cordi [uo fexainat , qui de mandatis caleflibus,

dimorem excutit ,quia quos timeat , uon

1. poft iniz,

vel legendo , vel etiam audiendo multa C0g-

babet : & probis fe tuetur affectibus ,

"

nefcit ,. fed negligenter operando pauca fru-

quos fover, B pravosyrifiés-

&ificat,

Comedir , & non fatiatur , quia.s

que 4bigit.

verba Dei audiens lucva , vel gloriam feculs

48,

Ola tuta confcientiailla eft , qua nullá

cancupifeit.

Beué autem non fatiari dici-

inficitur noxá , & probos tantüm fovet

tur , quia aliud mandit ,. 68 aliud efurit ,

- affe&tus , hec enim, quostimeat, non

bibit , 8$ nou incbriatur s qui ad vocem pra-

habet , oómnémqueà fs metum excutit , & in-

dication aurem inclinat , fed meutem non.,

ter obtreCtatores aemulos, adveríarios male-

mutat, — Plures pluraoperantur, defatigan-

volos, acinvidosgaudet imperturbata; talis

tur, & fudore madent, quitamen nullam

fuit Apoftolus , qui inter erumnas , períe-

inde percipiunt mercedem , quia ut vulgó

cutiones , preffuras , anguflias nunquam de-

dicitur, cribro aquam hauriunt ; retia ingene

ijci potuit à menti$ tranquillitate , quia te-

ti folertia, ac non diíparilabore explicant,

ftimonium propriz conícientiz coram Ju-

quibusventoscapiunt; G ut afiai laborant ;

dice in tribunali ; coram accufatoribus invi-

plura, & quidem gravia in fe onera recipiunt,

dis,& calumniatoribus femper habuit. G/e-

2.44 Cs«

7"5.?73')6e d* "W.

fed inanem laudem quarentes , vel luctis in-

ría noflra bec eff ,. teflimonium confcientia

12e

hianteshi mielli non fibi , (ed alijs laborant,

nofira: quia Apoítolus noverat emaculatam

quia & culturam negligunt confcientiz pur-

Íe habere conícientiam , nec ullius criminis

gande, G purodeítituuntur affectu , quo

fe Reum (ciebat, tutus tribunalia ingrediee

Íuas in Deum actiones dirigant, Baalami fa.

batur , ac Judici f« fitebat, nequeadvoca-

cerdotes, licet plurimum laboris impende-

tisindiguit , qui ipfi patrocinarentur , ne»

rent , fatagentes facrificio Eliam fuperare,

que favoribus hominum , quibus à periculis

bovem impofuerunt arz , & altioribus vo-

Lib, 9. Me-

eriperetur , appofité D. Gregoriusait: G/o-

cibus à fummo mane ad meridiem usque ,

riam fuam Paulus. teflimonium confcientia

r::i,wmp(z $4

clamárunt invocantes fuum Numen.

Baal

3

Re. catp.

memorat , quia favores alieni orisnon ap.

"U. 26

exaudi , Baal exaudi mos , tmnjz'lieöa'ntqz;e

petens vite . [ua gaudia extra fe ipfum poucre

d

Altare , quod fecerant , cum elfet jam mte

ignamt.

Hsec eft ea felicitas , quz velut

vidies , iludebar illis Elias , dicens ,clamate

pediflequa probz;& emaculate conícientiz,

voce majore.

Clamabant ergo voce majore ,

eam ubique locorum comitatur, & fequi-

G'incidebant fe juxta ritum cultvu , & lan-

tur; fatetur D. Paulus fe fuifle verlatum in

ccolis , denec perfunderentur [anguine z nul-

laboribus pluribus, detrufum in «arceres ,

E:

l13 tamen audita fuit Baalami vox , nec ulla é

calumnijs vexatum , ia peticulis multis inter

H

fratres ;

& naufr

aci

cclo fuper.altare fcintillula perpluit: fri-

w;cl.l

js inter fluctus, fed

d

guit victima are fuperimpofita , quia & fri-

ubique fuam gloriam , fuümque internum

guére facrificuli , qui nullum ferventem af.

gaudium poflediíle; quia coníciéntiaà qua-

feétum in animo excitárunt , quem in Deum

vis defoccata labe gloria eft , quá juftus in-

dirigerent : non vox , nmon clamor ccelos

tus afficitur, & veluti coeleftem praguítat

pervadit , & penetrat, fed pius mentisaffe-

beatitatem 5 & quia cenícientia pura ferax

&us ; huncquiaEEliías in feexeitavit; ignem

eft proborum affe&iuum mater: . interna iti-

ftatim é ccelo in terras accerfivit , ligna ac-

dem latitia etiam in carceribus in tribunali.

cendit , & victimam abfumpfit.

Dixerim

4 w

1

ul

bus,' in periculis, in naufragijs jugiter fait

Baalo haud abíimilem eíffe mundum , «

À

affetus ,. neque à ferventi Dei amore us-

-*

Íuos vatijs exercet laboribus, vexat moleítijs,

p*'ær;

quam deflitit, hinc Salomon ait : Secura 5

d

wiciA

gatexercitijs, quibuseos rapit ad om-

0364 V

A

Uons , quafji j»'!,ge COHVIVIWIE ; Xametfi an. ^ ??

