mifit eum fibris , & [urrexit

[ 147

non difcumben-

quiens: lU Hebreus tranfeat , Egyptius de -

€j5,

Non luxus inepulis ,

di volüptas ,

(ed jacentis infirmitas ; non

primizur 2:G mer[is in aqua corporibus fola

ceffitas ,

fed exetcendz charita-

fentiat culpa naufragium , perinde acbaptife

prandendi ne

tis occafi0 5

sion humani pompa convivij ;

milavacro eulparum abilerguntur.maculz ,

fed divinzg opus virtutis Chriflum accerfe-

qua veluti naufragium paffz , hac.in unda

prorfus abolentur , pereuntque 5 ita in'flu-

ratin domum Petri ; ubi cum primüm ad

ejus focrum febri eftuantem acceffit, ab eo

&ibus lachrymarum , quas dolor refipifcen-

tiselicit: propitio naufragioculps fubmere

febrilis ardor receffit , quia ibi nequit in-

firmitas hzrere , ubi falutis author adh&-

guntur , G ita radicitüs abolentur, ut ea-

ret : perinde fuit jac

entem Petri focrum

rum ampliüs non recordetur Deus , qui pro-

pterea perlfaiam ait: Ego fum spfe qui deleo 45 , aga

tangere ,

aceum priftine reftituere inco-

)

lumitati ; cum non

linguz tantüm Chrifti

iniquitates tuas propter me., & peccatorum

Buni. 17

tüorum won recordabor , quiaut (citéexpen«-

]

imperantis ; fed & di

gitis tangentis JE:

SU fuerint illico morbi obfecuti :

* argut&

dit PetrusDamianus, .Deused irafcendum Sert, 645 ;

!

]

Chrylologus.

Minifirare -z'll;mz 4ad :im-

difffciliees , 6 facilis-ad miferendum , & cum

Sertmn 18,)

Gbrz-

delila vemi[erit , ita [uut , ac . fi munquam.»

J

dicium reddita. f[anitatis. admifit.

;

rbos , ut vires prifunas

fuiffent , & quafi énfactum fit , quod factum

fius fic fugat mo

znox reducat.

P.

libi cuvat ars y . ibi infir.

efl ; & hanc virtutem Numinis gratia la«

chrymis impertitur refipiícentis.: hinc Pe«

a

ib

guitAtis re]idet

dajfitudo 5 ubi [anat virtus ;

1d

ibi languor wefagwum non

relinquit.

trüs , -qui Magiftrum Chriftum in ejus paf-

fione tertió.negaverat 5 tertió etiam .eune

roprium cecleitis Medici ,

peccatoris mul-

rymas elicere re-

dem confitetur , & quoties .delinquendo

tiplici vulnere faucij lach

fipilcentie , quibus non

(olüm fordes abe

culpam contraxerat ; toties etiam diligene

Íed & ulce-

dogratiamconquifierat, "Gratiam obtinet,

A

flergic . & vulnera claudit ,

rum cicattices radicitüs abolet ; me

quid

qua refipifcens interne dolore-tactuslachry-

*

mas fundit ,' . quibus trinam abílergit con-

fuperfit, quo

d memoriam valeat priftinz

i*

: ita beneficio lachry-

tractz culpze maculam : neque lachrymarum

ægri,tudinis tefricare

It

marum , quas dolor elicit refipifcentis , abo-

hic imber in tellurem cecidit probro labo«

nl

tantem flerilitatis , cüm & fructus verze

lentur delicta , ita expunguntur peccatorum

4

ulcera divina gra tize offictofitate , ut videan-

ponitentiz promoverit, Petrus lapfus fues

rat , antequam fleret: fed poftquam lach-

h

turinfe&la, quae fadta fuerant ; quia ut fci-

je

Ubi cuvat avs , ibi mnfir-

rymasfudit, ad fupremam in militante eccle-

té Chrylologus.

^

mit atis ve[idet laffitudoy ubi [ana

t'virtus,ibi

fia eligitur dignitatem ; & qui antelachry-

mas preevaricator extitit fufis mox lachry-

3

languo

r ve[fligium nou relinquit.

i

A

déà efficax eft obobalfamum lachry-

mis paftor affumitur dominici gtegis , &

Z2.

]:

marum, quas refipif(centis dolorextorquet ;

qui priüs fe non rexit aliistegendisaflumi-

tur idoneus: paffione enim dominica pere

0*

ut nonfolüm vulneracuret , G cicatrices de«

leat, verüm etiam fpecialem conciliet gra-

a&là interrogavit JESUS Simonem Petrum.

Simon Toannis diligis me plus :bis : dicit eà JToxmit eg.

to

tiam , cordísque decorem , ut quod innocen-

tis amor non meretur ,' id,poft patrata cri»

etiam Domine , tu[cis , quta amote, Dicit — 1::.

)d

il

mina, poft deperditam innocentiam refipi-

€iy pafce agnos meos,

Ea eft lachrymarum vi

s., quà non fd.

23.

