
25$3. fI

6$9.

48

Mortis memoriam quanti fecerint /Egyptij

Moyfes acceffit ad rubum flammantem ex-

ad pravos quosque affectus compeicendos,

calceatus purpuram induiturus,

642.

261, 23

6.

Baculum vidit verfum in anguem ,

Morris veítigia ubique locorum nobis ob*

fed ut Íceptrum fieret, | ibid,

viant,

ibid. 2$

Moyfíis manus in oratione extenfz brachia

Mortis ceream imaginem circumferunt in

enervárunt Amalecitarum,

412.

19

convivijs /Egyptij , ut voluptati indul.

Muliebris luxus in corporis ornatu noxius

geant.

176. 79

animi venuítati.

158, 29

Mortis memoria ferió quotidie refricata

Mulier quamvis virtutum cultrix » & cafli-

pravos quosdue coércet affectus.

277.

tatis ftudiofa tunc florem corrumpit pue

81

diciti2, ac meretricis nomen induit, cum

Mortui tres à Chriüo' Domino refüfcitati ,

citharam affumit , & dulcifonos cantus

& cur in folo Lazaro reíulcitando orave-

emittit.

4 7

rit,

387. 38

:

Mulier procax fuis viros illecebris decipit,

Mortuorum offibus pro calicibus ficcandis

131. 17

aburuntur Maffagete , & Scytha,. 276.

Mulier in adulterio deprehenfa , cur à Chri-

79

fto tantüm monita, ne ampliüs peeccaret,

Mo:us anagogici feliciàs , & faciliüs elici-

148. 71

untur feoríim à (lrepitu creaturarum.

Mulier cifternz: equiparata , in quam viri

39f. 216

incauté delabuntur.

1$9. 31

Moy;!es excu

ffo omni timore primus omni-

Mulier Apocaliptica ferpentem proftravit ,

um ingreditur mare rubrum

flcco veiti-

à quo fuit Eva in terreítri paradifo vicla,

gio.

218. 29

365. 29.

Idque quia Eva non legitur

Moyles ob patratum in Egypto homicidium

orationi vacáffe , cui mulier A

pocalipti-

dimittitur impunitus , qui tamen puni-

ca fuit addicla,

366. 30

turob murmur, quia linguam non coér.-

Mulier eft homini amarior morte.

Eft

cuit,

293. f1. & feq.

Charybdis ad naufragia trahens,

80

$o6.

Moyles oratione , & manuum elevatione

Mulier ; quó mollior, eà fortiores viros

vidloriam obtinet contra Amalechum,

?

327. 377

pro(travit Sam(onem , Davidem, Salo

Moyfes in rape Thaborea admiffus ad Dei

monem,.,

$jo6. o

a

colloquium Deum invenit.

374. 12

Mulierculz , quas propinant aquas fitienti-

Moyfes nonnifi depofitis calceis permittitur.

bus voluptatem , veneno inficiunt, 12 1,

ad rubum flagrantem accedere.

379*

19

29

Mulieres impudicz inferno

Moyfíes locuturus cum Deo, cur denfa, &

copulantur. .141. 4f

pariatz, cu? ade

obicura nube obduCtus.

388. 3

Mulieres impudicz Acheronti pariat bpes

devorant dementium amantium,

Moyles parcere maluit idololatris , quàm

141.

guleindulgentibus Ifraélitis. . 432. 17

Moyíes jejunio armatus aureum contrivit

-

Muiieres in oriente honeflaristuendae causá

idolum.

444. f1

i

tecto oculo.

incedebant aperta facie uno duntaxat de-

Moyfes , quia jejunus corpore afcendit ad

$67. 23

Dei colloquium.

454* 14

Mulieri procaci nunquam fidendum , ejus

Moyfes Deum alloquuturus quadragintadia-

Allecebrafzcunda eft parens malorum om-

468. $4

nium.

le jejunium pramifit.

139. 4I

Moyfíes nonni(i jejunus legei» à Deo accepit

Mulieribus adhaíiffe,fuit femper mots pudi«

quam populo,& mundo dedit.

477 $8

citize, interitüus caflitatis.

j07. 82

Moyíes defcendens de monte ,. cur ex eo,

Mulieris Apocalyptice calix plenus vefienae

' qued viderit populum comedentem , ac

tis impudicitijs , quas propinat hominie

bus.

&

bibentem , tabulas fregerit digitö Dei

144. 17

(criptas.

2f2.

17

Mulieris facundia, dum verba profert , tela

infert.

Moytes in faftigio Orebi montis quamdiu

2jr.

43

(

elevatis brachijs preces Deo fundit ejus

Mulieris facies , quó procacibus oculis ig-

militesad montisradices f(anguinem Ama-

nitabulum fuübduceretur ; velamine olim

lecitarum effundunt , acvincunt ; per-

obducebatur. .529. 29

dunt veró , cüm Moyfis brachiaremittun-

Mulieris . viduze exiguum munus conflans

tur , & cadunt.

Sed non

617.

3.

duobus denarijs ett Deo gratius , acpraee

manus inérmes Moyf(is orantis , nec ma-

fertur oblatis divitijs à Pharifzo.

2I

$76.

nus armatz [oíué przliantis ; fed manus

folius. .Domini Amalecitas . fuderunt,

Mundi rifus lunz afpectui comparatus à Pe«

U EA

tronio.

