vítque Angelus in corpore , coeleítis in terta,

fublimis in imo.

Et nos , fi volumus Moy-

Zam fafligio contemptus fui ,at que arrogane

fisgloriá, Eliz vitá, Joannis virtutibus in,

tie de[cendant ad implendava Domini volun-

tALtem,

Ideóque à varís ciborum defiderijs

figniri, omniüinque fanGorum meritis dite-

Ícere , infi(tamus orationi , vacemus jeiunioe

msenrem vetrabunt a. M( totans eius vinta

Qoo 2

96Cfóo

Verani de Afk&ifu ToM& d

-

478

| Differtati.o

XXIi,

TL

occupent ia cupiditate virtutum, — 3ámque

efarialis ptzecedat , sioquin nïhi!nagitui- ,

: DT

minus jejtniorum , & abfhnentit laborem.s

cadítque unà cum volucre pafto totà venatica

E

$0.

cAro fentit , animá e[uriente juflittam.

voluptas, qua à pridiano tota dependet ie-

Efuries itáque corporalis , beneficio

iunio; quod fi non pracefferit , neque vo-

inftituti jetunii famem acuit fpiritüs, fitím-

luptas fubfequitur. Non fecus dixerim,fi ho-

quUe accendit mentis , quz propterea non

mo abílinentiam oderit, neutiquam in fubli.

efculenta efurit, corporea ; nec poculenta fi-

mefefeattollit , neque divina, & coleftia

tit terrena, fed virtutes , quibus anima re»

mente affequitur ; fi ventre fit plenus , onus

fecta piriguefcat ? efuries Jeiunii , folam efu-

&orporis eum deprimit , & eícaria farcina

rit juftiuam , & pia metamorphefi ventris

mentem impedit,ne füblimiüs avolet: conge-

efuties , fames fit mentis; & fitis corporis

fia'efca fuo pondere totum hominem deor-

pium fpiritós defiderium, quo fontem fitit

fum trudit , non furfum promovet; hinc

-

aqua vive : jeiunantes à variis ciborum

faturitas deiicit , quem in a]tum inedia eve»

defideriis mentem retrahunt, zf totags ejus

xiflet, Surfum avolavit Hlfas , qui ad fecre-

qim occupent sa cupsditate virtutum z. nimi-

tum etiam cum Numine admiffus fuit collo»

——

rum , cum homo terreitris fame corporis

quium , fed priàs dies quadraginta impran-

efuriret voluptates , fitiret vitia, que nun-

Íus, & incoenatus-transegit ; perinde ac fi

quam valent fatiare , nunquam reficere; be-

jejunium illud przceptum ei & coelo fuiffet:

neficio jeiunii non ampliüs corpore , íÍed

furfum afcendit Elias, & toto mentis volatu

| AT

fpiritu juftitiam efurit cupiditate virtutum,

ad Deum pervenit, fed cius viatica fucrunt

Eít igitur ieiunium quoddam ad culturam

frigida , quam fons publicus eiobtulit , &

virtutum incitamentum., famem excitans ,

panis fubcinericius.

Et ambulavit in forti- ?. Reg. cag.

& fitim accendens iuítitie ; mens enim nul-

19,

tudine cibi iliu quadraginta diebua , & qua-

la indigefli flomachi cruda evaporatione ín.

draginta nottibus u[que ad montem Dei Oreb.

fecta clariüs , qua fint falubriora eius nu-

Cimque veuiffee , illuc manfit in [elunca

Laztum coe-

E ecce fermo Domini ad eum.

Surfum vo*

trimenta videt , G ea appetit.

lum , & ferenum caput in eo con(ociantur ;

lárunt in lege evangelica hi omnes ; quos ec*

quia ficut 1 paluftres terre vapores, ac'hu-

clefia fanctormm adfcripfit cathalogo , fed -

mefcentes exhalationes furfum non avolant,

quia nullo efculentorum pondere preffi ,

aér nonturbatur, & codlum nulla f

oedatuz

& ítomacho vacuo mente expedita, pcrni-

nubium macula, fed fnaridet ferenita :

ciori volatu in fublime nitebantur,

«undum : 'perinde humana intelligüitia ,

p

Hinc jeiuniis prz caeteris affüevére A«

35

quamvis in fe fpeGtata ftudiis virtutum, fa-

poftoli, & cum ipfis eorum Magifter Chri-.

!

cris meditationibus , precibus fundendis ,

ftüs , qui quadragintadiale jejunium nulla in-

aternis intimiüs penetrandis apta fit, ac ex-

ftomachum demiffa efca/, nec inftillato lie

pedita; quia tamen corpus,, quod inha.

quore abfolvit ;' qui cum difcipulis efurire ,

bitat, tam inzqualis eft valetudinis ; utva-

& fitire voluit;adeo ut ad acriores famis la-

riis fit mutationibus obnoxium , & modó

tratus fedandos ,eos fpicas vell

jufferic ,&

plumbea prematur gravedine ,. modóvola:

mandere. D. Petrus Apoftolorfim Princeps

d

tili fublevetur agilitate , nunc immodico

tefteD.Gregorio Nazianzeno feré femper je- Orat.depase .

