per eftaliquid agere, quáàm otiari , & horas

hasanimi fui moleftias viro cuidam feni in

perdere nil agendo: deíes,qui nihil prorfus

éremo aperuiffet, refpondit is : Habes ho-

agit, totóque corpore indulget otio fimilior

Ítem, cum quo pugnes, íed non decet Athle-

eft cadaveri, quàm homini vitam agenti ?

tam dormire, nec otio indulgere; fi vis e-

eít fiquidem defes vivum cadaver culcitrae

ternam coafequi falutem, vadeffili mi, otio

incambens, & ipfo torpore fepultum: cüm

non indulgeas , fed perinde ac deterrimum

natus fit homo ad laborem , fnz non'debet

E

ex orco eiaerfum daemonem,toto niíu fuge;

ipíum conditionis pudere, fed alacer debet

1;bora; carnem fpiritui adverfantem coérce;

labores fufcipere, cüm nil fit, quod zqué, ac

ejus contumacian frange exercitio , & labo-

aptius vitamhorminis inftruat , aut validius

re; vigila, & ucon dormias: an ignoras quid

confirmet, quàm folers indutlria. & honefta

PancratiaíLte faciant, càm vocantur ad certa-

operatio: otioé converlo hebefcunt animá

men; proje&tis alté brachijs confiftunt, ca-

facultates, torpent cotporis membra , quae

putque, & os manibus oppofitis quafi vallo

morbis fiunt obnoxia, & homo defes foed&

pramuniunt: membra eorum omnia itaap-

mnarceícit: haecautem tum anitmi , tum cor-

parantur, ut adfugiendos ictus fint cautiora,

poris damna labor, G. exercitium. impe-

dit ,

vel ad infligendos paratiora: quid ni? non

" & ad culturam caítitatis hüm-i-n?»m exf

decet virum afcetam ab hoíte impuris pul-

dit,

é

fatum fuggeftionibus dormire, fed fe ipfum

Alitur

pudicitia nox; folüm fa me;& ütyi;

V

totumad pugnam debet inílruere ; acmodis

verüm etiam vires incrementat fuas, (1labore

a

omnibus contra infilientem adverfarium, ac

vires minuantur corporis, fi caro in fervitu»

u'

tem redigatur; quia tunc mens dominatur

"

nitentem florem nobis eripercä pudicitia ob.

libe-

E

546

Difleratio XXV,

liberior: non gaudet pudicitiae cultura loci

facere, vel cogitate, que aliis advertemti-

amoanitate, qui deliciis diffluat, fed feceffu

bus celata vellet, & nunquam facta, vel co«

eremi, velíolitudinis : corporis voluptates

gitata.

i

vir cafílus perinde ac peftem virtntis decli-

Flos eft pudicitiajnifi cauté cuftodiatur

$6.

pat, & vitam deligit aufteram, perparcam,

&ftu concupifcentiz facile arefcit , idque no,

deliciarum fubtractione fimpliciorem ; m*

verat in aula Pharaonis eximius ille ca(lica-

modici vini hauítum veluti fomentum luxu-

tis cultor Jofephus , qui eftuante concupi-

?k

riz averíatur ; nonenimferventi pradferrim

Ícentia procacis mulieris, à qua lenociniis.ad

&tati vinum convenit infundere, quod om-

turpiaalliciebaumr: Reliffo z manu ejus pal- «Genef.c.52.

nium humidorum eft calidiffimus; non enim

liofugit , timuit enim, .ne zftusiibidinofa:

funt flammz flammisaddenda, fi velit quis

«oncupifcentiz per pallium à mulierte arre-

ignem extinguere; ex quo lafcivientes ap-

prum irreperet in. florem «aftitatis , quem

petitiones, & luxuriantes «cupiditates intus

ánficeret; peflis enim eft libido, qua folo

*

dnanimo zíluant; non deliciis debet caro

conta&tu lzdit, ac vulnerainfligit; ideóque

difluere, fed fudore, quem labor elicit,

«aftitatis ftudiofus reliéto pallio , quod ma-

; 304». AP"-

MPO l*' E

madere; S& non vinum, fed frigidam folam

nus tetigerant luxariantis foeminze, fugá ejus

in ftomachum demitrere, vino enimeiler-

declinavit tela: &ideoco commendabilior,

veícente luxuriat concupifcentia , quz fata-

quó cum vernatet ipíc in flore juventutis,

git impuro fuoigne animam inflammare, &

fanguisque in venis ebulliret , & foris irri-

in ipfa florem exficcare caítitatis: appeti-

taretur antemperie libidinoíz herz , pugil

caítitatis rebellesinter affectus turmatimin-

tiones libidinis non vino fovenda funt, fed

frigidá extinguendze, ut contraria contrariis

furgentes non folüm ftetit fine ruina, verüm

«urentur,

& de proftrata concupiícentia , 'eb glorio-

8j

Demum florem , qui excolit pudicitize,

fiüs triumphavit, quo velociüs aufugit. Flos

huic cuftodiendz fubüidium etiam à fe ipfo

paradifi eíft caítitas fuaviter.olens, iempére

i

exigit, e(tque ipfa fui reverentia,quam fan-

que recens, fed fi zftus fentiatconcupifcen-

&i Patres frequenter inculcant, utaltiüseam

tiz, ac rebellantium in eadem .affeétuum,

meati infigant ; hanc.eife perneceffariam ad

exarefct; & plerumque etiam 'concepto

£allitatis tutelam afferit D. Bafilius, ubi vir,

igne praeftito confenfu cinere(cit: liliumdi»

