G peritiam artis ;praíertim.cum :procellge

'£urunt, & fludtusnavem pulíant; & exagi-

:accerfiti fuadere RGboamo. ut vellet aliquid

'tant, ventique vela inflata urgent, oítendat,

de rigore remittere , & pofito tantifper re-

dRoboamus, quia hac arte :populos regendi

gio fattu ad captandam populi gratiam vel-

:prorfus ignarus'erat, neque linguz didice-

let fe . accommodare memor paterni moniti:

XProverb, 39,

:zat lubricitatem coérceres eum fuperba lo-

Oui qebementer.emungitt , [anguinem.elicit

propterea vellet ab immodicis :tributorum

uacitas'à paterno 'fecit Regno :extorrem :

£es ita contigit.

'Defunécto Salomoni fuc-

oneribus , quibus Salomon populos preffe-

«&effit in fceptro Judez Roboamusanno zeta-

rat , eosdem relevari, .:& Regni .aufpicia à

4is.40. quem-unum duntaxat ;marem., ex

benevolentia, G affectu populi petere,

"Verüm Roboamus afpernatus hzc fanis

46.

tantafceminarum colluvie hàbuit fibi fuper.

ftitem ; .qui non folàm :diadematis , verüm

ora feniorum confilia.accivit in Senatum jue

& plurium genitoris fcelerum hzres . fuit,

venes, quibus expofuit feniorüm confilia, &

"n

Cümque Jeroboamus ab exilio à Regni Pro«

abiisdem petiit proferri, quod iisdem vide-

Ceribus revocatus nomine totius populi Ju-

retur,

Juvenes autem ítolida ferocia Ro-

daici Sichemi in comitiis:congregati humi-

boamo haud fuppares , :ut Principis elatos

liter fupplicáffet Roboamo; ut.onus tributo

fpiritus magis inflarent;eique affentarentur,

fimülque:ejus gratiam fibi conciliarent , :di«

um ,quo Salomon populos prefferat, vellet

minuere., 'producens 'immenfas propemo-

xerunt , indecoram :effe Regize Majeftati le«

dum expenías pecunias in:templi 'ftructura,

nitatem , :G metu defectionis ad populi in«

Tegiz domüs zdificio , :& pluriumper to-

fle&iarbitrium: nunquam 'fine difcrimine

4

tum regnumurbium inftauratione, ut etiam

firmum flare capitis decus ,(i qui timere de»

in coníiruendis variis fanis Ethnicis uxori-

bent :Principem, 'timeantur ipfi à Principez

bus ; & propterea fubditorum :exhaufiffe

à populo vi, & metu plura extorqueri, quae

fcrinia; & reprafentaret Principum zratia

clementiá, GU mititate minimé poffent 1m«

evacuati, cüm populi divitiis :deftituuntur;

petrari: Íepe vi frangi, qui jure fleéli :ne«

Gtenixim etiam rogaret , ut vellethoc dare

quit. Hanc przcipuam effe in Principe re-

fuorum fidei, & amori, ut.nonmodo feRe-

gnandi artem,odia contemnere fübditorum;

gem cognofcéret , fed & patremeffe memi-

& libertàtis .affeclationem , novique jugi

impatientiam , imperiis, frcenísque violen-

niffet,quó paratiores haberet in-omnia juffa

populorum animos: qui f fciant Principem

tig coércendam eífe? eadem fronte geftane

non tam proprium faftigium fpectare -in

dam effe galeam , quà diadema fulget., ut

throno, quàm populi commoda, & proípe-

Rex compellat, cogátque quostimet; & po«

ritatem $ paratos tunc 'effe quotquot tali

pulus faltem timeat, quemnon amat, Re-

Principi fubjiciuntut , non folüm pecunias

verentiam ex metu propria fubire "inctee

profundere, fed & fanguinem fundere, vi-

menta: neque hominesfieri.ceelo magis fup-

résque omnes impendere, quibus fuum

plices, quàm cümhoc tonitru minas fpare

tueantur, defendántque Principem,

git, & fulminibus excuffis ex atris nubibus

r

2f5

Auditis Roboamus hifce populi poftu-

fetit, & cadit.

latis triduum ad deliberandum fumpfit; &

Ad potentiam Principis pertinere zera-

Zio

cüm rem totam ad feniores detuliffeteorun«

rium non vacuum , fed opibus onüftum;five

der exquirensfententiam ; ifti unanimes ei

lubentibus, fiveinvitis fubditis auro;argen-

p pb

fuaferunt, ut Regni aufpicia duplici firma-

tóveimpleatur; à populoefífe vires, & ían«

ret fulero clementize , & munificentie . in

guinem extorquendum,ne in Principem re«

populum, quibus Regnum firmiüs ftabilire-

bellent, fítque populus, qui Principem ti«

tur, quod fit, fi populus ad obfequia per

meat,non Princeps populum.

Haecque ju«

niorum confiliaanfam dedére Roboamo lin«

clementiz blandimenta alliciatur ; non per

gue

;

Differtato X1V.

