cinctum Angelorum c«aftris , ldeoque ut

gladij , quibus hoftes profligárunt 5 fcuta ,

qu:bus eorum tela retuderunt 5

vires ,

omnis timor procul abícederet orationis

quibus victores in univerfum armorumi ge-

prefidio puerum munit , Íciens effe ora»

nus irrüerunt.

Adfit orationis tuba, mens

tionem hofüibus ineluclabile. fatum , &

)

le fonet in auribus Dei , preces coelum

orantibus mexpugnablle munifnentum ?

ulfent, Deum invocent , ac veluti com-

appofité D. Ambrofius in prafatione ait :

pellant , ut fubfidium adferat ,. & ftarim

Sanüus Elifeus boffes fuos mon armis fu-

Serims, 86.

in promptau erit divinum auxilium , & cum

Pembat , fed oratione vincebat.

JINAWas

cclefti ope palme germmabunt ad victo-

cum idem. Miuiféro f&o 4d . depellendum ejus

riam eó vegeuorcs , quó fufo hoftili craore

timorem plures .adeffe diceret. defenfores. ,

non minüs , quàm effufis precibus fuerint

nec metus. 4b illo goffet auferri , eunc ora-

irrigatee.

Monet Deus per Moyfem popu-

vit ad Dominum : 'Tametfi Angelorum aue*

2 u

]lum.

St exjeritis ad bellum ,. £n terra ve-

xilia Elifzeus non haberet contemptui ; ne-

Numer, 10O.

fva elangetis ,. ululantibus tubis ,. 68 evit

que de coclefti praidio diffideret fuppe*

recordatio vefira eoram Deo vefiro , &t e«

tias adhuc ab oratione popofcit ;

qua va-

YHAmini de manuibus inimicorum ve[lro-

lentior Angelis citra omne dubium timo-

rum : hoc eft , fideprecati fueritisDeum,

rem omnem excuterét ,

hoftium audaci-

fi orationes fuderitis ad ipfum , Deuseruet

am coérceret , G à puero trepidante om-

vos de mambus inimicorum veftrorum

L

P

nem abigeret timorem , quafi pre Ange-

quinimo , üprecesf.xdermsDeo fanguinem

lorum copijs fit oratio efficacior ad timo*

elfundetzs inimicorum :

haecque caufa , cur

rem omnem extinguendum , terrorémque

Gedeon fuis trecentis militibus priüs preces

excutiendum. Ubi enim deprecatio pug-

Judic, 7«-

indixerit Deo fundendas, C/amate Domino.

nat,arma filent etiam Angelorum.

Cocle-

e&id

ala4

nges flam-

Fundantur in coelum preces , ut hoftilis effan-

ftis militize armate Angelice ph

datur in terris fanguis ; audiantur in coelo

mas in Syrios ejaculabantur ;

ind Elitzus

*

tubz clangores » feu orationis clamores, ut

preces fundebat

*

quia non hoftes armis

audiatur in terra militüm virtus , ho(hum

fuperare fperaret , icd oratione vincere z

fortior enim hzec eít ,

' quocunque exer-

vel fuga , vel interitus ;.& parta à Deo, &

orantibus victoria.

citu , ommbusque armatis militibus,

21*

Elifai Minifter vifis. eminus Syriorum

. Qui oratione fe munit , Deo fe u*

27

caftris mente coníternitur, & animo cadit ;

nit , ac armat , & hoftium phalanges non

& Elifzi, acfuam falutem largis deplorat

timet , fed fortiter vincit , Droüermtque

4' Rego 6'

Hena !

lachrymis

Heu ! Heu Domine.s ,

gloriosé.

Pugnaturus David ; Deum vi-

quid faciemus ? Propheta minillrum muli-

detur adfcifcere übi commilitonem ;'quótu.

16,

ebriter deplerantem folatur , . majores pro

tior fiat de victoria , ait.

Apprebende avma ,

[nl, 34

Íe copias proimittens,

Vidit puer, & ecce

feiuum ,

exfurge in adjutorium mibi,

eum

—. Oratioquó humilioreó efficacior ad þfobas Affectusimpet. 4!;

Deum rogat;ut in fuum exurgat adjutorfund,

tociffimas fiquidem beflias ovium czedem ín«

. vires adaugeat, animos infundat , tnanusad

tentantes, aut € caulis etiam cum przda re-

pugnas erudiat, & ad vi&toriam inítruat ,

vertentes, ultró prioripfe velociffimo pere

unde fecurus de victoria priüs epinicion fibi

fequebatur curfu, & comprehenfas manibus

ï,P]alm.lo:r.

pangit, quàm clafficum canat : /» DEO fa-

nudis arrepto mento, jugulóque dilacerabat:

—

-

1Emus iTIutem, £ ipfe ad nibilum. deducet

hacque certaminum rudimenta preludium

vorpenrs

inimicos nofiros , appofité D. Bafilius in

fuerunt illius cum Philifthzo Goliatho pe-

Íchoiiis expiicans hunc textum ait:. Provi-

riculofiffimi certaminis (inguletis,quod Da-

dextiam ámploramu 5 per banc enim folam

vid &tatevicenniopaulo majorinivit. Tur.

