1iu$ corpori; fienim hac defit materia »de--

folus , ut resnon tam periculo careret, quàm

finit & ipfe fuas emittere flammas, & de-

fuipicione; lecimque fuum adduxit mode.

g;

per ditis viribus fua extinguitur fponté;fame;

ratorem.

Cümque. cenz . federet adole-

& iti nutritur , ac reficitür caftitas; & ex-

fcens à procaci muliete , frequenter invita-

tinguitur , ac deficit luxuria: écontra veró

;ä

batur ad exficcandos calices vino generofiori

hzc cibo, & potu convalecfcit, vires acquitit,

Matth, tb !

Ípumantes , quod nequiffimá id agebat va-

Íritie , ut bauftu vini ufum adolefcens ex-

quibus petulantior infolefcit , & virginitas

41* n

fuo deítitnta r

*

tingueret rationis , clariüsque impudica

tur,

obore cadit ,. & prolterni-

P d

f

mulier videret , quomodo propriz fatisfae

$, VH.

ceret concupifcentiz ; cüm adolefcens plus

H

confueto maduiffet vino ada&tus à foemina

fuit fua perno&lare in domo; votíque com-

P?'/l"l)&'f, rebellantis ranczgpg'/rmïzæ

n

pos facta, vacillantibus adolefcens veftigiis;

co?rcendis affectibus nullum frenum ac-

[^

ac fubfidentibus articulis , in proximum

commodatius ipfo yejunio,

Flamme enim.»

1 4d Cn

]i

duciturconclave, utin paratoibi le&to dor-

Iuxurie per (ubtratliouem pabuli extine

miret : G quia nil mali fufpicabatur. ado-

tinth. 927« [

gnntur,

lefcens , paffus eft in conclavi illo fomno

Í

indulgere ; fed adulta jam nocte cum filen-

R& T Ullum coércendis prävis infu

rgenfis 69.,

coucupifcentig affe&tibns

froenum

lf

tium tenerent omnia fopiti adoleícentis cu.

accom

modatius ipío jejunio, ipsá fa-

&

biculum ingreditur procax mulier , lanco

me, & fii,

h

paffu, & juvenem aggreditur , quem ex-

quá caro languefcit , & wvires

fuas deperdit,

OQoód fi teferente Plinio

pergefatum verbis ; blanditiis , lenocinijs

,

Íputum hominis

Ti a8, eap,.

f.

$

jejuni tantz dicitur effe

K

1

uagit in fua vota flectere, & ad flagitium

Virtutis, utfer

pentes fuget; cerré jejunium

Q

pertrahere , fed. juvenis exhorreícens .hanc

cultoris caíl:

tati$ pravos ommes libidinofze

g

averni Megzeram 6 ledio euro citiüs furgit

concupifcent

& uteratlineis tantüm femoralibus,. & in-

iz affectus fugat, & (inoníer-

il

pentem ,. fti

gium certé Draconem abigit ;

h:

duíio veftitus ex impuris prócacis mulieris.

cüm in id un

um colliment SS. Patres afferen-

Y

profilijgt manibus , & reliquis reliétis vetti-

tes, nullis armis profterni fel

bus ex infidioía evolans domo in zdes vicini

iciüs tarta-

li

reaslegiones,

quàm fiti, & fame : puslchbra

4f

velut in afyllum effügit , ubi reliquum no-

res - eft ,

ait D. Hieronymus

contra fovin,

Q

&is in fundendis lachrymis , ac precibus,

jejunium , Quod demones ter

ret, cui àdhze

fimülque ageadis gratijs pro declinato peri-

fh

rens , Origenes homil, 4

. in Matth, ait :

culo, & o5tenta ca(liratis viéloria exegit.

Cum jejusatis Demones v

incttis . oNindgn.

Imitatus certe fuit adolefcens 4Egypu Pro-

-

Ti

que sls claffem maligna

Hb vObYOTYÍ/UMA apie

regem Jofephum , cui fupparem dixerim ,

l

cüm ejusdem virtutis noverim amuluin.

H , hAlA defideria effuaatis,

&D. Bafilius. 17 1. 2,

li

Jejuntum,inquit, contra exe

rCilum Daemo-

Procax fceminá pudicitiam debellatura ado-

num dat arma ,

jejum,

o

quibus timorem virgines

lefcentis , ad lautiorem «cnam eum pertra-

jejurantes incutiu

l

nt tartateis hoflibus,

quos

li

xerat , ad ficcandos plures calices allexe«

& fundunt ,.

fugántque :

quapropter etiam

rat, vinum ei propinaverat , quó venenum

D. Chryfoftomus air :

pl

nil enim

didverfus: Domonum

Tom. s. fertm

ebibéret adolefcens cafítitatis ;

naturam conflitutum

d;

concupifcentiam magis fovet , nil blandiüs

eff jejunium : ^ neque

z. de jejun,

Jl

diffonat D. Ambrofi

u

$, inquiens t^ N

ei fayet , quàm immodicus cibus , & porus,

remedium majus con

Ira

lig

Bnim UHUm ferpen-

Lib. 6, He-

eft enim fomes, quo accenditur libido , ali:

tem , poteris iaveuire

po

mentum , quo nutritur luxuria.

( quam jejuniuni ,

xamsf. cep,

if

Caflitatis cultor , fii

nfurgentis concupi.

