na, laxa,& (ublimis fit Dei mifericordia, quae

". 3Q.

tia efl fuper Nabucbedonofor , & ex bomini

bue abjetlus efl , G fanum ut bos comedit ,&5

peccata omnia condonat , obliterat , & to-

taliter abolet quoad culpam, & plerumque

vore cali corpus ejus infecium eff : donec ca-

m crefce-

etiam quoad poenam , quod cüm obferváflet ,

pilliejus in fimilitudinem aquilara

Sed hoc

vent , €$ ungues ejus quafi avium.

Regius Vatesait: Eewiferationes ejns fuper p[al.Y A4.

omnia opera ejus : Ubi Dei miferatio aípicit,

lapfu (urrexit Nabuchodonofor ; quia cala-

mitas, & tribulatio ejus depreffit arrogan-

peccatoris iniquitas obliteratur , t qui pec»

cantes ceciderunt, refipifcentes refurgunt :

gumi

tiam, co&rcuit faftum ; compefcuit fuper»

biam, & ad refipifcendum induxit : fylve-

nifi Dei miferatio lapfis opituletur ; virésque

lp

It

ftribus aggregatus feris , calamitatibus pref-

fuppeditet ad refurgendum,jugiter jacent in

foipii

umbra mortis,feu peccati;quia refipifcere eft

fusperfaltus, Gtavia manibus , pedibüsque

perreptans , ac incondité ftridens poeniten-

ad fummum bonum íe convertere , à quo

peccatum avertit, ait enim Apoftolus: As

tiam egit ; & refipifcens beneficio tribula.

tionum priftino reftituitut decori ; loquitur

eft volentis , neque currentss , fed miferentie

z

Detn,

42

nl a.

ipfe apud Danielem. —4» ipfo tempore fen-

"EEE

Ceciderunt Pharao, & Nabuchodono*

27

e

fus meut rever[us eft adme , & ad bonorem.

Regni mei , desorémqueperveni , & paucis in-

forambo natura homines , dignitate Reges;

peccato fimiles , & tamen furrexit Nabu-

erje&tis v. 34. fubdit : Nwne igitur ego Na-

Id

bucbodouofor laudo , &$ magnifico , & glori-

chodonofor , & non Pharao : quiajillum

non iftum Dei miferatio & throno dejecit ,

fíco Regememli: quia ommia opera ejus ue-

74, Ü via cjus judicia , && gradientes infu-

quem brutis adijceret , ut in fylvis inter

perbia potefl bumilare,Poftquam coanguíta-

belluas mores corrigeret , quos in Regia

inter homines corruperat: appofité D. Au.

Degradeft,

cus fuit,calamitatibus obrutus,zrumnis pref-

c gratia,

fus oculos adapervit ; refipuit , & faftum

gullinus , producens Pharaonis, & NNabu-

chodonoforis exemplaait: qugantum ad na.

fuum depofuit. Nabuchodonofor fi in thro.

e

no fedens de divinis cogitavit, id fuit, ut

turam ambo bomines erant

&

quantum ad

eadem fibi nfurparet , fed mox abjectus in-

dignitatem ambo Reges ?. quantum ad cul,

pam ambo captivum Deipopulum poffdentes:

ter bruta, & refipifcens Regno, iterum re-

? fal, se,

flituitur, quiaut ait David..

Cor contri-

quanttm ad penam ambo flagellis clementer

admoniti $ quid ergo fmes eorum fecit e[fe.o

um ,€6 bumiliatum Deu non defhicies , quod

etiam per Ezechiclem divinz clementiz con»

diver[os ?. nifi quüd unus manum Dei fen.

ftitutum internuntium voluit hominibus in-

tiens in recordatione proprie iniquitath in-

Eze?hiflo

timari, 'Die 4d ess : Vivo ego , dicit Do.

gemuit : alter libero contra mifericordiam.s

e

'lþ' 33«

spinus Deus

Lj

nole mortem impij ». fed ut

Dei pietatem pugnavit arbitrio ? furrexit e

lapíu Nabuchodonofor , quia in crucibulo

convertatur impius à via fua , & viuat.

quiaut ait D. Bafilius , queniam bominum

tribulationum, & &rumnarum , in fylvis

f

brutorum coetui aggregatus ; fcoriam hu-

fielera numero , ac magnttufline poffunt cir-

eum[cvibi,

[

mani faftus exuit , morésque meliores in-

im eft divinz mi.feficordiæ

22e

Tanta en

duit., & refipifcens per humilitatis gemi»

tum, per contriti cordis facrificium irato

menfura , quanta & ejus Majeftatis , quam

nullusterminus claudit; & licet reliqua at-

Numint fatisfecit. — Ubi luctus , ubi lachry-

ma fluunt, ibi femina irrigantur virtutum,

tributa , jüftitia , fapientia, & potrentia Deo

infint; mifericordia tamen intimis inhzeret

qua germinant ; adolefcunt , ac florent in

violas humilitatis ; lilia caflitatis , rofas

D«i vifceribus, quapropter Zacharias ejus

charitatis, quapropter ait,

Melius est ire Ecclef. chp,

magnitudinem indicaturus ait: Per vifcera

snifericordia Dei noffri innuens zternum So-

addemum lutiis , quám ad domum convivij , » , v. s.

lem Chri(tum Jefum mundo exortum fuiffe

quia ex illa modeítiores , prudentiotes , ac

ex infinita Dei mifericordia.

