620.13

Honores mutant mores, fre

Homini,cur iidem cibi ac reliquis animanti-

quentiüs in de

"

terius,

Ii2.10. & feq.

bus.à Deo affignantur?cum cateris creatu-

Honores ruinz expofiti, rbinis. exponunt

1is corporeis virtutum przítantia, & ra«

quotquot honoribus afficiuntur. 117,

tionis excellentiaprecellat? . 4353.20

cIAR

E

Hominis vita fomnium phantafticum, ac de-

Honores,quos

m

iundus exhibet, inclptiA verae

ceptorium.

24$. 2$

felicitatiimpertiende. — 122: 44

Homoexhumo à Deo conditus miram con-

Honores terreni fumo pariantur lacrimis

Gnet membrorum ftructuram? . ac fpiri-

eliciendis péridoneo.

I2j3.

tum,cui Deus plures indidit affe&tus, qui-

Horologia vitrea, & Criftallina viciffitudi«

bus f1 deftitueretur, homo effet veluti fti-

nes exhibent rerum humaiarum.

193j*

"pes fine vigote, absque fenfü, - 4. 1. &

)

-Horti ad omnem confiti amoenitatem, &

f

feq.

'elegantiam.

170. 14.

Homo tunc ad. Deum convertitur ,, cumà

Hoípes verus quis in hac. vita effe dícatur.

creaturis avertitur.

676. 42

275.76

Homo noctu fomno fopitus volvit phanta-

Hoftia externi operis Deo eft. offzrenda

fià, que die fenfibusperceperat 61,ar

^

,

cum munere interni affeCtus probi, 57 $. 19

umi

,erum Præcipuarüm.

Hurniliatio quàm bona David fuerit, 6$9.

Jejunii beneficio accedit homo ad DeumA, à

49

quo per gulz indulgentiam recefferat,

Hyjocrita, quem per. jejunium corpori ci-

439. 34

bum fubirahit, vitio fuppeditat. 466.

Jejunii beneficio nequiffima urbs Ninive

48

excidium declinavit.

440. 38

j

J]ejunii (ymbolo David inermis proftravit

l.

armatum Goliathum.

448.61

Jejunii beneficio plures utriusque fexus vi-

Abefeni beneficio orationis liberantur à

Noas obfíidione.

357.6

tam duxerunt incolumem , & protraxes

runt ad ultimum fenium.

462. 38

Jabinus Rex Aforis regna fibi contermina

]ejunii cultura . nifi exerceatur ager noflri

excitavitcontra Hebreos. 610.3j

corporis,flores virtutum in nobis non flo.

Jacob totam vitam fuam peregrinationem

rent.

479.94

effe afferit.

Jejunii freno coércendi funt quotquot info-

-—

Jacob jura primogeniti ab Ifaaco patre,& fe-

leícentis concupifcentiz

ne cacutiente extorquet.

231.76

affectus.

479. 94

pravi in(urgun:

Jacob beneficio orationis fratris fui Etau be-

Jeiunii muniti pracfidio viri fanGitate illu-

417.46

nevolentiam fibi captat.

ftriores carnis concupifcentias, & pravos

Jacob é Labano focero in patriam redux cum

omnes . affectus compefcuerun

O

FO 541.

Angelo fub diluculum luctatur, 44f.

Jejunio Chriftus delectatur , &rapulá Doe.

]acob'idco in lucta vi&tor, quia caro fuccu-

mon,

437. 30

bait; & nervus femoris emarcuit.

ibid,

Jejunio przmunitus Saulis exercitus hoftiles

Jacob Patriarcha defcendens in /Egyptum;

impetus coércuit ; & — palmas collegit,.

timuit ne ejus filii in rerum copia , fru-

444. f1

gimque uber:ate deliciis diffluentes, &

Jejunio pra c*teris in Ecclefia affueverune

gulz cupediis indulgentes à veri Numinis

Apoftoli exemplo eorum Magittri Chri-

cultu deficerent.

4fi.t

vgibus

fti,

478.92

Jacob Patriarcha erumnis, & adverfita

Jejunio affueverunt quotquot ín eremo , &

felix,-

663. 2.

afceterio virtutibus ,. & fanclitate floruee

runt.

Jacob Patriarcha in adverfitatibus felix, in

480. 95

profperis erumnofus. . 650. 28

Jeiunio Elias mortem proftravit,

482,104.

Jejunium tres Hebrzorum pueros in flammis

Jacobilucta cum ccelefti collu&atore. 669.

19

Babylonicz fornacis fervavit incolumes,

Jacobi Patriarchee modeftia in titulis refpu-

120.1j

endis.

206.77

Jejunium Samfonem invictum effecit, ac vi-

Jacobi Patriarcha peregrinatio ad Labanum

&orem contra Philiftheos con(tituit,

focerum.

332* 8-

I20. Ej

Jacobo Patriarchae in patriam reduci. coele-

Jejunium probos quosque nutrit affe&us,

ftes exercitus occurrunt.

417.46

improbos enecat.

427.

Jacobus Patriarcha annos vitz . ob brevita-

25f.4

Jejunium violatum à Protoplaftis concupi-

tem diem computat.

fcentiam excitavit in homine, & pravog

Jacobus Patriarcha ultimo fenio confe&tus

omnes affectus.