^ 6

auimicos nosiros vincere porerimus , nimie

bantibus enim pro inveterato odio Philie

rum per foiam imploratüonem divini fub-

fthzis, acarma in Hebrzos moventibus, Da-

fidii hofles (uos fecurus depradicat profter-

vid ex aula Saulis , ubi pfaltem, & |.canto-

Ó

nendos, Gtad nihilum redigendos; quia ubi

n

rem egerat, remifIus ad fua. fuit paícua, eà

oratio pugnat, ibi hoftes omnes expugnat,

quia gregibus pafcendis affuetus, armis tra-

neque quidquam.eít, quod poffit,huic bella.

€tandis minus idoneus haberetur,

Phili-

&£ria Amazoni obüllere:; tantum valet divi»

flhaiigitur, & Hebrai in duobus collibus

nz foricudinis amploratio , ut. fecura. fit

fua pofuerant cafltra. fubje&z duntaxat val-

victorigimperrados íentiunt ftatim hoftes,

lis divortio fejunctis; ambo quidem parati

quantim valeat divini nominis imploratio?

ad pugnam, fi fortaffisaliquis prior in inter-

utinam dilcerent Deum nofcere , cujus viri-

jectam vallem .certamen conferturus deícen-

bus nequeunt obíiitere.

Palmas qui legere

deret, quod mutuis .etiam clamoribus f2

»

in campo Martio cupiunt, diícant priüs pre-

per diem pofcebant.

»

«es fuadete;

ümque jam per quadraginta dies bel-

40*

guämjho(vtilcm fanguinem effune

ad;r—e.

Jum excitaretur magis,quàm gerere'ur,aeu-

tris aleam tentantibus; tandem ex partePhi-

, (5 r 1V"'

liftheorum morz impatiens quidam vir ftae

aciit i

turà giganteà nomine "Goliathus, viribus

Oratio, qua in caftris , ac pugnis

«orporis, armisque beilicisferox in medium

Deum expo[cit adjutorem , oran-

profiliit;& truculenta voce Hebrzos laceffi-

xem efficir eviumpbatorem.,

vit adpugnam ; fi quis effet inter ipfos, qui

.auderet ad fingulare certamen fecum deícen-

39

I&oriz tributariz funt orationi, quz

«dere , 'fimülque de imperio utriásque gentis

| Deum expofcens adjutorem , oran-

dimicare; cümque minas & convicia arro«

tem efficittriumphatorem z eftenim

:ganti füpercilio ; faftüque barbaro quotidie

*

It

Deus, qui vires, animum, :& bellicam for-

J

actaret,nemo fuit ex Hebrzis, qui fuzegen-

titndinem tribuit pagnantibus; terroremho-

tis dedecus vellet fanguine abftergere, ta-

flibus incutir., vires adimit, &t ad cedendum

metfiSaul Rex plures fpopondiflet divitias,

adigit, INeque David alio adjutore tor il-

ac perampla ttibuta5 imó etiam filiz Regiz

lui!res de proftratis (uis hoftibusdetulit vi-

«onjugiumei, qui ad ineundum fingulare ile

w'.;,-Re,vg. eAbo. .

Gorias, quàm Numinis auxilio : Intevfeci

Jud certamen fe permoveri páterecur : vox

univerfos inimicos tuos à facietua, quia ni-

'enim minax Goliathi,corporis vaititas, oris

gqniram tu adfiriiti, ur me juvates; faciestua

truculentia terrorem animis incufferant He-

MTIR

animos fuppeditavit, & vires, — Fuit David

breorum, quó nullus auderet cum ipíou-

-tot viéloriis infignitus, Bethlehemio oriun-

nare, quamvis promifía praemia Regis Saue

$

dus oppido ex tribu Judz , Patrem habuic

is ad talem ineundam pugnam allicerent,

líi, feu Jcífe virum rufticanum, fed . agri

E rure veniteoferétempore in caftra David

divitem , & copiofum, ex feptem fratribus

miffusà Patre cum commeatu ad frattes,

natu minimus palcendis gregibusà Patre ad-

«ümque Goliathus confueta ferocia, ac pro-

inotus.

Adoleícentem tametfíi a(luetuüm

brofa lacefleret :'Hebrzos iniultatione, eó

ducendis, paícendísque gregibus prz cateris

quia,nullus inter tot millia militom effet;qui

commendabant, & oris venuftas, & formaz

fecum cominüs congrederetur, fuzeque genti

dignitas, & peritia cythare pulíandz , vo-

vel eternam fervitutem v

afferret victor.

E

ÓH

i&tus, vel imperium

cisque fuavitas, quà jam tum inter montium

paícua, fylvarümque receffus compoíitos à

Miratus David non magis ferocem ho«

4I.

Íe plures Pfalmos metrica concinnitate mo«

ftis fuperbiam, quàm imbellem fiorum con-

dulabatur; ple&tróque ad barbiti fides: ea

flernationem, intellectisque pramiis, quae

tamen erat mafculá munitus fortitudine ,

RexSaul victori promiferat 5 fpiritus con-

animóque generofo, ac forti; utaeque ma-

cepit Deo plenos, & ad pügnam patratiffi.

n

nus ad puifus cythareacad pugnas cüm feris

inos; quodtamen cüm obferváffet Eliabus

adhiberet.

fratrum natu maximus juffit, eum cumob.«

26.

