excultis virtutibus fola oratio rigata lachry

dperuitque ocules ejus. Deus -

que videus puteum aqua abjt,

Quid ni

mis ita efflorefcit , ut ab Angelo furfum af»

feratur , ac Deo fiflatur ; licét T'obias jejuna-

Eliz pro Domino delitefcenti annonam die*

bus (ingulis corvus advexit; fed Agati in e»

verit , eleemofynas egenis erogaverit , alienze

xilium Dei imperio actee Augeius (iti levane

fuerit indigentiz opitulatus , mortuos fepe*

lierit5 ejus tamen oratio pietati pracfertur,

d frigidam propinavit in invijs deferti op»

portunam,

An non felicior in exilio ancil-

acjejunio; tametfi Moyfes folojejunio mue

nitus ad: Deum accefferit , " eümque fuerit

la, quàm beatus domi herus ? íiquidem

Abraham juxta fuum tabermnaculum mini-

allocutus; & ope jejunij raptus Elias in cce-

lum fuerit : ut inde difcamus , quanta fit

firat , iníervirque Angelis ; Agari veró in

foiitudine ab Angelis minilltratur : qued fi

orationis przítantia , quanta ejus efficacia,

cum & ipía jeiunij virtus fit ei inferior :

impar Agari Abraham , fuppar Agarquo-

dammodo Chrifto fuit? quiaficut in folitu-.

imà non folum cateris oratio prafertur

dine Angeli Chrifto minifirárunt 5 ita in &«

virtutibus ; verüm ex omnibus una deligi-

$

tur , quzab Ángelo incoelum deferatur, &

remo Agari pincerna A ngelus fuit ; & qui-

dem *o diícrimine , quia Magiftro Chrifto

Numini offeratur».— Ego obtuli orationem.s Tobis ya*

a

iuam Domine,

prafto fuérein folitudine Angeli miniílratu»

27.

Oratio enim non folüm orantem fejun-

ri poft geminam delatam lauream ex longa

g:: IWL';:'

ab(tinentia , acríque lucta: Agari veró quam*

git ab humo, fed etiam Deo jungit, & illa

l

íola de czteris. triumphans virturibus ab

(s

vispeccanti , ac damnate ,tum à Sara , tum À

przcipiente Deo ,ab Angelis obfequia prz-

Augelo futfam fertar , & Deo oflertur :

0$

tametíi fateatur Raphaél ,

Tobiam jeju«

ftantur.. O quàm efficax , quàm prapotens

d

eítvisorationis! poít perbrevem orationem,

náffe, pauperibus opitulaturus circumiviffe,

de

& eneCta cumuláffe cadavera, folam tamen

poft effafas lachrymulas ex orantis fervore,

E

ancilla ejecta é domo Patriarchze àDeo exau*

ex hisce virtutibus delectam à fe profitetur

OI

Gcnef, T.

ditur.Er fedens contra levavit vocem fuam.&

orationem , quam Deo dicatam voluit ; &

lfs

Exaudivit autem Deut vocem pueri,

quamvis fuftuliffe cadavera occiforum ple-

ffevit.

fil.

num fuerit fortitudinis opus ; quamvis

Vamm?que Angelus Agar de cala dicens: Quid

(f,

Pran-

346

Differtatio XVI,

prandïum dereliquiffe infigne fuerit virtutis

paffus eít à cä&odæhi'oiiäi e25 filens à viro

abítinentie docamentum ; hisce tamen , &

Agar tulit , quze tamen licét taceat ,. orat

alijs vircutibus unam praetulit orationem ,

tamen cum fletu , G ejus oratio adeó efficax.

quia hzc eft ceteris Deo gratior 5 quapro*

eft , ut rebelli filio parem Regibus impee

pter viginti illi quatuor feniores ftantes ante

3

tret celfitudinem , imó ut Angelorum

L:

thronum Dei aureas fuas phialasnon cilicijs

honoretur alloquio , & miniflerio (ubleve-

;

1

implevére, non cineribus cumulárunt , non

tür.

Sed fieafuit Agar , quz herze fuze

j ,715!7 ].ngt [

Apoe, $,

vinculisonerárunt, necjejunijs ; aut eleemo-

Haben-

aufa fuerat fuccenfere, qua lfma&lem fore

[.2?! ll

Ílyais, fed orationibus fan&torum.,

té docuerat Ifaaco illudere , eümque depra»

zes5 pbialas aureas plenas odoramentoruts,

vare? quid quodnuncrea, & relapía; Det-

que funt orationes Sautiorum ,

fed quid

que imperio in exilium acta , oret , illa-

hoc ? ergo non Laurentij craticula , non

chrymetrque in eremo ? an quia in domo

Stephani íaxa , non Andrez crux, non Se-

Abrahe cubavit in pluma , feedavit fe íce.

