titulo condecoravit ; ; digna procul dubxo

pHoná elatí ,. dum fal(is exteriis inflantur.

fuiffet, ut titulo cohoneftaretur aliquo illu-

bonoribus , veria miferijs intué inanc[cunt,

ftri , vel diceretar victoriarum artifex , vel

1mó eó miferiores , quo magis à cognitione

vocaretur trophzorum inffrumentum , vel

miferiarum abfcedunt, & quó miferi, cates

etiam ut eidem erigeretur monumentum z-

riseffe non videntur : quia ea gravior, ple-

re perennius. — Sed oppofitum obtigit j fibi

niórque eít miferia, qua miferantes non hae

Samíon omnia tribuit , & ut bellicam pro-

bet , & fub dignitatis velamine ad uberius

riam virtutem commendaret ,

maglsquc

mifcriarum augmentum delitecit. .

attolleret, plus mandibulam vicloriarum in-

Quám intelix conditio eorum, qui in

34

firumentum depreífit;; quam propterea vo-

fummis dlgmtatum faülgus funt eve&ti, nul-

cavit mandibulam afini , quin & pulliafina*

los habent coniolatores , quia plures ad fe

rum fzuüuluma

Digna quidem fuiffet

trahunt adulatores : aliena fe produnt facie,

mandibuja , quó auro tegeretur ; gemmls

quibus fi larvam detraxeris,madere lachrymis

ornaretur, thecá includeretur aureà ; vel

deprehendes , quos rifus videbatur hilares

faitem auro illita, gemmis corufca, & (um-

efficere,

Quot (uperbiunt in regio minie

b ff

mo in tholo luipenderetur : fed Samíon

fterio , quos Rex ipfe faftidit, gaudentPrm.

h,

nil horum praítiut , fed in contemptum po-

cipes rebus przclaregeftis? negotijs ad prz-

tiüs negle£tam proijecit mandibulam ; ut in-

fixum finem feliciter perdu&lis, pugnis for-

de edoceantur adminiílri Pnnclpum , inlru-

titer pugnatis , viétorisque de czío hofte

menta Regum , quàm futiles, quàm vanz ,

praclaré delatis :

fed interdum non jucun*

dantur cum infltrumentis, cum admm:ürxs,

, quàm nullius momenti fint fpes illz magnaz,

quas turgidá concipiunt mente,

Samíon

& inbello Ducxbus.

Symbolum horum in-

locum , in quem mandibulam projecit ele-

ftrumentorum obfignavit David pofteritati

vationem appellavit mandibulg : quia ni*

Ln

Pugnavit ipfe paícendis gregibus affuetus,

mirum Principes fatis fuis Admini(tris faviffe

non armis tractandis aptus. contra Golia-

putant ; fi ijsdem ufi fint in regimine, qui»

thum ftaturá corporis czteris ommbuc cel-

bus fi non amphus utantur , mandibulam

fiorem , pe&ons fortitudine validiorem ,

ut Samfon proijciunt,

bellicà virtute commendatiorem ,

ut fO[!

Non mandibula tantüàm cum Adminie

Iíraéli effet terrori :

EL

Eugnav:t Davnd iner-

ftris Principum: fed & cornua cum dignita-

mis, viribus imbecillis, corpore exiguus , &

aj

Prava-

lh

tibus quandam præ(eferunc cognationem ,

gracxhs & pro('trav:t Goliathum. :

2, Reg. ay,

«um etíam apud Venetos in ufu fit, ut Dux,

Iuítque David Adverfus Fhilifieum in fwnda,

feu Princeps infigne capite efferat cornu ex«-

&lapide , & cüm caderet,lumpiá , nudatá.

hibens figuram , ut fymbolum Ducalis dig.

que victi Gigantis mechará , ejus caput in

nitatis , &præemmenuæ & quis miferits

tefferam delatz vn&onæ ootruncavxt

Pro-

zefectos eos non dicat, qui iad culmen elevan-

ftravit David Goliathum non gladio, fed

tur humanarum dignitatum ?. Scimus cor-

funda, & lapide, & tamen non fundam de-

nua intus medullà carere , propnamque va-

latæ victorie m(ïrumentum fed gladlum

«uitatem przdura cute contegere , jn quo

duxit in triumphum ; gladxum enim in o«

ablndunt ab offe , quod intus medullà dite-

ftentationem mumphx abílerfum , ac orna«

dcit ; tametfi tumidum quid , & magnum

tum fufpendit, primüm in fuo tentorio, mox

mdcantur prafeferre , qux in culminibus

in Foederis locavit tabernaculo in delata vi-

locati dignitatum prz cateris eminent , fi

äonæ perenne monumentüm ; fed ü tanti

kcxumam cutem , Pompamque extenorem

fecit gladium( Goliathi , ut eum fufpende-

an!plcxamus, intus tamen medulla verz la-

ret in tabernaculo in tefferam proftrati Gi«

titiz . fuccóque folidae jucunditatis (unt va-

gantxs quxd de funda vr&orxæ m[trumento

2

Lib 31,1:9-

€ui; appofite S, Gregorius.

