[olüm in terrís per gratiam fanctificantem

rem veritatis, ac credibilitatis gratiam dis

citur fortitus, quia virginitas, utloquitur

fiunt filij Deinati ex Deo; verüm euiamin

Ambrofius fomentum eít fidei , fzmdameus

ccelefti patria zterna donati beatitate ; natis

tum credjbilitatis, & corona veritati.

igitur ex Deo in terris datur poteftas, quá

r

Non Íolüm caítitas fidem fovet , &

per caítitatis culturam fiant filij Dei , parti»

[pem alit; verüm & ipíam charitatem & gra.

cipes cceleftis beatitatis , ac cohaeredes chm

Chriíto in*-cælis,quöd fi coharedes,ut ait A«

tiam fan&tificantem , quà filii Dei cfficimur

| goan, Y.

oftolus jam fiunt fratres. Chrift: , & cum

confirmat,ac coronat: ait Joannes $. 20/0240£

?*:20

autem veceperunt eum. (nempe Chrittum )

Chriíto filij Dei.

dedit eis poteflatem filios. Dei feri , hi qui

credunt in vomine ejus 2 qui non fxljl.ïangui-

$.. VII

nibus, neque,.ex voluntate carnás, neque ude

luntate viri; [ed ex Deonats [unt

Qal:-ï .,i

Cæg/?ihzti; cultores fomnt - Pafforis

quod natis ex Deo poteftas detur , quà filii

Chrifli oves,cujus vocem audiunt,

fiant; fintque Dei ? an non femel natus ex

eujus vefligia fequutur , cujas

atre filiuselt Parris?. i qui Chriftum re-

mandatis obfequumtur,

ceperunt filii funt Dei, quomodo datur ii«

^

dem po:efias, ut fiant filii Dei ?. cui datur

T Ante eft pudïcït.ia excellentïäe,ut(ïhrïæ

36.

poteflas ad actum, non. fupponicur in ipfo

TEUM

fOR

(tus caftitatis ftadiofos fuas vocet o-

aCtus, fed ponitur

ältu.l-

poteftatem , quz ad

I

id fuas exerit vires, ut aclum ponat: qui-

ves; vocem fuam audientes: Oves »iee

Jozn, 10,

7427.

bus verédatur. potcílas, quà fianr filii Der;hi

vocem veam audint z oves funt quotquot

culturg funt caftitatis addicti, quia ovis à

L

prafupponuntur filit ; £: mon ex fangus-

3»04». .112

carne abhorret, herbis vefcitur, gramine

nibus , neque ex voluntate carnis, fed ex Deo

contenta ; & cafílitatis cultor carnis concu-

nati fant , dedit eis poreflatem. filos. Dez

Ms

3

s Dei

pifcentias faftidit, feu omne à fe abigit li«

feri s ex Deo natis datur poteltas fi

i&

bidinis incitamentum , omnem excutitluxu-

fieri: (i nati ex Deo jam filii funt Dei , cur

riz ftimulum , carnisque coercet pruritum,

datur iisdem poteítas filios Dei fieri? an fi-

lio datur poteítas, quà iterum filius fiat ?

& cum cocdlefti fponfo non nifi inter lilia pa«

Ícitur. Ovisagnosnon lupos parturit, lac

obvia (tatim fit folutio, f1 id expendamus ;

non fanguinem eliquat; & lanam fine dolo-

quo filij Dei conftituimur, & (umus; eíte-

re, & clamore ronderi finit; & vir ca(tusnon

nim gratia fanétificans, (eu charitas , quae

nifi paras concipit cogitationes , non nifi ca«

nobis ex munifica Dei imp;rtitur largitate :

íta parturit defideria, & zquo animo ad-

propterea dicimur nonex fanguinibus, ne-

ue ex voluntate carnis, fed ex Deo nati;quia

verla quaquefuffert, Ovis none(l;quz non

agnum cafti defiderii concipit, fed afpidem

3 foloDeo hec adoptiva filiatio , feu gratia

parturit venenatz libidinis.

Ex filiis , feu

nobis datur; itaefthabentibus hanc filiatio-

operibus fuis quisque fuam metitur fortem:

nem, (cu gratiam datur. poteftas filios Dei

(cimus Iímaelem ex Abrahamo natum, fed

fieti3 hoceít per. culturam caftitatis fir-

non hzredem inftitutum ; Efau ab Ifaac ge-

mius (tabiliendi, àc confirmandi , imó € co-

nitum, fed Dei nutu, matrisque providen-

xonandi hanc filiationem : femel quód non

tià Jacobo minori natu pofthabitum ; Abfo-

ex fanguinibus , neque ex voluntate carnis,

lonem & Davidis fanguine profectum , fed

Íed exDeo aaxifunt; pares funt Angelis ab

exulem, fed confoffum ? oves (unt non Ti-

omni carnali concrecione . defoecatis ; quo-

grides caftitatis cultores, ideóque Domini-

rum propterca puritatem , in caftitaris ftu«

dio emulantur; ha igitur caítitas, elt illa

cum ingrediontur ovile , datürque iisdem

oO qq

poteílas,

466

DiiTcrtafio XXill,

poteftas, quá fiant filij Dei per gloriam in

'tïcem prominere iatago ; à forma recedo

caclefti patria, cum per gratiam fuerant in

Dei, nec ejus ampliüs ovis agnofcor. Statua

terrisex Deo nati: fuis tamen coele(lis Paítor

quam Nabucodonofor erexerát ; ideo fta-

ovibus quosdam impreffit chara&teres , qui-

tim corruit, quia cum Deus eam quodam-

bus ab ovibus fecerneret campi; caftitatis

modo luteam feciffet in pede, fuam pertacfa

enim cultores, oves funt, fed*quæ vocem aue

vilitatem ; auri, argentique fulgore voluit:

diunt Paítoris: Je4n, 10.3. 0ves vocem ejus

fplendefcere; fortaffis (1 lutea fuiffet tota,

?i Q.Rlzo 3.

audiunt, hinc Samuel quia ceeleftis Paftoris

nec toto ruente monte vacilláffet; fed quia

ovis fuüitt dixit DEO:

Logquere Domzue

paulatim ad metalla affurrexit ; ideo vel exi»

quia audit [eruutuus : Ovis fuit populus If.

guo percuffa lapillo tota diffiluit; non igitur

rael, quia populus electus , & ideo dixit

excidium ftatuzluteo tribuendumeft pedi,

ämf- 6,

DEUS Ifraeli eZudi I/fael : quia Petrus ;

fed incaput eft aureum refundendum.

Andreas, Joannes, & reliqui Apoftoli oves

Caveant qui expungere audent, quam

38.

fuerunt, vocem flatim audierunt Paftoris,

Deus expinxit formam candoris ovium j hi

cui fuerunt obfequuti.

Imó tanti eít hic

ab ovibus defcifcunt cocleftisPaftoris ; quz

character , ut qui eo deflituuntur, non oves

veré funt oves, non finunt feà Paftore f ejuti-

Jean 8.7,

gi; fedfirma ei adhzfione ne&tuntur : E

donm w 25,

fint, fed afpidesobfurdefcentes: Propterea

d7

q05s non auditis, quiaex Deo uon effa , qui

uemo vapiet eas quisquam de amanu mea 5

vero eo infigniuntur,vel ex lupisagni fiunt :

hinc Paulusex lupo rapace cum inovem eva-

Saulus licét lupus rapax , quia vocanti Deo

4à Rogm,s .

fifiet manfuetiffimamait: i ergo o fz-

9. 3.5.

aures przeflitit, & vocem audivit, non folüm

parabit À charitate Chrifli? aribulatio , an

ovis renuntiatur,fed etiam Paítor efficitur,

4ngufiia? Jacob ovis fuit, & ideo.ad animi

27

Alio Chrifli oves

r&figniuntur cha-

Íui prodendam conftantiam, ac firmitatem

&

JoAm. 106,

faclere, quia Paftorem

quuntur praeun-

in folo recumbit lapide, qui frangi mavult,

tem. Et cum proprias oves emiferit , ante

quàm flecti; fed quiefcenti in lapide iter .ad

* *1':

eas vadit ; & oves illum fequuntur; non o-

ccelum per obvias panditur fcalas; ut difce-

-

ves paltorem pracedunt, fed fequuntur, il«

zet tunc coelum hominibuspatere;cum lapidi

lique obfequontur; quia non Dei voluata-

adhzrent, & virtute conflantiz faxeam in-

teni in fua deflectunt vota; fed propriam

duunt firmitatem ; talesaudiunt, quiftudio

voluntatemDivinz pediffequamconftituunt?

funt caftitatisaddidli ; quia carnis indulgene

Imó hoc alio etiam ornantur figillo 5 quia

tes illecebris fceni potiüs tedarguuntur in-

ää

eum nonfeqvuntur, nec audiunt , qui Pa-

conftantià, quapropter exclamavit: Omnis

Afains 40,&.

ia

flor non eft: 4lieusum autem non fequuntur,

varo fauums hoceít.carnisdeditivoluptati-

|

fe4 fugiunt 4b eo: quia eon noverunt. vo-

bus feenumfunt , flammarum pabulum, i-

;

cem alienorum. — Caftitatis cultores ideoo:

gnisque nutrimentum ; & fi hodie virent

ves funt Chrifti, quia vocem ejus audiunt ,

incampo, «rasexficcantur, G arcfcunt in

ac ipfum fequuntur , & alienum non nove-

cinerario ; fi hodie fragrant in prato , cras

runt, imó Gexhorrent: quienim ab alie:

flagrantin igne: & converfo qui caftitatem

nis imbui fe (inunt , quamvis À fuo non vi-

excolunt; florent in lilium, & excrefcunt in

deantur receífiffe Pailore, adhuc ex Albo

victricem Palmamob coereitos carnis ftimue

expuaguntur ovium,

Licét adhzreat quis

los, ac pravos concupifcentiz devictos affe,

Petro, adhuc fi alienos non fugiat, & co-

us.

rundem non ignoret vocem ; vel ut veriüs

Non Tofut eattitatis fludiofi morum

39

dicam ululatum , ac fibilum Íerpentinum;

innocentid, G animi candore oves funt;au-

hoedis, non ovibus accenfetur. — Oves prze.

res aperientes , quó voces audiant Paítoris :

cedere nefciunt; quia Pattorem fequi, ac i

verüm & os aperiunt, quó paftorem laudent;

parére didicerunt ; & caftitatis ftudiofi fub-

imó G manus , pedésque expeditos habent;

effe m;lunt, quàm przeffe; & ideoutoves

ut promptiüsejus exequantur mandata: hinc

à Deo noícuntut ; Oves mee vocem meam

$.

