nicium fibi occinit,

4

petrandum eft efficacior , quó in rogane

DISSERTATIO XXII,

Satietas ventris

do eít humilior,

A

s

»'

404

oppreffio eft mentis , qua fuisobeundi

*

$. 1. Quo profundiàüs oratio humilitat

officijs minüs idonea ;

demittitur , eó altiüs virtute, & fanclie

pravos quosque;

fovetaffectus.

431

*

tateevehitur.

403

?

$. L. Mens quó inconviviis eft lztior, eà

$. IL

Oratio lachrymisafflictionum mae

t ad nequitiam eft pronior , & ad imptos

dida, GL eerumnis preffa promptiüs Deum

bos affectus expeditior, 4f

in vota flectit orantis ,. deemones fu-

$. H .Gulz indulgentia -aH'e&uum"probF

gat ,

& veluti

rofcidus imber ani,

&atem corrumpit , & fapientiam abigit,

mam irrigat , é qua flores pullulant ,

quam jejunij vacuitas accerfit , ac fovet,

omnium virtutum ,

ac venuftatum.

;

453

07

$. III.

: Magiü«.er Chriftus in horto Geth-

$. II Perventris vacuitatem vigor mefi«

tis convale(cit , & probi omnes affe&tus

j

Ícmani » Wt in crudito gymnafio veram

foventur vegetiotes. 45j

*

g. 1V.

—

Elenchus

$.IV. Gule intemperantia non folum

& L . Quanta fit turpitudo ,. & atroci-

pravos concupifcenti affectus fovet ; ve-

tas libidinis ex gravitate conijcitur fup-

rüm etiam per accerfita morborum agmi-

plicij , quo à Deo vindice plectitur,

na noflrzeinfidiatur vita.

458

$08

Jejunium inftar Panacez non animi

s- lIb

$. V.

Caftitas perduelles fingulos in ho-

tantüm zgritudines , pravósque omnes

mine affecius compefcit , & probos

affeclus corrigit , verüm etiam morbos

excitat , ac fovet, quibus virtus efflo-

r

fingulos corporis propulfat , firmámque

refcit,

$02

invehit valetudinem.

462

$. IIl, Nullus in hominis perniciem true

5. v /II

Hypoctrita , quem per jejunium

culentior hoftis infurgit ipfa carne, qus

corpori cibum fubtrahit,vitio fuppeditat,

cüm eblanditur , interficit ; cüm olcula

quod lautiüs nuttit , quia fub larva vir-

figit , vulnera infligit 5 quaque à fola

tutis vitium fovet,

466

vincitur caílitate,

j11

$. VILI,

Si fuas oratio jejunio vires jun-

$: IV. Pralia caílitatis caeteris funt cer«

xerit , aqué de ptoílratis intus pravis

taminibus difficiliora , quia quotidiana

affectibus, ac de debellatis exteriüs ho-

eít pugna , & rara victoria.

$14

ftibus gloriosé triumphat.

469

6. V, Bellatrix caítitas toto nifu otium

$. VHI. Eaeftgulz indoles, ut nifi jeju-

proborum affe&tuum hoftem infenfiffi-

nij fraeno ccérceatur , per guttur intus

mum , & pravorum fautocrem folertiffi-

mum fugat , & proftetnit,

Venerem inítillet , GC improbos omnes

excitet affectus,

471

DISSERTATIO XXV.

Pravi affectus,

$. IX. Efcarum fubtractio ea reflituit

quos defides inveniunt , eosdem tur-

virtutum decora ,

quae per ingeítam

pifhimé coinquinant , & corrumpunt,

gule eícam nobis vitium | fubtraxerat.

Quos veró improbus labor defatigat ,

476

virtus ornat , & caftitas venuflat,

520

$. X. Nifi aget. corporis noftri culturá

( 1

Lilium caftitatis nonni(i duriore la-

jejunij exerceatur , flores virtutum in

bore , jugíque ftudio excolitur , & ef-

nobis non vernant , nec fructus merito«

floreícit.

f20

rum ullam ípondent meffem.

479

s. [ I.

Otitm , nifi excutiatur , fomen»

DISSER ! ATIO XXIII,

Caftitatis cul-

tum eítpravorum omnium affecluum ,

'turá relique germinant virtutes, G pro-

concupifcentiz incentivum , & libidinis

. bi omnes affectus efflorefcunt , flaccént-

turpis fcintilla , cui materiam fuppedie

que pravi,

483

tat ingluvies ventris, gulz vitium. $24

$. 1. Sicut luxuria omnium turpitudinum

5. IIIc

Pudicitis amans oculos emifie

accerfit dedecora

3

[

ita caílitas omnie

tios ,. vagósque compefcit , funt enim

um virtutum promovet honeítamenta,

binz Veneris lampades , & quibus con-

cupifcentia

$

ejüsque pravi affe&tus

$. 1? Gaudet flos pudicitize delitefcere ;

fuas hauriunt flammas exitiales, quibus

caítitas cinerefcit,

$22

ne praecox fub aperto dio gelidà rigeícat

pruiná,

8

5- IVO

Caftitatis excolendz propofitum

$. III.