306

i

E

gtíze indulgendi lubticitati , & refpondendi

bona effe videtur ; non fumpfit: fi quoää

mus ejus nepos dixiffet cum avo .obmutus »

popülo petenti ab oneribus triburorum rele-

vari,quibus ejus paterSalomon eum prefferat:

6 bumilitatus fum , & filui à bonis minime

;Iv

3. Regetap,

Minimum ipfus digitum effe crafforem,quam

in ea fub Regni initium incidiffet difcrimi-

lz-ö. '4-»

Patrüa lumbi fuerint,

Pater meus cectdit

na, quz totum funeftáruit imperium , &

vos flagellis , ego autem cadam vos fcorpiaw

quibus originem dedit lingua lubricitass:

T[!,-'n ^ P

nibus.

Quód fi à Salomone Patre . fcuticis

eítíiquidem ait Climachus: Loguacitas Gradw Tv.

4,2!

cz(1 fuerunt, nuncà Roboamo filio aculea-

ignorantia argumentum , detraclionis januas

[

tis fcorpionum flagris con(ciffum iri time-

fcurrilitatis . Dux , mendacij opifex , frigue

rent.

cordis compuutti inertiam aduocans , forani

28,

Itritatus tamen fuperbo hoc refponfo

pracur[ar , mentis euagatio, cuftodie exter-

populus, indignatüsque ftirpem Davidis, &

minatioz. G malorum omnium officiua , d

Salomonis,exclamavit uno ore, nil (ibi futu-

qua [ingula cuduntur infortunia.,

rum ampliüs cum Davidis progenie; habe-

Imó eítlingua procax , & gaïtru'la offi-

39,

ret ipfe cemplum , quod Parer extruxerat,

nium vitiorum plenacongeries, G univerfi-

a. g.

fe religioni,fortunisque fuis aliis viis conful-

tas iniquitatis , ut eam vocat D. Jacobus ia

Prry, ti»

turüum: & tunc copit 'Roboamus damna

fua Epiftola Catholica inquiens, Lzsgua i-

fentire, que ex linguz infreenis profluunt

gnís eff , untverfitas iniquitatia dicitur ignis,

lubricitate, & quámnam fecurim in. fuam

quia fingula abfumit virtutum ornamenta,

injeciffet lingua non coercita domum, fuüm-

& univería accerfit vitia , quibus indulget,

queimperium; cujus initia unius linguz

e(t fiquidem univerfitas, feu quafi academia

iniquitatis , quia ficut in Academiis omnes

garrulitas everterat.

Confilia Seniorum

funt femper praferenda ijsjuniorum, qua&

docentür liberales artes, & qui eas frequen-

defe&tu experimenti , G exceffu caloris prz«

tant ad fingulas inftruuntur fcientias; perin-

cipitantia funt, hincSaluflius. — Omnia in-

de lingua procax nullo taciturnitatis freeno

coércita omnia edocet iniquitatum genera ;

quit, Regna, civitates ,. Nationes usque eó

proferum imperium babuerunt , dum apud

& ficut taciturnitas, & filentium ftudia fo-

eos vera con[ilia valuerunt, — bicunque att-

vent virtutum; itérque ad coelum pandunt;

tem gratia, timor, voluptas ea. corrupére,

ita linguz procacis loquacitas & contra cul-

pauló pofl imminuta opes , deinde ademprum

trix efít vitiorum , & innata. fua lubricitate

przceps in baratrum ruit malorum omni-

imperium , & poffremó [ervitus impofita. Si

Roboamus fanaconfilia feniorum executus

um; hincappofité exclamat. S. Chryfofto.

J

fuiffet in linguz . non ruiffet lubricitatem ,

mus in grzcis exemplaribus : O Jileutium, 1778

L]

celi febola, ia vegni celorum ,. [peculum

quz proprii infortunii caufa fuit, & offici-

najin qua omnes Regni calamitates cuderen-

peceatorum ! ÓQ taciturnitas cogitarionum

Efahm $. tur; hincDavid: Dixicuffodiam vias meas,

exploratrix , & dijudicationum. cooperatrix !

obfervatu digna eft antithefis, quce enim ab

ut uon delinquam $n lingua mea , pofui ori

sneo cuflodiam , cinm con[ifleret peccator ad.

Apoftolo Jacobo lingua univerfitas, feu a-

ver[ia me , obmutui, & bumiliatus fum.& [i-

cademia dicitur iniquitatis, à D, Chryfo(to-

lui à bonis : non folàm David . cuftodiam

mo taciturnitas fchola ceeli vocatur; eít

oti (uo conítituit, cüm adverfarius contra

procax loquacitas veluti univerfum omnium

ipfum urgeret ;

verüm etiam freeno tacitur-

iniquitatum prope invifum Gymnafium ;

nitatis linguam co&rcuit. — Oómutui ; G bu-

fecus taciturnitas nonfolüm eft. cogitatia-

milistus fum » && filui 4 bonis,

num exploratrix; verüm etiam fpeculum

29.

