nilfapit ; & oblatos (ibi cibos faítidit. Se-

refcit, quó laudes hypocrite aucupentur in«

f

cus Ru(ticellus, qui diurnos in terrae cultura

ter homines, cüm apüd Deum fru&um je-

labores fuperavit, nocte ad propria reverfus

junii totum perdiderint.

Ingreditur Hypo-

mapalia, offam exoculatam;olus confe&tum,

crita ab(linentiz fluctus , undas trajicit con-

nec aliorigatum liquore ad palati irritamen-

tinentiz, amarum enavigat poenitentiz pe»

tum, quàm ab ipfa fame luppeditato ,. avi-

lgus, nontamen falutis appellit portum ,

diffimé comedit cum pane avenaceo,& qui-

quia hypoctifis in vitii fcopulum illifa fce-

dem tantis deliciis, ut totis digitis catinum

dum patitur naufragium, neque ex tali ena«

eyerrat, quos lambit ; acpenitus prarodit;

vigatione per fluCtus lachrymarum, peramsy,

nimirum oleri huic confesto, vel offz exocu-

ros poenitentiz finus ullum fibi lucrv5n «oya-

patat, fed folam mercatur vanit

^

late optimum fuppeditat fames.condimen-

»

4te;n , quá

11

tum: ideóque ruíticello volupe eft olus co.'

totus labor fit inanis; abílir".nt

i4 umbram

mgedere ; quod faturo ftomachum moveret,

imitatu: vanidam , 8 9^ nj fgb

(tantiz me«

É

rite

[

,

Satietas ventris eft oppr&Hïo mchtis, ac Áffectuum probör. 467- |

rito deflitutinhs propterea monet Chriítus,

mis: & ficuti verni tepores ab intimis tet»

re vifceribus foras evocant herbarum gert-

Tu autem cum jejunas unge caput tuum , &

9

mina; quibus & prata virefcunt , X coiles

faciem tuam lava , ne videaris bomsnibus

*

jejunans: nonenim Magitter Chriítus vult,

lafciviunt, & campi (pem produnt fubfe-

comam capitis ieiunantis illecebrofo redun.

cuturz meffis; perinde virtus ; & prater-

dare unguento , neque faciem odorato nite-

tim, quz in pauperes effunditur eleemo-

fcere lavacro, vel fucató fplendeícere colore;

fyna, ieiunium effloreícere facit , acin coe-

fed ieiunantes erudit;ut faciem diícant lavare

leftem meffem fructificare : fi qua proba

fuam, feu detergere pulverulenras hypoctifis

jacit ieiunium femina probi defiderii, hac

virtus fovet , promovet, alit, quó cfflore-

maculas, fictósque pallores excu:ere; &re-

2?

tia ementirze virtutis humanz captandz lau-

fcant ; ac optatos aterng falutis adferant

þ&

fructus.

di pratexta difcindere: vult Chriitus habitu

Jeiunium culturá deflitutum virtutis

ER

prandentis ieiunium celari Chrifliano ,. ne

videatur hominibus ieiunans , ne ícilicet

eos imitatur terrze tractus , qui nullo pro-

ER

vanas inde laudes aucupetur : facies enim

íciffi aratro , nullóque fulco defoffij vel

murore deiecta, & geas' ieiunio impalle-

prorfus fterilefcunt 5 vel nonnifi fentes, &

fcentes avidius appetunt ab hominibus com-

vepreta, aut vitiàta producunt gramina.

mendari, quàm delicatis ferculis. exfatiari.

Quodaratri cultuta . elt rerrz ,. id virtutis

Qui veré ieiuaat, ab humanis gaudet etiam

exercitium przllat ieiunio? quod eft oleum

laudibusieiunare , ne vicium íibi

faciat de

lucerrz, , idem & pietas ieiunio; quia per-

virture,nec mendacium de veritate, nec de

inde pietas íplendorem promovet ieiumi ,

remiífione peccatum. Hypocrita enim,quem

quodcontinentiz irradiatclaritate 5. ac olei

corpori cibum íubtrahit ,. hunc vitio fup-

pinguedo lumen lucernz pafcit, facítque

Foris vir-

.in no&is folatium illucefcere,

Imó quod

Pcdltat., quod lautius nurrit.

tutem fimulat, cüm intus vitium foveat,

Sol eft diei; hoc eleemoíyna, quà ieiunans

Larvá ab(tinentiz extimam tegit vultüs cu.

indigentize pauperum opitulatur ,. dicitur

tem, &qua mente intus vitia fovet, largiüs

effe ieiunio; quiaficut lolares radii ! diem

enutrit.

fecum advehunt ,. devehünrque, pulfísque

$r

Non (ufficit, fi fola cutis extima ime

noécturnis cimeriis , ac moeroribus diurna

allefcat; (i folusafpectus ieiunet.nifi etiam

promovent gaudia, ad cantus aves provo-

affectus, & mens intus à vitiis fe abítineat :

cant ; ad propria exercitia homines vocant,

|

nifi agricola arattum obduratz. impreflerit

,ad(coniuetos labores agricolas invitant, flo-

teliuri, nifi fulcum defoderit, fentes excide-

res pingunt, germina fovent , fructus co«

quunt adprobam maturitatem , G totam

rit,gramina evulferit. ac proba íparferit fe.

