Patres Graci /5» |Parapbrafi expendeutes il«

dine fuorum militum Amalecitas proítravit ;

lud. |.Qwi docet manus mcas ad prelium^s

Ícd precaría Moyíis manuum elevatio 'eos

ajunt: Ezenim-ad preces manus expaudenus

"Pfalgs az,

profligavit , nimirum virtute orationis vi-

f'per inimicoszaeos, :Perarcum nempe ave-

étorias retulit de debellatis AmalecitisJofue,

um , G infratium ,Óracbiorum firmitatem.,

cujus propterea victoria Moyfis fubnixa ora-

fymbolicé. demonflrat,

"Quàm lluflris eft

tione erigebatur ,'cum precatia manuum ele-

hzc militaris eruditio , quà manus ita in-

vatione 5 & languelcebat cum remiffa ea-

firuuntur. ad przlium , -ut palmis legendis

rundem depreffione : unde non tam manus

aptentur ! manus.qua probé:ad Deum in

Joíue ftrenué praliantis , Moysísque oratio

oratione elevantur; perite contra hoftes praz-

anuum elevatione ferventiüs deprecantis ;

liantur. :Ad preces manus expanfas Deus ge«

quàm manus folijj Domini nüncupatur delata

metosé erudit ad prelium ; neque languidé

à Jo(ue de proftratis Amalecitis victoria ;

laffantur militum brachia, qua à periculis

quapropter dicitur etiam ; 44 facie terribilis,

vigorem defümunt , .& in zream obdur

tur firmitatem*

i'üäl-

cujus majeflas eff fuper folium gloria , ac fi

gloriofus adnifus omnipotentiz Dei ( dum

'Si 'igitur :rebellantes fentimus conira

40.

Íe terribilem offendit contra hoftes; & (ic

'nos infurgere pravosintus affectus ,animum

dicitur: oanus folij Dez , eujus maje[las eft

'concupifcentijs laceffentes.,

vel irà imipe-

fuper folium gloria) fit pralium , quod ora-

tentes 5 armemur precatio :clamore ,. fint

tio fancterum munit , & fulcit,

'Quàm

manus noftrz ad pralium inflruclz , - eas ad

illuftris e(t vi&toria , quam oratio de pro-

preces expandamus : hac»enimïexpanïimle ad

ftratis hoflibus reportat ? hac fiquidem à

palmas colligendas extenduntur, -& ad pra«

precibus parta victoria , adeó eft nobilis , uc

vosalfectus obtundendos , .ac profternendos

à manu folij Dei , quin potiüs, 2 facie zer-

"aptantur : -tametíi hi intusinfolefcant , nós-

ribili , eujus majefias eff faper folium glorie,

"—

:que pulfent , non tamenpravalent , fi cly-

oriatur, Quis igitur manum folij Domint

peum eisobijciamus orátionis, Hinc Matth.

precario clamore non accerfat adjutricem ,

6. praefcribitur ecclefiz (olemnis illa oratio

cüm fuos precarios'ad tamilluftres, tamque

'omnibus communis fidelibus , «cujus clau-

infignes inflruat victorias ? pugnantium

Tula c(t: &t ue nosánducas in tentationem ,

phalanges fic faufté oratio munit,, ut nonaifi

fed. libera 0s 4 malo::. fed cur dominica

victorias , triumphósque ominetur . pro«

precamur oratione, neab impetentibüus tene

inde dixit Deus ad Moyfen: Scribe:boc ob

tationibus , pravisque intus infolefcentibus

suonimentum in libro , 65 tvade auribus To-

affectibus vincamur? quia nimirüm , ut fcité

Lj

$*

fué

quia hic Dux bellatorum Domini in-

expenditS. Chryfolegus. — J zeztationem s

Ser;

Nullum eft armorum genus

auguratur.

vadit , :qui ad orationem non va«dit , ideo

hoítibus exptignandis oratione aptius,

Deum precamur , ne nos inducat in tenta-

37

Neque David de proftrato Goliatho,

tionem, non quia ipfe nos tentet , dicente

difcerpto leone;victisque hoftibus delatas vi-

Deus Intentator 774lo-

Apoftolo Jacobo.

T. ]l5

€lorias proprie adícripfit virtuti martiz ,

rum efty ipfe autemueminem tentat , indu.

fed totam bellandi peritiam à Deo haufiffe

cimur igitur in tentationem, quiahanc non

fatetur, inquiens: Quis Deus!preter Domi-

evadimus; fi ad precesnon pervadimus , ro-

num ? aut quis Deus prater Deum noffrum?

gamus liberati à malo , feu à Doemone ,

qui

JDeus, qui praciuxit eme virtute ,' ubi Hie-

preíes;, & artifex eft tentationum : fc

iens

ronymus ait: (Qui accioxit ;e fortitudine ,

enim , quanta fit orationis efficacia contra

ubi etiam obfervat Lorinus per vocem hanc

infidias , quas nobis tendit , & technas 1

virtuiem fignificari copiam armatorum ,&

omne

quas in noikam molitur perniciem ,

ad- -

Oratio probos promovet Affectus , improbosamovet. 329

|

adhibet ftudium , quo nos à precibus Deo

eos fibi potiüs, quàm orationi attentos fa»

cientes.

