gisque obluctentur rationibus, haud facilé fi-

ad rifum, quàm luctum,

Ut autem lepores

nentes fe fuaderi; quia iniisdem inolita con-

non (int fcurriles, & (imul fale aliquo condi-

fuetudo plurimum ex temporis diuturnitate

antur, quó rifum, ac letitiam excitent,debent

gravitatealiqua temperari, cujusmodi fuit le-

obtinuit roboris, quó difficiliàs flectuntur :

analogiam exhibentplantz ; tenellum ramu-

pos Leonis Byzantii Sophiftz nobilioris no-

Ículum recéns infitum facile divelles ; fedaa-

tz: hicut refert Philo(tratus plus uno venu-

nofam quercum vix toto conatu flectes,

fte dictionis lepore valuit apud Philippum

26,

Perpendenda itidem eít corporis confti-

Regem, quàm Demofthenes apud Athenienfes

tutio; fiquidem corpore qui vigent, ac pro-

prolixa, & culta oratione; quod enim hic

bà gaudent valetudine proni funt ad quosdam

longo verborüm circuitu non potuit confe-

affecius; quos imbecilles, & zgroti potiüs

qui, unico obtinuit Leo urbanitatis fale. Phi-

averfantur; quidam etiam certis temporibus

lippo fiquidem contra Byzantium ingenti bel,

fentiunt fe turbari, & minuscapaces funt, ut

lorum apparatu, plenóque exercitu properan-

fuaíionibus flediantur, cüm alias fint naturá

ti,feltivus, ac jucundus Leo ab urbe egreffus

flexiles.

Viri aulzaffaeti, & alii litterarum

obviavit, & falurem,cum fuiffetRegi preca-

dediti ftudiis, chartisque iugiter impallefcen-

tus,fubdidit: Dic, age Philippe, qua te caufa

trahit oppugnatum no(tra moenia? Tum Rex

tes vix tenellis,ac mollibus affectibus moven-

tur ; fi enim Caufidicus in pleno fenatorum

hilari fronte, Amor refpondit tuz. patriz,

confeffu ad fui clientuli promovendam cau-

quá ut potiar, veni: AtLeo fubridensait,non

fam, eos id temporis flebiles mifceret affectus,

apparatu bellico, non inftructo exercitu, non

quos adhibuit olim Cicero in Miloniana apud

tubarum clangore, fed inftrumentis muficis

populum; rifum faciliàs moveret , quàm la-

amantibus opuseít; fubrifit Rex audito lepo-

crymas excitaret: apud doctos, & politicos

re, & ab urbis oppugnatione abítinuit.

adhibendi funt affe&tus pleni acrimoniá , vivi-

Blandz dictionis venuftates , ac lepores

29;

dóque dolore, Apud viros agreítes, naturá

dummodo Auditorum genio,ac fenfui accom.

pudes, ingenio feros totis lateribus, nifüque

modentur plurimum obtinent roboris ad de-

£ot0, ac voce pleniori infiftendum eft,non ver-

mulcenda pectora, flectendos animos,;ciendós-.

"

Veranide Afetlibus Tosa. I,

B z

que

L]

Diiï'cttatïo YX

que affedtus Ethicos, & lenes, voluptatis prae-

effufo madidus, veftis multo cruore feed? pel«

i

íertim, & letitiz , quibus libentius homines

luta, fuppliciorum dira tormenta , cicatrices

Ad hos, aliósque lenes affe-

tencllo corpori infculpta, & inflicta ad necem,

perfunduntur,

étus fufiori oratione blandé excitandos pro-

vulnera nonnunquam Judicisanimum inflexee

rint ; nihilominus non effeid adhibendum;ni(i

derunt deícriptiones per hypotypofes, parti-

um enumerationem, quibus res nontam blan-

cüm natura rei,de qua agitur,videtur exigere,

dz ornatu elocutionis, quàm fuis veítitz na-

ac circumílantiis congruere ; non Íemper qua

tivis coloribus videantur (ub feníus cadere.

foris oculis fubjiciuntur, accommodata eíle

Figurz itidem in hifce affectibus ciendis , ut

videntur affectibus ciendis, cujusmodi funts

etiam fententi& fi graves fuerint " rebüsque

qua picturis, ac hominum artificio compa-

rantür; quia tunc plus habent. affectationis »

accommodatz, ac blandé propofitae plutimum

obtinent virium,

quàm roboris ad fle&tendos animos; qnia quas

-In ciendis a

ffeGtibus doloris, & miferae

artificio comparantur,

motum potiis exigunts

30.

tionis, res ill funt efficaciores, fi proponane

quàm excitent ;, cum animus ad ea,

qua ficta

tur, qu& fenfibus íunt viciniores: cüm . fint

manifeílé cognofcit, fincero non moveatur

affedtu: ficut qua fucata funt, fufpicionem.

