Tametíi ex hoc patrato à JE

SU zï.:zir-;z "

peit funefto facinori diem , dieilucem ,

culo inftruamur non aucupariex bene faciis

luci fplendorem , & fplendori fe ipfups ,

vanos populi plaufus; nihilominus acuté

fuum in tenebris abdens caput: Q la.

D. Auguítinus ad rem noflram obfervat ,

*

t ]

gere vifa funt reliqu

cclhi lumina , quae

ä

]ESUKM præ;epiiïe aditantibus illis , patra-

tc*lïbljiSa &fquaäæz'agþüta, aut, äflïdïgnUm

Judao-

Pravusin convicia affe&tus coércendus , necazdes fplargat. 3il

—judæorum facinus cx»ce modis caligi-

pofité tamenad rem noftram caufam adfer: 5

9 Serm, Yo.ue

ne involvunt ; aut immaniffimum Conci-

Leo Papa , curíol fuosin nece Chrifti ra.

Zm.ä: £ Bo $.«

torisfupplicium cetro obducla peplo funebri

dios obduxerit , & offufa caligine nodtem in-

velutipompa, aclugubriapparatu profequ.

vexerit in meridie; ait 1ple: Cum ergo Do-

uniur,

Imó & morore abfumi , ac conteri

winus cructfixi. corporis elevatione fublimis

vifa funt elementa, cüm à fuis quafi fedibus

veconciltationem mændzexequerm;r in qua-

avulfa authoris fui necem proprio ipforum

dam arce fupplicij , latvouémaue conver (uns

interitu precurrere quodammodo nituntur :

4 paradifi wocaret taberaaculum »vos Prins

fuo parentavit Conditori tellus cum crebris,

eipes fudaorum , Legsque Dottores ,nec.con-

profundisque concuffionibus labefaélata tan-

feientia tmpzetate compuniti, fixuris clayo-

ti criminis non fuftinuitimmanitatem , cum

1 Cobfig,

vum addebatis tela linguavum dientes * alios

At

& ipía faxorum firmitas confractà foliditate,

Contabuit omnis itidem

f«tvos fectt , fe ipfum non poteff faluum faces

difru pta fuerit

re $ Sed bis vocibus vefivis flultis » 4tque

antiquitatis memoria Íenio confecla, dum

blasphemis reddunt omnia elementa refhon-

velum templi , quo prifca illa myíteria quafi

Jf , G unam n vos fententiam ferunt , ce-

facrofancta occludebantur, in partes diícin-

dnm sterra , fol , [pderdque , indignos vos fuo

ditur. Imó & trifüitiam vifi funt fenliife ipfis

suniflersio proteflantur ; & terribil P AOLIL, i2

etiam fepulchris inclufi cineres, qui nefine

folitóque defettu , tenebras mundo veltra ca-

doloris , & commiferationis feníu effent ,

ettatis oflendunt : nimirum Íol iuo defcclu,

fenícm, motümque ad vitam avide repetiére,

fuísque offuíis cenebris clariüs oftendit mun.

quó vite Authori mortem oppetenti juíta

do infanam malitiam Judeorum , & Phari-

exhiberent : &tandem fuo Condi'oti tota vi«

faicamobftinationem: foladdu&tis renebris

fa eftnatura parentáffe; qua expalluit, con-

arcanum fatit in publico, & mutatione ve-

. tremuit , & prope defecit.

fium , fuóque attrato peplo fcelusillufiriug

4j

* Sed defadigantur facri Interpretes in va-

manifeftavit Judzorum ; fcilicet tenebrarum

u

rijs affignandis caufis, cur fol radios fuos pro-

fecreto, caliginumoccultatione 5 & ubi te-

hibuerit , terrámque cotam czcá , actetrá ob-

tra caligine tolet fecretum icelus abfzondi,

nubilaverit caligine , cüm Chriftus comple--

nunc fecreti malitia propalatur , & offufa ca-

: xus infame lignum Calvariz montem voto«

ligine deli&tum clarefcit, quó illutiriüs pet

rum fuorum culmen afcenderet, regnaturusà

tenebras publicetur ; ut quod eratocculiandi

ligno Deus,crucia; manibus didu&is;ac pedi-

ingenium, promuleationis evaderet arbittie

bus jun&tis clavis figeretur. A fexta atitem bo-

um;: illi dicunturterrze receffus occulti , &c

* aütäho 175

va tenebra [atle funt in univer[am terram

fecreti, qui czca caligine , jugibüsque ob«

u4; ad boram nonam. Diceres fuos folem ra-

ducuntur tenebris ; slntque propterea calie

dios prohibuiffe , ut atratus oítenderet turpe

gines , qua fecreta foveatit ; fed font & etiam

fibi effe divino extindlo fole lucere,& tantum

caligines , que fecreta, qua fovent, etiam

facinus , cum reliquis non lugerecreaturis.

produnt; quiaut tempeítive ait pracitztug

Vel voluiffe folem à tam execrando fpectacue

D, Leo , fo/ infolito defeiu tenebrar mundo

lo fuosavertere oculos, & tenebris offandi,

judatca cacitatis offendit , ieu fecretum jü»

ut tantum probrum offusá fuà caligine obte-

daice malitiz tenebrarum fecreto, lucisque.

geret. . Vel fuosobduxit fol fplendores; quia defcétu fplendidius promulgavit.

