ieiunum timuit; fategit cibo aliquo replecum

iicit hominis; qui per gula indulgentiam ob-

laceífere, acexpugnares & eó vifuselt caco«

brutefcit, cum per ieiunii obfervantiam an-

doemoni Chriftus expugnatu difficilis ieiunio

gelicam fublimaretur in naturam, idque haud

loricatus , ut miraculum -etiam expolíceret,

obícuré fubindicat 'Clemens Alexandrinus 7,Stromar:

quó munimineieiuniieum expoliaret,ut pul-

afferens,ieiuniumeffe znigma.quo homo fi-

fittl 20.

WSCTM.! .

chré notat Chryfologus inquiens: fignum pa.

gnificaturjinquiens fententiose, Novir zpfe je-

vis perit, qui fignum jejuntj pertimefcit. — Sr-

jund enigmata, fed quale fit hoc ieiunii zeni«

gnum panis perit , ut jejumij tremendum fibi

gma explicatu fané videtur difficile; Ício,zni«

gmanil minüs fignificare ,quàm quod magis

refugiat fignum : viderat fatanicee nequicize

arma omnia corruiífe, ubi agnoverat ieiunia

videtur indicare; adeó uttotalaus znigmatis

obíervari; ideÓque enixim petit, ut lapides

abftrufio fit (eníàs , & fignificati occultatio,

i, Anh

"

Sedfi virtutem penfemus ieiunii , facilé quid

EFIUI-

panes fiant, quibus ieiunii obfervantia diíru-

homo ieiunans fignificet deprehendimus,cüóm

pta quafi fracto clypeo . validiàs poffet eum

- aggredi, & per cibum profternere, quem per

'enim ieiunium ftudia iuvet virtutam, caíti«

ieiuniunmt vincere defperaverat: noveratenim

tatem foveat, fpiritum nutriat, animam refi-

cibum exuberantem, potümque nimium,effe

€iat, concupifcentias coérceat., carnis lenocis

prudentize nubilum, (piritüs imbecillitatem,

nia cohibeat,irz impetusretundat, & interi-

rationiscaliginem, mentis foporem,luxurize

orem hominem componat, iuxta dictamina

.fomentum, & erroris illicium; & écontraie-

re&tze rationis, -quibus homo vivit ut ho-

iunium effe fpiritós munimen,fidci vexillum,

mo;operatur uthomo;loquitur ut homo, &

lii2

Verani de Affeiiibus Tom. I,

€ogi«

418

Plertago XXL —

cogitat ut liomo, vprofe&ö zenigma ieiunii

per inediam abigitur :xne(que fatanicis hofti-

hominem fubindicat fobrium, & quem nulla

bus profligandis ulla funt arma fervatis ie-

€iborum (arcinagravat, nullum efculento«

iuniis aptiora * appofité Tertullianus ait:

Lil, de je.

;

rum pondus premit, nulla poculentorum af-

janto cap. ,

1

Adverfus duriora demonia jejunijs pralian-

fluentia obruit, fed (lomacho vacuo, ventre

dum,

uid enim mirum [i eadem operarzone

inani, menteíerena (alubrior viget , opera-

fpiritus sniquus educitur, quá fantdus induci-

türque ut homo;adeo ut homo ieiunans zni-

£ur, nimirum ftomachi vacuitas cordis dila-

gmatice hominem fübindicet cogitantem,lo-

tat fpatia fancto replenda fpiritu, quzcibo-

qüentem, G operantem,quz hominem de.

rum ingurgitatio occludit;& concupifcentize

cent, proinde pulchré dixit Clemens Alexan.

aperit;accenditque fornaces, in quibus vitia

dtinus: Novit ipfe jejuni enigtnata, quia ho-

&(tuant, hominémque intus exagitant, mali-

mo ieiunus -verum adfignificat hominem ,

gno vcluti fpiritu fus déque interna omnia

a

quafi anceps haefiffetjnum homo fatur & gu-

vertente,ac invertente, ut notat Tertullianus

lz indulgens fit homo, & num potius in bruti

Jib,de jejunio adverfus Pby[ch,cap.16.ubiex-

j4

degeneret naturam : ait enim Gregorius Na-

plicans illud D, Pauli: Quorum Deus venter s. ad Philip,

zian,Orat.pro S.Bafilio : Saturitate ad eos

€ff ait de comeffationis idololatria, Deus £ib$ : 19«

abiuerat, qui ad brutamnaturam propins ac-

venter ofl, 6 pulmo templum ; &f aqualiculus

- €edunt, quorumque fervilà , atque n terram

altare, & Sacerdos coquus , & fantiia Spiritus

prona vita est,

mnidar,G condimenta carifimata, 6 vutdus p'r?-

SESIN.

phetia. Apud te agape in cacabis feruet, fides

40 culinis calet, fpes in ferculis jacet: icque

ï

Ubif aturitas eff oentrissibi [ani-

paucis prægnantibus verbis totam g-ra,phxc-':

£as exulat mentis : e$ beluoues in bruta

defcribit "Lertullianus heluonis religionem,

degeneres fede pravi inferviunt eAf-

cujus Deusaliud.non e(t, quàm venter; hinc

€

u ,

non mirum fi in capite primo dixerit, come-

j1

Eluones qui ut comedant, vivunt ; non

dones Paraclito controverfiam movere ,. in«

^

ut vivant,comedunt, fenfim in bellui-

quiens deheluonibus, H Paracleto contro«

nam deícifcunt naturam , morésque

verfiamfaciumt, quianimirum ciborum ía-

induunt brutorum :*fiquidern ciborum ni-

tietas (anctoeít inimica S

piritui, cuju; gratia

mietate mentis hebetatur acies, extinguitur

videtut renuntiáffe,

lumen, infringitur vigor, fopitur ratio,cuius

33.

