Zachaeus oratione peflem Cee(areá eje-

4's o'

mino voci hominis Jo/ue cap. vo. Adeó e-

cit ; Macharius /Egyptius cacodoemones 'ex

nim eft oratio efficax, ut pugnet, qui orat,

humanis expulitcorporibus, quod & plures

& victorias palmásque colligat, qui preces

alii preftitere; Simeon Stylites , & plures

fundit, Jofue enim Amalecitas orando for-

alij falientes fontes impetráruntad eeftus fitis

tilis, quàm pugnando fubegit. Moyfes tunc

extinguendos,

Abbas 'T'heonas graffatori-

hoftium fanguinem fudit, &illos vicit, cüm

busmotumeripuit, ac veluti ftatuas immo-

orationes Deo effudit: occulta fuit pugna,fed

[

biles confiflere compulit. Abbas Befarion

vi&toria manifefta; appofité Chryfologus:

marinas aquas in dulciffimos fola orationis

, $erm. 4s.

Per orarionem Moyfes fir Deus , 68 ad trium-

ope convertit latices ad fitim extinguendam,

hos fuos militare fibi omnia mandat ele.

Imó & fola oratione Gregorius Neocefaris

enfis Thaumaturgus montem loco movit, &

menta. Biliféns (ttam,ut ait D, Ambrofius

| u gnsf

-

!

:

Oratio rité inczptà ptobos excitat Affectus,

403

i:fäiic'þofuït;; paiudcs ficcavit; fluvium fixis

quando caperit fkmigare, dabit Deo prere»i,

terminis co&rcuit ; aridiffimum Ícipionem

tanquam facrificium cordis.

Fumwat ad .

virere juffit, & in arborem excrefcere flori.

Deum, deinde tundit petlus .. incspit & flere,

bus, fructibisque foecam.

quia G fumws excutit lacbrymas, qui cangit

Nigirum taécti à

ft

Qaid non poteít orationis efficacia ?

montes, 65 fumfgæäunt,

cüm rapidiffimum folis curfum contra Ga-

Deo monres dum zrumnas prafentiunt,pre-

baonitas inhibuerit , ac firmaverit, folísque

cem Domino fundunt ,' quee nomine fumi

"ss

r

peraiciffimo motui froenum injecerit. — In

2

exprimitur: incipiunt enim tunc flere, quia

milites Acabi bis ignem de coelo in terras ad-

e

fumus etiam lachrymas elicit, quibus imbu»

yocaverit.

In horologio Acaz umbram de-

ta oratio Deum emollit, ut in vota flectatur . :

"

cem lineis rettó egerit ? Orauo fuit, qux

orantis.

Samatiam obfíidione liberavit: Amalecitas,

Neque excutiendis aftlictionibus, aptius.

£2.

aliósque hoftiles exercitus delevit: Sunami-

oteftinflrumentum adhiberi oratione : hzc

tidis filium ad vitam revocavit:Sare domum

enim procellofos flu&tus , trajicientibus eft

o'f»i";l 3

àdomoneliberavit: famelicas leonum fazu-

portus; laborantibusfolatium; aegrotanti-

Diitqt,

ces conclufit, & efurientes belluas ad exhi-

busíanitas; afflicdlis levamen ; zrumnofis

bitum fibi pabulum jejunare edocuit, Vim

lenimentum ; caliginofis ferenitas ; obfcuris

fláàmmza in fornace Babylonica co&rcuit :

lux; meerentibus gaudium ; & lugentibus

ignis vortices in innoxium rorem permuta«

lztitiam oppignorat, quia fletus orantis eft

vit. Centum, & octoginta millia hominum

emphafis impetrantis, quapropter $. Jacobus

inSennacheribi caflris extinxit: imó decies

-

in Íua Epiftola canonica, pr& ceteris fenten- CA**

€entena millia Zara ducis interfecit: fiqui-

tiis, quas fpar(im ja&lat in folatium afflicto-

dem Zara /Eihiops militie dux cum decies

rum ait; zrz/atur aliquis vefirum, oret, ni-

centenis millibus bellatorum , & curribus

mirum, f1 adverfitatibus vexetur, calamita-

trecentis in aciem defcendit Regem Azar op:

tibus affligatur, erumnis conteratur preces

fundat,

Le)

tioni vacet, quia orario afflicti à

pugnaturus , fed Rex preces fudit, invoca-

2; Paral,

vitque Dominum Deum inquiens: Domine

lachrymi

á

im mütuatur impetrationis: non-

cap, 14.

won eff apud te ulla diflautia, utrum ia patt-

enim f1 calamitateshos premant,fi aerumnae *

e auxilieris, anin pluribusyadjuva nos Deus

nos 2flligant, fi adverfa nos pulfent, folatia

debemus ab amicis quzrere, fed beneficio

nofler,in T e enimt$ ia womine tuo babeates fi-

D D

duciam venimus contra banc m/uit:fätdz'nem,

crationisà folo Deo folamen expetere ; ut

Domine Deus noffer tu es, non pravaleat com-

triftitias excutiat, & lachryimas exficcet : non

ira £e bomo. Quid nv2 tante fuithxcora

enim permittit Deus vacuam effe orartionem

tio efficaciz, ut tot centena millia militum

lachrymis afflidtorum . madidam : fcite D.

non (olüm terrira, fed & fugata, & ad inter:

[

Avguftinusait: Abfir Ab oratzone multa lo-

Epiff.121.2d

necionem cezela ftierint, ait enim facer textuss

eutio. fed non defi mulia precatios fi fervens

T'Qrolmm. cAap.

io,

quia Donmino cedente contriti funt 68 exercitu

períeuerat intentio.

