rofiscrurum, atque coxarum villulis implie

fuperiore depictam DeiMatris effigiem lacry:

cantem . Tamet(i fedulitate arguti(ïïma fyl-

mas ex oculis emififfe fub Leopoldo I, Ca(are

vas,prata;flores, herbásque fragrantes,arborés-

De Pachomio Abbate

140

teftes fuerunt plures.

ue luxüáriantes percurrat apicula, non camen

à (ingulis aliquid excerpit; cum plures flores

fertur,tota nocle cum lacrymis oráffe: & a-

Tw»,s, jp, liumeremiincolam profufis lacrymis proprias

negligat, & eos folos delibet, qui aptam favis

confiruendis materiem fuppeditare poílunt;

AQ0, 6417,

eluiffe culpas narrat Barradius. Huc pertinent

Veraui de Affeilibus Tom. l,

non

34

Diifcr'tatïo" L

non enim ne&tar Deorumcolligit , ut nugan-

Delicie Angelorum funt lachrymz no-

127.

tur Poéte; non ccli, fyderümque fudorem;

ftrz, & delectabiles lachrymz peenitentís D. Z9 fermor.

ut opinatur Plinius ; fedut redté putat naturg

Bernardus. Felices lachrymz? quas benignz

interpres Ariftoteles aérei roris "perfectiffi-

manus conditoris abftergunt ; & beati oculi,

mam portionem favis conftruendis peridone-

qui in talibus magis liquefieri elegerunt,quàm

am, ex qua fuum ditat alvearium, ubi ceram

elevari in fuperbiam, quàm omne fublime vi-

liquoribus ftipat; favos conftruit, & mella dif-

dere, quàm avaritiz , & petulantiz famulari:

fundit. Sicut igiturapicula nonniíi cum ma-

& alibi. Lachryma poenitentium vinum funt

De conten..

ximo delectu éfloribusexcerpit, qua fibi pof-

Angelorum, quia in illisodor vitz, fapor gra-

ptu mundi.

funt infervire,ac effe commodo; ita in excer-

tiz, guítus indulgentiz, fanitas redeuntis in-

pendis ex librisiiis, qua in notas trahimus , ea

nocentig , reconciliationis jucunditas, & fe-

duntaxat debemus feligere, que nobis poffunt

tenatz conícientiz fuavitas,

Illas lachrymas z4em fuper

melius prodeffe, ac effe ufui ; ac imitari api-

veréin vinum mutari bonum dixerim , qua canrica.

culam , quz é floribus tantüm excerpit, quod

fupern compaffionis affectu in fervorem pro-

melioriseftfucci, & cerz, mellique aptius.

deunt charitatis,

ldem,

- Pluresigitur funt qui ut pauló fuperiüs anno-

Nemo ad Deum aliquando flens acceffit,

128.

tavimusagunt de lachrymis,

Sin veró hyb-

qui quod poftulavit,non acceperit; nullus ab

lam SS. Patrum velimus percutrere, & fele-

eo beneficia dolenter optavit, qui non impe-

liora decerpere ; hzc paucula de lachrymis

traverit: ipfe eft, qui confolatur flentes , do-

poffuntadjici ; qua habentur iz Po

lentescurat , poenitentes informat D. 7oan.

Langj.

(yqnthgä

In ferimon.

Cbryfofl. ficut poft vehementes imbres mun-

124.

Lac

hrymas Pgtri lego, fatisfactionem non

dus aér, ac purus efficitur; ita & poftlachry-

lego: fed quoddefendi non poteft , ablui po-

marum pluvias ferenitas mentis fequitur , &

1j

tefl. — Lavant lachrymz delictum , quod pu-

tranquillitas cordis,

Idem in

Matt/:'.

In» Lucam

dor eftdicere,vel confiteri. Lachrymz veniam

Abfit ab oratione multa precatio, fed fer-

non poftulant, fed obtinent $. Ambrof. Flevit

vens perfeveret intentio,

Nam multum lo-

lib.9.

1120

amaré ut lachrymz lavarent delictum,

Simi-

qui, eft in orando rem neceffariam fuperfluis

- liter lachrymis dilue culpatn.

Noninvenio

agere rebus,

Multum autem precari, eft

quid dixerit, bene tamen quód fleverit, funt

eum; qui rogatur diuturna cordis oratione

enim lachryma potiores voce, Ambrofius, Pa«

pulfare: nam plerumque hoc negotium plus

1lbhidem.

