dilapidatio bonorum, egritudines cerporis,

imbecillitates capitis, lues confumens, calor

tur; chmque ejus filiüs natu maior exigente

patris iuze, & lege fancita utroque ocnlo de-

exficcans, peccati feeditas , amiffio. divinz

beret miferé ob patrata adulteriacarere, to-

grauz, conícientia torquens, poena immi-

nens,horror gehennz,& alia id genus fexcen-

tüsque populus enixim rogaret, ut penam a«

doleícenti ültrocondonaret, noluit civium

tamalaex una libidinis radice pullulantia.

jh

voto annuere Seleucus; inflitit enim, ut filius

Quisitainfanus , G à mente alienus,peren-

promeritas lueret poas , fed rogantibus ite-

maturas flammas mentis oculo intuens velit

ob momentaneam larvatz voloptatis duice-

rum, eniximque fupplicantibus populis)hanc

dinem iisdem addici?

Nonnifi fceda labo-

efflagitantibusgratiam vi&tus tandem Seleu-

cus conceffit, quatenus fuo priüs, poflea filii

rantes czcitate in coeno volutantur libidi-

num, &éóluridiüs czcutiunt, quó hifce fe

eruto oculo falva lege fupplicii, legis tempe-

Quod fi ad-

rauit rigorem, fimülque incorrupte iuftitiz

fceeditatibus diutiüs obliniunt,:

exemplum transmifit in pofleros, Haclege

ultero fancità Seleuci lege oculi eruebanturz

hanc fponte mulétam fuübeunt , qui Jafcivi.

enti

gru?iebantur populi, libidinem laborare cz-

- s -x;

144

: Differtatïo VMI. |

enti a'dhæfefcuntVeneri,fuique tottores poe«

fciens, tunc ín hofnine oculuty obrui fatid

nam fibi inferunt, quáacriüs torqueantur;

nis,cum ipfe impuris hifce iibidinum ob.

qui enim luxuriz famulatur, foedóque carnis

ruitur humoribus.

l jl

vitio infervit,ipfe fibirationis oculum eruit;

Ex hifcepluviisfuum repleverat cali-

$7-

i o*

ut vifu deflitutus promptiüs in cxterorum

cem mulier Apocalyptica,venenum propina-

pracipitia proruat vitiorum : id innuit Cy-

tura hominibus , defcribiturhae mulier in

Zib.c i ca5, rillus Alexandrinus qui loquens de ambitio«

Apocalipfià Joanne: ubi pra cateris dicitur

Pí

"Apocal, u;m"

,-

21, Joannis ne, opum cupidine , venereisque voluptati-

Et babeus poculum aureum in manu fua ple-

7e

busait : /f/ quis bonoris ambitione laborat,aut

"um abominatione , &5 immunditia fornica-

gravi exafhuat opum . cupidime, ZEtbuais vov

zionis ejus : fuit enim mulier iflhac meretrix,

duptatum. ignibus efferuet 2 mimirum [ibi ipfi

crudelis, blasphema, fcetida, orinisque refer-

octulas eruit, € deflitutus lumine meutis , 1m

taabominatione: poculum, quod manu ge«-

foveam iniquitatis praceps agitur.

Vafri-

rebat aureum,amatorium erat , quo auri ni-

tiem aquilz diceres libidinem zmulari; hzec

tore alliciebat ad hauftum veneni, & ideo de-

fiquidem hujus volucrisindoles, ac innata a-

fcribiturà Joanne blasplema,& crudelis,cum

flutia eft ; ut cervum in pracipitium ducat,

fub larvato auri nitore aconita propinaret;

fed alarum flabellis pulverem priüs excutit in

fuit poculum illud abominatione plenum,

*ejus oculos, G excacat, poítea urget, ac du-

feu officiis, qu& amatoriis poculis tribui

cit ad montis precipitium 4 utibi praceps

confueverant , cum fierent ex impuriffimis;

ruat, ubi cacitate laborat.

acfodiffimisrebus, . Venenum igitur conti-

. 5

DT

PL

Qais adeó czcus, ut non videat eodem

net, quod impudica mulier homini libidinem

: p

aftu luxuriam uti?. nititur priüs oculos ado«

fitienti propinat , & cui fub ementita dulce-

.. riri ; ut dempto mentis oculo,extincto ratio«

dine, ac impura voluptate interitum parat,

nis lumine ftolidé cecutientes pracipites a-

necémque bibendam offert, ut recté S.Petrus

gatad tartara, — Quid ni an oculis infidiatur

Damianus: ZJf/gd poeulum wvoravit virus

amorimpudicus, quia cecus ipfe, alienis in-

mentium ,

*

:

gladium animarum , aconita bi-

*

diget, ut videat , oculis? Pudeat hominem

beutium.

fuz cacitatis, quà ceeli orbatus afpectu,non

IOT

Venenum ipitur a

dinteritum biBurif,

$?.