Iddue caufze Jobo fuit, perniciem timendi

ufu homo deílitutus fcede obbrutefcit, ac e

toti familiz, eó quia ejus filii per infiructa

;

Íana mente deiectus, à natura abalienatur ho-

convivia gul indulgerent: Cyzaue in orbem J093, 25

3ninis, cuius eft ratione duci ; hincClemens,

eranfáffent dies convivsj, mittebat ad eos Job,

lf

vocat gulz indulgentiam, gutturis infaniam

& fautlificabat illos , confurgénsque diluculo

Lib, 2. Pda- jnquiens: Infania circa guttur,quia faturitas

gog« eapa.

offerebat bolocausia pro (ingulissdicebat enim,

quafi usque adguttur hominezn | infaniá re-

ne forté peccaverint fil mei, & benedixerint

plet, fítque propterea comeffatio, quaedam

Deo in cordibus fuis : vametfi Jobi filii per ine

hominis dementatio, quáà vero deiicitur ho.

ftructa convivia, ac mutuz benevolentiz ob«

minis (latu, & greges inter pecudum;ufu de.

fequia fraternam religiose charitatem foves

flitutustationis deiicitur : imó homo cibo-

rent; verebatur tamen S.Job;ne reciprocis in»

rum ingurgitatus congef(tà farcindmultóque

dulgentes conviviis , vitiiscoinquinarentut,

madidus vino; non poteft non vitiis omnibus

& benedicerent Deo in cordibus fuiss fed fi

coinquinatus moribus effe profligatiffimis ,

filii erant inconviviis Deo benedicturi in cor.

quia ficat ieiunium znigma eft, quo fanclita-

dibus fuis, quid Jobus timet ? id eninitimee

tis indicatur excellentia,& interioris hominis

tur,quod in noftram cedit perniciem; & ma-

ad normam virtutum omnium reítauratio :

lum quodpiam fecum advehit; & fi Deo be-

Seri5h. 3«

fiquidem, utait D, Chryfologus : Jejunium

nedicere bonum e(t, & in noftram hazcbenes-

fiimu effe Dei arcem, Chrifli caflracaflitatá

dictio vergit falutem , quid Jobus timet ?

fignum, f[anclitatis tropbeum , & quod. Joan-

quam ob caufam angitur? fiejus filii fimul

nem inter natos mulierum fecit effe majorem.

convivantes fint Deo in cordibus fuis benes

Itagula intemperantia znigmaticé fignificat

dicturi? Non me latet, verba hac Jobi non

hominem moribus perditiffimis, vitiisque

modicam factis Interpretibus difficultatem

feeculentiffimis deformem; quia ut loquitur

ingerere, ac explicatu cenferi difficillima,

Clemens Alexandrinus: H&, qui ad luxum

Sunt tamen qui appolité ad remno(tram, 1l-

7 Stteth,

men[arum propenfi funt, praeff Demon, beluo

lud &enedixerint aíferant perinde fignificare,

»AXiPIUS, QUeTm egó non vereor appellare ven.

ac valedicere,& fenfus fitz. me fori? peccave-

tridemonem ,. feu cobabitantem. demonem;

rint fl mei & vale dixerint Deo in cordibus

quia nimirumheluones;qui in fympofiis g ul

fas.Qui enim vale dicit amico ab illo difcedit,

indulgent, cibis ftomachum opplent, multó-

féque ab ejus praefentia fejungit : & per pec-

que madent vino , ventridoemonem intrinfe-

catum avertitur homoà fommo bono, difce«

cüs nutriunt ,. & cacodoemonem intus obfi.

ditàDeo;à quo per lethalem noxam proríus

. dentem alunt; fitque propterea immodica ci-

elongatur, ideó3; recté prmiferat Jobus,ne

- borum ingurgitatio deemonis habitatio, &

forté peccaverint filij met, quia peccantes vale

ficut pet faturitatem attrahitur doemon ; ita

dicunt Deo, àquo fe avertunt, in quo fenfu

4

con-

L

/

" gæjunäuhï probos Affe&tus nutrit, improbós abigit, 143*9 |

Vult igis

cóngrue explicantur vetba Jobi timuitenim

nofirar Ad efum carporis Chrifis.

pius pater,ne ejus filii efculends,&poculenus

tur jejunium quadrageíimaleea mente ab ec»

tj

induigentes , & voluptatis deliniti peccarent,

clefia inftitui , ut preparatio, & ornamen-

& Deo benedicerent , feu valedicerent, di-

tum fit ad digne fumendam Euchariftiam in

L |

fcederéntque à fumino Bono , à quo fe pet

pafchatis felemnitate , hinc Tertullianus em-

Lib, adver

peccatum averterent : cüm non lateret $.