Davidde fanétisAngelisquibus pariantur ca.

audzunt : & egocognofcoeas.Gf Jeguuntur mes

ftiratis cultores,ait: -Beuedieite domino om.

Pfahm, YO.

20,

is veróà Dec cognoícitur,qui candoremnon

we$ e/"Ingeli ejus5 poteutes virtute, f acientes

exuit innocentiz , qui lilium excolit caftita-

verbum allius, ad audiendam vocem fermo-

tis, qui agnum fequitur fine macula, qui

num ejus, Benedicite Domino omnes virtutes

Íponfo adharet pafcenti inter lilia; qui enim

j winifiri ejus , qui faciris voluntatem

indumenta abjecit pudicitiz, & aliter fe fua

ejus. Quid? quéd iu tam locupleti perfe-

manu coloravit, isà Deo non agnofcitur,

&ionum , laudümque fegete facer vates non

ut ovis: cum enim dixiffet ; cognzo/co ez;

commendet in Angelis fubftancize nobilita«

addit ftatim. absque ulla interpunctione &&

tem, Spiritus immortalitatem, mentem Di«

fequuntur me: quia is à Deo agnofcitur ut

vinorum capacem, amorem flagrantiffimum,

ovis, qui ejus confilium non invertit, qui

in Deum, conftantiam voluntatis, originis

ormam Dei in fe nonevertit; fi me Deus

preeminentiam; fed-his omnibus prstet-

vas luteum effinxit , fi fieri ambigam vas

miffis,unam laudct prz czteris obedientiam?

aureum, nitor formam Dei in me evertere,

quinimo licet femel hanc in Angelis laudáf-

nec fuam me;Deus ovem agnofcit ; fi baüim

fecvirtutem ; & veller iterumputis illis e-

me (latuit in fuotemplo, & in coluang vera

sexcipit -

:

þlaædiri [piritibus, eandem laudibu

obe-

Culturä ca&itatis'ptobi effloreícunt Aife&us:ptavi faccent. 497 :

vernabant. Tria prae czeteris florem come

obedientie virtutem, ac fi przeter iplam nil

mendant, pulchritudo coloris, fuaveolentia

fupereffet in Arngelis Dei laudandum. — Eh

qualisnam fuit haec virtus , quae iteratis me-

foliorum, & fpesfructus: flos eft, qui lilium

ruerit laudibus commendari? Virtus nimi-

excolit caítitatis : 4144 ipff. nec bonefle con-

ver[ationis decor, nec bone opinionis frA-

rum. fuit propria Angelorum facientium

verbum DEI ; íeu illorum, qui catni mini-

rantia, nec intentio deefl reiributzonzs u

erm, $.4»

ait D. Bernardus: £/orzbus dele&tatur Deus,

H

La

méadharentes puritati unicé fludent : hi

. 9

Aommnténc.

autem Angeli inter. homines funt caflitatis

fed qui fru&lus parturiant : arridet Numini

«ultores, qui carnis compeícentes concupi-

ridens ver, fed fi Autumno copuletur ; fi fi-

Ícentias Angelorum naturam induunt ; &

mularboris rami ornentur flore,ac fructuum

quia caítitas virtutum omnium eft foecunda

«

pondere incuruentur ; flos caítitatis Deo

placet,fi fru&tus boni operis eidem copule.

parens obedientia

m etiam Paxrtu.rit,'(l'-:d An-

gelicam, Íeu paratiffimam , ac celerrimam,

tur; funt gui florent, quorum tamen flos non

l

nullà carnis farciná praepeditam ; (tudio ca-

eruditur in fru&tum, quia eílu vane glo-

DN

riolz exarelcit: non extima floris fpecies

ftitatis addictis non debet przceptum iterari;

quia perinde ac Angeli [unt porentes virzute,

Íed quz intus ineft virtus, & decor. gtaudie

factentes verbum illius ; hoceit nonconíul-

commendatur.