39. 142

Mun«

. Rerum pracipuarum,

Mundi 1Iiec€bræ -punguntui' , ut ab ijsdem

Nabuchodonofor , & Pharao ceciderunt ;

Íed cur ille,non ifle furrexerit,

684. :3

nofter expungatur a

feq.

ffec"cus. 42. 1. &

Nabuchodonofor tres pueros accenfa extra-

*

didit fornaci, in qua triumphos fibi cu«

Mundi tegna nonni

f inl momento , & per-

functorieé à Dosmone Chrifto oftenduns

derunt clariores,

684. 61

Nabuchodonofor belluis adfcitus humi re«-

tur.

98. 12

pit quadrupes.

684. 72. GL Íeq.

Mundi opificium fex dierum fpatio abíolu.

Nabuchodonofíor tantüm czteris voluit przee

tum,

284. 27

Mundi concors difcordia, & curex contra-

cellere regibus, quantum aurum reliquis

metallis;

'Ttes adolefcentes detreclane

rijs mundi opificium compactum, 286,

28

tes ejus adorare (tatuam in accenfam inij.

cit fornacem , & qua incolumes exeunt,

Mundi creatio, quo otdine procefferit , &

/

697. 96

cur fol nonnifi quarto dieconditus, 632.

Nabuchodonoforis arbor vegeta, & tantze

44.. & leq.

iones amicis comp'arandis 3

proceritatis, ut ramis fuperioribus nubes

Munerum largit

ac hominibus in votalargientis flectendis

r

tangeret , & comá foliorum terrarum

eridonea.

82.- 92

tractus inumbraret, rerum humanarum

$7. 6

Mufica plurimum obtinet roboris inaffe&i-

prafignat vicitfhitudines,

^* bus ciendis, velfedandis.

24. 04

Nabuchodonotoris arbor fomniata à Danie-

187. 18

Mufica vis,mira in ciendis affectibus, — 13,

le interprete explicata.

Nabuchodonoforis ftatua lapillo percuffa

j

L]

Muficz:duo genera 1

n ordine ad affe&tus ci-

corruit ; & folvitur in pulveres. | 249«

endos, & coércendos.

42. 2

Nabuchodonoforis ftatua à juvenibus Heb-

Myda rex Phrygum ideo miferrimus, quia

auro diriffimus, : & in auro fame petijt.

riis noncolitur, qui propterea iniiciug-

turinfornacem.

926, 66

362-0 22

Nania Libanij fophifte de conflagratione

Myds virga tantee fingitur. fuifle virtutis

ut quidquid tangeret , aurum fieret,

Daphnitici templi,

27. 96

Naphta cum flammis cognatio.

$18. 2f

$84: 44

Mydas auro unicé inhians petijt omnia au-

Narfes bellorum fuimen nunquam pugnavit,

quin nocte pracedente fleverit. 33. 12f

rum fieri , & voti compos ; fame perijt.

Natura humana. miferijs oppreffa munere

397. 32

fungitur orationis , qu à Deo exauditur.

Myrrha mortificationum dulcefcit , noneam

317. 9

conculcantibus ut lucum , fed eam ample-

Nauta reprehenfus à viro nobili , eó quía

Xaqtibqsgt botrum, 4666. 12

mortem in mari non timeat ; eundem re-

darguit, quia le&tum nontimeat , inquo

N.

«

omnes fui predeceffores fuerunt mortui,

261..25

Aaman Syrus ex fepfenna in ]ordanä

lotione lepr& exuit immunditiam :

Nazareth interpretatur flos, & flos campi

IN

in domo Nazarea na(ci voluit.

497»

éftque fymbolum facrz exhomolo-

gefis, $54. 14. &leq.

40

quibus dex-

Nehemiz filij Helcize moderatio , & mode«

Naas odiüm fovet in Jabefenos;

(inift-

ftia.

trum oculum eruit,& cur non etfam

20f. 74

:

Nehemias refricatá mortis memorià . non

rum. 233. 90

Danielisnon

Nabuchodonofor, quia confilio

audet reginam alloqui , ne pravus infür-

L

ribus diftribuit ;

gat"affe&us.

2$6. 7

paruit , nec divitias paupe

Nehemias in ficcato torrentis alveo falubrem

ferarum ceetui adícicus ipfe

fuit, & infor-

ebibit funeris memoriam.

263. 29

duit inter bruta , quia fordide divitias

congeftas fervavit.

7.77 7. &feqo

Nehemias interrogatus à Rege ; cur priuse

brutis ad«

quam refponderet, mentem ad Deum fu-

Nabuchodonofor à divina Nemefi

fcitus animantibus , & adactus fylvas in-

ftulit.

394. ?5

Neomeniz feftum qua

le fuerit. $60 30-

colere. - 1896. 19 —

Nabuchodonofor Babylonem &

dificavit ad

Neomylfta repentina morte punitut ob lin-

guam detractricem.

1009. II

omnem a'mplitudinem cornatum. 187.

Nero rebus ad extremum perdudtis non in«

veniens amicum , à quo occideretur , vio»

Nalbïlch

oddnofor non priüs bellum indixit ;

s bellicos.