(centisobtineat dolor ; fitque propterea acri

h

s dignus,qui caducam efle pce-

làm, quz per patrata crimina fuére fordes

i.

reprehenüone i

contractz abfterguntur ; verüm & ipfi de«

nitentiz gfatiam blaterar, & malefanam pce-

(m

nitentis valetudinem , quafi fub dolofis poe-

linquentes-: abíterfis maculis . lachrymarurn

,

nitentiz cincribus adhuc Ícintille delitefce-

effufione ,' veluti vernali-imbre irrigati cul-

jj

turà virtutum efflore(cunt feliciüs , ac fan-

rent fcelerum fufcitandis impuris flammis

0.

fervandae ad quamlibet occafiunculam , fé-

&iüs ; fintque propterea lachryma refipifcen-

5

que tiftentem opportunitàtem : quos fpargit

tis,quz vires addunt , & per ftudia virtutum

EI

ad uberiora evehunt gratie incrementa., ut

vera poenitentia cineres , nón Ícelerum ap*

U$

tantur favillis fovendis , (ed ze(lus omnes

notat in lapfu , & refipifcentia D. Petri S,

j

pravorum aft

e&uum hoc in cinere etiam

Maximus inquiens: Poffquam negavist 1)0..; H emil. 4 de

n

cincfiunt

[

*

adeb efficaces funt lachrymz ,

mimm. Deum melior fuit z. fdeliar en., r

Aaaa 2

tl

Verani de Affe&ibus Tom, l,

p

M

$58

Differtatio XX* Í

|

facius ef , | po/?quþ: fidem fe perdidi/fä defíe-

rymatum unda non extinguit , fed fovet ,

.

&

vit, Atque ideo majorem gratiam reperit. ,

& favet , nutritque ignem charitatis

?

quàm amifit.. Quàm efficax fuit vis lachry.

menfura amoris in refipifcente muliere ,

marüm ?. Petrus; quipropé ignemfriguit ,

non tam «-x uberiori afílu ,

quàm ex .

J:

tefipifcentie lachrymis ablutus exarfit amo-

profufione lachrymarum , a« culparum -

re 5 & ficut in Pontificis atrio frigefcens

metitur magnitudine , quódque Magifler

trinze negationis pruinasfparfit , quibus flo-

Chriftus fuos edocuit Diícipulos evulgata

rem decoxit virtutis ; ita pcenitentize fle-

parabola.

Dwo debitores erant cuidam , U^ 7: -

tibus fic íncaluit , ut plus czteris exarfiffe

L2

feneratori , wnus debebat denarios quin-

amore in Magifltrum Chriftum fateatur,;

gentos , . €$ aliu quinquaginta,

ANon ba-

nimirum fidelior evafit , cüm fe fidem per-

bentibus ille , wnde redderent , . donavit

didiffe deflevit : quód fi in dominica paf-

utrísque : GU interrogans Petrum! fubdit :

fione riguerat frigore 5 poít trinam mox

Quis eum plus diligit , — refhondens Simon

negationem cum flammeà lachrymarum un-

dixit :2 aflimo , quia « , cui plus dona-

ä

t

dà cepit culpam abftergere,pra catteris fer-

"Vit $ 44t ille dixit : relà. judiZfli , ni-

ventiore aíluavit ipfe charitate ; nimirum

mirum menfura amoris ex magnitudine

in officina lachrymarum , quas dolor elicit

defumitur culparum , qua remittuntur,

refipifcentis , ardentior excuditur amor .,

Magdalena ; quia per effufas lachrymas

quó & Petrus ceteris ferventiüs eft Magifl.

fordes omnes abíteríerat..culparum , eo

q

rüm profecutus : fiquidem qui ante culpam

«ocpit igne exardefcere charitatis , ut.eva-

» fpni-

erraverat , & in dominice paffionis pelago

poratis per :oculos libidinum foeditatibus

hu chátifge

q,

flu&uans ad infidelitatis fyrtes illifus terfi-

€x ipfo vitiorum fqualore .amoris incen-

li 4

dei naufragium fuerat paffus ; mox lachry-

dium 'excitaverit , ac foverit : pulchre D.

!

marum procellá alte immerfus , .ita perijt

Petrus Damianus ait : 57 celeflis dapiene

f

naufraga culpa , ut fofpes ipfe emergens à

dia carnis ejus dincentiva - perdomust , 8

'?erm. 2$,

!

lachrytnatum profufione uberioresfoverit.a-

extinxit : Santli Spiritus ardor lumbos ejus;

$

moris flammas ; & incrementum dilectio-

ac Tenes extinxit ,. ut .dum vafculum.s

D

nis, quod amor non videbatur promereri

feum quotidianis fuperne gratia fluentis ine

i

ante 'trinam negationem , vifus efl Petrus

funderet , carnis extintle matería nullum.s

obtinuiffe poft culpam beneficio lachryma-

eitillanti luxuria fomitem miniflraret. Ni-

rum , quibus ita ab(lerfit repetita culpa

mirum in Magdalena carnis involuta il-

fordes , & conícientiam lavit , íquó me»

lecebris , ac in civitate diu peccatrice , a-

ruerit, uberiori ardere flammá -*-dilg&io-

deo flamméus divini Spiritüs ardor per pos»

niS.

nitentiz lachrymas 'exarfit, ut carnis ine

Q—

24

Íta eü confcientia 'emaculata probos ;

