omnes excutitaffedus, probos excitat, ac

& no(lri emendantur errores ; quotquot

fovet : ut autem tor peffime affeélis homini«

cerumnis premuntur , tribulationibus affli.

bus medela fieret ; defcendité finu zeterni Pa-

euncur marcentem illico , & hebetem vifusm

tris magni confilij ÀAngelus , aquam movit,

undas turbavit ; procellam excitayit erumna.

excutiunt ; vidéntque , quàm mifera Git ,

quàm ertorum plena, cerumnarum referta,

rum ; nubesimimifit afflictionum ; .ut animi

momento cafura , ac morti lemper proxima

morbos abigeret, inentémque muliiplici

prafens hac vita; homo zrumnis prefíus ,

pravorum affectuum nebula caligantem fere-

tribulationibus afflid'us , egritudinibus ab-

ret,

Sed fi Hierofolymis non deerant

fumptustandem infe defcendit , & ipíe (ibi

pellucidi latices.,. nec fontes falientes , nec

obijcit mundi fallacias, & claré videt , quà

putei latentes , querum aque eryftalina ,.

fpottulà foleat mundus fuos donare clientu-

pellucide , ac dulces folatio erant fitienti-

los; cognoícit quem foetorem , & amaro-

bus; cur Deuspellucidis hisce ; ac falubers

*

rem polítfe relinquatturpis voluptas, quz

rimis-aquarum laticibus coenofam pratulít

eitó implet ,. & faftidium ,. ac ftomachum

pifcinam , putridá,fodà , ac turbidá aquá.

movet; qua poft primum impetum marcet ;

redundantem, quam velleruim foeditates ,ac .

«um delectac , vulnerat ; cum titillat, di-

fangnineg macule occifarum infecerant ani-

mantium? Annon illuftriis fuiffet , fiune

Ícerpit; cum ofculatur , mordet ; & cum

&blanditut , mortem infert.

da Jordanis ad egritudines abftergfndas fe-

le&a fuiffet ?. 1ta eft ;; praetulit coenofam ,.

$, VII.

turbidámque Hierofolymis pifcinam aquis

fontalibus;putealibus , Hierochuntinis , Da-

maícenis , aliísque faluberrimis ; quia in

£f tïiä;tl,zz*z'a veluti pauacea 4

undis, quas ip(emet füá cruentà cruce tur-

erleffü Pharmacopola bominibus data

bavit , feu in falfo zrumnarum gurgite in

animi egrittdinibus omntbus ,. morbísque.s

vaíto calamitatum pelago voluit noflras cu-

j

pravorum affeciuum emrandis pers-

rareggritudines 5 quó inde dilcamus ani»

Tiny, u

doneA.».

mi no(tri infirmitatibus fanandis , pravís-

$0 a,

que affectibus curandis nullum effe phar-

37

Orrigendis hebetum oculorum agri-

macum aptius ipíis calamitatibus pauenter

tudinibus nullum praftantius phar-

toleratis: ha nofiree funt chermz , in quie

C

macum hoc tribulationum felle ; hoc

bus lavamur 5 . & quas per pravos affectus ,

affli&ionum collyrio , quod oculos claufos

per aftuantes concupifcentias contraximüs

aperit, ac diducit, caligantesabflergit ; cae-

infirmitates mundati exuimus,

/

cucientes illuminat; idque expertus Hiere-

Scimus , Deum o'im Hebrzis ad immun-;

8«

Trenov, cap.

mias dixit: De excelfoemifit tgnem in offibus

dorum expiationem aquas przfcripfiffe cine-

X. 'D, !3.

oeis , 69 erudivit me ;

& luculentiàüs D.

*

re , velíanguine miílas; quia nonalio flumi-

Gregorius

5

oculos , quos eulpa claudit ,

ne puriüs , ac defcecatiüs mens bumana la-

peva aperit , ut &rumnof(us in calamita--

vatur , quàm cum cruenti fontes falientesé

tum nocle Deum videat ,

ac quarat $* '*Chrifti vulneribus , fcaturientes & forami-

quem inter mundanos perdiderat fplendo

nibus pet

ico

"^

; emanantes ab zrumnis ,'ac

res : hinc Hieremias

s.

$

Ego vir viden

*

,

tribulationibus in nos derivant

.

cruenti

üp, if. .

18.

paupertaterm meam $n Virga. indignattonds

fontesé Salvatoris vulneribusad nos faliunt;

£ju.

Cafligáfli me , & erudttus f2 quafi

cineres àutem mordacitatis ,

& lixivium

juvenculus indomitus ,

quia tu. Dominus

quotidianz hujus labentis vit; fuppedi-

Deus meus.

L

a

Eit aflli£tio veluuü panacea à

tant arumnaze

hz fiquidem lixivium mi-

ccelefti pharmacopola hominibüus data mor-

niffrant , quó maculas, quas per foedas

h

bis omnibus curandis perapta.

