umedocet, G ad victoriam nobis viam fter«

ciliatrix, profectus fpiritualis , animee nu-

nit.

David srumnis obrutus ,. calamitati-

l,

trimentum , mentis illuftratio , caliginum

bus oppreffus , ac veluti inimicis (zvienti-

diffipatio, tri(titize folutio, irz diminutio,

busrefiftendo impar ; orationem fibi accer-

odij extinctio , fpei alimentum: -

fivit adjutricem ; & prafidium feliciter in-

Immo eodem oratio munere fungitur

[ 4

venit : fcilicet , & arma , quibus muniretur,

in Ánima, ficut neryus in corpore: Jobde-

& pugnandi artem ,quà hofles profterneret ,

Icribens hominis formationem ait : Nezse .

P[alg.17;

aitipfe , qwi docet maniu meas ad pralium 5 :

fieut lac mulffli me, Eficut cafeum me coa" Cap; 10,

$ pofuisti ut arcum areum bracbium meum s

gulafli? pelle , & cargibus vestifti me: of f «

nimirum de orationis gymnafio manus edo-

éys, G nervis compegifli me , (cilicet exvae

ceri ad pugnas ineundas , & palmas victrices

rijs membris, partibüsque corpus finxit ho«

colligendas, cenfent piures Interpretes: &

minis ; in ipfo enim partes quaedam molle-

Patres Greciin paraphrafi apud Corderium

fcunt in carnem ;. aliz in pellem extendnn.

^

exponunt , q4i decer manus meas ad prali-

tur; quadam in ofl

.

adurefcunt ; &alizlen,

yres - feu Ad pléces nántus expandens (upero — velcunt in Defvo-

zArnie

; q;fgproptcr it0mo

bue

—

Oratio quó humilior,eó cffica cior ad probosAffectus impet.40g

bbus qüäü-x;c'fïcïntetu'la indutus ; pelle poftea

mz; quia ficut corpus fejun&lim abanima ;

veluti externo pallio obtegitur : & tota hu-

quovis deflituto motu corrumpitur , & fce-

mani corporis moles , offibus nititur veluti

tet: ita f1 beneficio deflituatur anima oratio«

fuis fundamentis ftabilita , ac columnis fulta;

nis , veluti mortua langueícit , fordes con-

& in hac moile nervi,veluti quadam vincula

trahit, & pervitiorum corruptelas malé o-

partes fingulas fimul nectunt , confttingunt,

let: écontra , ficut corporis virtusfrequen-

[

Jub, de a. Xopulántque : appofité Lactantius ait ; Dens

ti exercitationis beneficio incrementum fu.

ï

N

[

[ 3 qä" Dli. €,. 7.

Solidamenta corporis ,. que offa dicuntur ,

bit, & fuo deftituta confueto exercitio mi-

wodara , & adjuntla invicem nervis alliga-

nuitur , deficit, ac Jabitur: ita orandi dif-

i

dom

vit , & «onfirinxit ; hocautem munus , quo

fuetudo naturalem' diffolvit virtutem , &

it

nervi in corpore funguntür humano, perité

-fupernaturales vires imminuit, ac virtutum ,

:Hopiil. s.de àd officium transfert orationis D. Chryfo-

omnium culturacorruit , .quiaficut efculen-

.PT gCAI1026

ftomus, inquiens; . Quod qui animinervos

tis, G poculentis reficitur , alitürque homo

49ip, Ó,

gpreces appellaverit , mibi profeWlà veré dice-

€xterior 5 ita pijs orationibus paícitur ho

re videatur. — Etenim st corpus opinor ser«

110 inieriot , .ac enutritur.

Rubiginem

worum beneficio conflat , «urrit , flat ,vivit,

«ontrahit gladius , /fi jugiter in vagina o,

h

«ompattámque eft , atique incsfis omues cor-

tietur : & fpiritus vitijs inficitur , nifi fufis

poris numeri difoluuatur : fic animi per fan*

precibus irrigetur.

"

&las preces , & conylutinantur , &5 conslant ,

'Utilis imber eít oratio, & ficut tellus

A20,

eurstmque haber pietas facslà 4n boc fecun"

nifi imbre rigetur , fterileícit; ita & hortus

dumz & ficut nervofus e(L, & fortis , qui

«ordis noftri j nifi fulis precibus irrigetur

oratione fulcitur ; 1taenervis , & languidus,

flore deftituitur virtutis , fru&tüque boni

«ui illá deftituitur; quiaficut corpusnervo-

operis; hincEnnodius in vita D. Antonij MP«

um beneficio conflat, ita anima orationis

anathi ait : qui 4d smibi operis injuuxifls, ad-

luftinetur fulcimento ; fíntque propterea

juva erationem titubautem , &6 fiecitaiem.s

preces animz , perinde ac corpori netvi.,

*

fl fantlarum precum ambre locupietam a.

quapropter Syracides ait

*

Et «erunt tibi

Non folüm voratio cordis noflri i1ccitatem

"

Ecclefiaft ,6.

«ompedes ejus in protetlionem fartitudinis ,

árrigat , verüm & quamlibet abftergit foe-

€$ bafes virtutis , t5 torques illius n flolam

ditatem, abluitque maculam, :ut enim mo«

glorz« , ubi Vatabalus explicat : 'Compedes

risolim fuit, quódfpongiá menf lavarentue

&jus erunt tibi prefidio validilfmo , felidáque

.

