verets fubdit : 44 Domiuum igitur mente.

clamabat , hacfuére illa grandia, quze tuné

feipfo difcedens veluti müros duoserexit,

34

undísque fublime fufpenfis, flu&tibusque co-

Moyfes mente moliebatur; haec auxilia, qu&

ércitis ficcam pertranfeuntibus Ifraélitis viam

&ontitainfequentes hoftes, marisque minaces

flu&us exambivit, orationis fcilicet fuppe-

pandit , ttepidanrem multitudinem Moyfe

przeunte, & fequente Aminadabo Judez

tias, quibus imminentia utrinque füperavit

tribüs Principe, catterísque horum exemplo

difcrimina , tametfi geflaret Moyfes dexte-

certatim , G promifcue fubfequentibus; o-

rá virgam omnipotentiz vicariam ; adhuc

mnes ficco veítigio per fluxum Erithzai ma-

voluit ab'oratione energiam mutuare po-

ris finum tranfeunt , non timentes à flucti-

pulum edocturus, quàm 'efficax fit oratio-

nis auxilium , & quàm tutum contra infur»

bus mergi,necab imminente ccrvicibqs Pha.

raone intercipi.

'gentes hoftes prefidium. —^ Oratioenimnon

22.

Sed fi potuit Moyfes virgá mirabilium

iolüm pravis affe&libus vires adimit, fed -

patratrice marinos difcindere fluctus, & pul-

hoftibus omnibus contra nos infurgentibis

verulentam populoaperire medios inter flu«

obfiftit, &Gaudaciam comprimit, Quéd fi

&us viam,cur fuppetias exigit à precario cla-

pravi affectus. animi tum concupifcentis ;

more? dixit Dominus ad Moyfem:. quid cla-

tum irafcehtis vulnera nobis inflixére; nul-

lum iisdem curandis magis idoneum alexi-

as ad we? Quidtimendum? quamvis Pha-

1a0 obftrepentibus quadripis ,. ac milite ar-

pharmacum oratione.

Quod (ilingua canis

mato ftipatus fugientes infequatur? fi Moy-

vulneribus medendis myrothecium exhibet;

lingux orantis plus ine(t efficacie; quáacrio- -

fes virgam tractatmanu omni gladio fortio:

re, quovis exercitu potentiore adpalmas de

ribus medetur vulneribus, quie pravi iníli-

triumphato hoftelegendas ; ad quid recur-

xére aflectus. — Muri, & elingues funt quot«

rere ad precum inftantias?. fi Deus partem

quot orare negligunt cüm pericula immie-

Llä 3

MU

tuetur Moyfis, pugnátque in favorem fugi-

nent, calamitates urgent, & hi funt,de qui-

MPU à

entis populi, ad quid Moyíes timet? Annon

bus aiebat Plaltes : 0s babenz. 2 non loguene Pjalm.115.

major elt Deo potentia, quàm Pharaoni au-

zur z fimiles ia flaut , qui facitnt ea : ufa

privantur linguce acriüs ** *orquceattur in«

*

dacda? ecur igitur gloriam patrati miraculi

:

H

g:;Qratiopröbosproxhövet Affe&us, improbosamovet. 7355

*sli&is fibi : vulneribus ; 'quibus medeti ufü

"elet s unde $ per Prophetam [iritus "ajua

- Jingus fufis precibus facile poffent.

: dieity qui vemintfcumius Domins , ne tácea«

^£l O ne detis filentium ei: nimirum fi po-

g. d-

. pulus taceat , Numini dat filentium , & fi-

' jentium fomnum conciliat, & fomnus quie«

JPrecarius elamor Chriftum foin-

. tem fovet ; fed dormiente , & quiefcente

^0 excitat, ym' opem þerichtmüäw ad--

"Domino; nen dormit hoítis , non : quieícit

*

*calamitas, qua tuncacriüs urget; & hottes

fertsprocellas codrcet , & marinu flutli-

" validiüs infurgunt, donec precario clamore

hus "veluti snjecto freno ortam

" eompe[cit tempefiatem.

excitetur Dominus ; & qui 'infurrexerant

* hoftes difpergantur ; quia precatorius cla.

eo-

«23.

UUu'm,i"ämmïnAet "þeiric»ulugm ; "nulla

- gmot eft, qui hoítium turmis timorem incu-

'tit, & ad fugam adigit, omnémque abigit

IN

tam gravis urget calamitas, quàm

j

- efficacia non avertat orationis , fic

^ealamitatem,

TiY.