4.

68,

Quód fi ignem plurimam depafcentem

Ícentiz incentiva fenri

le

materiam velimus folá aquà extinguere , dif-

at , ijs extinguendis

nullum eft flumen aptiu

qu

ficulter eum fuis deilituimus viribus, quam-

flernere , ac

sfiti, & fame : fi pro-

1

fugare nititur cacodoemonem

vis enim'aquá, & pruiná extinguatur ignis,

impuris fugg

fen

fi modicam tantüm occupaverit materiam ,

e(iionibus fatagcmem caftitaci

nocere , nullis armis tutiüs

protternitur ,fu-

dit

fion ita tamen , faltem aqué expedite fi

ts

gatürque, quàm jejunio , fi

ne

quo viX tarta«

immodicam ; tunc enim fatiüs pabulum ei

reus vincitur , & fugaturho

a'l'S",

?

T

fubtrahimus,quia tuncfua (ponte fubfidic, &

Hoc prafidio viri fan

&itate infignes fe

ter

velociori fuga evanefcit , quapropter (cribit

Vi

h

--

munire voluerunt ,

quà tütiüs de hoíte

t

—

-

1pc

l

-

Pravi Affe&tus deffides corrumpunt ; defatigatos virtus ornat, « 44

tartareo triumpharent. : Jobus fpeculum pa-

ubiingeftus cibus libidinem.nutrit, .Quód

tientiz, & cocli fpe&taculum toto corpore ul-

fi extrema fuit olim .apud Ethnicos 'infania

genu iis inclinare idolis, .quae.facta fuerant

ceribus fra&tus, fanie;& fanguine putreícente

fcatens, viribus deficiens, in fimeto jacens, G

ab hominibus : deteftanda certé e(t dementia,

undíque infelicifimus ; tametfi patientiàlo-

hominesnuncnon genu , fed cor iis inclina-

re,qu&corrumpuntur, & putrefcunt ,cujuse

ricatus omnia retuderit hoftis tartarei tela;

modi funt fercula , .quibus;inhiant gulofi,,

iclüsque fruftraverit , adhuc tamen afferente

'.'-'l'.'r-.flcfl'. 3 in

Origene , ipfis fegtem«-di&bus jejunavit., quo

qui certé cum Deo non epülantur , nec vitam

*

.agunt-.,coeleüem .,:cüm fint toti terrenis Ci«

7j ob.

]

ejunio armatus fortior , ac vegetior inüili-

rfetcontfa.

hoftemtartareum, JoannesChri-

bis, ac.concupifcentiz .coeno immerfi ; cüm

fti Prodromos carnis concupifcentijs bellum

.earum rerum duntaxat vita gaudeant , qua

terrae harent ..ac fuas.terrz figunt radices ;

indi&turus jejunio munitus infignem detulit

l

victoriam , hoílem proftravit , «üm pabu:

Anulla eft vita magis mortalis ,"magisque prz-

[

Tmaturo.obnoxia interitui ,

lum corpori fubtraxit , &t jejuna membra

quàm eorum.s

qui ventrem ingellis cibis faburrant , & indi-

hoítiobiecit, JVenit, nonmanducans , 'ue -

:geítis ferculis.onerant : neque enim eorum

4 1.;v. 18,

que bibens : adeo fuit Joannes jejunio addi-

élus , ut nec comedere , :nec bibere vifus

itomachum quidaliud efle-dixeris.; .quàm

'tumulum mortuorum animalium , .quibus

fuerit, qua(i Angelus humanitate indutus : &

& fuam augent:mortálitatem , iimpinguane

Apoftolus Paulus , quemacriüs concupiícen-

tia pullaverat , ;ad hanc propulfandam non

ites , :quodin fe mortàle ell,-corpus.; '& ex-

'tenuantes , quod in ipfis eftimmortale, feu

unum, vel alterum tantüm (ibi indixit.jeju-*

nii diem ; fed per crebra , ac paffim repeti*

animam ; -cujus facultates hebetant. -Adam

«conditus immortalis , «cüm primüm jeju-

ta jejunia pabulam fubtraxit libidinis igni.

^

*

ad Coe

-nium violavit ,fa&tus eft mortàlis., & .qui

In jejunijs multis , infame , 3 fiti , nimirüm

tintb.u,27«

per [ubtractum corpori cibum., 'fomitem

àAmmortalitatem .per abítinentiam «cuftodi-

abítulit concupifcentie , gua tunc incipit

viffet., :per-deaiffum vetitum:fructum iin

ftomachum, fa&lus e(I-morti obnoxius ; ^&

69;

frigere, cüm meaibra jejuna praíentit ; &i

1ius

is fit mortalior , qui avidiüs mortuis álitur

ámpudicas ejus extinxit flammas : Antot

.alilibus ., ;& quotidie faginatur mortuis

zequeé eremi, ac caítitatis cultor teíte Atha-

animantibus; .is citiüs mortem accetfir; quia

nafioin eius vita,adeó pertinacis fuit jejunii,

at nonnunquam biduo , triduóque impran-

ex nimio cibo, -& pota-mors:celeriüs venit

NT :

.ad eos ,quos invenit oppletos cibo ; & potu:

fus, acincoenatus maneret , G quarta dun-

^

:debet cibus effe vitz . pharmacum,, ; non le-

taxat diefruftulum przduri panis parciffimé

1

:thale venenum 5 :eft autem pharmacum; 'f1

gultaverit adje&to pro condimento fale; ne-

-modicus fit 5 .quia :aullüm curandiscorporis

que alio *

fu

it potu ufus,quam frigida & fonte

thaufta.