xítu flammefcat , & aliàs frigefcente otio

:

iunávit, elurivit, folis lupinis afle compae per. amer.

torpeícat ; modo efculentis onuftum in ima

ratis fe rcfecit,

Matthzus Evangeliíta re-

detrudatur; & nunc efcarüm depofitá far-

ferente Clemente Alexandrino carnibus ab*

ciná agiliüs moveatür ; ideo fpiritus cor-

Ítinuit; & folis oleribus vitam fuftinuit , ne

poris inquilinus plurimum juvatur, velim-

penitus laberetür. ^ Jacobus Alphzi filius

pediturex prava , vel proba corporis habi.

frater Domini illibatz virginitatis cultor ,

tudine ; vulgatum enim eft apud . afcetas :

fummarum íludiofus virtutum , vigiliis ,

venter , fi plenus fuerit , non orat, non

precibüsque furdendis affuetus; vino, & fice-

ftüdet , non laborat , non meditatur, fed o.

rá femper abítinuit , & non folüm genua ,

vtiatur; quia homo fatur voluptatibus , eft

verüm & frontem ipfam cameli callo afperi-

pronior (tüdiis ventris , quàm mentis; &

tate obdu&tam fecit jugi corporis ad pavi-

h

libentiüs garrit ; coufabulatur , ridet, otia-

mentum allifu ; . referente Chryfoftomo ,

tur, quàm mediterur , preces fundat , ftu-

& cum atatem ad annum nohage(imum fex-

deat , aliáque mentis munia obeat : in fubli-

tum protraxiffet é (ummo templi faftigio

-

me nonerigitur mens hominis , cuiusventer

*

deorfum pracipitatus eeterna exfaturatus eít

ingeílis gravatur efcis.

beatitate; quia efurialem interris vitam du

9t.

Idque vel ab ave edifcimus pradatoria

xit. Joannes Baptifta przecurfor Chrifti non

*

in ardearum aucupiis : fi enim falco bené

folàm perpetuum fibi indixit jejunium , fed

paftus fit, volatui eft minus aptus , neque ala-

tam parum cibi, potüsque fum

pfit , ut de Matib. ca

rum remigio ardeam affequitur; que conii-

ipfo dixerit Chriftus,

Venit foannes , net 11,«,

18,

ciens ex volatu falconis gravedinem tuta fur-

"manüucans ,neque bibens.

fum avolat, quó difficulter falco. paítus

Anna Phanuelis filia jejuniis ,. & ora«

21*

aícendit , ideóque neque unguibus ardeam

tionibus Deo jugirer infervivit , affidus

Jj

tenet , neque roftro difcerpit , nec ccrfigit.

fundendis precibus in templo , tametfi vi.

Hinc hoc aucupandi genus neceffe eít dies

tiþus deftituta , corporeg racilis ; ietuniis .

^ gmd-

—

HO BI Rn ao

E d Ea

.;.:aä;ff;.-:.b-

Satictas ventris *ePc' oppreffio mentis , ac Affc&uuth prob, | 479

jeiunare, quàmextra maternüm uterum vi-

Lit. CAp. 2,

emaciata : 72;':)729': & obfecrationibus fer.

8U. 37»

vieus die, ac notte non difcedebat de templo.

vete5 fiquidem mater eiusgravida ab omnil

Et ita primi omnes exorientis Ecclefiz fide-

abítinuit vini hauftu, carntsque, & la&ticinio-

rum efu, & ubi ex medicor& confilio horum

les jeiuaiis affuevére , & orationibus, ut ge:

mina hacalá fulti in fublime avolarent, ad

aliquid admifit, quafi id naufearet Stepha-

Deum tenderent, eique foli adhzererent. Je-

nus, ftatim mater revomuit: quin Stephanus

in lucem editus nonnifi matris ieiunz ubera

junio, & oratione obarmati ad victoriam

pugnárunt contra vitia, & tartareas expu-

fuxit, neqiflulla vi adigi potuit, ut é matre

gnárunt legiones : nec ullum & tot coelitibus,

pafta aliquid fumeret lactis ;; & à puero ita

jeiuaiis a(fuevit, utadultiot femel duntaxat

quos Eccle(ia Deo peperit, reperias, qui non

fluduerit carnem jeiuniis edomare, ventrem

in die corpus reficeret, idque vefpere poft

inedià debilitare,. & mentem oratione cor-

-folis occatum ; necalias runc guítavit epula-

|[

roborare : infolefcitenim caro, fi eícis fovea-

rum delicias, quàm ruftícanas herbulas in-

tur; & petulantiam exuit, fiieiumils co&r-

iecto fale, & aquá lixas; quinimó facerdotio

«eatur; eít enim ieiunium probatiffima, ac

initiatus etiam falem tenui ademit obfonio,,

& bis duntaxat per totam hebdomadem íto-

faluberrima corporis caítigatio; & oratio

mentisin Denm promptior elevatio, fi viri«

macho pauculas indulfit decoctas herbulas ,

bus fit fulta ieiunii : hinc de S, Afella fcribit

quibus labentes corporis vires reficerentur,

Adultior veró folitudinis feceffum : petens,

, ;Pg. i

D. Hieronymus,quam direxit ad Marcellam,

quód cum per totum anni curfum iugi pafce-

nonnifi herbas crudas in cibum adhibuic; &

retur ieiunio biduo , triduóque permanfit

iuffus enervato ftomacho aliquid fuppedita-

re roboris , acvino uti, Stephanus ut fimul

Hb

absque ullo cibo, & potu, & in quadraginta-

diali iciunio- fuam ita huius fluctuantis vitze

iubenti pareretfacerdoti, & ab inolita ieiu-

nandi confuetudine non abícedeget, unam

traieclionem inítituit, ut omnes pene heb-

duntaxat vel alteram vini guttulam in pere

domades vultu lztante ieiunio coniungeret,

& huius beaeficio ieiunii perveniret ad fe-

amplam immifit hidriam frigidà plenam;