430.10

vocatur in /Egyptum à filio. fuo Jofepho

260. 2b

Jejunium fronum aptum pravis omnibus

Prorege.

affe&ibus coércendis.

411.13

Jacobus Patriacha . fepulcrali cinere. pravos

Jejunium nutrimentum eft caflitatis,& morg

omnes confopit, extinguitque affectus,

-

vitiorum omnium.

431 14

273.68

Jejunium damna reparat, que noxa invexit

Jofias Rex Juda ex-tempore interfedus.

originalis. 4;2.19

1jf.i

L]

Jejunium Protoparentes fervavit in terreftri

Idololatria tunc pri

müm incepit , cum filii

aradifo , à quo gula exclufit.

43f.15

caperunt patribus parentare , & hi filiis.

Jejunium ad pellendos cacodoemones, ac eo-

604.1$.

rum Íuggeftiones retundendas aptiffi-

Idololatrie ab Ethnicis invecte . multiplex

mum.

4356. 29

.caufa.

604. 1$

Jejunium conftituit hominem aptum ad reci-

Jejunantes, & efurientes in terris , fatura-

piendum in fe Deum fub fpeciebus Eucha-

buntur in ccelis.

477. 89

riíticis.

439. 31*

Jejunii beneficio corpus fit venuftius, 43 r.

Jejunium quadrage(imale fervabatur in pri-

16, E(t jejunium pars corporis, & decus

mitiva Ecclefiaper aliud previum przpa«

membrorum. ibid.

rativum jejunium.

439.36

Jejunii obfervantia damna reparat , que gu-

Jejunium amarz potiuncule equiparatum

la induxit. in terreítri paradiío.

41f

pueris propinatze ad vermes extinguene

dos.

,

24

440. 37

Jejunii cenigma explicatu diffcile, — 477.

Jejunium bonis operibus premunitum Deum

3E

fleditinvotajejunantis, 440.39 —

jeju-

Index

$

Jejunium froenum coe

fcendis pravis omni-

Jephtes victoria, & ptopri

/

gefiliæ immolatio.

. bus affectibus peraptum, . 441.43.-

258.102

Jejunium ut. diftin&tum ab abítinentia, eft

Jephtes egregié pugnans contra. Ammoni.

, maceratio corporis,

441.44

tas palmas retulit victrices; fed voto priüs

Jejunium inftitutum, üt inde corpus aliquod

fe obítrinxerat hoftiam fe Deo ma&tatu-

- fentiat incommodum.

442 44

rum , quodex domeflicis viventibus fibi

Jejunium nonífolàm corroborat ad pugnam;

domum repetenti primum occurriffet, &

verüm etiam arma fuppeditat ad palmam.

propriam fili

«

.447. $9

$10.6

g.m unigenam Deo immolat,

Jejunium bonis innutritum operibus fortius

Jeremias prematuro poupuli fato illacryma.

contra infurgentes pravosaffectus pugnat,

tur.

1ff.19

quos expugnat.

448- 63

Ignis Babylonicz fornacis,cur tribus iuveni-

Jejunium fine operibus mifericordiz avari-

bus Hebraisnon nocuerit,

36202;

tiz fordidus eít foetus. 448. 64

Illecebrz carnis cataclyfmum evocárunt,quo

Jejunium veram fpondet abundantiam. 45€.

I

cum impuris fláàmmis deletis, extinctum

fuit genus humanum.

127.8

Jejunium tuende valetudini efficax pharma.

cum.

IHecebra carnis aucupis inftar alliciunt , ut

47. 20

irretiant, demulcent ut interimant. 128,

Jejunium inftar panacee morbos omnes ab

lo

animo, G corpore propulfat. 462.38

Illecebrz carnis ne in mon(tra de generent,

Jejunium tuende valetudini przefentiffimum

coércendz funt,

129, 12.

elt pharmacum.

463.40.

Ilecebra carnis blandz funt firenulze, quae

Jejunium occultandum , ne inde vanam au-

. dum cantu alliciunt, planctum eliciunt,

cupemur gloriolam , quá fructum amit-

147.63

tamus jejunti.

467. $0

Imagines reclis lineolis canaliculatze , dire«

Jejunium tunc reclé inftituitur fi

'cum COf«

&ísque ftriis alveolatz oppofitas exhiben-

pus abftinet ab efculentis, & poculentis,

tes figuras,

214.83

mens jejunat à pravis affectibus, & vitiis,

Imagines obfícoenz deteftanda, unia libidi-

7467. $1

ni fuppeditant fomenta.

5335:43

Jejunium exercitio virtutum vires acquirit,

Imperium inalios exercere pluribus obno-

& merita auget.

447.52.

xium curis ; quia (ub aureo diademate fer-

Jejunium cultura de(titutum virtutum fte-

rea latent acumina,

121.44

rilefcit, nec fuis ditefcit fructibus. ibid.

Impius faber eft proprii cruciatus, artifex

;

propriz calamitatis,

$25.78

Jejuniam,

fi quze fabtrahit gule,pauperibus

Impius mortuus divinz gratie in tumulo

elargiatur, pinguefcit uberiüs, |467. 53

iacet propriz confcientiae,

$98.86

Jejunium mentem farcit, virtutes fovet, fi

Impudicitia raró relinquitur impunita. 13 3.

miíericordia in pauperes fulciatur. ibid.

