lum, íiàrefipilcente,Magdalena inungitur

terat obarmata ambitio in Goliatho contra

x Mattf, .

pede , ut inungentis cap

utfanaretur, obmur-

Dei caftra , utIíraélitas demutaret in Phili-

[a

murat ítatim [Judas ,

fed Magifter rabiem

"

difcipuli hamilitate coércet , . fragrantiam

fixos , vel ex lapfu, caedéque Iíraélis altiüs

$

unguenti in diem rejecit fue fepultüre : mox

ipfe eveheretur glorià triumphi? Latraverat

L]

contta coclum veluti erebi cerberus , evomtie

in horto à Juda proditur, in atrio à Petro

Verüm unicus ado-

l

eieratur , in monte cüm iniquis reputatur ,

íque fulfur in arcam,

leícens David paícendis pecoribus;non caftris

& tandem medius inter latrones cruci affigi-

s

tur, ut vel ex ipía cathedra crucis nos hu-

dirigendis affuetus minantem molem , ter-

at

mnilitatem edoceret , cui à primis cunabulis

rorésquefpirantem evertit ,non loricato pee

adeó ftuduit, ut toto vitz: curfu exemplo

&ore , non armata ferro manu , non galeato

L

fortiüg , quàni verbo füos edocuerit Difci-

capite ; fed lapide in torrente felecto; .gla-

ream torrentis humilis, acarefcentis tumori

)

puloss crevit igitur cim proficiente Chrifto

humilitas, qua adeó tenaciüs eidem adha-

objecit minitantis Gigantis ac fuperbientis ,

IMA 4

fit, ut eo deficiente in cruce minime ipfa

quia humilia deprimunt pracelía , evertünte

defecerit, necvoluerit à corpore licet exani-

que ambitione fublimia.

mefejungi; fiquidem nec poítemiffum fpi-

Regnaverat fuperbia,intumuerat ambitio

445

à primis mundi cunabulis, feu ab Adamo lap-

ritum ejus cadaveri parcitur, & poft crucem

adhuc feducloris nomenclatione donatur,

fo ufquead Chriftum: verüm ubi Rex Regum

E

Studeamus igitur humilitati, fi Chrifti ve-

voluit in prafepe declinari , & in fceno cuba-

ftigia fequi volumus , fi cum ipfo incoelum

re,detumuit ambitio, ceepítq; humilitas faüi-'

evehi ; triumphat humilis , càmlabitur, ac

dire fceptta, & illa non fecus , acangues fuge-

re : Moyfisregnaturi virga, cüm primüm ter-

furgit , cum deorfum inclinatur, quia am-

ram deferti attigit, in anguem verfa terruit ,

»bitiq tunc victa cadit

quem confueverat fulcire ; quia nimirum fce*

ptra, qua interris ab hominibustranclantur,

vesweitacsiinssimil o R M n

g. VI [.

terrori funt potiüs, quàm folatio, quod non-

nifi in humilibus deguílatur.

Ambz'tz"a;ä: ægritudz'fzi curauda

— Ea tamen eít ambitionis czcitas , ut fu«

"

nullum humilitate 4lexipbarm4f

Da

perainfera dicat, & hzc afferat fupera.,

CUP ApHUS.

hominem ambitione tumidum , cui ad con-

43*

Udlaturuscum coloffo ex auto , argen-

cupitam dignitatem via przcidatur , in bilem

a&us Principi primum dabit locum , fecun-

; , tóque conflato rudis ,àc exiguus lapis,

non furfum nixus fuit, fed & montis

dum Deolfaiz 8. Ez cumefurierit, irafcetur,

fafligio profilijt , deorsimque devolutus

€ maledicet Regi fu0,& Deo fuo,& fujpiciet [ur»

pedes aggreffus coloffi nobilem inde detulit

fm,nimirum vefanus ambientium tumor in«

s iil

Daniel.3,

triumphum, ercuffit flLatuam in pedibus ejus

tra fuasnefcius ripascoérceri ; (iultra limites

non effunditur , in convicia diffunditur , &

ferreis , & fiélihbus , quis lapilli audaciam

non redarguiffet, cm tantum aggredi co»

maledicta contra Principem,& Deum;fed cur

loffum niteretur ? fed auream coloffi fublimi-

primum dat locum Regi fuo , & poítea Deo

'tatem humili delapfu aggreffus lapis gigan*

fuo?forían quia ambientibus in aula Princeps

team evertit flatuam , pedes luteos percuffit;

eít Deus? àquo concupita fperant honorum

O 2

: decora,

Wfääi de Affetlibus Tom, l.