Petrus precatio clamore elufit naufragium,

'Chriftus mare fuis "cuh*iïï)ifcip!l;iis tfá«

: jiciens attrita laboribus corporis membrá

"excuffit metum , quem "pavida " diffidentia

"«ontraxerat , cüm coepiffet mergi, clamavit

reftauraturus fopitis fenfibus , fomnóque

- dicens t' Domine faloum me fac, & peticu-

"accerfito, quieti indulget ; fed vix eo dor-

-lum evafit merfionis,

^miente , infurgit ' ventus repenté - excita«

"Regius 'Pfaltes re-

- pulíumrefert taberaaculum Silo, ^confum-

^£us, Ga tras fecum nubes veliit, quibus di«

^ptos dicit faterdotes , zloriam populi enat-

"urnz lampadi lumenabripit, a&rem turbat,

"mare €ommovet , éjdsque fluctus concitat,

?ï'!szimy 77

"gat dillipatam ,"quia Dominus fomnum ce-

|perat» Sacerdores eoyum 1n £4dio "cecide-

"exafperat, qui cumultuario "fragore fre-

"muünt; naufragiumque minàntur ; navis me-

yuut , £$ yidus eorum non plorabanturs &

* exestatus ei tanquam ^ dormtens Domintu ,

diis exagitatà flu&tibus hác , illácque 'per

"fluxa itinera vehebatur ; mox "in fublime

" Panquam paeeus erapulatus' a vino , &5 per

*Vix Dominus lomno

"eve&a ; quo lapfu rueret graviore ; & mox

ctiffit animicos fuose

indulget, "& calamitas incremencum fubit,

- in imum deprefía undarum videbatur hiatu

"abforberi: & quamvis infuera tempeftas

tabernaculum Silo.fordefcit repnifum, &

præväiemibuähoi*ïibus crüentze fparguntur

horrifono cum fràgore infurrexiffet , vea-

, Füp.ïqq

,

ftrages, enecti cadunt milites, & viduze fuis

"torümque turbines atmáffec in Ícapham, &

"contra laborantes innavi Difcipuios | pree-

- deititutae maritis madent lachrymis; quia

fangüinem hominum : fuderunt , & vitam

liaretur procella, pugnarent fluctus ,. Ma-

-gifter tamen "Chrittas placidé doriniebat :

gladio percüffi effuderunt, : Sed vix excuffo

'Íomno conteruntur inimici ; populique ca.

"Et erat ipfe in puppi faper cervical ^dar-

4'&»'*(47':;4?.'

"extens y [ed Bafilius Seleucientis caufam di-

'Jamitates abiguntür omnes ; & ubi cupref-

" fquirit excitatze procellae, & Magiftri Chri-

'fus omnia funeílárunt; lat mox palince fure

'gunt, vigéntque vegetiores.

'fti fomnum prodit , aitipfez ewr boc tan-

! m navigantibus prelium ? :quia Dominus

24.

'Sed cur Dominus fomno iridiii(kfit,büm

"dormiebat. ' Contra Diícipulos elati infur-

'*potüeric priüs onatus omnes hoftium in-

furgentiüm infringere ? an dormire maluit,

'gunt ftatim venti; & cava fluctuum volü-

^mina per fluxas femitas, ambagésque mi-

quo populi negligentiam gravius redargue-

'get, G exaggeratiüs deteflanduin carperet

"naces ágitatam navim fatagunt deglutire ;

filentium? eà quia fuppetias noi expottu-

"urget procella , acriores infurgunt' flu&tus,

"venti nullo coérciti froeno ad naufragium

laverit, & auxilianon extorierit ab oratio«

me ? excitato Dornino evaduntur pericula ,

rahunt; G ubique pericula imminent, flu-

"Cus navim percutiunt , "venti impellunt;

fugantur calamitates, excutiuntur tiinores,

& menas priftine fuz teftituitur ferenitati

"quia Chriftus erat in puppi fuper cervical

ac gaudio; dormit Dominus, dum popu-

*dormiens : & quamdiu defatigantur Diíci-

:puli, labotant remiges, tamdiu ürget pro-

lus filet; indulget ille fomno , cànl'ille ta-

citurnitate os claudit : quód fi ;precarium

'cella; fed cüm primüm claimore : precario

incipit clamorem edere , oratio dormien-

"dormientem excitant Magiflrum , ' ejüsque

tem excitat Dominum , qui przíto eft fua

implorant opem , & in preces funduntur ",

fuppeditare auxilia, quibus 'infurgentes ad

"excitato mox é fomno "Domino incipiunt

'ventiquiefcere , aér priftine reftituitur fe-

cruentas clades coérceantur hoíles ; ità eft

dum populus tacet; dormire quafi incipit

"renitati, fol foedas aéris nubes fuis difpellit

'radiis; fuuim deponunt marini fluctus : tu-

Dominus ,. eóque dormiente vires ftabiliun-

Tnorem; & grata maris malacia timorem

tur hoftiles, urgent calamitares, imminent

pericula, & quamdiu perfeveravit filentium;

"omnem é mentibus excutit Di/cipulorum :

MAU 44 .

'Et ée[Javit uentus , & fafla est tranquillitas

tamdiu & fomnus duravit; appofité Ruper-

—'436.

Lib.3inGt» ts ? Tota eulpa illiue efh : quia euftodem

magna : O quàm efficax elt precatorius cla-

faPo Em

füum dormire. permifit : nam ut 'ille dor-

mor, quàm potens oratio! quze ven:os

"coércet , matinos flu&uscompefcit, & ma-

miat, in arbitrio bominis efl , qui femper

lacjam advota accerfit orantium: tamdiu

?

sllugs ne dormitet , aut dormiat ,"inguigtdrg.