baítiani tela ,^ non Apolonize rogus , non

lere ?. & quia |vitulum faginatum fuit e-

Bartholomai cutis » led fola oratio in An-

pulata, jejuna vixit virtutibus , quas in

gelorum phialis erit recondenda ? ergo non

eremo excolere coepit , cüm ; pane incepit

Petri patibulum ,

fed hymni reponuntur

hordeaceoegere, & frigida indigere? tunc

in phialis ? Ergo non Pauli fligmata , fed

(uppetias , quas ab oratione petijt , impe-

Píalmi fulgurant in urnis aureis ? Ita eít :

trávit,

Levavir vocem fuam , & flevit,

proni procumbunt Seniores coram agno ,

Oratio Agaris amaris lachrymis obarmata

& tamen fuis in phialis non lora , nonfpi-

gratam NNumini vim intulit ,

& feliciter

nas, nonclavos, noníecures , non funes,

prevaluit , petita impetravit : quia ea eít

nec gladios, fedorationes tantüm juftorum

vis orationis , ut Numen fibi conciliet, gra-

Iu 1 ngl

circumferunt. Non igitur mirum , fi ora-

tam ei vim inferat , ut votis fuis ainuat ; &

fip, 1,

tionis appetens Angelus irruit , fua prz-

eó eft validior, quà uberiüs lachrymis ma-

fliturus obfequia Ágari oranti , & flenti

det; Numinis auribus non fonant verba ar«

in deferto : & feens contra ,levavit vocem

tificiosé compofita , fed lamenta , & fle«

fuam , & flevir,

Quid ? quód in deferto

tus ; non lenocinia verborum Deum in no«

clamet , & liquefcac inlachrymas, cüm in

ftra fle&unt vota , fed. precantium 'lachry-

domo Abraha proturbata non conqueritur ,

mze ipfum, ut itadixerim , emolliunt, fle« -

i

laceífitanon latrat, vexata nonclamat, ne-

l

&lüntque,

que de hera conqueritur , neque de Abra-

Anna verba profert dolore interrupta s

23

hamo lamentatur? imó ne quidem cum filio

fufpitijs, aclámentis immixta, &ideo divi-

Oblocuta fertur in itinere tam ardua de ma-

nis infonant autibus gtata, Oravit 44 Do*

0

riti Ízvitie?2 G tamen nos haud latet, filios

minum flens larsiter ; & quia flens oravit;

1. Reg, c.. Y.

K

líraé! non tam aureis divitijs , ac laureis

Numen . gemitibus in fua vota inclinavit ;

€oronis onuftos, imo & coelefti manna pa»

quia lachrymis maduit oratio,obtinuit,quod

[

ftos, columna deductos , miraculis , porten«

gemens petijt ; oratio lachrymis irtigata vi-

tisquead terram fluentem lacle, & melle co-

ret in fpe , eflorefcit in re: quia ut ait Ha-

[

mitatos obmurmursfle , non folüm contra

go. Hec eff efficax oratio , qua cum ama-

u

Moy!em; verüm etiam contra Deum , cüm

ritudine animt fit » quia veraciter orare.s

lu L,9, Q

primüm zeftus ceperunt fitis fentire, ac labio-

Ms

addit idem Hugo ex D. Gregorio : EX 2«

]

rum laborare ficcitate; quamvis é luto , &

TAYOS i2 compunilione gemitus ,

$8:0)2

latere educli fuerint ad libertatem; & é duro

(

verba compofita refouare , parüm enim

(

famulitio ad placidum imperium :- cüm &

prodeffent verba. exornata , fi lamentis

h

converfo Agar ex fplendida , & pradivite

deflituerentur; fienim lachrymis madeat

domo in eremum ejecta , viderit filium fuum

li

oratio omnem emollitduritiem ,. &. Deum

^

[

l.

8,

unigenitum ob penuriam frigide expirare.

ipfum fle&titin vota orantis: idque cauía ,

. Siluit Agar , tulítque patienter, quam-

cut Anna Deum exorans auxiliatrices. af-.

diu puer fiti laboravit; fedcum primüm in-

j

fumpferit lachrymas ; quia oratio fingultie

tuita eft, quód Ifmaél moreretur , tunc fi»

bus obarmata fua affequitur feliciffimé vota;

j

leitium tenere ampliüs non valuit ,. nec vo-

d

fcité Hugo expendens verba il!a.

Oravit .in ï.z'l»; ) Reg.

cem coércere , necoculos à lachrymis pro«

Dominum flens - addit.,

f

Haec /ilnt duo 674- €A5b, Cp,

li

hibere , tunc /evevit vocem fuam , — & ffe-

cbia fcilicet oratio , & lachbryme , quibus

v:it , non cüm límaéllaboraret , fed cum

Y

K

j«cob lattatus eff cum Domino.

Unde Ofee

deficeret ; non cum fiti arderet , fed cüm

12. direclus eff Jacob «um 4ngelo , & in-

lk

i

animam.ageret , deprecata eft , & ejus o*

valuit ad dugelum , && confortatus efl , ffe-

ratio , quia coelum afcendit ; Dei mifera-

Vit ,. É rogavit eum : nimirum ad ípe-

l

tio ad eam defcendit : Exawdivit autem.s

ciem Angelus refi(tebat , fed lachrymofze

l

Deus vocem pueri ,

misitque Angelum ,

fig

orationi paruit ; & Jacob, ut etiam Anna ,.

qui Agari miniftraret, cujus modeftia tanta

quod expetebat , obtinuit,

ler

Anna enimy

fuit , ut de fzvitia Sarz, ne quidem cum

amaro animo preífa íolatium ab oratiome .

ii

Angelo conquefta fuerit ; quaíi dixerim ,

(j

expofcit ,. quam fufis lachrymis profert ;

Agarem in eremo Jobo pralu(iffe in fter-

& fufze lachryme omnem mersére, deleves

Iei

runt morotrem , ;alamicat.egg; 'tatio fiqui«

il

quilinio, XQ*BS enim Jobus calamitates

m

dem

L- n

^

-

Orat'l»O pravos non excutit AEC&US' nievagarionesabigat. 34

dem lachrymas elicit , quibus veluti flucti-

tionum fluclibus plures exagitantur in pat-

busomnem mergit adverfitatem; imó Anna

tes.