nectam ab omni proríus corporís&gritudine

quo vere affereret, parum in potu vini adhi-

buiffe: ex eadem obedientia diebus 'feftis

immunem4j adeóutnon doleretcapite, non

laboraret ftomacho ; nec vifcerum cruciatus

paucas ficus foliszeftu exficcatas in diurnam

fentiret; nec ficca humus, in qua cubabat ia-

admifit alimoniam, exclufo tunc quovis alie

obfonio: & hacvivendi methodo annum

Centia membra inficeret; . nec facco afþcrata

cutis feetorem , nec fordes, fitámque ullum

etatis attigit feptuagefimum tertium nulla

h

contraheret; fed fano corpore, animo fa-

egritudinis molcftia vgxatus, nullo capitis

^dolore tortus.

N

niori folitudinem putaret -delicias; etemi

vepreta hortorum flores ; & inter fenticeta

Fuerunt , & alii plures fanctitate illu«

35*

huius afperioris vitz lilium virginitatis coe-

flres, qui ab ab(tinentia materni lactis fuam

litibus excoleret gratiüs, & Numini odora-

inchoàáruntíanclitatem,

'Sifinnius Epifco-

tiüs, cuitam iugiadhzferat oratione, utin

» pus Thaunen(is diebus Mercurii, & Venc-

ris vix natus à materno lacte abítinuit, Ed.

genibus cutem in duritiem camelorum pra

mundusCantuarien(is Archiepifcopus quas

j n

orandi frequentia occaliui

Hc d;prehcnl'um

A

uerit,

vis feria fexta per cotum vitz curfum prze

ter atidum panem, & exiguum frigidz hau-

Á

$, X,

ftum nil guftavit, — Ivo illuftris ille Pater

pauperum omnibus pervigiliis ,. quó ieiunii

legem religioséfervaret, pane, G aqua dun-

Niff ager corporis ,izoþ*ri Jcäzltuni

taxat coenavit , prandio penitus omiffo. Ec

jejusii exerceatur ,. flores virtutum in

nobis non vernant , uec frutus meri-

plures alii recenfentur , quos fol .nunquam

vidit comedentes,& qui nonnifi vefpere poft

p fpoudent me[-

torum ulla

occafum folis parum;vel leguminis, vel her-

fem,

barum, aut fructuum flomacho conceífe-.

94»

Uotquot Chriflianarum virtutum ex

runt.

D.Hilarius annorumfeptuaginta fe-

celluerunt ftudio, hi abflinentiz, ac

nex neque diebus feftis quidquam alimentii

jeiunii freeno carnem edomuerunt;

antequam Sol occideret demifit in. ftoma-

ejüsque concupifcentias co&rcuére, ut obfer-

chum, &eiusfercula lentesfuerunt, & hae

vat D. Bafilius delaudibus jeiunii inquiens :

non cocta, fed aquá máceratz, vel herbarum

Omnes fancios quotquot. fuerunt ad vitam

aliquid cum fruftulo hordeacei panis. Imóà

Deo dignam per jejunium fuiffe inflitutos ve-

ab anno aetatis faxagefimo 'tertio usque ad

peries: hinc fÍcimus, Nicolaum Myrhenfem

o€togefimum panem etiam ademit gulz, cui

1

Epilcopum ab incunabulis priüs affueviffe

tantüm iufculumex coctis herbis extradum

jeiunare, quàm vagite, ftatis enim Mercutii,

indulfit.

4

Í ;;kï MP.

L m

& Veneris diebus (emel duntaxat lac fugere

D. Antonius Abbas , nonnifi vefpere

96,

coníuevit, & innocentiam , quam cum lacte

- poft occafum folis, parum comedit vilioris

))

fuxit, beneficio ieiunii incontaminatàm fem«

vanis cum modico fontis hauftn, cui obío-

per fervavit: fcimus , Stephanum Presbyte- — nio adtotam lautitiem modicum addidit fa-

rum Conítantinogolitanum ,p;iüs ceepiffe

lis, & plerumque totum biduum, triduim.

que

O00 3

--

as

490

Diü"crtaäïo XXIL.