Lib. de,wtra

$

virginit,

ginem in(truens ait :. So/a mullo prorfus bo-

xeris effe caltitatis florem ; non deliciis, ac

ainum tesie, nibil quod fjonfo fuosndzguum

blanditiis amat diffluere, fed fpinis circum-

fitsagere ulla ratione patietur,

Er fienim

fepiri; vernat flos ifte pulchrior , fed ut li«

adfit nemo, ipfa zamen fibi virga adest , de.

lium inter fpinas : .amat fponfus hac lilia,

6érque pra omnibus fe ip(am veverers : me«

inter quz paícitur, fed:quae armata . fpinis;

T E

quc enim que reveretur cateros, [e ipfam ve«

lenocinia quzeque adblandientis conc

ene

»

verentia indignamjudtcabit. . Verum ut di-

tize puhgunt, ut expungant; nec quidquam

ximus fe ip[am primum , -confcientiamque

Tuggerunt, quo candor hujus Jili quidquam

r

faam reverebitur, etiamfi fit fola , cux con-

pauatur detrimeriti

3,Padag.e.5. Íentiens Clemens fui reverentiam commens

3His floribus oronatur «eolleítis fpon-

$74

dat, u infigne caftitatisprafidiumj Gtreve.

4fus,qui fpinis obarmantur, quàd fi trontcm

ra fe ipíum erubefcere , frenum injicit pra«

cruentaiit, etiarn rofas pariunt; vel fi frons

EXib.de ce«

vis affectibus4 quos compefcit, ne turpe

viti cafti coclo aquiparatur, eó quianonnifi

gnofc, c cu« quidquam ingerant.

Hoc idem approbat

angélicas,ac puras in mente cogitationes fo«

rand. animi Galenus : Ghis omnibus anriquiorPitago-

veat, fydera dixerim fanguineas güttas, quas

affectibus

Carmine 1f

tas, quiait; Zurpe uibil facias unquam fo-

hujus floris fpinz eliciunt : talis fuit facer

1us, neque cum Alío, & maxime tui sp[ius te

Servatoris'noftri vertex , fuit enim ipíe flos

LUE

Ütnis,

pude,zt.

Hocque Pythagoreum documen-

puriffimuscampi, & lilium inter fpinas, cüm

ejus caput fuerit iisdem redimitum; annon

tum expendens Jerocles fummis laudibus fui

ipfius profequitur reverentiam , quam vocat

Chriftivertex puriffimum dixerim coclum ?

Ícelerum omnium expultticem, pravorum

cum & in ipfo beentur Angeli? «ruentárunt

omnium affeétuum debellatricem , & froe-

hujusliliifpinze (acrum illudcaput; fed quot

num concupifcentie nitentis infurgere ad

fanguiftis ftillaselicuérunt;tot Olympi ftellas

j;

accerferunt , quibus fupremi Regis diadema

püdicitiam labefa&tandam; & affirmat, eam

effe, quà homo adducitur ad facienda, quze

fplenderet illuftriüs ,. & micacetnobiliüs,

hominerm decent ;. & fugienda ,. quae dede-

. Imó dixerim, fleilas effe virgines, quze

$8«

cent: fiquidem facilius homo venerationem

noéte intempeíta cimn animantia quzque, &

ab aliis confequitur'ea agens, quaé hominem

homines fomno fopiuntur, invigilant; quafi

in firmamento fitz,minus tutas fe ceníeaiits

decent, fi e ipfum primó revereatur , nec

quidquam in fe permittat, cujus debeat ip-

Ícque cuftodiant fui vigilantià, & íolispre

Hocidem inauit Alcinous

Íium ponitere,

fentiá : fun virgines ftellz ille, quzin per«

90,

L;l". 2. d:

inquiens: $$ ?e ipfum fueris reveritusyiun-

petuas lucebunt eternitates, & quibus Deus

exilio.

quam alium erübefces,

Quisqueenim licét

nofhina indidit, ac dignofcit: Qsimwmera»

externo tefte careat, & in abdito degat; ad-

multitudiuem flellarum ,. & omnióus eis a«

huc confcientiam iuam, oculósque pro mille

mina vocat. — Quàm felix caflitas, cujusnos

debet teítibushabere; acerubefcere, ea vel

men licet intra parietes. fit reconditam ad«

ue

L 94;. Ó '9.:]' l

!

Pravi Affectus deüdcscoriumpuht; dcfafïga:os virtus ornat. $47 -

huc in Dei memoria fplendet ? Quàm foe-

quód non aliter po[Jum e]fe continens, wifi Deus

cunda parens proborum affectuum eft virgie

det.; &$ bocipfum eratfapientia , fcire cujus

nitas, quz nonnifi cceleftia concipit delide-

effet boc donum , quinimo adeo (e Deus ade

$6,

ria, quibus ardentiüs furfum avolet , ac cce«

dictum exhibet amantibuscaflitatem, :ut il-

lefti adhzrefcat fponfo ? Quéd fr pretium

lorum duntaxat Deus eífe videatur.