phatice ait : Jpfa nattira enuntiabit , quales

[5 phy fic.

s05 ante pabulum , & potum in virgine 4d-

enp. ó,

jobum, cupediaram delicias , ciborum in-

gurgitationes facile hominem à Deo averte-

buc faliva exbibere confuevit , hoc eft non

re, ideó timuit , ne ejus filii per frequentata

folum quadragefimale jejunium previa e

convivia à Deo abícederent , fe à fummo

diípofitio ad pafchalem communionem; ve«

;

Bono avertentes , per peccatum aliquod , ze

rüm & virginitas falive , feu os je

junum »

Lb

quod cum nullo,fit cibo violatum virgene.e

. fertà peccaverint (ilij mei , quia comeffator,

ventti facilias adhzeret , quàm Deo,S& menti,

dicitur /z/;v4 imbui , quafi jejunium Virgi-

344

Quéd i per gula delicias avertitur ho-

nis matris|videatur prarogativam semulati

d Pl;;'i;?, :

mo efculentis faturàfuo Numine: pet jcju-

ob excellentiam, qua infignitur jejunium.

l

nium , ac (lomachi vacuitatem promptiüs ad

Hinc non immeritó miratur D, Chry.

$s

d

Íoítomus , jeiunium perinde , ac hoflem

ipfum fit converíio ; gaudet enim Deus fto-

saacho jejuno in homine , adeó ut folum je-

cedes minitantem, ac humano fanguíni in»

junium adeo fit Deo gratum ,. ut ipfum fo*

hiantem timeri ; adeó .ut cüm tempus accedit

lum fufficiens (itornatus in homine,quo Ver-

quadragefimalis jejunii, hoc veluti hoítem.

bo divino hofpitium apparat.

Sunt , qui

fibi infenfum chriftiani exhorrefcant, ven-

monabs re quzrunt, curut eterni Patris fi-

trémq; ftabiliant, ftomachum oppleant, hila«

. liusCaro fieret in utero Virginis , fueritipfa

ria celebrent , bacchanalia agant , comeffa«

virgo omRibus ornata gratiis , in(tructa cce«

tionibus,& potationibus fe muniant , & in id.

le(tibus favoribus, cumulata donis; fuerit-

duntaxat videantur fludii incumbere, ut ci*

que propterea à Gabriele Archangelo fala-

borum immodico congeílu Íe repleant ,

tata gratiá plena , feu tota oppleta , ut il

& potís frequentiori hau(tu madeant , quafi

hominis ftomachus urbem illam zemuletur ,

vacui in ipfa effet ; & idem Verbumdivinum

latens in fpeciebus Eucharifticis , ac homi*

qua hoítis metuens obfidionem vario Íe co«

num pectora ingreffurum, tot 1n nobis non

meatu inítruit, ne obfidione vallata quid-

)

exigat virtutum ornatus , necgratiarum ple-

quam ipfi defit,

Non ita moris fuiffe apudi

nitudinem , cüm tamen Euchari(lia, ut notat

primavos Otrientis ecclefiz &deles meminit

D. Maximus , qui refert ad quadraginta-

hat

D. Chryíoftomus, exteníio f:t Incarnationis.

Quéd fi càm primüm aterni Patris Filius

diale jeiunium precibus, ac mortificationi-

45.

primam inchoaturus incarnationem in Vir-

bus fe primos illos fideles przparáffe , quo

nimirum ventrem prazvia affuetudine iam

ginisutero , eam fibi apparat habitaculum

omní ornatu venuftum 5 cüm gratiis omni-

difpofitur ad efuriales diesadferrent, ait D.

Homil 4n die

bus noníolüm Virginem voluerit cumulare ,

Maximus: ANonnullorum eft confuesudo ad-

verüm & przervare ab originali reatu , eám-

venientes quadrage[ema dies devotiori jeju-

eineru [nb .

z'm't,

que przvenire , ne debitum proximum con*

210 prevenire , nonigitur timorem ullum

traheret illud incurrendi :

cüm tamen fub

debet Chriftianis jeiunium incutere, quod ab

Eucharifticis peciebus noftra ingreffurus pe-

ecclefiaad medclam fuit etiamà primis tem-

&bora, tantüm munditiem exigatà noxa le-

poribus inflitutum : quadragefimalis enim

thali , & (copá falutaris poeritentiz purga-

jeiunii meminerunt quarti , & quinti fzeculi

tam velit confcientiam noftram à gravibus

Patres , velutiobfervantig , qug per totam

delictis: curigitur, fi Dei filius uterum in-

ecclefiam iam inoléverat , & cuius lege Chri-

greflurus Virginis tot gratiarum praroga-

ftiani omnes tenerentur ; neque fua ztate pri-

tivis eam infignivit , tot donorum cumulis

mum , fed tetroactis fzculis inftitutum iam

fuiffe , ac in ecclefia univerüm obfervatum

locupletavit , tot virtutum honeftamentis

exornavit , utin ea habitacuium fibi pararet,

przfüpponunt ut certum ; adeà ut quadra«

.quod ipfi placeret; cür nunc fub Eucharifti-

gefimale ieiunium ex Apoftolorum tradi-

€o velamine noflra ingreffurus pectora non

tione fervaverit femper ecclefia , & à fidelibus

uberiora ornatuum incrementa à nobis exi.