Fuig Hie-

concüpifcentias contraximus $. abflergi-

rofoiymis Probatica pifcina , ubi pecüdes

mus,

Ad has fcaturigines animo fofpita-

imunolanda abluebantur , ut quas Con-

mur; in hoc lavacro fordes deponimus ,

, Vs

Trbulatio morum magi&r;a-pmvos Affe&us caftigat &c, y685'

vites reficimus ; ac fanitate donamur , fed

morbi in le&to non eíffent , ad gehennales

quid ? quàd cceleftis medicus Chriftus cum

cruciatus pleno curfu properarent; cüm va-

templi porticum Hierofolymis fübiret , 2-

rio morborum genere vexati per fufas pre-

g'otorum turmas invenerit ; ex quibus none

ces divinam expofcunt opem , | Numinis

niíi uni fuit fanitatem impertitus ; cum ae-

recordantur , cujüs fanitate donati peni-

qué facilé omnes potuiffet priiting reftitue-

tus obliviícerentur , & per indulgentiam

Ie incolumirati ?. diceret quispiam perpar»

viuórum divinam contra íe Nemefim ar-

marent,

cum fuiffe in fuorum beneficiorum imper-

L

Felices cenfentur. à munda-

titione

.

cur uni duntaxat fanitatem res

nis czecutientibus , qui delicijs diffluunt ,

*

ftituit ,

fi plures idem expolcebant be-

& divitijs affluunt

L

fed plerumque exe

neficium ? eadem indigebant curatione ?

tremum attingunt malorum , qui ad fa-

An quia id przftitit , quod piícina , qua ftato

ftigium — videntur

perveniffe felicitatis,

tempore nonnifi unum fanitate donavit ?

Quis felices non ce

nfetet bombyces ferici

fed (1 Deus eít infinite munificus , & mi-

mollioris , ac pretiofioris induítrios tex-

fericors ,

cur tam arctis limitibus fuam

tores , ac ingeniofos opifices

3

L

cum fe-

Coar&tat bencficentiam ? ' fi virtutem cu-

ricam fibi domum conftruxerint , quam

randi infirmos conofz impertivit piície

à laboribus immunes inhabitent ? &

*

tae

n& ; cur xgrotos omnes quotquot intem»

men , fi Bombycis conditionem intimiüs

pli porticu languebant , priftinz non re-

infpiciamus , deprehendemus , fepulch-

fticuit incolumitati? fi fol lícét unus , coelo

rum Bombyci effe ,

quam fericam nos

affixus ubíque. per omnes longe , latéque

'domum effe putamus ; infelices , ac im-

diffufos terrarum traétus fingulis vegetan-

providi textores funt Bombyces , fepulch-

tibus ,. ac fentientibus fua munificé imper-

rum fibi zdificant , quo operi fuo immo-

titur beneficia, fuis radijs veluti extenfis

riantur pribs fepulti , quàm mortui. Hoc

brachijs fertomnibus opem , absque ullo

L

perinde hominibus obtingit , quos felices

fui detrimento

?

cur folis Conditor íani-

credimus , plerumque funt cateris zrum.

LÀ

tatis beneficium omnibus non fuit «gro-

nofiores

.

corruptum eft noftrum judi-

.

tis impertitus ? cur omnium mileriás non

cium , depravatus -appetätug

]

judicamus

excufht ?

*

infirinitates non fanavit ? An

utile, & jucundum , quod noxium , &

quia licét fol benefico fuo jubare fubluna-

exitiale eíft,

Hinc Chriftus , quz nobis

ria queque perfundat , vim infitam pro-

utilia funt , non quz jucunda,, confert $

moveat , & omnibus opituletur ; fi ta-

& crucem offerc, non in ameenum hortum

men fit aér nubibus unà conglobatis foe-

ad omnes delicias confitum , — fed in fune»

dus 4 fi addeníate nubes folarium tadioe

ftum Calvariz clivum deportandam : f quis

Mattb. CAb.

rum trajectioni fint obici, fuz lucis ad nos

I6 7.24.

vult venire poff me, tollat erucem fuam . ,

beneficia non transfundit ? Peccata , que

& fequatur me : dicit crucem fuam , quia

à fummo Bono peccantes avertunt , -den-

cuilibet fequenti Chrifti vefligia, fua, &

fifüüipe fünt nubes ; & quidem atre , &

propria crux datur , nme ctüpiam defit

.

L 4

fodiffime, ac obícurz , qua diving gra-

quiacrux, feu erumne , labores ; Cala-

tizc Íolares nobis abripiunt mitores , cui

mitates, vulnera, perfecutiones, dolores,

privaticni lucis à Divino fole in nos pro-

& anguíliz funt, que nobis viam flernunt

L]

Thren, cap.

fecte illachrymans Hieremia ait.

Op-

ad Chrifti premenda veftigia

.

& quia quae

polvifli mubém tibi, we tranfeat oraito.

"/ .'3' U, 44*

nobis funt folatio , minus pro

fünt, quàm

H fortaffis fuére tetrz , ac obícurze nu-

quz funt oneri , & triflitiz ;

ideo paucos

bes;, qu& in infirmis illis folem divinz

Íclegit Chriftus gloriz fuze contemplatores,

mifericordiz excluferunt * peccata , qui-

cum plurimos voluerit cffe fuze necis fpecta-

bus plerumque à fummo Bono [avertimur,

tores, quos exemplo fortiüs , quàm voce

in cauífa f[unt , quo minus à miferijs , qui-

edoceret viam falutis , quam crucis clavis

bus premimur , emergamus,

Quóéedigi-

adapéruit

*

»

etenim 1n rupe Taborea fuze

tur coeleftis medicus ex pluribus egrotis ,

gloriz offenfurus fpecimen , tres dunta-

H

qui fe illi obtulére , ut fanita

o

tcCii

) recipe»

xat ex fuis difcipulis felegit tanti coru-

rent, unicum duntaxat priftinz reítitue.