Quéed fi fcite

lancliores eximus , ex hac autem petulan-

tiores , & nequiores : ficut corpus, fimultà

:M- 317,

velís , quanta fit hec Dei mifericordia me«

tire , quanta fint gehennz tormenta , ho-

fit fucco oppletum , fua laborans obefa mole

IN

rum meníurá mctiri facilé potes , quantz fit

agritudinum e(t officina, & quod cüm labo-

Dei mifericordia magnitudinis , hzc enim

tibus, acfame lu&tatur, ab adverfa efttutum

peccantibus gratiam elargitur , quá relipi.

valerudine ; perinde animus inter mundi

tripudia, G carnis delicias enutritus , ener-

ícunt, & à fupplicijs gehennalibus extra»

untur : quód fi vilitatem etiam , & miferias

vatur, & in vitia proniffimuslafcivit ? quem

hominis à fum mo bono fe avertentis per pec-

verà tribulatio divexat , anguftia rremit,

«*

Pravis affe&isus coércendis , proäiSque Gendis&c. | 649

éalamitas opprimit , à vitijs plerumque ali&.

nibus exterret, nonut mortem inferat , fed

vitam afferat . videatürque propterea rorare

nus inter procellofos imbres crefcit vegeticr»,

&

& efflorefcit fuavior.

in fulgure coclum, & vel in ipfo igne lati«

ces Ícaturire dulcedinis

*

*

Binzfuntin mundo domus , nubentium

hinc poftquam

4

Regius Vates voce grandinum, carbonum ,

unaà, altera lugentium ; in illa madet vino

temulentus Bacchus , ftomachum replet fa»

ignis, & fagittarum , ac fulgurum exter-

ruiffet , flatim eblanditur fontium fcaru-

^türa Ceres , & inter utrumque lafcivic im-

rigine fubdens.

Et apparuerunt : fontes

pudica Venus : ibi verbà audiuntur incom.

pofita , lafciviz , confabulationes ; videntut

4quarum , exundant enim fontium ebian-

dientes latices ex carbonum torrente,ex flame«

geflus protetvi, inceffus curgidi , afpectus

maignis: & Numinis ira veluu in fua mie

impadid , ferculorum «copia , veftium

pompa , & rerum omnium luxus verüm

fericordia naufraga, quafi perire videtur.

Quód fi Pharao . infecuturus ad intetnecio-

quotquot hanc ingrediuatur mubentium

nem fugientem Ifraélem , & ut lupus graffa-

M

domum in brara degenerant , vorantes ut

porci, potantes ut vaccze, hinnientes ut equi;

turusin Dei oves, £rythraeis flu&ibus obru-

tus priüs fepultus , quàm mortuus períjt »

cálcitrantes ot mufi , lafcivientes ut hirci ,

iras Neptuni expertus ; dum Martis furo-

Homil, 62,

4

:

hinc Chryfoftamusait : Afom nuptias damno,

ad pepul,

- fed qua fuut $n ntpris , diaboli pompam-s:

rem inferrefategit.

Deus, tametíi ignes -

facésque concipiat, aquas tamen , ac fontes

Mitioch,

cymbala. 65 tibias , G cantica , fornicatio,

i2igi,

Secusin domo lu.

"u G adulteri plena.

Ícit.

parit , quibus ejus ira, attemperata mite«

gentium frigefcit Venus , ab ea exulat Bac.

Idque caufz cur Repius Vates tametfi

26

€hus , mceror animos occupat , dolor vifcera

torquet , genzg lachrymis madent , pravz

funeribus , cladibüsque obviaflet , omnem

excuflerit timorem.

concapi(centize extinguuntur , G lu&tu ve.

$i ambulavero in me«. Pf31,22 4 .

3

dio umbre mortis , non timebo mala, 'Tam-

E

n

luti frceao pravi omnes affectus co&ccentur ,

& probi excitantur , qui imbre irrigati la.

etíi cruentas ftrages pede premeret, fune(te-

chrymarum florefcantin virtures,". Pergit

que mortis umbras perambularet , nil tamen

inde haufit timoris , nec ipfas formidavit

Chryfo(tomus , loquens de domo lugentium.

4tt non ita illic, subi lu&lus efl , 1b3 omnta.»

calamitates ;; quiaci innotuetat; ex officina

erumnarum , ex crucibulo tribulationum

compefia , multa requies , altum jilentium ,

defoccatiüs prodire aurum ; — & deliciarum

quoriü weesooria , fururorum meditatio ,

vera fapientia , inordinatum nibil ,

nibil

toías nonnifi fpinis florere circumfeptas ,

R.J

nid,

*

fiqui«

Vlfj/!r

incómpofirum, — Quiquisbic loquitur;

fub.

neque fua Davidem fefellit opinio

Tal&

dem in inumbrantis funeris fqualore nen

smifí? , breviter , modeftó loquitar.

efinatura , lutius [apere docet , && adomnem

tabe forduit , fed oleo perlinitus viguit ;

nec in fepulchrum inter funera illatus fuits

anodefliam y ac frugem fe componerc. " Déus

fed ad convivia delatus.