Hine

Rahab mulier in-cceno merfa libidinum Ex-

quaris caftitatis , hanc margaritam ceníeas

«xteris pretiofiorem gemmis, ad quam fibi

ploratores alloquens «Hebrzos ait; JDews

comparandam :ceeleftis negotiator e€ fummo

vefler ipfeesi Deusin celofur[um , & 1n terra Jojueneto.-

WMÁcgo. |

«alo ad imas nofítrz mortalitatis nundinas

deorfum : fedcur Rahabinmeliorem jam re- 211«

deícendere non detre&lavit, ubi thefauros ze,

€epta frugem,, :ac profalute affifens Ifraelis

terni patris contulit inpretium caftitatis; &

«coelefte Numen vocat Deum Hebraorum ?

utin patriam redux gemmis diteíceret, tot

«ur nonetiam fuum? iDeuw vejler eff ; iciié

fecum margaritas contulit,quor polt fe vir«

afon aufa eft, Deum'Hebrzorum fuum:dicee

(

ginestraxit , G «aílitatis cultores , quos

1e, quia fe noverat libidinum coeno detur-

[ Soan, 4pse. pretio fuifanguinisredemit ; Zj empri fuut

patam: meretrixenimerat, quz meretricio

, 61« Y4 . x bominibus primitie Deo , & agno. G.

quaíta vixerat., cámque fe caítitate obíer-

váffet deftitutam, Deum Hebreorum íuum

fine macula enim. funt. ante ebronum Dei 5

Y

cüm antea Joannes dixiffet : /bi funt; . qui

aon vocavit; eó quiaDeus fe fpecialiüs :ca.

eum aulieribus non funt cotmquinati j wir-

flitatiscultoribus beneficum prodit.& libidi.

is foeeditates ftomachatur, quas :fibi invifas

gines enim funt : bi fequumtur agnum, quo-

cungue jerit.

Quàm pretiofa eft caftitatis

& exofasreprobat; & damnat; unde'Cyrillus

| qnargarita, quam coeli negotiator proprio fui

Alexandrinus :expendens verba Rahab fcite

fanguinis pretio «empturus in imas noftrz

ait: fuum dicere non audebat,quiaimpuram

-3mortalitatisnundinas defcendit ?

Jfe fentiebat, Quanto igitur ardentior:.defi-

$?.

1mo nonfloribus tantüm ; non dtinta-

derio caflitatis amantes, ac puritatis ftudigfi

xat margaritis caílitatis cultores pariave-

debent fe totosDeo devovere,«üm Deus fit

rim, verüm & caflitatem ipfam :redivivo

áta ar&té ipfis addictus.ut cum ipfis duashae

€ fuo cinerario Phanici ; caflitasenim .ne

beatdeiicias, cüm amet paíci inter Jilia, Ca«

feneícens mortua putrefcat expan(is divini

ftitatis ftudio(1 1ita Deo adharefcunt, :ur ab

amoris alis, ignem excitat àquavisterre(tri

€o omni fe avertant, à quo fulpicantur poffe

labe defoscatum ; & 6 flammis hifce repue-

àDeo averti : nonnift per :eas «deambulant

zaícens formiofior furfum :avolat perpetua

areolas, in quibus liliaflorent ; '& ab illisfe

in ccelis donanda .beatitate; :nec mirum &

vijs fubtrahunt, per .quas poifunt à virtute

privilegio fruitur immortalitatis: a eít

deficere & ad feeditates «defle&lere libidinis,

'Hinc Abraham comitem fe junxit An-

virtus, quz fuos cultores in Angelos recu-

9 I-'

dit.& Angelicamijsdemmaruram impertitur,

gelis, quibus viam ad urbem voluit :often-

D

Smm.143.. quia ut fcité Chryfologus:; Ie carme prater

dete: Zbrabam jinul gradiebatur deducens

Genef.Y$ 9.

carnem vivtres non ierrena vita eff,fed ca-

€0$ ; feuutexpenditLipomanus : Zrer ind;.

46,

9

defiiss 8 fi ulzis fecire , angelicam gloriam

«dbat,ne errarent in via. 'Quid quód An-

Effe An-

acquirere snajus ej],quam babese.

geli homine indigeantiduce;ne àrecta via de-

.

-----

gelum feliciratu efl 5 virginem effevirtutis z

fle&tant initinere ? .Àn non Ang

lici fpiri-

áta eít, cailitatis cultores , carnis craffitiem

tus via$.omnes , quà reclas , quà obliquas

ita per ftudia virtutis exalciant, ac fubrilem

defoecatointellectüs oculo vident? Ífi ange-

efficiunt, quó virgineum corpus fpiritibus

lici Spiritus momento temiporisfinguloster«

Hor;:il, ?. 42

mereatur angelicis «onferri, quia ut fcité

rarum tractus pertranfeunt , -quos ineque

Chryfoftomus loquens de viris caítis ait: Is

per annos plures potis efthomo -dimetiri ;

