quia tamen idegit, ut nomen fibi ncjp a«

pliüs

L

Pt

?i

ch jnfc:.iriendum , qüïa eft [umm& bonus,

éag

pliüs interitui obnoxium acquireret , & pree

plurimis fej undtam ad commodiorem ineun-

cateris Machabais clarior fplenderet virtute

dam hominum focietatem ; redeunte vere

martiá, vanámque in hoftium caftris glo-

herbas enaíci, flores adolefcere, ridere pra-

riam quareret; iníuo triumpho fepultus

ta; veíliri gramine colles, fpecies varias her-

Occubuit, Elephanto , feu fuperbiáà nontam

barum, olerümque, vel agricolarum indu-

oppreffus, quàm fepultus ; & fuperbus vanz

ftrià fatas; vel fua fponté nafcentes ; arbores

gloriz quafitor fub virtutis triumpho . de-

foliis, frondibásque ornari, gemmis florum

victus cecidit,fimiülque martiam virtutem,&

ditefcere; & fructuum ubertate hominum,

ub

victoriam tumulavit,

——————

26.

G animalium confulere indigentiis, & talem

Hinc Magifter Chriftus , fuos edocens

Mattb,6e

fimul fru&uum copiam exhibere, quibusnon

Difcipulosait: Cjm jejunatis, uolite fieri fi.

folàm inedia arceatut, fed & laffitudini fuc-

eut Hypocrita trisles, extermitant entmfa-

curratur ( quippe olez fructus defatigatis

&ies fuus,ut apparcant bominibus jejunantes.

medetur corporibus; viniimque modicé poa

Hoc eít exterminant facies fuas fubtractio-

ilb 9.

tum, animi excutit triflitias ; propulfat ani«

ne e(culentorum , ut animusvaná inflatus

gotes) fi praterea avium varios audiret con-

gloria inturnefcat uberioe; jejunio carnem

centus, fuaves omnes fentiret auras & flori-

coércent, quó futili, ac vaná aurá mentem

bus exhalantes, eorümque colores. arte di-

pafcant, vires per. continuata jejunia fran-

vina depictos : móxque deflexis oculisadar-

gunt corporis, cüm mentis integtitati non

bores infrugiferas videret ubique terrarum

confulant ; maciem oftentant frontis , qui

leng?, latéque, protenfas fylvas, virefcentes

^5 i)&'

Homtl. 1. de

intus tumorem fovent, eleganter D.Bafilius

lucos, fylveftres populos, pracelfas tilias,

É)

laudibus je.

elucidans ptzefata verba Chriífti ait 1. 12 bac

piceas abietes, quercuum robora proceriffi-

j93.

Mattib. 6,

vit. plerique vitam [uam welut 1m pro[cenio

ma, cxterásque id genus materies, quz non

Ad oflentationem componunt, aliud 4n corde

Íolàm pracelfos montes, fed & camporum

&gerentes , alsud in[becie bominum oculis pra-

planities radicibus eorum fubjectas opacant;

féferenzes,

Noli igitur obfcurare faciem.

procul dubio agnoíceret, hec omnia vel ipfo

Quali es, talis appare : ne te ipfum traus-

filentio gloriam enarrate fapientiffimi arti-

ficis Dei, cüm creatura omnes unanimes clae

figures ia babitum triflem, ac terricum,binc

gloriam, ac laudem aucupans, fi videaris fo-

ment? ipfe fecit nosnon ip[a uos,hinc Niffe-

órius, E6 temperans. Macies quam jejunium

nus, hanc coelórum enarrationem divinz

vultui imprimit jejunantis ob vanam glorio-

gloris admiratus eleganter ait: 4riiffcíos In Hexamer.-

lz auraminde captandam, nmon virtutis eft

fum quod im. calis ex. converfionis concentu

charaéler, fed vitii ac fuperbiz latva , qu&

fpectaculum vifitur apud peritos munere fun.

gitur oratiouis ; quia fapientiffimi Condito.

J| ff

Ípeciem exhibet quidem virtutis exte»riüs; fed

intus fceditatem tegit vitil,-

risgloriam luculenter enarrat ; unde Seneca

27,

Non gloriaànobis quarenda e(t, fed

quamvis Ethnicus admiratus & ipfe creatoris

utilitas tenenda: hzc duo utilitas fcilicet;

fapientiam, & gloriam in artefacto «coelo-

& dignitas in cunctis Dei operibus inveniun-

rumait: lpfe mundus quoties per notlem U..

de äe;

tur; &exhifce duobus Deus utilitatem ho.