hujusmodi affectus permotiones fenfuum; res

iisdem proximiores multum habent roboris

ingerunt ; ita neque plenam fidem extorquents

ad illosexcitandos , non ita que minimé fub-

quá animus iisdem adhzreícat : viris eruditis

fen(us cadunt , & abítrahunt à fen(bilibus,

qui rationis tantüm pondere fle&tuntur, nec

(inunt fe colorum allici fucos hujusmodi exe

quia ficut difficilius funt captui; ita plus de»

hibita fimulacra funt potiüsrifui; licet rudis

fatigant. intelledum ; & minus movent fen-

fus, quorum aflectus doloris, & miferationis

populus, qui mentis intelligentiá parüm vae

Íunt permotiones, . Ét quemadmodum fen-

let, plus imaginibus dele&tetur , quàm cultà

fus vilus eít caterorum acerrimus ; ita qua

oratione : & faciliüs fle&tatur rei fimulacros

oculis fubjiciuntur fortius movent animum;

quàm luculentá ejus defcriptione ; propriume

id minuta eít plebis, oculorum magis oble«

quàm qua per aures immittuntut: folent ocu-

lis objecta animos magis affücere, quàm quz

Gamenta feclari , quàm aurium adharere fo»

tantüm audiumur, ut innuit Venufinus.

nis; quibus éconverfo in viris eruditis.affue-

tisque chartis impallefcere vehementer audis

Segniüs irritant. animos demifja pe

:

tus percellitur, Ganimus inardeícit ; ac fle«

AurES ;

&ucur.

Quàm qua funt. oculis fubjecia fide-

Mira fané in foniseft vis ciendis affectie

3»

libsas.

bus, animisque fle&tendis idonea; vox enim

Hac ratione Gregorius IX, avocaturus

blanda fenfum demulcet, animürque titillats.

31

Romanum populum à factione Friderici, cui

& occupat; id experiuntur, qui ad mufices

vifus fuerat adhzfiffe ; non argumentorum

numeros aliquem flexili, gratáque voce audie

Íeriem congeffit; nonverborum adhibuit le«

unt canentem: nimirum imprimis voce inaffez

nocinia 5 neque emendicatis ab arte Rhetori-

&ata gravem , miniméque vacillantem glo»

merare gradum ; mox artificii fugà fecare

ces ufus Quit fuafionibus; íed Principum A-

|

poftolorum Petri, & Pauli religiofis manibus

minutatim fonos, concidere modulos , ac ca-

deportans capita per vicos, & plateas, oculis

nora veluti in punéta diftinguere; pluribusque

lacrymarum imbre madidis , voce flebili, in-

momentis,ac minimis, maxima eorum tem«

ceílu concitato facra.pignora ; pretiofiffima

pora compenfare; mox argutiolas modulos

rum, acbellé ad numeros artis cadentes , ve«

lipfana, fanétiffimasillas reliquias, quas flexo

poplite,ac intenfiore devotione venerari po-

lnti ultimas ejusdem appendices ; & quosdalh

pulus confueverat, commendavit, eniximque

quaíi cincinnulos frado fpiritu. integrare :

nunc du&lam celerrimé vocem librare, ac ve«

rogavit, ut vellet eas tueri , acfervarentur

Romzincolumes, Quid.ni? mutatisítatim

luti alarum remigio in altum evehere; nune

cafu inopinato ad ima devolvere, & vocem

animis, qui paule antea rebellaverant, acin

Pontificem favierant ; contra Fridericum fta-

veluti feffam fiftere, nunc revocare, circumae

tim diftri&is gladiis pugnaverunt: tanta fuit

gere veluti curbinem, & utrinque verfare;tore

novibrare; mox retrorfum e medio curfu res«

facrorum pignorum vis, cüm primüm oculis

fuerunt Romani populi objecta, ut praconz

prehendere, & improvifa demiffione vocem

introrfum flectere ; ac furda titillatione pro-

cepta in Pontificem odia extinxerint, & fince-

rioris amoris excitárint flammas,

trahere, ac quafi maítitià quadam temperare;

32.

" Nec obftat, Quintilianum confilium ir-

has qui audiunt aurium voluptates, certé de«

liciis perfuduntur, fentiántque animum dul

rififfe illius Oratoris , qui depictam tabulam

flatuitin imaginem rei, cujus atrocitate erat

cedine delinitum in varios ethicos colliquefce«

re affetus; vel (altem in iisdem,ur loquitue

Judex commovendus ; air Fabius Quintilia-

nus [ib.6. Qu enim eff Autoris iu[ania , qui

Caffiodorus, Mufices fuavitas noxiam abigit

Var.lib.t.

mutam illam effgiem magis,quám orationem

moeítitiam ; triftes diípellit fpiritus, atte-

nuat fàrores, fanat mentis cedium , jucundat

pro fe puter loquuturam: nam id nullum fa-

M

ceffit negotium , quia Quintilianus tantüm

preili animi angores, &t incorpoream animam

monuit; quód tametíi violenta necis cruene

folo demulcet auditu.

