quis teneatut ? capitur enim , qui detineti

áncipit; & cadit, qui flare przefumit ad rur-

dubito ttemore membrorum , mentiümque

formidine, animorum titubatione ; acma-

pia alliciente foeminà: legunt in textu prae-

citato lfaiz feptuaginta Interpretes, — ££ erz£

nifeíla nervorum .omnium d:ffolutione mie

lites omnes equeflres , S pedeftres proftra»

ffes . qui decidiz. im [pe glorie ,^ n fumitate

montis excelfis feut pramatura feus, quam

vithumi jacentes exanimes, extinctis fimi-

qui viderit , antequam fumat manum , cu-

liotes , quàm animam agentibus pares; &

iet eam deworare.

Sed cur flos luxurians in

Heliodorum , .qui ceteris gravius aufus

f Cl

fupremo excelfi montis fattigio decidit de

fuerat delinquere , poena quóque 'graviori

n

punivit. Immifit enim vindex Deusad pre«

fpegloriz? in faftigio fiquidem montis om-

nia potiüs gloriam períonant , fafüimque

ftlérnendum tumidum Helidori faftum equi-

tem fplendentibus quidem armis aureis co«-

produnt. Sed re&té dicitür flos in faftigio

montis cadere de fpeglorie , quia hi fom-

ruícum , fed fulgurantium oculorum afpes

&u terribilem ; quiin Heliodori frontem , ac

niant, quosfüperbia ad fublimia evehit ; &

in dignitatibus expetunt gloriam , cujus ipes

peétus plenum dedit impetum ; eíque fero-

cis , quo infidebat , equi ferratas anterio»

jllicó areícit ; & utfpes omnis evanefcat , fa»

tis eít, fi una detumefcat , conteráturque

rum pedum ungulasillifit: & eodem tempo-

re coeleftes alij duo juvenes vultu decori , ha-

g Ifaiecap. 2.

fuperbia.

Dies Domini exercituum . fuper

omnem excelfum fuperbum , nec mirum fifo-

bitiisque majeftate fpectabiles , utzinque Hee

merf, 12,

lius fuperbiz Propheta meminetit, fifolam

liodorum adílantes lateribus, flagris attro»

cioribus , verberümque ingeminatione di-

fuperbiam conterendam affirmárit , quamvis

d

certum fit, nullumabiturumfcelus impuni-

verberárunt gementem , & ejulacus mifcene

i

tem lamentis , & lachrymis ; cum nec pla-

tum: re&té folüm producit fuperbia faftum

profternendum , quia initium omnis peccati

gas ceedentes remitterent, neque Heliodorus,

qui vapularet , quidquam fentiret remiffi

'Ecclej, 19.

fuperbiatab hoc uno putido fonte fcaturiunt

fcetidiffimi omnium iniquitatum rivuli : hoc

doloris: & ubi flagris fatis fevitum fuit s

oculis fe verberantes fubduxeérunt Heliodos

fonte femel exficcato arefcunt , & reliqui ri-

vuli ; atbor eft fuperbia non in imo radices

ri,quem quodam veluti afflatu fulminis pro«

ftratum, atque humi jacentem adítantes fo«

j

figens, fed in fublime eas cvehens : ab hac u-

labantur facerdotes, cateríque fpectatores,

nica illa producuntur mala , feupoma, quae

»

202

Di r.;rtätio IxX.

& pauló poft fedili gefatoríé pez tumultum,

prijs famulis trucidalnm miferé interijffe s

ac trepidationem impofitum extra templi

Balthafarem Babyloniz Regetn ob profanata

-

fspta deportárunt in profanam domum,

váfa facta & vivis abrafum

?

Lyfimachum

66.

Documentum fané dederunt tumidus

Píeudo-Pontificem ante ipfum facrum zra-»

Heliodorus, eiisque faftus, ac elata arro.

rium interfe&ftum 3. quia ut minatur lfaias.

gantia vindictze divinzijs incumbentis , qui

Dies Dovitus exercituum [uper omnem excel-

in resfacras temerario aufu manus inijciunt

€Ap. 2,verf, -

*

Jfwm fiperbum , € fuper omues cedros Libani

1 P. fe-

2

crilegas , facra templa fuperbo pede ine

fublimes , & ereilas fuper otunes quercus Ba-

! quent,

grediuntur expilaturi fupelledilem Deo di-

f?. Scdcur dies Domini, divina ultio fu»

catam , ejüsque cultui deftinatam,

Eftque

per omnes cedros Libani fublimes 9. 'quia

Ícelus adeo enorme , ut velipfis Ethnicis

cedri Libani etiam in ormamentum , 'ac ful-

fuerit fummé deteftabile ob infitum omni-

cimentum templi leguntur deflinatee, | Cedré

bus, & fingulis hominibus Numinis colen«

Libami , quas tu plantAfis,

Cedri autem

Pfalm, 103 .

di, timendique fenfum ; & Marcus Tullius

fublimes in cemplo Principes praefertim ine

toris lateribus, vocéque tonitru terribilio-

dicant facrae fupelleclilis furreptores ; quia

Lib,i.i9

re invehit , eà quia ob avaritiam templum

ex eodem hominum genere , ex Principibus

VerTeU,

Apoilinis inDelo infula fpoliaverit , ejisque

alij templa non fpoliant, fed veftiunt; fa-

fupellectilem , auto inhians expilaverit Ver-

cram fupellectilem non furripiunt ; fed ad-

res,ait: Poteffue tibi ulla (jes faluta commo-

vehunt ; altaria non deftruunt ,

fed aras

dé offendi , càm recordara in Deos immor-

confiruunt; & hi fublimes funt cedri ; qui-

tales , quàm impius , quam [celeratus , quám

bustemplum fulcitur.

