totam ita texiffe , ut.uno duntaxat oculo li*

. jGraci, utnotat Cæfarms Dialog. 3 eodem

.beratoscontentz effent .dimidia potius frui

TP ATIA

/nomine pupxllam, & virginem vocárunt, &

Juce, quàm totamfaciem proftituere,

ficut virgoomni ftudio debecinvigilare, ne

Non folüm à foeminis, ne pudicitia pe-

31.

quxdquam admtttat, quo virginitatem amite

ticlitetur.cuítodiendi funt .oculi,.ne liberiüs

tat; ita, oculi coércendi iunt, ne fi curio«

divagentur, verhmetiamà viris, quililium

fiüs divagentur in foeminea vénuftate vcne-

excoluntcaftitatis, unde S, Auguflinus ait :

* XEpifderioo.,

um hauriant, quo cafütas corrumpatur, &

-Oculi veflri etiam fi jaciantur in. -aliquem ,

ECWUIDUUNE LURT

pereat: quapropter hanccircumfpectifimam

figantur án neminemz multum intereit .di-

oculorum cuítodiam ad tuendam caítitatem

fcriminis:eum iacer , qui-oculos inaliquem

inculcatS.Chryfoftomus ex eadem vocis no-

-obiter duntaxat jacit j & alium, : qumo:* ío-

tione.Domilia .de pæmæntu continentia, &

Iàm jacit, verüm & diu figit: juncfunc ocu«

virginitaie inquiens: Pupilla oculus appella

li, qui in alienam figuntur venuftatem: g.

rur. t ficutidfle duabus palpebris geluti im

:mina cupidinis tela, quze caftitatem lethaliter.

guadamæandæw clau[us.eff 5 .ita. & virgo

«configant : Permde eít, oculosin venuítam

figerefoeminam , .ac lethale vuinus 'caítitati

J gpermaneat. — Sicut . linguam fub . duoóus

deptissdentibus dico, & labijs Deus conclufit,

Anfligere.

Ni(i .caftitatiscultor fuos cufto.

A

*

At tanquam-verecunda uirgo nibil indifcre-

.diat oculos; in periculum fe injicit perdendz

Ait Salvianus :

:Oculos. effe na- ZLiblepr:

4um loquatur.; & hanc foleruam in cuftodi-

pudmtnæ

gäz

.endis oculisad plenam «aftitatis indemnita-

;£urAles: qz;oidam animi cuniculos , quiaficut

tem :commendat.ex inftituto Ifidorus Pelu.

ib.eepift

án obüdione arcis duclo cuniculo- Usque ad -

ó6,

qmonia, & propugnacula fit tormentarij pul-

fiota , :ubi plura congerit facra, & profana

exempla,

veris refticula, ut paulatim:conceptá flammá

29,

'"Quin quó procacibus oculis 1gmtabu-

ferpat per fabterraneam vnam, &ex:gux fo«

;';

lum fubduceretur , «conftat apud prifcosho-. -

-amitis-continuatione: numta, «um- pnmum

mines moris fuiffe , ut muliebrisconípectus,

infpecum-devenit laté patentem., & nitrato

1

à .quo vel maximée periclitacur |caítitas,ob

pulv-»re fartum ierumpat in incendium , ex

ducto faciei velamine,c& nuptee procederent,

«cujusviolencia tellus quatitur , tnuri fübru-

j

velaretur: & quamvis puellis,ac v1rg1mbus

"untur, faxa per aéravolitant.,

molesin fube

|

4

permitteretur ut apertafacie poffent ince-

lime attollitur 'horrifico fonitu, quaft itel

dere, quó faciliàsmaritos invenirent, utre-

tri(ulco Poétici Tovis; perinde dixerim eai«

s

" fert Cherillus apud Plutarchum . in Laconi-

miz forme venu(tam fpeciem per oculos,

j

cis: ex quotamen erant defponfatz., quia

veluti per animi cuniculos fubrepere veluti

maritumjam repererant , nonnifi velatz in.

igneum fomitem ex aípectus continuatione

j

cedebant, ac proptereaà nabendo, feu vultu

áinnutritum; & cum ardor concuplicentzæ

t,

(

cooperiendo di&lz fuerunt wupre , ut etiam

intimam penetrat anima Arcem mgens tunc

Lib i, de

notavit D. Ambro(íius, & T'ertullianus: Lz-

concipitur incendium , quo fumo, & caligi-

"hrab.2:/94 byo do corona militis 88 libro dewelandis vir-

ne oppleta mens, non ampliüs pia videt

Q

Lapu E

Cap. 12,

ginibus ; ait Rebeccam confpedlo procul

propofita, & everío gratie propugnaculo

If

Íponfo velamen invafifle, ut fe, quod erat,

fubruitur caftitas.

4

*

profiteretur.

Ex eodem ufu Rex Gerafz

Hos animi cuniculos expertus fuit

-

ls

QGenef 0.

o

cum Satam incuíffet, quód fe dixiffet Abra.