tata inltrumenta; ut gladius fanguine recéns

annii

*

pe induftria adhibc'ndä in ciendis,& coércendis Affe&tibus. w

^

uähta veró vis muficz ínfit fle&endis

ftiones, quarum finis eft fcigdti'a ,« cögni;io

animis , ciendísque affectibus,liquet ex hifto-

veritatis rei, de qua agitur; ut an terra, &

ria Erici II. Danie Regis, quam eleganter

aqua fint hgurze fphoef'icæ , €efficiánque glo«

^.

refert Saxo Grammarticus /sb.12. RerumDa-

bum unumterraqueum ; an nativus ignis lo«

cus fit luoz conterminus 5. cocli fint fluidi, an

qmcarum; ejus producam verba. — Apud Eri-

cum cognomento bonum Daniz regem , ait

folodi, corruptioni obnoxii, vel ab omni peri-

ipfe, citharcedus quidam haud ignobilis; ad-

culo defe&tionis alieni : hzc, & aliaid genus

mirabiles, & prope ftupendos artis fuz com-

eatenus quaruntur, üt eorundem veritas no»

mendabat effectus ; maximé illud ipfum;, quód

bis innote(cat ;. Hoc genus demonttrativum

inhumanosfenfus , mentésque obtineret im-

quatenus fiftit in fola [cientia tanquam fine,ex

natura fua exigit affectus leniores, cujusmodi

perium : Rex veró novitate perculíus, qui ne-

que tantam vim mufice arbitraretur 5 contie

funt Amor, Gaudium, Benevolentia, Admi-

tatio, Imitatio.

. muó hominem artis fpecimen edere jubet ; &

Dicitur etiam genus hoc

torpentesanimos ad furorem martium, fi pof-

Exornativum , Encomia(ticum, Panegyricums

fet, accendere.

Annuit ille, & ne quanocen-

eó quia orator in hoc genere quafi principaliüs

di anía daretur, arma ex aula omnia cfferri

agit de rerum fubflantiis, proprietatibus, ace

gracipit, cuítodésque in atrio collocari, quó

cidentibus, five nativis, five afcititiis, aCtionia

furentes, fi qui forté in infaniam agerentut,

bus, muneribus,inquirítque, num laude digna

'Tum Ci-

coércerent, ne ulli effent damno,

fint, vel vituperio; ad hunc finem, ut depres

tharedus, quá plurimum pollebat cantandi

heníam rei veritatem oratione,velencomiafti-

petitià; primum quidem inufitatz feveritatis

ca, vel vituperatoria manifeílet Auditoribus;

quó fpectant Orationes Grawlatorie ; Grae

concentum edidit; quo (tupore quodam, &

morore, omnium quotquot aderant Audito-

tiarum actiones; Epinicia, quibus Principi é

rum mentes, cernebantur opprefle: deinde

bello reduci gratulamur pro parta viclorid,

adeo fuaves, & mellitos cantus effudit, uto.

Orationes gratulatoriz , quibus de adventu

mnes jactatione corporis intemperantem proe«

gaudemus; Genetliace;Nuptiales, Funebres,

derent latitiam,

"Tandem vero ubi acriori«

in quibus purus putus oratoris finis ell re&

bus modulis intonare coepit, continuó totis

excellentiam manifeftare , ob quam gratula«

tectis fremere, cumultuari , arma, & gladios

tur, vel laudat; vel fuum praconceptum de

Nec mora, accurrunt cue'

morte dolorem oftendere in funebri oratione,

paffim inclamare.

ftodes, ut Regem cum aliis furentem conti-

Et quia in hoc genere exornativo Orator Jaue.

2

neant: fed ille effractis atrii foribus, arrepto

dat, vel vituperar ; in laudarione excitar affe-

eníe in obvios promifcué bacchari coepit , ac

&us Amoris, Gaudii, Compiacentiz,

Si Vi-/ :

fÍzvire, G quacuor transfodit.

Vix tandem

tuperet, excitat affeclus Averfio

Odii.

niS $. Fugæ, j

pulvinarium, & lectulorum mole undiqueop-

/

*

preflus contineri potuit, Poftquam mentire-

Genus deliberativum complectens omnes .

36

Ítitutus eít, relido procuratore Regni filio.

quaítiones, tum inordine ad [cientiam; tum.:

Hierofolymam expiandorum homicidiorum

ad aliquid agendum , & orationes fuaforias, .

per pios cruciatus gratiá profectus eft,atque in

diffuaiorias,Monitorias, Dehortatorias,Con-

Cy,ro defunctus

Hactenus prztactus Hi-

folatorias , Petitorias, Commendatitias , : && .

ftoricus , qui in Citharosdo artis fue optimé

alias idgenus; adeo ut cjus finis fit, Auditores -

conício vim adumbravit eloquentiz in cieas

pertrahere ad aliquid agendum ; exigit affz-.

dis affectibus, animísque flectendis, -

pa

étus efficaciores , ac potentiores ; etenim fi

Oratoremarrem ciendorum affectuum callin-

Orator fuadet ad (inis aífecutionem, neceffe

tem; & hicnon vi, nonarmis, non imperio,

e(l, excitet amorem efficaciorem, defiderium .