Hac cüm vidiífet, Macariusamaté

fundendis, vel avertat, veldivertat; om-*

ingemuit , & lachrymis.tortus maduit,

Pos

némque movet lapidem , ut orantem ab ora-

tioneretrahat, & adaliatrahat , vel faltem

ftea procumbens in genua, oculósque in coe«

orantem in fundendis precibus turbef: ,&

lum elevans precario clamore Numinis o*

')/ L l lh

turbatum inquietet.!

pem petijt, inquiens : Refpice 6 Domine,

4T.

. Eidem adílruit Ruffinus Aquileenfis ,

ne fileas, neque mitigeris Deus : exíurge,

: ""C!tï), 22*

ubi de Anachorita Macario A lexandrino ju-

& difpergantur inimici cui, & fugiant à fa»

cie tua , quoniam anima noítra repletur il«

niore;natrat, huic nocle intempeltà fomno

fopito, cacodoemonerm larvatum apparuifle,

lufionibus.

Praeterea ad ceruüs explorane

E.

eümque é fomno excitáffe , (imülque invi*

dam rei veritatem fingulosfeoríim accerfens

táffe ad collestam quandam , ubi fratres cz-

fratres manfueté interrogat ;! num aliqua

teri ex fuis tuguriolis confluxerant, adno-

fortaffis inter orandum de zdificiis occurrif-

&urnas preces Numini fundendas , acvigi-

fent cogitationes, vel de itinere inflituendo,

i

lias peragendas. — Sed Macarius fallacias ca-

aut prandio parando; vel de negotio alio per-

codaemonis fubodoratus mendaciffimi im-

agendo cogitáffent ? fratres, qua ipfis in pre«

poítoris notá eum redarguit,dxitque,quid ti-

cibus illis £ondendis contigerint, fincere Ma-

bi gehennali titioni focietatis eft, &negotij in

cario expofcenti aperuerunt, nec negárunt ,

f.

(

f*

it

-

d*

^

colle&ta , coetüque fratrum noltrorum , qui

rem ita fehabere , prout ipfe ab eis íci

T

hanciacolunt eremum Numini infetvientes ?

Va

batur: inde dilucidé deprehendit , vanas ; va-

cui Doemon veluti fubridens refpondit , an

gásque cogitationes , cüm à viris afcetis pre-

n an, ; 1

nefcis mi Macarinullam Monachorum Con-

cestecitantur à cacodoemone obtrudi , acin»

gregationem , nullámque collectam fine no*

geri ; didicitque, exinde quanti interfit at-

bisinítitui? Veniigitur , & videbis noftram

tenté orate ,

fepe enim ait Chryfologus.

Sevih. $,.

minimé inanem effe operam, ad qua Maca*

bomo, cüm esi in fe , won eft fecums inillo

enim , quod quis habet , dum orat , cum

rius, imperet tibi Dominusimmunde fpiri»

tus,

Mox pronus in terram mentem in coe«

Deo, commercio, maxima requiritur animi

lum elevat, precésquefundit , & anxié íci-

attentio, & cordisintentio , ne cüum orans

recupit, num verum effet , quód artifex

eít 'in Íe,; non fit fecum,

t

mendaciorum edixerat,

Abijt ergo Maca-

rius ad collectam , ubi ceteri deeremo ftra-

i

$. VI.

tres facras peragebant vigilias , laudésque

divinas períoivebant,

Hic iterum fufus,in

Oratio prarvos quosque abigit Af

preces Deum enixim rogavit , ut fibi veri-

tatem illuítriüs aperiret ; & ftatim vidit huc,

feiius , ff mens àvani defecata ff- |

mulacris foli Deo adbarefc at.

16

illácque per lecum illum difcurfantes pueros

42»

JEthiopes, qui mira celeritate loca fingula,

Ens hominis volubilis eft J itigique

& receffus pervolabant,

Moris illic erat

obnoxia mutationis nonenim ,qui

fedentibus omnibus Pfalmum ab uno pro*

corio fuo ludit chaimaleon, tam eft

nunciari cetetris , vel audientibus , vel re-

varius afcititiorum «oiorum mutatione ,

fpondentibus.

Parvuli vero /Echyopes va-

quàm orantis mens variegatis fparía cogita.

go otcupatiffimi difcurfu fedentibus allude-

uonibus, quibus à fe ipía veluti difcerpta à

bant , &fi cujus oculos digitis compre(fif-

fe exit fejuncta : quofit , ut exfurgant infi-

fent, mox ille nutare , ac dormire incipie-

marum rerum plures imagines, phantafmas

bat: fi cui digitum in os immeríiffent ,. in-

tum fpecies, quibus lox divina vix menti il-

ertiffime ftatim ofcitabat.

