populos vectigalem etiam cenfuit, Deum ?.

eó à deemone translatus ex deferti folitudi.

fub Augufto enim Cafare univerfus orbis

ne: ut inde doceamur à deferto ad templi

deícriptus fuit; quafi regnandi libidini non

pinnaculum fufpe&tum femper effe tran(i-

fatis fuiffet corpora poffidere fubditorum ,

tum ; hoc eft à jejunio eremi ad lautitiem

nifi G eorundem nomina fibi vendicaret , ut

dignitatis Ecclefiaftice ; ab umbris folitudi-

ne nomen ipfum immuneà Romana effetcu-

nis ad fplendores infularum inter frequentias

piditate, qua (cüm non licuiffet alia ratio-

hominum, S:et;; quidem Chriftus ope dos-

m fcribente

ge) fi nonferreovinculo, falte

«alamo

H

a

d

*

A

E

906

Differtatio 1V,

T

L

E

p2

«

D

calamo libertatem ipfis etiam nominibuseris —— Mons veró humiliatus , aC d;preffus, cum

. puit, qua necíyllabam poterant ampliüs a»

Epulo dejectus fuit in tormenta apud tartae

lió transferre, vel abjicere ; & cüm non pof-

ra. Non exhauritur mons, non penitus de-

"fet ambitio Cafarisnomina ipfa in carcerem

letur, nec redigitur in nihilum, fed depri-

detrudere, voluit ea alligari in libris; quia

mitur ejus faftigium, humiliatur celfitudo ;

ubi faftus, & ambitioimperat, etiam ipfa no-

quia honorum ambitiofa fiti qui laborant,

mina, & titulos fibi fubjicit: gaudet enim

humili;abjectóque famulitio allaborant. Ne«

ambitio titulis ampullatis, & nominibus,

que defunt in aulis prafertim principum,qui

7.

qua cüm exprimuntur folum aérem verbe-

onerof[z fervituti terga incuruant fpe vanida

rant, & cum aére deferuntur,

illeti, fore ut tandem ad concupitum ho-

4

Ut autem Chriftushec tumida nomie

noris gradum fint provehendi.

Ad hanc-

na in purpura, vel fceptto damnaret , nafci

fitim honoris, explendam pluribus fe fubji-

. ^voluit in przfepio, pannísque involvi; ut

ciunt heris , abjiciüntque fervis , vel ipfa

pudore fuffunderentur homines ambientes

venerantur aulz mancipia, colüntque abje-

in fenatu veftiripurpuráà, cüm Deum vide-

éliores ancillas ; (curras audiunt , ut ali-

: : E

ant pannofum,feminudum in prafepio , &

quando ipfi exaudiantur, zzgue unus ab illis

1

erubefcerent pracelfa palatia ; cum luna cere

numeretur bonoris aunus (ait Seneca debré-

tantia , divino fole accubante in flabulo. Fie

vitate vita?) Omnes conterunt annos; omnes €« .

lium Dei celorum Regem non fclüm palae

impendunt vite dies ; idque totum proprer

tia excluferunt nafciturum , fed etiam ur-

unius anni volaticum gaudium, ut loquitur

Humanio-

Lib,de poenit,

bes ejeceruntcruci affigendum.

Tertullianus, Laborant, torquentürque diu,

res certé hominibus fe prodiderunt fere

noclique, qui honores fitiunt,ut per im pen-

cap. uit,

cüm proprioin ítabulo admiferint , quem

Íos labores ad dignitates viam fibi fternantz

nullüs civium voluit recipere hofpitio, Na-

fed improbi laboris fructus, fi colligatur ,

Íci voluit inimo, & obícuro loco, ut vel é

adeó efít modicusut nonnifi ad breviffimum

.cathedra cunarum nos edoceret humilita-

tempus -guílari poffüt; cum ineluclabile

tem, Naícitur extra urbem, quiaFlos Jeffe

fatum non finat diu preguílari: modica igi-

nonin plateis, vicisque urbium , fed foris

tur, vel prorfus nulla tot exantlatis labori-

-in agro extra hominum frequentias reperi-

bus, praftitis obfequiis, exhibito ,famuli-

tur.

Non floret in civitate flos campi, quia

tio fupereft remuneratio,quia ambitiofa ho-

ibi difcerpitur , dilaniatur..

Vernat extra

norum fiti laborantes, nonnifi perituris alla-

s

urbem, viret in fceno , irrigatur lachrymis,

borant,

Confüultiàs Betzellaus ultro fibi obla«

adole(cit in fpinis,glifcit inpalleis, — Ita eft

6,

non in palatijs Principum, non in. frequen-

tas ampliffimas dignitates fuadenti amico, ut

E

tijs ubium, nonin cceetu hominum inveni-

acceptaret repofuit Ocfogenarzus um bodie,

tur Chriftus, fed extra urbem procul ab ho«

non indigeo bac vicifftudine , nimirumine

minibus : extra civitatem invenitur à Magis;

ter vitz, mortisque confinia conflituto , fu-

ut vel ipfi Reges ament feceffus , fintque fub.

bire alternantis fortunz vices, ac promoveri

inde folitarij, ut fibi vacent, ac propriz fa.

ad fuprema dignitatum faítigia,mox lapfuro

luti confulant.