2

f

Incontinentia ibi infurgit petulantior , ubi

Jejunium in

fru&uum ubertate fit Deo ma«

menía apparatur fec

gis gratum,

473. 86

21

plis onuflior, $26.

Jejunium ad id inftitutum, ut vitia coérce»

Indoles viri fuperbientis eft omnia fus,deque

antur, non foveantur.

423.78.

evertere.

2C6.77.

Jeiunium triduanum à NinivitisDei flagel-

Infirmitas ab homine contractaob efum po-

lum avertit.

474. 78

mi in paradifo vetiti. 428. 4. Et plura

Jeiunium refarcit damna, quz gule indule

inde incommoda exorta recenfentur. ibid,

. gentia invexerat,

476.86 -

4. & feq.

Jeiunium non folüm gulz, fed omnibus in«

Infirmitates plerumque funt caufz incolu-

dicendum fenfibus.

477.88

mitatis, & fanitatis.

678.45

Jeiunium virtutes fovet,& vitiaenecat. 477,

Influxus planetarum varii,

H

8

Ingluvies plura humanz naturz ingerit de-

Jeiunium biduanum; & triduanum S. Afellee.

trimenta.

483. 106

472. 93

Iniquitas quamvis nulliusfit pretii, aurum

Jeiunium in venufta muliere amafia eftus

tamen emulatur, quia in crucibulo «rum«

l

proríus extinguit carnis, & concupiícens

narüm purgatur.

€$6, 41

tia.

480.99

Innocens fe ipfum conítruit Numini tem«

Jeiunium . prefentiffimum eft alex'iphärma-

plum: altare erigit in corde, cui orna-

cum curandis concupifcentize zegritudinie

menta adjicit, & flores virtutum,& fimtL

482. 204

bus peraptum.

lacra pietatis.

$96.52

Jeiunium concipit viros fortes libertatis af-

Intemperantia gule Simonem Machabzum

; fertores.

482. 104

proítravit, quem hoftes vincere non po-

Jeiunium pravis coércendis affeClibus frce,

tuerunt,

num peraptum.

$41.69

Invidia cacodceemonem torfit , cüm viderit

Jephte filia. Dei obfequiis in virginitate

Protoparentes noftros felicitate donatos

it, cu£

mamcipata: $1099

in terre(tri paradiío , & caufa fu

Eva

Rerum Przcipuarum,

Eve fuaferit,& petfuaferit efum pomi ve-

imperanti predicationem exiïdijNïniv?.

titl,

18$. 12

r

tisab exorta maris procella abforbetur, &&

Joannes Bapti(ta;cur in.d

€

;f,äg-,to praedicaverit

àceto deglutitur. 6$7.44

peniteniiam, GC noninütbe. 230.70

lonz pervicacia orta tempellate frangitur,

Joannes Bapti(ta cum homo fuerit, cur Ane

661. $3

.; gelusà Chrifto vocatus.. 434. 23

Ionas intra pifcis ventrem vocem tubz du«

Joannes Evangelifta;cur poítaiios tres Evane

€tilis emi(it. 661, 54

Ionatz lancea melle illita vulnus inflixit le-

geliftas fuum fcripferit Evangelium. 494«

24

thalius mellea dulcedine,quàm ferrea cu-

Joanni utpote eximio caftitatis cultori fir-

fpide. 453. 7

miffima fuitfides preítanda. — ibid.

Iofaphat jejunio , & oratione armatus Mo«

Job quia nihili fecit divitias,quae illi inerant

abitas proítravit , G. Ammonitas vicit.

virtuti adhafit

469- 6t

,

$at fimplicitati ftuduit. 8 1.

98

Iofeph Patriarcha à fratribus demittitur in

Jobi virtus nullibi fplenduit illuflrior, quàm

ciflernam fame extinguendus. 460. 19

in fterquilinio, 692.84

lofeph Patriarcha tunc beneficiis fratres fuos

Jobus Numinis commendat. providenti

am

cumulat, cum minis ipíos

in meteotis conítituendis, nubibusque a-

81

rv 631«

quarum baiulis dirigendis ad . irrigandos

Iofeph in /gypto perhumaniter fuos recipit

terrarum tractus, 660. yo. & fequent.

fra.ures, à quibus fueratin cifternam de-

Jobi varize zgritudines, quibus fanitati cone

WUIUSo 26 le 2;

fulit. 679.49

Iofue hoítes vicit, cum ipfo virtus pugnavit

Job enixim Deum rogat, ut poffit lacryma-

confederata, 665.6.

rum fuíione fuum lenire dolorem,

1ff.

Iuftus erumnis premitur g non . perimitur.

1

69 3. 86

Job i)nfignisw pudicitiz cultor oculos coércuit,

Tofeph caítitatis cukor ab adolefcentia labo-

tibus affuefcit.

j20. I

cum quibus,& feedus pepigit $28.25

lob in íterquilinio tot fuit. zgricudinibus

lofeph Patriarcha in /Egypto de falfo crie

oppreffus, quot homolaborat infirmita-

mine accufatus detruditur in carcerem,

nunquam tamen cordis libertate deperdie«

tibus poftlapfum primi parentis, — $38.