Cornuua dzg-

egit? fi hujus beneficio vibrato lapide Gi«

rül €, lo

pmitatum mf 'guia funt,non offa , guia mzj?-

gantem proftravit , cur fundam potiüs, quàm

qiarum aPre referm funtculmina, non veri

gladium non appenderat tabernaculo ? fi

gaudij medullá,

Ex fanefi mente fubeamus

fundá vicerat non gladxo ; Cur illam huic non

Principis mentem » flatim eam deprehendi.

præfert 2

mus, veróf[olatio vacuam , & mordentibus

Verüm quid a&um fuerit de funda ,ne-

3f.

tantüm curis refertam , &aere vanido gra-

fcunus, & tantüm fuiffe gladmm non fun-

W. lá

vidam, vt in eos haud immeritó flectamus,

dam , delatum in triumphum ícimus; quia

quod in tumidos cnlminum amatores , quod

nimirum gladius victoríam bellica virtute

in cupientes dignitatum , inhiantes] praemi-

delatam teftabatur : funda veró cum aliqua

L L 3'- 350*

nentijs retorfit San&tus Gregorius, i inguiens:

exprobratlone Paftoris aflueti ducendis , pa,

&l. £, T.

In cornu ,. quia elatio frequenter acup:tur

Ícendísque gregibus percufï"um projecto la»

Prapbeta atteflante didicimus , qui ait ?. Di-

pide in fronte gigantem , ac proftratum, dun.

&i iniquis nelite iniquà agere , & delmquentes

taxat innuebat ; vicerat quidem funda , non

gla-

-

120

Differaio V.

dius , fed paftoritiam illa Xvilïta:tem prode.

rent virtutibus ; veflirent pürpurà þi'öpi'ïi

bat , bellicam iíte fortitudinem ; non vicit

fanguinis, rigarent fudoribus : cum enim

gladius , fed fünda , fedille ducitur in tri,

ambitioni minimé fervirent , cum honores

umphum , quia honoris fuppeditat incre-

non cuperent , dignitates non quzrerent 5

mentum ; abijcitur funda, ut memoria de-

quzfiti fuerunt ipfi, &inventi, & ad dig-

leatur: paftoritij famulitij,

Quàm crebró

nitatem Apoftolatüs promoti, ut inde vel

inftrumenta victoriarum , ftrenuósque mi-

ipfi Apoftolorum füucceffores difcerent , e-

lites , quorum bellica virtute praclaras de

tiam natos obícuris natalibus infulis in(igni«

proftrato hoíte victorias Principes detulére,

re, f1 virtutum fplendore clarefcant ; cuüm

ijdem negligunt , acoblivione delent , ut fi-

etiam Amos dum velicaret Sycomoros Pro-

bi uberioris gloriae arrogent incrementum.

pheta creatus fuerit ,. ut etiam Jeremias in

Sufpicitur pendulus &tabernaculo Goliathi

Judaea , & Matthaus & Telionio , Petrus &

navi pifcatoria vocati à Chrifto fuerint ad A-

sladius, qui tamen nec proflravit , nec vicit

Gigantem , cüm David fundá non gladio vi-

poftolatum, & Paulus àczde, quam fpirabat

cerit : funda tamen, quiagloriam videbatur

contra fideles, electus fuerit in vas electios

Davidis imminuere, in Sarcophago claudi-

nis.

Contemptui non debent effe , quos

tur oblivionis ; gladius veró , quiahonoris

avorum illuftris fanguis non illuftrat , f1 eos

addebat incrementum , ducitur in trium-

virtus commendet ; nil glande abjectius , nil-

phum, appenditur tabernaculo, ubi in glo-

que vilius, càm fuiligregi apponatur , faee

rie monumentum haret pendulus.

culentiffimum ut alat pecus ; fed filiquam

Quia tamenfuerat David moribus lau-

36.

pede , finoncontriveris, fed manüexcolue-

datiffimus , vità integer , . Deique fervus ,

ris ; qux abjecla eft glans , in humum, fi

ideo é baculo paftoritio ad fceptrum regale

feratut ; precelíam , virentémque excrefcit

evectus fuit.

Invent David (ervum meum

inquercum , militibus coronam fuppedita-

I

l

oleo [antlo meo unxi eum : utinde fcirent

turam,

Succeffores Apoftolorum , quos eccle(ijs de-

Nullum acervatur in' BOrreö-frumeu—'

38.

berent praficere , quos eligere ad Infulas ,

tum , quod inagro non fuerit palea veíti-

inungere ad fupremas dignitates ; . fervos

tum. — Cepam , fi inhorto invenias tulipz,

fcilicet Dei ; quosipfi quaerant, & inveniant,

promptiüs pede conteris fuam ob foeditatem;

ait enim Deus: Z/»veni David [ervum me-

quàm manu naribus admoveas : íi tamen

Pnfülu 8I,

um: invenit,quiaquafivit: non quarentes

feratur in areola ; pulcherrimus indeglifcit

dignitátes , fed eas potiüs fugientes," qua-

flos ; cujus vel tyrocinium pompam expli»

rendi , ac prom.ovendi funt ; nifi fugerent ,

cans difcolorem cateros longe fuperat à na-

non quarerentur , nec invenirentur : non

tuta depictos multiplici coloreflores; nullat

quarentes dignitatem funt ad illam prove-

fiquidem in planta alia zqué verficolor na«

hendi, fed fugientes quarendi funt , ut in-

tura licentia lafcivit ;cüm non defuerint , qu&

veniantür, ac promoveantur 5 qui cos un»

in uno flore fupra ducenta difcreta colorum

gunt , quos non inveniunt, fed à quibus in-

genera enumeraverint ? & quamquam pra»

veniuntur, imó & circumveniuntur, diífi-

cox tulipa breviffimo caule é terra vix emi*

miles utíque fiunt Deo in-eligendo.