fervari jufferit , eó quia Chriftus Dominusg

Íuo nos illud edocuerit exemplo ; ac difci-

-sit? Dixerim id fortaffis obtingere ; quia

aliquid in homine ad facram accedente fy-

pulos fuos pott mortem , & refurrectionem

naxin inveniat , quod ornatuum fuppleat

fuam ieiunaturos przdixerit, Nwngnuid po[- Musth, 9.

| defe&tum ,. vicésque quafi gerat gratiarum

fimt filj fponfi lugere , quamdiu cum illis «f

-omnium ; fed quid erit in hominc hoc tam

fhonfus ? wenient autem dies .« cum aufe-

inügne fupplementum ? Reípondet Strabus

retur abejs poufus , & tunc jejinabunt , hine

.. Fuldenfis jejunium id przltare , quod ab ec-

Concilium Nicenum «c«z. 9.

Quadragefi-

clefia exigitur ad fumendam Euchariftiam 5

malis jeiunii veluti rei in oranibus chri(tiani

*

*

adbuc quadra-

orbis partibus cognite , atque obfervata me-

- explicans enim illud Jonz

int4 dies , &4c. ait, boc numero Moyfes , 68

minit, Synodus Laodicena quadragefimam

Elías ,&f ipfe Chriflus jejunaverunt: Hic nu-

fupponit non recentis effe inflitutionis , fed

merue nobi indicitur ad preparandas animas

antmuæ; tradltionis , & *in quianagcümO

Hig

CanOs

B

L

446

DifTer.atio ,Xx ;,,

carone flatuit , ut non oporteat in quadra-

adhuc in tenella atate pfavi. , -acdm va.

emplis , vel in ipfo materno gremio.jacen.

gefima in ultime feptimanz quinta feria je-

iunium folvere, totámque decere quadrage«

tes vitiis videbantur prludere , & priàs cor-

490

'fimam cum venetatione tranfire ; magísque

rumpebantur moribus, quàm caufam cogs

conveniat omnem quadragefimam diftricto

noícerent corruptionis, GL antequam fcirent

venertari jeiunio.

Primietiam , & fecuridi

effevitia, vitiisinficiebantur , & à minimis

Íxculi Patres huius in ecclefia jeiunandi con-

initiis procurfusad montes fiebat ;- perinde ,

fuetudinis meminerunt , ut S. Zeno Anti-

acfcintilla cum incrementum fubit; respar-

ftes Veronenfis, & Martyr, qui floruit an-

va, & feré nullius momenti cenfetur. Ícin»

no chriftiano ducentiffimo tempore Galieni

tilla, quz tamen, fi fomitem comprehen-

derit, quamvis parvus fit ignis, excrefcit in

"Impetatoris, hicin fermone de quatuor tem-

porum jeiunio oftendens ieiunii utilitatem

incendium , G utbes zeque , aclatiffimos fale

; $m ^

ait: $i smfantes. ab innatis vermibus ne in*

tus, regionésque confumit : & quia tota

urbs vitiis coinquinata nonnifi fceleraté facla

feslentur , non ejs Saccharum , nonmel, fed

amarior ,quam borreant, potiuncula , jsdem

coacervabat ; & ex prava confuetudine fla-

gropinatur ,. ut amarore illo necentur ,. G

gitia flagitiis addebat , ut malitia duntaxat

€Jctantur vermes.

Quid caro nifi vermium

tcriumpharet feedo quidem ; ac fordido afpes

popina ? In carne erefcunt ,..&8 animantur

Gu ; decreyit Deus ad eam Jonam Prophe-

LÀ

pecmta

*

animatos bos vermes jejunium.»

tam , àquourbsad faniorem frugem , &ad .

vitz melioris ftudia revocaretur. — Ivit Pro-

àn (e amariufculum extinguit , && enecat.

37*

Comparat ieiunium amarz potiunculz

pheta, fed quia quadraginta dierum indu-

vermibus extinguendis pueris propinata :

cias addixit ; quibus lachrymis peeaitentize

contractas poffentcives vitiorum labes elue-.

quiacaro noftra fpiritui rebellis ; perinde, ac

contumax infans reluctatur , reípuítque

re , & vitia poenitentiz flagello abigere, non

hanc jeiunii falubrem amaritiem ; & tamen

folüm ex domibus privatorum , verüm &

ex tota urbe , Rex omnibus jeiunium indi-

vermes vitiorum extinguit jeiunium , pra-

vósque enecat affectus ,. animz internecio-

xit, & quidem incinere , & cilicio inquiens,

4

nem molientes ; ac fpiritui infidiantes ;

Homines Gj jumenta, &5 boves ,6$ pecora u0n Sona o v

funt enim hi pravi affectus concupifcentiz ,

guflent quidquam ,uec pa[cantur , & aquam

Ícu cárnis vermes , qui nonnifi abfynthio

»0on bibant,

Rex veró , qui legem tulit;

mortificationis enecantur , nonnifi ciborum

eandem fubiitfacco, & cilicio indutus ;cie

fuübtractione, ac ieiunii telo confodiuntur ,

neréque obductus jeiunium inchoavit , &

ds As

9l

"Ancd Roman,

quia ut fcribit Apoftolus,

Si [hiritu fatia

mox poít illum czeteri , eó quidem libentiüs;