'Scimus , Hilarionem .adhuc .ado»

morbis :pharmacum :accommodatius 'ipíà

defcentem quindecim annorum , ut omnem

nedià , fame , & fiti , quà pravi ablumuntur

thumores , & fi que fuperflua funt , ;faciliüs

in fe carnis expungeret petulantiam , zltus

-digeruntur,G ettam noxia expelluntur, :Ine

arceret concupifcentize , & .pravos omnes

carnis coérceret affe&tus tantz alfueviífe ab-

:edia :autem tion folàm ; medendis .corporis

motbis prodett.; verüm & fanandis mentis

ftinentiz , uc nonai(i poít folis occafüm quin-

decim caricas , Íeuficusinjejunum demile-

eegritudinibus plurimum adfert fubfidii,

rit ftomachum ad fatnem pociüs magis irri-

Nota eft parcemia, quá vulgó dicitur.,

9«

Raró est. fanitas ments , ubieft [aturitas

tandam , quàm fedandam ; & quia aec on-

nem adhuc libidinis fcintillam in fe groríus

entri$.; pinguefcunt cum corpore vitia ;

gb Id

extinctam crederet * feveriores fibi jejunii

:quód f: caro jejunio , fame , "& fiti franga-

; j:jum

*ur, vires etiamconcupilcentiz adimuntur ;

leges fancivit , quibus triduum , quatridu-

laborat febri fpiritus cum libidine ., :zeftuat

j

ümque fine omni alimento duceret,ut viribus

prorfus deftitutus , unà cum corpore etiam

:concupifcentia : ifunt .autem /febres :ade&

1

màlignantes , inquas medici liberé pronun-

deficeret concupifcentia,

! Tj if

'

71,

Candor innocentiz , & caílitatis tutiüs

tiant , 'emittatur & fecta vena fanguis adani-

Il

gt

non cuftoditur , quàm ab(tinentiàà cibo , &

mi usque deliquium 5 :quia leve remedium

morbo non prodelt vehementi.

Td :fecum

5

potu: hinc quia Deus homines condiderat

ZMmæ

innocenti paludamento ornatos ; priaa

'egit eremi , ac caftitatis cultor Hilarion; ita

N Vb

L

h

lex , quam ijsdem tulit , fuit abítientiz 4

jejunii pharmaco «eníuit fuccurendum fpiri-

*

*,g*

"

tui zítulaboranti libidinis,ut caro deficeret,

quatenus eius beneficio donum fervarent in-

1

nocentiz , ac indemnem «uftodirent pudo-

tunc herbarum fucco , acpaucis caricispoft

(s

rem ,quem tunc Adam exuit , & à flatuceci-

triduum , vel quattiduum «deficientem fto»

machum parüm reficiebat, mne corpus viti-

dit innocentiz , cüm legem violavit abflinen-

u

tiz; nilenim Deo, & ventti commune ; non

bus pené deftitutum corrueret , ficque at*

tenuatus erat Hilarion ex indictis fibi jeju-

J.

enim pote(t is Deo placere , cui Deus eft ven-

al

niis, utvixcaro, cutisque offibushzreret;

ter , neque Deus poteít ineofuum figere do-

micilium , ubi nonnifi venter, cui indulge-

idqueut vites augerentur fpiritüs,quibus va -

[e

704

tur, colitur, & excolitur , delectatur facer

lidiüs poffet concupifcentiz contra caftitatem

infurgenti obfiftere ; quia quod nocet corpo.

(le

"

f'pom"u,sx paíci lilijs, qua ibi minymé florent,

Yyy 2

Tl ?

g

$4?

.Di[ïertacïc XXV.

fi ,id fpiritum juvat; & Domones oratione ,

diea dinzanäne'fatuiicate ,-S' vittutis decäfä

ä

& jejunio valentiüs expugnantur , quàm alio

fuos àjejunio nitores hauriunt, — Hinc gu-

armorum genere: & luxuriz fpiritus infidias

lg indulgentia omnium accerfivit. malo«

jugiter adnectens caftitati , jejunio enerva-

rum congeriem , imó Q tantas libidinumx

tuc ,. & abítinentià viribus deftituitur ; &

fcditates , quibus delendis, a« purgandis

quod non valuerunt Apoltoli ipfi praeftare ,

neceffarius fuerit cataclyfmus! , " quo aqua-

Sevin. 65, de

hocegit jejunii virtns,hinc Auguftinus, 7-

rum flumina € difruptis nübibus delabentia

Ti 4

z*emfar,

uj t

dete , inquit , chbarifomi , quanta fir jejunij

terram obruerent univerfam , eámque ablue-

virtua , ut id jejunium facere ualeat, quod

rent , ut fordes depoueret , quas per gue -

uti/).

;(!::'.',H:o ?

Apofloli nequiuerunt , ex quofcite, ac nere

lum , hominümque libidines foedé contra-

|

""

Sesm, 25.

vose ratiocinatur D. Ambrofius , inquiens:

Xerat, Omniá caro corrupit viam fuam. , Genef s. .

