populus quanto honore virgines fem-

Non enim apud Danielem in fermone tuitio

psr 'habucrit, hinc appatet , quód

Con-

Culturá ca"Ftita*tïs;pfobïicæorcfcunt AH'e&us: praviflaccent, egos

'Confules, & Imperatores, & in curribus trie

'candoremputitatismiremür in Angelis,cüm

uümphantes , qui de fuperatis gentibus tro-

& ipfi hanc'in nobis demirentur virtutem 2

phaa referebant ,

«& omnis dignitatis grae

'neque aliovenuftiori ornatur Ecclefia «olo.

j

-dus, eis devia cedere folitus fit,

'Claudia

'te ; necalia;qua'Deo :magis placeat , vefte,

virgo vellalis, cüm àn fufpicionem :veniffet

'quàm à cultura;

-

pudicitiee edealþa;g delecta«

$ upri , & fimulacrum mattis 1dzez in vado

tur facer fponfus.

"Tyberis hzreret ad.comprobandam .pudici-

:tiam fuam fertur :cingulo :duxiffe *navem,,

(&, VII.

-quam multa milliahominum trahere nequi-

werant, -Meliüs tamen, inquit Lucani Poétz

ALilio pudicitis delettatur coleflas

'Patruus, cum illa effet actum, fi'hoc, quod

Jfpou[us, :quiaex ejusicultura veli-

'evenit, ornamentum potiüis exploratz fuiifet

qui Uernat tirtutum flores.

;pudicitize, quàm dubis patrocinium, -INec

)

mirum hoc de hominibus ;:éàm Minervam

quoque, & Dianam virgines :Deas finxerit

P d 'Ommendaverat Regius vates 'veftem

[

difcolorem , .eámque auro intextam

error Gentilium : & inter duodecim figna

C

[ponfe: n veflitu deaurato ,:ctr-

B ulm-*f*.'

celi, quibusmundum volvi putant , 'virgi-

«eumdata varietate,

"Verüm hzc diícolor

:nem collocárint. Magna injuria nuptiarum,

'venuftas;ac.colorum varietas, «qua plurimi

:ucmne inter Ícorpios quidem., & centauros;

:ifità Davide, non magni : eitimatur ab An«

& cancros, & piíces ,. öz'ægyoc'ä'rocas , dXÓe

"Hacte-

rem., maritümque contruterit.

:gelis; qui unum .candorem cateris :'omni-

-bus praeferunt coloribus :

-aiunt enim .curm 4c455,$ ,fy,

;mus D. Hieronymus, ubi etiam recenet plue

us

ii

/Ap, dt

'res viginitads cultores, quibusapud Ethni-

"Obviaffent fponíze eleganter ornatz :

iil tf

68l cflay'qua -a[cendit de. deferto delicijs -af-

&os virginitas fuit in pretio , maluetintque

"fHuens , eu ut legant feptuaginta Interpres

.L d

ipropterea violatioriem 'virginitatis :morte

UITiAII,

,

ipfa praoccupare , ac 'refertapud Gynolo-

tes: Que eil ifla, qua afcendit dedlbata 's

fed fi-coeleftes fpiritus totam luftrant Íponfae

dÉ

phiítas Indig-, quali per manus hujus opi-

aionis-tradi "authoritatem , - quþ'd .Buddam

:weftem auro nitentem ; & colorum varie«

'tatemicantem , 'in "veftitu :deaurato :cire

iPrincipem dogmatis :eorum /fuo virgo &

«cumdatam 'varietate., "cut foliusmemines

latere generarit, "Nec id videre mirum de

'Ethnicis deberycüm & Poétae ipfi Minervam

;runt candoris ? .an fortálfis cateri evanuére

-colores? .an fponía vettemexuerat difcolos

itidem de ]ovis capite , & Liberum ;patrem

rem, gemmas, '& reliquaornamerta abjez

:de foemore. éjus procreatos effinxerint,

:&erat folius candoris :ornatu coütenta ; :eo

*feo

:Nulli igitur dubiurn,:quin apud gentes

-quia-unus prz ceteris color:excultz 'pudie

'omnes, :quamvis Evangelij lumine :deftitus

'tas in fummo fempertuerithonorehabitum

-citie iponfo placeat ? Verüm tametfi fulge-

'tet fponfa gemmis ornata , :veftita incede»

'virginitatis decus eque in viris,ac feminis;

l JEnneAde 3.

"ret vefte puro puto auro intexta , & elegane

«€ó quia ceníuerint, ut ait Plotinus , eífe vire

| y nl:'ä.&; ACAD.To

;ginitatem argumentum. füfficientiz , & ac-

*ter difcolore , :ruüberet in ipfa verecundia -s

E.

ceílüs :z2d Deum fibi fufficieniffimum : &

*rutilaret-fides in Chrylolito , "vernaret fpes;

4n fmaragdo;floreret charitas inroía, & ca-

.apud priícos Romanos ea fuerunt obfequia

'virginibus praeftita ,"ut in virginem quacune

/ftitas vigeret in lilio 5 adhuc Angeli unum

Jilij-candorem ;praferunt 'ceteris :gemmae

que caufa fzevire nefas haberetur, Et Sue-

Ja Tiberio

'tonius réfert, quàd fi ob enorme. aliquod

füm, 4c purpurc -ornamentis : :gemmas-

A. 6 La

Yüm nitot , »auri*[piendor * ;purpuræ?fu!gör)