Alij veré funt Prin-

vief arius fueris 2 Apollinémne tu Delium fba-

cipes , qui divitijs inhiantes , neque facris

liare aufus es , ilinetutemplo tam antíquo,

parcunt altaribus , diripientes quidquid or-

tam fanilo, tamreligiofo manus $mpiae , ac

natui infervit intemplis; G hi funt pracel-

a asned — u r r — uKR, - EU 0 um uD T s. oAv L T. as EE CC D M o n — m eniu dl 1. " La — m al a. WR . RE

facrilegas afferre conatus es?. fuit illa cupidi-

Íz cedri , fuper quas inítar fulminis divina

44j tanta , qua tantam extingueret religio-

irruit ultio : ut ex ijsdem cedris alize fubli-

wem $ neuunc quidem vecordaris , nullum

mentur in ornatum templorum , & alia de-

trahantur ad ornatum,

elfe tantum malum , quod non tibi pro fcele-

ribus tuis jam diu debeatur? haCtenus Cice-

Verüm non cedros tantüm , fed & quet-

6g,

10 , folo fpiculo naturs lumine videns reve-

cás Bafam divina conterit ultio ; quia non

rentiam ab hominibus Numinidebitam, &

foli Principes , fed etiam alijviliffimz notae

injüriam ab ijs Deo illatam , quirapaces, ac

homines , fi tumido pede , fuperbóque faítu

facrilegas in facram fupellectilem manus in«

templum ingrediuntut , vafa íacra aurea ,

ijiunt , funt enim divini juris ; qua ejus

argentea expilaturi , divinà Nemefi puniune

cultui dicantur, nec poffunt invito Domino

tur , hac fiquidem zqué quercum fuilli gre-

fieri alterius juris ; neque Deusvindex im-

ge palcendo natam , quam cedrum venuftane

punitum dimittit tam facrilegum fcelus,

dis templis aptam infequitur ; fi ambs (ub-

674

Memoriam fubit paroemia , — feu ada.

limes fuperbiant, non enim parcit cedro ob

Ls — -u m E MT ERE C TOA i

gium, qno etiamnum utitur vulgus asrun

venuflatem , nec quercui indulget, eó quia

Tolofanum : cüm Q, Cepius Conful Tolo-

fues paícat, fed in quovis capite tumidum

fam in Gallijs diripuiffet , factámque fupel-

n

faftum contundit , & zequé quercum , ac

le&ilem ex templo , delübróque loco extu-

cedtum divellit , quia fublimesíint; & quia

liffec . quisquis ex illa aurea fopellc&lili di-

homines fuperbiá elati , vano faftu tumidi

repta attigit mifero perijt exitu.

Similes

cedrum imitantur , fi fintnobiles; quercum

poenas dederunt , qui templum Delphicum

veró fi obfcurz note : quia Deus neque in

toto orbe celeberrimum divitijs inhiantes

fublimi dignitate , neque in vili rufticitate

expilárunt.

Author facrilegi ausáüs Philo-

pautur fuperbie elationem , cüm fe ipfum

inenus fuit, fed hic victusà Thebanis, cüm

humiliaverit usque ad patibulum crucis,

fe fugse dediffet ex precelfa rupe in fubjecta

Humiliantur igitur unà cum cedáris Libani

faxaíe pracipitem dedit , illisóque in prz-

etiam quercus Bafam,

Rex fuit hic , qui

Nee

durum lapidem capite miferéinterijt,

ignominia interpretatur : Ícimus quetneas

que mitiora fata fortiti íunt delicti compli-

coronas fymbolum olim fuiffe victorig , &

ces , ac facrilegz rapine confortes: fcimus

honoris; & has ex ramis, é quercu decerpe

enim Onomarchum membratim in T heffalia

tis, quifues palcunt , fuiffe contextas , Du-

coacifum, crucique affixum ; Phaillum diu-

césque coronáffe; adeó mendica , & fordida

turno morbo contabuiffe ; Phalecum lym-

eft fuperbia , ut ejus fe coronet arboris

phatico haud fapparem patrati fceleris exa-

fronde , ramísque , cujus porci fructu fa*

|

gitatum confcientiá, per varios ; difficósque

inantur,

terrarum tractus animi cruciatus übique fe-

^

Sed fi fuperbus fordefcit in coeno, e-

(s

cum tuliffe

?

Brennum violentas fibi intu»

69,

tiam profternitur, humiliatürque in pure.

liffe manus,

Quotquot enim in facram

Quis Antiocho infolentior ; & elatior , fed

templorum fupellectilem rapaces admove«

vix alius illo dejectior, ac miferier , quia

runtmanus , moverunt contra fe Numinis

quo altiüs fe fe extulit , eó gravius à diviná

iram ; conttat enim cx facra hiftoria Joam ob

percutitur vindictá.