1c8

| ,:'D"ifl"crtatio lV.

decora,& culmina dignitatü;quód fiambiens

exagitantur in aula : illa non nent, nec &a:

Uh P v;

men ullum ducunt; cumtamen ifíti fubtie

h

Aulicus pro Deo non colit Principem;primas

tamen dat Principi,S ultimas partes Numini

liüs femper fatagant filum nere; ut aftufo-

defert,cum irafcens pluris videatur Regem fa-

lertiori; aliquidaccipiant decoris. Crefcunt

cere, quem primo nominat loco: Regi inquit

lilia, nec ulli florum excelfitas major , lan-

fuo : & DEO [uo , h&ceft ambientium ca«

guido quafi femper collo , haud fufficiente

capitis oneri, Ejus candor eximius eft folijs

citas, utterrz Principes coelorum Regi prz-

ferant, majorémque impendant diligentiam,

foris flriatis, & abanguftiis in latitudinem

ut rerreno famulentur Regi; quàm Deo; ma-

paulatim fe fe laxantibus, effigie calathi re-

3«

gisque adverfentur Principis, quàm Numi-

fupinis perambitum labijs, tenuique filo, &

femine ftantibus in medio croci , hinc odor,

Mibum us J Cüdet , "AE r d r - R

nis offenfam, Abjiciantur hi Aulici vefper-

—

tiliones , qui cecutientes in foleordine prz-

& color geminus calicis unus , alter ftamie

nis.

poltero primum dant locum terreno Prin-

cipi, & fecundum coclefti Regi, cui Principes

Vult Deus Aulicos lilij imitatóÓres, floQ

48.

omnes famulantur, & ex cujus nutu depen-

rentes fcilicet morum candore, & virtutunt

dent creaturz omnes.

Incrementa fperant

geminatum redolentes odorem ; nonverà

[ "V

ambientes Aulici à Principe, qui nec ad pro-

ambitione turgidos, terrenisque jugiter ho

noribus inhiantes, quód f1 ad dignitatum e«

Jl

priam ftaturam potis eft cubitum unum ad-

jicere. Quis autem veffrum poteft ad flatus

vehantur fafligia,vult eospropria conditio-

nis memores; quapropter quoslilio pariave-

l

ram fuam adjicere cubitum unum, quomodo

A

alios grandeícere faciet, qui nil poteft ad pro.

rat , nunc mutato fplendore vocabuli foenum

dicit fubdens: Sj 2utem fenum;quod bodie eff Luc.22«v.28»

-

priam ftaturam adjicere? quo al

Fquid inde

hauriat incrementi.

in agro, & cras in clibanum mititur , Deus

ïa

46.

Non igitur credas incrementum fub-

fí« veflit ,. quantó magis vos . modice fidei ?

jiffe ullum, qui tibi creviffe videtur , & per

vult jactantes íe lilia intelligant, fe fognum.

fas,nefásque evectus ad dignitatem,non enim

effe, cujus pompa veftis dicitur, quia quavis

dignitas, & felicitas in aula nata minimé no-

dignitas ullum cubitum malis, bonisve arti-

bus adeam evecto adiecit : qua fpectas or-

bis eftinnata; fedadícititia. Quàm fcité di-

namenta trabez,celfitudinem fedis,ac folium

gnitas veftis dicitur , quam exvimus, cü

l

poteftatis, nullum adferunt augmentum, li-

imus dormitum ; quis enim inhonore quies

&t familiz fint fplendori: perinde repit hu-

vit? quisin dignitatenonlaboravit? quisin

mi earümdem ambitionum coeno involutus

throno non vigilavit folicitudinibus , curis»

que innumeris flipatus ? hacque fortaffis

I

in curuli Majeftatis fella, ac repferat in te-

nui fordidáque fortuna ; & quamvis altiori

caufa, cur lectulo Salomonis mala punica

[

fedeat loco , animus tamen ambitione tur-

adjecta fuerint, ut nimirum Rex Sapientise

V

idus adhuc fordefcit in coeno terrenarum

fimus Aulicos edoceret ambitione turgidos;

TW

nullam ineffe Regibus requiem ; fed jugems

cupiditatum , & quà altiàs fucata diguitas

laborem, & tuncnon delicatum aut mollem;

Y

eum evexit, eo profundiüs Deo, ac virtuti

decrevit.

fedà rurali non abludentem, & ruflicano ni«

47«

Erectus videbatur fuper reliquos terrze

fui haud abfimilem ; fi enim in agro mala

RegesSalomon, cujus tamen ftaturz fuppo-

punica fereret rufticus, blandiüs forfanlabo-

[]

fitus neutiquam fuit cubitus ullus, cum po-

raret, molliásque , quàm qui dedolatis coe

E

tiüs proftrata decreverit ad fimulacra Mo-

lumnis, que thronum fulciunt, punica mala

]i

abitidum,

Qui Aula inferviunt, ita Prin-

fculpfit : 'à humiles valles incolentes ruftici

Iic

cipi famulentur, ut prapofteré debita Nu-

etiam in fudore vultüs panem ex iisdem re-

L

petunt, mollémque humum , multiplici fu-

V

mini obfequia non exhibeant homini , ut co-

itationes non abfumant in honorum medie

dorum imbre irrigant ad feracitatem meffis;