'delictum 'in'parentes ; vel Rempublicam

-uno devenuftantur, ac decolorantur caftita«

-contigiífet, fuiffe virginem 4norti addicen«

dam ; non-antea id tentatum fuiflet, quàm

tis decore 5 ;quo -excultz :pudicitiz lilia

'germinant, quaà cclefti fponío :czteris

priüs, velà carnifice, vel alio 'viro nequam

fuiffet'virgo vitiata , ac virginitatera exü»

;praferuntur /floribus , "propterea :ceteris.

iffet, quo ultimo ulcifceretur (fupplicio ;

pricermiffis coloribus , ac gemmarum ornas

mentis unum «commendant in fponfa «can-

ut 'etiam refert Tacitus deSeiani filia morti

L: b, y.

addiéctz.

Hunc tamen morem progreífu

dorem; «que eff ifa , inquiunt, que afcem,

74

temporis ! poítea exoleviffe obfervat 'etiam

dit dealbata? :nondicunt, que eft iftajgem-

Baronius in notis ad Romanum Martyrolo-

mis ?;brüfca, veítitu deaurato, ac difcolore

gium ad diem tertiumi feptembris, . Et re»

ornata ; monilibus perfulgida , "margaritis

rutilans , fed qu«eff ifla , .qua afcendis de-

vera futinmum — invehere lilium pudicitiz

decus ex eo etiam conjicitur, quia non fo-

albata , 'quia nullus in fponfa magis arridet

lüm homines, fed & ipíi Angeli gaudeant

Íponíocolor, quàm pudicitie candor, Li-

cét Magifter Chriftus Petri Difcipuli fidem

Panielae,

hocihfigniri ornatu : Ef ecce wir 'wnus ve*

füitus lineis ,

&5 venes ejus accintli auro

laudárit ; "virginitatem tamen magis in

.U'S.

*

obrizó, €9 corpus eju quafi Chryfoli

rus , 65

Joanne dilexit ,. qui propterea requievit ia

Nimi-

finu ejus, eó quia in fuo requieverit gre«

facies ejus welut [pecies fulguris,

rum venuíftior; qui in Angelo'emicat orna-

mio pudor ; tfloruerfitl.in corde caüita;:.

tus, candor eít linez veítis, ut pr& cateris

5

y*Rrr 2

'Plgcet 3

Verani de Affeéiibus Jom. I,

$02

Diffcrtatio XXIILQ

—

'Placetfponfc; vitiutum omnium cul.

feptum ? Sieut ldlium inter. finat s. fie. a. Cant 20

tura, fed pree ceeteris illi arridet caftitatis

r. |

Ffaia 55;

mica mea inter filias , fi lilium blandimen-

albedo,qua & efflorefcit in lilium : Leta-

to candoris allicit, & ípinz fuis aculeis

..

bitur deferta , & invia , & exultabit foli-

manus arcent carpentium , quid cum li-

tudo,€ florebit quafi lilium,

Tametfi plu-

lio fpinz ? Quéd fi filiz fpine funt, non -

ra eílent ex Ecclefie exculto agro florum

in lilium fponía , íed potius in rofam flo-

germina eruptura, unum duntaxat com.

tet : rofa enim eft , que fpinarum cin-

memorat lilium: tametíi in Ecclefize agro

gitur fatelliio ; & vernat. cum — dumis.

non deíint vites fpumantes vindemiam; nec

Verüm quia Sponíus nonnifi lilia loqui-

fegetes: flavefcentes in. meffem, nec olez

tur, in cujus labijs lilia vernant , illauda-

fructibüs refertze, nec ceterarum virtutam

tam credidiffec fponfam , (1 rofam non li-

ridentes flores ; unicum tamen depradicat

lium dixiffet,

Vel quia pra c&teris. vir-

fh

lilium, cujus candore prz ceteris floribus

tutibus coelefti fponío una eft caftitas

delectatur,

Idque fortaffis caufz fuit, cur

charior , quz propterea etiam proflat in

Danttl.10,

fponía, licét lectulum fuum floribus exor-

chlamyde : hoc eít, illud arridet fponfo

LA

[

náffet; fruítra tamen ad ipíum dilectum

lilium , quod non- folàm floret intus in

1

invitaverit fponfum 5 & in caffum per no-

corde; fed etiam exteribs in ore candi-

éles in eo, quem dilexerat. conquifierit,

cat, G vultu olet, idcóque etiam Ange-

Quód fi uno duntaxat eum infperfiffet lilio,

lorum candor albicat in veíte, — Et ecee vir

fortáffis illicó accurriffet, cum enim fponía

unus vesittus lineis , ícd f1 candor atri-

Qant.1«v,

ad-fe fponfum accerfens, ac alliciens di-

det , cur non potiüs in ferico , & non in

xiffet: LeGulus nofler floridus , repofuit

E 6,

lino? an quia licét candor pra. czteris

Sponfus Can.2, t. Ego ffos campi , && [i-

placeat, is tamen magis artideat, qui in

lium convallium,

Sed licét Sponfus à le.