mina; meífem nou fperet; fi agros cir-

reficiunt naturam : ita virtutum exercitia

€umeat, externá duntaxat terrae delectatus

ieiunii fanctitatem promovent, eámque ve-

ris illuftrantnitoribus, orníarque honefta-

fuperficie , tempus prodigit, & absque

Ípe fractus horis antelücanis & fuis exit ma-

mentis; quia ut ait S, Chryíologus

Sicut

serm $.

paliis agricultarze onu(tus initrumentis, quze

jubar folis clariovem perficit diem, & totam

tamen otiantur, & rubiginem contrahunt ;

nubium difher[it obcuritatem : fic eleemofyna

ità Hypocrita jeiun:ns, quia culturá virtu«

jejund fantlificat. fancittatem, totdvsque cu-

tum gramina non evellit viuorum;nec fulcos

piditatis mortem lumie . pietaszs excludit. 2

bonorum operum defodit, neque femina

& paucis interiectis fubdit ;

Efl jejunium

vili0YUm Y300Y$ , Ultà "Virtutum , pax-corpo-

proborum defideriorum emittit, ted totus

eft in externa cutis fuperficie, qua hominibus

yis, decu membrorum. vite ornamentum,r0«

obiecla poteft ab iisdem laudem aliquam ex-

bur mentium, vigor animarum , murus cae

torquete; ideó operam,& tempus perdit abs-

ffitatis , propugnaculum pudscstie , gymuae

E

que Ípe ulla fructüs,

jJeiunium | tellurem

fu. f[anciitatie, [chola meritorum, Eccle[ia-

"

nof(lti corporis profcindit, duritiem frangit,

flica via viaticum falutare , Chrifliana mi-

Sed ha« ieiue

fulcos defodit; fed id non fufficit ad. opta.

litie inviclus prir:cipzztw,..,

tam fructuum meffem, nifi & femina (par-

nium non praílat, nifi virturum etiam ac-

gantur bonorum ope'rum.

ceffzrit cultuta5 repitenim humi, & in fola

"T

Virtus eit, que vires , robürque ieiu-

haretcutis fuperficie , nifialis fulciator vir»

nio impercitur: alget ieiunium, nii pieta-

tutum; quarum beneficio fur(um evehitur,

"te foveàtur; deficit, nifi caftitate corrobo-

& quibus deftitutum , humi iacet. fqualie

retur; corruit, nifi charitate. fu(tineatur.

dumn ?

efpuit ieiunium corporis cibum , fed pafci

Tunc ieiunium prodeft, tunc mentem

T

appetit nutrimento pretatis : hauftum | vini

fovet, fpiritum farcit; fi quod abftinentia gu-

reücit ieiunium, fed potu pietatis rigari

l» fubtrahit ieiunantis; miíericordia ma«-

expoícit: os claudit efculentis , & pocu-

nui elargiaturindigentis; eftmanus paupe-

lentis; fed cor aperit virtutum incremen-

ris Abrahz finus, qui nonfolüm pauperem

tis intüs recipiendis: quia id eft virtus ie-

fufcipit Lazarum, ied & pauperibus opitu-

iunio, quod verna temperies telluri, antea

lantes; e(t coeli thefaurus , qui quod fufcipit,

vel praalta nive. fepultz, vel gelida com-

ne pereat in terris; in coelis ferit cum foenore

ede in famulitium detente glaciate hye-

multiplicandum; idque caufa cur Servator

n.n

. Verani de Affectibus TO?If- i

V

nobis

N

468

Diffetatio XXIl,

nobis faadeat th,cfäurizare in colis , & non

*

e(t hzceleemof yna, 'quæ cum :populare-n»a"au-f

divitias in terris poffidere conge(tas

.

Zbe.

. ; 'F!!'"P'l

cupetur auram , verecundiz non fubvenit

faurizate vobis tbe[auros in celo, neque

pauperum; qua cüm fibi gloriam captet, a-

utiliüs thelaurizamus , quàm càüm pauperi-

liena potiüs detegit dedecora, pompam fuae

bus opitulamur; quiaquidquid manus pau-

glorie é gemitu extorquens inopum , &in

peris accipit, hoc Chriítus in coelefti depo-

pauperum angufítiis famam dilatans fuz o«

nit thefauro, ingenti ufura nobis compen-

fandum,

ftentationis, Pauperum indigentiisita opi-

Damus pauperibus fluxa, & acci.

taiemur,ut tubá non canamus, fingulos vo-

:

ï

þimus folida; damuscorruptioni obnoxia, &

cantes qui adfunt, quibus, quae damus, inrio«

Luith, n

accipimus coeleítem gloriam nunquam perie

teícant: nuditas eít quidem in. quovisloco

'«4. 2

turam; damusterra detrimenta, & co:li acci-

tegenda, victusefurienti exhibendus, & hau«

Pimus incrementa; damus nummorum me-

ítus fiiendi porrigendus,fed ut opus miferi-

talla , & accipimus regni ceeleflisimmorta-

cordiz íoli innoteícat Deo , & non hormini-

lia; damus temporalia, & nobis diflribuun-

bus; etiam in plateis,trivisque füum reperit

tur zterna; damusnummum, & accipimus

pietas fecretum, fi ita det, ut dare non videa-

regnum ;. damusterram, ut poffideamus coe«

tur.. Magifter Chri(tus non fynagogas, non

lum; damus granulum arenz, guttam aquz;

vicos, non plateas,non loca culpat ; íed mo-

micam panis, & totam accipimus — beatita-

dum redarguit elargientis eleemofynam , eà

tem: cum igitur jieiunamus manui demus

-

quia largitio magis. ftudeat largitoris famae

pauperis, quod gulz fubtrahimus; demus in-

propagande, quàm pauperis fami ex(aturan-

digentibus paucula, ut nobisfumma tribuan-

da ; & Deus noítra de cordibus, non de ma«

tur: nil enim uberiori fcenore nobis fructi.

nibus facta metitur, Quid quód cüm homo

n

ficat, quàm quod manus pauperis ànobis ac-

nummos elargitur pauperi , ut Deo fceneret

cipit: eff manus patperis ferax tellus, quae

tefles acceríat homines ?. Qui quo fine cor

quas accipit pecunias. veluti femina fovet,

manum adhibeat ad elàrgstionem eleemofy«

nutrir , & moltiplicata re(tituit.

-Pulchré

8"'271. 8.

na minime vident ? teíles adhibent caecuti-

D. Chryfologus ; D« pauperi ut des tibi,quia

entes,Gt propterea id perdunt, quodteftibus

quidquid paupers dederis , tu babebts : quod

munitum volunt: eleemolyna iolüm coram

l

p^upers non dederis, babebit alter,

illo fiat ,-qui folus eft mitericordiz remune-

35

Id poffidemus, quod pauperi donamus,

zator,& tettis,& qui dicit; Ejurivt, & dedijflis

Mattb, 25

G ea perdimus,qua nobis refervamus. Mo-

smibi s»anducare .. fi hac fuerit virtute noe

w

Maz:þ. 6.-

net tamen nos Chriftus, ne cüm manus pau-

^

ftrum jejunium fultum , furfüm conícendet,

perum eleemofynis oj

: 4

gxär:

? Av

t

mus inflatis buccis,

r d

& pondero(a ciborum farcina vacuum,prornie

tubá oftrepamus ? . Czm facis - eleemofynam

priüs ecelos penetrabit , &

ad Numini; áCe

E

neli tubà canere ante te , fícut Hypocritafa-

cerfetur. colloquia,

ciunt, Sed cur tentem clamorern, exiguüme

: -Hinc Moyíes Numen allocuturus quadra-

$7*

que ftrepitum quo largiens eleemeíynam fa-

ginta efuriales dies praemifit,quibus viam fibi

tagit ab aliis obfervari, & inde laudem aucu-

flterneretad Numinisfolium,Quinimó etiam

i ne R

3

pati, clangenti eequiparattubee ? cüm hzcad

Eliasad Íecretum cum Deo íermonem admit-

z

pralia vocet,ad pugnas invitet,& ad cruentas

d JH u) :

tendus, dies itidem quadraginta jejunus trae

60,

clades fpargendas fuadeat? . fcité clamor Hy-

duxit, quo ad Dei usque folium acceffir, &

pocrite eleemofyriam elargientis buccinz

cum Deo jejuaus fuit letmocinatus. Sara ee

pariatur clangori; csn facis eleemo[ynam ,u0-

ne&is feptem maritis fepties vidua fuperiüs

li tubá canere ante tevficut Hypocrite faciumt,

tandem cubiculum ingreffa: zribus diebus, $

uia clamor ille eft veluti clamor, buccinz;g

tribus nochibut non manducavit , neque bibity

Á(—

obílrepens eleemoíyna hoílilis eft tuba fun.

fed.in oratione perfiflens cum lachrymis Deum

dendo fanguini aptior, quàm nummis in ma-

deprecabatur ; "Tobig cap, 3. v. 10.. jejuna

nus pauperum effundendis; eft eleemofyna il-

ingrefla eft feceflum cubiculi; jejuna fuit tri-

la clamorofía, lethalis, non vitalis; feditionis

duo ibi immorata; jejuna preces fudit,lachrye

vernula,non pietatisalumna; . & quz vitium

mas effadit,& quod jejunium petiit,jejunium

fovet, virtuti non favet; quiaeft potius nun-

impetravit.

Saul preliaturus contra Philie

dinatio vanitatis,quàm commercium charita-

fthaos toti exercitui, plebíque univetfz jeju-

tis, Hinc Magifter Chriftus hanc vanam à no-

niumindixit: A£eledicfus vir, qut comederitt

bis excutiens oftentationem, aitz cu» f'zcit

panem,usque advefperam:t9 non mandücavit

eleemofynam noli tubá caneve ante te , ficut

untver[us populus pancmi , ymà cüm in proxie

Hypocrit & f aciunt in [ynagogis, 8 in vicis tt

mo nemore mel publicum flueret,féque ocu-

glorificentur ab bominsbus, 4dmen dico vobts

lis exhiberet tranfeuntium ea ftricta religio-

receperunt mercedem fuam.,

Eos redarguit;

ne lervatumfuit jejunium, ut nullusmilitum

qui in compitis, in plateis, in triviis,in homi-

aufus fuerit, vel unum digitum eo tinctum

num frequentiis, populorum conventu clee-

lambere,cüm Saul non fuis fideret viribus,fed

moflynam elargiuntur ,quá plaufus nundinen-

à fervati jejunii religione victoriam fperarer.