-centiva penitus :extinxerit , & «cüm,jam

i,

quósque excitat, fovérque affectus : fila-

cinetefceret tota libidinis materia 5 ;nil u-

chryma refipifcentis confcientiam abluunt ,

perfuit , 'quó titillanti luxuriae fomes fup-

. gnentem fimul irrigant ; qu& flores germi-

peditaretur : ita'emaculata :confcientia per

E

nat proborum afledtuum , & prafertim

lachrymarum eluvionem potis eft , ac ido-

« 4

mea probis excitandis ; affectibus , .ac im-

——

roíam dile&tionis , quà refipifcens fuaviüs

Lue,7.

ole, In genua procumbens Maria Magda-

probis abigendis , "ut proríus extinclo ti-

Vi

tillantis libidinis eftu. fanétiorem excitet

fi

lena pedes Magiftri Chri(li ofculatur , &

oculis imbre inundantibus lachrymarum

ignem , :quo innocentiüs ardeat charitatis

de

*

veítigia abluit Redemptoris

?

lachrymis

flammá , & (imul cinefiat pravorum fo-

ln

capit pedes ejus rigare : caepifle tantüm

imes affectaum.

el

dicitur , non quia poftquam inceperat im*

Neque fterilefcit in corde hzc amoris

2j

gre

bres fandere lachrymarum , quibus, quas

flamma , quàm emaculata confcientia ex-

in patratis delictis contraxerat maculas ,

citat , & fovet , fed ferax eft piorum ma-

de

ter defideriorum , ac czterorum : aífectu.

ablueret , poflea oculos ex(üccaret ; fed

ex

dicitur ccepiffe pedes ejus rigate ,. eóquia

um , quibus , qui cenfcientiam defceca-

ho

nulla interjecta mora , absque ullo inter-

tam expetitur , fatapit per exercitia vir-

Tio

vallo junguntur fimul , & lachrymz refi-

tutum Deo adhazrefcere ? -hinc Regius Pro-

tat

pifcentis , & indulgentia remittentis ; vik

pheta cum imbre lachrymarum , quas con-

deí

coepit mulier peccatrix lachrymas fundere ;

traxerat » fcelerum maculas abfterfiffet ,

ml

& illicó incepit intus ferventiori ardere a-

nonnifi hat pia fovit defideria, & Deo fic

E

P

'P]a:l/. n$.

ínore 5 effufio lachrymarum , infufio|fuit

modulaté occinuit

L

Retribue ferruo tuo vi -.

cháritatis ; qua mulier lachrymis madida

vifica me.

Concupivit anima mea. defide*

l

rare jufisficattones tuas $n omni tempore.»,

eó ardentiüs diflagrabat 5 quó uberiüs ipfa

hi.

madebat lachrymis,

Quàm benefice

Obfervat Origenes in catena Grzcorum

Patrum . apud Corderium ,

Davidem

fide

fànt refipifcentis lachrymz , qua fimul con-

n

fcientiam ablüunt , fordes abftergunt , &

confult dixiffe , fe. concupiviffe, de(i«

Tar

mentem divino inflammant amore ! pro-

derare, ne fortaífis crederetur. potuille ali-

jto

digium eft divinz gratiz. lachrymas fuppee

quando fatiari? fiquidem qui exoptat defi«

lnj]

derium eo vacuus eft , quod optat, nec rebusg

ditgrc flammarum fomentum ; hac lach-

a-

Atj

Confcientia ;cmaculataiferax;pmbomm affectnum ager;&c, $69

fatiatur, quasexoptat; fed novis.defiderijs — inde ac cateri homiines fuit ,f.in/n,eritui obno«

plura defiderat, quibus fatietur : concupivir

xius,:ac proinde ejus vitz-dies erant brevi fi-

niendi, .quomodo afferit;inclináffe .cor fuum

Anima mea defiderare juflificationes tuas,non

dicit, quód concupierit., fed optaverit.con-.

adfaciendas juftificationes Dei in 2ternum?

cupifcere in.omni tempore Numinis juftifi-

annon zternitatem.dum adftruit, ipfam .de-

"«ationes; quia -conícientia emaculata .non

(truir? .eam fiquidem vite fue brevi.metitur

unum fovet defiderium, fed plura in feexci-

fpatio. "Merümlicétfuerit& ipfe brevimoe

'»'.74-.

*

riturus., .adhuc recté.dixit .cor fuum [incli-

4

tat, quibus defiderat multiplici.defiderio de.

fiderare Numinis juílificationes; non .per

:máffe ad :faciendasNuminis juftificationes in

paucos dies, vel annos, fed jugiter; &inom-

:&eternum., ;quia-defoecataconícientia pia fo-

ni tempore; & ita defiderio de(iderare ftudia

:vebat:defideria; .quibus infatiabili ,:& fancta

virtutum;exercitia pietatis , Numinis cultü,

.ambitione.exoptabat , :el ipfam .adzquare

ac Deijuflificationes,currus proborum áfie-

&ternitatem , .quia virtus limitum.anguftias

&uum onuftus videtür ; .quo plura volvun-

abigit, '& laxiüs femper dilatari exambit : lu-

&ur excitata de(ideria , :ut.unum aliud ad fe

culenter D, Bernardus ait : Vera -virtus finem

tcahat, quia emaculata conícientia fomitem

nefcity tempore:mon clauditur. Nunquamju- zEpifl 8

fsppeditatamoris, quoaccenduntur defide-

ffus avbitratur. [e comprebendiffe, aunquam

ria, que minimé fatiant, cüm velipfa defi-

dicit fatis est, fed .femper efurit , fititque u«

'deria concupifcant adhuc defiderare , ut lu-

flitiam , .ita ut fi. femper :uiveret,, femper

.culenter edifferit Richardus Victorinus in-

quantum .án ;[e .eft, juffior .e]fe contenderets

De gradi-

quiens : .Concupivit. .anima -mea defiderare

femper de bono n melius proficere totis viri-

bus charita..

