'laborem 4 non fine timore Hebrzorum ,

— Tu praceps ad mortie iter ,. tu janua

f

letbi.

quorum formidinem abigere fuis nitebatur

f

Debboracontionibus ; & prafertim precibus

Corpora commaculans auimas in. tar-

[

ad Deum fufis.

tArA mergü.

Siíata vero hoftiam Dux curru fubli-

a*

Al

[

Veneri mortem cognatam effe indicabat e-

mis, auro confpicuus, gemmísque corufcus ,

tiam prifcus ille Romanorum Ritus , quo in

l

€zdes fpirans vultu ,ac minas , ad pugnam in«

Libitinz, fano, quz Venus putabatur ; ea ve-

vitat Baracum, qui victorie minimeé dubius

numexhiberentur, qua ad fepulturam per«

fuos ad pugnam excitat ; novóque fubeunte

tinerent , ut notat Plutarchus , inquiens :

roboredat animos , & ad bellicam fortitus

V. s

Quid cau[eefl , quód in ede Libitines qua

dinem fingulos cohortatus unà cum acie ino

ad fepulturam pertinent , veudere «"Onfueute

fiructá, cujus in meditullio erat Debbora

vunt ? Libitinam nibil aliy2 if Venerem

militum hortatrix ad pugnam; fe & monte

efje exiflimantes, lmóprs alijs funeris in«

demittit in Chananzos , quosfortker, &

itrumentisVenus venuzOffert fuis fe&tatori-

ferociter aggreditur , fibíque ferre, ac bel»

bus, fi probé fpeG«ffius, in femoribus ca-

licis inftrumentis viam aperit p« obftantia

)u caf, |

piftrum, quo4«fnortem inter blandimenta

impedimenta,

Pugnat etiam pro Hebrais

Yderum 1

trahunturVeflerei , ad patibulum inter deli-

contra Chananaeos codlum ipfum nimbo ,

4itid,

l

ciasesefluntur. Idque fubindicat Job inqui-

grandine , fulgetris » ac fulminibus przeunte

6 Y5, "verf, enis: Operuit faciem ejus cra[fitudo, &5 de la-

prefertimAngelo diítricti gladij fulguratione

2?0

zeribus ejus aruina dependet , feu ut notat

terribili, Chanangorum cuneos primó im-

t:

- D. Auguítinus in Job : — £ fecft capzflrum

petu difrupit Baracus , agminum ; ac turma»

u

fuper femora , quamlectionem ita fledlit in'

rum diffolvit Ordines, ut fluctuarehoftium

noítrum fenfum:? Ur libidinibus fuis colliga-

acies inciperet, ac paventium Chananxorum

vetur , quo vinculo. duceretur Ad mortem ,

legiones terga vertere , mutuóque fe con-

qued fi in fepulchretis meretrices latent ;

fundere , contremifcente fimul terr2, nutane

mors fub mulierculacelatur , & abíconditur ,

te folo, & fremente Cifone; colo quoque

Homil. 4,

ut notat S. Chryfoflomus , inquiens:; AMere-

tonáante : Sifara veró cüm fruítra turbatam

ad popz'tl.

trix amare nefcit ,. fed infidiatur tantàm 5

aciem reftituere niteretur, aureo cefilijt cur-

adntiothb,

; EM,".

venenum babet ipfiu« ofculum, Gftoxicum os

ru , fugam defperatis omnibus fuifit , quarmn

t

pernictofum. — Sin veró non flatim apparet ,

& ipfe pede(lrem arripuit,

propterea ipam magia fugere oportet , quo-

In'ea veró fugz feftinat

lone ad 'tenfo-'

;g

39.

niam obtégit perniciem , &6 mortem occul-

rium defertur Hiberi natione Cinzi , qui

?£4t.

fub pellibus habitare confueverat , & huic

»

27*

Mortem igitur, qui horret, muliere

uxor erat Jahel,

Uz,cüm maricus unà cum

cula exhorreat familiaritatem, ejus non (fu-

fervis domo abe

L.

et , Sifaram excepit hofpi-

beat domicilium , qui fepulchrum refugit ;

tio : fufpicata tamen eum à malé pugnato

nil veneno lethalius , nilque noxius fceminá

pralio illuc fugiffe, metum omnem deponit,

adblandiente ; teftis accerfitur Sifarz lacteus

eümque blandiffimis verbis invitat, utfere-

hauftus , & dulcis fomnus : hiftoriam hicte-

ficiat , utque laterettutiüs in abílruftori 1o-

yudicf 4e

cenfeo, — Jam per annos viginti ingeniuerant

coftragulo operit, Priüstamen quàm fom-

Hebrai fub Jabini Aforzorum in Chanani-

no indulgeret fitim, quam anteacli labores

tide Regis, ac fupremi ejus copiarum Ducis

fuccenderant, petijt extinguere , séque parum

Sifarz acerbiffimo jugo , ac przdura fervi-

reficere hauftu frigida,

Jahel veró non pee

tüte, Floruittunc temporisDebbora vidui-

titam aquam exhibet , fed exutre coríaceo lac

li laude commendata , quaque poftvirum é

recéns expreffum in Phiala porrigit ; quá ex-

vivis fublatum unicé fe Deo mancipaverat 5

ficcatá , alto fopore captus indormit , fed

| quam propterea Deus fpiritu infignivit Pro-

mulier , cui Sifara fidebat fumptis animis

ongum

phetico : & nonad refponía tantüm , & jura;