Audierat Antiochug,

furreptos templi Solymzi theläuros à pro-

profperos Judg Machabei [ucceffus , &

Te*

-

d

s

| Suþerbus praeminendi affectus, quos inflat , dementar, 203

-

'reliais Ecbatanis Medorum utbe , .cui im-

.gio reliqua compenfare. damna injuflé à fe

l

minebat, per Syriam,, in Judzeam feflinavit ;

. illata, : & Hebrzos privilegio libertatis ,

juravitque fe proftraturum , folóque aqua-

-quo-Athenz;fruerentur.donare., imó &

turum Jerofolymam ; fuperbóque :faítu

fe ipfum religioni-adijcere Judeorum , . e«

tumidus juffit currum , quo vehebatur per-

:ámquecetiam propagate , fi priftinz reíti«

ET

niciori-agitari curfu , :ut vix pedites infes

: tueretur fanitati.

-Nullum adverfitatibus

D öv f-'i

qui poffent,

:Verüm cum .concitatiori.vee«

-opportunius.alexipharmacum : fanze ; menti

qunt,

. heretur :curfu :ex . Elephantis unus , :«ateris

-reftituendo viro -fuperbo,

. ANtne - reminie

iracundior :cepit :in : agmine ; ferociffimo

. feor imalorum : ( ait. Antiochus, ) 4ue . fecá

A. Machab,

barrire flridore . , :ad .cujus inconditam:;vo-

n ferufalem , hoc eft, nunc ad mentis fani-

£ GWP' 6,

Z

cem perterrefaclus., :ac timore; perculfüs

' tatem xedit. uperbus faftus , cüm . contufa

Antiochus animo.cadit. ; exturbantur .equi

:funt membra corporis , . càm dolores tor«

Pfalm:o;

tzegij efledum trahentes, recalcitrántque im-

-quent. , 2gritudines abfumunt , . eruciatus

patientes., :donec :Antiochum jugi fuccuf-

. dilacerant , afflictiones premunt , artus dif-

fione fede motum :excufferint , «qui ficut

folvuntur; :periculum.imminet mortis ,

obeío :erat:corpore., -impetu :graviore

»vermis rodentis confcientix lethaliter. more

lapíüs , corporis :membra.gravibs.contun:

. det , .corpus, putredine fcatet.

Nunc aje*

dit. , : ledítque in hamum , séque.totum in-

: hat , -remznifcor.malorum , .que feci in Je-

'£us commovet ,:cümque membris:feré.ome

*u[alem, «Güm obijcerentur menti mina ,

:nibus contufus , «exanimi , quàm exípiranti

-terrores , formidines ,. cruciatus , ac inferoe

fimilior , :humi jaceret ; milites.accurrentes

:zum Furie fcelerum ultrices 5. ea eft.vis in«

Regem erigunt , .qui fe!là gerulorum:mani-

»terni accufatoris , ut.etiam.absque apparie

bus vectá .Babylonem .veríus defertur ; vi»

tore .reos.adigat : ad .domeflicum : tribunal ,

Ícerum tormentis excruciatus , : diriffimis-

in quo u'tro fe, patrata fecrilegia , .com-

que . doloribus tortus ; quin.corporis cru-

miífa (celera , : pera&ta delita. fe fiftunt ,

ciatibus acriora acceísére animi fupplicia :

excipiinrque .Dei .vindicis . ineluétabilem

mortis .accelerata :imminens periculum 5

(ententiam ; .documento .efít.nobis An.

:';ziäo Xa.«,,.Mi-

viteeque :anteacte :amariffima ; recordatio

tiochus:: QQui fibi videhatur.etiam fludi-

6t,

- acriüs- quovis corporis dolore.regium tore

& Gbübg&üf., »

bus snaris smperare | fupra bumanum .9o-

quebant -animum: obijciebantur.funefta re-

dum [uüperbia -repletu 5 :&$ montium alti-

cordatione tot Judzorum miilia absque ju-

ttdines in [latera . appendere , .nunc . bus

fta caufa fecro cafa , :vel igne deleta ; me-

miliatus 2d terram in geflatorio portabae

:ï(

moriam . tefricabant diriffimo dolore Judza

mr mnanifeftam Dei yirtutem n femetipfo

militum infolenrijs -devaftata .5 :Jerofoly-

conteftans : &5 qui paulà ante fydera cali fé

ma incendijs abfumpta ; .Arx Sionis per

eontingere arbitrabatur , .eum nemo potee

vim illatam .Íuis:erepra .Dominis.: .Ur-

vat propter intolerantiam fetoris portare ;

bis, orbísque religiofiffimum templum om«

quia de.corpore impij vermes featurirent ,

,ni fcelere profanatum.; .abominationibus

4c Uryentes in. doloribus carues ejus effue-

deturpatum , -oronique.criminum .genere

rent , £5 odore illius , .ac fetore .exercitus

violatum , :ac contaminationis labe fceda-

Hgm'uaretur.

tum ; -occurrebant menti amariffimis affli-

En qualem fortitur faftus

| fuperbiemï;

7$,

& cogitationibus:.direpti .thefauri , .fpo-

äiä

mentis exitum , in quas impingit tumor

liatum facra fupelle&tili altare ,. polluta vi-

viri fuperbi.erumnas ? perinde, acex a.