€onviva , omnem é manibus maculam de-

Y

firmamento , G ej

N

unidem nervi bonorificoami-

pofituri., priisquam meníz federent 4 ita

'ällit

:ettmens .fpongiä Orationis .abüergenda ,ane

180

Vera igitut fapientia fundamentum di-

tequam;ad menfam accedat Eucharifticam ;;

"m- 4','

«itur virtutis , protectiofortitudinis, 'orna-

'ut quod de ecclefia dixit S, Joannes Chryfo-

—

mentum gloriz, eft autem fapientia oratio,

flomus , id ad.quamcunque animam trans-

'cui virtutesomnes ifiituntur fuze veluti bafi,

feratur, ait ipfe..«. Non wvides famular men-

IEHosril. 3.ip

Libdeoran- quapropter S, Chryfoftomus ait: Precatio,

d^t ougia lavantes , & domum mundantes ,

.epift. .ad

do Demm. — feuvadix , C bafis cateris omuibus fubflerni-

8 difcos menfa émpouentes ? |bac fit perpre-

AEphef ..

4ur4 negque lecus , acnauem , € domumeas

«65 , per clamorem preconss, Tanguam jJon-

qua fubfirara funt ,-valädamlïreädunt , 46 "E

giá lavemus ecclefiam , ut án munda ecclefia

f?lvatur , coutinent.: dra woffram vitam , 9-

fint omnia prepofita , sut mulla fit nactla.s ,

randifludzum , i& continet , & ubique firmam

nullaruga. imónoníolum oratio mentem

veddit., Güexpreffiüs 3:quiparansorationem

irrigat , ficcitatem abigit, fordes ábftergit,

D

Libde erane fundamento jquo domusnititur ,ait: . Quod

'verüm.etiam vulnera , /fi quz inobis fuerunt

do Demm, — 4n domoe[i fundamentum , «.hoc $n anima .eft

inflicta prefentiffimo pharmaco fanat ; id.

E

deprecatioz bane ubi primüm , «eu bafim ,

que peritiffimus médicus nosedocetLaurens-

& radicem in anima fixerimus ,4unc oportet

tius Juítinianus., inquiens: jíeut sullum.s CAF- t

4dliligenter fuperfiruere pudiistiam , eman[ue»

:medz'mmmtum,proþ':it : donec ferrum iatet $ erat,

»

4qudinem sjufHitiam pauperum .

4n Vhlnere , & .extrallo ferro prodesi oulne-

19,

-Hinc patet,, quanta ffit.orandi neceffi-

ri: itaoratio nonprodeff , quamdiu volun-

tas, cümfundamentum fit, cui nitimur;ful-

445 Verjatur 3n fcelere , -vel oedium proximi

«rum , quo fu(tinemur; '& radix , 'ex qua fin-

manet 3n mente ,. fed fi fcelu abigatur , ff

gula pullulant virtutes, (icutenim radix ne-

odium excutiatur , oratio infitla vulnera.s

«elfaria eft, ut vigor , viror, fapor , & quid-

dentt , ac fanat, Nonenim oratio prodeft,.

m

quidboni eftad arborem transmittatur ; per-

fi odio inficiatur , vel alio pravo affectu de-

ande oratio neceffaria :eft., u virtutes in no-

turpetur.: utilis.eftoratio , non quam o-

C 1

bisvigeant , fuccrefcant, floreant, fru&tüs.

Ítentatio indicit ,^ fed quam charitas fraa

que producaunt optatos: imó idem dixerim

ternitatis cofnmendat 5 non quz folis ver»

effe orationem animz, .ac corpoti refpira-

bis ampullatur , .fed quz operibus inocula-

tionem, quiá fi deftituatur, definit , ace-

moritur; anima enim , 'qu& orationi non

'Enixim coeleflis *fpönfuä'faciem concu. — 2f

vacat , veluti viribus deflitutadeficit, & in

:

pitrat fponfz afpicere , & vocem cius au.

sternge mortis verfatur difcrimine : imó

dire. . Offende mibi faciem tuam . fonet vox Canr. a,

quod anima eít corpori , hoc orado eft ani-

deu ,

IuA inv AUuribM Teis , Vox enim tHA du

e

410

: Dxiffgfrta'tïo XX.

& facies tua decova, Mirantur tamen ali-

mo poteft fe cxcu[ate,äiïöä äöfiþomt recta |

qui facri Interpretes ,' eb quia Sporifus dc-

Operari ; cüm operatio fuam hauriat bonita«

coram vocet faciem fponfe , ac venuftam,

tem à direzlione in ultimum finem ,. fcu

«uam tamen nigram effe, & multa caligine

Deüm , cui débita elt omnis noftra actio,

ilinitam ipíamet fatetur , inquiens; ' vigra

& opctatio : ita neque poteíl fe excu£are ,

fu.