— Primafiquidem 'pug'natu'm rudimenta

jurgatione ad fua reverti pafevas inconfule

fuerunt, fylveítres feras ovilium vaftatrices

támque fuam ferociam in tuendis gregibus

manibus difcerpere, ut de ipfo dixeritSyra-

ad cateros opiliones oftentare, ut càm ad«

ji) i

cides cum leonibus gua[icum. agntss € cum

huc effet quafi puer, ea cogitaret tractanda,

que pue;*ilqm adhuc fapiunt etatem. . Ve-

ar[is, quafi rufzg ouiculis viclor 'luder'et: fe«

j

rum

d

416

rün Dasil etao qodahi &lmolacus int-

agnofcentes, Deum pugnáffe pro parte He-

pulíu, quo invitabatur ad pugnam illam fin-

breorum ; fed perfequentibus Hebrzis, &

gularem cum Goliatho ab incepto non de-

terga cedentibus eam effuderunt fanguine-

ftitit , fuggerente Deo animos, & vites fup-

am ftragem , ut in uno Goliatho , omnes

peditante. . Cámque res delata fuiffet ad au-

Philifthzi cenferentur periiffe.: Sed quibus-

res Regis, fiftigur coram ipfo adolefcens,

nam armis David. tam infignem detulit de

cui Rex objicit certaminis imparitatem , &

Goliatho victoriam, & de Philifthzeis trium-

inexpertam militiam contra veteranum bel-

phum ? certé non armisferreis, qua depo-

latorem , tumidümque debellatorem ; . fed

fuit antequam fingülare iniret certamen; fed

Dadvid fronte hilari, vultique jucundo re.

*

armis orationis , quia loricatus fiducia in

in

Deum non timuit minas Goliathi,non enim

Ípondit , plures difficiliores fuiffe à fe

cantpo victorias relatas contra leones fero-

fiduciam fuam collocaverat, in armis Pfal,

cientes,. urfósque truculentos , & ipfum

43. Non enim in arcu meo [perabo , & gla-

non terteri,imó & contemptui habere jacta-

dius meus non falvabit me: fed in Deiauxi-

tas totidem Goliathi minas , ferocientem

lio, orationibus, precibus, & fuffragiis im-

Martem magis in lingua loquaciori, quàm

plorato erat fpes Davidis, cüm dicat: Is

in manu praliante geftantem,

Deleéctatus

Deo laudabimur tota die, 8 nomini tuo cone

- Dui, ^

Saul hac adolefcentis bellica fortitudine, ac

firebimur L f&ctila.

-

43*

fpiritus magnitudine, pugnam pofcenti per-

Qui animo funt generofiores, viribis:

mittit ; & ut humana cum divinis coüijun*

que rubufliores , ac difciplina militari cele-

getet prazfidia, armis ex armamentario fuo

briores duces , minüs fibi fidentes,in oratio-

depromptis jubet adolefcentem praemuniri,

nis fubfidio, precimque ope, bellorum e-

magis id patientem , quàm optantem, cum

ventus felices locarefolent, & vires à Deo

Numinis fiducia firmiüs, quàm ferro, &

expoícere, & obtinere, cui & victoriam tri-

| Vihn,s,

chalybe obarmaretur ; & cum hifce corpo-

buunt: David enim, ut nonfibi, fed Nu-

ris munimentis plus fibi impedimenti ia-

mini vicloria de proftrato Goliatho tribuee

.etfe, quàm fubíidii fentiret; exutá catafra-

retur non loricatus, nec catafractus, fed in-

&à aliis noluit armis muniri , quam paíto.

ermis defcendit ad fingulare certamen, &

ritiis, & ruralibus, baculum fecum fumpfit,

mirantibus, ac ftupentibus utrinque omni«

peram, fundam , & quinque lapides de. tor-

bus ipfe folus. imperterritus filice € funda

rente felectos , quibus in vallem defcendit

.excuffo molem proftravit Giganteam , eó

|

EOE

i

pugnaturus cum Goliatho, qui jtivenculum

quia fpem certam victoriz in Numinis au«

intüitus, inermem , nullóque bellico appa-

xilio pofuerat, quia ut ait Auguítinus: ANos Sernb s. d

ratu formidabilem ; & in quo' debellando

aliter proflernitur inimicus nifi Dei. auxilio, vverbis Atyos

plus pudoris, quàm gloriz effe cognofceret,

ff»li.

Qui fuis pugnat viribu , antequam pugnet s

Hamil ,de

indignabundus juffit & fuo . abfcedere con-

proflernitur : & D, Chry(oftomus,de David

David.

4f

fpectu, eümque imbellem | canem vocavit ,

&Goliatho appofite ait:David dixit ad eum:

qui tametfi latrare poffet, non tamen mor-

tu venis ad me fidens in gladio,ego in Deoyttt

dere;' proinde ftatim unde venerat;ut rever-

terrena armi dimicas, ego coleffibus pugnos

teretur, eum monuit; ni(i mallet pedibus

"u dn lancea, ego in fides tu in clypeo,ego $m

proteri in frufta illicó difcerpi , & corvis dari

p4cei tu veuis ad me in armorum virtute ,

inpabulum , imó contumelias etiam auíus

€go 1n potentiffemo adjutore 5 denique $n t&

fuitin Deum injicere Hebraeorum.

tuA AYPA Vertentur, in te cuus gladius ex-

43.