ágnes fuos fundit, &6 tantüm flellarum inng - "*f5.2p-33-

mini cedere voluit, fervatà fibitota dignitae

|

merabilium refulfit, quem non intentum in fe

te, feu glorid, qu& ex artefatlis à fapientis-

zenet? etenim f noéte ferena quis eo mentis

fimo artifice Deo dimanat, adeo ut creaturze

affectu, quó plures pij afcetze folent, oculos

omnes, etiam anima deftitutz hanc fuo Con-

in ccelum, ac fplendentes ftellas defigat, de-

ditorigloriam referant: coeli enim quamvis

fcriptas ibi inextimo cortice. fufpicit para»

elingues , adhuc tot clamantibus linguis ;

difi delicias, ut pulchré adnotavit Ambrofius

quot in ipfis fplendent fydera ; enarrant glo-

inquiens; $£ quis, quemodo per Luna. ac ffcl-

rfiam Dei; Gcreature omnes in id incum-

44 Hexam,

larum fulgorem celum welut quibusdam ffo-

€np. z.

ib

bunt ftudii, quóexcellentiam fui Artificis

vibus coronatumv, dta ignitie luminaribus

Hfd

prodant,ut enim fcité ait Trifmegiftus : Ter-

wicet, iutueatur, ut paradifo putet vernante

Cüþ..,g.- Ac

re dimenfiones, qualitates, quantitates, ma«

depitium, fpirantium rofarum vivis. monili-

L.

f:lepg'

ris profunda, ignia vim, & borum omuium

Bus renitere.

Quamvis igitur,qua ex crea-

turis utilitas hauritur, hanc munificusDeus

effetius , naturam cognofcens miretur , ado-

ret, Ac collaudet avtem , mentémque . divi-

hominibus impertiatur: gloriam tamen;

nAm.

In horum enim corporum aduna.

quz ex creaturis oritur, totam pro fe exigit,

tione, figuratione, ac proportionata, quoad

quatenus creaturz omnes , & fingulz excel-

quantitatem , & permixtionem productione

lentiam produnt, commendántque fapiene

patefecit conditor Deus divitias divinz in-

timmi artificis Dei.

duftriz, exprompfítque Arithmeticam,Geo.

Perinde ac pi&tor celeberrimus imagie

2g.

nemà fe delineatam haud difficulter alteri

metriam,& Muficam divinam, quibus omnia

in numero, menfura, & pondere extiterunt,

cedit, unum illud fuum effe ducens,quod fub.

Certé fi é fublimi fpecula fingulos poffet quis

fcripferit; Protogenes inveniebat, T'imantes

terrarum tractus oculis luftrare, & intueri

faciebat, Apelles pingebat: ita Deus quam-

tellurem hic fluminibus irrigatam , alibi re-

vis ufum, ac utilitatem fui operis hominibus

ftagnantibus aquis epotam ; vel annuisim-

impertiatur; non tamen gloriam, quz ex ate

at artifía

bribus recreatam, marium divortio in locis

tefacto rc(ultgng -—fgum eommend

.Gcm.

J

u

626

Diffcrtätio XXIX.

cem, kldcjue caufze etiam, cur olim jufferit

Gbï arrogate, ac Deo derogare/ » €ui pfoþïä».

ita fierifacrificia, ut cum carnibus, frugibus,

rea injuriam infert, & quidem in honore;feu

panibus fimul thus lucidiffimum | offerretur

parte illa , quzeapud honiines eft caeteris de-

partitione tam benigna , ut quidquid hic

licatior , G acerbiüs fentit inflictum fibi vul-

commodi effet,in. utilitatem cederet facrifi«

nus: eleganter D. Ambrofiusait : Quid igi-

In P[ah, 112,

cantium , exigens pro fe folàm cremati chu-

ts* ( loquens de vana gloria?) bec peceato

Oratn 70 .

ris fuffitum.

Idem nobifcum agit Deus,

potef? elfe deterius, quod 4 Deicmpit injuria ?

. quodduoiinteríe mercatores fecietater in-

1deóque feviptura dieit Dominus fuperbis ve-

euntes negotiorum ; uterque fuam in nego-

fifit ; tanquam fue contumelie propul[ator:

tiatione operam impendit, vel pecuniam exe

veluti quoddam f&

4

(fcepit aduer [us [uperbyaus

pendit; vel unus expenfas profundit , alter

fpeciale certamen,

induílriam ponit, eaconditione, ut lucrum

3e.

Imó hanc pugnam contra (uper'biemes,-

ex negotiatione partum, vel equa dividatur

vel abipfo mundiconditi exordio inivit; quà

i

:-.k

portione, veljuxta menfuram impofitze pe-

fuperbiá tumidos, fuámque nitentes glo-

"cunie; itatamenut neutri totum lucrum ac.

riam fibi üfurpare proflravit, acé fummo

l

e

creícat, fedutrique fua obtingat portio.

ccclo in imum inferorum egit przcipites,

HancDeus ncbifcum mercaturam . in«

Quód enim cccleftes fpiritus à conftantia de-

flituit, ac focietatem negotiationis init, cum

Ícifcerent , G é ceelo extorres detru(i fuerint

€4»1-9-5^ ' 3Joanne dicamur focietarem babere cumDeo:

in carceres inferorum culpà id contigit tur-

eó hzc focietas initur, ut aeterna beatitudo,

batorisunius, cui nomen Lucifer, in quem

quafi mercaturz lucrum obtineatur; fed nec

congeftum fuerat quidquid ornamentorum

ÍolusDeus, nec folus homo hanc facit mer-

Ípiritualium , quidquid naturz, gratieque

caturam afferente Auguítino * quj creavit

dotium omnes alii novem ordinum Angeli-

£e [ine te5 non falvabit te fine te,

Hujus

poffediffent, quibus propterea principabatur:

negotiationis obeundz causá Deus omnes

ied obfuit Angelo hzc felicitas, qua aliis

9

9

44b Pbilip,

fuppeditat expenfas ;; teftlante. Apottolo

profuit, Cüm enim íc cognofceret tot ot»

De eft qui eperatur innobis G velle, G9 pro-

natum nature, G gratize dotibus, G fupra

6.(1.. 'V,13!