Sed quid quod David filuerit à bonis ?

peccatorum oftendens , & objiciens homini

P/Ml;xy,

ubd laceffi:us Saulis conviciis obmutefcat,

fua probra , & deli&ta , quafi in filentio ;

id virtuti datur; fed quód fileat à bonis, àn

perinde ac in fpeculo omniía apparent lin-

non à ftudio videtur hoc filentium abeffe

guz deliéta, qua in procaci loquacitate la.

virtutis? cum amplioris meriti fegetem fup-

tebant ; apparent veluti in fpeculo, utcor-

rigantur,non ut foveantur,

Solent fpecula -

peditet ipfum offenforem laudibus com-

mendare , ac beneficiis cumulare? nunquid

adhiberi ut faciei maculas prodant, qua de-

leantur; c(thactaciturnitas, quz non fo-

deerat inSaule, quod poffet David laudibus

excipere ? Verüm Grzci Patres nodum fta-

làm freenumlingux injicit procacitati, ve-

Ug

tim folvunt difficultatis » ita in. paraphrafi

rüim etiam bona (ingulaaccerfit, quibus ho-

prztactum textum exponentes: 4deÓ mie

mo ditefcat , ut monet Salomon inquiens :

Prov,.12,

de fru&iu oris fui unuquisque veplebitur bo-

ipfum bumiliabam , 8 tacebam y non . exi-

gens vinditlam.

Hoc enim indicat humi-

ni, C juxta opera mauttum fuarum vetri-

buetur ei, feu. ut feptua

fe]

d

liari, & filereà bonis, vindi&tam de illatis

inta Interpretes

fibi injuriis ton exigere; obmutefcere, &

explicant , quibus adhzret S, Chryfoftomus

nil refponderez cüm enim injuriam patfo

in catena Juxta orera labiorum fuorum ve-

ultio bona e(fe videatur, hanc cüm non exe-

zribuetur ei, ade& oi (int opera manuum,

)j

erit David conviciis laceffitus recte dixit:

erinde ac opera /abiorum; quiaficut quze

humiliatas fum : quia ceffitzquo animo ad-

mente intus concipiuntur labiaexteriüs pro«

ferunt: ita quoà labiis proferuntur , ea-

verfario iniqué convicianti, ideo filuit à bo«

dem manus exequuntur;fi enim Princeps ore

nis; quia ultionemr', qu& inju;*iis" lacefüþq

impee

Pravus in convicia affectus coätcendus,ne cadesfpargat. 307

imperet, manus fubditorum voces exequun-

rofus eftfermo , quem pravia taciturn—izäs

Prov i:56

elimat, quiaut ait Salomon : Zn multilos

tur labiorum; fi herus jubeat, famulus vo-

M

& obíequitur, & jufía exequitur,

quie non deerit peccatumz: qui autem o

214

Qued fi petas, quinam fit aget ifte fe*

deratur labta fua , prudentiffmus e31 , qu&

verba elucidansS. Ambro(ius ait:. Zl/rga fer-

Lib,r, effic,

rax , quifructu oris ubertim abundat, non

wmonem tuum , ue luxuriet,G multiloquto pec«

alium effe refpondet Chryfoftomus , quàm

W?Pf 3

T It

ipfam taciturnitatem , ipfümque filentium;

cata fibi colligat : fit vefiritlior & vipis [uàt

i Tom.7. pag,

|

4358.

-ait ipfe: O filentium effetiuum carcer, pra-

cobrceatur , i. lutum colligit amnin exun-

dium Chriffs bonos fruclus adferens ! G licut

dans; eítlingua garrulitate procax, perinde

ac torrens verboruni redundantiá diffluens ,

-nullus eftageradeo ferax ficut Chrifti pra-

dium, quo &ipfe ditefcit, Galüs fuas u-

qui alveum fupergreffus prudentiz omnia

bertim divitias communicat: ita filentium;

Íecum trahit lutum, feces, flercora ; & lu-

tofus hic fermo inaures ad(tantium difiluens

quia eít froenum lingua procacitati inje-

9,

o V

or

Uï'g- Præï'

mentem inquinat , ac focdis cogitationibus

&um , & quo ejus garrulitas inhib

dium dicitur Chri(ti , fapidos adferens fru-

animum deturpat.

N

Defoecandas eft fermo iíte lutofus,ut

te

xsl

£&us; & hic eít fructus oris, de quo loqui-

Prov. 12.

tur Salomon: Defrutiu orie fut, unusquis-

purior fluat; frceno taciturnitatis co&rcen-

o-;ny

dus eft, ne extra pruden

í o

alveum pteeceps

que replebitur bonzs ; non enim frudtus oris

2

procax

v

t lingus carrulitas, necluxurians

ruat, aut fuperfluat: garrulus enim & muj-

verborum facundias fedtaciturnitas fermo-

tiloquus facilé in lutum incidit peccati, qua

num !!erilis

H»c

verba fordefcunt, & fermo fqualet; quiala-

Q verborum inops.

loquelz inopia, hac verborum pauperies

benre lingua, & fallente memoria, fimülque

elt Chrithi predium, ex quo.prodeunt fapi:

rapiente loquendi prurigine facilé fuulibus

noxia mifcentur, & neceíffariis vana: e/aa-

L

—

di fractus , quibus virtüutum culturá pine

Lib,de €ain.