Anna veró orandi methodum nobis

oratione , & lachrymis probrum deterfi;. i

L

prabitura, ita oravit , ut le in Numinis

enim oratio , fufolachrymarum imbre íie-

Cofpcctum veniffe attenderet , ubi enim di-

rilitatem irriget ; foecunditatem ci imper-

citur : Oravit 4d Dominum, . D. Chryfo-

Pr4 Zl. Regs

titur, quài optatos producit fructus , quod

&Ap, 1.

flomus legit: Oraviz in confhetlu Domini :

enim natura denegaverat , Anna in orationis

nimirum ita Oravit., ut mereretur devota

! Ia li^. . Reg,

£ap. Y,

officina refculpferat : unde D. Chryfoftomus

effe:itaoravit utcoram Domino adílare,non

fuadens fterilelcentibus foeminisoratione, &

-ignoraret.

Omnes 4quidem oramus , . ait

' lachrymis focunditatem promovere , pul-

Chryfoítomus , fed son omnes ín confpecta

Domtni

chré ait: Orbe biac poterunt difcere , quo-

XEtenim cutn «orpore in tevía a

modo valeant fieri matres: quia ubi fervor

profirato , & ore frufiva delirante ; mens

orationis imbres elicit lachrymarum , quibus

per domum, ac forum circumagitur: Cüm

fterilitas irrigatur , virelcit ftatim fpes, &

oraturi templum ingredimur de membris

ipix lachryma veluti femina futuros fpon-

noftri corporis id inftituamus , quod fup-

dent fru&us,' — Oratio enim, fi lachrymis

plicantibus congruit , cüm genua fle&tunt,

madeat uberiores ad impetrandum vires for-

cüm manus extendunt , vel etiam pro(ler-

[

utur; prafertimfi obledationi tempus fub-

nunt folo, quia tametfi noftra intentio , no-

trabatur , quod orationi concedatur , ut lau-

ftre , qua intus latent in mente ,. cogita.

dabiliter preftitit Anna, quz horis pome-

tiones Deo innotefcant , nec ille exterioti-

ridianis , quz folent animi concedi rela-

bus indigeat indicijs , quibus , qua intcr-

xationibus, templum adivit, genua flexit ,

na fit:noftra voluntas , conijciat : .hisce tà-

]E4.isReg. & prece Deum in fua vota inflexit. — Surree

men membrorum externis proftrationibus

p

xit ánuas, poflquam comederat, , &5 biberat

magis fe ipfos excitant ad orandum effica;

in Silo ; & cüm poftepulas otio ; vel fom-

ciüs, gemendümque humiliüs , ac ferven*

no indulgendum effet Anna ; horas pomeri-

tiüs precibus 1nfiftendum,

dianas lachrymis fundendis impendit , ac

deprecationibus exprimendis ; unde Chry-

o$. Bs

loitomus: 4uod omnues faciunt tempus re-

laxatiónis , illa fecit tempus deprecationa

ideóque quia de indulgentia laxitatis , &

::Onzüb 4b impartzmzk e'wg;ztz'"a.,.

19,

de otio pomeridiano viétrix , quod petijt ,

qibus lüberas . aftu charitatis perfer«

obtinuit , & in officina orationis probrum

vida alexipbarmacum eft curandis ani«

obliteravit flerilitatis

[

LJÀ

p'lcrumque enim

api morbis, improbísquecorri-

!oRïg:Cs'h

temporis circumílantia obíequium cem-

[]

endu affeciibus per-

mendat orantis

*

Honefílte animi4 & cu«

ddoneum.s. |

Tarum relaxationis tempus Orationi ime

pendere , perinde eft , ac precibus venue

Q L oratio rité. fuerit inflituta., praefene

3t.

ftatem , & efficaciam adijcere

idque for-

j 3 tiffimum :eft pharmacum ad morbos

táífis caufz , cur Jacob nocte intempefíta de-

preíertim animi curandos , právós.

Qfe« 12,v, certans pravalucrit : Ipgaluit ad Angelum*

24

que omnes affe&tus fedandos ;. quia aihil

quia tempus ipfur adjuvit , càm non re-

efficaciüs reperitur ad hoítium noftroruni

€reandis artubus datur , fcd orationi impen-

À

&onterendam rabiem , quàm orationis per.