Rurífus vocem fponfze dulcem dicit ,

quàd non poffit femper orare, cüm tenea-

quà tamen nil magis abfonum , ac incon-

tur omnia opera fua in Deum dirigere, qui

ditum , rufticimque audivit fponfus , cüm

ficut plenum hebet jus, & dominium in

repulfam inurbané paffus à fponfa fuerit.

omnes creaturas ,. quarum eft ipfe Condi-

Verüm Chaldzus: Paraphraítes. deflectens

tor ; ità jus in omnes noflras habet actio*

ib

fententiam ad morales fenfus explicat ; O-

nes, G operationes ; quz propterea fi ad

flende mibi aectum tuum ,. €8 Opera tua »

ipfum , ut ad fuum finem dirigantur, bo-

vella; fac me audire uvocemtuam s quoniam

nafunt', G munere funguntur orationis ,

vox tHA fnavus efl in oratione ,. €9 afhetlus

quia ut recté Beda ; fezper orat , qui fem-

euus pulcber imoperibus bouzs , tametíi nig-

per fecundàm Deum operatur , idque caufz,

rafitíponfa , ejus vox infuavis , ejus tamen

cur etiam Apoftolus fidelibus fuafit , ut

Ad VEpl:zeji 6,

oratio plena fuffünditur fuavitate , & adeó

femper orarent :^ orantes omni tempore.s »

grata vox eft orationis , quz fibi afcifcic

quia €üm teneamur femper bené operari ,

pulchritudinem bonorum operum , ut om.

jugiter etiam tenemur orare , quaproptet

nem excutiat à voce abfurditatem , & à fa-

Ícribens ad "Thefalonicenfes » alt: Sime (He-

d Tbeffas

lonicesfade

cie invenuftatem ; dicátque propterea fpon-

termifoue orate , íeu nunquam defiítite

fa. nigra fum , fed fórmefa , quia oratio

nunquam vacate à bonis operibus; & tunc

bonis affociata operibus faciei accerfit. pul-

aures fuasin preces juflorum inclinat Deus ;

'

chyitudinem, vocique impertit füavitatem ,

& oculos fuper juítos dirigit ; quapropter

quà fponfus allicitur ad faciemfponfe afpi:

David , Oculi Demini fuper juflos , & au-

Pfalm, 33,

ciendam , vocémque ejus audiendanmi ; vc-

"ts tjut im preces corum : nimirum ad ho-

nuftas puellz in facie preefertim fplendet :

minum preces , non folüm aures, fedetiam

jufterum autem facies, ,

quia orationem

oculosaperitDeus , quia orationibus jufto-

bonis adnectit operibus venuflatem accer-

rum maxime delectatur , pulchré Salvia*

Zibd.4k.

fit gratifümam 5 ^ quia per bona opeta ve.

nus,,

In oculh afftius a]hicientis offen-

provident, —

nuílas conciliatnt , & facies bonis operi-

diturc daauribu femper exaudi£entis. lar-

bus condecoratur :

imoó non folüàm facies

gitas demonfiratur,

Per oculos igitur vis

decorem induit, íed etiam veflimenta per

Dei benefica , feu benevolus ejus erga o-

Cart, 4»

bona opera íuaviter olent.

Oder veffsi-

rantes defignatur affedus , quia nolítris

seutorum tuorum [icut odor tburas. Per ve:

precibus , fi ijsdem bona refpondeant ope*

Ílimenta opera defignari, atferit Beda ,

ra,delectatur Deus , & non folàm oculos

quaproter Job ait : Juszirit indutus fum ,

in has preces ditigit; fed & aures inclinaz,ut

.

L]

dicuntur

€ vellivi me ficut veffimento

eas non folüm audiat ,

autem hzc veftimenta olere thus , quia ex

diat,

fed etiam exaq.

eo procedunt ; quod quis in oratione con-

Sufit tamen, qui conqueruntur , quód

23.

cepit : fiquidem juftorum opera foectus funt

mon perperam operantes, & plurimum o-

orationis , quinimo ipfa fanCta opera ora-

rantes, non tamen fibi videantur -audiri .

tiones funt ad Deum ,. ad quem non mi.

& exaudiri.

Verüm hi quidem orare fibi

nus clamat opus bonum , quàm oratio ; ap-

videntur , fed tam luridé , ac ofcitanter ,

*

*

poflcä $. Gregorius

Odor vefiimentorum

ut balbutire potiüs , quàm orare dicantur ;

tuorum ficut odor thuri.

ut enim filens Moyles clamavit ád Domi-

2UP

|4

Quid per ve-

f'imenta bac nifi

&ib

14 optra defisuantttr. ,

nuüng , fic ifti exclamantes Deo filent,

quibus pracedentium malorum turpituda o-

Frigus enim charitatis ait Auguf(tinus, fi-

peritur , ue videatur 2 Tbus veró per fig-

lentium eft cordis ; & nifi corcaleat, fru-

nificationem pro oratione pouitur.