P

facinus nefarié perpetratum ab impijs parri.

M

cidis fine lacrymis intueri non potuiffent An-

$. VI.

w

geli pacis ; f ipfe diurniluminis moderator

diei curfum repentina nocle non prohibuif-

Garrula !z'&zgzm' fécreti | fervandi

fet.-

Velcüm divinus fol fuo in meridie

Pmpatiens , quod ei comcveditur

prematurum fubiret occafum , voluit &

feeretits , prodit avedsus,

mundi lampas, fydásque diurnum cum fuo

authore occidere , ne folus necis pateretur

|Erverse fibi confulunt , qüï propria fe«

46.

eclypfim. « Vel exuit fol lucidas , purpureás-

creta alienis concredunt auribus

, ad.

que (uas veftes , & atras induit caligines , quà

jecta ea

&onditione,ne evulgentur,cum

Sol

lugubriüs fuo parentaret Conditori,

velipfum fecretutn fe proda: » Gipfze ca

!igi..

ipíe dierum fupputator meridiana atratus

nes, ac tenebra , qua viden:

ur fecreta paree

nocte hunc luctuofum diem fuo expuncturus

re, Galere, eadem evulg

ent, quö'& te«

é cathalogo inopina, ac tetra delevit caligi-

nebris magis clarefcant :

fiquidem garrulze

ne , nigro ut fignaretur lapillo füneftus dies -

linguze 1

übticitas fecretifervandi impatiens,

ille , qui facrilego füneftabatur ícelere.

Vel

que ipfi fuüb fecreto concredüntur evulgat

quia turbatain fuo fonte lux faerat fluere ul-

péomptiüs , prefertim fi lucri alicujus

ípes

trà non potuit pura in fuis rivulis, qui pro-

illuceat ; natura fiquidem h

umana ftudiofa

pterca nonnifi atras fudére caligines; & pra-

eít garrulitatis ,

& froena difrumpens filen»

fertina diei lampas , qua fuo in meridie non -

.

tij ; quod illi committitur fecretiüs, & con«

potuit facrificium tolerare vefpertinum

.

creditur facratius , prurit (tudiofiüs effunde-

.*

& non ampliüs nitores, fed atras etfundens

re,Gtavidiüs prodere. — Studio fecreta proe

caligines omnia , vel in ipfo meridie noéli

dendi videntur homines impelli, & ceítto

- — *v

commifit, ut irane íceius ubíque latcþet. Ap

quodam exagitari ad concreditum fibi arcas

w j

num

iA

312

Í

Difierttano XIV.

num effundendum ; praefertim fi de loquaci-

fed mulier domi fecreti fervandi i mpatï»enä 5

tate , & gatrulitate aliquod affuturum fibi

fentiens fe linguze torqueri pruritu, & im-

promium fperent, Idquecaufz, cur ftre-

pàr linguze coércendaz ; primz, quz ex ancil«

nui Duces ; & prz(ertim incaftris , qui exere

lis eam adivit, pe&tuspugno pulíans, plane*

citibus prafunt altiffimo filentio , ac utiliffi-

gens , G altera manu ctines difcindens ; dixit

ma diffimulatione , quae actuti funt , obte-

heu mi vir , ó mea patria , & quidnam nobis

gunt ; Zemens , & vanus ille eff , ait Hono-

cotinget! quid de nobis fiet ? ad herz que-

fo

| In Sirajag.

fander, quipriusquam uece[se fit , negotio-

rulas voces , fusásque lachrymas ancilla ife«

TUU^ AYCAHA CHML wiultitudine communicat ?

cteti invefligandi avidiffima heram interro-

nam tunc pracipue temporás [celerati quidam

gavit , quidnam illudeffet, tam infauftum,

[ D g

4d bostes malitios tranfeunt ,. quod ab illis

quod clamores illos , & lachrymas eliceret ;

prodsonis gvatia bonores , (& premia fea

tunc hera ficut fecreti effundendi percupida,

uiit,

adepturos [berant,

filentij fidei ancillam obftrinxit , & tunc

47*

Ea eit humanze ambitionis indoles , ut

herarem totamà marito auditam ancillze nare

Ípe lucti , vel honoris obtinendi , vel maxime

ravit? fed vix à domina digreffa ancilla , in-

|

moveatur; nec veteatur fidei injuriam , fi

gredientialteri ad ipfam,rem totam ficut pri-

de proditione Magnatum gratiam fibi fpo-

mz narravit etiam fecundze,additáà communi

ponderit,

Hujus veritatis illuftre dedit do*

loquacitatis claufulá, fed cave, ne cui ha« di-

cumentum Aod ftrenuus Hebrzorum Dux

Xeris,X tace ;accedentibus mox ad heram ex«

haud ignarus: cüm enim grande moliretur

teris foeminis omnibus idem promulgavit fe-

facinus nulli illud , necamicorum fideliifimo

cretum, quod fuisancillis ; & brevi per fce-

minas effictaà viro fabula per urbem totam

aperuit, veritus imbecilliorem fore fidem,

fi velit quis filentio osobftruere , cümambi-

devoluta fuit, unà càm ejusauthore, qui

tio proemiorum oftenfione efficacior fit ad os

domum reverfus uxorem increpavit, nt fibi

aperiendum; ideóque nulli fuum voluit ar-

infidam, quia contra juratam etiam fpon«

canum prodere, quia fi femelfecretum ore

fionem auía fuerit arcanum fibiconcreditum

exiliret , vix coérceri poteít , quin ad plures

promulgare, ac mulieris acriter redarguit

flatim percurrat aures.