A2, i

Virgo in domo Nazarea non laudatur

A.

|

tantes, non recogitantes , nec fe excuíantes ;

fed facientes verbumillius: quid? quód ver-

à Numinis legato ob ingenii fingulare, ac

A

bum cum audiatur, & non fiat 5 dicatur ta»

perípicax acumen; nec ob generis regium

ïüm!ï:

men potiüs fieri, quàm audiri? quia nimi«-

decus,aut ceelo parem pulchritudinem; fed

rum cultor caílitatis ad id perfectz obedien-

ob Divina,que illi munera infünt: /4ve g74- ru; , 29,

tig pervenit,ut zeque cito nullà interjectá

tia plena: Dominus tecumz: Benedicla tu in

morá przceptum audiat, & exequatur ; fit-

mulieribus: magni in virgine facit. unam

que perindeaudire, ac exequi quodauditur;

gratiae pulchritudinem,quz in fru&tus erum-

ideóque voto caflitatis obflricti , adeo funt

pit bonorum operum:; ordoautem gratiam

expediciad parendum fuperiori pracipienti,

commendandi hic e(t : priüs gratiz laudat

ut.perinde ac Angeli potenites virtute faciant

plenitudinem:: 4ve gratía plena: poltea

fimul cum audiuat verbum, íeu przceptum

Numinis in ea commorantis pra(entiam

fuperioris quávis cunctaticne amputatà; po-

Domznis tecum : GU demum virginis pra cae-

teris foeminis celfitudinem $ — Benedzéla tu im

tentes virtute facienies verbum illiu.. Non

mulieribus.

Quid ni,an Numinis praefen-

dicit David zx;entes, & poítea faczentes,li-

iuae ] ïg

4

€ét vir obediens priüsaudiat praeceptum (ibi

tize ubertas prefertur Divinze gratie? quia

à fuperiore injunctum, & poftea illud exe-

nimirum fi Divinz gratiz fan&liras deeffet,

minime Dei adeffet preefentia ; gratiz enim

!

quatur ; quia obedieatia Angeli, viríque cafti

'

adeo excellet , ut audiviffe, & fecifle (imul

ubertas fructuum bonorum operum meffem

fint; & quia executio przceptinon datur (ine

fovet, ac promovet ; eft gratia à qua bona

cuncta procedunt ; & fine quáfola Numinis

auditione ejusdem, & plerumque detur au-

ditio absque executione; ideo David folius

praífentia non .pro'*dciï ad vitam:- etenim ad-

Y

meminit execurionis non fubíequentis au-

fuit Adz Deus in paradifo poft meridiem,

ditionem, fed concomitantis: fed quá mer-

quem tamen adventu fuo morti addixit: fci-

cede credimus, ad tantam parendi celerita:

licet vel Numinis ,præfencia mortem infcrt,

tem induci Ángelos, virósque caíftos? certe

fi ab(itgratia, feu cordis innocentia, mentis

?

non aliá; quàm íolà fpe novi mandati: Fz-

puritas, & corporiscaítitas. Deuscumvvir-

cientes verbum illius ad audiendam vocem

gine effe non dicxtu—r,niükpriusquam.plena—eü:

fermonum ejus, exequuntur citiffime manda-

gratià: 4ve graria plena. Domisnus tecum

tum , quó ftatim aliud audire valeant, ac fi-

non fuit plena gratià, quia Deus adfuerit;fed

mulexequi: nimirum adeo excellet viri

ideo Deus adfuit, quia fuit plena gratiá; quia

hzcfons eít, ex quo bona omnia ícaturiunts

49.

caíti, ac Angeli obedientia, ut ipía (ibi fic

merces, ac fufficiens ftipendium.

radix eít, ex qua fructus pullulant bonorum

pig, 10*

Neque parva eft (ibi merces virtus o-

operum; quia ubigratia, ibiDeus ; & ubi

20

bedientiz à caítitateprofe&te, quia ubi hz

Deus, ibi omnebonum; unde Salomon ait t pyog z ,,,

geminz copulantur virtutes ; vel ipfa exigua

qui amat cordis munditiem, babebit amicum v,.1.

incrementum fubeunt maximum. Nazareth

regem; neque Deum allicimus blandiüs,quàm

lilio caftitatis; quia uc fcriplit D. Paulus "47 T»efal.

quamvis parva in fe domus, Deo tamen par.

5'4*vt?o

va non fuit; quia virgo & lilio caítitaris, &

non vocavit nos Deusin immunditiam , fed

violà obedienticz infignis eam incolebat;cum

in fanélificatione, leu in puritate cordis, in

Deo,& Virgine, non potuit exigua efle do-

cultura caftitatis, eftenim mens cafta gemma

mus, quia ubi Deus ; ibi locus exiguus effe

omnium pretiofiffima, nullis zquiparanda Erclef.e, 2&,

nequit,

Nazareth interpretatur flos : ama-

thefauris , ut pronunciavit Siracides in. v:2e

vit florigeram patriam flos de radice Jeffe,

quiens: O»mnis ponderatio non eff digna con-

Hnentit auima : quia caftitas omne fecum

quia libenter pafcitur inter lilia flos campi.

Florida fans domus, in qua & lilia caftitatis,

adfert bonum, ac veram invehit felicitatem;

& rofíz ferventioris charitatis, & violz hu.

ac ceeleíti praeludit beatitudini , ut obíervat Car.2.24

D

militatis, & flos cgmpixdc radice Jetic fimul

Theodoretus inquiens: I/if caftus a

/gl; "04« Caxrimb i

CAHels

E*

p

498

Diücrtatïo XXIII. |

as

ckneii, & snttilibus cogitationibus liberam

mundo , &f candido &f pracintli circa pellora

babet animam, & vitam futuram , quantum

zonts Aureis , neque elt. alius. Angelorum

A —— m um

licet 4mitatur.

habitus, quàm ipfa caftitas ; quá teguntur,

42.