juflificationes tuas, non potuit fatiari defide«

bus conaretur ,non:enim ad annum ,. vel ad

?s m?.;,

rio, quia-nibil nifi defiderare concupifait.,

tempus inflar -mercenarg, fed in eternum di.

1fo, 20,

fames enim :anima defiderium efl : fic uerà

ino fe mancipat famulatui juxta illud : .in-

Deum Amans anima amore non [attatur .,

clinavi cor meum.Ad faciendas juflificationes

quia Deus.amor eftquem qui amat.amoremn

177 7879 172471 1

amat ,amare Autem . Amorcm ;-rirculu(ni-facit,

-

"lametfi virtus, quam:confcientiaemae ;337.

n nullus fit frnis ameris,

:culatafovet re ipía temporaria fit ,voto ta-

men, a€ defiderio eft eeterna;; quatenus in

5. V.

'tempore füa . ad zternitatem;pia. .defideria

;protendit. 'Virtusenim quz fuas in defce-

Anbela eff virtus, quam ;vfcazzfäien-

-cata corifcientia radices egit., «tempore non

«clauditur, & zternitatem ipfam zemulatur ,

diaemaculata fovetsquiefcere.ue[cia

suiltrafemper progreditur ne vetro-

-quam i :nonte,pijs :tamen defiderijs fatagit -

exequare, ; Piorumáffe&tuum officina nullo

.grada à [e ip[a deficiat.

^

temporisfpatio anguftatur., fed quz.in ipfa

Onícientia emaculata ita pröbds fovet

26,

«cuduntur-defideria , ;pia.quadam temetitate

- affectus, ac pia excitat de(ideria , :quó

4n totam fe fe zternitatem .nituntur :extene

C

.eirculum deícribat.non vitiofum, fed

:dere; quia utait Bernardusveravirtus finem

virtuofum; quia amor amorem, & defide-

-nefcit , tempore non clauditurjnunquam di-

fium aliud excitat-defiderium , .nec unquam

itfatis eft; fed femper.efurit, fitítquejufti«

. defideriis,qui pié defiderat, fatiatur ; fed ip.

*tiam, :Etiam cole(tis fponfus hifce tenetuc

fam efuritfamemdefideriorum; anhela.enim

defideriis , quibus propterea :fe fuz (ponfze

eft virtus quiefcere nefcia ultra íemper :pro-

efficit defiderabilem, exhibétque optabilem:

- greditar, neretrograda à feip(a deficiat: GC

üm enim fponía :fui pulchritudinem fponíi

2;»

hac de(ideria de(iderandi nova femper defi-

«defcripfiffets :brevrori:elogio exhibiturae-

deria circuluseft virtutis, qua ita agit per

jus venuftatemait : Zorus;defiderabils z talie 'CAnfe-3, 4

exercitia bonorum -operum , ut quiefcere

eft -diletlus smeus, — Quid quod /fponía.fuum 17.

«ommendetíponfum, eà-quia fe-defiderabi.

nolit poffe velle : & haec eft fitisilla defide-

riorum , quz novis femper defideriisimme.

lem exhibeat? .zotus defiderabilis :et inquit,

taté fan&litatemconfummat; quia defiderare

feuuthabet textus hebrzus E £otgu defide.

defideria curriculus eft indefeffz virtutis, &

7i4,ubiD.Hieronymus explicat, Ez'otus Tibu,

£052

.

meta fanctitatumomnium. 'Hinc ait Regius

«coucupifcentia , -eltenim concupifcentia de. 554 Sovit

j

Vates : Hereditate acquifivi teflimonia tua

fiderium vividius, quódque ardentiusin ani-

L]

P(alm, V8, .

$

m «ternum, quia exultatso cordá mei [unt,

3mo fetvetjredté igiturà fponfafuusvocatur

gt

fponíus de(iderabilis, feu ferventioribus ex,

- dnclinavi «or meum ad. faciendas jufiifica-

i

giones tuAs in ateynum.

Nimirum pié de-

ardens defideriis , quia cüm effet confum.

fiderat, & enixim exoptat vires fuas exerere

mataz virtutisidaa;S ipfa fumma perfe&tio,

in divinis adimplendis juftificationibus, aec

nonpotuit luculentiüs, ac :vividiüs 'hanc

mandatis, non proaliquo duntaxat preeferi-

fponfivirtutem de(cribere,quàm per ipfa de-

fideria, hec:enim.ad.ardua queque, imó &

pto tempore, fedjugiter, ac in eternum :

Jnclinavi cor meum ad faciendas justifica-

impoffibilia fe-extendunt , & veluti zternz,

tiones tuas in arernum z. 1ed fi David per-

acdiving zmula omnipotentiz ,ipfam bono-

Aaaas3

Tuim

p

i Diífertatio XXVl.