Mulium autem precars

Quid non potelt orauo ?

allius pralzante,

]

eft eum , quem precaumtr , diuturna cordis

hzc ferrea Petri vincu

À

a diírupit, & carcerem

excttatione pul[are,

Nam plerumque boc

Homini claudo ad portam fpe-

negotium plia gemttibus , quam [ermonibus

ciofam mendicanti pedum ufum conceffit,

agitur, plus fleru,quam afflatu.

Publicano culparum veniam impetravit.Cor-

Cenfet Auguitinus, multam inoratione

33*

nelio Centurioni fidem dedit, D, Auguílinus

précationem " non confillere 1in diuturno

expendens illud Pfalmi centefimi tertii.. . Quz

precum multiloquio, quia orationis, X de-

re[picit rerramy65 facit eam tremeresqui van-

precationis negotium plus gemitibus agitur,

git suontes , &$ fumiigant z ia de otatione;

quàm fermornibus ; plus fÍofpiris, quàm

quam expreffit afflictio, , & lachrymz evo«

colloquiis, plus fletu, quamafflatu, & plus

cárunt, eleganter fcribit: AMontes fuperbie-

pía mentis alpiratione , quàm fufo collo-

d

Yanut , jattabaut fe , non eos tetigerat Deus,

quio, dummiodo afpirationes eliciantur non

perfunctorié , & feftinanrer; jed cum ma-

tangit illos,$ fumigant.. Quid eft fumtgare

t

exontes? preces Domino veddere. Excemagni

tura Ípirirus ferenitate ,

& interiori ' har-

guontes, fuperbi , montes ingentes non roga-

monia3 adcÓ ut revera fentiat anima, fe

&ant Dominum z fed rogari volebant, & u-

DEUM quarere, ipfümque velle in mente

Íoa invenire, nonalia de caufa, nifi ut ipfum ,

eriorem nonrogabant.

Q uis enim potens,

zf o,

€Ctumidus, U. fuperbus interra, qui dignetur

diligat toco corde, totisque viribus,

Ad

bumtiiter vogare Deum; de impijs loquor,non

quod prodeit interdum puras manus ad coe-

de Cedris Lybani . quas plautavit. Dominus,

lum levare Cavendum tamen;ne cüm hujus-

modi perbreves eduntur afpirationes, mens

smpius quilibet, Ganfelix antma rogare Deum

ne[cit, C vult fe rogari ab omimibus. Mons eff,

extra fe va

getur; quia fola VPCF prolata íle-

L

rilefcunt,

0pwx eif, ut tangat ïïzllfth»n Deus , & fumnget z

!

?Qrani de Affeiisbus Tom. 1,

Eee

ss

H

H

$3 (404) E.

ææw—æææææ

GoeDCDebecoto o eoebet?

LE Z

ææææ&

e25

E

A AA

c

VOR

$* 78*

(gaKsararcateayateasarsataxgaeutgaeaXeatsateaTsaKgaKeaKgaXeurcaXeqFeat

1

DISSERTATIO XX..

Oratio eó ad impetrandos probos Affc-

quó in ro

N ï&us cít efïicacior,-

gando eft hu- -

milior.

$, I.

i

45 oratio bumilitate demittitir , ed Aaltizs suirt.

*Z*e?ä'

on' prafumlz

fanctitate evehitur , ac pios affectus -äexciz.aïtf

23/147,

I.

- À otatio ältïorbveïütuh

/

s

X

N 12

*qüd fanitatem hauriat: non tanzüm David

-

(

CU

J

RAI«»

citiüsque coelos pene-

oravit, fcd G attentiffimé exoravit , cüm

Ecclef.35,

z

S

(oxj

^s

ERN

À

trat;que e corde prodit

tribulationem fuam ante Deum pronuntia-

9 humili: Oratio bumi-

ret, pergit Chryfoftomus: Zc eff.enim Lec.ci.

)

AT N VA

liantis fe nubes. pene-

fructus affitlionis : duo enim babet bec com-

AA

. L ery tl

)

W

D

trabit, & donec propin-

moda, unum quidem quod ffudiofiores. a«

"UV

2

o CLULIOQIAUD us

quet non c

olabitur ,

T

€iat , € attentiores z. alterum autem , quód

€5 non dif/cedet , donec

va quoque jufla fit camfa , ut audiamur «

efpiciat thijïmw *

quia cüm orans fe coram

uon enim dixit juslitiam meam , fed tribu-

eo deprimit, tunc ejusoratio furfum etigi-

tür; & cüm ad abyffum defcendit fui nihili;(u-

Vdationem meam .ante ipfum prousntio; &

ideó quia humilis Davidis oratio codlum

pra nubes ejus oratio confcendit, nec illac

afcendit, adipfum defcendit Dei iniferatiog

fiftit, fed altibs avolat , donec adfolium

humilis fuit Davidis oratio cüm non allegae

Dei propinquet : neque defcendit, donec

verit in fuis precibus obfequia DEO ante-

Altiffimus afpiciat, feu donecDeum flexerit

hac exhibita , virtutis fludium , quo exi.

in fua vota , & quod expofcit , impetret :

mié pracellebat , nec reliquas inculpatae

hinc David cüm afllidtionibus premeretur,

vitefanclitates , 'tametfi omnibus innotee

&rumnis quateretur , triílitiis opprimere-

fcerent: non enim dixit juffitiam meam , fed

tur , folatium à folo pofcebat Deo mediante

tribulatiouem ueam aute ipfum pronuntio ?