damus offium aris ait Ambrofius z. ne culpa

gueícit fpiritus: hzc taciturnitasde Chrifti

'(9- Aeelb[h-

pradio maturos adferens fructus cen(us eít

iutret ne lapfus aliquis. [ermonu exeat 5

gazatum ccleítiurm , quibus hemo freeno

inirat culpa , fi lapfus exieri,

dudi guo-

taciturnitatis fÍnam . coércens. linguam dite-

moda intret culpa ex multiloquio non. effu-

fÍcit, quia de fruclu oris fui umuquisque re«

gies peccatum s exiust muliiloguium, perca-

plebitur bonis , & e(t Glentium teite Chry-

tum intravit « quia in multilogquio , nequa-

follomo Chriíti predium, bonos uberi pro-

quam qui exit (ermo . trütinatur, G imprie

ventu tructus adferens.

denter labitur : ( qu& exeunt ab ore ve:ba

j*

Vocat etiam Chryfoftómus filentium

in confilio priüs intüs accerlerentur,& non-

n

h

affzQ&uum carcerem : O filenzium , ait iple,

nifi ad prudentiz trotinam librata dimittee

affetluum carcer, pradium Chrisli bonos fru--

rentür: ficut per eos emortalia imtrant . alt

De o?ificie

(mundi,

Gus adferens: quia ficat in carcerem detru-

.

Philo, Zta nonnifi Uamortalia exave g*'eäere:'zt:

duntur ; qui noxiz indulferunt libertau

?

nimirum per os intrant. cibi corruptibiles,

ita filentium affectuum pravorum elt carcer,

mortuorum animalium carnes, qua Ingue

quia coércentur intus, ne per verba fcurri-

la mortalia funt: & quiaex ore Íermones

fY

exeunt, hi nonnif1 immortalitate digni e

4

lia exteriàs prodeant; utilis eít hic carcer ,

;

in quo taciturnitatis compedibus effroenis

deberent , hoc eit, ut monet: Epictetus. INoà

1z mt.äärää.

affectuum petulantia,veluti multorum fcele-

de glaciatoribus , non de ludis Circen(ibus »

CA 4-1.

rum rea vinCia detinetur, neforas infole-

non de pugilibus, non de cibis, nec potio-

icat. Hinc isfapit, qui fuam didicit froeno

nibus , nec de fluxis ; fed de Numine, de-

taciturnitatis linguam co&rcere, ut innuit

que ceeleftibus, & immortalibus vir probus

k Prog.17,

Salomon: Qui moderatur fermoues fuos

loquitur ; nil ex ore prodeat nif1 Evange-

lium, virtus, coelum , DEUS, fintquever-

dotlus & prudens efh , & pretiofi [jiritus. vir

eruditus , (ex ut habetur in. textu hebrzo,

ba noftra talia, qualia D. Hieronymus fcri-

xEP*:&- 99 []

qui continet eloquia fua. feu linguam pro-

bit de anima pia virtutum addicta culturz :

hibet, quam (ilentio obfignat, hic doctus,

cujus canticum Pfalmi, fermo Evangelium,

hic prudens eft, ac pretioío preditus Ípiri-

delicie continentia ; poffitque de nobis dici,

n Orat.fa-

tu, feu nobili , &'precellenti , ut habet tigu-

quod olim Hiliatus Arelatenfis de S, Ho-

AZ,

N

rina interpretatio, & huc videtur adluiiffe

norato - in fuo epicedio.

Nunuquam i2

Ia Pfalim. 38,

Caffiodorus inquiens : Srlentium est proba»

tuo ore nifi paxs, nifi cafitas, mfi pietas,

.

L

nunquam in corde. wifi ba-

bile, quod fapientes produ , quod confilium

nifi cbaritas

nutrit: nimirumquia taciturnitas fana fovet

vum omuium fons Cbriftus babitavit : tunc.

P"'J'XM

confilia, prudentes facit, & fapientes prodit,

per idem os , pet quod mortalia intrant,

quaí fit (llenium prudentis fermonis nu-

immortalia exeunt : quia fermones lingua

non inflitoit, nifi de DEO, ac virtutibus;

trimentum , quo aliturs & fanum adipatür

,

n

confilium,

neque profana divinis , fcurrilia gravibus ,

35

ui fermones fucs prohibet , feu lin-

& puerilia feriis mifcet.. Cavendum eft, ne

uz lubricitatem co&rcer, is dostus eft, &

idem nobis objiciatur , quod Theocritus

de Apaximenis dixerat Oratione , verbo*

prudens, & fpiritu pretiofo , feu nobili, &

przecellenti przeditus : nobilisenim, G gene-

rum quidem continere flumen, fed gute

-

tanm

Verani de Affeiibus Tom. I,

Qq

308

: Difíertado- Xl V.

tam duntaxat mentis; nohn fimus pleni ri-

loguere 5 nonigitur ex exz?mo geítu , nicti.

raarum , huc illücque effluentes ,. fint quee

que qualis fit intus homo dignofcitur , fed

ex ore exeunt verba, totidem veluti effa-

ex fermone probo, vel nequam , ex hoc

ta,feu fapientiz pronuntiata, fint veluti

enim tantüm valuit Socrates , qualis intus

& tripode effuía oracula; fint perinde ac my-

effet adolefcens ; conjicere: quia nulla fui

flerii alicujus arcana, fint verb

.