David; licét enim non minus purpurá tegiz

fe

he Sororem, & ut virginem fe proderet,

dignitatis, quàm candore excultz caftitatis

Ó

Anullique viro addläam,pmgemfïec invelata,

clarefceret, quia tamen poft pomeridianum

yus

mille illi argenteos ad . velamen oculorum

fomnum, ad captandam liberiorem auram

Jid

deambylavit per folarium nullo injedo in

co&mendums quo nupta diguoíceretur, trí-

d

- Bbuit,

oculos freeno v:dzt mnulierem fe lavantem ex

adverso,

$30

| Lm;auo | XV.

i

smgo . 4dverfo, feu Qt no';at Auguüinus: Mulier

tatis cultores hoc ïd&m de!

.u?"** *

il

Pjsm, $0, davabat fe longà,fed libido flammas fappedi-

ii

petere, quóífuo: àvercanto

£abat prope,

Cüm primüm mulierem vi-

i

[//4

tatem videant; & íaedus cüm j

dit in fonte à formofo illo fpectàculo * foe-

D

cum oculisfuis inire, nequ 'dquatà

dicatem extorfit, quà pudjcitiam corrupit,

de muliere; facilé perit, qui videns mu!

i

li

& exfrigido fonte flammas haufit libidiunis,

i*

eam deperit: Solent Medici morbos cura»

quibus ad interitum pudicitiz exarfit , po-

o

tuerftque propterea moeroreconfectus, &

türi maligniores zgrum à quorundam cibo-

rum non folüm uíu, verüm & afpeétu arcere,

lu

Thren3.v. lachrymis madidus dicere cum Jeremia: O

*

J'.S

.

ne ulla inter os, & oculos proditio commite

u

eulus meus depradatus esé. animam meam

*

L

tatur,a€ neputet patiens decumbens falubre

Q

unico enim alpectu oculus depradatus eít

fibi, quod fuave credit futurum.

Perinde

animam , fpolia diripuit, caftitatemevertit:

contingit ei, quem adblandiens concupiícene

li

virtutum, ornamenta furripuit , fuftulit é

tia fzpiüs infeflat, is, ni velit ja&turam fue

u

mente lumen, é voluntate religionem , ab

bire caftitatis, ait Caffianus, debet oculos à

q

anima gratiam, à vateprophetiam, à Rege

re quidem grata , fed noxia conflanter abdus

confilium , à Dei amico benevolentiam , & .

favorem.

cere , quia utait Auguítinus : folus alheciua

«

Neque illicitoamori tantüm, fed

iil

Via reila eft adopuss oculiraptores ad. cul-

G omnibus vitijs in animum per oculos patet

via, huic enim monítrant oculi adulterium,

p4m : propterea cohibendi funt àvago , eó*

i

que curiofo aípectu : hinc Miagifter Chriftus Martb, eap,

g

inceftum; domum, quam concupifcat; mu-

nos docethanclectionem inquiens: Si ocu. 7* ?*

lierem, quà fruatur ; adeó ut fint oculi irri-

fl

li,

4p

tàmenta vitiorum, ducésque fcelerum, An

lus tuus fcandalizat te, erue eum , & prorice

4b5 te, hoc eft, froenum injice, & ejus aípe-

f

non etiam Samíon licét abítemius, licét ma-

€tus coérce, ne curiofiüs divagetur : ocu-

de

gno Dei dono natus, ut Dalilam vidit, eam

lctum curiofitas plures perdidit, — 'Tritum

q

'.depetiit , Gipfe perijt?

eftexemplum uxoris Lothi : h&c cum ad

m

33«

Homo libiditiis amans compedes emit-

urbem impudicam retrofpexiffet , gentéms

if

tit ex oculisquibus vinciat, imó & fagittas,

que lafcivam curiofis illuc oculis eflet intui-

£0

quibus confodiat vittutem , & animum :

tà immemor mandati; ut erat reflexacer. -

hiíce enim telis confoffus Afyrius Holopher-

h

vice momento temporis in ílatuam . falis

di

nes vitam perdidit, cüm primüm Judicham

verfa, fatua curiofitatis fapiens fletit mo-

«

Judith, c2b. vidit : Clmque intraffet ante factem ejus ,

numentum.

10,.77.17,

. Ferunt .eam eodem Íemper.

ü

. flatim captus est in fuis oculis Holophernes.

veftigio ; quo fe circumegit alpectu ; defi

Has oculorum fagittas pertimefcens Alexan-

(

15 li£ello de

xum mulieris fimulacrum cum brachijs, hu-

0i

der Macedo referente P lutarcho, noluit Da-

euriof,

meris, capite, totóque reliqui corporis trun-

fh

rjj uxorem in fuüm venire. confpectum , eà

co, defluentísque talorum tenus veftis habitu. .

-quia mulier depradicaretur. venuftiffima ;

d

poft viginti, ac plurium fzcuiorum cire

timuit per oculos fceeditatem libidinis ex illa

lu

cumvolutionem perf(litiffe,

Hc feemina

haurire fceminea venuítate, & quia prudens

ter timuit, fortiter cavit; & victor illuílrior;

in ftatnam vería nobis eft documen:o quan-

tum inferat damni oculorum curiofitas,cum

quia Datij conjugem non vidit, quàm quod

K

Ie

falis acrimonia condimento fuerit levitatijac

Darium ipfum vicerit, ejüsque exercitum to-

inconítantiz foemineze, -

Y

tum fudetit , ac diffipaverit,

D

1g

Quàm pauci,

inter Chriftianos Principes,qui Alexandrum

tü

5. I TJ.

Macedonem imitentur? quàm rati;qui cum

tel

Jobo foedus ineant cum oculis fuis , ut ne

W.

cogitent quidquam de virgine? velítigia po.