. lentas manus in fe ipfum'injecit ,. séque

quàm fuos audierit confiliario

diftridto gladio interfecit. 179. 4O-

282. 13

Nabuchodonofor

, quia abaétus ad pecudes,

Nervi tunc deprehenduntur infirmi , quando

nobis invitis moventur.

$77. 40

reítitutus fuit throno.

6$2. 32

Nabuchodonofor profpetit

ate in imum de«

Nicetas adolefcens /Egyptius caftitatiscultu-

& «rumnis pref.

re maximé addichus przcifam dentibus

truditur calamitatum ;

linguam in faciem feeminz allicientis ad

H

. fus erigitur. 647.-2.0

tu;gia

EE

E

Index

1

turpia generosé expuit,

Oculi mulierum velandi ad cuftodiam caftie

499 45. &

feq,

taris.

j293. 30

NNiconis Monachi fanctitas peenitenriam de-

Oculi , fi jaciantur in feeminam , non figan-

przdicat populo.

Peitem epidemicam

tur, ne callitas periclicetur,

$23. 311

oratione , & crucis figno extinguit; ca,

Oculi naturales funt animi cuniculi , quibus

lumniatori przmaturam mortem pradie

tartareus hollis arci noítri cordis in(idias

cit.

tur.

3O3. I

€$29, 3I

Ninus apudBabylonios idololatrize inventor.

Oculi, ni(i coérceantur , caftitati infidian

£

.;

604. 1f

tuf.

330*

Nives affervatze luxui in epulis fervientes , ut

Oculi ad curiofitatem lubtici caftitati funt

montium fupplicia vertantur inepularum

nocentiores.

f30. j!

illecebras.

&75. 75

Oculi avertendi à libris obfceenis, à pictue

No£ poít aquas diluvij facrificium obtulit

ris inhoneftis,

$31..38

Deo, cuigratus obrigit.

390. 32

Oculi fpon(i cordis fubindicant affeclum.

Noé , Cultor caítitatis foecunditatem poít

$76. 23 .

diluvium mundo invexit,

490. 19

Oculi fponíz, cur pifcinz parientur Hefe-

Noé tot filios genuit, quot Adam procrea-

bon, cum nonniíi ftagnantem contineret

verat cum difcrimine tamen medij. — 400.

aquam. (óoo. $

21

Oculorum inter fe confonantia indicat illam

Noé poft vini hau(tam inhonefla fe foedavit

affedtuum cordis cum Deo , cui elt per-

nuditate , veftes abjecit , quibus pudor

.grata

$76. 14

velabatur.

$43 7f

Oculus fimplex pius eft affectus, à quoto-

NoéfÍymbolicé vino , & viti finguinem mi-

tum opus fuam haurit bonitatem,

$73

fcuit quatuor animalium , fimize ; leon

z

13.

$43. 76

porci, QG agni,

Officia in templo Solimzo, & vafa aurea ,

Noémus cum tota fua familia in arca reprae-

& argentea.

163. !I

fentat fideles in ecclefia.

321

UE

iea plantarum ultima floret , fed przeftan-

Noxz quamvis leves , nifi facra exhomolo.

tía fructuum reliquas antecellit,

-

1'810

giliabítergantur, graveadferunt incom-

I

modum.

;71. 8

.

O'lez fruclus defati

gatis medetpr corpori-

Numa 'ompilius inftituit ; ut Numenado.

bus.

61j. 27

"

taturi federent,

381..33-

O ympica certamina plures o

hm exercuee

Numerus quadragenarius beneficus, przfer-

runt ; & plures delaffaverunt.,

f9. 38

tim jejunio munitus.

45$- 16

Olympica certamina noxia femper exhibue«

Numina.falfa Echnicorum quàm vacua, fu-

runt fpectacula,

$1.

19

tilia, & inania.:. 603. 14

Olympicum certamen eft latitia exitij con-

Numinis moderatio in (celeftis. puniendis,

ciliatrix.

fo. 38.-

128

Opera noftra bonat'inc Deo magis placent ,

Nupta olim , c

ür obducto faciei velamine

fi fiant proprijs noflrisexpenfis , -ut Deus

non finerent ,. fe ab hominibus afpici,

revelavit (ancla Gertrudi.

$81, 37

$22.23

Operaex natura (va indifferentia induunt bo«-

nitatem ex intentione finis,

f84. 44

O,

Operarij conduéli à patrefamilias ad cultu-

ram vinez,cur finguli denarium accipiant;

Bfceenus fcriptor impufas excitat co.

icét alij alijs plus laboris impenderint :

gitationes, pravósque concupifcen«

& quid nomine denari) fignificetur, — 74.

6j

tize affeQtus,

$12. 40

O:uli quomodo dicantur judicare de boni-

Operis effe&tus tanti à Deo penfatur , quanti

cordis z(timatur affectus.

tate pomi vetiti in terreftri paradilo.

j76. 21

i25. 2

Opes fzculi fucata funt, non vere , quianon

6X1. 20

Oculi avertendi à procacibus mulieribus ,

fatiant,delicie ümbratiles.

Opinio. perverfía de proximo femel animo

quoties muliebri afpectu mulcetur ocu-

lus , . ad turpe facinus mens invitatur.

impreffa difficulter totaobliteratur. 29;

4

"

137. 34

Q:uii in puellis five velint videre; five videe

Opulentia telis armata aureis morum integs

ri facilé ad naufra

ritati bellum indicit.

