tum, & etiam impiorum , quorum fcul-

pta in gemma mors tanti eft pretii , ac pone

fonium €.46« dit Jofephus Scaliger? addens quód fi latrvze

deris.

copia defuiflet, cranium manibus verfatum

O mortalitaus ambitionem mote

tem ipfam deludentem ! O porteata vani-

meníz apponeretur ; & huc fortaffis re-

tatis pretium fplendoris ab ea exigentis,quae

fpexit Martialis epzgram. 43, lib, 2. quod

etin Domitiani ccenatione , quae mica au-

nonnifi ferales didicit umbras fpargere !

infanum mortalium judicium ! adigens eam

rea dicta fuit ; pramiffa enim mentione

kICUPEN m 9 ( : ie n P — p "nf lo d a

tholi interioris iplius mic , à quo pendebat

nitere ingemma , quz fepulchrali fordefcit

in cinere? annon ide(t in morte czcutire 2

cranium » fubdit

umbras manium nitores credere gemma-»

Frange tbolos, pete vina , vofas cape;

rum? obdormiunt certé in morte qui cor-

eingere uardo:

h.

rupto judicio putant , eam vigilare, acfplen-

lpfe jubet mortis te meminiffe Deus

dere in adamante, & eorum vices fupplens

Regius Vates, DEUM enixim rogat, ut ita Pf/alr,12

alloquiturt Domitianum Micez firu&orem,

dormientem excitet, illuminétque , ne cae«

divinique nominis affectatorem , quem ad-

cutiat :

llumina oculos meos , ne un-

monet, ut.liberalius voluptati indulgeat,

quam obdormiam in morte, Ut obdormiamus

memor fecuture mortis , quam de tholo

in Domino , vigilemus in morte, non dor-

fufpenfum cranium , aut ofcillum exhibet.

miamus: non rideatur mors in gemma;gefte-

Quin apud Scythas fcimus, confuetudinem

tur altiüs menti impreffa, noné collo pendu-

la in corallio expreffa 3 ferio ejus. memoria

inolevifle generofiora falcrna ebibendi de

zetri-

- Nulli parcendum pravo affectui,cum Parcz nonparcant. 277

"y

4 p

refriceturinon eiusimago fcolpaturingeme — faxo frangitur; ac.detuméfcit fepulchraleé

meo annulo ; fit.nobis.mori lucrum ; .non

impingens in.cineres; imó-umbra eítfugax

/flos arefcens , Ípuma vanida, ;pulvis ifordi-

mortis imago dilpendium ; non extrahantur

ex fpecuum fepulchro gemmae ; ne:ubi nos

.dus , ;Bulla.vacua, vitrum fragile,voxtran.«

mors fepelit , :nafcatur ip(a pretiofior.in care

'fiens , .aura ;fugiens, fomnus inanis ,.de quo

bunculo, virefcat.nobilior.in fmaragdo; flo-

|David; dormierunt : fomuum fuum , &f »nibil.ngclm.,:y;;p

reat amcenior in pyropo. :Mortem:reformi-

dnvenerunt -omnes Airi divitiarum in.fmaníe

.demus, non-rideamus.

:Dus fuis,. :Somniárunt quotquot terrenis bo-

8t.

Coércentur. «tumultuantes :procelloti

:mis inhiantes , divitias «congefferunt : .cum

pelagi flu&tus littoris pilvere; '& tumidum,

«ceffat.fomnus:hujus wvite , .nihil :inveniunt

-omnes.viri divitiarum in manibus fuis, - nil

furénsque elementum., »vel .exiguis :franae

'tur arenis; «& fepulchraliscinis potis non.e»

;poflident.de iis, quze cot impenfis laboribus

'rit tumentesnoliroscompéfcere affectüs? &

:acetvárunt., :quz tot curis., ;ac folicitudi-

áta in(animus, :ut-mortem:flagitii posnamyin

;nibus-affervárunt , :quatjue :ardenti :animo

pompam-:convertamus.opülentiz* quafrex-

ifperárunt: 'fuerunt hac fomnia vigilantium,

t

-& fomniantium.ludicta , quia «dormierunt

undante:in:Magnatum :zdibus faftu, parum

'fuperbiret:ambitio , :nifi-mors.ipfa ge

mmis

n morze.cum vigilare debuiffent.

iRefri-

Ve-

.ornatà mortàlium luxui fubferviret.

