4

uum eft exiraomnem laudem.

0

Plura igi-

ac mira animi conftantia nepantes per fva

curfunt.damna , qug à fpe&tacul

is funt exe

fibifacra fas :effe cultum exhibere divinitatie

W

ligneo fimulacro larhinis 'obducto aureis in

f:

pectanda , proinde ne expe&tentur, damnan-

extima fuperficie ;' -obteflati fe potiüs /mil^

n

da omninó funt fpeétacula , -quibus oratio

fua fruftratur 'efficacia,

lies vellé :crüentam :oppetere mortem

quàm facrilegum:patráré piaculum,

Hac

t

(2

: Nonfolüm 'oratio]eonum Tabiem in la-

ammafcula loquendi libertas omnium excita-

i*

€u coércuit, ne quidquam inferret damni

Danieli; verà

m &flammas in fornace com-

vit'iram , przcipué fatraparum , quibus

li

hebrzorum apud Regem gratia tor

.

l

] puo,

It

peícuit, ne pu

eris nocerent orantibus, "Treg

€rat.

menFum

[/7

€ozvos adoleícentes Dinaftlarum , & Opti-

Capiunturflatim renuentesflatuam coc

matum Judazorum fi

lios captivos fors Baby-

2$

lt

lere ,trahuntur in regiam , fpreti tmandati

?h

lonem traduxerat ;

quorum indole dele-

accufantur ,

Ío

& ad promeritam necem ut«

ii

€latus Nachb*odono

r Rex Babyloniorum ' pote regij ed

icti transgreffores expoftulan.

dj

&

?-&ur

,oga;ic pravos expugnát affc&us,ü.jejunio reficiatur vegetior. 365

tur, & cum Rex nil proficeret in fle&tenda

tio, validiüs, & per fe juvenes armat contra

conítantia hebrzez virtutis ; fornacem ju-

flammarum vortices; & ejus efficacia, cà

bet Naphta, Stupa , pice ; ac malleolis in-

fpléndet illuftrior , quó flammis utrinque

flammari feptulo vehementiüs , quàm fue-

cingitur uberioribus ; in lacu veró , quia

rat confuetudo $ crepitantibus jam flammas

Oratio exterior erat in Rege fcilicet depre-

rum oclobulis in fornace, videntur teterri-

cante pro Danielis incolumitate , valuit o-

mi fumi volumina furfum afcendere , &

ratio ceelum afcendere , ac pulfare ,. fed in-

nigricantibus ignium vaporibus zthet for.

de'exivit Angelus , qui perniciffimo vo-

deícere,& cum effent juvenes veltiti braccis ,

latu deícendit ora conclufurus leonum , ne

Q tiaris perficis , manibus , pedibüsque li-

Danielem lederent : Mifit Dominus Ange-

gati , illé precipitantur infontes, Sedóà di-

lum fuum & couclufit ora leonum, tf non. ,

vinz predigium potentiz , cui vel ipfa fa»

nocuerunt mibi , non valuit oratio Regis

mulantur elementa zqué ad clementiam ;

Ethnici, feu Darij, perífe ipfam leonesco-

acadvindictam ! heroesinfotnacem injecti

ércere ,. fed Angelum accerfivit in Danielis

per medios fluétuantium ignium vortices

fuppetias, ne deftitueretur effe&u , quo

inambulant ille(i, mne capillo quidem ad-

exteriüs minüsefficax vifa fuit: quzveroin

uíto, vinculis liberi,laudes Deo lzta voce

fornace fuit oratio edita per fe flammas co.

concinunt; propric oblivifcitur flamma na-

€rcuit: Daniel opeexternz orationis ferva-

turz,& rofcide mutuatur ingenium; undé

tur incolumis, fed juvenes hebrai de proprijs

non prunas videbantur juvenes accenías cal-

precibus illuftriàs coronantur in flamma ,

cate, fed vernantes rofas ferena fronte a-

clariis fplendent in igne.

Àn non refugij

Ípicete, ac ijsdem delectari 5 flamma in

urbibus afcifcendaoratio eít, cüm intra de-

conum erecta triumphantibus obelifcum eri-

votze orationis moenia nequeat urgere pericue

gebat illuftri exculptum victoria , quz eà

l—um , & omne .aïceawrdifcximgnä

clariüs fplenduit , quóflammee ipfz fuos ei

fuppeditabant nitores: acceffit quidem flam-

2

$5v

ma , non laíura , fed veneratura juvenum

conílantiam ; lambere veíles vifa eft , non

ut noceret ; fed ofcula figeret ; & quafi ro-

tis naturam imitata,

Om*tiä in favorem premntizzm-z'n

Dlmiel.. 3.