Ícunt frequenterlachrymze, & mentemalle.

gemitibus, quàm fermonibus agitur,plus fle-

viant fletu : refrigerant pe&tus, & moeílum

tu, quàm affatu D. 4uguffinus,

d Pïöþd"h

confolantur,

Eítenim piis affectibus que-

Neque ab excerpendis unquam defiften-

330,

dam flendi voluntas , & plerumque graves la-

dum, tametfi quisà prima florente ztate initi-

DeobituVa- chrymas eva

porat dolor, ut afferit D. 4m-

um iisdem dederit, quia tantó copiofior fit fu»

dentini.

brofius,

pellex, quantàó. ftudium hujus indufltrie eft

12j«

O lachryma humilis! tuá potentiá, tuo

diuturnius: funt tamen cum judicio feligen-

regno, tribunal judicis non vereris: amico-

da,qua in notas trahere volumus; in hocenim

|

rum tuorum accufationibus filentium impo«

omnis vertitur cardo excerptorum, ne labor

nis,non eft qui te accedere vetet, fi folaintra-

fit inanis, fuóque fruftretur fine; non enim ex

veris, vacua non redibis: Quid plura? vincis

quavis herbula componendus eft nofter fa-

invincibilem: ligas omnipotentem, inclinas

fciculus,fed ex iis duntaxat,qua nobis prodeffe

filium Virginis.Docente te in Ecclefia non cla-

poffunt,

Declinanda itidem et infelix illa

mor populi, fed gemitus fufcitetur. Lachry.

folertia, quz in nugis, & apinis, affaniisque

ma auditorum laudes tuz fint,

Petrum ter

colligendis tota infudat, & ea coacetvat ,. qua

negantem amarz lachrymz fuum reftituerunt

vixunquam futura funt ufui. — Lepidum eft,

in locum, S. Hreronymus,

Oratio Deum

Lz'bf.14,, neid

quodad rem noftram refert Gellius inquiens ;

lenit, fed lachryma cogit; hec ungit, illa pun.

homo nobis familiaris inlitterarum cultu non

Attifg 0,6. ./

git, idem in Ifaiam.

ignobilis librum grandi volumine mihi dedit,

126,

Holocauftum ficcum eft. bonum opus,

doctrinis omnigenis, ut ipfe afferebat prefcas

quod orationis lachrymz noninfundunt; ho-

tentem, quem fibi elaboratum effeait, ex mul-

locauftum pingue eft, quando hoc quod bene

tis , & variis,ac remotis lectionibus , ut exeo

agitur corde humili, etiam per lachrymas irri -

fumerem quantum liberet rerum memoriá di-

l

In Pfal.e, gatur $. Gregorius. Irriguum fuperius accipit

gnarum.

Accipio cupidus & libens tanquam

anima tua, cum fe lachrymis Regni coeleítis

copiz cornu nactus effem ; & recondo me pe-

defiderioaffligit: irriguum veró inferius acci-

nitus;ut fine arbitris legam : at quz ibi fcripta

pit; cum inferni fupplicio flendo pertimefcit,

erant, proh Jupiter! mera grammaticorum

Idem zz regiffro.

Sapé quod torpentes la-

miracula: quo nomine fuerit, qui primus

tuit, fletibus innotefcit, & affli£cta mens ma-

Grammaticus appellatus eft: quot fuerint Py-

lum invenit; quod fecerat: & reatum fuum,

thagorz nobiles,quot Hippocrata : Euryclia

cujus fecura non meminit, hunc in fe commo-

Telemachum, quo genere clauftri incluferit ,

Lib.2 Mo-

ta deprehendit: & alibi. Uniuscujusque mens

& quapropteridem Poéta rofam non norit,

rAl,

tantum ex cordis compunctione ebibat lachry-

oleum ex rofa norit: atque illud etiam fcri

marum, quantum feà Deo meminit amifiífe

ptum fuit, quz nomina fuerint. fociorum U-

per culpas. idem z Pafforal.

Unt; qui

lyffis, qui äQScyll'a r,apti',la;e.ratique fi

adeo

b

De Induftria adhibenda in ci"chdisj,& CO örccndisAff&&ibusö 36

lb

adeo verfus fit,qui per fingnla vocabula,, fin»

qua pertinentad mundi gaüdium coércendum

'ermm.

exhibemus,

/

u.is fyllabisincrelcat; acdeinde quá ratione

dixerit fingulas pecudes in fingulos annos ter-

Perfonatum fi dixeris mundi gaudium,

135«

na parere, & ex quinque operimentis , quibus

cui fi larvam detrahas lu&us potiuis,ac meeror

Achillis clypeus munitus eít, quod fa&tum ex

deprehenditur;poffet facilé evinci ex illo Saloz

aurofuit;ífummum,an medium? & przterea,

monis.. Azfum reputavierrorem,G gaudio dixá Ecclef, a«

quibus urbibus, regionibus vocabula jam mu-

quid fruffta deciperis?. Quod 6 decipit, jam

A0CUTIL.

tata fint, quod Béotia antea. appellata fuerit

petíonatuseit rifus, ementita lztitia, & gau-

1Hndi,

Aonia; quod /Egyptus A8ria,quód Creta eo-

dium larvatum, & fictum; adeout . falfa fint

dem quoque nomine Azria dictaeít, Ilec G

& fallacia omnia ea gaudia, quibus mundus

aliaid genus nullius momenti, nec fcitu digna

fuos decipit fe&latores: apparet in mundori-

comprehendebantur in libro , quem amicus

? fuber

fus, fed qui extima fui fpecie fuos decipiat,non

fit,

Gellio ob:ulerat; veluti locupletiffimum the-

reficiat ; nullum enim mundus fe&tatorem has

faurum, ex quo decerperet, quantum vellet:

bet, quem fuis non fefellerit priüs blanditiis,

fed Gellius cum plura perlegiífet ftatim ad a-

In mundi fcena ridentem vultum exhibet qui-

3.

micum properavit, cui gratias egit,inquiens ?

dem mundi feélator, fed períonatus eít rifus,

virorum doctiffime librum hunc opulentiffi-

&nuda oculorum deceptio; tota- fiquidem

mum recipe, nil prorfus ad noítras pauperti-

hujus fcenz pulchritudo. ineo duntaxat fita

ss litterascongruentem.