]

quas non fundunt fudorum pluvias ,qui in a-

tationibus; fed principaliüs in famulitio Nu-

f

ininis: non improbatur labor impenfusin

prico ficcóque colle, locóque excelíiori ter«

ü

ram colunt, cum humus ibi durior fit, ac

h

Principis famulatu, fed exprobratur immo-

dicus affectus, quo ambientes honorem , ei-

ficcior, quàm in valle ? experiuntur id Prin-

4f

dem toto nifu adharefcunt; & plerumque a-

cipes, qui cateriseminentiores vitam ducunt

Wt

nimo laborantes, & corpore, nil recipiunt

laboribus, curis , ac folicitudinibus gravif-

Qu

Lst, 12

metcedis: hinc monet nos Chriftus; ut lilia

fimam ; quosíp(i non fundunt fudores? quot

Je»

noctes non ducunt. infomnes ? id expertus

aeriimitemur, quz crefcunt absque folicitu-

Im.63

dine, albefcunt (ine cura,florent fine labore,

David Rex ait:: Azgabam per fingulas nocles Pfa

letum mettm , nec credas [tillicidiis roris ane

Con (ider ate lilia agri , quomodo crefcunt,non

laborant , neque nent, — Quód fi cum liliis

telucani maduiffe regium le&tum ; fed labo«

aeri ambitiofos Aulz conferamus, lilia can«

rantis capitis fufo fudore: quos enim credi-

dore cohone(tantur, & hi calliditate devenu-

mus aureà culcitrà molliüs quiefcere , hos

labor rufticano durior in pluma defatigat:

ftantur; illa erigunt fe fe; ifti humi jugiter

reptant terrenis cogitationibus , quibus ad-

Sibi caveant , qui in oculis Principum

42*

harefcunt; coelo illa aperiuntur , coeno i(ti

ambitioni famulantur; quz videtur ad fplen«

iugiterinhiant; illa fine labore absque foli-

dores via patere; hacplerumque ad ferales

cicudine crefcunt inagris, ifli curarum eflu

interitüs umbras perducit: &hac ratiascur

[

Carpitur Affe&tus in dignitates, ut detumeat ambitio. - 109

Lucs 224 Vi Chriüus Aulicum moneat, ut fibi caveat in»

rum fceminis protulit: v« autem pregnanti-

quiens ; Cáz autem vadis cum adver[ario

bus , nutrientibus in diebus illis : fed cur minze

tu0 ad. Principem in via da operam liberari

pragnantes feriunt; terrorémque onuftis fz-

Ab ille: nefortó trabat te ad Tudicem,6 Tu-

tu incutiunt ? quia nimirum onuílo ventre

dex trAdat te exaélori, 8 exallor mittat te in

difficulter effent ex urbe ob(idione vallanda

€AYCEYEI,

Quàm multiplici eft obícitum

egreflurg ;. quàm raró ambitio , quos inflat

laqueo; quàm frequenti difcrimini obnoxi-

Ípe foetüs , feu humana felicitatis,(init aula

um iter ambientium ad regias Principum,

exire, ut montium feceffus petant,ut animas

fuas à vitiorum affultu. incolumes - fervent,

cum eorum intercepta cupido e via felicitatis

avul(a,ad carcerem trahatur calamitatum! ut

Vah przgnantibus , feu ambitione tumidis,

Íciant famulantesambitioni, uno,eodémque

qui fpe foetüs, feu honoris , dignitatis, aut

itinere ad aulam properari, & fupplicium;ad

opum;ab aula avelli nolunt, utimminens de-

regiam, & interitum; ad honores, & igno-

trimentum animz declinent ; hi perinde ho-

.

miniam.

Documento eít nobis Amanus

ftibus cruenta clade fubjiciuntur, ac pregnan-

ocyus in carcerem detrufus ; quàm in regia

tes,que imminente urbi obfidione invitaban-

tur ad montes,

dominaretur ; citius éfublimi patibulo con-

Ípicuus , quàm in throno fulgens; fed uti-

Pregnantes feeminz foetum, quo tument

BD

nam via ad Principem, domus eflet Judicis,

puriori pectoris fanguine enutriunt, cui ut

ut ijs tantüm liceret regiam ingredi, G au-

adoleverit, vix fubinde neceffarium ad vitse

lamterere, quos morum praftantia; vite irie

fuftentationem fuppeditant fruftulum panis,

nocentia, virtuseximia, fuis munitos come

inopià id prohibente; nec mater ipía à filio

08

mendatitiis litteris ad eam transmitterent :

vices gratitudinis experitur. Percara eft di-

non tot palatia Principum quisquiliis redun-

gnitas, dum fperatur, fuavis dum pregufta-

darent ambientium,

Verüm íi aula Princie

tur,fed mox grave, & intolerabile fit pon-

pis domus non eft Tudicis , agat tamen Prin-

dus, poftquam noftris requievitin ulnis. Fre-

ceps Judicem, ut honores nonnifi merentibus

quentiüs videmus ob onus dimiffas infulas,

largiatur, dignisque dignitates impertiatur.

fed rarb in fpeivirore defpectas. Spes quz in

Sed quid, quód viaad regiam, iter fit ad car-

aula foetus eft ambitionis, vernam imitatur

cerem? forían quia non raró invidorum ca-

anni tempefítatem , quia uberiis delectamur

lumniz iter przcludunt ad dignitates , ut a-

floribus redeunte vere, quàm frugibus adultá

periant ad carcerem? T'ales funt jocantis in

jam atate; tametfi dulciores habeantur fra-

aula fortunz vices , ut qui in faítigio digni-

&us, quàm flores.Id contingit, quiacum flore

tatis fplendebat, mox in tenebricofum de-

videtur tellusridere, nobisque coelum arri«

trudatur carcerem , & qui inter. compedes

deres fruges veró maturiunt zíluantibus in

vinctus fqualebat;ad fummum evehatur ho-

terras demiffis folisradijs, quibus floresex-

noris; teítis hujus veritatis fuit Jofeph in

coquuntur, & fimul humana corpora diffolu-

fEgypto, ubi € carcere advolavit ad tegnum;

tioni proxima fatifcunt.