. ditur,

leverans opus , cui propterea iniflere tam-

Q,

Non tamen efficax efl oratio ,. fi futi-

diu debemus , quamdiu in nos infurgunt

libus diftrahatur evagationibus , /zpe e-

noxij depravati animi affcélus ; plura e«

:;

Lib. 16, Mo. nim in ipfo orationi facrificio ait Grego-

nim Íunt beneficia , qua nobis oratio im-

, cap. 39. rius , importune [e cogitariones ingerunt ,

petrat: per .eam enim obtinemus citiüs ,

[L]

u& boc rapere , vel maculare contendunt ,

quz à Deo defideramus

[

quandóque bre»

'Unc

quod in nobis Deo flentes immolamus.

Vi oratione impetramus , qcuod dinturnis

de Abraham ,

cum ad occafum íolis facri-

)

jejunijs , impenfis laboribus, aliísque pijs

p Mp

ficium offerret, infiltentes aves, non pertu*

operibus vix obtineremus : tametfi alia bo-

lit, quas ftudiosé;ne oblatum facrificium ra-

u a.

naopera plurimum ad idfuffragentur, — Id«

perent, abegit: fic nos, cüm in ara cordis

quecaufe , «urfi pericula immineant , (i

j

holocauftum Deo offerimus , ab immun-

procelle fzviant , fi nubes fulmina intor-

dis hoc volucribus cuftodiamüs , ne ma-

queant , f1 hoífles cruentas minentur flrages,

L

ligni fpiritus, & perverfz cogitationes ra-

i vite adíint difcrimina, fuppetias efflagita-

piant ; quod mens noflra offerre (e Domi-

musab oratione, àqua& fubfidium prom-

no utiliter fperat,

Pluresfunt , qui diu

ptiüs fperamus confecuturi,

$1 enim ar-

templis a(fitunt ,' precibüsque fundendis

matus hoílis nos impetat , oratio non ío.

infftunt ; fed non femel , cüm adfint ibi

làm clypeus e(t ,^ quo ictus contundimus

corpore, longéabfunt mente ; videntur íta;

adverfariorum , verüm & arma nobis fup-

:::

reimmoti , & furilibus evagationibus huc,

peditat , quibus gloriofiores de hofte pro-

J

illácque difcurrunt : gaudere in portu vi-

.

LÀ

Qe

flrato referimus triumphos

hinc Judith ,

ev12.2:2 ,.de

dentur malacia , & obveríantibus cogita-

a

zcferente D, Auguflino in officina orationis ;

X

Vl*

[2 Mj?a

Feraui de Afäüüuf Tem, L

t

aT al

349

:Dichrtatïo' XV.ï.' |

vi&ricia fibi atma procudere fcivit, quibus.

ambitionis cozrcítío ; fuperbie Eepremo ;

&

?

adverfarios confligeret , & pavefcentes vi-.

; ad modeftiam revocano ; irzextinclio,

[

ros feemina vindicaret

[

Ll

quia ubi affiduis

odij pharmacum , invidiz dc/truclio , im.

otationibus ceelum pulfatur , potentia fem-

pietatis correctio ; animi vigor , corporis

percalcatur armorum ; quinimó ex mente

robur, trophzum belli, tutela pacis, Reg-

L:b.9:de

S. Chryfoftomi eít oratio eccleftz murus,

ni potentia, dormientium cuftos , vigilan-

eTAf,

qui rumpi non poteít , propugnaculum ;

tium confidentia, viatorum prafidium , pe-

quod expugnari nequit , munimentum in-

riclitantium adjutrix ,' navigantium falus ,

concu(flum ,

emonibus formidabile , &

agricolarum fertilitas, eegrotantium valetu-

orantibus falutiferum,

Oratione , qui

do. lmó eftoratioreorum patrona , vin-

munitut , munimento cingitur, quod licét

Gorum relaxatio , moerentium confolatio ,

I) 14 t

PTBITT

pugnari poffit , nontamen expugnari ; quia

affli&torum jucunditas, lugentium folamen;

oratio femper victrix hofles profternit , qui

oratio Deum placat , Angeloslatificat , fan-

contra orantem infurgunt , quia ut fcité

Cos recreat , coelos penetrat, poftulata re-

Serm.. 1. de , Ambrofius,

Oratio longius vulne-

portat ; terret dcemones , adverfarios fu-

Elifse.

perat , hoftes pro(ternit , viresre

rat, quàm fagitta ; quia hzc nonnifi pro-

ximé confpectum vulnerat adverfarium ;

mentem corroborat,

patat ; &

oratio autem etiam longius pofitos , ac pro-

. cul diffitos profternit inimicos

.

e

Sic Eliíeus

!

Propheta, cüm eum vellet Rex Syrie ca:

p'tivare , fuzque fubdere poteftati , mul.

Benefíco am!ionä* imäre vYiosía

usque eum armatorum cinxiflet agmini»

' bus , non fuitperterritus ; fed impavida

- bominis arbor , flores emittit vir-

fronte ,

ac mente ferena dixit annun«

tutum ,ac frucius exbibet. probo-

.

tianti puero

.