Continebat enim

eít,ut aliud pro alio exhibeat fpe&antium ocu-

volumen illud farraginofam inanem varieta-

lis : fiquidem felicitas, quam mundus fuis pol«

Holls

tem ridicularum quaftionum.quas Ícire ope-

licetur pura eft oculorum deceptio,

Pulchré

rg pretium nonfuit , neque ut aliquid ex iise

Chryfoft,. Nl babet ff abile , seque firmutm, Hornil. 484

*

dem decerperetur tanquam notatu dignum.

Jed fola eff oculorum deceptio, qua priusquam

r

13I.

In excerpuis finis preíertim - ftudiorum

«ppareat, avolat.

Vocat mundi felicitatem

ib,

attendidebet, cum quo excerpta fint; com-

cculorum deceptionem , ne mundi illecebris,

metienda, alioquin fi orator vellet ea tantüm

U

nec laruatz ejus lxtitie, nec falfo gaudio fi-

excerpere, quaad folam pertinent mathefirn,

damus, eó quia ejus latitia fucata fit, que ut

fruítraneé diceretur chartis impallefcere, ole-

ait S. Bernardus Cor son imbuit, fed tenui

aimque propterea perderet; aliter enim Philo-

duntaxat. colore frontem pingit, ut ementita

logus excerpit; aliter Orator, feu conciona-

f^cte fuos. decipiat [etlatores.

Hc fufius

tor,iliter medicus;quisqueenim excerpit,qua

exhibita notari pofiunt fab titulo adveríario-

PMMWQ

ad propriam fpectant profeffionem,fibique etfe

rum, eó quia nec hiítorica fint, nec lemmata;

Ut veró excer-

"

x

QQ

poffunt ufui, & commodo,

ut etiam qua fubjiciuntur,

tores memoriam juvent ,. confultius femper

Legimus quondam rifui,veluti Numini cui-

34»

eít i horulis fuccifivis relegantexcerpta, quia

dam à decepta gentilitate quot annisfuiffe f«

hzc firmiüs memoriz imprimuntur,&hzrent:

' erificia oblata;ait enim Apuleius Deo r/4s per

incredibile enim eft dictu, quantum hac mix-

annua diverticula folemuiter celebramus, &

turaleclionis adferat memoriz fubüdij, &

ficut falíum efl numen rifus, ita etiam ementi-

commodi Oratoribus, plura enim ibi leguntur

tus eft mundi rifus apud Amos Prophetam:

qua funtvoluptati, aliaquze ufui , & multa

demolientur excelfa Idoli , feu vanitatis ; (eu

qua decerp(iffe juvabunt; quinimó felectiora,

ut legunt feptuaginta Interpretes delebuntur

G utiliora non tantüm chartis fcribenda, ve-

ararifás, ac f1 in idem falíum idolum, &

ruüm & memoriz mandanda funt, ut ufui fint

mundi gaudium reciderent: ita eft, ex mun-

familiari, poffintque iisdem decerptores uti in

di cultatellure verum gaudiumnon nafcitur,

publicis, privatisque colloquiis,

fed tantàm fucata pullulat letitia: non enim

fructus dat ea tellus , qu& non nifi fpinis, ac

$. XII

4 .üM

urticis fcatet, & ubique femina offert lachry-

(

marum, fepelienda in hominum cordibus foc-

O uomodo adver[aria excerþm!lzzx,

cundo feenore in mefíé miferiarü pullulatura:

ac ipitituenda, Perfouata eff mundi

letitia, cui f larvam detrabas non

hacque ratio , cur mundusnon latitiz collis,

fed vallis audiat lachrymarum , plorationis-

nifi lacrymas elicit.

que locus, ut indedoceamur , verum gaudium

132,

Ocantur adverfaria juxta prafens in-

hanc tellurem, necproducere, nec recipere, &

.. ftitutumà Drexelioin füa Aurifodina,

f1 alicubi ridet, fuos tunc irridet; fcité S Lau«

uz adhiítorias non pertinent, neque

rentius [uftinianus P/oratéonis , €& lacbrymas

De tnterioye .

ad lemmata; unde adverfaria funt ritus prifci,

rum vallis nuncupatur bic mundus, ut in illo

deícriptiones infigniores, fententiz, & fapiene

confliiiu e. 14

degentes nullum vertum nürint invenire poffe

tum effata uberiüs explicata,

Conveniunt

folatium.