Symbolum fane

ut non defperent carceribusintrufi, cum ex

honorum, quibus in aula ambitione turgen-

compede iter pateat ad fceptrum, & coro-

tes inhiant ; inflorefiquidem cupiditatis, &

nam, Si velint igitur Principes fuas expiatas

fpei virore florefcere & ipfi videntur,ac fua-

peítibus aulas, viros promoveant, nonquos

vitate perfundi; ubi veró honoresambienti-

ambitio inflat ; fed quos virtus exornat , &

bus incubuerint,ita eos ornant, ut curarum

juftitia commendat: cüm uno eodémque iti-

pondere, plerumque fupravires onerent;op-

nere ad regiam, & carcerem pateat acceífus,

primántque. Vahhifce pregnantibus,& nu-

virtutibus commendatos regia excipiat , &

trientibus hoílium irruentium obnoxiíis afa

vitiis deturpatos carcer comprehendat ; cüm

fultui; licét przJia audiant, & feditiones,ad-

plerumque fit aula criminum officina, in qua

huc ut faxei harent, nec moventur,per(ire.

Ícelera maleantibus vitiis cuduntur, non di-

?

punt timpana bellica, clangunttubz, vocan-

Ítet carcer à regia.

tur militesad arma, nec tamen ambitio detu-

39,

.Extorres igitur ab aula excludantur;qui

mefícit, neque re(ipifcit, quia quos femelam-

ambitioni famulantes, tumidis tantüm cogi-

bitio inflat, nonnifi pallidá mortedeturgent;

tationibus mentis inanitatem implent ; in

nec priüs deponunt tumor

tur in cineres.

3

em, quàm folyau-

quos retorquetur, quod Chri(tus imminente

Jerofolymis Romanq;qm obfidione, Judzo-

y'al:ri-ü

e»s

W

$w

t

Y

i* R

LX

(.1:

]

T

-

a f

:ää

p

O 53

DIS.

^

^

$& (110) 268

Mul

egedededede

qeipdepdeqepqetdetededepsgetdepedededqegeqededo

DISSERTATIO V.

Affedtus ab honoribus, & di gn.itati'bjug -

vellendus, ne (1 altius radices egerit, noxios,

lethalésque nobis fructus pariat,

ep

de

Inagintm DE! fliimpre[pom

let bomo, 'cum, Umno

dico 4172274 'lyainav-

6s ;ufz't.

H

I.

C

NX )

D id fuit dignitatis fafti.

P—ätr.e, & Filio: ita homo, cum üf mens de-

c)*'"-ï

gium evectus homo,li-

fcecata ab omni materig cralfitie omnia in. ^

/? d

zX

äg,

YT

cét ex humo conditus ,

telligit , & intelligendo rei intellectz ver»

R

41

ut ipfius DEI vivam

bum producit, & ex verbo.cüm fir quoddame

o

C* LE

LE

W&

AC

NSNV

prafeferat imaginem ,

objecti idolum àmor procédit ejusdem; nom .

p

N

|/,

jf

æ*r

enim voluntas poteft odiffe, vel non amare,

;

E PRS

veram exprimat, fimi-

—— d

—

n iL ia

A

--

litudinem.

Faciamut

quodab intellectu mediante verbo, ut intet*

oïmï

dinem n0«

Bf t

nem ad mag

inem, & fimilitu

nuncio ei exhibetur, ut pulchrum, utile; ho« |

*

: p

ffram, Si DEUS quamvis inílar lucis claris-

neftum.

LP A

ime, & immeníz omnia equé luftret, & il-

Quód fi Deus nofltos fugit 'fenfus,'. GC 4

r

luftret, fitque ei

pro domicilio fplendor in-

nonnifi per znigmata creaturarum ad ejus

u circumfufum lümen: eít

acceffus, proami

valemus agnitionem pervenire: ita hominis.