Jiceré pro £ona voluntate ; adeout homo fo-

cateros eminere, inid devenit dementiz ,

lam adferat induftriam; & qüidquid lucriex

quà aufus fuerit Dei gloriam fibi ufurpare ,

hac negotiatione provenit binas partitur in

Íéque illi equare Confcendam [uper. tbronur

partes, quarum prima Deo debetur , altera

E-

Dei, & fimilis ero vlifmo, (edejus fuper-

homini? hacautem partitio ab ipfis fit An-

bi2, ac vanz gloriz reítitit Deus,

qui alio«

A &t d

gelis tribuentibus gloriam foli Deo, & pa.

E taiia,

rum fp

ititnum accerfito exercitu, cui Mi«

Alvif,

cem hominibus: G/oríz in excelfis Deo , &6

chaélem pracfecit,voluit fuperbientes rebel»

án terra pax bominibus.

Deus fola conten-

les punitos, &écclo adimum detrufos in«

tus gloria ; & honore;quidquid utilitatis,&

ferorum.

Cüm fcinderentur in faCtiones

opum eít, homini affignat , ac cedit: re&la

defoecatz ab omni materiz craffitie mentes

igitur, & zequaeft divifio , quà exnoftris o-

ille Angelorum, melior, finceriórque pars

petibus tota gloria foli tribuitur Deo; & no-

fuit peractiter in Luciferianos invecta : atro«

bis paxcordis, & tranquillitasanimi; qui igi-

cis hujus pralii dux Michael fuit unusde Se-

turexre przcleré geíta gloriam fibi arro-

raphinis, qui Angelici fermonis vocibus de-

gab injuriam Deo irrogat; quia quod Deo

fertores attonans dixit clamore horribili,fi-

debetur fibi attribuit ; & alienum furripit

mulque minaci.

Quis ficut Deus?. redare

invito Domino ; meretürqueab hac dejici

guens tumorem Luciferi, ejásque excutiens

focietate, privarique bonis univerfis , quia

inanem gloriam, — T'emuit przlium mutuis

i'

Prov,c16, Untuer[a propter fe ipfum operatus est Domi-

initum odiis arbitrio Dei, quo ei vifum eft,

". 4

$4 ? hoc rerum Conditor Deusexigità crea-

inhiantes fuz gloriz dignis punire cladibus,

turis vecti

gal, fcilicet gloriam , quam nulli

GLemeritam virtutem proemiis donare eter«

Jjai. e&]A1-cedit ?

Gloriam meam . alteri non dabo,

q, $,

nis, Tum fulminante Numinis decreto ful.

& quia hoc Dei vecligal nequiffimé rapiunt

guris inflar & fummo coelo Lucifer cum fuis

, fuperbi inhiantes inani gloriz ; Deus iisdem

in tartarum praceps agitur, fítque erumnos

refiftit, neque patitur hanc fibi inferri inju-

j ePerrie.s,

forum extremus, qui paulà ante. Numinis

riam: Deus fuperbis vefistit , bumilibus au-

inhians glorise parem Deo fe facere fomniae

D

E

tem dat gratiam. — Quid? quédDeus dica-

verat; & cum incentore Lucifero corraunt

tur fuperbis refiftere ? & non potiushomi-

ejus affecle , quos fuperbiz, ac vanze glorize

Efæv 40

cidis, avaris, furibus, moechis, & aliis hujus

procellofus turbo & celo. dejecit in tartara,

furfuris viris nequam? An quia hi damnum

& qui nidum inter [jdera po[uerunt, detrae

ä

J hominibus inferant ; & fuperbi Dei inten-

&i funt , GL non folüm interram detrufi funt,

Axobdia , 4

tent honori detrahere, cujus gloriam nitun-

fed in flammeum terrz carcerem;hinc Ifaias

tur fibiufurpare? itaeft tumidorum homi-

Quomodo cecidisli de celo Luctfer,

num ambitiofa vana gloria, adeó fuperbé, ac

né orieDaris

qui d-

plenus Sapientia , && perfecius

temerarié audet , quà veluti acie inftructa

decore , nimi

rum é venuftiffima creatura ,àac

Deum injuriosé invadere ftulté przfumat;

fpiritu omnibus nature, & gratie ornato

tunc enim humana temeritas Numinis lacef-

dotibus, momentóà devenuflatus in deterri«

mum , acÍpurciffimum mutatur - cacodcee

fit omnipotentiam; cum ejus audet gloriam

Ea m EO

inonémsg

/

*De*o ih(ervicndüm ,ïquia e&)fummäbgnus, --

monem, & unica fuperba cogitatio plures

Qgþd fi puerile dixeris vitium vahz glo»

Augelorum miliiones in e(luantes perpetuis

riz,debet vel maximé vapulare à vetere pz-

»

ignibus voragines percipites egit.