Xenés,

terra ambulantes , 6 corpore circumdati vi-

«ur Abraham itinera fatapit eis. przmone

tam imitantur angelicam, — Ea eft caftitatis

ftrare ?. fi funt Angeli , qui homines diri-

praftantia, ut fui amantes alis muniat, quos

$unt in itinere; cuflodrunt in pericu-

fuprafydera evehat,imo & à corporum craf-

lis; tuentur in adverfitatibus ;; cur Abra«

Tham,cümhomo fit Angelos in itinere. diri-

fitie liberet; purósque efficiat fpiritus à qua-

vis dcfæcatos carnea labe.

git 2 fed re&i& Abraham fe comitem , &

ducerm junxit Angelis, ac à rectadeflecterent

.;6-0 IXQ

via: ibant enim ad Urbes Sodomorum;, ubi

Caflitatis amantes funt D£O in

luxuria, & nefanda libido univerfos corru-

ih

"deliciis ; & uberioribus cumulan-

peraclabitatores, uná exceptá Lothi domo;

cüm enim iterinítituiffent ad locam ubinon

tur beneficiis. fi. pravis omnibus

vernarent pudicitiz lilia, fed gramina fer.

eb(iflant affetlibus,

perentiper coenum libidinum, neíciebanr An-

99.

EUs ipfe adeo hujus lilij caftitatis de-

geli ad locum pergere impudicitize, ideóque

lectatur fragrantiá,ut caflitatis aman-

quafi ignari itineris à comite duénntur Abra«

tes videatur in delicijs habere, & fua

hamo; cüm enim Dei faciemcontemplaren-

ijsdem impertiri munera,cum absque fpeciali

tur,ad vultus ire nefciebant lafcivientes, quo-

. Numinis patrocinio nequeat in homine li-

rumvel nominaà fuo vult Dcus-obl-iterat; C4e

:

i:

thalogo.,

;

$45 8, w,21, lium vernare caltivatie se(te Salomone: S$ezve

At2

'Etïamv

Veraui d Affectibus Tom. L,

»

Differtatio XXV.

$48

)

92.

Edam Chriftus jubens doemonium exire

gimuscum carnis luxuriate per continentiana

€corpore cujusdam obfeífi, eurn interroga-

coartfamiu. Hiiigitur renes cingunt;qui cul-

Mare.5.7.9.vit denomine : .Exs Spiritus immunde . 4b

turz ftudent caflitatis, qui carnis infolefcen-

bomine, & interrogabat eum, quod tibi nomen

tis ftimulos compefcunt : & hi jubentur e-

jb Y6

ef£? Quid? quód Deus, cui omnia patent,.

tiam calceati incedere, &'calceamentababe-

:

& cujus fcientia. fingula attingit, && tenebra:

birie im pedíbus ; juffit Tíraelitas . caftitatis

ipfae funt ejus notitize clariffümz , mox no-

ftudiofos calceatos incedere , ne quidquam

1nen ignorat fpiritüs hominem obfidentis ?

quod pudicitiz candorem inficeret, pedes

Non mirum fi velit infcius videri talis no-

contraherent coenum attingentes; adeó caíti-

minis, quia immundus erat Spiritus: Ex£

tas delicatus eft flos , ut vel ex fololuti con-

Spiritus immunde ab bomine, ideóque quafi

tata deturpetur, fuámque inficiat venufta-

tem,

de illo nefciat, nomen quarit illius, quem

ui igitur renes cingunt, & calcea-

videt immundiüm; quia ficut eorum nomi-

menta in pedibus habent, ne luto coinqui-

na, qui culture funt caltitatis addicli in

nenturj hi jubentur baculos tenerein mani«

fuo recenfet albo; ita ab eodem nominaex-

bus, tenentes Daculos im manibus.

Quid?

cludit illerum , qui libidinum feeditatibus

quód Deus baculos jubeat in manibus tenere

coinquinati ab ipfo fe avertunt; ideó quem

eos, quibus caflitas renes conftrinxit, & cal«

Chriftlus immundum cognoverat fpiritum;

ceamenta fuppeditavit, ne nudipedes fordes

ejus nomennon noverat ; adeo eft ilii invi-

é luto contraherent ?. certé quia hi cateris

1a, G exofà impudicitia, ut vel nomina velit

erant praferendi , & dignitate infigniendi,

obliviíc: impudicorum ; & ad virgines illas

quá cateris imperarent , ac veluti paítores

950

fatuas, qua cceli oftia fibi referari petebant,

gregem regerent: baculus enim in manibus

zefpondit fponfus Matth. 2 f.12. Nefrio vos:

*

quid aliud indicat, quàm paftoralem dignita-

quia fi & ipfze caftitatem excoluiffent ut pru-

tem: qui igitur renes cingunt caltitati (tu«

dentes; patuiflet, & ipfis oftium,utobfervat

dentes, & calceamenta in pedibus habent,íeu

"Theodoretus inquiens : Reffeudir Nefcio vos:

omni folicitudine cavent,ne ex luto,feu car-

Ürte-2. — . —— A .

quaji f? agno[ceret caftas virgines effeaditum

ne maculas contrahànt; idonei fiunt, ut di-

nenpojfet perentibus denecare; virginum no.

