nervataProcerum vita: adeoSybaritz erant

tecta comburit , domos expilat, urbem ever-«

quieti ; ac otio addicli , ut fancita legecaves

tit , srarium exhaurit, fegetes protetit ,

rint , ne quis fabrilem cum flrepitu arrcm

agros devaílat ; fed otium mores corrumpit,

in utbe exerceret, nec gallos

f

aleret galli-

vitiafovet, virtutes abigit , culturam caíti-

naceos , ne quidin urbe effet, quod fom.

[ït l

catis impedit ; lilium pudicitiz devenufat ,

nos turbaret antelucanos ,

r fib

2ut matutiaam

»robos affedus exterminat , .. pia defideria

interrumperet quietem * 35e erát delicatu]

fZE;

i,

fl

Uuu

us

ut

Farani de Affeiibus Tom, Ie x

*

$24

Diflertauo XXV. :

ut herus quidam inventus fuerit , qui in fa-

in lecto adhuc ftertentibus ; vel infande Ve.

f

t

mulum flagris animadverti voluerit, eo quia

neri indulgentibus , incipiunt toto impetü

cum rofas fibi dormienti ftraviffet, compli-

efflare venti, urgere turbines, futere procel-

l

catis quibusdam rofarum folijs folito duriu-

lz folum quaffari, Jordanis fluctus intume«

fculé incubuiffet : fuit etiam hos inter cives

d

Ícere, ac in fremitus affurgere;in aére reboae

Íybaritas quidam nomine Smyndirides ; . qui

re tonittua , micare fuleura , immugire

ql

f

in hoc fuam pofuerit felicitatem , quód totis

hotrendo murmnre nubes, & totus ille Pa-

viginti annis folem nunquam viderit orien-

Izítine vallis tra&tus no&turnis tenebris; te-

f

ji

tem, fed necoccidentem,

Verüm cum de-

trísque cimmerijs inhorrefceres fimülque

frangi tenebrae, ac difcindi ruentium fulmi-

i

licijs difluerent Sibarita , otio marcefcerent,

G bellum poflea càm . Crotoniatis

ini»

num jactu, ac delabentibusé coelo flammis ;

fi

I

tent, non laboribus affueti, fed otio, ac de-

videretürque coelum totum refolvi in turbi-

liciis dediti, nefcierunt aciem inftruere , . nec

nes, tonitura; fulmina, tumultus, acílam-

ql

hoftiles agtos excurrere , neque exploratum

fnarum pluvias, quz enutrita fulfure, nitro;

V

ire hoftium terras; imó gec paffis vexillis

fi

pice, faleebulliente, ac flagrante bitumine

procedere , neccaflra metari , nec velitando

deorfum ruebant in nimbos igneos ingenti

al

hoítes laceffere, unde veluti foeminz imbel-

€

cum aéris tumultu, acterretremore; ob-

fes ac molles fortes inciderunt in viros, &

ftrepebat delabeus flammarum «ataclysmus

Pi

equorum fuorum tripudio proditi,ut refert

fuper te&a, turres, palatia, plateas, & om.

Herodotus Terpfichor tandem cruentá clade

fl

nia natabant fluctibus flammarum : & cüm

fufi, ac deleti fuerunt,

infamibus illis civitatibus etiam campi, pra-

d

Q

ta, colles, agri, nemora , viridaria , pagíque

$.

IT.

omnes finitimi gehenná quadam flagnante

lfl

obrui videbantur, & veluti in valtiffuni ignis

di

Otium nif excutz'z:mï fomentum

lacu fluitare pecora, interimi gregesovium,

eff pracvorum omnium affeciumm, concu-

abíumi armenta jumentorum ,. cinereícere

Y

pifcentia incentivum, & libidiais turpáa

volucrum turma , & homines ntriusque fe-

H

Jeintilla, cus emateriam fuppedis

xus, omnisque aetatis mifere perire; eóquia

10

infanda libidinis exarferanc aííu.,

[ó

tat ingluvres 'vemri:,gqlx

d

Vitium,

iHifceyI'uVijsexting-uenda 'erat ea cupi-

Ti0

14«

dinis flamma, :quà Pentapolitz exaríerant,

fc

I facras velimus hiftorias accerfere; de-

quó fupplicium flagitio refponderet ; acinde

"M prehendimus flatim,fomentum libidi-

Vi

N

Áapetent ; qui caftitatis negligentes «ultu-

10

nisotium effe, & poenam luxurize ex-

tremum exitium.

ram, malunt impuris prava concupiícentize

lia

Nequequid aliud Sodo-

flammis ardere; quod enim Pentapolitis con«

miticas flammas, imbrémque fulphureum &

pl

tigit,infuturo & ipfifentient, qui, quorum

tet

fummo coelo in imasterras, vallémque fpe

fupplicia intuentur, fceleranon perhorre-

ciofam evocavit, quàm marcidum otium, &

| gl)euteï.*;ag,

QU

fcunt; hi enim quia lafciviz flammis exarfee

1 32'4 v

€46,9,45p. füpina defidia, ut dilucidé afferit Ezechiel

runt gehennali igne eternüm difcruciabun-

J as

?h

inquiens; H«c fsit iniquitas Sodoma, [atu-

tur5 de quo igne exclamat D. Hieronymus ;

ritas panie, G otium tpfius , & filiavum ejus.