fedíola dicendifacultate, quà fe penitus in

vehementius, fpem firmiorem, audaciam mae

animos in(inuat mira dexteritate Auditores,

gis imperterritam : fin autem diffuadeat, de-

in quam voluerit partem trahet , furentes ir,

beté converío excitare vehemens odium, ine

lenitate mitigabit ; otio torpentes;ad nezlecta

gentem metum, deíperauonem, pudorem. -

Íubeunda exercitia excitabit. manfuetudine

Genus Judiciale quamvis complectatut -

37*

quiefcerites, in furorem aget; lenitate mite-

quaítiones de materia judiciali, delegibus, -

fcentes, iniras accendet ; confidentes, ac fpei

teftamentis, viribus, operibus bene, vel mal&:

plenos repentino timore comprimet ; indie

aCtis; de praemiis, acpoenis, idque in foro, &

gnatione fucceníos mifericordià flectet; pacis

coram Judice; quia tamen in hac materia plu--

oleà quieícentes ad arma, ad bellum , ad ca-

res occurrunt qua(tiones fimpliciter fpecula-

tivz in ordine ad folam fcientiam ; ut an is

flra, & cruentam. pugnam perducet :. fi res

fuerit difficultatibus impedita, pertinaci ani-

dicendus fit vim intuliffe, qui folis minis a«

mo defenía, vel etiam nodo Gordio implica-.

lium ab exercitio fuz artis prohibuit, — An

tior, hanc mira dexteritate orator expediet, &

Nero ob ea, quz geffit, imperatorià dignitate -

ad felicem exitum nemine reluctante perdu-

dignus fuerit, Exraliz practice inordine ad*

Vnr.lib'i'

cet,

- aliquid agendum; ut an folis indiciis exi(lt«

9.

- Ethici, feu lenesaffectus exitantur in quo-

matus reus, fit torturz fubjiciendus.

An

visdicendi genere, ut eciam Pathetici ,. feu

tale patratum crimen fit morte mul&andum;

F

acriores, fi res poftulaverit.

In genere de«

ideoobquaf(tiones fpeculativas, & praCticas.

montt;atiyqf ad quod pertinent omnes quae

genus hoc judiciale dicitur millpin, quia par-

k

b 5

ticipat

t

. Differtatio 1.

$

-ticipat degenere demonfltrativo , & delibera-

Herculem 5 & fpf:, ctim Hgfcule indignae

tivo. Caterumad hoc genus judiciale perti-

bitur.

-9

nent orationes Accufatoriz ; Defenforia; Ob-

Remiffionem qtüod attinet affectuum 5

49.

jurgatoriz, quibus reusob admiffum crimen

quemadmodum amaritudo , qua dulcedini

ab amico objurgatur. Invectiva , quibus ab

reconciliari detrectat, obfoniorum extinguit

inimico increpatur. Expoítulatoriz, quzin«

irritamenta ; & czcutientes luridz noCtis cim-

gratitudinem produnt in benefactores ; Pur-

merias,fuo ad nofttum hemisphoerium appul-

gatoriz, quibus noftra, vel aliorum facta

fu nafcenti foli obítetricans Aurora abigit,fu-

excufamus , & probamus citra ullam noxam

gátque; ac venuftatis decorem fuperveniens

fuiífe,

Deprecatoriz, quz erroris,ac crimi-

deformitas radicitüs delet ; & abeadem fede

nis perpetrati veniam expoftulant,

In hoc

frigus calorem pellit, cum quo amicum renuit

genere Judiciali , quando fiftitur in fola rei

foedus inire: ita qui ab Oratore fuerint cone

notitia, excitantur affectus ethici, feu lenio-

citati affectus, oppofitorum acceffione de«

res; Íecus firoratio ordinetur ad opus; cien-

lentur , extingauntut,

Ut praeconceptum

'tur affectus pathetici, feu acriores,odit,pudo-

timorem Orator remittat, vel obliteret, in id

ris, indignationis, irz, defperationis de emene

debet incumbere ftudii, ut priüs oftendat;ti-

datione; idque quando Orator accufat , &

morem illum nullo inniti fundamento ; fed ex

damnat reum :: fi enim ipfum defenderit, cunc

fola arte fuiffe futilibus, fucatisque accitum

excitat affectus commi

;'eratioxlis : cl*ementiïe,

rationibus ; detecla enirh atte, ac vafritie quod

defiderii, fpei,

28.

priüs timorem incufferat, mox habetur con-

. Affectus Pathetici, quia acriores,plüsque

temptui ; unde oftendendum eft, timore cor-

vehementes Ethicis, flylum exigunt plenum

reptum vanis agitari umbris, ac panico tantüm

fucco, & efficacià; fulguribus, & corufcatio-

moveri terriculamento ; ubi enim qui fuerat

nibus micantem ; adeo ut Orator fulmen vi-

timore perculfus id intelligit, fuos incipit af-

deatur inlingua ferre, tonare voce, fulminare,

fectus irridere , ac fraudulentum averfari de-

ac omnia permifcere, terrorémque incutere

ceptorem, Quódfi forté timens aliquot pro»

