Sic filios Prophetarum, quo-

fcentiam fovet , qui gulz, per cupediarum

rum vitz genusduriffimum fuifle novimus ;

delicias , luxümque ferculorum faver,. Nul

propé fluenta Jordanis habitáffe liquet ; ubi

lus (evior hoftis concupifcenuá ; hominem

Ícilicet frugum feracitas , annonz ubertas ,

impetit ; & huicvires fuppeditamus , cum

& naturzillecebra ad luxuriam usque effun-

gule indulgemus ; quó corpus vegetiüs nue

debatur,

Eamu u[que ad. Tordanem , &f 4. Reg. eap.

tritur , eó infolefcit concupifcentia acrior ,

sollant finguli de fylua materias fiagulas , ut 9. v. 2.

qua nonnifi oratione , & jejunio coércetur ;

adificemus nobis 1bi. locum ad babitandum.s;

l6

ac conteritur.

Nova eithac bellandi ratio;

nimirum filii Prophetarum jejunaturi re«

giam deligunt ubertatis , quafi jejunáffe pa*

quá qui occurfuri funt hoftibus , nonarimis

inflruuntur , fed viribus deftituuntur; non

rum Juviffet ; ni

brachiis corroborautur ; (ed membris debile

Íent,

fx inter illecebras jejqnäf-

litantur; & tamen eó fortiüs in hoítes irru-

ldque fortaffiscaufz , cur rerum Con-

84,.

ditor non in abdito interdiclam ícientiz ar*

unt , eósque proíternunt , quoó diuturniori

jejunio conficiuntur ; macilentiori inedia

borem, Íed in medio fatam paradifi volue-

ï'»fääf:-.w, !

extabefcunt , & prolixiore fatigantur orae

rit, quó utrinque, Gafpici poffer; & tan-

tione.

gi non deberer ; neque plantam rudi dunta-

7)

Imó non ad folam intus infolefcentem

xat cortice veítivit , led & pomorum locu«

pletavitubertate, & filiorum pompá ad il-

concupifcentiam profternendam arma fup-

editant oratio , & jejunium , verüm etiam

lecebram ornavit , ut quó importuniüs fe

ad hoftiles quósque exterorum hoftium re-

abítinentibus ingereret , eó fortiüsà jejunan-

tundendos impetus : etenim Samíon à vino

tibus repelleretur,

Neque abítinentiz ex»

abítemius, imó & ftomacho vacuo leonem

ercuiffet virtutem , fed ignorantiz induxiffet

difcerpfit. | Ab(tinensSaulis exercitusà mel-

caliginem , fi in angulo paradifi arbor lati-

le , quod proximum nemus abundé exhibe-

táflet, quzque hominum fugiffet afpectum ;

bat jejunus faturos proftravit Philitthaeos.

at quia in paradifi meditullio implantata pro-

David cinere pro pane faginandus Golia-

toparentibus fiebat flatim confpicua, vifu

thum gigantem vicit invalle; quid ? quod

erat pulchra , virefcentibus foliorüm comis

leguminibus, & oleribus innutriti Babylone

luxutians, vivido fucco efflorefcens , acma-

pueri auream fpreverint Nabuchodonofo.

tüuris , iísque à natura ad fingularem elegane

ris ftatuam ? fevientem non timuetint ty-

tiam piélis dives erat fructibus, quibus onu-

tannum ? imó & ardentem 'vicerint forna»

fta , curvefcentibus ramis manus le&lrices al-

cem? quàd fi David munitus paítoritiá fun.

liciebat ; fi Protoplafti neglecto ferpentis

dà , faxóque excuffo carneam gigantis tur-

fualu ejus abftinuiffent fructu, fiillicientem

rim folo zquavit ; hi tres pueri Babylone

pomi colorem fpreviffent, tum revera jeju.

nullá inftru&i fundá, nullo muniti faxo ,

náffent, quia inter fru&ctuum delicias , & il.

fed folo obarmati jejunio auream ftatuam ,

lecebras copieabftinuiffent, De/frsZu ve. Ginef^ *.

Regem [zvientem , & flammam vorantem

róligni, quod e[t in medio paradifi , precepit — v. A.

vicerunt, quia ad certamen fefe jejunio in-

nobis Deus , ne comederemus : duplicata fuif-

M.lo T. ;

flrüxerant.

Dentur nobis legumina ad ve-

fet corona; fi fimul vidiffent ,' G abftinuif-

*&, l3.

fente

feendum , & aqua ad bibendum , fecus multó

Hglpphcmes vipo madidus capice diminue

Ge-

Satietas ventriseft opprefü"ic mentis,ac Aïï'c&uum probor. 473

- Geminatosideo difcerptus Leo Samío-

neuter comediffet., Elias tamen pto confe-

"L

ni triumphos dedit, quia non tam rugientem

&ando Numine , aqua , panísque fubfidium

belluam , quàm ailicientes racemos eó fplen-

admiíerat fub Junipero ; curu Moyles € coe-

lo pluvium circatentoria manna neglexerit ;

b

didiüs vicit,quo religiofisà fibiinhibita fpu-

mante vindemia abitinuit,

Cimque venif-

quoà Numine foveretur , ac reficeretut ; il«

» J

ä Sudic. 14.

n. 6.

fest ad viueae oppidi apparuit catulus leonis .

luftrius deé gulee illecebris triumphavit Moy-

fes abíunens poft deguttatum mauna , quam

f!wu:..