Noli tizsere , plures. enim

rum affeétuum»

nobucum funt , quam cum illa , quia ni*

Egius Vates virum pietatis üudid ad-

3

mirum oratio codlites ipfos fuam accive-

A

£at in opem. , Oomnia enim coleftium ar-

dictum hortaturus ad protrahendam

orationem horis zqué diurnis , ac

morurm genera in divinis continentur pre-

noCturnis ait Píal. r,

Cbus , quz propterea eos fempet tueri

Beatus Uir , qui non

abjjt in confilio impiorum , fed in lege Domi-

poffunt , qui per fufas preces Deum enixim

ni voluntas ejus : €$ in legeejus meditabi-

rogant, ut fuum ipfis auxilium irroget,

Pfal,Y,

Homil 67 Sola enim oratio ,. ait Chryfoftomus , eos

tur die , ac nocfe, G hunc Beatum vocat ,

praíertim fi ejus oratio lachrymis madue»

zueri potef! , qui fe Deo iradiderunt 5 nam

j

peditum quidem vim ,& robur , atque peri-

ritj quia tunc veluti atbor benefico rigata

tiam , [agittariorum experientiam ,. dn.»

imbre fructus producit , quibus vefcatur ,

& pinguefcat fpiritus , . propterea fubdit ,

prodendo bofle calliditatem ,. fape vel bo-

|o fülis obtutus , atque adver(ariorum ardor

G erit tanquam lignum , quod plantatum.s

est fecus decurfus aquarum , quod frutlum s

4nimi , alidque propterea inanem red-

fusm . dabit in tempore. [uo , & folium eius

dunt $ at precatio telum eff infuperabile.» ,

etutmque prefidium , quod equà. militem.s

nen defluet, & omnia quecunque faciet, pro-

L

fperabuutur. . Quid quód Propheta regius,

Üeedb dFQ!**'US. L . —5 eice bb um 5 5à3wEU

Wwuum , ac multa miliia profligat.

—— — '-—

L z

cum virum dixiffet beatitate donatum ,^ eà

1«

Nil eft ; quód magis Doemonum ex-

Lj

quia in meditatione divinz lecis totum im«

terreat tartareas legiones , quàm ipía ora-

pendetit tempus diurnum equé, acnoctur-

i

tio , (1 fervens fuerit , & lachrymis ma-

num; ílatim fub irrigus atboris metaphoe

duerit; tunc enim totam averni rabiem ex-

raejus commendet przítantiam? Non me

tinguit, impetus retundit , & conatus irri-

latet, plures ex Interpretibus in ea effe fen«

ïï

tos facit ,. imó ea eít orationis vis , ut die

tentià, quà hujus ligni ramos putent viros

vinam etiam Numinis coérceat indignatios

probos effe; & huius ligni fruétus virtutes,

[

nem, quia ut'àit D, Bonaventura.

Ora*

Jih2-tAb5.

quas viri probi excolunt : flores dicunt in-

- tio fimilia efl (ctto , quod divina debemu iu-

nocentes effe, vel virginum choros , &

.

LÀ

dignationi opponere

nam ficut. fcutunzs

folia predicationes, ac lermones; fed quia

robibet icum lancea , vel fagittes fic ora-

hzc jugis oratio praecedit hanc myfticam ar-

tio fervat à lancea, el à fagitta fententia

borem; priüsenim ait David : Beargs vir ,

ä

ire Dei, unde dicitur de Aaron , quod pro-

qui in lege Domini voluntas ejus , &3 in lege

l

X ferens fcutum orationis rofittit ira..— Niligi-

tur validius oratione rite inftituta ad hoftes

ejus meditabitur die , ac notie : & pottea

Ho»)l hd 8

fubdit, Er erít tanquam lignum, quod planta -

quosque profternendos' , pravósque omnes

Pa IT

tum efh fecus decur[us aquarum , quod fv

f

affe&tus co&tcendos, & probos promoven-

&um fuum . dabit in tempore (u0 , ideonil

Pfä*z.'j, & Y

dos: eít fiquidem oratio temperantiz cu.

dubium , quin hujus feecunda arboris radix

, ftodia, caftitatis 'propugnaculum ,. juftitize

l

cenfenda fit oratio,quze beatitudinem imper«

fcutum, charitatis fomes , pietatis alimen-

titur oranti ; ficut radix eft plantze origo; ita

tum , clementiz lac , fpei pabulum , ira-

oratio radix eft, quz pulcherrimani hanc

| «undie fremum , clati animi depreffio ,

arborem tot floribus ornatam , tot frondibue

h

'VQ';

q

'Ora'tio pravosnonexcutit affectus , nifievagationes abigat. 349

venuftam 3 tot fructibus fg;cundäm , €ófir.

Producant Aqua reptile anime viventis ,

€$ volatile fuper terram ,. fub frmamente

miüsfundat , quà altias radix figitur hu-

milior

9

L]

funt hujus arboris fru&us virtu-

&eli , quia cüm per aquam oratio fignifie

'tes , quibus vir áfceta enixim ftudet , &

caretur , qua homines im aves transmue

ficatarbor ex radicibus fuccum attrahit, quo

tat; ficutex aquis extractus piícis emori»

4

fovetur, nutritur, adipatur; ita ex Ora*

tur 5 ita oratione deítitutus vir necefse

eÍt.! arefcat, .ac deficiat ; fin veró alis

tione perinde , ac ex radice fuum vir afceta

muniatur orgtionis , in ccelum evolat ,

alimentumattrahit, quo alitur fpiritus, &

fru&us virtuturm (ua fubeunt incrementa :

nec fub coli fiftit firmamento ,. fed «ce-

los ipíos penetrat , thronümque accee

- Lib 1.de o- appo(ité $. Chryfottomus ait: ANeque fola-

dit divinze Majeíftatis , à.qua petita ime

sand Deuth 2espperantia faluare poteff bomines , meque

.otatio enim in colum afcens

eura pauperum , nequebenignitas : fed opor.

pettat ;5

dit ;

46 , ut mnia fimul concurraut 4 aAnimas

& Dei miíerato in terram defcgn-.

mofiras ; caterum precatio , feu vadix , &

«it.