Auditoribus, fi neceffitas. idexpoftulaverit ;

duxerit fui przconcepti timoris argumenta;

ut f1i homines avertendi fint à vitiis; in quo»

funt hac tacité, vel aperté minuenda, expue

fumcono miferé volutantur ; f1à perpetran-

gnanda,folóque zequanda; & fi tenaciüs infi-

do delicto fit aliquis. evocandus ; tunc enim

dens animo colluétetur affectus; alió funt

Aittici lepores, argutiarum fales, fententiarum

mentis cogitationes deducendz , animüsque

acümiria, flyli exculta lenitas; verborum e«

ad ex diametro oppofitam audaciam excitan-

mendicatus íplendor vim omnem infringe-

dus; cüm ambo affectuscontrarii fint, alterius

m

rent; G nervus Orationiscorrueret; in vere

alter jugum excutit, nec finit cum ipfo in ea-

bis robur non fucusrequiritur; & infententiis

dem morari fede, colliduntur veluti fluctus

energia, non Ípleudor.

Stylus itidem debet

-

in ventorum impetu concitato pelago, & alius

effe concifior,ac preffior, verborum enim am«

alium frangit ; hinc fi Orator in cienda au-

bages, & circuitus áffectus potiüs extingunt,

dacia totis lateribus infteterit, necefe efl;ti-

quàm foveant,

Imitetur

Orator in hifce affeQtibus cien-

mor, qui tenaciüs animo infederat;penitüs abi-

39*

gatur. . Hoc artis fubfidio cateri erunt affe-

dis Periclem, qui unà cum Jove tonare, ac ful-

éus obliterandi; furor enim lenitate mitefcit;

mina jacere videtur, & cui coeleftis cogno-

Confidentia timore comprimitur; indignatio

men admirabilis eloquentiafecit ; Demofthe-

milericordiá fle&itur 5 invidia zemulatione di-

nem, qui eloquentiz efficaciáimpetum in ani-

luitur; ira deípicientiá retardatur 5 odium

mos nactus virorüm, in quam ipfe voluit par-

amore, ac reverenrid intepefcit; letitia moe-

tem flectebat ; Tuilium in Catilinam,in Ver-

rore opprimitur; defiderium fugá evanefcit,

rein, in Antonium, in Vatinium, contra quos

débacchatus acrioresexcitavitaffectus. Pluri-

5- V- :

müm prodeft patheticis imbui affectibus; quos

viri eloquentia infignes excitárunt; quia ficut

pe exce 5 , €$ defetduin 'cz'endi:

qui Ifomacho ftuduerit (ait Clemens Alexan-

ajeäibm declinando , c wrietat:

"..

drinus ) fiet agricola; qui Lampridio, nau.

promqwnda. ;

clerus; qui Charidemo, Imperator; quiSi-

41

moni, eques; qui Crobylo coquus; qui Petdi-

A eft cujusvis affectus natura, ut cüm

ci,caupo; qui Archelao faltator; Homero,

rimürn moderaté , fummisque, ut

Po£ta; Pyrrhoni, vitilitigator, obtreclator,

aiunt, labiis delibantur, delectatio-

nem ingerant; cum veró pleno ore

Íycophanta; Demottheni,Orator;Chryfippo,

Dialecticus ; Ariftoteli;Phyficus; ac demum

deg latiuntur, fllomachum aggravent , ac nau«

feam moveant: idvertitur vitio rei cuique

Platoni Philofophus : ita fi quis affuefcat le-

gendis Oratoribus patheticis, & ipfe patheti-

interitui obnox'iz , quia licét eximié fit pul-

. cus fiet.

Legat quis Senecam Tragedum,

chra, & fingula riter jucunda, fi ad fummum

qui in ciendis affeCtibus patheticis, mirabilis

venerit, facilé d eflorefcit ; & temporis diutur«

füit: Medeam evolvat infanientem, ac fero-

nitatein contemiptum defluit ; Defiderio ru-

ralis feceffüs teniebatur quidam ex aula Princi-

cientem;& ipfe cum Medea fentiet feferocire:

pis mihi notus Adminifter, ratus à

tumulcu

legat furore , irà, indignatione percitum

Cögi-

DeInduftria adhibenda inciendis, & co ércendis Affetibus, 1e

cogitationum liber , graviquE negotiorum

M

num cäpillamenta fparguntur ,' que florum

pondere, quopremebatur, fepofito, beatam

Reginz nobile videntur texere diadema ; vel

4

poffe, ac proríus felicem vitam beneficio foli«

utnos edoceant, effecoronà donandos, qui -

tudinis inftituere, — Principis minifterio, au-

fpinis pro cultura virtutis non detrectant co«

lzque officiis fe abdicavit, ruralémque adivit

pulari.

Quis non rapiatur amore in tam ve:

folitadinem.