6,

j gtzifiæ

Differtatio

XXVII.

c96

N

guítize premant , l—ab'ores enervent, fames

tate pofuit Jofeph dgüituï; quiainteper vitze,

urgeat , fitis zfluet, adhuc latus, & fatur

fcelerísque purus , etiam inter vinculaliber p5 2»

vivit, quem confcientiz puritas nutrit,

eft , fcité D. Chryfoftomus ait: Intrat J« jofepb ven-

feph. Santliffpsua cuffodiam vifitator magis dito iema,

49.

^" Fuerat Jofephus in Z£gypto de fallo cri-

rine accufatus, fedlicétin carcerem conje-

( Cuflos enim carceris omnia Jofepbo cvedi-

éius, nunquam tamen cordis amifit liberta«

derat ) quám Reua j prows[ormon focisa y

tem ; quia vinciri non poteft mens conifcia

medicus mon egrotus,

Adeà fit cuntiorum.»

ES

re&i ; neque calumniá deprimi, quem con.

Prepofitus , ut fuerit , & Reorum folatium.s ,

ä

fcientia emaculata tuetur ; gratiam enim non

4c prawmtar.

Ubique emaculata coníci-

folüm apud Butipharem fibi promeruit; ve-

entia tuta eft ; neque ab interuo fuo deijci-

« PéS GA AW —— P X"m ho . . 2 o

t

rüm etiam captivo, & detrufo in carcerem

tur gaudio, tametfiin carcerem detrudatur,

conícientia emaculata Przfectum ipfum car-

vinculis ar&etur ; nunquam tarnen fua de-

Detinebantur in eodem

ceris conciliavit,

flituitur libertate; gaudet enim, quia ubi-

i

carcere duo de Pharaonis Palatinorum nu-

que illaefa eft, ubique tuta ; fi tentetur , pro«

[

mero, quorum alter Pincernis praerat ; al-

ficit; fi ar&tetur, dilatatur; fihumilietur;

.

.

|

ter piftoribus przeficiebatur

utríique ali-

erigitur; f1 pugnet, vincit ; & fi interima»

L

quanto poft,nocte intempefta obijcitur fom-

tur ; ad gloriam coronatur

3

ipfa enim in

nium cüfn officijs , quze gefferant , quód-

fervitute eftlibera, in periculis tuta, in car-

cere leta. IpíamPrincipes honorant , po*

fh

que rerum eventui etiam congruebat : uter-

que animo hzrebat anceps ; neque libertas

tentesreverentur, Magnatesexquirunt. Illi

f

eis concedebatur confulendi Conjectores jux-

viti probi obediunt , improbi invident , ini-

li

tagentis illiusfuperftitionem ; ctimque uter.

mici fuccumbunt , & ubique eft viclrix, quia

K

nullibi ulliuseft fibi reatàs conícia.

que meetore , & triftitia conficeretur fuam

Pulch- r, P(nlm.

9

Jofephus utrique Palatino operam obtulit

ré D, Gregorius:

Gicut laboribus preff ia peniteut.

[

fpefretus , Deum abdita fomniorum fibi re-

declo quie[centes roficiuntur 3 ita dum mundi

feraturum,

Somhnium Pincerna fuerat ob«

bujus adver[fitatibus premimur ,$nbena con-

jecta (ibi vitis cur tribus palmitibus, é qui-

[cienréa suterits deleclamur.

[

Suum intus in corde habet innocentia

busciüm gemma priüs erumperent , G& mox

$1.

paulatimï dilatate frondefcerent , fructüss

le&ulum , quoquiefcat : fuumibi & para-

(

que minutos emitterent , híque florentes gli«

difum ,ubi delicietur; . quia emaculata con-

Vil

Ícerent , incrementa fubirent , ut ad maturi-

fcientia , five tribulatio urgeat , five preffura

T

tatem perducerentur ; adeo ut à pocillatore

ingruat, five mundus premat , five calum-

vindemiam defpumantes racemi in calicem

nia mordeat,invidia corrodat, & infernus lat«

m tb , jp

[//

exprimerentur Pharaonis ; cui recens mu-

ret ; tranquilla femper quiefcit, & fronte

Hocque

ferenaletatur. Jofephus in carcere vinctus ;

u

ftum ad bibendum porrigeretut.

[5

-fomnium ita Jofephus explicavit , ut tres

non folüm non caruit libertate ; verüm &

s

vitis propagines totidem dierum intervalla

culturá virtutum , ac fomniorum interpree

f

interpretatus praedixerit pincerme , elapfo

tatione claruit illuftrior,& in carcere , perin-

lu

triduo, priftino fuo effe officio reftituendum.

de ac in templo preffurarum oblitus, latus ,

acalacet fuo grates Numini referebat , quia

«n

" Cámque ex hac conje&tatione etiam Piftor

bul

ípem conciperet letioris fortunz , fuum e-

quotquot folet Deus fervis fuis in templis

conferre folatia , haec eadem emaculata con* *

Ino

tiam Jofepho fomnium expofuit : vifa fcilie

tfr

cetà fe tria viminea caniftra capiti fuo impo-

fcientia (ecum defert , five periculaimmine*

fita, inquorum medio , & imo panes inerant

ant, five preífurz ingruant , five &rum-

| w 1. 10

candidi é poline compadii ; & in fupremo

nzurgeant, & calamitates premant : hinc

$,

f

Beda ait.

