haurit, & mortemebibit , quia qua in deli-

gladiorum contempspf ; invini effufione;in*

ter gula illecebras trophaum cecidit pocu-

ciis eft vidua, vivens mortua eft.

14«

.Parcat vidua vino, guleque deliciis , fi

lorum : càüm écontra Judith imbellis vidua,

hoftes vincere cupit ; etenim Judith non pu-

non affueta caftrisarmata duntaxat pramiffi

jejunii fuperftite pallore unà cum Holopher«

dori viduitatis tantüm fidit, fed pallore jeju-

nijarmata fecura obviat Holophetni, non

ne Aflyriosomnes profligaverit. Vi&tus à fce-

-

vacatura jejunijs, fifolam putátfet fuffe&tu-

mina cecidit Holophernes, cujus martia vit-

ram.caftitatem , valituram vidualem pudici-

tute fleterunt Affyrii: fed cur victusHolo-

tiam ad triumphum : quz enim diu vidua,

phernesà foemina,cujus fortitudo terrori fuit

& pudica fuerat domi immorata, profiliiffet

univerfo Ifra£li? ceffit foeming , quia jacebat

ftatim in caftra Holophernis: fed quia fola

in lecto, nimia fepultus ebrietate;Judith quia

pudicitia ni fcuto, clypeóque tueatur jeju-

jejuna vicit, cüm Holophernes temulentus

nij, non facilé cupidinis declinat tela ; ideo

perierit? indulferat ifte gulz deliciisfenfuum

illecebris,& quia in gulz deliciis exceffit5cüm

pramifit Judith abftinentiam ,. ut pallore

jejunij munita fecurior profiliret ad victo-

ad lectum acceffit, lethum invenit ; quia af-

riam ,' voluit prius gulam vincere , quàm

fueta mors hominem per gulam expugnare 5

hominem , utaffueta victoriis gule, prom-

jam victus Holophernes à gule illecebris 5

ptior procederet ad triumphum de proflrato

mortis in fpolium cefferat : hinc facilé po«

N

Holopherne.

tuità foemina profterni, qui jam fuerat gulze

15*

illecebris proftratus: dubitésque, an Juditha

Non eft quod timeat, qui gulz delicias

proftravit , fcimus enim tres Hebrzorum

vicloriam pravio fuo debeat jejunio,vel po*

pueros acceníz imjectos fornaci non nives

tiüs Holophernes funus fuum convivio, .U-

»!

trumquetamen fi dixeris,

!

vero nonaberrae

pudoris, fed jejunii pallores incolumes fer-

váffe voracibus3 flammis: fcimus Samfonem

veris, quia Juditha vicit jejuna, & Holopher-

àfoeminis minime abítinuiffe, fed victoriz

nes periit temulentus.

tamen affueviffe gulz , abftinuiffeà vino3&C

Quot ftrages,quor fu

nera unàa ubique tkrfay

16.

ideo quamvis impudicus adhuc quia fobrie-

rum [parfit gula ! hzc fuperítes fluctibus,qui

tate munitus infignes de proftratis Philiftzis

IEgyptios unà cum Rege Pharaone abforbues

Hümüw

4

retulit triumphos; fcimus facrilegum Jude

runt,infurrexit ad perniciem hominü,ut quos

thg/.

pactum, quo pecunià mortem Servatoris

marini fluctus non fubmerferunt, ipfa fola

Wauftá« .

ä

'Affe&uslavellendüs àmundi deliciis, ne if2 nos évell änt &c. nj

haufragos deglutiret:E: tentaverunt Deumin

Licehat videre vem novam , € — Admirali-

Pjalm.775 .

cordíbus fuis , ut petevent efcas animabus fura

lem, agnum m lupi , imó leene ungues incie

aR

Evaletat Iírael Pharaonis compedes,íéd inter

É

dif?, ac falvari poruifje.

Et ficut columba

Mi ,

illecebras, vel ipía libertate donatus, fervi

aquila damnum effugit , dta &5 juflus ab illua

-

turem fuftinuit voluptatum: & gula,quz jé-

"Antibus evafit.

junanon fuit fluCtibus merfa; nonaquis ob.

18,

Noxiz femper fuére virís mulierculz,

zuta, quiavacua, & mare elufit; mox cüm

quz nonnifi aquas impuritatis edoclz pro»

primüm coepit plenis innatare calicibus,vino

pinare, virus lethale dulcedini voluptatum

& gulz illecebris indulgere, proftravit Iíra-

miícuére, ut blandiüsallicientes fzviora in«

€lem, quem iníequens Pharao fuo cum exer-

fligant vulnera; oculisenim cüm eblandie

citu vincere non valuit,

Quinimó ea eft

untur, peftem communicant ; fi loquan«^

gulz petulantia, quá vel in ipfis aris facer-

tur, flammasore diffeminat, vel labiis ve-

ï

dotes adoriatur, & proílernat: etenim in

nenafpargunt; cüm fuaviter videntur olere; .

ipío facrificio filij Heli eula immolabant adi-

tunc malé olentibus refertam impudicitiis

gentes ejus illecebris fubfervire, vel ipfum

fentinam, ac cloacam aperiunt ad viro-.

victimarüm adipem , quem populus fupree

I, Regn .

rum fubmerfionem; quia ut recté D, Tho.,

mo Numini litaverat :

Ouicumque 1:m0e

mas lib, 4.czp. t4. de regimine Princip. aitz

lAfft vittimam veniebat puer [acerdotis dum

Hoc f'acit ia mundo meretrix , quod fentina

£oquerentur carues , & babebat fufcinulam z

n uavi,quod eloaca in palatios tolle , cloa-

eo devenit procax gulz iliecehra, ut vel ipfi

cAm; G rep

lebis /æto;"e palatium ,. &5 fansliter

Numini non eruübuerit hoítias in aris eri-

de fentina,

pereu

Quis gulam non timeat

,cum n.;c Vi

Impurz;ac putidimmæ funt aquz, quas

19.