P i

que tefte Athanafío omni cibo abí(tinuit. Sci-

bis tantüm quavis hebvd$xnade diebus Jovis

mus D. Paulo Eremitarum Principi unicam

& Solis modicum fumpfiffe obfonii, &to-

atborem palmarindumentum aque, ac ali-

tam prandii lautitiem fabarum exhi.

mentum fuppeditáffe usque ad annum zta-

buiffe -

pulmecum cum fruftulo hordeacei pan

is, S,

tis lexagefimum, G abhocad centefimum

Agnetem de Monte Politiano quindecim an-

decimum tertium dimidiati panis fragmen-

nos folo pane, & aqua jejunáffe, |S.Claram

tum quotidie corvum eidem attulifle, & in-

Afifiatem geminam quet annis integram

tegrum duntaxat panem 'fubmi.'üräffe, cum

exegiffe quadragefimam íolo pane,

& aqua.

magnum Antoniumrhofpitio excepit , cui

Et quotquot jejuniis affuevére,

hos tartareus

tunc Deus duplicavic annonam,

Scimus

Yoftis pugnare quidem potuit, fed non ex-

Epefium Anachoritam in.eremo nunquam

pugnare, quia jejunio loricati omnes caco»

»

pet annos quadraginta interdiu comeditle,fed

dcemonis ictus retuderunt, & tartateos clu-

tantüm cem vefpere inciperent fydera illu-

ferunt aftus,

;coärcuerunkt conatus, fruftrá-

celcere modicum obfonii ad detritas corpo-

runt impetus.

ris vires reficiendas fumpfiffe,

Scimus D.

. RefertGellius;Lucium Sullam in terr3 — 98-

Elpidium Abbatem in folitudine rerum di-

Attica oppugnáffe Pirznm, cujus defenfioni

Li?.x $,50-

Gium «t

vinarum vacantem meditationibus folis die-

aderat Archelaus, qui turrirn prope m«enia

bus dominicis, & mercurii modicum fum-

carum cap

ligneam conflrui curaverat, & cujus

fafligio.

pfiffe alimenti. |Scimus D. Hieronymumin

facilius obfidentibus hoftibus

incommoda

Bethlehemitico feceffu repugnantem fpiritui

adfetret. — Eduxit Sulla copias, &omni,

qua

'eü

carnem hebdomadarum inedia fuübiugáfíe, &

H

potuit induflria connifus eft:

. turrim illam

*

d praefüitiffe,quia ei volupé fuit ita affueviffe.

fibi objectam ,

ac noxiam adieclo igne in.

Scimus Sabám Abbatem religiofiffimum ex

cendere.

Accefférunt Sulle copiz , ligna

ex hebdomada diebus quinque fine cibo , &

fubdidére, ignem admoverunt, fed quamvis

potu tran'fegiffcl, & quinque duntaxat dacty-

flammz turrim cingerent, non tamen cam -

lorum nucleos; modicumque aquz reficien-

combuflére. GCauía veró , cur.turris expu-

do ftomacho adhibuiffe,

Scimus D, Wol.

ftinum tribus in hebdomada diebus ab omni

gnari non potuerit, eafuit, quia Archelaus

omnem turris materiam alumine oblinive-

cibo, & hau(lu abftinuiffe,& reliquis nonnifi

rit, ideóque licét ex omni latere flammae cre-

caules elixos cum fruftulo hordeacei panis

pitarent , & fubjecta ligna ardetent, non ta-

comediffe. D.Liphardum nonnifi unicá hor-

men turris valuit flammas concipere , nec

deacei panis unciá admififfe in totius prandii,

quidquam pati damni.: Mirati fuére Sullani

& coenz apparatum.Simeonem Stilitem totis

milites hanc ligneze turris irivictam pertinae

L

hebdomadibus affuetum ieiunio eó inedize

ciam, quáSulla conatus omnes fruftravit,

exercitatione pervenifle ; ut te(libus 'Thea-

aftüsque bellicos elufit. Quid ni? caro noflra

dote, & Evagrio viginti octo annis totidem

non fecus ac lignum abiegnum flammiscone

quadragefimas absque omni cibo traduxerit

cipiendis concupifcentiz pronum pravorum

D. Theodorum Siceotem à natali. Domini

affectuum igniculis facilé corrumpitur, Ve«-

JESU usquead dominicam palmarum pror-

ràüm fi lignumhocce noflrz carnis abftinen-

1us inpranfum, & incoenatum vitam duxiffe,

tiz obliniatur alumine;fuas concupifcentize

paucis duntaxat pomis, vel oleribus adhi-

flamma vires deperdunt,nec quidquam pof-

bitis die folis.