Ícaminis confcios

*

*

ah cur ad tam gra«

rit incolumitati , ex eo fortaífis obtigit ;

tum fpectaculum totam non evocavit Hie-

quia caterorüm neminem hoc dignurm re«

rofolymam , ut tantz gloriz illicio de.

pererit beneficio : - quia excepto uno reliqui

fes populus excufsá fegnitie ad fludia ex.

obicem oppofuerint ; quo minusibenignus

€itaretur virtutum , quas fpes praemii fo»

divini folis influxus in ipfos transfundere-

vet , ac promovet ? vel cur faltem non

tur.

Vel non fuit reliquis fanitatem im-

omnes fecum in montem Apoftolos tra-

pertitus , quia fortaffis ijsdem non expe-

Xit , ut forent conícij gloriz , qui futuri

diebat , priftinze tunc reftitui incolumitati;

erant paíffionis tefles ? íed multitudinem

& utilius fuit morbo divexari.

à gloriofo exclufit theatro in tupe Tabo-

e

$9*

Plura hominum millia :egrotant ; vel

rea aperiendo

P

quam ad funeflum admi.

hydropeinflati, vel podagra torti, velne-

fit fpectaculum in colle Calvarize reprz-

phriti excruciati , vel febri abfumpti, qui

fentandum ; quia profperitas, & gaudium

fi commodeé. valerent ,

fi affixi violentiá

vix ullis

*

?

crux veró innumeris folet pro-

Verani de Affeciibus Tom, j«

Rrrt

deíle,

654.

Differtatio XXXI

deffe.

Idque caufz fuit D. Bonaventurze

ros indemnes fervantem , quorum innócén-

praeligendi cum Chrifto crucem defer

tiam reveritus ignis propriz oblitus vorae»

re in moutem Golgotha;

quam cum co-

citatis ,alieazg eblandiebatur fanétitati ; ob-

dem Taborisiníc

'-.44

£5

3df-m vertic

em : quia plus

F&ugult rex, cüm audivitadolefcentes in me-

nobis profunt arumnz, quàm deliciz ; illze

dio igne choreas ducentes , & hymnos oc-

Dui

probos excitant affectos , quos & fovent;

cinentes,

Obmurmuravit 1gnis repetrto

?

iflce vero improbos alunt ; illzz virtutum ex-

crepitu, fed ut ovantibus p lauderet juveni-

ercitia Íuadent; iítz vitiorum accerfunt fce-

bus.

Quód fi Vülcanus olim fulminum fa-

dltat&.

ber fuxc,nunc pa:marum extitit f(ator ; flam-

60,

Hinc cum olim Romze anno repara»

masinfíornaceexcitavit , ut clariores cude-

1mó non flammz

, led

tze falutis centelimo fexagefimo ieptxmo M.

deret triumphos,

Aurelius , & Lucius Verus jufiffent , ot om-

fame funtlinguz, ideo ignefcunt , quo efe

nes milites lauro incederent coronati cauía

ficaciori ardore adoreas canerent ; cum in

publice lztitize teflande ; fuit qui lauream

conum erigerentur flamme ,glori& i luftrio*

brachio

carollara non capiti xmpmüuc , ledb

ris perenne fiébant monumentum ; cum ctte

tulit

*

L]

fu(-u:..tus & &Ur ipfe a publici tri»

cumdarent , m ultxphcx amplexu adblandie-

umphi pompa difcreparet in. laurea. dcfe-

bantur; cum cmg:.rem coronabant ; & car-

»enda corolla , repofuit, quia non decet

bones Íplendentes in gemmeos abjere car*

chriftianum militem . in hac vita coronari :

bunculos viélriciscoronz , utin honorem

quod effatum adcó vifum fuit Tertulliano

triumphi tranfirent etiam ipflrumenta fup-

præc!c.rum » dignümque viro chriítiano ,

plicij ; ad quod fpectaculum attonitus Rex

ut in ejus defenfionem , & laudem librum

dixit,

Ecce , ego video , quatuor viros fo-

ea ldnl'it

cui tituius eít de corona militis.

Danicl.s,

lutos , € ambulautes in medio sgnis , G ni

"7 92

6u

Non decet fub capite v

epribus obruto , &

bil corruptionis sm eu cil , & [pectes quare

cruentato, membra aliter coronati , quam

t fimilu filio Déi.

chm Chrifti in brachio emi-

62.

fämh,

Quid quód tam illuftri edoctus miraculo

ncat,

6 quo

ores prodeunt ; quia folus

Nabuchodonofor , nondum didicerit Deum

labor eft , qu: in hac vita coronat ; neque

miraculi patratorem perfecté agnofcere? &

laurus viret , fi aliá rxgetur undá , quàm

intanta luce incendij adhuc fubobfcure dx-

fudore , quem labor é fronte elicit ; ad

xerit , & fpecies quarti fimilis filio Des ?

vicoriam fine przvio labore non perveni-

licét excellentiam videatur fateri ,

adhuc

tLr.