In cap,to,

Ui

fercula fervarentur , quz arte piftoria fieri

Templum quoque , & domus Dei

Luc,

i

confueverant ; qucque advolantes voluczes

eff pura mens, atque con[cientia fidelium.s,

tel

depafcerent : audito fomnio impalluit Jo-

Eít emaculata conícientia Numinis temp-

ii

fephus Interpres , preenunciavit fiquidem

lum , ín quovir juftus aram conftruit,in qua

mifero omnia alia fata, & effata; nimirum

cuncla fua , qua agit , in facrificium Deo

pen

üm«

.fore , ut intra triduum penderet fublimis &

offert, facerdotis enim officiurnagens gra-

tiffimum Deo offert holocauftum feipfum ;

iCte

patibulo, & efca fieret corvorum cadaveri-

bus inhiantium,

Neque aliter , quàm Jo-

ut eleganter innuitiD, Leo Papa ferz. de.»

pen

hus fuitvaticinatus, utrique obtigit.

ur.

fcp

affumptione. inquiens : (Quid tam facerdo-

Legimus igitur Jofephum de falfo crimi-

tale , quàm 'exbibere Deo con[cientiam py-

THàg

$9.

Du]l

ne accufatum , eümque intetrum detrufum

vam , 6 immaculatas pietatis boflias de alta"

carcerem , fed non legimus Jofephum in cat-

ri corda offerres,

,

&t

cere perturbatum ; fed fomniorum interpre-

Vir probus , & innocens

fe ipfum con-

[2

lii

tem, ac Vatem veridicum 5 quiaea eft probz,

flruit Numini templam , altare erigit in

U5

acemaculata confcientiz vis, ut internaluce

corde , cui ornamenta adijcit ,

& flores

lmp

öuöd fi

tor

perfufus vir juftus etiam inter carceris caligie

virtutum , & fimulacra pietatis,

L

nes veritatem videat ; & fomnia , qus nox

vir juftus templum eít Dei

?

folatia , quse

Dug

intempeíla fuggerit , interpretetur ; po-

folet beneficum Numen fuis in templo e-

rla.

largirifamulis , hzc procul dubio coníci-

h

tuit Jofephi innocentia detrudi in carcerem,

ar&tati vinculis ; fed nec gaudio, uec liber-

entia emaculata pomdcc',"-&' Íecum de

fert ,

I

&

Probi affe&us fcn;:ina fuixtivirttltum ; &c.

$87

& ficut in templó nonnifi probi eliciuntur af-

eluit confcientiam , .& abíterfit maculas ;

i, g

fectus , quibus preces, qu& ibi funduntur

quas 1in adulterio , & homicidio patratis cone

Ü

b ,

veluti alis munitze furfum evéhuntur in coe-

traxerat ; conícientid mox tutuslabores ex-

ilma,

ï

lum : ita confcientia pura nonnifi probos

optat ; quibas virtutem excolat : ajebat enim.

promit affc&tus , quibus veluti apertis, ac

Proba we Deus,G tenta me : vifus e(t David ,

p fy-zlmk 26,

dilatatis alis ima terra fugit , quó in fub-

non folüm adverfa accerfere, fed & Deum ip-

limiora nitatur,

Virum probum preffure ,

fum laceffere , quali divinze dextetz non re-

anguítiz , & calamitates pulfare quidem

formidaret gladios,quafi non timeret preffu,

poífunt in. extima corporis cute, non ve-

ras,rideret calamitates , arumnas flocci face-

ró intus cor ledere , nec animum tangere :

ret , quia fcilicet tunc fui conícius de fcelere

exercent exteriüs corpus , ex quo pulveres

non ampliüs arguebatur; ut enim fcite D,

2

terrenze adhzíionis , fi adíint , excutiun-

Jp P[ai 1c8,

Ambrofius. Non vellet probari,ft ia fe crimen

tur; fed intus animum excolunt , ut flores

4gnofceret i nec tentari, (ipaffionibus gravibus

ineodem germinent illuflrium virtatum ; &

fe fciret obnoxium: liber Zgitur à peccato , fe

tantüm abe[L, ut vir juftus , & innocens

Deo cupidus offerebat ; non folüm fe David

calamitatibus fuccumbat , ut x«rumnss, ac

Deofiítebat , íed & certaminis éupidus Deum

labofes quafi favores à Deo fibi conceffos

veluti laceffebar , quo vellet ipfum probare ;

apertis ulnis ampleéctatur , gratäsgue repen-

Proba mne Deus, G tenta me, quiatiimirum

At

$3*

nulium ampliüsinfe crimen intus agno£cens;