Bene.»

ftra os clamat , habet oratio fuam vocem ,

L]

zgitur odor weffimentorum ejus ficut. tburás

qua tamen

.

nifi € corde puto , & amore

£fre perbibetur ,. quia in ommibus operibus

calente proveniat, incondituspotiüs eft cla-

übl V, Mo-

Juis oraz : Ecce quàm fuavem fpirat odo-

mor, hinc . David air,

Intende voci ora-

Pfal $,

Hl

rem nexusorationis cum operibus , e(tenim

tionis mea Rex meus , G Deus meus, led cur

negüs ifle, qui omnem conciliat venu(ta-

dixit, Rex meus , & Deusmeus , nonne fa-

i

tem , infundit gratiam, impertit odorem

D

us erat , dixiffe Deus zseus , cur addit Rex

quó Deus ipfe allicitut,

2meus? quianimirum nif;Deum oremus , & *

22,

lmó adeó arétus efl orationis nexus

pro Deo, ut Rege , cui per bona opera

*

cum bonis operibus , ut bona opera bibula

inferviamus , filemus, d

;

fint orationis, & hac bonis operibus fit im-

pfallimus,

um ,v

plantata , sítq; propterea ipfum opus bouum

Luc, 18,

oratio , in quo feníu dixit Chriftus,

Opor -

tet femper orare : hoc eftrecté femper ope*

rari, ut enim ait Beda : Semper orat , guz

A

t

]ärqper feceundim Deum qpemmr, & quiane-

nf m

$. III.

j,

Oratio quó humilior, eó efficacior ad probos Affectus impee, 41l

' 5- I[IO

Deus*nbn dat eaà nobis petita, qua nobis

noxiafore novit ; & nefruflranez fint noftrz

preces, alia impertitur, que nobis funt peru-

,Mdgy'zzer 4Cbri/2w z2 borto Getbfe.

4

"nsABÍ , Wt dm erudito gymmafio weram

tilia; prefertim auxilia fuzegratize , quibus

405 edocet orandi normam , ne vacua fit o-

pravos coércemus aifectus, qui intus nos pul*

fant , occafiones declinamus peccandi; & in

"ALO , Uec inermü i fezg- bostes

Uintat,

ftudio proficimus vitutum;ac zeternam confe-

Es

quimur falutem , quze nobis utilior eft quo-

Odum orandi docuit nos Magifter

cunque alio à nobis petito; id f(entiamus,nul,

24. M

Chriítus ; orzvit , enim ipfepofitis

lum ad Deum emitfam gemitum & coelo ad

genibus , feu prono , ac fupplici

nos redire vacuum , habent fuas fufpiria no-

geítu, utdifcamus ,omnem abigere fuper-

fira alas, quibus fe coelo infinuant, nequeinde

biam , excutere vanum tumorem: ajunt

revertuntur, quin aliquid fecum deferantno-

enim EvangeïiftægMatthæus ;:Marcus , &

bis utile,

Hoccertum fit, orationem jufti

Lucas defcribentes orationem Chrifti in hore

Íemper exaudiri , lemper à Deo admitti , &

ïï

to Gethíemani

LÀ

.

Pofitis geuibus procidit fu-

nunquam vacuam dimitti ; hucvocandus D,

Serm. .4. i5

per terram in f aciem fuam , & orabat , ut fc

Bernardus,inquiens : Qwe fidelis .E bumilis ,.

quadraeef.

fferi poffet ,. tranfiret. 4b eo bora z. && dixit

€9 feruens oratio fuerit ,culum fine dubzo pe--

T;? f«:ikl

ddbba Pater , — omnia tibi poffbilia funt ,

uerrabit : unde certum efl y quóüd vacuaredi-

lh

trdnjs"fer calicem buuc à me , fed non quod

re nonpoterit.

Nam unum ex duobus andus

d.

ego volo, fed quód tu, & eravit tertió eun-

bitanter [perare debemus , quoniam aut dabit

——

dem [ermonem.

Pofitisitaq;genibus: pri-

nobis , quod petimus , aut quod moverit e[fe.s

mo procidit in terrau , Íuam in Patrem o-

nobis utilius, , Noli ergo vilipendere oratio-

hïh BD

ftenfarus reverentiam. Secundo n faciem.s

qven tuam ; qubniam,z'l!e » 4d quen or4s , nom

fuamfübmitfionem proditurus fuam;ac hu-

vilipendtteam: fed antequam egrediatur de

militatem. Tertió,plena, & cum totali refig-

eretuo , ipfe feribi eam jubet ia libro fuo.

natione fuiad Patrem preces fuas fudit ; ora-

Orandum igitur femper eít attenté, pro*

2,6.

d

bar , ut [i fieri poffez ,, nimirum non fuit

lixe, & árdenter, fed tunc prefertim cum ali-

oratio Chrifli abífoluta , fed conditionata ,

vidnh,

quodàaDeo ípeciale accipimus beneficium; vel

fi Dco Patri placeret eum exaudire , cujus

cüm proípero fucceffu res noftrze fluunt.. A-

duntaxat veluntatem exequi cupiebat, Quar-

laudz quoties aliquid inagro pabuli reperi-

tó addit. ZA4bba Pater oíftenfurus fummum

unt , affolent ftatim in fublimeavolare , ac

fuum alfz&tum , quo Patrem profequebatur;

dulciffonos fuos edere cantus in laudem futi

eümque orabat.

Quintó fuam in divinam

Altoris: hasimitemur aviculascanoras, non

potentiam declaraturus fiduciam fubjungit ;

Íe nobisgratiofiorem exhibeat Alauda ; nobis

emnia tibi poffibilia funt.