Cüm igitur Aod

imprudentiam.

Ita eft effutire fecreta fibi

dimiffis focijs omnibus ad Regem fuiffet re-

concredita, muliebris eft ingenij nati ad co-

verfus, dixit , fecretum fe verbum habere,

lum tractandum , G acum ; & quisquis ex

nintirüm feczetum, quia nulli dixerat , fi enim

viris fecreta inveíligat cupiens ea cffundere

vel uni illud crediditfet , non ampliüs fecre-

fcemineum po

tiüsgenium prodit, quàm vig

tum verbum fuiffet; & preferum , (1 vel

tile ingenium.

uni duntaxat concredatur fecretum mulieri ;

Vir furilislinguz indulgens proclivita*

49.

ficut enim eft mulier fecreti inveltigandi a-

ti haud fuppar eítilli , qui perforato bibit.

vidiffima 3. ita & ejusdem effundendi per-

poculo , plus enim effündic , quàm bibat.

€upida«

Difcruciatur cor, ni arcanum fibi commiffum

Romanus o

lim fenatus occultum aliquod

prodat; torquetürque ni involutum aperiatg

4$s

con(ilium per dies aliquot intra feagitaverat;

premitur , ni quod in pectore latet , ore evo-

cümque res pluribus effet obvoluta difficul-

mat ; aduritur lingua fecreti flammà , & qua*

tatibus , acnon modicas excitaret fufpicioaes

f1 fecretum intus zítuet , flammámque con.

»

cujusdam fenatoris uxor; gravis quidem &

ceperit , furfum nititur avolare , & per os ex«

pudica , fed tamen mulier ; maritum precibus

teriusdivagari: G ficut qui in intimioribus

urfit , ut vellet fibi arcanum aperire dejerans

montium vifceribus ignes ftabulantur eorun-

::

fereligiofo , ac inviolabili filentio rem te-

dem montium juga concutere folent , finás-

G uram ; cümque ab importunis die , noctá-

que quatere , ac difrumpere , donec foras

|

I

que non deíteret precibus ; quibus ma-

per patentes hiatus erumpant:? ita fecretum;

ritum in fua fle&teret vota:Vir tandem ad ex-

quó in intimiori cordis fovetur receffü , eó

| Plil!lm]g.

cutiendas fibi ingeftas moleftias dixit uxori ;

violentiori impetu nititur furfum afcendere',

| hmj

r

me tandem viciíti tuis precibus, & lachrymis ;

cordísque anguílias veluti difrumpere , &

li

proinde audi terribilem rem , atque prodi-

pet oris hiatum foras avolare , & in aures

giofam , quam tibi unice fido , utinde meum

exterorum percurrere,

Hinc Anacharfis ex-

à

u

erga te amorem conijcias , & quidem tibi

preflurus continendz linguz difficultatem ,

unicz fecretum concredo, ne ulli alteri dicas,

leniori froeno domitam intemperantiam o-

[

cámque execrationibus varijs fe fecreti fpo-

Ítendit , ar&iortqueopus effe docuit ad lin-

u

H

Ípondiffet tenaciffimam 5 tunc ad illam vir:

guam coércendam , ne fecretum funderet ,

Ícias mi uxor,relatum ad nos fuiffe à facerdo-

ait Plutatchus, — 4sacbar[in ,eum accubuif-

hi

De garruä

tibus caffidam ( feu alaudam ) vifam effe

fet » viderunt levam virilibus , ori dextram

Afe.,

fü

li

volantem cum galea aurea, & hafta : de eo

zenentem admoramy quippe freno cenfebat

oftento unà cum auguribus deliberamus , an»

frimiore opus babere linguam ,. atque, vettà

h

Xiéque disquirimus, felictsne , vel infortunij

cenfuit ; neque enim facilà recenfeas libidi-

l

aliquid portendat ? fed tu. mi uxor interim

nàá intemperantia viros tot perjffes quot ur -

N

tace, G ut promififti , filentium ferva, utnul.

bes , €) [mperia verba prolata recondita de-

1

levére.

liprorfus dicas. — Hac cümyvir natráflet u-

Dixeris in homine fecretum veluti

Wi

er core exa-

Xoti , doino exivit , procefsítque in forum:

garzulitaþis cotem , ut enim cult

q

fcuitur-./ ;