77: 71

hunt.

160. 37

gium pudigitiam trà«

Opulentia avara fcelerum eft fuppellex , plue

" O:ulicolumbarum pudicitiz zequiparati, eft

rísque facit pecunias, quàm animam. 81 j

'tolumba caftitatisfymbolum. /485. 8

?j

Oculi coércendi,funt binz Venerislampades,

Opum incremento Numinis decrefcit. cul-

tus , & Religionis minuitur obfequium.

é quibus concupifcentia , ejásque pravi

affechus fuas hauriunt exitiales flammas.

643. 8

$:7. 24

pus bonum vitiatur ex quovis defe&ttt , ac

' Oculi emifirij exitiales func pudicitiz ; pro-

malo fuperaddito.

(83. 43

ptetea coércendi, j28. 24

Opus licét ex natura fuà benum Deo difpli«

eet ,

Rerum przcipuarum

Oratio- e(t. offici

eet , fi operantis intentio ïmproba fue-

na omnium - felicitatum

tit.

$84 44

419 13

Orandi, & pfalendi mos apud prifcos Ana-

Oratio fledtit Deum in vota orantis , fiex.

choretas.

322. 41

probo prodeat affectu,

j20.

18

Orandi genus , quo orans divino afflatus

Oratio divitis Epulonis rogantis Abraha«

fpiritu paffivé potiüs fe habet,

375*

mum , ut mitteret ad ie Lazarum , cue

non exatidita,

302.

i

O:andi veram regulam nos Magifter Chri*

Orauo Moyíis mare rubrum in dua

? difcidie

ftus inhorto Gerhfemani , veluti ingym-

partes.

322. 22

nafio edocuit.

41I.

214

O'atio Numiniplacando , & in votaorantis .

Orandi modum nos edocet Chriftus in ora-

flectendo perapta,

)24. 28

tione dominicali,

343*

22

Oratio. elt impenettabile fcutum retundenQ

O:ans quomodo dicatur effe cxcus, mutus,

impetus pravorum emnium affectuum,

& furdus.

334. Ó1.—

32?* 3$.

O:ans, querens Deum aquilz imitatur vo»

Orauo Moyfis victoriam impetrat contra

latum.

340, 12

Amalechum.

327. 37

Orans folitarie elevat fe fupra fe, & inter

Orario pravos quosque abigit affectus ; fi

homines fit homine major.

j4'. 14

mens a vanis fit defoecata fimulacris,

*

Orans in feceffu non fegniter Deum quarit,

42

L.

fed corde ferventiore.

ibid. 15

Orauo negotium eít omnium negotiofiífi«

Otans excultfo inerti otio debet in fundendis

mum.

2j9. 4

precibus perfiftere.

142. 17

Oratio eft locutio ad Deum : & pia lectio

Orantes Noémum imitantes ; rimulas. om:

. Dei locutio ad nos,

330. 45

nes externorum fenfuumclaudunt. 378.

Oratio elt vacua , quàm devotio non ime

2

plet,

316. 1. &feq.

Orantes non. de(iderent folatiorum dulce.

Orario inambulans , & vaga ftetili: eft, &

dines ; fed Deo jugiter adharere.

129

fru?tibus vacua,

337-

Orauo, fi probéfiat, eítclavis caeli, 3 40,

O:antes non debent fluxa ,. & temporalia

! 1

petere , fed qua falutem concernunt ani-

Oratio tunc utilis otanti , fi debita fu'ciatue

ma,

327. 33

attentione, ac reverentia,

340O. II

Orantes plerámque non exaudiuntur , quia

Qratio frigida timenda , quia defidiofa , ae

qua fibi effent noxia , petunt.

327*

vitiofa, negligítque Deum quarere,

I

34[.

34

Q autes pl*—ures ;cur non exaudiantur. 398.

Oratio humilis, quz fpe , & fiducia inni-

35

utar , ftat inconcuffa ,

& impetrat pee

Orantes plerumque petita non impetrant ,

tita.

242, 18

quia divinz voluntati fe non cqnformant.

Oratio humilis efficax, & valida

$ qUæ pc-

400. 43

tit, impetrat.

34i. 29

Oranti feceffus à. quovis obítrepente creas

Oratio , ut impetret petenda , quae debeae

"

petere.

343

iQ

turarum tumultu pkmgceffarius. 388

Oratio S. Stephani inter lapidum torrenteg

Orantis mens plerumque arefcit , quiä Deo,

coelos eidem apetuit,

344. 22

ut par eíft, non adhzreícit. — 383. t

Oratio , f1 excuffo tepore tervefcat , flame

Orantis unio mylilica cum fummo bono,

mam umitatur,

34f. zo

389. 6

O'atio Agaris prepotens Deum flectit in fua

Orantiscor , fi non orat,in vanum ejus lin-

Votá4,

34$. 26

gua laborat.

344« 14

Oratio juftorum Deo, & A

n

gelis pergrata.

Orantishumilitas , orationis eft fublimitas,

34$. 26

Orauo orantemfejungit abhumo , &

Orare quomodo femper poffimus , etiam

unit,

14j. 27

xDeo

cum Íumus fomno fopiti.