Erat illi bonis, ac divitiis afflu-

nuftam, támque nobilem íolis, ac terrz fi-

enti rus faburbanum ubertaáte fontium irri*

liam? Quis non ardeat defiderio hanc odo«

guum, fcli ceelíque amoenitate lzetum ; arbo-

ram florz fobolem fummis legendi digitis

rum proceritate opacatum;, plantarum varie-

mane cum nutricis Aurorz imbuta lacte flo-

tate,ad plenas Pomonz divitias confitum; illic

reícit vegetior? quis non latetur, fiad flo-

convalles vifebantur vinetis, hortisque excul-

ridam juventam viderit Rofam adoleícere ?.

tz; GL in collium radicibus uberrima pafítu

At fi diutiüs ejusdem quis delecletur confor-

prata.

Illuc cum primüm appulit, fibi vifa

tio, incipit difplicere, quz priüs foerat illia

funtelementa mutáffe faciem, & totas vires

cium gaudii,

Meridiano Rofa perfufa jubae

fuasinillo feceffu blandiüseffundere, videba-

re flatim languefcit, venuftatem exuit , odo-

tur fibi fol clarioribus nitere fulgoribus ; aér

ram pompam feponit; & éviridi fcena. ru-

latiüs ridere, blandiüsque arridere; fontium

bentium foliorum , fubità rerum cataftrcphe

admurmurantes laticesfibi gratulari adven-

in aculeos horrefcit fpinarum,& accifis foliis,

tum: delecrabatur loci profpectu, qui hic in

quafi membris, fqualidum remanet floris ca-

planitiem effusé exporrigitur; illic in colles

davert.

Sic contingit in affectibus; qui cüm

virietis veftitos, placidé äïï"urgit,', alibi depri-

primüm cientur, animum flectunt; motus ex«

mitur in valles, herbis fponté natis luxurian-

citant, quibus in. eam Auditores trahuntur

tes: cui non fuiffet oblectamento tam varius,

partem, qua oratori magis placet ; at fi plus

támq;elegans proípe&tus ruralis feceffüs?Quid

&quo animos titillent, fi modum prudentiz

ni biennio ibi commoratus czpit loci delicias,

tranfiliant, Rofam imitantur, que fi horis an-

quibus jam affueverat fattidire; non ampliüs

telucanis fpectáta varios excitat affectus amos

fuit dele&atus certantium avicularum fylve-

ris, defiderii, gaudii; fub meridiem deflore-

flri concenta; neclabentia rivulorum mur-

fcens defpicitur, nec ampliüs ridens, qua

mura,neque tremuli Zephyrorum fufurri,ne-

priüsarridebat, contemptui eít potiüs , quàm

que alia loci, naturzue ludicra fuére ipfiob^

oblectamento,

Movendus eít animus modi-

le&tamento; ipfüm

co, fed vegeti affectu; non rerum, ac verborum

nituit.

que abdicati mini(ïer;i pe-

copiaopprimendus. FEtiam fercula licétguítu

41.

Haud difpari raticne excitati affe&tüs ra-

delicatiffima cum primüm flomachum aggra-

tio, quz in fuis incunabulis plurimum obti-

vant, non voluptatem, fed faítidium generant,

net roboris ad'animum fle&ctendum, fuósque

Cenfetur hác rerum, verborámque im-

43

motus blandé ciendos ; fi diu inhzferit, ani-

portuná copià Ari(tides peccáffe;apud Cauffi-

miümque pulfaverit, fuá deítituitur efficaciá,

^X

num inilla monodia, quà affzctus doloris, &

caditquc viribus,

Quid inter jocantem ri«

commiferationis in collapfam , dirutámque

dentis Florz fobolem Rosá lztiüs ad .oculos

Smyrnam ciere nitebatur;

Poft flebilem la-

demulcendos? quid ejus odora fpeciofitate ju-

mentationem , ac reprafentationem Smyrnze

cundius ad homines exhilarandos? Prodit é

everfz, incipit veluti ab ovo , ut vulgó dici.

foecundis parentis terrz vifceribus, quibus ja-

tur, rem ordiri,recenfens Thefeum utbis con-

&is alté radicibus adhzrefcitinfalutarem aéris

ditorem; commemorans Corybantum cho-

ufuram Rofarum genitrix planta, florulentz

ros; natales, & educationes Deorum ; Ho-

familiz prolem expofitura.

Plures ex eo-

meri ortum, certamina , trophaa,viclorias ;

dem caudice fparguntur rami in virgulta fca-

fuburbia defcribens, portus, bafes, campos,

bro obdudla cortice, fentibüsque circumfepta;

profpe&tus, fontes, templa, theatra, forum; &

ne ad cuftodiam. florum Reginz armati de-

effent fatellites.

reliqua urbis Ornamenta ; quorum ; jactura

Delicatiores inde, ac vire-

licét opportuna fuiffet ad' affectus ciendos;.

fcentes diffunduntur furculi, quorum inter-

prolixa tamen, & importuna narratio ecs vix

nodia teretes obarmant fpinz.

