quos ornat , Deo parturit ; quapropter excla-

abruptos calles appetit , myrrham , non mel

matSalomon. O quam pulchra eft caffa ge- Sapient. u

cellectura,

Vadam ad imontem myrrba , €$

*Mo Ke

9

nerattocum claritate ! pulchra quidem ge-

€nxt t4). 4^ ad collem tburis: quia cultor caftitatis nifi

neraüo , quia caíla ; pulchra, quia nitores

mortificationi vàcet, fruflralilium in fuum

promovet caeterarum virtutum ; é(tque pro

vocatornatum : nifi fundendis precibus af-

pierea genera*tie cum claritate, & (imilis

[uefcat vix rofcidos imbresà coelo impetrat ,

quafi elt huiusmodi generatio zterni Verbi

quibuslilium irroratum efflorefcat ; per col-

generationi ; habet enim Filius Patrem in

lem fiquidem thuris, & montem rmyrrha ;

ccleftibus Virginem , dum ab zterno in

ceu per exercitia orationis, G mortificatio-

íplendoribus Sanctorum genitus , factus eft

nis lilium excolitur caflitatis,

Vadam ad

fplendor gloriz , & figura fubftantiz eius z

montem myrrbe , &$ ad collem tburis , nifi

imó & matrem pariter Virginem habuit in

enim mortificationi vacáffet fponía , & ora-

terris, ut perfectz virginitatis fe fe normam

tioni , intemeratum fortaffis non ferváffet

exhiberet , ac prototipon : ideóque quos

lilii candorem , nec fponfus ejus captus pul-

caílitas, G virginitas Deo parturit, hosad

chritudine eam vocáffet totam pulchram :

Dei efformat imaginem, ut acuté notat D,

totA pulcbm e$ Amicameas, 6 macula non.s

Auguflinus , inquiens : Hanmc smaginem.s 15 n

eft in te, ideo enim totam pulchram dicit ,

virginitatis portat éntegritas , imó Dei ima« dodtvina

Eft C^rifii cay

quia afcendentem per montem myrrhe , &

go refpondens [antiimoniam Domini,

collem thuriseam repererat ; fecefferat Ípori-

virginitas, qua fuos Cultores in Numinis 214«

fusquafiturus fponfam caftitatis cultricem,

perficit imaginem; quia caftitatiscultor ef-

non in hortum fontibus irriguum , non in

florefcit in candorem lucis eternz ; imó ea

D,mt'lln )

pratum floribus ridentem , non in vallem

eít vis huius virtutis, queDei parentesfa-

g,^

viretis arridentem , fed in montem myr-

clat ,

matrem inítituat ipfius Numinis,

rhz, &collem thuris ; & quamvis eam vo-

Quazfierat ab Archangelo Gabriele virgini-

cáffet de Libano coronam eidem impertitu-

tatis cultrixin domo Nazarza Maria. Quwo- ,.

mode

49

Diffetatio XXIií.

* onodo fíet iffud? nimirum ut poffit Virgo cit.

teris przponere? etiam David ,'tam&ezfn'x fkag.

stà detrimentum virginitatis concipere , &

rum fnorum minimus pra cateris imperavit,

parere ? fed hgec prodigia naturze limites,

quia pra aliis virtute enituit.

Etiam Judas

imónubes,aéra, Angelos; & fydera trans-

quartus in ordine , primus in imperio ;fuit

gredientia fola exculta virginitas depromit;

& in cclo Lucifer licét primogenitus , diu

nifi fuiffet Mariavirginitate condecorata mi-

tamen primus effe non valuit.

Jacob nati-

J

nim& Àccelefti Nuntio fuiffet falutata Mater

vitate minor Eíau ; íed quia virtute majot

Dei , ad quam dignitatem fola virginitaseam

jura fuit primogeniturz enaélus,

Jofeph

affumpfit , ut fcité notat Chryfo(tomus, ex-

itidem ztate. reliquis fratribus minor , íed

pendens verba illa Virginis Marize falutatz

dignitate fuit major , quia culturá caftitatis

ls. x.

ab Archangelo. — ,Quomodo fiet iffud? allo-

eminuit,

Euam inter foeminas

pulchrier

quens enim virginem intetrogantem cocle-

fuit Rachael ,' quamvis pott Liam genita :

Il

L

ftem Nuntium ait ; ff virum eognovi][es,non

euam in plantis flos frué£tum pracedit ,

fifjes babita digna , ut buic Myflerio defer-

quamvis fructus fit floreutilior , & praíftan-

vires , adeó virginitatis lilium fuaviter olet ;

tior ; G margaritum lcabris concreícit in

uteius odore , vel maximé Deus ipfe delecte.

conchis , ubi tamenà candore fuum haurit

rur , cümejus filius nonnifi ubi virginitas ef-

pretium , uteó fit nobilius , quà candidius,

| Iy,29/

florefcit,voluit humanitatem noftram indue-

quia Íolus virginitatis candor eft, qui pre

re , neque vult pafci nifi inter lilia exculte

ceeteris coloribus habetar in pretio,

virginitatis: qua de caufa Virgini matrifpon.