&imig Deof oblatis parcat ?

:

muliercule propinant fitientibus volupta.

tes, quia fentinam referunt , & cloacam.

». HIE

Per aquam écoelo decidentem aliquid indi-

Madal

catur imputi , eó quia fabulz Poétárum im-

Procax in la Croientes. mulieves

brem aureum , & ineo ftuprum Jovis fin-

1ó,

4!/"2&70:, ngä flatim excutiatur, fapien-

xeruntreferente lerentio in Eunuco. Hinc

Ia expellorat , €& flammas CORCIDib,

Salomon juxta lectionem feptuaginta Inter. Praver?, r

quibus virtus cinefit, $ bomines

preium , vocat mulierculas vene

$o RA

H

Y

m foven-

!

L

PEI"EI!?Z!.

tes amorem aquam alienam : ze/ili ne more-

17

vis in loco, neque énjicias verbum tuum ad

'On gulz taniüm illecebrz, (ed & cz-

terorum (eníuum declinandz ome-

eatny ita entm tran[ibis ad aquam aliename

nimirum is illicitis. cupit voluptatibus dif-

ninofunt; quia profuslethales, &

fluere, qui procacemfpectat mulierem. Qui

maximé noxiz: fugienda prafertim funt

per angaftum pontem tranfeunt, ne. fubter-

blandimenta muliereum , quz. perinde ac

labentes aqua caput tentent, oculos alió

blandz (irenulz alliciunt, ut devorent, per-

vertunt, avertüntque fe ab aquis: fi impu-

;

díntque. — Mulier procax , fuis viros ille«

ris aquis, GL male olentibus mulierculas z-

cebris decipit, & quafi vorat ; nimirum,

quiparaveris, ne cadas,neceífe efl; oculos &t

S

]

quas viri poffident pecunias , habéntque pre--

affe&tus avertas ab ijsdem ; caput fiquidem

»]

tiofi; adeo ut vorago át; (i enim hoc no-

tentant ,

&

A

w

X

ad lapfum viam fternunt, Alie-

men virgoaudias , paululum immutatis li-

nasnonbibit aquas, qui fluenta declinat vo-

tetis vorago e(t; hincmulier melle mollior,

luptatum ait,. Clemens Alexandrinus, idoue

quó nitentior, eó nocen:ior eft, qua cüm

vel maximé cavendum in illis voluptatibus ; $« Pedag,

virum tovet , fibi faver, necvirgo eft. pu«

dica, nec virago, fed vorago , quz. in-

qu& pugnant contra pudicitiam, fludéntque ^^?7-

*

puriratem radicitüs evellere,

tegra virorum patrimonia vorat.

; Petdit

Moris olim fuiffe, ut à ccmplexu f&

26,

mulier illecebris , & -voluptate , quos do.

lore, X zgricudine peperit.

retricis in balnea profilirent immundi,quafi

Hinc monet

beneficio fltagnaatisaqua luxuriz abíterge-

äl?"/t:'u*'

S Hieronymus ad Florentium ; ne viri ob.

rent focditatem meminit S.Chryfoftom?, (ed

latos fibiàtceminis, & mülierculis ebibant

luxuriz foeditatem, ac libidinum fpurcitias

latices, ait ipíe: Bibar de foutibus fuis , &5

von quarat cifternas luparum déffipatas, qua

infert inquiens: 45 2variria quidemfraude, t epift. s. nd

&rapinanon curavit quisquam ire in. bal.. Corintb.

puriimas aquas. pudicitie continere / non

veum, fed citra. ullum difcrimen redit dg- Cab..bomily

^

pofsat. — Per lupas meretrices in:elligi, fz-

QUP Aconcubitu autem cum meretrie , ^

minásque fenfui induigentes , exploratum

tanquatm. totus effecius ummundus venit. ad

eít fingulis, lupz enim dicuntur à rapacita-

lavandum.,

Ita turpiorem quaudam exiffé-

te, G voraciate, & muliercule rapaciffi-

mationem ex boc peccato babet. confeientia.

inz funt, cüm totum exfugant (anguinem,

Major fiquidem eít luxuriz foeditas, altibis-

Y

voréntque totius fubítantiz thefauros, &

que hgret , ac profundiüs inficit, quàm ut

quidquid poffidetur ab homine pretiofioris;

- Homil,44.in

aquis balnei abílergatur : qui fcediffimas

/ Genef..