Caflitetis excolend« propofitums

NU

tius fequimur Salomonis, qui fatetur: Q;z-

non [lat, fed cors uit nift oculis frenum.

T

injiciatur , quó curtofitas compe[caturg

N

& "U. 10»

Ecclef.ehps i qua de[ideraveruut oculi mei,nou negavi

ei$;: & ideo defecit àfanClitate, omnem à

& cultór. pudicitie ab afheciu, &$

I

fe abegit pudicitize ftudium, & cum mulier-

colloquio abflineat mulies

n

Yif.

culis foediffimam |duxit. vitam : ubi enim

d

tanta oculis indulgetur licentia, actum eit

pn

de flore pudicitie , exarefcit flatim , ac

Unt oculiad voluptates lubri—cï: ideóque 3j.

"

floti caítitatis nocentiores : unde Chri«

iV

perit.

i

34

Vulgatum eít apud viros afcetas effa-

, ftus praícribens legem cattitatis Chrie j;,

Hb, s,

lu

tum illud: Iucuffoditus vifus ,. incustodite

ftiang ait:. dndiflis, quia ditiumefl antiquis

|

(

mentis of nuntius : & ficut domus purgata,

nonmuechaberiss Ego autem dico vobis, quia

«

& munda non eít, fi in eam ingrediantur,

omnis qui viderit mulierem ad, concupifcene

dum eam , jam macbatus efl eam in. corde

pt

cujusvis conditionis homines, & animantia;

f.

itanec mens fua perí

everat in purim

te, Íi

fo , quia tametíi non perpetraveris adulte-

fpg

Uf

janux oculorum ad omnem pateant curiofi«

rium, quia tamen per oculos illud haufiftiy

non vacas libidinis crimines fola enim . vos

[L71 fom

hr

J

/

tatem : hinc David expertus pericula, quz

imiminent caftitaci ex incuftoditis oculis fo-

luntas eft, que meechatur, dum concupi-

þo('

L

Pf 119. jicitus Numen precabatur: 4verte ocalos

fcit: hinc Joannes delcribens Chritti adveae C^

?Q 239

h

meos , ne Videant vanitatem : omnes caíti«

tumait: Zs propria venit, & fus eum non ve-

ceperuat,

(

13

&

55

Pravi Af&&us defides corr'ülmpunt;- defatigatos virtus ornat.

teperunt, — Quotquot autem veceperuut eunt,

inde eft;ac impudicis affentiri c«r;giïam»nzöus,.,

qua per oculos divagantes per muiierurm

. - dedit ei poteflatem filios Dei fferi bis,qui cve-

dunt in nomineejus , qui non ex fangusmibus,

venuítas fpecies mentem ingred'iuntur,

xecex voluntate viri, fed ex Deonati funt,

Ad firmandum caititatis propofirum eit

froenum oculis injiciendum , ne mulieres at-

$7.

Ubi notat Venerabilis Beda illud ex fanguini-

, bus in plurali peccatum fignificare, fed cut

tingant , quód 1 per neceffitatem debeat cul-

catni tribuitur voluntas, quz facultasett

tor caftitatis mulierem alloqui oculos in ip-

folius anime ? an quia. peregrinatur vo-

fam non jaciat, veliobiter jaciat, in ipíam

luntas etiam in carne , quando amore fer-

non figat ; fed potiüs cogitet , vel gehennz

tur carnali? [ta eftcarni cribuitur voluntas,

incendia , vel' ipfius maulieris fosdirates 2

quia hzc cüm primum' concupifcit, ac fer»

quamvis fit mulier formofa, fint in ipfa ful-

tur in adultetium , ac mulierem , jam fce-

gentes oculi, nitentesgenz, & inde concu-

lus perpetravit in ipfa carnis. cencupifcen-

pifcentia excitetur, libido augeatur; pro-

derit tunc animo perpendere nileffe mulie-

tia,' Sed fi voluritas potentia dicitur czca,

.qua manóduci petit à previo intelleclüs lu-

brem illam venuftatem , quàminanem cine-

minej qu&nam etit praevia hacc fax przlu-

rem,coenámque foedum : comprimitnr tunc

cens voluntati carni inhzrenti , cum caro

infana cupiditas, deficic aeí

H

&

us concupiícette

intellectu de(tituatur ? nullus enim, quod

tig. . Quéd i extimam detrahamus pellem,

"ignorat, appetit; & ni(i mens notitiam in-

feu latvam pulchritudini, perit omnis venue

fatth, u

T44»

gerat rel appetendz, nunquam voluntas eam

flas, & nil inipía videmus nif1 otfa, nervos,ac

ppetit, Palchré ad preefens inftitutum re-

fcetores, — Quód fitota muliebris venuftas

i I Pfal,t18.

