morts ümbrá refricante memoriam.

Id-

dore gemniarum contegimus , me ad ejus

que Thecüitis animo voluebat , cüm Regem

P

[

appulium noitra confringatur fuperbia

alloquens ait : . Oyrmnes morimur , €5 quafi 3. Reg.14)

?

ideóque mortem , quze flagitij eft poena ,

Aqua dilabimur in terram ,. qua non rever-

malumus in pompam convertere opulentia ?.

£untur ; didici ex agricultura;n callentibus

& quafi modicé fuperbiret mortalitas in. di-

arborum vulnera facile poffe in melius re-

vitum zdibus exundante faítu , adhuc hanc

farciri , fed una adeít zqué pracelía , ac

volumus fuperbire in cinere , fplendere in

lugubris cupreffus , cujos rami ,. fi (emel

umbra , gloriariin pulvere, cüm ejusloxui

putentur, pro femper amputántur; quia

fubfervire cogamur achates , amethyítos ;

nullus ex ijsdem germen pullulat, nulla vi«

chryfolitos ,. aliósque lapides , qui nativa

refcit Íoboles , & ideo mortis eft fymbo-

duritie corrodentem Saturni dentem non ti-

lum ; fiquidem vita femel recifa , ampliüs

meant. Utinam quó mortis effigies fit pre-

non revireícit : ideo Job non ficcis oculis,

tiofior in gemma, non fieret nobisinvifior ;

mon absque fletu , non fine fufpirijs , De-

- &gravior, cum ipfa nosaccefferit: eamfi-

um in luctu, in fqualore enixim rogavit ,

jvlm."!l.

quidem lacefcimus in noílra damna ; eam

ut fineret fuumn paululum dolorem lugere ;

irritamus , .càm ejusterrores ridemus ;5 ne

&b duia femel Japfus in fepulchrnum. am«

timeamus fzvituram in falce , eam volumus

pliàüs noneffet inde reverfurus, — Dimirte er- Sob, 165

blandientem in gemma; ne fuo terreat afpe-

go me , ut plangam paululum dolorem me-

&u , pretij nitore eam volumus phaleratam:

um, Antequam vadam , C nonvevertar ad

fed etiam Samfon nusquam attrociüs in Phi-

zerram tenebro[am , $ opertam smortís C&

lifteos fzvijt , — quàm cüm evertir Dagonis

Jigíne , quia ut fubjungit Dayid. — Er fe-

fimulacrum : tunc enim revul(is complexu

pulehra eorum illorum domus n eternim 2

P/2I. $, :

delubri columnis fepelivit idoli Judiones la-

unde Salomon.

Si ceciderit lignum ad au- Ecclef. 1X

bentibus ruinis : mox morrem illudimus ,

irum , aut ad Aquilouemi in quocunque leco

cüm e;us afpe&tus eft nobis in corallio rifui ,

£eciderit , 1bi ergr,

in adamante luxui , in fepulchris fplendori ;

190

Verüm. non folhm idebet mors nobis

Íed umendum , ne in nos fzviüs feroceícat ,

effe timori , zqué , & rerrori, eà quia , fi

& quaz nobis fuit rifni

? tetriori non fitlue

femel ab illa vincamur, omnis aruerit fpes

- &u..

jacturam feparandi; verüm etiam quia in«

E

'Non fit nobis mors illicium «oluptae

opina, prematura, Q extempore nos ag«

tis, fed argumentum timoris, eó vel maxi«

greditur , five ambulemus inforo, five

mé,quia nonnifi femel nóbis obviat, & qui-

Ípatiemur in agro , five moveamur in pla»

dem plerumque przmatura , & extempore;

tea ; fedeamus in menía , quiefcamus in le«

Ij

ut paratiffimos femper nos habeat, — Ter-

&o , epulemur ciim amicis , pocula exfic-

rori,horroríqueeífe nobis debet junico mor«

cemus cum focijs , five floreamus in juven-

tis jactu de alea totius atternitatis agi , ut fe-

ta, five frigeamus in fenecta ; quia nullam

mel victis,nulla ampliüs affulgeat fpes , fore;

reverita etatem , nullum locum , aut fe-

ut ja&tura reparetur ? non me latet S,Ephra-

em , omnes indifcriminatim pauperes , &

mum devictos in arena pugiles , 'animáffe

divites, nobiles , rurales, Principes, fubdi«

ad deperditos refumendos fpiritus, eà quia

tos fua demetit falce, unde feremias pra:«

dedecus jacturz confiderent , in alio repara-

maturo illaehrymaturus populi fui faro ait; 2^'?"

tum iri certamine,

Quis ,/ï(aäit capiti meo Aquam »&9 oculis enetis

0*

Verani fie Affcüibin T QU& hh

Differtatio VII.

156

dfontem lacbrymarum' ? | &f plorabo die ,. ac

pedibus.

Auguftus fiquidem veftium or-

LJ

L

& ex qua cau-

natui addictus calceo dele&abatur altius»

notle interfetlos populi mes

fa Propheta interfe&tos populi luget ?. cur

culo , ut procerior affurgeret ; Caligula,

morti illachrymatur ?. cur invitat ad plan-

cujus ftudium magis in culturacorporis fuit,

gter.26.