P[alm, 14Y.0ratione * Voce mea ad Domtnum deprecas

reticet ftudia virtatum , exercitia juítitizes

U5 fum. — Efundo in confpetiu ejus oratio-

infignia fanctitatis, ornatum innocentiz, &

nem meAm,€ rribulationeio meam ante £p-

reliquas, quas ipfe excoluerat virtutes ? &

f pronuntio.

Quid quéd David tam diris

obrutus calamitatibus Deum, folum fufis

tantüm proprias exprimit zrumnas, quibus ''

obruitür ; tribulationes , quibüs premitur

precibus advocet auxiliarem ?. clamavit ad

tribulationem meam ante ipfum prouuntio

Dominum , feu enixim eum togavit, ut be-

quia is veré ad Deum clamat , qui voce hu«

neficio clamoris fuppetias impetraret ; fuit

mili Deum rogat, qui in oratione tribula-

enim clamor orantis, & vox deprecantis,

tionem fuamante Deum pronuntiat,

Eft.

-

quia ut ait D, Chryfoftomusin Catena Grze-

humilitas orationis,vigor impetrationis,cfli-

corum Patrum:; Non enim omnes vocecla^

cax energia, quapropter David ait:

Dilexi ppajy, vy

mant , nec ad Deum , ueque voce propria.

quoniam exaudiet Dominus ovationem

Uecis

.

?

ui enim clamat adver us inimizos, non edit

Umee. — Quia faclinavit. aurem fuam mihbi,

vocem bominis, fedfere, 69 ferpentis,

Qui ef

DEUS autem tunc dicitur aurem fuam in.

megligens , non, audit que dicit , proi

nde uon

clinare, quando nos fubmiffé clamamus, feu

elamat ad Deum, [ed temerà, && f*ufira loqui-

corde humili Deura ropamus, & toto cor«

h

pur. — Qui mentem. non excitat , quamvis

dis zffectu opem ab eo expofcimus : . fcité

valde vociferetur, bic vurfus nom clamat :

| Gme:.zg, à

quia clamor orantisattentuseíle debec, &

S. Bafilius:: Quorfum verà Deus loquenti 4u-

n Pfal,t1.

rem inclinabat, uifi ut faceret , quod facere

ardens: fi enim ardore dellituatur frige-

folemus erga eos ,. qui fubmiff loguuntur

Íícit , & humi repit , neque folatium ' im.

petrat,

prepé admovendo aures, ut ex propingua

fenfu audiamus id , quod quis loquitur,

Hinc David non folim effundit in cone

Inclinat igitur Deus aurem fuam fub-

T fpe&

u Dei orationem fuam , fed etiam - tri-

3

miflé, & humiliter oranti, non ut fuam au-

bulationem fuani ante ipfüm pronuntiat ;

diendi prodat difficultatem, íed ut noílram

nimirum infirmitatem oftendit Mcdico , à

loquendi in oratione indicet infirmitatem: (i«

QUi*

,

Oratio quó humilior eó efficacior ad probos Affe&tusimpet, 40$ -

quidem vix muffitare incipimus,vix ore verba

lius Seleucienfis: 2u4ndo e-fbrabam fuo il- Oratzs,

roferimus, vix nofltree mentis cogitationes

lud fermóni pretexuit : fum pulva, & cinis,

sncipiunt, furfum ad Deum mitti; & ftatim

tunc nature Agnitione, uature Lerminos est

deorfum ob infirmitatem ruunt, humíque re,

meritó fupergre[ju 3. cognovitie cinere, &

4 punt, eó quia mens orantis diftrahatur,St ad

pulvere compactum, & humilis demilit (ein

creaturas defcendat ;; & cunc piiffimus Deus

ceenum, quó agnitione naturze terminos fu-

imbecillo hemini non valenti altiis loqui, eó

pergrederetuf naturz , & & cognitione fui

quia fit viribus deftitutus , fe inclinat ; ut

| ceeni ad. fruitionem ceeli admitteretur, quia

humilis oratio coeli

ggreexpreffas ejus preces proximá aure . be.

nevolentiüs recipiat, citiüs audiat, fimülque

tior Deo obtingit,

Pefnet;gt altiora, & gra-

6,

exaudiat, impetrétque orans petita.