& S.Chryfoftomus Lupam vocat /Egypti-

has luxurize maculas contraxerunt balnei - 2«

am mulierem , quz Jofepho infidias ftru-

quas nonadeant , ut abítergantur; fed veri

xerat, imó & etiam leznarn dicit;inquiens ;

doloris lachrymas eliciant ab oculis ; quia

R4-

f1 vee

Verani de 4j"eäi6m lom. I,

i

Differtatio . VI.

132

f veruä dolor eas eliciat ; confcientiam la-

rint viro; & quod armatotuf vïgof 'nön-ä

crymg emundant, deléntque maculas, ex-

valuit, fceminarum potuit mollities; quia in

caftris Veneris vincuntur tnilites, & cadunt

tinguunt foeditatem facrà accedente. exho-

etiam qui viclores fteterunt in pralio; pue

mologefi. Quinimó adeó aquis addicti e-

rant,ut ijs uterentur, temptüsque metiren-

guatur ibi ofculis, non fpiculis; delicijs, non.

tur, cüm Veneri indulgerent.

Mertycho-

tormentís; nonterroribus, fed blandimentisz

nem fiquidem meretriculam ad. clepfidram

non tumultu,fed quiete; non horrore faucioe

zum,(ed gratiá allicientium; non fufo cruore,

s, nefario vacáffe opeti refert Atheneus ; idque

;ib.l .eap.

actum , ut horas adulteris corpus fuum pro-

fed propinato hanítu voluptatis ; non claffi-

€is clamoribus,fed blandis lenociniis;non cla»

ftituentes mulieres dividerent ; cüm nollent

hzc libidinis mancipia uni tantüm fuum loca-

de,fed amplexu;non bellicis machinis, fed al«

re corpus,ut pecuniasà pluribusemungerent,

licientibus leporibus; non vulneribus, fed il-

liciis; idque caufz , cur, ut ait Siracides : pro«

s Ape 9,

horasclepfidris metiebantur , huc pertinet

illud Senecz lib. 3. de benefic. cap. 16.ubi lo-

prer fpeciom mulieris multi perierunt.

Pellaciz forma blanditiz acceflére vere

2j

quens de procaci muliereait: Quw4m znve«

zies tam mi[eram , tam fordidam,ut illi non

borum,ac lenociniamunufculorum, Secum

fatis fit unum adulterorum par ? uifi fingulis

detulerunt fceminz Moabitides, & Madiani*

*tides fuorum figilla idolorum, quin & idolo-

Aivilit boras, & non [ufficit dies omnibus? nifi

4d alium geflataefl , apud alium manfit $

thyta, feu cibosidolis immolatos , victimáse

que iisdem facrificatas, GC facratas, ad quas

itahz prodigiofz luxuriz foeminz amafiis

fuishoras dividebant diei, ut plurium faluti

comedendas Hebrzos milites illexerunt , &

monad efüum tantüm, verim & ad cultum.

obeffent, fibique magis prodeffent , quó plu-

rium opes exhaurirent, fanguinem exfugee

idolorum; poftquam fibi, & illis nefariis fa-

rent, Utinam non etiam plerumque vitam,

tisfecéreamplexibus , neque lufus fuit He-

$I,

Quid enim non audet , quid non poteft

brzorum cum foeminisinítitutus, fed luctus;

pellax, feu adblandiens foemineo in corpore

prodromusinteritüs , unde jubetSalomon.

Hos mulierum lufus prorfus declinare; ait Proverb,ss

forma? eaeíl vis fceminez pulchritudinis,

ut quosnon poteítin bello ferrum profter-

enim Ne ingitaríis fallacie enulieris , fauus

nere, hos in pace vincant illecebre foemina-

enim diflillans labia zmeretricie ; & nitidius o«

46

rum:; nequeHebraos tot. victoriis in bello

Jeo guttur ejus 5 novima autem illius amara,

delatis infignes vicerunt, quàm lenocinia fce.

quafi abfyntbium 8 linguaejus acutas quafi

ininarum. Nec alijsfuit Balaacus ufus armis

gladius biceps,

ad Iíraéliticas turmas profternendas, quàm

Larvata funt faeminarum blandimenta

oblatis per focminas illecebris, ratus, quod fi

fub melle fel porrigunt, abfynthium fub o-

fcetidis inquinarentur fceJeribus, Deo fierent

leo,fub flore aconitum, «eft enim muliebre

exofi, quibus propterea detraheret fpecialia

blandimentum trifte gaudium, mors hilaris,

auxilia, ac bellice fortitudinis fubfidia, (ine

dulce venenum. Falluntut craffé qui foemina.

quibus deinceps facilé caderent à fexu licét

rum illecebras, ut lufusadmittunt. Quinim«

mo eó impudentia devenit, ut inaliquibus €«

imbelli proftrati,

22,

Curavit igitur Balaacus lectiffimz for-

tiam Principum aulis equeftrisOrdinis teffe-

ra fornicatio habeatur, minortsvefiat nobie

mz mulieres conquirendas,quas ad Hebrzo-

rum extrema cafítra facrificandi causá fupre-

litas, fi hoc non detineatur lufu, adeo utin

Talm. 435

mo Numini veluti pudibundas , cunctan-

ipfos retorqueatur illud Davidis Corrupts

funt,& abominabiles facii funt,nimirum ideo

tésque mifit, Sacrificio inftituendo delecta

erat Sechimaa * locus facrificij incorrupti

abominabiles facti , quia corrupti: quàd fi

abominatio luctuseft, non lufus; fcelera funt

—

ligni nemoribus frondofus erat, & valle,

quam Settin vocabant, amenus.