parte magis homo, qualis fit, faciliüs depre-

Io d:gna,

a ced;o, G au-

henditur , quàm fermone: qualis enim quis

dT us

35

Corcenda eft procax linguae garruli-;

in factis fuerit , talis & in verbis compro-

tas freeno. probz taciturnitatis ; ne huc,

batur: & qui nilfecreti, & arcani intus

detinere valent , hi procul dubio animipro-

p

jllücque audiatur garrire, nec fit perinde

ac illa Graculi garruli lingua,quz in hirundi-

dunt levitatem ; & Siracides hos garrulos

num muízum geftire duntaxat , ac garri-

pregnanti confert foemine , qua partui

proxima dolet ,& ingemifcit; 44 facie ver-

Ecclefeq19,

re audita eft, |Quia eftlingua fua lubri-

citate ad lapfum procliviffima , ideo verbo-

bi parturit fatuss , neque mifer quiefcit ;

'donec fuum fit in lucem partum .enixus ,

rum coércenda petulantiz natüra ipsa du«

plex oppofuit deatium vallum , ut loquen-

feu quod 'intus tacendum fervat , exteriüs

Q 447

di temeritas non cordis duntaxat cuílodiá,

prodat; & «qui arcana fibi commiffa fido

m

non occulit;pe&ore., non tantüm fidem

ac vigiliá coliiberetur , fed quibusdam eti-

am quafi excubiis in ore pofitis fepiretur,

prodit, fed plerumque etiam amicum per.

I? catezlae/z';

Prov.c, 25,

appofité D, Chryfoftomus ait: JZeo DEUS

dit. HincSalomon ; Que vidersnt oculi

4ut, ne proferasin jurgio cito ,. me poffeace .

linguam velut muro duplici "voluit. cireun-

dari dentium. tegmine , €9 labiorum cufto-

mendare -non po[fis,cim deboneflaueris ami«

CH IUuuh.

f

diá, ueverba improvida proferantur gar-

yulttate -2

hinc enixim David DEUM ro.

-Ni freno taciturnitatis lingtía. coéc-

37*

gat quatenus velit:os fuum cuftodire , 'ne

eatur nonnifi funeftas excitat tragoedias .,

verba. inde exeant temeré concinnata , &

& plerumque cruentas fpargit clades: ne-

P[alm, Y6,

InCatna,

perverse cogitata : Póse Domiue cuflodiam

que heroum fortiffimo Samfoni vires, ocu-

ori mto, 55 oflium circumflantia labijs meis,

los, libertatem , ac tandem vitam «quid a-

liud 'eripuit; :nifi garrula lingue non cor-

petit nimirum przidiariam velut cohor-

tem, militares excubias, vigiles cuftodes ,

citz futilitas , cüàm 'enim urgenti Dalilee

fecretum nuntiáffet, omnia miíere perdidit,

fidósque fatellites ad tuendum os, illüdque

muniendum, nequidinde exeat, quod ob.

quia fe linguá prodidit.

Scio in prifcis fa«

M

cris Romanis ; vas aqua hauriendz adhibi-

fit audienti, & non profit loquenti.

tum fuiffe, quod humi deponere nefas ef-

fet; ideóque dicitur pede caruiffe ; ne us-

: 50 .Vo

iam é manü deponi poffet: 'Os fiquidem

j

ujus vafis peramplum , in anguítiorem de-

jl

Lingu& procax lubricitas :'valk!i,

finebat conum ; :neque . flare poffet , quin

lem Pradit animi levitatem.

aquam funderet , nuncupatum veró à Ro-

,

manis vas futile fuit , có quia nifi manu

26.

lUnïoffe lingua careat , & nervo ;

prenfum,vel funi alligatum;quidquid conti-

quo ejus coérceatur volubilitas , fi-

neret intus illico exteriüs effunderet. Quód

C

$1

flatur lubricitas, inde fit, quéd ta-

fi pates huic vafi futili garrulos dixeris,qui-

cenda perfaepe loquatur , & quz fuerunt

que lingua indulgent lubricitati;ynon impro-

idem fecreta concredita, & arcana com-

ba erit fimilitudo; funt enim garruli ore laxi,

miífa temeré foraseffutiat; quod proculdu-

& corde preífi, & quidquid pectore «conti-

bio animi prodit levitatem, ac puerilis fim-

nent, foras effundunt, cüm nullum valeant

plicitatis inconflantiam cum nil fecreti te.

arcanum , nullümque fecretum intus conti-

gere valeat , fed audita flatim obviis cun-

nere.Id tamen dixerim difcriminis effe inter

:

étis enunciet,

Quatnor vulgo dicuntur

vas illudapud prifcos Romanos futile,& ho-

eífe, qua abfcondi non poffunt, nimirum

minem garrulom;quia nullum unquam fuiffe

palma in clivo , ftramen in calceo ; fufus

à vafe illo incendium excitatum legitur,cüm

, anfaeco, arcanum in fatuo: eft lingüa mene

garrula lingua perfzpe incendia fuccende-

rit exitialia.