Intemplo reperitur à Ma-

in fepulchrum infanireeft.. Ambitionis pru-

tre, quia inter orandum, non inter confabu-

ritus fi florentem titillat juventam, rugofam

landum invenitur Deus.

Non reperitur à

non decet fenectam pulíare; quia ubi ambie

Íponíain plateis civitatis,neque in vicis; ut

tio floret, ibi germinant fpinz, & animi ex-

diícant virgines domi immorari, cüm fi va-

ulat tranquillitas : parámque prodeft ver-

gentur extra domum pallio fpolientur pu-

genti mox ad vitz occafum in trino benefici

.. doris, & quem quzrebant fponfum, minimé

Jevisíol oriens, ^Quiigitur montis ambir

invenientes, eum amittant florem, qui femel

celfitudinem, inima neceff? efldeprimatur ;

perditus, nullo fit ampliüs pretio venalis,

proinde minimé confultum efl,ut vallis cacu-

Ambitio, qua in fublime nititur adima

men montis concupifcat ? quia tametfi videa-

deprimitur; & humilitas, qua in imis gau-

|

tur montis faftigium celo propinquius, &

det detineri, ad fublimia elevatur; hinc eít,

quafi lunz conterminum , in ima tamen to»

Luty3.

tum cacumen detruditur.

quód apudLucam legitur: Omn valli im-

Felices valles,

plebitur, & omnis 1:ons, €& colla bumiliabi-

qua lapfui minim& obnoxiz uberiüs à coelo

L

£ur, Sed qua rerum humanarum cataítro-

rigantur; quin & imbres , quos montium

. phe, fi ima furfum eriguntur, & fublimia

cacuminarecipiunt,transmittuntur in valles,

deorfum deprimuntur , fi valles excrefcunt

Ambitione, qui intumefcunt 5 ut ad curules

in montes; & colles deprimuntur in valles?

evehantur , integrum profligant patrimo.

- hi fiquidem evacuantur, ut valles implean-

nium 3 congeftasà (uis majoribus gazas , vel

tur. Hz (unthominum vices, & prafer-

negligunt, vel prodigunt, quafi leviores fine

tim in aulis principum , in quibus plerum-

auri pondere ad celfitudinem promptiüs e-

que fordeicentes in pulvere eriguntur ad

vehantur concupiti honoris.

Plerique non

fublimiora minifteria; & potentes detur-

raró annuos etiam proventus, quos coémpta

bantur in Jutum.

Vallis impleta fuit, cum

dignitas fubminiítravit , impendunt, novis

Lazarus, cui fuit negatum implere ventrem

officiorum muneribus confequendis. An non

de micis, ad fiaum Abrahae evectus fuit :

montes hos dixeris,nihil in fe roris, nihilque

*

imbr i-,

st

| CarpïrurA&'&Qus in d(ïgnitate,s? utdetumeatambitio. 7

imbrium fervantes? totam prodigunt fub-

ncujus nobiliorem partem feu menten: corto-

flantiam, ut vanoturgeant vento ; quinimó

dit, ut non abs re D, Ambrofius ambitio-

non femel infelices chamaleontes auram de-

nem tinez contulerit: Erwc4 mentis eff atp- Inlac.cap.s.

pafcuntür, & corio exuuntur patrimonij ,

petentía dignitatum , quia (upplicio eft am-

nec tamen purpuram induunt, necchlamyde

bienti, hinc mellifluus Doctor exclamat: Q L/43 4»

. integuntur confulari , feque bonis omnibus

ambirio ambientium crux , nititur ambiuio 59^/id.

fpoliant, ut vaná fruantur aurá, quà nec nu-

in fublime, ut lapfu ruatgraviori: propinat

ditatis contegunt opprobrium.

in melle toxicum, ,& ambientium mentes .

7*

Pullulat & fluctuat in cor

de præfert'ïhl

funeftat etiam in emulorum certamine;quo-

.. Aulicorum , non tam aurea famz feges

rum celfitudinem fuam interpretatur depref-

quàin germinet pracelfa aurei cedri. arbor,

fionem, & eorum fplendores, ferales (ibi

'quz altiüs radices fuasapit;ut ad eminentio-

umbras. Gaudetambitio umbraticis potis-

n

ta protendatur." Verüm pracelíis hifce plan-

fimum promiffis illudere, & Tantalica [abo-

tis promptiüs fecuris adjicitur in excidium ;

rant fame qui celfitudini inhiantes, honores

&te, 9«

jam [ecuris ad radicem arboris po[ita eft, Ad

appetunt, & in iisdem delicias fitiunt, qui-

radicem jam eft fecuris pofita, ut mox lapfu-

bus tamen (i affluant, effluurít illze,

ra arbor fuam in humum deprimat celfitudi-

Nullus Euripus ambientis mente eft — $;

b fl

nem; quidni adhucin fublimia nitetur; cüm

turbulentior; excitat ambitio flu&tus decu-

jam immineat lapfus ?. Arborem fi ambitio-

manistumidiores , quibus ad naufragium

fum dixerisinverfam , à vero neclatum un-

ambientem impellit. Imó ut cecinit Juve- -

Ll -

guem errabis: cüm ad fublimia deberetho.

nalis -

4b ult,

mo eniti natus propter coelum, in coenum

4Effuat infelix angu/fo limine mun-

deprimitur, humique repit terrenis tan-

tüm inhians.