ET

'Morisfuit , quó Hebrzimanuum ab*

$f

bafis omuibus fubllernitur.: Ecce quomo-

lutionem orationi ;prziitterent, & in o»

do cx mente Chryfoftomi fit precario , feu

oratio radix hujus arboris , «juae omnium

ratione manus elevarent , .quó .docemuz

-

in manuum ablutione maculas abftergere ,

virtatum uberem fructum foecundé pro-

fert.

Scilicet adeà .oratio bonis fingulis

«quas delinquendo contraximus., quó mun-

'operibus opitulatur., utvirtutum omnium

i , ac puri vacemus orationi; per manue

3

E]

um in -oratione «elevationem nítruimur

(proüt a&ionibus

petinde iac radix

fingulis plante ramis uberem fuppeditat

furíum mentem erigere,nottrámq; intentio*

nemadfolum Deumdirigete , & inonfinere

humorem 3. eft.enim oratio virtutum om»

;Mo-

.e4m per ima creaturarum evagari.

mium radix , quia ficut.arbor «excisá radice

'arelcit, & corruit ; ita virtucum .omnium

£is hujus Hebreorum meminit 'Oleafler ,

I

-

inquiens ; .Solent Judai.orantes manta -

appararus , -fi fuerit oratione deítitutus;,

VET PNETS

qeries porrigere , quemadmodum Saraceni ,

Afaie,

perindeac planta fine radice deflore[cit , mar-

ut P[almifla.ait: £n nomine tuolevabo ma*

«efcit , areicit,

Virtutes., Í10ratione de-

"ftitaantur , funt veluti fructus in arbore

manus meas — Quod fe babere putaut , ex

exíeétis radicibus emortua , «quia ut ait

e0 , quàd.in Exodo narratur de Moyfess ,

quàÀ «nm manus fuas eleuaret , vincebat

Chryfoftomus , precario utradix , & bafis

! ,W'l'

omnibus virtutibus [ubfternitur,

Jofuab , fi verb paululàm demitteret tuné a

34.

Eit igiter hzc arbor nonolüm tadice

fuperabat Amalech: (Quemadmodum lorios

nem manus ante orattonem 5 ex €o , quód

fulcienifa ; verüm & aquis orationis irrigane

da; quia nifi hac unda mens abluatut;are-

ddicitur .de Tacob in, Genefí , ,-quöd « allc

JDomino litandum e[fet , pracepsit. famulis

Ícit , ac fru&tibus deltizuirur. virtutum $

fuis , mundamini , & eutate vestimentas

ficut atbores pralertim cenelle aquis irri-

gintur , ita oratione homines abluuntut 3

Quam munditiam corporum , &

veflimentorum '

& ni(i precibus irrigentar , fru&tus non va-

ïl:tationi strtflmeöqnt j"-

.

leat exhibere , quia neque arbores poffunt

P 72

n

354

fru&uoíz eífe

3

nifi humorem radicibus

OOrandum »'"igïtur eft pura mente , &

j

«orde abomni purgato noxa , quod eft ma-

ebibant : meque nos pretiofiffimos pie*

tatis fruges fundimus , nifi precibus irri«

nus lavate , & brachia furfum elevare : fi-

cut enimcum Moyíes manus fuas clevaret ,

gemur : quiaverà , ut antea dixi , eít

)s

homo arbor inverfa , Mhabétque furfum

vi&lrices palmas metebat Jofuah ,. & cüm

e

radices , e orationis aquá irriganda eft

easdem demitteret , xvi'&c)r furgebat Ama*

lech; ita cüm in nos tartareus ingruit hoítis,

n.

hec arbor , qua terram non fapiat , fed

)5

coclum : fpectet.

Utilis eft hzc oratio-

isànobis vincitur , fi noftra in coelum e-

leveturoratio ; viresautemacquirit, finos

T

nis benefica aqua ,

que virtutum. ire

fle

fovet caflitatis ,^ to«

armis de(titutos deprehendat orationis; nil

rigat hortum , lilia

fas promovet charitatis , violas alit hu-

fiquidem eft, quod magis tartarez legio-

nes extimefcant , quàm piorum oratio»

ll

militatis ; imó ficut fquamigeri pifcium

Yj

nes:; hinc David horis furgebat anteluca«

-

greges , fiaquá deílituantur , inteteunt ;

nis orationi vacaturus , cujus clypeo mue

3

ita homo absque erationum fluentis arelcit,

$i

niretur contra maligni fpiritus infultus,

fgt

- Homil. 2. de

& emoritur , fcité D, Chryfo(tomus,

?fll. :.

e

re ipfum precatione foliauers ,. perinde.s

Man aflabo tibi , imó non folüm manc ;

A Ed

j'ecas. £om,

6.

fueris 5 ac fí pifcem ex aquis extraxerit,

fed quovis tempore infiftendum eít oratio-

;

ni , cum omni tempore tartarez leziones

t enim bic aqua vivit $ fic tu preca-

tionibus: per bas tanquam per aquam

contra nos infurgant ; huncfi orationis cly-

m] WJ.:.

peum eis obijciamus , eorum impetus re-

du

evolare potes

, orbes calefles fuperare , & ad

tundimus , ac nequiffimos ftatim abigimus

Deum propiis tibi licet accedere. Idqifor-

27.