ultura Hebraez gentis hoftem pral

accie

Affcüus avellendusá mundi delicijs,neiftz nos 'e-vellant,öltä.v' | 139 |

ls

fermonibus ,unde Sapieds monet. F* mi, provrburo

accipiensclavum ferreum , quo tabernaculo-

rum deníi funes folo depungebantur , art-

fite lallaverint. peecatores ,| me acquiefcas

m

£, — Ohquot monítra inuna latent mulier-

reptóque altera manu fabrili malleo , inceffu

j

*

molli, & quafi fufpenfo (e ad fopitum Sifarae

cula! quot ferz ftabulantur inunico allicien-

tis foeminz fina! quot bruta in una feviunt

1]

caput.defert, clavámque eiinfigens, & pa«

xillo ferreo validitfimé percutiens dormien«

adblandientis fceminz gremio ! fub larva

la

tis tempora trajecit viríque caput terra af-

blanditiarum feritatem contegit , & ferarum.

H

omnium occludit antrum , continet fpelz»

fixit$ & Silara, cüm à foemina cutam fperaret

um,

vitam , feralem invenit mortem , foemineis

Sitiunt hujusmodi muliercula ama-

j

fiorum fanguinem , quem ebibunt , fimülque

ille&tàs blanditijs , laCteáque captus dulcedi-

d

ne: frigidam petjerar, & la&teum propina-

petdunt , ut fcité fcripfit 5, Chryfoftomus ,

inquiens: Quemadmodum Venatores retibus

Homil.t44

-

vithauftum, equam petenti lac dedit , & in

Ad popul.

le

exten[is fyloeffria animalia immittere aggve-

Anïiofbo

:7'udic. $.

Pbiala Principum obtulit buzyrum : Ícilicet

1

lactis lorem, & butyri pinguedinem obtu-

diuntur , ut ipfa jugulent : ita & meretrices

li

—

fierf 24

gofiquam la[fcioie pennas undíque extenderint

lit,

t

uàm infané fidithomo improba fcemi-

peroculos,& babitus 8f verba , poffeatn fuos

3»

nz! quam ftolidé £ecuritas vitz blandiend

anijciunt amatores ,& lsgant , non prius abfs-

[

concreditur muliercula ! cüm hzectunc vene*

mentes , quám ipforum eruorem ebiberint , n-

s

num infundat , quando lac propinat; aconi.

féltantes pofimodum ,. && ipforum flultitiam

earpentes ,€ multumtle ip[is vifum fundentes.

tum exhibeat, quando buryrum offert : quàm

uis adeó delirus, & à mence alienus

)

noxia fgeminarum blandimenta , que cüm

A.

selit mulierculz fidere ; cujus illecebra foc-

oreoículafigunt, lechalia infligunt vnlnera;

lac, & mollitiem butyri videntur porrige-

cunda eít malorum omnium parens , plüs-

que mocrotis , actriftitizs habet, quó plus

re,& arma gladios, ac tela vibrant,quibus eà

í2viüs interficiunt, quó blandiüs viros ille-

cenfetur lztitiz przfeferres ridere videtur,

ä

fed rifus lu&tumadfert ; fi enim ictu rrajecta

xerunt, AMolliti funr fermones ejus ficut. ole-

þf:zlm. $44

NNon dicas blan-

in prelio pugnantis militis przcordia , riium

um , &5 dpfi funt jacula,

dimenta effe , quibus mulier virum allicit;

quandóque attuliffe afferit Ariftoteles; neque

latum unguem à vero difcedimus, fi rifum

fed lethalia nocumenta, quibus blandé ene-

ä

cat, Mellea fiverba. profert ,. fellea funt

mulierculz $ vulnere prodire dicamus : ab

ictu lethali rifus ifte oritur , quiaà fucataex«

jacula , qualia vibravit , blandum quidem,

fed exitiale Fenelle pomum, de qua Carda-

otitür,ac mentita voluptate;rifus eft, fed quo

Lib, 12. c4.

anima fauciatur , ac eternüm triftatur, & ri-

36.deverum

nusait; quot gemmis corufcum, tot fuiffe

"UATICE,

fusinflicti vulneriseftargumentum ; & quà

infidijs refertum , ut tetigiffe , fuerit perijf-

Íe ; quia erumpentibus ftatim jaculis curio-

latius quis cum adblandiente ridet muliercu?

Ja, eó lethaliüs fibi inflictum prodit vulnus ;

[us infpector Rennethus RexScotorum mul«

tipliciter vulneratus, & fauciüs perijt.

quo lztiüs exhilaratur , €ó latiüs fauciatur,

Olim meretrices confueviffe urbem cifcuire

40.

