£64- 73

$E

David poít lapfum , quia erumnis preffus,

David ob oculos incuftoditos flammas con-

€ipit impudici amoris ; &adultgrio foeda-

vegetior, cautior ; & fánclior furrexit,

tur

?229.

9

-6$4. 38

"ri certaniir;e vincit;

David arumnis pre

ffus omnemv excuflit ti»

David Gcliathum fingula

i

morem.

C &interficit, ^233. 82

649. 26

David choris ftipatus lectiffimar

um' püella-

Davidis victorie plures equé de hominibus

in caílris, acde feris in campis.

41fe

rum concupiícentia motus compefcuit ,

quos tamen excitavit , cüm folario Beth-

Davidis conflidus cum Goliatho.

41 f*

[abeam vidit fe in fontelavantem. . 258.

40.

Ejus victoria ex fubfidio oratio«

nis.

David vidit mu

liefem felavantem ,. & 6 fri-

416. 43

Davidjejunio munitus hoftem tartareum vi«

tia.

ido fonte flammas hauüt concupifcgn-

$

cit, & fugavit.

$43 7

Davidi vi&tori plaudunt chori puellarum,que.

Davidis fingulare certamen cum Goliatho

deícribitur.

2€7. 43. & leq.

Saulis invidiam |excitant in Davidem.

635. $6

E

Divid, qui pepercit Sauli períequenti ; non

epercit Nabalidetrahenti, 294. $2

Davidis duellica pugna cum Goliatho. 658,

David , cur rogaverit liberarià manu canis,

46

David humiliationem, & affli&ionem reli«

& nonpotiüsabungue leonis, ^ 298. $.

David,, quiahumiliter Deum oravit , victor

- quis praefert beneficijs fibi à Deo collatis.

hoftesproftravit, — 2$ j*

[

2

700,

104i

a mentem fuam

Delicize fzculi umbratiles funt , ventrem non

David ideo Dei amans , qui

implent ; fed mentem evacuant,

61. 20

aqua irtigavit meditationis. — 372» 3

David Deo ut Medico propriam oftendit in-

Delicie viresenervant militares, Annibalem

ad Cannas fregerunt.

355. 1

firmitatem ; & inde - haufit (gnitatem.

Delicie verzrofasemulantur, quz nonnifi

404. 2

David pugnaturus contra hoftium

phalan-

inter vepreta florent tribulationum. 65 &s

1

ges jejunij religione voluit premuniti,

Denarius diurnusà Patrefamilias in Evange-

468. f

David , quia bené pranfus

oculos injecit in

lio promiffus operarijs in vinez cultura

- Bethfabeam lavantem fe,

& ex frigidis fon«

quid fignificet? & cur coeleftis beatitudo

Íub allegotia denari] explicetur. — 69.

tis laticibus impuras haufit flammas ; qui-

bus pudicitia perijt cinefacta.

472.

Deüderiofuä turba in homine. 21'2. 6

Detra&tionis turpitudo zeli pallio obtecla.

David fomno indulgens pomeridiano florem

amifit pudicitie ; quia oculos immifit in

292, 48

Bethíabeam.

$19, 38

Detrahens alterius honori uno ictu tria infli-

git lethalia vulnera.

293. $O0

David , quia oculos emiffitios non compe-

Detrahentesaliorum honori , & famaz cacoe

Ícuit, cum primüm vidit Bethíabeam in

fonte , ex frigida illa unda flammas haufit,

damonis fibi ufurpant officium.,

2934

£27. 44

r

* quib

us caftitas cinefadta periit.

dita , fed ex»

David , cum primüm

Berhfabeam vidit in

Devotio eft voluntas non ptzepe

fonte lavantemfe , libidinem ebibit n a-

pedita ad id prompté ,. & alacriter exee

queas

quis,

$42 3*

Index

quéndum , quod ad Dei pertinet fervi,

Deus, cüm nospunit, noaräm expolit rus

tiüm.

218.

dntatcm » noítram abílergit rubiginem,

Devctio vera , in quo fita, &quomodo ex.

colenda.

2190. 12

Dcus nos. premit adverfitatnm pondete , ut

Deus eftubiqueprafens , & nullaeft creatu-

pretiofiorem virtutis eliciat liquorem.

ra, quazab ejuspoffitfe przfentia fubdue

61$. 43

cere.,

69.

4j

Deus, quos amat,ærumms perficit. 698.

Deus coéxiítit infinitis durationibus , quze

8

poífünt concipi ante mundum conditum.

Deus eft refugium , & virtus in tribulationi-

ibid

Deus'eft omnis locus , neque

büs, qua nos inveniunt ,

non quas nos

poteftcreatura üllaconcipi , qua non fit

nobis codimus.

667...44

Deo p'æfens

9. 44

Deus in templi porticu, cur ex plur.bus &

Deus, éorin rubo'flammis circumfepto

grotis uni tantüm famtatem impertiret;

füerit Moyfi loquitus.

67$. 36

68;0 fg

Deus noítros fugit fenfus , ^ & nonnifi per

Diacoftites nobilis gemtma in ore cadavens

æmgma CI'C&IU!'&X'[»[D pervcmmus ad: CIUS

fuas dicitur vires deper dere.

383..19

fio.

z

agnitionem.