D. Zo&rardum per triduum

funt illi damui adferre, quia jejunium &ftus

frequeater ab omnibus abítinuiffe cfculen-

extinguit concupifccntiæ,flammas.fopit ani-

tis, & poculentis, D.Equitium reclufum, vi-

mi irafcentis ,. & pravos quosque affectus

rum admiraadz abílinentiz , ac mirze poeni«

compefcit,

tentig ferreis ad nudum corpus catenis Con-

Hujus jejunii virtutis, & efficacize illu«

ftridum, & afpero indutum cilicio totam

923«

ftre dedit documentum Moulier quedam de-

obíonii lautitiem fumpfiffe hordeaceo , eó-

cora facie, nobilis genere, venufta vultu, ac

que ficco pane cum paucis dadlilis, & totum

divitiisaffluens, quam cüm fibi in uxorem

quadragintadiale jejunium folis herbarum

delegiffet, eamque duxiffet vir honeftus, ac

radicibus abíolviffe. D. Nicolaum à Tolen-

congeflis ex mercatura divitiis pra pátrize

tino à feptimo atatis anno per mediam heb«

fuzc divitibus opulentior, & per aliquot jam

domadz partem cibum omnem rejeciífle, &

annos cum ea maritali vixiffet affetlu ; fe-

annis triginta abílinuiffe ab efü carnium,

cretiüishic fuam alloquens fponfam dixit: t

ovorum, & pifcium, & reliquos dies folo

fcis dilectiffima fponfa, quomodo induftrià

pane, & aqua corporis viresinftauráffe,

negotiationis, & ope mercatura divitiarum

27-

Ld

Neque defuerunt ex imbecilliori fexu

incrementa noftrum repleverint zrarium

L

foeming fanélitate infignes, qua per fervata

quia veró negotia mea id neceflarió exigunt,

jeiunia efcas corpori adimerent, quà fpiri-

ut rationes exigam abiis,qui mecum ii mer«

tusvirtutum obíonio fartus lautiüs pin-

caturares fuas agunt, debeo à patria abfce-

guefceret; Contat,S. Caciliam biduanis,&

dere , & quidem fortaffis per aliquotannos,

triduanis ieiüniis vegetiorem prodiifle. S.

fed quia vereor ne acerba nimis mea tibi ob.

Theod.ram totis hebdomadibus ab omni

tingat abfentia, ideó quale (it tuum defide-

abtlinuiffe alimento. S, Genovefam ab anno

rium, vellem finceré mihi exploratuny face-

s&tatis decimo usque ad quinquageümum

165 quia à te fcparari nifi per mortem , nec

/

3

L

| poifum

/

Sa*tietas ventris eft oppreffio ,räcntïs,' ac Affectuum p:ro-'b. ;431

ceciderint, & ipfum ut pcriculum-evää&ret

þoffum velle, neque velim poffe, — Adhac

Íponía lachrymis madida refpondit, tametfi

voviffe virgini matri per biennium caílita-

nonnifi graviffima tua poffit- mihi abfentia

tem,& jejunium, in pane folo, & aqua fingu-

lis diebus mercurii, veneris, & faturni ; G ne

obtingere, quia tamen tibi utile vifum eft

hincabícedere, mihi placet,quod concepifti,

tantz liberatrici ingratus exifteret , vellet

nec aliud poffum velle, quàm quod tu, Age

priüs votum perfolvere : & fexaginta adhuc

illi fopereffe dies jejunii, quód fi.nimis pro-

igitur prout tuis negotiis magis congruum

tibi vifum fuerit: fed tunc fponfus: unum,

lixum fceminze vifum fuerit tempus, fubdi-

tamen vereor,.& quod tui. caufa expaveo,

dit juvenis, fui ego confültus quendam vi-

eít, quia plures hujus civitatis juvenes Íciunt,

rum Theologum, qui mihi refpondir, poffe

4

£e foeeminam venuflameffe, acpulchritudine

me dies jejunii continuare per fingulos lepti-

decoratam , hinc timeo, ne, fi me abfentem

manz dies, donec numerus fuerit adimple-

audierint , laqueos tuo apparent pudoti, t

tus, Quód fi hi fexaginta dies adhuc tibi

videantur nimii , poffumus illos fimul divi-

l

que infui amorem pertrahant, Quod fi tu

matitalem fidem violares oblita pudoris, me

dere,uttu triginta diestibi affumasjejunane

f,m

Ktii

etiam interficerent, 'Tuncfponfanon eft, mi

dos, & tetidem ipfemet , quo fiet, ut. infra

u) d

dile&tiffime fponfe, quà ita verearis, cum

triginta dies fim ego folutus , & tuis libe-

riüs poffim votis annuere, mihique etiam

parata fim vitá potiüs defungi , quàm tibi

non eífe idelem , necunquam prater te; ul«

Íatisfacere, cum te unicam depeream ; ita

dixit vir caftitatis cultor, non quia cogitaret

lum admiffara ero amafium, Abivit fponfus

aliquid mali cum foemina perpetraturum 5

Íola cum. famüla reliquit domi fponfam,

quam ubi juvenes loci noverunt, domi fo-

[edut zgritudini mulieris pharmacum . ad«

lam, ut eami ad nequiorem foum allicerent

aptatet rigidioris jejunii in folo pane, & fri-

gida, quà inciperet, & ipía frigere, ecítüsque

amorem , coeeperunt no&urnis horis ante e-

im,puros-extinguere.