Fecit medium foruacis

V. d9

qua[i ventum rorisflautem; led cur lamma

campum de[cendit puznatrix ; fed ad-

verfariorum ,. Ac pravorum afeciuum

roícidam abijt inundam ? quando leonum

. Afcendit expugna-

fzvitia extinctanon fuit ? quamvis in lacu re-

£rx,

preffa, & coércita, ne Danieli leonina ra-

:

bies damnum inferret , ajebat ibi Daniel:

Mifit Dominus Angelum [uum ,. & conclufit

& Uos oratio 'munï'c; hos nulla con-

244

era leonum , & nen nocuerunt mibi * in las

Q

terit adverfitas , neque ab ullis g«

:

duntur hoftibus: imó defcendit &

cu ideó fuit Daniel illefus fervatus ,. quia

Angelus é fummo coelo deorfum miffus ora

ipfa oratio in arenam pugnatrix , -quó pal-

mas demetat viclrices,

conclufit leonum , eorámque compefcuir

Joanni ingens obij-

Aþem'li 3.

xabiem, fedin fornace atdente , ait: Fecit

citur fignatorum exercitus , nimirum ex qua-

gnedium foraacis ,. quafi ventum roràs flan-

vis tribu duodecim millia fignati, imó &

poft fignatos , pediffequam videt turbam ,

zem , ignis quafl propriam exuens natu.

!

ram roícidam induit , quà ílos virtutis u-

quorum dextrz palmis muniebantur viclri-

beriüs rigaretur , & fplendidiüs vernaret :

cibus; 4« palma in manibus eorum, — Quid

'

quódalijà palmiseripiantur triumphalibus,

fed quenam hujus diícriminis caufa. fuit ?

'.

non alia certé nifi ea ,. quam facer textus

& folo fignentur charactere , quó ab alijs

innuit, inquiens ? Tw»c bi tres quafi uno

non fignatis fecernantur ? an quia fignum

le

ore laudabant ,. & glorificabant ,. &5 bene«

fufficiens erat ipfis clypeus ad retundenda

a

J

dicebant Deum

.

ecce in fornace auditur

adverfa quzque ? ibi enim ajebat Angelus

Nolite nocere terre , & mari , neque avbo- Mpoc, g2

b

oratio , cüm nullus in lacu infonuerit hym-

nus j in lacuoratio Regis Danielem munit;

vibus quoad usque fignemus fervos Dei no-

fed in fornace hymnus contra ardentes flam-

firi in frontibus eorum : . fignaculo enim

marum vortices pueros armat ad viétoriam :

veluti impenetrabili clypeo ad arcenda no-

h

cumenta obarmantur , fed eorum dexterz

l

& quamvis zqué in lacu , ac fornace oratio

palmis non muniuntur viclricibus ,. cum

triumphaverit , clatrior tamen ejus effi.

cacia fplenduit in flamma fornacis ; quàm in

tamen alij veluti victorias jam adepti palmis

dv

10

laculeonum , ut innuit Zeno Veronenfis ,

infigniantur , & triumphis commendens

| Serm, 5 de

tur ; G quenam hujus diícriminis caufa ?

J

[ trib. puer,

inquiens: Ubi ja&tati funt in fornacem ignis

ardentés , bas devotà cupidus ignis excepit s

cur non omnes eodem (ignantur chara£lere ,

vel ijsdem infigniuntur palmis? quia nimi-

dambunt vofcidos flamma blandientes , mira

res ! opacitas antus ,. incendium foris eff ;

rum hi tantüm palmas in manibus defe-

D-

?j

intus bymuus canitur ,. foris ululatus at«

runt , qui ore preces fundunt , quia ora-

t

ditur : quia propias in. fornace adfyit Qra-

tio victrix palmis gaudet viclricibus ornari ;

(

*i

nl

Verani de Afeiiióus Touy, d.

quas

364

Diflertatio XVli.

"Est

9

n

tium

.

eate

E& od

s Regem optant in civitäte

A pocal, 7,

quas ubique !egït, ait enimJoannes, Pal.

manere ,

& in manibus eorum , €9 clamabant voces

^

quà impenfius poffit orationi

Vacare

?

agnofcebant tanto fibi conduci-

anagna dicentes: Salus Deonoffro , qui fe-

biliores effe juíti unjusad viétoriam pre-

dei fuper tbrono , &5 agno : nimirum. ubi

WT

cantus refonat orationis , ibi victrices fur-

ces, quantó potuerint armatz militum pha*

MPQ 5

* f,ï/J

A

langes prodeffe ; & ideó una Davidis ora*

gunt paln

, ibi plaufibilis auditur trium

.

*

ubi veró nulla auditur vox , nulla

tio fupra decem millibus computabatur ad

, ph.u $

victoriam parandam efficax

?

.

habet enim

furfum afcendit oratio, fed filentium alté

paraphrafis Chaldaica : w nes potes robo*

colitur , ibiimpreffo figno tantummodo

Et nunc b0-

arcetur damnum ; & licét in cocleíli patria

rare ,fitut mos decem millia.

num efl ,. quid ores pro nobis ex urbe ad

tranquilla beati cives fruantur fecuritate ,

*

roborandum

LA

quàm ícité orationem robur

nec ullum ibi periculum immineat ; ;nec

ulla difcriminis folicitudo angat, adhuc ta-

dixerunt exercitus ? quia ubi oratio cum

militibus, & pro militibus pugnat ; manus

men longiüs ab orantibus diflat metus , cüm

1

tacentes figno duntaxat muniantur , & cla-

erudit ad victorias; arma dirigit ad palmas,

mantes triumphali infigniantur palmá: fcité

quas de proítrato hofle viclrices. coilligit, ;

ideóque Davidis inurbe preces , valentiores

InApocal, g. D. Ambrofíius expendens'przefatum tex-

tum,

Palma premia funt willorte [ancto-

G aptiotes vincendis , proíternendisqueho.