«cetur quotidie mortis memoria ,:ne. obdor-

smiamus-in morte, : fed vigilemus cum . mor

Id

;füm quó mortis-éffigiemifiagimus pretiofio-

"Elepil, 3

'rem in gemma., :eó ipfa nobis erit gravior

cte, Vatet ultimus dies ait Augullinus ,:2to6-

4in lapide,; ifuósque corruptores «opprimet

éferventur.omues dies , incertum.voluit Deus

(

'&ruculentior., :acáratior :in /fepulcro ,. quà

- diem mortis , :ut ultimum fuum quisque ía-

plendidior:zidebaturingemmis:: an fortaí-

ilubriter: cogitet,

433v

4is ne timeamus'eam fzvituram , «compelle

"Neque dicas, triflem eife hanc:cogita-

;mus illam nobis:eblandiri, acarridere nitore

'tionem ; -nam:falleris;tti(lis-non eft.nifi.vo«

figurz,

ac pretio phálerarum ?. Sed (evior

lentibus:ac fenfui indulgentibus , : ipfaenim

án nos infurget, :quó illam: Íplendidiüs

ctift«

tranquillitatem :accerfit , effroenes appetitus

.mus'in adamante : :neque Samíon : usquam

. Coércet. , "tumültuantes affetus «compéfcit,

acriüs in Philifthaeos : tzviit , :quàm cum fe

:flagrantes concupifcentias extinguit , totám-

Dagonis fentiit ludibrium, ?Non ludamus,

quementem ferenat ; neque noítra.nos de«-

fiec morti:illudamus , 'neque ludum cum ea

; bet:conditio terrere;cüm ad id oriamur , -tt

jnítituamus, (i perdere: nolumus ; 'ille petfi-

: moriamur ; vitanil aliud eft , :quàm;via , .&

.mé ludit,:qui- mortem illudit. :;Serió cogi-

: quidem brevis;citó: finienda : 'hominem.tae

:temus, mortem non delicias fpargere.; fed

men fuz; pudeat viz , qua.cüm ; fit.ad.-ccee

thorrores incutere ,*eámque 'nobis 'infidiari

;lum , :eam:tetit:ad.coenum; :adeo à flofculis

/quovis tempore , *in omniloco, & alium in-

woluptatum finit fe allici) laquéfsque :illecez

ter coenandum expirareyalium in ipío ludo

i brarum capi; ut neglecto .coelo :fordefcat :in

'vitam amittere:; «quosdam 'in ipfo 'flagitio

«coeno; fluxis, -ac perituris:innititur :oblitus,

extingui , illos cum 'fomno mortem conti-

-quántos , :& quàm veros perdat in'ccelo the-

nuare ; plures ferrum trajicere , :multos a-

'fautos ; .quid peregrinocum 'flofcülis;& las

quis extingui , 'iftos flammis vorari, hos in

.pillis detineri-in via; 'fi ad patriam-non per-

'venit:? :Quid'has.nugas congeffiffe -prode-

flumine praefocari, áliquos ferpentum:morfu

exanimari; vel.faxiscontundi, vel ruiná fran-

it? fi ad;patriam non petvenerit? /Non éft

gi; à pluribus perlongamnervorum contra-

«quo'homo intumefcat in via. , 'fuperbiat in

&hionem :minutatim -animam :extorqueri 5

:auro;cum.nonnift miferiis dives fit ; eítenim

plurium vitam in «medio :flore prafcindi, &

;:homo'inconítantie imago, fortonz lufus,

aliorum interrumpi principia: & quocun-

:corruptionis fpecülum , :mortismancipium,

que modo morsnos petat, plurimum tamen

fepülehrum-vetíatile, vitreum 'fimulacrum,

[ecum femper adfert'horroris, utnimirum

4mó:efca:vermium , ifaccusftercorum., 'im»

ad feriam illius recordationem., detumefcat

ibecillitatis:exemplum , xcálamitatis ludibri-

humana ambitio, coérceantur tumultuantes

um,ventusefflans., fumus:evanefcens, fftilla

omnes tam concupifcentis., tum irafcentis

fituleegutta roris :antelucani ., momentum

animi affe&us, petinde , ac pelagi flu&us li-

flaterze, flos;feenum., :pilvis, cinis : .quia.ge

[,ä

cit decumanis tumidiores «exiguà frcenantur

jus vita eft;ut :cecinit ille,

littoris arena,

$a.

Neque enim vita hominis cuique aptius

:SSomnus, Bulla, *Uitrum, : glacies , ]7 :

pariatur , quàm undz fluenti;flu&uique ma«

H

rino, qui dum impingitin pulveres littoris

«"umþra, Cini.f' 'pu?iam?, wax,[ong:a

; P[gl(ï],lzb

di(rumpitur, & vitanoftra fepulchrali illifa

aurdy nibil,

P5 (o 2/8

)

la

Mm2

DIS«

Viraui do AfellibuiTems. E

— B9 O78) E

C ao bt a5 escocoda dococdodododod9 d5

^

G

ET [ESTETIY Y 4]

BODODOCDCDOOCDEDCDEDODEDODEDEDCDOCOOD CXCDEDCODCE

-DISSERTATIO XIII..-

Linguez lubricitas,ac propenfioappetitüs

in evulgandis fecrctis, cffatiendisque con-

viciis.. ni Coérceatur,cuncta funeftat,

g. Io

h

Zz'ngzt;z uullo coercita frazuo qwæ nausea quadam lzzäomm,gyle pectori

fuut fecreta comcredita foras evomit im alienas aures,

ON

£

i

»

^

; .Unt, qui naturz vitium

partem vis calorie ejetlat s fic vino exaffme

A

t

y

G N

b

corrigere negligentes ;

ante, quidquid in imo jacet abditum effertur,

g

,

lC?

& linguz lubricitatem

OR prwlit in snedium. Onerati mero quemad-

)

kf .

S

coércentes ,

(

mxinim&

22odum non continent cibum, vino redundau.

/!