Quis fi

dagogo , quó faltem verberibus dedifcat in- -

centum Imperatorum, Regümque fiiios u-

tumefcere. Marth, 4. poftquam quadragin-

til, :

tadiale abfolviffez Chriftus in-deferto jeju-

nius ob culpam damnati capite , ac fecuri

^5

fubjici videret, non attoneretur, ac inge-

nium, GL cacodoemo

$w

um vidiflet efurien-

miíceret ? Zacharie cap. 11,

QQuia cecio

tem,felectos à fe lapides ei obtulit,non qui«

ää

bus eum,faxis pullaret, fed ut ipfum ten-

derunt cedri, uon ullulet abies? Luc. 10. Se-

ptuaginta duo Difcipuli ex miffione Evane

utet, Ducfus ef! 3ESUS à fDiritu in. defer-

l

gelij przdicandi ad Magiftrum reduces , ac

iumy, ut teataretur à Diabclos quiaccedens

ï

l]atantes dixerunt : Erniam demonuia fubji-

dixit ei; ff filiw Dei e1 ,-dic . ut lapides iffi

eiuntur nobis ia nomine tuo ?. fed Chrittus

An non domon aftutiffi-

penes fianz.

2;*-3 (,:

eos redarguens objecit illis lapium Luciteri,

mus hic videretur c

MP

pere, dum | efurienti

F s

iv. i2

Et ait illis: Videbam Satbanam ficut fulgur

non panes , &fercula, fed lapides offert ,

|

'4;

de celo cadentem , hoc eft ficuc fülgar. in-

quos tametíiinpanesconverteret ; non ta-

l

men exinde ejus poffet diviniratem conjicee

'

genti viy ac vioienta collifione, mognóque

fragore unà cum tonitru per ípiffatas, fri-

re, nec hanc inferre ex illa lapidum conver-

gidásque nubes , fibique adverlantes excu-

fione in. panes, poteít enim fimilia miracula

|

titir; ita Lucifer deturbatus & fua in coclo

& 3lia majora Deus perpetrare, per inftru-

d

menta creaturarum : & plura Prophetae mi-

fede ex-tempore violenter , ac celerrime in

imum protruditur tartari ,. videbam Satba-

racula effecerunt ; ex quibus tamen aemo

zam ;?mtw fulgur de €&lo cadentem ,

caä'»gs

fuit, quiinde inferret , Prophetam patran-

tem miracula Deum effe.

Imó non de-

Luciteri fulguri pariatur, tum ob velocie

buiflet cacodoemon de Chrifti dubitare di-

tatem defceníüs,cum momento ruat; tum

ob brevitarem lucis , que vix oritur mort-

4

vinitate, nec ambigere eum effe Dei filium;

tür, & in fuo orta extinguitur, ficque piu-

cüm Patris de coelo vox in Jordane filium

fuum illum publicav

QT

TE

.,

res ad litterám. expendentes textum Lucz

t? undeigitur tanta

10, afferunt ,. Chriftum fuiffe locacum de

fagaciffimi Doemonis inertia?. pulchré. D.

w

Luciferi cum fuis $ coelo ruina , '& lucife-

Gregorius ait :: z4nriquus boffis. cim bunc L5 s. me.

i

: TAb.

rum fulguri pariáfle, eb quia vang gloriz

palbslem cerneret , & poffe mortem perpet

bumanitatis uidevet , omine quod de ejus di-

mole gravatus & ccelo rüit , fcicé Albertus

Sermeone de

Magnus fatur: Swferbia five vana gloría

vinirate fufpicatus ef , ei faflu füperbis fue

doininiéa $,

eft qua[i quoddam fulmen excacans oculas

in dubiusa venit,

Nibil quippewmifi fuperbà

C eduent,

animá4. Sicut enim fulmen quaudam ore-

fapsuit , dum efle bunc bumilem. confpicit,

uem claritatem babet . fed tameni teueris

quem DEUM effe dubitavit : umde ad ten-

ercaturis valdó nocuams itaetiam de füper-

tarionum fe argumenta convertit dicens : fi

bia, qu fuperbi lucere volunt in boc faculo

filius DE1es, dic ut lapides iflü paues frant,

Nimirum ambitio,

pef elatam fuperbiam.

Nimirum ficut infolens vana gioria ilium

ex Angceio effecerat. Cacodeemonem , ,&

fuperbia, & vana gloria claritatem quidem

praíeferunt, fed perbrevem , & nocuam;

fuperbiz faftus é füummo ceeloin imum de-

ficuti eft fulminis claritas, quae non illumi-

jeserattartarorum ; ita nunc atrogantia va«

na gloria malum tentarorem , & malum im-

nat, Íed excecat; momentó cotuícat, led -

cxcutiente corufcamine, quo vifio deper-

perité deemonem eífecit , cum ipfe licét

ditur cocli, & coele(tis gloriz fit ja&tura,

fuperbiffmus , & proprio faftu tumidus ,

jl

Hieceft vanz gloriz claritas, qu ful-

ita defipuerit; ut cor efurientis Chri(ti in-

tra humanam fpeciem perílringeret. humi-

mineam 2mulatur:; vitia enim obfcuriffi-

litate, nec Deum exiftimaret , quem tan-

ma videtur quidem valenter illuftrare , fed

clatefcentes virtutesobfcurat, & vanz glo-

quam humilem contemptim afpicicbat; cüm

rie appetentes fulmineo imppetu in tarta-

enim nil Demon faperet , nifi fuperbiam ;

nilque fpiraret, nifi faftum ; nilque appete-

rum-detrudit, ac in gehennales Íotbet fa-

villas,

lta eft tinea vanze gloriz omnein

ret, nifi vanam gloriam, ideo dum humi-

t

corrumpit virtutum purpureum Oornatuni,

lem , & e(urientem vidit in deíferto . Chri«

CA*

d

quapropter vir probus hancà fe tineam

flum, copit intus dubitatione mentis pul-

ipfe virtutes , inde

fari , an revera Deus eflet ; licét ià Jordane

cütit, ne quas excolit

]adantur , quapropter Seneca.