.Ubi veró abío«

lucefcit orantis : ha fiquidem feedze imagi-

luto Pfalmo adorationem fe Eremicula pro»

nes funt , quae etiam Deivoces impediunt ,

jeciffent pueri illi ZEchiopes fingulos tunc

& fru&ui devotionis funt obflaculo : idque

percurrebant , & huic puellam venuftam

caufa , cur pleríque vix ullum ex fufis pre-

&incinnis ornatam repracfentabant pravos ex»

€ibus, vel inftituta oratione fentiant fru«

citaturi concupifcentiz affectus; alteri fab-

&um carpfiffe : & pudor eft animi imperfe-

ii, qui velut totus in corpore merfus , G

ros, lignarios, velferrarios, aut ccementa-

rios ante animum ftatuebant ; i(ti ccenulam

carnis obrutus craffitie vix valeat quidquam

$r

firu£tam ante oculos exhibebant ; alij alteri

cogitare, quod vaniffimis equé, & foediffi-

puellarum choreas oftendebant, & apuda-

mis plerumque non fit imaginibus depictum,

lios alia efformabant. Quacunque veroDos-

rerümque vilium cogitationum veluti col*

mones illi diífcurfantes per fingulos locian-

luvie dehoneftatum; quó fit, ut ibi orantes

gulos divetío luxu effinxiffent , id orantes

divinam potiüs irritent Majeítatem, quam

1 V 15*

7

animo, & cogitatione verfabant.

À non-

delinquendo offendunt ; ubi debuiffent of-

nullis tamen, ubi horum aliquid tentáflent;

fenfum Numen fibi propitiare.

vigilanti conftantia repulíi profternabantur ,

. Mens humana eft veluti quedam rota-

43.

& hi adeó terrori erant parvulis illisnigris ,

tio, acvertigo , qua femper circumagitur;

ut eos cominus non auderent accedere.. Alijs

in hoc autem circulo implexo, volatico , &

veró longé debilioribus largius illudebant ,

labyrintheo , dum agitur mens, in ipfa volua

tergum, & cervices eorundem perfultabant.,

bilitate fua. nilagit, quod aliquem adferat

Utlv

339

Differato XV.

e

utilitatïä fru&um, fed ita circuit, ut feme

in con[petlu tuo

*

,quemadmodum: incén-

,.

per terrenis , acfluxis harefcat , G nunquam

fum , cum adoletür , Deóque offertur to-

^

furfum erecta affurgat : fordefcitenim in hoc

tum per fumidas evaporationes furfum avo-

fuo implexo circulo , pulverulentis rerum

lat ;' ita cogitationes noflra furfum ,'cüm o-

mundanarum occupata curis , & tunc quam-

rámus , dirigi debent ; nedeorfum defcen-

vis homo fit in fe ; non tameneft fecum, quia

dentes cteaturisadhé&refcant : ütautem orae

hac inani, acfutili circuitione extorris exu«

tio dirigatur ficut incenfum in confpectu Dei,

lat à fe , & Deo: quamvis enimfit Deus

necefse eft ante omnia, orantis finis fit fince*

ubique praefens , & (ua immenfitate omnia

rus, intentio re&a , attentio jugis. Sunt

repleatloca , omnésque fubeat locorum re«

enim , qui nonnunquamorant , utfpectato-

.Cap. 3.de di-

ceffus , ut ait D, Dionyfius ," non tamen ei

res habeant , & laudatores, & horum finis

qinis Numi-

praefens eft homo ; tametfi oret 5 quia tunc à

non eft fincerus,' nec intentio recta , proinde

ni6tt ,

Deo exulat , cüm mente ab ipfo difcedit , G

neque eorum oratio ficut incenfum dirigitur

varijs cogitationibus circuit terratum trg»

in confpectu Dei, ^Sunt alij ,' qui preces

Qus, mundana negotia, & tempus impen-

fundentes eorum mens , huc » illácque difcur-

ditincreaturarum cogitatione, - Is e(t Deo

tit , & à Dco aliena per temporalia divaga-

preeiens, qui fan&lis, & devotis precibus ;

tur negotia , cum creaturis aliena ab oratio-

J

tranquilla mente ; aptóque ad divinam ünio-

netractat ; & horumoratio , nec dirigitur

nem animo eidem adhzrefcit ; necfinit ullam

in confpectu Dei , ''fed perinde ac fumusà

- ex fuiscogitationibus alibi divagari , fed in-

ventorapitur , G diffipatur,

Á

- . gulas Deo figit,

* Cor orantis fe totum effundere; ac dif- . 46* !

&. d

Qui igitur non v

ult *cum'orät , exulà

fondere debet inftar aquz in confpectu Dei ;

Deo eíle, neceffe eft mentem fuam colligat ,

nimirum 'üt"*faqua'ïbü'undi'-zdebct ,nonüut ole-

G.