Folia inde

natos enecavit, vix incenfos extinxit, alió die

prodeunt in oblongum rotunda, tactu afpera,

ftrahens Auditorum animos , qui narrationis

ferrata per ambitum, difcriminante medium

4p

prolixitate defatigati, plus inde hauferunt tze«

nervo, venulísque ab eodem fluentibus inter.

dii, quàm doloris, & commilferationis in evere

fecta ; furculorum faftigio pediculusimminet,

am Smyrnam,

quo flos pubefcens veluti fafciis innititur. Ca-

Corrumpitur cujusvis quamvis gratiffi-

44«

lix inde protuberat;qui primó conclufus;gra«

mz harmoniz fuavitas, (i accedat odiofa pro-

lixitas,

nofo cortice, nondum lucis ufurz ab(olutum

Mufices concentus . licét plurimum

cohibet,fovétque fcetum; glifcente veró . ac

adferat auribus voluptatis, & animo illicii ; f

intumefcente viridi involucro , nafcitur Rofa

tamen ejusdem prolixitas, moderationis limi«

ex finu ejusdem difrupto, lacteo priüs can-

tes,modümque prudentiz tranfiliat faftidium

dore perfufa, mox purpuram induens , vire-

parit, & tedium inducit,licét priüs fuerit vo-

E

-fcentisque impatiens carceris, totam vernan-

luptati, & oblectamento,

In affeclibus ci«

tium foliorum forasexplicat pompam, & ad

endis Orator intra cancellos fe contineat pos

€oronamentum operis crcbrg in orbem ftami-

tiüs commendata brevitatis; quàm exceden«

tis$

Diflertatio. T,

'tis prolixitatis: quamvis rofas , & lilia, ada-

xuriantes figuras , verba undiqüe ad offenta-

'mantes, G uniones loquatur, fi prolixiüs ora-

ticnem collecta, ac illecebras vanz jucundi-

tio procefferit, tedium,;non affeCtus excitabit,

tatis ad aures potiüs titillandas, quàm ahi-

& cum faftidio difcedent, qui cum fame ve-

mos intus flectendos.

suntetíam qui in affe-

nerant, ut contigit Libanio Sophiflz nitenti

"

élibus ciendis, ut videantur elegantes ex libris

affe&tum vehementioris doloris ciere ob Da-

vernacula lingua ícriptis verba feligunt minus

phnitici templi conflagrationem ; cujus nz-

ulitata, queque captum populi fugiunt,& ac-

niam exagitat D, Chryfoftomus in oratione

fi in Erytrheo fuiffent pretiofiores expifcati

*de 5. Babyla Martyre.

Defcribit Libanius in

uniones, inferunt orationi, quam onerant mae

illa lugubri ngnia, príiis corruptos fletu pro-

gis, quàm ornent.

Alii phrafes congerunt;

prioss&Ad(tantium oculos, & dolet;quód im-

& quafi rofas & anemonas ventilantes, putant-

pofterum non fint ampliüs vifuri amplam, &

odorem omnium natibus afflari perjucundums

fupra czteras fpectabilem civitatem. — Dein-

qui tamen apud viros cordatos itafcetent, ut

de alloquens Apollinem Delphicum,miratur,

Augez ftabulum vix illis videatur impurius;

quód injurià laceffitus , externóque fpoliatus

quatenus excrementa congerunt negle&o vi-

ornatu patienter tulerit damnum ; nec pro»

vido calore; ac orationisrobore;quo affectus

meritas ob tantum fcelus poenas exegerit;

excitantur, Gaptiüsanimi fle&tuntur,

Pofílea pleraque mifcens puerilia in varias e-

47*

Deficiunt etiam aiïe&us?ü fuerint immoe

rumpit exciamationes, dirásque objurgatio-

deraté;ac intempef(tivé excitati.Sunt ex concio.

nes contra manum injicientem flammas, &

natoribus przfertim, qui nefcientes à facro

iguem facrum abfumentem delubrum; dein

fuggefto ad populum dicere, nifi incale(cen-

Vulcanum redarguit fegnitie, quia càm ignis

tes;furere potiüs,quam concionari videntur,ac

fit arbiter , non fuerit flammis comminatus

fi thyríü agitarent Bacchantiü more,vel thyrfo

detrimentüm afferentibus; prafertim quia

percuffi infanirent;hi fiquidemaffe&tus intem-

beneficio devinctus Apollini ob indicium c-

peítivos, prorfüsque vanos excitant , ubi nihil

| n

lim ab ipfo ibi fatum, non debuiffet igne fa-

opus eít affectu; vel immoderatos, ubi nulia

crilego ejus violare templum.

Poítea indi-

rei eos exigit neceffitas.

Sunt etiam qui in

gnaturinjovem, qui cum imbrium habenas

animisfleclendis, G affeClibus ciendis verba

teneat , aquarum catacly(mum ad extinguen.

feligunt tumida, abfoleta, non omnibus ob-

(

das flammas non immiferit ; & alia plura mi-

vià, quibus excellentiores nituntur. zemularí.

