intuéris letitiam ejus? optm abundantiam ?

CQI',

decoris , Íed confufio vultüs , & effufio dede-

lia

introflice ulcera , — &f vibéces duima ejm ,

coris , acignominie ; & dehoc pudore lo«

cordísque maffitudinem.

4

De

Ír

quens , D. Anfelmus ait : Si £uuc peceati pu*

Pravaconícientia fpirans mors eít, cadä«

Zib. de fimi

cA

l4

i. cap,igo.

dorem , & illinc cernerem inferni borrorem ,

ver viventis ,fepulchrum peccati fcetentis, ac

E necefjarió uni ilorum deberem immergi,

bori

infernus immatuté precoquus , qui jugiter

Pris me in infeyuum mergerem » quam in

torquet , cruciat , ac diré lancimat ; quia

[7

uI

pudorem peccati mee immitterem , malems

ex peccato carnifice fequitur animi peccantis

purus à peccato gebeunam intrave , quam

Ut

carmificina ; & fcelerato nullum majus fup-

DIES

peeati — forde Pal!m:& celorum — Regna

plicign; iplo (celere;. vix culpa eít admiffa , |

E

ipli

Probi afféctus femina funt virtutum, &c.,

$9t

& omnis flatimquies eft amiffa ; vix fc*lus

eít enim fcelus cruentum vulnus adeo dis

patratur,S& in fcelere necetle eft peena luatur;

rum, aclethale, ut torimentorum videatüur

Ei 4/? 970

ut enimícité fcribit Seneca : Seeleris in fce»

gehennam excitare, G fecum trahere, ut

lere fuppluwm efl, &impius licét adhuc vi-

obfervavit Przeful Mediol aneníis, cujus no-

vat, cruciatuum experitut - gehcnnam Vi«

men Ambrofiam fapit, qui explicansverba

vens eft in inferno, qui fzvis male confcien-«.

Apofloli : cauteriatam babentes fuam con-

Ip Epiff.1. ad

* Zimotb.«.,

tize pungztur , vulneratur, laceratur ftimu-

fisentiam , ubi D, Paulusloquitur de impijs.

lis; ac velutifuriis ab orco emeríis, ac dire

de quibus Spiritus S. manifeíte dicit, quia in

debacchantibus acerbé exagitatur.

Quàm

novilfimis temporibus öa!ceacnt À fide at-

dirus, quàm fzvus eft lethalis ifte viventium

tenderites, fpiritibus erroris, G doclrinis doe-

monumi,ait Ambrofius :

Oungrtie2 cetitertas

impitrum infermus! quàm feralesfunt malé

C

conícii àni

f

tam dicie confcientàam , boc est fimulatione

és

mi moríus! quireus fitnoxa,crüs

ciatuum fibi baratrum apemt, fitque ftatim

corruptam , quia ficut cauterium coritum core

iU

-.'«N

ia

fzvientibus obnoxius poenis; G confcie

rumpit , & uotam infligit , ita & fallaci

improba perinde acPoétarum Erywms ferro,

confcientiam denotat. ad perditionem , 1asa

T2

À €

konec C"'L &3 te-

enim bos isaitari negat , ut faluentur 5 quia

&« Hsnn.[lä, ac multiplici d

tró3ue apparatu circumfepta, ucícias magis-

ficut cauteriun imimutari won potef!, it2 nec

Vi

efd

Ui

ne foda, anÍzva furentis inftar Me egersé vi-

eoruim. aniau emeudari : Qoàm fun

Ícera quatit, & terrifico afpe&tu flagellum in-

efthoc cauterium, quod ut ait ÁAmbrofius :

cmfcæm*mm denotat ad perditionem, & qus-

tentat ; & nusquam lancinare defiftit ; adeft

tortor domi, comitatür impium foras,cum

dem eternam, G adeo probrofa eft ignomi-

EC

ipfo accumbit menía , jacet in le&to, peram-

nie nota, quà u'nprobos inurit,ut gchennali

bulat forum ,. exit inagrum, revertitur do-

detrufis carceri equiparet ; eft fiquidem le-

thale hoc confcientiz ulcus, cürn mortem

mum; quia fceleris iupghcmmmfc.jere eft,

& quandiu fcelus manct, tandiu favit fup-

adferatzternam, & de gehenng. æmældtw-

pucium; mrc;c:et tortcor, qua nemml Faïü'&,

ne illius pocnam antxczpec.

nec

6&,

nec Pontificum tiarás,

c imperatorum cla-

Qued fi hoc ulcus dit putruerit, ejus

cutatio prorfus defperatur : qaía fictit ceu-

n*ydes, nec Regum fcepzm , nec Cafarum

diademata, nec principum militares excue

£EYINID, at Ambrofms, imimntttari non pote[f s

bias, nec cocco rubentes purpuras, nec auro

ita necejus auimus emendari ;

eít hujus ul-

fulgentia paludamenta , neque vehera andes

ceris cauterium , quo impiorum putrefcit

Sapientum toaas, neque nitentia pmcm m

conícientia teflera damnatienis, & gehenm»

müanva , necbellica mmwmiawa, nec

Cïlt &S

impretlus character próbrofam inurens igno

marmou*ï Us cruï*uza pallatia,neque aulzis ve,

miniam: & fticut muüum brachio, vel cch

N

cauterium -nullibi cauteriatum deferit ; ïed

ftitos parietes,ne

cgemrnis micantes veíles re-

veretur: fed ubaquc farit,in omnes fzvit;ubi-

comitem íe illi adjungumfeparabxlem, pet.