- ac veluti domum revocet animum , -qui per

'"um, cujus pars aliqua ob innatam uliginem

*

'res plures inanes , acfutiles errabundus diva-

vafi femper adharefcit

[

ficut qua in vafe

atur, '"Prodeít etiam , ne quis , cüm orat ,

- aqua continetur , fieffundatur , tota cxit ; ut

exulfità fe, &Deo; fifeintralimites cone

- nulla fui pars fuperftes-in vafe'maneat ; ita

tineat modefliz , animum componat ; ut fe-

cünmroramus ; cogitationes noflra , non ole--

7B

datusfit, aptüsque divinis cogitandis myfte-

.um, fed aquam 1mitentur; ut omnes ita in

rijs; fi difponat , quod intendit agere , &

Deum effundantur , ut nulla finatur extra

'cum quo fit actürus, ac locuturusferió per-

" Deum divagati : 'fi enim hoc modo preces

pendat, ^Cümfit oratio negotium omnium

funderemus animi evagationes moleítias no*

negotiofiffimum , 'fiquidem eft cum divina

bis non ingeterent: ea eft D«o otatio gta-

Majeftate de negotijs íummi momenti fecre-

tiffima, qua 6 cordisemérgens penetralibüs

ta miícere colloquia ? proinde;quisque ante-

hoinises latet ; & foli Deo patet : hac edo-

quam locumingrediaturjin quo fit oraturus;

cet fimpliciffimé , ac finceriffimé cum Deo

Deum allocuturus;imitetur D, Bernardum;

agere , & cumi

pío fduntgxat noftros mi*

cui oraturo familiare erat dicere ? veniens ad

Ícere fetmones,

ecclefiam pone marum fuper oftium , & dic:

-Duosfcimus viros probos ftudio virtu-

Expetlate bíc cogitattones male y intentíanes ,

tum commendatiffimos fuos cum Deo fere

& affetius cordis , 68 appetitus carna. — Tu

mones mifcuitffe Abrahamum Patriarcham ,

autem anima meaintra in gaudium Domini

& Davidem Regem, * Abrahamus Deumal.

tui , ut videas vol

aptatem -Domini » G vifites

locuturus timet ad divinam Majeflatem ac-

ä

templum ejus.

cedete , "propriam cognofcens indignita-

4f.

Eft oratio juxta Damafcenum , »entis

tem. — Loquar ad Domintum meum , cum fim Gcüet, cap,

Lil. 3. 4e fi- eleyatio ad Deum «s

& tamdiu quis orare

pulvis, G cinu ? bencvolentiz conciliandze

13,

de €Ap. 4

dicitur , quamdiu mente Deo adhzrefcit ,

auditorisDei magisaptumvifus eft non po-

quàd fi fuas (init cogitationes à Deo divelli,

tüiffe exordiüm premififle , cüm fimul Dei

G circuireper resfluxas, quia tunc mentem

revereatur majeítatem , & propriam verea-

*

non elevat ad Deum , fed deprimit ad creatu-

tur imbecillitatem 5 fed qualem putamus

tam artificiofo exordio narrationem fubne-

ras , deficit ab oratione ; & quamvis fitu cor-

poris videatur orate , longé tamen diflat ab

xniffe , & confirmationem attemperáffe ?

ï l) du

oratione , quia non ampliüs cüm Deo fermo-

Non aliam,quàm à divino colloquio futiles

nes mifcet , fed cumcreaturis: eftoratio, ait

co&rcere divagationes,

Defcenderunt *uo-

Genef, 1.

Ip Píalm,

85.

Auguftinus. Locutio ad Deum : quando fa-

lucres 'fuper cadavera , & abigebat eas Ab-

cta , & divinalegimus , Deus nobisloquitur ;

rabam, volucres fuper cadavera deíceiden-

fed quando oramus, nos cum Deo loquimur;

tes divagatidnes funt, & cogitationes ] q'uæ

leCtione nobis Deus loquitur , fed oratione

àdiving majeftatis przífencia difcedentes in-

Deum alloquimur: verbaautein funt men-

fra defcendunt fuper cadavera recum morta-

tis cogitationes ; qua fi dirigantur in crea-

lium: has igitur volucres difcedentes à Deo,

turas ; non ampliàs Deum , fed creaturas al

& ad cadavera deícendentes creaturarum ab-

loquimur; hinc David fciens humanz mentis

igere Abraham fatagebat , quó nos erudirgt M

volubilitatem Deum enixim rogat, ut fuas

quàm neceffarium íit in oratione aves infe-

velit preces perinde ac incenfum ad fe diri«

ftarum divagationum pellere, animümque

Plrülo H 04-,

d - üic a

gere — Dirigatur oratio mea ficut incenfum.s.

ab hisce infeltis tueri volucribus, — David

quam-

. Oratioprobos promovet A ffe&us, :'imp*robo'sä amovet, 231

4825

quatvis affiduus in divinis effet colloquijs »

Animievagationes inter orandum funt,,

E

t

qua mentem in mille partes diftrahunt, nec

M c?' ait, Znvenit feruus tusa cov. faum, ut oravet

[À

r FUORl u

ed te oratione bac : quali diceret mens mea

finunt cum Deo loqui , à cujus colloquio pro»

'Oriuntur hujuse

huc, illicque temeré divagata ,diu non fuit

pterea nos abftrahunt.

modi evagationesà pluribus folicitndinibus;

domi, & perinde ,ac columba focias fecuta;

fedu&ta fuit,

Redijt tamen mens mea in

curísque humanis, quibus meRs irtetita ,

vix ab ijsdem vult extricari , hinc Apo-

domum fuam malé peregrinata, G tunc me

At Philigg,

ftolus ait : "Nibil foliciti fitis , fed in om*

ipfum tantüm inveni , quando ad teDeum

ni oratione ,. €$ ob[eeratioue petitiones qe«

fneum veni: tunccor meuminvenio, cüm

flre: innotefcant apud - Deum,

Guras ome

per fufas preces ad te venio : non invene-

nes , rerümque fluxarum folicitudines ex-

ram.cormeum, qued à mefugerat , quía

cutiatà mente quisquis oraturus templum

ad te non veneram , fed ad tumultus de-

ubi mens .mea

ingreditur , & animum in fublime erigat ;

:—x

Ícenderam creaturarum ;

Pluma

*urbata , requiem non invenit., quia à

.evelláque ab hisce inferioribus.