Idque caufz 4. cur fponfa pulchritudi,

av

fam etium providit Jofephum mundiffimum

nem defcriptura fui fponficandorem prafert

in virginitate ; cüm enim hac polleret, &

lilii purpurz rofarum,.. Déleius smeus can-

CABI, $.

| Matth. t

419

& iple przrogativa fponfum deftinavit Vir-

didus , & vubicundus eletius ex millibus ,(ed

ginis, cuius fimilitudinem , & convenien-

cur fponfa fui laudesfpon(i à colore candido

tiam prz ceteris exprimeret ; ut enixus €

auífpicatur ? cur candorem lilii rubori prae-

Virgine pafceretur, & creíceret inter lilia,

fert roíe ? quia nimirum candor in conti-

Matih, M

Mariam fcilicet, & Jofephum,

nentibusnitet in lilio; cüm rubor nonnifi in

V, 6l

2Q.

Non igiturprobro fterilitatis eft virgie

Martyribus floreat in roía, ut inde difca-

—

"4

nitas redarguenda , cum & ipía fuos pariat

mus;, duriorem effe pugnam cum volupta-

fruétus eó czteris preeftantiores , quó ex-

tum illecebris , quàmcum militum armis;

—

Etiam

cellentior eft ipfa virginitas virtus.

in illa proíternuntur pravi affectus , in hac

INo&, quia caitiatem diu excoluit ; fructus

interimuntur hominum türme ; & quia

hos attulit toti humano generi proficuos,

difhcilior elt contra pravos affe&tus pugna,

ä

Gezef 6.

No£ verü cum quingeutorum ejJet anuorum),

quàm contrahomines ipfos ; & faciliàis afful-

CBP. 6,

genuit Sem , Cbam, & Taphet : tvatdiüs patet

tui re(ittitur tyrannorum , quàm pravorum

No& fuit , fed opportumus; diu pudicitiam

affeduum motibus j ideb fponía caftitatis

excoluit , quó fructus colligeret przeítan-

candorem rubedini prafert fanguinis. Etiam

tiores ; nonnifi fenex conjugio fervivit, ut

Davidlicét animo infra&to exilia toleraverit

diutiüs decore prafulgeret pudicitize , «ui

àSaule;contumelias àSemejo;proditiones à fi-

P

longiorem, acfiliorum confecravit atatem;

lio , dedecora à filiabus, plagas à Deo , adhuc

(edíi diu fub figais militavit caftitatis, hac

qui in campo leones difcerplit, in (ylvis ur»

emeritum jam fuum militem largiüse(t mu-

Íosinteremit, & invalle Gigantem proflra-

nerata..

Etenim omnium Pater factus. eft

vit, nontamen ob(litit voluptatum illeceb-

Noé; eó quia cum quingentorum jam effet

ris,quibus ceffit ; cüm poft fomnum meridia-

ä

num ad íolarium acceffit.

annorum operam generande proli duntaxat

Verüm licét

dederit.

An non fecundus hic Adam ? fed

Íponía candorem lilii przferat rofatum pur-

innocens, diu caítus , feró parens , fed vi-

pura , utruique tamen cominendat in (pon-

Y In L"f&m 6,

"ventium omnium poft cataciyfmum fit pa.

o colorem: Dele£ius meus candidus , & u-

ter; nimirum ipía virginitasquam per quin-

bictndas , quia candor continentiz ruborem

gemos annos excoluerat omnium patrem

ttahit verecundize ; & ideó raró candet ani«

No&mum effecit , & adeó fuit virginitasin

mus in lilio continentiz , nifi fimul rubeat

Noé&mo focunda , ut usque in hanc diem fe-

in rofía verecundiz.

Delectatur. coeleftis

liciter fobolefcat,

fponfus rubore verecundiz, fed huiccando-

r» -

Genuit INoémus tres filios , S&m ;

rem prafert continentiz ; liliorum cultu-

Cham; & Japhet, tot fcilicet filios ,' quot

ram;rofarum prafert venuflatijideóquefion-

Adam procreaverat , inverfo tamen ordine,

nifi inter lilia paícitur , & cum liliis amaz

quia Adam genuit Cain, Abel, & Seth;

converíari; quá de caufa Joannes Apoftolus

Noémnus veró Sem, Chan, &]Japhet: qui

Virgo elt eledtusa Chrifto, & prz cateris

enim mediam occupat fedemiinter filiosAdz,

*

Diícipulis magis dilectus ; quia virginitatem

omnium fuit praftantiffimus; cum interfi-

excoluit , & ideo fupra peéctus Domini in

lios No£, qui medium locum poffidet, pef.

ccna.recubuit, ideo fluenta Evangelii ex

fimus omnium fuerit , quis enim juftior

facro dominici pe&loris fontepotavit; quía

Abele ? & quis fceleftior Chamo ?. An ut

quem Chrifti fides virginem repererat , de-

difcerent parentes non primogeniturz con-

cus coronavit virginitatis , & moriturus in

cuce Chrillus mattem . virginem virgini

dit;011em preeferre , fed virtutis Vüudiumx C2

J T MLC A oUa us r s as

com-«

GESÉASENE CT een n

Culturá caftitatis probiefflorefcuntAffe&tus : pravi Hlacccnt.— 49t

commendäüt. Virginitatis przrogativam

olérque flagrantius ; ita inter virtutes nil

adeó Chriflus dilexit ; in utroque lexu, ut

pudicitiá elegantius : éftque propterea flos

quà ipfe excelluit , cüm viveret , voluerit ,

morum , quia nil pglchrms, nilque frag-

& moriensin fuis , quos impqnüüs dilexerat ;

rantius flore , qui redeunte vere erumpens

commendare.