gnitatibus praficiantur; adeó ut idemfit cot-

menclatione füerunt quidem condecoratz ,

pus ad puritatem reducere, ac.manus ad (ce- -

quia cüm effent corpore virgines ; animoà

ptra, baculósque paftorales perducere; fcité

caítitate defecerant : vel fortaffis virgines

D.Gregorius: Tenentes baculos in manibus,

fuerunt vocata,quia adhuc innuptacüm for-

quia illi debent curam pastoralem fafcipere, In Luc.ia-

taffis non folàm mente; fed & corpore cor-

/

qui jam in fuo corpore fciunt. fluxa luxurig

rupte eflent.

domare in(olentiam : idque cauíz cur frigida

935

. Floscaítitatis non folum gaudet in tel-

&que ac venerabilis fenectus hos frequeniüg

lure corporis, fed etiam inagro animz ver-

P n

páltorales baculos adipifcatur, quia nimirum

nare, Idque caufz, cur Sara futura uxor To-

pew

cacteris eft aeratibus caflior, cüm nec fanguis

bize junioris imploratura Numinis. miferi-

ampliüs in venis zítuet, nec foleat Concus

cordiam preces fundens;jita fuerit Deum allo-

piícentia faltem ita ferventiüs iniolefcere 1

Tolía s,v. Cuta : Tu feie Domine , quia 'nzqumm C0f*

ideó

P que

16.

eupivi virum, & mundam fervavs antmam

cellit,

que ubx caü'itasïflorct * lbl dignitas exXe

9me«»? : non dixit, íe mundumferviffe cor-

Hinc Daniel , quia eaflitatis

cultor,capu.

34«

pus, quia parum in hoc déxiffet; fed.addit in

larios fenes przeceffit;

quia etiam adolefcen.

animo etiam florem excoluiffe virginitatis;

tia,& juventus, fi caftitatis fülciantur autho-

cüm enim veram profiteretur caftitatem , e.

tritate, fenectutem anteeunt

; ut Daniel, qui

tiam de animi puritate folicita fuit ,, quam

duos inter fenes Judices me

diam , feu nobi«

' tota folertia fategit cuftodire.

uanti fit

liorem occupavit fedem : et

enim infani fuére

caftitas pretij á Dei ipfius conjicitur: zeftima-

fenes illi, quia lafcivi;

& Sufannam ad (ce-

DEU

tione; tanti enimeam Numen facit,ut cafti.

lus illexére impudicitize

» &infonte, in quo

tatis cultores ccteris przeferat, & honoribus

B

mulier corporis fordes

abluere

ftuduerat,

cumulatiüs afficiat, fitque propterea fola ca-

animi maculas contraxerunt; & e £

r

igidis illis

flitas, quae cateris debeat virtutibus przeemi.

laticibus impuras lauferunt fl2

mmas;quibus

nete, ac hominibus imperare: quod ex eo

mulieris abíumerent pudiciti;

tt?, 1deo ceffe.

li, T

re adoleícentis caítitati

evincitur; quia cum Deus Ifraelitis przcepit-

agnofcentes impuri

. £]77m8 L Z SÉGe s isdiib

Íet agnum innocentiz , & caflitatis ymbo-

fenes pudicitiz decus.

j

Eff enim ait Zeno

lum comedere, ftatim fubjunxit; Renes ve-

Veroneníis , tante virtu

$ caffitar , w vel

t

Exod,1^, füros accingetia , & calceamenta babebitis in

f'is fit bonorabilis

LnDEM

boffibu, Daniel igitur,

pedibus, tenentes baculos in manibus.. Juben-

quia caítitatis eximius, & folers cuftos fenes

tur renes accingere,Renes vesiros aceingetá

ipfos lafcivientes , ac i

mpuro zftuantes igne

quia cüm agnum comederent , fcu innocen-

przceffit, & poteftat

e fupra ipfos effulfit,

tiam induerent, opus erat,ut renes cingerent,

Qui enim prav

is fuis. didicerunt affedtibus

Íeu pravos omnes concupifcentiz |affectus

dominari ; & motus. infur

gentis Concupi«

coércerent, Gabigerent; quia ut fcitéait D.

Ícentize coércere, hi procu

l dubi

)

Gregoriusexpendeas verba illa ?. S/ut /umbi

9 meréna

Lse,15,

ere,

tur cætcri; praferriy ac alios reg

vefiri pracinélss tuuc ait ipfe: ;ämöw prácine

-

Hin,s:

||

J

Prayi Affectus deffides cotrumpunt;defatigatos virtus orna't.*;49j

culturá caftitatis decus efflorere veri honoris,

?1:

Hinc Magifter Chriftus,qui Difcipulros,

fuos voluit caítitatis cultores, ac pravorum

à pudicitia nunquam paffi funt fejungi.

"Hinc Ethnici in tanto honore habue-.