Qu

ï

Pravusinconicia affe&tus coércendus , ne cxdes fpargat. 35

£uitur, quà faciliis fcindat ; ita fecretum — tetantüm oportet , immoretur , & commo-

linguam acuit , ut citiüs effundat , .quod in-

riatur , idque nobis pracipit Spiritus S. per

Salomonem,

atnudisii verbum malum ad-

uEctlef, c6ape

tus latet in pe&ore; eft enim íecretum in ho--

49,

mine garrulo , quid violentum ebulliens in

verfus proximum tuum .commoriatur.in te,

pe&ere , labia impellens , & linguam exe

Sit cor noftrum inítar lebetis aquá pleni , in

acüens.

jo.

quo quidquid malevoli verbi auditur , fta-

uidqüid notitiam fugit , non folàm ti-

'tim miergatur, & quidquid fecreti nobis fuit

tillat, fed & indagandi ftudium actiter in-

concreditum , proríus demergatur , ne fu-

cendit, tametíi in alienis arcanis fcrutandis

mus ,: & fotor furfum ad osabeant , latiüse

plurimum quis patiatur detrimenti , pluri-

'que propagentur; quidquidalteri poteft de-

De garruli-

£Ate,

bus fiat periculis obnoxius, — Cum magma-»

'trimento effe, id in nobis extingui debet , &

ssupudentiaaitPlutarchus : aliorum origines

immori quidquid alienani famam inficit,

Excutimus ,vicini Syrum avum fuiffe , aviam

;Refert Curtius Alexandrum Macedo-

lszk.

Avejfam , tria lum talenta babere evis alte-

nemin £a , quamcontra Darium ff ufceperat,

ni ,nec ufuram difflvife : exquirimus item

expeditione,omni folicitudine, & curá inve-

5apito,

pujusmodi unde bujus vever[a fit uxor , quid

ftigáffe , «quam regionem Darius petijffet ,

slle ,& illa feorfum'collocuti fint: $n angulo:

:quod tamen explorare nulla premij fpon&o-

effrcenis enim eft abdita fcrurandi cupiditas ,

aepotuit: morisfiquidem erat RegumPer-

&garrulitaseffundendi, ^GumSenatus Ro-

ifarumarcana inviolabilicelari fide , adeó ut

mmanus Neronis Imperium fimul, & jugum

nec metus poene , .nec Ípes proemij elicere

exzutere decrcviflet , fummóque, utnego-

'valueritvocem, quá proderenturarcana Prin-

£ium exigebat (ilentio rem tractáffet , unico

*cipis :garrulitas enim linguz in evülgandis

duntaxat homini , qui intrepido videbatur

Principis arcanisgraviüs quocunquealto pu «

4uimoeífe , remtotam aggredi , & perfice-

imiebatur probro. .Et ipfeitidem Alexander

re, quo decebat pramio , & cautelaconcre-

:Macedo fciens quanti fit taciturnitas : mo-

didit, .Sed is damnátum quemdam ad be*

:ynenti if arcanis tegendis, edocere id étiam

ftias., 'cüm vidiffet., :faámque deploráffet

"voluit tunc,cüm à matre fua Olympia miffam

É€orcem pruritu evügandi (ecretum commo-

:ad feepiftolam occultas accufationes ; & ca-

tus, milerumillum damnatum acceffit, efque

lumnias in. Ántipstrum continentem , - ubi

àd dedit confilij ;'ut voto Dijs facto fuppli- .

; perlegit;ab amiciffimo fuo Hephzftione paf-

&ij tempus , velin:alterum diem differri im-

:fus fuit eandem legi , fed eile&tá apnulum

petraret , quód fiobtinuiffet;acturum fe con-

-digito detractum ori admovit Hephzftionis ;

fulend gratiasafferuit : ad beftias perducen-

'quafi tefferam filenuj labijs impreffurus , in-

4

dus vitam 'noluit fuam 'contingentiz-expo-

quiens : : Contine bec , ne quid eorum ., . que

nere, fed de proditione áfferere , accitóque

egifHi , effutias. . . 1mprimendus effet fignas

Neroneremaperuit, qui per inflicta tormene

'torius hicannulus., eorum pracfertim labris;

£a veritatem ommnem extorfit ; &'homo ille

-quorum os nullo clauditur figillo; appofité

$uo exitioexpertus cft, quantifuerit damni

-ait S. Ambrofius.

Quicunque eff facilis in

Íolam fecreti ingeffiffe fu(picionem, ait Plu -

"verbis , velut plenus rimarum , bac , "atque

"Ea2 f[al.2 18,

tarchus de garrulitate. "Una fupererat mors,

(adllac efiuens interiora evacuat fua., GT exte-

poftquam tollendus:erat Tyrannus; inítru-

rriaribus p^lffonibus iaundatur , tegere fe me.

Ctisonmibus ; -qui eum trucidatutus .erat

dfeiens , nec tenere verbum , guad ACCEETIE ,

profe&tusad theatrum ,. vidit.quendam prae

ifieut Santia Marta , qua confervabat ommia

foribus ad beílias damnatum, qui erat INe-

"verba in corde no , -mon quod ex ore ejus dif-

!

roni (i(tendus ;

ad hunc fortem fuam la-

Jiueret.

mentantem propiüsaccedens, atqueinaurem

Linguez garralitas praefertim in evulgandis

fufurrans: beus tu , inquit , fac worum,ut

PEL

Plutarab.