Quid ? quod inter vineta pugn&

l-

Elias, qui à men(a jejuna ad prolixumfe iter

theatrum , & pugili arena aperitur ? qu:.ia.

Lib. -.3. Regï

inter racemiorum illecebras, fructuum in

accinxerat,

Refpexit , & ecce ad caput fubci-

cAp, 19*

AR

; kytsäli:l Ij*

ubertate abítinere debuit.

Quidquid ex

nericius panis ,& vas aqua, Moyls victoria

'Tametá

ideo illuftrior fuit , quia gula inter illeceb»

, i5

vinta nafcitur , non comedat,

',Ngïa;'

aequé ab haultu vini , ac efu uva Samfon pro--

ras difficilius fuit inviolatam jejunii fervare

A

I

hiberetur, non propterea vinearum patme

religionem. *

Similecontigit

'Achabi Regis , & Samuee

27*

-pinos declinavit , fed botrosinter, &racee,

lis Sacerdotis luétui,

Achabus , cum pri«

mos incedens fpectatorem íe prabutt volups

tatis, quá frui/non poterat ; ideóque inter

mümbhumiliato inceffit capite,. cinereafper*

&ru&uum ubertatem , & illecebras ,. fpu-

fit'comami, & pulvere frontem toedavit ,

mnantes inter vindemias abítemius , & jeju-

Dei fulgura in pluviam vertit.

Quia bu-

30 Regu cho

* 1.)U7, 2.9. T

nus illuftriüs de coércita gula triumphavit ,

miliatus efl mei cauia: , mon inducam ma-

quàm de pro(trato leone victor furrexerit :

dum n diebus ejus.

At illachrymanti Sa-

1nueli calamitatibus Saulis , uberésque fun-

ubi Samíon vineas ingreffus , quia inter bo-

1 'Ziieg., .Mäb

tros, racemósque ab efu ab(tinuit, [e ip-

dentilachrymarum pluvias dicitur.

Usgue-

16, 'U:' L N

fumvicit; & jejunio loricatus, quiafeuvis

quo tu luges Saul , — cuüm ego projecerim.s

non pavit , ungues non expavit leonis ; quem

eum ?. Quid ? an Achabi fufpiria lachrymis

praferuntur Samuelis ? an Regis coniciffus

victor difcerpüt 5 fed ubibotro abílinuit ,

favo Gginatur.

Arduum eit, ac tuperatu

laccus fpinofo Íacerdous cilicio. anteponit-

x

difficile fitire in vindermia, & ab elo in vineis

tur? Àn p!urisjeiutizum gllimatur tyran

ni, quàm Propheta abílinentia ? humilia-

. abítinere racemorum ; l1ed dulcius fuit de

difcerpu leonis faucibus meliis dulcedinem

vit íuim Achabus caput , & Numen in íua

uf up

V, 2

.

bátfe , ac ne&tar de ízvo colieg ile.

vota flexit $. lachrymas fudit Samuel, &

66.

prel

duram non emollivit Saulis fortem 5 quia

Hinc etiam Chriili procomus joannes

fcilicec Achabi faccus uberiüs , foruüsque

ad ripas Jordani: omn fructaum gesere op-

pulenuüffimas , omníque cicumvelutas a»

Íqualmitin purputa , quàm Samuelis luctus

.3niceaita'e , leverioris (oenitenum — aperuit

in Éphod: uzerque flevit , ambo jejunárunt ;

Íed ilie a throno ,. hic in fpelunca ; intet

theattum ; quó ntmirum) gratior fieret ab»

L

flinentia in fructuum uberta

iT .

& preriolior

aulz illecebras' ejulavit Achabus ,. & inter

i

luétus in criítallo , fottiisque in tubertare

fentes folitudinis luxit Samuel ; & jejuni*

um eó eft fortius ad impetranda , quae petit,

jeiunium.

Et venit in omnem rcgionem.o

'fä,f.'ïn.. h Y*vi3.

jordanis , pradicans Óaptifmum penitenia ,

quó de illecebrofis gulc voluptatibus lu-

& cur ad fügam illecebrarum,ad negïecï.um

cülentiüs triumphat ; illuíirior femper eft-

deliciarum, ad inieritum vonf,pfäfL!ï:*sq,'gui' E

abítinentia in repudio voluptatis,& negleciu

vanitatis ; is enim veré jejunat , qui nom

que fapplicium non potiüs exofa: felegit Cauu

caíi rupes, quàm omni luxuriantes amgents

vaise gloriole , fed Deo jejunat 5 pallor jeju-

tate Jordanis ripas * lalcwientibus rugicer

nanitsad popularem fibi caprandam laudem,

noón fruétus prodit ab(tinentiz, fed aucupi-

veltitas herbis , jocantibusorna:as floribus,

omnigenis onuflas fructibus? nimicum Jo-

ura fit infolentig ; & dum venter exinani-

ahies Baptiílà non in vepreto,(ed in viola do-

vur, mens turget , & aurá palcitur chamz-

leontis efcà: quód fineminem dixeris auram

lorum Orchzeflram maluit fibi aperire , quo

fructuum ubertas ,. occafio fore*t virtutis ;

coenare , hác tamen chamz'eon vefícitur, &

& fructuum copia validiüs ab(bnentiam

non chamzleon tantüm ; íed & qui lugumi-

exerceret : quóà fortiüs jejunium gula ille-

nibus parcé vefcuntur , medullis faginan*

Matib, 6.