Verüm radici hujus arboris

"Talis fuit A!exadd?iMacedonïs ambitio, cuà

fecuris imminet , nec ictum bipenais potis

latitudo totius mundi angu(la videbatur, GC

eít declinare, licét luxuriante foliorum pom-

ita angu(tiis preffus , utaliis. conquirendis

pá glorietur injuventa: non enim fenio 3-

mundis inhiaret : fi hoc motbo non labo-

ruerat atbor, ad cujus radicem fecurim ap-

rüffet , fi fufpicionem elu(iffet ambitionis ,

poíitam dixit Lucas, quia tametíi nondum

certé innumeris hominum ftragibus non fü-

fenio aruetit, adhuc tamen imminuit eidem

neílàffet tot terrarum tractus

$

*

neque exe»

A

ferrum. Nec homines (enefcunt omnes, cüm

plendz fuz fitihumanum fanguinem fudif-

,, plures fuccidanturin florefuievi: quivana

fet, quó ebrius füneftiüs debacchari fuit au-

6,

turgent ambitionis aurá promptiüs fuos dies

fus.

In id confilii ambitionis (timulus Ma--

dimidiant, quia acrioribus torquentur cu-

cedonem rraxit, ut cum /Efopi cane neglecto.

ris; telliseít Abfolon, alijque fexcenti, qui

prafenti cibo inanem majorís umbram ca-

vana ampullantes ambitione, vel in ipfo ver-

ptaret: quiambitione turgent ardentiüs dif-

nantis juventz floree vivis abrepti fuerunt

fitis inhiant , & przfentia, que poffident.

flammis addicli.

Quàm veró praíto (it mi-

petinde ac excrementa fortunz , & ipfi pro-

ferentis Dei beneficientia inde conjiciamus ,

jiciunt ; ut honores fibi comparent , digni-

cüm ancequam plantam fecet, fecurim radici

tates emant, & inflar canis in fpem majoris

admovet arboris, ut faltem vicinitate fup-

panis, fed umbratilis , impatienter affur-

licii (uz foecunditatis recordetur , incipiát-

D

gant, ut ait Seneca Szc evenit nob : quid- Epift. 73«

que fructus dare, quz in tumido ambitionis

quid. expetlantibus fortuna projecit , id fine

radices agens probro laborat fterilitatis.

ulla voluptare dimittimus , fl'atim ad. vapi-

Quàm promptius fteriles he plantz foecun-

nam alterius ereili, &6 intentt, non atticif.

darentur , fi de propria monerentur fterili-

fat cothurnatus Stoicus , fed verum nos e«

ä

tate.

Verüm Principes inftar cceli. vix mi-

docet, quibus ambitionis ftimulo percitis

E

nis utuntur , fed (imul cum fulgetro fulmen

nullum eft temperamentum; incubamus e-

intorquent , cientque minarum f[lrepitum

nim famz, ut pertinaciüs hereamus fumo,

poftquam flragem edidere, Nec fterilefcens

U

cümque maturare famam ftudemus, fatuitate

vitiorum circumfepta dumetis Ninive;vepri-

laboramus, non enim quid aliud famam di--

2

bus (tipata fructum dediffet peenitentiz, nifi

xeris, quàm fumum plerumque lachrymas

YAmminentem juxta fe noviffet fecurim.

elicientem; & qui famam aucupantur nonnifi

8.

Radices ambitionis nif1 evellantur intet

vepres excrefcunt in arborem , mox fecuri

fumum enancifcuntur.'

profternendam: pullulantem in cordehono-

f. II.

rum cupiditatem , fplendidámque de fe ex-

iftimationem ambitiofus evellat, ut fecurim

Honores €9 dignitater umbratiles

declinet.

Ambitionis femina opprimamus,

! f'nt, fallunt quos alliciunt; pici u-

nifi velimus & nos opprimi.