Ad Chri.

vocem audierit Patris, qui eum fuum pro-

Ei)ijzi 29«

.

L

ftianmm potius fcribens inflitutum ait

mulgavetrit filium,

Adeó cacutit fuper-

Nunquam volui populo placere , nam qua

biens vana gloria, ut fuos vitiet, deprae

vétque fectatores,-

Wuek

ego [cionon probat populus , que probat po-

ideo non curavit Stoicus

]uhu, ego ne(cio2

populo placete, qui

a.vix potéft placere po-

Conciliari nifi

pulo is, cui virtus placet.

d s

turpi ratione amor turpium non pe:eft, & -

licét Seneca videatur Chriftiano .cotuzno-

vanam omnem excutere gloriam , ejus ta«

men monitum moribus corrigendis pzodeft,

$. V.

1 yera/äi de AAfeilibus Tom, l,

; Kk kk

628

: Differtatio. XXIX-*

$V..

duas eodem. | die à fe confectas

attulerit ;

cüm moris effet, ut Monachi ad

otium exe

lfana gl oriole inbianr perver[o am-

cutiendum nonnifi unam per diem ftoream

bitionis officio gleriam. aucupatur , vel

texerent: cüm-'.;ue;Monachus, qui in confe.

! d ipfo glorie contemptu: quia de ipfo

Gione gemine florez laborem duplicaverat

vanua glorie negleciu tumidus

diurnum, fperaret , fore,ut ab Abbate ejus

commendaretur diligentia ,

gloriatur,

& aliquid inde

habetet laudis,

& gloriolam ipfe hauri-

U

amvis vitium inanis gloriz cecue

ret; Pachomius ob vaniffimum hoc laudis

nibqu du M ie aC

tat , eft tamen adeó fuübtile, utibi

aucupium ferib ingemifcens dixit : quid

$ Q

non cenfeatur effe, ubi revera ftabu,

putatis mei fratres . de hoc noftro fratre T

| latut.

Quis crederet etiam in ipfo contem,

qui diutnum opus fibi duplicavit in duabus

ptuvang glori hoc inanis glorie vitium

Ítoreis una die texendis, cüm vos nonnifi

triumphare ? perfzpe vir etiam in afcete-

unam abfolvatis? à fummo man? 34 vefpe-

rio humilitatis cultor de ipfo vanz glorize

ram diei multum quidem laboravir frater

p

contemptu vanus gloriíatur ? | non enim

ifle, fed omnem fuum laborem Diabolo

eam contemnit , ut omnem à f& gloriam

dedicavit, quià humanam laudem divinz

abigat, fedut intus glorietur de gloria,qua

pretulit; &gloriam,

qua foli DEO totà

foris e(t ipfi contemptui; hoc eft ipfoglorize

eít debita , aufuseft fi

bi ufurpare.

Cüm«

SUUTUREMESAERNESSONESON QEN VERSUM CR

neglectu, & contemptu, perverfo ambitio-

que Monachum verbis ob

jutgátfet eraviffi-

nis officio gloriam aucupatur; gloria ut

mis, juffit ad tumorem

abigendum , om-

acquiratur , plerumque fpernitur, & ab

némque vanam gloriolam excutiendam, ut

ipfo vanz gloriz interitu inanis nafcituz glo-

ceteris ad meditationem euntibus i

ipfe

rtia: non moritut, fed oritur ex tali con-

cum fuis floreis in h

ümeros receptis & ge-

temptu inanis glotia, qua propterea eos,

nuflexus cateros togatet frattes, ac dice-

qui omnem jam pridem gloriam vifi funt

ret: Obfecro vos Patres, & fratres ; Deum

proculcáffe fortiffiné aggreditur: eft fiqui-

ut mihi miferrimo homuncolo parcat exe

dem inanis gloria fallax fuavitas, quie fuos

X

orate, qui duas ftoreas pluris feci ,

lum.

quàm coe«

etiam contemptores fallit , tam fubriliter ;

Rurfus precepit Abbas P

achomius,

blandé, ac fuaviter eorum fubit mentem,

t aliis ad coenam vocatis ifle plu

s &quo fc«

ut extinéto lumine tutiüs virtutem corrume

dulus Monachus inccenatus ftaret

, cum fuis

L

Ítoreis in medio triclinio,

pat; nemini enim cenodoxiz,feu inanis.glo-

Sed neque dum

rie yitium parcit quin & ipfosviros afcetas

fatisfa&tum arbitratus Pacho

RXNGEQTESNS LU

tnius, hominem

in eremo fummarum cultores virtutum in-

cella includi juffit,

& quinque totís menfi-

N

1

f

JDe conftit.

vadit; & quidem ut loquitur S. Bafilius

bus folo pane,fale ,

TT

VOR CO MR

Moaxiacb.cap.