Sextó conformi»

à Deo impertita beneficia , noflris ftudeamus

tatem propriz voluntatis ad voluntatem Pat,

obíequijs compenfíare ; debitas ei gratias re-

tris , ut oltenderet, pergit: z07quod ego vo-

pendamus , in fublime alisnoftrarum cogita-

lo. [cd quod t«5 demum oravit tertió eun-

tionum avolemus, feu mentem elevemus in

1

dem [erinonem , ux nos docerecin fundendis

Deum, eíque dicamus : boc 2 Te munms eff ,

precibus perfeverantiam ; . Deus enim ple-

uibi gratias agimus,

Orationis przfidio

rumque cunctatur dare , ut noflram augeat

tunc etiam muniri debemus, quoties ardui

fiduciam , & confítantiam, quá in precibus

aliquid aggredimur; id nos edocuit Magifter

effundendis perfeveremus ; vel non exaudit,

Chriftus ,quicum difcipulos fibi delegit; to-

ut melius quid accipiamus, vel faltem merita

tam noclem pervigil preces fudit: res ar-

L

L.]

augeamus

eft , qui profufiffimis preci-

duaerat duodecim eligere concionatores , qui

bus propagationem fidei catholicz in partes

Chriftilegem per orbem univerfum, feu e-

Infidelium ; vel etiam converfionem Harteti-

vangelium przdicarent , ac propagarent ,

corum petit, & hocquidem non obtinet; fed

proinde nonni(i ope fultus orationis voluit

fuum ipfe promeritum auget;quia ut appofité

Chriftus arduum hoc opus inchoare ; non

Lih1e. Mo- D, Gregorius, E0magis [ancli exaudiuntur

quia ipfe non cognofceret , quos eligeret s

l' ,(I

74l C2 25- 41 meritum , qu) minis exaudizfnmr 4d vo-

fed ut noserudiret , nil aggredi arduum ni(&

j

t!*lm—!-

premiffo orationis munimine,

Neque ca«

2,'0

Non aufert Deus, q

uod Ízpe fufis pre-

ftiffima vidua Judith arduum illud facinus ,

cibus rogatur , fed differt , quó noflraaugea-

quod meditabatur , caput amputare Holo-

tur perfeverantia 5 & tantó jucundiüs fiat ,

phernis animofiüs aufpicata eít, quàm precib?

| quantó dilatum eft diutiüs ; eftvalgata pa-

Deo fufis, quibus & virilesanimos, virésque

romia: d defiderara dulcius obtineri , &5

tantasà Deo impetravit ; ut imbellis foemina

ettits data vvilefcere.

Caterum non folet

bellicofiffimum valuetit ftrategum exercitüs

Deus vacuas dimittere , qux ad ipfum preces

Aflyriorum debellare, ac proflernere, ob-

funduntur: femper orantes aliquid accipiunt,

feffámque vindicare Bethuliam' : — & licét

finon petita; alia faltem quz oranti magis

plerumque carnifices ipfi multorum fuppli-

Tra&, !3. [

profunt : unde Auguítiaus,

Et quando xon

cijs celebres in ceede talium virorum trept«

g

um g

4

] epif?. 1, €. 3.

vobis datur. quad petitis, exaudimini »fedue-

dent, oréque impallefcant ; Juditha , quia

féitis i fit im vobis chavitas , & fecuri ejlotess.

Orationis iuniXa

trepido

ip joan,

præfldio , brachio in

Ff

fh'&f

I"ara(zi de dfeclibus Toms — .

L

*

:3412 1

Differtatio XX

firenuum Principem jugulavit : heter;lt T

quidqu/am depetdiderunt Amalecitze virïutzh;

dua fcemina ante le&um orans cum lacrhy.

.

neque animo ceciderunt

3

imó valentiüs ,

mis ; & labiorum motu in filentio , vocé-

fortiusque contra Hebraos obfíliterunt ,

que penitus fubmiffa dicens : Coxrmame»

quos G viribus deflituebant , & inflidlis

guditb.cap, Domine Deus Ifrael ,. 68 refpice ia bac bora

vulneribus cruentabant,

Tunc autem

n 5!?- 1

3jv UM?s]

adopem 0]AUNA TREAYNTA , ut qtlüd eredens

ceperunt Ifraelite pravalere contra Ama*

per te poffe fieri cogitavi , perficiam. — Quid

lecitas , cum Moyfes in. montis vertice

-snwþ

mioratio vires dedit, animos fuppeditavit ,

precesad Deum fudit

*

*

fufio precum , con-

manum direxit , G caput amputavit Holo-

fufio füit pugnantium Amalecitarum ; ma-

phemïs ; & Bethuliam fervv,avit:»

nus levabat fupplices Moyfes ia Deum , &

Amalecitee victi in humum cadebant ene

27*

Contra utrosque hdü;s animz , & cor-

UE

cüm Moyíes preces funderet ,. vifi

$um 5

. porisarma fuppeditat oratio , imà pugnat

etiam, & vincit : fienim de bellis, ho(ti-

funt Ifraelite hoflium fanguinem effunde.