&um foeminas ,. & puellas ? Docete filias

quàm ornatu animi , aphraóla utebatur ,

vefiras lamentum , & unaquaque proxumum

Íeu calceo muliebri , . utífupra czteros ,

fuum plancium : cur tam acerbus luctus, tam

non tam dignitate, quàm corporis flaturá

laxus plan&us ; quo oculi corrumpuntur ,

emineret,

Garinus fibulis in calceo fuit

& mulierum ,. & puellarum? guiznimirum

ufus nitidiffimo conclufis margarito ; Eme

pedocles caliga ferrea ; gemmata Helioga-

ait Jeremias , afcendit mors per fene[iras no-

firat , ob hocaquum eft , ftollatas matres ,

balus , aureà Demetrius , qui fuis indigné

inclyras puellas in fqualore jaeere ; amaro

pedibus tribuit ,

quod fuo capiti non de«

bebatur , vel ut oftenderet , Regem in qua-

luctu corruptas , lachrymarum rivulis ma-

didas, jugi meeftitudine deploratas ; quia

vis fua libertate aureis obligari compedi-

bus,

mors non per oftium, fed per feneftras no-

Verüm 6 pede. revertamur. ad caput ,

A2,

—

,iïrqs ingreditur lares, nósque imparatos ex-

tempore aggreditur , vincit, acrapit: cüm

ubi luxuriantes nativo veluti in folo capil-

li, iirum eít , quàm varias informas an-

non parcat impuberibus , nec puberibus ;

nec adoleícentibus in primo vernantis e

teaclis temporibus ingeniosé fobolefcerent ;

tati virore; nec juvenibus in floreannorum

quàm vanis plicationibus in omnes flecte-

latántibus ; nec viris prove&tiore atate ad-

rentur afpectus ; ut non tantüm ZEgyptus

—

nltioribus ; quis de clade animorum non

Íuos jactaret Proteos ,

ífed fingulee mundi

reformidet ? prt&ícrtim cum Angelo Vaíta-

partes , prout in varias formas fuos volue-

L

runt homines tranfire

?

faciémque unà

tori precipiat Deus, ut immiffa falcezequé

fuccidat lacteas herbufculas , ac fuccrefcen-

cum capillorum fitu variare;

Alij fiqui-

dem capillos

circumduxerunpt

1

-a

: «apocal, Ls

tia gramina ; & adultosflores: A4irte fal-

cem tuam , C mete , Ícimus fegete flave-

leam , reflexerunt alij in criftas : .ifti re-

ácente immiflam rurali brachio falcem zque

ciprocárunt in annulos ; illi obliquarunt in

acervatim adolefcentes herbas ,. ac adultas.

corymbos ; alij adílrixerunt in fuggeftum;

fpicas , 2qué erumpentes flores , ac juve-

fregerunt alij in undas , vel obduxerunt in

cochleas ,. vel laxárunt in fimbrias,.

Alij

nefcentes plantas acervatim demetere , fi»

mülque in unum congerere cumulum: quae

fuerunt , qui crines & fronte rejecerunt ;

fingula fucciía exarefcunt, & fejuncto fru-

ut zequali fluxu in humeros defluerent ; alij

füento electorum fenum marcefcit. repro-

difcriminali acu zequas diffociárunt in. pare

borum,

Quia timor incrementum fubit ,

tes, ut in aures, peétüsque molliter. de«

fluerent.

quia imparatis advenit ,. quos tamen vel-

Sunt etiam nunc, qui cum Ture

Matib, 25.

cis , alifsque populis globum capillorum ;

let paratiffimos invenire, — Medranodte cla-

mor fatius eft , ecce fponfus venit exite ob-

velut cometem crinitum in occipitium pro-

ijciunt; & alij etiam in pectore retorquent ;

viamei, quia nifi nos paratos inveniat , -

ternüm excludit ab amore coeleftis fponfi,

alij per totam cervicem depluentes nutri*

unt , etiam ad eculos inumbrandos , prz&-

Deo qui famulantur eidem accedenti , ac

E

.

injunctum fibi

fertim jocantibus zephyris , & adulantibus

pulfanti. (tatim aperiunt

fervi officium obit ,

qui vigilans Herum

Favonijs.

Sunt.etiam. qui Scytharum in-

Ífium expectat, donecaccefferit, ut (uccin-

genio , utrinque enutritam fpargunt coe

&lus facem praerat.

mam , vel effundunt more Partorum ; vel

torquent in orbem cum Sicambris ,. vel

Ju

perfundunt amomo cum Indis ,' vcl obvol»

$. 1MI.

E

vunt ferica , ,vel linea faícia cum Arima-

^

Varius ,. E9 inconflans exbibetur

fpis, vel implicant nexibus cum Maurifijs.