ä "P d$y

carnis mortificaveritis , vtrvetáa,

D. AU-

quó Rex exernplo iisdem prairet, — Quid ni,

enp, 9.

cum obtemperáffent Regi cives;ac fua ícelera

/

J

guftinus prifcorum Patrum nitidiffima gem-

ma loquens de quadragintadiali ieiunio ; ait.

jejunio, & cilicio mulctáffent , refiliit.à fupe-

fomzz.*epi

f

119 üdyün

Quadragefima [ané jejuniorum babet autbo-

periore illo feveriore propofito Deus , cuius

ZHATINU

bonitas eít retra&tare fententiam , fiimpius

ritatem , U inveteribus libris ex jejunio Moj-

;iï!

Fuþ, 14'0

fs 5 & Elia , & ex Evangelio , quiatotidems

mentem mutet. jJone 3. Er wdit Deus o«

diebus Dominus jejunavit , demonflrans e-

pera eorum , quia converfi funt de via fua-a

mala , & mifertus efl Deus fuper malitiam.s,

vaugelium non diffentire 4 lege , €9 Propbe-

;]

quam locutus fuerat , ut faceret eis , & non

tU. Inqua ergó parte auni congruentius ob

r

f

fervatio quadragefima conflitueretur ,. mfi

fecit.

Se

d cur dicitar D;e

39.

confni, atque contigua dominica pa[foni ?

us vidiffe opera'eo- -

quia in ea fignificatur bac vita laborio[a , eui

rum? cur potiüs non commemorat commue

a

opur efl continentia : & alibi in quaftioni-

ne civium jeiunium ? prafertim cüm non fo-

Tem a. lib,

lüm hominibus , verüm & jumentis indi-

1. qu&[lhione

bus fuper Exodum ait.: Noz enim fruflra s

&um fuerit ? quod enim hominibus indica-

fupev Exo-

quadraginta dies jejuntorum fünt confhtuti ,

dum queft,

quibus Moyfes , & Elias ,. & ipfe Dominus

turjeiunium , id moris eft ad Numinis iram

iis9,

Ll loR!g

jejunavit : & ecclefia praecipuam obfervatio-

avertendam ; fed quód pecudes j ut jumenta;,

[ TA

in quibus tationon viget., legi obflringan-

M

nem jejuntorum quadragefimam vocat , unde

€ in hebrao de Ninivitis apud Jonam.s

tur jeiunii , infuetum faltem id fuit , & cur

Prophberam ftriptum perbibent , quadragin-

non potiüs huius infueti ieiunii memines

ritDeus, ut inde coniicere poflemus, pla-

14 dies,& Ninive [ubvertetur : &f per tot dies

accommodatos bumiliationi penitentium.s ,

cuiffe folemne illud ieiunium Deo , qui pro«-

Db n g

at jejungjs impetraffe Dei mifericordiam.

pterea fententiam urbis fubvertendze retra-

35,

élaverit? TheophilaCtus hané folvens diffi-

Nequiffima fuit urbs Ninive , extorres

quafi damnaverat virtutes , ac in exilium

cultatem ait, refpexiffe Deurn opera Nini-

l,

egiffet ftudia honeftatis, vitiis duntaxat , ac

vitarum , & non jeiunium ; quia licét boc

plurimum ad veniam impetrandam valuetit ,

depravatis indulferat affe&tibus , przfertim

concupifcentie; petulantia triumphabat in

non tamen fuiffet per fe folum fufficiens ,

vitiis , quorum fcediffima proluvies in om-

quod Deum propitium redderet, nifi Nini-

vitz etiam mores correxiflent , & bona ope-

VAU MC UNUNTE DCR O o NUA CM

4

nes propagata cives , mores corruperat , ftu-

.

^

H

dia virtutnm abeeerat , G animos incceeno-

ta exhibuiffent

.

h eni

m victum Ninivite

AC UE

tantümà fe abdicáffenr, & non viuum , nil

fam libidinum pääudem dejecerat. — Pueri

,

for«

RA

N

* ]cjüniumprbos Affe&us nutrit , improbos a'bigitf. 44

fottaffisobtinuiffent , quia jeiunium nifi im»

victumàfeabdicáffe, vitium etiam pet bona

mune [it a vitiis fuam deperdit efficaciam,

opera intus exercita , verósque refipifcens

tiz actusabigere, acprorfus extinguere vO

4Oe

Parum prodeftcarni fubtrahere efculene

ta , & poculenta , & vitiis fuppeditare fo-

luetunt ; & ficut publicum fuerat urbis jl«

lius fcandalum , ita & publicum voluit ex*

menta; idenimperinde eít , ac exteriüs vir-

.

tutem excolere , & intus vitium enutrire ?

emplum prebere , ut egritudini curandze

& tuncetiam virtusinfcenam accitur. Sunt

refponderet pharmacum adhibendum ; non

enim debet quis ftudiis incumbere virtutum ;

- diflriones., & fcenici , quiexteriüs virtu-

tis honeítamento videntur infigniri , cüm

t intuentium alliciat afpectum, plaufüm-

;g

Serem, 9«

tamenimprobisaffectibus , foedisque concus

que lucretur evanidum ,. Zs enim , ut ait

Chryfologus , Preminum non quarit in fute

pifcentüs intus famulentur , pulchré Chry-

zä

:snm. .,O

fologus.

