fimt buc , atque illuc € tranfiüir Elifeus ; qua

älï"fl-z?!.

r

i

zareni[urge, 68 ambula: G apprebenfama-

rit Abulenfis hic,cur primo ictu aquas non

£

nuejus dextera alleuavit eumy 8 prounus

diviferit, quas poftea repetíto verbere difci«

mnþ!,id.a:æ fitat bafes , 68 plauta.

3$.

dit in binaspartes; & refponder, id dandum

Qid quód Apoftoli vitiapotuerintna-

effe orationis efficaciz 5 .cui ot pareant ele«

turi corrigere, & obídeniem cacodoemo-

menta proprig etiam obliviícuntur condie

*

nem a'corpore non valuerint abigere ? an

tionis, & nature; Jordanis revertitur ree

i;ï

quia liberare obícifum :non fingulvar'i :detur

trorfum ad imperium orantis , mare tu-

prodigio? cum per(zpead nütum imperan-

brum finum fuum in binas difcindit ïparte'sk

tis facerdot!s, id conungat, -At fi ita efl

ad precarium populi clamorem: & hicetiam

cur ergo Petrus, & Joan;

r

^og

PC

qui mendico

rapidi fluctus Jordanis facto divortio diffo-

claudicanti ufum 'elargiuntur membrorum;

;

à doemonis nonliberárunt obfidione :adole-

ciantur ad E/iz pallii repetitos ictus, ait A«

bulen(is : Ur compelleretur orare ad Domi-

Ícentem ?. (1 £faciliüs fuit, Doesmonem abi.

:

m mon. fuerunt diuija primavice: tametli: —

gere obfidentem , quàm pedem refculpere

L

Elifzeus jure acceperit hzreditario fpiritum

claudicantem, cur Chritti difcipulisnon pa-

Bliz, quiatamen non fuerat prima vice vi-

ruit cacodoemon obfidens , quibus :defectus

ribus munitus orationis; licét Elize pallium

Oobedivit naturz? Caufam indicat difcrimi-

fen(iffet Jordanis, non tamen Elifzeo paruit

nis Bafilius Scleucien(is inquiens : 4po//o/i

verberanti, quia nondum afltieverat obedire

QrAf, 21,

precationis opesm non excutiunt , fed perpe-

ï;

nifroranti; & cüm primum «oepit Elifzus

pl verum ufibus uecejfariam fupplicationem

preces fundere, fuas deftitit Jordanis undas

*

offendunt , pofteafubdit z Orationis appen-

effundere; didicerunt fluenta Jordanis iter

dix erat claudi oratio , &f caput ad oratio-

Elifzo aperire oranti, cui non obtempera-

nem jacenti claulo inopinatum curfum artu«

verant diverberanti ; quamdiu orationis o«

lit: nimirum promptiüs , & expeditiüs id.

pem ad Jordanem fiftendum non adhibuit,

peregerunr,quod fadtu erat longé difficilius,

percuffos non valuitfluctus fiftere;cüm veró

quia ubi oratio adeft auxiliatrix, corporis

mentem ad Deum elevat, & propriisdifüfus

itaüim vigetíanatio; cedunt eniminvicla:

viribus opem vxpoftulat aboratione, Jor«

orationis viribus ccr poris infirmitates,mem-

danem dividit, & undas obedire greffibus

brorümque zgritudines : Chrifti Difcipuli

compellit; & qui duplici munitus fpiritu

ideo claudicantes pedes confolidárunt; quia

fluxis non potuit vorticibus imperares; ota-

caput precum ferventi effafione munierunt:

ä

mens enim przfidio fulta orationis non fi-

tionis corroboratus przefidio potis fuit gue«

gitis coércere rapiditarem.

nitgreflum obliquum; & non pote(t. niü

37

Adeó valide, & efficaces funtorationis

rcdté amibulare , cujus greflus ab oratione

vites ad diflicultates cunétas facile fuperan--

$

h das,,

ï;

Oratio pravosexpugnat affectus,fi jcjunio reficiatur vegetiof 369 —

cens expiravit , nimirum orans mortalita-

LÀ

das,ut vel ip

(e Chriftus,ut nos etudiret, hifce

*

m tnortein crucis fta-

tem exuit, ut indueret immortalitatem

voluetit præmuniri cu

mortem igitur fuam. voltiit Chriftus prafi-

dio lustaturus,SCcum g,

ehennalibus furiis pu-

t

[

s profundiffimis

dio munire orationis , ut inde difceremus;

pam initurus : ibi quamv

confoffus vulneribus , quamvis toto corpore

ope illius deftitutos, nec pofle mortem vin-

cere, nec immortalitatem enanciíci , neque

f5ucius fanguine

m funderet, quo & fuas ir,

MA"'M.