Iï

Videte evgo , qua ftt jejuni vis , quautauia

corrupta eft terra coram Dee , £ repleta-»

. 41,

bomini fuo preflet grattam , quod tantam.»

dutquitate.

Nec putes ,

has malotuni

prellot alteri medicinam s. uidere , quomodo

Ícaturigines ab alio dimanáffe fonte, quàm

proprium . fancitficet. bominem , - quod ita.»

ab ipfa gulz indulgentía edocente id Chri-

purificat alienum.

Mirum ,ter mirum: a4l-

íto fuos Difcipulos,

Sécut enim "AUb wvurtbeap,

in diebut aevte diltvium comedentes . ,

ter jejunat , &5 alteri prodefl jejunantis abffi«

-2-4.' 'U. 5"8'

nentia s ifle pbarmacum fumit ,. 8 slle i

Bilentes , hubentes , U nuptui sradentes z

gharmaci curatur ; nimirum jejunat corpus,

nunirum mutuis copalantur fcederibus men« *

& reficitur fpiritus ; caro diminuitur , acro-

Ííz, G nuptie ; faturitas, Glibido; Bac-

bore de(tituitur,& anima incrementum fubit

chus, & Venus

LÀ

*

affluentia enim cibo-

ä

virium , quibus de pravis triumphat iníur-

rüm comirem fe jungit infolentía vetbo-

rum; & [aturitatem Ventris vacuitas fub-

7

h

gentis concupifcentiz affe&hibus : hinc ec»

clefia recle canit commendans jejunii virtu-

Íequitur mentis , & ubi jejunium exulat ,

tem , qui corporals jejunio vitia comprimá ,

przfidium abigitur caflitatis , quae pro«

quia nullum coércendis vitijs, ac libidini

pterea expugnacn eft facilior , & vix ullo

compeícendz jejonio aptius froenum, quod

atmpliüs habetur in pretio ,. quia ut fcribit

Xpütola 34z«

.. propterea timorem euam Diabolo incutit ;

Seneca. — Vel spfa boneflasvilis efl , ewi ni.

Cui invifum 'eft

— " HE — QO - QER E

oratio enim jejnnantis ; ait D. Leo Papa :

ts cbayum efh corpus.

Tam grata esi Deo, qua'm Lersibila Diabo-

jejunium , huic chara videri nequit catti-

lo.

Quód fi iejunio vis ineft, quà qui mu-

tas ; non enim lafcivi corporis illecebrz ab

niturin fe, dceemonem ex alieno pellit, de-

alia fcaturiunt;origine , quàm ab immo-

turbátque corpore ; quanto magis poterit

Qica ventris faturitate ,

quà mentis ob-

in (uo lpiritus pravorum alíectuum , & pra-

ruitur ferenitas : quapropter D. Hietony.

L. — EM — EE CR . 2 — ]

mus huic egritudini rebeliantis 'concupi-

f

fertim luxuriz abigere ?. ezzn fit jejunium.» ,

Sevm, 8

utait Chryfologus: witiorum sors , $ vi-

Ícentie efficax exhibicurus pharmacum , je-

[

Serm,- 22

ta virtutum s & ex D, Ambrofio,

Ef je-

junium , famem , ac fitim indicavit; fcri-

junium frenum quoddam Iuxuriantis anime,

bens ad Euftochium virginem , ^ubi ait 5

boc enim efl falutare jejunium , ut [ieut ab-

Caflitatem diuturnam , ac firmam vix effes

fiinet corpus ab epulia , éta && anima refra.

polfe » vifi zemperantia eam defendat j ei*

l

Caterum fi gula tefte Am-

borkimque uftu fit parciffmus ut flomacbutn.a

netur à vitijs.

L. deiElz'a.

brofio ,. e& primum . Diaboli (iculum.s ,

petiüs , quàm mentem pariamur dolee ,

$

CRP.I.;.'U.Q

m

Epiff. 12,

vel ut ait D. Hieronymus ad Euítochium , .

G crura magis ,

quam pudicuiam vae-

Vel ut placet Da-

ciïlaru.

prima demonum arma,

nl

filio, prima malorum caufa , G univerJale

Tunc populus preceps co»pitin focdas

; 74"

Ii;)mil. z. de

J

jejzm.

Ueueuum.

Vel ut cenfet D, Chryfoftomus,

libidines , ac vitia reliqua proruere ,, cum -

Hogil. 71,

Res (ummé grata Demoni, eó q5ia ut ob-

gule indulfit , que pracipitem populum

t

fervat D. Hieronymus.

Cum cibo abun-

illum in coenum egit luxuriarum.

Sedit Exod, cap,

mipopul.

;

danti carnem reficimus ,. oleum igni affun-

populue manducare , & bibere , 6 furrexe- $21

/'.' f.