que proterve fe infinuat, &

culisfe fe ob

inde conícientiz cauterium , & ulcus putre-

rl Cüeu. aco

ltm 3 inter hiftriones comicos incedens tra-

fcens jugiter impios torquet.

cerfitum volo-Cain&m adhuc fraterno fan-

gsdias excitat; inter Indioaes illudit inío-

lentiüs: quamvis videatur i unpius ia tricli-

gülü** cruentatum.; is P

32f*

E

ati fceleris con-

nio hilaris, in theatro lztus, in comitatu jue

Ícius Numini e;uqclum hn dict reipen&e

g

cundus, larvata eít ejus latitia, petionata

Ecee ejicis mebodie 4 fw:e terras Gafacie Genef, 4

^

-

jucunditas, & fucatum srmdwm,nulla eft in

tua abfiondar , & ero vegus & profugus in V

ejus fronte ferenitas, nullain mente tràne

LeTrA $ Omnis 10l ,« 7!41 invenerit. sme, occi-

- -

quillitas , nullain;cordefuavitas ; quiata-

det 772(?.

ui Ieus,erat

fratricidij;Judicis fun-

Hm" i^

metíi haec lztitiain extima vultüs cute vie

guur ofücio, & fedens pro tribunáli fentea-

h

tiatn contra fe dicit, & quidem commenfam

deatur paradifum exhibere gaudiorum; in-

tus tamen infetnum. occludit crucxataum H

delicto: Omné igitur, qui invenerit me,oca

-

fzvus eft, G atrex hic infernus; qu:;vga-

&idet sme; quia ipfe fratrem occiderat in

j

[

ter torquet , nullus eft tam rabidus cams,

campo, merebatur & ipfe à quovis eidem

js

qui ita diré mordeat, fxcut prava remoraet

"1

obvio occidi, QJdF ouüd Cainus tam diré

conícientia.

infe ipfum fævren., ut contra fe mortis

65.

Quàm fint ferales male confcu animi

ientent:am dixerit? quia nimirum adeo in-

morfus, ijéxperiuntur, quos prava intus

tüs torquebatur, G ex fratricidio carnifice,

adeó dira fuetat

fubfecuta conícientiaze

runic&emta torquec 3 CU)US tormentum QC-

]

hennæ parxatur, eó qma nunquam cefiet ,

carnificina; ut nullum majus fupplicivm

neque extinguatur,-in quo cum igne con-

dari poffe cenfuerit ,

ideóque fententiam

fertur inferni. — Idqua caufze, cut Apoítolus

mortis contra fe tulit, ne fupplicium fcele-

1. Ad Timotb.4, vocet cauteriatam impro»

ris diutiüs fentiret in fcelere torquente fra-

(

borum confcientiam: cauteriatam babentes

tricidio confcientiam : idque caufze , cutf

fitam confcientiam.

Sed quódnam eft lmc

Cainus deconfcientie fcveritate in fe ipfum

t

cauterium , quo conícientia i I!TIPIQX um ul C.

fævnem, appofiteD, Amorofïus,qm eleg.u

ratur, G impios poenaliffimà inurit ignomi.

ter rem hanc edifferit agens de Reo, cuj u.s"ï Apdor.

DA Vi g&oa.

ts

fiz notá? non credas quidaliud effe, quim

confcientiam patratum fcelus torquet ; ait

Dl

iplam cogfcientiam patrato fcelere faueicm;

ipfe: £F

uvere fibi ne[cit, rigorem judici etiam

02774

T

keece j

$92

Diffeitatio ïx,'(vu

f

circa f[e nou novit :'nleexäiere y recordationem

desineffent , poffent ex ipfius ;:la*bi niani:bus,

,

AGw. proprij perborrefcitt. & commi[um eru-

k

cüm nemoà fe fugiat ; ncmoextra fe cur.

befcit errorem , emnem ejus. memoriam pa-

4

ràt; nemo fit cordis fui accola, fed quisque

ver, meruit, Breformidaty gravem [ibi fe ju-

propriz fit confcientiz incola; nullus fit fuze

li

t

dicat; fe ipfum arburum refugit ,. nec fe fe

mentis advena, nec proprij pectoris. trans-

þöi audet committere.