Repetita infortüniorum nuntia eadem

quod exteriüs expavefceret ,non habuit, Sed

fermé hora Jobi viri jufti pe&tus veluti bel-

fi divinum judicium, vel ipfi virifa,ncftifïïmii,

lica tormenta expugnatore cacodeemone ni-

& fummatum virtutum cultores metuunt

tebantur labefactare , ac propugnaculum

dicentes,

Non intres in judicium cum fervo

TP rlms,

chitult,

ejus fortitudinis infringere : fed emaculata

£4o: cut David Dei non umetjudicium ; ut

]obi confcientia Doemonis rifit affultus ,

necetiam Jobus? quia uterque tutus , ace-

& qua à tartareo expugnatore in exitium

maculatus timorem omnem excufferar : Da-

- Jobi fuerunt emiffa , cadem in exercitium

vid eatenus tentari cupijtà Numine , quía

ceffere uberioris virtutis ;

tunc enim Jo-

$l.

interno lumine nil viderat, ex quo timorem

bus , quem pura , & emaculata tuebatur

conciperet: Non vellet probari, aitD, Ame

conícientia, non in querulas voces,nec in con-

brofius de Davide, fi z fe erímen aguofze«

vicia contra Nuntiosprorupit , fed ete&ta in

ret; ex lachrymis , & cinere, quibus no-

Deum mente ferena , ac interna perfufus

&urnum ftratum rigaverat , lixivium eff:-

-Job. eap, 1. ipfe lzetitia hastantüüm voces protulit.

Da«

cerat nzvis conícientie abftergendis oppor-

miuus dedit.Dominus abflulit * fit nomen Do-

tunum j cümque maculas , quas per patrata

mini benedicium.

Deo laudes occinuit.gra-

crimina adulterij, & homicidij deleviffet ,

tésque rependit , quia calamitates favores

conícientiam purgáffet; nilque infe ampliüs

cenífuiti; jacturas munera , & infortunia bene-

videretnoxe, timorem omnemexculfit, &

ficiafibicollata: fecurus enim de emaculata

audacter petijt tentari : 2027 veller probari ,

Íua conícientia tanto fe Numini gratiorem

f in fe crimen agnofceret , nec teutari, f

ceníuit , quantó acerbioribus zerumnis,X tri

peffoni&us gravibus fe [ciret obnoxium.s,

bulationibus fenferat fe premi : ideo cacodce-

Jobus itidem nec Numinis judicium timuit,

monis non expavicaffultus, calamitatum non

quia emaculatam fuam noverat conícien-

tiam

*

*

timuit preffuras , quia nullius fe criminis

ajebat ,. ff fuero judicatus , fío ,

Cap, t5. a,

noverat confcium, ajebat enim Job.

Ne-

Lj

9

- Cap. .'-70 K

quód juflus 'apparebo

quos prtopria con-

1$,

6,

que enim reprebendit me cor meum in omns

icientia nullius criminis redarguit; hos in,.

In Mft n

UiA "ICA ,

quia enim conícientia fruebatur

nocentia tuetur-; prafertim coram judice

Lii,

malaciá, mundi , G ercbi non timuit pro-

fedente intribunali. ob innocentiam mo-

cellas: quamvis , & pecora in campo , &

rum , quamàptero cum lacle fuxerat,incor-

L

filii , ac filieindomo, & [egetes in agris re*

E

ruptam femper fervaverat

P]

ut & inteme-

jacens

pentina perjerint cede:ipfe enim in fuo

ratum conícientiz candorem; ajebat enim :

fimento veluti portum ibi enactus , mente

Neque reprebendir mecor v;eumin tota vita

ferena,corde tranquillo tutus gratias Deo re-

"mta ; ideóque excuffo omnitimore judicari

pendit ; €5 quia tot inter calamitates;pref»

non formidavit ; quia ut apté ait S. Pettus

- furas, ac tribulationes uberiorem fibi mate-

Damianus

[]

L

quidquid fedulà verfas in com.

riam füppeditaverit patiendi , ac meerendi:

feientia ,. bocidem ipfe es in eflimatione s

nullo vir juftus timore angitur , quia coníci-

dtvina,

Innocentia confcientiz impene-

entizefua tefítimonio fidit : nactus portüs ma-

trabilis eft lorica , qus iétus omnes retun-

laciam in ipfa pelagi tempeflate , quasmun-

dit; clipeus inexpugnabilis , prefidium

t

dus , & orcus procellas excitant , non timet,

conferens , & tutamen.

Fortitudotua s ,

Eia", 3 ;Ir'i

imó , & prefluras lubens accipit 5 eísque

ajebat D, Bernardus,:

Fidutia bone con-

Enrenitm

torqueri cupit ; quó é graviore certamine

feientia : decor tuus , fMendor bone opinio.

Papam üb,

pugnáque concitatior

L

3. Ad cón..

flà,

þ | illuftrior fit yi&o-

&i ; quem emaculata confcientia Deo pul-

m aL

chrum , ac decorum conftituic ; eundem

f4s

Hinc David poüquvam l.achrymais » quibus

inexpugnabilem reddit

)

E

[ïa'eri..

ut nec hominis ,

ftratum fuum per noéles rigaverat ,. füam

nee. Numinis iras timeat ; quia nulla eum

Eeee

noxa

| Verani de Affcthibus Tout, d.

r

Y

-

88

Diflertatio XXVII.