)

63

!

ta. 486.49. & fequent.

lob proba mu

nitus co-nfc—-ientä, innocentize

Iopfephin ZEgypto purpura indutus, quia

antea polimita veíle ab invidis fratribus

clypeo i&tus omnes retudit cacodoemonis.

"

$87.$3

exutus,. 65$.39

Iob innocentiam morum,quam à pueto cum

Iofephi filii lacobi fomnium per fj'mimh

la£te fuxerat incorruptam femper Íervae

manipulorum, fratrum portendebat pro-

vi;.

$87* $4

. fedlionem in ZEgyptum, $14.16

YIobi divitiz, ac facultates quante

fuerint.'sz..

L'Io,fephus quia caftitatiscultor ceeleftia fyde-

rum promeruit obfequia. 5r3. t6

$9. Divites odocuit. exemplo fortiüs,

quàm verbo, quomodo debeant divitiis

lofue imperat foli, ne moveatur, donec da

laudabiliter uti,

82.90

proftratis Amorrhais plenam referat vi«

€toriam,

369. 39

.

Iob licét vir juftus pluribus vexatur.s&erumnis.

683. 7 $. G fequent.

Iofue clangore cubarum expugnat 'Ierichuh-'-f

Iobus cur timuerit , ne ejus

ülij in convivio

:tinorum urbem, cujus moenia folo zequat.

benedixerint Deo in . corde fuo.:/|438.

,

413. 21

35

Ita tutbalentiffi mus in

hemine affe&tus plüe

Iobus ne vanam incurreret gloriolam , cum

ra humapo generi-damua intulit, . .450.

t2

ab amicis redargueretur iniquitatis, mas

luit indefenfam finere fuam caufam. 636.

Iracundia, & amor duo funt in homine vioe

lentiffimi affe&tus, 221. 40

Ionas Propheta experitur mundi voluptates

lridi cur Tlironus Numinis à Ioanne pariae

umbratiles efle , acvanidas umbras. 149,

tut.

49$.7

lris reprzíentat mundi gaudia, & quàm fint

Ionas fedens triftis ad hederze umbram Íít»

fallacia innuit, 37.139. G feq,

am fatetur impatientiam , & quia fe ac-

Itis inftar fmaragdi fymbolum ett caflitatis,

cufavit , ejus DEUS «ulpam excuía«

485.7

Vit. 5$3.10

líaacuscur juffus à Deo manere in Palzeftina

Ionas Propheta fuüb umbrofa hedera meti-

annonz indiga, & fame oppreffa, 4$5.

^ dians, ejus folia veluti clypeos folis obji-

Y

cit radiis: fed mox exarefcens hedera, um-

Ifeus Afyrius eas epulas fuaviffmas cen«

bra, & delicie fimul evanefcunt, & Pro.

Íuit, quas non guítaret; quia caftitatis

pheta moerens triftatur, dolétque. 615.

ftudiofus gule delicias. perinde ac vene«

num fuit averfatus.

f27.23

Tonas Prophetaïquïa décrediat parére Dco

Ifracl inopia laborans, calamitatibus preffus

eur

Verani de Affettibus Tom, 1.

Yy yy

Index

N

-; eut piosin Deum nonéxcitaveritaffedtus, —Judithz pedes, non man«us vicerunt Holo.

6431.9.

phernem.

2$1.44

l(raelirze interfe&ti ad viginti quatuor mil.

Jura primogeniti ab Efau venduntur vili pr&.*

lia,eó quia peccaverint cum filiabus Moab.

tio ob gulz indulgentiam. 444.48

142. O

Juttiniam [mperatoris veítis ftragula, in qva

raelita timentes in /Egypto virgas,& com.

acu Fhrygia exprimerentur vi&toriacum

pedes clamaveruntad Deum, . 231 74

monumenta.

Y

2pf.a

liraelitz defectu refricate memoriz fune-

.fis in Eremo deficiunt à Dei cultuquem

L.

in /Egypto inter. compedes promovent,

265.39

Yíraelitz in eremo rebellantes, ex aureis mu-

Abor, & fuga otijà D-ec injungitur Pro-

toparentibus polt lapfum, ne in detes

lierum ornamentis idolum fibi cudunt,

rius ruerent,

$21.4

270.456

Labor,&exercitium firmiffima funt caftitatis

Tíraelitz cur jubeantur. agnum innocentiz,

propugnacula,

f44. 78

& calitatis. iymbolum comedere cinclis

Labores improbi hominum in. &dificiorum

renibus, pedibus calceatis, & cum baculis

molitionibus.

172.22

in manibus,

548. 9j

Labores noftri vani funt, & futiles conatus.fi

líraclite Babylone inter compedes libertate

impendantur, ut inde aliquid. mundanae

gaudent; quamin patria delicis diffluen-

glorioleeaucupemur. 619.8

tes deperdunt: & qui Babylone in corpo,

Lacrymz ex affectu doloriselicite, 33. 121«

tfis lervitute animi donabantur libertate;

laerymae viduarum ex oculis delaben:es

Jerofolymis in corporis libertate animi

in coclum fubfiliunt. ibid. $, Geno: efa

incurrunt fe

itutem,

641.40.

pra gaudio flevit. 33. 12:.. A exander

líraelitici popullgluga ex Z&gypto, & tranfi-

Macedo fuit illaerymatus funeri conjugis

tus.maris rubri. 218. 28. & feq.