Audi, quid fta-

igitur lu&tum , & afflidtionem ii nos im:

mittit'; üt excolere" difcamus cordis moftri

tim dicat, poftquam in medio umbrz mor-

tis ambulátTet,

Parafli in con[petiu meo. Pfalc. 22,

tellurem, noxias vitiorum radices evellere,

meníam adverfus eos , — qui tribulant me,

'U.- S.

urticas pravorum affe&tuum , & ferpentia

& calix

improbarüm «oncupifcentiarum — gramima

impinguafli in olee caput meuso ;

meis snebrians , quam praclarus est, — Ecce

preícindere , & per vomerem affliétionum

íulcos efficete , ac femina virtutum ferete;

illatusà Deo Sarcophagus in abachum re»

feratum , ubi nec calix deeít , nec difcus,

^quzinflores, & fructüs excre(cant,

Funerece Manium umbrz in faces fplendu&-

2j*

Ardent ia nobis prava cupedires , 'in-

folefcant indomiti affe&tus, qui nifi froeno

reHimenai , &ubi horror funercus timo-

coérceantur afflictionum , nos ad pracipi-

rem incüfferat ,^ deliciarum blanditie gaue

dium , & letitiam excitàrunt,

Quis non

tium trahunt: & quia p-erindeac canes Nilt

nonmifi!curim , & per tranfitum parciffi-

expáviffet ; fi cum Jeremia vidiffet hincexe

mé torrentem mortificationum libamus 5

cubantem virgam, G indeebullientem ,' ac

fumantem ollam , cüm prafertim audiviffet

hinceft, quód mifericors Deus molettijs,

rumnis, acmiferijs nos exerceat, üt magis

ex Dei ote; totius Aquilonis excitandas effe

contta Jerüfalem nationes: GC tamen ubi ome

compofitos, & ad bonam mentem induen-«

dam ficiliores nos efficiat ;; quae enim nos

niá videbantur in luctu , & fqualore jacere,

4

premiunt anguítie animum laxant , cor di-

ac poütemo deleri excidio 5 ' illice doloris

g tb

fcena in lzetitie profcenium vertitur.. P"ade,

; »

Jatant , ut à vinculisfolvatur (celerum , fur«.

Jerem.i s Q

& clama in auvibus Jerufalem : Hac dicit Do.

K

fámque ad Deumavolet : eft tribulario, quae

fuis zerumnis nos à miferijs liberat,

Hinc

minus , Vecordatus fum "tui miferans adole.

[centiam tuam.,

Ex fputnante icitur olla

144

ajebat David,

Aliffius: dedit: vocew.s

fulphar , velutié ferenato a&ce rofcidas ftile-

füam : grando , & carbones ignis , & mifit

fagietas fuae , & difipavit eos, fulgura niul«

lat imber: eadem olla, quz fuppofito igae

ebullire videbatur itá Dei , nonni(i fluenta

hiplicavit , & conturbavit eos. . Cüm in

nos videtur Deus irafci ,. nósque &rumnis

dedit dulceditiis, ut inde fciremus cífe tribus

' premere ,. tunc jacula fua evibrat ; non tae

lationem feecundam folatiorum matrem , 7.c

*

nen ut occidat ; (cd vitam reftivnat $- falmi- felicitatis pareniem,

$. 1V.

6

$0

Diiïertatio XXX-

$. VL

praffata, — Et 'ecee eristacens , Af non poteri

Lne. Y. $,

Joqui usque in diemy quo bac fiaut: proeo,

29,

Virius berinde ,. ac lilium inter

quàd non eredidifli verbie meis,

Sed pau-

, festiceta tribulationum fforet Veg6-

cis dilapfis meafibus non folàm lingua ime

A

Dd

tior , G olet fuavior.

pedimenta folvuntur., & loquitur , fedetiam

nl

propherzat.

Apertum efl

a"7

'On fuit evangelica ficulnea unquam

autem illicó os ejue, Luc, Y, V,

VL

& lingua ejus, €& loquebatur beuediceus De-

ó4.

felicior , quàm cüm in jusà Chriíto

JGm,

vocata, imó X damnata; quia fru-

Non tam przpedita Zachariz lingua

fuit filentio illo , quàm expedita , perpolita ,

Lue.;.v, €tbus deftituta,exfcindi timuit.

Succide.»

$,

& edoctaad Dei magnalia evulganda: dum

ergo illam : ut. quid etiam terram occupat ,

impedita fuit ad humanos fermones , expe-

Íedtunc vinitor ex foffione, & ftercoratione

dita erat ad divina vaticinia.

e€am recreavit; folatium, non funus ei Deus

Adveríitas,

G tribulatio eft, qux hominem edocet fa»

apparavit, cüm fupplicium indixit : fecuris

pientiam , & virtutem expolit , puerilia ,

Pret

exfcindens caulem in ligonem abijt circum

& humana abigit, & coeleftia edocet ; hinc

23, V

radicesfodientem , & arborem teficientem ;

Salomon de Indole puerili differens , ait $

quee petijffet , nifi damnata à Chriíto fuiffet :

, Zut. 19

Stultitia colliata efl in corde pueri , €$ virga

dixit Vinitor ; Usgue dum fodiam circa il-

difciplina fugavit eam: Magifter Chriftus,

las , G mittamflercora.