.& pe&ore divul(a volucris , quia leviffima vo*

'*te longé venit pet impbr;u»nas mentis e»

Jat, & ipfa per a&ra cum aura huc ,. illiic-

«vagationes.

LÀ

4T-

Eft hecevagatt

o quzdam animi incon*

queagitatur.: at fi delabente madeat plu»

viá4 levitatem exuit , fimul.& volatum z

ftantia, mentísque mobilitas ; adeó incon*

ita dixerim.; quamvis mens noftra ., ut-

ftantes fumus , ut càm primüm Deum allo-

quimur , à Deo ftatim divertamur, & cum

.pote fpiritus furfum avolet , ceelümque pe«

6

-

tat.; 'fi tamen rerum fluxarum curis., ac

m

rebus alijsobvijs , fluxísque cempus inutili-

terimpendamus, Refert Unbertusin regu*

-temporalium negotiorum folicitudinibus

-madefiat cogitans de vindemia ; vino, potu,

-

laS, Auguülini, Klominem fuiffe probum

;k Cab. $,

negotio , incipit pregravari , & deorfum in

ac pietati addictum : -hic cüm ante templum

terram deícendere, undé Chriftus ait^; 47*

aüno ve&us tranfiret , -& fuo illicó de-

Litc eAp.S T.

zendite vobis., ne fortà grauentur corda ve-

Ícendit jumento , quod ad templi fores

aligavit : ingreffus ipfe templum -Deum

fíra in eraptila , && ebrietate, & curis bujue

vvite. Otium itidem, cui quispiam indul-

oraturus; & fuum iter coelitibus impenfiuüs

commendaturus;vix in genua provolutus coe-

get » hisce importunis etiam favet evagatio«

mibus, unde teíte Caffiano //5. 1 0. collat. cap.

ppit Deum precati , fed antequam Dominicam

23. Solemne fuerat apud prifcorum aice.

femel abiolveret orationem , .plurima -ejus

mentem (ubjere à precibus.prorfus aliena :

tarum in JEgypto effatum illud : Qui /abo-

& pre cateris moleftior ei fuit cogitate.,

At 4b uno diabolo ; otiofusà fexcentis.ab in-

numeris exagitatur.

quomodo ipfe reliquum conficeret itineris ,

lum fuas fafari preces

fi quispiam plateam pertranfiens. jumen-

Ingredientes temp

49«

& clam abduceret-:

ad Deum, fuppetias necefse eft enixim.ante

tum fuum folveret ,

omnia à Deo petant , fiquidemad orandum

«ümque hanc mentis evagationem , non pof-

Íct penitus co&rcere , quin iterum domini-

ut oportet , fpeciali Numinis gratiaopus eft ,

«cam orationem recitans ejus fentiret mole-

quàm Deus otio marceícentibus, ludionibus,

h

flias, dolens exclamavit; heu me miferum,

& confabulatoribus minimé impettitur,

'Mens hominis otiofi ab horto omni deflituto

nec aíinus meus precari mefinit! Egreffus

«culturá haud abludit, i& quo nonnifilappz,

igitur , ut erat vir pius , afinum maluit di-

vendere; quàm importunas pati mentis €-

urtice, gramina, fenticeta s & (emina ade

ulterina germinant ; & Salomonoftenfurus

wagationes , ratus fatiüs effe afino carere,

quàm minüs oratione clarere apud.Deum,

malum viri otiofi ait : Per agrum bomints

Prov; $A.

24

'G;;;ejf, af

It

Monitum vetuseft, qio monemur; id be»

pigri tranfioi, & per vineam viri flulti, &f'ecce

totum vepleverant urtice , &$ operuerant fu«

nbagere, quod agimus: hincajebat ille,

quz agendafunt, fatage,ut benéagas: quo

peificiem ejus fine. — Sterilefcit mens huma-

na, nec ullum virtütis adfert tructum , fi

benioremus, id agamus , ut non linguam

tantüm ; fed animum ad preces evocemus ;

otietur inculta , '& nií1 orationis aqua rige-

1 Lib, de ovat.

ideó Cyprianus ait : Jucumbere ad preces

tur benefica : síntq; ptopterea neceffaria haec

l

duo, ut mensefflorefcat, & fru&tus pariat ,

z0to corde debemius ue quidquam tunc ani*

miut ,quám id folim cogitet , quod precatur :

«irtutum cultuira , & orationis vigatio 3

Quj

qua autem fegnities efl alienari , €& carpt

perinde ac planta, ita & mens hominis riga«

tur, illa fluentis, ifta fufis precibus: :eft ho«

vanis cogitationibus , & profanis , cum Do-

minum deprecará s quafi [it aliud , quod ma-

mo atbor , fed invería furíum radices agens

in capite, & mente: hujus plantze radices cà

gis debeas cogitare , quàm quod cum Deo le-

furit orationis aquá rigandz , quz per varias

quari ? Vis Deum effe memorem tui , cim

tertz tractusnon fluat ; fed furíum afcendat,

tu ipfe memor tui non (s ? GLS, Ephrem tom.