97.

omnium affestuum domitores, eosdem eti-

runt caftitatem, ut donum Regium,illüdque

am armavisfüpra languores omnes, ac fpiri-

: M/-mly. 16,

tus quosqueimmundos; DeZir ils potefla-

facrum cenfuerint ; & ut quid divinum fue-

rint venerati,

tem [pirituum immundorum,ut eijcerent e05,

Romzenim lege fancitum

fuit,ut fi forté Veítalis aliqua virgo ad lo-

& curarent omuem languorem ; €o ipío quöd

ipfis dederit poteflatem fupra fpiritus om-

cum déveniret, in quo Reus aliquis, vel effet

ultimo plectendus fupplicio , vel ad patibu-

nes immundos, fupra omnes pravos affedtus

libidinofam olentes concupilcentiam , con.

lum ducendus, liber flatim fieret damnatus,

ceffit etiamomnium zgritudinum fanitatem,

quafi virginis illius acceffus omne deleviffet

in damnato fcelus, & niveapudicitia in vir-

ut ounibus imperarent languoribus, pravis-

que dominarentur paffionib

us, Aanta igi-

gine omne extinxiffet flagitium;ut propterea

Ícelus, & impietas viderentur punire!, quem

tür eftcaftitatis praílantia, üt fi eam lilium

dixeris, ejus odorem averfentur, ac longiüs

caítitas benefico in(piciens oculo abfolvebat,

fugiant venenati pravorum affactuum colu.

Is erat honor, quo priíci Romani caítitatem

in Veftalibus profequebantur. * Imó fi quis

bri: fi eam ob blandimentum candoris niv«

vem aífcrueris,friget ftatim concupifcentia,

ex nobilibus uni obviaffet in platea, vel foro

G zeítus libidinis extinguuntur; & caílitatis

Veftali,eandem tenebatur honoris gratià, &

loricà munitus omnes retundit cupidinis tela.

venerationis causà domum usque' «omitari,

96,

Idque eauíz cur vel apud Ethnicos ip-

Verüm quó tutior incedat caítitas,fit ubique

locorum individuuscomesejus pudor; nul.

! fos tantofuetit in honore caftitas habita , ut

ejus culturam cateris . prztulerint commo-

lus enim eft caftitatis tuendz cuflos fide-

dis, & divitiis.

Suggerunt nobis Prifci

lior ipfo pudore, quia ut monet D. Ambro-

fius: Efl verecundia pudicitie comes , cujus

Ethnici plures caftitatis tudiofos,qui malues

runt corpus ipfum, vel vulneribus devenu-

fücietate-caititas ip[a purior esl ; bonusenims

vegenda caflitatis pudor eff comes z hunc fibi

ftare, vel nece ipfa extinguere , iquàm accen»

fas admittere Íuxuriantis eoncupifcentize

percharum accivit comitem Martia Pharao-

flammas. Talis fuit Spurina adolefcens E.

nis filia, & pudicitiz illuftris alumna , cüm

enim arte excelleret pingendi, nullis unuquam

truícus, quem cum ob venuftatem fornve

plures deperirent foming [anguine illu.

precibus adduci potuít, athominem pinge-

ret, adeó proprio confuluit pudori, ut pin-

M las

ftres, & divitiis affluentes ,. & à quibusnon

femel fuerat ad curpia folicitarus; ne in zeftus

gere viti effigiem erubuerit, cujusimaginem

aliquando incideret libidinis, & oculos pro-

nec fibi in mentem venire patiebatur ; quia

tuncíe honeftam cenfuit , «um hominum

cacium, ac lafcivientium mulierum à fe avet«

teretarrepto cultro pluribus fibiinflictis vul-

imagines omnino fua abrafité mente, Ade&

excellet virtuscaftitatis;ut in ejusenarrandis

neribus venuftatem fregit oris, quó integtt.

tati confuleret cordis; faciem deturpavit;

laudibus vifi fint fan&ti Patres hujus virtutis

utvenuftior vernaret flos pudicitie, — Talis

ftudiofi triumpháfle, & prefertim D.Atha-

fuit Damocles à lafciviente Demetrio in bal-

nafius.

Cujus limbus bellé cadit in coro-

neo €ircumventus; càm enim puer? nitere-

nidem hujus differtationis,aitipfez Magna r;j, 4 ;;

virtus continentia, ingens gloriario puritas, ginit.

tur abuti venuítate, & in unda meditaretur

smagna -encomiaVirginie. O virginias opu-

Em

"paufragium caítiratis; ne adolefcens quid.

uam in balneo contraheret, quod pudici-

lentia indeficsens ! 0 virginztas corona im-

tiz foedaret candorem; aperro ebuilientis le-

marce[cibilis! Ó wirginitas templum Dei. &

betis ore intet effervefcentes undas fe fe re-

demiciliua S, Spiritfs ! 0 virginitas marga-

vita fDecio[a,wulgo inconj]icua , & qua none

fupinum maluit projicere, ac fponté emori

victima caítitatis, quàm interitum fubire

nifi à paucis invenitur! Ó continentía amica

udicitiz, ut refert Plutarchus in vita Re-

Des, 8 à fan&iie depradicata! ó continentia

Talis etiam fuit Hippones

apud multos odiofa, fed apud diguos fpeHata !

gis Demetrii,

fcemina grzeca, qux cuüm lafcivie

htes nautas

9 continentia mortem , & infernum proffi-

. maluit , utrefert Vale.

effugere non poffet ;

gans , & que ab immorialitate. poffidetur !

rius Maximus vitam extinguere 1n undis,

fé-

Ü centinentia gaudium Propbetarum, & e/4-

Lib, &

que in mare pr

2cipitare, quàm in navi interi-

poffolarum gloriatio , 0 continentia Angeloe

'Tales fuerunt Lucre-

rum vita, tf [anilorum corana j beatus e[f,

turm pati pudicitiz.

tia, & fexcencz alie mulieres, fimul,& viri,

qui te tenet ; beatus, qui obdurat in. tele«

ui turpitodinem libidinis, ut dedecus valdé

vantia, quoniam pauxilulum fatigatue mul«

enorme abominantes, & agnofcentes in folà

fum n te gaudebit.

gä (0) æs ;

2113

DIS-

Verati 'dedfcväülu Tom. L.