?e

Q ignis infernalis luxuria, cujus matería £.

€hi

Vailis erat in Palzftina juxtafluenta Jordanis

laycujus lamma (uperbias cujus fcintilla pra-

fingularum patria ameenitatum ; quinquein

if

va colloquia; cujus fuma infamias cujusci-

ea urbes erant Pentapolis Íeu Sodoma, Go-

m immundtitia; cujus finis gebenna! Otium

qu

|

l,

smorrba, Sebois,ddamata,€ Segor prae cate-

igitur, & gulagemina fuére fomenta;qua ad

ris incole Gomorrhzi, acSodomai flagitio-

k 'Gme .F MP.

Ti

fiffimi etant,ac in libidinum feediífimo coceno

omnia Ícelera aberem Pentapolitis fuppedi-

'400

tárunt materiam;s ut afferit Ezechiel: Zec fuit 1v g.

d

demeríi ; ex copia enim rerum via fterneba.

djniquitasSodome faturttas panis, &otili ipfiua,

p

tur adingluvies, jugésque comeflationes ,

Ini

G ad coníectaneum flagitiorum omnium in-

6 filiarum ejus; lunt enim otium, &güla ge.

minzrota;quibus quadriga vitiorum omniü,

po

citamentum otium, ex quo uno omnium li-

die

&prafertim luxurie volvitur,ut obfervat D. Zg Casrz,

bidinum oriebantur portenta; & quamvis

Bernardus inquiens: Luxurie currusquadri.

i

«IIHI

Lotus viromnium virtutum , & prafertim

[

gá4 vol'uitur viriorumz failicet ingluvie ven-

caftitatis cukurá infignis quotidianis dehor-

YOj

tamentis [tuderet,concives fuos ad puriorem

tríis,libidine coitás; mollitie vefizum, &$ 0tfj,

foporique vefolutiones trabitur equis duobus

tat

deducere normam vivendi ; nil tamen pro»

illu

4

fecit, ac perinde fuitac furdis canere,

profperitaze vite, U verum abundantiA. Ídeó.

que culturz qui funt addicli caftitatis otium

fe

15.

Lothus cum tribus fociis moenibus re-

veluti lilij pudicitie venenum à fe procul a.

p

ex

li&is Sodomorum iz. campumexivit , & in

bigunt , & à comeffationibus, ac gule in-

oppidulum; cui nomen Balam conceffit,móx-

qui

gluvie prorfus abftinent , fcientes fine Cere.

H

qu

que matutino adventante crepufculo fune-

re, & Libero frigere Venerem, quia fi venter

pto

fte tragzedize fuper Pentapolitas inchoatur

eícà ftipetur, vinofluctuec, & decoquendis

tian

exordium: fiquidem Numinisirafcentis im-

excrementis inzftuet , ftatim infolefcit con-

Itf

perio excitantur fuliginei vapores , aé&ra to-

cupifcentia,infurgit lafcivia,& pravi affe&tus

J

l

tüm, ceelümque infufcantes; & civibus vcl)

ciunt.

&t

inhominis pg"micicm ad flagitia alli

. Quà

J

Pravi Affectus deffides corrumpunt ; defatigatos vutusornat, $25

-;tabulasxfr,e.gefit,ïin,gu'ibus'lex digito Deivivi

Quó enim plus indulgetur ventri,eó men*

Exod, 3 £,

1f

fcripta erat. — Projecit de enanu tabulas , £5

ti lethaliüs infligitur vulnus;eóflori caftitatis

«onfregit.eas ? fed (inoverat Moyfes tabulas

plus infertur nocumenti; quid non agunt gu-

lz voluptatibus addi&ti, quo corpus faginent,

lapideaslegem continere digito Deiexaratá ,

& populotradendam,;cur antequam eam po-

crapulz lenocinentur , ventrem fuffarcinenc ?

quidquid avium in áére volitat ; quidquid pi-

pulo extraderet tabulas projecit.; & confre»

fcium aquisinnatat . quidguid ferarum per

git? quia nimirum repererat Moyfes Tíracli-

tasgula indulgentes voluptatibus :vidit po-

nemora , montésque difcurrit.; palmari fepe-

litur in ftomacho , quem propterea aliud.non

pulum fedentem in perampla,planitie , .co-

meffationibus ; & potationibus lzetum. Sedit

dixeris,quàm mortuorü animalium fcetidif-

aRxed, 3,-3:;;

populus comedere , €$ bibere , ciebat enim in-

Y

fimum fepulchrum, 'in quocarnes mortuo*

um corrumpuntur,, .ac.foetent : -& tamen

.dividuam gulz.comitem effe culpams & wo«

qualesnon fübeunt homines labores ad gulze

luptatibus.addi&tos gulz , :ac comeffationi-

ibus, ac fympofiis affuetos in quovisflagitio-

voluptates excitandas? unigule luxurieemi-

niftrant integrihominum exercitus , quorum

um caeno, non fecus;ac fues volutari : fuper-

r,,

alij nonnifi retia, & laqueos ad pifces exoticos

.fluas igitur, inutiles, ac fupervacaneas cenfuit

.tabulaslegis fervandz populo extradere co»

||

«capiendos; alij nonnifi pedicas,ut aves aucue

medenti ,& bibenti , eó quia cum voluptate

pentur peregrinas , praparant 2 :alij abdita

qmontium ,rupiümque fcrutantur loca.: alij

.gula impoffibilis fit legis obfervatio : hinc

:£cite D. Hieronymus contra Tovinianum lo-

flu&uantia traijciunt maria ; illi ut fylveftres

damas: ifti ut conchilia , & oftreacapiant , &

-quens de Moyfe poft defcenfum & monte la-

««ondimenta cibisimmifceant : fed dum gulze

; pideas frangente tabulas, in quibus divina lex

-digito Dei exarataerat, ait 1 Zor drzerum labor.