TO.

jus domáüs fores ludosinflituere amatorios,

refonantibus cantilenis, ac muficis infiru-

Inchoavit igitur mulier trigintadiale

jejunium, — Interim juvenis pofttriduum ad.

mentis, quibus nitebantur cor mulierisavere

eam revettitur vifurus, num inchoatum jee

tere, qu:e tamen fervatura fponfionem da-

tam Íponío foresclauíit, & feneítras omnes,

junium continuaret,

Perhumauiffimé ex-

quin oculos etiam, GC aures; cáümque novif-

cepit muliet juvenemfuum intrantem cubi-

culum, fed juvenis tantüm eam monuit, ut

fent juvenes fe inutiliter tempus terere, cel-

fáruntà veneteis illis 1lliciis.

conítlanter ageret, ac inchoata jejunia com-

$00,

Verüm poft non multum temporis,cum

pleret, — Poft aliquot dies reverfus iuvenis

obíervavit mulierem ex inedia vultu impal-

inciperet Mulier inje&tum oculis froenum

luiffe, eftüique minori de pravo fuo amore

laxare, juvenem quendam vidit afpectu ve-

nuítum , formá amabilem , qui cum frequen-

Íecum fermones mifícere, efque tamen ime

ter per talem tranfiret plateam, mulier qua-

penfius fuafit, ne ab inchoatis ieiuniis de-

dam ítimulata curiofitate ab ancilla petiit ,

fifteret , donec totus

numerus abífolvatur,

quisnam effet juvenis ille, qui tam frequen-

Redienstertib, die iam fexta. decima ab in-

choatoieiunio, eam invenit adeo viribus dee

ter ante fuam domum pertranfiret, cümque

ftitutam, vultu emaciatam, & toto corpore

audiviffet juvenem effe profeffione docto-

1em in utroque jure,infigni dotatum fcientiá,

imbecillem, ut'vix affurgere potuerit, ut ex

nondum matrimonio ligatum, coepit irapu-

confuetudine ingreffuro juveni amafíto obe

viaret; quinimo beneficio frigidae, adeb coe-

ro zítu mulierin eam exardefcere, cui infi-

pit fanguis in ea frigere, G impudici anmoris

dias paraturatempore, quo confueverat per

plateam tranfire ad fores domus Mulier ccc-

acltus ita extingui; ut pluribus licétcircum-

»

ami&ta veftibus,non tamenadhuc poffet ca-

pit defcendere cultu corporis, & veftium ot-

lefcere, Cámque fuiffet juvenis eam con-

natu fplendidior, juvenem pertranfeuntem

folatus, ac difcetfiffet; die vigefima quarta

prius falutatura, & poftea cum ipfo locutu.

iterum ad mulierem revertitur, fed nonam-

Ià , ac amatorios taridem ceepit mifcere fer-

plius (tantem , fed inlecto languentem fine

mones, àc fuum juveni prodere amorem;

viribus, & absque ullo prorfus zftu amoris

quin, petiit etiam ut poffet cumipfo domi

Quod

immorari. Juvenis veró conjiciens mulieris

impudici, quo iuvenem deperierat.

cüm iuvenis animadvertiffet , foeminam in-

vravum amorem, ut erat vir prudens ; &

culturze prafertim caftitatis addictus de mo-

terrogavit, num inter frigentia membra;ad.

do cepic cogitare, quo nequiffimum illum

huc fervidam in ipfuüm (entiret amorem,

'lTunc mulier adfe reverfa, & fimulintelli-

inmuliere z(tum extingueret ; refpondit-

gens phatmacum fibi curande nequioris

que propterea velle quidem votis fuis ad-

nuere , fablato tamen priüs quodam repa-

amoris eegritudini à iuvene amafro.fibi ad-

gulo, hauüd difficulter removendo. ^ Dixit

aptatum,coepit verecundiá tota confundi; &

firmiter fibi propofuit eidem morbo impo«

igitur fceming non poffe ei tam cito fatis»

facere, eo quia cum degeret in Academia

flerum idem fe acommodaturam phar-'

fnacum,

x

ftudiorum causá, contigerit , quód ftudiofi

"E& igitur ieiunium alexipharmacum

102.

feditionem fufcitaverint, in qua quidàm vul-

non lolüm Lanodynum, relaxans, & catharti-

neribus faucii fugerunt, & alii etiam enecti

cum;

Difletatio XXil.

492

cumjverüm etiam egregie exter(oriurh,quid-

dia cum avaritia, bumilitas eum fuperbia,

juid enim fordium voluptas impura con-

fanclitas um veatu Chrislo remuneratore

ttàhit, id ieiunium extergit. Quód finulla

confligit.

Vult enim ieiunium vitia pro-

alia fuppeteret caufa ieiunandi frequentiüs,

fternere omnia, & virtutes promovere; quia

hzc una faltem femper fufficeret, eàó quia

vires quas carni ieiunium adimit,easdem au-

fit jejunium pharmacum impurosextinguens

€lo feeaore fpiritui addit , & Chrifti pugil

&ítus, & fordescarnis extergens, — Prz cz-

jeiunio munitus habet , quo hoftem profter-

teris fiquidem corporis caftigationibus, nul-

nat , & inconcuffam prodat. fortitudinem

*

LÀ

laett, que infolefcentis carnis ita coérceat

idque fortaffis caufz fuit, cur coeleftis Nun-

petulandas, quàm jejunium ; quod ad debi-

tius fponfurus Samfonem, Matri abítinentiá

tam modeítiam revocat corporis membra,

indixerit, fimülque predixerit eam paritu-

qu4 rité componit.