]Imó fuerunt , qui & ipfumà natura capillis

«orporis cultus , ne nofler in eo cosflans

colorem inditum faftidientes adícititios ac-

detineatur affetlus ; fed morta mema-

cerfivére colores ; fcimus enim Pyrrum incef-

riá negligatur,

fiffe comá varijs fücata pigmentis ; Sybaritis

2T,

X 7 T fuum fponfa munus expleat non

comam nigricantem fuiffe in delicijs; Aga-

tu:byrfis ceruleam $ "Meranijs flavam'; Athe-

TA

fatis e(t , fivigilet, fed ulteriüs, ut ve-

nienti occurrat fponío; nifi monilibus

nienfibus aureis interpunctam cicadis ; non.

fulgeat ; nifi nitentibus coruícet gemmis ;

nullis ex Romanorum Imperatoribus aureis

nifi omnigenz virtutis fit flore ornata for-

illuminatam ramentis, ut aureo cinere jam

det; & non jam ut fponfa , fed ut ancilla

caput infpergerent ,. non in doloris argu-

habetur.

:

I(te laudandus eftornatus,. quem

mentum , fed luxüs figmentur,

ftudia invehuntvirtutum , quíque animum

Sed quid noftra hec etas dicendum

3.

|

ornat , non onerat.,

Abijciendus eít cor-

fuggerit de vano zequé mulierum, achomi«

oris ornatus ,' quo mens devenuftatur,

num capitis ornatu 2 quid fidicam , fcemi«

Plures funt , quos veftium pompa inflat ;

nas vanitatis ancillas fublatam pavonis cau«

qui tamen detreclant, ut pavones fordere in

dain tronti füperponere, inanémq; pompam,

quam

j

AA

Affe&usin veftiumluxüm coércendus ; né nos devenuftet; I;z

quam volucres retrà pfoijciunt , feeminas

publicam turbare , quàm .äd[cititium capil.

aucupari; capitis levitati indicande , quàm

lamentum devenuflare? putátque equé re-

Írontis otnatui aptiorem:: hancque mox ex-

ligiofum efle pilum feccare , quàm Dianze

plicantin orbem , nunc acuminant in cornu ,

lucos exfcindere 2 Supra cateros faltem in

nunc laxant in alas , & quaficapite ccelum

hoc fapiebat Commodus , qui càm nulli

tangerent , - tot illuminant laxatam capitis

fe credetet tonfori ,. nullíque fideret barbi-

pompam ftellulis , quot ornant fulgentibus

tonfori candente carbone pilos , & capillos

urebat.

gemmulis, ac fide fabulaitriumphantes Ath-

Noflris veró temporibüs fenes

lanthis ceclo ipfi effent fulcimento.,

Quid

perinde? ac juvenes faeminea capti molli-

dicam de adícititio capillamento , feu Ca-

tie, genas, mentümque fingulis rafitang

liendro , quo viri muliebri fexu molliores

diebus, non tam cutis afperitatem novaculá

ttuntür : quibus enim natura minüs venue

levigaturi; quàm prodituri , ne pilum qui«

ftum capillitium conceffit; hi à foeminis

dem boni viri in fe detinere , .cüm omnes

prolixius emendicant , quod in vatias texunt

abijciant , ne ullius appareat vefligium,

formas, reflectentes capillos in.criftas, vel

4

Pulvere etia cyprio pluribusimbuto odoria

:

feciprocantes in annülos, vel frangentes in

bus caliendrum adfpergunt, ut videantur in-

undas, vel obducentes in cochleas; vel la-

xàntes in fimbrias , eà arte ut é fummo

tegram exhalare Arabiam.. Utinam pulvis

hic memoriam refricaret mortis , -séque

3

Vertice per aures molliter defluant in pectus;

mortales agnofcentes , ab hac abítinerent

. €ujus petiorem partem etiam obtegunt , in-

feeminea mollitie , qua viris eft probro s

dicaturi non folüm capitis,(ed & pectoris va-

qui quamvis divitijs affluant , auro, geme

€uitatem , cüm utrumque adícititio indi-

mísque fulgeant, veítium cultu fplendeantg-

£tat, exteróque ornatu ; proprio deftitu-

non tamen inde detinentur , quin rapiantur

££.

ad fepulchrum, càm etiam fol fuos in fingue

.Sunt etiam viri, qui fcerninis vanio*

las mundi partes delegans nitores proprium

-fes emendicata nigredine à corvis albentes

cognofcat occafurn.

Sol cognevit occafum. Pjalgz zoge

pilos , qui extremitatem ambiunt gena-

" fE.

]

rum , feu palpebras pingunt, ne canities fe-

Quéd fi fol tot ftipatus radijs , tanto

26,

nectam prodat, quam adícititium capillitium

ornatus fplendore no&tis recordatur, séque

ad flavam concinnatum venuftatem obtegit ;

occafui deftinari intelligit ; certé homo x-

adeà ut haud infipidé Philippi Magni major

rumnis obrutus, corruptionem , & mortem'

u pi

filius Alexander fenem quendam irrilerit ,

fecum in carne advehens fui non dehet OCCae

qui cum albis Cygnus effet capillis, in cor»

süs oblivifci.