ándulgetur voluptati;fomenta lafciviae fuppe-

;ditantur uberiora.Corpusenim, fi fartum fit,

.untus bora [aturitare perit : faiebat-enimDei

& ejus cuticula lautius nutrita, illicó.infurgit

,fermonem mon po[[e audire temulentos,

iIn aula Pharaonis 1deo vitiis laborárunt

3 8,.

libido, ac revivifcit;tametfi annis Íepe integ-

zis jacuerit emortua, vel languerit fopita ; vis

Eunuchi, quia gulz indulferunt ,'& ftoma*

chum cibo,& potuonerárunt, ;Dicuntur hi

o enim immodico., fi madeat , illicó revivie

duo Eunuchi peccáfle : 44cciit yut peccarent

fcit , licétenimomne vitium detegatur in eb*

rio , libido tamen prz cateris in ipfo infole-

duo Eunutbi. '"Pincerna Regis, 65 Piffor: quia

.u.

fcit, parit enim temulentia libidinem , & ex

ad gulz indulgentiam liltum exare(cit pudi-

vino hauritur libido, .cujus flammanon oleo.,

citiz, & reliquarum virtutum flores ex(iccati

anon palea,fed vino nutritur ; hinc plures poít

pereunt ; aitenim S, Perrus Damianus ; . E-

Jautiorem meníam ,'poítfaliares coenas ) po

:dacitas :quedam (anguifaga eft ,-cus dua funt

dilia luxuria ,&ebrietas : icut enimvolupe

ipleniores epulasab ufu dejecti rationis,S in-

:»plus belluinz ;

:eft fanguifugee humani corporis haurire fan-

iter pecudum greges abje&ti.,

.ZDm:ter.-fcap.

quàm humanz redolent naturz,

JIncraffa*

:guinem: ita edacitas cordis puritatem., qua

.animaz eítveluti fanguis , acreliquarum vir-

32,v, 15» . igus eft diletlus , '&$ recalcitravit. AIncrajfus »

ampinguatus xdilatatus 'dere[ïquit,;Deumfaäa .

«tutum alimentumexíugit, diffipat ;ac delet ;

vem [uurn y65 vecejfrt à Deo falutari fuo , gulee

«quia fi. femel.gula indulgentia humani pe-

"&oris precordia penetrat , univerfam virtu,

xnim voluptates , & concupifcentis flagitia ,

dnnatà quadam necefficudine copulautur ,sit.

tum aciem ibidiffipat ; & cordisdefideria ad

ilicita., .ac vitia praefertim seftuantis tunc

.que culpa individua gulz comes,

em&i&)k&

Ra 160

runt Eu*

libidinispertráhit:: ubi enim habetur ; 7o-7*

Neque in aula Pharaonis peccà

3«

Accidit,

qummurum percircuitum deflruxit cuntius

iGenef. cap.

auchi , nifi quia gulz indul(erunt.

cexercitus Gbaldeorum ., «qut erat «cum Prin-

'4'00

qut peccárent duo Eunuchi , pincerna Regis d

ipe enilitis : jeptuaginta "Interpretes 1e-

piftor.: nimiram inter aulicos , & Regis fa-

; !LW!'

miliaresilli duo dicuntur peccáffe , qui cibis ,

;gunt z :Omznem vnurum Jeraufalem defivuxit

otibüsque lautiüs parandis,ac delicatiüs.con.

«exercitus Chaldeorum «eum iPrincipe coquo-

yHm , quam interpretationem -expendens

diendisincubuerunt: dum enim venter cibis

D. 'Gregorius Nazianzenus jcité :-ad rem

' d.

ámpletur , & vino madet ) nutritur.concupie

fcentia, quz vires , nervósqueacquirens pra-

noflram ait : :Coquorum Princeps jure.»

xenter afferitur ,. cui nimium.a coquis da-

vos quosque affe&tus excitat , & ad vitia inci-

tat ; & ubi ventris eít ingluvies,ibi mentiseft

&ortofo opere fervttur.

'$i igitur gulen-

dlluvies; extinguitur enim ratio,'ejüsqueïlu«-

«dulgentia pectoris pervadit vifcera , «cor ag-

greditur , & bellum indicens ;probis aifcéti-

qmen,fi cáput vino obruatur: & ufu;aclumine

extin&torationis;veluti in tenebris ambulans,

bus , quiin cordis prafidium , & cuftodiam

quivino madet , in omne proruit flagitium :

invigilabant., :omnia fus déque vertit, &

"unà cum pudicitia virtutes omnes «evertit ;

quienimcibis, ac ventri'dancfopcram»,'adeö

roni funt ad vitia quzeque, ut ad obfervan-

quiafemel,quód venter cibis,&potu fi uffarci«

naturstametfi cor lilio floruerit caftitatis ;ac

tiam divinorum praeceptorum eos pertrahe-

reliquis effulferit virtutum decoribus, imà

re fic veluti impoffibile,

tot Íplenduerit proborum affectuum nitoti«

17

- Idquecauíz fuit;cur Moyfes cumé montis

is3

editiore faftigio ad ejus deícendiflet radices;

bus;quot coclum ftellis;quot -Erythreum mat«

Uuu a

5

Vetani de Affeibus Tom. 1,

'