Deus ve«

nefanda, non lufus, mulierum blandimen-

ro, fominz litabant Belphegor erat , vel

ta, Non nobilis, non eques, fed equus, fce-

dümque pecus eff;qui fe finit formineis. irre-

ipfa nomenclatione cudendum fimulacrum.

Foeminz Moabitides , & Madianitides erant

tiri 1lliciis.

Imó pecudibus viliores funt

confedentes in extremaSethimez vallis par-

impudentes, fi facrum textum audiamus

te, qua lafcivis vocibus, geftibus impudicis;

accerfitum : prodigus fiquidem adolefcens

procacibus verborum irritamentis , choreis,;

qui intemperantiüs vixerat alendis fuibus

fra&tisque in mollitiem cantillenis, militibus

praficitur, cüm enim focdiffimo depravatus

Hebraorum fraudes. ftruentes , eos illexe«

vitio degeneráffet in belluam , promeruit .

ducem fieri putidiffimi pecoris, atque cum

Bu d- Es - lodlb 214 7 .. ais s ais MR

runt; & quos non potuit viros fortes in ca-

ftris ferrum vincere, foeminarum libido pro-

porcis immorari, qui vixerat impudicus.

iNon credatur lufus, carnis illecebris in-

Y

flravit; qa eriam ex pectoribus bellicam

—— ag

fortitudinem, & avitam religionem excuffit;

dul(iffe, feeminarum annuiffe blandimentis; fi

t

fic milites qui inbello fortes íteterunt , ceci-

luíaseffet pluviusécoelo ignis impuras non

L

derunt pro(trati, & victià foeminis ; quarum

obruifferurbes; fijocus eflet lenocinari ime

d

frons, oculi, vultus, & forma, quovis gladio

pudicé,flamma tot Regiones non deleviffent:

l

tot milliá hominü non extinxiffent : cum hu«

intimiüs vulnerárunt militum pe&lora, qua

li

non Martis gladio,fed Cupidinis telo faucia

jusmodi blandimenta tam attrox promerves -

l

palmas conceflére foeminis ; licét nulli ceffe«

rigt fupplicium,non lufás levitatemo,fed enore

d

mni$

X

?,

Affe&us aVcllcndus, amundi delicijs, neiftz nos evellant,&c, ;35

mis fcelerisgravitatem praetulerunt; ex poena

nem -, & aquam adhibet ad ejus veftigia pes

nitus delenda,

qua à fupremoJudice infligitur,gravitas cons

jicitur flagitij. Quód fi luxuria lufus foret ju-

Sidicas , Chriftum 7oa». $, perpercif-

7*

venilis, non tam gravi fupplicio eam fupres

fe adulterz ; dixerim non fuiffe aufum pa-

mus Judex expiáret.

Nullum crimen tam

lam parcere , fed duntaxat non damnáfle di-

attrox , quàm idolis Jitare ; nulla fortaffis

miffam , cüm non dixerit de Adultera, ut

tam levis noxa, quàm extorrem multitu-

de Publicano , fe mortemnolle peccatoris ,

dinem obviantem exteris fzeminis , ijsdem

fenoneffe Judicem ; fed non effe Medicum:

abuti; & nihilominus poft litatas aureo vi-

quin potiüs contrarium injunxerit adítanti-

tulo victimas impunis finitur abire populus;

bus; nimirum, nteam faxis obruerent, fi

cui parcitur; poít veró violatas Ammoniti-

nullius criminis fe confcios nofcerent , ne-

das, imó fortaffis non violatas, fed tantüm

que poenam omnem condonavit adulterz ,.

MPO,!

receptas, viginti quatuor millia virorum

fed tantüm ei dixit , ne impofterum pecca.

cruenta internecione delentur.

Nunquid

ret, INeque Davidis lachrymz , quia poft

m

luxuria foedior , graviórque idololatriá ?

vi&torias vi&tus fuit ab impudicitia, ac ce-

& quamvis poft cultum vitulo exhibitum

«idit coram faemina , qui fteterat anre Go-

triginta millia ceciderint occifa ,, hoc tamen

liathum , impetrare potuerunt filio viram.

fupplicium de idololatris jubente Moyfe in-

Promptiüs finuntur impunita reliqua fcele-

junctum fuit 5 fupplicium vero de fornica-

Ia, quàm impudicitia ; adeà e(t hec Deo

rijs Deo imperante fumitur , & infligitur,

invifa! Nec mirum eít ; fiquidem eft libi-

Ibi Moyfes ex Numinis verbis arma minift-

do mater flagitiorum nunquam effota , &

rat Levitis: hic veró Deus ipíe Moyfi prz-

Íceleris primogenita ; càm fub mundi exor-

€ipit , ut ipfemet libidine foedatos iuteri-

dio , polt deglutitam cum pomo mortem

inat.

lilicó exilierit ampudicitia, quam primi ho-

Ibi qui vitulum auro fufo conflave-

rat, vixit 5 hic Zambri , qui fuerat moe:

mines experti funt irrepfiffe per membra

chatus , interfeclus fuit.