Inve:;

neat, tunc tamen florem fparfim commu-

niendi (unt , qui latent , qui proculab aulis

niunt folia pleriimque terna, nonnunquam

degunt , & hi evehendi. ad facras Infulas

etiam quaterna ; vel quina , craffa, oblonga ;

fi probis moribus cateros antecellant ; . fi

carinata , & interdum per oras modicé re«

Ícientiis emineant , fi ftudio pietatis fintu»

flexa, ac crifpula, nunc pendula , & modo

nice addiéli,

Praficiendi funt ecelefijs, qui

Íurrecta: ipfe veró flos fummus colore vae

non quarunt ijsdem prafici ; hi enim non

rius in fena nonnunqnam etiam in feptena ,

vel octona luxuriat folia 5 calicis, five cala»

quarentes quarendi funt ,. & f latent inve-

niendi, Sufpicione non caret , qui ut Aa-

thi, vel pilei refupini effigiem exhibens. Ex

meditullio , feu finu totidem emittit filami-

ron non vocatur ad facerdotium , fed vocat

ipíe Infulas ;; & utinam pecuniá interdum

na , quot flos ipfe lafcivit folijs , apicibus lu-

promptiüs , quàm. meritis fibi ad facerdo-

teis , vel pallidis infignita , vel etiam nigri«

tium viam non flerneret.

cantibus.

Quid ni flos pulcherrimusécepa

37.

Neque ex eo , quód Deus invenerit Da*

naícitur feeditate contemptibili : & nihilo-

: Bol s.

vid fervum fuum , quem unxcrit oleo fancto

minus ob inditam fibià natura virtutem ,ac

fuo , inferas, fervos, & famulos eorum ,

venuftatem czteros colorum varietate fupcg

qui in fublimioribus, & eminentioribus funt

ratflores, meretürque in principum hortis

excoli, & adoleícere,

dignitatibus con(lituti ,e(Ie promovendos ad

Etiam à vermiculo

dignitates , praficiendos ecclefijs, infignien-

flocci faciendo ,. fi fuo fpectetur in corpu-

dos infulis , raró enim inveniuntur in aula

Ículo,fericum texitur, quo etiam ad pom-

Principum, qui fervi finc Dei, & hominis,

pam, veftésque elegantiores utuntur Prin-

ut David; qui quzrantür , & inveniantur

cipes, qui fi vermem pede prottiviffent ho-

ad infulas apti ; plures tamen, qui jn aula

lofericum non induerent.

honoribus inhiant,

dignitates quarunt ,

Non quos genus nobilitat ; fed quos' Vif-

39

Chriftus ad (edes duodecim eos delegit , qui

tus illuftrat , excipiat dignitas; fi fuerint ij

ecclefiam fuà fcabili;ent pesnitentid ornae

lluftrior,

dignitate infigniti , griF & dignitasi

..cüm

r

"

Affe&tus ab honoribus cvcllcndus,ne f radic&s cgerit,&c, 123

i

E

&um incrementum nitoris fubeant à virtute

tum ;perfeverans homtüncio , inhumanus ;

incultus , rudis, indo&tus ; adeb utipfum

(

dignitate infigniti, Quantó accuratibs litte-

vis (tuderent homines , quàm diligentius ad-

adeuntes nonnifiper abrupta, exefa non fine

g-

diícendis fcientijs praftarent;operam , quan-

periculo afcendant : percufsit ftatuam lapil-

to folertiàs virtutes excolerent , fi dignita-

lus, non fimulacrum tantümeverfurus, íed

'el

-

tes non pattocinia deferrent , fed merita re-

ejus locum , fedem , & dignitatem occupa-

ferrent! etiam inermis paftor, imbetbis Da-

turus , quippécó lapillus excrevit in montemg

s

vid congredi cum Gigantenon timuit, pug-

quó univerfam impleret terram , locimque

nare cum Goliatho non expavit; fed quz-

fimulacri aurei; fi enim omnes; & fingulos

Ja

nam caufa tanta audaciz ? certé non alia

terrarum tractus occupavit , certé etiam

locum , ubi antea flatua furrexerat , ' imà

e

5

fuit, quàm fpes pramij ex pugna flrenué

pugnata, ex meritoob partam vicloriam fi-

& montem , à quo fuerat emiffus; quia ea

U

h

bi comparato; fiquidem Regiz nuptiz non

eít invidiz indoles , ut inaula , nec pro-

E

flirpi, non opibus, non generi , ac nobilita.

prio parcat fautori , non enim lapillus &

ju

S

ti ; fed fortitudini, ac Vidtori exhibitz fue-

monte emiffus , ad montem redijt ; quin eum

runt.