$16

| Eïiï&ïïaz*c

XXv,

gatitis,quot pretiofis lapillis coeleftis Jerufa-

ipfe ab operibus fuis, acfi ad acþefTum Cibi,.

lem; adhuc deficiunt hec vircutüm ornamen-

potüs prafto fit receffusbonorum operum,&

ta, corruunt hzc fpiritualia dificia , & totus

initium iadulgentig gulae, finis fit. culturze

murus Jerufalem per circuitum def(ttuitur ;

virtutis : cüm ením aperitur gula fuis illeceb-

vt qe l — € v5 ha w ]

quiagula indulgentia nonnifi virtutum mo-

ris; via clauditur,qnà ad virtutem pervenitur;

litur firages, neque Eunuchis Pharaonis quid

hinc Cyrillus Alexandrinus : Noféte conquerz

- od

aliud aniam przbuit peccandi , quàm cibi , &

Tu das-flimulos

de infrmitatibus parsis.

potüs minillerium : 2decsdit , ut peccarent

carui tua , tu ipfam adverfus ritum tuum

! ngäl'.ïlö' $

duo Eunuchi Pincerma Regis , &5 Piflór,

armnat , U porentem fAcis , cum eam carmis

Nec mirum, fi geminis Eunuchis in aula

bus fatias , €8 ad illecebras nutris.

0'16'

V

. Pharaonis tantam intulit perniciem cibi ,po-

Dum gula nutritur , vitia pinguefcunt ,

2!1

fi

tüsque miniflerium : cum unica fajius gulz

& dum caro pet ingeftum cibum vires acqui-

indulgentia mundo toti ruinam indixerit , &

Pl

rit, infole(cit concupifcentia ,& praviomnes

- homives omnes miferé perdiderit ; pulchré

"affé&tus in perniciem caftitatisinfurpuut: ita

Serm. infe. D, Aubrofius.

15

u

Adam per efcam paradifum

lex vitiorum certa efl,ut faginze fubtiituta fit

ia 6.poft

perdidi: Efauper lentembonorem primatás

4l

prim.domin.

lafcivia ? & ibi incontinentia petnlant;ior in- -

f

amifit: qudas per bucellam Apoffolatus fub-

furgit;ubi menfa apparatur ferculis or'tior,

qqadmg.

tà

lime depofust$. ex quo enim bucellam fumpfít ,

& quia cattitatis ftudiofus fcitfamem virgini-

non jam dpoflolus cepit effe , ed proditar.

tati amicam effe , & faturitacem inimicam',

V

dl

Eít igiturgule voluptas radix illa infe-

mavult fame , & abflinentiá lilium excoler

19,

X

&a, & vitiata, ex qua pullulant in mundo lce-

cafítitatis, quàm faturitate ei nocere ; idqua

":

4

leraomnia: e(t gulz indulgentiafons ille pu-

caufze, cur feliciüs floreat lilium caftitatis im

z

D

tidiffinus, é quo rivuli pravorum omnium

pauperum tabernis , in mapaliis rufticorum ,.

Ti

affectuum fcaturiunt; vitiorum enim radix,

in cafa pauperis rufticelli , quàm in przedivis

& origofola fuit hominibus gula, exordi-

ff

tum palatiisiin Principum turribus;Regümqs

um totius ruina ; G caufa omnis fupplicij ,

aulis.

Tibiz tunc vel maxime ftrident, cum

Sicut erant aute diluvtum.s

à

Mattb. 24.

. hinc Chriftus.

plus inflantur , ac plenze funt vento; à tibiis

J"U.37«

comedentes , & bibentes &$c . ita.erit. , & ad-

non abludit humanum corpus , cum tuncpo-

ventus filj bominis ; nimirum ficut'cataclyf-

uffimum in lafcivam zflget petulantiam,cum

ï

U

À

U P eseeap.1

mus foeditates delevit , quas terra contraxe-

plusoppletur epulis, madet vino: pulchré D, *

rat ex immodica edacitate, hauflüque temu-

f

Oregorius in libros Regum ait:. Ex szogue

lento: ita peccata futurorum hominum de-

la vitio iumumeravitiorum agmina ad confli-

1

p

linquentium ex gulz indulgentia aliud pu-

Uum anima producuntur. Unum quidem gule

niet diluvium , fed non ampliüs aquarum ,

l

Vititm e$i , fed aculei libidinis inmumeri femt ,

fed ignium.

Immodica fiquidem guülz in-

qui pracedentemillum quafi Regem fequuntur,

Q

dulgcntia divinam irtitac juftitiam, üt orbem

qui leta quidem fuggerunt ,. fed ad' aterni

non folàm aquis immergat , fed & flammis

jlettu lamenta perducunt.