[tibuserant inurbe, quàim martio in campo

yum y qui & voce magna clamare dicuntur :

emiffi fagittarum imbres , vibrati telorum

L:

felus Deonofiro, qui fedet fuper tbrono , &$

turbines: tati cives , Davidis oratione mu-

4gno : ideo igitur eorum dexterze trium-

pitos milites quidquam non potuiffe de.

phali infigniuntur palmá , quia eorum au.

trimenti pati ; Regem rogant , ut (it ipfis

diuntur voces orationis ; quafi etiam in coe-

lefti patria ín paradifiaco triumpho fupplici

in urbe przfidio ; quia quos oratio munit ,

orationi viCtoria debeatur.

& charitas unit , nullum poteft difcrimen

Quàm efficax

eít orationis energia , qua etiam in coelo à

!Igdere ; cum habeant pro íe orationis pro-

pugnaculum, contra hoflilesaffultus , prae*

militibus fignatis, turbas fecernit orantium,

fidio non deftituuntnr,

quas victricibus infignit palmis ? íed cur

26

Orationis ,. qui fulciuntur prefidio ,

ÉC

Angelus etiam quos palmis ornavit ; & tri-

nullis fiunt periculis obnoxij, unde Caffio-

umpho coronavit ,. non etiam communi fig*

L:

II."U4-

navit chara&lere ? fi omnes ad eandem fpe-

dorusait, Supplicandun nobis eff beatiffimi

YiAT, CAfp. À.

. €abant rempublicam ; cur Angelus alios

Patres , ut larittiam , quam per vos Deo

largiente percepimus cuffodiri nobis , veftris

duntaxatfignat, Galios figni relinquit ex-

.

e

pertes? quiaut ait D, Ambrofius; alij pre-

orationibus fentiamu

Quia enim dubitet:

ces fuderunt , «üm aliorum voces auditz

projheritatem noftram veflris meritia. appli-

candam, quando bonorem adtpifiimur , qui

non fuerint: quos oratio munivit , hosnul-

lapoteratadverfitas lzedere: ad pericula ar-

4 Domino diligi mon smeremur ,. & permu-

tatione e[ficaci bona vecipimu , cum talia

cenda fignum imprimitur ab Angelo : fed

won agamius : Ecclefiasiicis fiquidem jeju-

ubi oratio clamat , nullum figni veft:gium

datur, quia orat

njs fames efl exclufa popularis ,. decoris lav

/

lo '(þla perfe pericula om-

tbrymiáa triflitia feda difcefcit , & per [an-

niaarcet,

&os viros acceleratum eff , ne trahevetur di-

Ordinaverat David Rex acies fuas con»

.

e

f

utius , quod gravabat

quia per fufas

trahoftiles phalanges, paratus ipfe in prae«

preces calamitas propulfatur, d omnis

lium exire ; quó regia prafenria milites ad

excutitut adverfitas

.

&

eít fiquidem oratio

pugnam exacueret acriorem : fed populus

divinorum armamentarium auxiliorum , cce«

votis ob(iftit Regis, & devotam ergaPrin-

leftium contra irtuentes hofíles exundans

cipem oftendens affsctionem ait,

Tu unus

officina , & contra deemonum technas ,

1ORGO96 »yo decem millibus compuraria ,. melius eft

tutior cautela ; ideóque ait Caffiodorus :

igitur , ut fis nobis in urbe prafidio,

Sed

Vigor ille rationalis auima nobis confilium..

quali potuit populo effe prafidio Rex in

urbe manfurus , càm ejüs virtus bellica in

praftet 5 facies veritatia albefcat , nec men-

zem nokiram innubilet. caligo corporea.s 5

caflris cateros ad viétoriam milites inci-

fequamur , quod intus eff , me foris à nobis

táffet ? cur Regis in urbe otium , dicitur

finma 5 inflruat ,| quod de wera fapientia.s

decem millium militum fuperare congref-

fapit 5 iluminet ,. quod. celefli claritate.o.

fum ? fi domefílicos degens inter parie-

[]endet : fücut igitur oratio praefidium eft ,

tes non pugnat cum militibus , fed otio

& munimentum contra adveríitates omnes,

indulget cum aulicis 5 . non laborat in cam-

hoflilésque aflultus , confequens e& , ut

po» fed quiefcit inthalamo ; — non vigilat

hoc prafidio deftitutus orationis , quan-

inexcubijs , fed dormit inculcitra? an non

tumvis armatus gladio, ftipatus affociato mi«

adulatioaudita hic fuit ; Principis exaggee

lite , quamvis campum ingrediatur pug.

ráffe virtutem 5 ac aliorum vires habuiffe

U

naturus, fiat hoítium przda : cadit enim

j Gängxi.

contemptui ? fed non credas , has popu-

pugna, nifi furgat oratio, neque flat , nifi

li voces de gutture prodijffe oris adulanti-

precibus fulciatur.