AP:-

Afcenderat Pharifzeus in temlplum Of2*

pofité S. Hieronymus afferens caufam, cur

turüs; fuerat & Publicanus Pharifzum fe-

Deus oranti dicatur aurem fuam inclinare,

cutus; non tamen aufus eft templum ingredii

ait: (Quiía nos parvi fumta & bumiles ,5 non

. facro illo fe loco indignum exiftimans: imó

pojfumus nos extendere , &exaltares proptes

neque oculos in ccelum elevare, fed humilis,

rea Dominus inclinavit aurem fuam; & di-

ac confufus proprium pugnis peétus tunde-

gnuatur exaudire nos,

Inclinat igitur Deus

bat, & Deum enixim togabat, ut vellet fibi

aurem fuam orationi humilium , quia nimi-

fuam gratiam erogare, féque propitium ex-

rum humiles fuz pufillitatis. bene confcii

e

L

hibereafflidto , & refipifcenti peccatori

non poflunt fe protendere , & quia humiles

afcendit hzec humilis Publicani oratio ad

non inflantur, nec fupetbia extolluntur,pro-

Deum, à quo in ipfum ejus defcendit mifera-

inde piiffumus Deus fe illorum precibus in-

tio? Et Publicanus à longó flans nolebat nec

Mattb, E$,

3/3

cinat, acdemittit,ut audiat, & exaudiat,

eculos ad celum elevare 3. fed . percutiebat

v.13,

i-

Adeó efficax e(t humilis oratio, ut coeli

pettus (àum dicensz. Deus propitéus eflo mibá

violentiam fuperet,eóque potiatur, ait Chri«

Jeccatoris dico enim vobis de[cendit bic ju«

Humi-

flus: Regmum celorum vim patitur, & vio-

fificatus in. domum fuam ab . illo.

lenti rapiunt tlud : dicitur autem Regnum

lis Publicani oratio coelum confcendit , &

«clorum vim pati, quia proprium eít Àn-

vim ejusfuperavit: cnm enim Publicanus

gelorum, ac ccele(tium fpirituum: unde vis

. mon auderet oculos ad coelum elevare, tunc

quafi dicitur coelo inferri , quando terreni

expertus eft, coelum ad fe inclinari, eóque

homines nituntur eo potiri, Sed quenam

potiri: quia quó oratio deprimitur humilior,

elt hec hominis violentia, quà vim ccelos

€ó altior evehitur, & dum propriam fate-

rum Regno infert, & violenter nititur ho-

tur imbecillitatem , inconcuffa munitur fir-

me illud rapere? Non aliaetthzc vis tam

mitate; cum viribus fe deítitutam dicit ,

efficax, & potens ut coelum adoriatur, eóque

tunc ad victoriam armatur, & ad coeli expu-

potiatur , nifi humilis oratio, fi enimoratio

gnationem animatur, fcité D. Bernardus ait:

€ corde prodeat humili, í1 fletu madeat, tot

Regnum calorum vim patitur: vim faciebat Serm de

duatHuor.nos

bellicis globis, quot lachrymis videtur quafi

Publicantu ille, qui dum non auderet oculos

dis orauds,

«celum violenterexpugnare; & per fubmif-

«d celum levare ipfum. celum ad fe potuit

fam humilitatem veluti per fubterraneos cu-

inclinare; hoc efthumilis oratio coelum in-

niculos viam fibi ad occupandam ceeli arcem

vadit, vim ejusfuperat, intus penetrat, &

aperire; eleganter D, Ambrofius ait ; z

cceli divitias diripit, vi tamen DEO sratis-

f^cimua Domino non compellendo, [ed flendo;

fima.

non provecando injurüs , [ed lacbrymis ex-

Secus oratio Pharifzi templum ingreffi

erando; non blasphemando per faperbiamjfed

vacua teceffit, quia ambitione inflata, gemi-

per bumilitatem, marendo.

- 0 beata vio-

natumjejunium in Sabbatho, profuías elee-

Jentia 5 que non indignatione percutitur,fed

mofynas, virtutum ítudia jactavit, ideóque

mifericordia condonatur , Beata violentia ,

humi repit, PulchréS,BafiliusSeleucien(is

que vim patienti bonitatem elicit, & utilita-

conferens hasduas orationes Pliarifzi , &

tem tribuit inferenti, Quóo profundiüs ora-

)/,;lm, IH

Publicaniait: Zmverfm eff ordo , apparuit Qr4*« 35»

tio humilitate deprimitur, eó altiüs evehi-

Publicanus juflo Pharifeo juflior, idque justi

tur: dumoculos in coelum elevare etubefcit;

judicis judicio.

Commtutata rerum cfl ua-

€«clum in fua vota inclinat,

tura in altum faffu elatus dejiciturs ad ima

j

Abrahamus demiffis precibus fupplex

vergens per feutentiam erigitur.

[6] Publz-

decertat cum Angelo Dei vices in terris ge-

cauum clemenrie mercatorem! O . Pullica-

G'ene:.x;. *

rente: Quia femel cepi, loquar ad Domi-

num,qui de portu felicitatis reclà vetlhigal —

num meum cum fim pulvis , €$ cínis , Ícu ut

fetit! O . Peccatorem: qui. ad libertatem &&

j

Pfrïh"'

habet textus Hebrzus, Cupio, vel ge/fío lo«

fantlitatem viam. adaperum ! docuifli ve«

qui ad Dominum , tamer[i fim pulvis, & ci-

igalium redemptionem , juffitam valene

»4, cu ut vertit Vatablus, quamovis fim vi-

tiorem s non de[itfii vettzgal pofcere, duma

bffus, C abjetizffimus , & quia oratio

Chrifium ip[fum velligalem fecisti.

