fafligio arridentis furtunz cre.

caligine involuti, nil nobis attulerunt,quàm

diderunt? Quot in medio fcelere mors ra-

Ífruélus doloris, & amaritudinis.

puit, criménque fecuit? Quotetiam inipfo

N1l nobis fenefcentibus ac morienti-

inchoati flagitii momento delictum morte

bus proíunt divitize, totcuris quaefitae, tot

clauferunt ? fi. nemo prudens inter. zfluan-

fudoribus acqui(ite, tot moleítiis partz, tot

tis pelagi tumidos fluctusin tabulaludit, fed

laboribus «oacervatzee : nil nobis adferunt

ferio cogitat, quomodo imminens poffit vi-

Íolatii carnis deliciae, voluptatisillicia, deli.

tze dilcrimen evadere ; cum mors Íemper im*

ciarum illecebrz, qua perinde, ac vernantes

mineat, nobísque in hujus fluctuanus vitze

ïïä.O.MOï

roiz vix mané floruerunt , & mox in mor-

pelago infidietur; .ferió cogitandum eft de

( g,

tis occafü nonnifi fpinas nobis reliquerunt

modo zterni naufragii declinandi ; ad quod

uperítites , quibus inflictis vulneribus di-

nil tutius conducit, quàm feria, & frequens

« *fcerpimur, dilaceramur ; nil nobistunc pro-

mortis recordatio , cujus cinere praviomnes

10

funt inania dignitatum nomina; nil umbra-

affe&tus detumefcunt, & co&rcentur.

&

$.

tiles honores , nil-concupitae chlamydes

?

Nulla doctior magiftra morte efle folet

quód fi nobis hanc edoClis veritatem daretur

ad coércendos pravorum . affe£ctuum . impe-

ad crepundia reverti, telámque iterum re-

tus, vitámque tcotam inftituendam,

Scimus

dordiri hujus vite mortalis, meliori procul

tartareum hoftem impetrataà Deo facultate

dubio textu omnia coricinnaremus , neque

fzviendi in corgls Jobi, omnem adhibuiffe

fineremus à pravorum affectuum inconcin-

conatum , ut per corporis arietationern ejus

no impetunosrapiin fcelera, — Quód fi no«

expugnaret aniiami: funt enim qui rmiore

ftra hzc effent vota; faali illo urgente mo»

borum generaquatuor fupraviginti recen.

inento, cum mors noílros ingreditur la«

feant , quibus veluti affultibus acheronticus

res vitam abreptura, nos non poeniteret

hoítis fzeviit , diftupítque corporis parietes

vixifle; & nanc meliüs (atageremus u teme

ggim,um expugnamfus.' lnitio ph

agedeena

*

inaii

*

Nullum zpritudini pi*aiiomm affectuum curandz äIex.&C. 244

maligna tef&a, verminofa, ferpens, ac mi-

tedium deliciz, quas mundi illecebrze nobis

fpondent,que noanifi in fluxu, & per cranfi-

- feré depafcens artus (ingulos peredebat mem-

(

brorumcarnes; cui acceffit facer ignis per

tumnobisexhibentur; earum dulcedine ve-

goplites, tibiásque perverse graffans, cui ad»

nenum, ac perpetuum moerorem nobis proe

pinaturz. Hacqueratiocur Eídras nuptia-

jectus cancer totum corpus putredini , ac tue

mori objecit;. Lepra quoque ad ipfa defcen-

rum inter convivia, voluptates , & delicias,

furrexerit gemebundus, & meerore confe-

Efdr& lib, t.

dit offa, plumbeumque fanguinem genuit,

&us dixerit ? Et $n facrificio ve[lertino fur-

&Ap, 19.

morores ptocteavit, angores peperit, fom-

niáque excitavitterrifica, —Huic acceffit ar»

vexi de afficlione mea, & fciffo pallio, & tu-

nica curvavi genua mea , ledcur integra die

thritis omnibusin membris horribiles exfue

fcitans cruciatus,

Ebullierunt in fingulis

in (ua perfeveravit affli&tione, vel cur f1 ad

puttefcentis corporis fauciis membris vet-

vefperam uíque eam perduxit, non. etiam

totam noétem traduxit ín luctu, furre&turus

mium turma ; & ícatenia putredine ulcera,

horis antelucanis ad. matutinas hoflias, &

purulenteedue tabes, nares, aures; frontem ;

pacificas ? aut nimium videtur Propheta fle-

genas, os, & gingivas corruperant, non abs-

viffe) autnon fatis, cum ad vefperam tantüm

que acerbiffimo tum dentium, tum capitis

moerorem fuum perduxerit, & non in fe-

dolore: quinimé torquebatur etiam intus

quentis diei deduxerit crepufculum, Verhóm

vifcerum putredine, nephriti, feu renum exe

ulceratione; pleuritide latus inítar acutiffimi

agebatur contra nuptias illegitimas , contra

carnis illecebras, & zftuantis concupifcen-

ladii traasverberante ; anginà palatum ;