re 5 cüm Moyfes fupplices remitteret mae

büsque internis , feu pravis affectibus, ac

cacodosmoais agatur tentationibus , nullo

nUS , vires etiam remittebantur militi«

armorurm genere expugnantur faciliüs , &

bus Iíraelitis ; & cüm Moyíes manus ad

Deum , extenderet in oratione , 'vis quze-

"profternuntur feliciüs ; ^ quàm oratione ;

mentis in ccelum elevatio , hoíliüm inter-

dam inexpugnabilis imprimebatur Ifraé-

litis , & deficiente orationis ardore , ma-

norum eft tuta proftratio; fünt preces fer-

vore , G amote calentes armatura , quá

nuümque elevatione , deficiebat ,. & virtus

ad victorias munitur fpiritus, quem pug-

ipía bellica in lMfraélitis ; qua eó uberiora

incrementa fubibat , quó ferventior erat

ïh

nantem protegunt , & inexpugnabilem cf-

- ficiunt ?' pravi-enim affeCtus, fi óratio fer-

Moy(is oratio , & valentior manuum ele-

Vatio.

veat, perinde ac caligines ad folis acceffum

Cámque elevaret Moyfes manuus ,

Exodi 17. ,

vincebat Ifrael; fim autem.

fugantur, diffipantürque, & i&tus cacodoe-

panlulum .xem-ilï

11,

|

monum hoc orationis clypeo retünduntur :

fifet, fuperabat Amalecb.

fi enim enixim humiliter , & ferventer De-

Moyfis igitur manus in '(;ratiope ex-

19.

um oramus, hocfolo fcuto fru(lrantur im-

tenfe hoflium enervabant brachia , viri-

.petus Doemonis, hoc gladio difcinduntur

bus Amalecitas deflituebant , animósque

^

ejus infidiz ,.. hoc arcu profternuntur ejus

ijsdem adimebant, ne vincere poffent: pro-

flrati. fuiffent líraelite ab Amalecitarum

i1Eplef. legiones : idque caufz cur D, Paulus , nos

-

?v

, velit premunitos hac armatura orationis ;

armatis , acirruentibus turmis , ni(i Moy-

. qua nequiffimos pravorum affeduum poffi-

Íes eorum ictibus clypeum objeciffet ora-

.mus impetus coércere, ac diabolicas diffipare

A W j

tionis , cujus inexpugnabili firmitate ictus

infidias , palmásque viétrices colligere, ait

omnes retunderet ,. & aflultus coérce-

lh

ret,

Apoftolus : Induite vos armatura Dei, ut

Tametfi nondum id temporis ufus

pofftzs fl'are contra infidias diaboli^, induti

extidffer tormentarij pulveris ,. oratio ta-

loricam juflitie , caleeati pedes in prapava.

men Moyfis perfimilem vifa eft fumum

LÀ

9

4Honem Evaugeli pacis

iu o»mibus fu-

effundere , quo oculi obceecarentur Ama

guentes feutum fidei , $n quo poffitis omnia.»

.

.

lecitarum; una fiquidem Moyfis oratio mae

tela nequifimi ignita exrimguere

& ea-

gis valuit ad vi&toriam ; quàm plura cente-

X;L

v deam falutis affuinite ,. 68 gladium [iritüs ,

na millia armatorum,

quod eff verbum Dei per omnem orationem ,

Hoftium non timet. arma , non pa-

30,

- €&$ obfecrattouem oragtes inomni te'mporä..p L

fuadet nobis Apoílolus , ut preces funda-

vet impetus , qui orationis clypeo muni-

tur ; hoc enim clypeo tectus ictus retune

mus omni tempore , quibus tartareos ho-

dit adverfariorum , & de hoftium phalan-

fles confundamus , pravósque affectus, qui in

gibus gloriosé triumphat, — Imb tanta eft

nos intusinfurgunt , expugnemus :. quia fi

Vis Orationis ;

ut quafi vicatia videatur

fimus orationis induti armatürá , tartarej

effe omnipotentize divinz , à qua fuas mu-

hoftis tela retundimus , pravorum affedtu.

tuatur vires ; hac enim invicta Amazon ,

um affultus coércemus , & dum mens Otat,

tametfi manus cum Angelo conferat , ad-

manus victorias, palmásque demerit,

hac feliciter triumphat,

In fortitudine.s

"d

»8,

Quod veró non folüm oratio hofles

fua. dejettus eff cum Angelo , — && inmvaluit

O fee.— 15,

- proflrenat , quiinnosintusinfurgunt, ani»

ad Angelum ,. && confortatus efl , loqui-

maque infidiantur , vérüm etiam externos

tur Propheta de Patriarcha.Jacobo luctan-

vincat inimicos noftra nitentes corpora pro-

tecum Angelo; fed quibusarmishomo ter.

fternere , nil frequentiüs nos facer textus

renus, natura enervis , viribus poené deftitu«

3.'0

edocet ; etenim innumeros propemodum

tus;fragilis cerpore potuit contra virtutem:

Amalecitas non gladijs Ifraelite expugnáe

Angelicam. vires fuas exerere , & contra

runt, non proprijs viribus fuperárunt ,

fortitudiném. fuperiorem. invaléfcere ?- cer.