Dianaideovirgo , quia veaatu fe jugiter ex«

Deus périnde nobxscum aglt ; acaquila cum

ercuit.

$44. 78

. fuispullis.

668.

Dierum vires.in zdi&ciorum mohtrombus,

Deus eminenter contmet quidquid perfe-

arciümque propugnaculis folo æquand:s.

&:oms , & bonuatxs meü creatuns. X zo.

194. 41

Dies veluti. milites à Deo con(crxpu ad ex«

Deus ad noüram erud:tlonem ab Angehs ca-

pugnandos fuperbos, ..

4494« 40

vet, neevulgent , qua illis fpec:atlm re.

Dies Domini veniet flamm:s corufca 3 1gne

velavit.

201.

4 d

conípicua,

Ibid. 42

Deus adver(isnos excolit , & perficit; |.690.

Dignitas, quamdiu fperatur , eft percara 3

81

cum poffidetur gravis.

109. $1

Deus adeft in noflram opem , cum videtur

Dignitas ; .quam mundus exhibet , larvata

abeffe.

690. 87.

eft , nec dignos ab 1nd1gms difcriminat.

Deus fuumhomini prodit amorem cum pre-

I1I, y

carxum ab ipfo extorquet clamorem.

Dignitas flos eft purpurafcens in rofam.

327-

L 22. 43

Deus,cur ohm in Silo coleretur

234- $9

Dignitates umbrariles.funt , fallunt, quos

Deus quarendus in feceffu;non in creatura-

alliciunt ,' pidturam exhibent evanidam ,

ac illuforiam.

tum tumultu.

371*

(4

27-

IO

Deus, fipreíens nobis.cum oramus, adfit ,

Dignitates in mundo fcenatiles funt, ac per-

feu fi orantes adíumus à Deo,non finimus

fonat , quibus fi larvam detrahas, non»

pravis evagationibus abíumi.

306f 49

nifi gravamina , curas , ac folicitudines

Deus ubique prafens per posenuam,præfen-

habent.

II4.

14-

tiam, & effentiam,

387. 36

Dignitates quamdam cum cornu præ[eferunt

Cur cornua

Deusplerumque, quos amát , omni defti-

cognaüonem

II9. 33.

tuit folatio,

391. 1j

potiüs , quàm offa habeantur dignitatum

ibid.

Deus precarios noltros pravenit c!amores $

anfignia,

Intelix conditio eorum;

& ca impertit, quenoftra voluntate iuæ

qui funt in dignitate" conlhtuu.

lbid

conformi petimus,

399. 4*

34

Deus plerumque differt petita concedere ,

Dignitates virtutibus ornandz , ('1 decli-

quó éligno vitze fuos nobis fructus porri-

nari non poffint.

324. 49

gat dulciores.

400. 4

Dignitates pleriqueut Numinacolunt , quia

Deus aurem (uám fubmiísé inclinat hamiliter

earundem officia non excolunt, .

1j2. j

oránii j'quem audiat , & exaudiat, -

404.

Dlgmtates mundivafiz , fluxe , illicó tran«

ieunt, vix acquiruntur , deperduntur;

Deus pletumqua differt concedere petita ,

602.

ütr merita adaugeat petentium.

419:51

D:gmtates, ,J4as mundus exhibet , fatiles,

Deus interdum nos non exaudit orantes ,

ac inanes funt , extimétantüm fplendent,

qma qüz peumus magis nobis obeffent ,

& intimé non penetrant.,

607. 43

quam rodeflen

412. f1

Dignitatibus , quas mundus eas ambientibus

Deus.cur non Apo'io,am colaphizatum , fed

exhibec, quàm parum fidendum.

118.

Doemonem petenrem exaudit.

420.

j

[o.)

Deus cum virgine effe non dicitur , nifi plena

Dignitatibus infigniti in aulis principum fa-

fit graua

497. 41

mulitio gloriantur.

ibid.. 32

Deus fibi charos , cur emulari velit: pifcinas

Dina Jacobi filia , quiaurbem frequentavit;

Hefebon.

€00. 4

169,

florem perdidic pudicitig. -

;f

Deus permittit probosab improbis divexa-

Dina; Jacobi filia , quia oculos non coércuit,

ri, ur perfetiores eHicxat.

640. l. &

G videre voluit , ac videri florem :ilum

fequent.

PGI-

Rerum przcipuarum

perdidit , qui feme] amiffus nullo fit am-

Divitiarum fitis noxia ; opes hidropemadfe-

plius pretio venalis.

$217. 24

runt,quó plus bibuntur aqua divitiarum ,

Diocleciani infanus, ac tumidus faftus mul«

eó ardentiori zftu fitiuntur, nec unquam

Ctatus.

208. 85

fitim extinguunt,

7T. g 1

Diogenes uno tantum cubavit indolio; fed

Divitiarum pelagus habet fcylle , & cha-

carni indulgentes dies totos inter dolia pe-

rybdis vortices , & adblandientes cantu

firenes.

regrinantur, & ollas.

f36. $6

71. f2

Difcipuli Chrifti, qui in Thaboris faítigio

Divitias , qui amant , fe ipfosoderunt, 76.

fplendido fpectaculo recreati non quie-

67. Divitiz fuis poflefforibus funt oneri ,

Ícunt: ijdem in horto imminentibus tor«

nonhonori. Ibid, Proindcimpcdimen-

mentis tranquillé adeó dormiunt ; ut ex-

to fürfum nitentibus ad ceeleftia. 77, 69.

pergsfactore Magiítro indiguerint, 123.

Non funt levamini, fed gravamini auri

argentique pondera , que quo majora fub«

Diícipuli Chrifti , quia caítitatis cultores

eunt incrementa , eó perniciofiüs aggra*

poteftatem habuerunt fupra Voemones.

vant,

77: 70

$49.

;f

Divitijs inhiantes Tantalica fiti laborant , &

Divites éceno inferviunt , licét fuerint coelo

exzítuant,

$8. II

Nil homini pernie

Divitijs inhiantes à vera facilé deficiunt re-

conditi, 73. 95.

cioíius auri amore.

ibid. 9s

ligione , & à cultu veri Numinis.

63.

2

Divitiz ad vitia viam flternunt, ineft quze-

dam focietas ficut nomine,ita in re divitijs;

Divitijsinhiantes plura fubeunt perícula, &

& vitijs.

$5. 1

in multa Íe difcrimina inijciunt,

ó5.

Divitiz quó majores poffidentur , eó graviüs

32

fuos onerant poffeffores.

$6. 4

Divitijs afflentes ardentiori zeftu vitiatas

Divitiz pondera funt , qua animam pre-

voluptatum aquas fitiunt , quas cum bi«-

miunt, ac deprimunt, nec finunt eam fure

bunt ,

pereunt,

fum elevari.

$64

Divitijs inhians vitijs faciliüs indulget , qui-

Divitiz moleítias ingerunt , & quierem ,

bus lethaliter faucius miferé perit. ^ 7r.

animique ttanquillitatem abigunt. $6.

Divitijs affluenti curz ,

folicitüdines , ac

Divitiz mari procellbfo comparatz. Divitia-

moleftiz continguntacriores. 77, 71

rum cupiditas eít charybdis naufragijs no-

Divitijs affluentes quàm difficulter ceelum

ta.

£2-

12

ingrediuntur,

81. 36

Diviriz , cur inítar aquze dicantur fluere, fi

.

Divitijs affluentes , cur dicantur pingues,

afflaant.:

f8.

It

80,. 80.

Is divitijs abundat , qui af.

Divitiz congeítz perinde ac folia arborum

fc&u in divitias fe fpoliat ; neque divitijs

exareicunt.

6f, 31

acervandis inhiát,

80. 81.

Divitia-

Divitiz nullam poffunt veram 'felicitatem

90,

rum pediffequa cutz, folicitudines,

fuppeditare.

67. 39

92. Periculis obviat , qui divitijs inhiat?

Divitiz quo fenfu dicantur divitijs affluentes

ibid.

.. juftificare,

68, 41

D

omitianus micz aurez Gru&or, ut libera-

Divitiz funt mera przftigia decipiendis ho-

lias voluptati indulgeret — 176, 79

minibus invecla. 70. 46.

Fallaces funt

Domus Neronis autea , ejusamplitudo , ac

alternantis fortunz nutu veniunt , & di-

celfiffima ftruétura,

174. 26

fcedunt , ut decipiant abeuntes.

ibid.

Domus perampla Magni Imperatoris Cha«

47. Suostorquent poffeffores,

ibid.

mi quatuor przcincla murís,

174«

8

26

Divitiz verz funt, non quz fluunt, ac pe-

Domus nobiliffima Javz Infzilæ Balearís

reunt in terris ; fed quae zeternüm perfe-

majoris regis.

174. 28

verant in caelo.

74. 61

Domus peramplz ccli, folísque afpectum

Divitiz nonni(i laqueos continent , quibus

nobis furripiunt,

175$. 29

divitijs inhiantes milere illaqueantur, 76.

Y

Domusornatus , & pretiofa aulza , funt vir,

66

tutes inquilini.

T77. 57

Divitiz fuos. depauperant poffeffores , quos

Domus interna fpiritualis xdificanda , & or.

deprimunt, non erigunt , gravant, non

nanda,

178. 40

alieviant. 79. 80

Domus lugentium long? utilior domo nu-

?

Diviti uberrimam fuppeditant materiam

bentium,

649. 24

dequé virtutis exercenda , .ac vitijs indul-

Draco avernalis bis bellum indixit Chrifto,

gindia

$1,.87

496. $9

Divitix ad vitia queque facilé viam emol-

Dracones ad thefaurorum cuftodiam accer«

liunt , quarum tamen probus ufus virtu.

fiti,

89. t17.

Draco divitem re-

tum promovet culturar.

81. 87

fertavatum.

ibid.

Divitiz funt fpinz , quz acriüs pungunt,

Duces belli genetofiores ,. ac viribus robu-

quàm blandiüs alliciant.

87. 1IE

fliores minüs fibi fidentes,in orationis fub.

Veram de dffetlibus Tom, d

Xx xX

fidio

Ind&x

fidio bellorum eventus felices. collocare

Efau odium'in]acobum fratren;,cupic po&ft

Íolent,virésque à Deo expofcere. — 416.

Iíaaci parentüs necem, ctuentam czedem.

443,

Furtum committunt , qui pro-

272. 6$

Eícarum fubtra&lio ea reftituit vïrtutüm de»

prijsviribus , & non Deo vi&toriam tri-

buunt. | 416. 44«

cora , qua per inge(lam gula eícam no«

bis vitium abítulerat,

47$*

81

E.

Efculenta, & poculenta plutimum obti-

*

nent virium ad quosdam affe&tus ciendos.

! Cclefijspraficiendi, qui non queerunt

11 74

ijsdem praefici,

I20. 36.

. Non

E(ther Regina Artaxerxis benevolentiam fi-

uos genus nobilitat, fed quos virtus

bi captivat , torámque Hebraicam gentem

illuftrat;hos debet dignitas infignire. ibid.

, ab imminente mortis periculo liberar,

156.

ó

Edacitatis filiz funt l*uxu'ria , Q ebtietas.

Efthez regina beneficio jejunij , & orationis

$24$. 18.-

judaos liberavità cruenta caede.,

469.

Edirha Anglorum Regis filia fub regio ornae

61

tu, mundóque muliebri veftem induit ci-

Eftheris reginz affectus in Deum purus, fim-

licinam.

$317. $8

plex , acinteger, . $82. 39

Effizies B. Virginis in Hungaria fuperiore

Efuries corporalis bencficio in(tituti jejunij

flevit imperante Leopeldo. I,

EE

famem acuit [pititüs. : 478. 90

12 Ie

Eva ad refricatam mortis memoriam om-

Effigies füummorum virorufn non confueve-

nem excutit pravz concupifcentia affe-

&Qum.

runt Hebrazi pingere , nec fculpere, 124.

258. 12

Evaà Doemone delufa verborum lenocinijs,

Egillus Gothorum Rex à Tauro in farias

ac Íponfionis illecebra pomum. vetitum

acto crudeliter diícerptus. 25$, 2

momordit , quod.cum guftandum por-

Eleazar in przlio elephantem feriens fub eo-

rexit Adamo , mortem

2*]

| comedit. . 36f.

demvivusfepelitur, fuóque occumbit in

triumpho.

Hoc idem agunt, qui glo-

Eva à ferpente feducta pómum cemedit ve-

622.

tiam. ex bené geílis aucupantur.

titum , quod Ádamo eriam perfuafit , &

I

mortem unà cum

2

'pomo deglutivit. 427.

Eleemofyna , fi ne&atur, cum

iana gloria,

& ambitione,fit tuba bellica,

E TNTTI

Evagationes mentis inæer orandum illicà €Xo

cutienda.

Eleemofynz beneficio ea poffidemus aucto

339..47

*

fcnore ; quz pauperibus elargimur , &

Evagationes mentis animi produnt levitatem,

eaperdimus, qua nobis fervamus, — 468

& inconftantiam,

311. 47

Evagationes mentis orationi funt noxiz ,

E* mcntamutätionïbus obnoxia. 211. 3

. propterea ftatim abigenda.

316. 2

Eliz , cur Deus panemtantüm , & frigidam

Evagationes mentis occurrentes inter oran-

fuerit impertitus , & Danieli plenum

dum flatim excutiendz,

3787

435- 45

Prändlumo

Evagationes inter orandum , quantum infe-

Elias difcumbens in eremo ab Angelo fub-

rant damni , explicat D. Bernatdus; 377.

28

cineritio pane alitur,

89. 116

Elias beneficio jejunij, orationis, & mife.

Evagationibus excutiendis tres à viris afce-

ricordie fit exemptus à communi nature

tis traduntur regulz,

335. 63

tributo folvendo nefcius mortis. 449.67

Evagationum occurrentium in oratione plu-

Eloquentia florulenta in fanctis Patribus.

res Ípecies.

333. $ f. G feq.

3 39

/

Evagrius fuadente Machario Anachoreta in

Elzearius comesagrutn proprij corporis raft-

in fitis aflu contentus fola umbra, frigi-

ro mortificationum coluit, & lilium ca-

dam abijcit,

442. 43

flitatisexcoluit, $37. f8

Eunuchi Pharaonis peccárunt , quia gula in.

dulferunt.

$21e I6 .

Epularum lautitiz reijciendz , ut fpirituali-

bus reficiamur delicijs.

47. 83

Excellentia , quà quis alijs przeminet, quan-

Epuloíuis divitijs gehennam fibicoémit , &

dam fecum trahit gloriolam , quà D. Pet-

-Lazarus mendica paupertate Abraha fi-

rus inter flu£ctus maris mente fluctuavit.

num,.

"

90. 121

612. 40

Epulo cruciatu flammarum tortus fuppetias

Excerptorum utilitas ad affe&tus ciendos , &

petità pravo invidize affectu in Lazarum.

coércendos. .. 29. 103.

Excerpta füp-

235. 88

plent defe&um memoriz , füántque Ora.

Ericus Daniz Rex ad muficum citharz fo-

toribus maximz utilitati , quia quz me-

num varijs agitur affe&tibus , plurésque di-

morià facilé exciderent, diu fervantur

1il-

ftricto gladio interficit.

I;&

34

lfa.

31« IIL.

Eíau pravum in corde fovet affectum in Jaco-

Excerptorum claffes quomodo diftribuen-

bum fratrem ob fibi ufurpatam primo-

dz, ut oratoribus fint commodo.

32.

genituram,

431* 76

.1'12

Ex-

Rerum pracipuarum,

Exhomologefi frequenter expianda con-

biz. oculis abfletfit . cacitatis;

"

en.

Ícientia, ne hac fordes contrahat.

379«

29

Felicitas in homin

em à divitijs derivata bra«

Exäomologeüs facramentalis . confcientise

Geata eft , ac praftigiofa beatitudo, . 65;

32

purgandæ,animique egritudinibus curan-

dis pharmacum opportunum,

j$1. 6

Felieitas vera in culmine honoris non floret,

Exhomologefis animam zgrotantem [anita-

Bracteata eft hac felicitas , ad quam ple-

ti reftituit ,. fi folàm medico fpirituali

rumque immerentes evehuntur.

l2I,

41, & fequent.

*

egritudinem aperiat... ibid.

Exhomologefis falubre lavacrum purgan-

Felicitas nulla reperitur ine

fculentis ,& po.

5j4.

culentis.

229. 67

gandis animze maculis peraptum.

Felicitas aliena invidum torquet, ac excru-

ciat.

2ji. 77

Expilatores facra fupellectilis , ac templo-

rum puniti,

202. 67

Felicitas mundi perinde ac torrens fluit , &&

ftatim exarefcit. 449. ég

Ezechias , qui juxta confuetas naturee leges

debuiffet mori , prafervaturauxilio exce-

Fellea z2erumnarum amaritudo ad melleam

dente vires natura.

Il jf. I9

beatitatis . dulcedinem nos |manuducit,

Ezechias egrotans nequit fe à lachrymis tem,

651.

O

Fellea afflidionum amaritudine oculorum

perare, licét plerumque infirmitas cor-

poris fanitas fit animz.

I14. 16

caliginibus abítergendis nullum aptius

Ezechiasrex morbo tortus ex ulcere inteftini

collyrium,

651. 30

quod humanis artibus erat immedicabile ,

Fercula , quae ventrem implent , mentem

evacuant vera refeclione.

vitam haurit ex ipfo lethali vulnere. 605.

4$. 13

2I

Ficedulz ducentis turdum in regionem amae

Ezechias, cur petierit , ut umbra in.horo-

nam plenam fru&tibus, & laqueis ; apos

logio Achaz decem gradibus retrocede-

logus,

4j6. 19

Iet.

606, 22

Fides chriftiange debita veritati nutat , nie

Ezechias princeps pientiffimus religionem ,

f1 bafi fulciatur caítitatis,

493. 42

& cultum veri NNuminis promovet ,. oc-

Filij Zebedai petunt federe ad dextram ,

clufum ab Achaze templum reclufit;aper-

& finiflram Chrifli , & 1ideo redargu-

6i12. 41

untur , quia petunt fini(ltram,

tis, ac reparatis valvis.

»

104.

Ezechias poft delatam de deleto Sennache-

3

ribbo victoriam, cur &grotaverit.

613.

Filius prodigus jejunus revertitur ad P4-

4

trem » à quo fatur difcefferat,

40.

18.

Difcrimen inter indulgentes ven.

Ezechias, quos oftendit thefauros, perdi-

n idife

633. $I

tri ; & obfequentes menti.

ibidem,

Ezechiel ab Angelo perduétus ad aquas ju-

2I

betur retrocedere , & cur,

332. $I

Filius prodigus , quia patris prefentia ,

& con(ilijs deflitutus propriam fubítan-

E

F.

tiam abligurivit , lafciviarum foeditati-

bus coepit egere. & refipifcens revertitue.

ad Datrem.

L]

Acultas pathetica varios producit mo-

387. $4

tus fen(ibiles per fpiritus animales , qui

Filius prodigus poít decoctam cum mere«

E

fi ad normam magiílre rationis edan-

tricibus paternam fubftantiam refipifcens

tur, harmonicum efficiunt concentüm

patrem flexit ad. veniam.

confonum norma reéclé vivendi.

$554 19

6.

Filius prodigus

cum voluptatibus fenfu«

6

"

um indulfiffet , totámque abligurivif-

Famz negotiatores ; cur à Tertulliano di-

Íet paternam.portionem , refipifcens re-

cantur otiari.

$43 2

i

vertitur ad patrem ,. à quo feflivé reci«

Fames filium prodigum ad faniorem fru,

pitur.

615. 46

Finis pathetice facultatis eft perfe&lio cor-

gem revocat, à qua faturitas averterat,

40. 18

poris animati , ut perfeclé fuas exerat vi-

Fames optimum efculentorum condimen.

res.

$4

tum, ut D, Bernardus fuos edocuit Mona-

.*'7

Flamma libidinis non alia humoris effufione

chos,

464. 43

extinguenda , quàm lachrymarum, ,148.

Ó

Fames amica virginitatis , inimica lafciviz,

$4). 76

x

Floribus pudicitie , & rofis charitatis co-

Kamiliatitas nimia cum morte nobis eft no-

ronatur coeleftis fponfus, licét fpi

xia, proinde metuenda.

271. 6I

armetur.

pis obs

Faítus inanis in principum adminiftris,

Flos pudicitie , nifi cauté cuftodiatur , »-

208. 86

^

ftu concupifcentiz facilé arefcit,

546«

Fatorum neceffitas ineluctabilis, eadem le-

96

ge» qua nati fumus , mori ,cogimur,

Flos caftitatis non. folüm in tellure ,corpb.-

251. 48

poris, fed etiam ia horto animz excoli-

Fel piícis aquis innatantis tenebras é To«

tur.

f48. 93

Verani de dffeidibus Tou. 1.

Xx XX 2

Flu-

Index

Fluctus tmárini inturtiefcentes exigua co-

tfadices agit. — f66. 46, &feq".-

ércentur litorali arena,

155. 16

Gaudium verum ea voluptas non patít , qua

Fluxa funt , que

'in gïund'o &are videxx;ur,

ftatim perit.

$567« 49

!

^*66. I

Gedeon conqueritur , ut à Deo defertus

Foeming Arabice faciem ita texerunt , ut

690. 30

uno tántüm oculo liberato, contentz fue-

Genius in hominibus variuüs.

At'O. 2

rint dimidia potiüs frui luce , quàm

Genfericus cum fuo exercitu Romam ingre»

f29. 50

totam faciem proftituere.

ditur, quam diripit.

361, 19

Foeminatum larvata bfandimenta fub . melle

Germanorum mosfuit, ut numis ferram

abfinthium fub oleo,

fel porrigunt ,

infeulperent , & cur? 80, 83

123. 24

Geíta ex virtute profecta vermem plerum-

Forma fominea in corpore virum emol-

que vana gloriz alunt, quo corrumpun»

1227 322

lit , quem ad turpia fleclit.

tür; pomáque imitantur in extima fuper-

Torma non introducitur , nifi pofitapravia

fidie purpurea , & intus pu

Atre(cemia.

E

difpofitione , quze plurimum exigit la-

613. 44

boris.

390. 31

Gloria nominis non flat , fi edificijs innita-

Fernicationis flumen in vitiorum omnium

tur caíuris.

166.

I

effluit fretum.

140. 44

Gloria mundi vana hedere pariatur, $f99.

Fortuna , quz blandiüs videtur arridere ,

I

plerumque noverca eíl, 179. 41

Gioria mundi eó-efít vantor , ac futilior ,

Fortuna ludit cum fuperbis, quos vento in«

quó ardentiüs inter homines quaritur,

"- flatos veluti folles luíotios ev

601.

1

cþit, & de-

primit.

198. 41

Gloria mundi fluxa , & inanis.

£02.

cum Íetiot nobis

Fortuna tunc favior ,

atridet , bracteata eft , qux nobis fpon-

Gloria , quam in mundo aucupamur, no-

det bona , rmala funt exitialia.

605.

ftra non eít, cum ex ore dependeat alie-

20

n0. 604. 16

Fulguris fplendor , cum oritur , moritur,

Gloria mundi à vacuitate fui principij dima-

ejus celeritas mundi praefignat gloriam.

/

nat, É(lque & ipfa vacua.

Neque hue

602. 10

mana quaque veram poffunt gloriam in»

Fulmina non metuit emaculata protectus

gerere.

60$. 18

conícientiàá.

$60. 31

Gloriaex hominum orta plaufu vanus eft ru-

Fumus vanz gloriz excutiendus , ne lachry-

mor , culicum ftridor , & ranarum coae

XatiOo. . 607, 25

mas à nobis extorqueat, — 639. 66

Gloriais dignus, qui impensé deiderat lau«

G.

dem , & gloriam Dei, & contemptun

fui.

608. 27

$^* Abaonit» , quia dejerata idololatria

Gloria ju(torum convicijs non inficiturs fe

d

vitium reliquerunt , quinque arma»

potiüs augetur.

608. 28

G

tos reges contrafe concitárunt. €64,

Gloria mundi quamvis lapidibus infculpta

adhuc fluxa, & vana , inter

$

itui Qþno:(ia.

Gabriel Archangelus fe tantüm miffum à

' 609. 32

* - Deo ad Virginem Mariam dicit, retie

Glotia mundi vana , licét nonnifi improbis

cens propriam digmitatem, | 124. $0

comparetur laboribus.

610. 33

Gangrana feliciter medetur cranium cal-

Gloria vana eft tinea purpuram corrodens

variz in pulveres redactum.

256. 6

bonorum operum.

614. 41

Garruli non valentes lingue lubricitatem

Gloria vana febris eft ethica intimas exu-

coérccere , cor non videntur habere intra

gens medullas ,^ & praclare geíla cor«

vifcera reconditum.,

299. 34

rumpit,

614. 46

Gaudia vera flores funt , quinonnifi in coe-

Gloria mundi vana eft , & umbra vacua ,

letti pacria vernant.

39. 1$2

qua virtutum infufcat fplendorem, .612.

I

Gaudium prafentis vitz quàm fallax , &

mendax.,

37. . 145.

Gaudia mundi

Gloria tota in folum Deum referenda ,ut

nonnifi lachrymas portendunt.

37.

Creatura nihil fibi tribuat,

619. 1O

147

Gloria vana metuenda, G&excutienda , quia

Gaudium univerfum hominem perfundit ex-

ultatione.

2t12. 8

gloriam deproftrato hofte delatam inglo-

riam efficit.

62;- 20'

- Gaudium verum ex morum probitate ori-

Gloria non eít à nobis quarenda , fed

btiJ

tur.

$6$. 43*

Leviculum eft , quod

litas tenenda.

625. 26

1ionnifi oculos affizit.

ibid, 44

Gloria mundi eft-obícura claritas, lubrica

Gaudium verum in mundo non efflorefcit ,

fublimitas, mentita gratia, larva hono-

$65.

fis.

quia totus lachrymis innatat,

627. 33

Gloria, quam mortui marmoreis aucupane

Gauäïum verum fuas in proba confcientia

tur in fepqlchris poma imjtantur , qua

intus

Rerum Przcipuarum,

Cl duéa fémidem viliora tatet bfdr

intus putrefcentia extimo in cortice put-

631. 40

dejiciunt, utab homine excidat,

40 18

puram indaunt.

Gloria vana vanidus eft fumus lacrymis eli-

Gule vorago perniciei inhiat animarum,

129. IZ

ciendis aptior, quàm vera letitize inge-

rtende. 611.43

Gulz indulgentia in prima foeminarum Eva

omnes pravos affectus in homine excita-

Gloria vana tinea eítvirtutum,quas corrum-

pi,t.

634.52

VC PIPRY

Gloria vana mun

Gulz indulgentia quomodo primi hominis

di fcoþulus eft; in queni illi-

- favirtus, vel naufraga perit, vel plurimum

dicatur crimen refculpere,

432.18 ,

patitur detrimenti. 636.,8

Gula vitium immeníum eít, quo utuntu£

Gioria vana dulcis eftbenorum operum ex.

Domones ad evertenda virtutumsfunda-

menta.

poliattix, |636. f 8

43122

Gloria vanavipera eít venenata proprize mae

Gulz voracitas victimis Abrahe fuit infi.

tris difcerpit vifcera.

638. 64

diata,quamvis per ipías tranfierit ignisine

Glorie vanz appetentes inftar fulminis in

noxius.

442.46

tartara przcipites aguntur,

627.3I

Gulz ingluviei addictus puer filiorum Heli

Gloriz vanz inhiantes vel in ipfo glorize con-

adipem rapiebat é facrificiis.

443-47

temptu vanam aucupantur gloriolam.

Gula illecebris hoftes nutrimus noftros, qui-

628.22

— bus profternimur.

447-$9

Gloriz vans appetentes fatagunt eam ab ho-

Gulz indulgentia affedtuum probitatem cor»

minibus aliquo pretio. fibi comparare.

rumpit, & lapientiam abigit, quam jeju-

63455

nii vacuitas accerfit , ac fovet.

455.8

Gloriam veram nemo poteít in mundo enan-

Gulz intemperantia noflrz infidiatur vitae

ciíci.

606.23

418. 27.

Gloriam veram nemo, qui eam quafivit in

Gulz vitio vincit homo elephanti edacita-

/

terris invenit.

607. 25

tem.

459.22

Gloriam qui quzrit in fuis bene factis, de-

Gulz, & epularum aviditas Efauum à. pri-

ftruit, quod adítruit.

619.8

mogenitura exclufit.

471. 70

Gioriatio elt vitiorumorigo , & virtutum

Gulz voluptas omnes noftras vitiavit volu-

erugo.

623. ?I

'ptates , & vitia omnia accerfivit. 1474.

Gloriatio vana Àma

fiam ex Idumäeïs viclos

rem egit przcipitem, ejus victoriam dee«

Guiz voluptates , & concupifcentiz flapitia

honeftavit,

624.22

. quadam copulantur neceffitudine. — $2 ,

Gloriatione vana nullus anguis deterior, ve«

16

nenüm evomit , quo virtutum omnium

Gulz indulgentiabellum indicit probis om«

decora inficit,

624. 24

nibus affeQtibus, quos profternit,

jaf.

Gloriola vana aram deturpavit à Salathiele

18

erectam.

$92.1

H.

Gloriole vanz appetens eft ad malum pro:

clivis.

Aia urbs montana freqtentía civiums

$99.t

Goliathus à Davide p

kroüernitur in duellica

& copia divitiarum locupletiffima

à Jofue obfetfa,

86. 107 .

pugna, & cum ipfo fugati, & victi Phili-

fthai.

654.,;6

Hebrai libertate donati /Egyptios habnére

perfecutores ; non ita compede vinéli,

Grani triticei in terra fatiincrementa, & muf

nimenta.

155. 43

"

691.83.

Hebraei auro inhiantes idololatriá religios

Granum tritici non nifilento molimine fua

incrementa fubit.

409. 44.

nem corruperunt, & à veri Numinis cul-

tu difcefferunt,

Gratia quomodo dicatut verecundiam pra-

ire.

$89. $9

Hebrzi poft expilatum /Epygtum avaritià

Gula cui protoparentes in paradifo terre(tri

inforduerunt, & nonnifi ufuris paíce-

indulferunt, Pandora fuitpixis, & qua

bantut,

93.153

mala omnia fluxerunt.

4$4.12

Hebrzi ad immundorum expiationem , cu£

aquas preefcripferint cinere , & íanguine

Gala plures occidit, quàm gladius. 419

mi(tas.

:

à

30

682.58.

Heliodori faítus depreffus, & ipfe flagri

-

Gula putidiffimus eft fons malorum omni-

um,.

463.4t

caíus. | 201.6;j

Hemerobfas avicula eít ad Hypanim fluvium

Gula ni(i jeyunii froeno coérceatur per gut.

tur venerem in viícera inílillatac impro«

ultra diem vitam non protrahit.

24f.

bos excitat affectus.

22

47 1.71

Gula quz ventrem implevit, mentem eva«

Hemeroculis flos diurnus fymbolum huma«

na vita.

244.20

cuavit.

476.86

Gula eít radix vitiata, é qua mala omnia in

Heraclitus haud infimze notz Philofohpus

res cunctas humanas cum lacrymis afpi-

mundo germinärunt.

$ 26.19

i

Guiz illecebrz noxie, & abijsdem averten.

ciebat,

60$. 18

dus affectus.

44* 14

Heraclius Imperator crucem Chrifli fubla

Xx xx 3

tam

F:-

Index

,.tamà Cofthoe victor é confli&u recupe-

Homo divitiis affluens tot eft clavis confof-

)

-- Fat,

204.72

fus, quot curis affzclus , quot affzclibu

- Hercules ut eft in fabulis,licét leones dilace«

€61.22

2

raverit, urfos diícerpferit, ferpentes ene-

caverit, à muliere vincitur.

Homo tunc coepit egere. cum incepit concu-

55f.19

pifcere,

Ille paupet; cui, plura. defunt,

Heredes fui faítus promeritas fubit poznas.

7349

207. 03.

ejus Ícelera , & homicidia,

Homo fordidus, hinlcus. ra

ibid, .

pax defcribitur ä

'Theophrafto,

8$.102.

Herodes ex pravo affzctu jubet amputari ca.

otet

Homo í1 avaritià. corripiatur nullo p

put D. JoannisBaptifte. | 236.93

deteriori morbo laborare...84. 1 ov

erodes Agrippa tametfi Jacobum filium

Homo delet imaginem Dei bi impreffam,

Zebedzi virum: pietate infignem, & fan-

cum immodico affectu honore

»

&itate illuftrem interemerit,adhuc Deus

1. & Íeq.

s cupit.r10.

peccatum diffimulavit; nonita quandoé

Homo écoeno coelo nafcitur, ut difcat íclis

fuggefto dicturus ad populum fibi ufur-

cacleftibusinhiare,

lII.

pavit gloriam ,. qu& foli Deo debebatur,

Homo fuperbus ftipula eít igne cremanda.

621.15

12$.43

Herodis livor in natum mundi Sa!v»atorem.

Homo flori .fceni æquiparatüs, & talis flos

216. 22. Occidit pueros à bimatu & infta.

fuit Evangelicus adoleícens.

24j.21

ibid.

Homo eít puramiferia ludibrium

pravorum

Hippones feemina greca cum lafcivientes

aflectuum,

316. j

Homo eft arbo

nautas effugere non poffet,in mare fe prz-

r inverfa, qua fi rigeturime

cipitavit tuenda caflitatis caufá.

$43*

.. bre otationis flores emittit virtutum, &

"

96

fructus exhibet proborum affcétuum. 348.

Holocauftum,;cur prz cxteris facþrificikis Deo

j

"

gratum.$75. 20, Holocautlanoítra funt

Ho

mo eft arb

or inverfa ; G indiget rigari

iedullatajfi probo affectu fint plena,57 f.

fluentis orationis.

21

371.2

Homo fi fe noíceret non coníolationem,fed

Holophernes quia gulz -indulferat 36liciis

miferationem quareret,

292. 18.

temulentus vincitut à foemina,

130. 15

Homo à Deo conditus. cum affectibus ob-

Hoïöphern"& Bethuliam obfidione vallavit

temperantibus rationi, 427. 1, & cum

aqua ductus pracipit alio diverti,

j84.

42

pra&rogativa innocentiz, à quo tamen fta-

tu gula eum dejecit,

& € paradifo exclu-

Holophernis caput [pirans cedes

lpedes pro.

fit extotrem.,

triverunt mulietis.

427.2

146.63

Homo jejuniis afuetus felicem zemulatur

Holophernis caput à Juditha gloriosé ampu-

innocentize ftatum, & natura

^

m infiuit An.

gelicam,

43425

L

40

tatum, & Bethuliam aíportatum. . Ajo.

Homo ex fe purum eít nihil ,

audavidha-

Holophernes vitam perdidit cum primum

bet boni, non'à fe, íed à folo Deo habet,

Joditham vidit ; & quem Mars non vicit

46!9.9

in campo, fcemina proflravit in tentotio.

Honor verus eft,difcere ab ofnni honote affe.

£10.23

&um abdicare, .417. 25. & feq,

Homines in

honore ïnhonoratiores, quàm

Honor pictura eft, quz fi difter, placet, fi

honoribus deítituti, 121.41. quid caufz

.poffideatur,. difplicet. —.98. 11

cur plures honoribusilluftrati foediüs ob«

Honor perinde ac umbra fugientem fequi-

fcurentur viriis deturpati?

122,41

117.28

tur, fequentem fugit.

Homines paliares, quia inutiles ele&orum

Honor eít inhonorus niíi Dei intendat ho-

granis flammis extraduntur gehennalibus.

.morem.

3

|

619. 9