'arcanis datur garrienti probro , 'quapropter

diem bodieraum mod pratereas , eras ages

Alexander dixit, eum , :qui fecretum in-

] de garrul,

mibigratias; quia vero , quod illius magis

flar depofiti ibi concreditum evulgat., aut

intererat , tacuit , dignas vulit filentij poenas.,

zinjüüum ,aut admodum incontinentem effe :

& quz'ftiones ignis , flagella expedita negan-

'dixit injuftum , f1lucri causá commiffum fibi

ti exprefferunt , quacitra neceffitatem .indi-

fecretum evulget, quia pecuniz pretio ven-

caverat. En qualia garrulze linguelubrici-

4it, quod fuumnoneft, ideóquevitioinfici-

,

tas damna accerí(ivit,

'tur injuftitiz ; eo ipfo , quód fecretum ei

J

Secrecum quod in intimocordis receíffu

$1.

oncreditur , illud non pofífidet, /nifi ut fe-

!

latet, fiad oris afcendatlabia, & folam fui

cretum , cujus evulgatio in ejus non eft po-

fufpicionem foras emittat, non folüm fuis de-

teftate: fin veró absque lucro , & citra fpem

| hr gariuä

ftituitur viribus, verüm & cuncta ftatim fu-

! qiit.

pramij arcanum fibi commiffum evulgat;in-

ne(lat : hinc in priícze legis ritibus praecepit

continentiz notam non deciinar: oc-:uhan-

:I

Deus , ut prope altare parati femper effent.

dum fidiffimo pectore eft , quod nobisarca-

num committitur, & ne forasexeat;ori ve«

parvi aliquot lebetes aquá pleni, in quose-

munci lampadum lychai , ac cereorum muci

luti oftio appendula fera filentij inijcienda

inijcerentur.

Pari pasto, fi arcanum ali-

eít ; & ne oftium aperiatur , ratio femper

quod tacendum quis audivit, vel quidaliud,

!

excubias debet agere , rigidéque examinare

quidquid per hanc oris januam ingreflum

quqd inferre alijs damnum poteít;in audien-

qua-

builertato

i

V.

214

quarit , vel egreffam ; quia fi vallum hoc

cuperetab Ifocrate edifcere eloquentiz , &

hoítis occupet, totam facilé evertit urbem,

à tanto Magillro artem apprchendere fcité

$4

Poffident homines vallum dentium ad

loquendi; Ilocrates duplicatam ab ipfo ex-

'"cocrcenda verbahumida, & laxantia: &fi-

cgit Minerval, íeu duplicatam mercedem

QAa

23 !

cut navis venti

;repta anchoris co&rcetut

cum cateri ingymnafio Difcipuli nonnifi me«

1

G

ad vim hebetandam rapiditatis ; ita fermo -

ieratem folverent, | Cámque confanguinet

effluens ex ore velutinavis é portuexcurrit ,

adolefcentis conquererentur ,qued duplica-

rec ullam amplius nancifcitur ftationem , nifi

tum peteretminerval, G quaenam hujus pe«

firma taciturnitatis anchorá fiffatur ; ne ver-

titionisimmodicz caufa eflet , cüm íciícita-

bishumidis, & laxantibusdiffluat. Satiüs

rentur ; repofuit Tíocrates,, nemo id mi"

lemper lingug coércere lubricitatem : hinc — rari debet ,^ nam & duplex huic adolefcen-

egrepia eft illa Simonidis fententia ; nimirum — ti eft ats tradenda, cít fiquidem primó do*

locutum effe , eum paenituiffe pluries; fed

cendus , quod difficilius eít , prudenter, &

' tacuiffe nunquam. - Et de Pitagoricis refert

opportuné filere, neque id difcet flans pede

Athenzus.animantes quidem reliquas come-

in uno : poftea docendus eftfcité loqui , &&

diffz , fed rnoderaté ; imó & quasdam etiam

Ob ió alteram minervalispartem exigo citra

immoláffe : pifces autem nec guftáffe om-

injuriam,

16«

ninoó, echemythiz , feu taciturnitatis ; &

Owalisfit intus homo, lingua exterius

filentijratione ; fiquidem filentium effe opi*

ptodit: vir enim fidus, & prudens, quzefibi

nanturaliquiddivini , proinde etiam piíces,

concreduntur atcana in intimiori cordis re

qui perpetuóà filent, & fine voce Iquamige-

cefíu fervat , & fecreti tenacifümus cavet ,

ri greges teligiofa taciturnitate filentium ob-

ne quid per os foras exeat : qui vero infidus

I

fervantes in undis morantut, & nutriuntur,

eft, & traudulentus , hic commiffa fibi fe-

z

Idque caufz cur fuffragante paroemia apud — creta (ilentij impatiens ftatim effutit, idque

, Lucianum Pztbagoreis taciturnior piícis di-

luculenter nos edocet Salomon , inquiens : osuerb,

j

Catur mutus ;. fumpto adagio à Pitha

$

P2

ora

qui ambulat frauduleuter , revellat arcana 2iap.ii.

fchola , in qna quinquennale filentium audi-

qui autem fidelis efl animii , celat amicá com-

toribus indicebarur.