319. 15. &

Oratio Ánnz lachtymis irrigata viruit in

feq.

fpe, & effloruit in re.

Orare hebraice idem

346. 29

fonat àc fervere ; quia

Oratio ab importunis evag

ationibus libera ;

(ine fervoreoracionulla eft.

U$£6. j

& charitatis zítu fervid

à pravos corrigig

Oratio pravos quosque abigit affe&tus , men-

affcctus 345. 3t

tem ferenat, & cor tranquillat,

31f.

I.

Oratio citiàs quàm jejunium impetrat à Deo

beneficia, qua pofcit, ibid,

Oratio Ifraélitas liberat à fervitute Regis

Oratio, (i fervens fuerit , doemones exter«

Mefopotamiz.

31$. 2

tet,

148. 32

Oratio probos affectus promovet , ptavos

amovet.

Oratio e(t clamor precatorius , qui divinas

31f

1. & leq.

inulcetaures ,

Deümque ad opitulandum

Oratio ettoptima mater devotionis,

218.

It*

12

élitis inflectit, ^ 3$1. ar

Oratio humilis

Verani de Affetlibus Tous, d

Zz 22

ptavos abigit aff;&us , f

im.

Index

Oratio prodigiorum foecunda mater, heroi-

fi importuhas excutiat evagationeg. 352.

41

c2 operationis energia doemonum tech--

nas eludit, & hominum opitulatur indi-

Oratio przmittenda cuique operi obeundo

exemplo Chrifti.

353. 46

gentijs,

367. 32

Oratio fervens coelos penetrat, & non finit

Oratio , cur ad primum Mofaicz virgze

354« 49

pulfum mare rubrum diffociaverit , cum

orantes proftratos cadere,

Oratio Prophete exterret Philifthazos , &

filex in deferro debuerit bis percuti.

j

3f4« 49

32

I(raélitis triumphos cudit.

Oratio morbos omnes ab humano excutit

Oratio , quam tribulatio imbre irrigat la*

686 66

corpore.

368. 34

chrymarum Deo gratiflima,

Oratio tunc robuftior pugnat contra pravos

Oratio Apoftolorum natura vitia correxit.

368. 35

quósque affe&tus,cum jejunio reficitur ve-

getior.

355« !

Oratio Elifzi potentior Eliz pallio, Jorda-

*

nis undas diffociavit.

ibid. 36

Oratio languelcit, quam j

ejunium non re»

ficit, G vittusnonarmat.

ibid. 1

Oratio pugnantibus coronam cudit ad victoe

riam,

369. 36

Oratio , cum humilis in terram profternitur,

Oratio mente concepta probos fovet affe«

in opem noftram vegetior furgit. Dei

^

miferatio,

3f6. 3

&us, pravosprafocat. 471:. 1

Oratio eít familiaris converfatio hominis

Oratio rité peracta inftar Davidicecitbaree

cum Deo.

ibid,

pravosommes atfectus abipit. 357. 6

Oratio mente concepta eft attenta divino-

Oratio Jebefenorum hoftes fügat urbem ob-

fidentes,

3$7. 6 —

-

rum cogitatio probos excitans affectus.

372. $

Oratio Gabaonitarum lach

rymis mad&ns

Oratio mente concepta eft frumentum fo-

Ammonitas fuperat , & proücmit. 317-

lidum animaz nutrienda peraptum. | 373.

V

Oratio plurium fimul tartareas percellit le-

Oratio eít vana , fi oflium fenfuum exter-

giones.

3$8. 8

norum aperiat evagati

Oratio Tobiz cacodoemonem fugavit. 358.

é

I

.onibus.' *.377.

8

Oratio: unanimis multorum validior eít ,

Qratio pldribus interrupta evagationibus ,

& adverfa queque fuperat.

ibid. 9

quomodo pingatur , oculisque fubijcia-

"

tur,

375

16.

Oratio plurium concors petita ftatim impe-

trat.

3$9. 10

i

Oratio vanis interrupta evagationibus Deo

difplicet.

576. 18

Oratio plurium fimul mufico pariata con-

centüi,

3j9. 11

Oratio ei non dulcelcit ; qui pravis affe-

&ibus fe finit praoccupari,

377. ?4

Oratio non folàm oranti , fed etiam alijs

debet beneficia expofcere ,. eó quia ve-

Oratio nobis quandoque videtur effe diffi-

cilis ob neglectam ad illam praviam die

lit Deus dici pater communis.

360

12

Ípofitionem.

380. 33

Oratio mente concepta non fapit ; quàim

Oratio rité iacepta hoftium technas elu.

ibid.

. pravia difpofitio non praceffit.

dit, & de pravis triumphat affectibus,

Oratio divinam quodammodo zmulatur

360. Y4[

omnipotentiam ,

cujus videtur vicaria,

Oratio tantz eíl efficaciee , ut quamvis

.383. 39

*

prolata à Rege barbaro Danielem fer-

vaverit incolumem in lacu,

Oratio quam cordis mundities non prece-

36I,

De-

18

dit, neque é corde puro procedit,

um non emollit in vota orantis.

383.

Oratio S. Leonis Papee Attilam delatis vi-

l

é&orijs infoleícentem coércuit.