O quot orna-

purget , & abfumat.

tum amiferant pudicitize, quia nullum gulee

f

20,

Cultor igitur caftitatisin id , vel maxi-

ilecebris voluerunt froenum iniicere ! O

quot victi libidine ceciderunt , & laíciviá

mé incumbit ftudij , quó gula voluptates

omnes coérceat ; ne quid demittatur in (lo -

proftrati miferé jacuerunt !. quia vinceregu.

|

machum , quo ptobi cordis affectus aliquid

lam noluerunt , -& infurgere contra gulze

patiantur detrimenti, & ne vitiisper gulz il-

illecebras detre&tárunt : ídque cüm noviffet

3

)

lecebras via aperiatur ; quia ubi gula fuis a-

celebris ille in eremo cafítitatis cultor Hilae

P

peritur deliciis ,. vitia ftatim omnía ingre-

rion fuum alloquens corpus ajebat : paleis

Hl

diuntur, G per gula hiatum cor intus inva-

te pafcam aufelle, nonbordeo , ne viresacquie

l

dunt , illidque diripiunt , ac fuis fpoliant

reret caro , GC cüm ipía infolefceret concue

L

ornamentis.

Conctediderat Herus evange-

pifcentia, pravique infurgerent affectüs factu

licus famulo totius fuz domüs regimen, cüm

optimum cenfuit , corpus abílinenuá , & je-

f

effet ipfealió profecturus: fed vix abfuit Do-

juniis emaciare, abhorret enim caftitas opie

f

minus , adfuit domüs gula ofliaria, quz vitia

mas menfas ; & ibi lilium caftitatis languet;

£4iz v, omniaílatim introduxit, loquens Chriftus de

ubi tellus nimis pinguefcit ; nil énim pudici-

&6:

?

3

i

famulo ait: Cepir percutere fervos, &$ ancil-

tiz floti perniciofius gule illecebrá,quá ignis

e

las, & comedere , 69 Dibere , €9 inebriars : ideo

-

alitur concupifcentiz , incendium accenditut

3

E

co»pit in ancillas fzvire , & confervos percu-

libidinis , & excitatá flammà cinetefcit liliuns

1

.r

ii

?g

t

tere, ac verberibus egregiä pulfare , quià

caítitatis.

Non poflunt fomenta libidinis

;

]i

gulz incoepit indulgere,& vino madere im-

nonfuppeditare concupifcentiz, qui gulz de

moedico: Capirpercutere feruos , G ancillas ,

lectantur deliciis , ac ferculorum indulgent

E5 comedere , & bibere , G inebriari , quialfym-

opulentiz , quia utfcité ait D. Ambrofius, z5 4, ,,,

Í

pofiis, comeffationibus , ac ebrietatibus af-

Pafcitur. libido comvivijs , mutritur delicijsy — nis,

h, MP,

fuevit ablente Domino , in omne proruit fta»

vino incenditur , ebriet ate inflammatur z bine

W,

i

tim fcelus, Etiam rerum Conditor;ac fapien-

non mirum fi in aula Pharaonis Eunuchi v ;;

Í

tiffimus Artifex Deus , quamdiu orbem con-

tiis * inquinárunt , cüm regiam ipfi mep' i.

didit , facultatem non dedit ad comeden.

curaverint, - Zfccidit , ur peccarent dy & Eu

mo—

I

4

dum;& cüm primüm hans conceffir , ceffavit

U& quid

?nchi Pincerua Regi:? G Pifor.. INso

-

-

| aliüä

Pravi Affectus deffides corrümpunt ; defatigatos virtus ornat. $A.

flinet is innocens.animo , & caítus corpore

aliud prodire potuit € menfa exoticis inftru-

ceníeatur.

a ferculis, ac delicatioribus referta obíoniis,

Pradixerat Angelus Samionis

parentibus futurum.ipfis filium, & ob lztum

L

quàm fcelus : fiquidem & menfa regia prodiit

E

Urix ebrietas ; & interfectio Simonis'ftrenui

füfceptum nuntium gratitudinis causá con-

ij

Facimus tibi badum

Sudic. Y 3:

:ä

Ducis : Ptholomzus Rex Simonem fratrem

'vivium.ei apparant,

E W. ,-:»J ï..,

[

de capréis ., cui refpondit Angelus: fj sue

j

Jude Machabzi ad regiuminvitaverat con*

vivium , ut vino madidum fanguine fcedaret,

€0gis.,non comedam: fed Áá ceeleftis nuntius

&t occideret;

Et cm inebriatus effet Simon,

hominis induit períonam, cur ut homo exe

.Mdc'bag.ïr*ö.

hibitas fibi dapes non comedit 2'f1 ttes An.

& filij ejtus, furrexit Ptbolomaus cum [ui ]

, 16.

fump[erunt arma , & intraverunt in-convi-

eli,, qui Abrahz comparuerent , :non fue*

4,

!

runt -dedignati appofita fibi fercula come-

um , &occiderunt.eum , & duos filsos ejus

Queff. 28

nimitüm gule delicie,convivia regia , non

dere , cur ? Angelià cibo non abftinuére ii

25 CüP.,-;M

A udic,

pudicitiz tancüm infidiantur, fed & ipfi vitae,

domo Abrahe , nuncin dome parentums

x

Samíonis-dedignatur Angelus cibos fumete?