Quéd (i atbores , cóm jam adoleverint ;

d

2, de Panoplia (birit.Ícite ait$. drguar fe»

,

ï

bomo , & spfe fibi dicat.

Vis loqui

altiásque fuas fixerintiradices , noa aquis

apfun

je

cum Doo? attentus fis

? Vis audiri ,teipfum

indigent , quibus rigentur ? contrariura

tamen accidit in. fpititualibus arboribus ,

prits » quid loquaris , audi: Nec n properesy

L

ha fiquidem , qué magis in Dei culta

ne frufira orese ;

adolefcunt , plantate in domo Domini ;

e

€

*

t

Verani de dæäiäm Tom, h

332

Differtatio Xv.

eó avidiüs orationis expetunt beneficas a.

noürisf occupafïonibus fepeliri,nifi usque ad

L

quas, quia fupere irrigationis opem jugiter

umbilicum

P]

fi enim plus ij:dem corceffe-

exigunt.

4

rimus , nil orationi j i

lii

Deo à nobis da«

$9.

Excolendus igitur eft mentis noftra hot-

bitur: quapropter Caffianus , immodicas Celaz;c. ».

tus virtutum exercitio ,. & rigandus fufis

perftringens occupationes narrat , ptoba-

ad Deum precibus; (i enim deflituatur. hac

tiffimum quendam feniorum , cujusdam fra-

cultura , & rigatione , finatürque otiari ,

tris cellam pertranfijffe , & vidiffe adftan«

urticis , & fenubus oppletur, hinc Caffia.

tem ibi JEthiopem. - Hi duo jun&tis confers

Lib1o. eel- nus ait $ Mens otiofi nibil aliud cogitare:s

tísque manibus faxum gravi malleo nitebane

lat,cnp.6.. novity quam de efcis , 4c ventrez acedize

tur contundere, « Monachusaliquoties mal-

phalanges non declinando , fed refiftendo fu-

leum ponebat,& ad orationem revertebatur:

perantur: Mater eít acedia gemini vitij, fci -

fed /Ethiops iterum ad opus animans onus

licet intemperantis fomni, & ordinis negle-

i,

laboris non fentire juffit,

Miratur fenex

Quies corpori permittenda quidem

impigerrimam diaboli vafritiem , tugurium

eít , (ed non immittenda , quianifi temperata

ingreditur, & Monachum alloquens ait :

fuerit falubris noneft, plásque infert detri-

quid operis hic urges ? cai Monachus, durif

menti quàm adferatlevaminis : pabulum

otiofitatis eft ad plures horas poft folis or-

imum hoc faxum aptamus fabrica., vixque

illud fecare potuimus,Has voces fenex ftatim

tum flertere; neque przclarum aliquid ex-

excipiens fubjunxit , bené dixifli , vix po-

pectandum ab homine prolixiori, indulgente

tuimus : nam folus non eras , cüm illudcze-

fomno : Sapientum fententia fuit ; feptem

deres, — Tunc illi expofuit , quem vidiffet

horarum fpatium veram fomni menfuram

effe homini adulto :verüm fomni menfüra ab

ejus- operi focium ad(lare JEthiopem Tar-

tareum ,. fimülque ferió monuit, ne ora

2tate, valetudine,corporisconílitutione pe«

tionem labori poflhaberet : / laborandum

tenda eft, quienim humoribus abundant ,

quidem effe , fed fine orationis di

fpendio 5

hi plusvidenturfomniexigere, quiveró ex-

Monachum afcetam debere quidem Mar-

fucci funt , breviori funt (omno contenti :

tham agere , non tamen Magdalenam ex-

proinde fomnus , & animi relaxatio , non

cludere; fuimqueomnibus tribuendum effe

non quantum P.l'&äöï E fcdquantum fatis eít

tempus,

adhibeti debet , ac dimetiri.

Cavendum

LESI

igitur, ne opeta externaà

PELL

jt.