$60

rum operum wternitatem defiderio exam-

fÍcidus hic iinber,ï quem fan&tus Spiritus ex

biunt metiri,

l

28.

oculis elicit refipifcentis , .qui lumen menti-

— Pergit David in fuis defiderii

S, quæ con'

busingerit , defiderium in corde excitat;

fcientiaemaculata intus excitabat , & ani-

vires fuppeditat; fiquidem illuftrat, ut quà

mum incitabat ad ardua quaque, & loquens

recté eundum fit videamus; provocát;ut ve-

P[alm. 80,

Deinomine ait; Dilata os tuum, U implebo

limus; roboràt, ut bona, quz volufus im,

"TJ.1£,

. sllud, Non dicit extende ad opus manus tuas,

j

plere poffimus : ex .hifce lachrymis prodit -

& ego implebo iilas, fed ait dilata o$ tuum,

cordis foecunditas, & ex hac feracitate pij

fed (1 oris fpatium atclioribus claüditur ii.

omnes germinant affectus,

mitibus; & manus fi aperiatur , .laxius ex-

Imó adeo conícientia emaculata cocle- W 30

tenditut ; cur non potiüs dixit,dilata manum

fti lachrymarum rore — perfufa, ac piorum

tuám, & impleboillam? — Cur igitur maluc.

affectuum multiplici flore ornata Deo arri-

fit oris dilatationem manüs praferre ex-

det, ut gaudium fit Angelorum, lfaias de-

CAR $.5

pgnüoni? cüm nil magisexpromptum, ma-

icribensfeftum Neomenizait : Ef erir zen- -

e

E:

fs ex menfe, Sabbatbum ex Sabóatbo , hoc

gisque parabile(it, quàm oris apertio ? fed

non fuit David loctitus de extimo capitis ore,

eít feftum fefto fuccedec ; & jufti feftivam

fed de intimo cordis deliderio, .quod adeo

nunquam interrumpent "latitiam 5 nec ullo -

dilatatur,ut re nüllaimpleatur, nifi fola fum.

tribulationum morore internum funeflabi-

ä

mi boni poffeffione: fcité D. Auguftinus:;

turgaudium: menfis fiquidem eít feftum

ü

I2 Pfal ,äo.

lNeomenie ; Sabbathum autem creberri-

Dilata os tuum ,& implebo 3lud , mon.05 cor-

j

oras fed os cordis. |Os verà cordá non eff

mum populi Dei feftum, feu dies eít quieti

aliud, quam de(iderium cordis ; quare islud

facrum, ac tranquillze deftinatus felicitati j

& (ymbolum ett cceleftis beatitatis, àc prz-

Q

aperiendum eft ur vitá.fcilicet virtute , quá

n

fpiritualiter vivimus, quáad vitam eternam

mium verzreligionis, LHancveróNeome.

niam ex Neomenia,& Sabbarhutm ex Sab-

Ó

tendimus , impleatur.

Auguftino adnuens

batho Cornelius interpretatur de confcien-

Q/Alm; 7;.

ql

Hugo Vidlorinus expendens illud Davidis::

Vi

Dilata 0s tuum, & implebo illud;ait : Quid

tià emaculataex Hugone Victorino,uübi ait: 75 Cap, 1.

£

efl os interioris bominis,nifi defiderium cor.

Covfcientia bona titulus eff religionis , boflie Prov. . as

I

dis ? ftdboc os omnes 4gyti delicia implere

deliciarum , aureum reclinatorium gaudium , Lieés. dese

t

n0n po[funt ; quia omnes divitia mundi. car-

4ngelorum, arca federis, aula Dei, babita-

Hro» CONE

Noítra

li, d N;g.ö

nali defiderio f[atisfacere nequeunt.

eulum Spiritus [antli, liber fignatus,& clau-

fiquidem defideria (inum laxant accipientis,

fues. E im. dte judicij aperiendus : vocatcons

W).Mf,u" P

quem non nifi fummum bonum,iliüdque in-

fcientiam emaculatam Angelorum gaudium;

finitum explent.

i

quo inceffanter beantur: gaudent coeleftes

hi

u

29,

Quaerit igitur Deus or

IS no'fïri--diiaia :

Spiritus, ac incole fuprema patriz, fi con-

fcientiam videant refipifcentiz lachrymis ae-

r

tionem, feu defiderii. noflri appetentiam;

ut fua nobis beneficia munificentius indul-

qué irtigatam, ac fatam; quia inde probi

h

!

geat; ac i humana defideria appetentiüs hi-

9

omnes germinantaffectus, vernántque vir-

antia-finum extendant no(lrz capacitatis, &

P

acceptam à Deogratiam. tutiüs cuftodiant.

bus arridet exculta poenitentie vomere. cor«

hi

l

Defiderat Deus noftri defiderii dilatationem,

dis noftri tellus ; & efflotefcic ornata: virtue .