& noftram co-

triumphis cotonati ; huc accerfendusS.Ame-

TT]

ï:

rigaret ad victoriam palmas,

brofius Caro moritur,ur refargat ?. [piritws

luc.23.

loraret ad gloriam purpuram ,

non tàmen

lagis confof-

Patri commendatur , ut celeflia quoque a

quamvis vir

ibus deítitutus, p

animi licet integtie

iuiquitatis vinculo folueremur , & pax fieret

ífus, vulneribus fractus,

ia calos quam terrena fequerentur z captivos

ä:

tate fempet ill

zía, arma unquam

depofuit:

folidiffima petra, non virgà;

ipitur extract

urusex nequiffimo peccati,ho-

fed perinde ac

victoe

ut filexin eremo ;

(ed ferteis clavis in cru-

fiisque tartarei famulatu preces fudit,

rie prodromas , & triumphorum conciliae

ce percuffa x

fi non uberes aqus

frigide la*

trices ; quo inde difcamus, nullumfine ora«

tices fudit ;

fanguinis tamen undas effudit;

tione confummari facilé triumphum potie ,

oftrorum extingu

erentur flammae

quibus &n

nec de inimicis reportari trophaeum,

vitiorum j

& fordes purzgarentur. confcien-

32*

D

foeditatibus

uisquis hoíles profternere faragit proe

tiz, mentésque abüergcrenturä

cogitationum , quibus

concupifcentia coeéno

priis non fidat viribus , fed prafidio munia-

(anguinem & fauciis

tur orationis, hac enimut clypeus ictus ree

Íuo nos maculaverat :

tundit hoftiles, & ut vibrata tela, qug DEO

quó avernalibus fu-

corporis artubus effudit,

funduntur preces hoftes fauciant, & proftet-

riis naufragium àp

pataret, G nobis portum

cümque in hac pugna pet

nunt. Fruftra victorizinhiat, & hoítes ni-

adaperitet falutis:

lura vulnetaipfi inflita m

ultiplex jamiam

titur profternere, qui viribus non fulcitue

orationis,

Contra Numinis armatas pha-

aperiret O

s vi&oriz epinicium fibi occinitus

rus, triump

hali lamento tartareis infultá-

langes bella moverat Jofue , qui tamen de

ccelo fibi afcivit fuppetias ; & vix mentem

vit legionibus, Patri

que zterno animum re-

furfum erexit in ceelum, càm pracipiti fu-

Luc. 23, V.

rifit commendacum: Clamans voce magna

» (e hoftesdederint, & com latebras timo»

Pater in manyus tuAS commendo

t Mp

46,

3ESUS at :

re perculfi quzrerent, lapidum grando con»

iritum meum

?

& bac Aicens expiravit : Sed

I^

ed fpiritum emiffurus clamet

tortis veluti fpiculis fugientes peremit : C

äopue 10;

Quf d

quid cauz, qu

7, lI,

ad Patrem? an. non

fruftranea videbatut ea

fugerent filios Ifrael, & effeat sn de[cenfu Be«

in cujus alto

tboron, Dominus mifit fuper eo$ lapides ma«

commendatio in Patris manus,

Íetvabatur. cuítodia ?. ait

Chri-

guos de celo usque ad dzeca, && mortui funt

pectore fida

suulto plures lapidibus grandinis , quám quos

(tus fpititum emiffut

us* ignmanus tuas COT

non quia ipíe com.

gladio percufferant filg Ifrael 5 quàm efficax,

snendo (piritum meum 5

ac celer fuit Jofué oratio, qua in coelum

mendari indigeret Patris C

ui natura, & di-

feu inferior : fed

ftatim alcendit, ut € ccelo victoria in. terras

vinitate non erat fuppat,

ad noftram eruditionem,

fuóosque doctarus

defcendertet: pugnavit & coelo oratio, & cx»

Difcipulos id praftitit, q

uo nimirum diíca»

puguatuta interris Naminis hoftes; grandi-

mminent vitz di«-

nes excuffit lapideos, quibus fugientes,S lae

mus & nos, cümn extrema i

Ícrimina fuppetias ab oratione ex

pofcere;

tebras quarentes contereret : nimirum ve

ipnfum zether orationi militat, & elementá

cujus przefidio h

oftium infultus retundamus;

tia declinemus,

confosderantur ; & licét nox ingtuens effus

& peticula quzque imminen

bisad vie

ium feedé fugientibus videretur fpondere;

Eft (iquidem oratio, qu& no

TA

oratio tamen quz pugaatura in ceelum cone

&oriam texit coronam ;- Chrifti vulnera no-

ícenderat, viétoriam non diítulit, fed diet

ftra vulnerárunt vitia;

effufus cruor noftra

.

nis rivi confcientiee

curfum coércuit ,. quo Jofue folis ftatione

delevit ctimina ; fangut

fentes Chtrifti

clariores de Amorrhzis reportaret. trium4

noíirz foeditates. lavárunt ;

brantese tetrà cOf

dis noflri anti-

phos; occafuto fiquidem foli inclamavit : $ol

gifue e,19.

caput tere

contra Gabaon ne movearas €$ luna contva

quum mal

edicti probrum eradicárunt ; gate

rpore depluentes ve-

vallem Aialon: fleterüntque Sol , & Luna,

tae fanguinea é Coto co

donec ulcifzeretur fe gens de inimicis [uis, in-

nena erant tartateis furii

s, & nobis feminas

loria melfem ; &

folens ptodigium ? fteritSol, ne (taret ulte-

quze uberem fponderent g

unda vi«

demum mors mox à Chriíto fube

riis Amorrhaus ; Sol ipfe exhibuit fs fe

hoítes

ftationatium militem, quó ftativam in ca-

- &otia erat confummata ; cüm enim

toítrá(fet , tartáreas

legiones profligáffet,

ftris Amorrhzorum fortunam profterneret;

clinat

metam diftulit diei atttingere, quó Dux fi-

& mortem ipfam fua morte viciffets in

ertice in imum terra ca.