]bi idoli adinvene

«orporis rebellantis rationi : imó tam petu-

VTT

tor non expungitur ab albo facerdotum ;

Janter infuürrexit , t involucris indiguerint

hic veró rigidus fornicantium vindex inter

Protoparentes ; nullum in íe infeftius fen-

Pontifices à Deo cooptatur.-

tientes crimen ; cujus petulantiam erübe-

26,

Quid? quód luxuria nonnunquam fi-

Ácentes, veltire contextis folijs propriam cce-

natur impunita ? timendum tunc , ne ejus

peruntnuditatem, Sed quó poítea huma«

impunitas fons fit graviorum calamitatum ;

nam mentem non abduxit impudicitia? cum

M

diffcrtur plerumque fupplicium , non ut

fortiffimos quosque proílraverit , fapien-

poena auferatur , fed ut gravior inferatur.

tésque dementaverit? Samíonem fiquidem

Dilulerat Deus olim ad plures annosinoli-

Philifteis inyictum Scorto tradidit vincene

tam inter homines lafciviendi confuetudi-

gdumük

Davidem leonum prof(tratorem ,

nem punire , fed Pentapolin in perpetuum

Gigantis Domitorem , in finum feminz

extinxit$ totámque terram aquis diluvij fe-

abjecit , & ad id eum detrufit fceleris , ut

ia

pelivit,ne ulla fuperftes effet fcedita:, ignis

qui à vulnere fui infecutoris abítinuetat ,.

& aquz purgamento delenda, . Etiamex de-

mox gruenta cede fidiffimi Uriz fe foedaret,

cem Decalogi preceptis nullum contemnitur

Salomonem à fupremi Numinis colloquio

eitra fupplicium , nifi fola fornicatio ; fi-

ad monítrofa Moabitarum lenocinia pertra«

Uälm' D

quidem fidei defertores exuruntur 5 blas-

Xit.

Infinitus forem fi damna fingula huc

z

phemi ftigmate notantur; parricidz culeo;

attexerém , qua unica intulitimpuritas. Ea

Íeu facco infuuntur , homicidez gladio in-

fuit Zambris impudentia, ardórqueamoris

£erficiuntur ; fures fufpenduntur ; & nibil

Ampudici in Cozbzam , ut meridiapa (ub

luce , afpe&tante tota caftrorum multitudine,

D Go 6d o M E R

ominus luxuria , quamvis bis in decalogo

prohibita, nec femel dicitur in foro punita:

&oram Moyfe ,. nullà fronte , verecundiá

fed f non puniunt homines luxuriam , huic

Ne-

nullà cogrcitus proftibulum peteret,

tamen &on parcit Deus , qui fi poenam dif-

mo tunc erat, quem perfpicua nequitia tam

fert , fupplicium auget.

Peccárunt Achab,;

ámpudentis viri hon percelleret , jufláque

& David ; uterque fuit Rex , & homicida,

«ommoveret indignatione ,. tacuit populus

hoc folüm difcrimine , quia Achab occidit ,

permittens Moyfen fceleris vindicem , .&

ut vineam poffideret; David veró nt libi-

IDeum flagitij ultorem , fed tacuit , & Moy-

dini indulgeret ;; uterque homicida fuit ,

fes in fupplices duntaxat lachrymas colli»

fed non ntrique pepercit Deus ? Achabo ad

.guefcens.

primam capitis inflexionem condonavit de-

Verüm non eadem, quà cateripatieu- , ,.

PLIA

lidum: Davidi autem etiam poft pluresla-

itià Pontificis Eleazari filius Phinces nfus eft,

"

ib

chrymas, ac fufpiria , pe&torísque tonfio-

ftimulatus fiquidem dolore divinz legis vio-

nes., etiam poítquam panem comediffet la-

late , Numinisqueinftinctu, intimo.mentis

chrymis immixtum ;! non pepercit Deus ,

lenfu priüs exarfit ? mox arrepto pugione

fed illum in filio ; & per filium punivit :

fubalari , neminique faorum indicato, quor-

licét igitur patiantur homines impunitam

fum eruptura effet vis con(ilij fui ,Zambris

luxuriam ; non ita Deus , quia etiam pott

veftigia,folicito pede , gracüque concitato

—

perfequitur , animümque pragrandem (ub

deletas lachrymis ejus fgïditgtcg, adhuc ig-

j

ocu*

d aQl GR i QUi edé ii ii

136

Diffettatio V.

oculis fulminantibus , fimülque ferrurn la«

crificaverit affectu , procubierit córde; nont

tens fub vefte omni fufpicione carente gerens

propterea ftatim delentür lachrymis , quas

in Cozbzz tentorium usque 3udax penetrat;

conttaxerat , peccatorum fordes, fed ad has

)

ibique deprehenfus Zambrim , & Cozbeam

abolendas ab igne charitatis , à flammis a*

1ei fcedz dantes operam ingeminatis verbis

morisfuerunt fuppetiz petende; nonenimt

.