Hac eft indoles venerez voluptatis :al-

i

licit ;ut interficiat ; blanditur , ut vulneret;

allecturas cantu , aclyre pulfatione incautos

ampleétitur , ut fuffocet ; mellea loquitur,

juvenes infert Oleafler ex verbisifaie, —$s-

Cap. 233

utfelexhibeat; dulcia offert , ut venenum

ne citbaram circui civitatem , meretrix ob-

4ye rf; l.fc

fundat; philtro laciat , confopit , ut peti-

Jivioni tradita , benà cane, frequenta can«

zécum , ut memoriazui fit: qu& verbaexpen-

mat, Quot monítra, quot mala latent fub

latva emenritz voluptatis! cui calamo lar-

dens Oleatter fubdit : — Putarem quondam

|

meretrices eblivious tv aditas bac fectffe , cum

vam detrahens S. Petrus Damianus , allo-

&pifl. 55.

ad bominum memoriam vedire vellent , cir-

quens inulieres viros blandimentis allicien-

tes ait: Juzereavos alloquor pulpamenta diae

«uiffe videlicet Urbem ,cantando , tf pulJando

Jyram , at amatores ad fe provocarent : íed

E

boli , projettio paradifi , virta mentium ,gla-

/^

dius animarum , Aconita bibentium , toxicA

Abifynos extorres & civitatibus , & oppidis

exclufiffe meretrices, & decommuni zrario

convivarum , materia plorandi , occafio pe-

veundis Vosinquam alloquor Gynecea boflis

fuiffe ijsdem neceffaria ad victum miniftrata ;

Athe-

antiqui ,upup , ullule ,notlue ,lups , [angui-

illius gentis produnt monumenta,

nieníf

é

itidem mal?olentibus mulierculisin-

Juga s affer . affer fine cefjartone dicentes ,

venite , atáque audite [corta , proflibula ,

terdixiffe templum ingredi, refert La&tan - Z4P, s, eag,

20

tius, Imo etiam filijs meretricum fuiffe in-

fentina ,uolusabra porcorum pinguium , cubi-

Dettier. 23

lia firituum smmungorum , wympba , Sirena ,

greffum prohibitum facrain loca , habemus,

& caufam explicat Clemens Alexandrinus

lamie : hiscenomenclationibus mores pin«

Adbort.ad Gentesinquiens : Szgntgficat eum,

git muliercularum eblandientium , quas la-

miarum informi formà claudit,

In fabulis

qui pro wno folo , qui eft Deus smultos fibi fal-

fo nomine adfcribit Deos: ficut ies qui na-

fiquidemlamiz funt monílra, umbilico te-

nus muliebrem przfeferentia fpeciem, deor-

tu5 efl ex meretrice ,. multos adferibze fibi

Ratres propter "eri patris sgnorautuam.

fum ferina, mammis lactantium more pro^

tuberantibus; fedeos; qui lamberent illecti,

Qui enim verum patrem non agnofcunt 5

devorantia? fymbolum fané malz adblandi -

fubíidia petunt ab €o , qui -mi;zi;n& eft pa«

entis foeminz;allicientis mollib?vgrbis,lacteis

'gc'r.

$

Ex

—

Verani de dfeiiibne Tonn I:y

140

Diffextaüö VI

En akd»quale ihducit venerea voluptás

t

4

quam minüs cauti lubrico pede delabuntur,

Ícelus, quàm grande infert ipfa damnum,

Verüm quid mirum, fi lHfrael procubuit in a«

q» 4

cum etiam arceat é facris templis, prohibeat

dorationem Beelphegor , cüm ad tantüm fce-

ingreffum adverum Numen , lumen extine

las filie Moabitidz per lenocinia libidinis, ac

n

guat recla rationis, & ad turpia trahat idola ;

blandimenta luxuriz eum incitárunt? Quid

& ne mentiar , pergamus pede folicito, fefti-

non valent mulierüm verfutie , cürn vel eae

natóq; greffu in Setim,ut clariàs hunc intuea*

rundem inaures in manibus facerdotum eos

mur delagfum à vero INumine ad foeda idola,

dementent,ut à cultu veri Numinis deficiants

viam fternente libidine, 7Morobatur autem eo

Numev, 2 5.

etenim velipfi facerdotes mulierum fuafu ex

zempore Ifraélin Setim, & fernicatus cff popu-

earundem inauribus idoium fibi conflarunt ,

lus cum filiabus Moab : nontamen putes, fo-

cui cultum proni exhiberent, Quid nonten-

lius libidinis luem graffatam: fiquidem non

tat,quid non valet mulierum petulantia ? cümr

quievit I(raél poft foeda patrata fcorta, fed fi-

etiam à fuiis facerdotibus vitulusadoretur;

fiex mundo muliebri, annulis,inauribus, relis

liz Moab, que blandimentis jam fuerant au-

eupatz filios Ifraél;eos (ecum traxerunt ad fa-

quisgjue* a(u)reis ornamentis fufi conftruatuts

ïN;fmr. 25.

crificia: pergitfacer textus, P'ecaverunt eos

ad faerificia fua, . Quod. Ifrael cum filia-

$. V.

bus Moab foede fuerit coinquinatus infrmi-

FEflus libidinis non folim marinos

tati forfían poterat dari carnis , urgente pra-

fertim concupilcentiá,cui Moabitarum blad-

emulantursin Scyllo ]Eapula.f, ö-Charyb-

dis vortices minis cautos ad naufragium tva«

dimenta plurimum fuppeditaverant virium 2

at quàód vocentur ad fua facrificia , debuitid

bentes y fed G sebennales aternüm tor *

líraéli horrori effe; cum blandimenta puella-

quentes. Proinde omnis ab jjsdem

A

avocandus eft affecius.