1oxa coarguit , nullum redarguit crimen :

ac filiorum , folä mulier , quia innocens ;

nüllus eft thefaurus pretiofior , nullus &

ficcis oculis , & frontezequé ferena , ac intte-

tütior emaculatà confcientiá ; aurum , ar-

dida flabat tacita.

gentum , gemmas nobis furripere latro-

Cümque jam duceretar äd locum fuþ—

numinfidiz poffunt ; fed emaculatam con-

$é.

plicij lapidibus contundenda, ac obruenda

fcientiam , nec temporum valent viciffitu-

folà intemerate confcientim innixa fidu-

dines fraudare; & innocens vitá tutiüs dor-

c&à oculis in. coelum fublatis Deum in-

mit nudus fub dio in ftramine,

gunl 93

quàm divif

vocat innocentie vindicem ; cum illicó &

tijs affluens fub tecto in purpura,

medio turbe prodiens adolefcens nomine

i,*; Gf?;f/:

PL

Nullum timet , quem innocentia tue.

Daniel , . divino concitatus fpiritu palam

tut ; quamvis judices adverfarios novetit.

proteftatur fe iniqua czdis innoxium. effe ;

Vocabatur in judicium Sufanna , cui proe.

poítulat retexi impium , ac iniquum judi-

mium debebatur propugnatz virtutis: Fru-

cium ;. flitit audax adolefcentis vox populi

ftratus à foemina caftitatis cultrice lafciviens

impetum , cum Deus in adolefcente Da-

infanientium libidine fenum amor , in o-

niele fupra etatem loqueretur ; imó illi »

dium vertitur exitiale ; erant hi fenes duo ,

licét ob immaturam &tatem annorum haud

non minus tribunalium , quàm fenilis eeta-

L

ampliüs duodecim ,. nec in teftem in judi-

tis probra

3

. Venetis turpiffima , : ac hir»

cio poffet accerfiri , — partes imponuntur

cina mancipia libidinem olentia , impu-

cognitoris , & Judicis, ut ipfemet caufam

ro zíteabant amote , quo Sufannam depe-

cognofceret , & judicium retexeret, quod

ribant , ,& quem cacum , foedümque in-

ut integriüs exequeretur ,. juffit in diver-

tus alebant.ignem in venis . foràs prode-

fum íecedere accufatores ,. qui feorfim in-

re , non erubuerunt ex ore ; cümque di-

terrogantur à Danicle , fubqua atbore vi-

versà vià ad idem properarent flagitium ,

diflent probrum adulterij à Sufanna come

inc

LA

chi

!is in mochum incidit ,

foedisque

mitti , cámque alter re(ponderet, fub Schi-

confilijs initis ftatuerunt libidinis fuze prze-

no, feu lentifco , & altet íub prino , qua

dam in Joakimi pomario venari ; ibi Sufanna

arbor glandifera ad genus pertinet. ilicum;

contra pomeridianos ífolis zílus parabat

indignatus tunc Daniel, utrumque calu-

corpus abluere ,. frondibus arborum ,. ac

*

mniz , G convidi criminis condemnat j.

fructicofis circumtecta feptis

?

utque fo-

& ut lege puniantut talionis , quam perjus

*

liciti eft pudicitia plena timotis , obferari

ro teftimonio fibi promeruerant

LU

placuit

Ht

diligenter curaverat oflia viridarij : fed

üniverfo populo íententia ab Adol

eícente

cum fe folam crederet

a

)

en duo exiliunt

lata , & indignatus populus in nequiífimos

lenones,ex infidijs advolantes in fcelus ; &

fenes , attentatu

m flagitium , latas contra

ad fontem veluti equi adhinnientes non li-

innocentiam foeminzg icalumnias

3

falfas

bidinis ignes frigidà extincturi , fed impuras

accufationes , & perverfum judicium , la«

flammas alituri in fonte ;

Veneremra. in a«

pidum grandine eos obruit , ac interimit ;

p P t u PTR DP

quis natam , móxque fontes enaclam ex.

& Sufannz innocentia fummis

excipitür lau-

pifcari fatagunt in aquis ; folicitant caftz

dibus..

Sufanna igitur falsó à fenibus ac«

P

L

fed repulfam patfi ,

viraginis pudicitiam

cufata, & ab ijsdem ad necem damnata

Pa

Lit,», n r

vim minantur zeluctanti, ac capitale fup-

3

mente ferena , animo tranquillo, corde in-

plicium ; fed mulier fatiüs ducens alieno

trepido ingreditur tribunal , audit contra:

fcelere mori , quàm proprio foedari , ut

fe iniquam [ententiam , & adlocum fuppli-

rea à fembus flagitiofis accufatur , qui re*

cij pergit , nec timet certamen fecura de

clufis pomarij foribus, in vindicias depre-

victoria , quia tuta de confcientize purita»

henfi fceleris ,

fervos concitatis clamo-

te

.