tur, mifericordiam vendant , fibique . magis

David pugnaturus contra hoftium

38.

populi enconia captent, quàm pauperum o-

phalanges non alio voluit clypeo muniti ,

E«

pirulentür indigentize,

quàm jejunii religione , jeiuhavit enim ,

$é

Rapax;&avarasnon munifica)S benefica pr.igsqqam pugnam iniret, chm op:nibus

aMb d . mnene MÉ muuu . Sbune Ed VElB i - um hao - ad aLEÉCCL CA a d xo i

iuis.

—

!

l

Satietas ventris eft opprcmö mentis, ac Affectuumprob. — 469 :

1,24f.645.1.. fuis militibus, quosfecum duxerat: ££plan-

denuo progreditur , & concitato impetu

xerunt , U5 jejunaverunt usque ad ve[peram

primas nititur Beniamitarum acies diírume

pere; & ordines frangere; fed ifli ea ftete-

fuper Saul, && Tonatam , & fuper. populum

Domini. 'Obfidionecinéla premebatur Be-

runt firmitate , ut pauci duntaxat cecide.

rint; primisque inflauratis lineis tanta caede

thulia, aderat Holophernes Dux Afyrius

cum ingenti exercitu ; urbémque ad dedi.

in líraelitas fuerunt. Beniamitze debacchati,

tionem adegiffet , nifi populus;civésque ob-

ut difruptis, confu(isque Iíraelitarum ordi-

feílze urbis jejunium, & orationes acceríi-

nibus caefi ex iftis ceciderint octodecim mile

|- 3uditb, cAp,

viffent in propugnaculum urbis : Clamavit

lia; fugz fe dantibus cateris ? qui tertió

confcenderunt ad domum orationis , & pri-

« 4 70,84

omnis populus ad Dominum inslantia magna;

m

&f bumiliaverunt animas fuas n jejunjs , &

dianis lachrymis, ac precibus, jejunia etia

addidére :

jejunaverunt die illo usque a

d 3udic.e.2e,

erationibu , ipfi , $ mulieres eorum.

vefperam , & Deum tertio confulvére, num

e(fentarma refumenda, & denuó contra Be-

5. Vli.

*

niamitas pugnandum? & refpondit Deus

LÀ

Judic, $, 28à

$i fuas oratio jejunio vvires jun-

eA[cendite eras enim tradam eos in. manu

LOEPE

qe(ras, Yterum jeiunio loricati, lachrymis

«erit, eque de proflratis intus pra-

madidi, przmiffisque precibusirruerunt ter«

is effetlibus, ac de debellatis ex,

£erius bosiibus gloriosé iri-

tio contra Deniamitas, quos tandem cruenta

«lade vicerunt czefis Deniamitarum millibus -

nmpbat.

L s

quinque fupra viginti: nimirum oratio

9

- O cæcacior eftoratio ad Deum flecten-

quamvis maderet lachrymis , quia tamen ad-

V* dum in vota orantis,quó € pectore pro-

huc jejunii deftituta viatico, eas exerere vi»

E

dit magis vacuo : tantó efficaciüs OS

res non cospit, quas de proftratis Beniamitis

|precibus aperitur, quantó religiofius efcu-

victoria exigertet,

ét,

lentis clauditur , & poculentis.

Alis cate«

Plura quidem poteft oratio, fed fifuas

rarum virtutum noflrum fir in(tructum je-

jejunio vires junxerit, tutam de proftratis

junium,; orationibus muniatur,à confortio

hoftibusfibi victoriam fpondet.

Scimus ,

di(trahatur vitiorum , & tunc quidquid pe-

Moabitas, & Ammonitas ingentes contra

uttb, a

tierit,impetrabit,

In lege veteri quotes ob

Regem Jofaphat conduxiffe excrcitus, Rex

res majoris momenti roganduserat Deus; ut

veró ficut tot hoftibus impar, fuppetias ab

oratione petiit, quam fupplex Deo fudit,

propitius effet 5 orationi additum . femper

fuitjejunium , ut hoc precesfarte viatico

& jejunio quod religios? fervavit: forums fe 2. Paralip.

contulit ad regandum Dominum;65 pradica- *^b-20, 9.*

validiores effent ad impetrandum : oratio (

jejunüi deflituatur viatico viribus deficit,

vit jejunium univerío Tuda.

Ecce jejunio

H k

loricatus Jofaphat, lachrymísque veluti athle-

IQ

quod cum oratione jun&lis viribus de proítra.

tis hoftium phalangibus eà illuftriores de-

tico oleoinunctus Moabitas, & Ammonitas

fert triumphos, quó diuturniora prorrahun-

excitatisanimis adoritut , primóque impetu

-115':!4':'63 DALT S

hoftium ordines difrompit , acies Moabita-

tur cum precibus jejunia.