Idque experimento depr

kehlyenditur quo-

& proteguntur , muniuntur, ac armantur

tidiano: qui enim intra clauftri fepta, & in

pugnatuti contra Draconem, ac meretricem

Afceteriislilium excolunt caítitatis , ac vir-

magnam.

Sed ubinam veítes has mundas,

gines coele(ti e confecrárunt fponfo , nullis

& candidas Angeli fibi comparant ? certé-

pulíantur fluctuantis fzculi procellis , & ex-

non in alijs nundinis , quàm ipfius templi,

tra mundi tumultus imperturbabili mentis

ex quo exierunt veílitilino mundo, & can-

quiete, & tranquille coníciente ferenitate

dido , & ecce apertum eff templum taberna-

fruuntur , G in terris cocle(ti preludentes

culi teflimonij in calo.G exierunt feptem 24n-

beatitudini laudes,, hymnósque die, noctá-

geli de templo vefitti lino mundo , &5 candi-

que Deo concinunt: tales fuerunt quatuor

do, quia nimirum caítitas in templo colitur,

Theodofii Imperatoris forores , inter quas

& fuíis precibus irrigata efflorefcit. — Sed

infignior Pulcheria, quz fpretis nuptijs Re-

quid? quód feptem Angeli, qui Joanni ap-

gijs luam cceleífti fponío virginitatem con-

parüére, non folüm veltiti lino mundo, &

d

fecravit: de hifce Theodofij fororibus fcri-

candido; .ac precinéli circa peclora zonis

/Tom.i, Lib,

bit Nicephorus: Dzs,nociuque bymnis, lau-

aureis fuerunt ; fed etiam phialas geftárint -

dibiisque celebrabant Deumyinflitutum nam-

aureas plenas irz Dei viventis in fzecula fecu--

14, f&þo 2«

400 15 /

que , quod propter virginitatem erant. ame.

lorum? fubdit Joannes; Dedir feptem Augelis

plex4 , uec ignaviam, nec otium decere ext-

feptem pbialas'aureas plenas ire Dei viven-

flimabant.Pra cateris tamen fororibus ftudio

t dn fecula faculorum : nimirum non vi-

addiclis virginitatis excelluit reliquarum

trez funt, quz citó franguntur phialz Nu-

virtutum culturà Pulcheria Augufta Arcadij

minis ire; fed aureg , qug & fplendidiüs

Nonteílacez

Cafaris filia, & Theodofij II. foror, & mo-

nitent, & diuturniüs durant.

deratrix ; tantz enim fuit prudentiz, ut Im.

aut plumbez, [feu ex vili materia funt com-

perij clavum dirigere valuerit; litteras cal-

.pacte; fed ex puro puto auro conflatze, &

luit grace, ac latine, zelo religionis, pietatis

Iplendide, quia oftentatio aternitatis pres

ftudio, & prudentiz laude, avi fui foemi-

tofa effe debet, & nilcontinere vilis, Has

nas longé antecelluit , crederetürque redi.

phialas non refperfas, fed repletas irá Dei

viva Debora, fueritque propterea Orientalis

viventis in fzcula, pro facibus geflare de-

Imperij fulcrum, aulz delicium, Ortodoxo-

bent quotquot caftitatem excolunt, fi hanc

rum munimen, miferorum levamen, egeno-

velint proculà templo indemnem fervare.

rum mater, virginum ornamentum fingulá-

Idque cauí2; cur etiam Magifter Chri-

44«

c, opprefforum folatium, afflidtorum, con-

ftus fuorum optaverit lambos Difcipulo-

Íolatio, Ecclefiarum decus , virginum cae-

rum baltheo effe pudoris przcinctos, ac de

lefti fponfo nuptarum du&lrix, & pralucens

expeclatione futuri judicij folicitos ?^ Sim£ Lucaa.v,:

fax, quibus fuo prziret exemplo: quó enim

lumbi veflri precintli, €9 vos fimiles ! homio

nibus expectantibus Dominum . fuum : 1ed fi

i&lpenüuslaudibus vacaret divini fui fponü,

ftatis horis domefticum adibat facellum, &

candor caílitatis ornamentum eít indunien-

vel media in aula,veluti in eremi folitudine

ti, quo vel ipfi Angeli exeuntes de templo

àquovisexpedita, ac fejuncla mundi nego-

veftiuntur : hinc apprehendimus, pofle ca-

-

tio Deo, & fibi vacabat; orationibus addicla,

flitatis cultores hunc adblandientem cando-.