L]

fecum deferebar propugtatorem , ac

ribus advocant ,^ mentiuntürque juvenem

defenforem ,. conícientize innocentiam , nec

quemdam. perpetrato cum Sufanna adul-

potetant vibrata faxa eam frangere , «ujus

terio ; fuis dilapfum & manibus pracipi-

integritas ictus omnes retundebat:

elegan-

ä

ti fugá illico difparuiffe relictà foeminá in

ter $. Xeno Przíul Veronenfis de

Sufanna

*

*

eodem flagitij loco

audiunt , qui ac-

at ? Zzmvrea

fufceptura feutentiam , quám

dicat

cerfiri advenerant famuli , quod tec cogi-

4 Deo pro castitate fortiter moritura:

tare aufi füiffent contra viraginis probita-

& quam judicantium fententia prava deje-

X

g

tem ; fidem, ut adhiberent , integritas

Ceraty con[cteutia integritas erigebat.

obítabat herz ; ut fenibus annuerent , eo-

Lj

iNon potuit Sufanna causá cadere , cu«

)7

f

rundem fíuadebat authoritas

)

& in an*

jus integritas inviolata flaret ;

*

conícia

fi

cipiti hzerentes , pudore fuffufi filuerunt :

mens reci fame mendacia tidet

L

L

hon

trahitur ad tribunal foemina ,

ideo rea ;

p

timet conícienzia emaculata anguftias car-

D

quia tlagitiüm noluit admittere , ideo ac-

.

.

cerum , accufationes in tribunali, calum-

pi

cüfata , quia innocens

fedent jüdices ,

nias accufantium , quia perinde , ac folaris

ijdem qui accufatores , G tefles ; adíunt

n

radiusubique fe prodit,acfplendet, — Exiar

iEl

cum Sufanna parentes , & filij , czteríque

in /Egypro Jofephus in: carcerem detrudi-

ls

fanguinis neceffitudine eidemjun&ti, fqua-

tUf , compedibus vincitur , & manicis , &

lor ,

& luctus adftantium . vultus infece-

;ä

Md

tamen nec de calamitate pertetritus cadit ,

dt

rat , madebant lachrymis ora parentum ,

nec de lao honore folicitusdcficit: vincitur

o

q-uids:mk

K

l

Probi Affectus fcminä funt vittutum , &c.

£89

quidem pedibus , & manibus detrufus in car-

& dum rettó ad pedes, nonad caput accedit,

cere; fed non vincitur , quia victor € car.

Qw

[uam fatis verecundiam promit, Quot pro*

W 4

Cereexilit ? quos conícientia emaculata tue»

bi affe&tus germinant , & florent in una

T

.tur , nulla poteft adverfitas'profternere ;

Magdalena confcientia imbre rigata lachry-

non alium optemus propugnatorem noíl-

marum; ubi enim vernant rofz amoris, &

rum accerfere , quàm innocentiam con.

violz verecundie in confcientia emaculata ,

Ícientiz , in hacenim fola ait D. Chryfoito»

Homil ;33

ibi virtutum omnium decora nitent , quia

mus, floret;vera latitia , & verum vernat

verecundia , ut ait-D, Bernardus, 2ff gem-

Serm, s6.

!

in Genef,

gaudium, quia ut monet Petrus Damianus

?A WOrW?B , vVirga difciplimme ,. foror. con-

in,Caaz,

ferm. de S. Maria Magdalena , lequens de

tinentie , lampas pudice mentis , expuntiriz

gaudio, quéd éconfcientia prodit emacula-

mAlorum , propagatrix puritatis innate ,

taait, Ef geudium continua [ui jucunditate,

ffecialis gloria cou[tientie f4tma cufios ,vite

frinifimum ,. quod perfetlus animus de fe-

decus , wirtutis fedes,

eura [fibi confcientia pollicetur ?. qui cordis

Eft verecundia, que riborepingit, &

4nunditiei, ac confcientiz ftudet puritati ,

orhat vultum 'excclentis innocentiam mene

f9.

quod timeat, non habet , omnésqueà fetri-

tis , ac puritatem conícientiz; eftque pro-

ftes , ac pravos abigit affectus , & tantüm

pterea , ex qua venu(las, & gratia veluti éfuo

verum in Deum fovet amorem, gaudium de

fonte fcaturiunt , tanquam pellucidi rivu-

L]

propria innocentia ; & verecundiam, quà pu-

li

.

& ficut cüm reboante tonitru nubes

dore (uffundituz ad cujusvis turpitudinis fpe-

L

obítrepunt , quedam folet:corufcatio pre-

Cieme

E

ire ; itagratia oris , & venuftas frontis ve-

recundiam przcedit , ut ait Siracides , ubi

| ^&, VII.

hanc exhibet gnomam , wmze grandinem.,

Ecclef . 22,

( feu ut textus gracus legit,antetonitruum )

preibit corufcatio , 9 ante verecundiam.s

. Jn confttentia pudorata imbre ri-

precedit. gratia.

Dicitur gratia vetecun-

gata refipi[pzentium lachrymarum probi

diam przire , eó quia viam oftendit , qua

emues affeblus germinant; & virtutum

-

fit rectà eundum , & gratia femper praíto

flores feliciter vernant.

€(t , ac parata ad verecundiam. excipien-

;$.