ldg

nifi in cceno foedarum voluptatum volutatur,

qui rollioris fexás fitientes voluptates pocu-

Quis tantam cacitatem non flupeat? quis

lum fibi exporrectum hauriunt,quiablandum

tantam impudentiam non improbet? tan»

venenum, dulceaconitum;melleum toxicurm

támque amentiam non lugeat? pofthabito

deglutiunt non fiti, fedvite extinguendz

(0,

€celo, cceno inhiare; ferales umbras clario-

aptius; aconitum fiquidem fuis ámatoribus

ribus praferre fplendoribus; beatorum con-

ad necem inferendam aureis in poculis fuca-

o

fortium cum damnatorum commutare tore

tarum blanditiarum porrigunt allicientes

M

Inentis? cacutientis eft prxpoftereac inver-

muliercule fua fitientibus blandimenta : ne

-

fum ferre judicium; non videt ; qui. fupera

mellitum hocce voluptatis poculum ebiba.

nferisfubjicit. — Hané cacitatem luxuria in-

mus,à quavis cum mulieribus abftinendum

L.sdu

ducit, qu& mentis oculum prius aggreditur ,

eft familiaritate: eft enim ipfis perquam fa-

6507

ut lumenextinguatrationis, totümque ho

miliare eblandiri ad damna inferenda , fünt-

minem fibi dein fubjiciat.

que feeminarum afpeéctus illo bafilifci tetrio-

;4.

Feruntüur corvi à natura itae

doai, utin

res, venenum fiquidem advehunt, quo infi»

cadavera proruentes oculos primüm - effodi-

ciunt; ofcula, lethalia funt vulpera, quibus

Proverb 50, ant; & huc refpexit Salomon cüm dixit: O-

interficiunt: mellita verba . dulce funt fel,

culum qui fubfannat Patris , €5 qui defpicit

quia folo halitu per aures mentem corrum«-

E?if?. Bn

partum matris [ua effodient eum corvi de tor-

puntanimámque occidunt divinz gratiz. Ge«-

rentibut. ldque nonabs re flectitur in cada-

neratim quavis voluptas amatorium eft po-

verofos homines; quibus libido vitam divinze

culum ad mortem inferendam fitientibus ad-

gratiz abripuit; corvus fiquidem tartareus

aptatum. Declinemus hocce voluptatis po-

nititurin iisdem oculum effodere rationis,

culum, ne laqueos mortis incurramus, ne a-

tum pracipites in carnis fcelera, omniümque

conitahauriamus; venenum in hoc poculo

foeditatum cloacam agere ; fcité Hugo Vi-

latetfubaurinitore; fub mellea . voluptatis

Zib,r, de be-

Ctorinus: Coruu eff Diabolus, qui in cadave-

dulcedine aconitum exhibetur, utobíervae

fliis cap. a5.

vibus primim oculum petit , - quia bominibus

tum voluit fanctus Paulinus fcribens adSeves

earnalibus intelleclum extinguit. dzfcveriona,

rum, cuifagam fuadet mundi illecebrarum:

SHoYMPA,

Epiff, 2 Wd o

ficque per oculum cerebrum extrabit , quia

aitipíe: Exerpit mos zundus varjs volupta.

eifcretionte privatio fenfum mentis. euertit.

zibus florens , U fallentibus venenatus illece-

. Quàm noxius, quàm feralis hic corvus, qui

órs,

Venenum fiquidem libido propinat

noítris infidiatur oculis ! abigatur à noflri

fitientibuscarnis voluptates, quos volupta-

cordisarca, ut longiüs abeat , nec reverta-

tum dulcedine, & blanditiarum illecebrá de«

tur; quód fi Noé corvum ab arca dimifit, ut

cipit, ut interimat.

conjiceret, num aquz dilüvii ceffáffent: Sa-

Infecla veneno eft potio , quam mulier

$9

" tanicuscorvus non luxuriaz fotidiffimas a-

impudica voluptates fitientibus offert, ac

quas natantibus refertas cadaveribus,ficcatas

propinat, folétque propterea viperz pariari,

effe denuntiat, fed eas augere jugiter [tudet;

IEF üotat fanctus Ephramus Syrusi

n zraciatau

Advtre

. . Affe&tusavellendusà mundi deliciis, ne iftz nos 'äi?öliani &c. *'l);;

edwerfus improbas muliere.f, ubi defcribens

meminit S, Chryfoftomus, qui infamem a- H,,,,;;',./,,:g

mulierem ad turpia allicientem . eam vocat

malorum paüentiam redarguit inquiens; ep;?, ad Re-

expeditam rabiem, viperam veftitam ; & S,

Non vides turpes illos: amatores alapas , op- enan.

p

44 Neopbyt,

Gaudentius foeminarum geílus repentibus

probrias f[putayiunumerdque alia incommoda,

; ;Ser.m. 9*

- quiparat colubri greffibusinquiens: zsrpis

qua fornicaris ille mulieres infligunt, pats-

euter ferre?. Nerüm flores, rofzque forent

feminarum colubrini geffus ad concupt[centi-

[^

AP OMI, [W; :.

am movent illicitamynimirum quia velà nudo

hacincommoda, nifi alia longé nocentiora

fominarum geítu lethale emanat virus, quó

adferrent; fiquidem non alapas tantüm in-

viri lethaliter inficiuntur,

Ferunt, qui na«

fligunt, fed lethalia infligentes vulnera , €ó

turas, ac proprietates recenfent animalium ,

crudeliüs occidunt , quo blandiüs alliciunt,

viperas femellas fe maículo commifcentes,ei

Non credas dulcedinem eífe , qua ad amari-

-caput pracidere, fítque amplexuslaqueus ad

£udinem duciteternüm daraturam.