"-

VItrig g

;

Epiff. ad

L

Furiath.

dimus , ut majores effundat flammas, — Sed

runt ludere , hoc eft , poft epulas fueruat

jejunium & converío tefte Chryfologo , efà

chorez inftitutz , qua lautioris menfz fo- -

Serpio 8,

.

vita virtutum

?

qmors vitiorum i. pax cor«

lent appendices haberi , àchoreis ad ofcula,

H

& tactus minüs pudicos, & ab hisce ad fce-

porh i memórorum decus 5 ornamentun.s

»

ü

vite ; robur mentium y 'UIgor Aniiorum.s ,

das traufiére libidines

]

non enim. aliud

?

caflitara muruc , pudicitia propugnaculum y

funt , qua poít ventrem ingeftis ferculis

PPZmlagu

gravatum , poít ítomachum immodico

v'ls-

civitas [anclitatis,

T

Sicut paícitur libido convivijs, ita ca-

vino madidum inflituuntur chorez , quàm

75

L

t

ftitas nutritur jejunio

?

fi lafcivia pingue-

Diaboli theatrum , vitiorum palzftra ,. ac

ícit ferculis , abílinentià corroboratur pu-

Veneris prxludium.

Quid enim indicat

db

.

e

titas

3

fi concupifcentia vino accenditur ,

illa membrorum agitatio, pedum mobilitas,

fi libido ebrietate

V, hi

pudicitia firi reficitur ;

manuum jactatio,& oculorum laxata divagas

L

inflammatur 5 virginitas ab(Unentiá cibi , &

tio; quàm infoleícentis concupifcentiz pe«

De

potüs deliciatur 5 quia fi lafcivientis corpo-

tulantiam? quam Veneris fomentum ? r^3nu-

ls

ris illecebra non aliunde, , quàm ab immge -

ym enim complexus oeulorum jo^ j ariones,

tti

ljbi-

tex

H

: PïaviA&æ&üsdcdïdcs;:ormpuntä defatigatos virtus Ornat. $48

libidinis funt üiniuli,pudortm'läbefacïentes;

aquarum alluvione r;'auFragis, ac enedlis ;

adeó ut non absre definierit quidam choreas;

ipfe fuperftes commune evafit naufragium z

circulum, cujus centrüm fit diabolus G cir-

fed cüm primüm coepit rellus fuam foli , &

sumferentia omnes fpiritus nequam: Cir-

coelo faciem oftendere , & No&mus cum fuis

ad culturam fe contulit telluris aratro, e-

cuius eft, quia per crebras corporis circuitio.

nes mens vacillat , & ubi per faltum corpus

quos, & boves jugojunxit, terram vemere

in fublime vehitur , feedé cadit pudicitia ;

profcdit, &inde . curamadjecit ad vineam

Homil. 9.

quiaut appofité ait Chryfoftomus : Ui la-

12 C2p. E5*

ferendam, & ex uvis vinum expreffit pro-

Áá Jïïf;).

þi?vu; faltus , ibi Diabolue, ideó que apud Jo»

priz hilaritati, aut infirmitati confulturusg

Caf 2 6. "V,

bum , exultare faltibus, & lufibus, olere di-

mox liquore novo fe largiüs proluens 5 ex

UT

21

citor pétulantiara , & libidinem ; quia per

hauítu recentis vinifecuta efttemulentia,ex

).11,

— faltus excitacur concupifcentia, & fimul cum

temulentia fomnus, ex fomno inhoneíta

corpore libido furgit ;; propterea non lufus

nuditas, dum fomno fopitus, fuique impos

choreas dixeris, fed fcelerum, ac libidinum

pra aftu meri infufi,unà cüm vino, veítes

fcecundam patentem$ quis enim à choreis

abjecit , quibus pudor velabatur.

Quod

ffb a.

fan&ior revertitur? quis ab illis faltationi-

cum vidiflet Chanaam Chami filius, puer

bus caftior recedit?. Putárimnil aliud. cho-

malz flirpis, & peior fructus, cüm debuif-

] 'U« 58'

reas e(fe, quàm tartarei aucupisrete, quo au-

Íet avi verecundiam obtegere, maluit pro-

ceps ifle nunquam vacuus difcedit: faltus GE

caci rifu fenis illudere nuditati, & ad patrem

recurrere ,' eique quid viderit, renuntíare ?

choreas, qui ducunt , cum in fublimecorpus

evehuat, 1 imum feruntur , & inorcum de-

nimirum vinum innocenti No&mo , quia in-

Ícendunt,

experto, rationem evertjt ; & fopiti pudo«

755

Ab(tinendum igitur non folüm eft cul-

rem profanavit, unde Salomon: Aeiztuea. P V33«

tori caflitatis à luxu in epulis, ab immodico

ris vinum quandoflorefcit . eim fplendue-

cibo, & potu, àferculorum illecebris, à con

vit in. Vitro color ejus 3. sngredstur. bland?,

vivijs, quorum funt chorez appendices; fed

fed in noviffimo mordebis ut coluber, & ficut

etiam abítinentia, & jejuniis reficere, ac enue

regulus venena diffundet,

76.

i ag

trire virtutem debet padicitie ; & hoc prz-

Sunt qui fymbolicé fingunt No&mium

fidio arcere, qui contra caftitatem infurgunt

* vino, & viti fanguinem. mifcuiffe quatuor

motus concupifcentie : dedifcit enrm caro

animalium, fimiz, leonis, porci, & agni; eó

laícivite, ( 1ejmzijs macetetur, fi modico pa-

quia ex temulentia geíliculentur alii ut fi.