lino ablui pluries |pote(t ? caftitas enim

&ulo abfuerit fponfe , multigeno infperfo

qua dilui frequenter non poteít, citius

flore; non tamen ab horto abhorruit , ubi

decoloratur , & nigricát; & id caufz, cur:

cüm Íponfa optáffet — ut fructu velceretur

candor lini candori praeferatur ferici, quod

pomorum; ipíe tamen fructus praterit. ex

lavari non folet ; quia cultor caftitatis fa-

incutvatis arborum ramis ad plenam pen-

cra exhomologe(fi frequenter confcientiam

dentes maturitatem; imó & rceliquorum

lavat, & lacrymis, quas contraxit labecu-

florum pertranfiens areolas ad fola ptope-

laSaabüergiï, omnique íludio cavet; ne li-

ratlilia , quibus prz ceteris delectatur

lij candor, vel minimo devenuítetur nae

floribus , ac cunétis arborum fruclibus

vo. Quin Angelus non fclum lineis al-

Gam.'y. !3:

prafert: Labia ejus lilia : non fructus ori

bentibus eít veftitus , verüm & corpus cir-

admovet, fed labia liliis ornat, ut lin.

cumfert ex Chryfolito compactum ; Ez re« Daniel, $o

gua non nifi verba proferret ; qua calti-

nes ejus accintlt auro obrizo : & corpus ejus.

tatem olerent,

Hinc , Sponfus -hunc.| in

q'qn'þ Chryfolitus,

Íponfaflorem impeníiis diligebat, quem

Imo non folüm ,compa&um ex Chry-

$4

& concupierat , ac efürierat , ideóque ne-

folito corpus circumfert candidis ve(titus

que fontium latices, neque atborum fru-

lineis , verüm etiam precinctos defcribi-

N - A rE — u MM E . l - Gu - dép ial Mi ao cuni x r at AU o EE E

&us quarit , fed fola inquirit lilia, quo-

tur renes 'haber,e ; hon tamen auro di-

f

rum candore oble&iatur; & quia erant

duélo in fubtegmine , nec textili ferico ,

lilia fponfo magis cordi, eadem — praferc

fed ex folido , ac firmiffimo auro , Erre-

a!

inlabijs, id enim corde diligimus, quod

nes ejus accintlá auro ebrizo : nimirum

ore proferimus, qua enim proftant in la-

preecinguntur renes puro puto auro , non

H

bijs, etiam in corde florent,

Vel lilia

veró ferrea lamina ? velquia amor pudo-

V

funt fponfilabia, quia caítitatis fludiofus

ris & cufítos , & cultor in timorem. non

nonnifililia ofculatur; & quamvis, cupe-

degenerat, qui ex . ferro coficipitur in gla-

ret fponfa fpon(i ofculum , hoc tamen fuit

dios aculeato : vcl quia ferrum ex fenio

Ev t g, d

promerita ; cüm lilia vetnarent inter la-

rübiginém contrahat, cüm aurum catiem

l6,

bia, interofcula fponfi : — /25£z ejus lilia.»,

i

nefciat (enectutis ; & quó vetuflius ; eà .

?

Nil Sponfus impenfiüs diligit, quàm . li-

cenfetur aurum pretiofius.

Nec Job 'in-

lium , quod & excolit in corde , & flo-

ter ukera fanguine madens, ac putrefcen.

rere vult in labijs ; quód fi fponfa, unum

te Ícatens fanie : neque inter. gemmarum

L

e

pratuliffet lilium cateris floribus ; unius

nitores tüti quiefcunt Angeli , nifi prze

floris odote fponfum ad fe traxiffet ; &

cinci fint : quem enim viderat Daniel

(

que myrrham ftillavit , non fuiffét con.

veftitum lineis ; ac auro przecinctum o-

quefítà, quàd quafitum haud invenerit

brizo , Angelus erat. ex gemmis compa-

fponfum , qui nonnifi inter lilia paícitur,

&us; oculis fulgutabat, & tamen auro o«

f

nonnifi lilia colligit ' nonnifi lilia loquitur,

brizo praecinctos renes habuit, quia non

labia ejus lilia,

fufficit auro renes cinótos geflare , nifi

$5

-Sed quid? quód Spb'nfüs fonni(i [i-

ctiam G ipfi renes ex auto conflentuür ,

lia loquens fponfam laudaturus eam li-

& gemmá niteant :

& corpu eins quafi

lium qui'dgn;. gïfefat, fed fpinis circüüï-

^uryfolitus gem«

g « — £732. 4$5 £4$ »*»

ebryfolitu 1 eft ügulidem

ma

h

lo

-

l

t

u)

*

4

i« DI al

ge

&A

"at

:

Accen

Y

Culturá ca&itatis Pmbn é

"

orefcüntAffectust prav:

z*.vn' [

liliis colloquia , tametfi puellze lilium fo«

ma pellucida, diaphana, per viridem au«

geum emittens nitorem , & no&u igne

veant virginitatis ; Á noéturna cum viris

admoto illuftriüs fplendet : « Caftitatis

admittant colloquia , velinforo , vel ia

platea, vel & feneftra ,non ampliüs olet , fed

cultor quafi chryfolitus, vel in tenebris hu-

militatis , & caligines ftatus abjectioris de-

potiüs incipit lilium foetere ; fatius, & tu-

EEE

bet illuftriüs nitere: in vultuviginis , tam-

tiàüs , fi virgo inclinato jam die floreat do-

etfi fulmina improbentur, approbantur ta-

mi , & nonvagetur per plateas , quia me«

men fulgura : Ef facies ejus velut [pecies

tuendum efít , neà Principe tenebrarum

lilia proterantur', fi nocturnis exponantur

( fslguris ,

quia caftitatis (tudiofus neminem

debet vultu percellere ,

umbris ? noxiz funtlilusnocturnz umbrz,

fcd & nullum alli-

imó & diurnz , fi fecreta reperiant collo-

E&£ecre.

quia: floret enim lilium , fed in fole; ver-

jj

Sed fi facies Angeli', quem Daniel vi-

derat , fpeciem praeferebat fulguris, cur ejus

nat flos campi Chriflus , fed in aperto ag-

ro ; quia lilium virginitatis latibula decli-

/Danisl, :o, Oculi fple

ndent velut accenfa lampas ? — Ez

*V, 6.

&& oculr

nat, ut floreat : hinc D, Hieronymuscon-

facies ejus velur fecies fulguris ,

on

"ejus lampas ardens , an quia pudicitia n

fuetudinem damnat virginis publicam aver-

lantis lucem ,. & latebras quaritantis an-

in foro , necin plateis nitete ftudet , &

gulorum : flos fponfi , & lilium Angeli ,

populares plaufus aucupati; fed contemptu

non eft flos anguli, fed lilium vallis , &

audet , ac obfícuro potiüs delitefcere in

flos campi , & dilectus pafatur quidem in-

loco; ficut fplendet lampas in tenebris cla-

rior, cum in luce vix fuos deleget nitores ?

ter lilia , fed donec afpsret dies , &f incli-

nentur umbra , quia latebras odit noclis ;

Ícd non folim ejus oculi lampas funt , fed

Non ardetlampas, nec

& cumliliis , feu virginibus nocturna col-

& lampas ardens,

fplendet , f1 olei nntrimentum ei füubtraha-

loquia ; fatiüsenim, ac tutiüs femper eft,

tur

*

*

virginem domi effe ad folis occafum , quàm

tamdlu ardeï M quamdiu VG! Qieo :

Li*

vel balfanío nutriturg dormire tunc: incipit

cumfponfo effe , vel per plateas vagari.

. noCte, cüm def(inere olei pabulum incipit ;

cét virgines quandóque currant , ut Ípon-

fum aflequantur Cant, 1. v. 3.

Posit te»

ideo vigilat , & ardet , quia mutritur: &

caítitas ideo oculos pratert, vélutibinas ar-

curremua , eoó quia, fi fponfum videant ,

L

ejus alliciantur odore ; tamdiu tamen cure

dentes lampades , quia pabulo nuiritur di-

divini amoris , & iamdiu ardet , quamdiu

runt , quamdiu amore feruntur , & a-

amat; cecutit caftitas ,. nifi Dei foveatur

guüt, quo fponfo placeant : ceeterum Jo-

aunes non currentes , fed flantes vidit vire

amore : fed cur non potäüs lilia oculi di-

cuntur pudicitie 5 quàm ardentes lampa-

-gines.

Stantes aute tbronum in con]hettu

dpaul. y.f

i, M

Agni amicli $lolie albis , & palme in mani-

des ? cur non potiüs florei, quàm ignei,

oculi funt Angelorum ? lilium fiquidem ,

bus eorum,

Sponfíus , qui in Canticis li«

ubi floret odores , pargit ; & quamvisnon

lium audit , quod fymbolum eft puritatis ,

àJoanne Ágnus vocatur, qui innocentiam ,

hh

videatur, adhuc praíens fentitur : cur igi-

Sed cur non

tur oculi Angelorum non lilinm , fed ignis

& morum candorem indicat,

effe dicantur ? an quia ignis , 1 autum o-

potiüs leoni , vel vitulo pariatur?. Àn quia

TW

fculetur , nil macu!z imprimit , fed ejus

ex Agno vulnera metuere non poffunt. (tan-

potiüs nitorem exprimit . ignis enim , fiin

tes anteipfum ? an quia, quó terreat , ca-

ret, & quó blanditur , claret ?

aurumagat, inillud non fzvit, fed potiüs

eidem eblanditur , quod & expolit: fin ve-

Scd cur ftantes ante thronum ftolis ami-

ciuntur albis ; cüm plures ibi niteant pro*

ró in flores fuas exerat vires , non eos foe

ä*ïg |

prio purpur*ati cruore, vel fulgeant multi-

vet, necillis favet , quin potiüs exíiccat ,

- exurítque ; fed fi oculi ignis funt , fint li-

plici ornati gemmá ? an Bartholomzo pro-

prio purpurara cruore deeft chlamys , quia

lia mores , quia facer fponfus nounifi lilijs

. Gahf. *« 9, deleétatur.

Diletlus meus emibi , -&5 ego

detracta fuit cutis ? An Antonius , quam

16.