Zeno Citticus , Ári«

iiiff/um: quafi dicat;id intereft difcriminis in-

ftoni difcipulo plura temeré garrienti, &

ter ambiguee fidei virum , &t hominem prus

quzdametiam pracipitanter,dixit;fierivix — dentem , & fidelem , quia vir infidus audita

oteftfili, quin te pater ebrius genuerit : o-

ftatim foras eliminat: fidus vero , & prudens

derat ipfe futilem loquacitatem.

fecum detinet , & cuftodit: quapropter ar«

j5:

'Tacitarnitas femper laudi data fuit , — cauorum revelatio plerumque à fraudulenta;

& infida proficifcitur mente, quia qua fide-

& garrolitas probro ; hinc Ptolomai lega-

tus, qui plutes eruditos ad convivium invi«

liseftfibi arcana concredita alto premit filen»

taverat interrogatus , quid de Zenohe, effet

tio: G quáab amico fide fecretum accipit;

Cavendum ommninó ab eo,

regi dicturus , refpondit; vidiffe (e fenem, — eadem fervat,

qui in convivio tacere noverit ; quia cüm — qüinullum linguz inijciens freenum; qua fibi

reliqui ad oítentationem plura natráflent ,

lecreta concreduntur , effutit, hicenim pro-

unus Zeno perpetuum fervavit filentium, ob — dit , fallit, & infidus eft, non fidelisamicus,

ä

quod plurimum promeruerit commendari : — propterea nil ei concredendum eít, & Venu«

lingua enim effreenis protervior eftindomito — finus Vates monet , cavendum eflc à tali hg-

equo: confueverat enim Herefius dicerepo-.— mine , ait ipfe.

-

L

tiüs effroeni equo fidendum efle, quàm lin-

De'avte -?'a

!;Z;

non vifa potef 5 vdmmif-

guz incompofitz, — INemo non metuit infi-

-Pigggerg ; qui

ef. -verf,

dere infreeni equo ; fed plus effe periculi à

f4 tacere.s

lt

l

linguaeffreni, Difficiliuse(ttacere difcere,

31-5-;

If,

Qui uequit , bicuiger efl , tuge u Rm-

quàm loqui,

Careon juvenis garrulus, ac

suane 64Vtt0,

lingua indulgens lubricitati,cüm difcipligam

2SS

i

i^

d

I d

N

d

glïï

N

Y

K .

(s

»

f

1

fu

Q

Y

AK

Q

AT

U^

APE RI

9-*

J

d

RC

d

o

Y

0t

36

Y

us

RE

5

-

Qu

m

/&

( g N

VN

ab-

"Q

*

——

.

MM

O

m

Es

N

.2?42

"

M

" E

àb

s

*

A

N

&rs(ä-!

£j

UI

g

rA

j

Es

s

uD

TA

V&'l

D E

fi

ï-f.

Vi

d

e

DIS-Z :

li

fwOEP

cocods du cocb tb tb doco o o ao CO CO tD C^ eb ob ebeo

u qodeqodedode qoqpoptoqe p p p p p D ob o geogecqa

GHGOCDEDCDCDLDCDCDUDEDEDCDCPD

DISSERT

IO XV.

Precariusad Deum clamor pravis amo-

—

, probisque promovéndis

| rvcndiis;affgäibus«-

z'idcneüs.

tf

Quead Deum Tunduntur preces ,commotas intus prarorum affeuum

.;Pypcg[z,gyïzäm;, «effus comcupifceritia coércent , i -corda eualaciam,

-7men;:3 ferenitatem advebunt.

-T

?

rUamvisx affetus 'Eïepra- 'nes , 'qui hominis adverfantur faluti ; &

le

2

»

A "vati «ftu concupiíceh-

'perniciem intentant animze; refiftere ; ac cone

rE

f)

S

'tiz

intus ;flu&tuent ,

'tradicere : Da£o vobi os , C fapientiam ,

wl

ï

s

entem turbent., ma-

*eui non poterunt vefifere , &5 contradicerezs

ij

$

N

N

laciam , & ferenitatem

'emnes "Adver[arij vefiri-, 'seterna enim . fae

"N

iL

abigant, - procellas in-

;pientia os. etiam mutortum aperit s & line

r)üqä-

A

ESME

MALZTR. U

pxc

"vehant: animum 'exa-

:guasinfantium facit difertas, 'Inió non fo»

]üm humilis oratio pravorum aifectuum i-

'gitent, & hominem per

dfluxas carnis illecebras pertrahánt , quóvel

*Ctus retundit , verüm etiam eosenervat , vi»

in (copulos impingat ad :naufragium ; vel

'ribüsque deftituit,

"flu&ibus fubmergatur decumano deteriórie

Populus Hebrzorum.