Va

IN RR P

quadam videantur ani-

te, it4nec [ecretum quidemy quod [uum, a«

P

BY *ï&a

A

3

mi naufeá laborare, do-

C

NCSS

lienimque eflpariter effundunt, Ubi poffedit

E

nec quod in pectore fi«

animum nimia vis vini, quidquid feereti, 6$

bi fecretum habent, &

eali latebat, emergit.

concreditum ,. fuzque fidei commiffum ex-

teriüus in alienas evomant aures,

Videturt

Haecque vis vini ; cüm Pi'ïncïpï*äus ine

notefcat;jubent eos poculis laxioribus urgeri,

parturientis mulieris doloribus torqueri lin«

é quibus elicere fatagunt intimiora animi fen-

£ua, donec inlucem edat, quod filentii late-

fa. Moris itidem efl,quó lautiora in comitiis

bris occultandum effet ; neque à pedibus e*

inftruantur convivia, quibus infidentes Prin-

brii abludit lingua , cum veluti grallis nixa

cipum Miniftri liberalius pocula exficcent,ut

incedat, titubans femper, & claudicans; imó

cüm primüm inceperint incalefcere ex ime

diceresillam Afchobafmum Emputz;feu lar-

modico vini hauílu, fermones mifceant de il«

l

l

vz ab Hecate dictee ludum ludere , qui eà

lis praefertim negotiis, quorum arcana cupi«

h

fiebatlege, ut pede alteroin aérem fublato,

ünt fibi innotefcere; hac urbanitate, qu&

f

uno ludentes fub(ülirent pede fuper inflatos

Principum przefertim Miniítri ab aliis ad

?'ii:h.'mp. ti

utres, ut cadentesrifum moverent ; fiqui«

lautitiem vocantur conviviorüm : folet du«

j '0'28

T

dem linguaimmodico vino madida ob fnam,

ris ingeniis lene admoveri tormentum , &

quam contrahit lubricitatem non reclé lo-

joccfo lyzo arcanum retegere confilium: hác

quitur , oblique incedit, nil retinet. arcani,

induftrià Marcus Craffus bello, quod contra

& fanda zqué, ac infanda fimul exteriüs ef-

Dacas gerebatur , eornm admifit. Legatos,

;1

fundit; perinde ac in procellofo mari flucti-

quos tamen retinuit refponfurus pofítridie;

bus exagitatus decumanis navigii merces in

juffit tamenintra id temporislegatos urgeri

(

itatam Oceani tempeflatem ordine projicit

poculis ; donec vino oppleti non folàm malé

t

tumultuario ; &quia immodico vini hauítu

in ftomachum congefta evomerent , verüm &

l

dolium evactavit; perinde tinnit ac vacuum

quaz in corde fecreta fervarent fimul cum pra.

dolium, ad quemlibet enim pulfum, fuum

vé epoto vino exteriüs effunderent: eos vino

edit fonum ; & vacuitatem;qua intus adeft

fepeliit,ut fingula eorum confilia erueret.

G4, 1

Feruntcon(imili induflria Bonofum Im«

ftatim prodit.Neque abs re fuit,quiSocratem

$«

(

reprehenderit ; eó quia in humano peéctore

peratorem, arcana plura, ac fecreta confilia

j

patulas defideráffet feneftras, per quas inii-

ex intimioribus cordis extraxiffe receffibus;

mmiüs cordis perfpiceret arcana, & intimio-

quoties enim ab exteris gentibus legati ad i-

Í

xes videretcogitationes; cümad d nulla fit

pfum mitterentur,in id primüm incubuit ftu-

At y

feneílra aperienda , fed tantüm vini indul-

Ó

dii, quó vino liberaliffimé propinato tema-

ä

gendumfit hauftoi: ejus fiquidem humidi-

lentià laborarent ; & rationis. ufus, mox

tate f1 madeat lingua ; cunla ftatim, quzin-

vino obrutus , ejásque immodico hauftu

tus incorde latent foras prodit, Quia im-

naufragus effet, ut lingua proderet quidquid

i

modico madens vino,non ampliüs fui com-

;4

intus in corde lateret arcani : & licet gequa.

posomnia evomit inalienasaures, qua intus

libus Bonofus poculis Legatos ad fe miffos

i

Epiff, 35,

diu latuerant occulta; undeSenecaait: Nos

b

urgeret , non tamen ipfe facilé ab ufu de.

est animus in fua poteflate ebrietate devin-

jiciebatur mentis, utpote affüetus calici-

;)l

i

Gu, Quemadmodum muflo dolia ipfa rum-

bus exíiccandis , ut fepe diceret fe na-

puntur G omne,quod in imo jacet in (untnata

q1

tum e(l, non at viveret » fed ur biheret,

Qui

$

Appetitusevulgandi fecreta co&'föbnduä ;ne cuncta funeftet, 279

Qui aliena. cupiunt fecreta expifcati , non

proinde fatagat abs fe excludere, fotásque

in alias fua jaciunt undas retia , quàm vinij

emittere. Hinc ubi in Ifaia dicitur: fecre-

Catp. D&

non maris, fed meri adeunt fluctus é tumu-

g. 16. ;