quam poffit ipfe explere, & nobis fua pree*

tibus emaculata confcientia, qua propterea

qu

bere beneficia, quaeà nobis poffeffa, ne cito

gaudium dicitue Angelorum , imó & titulus

n

religionis , quatenus illuftri titulo infigni-

Gf

inonobis pereant , prodiga beneficiorum ja-

€bara,nova vult defideria nos de(iderare de.

tur- religio, fifideles confcientiam cu(todiant

u

emaculatam ; & ficut.titulus eft- fuccincta

Homil, 21.

fideriorum ; quia utacuté obfervat Eufebius:

liq

libri, vel capitis umma , ac luculentum to-

iga

Non potest beneficium cuflodire ,. qui nefett

fie pafcbaze

de(iderare, periclitatur munerantis donuz ,

tius operis breviarium ;. itaconícientiaemas- -

Blà

culata elenchus eft Evangelicze perfectionis,

[i. mon inveniat cuftodientis affetium. Fliante

aC n

ac coeleftis gloris fymbolum ; .proi

af

igitur deiderio vult Deus, utlatiüs os men-

nde elt ^

tisdilatemus , quó plura accipiamus bene.

religionis titulus.

haj

ficia, & cuftodiamus,

Quàm fetax piorum

Neque procellarum turbines

4 äut ;?em-x

31«

filf;

aifedtuum, ac defideriorum eft confcientia,

peftatum fulmina metuuntur, ubi confcien-

ld.

tia nullà fordefcit fceleris maculà, fed in pro«

quam refipifcentis lachryma abluunt, ac ir.

U$ |

bos quosque efflorefcit affectus; & eít con-

rigant ?. funt huiusmodi lachrymz, quas di-

Infs

vini Spiritüs elicit gratia , veluti. femina,

fcientia bona in homine locus i

3

lle 9 quem

[E

qu& in tellure cordis noftri poenitentiz , ac

David ait in pace fc-yofzüi—tütuh*n » €jaque. .ha-

li,

doloris aratro exíciffa excipiuntut , ac in

bitationem in Sion : E faEfw efd in pace 1o-. m 75«

tetü

robos efflorefcunt. affectus. .. -Sunt ha la-

cus ejuss babitario ejus. in Sion., - hoc,elt : in.

n

loco tranquillitatis, S& latitiz , ouia ubi.

chryma beneficus imber , quó probrum de-

Wt

ll

letor fterilitatis, & fordes abflerguntur vi-

conícientia emaculata in probos..effloreícic

"I

Qd

tiorum t anima enim noftranifi £ofcido hoc

affc&tus , ibi eft habitatio Numinis, ac Dei

1

171

fedes, fcité Caffianus: Non enimin couflitig Collatikas

MLA

imbte perfundatur: funditüs atefcit ; & ad

"g

pu

nullius pij afz&tus germen,acfancte operà.

certaminis, neque in collu&larionibus virgo.. ia« ,M-

Slifg;

tionis florem poteit effe feecunda, — Eít IO^

rum lociu Deo. facius. efhfed. m caffimonia

Z

e

Päü'p

Wüþ

Confcientia emaculara ferax pmbomm affectuum aïger;&'c. $6t

vetur injuriam, .Stabat Sufauna in judicio

*

?

gace, & cordis tranquillitate perpetua, bunc-

nalium paf.

falforum , mendacsbus opprelja effimontjs s

gue gm-rz': locum extintlioue «av

Jionum. fí quie meruevit obtinere, ex Loc quo«

flabat mon tanquam Rea, fed. pro casiitate

tuenda. fortiter moritura. — Ibat ergo pudica

que proficiens gradu Sion Spiritualis , id est

fpecula Dei confequetur efeitum , eritetiam

4d fupplicium,non adulterum «orpus , in quo

extrema libido exarferat , &5 "Diabolu i«

babitatio ejus in. Sion,

3*«

. Conícientíaà quavis fceleris macula, ut

flammaverat. — Quod protexerat virtus , &$

*

us necefle

fit defeecata, & in pace fit locuse

)

ornaverat pudor ilefus y illefum ibat in mor-

i

is affcctibus,

tis exitium,

Egregium portatat caputs cu-

Q

: eftit pax,qua bellá indicat prav

contra quos ita pugnet,ut eos »expugne;;-niü

jus vultum integra con[cientia [ublimabat

Ad celum: nimirum ea eftemaculat .cone

enim pravas omnes co&rcuerit,ac proüraverit

fcientiz vis, utSufannz . caput propudiofi

. paffiones, non eft locus confcientize mundz

LE

in pace; nec habitatioejus in Sion, ideóque

Íceleris mole degravatum non in terram dee

mitteret, fedin «oelum excelfiis eveheret;

cum dixiffet: ErfaBwseflzn pace locus ejut,

quia emaculata conícientia confringit poten-

& babitatio ejus in Sion , re&té fubdit, 1bi

confregit potentias arcuum, feutum, gladium

tias arcuum , & favientes Magiflratuum

fafces exatrmat, ruentémque in lapidespo :

& bellum, tacaet(i Deus corda inhabitet ho*

minum juftorum ; in illis tamen ea prafer-

pulum;licécinermis, compefcit, ejus c

görä

tim fatione commoratur, quibus ex coércie

«et impetum. -

Infanientes libidine fenes, ideóque non

34«

tis pravis affectibus , ac carnalium paffionum

extinctione, perfeéla ineft conicientiz trane

. boni]udices, fed mali teftes, depofito teíti-

monio, quod :delufa dictaverat libido ; ac -

quillitas, ac tranquilla ferenitas ; abaélis e-

nim pravorum affeótuum cogitationibus .e»

veteratoria petulantia, accufantes pudica.

maculatz confcientia tranquillitas emergit,

Sufanne fcelus mendaci lingua;ac ore falfato -

dixerunt bujus rei teffes [umus , & ficut e-

'ï'?falm.ïm*-.*

quae Numini manfionem apparat; ideocum

"J 3.