lInflabilis eft, & per momenta des

igitur adverfaria cum lemmatibus, eó quia non

currens, cafibus plenus,periculis feptus,turbinis

fint hiítorica; differunt veró, quia fufiorem

bus agitatia , flutluationibus anxius, cladia

fecum trahuntexplicationem, — Sicut in prz-

bus vefertus , diffenrionibus inquietus , muta-

cedenti paragrapho lachrymas. propofuimus

touibus deditus, Deo contrarius, Celo diffimi-

fub titulo lemmatum adnotandas; quz perti-

la, virrttibus oppofitus, [antlitati inimicusy

nent ad excitandum pium . affectum doloris

& piis mmentibus onerofus,

: de patratis noxis; ita éconverfo hic rifumj, &

E 2

Hinc

Verani de Afgäiöm yr em. JA

Diffetaio L --

36

Hinc licétqui mundo adherent,videan-

fallant, cujus feminis fíecus in c»ifaol,' áut potu

»

tur deliciisaffluere, ac pluribus lenociniis ad

propinatus infanis fimiles reddit : nec intelli-

gaudia invitari, cum tamen rident, rifum fi-

it quidquam, fedfemper ridet , quifuccum

mulant ; quia fucatus eft rifus, pictus, Stfie

ebibit, Plures funt, qui minimé expectant

&u$; cui fi larvam derrahas, luctus effe de-

ut decipiantur, fed ipfi fe decipientes fuccum -

prehenditur, vel faltem inanis rifus, non ve«

hauriunt humanarum voluptatum , ut fimul

rus; perinde ac vel in frigido marmore vi-

rideart,ac pereant; idque eó nocentius, quó

dentur nonnunquam flatuz ridere, qui tamen

fe perite non nórunt; vel fi fciunt,adhuc pe-

rifus fimulatus eft, & fictus, quia marmoreus;

rire hoc inrifu malunt, ^Mundana gaudia ve»

nullusenim adeo infanus; ut lapidi verum tri«

ram nequeunt inferre letitiam; quia iisdem.

buat rifum.

Obfepiantur mundi illecebris,

indulgenti venenum propinant , & ad lethum

qui mundo faveat, rifum extimo ore often-

trahunt; fiquidem mundi gaudia venenafunt,

tent ; nonnifi in extremis labiis rifus ifte fuca-

uz placent, & nocent,

Cacodzmonis hac

tusoritur, & moritur: intusenim ridere ne«

frauseft fibiaddictos decipientis, dulce vene-

quit qui terrz, non coeli eft cultor ; nequeab

nüm in feculi voluptate iisdem offzrt, ut

hac arbore poma poffunt decerpi, que verum -

blandam mortem indehauriant. PulchreéBus g,j .

inducant gaudiüm,non enim amarz falices fa-

cherius Diabolus obfe[Ja [emel pettora molliff- Epipban.

mis fedu&lionibus decipit : [ic Diabolus calli-

pida producuntpoma, Fatuis fané ac. deli-

ris accenfendifunt, qui ementito, ac perío«-

ditate veteris artifici] condit blandimenta pec-

npato mundi rifui fe credunt, hi enim gaudie

£andis quomodo folent, qui mortiferos berba-

It

um, quod enixiàs cupiunt , & avidiüs qua-

rum temperant (uccos 1n condito , aut in Ali-

Y

nf

runt, cirilis perdunt, quàm enancifcantur, imó

quo mellito poculo nefcientibus propinare gue

neque amittunt , cum nunquam poffederint:

ffius mentita fuavitate componunt ; virus ae

non enim poteft verum eífe gaudium , quod

maritudinis obfcurant fraude dulcedinis . Pro-

eó ipfo quod quaritur, perditur.

vocat prits odor poculi.fedprafocat infu[us (a"

136,

Rifus quem mundus fuisexhibet, Sardo-

por in venis; mel eff , quod afcendit sn labis,

nicus eft, quia non gaudium,(ed mortem fe-

Perinde

fel eff , quod defcendit in vifcera.

M

cum adfert, quam ridentibus miferé infert ;

Diabolus per rerum carnalium concupiftentsas,

/quamvis homines fenfui, mundíque deliciis in-

voluptatésque illicitas blandiur. extrinfecitts

dulgentes ridere videantur , non tamen verus

G'infidiatur sntrinfecs. — lxcEucherius, ex

eíteorum rifus, fed vera verz mortis confi-

quibusconjicitur, quàmnoxium fit emnibus

temporale gaudium , & ijs prefertim , quí

gnatio, ut hifce congruat, quod Salvianus de

Romano populo edixit ; Sardomicis berbis

czteris imbecilliores promptiüs finunt fe de-

ermnem Romanorum populum pures ex[atura-.

cipi, in quostartareus hoftis potiotes fuas vi-

Lib 4 erud,

£um , moritur,& ridet : quia rifus mundi Li-

res exerit,ut obfervatUmbertusinquiens:Srez£

relig p

bichinz eft prodromus : habet enim Sardoni-

vinum purum babentes capita debilia ledit, fic

cus riíus mortem . comitem: etenim ridere

gaudium temporale cordibus. infirmis , nocet,

Sardonico rifu per parcemiam in eos torque-

Caligula referente Suetonio Lautiore convi-

tur,qui fibi indulgentes pernoxias culpasà

vio effufus fubiit in cacbinnos , Coff. qui juxt&

f

Íummo bono fe avertunt., hinc

;

ci;& cecinit

cubabant , quidnam rideret, bland?. quarenti-

ille

Óus, quid inquit, nifi uno meo. mutu jugulare

Non bene follicito weniunt. de pettore

unuimquemque vefiráüm flatim poffe.