Secus przefidio mu-

Camdg — $" (gumuex A m a Éu .O IA. . .

um, Íed devoto prolatas fuiffe triumphanf

andidati

niti orarionjs jam glorim quaü «

xofti-

| Oratio pravosexpugnataffectus,fijejunio reficiatur vegetior. 36g

hoftiles non timent impetus , & vicloriam

& ex marito gravida, mundo peperitþalamï-

fibi fpondent, eó tutiorem, quó uberiori-

tatem ,. fuit enim hujus feeminz deceptio

bus, ac repetis fulciuntur precibus , fcit&

illa Pandorz pyxis , à qua omaium fcele-

Lib.de of,;t- 'Tertullianus.

Ila Angelorum circumflane

rum genera, portentorum colluvies , fup-

cap, 3f

tianon ceffat dicere : fantlus , fancius , [an-

pliciorum acervi , calamitates omnes , mor-

Cius,

Proinde igitur , & nos AAngelorum ,

borumagmina, cruente czdes , & mors ipía

fí. mevuerimus effe candidati. 3 4m bzne cale-

proruperunt,

flem illam in Deum vocem , & officium cale*

Secunda fcemina à cacodoemone impee

28,

fflis claritatis edifcimus : oratio enim qua-

petita fuit, quam vidit Joan, "Apocal, £2,

dam eft cocleftis beatitatis preguílatio, & qui

Soleamictam, lunacalceatam , & Ífyderibus

orationi affuefcunt, beatis aícifcuntur , &

fulgurantibus redimitam : hec autem om-

Dei opem ad fe trahunt , quia ad Deum ac-

nes elufit tartarei hoflis conatus, fru(travit

cedit orantis obfequium.

machinationes ; & ne loco , aut flipantibus

27.

Duas fcimus fceminasfraudulentis ver*

Angeloram agminibus adfcriberetur viéto-

. futiffimi ferpentis technis impetitas, la-

tia , mulier defertum petivit , aquil plue

1Tis munita.

queísque irretitas; prima fuit Eva: delicia-

Data funt mulieri ale due

-Aþ?s.zzo

batur hzc in paradiízis topiarijs , erat ea

Aquile smagna , & volabat 1n de[ertum.s

!

voluptas innoxia , quia ferpentino carebat

Jocum fuum .z (ed ferpensimpediturus mu:

veneno ;' etrat enim hortus ille ad omnem

lieris feceffum in folitudinem deferti ; tur«

«onfitus amcenitatem , & (upra omnester-

bidum emittit flumen ex hiante ore, «ujus

rarum tractus ridens, fimülque & arridens;

«onfufis vorticum volunminibus obicem in-

deliciarum quà corporis , quà animi refer-

ijceret mulieri properanti , eámque detere

tiffimus, ubicoelum perpetua ferenitate Ize-

reret ; ac àfufcepto retraheret itinere.

XEt

nulla tetra

potal, 12,

tum nullo ierreftri halitu..,

entfit ferpens ex ore fuo poff mulierem aquam

exhalatione fosdabatur , a&r faluberrimus

tanquam flumen , ut eamfaceret trabi à flu»

erat, & verna quadam temperatione fem*

32Ín6,.

Verüm maicula in.muliere virtag

U;

A

im3

X

per &qualis , ac pacatus : & guam

5 pet

aftus elufit ferpentis , qui

Aanici

pectora coe.

M

quatuor tempeílates curfum fuum annus.

nofam trehens per tellurem , Ípiris invo-

exigeret , coeli tamen clementia , & aéris

lutus foediffimis fugit confufüs ; fimul &

le HQ'W'

falubritas varietatem ita temperabant , ut

gæ'iäïl—ls. É

riat, u o«

faítidium excuterent , fimülque letam pro-

Quid quod cim idem

-ffuei'ït ferpens

moverent ,

ac gratam temporum tnutae

*eadem armatus verfutiá , munitus failacia-

29.

tionem , cüm nec illic iners , ac torpidum

rumexercitu , G utroque in loco foeminam

. gelu , nec horridus rigor , nec amnes fti- -

fueritadoríus,, fexufragilem , naturamol-

goribus conglaciati, ncc montes nivibus

lem, «onditione imbellem , ab hac tamen

albentes , neccampi pruina concrefcentes ,

vi&tus ceciderit , cüm viclor terreftri in pa-

Íed tepor quidam femper exhalaret , quo

itadifo de proflrata Eva furrexerit erectus in

|

«orpota placidé refpirarent , Gt animi re-

pedes, & caudam, vel circumvolutus atho-

j

createntur, Ob id ad iuvidiam excitatus ca-

Fisramis; auttrunco ? ceciditenim ferpens

€odceemon Evam adorfus eft. quamvis !divi«

victus , quia Apocaliptica mulier ejuselufit

nis munitam przceptis, & innocentiz ar-

verfutias ,fruftravit technas , retudit cona»

mis protectam.,

Ingreífus igitur ferpen.

tus; furrexit veró cum primam foeminam

tem ,animal ia primis altutum , & fagax ;

fuis 'fallvacijsjdecep'it » quidigitur caufze, cur

eum artibus fibi notis vocalem effecit, ma-

prima fcemina ferpentis non elufit aftus ,.