Nallum eft vitium , ad quod viam non

z

224

emolliat vinum , quod velin primum fudm

Refpondet Abulenfis,

Quia fi Angeli nom

Primus homi-

authorem favire didicit.

comedunt , cognofcuntur effe J4ngeli: vole-

batin domo parentum Samíonis . coeleftis

sum, qui faltem poft diluviumvineam plan-

'tavit; primus, qui racemos amputavit s

TNuntius cognoíci ., ac reputari, ut Ange-

dus, ideóque refpondit , (f »me eogis , non

Awas expreffit , vinum bibit , .ac primus in

ebrietatem incidit ,fuit No&, poftquam in-

vomedaim , nullo enim alio evidenuori (ig

«olumis fua cum familia & diluvio evafiffet;

;no.poteít indoles angelica , ac virtus ex«

abuíus vini ab ufü eum dejecit rationis pet

primi., quàm abítinentiáà cibis , & potuz

iadu&tam ebrietatem : & quamvis ufus vint

ideóque cultorcaftitatis, quia indolem imi-

non prorfus damnetur , fi cum neceffitate ad-

'tatur angelicam gulz delicias amputat , ab

it (obrietas; exceffus ramen eft , qui culpátur;

ámmodico ;cibo, & potu fe abítinet , & à

« immodqr-anäa »'qua& damnatur ut noxiaà 5

:delicijs abhorrecin ferculis, convivia fugit,

:edacitatem exhorret , vinum faftidit , & la-

hinc ajebat Afclepiades , loquens-de vino:

Primum poculum eff neceffitatis:3 fecundumz»

xhrymis., vel £rigid& lilium irrigat «allitae

*»"E'iSo

«oluptatis ; tertium ebrietatis , cui adhzrens

Ti)sgui]

Apuleius ait : Crarerem primum ad fitimas

queriinere 5 [ecundum ad. bilaritatem 5 ter-

& THS.

4ium ad voluptatem , quartumveró ad infa*

deiamz Suntvero bibonesadeó ex(iccandis ca-

licibus affueti , at non contenti tertio , vel

Pudüuitie amans oculos emif sitior,

quarto poculo doliis vídeantur aequiparari.

"vagósque compe[cit - funt.enim bina

& hinounifi flammasfovent libidinis , ac in-

eneris lampades , ? quibus concupifcentias

««endía nutriunt prava concupiícentiz ,'qua&

«ejisque pravi affetius fuas bauriunt flam-

4nas exitiales , quibus: cafhitas

ficut nutriturcibo, & potu; ita abftinentiá.,

& jejunio vires deperdic, & extinguitur: fi-

-«&ine[it.

quidem juxta vulgatum effatum fine Cerere,

« Libero friget Venus,

| 'On Tolüm 'gulam «o&rcet «caftitatis

Caítitacisigitur C

ultor veaere*aüfharæ

) ftudiofus , fed etiam oculos emiffi-

244

33.

'tios , vagósque compefcit ; ne cu-

flammam procul abigit, quiacibo,ac potui

parcit, men(z minuit faginam ;'fibíqueom-

'riofis hac., illácque divagentur : funt^enim

nem adimit guleindulgentiam. — tNon vere

'oculi'vagi binz Veneris lampades , & qui-

:bus fuas haurit flammas , . quibus caítitas

anat lilium caítitatisinterepulas; non itrigae

tur» necfloret hau(tu vini: cum fint gule

exarefcit , & lilium pudicitig cinereícit,

- voluptates vitiorum irtitamenta ; fugienda

'Teftis eft David, cujus pudicitiam emiffitii,

funt , acprocul abigenda harum deliciarum

'vagique 'oculi interemerunt,

Vidit, ipfee

LE N )

".

fomenta, quaconcupifcentiam accendunt ,

folario lavantem fe in fonte Bethfabzam; &

ftatim conceptá flamma -exar(it factásque

Venerem excitant , ,& pravos quosque af.

fectus alunt.

Cultori caftitatis indurandus

'eft adulter , & homicida folo afpectumu-

Jieris.

eít animus , & éblandimentis gule procul

'Fettis eft.DinaJacobi filia jam. nu«

abftrahendus,

Hinc I(zus Afyrus referen-

bilis, forma fupra czteras'puellas venuftz g

?r

te Philoftrato interrogatus quásnam epulas

*hanc curiofitas impulit urbem inviífendi Si-

B r

judicaretipfe fuaviffimas ? iflas, refpondit,

chimorum; morésque feeminarum urbicos,ac

——

ftudia obfervandi: virgines tunc (ibi- cozve

guftare defii , cüm enim caltitatis eflet ftu-

diofus , perinde ac venenum gulz delicias

ingenti numero, five ad nundinas, fivefefturm,

quodpiam folemne; convenerants quas tít

femper abegit , quia ut ait D. 'Gregorius;

' Llþc k iW : !7314 Fü?g

«elebrari convivis [ine culpa vix poffunt ,

ipfa videret , videri, & ipfíacupijt: fed rar&

nih

g.

non ferculorum opulentiá ; fed ciborum ab-

absque periculo prodit in publicum caftitas

ftinentiá nutritur caítitas, G fobrietate flo-

cultiore induta ornatu,ac vultüs fpecie Venu-

retlilium pudicitiz : eft fobrietas à vitiis

fta. Vix Sichemus oculis fpeciem;ac venufta-

temluftravit puelle, &

A

oculis impuras attta«

adeo immunis , ut qui ab cícis, -pot-tfugue ab-

Uuu3

P

X1t

l

fuw-. ^.

m

$28

- Differtatio

yit & nivea Dinz facie flammas , quibus coe-

?

