tatem viam flernit;fci:é Cyrillus Jerofolimi-

innuit Apoftolus vocans divitias tarcarei ho«

10 dd nd

tanus. Non eff malum argentumytu támen us

AW

9morb, ,

ftis laqueum, Qui volunt divites fievi inci-

" taris bene,

Poterit [anà aliquis per pecunias

Catäecbc(;

chiejäCd'-

dunt in tentationem, C in lagueum Diaboli ,

juf'ificari : mirum fané quód divitie dicantur

169!0

Orari:4,/5, qu& verba expendens D. Ambrofiusait: 244.

. juftificare; quód pecuniis proprietas attribuae

Djaim.v18. verta laqueum "Diaboli effe dyvitiae , quem

tur gratie fanCuficantisquid gratia cum pee

tetendit etiam Salvatori, ac ne . saediocrem

cuniis, qua cohzrentia cum coclo, & ccenos

bunc laqueumputes , biclaqueus Tudam A-

gratia femen eft coele(lis gloriz ; pecunia fce«

poftolum fivangulavit.

tus coenofz telluris; illaà patreluminü bene-

38.

Non folüm laquei funt divitie, fed &

fico affluxu in hornines delabitur; hac ex tar«

compedes, ac vincula in iisderm delitefcunt;

tareis,S imisterra vifceribus trahitur; illa a«

divitiz fiquidem fuos poffeffores derinent,

nimam;quam a fficit furfü evehit, hec homie

nefugiant; arcté vinciunt, me elabantür,

nem, à quo poffidetur aggravat, acdeorfum

non ligant divites aureos, quos peffident,

premit: quis valeat dotesgratiz juflificantis

OY GOMBICIEL A SPILH MTR TT Ia CH

nummos, fed miferi ab iisdem ligantur,

recenfere ? Quod anima eít corpori, hoc eft

L

dum pecuniasin facculis ligant; vinciuntur

gratiaanimz; quód fi corpus animá deftitu.-

E

ipfi arctiori cupiditatis vinculo , dum opes

tum vita caret naturali;hac absque gratia vita

| Homil,

fuas vinciunt.. Idque adipiciens S.Chryfofto-

12 n epifl.1, mus aitt

privatur fupernaturali.

Quando divitia fuerimus alligati,

Quéd fi corpus fine anima nullius po-

4Q.

»1 Corinth. quomadü

vincemus adver[arios ?. funt enim

tentiz valet munia obire, adeó ut czcutiat in

manuum vincuia bis, qui uti nefciunt. Non

meridie, & toto radiorum apparatu circum-

coronant divitiz, fed compedes lícet aureas

fufum non tamen oculos aperit; ut videat;a-

r ,v

cudunt; nonlibertatem fpondent,fed famu-

un d*

. deoutfruftra ex Luculli men(is faliares ei pro-

litium indicunt ; non. beatitudinem exhi-

ponantur dapes, fruflra naribus exhibeantur

bent, fed curas, moleftias , & miferias coa-

flores,&ex Arabia felectiora odoraméta;fru-

cervant, -Nemo adeodefipiat, utdivitibus

Ítra harmonico cantu aures demulceantur,e&

beatitudinem invideat , quéà enim pluribus

quía carens animá corpus emortu(ü efl:itaan;.

abundant opibus, eà uberioribus torquentur

ma nil placet fine gratia, nil prodeft (ine vita

J

curis,affliguntur moleftiis,

Nonnullis po-

fupernaturali, Quod ficircumfulgeat eam

"

Veraui de Affeclibus Tom. I

lux

68

Diiïcrtatio IH.

!

lux de coelo, adhucnon videt, nifiinteriüs]u- — funt hujusmodi temporalia bon4: quomodo

p/d. Iu

mine illu(tretur; quamvis vox dulcis dilecti

igitur Hecatzus divitias, & bona temporalia

refonet, non audit ; licét afpiret bonus odor

beatitudinem effe dixit? fihzec a&tus eít in-

Chriíti , adhuc ei non arridet ; licét. manna

telle&tus lumine gloriz illuftrati , & quo

pluat de coclo, adhuc naufeat fuper cibo illo;

Deum facie ad faciem Beatus intuetur,& vo-

ä

& demum ubi gratia Dei abeft,nil adeft,quod

luntatis amor,quo in fuimmumbonum fertur,

animz profit, fed potibs multum, quod ei«

eiq;adharefcit; uomodo divitiz intellectu,&

dem obfit : é converfo fi diviná (it gratiá fuf-

voluntate deftitutg dici poterunt beatitudo ?

fulta anima veluti aquila divinum intuetur

An non defipuit potiàs Hecatzus cenfens di«

folem , quz fine gratiá ut no&tua czecutit in

vitiasbeatitudinem effe ? quomodo oppus

tenebris: fi igitur fola Deigratia peccata ex-

lenta bonorum poffeffio erít beatitudo, cüm

cutit, & hominem juftificat, cur Cyrillus af- -

otiüs hec éorundem abjectioni attribuatur,

ferit, quempiam per pecunias juftificari, &

& non divites , fed pauperes dicantur beati

perinde vocat pecuniam juftificantem ; ac di-

€ (j 15

Matth. $. v.3. Beaté pauperes : fed dicitur di»

cimus gratiam fanclificantem ? non . credas

vitiarum, non poffetfio, fed elargitio in favo-

perperam vocáffe pecuniam juflificantem;di-

rem pauperum ad eorundem erumnas levans

citur enim pecunia non poffeffa, fed pauperi-

das beatitudo, quatenus eleemofyna hanc no-

bus diftributa gratiam à Deo fanéctificantem

bis impetrat: pulchré Auguftinus : Décsz tibí pe qerbis —

impetrare; quo pacto impetrativé dicitur pe-

Chriflus da mibiex eo, quod dedi tibi,de meo Domini.