$i fol ipfe no&turnas timet

vum adícititiá nigredine cupijt transmigra-

cymmerias , quis fibi diuturniorem meri-

x&: hortatus fiquidem fuit, ut abflineret à

diem audeat polliceri? fifons lucis , fi Pater

canis tingendis , cui opus etat genua fulcire

luminum, f1 mundi lampas ,

fi origo diei

pre fenio labantia: id fani|vacuitatem pro-

fuum fibi predicit occafum ,

fuas fibi fune.

dit capitis à nativa defledentis conditione.

tis umbras defionat in luce ;. aií non debe-

Eizc ctiam ratio, cur Antipater & Judicum

rent homines fe

mortis eor

pulchri meminiffe , qui in-

fuerit albo abrafus, quàd capillos pariter.;

pore verfantur ?. qui perinde ,

& barbam tingeret, ac fe fingeret injuventa

ac foenum, quod hodie eft, .& cras in cli«

3

&tate, quiplenus gravitate debuiffet ex offi-

banum mittitur , exarefcunt , & deficiunt2

cio fenio gloriari ; ratus propterea Princeps,

Saniüs , & fancliüs fepulchrali cinere pros

eum in rebus gerendis fidum non poffe Ju-

perantis mortis memoriam refricarent z

dicem effe , qui infidus erat in crinibus,

quàm cyprio pulvere caliendrum

w

afperge-

Lepidé quoque Phabum Apollinis Anti-

rent : an.cedrorum fibi pollicent

Uf inCOLe

ftrophon praítrinxit Martialis: cum proa

ruptionem, «cüm fint gramina humi tepens

brofam veliet calvitiem contegere , & un-

tia, G mox putredini damnata ?. tunc hos

£uento comam in capite calvo pingeret , ac

mo veré fulget , càm í(e umbris circumfe«

effingeret , Salsé refpondit fcifcitatus ,

pit fepulchralibus ;; tunc vivit, cüm more

quid de tali coma fentiret ; capiti jam non

tem mente enutritit

á

"

^ &:wnc:mqr-itur, cum

. €pis ejfe ton[ore , fed fhougiá , quà ementi-

à morte recedit.

tum capillitium limpha deleatur , non for-

fice tondeatur.

Nil validiàs fenfüm excntit variitatis ;

2

quàm feria mortis recordatio ;. nil fortius

2$*

. Nemo fané virilis animïputaveriwpe.

eitrenem ad voluptates animum coércet ,

z2 pretium de capillis fingulis áre in confi-

quàm inelüctabilis fati acceffus incertus; im

lium , & fi alter alterum excedat ,. plures

abfinthium enim mella vertit

» inlachrymas

impendere horas, ut finguli ad zquales de-

zifum

» in amarorem emnem dulcedinem ,

ducantur diftantias , ac cincinnos : & ta.

quam portis eft mundus exhibere : nil ma«

men (untetiam hac noftra atate Reipublicz,

gis revocatà fcelerum acervatione, à culpíg

Moderatores , qui promptiüs irafcuntur cae

4j

patrandis , quàm feria mortis meditatio $

liendro (i in collum , : petüsque equabili

quisenim in illa mente crimen fpectret , 'quae

£yro non diffundatur , quàm fi cives publi-

praematuram mortem expectat,& cum mor-

cam turbent quietem,

Quis optimum

te peenam nunquam finiendam ? Quis ita à

Adminiftrum eum putet ,

TNEUCBUST EE

qui mavglt Rem«

mente alienus, qui procellofi freti tumenteg

A ——

£u-

Ferani de Aþäifw Jam, .I' ?

B^

108

Difletatio VIL -

fluctus in t:;bu!a f!uldäafv; Aïh affererideat, &

proximus fubmerfionijocetur? Quis & prz«

4' 50 VIO . j

alizrupis przcipiti faftigio penduius fcelera

Muliebris luxus $m corporte orna-

mieditetur? quis irruente armato hoíte in

própriam perniciem , ac internecionem lu-

49 , anmimi eff venuflatià noxius v uifs

dat , rideat/? Stolidioris eft in perpetuo

dmmodicus in eundem compe[catur

310

mottis metu nonexpavefcere, noncoércere

affectus.

fenfüm vanitatis , non excutere illicia vo-

U

ód fi & virorum in veüiBus ornae

lüptatis? Illefelix, cujus in mente omnis

29

dies poftremus ; & ille beatior, cui omnis

tu ad muliebrem luxum calamum

Q

,

hora ; imó & ille bearifümus', cui omne

fle&diamus , flatim deprehéndimus ;

momentum eft mortalisvitz: ultimum : ab.

non plures tantüm Provincias ; non (ingula

ftinet procul dubio fe ab omnifcelere , qui

duntaxat elementa, fed mundumuniveríum

momentum onine deciforium putat 5 qui

uni ornandz fceminz ancillari,

Quis re-

non caliendrum pulvere odorato comit , fed

cenfeat commotrias pectendis capillis accere

fitas , ciniflones calamiítro calefaciendo ,

fepulchrali cinere mentem afpergit : fervat

hiccinis incolumem fanctiorem ignem , quo

pelves aureas ad corpusabluendum, guttur.

fenfus quilibet vanitatis cinefit.

hia argentea fundendis odoratis aquis ad«

28.