apondet D. Ambrofius, hánc carnalis volun-

in extima duntaxat cutis fuperficie effloretcit,

- ftatisprelucentem facem, feu mentemollen-

meta eft larva, ac inanis fucus ad minus cau-

den:em quid appetendum fit, effe ipfum o-

tosdecipiendum. HincS.Ephrem.ait: Cum

culum; vocat enim Ambrofius oculos catnis

Serm. $. de

formofam mulerem. videris , eui micautes

mentem,inquiens z Eff oculia & mens carnás:

funt oculi, & bilaress cui nitentes gena ,cujus

Propbet A

feur ,

nimirum appetitus carnalis , & exaítuans

in vuliu eximia quedam | appareat pulcbri.

concupifcentia dicitur voluntas carnis, &

tudo, qua meutem tuam tnflammet, libidinem

mens, quá voluptuofa concupiícentia manu-

aMgeat) cogsta terram sllud effo, quod mira-

ducitur , oculus eft, quia voluntas fine men:

/5; cinerem e[fe, quod te incendit, & in[antre

te premon(ítrante objectum in illud non fer-

anima definet.

Detege cuem vulrus ejue

tut, Carnali voluntati nonnifi mens catnea

rum ipfam pulcbritudinem degeneraj]e in vi-

congtuebat, & quia adhzrefcit voiuntas prce-

litatem videbis. -Ne in fuperfieie confiflas, fed

d

oitenfo ei à menteobjecto, ideo dixit Chri-

interius cogitatione progredere , nec aliud

ftus: Qui viderir nulierem ad concupifcen"

quidquam prater ofJa, nervos, $ venas vepea

dum eam. jam machatut efl.quia carnalis vo-

vies.. At non [ufficiunz ifla? cogita mibi mu-

luntas,feu exceítaans concupifcentia, ample-

tatam illam, fenefcentem, egrotam, fubjiden-

Gitur, quod illi per oculos praemonítratur.

tes oculos,excavatas geuat.totum illum florem

Hinc quamvis libidinibus addi&tus me-

defluentem. Cogita quid admireris, & tuiju.

36.

retricia non ingrediatur lupanaria ; quam-

dicij te pudebit.. Lutum miraris , 68 einerem,

vis meechiam non confummaverit cum mu»

pulvm te iucendit, & favilla.

liere ; non tamen vacat libidinis crimine ;

Non fo:àm oculi avercendi funt à fee-

Y

38

tunc enim lupanar ingreditur, cum per pa.

minea venu(tate,verüm etiam À libris obícoe-

tentes oculorum feneítras in domum mentis

nis5 À pi&-uris inhone(lis; exhibent enim fo-

ingreffa fuit mulier, & períua lenocinia

menta libidin;s, & libri obícoeni venena pro-

confenfum extoríit; tunc pulíavit lupana-

pinant legentibus, X toxicum, quo interimi»

ris fores , quando ad venuítam fpeciem

tur caltiras , & caterz corrumpüntur virtu-

mulieris concupifcentia direxit oculos la

tes; loquensenim Tllius dehifce libris ait ?

fcivientes, & libidini aperuit.

j—

Qui viderit

Molliunt animosnoffros,nervos omnes virtu.

mulierem ad concupifcendum eam, jam ma-

zi elidunt.

In hoc obfcoenolibrorutn albo

Lib.2. XTæf:.

s

cbatus eff incovde [uo? oculisfiquidem prz-

plures funt prifci Po&e , five fabulatores ,

7^

d.

properé ícortantibus,qui mulierem concupi.

five fatyrici , quorum fcripta nifi expurgata

ícit,alios przvenit fenfus, & priüs moecha-

fuerint , & ab obícoeniratis fordibus eluta,

g dh

tur , quam fuo fungantur officio ceteri fen»

[»

venenum le&ori propinant; ac propterea

fus: qui igitur laícive foeminas concupifcunt;

caftitatis cultor ab hifce legendis libris ome

i: yunh, $ :

cum 1jsdem per oculorum concupiícentiam

nino abítineat , & fi que hujusmodi fcripta

1]

Ícortantur in lafcivi cordis lupänari, ubi tot

habet, flammis extradat extingoenda: me.

"

proftant appetitui merettices, quot venuíte

rentur enim hujusmodi fcriptaé cathalogo

/s

ípecies foeminarum , quae voluntatem illici-

expungilibrorum, & eorum authores extor-

7

unt,fimülque illaqueant: appofité Philo He.

tes excludi à patria, uccontigit Ovidio , qui

Óa

]

brzusait :: Quaproprer eos,qui divertunt. à

ab Augufto fuitin exi

lium relegatus; neque

h;

iä b, gie fom.

rebus anime ,. €$ lafciuó conver[antur cum

à Tiberio in patriam revocatus, eà quia ob-

0.

mentis filiabusaid est. fenfibus , tanquam cum

fcoena cecinerat, quz probos mores corrume

meretricibur, contra folem tolli jul;et ? lafcive

perent; caítitati qui ftudet, neque oculos,ne»

À

(

converfari cum carnalis mentis filiabus per-

que manus hifce

admovet libris,ne inficiatur:

t

non

ïfcmm' de Affeciiua Tom. L.