& aqua parciffi

mé refici,

i,

lenitet , blandé, fuaviter, infenübiliter, &

adje&to gravamine , ut duas (i

ngulis diebus

z

H

antequam advertatur omnebonum , opus

[toreas flecleret , vetuitque ita

claufum , &

uN

GW[ à

inficit, totámque illius. deítruit pulchritu-

occupatum ab ullo adiri, aut

falutati, Cen»

dinem , confumit venuflatem , ut monet

fuit Pachomius his machinis

[v

Xpugnandam

Iïer-m,-,ral.

D. Gregorius inquiens: /epe £oxo operi dum

effe cenodoxiam,cüm aliàs fit ex

€Ap. 9.

Pugnatu pel'-

laus bumana obviat , mentem operantis im-

difficilis; prafertim cum poft

reliquá omnía

mütat, quequamvis quefita mon fuerit,ta-

vitia expugnata valentiüs infu

rgat,& ab ipfis

?nen oblata deleilat , cujus — deleclatione ,

quoque virtutibus fuum hau

tiat incremene

cum mens bene eperantis refoloitur , abom-

tum ; quéd fi reliqua vitia virtutum exer-

ui intentiouis intima wigore diffpatur ,

citio enervata corruunt cenodoxia corrobo-

n

sam qui bona. agere. "videtur , & per. bac

ràta invalefcit petulan

tior; ut re&le ait Joan.

j)

n0n DEO, fed bominibus. placere defiderat,

nes Clymachüs :

De tmäda—

Gaudet fpiritus defperatio.

intentionis [ue faciem deorfum prenit.

nis, cim videt vit

", md!tip[imri erideb verà

XiA,

35

Hinc inanis gloria eft infructuofus la-

cenodoxia eum virrutem vider 4Uupmentari,

bor, obícura claritas , perpetuus tumor ;

Imónon folüm de virtutum gaudet cx-

lubrica fublimitas fplendor deficiens, men-

H

ercitio ; (ed & derebus modicis immodicé

tita gratia, fucus nitotis, latva honoris ,

turgens fuperbit. — Importuno coaxantium £*

"

Ípol:um arrogantis, elationis tumor,phan-

ranarum exercitu infeítatur

/Egyptus, nul-

taíiz przefumptio audax , mendacium ve-

lus adeft locus five in. urbe

; five in fübut«

rum , jubar falfum, & faftigium absque ba-

bio, five in campo , monte

Íe, & fundamento fublime : & tamen nulla

quo non coaxent, faltiténtque ranz prze

eft humilitas, quam aliqua glorie dulcedo

grandem incolis ingerentes moleftiam, Pha-

non affciat fimul, & inficiat ?. eft. vana

rao moleftize impatiens Moyfer acceffit, &

glorià , qusa de rebus modicis immodicé

Aaronem incluétabilis plage authores, eni-

i

turget , idque propterea caufz, cur virifan-

ximque ropat , quó fuis precibus hanc à»

.

&itate infignes hanc. peftem omni ftudio

vertant cal

amitàtem : . . Dzyz£

que Moyfes ad Exedis.v .

fategerunt, effugere.

Refert Laurentius

Phbaraouem conflitue mibi ,

quando deprecer

Tem,a.die

Surius, Quód càm Abbas Pachomius fuos

pro te, & pro fervis tuis,

14. Maij,

( pro popula tuo, u

inviferet Monachos; ac eorum, qui texue-

abigantur vane à te,

Magna íané fuit au-

» quinon Íolüm plagam

rant .itoxgas? quemdam fuifl;, qui floreas

thilbritas Moy:üs

ä

N

Deo infcrviehdum», quia eft fammé bonus.

629

illam valeret exterminare , verüm & illius

voluptatis , ac deliciarum — vivarium , ubi

exterminande tempus arbitrio permittere

humus jugi virore ridebat ; a&ris clemen-

tia , coleltísque aurz placidiffima tempe-

-Pharaonis. — Magna quidem Moyfis autho-

ritas, fed major Pharaonis cenodoxia , cüm

ries artidebat, ut & fyderum favor. Hifce

inde gloriam libi inaniter' ufürpet , unde

preditus Adam animze, & corporis doribus,

credi potuiffet deturbatus,.

Accerfendus

ac ditatus flatu, Numinis preeceptum fibi

huc Cajetanus " quiex hebrzo fonte. hau-

injindtlum , quo abílineret à fru&libus ar-

riens doClrinam, ita textum vertit, & ex-

boris fcientie boni , & mali, füafu mulie-

J

ris transgréditur , cümque pravaricationis

pendit inquiens * 2wod ip vulgata edittone

legitur : cenflitue mibi , quando deprecer

convictus effet , feveram ab aeterno Judice

pro te: juxta bebraum legitur,gloriare [uper

in fe lacam fententiam audivit: s fudore

Namirum

vulidis tui vefceris paue tuo .. donec rever.,

sme 6 die quando. deprecer. &c.

autberitatema. limitandi | tempus. exequendi

tari in terram, de qua. [umptus es , quia Gemef 3.