nihilominus exomni parte densá circumfep-

nobilior pars cum noftros minimé fub fenfus

tus caligine , & in obícuro delitefcens , &

cadat in abdito , & intra opacatam noftri

quamvis exbenefica ejus munificentia quan-

cotporis nubem delitefcit, — Quin ad hane

dam nobis inditam ejus preznotionem, infi«

Dei conditoris fimilitudinem uberiori pro-

fufione exhibendam datus eft humanz menti

támque à natura habeamus cognitionem; ad-

huc tamen nil de Deo noítrarum nifu cogita-

proRegnomundus , pro Regia corporis do-

h

tionum affequi valemus, nifi quantum coclo-

micilium, non auro, gemmis, marmore; fed

rum mira conflruclio ,. fyderum florefcens

offibus , nervis, carne, venis, fenfibisque

longé pretiofioribus conflrüCtum; ea arte

fplendor, elementoruhiconcors difcordia, &

terrz varius ornatus ab ipíoad omnem gra-

tam miré adificatum , ut Philofophiin ejuse

phicé defcriptum elegantiam;oftendunt ; ita

dem perícrutatione obftupefcant ; mirentür-

E

homo licétin (ui nobiliori parte fit veluti lux

que ftupefacti 'Theologi in ejus contempla-

àDeoin ipfum transmiffa , quá omnia lu-

tione : proarce munitiflima caput , eft ei in

ftrat; résqueabditas inveftigat , inveftigatas

celíiori loco, ac tutiori fitu,in quo voluntas

Em

80 i

comprehendit, quatenus naturam rcrum o-

przeft; & memoria rerum omnium (upelle-

mnium fcientiis , & artibus veluti direclis,

&ilem velutiin zrario fanctius confervat; in«

eertísque itineribus

ervagatur j ac percur-

telle&us,qui ex editiffima fpecula omnia lu-

rit ceelorumimmen

j*

aÍpatia, terrarum edi-

firat fupera, infera.

1

:

tiffimos montes ; imásque valles, marisque

Quéd (i Deus utpote to

tius bonitatis — 3«

otigo, ac pulchritudinis fons pellucidus o-

long?, latéque diffufas planities mirá trajicit

celeritate ? neque in hifce aquiefcens, é cali-

mnia emigenter continet, fitdue in ipfo cce-

lorum puritas, fyderum harmonia, folis ni-

gine rerum, quz interitui funt obnoxiz ipfa

celorum penetralia pervadit, mentésque ab

tor, imbrium foecunditas, hortorum gratia;

omni concretione materiz difcretas perlue

pratorum amoenitas , florum varietas, colo-

Ílrat, usque ad primum univerforum Sato-

rum pulchritudo, odorum fuavitas , campo-

|h ha,

] Mu

tem, cujus Maieftatis perculfa humana mens

rum ubertas, fylvarum viror, gemmarum

radiis, ejus refertimaginem ; quia ficut Deus

nitor,fontium claritas , auri pretium , mar-

omniícius ex eo, quód omnia intelligat hac

faritarum candor, purpurz decus;plantarum

cognitione perfecliffimé omnia comprehen-

virtus, rerimque omnium venuftas, amabi-

dit, producitque ad intra Verbum , quod eft

litss, meritum, & dignitas, Ex te, & per te, Agtoy i,

&f in te funt omnia z ita(i hominem ípecte-

fecunda in Trinitate perfona,& Pater, & Fi-

lius fe viciffim amant, ex quo amore proce-

mus omnia in Dei imagine, quam przíefert

dit Spiritus an&tus tertiain Trinitate pere

miré continet, fitque propterea microco-

(mus, in quo perinde ac in magno. mundo

fona ejusdem nafuræ? uniusque effentiz cum

mundo

;E

l Affc&tus ab honoribusevellendus, ne fi radicesegerir&c, — am

,

ER

mundo rerum genera

omnia divinitüs illi-

: ïnitätibus, ad quas cupit promoveri,deve-

gantur cocle(tium;terreftrium mortalium: &

nultat; audétque hanc Dei imaginem delere,

iinortaliü: compleétitur efíe cum elementis,

ac digaicatem negligere, quod fané contin-

vivere cum arboribus, vegetarecum plantis,

git; quotíes à fummo. bono fe. avettit, ut

creaturg adharclvat.

r

fentire cum animalibus ; intelligere cum An-

gelis,& uno complexu continet (imul omnia,

Veta non elt; edlarvata diguitas,quam

$*

qua res cztera feparatim poffident,

Qua-

mundus exhibet, cum dignos ab indignis non

Auor in ipfo elementa totidem dicas in ho«

difcriminet, fed utrósqu'e admittat, fimül-

mine humores, choleram, fanguinem, pitui-

que confundat.

Plerumque in aulis prae-

tam, atram bilim,quorum primus ignem,al-

fertim Principum conferuntur dignitatesiis,

ter a&rem, tertius aquam ; pofiremus tere

qui motibus funt corrupti, qui vitio detur«

ram naturáà , & proprietatibus affequitur,

pati, vel quibus affectus Principis favet, Qui

Siinmagno mundo octavae fpherz incita-

ad Dei dignitates promoventur, nonnii vir-

tione orbes inferioresrapiuntur: inhomine

tutum ftudio ac operationum merito co/mie

fuprema regio, quz eít in ejus nobiliori parte

mendantur: hacque ratio, cur Samuel in-

ratio principatum tenens appetitus. omnes

auguraturus Saulem Regem fuperlíraél prz-

inferiores movet, & dirigit , neà recto de-

monitum eum voluerit, quatenus puerum à

IO Re?; ,.