Tunc arbor coli

€ui noftra indoles , morümque propenfio ad

cepit , cum in facurim incidit: aríiffet, nifi

mundi ludicra exploratiffima eft ; eandem

Chriítus 'damnationis fententiam fulminif-

excuflurus virgis non parcit ; & ut fcribit

Íet , runc capit feliciori cultura vireícere,

Apoftolus, . Flagellat opmem fium , quem

4d Hebra;

cim in ipfam vifuse(t Chriítus (zvite, cujus

recipit.? Íedfilijs, qui virgis hisce excipiun-

VAP2S*U, 6

indignationi fuam debet fertilitatem. 'Hinc

viro cordato,non terrori , fed folatio eft tri-

tut , id accrefcit emolumenti , ut fegnities

virgà excutiatur; virtus excitetur; & pro-

bu!a:ic,eüipfa procella portus quietis, Aba.

€?5,2, V. , cuc.

bi omnes in Deum aifectus foveantur 5 fit-

U: vequiefcam in die tribulationis ,

queipfa virga, qua excutiens fordefcentes

quis dormituro in fenticeto , feffuro in fpi-

pulveres abigat pravos affectus , .fimülque

ncto, pulvillum affuiffer? quisin commo-

tione procellz;inter flu&us decumanis tumi-

perüciat probos. — Idque Ezechielem edo-

cuit admirandum illud animal , quodhomi,

diores thorum fibi ad quietem inftraviffet ?

nis, leonis , aquilz , & bovis quadruplex

G tamen Vatesid praftitit , qui falli ron po»

vultus infigniebat , fed cum hoc idem ani-

tuit, cum ex INuminis áfflatu loquutus fue-

mal ei iterató obijceretur pro vultu bovino

rit ; noveratlatere in turbine ferenitatem,

Cherubici Angeli vidit fpeciem fubflitutam.

1in procella malaciam , in concuffione fom-

Et elevata funt Cherubim : ipfum eff animal,

Exech. cap,

num , ín infirmitaterobur , & falutem in

10, V, 15*

quod videram juxta fluvium Cbobars. .quid

vulnere,ac fanie: Abacuc, — Ingrediatur pu-

'quod bovillo v ultui ,. fpecies fverit Angeli

iredo inoffbussaeis, — .Ponet pedesmeos quafi

CC 707YH,

fubftituta? quid cum cornipeta bellua'Ches

Nimirum in putredine offium

rubica venuftas.2. quid quód frons bovis in

pedes curfui aptavit , ideo cucurrit per fe-

faciem Angelicamtam mira fuerit metamor

zoitas fálutis, quia offa putruére, quia cor-

phofi mutata? Hebrzoidiomate Cherubim

Cap. t7.

poris membra srumnis preffa zgritudinem

idemeft ac magiíter , & interpretatur fcien-

7- contraxerant: hinc etiam Job,

JIn tenebria

tize multitudo ;. ecce myílerium evolutum;

1j.

firavileiulum mzum : tunc quievit ,'cüm in

-Bosfymbolum habeturlaboris, cujuseft pa*

tencbris eerumnarum, in caligine adverfita«

uentiffimum animal, nam & onuf(tis trahen-

tum lectulum fuum flravit t à tenebris ad-

dis plauftris adhibetur, rhedis jungitur, ac

vetfitatum ad lucem emerfit profperitatum.

telluri arande admovetur aratro ; quid ni

Job. YY, v. Cum te confumptum putaveris , orieri ut

huic bovi ferendis laboribus affueto Cherubi-

475

Lucifer ? quia virtus perinde , aclilium in«

ca fpeciesaffignatur; quiaubi labores;zerum-

ter fenticeta tribulationum non folüm revie

n20, ac ttibulationes;ibi virtutis fpeciesefflo-

.vifcit. vegetior , fed & floret illuftrior.

reícit perfectlior; ibifacies cherübica (rontem

;(Luæ nos adverfitatum tenebrz circumcin«

abolet bubulam ;4X ab i

guntad lucem veri folatij nosducunt: Cz»

Deum nofle incipit, -

js» qua quis tolerat;

n

ze confamptum putaverá , id eft , zerumna-

29.