Jpetita tribuit Moyfes Pbaraoni , & banc ap-

pulvu es, & in pulverem revertera s. gra« A9*

pell«e gloriatienem [uper ipfum ; quia. glo-

vis quidem fententia, fed quz grandietiam

riari poterat. Pharao , quód ipfe defipiret

temperatur milericordia; cüm cognati pul-

temyue impetrandi per Moyfem à 'DEO mie

veris per ipfam admoneatur homo; qui

raculem bec, feu expulfionem ranarum ex

cum deliquerit per fuperbiam , humilia-

tionis alexipharmacum ei praíto effet , quo -

JEgypto.

Perpendendum eft , quantula res

poris fuerit Regem Pharaonem authoritate

tumorem coérceret cenodoxiz , ac ambitio-

potentem , & divitiis aflluentem , viti«

nis excellendi fupra. humanum fafligium;

cüm enim pet fuperbiam cecidiffet, debuit

büsque prapotentem in vanam erigere glo«

riaüonem: tametfi Moyfes fuiffet ovium

humili fug vilitatis cognitione refurgere ,

paltor, ei tamen induigenter connivet, &

ac fue formationis luto eas obturare fuper-

Pharao rogàt ; ut de Mofaica authoritate

bientis animi rimulas, per quas tinea vae

portiumcula quedam temporis definiendi

nze gloriz mehtem fubiit , & vittutes ome

-'fibi indulgeatur; V per hoc perhibetur.

nes devenuftavit.

Pulchré D. Bernardus -

Rex fuper Moyfem gloriari. Mirum fane;

apud 'Tilmannum : Pzlvis es, &in. pulve. Gj s*

quad tantilla res prepotentem Regem vae

reni veverterá,

Q uid gleriaris 6 bomo

s

2

luerit ad gloriationem ftimulare! an non

terra additius es, fatius ex terraut ipía tàbi

P

Sed audire ,

. futilis elt, inanis, ac vacua ea gloria, quae

fít patria , qua materia fu.

inquies,ve[lzm P Gpiritus es, 0E n fperitum

rebus minutulis impletur , G aura' turget

ita inani ?

ibis; fiquidem etiam fjiritus fumz - agit boc

j*

Abigenda efthzc cenodoxia , feu cu-

non tam [ubflantia , quam culpa, traxit aui-

piditas vanz gloriz ; que nonni(t futilibus,

mam corpus in regionem fuam $. & ecce pra«

Gue(s, acinanibusinflatur; & quisquiliis paícitur.

v4lens opprimit peregrinam.

Et licét qu05

Produxit Deus exhumo primum hominem,

dammódo caelum fit bowo , celeflibus piriti^

quem Adamum vocavit ,. & ex Adami pro-

bia fimilis minimó audire meretury.alum es,

xX

fundé fopiti cofla Evam eduxit vitz ; tho-

& ia celum ibis.

36.

-

rique confortem , & hiíce plenum dedit re-

NoveratDeus primum

hominclm,adcö

gunen ceterorum omnium viventium, Men.

vento cenodoxiz inflacum ,. quóà vel ipfam

M

iam, quà alerentur , & viverent , eis pro-

ambiret divinitatis portionem ; & ideo ne

pofuit totum terrarum latum , a€ frugife-

in ipfo lutofz poenz íqualore confortium

rum tra&tum; & fuper hzec, felicitatem con-

celeítis fpiritus-arrogantiüs praefumeret

tulit hic . calamo. exprimendam : condidit

vang glorizinftinélu ; occafiones que po-

enim Protoparentes ad íuam imaginem

tuitfent illi obviate , amputavit, cüm die

fä

u tttidl

Deus, quibus animum impertivit nulli ob-

xit, Zulvi es, G ia pulverem. reverteris :

noxium interitui , eümque inftruxit non re-

quamvis nobilior hominis pars vitze fuerit

.'ïi/h

rum tantüm naturalium omnis generis, fed

Ípiraculum , feu anima fpiritualis cocleftibus

ï

h

earum etiam,quz fupra naturam funt fcien-

fpiritibus affinis, non tarnen dixit fpiritus

es , ad [piritum ibis : quia terrenum corpus

tià, & cognitione , addidítque gratiam ,

P

Em'i f

quá ab iplo ortu Numini grati , juíti , fan-

animain fpititualem in fuam quodammodo

&i, amici, imó & filii conítituerentur; cor-

regionem traxic, ut fcité. D. Bernardus ?

pus iisdem dedit vividum , robuftum,fucco

Traxit animam. corpus in. regionem fuam 5

vitali vegetum, & humorü fluiditate fanum,

f ecce pravalens opprimit peregrinam z. VO

ut & membrorum omnium compage, Íen-

lut DEUS im homine adhuc fqüalore cul-

fuüámque perfe&tione abfolatiffimum , nulli

p£ acrigore pene torpeute luto fuz ori-

vulneri, nec dolori, aut egritudini, ac mot-

ginis, & conditionis przcludere vanz glo-

ti obuoxium ; imó adjunxit beneficium in-

ris rimulas, ne tinea cencdoxie animum

nocentig primigenig, quáà appetitiones o«

penetrans corroderet quidquid inibi' virtus

poffidet ornamenti , & ne inipía ruina am-

pit*.

mnes, ac affectus utriüsque portionis infe-

rioris concitpifcibilis

& irafcibilis nonnifi

plius de fe quidquam fublime prafumeret;

ad nutum moverent

rationis,' Pro domo

pulvetulentam materiam, ex qua effictus

fuerat ei objecit , in qua vclut in fpeculo

- horrum ipfis affignavir ad omnem confitum

amznitatem , quique erat cujusvis honeítae

propriam in'uens conditionem non aude.