X

cunia, fi bene illá utari,ut loquitur Cyrillus,

quaro: daG redde; babutfis me largitovem,

feu fi miferiis pauperum fublevandis eam ad-

ac me debitorem,ut babeam te feueratoremez

Serm. 9.

bibeas, jw/óficare : appofité Chryfoftomus

temporalia mibi das, eterna tibi veflituam.,

Eleemo/yna amica Deo confiflit, & femper ei.

[uper

Hoc eít beatitudinem impertiar : qui igitur

Matib,

propinqua efl, pro quibuecumque voluerit fa-

divitiis aflluit , non ut avaré poffideat, fed ut

cil munm gratie smpetrat, vincula peccato-

munificé in pauperes diftribuat, dicitur in

rum ip[a diffolvit , fugat tenebras, extinguit

confpectu Dei effe;ac coele(ti beatitate donari.

—

ágnem : buic cum multa fiducia porte celi a-

Prolapfus fuit Cainus in fraternz felici-

41;

periuntur,U veluti Regina intrante nullus Ja-

tatisinvidiam , imó & clandeflinam detefta-

mitorum, nullus cuflodums qui adfifiunt au-

tionem,ut nihil jam nifi vindictam animo vol-

dent dicere:. qua tues, velunde venis, fed o-

veret,quód pluvius é coelo ignis victimas fuas,

mnes eam à vegione fufcipiunt.

ficut illas Abelis non approbaverit; eo quia

AT.

Dicitur igitur pecunia juftificare,fed di-

Cainus perfun&torius in cultu Numinis de-

vetfo modo à gratia, hec enim intrinfecé in-

teriora ei dedicaret, ielioribus in proprias

harens ;nimz eam fanctificat; illa veró exte«

delicias refervatis ; cum Abel victimas pin-

riüs prcfuía in pauperes gratiam impetrat,

guiores, & omni victima praílantiorem ani«

qu3à anima juítificatur? quinimó non folàüm

mi religionem Deo offerret,

Hinc Cainus

dicuntur divitiz animam juftificare, verüm

cedem peraéturus, Abelem nihil mali [utpi-

etiam eam beare : accerfendus eít iterum

cantem in campum duxit, ubi telum, quod

Catbecb.f.

Cyrillus inquiens: Vs zofce, quód bona, &

manu geítabat in caput, & pectus profundé ac

epes po[funt effe offium Regnicelorum? Ven-

valide demifit, donec anima abícederet & cze-

de omnia qua babes inquit Chriflue Mattb 19.

fo corpore , & fanguinis innocentis Abelis

4j

& da pauperibus, &5 babebis tbefaurum in

tacito clamore ultricia fydera fériret; quid

celis.

Non folüm divitiz, fi pauperibus

ni ob impié occifum Abelem ftatim Deus

concredantur gratiam impetrant juítifican-

parricidij peenas exigit, ac flagitiofum Cai-

tem, verüm etiam coli oftium aperiunt, &

num (zveré damnar, qui tamen fuz damna.

hominem in pauperes munificam beatum

tionis impatiens , ita Deum alloquitur : .Ecce Genes. 3.

efficiunt. Quinimó aufus fuit Hecatausapud

Clementem Alexandrinum 2. Strom., divitias

ejicis me bodie à facie terre , & À facie v.iq.