illis

LÀ

boc babete [celef , nudato pugione

potis fuit fletus maculas abftergere per plue

n H

TM

utrümque confodit, dire&á etiam manu pere

vias lachrymarum , quas lafciviendo Mag*

cufforis à fuptemo Numine. . Horreant ifta,

dalena contraxerat , fed ad eas penitus abo-

Reseit *

ac paria fupplicia impuritatibus addicti , re«

lendas ignis acceffione füit opus,

Luc,75

bus veneteis indulgentes ; quibus impudi-

tuntur ei peccata siulta , quoniam dilexit

citiz vitium lufus magis effevidetur, quàm

emultum , d eft , remittuntur ei peccata mul-

fcelus ; . quique non alijs deledtantur vitae

ta, nonquia multum fleverit , non quia o«

fructibus ,

quàm libidinum obleciamen-

culos planctu corruperit 5 non quia cere-

tis,

brum in lachrymas folverit; non quia pro»

Poffent ftatim fexcenti miferabiliores

29.

cubuerit ad pedes Chrifli ; non quia alaba-

recenferi cafus non modó fingularium ho«

ftrum fuderit , odorísque füiavolentia totam

minüm, verüm & urbium , Provinciarüme

repleverit aulam; fed quoniam dilexit mul-

tums: quz contrahuntur ex alijs vitijs macu-

que, quas impura libidinis flamma delevit ;

poffent huc vocati Sodomeorum ignes ; Si-

lz, paratioriundaabíterguntur ,fed qua ex

chimorum czdes , Beelphegoritarum cla-

luxuria, libidine ; & impudicitia proveni-

des , Madianitarum ftrages , Beniamitarum

unt, ita altiüs radicesfigunt ; ita adhare-

interfectiones ; & innumeri alij; quosad in-

fcunt pertinaciter , utfole lachrymarum

teritum animi , corporisque internecionem

luviz non fufficiant ad eas abftergendas , ac

fola rapuit libido , ut hanc non immeritó

delendas;- fed requiraturulteriüs ignis, qui

dícas profundum dammatz voluptatis bara-

intimius penetret, ablumátqueradicem om-

trum , in quod zqué Principes, ac plebei ;

nem, deleátque omne veftigium patrati fce-

viri, ac faeminz miferé delabuntur, & pe-

leris: vemittuntur ei peceata multa , quoni-

am dilexit anultum.

reunt. Eítlibido immane monítrum, quod

inomnes graffatur , ut omnia lethali funere

Cateris , quos fcelera avertetant à di«

5I.

repleat;: & ideo , quia in fcelera omnia pro-

vina lege, G à fummo Bono, promptius pe-

rumpit , & ad omnia flagitia viam fternit

percit Chriftus ; fiquidem latro, quamvis

graviüs cateris punitur delictis ; quàd fi

Ícelera, quibus crucem promeruerat , blas-

morbi acerbitatem ex medicine praftantia

phemijs cumuláffet ; vix Salvatorem rogat,

conijcimus ; deprehendemus paratiori phar-

ut velitfui memor effe, (tatim fit harescoe*

maco cateras vitiorum peítes curari, quàm

leftisRegni, remittit illi coacervata crimina,

Quid publicano flagi-

impudicitiz luem.

& januas ei aperit Paradifi: HoZie mecum e«

uofius, üpauperes/torquet , viduas oppri-

Yi :2 paradifo; Negat Thomas Chriftum

mit, divites Ípoliat ; templa expilat ? &

furrexifle,. & tamennon plectitur perduelis,

nihilominus tot coacervata piacula feflivé

fed alliciturad fidem, invitatur ad creden-

inter epulas expiantur. — Vocatus fiquidem

dum; G adid etiam aperitur aditus in prate

à telonio Matthzus JESUM convivio ex«

cordia Salvatoris , ut manum admoyvens pe«

cipit, & flatim ab ufuris , & rapinis ad evul-

Gori, proterviam capitis infringat , & pet

gandum evangelium defílinatur ; & ex publi-

tactum faucij pectoris reflituatur integrita-

cano fit repenté ApoítoJus,

ti mentis,

Peccárunt alij fexcenti , qui ta«

20,

Non ita parabile fuit pharmacum, quo

men [uis zgritudinibus curandis paratiora

vulnera fanarentur Magdalenz ; etenim a-

fuére pharmaca experti; fola Magdalena dif-

moris telo icta , & charitatis flammà exz-

ficiliàs curatur, diutiusque infiftit, acceffu

fluans domum advolat Pharifei, nontamen

ad domum Pharifei , proftratione ad Salva»

epulatura, fed ploratura ; non ut accumbe-

toris pedes , folutione innodatz comz, ee

ret menfz , fed procumberet humi ; non po-

miffione fufpiriorum , effufione alabaftri ,

h

cula hauritura, fed alabaftrum unguenti ex-

diffufione lachrymarum , impreífione ofcu-

hauritura; nonut calices exficcaret, fedut

lorum, adhuc enim hzcnon vifa funt fuffe-

|

lachrymis maderent gena : fiquidem ingrefla

cifíe , ut ei anteaclz vite patrata crimina re«

domum unguentum ad Chritti pedes fundit ,

*

mitterentur ; fed ad id ignis adhuc requireba-

& lachrymas turgidis effundit ab oculis

3

tur charitatis, ut per acceffionem puri, ac

I

comam folvit de capite, capillos difcerpit ;

fanioris ignis impurz récederent luxuriz

& qui retia antea fuerant , quibus amafij

flammz ; earümque vefligia prorfus abole-

juvenes caperentur ; nunc intorii fiunt fu.