delis inimicorum palmas ad poftremum use

& fammo crucis V

&or íub ejus pedibus ge-

que demeteret: paffus eft fyderum princeps

put afpeétutus vi

unius ducis voce vinciri, quo veri luminis,

mentes hoftes,p

roítratas averna

les legioness

& mortem devictam

ac Numinis fugatet, everteret, vincetet per»

fuperatum peccatum,

no(ira effe

duelles; afcendit nimirum orátio ducis pu-

ut inde nos docetet, orationem

ropterea cum

gnaturi in coclum, & defcenditéc

celo in tet'e

coronam felicitatis, quam p

hautüà

b«c di-

ram victoria : pugnavit contta Amort

,

morte voluit Chti(ï;qs conjungere :

Sol

Diflertato XVIl,

370

-

Sol ipfe, flationarium apens militems dimi-

igit.ur: eft curandi; iegeltiyo nibus animi 3953;

cárunt fydera; & coeli lapides veluti contor-

fimum pharmacum , fanandi internis vul.

ta tela deorfum eiaculantes, hoftes proftrà-

neribus prezefentiffimum obobalfan2um , &

runt,vicerunt & quamvis ceelum haberet fibi

animi depellendis angoribus efficax remee

confoederatum , folémque (ibi ftationarium

dium, Eftque praelucens illa fax, qua ad

advictoriam; non tamen fundere deftitit

cceleftem patriam viam fignat.

Filii Itrael

, preces, quo coelum fanguinem - effunderet

polt varios, prolixósque excurfus eremi , ac

^ Amorrhazi, & victoriam oratione clauderet

deferti meandros , cafüsque varios , terram

infignitam.

tandem pofleffionis dewitis premunt. vefti-

49,

Tametfi victoriam fibi de ccclo para-

giüs; verüm ex illis Judaeorum turmis, tri-

tam cognofceret, licét noverit decretum fibi

bus Jofeph cateris citiüs ad promiffam ap-

de coelo triumphum , adhuc tamen oratio«

pulic cellurem, eíque ea forsfelix conitigit,

nis Deo | obtulit holocauftum : fiquidem

r

.quà prior cateris amzenis illis potuit. arvis

nover

-

, orationem felicitatis effe coronam;

frui, & opimis ditefcere poffeffionibus: Ce- Jefwe e.16»

& contra violentos fortunz flatus fecuram

cidit quoque [ors filiorum Jofeph ab Tordaue

anchoram : oravit igitur Jofue felicem vi-

€ontra Tericbo.

éloriz impofiturus finem ; & có illuftrio-

Quarunt facti Interpretes, cur prz cze-

49*

|

Lib.g1,de

rem, quó folem habuit infuetum fpectato-

teris tribubus,filiis Jofeph fuerint poffeffio»

rem: fcité D. Auguftinus: In divinis libris

B

Civir,.cap.8,

nes donatze, & fortes adícripte. Re(pondet

|

leginus felem ipfum fletiffe , cum boc à Do-

Abulenfis, quia id vel favoris, vel adulatio-

I

mino Deo petivtfjet vir [antius Tefus Nave,

nis fucum habuit; licét omnes tribus fortes

1

donec ceptum pralsum vittoria terminaret

adzqué mererentur , non tamen cxterz fue-

il

;'.

oratio igitur hoftibus metum incufífit, diei

runt poítulatz, quia tribus Judz, feufiiio-

: lämd.

coércuit carfum , luminaribuscodli addidit

rum Joleph prior cateris clamore precario

fplendorem, viétoriz impofuit coronam,&

coclum pulfavit, fibique donari expetiit pro-

vi&izii coronz illuftrius triumphi incre-

miffam terram; ait Abulenfis; Zribui Tude

'Qfmfï' TC

mentum,

[

4t.

primó data. eft po[fzffo, quia ifla prior cate-

Non folüm de hoftibus externis pugnax

rü petyt fibidars baveditatem , 4lijs nondum

triumphat oratio; fed etiam de internis con-

?

perentibus, affignata autem bareditate petyjt

trà rationem infurgentibus : füntque pravi

Jriba Ephraim , & [fimiliter. data. eff;

Be fa. :

lj (f

affe&us animi tum irafcentis, tum concupi-

Jimilitérque dimidia TYibus Manafle, c&-

fcentis rebellantis contra nobiliorem homi-

tera autem nibil petierunt :