Si nobilitatem fanguinis fpectáffer

fibi adharere co&git , quia invidus vult in

$

Saul in genero , Goliathus non corruiffet,

aula folus effe , invidet enim par pari , quia

.

& Iíraél non fletiffet ; Ideo fletit Ifradl ;

eiaquatur; invidet inferior fuperiori , quia.

quia cecidit Gigas , & ideo Golias corruit ,

ei non zquatur; invidet fuperior inferiori ,

!

ne illi zquetur ; proinde ubi femel invidia

quia nuptiz regiz merito victorig , acvit.

£uti fortitudinis exhibitze fuerunt, nonno-

aulam ingreditur Principis, cateros exclü-

dit , ut folaregnet: necullus cam minimug

bilitati generis ;

nec vxdivitiargm cop'geQis

ecervis,

E

aulam ingreditur, qui invidià, fi torquea-

400

Sed quot in aulis Principum absque ull

tur , magnos quósque evertere non nitatur,.

meritoruni fulcro , nulláque innixi virtute

fore Íperans , ut in alienis everfionibus, ac.

T

Ílare cupiunt in primarum dignitatum fa-

ruinis poffit ipfe aurgere, — Qui tamen ,

ftigijs? Quot, qui flatuam exhibent

Na-

fi meritis non nitatur , e5 fit lapfui proxis

buchidonoforis? Fulgent enim aureo capite

mior , quó fublimiora petit faftigia,

prudentuá larvati, argenteo pectore candore

fucato, zre multiplici in officijs obeundis ;

fedquia non nituntur meritis, non fulciun-

tur virtutibus, fed ferro , & luto, prom-

Nulla ia culmine bomoris floveg

püüs cadunt , quàm furrexerint.

Quot

verafelicitas , & qua-videtur dianita-

etiam lugubri metamorphofi ícenam exhi-

" dübusineffe ,. Bracfeata efl , ad quags

bent lapilli; quié monte delapfus in tefftam

Jerumque immerentes evebuniur,

flatue impingens, feu luteos percutiens pe«

| Sibi non favet ,qui affecium

t

des, folo zquant aureas flatuas , feu depri-

$n dignitates fovet,

xnunt, qui eminentioribus erant dxfgnita-

tibusinfigniti , fiüintqueipfi precel(i montes,

Uäm'ïalieni funtàvera felicifate ; qui

Plerumque lapillus ; feu vilis homuncio re-

4 T,

E-

Q

- culmima enacli dignitatum fe felices.

d

velat lutum Principi , quod latebat in fuo

" putant ? cüm lapfui fint proximiores;

"

Adminiftro, & quz erat aurea flatua diffol-

ac promptiores, ut pracipites agantur; nee

vitur in pulveres.

Quid flagitij repertum

que f1 in culmine fteterint , ullo ibi fruun-

fuit in homine tanti nominis ? fortaffis in-

tur gaudio , quia quó funt eminentiores , eó

EE

£erdum nullum in eo crimen , fed quia nullá

quoque proximiores, acaptiores , ut in ani"

virtute munitus , nullóque fuffultus merito

mam triílitiz fontem , feu cnlpam inducant:

Intez innixus bafi ftare nequit ad lapilli pul«

faciliüs , qui honoris attingunt culmina in

fum; fed & lapilli , qui plerumque haben«

fcelera proruunt; süntque ad lapfum pro«

tur contemptui ; feu homunciones excre-

niores , qui czteris altiüs evehuntur , putant

fcunt in montes, — Lapie autem , qui percuf-

fibiin eaculminis eminentia licere , quz ia

ä

ferat fiatuam 5) fatius eff mons magnus , &&

imo vilis ftatüs dedecora credidiffent : z24s;

implevit univerfam terram.

Sed longé

imulti , ait S. Aflerius , per bonorum efcas ,

Danitl, a.

Homiladi-

major fa&tus eft lapillus , quàm fuerat ever-

€ illecebrar , unà um sllecebra transgreffa-

fa ftatua;. & qui ante reverebantur ftatuam

nibauum devorzrunt. . Si oculos conijciae

Ver fus ary&s

K'oloffo Nabuchodonoforis haud abluden.

filiaqpn

mus in retroacta fzcula , plures nobisobvia-

tem, capite aureo, pecloreargenteo, mag-

ä

bunt;qui plura indigna prafliterunt in fafti-

nitudine; G pretiofitate cateris in aulaho-

$io dignitatis, quàm in humili (latu. pauper-

inibus pra(tantiorem 5. mox non ampliüs

tatis; honorabiliozes futuri , fi minus fuiffent

flatuam colunt , nec lapillum negle&tui ha-

honotati,

Inquz fcelera non proruit Ne-

bent, fed montem venerantur fimulacro lon -

to, cüm primüm fuit ad culmen imperij

£* fublimiorem : íed mons eft etiam ipfe

evectus, cüm nec maternispepercerit vifce-

zudis , totásque faxeus , & folüm excrevit

ribus? Quz non patravit fcelera Tiberiuss

in eam magnitudinem , quia plures OCcupa-

p

cuitotüm humanum genus extinguere vos

vit officia, enactuseft dignitates , ex quibus

lupe fuit ? Si alios recenfeamus, qui olim

famen nil illi in aurum vercitur

) leC argen-

ad culmen Komani imperij fuerunt evecti ;

*

Vf" 4ti & d fedibus Tou. L,

Differtatio V.