& capillato corymbo, fuámque explicans fo*

23,

Adeó fuit Chriftus virginitatis fludio-

liorum pompam molchos fpargit , & bal-

fus, cüm viveret , ut Judai licét falfo va-

fama fundit, ut (vaviüs alliciat, ac prome

ptiüs arrideat $ & hic eft ille odor ; de

^ riüisipfum incufaffent criminibus , nunquam

tamen in eum aufi funt quidquam , fQP*Od

quo dixerat Apoftolus ; Cbrifli onus odor

virginitatem non oleret imputare : calum-

fumm : odor ícilicet & flore dimànans ca*

Ílitatis , quz eft flos morum ; ac reliquae

niati eum fuerant, quia clandeftinum fove-

ret cum Cacodeemone commercium.

In .5

rum virtutum : caflitatis lilio qui olent,

cmterarum virtütum facilé ornantur flori-

Euc 1. 255 p eelzebub Princ'ipe 'Dæmonäorum.ejcit-a'æma $

bus.

mia, Apud PrincipesSynagogz , & Magi-

2 fe

ftratus , cüm ejus in necem conjuráffent de

Vel vocat Tertullianus pudicitiam flo;

crimine lafz Majeftatis eum fuére calumnia-

rem morum , quia floseít ornamentum at*

boris, & ramorum venuítas, quà vernant

Lu.232« d, Hunc inenimus f ubuertentem gentem.s

nofliram , probibentem íributa dare Cafari ,

adgratiam 5 (imülque fpem alunt futuri

fruclus , cüm nonnifi in flore fru&tus ado*

€ dicentem fe Chriflum Regem effe. . Aliàs

ut comeffationibus addictum , & immo-

lefcat, é flore enim incrementa fubiensex-

át

dici vini hauftui indulgentem redarguerunt.

cteícit in pomum , unde Chryíoftomus ait:

'lan-

Serm.gz;

Of'

Mattb. Y1,. Ecce bomo verax ,. ( potator vini.

Grati flores , fed usquedum perveniatur ad

V. 19.

poma. Flores con[ummantur 4 pomis, Sic-

dem cüm armata turba eum vinctum ad

Caipham duceret , falíum itidemteftimo-

ut igiture(t flos arboris pracox fructus, ita

nium contra ipfumretulit , €ó quia temp-

in flore pudicitize ceterarum rudimenta vir-

Hic

tutum comprehenía florefcunt.

Mattb. 26. lum Salomonis moliretur deftruere.

16,.

", Ól

dixit , po[[um deflruere remplum Dei , &5 poft

- Imó flos pudicitiz eó eft praftantior

ariduum readificare illud.

Cüm igitur plu-

flore cujusvis plantze , quó arborum flores

ad fructus arctantur proprij duntaxat gene-

riesin Chriltum calumnias edixerit proter*

via Judeorum, nunquam tamen quidquam

ris, meque unius flores plantz früctibus

.

*

non enim flores Ced-

potuit (omniare , quod ejus poffet virgi-

praludunt alterius

ri mala punica fpondent ; nec flores pyri

nitatis candorem denigrare; tantam Chriftus

in aCionibus , ac verbis virginalis pudi-

fructus mali Medici promittunt : quia flo-

citiz redolebat integritatem ,. ut fe pror-

res pyri nonnifi pyris ; ut nec flores pomi

Agnus

nonnifi pomis apparant rudimenta : fiqui-

fus irreprehen(ibilem exhibuerit.

enim vixit fine macula, paíci voluit inter

dem unaquzque arbor fui tantüm generis

lilia virginitatis , & quocunque ivit virgi-

fructus producit , nec ulla eft arbor, quz

*.

caterarum. fru&tibus ditefcat

*

hzc enim

nes voluit fequentes in albis ambulantes.

24.

E(t igitur' caíftitas flos ceeterarum vit«

prarogativa folius e(! pudicitiz, cujusflos

fructibus przludit ceterarum virtutum ,

tutum , à quo iíta fuum hauriunt decorem :

imo caítitaus lilio ceterarum virtutum flores

cum fit, ait Tertullianus, pudicitia flos moe

amico ,iunguntür fodere, & ubi caftitas

yum , ieu reliquarum omnium virtutum ,

quarum rudimenta in uno adolefcunt pu»

excolitur , catera ibi florefcunt virtutes 5

L]

dicitize flore

.