^ A cít verecuridia pudicitize comes, cujus

damt fcité Rabanus expendens gnomen ,

;

K $, focietate ipfa caflitas tutior incedit

Syracides ait : fuwigur corufcationis praibit

eflque propterea , qua emaculatam

pondus grandinis (tonitruum ) fíe ettam nitor.

confcientiam cuítodit ; eique plurimum adij-

gratia pracedit. gratiam verecundie , quia

licét gratia verecundiam pracedat, hzc

citdecoris, Hinc Magdalena ut refipifcen-

tize lachrymis, quas culparum contraxerat,

tamen nitorem gratia praeit ,

quia ut ait

fordes,abílergeret 5 veni impetrandze cau-

Janfenius: Pererundia flHatim de fe difundit

r]

sá importunum adit convivij locum , cen-

gratiam ,. quapropter eft verecundia mo-

furam contemnens Pharifzai, G convivarum

rum fplendor , virtutum decus , pudicitize

lampas,emaculatz conícientim charaéler ,

Lur.7. «49, non curansconvicia.

Et flans retrà fecus pe-

39.

des eju lachrymis cepit. vigare pedes ejua ,

puritatis fomes, & hone(latis egregia pro-

3

L]

& capille capitis fus tergebat , &5 ofculaba-

pugnatrix

hinc pergens Syracides ait :

'waef. *5&?;

; Mulier , que fuerat in

Gratin fuper gratiam mulier fantia , & pu

165

tur pedes ejus.

civitate peccattix ; in domo convivij fa&ta

dorata, ubiautem textus latinus legit fzz-

pifcatrix retia expandit, feu capillos fui cae

Üa, ereceeft fidele, có quia mulier pudo-

pitis; & neaquzde(int , in quibus veniam

rataDeo , & marito inviolatam fidem fervat,

expifcetur fuorum fcelerum, lachrymas fun.

cafta verecundiz arbitrio : fed cur mulier

dít, quibus cüm pedes Chrifti tergit, pro-

pudorzta dicitur gratía fuper gratiam ? quia

priam abílergit confcientiam , & maculas

Íemel, quéd pudore fuffünditur, lilio cafti-

abluit : acceffit mulier nonad caput , fed ad

tatis rofa additur verecundiz , acpudici ru*

boris ; ef(que propterea fupergratiam , quia

pedes Chriíti , quia cum malé diu ambuláffet,

quó recié impoíterum incederet ,. veftigia

omnigena virtute ornatur , & pudoris be-

Priüs fudit lachrymas cor*

neficio Numinis gratia , & virtutis cumu-

bona quafivit.

dis, lavítque Domini pedes pudorata con-

latur venuflate ; hinc Ambrofius de offic,

feffionis obíequio , quos & capillis fuis ter-

Pulchra virtus eff verecundia ,. & fuavis

m

&ratia , quanon folim infaclis , fed etiam..

fit,. & per crebraofcula fyinbela ijsdem im-

preffit finceri amoris : obobalíamo etiam

3n ipfis fpeclatur. fermonibus.

Speculum ;

&

unxit ; ne inflictis fibi vulneribus à czeco Cu^

enim mentis plermque in verbis refulget ,

pidine, àprofanoamote, deeffet Alexiphat-

ip[um vocis fonum librat modefiia , ne cujus-

macum : & quia unguento vulnera jam cus

quam offendat aureim.»,

Nonfolüm verecundia czteras cuftodit

raverat , & lachrymis etiam cicatrices de-

é6O,

a o m

leverat ; & fordes abíterferat conícientiee ,

vittutes , cüm fit foror continentig 5 ve«

ideo verecunda , & pudore fuffufa nullum

rüm etiam vitia quzque coércet , áit enim

D. Chryfoftomus.

Pudor frequenter. efi

depromit fermonem. " Verüm licét tacita

Homil;zä, "

m

obmute(cat , fuum tamen oflendit amo»

franum vitiorum ,. inijcit enim verecun-

[Vlaflho

yem , lachrymis eloquentior , quàm verbis ;

dia infolefcenti concupifccmiæ froenum ,

Ecee 2

quà

Ferani de 4&671'614; Jam» l,

$00

| Difïcr'/tatioxXVH;

.quó omnes ejus , velinhibet paffiones , vel

tentre:: Adco fzvit ih animo fera verecun-

Coércet motus 5 fitque propterea froenare

dia, peccati pediffequa,ut deformior cenfea-

vitiafingulare elogium verecundiz ; G pros

| pf fm

pierea pernecefíaria hec eft omnibus ; ne

turiplo Orcq ; àcerbiórque ipía gehenna.

;

à pravis affectibus ad flagitia pertrahantur ,

.

$. V.

1

Q licet. fit verecundia. emnibus zetatibus ,

perfonis, temporibus, & locis apta: ado-

t

l

leícentes tamen , acpuellas , vel maximé

Ca:»äfäenfz'.fz Pm-ml cz"z:czï.e:wzm eff

decetin ipfo. enim corporis. decore venu-

gehenna , qua impios viventes , C di-

ftias rubeicit verecundia , que 45 omni 4-

viua Mortuos gratia torquet ,. & ac-

Af

liena luxt , utloquitur D. Ambrofias ,

riter diferuciat.