ne , & frigidá (uftentetur: quotquot indem

mie; pugnuentaiii ut leones ; foedi fint alii,

nem fategerunt florem fervare caftitatis;cly-

ac grüniant ut porci; mitefcant alii ut agnis

peo eam munieruüt jejunij , quo tela omnia

& No&mus cum ficcus emerfiffet de procel-

retuderunt rebellantis concupifcentize? tan-

lofo Oceano, in craterem impingens vino

tz enim eft virtutis, & efficacize jejunium,

(pumantem miferé naufragavit,

Quid?

etiam Loth cum fobrius evafiffet incendium,

vt non folüm candorem cuítodiat pudici-

tig; verümetiam ipfum jejunantemá feris

temulentus incurrit. inceflum; & Samíon

defendat, Danielenim jejunus feptem inizet

ipfe, qui jejunus leones ftravit , Philithzos

impaüos leones veluti mitefcentes intef a»

proftravit, portas civitatis, perinde ac plue.

gnos absque ullo nocumento fex integros

mas geminas fublatas alió tulit 3 mox viniy

CAp.14."4

exegit inlacu dies; & exemplo fortibsquàm

ac feemine illecebris captus viribus de(titui-

i3e

verbo edocuit vel ipfos leones jejunare, qui

tur, robur amittit, in hoftium labitur po..

ne religionem violarent jejunij ; Danielem

teftatem , lumina perdit oculorum, & vitam

jejunantem non fuerunt aufi attingere. Hinc

amittit, quiahauftum admittit vini; ac per-

iL

. mittit fe Dalila irretiri illecebris. Idaue cau-

D, Petrus, quem przftantia jejunii haud la.

tebat, contra tartareum leonem armatos

ía, curcontra. faeminz, carnisque illecebras

nos voluit abftinentiá , jejunio, & vigilia:

jeiunü. opetimento voluerit David. (e prae«

EXWJ', MPI

munire ad caftitatem tuendam, G ut indem«

"v8.

1 Petri c.5, Sobr) effote, & vigilate, quia «douer[arins

;Zï V, ä'

vefler diabolus tanquam leo rugiens-cireniz,

nitati confuleret pudoris: Operui i jejunio

uem devores, & Rex David pugnaturus

animam meam : i & nos ipfos operiamus

hoc jeiunii tegumento concüpifcentie mo-

contra tartareum lhoftem, ac concupifcen-

tiz pravos affectus alià loricá noluit fe ob-

tus infurgentes in perniciem caftitatis com-

tegere, necalio armorum muniri prafidio,

pefcimus, hoftium tela retundimus, & pra-

*

.

Opersi in jejunio animam

vos omnes affectus proíternimus , .quia ut

P(aln.ó$. .quàm jejunio

sueam, Validiffimum eft animi operimen-

ait D. Ambrofius: Fames amica ef Virgini- Serm, de ]

YX

tum , ac lorica jejunium ad ictus retunden-

z4ti, inimicalafciviez [aturitas veró pro- quadragefe

ïä

dos adverfarij ;.ac prefertim motus coér«

digit caftiratem , 6 nutrit illecebram.

cendos luxuriantis concupifcentie - Qu e-

Nil eft, quod culturz . caflitatis magis ,77e

De Eliac.4, nim non jejunat at D, Ambrofius, nudus ; $

faveat , quàm ftudiumab(tinentiz, quod eft

intellus ef$ 5 patet. vulueri , i hoc. opeti-

virtutum falubre nutrimentum , vitiorum

mento jeiunii, &abítinentiz fe protoparen-

fatale exitium ; caftitatis fulcrum , concu-

h

tes texiffent in terre(tri paradifo fuam non

pilcenti excidium ; falutis remedium, &

erübuiffent nuditatem : quia Noé hocfe

itnpudicitie venenum ; jejunium enim , &

u.

texit jeiunii operimento reliquis. omnibus

mentem purgat, & intelle&tum ferenaty fen«

à

Yyi

lum

E ]

Difïcrtar.ia) AAV.

644

H

fum fublevat, voluntatet fadhuneu&a pertta- — aícetas, eremique.incolas ílorem piidicitíe

j

hit; carnem fpirituifubiicit ,. z(tus concu-

feliciàs non excoluitle quàm labore, &t exer^

pifcentiz fedat, impudicitie nebulas diffipat,

citio, apud quos teíle Caffiano ,. vulgatum rib. 0. zn-

libidinumardores extinguit, & lumen ac-

erateffatum ; laborantes in eremo ab uno /fitcap.za- |

cendit caftitatis; imó non folüm ment pro-

duntaxat doemone vellicari, & defides, àc o-

deít abítinentia ab immodico cibo, & potu,

tiofos à pluribus exagitari,ac torqueri: hinc

P

|

fed etiam ventti: 7;de ait Athanaftus , 2u;d

Paulus Abbas quamvis palmarum fructibus,

r

Serm,de je-

fciat jejunium : demones fugat, malas | co-

ac hortuli fui proventu abundé reficeretur,

iun.ï

gitationes expellit, cor veddir purgatius , &

ideóque colligendz coenz poffet tutus feria.