46,

rem perinde ac vefles exuere;ac atterere, nifi

& foli Deo adhazrens, cujus amore flagrabat,

cujus deliciis diffluebat , de cujus voluptatis

diligenter, & cauté cuftodiatur , hinc An-

torrente epota coleili gaudio replebatur ;

geli apparuére Joanni veftitilino mundo,&

candido: quia vettis linea candorem díu non

quia ubililium excolitur caíftitatis , ibi reli-

quz omnes florent virtutes , & omnes vi-

lervar, nifi fepius abluatur; & candor ca-

gent delicize , idque in fe ipfo expertus fan-

ftitatis facilé infufcatur ; & fuum deperdit

élus Ephren exclamavit: O caffitas, qua cor

blandimentum, ni(i fufis precibus fzpius ir-

poffdeutis latificas ! O cafiitat,que fpitituale

rigetur,

Linum etiamhumi incolitur, ter-

rz feritur, ut germinet ; deinde aquis pu«

gaudium paris, & marorem aufers ! 9 cafti-

ta5; qua rofa inslar in medio anima , €$ cor.

trefcit, cunditur fufte, peclitur , ac nonnifi

poris efffore[cis ,&5 domum univer[am fragrans

fummo labore in veítes contexitur: quiigi-

tur caflitatem excolunt 4 non holofericum,

tía comples,

41

Excolitur

hoc caftitatis wlxiiium oratione

fed linum veftiunt, quia plures debent labo-

res fubire,ut candorem intemeratum fervent.

prafertim, quá mens cafta coclefti adhare-

Ícit fponfo, & Angelos emulatur miniftran-

Imó nonlabores tantüm fubit caftita--

45*

tes Numinis templo ; neque horum veflis

tis cultor, fed & pugnas init, quibus mundi

illecebras , & carnis protternit voluptates ;

alíaeft, quàm ipía mentis puritas; hac enim

induti vefte fuerunt feptem illi Angeli, qui

funtque in mundo veluti in arena Athletz;

AZfpéc,i5,

Joanni apparuére: &z pof? bec vidi, & ecce

& pugiles, quibus continua eft pugna. Fuit

UET

apertum eff templum tabernaculi teffimong

procul dubio caílitatis Athleta — Nicetas;

in cvlo ," & exierunt feptem Angeli: baben-

hic juvenis culturze, vel maximé addictus

meminit

p65 feptetm. plagas de templo ,. veffit [ino

caüi:atis; cujus. hcrpicæ virtutis

D,Hie-

Cu'turá caftitatis probi efHorefcunt Aifeä'tus: praviflaccent, 499

D. Hieronymus inter rcs geítas à Paulo pri-

morfu pracifam in frontem lupz,quze fron«

mo Anachoreta.

Hic natione /Egyptius

te catuit , fanguinolentam ejaculatus eft:

juvenili ztate florens ; quà lilium , quod

cümque ofculantis fe mulieris expuiffet in

coluerat , perderet, in amoeniffimum hor-

faciem , doloris acerbitate fenfum omnem

tum pracipitur adduci , ac ibi flores inter,

proüravit libidinis.

47

Non me latet, prifca olim fzcula A«

cum leni murmure fontium latices per ad-

blandientia ferperent vireta, mollique fibi-

naxarchi libertatem jactáffe, eó quia in vin-

lo arborum comas ventus diverberaret , ac

culis tortus praccilam dentibus linguam in

os expuerit yranni : fed inde. plus Ana-

jantas leniter. perítringeret, fuper extru-

é&tum plumis le&um refüpinus locatur; &

xatchum haufiffe vitij; quàm virtutis, exe

ne poflet evadere blandis etiam nexibus , fe«

inde conjicitur, quia fuperbià tumidior li-

cét elinguis fe non deftitit jactare. — An non

ricísque vinculis irretitur, adeo ar e ut

nec lericos poffet nexus excutere , neque à

fuos caftitas pugiles jactat Anaxarcho for-

fitu illo removeri,

Le&tuserat,quavis Sar-

tiores? non viros tantüm , fed & pueros;

ac mulieres, qua in artiffimis vinculis cla-

danapalicá plumá mollior, quavis Helioga-

bali olorina culcitra delicatior ; in quem

riota dedére virtutis. fpecimina? Q certé

deje&tus juvenis caítitatis cultor non ferreis,

JEgyptius Ephebus Nicetas plus quàm he«

roicam vifus eft libertatem | afferuiffe, ac

fed fericis illigatur vinculis , & ut florem ;

quem excoluerat caftitatis, abigeret; flo.

caftitatem propugnáffe,cum praecifam mor.

m

ribus utrinque ftipatur, ne quidquam de-

fu lingam in ofcultantis fe, ac illicientis fce.

minz faciem expuit. Scio plurimum apud

eflet voluptati ad juvenis profternendam pue-

dicitiam: fiquidem furgebant hincinde um«

veteres fibi glorize comparáffe Laconem il-

briferz arbores, qua cum hilari odore eó

lum adolefcentem , eó quia bello captus ,

identidem clamaverit : Non fervtam , nom

gratiores Ípargebant umbras, quó folis ra-

dios foliorum clypeisarcebant, vocales rivu-

ferviam , & potiüs illi(um parieti caput dif

li, loquaces avicule , Zephyrorum flabella,

rumpi voluit, ac animam efflare, quàm

(erviles manus miniíterio admovere cone

delicias quidem fpirabant, fed (imul in pu-

dicinàm conínirabant ; undique ad volupta-

tumeliofo.