Honorum il-

ram exbibent evanidamyac illufo-

lecebra vix nataincorde, Gtcurarum dume-

ridmo

ta nacla diícit cum iisdem flerilefcere, & fe-

curim contra fetrahere; ambitio fiquidem,

J1Ria duntaxat bona cor hominis viden.

cui ultro obviamus cor torquet, & mentem

tur poffe occupare, licét nunquam pe-

I

—

lancinat , & in hominem deíavit univerfum,

nitus explere; fi extra fummum bo-

num

Verani de Ajääïi&m Tom L

98

Differtatio IV.

num evagentur, nimirum utile,hone.dum,&

dam diflantia deleGlat, que ü cominis infpi»

deledlabile, que bona feor(im dehumani cor-

ciatur oculos offendit;movétque ftomachum:

dis certant poffeffione ,. & fi fimul confpis

rara fiquidem eítimago, quz cominüs intu-

H

rent, omnes ftatim ejus occupant. affectus,

enti non vilefcat , tametfi eminüs afpicienti

70

Ambitio veró nullum fecum advehens bo-

pulcherrimavideatur. Etiam Salomon deli-

num licét affe&tus ambientis rapiat, umbras

ciarum illecebris delinitus omnem in ijsdem

tantüm exhibet: honores fiquidem quibus in-

repofitam crediderart fuavitatem;. quibus ta«

hiat quamvis quemdam videantur fplendo-

men potitus faftidio illi fuerunt, earundem

tem prafeferre,fi tamen ijsdem detrahamus

Ícilicet deprehensà inanitate, ut eas vanitates

larvam,vanidz funt umbra,terrori potiüus in-

vanitatum dixerit. Quinimó etiam tartareus

cutiendo,quàm amori ciendo aptz: terrorem

hoftis vafer Chrifti oppugnator hac ufus eft

igitur incutit ambitio, ut ad ejus füugam mo-

picturà cum JEfum in przalti montis faltigie

neamur, quinimó quó prolixius incumbunt

um tran(tulit,ut eminüs terrarum regna cone

ä

ambientes laboriad honoris captandam um-

tuens eorum fuco illiceretur ; Zwxit illum

bram,eó inutiliüs defudant,cribróque aquam

Diabolus in montem excel[um , & offendit ll

hauriunt ; non enim umbram affequuntur,

omnia regna orbis terre in momento temporít Luc.a4,

qui honores fequuntur, cüàm umbra hos tan«

quàm liberalis eft mundus in fuarum digni-

tum fequatur, non pracedat,ut non poffint

tatum pompa exhibenda.V erüm oculis illudit

eam affequi, qui honores fequuntur ; umbra

fallaci fpectaculo,cüm ludit;oftendit fe colla-

fugientes fequitur, fequentes fugit, ut nun-

turum,cüm nunquamconferat : (iquidem o«

uám affequi poffit ab ijs,qui eam fequuntur.

ftendit illi omnia regna orbis terrz,quaz fpone

Plerique banc honoris umbram horruerunt,

deret; cum tamen nullus tali laboret demene

qui deinde ab hac illecti larvá fe illi mancipá-

tia.ut omniaaudeat fperare mundiregna, &

runt. Diguitas picturaeít, qua initio ru«

omnia fibi fubjicere terrarum imperia, potes

dis, vilis, ac informis; breviàcunctis in pre-

rat vaferrimus feductor oftendere, ac offerre,

tio habetur, Ambitioni famulantes magnis

omnia mundi regna , qua tamen conterre

cogitationibus meritem pingunt, qua tutiüs,

haud poterat.

ac utiliàs humilitatis penicillo delerentur, ne

Imó nonnifiin momento temporis regna

12.

mens ipsa aboleatur; quia nifi ambitionis

mundi oftendit,omnémque ambitionis fupel.

lineas deleamus,ftatim fuo denigramur peni-

lectilem perfunctorié exprompfit , ut inde

cillo. Evaambiens divinitatemà ferpente de-

conjiciamus quàm brevi (it duraturaregnorü

ceptajfore fperavit, ut fimilis effet Numini e«

poffeffio,cum tam brevi fpatio eorum magnie

vafura, ideóque cüm primüm permifit ambie

tudo oftendatur ; quis grandem dixerithujus

tionis lineas indeletas, fe ipfam delevit ab eo

fzculi fupellectilem, fi tota in ictu oculi per-

felicitatisflatu , in quoDeus eam condidit;

luftratur, fi tota breviffimo tempore percur-

quiarari funt, quiab honorum pictura non

ritur? tam levis, tam modica eft tota mundi

rapiantur, fi abinitio, cum adhuc rudis eft,

fupellex,ut in momento temporis oftendatur,

& vilis non deleatur,

Saul afinas inquirens

& evanefcat, Velnonnifi perfunctorie,& in

maluit jumentis famulari , quàm hominibus

momento hurnana omnia tartareo ab hoíte

praeffe: quàm facilé honoris initia contem-

expofita fuerunt; ut ex tumultuario afpectu

nuntur, fi primam ambitionis picturam ad-

faciliüs Chriftusraperetur; quia fi, ut Salo-

huc tudem penicillo humilitatis oblittere-

mon fingula attentiüs; intimiüsque perpenfa

mus, Mox veró Pralatus Ifraéli,nec Samueli

penetraremus,nobis procul dubio contemp-

lh

fubeffe voluit, nec Numini, adeo raptusà pi-

tui forent,quia nonnifi vanitates vanitatü de.