Oraro igi-

nis portierem motus; funt pravi affectus in-

tur fuit, quz polfeffionem impertivit

f

terni hoítes, qui nos lethaliüs fauciant , &

terrz promifíz: neque iter poft tot difcri-

Ó

inflictis invifibilibus vulneribus diriüs cru-

mina, & viarum ambages potuiffet feliciter

f

entant, neque alia hifce internis vulneribus

confummari, fi oratio illud non coronáffet, &

Ti

De fomuijs,

curandis aptior medela oratione; ait enim

promiffionis tellurem aperuiffet:neque enim

H

Philo, Affeciibue, [eu anima vulneribus o-

fine oratione poterat hac felicitas confum-

zatio vemedium eft [aluberrimum, quod legis-

mari, nec tot laborum potuiffent. deguftari

lator ante folis occafum admeveri vult , boc

fru&us; Ephraite, & Manaffenfes quia &

H

eft, pritsquas illufiriffimi , maximique Dei

ipfi fuppetias popofcéreab oratione, eadem

If

fhlendor occidat , quem mifertus noftri menti

fuerunt felicitate donati , ut inde conjicia-

bumane in[erir : nam quamdiu in animalu-

mus, folam effe orationem , qua ad terram

cet lumen divinifpnum, veddere debemus fer- .

romiffionis,ad cocleftem patriam iter (ignat,

0

snonem oppignoratum feu veflem, ut bomo re-

viam pandit, feliciter introducit, & ng-

Y

cepra poffe[lone propriam turpitudinem vite

Bire vise coronat labores,

N

J"Pb 1&,34.

obizgas ,O [raatur diviuo munere, — Oratio

! M,

V

q

MA

(

Y

N

À

V

—

j

.

N

D

p

,

v

'ixï

A.

-l'*,

d

/l(,j m

:

a $

e

p

NUA

A :

(AN

n

Gv

MENS Y i

*

M&

vt

Anui

s

z.

A TO

»

/

ZA

SSLS

N

.

f*

»Q—G&x lN

J5

Kw D

u

ZT

——

EM

E

Df

th; /1

?

&

E

M.

f

"

À

*f

A

3

u

3

»

D

-s

AK

tuc, .

7/

N

N

AT.

C

m

E

SSN

SS.

ä-

2

Q

iV l'x

7

s -

254

2

4l

/

u

fe

d

DIS-

ä

Bol (*371)1?.9&3 |

3

codododo od5 od5

-

ibopedpsocdosoqespsodospepstestedpetopopele

dodpoeetoeocte ctocgo edoegs ts odl

€PCDCBOD CO CO CO CDOD CR CDEBEDEDEDODCD CDCD GD CD G CQ G13

DISSERTATIO XVIII.

Oratio mente concepta probos fovet

Affc&tus, pravos prafocat, felicitatem a

ccer-

yofui ['ACO

" -üt,*'caiami;tatc;s abigit,

- T

f

Oratio mente concepta duabus munita alis bz:milz'f;zäix / G eharitatis

celos in[cendit, €9 orantem DEO unit.

H

T.

44

,

$t oratio ait Climachus

petinde ac flamma avolat , & DEb adne-

J

M

&itur, cujus converfatione , & familiarita-

?'4![- 38.A :

A

rE

familiaris / converfatio

d

€& conjunéito | bominits

te fruitur, in qua noílra fita eít beatitudo,

N

KE

r

^

cum D£EO ; neque ad

quapropter David ait: Beartme vir ; 4ui in p felm .Y

ASSN

NT

hanc cum Numinecon-

lege Domini szeditabitur , & hunc zquipa-

À

NSÁ

2

TT

æ*üch

verfationem , & fami-

rat arbori, quam fluenta irr'gant aquarum,

g

:

(

z

^

W

liaritatem affurgit ho-

uberiores daturz fructus ex tam benefico

ts

G REO

mo ,nifi gemina fit ala

irriguo: fubdit.

Et erit tanquam lignun,

aniructus hannitdd

s, & charitatis , aitee

uod plantatum est [ecus decurfus aquar um

De cAffo cog.

nim S. Laurentius Juftiniauus : barum remi-

quod frutium dabit in. tempore fuo:. & fo-

-

üfd?- £Ap.22,

gio alarum usque . ad interiora ingredimur

lium ejus non defluet , & omnia quacunque

velaminis ,. ubi Verbumin finu refidens pa-

facier femper profperabuntur , fractus au-

terno aterna. virtute. generaturs G is ala

tem meditantis divina mylleria funt vitz z.

munitur humilitatis, qui fe indignum fate-

terng, quos ut mens efferat , irriganda eft.

tur Dei converfatione ,

Numinis familia-

fluentis meditationis ; ficut enim arbores

ritate; eó quia pulvis fit, & cinis : ala cha-

aquis irrigantur 5 ita mens hominis medi.

ritatis munitur, qui nil aliud appetit mifi

tatione myfteriorum Dei : fcité S. Chrvfo-

$

fummumbonum , que duntaxat deleclatur,

flomus ait: Quare nobis qui ab illo. insli- zi ii, o

ftudétque toto nifu affequi.

Hac autem

tuimurvuita eft in precibus traducenda, js- prea it, t0m.

cum DEO converfatio alia eft externa, alia

que mens perpetuó irriganda, non enim mi« 6

interna, illa vocalis, hec mentalis ; illa cla-

nüs ,quáam arbores aquis ills indigemus

morofa, hac taciturna ; illa verbis expri-

univerfi, —Nam weque ille polfunt. effe frua

mitur, hec cogitationibus perficitur ; illa

&uo[e , nifi bumarem radicitàs ebibant: ne-

ore profertur, hecmente concipitur. Quz

que mos pretiofifimas pietatis fruges fuu«

veró ex his duabus orationibus ad flatum

dere aifi precibus , ac eneditationtbus írri-

conducat fanctiorem ? refpondet Joannes

EREV.