60,

Pugnaturi líraelitz adver(us Deniami-

rum confundit, omnésque hoftiles exercitus

fus, déque evertit, ut hoftiles copiz contra fe

tas Deurn confulvere , quis toti effet exerci-

tui przeficiendus? G'voce divinitus é coclo

ipfas pugnantes mutuis fe vulneribus crue

entarent, & ene&lis cadaveribus terram to«

delapfa prz caterís delectus eft Judas,qui du-

tam opplerent; neque fuperfuerit quisquam

cem agens totius exercitus excitatis animis,

totisque viribus irruit in Beniamitas 5 pu:

qui necem evaderet , triduámqueintegrum

impenderent Jofaphati milites in colligendis

gnatur utrinque ; tela mittuntur; turmatim

l(ratlitz aciem Beniamitarum à latere aper-

Ípoliis ob prede multitudinem: Quóàd fi mi-

to circumeunt, feritur exíim , punctim, fan-

les fine gladio, vel lancea fine cufpide dicitur

guis effunditur , ceduntur à redintegratis

oratio eífe (ine jejunio ; hoc tamen munita

Beniamitarum turmis Líraelitz ; quorum vi-

hoftes frangit, palmas «olligit, & de parta

victoria fibi epinicion occinit,:

ginti duo millia cz(i, & enecti cadunt: fed

altera die cogitant Iíraelitze de praelio inftau-

Etiam Efther Regina fciens quantz fit, — &2,

virtutis, quantique roboris oratio juncta

g Mp h !

rando majoribus copiis, animisque erectio-

ribus, & initium daturià Deo, quem propi-

jeiunio , & animadvertens populi fui pro-

ximum interitum; imminenti fatali difcrie

tium haberent, ad domü priüs confcenderunt

orationis, ibi flexi in genuafleverunt coram

mini avertendo , preces adhibuit, & ieiu-

Domino usque ad noétem, preces fuderunt,

nium religiosé fervavit, Judai emnescru-

enta czde delendi erant , & Regis decre-

& enixim Deum rogárunt , ut fuam vellet

ipíis opem dare,quá infolefcentes ob partam

tum inomnium ipforum iugülum iam fub-

vi&oriam retunderent Beniamitas:; & ite-

fcriptum, imé & plerisque in locis, vel pro-

mulgatum , vel affixum ; citabantur iam

rum ne inconfulto in. pugnam irruerent

Deum interrogirunt, an effent fecundó pu«

Judai, & in carceres tetriores trudeban-

pj

tut.

Efther Mardocheum cohortata, ut

gnaturi, & vocem audierunt fibi dicentem:

Ite afcendite , certate.

Hocce divino mu-

imminenti periculo,malóque extremo medes

nitus juífu Ifraelitarum exercitus in aciem

retur, J/ade, inquit, &f congrega omnes Jtt-

j

Nnn a

d«os;

Ferani de d]eüiþm' Yi cm. I.

470

Differtatio. XXll. .

Efberso4. deos, quos in Sufam r?pereriæ, U orate pro

culentakcxtitït avatiot; exäliïtæ enim virtutis

i

v'lö.

me. ^ Noncomedatis, & non bibatis tribus

eft clamanti ítomacho, & corrodenti fami

diebus, 6 tribus nollibuss E'ego cum ancilla

efcasnegate,& ideo charus fuit Deo, gratus

meiá pariter jejunabo, Noníolüm toti po-

hominibus,& quae à Numine petiit,obtinuir,

675.

pulo Eíther criduanum ieiunium indixerat;

Princeps HuffeusJobus patienti fpecue

verüm & ip/a cum toto fuo gynzceo religio-

lum, tolerantiz exemplar , virtutum Magi-

fiffié ieiunavit, & hebreosomnes ieiunium

fter infimo,quafi in throno fedens amicis ad-

ab iminente morte eripuit ; ieiunium decre-

ftantibus, feptem diebus, & totidem no&i-

tum regium delevit, gladios, & laqueos con:

bus ftrictiffimé ieiunavit, ne fcilicet, quid-

6j

tra Hebraos paratos in adverfarios retorfit,

quam deeffet exempliad omnigenam patien-

Quoties in veteri lege grave aliquod

tiam exercendam, cüm non folüm crüciatus

occurreret,

el in(lituendum, vel avert&tis

corporis, ulceracutis, membrorum vulnera

dum; ieiunia, G orationes Patres illi pre-

absque ulla querela, (ine mentis tutbatione

mittebant, quibus propitium haberent Nu-

pertulerit, fed & latratus vi(cerum, mer(us

men

*

*

quo pacto Moyfes , bis quadragin:

ftomachi;famis,fitisque cruciatus imperterri«

tadiale ieiünium flrictiffimé fervavit nullo in

tus fuftinuérit, & ideo ieiunio loricatus,viti«

Deut-cop.o, TVomachum demiffo cibo, nec inftillato li-

büsque preemunitus orationis; hoftilestartae

quore: Perfeveravi in monte quadraginta

tei hoftis delufit affultus, confregit impetus,

. diebus, ac notlibus, panemnon comedens , &

obtudit ictus , .quiaad ftigios proüörnendos

Aquam non bibens propter peccata veffva, qua

hoítes null

6

a funt armaþ aptiora ieiunio , 1&

gelllis comra Dominum , &6 eum ad iracun-

oratione,

diam provocafiis, timui entm indignationem,

Hinc etiam David Regum fandiffimus

6f.