Aliud acediee cognatum vitium eft neg-

5

lectusordo , feuconfufio in rebus fuis infti-

divinis orantem avocent; praludit perízepe

—

hac evagatio defertioni à Numinis cultu 3

: Msth g

tuendis , hac (iquidem confufio vix finit

h

deplorandum nobis/Salomon documentum

miéntem quieícere; &t ubi ordonon elt, ibi

dedit; is extruclo Jerofolimis templo, a-

oratio exulat : David gravioribus regni in-

liasexoríus-eft molitiones , quibus à divino

tentus, acoccupatus negótijs , nihilominus

cultu diflrahebatur ; cæpitque zdificare do-

Íepties in preces fingulis diebus effufus aje*

bat.

mum faltüs , Pretorium regium ; Armo«

P[al. 118,

Septies in die laudem dixi tibi ;; ded

rum-cultodiam , regale folium , his accef-

quomodo fepties in die divinas canebat

fit vagus feeminarum afpectus ,. coníocia-

laudes ,^ fi tot erat negotijs irretitus ,. &

tio, & adhzfio , quàà feiplo exiens, ca-

occupatus? quia nimirum aliquot ex diur-

pit divina fattidire , & mundi , fenfüsque

hiis horis negotijsregni dederat ; & alias di-

iadulgere voluptati , & à virtutum defi-

.vinis laudibus enarrandis , quibus perfol-

cere (tudio : fit balfamum nobile ,. fuum

vendis non folüm tempus diurnum impen-

deperdit odorem , fi pyxidi operculum de.

derat, fed & nocturnum, inquiens : Me.

L]

trahatur ;; evaporat quicquid fuavolentize

LE.'] Timo;'

dia nocle [urgebam ad. confitendum . tibi

L

continet : perinde fpiritus precum evane-

'flip ii

.ficut ordo neglectus , ita & confufa nego-

fcit , fs finelege garriat , pateátque foe-

tiorum moles has facilé mentis inter oran-

minatum colloquijs ; ubi enim fervent fa*

dum ingerit evagationes , & videtur cacos

bulationes, frigent orationes ; confabulatio

domon hac in re Pharaonem amulari

LJ

.

ita hominis mentem afficit,ut hac penitus ad

cüm enim fubodoráffet Rex populum Iíraz-

l

orandum torpeat.

lis facrificia cogitare ,

& difceffum ex

Jgypto moliri,juffit confufa negotiorum

$. ViI.

mole populum illum obrui , ait: Oppri-

Exed, cap.6.

mautur operibus.

Quid ni , plutes haud

difpari ratione merguntur luto rerum ter-

Improbi affectus , niftorationis a[-

Jidnitate. compe[cantur , euentem tur-

renatum , ut mentem non valeant fufis pre-

cibus furfum erio

ere,

6ant , O importunas fecum. trabunt

o

$^.

euagationes , quibus oratio

Angelus Ezechielem ad aquas perdu-

languefcit,

Xerat , quac primo ingreffu talos , mox

Execb,e. 47:

genua , deinde umbilicum contigerant,

Sed hic prohibuit coleftis du&tor. eum

Ravi affcctus , quos d fovemus ;

mentem türbant , avertüntque , &

j4

progredi , fed retrogredi compulit , con-

importunas ' excitant

evagationes,

vertitque ad ripam torrentis.

Voluit coele-

Melle

a eft oratio rofcido coli irrorata im-«

ftis ductor nos infttuere , ut non finamus à

bre; mellea dulsedo felleam excludit amari

"-

tudi«

— -*Otatio;proäos,þromovct affectus, improbos amovet. 333

$,

tudinem ; ubi enim hzc cor inficit pravis

V. "Caterüm triplex folet evagatio diftüie

áffectibus irze , triftitis , odij, G aliarum

gui, invita , negligens, & voluntaria, -Pri»

paffionum , quz animi fuat amaritudines;

ma contingit , cümorantem plures , & qui-

*

&

ä

ibi melléa éxulat orationis dulcedo

2

dem moleítz cogitationes turbant-, fedin»

4:1:19.

quamvislabia, & liagua laborent; non ta«

vitum , & reluctantem ; & tunc cenfecür

inen fapit otatio,pravi affectüs adfperfa ama-

orans hujusmodi cvagationes invitus pati ,

rore, Plenum felle cor eít , fi pravos fo*

fi cüm primüm eas animadvertit inanimum

Veat affetus : & oratio , vel e€ corde non

fuum ferpere , & à precibus in' res- alias

prodit; vel non íapit, nec grata effe po*

intellectum diftrahere , | ftatim dolens' eas

teít :

noxium eít valetudini ad nienfam

excutit 5 & is non facilé dicitur peccare ;

quamvis delicatioribus inftru&tam ferculis

cüm tam feduló invigilet contra cacodomóe

accumbere , & cibis f(tomachum implere ;

nisimportunas függeítiones, 'Solet hzcine

TE

h

dum animus , vel irá inflammatur , vel tri-

vita evagatio interdum oriri ex laxa nimis

ftitià torquetur , vel invidiá corroditur ,

exteriorum fenfuum :prafertim oculorum

aut odio flagrat , aliísque malignantibus

licentià: vix enim attenté orat, 'Vixqueeva»

infeftatur affectibus; 'tunc enim non pro-

Bationcs prohibere poteíl ; qui dum orat',

deil cibus, fed obeft; tranfit enim in ve-

oculos non cohibet ?. mens fiquidem incu-

nenum,. G quod cibus éffe creditar, . fel

ftodita facilé pugnaturà cacodoemone infi-

cít ; undé confultiàs tunc impranfum, vel

diatore , & expugnatur. per vanas, & futiles

inccenatum perdurare , quàm jlomachüm

Cogitationes animum avertentes à Deo , &

opplere efculento mox in toxicum abitüro;

deijcientes in imum creaturarum. Et vix pro-

perinde obtingit animo deteriore aliqua oc-

hibentur hujusmodi cogitationes, "i emif-

cupato affectione ; five fit ira, & fcande-

fitij oculi huc , illácque difcutrant , quapro-

Ícentia , five moeítitia, aut ambitie ; five

UG:Mib rb cdr.