Darij. ibid. Lacrymz fimulatae dicuniur

Juconditas vera non reperitur in mundi ille.

crocodilli. ibid.

cebris. 126.3. ]ucunditas vera non re.

Lacryme Deum fle&unt invotaillacryman-

peritur, nifi cum Deo, cui. adhareamus.

tis refipifcentis.

33. 121

126.4

Lacryma D. Petri , & Magda!enze quàm be-

Judaicus populus ob murmurationem puni-

neficae, 33. 12 1,Lacfymarum laudes. ibid.

tus adeo fuit in deferto, ut cum fuiffent

122. & fequent;

trigefies centena millia,ex tan:o. numero

Lacryma quas dolor elicitinfacra exhomo-

nonnií; Caleb , & Jofue fuerunt ingreffi

logeft omnia delent

terram promiffionis,

191.41

1

peccatorum veíligia,

f£í£i.38

- Judasqui divitiis inhiavit, Magittrum Chri-

Lacryma refipifcentis nón folüm. noxatum

ftum vendidit trigintaargen:eis. 64. 2g.

maculas abftergunt, fed & pravos extin.

Juda: Mercator petfimus Deum - venalem

guunt affectus,

$56. 19

exhibet triginta argenteis.

64

6

Lacrymz refipifcentis funt ; obobalfamum

Judex pravis omnibus debet affe&tibus effe

Ípoliatus. 237.99

tum.

curandis peccatorum vulneribus perap-

f$7.12,

Judicesà pravis zffz&tibus pervertuntur, &

Lacryme S.Perri poft trinam Magiftri abne.

excacantur,ne recle judicent,

216. 9f,

gauonem flammas excitárunt amoris,quag

Amor, & odium folent in judice integri-

ignis pratorij exinxerat, £58,.23

ta:em expugnare, ibid. 9

Lacrymz 5.Mariz Magdalenz ignem fovent

Judicii divini, & humani quoad delita mul.

charitatis,

ibid. 24

ti»lex difcrimen. . ££1.4

Lacyymarum imbre rigati virtutum flores

Juditha mortis recordatione Holophernem

vernant feliciüs, $£7. 23.

protternit, & Bethuliam

'hbcrat. i49.

Latitia mundi quàm brevis, & fucata , vix

36. & Íequent,

oritur, morituxf. 38.147.

psrinde ac rofa

Juditha cur in imminentia pro flernenda cafli.

jbid.

tatis pericula tota íe injecerit,

zf;.

Lztitia vera non efflorefcit nifi in folo Dei

6

4

cultu. 384. 45 .

Juditha in officina orationis przcudit arma

Lztitia vera nonni(i ex morum probitate,ac

emaculata conífcientia oritur.

de prokliraw« Holopherne vidricia, 348.

1I

j65.43

Latitia vera eft, quam con(cientia

emaculata

Juditha vidua divina ope implorata, acora.

in corde fovet defocatoà quovis depta.

tionis munita prafidio Holophernem Vi»

.vato affectu, $69. 2

€it. 417 46

Latitia vera mentem non ferenat, nec cof

Juditha quia ieiunavit, Holophernem pro-

hominis tranquillat, nifi per frequentem

ftravit, & Bethuliam ab obfidione libera-

vit, 470.64

exhomologefim culparum ortz nubes ex.

cutiantur. $71.7

Judithze pedes caput proflrárunt Holopher-

nis,

16l. j

Latitia extra DEUM eít ficla, & fucata,

f?:. l;

Laztie«

$

Rerum Przcipuarum,

(:Letitia mundi imagïnaria eít, non vera.

Libido pafcitut conviviis ; nutritur deuc;;g

vino incenditur, ebrietate inflammatur,

f69- i

Latitiam veram creaturz non dant;quia ege-

$26.21

:

nae.

$73* 18

Libido pafcitur conviviis, pinguefcit ferculis,

inflammatur ebrietate,

$41.73

Lapillus luctaturus cum coloffo exauro, &

argento;aliisque metallis conflato, é mon-

Libri inhonefli quavis colubrina fanie pefti,

tis faíligio deoríum cadit, & humili . de-

lentiores.

$i1.40.

lapfu gloriosé triumphat, — 107. 43-

Libri obícceni ne flammas excitent concupi-

fcentize ad Vulcanum funt ablegandi. $32«

Lapis in ficco torrentis alueo à Davide fele.

I

&us, & éfunda excuffus Gigantem Goe

Lignum viride fiin uno accendatür eXtfQe

liathum proftravit, Etlapis € monte de-

jectus giganteam ftatiam Nabuchidono-

mo mundi gaudium exhibet,

/

quia alt;ro

foris contrivit.

267. 46

plorat.

37.142.

z

Lapfus Luciferi fulguri pariatur ob veloci-

Lilium caílitatis inter fpinas. mortificatio-

tatem defcenfüs & (ummo coelo in imum

num floret candidius, &vernat felicius,

inferni.

10í.2I

$354 51

Laqueus in auro cavendus; & retia in divi-

Lilium caítitatis culturá gaudet, quà affli-

tiis, ne vitiis capiantur divitiis inhiantes.

. €ionibus tellus carnis noftrz | evertitur,

78.73

$3758

Larix 4tbor nunquam foliis fpoliatur,nec ca-

Lingua hominibus data, ut mediis verborum

riem íentit.