€turz elegantia, ut ab ea divelli amplius no-

prehenderemus,Nemo fana mentis vellet tot

luerit. Daviditidem adeo fuit dignitate de-

impenfis laboribus fibi dignitatesemere,fi ea-

lectatus, ut fceptro potitus,non folüm popue

rum fucum,vanósque colores ferió perpende-

lis imperaverit, verüm G ad pompam domi-

tet:nullus facilé honoribus raperetur, nec fi-

natüs fingulos dinumeraverit. Reluctabatur

neret fe ftimulo pulfariambitionis,(i ferió co-

Nero;Imperator renuntiandus: fed ubi abío»

i r

gitaret;effe ambitionem fecretum virus, pe-

lutam vidit honoris ftatuam, adeo ea oblecta-

Ítem occultam, doli artificem;animi fervitu-

tus eíl, ut in ruinis labentis urbis folium ere-

tem, quódque caput efl,etiam animz difcri-

xerit, Ambitione qui turget, magnísque im»

men; nullus ad infulas feflinaret, fi pondus

plet mentem cogitationibus , Babyloniorum

fentiretin pedo; nemo eminentiam indignie

refert flatuam, quz lutea in pede cafura erat,

tàte cuperet , f1 folicitudines experiretur in

fi vel lapillo percelleretur; adeó ut. nonnifi

purpurazíftümque in curis:nullus folium ad-

fragilis miré furrexerit in pectus argenteum;

(piraret, ficompedes in diademate cónfidera-

caputdue aureum. Quid niaureum eít ambie

ret. Sunt qui prolixis laboribus vacant,ut feli.

tioni caput, cujus mens cogitationibus op-

citatem in dignitate aucupentur, qui non«

pleta honores, ac dignitates redolentibus,;folo

nifi torquentes anxietates. deprehenduntur

auri nitore videtur delectari; verüm cum lu-

invenifle,cüm concupito infigniti honore ju«

teos habeat pedes, ac humile fundamentum

gibus angantur folicitudinibus,perpetuis pre.

faxeo intpingens fepulchro in cineres diífol-

mantur curarum torcularibus , no&ctésque ut

vitur.

plurimum infomnes ducant.Confule eos,qui

T,.

Honor tamen plerunque ut pi&tura in qua-

n Principis aula ad fublimia evehuntur mi-

nl ücc

Carpitur Affc&usin dignïtatää;üt detumeatambiio, — 99

viciniores, ut perpetuo tofqueantür labore;

niflerias raró illis ferena illucefcit dies , nifi

Principis aura clementior eis faveat, & moe-

Idque Turannius fupremus Caligulz

If.

roretabefcunt;fi eádé deítitutos fe novetint.

Procurator fenex capularis , feu nonagena-

13.

Quid ni ambitionis mancipia in mo-

rius nosapprimé edocuit, is à Czfare tan«

mento temporis Lippientibus oculis, purpu-

quam emeritusab officio ; quo fungebatur

procurationis folutusfuit, ut otio frueretut,

ras, chlamydésque «onfulares percurrunt;

cum tineas demolientes non videant; quini-

ac tranquilliori aurá tefpiraret, Verüm am-

bitio in fene beneficium vacationis in argue

mo profligato patrimonio eruginem inter-

dum deferunt. domum confumentenr, non

mentum fubortz calamitatis infleCtens ocue

pratextam exornantem. Etiam Epulonis E-

lis fletu corruptis petiit à circumftante fa-

miliafibi parentari, in feretro quodam de«

vangelici purpura,& byffus innato alliciebant

nitore, tametíi vermes ex ea naícerentur , &

funcli inítar jacenti: accedit univerfa fami-

lia mentienti mortem parentatura,lachrymas

flamma accenderentur mox torquenteseum;

qui in byffo, & purpura fuperbire confueve-

fundit, fufpiria emittit , totámque aulam

rat; quia & calices argento, vel auro conflati,

clangoribus replet: abfolutis juftis injufté

lMi

peractis, quiaficté ; fufpirium ex intimiore

quiquead fitim extinguendam diviti propi-

nabantur, nonnifi fupplicia mox effuderunt,

corde emittit jacens fenex in feretro, móx-

que furgens crebra palmarum verberatione

non ampliüs exficcanda in calice, fed ater-

nüm excitanda in torturam divitis. Quis non

caput, vultümque tundit , peclüsque moe-

ambitiofius fibi cuperet,mendici vulnera pu-

rore «grum manuin pugnum collecta diver-

berat; conqueritürque, quód nullius Reus

re, & fanguine fcatentia, quàm byffum divitis

nitore praefulgentem? quis non prafferret La-

flagitii füo fuerit à Cafare fpoliatus officio,

zari nuditatem mox collocandam in finu À-

privatus dignitate, deflitutus procuratorio

munere.