[

M

ili , qui paícitur inter lslia ,

donec afhi-

fibi gemmatam texuerat pratextam diurna ,

ac nocturna oratione, exuit unà cum morta-

ret dies ,. & inclinentur umbre ?. íed cur

tantüm interdiu pafcitur fponfus inter lilia?

litate ? fi Davidi lachrymis madidum non

deerat regium paludamentum 5 nec cerulea

an quia fuavi

üs oleant floresfolari aítu pet-

&urnis circumfepti umbris?

toga Machabais Ípe regni, quam eorum

cu(h , quàm no

cüm & ipfa natura, càm fol oc

cidit , clau-

mater compegerat ; cur ftolis albis dicun-

tur tantüm amicti ftantes antethronum , &

dat, & ipía fuos flores, quos mane in ejus

exortu iterum referat,

in confpe&tu agni? quia nimirum , quam*

L

6

. Cur fi tantüm intet

lilia fponfüs pà-

vis non de(int ex ftantibus ante thronum

Dei martyrio purpurati , poenitentid pan-

fcitur , non etiam.noGle liliis immoratur ;

& inter lilia coenat ; tametfi folis radii non

nofi , non tamen Joannes ftragulatas ve-

fles recenfet ; nec biffum , aut purpuram ,

ampxliüs flores

pingant ? Putárim interdiu

duntaxat facru

fed folas albas ftlolas , que in(ignia Tunr,

m fponíum inter lilia pafci

virgines docturum , ne no&turnos ament

virginitatis , & caftitatis ; tamerfi coglziti

feceffus , càm potiüs fceteant no&turna cum

Íponfo arrideat purpura,, placeat 'oiffus ,

:ï;

veftem

3

.

$04

!

Difleratio Xxlll

veftem tamen þudicitiæ cateris. aliis pfæ-'

Si admiramur Martyres Iäureatos, ae — €e.

fert, ideóque albis ftolis voluptuofius dele-

élatur

L

*

proprio purpuratos fanguine , non minus

agno immaculato non poteít non

demirari debemus continentes ob fervatam

i

placete ftolarum candor : eft fiquidem hac -

*

pudicitiam candidatos

$

quia fi Martyres

1

ítola alba veftis nuptialis , quam paterfami-

gladios , & fecures lpreverunt ; caftitatis

lias exegerat ab ijs, quos ad paratam;invi-

cultoresmundi illicia, carnis illecebras CO

tavefat coenam : eft veftis nuptialis ftola

&rcuerunt, acproflrárunt5 & quia difficilior

pudoris , quà grnan;ur :cult-or'es caftita- -

ä

BSEP

eft delata exfuperatis voluptatibus victoria

quàmex deletis hoftibus relatustrium phus,

$9.

Quéd fi martyrii purpurá n&xx orna-

ALEMÁA

ideo fponfa à candore pudicitiz fponfilaudes

mur,pudicitiz faltem ftolácingamur: fufüi.

aufpicatur , déle&us meus candidus , & rubi.

CA72. 4, 8.

cit enim, fi fponfusfuz dicatfponíz, o-

«nndus elettus ex millibiu.

JNon tantüm

—— —— i oUf

ta pulcbra es amica mea , & macula uon.s

eftcandidus, fed & rübicundus, quia cul-

efl inite , quamvis corporis vulnera, &

tor «caltitatis raró floret inlilio, nifi etiam

T

precifa membra ; artüsque ferro diffra&ti ,

vernet in rofa 5 fiquidem pudicitia fine pu-

nullam' füppeditent purpuram cruore im-

dore , :virginitas absque verecundia , &

butam ; fufficit, fi morum integritas pul«

candor caítitatis fine rübore charitatis rariffi-

g

chritudinem invehat pudicitie , & macula

museft flos ,'proinde eleusex nerllibus z vel

non fit in fponfa ; quinimo fponfus fuam

«andidus ; & rubicundus defcribiter fpon.

non laudavit fponfam , eó quia Cuítodes

fus ; quia lilium pudicitiz nifirübefcat in

civitatis eam vulneraverint , imó etiam

t

rofa , ac cingatur rofarum fpinis , vix tue

l

Ípoliaverint , nec quia manusejus myrrham

tum effloreícit,

GCant. $,

ftillaverint.

Vulneraverunt me , tulerunt

T

ed fi fponfum fpinecoronárunt? cur — 71

$

palium meum mibi Cuftlodes murorum

8

Íponíanon recenfet, quantum profuderit

Anima mea liquefacia efl : non enim fpon-

fponfus fanguinis, quantum fu(tinuerittor-

Ífo placet fponia vulneribus faucia , pallio

mentorum 1lagris cafus, fpinis coronatus,

nudáta, & myrrhze amaritudine refperfa :

€ruciaffxus, vulneribus 'cruentatus ? .An

Íed quia candorem prafefert columbz, íed

[

hacomnia reticuit fponfa , & folius memi-

Qant, 6,

quia pudicitize chlamyde incedit ornata.