Lilium caftitatis nullibi efflorefcit

non flat ,' fedcorruit , nifi oculis fraee

venuíliüs , nec vernat vegetiüs , quàm

num inijiatuf , quo curiofitas compee

Ípinis circumfeptum mortificationum in

fcatur , & cultor pudicitiz ab afpeclu,

monte Myrrhe , & colle thuris,

480

& colloquio abftineat mulieris, - f;0

6. IV. . Quam caáftitas fidem adflruit ; car-

$. V. Ne malé audiat caflitatis amans ,

*

*

nis impudicitia deftruit

& malé olet ,

— €aveat mala audire ; plerümque dulci vo-

qui lilio non redolet caftitatis. — 493

ce mulcetur auditus , & ad turpe fcelus

invitatur voluntas.

$. V. Caftitatis cultores funt pafítoris

EE

Chri(li oves ,. cujus voces audiunt, cu-

$. VI.

Non efflorefcit lilium , : nifi ta-

jus veftigia fequuntur , . cujus mandatis

ftro afflidiationum telus carnis noflrg

é

obfequuntur.

49

excolatur

]

& evertatut ; necgermi-

& VI, |Mafcula virtuseftcaftitas, ita fof«

nant probi affectus, nifi gramina impro-

titer pugnat , ut fibi infultantes pravos

borum evellantur,

ERI

foo

affe&us expugnet.

$, VII.

Pravis rebellantis concupifcentiae

$. VII. Lilio-pudicitiz dele&tatur coele-

coércendis affectibus nullum froenum ac-

Flamma enim

ftisfponfus, quia ex ejus cultura reliqui

comodatius ipfo jejunio.

vernant virtutum flores.

$ot

luxurie perífubtractionem pabuli extin«

$. VUI,

Qui lilium excolunt caftitatis ;

uüntur.

f41

?

victrices palmas metunt , quas de pro-

$. VIII, | Labor , & exercitium firmiffima

ftratis carnis illecébris , ac voluptatum

funt caftitatis propugnacula, quibus in-

iliiciis referunt.

[e)

demnis defénditut ab improbis affectibus

DISSERTATIO XXIV. Rebellantis lu-

concupifcentize , & dcemonis fuggeftio-

nibus.

xuria carnis fons eft putidiffimus , ex quo

f44.

omnes affedus , & calamitates fcatu.

6. IX, Caftitátis amnantes fünt Deo in de-

riunt.

$o8

licijs ; & uberioribus cumulantur bene«

ficijs &

..Diflertatïonum , & Paragráphorum.

. ficiis, fi. pravis omnibus obfiflant affe.

v

flores feliciter vernant.

$89

&tibus.

47

$. VIII, Confcientia prava cruciatuum eff

DISSERTATIO XXVI. Confcientia ema-

gehenna, quz impios viventes, & divinae

mortuos gratiz torquet, & acriter difcrue

culata feraxeft proborum affectuum ager.

Temerata fuppliciorum gehenna ; quia

Ciat.

ie]

$. IX, Qui lethali noxa. inficitur. homo

COmes peccati poena,

$42

$. l. Excultus confcientize ager flores non

malis omnibus efficitur obnoxius , mort£«

ue conflituitur vecligalis.

j

93

— germinat virtutum , nec proborum affe-

r

&uum, nifi pravorum gramina ab ipfa e«

DISSERTATIO XXVIIL

Probo cui

libet

radicentut,

549

affe&tui corrumpendo nullus vanà glorià

$. H.. Dolore, quo re

fipifcens peccator

vermis aptior, nulláque tinea nocentiore

pungitur, & cor morens compungitur;

$98

Ícelus expungitur, quod pravi induxerant

$. I.

Vana gloriola, cui inhiamus, & quam

affectus.

$

$5*

aucupati inter homines adnitimur, futilis

j :.fx':

$. III. — Tantz funt efficacie refipifzentis

eft, & fugax ; hederz fimilis areícit,

LVT

adhzrefcit, & virtutum omnium | ftudia

lactymz, ut non folüm fceditates abfter-

gant, quas per pravos affectus conícientia

corrumpit.

599

contraxerat, & noxarum eluant;deleant-

6. II,

Mundi gloriaeó eftvanior, ac futi-

que maculas; verüm & incrementa in-

lior, quó ardentiàs inter homines quzri«

vehant nitoris.

3

$56

cur; fluxa eft, ftare nefcia , nifi in pernie

$. IV. Anhelae(tvirtus, quam confcien-

cieni proborum affectuum, ut virtus core

ruat.

60I

tia emaculata fovet, quieícere nefcia, ul-

tró femper progreditur ,. ne retrogradaà

$. HI. Noftranon eft gloria; quam in

;

fe ipía deficiat,

$59

mundo aucupamur , cüm ex ore depene

6. V, Conícientia innocentiz clypeo mu-

deat alieno , infideátque in alienis labiis.

nita adveríantium tela retundit , & bona

Vir probus; quó plures laudes rneretur,cà

magis eas veretur, 604

dio.

quaeque fauíte ominatur jugi perfufa gau-

«62

$, IV, Viro probo tametfi laus debeatur,

$. V. Veralatitia nonüifi ex morum pto-

fi tamen fit vanz gloriole appetens, defi-

bicate , ac emaculàta conícientia oritutj

nit probus effe, ac incipit pravis famu«

uz à mundi voluptatibus exhibetur fu-

lati affe&tibus, quibus fit malus. 607

cata eít , cui i larvam detrahis , lacrymis

$. V. Cum agitur de futili, & inani mun-

Ícatet.