V

fledtant : fi in media a£tis regione elati, ter-

fe dimitteret , Dic puero, «t antecedat mos ;

*vn'f,z.7,

. rarum, aquarümque halitus in nubes denfan-

fed quid hoc pracepti? an pueri innocenti-

tur; in homine eft cerebrum , ubi evapora-

am proculvult à regio Íolio abeífe? ficane

Eu

tiones ex imis vifceribus furfum elatz frige-

dor vite , & probitasmorum,à quibus puer

fcunt , indéque veluti in pluvias folüta de-

non abludebat, fceptrum tractantem Prin-

filiunt, vel in imbres lachrymarum, vel in

cipem commendant , cur non potiüs pueri

ï

rivulosfluxionum : eít igitur homo ad eam

innocentiam, ac candotem cum Saule vocat

evectus dignitatem, ut in fe omnia comple-

ad Regiam , adneólítque folio ? quód fi for-

Gatur,referátque vivam fui Conditoris ima-

.L Eþi,üo ïl 85

taffis candor morum puerum non commens

ginem.

Hinc Ambro(íius ad Honontianum

davit ; nonne adhucS:ul famulis, & Ephebis

JUm,e

ait: Novt[mus operum Dei bomo , quafi to-

afcenfurus ad thronum indiguit? cum non«-

h

zius [umma corpora, quafi caufamundipro-

nifi numeroío fervorum comitatu confue--

pter quem fatta omnia , quafi omnium babi-

fcant, qui ceteris prefunt incedere, Verüm

£ator elementorum.,

ratio, curSamuel extortemab aula juíferit

Inter feras vivirj cum

pilcibus natat, fuper aves evolats cum Ane

puerum, affectus fuitSaulis in puerum : fi-.

&gelia converfatur , terram inbabitat , culo

cut noluit Samuel deefle Regi Aulicos; ita.

militat , fulcat mare , pafcitur agre, cultor

voluit abeffe, quos ante principatum fors;

folis psfcator n fluctibus , auceps in adre , in

vel cafus eidem comites dederat : noluit Sa-

mtel ex confuetudine veteri fervos adhae

««la bares , Chrifis coberes.

-

Agnoícat ex humohomo conditüs di«

fiffe Principi recéns ad folium evecto; quia

gnitatem fuam, & é coeno coelo natus, difcat

fufpicabatur, ne Principis affetus facilé ve-

Íolis cceleftibus inhiare,chm catera animalia

teresfamulos promoveret ad primas in aula -

prona terram fpeclent; foli homini Deus os

dignitates, non merita promovendorumt.

dedit fublime, ut non terram,fed coelum in-

Qui Principi lateri adfci(cuntur deli-

$s

tueri hec ftature rectitudo ipfum moneat,

gendi funt, non diligendi ; qui enim dili"

natümque propter coelum, ipfámque moveat

guntur minimé deliguntur, & íine delectu

€ cceno , abducat é terra. Picfus es 0 bomo,

Lää. 6 . Hes

ad dignitates promoti fibi , & Principi funt

ait Ambrofius PzZus es 4 Domtino Deo tuo.

noxij.

Extulerat Deus Saulem ad folium

Wlm. CWP. 8,*

Bonum babes artficem, atque Pitlorem,

Ifraél non Saulis famulos , nec quos ipfe di..

Noli bonam delere pitluram . grave eff , ut

ligebat; non enim ob idtantüm,quod Sauli

dlicat de te Deus non aguofco colores meos ,

puer infervierat ; imperare debuit. cum

Hanc autem

Saule inthrono, Ceaterum is ab evecto mi-

20n 4gnofco itiaginem meam.

)

imaginem Dei, hanc dignitatem delet homo

nimé deferitur, quem fortuna non deferuits

um aliis inhiat dignitatibus , que à Deoa-

fi tamen probusfit , G candorem candidato

vertunt quzduein auri fplendore adiguntc

quarat augere; quia tunc non dilectus, fed

cxcutire? non eft aurea hecimago , quam

delectus, quemque probitas morum com-

Deus homini impreffit : aureum numiíma

mendat, promóvetur: alioquin de honoris

non Deum refert,fed Cefarem;ut enim fcite

fuggefto, ac dignitatis faftigio promptiüs

Ip cap.a.z,

.

Mdttt-

Angelicus Doctor

*

Numifma Ce[aris im

cadunt indigné evecli , quàm ad fupremos

auro efl,in quo ejus imago depitlas Dei au-

honores fuerint promoti. Documento no-

tem jmago bomo ef , in quo eff Dei imago

bis eft Lucifer cum Dei throno inhiavit. Is

Ifai& 14

faurata ; hinc Auguftinus trzc. 40. in 7o-

celum con[cendam füper afira Dei exaltabo

annem pulchré ad rem noftram:. Keddite Ce-

folium meum ,. fedebo in monte .tefflamenti ,

fur,i

fari numos , qui funt / Cefaris , & reddite

fimilis ero. Altiffimo.