^ficut enim in arboris flore

. fitdue propterea caítitas non una duntaxat,

VirCUS ,

fed inftar omnium ,

vel fit una

pracoces dicuntur inefle ejusdem fructus ;

ita in flore caítitatis omnes quotquot funt

multiplex, vel omnis in una ; eft (iquidem

caftitati pervia omnis religiofa virrus ,. in

virtutes, pubefcunt , quia non unjus dun-

( InLucam 6, quo fenfu ait S, Ambrofius. Sante una»

taxat virtutis eftpudicitiaflos, fed omnium

virtutum , quas propterea fuo fovet in

competit virtu , Ícilicet caflitas, cuius cul-

tura reliquze omnes florent virtutes ; eftfi-

gremio : hinc pulchré dixit D. Ambrofius,

In;zu:(tm r1

quidem caítitas ceterarum virtutum matrix,

Santlis una competit virtus , quia fi fola

& auclrix,

D. Ambrofio non diffentiens

excolatur caílitas, czterecum ipfa florent

' "Tertullianus librum,quem de pudicitia fcrip-

virtutes , quarum eltca(titas flos fructuum

fit , orfus eft ab ipía pudicitiz definitione ,

feraciffimus , & toti przludens fanclitati :

huc etiam allufit D. Auguftinus , quiexpli-

quam deícribit , florem morum , ac decus

Trd&el&

vitz; aitipíe : Padicitia flos marum , quod

cans illud Joaunis cap. 15

Et omnen.s ,

fi eftflos morum , uuque & decus vircutum ;

qui fert frutium , purgabit eum , ait: Mun-

dat staque mundos , 14 eff frutiuofos ,' ut

acvitz ; fitdue propterea cateris illuítrior,

cüm ip(is venuítate prafit ; eít enim flos

tantó [int fru&tuofiores , quantó funt mun-

dizores

*

*

virtutum , quia venu(tior eft virtus : ficut

collocat D. Auguítinus totum

proventum fru&ctuum in flore munditiei ,

inhortis , quod venuftius eft , id in flore

L]

eminet

)

ita quidquid decoris ineít virtu-

in lilio caftitatis , zt tantó fint fructiuofiores s*

tibus, id in una przfulget caítitate : quz

quantà [unt mundiores , quia quó impene

flos eftmorum, ac czterarum virtutum de-

íiüs culturz ftudemus caflitatis , eo locu.

€us: ficut nil lilio in hortis floret pulchrius;

pletiorem fructuum «aterarum virtutum

Verani de Affetiibus Tom. 1,

Q 34

meí-

-

492

Difï;rtatiü XXIII

*

sss Mies... MM

meffemlegimus : eft anima , in qua flos ex-

copulatur , fides nonnifi cafté uni Deo ad.

colitur pudicitiz , tellus illa pinguis , & fe-

hzret ; fpes nonnifi purc beatitatem fperat

raX , in cujus finum delapfum femen fru-

à cafto fponío ; adeó ut encomium reliqua-

&um retulit centuplum.

Et aliud cecidit

L. $,

rum virtutum una fit fpiritualis caftitas ,

in terram

-

cuius beneficio fanclé , & pudice Numini

lum.s.

bouam , & fruüu? fecit centup-

famulantur

L]

Lj

quód fi Tertulliano afferente

27.

. Eftcaftitas virtutum feraciffima, cüm

eít pudicitia flos morum , huiss floris frue

Caeterarum omnium virtutum fructus cum

&us non alios effe credas , quàm reliqua.

30

feenore ipla fola producat , ut meritó pro-

rum virtutum ornamenta , & ipíam bea-

inde dicatur fos zorum , rudimentum om-

titatem., quàá caftitatis cultor donatur,

nium virtutum y & decus totius vitze,

Ab

Caflitas ; "quz reliquas omnes pro-

29

ho« enim caftitatis florerelique promanant

movet virtutes ipfa eít , que fidem adftruit ,

virtutes , quarum fructus caítitas ubertim

quam teftimonium /deftruit luxuriantis : fi

profert ; inipfa enim exculta pudicitia fidem

enim luxuria eíl dulce'illud venenum ,

generis humani deprehendit Septimius ; fidei

quó nobilior hominis pars corrumpitur ,

autem nomine folet, & ípes in Evangelio

[

acinterimitur 5 eó quia impudicitia philtro

fignificari ; & Philo in pudicitia charitatem,

voluptatis fic homines dementet , ut extra

& gratiam refidere dixit , vocavítque gra-

.

mentem diffolvat , & ab hominis deiiciat

. v 3017'2.4.1).9.

tiam /'m'rginem

?

& ecce in unico caílitatis

authoritate ; abiiciárque in pecuinam vili*

flore tota theologalium virtutum fplendens

tatem , cüm non beneconveniant , neccone

trias,

Neque reliquarum virtutum decore

grué morentur in una fede hominis autho-

deftituitur flos caftitatis,

Origenes fiqui-

L

ritas ,. & pecoris laícivia

3

ideo quó à

Homnil. 17,' dem Prophetize feecundam matrem vocat ca-

ftitatem , & fatetur, Annam illam vetu-

cultura caflitatis magis abhorret homo ,

ILuc.2.

eó fediüsà propria deiicitur authoritate ,

lam ob prolixam caftitatis culturam fpiri-

& fidem , quam homo adílruit , luxuria

Liäa 8 ^ 461--

tum promeruiffe prophetandi,

Septimius

iterum omnia Íanctitatis decora in una ob-

deftruit ; vir enim laícivus promptiüs ob.

verf Marc,

brutefcit ,

& ficut proprie oblivifcitur

€Ap.29.

fervans caítitatis virtute eam vocat fe/reita -

nature , ita veritatem dedifcit adítruen-

ti [antlitatem, eó quia fan&litas nullibi fe-

dam , & addiícit . deftruendam

L]

LJ

carnis

liciüs floret, quàmin lilio ca(titatis.