& iram illius, qua adueríum vos concitatus,

adeó fundendis precibus, ieiuniisque fervan-:

delerevos volutt, Etexandvoit me Dominu

dis afluevit , ut coelefti potiüs videretur aurá

etiam bac vice, Jejunium junctis fibi oratio-

reficiquàm terrena nuttiri efcá, nil enim in

nis viribus Numinis brachium detinuit, ne

ipfo frequentius, quàm impran(um, & incce«

fcelera mulctaret populi; jejunium nüdatum

natum preces nocle intempeíta, & infomni

Pfala,34.

glidium divinz vindi&tze potens fuit iterum

fundere: Humiliabam im jejunio animam

P (alm.68,

in vaginam recondere , & populum fervare,

mp)eam: Operus n jejunio animam meam: alibi

P/alm, 108.

— Eliasjuffui obfecutus Ángeli pane fubcineri-

Genua mea infirmata [unt à Jejunio : alibi Me«

P (aime 118«

cio, & frigidzehauf(tu detritas inftauravit vi-

dia notle furgebam 44 confitendum nonini

$. g 6, 129,

res, & quamvis modicé refectus; In fortitu-

tuo ; Et cüm vires deficerent corporis,zenua

*

dine cibi illius quadraginta diebus,89 quadra-

labarent, vultus pallefceret, Corpus attenuae

ginta noéchóus usque ad montem Dei Oreb

retur; vegetior erat fpiritus, ac expeditior ad

ambulavit : & pott diuturnum illud jejuni-

preces fundendas, àd Numinis obíequia , ad

um ad familiare cum Deo admiffus fu

lt cql-

virtutum exercitia, ad opera charitatis.

loquium,

Rex Achabus tametfi impius càm pri

y^

€4.

E

: Id vetó notatu dignum, quód in vertice

müm tamen ad ieiunium veluti ad afylum

"Taboris montis Magiíter Chriítus trans-

confugit, falutem invenit, quam in ciborum

figuratà [pecie propriam fuis Difcipulis glo-

lautitiis perdidérat, — Jofaphat Regum pien-

riam oftenfurus, Moyíem duntaxat, & Eliam

tiffimus pr&miffis precibus , & ieiunio de

Íocios fibiadíciv

VAAR

c.n-;!'

, ut quizemulatores fue:

proftratis holtibus egloriofiores retulit tri-

runt quadragintadialis jeiunii, confortes eti-

umphos. Rex Jeconias cum toto poptiloieiu-

|'am fierent gloriz, quia hzc pediffequaett ie-

nium obfervat, & voti compos , quodpetit,

iunii, Juditha virtutum ftudio feeminarum

impetrat. Daniel cum tribus fuis fociis prifcae.

laudatiffima fertur ieiun&fe fingulis diebus

faze legis religiofa obfervat ieiunia, & vege.

3'udii;æ. eAp.

vitz fuz exceptis feítis: Tejnavit omnibus

tior apparet, facie venuflior, acviribus ro«

8.'0.6'-

diebus vita fua preter Sabbatba. fefla domu

bufítior.

Ezechiel Propheta iuffa Numinis

Afrael, & ideó Holophernem proltravic, om-

corpus diuturnis attenuat ieiuniis, eius vites

némque Afyriorumexercitum fugavit, X De«

frangit, & ideo prophetico infignitur fpiritu:

thuliam à pertinaci hoftili obfidioae vindica-

!ze(:ä,fgf,

Cibus tuus, quo ve[reris evit in pondere Vipins

10

vit: ieiunium enim, & oratio animos in Ju-

t flateres in diez 4 tempore usque ad tem-

ditha excitárunt,vires ei fuppedirárunt,pedes

pus comedes illud: & agtam in vze

üfura bi-

per caftra Afyriorum direxerunt, Hebreeam

6es, ^ Eídras Sacerdos etiam de fe ip(o ait :

Amazoaem ad papilionem düxerunt Holo-

Et pradicaviibijejunium juxta flevium Aba-

Efdra cap,2,

pheruis eius manum armárunt gladio, bra-

vA.ut afkhigeremur coram Deo noftro, Gpete-

chium corroborárunt, & addito impetu ca-

Go Á

remus ab eo viamretdas. Tejunavimus autem,

N

put amputárunt Holophernis, Eíther per tri-

& rogavimus Deumno[Irum

&

per boc, & evenit

duum impranía, & inccenata preces fudit,

P

nobis profperà; & alibi hoc idem confirmans Lib,z, c.i.

quidquid petiit, impetravit.Sata Tobize cap.

ait: Sedi, & flevi, && luxi diebus multis, e$ je-

3- per triduum totum ieiuna preces fudit, &t

^

junebam, G orabem ante faciem Dei celi,

Deumin fuavota flexit. Tobias itidem im-

& idco quz petiit, impetravit, ^ Przdica.-

praníus domo exivit reli&toconvivio iam pa-

vit ieiunium non aliis tantüm ,. fed & (;

bi,

ratofepulturam impertiturus mortuis, imó

non ut audientes duntaxat. vi

gor ieiunii at«

& eó fuitin. defunctos liberalior , quó exi«

fligeret, fedut & ipfe

eiusdem fieret affli«.