;ilpbab.g.y..

Gerfen Parifiisolim libellorum Magifter ad

Cüm fit homo arbor . inverfa, ac fur.

3.

'li.)r,.M.i

vitam ex virtute inflituendam nil magis

fum radices agat, eà orationis aquá irri-

conducere, quàm attentam meditationem;

gandus eít, que non terram , eu pedesab-

cujus beneficío totus componitur inrernus

luat, fed caput, G'mentem irriget. Quod

homo ; probi in eo foventur affedtus ; &

fi atbores cüm jam adoleverint, firmásque

pravi, fi qui infurgunt, coércentur: & ho-

radices egerint, itrigatione non ampliüs

mo meditationibus myfleriorum DEI addi-

indigent ; homo tamen quó magis in DEI

-

&us fummo duntaxat ftudet bono adhare-

cultu adolefcit, ac plantatus in domo Do-

mini, altiüs radices agit 5 eó avidiüs fluen-

Ícere , quod enixim quazrit : Intelle£ius co-

gitabundu;ait D. Auguftinus, principium est

ta expetit orationis , ac fuperz irrigatige

"E

* AZ(J CO.

ï!E

kj £

:

intb eu4.

omnis Doni, hinc D. Paulus indicaturus

nis opem exigit ; hifce fluentis mens irri-

£ua flores virtutum omnium profert , fi«

quanti fit momenti oratio mente concepta,

ait; Orabo [piritu , orabo & mente; pfallau

mülque fructus bonorum 5 quia ficut. nul.

lus eft flos; qui irriguo deítitutus humore

fpiritu , pfallam & mente, nimirum non tan-

tüm mente, divina meditabatur mylteria,

non arcícat; ita nulla floret in mente vir-

tus, qua fi hac orationis non . abluatur a-

fed & fpiritu etiam fervente, quia fi fervor

defit amoris, veluti fpiritu deftituta languet

quà, non marcefcat , & deficiat; eft fiqui«

2

ä

meditatio ; quz fi vivificetur fpiritu, feu

dem oratio veluti aqua, DEUS virtutum

hortum irrigat, ut inipío flores virtutum

amore, ac fervore (imul incalefcat , furfum

a.a

äqu

Veraui d:djfüiäw Tom. i,

C

4

372

Diiïcr'taticl XVIII

P A

:ädolcfcant elegantiores, oleántque fuavio.

quia concreto frigoribus fluvio nequïfent

res:; & hac fortaffis etiam ratio eít, cur

fi'uq)entariæ rates fluxa itipera peragere ;

Regnum coclorum grano parietur finapis ,

fusá oratione glaciem folvit, & vedtoribus

quia ficut hoc femen finui concreditum tel.

lignis navigationem aperiens periclitanti

luris, ( humore dellituatur, non germi«

nat;fed areícit in lapide ; ita coeleftem bea-

fubvenitoppido. Non folüm oratio men.

tem irrigat, verüm & corpus reficit, -cujus

titudinem non affequitur mens, quam aqua

non abluit meditationis.

egeflati , abundé opitulatur ;* adeà .be-

EL

Mirum fané, quód codlum veluti in

nefica eft menti hzc orationis itrigatio,

ut eam non folàm abluat , à fordibus pute

immenfum extenfum , -& fua amplitudine

get, verümetiam virtutum omnium flori-

compleétens terrarum omnium traélus, ma«

bus exornet;

quia ubi oratio fuas figit ra-

rium fluida fpatia, & aérem .ubique . per-

dices,ibi ceterg germinantvirtutes;quafi uni

meabilem grano tam minuto zequiparetur :

orationi fingulze virtutes , veluti fuz:.famue

Simile eff Kegnum celorum grano . finapis »

lentur/reginz.j cui.omnes fuum exhibeant

Ícd recté ad ;noftram .do&trinam exiguo

'obfequium , ut.notat S, Chryfoftomus in-

huic pariatur grano , quia quo plus teritur,

*quiens : Quemadmodum. ubi R egina.-quas:ribo.de O«

eó fuaviüs redolet ejus fragrantia,, ut.no-

piam ingreduur civitatem, ueceffe

tat Gloffa interlinearis,

-Quàm.bellé igi»

e.e5f., :ut ivande Deut

-omnis opulentia . pariter -feguatur z Jf . po*

"

tur Regnum.coelorum grano pariatur finas

SXeaquam .deprecatio -venit .in .an

pis » quia nemo coele(tem affequitur . beati-

ml?m f',"A

*f

^

Omnues virtutes - fimul ingrediuatur.. .

F

tatem, .nifi;beneficio attentze. meditationis

:Vae igitur.iis ; -qui hifce meditation

myfteria noflrz -fidei .diu « meditetur, ac

-fluentis.mentem: negligunt irrigare , : hi Hi-

D

veluti. teràat , ac comminuat. , ficut - enim.