Rifum

vifus

excitavit alienz neciscogitatio, quia rifüsin

Non bene maventi fingitur ore jocus.

Íympofiis , mundíque voluptatibus morti fa.

Sardoa non felix mala gramina paffus

ciliàs affociatur: hinc magna nominis cogna-

4rator

tio lethi, & lati,ut vix cognata nomina diftin-

- "Ridet, & in rifu triflia fata trabir.

guantur, fi aures pulfent, non oculis obvient;

ut nimirum difcamus ex hac nominum cohze

Sic rifus perimunt , bumanaqu

e gaudia

fallunt

rentia lethum effe , quod in mundi illecebris.

E : refiat Nemeji: f«va pianda mauu.

letum putamus: fpeciofum eft letinomen,fed —

lethale, cum ad lethum ita latantes rapiat.

tæ;ä

m

Quid? quod adeo mundi illecebris ad-

Suntgaudia, qua mundiilleeebre exhibent -

di&li fatui (int, ut licét fardonicum rifum effe

hamis paria ,. quibus pifces capiuntur, ut pe-

fÍciant, cui indulgent , eum tamen quarunt,

reant; exhibentur affix& efcz non apparentie

avidéque fequuntur? fe fugit hunc quiri(um

bus hamis, ut pifces decepti ibi mortem de-

fequitur, quiaà fineultimo avertitur & fugit.

glutiant, ubi vite alimenta capere putárunt ;

Pluribus hic rifus arridet,à quibus pretio eti-

pulchré Nilus Abbas Pste bujus fluxa ue te ob-

" parægmj?,

am emitur moleftiarum, & laffitudinis; quaíi

leclent, bami enim funt, ut pifces irretientes.

parum fit fine. laboreperire ; adhuc velit ho-

Difpliceant hajusmodihami, ne mors nobis

N

mo doloribus dolores fibi promereri; ut eó

placeat,

fit miferior , quó miferiam in rifu quarit, &

Fucatus :

fané, a;: larvatus eft mundi rifus;

349

mifer effe vult, quia rifui huic comiti omnium

cum nonnifilachrymis fcateat, ut nonabs re

moleítiarum adhzrefcit.

ridentes mundi voluptates arridenti fimilem

138.

De quibusdam Goz mulieribus id per-

iridi faciamus.

Iridem fi rorida in nube fu«

blectat ii«

fpicimus fuos colorum varietate o

hibetur, quod hcrbg utantur *daggog.ut viros

tUentes

De Induftria adhibenda in ciehdis, &'..goärccndïs Affectibus. 3-7

tuentes,quibus videtur iris ridere-flmui,*& are

nus, Nolite feduci gaudio rerum bumdk,imm, I F [al, 12

!]

/tidere; forma fiquidem, qua inarcum fle&ti-

enda in. rebus bumanis advertite : quia ni«

tur, oris curvitatem refert, colores labra refe-

mirum hujus fxculi rifus , nonnifi lachrymis

runt, & dentes adílantes nubes.

Placet qui-

fcatet , idque ex eo itidem conjicitur ; quód

dem pluribus depicta iris coloribus, quos ad-

poít effufam latitiam foleant & lachrymz

vetfo fole exhibet; ceruleum, viridem; purpue

fuboriri, ut veré fapiens dixerit exzrema gau.

reum,luteum, igneum, admirabili naturze

dij luiius occttpat, hoc,e(t. non afficit tantüm,

arte permiftos, & confufione quadam dilftin-:

fed occupat, quia nil nifi lachryma ex mundi

&os, alios ex aliis nexos, & tantá eorundem

rifu fuperfunt, utveré ralis fit rifus, ut nonnifi

venuítate, ut nullus herbarum , florümque

in pluvias folvatur lachrymarum; fitque la-

fuccus, nullus ? fapidibus, lignisve liquor ex-

titia foecunda parens,ac nutrix amari luclüs.

preffus, nulfus vermiculorum; conchilioruin-

Idque apprimé refert lignum adhuc vi-

142.

que fanguis eorum exaquet perfpicuitatem,

refcens, vividóque humido intus refertum ; fi

füperet gratiam,.

Verüm quaz nobis ridere

igni admoveatur : fiquidem ab altero extre-

videtur irisrevera plorat, fitque jris,ut cecinit

mo poít plura emiífa fumi volumina ad la.

DENT.

Pocta Réfus plorantis Olymp:,

Caufam enim

chrymas adigentes circumfítantes, flaam tan-

ha.

iridis difcoloris ( inveftigemus in humore effe

dem concipit; verüm altero in extremo illa-

deprehendimus; non enim apparet unquam

chrymari deprehenditur ligntim, ut nimirum

iris, nifi in nubilo; & quidam aiunt effe, refe-

difcamus, mundi rifum nonni(i in lachrymas,

( Libre32nd-

rente Seneca;aliqua ftillicidia , quz ad (olem

& fumumdefinere. — Neque errant,qui mun-

tar.quaft,

nubes transmittunt, & quedam magis coacta,

di delicias hujusmodi virefcenti ligno pares

quàm ut transluceant: itaque ab illis fulgo-

dicunt: tametíi in fucate latitie flammam

rem reddi, ab hisumbram,& fic utriusque in-

videantur fplendefcere; inlachrymas, & fu-

tercuríueffici arcum, in quo pars fulgeat,quae

mum ftatim definunt : pulchré Cyrillus Alex-

folem teci

pit; pars oþfcurior fit, qua illum

andrinus Definunt im lacbrymas delicia, que

Jæ»gæ.dma:,

excludit.