rum irritamenta fuérint tanri flagitij; Qccra-

men nontremuit populus Dei , nonexpavit,

Uàm rapax, quàm foetidum , turbi*

44

tametíi ob erectum olito aureum vitulumDei

Q

dümg; fornicationis flumen,cüm Eu«

ro ocyus in vitiorum omnium effluat

vindicis fenferint poenas trignta millia, qua

jubente Moyfe interfecta eeciderunt: mirum

fretum! Excurrit flumen hocce per plura fce«

tamen , quàd cüm cruenta clades memoriam

lera: fiquidem poft fornicationem diffluitin

refricaret fuperítitum , adhuc hinon exhor.,

hortos nefandz voluptatis, ingreditur lucos

ruerunt ipfa nomina idolorum , neque

flagitiorü, lambit templa idolorum, excurrit

minüs oblata ijsdem facrificia! Verüm &illi

ad facrificia deteftanda, defluit in cultum proe

unà cum laícivientibus filiabus Moab , com-

fanum, donec in amariffimum mortis fretum

L

.

federunt , & adoraverunt Deos alienos

faos infepeliat afleclas ; & Venus ; quz in fa-

& ne putares , paucos duntaxat lapíos in tam

bulisex tumefcentis marini fluctüs fpumafere

atrox flagitium , vel femel tantüm , &

tur nata, exitium parat;ubi fumpferat ipfa in-

itium : caveant ab hisce venereis litoribus;

ad breve tempus , pergit facer textus , &

ait ; ixztiatisque e[ft Ifraél Beelpbegor : en

qui proculà flu&tibus obítrepentibus , & nau«

ad quanta. fcelera ,

& flagitia una libido

fragio velunt abeffe, Infauíta femper fuére

pertraxit lfraélitas ; poft moechiam , non

hujusmodi littora ; cüm tefte Juftino ex Dro-

Lib. 8,

787

Íolüm facrif&cijs inzerfuerunt Moabitidum,

go moris fuerit Cyprijs, ut Virginesante nu«

77

verüm etiam comederunt cum eis; & quod

ptias ftatutis diehus dotalem pecuniam qua«

deterius procubuere ante idola, & defece-

fiturz in quaftum ad maris litus mitteren-

runt à Deo poít tot fufcepta beneficia : &

tur pro reliqua pudicitia libamenta Veneri fo-

abdicatá veri Numinis relegione, falfz Moa-

luturz, £occe qui venercum enavigant z«

bitarum fe&z turpiffimé fe mancipárunt ;

quor,naufragium non declinant in Syrtes im-

[

Pfa/l',;o;.

hinc David ingemiícens , ac repetito fingultu

pingentes;vel Scylla fcopulos,aut Charybdis

pracidens verba , ait ,. initiatisque eft Ifrael

vortices fubeuntes; non enimalió traijcientes

Beelpbegor , Íeu ut vertit hebràica transla*

hoc zquor naves folent libidinis aqug perdu-

cere ; cam influant ipfz in abyffum,;utitur D,

Seragu, :4;3

tio , & adbeferunt ipfi Beelpbegor , non fo-

lüm flexo poplite , falfa coluerunt Moabi-

Auguítinus de tempore hujus merfionis nte.

tarum idola ,fed affc&u adeo arl? ijsdgm ad-

taphora inquiens; Ilj miferi [unt ,quorum cor«

heícre, ut divelli ab illis non poffent ,. ma-

da carnali concupt[centia funt polluta , quia

gittri fa&li novorum errorum ,. ac fupertti-

etevnas merguntur in penas: caflitas entem au«-

[2

vikt

r

atis,

tionum 5 quiante fuerant difcipuli v

gelica efl vitas caflitas cum bumilitate Spiri-

feu veri INuminis , & £nitzati funt Beelpbe-

us Santli saerchitur hbabitatiouem , QUATI CX«

gor, & comederunt facrificia mortuorum , 69

pellit immunditia libidinum., Quorquot pela-

Pfal, 165.

arritaverunt eumin ,zdz'nvemi(mz*-bwfuä; )9

gam impuritatum traijciunt, fretimque e-

muultiplicata eft ineivuina,

navigant fodarum- voluptatum , efflante

43«

Enad quz nefanda ícelerz, ad quam ma-

Euro concupifcentie ad imminens ducun-

lorum congeriem blandimenta foeminarum

tur naufragium , poenas fuübituri üunquam

traxerunt populum Dei , Gentem fanctam,

finiendas, nifi meliorem ebibant mentem ;

i6,

genus ele&tum ? O fornicationis voraginem

in fartagine ferreaebullient, qui veluti pifces

nunquam explendam ! eft fiquidem vorago

in aquas enatárunt libidinis ; neque abs

icelerum omnium putidiffima fentina , in

re hoe videtur pertinere fartago illa ,.

cujus.