interitum, & blandimentum conjunctionis

Pellucidi videntur latices , qui & fonte

$4

lethale interfectionis nocumentum, cum ne»

fcaturiunt venerez voluptatis, fed rivuli

xus ipfe mortem adferat. — Quid fi dixerim,

funt;qui perpetuum vertuntur in amaroremz

meretrices viperarum induentes naturam,

perinde acflumina omnia mare ingrediuntur;

. Chriftum, qui hominiscaput eft; ab homini-

. ac fepeliuntur perpetuo immixta. amatori;

bus, quibuscommifcentur, przcidere ? mei

omnes voluptates, qua extra Deum homi-

afferti propognatorem accerfo S.Petrum

nes aucupantur ocyffimé fluunt; ac in fre-

tum delabuntur amaritudinis.

Deliciz o-

Damianum:; qui in hujus furfuris muliercu-

Epift. ï,:

-

las invehensait z J/os vipere virofe , que pre

mnes quas mundus exhibet fluminis inítar

jmpatientis avdore libidinis Cbriflum,qui ca«

dilabuntur; quéd fi flumina ripas fui alvet

corrodunt,exedunt; voluptates etiam vires

put ef clericorumyue[iris amatoribus detrun-

€átís : nil certe exitialius , nocentius nihil,

iufringunt corporis ,. G valetudinem abfu-

P

*

Homil.ss; aX

M. E

quàm hifce adharere viperis, quae caput no-

munt, ut notat S. Chryfoftomus inquiens

popul..4a -

Ítrum Chriftum Servatorem à nobis feiun-

Non tam vebementer. flüvialium aquarum

£iocb,

gunt, feparántque : hinc ait Apoftolus: qui

eur[us vipas corrodere, & fabmirtere folet, fi-

1.' Coripth,

f

i6,.

adhbaret meretrici, unum corpus effcitur; qui

eut delicia, 6 luxus omuia valeiudinis noffra

anutem adbaret Domino unus [piritu eff , quia

firmamenta facilà fubruere. — . An non larva-

nimirum nequit Chri(te adhzrere;ut capiti,

u funt mundi deliciz;carnis voluptates cum

qui meretrici commifcetur;ut membrum,

fub perfona gaudij hoftes obtegant ? qui

60,

Immo deteriores, nocentiorésque vi-

corporis oppugnant vires, valetudinem pro-

VREPRRREZRARETA

peris, (1 afferas meretrices, àvero te uon er»

fternunt, & quod omnihofte. nocentius efty

rare, aflertorem nancifceris D. Ambrofium:

animam etiam vulnerant , miferéque.intere

vipera fiquidem . ante commixtionem cum

ficiunt? Quis veras dixerit carnis volupta-

—

mare venenüm evomit;quod opere mox con-

tes, mundi delicias, quz ftatim incorpusip-

fummato rurfus 'ebibit, aitenim Antifles

fum armantur, ejüsque robur dejiciunt, for-

Lib,s;Exam, Mediolanenfis loquens de vipera : Peraéto

titudinem infringunt, vires furripiunt;quod-

££P-7 *

conjuntiionis munere venenum quod evomuee«

que deterius in animam etiam debacchantur;

rat,vur[us baurirefertur, — Xlinc conjice, fi

quaminflictis culparum vulneribus, lethali-

viperis fzviores funt, G nocentiores meretri-

tet fauciant, & crudeliter interficiunt ? INul--

*

lumadferunt homini folacium , nullum com«

cül, quz minimé venenum deponunt fed

ponunt, cumcommifcentur, augentque, ut

modum voluptates, quas ipfe enixim aucu-

:

fibiadhzrentes perimant ; ut S, Petrus Da-

patur in mundi illecebris, cüm non . folàm

|

Epi/lq 5;.

E

mianus has mulierculas alloquens ; ait;. /os

corpori noceant, cui viresfurripiunt; verüm

miferis , &8 incautis: bominibus fic fanguinem

etiam mentem crucient , verámque animae

1

fugitis, ut letbale virus eorum vifceribus in-

jucunditatem cortumpant,inficiántque ; imó

4

fvatis.

G animam ipfam interficiant. — Quid aliud

Circeum eftpoculum, quod hz vipe-

carnalís voluptas eft, quàm mel felleum; &

ris deteriores fceminz fuispropinant amato-

luxuriz delectatio, quàm melleum fel, dulce

venenum, rifus lethalis,qui (* arridet;irridet;

ribus, G lethaliseft potio,; que ex meretricio

poculo hauritur: quamvis ementitz volup-

fi vultum exhibet lzetum ad lethum perducit;

e

tatisaliquid videatur dulcedinis continere .

?