)?f'

Ità

táffis cau[3 , cur Conditor Deus ex aqua.

fpiritus.

In [pecul.

rum fluentis volucres coeli maluerit edu-

Nonab

s re fore duco in hujus confir-

?xem?l- ,

3ne

cere , quàm ex tetra concretà eraffitie,

mationem hic attexere , quod referrur de

9

2

Ora10 6K

boi

AX2

€a-

Veraui de Affeciibus Tone, £,

pI

i

á

|

350

Difíertado. XVL.

cacodemone;qui cum fpeciet venufti, & ele-

cedens à te flatim in montes fui Árabize pto:

——

gantis adoleícentis aflumpfiffet, ad militem

fectus , & leenze fpecum ingreffus catulos

— — 090 0"

accelfit quendam, cui fua obtulit obfequia ,

abegi, matrem mulfi , cujus lacte vas illud,

ac famulitium; & ut probz videbatur mi*

quod videsimplevi , & Éuro citiüsad te re-

liti effe adoletcens indolis , gratum ei fuit

verfusfum, quó juffui obtemperarem tuo;

exhibitum obfequium ., & in famulum fü*

fimülque opem ferrem uxori tuz, — Obftu-

fcepit, .. Coepit igitur militi diligenter fer-

puit tunc miles hzcaudiens, eümque inter»

vire, G quidem tarn fideliter , a& jucunde ,

rogavit , quisnam effet, quitam citó poffet

ut herus non fatis miraretur ; nunquam fu-

per tot locorum intervalla, regnorum, ac

um afcendit equum , vel defcendit , quin

Provinciarum fpatia transvolare? refpondit

famnulus paratus effet , ilexóque genu fta»

famulus, rogo mihere, nolide hoc effefo*

pedam teneret , fe jugiter providum, hila-

licitus, íciasmetuum fervumeffe, hoc tibi

rem , & paratum ad omnia obfequia exhi-

fitfatis: fed cüm miles adhuc inftatet, vel-

bens,

Cümque herus equitaret, prairéte

létquefcire, quisnam effet , tandem refpon-

que pedeflris famulus , & ad fluvium ple«

dit famulus , ; ego fum cacodoemon , unus

»um alveo deveniffet miles ab hoftibus ad

fcilicet exillis , qui éfummo coeloeunà cum-

internecionem infecutus , dixit famulo: heu

Lucifero deorfum in ima tartari miferé ce«

actum eít de nobis mortui fumus , ini-

ciderunt, Tunc impalluit herus , & flu-

mici mei poft mefeftinant , & aquarumre-

pensfubjunxit: fi tu , ut dicis, dosmon es,

dundantia ex oppofito eft, omnémque mihi

cur ergo tam fideliter, acprompté infervis

fugam prohibet, nec poffum imminens eva-

homini? cuidcmón, quia mihivolüpe eft ,

& ingens folatium effe cum filiis hominum z

L —— -- R—. DEAM . 0 . — 2 0 .0 — -0 - nTCmP o

dere dilcrimen , cüm nullus ampliüs fuper-

-

fit refugi) locus.

Sed tunc famulus fubri*

cámque miles fubjungeret , fe ampliüs non

b

dens, maéle animo mi here , omnem à te

audere ejus uti fervitio ; rogavit iterum e*

timorem excute ; bené novi fluminis hujus:

nixim famulus, ut eum non dimitteret , et»

vadum, digneris tantüm me fequi, fluvium

quefpopondit, nünquamàíe, vel propter

Nonaudeo ,.

tuti traijciemus ,. & quod imminet perica-

fe aliquid eventurum mali,

lum , feliciter avademus ; & quamvis mi*

iterum dixit miles,fed quidquid pro mercede

f

h

les fecum cogitaret ; imó & judicaret , fa.

tua à me petieris ,licet dimidium bonorum

mulum nunquam alveum transvadaffe fluvij

meorum libens tradam übi, qüia nunquam

K

illius; (pe tamen evafionis illectus (uum fe-

homo homini tam fideliter , támque utiliter

K

«utus eft.praevium famulum , & ducem , qui

infervit; fiquidem te duce juxta fluvium pe-

Q

citra omne periculum fluvium trajecit ; ijs-

riculum, quod mortis imrminebat felicitere-

d

démque transpofitis hofles ex oppofita ripa

vafi; perteuxor mea jam conclamata prifti-

n

nz fuit fanitati re(lituta : fed ad hzec deemon ?