$5

Verani de Affectibus dom. L,

faviit

*

324

f

Diffetatio XV,

fzviit procälla, quarndit difcipuli in exägi-

lentiüs; ere& mïme.üoneat.vege&äor 3«

tata flu&tibus fcapha laborárunt manibus,fed

qui imperentium arumnarnm cumulis pref-

ore filverunt : fed cüm primum coeperunt

ius jacet, lztior furgat, Gvegetior, fola-

linguam fclvere, os adaperire , & preca-

tio affeCtusinterno; nonfit propterea cala«-

rium clamorem edere, dormientem Ma-

mitatis vigoris deliquium, fedad opemim«-

giflrum excitárunt , & ficut Difcipulorum

petrandam Numinis incitamentum; & ipía

filentium f(omnum fovebat Magiflri, & re-

tempeftas ad petendum celeriüs portum, ad..

«rudefcentis procellae exafperabat fluctus ,

cludendum cura folertiori naufragium hote

)

ventósque incitabat, & contra fe, navim-

tetur ?. f1 venti placidé efflent,, fi vela im-

que armatos provocabat ; ita cüm primüm

pleantad votum zquora tajiéientium, lu-

eorundem clamor precarius audiri coepit,

dunt i(li in navi,quiefcunt fomno fopiti,dum

Magillrum excitavit , qui . furentes ventos

pavis interim nullo impenfo labore, folo

fugavit, fevientis procelle tucbinibus froe.

ventorum favore fluxa fua peragit itinera ;

Marti 44

na iniecit, marinos flactus co&icuit ; E£ es«

fed fi ventiadverfentur, fiin contrarium

v.59*

furgens commínatus eff veuto, & dixit mari,

impellant, (i flu&tus intumefcant, 1 procella

i

26.

tace , obmute[(ce.

fzviat, & periculum immineat naufragii ,

Si Difcipuli non manibus laboráffent ;

tunc preces funduntur, vota ccelitibusemite

fed linguá rogäffent, non fe in imminens il-

tuntur, G clamores precarii eduntur; &

lud injeciffent periculum , à quo etiam ci-

quia non fuftinet Nurminis pictas. afflicto-

tiüs evafiffent , fi clamore precatio Magi*

rum piis defideriis quidquam denegare ;

firüm maturiüs excitáffent , appofite Bá(i.

ideo beneficio precarii clamoris fubtrahun-

QrAt, 119

lius Seleucienfis; |Quefitas ab arte fpesy tan

tur à periculis nautz, eripiuntur à naufra-

quam & :pfe naufragium facerent,metuen-

gio, qui fuppetias per fufas preces à DEO

De Tbeodbe

tes, Yecurrunt ad portum, quién fcapba erat,

expoícudt , Ne eorum defiderjs: abnegatis

yicoó Tég6,

e Adfiantes el amant,MzgiFer,Magijlsr faloa

(ait Caffiodorus ) vulnus geminetur affi-

n0s,perimus ; pulchréait,quafitas ab arte fpes.

Ua , 6 quod nefas ditlu e9l , qui dolorum

Nilri, t

naufragium facere, quia ab iaduflria opem

uttbila noflra femper. ferenitate detergimus ,

quaritantes Difcipuli, & in arte nautica,

nunc miferis pias lacbryutas denegare videa-

quam «allebant, ípes fuas collocantes, eas.

PiHY :

*

dem naufragas timuere; quia nec poterant

Numinis pietas lachrymas äkficcat pre- 28

L]

fluctus detumefcere, neque mitefcere pro-

cantium ; G timores excutit iniminentia ine

cella, neque venti quieícere, quamdiu filen-

ter pericula orantium : precarius enim cla«

tio lingua occludebatur Difcipulorum; quo-

mor , fi lachtyrais madeat,vim infert om-

rum manus inani defatigabanturlabore. Ve-

nipotentiz , flammásque ipías divinz ju-

rüm cüm primürm ceeperunt os aperire, lin-

[titize fopit ; fiquidem divinz indignationis

guam folvere, & precarium edere clamo:

ardor fuas deperdit vires, cüm primüm in

rem , vel in ipfa fcapha medios inter fluctus

lachrymas impingit , & íletus orantium ;

salaciam invenerunt. Indormivit Magiíter

lachrymarum pluvia , quà clamor madet

Chriftus in navi, dumhzc fluctibus agitare-

precarius accenfe irz timendos impetus ,

MATU,4e

tut decufnanis, G'erat ipfe $a. puppi. fuper

vel prorfus extinguit, vel faltem confopit,

eervical dormiens,

Sed veluti & cathedra

vel compefcit.