663, 1

inürumentis internorum affe&luum effet

Laíciva carmina occinentes fatanici aucupis

internuncia.

26. 89

vices gerunt.

43*6

Linguá qui probé utitur cateris promptiüs

dominatur.

26, 91

S.Laurentius olympium ftadium na&us. in

pyra, convertit in bonorem triumphi in-

Lingua fimulto vino madet,non folüm fecre-

ta evulgat, fed etiam vitia omnia fovet,

ftrumenta fupplicii. |687. 70

Laus hominis exaggerata vaniffima eft fraus,

, 280.7. fitque vitiis omnibus obnoxia, &

lubricior ad omne fcelus.

280.8

& vana mundi gloria fumus, 631.43

Lazati quattiduani refuícitatio fymbolum

Lingua obmurmurans contra monitorem

redarguitur.

289, 40

eft peccatoris. inueterati refipilcentis per

gratiam,

382.39

Linguaobmurmurans vivos detrufit in inge-

Lebetes,cur in antiqua legis ritibus voluerit

hennam Core,Datam,& Abiron. 289.4r

Linguaadeo prona eít lubricitati, ut etiam

Deus parari ante altare aquá plenos, 31 3-

I

poft fufceptabeneficia obmurmuret. 290,

4

Leo Sophiíta Bizantinus urbanitatis fale füa-

det Philippo regi abftinere ab urbis obfi«

Lingua lic&t edentula alios affueta mordere,

dione,

11. 28

nifi coérceatur in omnes fazvit,

291.44.

£eodreníes à diuturna Turcarum obfidione

Lingua detractrix telum eít trifuleum uno

liberati ex nimio aqua hauítlu pereunt.

iCtu tria infligens vulnera.

293. 50

g1. f0

Lingua graviüs lzdit (ua lubricitate, quàm

dz formula prafcripta Sa-

Lepra excutien

manus armata iraícentis animi feveritate,

cerdotibus.

621; 16

294 $2

Levia, & puerilia cavenda in affe&tibus ciene

Lingua licét obtufa vulnera infligit curatu

dis, vel coércendis.

27. 96

difficiliora, quàm qua à gladio infligun,

tur, ibid. $5.

Lex apud Cyptios fancita, quá fi porcus a»

lienas fegetes depalceretur, licitum effet

Lingua maledica licét vulnera non infligat

fundi poffeffori dentes eidem obtruncare,

corpori, nobiliorem tamen hominis par-

:9!- 44-

tem lzdit.

297.1

Lex à Seleuco fa

ncita;quà oculi adulteri e;üQ

Lingua detractrix fua habet venena, quibus

erentur.

$1826

alienum honorem inficit,

298.2

Libanij Sophifte n&nia de conflagratione

Lingua maledica fons eftputidiffimus malo«

Daphnitici templi,

47.9Ó6

rum omnium.

298. 4.

Libidinis quanta fit turpitudo ex gravitate

Lingua detracrix homines dejicit à propria

$08. t

conditione, & degeneres turmis adíciícit

conjicitur fupplicij«

Libidinum motrbi diu . connu

ttiti difficule

- brutorum, 299.7

149.

Lingua detra&trix camelum imitatut biben-

ter curationem fufkinent.

Lidido immane monftrum, quod in omnes

tem influvio. 299, 7. ab afpide non ab-

ludit.ibid.8. Actaonis canibus eít fimi«

- graffatur, ut omnia lethali funere repleat.

146.29

lis. 300. 9. Hyenz pariatur, ibid, 1o

Libido non par

cit Regibuä-, quos fi femelin«

Lingua non coércita Amalecitem ad necem

- fecerit,ad fcelera quaeq;

pertrahit. 137.33

traxit. 204 23

Libido eft flamma;qua iemel accenfa. diffie

Lingua peri. deinhomine regenda, acclavus

148. 70.

navis.

305.24

culter extinguitur.

Lkibido infurgit fi corpus efculentis,St pocue

Lingua garrula, & procax eft vitiorum plena

lentis infarciatur.

$25415 —

congeries,

zoö.;o

Verani de Afeitibus Tom. ,

ïy yy *

Lin.

Index

Lingoa won coercita Samfoni. vires ademit,

mulierum fpecies ingredi , quibus oble«

liberta:em eripuit , & eundem perdidit.

&atur.

j3t. 36

308. 17

Lupanaria frequentantur à (piritibus - im«

Lingua prodit exteriüs qualis fit intus ho.

mundis, eó quia agit meretrix - caufam

mo.

Diaboli.

314.56

141.47

Lingue lubricitas, ac propenfio appetitus

Lupus Épifcopus Trecen(is corpus mortifi.

cationibus coluit, ut lilium cafítitatis eXe

in evulgandis fecretis, effutiendisque con«-

vicijs, ni coérceatur,cuncta funellat. 278.

coleret,

$37-f8

I, & fequent,

Luxuria cum videtur eblandiri, ac ridentém -

Lingue victimarum olim przconibus tribue-

faciem oítendere canino dente mordcet.

bantur, quia populum juberent ad facra

38. 14f

venire,

289.3".

Luxuria idololatriá peior, graviüsque puni-

tut,

Lingug procax garrulitas. etiam adver(us

133- 25

Deum obmurmurat.