ä

gis tamen ipfe ex eius gutture locuturus ,

cüm fecunda ejus fruftraverit conatus , &

Qd

l5

quàm eloquentem facturus anguem , fortaf-

victum proftraverit hümi repentem 2. cau

fis tunc folitario inceflu per paradiíi mean-

fam diícriminis fuggerit Hugo Cardinalis,

E

dros vagabatur Eva, & ficuteam animilli-

quia mulieri Apccalipticze datze fuerant alae

M

bido pepulerat propéarborem fcientiz bo-

binz Aquile magnz, quibus munita poffet

J

ni, & mali : ibi ferpens, vel arboris cit»

ad volatum fe accingere : funt autem ha

lnl

c€umvolutus ramis, vel fubter arborem in

alz vita activa, & contemplativa, ait Hu-

7

caudam, pedésque ereclus , tanquam frater

go: date funt mulieri due ala , VAHQUATIS T Mpocal,

fororem affatur , & mirafermonis illecebrà ,

Armas quibóus fe polfetelongare z be alefunt — az,

föif

-

verborum 1lenocinio aures demulcet mulie-

vita atliva , €5 contemplativa, vitaautem

i

tis , ejisque (ibi benevolentiam captat, fi-

«ontemplativa tota divinis occupatur medi»

:ü;

mülque venenum peftiferz cupiditatis ex*

tationibus, tota innititur orationibus mente

Jy

cellendi fupra humanum faftigium inlpirat ,

conceptis , ideóque hoc fulcimento innixa

n

guítüiaique pomi vetiti fuadet , & perfua»

cadere non potuit mulier Apocaliptica; &

j

det ; falíis enim delufa fponüGonibus Eva

hisce pramunita armis, non potuit nifi fer-

»mi-

ferpenti credidit ; féque ; & fuos peffimo

pentem profternere.

Velbinz alz ex aqui*

addixit inimico.

Tulit de fructu illsus , &

uÀ

Genye[ 3.

la magna mulieri mutuatz2 | Apocaliptice

enim

comeditz In ïpfo innocentiz ftatu, in medio

utrámque fignificant orationem vocalem , &

(

,ni

paradifi , feduxit ferpens primam in mun.

mentalem verbis expreffam, & mente con-

do mulierem , quz priusquam prole foeta,

m

€Ceptam , hisce binis alis inftructa mulier 3

Verani de A[eäiäm d0m. ,

Z

gidati

fagilr': ,.

l

366

N

Difïcrtatio XVII.

facile potuit ferpentis ima pe&tora per coeno-

zthera, quotiesutriusque al témipgio fur

fam trahentis tellurem evadere ; furfum

fum nititur , & deorfum ima pectora pet

avolan$ , & deoríum ferpentis defpiciens

terram trahentem relinquit verfutum fet«

veríutias.

Non igitur propria induftria ,

pentem , fpiris involutum focdiffimis., & à

fed-viribus orationis de ferpentis vatritie

viribus proftratum orationis.

Invincibile

illuflres exegit palmas : Eva verb, quia u-

fiquidemApocaliptica fcemina orationis prz*

traque ala deftituebatur ;foedé ceffit ferpenti

nuntio accivit przeüidium , cum fydera coelo

fuadenti, & mifere victa cecidit, cüm fer-

infixa , ac rutilo fulgurantia nitore non fo-

pensvictor in caud

Ium cauda obícuraverit draconis, verüm

4

am, vel pedes furrexxit-

eteclus,

fuis etiam fedibus expunxerit, & deorfum

30.

Eva fundendis precibus non legitur ad-

traxerit, cüum mulier furfum victrix avola*

dicta , & ideo vicla cadit : mulier autem

verit ? quia nimirum aftra fine voce , oratio:

Apociliptica , quia orationi vacat ; ejüs-

nibus deftituta ceciderunt, quamvis innatis

gomil, f

que tum vocalis , tum mentalis munitur

fuis fplendida nitoribus. — CauZa ejus tra»

4potalirae

alis, ovans triumphat, & deviclo ferpen-

bébat tertiam partem flellarum cali , & mi-

te farfum avolat triumphatura: ita eít, ubi

fít as in terram ; mulier veró idéo trium-

viribus quis deftituitur orationis; ibi non-

phavit , & furfum victrix avolavit , quia

nifi cedes , & ruinas fpedlare poteft ?. fe-

"— - d&. " u

binis munita alisutriusque orationis verbis

cus ubi orationis efficacia quis-praemunitur

expreffe , & mente conceptz de proftrato

de proítrato quovis hoíte gloriofiores re-

triumphavit ferpente.

Date funt multerz

AMpocal.-12..

^

portat. triumphos.

'Yametíi fuiffet Eva

1mo

--

4le due aquile magne , wt volaret.