3uni'pra(rïs dive-

L

bus; hastamen tot p*äriculis obnoxias pro«

"xatur affectibus libidinis ; & avaritie indul-

«ellas, 'pravorümque affectuum tumentes

'get , gloriam libertatis amittit , & diviriás

flu&us fedare quis poteft, naufragia declina-

-ipfas , quibus inhiabat , deperdidit , dutóque

ve, procellofoszituseludere , malatiam ac«

'ChufamRalathaim Regi Mefopotamiz op»

&eríere, '& ferenitatem repetete , 'f1 preca-

;préffus jugo infervivit , -Gc quidemeafamu-

fium ad Deum clamorem adhibeat , f fufis

;litij fevetitate, ut octo annos damnabili con-

precibüs "enixim divínam afflagitet opem ,

fumpferit tolerantiá, 'quintentaverit jugum

fuppetiásque à Numine bumilis expofcat $

excutere, -Servierunt eiotlo znnos: urgen-

adeó efficax eft precarius hicclamor , ut frce-

gentiffimis mox oppreflus erumnis, 'aravif-

*Z,?Mic.*txg.g.

num pravis omnibusaffectibus, 'qui ad ho-

fimisque compellentibus anguítijs, calamita-

minis perniciem infürgunt,inijciat, Nam

tem fuam attritus populus precario clamore

Chriftus locupletiffima pollicitatione fuos

fufus in preces ad Deum detüulit,

Quid

, Dtart L

in fpem vidtoriz erigens Difcipulos contra

mi orationis appendix non folüm Tyranni

&. 'üeïf.

im, 2Í.v.

adverfariorum infultus ait : ego dabo wobis

fuit depréffio , & jugi excuffio 5 'verüin ,

Mb

"f

6r, C fapientiam , 'cuimon poterunt refifie-

'& citatiffima falus, & ipfum clamoris ftu-

J

ve , 65 contradicere omnues adver[arg veftri,

dium remedium fuit dolotis comitatuim :

Hi verónobis adverfantür, qui in noftram

Clamaverunt ad Dominum , 'qui fufcitavit

!"?W,h'fg 30

eis Saloatorem s €8 liberavit eos ? - Íedo-

affurgunt perniciem , & tales funt pravi affe-

Qus , qui noítris duntaxat detrimentis flt«

ritur hicdifficultas , cur tam diutürno teme

dent ,. nósque in interitum trahere ; contrà

pore permifetit «Deus populum fuum tam

quos duplici nos munit Chriftus clypeo oris,

duré, & diré divexari, tantísque premi ca»

& (apientiz , ad eorum i&tus recundendos:

lamitatibus: refpondet Origenes.

Setvi»

Zomil, a.

oris clypeus contra pravorum prafertim ne«

vitutem tuliffe ob delidum , '& temporis

'31441'6..

quiffimos i&us , cftoratio, que exore pro-

prolixitatem ob filentium , quia f1 non di-

dit, colospenetrat, & Deum ipfum fle&it

ftuliffet precatios clamores, libertatem fibi

in orantisvotà , cui prflo eft, & fuppetias

celeriüs accerfiviffet; & quia dum claman-

abundé illazgitur:fapientize clypeo munimur,

tibus fuppetize offeruntur, indecorum tunc

damnatur filentium, 'quod (i folvere-

cum ea per fufaspreces petimus, quae animae

falutem concernant , & exeraitia promovent

tur praftó effecauxilium, — Israelitz igitue

virtütum.

citiüs miferiam depuliffent, libertatem , &

emino hocce, qui obtegitut

clypeo,pravorum affectuum coércet impetus,

falutem fuiffent confecuti, fi in fuum favo»

eludit affultus , & rerundic ictus ;; neque

rem orationis acciviffent efficaciam : quia

10€ duplici munitis clypeo poffunt doemo-

vero ora nocentiffimafilentio clauseres adis

dAT

"um

Verani de äjä&;äffux lor À

316

Difieratio XV.-

tum aperuerunt ad calamitates laxiorem :

confcendit , Dev.iriiqus in fua fle&tit vota,

fiäm ili 3' ?

appofité Origenes.

Notandum , quia duna

Mendacij notà redarguitut homo , fi fe De«

fervirent Cbufam Rafathain , & nonclamas

um diligerefateatur, &ífuo ii corde Deunz

rent ad Domtnum , nemo fufcitatus efh , qui

alloqui remoretur : amicitia , qua femper

falvare eos po[fet : cim ergo clamaverunt ,

eft muta , vixab odio diftinguitur, Qued ($

fufcitavit eis [alvatorem Othoniel , qui inter-

qui pravis divexatur affectibus; nolit preca«

pretatur tempus mibi Dei , per quem ille po-

rio clamore Deumrrevereri ; velit faltem fu£

pulus de feruitute ereptus efl , €&$ pax populo

mifereri: fi utoret, precésque fuasad Deum

fundat , non ipfi amor , & charitas fuadeat ;

reddita , quam fuperbia , &5 diuer[a plebis

facinora fugaverant.