Wapeem9—

$32

Digïcrtacio XXV,

non enim hasc obfccena fcripta aliud funt,

fuaviter caftitatem exp ughaut; ac propterea

quàm ranz /Egyptiz coaxantes, fimiülque in-

poffiat horum authores. librorum ijs in Re«

ficientes , ut placuit Origeni; velglandes,&

L—Làs - BEV - ]

publica zquiparari, qui fontes publicos vene-

filiquz porcorum , ut cenfuit Hieronymus ,

no inficiunt;tot vulnerum Rei, quot inde ex

eó quia pravis tantüm enutriendis affectibus

—

. eorundé ebiberint laticibus.Sunt hzc impura

infolefcentis concupifcentiz, & libidinis in.

feriptaomni Circenocentiora, omni Sirenu«

] — m ET ae d

ferviant:. velflumen tartareum,in quo mife.

13 noxiora, quavis hydrà crudeliora; quavís

&

ré ad inferos, devolvuntur quotquot fuis fe

di

harpia perniciofiora, nec ullus eft Íerpens a«

finunt undis rapi;ut voluit D. Auguftinus.

deo virofus, ita noxius, quitam lethalia evo«

[e

u

Nequeex eo, quód florentem exhibeant

matvenena, ficut liber obfcoenus, cujus ftylus

39

ftylum, exaíciatam przfeferanteloquentiam,

fo

mellea videatur fcatere dulcedine, cujus ver«

ac plurimum contineant eruditionis volvendi

ba vernantes exhibeant flores;quia tunc blan-

0

funt hi codices, in quibus latet anguisin her-

diüs allicit,quó fzviüs vulneret,& prafertim,

ä

EP,M. ] fu

ba: parüm refert, fié chriftallino , & aureo

quos natura proniores habet ad obícoena, &

Ui

cratete ; fivee plumbeo, velluteo vafeebiba.

concüpifcentia acriori. zflu pulfat; in hifce

fi

tur venenum, cüm non minus mortem infe-

«um proximus ardeat Ucalegon,flammásque

il

ratepotum ex auro, ac exluto; nequehocce

evomat concupifcentiz caminus, perinde eít

K

ä

inluto eftaurum quarendum, nequeinve-

obfcoenosivolvere libros, ac refinam, oleüm-

E

nienda gemma , quam le&tor expiícetur in

que affundere, non ad ip(um extinguendum,

é

cceno,

Elto; ftylum exhibeantaculeatum,

fed alendum incendium exitiale : hos legere

e

elocutionem floridam, eruditiones peramce-

obícoenos libros perinde eftac oculis vene-

nas, & poffit quis ex ipfiseloquentiam hau-

num haurirein perniciem caftitatis, in interi-

tum animz. -

ldl

rirefloralentam; adhuccaflitatis ftudiofi de-

bi

bent ab ijsdem legendis abítinere: fatius e-

iNon folàm cultor caflitatis ab obfcoenis

4T.

nim eft;jacturam facereeloquentiz, & do&tri-

Ícriptisoculosavertit;verümetiamà picturis,

W

nz,quàmpudicitiz ,& virtutis; fatiüs eíl, f

qua minus honeftatis przfeferunt: hz fiqui-

fit quis minuseruditus, dummodo fit magis

dem peftem etiam, ac venenum peroculos in

A

[

caftus: neque defuntex probis authoribus

animumimmittunt, fuppletenim pi&ura in-

«

TY

pralertim ex SS. Patribus,qui floridé,ac elo-

honeíta ipfam tentationem, quam propterea

G

quenter Ícripferunt; an non florulentum ex-

excitatin perniciem caítitatis, in 1nteritum

;

de

hibet ftylum Przful Mediolaneníis,cujus no-

animz ; fiquidem ab inhoneilis pi&turis ad

fi

men, & fcripta ambrofiamfapiunt ? an non

a€tus itidem inhonefítos facilis eít gradus; &

eloquenter fcripfit D. LeoPapa, cujushomi-

fatiüseflet , ne flammas excitarent concupi«

&

lize fedaté fluunt periodorum | concinna ro-

Ícentiz,ad Vulcanum eas ablegare: ScioPi-

fus

tunditate, quá regalia imitantur flumina? an

Gores , & (culptores, viros, & mulieres ideo

non nervoié zque;ac eloquenter fcripfit An-

inveítes fingere, & pingere,ut inipía humani

po

tiftes Maffiienfis Salvianus luxuriam & thea-

lalc

corporisnuditate magiseniteat,Gluculentiüs

Y

tra, lufüsque redarguens Trevirorum impen-

feprodat artificium : fedexcellentia non eft

&t

dentebello? An non D.Gregorius Nazianze-

artis, nec praeflantia, quz caítos offendit o.-

nus in defcriptionepavonis, cicade,araneo-

ts

ulos, obfcoenas,im purásque accerfit cogitae

if

rum,argutam , & florulentam exhibet elo-

tiones,concupiícentiam irritat, in qua flame

ab

quentiam,qua cum laconifmo tot lumina ex-

mas accendit, quibus pudicitia cinerefcit;

hibet, quot verba? An non S,Bafilius in natue

non meretur laudemarsilla; cujusartificium

qua

U

raformicz difquirenda egregie lufit? An noü

non apparet,nifi caftitaspereat; non excellit

arte, qui virtutem fua inficit arte.

'

LUH

S.Chryfoitomus juítis orationis pigmentisin

4

fuis delectaturconcionibus? Non defunt SS.

Floruerunt Pi&ores;qui Principes in hac

*4 1.

bus

Patres qdi picto, & florenti fcripferint ftylo,

arteoccupaáruntfedes, quitamen cafto fem-

quorum fcripta dulcibus elegantiarum flo-

per penicilio telas, & tabulaspinxére. "I'ales

yii

áculisrenitere deprehenduntur,& ea (tyli fua-

fuerunt Raphael Urbinas, Paulus Veronenfis,

li

vitate delibuta, tam concinné, ac affabré di-

Petrus Cortonenfis, Titianus, & Tinteretus

gie

Clata, ut cum Rhetorum prazítantiffimis ve-

Veneti;Jordanus Neapolitanus;Chriftopho-

li

nire facilé poffint in palma contentiongm: f

zus Schwarz Monacenfis, Guidorenus Bono-

L

dm«

caftitatis cultor flofculis delectatur eloquen-

nienfis,& alij plures, quiarte pictoria excel-

tiz, hos ex ateolis fanétorum Patrum decer-

luerunt; qui tamen nil impuri delineaverunt,

e«

pat, non veró paluitrofa ingrediatur prata

Qui inhoneíta pingunt , cum telas coloribus

lii

Ver

eos quæüturu*'s.'

illiniunt;retiz jaciunt, quibus oculos illaque-

Libri inhoneft

i *quav'ïä colubrina fanie

ant minüs cautos,non pictores eos dixeris,(ed

bidi

4Q»

funt peftilentiores, proinde cultor caftitatis

tartatei hoftisaucupes;plures enim ad tartara

Pa

oculos ab ijsdem avertit: obícoenus enimífcri.

pertrahunt lafcive imagines;& quamvis plu-

Verl

ptor impuras excitat cogitationes, pravosac-

rimum inferant damni; ubique tamen ferélo.

fs.

cerfit concupifcentiz affectus, quibusad tur-

corum hoc oculorum virus reperitur, inhor-

T

pia invitat, & fimullethali pette lilium cor-

tis, fontibus, propylzis, veftibulis, tricliniis,

ällut

rumpit pudicitiz ,. G ejus inficit cultorem ,

domibus, aulis, & aulzis, ut oculi in hosim-

EE

quem in exitium pertrahit;& eó perniciofius,

pingentesfcopulos naufragium invehant ca-

qui

quó blandiüs tectae foeditatis ingeniofo invo-

flitatis; imó plus damni inferunt picturz,

ao

lucro alliciunt; & elegantiarum illecebris

quàm libri obíceni , quos multi non legunt,

d

. quia

V

- PraviAffectusdefidescorrumpunt; defafigatos virtus Ornat. $53

quia ijsdem carent, fecus imagines lafeivas

tamenta, Abjiciantur igitur Ariflidisac Ni-

plurimi afpiciunt;qui eas non habent: & per-

cophanis feeda pulchritudines, turpes venu«

inde ac aviculz vi(catis deceptae virgis, qua

ftates obíceno delineata penicillo; extorreg

quó magis alasiisdem applaudunt, eó magis

finantur abire Paufania,& Appelles,quos me,

iisdem implicantur, ac inhzrefcunt; ita oculi

retricios pictores antiquitas vocaverar: dam-

Éi minüscauti fint, hoc tartarei aucupis vifco

netur , ac prorfus deleatur hoc artificium,

eó renacius detinentur , & illaqueantur, quó

quod pudicitize per oculos infidiatur; imo f

diutiüs oculos in profanas illas figunt pictu.

qua funt hujusmodi obfcoenz picturz Vul-

tàs, ac obfcoenis illis dele&tancur imaginibus,

cano extradantur, ne Venerem,cui favent, ac«

43

|.

Y

Qui culturz eft addicius caftitatis à

cerfant: meliàs enim eft ardere telam, quàm

!

À

Afoedis hifce oculorum illecebris abhorret,

cinefieri pudorem ; fatiüs

3

p

obícoenas dereítatur imagines , qua libidini

re, quam caftitatem amittere,

picturam gerdc-

Sap.144 v2 füppeditant fomenta in perniciem pudicitize,

unde Sapientia clamitat : Imzrium fornica -

'50 Vc

tionis eft exqui[itio idolorum , & adinventio

dllorum corruptio vite : morisfuit apud prie

Ne malé audiat caflitatts amans;

Ícos Erhnicos, quo idola proponerentur

cAveat mmala audire : plemnque dulc&á

adoranda ea corporis nuditate, ut honefti

qoce mulcetur auditus ,. &5 ad turpe

oculi afpicere dedignarentur, quzs animus

f elus snuitatur voluntas,

colebat Numina ; G tamen quam pidi , fie

. "Y On folüm caftitatis culture addictug

4

&íque Dij prafeferebant curpitudinem;hane

idolorum cultores honeftatem | interpreta-

oculosab obíccenis avertit picturis;

bantur, non credentes fibi vetitum , quod

verüm & aures claudit verbis pre-

W

An non hifce

textatis, ac Venerem olentibus, qui blan-

Dijs licitum effe noverint,

idolorum cultoribus pares dixeris, quos pi-

dé mulcentes audientes per aures venenum

&urze delectant obícoene? hiturpitudinem

intus. effundunt in. animam ; Corrumpunt

1. CMM&Q

- cenfent haud olere, quod artis prodit ex-

ait Apoftolus: zeores bonos collequia prava,

6p 134953 $o

cellentiam. ^ Refert Suetonius in Caligula,

exiguo diftant loci fpatio , ocuii, & aures,

' Caligulam Romze publico epulo fervum ob

quibus propterea eadem imminent pericu-

la, ut facilis fit tran(itus ab auditu ad afpe-

detratam lecto laminam argenteam carni-

fici illicó tradidiffe , quó abicitfis manibus,

Gum, ut fcité Valerianus Nicienfis Epiíco-

g

pus bomil. 6. obíervat inquiens : Quories,,

& ante pectus àcollo pendentibus praceden-

te titulo poenz indicante caufam, per coe-

cunque dulci voce mulcetur auditus , ad tur-

le

tus circumduceretur epulantium. Quid ni?

p facinus invitatur afpetlus, ne malé. au«

diat caflitatis ftudiofus caveat mala audire,&c

penicillo, qui utitur obícoeno. pictor , qui

laícivientes delineat in tabulis imagines, non

ut bene audiat ijs omnibus audientiam ne.

N

|

laminamargenteam , fed margaritám pudi-

£et, qui verba proferunt fcurrilia, impue

"

citiz farripit eas intuentibus : fi redivivus

dentia, foda, & obícona; qua tamen

h

regnatet Caligula, quàm fortiori jure Car-

verba ficut' proferuntur frequentiüs in tri«

s

nifici hos extraderet Pictores, ut. manibus

vijs, in tonflrinis, inconvivijs, in foro in

j

abíciffis poenam luerent ejusdem culpz ,

plateis, ita & libentius audiuntur.

Eo0 hu«

jus mali libido mentes invafithominum , ut.

quam manibus perpetráruntcüm long? plu-

vel ij, quiab alijs funt vitijs immunes ab

ris fiat pudicitia margafitum ; quàm lami-

ha argentea.

hoc foedé deturpentur.

Plures enim , qui

4 d.

caterarum virtutum fortaffis floruére cul«

Pudeant Chriftianos picturarum, qui-

K

a

- bus plus feeditatis, quàm ornamenti pro.

turà, hac una pefte miferé perjerunt, quia

prijs adjiciunt domibus , aulis, ac . cubicu-

venenum Obfcoenitatis , quod forté oculis

8

lis, € quibus Chri(ti crucifixi ejiciunt effi-

refpuebant, per aures ad exitium caílita-

$

giem , Chrifti patientis, vel flagellis caefi,vel

tis hauferunt ; parum enim intereft , quá

ex parte lethale vulnus infligatur , fi mor-

lu$

ípinea redimiti cotona excludunt imagi-

0*

nem, ut fylveftres Faunos,pharetratos Cupi-

tem inferat: ita neque multum refert, fi

l0

dines , impudicas Veneres;inveltes Fortunas,

pudicitia pereat per veaenum hauftum ab

excapillaras Occafiones , eleganti pictas pe

oculis, velauribus, í1 pereat,

Quid aliud

:ch-

Ó

nicillo affigant, ut fimol cum ipfis prandeant

obíceena lingua, os lafcivum eft, quàm fe-

pulchrum pudicitiz, charybdis virginitatis,

JU$

Veneres , coenent Cupidines,ac dormiant li.

bidines. — Quid ni hujusmodi picturz (zpe

icylla virtutis, in quam impingens caflitas

f

fed

eiores funt. impuris colloquijs: fiquidem

naufraga perit? hinc David loquens dehifce,

qui nonnifi verba proferunt impudica ait :

J

verbum femel prolatum perit, fermo avolat;

fed turpitudo picla perfeverat, & per oculos

Sepulchbrum patens est guttureorum, Voetenc Pfalm. 15

fu.

"

mentem fubit, & caltimoniam lzedit, Quid

verba obícoena, & fpurcitijs refperfas & a.

aliud obfceenas dixeris effe imagines, quàm

deo noxius eft foetor, quà necem inferat pu»

f*

aras diaboli, altaria Cacodoemoni erecta, in

dori; & aníam przbuerit D. Chryfoftomo

1h

mirandi quod cüm cadavera terrze manden-

m-

quibus per oculos impurze cogitationes tar-

taroimmolantur? vix enim ex mille unus

tur, imóne vicino ladant putore,, alté etiam

e

eft, qui impuneéhac libidinum afpiciat irri-

defodiantur; & nihilominus verba putida,

[2

AX€*X$3

obícoe.

mf,

U«van$ de Aïeäibüf NTOIB- Io

À

P

$

DÀ

4

Qiä&rtaïio/ XXV,

o

obfcocena, ac lafciva fïequeiltiüs eruantur &

tes fues, üliu!antes 'lufos » oblatrantes ca-

ith

"

ectorecoram pluribus,quo feetor latiüsfer^

nes, mugientes tatiros, hinnientes equos, bas

f

pat, & lethalius noceat : fepulebrum patens

rientes elephantes, rugientes leones, ranáse

R

hi

eff guttur eorum , quia pet obfcoena verba

que coaxantes, -

fl

gutture prolata;, vulnera infliguntur caftitati

Caflitas, ne fuum denigretur lilium au-

48,

4f

lethalia, quibusinterimitur, ac fepelitur: vel

res hifce claudit impudicitijs , ne obícosni-

v

fepulcbrum patens e8i guttur eorum,quia ficut

tas mentem intus fubiens candorem inficiat

bu

€ lepulchro nonnififoetor exhalat; ita guttur

caftimonia: & quia rari funt qui in mundi

Ü

obícoena loquentium nonnifi putorem, &

gurgite nantes obfccenanon]o

quantur; ideo

[i

foctorem fpargit, feeda enim, & ípurca inftil-

lilium caftitatis nonnifi in afceterijs floret,

iil

lat auribus , & per aures venenum fundit ,

vixque , velfaltemin paucis, floretin mun-

quó caítitas interimitur,

z

i

do; adeout fi' alia non urgeret *caufa im

E

46.

, Sicut igitur ad probos,fanClósque fer-

mundit(fhimi mundi-deferendi, hzcfola fatis

fl

l

monesaures oportet patefacere, ut eorundem

impellat ad ejusfugam , cum Jeremias, 'qui

beneficio veluti per tubos intus in animam

di

attente audierat, 'qu& mundus logueretur ;

D

cceieftia transmittantur pronunciata ? ita

Tonnifi obícoena, prava, ac.pudenda fateatur

m

claudende funtimpuris, & obfcocnis verbis,

fe audiviífe : errendi, 64 as

m,cAp

ne per aures caítitasvenenum ebibat ; & noà

eJfeultavi,nemo, g

i-r.e

v.6

qu

4uod bonum est , doguitur. . - Ab "urbibus

(

fecus declinandus e(t, qui 'obícoena effutit

mnunc exilat verecundia verborum , excludi-

verba, qui nonnifi lafciva loquitur, quàm fe-

tür pudicitiz fludium 5 & quanta eft ibi li

päl

ratum illud genus , quod toxicum ejacula-

t

bertas loquendi, tanta eft & obícoenitas lafci.

tur, ut adítantes inficiat, ac interficiat, INon

-

qü

viendi;vixque unum reperias, qui verecundo

f

caret vitio bibulasaures linguz dare turpia,

'gemitu, 'vel afpecta feveriore fordesredar-

Ia;bo de [52

G obfcena loquenti, Scité Plutarchus ait,

di

guatobfcoena loquentium ;; & quiimpudica

riojit.

aures patulas »bfcoenis verbis;haud abludere

loquuntur, promptiüsceteris flimulante in.

1

januis illisurbium , 'que vulgó abominandz

tus concupifcentia lafciviunt; fiquidem co-

dicuntur , eó quiaperipfas educantur , :qui

li

gnatafunt'turpia dicere, -& turpia agere;

à carnifice ultimo funt puniendi fuppticio,

properé id folent homintsagere,quod liben.

10

vel piacula inducantur , & «nihil fauflum ,

ter audiunt , quia ut ait Mellifluus Bernar-

J

lo

aufpicatum nihil , aut lztum adferatur: pa-

tel

dus: "Ut fasit eltngues,er nmn—lti s fic þtz'am*fzmt Sem7vde

res hifce urbium portiseos dixeris, qui fer-

Jacundi , 65 loquaces 'Diaboli : numirum e. 21*

H

. mones de cultu Dei, deNuminisamore,-de

linguesfunt, & muti ad caíta cqiiogluiai :ad

b

moribus corrigendis, confcientia pürganda,

fäæ

dermories;qui flores redoleant vittutum , &

virtute excole..da afpernantur;& aures veluti

Mi

vite apiant fan&limoniz; facundi veró funt,

inaufpicatas animi portas habentlonge, laté-

& foecundiin verbis obíccenis effutiendis, in

K

que patentes ad'noxia quieque 'excipienda ;

LJ

pravis, 'ac*impur,is,'i'ercndisf'coilcqui)s , 'quae

per hujusmodiaures ingreditur calunminia, ut

là

carnifexaliene vit» ; intrat/detractio alienze

'verborum fpurcitijs 'afpergunt. ; :ac.falibus

«ondiunt inverecundis ; fitamen fales dixe-

N

famz, & honoris crudelis lanio; introduci-

'ris obícoena verba , qua'Diaboli potiüs funt

b

tur murmurator veluti alieni honoris expila-

Tputa, & foetentes , 'Corruptósque cacodoe-

g

tor: per has patulasauriumportas eunt, re-

monis Vomitus; quinimo ex laíciviente lin«

tet

4eüntque plauftra "obfcena 'inverecundz

guà, & nonca(ligatis verbis virus éffunditur,

lt

mentis; currusimpudicz lingue verborum

'quó totus homo inüicitur ; hinc facer Codex

onufti impudentium ; G nonnifi acroamata

verborum alioquin :parciffimus , 'huic petu-

T

impuri fcurrz, aut effrontis fycophantze in-

lantiz obfccenze linguse caftigandaeomnem

troducuntur.

47*

videtur facündiam expromete ait S. Jacobus;

**'C'af. 3. 'v.d :

- Nil ipfis magis volupe, quàm obfcoena

ZLéingua conffituitur 'dn memirisuofira , que

verba audire, quz blandé aures pulfent, &