cebrasvincit; eó fir Deogratius; quia jeju.

turauratüm. — Exrermanant faa*-ies'/iiw7 ut

üavit Moyfes neglecta manna , cum Deo

appareant bominibus jejanantes . mon vani-

V. 16,

lermones mifcuit ; ejásque tabula digiro Dei

tate homines tantum nutriuntur 5 fed &

vivi obfignantur, eíjueexcubar coeium,mi-

aurá, qui cibo abftinent , plerumque ve-

litant elementa , obediunt marini flactus;

Ícuntur;

obfequun:ur duriora faxa , ad cuiusiimperie

Ad id jeiunium inftituitur , & affumi.

78.

um ctiam liquefcunt in latices ; fed quid?

tur, utper efculentorum fubiractionem vi«

tia coérceantur , nonfoveantur; & quam-

quód Elias tametíi quadragenario ieiunio e*

maciatus folus erraret in (abuio fine duce ,

vis oinis geaneris noxa precibus deleantur,

ij

absque focio , omnique deftitutus folatio

& eleemoíynis $ foriüs tamen jejunio re-

q, h

Deum vix afpicit nulla hzreditaria luce a-

fte Angelico Doctore inquiente: Cum jeju- À52

Íperíus? fineuter coniedit , cur Bliasetiam

nium ad culparum deletionem , & cobibitio- ayz, 5 i.

periade ,. àc Moy:es Deom non alloquitur?

nen » &ad mentis infpiritualia elevationem ccucluf,

nimirum , quia iicecqcerque jejunáflet , &

valear , praferüm ft voluntarium fuerit , &

nulla :

Differtatio XXH.

474

nullá imperatum lege, quà de caufa ,David.

fuper guenfam vecognofcentes omnium gen-

Pfah 3$,

ajebat ; eluntari Jacrificabo tibi , feu non

ditm animalta.

Vise bos eosdemé lettis fuis

/,' p MU

Ípectato pracepto , à cupediis abftinebo e-

fpecianies popinam fuam , aures vocum [ono »

4 $

Ículentorum, acgulz appetitum Numiniime

fpettaculis oculos , f[aporibus palatum fuum

molabo ; hinc audivit à Nathano fibi dici,

deletlantes. . Hi omnes , quiagula addicti

3. RO 8 1. poopinta tranfiulit peccatum tuum, Non Ío-

' deliciis vitia nutriunt , quibus proprium far-

;]

]üm delendis omnis generis noxis aptum eít

ciunt corpus , & vitiis omnibus famulantur ;

jeiunium ,. fed & avertendis irati INuminis

quia inferviunt gule illecebris ; cum adu-

flagellis accommodatum ; idqueilluftri edo-

lantur palato ceeteris infetviunt fenfibus ;

cuerunt lINinivitae documento , eraiNinive

aures demulcent fonorum harmoniá 5 nari-

urbs arpliffima , cuius dimenfio inclutis fab-

bus eblandiuntur totius Arabiz penu ;- ocu-

urbiis ad latitudinem extendebatur. triduani

lis adulantur objectorum multiplici elegan-

jtineris, teftibus enim Tolomzo, & Stra-

tia; molli amictu corporis membra fovent ;

bone amplior erat Babylone , & laxior cz-

ut in quorum fingulis dominetur voluptas,

teris zvi illiusurbibus ; hanc igitur urbem

quà proniora fint ad inferviendum vitiis,

ingreffus Jonas Propheta populum terrere

Nifi fame , & fiti voluptas coérceatur , &

coepit vocibus illis ttmorem gentibus omni-

carnis petulantia per fubtractionem icibi , &

potás conteratur ; infolefcunt pravi in nos

dona capio, busincutientibus, 4dbuc quadraginta dies,

-& Ninive fubuertetur, que tamen mins con-

affe&tus ; & tametfi mutuis diffidiis inter fe

ditione fulciebantur , nif1 fubverfionem i(tam

diíffentiant ,, omnis tamen obliviícuntur di-

populi poenitentia przvertat.

Et credide-

vortii ; & exitiali foedere fimul co&unt in

(

runt viri Ninivite , & pradicaverunt jeju-

perniciem Ípiritus, & ubi caro efculentis

*

.

zium , cenfet , Chryloitomus triduanum

eít faginata , iisdem pabulum fuppeditat

non enim pravi , qui in nos affectus infur-

fuiffe hocce jejunium equé diurnum , ac no.

&urnum, &eà religione fervatum , ut toto

gunt mutuis (emper difcordant divortiis ; ita

triduo nec homines, nec pecudes quidquam

enim funt concordes fibi , & nobis pugna-

citer obftant , ut amoris confenfus lethalis

degultaverintalimenti, nec potüs hauferint:

e

quïd ? jejunium contractasà Ninivitis noxas

odii fit parens.