Naomini placando, ejüse

Magiíter Chriftus fuos tunc Difcipulos edo-

que irz extinguendz nil clamore precario

cuit, nil contra imminentia pericula effica-

aptius 5 hic velati quafi dominium exer-

cius effe precario clamore, fupplici oratio-

cens in adverfitates, zerumnas, zgritudi-

ne, fuíisque precibus, quibus, non folüm in-

nes, & mortem ipfam, imala omnia , qua

furgentes interiüs pravi compelcuntur affe-

nos petunt, verberiántque , excutit, come

&us; fed infolefzentes etiam exteriüs hoftes

pellitque moleftias exuere , quatenus Deum

flectit in vota orantium :

compefcuntur, & abiguntur calamitates ,

hanc clameris

h Pfd,m

excutiuntur timores , & de triumphatis ho«

precarii in impetrando efficaciam declarat

ftibus ovans accerfitur victoria, ac de decli-

D.Auguflinus inquiens: O qu4mo grandis es

Strm 51«

naiis periculisgaudium exoritur, quo niens

orationis caufa! O quàm grande myflerium!

fratres in

tota pacatur.

Eremo.

27

ecee Moyfes orabat ia monte,€ To[ue Ama-

Mirum fané, quód Difcipuli pericli-

lech devincebar.

Per orationem Ezecbias

tantesin navi tunc tantum Magiftrum . dor«

fanatur , & falutem anima , & corporis a-

. mientem coeperint clamore precario é f(omno

dipifcitur.

Per orationem Saul efficitur

excitare, cüm proccella fzviit periculofior, &

Paulu , 69 Dotlor gentiums Jeremias con-

naufragium coepir apertiüs imrminere : an

fortatur incarcere , Daniel inter leones ex-

quia calamitas, & quae imminent pericula

ultat , Job in flerquilinio triumpbat ,. $u-

otare edocent periclitantes ?. fintque. pro.

fauna iuter — fenes. defenditur , paradifum

pterea qua imminent pericula totidem ora-

de crüce latro imvenit , & Srepbanus de

tionis Gymnafia ?. Erigi plus merentur, ait

zorrente $n celum | [ufcipitur , & inter lapi.

Caffiodorus 2., variar. 1. 2u05 fortis fua ad-

dantes [r? Saulo exauditur ?. Vocat Augus

ver[a prefferunt , quali ipfa advería utili me-

ftinus emphaticé ptecarium clamorem my:

tamorphofi in profpera transmutentur, &

fterium, eà quia arcaza-divinz omnipo-

qui acri calamitatis flatu divcxatgr trucu-

tenti& non alia referat elavi , quàm orantis.

P

fiducia,

-

E

Oratïo probos promovet Affe&tus,improbosamovet, 335

fiducia; & mira operatur in terris, quae

/1mó volucrum clamot ob affinitátem,

39.

clamorem 'orantis audit , & exaudit divina

quam cum precario hominis clamore habet,

omnipotentia in ccelis ; afcendit clamor, &

quie imminent graviora pericula, avertic,Gc

-Bafilius Macedo O-

delcendit Numinis potentia, quàfurdi au-

periclitantes"tuetur.

diunt, czci vident, claudi ambulant , im-

rientis Imperator,ut prifca referunt hifloria-

becilles roborantur , "flentes Jachrymas ex«-

'*um monumenta perniciofiffimum -fua 'in

ficcant . la

Aula hominem :fovebat, cuietiam fupra

pli refurgunt , -earef;entes "reflos

felcunt.

'plerósque alios favebet; is erat Theodorus

29.

*Quinimo , non lolüm clamot "pteca-

Santabarenus aífentator egregius, fimülque

rius, qui ab homine prodiens orante Numi-

"Sycophanta, & detra&tor nequiffimus. Per-

nis veluti aures pulfat, mira in terris opera-

'fuaferat is. Bafilio , à filio vitee / illius : infi-

tur, & veluti impenetrabilis clypeus impe-

-diasapparari, & ftrui. — Imperatot veró ficut

tus corcet adverfitatum , retundit pravo-

praeceps erat in nefas, & deterius, indigna-

zum affectuum 1&tus-, appetitum 'compe-

bundusjuffit filium ftatim violentà manu

- Ácit irafcentem , extinguit concupifcentem ;

capi, 'vinculis illigari , & in carcerem : dee

'verüm'etiam 'in volucribus ipíis clamor, feu

trudi, "Cümque die folemni (enatores , &

'cantus ob affinitatem , quam cum hominis

aulz proceres ad: epulum invitáffet ; 'in tri-

'contrahit-oratione exauditur à DEO, à quo

clinio non proculab imperatoria menfa gàr-

vel fuppetias impetrat, «cüm neceífitas ur-

rulus in cavea Pfytacus voces imitabatür hu-

'get: 'vel auxilium obtinet in tutarnen inno-

manas, -& cüm pranderent ptocéres;facunda

&entie, 'Etenim corvorum pulli cünc à pa-

hac avis verba quzdam crebriüs ^ab aulico

rentibus dicuntur :deítitui, 'cüm plus 'eo-

famulitio 'audita edebat huünc in-modum ?

Heu Domine Leo , beu Doósmine Leo.

"Qui-

rum'operà videbantur indigere , quó 'ne-

6dl«

€efíaria ad vitam 'alendam fuppeditarentur.

dam ex Senatoribus affidentibus meniz ad

9 TOR

Sed tunc ipla inopia , 'famésque "extimus

has voces ingemuit , crebrisque fufpiriis vi«

dans clamare pullos adigit , & *clamor 'ci-

ces expendebat fortunz , filiumque Impe-

P[alr, Y45, bim cocleftem adfert , utwit David ? Qm

ratoris in carcerem detruülums & 'etiam

morte damnandum : hacque "mente cum

at jumentis efcam ipfarum , &5 pullis cor-

"vorum invocantibus eum , deftituuntur pul-

triftis volveret , cibo, potüque - abítinebat,

p

L

li cotvorum :ope ;parentum , fed 'alüntur

quin lachrymas fundens , & fufpiria edens,

Numinis providentia rore cocleíti, "Clamo-

Imperatorem commovit , à quo etiam 'ine

res eduüt, & abundé :comedunt : folertià

terrogatus, quid caufze effet, «cur triftis la-

deflituuntur 'genitoris , fed -operá refici-

mentaretur , abflinerétque à cibo , & potu

untur 'Creatoris ; fi;parentes folicité iillis

& lachtymis maderet, & per crebra fuípi-

xia interni doloris proderet argumentum ?

onfulerent , "nonnifi cibo corruptibili innu-

triti crefcerent ; fed dum implumes jacen"

cui tunc ille repofuit ? Auguítiffime Impe-

tes innido, nec cibum quierere poffunt, nec

rator, differté hecvolucris ejus rei nos mo«

induflriá vivere parentum 5 clamant, & eo-

mec, quz lachrymas *etiam -"elicere potelt.

zum clamor colum pulfat, quod flectitur

Submififfimé facram veftram rogamus Ma-

jeftatem quotquot hic adfumus , ut "nobis

ad opitulandum 'indigentiz clamantium;qui

rore reficiuntur cceleíti : & dum calamitas

liceat cum venia quidpiam precari, tui Im-

pullos premit durior 5 'divina pietas eos re-

peratorannuit; & tunc Senator : 'nos Im-

ficit uberiüs: deferuntur implumes pulli à

perator meníe regiz, ferculisque :delica-

parentibus naturz ipfius oforibus, fed refi-

tioribus ad omnem copiam in(tructz affide-

ciuntur à divina providentia; fames cogit

qmus: propinamus Majeftati veflrz falutem,

€os clamare , fed clamor neceífaria vitz a-

calices exficcamus; fed interim Majeftatis

veltrz filius quavis deftitutus latitiá , lugec

. lendz adducit Corvi ( ait Incognitus expen-

I Pfal 146, densillud David: (Qui dat jumentis 'efcam

morore confectus in carcere detrufus : i

quid deliquit, jam dufficienter «credimus

ipJorum , tf pulla corvorum invocantibua

eum) pulli editis pribs efcam non prabeut,

'expiatum , ac fufficientem luiffe "poenarny

æmïhä

xec €05 cibznt , donec n ei penna crefcant,

lachrymisque abipfo fufisobliteráffe fi quid

pmwæ

& per pennarum . nigretlinem fimilitudinem

in ipfo fuit errati deprehenfum. "Nonnos

fnm.

proprij coloris ipfos fuos filios aguofcanty in-

tantüm , 'qui exgratia, & berievolentia ve-

flra hic adíumus miferatione tangimur 'in

eerim auiem antequam . peunas n"z'grzu ba4-

^

beant pulli corvorum flant ore aperto , &

PrincipemLeonem facrz vettre "Majeltatis

rore celi pafcuntur : nimirum quivigili pa*

filium; verüm & hzc etiam volucris é ca-

rentum Íolertià adiuti nonni(i "putrefcenti-

vea forti indolet Leonis : 'eó quia fortáffis

bus pafcerentur pulli corvorum «cadaveri-

innocens fir, quem vel volucres affectu vi-

dentur miferationis profequi.

Quapro-

bus, cibóque reficerentur terre(tri, & cor-

ruptibili; deferti, & quavis deítituti ope

pter fi nobis licet, enixim Majeftatem ve«

ftram rogamus, ac fubmififfime precamur;

parentum, fuperno , ac ccelefti. pafcuntur

rore; fítque propterca eis ditiffima inopia,

ut velit priftinz libertati regium Principem

xeítituere.

fortunata miferia, felix indigentia, qu& ad

Motus Pater, fimülque com-

clamores compellens fubfidia impetrat cce-

motus oratione admodum opportuna juífit

leítia.

ftatim vinculis Leonem eximi, Gttunc Pro»

&

$s52

tcres

Verani de d[f&i&æ Tonfc, F.

N VUIenet

326

Dïä&cfïä;ig ;XWM af

ceres furgentes cat&rvätim feftinato greffu

(Qb&a*ntïam' .volupiätiþfä indulgens, gul

adeünt carcerem, & Leonem vinculis exeme

deliciis inhians, fympofii:; & comeffatio-

pium , lotum , elegantioribásque indutum

veftibus ad menfam adducunt czefaream non

nibus diffipaverat ; cümque ad reddendas

Tationes vocatur , adigitirque., . ummis Uf

fine ingenti totius aulze gaudio,

Nimie

getur anxietatibus, divexatur curi3» &in-

tumabimminente mortis periculo à vinculis,

timo dolore torquetur , eó quia vidéat fi-

& carcere Leonem eripuit clamor sarrulee

lios mox venum fub haftadandos, uxorent

avis, feu Pfytacus orator; tanta eft. ora-

turpi famulitio , ac dura premendam ferví-

tionis efficacia, & precarii clamorisvis, ut

tute, féque viliori mancipiorum turbz ad-

* du

etiamab ipfisavibus clamor editus pericula,

-

miícendum,ut promerita oppreffus fervitute

que imminent, avertat; calamitatesabigat,

folvere adigatur, quz improvida prodegc«

& de ipfis triump

'hatis*holtiþqs clarioxrcs IG«

rat profufione , & indigna dilapidaverat

ferat trium p.þxes,.