O me afflictum exclamavit! ó me

brahz,purpurz divitis eternis flammis con-

deploratum? quilicét neminiinjurius fue-

fummendz? Sunthi fru&us ambitionis,que

fi enititur, ejus nifus cicuta eft mileriz inve-

rim, nulli extiterim gravamini ,. omnibus

profuerim , nemini obfuerim, fidelitatem

hendz, quàm advehenda felicitati aptior: eft

U

fiquidem ambitio, que byffum, purpurám-

Cafari incorruptam fervaverim modó fim

que cupit induere;anguis in herba, toxicum

privandus Czfaris procuratione: Turannius

ait Seneca de brevitatevite, ExaGe furr di-

Cap. 20,

melle illitum, venenum dulce;mórsque blan-

da; quam fi roíam dixeris, hzc fentibus obar-

ligentia fenox , qui pofl amuum monagefi-

mum, «nm vacationem procurationis 4 Cajo

matur fuisad vulnera infligenda; neque ab in-

fidiofis abludit (irenibus, cüm fub amicitiz

Cefare uliro accepiffet, componi fe in ledlo,

Ípecie perfonata arrideat, ut ad luctum, ad

€$ velut exanimem à circumflante . familia

-

plangi juffit : Lugebat domus otium Domi-

morores perducat.

n fenis, nec finvust ante. triflitiam, quam la-

bor fuus illi reffitutus eff : devenerant que-

$. III.

ruli fenis lameénta ad Caligulz aures , àquo

4mbitio quos ad ublimia evebit

fuit fenex nonagenario major priftina reíti-

dnimum detrudit,de Sifypheo faxo

tutus negotiorum moli, dignitatique procue

YOt4t, 4c torquet,

ratoriz; nimirum infelix Sityphus cum ía-

xeum onus fuis delapfum & manibus videret,

l4

T* Antüm abeít, quódambitio, quos in-

novum, recénsquelaborum veftigium terete

flat, ad fublimia trahat , tit potiüs in

«oGpits quia ambitio fuos famulos ad extre-

ima miferé detrudat , idque velipfe

mum usque vitz miferé conterit : imó pye

tartareus hoílis nos palam edocuit, cüm

ratis vult fimiles, qui nonnifi onuftas depre-

d

Chrifto fpopondit mundi regna: 7ibi dabo

dantur naves parcentes vacuis, de fece , &

poteflatem banz univer[am fi procidens ado:

vappa parum foliciti: nifi Turannius prifti-

raveris coram me. Vult Chriftum priüs pro-

nà gravaretur negotiorum mole , & redor-

: MCQ 4.'

num inhumo, & ut defcendat procumbens in

diretur Sifypheos labores, fibi defuiffe vi-

adorationem, quafi non potisfit qüis ad thro«

fus fuiffe, Suutn. fempet in damnum am-

num afcendere, nifi priàscoram dcemone de-

bitio molitür ; cüm ut fuz inexplebili fatis-

fcendat proflrátus: quia nimirum promptiüs

faciat fiti etiam in extrema fenecta

priftinam

fublimiaad cafum impellunt3 exquoimmi-

fubit labórum farcinam.

net ruina; non quod quotquotad folium eve-

Plores funt, quos Chriftus à minifteriis

16,

huntur doemonem procidentes adorent, cüm

aulz, ab oneribus fervitutis, ab obfequiis

plures & imperaverint, & imperent immacu-

principum ad qtietem vocat; & ad tranquil-

lati, cultura virtutum unicé addicli; fed quia

liores dies; quibus cum Paralytico Evan- z «

d

ambitionis veluti mancipia fi nimium elata

gelico Imperat feceffum intra proprios la-

concupifcant,faciliüs cafui fiunt obnoxii : vel

res; dixit enim Paralytico, qui in lecto por-

quia redivivi &fabula Sifyphi per afpera , ac

tabatur. — Surge tolle lecum tuum , && vade

prarupta faxeum fpei onus nituntur circum-

in domum tuam , hoceít exi abaula, depo-

voluere ad honorum usque apicem, quoé

ne, quibus premeris;tot minifteriorum one-

manibus mox prolabente deorfum, eólapfui

ra, & patriosrevife penates; quafi diceret in

fiunt propinquiores , quó erant eminentiz

!

aula ; qui ambitioni famulantur lectum qui-

$

| Ferani de dffetilibus Tom, 1.

dem

um

IoO

D*ifferratio IV.

A0

dem dicuntur poffidete , nontamen domum

tionum congeriem ; quia ut blandé alliciat ;

quos fzvius inficit; non ut hoftis violenter

propriam : paralyfi laborant , qui in aula

le&tum habent, nec illi ex omnibus fortaífis

incosdem irruit, fedíub larva amicitiz fe

blandé infinuat; quia fi hoftiliter aditum fibi

bonis quid aliud fupereft, quàm le&tulus; in

p

quo egri decumbentes miferé jacent , cüm

aperiret fortáffis arceretur, nec ullus ei in-

fibi ftare videntur. — Verüm cur jubetut hac

greffus pateret: cum verólarvata amicitiam

fimulat, facilior aditus ei aperitur; fpondet

Jaborans paralyfi fecum afportare lectulum

zolle le&ulum tuum, nifi quia morbo labora-

purpuras, fceptra, diademata, chlamydes, ho«

notes, dignitates, quorum fpeciofitate abuti-

verat? & cur per tegulas ad pedes JESU de-

mittitur ? nifi quia ambitio fuos fupra tecta

tur ad hominum peétora expugnanda,

1$.

elevat famulos, ut graviori lapfui fint. ob-

Verüm cogitatio; quz mentes Apofto-

lorum invaferat, quís eorum major e[fet, non

noxij? utinam ita feliciter ruerent,& &gro«

tarent, ut à JESU fanarentur.