non armis everterunt ; tamet(i Hebrzi gla-

té non alijs armisnifi quee ipfi fuppeditavit

dios rotarent , telorum nimbos , faxo»

ogatio "

non, aliis viribus. ;

nifi

uas . à

rümque procellas cvibrarent , non tamen,

phetaz

precibus mutuavit : fub&?it ;nim Pro

^"

jïf-

| bl:atie quó humilior, e efficacior ad probosAffectus impet 45

baturArca fedesOraculi facerdotumhumeris

j?ewit; & ropavit euym, — Angelus ïndefef;-

fis lu&tatur viribus; Jacób orationis armis

geftata , aliíq; feptem facerdotes fuccedebant

munitus , vires, quibus homo deítituitur,

finguli buccinas,quas Tubilaas dicunt, inflan-

tes.

ut Angelum fuperarer , ab oratione obti-

Claudebat agmen promifcua multitu-

nuit: J»valuit Jacob ad Angelum , a D,

docornibus, tubísque militaribus perftre.

ïg* Zn Edpa —3 2

Thomas. Siqueras, quare fic luctabatur :

pens.

Hic füit quotidianus ordo , quo per

l'rümef.

ad demenflrandam fcilieet efficaciam fortis ,

fex continuos dies Jofue urbem Jerichuntino-

& fiducialis orationa.

Precaria , qui, mu-

rum exterius circumivit,

Die feptimo pro

nitur liac omnipotentiz vicaria , etiam

concione przmonitis , quid fieri preeterea

vellet; juffit, ut buccinarum fonitum reli-

contra Ángelicas vires fulcitur , Q glorio-

fiores de Angelis ipfis reportat triumphos :

quis pracedentibus diebus producliorem

d

s

Serm. $6,

appofité D. Ambrofius de Barbaris'non ti-

ederent , pradixit captum iri Jerichontem,

[|

mendis ait: 4rpa noffra funt , quibus nos

Addebat tamen;ut urbis captae praedam au-

Selvator infiruxit , oratio , mifericordia ,

ream , argenteam , a&neam , ac ferream in

acjejunium. — gejunium enim melins , quam

facrarium meminiffent inferri templi ; cz-

a

guurus tuetur 5 mæritordiä f'acilias liberat ,

.

terorum nec abriperet quispiam quidquams

quàm rapina

?

ovatio longins vulnerat ,

nec attingeret ; fed ut urbem à Numine di-

Sagitta enim nonnifi con-

ris, & excidio deftinatam traclarent, Ferro

Oratio

viros, foeminas,atmatos, inermes, fenes,

fpecium percutit / Adver(arium.

autem . etiam longins. po[itum vulneras ini-

infantes, puberes , impuberes cum brutis,

ECHYA s.

ac jumentis delerent ; urbem reliquam in-

"!G.

Jofu& trajecto Jordane progreffus in

cedio darent, accineris fempiternum tumu-

agrum & cafltis vix milliario Jerichunte di-

lum efficerent,

fiantibus , dum loca omnia , sítusque lu-

Urbs igitur pendenä animi ex futuro-

35*

dv ,

ftrat. urbis Jerichuntinorum juffu Numinis

rum expeclatione , cüm jam antehac (in-

m

excidende , locümque expugnationi op»

gulos ad circuitus ftupido metu trepidáffet ,

portunumcum circumfpiceret , fpectabilem

eó poftremó fluitare formidine, & animo ca-

)

fe ei obtulitAngelus viri armati fpecie;acina«

dere urgentioribus coepit ex caufis: time-

ce diítricto terribilis,qui pugne, bellíg ; fimu-

bantintus Jerichuntini, quos & Jofué exte-

lacra ciebat ; ( is erat Michaél tutelaris gen-

rius terrebat , càüm feptimo die , dato per

tis hebrzez praíes ) à Deo auxiliator tub«

ipfum figno füb-ipfum feptimum Arcz cite

miflus ,qui fub initium haud agnitus ,deinde

cumduéctum:horrendus per tot milliaHebrz--

A

quísnam effet , aperuit Jofué, quem de urbe

orum tam armatorum , quàm inermium tole

;

Cum effet Jofue 1n

litur adverfus urbem in coelum clamor à cir-

go[uï $4 V.

oppugnanda inítruxit.

.33«

agro urbis Tericho levauit oculos, & vidit

cumjacentibus undique montibus ferali echo

virum [lantem coutrá fe evaginatum tenen-

repercuffus : Murique fimul ad tübarum

tem gladium , pervenitque ad eum , & att

clangorem , ac turbarum clamorem ex om-

ANoffer es , an aduer(ariorum? Qui re]pon-

nibus partibus non arietibus impulfi , non

dit nequaquam , fed fum Princeps exercitus

balliftis bellicis diverberati , fed Angelorum .

Dowmini , €$ nunc venio : ícilicet in veitrum

occultis;viribus labefacti fubfidunt , corrue

auxiltum.

Ab eo Jotué omnem didicit ra-

üntque in exteriores pomoerij foffas , quze

tionem capiendz Jerichuntis , non armis

per delabentium faxorum congeries imple-

tàmen , nec bellicis machinis , nec muro-

ce , planam, facilémquein urbem aperuére

ä

rum fcalis , aut incuríu alio militari ; fed

viam , quà Jofué flatim potitur,

En qui-

)

Premiferat enim

facra quadam pompa.

bus fuit Jofué auxilijs protectus? invadens

tüumin omnes univerfim Chananaos , tum

urbem juffit populum per edictum clamori-

in Jerichuntinos pracipué terrorem quen-

bus coelum pulfare.