non fatis mitari potuerunt , quomodo

p

otuerit homo ille fluvium transvadare , &

ex quo tecum effe non potero;nil pro fervi-

n

fuit , qui diceret , certé non alius, nifi Dia*

tio meo, nifiquinque folidoszequiro , quos

f

bolus eum transvexit, & non aufi fluvium

cüm recepiffetmiliti reftituit , dicens : peto

traijcere ob fübmerfionis periéulum , reverfi

ut hoc pretio nolulam compares, quam fuper

P

fuerunt.. Neque uitimum fuit , quodhe-

tectum colloces, & fafpendas illius pauperis,

f

xo fuo famulus impertivit beneficium , cüm

ac delolatee ecclefize , quó audito ejus pulfu

H

enim militis uxor, adeó graviter decumbe«

faltem. diebus dominicis fideles ad divina

convocenuir officia ,. GC hisce dilis illicó di-

ret , ut concamatum effet de ipfa, eà quia

omnes medicorum artes , & pharmacorum

fparuit,

Eatenus autem id petijt cacodoe«

i

beneficia defeciffent 5 dixit iterum famulus

mon , non ut populum ad divinas concinnen«

hero, fummé doleo , quód Domira meà

das laudes acceríeret , quin potiüs utà fervo»

fit mox defeCtu opportuni pharmaci mori^

re cum averteret orationis; ut nimirum,qui

tura, quze tàmem , filéonino inungeretur ;

ha&tenus debitam horam officij prxvenientes

t

lacte,illicó. priftinz reftitueretur fanitati :

cum fumma devotioneexpectabant, & ora-

ü

cümque milesrefponderet , & undénam pof-

tionibus cateris praeveniebant ,eó quia time«

u

rent tardiüs venire ad divina myfteria , impo-

fumus hoc in loco lc nobis acquirere lconi-

W

num ? cui famulus , fi jubeas poft modicum

fterum nonnifipoft auditum nolulz pulfum

f

tempus ego adferam ; permifit herus , ne fua

accederent ad ecclefiam , sícque ceffarent à

f

moreretur uxor;ut famulus;ficut fpoponde-

pravijs illis fundendis precibus, quibus cx-

rat , irét lac allaturus leoninum ; quid ni?

teros confueverant preevenire cum Davide

fummo mane aftantes Deo.

poít unius hore fpatium reverfus famulus

"5

[

vas fecumattulit lacte plenum leonino , quo .

" Complacet (ibi Deus noflrisprecibus, fi

L

cüm fuiflet uxor perundia, licét jamjam

non tepidi,non Ieg—hes,fe'd foliciti, & fervene-

tes eas fundamus ; imó'ex monito A poftoli;fi

I

ageret animam , coepit illicó [piritus excità-

1e , priftinümque recuperare vigorem ; ac

nunquam à facrificio ceffemus orationis: non

ac fanitati reftitui,

Ó

tamen luridé hoc peragendü eít facrificiti,fed

Miratus tamen miles, famulum interro*

mente fubmiffa, animo fervente, fpirituar-

3*

h

gavit , undénam tam citó potuerit lacillud

dente;ut fuitillud orationisfacrificium,quod

Q

Jeoninum acquirere , cui refípondit cacodee- :

filij Ifraél contra Holophernem urbem Betus

yull;.t»flï. 7

h

miónde montibus illud Arabiz attuli; re*

liz obfidentem iuftituerunt.Ue videruns mul«

w! 4'

di

Ii:

li

Oratio þfaVosnod excutit Affe&us,nifi evagationes abigat 35:

eitudinem illorum ,proftraverunt [2 fuper ter-

defe&ionem , íed ad divinav impetrandam

vam mittences cinerem fuper capita [ua una-

opem efficax incitamentum: (1 eaim ricé di-

fÍcamus uti oratione, quce nobis feilea viden«

mimes orantes ,ut Deus i[radl mifericordiam

tur, condiri ftatim poffunt, ac effe mellea,

féam offenderet fuper popuium fusm; ubi qua-

tüor occurrunt noracu dignain hac líraelitici

quia ut fcité Caffiodorus: Erigiplus meren- , ais

populi ad Deum fuía oradione : primé enim

tur, quos fortis [ue aduerfa prefferunty qUia qup.as.

quase nobis adverlantur, (i muniamur orfa-

qui

a obfidione vallati; & exterocin&ti milite

imminens vitz difcrimen cognoverunt,

& ur-

tione nobis favent, nec funt nobis exitio,fed

iolatio; hinc f) acri calamitatis flatu agite«

bis direptionem timuerunt. Secundé quia

mur, non inde debemus animo cadere , fed

pro(traveruat

Íe fuper terram , feu fronti-

oftenfuri anie

armis muniti orationis erc&ta mente, ac in«

bus terrz pulveres verrebant

mi fubmiffionem , & cordis humilitatem,

«oncuffa pectoris Girmitate decertare ; pue

"Tertia, quia pcenitentiam agentes cinere ca-

gnandum eft de genu; fi calamitatibus ob-

ruamur, fi.enimorantes profternimur, fur-

pu: cooperuére, — Quartà, quàd unanimes,

oraverint, & quidem tota animi attentione ,