prodigalitate, Quidtunc miferaget? cüm

ji

l

G exactam ab hero ufüram folvere non vàae

5. Vö

leat, neque petitas reddere rationes pecuniis

deftitutus? quas ut. fuis pravis indulgeret.

,.szw DElLS ad fe elamare finit,

affectibusimpruderiter infumpíit. . Enbumi:

eesdem amare non definit,ac bene-

procumbens fibi tempus concedi clamorofa

ficijs cumulat.

fupplicatione exorat: quid ni adeó efficax

fuit clamor ifte precarius, ut qui inducias

31.

Sraelite duriffima affli&ti calamitate ; 0-

tantum fibi dari temporis poftulaverat, de-

mnibüsque deftituti fubíidiis ad vitam

bitorum impetraverit remiffionemi/3 & la-

pertinentbus premebantur tyrannide

chrymis, quibus maduit, chirographum de-

Madianitarum , fimulque arumnis oppri-

leverit Heri creditoris :

Procidens | au- Msb 18

mebantur; G quia imbecilles, armis nequi-

zem [ervus ille ovabat eum dicens ?. patien-

bant fe munire; non ad arma, fed ad preca-

tam babe in me, 686 omnia reddam tibis

tios tecurrerunt clamores, à quibus fuppe-

Wib

enifevtus autem. Dominus ferui dllius —dim'zft '

tias impetrarunt ; lamentis fiquidem , &

enu, & debitum dimifit ei.

clamoribus non folüm meliorein enantifcun-

3?

Non &te foluto,fed clamore pkerfdluto

tur fortunam , veritm celeberrimam de pro-

jüd' [5?. 64

Ítrato hofte retulére. victoriam : Hwmilia-

erumnas, quibus mifer premebatur excuf-

p 68 Ifrael valde in con]etiu Madiam , &9

fit, anguftias abegit, — Cümque fervusitle -

precarii clamoris beneficio veniam ab he-:

clamavit 4d Dominum poflulans auxilium

contra Madianitus , qui vnifit ad eos virum

ro,ac debiti impetraílet remif&onem ;; & in

alium incidiffet confervum , à quo impa«

Frbphemm: luculenta narracione oppreffio-

nis refertur injuria, quó inde illuftrior pre-

tienter reculam fibi debitam exegerat ; &

carii clamoris efücacia fplendeat 5 clamo-

afflidto, ac fuppliciter roganti tempus de-

negáffet folutionis faciende indulgere ; tunc

res emiferunt in ccelüm precarios , & hofítes

in terris oppreffores proflrátunt ; afcende-

Dominus audità fervi aufteritate ei-irafci-

tur, fimülque jubet tortoribus tradi , ac

P

bat clamor , fed. czífi cadebant Madianitae:

duris puniri vérberibus:- Iratu. Dominus

fuit clamot , quo epinicium fibi Ifraclitee

cecinére; & hoítibus epicedium indixére, :

ejus tradidit eum tortoribus * GU certé non

tantà nunc vifus eft herus irà exafperatus,

j

uos DEUS ad fe clamare finit, be-

neficiis cumulat: e(t iquidem precarius cla-

ut antea indignatione: fuccenfus:; fiquidem

mor divinz beniguitatis indubium argumen-

priüs non ad fervum tantüm, qui divitias

prodegerat, fed etiam ad totam familiam

tum, proximaque felicitatis latiffimum

aufpicium 5 fit propterea - is quavis felici-

extenderat mulftam: nunc veró in fervum

duntaxat punitionis fulmen vibrat; non

tate deftitutus, qui arumnis preffus, &

enim vendi fervum jubet, fed duntaxat vir-

calamitatibus oppreffus precarios non di-

- dicit clamores edese; fed infeliciter tacet :

gis excipi, & verberari ; antea lugebat

non folüm diverberandus, fed viliffimo iti-

qui enim zerumnis tortus ad precarium con-

fugit clamorem, omnem illicó à fe mife«

dem pretio vendendus, & fediffimz fer-

riamabigit, omnes excutit erumnas, Évane

vituti addicendus : unde majori procul

dubio Dominus irá excaaduit antea) quàm

gelicus paterfamilias , qu& fervis fuis tra-

*

diderat , exigere difponit, honefteque u-

nunc efferbuerit indignatione

LJ

Íed cur

iurz expofcere rationem ?. acceffit. quispi-

facer textus modó iratum profert, quem

antea mifericordem defcripfit? Initio mi-

am ex fervis, qui tam prodige heri fui di.