Ícité Idiota loquens de turpi amore Venereo

zZ?JT d 4

larva tamen hzc eft, quà venenum obtegi-

ait: Z4lis amor laqueuseff anima, difcrimen

móre divint,.

tur: aconitum enim bibit; qui meretricio

vite, mors faaun , blanda percuffo. interfettio

gt

poculo os admovet , quia cum peftifera po-

leniens, mel felleum.pernicies delicata , dulce

tione peccatum illabitur, & mors deglutitur:

venenum, malum [hontaneum, [aptda jugula-

Quisquis propriz confulit faluti meretricia

ti0, É omnium verum. calamttarz quis ita

. hzc pocula proríus defpiciat, lethales impu-

defipiat, ut dulce venenum deglutiat eterna

rz voluptatis potiones devitet; nemo fit à

moite pleQtendus?. quis tam emotz mentis,

mehte ita alienus,ut in lactea dulcedine illi-

ut mel felleum trajiciat in ftomachum, ut fu«

cientis voluptatis velit aconitaebibere, Mo-

cata dulcedine totum inficiat corpus abfin-

»,

ris olim fuiffe , quó procaces impura fozmi-

thio, mentémque lethali corrumpat veneno?

n fuis alapas infligerent amafiis,eósque plu-

fiquidem venenatam effe luxuriz dulcedinem

ribus laderent convit;is,focdareqt opprobriis

probé innuit Arnoldus Caractenfis inquiens;

Hora

| "Dïf'fcrt'ätïo VI.

146

.

Goliathi domitotem , THraelis propugnatbs

Tras deope-

Hora illius auguflsa fatis sndicat. qz':.e fít illa

n

caufa, qua in tales eruripit effechus , & quia

rem ; Salomonem contemplare Sapientiae

ib jc]): die,

omnino dulcedoilla venenata eff , que tante

Sacrarium , prudentiz . exemplar ; juftitiae

amáritudinis torrentem effundir, allicitur ca-

normam , felicitatis aufpicium ,. hos,& fexe

yo 4 libidinofos complexus, prurientium ir-

centos'alios, quos ferrum non vicit in. ca-

flris, una proftravit in gyiizeceis voluptas.

sirata vaporibus, & cum ejus fenfum quedam

63.

siéndacia blandimenta demuleeant, capti.

Holophernemhucaccerío ; cujuscaput

um fequitur appetitum : veenum porrigit

fpirans czedes, pedes protriverunt mulieris:

Sendalia enim Judithze oculos rapuerunt Hoe

blanda voluptas, quando dulcedinem exhi-

bet, corpus allicit; ut meritem inficiat : eít

lophernis. Sandalia eju. rapuerunt oculos 3uditb, eat

ejuc , tantümne potuerunt involucra pedum ?*

enim vénataejusdulcedo , qu fapit, fimül-

. que interimit , quia ut aitAuguílinus etiam

ex animalium pellibus confuta, Gt bomby-

Lib,a de ci- Poctze Ethnici ufus authoritate : Mox &t eos

um tela? tantámne valuerunt calces, quie

640

vit, Detc 7, ljbido pepulerit, ferventi, ut loquitur Pérfeus

bus terra terimus ; fordescalcamus, coenum

tintla veneno.

Rifu,vultu,oculis lenocinan-

quatimus, partémque corporis ignobiliffi-

mam, feupedescontegimus, ut oculos rá»

tur mulieres, fedvenenumde poftico cor*

poris jaculantur, fcorpio perfimiles,qui tactu

puerint illius capitis , quod toti líraeli erat

terrori, faftüque fuperbonon homines tane

blanditur, fimülque vulnetat,

Fera eft vo-

S.Chryfofl.. luptas "t fera gravie: neque fcorpio , neque

tüm, fed & Numina ipfa defpiciebat ? ita

ferm . contra

dnxum,

ferpeus in vifieribus moflris fedens ita wndee

eft, cui fupplexad pede

:

Otior pars gentium

procumbebat, is fuos

a

n

étus pedibus fub-

quaque grafjatur, ficut deliciarum concupi-

feentia omnia fubvertit , & perdit.

Et fera

ftravit mulieris , fandaliis fubjecit Judithze?

& populorumdomitor, lfraglis terror,capti«

ille tantum corpori infidiantur: baec autem

cum infederit cum corpore , fimul, & animam

vus cedit & cadit ad crepidas foeminze : fuee

runt Judithze Sandalia inflar prerupti Cau-

perdit.

uid non inyehit voluptas mali;homi-

cafi, ad cuiusradices fuis libidinibusilligatus

$2,

ni fi dominetur? nullam dixerim poffe ab

tenebatur fuperbiens hic Prometheus : ni-

homine actionem proficifci, quam volupta-

mirumea eft impuri amoris indoles, ut ree

tes non corrumpant: hz fiquidem fana men-

bus fe viliffiis mancipet : quid capillo te«

nuius,quid levius? G tamenuno amans tra»