HincSiracides ait : Dezzda-

tis interpres , & ficut difficulter ftultus co«

Ecclef. & 22

gnofcitur , fi tacear; . ideo nil facilius eft ,

re amici mysleria defheratio eff anima infeli-

e

*

quàmex fetmone viri conjicere animum

ci ; nefcit quantum fit fecreti pretium, qui

fi ftultus taceat , qualis fit intus haud con-

ä

non intelligit, multum fe illi dediffe, cui pe-

A

jici poteft: hinc càm ad Socratem | juvenis

&oris fuiarcana concredidit ; ideóque ex-

quidam fuiffet adductus, ut in fuorum il-

poícit vectigal taciturnitatis,

jun, g,

lum diícipalorum numero reciperet , &

Hinc ferió priüs maturandum eft, cui

35

in ejus fchola edoceretur ; & adoleícens

fint fecreta credenda , ut pauca concredan-

ille, utpote peregrinus, G verecunduslo-

tur; etenim qui multa fecretó loquitur, in

-

qui coram tanto Magiftro vereretur , dixit

occulto loquitur nihil ; funt enim í

v

ecre

E.

tOos

€i1 Socrates leguere — il , ur te cognofcam ,

rum quidam adeo prodigi, ut quz necami-

Ícu ut alii volunt: £ ze videanz ah'?z:id &«

cis erant cqmmittenzäa obviis cunctis narrent,

CxQs

L

X

Pravusin convicia affe£tus co&rcendus,ne cades fpafgät. 309

m m n s

exoneréntque in quaslibet aures, quidquid

quorodo enim dixit Caiphe Pontifici anni

illos uritz alii vere adeó funt fecreti tenaces,

illius, In occulto locutus fum nibil ?. f apud

LCQSCESNEDR Oa

ut etiam chariffimorum confcientiam refor-

Mattheum : Zffumpfit: duodecim . Difcipy. M^ttP.20,

mident, & fi poffent, nec fibiipfis. fiderent

los fecretó, ad quos tuitetiam in occulto lo«

Ve-

cutus? Àa non in vertice Taboris fecrecum

interiüs prementes fecretum omne,

rüm quatnvis contraadnitantur ;

femperta-

injunxit Difcipulis adftantibus : Nemínz di- Mattbitz,

men verum eítillud apud Lucam z Ni/ 45-

xeritis vilionem bane , fi folerter. fecretum

Lu.124

fionditum , quod non fciaturs fecretum ple-

exigit, quomodo in occulto dicit fe nihil

rumque fe ipfum etiam prodit,

fuiflelocutum? Rupertus Tuicienfis pulchré Genef. cag.

39

Fuerat Jacobus L íaaci filius natu minor

ait: Dixit in corde fuo E[au uentent dies lu- ?7:

paternam benedictionem fuffuratus; Efau,

élás patris mei , &5 occidam Jacob fratrem

natu major gravate tulit, quód Jacobus

meum, — Nunciata funt bac Rebecca ait Ru- g Genes,,

W'IS-

fraudulenter contra fe egiffet, &quód pri-

pertus: Dominu qui multa fecretó dixerat,

dicit tamen Pontificà : ego palam locutus

mogeniti privilegia fibi debita, praeripuerit :

oderat propterea intus incorde eum pro exe

fum mundo , &5 in oceulto locutus fam nibil,.

tortaà patre benedictione fibi natu ^ majori

Nimirum adeó increbruit fecreta propalandi

confnetudo, ntinocculto locutusfuerit ni-

Genef. £,27. debita: Dixfrque n corde fuo* wenient dies

Q9,4le.

Jutlus patrís mei, & occidam Jacob fratrem

hil, quialicét multa fecretó dixiffet, fcilicet

meum,uunciata funt bac Rebetce , qua mtt-

fecretó fuiffet Difcipulos allocutus, hi tamen

TA

numerum explevére duodenarium, neque ia

: 2en5, É voraus T acob filium [uum dixit : Ec-

«e Efau frarer tuus sminatur, ut. octcidat te.

occulto loquitur, qui duodecim fimul ho-

Id dicitur

Quod tacitus in corde fuo Eíau verfat, id

minibus aliquid fecretó dicit.

Rebeccz ftatim nuntiatur ? fi Efau in cor«

fecretum, quod fegregatur à turbis, & arca-

)

de (uofecretum fovet, odiüimquein fratrem

numeít; fed huiusmodi fecretaadeó publi-

cé increbruerunt, ut Chriftus vere dicere

ftatu minorem nutrit; quomodo Rebecca ,

potuerit: Ego palam locutus fum mundo.&9

p Care:ia.

quaz intus E(au mente volveret, Ícire potuit?

quánam pacfo ait Acacius : Rebecca audire

dn occulto locutus fum nibil * quia nimirum

poruit, qua. Efauin corde fuo dixit ?. Vix E«

aliud eft fecretó loqui , & aliud fecretó fer«

fíau odium in corde fuo conceperat in ftae«

vari, ex his quz nobisconcreduntür, piura

£rem Jacobum, & ftarim, qua intusin cor-

fecretó dicimus, acdifcimus; fed pauca fe-

de fuo dicit, Rebecce nuntiatur:; íi nullum

cretó fervamus:; adeó rara eít inter. homi-

Eíau verbum protulit, nec fignum dedit ,

nes fecreti fides ; ut que fecretà dicuntue

quo potuiffec Rebecca. inrernum conjicere

minime fecretó ferventur: in occulto locu-

odium in fcatrem fuum , quomodo mulieri

tus Chriftus fuerat nihil, quia tametfi plura

fecretó dixerit , non tamen fecretó fuerunc

potuerit flatim innotefcere , quod in ab-

ftrufis cordis receffibus, mentísque latebris

4ervata, cüm & ipfi Evangeliíta ea evulga-

latuit? nimirum cordis abdita oculato , &

In oc-

verint & Apottoli promulg:verint.