ta abfcondar,

$ed quomodo potuit Cai-

pauperibus erogatas beatitudinem ipfam vo-

nusà facieDEI abícondi ? quomodo potuit

care; fed quomodo bona teimporalia beatitu-

Deum latere ; cujus oculis funt omnia prze

do dici poffunt? f ut fcité ait Auguftinus zesm-

fentia, cujts immenfitas omnes feceffus im-

poralibus bonis nonfiunt bomines boni, quo-

plet, ut enim loquitur Cyprianus : :DEUS Fjb.auod

modo divitiz coclefti beatitate poflunt homi-

sunus efh, & ubique torus Jiffufus: hoc eftper jgola Dj

nes donare? fi cüm poffidentur;homines bo-

fingulas mundi partes per intimos quoque fe- gos finz,

nos non faciunt, nec beatos;cüm potiüscuris,

ceífus,& quidem per fe totum, adeó ut in fin-

& moleítiisaffligant ; non enimdivitie , &

gulis fpatiis totam fuam naturam,potentiam,

bona temporalia animi excutiunt &gritudi-

bonitatem, fapientiam , omnésque fuas per-

nes, fed potius fovent; dolorem capitis coro-

fectiones habeat;nec fit major, aut porentior,

na fulvo metalloconfpicua non minuit, fed

ac beatior, vel liberalior in fpatio immenfo,

potiüsauget, quia gravat : molles ac peregri-

quàm in puncto

ucvis impartibili : eft Deus

nis odoribus perfufz chirothecz chiragram

ubique totus diflufus, non per aliquam ex

Á

non abigunt; neque elegantes cothürni poda-

arcto, & contracto inamplum expanfionem,

gram tollunt; ut nec faliares dapes,nec Sibari-

fed per indivifibilem, & continuam przfen-

ticz deliciz nephriticos dolores fedant, quia

tiam, quà omnibuslocis , fpatiis, & rebus

Vrf n

cutandis corporis morbisinidonea pharmaca

eítintimé prz(ens; qued perpendens Regius

Vaies

D

N

AH"e-&uSin divitias plurimum adfert dilþendïj;niïq; compöndiï. 'éo

P(al. 144. . Vatesait ? Magnue Dominut , && laudabilis

quacunque funt 5 cui affentitur Tertullianus

nimüi, 8 magnitudiniseju non eff finis : in-

contta Praxeam.

Ánte omnia erat D&US,

dicat non folüm immenfitatem extenfionis

Cap. s;

folus ipfe fibi , & mundus , & locus , && m-

fntrin(ecé impartibilis , fed etiam infinitatem

ni4.

naturz, quapropterajebat Píal. 138, — Quo

Quöä' G Deus eft omnislocus, quomo-

ibo 4 Miritu tuo , 0f quo 4 facietua fugiam?

do creatura , quz nonnifiin locoeffe poteft,

44-

fí a/cendero in celum ,. tu tllic es, fí defcende-

à Dei przfentia poterit fe fubducere? quo-

modo Cain potuerit dicere: Ecce eijce me.,

zo in infernum ,. ades « fí [umpfero pennas

eneas diluculo , & babitavero in extremis ma-

bodie 4 facieterra , &6 2 f acie tua abfcondar?

pis; dluc pranus tua deducet me , 65 tenebit

Quid fit eijcià facieterre ,. & abí(condià fa-

9h€ dextera tua , aperté indicat David nus-

cie Dei , edifferit Cajetamnus inquiens ex-

quam poffe creaturam conflitui , ubi Deus

pendens prafata verba Caini : Eceeerjcis me

C^, 11,

nonfit, quod confirmans, Jobinquit: &x-

bodie à facie terra s 66 à facie.tua abfcondar.

Ig Genef, 3

celfior celo eff , &5 quid facies ?. profundior

Ejeclio à facte terre efl in boc , quód terra

juferno , & unde cognofces ?. longior terra

non re[pondeat ei fecuudum vim Juam 5 ab-

snen[ura ejus , 65 latior mari, — Indicat enim

fcon[ioautem À facie Des efl privari dvoina

Deum excedere omnem menfüram 5 ac in im-

cura , & 4 Deo derelinqui. — Eijcitur quis à

enlü

meníum expandi, cum eafuperet, qua vel

facie terrz , cümhac probro notata flerilita«

V TUTA

ipía mens non eftpotis concipere: & revera

tis optatos non fuppeditat fructus cultori-

t DMCUGERBISQUET o

cüm fit DEUS infinitus in fubítantia, non

bus: quapropter terra fterilefcens ad agrico-

poteít non effe infinicus etiam in virtuali ex-

lationem Caini, & malignus proventus a«

tenfione : quiacum fubitantia Dei nullo coére

varé refpondens laboribus culture diciturà

ceatur limite; huic necefsé eft, re(pondeat ex-

Caino objectio àfacieterre , & Dei: quafi

tenífio , quz nullo propterea pote(t termino

divitijs affluens , bonis abundaus temporali-

claudi; ex quo provenit, ut dicatur Deus effe

bus (it in confpe&tu Dei, ejüsque facie per*

ubiq; , & illocabilis, & incircumícriptus: di-

perfruatur. — Copia igitur fru&iuum , & ab-

D

citur ubiq;effe,quia per fuam naturam,& fub-

undantia bonorum temporalium dicitur à

flantiam eít przfens omni loco, fpario, &

Caino divinz faciei quafi fruitio , propterea

tei exiftenti , adeó ut nulla res fit quantum-

dum terrenis defticuitur opibus ,conqueritur,

vis exigua, & vilis , intra quam Deus non

quafi ejectus àfacieterrz, & Dei;, & quafi

fit totus przíens , necullus poflkft locus defig-

abíconditus à Numinis providentia : ita cz»

;ä

pari , vel ípatium,in quo itidem non exiftac

cutiunt homines divitijs inhiantes, ut beati-

totus prefens : dicitur etiam illocabilis, quia

tudinem cenfeant in earandem poffeffione fi-

tam eífe ; & iisdem, fideítitoantur, fe cre-

ä

nullo loco , vel tpatio circumícribi poteft,

in quo fenfu D. Athansfius. in refctipto ad

dant à facie Dei ejectos , & ab(conditos.