tis con(ilia prepediunt , prudentiam *elimi-

nant, fortitudinem labefactant , juftitiama-

hitur collicrine: quid involucro pedum ab-

jectius? & tamenuno capitur calceolo: quid

bigunt, totámque corrumpunt humanita-

tem. . Ha corpus lancinant, membra ob-

vapore ignobilius? & tamen textili quadam

UR

truhcant , vires debilitant ; nervos inffin-

irretitur nebula, O pudendam voluptatum

unt, Davoluptatibus diffluentem,& huic

férvitutem! O ponitendum Veneris famu-

cerebrum zítuat, aurestremitant , oculi ca-

litium! cum vel ipfa belli fulmina in lacry-

marum flumina lugenda metamorphofi com

ligant, frons tabet, vultus macet, manus

ttemunt, cutis rigefcit, venter diftenditur,

mutet. O probrum! ó dedecus! ó in fues

degeneres; quibus neclar eít illuvies; pin-

eruratitubant, pedeslabuntur. Si voluptas

blanditur ut mater,ftatim ferocitut noverca:

cerna faeda cupiditas , calix calceorum Íen«

tina, fercula fordidiffimum cosnum volupta«

fi cantuallicit, in belluas fono transformat

tum, in quibus volutantur, "Quod fi invo-

li fung]

lomines : (i ut Regina imperat omnem evere

Diu,qg

titfenfum , extinguit rationis lumen, quia

lucra pedum tam ferox caput valuerunt ir*

$

retite, ac proflernere; quid non erit illicii

voluptatibus omnes fenfus ftupent , & he-

becantur] ratio brutefcit,nilque magnificum,

in foerninei vultüs przeítlanti formà? inlin-

ac divinum valet fufpicereé coelo dejecta, in

guz mellitis verbis? in oculorum arridente

ceenum delapfa, acin fordido volutabro ab-

intaitu? infrontis blanda hilaritate, in gs-

narum ridentibus rofis, inlabiorum purpu-

jeQa : fiquidem voluptatibus mensà fua fede

EP;A h

dejicitur, àífuo ftatu dimovetur , & animus

rafcentibus coralliis ? certé hzec omnia. eó

in furorem, rabiémque convertitur, Si vo-

armantur acriüs ad profternendam pudiciti-

am, quóblandiüs ridere videntur, ac arride-

luptas ftet;neceffumeít, omnes virtutes éà-

dere, ac jacere, confilia 3mpediri , prudentie

re: funt hzec omnia protenfa retia , quibus

i

am eradicari , fortitudinem langueftere, ju-

homines irretiti capiunturz unde recte mo-

ftitiam corrumpi, & reliqua virtutum hone-

net Salomon:Noz concupt[cat pulcbritudiuem Proverb, $

ftamenta interire; hacque caufa, cur Cice-

ejus (loquitur de muliere ) cor zuum;ne capz»

aris nutibus illius;abi Syrus legit; Ne fis prada

ro vol üptatem malorum dixerit matrem; eft

enim illa Circes, quz venenata propinat po-

venationis oculorum ejus , 6f palpebris fuis ca»

Quia foemineo in vultu

cula ; illaSyren,quae cantu planctum excitat;

piyoum te faciat.

illa Phrynes, cujus pulchritudo homines de-

oculorom nutus , palpebrarum iclus retia

mentat, fuilémque inter gregem dejicit. Lo-

funt, quibus minüs cauti capiuntur irretitis

thumconíule in miferiarum detrufum ba-

imó fulgur, & xfagi;ta,quibus ad internecio«

rathrum; Samíonemrecole, nec armis vi-

nem vulnerant, quiaut reclé dixerat Carnea-

€uim, nec vinculis vinciendum , imó Leo-

des, mulieébris formaregnum eft fine fatelli-

num , urforímque colluforem; Davidem

tio; vim adhibet fine vi, profternit fine im»

Ípecla virtutum illum cultorem eximium,

petu, vulnerat fine gladio . quia eft hoflis ar-

ridens,

Affc£tus avellendus à mundi delicijsne iftz nos evellant &c, 147

j ridexis,blandus'Tyran'n'us7 fuave tormentum,

ponticum canem ,neque 'fphidgem,hydräm,' !

Cp.o,

^ quapropter Siracides recte virum monet: P;7-

leenam, viperam , neque volucres harpia»

ginem ne con|hicias, ne forté fcandalizeris in

rum genus , neque ullam demum beftiam-

decore illius: (iquidem in adolefcentula;flos

diritatefua conferri poffe cum foemina.

66,

etatis, nitor formz,mollities fexüs,linguze

Idque de impuris foeminis verum effe

6j,

blandimenta, veftium cultus , comitas geítu-

'caleulum adjicit S.Petrus Damianus, qui im-

Opufc.y8.,

um,orisrifus, in ruinam impellunt: hzce

pudenteshasfceminas alloquens ait: Jos Hare

que ratio cur Alexander Macedo abftinere

g (imiles i]ïgk,.rqucg facrificium Damini cir. -

d:';/]*ert. AA

prorífus voluit à captivisvicti Darij filiabus

eumvolantes arripitisyeósque,qui Deo oblaté

iib p |

|

infpiciendis , inquiens: 40 captivae adppi-

fuerant. «rudeliter devoratis: nam & lese

€iam pnuellas , ne cum viros icerim ,à mue

3145 V05 H0n incongrué dixerim,que belluarum

. Jieribus wvinzar.

nore jtbas attollitia , &6 incautos «bomines

4

JPerizpe'quos Mars non prollravit in

d [ue perditionis interitum cruentia amplee

aftris, hos Venus profligavit ingynzeceis, &

xibus barpaxatis , vos fyrenes,atquecharyb-

Aulis; quisHerculem «monftrorum domi-

lides , que dum /fuavem deceptionis editie

torem Omphalz devinxit? quis Antonium

eantum , anevitalile firuits [alo voraute

Cleopatrz fubjecit? quisHannibalem Sci-

waufragium., — Vix potuit pulchriüs de foe-

pioni tradidit, quàm una adblandiens Venus?