ri; ne tamen, fi. defes effet, ac otiofus innu-

corpus [anius: favet igitur ab(tinentia cafti-

tau mentis, & fanitati ventris , quatenus

meros contra fe Domones concitaret, . ac

quod noxium eft, & nimium in corpore ab-

minus tutam cuftodiret pudicitiam , quam

fumit,caput ferenat, & animum ad (aniotes

tartareus hoftis per impuras excitatas cogi-

geelef. e, 2,

excitat cogitationes ,. quapropter Salomon;

tationes labefaclare fatagebat, fportulis te-

quo mentem ad probas difponeret cogitatio-

xendis reliquum;quod à precibus fundendis;

nes á quavis defoscatas turpitudine ait ?. Co:

fuísque fpiritmalibus exercitiis. peragendis

gitavi in corde meo absirabere à'vino carnem

fupererat tempus impendebat; peníümque,

meam , ut animum meun transferrem ad fa-

quotidianum feveriffime à (e ipfo exigebat :

pientiam, devitarémque flultitiam : G quot.

quamvis adeo remotus ab urbe degeret , ut

quot Sapientia fuerunt in(igniti, ut Enoch,

f1 merces fuas volui(Tet dare venum , majus

Énos, Mathuffalem, Noe£, & alii fuerunt fi-

u

veQturz , quàm omuium, fportularum pre-

mul & abftinentes, & Juditha zqué fapiens,

tium fuiffet; cümque dilapfoanno fuum im«

D difit,

(

mpl:,z.

ac caftanon alio armorum genere, quàm ci-

pleviffet ugurium. textis vimineis, totius

liciis, & ieiuniis fuam p

anni labores flammis :extradebat abfumen-

;op-ugnav-it pudici-

tiam.

dos; licét nullum ex tot fudoribus pretium

acciperet, nontamen deftitit cosdem redor-

f. Vilï.*

dirt labores , ne fcilicet. defidem eum inve-

niret hoflistartareus , & otio marcefcentem

g

Labor , €$ exercitium jïfmg'gii?m

» faciliüsexpugnaret, ejüsque caftitatem per

unt fdjii'tiztis 'pra]wgnacula, -quiöus 4

turpes cogitationes inficeret: aiebat enim

d

demnis defenditur ab improbis affedii-

nullum vix poffe ca(tas habere cogitationes,

:l

bus coneupifcentie,ac damoni

aut cor mundum retinere , aut Diabolum

h

vincere feriando.

-

gefliouibus,.

Quos enim vel laboribus

fl

On folüm caflitatis Hos intetcilicii fpi«

fractos, vel ftudiis occupatos, vel fportulis

d

texendis intentos invenit orcinus auceps,

gasvernat amoenior , verum etiam

ln

79. N

non audet ad turpia allicere, netepus in-

labore, & exercitio excolitur ube-

, uuliter terat, quia labor, & exercitium fir«

gl

3

riüs ; adeo ut vel ipfi Pogtee, ideo effigxerint

miffima funt ca(titatis propugnacula.

Dianam virginem, ac caftitatis cultricern,eó

90,

Toedium eremi fertur fubiiffe interdum

fi

Q

4

4

uia cüm fuis Nymphis affiduo fe venatu ex«

Antonium, acaninii incertum exclamáffe:

:

rcucrit: & ideo apud virgineum hunc cce-

bu

O bone Deus falvari quidem cupio, fed mez

"rR

tum malé audüit Salmacis Nympha, eó quia

mihi cogitationes adverfantur, hanc ingref-

[

cateris in exercitio venationis 1ugiter defu-

fus fum folitudinem, ut tutius ineremo 1]o.

dantibus, ipfa fola ignaviffimas Íe&taretur

Qu

rem excolerem pudicitiz, fed mex cogita-

occupatiunculas , cüm vel crines pecteret,

tiones foeditatem ingerunt, quávereor, ne

lti

li

vel faciem lavaret, vel genas ftibio fucaret,

quidquam noxii contrahat lilium ca(litatis,

vel frontem pingetet , vel fupercilia tinge-

Vte

G per mentis cogitationes mihi mole(tiífi-

ret, velfpeculum confuleret,vel capillorum

mas venenum hauriat, quofoedé corrumpa.

li

errores, aut veftium plicas emendaret , aut

li

tür? cümque fic Antoniusanimoflu&luaret,

flores inareolishortilegeret,nuhqum tamen

vidit in non diffito eremi loco hominem

ter

Liþ' 4. MB-

feras in fylva caperet , quapropter venufté

quemdam Monachi indutum veíle, cümque

Eu

DT

tamorpb.

; Ovidigs cecinit.

attentius eum obferváflet, viditi pfum nunc

fedentem calathos texere , nunc fubfiden-

aQ

Sape fuas, illi, fargd en dix;iyä foro-

n

em in genua precesereclà in coelum fronte;

tja

yes ;

I6

Salmaci vel jaculum , vel piBas fume

a€ brachiis preces fundere; nunc furgentem

ad fontem properare frigida hauriendz cau-

Pa

baretras ,

$35 nunc arborem conícendere , & paucos

Ine

Et tua cum duris wetnatibus 'etia mi-

püt

ce

]

colligere fructus ;. & hifce pera&tis; poftmo:

dicam refe&liunculam,iterum vidit calathos

pra

Nec jaculum fum

it, nec pictor ilapba-

"kexentem , & poít aliquid. temporis iterum

Dit;

retY i ,

in genua fubfidentem ad preces. fundendas :

W

Nec fua cum duris wenatibus otiaui-

idque cum obferváffet Antonius, (imul &

det

/2'91".