Hinc cole(lis !kmnfus fruclus car-

derogat dignitati , & ne Deus exprefsé in-

Cant . cap

pturus victricis palma ait.

d [cendam 1n.»

telligatur ;

involucro fimilitudinis ejus

2 ". 8.

peimam ,. 6 apprebendam frutha. ejuc.

obtegit majeftatem

& in tanti iplendo-

ne

v

fu ubi brachiorum proce-

Quid opus afc

r incremento caligines neícivit cacitatis

zitas colligendis fruclibus fufficit ? a« qué

detergere ; fed quas incendij fplendor non

facilé divino fponífo eft fuperiores Arboris

aluit tenebras minuete , & abigere ; has

&rumnae , & calamitates abílerfere,

Se«

fru&lus carpere , quàm inferiores é curue-

Ícentibus ramis pendulo

Íed ut nos edo

quere Nabuchodonoforem 6 regno pulíum ;

ceret victricis palmz fruélus à nobis non

eümque comitare extorrem pez invia fylvae

carpi nifi previo labore , ac conflictu con-

rum : quxa Dijs fe (e mifcuit , ultrix INe«

tra pravos omnes affc&tus ; ideo dicit ,

mefíis nec iter hominum cotus eum pafía

afcendam in. palmam , quo laborem inuuat

fuit 5 fed inter bruta dejecit ;

repilt per

*

alcensüs

*

interiores frucltus arboris flans

terram quadrupes , qui bipedum neminem

dum ramos lenta manu in-

carpit olitor

fibi parem fuflinuit ; furere incoepit in ob.

ctiruat , tmïutque ; fed carpturus iupeuov

V1OS quosque , qül nec Deo PcpeïClt ; vine

res, neceíle eít, non brachijs tantüm , fed

culis obitringitur ferreis , qui (uperbo if

toto corpore laboret , arboris caulem in-

perio gentes omnes fibi fubiicere , ac coér-

Ecce. Nabuchodonofor

Ícendat , fuperiores ramos pedibus pre-

cere putavezat,

hominibus omnibus altior,mox inflar beftize

mat, quos nonnunquam etiam frangxt , ut

Íructibus potiatur.

Non carpuntur fru.

pronus in paftum abijcitur , tecla fugit ,

élus victricis palmz , nifilabores pracef-

Íylveftribus fe feris aggregat, totóque fep-

Íerint toleratz moleítiz.

Quéd fi homi-

tennio faltus ; G avia manibus , pedibüs-

nem atbori pariaveris ;

non credas hujus

que perreptat capillis , & unguibus in mo-

arboris fructus alios effe , quàm pios af-

rein aquilarum excreicentibus ,. ac totum

é,

fesctus

hisce igitur potimur, cüm labore

corpus horrificantibus.

Quid ?. in campo

l

à

frangimur , cüm in conflidu pugnantes

beftijs adícitus , aerumnis preffus ,. calami-

d

ftamus , xrumnis premimur ;

qma tunc

tatibus obrutus didicit clarius Deum cogno,

per pia defideria àd Deum afcendimus ,

Ícere , quàmin aula delicijs diffluens, divi-

quem rmundanis delicijs deliniu vix faluta-

tijs afluens ; in fylva bruti inttar oberrans;

mus.

non infidens throno fcienti dopatur nobilio.

6I

-Nabuchodonofor acceníz fornacn eXe

re ; oculos aperitin nemoris umbris,& Deum

traditos puerosà flammis abfumptos,& jam

videt ; cujusfimilitudinem fubobfcuram ran«

in cineres folutos vifurus, fornacem adape-

tüm conijcere valuit inter. illuftriores fore-

ruit, flammas quidem evomentem ; [ed pue,

nacis Íplendores : cohynum quod vitium

AMP I;'D

deccr-

Tribulatio morutm magiftra ipr"av*os Affectuscaftigat,&c. — 68g

rutus , calamitatibus vexatus ,

carceris

deterfit, oculorum calamitas fuit ; tunc

preffus anguftià , ferreis vin&tus catenis cee-

oculorufm excuffic caligines, cum calamita

tum pondeére preffus;curuus perterram bru.

letti oble&atur prafentià ; & in tetra ca

1

ti inlarambulavit quadrupes : tunc Deum

ceris ,' G zrumnarum caligine cocleíti

Dansul.4.

agnovit, cuí & benedixit. — 4feiffimo bene-

minis perfufus fplendore,veri fit folatij com-

dixi , :f vrventem im fempiternum laudaus ,

pos, quia calamitatum erat particeps ; &

9, 31.

& glorifitavi : quia poteflas ejus poteftas [eu

lumen refulfit in babitaculo.

Ex Petri car-

r

Pi:ema...,

cere mox exeuntes , Eliam fequamur mon-

3.

Quem in fornace viderat Deo fimie

tis feceffusadeuntem : ibi Propheta in fpe-

lem ; hic detractá fimilitudine Deum fatee

lunca degit , & veluti in fchola inftrui-

tur; nimirum calligavit , cum in aula divi-

tur à coeieíti magiflro.