non labefaclet, quia, tit fuos mónebat in afce-

['

pit intus exardere fimul, & amare ; imó.&

terio Monachos S, Ephren: Sicur aque du- Tom.2trait,

efflictim puellam deperire : & abreptus ar-

&us canfm&w perdit 4Q4A4:2. 1tA oculorum de bumil,

dore virginis potiunda , cum non poffet illà

difirattio mentem caflam defiruit: idque cau-

lenocinijs ad flagitium pertrahere, vitium

Íz,cur Chriftusoculorum compreffurus pro»

-obtulitreluctanu. | Ecce quam noxij , quàm

cacitatem fententiam illam tulerit feveram:

lethales funt lilio pudicitize oculi emiffitii ,

Mattb. cap,

fi

gäfz viderit - mulierem | ad £oncupifcendum

;s .'vl 2?-

vagique, G&curiofi, vifura Dina ceteras ur-

eam, jam 18gcbatus eff eam 4n «orde fuo 5

bispuellas , morésque urbicos foeminarum

meritó igitur habentur tot monita, t£Ot prze«

ad nundinasvenit, nonut quidquam virtutis

«epta à viris afcetis extradita caílitatis cul-

i

i

emeret , fed utillumetiam reluctans vende-

toribus ad oculos coércendos;eorámque cu-

ret florem, qui femel deperditus, nullo fit

cclefctsg,

riofitatem compefcendam: & Siracides, hoc

;ï.iiä,z.-ïnyü' j

ampliüs pretio venalís; nonutfibi ornatum

(WZ. 45

|

idem monetinquiens ; zfvertefaciem tuam.s

aliquem emeret , fed ut ornamentum ipfa

A muliere compta,

pl

venderet caítitatis, perfeveratura virgo , fi

26.

Hinc Jex fuit illa fancita multo ;pruäcn-

- domi manfiffet, . Exiit domo Penelope, fed

tior, quàmfzvior à Seleuco Locrentium Le-

ti

redijt Helene; quia ut fcribit D. Hierony-

gislatore de oculis adultero eruendis, eó quia

mus: Zenera ves zn feminis fama pudicitia

li

Epift, 9

fint oculi adulterijvel «duces , vel fuafores,

eff ; & quafi flos puleberrimus citó ad levem

Cupidinisenim flammz, ac impurze Venetis

znarce[cit auram., &5 flatu corrumpistur , &

ignes faciliüsper oculos accenduntur;ac hau-

Epift. 22. ad Euftochium expendens illud

fi

riuntur , .adeo ut äntocüliNaþhtæ;peeri-

XLibasecese

Canticor. Hortus conclufus Soror mea fponfa,

les;ait enim Plinius: Magnaz effe cognatio-

fi

borius conclufus faus fianatus aitad rem no-

nem flammarum eum Napbta;fulfureáque bi-

Q

ftram fuadens virgini,: manere domi, & cu-

TUmine , t 3gnis ad dp[am etiameminus vi-

tà

rio(itatem compelcere oculorum. .-.Czve ne

fam transvolet : ádque de .ardentibus-ocu-

li

| domum exeas , & velis videre filias "regionts

hi

lorum tzdis, ac igne concupifcentiz non im-

alieue; quamudá fratres babeas Patriarcbas,

meritó adítruitur: vix attingunt oculi pro-

[K

€ Ifraele parente leteru . Dina -egveffa cor-

'cul fpeciofam virginis formam , & ftatim

U

FUnmpitur.

Videre enim in puellis formá

In

concupifcentize flammas .concipiunt, quibus

l

corporis fpeciofis , A videri non fine. peri-

velinterimitur caftitas, vel graviter pericli«

tiC

culo eft caftitatis interimendze ; .quiaut mo-

tatur; co&rcendi funt oculi;ne puellz videant

Ui

net Clemens Alexandrinus : Dum la[civiunt

venu[latem , quia maxima eft oculorum 4.

L

ib. s Pedag,

oculi, calefcunt appetitiones : funtenim o«

.gnibus.cum vir

$i

€Abi fl'.

culi geminz pharetrati Cupidinis - fagittae,

-£10.

X

ginis ;pulchritudine äclqgnaf

J

quas in perniciem ejaculatur caílitatis, Quis

Quod fi dicas;puelle '-'venu"['c-ate.m nihil

27.

r

miferam non lugeat Sichemi fortem? vidit

in fe continere mali,cüm donum fit Numi«

u

ipfe puellam exteram, & ipfam deperijc, &

nis, proinde quid boni, & non mali : id non

t

* ipfe perijt : quia homo libidinis amans;com-

diffiteor,'optimam cenfeo foeminz fpeciofi-

a

pedes gerit in oculis, quibus vinciat; glutem,

tatem ,. laudabil'cm.pucllæ:p'ulc'hritudin'em,

; .-ä.g.zþ;;;, ta

quo affigat; hamum quo inuncet; flammas,

fed hancinficior bonam effe caftitatis cultori,

fk

-quibus adurat; fagittas quibus confodiat ,

& concupifcentiz ftimulis exagitato. '-Bona

D

interimátque caílitatem, quia ut Ícité Chry-

erat Sufanna, & virtutum laudatiffima cul-

-

9,

oftomus: Sicur ignis ubi calamum appre-

trix; fednon infanientium fenum oculis

Serm, i2

fl

lu

beuderit, mox attratlammateriam fuá flam-

ammas impudici-amoris ecaítisSufannze ni-

Ti

Ozxmm.r

ma accendit,

dta ignie concupifcentia , -ut

vibus haufzre. :Bonam putárim fui(ïe,*&iho.