vocem audivitexeremo emiffam : ita & tu

fatuw

Scd pretermiffis Po&tarum commen-

fac Antoni, fi eremi toedium vis à te excu-

tot

H

tis , fictisque fabellis, id certé verum, viros

tere, Vocem crediditkAnt-on.ius nonab fg.

m

;ola'

hit

A

D

Pravi Affe&tus dcüdes corrumpunt; däfatïgatös virtus ornat. - 54;

cola aliquo eremi emiffam ,. fed & coelo de-

ftandumeft;labore, & exercitio eyus affultus

miffam, & oraculum fecutus, ac Monachum,

h

debet retundere,ut fcripüt D. Paulus: izrazr 2 d Toefl.

quem lerió obfervaverat,imitatus, moleítias

tem, qui ejusmodi [unt denunttamus , && ob.. V: 1*

M i

abíterlit folitudinis, tcediümque abegit ere-

þcmmm iu 7)07);2;20]35[2 Chrifio. ut cum f

mi , & per fufceptos labores, precósque ftatis

lentio operantes [uum pauem mandzucent s

horis fundendas, non folàm lilium cuftodi-

quoniam fi quis non vult operari , nec man-

vit caítitatiss verüm & reliquarum omnium

ducer; fuadet Apoftolus fidelibus illis recins

virtutum flores excoluit : quia catnis infir-

ad fidem converfislaborem , & exercitium,

mitas non finit mentem jugiter divinis occu-

utcum filentio operantes fuum panem man-.

pari contemplationibus, neque totum tem-

ducent , & nontantüm, quo nutriretur Cor-

pus fundendis precibus impendere, ideo viri,

pus, fed & fpiritus reficeretur ; labor enim.

aícetae , qui divino fe cultui mancipárunt,

-qui vires frangit corporis, integritati confu -

eam folent temporis particionem inítituere,

lit fpiritàüs; & quiex labore funduntur fv :

at labores, & exercitia, preces, GC orationes

dores, roridi funtimbres , quibus hortus it-

interrumpant,ne quidquam fuperfit tempo-

rigatur animi, & virtutum flores reficiuntur?

tis otio,quia plerumque cum manusab ope-

fecus eft otiumfons ille putidiffimus,e quo.

rcceffat , mens impuris inficitur cogitatio»

rivuli malorum. omnium flcaturiunt: hinc

nibus ; quapropter habetur illud Hieronymi

D. Paulusnon aliter alimenta, quibusvive-

monituimm , Nungquam te Diabolus non occu-

ret, fibicomparavit, quàm labore, funeste-

patum inveniat,

3!.7

Xuit; Ícenas feu umbracula, & tentoria con

Idque caufze fuit, ut refert Caffianus ,

cinnavit: Jpfi enim fiitie ait: quemadmo.

- Lib.ro Juffit,

JJeU. 7-

cur per totam /Egyptum nulli fuerint vifi

dum oporteat imitari nos, quoniam non in.

6'52.22.:.

Monachi otiantes, adeó ut fuum quisque fibi

quieti fumus inter vos, neque gratis paneus

vi&tum labore pararet, ne ullus alteri effet

manducavimus ab aliquo, fed in labore, &$

gravis, cum nec oblata abaliis obfonia lice-

$n fatigatione no&ie, & die operantes , ne

ret admittere, & fi quis quidquam fimile ab

quem vesirum gravaremus.

Quód fi Apo-

alio peteret repulfam ftatim ientiebat ver-

fíeli : ait Hieronymus | babentes potesiatem

bis illis: Tutibilabora: tue te manus nu-

de Evangelio vivere , laborabaut manibus

trire debent , nonalienz: non decet Mona-

f««, ne quem gravarent , vuy tu in u[us tuos

chum labori parcere ad victum fibi compa«

ecfjura non prapares ?. facito aliquid operss,

fandum.

Quinimó huc tendebant cujusvis

ut te femper diabolus inveníat occupatum,

$3«

Monachi induílriz , ut non foiüm-fibt, ve-

Cultor caítitatis, vel fibi à natura con-

rüm &hoflpitibus poffent , quoties occafio

ceffum otium vertit innegotinm , ne defi-

daretur ccenulam inítruere.

dem eum adverfarius inveniat.

Nileft, quod

Nil pre«

in vitg.Afceta, ac divino cultui addicto ma-

tiofius tempore, & id propterea ita impen-

gis extimefcat , paveátque hofílis tartareus;

dendum, ut inde aliquid femper nobis lucri

qui jngiter 'caftitau prafertim infidiatur,

accreícat: neque ulla poteft nobis gravior

quàm laborem , & exerciium , quod non

obtingere ja&tura, quàm illa temporis, quod

36

finit mentem futili

j

bus evagari cogitationi-

perdi quidem poteft, fed repararià nobis am-

bus.

*

$2.

pliüs non poteft, hincPlinius feniot, cüm

Refert Pelagius fuiffe Eremiculam quene

fuum vidiffet nepotem otiofe diem prodige-

dam;qui cum die jnoctüque impuris pulfare-

re deambulando , eum redarguit inquiens z

tur cogitationibus,enixim cupiebare mole:

poteras has non perdere horas; fatiüs fem-

Itiffimis illis liberari fuggellionibus; cimque