Kkkk 2

ret

!ïeräa?ä de A,g"eäsz?w Toi. Iu

630

Diífeitatio XXIX,

vet impoflerum ampliüs intamefcere , qua-

foli Deó tribuenda eft, Is veram enancifci.

propter non dixit DEUS Ada fpiritus es, 65

tur gloriam, qui veré nullam íbi gioriam

a fpiritum ibi, id enim potiüs intumefen-

arrogat , nec adipifci fludet: qui enim ex

&i occaflo ei fuiffet ; fed dixit pulvises, &

praclaré geftis gloriam. aucupatur, gloriá

in pulverem reverteris, quó tumor' ceno-

excidit.

Is dives eft, non qui divitiis af-

fluens, adhuc divitiarum inhiat incremen-

doxiz difceret hoc. pulvere culpe mederi

Íqualori, & ipfe detumefcere.

to ; fed qui fua fortecontentus : nulla re in,

$7*

- Sunt, qui tumere inflati fuperbiz,aurá

diget: ita is celebris e(t, & gloriofus, non

duntaxat paícuntür vanzg gloriz , nitentes

qui gloriz zftuat cupiditate ; fed qui eam

Di penit,

pre cxteris excellere, && quae ipfi agunt

contemnit, ac nihili facit : pura umbra eft

plurimi facere.. PopulusIHraelis ex JEgypto

mundi gloria, fequitur quos fugientes videt;

eduéctus impio coníiliooaureum, quem con-

S nunquam eam affequuntur praviam, qui

flaverat vitulum , pro Deo colendum pro-

nituntur illamconfequi; fugientes fequitur,

pofuit inquiens : Z fuvt Dgj rui ifrael,qui

fequentes fugit; & umbras fequi hominis eft

Exod 35,

te eduxerunt de terra Zgypti, Profecto hoc

umbratilis, non cordati, infaniá laborantis

Ui

idem peragunt, qui fe luorum operum Ma«

non ratione judicantis; non enim fieti po-

gitros magnifico circumfípiciunt fupercilio;

teft, ut quispiam roagnus fit, qui abinani

& fi quid confilio, arte, vel induítriá effi-

gloria fe non preftet immunem,

E

39.

ciunt, quafi pro coeli Numine cenferi;ac coli

Hec eft inanis gloriz indoles, ut con-

volunt, fibi ufurpantes eam gloriam , quae

tempta mitefcat , & blanditiis ille&la exafpe-

1 Timetb.

foli DEO tota debetur , cüm dicat Apo-

retur; obeftei, quiipfiprodeft; & illi pro,

ftolus : Solj DEO benor , & gloria, qubd (à

defl, qui eidem obeft : arma fumit, & eos

:4;.!.*0.!7.

gloria foli Deo debetur , quod fuum non

aggreditur, qui nituntur ipfam aucupari;ho-

!

eít; fibi arrogat homo, cüm ex fuis geítis

noribus eam profequi; & dum nituntur alij

1

vanam nititur 2loriam aucupari, quod faneé

inanis gloriz fplendeícere claritudine, hac

||

mentis eft infanz , ut eleganter adnotavit S,

ipfos ad ignes pertrahit gehennales, quia ut

Honül.'l;.in :

Valerianus Cimelienfis, & Nicienfis Epifco-

ait Chryfoftomus : 7Mazer gebenua eft inanis

Epfad o

Xomilj31, pus inquiens? Stglritie genu est, ut citm alys

gloria; igneémque illum vebementer accendit,

"Ram.

debeas vita beneficium , sibi adferibas orna-

vermemque pestiferum confovet ». & addens

menta virtutum: ecce bic bonore extollitur,

caufam fubdit ; 4/z vitia fimiuntur smorte,

Ll

ille fibi de corporis integritate blanditur

Pj

Dac 8 in mortuis vires obtinet, Sienim fepul.

bic divitias labori [uo importat s. ille fcien-

chra adeamus pranobiliut , quique praecla-

tiam docirina vigils adfggnars 'O miferi !

ris geftis mundanz gloriz inhiárunt, cümi

viverent; vel fordefcentes inter Manium ume

vacillat bumanum fludium , ubi non requi-

ritur DEl anxilium z. nofirum est. bonum

bras, aliquid inanis gloriz, quam femper f&-

qelle, Chrifli verà perficerez totum perdi-

tierunt, oftentant in fepulchris plus. zequó

Mibl p a i m

dit , quod laboravit , qui propris virtuti«

fumptuofis, & in quibus vel tnuta marmora

-

us fru&ium fantlitatis adfcripforit. — Traeít,

infculptis epitaphiis adiguntur alienam glo-