)

& eadem cupidine gloriz ,

delevit, Numinisque flagellum avertit , po-

quà contemnimur contemptores etiam coi

Et vidit

ulümque Íervavit incolumem.

temnamus , & codem vitio, quolzdimur,

alios offendamus , pulchré Eufebiusait: Di-

Lib, 4. de

Jonesab- 3. pyong opera eovum , 68 mifertus eft fuper ma*

litia, quam locutus fuerat , ut facerat eis,

vortium animorum facit confen[us vitiorum ,

OTAL.UvU0-

S-!lwr/.

& non fecit , lcilicet INinivite, quiagule il*

unius avaritia alterius, odit Avarittam.» j

Iun£, c.fþ. "7

,

1971/. Wha,

lecebris affueverant ; libidinimque volup-

!

fuperbia fuperbiam offendit : $n alieno ex-

tàtibus indulferant , foedísque fceleribus De«

emplo [eip[a damnant vitia.

At fi diflicet

um lzferant ; ac juftiffimam provocaverant

fatium alienum i. difMiceat , &5 apparatus.

ad iram ; flagellum arripuerat Deus , Ícelera

Ineruditio affeciuum omnium eft. malorum.,

profcenium.s.

| puniturus : fed ubi cives omnes per indictum

fibijejunium , gula, cui indulíerant , froe-

Ex hac autem cón

ifenfione pravör,u m

$0.

num injecéreabítinentie ; manum Deus re*

affe&tuum omnais infíltruitur humanze vitz

trageedia ; cor enim hominis in Dei paran«

, traxit, flagellumabícondit , hinc D, Gre-

Homil 16,

orius. — Quia paradifi gaudijs per cibum ce-

dum, & ornandumaulam , caulam facimus

inevatgel— 4 dygoue Laborare debemus , $2 quantum pof-

ferarum mutuó fe dilaniantium : quia ine

fimussut per abflisentiamrefurgamut. Caro

furgentes depravate concupifcentim affe-

— deta traxit ad culpam s. afflila veducat ad

&us, quos plurimis efcis faginata caro fo*

veniam. & jejuniis poffemus fuperfedere ,

vet ; rugientes veluti leones in animo ira-

fi protoplafti iejunffentin paradiío; fedos,

fcente, & favientes quafi pantherzee. in ap*

petitu. concupifcente in noftram infurgunt

quodiilliad morfum aperuerunt pomi , debe-

mus nos efcis claudere ; 2deo Jejumamus , ait

perniciem ,. & dum inter fe fe pugnant ;

D. Gregorius Nazianzenus, oratione in a-

nos feedé expugnant : quid enim in homi-

*'Ji&ups.

fchate , quia son jejunavimus; ideofroenum

ne ferociüs cupidine , avaritia , ambitio-

abítinentize iniicimus gulze , quia per inhibi-

ne, invidia , de &mulationis igniculo ac-

tam indulgentiam ejus laxavimus guttur :

cenfis, fi femel laxatis habenis intus debace

chentur 2 Unicum iisdem coércendis froe-

LA

ideo fame, & fiti gulae inhibemus voluptatis

num fuperett famis , & fitis, quibus caro

blandimenta ; . quia palati in pomo vetito

BLLT

quaivimus irritamenta.

tot; paffionibus exeftuans , tot fubfultibus

|

7/. 27.

72*

Una gulz voluptas omnes noftras vitia.

infolefcens , , & tot nefariis appetitionibus

ebria cohibetut , & conteritur.

Rebel-

vit voluptates; & foliusgulz vitium catera

omnia accerfivit vitia, fame, & fiti nunc co-

lantis appetitus zqué irafcentis , ac concu-

ä

Devita

ércenda; appofité Senega,

Multos oflendam

pifcentis affe&tus compefcimus , fi per fub-

beata c, 11, Voluptatibus obfeffos , $nquos fortuma ommia

tractienem efcarum carnis frangamus pervi-

munera (àa effudit .quos fatearás , necefje eft

caciam : neque iras furentis Jezabelis eva-

w

e[e malos, Afpice Nomentanum ,& Apicium

fiflet Elias,nifi jejunium , quo fe munierat,

b H.

ejus objecifíet minis , tunc enim non ampe

terrarum , àc maris bona conquirentes , &

lius

!

13

Satietas ventriscf 'OPPffäïO mentis, aC Afïc&üm probor. 476^

tat Tertullianus,

Tanta eff circumfcripti Adverf.

äm:pliüs corvus opulentam Prophetz men»

fam apparavit; fed Angelusexiguum panem

vitlus prerogativa , ut Deum praffet bomi- &&y].eap.6.