["^

nit candoris , 'eó quia fit candor pudicitize

«

9. 6.

lUna eff columba mea,perfetta mea.

totius fanclitatis fundamentum ? quapro*

$2

Tametfi fponfum noa laterent. vulne.

li

pter crura fponfi columnis pariaverat mare

ra, qua& fponía ob amorem fponfi fuerat

moreis , quibus eedificia fulciuntür. Craura (Cant, $,.

k

perpeffa ; nec myrrha amaritudines , nec

allius columne marmorea , «qua fundata fMnt i5

probra nuditatis , neque fanguinis purpu-

fuper bafes aureas s. [pecies ejus ut libaniz

$

rea indumenta, folius tamen meminit cane

non folüm:candor «efflorefcit in llio ; fed [

doris , quo prz czteris delectaturin fpon-

)

tiam nitet in marmore , & ideo fponfa ma.

fa: & cum fponía fciret, fponfum hoc pudici-

luit erura fponfi marmori pariare albefcenu,

&

tix prz catetis coloribus delectaricandore ,

X

quàm gemmis aquiparare 'nitefcentibus .,

'eundum cum fponfum defcriberet, caterís

prafert

Dileilus meus candidus , & rubi-

'expreffurafcilicet, candorem pudicitiz fune -

GA5h, 3.

l

cundus eletius ex enillióus * nimirum à can-

sdamc:rxtu:*tr':eiïc; ä?totius-;(an&itatis;'

fj

dore aufpicatur fponía fponfilaudes, .quia

* VIIL-

f

id prefert , quod magis arridec ;; G quia

at

Íponío pra cateris coloribus candor placet

e

pu

pudicitiz

.

recté fponfa candorem prafert

: Qüz Jilium excolunt caffitatis i. .

(

pürpurae.

Diletlus meus candidus , €9 v&-

] rices palmas metunt , quas deproffra- ——

Óicundus

LJ

.

tl carnis illecebris , acvoluptatums -

&

candorem habet fponfus à con»

&t

tinentibus;ac pudicitia cultoribus; ruborem -

3licus veferunt,

tà

veró à martyribus proptio fanguine purpu-

Q T On defunt virginibus , -'v-a.cjpuai*c—itf'iæ'ï &

e

Pl

ratis, ut inde difcamus , difficiliorem effe '

qu

« cultoribus palmz, cum Joannes eos —

W

cum voluptatum illecebris incruentam pug-

ornatos palmis viderit,

Stantes

o

nam , quàm cum doloribus tórmentorum

-ipecal .z 9

L]

ante tbronum , — & in con[]ei

u 4gni amitis

Mi

fanguineum certamen

?

ideóque prafert

floli alb ,

& palma in manibus eorum »,

Ít

Íponía rubedini cruoris pudicitiz cando»

quia nimirum continentes , ac pudicitia |

fl

rem : & revera David licét animo inftacto

cultores pugnas ineunt , quibus carnis ille«

bis

exilia à Saule pertulerit , contumeliasà Se-

cebras, & voluptatum illicia profternunr,

mejo,proditiones àfilio , dedecora à con-

lie

vincunt, & nifi pugnáflent fpinis , roíze

flo

fanguineis , imó & plagasà Numine; quam-

minime floruiffent in lilio, nec candicáffent

0b

vis proftraverit in valle gigantem ; difcer*

in ftola , fed quia pugnárunt , gloriosé vices

pferic in campo leonem ; . interfecerit in fyl-.-

runt ;

luP

quia vicerunt non armatos exerz

N

vis urfíos , adhuc cum flaret victor adver-

citus , non gladiatas phalanges , (ed eblan-

,11.37 N

lt

fus armatos exercitus, & rugientes leones ;

dientesvoluptates, & concupifcentie illi-

cecidit tamen voluptatum illecebris irretitus:

ideóque durior eft cum deliciis

Cia , victricibus donantur palmis , & palpe

"

in manibus eorum :

candor eft ifte pudicitiz, -

pugna, qþälg

C0

cum fuppliciig conflictus,

fed eruore nitet , & palmis fovetur ; liium -

Vel

-

eP; !

Ti

r d

Lulturä caftitatis p;?bi eüïoxtcicunæ?AHc&qg:p;avi flaccent, £og

mentem decipiunt , larva funtillecebrarum,

h

eft püdicitia ; (ednon

germihat , nec furgit,

non crefcit , ni(t

acgaudiorum , quz luctus , & lachrymas

GC Coe

nifi cadafit carnis illecebra ;

z

rofternantur mundi voluptares

non floret ;

tegunt; falía funt illicia gaudiorum , qua

z

nullo valentius telo confodiuntur , quàm

ni(i fudore irrigetur,

TTURUSRCEMEETUL-

62.

It in)manibus ,non

veritate , quia falfitati nil poteft validiüs ope

Nitent victrices pa

inlabiis; quia non fufficit

pugnas loqui , ni»

poni , quàm veritas , ideóque ait Apoftolusz

- Ad hanc pugnam

State ergà fuccintis lumbos veftros in veri-

fi manus pugnas agant.

poüolus à

chm eos indu-

£4te , quia Veritas virtutis , Gt continentiae

vocavit Ephefios À

eít , quz falfitatem voluptatis , quam con*

tos loricá juflitiz ;

& calceatos, ac fuccin-

cupifcentia in lumbis excitat , ad victoriam

&os voluit. Stare ergó

fuccinli lumbos veft -

coércet,

Flos eft lumborum voluptas , fed

ros in veritate, & indutiloricam jufti

tie C

| 444 Ephef,ó,.

adícititio illitus colore, quo fit ; ut petulan-

—

calceati pedes 1n p

radicatione evangelz pacts,.

cur tantum exigit

tiores etiam mulierculz, perinde , ac tabulae

íed i pax evangelizatur ;

colore illiniri , ac pingi ftudeant ; non enim

armorum apparatu

m Apoftol

us? fipacear-

lafficum veluti canit 2an

finefuco , & colore apparet libido.