Scilicet

Abrahami, fe dejecic in pulverem, fplenden-

demiffa, & humilis oratio Publicani erubes

;1

tia in coelis fupergreffa eft fydera, & ad Nu-

fcentis, vel folos oculos ad coelum elevavit ,

:

minis pervenit thronum,limites exceffit na«

& Chri(tumnon invenit vectigalem, (ed fibi

ture, & Dei aures demulíit, eleganter Bafi-

fecit, quiaveniam accepit, & bencficia pro«

Verani de Affeiiibus Tom. 1.

Eee2

pitiá-

406

Diifcrtatïo XX. .

XK

g:

pitiationis. petitze pe&toris tunfione 'fufce-

tionis eft fublimitas , &enärgïä; vigörqæ

pit; fícque Deum fibi fecit ve&tigalem,quem

impetrationis , quaptopter David ait ; &e-

humili precum fufione rogaverat fibi pro-

fpexit Dotmnsuus n orationem bomilium , fcu Pfaim, "—9 *

pitium*

Secus fuperba Pharifzi oratio,

ut interpretatur lagninus $» eratioue Mge -

quia Pharifaico fupercilio arroganter intu-

rice, vel juxta aliorum interpretationem

muit, vacua dimittitur propria tantüm in-

in oratione Cirade , íed quomodo. fieri po-

anitate pleniffima; cüm demiífz Publicani

teft , ut oratio humilium ftridori parie-

preces ultra humanum faftigium | invalue-

tur Cicadz ? llla aures . demulcet ; quas

rint; & quà humilitate depreffiores , eó

ftridor «icade moleftiffime pulfat; illa

fuetint ad impetrandum efficaciores; & quó

paucis pluraexprimit , iíte continuato flre-

humiliores, eóaltiores natura terminos fu-

pitu nil dicit; ill blandé fe in(inuat ,,

pergreifze fuerint, Deümque ipfum fibi ve.

ifle aures penetrans «caput offendit ; illa '

&tigalem confílituerint, ut ait Bafilius: N7

pietatem movet 5 iíle faflidium excitat $

defüftà vetligal pofcere , dum Chrifium

£

'"p fnu

illa flectit animum in fua vota , ifle exa-

4

velligalem fecisii : quafi Chri(tus ve

ligal

fperat in fui. perniciem , cüm plerumque

folvat humilium precibus, quia nimirum

ad cicadz abigendum flridorem ipfa :quae-

rmt.il

non finit, eas vacuas abire cüm femper a-

ratur ad internecionem. . "Cur igitur :non

,u lr 4"

liquid ex petitis impetrent, inflar quafi ve-

patiatur oratio cantui potiüs alaudz, acane

éligalis , quod humilium debeatur orationi:

thidis; vel lufcinie ? quarum fuaviffimo -

quapropter David commendans hanc in fun-

«antu folent homines deleClari ? recle flri-

P[almse: |

dendis precibus humilitatem ait : Subditus

dori potiüs cicade , quàm acanthidis , &

eflo Domino , & 'era eum : exigit David ab

luíciniz fuaviffimo cantui comparatur o«

orantibus morigerum obíequium ; quo

ratio, quia alaudz , merule , acanthides,

Numini fubiiciantur? fed ubi textus lati-

&lufcnis , alieque id generis avicule

nus ait : fubditus eflo Domino , hebreus

cantatrices .ad folam -»oblectationem :mo«

habet Sile Domino : quod Aquilia vertit :

dulatos fues edunt fonos, quos nunc con»

Jdace Domino, & expeila eum,

tinuato fpiritu trahunt in longum, nune

$.

Sed quide(t tacere, & filere Domino,

inflexo variant , modó concifo diftinguunt,

fíimülque eum orare? perfilentium lingua

intorto copulant, evocato promittunt ;

prepeditur, quae per vocem orantis expedi-

& ex inopinato infufcant etiam fecum ta-

tur; filentium linguam coércet , cui vox

cit€ obmurmurantes; fonümque (emper

orantis habenas laxat; filentium vincula

immutantes , nunc lenem , modó gravem,

acutum , vibrantem, fummum; medium;

linguz injicit , quz prolata oratio difrum-

pit 5 nimirum. orationis filentium totum

aàmum.

Nerüm varias hafce cantuum fua«

fit vocale, quia humilis oratio à DEO au.

vitates ad folam produnt oblectationem ,

ditur, & fimul exauditur , ideó vocaliseít

adeó ut cüm primüm turbantur ílatim fi-

"J

taciturnitas : appofité Hugo . Victorinus

lentes ceffent, taciturne triflentur, & moe»

r

n annotationibus in pfalmos aitz |Quid es

ftze fileant.