EXNLATS alendevitzvixfupparem attulit, — Ecce ad

ni contubernalem , parem vevera pari. $i

pO $s

eaput fuum fubcinericius panis * quód acuté

enim Deus «ternus non efuriet , ut tefla-

obíervans Tertullianus /ib. adverfu Pbyf.

eur per Ifaiam., boc erit tempus , quo bomo

Deo adequetur , cum fme pabulo vivit : cen-

€ap. 6, ait 2.— Minitantem j ezabel fugiens

pofí unicum pabulum ,85 potum, quem ab 4n-

fet Tertullianus Dei imaginem, quam deli-

€tum abolevit , jeiunium refculpere.

gelo expergefatius imvenerat , & spfe quad-

$3.

raginta diebus , & noclibus vacuo ventre ,

Quzfierant primi homines in efcis fa-

arido ere pervenit ad montem Oreb ?. nimi-

pientiam , à quibus nonnifi ignorantiam hau-

ícerunt. Et qui fpont? fortaffis non fuiffent

rumfames, & fitisProphetz Jezabelem exe

armárunt, eiüsque impetusrretuderunt,

in exitium ituri ; per gulz irritamenta ,«

cacodeemonis infidiofam fuafionem miferé

corruerunt ; & fcientiam quzrentes caligi«

$. IX-

nibus obviárunt ignorantiz ; cüm jam du-

dum invidia cacodoemonem torqueret ,' eó

Sfcarum. fubtraiiio ea reffituit

quia homo natura fibi inferior, conditione

virtutum decora , qua per ingeflam

imbecillior , corporis farcinà gravatus , tanta

guleefcam nobis vitium ab-

in paradifo locatus frueretur felicitate,maio-

fiulerat,

ti etiam donandusin cclo , cuius ipfe pof-

feffione, cum fuis affeclis deturbatus erats

$r.

- Amna, quæguïam'undb*intu'lit., hac

ferpentem animal prz czteris fagax ingref-

fame, & (iti inflaurantur 5 quód fi

fus ; & ex eius gutture vaferrimé fuafionis

-

per gule , & incontinentiz vitium

pangens eloquentiam, Evz fuafit vetiti fibi

mors fuit mundum ingreffa;beneficio jeiunii

pomieíum, quo fcientiaditaretur boni, &

ad vitam refurgimus ; quia dum corpus af-

mali ; quid? mulier na&tura totius boni ,

fligitar fpiritus corroboratur ; dum caro

malíque defponfatam fcientiam , manu po-

minuitur, virtus augetur ; dum ftomachus

mum prohibitz ftirpis fumit , oculis luftrat ,

languet , Diabolus effugatur ; quód fi ho-

animo delectatur , & demum malé carprum

mo per gulz incontinentiam deliquit, faseít

malum dentibus invadens, rata in pomo beas»

badi

per jeiunii abftinentiam damna reíarciat fibi

titatem etiam Numini invidendam deglu-

AL t*

illata , ut monet Tertullianus , inquiens z

»AMerf.

tire , fru&tum guílavit, quem ; & in (toma-

wup | byf.ehp. . E primordiale delitium expiaretur majoris

chum demifit, & ne fola violatrix effet di»

i

J

abffinentie operatione. Nam & primw popu-

vini przecepti , ad maritum ftatim cucurtit ,

Jus , primibominisrefculp[erat erimen , pro-

cui infignem pomis illis virtutem infitam

nior ventri quam Deo deprebenfis : & none

commendat 5 faporem, & dulcedinemlau-

nullis interieétis fubdit.

Eadem "ventri

dat, inílátque, ut velit & ipfe experimen»

prelatione deploraturua erat. eosdem. duces

to verum probare ; & approbare.(

fwos , & Dei arbitros , quos defiderio carnis,

lo

Heu lugendum facinus! ne mulieri di-

84.

U recordatu Z£gyptiarum copiarum exacer-

fpliceret, maluit Adam Numini non place-

babar,

Scilicet gula primordiale induxit

re , & oblatum fibi ab uxore pomum mo*

deli&tum : & líraéliticus populushaud abíi-

mordit, guítavit, deglutivit, fed unà cum

. mili edacis gulae praelatione primi homini

pomo mortem etiam devoravit , qua per

L1

reículpferat crimen , quod jeiunium expiat;

gulzhiatum ingreffa ftatim fuit mundum :

& efcarum fübtraclio ea addit , quz per in-

& una gulz inconünentia Numinis in ho-

affectus u-

, Xgeüam gula eícam nobis vitium fübtraxerat;

mine obliteravit imaginem ;

corporis enim agritudines , morbique ani-

triásque appetitus iraícentis , & concupi»

mi nullo valentiori pharmaco , quàm inedià

fcentis excitavit contra fpiritum ; & irre-

curantur, unde T'ertullianus.

ültró cibum

quieta legis membrorum rebellione coepit

4 6ih ta) 3* pyoveneno deputarem, & autidotum famem

corpusin perniciem animze infolefcere ; con*

fumerem , per quam purgarem mortis à pri-

cupifcentia fuo zítu eius exficcare virtutess

mordio can[am.»,

& appetitus irafcens omnia fos déque ver-

LEN

Creaverat fapientiffim

üs rerum Condi-

tere, & fingula evertere animi ornamen-

tot Deus hominem ad füimet imaginem.,

ta

*

*

Ícientiam boni , & mali efurierunt

: Ge»efs T.

Creavit Deus bominem ad imaginem fuam s

Protoplaíti, — Eririe ficeut Dj , foentes bo-

Geref. $.