Verüm cum David minas Goliathi quafi

eretur,

viclorza.

Deiq/?bæc pugsa ; Dei e(it O ipfa

cumrifu repelleret poít velitationem | vere

borum ad. decretorium certamen venitur,

Furtum fe committere fciat flrategus

445

animis utrinque fpectantium varia fufpen-

ille, qui fuis viribus vi&toriam tribuit,non

fis exitás expectatione : Philifthaicerta vi-

Deo: nifi Deus pro dimicantibus pugnet,im-

Goriz fpe alebantur,G jam epinicion;prius-

becillis eft omnis potentia, fraCtze vires, in-

————

quam certamen iniretur , fibi occinere au-

firma bellica virtus; neque fibi bellator vi»

diebantut.

Interea Goliathus in valle in-

&oriam arroget , quzà Deo folo, víres, &

terjecta toto corpore catafractus adolefcenti

animos fuppeditante prodit. — Satisgloriz

Davidi minax obviabat , fed. David ocyus

datur hominibus, fiDeus eis victoriam

filicem rapit é pera, imponit fundz, librát-

Aih i s

comparet; próque eorum tutela dignetur

[

que i&tu tam deflinato,& à Numine directo,

pugnare: ad invictum Ducem Jo(ue Deus fic

utexcuffus mediam Philifthzi Goliathi fron-

loquitur: Ejeci eos de locis fu. duos Reges

30[!!8 64?. :

tem feriret & fracto cerebro fixus hazreret

Amorrbeorum non . ín gladio tuo : tametfi

24-*'0.21-.

fronti, adeout maclati bovis inflar in hu-

Jotue bellica loricatus fortitudine, & mafcula

mum proftratus victus, & enectus cecide-

virtute praditus hoftiles exercitus fuerit

rit Goliathus terror hebreze gentis ; ögpro.

adorfus, eósque pugnaverit , & expugnave-

pugnaculum Philifthzorum ; David fuper-

rit ; nontamenejus gladius, fed Dei virtus

flans jacenti , arreptóque ejus gladio caput

fuit, que Reges profligavit, & viclrices

amputat , quod letus, ac victorad Regem

lauros pugnanti fofue comparavit, ut notat

detulit Saulem : eo fpe&taculo fracti animo

Abulenfis inquiens: Non &f fenfur , quod s dia. cape

Philifthai in effufam fe ftatim fugam dedére

Jfraelite non fzgg:iaz:efint €9nt4 Reges illag * a4.Jofue, 3

ä

pugrza-

CPPEduP xf

Oratio quó humiliOt có eHiCacïoxadprobosAffe&us impet, 417

"

. gugnaverunt enim, & zïelwerþnt;o:; fed uon

tia, cüm ad eam «cömp'afandam vitesfuppe«

- 4n poreflate gladáj , &5 arcás,

ditet, & manus doceat : contra hoftiles in-

quod nonfactebanr boc, quia effent fortiores

curfus invocatus femper adeft Deus fuam

viribus , aut plures Cananais , fed magis à

pr&ítiturus opem,

contrario; erant enim GCananai robuiiuwres,

46.

Patriarcha: Jac

o*'bor'i patriam repetenti

&plures, " ldeó Jotué duos Amorrhzxoro

caeleftes exercitus occurrunt in fui gratiam

Reges proftravit, quiaDei caufam geffit, «

a

obarmati: Fwerant ei obvtam dngeli Dei ,

Gentf. 38

non fibi delatas victorias :trib*üi.t , fed Deo,

4uos cim vidifjet aitz CaflraDei funt bac ?