éimarum Ára ,

facra librorum .monu-

4qua educta bulla , càm tumet , .difrumpie

menta fuili fanguine foedata ;5 :ac.cruenta-

tur.j -perinde ac fulgur , .cum fplendet ,

to gladio confciffa , G facrilegis ignibus

.evanefcit,

Qui veró arridente fortuna

deleta , fplendidiffima templi lampas .ex-

defipuit ; eadem novercante, plagísque pu-

tinCa ; lychnus immortalis ablatus, .&

niente fapere incipit , & fapientiüs loqui

omnia fus déque facrilega.vi .confufa , &

vermibus fcatens , quàm antea multiplici

everífa : & fupra cateraeum .excruciabat a-

.gemma corufcus ; .ex fotore fe fe morta-

mariffima recordatio , .quia.contemptui ha-

lem , .ut ex vulnere Alexander. Macedo ex

buerit Judeorum Deum ; .quódque ejus.fu-

Jovis filio hominem fe dixit fato obno-

perbia, faffisque agerrime tulerit profpe-

-Xium.

ros Judz Machabei fucceffus ; omniümque

Copit Antiochus priüs putrefcere ,

, fiquidem malorum , quibus premebatur, u-

7I

^quàm in fepulchro condi , quia fuberbia

! nicam originem effe opinabatur Dei contem-

fibimet fepulchrum conflruit , .& priüs fe-

ptum, & quo promerita .omnia malorum

pelitur , quàm moriatur ; ut acerbiüs fe

genera effluerent-

À

69,

mori fentiat , .quía non moritur: fic Deus

Ipfum propterea poenitu

itper fas, es

vindex faftum .ulcifcitur , fic fuperbientem

69«

fisque Judzam 1nvafife, fibíque ad lenien.

deprimit Antiochum , càm hic aufus fue-

dam Dei indignationem propofuit ,. votís-

rit facra impetere (acrilego exercitu. , tot

que etiam fe obítrinxit tam facra , quàm pro-

Deus immifit ad ejus faftum. deprimen.

ä

fana jura in integrum reftituere Judzis, exe

dum fordcícentes milites , quot € corrups

P

ilata templo vaía reddere , & ex fiíco rc-

tis vifzeribus vermes irrepferunt , quia ut

. Verani de Afedibus You, ,

&

&

xeclé

Diflertado 1X,

804

lium. Cofrbois juxta Danubium flavium di-

refe Salomon ia proverbijs, — Je emalitia

futa expelletur impius , fcu cum delicta coa-

sicaturus . Advenit,

Tanden utrisque

cervantut , cüm faftus in fümmo protervé

Principibus placuit ,^ wt ipfi fuper. pontem

fuperbit, cüm impij in fuis gloriantur ini-

lapideum confligerent ,. & qui vitlor exi-

quitatibus ; violenter tunc € medio tollun:

Sieret , ipfe [ime damno utriuque exerci-

tur , cadüntque viétimz Orci , qui fuper-

tué Imperium ufurparet,

- Decretum e-

bo pede fuprema calcabant faftigia : quis

HAm exyt ,

ut quicunque Principem fit«

non exhorreat fceptra? quis Reges Numi-

um juvare prefumeret , cruribus ,

ni equet ? cüm vel ipfi Principes nondum

brachijs ab[ciffis , continuü in flumine mer-

erettir,

vità fun&li vermibus.crucientur ,. fiántque

Et Heractlius totum fe DEO

purpurati foetidi , pediculofi, ut non de-

obtulit , €$ fantia cruci fe devotioue , qua

Ípiciantur tantüm ; verüm etiam ficut ca-

potuit. commendavit.

Ambobus itaque»

davera ob intolerabilem pedorem nau-

im confliiu durantibus , Heraclio vicio-

Ih

i

fcentur execrabiles ; nimirum fcetent acce-

Yiusm Deus tribuit ,

G' cuntium . exerci

| ijl, 27«

dente Deo Ultore , quia fuperbie eorum.»

tum fuo Imperio fubjugauit 5 adeó ur u-

( aitfacer Vates) qui te oderunt ,. afcendit

niverfus populus Cofrboe fidei , Chriffiana

femper , fotétque ante Deum faftum ple-

fe fubdiderit ,. && faerum baptifma . fa*

élentem ; quinimo carnifex eft fuperbia ,

feeperit.

Cofrboes

autem . ignorabat

fe ipfam torquet , nec fibimet parcit ; ut ait

exitum — belli ,

quia cüm omnibus odio

JHomil, 42.

effet , id à nemine ei intimabatur,

He-

S. Ghryfoftomus , inquiens: Elarme femper

in doloribus vivit.[emper indignatur ,femper

raclius improvisó ad eum pervenit , €&

eeret , mil efl , quod ejus. poffit libidinem

in tbrouo aureo eum federe reperiens ,. ei-

explere,

Sicut enim avari , quantó plura

dem dixit * — Quia lignum Sanite Crucis

«cceperint , tantü pluribus indigent ,. quia

fecundiim modum tuum bonorafis ,. fi ba-

prfwum , €& fidem Chrifli fufceperie ,^ ad-

ipfis nunquam fit [ati s sta fuperbi , quan-

10 majeri funguntur bhonore , tantó plu

buc vitaks , E& regnum à pacie obfidibus

Et ob hoc merentur depri-

obrtinebis

.