tunm meuminibis feeretum meum mibi; va

lentis linguis fecreta, quz fcire cüipiunt , ex-

mibi: textus hebrgushabet, ssaezes mibi.,

pifcaturi; vix ex centumunum repeties , qui

amacies mihi : quafi tabe[cat animus ob fe-

mero merfus , immodicóque madens vino

cretum fibi con/crediwm , nifi ftatim illud

fingula non effutiat , qua intus arcana ha-

per linguani evomat : non quóàd fecretum

bet confilia: quidquid enim vapido latet in

alteri commiffum venenum fit noxium ,

petore , forastunc protruditur, — Scio Li-

quod intus fubrepens preecordia.corrumpat ;

berum ufurpatià Poétispro vino , quia ubi

nitatürque propterea foras illud evomere ,

Liber copioftor linguas rigaverit , hae omni-

qui eo intus gravatur; fed quia vitium eft

no libera fiunt ad ea foras prodenda , que

nature , & lingus lübricitas , ea' prodere ,

intus latebant in corde.

quze intus exigunt Jatere; quafi nauseá qua«

.

Ferunt apud prifcos Romanos flatuam

dam videatur ftomachus laborare , nifi quae

fuiffe, cui nomen Citeria, ea arte fculpta;

in-corde fecreta latent , foras flatim.evo.

tnat,

ac fabrefa&la , .ut in ejus capite articuli , vet»

tebreque ita locatz.effent , ut os furfum ,

Imé adeó impatiens eft homo fecreti ,

&(

deorfum diduceret , & nefcio quid incon-.

ut quz filentij latebris occultanda forent.,

diti foni ob(irepuerit, acfi loqui adnitere-

diftorqueatur , donec foras evulget , acdi-

tur : moris fuit, quó garrula hzc ftatuain

vulget; hinc Chriftus exfufcitaturus puel-

Ta.c. 84 El ia

pompa ludorum ad rifus plebis movendos

lam: Non permifit introire fecum quem-

&raheretur. — Quid ni haud difpares Citerize

uam vifi Petrum , Jacobum ,'€9 Jeannem.s ,

-

linguas dixeris temulentas , mero madidas ,

fed cur cateros etiam teítes miraculi non ac«

vinóquenatantes: he fiquidem perinde gar-

civit Apoítolos? quos firmiüs in fide flabi-

£iunt, ac Citeria ftatua , cujus labra funi-

liret ? an cavet à cateris Apoltolis , ne

culo trahuntur , & foni , vocésque extra-

fecretum divulgent ? nimirum adeo eft fe«

huntur , nil fecum rationis ducentes , (epul-

€reti impatiens homo, ut ejus lingua dolo«

t priüs vino , quo fluctuauerat , ratione.,

tibus videatur difcruciari , :ac parturire ,

id tantum intereft difcriminis, quód os Ci-

donec in lucem edat , quod filentij latebris

&eri funiculo tenfo , & remiílo furfum ,

exigeret involvi: idque caufa, .cur Chri-

deorfum diduceretur , & lingua temulenta

ftus nec omnibus fuis Difcipulis fecretum

non funieulo , fed vini blandimento trahi*

hocce voluerit concredere ,. :ut obfervat

*

tur, & ex ea extrahitur , quidquid intus

"Theophylactus , inquiens

LI

Caierum ex

Ia. 4

latet.

Difeipulis tanthm intrare . fecum. permifit

5*

Quanti verà fit mali cord

1s fecreta fo»

eJoannem , Jacobum , & Petrum,ut. Difci-

fásprodere, ex eo conijcitur , quia iin facro

pulorum pracipuos , & tacsturnos, — .Nolebat

textu : perinde fit fecretum prodere ,. ac

€nim boc smiraculum | ante tempus vrevela-

& '7'-'*23!

my(terium confilij fui prodigecte, ubi enim

i multis . QuiveroTheophylactumapud S.

dicitur in facro codice s»syflerium confilyj fui :

Thomam in catena interpretantur , ajunt

Hugo interprcetatut fecretum ,. quod pru-

non dicere Zzeiturnos , ed majori emphafi,

riens lingua evulgate fatagit : quafi perinde

& circumícriptione potentes occultare fecre-

fit ,fectetum fibi, fuzeque fidei concreditum

eum , quafi.caeteri Apoftolihac caterent po:

evulgare , ac facrum filentij jus profanare ;

tentià fecreti- occultandi filentij latebris,

fitdue fecreti. proditor facrilegij reus , &

Quéd fi vel ipfi Apoítoli pruritu evulgandi

tamen indito fibi pruritu. videtur humana

fecretum fe fe citillari fentiebant: ^ : Multó

lingua titillari ad evulgandum , quod fue

minüs linguam valentcoércere ; -qui immo-

fidei concreditum eft fecretum; qua(i nimis

dico eam vino fepeliunt : ;minüs-enim tunc

arduum fit homini animum non relerare

lingua potens ad fecretum cuftediendum to-

Cab, 12:

hincJob. . Quaretacens confummor : qua-

tas exerit , quas habet vires , garriendo ., &

Ái intusabfumeretur , ac deficeret ob violen-

h

plura perperam effutiendo , ^ut contigit

tiam à fe adhibitam in cc'örcitiencxlihguæ

Tarentinorum Lepatis, qui cum in convi-

filentis , G tacentis , ne quod noverat , e-

vio de Rege Pyrrho minis decenter locuti

vulgatet ». quapropter etiam Jeremias ajt :

fuiffent ; Rex accerfitos percunclatus fuit;