6

Lib. Y* offie, fobrietatem diligit , boneflatem fouet , quae

I confcientia em.'acu!ata hs&tug e—P: , in

$*

- Cüpï 4;.

C

gemine virtutes adoleícentes præfe(rr.im ?

|. quo nonni(i probi vernant affectus, &

f

1

ac puellas decent,

! honeftamenta florent virtutum ,. ut

i

Ó1.

Refert Stobzeus , Pythiam Ariftotelis

hatenus differnimus: fipravafit, & vitijs

filiam' rogatam ,

quónam colore puella.

$

deturpata Íylvefcit in vepreta ,. qua intus

rum genz venuíliüs pingerentur , refpon-

hominem pungunt , . & ab animo quietem

t

fl

diffe,colore verecundie , G vetum tetigit ,

expungunt 5 vulnera infligunt , G internum

quia nullus in vultu muliebri color venu-

hominem cruentant ; ac tam dirà, j acritér-

!

ftior rabote , quem pudor in generat ; &

que difcruciant , ut gehennamin fe vide-

«

t

verecundia parturit.

uapropter 'Cor-

atur ferre cruciatuum , hinc de imgijs ait

nelius expendensillud Syracidis , ubi ait de-

Regius Vates. — Veniat mors fuper illos , &

Pfa?. s4,

j

Ecclef é4.7.

verecundia. mulieris , Gratia verecundie

defcendant in infernum wiorutes ; QU ad(c-

b

ejus [uper aurum , erudité ait , verecundia

renscaufam hujus defcensüs in gehenam fub-

in uxore magis rübet , G rutilat, . quam

dit,

*

Oueniam uequitia in babitzculi eo-

aurüum

*

ilius enim rubor eít virtutis

VU , inuedio eorum z led fimorseos oce

pli

?

*

tinctur3, ut ait Diogenes

atque arx

cupat, quomodo in. infernum dicuntur vi-

W

ventes defcendere? & fiviventes in infernum

n

pulchritudinis , ac caltitatis , ut ait Dio-

à

medes.

deícendunt ; quomodo mors dicitur venire

di

62«

Eft igitur verecundia cüflos , & pro»

fuper illos ? cum mors fuo gelu vitam extin«

bi

pugnatrix confcientie emaculate , cum

&

guat : vel igitur viventeg non funt,impij in in«

non finat, quidquam in ea admitti, quod

ternum deícendentes 5 vel fiviventes, mors

tutpitudinem oleat , & innocentiam le-

non venit fuper illos : velfi mors occupar ,

if

dat , ideóque dicitur verecundia vitium

v

quos infernus viventes torquet;non e(t hujus«

quodvis preire, & pracundo vetare: quia

modi infernus,in quem deícendunt impijnon

LT

qu:é fera eft verecundia , ac vitio fucceda-

ampliüs viventes : qualis 1gitur eft hujusmo-

Net

néa, hacvitium non prait ; mec.ci do-

di infernus , in quo viventes tam actiter

q

. minatur , fed potiüs pediffequa eft pec-

torquentur ? non credas ,ait D, Ambrofius ,

j

.cati , ad quod fequitur; de hac enim ve-

alium effe hunc tam dirum infernum , quo vi-

£a

recundia loguebatur David , cum dixit $

ventes torquentur , quàm ipfam impiorum

lea

Jota. die verecundia mea contra me eff ;

pravam conícientiam ; haec enirfi e(t , que

fil

Pal 43.

Ej confufio factei wea cooperait me , ideo

Deo, & divinz gratice per patrata. fcelera

Mi

confufioni vultüs affociatur hac verecun«

mortuos adhuc viventes in hoc fzculo, ac-

1ü

dia , quia vitijs fuccedanea etubelcit , fe

ritet difctuciat , & diré torquet,. appofité

u

patrati fceleris indicem effe , ac filiam :

$, Ambrofius apud Eufebium f(ic fatur: j5

»

Qu

non enim poteft-fcedior fingi , vel pingi

Peccator , quamuss foris abundet , C deli- . $v5,

P

verecundia eà , quá fuffunditur anima,

ejs diffuat . odoribta fragret , in amari-

cum fe vider ornatu virtutum diílitutam ,

d

tudine anima vitam exigit , vita facinórae

lu

à cocleíli patria exulem , Dei hzreditate

ff «t fomnium,

"Aperuit oculos , transivit

IT

exutam, à gloria exclufam , Deo inimi-

requies ejue 5 evanuit. deletiatio , licer ip-

n

cam , ac ignium fomitem aternorum ; &

f4» qua videtur, etiam dum- vivunt , im-

in omne &vum tótius orci factam ludibri-

Qu

.

piorum rkgyies » $n inferno f* i Uiventes enim

(

um

[]

& aquia tantam fecum miferiam tra-

in inferuum deliendunts. Vides couuivitm.s

6j,

hit , ideo prepropera peccandi confufio e-

peccatorás ? — interroga cou[cientiam ejus ,

am pracedit ?. Er confufío faciei see coope.

I

nonue gravius fotet. omnibus fepulcbris v

yuit me , non elt hac verecundiz fuffufio flos