.

concupifcunt.,

*

fín veró implere contempferá ,

mi , & contumelijs affici

P]

Ício Salimo-

Sladio meo te feriam ;

& caput tuum.s

neum divinos fibi honores petulantiüs at*

pracidam,

Cum ille acquiefcere nollet. ,

extratio gladio protinus eum — decolla-

rogàffe, & Jovem ftruéto izneo ponte to-

Ust,

nando , & jaciendis fulminibus fuiffe imi-

tatum ; verüm & ab eodem Jove etiam ful-

Qui divinos ambivit honores, acip.

mine ictum ; & ad inferos detrufum cru-

fi inhiavit Deitati ; Deus pariter ; &

homo effe defijt perfonam exuens Numi-

|

deles dediffe poenas ; cum flammas Jovis ,

l

& Íonitus imitaretur olympi,

nis , & vitam deponens hominis , quia

7j« ï

7?,

Sed quod fabulce finxére de fuperbia ,

divina aquitas,

Depofuit potentes de fe-

Luc, B.52

veritas de tumidis!, elatísque hominibus

de , & exaltaviz bumiles : gloriam, qui

magnitudinem cemulantibus profert ; cujus

defpieiunt, eam afpiciunt , captántque ;

qui gloriam quserunt , eam non aífequun-

rei inigne recitat exemplum Siffridus Pres-

Lib.1. epi

byter inquiens,

"Anno tertio Heraclij Im-

tur , quia perinde, ac umbra fugientes íe»

Zomes 4nno

Redivivi Phoe-

peratoris , qui fuit LXI. à Cafare Auguffo ,

quitür ,. fequentes fugit.

permittente Deo. flagellari , populum. [uum

nicis naturam imitatur contemptor glorize,

Omi?]i älen

per feuitiam Paganorum ; Cofrboes *Pería*

fuo fe ipfum funere reparat , fuóque é cine-

yum Rex omnia feró Regna terrarum [uo

ratio vegetior refurgens , àcin novam revi.

imperio fubjugavit.

Jertfalem veniens à

vifcens juventam : tunc incunabula fibi ap-

1

parat ; cum lignorum ftrue fepalchrum fbi

fepulchro Domini territus vedgt ,. fed ta-

men partem crucis fantie ,. quam Helena

tomponit; mortem appetit , vitam qu&fitu-

Volens co-

ilidem reliquerat , afportavit.

rus , & fuimet fupplicium vertit in trium-

li 4b omnibus ,ut Deus,

In currum ex. asu-

phum,

Dum calcatur gloriafurgit; dum

& occtltos | du-

zo inter fubtiles etiam ,

pedeconteritür, caputornat; fplendet cla-

rior, filateat neglefcta , & obfícura ; eri-

u , quafi Deu ,. defuper aquam infun-

debat ,. 65 in [pecu . fubterranco equi qua.

gitur gloriofior ;dum negligitur contempta,

séque patrit ad recentis vite ufuram , cüm

drigas trabentes im. circuitu , ut quafi cur-

yum moverent , & touitru [imulavent.

Fi-

perít, séque interimit : nullus certé Phos-

lio igitur fuo regno tradito in tali fano

nix gloriz contemptu praflantior; gloria

enim amputata repullulat viridior ;

ab«

profanus véfidet ,. & juxta fe crucem Do.

emini colloraus appellari [& ab omnibia De-

fciffa adolefcit validior ; truncata florefcit

um "volebat , €$ ficut legitur in. libro des

amoenior; occifa nafcitur robuftior ; fepul«

naturali offcio ,. ipfe Cofrbaes in tbrono re-

ta oritur clatior; fiquidem folem zmula-

fidens , tanquam pater lignum crucis à dex-

ta in occafum devergitur , ut illuflrior re-

L

zra po[uit loco fily, && Gallum & finifirislo.

vertatur poít funus

3

clariórque pott te-

nebras *hinc notat Tertullianus faftum Pla«

eo Spiritus Santi 5 fe verü Patrem juffit

209min4Ys.,

tonis & faflu improbiori Diogenis Ci-

Tunc Heraclius Imperator ex-

ercitum copiofum collegir , &5 vontra fí«

nici improbatum , quia fuperbia é fummo

coclo

A

Süpcrbus preeminendi affeQus , quds inflat , dementat, 20g

colo cum Lucifero|in imum dejecta. mitiüs

mutuavit, fed à fimplici nomine Helcie p«

rentis omnem haufit nitorem,

didicit 'cum homine pugnare , vincique

patitur, ut vincat.