tanti fuit roboris, ut vinculum Apoftolicz

Adeo audax efít ambitio, ut non folüm

dile&ionis potis effet difrumpere : niteba-

I7.

aulas Principum perambulet , verüm & cce-

tur quidem quisque major efle, ita tamen ut

fraternz dilectionis minime oblivifceretur ,

nobitarum clauítra ingrediatur , religiqfa

licit ambitio fua in prcordijs natalia pofue-

pe&tora inani repletura tumore: quinimo &

tiam quos Chriítus fuos delegerat Difcipue

rit, in religiofis tamen pectoribus fuis prz-

Ánt-9e

focabatur in cunis , ut nec vagire quidem ei

los ambitio pulfavit, Jmzravit autem cogit4,

tio in e05, quis eorummajor effet : idque vel

permitteretur: cognofcens enim ]ESUS coe-

lh

«o tempore, quófuturum erat, ut filiusho-

gitationes cordis illorum, apprehendit pue-

minis traderetur, cum avaritia JESUM ven-

rum, quem ftatuit fecus fe, eümque omni-

deret, crucique affigeret; ut inter feralis ap-

bus majorem futurum pradixit in coclo, qui

minor eífet inter omnes: ut nimirum detu-

paratós inftrumenta infurgeret ambitio; &

inter fpinas coronz reperirentur; ac fceptra

mefcere edifceret ambitio , cüm per depref-

fiones ad fublimia affurgatut,

Obiecit Ma».

inter virgas, & arundines quarerentur; per

czdes fiquidem, facríque cruoris effufionem

giíter inflat& difcipulorum cogitationi ptie-

rum, ad cujusprimum acceflfum detumuit

effrons ambitio mentes occupavit difcipulo-

rum cogitantium quis eorum major effet;&

ambitio: G puer armis deílitutus iterum

vitiatus imperandi ardor,defiderium przemi«

Goliathum ambitionis proftravit.

nendi bis pofitum,in faftum humana fublimi-

Adeo vanidus eít turgentis ambitionis

19.

tatis, etiam pretium divinz humilitatis,con-

tumor, ut flatim difpareat, G qux Gigan-

tedm videbatur celfitudinem — prafeferre ,

vertit, Ad id audaciz pervenit ambitio, ut

ex Chri(ti cruore prefumpferit fibi purpu-

triumphum cedit humili puerulo. Pracelía

ram tingere ; & crucis clavis thronos fibi

quzque confcendit ambitio, pulfátque etiam

compingere; lignum crucis in fellam ado

tn

cocfites; hecenimfuir, qua fpirituum prze«

2j

nare; arundinem in f(ceptrum convertere; &

ftantiffimum in Empyreo corufcantem fuo

inflavit veneno;quód enim Angelici illi fpiri»

Ípinas Chriítifanguineis guttis. madidas in

tus ab illa defcifcerent fauítitate, in qua con-

diadematis rubinos, & carbunculos : zs£72-

diti fuerant, contigit culpá unius turbatoris,

it cogitatio 1n €05 , quis eorum "ajor e[fet,

quia ambitio etiam inter compedes (timula.

quem facrz paginz Luciferum vocant,& qui

caufa fuit,ut pluresrebellarent. Fuitinuno

tur ad coronam , inter vincula animátur ad

regnum, inter. flagella erigitur ad imperium,

Lucifero congeftum quidquid ornamento-

ruens

per depreffiones (urgit adfaftum, perc

rum fpiritualium,quidquid natura,& gratiz

ta vulnera ingreditur ad purpuram.

Quis

dotium ceteri novem Angelorum ordines

tantam in ambitione audaciam crederet cum

poffediflent; potiebatürque in omnes princis

acerbiffimam |Chrifti lanienam . in proprij

patu; fed illi nocuit nimia felicitas; qua anía

Á

triumphi commutaverit apparatum? Quem

fuit defeCtionis: non ine latet,varias effe fen-

tentias hanc circam defectionem, cüm plures

ambitio non. percurrit locum ? qua& pene-

tralia non petvadit? quos receffus non pe-

velint,Luciferum invidià (timulatuminiquis-

fimé tuliffejhominis dignitatem in equalem

netrat? fietiam inter vincula,flagella,G cru-

gloriz cum Angelis poffeffionem venturam.