tig , ptavique affe&us impetum; propterea

coliíque glandulastumore incendente, GC exe

non facrificio tantüm : debuit Sacerdos in-

aíperante ; marcore omnium viícerum ex

inedia, & ficcitate orto: & fexcentis aliis

firui, ut effrznes hos concupifcentiz. motus

. Xorquebatur Jobus morborum carnificibus,

coérceret, fed facrificio vefpertino, in folis

occafu, cüm dies emoritur, & Princeps pla-

ut jam non homo, fed fpectrum appareret,

netarum occumbit; quia folius mortis t&«

cujus afpe&tusoculis, faecor naribus intole-

rabilem mephitiai exhalaret : hos omnes

cordatio potis eft effrznes urgentis concupie

morbos, hac ulcera, hos dolores ad eum

fcentiz motus , & pravi affectüs (edare im-

contra Jobum accer(ivit finem tartareus ho-

peuus;: neque fola lan&titas hoitiaram fuffee

ciffetad viperatum folvendum libidinofum

ftis, ut pravo defperationis affectu animum

amplexum; niíifunerisimago, omniümque

perinde proflerneret, ac ulceribus corpus:

íed edoctus Jobusin mortis gymnafio, info-

voluptatum perniciofiffimus defluxus in fo-

leícenti,ac favienti Acherontico tortori, &

lis occaíu adumbratus Judzorum animos ad

"

ne ulla defperationis. pravitas infurgeret,

repudium permoviffet, & ad concupifcen-

tim illecebras omnes abigendas : quamvis

gab. 16,

froenum injecit mortis recordatione : NWm-

facrificii , thurisque in coelum afcenfus pra-

quid non paucitas. dierum meorum finietur

ceflerit ; defcenfus tamen folis in occafum ,

árevi ?

morsque diei, feu noftri image funeris for-

g.

Non egit de vita, quomodo convalefce-

ret, quiafilios in juvenra flore jam- audierat

tiüs terruit, quos concupifcentia vinétos te-

nuit carnisillecebris; adeo efficax eft libiti-

morteabreptos, cumque in morte filiorum,

na, potéasque ad motus omnes zíluantis

propriam mente refricaret ; defpetationis

pravitatem priüs proftravit , quàm furgere,

concupifcentiz coércendos, ut fola fuz fal-

vel moveri auía fuerit, G cum pravo quo-«

cis oftentatione eos valeat fedare, & Am-

vis affectu Acheronticum etiam tortorem

monitides ab Hebrzis fejungere.

Ad quid fluxis haremus deliciis? fi hae-

1I.

abegit, quia ubi feria mortis. voluitur re-

cordatio, exilire non audent , nec moveti

Euro ocyus pertranfeunt , fi explofarum &

pravi affectus: quia igitur de fine fuo cogi-

tormentis bellicis glandium , & ruentis &

coelo fulminis impeturn lentum eífe. fateri

tavit Job memoriam refricante filiorum

morte victor evafit, ut notavit D. Gregorius

cogimur pr& velocitate , quà vita haec no-

Lib.o, Moral.

*

L

ftra cum tempore avolat, & cum volatu vi-

CAps 47

imqui

ens ; Cautum fe , & folicirum de morte

tze, etiam quidquíd deliciarum nobis mundus

offendit, qui brevitatem pre[entis vita con-

fiderans, nou ejus ufum , [ed termsnum cone

exhibet, & concupifcentia fuggerit? Quod

fi Aftrologorum calculo fixz in coelo ftellae

10,

fpicit.

Nullum pravis coércendis affe&tibus

citatiffimavertigine ultra decies centena mil«

lia leucarum una hora quadragies obire di-

: fromnum aptius feriá mortis recordatione ;

n

nullum eorundem medendz sgritudini pra-

cuntur: eodem perniciffimo floxu hujus

Vi-

ftantius pharmacum, quàm fi cogitemus

mortalis vitze halitus, quo fpiramus, fugit;

& fola mors firmo pede nos manet , expe-

tz huius initinm mortis effe exordium; &

ejus flaxum, perniciífimum curfum ad fera-

é&átque raptura, nec longiis abeftin tam bre«

vi itinere , tamque prodigiofa pernicitatet

les Manium umbras;ad (epulchrum ; vitám-

& tamen quàm fatui! quàm inertes fumus?!

que noítram non rantüm eífe calamitate fe-

tocem,verüm & celeritare velocem: & quam-

ut in hoc citatiffimo vitz fluxu, vix quó fit

eundum, quidque fit hujus curfus terminus

vis obícura non (it ipía labentis temporis

cogitemus, Gita finamus nos rapi à perni-

pernicitas, fi tamen eam clariüs , feriüsque

peníemus; faíudium movent, indueüntque

cihmo temporis curfu , ut ne vivere. qui«

dem

L

242