E throno defcendit ,

Sed INehemiam haudquaquam imita-

755

«

p*

ut altiüs imperet, imó purpuram etiam ex-

tus Salomon fuit , cum fuorum parabolas

wit , ut in facco irrtutilet,

proverbiorum exorf[us roverb. 1, infla-

«

tis buccis fe filium quidem dicit David , fed

Regis Ifraél : Parabole Salomonis fl Da*

j

50 VIIi0

vid Regis Ifraél , fed videtur faítus Salomo-

nis , vel in ipfo limine impegiffe , cum fe

Tumfdu: [uperbis 4 us eliam

filium Regis proclamat ; & in ipío fapien-

titulos evebit , ut ijsdem infrgnitos .

tie exordio videtur ipfe defipere ; coro-

?

muiferà deprimat.

ne cum meminerit fibi hareditario jure

a

dande: & ut fuum praferret , jactarérque

74«

f& "T On rebus tantüm , fed & ipfis titulis

diadema ,

maluit íe filium dicere David

*.4 fuum cumorem faítus communicat ,

Regis Ifra£l , quàm Prophetz in Iírael z

quafi viderentur fuperbi humi repe-

fi David zqué regij diadematis fplendore ;

fere, nifietiam titulis eminentias collium ;

ac fibi infufe prophetie dono eminebat ;

ferenitatem fupremz aéris regionis , celfi-

cur eum Regem vocare maluit, quàm Pro-

|

tüdines montium azemularentur : & niíi il-

hetam ?

fi Reges raró funt Propheta ,

luftriffimi , & clariffimi cum folari radio ;

cüm illos fibi populi eligant , ubique tet«

fereniffhimi cum aére; celfiffimi, & eminen-

rarum ; & hos folus Deus feligat, ut íuos

adminiftros

?

*

cur Salomon nomen Pro*

tiffimi cum montibus falutentur , neglecti

fibi videntur humi deprimi , densáque cir«

phete titulo non pratulit Regis ?. plures

enim., quos Regium diadema coronavit ,

cumfundi caligine ; hi laudandi ; qui non

ll

turgidistitulis, fed excultis nituntur virtu-

vitia turpi compede detinuerunt in luto ;

tibus eminere. — Video Esdrze /;5. 2. cap. t.

plures purpura ornavit, quos vita? tufpie

Nehemiam virum ornatu virtutum 2qué

tudo feedavit : plures corufcantes gemmz

alijs illuftrem , ac(bi religiofum , cum

illuminárunt in folio , " quos abjeétiffima.

duo in ipfo fplenderent prazclara lumina ,

aciones denigrárunt in vitiorum cceno ;

facerdotinm Íícilicet ,^ & in regia Affueri

e

Etiam Jezabel refplenduit in purpurá ;

primä Pocillatoris

3

' feu fupremi Pin-

quam Íuperbia precipitem egit à fene-

lh

cerng dignitas , quà apud Barbaros emine-

íftra palatij vorandam in fubjecta plateaà

»

ret , perinde ac facerdotio apud Hebraos;

canibus,

Etiam Herodi fucclamavit po-

.

& tamen utrumque fulgorem iíta fuppref.

pulus palludato , G tamen infeliciffimum

1

fit , ut neutrum appareret , séque tantüm

fortitus exitum vorandus pediculis tradi-

dicit nudé , & fimpliciter filium Helcia :

tur: cur Salomon gloriatur de parente

.. Lue, 1.52

in ipfo enim veflibulo amputato quovis tu-

Rege , & non de Davide triumphante in

!

more tituli , ita fari incipit : verba Nebemie

funda , & baculo ? f1 agnomen patri prz*

figere maluit, fatiüs paftorem eum dixif*

]j Helci« , quis non miretur fummam in

facerdote modeftiam , infignem in Pocil-

fet , quàm Regem , cum üt paítot Golia-

thum proflraverit , & glorioíam de occifo

latore regio animi moderationem à quo-

vis alienam faftu ; non poruiffet fullo , vel

Gigante vi&toriam detulerit ; & ut Rex

piftor , aut futor fimpliciüs fuum nomen

Betfabeam corruperit , & Utiz fanguine

inículpere ;

adeo faftidivit NNehemias in«

propriam foedaverit gloriam,

aniffimum in titulis faftum,

Non fuam

Ita eft paítoritize fimplicitati honefla«

76,

jadat tribum facerdotalem ,

tametíi ex

fenta adnectuntur virtutum :

& inflatis

Levi f[uam traheret originem 5 non often-

fuperbo faftu , flatüque tumido titulis it-

tat facerdotij venerandam dignitatem; ',

ritamenta copulantur vitiorum ; defcriptue

quamvis prae cateris facerdotibus fulgeret

rus Mathzus Chrifti Genealogiam exor-

virtutibus ; fua non enarrat praclara ge-

ditur à Davide, quem tantüm vocat filium

Y

Abraha.