"!

— B (sa9) 208

,')3 LTI

I

j

ææææää?äw :

p, 14d

^(^

I

--

DIIRIDIIIIIITEIS

Pepipsespospostes

ET OM

docdocfeegs

:

] .? 4l iib

——

GCOCOCDED OP EDCOCDID DO COCOGDEDCO

CC

3

:

1

DISSERTATIO XXVI.

Conícientia emaculata ferax eft probo-

rumaffeduum ager, Temerata fupplicio-

"rüm gchenna , quia comes peccati poena,

!

go I-

Excultus confcientie agev flores n0n produat virtutum, nec

pralzmmäf

Affeiiuum, nifi praverum germina pribs evellaptur,

Iuhlil eít in l-iominej, five

I,

A

e

P

Sicut enim quotidiana funt,qua immi-

As

h U NT

i

2

Ícientiarum emineat en.

»ïX

u

w

nent delinquendi pericula, quibus no(trze in-

cyclopaedia , five hono.

fidiantur faluti.tartareus hoflis »caro, &

3

4

rum culmine . cateris

)

mundus ; ideo omni ftudio neceffe eft fata-

u

antecellat , five . dieni-

gamus , ut conícientize nevos eó fludicfiüs

':

æ

7

5

S

tatum prafulgeat nito-

eluamus, quó inconfultiüs eos contrahimus;

AE A L

N

d S

pE

od

ribus; quod zqué divi-

fedit peccator in tenebris, & umbra mor-

nos fibi promereatur fa-

tis, quamdiu noxa fuit lethali. contamina-

VOres, Kquäm nitida

, ac tería, feu à quavis

tus; quid ni ut tenebras excutiatumbrásque

vitii labe defoecata confcientia: hec enim

mortis diffugiat.ac illumireetur,neceffe eít re.

efít, ob quam Deus ipfe hominem habet in

fipifcat ad pedes humilietur facerdotis,fe pro.

deliciis, ac fuis cumulat beneficiis , ditat

fiteatur peccatorem , ac peccata confiteatur;

muneribus,afficitgratiis: idque cum novif-

tunc enim cum fordes exuit, quas delinquen,

Prov.22,

fet Salomon ait: ,Qwi diligit cordis mun-

do contraxerat, munditiem induit , quani

'z).xlo'

ditiam propter. gratiam labiorum | (uorum

per facram Exhomologefim enancifcitur, di-

babebit amicum F egem, Verüm hanccon-

gnus enim eftveniá,

Ícientiam ita emaculatam , ac terfam nemo

culpam.

qui propriam fatetu—ri

&*

facilé poffidet, ac confervat, nifi qui eam.

Hinc Davidenixim Deum rogavit, uth

$«

frequenter verfat : eftenim confcientiaema.

vultum vellet fuum à fuis avertere Íceleribuss

culata veluti ager, in quo non vernant flo-

"duerte faciem tmam à peccatis. emeis : & o.

res, non rident vireta; neque in ipfo arri-

Pjalm,. svlf.

| u Uaä,up.:;

mnes éniquitates meas dele:. (ed ( queramus

dent blande proborum affectuum aurze, ni(i

'quo jute David Deum urferit , quó peccata

& aratro poenitentize profcindatur , .& ra

(ua ita deleret, uteorum ampliüs non remi-

ftro exhomologefis fubnafcentia gramina

nifceretur; cerrénon aliud £uit

;quàm propria

eradicentur depravatarum paffonum , &

delictorum confeffio,

dixerat enim paulo an.

—

imbre irrigetur lachrymarum ,. quas intere

nus dolor eliciat: ideóque ut excultus con-

te: Iniguitatem meam égo cognofco, €$ pec-

catum meum contra qe eft feper ,. nimie

fcientiz ager flores germinet proborum atfe-

rum fatetur David fuam iniquitatem

; füa

€tuum, crebra piaculorum confeffio inftitui

aperit eterno Judici fcelera, que contra

debet; fi enim in prolixius differatur tem-

ipfum jugiter pugnabant 5 quia

igitur pro-

pus vix integra efle poteíl, quia ut ver? di-

priam pramiferat confeffionem ,

jus acqui«

Lib.emedit,

xit D. Bernardus: Computatio dilata smulta

680.37 ,

fierat ad veniam expoícendam ,

& ad obli-

facir oblivifci: G revera mercator , qui ra-

vionem impetrandam delictorum ,

qua pet

tiones fuas raró infpicit, vix contingit;nt non

pravos,quiin eo infurrexerant c

oncupifcen-

aliquid oculo connivente pertranfeat ; & fi-

tiz affectus , perpetrárat ;

aiebat igitur :

cut ex negotiatoribus illi habentur cxteris

Auerte faciem tua

?