Non difplicuiffet cu-

vos ipfos Deo, chm fitis Dei,emad eam [itis

piditas in coelum afcendendi, f1 Lucifer cceli

dignitatem elati, ut Desimaginem referatis.

inflar fuiffet multiplici virtutum fydere co»

Verüm pudeat fui ipfius hominem, qui hanc

ruícus,fi. fuper aftra afcendiflet, G&ibi fuos

Dei -imaginem fucatisin Principum aulis di-

Íplendores &lcoelo in terras demififfet,fi in bo-

wm

---Difï'ettätïo V,

Liy^

hum terrarum, ut cæte'rä aítra immenfa illa

Tiberij veftigia calcavit Caligula, quo

9.

colorum Ípatia perniciffimo curfu peregif-

nullum unquam moníltrum inter homines

fet. Verüm quia afcendere cupiit, ut fede-

magis abominandum vixit, cujus malignitas

xet: fedebo im monte reflamentinimirum ut

eó devenit, ut fi potis fuiffettotum humas

àlaboribus requiefceret , non ad laborem

num genus deleviffet,

Caligulam íecutus

convalefceret, ideo non caruit vitio COrl«

Nero fi flagitijs eum non fuperavit, faltem

fcendendi in coelum defiderium ; cfuod pro-

aquavit; monflrum potiüs Erebi, quàm ho«

o

pterea pracipitem eum egit i terrz bara-

minis veftigium , cüm nonnifi cruentis. clae

trum. Plures func qui cum Lucifero ad apices

dibus,hominum ftrage, cadaverum cumulis,

cupiunt dignitatum promoveri , ut in fafti-

humani fanguinis effufione dele&taretur, ci-

gio celi fattidia exuant curarumà laboribus

tharam tunc letus pulfavit cum ad lethum

immunes, Hi optant quidem aftris cocli fieri

urbs conflagravit, quin nec propriz pepercit

us

' propiores, non tamen ut ibi fplendeant inftar

genitrici; Agrippinam fiquidem matrem fu-

am interfecit, infpecturus intra difectum ue

Íyderum, luménque fuum terris impertiant;

Íed ut moredraconis peftiferá fuà caudá in

terum locum, in quo conceptus fuerat. Do«

obfequium fui minüs cautos trahant, hoceft

mitianus Neroni haud fuppar omni flagitios

aftris inhiant , ut aftris proprios abripiant

rum genere Imperatoriam purpuram macue

nitores, Cupiit Lucifer in coclum conícen-

lavit. Commodus nonnifi perniciem in if«

fum, ut fe Altiffimo exzquaret , Sedebo ín

perio hominibus attulit , fibi tantüm come

sonte teft amenti, fimilis ero. Altiffmo, Uri-

modus,& cateris Tyrannus. Caracalla fra*

trem Getam materno interfecit in gremio;S€

nam fupreimz in cleris, & Monalteriis non

optarentur dignitates , ut requies in monte

Papinianum . Jurisconfultum eó quia cruen«

tam eam czdem defendere noluerit, trucida-

illius cel(itudinis fedendo acquiratur. Uti-

nam non eífent, qui fupremasin cleris opta-

ri juffit,

Heliogabalus in throno fedens

.zent dignitates, quó opulentioribus familiis

nonnifi tetra, & abominabilia meditatus, u«

cozquarent genus fuum.

biquelocorum exempla impreffit crudelita-

7^*

Hoc unum Luciferum impulit ad cupi-

tis.. Ut etiam Maximinus, Tyrannus magis;

ditatem celíitüdinis, nimirum , ut fe DEO

quàm Imperator , quem Romanus Senatus

aquaret, ut ceterisomnibus praeffet , ac fu-

hoftem potiüs, quàm Principem habuit, &

pra creaturz conditionem evcheretur, & hac

ad id nequitiz devenit, ut exofusfuis etiam

ambitione inflatus Dei imaginem in fe infe«

militibus factus, ab ijsdem fuerit interfe«

cit,ac per peccatum delevit. Ádhonores

&tus unà cum filio fuo adolefcente, ne ullum

tantz tyrannidis fupereffet veltigium. Gal»

non promoventur, quitaliter honoribus in-

hiant, quiaàvirtute abeuntes, à vero diíce-

lienus Valeriani Imperatoris fucceffor focore

dunt honoris tramite , qui nonnifi in exerci-

diffimus fuit, & fub ejus imperio triginta

tio invenitur virtutis, neceít veradignitas,

tyranni omnes fe Imperatores affectantes e«

que zqué dignos, & indignos confundit,

merferunt, qui Provincias fus déque everte-

Pluresitidem invenias dignos dignitate an-

runt, flocci id faciens Gallienus übi?non alijs

E

tequam ipsá dignarenttr ; qui tamen digni-

confulens,

tatem aflecuti indignos ipfa dignitas effecit,

L2

exemplo fatis perfpicuo funt plures ex prifcis

$. II

Imperatoribus,quorum plerique flagitiofiffi-

mifuerunt Tyranni, ex quorum imperio

Honores mutant. mores frequen-

l,

nil aliud poffumus addifcere ni(i nefandain-

Ls ia deterius, d dignitates probi-

i

temperantiz; lafciviz, crudelitatis ; ac alio-

eatem corrumpunt,

rum facinorum deteítabilium exempla. Si

ex prifcis Romanorum Imperatoribus exci-

Unquatn magis confpicuz fiunt. ma-

Lfe

piamus Auguftum, Flavium, Titum,Vefpa-

culz,quàm in fole;qui fi eclypfin pa*

IN

fianum, Nervam, Traianum, aliósque pere

tiatur , neminem ejus latet. deliqui-

um; vitium in dignitatis fatigio omnibus

paucos, ceteri monftra potiüs fuerunt ex or«

co in perniciem hominum evocati,quàm ho-

fe prodit, impellitquetali in(ignitum di-

mines Romano imperio regendo fuffecti.

gnitate é culmine honoris deorfum agi pra«

$.