'dis mulieribus, impurisque foerninis loqui

. quis Pentapolim amoeniffimum terrarum

purus puritatiscultor. "Vocatidgenus mu-

hortum protrivit? quis Babylonem :mundi

"ierculas smarinas fyrenulas , «quia nimirum

totiusmiraculum folo zequavit ? Quis Troi-

'fretum, à -quo Venusfuam traxit originem,

am florentem,tam amplam,támque opulen-

-& in quouti in popria patria zítuat, fluctus

ä

tam urbem folozequavitnifi Venus? hac the-

«excitat decumanis tumidiores,ínis non deíli-

fauros Heliogabali corifumpfit ; Commodi

'tuitur fyrenulis, quarum aüblandientes can-

'azas perdidit; Neronis facultates exhaufit;

'tus vitos alliciunt ad interitum : funthujus-

/Hzc eft illa

Caligulze divitias diffipavit,

modi fyrenze voluptates carnis , qua fuis il«

blanda bellatrix,quze arte proditeria :men-

Jecebris homines fallunt , fuisque fraudi-

tem priüs adoritur , cujus oculum eruere ni-

'bus in imum demergunt amaroris: fcité Sy-

titur , ipíámque rationis arcem 'expugnat;

nefius ad Herculianum : 4udrv: dotlusm «vi-

.InEþz/ï 2á

"& in animz arcem per cuniculos irrepit, ut

um , qui fabulam allegoricà exponeret , .Sy-

AHerenlian,

nobiliorem hominis partem ; «eó crudelius

'venas enim denotare voluptates, que delini-

profternat, quó blandiüs illicit.

$3.

405, &f fuavitateea capros pauló poff int&e

CO EC

Qui voluptatum zftu (inunt fe abripi,

"*imunt : quodvel maximé venereis congruit

extra rectumtramitemrationis rapiuntur,&

voluptatibus, & fuffrapatur ZElianusSophi-

; per flu&tuantes concupiícentias trahuntur ad

fta inquiens: Poéfis mámque fyrenas,ut putos

naufragium : ;.habet fiquidemi iuxuriz fre-

-«omminifcitur elfe fedas uoluptates. — Si fa«

*um íua brevia, fuisarmatur Ícopulis, fuas

pis, Ulyfem imitare, fretum trajicis fluctu-

aperit voragines; fuasquoque fovet icyllas,

ntis hujus vitz, ubi fyrenule nobispaffim

& complectitur charybdes: imó venerea i-

obviant, *ore rident, (pecie arrident,cantu ;

pfa voluptas charybdis e(t, qua (uos abfor-

alliciunt; nedecipiaris , ne te retibus .aue«

bet Seclatores,

Ie fpeculo,

Quem luxurie ebarybda

«upentur voluptatum ; furdís frecum hoc-

n abforóutt ? ait B. /Elredus. caveawur hzc

bor

Libr, cap»,

trajice auribus, crucis arbori jugiter adhzee

XÓ.

charybdis, quz non íolüm corporis rati infi-

re: ambas Ulyfles occlufit aures, permi(ite -

diatur5 verüm & mentis , animzque abfor-

'que malo navis fe illigari ; evafítque fallas :

betnavem: quó blandius atridet,có cruculen-

€ia fyrenarum blandimenta, Syrenulas ve- |

tiüs fzvithzc charybdis , à qua fcylla nun-

1ó efle meretriculas illicientes exteros cane |

quam abjungitur, pulchré S. Hieronymus

tüs fuavitate, verborum lenocinio, fimüle '

Epf. n

fcribens ad Heliodorum : Ip illo eftu cba-

que conciliantes patriz , Terümque füarum '

vybdis luxuria, falutem worat fcylla, feuveni-

oblivionem non diffitetur Damafus Syrus,'

dens libido blanditur : quis tot inter immi«-

inquiens loquens :de mulierculis: Zzf/illanz

nentia difcrimina tutus? Quis (uz «confu-

illorum animi verborum vipm, &

lensfalutiinfames has non. declinet voragi-

pellacifie :

mam verborum Syrenem.,

nes ? Quisfibi beneapprecans hos fluctuum

Y

ffW"b 1 i

vortices fcyllam inter, & charybdim. zítu-

& VIÍ.

antesnon vitet? fugiendus eft fcyllz fcopu-

lus, declinanda charybdis vorago : implaca-

Carnis illecebra, mundiguesvolu-

bilis, & infidiofa charybdis muliet eít im»

prates blande funt. Syrenule , que dupa

pudica: fiquidem fcortis, & meretricibus

cantu alliciunt plantium eliciunt : nifi

ob ingentem voracitatem charybdis nomcn

videtur adhzfiffe; & hzc ratio, cur Anaxiles

ajfettus ab nsdem avertaturs djf-

ficulzer abiguntur,ac fu-

apud Athenzum fceminam impudicam ho-

perantur.