Jjer. 20. V,

9,

Neque loquar ,. ultra in nomine Domini ,

an revera eos inconvivio fermones inílitue

€ fatlus eit in corde meo , quafi ignis affu-

iffent, quorum accufarentur. .. "Tum unus

aus , clausásque in offibus smess : nimirum

c&teris audacior ereGta fronte refpondit :

cüm fecretum intus lateret , atuabat cor ,

nifi vinum , à Rex, nobis defeciffet , iíla

&cujus intimiori receífu flammz . inflar fe-

qua tibi relata funt , pre ijs , qua de te

cretum ipíum violento impetu adnitebatur

eramus locuturi flores fuiflent. ,. & vireta :

erumpere , & per os apertum , ac revelans

hec autem urbana crapule excufatio , &

pe&us evaporare ; ut inde aliquid levami-

linguz temulentze fimplex proditio eorum ,

nis, acfolatij experiretur; quafi fecretum ,

qu& in corde latebant , placuit Regi , qui

quod intus in corde latet , veluti graviffi-

propterea non in iras acceníus excanduit ,

mum onus cor premat , opprimátque , ac

íed in rifum erumpens didicit fuo experi-

m 3

imentos

ho

-

280

Difíerao XIIL

snento, quàm pronalüt lingua temulenta ad

tate , actifumifcent? Refponditprotervus

ea foris prodenda , qua intus in corde la«

ille de.animze loquimur immortalitate , &

tent.

ridemus , eó quia , qua facerdotes noftri

7*

Imó non folàüm fecreta evulgat , ve»

nocle intempeíta fomniant , mané nobis &

rüm & vitia omnia fovet, eisquefavet, Hinc

pulpito, ac exedra deprzdicant , utvera ; &

L

Suidas tres duntaxat viro fapienti meri tem-

:

paratum efle licitanti etiam modico pretio

peratos indulfit hauftus , quorum primum

animam divendere fuam , dummodo tantüm

dixit concedi tuendzevaletudinis causá , al-

pecunize accipiat, quà pro fympofio valeat

terum voluptatis gratiá , & tertium fomni

Cauponario fatisfacere.

Tunc virille. qui

Anacharfis veró biben-

inducendi ratione.

tribus :combibonibus Íe «confociaverat ,

di vices ita diftinxit , utprimum caliculum

dixit, en nactas es tu:emptorem , dummo-

fiti fedandz daret ; fecundum fobrize hila»

do verus velis ta:mercator:e(fe, — Quid ni,

ritati concederet , & tertium voluptati. in*

onveniunt de pretio , ;nurmerat tartareus

dulgeret,

Caterum quartum calicem dixit

emptor conventam :pecuniam., :cui infelix

ebrietatis effe ,, & contumeliz ; quintum

'venditot :propriam addicit :animam,

Bnu

1 W&AF

clamoris, & ftultiffimz garrulitatis ; fex-

sl

terim novis combibones laxioribus urgen-

tum comeffationum , quia quó plus potan-

tur poculis, :»potatürque flrenue , 'fimülque

tur mera , plus fitiuntur uvae,

Septimum

liberalitas commendatur emptoris , qui:ad-

libidinis, & lafcivie , quiaímmodicus vini

'ultam jam füb noCtem ajt : ;jam fuccunibie

hauftus aptam fuppeditat materiam libidini

mus vino ; '& in fomnum fatifcimus , 'jam

accendendze , ac lafcivize nutriende : ocla-

'tempus compotandi , :garriendique effluxit.,

vum dixit bilis effe, ac pugne : & nonum

quísque fuam repetat.domum:: :fed vos an-

vulnerum, ac cedium; & tandem decimum

tea Judices'volo; :fi ïquiS' equum capiltro li-

furoris, & infanie: quia linguatemulenta

:gatum emerit , num citra venditoris injuriam

sequé propenfa eft ad evulganda fecreta, ac

apiftrum fimul , & «equum póifet fimul fe«

ad funeftanda obvia quaque.

Lingua im-

'cum deferre ob jusin utrumque acquifitum

aodico abluta vino àrota vix molendini ab-

'ex contractu inito venditionis , & emptio-

ludit ; perinde ac rota, non aque fluxu ,

nis? cimque omnes cachinnis., '& rifu jus

(ed vini ingurgitatione jugi rotatu agitatur,

dixiffent ,'annuifféntque emptori : tunc hore

I ET

omnémque molitoris peritiam 'eludit , 'nec

'rendum fane 'fpectaculum ! tartareus eme

Apul

facilé fifti poteft ; ut ex fexcentis vix unum

ptorinomnium oculis anima fimul , '& cor-

reperias, qui inter cyathos reticuerit ,'quod

pore venditotem abripuit-, 'eümque in gte

aliàs latuiffe cupiiffet.

hennam deduxit, ubi mifer verum , fa&tám-

Plurimis eft igitur vitijs obnoxia lin-

:que experiretur., quoü fi&tum ; & fomnium ,

FH

ua immodico madens mero, & lubricior

cum lingua vinio: maderet., '*effe blateravit,

ad omne fcelus; ideóque eó magis caven-

En ad qualia linguzlubricitas pertrahit ho

dum eft ab irnodico hauftu,ab hac noxia lin-

mincs pracipitia,

gua lubricitate, quó minüscauté, tunclo-

Non tantüm , 'qua in corde latent ar-

g.

quitur ; & tanté temperantiüs funt calices

cana, & intusin mente cu(todiuntur fecreta,

tangendi , quantó lingua bibula intemperan-

lingua lübricitas , ni'coérceatur , :evulgat;

H

tíüs blaterat,

Si femelfit lingua mero ma-

verüm etiam in fcelus quodvis miferé pro-

dida in omnem proruit lubricitatem , quà

ruit, Imo tanta eft lingus lubricitas , :ut

arcana pectoris detegit , proditque mentis

debeat homo etiam fecum cauté agere, :ne

fecreta, G praeceps rapitur in omne nefas ;

ipfe fui confciusfe prodat , futimque evulget

animámque ipfam miferé perdit, Horren.

Tecretum, 'quapropter Seneca recté monet :

Eg'þ « 30

dum fiquidem eft, quod refert Cameracen-

Dinu cogita , antibi in amicitiam aliquis ve-

ctpiendus fit , cim placuerit fieri , toto illad

Lib, a, qap, li« — Tres combibones , narrat ipfe , cum in

$65

quadam taberna ex immodico epoto vino

pettore admitte z tam audatier cum 1llo lo-

incaluiffent de alteríus vitz arcanis., déque

quere , quàm tecum , ( pofteane fui fit quis

animz noftre immortalitate , gehennzque

fecreti prodigus) Tuveró ita vive , ut uibil

fupplicijs fermonem fecundos inter calices in-

tibi committas, Etenim quisque fibi fufpe-

fticuére.. Cámque duo ferió viderentur lo-

&us, ne fe ipfum prodat in fecretis referan-

qui , tertius procacior id totum pro nugis,

dis, hincajebat Job, .:Si ju//ficare zme vo-

Caþ. 3.

commentisque , ac vanis puerorum terricu-

luero 0s meum condemnabit me , Íeuut ex-

lamentis, habere ccepit , & reliquos ridere

pendit D, Thomas , 0s meum condemnabi-

focios , qui tandem jocanti vifi funt annuiffe;

le,u me reddet , quia adeo propentus eft ho-

tuncpergens, decipiunt nos , ajebat impius

mo ad pecloris fui evulganda arcana , ea eít

ille , fecerdotes noílri , qui aurea nobis fz

lingua lubricitas , ut quafi impotensretinen-

cula poít mortem fpondent , futurámque

P?Ow;þl 1 T

difecretietiam in rebus proprijs, quamvis

fomniant beatitatem.

Verüm dum hac

impensé ftudeat ream conícientiam tacita

gatrit , ridétque ; enadeft vir quidam prz-

celare diffimulatione , adhuc homo fe ipfum

celía flature , corpore vegetus , viribus

prodit, acpropriaevulgat fecreta, damnat

delicta,

valens, eximiéque robuftus , qui blandé

affidens in taberna combibones fcifcitatur ,

Quód (1 homo nec fibimet poteft fidere

19,

quinam fint íermones , ques tanta hilari«

ob lingus lubricitatem ; longé inconfultiüs

fidei

Appetitus evulgandi fecreta coäfcendu»s,ïie cuncta funeftet. 28?

rem cedat Dei , ita celare vetbum gloria

fidei ftudet alterius concr:edere , quod nec

fibi ipfi poteft tuté committere , nec citra

eítDei , qua à creaturis poteft extrinfecus

fufpicionem evulgationis intus fervare in in-

in iplum derivari,

Proinde fingulariter

gloriofus eft Deus',' dignüsque augufliori

timiori cordis receffu , quapropter merità

Seneca, 7 quidem ita wive , ut uibil tibi

glorià , eó quia fua valeat fecreta abfcon:

dere-

| Epif. ä.

committas , nam os tuum condemnabit te z

Adeó lingue lubricitati perdifficilé

accidit fecreta , qua latent in corde foras

nimirum linguz lubricitas pruritu excitata

fecretiora evulgandi arcana ; qu& propterea

1,0n depromere , ut id amplitudinem divinz

prodit, nifi frceno taciturnitatis injecto co-

naturz mirificé commendet ; quia tam te-

érceatur, — Defcribit Joannes in fua apoca-

nax fitíecreti, utarcama , qua latent , nulla

lypfi

Deum in pracelío divinitatis folio

vi evulget: eft(iquidem fingularis Dei glo-

Íedentem , throno, :

& Majeítate fublimem,

ria ;. quód cüm fint tres perfone in unica

Deitate , fecretum celetur , hinc S. Zeno

3

Angelis utrinque ftipatum;ac fenioribus cce-

le(üs curiz procetibus , qui proni proprias

"Veronenfis de zterna generatione , ait : Erat. Deeersa

Ante omniamanens unus , €5 zdeym aternali- generat,

|- Gap. 8, 4 pe-

ei coronas offerebant,

Cutm aperuifiet fi-

ger ex femetipfo in femetipfum Dew fecreti

UH

gillum feptimum , factum efl filentium in «€-

o , qua[fi smedia bora : aperuit przecelío in-

fui folus con[cius : nimirum hac Dei . excel-

fidens throno Deus figillum adftantibus An-

fa gloria eft,quia cüm fit trinus in perfonis ,

quibus altiffima Dei fecreta innotefcant ;

gclis , & fenioribus aulz cocleftis Proceri-

bus, feu referavit abítrufa myfteria , reve-

nulla tamenex divinis perfonis adhuc fecre-

lavirque futurum ecclefiz (tatum, — Ubi au-

tum aperit , quamvis tribus communicae

tum ; tametí1 tribus divinis períonis ar-

tem incepit Deus figillum aperire , Angelis

flatim , ac fenioribus filentium injunxit nul-

cana pandat, quz fecreta effe debent, siít-

Sed cur tam arctum

que proprterea fumme abíconfam , quod

lo violandum indulto.

impofuit Numen filentium Ange!is poft re-

tribuseft notum perfonis: & quia inter ho-

feratum figillum , quos mutos ettam prot-

mines fecreta, qua tribus fünt nota, cela-

ífus voluerit ? D. Yhomas tropologicé ex

ta diu vix cuftodiri poffunt , ideo fingulari

mente D. Gregorij fientzum , ibi fecretum s

faudi Deo datur, quódfecretum tribus com-

:

Jn CJP :,

vult intelligi , ait ipíe.

Silentium fecun-

municatum perfonis, adeó alté celetur , ut

nulla ex tribus hominibus 5 vel Angelis ea

"VMpecal,

4düm Be«tum Gregorzum. intellgitur. fecve-

£m , led cur non íatis fuerat SS. Angelis ,

pandat arcana ,, que sjnimé aperienda

funt,

beatísque fenieribus noffe voluntatem Dei

effe, ut my(teria, quae in apertione figilli,

ei innotuerant , nemini referarent ? cur e-

. &, II

£iam filentium tam arctum ipfis indicitur ?

Principum Confiliarij frnt fecreto.

An Angeli , & Proceres illi cocleílis 'aulzein

fufpicione erant concredita fibi fecreta evul*

dorum tenacilmi , liugue coérceant

9,

gandi? & qua ipfis revelavit Deus cateris

ut fuum rità munus

vluärimxmm T

obeant.

agcr'iendi ?

-

.QuadfiDeus ipfe fuis ab Angelis cavet ,

K£Z,

ne evulgent , quae illisfpeciatim revelavit ;

Uemadmodum regimni populorum

Principes in terris à Deo adícifcun-

illisque ferió injunxit, ne quidquam omni.

Q

nó loquantut , inde nos inftructos voluit, ac

;

tur, ideo indigent Conüliarijs , qui

fecreti fint tenaciffimi, quique cüm aliorum

edocere, quàm difficile üt ob linguz lubri-

citatem fecretum fidei noflre concreditum

Principum Legatís colloquia vitent ; cüm

pE

inviolatum fervare, ni(i omni modo, mutóq;

enim lubrica fit lingua ad cordis pandenda

atcana , nmifi ibi confiliarius caveat facilé

filentio lingua compefcatur ; eft enim bea-

torum cautela noítra eruditio ; Cum vel

Principis arcana etiam infperate evulgabit.

coclites ip(i ubi primüm Numinis fecrecum

Indigent Principes confiliarijs ,. qui fecreti

fint tenaces, linguam audacem abhorreant,

norunt figilli apertione (ibi notum, ftatim di-

vina obmutefcunt juffione ; & pet fibi injun-

ancipitem , & pracipitem caveant , pervica-

ET

&um filentium oris clauditur oftium , ne

cem abigant, adulatoriam execrentur, ve-

racemíeCtentur, & ab omniaureo, vel ar-

Cl?t ,

quz:e in corde latent fecreta , inde egredi«

antur. Quéd fi qux à creaturis fiunt , ac

genteo vinculo liberam , ut rité Principi de«

Íetvantur , in Numinis gloriam cedunt :

ferviant, muntüsque obeant , fidelis confi-

etiam hujusmodi taciturnitas ;' quá cordis

lirij Probi Principis eft nil aggredi prz-

cuftoditur. fecrerum , gloriam deprzedicat

fertim urgentealiquo affectu , nifi Procerum

Gloria Dei est cela-

Prwerä.ä;.

Dei, unde Salomon.

fuorum auditis priüs fententijs , acconfiliis;

re verbum.

Scimus in facris litteris ver-

idque cauíz cur Afuerus potentiffimus Rex

bum paffim fumi ptore, feu myfterio; ait

adeó iram , quà fe præfenferac inflammari

igitur Salomon abfconfa mylteria celare , &

co£rcuit , ut quamvis graviffime in Reginam

Áecreta , feu facramenta, qua novit Deus,

Vafthi excandefceret ,

jn eam tamen non

[]

nen referare , G/oria Dez e

.

nimitum in-

priüs animadverterit , quàm confilia Pro-

?

.

cerum , quos accerferat , audiret.