36r,

Oratioeft locutio cum Deo, que'm non al»

19.

Et cur Genfericum non compe-

fcuerit, ne Romam ingrederetur , G ur«

loquimur , nifi nobis imaginemur pra.

fentem.

284. 4$

bem expilaret ? ibid,

Oratio non folüm rabiem, leonum coércuit

Oratio tunc exauditur , cum in confpeclu

/ Dei funditur.

395. 48

inlacu , ne damnum inferrent Danieli ,

Oratio eft pravia fax tuta nobis oflendens

vérüm. & flammas in fornace compe-

itinera.

28$. 49

Ícuit, ne pueris noceret,

362. 21

Oratio in fecefíu procul à tumultu creatura-

Oratio in favorem precantium in campum

rum probis fovendis affeclibus aptior,

-

defcendit pugnatrix , fed pravorum affe-

395. 27

" &uum afcendit expugnattix.

363.

2

Oratio luridé , ac neglecté fu(a;orantis fit

j

confufio.

39j. 28.-

Oratio Davidis in civitate victoriam accer-

Oratio Davidis in. pfalmo voce mea ad. Do-

fivitin caftris.

364. 2f

minum clamavt,cur Intelle&us infcribatur.

Oratio Moyfis marinos-Eritrzi fluctus di-

Oratio non eft clamor, nec fonus vocis; fed

Ícindit ; & ficca aperit itinera in finu ma-

affe&us cordis , aFtentio mentis, 396,

tis, 366. 31

3Q

'Ora-

Reium precipuarum,

Oratio eft interna cum Deo converíatio, in

Oratio , fi reficiatur jejunij obfonio , plu«

396.

rtimum habet roboris.

435. ?5

qua Deus dat petitiones cordis.

I

Oratio jejunio munita duplex.

41f. 27

Oratio eó eft efficacior ad Deum in vota o«

Oratio D. Bernardi pravos excuffit affe&tus,

rantis fledtendum , quó é pectore prodit

quibus Gaufridus premebatur, & à reli.

giofo abhorrebatinftituto, — 401. 49

magis jejuno,

469. $9

Oratio iequnio cotroborata hoftes profler-

Oratio S. Gregorij Thaumaturgi plura per.

petrat miracula,

402. $O

nit, & victcrias obtinet.

469. €1

Oratio Jofué curfum foli inhibuit. — Acabi

Qratione. fortiüs Joíué' Amorrhzos pro-

bis ignem & fummo coclo in terras advo-

[travit ,quàm fcrro- , & atmis, 369.

Cavit,

In horologio Aachaz umbram

39

Samariam ob.

Oratione mente concepta irrigandus e(t ho.

decem lineis retro egit.

fidione vallatam vindicavit,

Amalecitas

mo, neareícat.

37?.

j

delevit,

Filium Sunamitidis revocavit

Oratione, qui fe munit, fe Deo unit. — 414«

ad vitam.

Leones in lacu compe(cuit.

37

Fiammas in fornace coércuit.

InSenna-

Orarionem pauperis quomodo Deus dicatur

non defpicere.

317. 8

cheribi ca(tris octoginta millia hominum

una nocle delevit é vivis.

Decies centena

Orationes juitorum funt odoramenta, qua

millia fub Zara duce /Ethiope interfecit.

implent aureas phialas, 346. 27

M

Orationes jaculatoriz frequenter repetitze

4903. 14

Oratio affli&ionibus excutiendis aptiffima.

plurimum profunt viris afcetis,

393«

22

403. f2

Orationes jaculatoriz pluries ufurpata à vi«

Oratio eó altior evehitur , quó humilior

'

ris aícetis,

deprimitur,

404. !

394. 2j

Orationes noftr? plerumque exaudiuntur ,

Oratio humilis adeo eflefficax , ut caeli vio»

lentiam fuperet,

405* 4

licet id nefciamus.

401. 47

Orationes à viris pijs fufa plura patrárunt

Oratio Publicani , quia humilis auditur ,

& exauditur, non ita oratio Pharifzi ,

miracula , plures obtinuerunt victoriase

quia jactabunda,

40$. 6

402. 49

Orationi tribuit David vi&torias relatas de

Oratio quomodo dicatur tacere , ac filete

Domino,

AO6. 8

1

proítrato Goliatho , difcerpto leone , vi«

. Qísque hoftibus. | 328. 39

Oratio humilium , cur ftridori pariata cicae

da.

406. IO

Orationi, cur manuum ablutionem premi«

(erint Hebraei,

Oratio tunc Deo gratior , quando zrumne

449- 55

406. 1I

Orationi vacaturus neceffe eft oftium clau-

premunt orantem,

datexternorum fenfuum.

Oratio lachrymis madida promptius Deum

374- 12

invota fle&tit orantis.

Orationis quanta fit energia illuítriüs catee

4O9. 12

Oratio ad mala quzque declinanda validiffi-

ris edocuit Moyfes,

323, 21

Orationis efficacia , qua imminent perie

ma eft , quam doemones extimelcunt. 407

cula,avertit,

Chriftum in navicula dore

Oratio D, Pauli fuit tormentum doemonis

mientem excitat , qui ortam fedat pra«

cellam. :.323. 23. GUfequent.

eum colaphizantis.