Hauffzus princepsJobus quæüïlomm'pro-'

zum prefluris , calamitatum anguftijs , oie«

ponensait: Sapientia ubi invenitur , € quis

't'dþ- 2. 8 .;'0.

vís ut Lucifer.

locus intelligentie ? & fibi tefpondens fubdir:

2.Is

28,

Miferum , ac infelicem dixiffes Jacos

v

Nefcit bomo pretium ejus , ueque invemitur w

Hm. Ro

bum in exilium abeuntem à domo diíceden-

3n terra fuaviter viventium : iapientia in-

*

tem paterna , ut fratris iram declinaret; tunc

digitans quàm fluxa , & evanida fint bona

folobaculo Jordanem trajecit ; fed in tegref-

temporalia , & quanti facienda fint eterna,

fu fubílitit ad ejus ripas duabus ítipatus ar-

nonreperitur , ubi homines mundi delicijs

matorum turmis ; plurimis diffluens divitijs,

diffluunt , ac voluptatibus deliniuntur; fed

uxore, & prolefelix, | Scio in peenam nu-

ubi difcunt mundum contemnere , cjus fola-

tantis fidei obftructum fuiffe guttur Zacha.

tia flocci facere , & advería quaque tolerae

ti2, adeó ut ira Numinis viía fit in fenem

rc; ades fapientig non funt , quas mundi -

pros

Pravis Affectibuscoércendis , probisque kc'ichdis nil.&b. 6t

]

Idque in fe ipfo expertus Hieremiasait : De

Trenot, ct;læ

profperitas , rerum opulentía , & divitia-

rumcopia beant ; G ubi bacchanalia vivere

excelío mifit ignem in o[fibus meis , €8 eruds

LO 'v. lä.

vit me: quiaignis tribulationum non folüm

quotidiani eft moris, acinolitaconfuetudo:

claufos oculos aperit, & diducit; verüm &

Lib, de Pen-

appofité Seneca loquens de virtute ait : A4l-

tum quiddam efl , vegale , invidium , infa-

fplendores fuppeditat , quibus clariüs fuos

Ü

2A'UilA CAb.

videant errores, quos corrigant ; pulchré

7, 4.9,

tigabile, uec fatietatem baber , nec patien

D.Gregorius : ectilos , quos culpa claudit ,

tiam , immortale, Intemplo eaminventes ,

in foro, in curia , promuria flantem , pulue-

peua aperit : hác fportalà fuos mundus cli-

entulos donare affolet , culpam fuggerit ,

vuleutam , coloratam , callofas babentem

?2 A2 14.

Virtutem non mundi voluptas pine

fluxas fpondet voluptates, quibus cüm adha-

refcunt , oculos Deo claudunt, à quo pet

git, fed labor puluerulentus colorat ; & tri-

noxamlethalem feavertunt; & fola tribu-

bulatio perficit; cui & ipfa adverlitas venu-

flatem impertitur : hinc Salomon meliore

latio , Numinis opitulante gratià , apetit ,

LF

.Pnberä. C

fpiritu calefcensait.

Virga , atque correptto

quos culpa oculos clauferat , motes cortigit,

Z

2,, "U I E

& ad frugem erudit meliorem : quapropter

zribuir fapientiam, — Calamitas eft, quz vir»

tutem edocet , czcitatem ab(tergit , & lumen

erumnofus quispiam cum Hieremia dixit.

W Vi'gA4-» jrremdtg

invehit, Quid & Tobiz oculis cenebrasab-

Ego vir videns paupertatem meam i

indignationis ejus.

Cafligasti me , & erudi-

w,xg.

ftec(it czcitatís , quftm fel pifcis? & quid fel

pifcis procellofo innatantis pelago innuit ;

ts Jum , quafi juvenculus indomitus : erudit

nos cafligatio, & dum corpusfcalpit , ani-

quàm adverfantis in mundo fortuna calami*

mum polit , dum ventrem affligit , mentem

tatem ?. fellea igitur calamitatis amaritudo

Pc 28 P 'z,-:'

77

reficit, quia fola vexatio, aitIfaias datim- C«

19,.

"

F

prafentiffimum eft pharmacum ad hebetem

tellectum.

Miferi cum fimus, noftras fatae

vifum reftituendum , ad caligantium oculo-

rum nebulas excutiendas : tribulatio eít,quee

gimus miferias fopire, ne alijs innoteícant j

oculos aperit, ut videat quisclariüsin arum-

& tunc tantüm fapere incipimus, cum defi-

narum nocle , quàm mifera , quàm fluxa, &

nimus defipere ; tunc miferias excutimus s

labilis fit praíens mortalis vita , plena errori«

cum Deus pravos , qui in nobis ardent affe-

bus , referta erumnis,morti femper proxima,

&us aquá tribulationum extinguit,

& momento cafura ; & quàm melior , feli-

Pares illis fumus , qui negant ardere

PTR

cior , ac perennior alia vita, proinde omni fo-

domum íuam , quamdiu ignem inter penes

licitudine quzrenda,omni labore acquirenda:

tralia credunt potfe fopiri ? verüm cum pris ,

eft enim in qua oleaaternaz pacis jugiter vi-

müm flamma per feneítras vi eluctata prodit

ret;ubi liác potitus nil fentiet adverfi à fe ipfo,

exteriüs graílati intus incendium , tunc fa-

nil patietur quispiam ab alio: pax(iquidem

pereincipiunt, & vicinorum implorare au-

: td?l

xilium

3

*

cum res ampliüs diffimulari non

I$

eft 5 que non difcordie metu, non contentio-

num curá, non odij animum carpentis inceffi-

poffit 5 & incendium tot linguis , quot eja*

tur ftimulis ; qua nulla diffalvitur clade, nul*

culatur per feneftras , & tecla flammas

lacorrumpitur agritudine ; nulla variatur

clariüs , & clamorofiüs loquatur ,. quàm

viciffitudine; quia in ea certa fecuritas , (ecue

homo, «cujus domus igneabfumitur : ita

3e o p st a MR r o

ratanquillitas, cranquilla jucunditas, jucunda

vexatio nos docet divinum implorare auxi.

liberalitas, libera felicitàs , felix claritas , cla-

lium , preces fundere , ac enixim rogare

ra agilitas, agilis fanitas , (ana immortalitas ,

coelites , quia calamitas nos erudit modum

& immortalis gloria; in qua rerum omnium

implorandi Dei opem , & quz imminent

pulchritudo continetur , & qua divitijs om*

pericula declinandi.