"V. :p

"U. 27.

ad imaginem Dei creavit illum : íed pott-

num, 8 malum : & qua(i fapientia nego-

quam Protoplafti gulz indulferunt, & vio-

tium eífet gule;& ventris,non mentis; cibi,

lato jeinnio moríu pomi inhibiti mortem

& non jeiunii , hanc feedé perdiderunt ; cum

Quamdiu enim

deglutierunt , interiori gratiz ftatu ftatim

avide quæfierunt in efca.

deperdito ; hanc etiam Dei obliterárunt fi*

vacuo ventre jeiunium fervàrunt ,. tamdiu

militudinem , & Adam flatim Numinis au-

oppleta fapientiz thefauris mente in apice

Gmejï 3.

ditIroniam. — Ecce Adam , quafi unus ex no-

perítiterunt felicitatis , à qua miferé core

7U. iho

bis fatlus eff : hanc tamen Numinis imagi-

ruerunt , cüm primüm vetita pomi efca in

nem, quamgule incontinentia delevit , o«

ftomachum cecidit: eleganter Tertullianus

" doer[ns

la poteftinediarefculpere ; quia utfcité no-

Nunc fi temerà rationes castigati à Deo vi-

Ooo

45

pby(iz.up.i

Verani de Aj'eäiä:q Tom. I,

--

476

| bifi"ertätïo XXIL

i

i,

us ,€ M/t*igmä propter Deum 4 wobis «d

Deo fe abíondete , G(ïaiv«ïw idmenfitas on*i-

:'*1

primordiorum experimenta revuocabimus ,

hia replet loca, ubique adeít ? nimirum gula

con[cientiam communem confulamus $. 1pfa

Adamum fecerat à Deo abfentem , non Deum

marura enuntiabit , quales mos ante pabue

abAdamo diftant& qui per violationem prat-

[um ,. & poium in virgine adbuc faliva ex-

cepti gulam aperuerat prohibitz fibi efcze ,&

bibere con[ucverit , vebus duntaxat. fen[us

acceffum fibi clauferat ad Deum ; .à quo

agendis , quo droima sratlautur ,. fi multó

propterea averíus diltantem fe conftituerat z

p.*?l—lmtz'ank mentá , fi mulió vivactori cor-

Íed quos gula abfentatà Deo , hos ieiunium.

dis, quàm cim totum illud domicilium àn*

flatim praefentat , fcité Eufebius Emiffenus;

Homil inje-

terioris bommi .e[cts f'spatum , winis inun-

loquens dé Moyfisieiunio, ait ? Sedtfbea-

jun.quad.

dALNS ,

decoquendsis jam . flercoribus . e-

tum May[em per quadragenarium .eontinua-

fiuans , pramediatorium efficitur latrinas-

t&. abfitnentie [acrificium. caleflis. colloqug

Hoeg

"um , inquo plaué mibzltam in proximo .fa»

legimus. acquifiviffe «commercium,

perft , quáam ad lafciviam [apeve.s.

$deo legimus , ut antelligamus bominibus pev

8f

Studia igitur fapientize elca impedit ,

purificationem jejuni viciniam Dei , prefene

[]

.

non expedit ; hiantis gulce flatus.lumen ex-

tiaámque . conferri

nimirum quos efcarum

g

ilieceoree ab(entant à Deo , hos continuata

tiaguit fcientize , non accendit; ventris in-

dulgentia, mentisevertit ornatum.: non be-

ieiunia Numini przíentant ; at qui pet cule

ne (ibi Protopla(ti confuluére, cüm fcientiam

pam diitant , per impctratam benefcio ie»

naQuri boni, & mali efcam deglutierunt,

iunii veniam INumini adítent,

H'AHC per

gelam Dei abfentiam , & per ieiunium prce

quà ventrem gulz deliciis onerarent , .

*

mentem ícientise . incremento . ornarent

*

íentiam eleganter innuit Tertullianus , qui

implet efca ventrem , fed mentem evacuat

loquens de-ieiunio-Elige ait : Debine m

P:gäïisrf,pïgyc

4C, CAD. &

fapientiá; & fi ieiunáffet venter ,- non cor-

nantem Tezabel fugiens Elias pofl unicum.s:

Auiflet é mente totus fcientiarum ornatus 5

pabulum, & potum quem ab duselo experge-

contultiàüs egiffent Protoplaíti , i ventii$

L

fathus imveuerat.& ipfe quadraginta diebus,,

ftidui(fent vacuitati

?

inedia enim fcientia-

& notclibus vacuoventre , arido orepergen :

ia

tum fovet diíciplinas , quas iugluvies op-

in montem &boreb ,. ubi cum in fpelunca.s.

primit 5 ieiunium mentis exacuit aciem ,

devertiffet , quam familiari congrefju Des.

quam eíca retundit ; abítinentia mentis ac-

excepruseft. — Quid tu Eliabic ? $nultó ami-

ceríit ferenitatem , quam ciborum ingellio

cior 1fla vox,quam Adam ubi es?. illa-euum

abigit , vel foedécurbat ; non in cibo, &

pasto bomins minabatur ,

$a jejumo bian-

potu , fed in ieiunio , & inedia reperitur

diebatur.

?

3

*

fapientia, ut innuit Tertullianus. — Ubi lo*

Pimushomo , quia gulz indulfit illeceb-

$7

w

;i Sämn".ö

L0 C]-f.

qvens de fapientia Moy(is ieiunantis ^ att:

ris, quia ftomachem opp'eviteicá fibiinhis

1773

Caterum ,eut cor evectum potiii invenicba-

bitá , nolens , ornamenta, quibus inlig-

niebatur, evacuavit; léque nonnudum taue

gun , quàm vmpinguatum s quadraginta die-

um , fed & inermem novit, ^ Cáam cogno-

bus , torsaénque mottibus fupra bumana «

Genef. -g.'

puva facultatem jejunsum — perennauit. [biri-

viffeut f2 effe nudos , confuerumr folsa ficus ,

V..