rfentuf,

Non fi Magdalena alaba(trum

nes, quibus ftridtiüs , ar&itisque pedibus

fundat , abfolvitur , fed f ardeat, fiflammas

adhzret colligata Setvatoris, quibus per re-

conciplat , *emiüttuntttr ei peccata multa ,

petitaofcula, amoris , quó ardebat, fymbola

guünikm dilexit multum,

Ejuraverat Pe-

imprimit; neque cüravit convivantium di-

LA

trus fidem refpondens fcifcitatus fe hominem

€teria , adítantium convitia , eó quia pro-

illum non noviffe : fed vix amaré plorat , &

| * R.'t'g, l,

diga opum foret ; atlicetlitaveritfletu , fa«

effufis lachrymis non contratam duntaxat

,

*

X

elu«

Affectus avellendus a mundi delici j ne if2 nosevellint,&c, 17

eluit maculam ,

fed & Princeps conflitui-

4.-,

derelinquite eum $— ut pwmgä?u ántereat.

fur €

Ceicl

i , & ex transfuga fidei , claviger

Vix copit libidinis flammá ardere Rex , &

fit Regni éelorum,

flatim in. baratrum ruit plurium [celerum ,

32

Peccant plures alij , fed nemo diffici-

fítque ffatim adulter, proditor, particida,

liüs curatur, quàm Magdalena ; nimiróm ob

ut enim fuuin fcelus perficcrez,m fcc!us to-

odium , quo Deus averíatnr impudicitiam ;

tum induxit exercitum,

Et de relmat

& proinde ícribit Apo(tolus,

Hoc enim

eum ,

ut perculjus sutereat , nimirum vo-

bef. y.

féitote intellidentes , quód omnis fornicator ,

ïmtmxhte*s omnes prcd. ores fieri forciffimi

4 »

Aut :mwgmzdw ; 4utavarus ( quod esi idolo -

fui cofnilitonis , ut prodcv'**t ipíe impudicas ;

FEná

mu ) non babet bareditatem in Reg-

quas corde conceperat flammas uxori Uriae

J G5

UP & Dei : loquxtur Apoítolus em-.

in bello enecti,

Ad quaflagitia, ad quae

iati

dicens : Hoc enim (citote , hos eft

-

äia

;

fcelera non trahit libido , cüm ad tantas pete

gite ; attendite diligenter ;

traxerit Davidem enormitates ?

[

E

&

*

ï? 013:

à mente in id percipiendum ,

auUuo0dc

wl

am epaüolam vobisexploratum

* I

25 Qid 0muu fornicator , Aut immune

2 j

72

"

&

us

babet bareditatema in Regno Chrifli

Unz cum æ

eAu etiam oculi aver-

EX

wþu, TA

;n..wdlt omnes , quotquot forni-

ecautur ?

"endi fünt E procacibius - enulierculus,

omnes sque excludat , five pueri

Üngties euim muliebri

5: T

mulcetur

hot, five mate florentes ,. five extremo fe-

ocalis y ad turpe fzsmm 71645 in'Vi -

nio coní c.,u » Óive in dignitate conftituti ,

£4UT.

!

L

äm:q.:

Juces , Principes , Reges ; Impe-

fatores, mares , foeminz , omnesindi h,r:-

Vertendi funt oculi à mulieribus, ne

34^

Sn

t &!

l*t"

miuatim fupplicio involvuntur eodem : qu jia

iosavertantà fummo Bono:' ia-

äï h.

mmmaam , aut immundus non ha-

'endum eít , ne earum blandimen-

bet herrediratem in Regno Chri(ti ,. & Dei:

ta noRros mulceant fenfüs, ne animam ine

&iüco monfítrum hoc impudicitie eft Deoin-

ficianc , &

pet dant ;

Íaviendum potiüs in

if—äw (d

xï-*

Ó à fuprcmo INumine averfatur,

illaseít, se'ila n nos Ízviant ;ne dum blan-

t nulli parcat atati , nulli condonee (exul ,

H

diuntur ; tO:-neanr; dum alliciunt ; intere

äluhdm excipiat dignitatem,

Nulli confue-

imant ; dum amp.&unrur, fuffocent,. Hine

v;hm 2

: parcere,teítes accerfuntur fenes in

moris fuit apud ptiz4.

ut meretrices ,. GC

Ícorta ab alijs fcæfaren..,,

füburbijs ?4 yyl gmmapadgbgs obruti : nives

uódque vel ex

$

canitiei byemabant in coma , & libidinis

eorum nomenclatione COlll,«rur

Íiquidem

äïw.m-üæ z(tuabant in corde ; rigebat caput

ineretrix à feparatione Mede[jas.