290. 42

Luxoria fidem Chriftianz debitam veritati

Linguz lubricitas in conviciis tragzdias ex-

deílruit, quam caítitas aflruit, 494*

citat, &c«ruentas. cades fpatgit,

292

j

6

1

Luxuria fons eft malorum omnium putidif:

Linguz lubricitas plures perdidit, quos ta-

fimus.

£08,2

;

citurnitas indemnes flervàffet.

304.22

Luxuria ignis infernalis igne punitur de

Linguz lubricitatem quí coércet doctus eft,

fummo colo in imas terras delapfo. ; 24«

ac prudens nobili praditus fpiritu,

307.

14

;

Luxuriz fpurcitiis coinquinari,quàm turpe,

Lingue garrulitas coércenda frzno probee

ac probrofum,

4*2.7

taciturnitatis.

309, 5j

Luxus in epulis quantus, ut uni palmari (a«

Lingua garrulitas datur garrienti probro.

tisfiat [tomacho, 274.74. & fequent.

3!'

Lo:hus cum uxore, & filiabus captus in

M,

bello, liberatur ab Abrahamo. |$17.28

Lothus cum tribus fociisab urbe fugit So-

f Acarius. Anachoreta Alexandrinus

domorum declínaturus excidium Penta-

cacodaimonis verfutia; detegit.

politarum , qui igne de colo in terras

29.41

lapfo puniuntur cum Sodomitis, y25.1;

Magdalena unguento Chriíti pedes ungit ;

Lucifer quia adnixus eft gloriam fibi ufur.

quos capillis abflergit. 136, 30 Difficul-

pare propriam Dei,dejectus in tartara fuit,

ter abazegritudine, quam luxuriando con-

traxerat, curatur.

626.30

137, 32

Lucife:i dona, praerogativz , aclapfus cum

Magdalena gratior fuit Chriftlo lacrymis ,

fuis Angelis rebellibus, 100. 19. Luci-

quam Pharifzus ferculis,

1gr.I

fer. famulabatur ambitioni.

Iot 20

Magdalena cur à Chrifto poft fufas lacrymas

Luciferü fuperbia fummo coelo in imum in-

dimittatur in pace,— Cum Matthzus vix

ferorum detrufit: defcribitur ejus lapfus.

refipifcens collegio afcifcatur. Apoftolo-

cTum.

182.4

303.

Luciferi ornamenta, ac dona eià Deo. im-

Magi Reges videntes infuetam flellam veni-

pertita ante lapfum.

182. f

unt in Bethlehem adoraturi, & munera ob-

Luciferi lapfus é fummo codlo in imum ge-

laturi infanti JESU recéns.| in terris nato,

hennz ob vanam gloriam , quia chimes

422. 60

ticam exambierit Numinis equalitatem,

Mala plura per gulam intrant. in hominem,

ut & mors accellerata.

602,10

429. 8

Manna cur Hebrais in deferto non pluerit

Lu;iferi cafus, cur fulguri parietur, — 602,

die Sabbatho.

[

$17. 34

ï[uciferus&üdere in cclo fplendidiffimo

Maris flucétus deofculantes litoralem ärenam A

t

«ur retrocedant.

fuperbix fumo obcaecatus in titionem ver«

666.9

titur inferni,

183. Ó

Martha cum primüm audivit Chriflu

hïvc-

Ludi theatrales fuis illudunt fpe&tatoribus,

nientem : Lazatumà mortuis refufcitatu.

qui cum in ludicra fpe&tacula. affectum

rum, euto citius eidem obviavit.

Cum

fovent,larvis,ac mendaciis favent. 47.

Íponía pulfante fores fponfo, pedes non

moveat, nec illi obviet.

610.36

Luïïus Afchobafmi Empufz, feu laruz ab

Martyrii purpura, qui non ornantur , pudi-

Hecate diclz,qualis fuerit.

278.1

citi& ftola cingantur.

f04-$8

Luna quia nobis propinquior ceteris fideri»

Martyrum cruciatus varii,

671.2

bus apparet grandior, cum fit parvior,

Matthzus 6 telonio vocatus JESUM con-

123.47

vivio excipit, &ab ufuris deflinatur ad

Evangelium evulgandum. 136, 29

Lunz afpe&tus varius incrementi, & dycrc«

menti,

175. 30.

Metchia vitiorum omníum turpiffimum eft,

Lupanar ingreditur , & moechatur, qui per-

& difficilius veniam à DEO obtinet.

miuit per patentes. oculorum feneflras

$99.4

Memo-«

Rerum precipuarum.

Memoriz beneficium , vis, & utilitas in

Morsin gemmís atridens , cum debetet te£ |

rebus , verbísque diu retinendis.

25.

rere in cinere,

1f4. 13

"Mors adamante infculpta fplendet preti

öfa;

10j.

Plures recenfentur , qui pra cze.

teris memorià polluerunc.

20.

to7.

quz deberet horrere in umbris.

ibid,

Qui veró Oratores memoria non pollent ,

Mors , que argumentum deberet effe timo-

ris, fit in elegantia fepulchrorum illicium

beneficio decerptorum debent ejus fup-

plere defe&tum,

$0. 109.

Suntex-

voluptatis,

155-. 17

Mors fuo gelu affe&tuum aftus infolefcentes

cerpa oratori maxima& utiAlitati.