Dixit Jofué ad omnen

. dam infuetum Deus , quo perculfi , fimülque

Afraél vociferamini.

Tametà Angelicis

conítrernati , Rex , optimates ; cives , &

fuerit Jolué infltru&tus armis ; orationis ta-

quotquot ex fuburbijs undique Jerichuntem

Inen exambivit auxilia 5 quia fi gladius pro-

ximos , oratio etiam diffitos convulnerat &

«onfluxerant, dejeCtis armis fugz potiüus ftu

debant ,& quomodo poffent evadere , quàm

Omni populo vociferante muri illicó corrue-

7Hnl.

quidquam de pugna cogitarent ? nulli Jor-

O quàm validz funt orationis vires

)jfgl' IPA

danisad ripam aderant defenfores , nulli pro

etiam ad urbes folo xquandas ! ad hoftles

portis vigiles, nec ftationarij milites , nullae

profternendos! Angelus gladioarmatus con«

in muris excubiz ; neque propug

;

trà Jerichontinos pugnat ; populus orationi*

natorþs in

moenibus.

busclamat ; muricorruunt, urbsexpugna-

3**

i

HacinterJofué pa«ti

'ni abAngelo,& moxl

tur , non machinis bellicis , fed fufis preci-

ab ipfo Numinis oraculo pleniüs ex arca pre-

bus ; non ferro militum pugnantium , fed

oratione turmarum deprecantium ; corruunt

monitus feptiduum indicit exercitui, quo fe-

mel quotidie digreffi caftris Jerichuntis moe-

muri , non ferro diruti , fed clamore everfis

nia circumirent,

Antecedebant armatorum

urbs capitur , non armorum violentiá , fed o *

rationis potentià:

plus quàm fexcenta rillia , formidabile abs-

populo vectferante , mgrxf

que dubio fpe&ctaculum Jerichuntinis claufis,

illz'cö cormeruï*z:.

actrepidantibus intra menia urbisfuit: fequee

Ff,f 2

Ferani de dffeciibus Tom. ,

Of?'.'

Difíerta30 XX

414

34.

Oratio animos dedit, vires fuppedltav:t,

mons plenus equorum , € curruum qauet?um

muros urbis evertit, foffas explanavit , in-

in circuitu Elijai : led non propterea abícee

greffum aperuit, & v:&orlam perfecit. Mi-

dit timor , nec excutitur é vultu pallor ,

lites in cafiris tüba vocat , impellítque ad

nec ceffat terror pracordia pulfare.

Quid

tuncElifzus? ut omnem & puere abigat ti-

2

pugnam ; fed oratio tuba eft , qu&e dum

mutafonat , & tacita clamat ,- Deumvocat,

morem , extinguat terrorem , Q inflillet

& adferendum pugnantibus fubfidium vide-

animos, Íciens, quanta fit orationis effica-

cia ad timores omnes excutiendos , qui ex

tur quafi adigere, Quamvis fint hoftes nu.

mero, & viribus majores ; quamvis vide-

irruente concipiuntur hofle auxilia ab ora-

antur humana virtute inexpugnabiles , fi t2

tione popofcit,

Porr 0 Elifaus oravit ad a. Reg. &

men tuba canat orationis, fi precum clamor

Dominum , dicens: Pereute , obferrogen-

NNuminisaures pulfet , cedunt, & cadunt ho-

tem banccaecitate 2 Fumjz:que eo: Dominus,

ne viderent..-

ftes; neque enim Deo audienti , & exau-

36.

dienti voces,& clamores precantium refiítere

Opitulante oratione pavor omnis abi»

poffunt omnes eorum adverfarij.

Hinc

gitUr , C(]lll ungula Tnontes quatlentes »

contrà Madianitas congreflurus Gedeon fo-

bellicósque fonitus edentes nullum ampliüs

los trecentos milites fecum defert, fedunde

incutiunttimorem , neque puer pavet fpu-

in Gedeone tanta audacia , ut tam lexiguo

mantia equorum Ofa ,

laxatis froenis fi-

numero przfumat Madianitarum aggredi ;

mul hinnire conantia ; & pugnis praladen-

& proíternere exercitum ? nimirum contra

tia.

Sed efto per imprudentiam timor

plura millia hoftium folüm trecenti proce:

puerum folicitet ;

Cur Eh(æus terrorem

dunt pugnaturi, quia hos oratio ad victo-

Íopiturus ad orationem accurrit ? an unius

riam erudierat ,. & eorum manus palmas

deprecatio timorem excutiet , quem tot

Judie, 7,

legere docuerat.

Dedit 3llís tubas in.

Angelorum acies non fedant

ita eít

manibus.

feu fufze

A'ube in manibus ,

quia valentior , fortiórque eft oratio ad

terrores excutiendos , timorésque fugan-

preces arma fuerunt , quibus Gedeon cum

Íolis tribus trecentis tot millia proüravxt

dos viribus etiam Amre!ms

terrore per-

Madianitarü :tubae

z in manibus diftricti fuére

culfum -noverat Elifaus puerum ,quamvis