Eatenus populus il«

faltem ipía neceffitas fitquee hunc precarium .

lejugum futtinuit dirz fervitutis, quia pra.

ad Deum clamorem perfuadeat , uti monet

vis fuis indulferat affectibus , libidini , con-

D. Chryfologus , inquiens : Nos qui ad ine SerUL 33«

cupifcentiz , avaritiz , & alijs , qui & liber-

certacon[urgimus,qui intev infidias viam du«

tatem adimere valuerunt , & internam ani-

CHBUS , qui borarum varietates , momento«

mi pacem , & tranquillitatem fugare ; &

"um motus , verborum lapfus, atiuum peri-

turbare; & quia precarium diftulit clamo-

cula fuflinemus,

Quid eff , quod ecelefianz

rem ad Deum dirigere, de improbo filentio

manénolumus intrare ? quid eff, quüd matu-

fibi fuit adverfatus: fi enim fe in preces ftatim

Lina prece torus. diez euflodiam nolumus p^-

fudiffet, Deumin fua vota flexiffet , & quia

fiulare ? quid efl , quód bomini adflare toto

tandem clamavit , calamitates fingulas fuga-

tempore liber , & Deo affiffere nec puntlo li-

vit, quas citiüs extermináffet , fi orationis

bet ? Oremus faltem bumanuo timore , ff o

fuffragio fuppetias petijffet : & »iff elam2ffets

divino amore; finon invitati bonis , faltem

ait Gloffaapud Hugoenem Cardinalem , s5

e€oAathi malis,

j*

(ujcitaretur eis Saluator.

Quidaliud eft homo, nifi pura miferia ,

LC

Cüm igitur nos pravorum affectuum fer.

ludibrium pravorum affectuum ,gconcupi-

vitus premit , proni in humum proftrati De-

Ícentize ludus, irze fomes, G czec ignoranuze

um humiliadoremus obíequio , precarioro-

ebductus caligine: unicum ei prafidium fu-

gemus clamore , pracedat humilis adoratio ,

pereft, quo poffit, feà miíeria eximere , afful-

& excelfa fequatur oratio ; qu& eft mentis ad

tus coércere concupiícentiz , ictusretundere

Deum afcenfus,& ut digni (imus tam praecel*

pravorum affectuum , & ignorantiá pulsá fa-

fo afcenfu,(tudeamus femper tales effe;quales

pere: eít autem hoc praíidium clamor ipfe

cum Deum rogamus,fumus, & quia ut ait 5,

precarius , feu oratio , qua eít mentis ad

[

Chryfoftomus:per divinum colloquium illud

Deum afcenfus, feu ad eum, qui potis eft

Homil, de

6745?

ajfequimur , ut & mortales , & temporari effe

zrumias nofítras flatim abigere , miferias

definam : natura quidem mortales.fed collo-

pellere ; nósque fuá gratiá participes,facere

i

quio, convillque,quem cum Deo babemus ad

aterna beatitaris; & id (ummé Deo placet ;

3pmortalem vitam tranfeuntes. . Definimus

fi fuz beneficentize exhibendz per precarios

noítros clamotes fibi occafio detur: ideó e-

per clamorem precarium effe mortales, (1non

bonainteritui obnoxia , non hujus vitze com-

nim Deus cunCta creavit, ut ftatim haberet,

moda,non mundi hujus fluxa;per fufas preces

quze, X quibus donaret, & cüm noílras ad ip-

Sfl'm, dgf

3 Deo petimus, fed falutem animz, auxilia

Íum preces fundimus Deum urgemusad dan-

äüüdrag:.

uberiora , quibus & declinare vitia poffimus;

dum;quod enixim ab ipfo petimus ; eüm ad

& impeníis ftudio incumbere virtutum j

illud idem natura fua propendeat: hinc gta-

!

non enim funt à Deo petenda , quz faluti no»

tiffime funt illi preces noítrz, fi collapfa in-

J

flrz potiüs obfunt,quam profint; ed quz ex-

ftaurent virtutum exercitia,fi pravorum affe-

ercitia promovent virtutum, X pravos quós «

&uum nitantur impetus contundere, concue

i

queenervant , extinguüntque in nobis affe.

pifcentig effroenes motus coércere , & virtu-

&lus, qui in noftram duntaxat infurgunt per-

tum perant in nobis incrementa : non poteít

ET

niciem : fi cüàm Deum per clamorem preca«

tunc Deus fe à largiendocontinere; & pro-

riuni accedimus,hancexuimus mortalitatem;

penfus benefacere , cüm fit ejusnatura boni-

tas, & hac fuietiam in creaturas diffufiva ,

& temporarij effe dedifcimus ; hoc eft,quam-

vis naturà mortales fimus, colloquio tamen,

non poteít non operarinifi juxta fuam natu-

quod cum Deoiinftituimus , ad immortalem

ram , G nobis propterea femper cupit bene-

tranfimus vitam ; tuac enim Deus coeli , ter-

facere: idque caufz cur etiam impensé nos

rxque Moderator , mundíque totius Con-

adhortetur , ut fine intermiffione oremus :

ditor , fubmittit fe ad paria cum no'bis, feu

quia nimirum fine intermiffione dare cupit :

terra vermiculis colloquia.

$,

quód fi orare defiftimus,Deum fuo privamus

Quis igitur àfana menteita alienus , qui

voto5 & nos noftro bono,

ff'*"f.—n.

hanc prono animo mortalitatem non exuát ,

Verüm , utquod petimus , obtineamurs,

6.

& immortalia non petat , quz induat ad

& clamor nofter precarius non folüm a&e

pravos quósque affectus excutiendos? Et ta-