Secus cicada rore paícitur s

| gnP/alz?. 36

Aliud DEUM orare , nifi mente buzili at-

menfibüsque zítivis totos ftridet dies, GQ

que devota ad ejus mifericordiam femper re-

infracta conítantia fuos à mané ad Veípe-

fpicere 9. propterea. enim non dixit. tibi :

ram producit ftridores, quibus vicinum

era eum boc , five illud ; (ed tautàm ora

aéra implet : ita homo humilis, ac fub-

eum; quia vibil aliud À te, quam affecium

miffus adeque cicadz pariatur: quía tae

bonum exigit : quia tuam necefftatem eti-

metfi ccnofus, ac pannofus videatur, vie

«m te non lóquente . cognofcit ; cum . ergo

lis fit, & abje&tus; quia tamen in fuis

Oras , quem petas potiàs , quam quid peras

fundendis precibus adeó conílans eít ,. ut

cogitare tibi dulce fit, Poltea fubdic: Ille

nulla adverfitas ab iisdem eum diftrahat ;

LUS

DEO f[ubjecius effe renuit , qui aliquid. de

& 2quali conflantia. enixim DEUM fem«

f*a virtute poffe prefumit : . Ora eum, ut

per roget, eümque laudet, ideóque ejus

fubditus Deo fis de te non prefumendo.ed ejus

oratio eft, ad quam DEUS refpicit ; &e-

auxilium expetendo,

e.

Jpexit Dominus in. orationem bumilium ;

- Qui igitur orans fubjicitur DEO , &

alii veró perinde orant , ac canunt alau-

hurnilis orat , nihil de fe poffe praefumit:

de , merule, acanthides , ac . luíciniz 5

ideóque fubditus eft Domino, quem men-

Ícilicet ,. dum profpera iisdem arrident ,

te humili orat; qui vacuus , & humilis per

cüm /'omnia ad nutum fluunt ; cum e-

fuías preces ad DEUM accedit , beneficiis

ventus faufli contingunt , cum veris ri«

plenus ab eodem recedit, íeu impetrat ,

det amoeenitas : quz omnia fi tollantuz ;

quod expofcit , tacendo efficaciüs ,. quàm

yox filet orantis , in quo languent , ta-

loquendo ; quia per taciturnitatem humi.

céntque omnia: idque caufe, cur DEUS

liatur oratio , qua per loquacitatem . pha-.

in humilium orationem refpiciat , & ci-

rifaicam ambitione inflatur : quia enim in-

cadz (tridorem aliarum cantatricum avicue

flata oratio de fe praeümit ; vacua tempus

larum przeferat concentui.

infumit.

Tunc oratioeít Deo gratior, acfirmior

i9,

H [3

Secus demifla orantis humilitas orae

fundatur , quando «rumme erantem pre-

E.W

U

[ MP.

munts

| Oratiö quó humilior,eó cHï&acïöt ad probos Affe&tus impet.4o7

snunt, calamitates affligunt ; advería divet.

tus ad hac convicia retundenda clypeum ad«

AIg. 6,19».

ferant. Huffeus Princeps Job , quia inter

hibuitorationis. — dfcendit in domum DDo*

X

dilabentes domüs parietes firmiuüs Deo ha.

enini , &f expandit man coram Domino , &

oravit in con[)etlu ejus.

Sara'lobis uxor

rebat; & pecorcomni abacto , liberisfepul-

tis priüs, quàm mortuis ; omnibiisque bo-

ab ancilla convicijs fauciata acerrimis, ab alio

nis fpoliatus adhuc hilaris ; :ac inconcuffa,

non petijt pharmacum curandis vulneribus

vecloris firmitate Deum non fronte tutbata,

aptum , quàm ab oratione Tobiz cap. z. v.

fáed /mente hilari orabat , inquiens : $r£ mo-

ao, Perrexit in fuperius cubiculum domís

ffua , U eribus diebus, Gtribus nottibus non

gob. t,

spen Domini benediclum 5 ideo hac oratio

humilis, & in calamitatibus edita plüs Deo

ananducavit , nequelbibit , fed in oratione.o

placuit , quàm decem millia precationum n

gerfflens cum lachbrymi deprecabatur Deum :

ihocidem fuo fortiüs nos voluitChriftus e-

grofperis : fuit Jobicratio conftans cicadz

fttidor 5 «üm.non tacuerit , tametfíi calami-

ocere exemplo , quàm verbo; «üm à Juda

& fatellitibus ad internecionem quafitus &

tatibus obrueretur , :adverfitatibus preme»

aetur, zrumnis vexaretur , «& hancoratio:«

i& cruci affixusPatrem enixim exbravit , t

ccidentium :excufaret ignorantiam 5 ;hinc

ï'ow.' 1 "] e&'—*

zem commendans :D.Chryfoftemus , 1o-

«quens de patientia Jobi , appofité ait: 4Ipi-

iDavid reprefentansChriftumait, — 4dver-

:*wil, 4.

IPfal, 68, *

uer[a Tob amtfit ., magis autem wniverfas — fumme loquebantur ,qui fedebant in porta ,

43

énvenit.

unéla enim leru amitens.letitia

& 4» me pjallebant , .qui bibebant vinum 5

veadicem non amifit 5 amifit lyram , fed arti-

-g0 peró orationem meam ad te Domine.-

1j

fex vemanfit ; Chriflus ineruce :Cytbaradus ,.

'Si igitur calamitates nos ;premant , e-

dmó &.ipfa Cytbaranon ut filla Orphbei mufica

gumnzobruant., & adverfía quzeque in noe

d fe potenti[fime traxit.mon amicos folim ,

ftraminfurgant perniciem , nilad mala quae«

«que imminentia declinandum validius efto.