31«

1:0

compeícit , & extinguit.

239. 7TF

Mens noftracur globo pariata,

375. 16

Mors imminens caligines excutit, G oculos

Mens noftra mutationibus obnoxia, varijs

aperit , uthomo res videat , ut funt.. 140.

6

E

affueta cogitationibus, — 4£f. 72

Mors regulas nos edocet coércendi pravos

Mens in rerum copia , & feraci regione ple-

omnes affectus.

rumque flerileícit.

4$6. I8

240. 9

Mors non eft mala , cui bené vivit? non eft

Mens humana veluti faccus pertufus , totil-

li intunt foramina , quot ibi pravi ftabu-

animz interitus ,

fed tranfitus.

242«

9)

lantur affectus.

$95* 47

Mens (ibi malé conícia triftitiam ingenerat,

Mors ubíque locorum triumphat ,. gente

F

ua preecordia abfumuntur.

549. 75

omnes prolternit,

A$f. 4

Mors in fuo cineratio veluti magi(lra fe»

Mens fibi malé confcia tinea eft , quae pr&-

cordia confumit,

ibid. 76

dens in cathedra regulas edocet. motus

249.

Menía copioía miíera eít valetudo.

43 8«

pravorum affectuum «oércendi,

2$

18

Mentis noftrz hortus excolendus virtutum

Mors nos edocet quàm fluxa , evanida, &

exigua fint , que in mundo cenfentur mags

exercitio , rigandus fufis ad Deum pre-

cibus.

332. $0

na,

272. 66

Mors coércendis pravis omnibus affectibus

Mentis noftrz ager ne fterilefcat, rigandus

eít-aqua orationis,

385. 40

perapta fovendisillecebris infendt. 276,

78.

Meretrices in locis fepulchrorum degete

conígeverunt , & ibi propria conítruere

Mots ex affuetudine vilefcit, nec timotem

incutit , fed excutit,

Mors gemmea at«

domicilia.

137. 55

ridet , G emitur, licétab eadem nequeant

Meretrices quamvis hodie fepulchra non in-

ementes, G vendentes redimi, 276. 80

colànt;feediffimo tamen fuo fcelere fepul-

chrum referunt.

Mors quó fingitur pretiofior in gemma , eà

137. 36

Meretrices buítuariz dictze, quia inter bufta,

eftgravior, Gtruculentior in fepulchro.

277. 81

& cadavera proítarent.

138. 36.

Meretrices viperis nocentiores,

14$. 60

Mors delicias non fpargat in coralio , fed

horrores incutiat in fepulchro,

277«

Merita noftra , & dona fua Deus in nobis

coronat.

618. 7

$I

Metellus fecreti tenaciffimus indufium com-

Morfa temeratze confcientize nullum fuppli-

: buffiffet , fi confcium effe fuorum fecreto«

cium atrocius , nulla poenagravior. $95«

80

rum fciviffet,

283. 16

Moríus malé confcij animi cruciatuam funt

Micha£lis Archangeli prelium contraLuci-

ferianos.

183. 6

. gehennæ.

$91. 64

Mortalia per os ingrediuntur , & quomodo

Miles Romanus , cur lauream coronam in

immortalia egrediantur.

107. 34

brachio detulerit, non in capite , ut jceli-

qui milites.

684. 6O

Mortes piUICS inopi-næ recenfentur,

21425

15'0

Mors multipliciter nos vellicat,,

Mifer non eft, quiadverfitatibus premitur ,

fed qui adverfa pati detre&tat.

6474

& rapit.

253. $2

Morti nec in fepulchris permittitur terro-

Mifericordia in Deo eft tanta, quanta ejus

tem - incutere eam intuencibus.

1f4»

I 'y-o

L

Majeftas.

648. 22

Mifericordize femina fpargit ; qui pauperum

Mortificatio curandis animi zgritudinibus

opitulatur indigentijs.

449. 6j

prafentiffimum ,& opportunum phare

Mifericordiz bencficio ea aucto fcenore pof-

macuri.

f18. 63

fidemus , qus pauperibus elargimur,

Mortis ruinz nequeunt ampliüs reftaurazi,

;

468. f

Moderator Reipublice debet effe fecreti te-

Mortis feria cogitatio omnem excutit fen-

fum vanitaus in lachrymas rifüm vertit.

naciffimus,

284. 26

Monachi in Macedonia aufteram ducentes

1$7. 47

Mortis timore

vitam ob refricatam mortis memoriam.

Sufanna provocantes ad il-li-

;I7

cita fenes à fe abegit.

243*

14

244.

Monachi carpentes Anachoretam ob lautio-

Mortis accelleratus acceffus freenum inijcit

pravis omnibus affe&ibus in mundi illes

rem cenulam ijsdem appofitam;adiguntur

ab alio Anachoretajejunare.

29j )6

cebras.

L44. 20

Yy yy 3

NIOW |

| Indcx

Mottis recordatio pr'avos omuües afï-e&&s àb-

Moyfes à Deo delegatus. Pharaoni virgam

ijcit extorres,

247. 49

in humum proijcit , qua in colubrum

Mortis (tipendia funt pravi omnes affectus,

vertitur, cauda fpiris neces minitantem.

qui propterea coércendi.