Magna 'vis obnoxia

L

fuga; proinde nullus, qui propriam potis

con[cientia magna [upplicia timebant Adam,

fit confcientiam effugere, & à fe eamabige-

«

6 EvaA,

Catn quoque metuebat, ne omnis

re, ne illius fentiát cruciatus: ipfum pecciffe

la

eum quicunque ineniret, occiderery ita ia fe

x

ineluctabilis eft tyrannis, & anima, qua pec-

ipfe ferebat [ententiam , quód dignus. effet ,

cavit, hanc in fe tyrannidem traxit, quá dire,

at

Dirum ett íceleratz,

t nullus ignofceret,

& jugiter torqueatur; eíl enim, poena culpze

(0

ac Izíz conicientie tormentum, ad quod des

bi

pediflequa , & ubi culpa admittitur,ibi poc-

clinandum, vel ipfe Reus, & impius fenten«

na non dimittitur: nulluseft, qui fi impro-

do

tiam contrafe mortis pronuntiat,minus cen-

bus fuerit, afylum in fe.ipfo inveniat; :

&

2

p

íens malum efle mortem adire, quàm malze

Írufira adnititur fugere , qui culpam in fe

pO

coníciente. mentis cruciatus fubire,

introduxit; quamvis fit impius domefíticos

6

/u

Quamvis fuggerente natura fit quivis

inter parietes tutus, nou tamen ibi fecurus

fu

homo fibi mitiffimus Judex, & promptiüs

eft; quin diriüs pletumque torqueatur re-

1pf

fibi, quàm alijs ignofcat; faciliüs fibi indul^

darguentis confcientiz laniená, quàm in fo»

of

geat, quàm focio ; adeó tamen fzvit in fe

ro, ubi fe minus tutum credit : femper pa-

mens fibi malé conícia , ut ne ejüs intus fen-

lu

vet confcientia leía, etiam — dum pavenda

tiat cruciatus, rgalit vel gladio, vel fuíte,

ftudiosé cavet; quia licét non immineant fo»

u

igne, velaquá interfici, Oznás igitur,aicbat

ris pericula, non fint inimici, quos timeat,

hd(

Cain, qui imvenerit me, occidet me,ivefcc

habet tamen in fe; quod timeat ; & quam,

lk

ro fuerit azmatus, five igae; Contermine

vis € manibus dilabatur fatellitum , lictores

J

funt poena, & culpa ; & eit morte malum a-

fügiat, fpiculatores evadat, non tamen inde

Q

trocius,vitam traducere imalam ; nullum e-

eit fecurus , nec cruciatus declinat , quia fe

M

nim eít tormentum , quod acriüs impiutm

ipfum femper tenet, & laíz confcientiz la«

nienam retinet,

n

"

torquea!, quàm quod depravata confcientia

U

invehit: fateor fzvos fuiffe cruciatus , qui-

Dixerim pravae confcientiz fupplicium

fe

bus homines Diomedis equi, Bufiridis tauri;

áb eo haud abludere,quo quondam tyranno-

693»

k

Syllze carceres, ad necem usque torquebant;

rum crudeliffimi mortis reos ita putrefcer-

P

fed fi cum impij depravata confcientia con-

tibus jam cadaveribus coníueverant arctiüs

&

ferantur, floresfunt, non fpine; quiaim-

colligate, 'ut os Rei viventis, illud deo«

&

probe coalcientiz laniena czteros exfuperat

Ícularetur cadaveris putrefcentis ; & frons

vl

cruciatus ; hi enim nonni(i in corporis mem-

fronti, brahia brachiis, pectus pe&ori , ac

Q

bra, ejüsque corium fzviunt ; cüm lanicna

pedes Rei viventis pedibus faerint cadaveris

f

conícientig non corpus, fed animum, qui in

jam fcetentis ílligati: quid ni alligata eft nae

C

homine eít pars nobilior, ac longé delicatior,

bis poena poftadmiffam culpam, cujus cada-

Scio Pelufios fz-

to

difcerpat, & torqueat.

ver fuperites manet, ex quo dimanat pavors

vum vindicaturo$ parricidium , reum non

p

pudor, dolor; huic cadaveri patrati Íceleris

h

. damnáffe adeculenm , neque culeum ; fed

Alligantur impij, càm illud die, noctéque ge-

n

dirius quid aliudexcogitáffe: fuit autem hoc

ftent in pectore ,. ideóque aiebat Cainus de

. dirius lupplicium ipía laniena confcientiz :

confcientig feveritate in. fe ipfum fzxviens

H

fiquidem ad fummmz atrocitatis exemplum,

Omnis igitur, qui inventrit me , occidet me,

t

hoc unum adinvenére tormentorum omni-

quafi ab uno femel occiíus, adhuc lethaleni

um acerbiffimum, quo (inerent, reum non

l

pagam poffetàreliquis accipere; quia nimi-

l

alio torquerifupplicio, quàm patrati parri-

rum quatndiu eft fibi mens malé confcia,

K

eidij redarguente, ac torquente. cenícientiá,

tamdiu manet neci obnoxia: quapropter fcri-

cogentes Keum per triduum integrum re

bit D.Jacobus infua epiftolacanonica, Pec- ..

nuila in ftemachum demiffa cadaver fpeéta-

catum , verà cum confummatum fWeritgene. p

l

re occifi parentis , quo enormiffimo omni-

rat mortem. — Scio,(acros Interpretes inqui-

p

um puniretur fopplicio admonitione fcili-

A g,

rentes, quódnam fortis genus fit, quod

Uiïg

cet fceleris, & redargutione proprig con.

peccatum. confummatum generat, in varia

IJJ l/e n fm.

fcientig, que eft irf&fragabile admiffi fce-

abiiffe placita, fed libentiüs ijs affentior,qui

L (Ap.