ces (ui explicat triumphi vexilla , uc trium-

het in funere, vivat in nece, & fplendeat fe-

Alij fentiant , Deum Angelis adhuc inviz

t

tfales inter umbras? Quid mirum fi ambitio

fuz curfuconflitutis aperuiffe futuram Ver-

Pilatum urferit ad fupplicium innocentis, ne

bi divinicum natura humana conjunctionem,

& Chriítum conflitutum iri Regemn, & caput

authoritas Czfaris quidqtiam pateretur dee

trimenti! cüm & ipfa religiofa Difcipulo»

non horinum tantüm , fed ipforum Ange-

rum pectora pulfaverit, && corda occupavte

lorum, cui propterea detreGlaverit Lucifer

debita eidem obíequia exhibere, Mihi tamen

rit, cüm primüm Chri(lus in manus homi-

num tradendus effet ? quis ab hac pefte tu»

ijs videtur promptiüs adhzrendum, qui affc-

tus? fi fandtuarium etiam inficit, fi Chrifli

runt, folam ambitionem caufam fuifle talis

paffione expiatis Difcipulorum cordibus

defe&tionis , nimirum Luciferum infolente

fuum diffandit venenum? quinimo non di-

menctis elatione zqualitatem ambiiffe Numi-

citur ambitio irrupifle, fed intráffe in Apo-

nis,nec fuáconrentum arrogantiá, plures An-

m traxiffe defertio-

ftolos per peftiferam , inflatámque cogita-

gelorum myriades in /'[LV

nem.

Famu- |

Carpitur Affectus in dignitates; ut detumeat ambitio, 1oI

:

20.

Famulabatur ambitioni Lucifer , cum

natum , eün:rxqu,e inflruxit fcientia, G cogni-

dominatu potiretur ; acPrincipatu in cz-

tione non rerum tantüm omnium naturali-

teros fpiritus , fed cüm primóm ambitione

um; fed earum infuper , quz fupra naturam

!

coepit intumefcere , à fummo illo cecidit

elevantur : addiditque gratiam , quà ab ipto

Luc4'12,

Principatu: Chriftus apud Lucam, — ze-

ortu Deo grati , amici, & filij , conítitue-

bam Satanam [icur fulgur de celo cadentem ,

rentur ; dedítque corpus viribus validum ,

eft fulgur debacchantis procellz fplendidus

fpiritu vividum, fucco vegetum , tempera»

nifus , aboríus vanidus , ac fimulatz lucisfe-

mento fanum , fenfuum miniíterio perfpicax,

ralis artifex; vulnerat enim , cum lambit ;

membrorum compage , colorum adaptatio-

it.

umbras adfertlibitinz, cim propé emicat j

ne, partium proportione , eximià predi-

ftragesfpargit , dum ftagore obftrepit ; illu-

tum venu(tate, nullique obnoxium intefti«

eefcit é difrupto nubis (inuexiliens, fedvix

tui: &hisce cumulato favoribus addidit be-

üeficium innocentiz primigeniz , hoc eft fpi-

natum, & fepulchrum nactum emoritur ; exa

n ul ghat o 7 I RRR RE 207

tuinguitur , cüàm primüm fplendet ; & inte-

ritumliberum, furque juris, cuiappetitio-

zitum invenit , ubi primüm in finu nubis ma-

nes fingulz , ac cupiditates obfequerentur;

tris fplendorem affectat? ergo Satanas, quia

imà pactum etiam adjecit , utfi in Numinis

ambitione tumidus é fummo coelo corruit ,

períeveraret obfequio fingula bencficia fibi

ut timeamus ambitionem , qu& ad fublimia

praílita , velutijure hzreditario in pofteros

€elevat eos , qui eidem famulan

V

transmitteret ; Íecus imperata f1 rumperet ,

tut ; qt repenté

in pracipicium agantur,

quidquid bonorum, & dotium poffideret ,

illico amitteret , séque neci obnoxium confti-

2I.

Lapfus Luciferi fulguri pariatur prafer-

tim ob velocitatem defcenfus, cüm momen*

tueret , fuósque pofteros in moriendi necef-

fitudiaem traheret é celoextorres, terrzque

to ruat ; & ob fplendoris brevitatem , qui in

atadifo deturbaret,

fuo extinguitur ortu; & cum ipfo lapfu fe-

Erat locus ifte deliciarum omnium refer-

rales convertitur in umbras.Vel comparatu£

FID

tiffimus ; ccelum femper ridens , & arridens,

£ulguri ambitio, quia ut fulgur plerumque

& quod nulli terre halitus ; grave, graffüme-

noüifi procellis ifiutritur,nec emittit ambitio

que redderent , proinde falubre jugiter , &

fine czde lucem ; folem ipfum divinz gtati

ereptura,ut fplendeat ipía per difrupte nubis

verna quadam temperie proríus paccatiffi-

mum : illicomnis honeftz voluptatis , ac de«

maternum finum exiliens,

Quàm mifera ;

n

quàm infelix ifta fplendentis fulguris condi-

liciarum plenum vivarium infpiciebatur , illic

arborum , plantarum ,ftu&tuum, florum fe«

tio! cujuslux fulminis prodroma nonnifife-

rax ubertas neceffaria fuppeditabatad fenfua

ralibus cuprefuum umbris confoederatur.

Qui ambitioni famulanturà fulgure haud

&qué demulcendos, acpaícendos. Ibi mi-

ra plantarum diflributio, elegans florum vaes

abludunt , futfum nituntur, ut ibi fplendores

enancifcantur, ubi ad ferales tenebraspra-

rietas, ferax pomorum copia : ibi ambulacra

fpaciofa, virides porticus, herbida apricans-

cipitij aditus aperitur ; fides nulla eft am-