£l &5 enimicos 5 mon folüm wivos , fed &&

Kab, 9. de

gnortuos , traxit vHpes , traxit folem , .om-

Tatione ; de qua Chryfoftomus ait ? 'Orar£o

«ecclefia efl murus , «qui rumpi won po[fit ,mu-

orand, Dest.

sémque fyderum comitatum.

Quid.extin-

um - Apoltolilugetis ? Cytbaram perdidifli ,

dimentum inconcul|um , Demonibu guidem

fed artifex remanfit.

'Orando per[everate,

formidabile , 'pijs uerà tutum , :ac falutife-

Oratio Cbriflum de.celo traxit , oratio illum

rum : Marci.z2. iNon valuerunt Apoftoli

«orpore vesirott,

dllius n folitudine cibus

.cacotloemones é corpore hominis obfeffi abie

'Oratso

eratio i2 morte phbarmacum fuit.

gere , cüm tamen 'Chriítus, vel unico tan-

«yobis , & eitbaram amt[[am , ( spfumss

:tüm verbo eos expülerit , cümque Difcipuli

^

etiam artificem reflituet vedioiuum.

iOra-

ilecretó Magiftrum Chriftum interropáffent ,

«quate non potuerint ipfi cacodeemonem eij zMard s.

40 in luiiu fuavil/ima calitibus eff muficae

«ere, refpondit, JHec genus in ntillo potef

exire , mifi n oratione , € jejumio : e(tfi-

«quidem oratio adeó efficax ; ut vel Doemones

üpfosad fugam compellat, actartareas pro-

Oratio lacbrymis affictionum ma- —

fternatlegiones, quis igitur'hisce orationis

dida ,cr erumuis pre]Ja, promptius Deum

:armis non fe tmuniat , quibus tartarum ipe

dn vota fleclit oranti ; Daemones fugat , '&5

fum exarmare valeat? quishocnonfe tegat

—

yeluti rofcidus imiber animam irrigat . : qua

«lypeo ad hoftiles ictus eludendos, & vibrata

«contra fe telaretundenda? :quiaut ait Chry-

jlores pullulant omnium wirtutum:,

Serm. de

foftomus: Jugis infirmitas boflis oratio eff,

ET 'we'naþatun;m.

..ngfe, :

- ;

A:Caterum ipfe contra fe tela wnmsfirat , qui

dboflem precum inflanti& non fatigat. — im-

12,

Tti pij -pïusï oratione in .:aiïli&ioäibus

edita meruerunt ,quàm in profperis,

probitas tartarei hoftis noftris eft precibus

V

defatiganda , :ejus pervicacia moftris oratio-

& cum omnia ad votum ijsdemflue*

xent; & Sanuel nunquam tantam prome-

nibus infringenda 5 tametíi enim potentior

ruit laudem , quàm cümin affllictione fua

fit, ac perniciofiorhoílis , precum tamen

ferventiffime oravit , ac in oratione perfe-

robore debilitatur ; quia ut ait Chryfofto-

n Mdffb.

veravit : fiquidem à (uo populo graviter of-

mus: ANoffra oratio infirmitas efl boflis , cujus

€Ape 17

vires infringit, oratio enim doemones fati-

fenfus , & de fuo principatutam turpiter de-

je&tus , nec pufillanimis fuccubuit, necira-

gat, tartareas legiones diffipat, quia utait

tus excanduit jnec elatusinfremuit ; fed pru-

Chtyfoftomus, ov ar:0 terribila eff demoni-

dens, G patiens totum fe contulitad oran-

us , contra quos nil eff bomine probo oran-

!dum , & ejus oratio grata adeó Deo fuit,

ze potentius : Oratione (iquidem quafi ful-

mine é fummo coclorum excuffo percuffus

(ut plurimum 1nde obtinuerit folatij , quia

'contra advería validiffima funt orationesar-

doemon profternitur.

Hinc non folüm in-

Ima, quibus propterea uíus fut Moyfesà po-

ternos debellat oratio hoftes; feu internos,

ipulo murmurante graviffimé provocatus.

ac pravos affectus, quiin noftram intus in«

Quid faciam populo buic ?. Adbuc paululum

furgunt perniciem profternit , verüm exter-

nos ; feu Doemones , quos oratio acriter tor«

u

Exod, cap,

& lapidabir se, — Ezechias Regum optimus

17.

Conquerebatur D. Paulus Corinth,

à Rege Alyriorum litteris iniq?imæiä laeffis — quet.