E

Affe&tus aïellöhciuä àmundi delicijs, ne if nos evellaät,&c. Mi

tujus apud Ezechielem fit mentio, . Suwe

z

enavigant hujus flu&uantis vita : Gq/uidem i

tibi fartaginem ferream , qu& verba expen-

affueta , vel ab incunabulis Venus procellis,

dens S, Betnardinus Seneníis ait : Cur son

Tom. , 6,

nonnifi infamia fpondet naufragia , quibus

29.

eimeant ab extremo ,€6 fempiterno fupplicio ,

ad inferos detrudat , quosipfa dilexit, & il«

quod poft banc vitam manet libidimofos ?. u-

lexit : imó ita ex aquis fingitur orta Venus ,

x*

dunt quidem, &6 lafciviunt in pelago fuarum

ut veré Orco , & Acheronti comparetur :

voluptatum veluti pifces , vel in maris [alo ,

quia ficut quidquid Acherontis cymbam , &

el in fluentorivuli enatantes z. at fignum in-

Orci januam ingreditur, nunquamegrediturs

quit Ezecbiel cap.a4.. eff dotutii Ifraél , propé

ita ubi quis meretricis lares ingreffus Veneri

eram rivuulis, aut littus maris , qua prfces

adheaíerit; difficulter à fiau divellitur ejus«

Jufitant, fignum erexit divina juflitia ,. ut

dem, huc fpectat illud Salomonis,

Et ad Prowsrb,

aminaci [peciro lafcivientium compefcerez in-

inferos femite zlliut s omnes , qui ingrediuns "vtrf.28,

temperantiams [edquodtandem iflud eff fupe

r ad eam ,on veuertentur , mec appree

RUP EE

plicium ? Sume tibi dicitur Propbete fartagi*

bendent femitas vite , nimirum ut procli-

nem ferream s| ea ad con[etium veffrorum

vior ad Venerem pateat aditus, difflcilior fit,

lufuum, ac deliciarum 0 miferi pifces ferrea

exitus ; quia propriz falutis oblivifcuntur,

fertago gebeunalibus flamimi inarde[cens e-

qui meretricis adeunt gehennalem domum,

Aullit; in banc à mari, rivulógque buju [2-

ferviüntque libidini , & nonnifi difficulter re-

€uli transmigrabitü ; flamma pofl aquae,feme

fipiícunt, unde Ofea, No» dabunt , inquit , C^f« $*

piterni eruciatis, posi fugaces delicias , mo-

cOgtt ALHones (uas , ut revuertantur ad Deum

enentaneasque volup

tates excipient amatores

fuum. Quid? quód tam facilé propriz fi-

sunndt.

ant immemoresfíalutis ? 2uia fDiritus forni-

4j

Terrori ingerendo , juftóque incuti*

CALODum $n sREdIO eorum,

Conclamata

endotimori aptus eítnexus, quo impudicz

videtur eorum falus,qui Venetiadhzrentes fe

^

Qd AK EE

mulierculz inferno adcopulantur,& nectun-

libidinibus proftituerunt,

turgehenna: rei firmanda acceríita exempla

Acheronti etiam pariantür i»mpuxdicæ

"

47«

fuppeditant argumentum ; ut omnes , quot-

mulieres , que opes omniam dementium ,

quot ad traijciendum hoc libidinis fretum à

amantium devorant , deglutiüntque , nihílgg-

blandis invitantur firenulis , ab ícopulis , qui

ijsdem rellituitur,ni(i tormentum,& crucia-

ad naufragium in hoc pelago voluptatum ob-

tus: quàm reclé igitur domus meretriciss -

viant navigantibus, avocentur.

Mente vol«

gehenna dicitur , cüm ibi immundi non de-.

"-

vant , altiísque imprimant hos ferales fco-

fint fpiritus , feu impura cogitationes , vo«-

pulos , in quos impingunt ad infame nau-

cétque S. Chryfoftomus, domunm meretricis-

Gfomil; $ .

fragium , qui libidinum fluctus enavigant :

immtundam Diaboli offcinam : (iquidem ha-

-Mastho,

etenim gehennz lares , meretricis domibus

bet ibi tartareus fpiritus fua inftrumenaa 5.

. &quiparantur , eó quianeminem excludant,

quibus gladios cudit ad vulnera infligenda ;

forésque eorum pateant omnibus , nemi,

retia nectit , ut juvenes aucupetur; fuosibi

nem repellentes , nullum reijcientes , fed

prodit cantus , ut homines alliciat adretia ,

emnes in exitium invitantes ad ingreffum , ut

& decipiat , deceptósque trahat ad tartara,.

WA

4

Serss, Yor,

- obfervat D, Auguílinus , inquiens.

Pro in-

Quinimó cubilia (unt doemonum meretricis.

de £einpore

ferit ponitur domus meretricis , quia nemi-

lares , fi accerfitum audiamus $, Petrum Da-

uem repellit, 68 omnem zutrantem ad fe trabit,

TEpIf g g

!

mianum, nos alloquentem : 4Mudize sie s ,

Y

GLadíerens argumentum ad id evincendum ,

feorta, proffibula , cubilia [unt [Birituum ime

fubdit: quia ignem inferni babet domus me-

euundorum ,. liberiüs igitur ad hzc avolant

vretricis.