abexercitu fuo comparatas

LÀ

*

Deus enim à

'ecce qualia Patriarchae ad patriam reduci ad-

Jotue invocatus adfuit, virtutem pugnanti-

fuére praefidia, quales armatorum exercitus

5bus brachiis daturus , virésque hoftibusad-

'ei obviárunt , non ub expugnarent, fed pro-

"empturus,

iNeque gloriz us detrahitjnec

pugnatent, :ac defenderent : afferit Lippow

fuorum militum prz£ectus illeexercituum,

manus angelicas copias Jacoboapparuiffe.ne

qui victorias delatas de holtibus -deletis in

fcilicet £raterno :occurfu terreretur z ZFzebat

DDeum refert, fuámque ip authoremgloriam

ait Lippemanus, Pujurmod: apparitio ad con-

refundit: folusenim Deusett, qui vincit,

folationem vuiri Dei , us ammancbat fubitus

æwt. 7e

quapropter per Moy(em ait : ANon quía cune

aerror ex occurfu fratris illà jam denuntian-

as gentes mumero vincebatis vobu juntlus

/

4i. Lippomano affentitur Anfelmus Lau«-

&fl Dominui, & elegit v0s, cóm omnibia fitis

denfis, qui explicans hunc exercitum à

qopulu paucrores ; fed quia deligit vos Do-

Patriarcha patriam repetente vifumait : AMaf«

ia , hinc David loquens de victoriis, quas

gitudo Angelorumyque militiacelefla nomi-

- Araélitze de tractis, «cíisque hoftium exer-

mabatur , apparuit Patriarcha, quibus con-

«itibus retulerünt, & deProvinciis ; fegnis-

fortatua món metueret fratrem, fecurus eorum

?fdlm » 3

«que armorum vroccupatisait ? ANecenmmin

Auxilio.: :non potuit Jacob valentiori defen-

&ladso fuo poljederunt zerram , non quodate

-di exercitu,neque fatellitiomunirinobiliore,

mnad non pugnaverint díraelitae, non quód

Verüm tametfi Angelicis vallatuscohortibus

Onon initeterint ; & íe turmarim .explicues

adhuc facob trepidat, & £ratrem timet Efau,

rint, aciésque hofliles à latere aperto non

«qui fub fratris latvainteriüs agitabat hoftis

'ircuierint, ded quiavires ad pugnam , &

«confilia ; hinc non «contentus. Angelorum

victoriama Deo. fumpferunt; ut, & viéto-

prafidio ad arcem confugit orationis, utnon

riam, quà de pro(tratishoftibus triumphá-

iIbene fopitam , fed .adhuc fumantem iram,

runt, ait enimDafilius: zrmati quidem pu-

ac deflagrantem invidentiam inoffenfe eva-

th.d'

guarunt , C fuu . armü bofles expugnarunt ;

'dat, inquiens,

iErve sme de manu fratris

'&is p

verum epui ap[um mon:erat armorum fed Dei,

wiei Efau,qQUuia valdé eum timeo, nimirum

li

NT

Ui exercius eorum ducebat.

itutioresad fraternam iram evadendam fup-

4 $^

d.

Imbecilies funt femper armatorum vi-

ipetias non fperavit, quàm ab oratione, Ja-

Tes,inanis omais béllica ànduítria, «& vanus

«€ob igitur; quamvis angelicis (tipatus armis,

preeliantium numerus,nifi Deusprecibusro-

Angelorum munitus cohortibus orat, magis

gatus vires addat , .animos fuppeditet , &

fidens piz orationis viribus, quàm angeli-

pugnas ad victoriam dirigat. "Oravit fuoin

«isarmis, Necfallitur quia beneficio ora-

&ubiculo imbellis vidua Judith, & precibus

tionis fratris fibi captat benevolentiam, &

armata in aciem profiliit, & ad Holopher-

pericula eludit: oratío fuit, quaziramex-

»is tentoria intrepida fe contulit, caput ejus

tinxit fratris3 »eius reconciliavit :amorem,

amputavit , & obíidione cinétama Bethuliam

'exgitavit benevolentiam : — 'Curzens 4tAque Genef. g,

vindicavit ; capátque fupraobfeffz urbis mu-

Efau obuiamfratri fuo, amplexatus esi eum.

ib

ros appendi juffit: quidini ? pavent ad afpe-

Efaufui oblitusfratrem fuum Jacobum izto

&um iugulati Ducishofliles exercitus , qui

excipit vultu, fraternóque conílringit am.

trepidantes, timidae fe dant fugze z. irraunt

plexu, & inveterato depofito odio, amicitize

à tergo líraelitee ex urbe prodeuntes, infe-

£oedere iura fraternitatis ar&liüs — flabilivit;

L

quuntur fugientes, quos cruencaa clade pro-

neque ad fraternum atorem Efau emollitus

ftrárunt.

Certe hzc Juditha victoria non-

fuit Angelorum terrore,fed fratris fufis pre-

nilieiustribuitur precibus, quz à Deo eam

cibus, quibus veluti benefico imbre flammas.

Juditb.13.".

impetrárunt ? Dom'/wuu revocauit ne vobis

omnesexitialis odii extinxit, & ignem exci-

"U. 1-0.'

gauaeutem 4n vicloria fua : wocat hanc vi-

tavit fraterai amoris,ut enim refpondet Lip.

. €toriam Dei, cui cantüm tribuit, non fibi, eó

pomanus: Zrüficio Jprritue format efficacif-

quia fciverit, Deum fibi vires, &animos

jfimam orationem ,. benevolentiam captat 2

vj h

H]

,

fuppeditáife;cuin repetitis precibus,ac ieiu-

oratio, quam Jacob fudit, nonterror, quem

nüs divinum fuum petierit auxilium. Deo

Angelorum armatus exercitus inculfit, Efau

igitur eft victoriareferenda, qui vires fuppe-

odium extinxit, amorem conciliavit, captae

ditat, arma dirigit, animos miniflrat, hofti-

vítque benevolentiam ; ut inde difcamus,

bus terrorem incutit, virésque adimit; ipfe

quoties hoftes imminent ad internecionem,

eft Deus exercituum, qui docet manus. pue

ad prefidium recurrere orationis, quamvis

gnanuum ad belium , & digitos etiam fcemi-

enim utiliffima nobis fit Angelorum tutela;

narum colo tractando affuetos eruditad prz-

orationis tamen ufus . eft nobis perneceffa«

, 1.

m '/"')',J

lium; cíque proinde foli tribuenda eít victo»

rius , «üm Jacob quamvis cecleftibus inftru«

&us

R

L]

W$

. Diffetatio XX.

&us copiis, exetcitu fultus Angblbrum,äd-

ipiz/:l.l Cur i David iny'ocat Deuri, Gr;mi

huc fratris vereatur iram , & orfatione ar.

à

F

Q«

non nominat, Abrahamum ex. líaacum?

matus ejus gratiam fibi conciliet : ar/;ficio

lius enim Jacobi filii meminit, Ecatur eujoe

fpiritus format qj?ïmcx]imam orationem , &$

Deus ] acob, cur non dicit Deatus,cujus Z2eus

beuevolentiam captat,

Ábraham, Ifaàc, G. Jacob ?. quia nimizum

Fuhdenda tunc etiam funt preces,cim

Ifaaci filius Jacob, càm adveríis premieretur,

47.

carnis illecebrz ad caítitatem labefactandam

fraterno odio ad internecionem infequere-

nos alliciunt, vel exitiale odium ad fratris

tur, variisque pulíaretur contrarietatibus

effundendum fanguinem ; & generatim quo-

fufis ad Deum precibus divinam impetravit

ties nos pravus aliquis affe&tus intus pulfat,

opem, quà advería quzeque fuperavit,& quz

& ad delinquendum contra divinam legem

imminerent peticula declinavit, DuosIfaacus

nos pfovocat.

Quoties periculum immi.

ex Rebecca filios fufceperat majori natu noe

net lxdendz conícientiz rogahdus eft Deus,

nen Efauerat, G minori Jacob;. & quamvis.

ut fua nobis auxilia opituletur , hzc enim

ambo gemelli effent , feu eodem editi partu,

eít hominis obligatio, opem à Deo expofce-

habitu tamen corporis, & indole animi per-

L]

re, X precibus prevenire, ne lethali culpa fe

diffimiles fuerunt

*

Efau enim naturá fero-

à Deoavertat, & ne finat fe vinci à doemonis

Cior, ac in'genio agteíli, ruri addictus, ve-

v

fuggeltione, imé ne incidat in tentationem,

nationibus affueverat 5 Jacob veró natu

Mattl. 18,

cüm id pofcamus quotidie in dominica ora-

minor ingenio facilis, moribus clegans, ac

tione: Ez nenos tnducas in tentationem, quia

mitioribus affuetus fuit ftudiis , aptiórque

cüm rentatio urget, X pravi affeCtus intus ex-

animi culturz pervirtutum praidia, quàm

citantur de propria confidere libertate non

corpori exercendo. — Cámque contigiflet,ut

vacat przfumptione; & confidere de. folo

pulticulam ex lente pro avi illius fimplici-

auxilio ordinario fufficiente ftolida eft de-

tate Jacob comederet , fuper'vieniens Eíau

mentia: ad gravem enim, & praefertim diu.

ex ruraliitinere defeffus , ac fame preffus

turnam vincendam tentationem , auxilio in-

portionem popofcit pulticulz illius,quà pof-

1

digemus extraordinario, qucd eniximà Deo

fet & famem abigere, & vires reficere: fed

rogemus quo muniti imminens |feedandz

Jacob totus intentus, quomodo poffet jura

conícientiz periculum amoliamus.

primogenito debita, quz fibi naícendi forte

48:

Quéd fr tempeftas oriatut in mari, flu.

vindicaverat Efau, enancifci; pultem eà con-

| Gf

ditione concedit, fi fibi natalem ve

lls

iiv

Gus navim diverberent , ventorum impetus

Ü prae

ad naufragium impellant ; nemoeftex nau-

rogativam cedere : quamvis ad inopinam

tis eequora illa procelloía trajicientibus, qui

petitionem turbaretur fub initium; cupidis

in tali vitze di(crimine , alicui ex Coelitibus

tate tamen gulz ille&tus, juribus ceffit prie

noníe commendet , ac divinum humilibus

fnogeniti, & fimul cum vili lenticula prin-

precibus expofcat auxilium , eó quia falus

cipatum decoxit familiz, dignitatem Sacer«

corporis periclitetur, & naufragium immi«

dotii, pingniorem paternz hareditatis por-

1

neat. Quanto magis ad declinandum azter-

tionem , &quidquidbonorum cum fíauíla.

num animz naufragium , quando procellofi

patris precatione jungebatur. Idque caufa-

concupifcentiz zftus intus mentem exagi-

fuit, cur Efau exitialt odio fuctit poílea la*

tant, Q per tenrationum impulfus ad. pec«

cobum fratrem infecutus; ejüsque propterea

candum-lethaliter , nósque avertendum à

iras effugiturus, (imülque uxorem & fangui-

fummo bono pertrahunt , debemus preces

ne, ac terra cognata ducturus, aufpice Deo

^

fundere, G divinam implorare opem, ne in

e Chanaane in &

219

Aef

opotamiam ad Labanum

illo procellofo concupifcentiz zetlu pericli-

avunculum contenderit, & quidem pauper-

temur? imó ex Angelico Doctore D. Tho.

rimus viator , bacillum pro omni fupellé«

&ili fecum deferens.

ma ad fundendas preces, implorandámque

In itinere Deum im-

divinum auxilium , tunc utroque jure divi-

penfiffime fibi conciliare adnitens , fuppetias

no, & naturali tenemur, càm in periculo

expolcit ab oratione, quá Deum enixim ro-

Pa

verfemur peccandi : tunc utrinque trahimur,

gat, ut velit fibi effe propitius: $£ fuerít Genes. 2s,

à Deo ne divinas leges transgrediamur, &à

Deus mecum, & cuflodzerit me in via, per v«20.

cacodoemone ; 'vel pravis affedibus, utab

quam ego ambulo, & dederit mibi paxem ad

iisdem avertamur ; & tenemur Deo praci-

vefcendum , E& veslimentum ad. induendum,

pienti obfervantiam fuarum legum parére,

reuer[isque fuero profperé ad Domum patris

& peffimas Cacodoemonis fuggeítiones pro-

96i, erit mibi Domzaus in Deum.

cul abigere.

2

1

Vacua non fuit Jacobi oratio,quce enim

ïQo

4.9»

Rurfus fi adverfa nos premant , fi res

popofcit, impetravit.

!

Septem dierüm iti-

no(lrz ad votum non fluant,divinam debe-

nereexatto inagrum Hatani proximum pete

mus expofcere opem, quà obices remove-

venit, ubi fcifcitanti à paftoribus . de familia

antur, G qui nobis contratii funt, ac in. nos

avunculi fui L

G M eek

abat

ii fe fe obtulit ejus filia

exafperati mitefcant , nósque fraternacom-

Rachal,inqua cüm oris venu(late, ac juve-

plectantur charitate; exemplo Davidis, qui

nili atate flos decertzret pudicitize, cámque

cüm prolixa - calamitatum ferie. vexaretur,

achael greges duceret' ad fitim aquis extin«

Deum oravitinquiens: Beatue cujus Deus

guendam, lapisque puteo impofitus accef--

jqcoö, 4djutor ejus» [pes ejus in Dagnjno Deo

]ac01

íum negaret àd aquam hauxicndam j

bus

— t

a,

--

wviwep iod4

a-ege

WO ml

|

-Otatio quóhumilior eó efficacior ad probos Affectus impet. 41 9

'buspuelle gratiam fibi conciliaturus faxum

«ibus nil temporis impendant, adhuc ta-

xevolvit, & copiambibendi pecori fecit, Ra-

amen felices funt , & omnia iisdem profperé

n

chael interno fuffufa gaudio, feftinato pede

Ve-

obtingunt & res fuas ad vota fluunt.

ad patrem :venit. Labanum , nuntiatura ,

rüm quamvisDeus nonnunquam id permit-

??

«onfanguinel juvenis adventum , cui Laba-

tat ; hi tamen propriz felicitatis adjutorem

!

aius ftatim obviavit, G gratiffimum fibi ne.

accerfunt cacodcemonem z hujus rei docu-

potem infuas introduxit éedes,omnique hu-

mentum infigne .dedit populus lfraélis :

a3nanitate.eum coluit ; :hofpitium fimul , &

"Moyfe fiquidem abfente , & «olloquente

grofugium obtulit; imà & fpem nupuiarum

um Deo in montis vertice; tutbz ad mon-

«um-una ex filiabusfecit, 'Curz gregis uni-

:tis radices turhultuantes, armillas, .aureáse

'verfi Jacob praeficiturà Labano , 4n quo ex-

:que inaures , & alia ; mundi muliebris ornae

«ercitio integrum feptennium .defiderio :po-

menta eo animo congeffére,ut Aaron e nobili

tiundze Rachelis impendic (olicitus ;paftor,

metallo Deum cuderet ; cümque ;inon po»

quptias empturusà focero talifamulatu, La-

tuiffet Aaron precum importunitati obfi«-

banusveró ficut erat parcus in promiffis, ita

ftere ,-qua(iindignábundus & quodam im-

& fallax fuit infide premiffi : fiquidem vafre

patientize impetu congeftum aurum in for«

— fubftituit pro Rachele Liam filiam natu ma-

nacem injecit ; :eóque liquato vitulus exivit

jorem , :fed.venuítate minorem , przfertim

conflatilis,

'Sed quo artificein folitudine

«cum lippitudine laberaret oculorum ; hinc

Àllavitulus ille aureus .cuffus, & formatus

Jacob alterum :fervitutis "feptennium ;pro

:ifuit? quibus aurificinze inftrumentis? Sunt

—— o €—QÀ

, JRachelis nuptiis fpondet:;Labano; :quo ex-

:qui afferunt, aurum ab Aaronein fornacem

ipleto :;petità à focero ;facultate patrig revie

-conje&tum à Diabolo aurifice fuifle in vitu-

**

ä

defida ,.cüm rota familia iter arripit .cui ta-

Ium formatum,idque conjici

unt ex Aaroriis ,

: E

E

£

amen Efau frater cum quadringentis armatis

wertbis : ;Projeci sllud in 4gnemyegre]fusque

'Viris occurrit in pattiam reduci;hoftiliter ex«

ibicvittilus.Quid ni funt qui parce laborant,

«epturus inermem. 'Quidin.hifce adverfis

parciüsque orant, quibus tamen fingula pro-

'aget 'Jacob fraternum odium declinaturus ?

Áperé contingunt ope cacodoemonis,

Deum enixim rogat , ut velit fraternum o-

A : !

Alii & converfo diuturnis franguntttr

.dium à fe avertere, & in tanto difcrimine ab

laboribus, anguntur folicitudinibus , terun-

-

Genefc,31, '0mni eum peticulo eruete: 2Deus Patris vitei

'tur in opificiis, frequenter orant, facrisin-

A:Abrabam,6 Deus Patris smei lfaac: Domi-

«terfunt , & tamen vix quidquam . ;profperi

"t qui dixifli mibi,evertere in £erram tu-

ápfis obtingits fed ifti qui nihil fine preci-

Am, 8 in locumnatiuitatis tue y.6$ benefae

ibus aggrediuntur , Deum habent protecto-

&iam tibi. JMinor fum cunilis sniferationi-

zem;qui perífepé differt concedere petita, ut

us tuis, erue me de mauu fratris mei Efaus

amerita exaugeat petentium.

Vel. non ex-

Ua valde:eum timeo.

Quid ni.his preci-

audit orantesin hac vita, ut überiori prze-

bus Deum fibi ;propitiavit , immutavitque

mio eos inalia cumulet. — Vel ideo non exe

fratris animum , .:G Efau exuens omnem fe-

audit, quia quzà nobis petuatur , magis no»

rociam;hon ampliüsodio infequitur fratrem

ibis obeffent, quàm prodeffent , appolite D;

àn patriam reducem, fed amore profequitur;

Auguflinus: ; ver Deum invocafii certus

non belli vulnera ampliüs meditatur inflige-

efto , quia id fortó quod volébas &empora. Tomo 2..3p

re; fed pacis ofculafigete ; non cogitat veni-

Jiter , ádeo mon dedit , quia tibi, non prode- V[Alm.tiy.

4entem fratrem expugnare ,' & proflernere;

ryat, AEdifcetur in boc cor ve[irum fratres,

fed fraterna charitate ample&ti , ac humanis-

«or Chriflianum , cor. (idele : me incipiatie

fimé cum illo agete: hos pravos affs&us o-

iristes fatii -veluti fraudati defiderijs sre $m

dii, & invidiz in Efau fola coércuit oratio,

dudignationem coutra DELM. — .Non expedit

quz in eodem amorem pariter excitavit, &

A4Recurrite

Aadverfus Stimulum. «alcitrare.

gaudium,

d fcripturas, Exauditur Diabolus, & nom

^.

exauditur Aposiolus ; exaudivit eum , quem

$. V.

alifponebat damnare , & non exaudivit eum,

ii h

10,

quem volebat fanare. Nam ager petitmulta

L

Differt plerumque DEU S concede-

à Medico, nondat Medicus , non exaudit .ad

re pftita,ut merita exaugeat petentium,

voluntatemyut exaudiat ad fauitatem. Ergo

Vel nonexaudit , quia noxia ejfent;

Medicum tuum pone D EU M, pete ab illo

oque petuntur.

"

falutem, & falus 1ua ipfe erit 5 visy wt det fe

tibi? quód [i quid vis babere s non vult ipfe

m

yi.

C I adverfa nos premant, fi &rumnz, &

u

calamitates nos vexent, fiomnia noftra

utbabeazs ,. ur fe tibi det.

Impedimenta

vemoye, ut intret ad te DEUS , & fi vo.

" fus, déque nobis videantur verti ,

luntati noflra non dat, (aluti dat.. Tucum

orationem expofcamus adjutricem ; ipfa à

Ouibus te mes

quovis nos eruet periculo, & advería in

patientia (alutem expetia.

dicamentis curez , ile novit, quibus fetlio-

profpera mutabit: fi enia precibus funden-

nibus, quibus uflionibus, ille novitz tu tibi

dis affueverimus ad vota fluent; quz ex-

pofcimus.

Áudio tamen quosdam quetu-

agritudinem comparáfli peccandoyille ur f'auet

vult non folàm favere,fed fecareyS urere.

los objicientes plures effe; quitametli pre-

Ggg

Negat

Verani dmfeüibw Jem.d, .

410

Diffcxtacio/ x*

EL

Negat plerumque Deus , quz petimus,

*nibds adjungitur interna mentis exercitse

qua fi nobisconcederet , plusadferrent no-

tio, ac conformatio , tàm attentze cogi-

cumenti, quàm commodi 5 vel negat mi-

tationis, quàm devotz , pizdue affeclionis;

notaànobis petita , ut majora nobis con-

quia verbis fenfus , & fe

nfui refpondet af-

cedat ; vel cunctatur annuere , quó orantis

fectus,

con'lantiam exerceat, augeátque fiduciam,

vel nonítatim exaudit , ut impenfiüs, fze-

- Quee veró pua*ä mentalis eft- oratio ea

j*

piüsque petamus: vel qua nos petimus,non

fimpliciter meditetio, vel contemplatio di-

&itur, inter quas id intereft difcriminis , ut