Scio Mutium Scevolam pro-

tem invitabatur Nicetas, florum laicivia;

prium illuftráffe nomen cum dexteram, quae

in vulnere infligendo erraverat , flammis

odorum íragrantia , zephirorum flabellis ;

& rivulorum blando murmure adturpiaal-

calligaverit. Scio Lucretie pugionem 1an-

liciebatur; & praefertim à petulanti foemina,

guine ftillantem nitorem. purpure maífcu-

lx foemina virtuti addidiffe, quz cafta effa

quz vultu ceruíata, veftibus compta, fronte

h

effronte juvenem adit in le&o refupinatum,

voluit , poftquam caítiratem amiferat,

Scio Prifcum zvum plura , ac praclara ex-

€ui tot adjicit vincula, quot verba ad turpia

hibuiffe caftitatis pecimina;Xenocratem lau-

allicientia profert ; quin non verbis tantüm

u d

nititur juvenem illaqueare, fed & oculis irre-

dáífe,Scipionem depradicáffe, Spuriná com-

mendáíle , Democlem multiplici . excepiffe

tire: bafilifcum dixiffes oculos intorquen-

encomio; fed unus Nicetas vererum om-

tem in perniciem,& excidium caflitatis. Quis

Xenoctrates talis

fortem non lugeat juvenis? quis non ceníeat

nium extinxit gloriam.

dicitur verecundize fuiffe , ut fi quid vel in

hajus viperze moríu , ac effufo veneno cor*

tuptum iri lilium caftiratis?

beítiis impudici videre contingeret , id re-

46,

Verüfn cüm fit exculta ca

ftitas vii'tutuxh

tortis oculis , averfóque vultu ftatim dam-

naret. Scipio fponfam praftantiffima for-

omnium foccunda parens , animi fortitudi-

nem accerívitin tutelam , ac przfidium ju-

mz puellam, ut acceperat, intactam refti-

venis, quilicét nequé à vinculis poffet íe ex-

'(quit, zquefui, quàm libidinis victor, A-

lexander Macedo le&tiffimas Darij filias, &

pedire, neque foeminzg petulantiam vi&trici

conjugem mire elegantiz foeminas , .nec

fuga declinare; habuit tamen, quo & vene-

rem fugaret, & caflitatis lilium indemne fer-

oculis attingere voluit , rieex illa venufta-

te fceminea pudicitig virtus quidquam hau-

varet ; quamvis lafcivus Cupido ex quavis

riret invenulli, ac turpis,

Spurina juve«

parte infolefceret ; quamvis impura Venus

nis commendatiffimae formze vultüs venus

victoriam fibi occineret ; non tamen , licet

flatem , orísque elegantiam maluit infli-

armatum pro(traverit ipfa Martem , valuit

iüermem vincere juvenem , licét inlecto re-

&is vulneribus devenuítare , quàm finere,,

(upinatum , quamvis fericis illisatum vin-

ut alij & vultás fui nivibus. flammas . hau-

rirent , quibus virtus pudicitia cine-

culis.. Nam id caftitatis pugil invenit con-

filij in hac lethali arena; quó poffet quod im-

fieret,

Democles ftuprum . declinaturus

maluit in ebulliens ahenum infilire,

uàm

minebat periculum declinare, & quem ex«

impudicitiz flammas incurrere; fed licét

Af

,€oluerat florem caítitatis , integrum ferva-

te: cum enim undiquefe preffum videret, ac

fuerint omnes hi, ut. caílitatis propugnato-

res commendati; nullustamen eorum fuit,

periculum amittendae caftitatis immineret,

qui cüàm /Egyptio Niceta conferri poffit,

coelitüs infpiratus facie ufus pro pharetra,

dentibus pro fune, & lingua pro . telo me-

qui przcifam morfu linguam maluit in

diam fibi praemomordit linguam , eámque

focminam exofculantem fe exípuere, quàm

Rrr

quid-

Verani de Affeclibus Tom. L.

i

$00

Diiïertasio( XXi"Lf.

quidi;uäni imp

e/;' , fd in fantla famina. tacente. lingu&

o(culo haurire.

urz fcintillule ex foemincq

pro ea cafhitas loguitur.

Caflitas enin

Sufanne affuit in judicio , & pottea fubditz

$. VI.

-

Jndicem meretur casiitas Danielem pueruns

juniorem, — Multum igitur de Deo pudicitia

Mafmla virtus eff caflitas , it4

confequitur,

Caflitas igitur Suíanne fe

fortiter pugnat , ut fbi in[ultan-

ipfam contra feniores accufantes propugnaw

te5 pravos affetius expuguet.

vit; neque tuitio Sufanng fermone durne

480 )

taxat Danielis innixa fuit, fed fortiüs ca-

A efi caflitas virtus mafcula,qua in are»

ftitas ipía mulieris pro Sufanna interpe!la-

nafortiter pugnat, & fibi infultan-

E

vit: hac enim fuit , qua fidem ab omni«

tes heroicé expugnat : neque ipfi

bus promeruit, quia caflitas ea pollet au-

arma defünt , quibus & hoftes proflernat ,

thoritate, ut. ftratim ei fides praftetur , f

& innocentiam defendat : teftem hic voco

in fui furgat propugnationem.