Jlla juflitia , qua eft i:bypoerifis s

turos obcecatoculos, & nonwidens vult vi«

—

juffitia mon eff , anentitur oculis , fallit afpe-

deri: propter quam cactatem Cbriflus pra-

dum., widentibus illudi , decipit audientes s

fenti fic inchoat in pracepto, — Attendite.og

Jtducit turbas , '27abit populos , famam wen-

boc.efl , :me gefliatis , attendi , nejufiitiam.o

dit , emist clamorem , fit faculo , Deonon.s

xefiram faciatis coram bominibus, Prima

fr. :Hiltrio :regiam. in theatro perfonam

jeiunii noftri curafit à vitiisintus abflinere à

-agens pretiofo ornatu fulgens exteriüs, re-

«oncupifcentiz illecebris voluntatem retra-

'here, & pravos omnes prorfus.excutere af*

gium prtafefert fplendorem, proditque Prin-

&ipis .Maieftatem., :cóm tamen plerumque

feétus.

Jejunium , quod eff contra vitia ,

SIDI 9

interiüsordeat-infamis : qui exteriüs jeiue

ait £hryfologus , .prima virtus .eff nobis ,

4n arce petloris collocetur , quia illo in in-

nium fimulant, & quod corpori fubtrahunt

:alimenti, :vitiis intus nutriendis ubetiori

verioribus prafidente yvitia nos quaterein in»

zerioribus non ualebunt , ptavi , qui contra

»compcnfäm,fomento , hi hiftriones funt.,

quia exteriüs virtatem oftentant , .A intus

mos intüs infurgunt :affeólus :vires deper.

*

-

|qprávitatem fovent.

-dunt , :fi pe&tus noftrum

i

eiuniis deprchen-

42.

:derint.communitum. ^Olimarietem afper-

"Moris fuit., quo olim viétimarum ex»

"TY

:aminarentur precordia;ut facrificia placerent,

zimum , .ac bellicum inftrumentum muris

;

ula f1i interanea, feu exta vi&ctimarum exefa

evertendis , ac urbibus expugnandis fcimus

4,

?

uiffent , aut depravata ; :vi&tima tunc ut*

adhibitum $ fed jeiunium valentior virtutis

pote vvitiata reiiciebatur , quia Deo minüs

aries , fi in pectore collocetur , pravos quós-

dn Apoleget,:

placeret ; hinc Tertullianus aiebat : .Ez of-

que profternit áffectüs , qui non ampliüs nos

47b 39« — fero optiman ,.€8 majorem:bofliam , quam.a

quatiunt , fed jeiurio corrnunt ipfi expugna-

apfe maudauit , erationem:de carne, pudica ,

ti, quia ficut .aqua maculas abflergit , ita

de anima innosenti , .de Spiritu Sanilo pro-

jeiunium zeftus concupifceatiz extinguit, GE

jfesla. "Non eftoblatio Deo grata , f1 exte*

qtas pet pravos affectusc

anraximus,, ;lgb.cs

xiüsthus adoleatur., & intus concupifcentiae

«eluüuntüt,

[í

ftusnutriatur ; illudere eft; non facrificium

JNumini offetre.

Atabice arboris lachty«

5.V..

as exteriüs in acetrisconfecrare , A intus

depravatis affectibus infervire., id perinde

Coercendes praruis omnibus affecti-

elt4 acexterno odore internum foetorem

us eullum franum aptius jejuzio,

vobtegbïe ; ton Arabice arboris funt lachry-

,quo carnt. alimenta fubirabuns

h

mezquarende , qua Numini confecrentur ;

uf

fed.flerus & corde extorquendi, ut lachrymze

aboculisfluant; he funt, que fuaviter.o-

! Eprimendis carnis nequiciis nil ieiunio

"

lent, quia lachrymzvitia non contegunt ,

& fortius., quia dum corpori fubtra-

R

[edextinguunt, Tfraélit nonfolümaquam

huntur alimenta,fuo deftituitur con«

etiamcoram iNumine. au.