Sin veró & fummo vertice , € compto

aptata , fpecula ad formz confilium accita;

adfcititio capillamento pauló inferiüs de-

pixidum turbas ad picturz cuftodiam, fer-

ramentorum fupellectilem ad cirros ime

fcendamus ad genarum , mentique lanugi-

nem, mirum (ane di&tu , quanta anteacto fz-

plicandos ; pelliculas Mofci ad fuffitus exha-

culo barbz conformandz varietas emerferit ;

landos ;, quafi ipfz? non fatis olerent vanitae

erant qui mentum tenui pilorum filo delinea--

tem; adícititios accerfunt odores , quibus

rent; qui in cunei fpeciem barbam exacue-

plerumq; proprium obtegunt foetorem juxta.

Yent; qui inarcum curvarent; quidam gau-

illud Martialis. No»6ene femper olet,qui benà

debant pet malas illam ferpere; acfruticare

femper olet,

Uni ornandz feeminz fingulze

defatigantur mundi Provincie : India auro

pertotum, alij paribus angulis dilatabant in

quadram 1 alij cum Epicrate Athenienfi ad

mittendo : Perfia , & Arabia odoribus af*

pe&us usque eam promittebant ; quafi fla«

flandis ; Phoenicia coloribus miniftrandis ;

ellum ad mufcas abigendas,

Ántequam

Heritrea Infula unionibus függerendis; In-

virorum in veftibus luxum claudamus, neà

dorum rupes adamantibus fuppeditandis,Si-

memotia excidat Artemonis mollitudo;pro:

cilia fericis nendis ; ac texendis ? Quis ree

derit recenfere virum hunc uxorium omni-

cenfeat váfa (ingula , pixides , ornamenta.

um in fe elegantias tranítuliffe , arculásque-

odores, fpecula, colores , & alia innumeri

ratiarom folum exhaufiffe ; hic fiquidem ;

vanitati ancillantia unius foeminz, quz nt.

cüm indumenta fuaviores Sabeorum odores

fuam tantüm coclum Pandoram jactaret , fe

inhalantia muliebriter induiffet ; calamiftri

terra exhibet uþerioribus cumulatam do*

vettigio capillos in annulosrotáffet; faciem-

nis,

uód fi Pogtrarum commenta Pandora'm;..

3o.

cerufía , purpuriffóque pinxiffet , digitos ir-

radiantibus gemmulis , aureo infertis annu-

finxére multiplici Deorum beneficio locuple-

lo ornáffet , totimque corpus mafcula vir-

tatam: plures veriüs Pandoras habet tellus,

tute de(titutum in ama(ij mutáffet illecebras ;

in quas omnia fua transfundat ornamenta.

ne pedes laxa.pellis follicaret calceos infigni

Sin veró una exhifcecerrz Pandoris in pub-

labore fubduxit; & ne plantas humidior tel-

licum prodeat translucidá , fubtilíque veíte

j

l

lusfpargeret , vix fumma impretferat vefti-

vix tegit , quz non fine ruborce caíti oculi vi-

«

gia. Profilijt peturbis plateas morofa cor-

dere poffunt: neque veftis dicenda eft, quà

poris jactatione hac , illácque faltitans, ne

nec corporis membra , nec pador animi de--

Iib.[ di

quisquillias offenderet , ne in ejus veítes

fendi poffic ? pendent ex auribus uniones,vel

i

Quidni Artemone

adamantes tante craffitiei , ut plura patrimo*

Virguss)

quisquam impingeret,

molliores plerumque noftrahac stas exhibet:

nia dicas & tenui filio fufpenfa pendere abauri-

ridendos potiüs , quàmfpe&tandos ; plures;

bus. Frontem, & caput coronant corufcantes.

enim (unt , quorum pedes, ne inceffu teran«

gemmulz, velüti totidem ftellulz pulchritu-

tur, per utbem effedo vehuntur, mollibus

dinisSoli famulantes : utinam accenfz potiüs

hinc inde. pulvinaribus obvallati , & ne

non dicerentur faculz*, extinclo pudicitiz

quid noxium in caput incidat teítudine

fplendori parentantes. Pe&tus ftudiofa qua-

auro illita ,^ pluribus depictam figuris ef-

dam negligentia,collümque;hz foeming apes

íedum obtegunt , quo vehuntur , forfan

riunt , blandimento niveum, flammas excita-

JEfchyli vatis: lapfam adhuc ex unguibus

turz impndicitiz ; accedunt auro, argentöiä

* pr&tervolantis Aquilze vereantur teftu-

conrecta fandalia;ne folam quatiant celluremy

*

dinem, quz Po&éte

verüm etiam oculos fcedent intuentium: cot -

faput'

Anfregit.

poris totius veftes adeó funt terues, ut cotum

veftium apparatum fericam mebolam. dicas

cum Pettonio ; vel textom pelluciduim

L

L]

cmg Terr

zuiano $ vel fyrma nebulofum cum.

ul«

Affc&tusin veftium luxum Coärcändus, nenosdevenuflet, 159

Fulgentio; vel carbafeumï ventum cum Ti- — narum deli&tum effe cultius , Rudi*eüüsque

fe ornare, & fi ab aliis abítineant hoc unum

bulio; veivitream veftem cum Claudiano;

fiquidem veítesaffumpte ad corporis mem-

fufficit , ut graviter ceníeantur delinquere,

z

Homil.13 2$

bra contegenda ea fubinde fubtilitate ac ra-

fcit&ait ipfe , Nullum verbum obfcenum fe-

mina citóemiferit, cur tu ergo, dic mibistur-

epift. ad

ritate texuntur, ut partes corpotis facilé fub

Ephef,

aÍpectum cadant etiam obtecta.

ia, & obfcana loqueris $ ne mibi enim dixe-

$1.