122

magís libuerit ; acinfleuentis: opusfuit fus

& excipïarïüä Auäü&uiïi Flavium , & Ti-

premi Numinis, fi anguis antea humi repenss

tum , Vefpafianum, Nervam , Trajanum ;

aliósque'perpaucos, reliqui monílra potiüs

fuerit in Moyfis manu illicó. in virgam ,

Íceptrámque verfus ad regimen Ifraélis : fed

::

extiterunt crudelitatisin pernicem hominum

nati, ac dedecus Romani Impetij.

utinam Clerici humi repentes ,. quia nulla

fublimitate virtutis confpicui ,ad regimen

42.

-. Sed quid caufz cur tam multiin culmine

gf. l

honoris, in fafligio dignitatis , vitijs po-

non eveherentur Domiaici gregis; ad digni-

tiüs obícurentur deturpati , quàm fperatz

tates non promoverentur omni deftituti me-

rito ! fed iftis dignitates , ut noxiz , plus

virtutis clarefcant fplendore illuftrati ?

quia jubare excacati dignitatis , quid fen-

adferunt damni , quàm inde hauriant folatij ;

querunt in dignitate non opus Dei , fed

fus , & appetitus concupifcentie fuggerit ,

opes mundi.

Aurum ipfis mundus offert

affequuntur, non veró, quae recta ratio di«

&at , fequuntur; pauci fane , qui cum fpon»

in culmine dignitatis , ut per aurum auferat

Coli Regnum,

Thefaurizant in culmine

Ío eminentiori infigniti dignitate fru&tus

colligant genuinz virtutis: alloquitur fpon-

honoris , in dignitate , quà infigniuntur ;

fed thefauros in terra, ut eos pudeat natos

fafuum dile&tum , inquiens ? Szzrura tua

,IC/mt. 7s

Affmilata eft palme , & ubera tua Botris :

coclo, coenothefaurizare , quis thefaurizet ;

unde abiturus eít ; quis ea congerát in iti-

afcendam in palmam , & apprebendam [ra-

nere,qua fecum afportaturus non eft ? "T he«

Qum eju ,. Íed quàm rari afcendentes ad

palmas ,

primásque dignitates , fru&tus pal-

faurizant in faíligio dignitatis , fed opes

congerunt , quas eruca , G 'tinea corrums

ma in pa

lmis colligunt ! Quid caufz? nifi

n

quia priusquam in palma afcenderent , in fta -

punt ; quàm fragiles mundi thefauri , qui

erucis exponuntur , & tineis ,à quibus bre»

turam non excreverunt palmarum, eó quia

vi eroduntut , fimülquejdivites fe torquent 5

&pulvere plerumque homines ad cathedram

evehuntür , & non raró é theatris , & orche-

cóm fuis non careant folicitudinibus,fuisque

non deí(tituantuür curis.

flrisadaras, &íuggeítus afcendunt. Pri-

mas interdum fedes occupant , qui antea in

Imperium in alios exercere pluribus

44

fit ebnoxium curis, cum etiam fub aureo

cathedris detinebantur peftilentiz ? . nemi-

nem repenté fieri optimum dixeris , &

diademate plura lateant ferrea acumina , qui-

bus regium caput non modicé pungitur

*

e

naturam nos docere plantas, & flores &fe-

mine , & radice nonnifi gradatim pullulaz

nec fui eft juris, qui in alios jus exercet , mi»

dpail, i

re, &t excrefcere, neque incrementa íub-

nisque fibi imperat , qui cateris imperat :

plura fplendorem , ac elegantiam pro-

ire , &ad celfitudinem pervenire , nifi per

modica initia. , Nequit qui palmam aícen-

dunt;quia auro illita; à quibus, fi extima

detrahatur fuperficies , funt contemptui ,

/

dit dignitatis :

fructus palmz legere , nifi

ftatura ejus confimilis fuerit palma ,

hoc

qua antea erant pretic.