"m 4 peccatis meis , quia

accuratiores, qui fi non diebus fingulis, ftatis

iniquitatem VICATI

ego cognofco , Ícu peccae

tamen per hebdomadam diebus fuorum ra.

tum confiteor ,. qu

od me jugiter torquet;

tionum libellum relegunt: ita qui confcien-

ZÉ EME — ZEL . .u-aD al

& contra me eít Íemper.

Veniam: eninx

tiam fatagunt nitidam, terfamque cuftodire,

h

videtur de jure promereri , qui ptoprie, &

eam fingulis noctibus antequam eant dor-

Íponté fatetur delidtum; — divina juítitia

t

mitum ferio perpendunt examine; & ter fal«

f

non folim vult , verüm & videtur quoe

tem in hebdomade facramentali expiánt con-

dammodo teneri eum abfolvere ; qui fe

feffione , ejus nzvos, ( quos contraxit ad

lm

Reum fatetur, qui ut illuminetur, cüm fe«

aures depqncntcs facerdotis,

difet in tenebris, & umbra mortis lubens ,

P

AK lu-

ä

Confcientia emaculataferax proborum -aHe&u»pm ager,&c, eex-

Ia. Epift. & ]u

D. Ioaznis.

gens humiliatur , :hin"c-»Beda'ä.'it': . Ini-

catum long? graviusfuerit ob gtaviora dam«

Hum juflitia tus- confeffo eff peccatorum.»,

na, quatoti mundo intulit , & ob mortemgs

A4 CAp. 2,

a

"

Gepifii non defendere

s

peccatum Mam ? um

quam toti pofleritati attulit ? Caini eninz

dncboáffi juflitiam s.

Ícelus fratri , quem interfecit, tantüm no«

cuit: fed deli£tum Ade, quiapofterosome«

Id intereft difcriminis humanum intet,

& divinum judicium , quia in illo confeffio

nes interemit , non in unum tantüm, fed in

delicti reum.damnat , & punit;. cum in ifto

emnesízvijt homines, qui adhuc poenaslu-

unt ejus (celeris ; qui propterea vix nati

confeffio fceleris delinquentem abfolvat , ac

liberet ; qui enim fe ipfum accufat. in facro

um experiantur , fentiántque ejv; miferiass

lachrymis nituntur contra&tam à vitiataori«

. Numinis tribunali accufatores, non timet a-

gine labem.eluere, qu& tamennonnifi luft-

pudfupremum Judicem, apud quem nulla u*

tilior , ac eloquentior criminis excufatio ,

rali baptifmifonte abítergitur, Curigitut,.

f1 Adz deliétum gravius fuit , faciliüs ab-

quàm proprii deli&ti accufatio.

Sit delin.

qucns,übimet Judex , & carnifex , ut.nec

folvitur2 & Cainuscrimen ftatim.condeme

matur? Non putes aliam hujus difcriminis.

inimicus valeat in ipfo reperire, quod ac-

«aufam , nifi quia licétAdamus fategerit

cufet; nec [upremus Judex quod condemnet.

Neque longum eft iter inflituendum , ut pec-

quoddammodo culpam imminuere. fuam 5

am tamen non negavit , fed claré confeffus

" €ator Judicem adeat , mec diutius ell labo-

randum , ut inveniat ; fiquidem in fe ipfo

eft; fecus Cainus, quia crimen fuum fate-

'git occultate , ac prorfus nepare , non ptOo»

á

d5 Dfal. 49.1'&5& , & ipfefibieftTudex, hinc Auguflinus.

meruit veniam ob denegatum , .quod patra-

" fcende tribunal mentis tue : eflo tibi Ju«

verat, deliétum.,

dex , torqueat tetimor ; nonenim potelt de-

Abfolvitur Adam; quia

fuum accufat delictum ; condemnatur ejus -

linquens fib: denegareea , 1n quze deliquit:

habet enim, qui ipfum fuorum infimulent

filiusCain, quiafuum excufat fcelus , quod

criminum fexcentos teíles : habet infe , qui

nititur ponitus occultare ; ideóque Cain£

negationi fubfequitur damnatio ; & Adz

. veritatem ab ipío extorqueant ; habet, &

tortore$ , qui nolentem confiteri exterius,

«confeffioniadneétitur abfolutio ; quiain'hoc

tribunali fe accu(are idem eft, acveniamime-

acriüsintustorqueant : teftis elt fibi rea con-

petrare; & fe excufare, perinde ac fe'ipfum

. Ícientia , qua tortorem experitur ipfum pece

-«atum, undein ipfo eít & tribunal, &Ju-

condemnare: hinc D. Ambrofius expendens

utruümque peccatum Ade , & Caini ait :

dex; aCtor, &reus; accufator, & teílis;

& tunc tantüm abfolvitur immunis , cum fe

Adam confeffus venie vefervatus , & glerifr-

catus in Cbriflo eít.

Cain negans maledi-

ipfüm accufat immundum ;

tunc proprijs

Grrsf: $3

medetur vulneribus , cum vulnera ipfare.

£lus Diabolo adaquatus eff * imó quamvis .

deliquerit Adam , ita abfolvitur , ut tota