Varius itidem , & multiplex eft mulie-

ris feminas deploratas , ef enim genus mu-

bris ornatus, cüm difficulter fcemina in a«

lierum ne[cio quomodo [us ornands findiofum ,

miétu fibi zquales patiantur; fÍcimus enim

€& boc eff ejus delicium.

4

priícis temporibus Matronas ftolá, meretri-

Non íolàüm foeminz delinquunt, cüm

j2

€es togà , virgines cyclade, nuptas recta tu»

fe ornant, fed etiam viri, hifiquidem pocu-

nica, ancillas mitrá, & myrrhite ufas fuiffe :

lum veneno illitum obviis foeminis porrie

imó capillitio, ut . diftinguerentur nobiles -

gunt ad necem , cüm fe cultiàs exornant,

foeminz à plebeis, illead nigredinem capil-

quàm puritas exigat ; egré viri nomen fuílie

los pinxerunt; ha ad flavedinem finxerunt,

net, qui fceminea levitate fe exornat: las

chrymas potiüs elicit muliebris levitas inor-

Quéd (i vel unicus de toro. comarum orbe

capillus peccaverit acerbe flatim commotria

natu viri, quàm ullum mereatur plaufum ,

VECTOIOTT I NUUEME

2, Réf. To

plectitur , pulfatürque fubinde etiam virgis;

huc pertinet illud , Fzlj Ifragl fuper Saul

pluribus itidem vapulat plagis,fi alter cincine

ffetey qui velliebat vos coccino 4n delictis, ieu

nus, altero füerit eminentior $ nifi diflractae

ut expendit $. Ambrofius , Filie $yon plorate

Lib.5, offic

,w;þ.g.

utrinque comz ad breve inter(litium diftin-

*

fuper Saul, qui veflebat vos vefiimento coc«

guantur , pluribus ftatim - impetitur diris

L

cineo cum ornamento vefiro, qui imponebat

quin meretricesne afpectibus tantüm feriant,

aurum fuper veftimenta vefira, etiam líaias

verüm & deote mordeanr, f eo deílituantur,

nomine ütitur filiarum inter receníenda va-

ï

armantur dentibus non fuis, ne appareant e«

ria corporis ornamenta inquiens: Decalvz-

dentulz : ut flammas excitent à lacte afinino

bit Dominus verticem filiarum Syon, & Do-

Gäþ.?o

niveum derivant nitorem ; G legimus unam

minus crinem earuxa nudabit » $a dieílla au-

Poppzam Neronis uxorem fexcentas fecum

feret Domiuu ornamentum calceamentorum;

& lunulas, Gf torques, G monilia , & armil-

duxifle afinas, digna quidem Imperatrix, ut

tanto (tipareturagmine, tam nobili fulcire-

las,68 mitras E& difcriminalias 68 perifceltdas,

tur famulatu , tamque infigni muniretur fa-

& murenulas && inaures, & annulos, G gem-

;

teilitio.

Caveant caítitaus cultores, ne 2-

guas in fronte pendentes

Videtur Probheta

fpectus inhunc muliebrem ornatum injiciant,

mulieres. alloqui non viros, quia homines

placere hocce volunt viris, quos alliciant;

tunc non merentur viri vocari, quando core

trahántque przcipires in cifternam impudi-

poris ornatu, veítium cultu foeminas pociüis,

citiz: eft fiquidem mulier cillerna, in quam

uàm viros agunt, GLrevera contra 2vi no-

plerumque viri incauté delabuntor adícititio

firi mores exclamare licet ;; eh quo fato ad

meretricio ornatu illecti, & decepti; foemina

id ineptiz deductus eft homo, ut veftis ei

fiquidem,qua ut cifterna aquas ad-extinguen-

dáta ad tegendam peccati veritatem, jam ab«

Q

dam concupifcentiam exhibere debuerat ,

jerit inluxüs venitatem! G&tquod velamen«

flamrmas excitat ,. quibus miferé- hominum

tum turpitudinis eft, theatrum fiat eloriatio-

pyrau(iz pereunt.