attento obfervatori pervia funt , cordísque

culto locutusfuit nihil, quiaquae dixerat

arcana etiam zmulo plerumque denuntian-

aliis innotuere: is non loquitur in occulto;

tur: adeó rimofze funt ments latebrz , ut

qui qua dicit pluribus innotefcunt.

4I,

quod occulté intuslatet , exteriüs effluat

- ! Vixqus fecteto aliis indicantur; fecre-

ore, velfronte; quia nil adeo in. hominis

tó ab alüs fervantur; idque caufz fuit, cur

corde eítreconditum, quod non legatur ia-

Metellus militize peritiffimus tanti fecerit,

fcriptum inore conantis diffimulare ; velín

fecreta poffe fecretó fervari , ut fcifcitatus,

vultu incon(ulteé adnuente, aut confultius

quid pofítera dieeflet acturus, refponderir; fi

Ícirem intimam meam tunicam mei coníci-

renuente ; quód fi vel ipía taciturnitatis per-

üinacia, quaintus latent in. corde fecreta

am arcani in ignemeam abjicerem : edocuit-

rodit exteriüs exploratoribus attentis, &

que quàm noxium fit linguz vitium aliena

manifeítat obfervatoribus; fi vix Efau Zrxie

fecreta effutire ; imóà & propria aliis prode-

in corde fuo ociidam Jacob fratrem meum ,

re praefertimimprudentibus: hinc Salomon

& nunciata funt hecRebecce; quantó ma-

feeretum extraneo ne veveles ; idque anfam Prov. e, 2s,

prabuit Abbau Antiocho . dicendi : unicui-

gis que aliorum auribus, & linguis con-

creduntur, aliis produntur ? quis igitur a-

que obvio concredere fui pe&toris arcanum ,

[ &

!

liis fidat; committátque aliorum auribus ,

cordisque fecretum , animum prodere in.

77

1

eruditum ; & à cribro vix abludentem. cum

quod nec!propriocordi, aut fidei valet con«

credere absque proditionis fufpicione?

aquam, quá oppletur flatim effundat: oris

49«

Du&us fuerat Chriftusad Caipham, à

pertufi homo dicitur , quitenax fecreti non

quo cüm interrogaretur de Diícip ulis fuis,

eft, plenus eít rimulis hàc, illàcque profluens

| géan, 18,.

& de do&lrina ejus.

Reípondit: ei JESUS :

& omne quod intus continet, exteriüs effun-

Ego palam locutus (um mundo z. ego femper

dens; vas eftpertufum , fluxümque, doli-

j

docui im [ynagoga, & intemnlo , quo omnes

üámque Danaidum nullius tenax liquoris :

dudei conveniunt; €5in occulto locutus um

imo fi viram hunc parem fecerispuero gla-

zibil. Non parum defudant facri Interpre-

ciem manibus pertractanti , rem dilucidiüs

tes in veritate verborum Chriíti vendicanda:

dabis enucleatu : puet fiquidem manu gla-

V«erani de Ajeöïibza Jom.£

Qq

ciem,

Diíle

!

tatio

m

lV.

310

ciem tenens brevi fe joco decipit; fibi com-

tique mitaculi tefïibus; ne«ui dicerent fe«

placet. de pellucidaà (e pofleffa ery(tailo,

eretum bencficii , quod propterea etiant

Cb l, A u t

^

[

t

iceg

gaudet concretos 1

terfi inílar | fpeculi

leorlim à turba voluit impertire : quiacümt

manibüus terere, ori a

Mál

dn

iovere ; cuperétque

i

fciret humanz lingus lubricitatem, non ve«

diu tenere, fed quia gelu manus adurit, finit

rebatur;effe eos ftatim prodituros, quodiub

noníne triflitia gaudium fuum & manibus

fecreto fuerat ipfis concreditum, idque ad

noiiram erud

X

1

dilabi: perinde vir linguz indulgensgarru«

*

RTa

1

i

tionem; ut inde doceremur

]i

1

M I

t

í, gaudet f1 atcan

àÀ

! quoddam abami-

nec ijs, quibus bencficia impertimur fidere

coei communicetur; vellécque illud in cor-

quoad fecreta- iisdem | comimiffa reticenda ,

-

dis intimiori receffu cuftodire; fed quialin-

linguz enim lubricitas exlex eít4. nec pati-

guz pruritu torquetur , tandem impatiens ;

tur fibi filentium injungi , pulchr& Augu-

1?9 coæjez'ä.

quo dæ

ff

:ln.ms, äambæ;äügürcäe, exterius gartu-

ftinus : fí autem J ESI fetebat.eos. ( freut

Evange

lo e

I

ile, qui notas babebat, G prafentes , & fu-

4420

ilc

t 0217

&"tüo

Q

deblaterati non vis 5

euras bominum . voluntates ) tautó magis

non exeant corde; tuo m

X

[9]

'.