Eít fiquidem gehennalis ignis ,

immundi fpiritus cubilia, ceenum quippe ut

quem libido fovet ; erumpit & gehenna , ut

Íuesamant , quiaut recte S, Chryfoftomus

? PfAlm.ueng, :

adorcum trahat, quosinflammat ; e€ó enim

quemadmodum ubi efl cenum ,. eà porci con

-

':

1

revertitur , ünde eruperat; éümque domus

currunt 2 it& ubi funt mieretrices , €8 mergs

y

i

meretricis gehennalibus hisce foetidarum li-

zricia carmina , ibi congregantur demonues,

u od

bidinum ardeat flammis , quibus miferé cine-

Certé ante Satanicos hos porcos pretiofiffi-

refcunt , quotquot infelices imitantes pyraue

mas proijciunt margaritas, qui fuas ipforum

ftas , hunc circumvolitant ignem , & hos in-

animas pro viliffima, ac impuriffima delecta-

grediuntur lares ; quis domum meretricis

tione doemonibus proctlcandas exhibent , ac

gehennam non dixerit? fed quisadeo fatuus,

fpurcitiz luto imergendas proftituunt inlu-

ut lubens , ac volens fe in gehennam pracipis

panaribus, Frequentantturmatim lupanaria -

tem agat, inferorum pcenas eternüm fubi-

immundi fpiritus,quia meretrix,ut (cità atti«

turus ?] & tamen adeo infaniunt hanc fre-

git S, Ephremus Syrus. — Caz

7

jj^

Ad»

quentantes meretricis domum , utvel viven»

'/ 4 DidäO!i qu I*,ra&

quia nimirum in favorem metetrix

petforat cer[us im-

tes gehennalibus pcenis fe adijciant : traijci-

Diaboli, ejüsque caufz patrocinatur,

quia per probas mwa

unt libidinumaquas, quas innatant, fed ut

metetricem acquirit nequiffimus fpiritusius "eres,

|

ijsdem mergantur ,detrudánturg; ad inferos.

46*

adanimas eorum , qui (iverunt fe meretricig

NNon me latet , commenta Po£tarum ,

blandementis irretiri,

Hzcque ratio , cue

Venerem finxile ex fpuma flu&tuantis zquo»

merettices fulcire, ac fuftentare infegp m di-

ris natam ; ut quam procella enixa eft, time.

g

cantur, €ó quia ftipatashomipr;m multitudi-

FProverb s.

tent quotquot naufragia declinaturi , fretum

nes ad pehennam pertr ghv,m

omon

Verani de Affeciibus Tom. £,

z

,.: hinc $al

*verf. ,

d

Difïertazio VÍ.

[

mertetrice, ait, gedereju defcendunt in mor-

ret,móxque evaginatis gladijs, nudato ferto,

zem , & ad infevos greffus allius penetrant, ubi

omníque populo proludente lachrymis fune«

hebraice legimus ; & ivfernum grejfu« ejus

ti fuo, pallor imminentis mortis , pavórque

| W

fuffentabust , ideo meretrices dicuntur in-

fingula funeftárunt,dixítque Moyfes adJudi- sey g,

fernum fuftentare , feu implere;3 quiahomi-

ces IHírael;Occigat unuiquique proximos [uos,

nes illicijs, ac blandimentis trahunt ad or*

qui initiati (unt Beelphegor, | Sed prolatà,

cum , qui fortaffis nutaret vacüus, nifiim-

fimülque audità hac mortis fententiá non ta»

purz mulieresingenteshominum multitudi-

menriguit libido;non palluit , nón ingemuit;

nes illuc deferrent, |Hacque ratio ,. cur $.

non ejulavit, nec inducias petijt,quibus füuum

Ephremus Syrus improbam mulierem fcep-

poffet fcelus expiare 5 nil cogitárunt Ifraélitze

trü dicatinferni in tractatu adverfus impro«

de fepulchro fodiendo , nil de Deo,quem la-

- basmulieres , ubiait , quideff mulier . jwve-

chrymis emollircnt,precibüsque fle&terent ad

gt

:

num perditio , fceptrum inuferni.

veniam , fed adhuc eó devenit libidinis petu-

54

48.

Quod íi Perfarum colim mos fuit, ut

lantia, luxuriz infania, utfacer textus dicat ? -

fceptrum in pietatis tefferam , & clementize

Et ecce unus defíljs Ifragl intravit coram fra- Numer.25.

argumentum exhiberetur , ut Eftheri ; op-

aribusc fuis ad fcortum Madianitidum ,viden:

pofitum hic contingit , quia Satanicus Affuc-

te Moyfe ,. && omni zurba filiorum Ifrail , qui

rus fceptrum extendit, non in clementiz tef-

flebau: ante fores tabernaculi, — O flagiium.