Cifterna, quz affolet a*

nis! prabeátque faftüs , ac fuperbix argue

quas continere in refrigerium fitientis,occa.

mentum, quod abjeclionis. eft indicium 1

íio eft ruinz minüs cautis, G impuro igne -

Quodque fuius deplorandum,eít ipfa in ve-

zíluantibus : eft mulier cifterna putidas con- :

ftium luxu gloriatio ! quid infanius, quàm

tinens aquas, quas tunc bibendas exhibet,

inextima veíte gloriari ? Quis equum laue

quando meretricio cultu exornatur: contra .

daverit à pradivité lella 2 quis afinum à froee

quem ornatum calamum egregié acuit, ac in-

nis auto illitis?. quis fuem àferico difcolo-

Lib.1. de

torquet S, Ambrofiusinquiens: 4ftim mobis

re, quo tegitur? quis vitemà purpureis vine

3

3 Vtrgzm'ä'.'ï

zejetia. decori cura plusplacet, & bec ipfum, .

culis?. Homiinis laudes nonà corporis adíci-

quod vos.mon ornatu ,. ornatus efl.. Certéla-

titio ornatusfed abanimi exculxa'vmumrhaüf

fiuntur,

cera vulneribus auves . devre[]e onera mifera.:

cervicis non [unt allevamenta penavum ,. fed

DosVs

difcrimpa metaliorum: z. binc collum catena .

coufiringit , inde compes iucludit. — Nibil re-

Extimus rarp;rir OrziALUS nibil a-

ferto auro collum oneretur , an ferro.

Irte«

gimo addit venuflatis . quia nec virtu-

t:untur viri fuperfluis mulierum fucis,adíci-

titiis ornamefitis, quia tunc mulier omni fete.

165 fouet. , nec earum culture fauet

[

"

ro virum vulnerat ízviüs; cüm ditior auro

fe4 nacet j

€

prodeft, (ed 06/—"

L]

fplendet elegantior ; tunc globulos eiacu-

latur omni plumbo' pernicioiores in homi-.

-ED

nis interitum , chm. margaritis nivea colla

;Vfi)gïtänduvm: elt ia k;homrine noni quid

corpori, fed quid animo vefíles lar-

pracingit, tunc fortiüs vinciunt incautos vi«

C

ros, cüm tenuiüs, molliisque fe veftibus or-

giantur : commendationem utique

mererentur , 1 corpori vites,decorem, ac va»

hant, ut rïkkgfäkdixerit D.Chryfoitomus focmiw

letu-

—u æ

?

M

160

Diffetatio Vl

lecudinemfuppeditreat; &iaanimo inge-

quia publicé rifit in piäteïä',' þubh'to' etam

nium acuerent, judicium maturarent, me-

flevit in convivio. Sed fi refcipitura jubetur

jjadh

l 4f 1

moriam firmiorem, ac tenaciorem conílituee

circuire civitatem, cur méretricis nomen Ifte

i I

rent/fi virtutes infererent, ernditionem fup-

duit? cur citharam affumit? quia nimirum

peditarent, prudentiam fubmini(lrarent, vel

tunc feemina incipit lafcivire ,

faltem ad ftudia virtutum, ad culturam bo-

quande vaga;

G libera vult civitatem circumi

re;tunc enim

narum artiumallicerent: fednilhorum pre-

definit effe virgo, cüm inci

i

TA

pit virosfrequene

flant, nilque animo donant;cüm plerumque

tare. GCurbis plateas luft

tare,

fub pannofa, paupere, & lacera veíle, quàm

fub divite multo auro illita fanétitas illuce-

Experta id fuit Dinaaïacobiälia;UrbS erat

35

in Chananitide, cui nomen Sichen;aut Sichar,

Ícat: nonenim virtus nitidiorefl in gemma,

auro, & purpu:a, quàm in fago, & tenuila-

vel ut placet aliis poftea Salem;aut falemum,

incujus vicínia agrum emerat Jacobus Di-

cerna, Quód i nitor, & cultus veftium non

dat fapientiam, non confítituit mentem ca-

me pater, ubi conflitutis tabernactlis, &t

«onítruclà ará, cum totaimmorabatur fami-

flam, nec piam inDeum, Patrem, & paren-

lia. . UrbitotiqueProvinciz praerat impee

Lj

tes, nec moderatam in profperis, nec infra-

rio Hemotr, cujus filius Sichen deliciis difflue

&am in adverfis, neque patientem in inju-

riis, nec remiífam in vindicta, non efít, cur

ens, & involuptates, quibus vel maxim&

delectabatur,effufior 5 laxiorem hanc vivends

o

debeat fe homogloriariin vefte, feuextimo,

licentiam potentia dominandi ei fu

ggerebat.

G adfcititio ornatu, quo animus non immu«

Impuleratfortaffis Dinam

Jacobi filiam puel-

tatur. Sienim veftes nec corpori, nec ani-

lam florente &tate nubi

lem, forme- pre-

mo quidquam elargiuntur , fatuum eít in il-

ftantiá ceteris venuftiorem «

uriofitas, ad

lis gloriari, quibus plures vitiorum feeditate

Sichimorum urbem luftrandám , morésque

Geturpati;ac in fcelerum coenioimmerfíi,quàm

urbicos fceminarum. obíervandos ; prafer.

virtutum cultores, pietate addicli coope-

tim cüm virgines plures eidem cozsvz five

riuntur. — Fatuum elt ; gloriam aucupari ex

profecturz ad nundinas, five feftum quod-

n inO»

ij, quenoftra non funtc,rnatus veftium

piam folemne celebrature illuc fe confer-

Mi

funt extra hominem, cujus mentem non tan-

rent;. q

quas, ut Dinavid

eret.

gunt; cujus animum non ornant: G tamen

aliis cupiit.

t; videri gtigm ab

X

plures funt, quos fi parpura non vefliat, quos

. 'Sed raró fine periculo i

n publicfsm pres

36.