VOcatur ,

byemali aive obrutum, fhbrabat pectus exi-

ne eorum przfentia viros inficer

Ct,q,

terfic f*zet, Ícité Oleaftrer: Meretrix dicita.

uali flammáexardefcens ;; neque latices fon-

U2

Medeflab , feu feparata , qyüal fepararetur -

P L.

tis, neque pellucidz aqu& flammis extin-

*

&

ciestatibus ,. 66 maneret in loco [ecrato s

g&uewm aptz fuerunt $ quin materiam fup»

peditàrunt, quó uberioriincremento auge-

quódque generatim afferit .de Scortis id:

entur ; ut aqua ignem in fenili pe&ore ale^

Author , inquiens: d:mcuzautcm Scortum

C'zPo EP

i£€ct, non 6.» tin ïü*rät ; augcr et ,non minue-

mafculum, & fpemma 4 Chadas , quod ett

h:ï; !Uä g!im.la

:rüubuerunt in(ani fenes £

feparare ; .quoniam hm;ü»modl ícorta fole.

ä

diifime maculari ad äm,m,c:wo; fontis lauces,

bant;eífe feparata à civitatibusin locis fe*

[

Cretis.

aufi mationam fe ibi lavantem inquinare im-

Nullum libido exhorre-

F

pthate «&onilij.

Imo etiam in locis fepulchrorum con,

3f.

ícit ;äaw

?h

VA u

fueviffe meretrices degere , produnt prifca,

m; etiam in fontium aqms [uas

accendit ilàammas , quibus mlpui" amantes

monumenta, Catullus fiquidem Ruffe Hie-

[

vemm mf,a iices

wmäæ cinefiant , ruánt»

retricula hoc dat domicilium , inquiens ,

..».:

qug i 1 itcää u

&

[

Y

!: ïwv

"

üumbras.

eam [olitam ver[ari $n fepulcbretis , ut va-

,

L

1

d

Tiom:

3

iNon parci

jido Regibus, quosfi fc.

peret cenam de rogo: binc fcité S.Chryfo

2/a

m-»x JIDCCEr

ftomus ait de correpto libidine, infecto lu-

Ad popisl,

T*

it, ad fcelera quaque pertrahit,

teíti

€ ,;.D*

S &iL

David äx&»um mitiffimus , quem

xurià , aíiuante lafcivià :

Nen lapidibus

TT

libido it4. ef

leravit , quem i

mpud.cxtxa ita

fe zpfum c&dit , fed. fcelevibus 5 ut nunquam

ónunt

érudelem effecit , ut cruorem fitiret Uriz

f $t in feapfo , fed im fepulchris verfetur.

fidiffimi zque, ac ftrenuiffimi in bello ftrate-

fepulechbra meretricum dioerforia , cum multo

gi: fanguinem juffit effundi innocentis , ut

f*tore , multa putredine funt,

í

laxiüs Íe Qkäüü leret in fcelera linPUdlLlüæ

Quód fi hodie

icpu

Ichra -meretrices

36.

cum ejusuxore D« -mzabæa, cujus niveus can-

non mw!ant, intef cadavera nonimmoren-

dor flammas in corde regioexcitaverat , quas

tür, fcdiffimo tamen fuo fcelere fepulch-

. ut liberiüs foras emittecet, Uriam mifit ad

rum referunt , & mortem inferunt.

In

l

. Yoabumíui funeris Nuntium ,mmirum cum

monumentis olim operi nefario incubuiffe

litteris ; quibus præcxpxebat, ut hoftium

impudicas mulieres refert Martialis , aïïe:-

exponeretur furori,

Ponite lrvizm ex Ad-

rens monumenta lupas , feu meretrices ab»

E æäg 211

fcondiffe j

wrjo belli , ubi fartzfemum eft fmlzum 8

Ab-

DL

: Diiïcrtatio VI.

1

D8

0

verüm & contfa Tyrannum arma fübmmini-

äbfcondunt fjuriat , & mouumenta

fü

3

, lupdi.

ftranda infurrexerat, — Quiaveró poftquam

f

: Hïnc- Zu/t'udriæ etiam . audiebant meretricu-

facris exciderant Hebrzi , bellica quoque

fortitudo fuis collapfa fuerat & pe&toribns ;

la, ita diclz , quia inter bufla, & cadave-

hortatrice Debbora Baracus Hebreorum

ra proftarent , imó hunc morem viguiffe e«

Y

Prator bellicos excitavit fpiritus , congeftós

tiatn apud Hebraos cenfent plures, ebquia

u

f

Provirb,2;/ Salomon loquens, de meretrice dicat: Im-

e decem millium virorum exercitu , in ho«

fi

ítes movit , adjunctáque fibi expeditionis

l

clinata efl ad mortem domus ejus, &f ad in-

D

comite Debbora ; que montem Taborem

il

feros femita illius , íeu intra fepulchrorum

cum copijs circumfedit. Ad pugnam pluries

tumulos.

Non modica eft libidinis , & fe-

hi

laceffitus fuit Sifara , qui audità famá defe«

L

; pulchrorum cognatio , imó magna affinitas,

€tionis Bataci ; & montis Taboris modica

grandis nexus; ad mortem fiquidem pro-

P

manu Occupati , ea qua potuit celeritate in»

perat , qui libidinis caftra fectatur. — Quae

propter Prudentius in Pfychomachia cala*

gentem collegic militum turmam , cum

w/-*ä

I

nongentis falcatis curribus, magnóque belli

mgm in libidinem a«uit,

apparatu , montémque audax circumvallavit

»