565

di gloriola acquirenda dulcefcunt mole-

DISSERTATIO XXVIT, Probi affectus fe.

ftiz., fapiunt poenze, folatium adferunt la«

mina funt virtutufn, quz non germinant,

bores.

Sin ver& occafio detur veram e-

nec florent, nifi in exculto agro emacula-

naucifcendi gloriam per exercitia virtu«

tze conícientiz,

$69

tum, ac proborum affectuum;deficiunt vi»

s. I.

Mundi voluptates, &carnis delecta-

res, GL torpet animus. 610

- tiones verzegignendz letitiae ineptze funt,

5. VI.

Inanis mundigloriola umbra eft va-

quia fluxe, & volatiles, $69

cua, qua virtutum infufcat fplendorem

$. II.

Vera latitia mentem non ferenat ;

& claritatem denigrat vicloriz. — 612

DISSERTATIO XXIX. Deo ferviendum

nec cor hominis tranquillat,ni(i per fre-

quentem Exhomologe(in culparum atre

non ob ullum noftrum commodum, íed

. nubes , & noxarum «aligines excutiane

quia meretur ipfe, utpote fummé bonus,

tur,

$71

utcreturz onines ei inferviant.

616

$. L.

$. II PiusacpurusaffectusinDeum pre-

Vermis vanz gloriolatriplici confo-

tium dat noftris actionibus : licét' Deus

diendus eft vulnere; ut cadat interemptus,

616

manáüs velit effe&tum , pluris tamen facit

cordis affectum,

,74

$. H Defttuit quod adftruit, & Sifypheo

$. 1V.. Semina proborum affectuum in ex-

labore faxum volvit, qui (uum impendit

culta per facram exhomologefin conícien-

, Opus, acin id toto nifu incumbit ítudij ,

tiain uberem virtutum meffe

m germie

ut niundi enancifcatur gloriolam,

€19

nant,

578

$. 1II.

Tinea vanz gloriz nifi excutiatur

$, V. E proba confcientia, probi qui pro-

non folàüm ornamenta corrodit virtutum,

deunt affectus, heriles funt, non ferviles,

verüm & venenato dente vulnus infligit

lethale.

621

nec mercenarij ; proprium non intendunt

emolumentum,fed in Deum pure tendunt.

$. IV, Nullus eftanguis vanagloriatione

$92

deterior,venenum evomit, quo virtuctum

$. Vl.

Coní(cientia emaculata omnes à fe

omnium decora inficit , acobliterat, Qui

timores excutit, quia quos timeat hon

| gloriam fibi arrogat, injuriam Deo irro.

habet, & probis fe tuetur affe&tibus, quos

gat.

624.

fovet, & pravos, triftésque abigit,

$8y

$. V, Vanzgloriolz inhians perverfo ame

$. VII.

In conícientia pudorata, imbre

bitionisofficio gloriam aucupatur, velin

rigata refipifcentium lacrymarum probi

ipfogloriz contemptu, quia de ipfo vanze

omnes afíectus germinant ,. & virtutum

glorie neglectu cumidusgloriatur, &28

IS VI,

Elenchus

!

$. VL.—Exaggeràta hominum laus vaniffi-

Birth d E dulcefcit, fi foveatür in

.ma eft fraus; & vana mundi gloria fumus,

corde, ac zquo animo tolererur, & in

qui ficut ex alvearijs apes mellificantes

alexipharmacum ad pravos curandcs affe-

abigit, ita in homine probos excutit affe-

&lus adhibeatur,

666.

.. €us mellificio incumbentes virtütum, 63 1

$. HL

Virtus flose(t, quialiá non germi-

; VII,

Eftinanis gloria fcopulus,in quem

nat culturá , quàm adverfitarum, nec alio

illifa vittus, vel naufraga perit, vel pluri-

. gaudet imbre rigari, quàm fudorum,quos

mum patitur detrimenti.

636.

labor improbus ex fraci corporis. defef-

DISSERTATIO XXX. Pravis omnibus

fis membris elicit,

669

affectibus co&rcendis , probísque ciendis,

$. IV. . Per folaChrifti vulnera, e'orümquef

nil accommodatius adverfitatibus patien.

. foramina arétam ingredimur ccli viam:

ter toleratis.

640.

nodurnz tribulationum caligines, veluti

l.

Exercitium prabent non exitium vi-

pralucentes faces, quàfit eundum prae-

ro culturz addicto virtutum, que ipfi

monílrant. .672

obtingunt adverfía, quibus pravos concu.

$. V.. Adverfitates, zrumnze, & egritudi-

pifcentiz, & libidinisaffe&tus excutit, &

Y

nes zquó animo toleratz nberem | fuppe-

probos fovet.

640

. ditant gaudiorum fegetem: probisque fo-

$. Il.