—

fi aurum non ornet , arbitrantur inglorios

dit virginitas cultu veftium, &formz ve-

vivere, Quz fatuitas vefles affumere ar-

L

nuílate eam prodentibus: vix Sichemus Di«

gumentum gloriz , quz fünt corporis ope-

nam infpexit,cum flammam in pectus attra-

rimentum : datur veítibus frigori pellendo,

Xit , quà ceepit zeftuare, puellam amare , ar-

-

non gloriz acquirendz.

Til b

34.

dere, & efflictim deperire, móxque abreptus

Protoparentes no

firi quamdiu inno-

virginis potiundze ardentiori cupiditate,quia

centiz candorem fervárunt; nudi, ac inveftes

lenociniis ac blandimentis ad flagitium eam

vixerunt, quos pofteà peccatum veftivit;

pertrahere, etat operam, & oleum perderes

"

|

quid ergo gloriamur de poena peccati? ad

vitium tandem intulit relucanti, Acceffig

quidgloriam aucupamur in noftris oppro-

ad nundinas Dina non fructum ullum emptue

briis ? ad quidlaudeminvituperio; luxum

ra; fed florem venditura caítitatis, acceffit

inluctu, & ambitionis tumorem in. humi-

virgo, receffit fluprata; virgo perfeveratu-

liationis depreffione, — Viri fortes, & quos

ta, fi domi manfiffet; exiit é domo Penelo-

virtus exornat , neglectum in vefte cultui.

pé , fed rediit Helena, (cité S, Hieronymus

corporis pratulerunt: ingenia difparia funt,

Jenera reseft in feminifama pudicitie, 69

Epift, s.

mollia mollibus delectantur, tenuia tenui-

quafi flos pulcberrimus ,. citóad levemmar-

r —a€

i

bus, tnagna veró magnis occupantur; ni-

eefeit. auram, afflatu corrumpstur. — Flos eít

mius veftium cultus foemineam redolet mol-

pudicitia , qua candorelilium , rubore rg«

litudinem ; hocce qui luxu delectantur, foe«

p s — MEBE" aC i E o E a . m

fas vincit; florefcit,sratmque exhalat odo-

mineum produnt genium;neque diffimile in.

rem , fi fua manferit inareola, fi fuo florue«

genium:virorum enim,ac magnorumhominü

rit inhortuloconclufo ; fin vero manus a-

viriles, ac magnz funtcogitationes; exiguee

liqua florem hunc tangat, decerpat, & fo»

yeró parvorum: quiimmodico delectantur.

ras adferat, languefcit. ftatim , deflorefcit

veflium cultu nil deviro, & maícula virtute

ejus venuftas , totámque deperdit

"poffident ; plurimumtamen de fcminea le-

eleganti-

am, hincfcité S. Hieronymus fcrib

ens ad Eu-

vitate, cujus feré totum ingenium in vefte

ftochium ait : Horzus conclufia

Epif. zz.:;.i .

eft, ut plateas circumeat , ut inceffu, geítu,

foror mea.

EFFOCIJ.

-u

fponfas bortu conclufs

fons fignatus, Cave

ac voce incautos illiciat, ac irretiat, & hz

C^. 85

funt de quibus Ifaias ait : ;Swme citbarans

neé domum exeas, velísque filias aliene M LT

ss videres quamvis fratres babeat Patrie

eircumi ciuitatem smeretrix oblivioni data,

Óene cane: frequenta canticum, ut memoria

Tuhmpttur.

arcbas, ex Ifraéle parente. Dina egreffa cor-

gui fit * Íed cur potiüs mulier non dófmi re-

g

cluditur? cur circumire jubetur civitatern? an

Nulli flu&us ocyusin extremum pu-

37-

dicitiz difcrimen ac naufragium puellas

ere

forían, quia meretrix, qua publicé peccavit,

à

trahunt, quàm oculi, quàm videre, & vi

eris

quas.

emendari publicé debet ? etiam Magdalqa.

funt fiquidem oculi pamlag feneftra;per

oftis. .

g

A»ffc&u's inveftium ;uxurh coércendus,ne nos devenuftet, . 161

tatem,vernantem formam',äl*!icientem vemle

r 'hoüi-swi'n;greditur pudicitiam expugnaturus,

ftatem; addit, vocátque puellam bonam: »os

þv Libis;pedag, quia utappoH

té nos monet Clemens Alexan-

, calejcit cons

vereatur bosa puella quafi ob inditam à na-

551)' TP

drinus, Cum lafciviunt oculi

dicuntur oculi frontis lumina ;

tura bonitatem páratior, proniórque effet ad

eupifcentia ,

obíequia, & non difficulter exorabilis: fub-

fed flammis excit

andis magis,quàm fplendo-

dit: «onm vereatur sntroire, nimirum adimit

ribus emittendis apta in puellis, cum etiam

[/

3.Georg.

; uritque videndo femina:

