adeo uradultiori fenio aqua in potum iub.

nus: -etiam'vinum;generofuh:-exurerc ijecut,

fütuatur vino , quó major inter. fenilem

quo malo nihil ett dirius, quia quod femel

206.

ftomachum , & potum naturalis fiat pro-

eft uftum, nunquam magis reítituitur ,quàm

portio ; & inter praeftantis vinisgnem , &

«aro , quàm lignum , quam panis aduftus,

Deinde vinum viribus pollens humotes cru»

fla:cidi ftomachi frigus nulla eft proportio.

Noxium igitur , quia inzquale, eít connu-

dos deducit adimima, & ex iis .-!apides ge-

1

bium , quo ftomachus debilis vino €opue

nerat,

L.4

.

non rité conveniunt 5

3ioc idem fentiunt clarioris note Me-

360

latur generofiori

qui conditione non funt in conjugio pares ;

dici, inter quos Cechius infignis Medicus

EE

hinc plures fortäfiïs*vinumicxæiqgm;,-quim

ac medicefacultatis in gymnafio Bononienfi

mare abíorbeat.

$rimatius moderator , hiceniminfuoopere

Cetevifiz per Germaniam affueti, fi

medico «enfult, 71. :ait,

dllud unum hic

3f*

eegrotent, oprimum fibi pharmacum períuas

filendum non eft , vinum generofum , &

dent exhiberi, fi vinum ebibant generofum,

potens languenti ventriculo nocentiffimum

& hi duplici falluntur errore 5 partim quia

effe , fi largiüs potetur ; eegré enim admo»

um fuperatur.

Cui adhaerens Alexandet

ftomachi debilitas per epotivini non inítau-

fatur calorem : partim quia ftomacho non

PPetronius Archiater. Gregortii AXIIL fummi

affueto magis noxius eítvini nobilis, ac ge»

Pontificis /ió. 5, de famitate ttuenda «ap. $.

nerofi hauíftus: hinc errant mercenarij prae

ubi vinum potens improbans , & aqua dilu-

fertim , qui malé valentestotam, quam ex

tum feni przefertim fuadens bibendum , ait:

fuis laboribus congefferant ppecuniolam ,

homines, & animalia cetera, przfertim

veró pifces , qui-aquà paífim uiuntur, feré

impendunt in vino íibi comparando ; quafi

panaceam acquirerent morbis omnibus abi-

perpetuó fani , que eorum eít natura , de-

Et quamvis vix

'gendis accommodatam.

gunt 5 longióremque vitam homines , qui

contrarium poífit ipfis perfuaderi , eó quia

aquam;, quam quivinum petant, izpenu-

experiantur ex hauftu nobilioris vini Hon*

mero fortiuntur , hecille, Qued f1 quid

iplemet experiar hac in re, ingenuéfatear ,

garici /Rhenani, Molelani vires reflaurari ,

& itomachum calefieri ? falluntur tamen,

dicam .5 à prima adolefcentia vino affue*

quia hzcvini , quz cenfetur virtus , vires

viffe tnultatamen aqua diluro ; cümque fub«

iníilaurans , & ftomachumcorroborans ; ex-

inde gravarer ftomacho, & aliquando adhi-

iguo duntaxat durat tempore , antequam

buerim vinum generofum nulla coércitum

j

pugnam ineat cum innato calore , à quo ne-

aqua, ut mihi prodeffet, & f1 quz effent in

z.

effeeft , coquatur , ac digeratur ; & tunc

ftomacho cruditates congeflz , citiüs exco«

vinum ; quod pharmacum putabatur , le-

querentur;me prorfusdeceptum novi;quame

thale fit venenum , quod humores corrume-

vis enim polft hauftum vini fentirem cale-

piti & modicum ftomachi «alorem , cum

"fieri ftomachum , ac vires quodammodo in-

flaurati , non poft tamen multum temporis

iHuc accerífendus Hieronynrus

áncrementum fentii gravedinis ; & acriüs

dB de fani-

exunguit.

l

taie tuend,

Cardanus, quiait: Vinum ventricnio ami-

Íemper acantea ftomacho dolui poft hau*

Ítum vinum., quamvisin modica quantitate;

xAp. $6.

cumobid plerique exiftimárunt , quód aqua

eó quiaaquá , ut morismihi eraty dilutum

pli primümüt inutilis; deinde quod eo vires

non parum foveantur , & narura inílaure-

non fuerat, Mirum dictu, fed quod veré

pluties fui expertus 5 quoties poflea grava«

tur, Gravioretiam potusaiunt , melior eít,

quia conco&tiones magis juvat , fuáque cali-

bar ftomacho , non ampliüs vinum adhibui;

ditate intemperiem frigidam , & cruditates

fed aquz pane aduíto , & adhuc calente in

ventriculo familiares 'emendat.

Sed non

eam injecto, quoeius cruditas corrigereturs

ficíe reshabet;, fed veluti immoderata ;

plenumhauftum ,. fenfij ftomachumn ftatim

lþ.!?oad ;

quz uriliora videntur , brevi tempore in

recreari ,ceffare gravedinem, & corporis vi-

fucceffu aggravant , oifendüntque : ita u.

resinilaurati: nequeper plures annosetiam

Íus vini potentishzc omnia habet, qua di-

fupra viginti ampliüs ufus fui pharmaco ob

Ximus.

ftomachi gravedinem ; fed quoties aliquid

Vinum potens longo ufu ventri-

. €ulum enervat ; & extoto deítruit ; Jecur

in ftomacho ingeíle cruditatis experiebar

excalefaciendo cogit cibum crudum trahere ,

Íola dietas feu parciori cibo , & pura aqua

ufus fum cum ingenti meo commodo ; &

& ipfum inflammando fitim exacuit ,. &

& obítruéliones parit : unde qui potenti u-

quamvis continuis addictus ftudiis, totásque

dies in iisdem impenderim , nullum fentii

tuntur vino omnes brevi , nifi prepinguem

habeant. ventriculum tabefcunt: hactenus

capitis dolorem , nullam ampliüs in ftomas

" Cardanus , quietiam obicientibus fibi gene-

cho gravedinem, & beneficio dietz 2qué in

€ibo , ac potu valetudiném meam , quamvis

rofiore vino plures corroborari ftomacho ,

& viribus, refpondet : quód fi qui à poten-

gracilem ad (eniles protraxi annos: . &t men»

tibüs vinis juvari videntur; hoc non ob a-

tirer, fialiud mihicontigiffet ; qnàm inge»

nue hicfaífus fum : in id circa cibufh , &

liud contingi: , quàm vel ob confuetudinem,

vel quia humor crudus ad venas promptiüs

potum femper incubui ftudii , ut non plusim

ftoma.

Mmm;

: V:r.?ni de dfi*fhbml'[ 0. d.

462.

| *Difïextaïïö' XXIl.

ftomachum demitterem , quäin calorinfitus

*

*

$ Y.

poffet facil

€ concoquere , ne mi

hi inipedi-

mento effet prandium ad ítudia pomeri-

Jejunium inflarpanacea mon ani-

diana : cibum enim cenfuiita fumendum ,

ani tanttm egritudines , pravásque om-

quóviresreficerentur , non opprimerentur:

cibus enim zquó copiofior ingeftus, & (to-

u65 affeiius corrigitzuerum etiam movbos fine

macho minimé attemperatus naturam non

gulos corporés propul[at s frmámque ine. ..

vehit valetudinem,

reficit, fed eaumrinterficit ; linc S. Chryfo*

Homiljst.

Uia contrariorun: eadem dicitur ratio

i2 otap.ns.

flomus ait : Cibus fi plu« , quàm concoqui

39*

poteff , fumatur ,. morbis corpus infeflat,

effe ; fiimmoderata alimentorum in

Aä'. Agü/io

Unde enim podagra? undependula , viguld-

/ ftomachum injecta jnggüio Hydra

quecorpora , nánne Ab ipmodicis cibis?

/

Lernza eft malorum omniunr; jejunium, &

37*

Quz ex immodico cibo impura funt

abítinentiam dicas, zgritudines omnes pro-

corpora, quóplusnutriuntur, eó magis l-

pulfare , & temperantiam medicinarcm om-»

duntur; quia cibus prater naturam plus in-

nium przeftantiffimam effe , ipfámq; fam tatis

*

geltus , omnia accerfit morborum agmina ;

matrem

.

unde Chryfoftomus appofit& ad j5 ; s.

& liceét alimenta optimi dicantur efle fucci,

rem noftramait : Magis zutem,fi rem diligem- vl 1. de

fitamien excefferint, frigidos, G ipfía mor-

tiits intueris , 5 [auitatis, bonadue babitudi- tenis.

bos procreant : hinc Caftro Durandus cele:

nts partem invenies : atque fimed fermonibus

bris in Italia Medicus in füo thefauro fanita-

deregas fidem , de bis filios pereuntiare Me-

tis , de bonitate ,

& vitio alimentorum

*

dicorum , ipríque eadem manifeklits explica-

agens de phafiano ait

$

alitem effe lauda-

bunt , qui abflinentiam matrem [anitatis ap«

tiffimz carnis, fuccíque optimi, excremene

pellant, cum omnia morborum agmina fuam

ti pauciffimi , ac propterea ceeteris praferen-

ab immodica repletione originem trahant ,

dum eduliis : fed fi quis plus zquo come-

recté cuiusvis egritudinis curatio fuum à je-

dat , non modicum infert. decrimencum ,

jumo , & abflinentiaexordium ducit , quia ut

2 H

D4

b

imé & podagrze movet fluxiones 1 & ut non

fcité nos monet Siracides. — :

"

noceat , id dat confilii , ut parce quis de

eft ,

adijcier vitam , quia ab(uinentia fanita-

JfHinens chfäj; SAf. P

57*

phafiano comedat , partémque potioreia

tem fovet , & vitam protrahit: hincqui je-

pauperi mittat zgroto,

Probum fane Me-

juniis , & ab(tinenriis affueverunt, longavos

diciconfilium? quodiita faluti profpicit cor-

Ícimus fuiffe.

In JEgypto Hilarius quam. -

poris, ut eam non negligat animz, qua fuum

visnaturagracilis , corpore tenuis, viribüs-

eiiam haurit commodum ex eo, quàd po-

-

que quafi deftitutus, annos tamen quatuor

tior pats phafiani pauperi detur zegrotanti 5

fuprao&toginta vixit, e quia nunquam prane

quia tunc, qui fe abilla abftinet, indigentize

derit, & nonnifi modciam , eámque tenuiffi-

opitulatur pauperis ; fibique merita incre-

mam dietim poít folis occafum coenulam

meitat.

Alimenta igitur quamvis optirni

fampferit, D. Hieronymus Bethlehemiticz

fint fucci , ac probatz fubílantie ,. f1 exi-

fua in fpecu nonagenarius vixit, fed jejuniis

gentiam excefferint naturze ; & ftomacho

afluetus. " S, Romualdus in Hialia, licec poeni-

fuerint gravamini ; non profunt , fed ob-

tentiis fractus, vitee aufteritate imbecillis

funt comedentibus , frigidósque excitant

centum, & viginti atmis inter homines vixit ,

46

morbos , quia quevis immedica repletio

Íed perpetuis addictus jejuniis.

femper perniciofa eft , & vitze infidiatur

fcus de Paula in Gallia annos natus nonagin:

hominum, quorum potiorem numerum im-

ta mortalitatem exuit cceelefti donandus

modica interficit repletio , qua naturalem

beatitudine, fed quia perpetuis jejuniis car-

perinde fuffocat calorem corporis , ac mag:

nem afflixit ,' ab efu carnium abítinuit , à

na lignorum flrues modicum accenfum ig-

la&ticiniisomnibus abhorruit, vitze quadra-

nem ; etiam oleum nütriende flammz ap-

gelimalis perpetuüs , acrigidiffimus obfer-

tum , fi plus, quàm par (it, lucernzinfun-

vator.

Simeon Stylitesad decimum fupra

datur , lumer extinguit : non enim fuam

centefimum annum vitam protraxit, fed ftu-

aliunde trahunt originem ftomachi crudita-

dio abílinentie , & curá perpetui jejunii,

tes , ventris dolores ; jecoris intempeties ,

Paphnutius , & Machariusin JEgypto ad an-

nervorum luxatio ; viícerum obítructiones ;

num fermé centefimum vixére , fedjquia

quàm à victu immoderato , hic enim dolo-

frugalis; ac tenuiffima menfa eis neceffaria

res cit , fluxus commovet, lienem obíttu-

duntaxat ad vite f(uftentationem exhibuit.

it , compagines afficit, calculos in:renibus

Quàd fi plenum vellem cathalogum texere

coquit , morbos procreat melancholicos ,

eorum, qui beneficio jejunii diu vixére, nun-

humores corrumpit , fanguinem vitiat, zg-

quam finem facerem : (icut fi eos recenfe.

p

ritudines parit , nauíeam inducit , &

rem , quibus ciborum faturitas prematuram

iliorum excitat

prof

accerfivit mortem , & fepulchram ape-

fluvia.

ruit

Non folàm viri religiofi , -tu]'.ufg-que

32*

addicli virtutum beneficio abitin n , ae

jejunii ad extremam D^que fer,ectam vixére.

»

d

Verüm & vi;

: ï:tincip?fs 2/1às delicis , &

opu:

I

Satictas ventris eft oppreüïäj mcntis , ac Affectuum prob, — 463

cáffe pro illius incolumitate, à quo in ar&asf

opul&ntiis dediti: Aureliànus Imperator pet

illas Jatebras fibi tam falutares fuerat . inje-

fexaginta fex annos nulium unquam fertur

pharmacum fumpfiffe ; neque ex incifa ve«

€&us : nequeceflavit abítinentige. benedice-

re, ejüsque laudes , ac beneficia cemmen-

na (anguinem emififfe, quia inttar pharmaci,

imoó &univeríalis panacez morbis omnibus

dare.

Hoc idem de quodam Uechio poda-

coércendis fuit, per horam quotidié obam-

grico etiam narratur, qut cum annis novene

decim ar&lioti abditus in fpecu pane folo, &

bulare exércendi corporis caufa, menfa ftu-

frigida vixiffe;podagram omnino abíterüt,

galis , & fingulis menfibus diem unam tota-

il

liter jejunam tranfigere, fine omni cibo;abs,

ac expulfam per reliquum vitz femper ha-

que ullo potu.,

Czlar Augu(tus fceptrum

buit, nec ampliüs moleítiis podagrz íe fen-

fiit obnoxium.

Romani imperii per annos quinquaginta fex

feliciter fuit moderatus, & vitam protraxit

Sobrietas menfze medicina eft cztera-

4f-f

ad annum feptuagefimum feptimum : hu-

rum przftantiffima, morbísque omnibusex-

1

jus autem incolumi:atis caufam reftatur Sue-

cutiendis € corpore humano magis accom-

tonius eam fuiffe, quiacibi minimi , ac vini

modata; hocce pharmacum tuendz valetu-

1.;10v

parci[ïimus fuit. Scimus, Platonem annos

dini opportunum natura ipía bruta edocet

, dt

vixiffe octoginta ; fed quia frugaliter pran-

animantia, qui non plus. cibi deglutiunt,

dere confueverat, & nocte incoenatum irfe

nec haftüs fumunt, quàm neceffitas exigat

dormitum.

Hermodium viribus prope-

ad famem propellendam, fiimque extingue

modum deítitutum, & à phthifi graviter in-

endam,

Serpens graviore obrepente fene-

feftatum beneficio abftinentiz , fobriseque

la pellem exuturus vetuftam , novámque

dietze ad annum vixifle centefimum.,

De-

quafi juventam induturus diebus plurimis

mocritam , & Hippocratem victàs frugali-

jejunare dicitur , & ab omni prorfus abfti-

tate, haüffüsque abftinentiá quintum fupra

nere cibo, & potu, vegetiórque beneficio ab«

Gaile-

ftinentiz é fuis exilire cavernulis;leo, & lu-

centiffirium attigiffe vitz annum,

sum centeimum vigefimum fuiffe vita an-

pus fi (tomachi fentiunt. gravedinem | ad

num affecutum, non camen quia egregie co-

morbos przcavendos pharmaco utuntur ab-

Ílinentiz , nilque comedunt , donec famis

medit, & laxiüs poravit ; íed quia feveré

iejunavit , & arclé abitinuit; conftat enim de

acrimonia eos ad íumendum cibum ftimulet,

Galleno.eum nil crudi, nil fructeum, haud

Quos igitur laturitas perdit, hos abftinentia:

pomorum comediffe, & de menía nunquam

reílanrat, Quas non invexit in mundo gu«

|z indulgentia eerumnas? quasnon induxit

expleta fame fempet furrexifle , Gt id bene.

ficii plures alii à Jejunio , & abftinenria ob-

calamitates? traxit ruinas ?. fuit enim gue

tinuerunt , quitamen non Nurini, led vale-

la Adamo, fui & totius humani generis rui

na,cul precipitium aperu/t , cum Adam

tüdini, vitzeque jejunárunt productiori, De

pomi morfai gulam adaperuit; & abhac vi-.

Zenone Cittico refert Saidas,nonagenarium

obiiffe cibo adeó abílinentem , ut pluries

tiata vornica mala omnia foras eruperunt,

inedià videretur deficere, abieritque in. ada-

Íf'que propterea gula miferiarum omnium

janua, egritudinum fons putidiffimus, vi-

gium Zenonis continentia ; virque Jejuniis

affuetus audiretur Zenone continentior.

torum radix corrupta, pravorum omniutm

4o.

Eít igitur abftinentia tuendze vaietu-

affeztuum, incentivum , virtutum | fepul-

chrum, valetudinis fovea : gula enim . Efau

dini pharmacum preefentiffimum ; hsc enim

jure fpoliavit primogeniture; líraélitas in-

fuperfluitatem humorum exficcar, vitia fan.

guinis corrigit, z(tus febriles exringuit, do-

teremit , & plures per fingulas mundi pare

tes miferé perdidit ;

hinc Annzus Seneca :

iorum punctiones retuudit , torquentes po-

fcribens ad quendam equitem Romanum

dagras co&rcet, ut refert Ludovicus Grana-

tenlis de quodam viro oppulento, qui cüm

Lucilium nomine, hominem fcilicet divitiis

per plures annos chiragrá, & podagrà labo-

seque affluentem, ac commodis omnibus af-

fuetum, fibique amicitia arclé devinctum,

ráffet; aliorámque propemodum omnium

membrorum effsc ufu deftitutus, & abhoíte

cui inculcans prze czereris abítinentiam , ait

inüidiatore in at&tam fuiffzt turrim tniectus,

uid magni eft mi Lucili fi offlrea, & bole- Epijf.129.

& in arctiffimo illo carcere rotum quotidia-

t0$, fí. perdices, & capros . fí meleagrides, &

num obíoaium fuiffet ipfi fruttulum panis,

phafianos, fí. tefludises peldatas , f eaffra-

& aqus palu(tris modicus hauíitos, fuerít

vum caudas. fi urforum uuigulas , fi cerebrum ,

que ufus hifce gula lautitris per annos:quae

jovis noa defideres ? tune mabi vem magnam..

feceri fí panem migrum'y ac fordidum . mon .

tuor integros; G cum per rerum tempora-

lium vices ex arcto illo candem fuitfet ef-

véjecerts , fi tibi ipfe pérfuaferis herbas., &5 .

gaítulo ereptus; fanus é turri foras exiliic,nec

olera non pecori folum crefcere. fed i bomi-

ullas ampliüs fenfit chiragrz moleltias, nec

ni ; fi deniqueparvo contentus effe didiceris, -

Plus enim advehit corpori incommodi .

podagra dolores, egeritque propterea turti,

1

& fami fummas gtatias, & prxfertim jejus

ciborum .ingeílio , quàm totiüs corporis ad

nio, & abítinentiz, cujus beneficio feà mo-

virium .usque defectionem fatigatio, cüm

p

enim cibi taretfi optimz fubftantiz, fucct-

leitiisillis morborum novetat ereptum: imà

addit Granatenfis flexis genibus quotidia-

que exqui(itisf1 plus aequo ingerantur, crudis

nas preces Naumini effadille, ac Deo fuppli-

ac indige(li remanean:; & ftomachus.deliciis

fartus

Mmu? 3

454

Diflertato Z XIl,

/

fartus pavonum , caponum , anatum fylve.

menti in parandis epqlis ; fed vos veftram

ftrium, at;agehum, aliarimque exquifitarum

addidiítis famem,& cum ipfa condimentum

avium cupediis, quibus coquendis calor non

appoluiftis , ideóque fapidiora íunt viía,

fuppetit , cruditatibus oppleatur, ex quibus

quz confueta fuerunt vobis fercula.

fita.

V&PPO "

frequentes oriuntur egritudines, necésque

44*

properatz , quarum potior caufa e(t luxus

Nullum faporandis epulis condimen-

in epulis , ciborümque ingwrgitatio : hac

tum aptius fame; hazc fi adíüt etiam viro

enim concupifcentias etiam fovet , pravós-

nobili fruftumíapit plebei panis; hinc viro

que affeclus gignit, & nutrit : quód fi cani

agrum excolenti plus fapit olusinfulfum,pa-

ringenti, dentésque minanti baculus oflen-

nísque ater, quàm nobili deliciis fatto per-

. ditur, quo abigatur ; fi olle defpumanti

dix, & phafianus; quia ille famís condimene

ignem fubtrahimus, ne jufculi fubítantiam

to Íuum aípergit obfonium , quó cupedize

effundat ; fi eqno recalcitranti pa(tus minui-

viti opulenti deflituuntur; quó enim edendi

tur, quóad obfequia flectatur ; perinde in-

neceffitas eft major , e uberius eft volupta-

Íoleícenti per pravos affectus carni cibus fub-

tis incrementum ; efurienti, & fitienti panis

trahendus ell, & potus, ut edometur,acim-

plebeus, &aqua ex proximo excepta amne.

perio obíequatur rationis ; ftomacho faturo

ad delicias fapiunt, quía hifce Stfamem fe-

vix quidquam fapit,S& epularum etiam fafti-

dat, G fitimextinguit. — Satur verb quamvis

dit cupedias, quia. fatur, quia ingeítione

piícesé ïfingulis matis finibus, fluviis, acla-

ciborum gravatus; «uivacuo etiam olus

cubus evocet, é coclo aves detrahat; apros,

nullo rigatum oleo, nec fartum butyro fa.

damásque Íylveftres é nemoribus & monti-

pit; quó Numinis fapientiffimi admiremur

bus eripiat, diverfa vini genera, & omnia

providentiam cum finceriorem edendi vo-

Apicij condimenta accumulet, mof tamen

luptatem , & bibendi delicias in fame pofue»

hzc illi fapiunt;(icut aranti ruftico panis fili-

Prov. c, à7. rit, & fiti? hincSalomonait: 4ima fatu-

cineus, G aquafontalis; quia hic tenui fuo,

vata calcabit favumy 6 anima efüriens amae

ac rudi obfonio condimentum addit famis ,

s

rum pro dulei fumer,

quod fuis lautitiis ftomachus fatur fubtrae

LID

Quid? quoed voluptas , quam DEUS

hit: nil enim eftram lautum, quod repletio

cibo indidit, & potui,feu fulcris, quibus hu-

ftomachi. non reddat infipidum; & nil eft

]

mana fuftentatur, ac nititur vita,non in me-

tam infuave, quod delicatum fames non fa«

liori con(iítit organorum difpofitione ; non

ciat? avium cupedias faftidit fatur, & jejuno

in epulatum eupediis , nec implumium a-

fruftulum panis plus fapit, quàm exotica E-

vium deliciis, fed in quovis obvio, eóque

picuro fercula; idque experiuntur,qui fame

etiam viliobfonio ? neque referat, quà arte

torquentur, vel fiti exzeftuatit.

Darius Períarum Rex ab Alexandro

fit illud patatum, quo cacabo concoctum ,

af*

fed an famelicis fuerit faucibus receptum ;

Macedone pugnà victus, ac fugatus ingen-

idque fuos edocuit MonachosD. Bernardus,

tem é fuga, prolixóque itinere ; ac labote

ï;

Hi cüm . paíffim conquererentur, quód fer-

fitim contraxerat , cüimque ad conceptos in

&ula ad prandium, coenámque femper eadem

viíceribus acftus refrigerandos aquatm petiif-

effent , nec faperent utpote omní deftituta

fet, neque fons ullus proximus . pellucidos

condimento: ex induflria D. Bernardus co»

pofletlatices miniflrare ; paliustrem aquam

quum extra monafterium mifit, non rever-

turbidam , quaeque plurimum contraxerat

furum nifinocte; cumque tempore pranden-

ex otio vitii in galea propinatam tanta ebi-

di nil adhuc effet paratum, & culina adhuc

bitvoluptate, ut faflusfuerit defcrenti, fe

totafrigeret , iterum conqueruntur cum

nunquam fuá vitá voluptuofiüs bibitfe; quia

ä

Abbate, eó quia prandium non fit paratum,

ut ait Cicero libro ultimo Tufculanaram

u

& coquus abierit; quibus S, Pater, vos Re-

quaítionum »anquam fitiens biberar,cotam.

Y

ligiofi eftis culrurz virtutum, & ftudiisad.

voluptatem propinata fibi aquz fitis injece-

Q

didi; sequum eft, ut patientiam exerceatis;

rat,quam cum antea nonfuiífet expertus

34f

]

donec revertatur coquus : interim Monachi

frequenti , eóque pretiofo femper hauftu

impranfi chorum , & Ecclefiam frequentá-

madidus , voluptatem non fenferit; quam

l

runt, divina officia perfolverunt, ac DEI

frigida ingerit, cum bibentis extinguit fitirs,

l

Idque etiam contiungit in fame fcdanda* re«

laudes, & quidemtriftes, vocibüsque fub-

:

miffis, utpotequa 6 jejuno prodirent fto-

fert Plutatchus, Regem Artaxerxem fractum

qi

macho. Noéle tandem acceffit coquus pran-

itidem in przlio, ac fugatum, commeatum

l:

dium fimul;& coenam paravit , fercula exhi-

"omnem perdidiffe, ac diuturna pulfatum fa-

[

buit confueta, comedunt Monachi , quibus

me tanta voluptáte fru(tum panis hordea-

ai;

proeft D. Bernardus, & poft coenam coquum

cei, & pautas aridas ficus comediffe,ut dixe-

Qu

laudant, exhibita ipfis fercula , quse come-

rit,Íe nunquam tantam fuiffe in prandio vo-

V

derunt; eóquia ipfis fingulariter faperent, &

luptatemexpertus; famesnimirum gulz ad-

ttj

optimis fuerint parata condimentis , rogá-

diderat. irritamentum.

Viris religiofis in

L

rüntque Abbatem; ut juberet,coquum fimi-

afceteriis flriclioris obfervantig , ideo plus

,

fapere efculenta folent, quàm viris princi

i^

f

lia femper parare Monachis fercula , quibus

at

tunc D, Bernardus; non plus adhibuit co-

bus lautiffima prandia, alfiisque in f(ympo

j

lis

fU(

quia iítis

quu; diligentiæ/, non plus impendit condi.

luxus, que delectantur in epulis ;

.Copia

li

;Saricza's»» ventris eft oppreffio mentis, ác Affe&uum prob, — 46g

&opia & faturitasnaufeam pariunt; . illis vero

tuin coquus fubridgzxs, itaeft: non fatisre-

Íobrietas, ac frequens jejunium cibos, quia

giz culinze aromatum habent Spartanorum,

paucos,condiunt; idque in mea pluries Con-

Hifce fi. non deftituerentur faperent procul

gratione expertus fui 5 ex nofítris legibus

:dubio, quz meníz regizé culinis mittuntur

menía eft nobis frugalis, prandium totum

fercula. . Sunt autem aromata Spartana, ad

tres ablolvunt miffusg2eque vulgares, ac exie

quz coquus.allufit, labor, & fames,

Spate«

gulprimus quem praambulonem dicimus,

tani enim non priüs confueverant meníae ac»

utplurimum minutalia continet pridianz

cumbere, quàm multüm laboraverint,& eft-

carnis, quee ne pereant fecundis, ve] tertijs

rire cceperint, erat enim vulgara apud Grze-

menfis apponuntur, vel exta bibulina , aut

cos parcemiat famem przter fe ipíam cibis

ovina; velfructus quos temporum varietas

omnibus munificalargitate omnia impertirà

exhibet przfertim in ltalia, aliisque regioni-

condimenta ; quibus vel ipfainfipida fapiunt,

bus; miífus f2cundus e(t offa, vel jufculum;

& amara dulcefcunt, — Stomachus fatur ci-

claudit praadium fruttillum bubuline carnis

bos quosque etiam pretiofiores, ac aliàs pa-

mane lixz; noclevel affe, vel frigide ; to-

lato gratos, faftidit: efurienti etiam frü-

tidem enim nocte nobis apponuntur miffus,

ftum praduri panis filicinei dulcefcit, & fa-

nifi quod alternis vicibus loco anteambulo-

pit; quia ubi Spartana non defunt atomata,

nis, miflüsque prodromila&tuca, vwelaliud

ibi cibus quivis fuo non deftituitur condi-

olus cenam inchoat, quam offa ex perpetuo

mento, quo palatoarrideat, & gula fatisfae

farre hic Monachij in Germania;ubi per tri-

ciat. Sunt quitota die palato itritamenta

ginta annos immoror inflruit, & fruftillam

& dulcia dentibus in ftomachurn injicientes,

«arnis aíTzé claudit,

Uitra jejunia ab Eccle-

veluti jam pranfi; & cenati, prandium, coe-

fia indi

Bd

g*

ta;addimus jejunium Adventus Do-

námqueadeunt, quibus propterea non fa-

miniX cb precipuam reverentiam ergaSal-

piunt, quz ipfis fercgla apponuntur.

vatoris noftri paíhonem jejunium fexta cue

. Nullum faporandis ferculis fame aptius

47. ^

jusque ferie 5 ut etiam ab e(u carnium ab-

condimentum, Spartano hoc aromate cibus

füneinus üngnlis diebus Mercurii pertotum

quivis, quantumvis vilis, ac rufticanus egre-

anaum; quadragefimz initium ponimus fe-

gié fapit: aiebat propterea Socrates; Opti«

tia fecunda ante cineres, & pluribusalijsper

mum ciborum omnium condimentum una

laM

N

annum diebus jejunium nobis fpeciale ferva»

eft fames; & frigidi exilientis fontis látices

mus; &hiíce diebus, quibus ab efucarnium

plus ei ingeflére deliciarum , quàm alijs vie

abitinemus diebus Mercurii, & Sabbathinis

num falernum, Creticum, vel Chium ; So-

abltinemus itidem à pifcibus;vel nonnifi raró

cratici enim potíüs fapidiffimum condimen-

apponuntur, & hi ex vilioribus ; duo ova;

tum Íola erat fitis, cui frigida quzque five &

offa ex legumine, & pulmentum, velaliquot

fonte, five ex amne, vel torrente haufta dul,

LÀ

"

pruna, aut alij fru&us prandium apparant ,

€eícit, & fapit,

De Conflantino Impera-

€oenam raró ova initiant 5 frequenter olus,

torerefert Ammianus Marcellinus nunquamr

Diebus veneris, quia nocteunicus tantüm

publice excreáffe, nunquam nares emunxiffe,

apponitur.miffus, concinens olus ex confue-

quia fobrietatis (tudiofüs excrementorum fu«-

tudine coStum ; mane additur quartus ex

perflua eje&tamenta vix admiferat in (toma-

piíce vilioris pretij, vcl apponuntur pafferes,

cho: &nihilominus ab exercitu Perfarum

velaíellus marinus, pifcibus pretiofis femnper

cafus, & in fugam a&tus,efuriénsque ob diu-

exclufis, nifià noítris Benefa&loribus miffi

turnos in itinere fuperatos. labores exhibis

ex eleemofina fuerint: hacfrugali meníano.

tum fibi ab anu quadam'in cafa rufticali pa-

flrates valetudinem tuentur, & qui apponun«

nis fruftam, eà comedit appetentiá, eóque

tur cibi ipfis fapiunt ; quia ubi ftomachus

guítu, ut dixerit nunquam tragemata, &

vacult.

^f5

a

potiüs, quàm gtavedine laborat

bellaria fic ipfifapuiffe; quia nimirum pa-

omnia ei fercula fapiunt , qua ftomachus

nis ille rufticanus Spartanis etat tune aro-

plenus faftidit,

matibus iníperfus, nec Imperator unquam

46,

Diony^usSiciliz tyrannus aífuetus cg-f'ullæ

fic efurierat. Sapiunt cibi omnes, ac dul-

indulgere, & ingeilis ciborum cupediis ven-

J

cefcunt efurienti, quod & David affervit in-

trem implere,coquum Syracufisad. fe accer-

quiens: Cibavit eos ex ad,

Z

pe frumenti, 8 de pfalus; gs;

petra onelle faturavit eos

Ícas, gravi eum reprehenfione pulfavit , eà

?. Quid? quodv.17,

quia in pridianacena vix ulli miffus fapuif-

Píaltes hebreus ad(truat melle de petra ftil-

ienr; idque coquorum obtigiffe negligen-

lante foturosifraéliltas ? fcimüs quidem pe-

tià.

Verüm coquus cum accufaretur non

tram Moyfis virgá percuffam frigidos ftatime

aíperfiffe fercula ullo gulz-irritamento, eà-

exhibuiffe Jatices, quibtis fitientis populi ex-

que praparáffe absque condimento, ftuduit

tinguerentur eítus: neque de mellea fcatu-

verba condire, &-non fine: ?fale'ingeniofuä

rigineé rupe, vel filice,ulla fit in facto codice

rcípondit Regi : fi fas eft mi Rex conjecta-

mentio, Quidigitur? quód Davidaquam

re facilé dixerim, : quid pridianze coenz de«

6 filice eductam melleam dicat; ac melle fa-

fuerit ferculis, cui Rex dic:. tum coquus :

turatam populum? quia tametfi fola aqia

aromata ni fallor, defuére; tum Rex coquo:

épercuffa petra fluxerit; quia tamen ex pro«

fuccenfensait, quid tu blateras ? num cu-

lixo itinere defatigatis, fitíque eítuantibus

populis hac aquaopportuniffime fcaturiit &

-. ling noflra noh fatis haþent aromatum 2

filicg

466

: Difï&rtatïo XXIL,

[

filice, fitientium sftibus extinguendis per-

& naufeam cietet:. quod fapit, vereillud,&

—

apta, ideo fitienti, acbibenti populo non

nutrit; & cum deliciis deglutitur.

fontanaaqua, fed mel dulciffimum videba-

Non igitur amarum eft jejugium phat-

49.

tur, quo & fitim extingueret , fraétas ex

macum , imó dulcefcit, cum famem accer«

itinere vires reftauraret , totámque natu-

fat, quze omnium condimentorum optimum

ram reficeret ; & de petra melle faturavit

eft: eftnon folüm sharmacum . corporis

£05.

Petrz durities,feu labor exantlatus, &

motbis curandis idoneum ; fed etiam animí

fames acceríita molles educunt latices, -

"egritudinibus excutiendis peraptum; dum»

quf

mellei fÍcaturire yvidentur.

modo fit pharmacum purum, & fimplex ,

absque mixtura aliorum liquorum , quorum

-

96 VL

acceffu folet pharmacum vires fuasfrangere,

acfua deftitui virtute; hoc eft , dummodo

Ilypom'la, quem per jejunium cor -

jejunium fit. fimplex, fincerum juxta illud

poricibum (ubtrabit,vitio fuppedi-

Matth, ubi Chriítusait: Cum jejgnatis nov

£4t) quod lautits nutrit , quia (ub

lite freri ficut bypoerite trifles : exterminant

Jarva virtutis vitium fo-

enim facies , ut videantur ab bominibus je-

qets

junantes, . 'Tunc enim fuam deperdit jejue

-

nium venuftatem,, quia àfua abfcedit fime

Alluntur,qui concedentes jejunium prs&-

plicitate, & fublarva impallefcentis jejunijs

^ fendiffimum effe pharmacum fuper-

vitium fovetur hypocrifis ; quod fubriliffi-

fluis humoribus excutiendis, ac zgri-

mum eft malum, latens venenum , irrepeüs

tudinibus diffipandis opportunum , cenfent

per vifcera virus, virtutisfucus, tinea fanlie

perquàm amarum effe, palato nimis ingra-

taüis. Reliqua vitiorum agmina fuas pro-

tum. Qui amarum dixerint jejunium, quod

prias nituntur vires exerere, armis pugnare,

1

famem acceríit ciborum omnium optimum

& palam, quosimpetunt , expugnare; pro-

condimentum? — Palato efurienti non fola

inde facilius caveri poffunt,quia aperto mar-

mellita gratafunt; verüm etiam panis ave«

te, quos expügnare nituntur, femperaggre-

naceus inhianti cibo fapidior eft; quàm ho-

diuntur.

Hypocri(is veró fubducta manu

j

minpi jam faturo artolagana, fcitamenta mel-

venenum fpargit, tecto gladio vulnus infli-

lita, nebule dulciarie, cupediz felectiores,

git, paliata hollilitate , ut rminüs timeatur

bellaria dulciora , tragemata rariora , quia

bellum indicit ; ipfa enim adverfa fimulat,

ä

ubi jejunium , & fames; ibi cibi condimen-

profpera fallit;: quze animo molitur, extimo

tum fuaviffimum.,

Nec mirum, ( ítomaes

vultu mentitur, & fub larva fan&titatis vir-

cho faturo non fapiunt fercula.etiam deli-

tutum omniumflores corrumpit ; jejunium

P

catiora, cüm panis avenaceus ftomacho va-

jejunio perinit; eleemofynam eleemofyná

cuo dulci(fime fapiat : palato (iquidem, &

interimit; pietatem pietate inficit, juititiam

Ítomacho jam praoeccupatoquidquid acceí-

juítitiá pro(ternit; charitatem charitate ex«

forij obtingit cum illud minimé natura exi-

tingait: hypocrifisenim (ingujas excolit vir-

gat, fed potiüs eidem reluctetur,non poteít

tures, quibus tarnen laqueum injicit& priüs

niíi naufeam movere, quàm palatum alli«

fuffocat, quàm foveat; 1deóque hypocritze in

cere, Tametfizegroto fercula proponantur

id totam jejunii curam ponunt, ut faciem e«

delicatiora optime cocta, & faporis eximij;

*

macient , totóque vultu impallefcant, quo

imà & prime laüdis cupedie 3 non. tamen

hominibus inexcima cuticula videantur je«

zgroto fapiunt , qüin potiüs cupedias illas

junantes; ítudent abílinentim , cujus larv&

nauleat: quia nimirum fauces, lingua, guíta-

vultui impofíitá interna contegunt vitia : ni-

tus egrotantis fucco inficiuntur corrupto,&

mirum facies exterminant fuas , quia omniá

vitiato preoccupantur humore; proinde

eradicant. virtutum ornamenta,

E l

non mirum fi etiam delicatiora fercula z-

Hypoceritz facies fi fpe&tetur, eft incul,

$e.

rotanti nonfapiant : non quàd fuis fercula

ta; ficutis negleGta; fi vultustriftis; fi genae

deí(tituantur deliciis, fuis careant irritamen.

impallefcunt; (i frotis fordefcit; ( oculi la«

tis, Íed quia vitiato humore fauces, & gu-

chrymis madent; & totus afpeótus defloras

ftatus praeoccupantur aegroti, cui propterea

tus, deploratus in luctu, & fqualore deflo-