À jejuniis diícit caro

ram filium virorumfortiffimum , qui capti-

non ferocite, fed rationi obedire, hinc ajebat

vitatis iugum contereret, qui virtuti, ac li-

D, Hieronymus, Ardentes doemonum fagit-

bertati confuleret, quia nimiruminfinu con-

tas jejuniorum frigore effe relinguendas: &

«eptus abílinentiz : Cave ne bibas vinum , Lb 3udié

revera f1 abigendus fit canis,non erexhiben-

«t ficeram , nec insmundum quidquam comes *b

da [unt carnes, fed echinata. eít iili clava o-

das, quia concipies , & paries filium, cujus

ftendenda :. fi ollaebulliat, non lignafunt ei

non tanget caput novacula, erit enim Na« -

fubmittenda, fed potius amovenda, & ignis

Zareus Dei ab inf4ntia fua, G ex matris ute-

fubducendus: fi equusferociat,minuendum

ro, G ipfe tmcipiet liberare Ifrael de manu

eít ei pabulum, fubtrahenda avena; fi caro

Pbilifibinorum,

INeceffum fuit, ut abíti-

infolefcat, jejunium eft illi indicendum , &

mentia eum conciperet, ac conceptum in finu .

LP Car;nïll-

inedize alexipharmaco atterenda,quapropter

foveret , qui de proftratis Philitlhzis vi&ri-

D. Paulus ait : Casizge corpus meum , Gin

€AP. 9.

€es erat palmas deportaturus.

fervitutem vedigo , me fortó cum aljs pradi-

Viros fortes captivitatisdepulfores, &

104,

Quid mi licét

cavero tple reprobus effciar,

libertatisaffertores ieiunium concipit, fovet,

D. Paulus usque ad tertium coclum | raptus

ac munit;inftruítque ad fortiffima bella, Imà

fuerit, laboribus exhau(tus, plagis, & carce-

tantz eft ieiunium virtutis , ut . vel contra

ribus emaciatus,ftudio virtutum infignis,sd-

mortem ipfam praevaleat. 'Cum inieciffet

huc tamen contremifcit, ne caro infolefcat,

Eliasclaufira nubibus, & Repgis propterea

quam propterea conterit, ac compelcit in-

fuiffet indignationem veritus , mortem de-

quiens: Cafligio corpus meum. Non tamen

clinaturus occulta defertiloca petiit ; poftea

hujusmodi caítigatio , fuit cruenta flagella-

Sareptam adiens cum morte certamen iniit,

tio, humi cubatio, vel cilicii afperitas, fed

eámque Elias vicit, ac proftravit, cüm de-

ut cenfent Ambrofius, & Chryfottomus; je-

morteum puerum iufficrefurgere: Rever[a

2,Reg, tap,

l,

junium fuit, quo & rebellantes concupiícen-

efl anima pueri intra eum,& revixit, Sed "^

tiz zí[tus extinxit, & pravos quosque corpo.

quibiüsnam armis fultus Elias € deíerto pro-

ris motus cempeícuit.

dierit mortem | proflraturus in Sarepta? fi

i

19J.

Jejunium igitur fuit Apoftolo Paulo

minas Regis veritus trepidavit , & in defer-

corporis cafligatio, & alexipharmacum, quo

tum aufugit, cur tamintrepidé mortem ag-

egritudines curavit concupifcentie, Quod

greditur, eámque expugnat, 'ac fpolia rapit

fi Do&or gentium , Medicus animarum hoc

in puero mortuo juflo ad vitam refurgere ?

pharmacum adhibuit, propriis curands re-

l

fortitudinem hanc , quá Elas cum morte pu-

bellantis concupifcenti morbis, non eít,

gravit; eámque expugnavit , jéiunium fup-

quó.debeamus nos hoc idem horrere phar-

peditavit, jeiunium arma dedit, & ad bellum

macum, quod Medicus, & verbo, & exem-

Numinis pogilem inítruxit ; fiquidem in

plo nos edocuit. Carnisnequitiz, & frau-

deferto pane duntaxat filigineo, & quidem

0":' 3 r D

des non indulgentià corriguntur , íed fola

nonnifi femel indiealebatur : & inSarepta.

abítinentia abiguntur.

Hinc appofité D.

exigua etiam polenta, vel placenta, & folà

Ser5, 12.

Chryfologus: Cibu parvus de celesti fuma-

frigidà contentus fuit: Fac de ipJa farinula

tur Annona, terreyt luxus copie non queran

M

Jubcinericium pauem. parvulum , & affer

tur , in poculia [obrietatis menfura fervetur,

' ad me.

vires ebrietas non eneruet , jejunio munia-

: " ametf iniecillet Elias clauftra nubi« - 1Of,

eur , 0 fic inflituti indicamus. bella pecca-

bus, Regis adhuc verebatur indignationem,

ts flatuamu criminibu pugnam, couflitium

' quia nondum jeiunio loricatus.