Gionis particeps,

gcnti.üomacho. per negata efculenta, & pav

a

Pradicaui $) jejuuium , gg

4 tgäf

4

Satietas ventris eft Oppreüïo mentis , ac Affectuum probo"f. /|471

Affigertmur : hoc eft , non ut populus tan«

extorfit;- Non enim pudor, qui cfflore(cee

bat in ore Jacob ; non innocentia, quz Íplene

E

tum incommoda fentiret jejunit , fed & ipíe

etiam. ejus experiretur intus in ftomacho

debat in vultu ; non religio , qua flagrabat

»

mo:fus; ideóque non díxit , ut populus a£-

in pe&ore; fed pulmentum, quod fum;abat

L

Preeftan:

W

fligeretur ; fed sr zffigeremur,

in patina benedictionem omnium gentium

Gene)ï U

tiffimaeít ratio hz legum fcribendarum ,

tranítulitin Jacob. |...Quos ettm obla:os co-

U. 26,

ut legislator ipfe aliis indicensjejunium, non

»iediffee , dixit ad eum ; accede ad me, &5

da mibi ofculum fili hi , .icjue debemus age

calamo tantüm indictum gulla bellum , vel

fola voce promulget, fed ctiam proprio gut-

num Dei , non apro Blau, led hoedo Jacobi;

ture conármet , exemplo muniat , & obfet«

hinc eft , quod fponfüs fuam invitet fponíam

vantiá ftabiliat ,. ideóqdue Efdras ait : r«*

ad heedos pafcendos, — Egredere , & pafct.a

dicavi ibi jejunium; ut afhigeremur ? exemp-

bedos tuos 0 pulcherrima Jerufalem , quia pet

rí

lo (cilicet for

tà

üs,quàm verbo maluit popu-

hoedum ágnus Dei ad nos pervenit. — Esdras

lumerudire, & non arborum frugiferarum

igitur , ne fui Levitze gutturi indulgerent ,

ámitati radices,qua gemmare,virere;florere,

jejunium indixit: & recté , quia munuserat

& fru&us parere faciunt ramos , quibus, &

Levitarum facra contreétate vafa, à quibus

fuccos fuppeditant ; & alimenta transmit«

propterea propellenda erat gulz indulgen«

tunt , cüm (int ipfz luto involutz ;; humo

tia, quzgenitrix eftluxuriz ; neLevita la-

fepulta , & probro notate flerilitatis.

Ícivitent ; opusfuit, jejunarent : libido enim

ex gulz deliciis orisut , & folo moritur je-

69,

Affligitur Esdras cum populo ,. PreZi-

cAvi jejunium , ut. affigeremur , quia cibi

junio, Ophni, & Phinees facetdoribus puct

U

fübtraétio, afflictio eitcorporis; & nifi a£-

factificiorum excoquebat adipem ,. & 1de&

fligatut. corpus , non jejunat ftomachus ,

Scortis, S& impudicitiis , fe foedárunt ; dor-.

ideóq; , cum pauci affli&tionem fentiant , rari

miebant cum mulieribus : infiliit in temps

etiam funt ,. qui religio(i (int jejunii fervato-

lum gula, Stinfecutaelt in cubiculum libi«

do; fores templi aperuit gula , fed pudori

res; etiam in facco , & cinere plerumque

^

ita fabam , & cicercondimus , ut fuis etia:a

iaäm

2

s claufit , & caítirati ; ne domos ingre-

li, 34y

perfandatur olus deliciis ; . etiam Ifraélicee

derentar Sacerdotum : neque foeditates 50«

1m.ót,

domorum ab alio putido tonte exilierunt ,

Im, 108

pra manna cepas , & allia efuriére . /Egy pri

irritando gutturiaptiora; quid ? quód etiam

quàm ex gulz irritamentis , & ftomachi re-

lt

in olere luxus triumphet, & iicicere Bacchus

pletione ; adeó ut ex abundantia iniquitas

cce bac

Ezecbiel,

interdum debaccherur? neque (emper in ole-

prodierit perdit gentis iliius:

.enp. 16,

re, G legumine voluptas ludit ; (ed ibi e-

fuit iniquitas Sodome faroris tue fuperbia,fam

tiam continentie illudit ; gula enim zque

zuritas panis , & Abuundantia: parüm refert

pretioíis, velvilibus cibis gulz indulgeatur :

de parcitate triumphat olere palliata, quam

de luxu atomatibus paludata.

etiam l(raélitz ceparum , & alliorum appe-

(

€8.