Fertur de pifcatore

nibus affluimus non labentibus, nec fluxis,

quopiam , qui ictu fcorpii lzefus fapere di-

dicerit 5 is.preda nimis avidus praeprope-

fed perpetuis ; quanullainterveniente zgri*

tudineconftanti quadam, & equabili volup-

ras manus , cum in fagenam injeciffet, à la-

tatd perfruemur tantó excellentiore omni-

tente i"corlaio percufïus dixit: me fcorpïu;

edocuit , ne impoflerum tam praceps rete

bus corporis delicijs , quanto mensfenfibus,

*& Deus rebus omnibus extra fe pofitis , eft

invadam, & fim cautior : caJHiga/ls mes z

potior, & praftantior.

ait Hieremias, €5 ersditua fum : tribulatio-

3o.

Ad hanc melleam beatitatis dulcedinem

nes erudiunt ,. docéntque pravos quosque

fellea aerumnarum aiparitudo nos manudu-

affe&tus excutete, & probosfovere: cum af-

9

€it 5 fiquidem homo anguflijs adverfitatum

iligunt corpus, mentem perpoliunt , intelle-

&um acuunt.

Quamvis fingula Senecae

| 1."0;00

VET TESREASSam CR

preffus, oculos tandem aperit; quia eorum

[j

deter

o

endis nubeculis , excutiendisque cali-

[cripta digna fint, ut cedro , & auro exaren»

(

ginibus nullum falubrius collyrium afflictio-

tur ; palmam tamen pr& ceeteris videntur fibi

ne,quzdum corpus premit , animum perfi-

vindicare , quz ab exilio ad matrem Hel-

h iï'

cit , pravos affeétus fopit, probos excitat ;

viam fcripfit: tunc enim magis intellectum.

Ll

acuit ,

cum acriüs eum calamitas urfit

*

quatenus homo arumnis preffus in fe ipfum

tandem defcendit, fuósque mores, & erro.

tunc feliciüs fapuit, cumminüs fentijt fola—-

1es (ibi obijcit ; quos corrigat.

Fellea ca-

tij.

Non fxvit Deus , cum nos punit , fed

noftram expolit ruditatem,noflram abflergit

lamitatum amaritudo eft , qua oculos ab-

ftergit caligantes , quz mores corrigit cor-

rubiginem,excutit pravitatem: nunquam ful-

ruptos ; que animi difpellit zgritudines,

gurat fine rore ; nunquam fine iride procetlas

————ÁÉÁÁÓÓÓÓ n Pt

Nnnn

CXCh,

Ferani de 4ffeiiibus Tom, À.

652

Differtatio XXX,

excitat adverfitatum; fi ningit blandimento

abactusad pecudes fuit , mox expiatus, throz

candoris demulcet ; inflar cometze fuas in nos

no fuit reftitutus, . Quis Manaffem & cono,

j M

Dcas minas [pargit , terret, & lucet; dum ca*

quo fcedé volutabatur , extraxit vitiorum ?

ftigat, blanditur ; dum flagellat, ofculatur;&

quis pravos edocuit eum affectus excutere,&c

dum punit , miferetur : difcamus ab Ifraéle

probos fovere quàm ipfa calamitas ? Etiam

etiamin compede Deum credere nobis mife-

qui ante confpectum agni amicti erant ftolis

ricordem ; & in /Egyptiaca fervitute,in cala-

tnitatum pre(luris nobis ad libertatem ; ad fe-

albis , venerunt ex magna tribulatione ; quàd

] w

fi calamitasinaugurat ; quid mirum fi eccle-

10,

licem promiffionis tellurem,ad coeleftem be»

fia monilia tonittuaeffe dicantur? fi ejus flo«

atitatem iter nobis aperire: difcamus à Deo

res nonnifi fpinis circumfepti germinent? nec

ita per lilia myrrhádiflillare; ut circumfepti

ejus mala punica matutiant in martyribus,ni(i

erumnarum fpinis rofas legamus , quibus in

&[tu perfecutionum difcerpta, ac dilacerata ?