.

primum formofitatem , ac wenuflatem vifu

neítam Bethíabeam, fed non-bonam /'oculis

l

du

attigerit. antmum flatim inflammat.

David; qui-cüm;primümfeäm1in.fontexatäg'e.

*d

Non tamen illuftrior hácflammáTplen-

runt; infrigidis illislaticibusimpuros haü.

2f.

D

det caflitas, fed denigrata corrumpitur, &

Íerunt ignes; bonus erat, & egregius caíti-

cinerefcit: ideóque S. Job infignis pudicitiz

tatis cultor filiusJacobi. inaula Pharaonis

der«

fer

cultor imminens hocce ex oculis periculum

Jofeph, & nihilominus quamvis liliumexco-

M

metuens fcedus pepigerat cumoculis fuis, ne

leret ipfe pudicitie , rofam tamen, feu flo-

exterius vagarentur curiofiüs, nec puellarum

LUH

rem Veneris fenfiit hera "uxor Butipharis,

ted

dele&tarentur venuflate : Pepigi fadus cum

ejüsque etiam fpinas, cüm acriüs prafenfit

MU

ob cap.2To oeu]js gueis , ut ne «ogitarem quidquam de

fe libidinis lancinari ftimulis ; 'quid.ni bona

Ub ,

qurgine, quam enim partem in. fne baberet

'erat arbor, & falubris in paradifi meditullio

Agrab

M

tiot

'r0

Deus defuper , & bareditatem Omnipotens de

à Deoplantata, & tamen cum fuos ad ipfam.-

[aj 4

AP

l2

gin

excelfis? meritó Huffeus Princeps foedus pe-

direxit Eva oculos à recto tramite deflexit 4

pigit fuis cum oculis , ne quidquam cogita-

& ibi mortalitatem invenit, ubi cupiebat.di,

Ipo

rent devirgine,. quia cultor cafílitatis fi li-

vinitatem enancici. Sitpuellz venuflas in fe

V g, proi

lium velit pudicitize tueri , neceffe. eft fuis

C

bona, fi nives przefefert in :cutis. 'candore,

cum oculis pacifcatur ; quia nifi oculicerta

flammas fuggerit eam intüentibus; quibus .

&

Qull

- lege, ac feedere obligati ccérceantur , nul-

*caüitasperii, Vc':l .'f"üm-»mäperjc]itatur: qma

Inm aderit adeo firmum i caftitatis propofi-

laxior ad concupifcentiam aditus eft.

mlH«

9 1?11(:]-

tum, quod oculorum fraus, vel curiofitas

lam oculis attingere venuflam,

o RR

QQQH

Omnis

W.

E

Pravi A&"e&us d€fld€S cc»rmmpunt- dcfatigatos virtus ornat. $19

28,

Omms itaque folertia adhibenda eftà

Neque mos ifte oculos velandi nupta-

30

"'29:'4&

Htil,

€aftitatis cultore, ne finat oculos emiffitios

rum adtnendam «aílitatem viguit .tantüm

«uriofiüs vagari quamvxs Deus hos fcintil-

apud Palzeítinos ;; verüm & apud Judzeosflo Li^ ri.2»-

lantes.orbiculosvoluerit in praecelfa capitis

ruiffe teflatur Tertullianus J/Pro de coroua /44^P ?

—

noítri fpecula, perinde ac v;gxles excubias,

militis , & probant exempla Rebecca, & Sa-

Ic.

Wth (

non.tàmen vulteos pervagaricum detrimen-

Imó apud plurc: alias gentium natio-

idug

to pudicitize; vult Deus üut oculi corpuscue

nes laudabilis mos;(te viguit, ut ex Per(arum

Ítodiant , ita camen ne hoíli prodant ani-

legibus confirmat Joífephus , .& de Romana

mum: (unt enim ocult ut etiam czteri fene«

lege conítat ex Valerio //5, 6..cap, 3, nbi Ca-

fus porte, per quashoflilis exercitusinar-

jus Sulpitius, eó quia dimiferit propriam u»

cem , ac metropolimanimairrumpit 5 pro-

xorem ob.eam duntaxat.caufam, quod. apete

W!Ef 4,9'

Lzb.z. in Jjb

pterea nos monet D. Hieronymus, ut five-

to capite;vultüque detecto in pubhcum pro«

CT

*Uin.-4.3,

limus lilium excolére .caítitatis, licentiam

. diüiffet.dixit.

ALex tibi sneostantüm prafiait

*

przíertim oculorum .co£rceamus, ait..ille

*

oculos , quibus &6 formam tuam approbes, &$

16,

Quiii fiudio m'vzgtlzmdum est-Amatori caffi-

placere . defideres,

Hlterior. .tus . can/þe&ux

' gmonta , ut hi adituevité freuentur, preler-

juperva:mz árritatione accerfitus , .5n fufpi-

;tímque omnium promptxfümus 3-a€ nobi-

.£lone $. crimine. la.ereat,neæj/e effl; Quinde Eor .citat,

Atabicis foeminis refert Tercullianus.faciem

Jliffimus.nempe vifus, cujys hac in re fum-

mum eít momentum , quod «üm.noviffent