Cum veró

vitijs nuntiemu , fecuri de. vicloria * quia

in deferto, & Sarepta armis fe muniviffar

ï

nec arma caleflia bofies poterunt fuperare

jeiunii, tunc nec mortem ipfamampliüs ex-

)»

IJu, 2

terreni , & paulo infra fubdit: /Jejunanti-

pavit, quia corpus non pavit ; quia ubi je-

bus nobis Diabolus efurit, qui noffria femper

junium viguit, parfimonia effloruit; przva-

faturatur ex culpa : G Serm, 13. commen.

luit Elias etiam in mortem :- invictas. enim

. dans virtutem ieiunii ait: Nwnc eff tempus,

fuppeditat jeiunium vires, quibus non de

que gula cum jejunso « abflinentia cum rA«

morbis tantüm animi, fed & de ipía corpo.

psla, cttm luxuria castitas , cum perfdia

ris morte triumphat inedia: appofité D.

Ora?.11.

Jides, psetas. cum impietate ,. patientia cum

Bafilius Seleucienfis ait: Costra — bomines

T

TGodkndio. udioai- . " RE Eul o a d

4 lín«

furore , eupiditas um lsbertate , mn[ericore

viors invisia per Eliam winei dsdicit,

glll

C ulturá caftitatis probi efflorefcunt Affectus: pravi Haccent.f 485

gua Propbetice vim pa[fa lugubrà cecinit,

xios cociuit humores corporeas reparat vie

Dum Eliasin deferto vires per jejunium adi-

res;licét Elias pranfus mortem expaverit ,

mit corpori, fpiritum ad pugnas, Gvicto-

mots tamen ceffit Eliz jejuno.

Jeiunium

rias corroborat 5 dum in Sarepta folo pane

ait Chryfologus: pugnat contra vwitiorum Serm.1g»

fubcinericio , & aquá contentus corpus de«

-]

zturmas , COntrA Acles CYATAIMIUTPI, £ODIYA B-

bilitat, nec mortemipíam expavet, quam

formes concupifcentiarum formas, contra

bené pranfus timuit ; cum Regisindignatio-

demonuum totas a£&reas, totas diffufas ,. 64 in«

nem declinaturus in defertum aufugit,

numeras legsones ; imó & Elias contra

Nulli igitur dubium , quin ingluvies

mortem ipíam przvaluit jejunusin Sarepta,

plurima humanz naturz ingerat detrimen-

quam timuerat paflus in minis irati regis s

ta, quz abflinentia reflanrat ; cibus enim

quando venttem pavit , mortem expavit 5

vires abícindit, dum humores in languo-

quam jejunus proílravit cum .demortuum

rem corrumpit»; abftinentia veró. dum no-

adolcfc;nnem ad ..v.it.a.km revocayit,

Judig

€

mipttttutototo

2

p

ub

EY 24

ht L

«Q'^ ** «" D D*

*

DISSERTATIO XXIIL

Caftitatis culturà r-cliquæ germinant VIIr-

10/,

tutes, & probi omnces affcctus efflorcícuntj

flaccéntque pravi.

ä. IQ

Sicut Inxuria omnium ;türpifztdmum Accerfat .Jcïzlecof;t 3 4íA tqu'üj

-

omnium virtutum promovet bone[flamenta,

3.

eh Ub

«

x

:

$ FErinde ac Luxuria fo-

pudicitia celfiüs confurgentem exornat, hue

RY

U

p

cunda eít parens vitio-

facit tetraíticon illud.

1

T

I AN,

105

rum,pravósque omnes

D rP

Ü

fovet, nutritque affe-

lit cum de flatua facies formo[a revul-

u

d

Cus; ita caílitas reli-

f^ est,

v

d o

2

quis fota virtutibus

i

995 r^n

CUM

n

D/9

Non decus dn veliquo corpore trun,

--

XZANGT

non nifi probos eiutitur

cus babet,

affe&tus; pravósqueabi-

Sic reliqui mores [preti fine bonore j4-

git; e(Lenim Promus ille condus,à quo bona

cebunt

omnia in animi cella reconduntur adin-

Ni finz ornati laude pudiestie,

crementum Chrifliane virtutis,

Quia fi

luxuria omnium dedecora flagitiorum ac«-

/Si igitur eft luxuria vitiorum ac ime

PT

"

cerfit, ait enim D. Gregorius Nazianzenus :

proborum affeduum putida fentina; caltitas

OrBt, E ivo

Non enim peccatum sllud folum, quod circa

virtutum omnium eít radix, ac proborum

corpus admittitur , fornicatio dicitur , fed

Callitatem

affe&uum fcocunda parens.

quoduis aliud flagztium y. id (iquidem Libi-

qui excolunt , virtutum floribus ornantur;

diniselt proprium reliqua agglomerare vi-

ac fuaviter olent morum probitate; cultrix

tia: e converío caftitas finpula promovet

caftitatis fuit Sufanna, fed virtute floruit,

virtutum decota ; eítenim caftitas pet fe

piisque affe&ibus ita Numini adhzfit , ut

1070

reliquarum virtutum ingens; ac neceffarium

non fiverit per fenum illicia ab ipfo fejungi

ornamentum , .quo fublato virtutes czeterge

parata mori potiüs, quàm fosdari; non e-

fuo deítituuntur decore, privantur ornatu,

nim moechi eó infaniores , quó feniores

Ammia«

ac defloratae jacent in fqualore.

folicitaverunt folüm pudicitiam ; fed etiam

LJ:/- 25»

nus Marcellinus cenfet id virtutibus reli-

damnaverunt ; & caltitatis cultricem, quam