:vo 14"

innocentie Íuffulta przefidio , quia tamen

adeó validz funt vires orationis, ut velips

viribus fuit orationis deflituta , ferpentis

fis imperent elementis , ac in miris patran-

victa verfutijs cecidit deturbata à fuo inno-

dis virgam fuperent Moyfis prodigijs exci-

centize , acfelicitatis ftaru , in quo ídeo

tandis datam.

non fletit , quia fulcro non fuit orationis

Nitebatur Pharao nequiffimis artib

us

$316

inüixa: fecus extra innoceniia flatum ma*

populum perdere Iífraélis , cujus incolumi*

Ícula in muliete Apocaliptica virtus viribus

tati enixim ftuduit Moyfes,

Pugnabat ille.

premunita orationis , quamvis innocen«

téchnis populum , quem iíte propugnabat

tig deílituta prefidio ferpentem vicit ,

prodigijs ; cümque egreffus populüs infe-

quem oraüio protrivit,

Imó validiorem

quentis à tergo Pharaonis armatas phalan*

T atnetfi

Íyderibus orationem . dixerim,

gestimeret , G à fronte immeabilia aqua*

It

firmitarem fuperent fydera adamantis , ac

rüm , fluctuámque volumina obftarentitine*

firmiüs fuis hzreant epicyclis — cedunt ta-

ri; ad opem timore perculfus populus con-

men íerpenti , quem fcemina profternit ,

fugit Orationis.

Cum appropinqua[fet Pba-

Exod, t

& contetit

.

[

quamvis nil ttellis . fir-

"U. IQ«

rao levantes filij Ifrael , oculos viderunt JE*

miüs , nilque faemina molliüs ; in hac ta-

£ptios pofe fe., & timuerunt valdà , claima-

$20 d cwm o o iies

men ferpentis pugna cüm muliete apoca-

verüntque ad Dominum ?. Ícd quid prode-

-^ Bu a,

liptica ftellas videmus ccclo detrufas, & foc-

runt precari] clamores, cümà tergo urgeant

minam laureatam ,

e terra evulfam fur-

feítinantis exercitüs haítze , & arma; &à

E

Cauda.»

Aþo:ül. li.

fum triumphis avolare illuftrem.

ftonte nas.zfragi'a minentur aquarum vorti«

ejuc trabebat tertiam partem flellarum celi,

€es, fluctüsque ventorum impetu exafpera*

& nifit eas in terram : nimirum vel folafer-

ti? $i Pharao virgá Moyfis percuffus, tam-

pentis cauda refixit ftellas , quas expunxit

etfi plurium fuerit prodigiorum ferax , fe-

g

écollo, & deorfum «raxit incerram ; cüm

ritatis non mitigavit ingenium ; quomodo

totus ferpens furoribus armatus , fallacijs

nunc precarijs clamoribus populi ad extre«

catafractus , verfutijs munitus , feeminam

rhium redacti mitefcet Pharao, vi&torize, ac

licét conditione imbecillem , naturá fragi-

triumphi appetens ? & tamen fola oratio-

lem vincere non valuerit ; nec fuis vincire

nisvirtus,fuit , quz non folümà periculis,

verfutijs ; quin alis inftru&ta furfum victrix

qua àtergo , & fronte imminebant , popu*

avolaret: quódíi quaras,cur mulier enacta

lum fubtraxit, fed etiam illuftrem depro*

2

fuerit vitoriam, cüm aftra ipfa à fola fer-

flrato , & perdito Pharaone impertivit vi«

&oriam

*

pentis cauda refixa foedam fuerint ignomi-

L

fiquidem /Egyptiorum phalan

niam petpeífa ? Nodum folvit facer tex«

ges Ifra&litarum percufíe precarijs clamo*

tus, inquiens: Clamabat parturiens , ni-

ribus ceciderunt marinis vorticibus obrue

mirum precatorius mulieris parturientis

t:e , quando oratio ficca itinera per difrupe

clamor ferpentis aftus elufit, depreffit au«

tos , ac confciffos maris finus aperuit ,

daciam , fruftravit veríutiam ,- faícinavit

quó citiüs Ifraelitee ad vi&toriam prope*

rarent

L

fallacias ; quia ubi auditur precatius cla-

?

nimirum orationis fubfidium in-

inot

3

L]

ibi veluti echo confona ovantis re-

numeras ZEgyptiorum. evertit

copias ,

fpondet vcx vicloriz ; quà illuftris trium-

proftravit phalanges ,

perdidit/ exetci-

tum

.

havit mulier geminis munita alis utrius-

?

& valentior fuit oratio , ac pre-

que orationis verbis exprefías ; & mente

carius populi angentis clamor, quàm Moy-

concepte ; altiora enim pervadit mulicr

fis virga, quamvis prodigiorum patrggrix,

*

A.