€ü APIAYIOYE$S, quà dulciores nobis videbantur.

Alij exiftimant, arcum fieri in ea parte,

Sunt qui mundi illecebras fimiles faciunt pel-

140

in qua pluit, & fingula ftillicidia cadentis plu-

lucidisfontibus. INobis peratvorum amana

viz fingula fpecula effe, à quibus folisimago

deambulantibus fons obviat ; qui élonginquo

reddatur; velíi hac Philofophorum placita

obítrepens ad noftros usque pedes gratiffimo

minus placent ; hoc certum elt , iridem tunc

fpectaculo procumbit , fi ejus. fcaturiginem

apparere, quando folis radij in nubem cavam,

adeamus e prerupto fcopulo modefítis deful-

humidam, roridam, tenuem, equabilem, quz

tibus videmus eum prorumpere, & in fubje-

inguttas liquari jam caperat in adverfum foli

&am ícrobem conche — fimillimam | effundi,

j efil)

be

pofitam refle&untur:- folarisradius cavze im-

cujus crepido arridente verno tepore flofculis

miffus nubi repulfà acie in folé refringitur,&c

variatur , ac gramine arridet.

Móxque in

quia folisradijfiguram ingenerant rotundamg

fuum excurrens alveolum pratapleraque gra«

to murmure luftrat.

arcuata nobisimago oftenditur, & ipía iris di-

Verüm dum . dnlces

Ícolor, quia partes aliz in nubibus tumidiores

Íecum advehit latices ad amaras defluit aquas,

funt, aliz fubmiffiores; craffiores aliz, quze

eft quippe mare , quod fuo gremio excipit

Íolis trajectioni obílant, & aliz quz prorífus

umina, qua varios, & fingulos terra tractus

impediunt: ex qua inzqualitate varietas ori-

percurrunt: ut nimirum inde diícamus, mune

tur illa colorum ex luce, & umibra apparens

e

$

di rifum, ac dulces latices , quos füis voluptae

qua& tamen tota venu(las licét mitabilem con-

tibus exhibet , nonnifi in lachrymas definere,

ciliet varietatem, fucata eít, non vera, & rifus

ac amaritudinem, quia ut praclaré Richardus

De exterimi-

ille arridentis iridis lachrymz funt quafi plo-

AZALionenAlà.

Qmnis dulcis aqta in mare de[cendit, &f dulce-

rantium nubium, cum in pluvías diffolvantur:

dinem amittit : tran[it enim mundus, & ejus

€.,19.

fi enimfol obtegatur , evanefcit illicó tota di-

concupifcenttia.

Verüm forían tolerabile fo-

fcolor iridisimago, &

ret, fiin folam defineret. amaritudinem: fed

tantüm pluviarum laf

chryma fuperfunt.

quod deteriüs, in lu&um pertrahit, qui termi-

Ecce mundi imaginem in iridis figura ad

num habet nullum , vt notat D, Bernardus

14l

EpifP, 44.

vivum expreffam fufpicimus, non enini mun-

Videte ue blandiens profleritas fui wobis faem

di gaudia lachrymarum imbrem duntaxat por-

abfcondat $ ne latitía temporalis lu&um vobis

tendunt, verüm etiam tegunt; nudam rifüs

eternum , G'operiat , quem parit ; & pariat,

imaginem deliciis fuis, acillecebris. mundus

quem operit.

Vult mellifluus doctor abetfe.

exhibet fibi addictis, quibus ridere quidem

&u nos caufam docere; nimirum ex zterno

videntur, fed extimo tantüm in cortice , quia

fletu, quàm noxium fit mundi gaudium, cui

;ræ?"f-

intüs lachrymis madent ,. ut non infcité Plu-

veritati calculum fuum procul dubio adjici-

tarchus contra fententiam Epicuri mundi

Unt , qui aternis cruciatibus , flammisque

gaudia ejulautes rifus dixerit, quatenus rifus

nunquam extinguendis addicli eó acriüs tor-

apparent, fi extimam cutem fpectemus: : eiz-

quentur , quo-liberius in mundi rifum 1c fe

L

lantes veró, i quod intus continent, introfpi«

efiuderunt,

ciamus, Seducuntur miferé, qui fe duci exti-

Prefentis vite gaudium quid fit, ut di-

142.

mo mundi vultu finunt ; nec fub larvatalzti-

fcamus, fufficit (i mare ipfum adeamus, hoc

enim plerumque ladteá nobis blanditur mala-

tialuctum vident ; h'inc recté monet Augu(ti« -

^

E 3

: c?ä,

L

28

-

Differtatio I s ;

ciá,ut ad illud trajiciciendtm nos alliciatx: ve-

Humanis fe dat obtutibus fpeCtandam florum

rüm ut fuis fluctibus, quos allexerat infepeliat,

regina matutinz lucis ad radios primitivas ve«

incautes, & fcopulos naves ad naufragium

luti ad faces ante mundi profcenium de more

urget.

fuccenfas, Erumpité foecundo parentis terrae

144

Imó non maretantüm, verüm etiam ra«

gremio, ubi jactis alté radicibus, & fpar(is un-

biduscanis quid fit. hoc gäudiüm edocet; fi

dique fibris inharefcit.