Apo-

enim illecebris ,. qui indulget , & volupta-,

i

ftolusetiam 1. Corintb. 7. potiorem oratio-

tum praítigiis capitur , nonniíi fallaciis

nis energiam à caltitate non diffitetur dima-

nare , eóquiafit hec virtus adeo Numini

delectatur., càm & ipfe voluptatum deli-

ciz fucata fint , ac fallaces , quibus fi lar-

grata , utin ejus preces gaudeat fe fleclere,

vam dettahas , non gaudia , fed morores;

& id elargiri , quod ipíaexpett, Neque

reticendus eft D. Auguítinus ,. qui caltita-

non rifum , fed lu&um exhibent , ut qua

Z.i?:. Y1* de

adblandiens videbatur voluptas , torquens

Genef. ad

tem vocat perfectionem obedientiz ,. quafi

L]

LJ

deprehendatur dolor

quapropter Petrus

ditt. cap,32, virtus obedientize nonnifi culturá perficiatur

Damianus nos hortatur ; quatenus non fi-

ca(titatis ; quia ubi caftitas, ibi parata íunt

Serm. f*

namus ab hisce nos decipi voluptatum il*

femper fuperiori obíequia.

licijs , quae feducunt , càm ad voluptates

Howil' EED

28.

Quid quód eriam Philo pudicitiam gra-

ducunt , ait ipfe

*

.

Fluxa , & fedutliora »

2 i,

tjarum vocet acfionem ? an quia actio gra-

£f

immundi bujw mundi blandimenta | de[h

tiarum ad fufce.pmm referatur beneficium ;

cite.

Vocat immunditiam blandientis vo«

& una pudicitize virtus omnia Dei beneficia

luptatis fluxam, & feductoriam, quiacüm

ad fe trahat? nulli igiturdubium, quin fo«

decipiendis hominibus aptum natum fit lu«

lius culturà catitatis relique omnes efflore-

xuriz blandimentum ; nonnifi ad decipien-

Ícant virtutes ,^ sitque virginitas foecunda

dum pronior eft , qui à cultura abhorrens

parens virtutum omnium , cüm ipfa dicatur

caílitatis, carnise(t blandimentis addictus ;

fidei ardor , Ípei animofitas, charitatis z*

& quia nemo fanz mentis feductori credit ;

Itus , fanctitatis delicig , pietatis felicitas,

con(equens eft ,. ut ficut caftitasfidem pro-

prophetiz perípicacia , vigor orationis , ob-

movet , & adílruit ;

impudicitia carnis

fequium obedientize , & generofitas grati-

tudinis, ac demum virtutum omnium felix

eandem deítruat ; adeó ut vel ipfa veritas

confoederatio.

Idque fortaffis caufz , cur

in ore devenuítetur impudico, & quo quis

à cultura magis recedit caflitatis, pro-

Tertullianus libro de pudicitia cap. 5. caíti-

Ximius ad larvam accedat

- ftatem dicat fpiritualem , quamvis corporis ,

falfitatis, *

carnisque ftimulos cohibeat , ac impetus co-

érceat concupifcentie , quia fi fpiritualis

eít callitas , utique defoecatior , ac fubli-

mior: non enim quid aliud eft fpiritualis

* O d

!j

E

caftitas, nifi purior ,ac fincerior virtus; fin

autem purior, utíique & eminentior! contie

nens reliquas virtutes ,

quibus dignitate

——

$. IV-

præcgllit : hinc charitas nonni(i pudice Dco

4

—

1

Culturà cafütatis probi þüïorcfcunt Affe&us:prayi flaccent, 493

$. IV.

veticet. 2 .?n.quit fe /buiu:' epinionís autbo-

rem a[ferere , quia ficut eít caftitas , quze

fidem adfílruit, ita & converío eft luxuria,

QSuam cafitas fidem adffruit, car-

qua illam.deftruit: quàd fi malé caftze mu«-

k

—

PT ..impudz'citia deflruit ; &€9 male

lietis aflertum evangelio fuiffet infertum ,

elet , qui lilio non redolet

non tantam fortaífis fidem promeruiffet ,

€4flitatiss

quz propterea , zeque affirmat Cbrisium.a

$06

effe , neque reticet ,. fidem fiquidem anon

kter Sanatiruna Hoitbnsaliflerta

adítruit luxuria, fed deftruit.

.ex diuturno cum Magiltro Chriíto

Hinc prodigi filii frater querulus a«

A41l,

«olloquio , .ac altiüs inflructa :de

pud patrem fratrem accufat , eó quia cum

fidei arcanis ; adhuc quia malé cafta, licét

meretricibus fuam diffipavetit Íubftan-

«um Veritatelocuta , non tamen veritatem

tiam.

Filhus uus bic, qui 4devorauvit

ILuc. IS. 4),

vifaeftadílruere, flagrans enim ftudio ma.

fubflantáam fuam cum meretricibus 5 qua-

39.

nifeftandi populoSalvatorem pede folicito

runt facri lnterpretes , quanam fit hac

ad urbem feítinat , & «evangelizans conci-

fubflantia, quam prodigus filius luxuri-

vibus 'Chriítum , .altüori voce percurrens

ando confumpfit ?. & quamvis fenfus lite

fora , & plateas, ait. — Venzte , &f videte:s

.JOæ-æ.w-ga

teralis pre(tó habeatur , :sítque perinde

bbominem , qui dixtt mibi omnia , quacun-

fubítanüam íuam devorare, ac pecunias,

que fecs ; . nunquid 1pfe efl Chriflu 2 ded

& bona fua temporalia prodigere ,-ac dif-

quid ? quàd Samaritana non aperté homi-

fipare ; fenfum tamen allegoricum adfert

mnem , um quo fuerat locuta , Chriftum

Ürigenes , quiait : Jefcivi fl funt , qui

quavis amputata ambiguitate vocet , acfa-

xeo 3pMnitir.

teatür ? Notant SS, Patres Samaritanam

-«ivendo duxuriosà evanugelca detirine

fubflantiam. «onfump[erunt : quia «carnis

ionfultiffime non dixiffe hominem illum

indulgentes illecebris aqué mores pro-

Chriitum eíffe , tametíi ad urbem ftatim

prios, ac evangeliifubítantiam , feu veri-

cucurtiffet ., ut fui concives verum ipfum

.

tatem «corrumpunt

.

eít fiquidem verie

Chriltum effe crederent; quia cüm effet ipfa

tas chriftianz fidei anima , & vigor, &ip-

malé caíla , «quamvis bené differta noluit

fius evangelii vita , & ficut ;«DoGtor ca-

fibi hanc authoritatem arrogare , uá ipfi

ftus optimus eíft evangelii Iaterpres , & ab

effent concives fidem praeftandi:noverat ma-

ejus ;pudicitia quzdam «derivat in evanges-

lé.caítis , licét bené differtis , vix ab ho-

lij veritatem — hone(tas ;

ita é converío

minibuscredi ; ideo non eft aufahominem

focdé olensDoctoris luxuria nonfolüm pro-

ilum , à quo fuerat alté inftructa de fidei

priam devenuftat :do&ctrinam lafciviendi li-

myfterijs Chriftum adítruere , fed tantüm

«entià , ifed & ejus authoritatem , ;ac fi-

€oncivesmonere, :ut venirent, « vide-

:dem folet :apud homines imminuere , a-

rent , anhomo illeChriítus effet. Zentte.s,

pud quos fit veluti incredibilis Vétitas 4

£$ 'videte bominem , :qui dixit mibiomnia s,

h

quacunque feci : nunquid ipfe eff Cbriftu?

«quam :adítruere fatagit :deprzedicantis ime

pudicitia.

iHomil. 23

ubi Chryfoftomus «expendens werba illa .,

INutat enim fides chrilliznz debita ve-

324

» :-:) 30AP.

uunguidipfe est Chriffus ? ficfatur. — 24ni-

ritati 4 nifi.bafi fulciatur caílitatis , ni(i

madverre immenJam nulieri Jfapientiam s ,

«cultor aliquis pudicitize eam populos edo-

neque affirmat Chrifium efe , neque veticet.z

«eat : fl enim pradicantis defit .caítitas ,

wolutt fe bujus opinionis autborem a]ffereres.

tametfi evangelii adfit veritas , :non facilé

Cüm enim fe noviffet malé caftam., noluit

huic.creditur ab audientibus , non quia ve-

fe hujus opinionis authorem afferere ; quia

rítas fitevangelii , fed quiaafferatur à prg-

fi prima eum faffa fuiflet Chriftum , evan-

dicante, luxurie , .ac carnis ;indlilgente 1l-

gelium dehoneftáflet , cum maleé cafíta illud

lecebris3 quinimó evangelium , f1 ab im»

«omprobáffet; quia licet evangelium fit di-

puro prodeat ore , (zpé fabula audit ,

vino teftimoniofanctum , & irrefragabile,

quamvis evangeliumfit, quia fidem , quam

ac meraciffima veritas., adhuc tamen mu-

«aftitas adflruit, lafcivia deftruit, /&lae

lier Samaritana , cüm fe male caítam novif-

fet, prudenter timuit, ne fi huius veritatis

fcivi filii viventes luxuriosé evangelice do-

€ring fubílantiam .diffipant , 'unde Bafi-

author fuiffez , evangelii candor ab antiqua

lius Seleucien(s , loquens de lafcivis hisce

eius devenuftáretur impudicitia, neque eam

pradicantibus , ait.

Oportet evangelij

plenam mereretur apud homines fidem ob

diffcultatem proponi , €5 pradicatione:a Orat.4

focminz teítificantis impudentiam , & quam

evangelium damnatum tenere , quia tame

homines obtinent firmiffimam à fÍolis e-

etfi impudici Doétoris przdicatio «evan-

vangeliftis eximiis cultoribus caftitatis; alio -

gelium perízpe :damnet ; «oportet tamen

quin potuiffent ambigere ; an Deushoc i-

evangelicee veritati firmiflimé adhzrere ,

dem dixerit , quod lingua olim impudica

non quia :ab impuro prodeat ore przdis

fafía fuerat , unde fcité S, Chryfoftomus.

cantis, fed:

ZInimadverte immenjam mulierie. fapien-

quia veritas fit Spiritus Santa

dictantis,

djam, neque afirmat Chriffum effe , weque

. Qq4343

Verani de dfa&iö«f TOU& d.

Qu

*

494.. .

&

Diflertatio XX

.

ii

L

35

ia vQ.löde.?uxurïes fidem de(lruit, hanc

diciti.æ

3

quia caftitas atteflantis fidem

caftitas adílruit , uc fciré ob'ervat Anri(tes

Eltifirllät $3

quam téíl;monium deltruit lu-*

Mcdibiangnüs , cujus nomen ambrofiim fa-

Xuriaànütls.

Ea fiquidei. e(t callitaiis prae»

Lsc :..

pit: expendens enim iliud,

Mif eff 4

"

47 ,

rogativa , qua caíiis , ac pudicitie cu

ito«

gtlus Gabriel à Deo ad Virginem depon[atam

3 d

ribus firmam, ac innurabilem conciliataue

"W0 g

ï,u

ynam proponit quzílionem , cut

thoritatem , ut quó quis. eít (tudio caítita-

placuerió Nuümini noftram affumere hu.

Imanitatem in-utero feeminz maritalt vin-

tis arétiüs addiclus , eó fit fide dignior 5

L]

ac firmiorem adítruet fidem

L]

quapropter

cJio viro copulatae ? G cur de tali foemina

YTY*

pulchré D. Ambrofius caffitatem. vocar fo*

nalcivoluerit, qua virgo effet ? adpri

II

"

menutum fidei ,quia ita fidem fovec , & favet

rciþOndct Ambrohus., 1deo voluiffe. Chri-

ftum Deum , & hominem de femina na-

fuis cultoribus , ut cum fide , etiam ipíos

coronet callitas ; quippe ita credibilitatem

Íci , qua vinculo maritali effet. viro alli-

fovet, Stcallis favet , ut fidem coronet ,

ga'a, quia ut Ipfe loquitur ; Jecupletzor

fimülque fugs cultores exornet,

teila pudora maritus adhibetur ; qui po[jet

€f delere smjurtam ,

G vwindicare oppro-

Hacque ratio ,. cur caüifatisffiudiö-

.

j4»

Ío firmiüs credatur

L]

. quia caftitas fidem

brium , f non agnojceret Sacramentum:zs ,

eít óquidem maritus quisvis exactor. uxo-

pfOlTlOVCC , quam coronat,

Idque cau-

ri calltatis, — & fedulus ejusdem explo.

Íz fuiffe cenfent plerique ex Patribus , 'cur

fator ; ideóque, ut locupletior effet pudoa

cum duo jam Íupra triginta effluxerint an»

ris teitis , maritus adhibetur ; qui í1 non

ni ab afcenfu Chrifli in. ccclum íuum ]Jo-

annes evangelium fcripferit , cüm ab aliis

agnofceret facramentum , pollet injuriam

delere ,

& opprobrium vindicare

?

*

ted

tribus Evangelitlis , Luca, Marco, &

Mattheo tuerit jam. promulgatum : — an

quia myfterium agnovit facramenti , teilis

UL

fi: locupletior intemerati pudoris .

Cul

non ab hisce tribus jam fuerat. fufficien-

ter Ícriptum ? cum in ore duorum , vel

propterea fit. fides eó firmius adhibenda, ,

ä

trium teítium firmiter dicatur omne vere

quo intimiüs lacramentum agnovit , &

[ jum, I,

bum ftare,

. Quod Ííi Evangelife ea

Vl2

eum hominem de virgine natum. cog-

novit 5

cüm flit omnis maricus fedulus u«

duntaxat ,i"crip'fcrunt » Que divinus diclas

vit Ípiritus ,

xorig calliratis exactor,

,

Sed cur de vir-

qui nec falli poteft , . nec

nos failere ,

gine naíci maluit Deus homo ? ait Am-

unius duntaxat Evangelifize

broítus,

fuffeciffet teflimonium , ad fidem adittue

Qruid ? quod eiiam fides Maria

-

endam

L

verbis major adjctjeitur ,

O

v

' m:endzzr:j C4M -

P

& ut homines in obiequium e«-

54 removerur £. ceuict Ambrolius , my-

vangelicz veritatis fe flecterent ,

ac fit-

miier | crederent.

ficrium incarnattonis diff.ile videri, cre-

Cur igitur Joannes

^a3

r

polt tantum temporis fluxum evangelium

ditu , & propter

cuater locuples | te-

à tribus jam Evangeliitis fcriptum , & pro-

ftis affumitur coaceptionis zque ,. & Na*

tivitaus filij, verbis eaim Mariz

kyzcyy

pystat

fi$ ,

mulgatum , voluit & ipfe (cribere ? quag

& Virginis 6mul fides adhibetur de arca-

fiducia animum Joanni fuppeditavit ,- ut

qua. ultra humanos oculos viderat de $tere

no incarnationis- myflerio ,

& memudacii

na , ac inenarrabili Verbi eeneratione fancte

caufa removetor , íeu pudicitie ja&ura.:

eatenus voluit Deus homo in urero con-

prafpmpferit mundo credenda tradere cit«

tra ullam dubitationis umbram? ait Theo-

dus, .1;

cipi Virginis , & & Virginé Matre naíci ,

ut manente virginitatis inteorirate , om

philactus Chryfoitomi doctriaz bibulus hac

"

nis removeretur mendacij caufa

?