Scité Seneca,

cumulata meti«

eít inftrucla virtutibus ,

Cum auro tella perfundimus ,. quid. aliud ,

Epiff, 12.);.'

nifi mendacio gaudemus ,. [cimus enim fub

tis :qui omni prorfus deftitutus virtute, me-

ritóque [poliatus palmam afcendit , non

illo auro feda ligna latitare ,. ommum i-

florum , quos 1ncedere altos vides bratlea-

fru&tus palmz apprehendit, fed aconita ,

t4 felicitas efl , in[jice ,. & difees fub iffa

helleborum , & cicutam in palma colli-

tenui membrana dignitatia , quantim mals

t

Florem , dignitatem dixeris purpura;

lateat ; larvatz funt ízculi dignitates , bra-

4

éleatam exhibent felicitatem in extima fu-

fcentem in rofam , fuis etiam vallatam fpi«

perficie , cüm intus uberrimam fuppedi-

nis, circumfeptam curis, cui, fi infideat apis

argumentofa mel. exugit , fi volitans ingen-

tent lachrymárum materiam ,; & fub larva

felicitatis ingens lateat miferia,

Quo*

ticum murmure ; abíonóque mugitu íca-

rabeus, cicutam , & venenum ebibit ; qui

modo poífunt terreni honores veram im-

meritorum volatu dignitates confcendunt ,

pertiri felicitatem , fi vacui felicitate non-

nifi miferijs , fpinis ; & curis opplentur ,

hi fructus colligunt dulcedinis , qui veró in-

condito mugitu , meritis deflituti , nudi vir-

& fi quid prafeferunt nitoris ,. adeà ha«

ret in fuperficie , ut intus non penetret g

tute , per affentationes viam fibi parant ad

culmina honorum , ad faítigia dignitatum ,

fed tántüm exteriüs oculos feriat ? Umb«

ram potiüs honorem dixeris , quàm core

hi procul dubio non vernantin flore; fed fte-

pus, cüm nil habeat ;! quo fubfiftat , &

rileícunt in fpina , ex qua aconita duntaxat

colligunt, "Afcendunt immerentes dignita-

vanam duntaxat fequatur hominum opi«

nionem ; nec umbram implendz vacuitati

tispalmam, quam tamen promptiüs annoe

fam vertunt in quercum , quia quos virtus

idoneam dixeris: fi umbraz funt honores,

nullius valent animum implere, & quamvis

antea hone/tabat in palma,mox ut fues viti

coacerventur, vacuum femper zqué relinque

ad aginam impinguatinquercu, Quód lu-

pus repenté vertatur in agnum , non huma*

unt ventrem, ac mentem, Recté Ugo Caren-

In €dþo 30*

nz eít virtutis , fed Numinis datur omni-

fis,

Honores bujus mtndi funt umbra , que

Proverb,

potentiz ; & fpeciale eft opus Dei homi-

nou repfent ,uec [olidant, & ideonulls fuffest

honor

bouer fuue — 1 gangümfbeü, quàd

num mentes, gcgggaüeagntis, prout ipfi

Ya*

x

Alïe&üs ab honoribusevellendus, ne firadices egerit,&c, 125

vacuitatem repleat , ut ejus (inus uberiüs

inanitatem, — Plutes hisce infigniti dignita-

1

laxet , collatus fiquidem honor fitim ex-

tibus fucata fplendoris fpecie lucent in fo«-

citat majoris honoris ,

& vacuitatem in

lem , qui tamen pleni funt vacuitate ; cate«

ilius animum invehit , qui ad honorem

risque , qui vix apparent fplendefcere,long&

evehitut. *

exiliores 5 nonfecus, ac luna, cum fiellis

Noncredas,honorem ullam fecum ve-

pariaturfirmamenti, Idqueclariüs ut quise

35*

tam felicitatem trahere ; fumo pariatur la-

que infpicat , obfervet Dei juftitiam in coelo

chrymis eliciendis aptiori , quàm latitiz in-

locum cuique fuum tribuere, feu nonquem

XIEPZ'H. s 8.

vehendz ; quàm fcité S, Petrus Damianus ait,

decepta noftrorum acies oculorum defignat ,

Terreni bonores , terrena dignitates quafi fu-

fed quem virtus, & dignitas cujusque depo-

auilt , quó altiis extolluntur , innibilum rede*

Ícit; tunc plures infra jacebunt, qui plus ce

unt,

Pariantur dignitates fumi volumini«

teris inter homines videbantur fplendere ;, &

bus, quz quó adaltiora nituntur , eó decres

plures , qui habentur contemptui , ac ve-

Ícunt , ocyüsque evanefcunt; & perinde ac

luti pede conteruntur, emicabunt in capite:

fumus, ut folatium adferant , nihil funt ; fed

& qui videntur nunc fulgerein vertice , de-

ut crücient ; torqueant , lachrymásque eli-

fpicientur cateris inferiores.

Quàm noxiz

ciant, aliquid funt ; imó eatenus honores funt,

mundi dighitates , que furfum videntur ijs.

quia putantur effe , & eoóampliorem miferi-

dem infignitos evehere, quos támen ad i«

am adfert eorundem exilitas , ac inanitas ,

mum detrudunt miferiarum : nullam inve-

quó in ambitioforum mente aliquid viden-

hunt dignitates quietem , nullum adferunt

tur apparere.

folatium , ' quia curis flipantur , ac folici-

37:

Quod exile in fe eít,

.*plqr*umque , quia

tudinibus quietem procul abigentibus,

nobis propinquius,grandioris apparet molis,

Quis credat , plus ineffe quietis, cüm

38.

Quéd (i intimiüs in fe penfetur, nonnifiexi-

adverfitates urgent , tribulationes crefcunt ,

litatem prodit : hinc qui purgato intellectu,

arumne incrementum fübeunt ; quàm cüm

dignitates excrefcunt uberiori circumfuíze

mentéque defeecata à quovis ambitionis tu-

^

more, acfumo,mundi honores, ac dignita-

fplendore? Scimus Servatoris Difcipulos in

tes con(iderat, eas pedibus potiüs calcat , ha-

horto, cüm perfecutio immineret , adeó

bétque contemptui , perinde ac mulier illa

tranquillé quieviffe , ut debuerint folicité

.

Apocalyptica, qua fole amicta , luuam pe-

expergefieri

?

cum in Taboris fpeclaculo

Aposäl, 12,

dibus conterebar,

Sicnum magnum appa-

nullo indiguerint expergefactore ,. & Ma-

ruit in celo mulier amttla foley & luna [ub

giíter Chriftus , qui fuos excitaverat ad

pedibia ejus , &f in capite ejus corona [lella«

tormenta Diícipulos in horto ; eos non ex«

Non eninm

rum duodecim : Óignum quidem magnum

fuicitavit ad gloriam in monte,

fuit , cám fole vefliretur mulier , & etiam

diu quieverunt in Tabore ad gratiffimum

maius , . quód fyderibus coronaretur , fed

transfigurati Magiítri fpectaculum : quam-

maximum, quód lunam pedibus contereret ,

vis enim Lucas perhibuerit , oculos eorum

NUA

& Luna [ub pedibus ejus.

ItaneLuna folis

fuiffe tunc fomno gravatos , fubdit tamen ;

foror , noclis lampas, mundíque oculus pe-

Et evigilantes viderunt. Majeffatem ejus ,

de conteritur mulieris? Itane ítellula exi-

€ duos viros , qui flabant cum illo.

Ni-

Lib, 2«

guz coligemmulz , minuta lucis fragmen-

mirumi ipía [pecies divinz Majeílatis aptio-

:

ta, folaris nitotis fuperítites guttulee in fu-

ri fuit ttimulo Difcipulis, ut oculorum fu-

premo vertice locantur in fplendidam mu-

perarent gravedinem.

Mirum. tamen !

e

lieris coronam ;; & luna luminare nodclis ,

qui enim in horto ad mortis nuntium tertió

E

zenebrarum expultrix, ac umbrarum fuga-

moniti menle excutere non valuerunt

*

trix fub pedibus neglecta jacet ? quàm recté

in monte folo Majieítatis repercuffu evigie

Juna fub pedibus , càm fymbolüm exhibeat

lant, Quid aliud id nos edocet , nifi quia

umanarum dignitatum , ac honorum ? tam-

dignitas in Majeflate fita quietem omnem

&t(i grandior nobis videatur Luna reliquis

abrumpit in montis , feu throni fafligio ?

firmamenti fydetibus , caterísque lucidior

& zrumnz inhorto , ubi cum floribus ger-

planetis uno excepto fole, mentitur tamen

minant fpinz fomnium conciliant , ut com-

Íuam granditatem , cümlongé minor fit cz-

modiüs 2rumnis circumfepri dormiamus ,

zeris Íyderibus , non enim vaftitate. fui

quàm diguitatibus infigniti ? 'Petrus etiam

excrefcit reliqua fuper fydera, fed vilitate

vin&tus catenis duabus adeó profundé dor-«

noítta grandeícit in folem , quia nimirum

mivitin carcere, ut vix percuffo ejus latere

proximior tetrz, & poilremaincoclo , no-

ab Angelo potuerit excitari ; imó & non-

E.

bis grandior rcliquis apparet remotioribus

nifi difficulter ab ipfo Chrifto in horto ,

Íyderibus, quz nonminora funt , fed celíio-

ubi vix ad. flrepitum appropinquantis coe

ra ; quàmapprimé fymbolum humanarum

hortis evigilavit,

Quid ergó ,. quód di--

dignitatum nobis Luna infpiciendum exhi-

Ícipuli ad iprimum — Magiftri transfigurati

bet ; videntur nobis, qua à mundo offerun-

fplendorem ; imó vix Chrifli intuentur ful-

m M?O ;01 )

rv

tur dignitates plurimum przfeferre magni-

gorem ; oculos adaperiunt vigiles , quavis.

tudinis, quam tamen mentiuntur ,nec qdid-

excufsá fomnolenta fegnitie , & affulos le-

uam aliud in fe continent , quàm vacuam

idem vident Moyfen, & Eliam ? fortaffis

Verani de Affectibus Tomn À

Q. 2

quia

F

d

124

! Diff&rta—tïo V.

quia ín novitate honorümi, in recenti ad

tamen ex virga Aaronis pulluldrunt miraculas

)b

dignitdtem eveGlione, nil perfpicaciüs cone

quàm flores; fiquidem. cüm ántea arefceret ,.

Ípicimus, quàm quos proximos fibi Princeps

germinavit baccas , qu& eodém tempore o-

afcifcit, ut ijsdem utamur , tanquam inftru*

doram in flores explicuerünt. pompam , G

flores ftatim maturueruntin fructus; quod«

mentis aptioribus, quorumfavore ad pin-

guiorem conícendamus , & nos fortu-

que mirabilius , quiá;niunquam defloruerit ,

neque fruclus amiferit, Fuit autem Virga

nám,

umb.m»

38.

Mirum tamen, quod cum 'plureg ob-

hac miraculorum foecunda parens , amyg-

fervent , moris rnon fuiffe apud Hebrzos ef-

dalz flerilis filia; eft Amygdala, quainter

arbores prima floret ; & eadem pofltrema

figies fummorum virorum pingere in tela,

Lil,3. de *oi« |

nec fculpere in lapide , nec fufpendere in pa*

inter plantas folia exuíttefte Philone ; quia

nimirum ad dignitates , quievehuntur eccle-

£4 Moy[is,

riete, adhuc potuerint Difcipuli in Tabore

Moyfen , & Eliam fufpicere Chritti lateribus

fiafticas przcoces debent flores virtuturn , &

fructus meritorum dare , ut czterosexemplo

affidentes! Non me latet id factum divina

illuftratione , & intüs contigiffe in mente ,

fortiüs , quàm verbo ad culturam alliciant

quod foris fplendentem videbatur pompam

vircutum;exempla enimDucis fortiüs milites

tahünt. Verüm cum amygdala inter arbo-

explicare, — Sed dixerim , id fortaffis conti-

giffe , ut fegnities noftraredargueretut , qui

xes floreat prima caterarum 5 etiam prima

frigora , pluvias, grandines, ventósque to-

folertiores fumus , ac magis Lyncei in exa-

minandis moribus, indole , & genio eorum,

lerat , àt inde difcant in dignitatum faftigijs

qui lateribus affident eorum , qui ad digni-

conftituti virtutem in adverfis crefcere gran-

2

tatem recens promoti funt ; ut eosdem in

diorem , & afperis magis firmari,

noítra flectamus vota; quàm in obfervandis

Quéd fiamygdalini fructus duto tegun-

40,

tur cortice ac nucem opus eft, frangat ,

moribus Principis , ad quem nobis difficilior

patet acceffus : nimirüm allicit dignitatis

qui nucleum vult przguftare; Id eft, etiam

nobis documento, ad dulcem dignitatis nu-

fplendor , qui tamen vix ortus occidit 5 ut

difcamus, honores volatiles , milléque curis

cleum non perveniri , nifi per fra&tam duri»

involutos repudiare, ac refpuere , non fecus,

tiem : qui enim duri funt in refpuendisdignie

ac lethale venenum mortem adferens biben-

tatibus,fi cliaritas urgeat; vel obedientia adi-

Lib.de liguo

tibus, ut enim notat $; Laurentius Juftinia-

gat ; finunt fuam frangi duritiem à nucleo

miniméabhorrentes; hiita accedunt ad dig-

fuim eap, 5«

nus , fídes Chrifti exemplo docet ,. bonores

elfe tanquam mortale tenenum. contemnen-

nitates, ut minimé recedantà Dei famulatu 5

dos: contemnendi igitur funt honores , qui

neq; inflantur jactantia nectumefcent fupere

nonnifi lethales horrores incutiunt , qui ve-

bia ; idque homines edocuit Gabtiel Archan-

&ucá. z.

nenum propinantnecem allaturi, — Lethales,

gelus, cum miffus ad virginem Nazaream,di»

xit: Egofum Gabriel, qui adflo ante Deum,

& bracteati funt mundihonores, qui aurea

fuperfice toxicum contegunt , quod dulce«

miffus fum loqui ad Te , fuam non jactavit

dine quadam conditum propinant ; utblan-

dignitatem , fed Dei Miniftrum fe fatetur;

diüs interficiant. .1d etiam mali continent

& miffum ; quin & reticens titulos nomen

dignitates, & honores, ut homines deci-

duntaxat füum prodit , & adftare fe dicit

ante Dominum ; cüm veré, & finceré pos

piant, mortémque ijsdem inferant , cüm

mortem minimétiment ; hincexclamavit S.

tuiffet dicere,feeffe Archangelüfn ; cui plures

fuübdunturAngeli: fe voluit tantüm profiteri

"'Thomasà Villanova , poftquam perpendiffet

Contione de

liumani honoris fallaciam: à mundi letbalis

miflum,non ut füam przdicaret dignitatem 5

fed ut Deiliaberetur nuntius , hominimque

$. 3acob, ;

bonos quomodo fafcinas bomines , quam

malà decipis yortales! quid eff enim gloria

confervus, & ad homines legatus: difcant ab

: *Apo(l,

bacuifiventus ;vanitas vanitatum ,& onmia

Archangelo, qui infulis in&guiuntur, ut fe

infulisdignos prodant. Meminerint etiam

vauitas: quifapit mentem erigit , quam

à dignitatum affectu avocat ; pede conterit

Pralati vitz praefertim ftudere integritati', .

ipfe dignitates , ne indigne à dignitatibus

morümque candori , quo enim nitidior eft

contératut 5 honoribus fefpoliat, neabijse