64.

ma quiefícunt ; curc

mitat

ur , qua (icut non ful-

Sed Apoftolus non tantüm vult Ephe«

quia pax iridem i

fios lumbos przmunire ; verüm & pectus

et difcolor, nec

(pondet aéris ferenitatem ,

lorica contegi juftitie , & indgzi loricam.s

nii poft tonitrua reboantia , poít fulmina

ruentia, poft fulgetra micantia, ac pluvias

juflitie , fed cur juftitia non potiüs capiti ad-

movetur , quàm pectori? velcur magis in

delabentes, grandinésque

fegetes proteren

bine oritur bel-

loricam recuditur pectoris, quàmin galeam

tes ; ita & pax nounifi ex tur

lorum ? ita e(t, ibiduntaxa

t pacis olea flo-

capitis? an quia injuftitia cor aggredirur ; &C

t: cupref-

ideó vult Apoítolus ad hanc propulfandam

ret , ubi fune(tee cupreffus furgun

]h

nt, pugnas,con

fli£ctus, &

loricá juftitiz pe&tus pramuniri? utut elft,

süs excidia produ

nos armatos vult contra concupiícentiae af-

neces ; ubi cupre

ffus aluntur, ibi pacis olea

à lumbis, & non magis

fultus , & caftitatis cultores inftrructos armis

floret : fedcur potius

virmutum, & przfertim continentiz, ut nos

à capite exigitur armatur

a? quia nimirum

crudiat ad victoriam contra impetus, & af-

caítitatis pugil acriores in lumbis fuítinet à

carnis illecebris affultus , & ab eblandiente

fültus voluptatum carnis ; quia etiam Job

concupifcentia impetus j & difficilius elt de-

prs ceteris lectionibus fuo & fimeto , veluti

do&torali & cathedra pofteris fuis diclatis ,

licias in lumbis coércere , quàm in capite ho-

ftiles incurfiones compeícere.

Sola libido

hanc edocuit veritatem , quàm altius menti

voluit impreffam 5 ut difcerent homines ,

;ant, f

Herculem in foeminam commutavit : &

»I

|

quamdiu viverent pugnare, X voluptatumil-

Samíon cujusartificio delufz faerant vulpes;

lecebras expugnare ; quianon vitam hominis

cujus fortitudine difcerptus f

u

eratieo 5. cu-

rati ceciderant hofles ,

militig zquiparavit ; fed militiam effe afe-

jus congreffione proit

Militia e$fl vita bo«

cebris , & qui fuerat

ruit Hufleus Princeps,

ceffit & ipfe carnis ille

ludus fit

minu fuper terram ,

nimirum experientià

invictus , debellator, & victor ;

didicera:, quod tam afïeverameg depradica»

Veneris , mancipium uxoris , & captivus

bac,

fcorti,

Quamdiuin hac vita fpiritum haurimus,

65

63«

Sed cur non i

h':pci?etrabilï zre, velim-

flexili ferro ,. aut folido alio metallo potiüs

tamdiucontinuam pugnam fpiritum inter,&

carnem experimur;unde& ipieApoftolus ait.

armantrur lumbi , fi cüm infen(iffimo hofte

44d Galat $.

Caro concupifcit adver(us irttum. [piritus

k

i

P

ugnas ineunt , ac fave digladiantur ? quid

17

cum

L

lumbis veritas ? quae mentis eít con-

autem adver us carnem , & alibi ditlerens de

^

hac pugna fpiritum inter & carnem ajebat :

44d, Rono.174,

ceptus , & oris partus ? an quia pudor fola

-

Video aliam legem in membri meis repugnane

armatus veritate ; licet levi munitus armatu*

á , vel in ipfislumbis hoftem profternit ? eó

tem legi meutia mea ,. & captivantem me in.,

lege peccati , qua est in membris meis, — Ex at

3uia ad voluptatis eludendos affultus , ac ime

(

etus coércendos nil veritate validius , nil

de carnis petulantia victoriam hauriat , ejüs-

r. Ad Co»

nes

fortius vero ? cum voluptatis illecebrz no

que impetus fortiüs ccérceat ; ait de fe ipfo ;

Tinth. 9. 'vo/'

fic pugno , non qua[i adrem verberans , fedca.