-quidem ateícunt , :& omni deítituuntur or-

r

granum finapis, quó plus teritur., .eà fua-

' natu- virtutum , : neque Jeremias.aliam. hu-

CM u

*'vius olei; ita quó -frequentiüs per attentas

.jus internze : defolationis caufam : adfert .,

meditationes mylteria fidei noflrz , . ac coe-

- quàm-meditationis neglc&tum , . hujus irri-

lettis patride volvimus, eó faciliorem nobis.

:gauonis defectum z . ait . ipfe, . Defolarione "Cap.tz,

ad ipfam viam fternimus, -.ö("nobis(fuaviüs

-defolata. esl-omnie terra : ia nullu:. eff qui

divina fapiunt,

4.

i Fecogitet-corde , .Íeu nullus, qui-mente, di«

Neque David divinz legis adeó amans

" vina : meditetur : mylteria : - & licét : adfit ,

fuiffet, nec ejus .cuftodix tam appetens, nifi

. qui perfuncliorié- cogitet , -nullus . tamen ,

Pfalin, 11$, müentem [uam aqua irrigáffet medirationis,

.qui- ferió recogitet , íeu Írequentiüs medi-

cüm enim dixiffet: |Quomodo: dilexi legem

teCU£ ,. ac cordis ariditati .iterata rigatione

riam Douine, ltatim reípondet,caufam hu-

; occutrat ; non-dixit Jeremias , nemo - eft,:

jus dilectionis fuiffe orationem.mente con-

: qui. cogitet , 'feZ nullus- €ff , -qui: vrecogitet

ceptam £ora . die mieditario-mea - eff , «quia

- €orde , .quia :recogitare., feu frequentiüs

I/alw.;;lj

profectum, quem.ab obíervantia hujus le.

:!

méditari. eft falubris illa mentis /'irrigatio.,

gis anima fidelis percipit, meditabatur,qua.

qu&: virtutum : flores. promovet : .unde E..

propter aiebat : -Jex Domint inmtaeulata ,

- Zechias in/ fuo Cantico ait ; 'Recogimöa tb

& converteus - antmat , quia li. hac irtige-

-OPNeS AnU0S "EOs -in amaritudiue .anima

ä

tur mens aquá,florent in ipía lilia caílitatis,

mea. , Domtne fi fie vivitur.. . Fru&us. au-

& quavis abluta. macula .virtutum-omnium

5

.tem. hujus. recogitationis., . feu -mentis *ri«

;

flores elegantiüs germinant; - hinc long? fa.

L

"gationis ,: eft-pravos-omnes-praefocare ffe-

lubriüs eflet.homiai qui manà cüm éleéto

:€us, & prcbos fovere:: unde fübdit .Eze-

furgit , non manus aquá , fed.mentem.flu.

g

|chiasz T& eruifli -animam- meanm ; Ut non

entis ablueret *hujus : meditationis.; ; faniüs

opermet.

;A . peticulis . meditatio -animam

d

f

effet aquá orationis animam abluere, quàm

'erüir, quia ea nobis.intus:detegit ,- & quz

"

as

vat [dþ.

manus aquà :elementari. abítergere ; .utilius

-^

ii

3«'0,51,.

oret orationem fundere ad - mentem irri-

"Orantibus erant:claufa aperic ; quaz . abdita

in-confpe&tum producit.; que obícura .ii-

gandam, quàm .latices effundere ad .digi-

od

— luftrat, qua.arcana revelat.; 'eft : fiquidem

tos abflergendos ; fcité S, Chryfoftomus :

h

. meditatio veluti patens feneftra , per quam

15 P[almn $3. Cums furgis manum, 65 faciem lavas ; -ani-

alteriusmundi, ac futuri -fzculi - diveríos

"mam utem.ammmundam negligis,

IVL'/Z'IIJ ET

-poffumus ftatus infpicere , & prafen:is ; pe-

quàd ficut-corpus . aquá j ita & . anima ora.

d

ricula cavere,' — :Eft meditatio aperta veluti

tione yittndatur ? (j enim oratio ex puro.cor-

feneftra,per.quam coelum infpicimus, & or-

dis fonte fufa fuerit, menteim irtigat, quae

l

cum delfpicimus; .inillo:diem-videmus fine

& floribus ornatur virtutum, & fru&tibus

li

noóle ; in 'orco noclem perpetuam.omni de»

ditefcit meritorum: eft enim oratio, quz

fiitutam die: in edelo Regnum invenimus,

Íccum bona omnia adfert , obices fuperat ,

Í:

in-quoeft omne bonum (ine ullo malo: in

& impedimenta difrumpit falutis;ídque pro«

gchennaergaftulum;in quo eft omne malum

t

Lib. 2 cap.s,

bat Marulus exemplo Severini, qui in

fine-ullo bono.

o m M m ii N — RRE l

Pannoniz finibus Abbas cüm Fabianum 'op-

&

Eft igitur meditatio nil alind , ««Lluäm

pidum danubio-adjacens fame torqueretuf,

attenta divinorum cogitatio probos exci-

«

& penuriá laboraret rei. frumontarize. , €5.

tans, ac fovens voluntatis affectus, &

d

/

Q

pr;vo's f

:

2

J od t m a

At

:

-

E T

'Oratïomæntö concepta probos fovet affectus pravos przf. 373

gpravos rebellantis concuþifcentiæ, vel animi

leam inter, & frumentum ; precatio enim

irafcentis co&rcens, Gabigens: & tres ad

exterior ; qua ore funditur à viris aícetis

&d,muneris obeundum «onfluunt potentiz,

palee compatatur 5 & interna meditatio ,

E

memoria , intelledtus , & voluntas, quze

qua mente concipitur , ipfi frpmento pa-

riatut,

fuam conferunt operam ; idque foletà viris

afcetis oculis fubjici , ac explicari exemplo

E(t igitur oratio, quz menteconcipi-

piíloris, cujus labor, ut fit expeditior,hunc

turnon palea , qua fua levitate huc, illüc-

: folet ordinemfervare : prime maffam fari-

que ad quemlibet venti flatom dimovetur,

naceam jam fuba&tam in panes diverfas re-

& agitatur; fed frumentum fclidum animze

ferentes figuras efformat, Secundó maffam

nutriendz peraptum: verüm nt frumentum

inde formatamad libellam examinat. "Ter-

hocce in cordis noftri tellure radices agat $

germinet, G ad optatos fruclus incremen-

tió panes coquendos in furnum immittit ;

hactria videntur animz potentiee prafta-

tum fubeat culturá indiget wirtuttüm , cu«

[

ze,cüm vir aíceta meditationi vacat : mee

Ll

jus beneficio promoveatur 5 non putrefcit

&or f1 elevetur adDeum; frumentum in ine

;'-ïlib.n.de [

moria enim materiam fuppeditat., ac fore

mat; intellectus fuis cogitationibus eam

ferioribus neglectum facilé putrefcit; om-

MTOA

h

ponderat, & adlibellam .examinat. ratio-

ae tamen ab 1pío vitium arcetur, fiad fu-

periora elevetur : quód fi frumento noflro

)

nis; voluntas piis fuis affc&tibus eam anie

mat,

Jlocum mutare fatagimus ,. ne vitium «on-

7«

Sunt autem duo meditandi genera, quo-

trahat inimis negle&tum ; quantó ;magis

]

frumentum fpiritui innutriendo accommo«

D

rum primum eít, quo orans divino atflatus

fpiritu paffivé potiüs fe habet , & de hoc

datum debemus furfum elevare , feu qmen-

.4in

—

Qant.z,v

$-

editandi genere gloriatur cceleftis fponfus;

tem orantem furfum «rigere ; quód fi fru-

amentum corpori nutriendo «datum , :ne pue

fibique adgratulaturíponfa: Zw£rodmxit sme

Rex in cellam winariam , nimirumfe intro-

treícat .ab àma elevamus humiditate, & in

le

duclam dicit paffive, quia mifi celeítis

fuperiora evehimus; quantó :magis mens

2

Íponfi-gratia viam flernat, & introducat ,

noftra erigenda in Deum eft ? ;neque ad. id

!

d (Cap,

ingredi haunc cellam nemo valet: imó neque

fcalis , :gradibus; funibus, aliisque machinis

[o

. ÁÉponía fatetur , «quódnam vini genusgulta.

ac inftrumentis indigemus , mec :uulla exter-

)

verit,, tametfi certum fit fponfum, «ei non

na ope; quia gradus, per.quos furfum aícen«

E

propináffe vappam, fed falernum menfare-

dimus, noftrámque mentem erigimus, affe-

[s

£1à dignum ; & huic líquori generofiffimo

€tus funt noílri cordis , voluntas noflra,

tegia fponfi manu propinato primum folet

qua viam :inobis apetit , &X flernit, quá for-

('::

meditandi genus conferri , licet quale in fe

dum evehimur; aamantes enim afcendimvs,

,

P[alm,33-

fit,latius experiri poffimus , quàm explica«

& negligentes defcendimus 5 tametfi terris

$

ze? hinc aiebat David : (Guf/are , €5 videre,

immoremur,coelo tamenhaeremus; fimens

quam fuavi eft Dominur , hanc enim fuavi-

noflra piis :meditationibus fur(um afcendat,

JA

tatem rectiüs experientiá, quàm verbis com-

àntelleétus noíter divina contempletur my«

7

*nendat.

Secundum meditandi genus :eft

fteria; & voluntasDeum enixim quar

gt,z&

4

caivis hominum ftatui obvium , adeó ut ne-

dliligat,

d9e

]:

mo poffit fe excufare, quód non poffit me-

;Avolat mens inoftrainzoelum, quam-

ditati, eó quia litterasnon didicerit, quia

vis corpus à:terra non :elevetur, quia ut

etiam non cognofcentes litteraturam intro*

3nens furfüm afcendat , fufficit £olus zffe.

€tus voluntatis; ut cor elevetur, fola de-

Bt

eunt in potentias Domini , à quibus nec

u

fimplices, nec rudes, & illiterati excludun-

fideratur mentis elatio 5 ficutut coórpus le-

tur; imó gaudet Deus fimpliciumfamiliari-

'Vetur., orporis requiritur mutatio , ^hinc

Prov, CAP.