vitias profuderat, ac fi nunquam forent ab

nis torfit , aerumnis pulfavit , ut ad pre-

Matib, 18,

carios edendos clamores adigeret 5 con-

ipfo rationes exigende : Oblatus eii ei u-

nue, qui debebat ei decem mille talentas um

ceffit tunc debitori lamenta, ut isà gravae

Auteum non baberet ,. unde redderet , juffit

minibus obtineret levamenta , procidens

*

namque orabat | diceus

*

pattentiam. ba.

eum Dominu ejus venumdari , 6 uxorem

be in me

3

L

ejus , G filios, & omnia, qua babebat , &

ied modó verberibus tradi.

tur, nes ufus lingue ei permittitu

J,Ti non

reddi; nimitum Íervus. nequam heri fm

.fu'p. 1

; Oratio probos promovet Affectus , improbosamovet. 52*

vfup'pe"tias 'nunc à lámentis 'ex"p"ofäit ; noh

"Sufcipiendum alacri animo eft hujus-

36.

auxilia à precario clarhore penit; fed de-

inodi bellum , cujus beneficio non Mortis cu

tettabili düritie , ac damnabili ' caciturni-

preffus, fed Martis palma fua ad noftras vie

tate os fuggillat , '& linguam 'in claufi

&orias fübeat incrementa , & pacis olea ve«

Oris carcere vincit detrufam : unde mcedó

getior adoléfcat. Imbecillia fant,nulliisque

graviores adigitur poenas pati ,' & acriores

roboris, qu& in artificum officinis cudume

fubire cruciatus, cümantea in ipfo clamore

tur, & quaruünturarma, fi intus non vigeat

Íanum confilium , fi Deusnon adfit auxiliae

rhifericordiam inveniffet ; appofité D. Chry«

foftomus apud D, Thomam ait ? oc Att-

tor, finon finat 1os precario armari clamo-

v-l;äüiaftb.ls

tem non ex crudelitate jufft , fed excinfalli-

re, quo pravosomhes; veluti timore incuffo

Bili affetlione s vult enim eum terrere per bas

abigamus affectus: quisquís enim préfidio:

minai, ut[upplicer, & uon vendatur , quod

non munitur orationis, is hoc in bello non:

& fatlum eff. .

clarét , quia àrmis cáret victoriae appárandae-

34«

Suum Deus

homini prodit siorem ;

idoneis, Sunt autem hujusmodiarma pre«

cütmprecarium ab ipfo extorquet clamorem;

carij clàmores; e(t fiquidetn oratio , qu&

X

non vult eum punire , cui indulget poffe

niunimur Cortra infultantes pravos affectus,

clamares flectitur Deusinvora precantium ?

quia non folàüm viresnobis fuppeditat, do-

& tunc irafcitur , cümnon finitlinguam pree

cétque imánus nollras ad preelium , & digi-

garics folvi in clamores ; etenim , quando in-

tos erudit ad bellum; verüm etiam nos ad

dal(it hinguz poffe clamare , tametíi , jufferit

vi&oriam inflruit , quia revéra eft orario

fervurn decoctorem pecuniarum , vendi , ac

mentis afylum, animi' vigor, peótoris for-

dura (ervituti addici; non tamen runc dici«

titudo , virium fupplementum , potenti

complementum , belli peritia, lioftium co«

tur paterfamilias iratus ,' quia non volebat

hw D

punire , cui indulgenter concefferat clama-

ercitio , & illuftrioris aufpicium triumphi ?

n

re : fed quando voluit eundem punire, quia

appofité S. Ambro(ius ait? "Oratio longils

Béi, $$;

H

non indalfit clamare , tunc iratus defcribi-

vulnerdt , quam fagittas 'fagitta enim nona

; *'Mätï*'k D '80

tur ab'Evaugelilta, Iratus Dominsaejus tra*

nifi proxime con[etlum pereutit: adver[aris

didir eum rortoribus : nimirum nulla adhuc

&m:* Oratio autem ,. G etiam longins pofi

tangeba:ur ir , quamdiu fervo precarium

tum vulnerae enimicum:: hunc tibi victoriae

»

indulferat poffe clamorem edere; quia pre-

invidet triumphum , quiarmis negligit orae

carius iple clamor (olutio erat debitorum, ac

tionis müniri; quà quó valentius quis fear*

celerrima divinz beneficentiz impetratio ?

fat, eo commendatiüs hoíles exármat , &

fecus ubr flamma coepit indignationis arde-

ad illutrem viéctoriam fibi iter apparat

Ícere , & lingua nullum edidit precarium cla-

quia totam Dei omnipotefitiam i

Jpüs— precis

morem, nullásque fudit preces , tunc de-

bus fibi afcifcit auxiliatricerh,

E

li&i pediffequa e(t promerita poena, — Hinc

Idjue nos edocuit Moytés pugnaturus

»

74

cónijiimus , quantee fit efficaciee oratio ad

contra Amalecitás, dixit ad Jofoé : Eitge vi-

affectus etiam irze compelcendos.

ros , G eprefus pugna contra Amelecb 3

3j*

Rít oratio impenetrabile fcutum , quod

Verüm cum acies urrinque congrediuntur,

E;fïge 17

pravos omnes, qui in nobis affectus tumul-

Cum Moyfes leviaret s5anus , Vincebar Ifvael ?