Tiberium fiquidem Imperatoria digni-

cipitem: fitque ut plurimum indoles terre-

Cnt, i,

tas fummum eflecit Pfeudopoliticum ; egre-

norum honorum in fublime erigere, &in

imum detrudere; vel honoris titulum in»

"giümque fimulandi, ac diffimulandi artifi-

cem, à quo etiamnum tyrannidem exercen-

jufté circumferre,.eó quia malos , Gimme-

Extremi

rentes etiam efferant, neque bonos difcrimi-

tes exempla trahunt imperandi.

etiam vitz anni , quos Capreis tranlegit,

nentà malis; quin & pluries malos peiores

adeó feedi, Gb turpes cum ipío cucurre-

reddant, imó & malos, qui bonis ante accens

ruünt , ut graveolentiam, odorémque pefti-

febantur; cüm ut plurimum honores mtte

ferum toti transmiferint pofleritati , abhor-

tent mores, quod deflectit àvirtute, quz it»

L

variabilis eít , fibique fimiles fuos fervat

Lj

reatque etiam num animus honeítusà me-

moria earum turpitudinum, qua Tiberium

mütant honores mores,raró quidem in me-

in faftigio Imperatorig dignitatis foedá-

liores, frequentiüs in deteriores, idque fatis

tunt,

contempti-.

ad comem ptum honorum, qui &

-

- bilibus

4 Affcétus ab honoribus evellendus, ne ü tadices eggrït a. ug

$,

bilibus pa'ent , & contemptibiliores etiam

quia ad coronam invitabatur, ad diadema vo«

STHERERERR o o r

zeddunt. Quidicenda fit vera dignitas, qua

.«abatur ven: de Libano, veni, coronaberaz

uno eodémque complexu dignos,indignósq;

trahebat quidem fpon(us. fed retrahebat co-

——

confondit , quique digni ante dignitatem e-

rona: alliciebat vox dilecli,fed terrebat nitot

diadematis , ; ad acceffum ftimulos addebat

trant, indignos conflituit ín dignitate inftitu-

tos, eóque peiores, quó aliis meliores effe,

affe&us in fponfum, fed ad receffum fortiüs

&quitas exigit,

^

fuadebat dignitas coronata? voluiffet quie

ii.

Idque etiam ma

li à culmine fcät—urit di«

dem fponfum;fed folàüm amplectentem, non

gnitatis , ut malum inde emer(um incre-

coronantem ? fi depofuiffet fponfus oblatam

mentum fubeat, eó quiaab illisfiat, quifunt

coronam, alas fponfa poíuiffet, ocyus ad

majores 5 cüm exempli virus in cateros eó

Íponfum properatura. Adeo vifa eít fponfa

nocentiüs ferpat, quó celfiores funt , qui de-

exhibitam fibi odiffe coronam , ut maluerit

linquunt, Quàm tutius illis effet in imo cu-

Íponfo carere , quàm diademare infigniri;

bare, & fafligiis non inhiare dignitatum? eti-

optaverit potius exulareà dilecto , quàm in-

LÀ

am bombyx é verme;fi ales fiat é ferico erum-

ter ejus amplexus diademate pragravari

L

pit papilio ,, videatur fibi magni aliquid effe

mirum tamenquód fponía coronam horrues.

€umalis munitus fpatia circumvolitat a£ris,

tit, & recufaverit non à populo, non ab Ele-

qui vermis repebat infoliis, Verüm quiver-

&oribus,fed àproprio fponío fibi oblatam,ab

mis fovebatur in finu,alebatur in folijs;aliger

illo fcilicet fponfo , quiin montem fugam

decidit in lutum, conteritur pede, quafialas

arripuit, cüm Rexàpopulo foret renuntian-

affumpferit,non ut altiüs volaret,(ed ut ocyus

dus: & cur fponfus ad coronam vocavit fpon-

properaret ad funus. Quamdiu bombyx ver-

fam cum ipfe fceptrum delipexerit, ac diade-

mem effe haud horruit, fericum intexuit,fe-

ma neglexerit? probare fortáffis fponíus

ricámque domum incoluit; cum veró inhiare

voluit,ac explorare fponfz animum , an ali-

ccepit fublimioribus, aligerümque turmis af-

quo pulíaretur ambitionis ftimulo: fed quz à

fociari alas quidem fibi addidit, non ut evo-

quovis erat fponía tumore aliena , coronz,

laret, fed evane(ceret, Exuit naturam bom-

non fidit, quamvisà fponfo exhibitee, cüm

bycis; ut alas indueret; fed qui bombyx gem-

non latueritfponfam , Saulem licecà DEO . .