æ

FUEEM

tate; (Cum jJfumplicibus fermocinatio ejus s

aiebat David : Aaetifca . animam feryi. 4ui

EU ETA

quapropter David -«divinárum " avidiffimus

quoniam ad te animam meam levavi , auo-

(

l

meditationum non fibi aquilze, fed colum-

miam tu Domine fuavis, € enulta euifevisor-

be alas expetiit ; non enim fermonis ele-

dlie omuibus invocantibus t£ , quamdiuani-

£antia, nec cogitationum — fubtilitas , fed

3ma bonis hiíce inferioribus adhzrefcit;tze-

n

0$

mentis fimplicitas requiritur; nec eft,quód

4io afficitur, amaritudine :xepletur , & le-

r

debeat quis hac in re trepidare ; non enim

thali plerumque veneno ünficitur; jfruftra

meditatio hzc eft artificiofa , elegans; ca-

«ircuit, qui fontem dulcedinis in :terra quze-

J

lamiftris compacta, argutiis intexta , erudi-

tit, & perinde agit ac improvidus ille , qui

[e

!

tionibus ornata 5 fed fervens fpiritüs cum

aucupari in' intimioribus smaris vifceribus

Deotolloquium 5 linguà, & :exterioribus

volucres vellet , & in acre pifces expifcarisg

b

fenfibus modeíle feriantibus , & mente in-

terrena omnia amaritudine 1nfeCta mullam

»

u

tériüs divina myfíleria ruminante : & hoc

poffunt veram dulcedinem exhibere, :terre-

ieditandi genus fimplex plurimum fecum

nis qui irnhiat. quocunque fe vertat, inon-

adfert utilitatis ad pravos quosque coércen,

nifi fcandala, angores, calamitates, pericu«

la, ac tentationes invenit, :ubi -ulla fecu-

&dos affectus, & probos ciendos , ac foven-

W

dos; G tantuni intereft di(criminis inter

ritas, quia undique imminent pericula.

d

19.

exterham,; « vocalem ooris orationem , &

Cor vera imbuttim dulcedine sion eft,,

internam mentis deprecationem ; ficut pa-

fi immerfum fluxis hifce inferioribus, tere

Veraui de 4 felibue Jom. E.

Aa42

Tenis

374

Differtatio XVIIJ,

renis adhzrefcat , à quibus nonnifi emer-

Ii.

fum, & (urfum erectum quidquam poteft

$.

TU

verz dulcedinis delibare: hinc David, tunc

cor fuum dulcoratum fentiit, cum ad De-

Niff vacaturus oratiocl ofliat clau-

um erexit; &tunccorfuuminvenit, cüm ad

ferit externorum fenfuum,um"ésque exa

pias divinorum meditationes advenit, aie-

cluferit evagationess dulcedinem «àvuine

batipfe: (Quoniam inveni cav meum Domi-

bonitatis non gustat; nec pios u

&t

J

"e, ut orarem ad te : nimirum quia orationi

los fovet affetius.

vacavit, fuum ad fe cor vocavit, quafi de-

ftitutus oratione à fe fugeret , G. excors

Deft DEUS invocantibus fe, dummb-ï

125

hifce hzreret inferioribus: & ideo quia ex-

A

do non perfunélorié , non ofcitan-

cors, & mifer fequi fugitivum fatagebat ,

ter, non divagantes eum invocent,

nec apprehendere potuit , donec clamaret

fed corde humili , & mente intenta: hinc

ad Dominum: inveni Domine cor meum,ut

Moyfes in rupe Taborea ad arcanam. cum

Pflllm' 39«

orarem adte: Quonfíam cor meum dereli-

Chrifto admiffus locutionemait: €2m qu4- Deut.caj^.4

quit zc, nimirum fuavis eft DEUS, & mi-

ffera ibi Dominum DEllM tuum . invenies

fericos patersqui compatitur noftris infirmi-

eutm , (í tamen toto corde quafieris eum ,

&

tatibus, & orationem à nobis expectat, non

Jeremias DEI vocem proferens ait ;

&

£« -GuP.zg«l

ut fibi aliquod accreícat commodum,fed ut

retis me, U zuvenietis , càüm quafieritis me in

nos perficiat , & noílro ftudeat emolu-

toto corde vesiro.

Plures funtqui tametfi

Mib 6s

Inento.

DEUM alloquantur, nontamen DEUM in-

3I,

Non detrectat divina Majeftas cum

veniunt, quiaeum in toto corde non quze-

hominibus converíari, quorum colloquiis

runt; nemo efl, qui bonum fuum non quze-

"

maximé deleclatur : fed id dandum eít ho-

rat, & tamen quia nefcit , quale fit bonum

mini culpz s. quód fua cum divina Majeftate

fuum,omni deílituitur bono: tametíi omnes

miícens mentis colloquia , irreverenter fe

creatura propria potiantur bonitate,(íntque

gerat, & per futiles evagationes faciem fub-

alie aliis bong , habeántque fingulz bonum

ducat, & terga Numini vertat , à quo &

fuse integritatis, ac perfectiones fuz natu-

ipfe mente fe avertit ,. & tunc minus oret,

re, non tamen ita funt creaturaz bonz , ut

cüm intentiüs orare videtur: eít enim ora-

fua bonitate. humanum valeant appetitum

Lib.s.de fide tio ex Dama(cenot mentés elevatio ad Deum;

I;HPO E

explere, ideóque nemo perfecté bonus, nifa