Ece 3

l(lg

ma408

y

Diflertatio XX,

j2, eó quia pràvo concupifcentie affe&tu

ánimicos meos ? docere manos pätenti efüe

intus pulfaretur : Datsu ef! mibi f'ámulus car-

ditione ad przliandum, perinde eft , ac ad

niu mea dngelus Satant , qui me colapbizet ,

preces manus expandere, & inimicos pro»

propter quod ter Dominum rogavi, ut difcede-

flernere )! adeó ut inorationis gymnafio c-

ret À me , ed fi (timulus eft carnis ,' quo*

doceantur manus ad przelia , corroborentur

modo Apoílolus eum vocat Angelum Sata-

brachia ad pugnas cum tartateis hoflibus ,

nz? & cur fe dicit colaphizatum , fi intus

yi) dti

tyrannísque ferocientibus , & viétoriam ipfa

potiüs concupifcentia ! fuis ei blandiebatur

magiítra oratio fuis oppignoret difcipulis ,

j[l Dii :

lenocinijs ?. communiter fiquidem cenfent

*X

quos erudit : appofité Tertullianus- ait t

Interpretes - ftimulos carnis ,^ feu motus

Jine Chrifiiani finfpicientes manibus expanfit, In Apslogez, —

fuiffe concupifcentiz ad illicita .excitantis ;

quia innocuis 5 capite nudo , quia mon erube- -c^h. 19«

feu libidinis tentationes : concupifcentia igi-

feimuss fine-monitore , quia de petlore ora-

Hüw;lc D

tur ftimuli carni infiguntur ; quam veluti

UI , fl itque nos ad Deum expanfos un-

ymmam

gehennali flammá ignominiosé uftulant ; fed

W. ( L

&ula fodiant , erux. fufpendat , $gnes lame

fi ftimufi carnis. impuras accendunt: intus

6ant , gladi guttura detruncent , beflia in-

flammas, cur fe colaphizari dicit Apoftolus ?

filiant : paratus eft adomne fupplicium ipfe. .

quia nimirum contumeliosé intus pulfaba*

"babitus orantis Chrifliani , quia oratio crue

tur , ideóque ftimulis illis ,. quibus minime

ciatus quósque lopit , tormenta obtundit ,

affenfum praftiterat, fe graviter dehonefta-

dolores.coércet , & ipfo fufo cruore per hi*

ri , ac veluti opprobrio

»

se cqlaphizari exiíti.

antia corporis vulnera purpuram fibi appa-

mabat,

rat ad triumphum ; -imó vel ipfe orationis

14,

Sed fi ejusmodi tentationibus Paulus

habitus mox fubíecuturz viclórize obfes eft;

ftimulatur, curà Deo non compefcitur dee-

victoriámque aufpicatur felici ttiumphorum

monifte, qui Paulum colaphizat ?. quia fci-

augurio: quo pa&to oratio manus:-docet ad

licet oratio Apoftoli tormenrum erat caco-

pralium, inítruit adtriumphos, erudit ad

dcemoni ,. plus cruciatuum [ei inferebat ,

*€pinicia; quia dum ad preces extenduntur ,

quàm ipfe.carnis (timulis damnum inferrec

vi&totizeaufpicium habitu fpondent orantis;

Paulo :.appofité S. Bernardus ait : Gravis

4 Tulfap,

Sem. 2« ;73 ia

quafi adhuc imbecilles effent manus ad praes.

Dedicaz,

equidem efl nobis inimici tentatios .fed longé

lium erudite 5 nifi vel ipfe habitus orantis

&eslef.

grauior eff illi nostra oratio, Pergravis, &

Chriftiani fublatà manuum expanfione vi-

probrosé moleftafuit Paulo tentatio , quá fe

Corias non redoleret.

«olaphizari ajebat, quam propterea iteratis

Eftigitur oratio fortiffimum contra tat-

16

ad Deum precibus excutere fatagebat; non

tareas legiones praefidium , quia ut ait D,

tamen Deum in (ua vota flexit , licét genuad

Bernardus de modo bené vivendi.

il,

ipfum oraturus pluries inflexerit ;;.quia plus

Apfa eff , Serm,

43«

qua diaboli jacula fubmovet , ej

üsque tela ex«

torquebatur malus Angelus fuíi precibus

fuperat , &5 demonibus omnibus malis pre-

valet.

Pauli, quàm Paulus vexaretur ita à Doemo-

uia fnanus orantis non folüm ad

ne colaphizatus : veluti colaphus fuit Paulo

pralia docet ; fed ad victorias in(truit , nil

N

Ihdrog;

Domonis tentatio ,. fed Pauli oratio crux

enim oratione fortiüs ad doemones profter-

4 Driy,

fuit hoftitentanti ; imó , & alia gehennalis

nendos , & ad bona queque impetranda,

poena precibus ardentiüs inflammata ; ideó-

Orario , ait-Climacus , fi ipfius naturam ,

que permifit,Deus Apoftolum obíccenis qua-

deu qualitatem fpcéles , ; eft familiaris con»

ti, ac colaphizari tentationibus , ut ejus

veríatio . G conjunctio hominis ,cum Deo ;

precibus graviàs Doemon torqueretur;

fed fiejus efficaciam attendas;oratio eft mun-

152

Si igitur tartarei holes in noftram infur-

di converfio, Dei reconciliatio » peccato»

Dv

gunt pemiciem, fi totum moveant Acheron-

rum propitiatio , pravorurm affectuum free«

teum exercitumin noílra damna; adecorum

0 Daig,

num, proborum defideriorum fomes, pro*

coércendos impetus üna fufficit oratio , fi

pugnaculum contra impetus afflitionum ,

illà ritémuniamur ; hac enim, &t arma no«

l

Ícutum contra ictus doemon&n ; ipfa virtu-

bis fuppeditat , & manus noflras ad praeli-

tum e(tícaturigo ; divinarum gratiarum con«