Li^erium ait; Desz

effe in« 0mpreþenf6ilem

Idque fortaffis caufz , cur evangelicus

leco,

]

paterfamilias pro diurno labore denarium

4j*

at s lod

Quomodo igitur , fi eft Deus ubique

promiferit, quo impenfum in vinez cultu-

prafens , & nulla eft poffibilis creatura, quze

ra remuneraret laborem.

Communi fuffra.

4j

ab ejus poífit, fe przíentia fubducere dixit

gio facri Interpretes mercedem hanc Opera-

Cain Afacie tua abfcondar: quid eft, Cai.

rijs paCtam beauitudinem effe edifferunt , in»

num eijcià facie Dei , X abícondi ab ejus vul-

ter quos D. Remigius ab Origine edoctus

tu? num ultra terram erit habitaturus?. fed

denarij nomine beatitudinem fignificari fa-

nec potelt ibi Dei praíentiam fubterfugere,

tetur , inquiens : Conventione facla ex de-

Deus enim ob fuam , quà pollet , immenfita-

nario diurno, quia unuquique s agro ec«

In Mattb,

tsj

tem , noníolüm eft in mundo, fed eriam ex-

clefie pro fpe future remunerationis laborat,

30.

Hf.

tra mundum per immenía fpatia diffufum ,

Sed cur Chriítus Martb. 30.

Cacleítem bea-

perinde ac lumen quoddam , non folàm to-

titudinem denarij nomine fignificatam vo-

tum occupans mundum , fed extroríum in

luit? putárim ut inde homines utpote divi -

omnem partem absque termino fe diffun.

tijs inhiantes magis allicerentur ad fubeua-

dens.

Sicut Deus coéxiftit non folüm du-

dos labores invinea Dei , in excolendis vir-,

Eiä.quä:l

rationi hujus mundi , veràüm & infinitz ,

tutibus: cüm fuam videantur homines bea-

"n

quaz huncmundumanteceffit: ita etiam co-

titudinem in divitijs ponere, pactam merce-

n ff

extenditur non folüm fpatio hujus mundi ,

dem denarij nomenclatione voluit (ignificari:

verüm etiam immenfis intervallis , quz funt

cüm enim Chriftus tunc hominibus loquere-

extramundum: ett (iquidem immenfitas di-

tur, apud quos pecunia habetur fumma feli-

vina primevum ,.& intimum intervallum ,

citas, hanc re&lé pecuniz nomine defignavit,

Íeu (patium, origo omnis intervalli , fpati-

quó ferventiüs laborarent, quapropter etiam

um totius fpatii , & bafis primordialisomnis

Matth, 1 3. v. 43. ait:. Simileefl regnum ce-

Oci, quod innuens Arnobius exclamat: O

lorum tbefauro abfcondito. . Ve&turus Chri-

"

Maxime , 0 [umme rerum vifibilium, & invi-

ftus homines ad regnum coelorum per exet-

Lib. p ad.. fPilium Procreator! & vonnullis interjectis

citia virtutum fibi comparandum , congeftis

verf genzes, Íübdit : Prisza enim tu caufaes , locusve.

divitijs; ac thefaüro illud pariavit,ut pari de:

fiderio , quo d

?hHm , & fpatium , fundamentum. cunitorum

'iv/ici.as cupiunt,' niterentur

€O2-

l53

70

Diflertatio i11.

1cælel.ï'em enancifci bcätitudinäm; cüm in ea

3 nobis ftatim abeþntes: fuos divitiz celet-

verfentur corrupta opinione , quà putant,

rimé fugiunt poffeffores , quos beare neques

. latere in divitijs felicitatem ,. cum vidéant

unt 5' fed tantüm tor

quere cum fugiunt.

divites delicijs difluere,

Beatitudo eft fine defe&tu; & bona tempo-

4

Thefauro igitur fimile dixit coclorum

-

regnum , quó premptius homo cor fuum ,

ralia, quz poffidentur , divitig, qua& con-

geruntur , fine defectu effe non dixeris, nec

omnésque fuos affe&tus in ceelum dirigeret:

duxeris ; deficiunt enim, ac dilabuntur unà

Mattib, 6.

Ubi eff tbefaurus tuus , 1biefl cor tuum; om-«

cum tempore, vix cumulari incipiunt , & fta-

nium animos ad fe trahic thefaurus ; affecliis-

tim evaneícunt,

Hinc Euripidis in Peleo

que omnes ad fe rapit; ideóque regnum coe.

commendatur effatum ; Noz probo utgquam

lorum thefauro pariavit , qui abíens perle-

inter homines illes opes , que facilis delentur

lat , & prafens delectat ? in 'eodem cordis

4 DE€O , quam firibuntur $— ac fi divitig

Ícrinio thefaurus fervatar, & amor; in ea-

«um acervantur, ícriberentor in flumine ,

dem arca conditur pecunia , & fepelitur af-

ubi tanta velocitate delentur , nt non finat

feCtus; eftthefaurus illexvoluntatis , fomes

aqua characterem unumabíolvi; quia fluxae

voluptatis, magnes defideriorum: fed bra«

Lj

funt divitiz ftare nefciunt á

fugitive funt,

Cleata eít felicitas , qua in auro fplendet ;

infidz , volaticz ;

appofité D, Chryfofto-

Tom. 1,/:0-;

perfonata beatitudo, cui fi larvam detrahas;

mus divitem avaritià fordcícentem perftrin-

l.a Pjal.