26.

agl

nifi larvz (int voluptatis ; fucusgaudii , &

fomnium letitie ; nimirum fucate funt , ac

ffigo corpus sneum , & in fervitutem redigo :

neque alia fuit hzc pugna,quàm concupiícen«

falíz voluptates,quas concupifcentia in lum-

tie inobedientia , & fenfuum rebellio; feu

bis fuppetit , & ad falfitatem hanc profter«

nendam nil veritate validius, ideóque Apo-

[uperioris pottionis,quzeft ratio;& inferio-

ris, qu eft appetitus lenfitivus, interior con«

ftolus recté hortatur Ephefios ; ut vetitate

obarmati fucatas carnis delicias , ac falías vo-

flidus; quem D. Auguttinus poenam effe di-

cit antiqu& pravaricationis, cui Protoparens

luptatis ill

ecebras fuperent , ac profternant.

j

nofterAdam univerfum genus humanum ob-

State ergo

futcin&i lumbos vestros in veri-

tate ? quia etiam

David hoc fuco deceptus

noxium fecit; quamdiuenim homo indem»

nem cuftodivit juftitiam originalem , plus

( Pfal, 37, V.

lugens , & lachrymis madidus ajebat,.. Lum-

$,

Deum, quàm femetipfum dilexit» fed cüm

bi mei implers funs illufionibus , quia qua

concupifc

entia in lumbis delicias excitat ; ac

primüm hancexuit juftitiam, crepit volunta-

t

tem propriam quoddam velut idolum vene«

voluptate

s exhibet , illufiones funt , qua

"-—.

fati,

—

"n

[

$06

Differtaóo XXIll,- '(

rari , permisitque fe tapi, ac feducià fenfuali

nos femper intuspulfat , & in fundendis pre-

fuorum appetituum torrente;SC mergi; tam-

cibus turbator eít , innegotiis agendis teítis

etfi cognofceret omnes tum concupiícentis,

infidus , in actionibus inftituendis fpectator

tum irafcentis animi motus contra nobilio.

protervus, inbene operando adverfarius ma*

rem hominis partem , feurationem , ac pro-

lignus, in templo infeftus focius , in locis

. inde etiam contra legem aternam infurgere.

publicis infidiator perverfus ; in aíceteriis

€6,

. Rebelles;ac irregulati appetitus noltri ,

folicitator iniquus; & in quovis loco hoftis

L

imperio inobedientes rationis,hebefcentibus

importunus,

L

paralytici cujusdam membris baud difpares

A

69,

Imé eó eft quovis alio hoflte deterior ,

effe edixit Ariftoteles in morali fua Philo-

quia blanditiis impugnat ; illecebris vulne«

fophia , quia tametfi paralyticus fua velit

rat, lenociniis corrumpit , & voluptatibus

membra movere, non tamen hzec ejus obtem-

Íauciat, & nemini parcir, fedomnes impee

perant voluntati , necobfequuntur imperio.

tt; adeo ut plerísque in locis teffera Ordinis

Hac paralyfilaboramus omnes, quotquot ex

equeflris fornicatio fit 5 ac minoris cenfeatut.

infecta Protoparentis radice originem trahi-

nobilitas pretii , fi pudica fit , ac monileju-

mus, vellemus quidem continentes effe;jopta-

ventutis petulantia cfle dicatur , & eos fplen-

remus nunquam iraíci , nunquam ftimulis

dorem familiz fervare illuftriüs , qui can-

pulíari concupifcenrie ; non tamen animus

dorem caftitatis foediüs proíternunt : adeó.

irafcens, nec appetitus concupifcens nofirze

ut haurire oculis peftem , flammas ore diffe-

obtemperat voluntati ; quinimó infurgunt

minare , venenum labiis fpargere , virginitae

Ts da fa. dan dAm ?xaa AA O Xoel o x

acriüs pravi affe&tus , & quamvis voluntas

tem corrumpere , jura violare matrimonii ,

decora cenfeantur effe felicioris zetatis ; &

P

eorum nitatur impetus coércere , ac motus

compefcere, licét plurimum laboret; adhuc

laxiorislibertatis: ifti interno hofti , quem

vix obtinet , ut interdum confenfum non ex-

experiuntur, non obfiflunt , fed viéti ce-

torqueant ; & acriüs infolefcant.

dunt, & ideó Numini abominabiles fiunt ,

€7.

'Imó videtur tartareus hoílis , eandem ,

quia vitijs indulgentes , de quibus David

,P/lll, 330'0-"

ä

uam in primis fzculis contra primavos

dixerat ; Corrupti funt , €5 abominabiles

Chrifti fideles tyrannidem exercuerat , ut à

facti funt : nimirüm cüm primüm corrupti

El

P

3

fide eos retraheret ; nunc in noílram retor-

dicuntur ; abominabiles depradicantur

?

fiffe perniciem , dum inordinatos in nobis ex«

an non abominatio iniquitas eít, quz vo-

citat appetitus , concupilcentias accendir, G

luptatis nomine paliata diligitur 2 & pu-

a

iras inflammat, ut divinz legi fimus rebel-

*

ritatis Vittus, ac cafítitatis decus , véeluti

les

*

videtur interdictam dolere chriftiani

fatuitas contemnitur ? at fi Ifaize credimus ,

1o

$h

fanguinis effufionem, & cüm non poffit fide-

noneques, fed equus eft, ac foedum pecus,

qui foeminis adhinnit

.

.

imoó & dementes

ai

lium obtinere mortes, fatagit mores impete-

re , quos corrumpat, frangat , ac pervertat:

funt amantes fceminarum , qua pudicitise

nonenim malignitas propria imbuta nequi«

infidiantur , ejásque mortem accerfunt; qua-

ub t4j, ä:

tia odium depofuit , fed tantüm ingenium