M igdni

Voimftgl

ur in pecto-

pradicaturos , quantà magis, ne . pradica-

re; fi femel ex ore prohilierint totam exue

vent eia pracipiebat , ut quid boc. pracipie-

unt fecreti- rationem , prefertim.| 1 amici

bat? Dixerim ut inde iníltuetemur, nec

imprudentis aures pulfaverint : tunc enim

nobis amicitià , & bencficio devinclis cor-

actum eft, qua occulta delitefcebant in pe-

" dis noftri arcana concredere, fi ea velimus

&ore, brevi oz2 omnium perfultabunt ;. &

aliis non innotefcere : quód i cupimus ea

in alienas illicó fubfilient aures: appofité

evulgari; fecretó eadem committamus, quia

Seneca ait:; Al «qué proderit , quáam . qui-

P

uberiori tunc,ac paratiori evulgantur clamo-

efcere ,

R

& miuimum cum alii logui , pluri-

re; hinc quia cupiebat Chriftus illuftre boc

mum [ecum.

Ef quadam dulcedo [ermonis,

miraculum ftatim propagari, ideo non pu«

qua irrepit, & blanditur , 6 non Aliter,quam

: blicé illud patrat, fed mutum, furdámque

lh

ebrictas, aut amor fecreta produett, . Nemo

apprehendit à turba feorfim ,. & paucis ad-

quod audierit , tacebit ; nemo quantum au-

ftantibus pracipit, ne cui dicerent , feu ut.

dierit loquetur.

Oui ren non tacuerituon

ex Beda refpondet Maldonatus , «t sagis

£acebit autlorem. — Qu6d fi amico, cui tu-

ad dicenfum incitaret ;; quia quó preffius

um concredis fecretu

t

114

filentium | injunxe-

filentium injungebat, eó magis pruritum

ris, tunc magis pruritum exacues lingüz, ad

augebat hingue ad illud evulgandum ; eft

illud prodendum.

Cum exiiflet Chriítus

enim fecretum alteri. concreditum ; quod

de finibus Tyri, G veniffet per Sydonem,&

linguze excitat pruüritum , & tamdiu cor,

yithy

mare Galilez adduxerunt ei furdum,G mu-

premit , ac pectus torquet , quamdiu. ine

tum, üt imponeret illi manum , ac audi-

tus renitente lingae pruritu detinetur, Qui

tum fimul , & loquelam bensácio folius

igitur fecretum alicui credit, à quo filen,.

MAYULT.

conta&tüs ei impertiret : fez 7ESUS Appre-

tium exigit, fecretum negat 5 occaltóque

bendens eum de turba feorfims, anifit digitos

propalationis lenocinio ejus videtur evul-

fuos in auriculam ejus ,. 68 expuens tetígit

gationem potiüs, quàm filentium exige-

linguam ejus, && flatim aperta funt. aures e«

re, Ipíum enim fecretum eft , quod line

jus » folutimque efl vinculum ejus, €& logue-

guam pruritat, & ad evulgandum exci-

batur refià: voluit nimirum JESUS furdum

tat,

hunc, & mutum feor(imà turba. trahere in

Adductus fuerat Chriftus in Cälvariæ

44

locum occultum 5 fortaífis, ne fi coram tut-

verticem reorum antea , nunc Judicis care

bis, &auribus auditum, & linguz loque-

nificinam, excelíam attollendus in. trabem, '

làm dediflet , vi

8

ljin.'

etur ab bominibus lau-

ut illuftri fuze ignominize fpe&taculo vi-

dem aucupari, àqua cüm effer protfus alie-

lefceret in probris, qui fplendefceret in

nus, pracepit eidem furdo, , & mato ut ex-

flellis : tres ferm& horas cruciatus fuüuí(li-

hibitum fibi beneficium, reftitutimque au-

nuére ibi diducta brachia , luxati artus,

Marc. 7e

ditum,- & loquelam. nulli diceret : & pre-

perfofle manus , trajecti pedes , & quibus

cepit illis , me cui diecerent , Íed quia . exlex

beatis fcatebris fanguis effluebàt: & dume

eit gratitude , nec ullo fe fe finit, vinculo

trifle parricidium urgetur ; & à circum«

adítringi , & coar&lari taciturnitatis , lin-

. ftantibus informi Regao illuditur , infami

gua& pruritum coércere non valuerunt, quin

letho infultatur , íolipfe ne tantüm effet

tam praclarum miraculum deprezdicarest ;

Íceleris fpectator «eru&lata inde caligine

Quanió autetm. ei pracipiebat , tantü magüa

diem ipfam oppreffit; puduit folem fuos

A!, if .70

pradicabaut ,/ & eb amplits admirabantur

in terras radios delegare, ubi divinus fol,

dicenfes : bene omnia: fecit , €& furdos fecit

vel in ipfo meridie mortis fubibat occafum;

audire, €8 mutos loqui.

& netantam rei videret indignitatem erie

43.