4080 14-

Oratio manusedocet ad przlium , & digi-

Orationis facrificium Deo pergratum, 3 5 0/

593*

Bethuliam defendit ;

tos erudit ad pugnas.

408. 14

& vïndi-

Oratio eít fortiffimum contra tartareas le-

cavit ab obíidione.

ibid.

iones przefidium. 408, 16 -

Orationis przüdio voluit Chriftus premu.

niri emiffurus in cruce fpiritum.

Oratio imber eft beneficus, quo tellus riga-

*

tur cordisnoílri. 409. 29

2

Orationis, qui fulciunt

ur prafidio , nullis

Oratio cur plerumque non exaudiatur. 4 10.

rA

funt periculis obnoxij.

264. 16

Oratio , quz in bello Deum expofcit adju-

Orationis beneüqio mehs noílra in ccelum

torem , orantem efficit triumphatorem,

avolat, quamvis corpus € terra non ele-

41$. 538^

:

vetut.

373 9

Orationis facrificium ab illo non debet Elize

Oratio ad Deum tun

c fundenda , quando

á

carnis illecebrze ad caftitatem labefactan*

abludere.

377. *5

dam alliciunt.

418. 47

Orationis imbre ad Deum fufz fzpe rigan-

dus ager cordis no(tri.

381. 40

Oratio, quamvis non exaudiatur , fempet

temen prodeít, & aliquid femper fecum

Orationis cum bonis operibus nexus Deo

ar&tiffimé orantem alligat.

4iO. 22

adfert commodi.

4&0. 54

Orationis prafidio Jofué Jerichunteam ur.

Oratio quomodo fola mente concipienda ;

413.

3t

& qua preparario ad illam.. 42;. 64

- bem expugnavit.

Orationis , & jejunij beneficio Ifraélitae

Oratio per modum meditationis , & con.

templationis quomodo exercenda... 420

vicerunt Deniamitas. ?69. ó1

ï:nmi de Affeciibus Tom. L.

Zzzz.z

Ora-

4

Index

, Orátot in ciendis affe&ibus patheticis Peri-

Otium civium plus affert damni Reipub;

clem imitatus , .vel Jovem tonantem ,

lli»cæ. , quàm hoítium aggreffio,

j2

& fulmina jacientem.

I4. 38

Oratoris munus pracipuum eít animos mo-

Onum non tantüm otiofo eít pernicios

vere, ac in ijsdem affe&tusciere , vel co-

fum , fed & toti Reipublica,

25*

ércere juxta exigentiam recle rationis.

92

7. IO

OtiumSybaritarum civitatem florentiffimari

Oraturi Deum neceffe eft. fuppetias ab ipfo

funditüs evertit,

$234 I1

enixim petant , ejásque gratiam.

321,

49

Ouum , niíi excutiatur , fomentum eft

pravorum omnium affectuum.

j24.

Organi Pneumatici analogia cum affectibus

6. 6

Orium ; & gula funt geminz rotz , qui-

appetitüs fentientis,

bus quadriga volvitur vitiorum,

Oris dilatationem ; cur David expetierit.

viþid.

£60. 28

14

Oris noflri , feu defiderij dilatationem ex.

Otium improbos quosque affectus fovet,

4

j44. 78

poícit à nobis Deus , ut munificentiüs

Ífua nobis beneficia indulgeat.

$60

Orium declinaturus Paulus Abbas , fingu-

p

lis anni diebus poft fufas preces , &

0:

modice refe&um corpus ftoreas rexuit ;

natüi foeminze fingule terratum regiones

quas ultimo anni die flammis extradebat ;

concurrunt,

158. 29

nec aliam voluit impenfi laboris merce-

Ornatus ille laudandus , quem ftudia inve-

dem , quàm otium declináffe,

144.

hunt victutum.,

156. 21

7

Ornatus capitis , & capillorum varius a«

Otium excufferunt Anachorite , & Mo:

pud gentes,

156,. 22

nachiper JÉgyptum. — j4«,

8r

Ornatus muliebris multiplex , & fempee

Otium impuras nutrit cogitationes , proe

vanus,

159. 31

pterea à viro afceta excutiendum , qui

O:aatus virorum poculum veneno illitum

Pancratiaflem imitatur , cum ad certa-

obvijs fominis porrigunt ad necem.

men vocatur.

fAf. 82

1459. 32

Ornatus corporis nihil addit animo venu-

Oves' Chrifti funt caftitatis cultores , qui

ftatis,

vocem Paftoris audiunt , & eum fequ-

1$9. 3I

untur praeeuntem,

Os lafcivum fepulchrum eft pudicitize, $3.

496. 37

Ovidius ab Augüfto in exilium relegatus ob

carmina | obíceena. fcripta,

$i 38.

Orari , & non luxutiari mu(ca eft alba,

Neque à Tibetio revocatus , eó quia ob-

$17. 20

Otiofi talentis à Deo fibi concreditis ab«

Ícoena cecïnerat. iþid..

utuntur, dicuntürque defodere cceli do-

na.

$àj. 10

P.

Otiofi nil agentes plura agunt mala , infe-

Achomius Abbas Monachum äcriter

rüntque damna.