ífla, quibus tum Sufis , tum Jerofolymis

Liber generationis TESU Chrifli Matth, x,

gloriam fibi comparaverat nunquam pe.

flá David ,. filij e-4brabam : vocat Serva.

rituram : teticuit nobilitatem fanguinis ,

torem filium David fimpliciter absque ulla

claritatem generis ,' ftudia virtutum ,' pro»

titulorum pompá, fine regio nomine ; non

meritas laudes , fupremos facerdotij , &

enim adícititio indiget nitore , qui virtu«

tum ornatur decore : enituit in Davide , fi

Pocillatoris gradus , & uno duntaxat gau-

det nomine , quó fefatis ornatum putat ,

à Rege praícindamus, quidquid virtucis;

vwocans fe filium Ze/ecie , quia cum tanti

& decoris in cateris fplenduit : canc . in-

parentis meritis ;

& virtutibus cumulati

diguiffet à tituli fulgore nitorem emendi-

fe filium faceret , fat decoris , fat laudis,

care , fi proprio non claruiffet fplendore :

& glorie putavit fe enactum , fi natum fe

& tunc tantüm Matthzus titulum regium

£iceret € tanto parente , fi filium fe voca-

accerfitum , additámque voluit Davidi ,

ret Heleie

L

L]

ut enim fulgeret illuftriüs ,

cüm ejus probrum , fcelüsque debuit pro*

L

L]

non ab Affueri Pocillatore fplendorem

dere

pergens fiquidem in Chritli Ge«

e 2

nea*

|

Varani de dfidibu Teru. 4

TTE

/

20

6

Di,iïcrzagïo 1X |

nealogia ; &it., D/zbid Autem. Rex. genuit

hitur , fic D. Petrus nofi alio gloriatur

Salomonem ex ea , qua fuit lirie& : cum

nomine , quàm Petri , & Apoftoli JESU

crüentam cladem ,. fedümque adulterium

Chrifti.

Petrus Apoflolus 1ESU . Chriffá

1, Petv, a,

non fe nomie

debuerit refricate ,

adijcit flatum regi-

elellis advena. difherfiona ,

um; etenim càüm propriam geminato deli-

nat Principem Apoftolorum , fed fimpli»

cem Apoflolum , ac difcipulum Chritti ,

&o denigráffe: gloriam , fucorum fuppes

tijs , titulóque regio inflruitur : quia rae

non memorat omnia pro Chriíto dimififle ;

& à Chrifto «cumulatum fuiffe pluribus

rb à tumidis , fnperbisque titulis vitia dil-

fociantur,

David , cum Chrifli pater di-

fupernatüuralibus donis , in(gnitum gra*

L

.

falutatur

citur , nullo infignitur titulo

tijs , dignatum favoribus; mon recenfet fe

vero Rex , cüm Bethfabeze refricantur am.

conftitutum ejus divinitatis Nuntium 3. in-

plexus, Uriz fufcitantur homicidia ; $u*

fütutum fupremum Mylftem;. claudum ere-

xiffe ; magum dejecifle ; - cecos umbrá il-

Ípedta eft nomini adfcita pompa ; latet ple-

L

lamináffe .

P]

& cuftodito carcere. profili-

rumque fcelus in tamore tituli.

77*

Scio Jacobum uni tantàüm Rubenio ex

iffe ; linteum & fummo ccelo explicatum

in terras vidiffe ,

fed omnia rericet folo

fuis filiis pompam adjeciffe nominis. — Rz-

ben primogenitue meus ,

quia nimirum

contentus nomine Petri , nomine 44po/lols

íqualeret in umbra ,. fordefceret in coeno ,

jJESU Chrifii. . Cüm in vite onufta bo-

Secus Jofeph ,

tris maturiunt racemi , decutiuntur pame,

profanatione patrij thori.

quamvis à Jacobo plus Rubenio amaretur ;

pini, & luxuriante foliorum pompa defti-

ftituitur ; quia frondes non defiderantur ;

ac praeffet toti. /Egypto , mullíque ex-

cepto Rege effer fecundus , nullis à pa-

ubi fructus ramos exonerant plantæ s. da

tre decoratur titulis ; nimirum quia Jo-

virtutum miriade infignitum , & hunc ti*

tulórum contemptorem ; & ab omni fa-

feph , . cum proprio fplenderet pudore ,

excultá clareret caflitate , non indiguit

ftu. habebis alienum : fecus qui ampulla-

tur , virtute deílitutus ; quo in fubli-

adícititium emendicare à titulis niterem ,

ut Ruben , quem fua devenuflaverat li«

me plus erigitur ; eó magis intumefcit:

727

bido,

Quinimó ,. & ipfe Jacob ab omni

Scio , $aulem Agalonem agentem , ali-

i,

titulorum faftu alienus allocuturus ac-

násque aberrantes explorantem Samuelem

cer(itos filios fimplici, rudóque utitur no-

vocáffe non proprio nomine Samuelem ;

fed virum Dei : fed cüm primüm coepit in

Genef. 49»

mine,

Audite fl Tacob ,. audite Ifradl

Patrem veflrum ,. non coleftibus decora-

Íolio intumeícere ,

nominis oblivifcitur

non luctatorem

Pocta ,

tum vifionibus fe dicit ,

nec ampliüs Sarmuelem virum

DEI vocat , nec titulo videntis Deum eum

cum Angelo , fortiffimámque fe pugilem

nominat , non Abrabami triumphos nu-

condecorat , fed fimpliciter , 'eum vocat

Samuelem,

Et iratus iracundia . Saul in-

4. Regum -

merat , non líaaci opum meminit ; non

19.

fuas oves ,. divitiásque recenfet , nonm ti-

terrogAUit , G6 dixit, in quo loco funt Sa-

tulo utitar. Patriarche , mon pugilis An-

enuel, & David , non ampliüs virum Dei

fed fimpliciter Ja-

quarit ;; ut Agafo , fed Samuclem , quia

gelici nomen producit ,

cob , & líraélem fe dicit.