«

leris tetimonium , ac propterea fupplicium

autumant, mortem genitam à peccato con-,

. füpra omne fupplicium.

fummato, amariffimum effe confcientiz au-

Ie

68,

. Poteit quidem interdum reus é tyran«

;gorem , ac dirum mentis malé fibi confcize

li

norum paratis cruciatibus evadere, vel obti-

dolorem ; qua de cau(a Sufanna infanientes

Qu

nere Íceleris indulgentiam; fed nemo eít,qui

libidine fenes, ut abigeret aiebat intra fe 45.

us

conícientiz feveritatem poffit fug& illudere,

guffia [unt mibi undique , fi enim boc egero,

o

mécper ullam fraudem ejus declinare crucia-

ln

mors mibi esi , nimirum in(lar mortis prz:

tus; conícientia improba, vel excors eíl, vel

doloris acerbitate, & conícientiz angori-

Ti

fi cor habet , non tamen flexile ad veniam:

bus. HincS.Chryfoftomusait ; Jra fe ba. Homil. 64

ler

nequeimpij, tametfi pernicilümi ijidem pe-

ber peecatum , quando con[ummatu:m efl, G i Gentf,

B&

0!(7 e

H

Prqbi affe&us fefnina funt virtutum, &c;

3595

opere perfeium, tunc fna abfurditatis often-

quae in corpus ï'fæviunt tormentas crüciatus

dit excellentiatn : vocax abíurditatis excel-

animam divexantes , . G damna omnia , quz

[]

hominis necem moliuntur; quaquetot fünt

- lentiam, quia exaggeratejus turpitudinem,

ac tormentum ; & licet excellentize vocabue

numero , ut expeditiüs fuerit ftellas coeli, &

lum virtuti congrüat ; vitio tamen adapta-

arenasmaris litorales.ad «alculos revocare ;

tur, cujus nequitia exaggeratur,nimirum vire

quàmqua'ex fcelere. protruduntur imala :

tutum ingreditur officinam mens fibi malé

fitque propterea peccantium poena :maxima

conícia, ut ibi vocabulum cudat , quoexcel-

ipfum peccatum , -quod & ipfe Seneca folo

Epi,.

9

lentius impium torqueat, ac atrociüs dive-

naturee fpiculolumine'cum noviffet fcripfit:

xet; néque ut reaconvincatur , alio indiget

anaxima pena peccantitim ;eäzpeccäjäf.

accufatore , cum feipfam abundé. accuíetz

:

convincat, damnet ; quia infe(Lior eft impro-

5. iX.-

ba conícientia animo teílis ,,quàm colloipree-

donis fufpendendi fit. reítis.

Ximó.& íbi

&Ji*ïletb;zlz' zoxa Aficitur bomos

patibulum conítruit , quo promeritas luat

4nalis. omaibus efrcitur obnoxius,

cenas, ut in proditore Juda, quipoít Magi--

ufitaztur uetiiga-

ftrum Chriftum divenditum , .adeó :diram

:moq*;z:gue co

MTA

fuit expertusconfcientiz lanienam , ut cum

ipfam ferre non poffet,laqueofe fufpendetit:

St tp'et'catum 'mäloruriï'omxiium"origc»f:

VAm

i

oículum fidei, G amotis fymbolum, in odij,

ipfüm eft, quod orcumreferavit, coe«

& perfidiz tefferam converterat, ut ad oícu-

lum obferavit, & Eumenides in mun-

lum Proditoris velutiad ferale clafficum to-

«dum immifit , :ad hominum: clades, :«cruen-

tà íe Íe vefana cohots effunderet in furiasin

tásque flrages 5 portas teclufit Jani, & in«

Magiftri Chrifli perniciem ; fed patrati facri-

jecta ia medium face bellorum, furorem in-

legi fceleris, vel ipfa ftatim conícientia poc-

«cendit; ex quo fequuntur agrorum devalta-

nas apparavit, quibus proditorem torquerets

'tiones , .urbium -excidia , provinciarum:ex-

- quia nullum eft damnum tam grave, quam

ipilationes , hominüimque anterneciones, /A.

€onícientize fuffragio miferum fieri,

-

ipeceato morborum 'omnium fequuntur ag.

70.

A deoeít prava conícientia impio noxia,

qninà, quze corpus miferé inficiunt . '& ex«

ut vectigales fibi conftituatzerumnas, ac mie

tuciant: ex illo fonte profluunt lachrymia.,

Íeriasomnes; neque impunita poffuntabire

Ícaturiunt luQus, oriuntur metus, & proma-

D

Ícelera ; quia prima , eáque & -maxima eft

mant morores, & quz eft malorum omnium

peccantium poena;ait Seneca .Epz/f], 97. pec-

horribilium horribiliffimamors,cum iliade

càífe; & nemo immunis eítà folutione ve-

*gritudinum , damnorum chiliade , furia-

&igalis, quod de peccati cenfu exigitur; nec

rum triade : abeodem fonte fcaturiunt cru«

ulliim eít fcelus, quod pediffequos non fe«

ente pugne, «urbium incenfiones, .civium

curn trahat cruciatus, cum velinipfo ícelere

funera, Provinciarum -im*eritus., ftegnorum

fit fcelerisfupplicium; malé enim fibi mens

vaflationes, ac imperiorum everfiones, .Eff

conícia fe ipfam folicitudine urget, cruciatu

enim peccatum, quod falcem Libithinz fupe

torquet, ítimulis vulnerat ; licét. fortuna

petit , haftam gradivo Marti minillrat ; frau-

plures à corporis poena. plerumque liberet,

4dem Mercuriofuggerit 5 nuptis Afmodaum

nunquam tamen impium ab animi cruciatu ;