49*

Sufannam venufliffimam zqué, ac caftiffi-

Idque fortáffis caulz , cur velipfi Eth«

'EZ,

mam' foeminam , qua accufata feedi adule

nici plurímum culturam. commendaverint

terij feniorum teftimonio, adeo fuerat fce«

caftitatis, & pralfertim ftudium virginitae

lus comprobatum, ut concorditotius po-

tis, cujus decus in fummo fuit femper ho«

puli femsentia innocens mulier damnaretur.

Daniel 15,

nore habitum, ut innumeris congeílis exe

7 4l,.

Jam Hebraa gens ad fzevam facinoris ul-

emplis evincit Tiraquellus /ib, 1$. connub.

tionem faxis obarmata ad locum procede.

& revera (ummo fuiffe Veftales virgines in

bat fupplicij , & Sufanna non tam adulterij,

honore habitas Romz ob folam virginita-

quàm caílitatis rea ad necem rapiebatur,

tis pratogativam liquet ex Lipfio ; & ube- 5/»/ag. de

Nullus aderat jufte caufz Advocatus, nul-

riori eruditione ex D, Hieronymo, qui poít ", 4^^. caf.

lus audiebatur innocentie condemnatz pa.

prolixam de Chriftiana virginitate difcepta- ;;; ,. ;,

tronus; quia nullus aufus fuerat. excufare,

tionem erudité, ac eleganter fubdit :

U0O* Jovinian,

quam feniores populi, ut teítes oculati ac-

niam intellexi in commentariis adverfarij , eaf. 26

cufaverant. Hinc re propemodum defpe-

provocari nos etiam ad mundi fapientiam,

rata cüm crepitantium lapidum turba jam-

quodnunquam hocgenusin fzculo fit. pro-

iam ingrueret, ecceé medio exilir. Da-

batum, & novum dogma contra naturam

niel adhuc puellus , & quamvis rei forens

fis inexpertus, imó & puerili balbutie ime

religio noftra prodiderit; percurram bre.

viter Grzcas , & — Latinas ,. Barbarásque

peditus innocentiam acriter, & alacriter

hiftorias, & docebo virginitatem femper te-

propugnat condemnatz Sufannz , cujus al-

nuiffe pudicitie principatum,

Referunt

fo

legat intaminatam caftitatem , commendat

fabule, Atalantam Calydoniam virginem

morum innocentíam , laudat vitze integri-

femper in venatibus, femper in fylvis, non

tatem,

Ad primas Danielis voces fiflitur

tumentes uteros foeminarum , faítidiáque

populi multitudo, quz prona ruebat in foc-

Triles,

conceptuum, fed expeditam , & caftam à-

lil eafat,

minz excidium ; íaxa, quibus armabatur

máfle virtutem, — Harpalicen quoque vir-

in feeminam , deponit, & cum odio, ac

ginem Thraciam infignis Poéta defcribit: &

ira Íxviret in mulierem ad facinoris ultio-

Reginam Volícorum Camillam, quam Tur,

nem, copitílatim mitefcere, & Sufannz

nus, cui auxilio venerat , laudare volens

afferere innocentiam ; quam balbutiens

non ampliüs habuit , quod diceret, nifi

puer propugnabat: fed quid tantam - au-

virginem nominaret,

O decus Italiz vite

u ibinig

thoritatem conciliare potuit. Danieli adhuc

"P.U h

£o! Chalczcus quoque filia illa virgo per«

impuberi ; quidnam in puello balbutiente

petua, peltilentiam patriz , fcribitur fpons

fuit, quod tam validé potuerit accufatam

tanea morte folviffe, & Iphigenie virginis

à fenioribusfeeminam propugnare, & prze«

fanguine adveríos placáffe ventos.

conceptam in populo patrati adultetij opi-

Quid

referam Sybillas , Erythream , atque Cu-

nionem oblitterare? an fpiritus prophetiz,

manam , & od reliquas ? ( nam Varro de-

quó jam incipiebat Daniel eminere? an evi-

cem fuiffe autumat) quarum in(igne virgi-

dentia falfitatis , quà . feniores' proprize

l,

nitas eft , & virginitatis przmium divina-

libidinis potiüs foeditates accufarent, quàm

tio? Quéd fi /Eolici genere fermonis Sy-

caftz Sufannze crimen incufarent ?. Quam-

billa 6«^/9£As appellatur , re&té confilium

vis fal(itas foleat fe ipfam prodere, non ta-

Dei folafcribitur noffe virginitas, "Caflan-

men hac fuit, quz ab imminente. excidio

dram quoque & Chryfein, Vates Apollinis,

Sufannam revocavit, fedpropria ipfius, &

ac Junonis virgineslegimus. — EtSacerdotes

Danielis caftitas: caflitas fiquidem Sufannze

Diane Taurice , & Veíle innumerabiles

tantam promeruit fidem , ut ipfa fola va-

extiterunt, — Quarum una Minutia pro-

luerit latam contra fe fententiam refcinde-

pter-fufpicionem ftupri viva defoffa eít, in-

Paj

DA

j

re, ac plenam apud propulum promereri

jufta ut reor poena , ni(i grande crimen pu»

Tom,to,

fidem. — Hinc (cité Auguftinus ait: Su/au»

Certé Romanüs

erm 54.35

taretur lzía. virginitas.

Appendices

na mulier inimicos fuos tacuit , (f vicit.