;cupi.-fce

ntia fomento ; & quó pluscaro con«

|-

Kib. 1, Reg. effundunt ,íed

C A. 7«

ferunt aquam , Geffuderunt snconfbetiu Do-

teritür ieiuniis . eó paratiorfit, acexpedi-

[

enini , fed fi.nil Numinis fubterfugit pre-

tior ad parendum fpiritui:experimur nucum

fentiam, fi nil divinze perfpicaciz poteft.o-

atbores repetito lapidum iactu ad fertilita-

«ulos effngre ; -fupervacaneum videtur non-

tem ptovocari; a(ini tarditatem fuftibus fti-

nifi in confpe&tu Domini hauftos effundere

imulari; matini afelli duritiem iialleis diver-

latices? Sed non vacua myíterio füiteffufio :

bératam amolliti; equi refra&tarii inceffum

Effuderunt aquam , non utoculos fallerent,,

lentiorem calcaribus incitari; negligentiam

fed ut peccata delerent, ut notat Caietanus ,

famuli virgis emendari $. projectam manci-

J .

inquiens : QS9wod autem dicitur in confbetiu

pii licentiam compedibus frangi, pueri ine

Perinde catnis

febovab , ad teflimouium [heilatl, quod in

folentiam colaphis cofrigi.

veritate intus fe babebant , quemadmodum

petulantia , ficut nux, vel afinus inceffu tate

forá efundendo aquam fignificabant.

dus, vel equus cefpitator , vel famulus in«

4)

iNon igitur fruftranea fuit effufio illa

folens froeno , calcaribus ; virgisque eít

in confpeQu Domini : quia perfaepe interior

coércenda , & prafertim ieiunio , quo efcu«

affectusab a&u diffidet exteriori , quiocu-

lenta ei fübtrahuntur , ne infolefcat , ünde

-

Ecslef, cap,

los fallit ; ideóque Ninivita non contenti,

OnUs 4!1'720:

33.00. P^ y.

Syracides. Ciäaria ) B wrza, 6

Q pess

-

u-

1

442

Differtatio XX£, -

panis, & difeiplina , t&opus fervo , famu-

voluptas, fed etiam continentfæ illudit: z*

Jatur caro fpicitui , victus ei debetur , fed

qué enim de parcitate triumphat , pollu-

teauis, ac niodicus, quó fuftentetur , non

tagramine , ac aromatibus palludata ; &

infolefcat:fcitéSeneca ad remnoflram fcribit:

licet fuos; olim 'gula triumphos explicaverit

Hanc evgo [anam , & [alubrem formam vita

in pateris , fuccinfsque Perfarum : / hodie

IP"'/i- L

Lenere memento ,. ut corpori tantüm indul.

euam in Afceteriis , ac intimioribus folitu-

geas , quantum bone valetudini fatis eff.

dinis receffibus videtur fubinde lafcivire in

Durius tratiandum efl corpus , ne animoma-

fidilibus , & in cotyla triumphare Dioge*

l? pareat » cibus famem fedet , potto fitim.,

fils,

Plures nunc minus jejunant , cum ma-

extinguAt ,. Ueftis frigus arceat , domus mu.

gis fibi jeiunare arbitrantur ;

glifcit enim

——

nünentum [fit adver[us infaufla corpori. Ne-

voluptas in olere , imó & reptt in vimine;

ceffaria tuendz valetudini corporis recté

quód fi luxuriarelicetinlente; qualem non

; Guj

Il,

conceduntur indigentiis ;. fed fuperflua pra-

aget gule luxus in polline triumphum ? Si

véindulgentur, " Refert Nicephorus ab Eva-

enim jeiunantium coenas luftremus non ma-

Ial.þ. Ir, bi-

ffor. ecclef,

grio Macharium Ánachoretam | fuiffe jin

cies, & horror meníarum nobis obiicitur ,

j cap, 4.30

eremo revifum , cüimque Evagrius ex itine-

fed delicatioribus in epulis luxus , rubetibi

xis fatigatione fitis contraxiflet eftum , fri»

mullus , fumat accipenfer, quibus, utfapi-

gidam , qua conceptum calorem tempera-

dius vellicetur guttur füorum acrimoniam

ret abAnachoreta petiit; fed Macharius ad

atomatum fuppeditat India ; & voluptatis

illum vultu placido , frontéque ferena ait ,

fubfidia ipfo etiam reclamante Neptuno ab

extremis Eoi

fili mi , contentus efto hac umbra , plures

enim funt viatores , qui intentiori eftuant

tur.

?- orbis partibus j transvehun-

calore, & illà carent.

Plures etiam funt,

Non ita fuis cum Levitis jeiunavit

4$«

qui zequora traiicientes hoc deftituuntur fo«

Esdras , cum jeiunium przdicaverit ; quo

latio,

Tunc Evagrius ficut vir erat mitiffi«

jeiunarent coram Domino,

Prima enim

—áÓ—Mn—

mi ingenii contentus oblatz fibi umbra ad

virtutum in viris divino addictis cultui , je«

latam compofitus tranquillitatem de tempe-

junium eft, fed ardua virtus, & ratra , velin

p

Iantia ceepit fermones mifcere , ac de excel-

aíceteriis ,. f1ad id affumatur , quo corpus

Cui

lentia huius virtutis fufiüs differere.

affiigatur , & caro fpiritui prorfus fubiicia-

tandem Macharius ,. hec que dixifti , vera

tur , ne infolefcat per depravatos , qui in

RUP

funt, & ipfemet fui expertus; nam totis vi-

appetitu cum irafcente , tum concupiícente

T. l):.

ginti annis nunquam panem , aut frigidam,

confurgunt affectus : etiam Prophetz poe-

aut fomnum ad fatietatem admifi, nunquam

as violati jejunii dedére,

Jacuit Propheta

Reg. lz'ä.f;-

cibo tametfi rudi , & neglecto ftomachum

àleone difcerptus , quia licét Regem , &

€Ap. 13.

replevi , neque corpori indulfi ; fed panem

3

terruerit , & afflixerit , fibi tamen impera-

filicineum ad modicum libel

iæ'p

ondus come.

re, haud potuit , quin panem , & aquam

di, &aquam ad menfuram parciffimam bi-

praecepto praferret fibi injuncto.