Íeram, íed in argumentum íavitie 5 non ut

nunquain fatis fupplicijs ple&endum! ó im-

'erigat correptum timoreanimum ; ut praffti-

puritauis pelagus nullo coércitum littore ,

tit Rex Affuerus Sceptriextenfione in Efthe-

nullo claufum limite! 6 infatiabilem libidi-

rem; fed utanimas ad fuaRegna detrudat ,

nem , ne tuncquidem finiendam , cüm finis

E;

zternisque adijciat cruciatibuss inferni igi-

imminetvitz !ó libidinum fitim,nec tunc ex-

Jl

tinguendam , cüm vita extinguitur ! nimi-

dhnhst t

tur fceptrumeít meretrix, quze tothominum

millia illuc immittit , & quia in miferos illos

rum pudoris transfuga de(init ante vivere ,

b

incolas fuum exercuerat imperium; meritó

quàm libidinibus mori , voluftque priüs mo-

dicitur meretrix, quendam habere gehenne

ti, quàmin ccno luxuriarum non immora»

principatum ob ingentem multitudinem ho-

ri , non foetidé volutari : fpeétante fiquidem

minum , quos fibi fuis fubjecerat illecebris ,

omni populo prefente,& vidente ipfoMoyfe;

transmisitque cruciandos ad tartara , poenis

prolatá jam fententiá cruentz cladis , immi-

torquendos aternis : & revera , fiobvitium

nente toti multitudini fupplicio , flente uni«

aliquod triumphat Doemon, fuüimque fcep-

versá turbá , adhuc unus fuit de filiorum If-

trüm extendit;ac imperium propagat;procul

raél, qui lupanar fubijt , ut pudicitiam tunc, .

dubio eítipfía luxuria ; qua cateris potior vi-

vel maximé foedaret , cüm eífet ipfe miferrie

j

tijs majorem hominum partem famulatui

mé interimendus,

Quid non ageret inter

fubijcit Doemonis.

palmas libidimis temulentia , fi adhuc lafcivit

U&AI AMW

4npi,

49.

Hanc luxuriz Tyrannidem, hoc libidi-

in cupreffo? quid non auderet in flore , cüm

tripudiet in funere2 quid non tentaret pra-

Xib.ozQ con.

nis fceptrum prz cateris noveratAuguf(tinus,

inquiens: C accepit in meluxuria fceptrum

toruminter vireta, fi ferales inter umbras

feff. eape?.

Ef totas manus ei deds/Tametfi haec humiliter

hiantis fepulchri adhuc triumphat ; Eh quis

de fe fateretur;ab ejus tamen fe fervitute fub-

furor infanior illo lafcivientis animi, fi debac-

duxit, caftísq; de luxuria triumphavit. Uti-

chatur in luctu? quó non prorumperet nullo

Ípe&tante? fiprzfente, & vidente Moyfe, &t

nam quotquot libidini allicienti dedére ma-

nus re(ipifcerent,ne in profundum mergeren-

jamjam imminente morte; cujus pallor omnia

jam funeftaverat , adhuc impuras accendit

- tur! Pulfant enim Orci januas;ut fibi pateant,

qui meretricio ofculo mentem polluunt: nifi

; flammas , ut -clariüs'mæchctur 2

pedem ftatim retrahant lubrico lapfu praci-

pitesruunt, O impudentiam plusquam pal-

$, VI.

marem ! finere fe mulierculze blandimentis

üþoü. Up, 5

vinci;ac vinciriytrabíq; ad Orcum, Veneri af*

Venereasvoluptas ,frmon fumo ,certé

fuetz procellis adherere, & naufragia non

fv flammá excacat , quos incendit y «v

timere,infania eft.Ea eft libidinis temulentia;

ut nullum prz oculis habeat,quó valea: coér.

venenum in eelleo latice 5jsdem pro-

pinat.

ceri: etenim etiam filie Loth adhuc oppletà

cadaveribus tellure, adhuc flagrante mundo,

tametfi fole effent cum patre, poft funus ma-

Enerez datur voluptati , 'ut.quos de^ $t

L2

tris , poft buftum patriz , poftcolloquia An-

mulcet fuis illicijs; ijsdem adnitatur

gelorum,aufz funt fierifrátrum fuorum ma-

oculos'eruere rationis ; eósque ob«

tres; G monftrofo inceftu,matres, X forore—s

cxcare , quos fuo inflammat igne , ubi

unàcopulàárunt.

enim femel libido arferit , ejus flamma ,

Q.

Iratus Deus ob fornicationem filiorum

nec mortis gelu extinguitur ,

neque im»

hzc-

Ifrael cum filiabus Moab, praceperat Moyfi,

minentis fepulchri íopitur cinere :

ut fanguine viginti quatuor millium virorum

que raátio ,

cur Cain fratricida extorris

fo:diffimam impuritaus maculam abfíterge-

etiam in ipía fua damnatione voluptati

lub.

d

4

L]

"

Affectus av'cllcnd'us ámundi dcliciis,ne ï&æ nos evcllahth,&c. 143

fubf&r?ierit; ttemebat , fed fimul lude..

citate,eámque ingerere fibi addictis,quos du-

a

bat ; pavebat , fed (imul ridebat ; impalle-

plicicacitate fibiarétiüs devinciebat, Quàm

Ícebat, fed (imul jucundabatur , Egref/usque

bellé Cupido velatis pingitur oculis; quia

n

IDH t

fqucs,4.