Manfit in [pelun-

Ser-

3. Re.caf.

tijs affluetet , delicijs difflueret , & fingula

CA ,. 8 ecce fermo Domini ad eur,

494 77. 2«

mones cum Elia in montis Íeceffu mifcet

profpereé , acadvotum fluerent ; tunc vel

in ipfo gemmarum Ífplendore , nonuifi

coelettis Inftructor , & qui Petrum edocuit

fubobícure, & in umbra fimilitudinis De-

libertatem in carcere ,^ Eliam erudivit in

üm vidit ; quem pronus in paftum , ab-

monte ; hincpulchré Tertuilianusait, Zfee

Lib ad Matr-—

praflat carcer Chbrifliano , quod eremus Pro.

jectus in campo , per faltus , & avia ma-

*

£yr^6 cáp.a.

nibus , 'pedibásque perreptans ut beítia ,

phetis

*

eque Deus Prophetas erüdit in

Deum afferit ; cui & benedicit ; & per

eremo, & in montis feceffu edocet arcana

pios affe&tusadhzrefcit ;; quos preffura ex-

ccleítia; ut afflictis in carcere vera imper-

citant , & calamitates fovent : appofité

tiatur folatia , eósque myíteriorum notitiá

*

'Theodoretus

inducens Nabuchodonofo-

nobilicet

$

Petro enim carcer praftitit ,

hh

e

rem loquentem,ait in Danielem, — Qui forn-

quod Eliz eremus

$

Elias jejunijs , Petrus

Quj 5,

Wiaveram fore, ut n calum afcenderem.s ,

ferreis vinculis coeleftis nuntij meruit mini-

fterium, -Erumna fivein carceris fqualore,

hi

€& fuper asira ponerem tbrouum meum.s ,

experientia edotlve. didiei , quid deceat :

five in eremi feceflu diving opis folatium

apeo fupplicio: [apere didici ,^ meam ferui-

femper adfe trahunt.

$N

*

*

& nonnullis interi-.öïis

Q

£utena 4gaavi

Qaamwvis rea Agar , & relapfa, im

6f«

fubdit.

Tamtum utilitatis ex calamtta-

& Dei imperio in exilium acta, quia tamen

gibus percepit :Nabucbodonefor , ut Pro-

extorris & domeílicis parietibus coepit in

phera snflar de Deo ,. & fentiat ,. & loqua-

campo exul zerumnis premi , affi-lioni.

2ur.

bus angi ; neceflario vitz fubfidio deíti-

'Tametí prodigium Ludimagittri

officia functum in accenía fornaci ;

ve-

tui , ac lachrymis madere , quas € cerde

trifitia extorfit ,

L

lu in illuítri fchola veritatem edocuif-

& pet oculos fudit

»

Lj

non tamen hanc Nabachodonofor dia

tunc non folàm Angelorum recreatur ailo-

fet

3

dicit:, quia tunc regni profperitate delini-

quio ; ied etiam folatur mivifterio.

Ne

tus ocülos claufit veritàt! , quos aperuit

diutiüs &ítu fitis exardefceret. aquz pue

.

vanitati

?

ut gentibus praeffet omnibus ,

teum indicavit , cujus frigefcente Jatice

fitis extinguetet torquentes ardores , &

ac divina fibi obfequia arrogaret : nec ig-

fauces. reficeret arefcentes,

Qued fi Fliae

nis, quamvis rationalis ob affittentiam an-

geli prodig

ia loqueretur in crepitantibus

perfecutionem fugienti Jezabelle , '& pro

domino deliteicenti annonam

charitatis

flammis , quz propriz voracitatis oblite

*

baiulus corvus diebus fingulis advexit

*

adolefcentum innocentiam teverita fucrant ,

fua valuit luce veritatem oftendere , quam

Ágari Angelus fiti levande opportunam

Felicior fané in

calamitas illico edocuit : in aramnarum

propinavit frigidam.

exilio ferva fuit ,

quàm herus domi ?

gymnafio citiüs difcipulatum obivit , imó

Abraham fiquidem juxta tabernaculum fu»

& magiíterium ena&tus , docet ut magi-

e

fler , imó & Prophete equatur: fantum

um Angelis miniftrat

?

cum Agari in fo-

.

.

cur he«

stilitatis ex calamitatibus percepiz. Na-

litudine ab Angelis miniftretur

ro felicior ferva ? quia hec annonz , &

bucbodonofor , ait Theodoretus ; ut propbes

L

t& inflar de Deo & fentíat , & loquatur.

aqua inopiá premebatut

?

ille rerum co-

'óT'unc ancilla Deum vi-

Adeó excellet calamitatum rnagiflerium , ut

pià dilatabatur,

dit , cum & domo Patriarchze ejecla coe;

prophetiam edoceat.

pit in delerto efurire , fitire, ac erumnis

64«

[dque fortaffis caufze Tertulliano fuit

"5ariandi serumnas carceris cum delerti fe«

aflligi,

Moylfes , càm in Orebi faftigio

ceffibus , ubi Elias proph;etavit ; non feg.