Quia

bi: & cum fatigatione cogerer patieti accli-

non obediens futfli ori Domini , &6 comedifli

nis cxiguum duntaxat fomni partem fumpfi

panem , && bibifli aquam , mon suferetur ca-

àd labentium virium reftaurationem.

Non

.

L

&

daver in Jepulchbrum Patrum tuorum

delicatioribus duntaxat efculentis , G pocu-

tamen hic deceptus fueratà fene, qui femo-

lentis pretiofioribus virtus labefactatur tem-

nitum aiebat ab Angelo de eo excipiendo ;

ac reficiendo.

perantig , fed etiam ciborudiori, fihocfue

Quóàd fi is , qui manducat

pra tuendi valetudinis exigentiam ftoma-

invitus , imà & deceptüsf adhuc à leone di»

Zs

chus oneretur,

fcerpitur ob non fervatum jeiunii prece-

ejunium veró , ut

| aE abftineutia 'di«

44»

ptum; qualia non manebunt eos fupplicia ,

ftinctum , afflictio debet effe , & maceratio

quos gulla illecebrz ad epulas pertrahunt?

corporis; quapropter E(thera //6, 1. cap. 8.

rata cít avis, quz objectà fibi efcá non alli-

Commendans jejunium iniungit, ad ideffe

ciatur ad rete,aut vifcum;vel non folicitetue

il

hoc inftituendum , ut corpus fuum inde fen-

ad laqueos.

46e

tiat incommodum , & afflictum parére di-

Una duntaxat gulz voracitas victimis

fcat fpiritui ; & non infolefcere , ait ipfe,

Abrahz fuit infidiata , tametfi per ipfas tran-

Et pradicavi ibi jejunium juxta fluvium Aba-

fierit ignis innoxius ,

& clibanus fumans

va , ut affigeremur coram Domino noffro,

nihilattulerit damni, — Cum ergo occubuiffet Genef. Ys.

& peteremus ab eo viam retiamnobis. Quod

fol. fatia efl caligo tenebrofa, &$ apparuit cap, 17.

fi jejunium effe debet afflictio ; etiam in fa-

libanus fumans , & lampas ignis tran[iens

ba , cicere , ac olere poffunt leges infringi

inter divifioues illas : & tamen Abraham ,

jeiunii , Ifabasenim , .& cicer ita fubinde cone

qui nec flammas difcurrentes timuit , neque

Bwf

dimus , ut nullam inde corporis fentiamus

fumantis clibani voluminas à vulneribus exe

affli£ionem , quin potiüs gulz illecebram.

pavit, ab avibus timuit , quas abegit , licét

Etiamab Ifraélitis pre manna cepze efuriun*

rogum non extinxerit , nec clibanum abie«

tur, &allía; Gulz luxuries etiam in olere

cerit : fi flamma viclimis abfumendis eft apa

regnat ; & in cepis , fabísque triumphat ,

tior, cur Abraham non potiüs fategir flara-

& Bacchus ipfe , fubinde vel in pifis debac

mas extinguere , quàm aves abisere ? an

la, aut

chasur; neque ludit duntaxatinter legumima — victimis aszssntiot alauda , vel ficcdu

; klu-,

| ]cjunium probos Affc&tüs nutrit, improbos abigit.

445

luftinia effe potu&ä igne, quem Abraham ne«

ex facti lega Chanaam ítirpe,Numinisprovi»

dentiafuit , ut Jacob Rebeccsee induítrià ab

que extinxit, neque excuffit? Quod fi ma-

Ifaaco benedicereturloco Etau, ^ Ceciditin

gis tinuit in Holocau(to fuo à volucribus ,

qui à flammis non extitDuit 5 Unde tantus,

facob fors ; quam Pater Efau deítinaverat ;

vel in volucre ze(tus , & tantum in igne fri-

& benedi&iionem , quam fylveíter aper erat

impetraturus ; hzedus extoríit domeíticus,

£us ? quianimirum volucres gulz illecebrá

trahebantur , ideóque expavit Abrabam

Mirum tamen , quód non pudor , . qui in

gulerapacitatem ; licet ignis haud timuerit

genis effloreícebat Jacob ;; non innocentia ,

quzin vultü radiabat; non modeítia, quae

voracitatem ? fapacitas gule erat vitium ,

voracitas naturz indoles , ideóque Ábra-

in oculis fplendebat . nonamor filialis ; qui

ham volucres abegit $ ne victimas roíftro

in cordeflagrabat ; nonreligio , qua in to-

]

|

to corpore eminebat benedictionem omini«

difcerperent,

Defcenderüntque "volucres

Genef, 1$:v.

M.

fuper cadavera , &5 abigebat eas Abrabam.s.

um gentium , in Jacob tranílulerit ,. fed

405

Ü

Sed ex qua cauía deícendiffe feruntur aves