David dixiflet :. £z facfus esf ia pace. locus

rantex fenioribus , qui majori ;pollebant

ïctiþs IS.'

W. Vif

ejus , && balutatio in Sion, poltea fubdit ve-

authoritate, credidit illico ijsdem populus;

luti caifam affignans hujus habitationis : 457

-adeo ut fueritSufann? ad non patratri flagi-

ha. dik

ri

iaf .

confregit posentias arcuuin fcutum.gladium,

-'tij fubeundum fupplicum damnata 5 fed e-

jus confcientia emaculata pericula evafit,que

Lib. de Na.

& bellum , quia ut. opportuné expendit D.

Ambrofius, llbi quietus affettus nullis dyuer-

imminebant,& falía elufit teltimonia ::Czvi- :Dasiel, 133

s&;ot/e.uþ,q.,

"

f

arum cupiditatum exagitatur fluctibus,nul - que duceretur ad mortem excitawit Dominus as

1

fpiritum [auctum pueri junioris yeujusmómen |

P

lia avaritia turbatur procellis, nullis quaren-

Daniel.

darum divitiarum igne[cit incendijs: ipfe eff,

Tametfi puer effet Danieliupra

ui feculatur aterna , & babitar in Sion con»

. puerumtamen & ultra ztatem Judicum fe«

niorusn .abegit vafritiem , && Sufannz pro-

fringens ommia Spiritualium inirumenta

Facinus fané fuit

bellorum, conuierens Arma , 'quiötu Diíabolus

pugnavit innocentiam.

ultra etatem audax,populum coércere , &

ignita dirigens jacula, graves petloribia bo-

minuum [olet inurere pajfones.

fenum eludere aftutias, tametfi plures effent,

j?

-Eft igitur conícientia emaculata tran-

qui teftimonium deferrent contraSufannant |

&in ore duorum;vel trium teflium dicatug

quilla pax, & munita arx à Deocuítodita, fi

verum ftate: uniustamen Danielis teítimos

in ipfa pravisaffe&tibus belium indicatur, fi

nium duorum Ífenum oculatz atteftationi

carnales paffiones profternantur, quibus con-

fuevit Diabolus pectora inurere hominum.

legitimé refragatur, quinimo in pvero Da-

niele tres fiftuntur fümms authoritatis te«

Id datur emaculatz confcientiz gloriz,quod

íftes , qui fenes illos accufantes —Sufannze

ignita adverlariorum jacula irrideat, & pu-

gnaces tartarei hoftis potentias conftingar,

fcelus, quamvis dignitate pollentesexautho-

raverint: fueruntautem tres teíles, totidem

ac rebellantis concupilcentiz tumultuantes

affe&tus coétceat, & omnia retundat adver-

divinz períonz , qua confcientiam eracus-

farij jacula5 imó & Judicum calumnias, ac

latam Sufannz inhabitabant; ubi enim puri-

tas enitet confcientiz,ibi tota Trinitas adeft

3:-

falfa, que adverfüs ipíam feruntur teftimos

nia. Teftiseft Sufannapudiciuz cultrix,cus

ad fufftagium, quod edifferit Beda inquiensz

uomoedo accipsendum eff :

jus conícientia emaculata calumnias deluüt

In ore diorum To Eosng,

infanientium fenum : non folüm nive excul.

vel trium teflium flabit omne verbum ?. nifi Ioan.cap 8,

2

di«

tzx pudicitiz flammas extiuxit foedze libi

quia boc mado per zuyflerium Trznitas com-

mendata efh , im qua perpetua flHabilitas vira

nis, qua in fenibus Jüdicibus exarferat, &

eerundem delufit calumnias, excuffit vatra-

tutis e$] : 51 vis babere bonam caufam, ba-

yim n

menta; fed etiam vi&trix.quia eonfregit po«

Óeto duos ,vel tres tefles Patrem, Filium, 68

Spiritum fauctum,. Quando Sufanna casla

tentias arcuum , plurimum fuüit gloriz e-

nafta: luculenter Auguítinus ait : SeZuec

f'emina , fidelísque conjux duobus falfis . te-

L

Aome YO.

faminem fexts fuia fraudatur exemplis, qui

flibus arguebatur, Trinitas li p confcientta,

Sei'm,öl)-in

udicitie ornarum [alubriter . referuavst ,

atque in ócculto fuffragabatur y il Trinitas

i qu a

"abptsde

Sufanna illuffra, decus pudicitia vicit impu.

de occulto untim teflem Danielem excitauit,

1 6')!. Iui

dentiam Tudicum , pexulantiam [eniorum

(.f duos convicite

Á

cotopr[jit mzdggm ) 896 cafluas m 44 páite

Quam«

i

- Diflertatio

$62

XXVI.