Ícet puerilia, rifüi potius movendo, quàm

oratores; cum potiüs illius fint ranz imita-

commiferationiciendz idonea.

tores, quz in apologo cüm mirata fuiffet bo-

45«

Atfectus deficientes, qui & languidi di-

vis Ípeciem, ac fucculentam corporis habitu-

cuntur, ij funt, qui ab oratoribus frigidis in-

dinem, & in ejusamorem tota illicó exarfiffet,

fra rei exigentiam excitantur, minimé calore,

ac defideráffet fe bovi fimilem , adeo fupra

& vehementiá refípondentes argumento, rei-

propriam intumuit conditionem, ut difrupto

que majeítati: funt enim qui in affeclibus ci-

corpote egerit Ípiritum,

Nil fupra viresag-

endis remiffi funt, ac languidi, multümque

grediatur Orator in excitandis affectibus,ver«

detrahunt de rei majeflate; có quia in ip(is nul-

bis, ac fententiis utatur rebus dicendis,animise

lus vigor, nulla fit vivida, & florens oratio;

que flectendis accommodatis ; ab(oleta & in-

2

fed quidquidloquuntur, humi repens,ac ab-

ufitita non adhibeat , ne hoc idem illi obtin-

'N'"a,

jectum ett, demiffum,; languidum , ut videan-

gat, quod Romz Caufidico cuidam , qui,

ut Ll.ä 1l.

tür potiüs otiari ; quàm agere, & animum

ium Atri.

refert Gellius cum apud urbis Prafectum, a

movere, feufupremam in homine arcem ex«-

liósque Auditores vellet affe£&tum ciere com-

rü cap. 7e

pugnare.

Qui in imminenti vitz diícrimine

miferationis in quendam fuum clientulum ex

nonnifi languidé, ac frigidé fuppetias, opém-

inopia panem e(itantem furfureum, vinüm.

que peteret, is procul dubio fingere . potiüs

que potantem eructum, ac fcetidum, dixit,

crederetur, quàm quod imminet periculum.

Hic eques Romanus apludan edit, &5 flaces bi-

maniteítum facere; cum natura ipfa hifce in

bit, Adípexerunt omnes, qui aderant alius

anguí(tiis fua fponte fatis profiliat, nec afciti-

alium, primo triftiores turbato, acrequirente

tiis, & acrioribus indigeat flimulis : nam &

vultu quidnam illud utriusque verbi foret :

ipíi; qui nunquam fuerunt caítra fequuti, ut ab

Poftinde quafi nefcio quid Tufceé, aut Gallice

injufto fe defendant aggreffore, voce, vultu,

dixiffet, univerfi riferunt.

Legerat autem

G aCtione, ita fe gerünt, acfi totum | fpira-

ille 4pludam veteres rufticos furmenti furfu-

renteorum precordia Martem: Si orator ita

rem dixiffe; idque à Plauto in Comeedia. ( 1

frigidus fuerit, ut totis lateribus non poffit

tamen ea Plauti eft) quz 44//ra52 inícribitur,

indignari, necirafci ; cenfendus e[t, ciendis

pofitum effe.

Item . ffoces audierat prifca

4

affcclibus, animisque flectendis minus aptus.

voce fignificare vini foecem & vinaceis exprel-

4€.

Affe&tus praíertim pathetici, qui cate-

fam: ficutifracesex oleis: idque apud Ce-

ris funt acriores, ac vehementiores , deficiunt

cilium in Polumenis legerat; eáque fibi duo

pariter, f Orator in iisdem | ciendis inanes

verbaadorationum ornamentafervaverat:fed

verborum immifceat delicias Adonidis hor-

quia tunc temporis verba erant abíoleta, non

tis fleriliores; fi fenfus habeat tenues, lufus

ufita ; quzque captum fugiebant Adítantium;

minutos, digreffiones ineptas, allufiones im«

non commiferationis affectum in paupercue

becilles, affectatas rerüm defcriptiunculas,]u-

lum excitárunt, (ed rifum in Caufidicum mo-

verunt,

V

| X Dc Induftria adhibenda in ciendis, öt coércendis Affectibus, L7

verunt, qui cachinnis fuit exfibilatusob ver.

dnimo parandum efh : liberi quorgdam

borum i;níolentiam.

Lepidum eít etiam,

mbti ,

atb

quod de alio refertidem Gellius, cum caufam

Vos pro paternis fceleribue penas 4

fai clientis differri poftularer.

Rogo Prator,

- Audaciam furore commota excitavit; mox

$Qs

inquit, /ubueni, fuccurre: quonam usque nos

quafi ipíam poenitedt admiffi furoris, veree

-Bovinator 5ic demoratur? Atqueid voce ma-

cundiam , metum, & mifericordiam excitat,

gna ter, quatérque inclamavit Bovinator eff.

inquicäs t

Commurmuratio fieri ceepta eít à pletisque,

Cor pepulit borror , wembra torpe

fc'ulnt,

qui aderant, quafi monítrum verbi admiran-

elu P

N

l

tibus, Atille jactans, & geíliens; Nonenim

Petlísque tremuit , ira difceffit locos

Lucilium, inquit, legiítis,qui tergiveriatorem

Matérquetota conjuge expulfa redit,