nonnifi curas , moleí(tias, & dolores depre-

88.

git inquiens: 4wro pallidior uolitat propter

hendis. Aliudopes effe videntur inextimo

divitias, que magnopere expetunturs qua.

aurinitore; &aliudintusfunt, diceres fce-

rum amicitia snfirma, & mflabilis efl ; qua-

nicam perfonami in hujus mundi theatro re.

rum cupiditas infidiarum plena eft , qua deri-

przíentare, n fcena, qui przdivitis Regis

dent ut domina multorum ; qua irrident, ut

perfonam agebat,auro , gemmisq; fulgebat ,

vebementer amentur, qua vintle funt , &

fi eidemlarva detrahatur, vel abiolutá fabu-

fHfhecta : mortus funt, fed noxia, qua inmum,

là priftinam repetat proprij ftatus conditio.

do conge(ie uenti vim obtinent: non folüm

nem; pauperrimuse/t , & qui videbatur di-

fugaces funt opes , ac ut fervitransfugz , tur-

vitijsaffluere, ac delicijs diffluere , pannofus

pis funt fugz femper fufpe&te , quamvis in

affligitur miferijs , inops premitur anguítijs,

arca veluti in carcere detrufz , ac vin&tz ; ve-

&ger torquetur doloribus : Hoc idem ob.

rüm etiam fuis die,no&táque infidiantur poí-

tingitdivitibus : hucaccerfendusD.Chry(o-

fefforibus ,*qui nonnifi gravibus affii&&i mo»

Homil. *e, ftromus, ubi calamum acuens in divitias ait :

leftijs divitias confervant , quas impenfola-

an Epiff. ad — Sj delicias o

bjeceris , fi gloriam , fi dvvitias,

ARem.

bore , multóque difcrimine congefferunt,

fíve a'iud quodcunque ex bis , que magna effe

Dum enim cuítodiuntur perpetuis curis , ac

fo

qiidentur , fgura tautummodo funt non ipfius,

animi cruciatibus uberem fuppeditant fomi«

qua inrebiu eff veritatis demonffratio? per-

tem : priüs quàm poffideantur, quandam

fona quadam fcenica , non confiftens verum

videntur beatitatis fpeciem fpondere: quz

fubflantia : extima divitiarum facies nos non

tamen femel poffeffz curarum , ac moleítia«

decipiat ; Davidem imitemur , qui fuo ex-

rum fecum trahunt gehennam,

emplo nos ab hoc evocavit errore.

Cogno,

48.

Rutilat aurum , fplendetargentum , ni-

vit ipfe mundi opes veras non effe divitias,

tent gemma ; fed folicitudo, quá cuftodiun-

fed mera przíligia decipiendis hominibus ine

tur; cura, quáaffervantur; timorneamite

vecta; proinde licét ijsdem effet onuftus ,

tantur , fuos miferé torquent poffeffores; &

quamvis multo ditefceret auro , pauperem

hocmaximé praftigio decipiuntur , qui ter-

Íe tamen fatetur, probé fciens , bona omnia

renarum cupiditate divitiarum corripiuntur:

terrena ferió cogitanti nihil effe ; nec tempo-

hinc non defuerunt , qui fophifticas fzculi

ralibus bonis fieri hominesbonos; & hallu.

divitias dixerint ; eó quia nil folidi, & veri

cinari iftos non minori damno , & perie

ijsdem ineffe putaverint ? huc eva(it Petrus:

culoin zftimandis fzculi divitijs ; opes enim,

Blefen(is , ubi divitias carpens appofité ait;

dignitas , honor ; gloria , fama , & aliaid ge-

Epift. 6;7.

Beattor in fua miferia reputandus eff pauper ,

nus, boni nomenclatione donari non meren-

quám diues n opibus fopbifficis , 64 gloria fe-

^ tur , quia fugiunt inflar umbrz , evanefcunt

dutirice, . Et D. Ifidorus Pelufiora phantas-

Lib' chPiE.

inftar fumi , pereunt cum fugaciffimo tem-

ma4ta divitias , quibus homines inhiant , vo«

36.

pore; quàd fihzc bona nonfunt, cum bo.

cavit; quia phanta(iam magis pafcunt , quàm

nos non faciat poffidentes ; nec divites dicen-

cor reficiant ; cui affentitur D. Chryfofto-

di funt , qui in mundo divitijs affluunt :

mus bomil. 80, in Toennem : Nemo, inquit,

appofité S. Bafilius expendens verba Davidis.

argeutum , aurum , & bujwumodi imagina-

Et fatlu efl Dominus refugium pauperi x illico

riat divitiat po[fidet , quin majorum defiderto

teneatur.

fubdit? /epiff»io? David pauperem fe , & te-

Et homilia , 4uód nemo leditar

nuem appellat , quamuvis vegijs circumflueret

"ifi 4 fe ipfo, nonfolüm divitias fucatas effe

£n, Pfalm, o.

opibus , ac divitis. — lItpote cui certà certins

dicit, fed cultum etiam prafeferre meretri-

con[laret , omnia bumana

ficcum pulvergm .