Quamvis tenimonium cöntra Sufan-

L

jttdicio falfo effe miferi,qui funt. vere /in":m

nam depofuerint duo oculati, ac graviffimi

feientia beati: crediderat. feniorum telti-

teíles; emaculatatamen $ufannz conícien-

tia tresfuze innocentiz te(les habuit ,. tres

monium populus, qui vindice lapide finunr

armaverat in foeiminam innocentem : fed

fcilicet veridicee Trinitatis perfonas ; qua«

cüm jam mors immineret , quam caufatur-

rum irrefragabili teftimonio ufus Daniel

piüs infeflaverat; & miferam quotquot ades

duorum fenum fuffragïum falfitatis aperté

rant feeminzg . calamitatem lachrymis profe-

convicit; quia veritas de mendacio ; & de

querentur; eas tamen exficcavit emaculata

malitia innocentia probz conífcientiz glo-

Sufíannz confcientia, càm teftes propriz in-

riosé triumphat.

Et fatius eff in pace locut

nocentiz accerfivit Trinitatis perfonas, quze

ejus , (f babitatio ejus £n Sion, quiacommo-

in puero Daniele caufam propugnárunt dam-

ratur Deus in pace emaculatz conífcientiz :

natie feeminz, quianemo aliorum fenfu mi-

lbi coufvegit potentias arcuum.[cutum , gla -

fer eft, fed fuo , & ideo ait Salvianus : Noz

dium, &&. bellum ,:ac omnia machinamenta,

poffunt cujuedam. | judicio. falfo effe wmiferi ,

quz contra Sufannam fenes conítruxerant, &

qui funt veré fui confcientia beart.

licét falfo feniorum teftimonio crediderit po.

pulus, caná fcilicet Judicnm deceptusautho-

i

S-VQA

H Wn'ü.lj MJ

ritate, ac infufpicabili eorundem | maligni-

popmï 4

tate delufus; eà quia dignitas accufatores

Con[cientia innocentia cljpfo gu-

commendaret, cüm effent fenio venerandi,

gita adver[antium tela retundit ;

ac Magiftratu reverendi ; ubi tamen Sufanna

damnatiosnem audivit , ubinoveratimmine.

& bona quaque faufl? ominatur jugi

re fupplicium, exclamavit vóce magna, &

perfusa gaudio,

e

Daniel 12,

36.

'U 42.

dixit ? Deus . &terué , qui abfconditorum es

7N Onfcientia innocentizeclypeo protc&ä'

adverfantium telaretundit, & mala

cognitor , nofli omnía antequam fiant , tu

feis quoniam fal[um teflimonium. tulerunt

cunéla avertit, & bona fauflé omi-

/

contra diez . €$ ecce morior, cinnmibil borum

natur; -tantusenim eft emaculatze coníciens

tiz iplendor,ut tefte Ambrofio: viram bea- Lib.zde offce

feceriva, qua i(li malitios? cómpofuerunt ad.

CAP.T,

verfum me : innoccariam fuz conícientiz

tam efficiant baec duo, tranquillitas conft ien-

divinz conformem fcientiz allegavit Sufane

tie, C lecuritas innocentia , & licut folis ma-

na; ideóque Deum accerfivit fuze innocentice

tutinus ortus umbras omnes no&turnas abi-

te(lem , ac totius Trinitatis perfonas teítes

git, & latitiam excitat, quà adcautum alli-

omni eXceptione majores, qua ftatimfenum

ciuntur aviculz in fylvis; itafulgor emacus

teítimonia evicerunt falfitatis: auditut vox

latz conícientie non folüm tri(litiz excutit

emaculate confcientie , & à INumine exau-

caligines, fed gaudij etiam accer(it (plendi-

ditur; imo fitSulanna exclamans ad Deum,

dam lucem, quà fe prodit, íéque beat. hec

Tl - EE U aL

enim placidé bzret, animam adipat,& pectus

fenum, ac Judicum arbitra, & calumnian-

tium Judex : fcité D. Ambrofius ait?; Cum

iimplet pacatum , adventitijs omnibus vo-

De fug^ [4-.

enli cap. 9. *

morte damuaretur. Sufauna , exclamavit,

luptatum fucatis bonis procul excuffis , quia

!

ut ele

oa

,.16b

nter Pliniusjunior: Magnitudo ani- L

ib.1. epift.

quafi Judex Keorum arbitra calumniantium,

€$ innocentis con[tientie . autborítate divi-

mi nibil ad ostentationem , fed. omnia ad 2«

zam fibi in judirium accer[fit cognitionem 3

confcieutiam refert , retléque fatli non ex

zon timore mortis percita , fed arguentis

populs [ermoxe mercedem ,. fed ex fatto petit.

eenfura poteflaie precelfa: nimirum Sulanna

Nl timet exteriüs, qui intus tuta quie.

fcit confcientia , non enim fupplicia pa-

cüm foeminaeffet , & pudore pudendi crimi-

nis fuifufa erubefceret, publici confiftorij

vet, qui nullius eft fibi fceleris confcius ?

Lib. 124 se.