Deum acceffit in. rubo fplendentem ,. cal-

niüs divina fruuntur przíentia , & arcana

ceamenta & pedibus folvit , quó purior:fi-

ne mundano pulvere , feu pravo concue

docentur. compede vin&ti ,. & catenis ob*

firicti in carcere , quàm prophete ab ho*

pifcentie affactu in' parte: hominis inferio-

minum frequentta fejuncli , & ad diving

re PI"OPSX'&TSE-:

Sed Agat , quia non fo.

Etenim D,

familiaritatis evecli faftigium.

làm pulveres excufferat € domo Patriar-

chz eiecta , fed etiam lachrymis madue-

Petrus in carcere tenebricofo dormiens fer-

reis vinctus catenis cceleftis nuncij dignatur

rat afflictionis ; non folüm Deum quzrit

in folitudine , fed & convertitur , & (ub,

- przcfentia,

Ecce aAngelus Domini aftitir j

levatur à Deo.

A YV. Gp umen refulfit in babitaculo , &tumnisobe

5

Quid igitur piorum pre»

Rrrfà

ces

Verani de Affeibus Tom. 1.

ls

A

686

Differtato XXXI, -

cés in templo fufe fón erunt impetra»

ftijs premitut ,. erumnis aflligitut , hor.

turz ? quando exulantis ancille ejüla-

deo , ac frigida vefcitur , uterum geftat ,

-tus e caelo in lucum , nemisque Deum ac-

& in preduro íaxo procumbit : ubi affli«

cerfit , trahíique Angelos Domini in (ui

*

[d

&io orationem fundit lachrymis madidám,

obíequium

oratio, quam tribulatio fun-

Deum emollit , fle&itque infuavota, — A-

dit , afflictum orantem nunquam «onfun-

dit.

gar in Abrahami domo ; quia rerum copiá

Sed ( oratio , quam affli&tio in A.

affluebat , intumuit , ac rebellavir ; in de-

gare in coelum transmifit , Angelum Dei

ferto autem exul raftro tribulationum vir.

adminiftrum in terram demifit Agaris con-

tutes excoluit ;

Íolatorem

?

e.

oleam imitata , quz in fo-

fortaffis non perfolutz à pri-

lo fteriliori virefcit felicior,

ma fomina fub mundi exordio Numini

& i;l pinguio-

ri marcefcit deteriot.

preces anguem ad Evam 'adduxerunt ten-

tatorem,

Forían permifit Deus Evam

$. VIIT.

ab angue decipi ,

ac virum perlapfum

deijci é faftigio humanz felicitatis , & in

barathrum mergi omnium miferiarum

P

L

Que nos videntur erummna pre-

quia nondum debitas Deo laudes perfolve-

Qiere , n0ng noceut , fed nos docent ,

ftant , nec cecinerant ,- tametíi innumeris

qua fit eundum per exercitia virtue

cumulati beneficijs.

66.

"m » pérque probos

Nil Deo gratius oratione, quam tri-

affecius,

bulatio imbre irrigat. lachrymarum

P]

L]

in

flores illicó. germinat virtutum , & odo»

f& 1 On nocent zrumnz , fed docent ;

€v.

.

2

huc ac.

rem emittit coelitibus gratum

quà fit eundum per femitas virtu-

cerfendus fenior Tobias, cui Angelus ait;

CA». 124 v,

tum , per exercitia bonorum ope-

l2:n

Quaudo erabas cum lacbrymis ,. &6 fepe-

rum ; tunc piosin Deum excitamus affectus ;

liebas mortuos ,. 8 derelinquebas. pran-

tunc ejus opera enixim imploramus, cum z-

diwm twum , 6f abfcondebas eos per diem.s

rumnis affligimur , tribulationibus premi-

$n domo tua , 6 noüle fepeliebas eos $. ego

mur, Lazarusin florenteadhuc ztate occus

ebtuli orationem tuam Domino,

Ora-

buit ; & morsinvida fuo gelu Marthz, &

vit Tobias non ficcis oculis ,

fed íletu

Magdalenz fraternum florem decoxit; non

madidis ; fed afflitione moerentibus , ac

enim Libithine uncinus poma Íemper ma»

a&rumnarum mole turgidis 5. & hzc ora-

tura decerpit ; fed vernantes, ac tenellos

tio quam afflictio fudit , reliquas praceffit

L]

flores plerumque carpit ; affliize forores

pientiffimi fenis virtutes

3

quamvis vit

querellis, lachrymis , & luctu domum tc»

Dei jejuniffet , mortuos fepeliviffet , offi-

tam impleverant,

Accedit Chriítrus , ne

cia charitatis omnibus impendiffez ; ora-

amicitiz videretur deeffe officio , quamvis

tio tamen , quia lachrymis madida ,. quia

periculum decumbentis Lazati, ac morbi

abafflictione orta pietati prfertur , & je-

violentiz. fuccumbentis fuiffet afpernatus.