Plerumque ita conditur gramen , ut

tentes ; pluriesin eremo fuerunt exfornicati,

Venus enim non folüm delectatur petdice ,

palato plus arrideat , quàm ficedulze ,. vel

perdicis illecebra , fed tunc minüs je.unamus;

& pavone, verümetiam olere , & legumi*

cum ar&tius videri volumus jejunantes : gli»

ue, cümfíuo etiam gutturi dentirritamenta,

ícit enim etiam in olere voluptas , & fuos

Eriam Lothus cüm primüm coepit vino mae

etiam in legumine triumphos agit,

Non

dete , flos caflitatis exficcatus in eo periit , &

inter filias uxorem na&tus turpitudinem hau-

ita cum Levitis fuis jejunavit Esdras Baby-

firin vino. - Dederdntque Patri fuo bibere s

lone digreffus, cüm dixerit : E£ predicavr

ibi jejunium juxta. fluvium Abava , ut affíz-

vinum... . Et ingre[fa ef major ,. dermivit-

Ggmj 29,

geremur coram Domtno : prima Levitarum

que cum Patres,

virtus obfervantia fuit jejunii , & carnis af*

flictio, hxcautem duo fimul jungere rarum

$. VIL -

eft, & arduum ; cüm & rara fit avis , quae

eíca non folicitetur,

79

. "Yanta eft epularum aviditas, ut etiam

Ea eft Gula indoles , ut nf)ejgf.

w:ïa.r.s.

ipfa A(ceteria , regiam landiitatis , & domus

nii freuo co£rceatur , per guitur antus

Patriarcharum | ingrediatur. ,

&

inficiat.

Venerem tnjitllct » E improbos omies

Etiam in domo líaaci primogenitura haíta

excitet. affecius.

fübiicitur licitante voluptate , & Patrirache

7 Xs

g/jne u

benedictio uni illigatur pulmento: Fec zi*

Alluntut, qui € mälri..'tæantüjm dxcum:Ve.

Gezef. 174

bipulmeutum , [icut uelle me noflii , & affer ,

nerem natam , etiam € mufTo emergere

| Lochusdidicit ; non tam Venus privig-

ut comedam , (9 benedicat tibi anima mea ,

naeít Neptuni, quàm Cereris filia, | Ea eft

antequam moriar ; G nififenis llaaci propo.

Liko'zl u

fitum Rebecca induftria elufiffer, genus Àb-

.gulz indoles , ut per guttur intus venerem

raha ad Clriftum usque transmiffam. fuiffet

inftillet , qug concupifcentiam , ejüsquepra-

ab Efau, & mundi Salvator ex aliena Moabi-

vos affectus excitet;neq; primain mundo £oe-

tarum gemevgmus-. fuiffet. - Sed benedictio-

minarum concupifcentiam fenfiiffet , nifi per

nem , quam aper venatione cap:us erat im-

.gulam Venerem deglu.tiifïetx. Vidit itdque

mulier , quód bouum ef[[et ljgnuta ad ve[cen-

petrgturus . þædus cicur Rebecce ftudio

Nnn j

Hs

*

472

Differtatio XXII,

n

dum , & tulit de fruäu illius , & comedit i

tusà foemina debellatur: & ab epularum lu-

dedítque viro fuo , qui comedit , ied (tatim

xu Balthafar ad lugendum proruit ludibri-

irrequietá legis nembrorum rebellione , core

um, dum nox eadem eum, & regnofpolia-

i

vit ; & vita,

Quid? quód inaula Pharao-

pus amborum coepit in fpiritum caput attol-

lere, & prz czteris eos aggreffus eft furor

nis Jofeph petulantiam fceminz coércuerit, Geef. 25.

g. M

Dormi mecum.

n6

erübe(cenda libidinis, cuius ipfi curbulento

Qui reliclo pallio fugit i

fenfu exagitari ceepti , erubuerunt confufi

victoriam partam in genero(a fuga non ali-

propriam nuditatem , quam ut obtegerent

unde exortam putamus, quàm à vacuofto».

in atbuftum denfiüs conceffére , propriam

macho ; à jejunio, quod adolefcentem ad

étiam foli fubducturi inter umbras verecun-

vi&toriam armaverat inter aulz illecebras ;

3uli. 13

diam ; .fibíque fubligaria frondea ex conne-

fuit Jofeph abftinentià commendatiffimus,

715

E

xis ficuum confuerunt foliis,

Bencdixftque dominus domui 4Egyptij propter. Gesef, 55

72.

Vidit efolario David lavantem íe Bet-

jofephb , nec quidquam aliud noverat nifi pA* &cnp, »,

fabeam , & quia poít meridiem , & bene

nem , quo vefcebatur : fumitur autem hoc

pranfusoculos in fontem injecit , zftus hau«

loco panis pro victu , quo inde coniiciamus .

fit concupifcenti , & frigidis illis in latici-

adolefcentis parfimoniam , qui cum univer»

v

bus flainas accendit , quibus caítitas in fonte

fis preeffet fubítantiis Domini , ea tanrüm

cinefacta periic. Vix Judas bené paftusThama.

in proprium adhibebat ufum , .non quibus

fem per translucidum velumalpexit, & fta.

luxuriaretur , fed quibus duntaxat viveret:

Quf st

timimpuro exatfitigne. Quam e&m vidif-

nec quidquam aliud noverat nifi panem , quo

fet Judas ,. ufpicatus. efl ejfe meretricem.s ,

vefceretur [;. & tunc validiores jejunium

vires fuppeditat ; quando ferculorum inter

éperuerat enim vultum fuum , & ait , dimit-

£ mej, ut «odam tecum ?. libido enim per

delicias , efulentorum inter copias abítinendo

Concupi«

triumphat,

gulam intus in viícera ferpit.