& cum

iuper quzítione in prologo ad Matthzeum,

^

poit Evangcli(tarum obitum 1

uperítiti Joan-

effet m.yiïefiu)m incarnationis Verbi ardu-

ni fuifle evangelia ab alijs fcripta, extradis

um creditu ,. verbis Virginis Matris ube-

riot adhiberetur fides , que in obíequium

ta , an effet , quid ijsdemaddendum: verba

H

Virginis adítruentis , & parientis intelle-

Theophiladi funt ; Referumt ,. quàd poff

*

Qum' cgptivarcz

?

quia ficut jactura pudi-

mortem. Evangeliarum fuperlita . Toanná

citiz fidem deítruit ; hanc intemerata vir*

4llata fuerint. tria evangelia, ut vVideret e4 ,

nec ullus inter

atque judtcaret , num illa vera fcripta fuif-

ginitas firmiüs adliruit ;

homines potuit teftis accerfiri , qui. effet

Jent.. Joannes autem , & ipfe ampliorem a

omni exceptione major , & cui propterea

verttati grattam fortitus adimplevit quae

eífet fides adhibenda absque ulla falfita-

cunque ; hoc idem etiam repetitin prologo

in ipfum ]oannis evangelium , ubi etiam

tisfüfpicione ; & mylterium . incarnatio-

"s

fubindicat caufam , cur allata fuerint Jo-

nis , quoderat intellectu difficile , fieret

| A

creditu facile. ex téflimonio virginis mat-

ánni , Lüce, Marci , & Matrhai evange«

ris fidem adílruentis , & filium parien-

lia, quia fcilicet Tamnes erat mundo corde ,

tis ; nimirum virginis matris Augutlitfima

feu yirgo , unde & arpliusnotine Dei do«

num concreditum «fl.-

authoritas ad fidem adíltuendam de my-

Ex eo igitur alia

tria fuerunt evangelia Joanni extradita , '&.

fterio incarnationis mndubia eft. , quia exi-

à Joanne approbata , quia cüm fuiflet exi«

mia ejus puritas , & inremerata -pr'oz'äfus

virginitas fidem adftruic ,

qua fortáífis

mius caítitatis cultor uberiüs fuo tuffragio vi«

fua eit eorüm iide;n tþlcitc 3 qui aliqua

nuüflet , ii à ;af?zura dehoneitaretur pu«

dubi-,

r "RD UGU aecn m DP TIECGS CEEPPEPEHTET , N

. ï 4

X

C uiturá caflitatis ptobi eüïerefcdht Affe&tus: 'pravli flaccent.- 49;'

dubitzitionis pmbrä fortaffis inficiebantur :

poteftas, que datur filijs Dei, ut fiant, feu

unde ad omnem amputandam fuípicionem,

conferventur, .ac perficiantur in Dei filia-

tioné; callitas enum reliquas fovet virtu-

&t ad firmiüs fidem adilcuendam Joanais ca

[litatis cultoris accerfitur fuffragium , ne

tes, quas ornat, & coronat : hinc ícité ex

OrA£F, .

i

mens Evangelium legentis amplius nutatet,

clamat Bafilius Seleucienüs ; o quanta con-

B

truit, non

quia caftitas atteftanus fidem adí

tinentia. dignitas! quanta caftitatis coronal

dicitur callitas corona, ac digniz»as,quia cum

quia S

piritus[an&tus veriora Joanni dictave-

titid

uàm aliis Evangelitis Chri(ti. geíta,

.

rcliquis virtutibus etiam ipfam gratiam , &

non enim poteí

t Spiritus fan&tus fe iplo ve-

charitatem dignificat, ac coronat; qui igi-

tur filiusDei efl,adhuc pié pote(t ambire hanc

rior eíle, cüm fumma fit ipfé veritas; fed ad

dignitatem , ac coronam filiorum Dei; elt

ampliorem duntaxat veritatis gratiam; & ad

Li&i de Pud.

fidem uberius ad(trnendam ab homine ho-

fiquidem Pudicitia aic Tertullianus : Zosor

-caPn ï.—

minibus, accerfitur caftitatis cultor Joanunes,

corporum, decor [exuum, integritas [angus-

nie, fides generis , elt caltitas, decus corporis,

qui homo homines doceat Evangelium, cum

x*

a

f

Lj

inter homiues caítitatis przrogativa pluri-

& integritas omnium virtutufn ,

ipfius

h

müm fecum adferat momenti ad. fidem ade

Dei filiationis: dc propterea datur matis ;

exDeo poteílas ; quà fiant beneGicio calfti-

firuendam: quia igitur Joannes ftudio fue-

rat femper addictus caftitatis, GC virgo per«

tatis, ejüsqüe culturz filij Dei int

2riores,

;-

feveraverat, nberiorem notitiam,St amplio-

ac perfectiores; quia cultorcs caftitatis non