Ad falutarem mox

enim nobis rabidus obviet canis, cum dentes

lucis ufuram prodit generofz fobolis, & flo-

flatim oftendat, ridere quidem videtur, fed

rulentz famili£ copiofam exhibitura feriem.

fub perfonato rifu veram occultat rabiem, &

Plures ex uno caudice rami fparguntur in vit«

ficut helebore indigeret fatuis accenfendus,

gulta undiq—ue Ícabro Cortjce conte&a; pat,u.

qui rabidi canis inermem fe morfui expone-

lisque obarmatafentibus; tcuuiores inde pu«

ret fucati illius rifus fpecie deceptus : ita non

beícentes furculi varié emeríi fparguntur ,

fanz eít mentiscenfendus, qui mundi canino

quorum internodia frequentiores, ac teretes

L.

r fmn

rifui fidit, licét enim ridenti facie blandia-

fping fepiunt. Foliapariter geniculatim di«

tur, caninum tamen eít ejus gaudium , quod

funduntur in oblengum rotunda , tactáque

mordet, G interficit, — Canisigitur inrabiem

perafpera; quorum medium nervusinter(ccaty

acti fe exponit morfui, qui mundi gaudio ad-

à quo venulz plures per torum fparguntur

harefcit, qui carnis indulget voluptatibus :

ambitum usque ad extremum marginem cte-

funt ha illecebra mundi dentes,quibus letha«

nis incifum, ac ferrz przfeferentem figuram.

liter mordet.

Fafligium furculorum globulum vireícentem

145*

Luxuria, quà vel maximé fibi. addictis

fuftinet, feucapitulum mordaci lanugine re«

mundos eblanditur, tametíi ridentem videa-

fertum, inquo foliculus rofz protuberat in-

tur faciem przfeferre, veré tamen , & ipfa ca-

clufus in calice virentibus, aclaciniofis invo-

nino dente mordet : malus fiquidem vermis

lutus integumentis,

Móxque intumeícente

eftluxuria, que mordet ridendo, & perimit

hoc involucro difrumpitur calix, & intus oc.

confentiendo: hacenim cümcreditur carnem

cluía folia tolis depicta radio rubere incipiunt,,

mulcere, mordet ; cum blanditur cruentat,

ac purpuram induere , ut tandem explicatá

Devita Mo«

ut non abs re eam 5. Gregorius Niffenus ra-

totá foliorum pompá fuperbiat rofa purpue

fis ante m

biofam edixeric: Craudelis (aitipfe) domina,

reo fuperné colore perfufa , fubalbis inferné

dium

4c rabio[a luxuria eff ,. libidine quafi flimulia

unguibus ad calycis umbilicum coactis.

Ve.

fervilem mentem exagitans , pungens,& den-

rüm vix hec hortorum pulcherrima hofpita

ibus, velut canis mordens & difcerpens, Blan-

fuam explicat vernantium foliorum ambitio-

nem, ut ftatim deflorefcere , ac devenuftart

da videtur, & florida carnisvoluptas , fed in-

tus cufpis latet , quà inflicto lethali vulnere

incipiat,fítque propterea rofa extremum , ac

Lib.1. offic,

perimat, ut monet S. Ambrofius inquiens ;

lethalemorientis veris vulnus;quandoquidem

6, 18.

Intuere peccatorás latitiam, introfbice vulnera;

inter ejus fpinasnitidé cruentum moritur ver;

adeó ut nafcatur rofa finem impofitura ridenti

460

& vibices anima ejus , cordísque mejlitudif

veri, cujus etiam rifus,& fplenJor umbratilis

146.

Non mordent folàóm mundi gaüdia, fed

eft, quia momentó extinguitur. Infigne igitur.

quod deteriüs etiam lethalia infligunt vulne-

humani gaudii fymbolum eft rofa , cum non

ra, qua fi non fanguinem fundunt , animam

folüm fpinis circumfepiatur, verüm etiam eo«

perdunt ; fi exteriüs cutem non difrumpunt,

dem quaíi momento,& floreícat,& flacceícat..

t

intus dilaniant ; & eó funt hzc volnera gra-

Generatim mundi voluptates, G gaudia.

148.

viora, quó latentiüs inflicta, & noxiori fraude

flores dixerim extimo colore,ac venuftate al-.

fub flo(culis illecebrarum occultata. Has ver-

licientes, fed ftatim deficientes: rident quidem

In þraæm( 3e

futias, fallaciásque detegens S, Hieronymus

campi, G prata variis depicta floribus,venufta.