1

tttali fide virtutemm f'abinimiflrante 5 & vi*

& fecerunt. fibi perizomata vgula ,. quzvene

dit oculis Des.gloriam ,. 59 audmvit Auribus

cremimplevit., mentem evacuavit ; imó &

Deéi voces 4 ^65 corde conjecit Des legem.s.

corpus nadavit ; cüm priüs non fe Adam

Cuim quidem nec ipfum May[em Deo pafium ;

noviflet nudum.

Perperam igitur in e«

inedidmque ejus nomine : [aginatam 5 con:

dulii fruticevettes querunt nudi, qui in efu

flanter contesoplari ualeret. , pingutor , po-

pomi nuditatem invenerant :. vcítes ,. qui-

bus etiam ad ornatum operimur , non in eíca

plus , quia Moyfes ventre vacuo montis in-

c3luit faítigia , mentem Deo implevit ; &

invenimus , fedin inedia , quapropter aiee

divinà paítus fapientiá eo erar lumine cit-

bat David. /— Er eperui in jeiumuio animan.s.

PÍ/aic6g, ..

cumfulus, ut paítus populusnequiret intui-

meam . Íeu ut explicat S. Paulinus epitt.

tusoculorumin ipfüm figere, quin caecuti-

10. 4nduebat fe cilicio $: € operiebat in.s

ret; perindeac cüm (olem afpicimus , éfon»

jejunio anxmam [uam ,| ut eam fjiritali [atu-

te illo laminofo nqnniü rivulos haurimus

rvitare contegerer 2 "Wnde difcimus veflimen-

e

Caligïnu-m.

L]

um anime , illud effe jejunium , quo-ab oim-

86,

nióus lege. divina verttis abfliutmus ,. quia

V

Mira igt

tur eftieiunii virtus , qua danfi

na refarcit gule 5 .& quam Dei imaginemn

enim nunc poít Adae peccatum non fola gula

j*

v 4

eíca. delevit , inedia in abftinentiz officina

peccat ; fed & caetera membra , omnésque

fefculpit,, Adamum gula illecebris ad trans*

in homine facultates , ac potentiz per vo*

luptatum illecebras ab honettamentis dcilas

greífionem divini przcepti addu&um que-

fivit Deus.

Vocavítque Dominus -Deus

&ont virtutum , & à fummo fe bona aver4

Genef. 3.

0095

Jidam , &6 dixit ei , ubi es 2 Quid ?. quód

tunt, ideó non loli guiz indiieafïüïn A MR

Deüs, cui omnia patent , funtque preten-

iunium , fed , &reliquis me"brs , i.

tia; niüque fit, quod eius fugiat oculos ,

fibus, ac potentiis in hotm/*e , Ut qua per

à

ab eius poffit 1e prafentia fubtrahere, Ada-

delicta intulerunt da:

E

4

inaà, pet religioía 1e-

mam quarát. quaf1à fe abíentem ; & foler*

junia inffaure^^ — & inftauzaia deperditam

us usb u m X — Ó 0 s um L

ter petat,ubi (it ( d4dam sbi es ? quis potelt à

m

Numi'f:slmagmem reícui pant«

In.äi-

Satictas ventris eft Oppi-eüiö mentis , ac) Affc&uuhï prob, | 477

88,

' Indicendum elt jejunium oculis , ut à

Hisce duobus i fuerit Chriftianus munitus

' curiofis abftineant afpectibus , & modeftiz

impetus contundit fatanici hoftis , Jacula

peccati , diaboli tela , carnis nequitiam , con«

froeno petülami-ores coérceantur intultus.

Indicendum eít jejunium autibus,ne perversà

cupifcentie zftus , vitiorum cuneos, mundi

machinas , voluptatum laqueos , illecebrá-

u

prurientes fabulis, verbísque otiofis, & quod

rum infidias ; & arma mortis non timet ,

deterius proximi paícantur detractionibus,

! Indicendum eítlinguze jejonium , ut à con.

Íed infringit, diffipar , & abigit; itaferé

D. Petrus Chrylologus,

viciis, contumeliis , futilibus fermonibus ,

$9.

verbísque abftineat fcurrilibus , . & filentii

Eft enimjeiunium , quod virtutesfovet,

il in A

— freno pruritus temeré loquendi compefca-

& vitia enecat ; proba excitat defideria , &

1.