neftati infidiantem viri, monftris conferat;

charybdi, (cy!leque comparet, cenfens, neque

Aveantur impudiäarum ï"ecebrarumk

draconem, neque chimaram flammivomam,

63,

neque charybdim , reque tricipitem Ícyllam,

j3irene, qua dum oble&lant decipiunt,

- — decipientes(auciant , & fauciantes in-

Ferani de Affeiibus Zom. I,

teri-

t —— RR D

148

DiHcrtatïo LVI..

terimunt, adeó ut que fceminea face blan.

perIfaiam chm populum fórraretur;ut à vi2

diebatur, draconisnaturam veftiat, fuósque

tiis fe coérceret, ab oppreffione, ab avaritia,

difcerpat, occidátque cultores : huc fpectat

à crudelitate, monuit, ut converterentur ad

Cap15:;verf illud lfaie : Ere' refpondebunt ib ulule in

humanitatem , eleemofynam, juflitiam, non

22»

tamen eosab incontinentia dehortatur, Dzf-

Ifaie 58i

4dibus, & fyrenes in. delubis voluptatis, ubi

legit Caldeus, Ee dracones im domo babi-

foloe colligationes impietatis, folue fafciculos

zationis deliciarum eorum , & feptuaginta

deprimentes, dimitte eos , qui confratii funts

liberos G omue onus difrumpe , frange efurs-

Taterpretes fcribunt : Er midificabunt £&ricj

in domibus corum : nimirum quaz blandé vi-

enti panem tuum.

69,

dentur fyrenes, latvz funt. dulcedine blan-

*

Sed cut fiavertitab impietate.non come

dimenti vencnum obtegentes. draconis

*

pefcit luxuriam ? fideterret abufuris,non re-

apparent in cute . extima adblandientes fy-

vocat à libidine? an fceleftius eft, pecunias

malis artibus coacervare, quàm impudico a«

renes ob formz fpeciem , féd fi larvam 1is-

dem detraxeris, ericij funt , utrinque pun-

more diffipare pudorem? Non dubium,quim

gentes , G animam expungentes à coelo, &

tam impuritas, quàm foenus avertant à fum-

moBono; fíed quia conver(io quz fperatur à

figentes in coeno. — V&h iis qui fe hifce fal-

Jacibuscredunt voluptatum fyrenulis ?. vaeh

cateris vitiis, ut plurimàum defperatur à foe-

mollibus , & voluptariis hominibus, qui

ditatibus libidinum; qui enim femel in hoc

fitientes mundi delicias, carnis voluptates;

ceeno utfues volütantur, difficulter ab ipfo e-

Circeum ebibunt poculum, venenum hau.

velluntur; veluti vifco capti, ita implicantur,

utindeevadere vixpoffint, quia ut dicitur

riunt, mortem deglutiunt! vzh éffzminatis

L

hominibos; qui viasrofis , violisque ftratas

apud Ofeam Prophetam, Fornicatj funt, e Of* 45

ingrediuntur, ut vepribus ac dumetis mi«

son cel]averunt,

70*

Ícré dilacerenturt flores calcant , ut in foe-

Tlamma eftlibido, quz fi femel accen-

diffimo eodémque tenaciffimo cupiditatum

Gatur vix extinguitur, concupifcentiam e-

cceno harentes , & quafi clavis quibusdam,

na&ta pabulum,quamdiu hae viget;illa ardet;

ut Plato loquitur, terrz affixi, nunquam ad

lafcivire propterea, qui incipiunt, .non defi-

cocleftia afpirent, nunquam coelo affurgant ,

nunthoc ignecomiburi, quia ignis placets

quamvis non fplendorem emittat,fedin fera-

ccenóque immerfi, & ganeà demeríi ab omni

recedant honeftate, rerámque fluentium de-

les cacitatis demittatumbras: ignis eft, qui

fiderio , ac volu ptatum illecebris, veluti zeftu

ardet non fplendet ; ufit, & non comburit,

quodamabreptitotam navent operam , ut

ut eó diutiüs poftea torqueat, quó blandiüs

allexerat.

voluptates hauriant , & veluti equi excuffo

Sibi caveant ; qui hujus flammz

'is

fcffore fine rectore effroenes, effractis tempe-

incipiunt calorem experiri ; extinguant fuis

rantiz repagulis; detectá rationis habenà in

in initiis hancignem nonalia aquarum effa-

fÉgyptum currentes; voluptatibus inhiantes

fione, quàm lachrymarum; fuffocent . hanc

ferociunt in deliciis : hifunt molles, ac deli-

flammam priusquam & pectore erumpat ver&

catuli mundi clientes, hi Epicuri redivivi, qui

cordis contritione ; qui enim hanc flame

iam femel fovet, diutiüs cádem ardet; per-

voluptatis idolum dies, noctésque folicitant

oculis, contrectant manibus , amplexantur

inde ac écalice mulieris Babylonicz difficul-

brachiis,(inu fovent,corde circumiferunt.

ter labia removent , qui femel ejus felleam

68.