$23. 8

Otium caílitati adverfatur , cui eft hoftis

reprehendit , ac pluribus aggravat poes

infenfiffimus.

f17. 30

nitentijs , eó quia ad vanam glorio-

Ocum vitiorum omnium e(t pulvinar , ac

lam aucupandam duas ítoreas uno die à

fomentum.

-

,

517. 30

fe contextas exhibuerit , cüm reliqui

Otium eít lethale venenum , quo virtus pe-

Monachi unam tantüm coníueverint effi:

tit.

PUH E

Octiari dicuntur ma-

cere,

628. 33.

Pacis tetrenz , cum coelefti gloria affinitas;

lé agentes. $18, 33

Otium in principum culinis interdum bu.

228: 630

Palatia Principum ad omnem conftrucla elé«

tyro flammas exgitap ,« nutrit.l j19

gantiam.

156. I

Palatij partes fingulz recenfentur, aclabo-

Otium declinandum , quia ab hoc putido

fonte omnes fcaturiunt foedze cogitatic»

res improbi in ejus fltructura.

173.

nes , & evagationes,

376. £0

Pandora multiplici Deorum beneficio locu-

Otium pomeridianum in Davide florem ex-

pletata juxta Poétarum commenta, 748.

ficcavit ca(titatis etiam in fonte.

312.

Papilionis ornatus difcolor , & volatus va*

V

rius.

207. 9I

Otium triplici telä hominem volnerat, $22

Papirij pretextati inventum fervandi fecreti

6

causà.

283. 19

Otium triplicis generis. 522. €,

O,

Pappza Neronis uxor conciliandee albedi-

tium negotiofum tempus impenditin re-

nis causà ducentas fecum afmas duxiffe

. bus futilibus, quas nullius funt

kmo—men.

fertur.

159. 31

U 1229

Paradifi terreftris amoenitas, ac florum , fru-

OQtium Reipubliez pefte nocentius ? hac

etuümque ubertas.

101, 33

PID

corpus , illud mores corrumpit.

Para«

Rerum Przcipuarum,

Paradifus terreftris ad omnem confitus a-

easdem fenfit moleftias,ac colonus Evau."

moenitatem, 184. t 1.

gelicus in fru&tuum copia

62.23

Petrus acceffurus ad Chriftum fluxa marini

Paraliticus;cur interrogetur à Chrifto, num

velit fanvs fieri, 318. 10

eftus doría intrepido pede calcat, 662

I

Parce nemini parcunt , non flectuntur pre-

cibus, non emolliunrur lacrymis. 254.t

Phalaris patcas ob ficus. plures interemit

Parva quó nobis funt propinquiora,eó nobis

crucis fupplicio, 454. 13

videntur grandiora. 123.47.

Pharao infequens fugientes Hebrzos ex E.

Pathemata dicuntur fentientis animi ex boni,

gypto mergitur marinis fluctibus,

ZISo

vel mali opinione natzee commotiones.

2

4. 2

Pharao Rex cur putaverit fe flare fuper flu«

Patientia malisomnibus animi curandis perie

vium.

601. 9

doneum alexipharmacum. — « 94. 39

Pharao Moyfem enixim rogat, ut fuis pre-

Patientia Chriíti eqjus divinitatem hominibus

cibus ZEgypti plagas avertat, ac calamita-

oftendit.

696.93

tem dilpellat.

928.34.

Paulus Apoftolus cedrum imitatus nullum

Pharaonis aftus verfutiffimus ad extorquene

dos labores Hebræorum.

64.29

in adoleícenua virtptum emifit odorem.

181. 2

Pharaonis Eunuchi peccárunt, quia gula ine

Pax cordis non paratur, nifi pravis omnibus

dulterunt,

$25.16

affectibus bellum indicatur.

217.61

Phari(zi munus cum fattu oblatum Deo, mi«

Ppix oaiceate Chrifto , curà militia coelefti

nus fit duobus minutis denariis ab inope

vidua ad altare Numini oblatis.

hormnibus bona voluntatis indicata. 2 28.

:

P

$76«

6Z

27

Pax in Ecclefia optanda paftoribus,feu pra-

Pharifzus orans non exauditur jactabundus,

fulibus, & Epiícopis. 228.63

Publicanus veró quia humilis veniam olj«

tinet.

Peccator veniam con(equitur peccatorum,

f

405.7

hzc finceré confiteatur,

$$7

Pheuix redivivus fymbolum contemptoris

Peccatores quomodo dicantur defcendere in

humanze gloriae.

204.

infernum viventes,

490. 63

Phenixe tumulo tranfit ad thalamum , fe

Peccatum lethale,venenum eft,quo anima in-

patrit cum perit.

268. 49

terficitur,

$f".6

Pictores excellentiores ab obfccenis abíli-

Peccatum malorum omnium origo , orcum

nuerunt figuris , ne aliis effent fcandalo,

refetavit, coelum obíeravit , Eumenides

fj1.42

in mundum immifit, $93. 71

Picturz obícomnz;ac figurz inveftes, telas, &&

Peccatum e(t officina, in qua cuduntur gene-

parietes maculant, non ornant. $33.44

ra malorum omnium.

494.73

Pi&uris obfconis qui delectantur pares funt

idololatris.

5114j

Peccatum qui admittit,duram neceffe eftty-

rannidem fubeat,

$24 12

Pithagoras fuis indicebat difcipulis quin.