: Oratio prachexPugnat affc&ug,ü jejunio reficiatur vegetior. 367

Sed cur Moyfes unico duntaxat ictu

)?

ad pervicaciam frang'*ndam Pharaonis: con-

a

tra virgá quamvis quafi omnipotentize vica-

flu&tus in mare diverberavit Erithreo ,. cüm

in deferto filicem bis virgà percufferit? ut

riam acmatur deteltanda Pharaonis conftan-

tiaj cujus tamen durities contra precarium

nimirum virtus commendaretur, G efficacia

-

Tfraclis clamorem , contra angentis populi

orationis ; hanc ipfam caufam innuit facer

Orationem , non potuit armatas fuas tueri

textus nobis indicans, Moyfem manum ora-

P

halanges , quin vicz caderent marinis ob-

tione obarmatam fuper undas leváffe : in

deferto autem non precario clamore fultam,

6U

yuta

flu&tibus: voluit DEUS ut populus €

Phataonis raptus famulitio precario clamo-

non oratione munitam manum ad petram

llitatem cl«-

pssae

re propriam teftaretur imbeci

extendifíe , fed populari murmure tutba-

maverunt ad Dominum : ut Phacae detri-

tam direxiffe : clamabat cum pericula in

umphatus caderet przda orationis,ac pre-

matinis fluctibus imminerent., dicente Do-

caríi clamoris : appo(ité Origenes apud

mino: quid clamas ad me , in deferto. au-

| Homl, $.

Gloffani: Clamor Santlorum auditur, jube-

tem , cüm debuiílet coram populo pronus

Atilus,

gur Moyfes virga percutere mare » ut ingre-

inhumum procubuiffe; & precesfudiffe, ut:

dienti populo DEI cedat , & aqua , que ti-

oratio populi , & Moyfis in celum àfcen-

suebantur, dextraJevdque murus effeiia nou

deret, & Dei miíeratio e coelo in defertum

Cofolin permiciem ue[ciant , fed etiam muni-

deícenderet , orationis' tamen ob populi

murmur, acinternam mentis turbationem

—emen exbibeant : nuirum precarius clamor

tantz e(tefficacig , ut non folüm marinos

oblitus fuit; & id caufz, cur ad latices e-

Aocal.az,

..? flu&us coérceat ; (ed & maris finus dif(rum-

liciendos 6 faxo repetitis virgz ictibus indi-

U, ]4.

guerit: quia nimirum percuífo virgze viri-

(v gat, & per (iccaitinera in medio immeabi-

* jis Erithtei viam ad triumphos fibi fternat,

bus deítituta orationis minüs efficax ett , li-

cét patraudis prodigiis data , & efficiendis

miraculis nata ; ideoque quia viribus defíti«

5. VIi.

tüta orationis ad eliciendos latices & faxos

UE

i&tum, pálffümque debuit iterare in defertos

Oraítio pmdzfgz'amm fäecumla m.q..

ciüm ad findendos in Erithreo marinos flu-

zer beroice operAt i0mis energia du-

qnonum techuas eludit , & bomi-

€&us unicus fuffecerit pulfus; quia tunc non

murmure, ficut in deferto turbata erat Moy-

num opitulatur mdzgen-x

[2

fis manus,fed clamore precario populipre-

munita virgas quz proptereaunico tantünt

31

pulfu mare divifit, & ficca itinera per inti-

! f virga Moyfis prodigiis patrandis data.

fuit; oratio tartateis hoítibus profli-

miora ejusaperuit vifcera: fcilicet virga:

Moylis precario deftituta clamore agrius --

andis, ac miraculis invehendis per-

foi tie

aptaeí(t, Ardens fitis in deferto viícera tor«

faciliora patrabat, cüm long? difficiliora o-

9. 10

rationis adjuta praefidio faciliüs , ac citiüs

quebat populi exareícentis defe&u frigidze;

fuperaret.

Idque innuit Cyrillus apud

& tunc Moyfes jubetur aquam DEI nomine

Num;ää,'v.s.

àpetra exigere: Loquimini ad petram . co-

Gloffam inquiens: J« ZEgypto [emel tantim : Nes. 0.

eadem virga,vel a£ra , vel aquas diverbe.

vam eis , & illa dabit aquas : Moyles po-

rans oflentabat ;; munc quia infultanti popule

puli obtrectarione turbatus manum elevat,

& repetiris iclibus filicem virgà percutit, ut

faccumbens de fide aliquautulum | deturba-

latices, frigidás-

tur parum abfuit ,. quin. Dominus negaret

exopiatos à populo eliceret

que emitteret undas ?. ez» elevaffet Moyfes

4quat , quia 1neremo Moyfis virga licét pa-

trandis prodigiis data praidio deítitueba-

poanum percutiens virgá bis filicem, egre[&

ti-

tur orationis ; ideo ei filex latices dene-

fanr aqua largijfima , led cur filex ad. p

aciterate

mum virgz pullum non concupitos à populo

cavit, & non ni(i importuno ,

ulfu diverberatus latices emifit,

Appofi-

dedit £rigelcen

tes latices ; quibus & fitim

L

íedaret & aítus temperaret acriores, fi E-

té etiam D. Ambrofius aitloquens de Moyfe:

—

rithreum mare ad unicum virge ictum

dicit al eum Dominu : Quid clamae adene?