Ll.ll' r

pravos excutit affectus ; Dei accendit amo*

Indicendum eft jeiunium manibus ,

wut abftineant à pravisoperibus , ne quid.

tem , & prave concupifcentiz zftus extin-

quam agant, quod Numini difpliceat ; ne

guit. Jeiunio plus difcit fpiritus ftudia efue

rire virtutum ,. quàm corpus efcarum fatcie

quidquam tangantf quod caftitatem labe-

faclet,

Indicendum eít jejunium intellé«

nam ; fiátque fitiscorporis pium animae dee

fiderium , aceftus, quónon iam fontium lae

(Q&ui , quóàpravis , ac lafcivientibus ab

füineat cogitationibus , nilque intus volvat ,.

tices , nec generofum fitiat falernum, fed

——

quod pudicitie fit noxium ; damnümque

fontem vivum , é quo gratiarum omnium

Indicendum eít

Ícaturiunt rivuli , quibus & fitisnoftra ex-

fit proximo allaturum.

jejunium voluntati , ne ea velit ; quae divinz

pletur, & fames exaturatur,

Bedt!' , qüi Müttü,f,

efuriunt, &5 fitiunt juflitiam , quoniam ipfi

TU 6.

funt diffona legi; queque Numini difpli-

cent, neodiafoveat , prava defideria con-

faturabuntur, — Quid? quod D.Lucas nul-

€ipiat, turpes amores excitet, profana gaue

lam hic mentionem fuggerat de iuftitia? di-

rf s

4ia non admittat,

cátque: , Beati, qui nunc efüritis , quia.s Lue, 4, «s

f. &

Indicendum efít jeiu-

nium memoriz , ne in ea tefricentur, qu

faturabimini ; cüm enim D. Matth, loqua-

21.

divinum poffunt honorem lzdere , & pro«

tur de fiti iuflitie fatis aperté. defiderium

ximo eíle damno.

Indicendum eft jeiu-

animze , & fitim fpiritàs indicat, & D. Lucas,

nium toti anima , ut hzc jeiunet à vitiis;

cüm iuftitie non meminerit, de fame vide-

tur loqui , quà ftomachus vacuus efcas appe-

tontupifcentias.coérceat , iras compefcat,

Hoc eft falubre illud jejunium , quo anima

tit , quibus vires reficiat, Sedlicétloqui via

d

reficitur , fpiritus pinguefcit , proba de.

r de fame corporali , fatis tamenaperté

. fideria aluntur , mens ferenatur, & fludia

.fpïr

em fubindicat ipfa faturitas, quzfá

k:

virtutum mirificé promoventur; quia ut e»

ftomachum aggravet , plusadfertincommo-

, leganter D. Chryíologus de jejunio : Jeje»

D

di , quàm utilitatis,& quiahazc faturitas beas

8,,:

.Se;m. 41l.

titudinem accerfit , Dear£, qui nunc éfüritit a

( fequens.

mu?z

fingulari eultu evellit vitia , eradi-

cat erimina ,. Ad frutlus bonos agrum pa-

quia (aturabimini , utique faturitas eft ,

quz mentem reficit , G quà fpiritusbeaturg

Yat mentis , &$ corpori.

Jejunium efl (an*

Je-

ideóque efuries , de qua D. Lucas loquitur ,

&itatis Za/lia ; facrificium castitatis.

TE

junium virt

navis , portat queflum vt*

tametíi corporalis effe videatur , refunditur

fejunium-s

tamen in fpiritualem , in quam dirigitur $

,

ta , lucrum [alutis advetlat,

nobi aperit calum , nos intromittit ad De-

ut indicat D. Matthzus , sítque propterea

fenfus: Beati veré funt , qui voluntariis je«

um : & aliquibus interiectis loquens de vir-

tute jeiunii in Moyfe fubdit : AMey/es 4Z

iuniis macilenti , diuturna inedia enerves

triumpbos fuos enilitare. fibi omnia tmandat

fterili abítinentià impallefcentes , cibum ew

furiunt, & potum, fedfpiritu; hoceftnon

elementa ,. jubet mare difcedere * durari

undas, profunda ficcari , cmlum pluere.s,

tam carnali neceffitate , quàm virtute fpiri-

Ad eius imperium dat frumenta , ventos

tuali ; quaficorporalis efuries , ac fitis fa»

mes (it ,ac fitis fpiritüs ; quia corpus tametfi

fpargit ; carnes emittit , & Deus preceunti

' Moyfi iter oftenfurus noctem fplendore fo-

jeiuniis fractum , abflinentiis enervatum ,

yszSr ,

non eícas efurit corporeas, quibus vacuitae

£

lis illuftrat , folem nubis temperat velamen-

to; & Moyfes ipíe petram percutit , ut de

tem repleat ftomachi , fed juftitiam,, quàá fpi-

recenti vulnere frigida fitientibus det fluen*

ritum recreet ? non efculenta, & poculenta

appetit, quibus ventrem fatcinet ; fed fo-

- ta, Moyfes jeiunus dàt terris legem coe-

li , fcribit vitae formam, figitterminos di-

menta virtutum , quibus mentem reficiat $

w

fciplinz,

Elias beneficio jeiunii mortem

fiquidem per corporalem efuriem ; & fitim

nelcit, relinquitterras , coelos orans inttat ;

fpiritus jeiunantis virtutesefurit , & Deuns

convivit Deo, confociatur Angelis , & ho-

fitit , utappofit? fcribit D. Hieronymus

ad Caelantiam , inquiens : Oi probab il;-

. fpes terrenus fupernas poffidet manfiones.

Ejpifl. J-fi '

" Virtute jeiunii Joannes quafi humanitatem

zer,, ac fcienter abflinentie virtutem te«

exutus Angelicam ducit in catne vitam, vie

nent , eà affigunt carnem [uam ,. quà ani«

ma frangant fuperbiam 2 ut qua[? de guo«