junio; quamvis Moyltes folo refe&us je«

Domum maroris, & luctüs ingredienti Sal-

junio ad Dei colloquinm meruerit admite

vatori folers obviat Martha ; quod facra-

ti ; G Elias jejunio corroboratus in coe-

mento tribuit Chryfologus , ubi eleganter

lum confcenderit : hinc conijciamus quan-

ait: Mulier currit pro murte ,qua cucurrit ad soyp,,

se

te fit praeftantize oratio , quamafflictio im»

morrem ; fefiinat ad veniam , qua feflina-

bre irrigat lachrymarum,

Licét fatea-

vit ad eulpam z ad Redemptorem pium per-

tur Raphadl ,

jejunàffe Tobiam ,

mor-

venit j feduiior pejf/mu quam pravenit. Al-

tuos tumuláíle ; unam tantüm profitetur à

ludit ad ferpentem , qui primam in orbe con-

Íe dele&tam orationem , quia lachrymis ma-

dito foeminam przvenit, quam alliceret , &

didam , Deo obtuliffe

*

LÀ

e

Quaudo orabas

deciperet : cum Eva paradifiacas inter vo«

eum lacbrymis

.

ego obtuli orationem tuam

Domino.

luptates delicijs diflueret, ferpentem au-

Tobo vifa ett prelufiffe Agar ;

divit allicientem , & feducentem j fed cum

quas ille calamitates paffüs eft. à Satana

?

L]

*

ceepit laboribus affligi , erumnis vexari , do-

hzc à viro tulit

?

non tamen filens tacuit ,

Ícd cum fletu oravit , & afflictio rebelli fi«

loribus torqueri , tunc beneficio hujus colly-

rij oculos aperuit , & pios cospit in Deurh

lio fupparem Regibus impetravit cel(itudi-

excitate affectus, eósque ceflu tribulationum

nem

.

)

quin & Angelorum minifterium.

fovete,

Sicut tribulatio Evze non nocuit ,

Quid ni ? an non eft illa Agar, quz ad.

fed eam docuit per pios affectus Deo adhz.

veríus heram intumuerat ? quae Ifmaélem

rere , à quo delicijs diffluens. fedu&ta fe

fortaffis docuerat Ifaaco illudere ? quin &

averterat : ita Lazari praematura mors, do«

illum dcpraväre in domo Abrahami ? cur

müs totius mceror , & affliclio fpiritüs Mar,

nunc cum lachrymis triftis orat ,. & in lu*

thz non nocuerunt, fed eam docuerunt car.

Qu jacet , quz ubi in domo fuit Abrahze

nis refurrectionem , & fpoponderunt fratris,

intumuit, ac rebellavit ? quia nimirum ;

é foetido fepulchro refurrectionem : Chri-

cüm domi degeret , cubavit in pluma , di-

ftus enim in illa moerentis domás afllictio.

vitijs affluxit, ac delicijs difluxit , opimo

ne , veluu in erudito g

ymna(io Martham jbamz.z's uU.

paíta oblonio ; at in deferto exul, angu.

edocuit fe effe refurrectionem.

Ego fum.s

TE

LA -

Tübulatio morum imagiítra pravos aftectus ca&igat,&c. 607

wfurreä?.ia,,ff vita, qui credit in me etiam f

infortunia mihi cbtigerïnt ingrata 5 id ta«

9 oYINNY fuerit, viUtt,

Obttupetcit Chry«

men ex iisdem haufi emolumenti,quod diíci- '

fologus, Chriítum fic retardáffeé fepulchro

plinam me docuerint ; & quze videbantur

Lazarumevocareredivivum ; & cum Mar-

mihi exitio, virtutis fuere exercitio.

Hinc

tha moerenre tot previos miícuiffe fermo-

Chriftus , Beatí qui perfecutionem patiunzur, MAttb. go

SHUN 6

nesait: Qwi ad Lazarum venerat : quid fie

Sed quomodo Beati, qui calumnijs impetvi-

eccupatur in Martba? quid ?. ut autea iffa

tur, conviciis dehoneftantur, fuppliciis af-

in fide furgeret , gua'm: alle refufcitaretur 3a

fliguntur, adverfitatibus opprimuntur? quo«

€Arne.

modo beati f1 miferijs obruuntur, fi angu-

68.

Permifit Chriftus. Martham diutius

ftiis premuntur ; doloribustorquentur 2 Ita

maoereri , diítulitfratrem mortuum ad vitam

eft, ideo beati, quia perinde acaurum in cru,

;

revocare, ut citiüs, ac expeditiüs in. fchola

cibulo, tunc depurantur à fcoria pravorum

tribulationis, ac.moeroris fidem edoceret

affetuum , & virtutis exercitio fplendent

TET

fefürreclionis, Opportuné greffum matu-

nobiliores ; ac monilibus proborum - affe-

ravitad refurrectionem Lazari;- ut citius de

Guum cohoneflantur:. Dei fiquidem teftan-

carnis refurreclione Marthamerudiret; mi-

tur dignitatem , pro quo plura pati non re-

raculum diftulit refufcitati fratris, ut perti-

cufant; ad virtutis enim fafligium adverfa

—

nax,G diuturnior tribulatio Martham di-

eis viam apetiunt 5 & per pios affe&tus, ac

fponeret ad fidem refurrectionis; advería

ardentia defideriaar&tiüs Deo adglutinant:

enim non nocent, fed docent.