tuant , retundit , quó ad illuftrem nos victo-

fim auteto paululum vemififier, fuperabar A*

riam inílruat ? imó eít oratio militaris di*

malecb , qui tamen validiore Jofue impetu

fciplinz gymna(ium; inquo Chri(ti pugiles

contritus éecidit, & fufocruore palmas ir-

ad victorias de proftratis pravis affz&libus e-

ripivit ; qua uberiores Ifraélitis germina*

£udiuntur,

Suas affectuum acies ftruunt ,

rentc triumphos: proftrato Amalecho dixit

& ad bellum inftruunt du2 in homine por-

Deus Moyhi : Scribe boc ob manimentum ia

tiones inferiores contra recla mentis , ac

Jibro , & trade auribus Tofné * nimirüm juf-

rationis dictaminarebellantes, füntque con-

fit eum Ícribere in Chronicis , & brzfertim

cupifciblis, qua& amorem, & odium; gau»

totum indicari Jofué , ac eidem enarrari ,

dium , & triítitiam 3 defiderium , & fugam ;

quidquid ei obtigerit'ex ianüum fuarum.

reliquásque ex ijsdem provenientes pediffe-

precatia elévatione ; refnilsáque languida

depreffione ;' ut fciret 5 num vittoria effet

quas appetitiones conglomerat in horninis

perniciem:& iraícibilis,quae fpem,& defpera-

pugnaci militum tribuenda robori ; an ve«

^

tionem , iram, indignationem , audaciam QG

riüs precarijs clamoribus , precibisque per

Moyíen ad Deum fufis; tunc eniin victoria

timorem veluti congregatos milites obatmat

ad pugnandum , expugnandiümque internum

ftabatex parte Amalechi , cüm Moy(is ma«

hominem , contra quas pravorum affectu-

nus lánguidé caderént, ac preces remiffig

um cobortes neceff:rium eft bellum , quod

funderentur : & écontra tunc vi&tus cadebat

fané nonnifi juflé; & juxta zequitatem indi-

Amalechus, & viétor lurgebat Jofué ,cum

citur, cüm in propriam inílituatur fui dee

Moyfes nervofiori elevatione manuum effi«

fen(ionem; ne portio fuperior, feu mens, in

caciüs Deum exoraret ; non puügnantium mi«

qua viget ratio, ab inferioribus [profternas

litum robori , fed orantis Moyfis precarió

tur; arma, quibus pugnainflituitur, pia

clamori , fusísque precibus tribüra fait ins.

funt, &efficaciora ad hoítes , vel proftet-

fignis de proftrato Amalecho victcria : hine

UF As o

nendos , vel fugandos quovisferreo gladio ;

Moyfes eedificavit ibi altare ; quod voluit haé

bellicóque tormentos

VAm

$13

ina

228

Diiïcrtätio AX

Exod. 17.

infigniri nomenclatione. — Dominu: exalta-

ad pugnam infirutum exercitum , imb &

£io ?464. ( Íeu ut ex Chaldzo interpretatur

animi.alacritatem ad hofteslaceffendos , in-

Cornclius, ) Deminus eff miraculums

vadendos , ac profligandos : deinde expli«

qmmeum.s,

«ans David , quidnam fit militaris hic bal-

38.

Quéd fi queras, quidnamfit hoc mira-

theus , hecanimi alacritas ; corporisrobur,

: ealum in victoria de Amalecitis relata? fa-

& pugnandi dexteritas : ait,

Qui -docet

,VP[;;]. lf*

i

cer hifloricus quafito fatisfacit fubdens ,

sauns meas ad pralium $ 6 pofuifli ut-arcum

confeítim Moyfem dixiffe : quia zanus fo«

C.tt?. 'M ?

areumbracbia mea , & íané nii calleat mis«

Jj Domini , & bellum Domini erir contra

les artem bellicam , .:polleátque corporis vi«

"Amalech 4 generatione in generationem.»,

ribus, animíque robore ;; & pugnandi dexe

Verüm Paraphraftes Chaldeus clariüs ait :

teritate , difficulter *hoüium*valetlimpetus

Diclum efl boc 4 facie terribilis , cujus maje-

declinare ; -unde nifi-Deus manus pugnan-

fías efl fuper folium gloria , ut commaittatur

tium-erudiat ad prelium, : non fit brachium

pralium à facie Domini contra viros domás

hoftibus expugnandis.aptum , :nec palmis

Amalecb, "Vamet(fuerit Jofu? invictus bel-

legendis idoneum : 'ideo illuftres de trinme

lator, ac flrenuus -debellator , artéque bel-

phatis hoftibus David victorias detulit., quia

landi penitus in(tructus , '& lectifümum ex-

manus habuit ad przlium edoclas : erudiune

1

ercitum & robuftioribus Dei populi contra

tur manus Prophetz ad pugnam., 'utejus

" Amalechum obarmáffet; nontamen martia

brachium validius fiatad victoriam : fcite

propria vírtute , nequerobore , acfortitu-