Cain à facie Domini , babitavit profugi in

impudicus quivis amor cacitatem amat,

quam invehit , communicátque iis, qui telo

terra ad Orientalem plagam Edem , cognovit

cupidinis finunt improvide fe vulnerari, Vo»

autem Cain uxorem (uam, qua concepit ,69'. pe-

cariad id evincendum , poffet hucSamíon

ferit; fugerat quidem Cain à facie Domint ;

captus amore Dalil. cuius nomen luxuriam

.. fed non fugerat libido à facie Caini ; quia ni-

AA

mirum libido czcitatem inducit,ut ejus flame

Íonat , interpretatürque fitula, feu vas haus

*

má correpti, quz imminent pericula non vi-

riendz aquz accommodatum, eó quia luxue

deant ;. hincde Sodomitis, qui oftium Loth

ria femper fitiat, ac iugiter ardeat impuris

nitebantur ingredi, ut hoípitibus abuterene

flammis acvendz, non extinguenda fiti ido»

E

:Gmes*. 19e

neis: blanditiis igitur Samfon illectus, fi«

tur , legitur, fuiffe czcitate percuffos, Eos

qu: foru erant percu[[erunt cacitate à miti-

miülque deceptus Dalila;poenas & ipfe fubi-

"m". 2 S h

RRU aE

vit czcitatis, exczcatusà Philiftzis; quia o«

240 usque ad maximum , ita ut oflium imve-

culis orbatur, qui mulieris captus illiciis, vi-

nire non po[fent : nimuum flagitio refpondet

muléta; & íceleri poena; corporis damnan-

&us blandiriis, (init fe deliniri; fcit€. rem

hancedifferit B. Albertus Magnus, Dalilz Serm.de $,

tur czcirate, quia cüm libidinis zítnarent

u& imterpretatur fitula luxuriam fignat,que Wieolan,

impuro igne, ac luxuriá diffluerent , mentis

oculo jam erant vidui ; habet fiquidem quz-

femper fitie libidinem : fuum invitat. ad. [i-

vis flamma fuum fnmum oculis noxium ; fed

num, ibique eum tamdiu dormire facit, do-

qui élibidinis prodit flamma non corporis,

nec ufus. fuerit, feu quamdiu vires Coryorié

Zib.1, de 4. led mentis, ac rationis eruit oculum, fcité S.

babuerit 5 quibm deflitutus. per tnopin m

E a

mortem abjicit eum À fe, quem tune Philifiar,

'

brabam cap, Ambrofius ait:: Percufferunt illos (nimirum

6,

Sodomitas ) Angeli cecuate, ut etiam offium

"u demones excacant,

Ideo libido oculis deftitui

Y quoes fuos

)

domás, qu,'-r:*d aperire cupiebant ,. non r&eperi..

rent : [imul ertam illud oftenditur , quia caca

inftituit affeclas, ut caecitate laborantes mi-

nimé terreantur fosditaribus , millenísque

— efl omnis libido,E5 quod eff ante fe non videt;

Íordibus, quas fecum trahit luxuria; & hec

hoc exploratum eít , deprehendimus enim

«os ufu oculorum in corpore deítitui, quos

ratio, cur libidinis lue infedtus rationis oculo

diutiüs libido inflammavit, utexterna czci-

iam deperdito;nec criminis foeditatem videt,

neque quz adíunt mala, neque futuras infpi«

tate clarilis conjiciamus etiam interni oculi

amifíiffe ufum.

cit imminentes poenas: cacus procul du-

$2«

biocenfetur , qui licét coclo natus, cceno im-

Plura poffent hujus poenz exempla con-

geti, fed illud (ingulare, quod de Algaro Re-

pudicitiz oculos oblinivit, quos ccelo claude-

I—;b.4-b hiþaf.

gulo refertPolydorus.MeditatusAlgarusFri-

ret, ocyüsque perprerupta vitiorum , per

h:

Anglic.

lapíus criminum, pede nbique labrico. prze

desnidam cujusdam Ducis. filiam Virginem

Oxonienfem con(tuprare , fugientem perfe-

ceps rueret ad orcum ; nec finit. me Jatum

unguem fallere accerfitus. S. Chryíoftomus

quitur ; illaverb cüm in obvium íe recepiflet

oppidum, janua ftatim Algaro Regulo clau-

inquiens; Quando

4b impudica lib:dine ca-. Homil,11,42

I.44 C0«

. ditur, fimüilque utriusque oculi ufu prorfus

p4 fuerit AanimA, ]icut nubes, 5 ca[igo cor.

rntb,.

deilituitur, & eadem Sodomitarum poenà

poris oculos , ita cim illa eripuerit meniem,

plectitur, qui eidem cum illis famulabatur

Ac perfpiciendi: facultatem,nibil. finit videve

slterits,non pracipitium,non gebennam,nom

libidini, . Fertur tamen, puellam virginem

fufis precibus Deum Algaro placáffe, qui ite-

4imorem,

;

rum ufui reftitatus oculorum videre denuó

Vixintam poenitenda,támquefodafi-- — $ 4,

H

neret fe pertrahi àlarvatis foeminarum blane

copit, ^ Cacitatelaborant, qui flammà ex-

ardentlibidinis, & non mente. tantüm, fed

ditiis, qui oculis incederet apertis; pediífe-

. quas videretluxuriz ancillas , füntque eva-

Z3b,6 cap. 5, &tiam corpore cacutiunt , fi Valerium Ma-

ximum andiamus; refert is, elencumlegem

cuatio thefaurorum , diffipatio patrimonii ;

tuliffe, quà adulrteris oculi € vultu erueren-