1 Wn;

€celis coronemur, quarü fpinas fuimus in ter-

fed fracta cutis animi prodit intcgritatem,

ris experti? verz deliciz rofas amulantur ,

Hinc etiam Chriftus caput ecclefiz in Tha-

qua nonnifi inter vepreta vernant tribulatio.

boris vertice non fplenduit nifi medius Moy.-

num ; quz ex fpinisnon prodeunt folatia,fu-

fem inter & Eliam , quorum alter facrificulos

catam tancüm exhibent lztitiam , cui filar-

trucidavit , & alter fornicarios interemit

vam detrahas , que fpeciem prafeferebat hi-

ut nimirum Íuo & capige diícant membra ,

laritatis,luctum edit,& lachzymas fundit, Id-

fplendoris , & glori:z lénocinia nonnifi ter-

que fortaffis caufzscur Salomon Rex in dedi-

I[alm.

catione templi fui boves immolaverit cornu

rore fulciri incuffo , ac fufo deliniri cruore ;

ut vel ipfüm fplendoris blandimentum ter-

ferocientes : & captivus Zorobabel vitulos

rorem incuflerit difcipulis, qui dum magi-

obtulerit pinguedine allicientes: quia jugum

fter fulgeret in monte , exanimati prztimo-

regni, & captivitatis delicias voluit Deus in

re procubuére in fqualore.

facrificio adumbrari: quia inter mundi fola-

Sicut mundi profperitas fceleris eft pas

Pal Y

tia , acvoluptatum lenocinia mifera eft prine

rens, ita G tribulatio virtutis obftetrix, Scio

35.

cipum conditio; recté Rex Salomon regijs

plerósque mirari , nullum ab Evangeliíta

diffluens delicijs boves adolet jugo trahendo

Matthzoex Chri(li atavis, & abavis regio

affuetos ; captivus autem Zorobabcel pingues

fuiffe titulo condecoratum uno excepto Da-

vitulos deliciarum illecebris ma&tandos; quia

vide. 4An non reges :fueruntjoüas ; & Eze*

eaptivitatis zerumnz fuas in vitule delineant

chias? cur & ipfiin principum non recenfen-

E.

illecebras ; vitulusenim uberibus infultat, &

«

Lr

tur cathalogo? curfolus David regio decora»

Tadte faginatur ? ecce captivorum felicitas

tartitulo, David autem Rex genuit Salenm»

defignata invitulo lacte pafto; & regnanti.

MAttb.Yovs

Wem ex ea,que fuit Lrie, Anhoneftande fane

vc.

um famulatus in bove cornipeta defcriptus.

€itatis gratiá in fcenam David induciturre»

Vl

gt.

In aula Baltháíaris regis Daniel purpuram

giaredimitus corona? fed alij etiam fuerunt

induit, oftro fulget , & auro fplendet: fedà

fanctitate illufires , qui tamen hoc deftituune

"quibus fodinis Propheta aurum eduxit? quo

tur honore.

Putárim

pre cateris regibus

murice pratextam tinxit ? an quia ut moris

unum Davidem fuiffe à Ma

'efl;affentatus fuit regi ? Audi, quà vocefue-

tthzco regem ine

Ícriptum,eó q

uia repio titulo mundanz pro-

Daniel, 53 vit Daniel Balthafari affentatus.

Appenfus

fperitatis indici,fcelus illico attexiturà Davi-

.'vl 2'9.,/

€5 in flatera , G inventus es minus babens,

4

de cum Bethfabea patratum ; quia mundi

t Duj

divifum e&i regusm tuum,U datum eft Medis,

& Perfis * hisce blanditijs clamidem fibi in-

prolperitas fcaturi go eft ícelerum; ficut ejus-

dem calamitas virtutum fomes. P

oftepulas

texuit , & purpuram tinxit ; quantum mina«

1, marcie

metidianz indulferat David quiet

rum , accalamitatum effudit in regem , tan-

dümque é fomno diurno cor

pus agitatione

tum fibi uberioris gloriz , ac decorís cumue

reparaturus in folarium d

lavit: quinimó cohoneftatusà Balthafare fuit

omus regie cone

Ícenderat ambulandi , :

aureque refrigerantis

Danie] , poftquam ei vas ire Dei propinavit :

captanda causá : cumque Bethfabeam vidiffet

ex vulnere,, € quo fanguis emanavit ; etiam

in horto domefítico abluentem fe in faliente

lt

purpura promanavit ; ut fcias ex opprobrijs

fonte incautiüs renudatam impuros

ignes

decora oriri dignitatum;& ex tribulationum

ex frigido illo haufit fonte » & libidinis

aítus

tenebris illuftriorem enafci gloriz fplendo-

ex gelidisebibitlaticibus: ecceà fomno, &

rem; ornamenta virtutum non ex armario de,

epulis , à mundi luxu,

promuntur voluptatis; fed exatmamentario

& profperitate quàm

proclivis fuit ad Vene

rem tranfitus.

eruunturjfeveritatissidque caufze,cur ipfamet

Affectio animi curà vacantis, & flomachi

ecclefia,quaf? plantatio rofe in Hiericbo dica-

,4c

epulisoppleti eft libido: quot fcintillas ejacu-

tur , quia hic flos nunquam fine dumis floret,

latur fuccenfa fornax , totidem prava defide-

Paulus cum fpirans minarum ; & czdis pri-

ria mens otio , & libidine zeftuans fufcitat, ac

'ma ecclefize germina niteretur evellere Da«

fovet : Pulvillo dormientis Davidis cupido

mafci, quia coeleíti exterritus fulgure, percel-

incubuit; furrexit, viditque mulierem fe.