Hi funt é fepulchrali cinere reduces Sar-

dulcedinem deguflàrunt : ladea videtur

danapali; hi é feralibus Manium umbris re-

hacpotio , quamvis noxia, quamvis fub

mentito candore 'infamem obtegat fodi-

vivifcentes Heliogabali, feu homines in vene-

rem,& libidinem projecti;ut non tam de'ho-

tatem; & quó plus bibuatur hujusmodi lar-

minum coetu,quàm fuilli de grege cenfeantut:

vatz dulcedines, ferventiüsfitiuntur; acu-

endz fitinon extinguendz paratz ; ideóque

"Ganeones perditijhelluones profligati,Smyn-

dirides molles, quibus compti funt capilli ;

difficiliàs evelluntur à venereis voluptatibus,

madentes cincinnorum fimbriz, fluentes ce-

qui femel earumdem guílàrunt fucatam dul-

?

rufatz bucca capulá illàvetere, ac anfata di-

cedinem,

gne, cum Íe [e in tot flagitia ingurgitent,

Hzecqtie tatio, cur Chriftus mulierem

71.

cüm vino madidi tot fcelerum fubeant tur-

inadulterio deprehenfam inimé fupplicio

pitudinem : quia perinde ac qui morbo ali-

addixit,fed tantüm ei dixit, vaZe, & jam am-

quo, & fenfus ftupore captifuavitatem cibi

pléts noli peccare, monuit tantüm mulierem,

ut fibi caveret, abítinerétque impofterum à

non fentiunt, ita qui fefe in libidinum | in-

gurgitárunt mare, vite acdoctrinz melioris

violatione thori: fed cur eami monuit, ut

guítum non habent : imitantur ptopterea in

fibi caveret? quia nimirum timuit, ne in

in eandemlaberetur feeditatem : monentur,

hortis Epicuros; Metrodoros , Gracósque

voluptarios ; in efculentis , & poculentis ga-

ut fibi caveant, quibus aliquod imminet di-

neones garrientes, Hi funt Volupix cultores,

; /ic:rilm*en,quia cauía adeft timendi, ne illud 1n-

Veneris alumni, ad nullum vite ufum , ad

currant: monuit igitur Chriftus mulierem

nulla hominum officia idonei.

Quéd veróà

deprehenfam in adulterio , utnollet amplius

deterius femel voluptatibus venereis adhz-

peccare , quia timuit,mulierem relapfuram 5

rentes nunquam; vel faltem difficulter ab iis-

qui enim femel mochatus eít, iterum &

pluriss iterat, qu-:,& femel inchoaverar ; eft fi-

»de.mx cvelluntur, Hæcque cauía, cur Deus

.qui-

Affectusavellendus à niundï deliciis;neiftze iids evellant &e. 149

uidemhoc viuiüm adeo blandum , ut viam

cumà ceeteris zegritudinibus; velunicà vocue

fibi emolliat; fternátque proclivem, uteam

lá, aut nutualios curavetit.

femel ingredientes alliciantur ad inceffum: &

Sed quod admirationem movet, non

71*

ideo nonnifi difficulter retrahuntur , qui ab

t

Samaritana tantüm, fed etiam vir aliàs pru»

hifce venereis voluptatibus trahuntur; argu-

dens, ac regià infignitus dignitate eandem

mento fuit prolixus Chrifti (ermo cum Sa-

prodidit ceecitatem, '& duritiem..— Preetexe-

maritana.

Sitivit JESUS fceminz luxurio-

rat Natham Propheta David Regi totam fui

Íx falutem, puteum adivit, é quo mulier a-

flagitii foedam hiftoriam : verüm David ra-

)9.

quam confueverat haurire , acceffit G. ipfa

tus fabulam cani de extero qu»piam,Prophe-

cum fitula : pluribus verborum deliciis ad-

tam redarguentem audivit, nox1 ut reus pos-

nixus eft foeminam delinire ; multiplici al-

nam fubiturus, fed ut Judex fententiam la-

legoriarum lenocinio eam demulcere; imó

turus; refpondit fiquidem David : Fivitt Ref. ff

& rationum efficacia ei fuadere, ut fanctiori

Dominus , quoniam filius sortis ef. i , qui

aquá fordes, quasindulgendo fenfui contra-

fectt. boc.

Et càm alia proferret. incitantia

xerat,feliciüs elueret,& depulfis mentis cym-

ad punitionem Rei;indignatus cunc Natham

meriis defineret ceecutire , acrationis oculo

Regisfermonem difrupit , eámque arguens

dixit: 74 es i/le vir, Oh czcitatem nocte

inciperet videre, quas ipfa congefferat feedi-

tates, ut eas deteflaretur, lacrymisque pur-

ipsá obícuriorem ! cüm David poft enarra4

garet: plurimum impendit JESUS laboris,

tumà Propheta illuftri allegoria fuum patra2

ut mulier libidini affueta refipifceret; fed per

tum fcelus, adhucillud non videritz imó itz

Z

multum temporis oleum perdidit , dum a-

obduruit poft patratum adulterium, ut i