€is , quatenus eblandiuntur , & vulnerant 5

"ibilque effe.

mulcent, & fauciant ; alliciunt , & enecant ;

4.7e

Fallaces funt diviti» ; alternantis fot-

ait Chryfoflomus : feut plerumque meretri-

tun& nuty veniunt ad nos , utnos decipiant

uY AT

) 'vu(lts',cumfcïdm,öf turpis eff per na

./uf-if,

;Afïc&us in divitias plurimum adfert difpendij,nilq; compendij 7r.

motis,etiam antiquitus fuit , ut Is cecidiffe

fucis , & coloribus pigmentarijs. proffituitur

ad decipiendos , qui ignorant, quanta faditas

diceretur , qui foeda libidine fe inquinaverit ;

,

fub velamine fuci illius contegitur : ita 65

id innuit Joannes Climacus inquiens; Z« alzzs

GrAda 15.

h

divitie facient ; quia folatiaipondent , &

peccatis veliquis. fedu&tos bomines . folemus

curasexhibent; gaudia promittunt , & lac-

dieere , cium wverü quempiam fornicatum effe

rymas eliciunt ; ofculafigunt , & vulnera

audivimus , dicimuss ille cecidit,

Caveamus ab hac divitiarüm fiti, ab

infligunt ; quos extimá fui fpecie illiciunt ,

f[u

veluti adhibitá larvá decipiunt , quia per fe

hauftu voluptatum,ne meusebria titubet, &

difluunt , vel infelici negotiauone diffipi-

cadat: virtutem fitiamus , ejásque bibamus

?

pantur,vel morientem deferunt , & tuncnon

exercitium, ut praftitit D. Macharius . qui,

Lib. 445,

-

EM

minüs lethale doloris vulnus infligunt : &

ut habetur in Apophtegmatís Anachore-

tamen àde5 czcutiunt homines;ita defipiunt;

tarum,quoties àfratribus invitaretur ad hau-

ftum, bibebat quideni fibi propinatum vi-

ut ipía vuinera effe folatia putent ; & divi«

tias poffe beatitatem divitibus impertiri: ac

»num , hac tamen fibi lege indicta , ut pro

beatos dicant, qui divitijs affluunt.

vini calice uno integto die folam frigidarm

495*

Quis ita dejectz fit mentis, ut eum fe-

biberet ; & per hoclatabatur in liauítu vini,

licem autumet, qui afpidem in finu fovet ; à

quia inde fe'per abflinentiam diurnam effec

Toy;, .1,];4.— |

t8il. i gj

u

quo mortiferum patitur vulnus ? quisadeó

cruciaturus : -quod ubi fratres refciveront ;

$

à fana mente alienus eum beatum dicat, cui

non armpliüs aufi funt vini hauftum ei pro-

viperini feetus viícera corrodunt ? omnem

pinare,

Bibunt divites divitias, fed fitim

fuccum , & fanguinem ex(ugunt? tales funt

non extinguunt;hydropicis fuppares , ut no-

diurnz curz , nocturneque mole(tiz, qui-

tavit Caffiodorus Ze amicrtias inquiens : Hye

bus divitiz , vel poffeffz cuttodiuntur , vel

dropici moré , qui plus bibendo , plus fitit , pe-

poffidendz coacervantur , pectus pungunt,

eunie cupidiras ex wmultiplicatione grande-

vilcera torquent , & cor lancinant : & tamen

fcit: perinde ac ignis arefcentibus lignis non

hi infelices , qui dies , noctésque torquen-

obruitur , fed augetur ubérior . congeiltze

tür obviliffimasterra fxces, & caduca for-

divitiz cupiditatem avidae mentis mzgis ac-

tunz munera felizes cenfentur , ac beati effe

cuunt, & inflammant,

Tametfi mare ome

dicuntur.

Àn non potiüs miferrimos dixe«

nia ebibat terre flumina; nunquam tamen

ris, cum nil animo volvant pracer umbras

fatiatur ; nec fuam extinguit fitim ? mare

cupidicatum , ac vacua poffidendi finiulacra?

multiplici zítu effervefcens dixeris animum

divitias fitiunt extinguendz firi. inidoneas,

divitijs inhianrem ; licet plures ebibat opes,

Cupiditatibus inflammandis duntaxat aptas.

abíorbeat divitias, nunquam tamen eft fa-

Quinimó plerimque dum opes , quz

tur , nec expletus ; appolité $, Nilusait : Nec

Oraf, 5, de

$o

fiduntur , defideria inflammant ;5

vitam ,

mulritudine fluminum mare 5 nec divitiarum

AUAT IEUA,

.

*

faltem animz excidentis é diviná gratia in-

copia avari animus expletur

quod f1 ma-

feliciter extinguunt; quia utfcité, ac veté

. re fuis intumeícit fluctibus; divitijs affluens,

loquitur Chryfoftomus bomilia , quod nemo

- vel ambitione inflatur , vel fuperbia fit tumi-

laditur nifi à fe. ipfo,

Divittiarum fequela

dus: fimare procellis agitatur; diveszftus

efl luxuria , irainteumperans , furor injuflus ,

pravorum affectaum , vel inipfa amoris ma-

4l,

arrogantia [uperba ,omuisque irrationabilis

lacia experitur ; naufragijs obnoxius in ipfis

OtUf.