litus tonitru, & ab equo excuffus, ac proftra-

tus in via fuit; rores flillavit benediclionis,&c

lavantem ;5 lafcivus afpeétus fcintilla fuit ,

qua in paleam delapía feedi amoris turpe in-

gratiz ; & qui cecidit ut perfecutor , furrexit

cendium excitavit in corde ; mulier longà

utprote&tor, Etiam Nabuchodongfor,quia

—

; fed fà

diflabat , [«d !,ibidgprops urebat

-

Pravis Affectibus coércendis, probisque ciendis, &c, — 63

cecidit David delicijs difluens ; furrexit ,

niciofa faCtio, G trifle farum 5 Salomonis

estdri t i ARPSSPPRRIREO RRi

& fletit calamitatbus divexatus , arumnis

mollitiesà cultura virtutis defe£lio. & fenilis

E, Reg.ec12, preíffus , flagellis cafligatus. ANon recedet,

dementia ; Roboami ftoliditas: ac decem

gladius de domo tua usque in fempiternum z

tribuumà regnatrice Davidica domo avul-

cum primüm has terribiles minas per Natha-

fio; Joabiéforore geniti crüenta trucidatios

nem fibi intentatas audivit David , refipuit,

ac demum prolixe poflerorum improbit&.

. ponnitentiam egit, quia ut fcribit Apofto-

tes , & calainitates.

Caterum David inter

sdM Hebreos lus.

'*aïh

10.

Horreudum eff incidere $u manuus Des

primas

La"kaï

mitates ob adulterium, & Homi-

g

wiventà , 65 vidents , & ulcifcentis c &

cidium patratum recenfere potuit pueri vix

noctis unius nefariam voluptatem plurium

nati lethalem egritudinem , quam tam impo-

annorum lachrymis abolerefategit, inqui-

tenter tulit,' ut feptendio fleverit jejunus,

V/aim.37. ens. Rugiebam d gemiru cordis mei : dicit

incefferit atratus, faccóque opertus , humi

à gemitu cordis, feufpiritüs , non carnis?

jacuerit profiratus ,^ nimirum ut acuté ait

quia gemitus David editus fuit,non ob vulgi

Salvianus, matum ex crimine puerum, cri-

fermones , nec ob contractam ex fcelete ia«

men ipfum occidit , quodereaverat. — Hisce

famiam ; fed ob iniutiam Numini fuper

calamitatibus accefferunt mearores , ango-

:

omnia diligendo illatam ; hinc le&ulum tur^

résque affliclianimi , anguílie oppreffi cor-

pitudinis inflrumentum per noéles fingulas

dis,dolores triftantis mentis: obverfaban:ur

lachrymátum imbribus rigavit ,. lavitque,

ob oculos gemina potiflimim fpeclra, ve.

Pfaln, 6,

Lavabo per (ingulas uotles leclum meum.s,

titalibido, ferpentinis horrida comis, fpu-

lachbrymis meis. firatum eneum vigabo : &

riam prolem manibus tenens, & voce hor-

oculi , qui fuére ad flagitium duces, qui im,

riffona occlamans:& tu alienum thorum vio -

puros zftus , ignésque libidineos in frigido

Jáfti? te coenofa libidine feedáfti? alterurm,

Bethíabez fonte hauferunt , in fontes colli-

quod ei obijciebatur fpe&trum , Urize erat

P[al.138..— cuerunt ipfi lachrymarum.

Exitus aqua-

umbra atrata , pallida,fufo cruore feeda ,

vum deduxerunt oculi mei, quia non cufto-

torvis oculis contuens , mixaci voce inge-

dierunz legem ttzm $. & quia non folàüm

minans : Etcut tu me interfecifti , poít me.

oculi , fed & caro per foedas fuas concupi*

um violatum thorum?. Hisce preífus angu *

— E

Ícentias à füummo Bono defecerat , hanc je-

ftijs David jugilachrymarum imbre perfufus

5*

junijs ca(Ugavit ; & per fubtra&tionem obs

exclamabat, —Peccarum meum contra me eft Ppla-fæ

. fonij illi vires abítulit , ne ampliàs infole-

femiper , hoc eft patratum àme flagitium ,

Pfful. 108,

* fceret. — Genua mea infirmata funt à jejumio s

me quovis inloco omnitempore redatguit ;

& fiquid aliment fumeret, cinere infperfus

meis, die; noGtuque obverfatur oculis; à

r Mlo

erat panis, & potus lachrymis immixtus ,

mea nunquam recedit memoria,

Fufus U.

Pfalm. IOi.,

quia cinerem , tanquam pauem yanducaban,

riz cruor me terret , & divinam Nemefíin

& potum meum cum fletu mifzebam: valnus

contra meexcitat, quia vindictam exigit,

6,

*

quod animz fug per patratum adulterium

Dixifles Davidem inítar ferz tot (aucis

David inflixerat , per cruciatuum pharma*

atum telis,quot patratorum fcelerum ftimu-

cum curavit, & perabje&tum luxum virtu-

lis, & aculeis confoflum , cum dixerit ipfe,

tis reftauravit detrimenta : difert& Salvia.

Sagitte tue infixafunt mibi ,acutiffima fcili -

Lib.de Gu« n