pter ait Chriftus: Clawfo ofiio ora parrem:s

E

f

libido, aut avaritia , vel alia amaritudo ,

Pium: imó nec fufficit ollium claufiffe cubi«

quie eum turbet, inficiat , & difcruciet ;

culi, ni etiam patulze claudaütur animi ianuze,

tunc énim vix citra noxam orationi incum-

fünt aütem li janue geminijiu fronte oculi,

bet ; & quia oratio, perinde , ac cibus cor-

qui duo funt cordis ofítiola.

"Qui orantés

Qoris, eít animz refectio , neceíse eít ,

oculis habenas laxant , finüntque eosveluti

hac ab omni fit pravi affe&üs amarore de-

pycobolos huc , illácque difcurrere, & veluti

foecata , ut nutrire apté poffit.

J

nitratos radios nullo injecto froeno foras e-

55.

Idquecauíe, cur Chriítus pravo atfe-

Re*

vólate ; hi necefse eft mente » G cogitationi*

—

ïnmgnæn;ap

é&u leborantem gb"'alcari excluferit.

bus divagentur cum oculis, & fuo íruftretüt

lP

dinque ib munus tuum ante altave ,. 65

oratio fructu, cui exitiales func mifciles huj-

vade prius reconéáiliari frairi tus.

"Odij

usnmodiignes, ^Utquis recté orer; non ocu

amarmudine iüficiebatut , 'proinde impe-

li ut nitrati radij debent foras excurrere , fed

diebatur , ne poffet fuum perficere faerifie

animus potiüs ignefcere , ut inaltum avolet;

cium: qua enim & corde fcatüriunt amari-

oculi ftceno palpebrarum coércendi fünt , ac

tudine pravi affe&üs pleno,non polilunt ,

intra fuas detinendi caveas ; quia fi cecutiait

nifi infipida palato obtingere ; 'qui vult

frontis oculi , acutiüs afpicit mentis aciess

melle innutriri orationis ; felle opus eít ,

ideóque Elias Deum allocuturus,

"Operuit

3. "ïeg.'*üpf.

deftituatur pravi-affe&tus. — Deponenda eft

vulium fuum pallio, utnos edoceret ; Opti-

19,

ira , abdicanda libido, & extinguendus re»

iuin' erantis babitum effe , velo, quod ría-

bellantis concupifcentie seftus , & cor ab

tura conceffit , oculos operire ; tuncénim

omni amaritudine expurgandum : idque e-

clariüs videmus proni in Numinisobfequia,,

5

1.2d Tunnoi.

tiam ex monito Apoftoliinquientis ; 7elo

càm oculos claudimus : quia fi nil oculis vi-

de

I2

al

us

*AD. T.l

c0s orzre 1n onmnitloco; levantes psras ma-

clariüs quem adoramus , mente

niua fine dva

& difceptatione , mon enim

afpicimus.

4

poffunt recté unà cohzrere mellea 'oratio ,

FHizcque fortaffis ratio,car Deus Arcain

$9*

& felleaaffe&tio; hzecillam corrumpit, &

à Noémo fabrefaclam tam intrinfecüs, quàm

»

quamdiuhzeret animo , non finit'orantem

extrinfecüs bitumine illíniri voluerit 'me

4

Ge n ef*;*g AF;X

[

dulcedinem guítare, quae ex favo folet ora-

fcilicet rimulz'effent , per quas pofienta-

*tionis hauriri : - quamdiu glans plumbea ;

qua intus fenfim fine fentu fe ingerere : f

vel ferri cufpis hzret in vulnere, lioc nequit

mavis carina rimulás admittat , íe ipfam

curari , neque disrupta cutis priftinze refti-

amittit; fubeunt enim ipfam aquz, quam

tui integritati : funt priüs , quz curationi

& merguht,

TIn mundo perinde , ac in

adverlantur extrahenda , & po(tea parui la-

cataclyfmo utrinque flu&tibus quaffati agi-

fz cataplafma accommodandum.

Qll res

tamur , G perinde ac naves, zequora huijtis

ac czleítem ex oratione

«te orare cupit ;

fluxz vitz traijcimüs: fi nàvis noftrze rimü*

delibare dulcedinem , neceísé eft , vanas

]as non flliniamüs'oculörum modeftiz bitu*

repellat folicitudines , otiumexcutiat , nec

mitle, facilé in imum deprimimur, ac mi

À

finat negotiorum molefe opprimi , nec ani

fere mergimur.

s

mum à quavis urgeri pravi affeétüs maligni-

Alia evágatio dicitur negligens , é(fz

t

u

tatc.

que, cüm quis ofcitanter ora

d

t?'agni;z;f':a-;;qe res

-^

MA