Quz nos divexant novercantis for.

vendis affectibus aptam fuggerunt mate«

tunz adverfitates, ftimulos addunt, qui-

riam.

676

bus celerius ad Deum properamus, eique

& VL Virtus tunc extollitur felicis, cüm

per piosaffe&tus arctiüsadhaeremus, 644

. diriüs divexátur, floret vegetior, cüm at«

$. Hli. Flagris tribulationum folet. Dei

, €iüspremitur, & in uberem . proborum

- miferentis beriignitas cicurare,quos pravi

affe tuum meffem maturit, cüm impro,

* 'affedtus indomitos effecerant ; eos depti-

bos abigit.

679 .

"

mit, quó altiüs furgant,

6 :,6

$.. VÀT,

Eft tribulatio vel

uti pänacea à coes

6. lV. Virtus perinde ac lilium inter fen-

Alefti Pharmacopola hominibus data,animi

ticeta tribulationum floret vegetior, &

zgritudinibus omnibus, morbisque pra-

olet fuavior,

»

6f6

vorum affc&tuum curandis peridonea. 68 a

$. V. Advería viris probis non adferunt

$. VHLE : Quaz nos videntur zrumnz pre*

nocumentum; fed inferunt emolumene

mere, non nócent, fed nos docent, quà

tum : quia tunc Deüs eos exercet, ut ve.

. fit. eundum per exercitia virtutum, per-

getiores virtutum culturá floreant.

654

que probos affeétus.

686

5

$. '"VI. Viro forti adverfa non funt formidi.

$, IX. Hi Chriftum fequuntu

r, ejüsqüe

ni; fed maículz virtuti addunt incitamen-

veítigia affequuntur , qui pravos omnes

ta, [pondent adoreas, & triumphale cu«

coércentes affectus pié vivunt, & advería

dunt diadema,

E

5,8

/quaque patienter tolerant, atque facra

DISSERTATIO. XXXI, Tribulatio opti-

patientis Chriíli lipfanareverentur. ó9t

fna eft morum magi(lra , vitz errores

$. X. Malis omnibuscurandis nullum ale-

corrigit, pravos affe&tus caftigat, quos &

xipharmacum aptius adamantino patien-

serumnarum flagello abigit ; probos edo-

ti exercitlo. 694

cet,qui excitentur, & foveantur. . 663

& XI. — Quem adverfitates premunt, tor»

56 I.

Virtutum cultores mundi non deli-

quéntque non inficiunt ad dedecus * fed

niuntur voluptatibus, fedadverfitatum

perficiunt ad gloríam, Eft tribulatioho.

mini, perinde ac ignis auro, fordes abfter-

divexantur afperitatibus, quà lolertiores

fiantin virrutum exercitio. — 663

|.-git; à noxis purgat, & munditie co

þdþcoï

$, 1l Myrrhea adverfitatum, & &rum-

rat.

698

$7 (w'

MIZ

NIAMS

LA

"oN

A

;

ls

a?

Vi

IN

4f

BIN

)

Y

AN

7

V

A SRNN

NY

À 1/([,;

ii

"u

EU

P

NG V

( í

(

»»

N PINN

a

N

N

N

;s

J

LX

Jx?

3

«

Q'(*:I

:'.

A bv

N

M

(73

VP

"UV

;l

z p A m

s

ER

$——

a

--

x),

ROPODi

( 23

". Z2

m2 $)

ä&&

NT

3XWN

—

x um EF

ts

(

MR

Ms

N

ib

;

7^

(

)

(

( ,

frss E

/N

"

Q

N

C

E

S

24

U

——

"

ELCN

eïz

À

;

d

'gx:i

DN

SROANS

la

v m

v ,

E WO

S i.

(2

///

4*(

IZ/IL»W e&

j

W'i

»

f

5

i

d

G

z Ra

W

( i

[ Aed *.3

/

7

2

N

9 4

od

s

,

—

77j ia ä

—

&^

TL

e

u as

o " s

i

j

(2 -

$

m&ü Q...)

4 w

M

Gs

VY

d

3

£s

NX

» H

A : - :j'

R

P.D

,, z «a-

A

ETA

»

s

ELI

"m

um »,

NUBaB. AUINCRS

. Clerici Rïgulari&

M

AFFECITIBX?ä HVMANIS

GENERATIM SUMPTIS,-

CIENDIS&COERCEND

IS

PROOEMIUM.

)

)

N

Ü

P A

Uiain hujusþfoperis molitione mens mea füit un»ïs,,?eäæ

;

fam de humanis affectibus ciendis, & coércendis

:I

/

felectam , congeftámque materiam ad facros diri-

Q

! fgf:rc Oratores, quo improbus meuslabor Verbi di-

m

1 s

5 vint concionatoribus foret commodo , laticésque

cäiï);rct

faluberiimos, quos SS. PP, ex facrarum fontibus litetarum

plenogutture hauferunt, nobisqué proficué propinárunt ; non abs

re fore duxi, artificium , ac induftriam in hac prima diflertatione

aperire ciendi, vel coércendi affectus quosque humanos, illos ad

virtutum culturam; hos ad vitiorum fugam.,

Quamvis pluri-

mum valeatad arimos flectendos praftantis ingenii felicitas,aíTi-

dua prafertim corroborata exercitatione; f1 tamen artis, & difci.

plinz deftituta fuerit adminiculo , necefle eft non femel impingatz

prafertim nifi Deusfpecialem (uam prarftiteritopem, cujusbenefi-

cio velinfantiffimos quosque, ac balbutientes efficit di(fertiffimos.

Non enim humanz . datur induftriz, affectus pios, vehementes

praferim, ac incenfos , quibus folent homines tefipifcere , & ad

meliorem reverti frugem, ciere, vel compefcere: id énim donum

Dei eft; cujus, utinfenfus, & menteshominum fümmum eft impe-

rium; ita pro füa voluntate humana corda emollit,animos in cam,

quam voluerit partem absque ullo labore, folo nutu Hectit. Deus

fiquidem ait T'heodoretus fine vectibus,absque ferramentis hanc

ixclaram fenfibilis mundi molitionem mac

.

hinatus eft, Homines

ïergm" de Ajezfiibw Tom. l.

À

VCIO

& o)28

veró fi quid moliri a

ggrediantur, tot & tam variis indie-nt inftni.

mentis, ac fubfidis, ut ctiam nolentes , neceffum fit propriam fa-

teantur imbecillitatem, | idque facris obtingit Oratoribus , vcrbí-

que divini Concionatoribus, quiinciendis, coércendisque homi-

num affectibus nifi ope divina füffulti fuerint , fruftra verborum

firepituaures pulfant adftantium , cüm animi receflus intimos mi-

nimé pervadant : divinis veró innixi prafidiis eas inferunt animis

:permotiones , quasnullaun

quamlenocinantisfacundis ratio potis

cfletexprimere, | Quamobremad probosin homine affectus cien-

dos, pravós

que coércendos opus imprimis eft Deiopitulantis fpiri-

tu, quo qui defütuiturperind

i

cacinanime cadaver íine vigore, abs-

queé motu jacet.

Verüm ut prxfidia quoquehumana exhibeamus; ea ex fuo pe-

nu humana nobis füppeditat eloquentia ; cujus culmen, plerique

in ca cdamnum corrupta verfantur opinione, ut fibi videantur at-

ugifle, f1 verbis tumidis, ac laxantibus aures im

pleant , & elegan-

darum lenociniis animos demulceant,

quosfucatz dictionis, vario

colore ; ac cultz orationis multi

plici lore, Atticeque eloquentiz

pluribus luminibus aucupentur :

fed falluntur , cüm hujusmodie-

loquentia tot depicta colori

apud cordatos veteres in or

bus, ftipata floribus, ornata fulgoribus

e nafci diceretur, non é pectore erum.

pere; eó quia vi deftituatur füpremam in homine mentis arcem

oppugnandi, animümque in eam flectendi

partem, quam finis exi-

us

oeret Oratoris, & quos propterea prompti

lequi dixeris, quàm

eloqui,

Quamvis videantur affectuum qua

fi ventorum habenas

laxare , tonitru, fulguribus minas Ípargere; non tamen AEolum

amulantur, ludantes ventos,& fonoras tempeftates moderantem:.

quin potius Salmoneum Elidis Regem, qui cüm divinos fibi hono-

xcs petulantiusquazreret, ]

ovémque ftructo xneo ponte tonando,

& jaciendis fulminibus imitaretur ; ab eodem irruent

I$ fulminis in-

opino ictu enectus fuir, & ad inferos detrufüs,

Inermis eft, ac viribus vacuaea elo

quentia, quz regendis,flc.

étendisque animis minimé eft apta,.

Quamobrem patheticam de

affectibus humanis ciendis,

& coércendis,

eorumque principiis,

natura, ( proprietatibus pramittimus differ

tationem , cum eorun.

dem tractatio Philofopho etiam congruat

naturalis eorum enint

caufas à principiis petit natura : imó etiam

tenus eosdem honeftatis, vel tur

Philofopho morali qua-

pitudinis capaces deprehendic,

Sacro autem Oratori, verbique div

ini Concionatori

|

competit eos

in animo Ciere , vel Compefcere ad varios,

quos intendit fines. Ne-

que demorfos fapiunt ungues, nec proprio

funguntur munere Qra-

tores , quihanc negligunt artem animos fle

Ctendi, tametfi Rhetori-

carumpraceptionumplenam depromant

iliadem Homeriana im-

erit Rhetores ipfos mini-

pendio prolixiorem: cüm Plato aqtumav

mée ex

& () ?.;ä

& a?fe&ionibus animi tractationem reti-

mé ex arte fcripfille, qui d

cuerunt; quia Orator five

inforo ad populum, templóque dixerit;

d viros fcientiarum culturá illuttres;

fivein exedra , & Academia a

five in biviis, triviisque ad hominestriob

olarcs,&'[ycophantas,qc-

cefle eft animos flectat , ut deiisdem regina ciumphet eloquentia,

idaue evincitur ex tribus Oratoris muneribus, quorum duo priora

docere,

& delectare tertio obfequuntur in ciendis animi affectibus

impenfiü

soccupato: eatenus erudita, & aperta oratione docet;

enocinio demulcet ; ut poftea robufta,

fuavi, gratóque verborum]

-a2C pugnaci arg

umentorum

.

vi commoveat Auditores, quos conci-

hi

at partem,utipfi ma-

£àtos in camu

us linguz imperioffcliciter fle&

-ois libuerit.

Ea fiquidem cft flexanimz eloquentiz przftantia, ea

in Hectendismovendisque animis vis,ut auream dixeris catenam ex

ore Herculis juxta Poétarum commenta prodeuntem,quz Audito-

rüm animos etiam invitos fuaviter illigaret, blande ftringeret, & vi

quadam

alliciente in fuam pertraheret fententiam: vel faudicam

sinter fe ferpentesin mutuum con-

Mercurii virgam, quz pugnante

jungeret amoris complexum.

Eftfi uidem adeo efficax flexani-

ut diílidentes facili

m cloquentizimperium in animos hominum,

ftudio componere ,& odii gelu rigentes amoris

flammàá valeat ac-

aeffe-

cendere. — Orphaicitharam flexanima amulatur oratio,qui

ratis, faxefsque hominum animis dominatur, & in eam, quam vult

partem ir

.

npellit,omnésque five innata ruditate agreftes,five inolita

feritate 1in

humanos blandá movet, fle&tit , cicurátque violentiá,

1mo fexanimam hanceloquentiam tubam illam dixeris Jofuéti-

cam, cujus clangore muri evertuntut Jerichonus: quia fi ejus vi non

muri, morestamen flagitioforum hominum funditus evelluntur

Przcipuum igitur Oratoris munus non eft cleganter, ac ornate

verborum circuituslzvigare ; fcabra dedolare perjodorum,purpurá

veftire orationem, ac flonbus ornare ; in quo fortaffis plus illucet

memoriz, quàm ingenii; fed invenire, quz apte dicantur, argu-

nt, utperfuadeant; fundamenta ja-

. menta feligere, qua ita fuadea

E

totamfulciant , aci

n füblime attollant, & eos ciere

| cere, quz rem

e-

.

'animimotus, V

el compefcere, quibus orator, quem fibi finem prz-

Cüm igitur fuum non valeat facer Orator

fixerat, confequatur,

officium obire, nec implere nifi He

&endis animis ftudeat,& in quam

*

r

pfe velit partem Auditores pertrahat: & id nonfitcommodé prz-

ftiturusnifi artem calleat. affe&ctuumciendorum, operz pretium

duxi,corundem rationem expendere, ac induftriam eos ciendi, &

coércendiinnuere; acuberrimam adid praftandum euam in toto

hocopere ma

reriam fuppeditare, quz concionatoribus inferviat ;

virisque aíceris

,Culturz. virtutum addicts fitemolumento; fingu-

L

lósque ad exerci

tia virtutum , fugámque vitiorum alliciat.

DIS-

Verani de Aþ*käiöus Tom. f.

A2

1

Bu OU AsS

EEE

TU

GEX G CO G CO CO CO

À

ER

^DISBERTATIO IL..

Denduftria adhibenda in ciendis, & co-

örccndris humanis Affectibus,

$. I,

De thþltdfe Patbetica, feu ma"?æ, ex qua bumani Aj&c?u: pullulant,

T.

us

p

a a.

NG

) ZORY

o

Ta àDeo primusex humo

tum hominibus congenitus; quique adzquata

A.

x

conditus fuit homo, ut

Avex

g»

Nf

*

divifione bipartitur in concupifcibilem , &

2

LA

N

TEV

non folüm fingulari, mi-

iralcibilem ; cujusaptaanalogia peti commoe

N

l22

2 róque ordine nobilem

ï

N

Ls

dé poteítex gravibus; quibus duplex ineítnie

"5 membrorum compagem

Íus, veluti appetitus itidem duplex, unus fci-

E

aE

coaptaverit, & quafi ful-

S)

du

209 if

licetad motum,& ad quietem alter : & quem-

Gü,l

s cimenta offa fundaverit,

admodum eorundem gravium nifus alia ra«

qua nervis munirentür, carne veftirentur,vee

tione eftetiam duplex , -unus ad impedimne-

nis itrigarentur, cute contegerentur; elegan-

ta, quz fiunt obvia motui deorfum, tollenda;

tíque compofitione fummum verticem ftabi-

& alterad refiftendum, renitendámque extere

liret, brachia dilataret, pe&tus corroboraret,

nz violentiz retrahenti grave à fua quiete :

totique mobili ftructurz bafes fubjiceret pe-

perinde nifus appetitionis duplex eft, ad moe

des , quibus undique humanum circumfetre-

tum unus,quoad proprium perducatur fipem;

tur opificium ; verüm etiam nobiliorem ad-

& ad quietem alter, quo in eodem fine tran-

diderit partem , animam fcilicec fimplicem ,

quillé quiefcat : hinc infurgit appetitus fen(i-

individuam , qua neque dirimi , nec diftrahi

tivu: ad obices quosque amovendos,aut arcen«

poffi; & licét inextenfa fingulis camen ex-

dos, tamet(i ardni fint, & fuperatu difficiles,

tenfis membris,& artubus motum impertiret,

quique vel motum prohibent ad finem, vel

& cujus beneficio foret homo prateritorum

quietem perturbant in tranquilla poffeffione

memor, prafentium fagax , futurorum pro-

ejusdem. — Quo fit; ut motus concupifcibilis

vidus; fuisque cogitationibus veluti alarum

bipartitusfitinamorem , & odium; & appes

expanfo remigio períingulas terrarum oras

titus irafcibilis in audaciam, & timorem.

uno temporis rnomento citraomne difcrimen

Amor affectio, & motus eft, pofitus in

circumferretur; trans Oceani long? , latéque

3.

profecutione ; odium veróin fuga: ille in-

diffufos tra&tus in i£tu oculi curreret; tertae

ducitur ex imaginatione objecti congruentis :

abfirufioravifcera , & in iisdem abdita qua-

quoties hocnobis obviat, per oftiola netvo-

que Ícrutaretur; imó & coelum ip(um «on-

rum illapfus, & affluxus fpirituum fit ad ur-

Ícenderet , orbésque illos ab intelligentiis

gendoseos motus corporeos , quibus anima

perniciffimé circumactos luftraret,

objectumillud appetit; feu ad illud tendit; &

;

&

Unàtamen cum fpiritu indidit Deus ho-

in hac tendentia in objectum congruum fita

rini varios Zffe&tus, qui adamuffim i com-

eft profecutio, quà vigente fanguis vegetior

ponerentur recta rationis egregii forent vir-

[

movetur, corlaxiüs ampliatur , pulíus fit

tutum prodromi; & quos fi ítoica falce quis

major,ut & refpiratio ob affluentem copio«

reícinderet, ftipitem faceret ex homine, fine

fum fanguinem in pulmones : & ex diffüfione

vigore;absque fenfu,

Sunt autem haüjusmodi

fanguinis oculi fplendent, ac turgent; & quia

fenfibiles motus, qui paffiones, feu pathema.

retina incalefcit nictantes funt plerumque o-

ta dicuntur fentientis animi ex boni, vel mali

culi.

Oppofita fermé obtingunt ex odii pa-

themate,

opinione natz commotiones ; quarum pro-

Audacia veró, & timor tunc excie

ptereaorigo fit animafentiens: non enim hu-

tantur, cüm in profecutione boni occurrit,vel

jusmodi affe&tus ex anima fluunt intelligentes

imaginamur interponi impedimentum ali-

càm in ipfa hominis mente , & in Angelis,qui

quod fuperatu perdifficile. Hazc enim ima-

pure funtIntelligentiz ab omni materiz con-

ginatio avertit animumà profecutione hujus«

cretione defcecatz, & fejun&tz, nulla fint hu-

modi objecti ; & viam occludit fpiritibus ani-

jus generis commotiones, Gaffectiones, ut

rfnalibus, ne defluant in nervos, acexcitent

nec in anima vegetante, cum fint plantz hifce

affectum audaciz: ex quo oritur conflictus

motibus deftitütz,& à quavis concupifcentia

inter profecutionem, & fugam: objecti com-

|

liberz; harum propterea principium eft fo-

modum illam fuadet , fed ab eadem interje-

làm appetitus fenfibilis , tum brutis inditus;

Ctum impedimentum avertit; quód fi prava«

leat

——

B

. Delnduftria adhibenda in ciendis, & coércendis Afe&tibus, g

leat inducta ex difficultate praconcepta ima.

ea eftindoles, ut fimul blandus fit, & feroxs

ginatio ; oritur timor , quo comprimuntur

avarus, & prodigus; dives & inops; timidus

fpiritus , ac prchibentur à centro ad circum-

Gaudax : ipfe enim allicit, & interficit; blan«

ferentiam profluere; feu à cordeadartus, &

ditur,& enecat ; ofctila infigit , & vulnera in«

Sín veró prevaleat ima-

zeliqua membra.

fligit; dulcedinem exhibet, G amarorem pro«

ginatio,quá objectum congruum allicit, & cb-

pinat: ipfeex vulnere nafcitur cordis, dolore

via difficultas non cenfetur fuperatu adeo diffi.

pafcitur, errore crefcit, & zmulus falaman-

cilis5 excitatur tuncaudacia, cum ingenti fpi-

drz vivitin flammis, ac pyrautlz focius in ci«

zituum affluxu, à quo ardor in totum diffun-

neres tandem evanefcit: ipíe oculis eft lubri-

ditur corpus , diffimilis tamen ab ardore in-

cus, & procax; forma infidiofus,& pellax; alis

ducto ex amore : audacia fiquidem cum hu-

volucer,manu expeditus;arcu, fagittis, & faci-

moribus acribuscietur , & amor cum alkali-

bus armatus: ejus vires validz funt,& efficas

cis; Quamvis varii fint pro objectorum va-

cs: fiquidem improvifus inflar procella la«

rietate in homine affectus , omnes tamen ab

bitur in pe&tus; ab oculis irrumpitin animumg

uno fluunt amore; eftenim hic affectus qui

eft acer, facibus inflammatus, amantem Crüe

zeliquosad fe convertic . perinde ac fuprema

ciat, agitat, ftimular, diftrahit, diripit, fugat,

in calis fphera reliquos coleftes: orbes fuo

Hicque eftille amor, cujus furoribus tragedize

ambitu contentos motu verfíat, ac rapit. Spes,

perfonant , qui perfzpe accufatur in fabuliss

smetus, iracundiz, voluptates, invidie;imó G

ut exlex, iracundus, intempeítivus; dicitür-

ipía odia ab uno proficifcuntur amore: quia

que eífe gratum venenum, quia blanditur, &

nifi quispiam fe ipfum amore profequeretur

nocet ; dulcis morbus, quia placet , & ledits

alios odio non infequeretur: ideo eos aver-

illecebrofum fupplicium, quia arridet, & la«

fatur ; quia credit fibi noxios,

Quantafit vis

chrymas elicit; blanda mors, quia demulcet,

hujusaffectus ediferit D. Gregorius Nazianze-

G&interimit: & hic amoromni niíu eít coér«

nus inquiens : ff Bubuleus ob vitulum unum

cendus ejus flamma illicó extinguendz,ne vire

4b armento aberrantems vel paftor ob pecu-

tus iisdem cinefiat, Amor naturaliseítrerum

dlem ex denario numero deficientem 3/ vel avis

intelligentia; fenfüque carentium ad cumu.

eb niaulum,quem ad breve tempus veliquituf-

latam fui abfolutionem decuríus , de quo D,

ue adeó difcruciari folent, ut && illi ArrÉptis

Augultinus //b. 11. de civit. Dei loquens aitz

fifiulis in. fpeluncam quandam. evetti calamos

4dmores corporum mormenta fnt ponderum,

emnes marore impleant; & balantia antmalia,

fíve deorfum gravitate; five furfum levitata

quafi rattone pradita evoceut , ac ff parvermt,

nitantur,

Hanc enim propeníionem ad fui

gnajorem ex 1llie, quam ex veliquis univer[fís

confetvationem , ac perfectionem Deus rebus

delettationem percipiant ; 65 bec firidens ad

omnibus indidit , ut fe ipfas coníervarents

nidum convolet, pullísque ffrideutibus aduolet,

propagarent, acproprium commodum proa«

eósque penna foveat : quantà tandem charia-

moverent, Exhiíceamoribus, profanusficut

res effe par eff epud bonum , & commodum pa-

eft coércendus, ita divinus, quo Deus adhare-

fiorem oves ratione praditas, & pro quarum

mus, jugiter eft excitandus.

LI

falute uonnibilpericuli fubjt? quandoquidem

Eít autem finis patheticz, feu appetitivae

f-ï.

boc quoque acrioris amoris flamma excitat,

facultatis perfectio animati corporis,ut nimi-

Imó ex affectibus humanis nullus velocior, &

rum commode fe habeat, ac perfecté fuas exe-

efficacior ipfo amore, cui injüriam vifi funt in-

rat vires, obeátque funcliones ; hícque finis

tuliffe, quieum pennatum finxére, quafi alis

eít, inquo viventia perinde dicuntur quieíce-

indigeat: cüm nil fit amore pernicius, fitque

re, acgraviain fuo centro.

Rurfus hujuse

quavis emiffa fagittá velocior;quin & faxa ipfa

.modi finis explicatiüs dicitur fitus in cuflodia,

volare difcerent , (1 amare fcirent,

& confervatione nexàs organorum, membro-

4*

San&tus Herotheus apud D, Dionyfium

rum, partiümque viventis: ficut natura uni«

amorem in quinque partitur genera,Diyinum,

verfa folutionem dicitur horrere hujusmodi

Angelicum, Intelle&tualem, Animalem, &

nexüs horrore quodam publico, & communi;

Ply(icum. Eftamor Divinus, qui Deo ineft,

quó in omnibus , & fingulis fuis partibus à va-

& quo fe communicat creaturis, quibus im-

cuo abhorrct, quó nexus ifte partium diffol-

pertitur quidquid boni, ac mirifici habent, &

veretur, eó quia per difcontinuum vacuo in«

hoc amore nil ad. majeítatem auguítius , ad

terjectum pars fejungereturà parte: itanatue

fan&titatem purius, & ad conítantiam firmius

raanimalis hanc eandem totonifu impedit

excogitati poteít, Amor Angelicus propiüs

folutionem, ut nexum confervet organorum,

ad Deum accedens eft, quo Angeli eterno cos-

ac propriz ftudeat incolumitati, quá remoto

leftis gloriz illuminati fulgore Deum longé

quovis obice fuas exerceat vitales operationes,

ardentiüs, ac firmiüs, quàm nos,diligunt. À-

eà facilitate, ut nullum inde incommodum

mor Intellectualis foetus eft humanz mentis,

fentiat, & operatio adzquatz fuz congruat

confiftitque in voluntatis propenfione in vee

virtuti,ac Endelechiz feu energiz,ac vi fe mo-

rum bonum.,

Amor animalis eft impulíio

vendi.

Tendit autem hac operatio fuapté

quzdam vehemens in fen(uad rem amatam, &