Iratwus

Eflber, cap. -

U

ter pracipuas Dei laudes recenfendum

*

cüm enim fecreta Dei abícondere in hono.

Rex, G nimio furore fuccenfua snterrogavie

SApitihs

282

Diflertatio Xiil

Sapientes , qui ex more Repto femper ei ade-

timerent? eos exclufos voloit, qui proloqui

rant , (5 eorum faciebat cuntla «on(ilio ;

non auderent , qui metu aliquo in alterius

fiientium leges , ac jura majorum.

fententiam fe abripi finerent , & ijs favebat,

Ímó non Afuerus tantüm , fed quod

13,

quos etiam fovebat , qui candidé , liberé

mirum videtur dictu , etiám Nabuchodo-

animi fuifenfum aperirent, ac.omni loquee

nofor turgiffimi Princepsfupercilij delibera-

rentur libertate: & ipíe aliena percepturus

turus circa bellum movendum,illud non 1n-

confiliaomnes priusex animo elimiparecon.

choavit , priüsquam Confiliarios omnes ,

fueverat perturbationes , Deum confulere,

ducésque bellicos ea fuper re confultantes

ac religioforum . aliorümque proborum pres

3;4420. cap.

audiviffet,

esexpofcere,tumaliotum audire corifilia, &&

Focavit omnes maajores uatu

e2,

omnésque duces , & bellatores fuos , &5 ba-

quod pluribus confultiàs vifum erat , :ida-

buit cum eu myfierium confili füi ,. dixítque

gendum conftituebat ; ^ratus pleriimque fa-

tiüs effe aliorum fequiconfilia , tametfi non»

eogitationem (uam in.€o ejfe , ut omnem ter-

z4m fuo fubjugarez jnperio.

Coníultores

nunquam evertus £allat ,quàm fno uniusad-

hi tantüm receafentur , qui funt majores na

hazrere judicio ; -hinc:.quoties :novi belli:fu-

tu , G quos prudentia cana , fenüimque fa-

fpicio increbueratad avertenda, quz poffent

picnïia commendant,

lNeque omnes in-

pericula imminere , jubebat plura Senato*

difcriminatim íenes afcifcuntur in Prineie

rum collegia, quid fentirent edicere; : enie

ximque hortabatur., ut id duntaxat.fuade-

pum Coníliarios , fed ij duntsxat , quo*

rum prudentia , & in rcbus agéadis ,. ac

rent , quod tueri coram Deo poffent.

23 s«

perveftigandis fagacitas Principem non la-

Rurfus nifi fit Princeps ipfe tenaciffimus

teret : hi enim fenes dicuntur, quos virtus

fecreti cuftos, vix ad optatos fines fua pere

commendat, & fapientia exornat : & ficut

ducet coiifilia, : eft enim-taciturnitas tutiffi-

non omnes àafciti fuére inconfilium, ita ne»

mum negotij inftituendi , 'reique admini-

ftrandz vinculum: hincajebat'Tobias. -Sa-

TObiä IZ

que omnes bellatores , cüm propemodum

innumeri effentin totoexercitu; neque mo«

eramentum -/Regis - abfaendere : bonum *eft.;

riseít, quó Principes gregarios milites ad

quia fi Principis fecreta, & arcana evulgen-

Ui

ineunda cenfilia rei bellicae accerfant ; neque

tur, vixreipublicz falus fubfiftit, cüm haec

in promiícua multitudine quidquam arcani ,

ionrató à firma rerum agendarum cuftodia

& lecreti fervari poffet: eliguntur igitur ex

pendeat ; ut meritó dici poffit , fecretorum

ducibus , & bellatoribus peritiores , & qui

evulgatorem 'Reipublice efle :proditorem.

pre caeteris bellica commendantur virtute.

Plura ceciderunt & regna , & exercitus , quia

ljs myfterium confili fui Nabuchodonofor

non ftetit lingua , qua fi fletiffet tenax fe-

evulgavit , feufecretum , ac arcanum fui

creti.; «ruentá clade .non :cecidiffent exer-

pectoris , quod tegendumerat à confiliarijs :

€itus , nequeeverfa regna corruiffent : imà

fiquidem quod confultatut , arcaná eft obve-

ex fecreti evulgatione non folüm cades ex-

Jandum tacitutnitate; cümque Rex filentie

ercituum (fuam traxere-originem., "verümm

um , & taciturnitatem exigeret , reclé di-

& privatarum 'familiarum excidia : :hinc

citur habuiffe cum ipíis 44yfferium coufilz fui,

apud Perfas moris fuit , -quó illi tantüm

Íeu fecretum inviolabiliter fervandum ; 1js-

««onfiliorum áfcifcerentur focietati ., ^ quos

que fides commendatur filentij , G mylle-

taciturnitas , *& fidelitas commendarent .

!

rium injungitur taciturnitatis,

& ab ijsdem Regum arcana etiam cum vitae

i^

Nulli dubium , quin fijentium anima

"diícrimine firmiffimé cuftodirentur; :neque

fit confilij, quod fuum, ut fortiatur finem,

ullum :probrum linguà fecretorum evulga-

neceísé eft , taciturnitate obfipgnetur, - Prin-