Jib. coment

40 leremiain,

loquens de fucato mundi gaudio ait : Lgsver-

coloribus; fed minimé diuturnus eft hic rifus;

fa (mendacia fubdolo melle circumlinit, ut qui

evanefcit enim cum flores flàccefcunt , cum

audit. uerborum . dulcedinem venena . pecoria

germina arefcunt: cum non poffint campi diu

non formidet,pacem pollicetur , ut graviora

florere, nec mundus diuturnas poteft fibi man«

bella exerceat 5 ridet , ut anordeat.

Certé

cipatis fpondere voluptates : perinde acquide

malorum omnium fcecunda parens eft mun-

quid floribus innititur, flatim arefcit; itaqui

di voluptas,cum noxia quzque fubdolo melle

florentibus fzculi deliciis adhzrent , florere

circumliniat , ne formidetur; & mellea dul-

diu non poffunt, quia caducis innituntur , &

li eyjy

cedine blandé alliciat, ut interimat ; Imó pe-

perituris inherent ? ftare nefcia terre gaudia

jores canibus funt mundi illecebrz,cum canes

volant, fi adíint , fempérque avolant: hinc

J lr

in alios fzviant, & propriis dominis parcant;

Ícité cecinit ille: Gaudia non remanent;fed fu-

quibus eblandiuntur: mundi veró gaudia a-

gitiva volant, Non folüm fugiunt profana

criüs fuos difcerpunt Heros ; eóque. fzviüs,

gaudia, fed totis explicatis alis volant , quia

quó tenaciüs iisdem adhzrent.

Ítare nefciunt, nec hzrere; neque mundana

147«

Non folüm noxia , & fucata eft mun

ii

effent, f1 diuturnaforent; vix nafcuntur, &

!j

latitia, verüm & itabrevis, ut vix nata fepul-

intereunt, & fi maneant, tcedium procreant,

chrum na&ta emoriatur, cujus infigne f(ymbo-

quia fpinis, ac moleftiis circumfepta.

Imo

lum producitur rofa non ob brevitatem tan-

adeo vana funt hzc gaudia, utPhilofomniis z;2, 4» 7o:-

cüm, verüm etiam quia fpinis circumfepitur,

equiparaverit;ait i pilc Profaqa gattdia

Jo*mniis fegh.

[unt

DeInduftria adhibenda in cïendis*,& Coércendis Affectibus,. 39

font fnillima, veniunt, & abeunt, occurrunt,

contingit, quia laxior, & folutior eft, & à qua«

&6 refugiu-ty priusquam comprebendantur,a-

vis craffiori materia fecretus,

Si non fplen-

volaut; nimi am quia referta vanitatibus.

deat; id oritur, quiacarethofte, nec urgetuf

Quis vani: .o:mniorum figmentis finat fe vel

adverfis; vel fortaffis, ut homines edoceret,

terreri, vel allici? cüm etiam no&turna vi-

neminem infua patriaillu(trem fieri,(ed fplen-

fiones contrarios eventus nonnunquam pro-

dorem laudis, & gloriz foris querendum etleg

nuncient ; utflere, vapulare, & nonnunquam

tuncenim fplendet ignis cum incipité patría

jugulari ; & interdum profperum eventum;

exulare;tunc tortet, (1 fit extorris, Hinc apud

quatamemn omnia plena íunt vanitatis; per-

T'erricolas ( commoretur, totus fplendefcit ;

inde cum fuisamatoribus ludunt fzculi gau-

quinimó licét mitis fit in lunz concavo ; apud

dia, quibus illudunt,

L]

homines quaíi inhumanitatem ab homine e.

Rifum inconft

anti

lune afpectui com-

149.

doctus, plerumque graffatur, non íolüm in

B fatyr,

parat Petronius inquiens: dele&ara illa vifit

Íylvis, verüm etiam inoppidis , & urbibus, ut

tam blandum, ut videretur mibi pleuum os exe

in iisdem exitialis fit flammarum crepitanti-

zr4 orbem iuna proferre, & redté fzculirifus

um fulgor, tectorum decidentium fragor, qui

cum luna cohzret.

Hac enim cteícens fem»

omnia feralibus replet umbris; nec ipíis parcit

per,aut fenefcens, nunquam eadem perfeve-

templis, qua facrilego pede ingreditur ; & fa-

xat,Íed (uípicitur modó curvata in cornua;

crasviolat aras. .. Noftra gaudia ut fint inno-

modoó zqua portione divifa, modoó finuatain

xia non in tetris quarenda funt, fed in coelis,

orbem : eadémque maculofa, fubitó przni-

ubi perinde ac ignis perennant: apud homi-

tens, & immenfa orbe pleno coruícat, repente

nes exitialia funt, & nonnifi damna inferunt;

De fallaciis

decreicit, fítque nulla, & in fua varietate taü-

quia ut fcité D, Bernardus Leritia late rei ín

tüm conílans, ac firma, mox pernox, mox

trifiitiam commutatur, ficut famma illius no-

pnþnt if 'Ul.y

£4.

fera, mox creícens, mox deficiens, nunc humi-

vi[ma fumus oecupat, & caligo,