affociat ; 'mammonam confederat opulen-

nemo eít,qui confcientiá lzefus metum valeat

tis,& Venerem lafcivis conciliat : & fubejus

Àfe excutere , quia infixa -eft impio :ejus

atro, ac inaufpicato vexillo militant dynaftze

rei averfatio, quàm natura damnavit; Non

fanguinarij, Judices nummarij , mercatores

reclé de nobis actum effet, fi càm plura fce-

invidi, lenones voluptarij;pradones tapaces,

lera legem effugiant, & vindicem, ac fcripta

[]

gtexomnis maleficiorum, G fex tota male-

fupplicia

?

natura ipfa per internum fynde-

dicorum, hec enim mala omnia fuccedanea

refis tortorem patrata non puniret flagitia ;

funt peccati, cujus ftipendium «mors «eft:

& plura inde accerfiffet incommoda, qua in

füipendium mortis peccatum ; & hifceomni

poenam delicti diré torquent delinquentes:ait

bus moleítiis, eerumnis, ac calamitatibus eft

M

propterea Apoftolus ; Seipendium: pecceti

obnoxius;qui per patratum peccatum mortis

[

LT

MA Reme, HOUS , gratia autem Detvita eterga, Ícuut

conftituitur. ftiperidi

ius, fcte Hildeber-

*U,L3,

legit Tertullianus: Zomatzua Dei vita eter«

i

tus Turonenfis alludeas ad illud Apoftoli s

Lib.devefur» 444 , quatenus qui ftudio funt addicti juftitis,

Y'ipendium peccati wmors, ait : Intuere enife..

d ä&m,ö.'

vect.car,

ac virtutum culturz; participes fiuntjac hz-

vias bominis, intuere cineres , uelligalia pec-

redes vitee eternze: , cum e converfo — vitijs

€ati funt, nimitum, quia peccato inficitue

indulgentes mortis conftituantur vectigales,

homo, efficitur malisomnibus obnoxius; fi-

quia ftipendium peccati mors: efthoc mor-

quidem nafcitur morti vecligzlis; & frigus,

tis penfum, cuiob patratum à nobis fcelus

aftus, pauperies, dolor, calamitas , dedecus,

obsrati fumus : quidquid moleftiz , 'ca-

miferia, adverfitas, infirmitas, exilium, orbi-

lamitatis, ac zrumnarum mnobis obungit

tas, impotentia; affliclio, defolatio,ut etiam

j

mortis ftipendium eft, G mors penfum fce:

ipfemet fepulchralisfqualor, fosditas,& hor-

leris,à quo veluti à vitiataradice mala ómnia

ror, imo G cinisipfe,acferales manium ume

brz vectigalia funt peccati; Intuére ait Hil,

1 Wil' ?h

prodeunt,ex fcelere enim o;i-ütur attocia illa

debertgus:

X

$94 :

- Differtatio X XV ll,

debertus: zniuere miferia: bomiuum, intue-

hominum oriuntut confilia in deflorationem

u

Vi

re cineres vecligalia funt. peccati ,. quibus

virginitatis , excidium padicitiz, everfio-

nàícitur homo obnoxius.

Collum querelis

fj

nem pietatis, eradicationem vircatis, & ad

implemus ob pramaturam parentis, vel ami.

| jura omnia humana , ac divina infringenda?

di

ci necem,ob fortunarum naufragia, prolixas

Áítque propterea peccatum , quod oimnia in

f

egritudines diuturniori acerbitate torquen«

t

mundo fus déque evertit, ac confundit, qua,

tes, obfrequentes, obviásque vitze zrumnas,

proptet concludit D. Paulus :: Noz ergo f&« - Ad Rem. 6

iC

& ob reliqua infortunia , quibus inhomine

gnet peccatum in ve[lro mertali corpove , ut

"

fortuna ludit; & tamen de noítro non con-

eli

obediatis concupifcentijs ejus , quafi - dicat,

querimus fcelere, cujus recenfita mala om-

concupifcentiz voluptates fluxz funt, evani-

pec

nia vectigalia funt ; néqueab hoctribato ul-

dz,ac caducz, & unà cum hoc mortali cor»

lun

lus peccantium immunis eft : &J,quamdiu

pore, G ipíz intermoriuntur, ideóque mo-

Qu

improbé fculptum haret confcientiz fcelus,

net nós, ut ijsdem non obediamus, ne re-

ftà

tamdiu mala hec omnia ad fe trahit, & quia

gnet in nofiro mortali corpore- peccatum?

(ul

non facilé obliteratur, quod (culptum haret,

ubi notat Chryfoftomus;non dixifle Apofto- HeziL :1. |

te

72.

neque facilé hzc damnaeffugimus,

lum ne tyrannidem agat in veflro mortali /? 9724

u)

De ícelere Judz ait Jeremias : Pecca-

corpore peccatum , fed ne regnet , non qui- ^"*

Ín

(Eäp,':v'.

tum Juda fiviptum f(lo ferreo in ungte ada.

. dem propria virtute, fed noflra fegnitie,ut.

N

manttuo exaratum , [uper latitudinem cor-

cacutientes obediamus concupifcentis, quae

tol

dis corum , ubi autem legitur feriptum , he-

L.I

*

Li

ad peccatum alliciunt, ait Chryfoflomus

braicé habetur izfculptum , quafi . fligmate

Non dixitne tyraunidem agat, quodipfum

lor

notatum ; &alludit Propheta. ad prifcum

necefitatis efly fed ue reguet , nen quidem

qul

morem, quo veteres confueverant ícribere

propria virtute , fed veflfra focordia, ut obe-

?

.flyloferreo intabulis.ceratis, & inungue

diatis.

Nimirum peccati regnum prohibet

ho

adamantino, feu tabula, vel lapide adaman-

Apoftolus, ne illi veluti Regi ultró obfequa«

mi

tino, qui unguis dicitur ob nitorem , ac z

mur:; peccati autem tyrannidem , quia nee

af

vorem, quafi dicat Jeremias ; Peccatum Juda

ceffitatis eft, non vetat, eó quia nsceffe fit,

i

inículprum eít in corde Jude adamaucino,

ut duram fubeat tyrannidem , quisquis pec-

lo

i

feu obítinatiffimo, ubi haret indelebiliter,

catum admittit; quienim femel peccato ul.

l

ol

Eïamil. 124

& perfpicuélegitur: pulchté Origenes prz-

L

|

tro fubjicitur, neceffe. eft ejus tyrannidi ob.

Hv

( 0 derem,

farum elucidans textumait: Czm confcien-

noxius fiat: quie tyranmus erudelior ait Pe« Homil.s94*-

bi

tia peccati imaginem fumpferit , babeo for-

trusDamianus: 4we fevior poteflas bosnini , $-Beutdia,

e

mam sliius, €9 aute oculos cordie mezi deliéis

quàm bominis ipfius voluntas ? numguam

: :

pompa a*epähgimr.

Et quidem fi effet pecca-

[«b ea requiefcere , nuuquam federe licet , &8

hu

PA

n

ium atramento confcriptum deleri po[fez: fed

quó amplius ad obediendum fibi norit fatiga-

im

feripuum esi flylo ferreo im. ungue adamanti-

ri, € magts urget,infligat, G onerat , preta-

qu

t ipimemor, mifericordiam nelciens : boc

"10 fuper petlus corda : proinde im pediore

4

cordis,feu in cujusvis conícientia infculptum

enim proprium propria voluntas babet,ut quà

i

Ícelus, quafi ftigmate notatum indelebiliter

obediens obedientior fuerit (ibi , eà amplits

L

haret; quoad poenz reatum, plenámque ma-

eum erudelioribus vinculis innellat.

Sela ,

«di

.Jorum ad fe trahit iliadem,

diligitur, um [ola digna fit odio, principium

*

"

]

lue

7i*

Si videas everías urbes, extin&as fami-

iniquitatis , mortie infufío, deffrutlio magua

51

flál

'Sïlias, fuccenías domos , vaílatas provincias,

virtutum , quia ubi vitiata voluntas peccato

n

.dicito appendices hzc omnia effe peccati,

adheret, tyrannidem exercet,, & hominem

dit

quod mala omnia ad (e trahit, paupertatem

torquet delinquentem,

immittit, dedecus contlat, lites ferir, diffidia

Mens enim malé fibi confcia triít

"h

zmm 751

feminat; quidquid five in animo, five i

ingenerat, quà pracordia abfumuntur; per-

pri

H

Vt

corpore patimur, tributa funt peccati, cü

jus

inde ac vermis;G tinea vefles exteriüs corro-

dunt; ita & triftitia,

&

ftipendium morseít, hocenim in terrarum

quam vermis . excitat

fpatijs, camporum planitiebus, montium

conícientig , animam corrumpit , quivis e-

git

Inei

declivitatibus, vallitimque profunditatibus,

nim internus motus vulnus eít animz, & in-

bu

annonz caricem inducit, fructibus fuis plan-

ter affe&tus nulluseft, qui equé animum tur-

tas deflituit, & herbarum oleribusarva ípo-

bet, ficut triftitiaque à mente malé fibi con-

P

jl

liat. In marinis traclibus naves exagitat, in

Ícia prodit, quapropter ait Salomon: Síewe Prov, x$,

qui

Up

quas fluctus fufcitat decumanos, & Euros,

tinea vefiimento , & vermis lygnoy ita triffi- w.2i.

Ter

nothósque excitat infanientes , G ad naufra:

tiA Viri nocet cordi, vermis corrodense(t ani-

gium vel in fcopulos iilifas cogit , vel flucti-

miamaritudo , quamprava intus effündit

Tà

bus abíorptasfubmergit: hoc inaérem con-

confcientia; non folüm vermis ifte pectus

ü&.lz'mo'. & :

tagionem inducit peftifer&, in camposuredi-

dente corrodit , fed & amaritud

P

ine animum./

LL ET

nem, inarbores (iderationem, in herbas aco-

venenat,

Wa

nitum: hoc defperatis laqueum texit, fu-

Imo non folüm mens fibi malé confcia

76.

d

riofis gladium cudit,iracundis tela miniftrat,

vermiseít; fed & tinca, que precordia con.

äCi

by

pugaantibus ferrum acuit,

fumit; nebula, quz mentem turbat 5 caligo,

4

Peccatum eít, in cujus officina mala

qua animi ferenitatem abripit; mare flucti.

hul

ültl

cuduntur omnia , in cujus [chola perniciofa .. bus decuman;s exagi;atum-, in quo cordis lg.

ttia

N

-—

^

^«

fiti

[

/

Probi affectus femina funt virmtuni, &c ^ s

diam, «€ tetram"*inducït,triüitiam, «qua"*ïxh'-

*titia naufraga perit - 'le'tha!eæ;enEnu m,quod

viícera inficit; gladius, qui precordia trans.

pius in fqualore , GL umbra «mortis fedens

)

figit3 cruentum bellum, quod pacem -cor-

diré torquetur : aitenim Deus per Ozeam ; ^7h2«v.12.

dis deflruit ; feralis ignis , quo "virtus ci-

-Ceffare fatiam omne gaudium ab eis,

merefcit ; felleus hauftus, quià cibis fapo-

- Falluntur, qui inter mundi 'voluptates — 72*

-letitiam quzrunt, :«cüm -nonnifi , triftitiam

rem ablegat; lethale aconitum , quod vice

:'i!i Rem 5. 1

pariant: :qui mtndi deliciis cupiunt difflue-

teedium ';parturitg tetra nubes, qua : lucem

odit , & à rebus afpe&tu jucundis , gratiam

-re, hi 'ncnnifi croris hauriunt amaritudie

-mem, G morore contabefcunt , cüm expe-

eliminat: quia voluntas in homine | vitiata

peccatum ingenerat , quod 'in confcientiae

: riuntur aliter fibi contigifle , -quàm fperáf-

. fent ; :perinde ac Rex Antiochus, qui multi-

lamina exaratum :omnia -accerfit mala : i«

. plici militum copia fretus Hebraos niteba-

'quidem ob peccatum fulminat zther , nubes

fragore tonitruum crepant ; ignis debaccha-

-tur extrema delere internecione : -cümque

? hilarisnuntium expectatet, qui partam à fuo

Totri), 11

tur., "mare decumanis ; fluctibus infolefcit,

terta tremoribtis nutat , aér ferali cometa.

«exercitu vi&toriamafferere:; decruentafuo-

1. ad

URf

rum lumine cades minaturmalorüm catacly-

: rutm flrage ittexpectatam audivit jacturam:

fmum, & eluviem coeli effundunt cataractz.

Fatlum estut audivit 'R ex fermones iffos.exe 3 Atacbabe,

Si peccatummon induxiffet homo in mundá,

- pavit,€6 commottus esi oalde,6 cecidit in le-v.3.

- um,€ in languorem pra trifiitia ; quia non

tot non efferret futera,homimimque ftrages

;Libitita , nectot cruentabella indiceret Bel-

i fatlum eit ei, ficut rogitabat. - Antiochum,

Jona, nec tot fupplicia Megcera. preferret,

-quem pra.nimia potehtia fuperare' vix va-

! juit-Hebraeorum :exercitus; una proflravit,

quaffatis tcedis ab Orco emerla.

VT.

-Si peccatum in munduüm non indüxiffet

-vicitquetriftitia ; moeror ipfe intüsin animo

""homo, nullus effet in homine à belluis ti-

-genitus pugio fuit, quiintime eum fauciavit,

-crüentavitque ; «cüm enim fibi -ex voto non

/mor,àpredonibus injuria , :à furibus rapina,

-à militibus clades, ' ab hoftibus vulnera , ab

-«ontigerit bellum à tciftitia dilaceratus : fuc-

-cubuit: & hoc moerore " folent promptiüs

infidis convicium ;; imo nec ullum effet pro

homine fupplicium , nulla gehenna , quam

"torqueri, qui lztiores, G lautiores *die$fibi

"L

äï

folum peccatum aperuit , & prava conicien-

- pondent; fi ad vota resipfisnon fluant; cim

«tia in fuo eam etiam experitur intimiori cu-

«enim deliciis, ac illecebris vacent ,^& áüter

Homilaoe:

^bili; adeb utetiam cüm vivunt impij hatic

, plaüfus , ÉR gaudia libereénatriantur; rarius

$ Beutdi,

- 4picüla fentiunt mclettize: quó fit; t f1 mo-

-experiantur tyrannidem jugi timore perciti,

-actriftitià torti ; deimpio enim ait'Job.

-Jeftum aliquid illis contingat inexpectato te

CapleU] — avima lus fuper femetipfo - lugebit , quia

:]o configantur acerbiüs, G vulnerettur intio

L.

:miuss G inaudito morbo correpti, langue-

'àmpius intra fe habet, unde crucietur, femel

-quód intra fe cuipam,admiüt , vérum .gau-

"fcunt, GCexanimati , -quaftr corruunt enecti;

*perinde ac Antiochus, qui eectdit n lecium,

«dium amifit, & triftitiam intus torquentem

dntromi(it : : dum enim aucupáretur homo

65 n languorem pra . triflitias quia non fa.«

rj

dnter mundi voluptates fucata gaudia, veram

um eft ei ficut cogitabat.

Nonfolüm interno moerore corroditur

8e,

:adinvenit trifliiam , quà fui erroris poenas

uil.a meral. jueret, quia ut fcité D. Gregorius: Dignum.

^mens fibi malé conícia,verüm etiam omnium

-::MP.X 3.

,ctuciatuumgenere acriter torquetur; nullum

wamque est,ut infe femper omo marores

enim eft fupplicium "atrocius ; nulla poena

dnveniat , qui derelitto Creatore dnfe g4Me

)

dium quæreözt.

:gravior,nullusdolor acutior morfu temera-

ij cruciatus, & artifex pro-

78.

Taber propr

t conícientiz;ait D.Gregorius: -Inter ml« , p pato,

ff

priz calamitatis eít impius, ubi enim fcelus

4tiplices bumana animetribulationes mullaef vausenc.

smajor affitlio quam con[cientiadelilorum z

*

intus fovet,amaritudinis fcabiem'intra pe-

&us nutrit, cujus corrofione, G morfu ju-

eftenim mens fibi malé conícia;tinea animam

-giter dilaceratur , & hzc eft gehenna, quam

cotroderis; flamma :exitialis 'vifcera abfu-

mens fibi malé confcia experitur.

;Pluri-

mens; viruslethalepe&us corrumpens; gla-

bus torquetur ipfa cruciatibus, quibus Deus

-dius feralis intima cruentans 5 & tortor fe-

juftus Judex przecordia transfigit impiorum,

'verus vitam reprehendens, & promeritas

'exipens poenas : .Si detrufus reus in car.

qui fi aliquid contra fpem fibi fenferint con-

' PWG- 1 !

tigiffe , acriter affliguntur, & interno mte-

€ere , audiat fores ejusdem aperiri, judi«

rore contabefcunt,

Mare dixeris mentem

cem timet mox fententiam necis proferen-

142 »

malé fibiconfciam , ubi & procellz fzviunt,

'tem; quoties ad carcerem nuncius pulfat;to-

& naufragiaad mortemtrahunt: Mare mens

'ties ejus tunditur pe&tus, ac lethali vulnere

i Lib.123,002

- bominis effjait D. Gregorius, B quafi fluctus

*cor fauciatur; fi tonant nubes, fuülgura pavet,

- fal cap.s,

yiaris cogitationes mentis , & hos inter flu-

ictimque fe jamfülmine purat; hanc intra

pectus turbationem lzffa ingerit confcientia

&us, ventorümque flatus non folüm flu&tuat,

& quamvis poffit reus.exteris, velnegare,

"fs

ac periclitatur anima., fed vel in ipfis flucti-

bus gehennalis ignis. torquetur fuppliciis ,

vel minuere fcelus; nontamen fceleris fup-

plicium,quod intus confcientiam cruciat oc-

nullo acerbiori quaffata turbine , quàmtri-

flitid: cüm primüm culpa confcientiam in-

cultare poteft: quod lingua crimen celat;con-

eftreticere

ficit, & pulfat,omnem ab ea propulfat lxti-

fcientia il.'l""s prodit; parum prod

lagi-

Verani de Affectibus dum, 1.

L

ÓH

€96

Difertatio XXVII-

fagitium,quod intüspracordia dir flagellat:

que fu;rberibw..; majorésqwe vibices in ejus .

quod lingua ícelus excufat ; hoc interno

animo funt , quam in

[

«ruciatu mens (ibi malà conícia accu(at.

£0rut .carpore,( qui 45

Alijs verberantur.

$I,

Sategerat fratricidium Cainus excufa-

$1.

Neque voluptas, quam fcelus concupi-

re, cum Deus ab eo de fratre fuo Abcle in-

fcenti2 peccantibus propinat, dolorem tem-

RUA

€enef. .

- quiteret refpondit Deo fcifcitanti : JNe/zio,

perat quamvis linire videatur,& aliquod ad-

)9

Num fratvis mei cuftos fum ego? .ce!ävic!lin.

ferre corpori lenimentum ; eít enim cum il-

guafcelus, quod reclamante conícientià

linit, oleum gehennalibus flammis fovendis;

mens fibi male conícia te(labatur: appofité

alendisqueaptius, quàm cruciatibusree con-

Xib.Y. de

D. Ambrofius : .Non babeseonfcientia teii-

J

Peentit,

(cientize liniendíss. de hoc fiquidem oleoait

monium?. Aut te ipfum potes effugereyi4 con-

David: Oleum autem peccatoris non impin« P[Alo»

»;? 4-::(75-, 1

féientiam declinare 9. confcientiam inquam,

guet. caput vieum s Yon ulcus emollit, (ed ex-

"U. $.

dpüd qwam nom "moritur omne quadgerimw:

afperat, dilatátque hoc peccantium oleum,

qua nos in fatiis noffris accufat , G judicat s

quia per refricatam praterite voluptatis

qua cum nou. babeat loquendá ufum , nequit

memoriam novum infligit vulnus;& nilacer«.

tAWen tenere filentium. Licet non loquatur;

bius vifcera excruciat, quàm vulnerarefrica-

clamat tamen, & reclamat ; quamvis linguá

re culparum; audi Davidem id confitentem :

R /alm!. ET

de(lituatur; accufat tamen & fidem extor-