Huc accedant

regio titulo jam intumuerat ; & vel ipfi

Prophete erant eidem contemptui

*

*

ex

zo&us , íeu qui ut extremas Minervae

quo fuerat in Regem falutatus, poduit Sau-

fimbrias attigerint , fe Íe in pavones cu-

dunt , fuperbiántque explicata titulorum

lem meminiffe viri Dei ; quia nimirum

L]

huc accedeant infelices

memoriam refricabat Agafonis

.

ubi ca-

profufa caudáà ?

pyrauftz , quibus fqualet , quidquid non

put coepit diademate ornari , lingua pha«

5

*

ubt

fplendet in lumine ; quidquid non fulget

leras omnes titulorum ampuravit

in titulo ?

fuam . difrumpant hydropem.

ehlamis regia effloruit in rofam purpure

ampullarum , & in fordibus inde fcaten-

am , defloruerunt i ore verba; wubi ma-

nus aureum tradat fceptrum , nullus in

tibus fuas legant ignominias , difcántque de-

tumefcere ; deünántque afelium ,

quo

labijs vernat flos alienz laudis ; ne fcilicet

infident, Pegafum vocitare; araneos, quos

aliena decora in fuperbientis cedant dede-

cora, umbrásque in ipfum cffundant aliena

infequuntur , murósque deturpant, gri-

phos appellare ; ceffent pavimenta , quae

lumina,

Refett Lucianus quendam Süimonem

$0.

verrunt ,. codli galaxiam facere ; aprüm.

notnine poft aditam amici futoris haredita-

que pro fue exhibere ; 'corniculam attage-

nam dicere ; séque ceenáffe in Apolline e:

tem proprio renuntiáffe nomini, quafi de-

leturus effet cum. nomine obfcuriffimam

tiam cüm fola frigida fitim. extinxeriht ,

*

panísque hordeaceus famem expulerit

*

fuam conditienem.

Cave dixit obvianti,

hzc indoles eít viri fuperbientis omnia fus

ne me impoflerum Simonem voces , quia ad.

pinguiorem/evectus fortunam , non ampliüs

déque vertere , ut alius appareat ; quàm re»

vera fit.

/*(

Simon ,fed Simonides vocor : intumuit. cum

o non

plenioriCifla etiain nomen,& quiaacceffione

7$:

Qui proprià nitet virtute , alien

indiget ornatu , modeítiz onice ftudet ,

pecuniz incrementum fubjerunt pauci,qui in

. voluit

humiliati adhzrefcit , quà altiüs eve-

arca includebantur o/b'o-l:i , & áfles

Etiam

D

Superbus ,præeminexïdi affectus, quosinflat dementat. 207

etimm pari paffu crefcere nomine; & quam-

quafi fimul ludat cum iis, quos illudit: fed

qua eft fuperbia ranta ? quis faftus in difco-

vis augmento pecunise non potis fuerit fta-

!OP"MI

turz iuzcubitum unum adjivere , nomini

lore papilione, à quo volatus tantus per unie

tamen fuo unam voluit fyllabam adjecam,

verfam florum luxuriem, gemmeümque ftir-

ut nonSimon,fed Simonides diceretur: adeó

pium virorem ;aérisque tra&tus varios ? quid

fuperbia tanta in. papilone ? quia nimirune

tumor fuperbize homines invadit, utetiam

eorum nominainfle, Imó nontantüm in-

vermiculus eft de genere mufcarum oriun-

dus, affuetus humi repere, cüm primüm alag

flat, verüm etiam putida metamorphofi in

aliud mutat? quiin caftris bellica fortitudi-

nanciícitur in füblime erigitur, & qui igna-

xus eft terre filius, inertis infe&i rudimene

ne czteris antecellit, tedivivus & fabulis dici-

a

tum, fordidus putrefcentis flercoris fcetus,

tur Hercules; qui pugnando hofti eít terro-

ri, Jupiter vocatur é fummo coclo tonans, &

humique femper inglorius repens, fuperbit

fulmina jaciens; qui mare trajiciens decuma-

«um alis, quibus expanfis velificatur per a&ta

nos deiudit fluctus navis fegimini adfcitus,

voluctribus affociatur, avésque imitatur, Ve-

non Nauclerus, fed Neptunus flustibus im.

rüm fuperbia tantain tantillo vermiculo in

perans nominatur: quódque deteftabilius

fumum exiguum definit ; luminis fiquidem

adblandientis :«captus illecebrá, deducitur

etiam in palzeftris vertuntur in tripodes ara;

in filfa Numina viri virtutum cultores; in

propiüs alarum remigio ad lampadis ardo-

profana idolorum fana,Chriftianorum gym-

rem , falutat priüs circumvolitans amicum

lumen. Mox poft feftivum circulationis ftie