Divitiarum pediflequx omnes funt

arridentibus mundi deiicijs,

noxz ,qua venenum voluptaus, vel improbi

Habet divitiarum mare Scyllz fcopu-

$3e

affestás diviujsaffluenti propinant: dives (i-

lum, & Charybdis vortices ; quinimó , &

quidem venenum bibit , dum divitias perpe-

adblandientzs cantu Sireaes in perniciem

ram impendit in mundi voluptatibus , quas

trajicienriumejus fludus ; trahunr divitize

dum bibit , mortem ebibit, . Legimus , quos-

fecum mundi delicias; voluptates, libidines,

daa vehementi aqu fiti correptos, mortem

& vitia reliqua , in quz veluti in fcopulos

unà cum aqua hau(iffe,

Refert Sabellius

impingentes divites foedo pereunt naufra-

lib. 10. decad. 3. Leodrenfes à Turcis diu-

gio; quis igitur eat inficias, divitiarum.ma-

p;þ ób,

turna, ac pertinaci vallatos ob(idione, cum

refua habere brevia, fuásque voragines, fuas

ad id aquárum inopiz deveniffent ,' ut vix

Scyllas, ac Charybdes, cüm divitijs affluentes,

iþc flEpM'

modicum quid Gngulis diftribuendo per tres

& delicijs indulgentes tot patiantur naufra-

j

adhuc dies,fuffecturz crederentur : abeunte

gia , quot funt vitia, que contrahuntur,

mox hofte , qua6i pracipites ruiffe in vici-

Cavendi funt hujus Charybdis vortices, huj-

num flumen, ac vehementer concupitam

us Scylle Ícopuli ; fi naufragia velimus de-

maultis diebus aquam tam cupidé bibitle, ut

clinare: hzc Charybdis non folüta corporis

plures eadem repleti ,. ftupidi , rigentibus

navigium forbet , fed & animz mentem de-

membris flatim exanimes conciderint. Ple-

glutit.

Szva eft hec Charybdis, eó le:ha-

rique divitias fitiunt , quas cum ebiberint,

liüs furit ,quö Íuaviüs eb!anditur ;nec ab lua

feu congefferint ; ardentiori etu vitiatas vo-

abjungitur Scylla : audi peritum nauclerum

luptatum aquas ex diffipatis fzculi cifternis

D.Hieronymum; quid ícribat ad Heliodo-

lauftas deglutiunt , & exanimes concidunt

Epiff, 2. ad

rum: In illo effu Gharyódis luxurie falutem

é divina excidentes gratia.

Cadit qui vio-

vorat $cylla ,. «eu renideus. libido. blandi-

Heliadf-fmm.

[2 P

latá caítitate in Ícelus delabitur impuritatis;

Quis

Differtatio Il. -

^

7X

/

EL

Quis hzcÍnter difctimina f« beatum di-

«Neque Chriftus ,. quó per virtutum,

xerit; quis propriz apparens incolumitatis

exetcitia ad veram , & coeleftem beatitudi-

hos non declinet fcopulos ? non vitet vora-

nem alliceret homines , fub alia voluit hane

ijsdem exhibere metaphorá , quàm thefauri

gines ? Neque fuis divitiarum pulagus eftfi

renulis deílictutum ; noncaret hoc mare hisce

divitiarum , ac poffeffionis regnorum terra

illicijss generatim omnes fzculi voluptates,

Beati mites ,. quoniaim ipfi poffidebunt ter-

ad quas divitiz viam flernunt, firenz funt ,

ram. YTamet(i non me lateat, SS. Patres cüm

Lb

qua fucatis fuis illecebris homines fallunt;

D, Auguílino Ze fermone Domini £n monte

alliiunt , ut interimant ; eblandiuntur ,

hancterramà mitibus poffidendam intellige-

? dul

lethalia vulnera mox inflicture ; demul-

re.terram viventium , Íeu regnum coeloe

cent fenfus, í2virurz in animam , adeo ut

rum : attamen D. Chryfoftomus bomif.

non poffis fatis cum earundem feritate con-

16. & alijcenfent , hanc terram eífe. intelli-

ferre Draconem venena defpumantem, nec

gendam , cujus poffeffio mitibus promitti»

(Chimeram flammas exitiales evomentem ;

tur , quibusfuffragatur Theophylactus , qui

neque tricipitem Ponticum canem , neque

expendens przfata Matthzi verba ait..

fphingem ícopulo infidentem, ac vitz infi-

Veritm tu banc terram intelge: fed orivue

dian'em, neque Hydram lernzam feptem-

ftatim diffizultas , cur paupertati promite

plici capite ftrages minitantem , neque lez-

tatur Regnum coelorum.

Beatt pauperes ,

nam repetito rugitu exitialem , neq; volucres

Lü:. 60

quoniam vefirumef) Regnum DEI; & mane

Harpyarum genus; neque ullum ex Hircania

iuetudini , quz placidior , ac gratior eft

virtus, terrz tantüm exbibeatur pofleffio,

monílrum , quamvis diritate cateris tru»

fh

culentius: quia hzc monttra corpori dun-

Non enim videtur zquitati confonum, ut

a

taxat nocent; divitiz autem per vitia inani-

minori premio nobilior ,

: fplendidior

Opufcul.

mam Íaviunt

.

L2

audi Petrum Damianum

donetur virtus; & pannofa, ac lecera pau-

"

18 differt.

quomodo . al'oquatur mundi blandimenta ,

pertas longé uberiori mercede : quinimóà

18,6.7.

divitum delicias, vitiorum illicia , & procaces

non folüm minus premium virtuti afbgnas

mulieres: J/o: Harpijs, qua [aerificium Domi-

tur manfuetudinis , verüm etiam longé ex-

ilius, & infuturo duntaxat dandum j cüm

nicircumvolantes arripuis , eósque qui Deo

oblati fuerant erudeliter devoratis,

INam ,

paupertati de prefenti , ac ftatim Regnum

etenim de manfíuetis di«

&6 /eanas y05 non incongrue dixertm, qua bel-

detür ceelorum ;

luarum more iubas attollitis , & incautos bo-

citur : Beati mürtes , quoniam tpfi pofdes

puines ad f[ue perditsonis interitum eruentis

ÓÉunt. terram « hoc eft , erunt cerr.m pof-

amplexibus. barpaxatis.

Vos (irena , atque

Ííeffuri : . fecus pauperibus ftatim datur

€barybdes , qua dum fuavem deceptionis

pramium longé nobilius, ac locupletius:

editis cantum inevitabile Iruitis [alo voran-

Beati pauperes ,. quia vefirum efl Regnum

DEI.

Quid quód pauper flatim inaugure*

te naufragium.

Divitijs inhians vitijs faciliüs indulget ,

tur Rex coeli ;; & mitis tantüàm in futurum

$^

fit terram potfeffurus ? quianimirum innoe

quibus lethaliter faucius mifeté perit ; funt

divitiz homini ad vitia per mundanarum vo-

tuerunt Chriftro , quantc fint in pretio a«

luptatum illecebras prono;perinde acfuriofo

pud homines bona temporalia , & quàm

nudatus gladius; imó quidquam acerbius,

anxi? ea quarant , quàm ardenter cupiant:

&f

acnocentius: nam qui furit, adacto femel in

ut igitur magis alliceret , certiüsque per-

traheret ad amorem maníuetudinis neceffa-

pe&lus gladio;à furore fe liberat, ejüsque fu-

rentem a (tum proprio extinguit cruore , nec

riz ad humanum convictum , & inrer hoe

mines focietatem ineundam , & coníer-

alterum lethale fibi vulnus infligit : divitia-

rum autem appetens;diriüsin fe fzvit, & non

vandam ; minüs quidem pramium vir.

denatantüm,Íed & cententa graviora vulnera

tuti fpondet manfuetudinis , fed quod plu-

ris fiat ab hominibus , qui magis appee

fibi infligit, tot fcilicet , quot fcelera perpe-

trat: quin maerores etiam, folicitudines , ac

tunt divitijs temporalibus affluere ; quame

vis in futurum tantüm promifsis , quàm

moleítias in fe fovet ; quibus diré torquetur:

ficut Hirundines , quasdam dicuntur circum.

fpiritualia , & cale(tia, licit flatim poffi-

ferre inter plumas areneas fui corporis fuc-

denda,

Soli enim divites cenfentur prafertim

TE

cum , ac fanguinem perpetuó fugentes ; quz

tamen in paícua ijsdem identidem cedunt;

à pauperibus beati , & in mundo felices ,

ita divitiarum donatus cumuio ijsdem curis,

quos propterea monet Augultinus ; ne intue

acfolicitudinibus , quz przcordia mordent;

meícant, ait enim, — 4udire divites , qui

Serm,

25

'falmo $

'".

corarrodunt , & animi vigorem exhauriunt,

aurum 66 argentum babetis , & tamen «u.

ex —tdo

jugiter pafcitur; eó quianon minor fit cura,

piditate ardetis , quos quando pauperes in -

f

& molefília in cuftodiendis acervatis divitijs ,

iuentr , murmurant , gemunt , laudant ,

quàm in ijsdem parandis : & tamen adeó

€ invident , aquari optant , E impares ,

€xcutiunt homines, ac delirant, ut beatos

fe dolent ,. &5 inter. laudes divitum ,. boe

cenfeant divitijs cumulatos ; & opes quan-

plerámque dicunt , foli ifli felices fümnt , qui

dam przfeferre beatitatem, Idque caufz ,

feli vivunt.

Pro bis verbis quibus bomines

car fitopulentia illex voluntatis , fomes vo*

tenues dyvitibus adulautur, m dicunt z sf

luptatis, magues humani de(iderij.

foli wivunt, ne in. fuperbiam erigamini 0 vos

dl'&' -

n

Affc&usin divitiasplurimum adfert difpendij,nil q;' compendij. 73

E

divitest. fed potius Apoflolum audite morbi

ret, fi quales in fe fint ferió perpenderet , &

éuratorem, C& non verbi adulatorem.

Via

quàm flocci divitias fecerint etiam profanz