Vel rmiracu-

ád expertus David ait : cum confifieret pecca- Pfalusatev,

lum diftulit, ut carnis reiurrectionem,quam

tor adverfum ?5e , ícu cum impiicontra me

verbis Martham docuerat, altiüs imprime»

infurgerent, & opprobrijs, calumniis , perfe-

tet exemplo refufcitati fratris quatriduani :

cutionibus me affligerent : obmutui , bu-

eoccupatur àn Martba ,:ut autea 1fla in fide

wiliatus fumy & füui àbonis : &f dolor sneus

vefurgeret, quäm ille vefufcttaretur 12 carne,

Tenovatus efl * ecce quomodo virtus in cru-

Diitulit fratrem ad vitam reíufcitare, utfo«

cibulo tribulationis perficitur ? quomodo

ror prior ad fidem furgeret refurre&tionis,

humilitas in filentij umbris, & adverfitatum

Voluit ut priàs Martha moerore confecta, &

tenebris fplendet illuflrior? renovatur do-

dolore perculfa oculos lacrymis corrumpee«

lor, quo virtus excolitur uberior? fubdit

1et; utintellecum purgaret. lavacro lacrye

concalait cor ameusa dutra sne z &$4n medäm.

V. 4.

marum, & expeditiüs, ac defcecatiüs crede-

4i0ne fea exarde[cet iguis,

xet verbis edocta, & mox exemplo firman-

Perfecutio fomes eít, quo cocleftis de-

79«

da.

Quid ni,ut Deus Martham in fide con-

fiderij flamma nuttitur, 'Codlum Stephano

firmaret , aerumnarüm delegittempus , quia

non pauperes ab eo pa(li, nec inopes à mi-

adverfa qua acriüs aocent , uberiüs docent,

feriis elevati, fedScribe in eum lapidibus

Si priàüs Lazarum tedivivum vocáffet éfepul-

Íxvientes patefeceruat, | Laurentio non pe.

chro; :miraculum :Martham docuiffet gau«

cunig pauperibus diftributz, fed ferrea cra«

dentem ; & quiatribulatio eít quzin adver-

tes, in qua fubjectoigne affatus fuit, «ur-

fitatum umbris erudit illuftrias; refurre-

rum apparavit zterno triumpho aobilem 2

étionem fratris diitulit, ut afflictio clariüs

Chrifti enim Athleraolympium ftadium naa

fororem edoceret morrentem; dolor refur-

us in pyra;accer(ivit in honorem triumphi

re&lionis fidem :docuit, quam miraculum

etiam ipfa inftramenta fupplicij: nonenim

confirmavit , ne nutaret, fed firmior ftaret.

«oeleftis Salamandra in igne vultum exhore

Martha igitur magifterio doloris edo&ta,ci-

ruit Libithine: noverat fidei; & Chriftianz

tiüs refurrectionem didicit moerens, & affli«

religionis phoenices, nonnifié rogo affuevitfe

ad coleítem immortalitatem evolare; mez

&a, quàm didiciflet gaudens,& £ratri jam re»

divino addidlaj quapropter Chryfologus :

mirum, fi1 vifus eft Laurentius de tortore i-

Qui ad Lazarum wenerat,occupatur ia Mar-

gnetriumpháffe: quia laurus, quamnomine

tba: ut antea ifla in fide vefurgeret, quam

praíeferebat Laurentius , Vulcani fulmina

slle refufcitaretur a2 carne.

Imo afiliclio

non potuitnon illudere, Moy(esetiam cum

non foiüm patientem in aerumnarum gyme

primuüm - cepit invidorum exprobratione

naíio crudit ; verüm etiam ipfam coníoli-

exulare ab aula , ac perfecutionibus afiligis

dat, ac incrementat virtutem, quz fufpicio.

Deum vidit in fpineto fplendentem; ejüsque

ne non caret, fi adverfitate fit. vacua : pro*

etiam vocem audivit é rubo,

Ípera enim virtutem corrumpunt, quam ad-

NNon folàm permittit Deus , juftos d-

71

vería corroborant , ac fovent vegetiorem

vertfitatibus premi ; fed etiam ipfemet tri-

JMarcet fine adver[ario virtus ,. ait Seneca,

bulationes immittit , quó luculentiüs ful-

tunc-apparet quanta fit » quantum valeat,

geant: unde David loquens de viris probis,

pollezique, cum quid pojft , patieutía often-

quos impij perfequuntur, aitz - ££ tradidet bfal, 105

04'

dit.

€0$ in mauus gentium 5 íeu. adveríariorum

69,

"Tunciris difcolor illucefcit gratior,cum

perfequentium ; & quidem Deus eostradi-

minans procella a&éri ferenitatem arripuit,

dit3 quiatribulationes juftorum à Deo mit-

coclum turbavit, Gtcerram vel grandine con.

tuntur, non ad ju(torum exitium ; fed' ad

cuffit,. vel immodicá pluviá obruit, Croefus

virtatisexercitium. INeque improbi debac,

Em

apud Herodotum aiebat: tametfi cafus, &

charentur in . virtutum cultores, ni(i Deus

eoruim

Rrrr j

68$

Dïfïertatïq - XXXI.

eotum Ífzvitiei extraderet :

hinc David,

getes combuffit, fi ventorum impetu do:

Mjdn