l'

fouum ejus non audio , "vocem ejus agno[co ,

Moy(i obfecutum proprium difcidit finum,

)1

& ficca pertranfeunti populo aperuit itine-

ilentium ejus, clamorbm ejus in operibus de-

li

ra; cut filex in deferto ad primam virgiedi-

prebendo, clamabat populus , & non Audite

'1'

verberationem non obtemperavit Moyfi ju-

batur , tacebat Moy[es , & audiebatur: ex-

Jl

benti aquas emittere in folatium fitientis

endenda funt verba illa : clamozen. ejus in

aperibm* deprebenda, nimirumin tmaris di«

ul

populi? ingens utrinque fané miraculum

pl

claruit ; fed quia . difrupto lapide aquarum

(ciffo finu, gremióque difcerpto agnofceba-

tur orationis energia, quia primoictu, pri« .

latices ex faxeis rimis erumpi;acfrigidos fon-

tes infuetum noneft, cüm fepiffimé id. vi-

móque virgz pulíu fluctus facto divortio

t

nl

füm fuerit; ideo renuit filex primo parére

fufpen(i hzeferunt ; fed ubi in eremo non au«

ditur clamor, nec exauditur oratio, virgae

pullui virgze ;

fecus quia mare fufpendere,

dios flu&us viam gradi-

bina percuffio eft neceflaria : in operibus e-

*

ficcámque inter me

Jucet oratiomis efficacia, quia juvante orae

ia

entibus aperire, id

& rarius e(t, & mirabi-

tione facilé perficitur , quod nonnifi zgré

wyl

lias, ideó qu& illuftrius clarefceret prodi-

forían patraretur ; quia populus in deferta,

n

-Z;

obmutf«

gium ad Primumvirgæ iétum paruit maree

368

Differtàátio XVII.

l

L

Ü

obmurmurat, non orat ; filex non nifi. ad

y

'dirigitur ; oräruntDifc/ïpuii, & pedesclau-

coercendam importunitatem repetiti pulfüs

dicantis confolidárunt: cacodoemonem ve«

(i

latices emifit ; fecus quia. Moyfesad litus

1ó ob(idione corpus premeniem adolefcene

gl

Ezichrei non vociferatur , fed fupplex orat,

tis abigerenon potuerunt,quia viribus tunc

[

ad primum virge nutum obtemperat mare;

orationis deftituebantur teftaute Magiítro

f

fluctus diffociantur , & (icca aperiuntur iti-

Chriftos boc genus demanuiorum in uullo po- Mareg. ,

fi

nera in medio mari; quó inde conjiciamus,

tefl exire , nifi smoratione, & jejunio. — Prae- 28»

k

quántafit orationis efficacia , quanta pre»

fidio igitur orationis, qua difficiliora funt,

qï

cum energia, quam vel ipfa flu&uum volu-

facilis affequuntur Apoftoli, qui viribus

Á

mina teítantur fufpenía.

deitituti orationis , quze fa&u funt faciliora

U

34.

b

Non folüm oratio, quze imminent pe«

minimé peragunt,

Oratio eít, quz divinze

f

ricula declinat , maririósque fluctus prodi-

quaíiin terris omnipotentiz vicaria mira

u

gioífo diílociat divortio.

Verüm etiam

ubíque operatur; pericula quzeque declinat,

(

morbos omnes ab humano excutit corpore,

hoftes profternit, difficultates fuperat, tar-

t

hoítésque abigit tartareos hominem in cor-

tareas le

Addtüctus fue-

umphat.

giones evertit,Stubique vi&trix tri-

ql

poreis membrisobfidentes.

V

rat ad Apoítolos lunacicusille, cujus. xala-

NNeque ab aliis rebus mutuate vires

36.

[u

mitas frequenter dolorem parentibus inge-

quidquam praftant roboris, (i orationi non

£&

rebat , G quanivis pluries adnixi fueriat A-

confcederenturaffociatee ; tametfi accepiffet

f

oftoli pervicacem Doemonis. pertinaciam

lifzeus duplicem Elie Magiftri fpiritum ,

(

depellere, fruftraneus tamen femper fuit eo-

imb & pallium, quo difceret proximi defe-

H

rum adnuifus,ut ipG teftati funt ; Mecefferunt

Matth. 17.

.

&us obtegere, & mira fimul operari , &

L TE

Difcpuli 4d 3 ESUM (ecretü && dixerunt

Ej

reduxà Magifiro in aéremrapto perveniffet

Quare nos non potuimus ejicere 3llum ?. ni-

adJordanem, & aquis pallium impofuiffet,

mirym Petrus,X Joannes facri Collegii Prin»

non tamen undas divifit fluminis; & tunc

cipes, & in Chritti Schola primasSéccupan-

impatiens more, ac defiderio, fru(lratus,

tesfedes adolefcentem ab inviía «doemonis

iterum fufcepto pallio cum aquas. diverbe-

obfidione liberare non " valuctunt ; :tametfi

! PU

záflet parére detreclantes indignatione qua-

M

iidem claudoex uiero matris pedes potue-

dam fuccenfus exclamavit : z; efl Deu &lia 4-Regituv

14.

rint refcolpere, nervos confolidare, & gref-

ettam nune $ percufitque aquas , 68 divife

A&Or. 3.

fum przebere: Igp uomize TESUS Chrifli Na-

-

N

-f VXl - 4 0 «5 UTO £

