rum, & poculentorum communicentur homie

tineat virium , o(tendit Plutarchus & adfert

ni alito, qui majores experitur pronitates ad

I

exemplum Licurgi;qui ut doceret,quanta infit

eosdem affe&tus,quibus temperies per alimene

conuetudini vis ad ingenerandas propenfiones

tum inducta magis con(entit, | Hacqueratio,

ad affectus varios , exhibnit duos catulos di-

cur juxta divería temperamenta efculentorum

verfimodé educatos, adeo ut venaticus ad of-

G poculentorum variz itidem ingenerentu£

fam affueverit ; & domefticus venationi; iis-

pronitates in corporibus alitis ad ilios affe&tuss

J

dem exhibitis offà, & leporefugiente; venati-

ad quos temperamenta elculentorum incita-

LAj

*

b

1

ant : quà

cus ftatim offam arripuit, & alius leporem

ratione dicuntur conque(ti Mona- Sermer.26;

fuit infecutus,

Id Jepidé narrat Valerius

unlca. $)5 €825*

chi illi apud S. Betnarclum,f cum enim r

nos

DeInduftria adhibenda inciendis, & coércendis Affb&ibus, V 23

nos, ac viles namfc;areni cibos; ut pretiofio-

femper fuiffe folitum more caprarum.

Et

alium fuili lacte, ceeno femper & volutabris

res, ac delicatiores illis exhiberentur ; non a»

liam attalerunt caufam,quàm affectus varios;

fuiffe delectatum.

qui in ipíis excitabantur per hujusmodi eícue

. Poculenta etiam plurimum obtinent ro«

79.

lenta, dicentes : Caules uutriunt mtlancboe

boris ad affectus ciendos,

Unde Ariítoteles :

ej 3o.prao

liam s cboleram potri accendunty pifces de fiau

ait,vinum immodicum rales homines coníli-

bieg

w .

utffs,

. gno,aut Iyro(a aqua mea complexioni n0n cüHe

tuere, quales melancholicos effe afferimus, & 7,

ob nimium hauftum , aliquos fieri iracundos,

grumnt,

Ari(tateles itidem ex fanguinis tenuita-

alios mifericordes, audacesalios,ex quo infert

75

Philofophu:; poculenta plurimum valere ad

te, & frigiditate, uteriam ex ejus craffitie, &

- €alore ex eículentis, & poculentis derivatis

ciendos affectus, prefertim vinum ; cujus

in animalibus infert varias in 1isdem pronitae

proprerea hauftum Plato. 2, de Jegibu pueris

interdixit, citra duodecimum annum proptet

tes ad paffiones, GC affectus: ait ipfe: Habent

fen(um iobiliorem, quorum humor tenuior,

affectus, quos affolet vinum excitare; & tan-

& fincerioreít: hinc etiam nonnulla ex iis;

tüm permifit fenibus ad difcutiendum meero-

qua fangvine carent, animalibus, prudentiora

rem, quem ex temperarmenti frigiditate folent

plecisque fanguinem habentibus funt, ut apes,

contrahere, — Gallenus itidem non diffitetur

in vino luxuriam effe, & juvenibus prohibuit

formice: timidiora, quibus fanguis eft dilu-

tus nimium ; metus enim refrigerat, Itaque

ufumvini, ut etiam ciborum copiam; & iis-

dem commendat parcitatem in victu, & potu,

animalia, quibus hujusmodi temperamentum

cordi ineft metuendi affc&tioni funt proniora;

ut accommodatam 2ffe&tibus mitigandis : un-

aqua enim frigore congelalcit.

Quorum

de Nazianzenus: Suffcit corpori. malitza fua;

uid flamme ampliore materia opus eff , aut

Orat.34., À ;ää

1'«

autem fanguis fibris admodum multis, cras-

ipitium,.

sísque retertus eít, hec terrená ampliüs cone

bellua copiofiore alimento , ut effranatior red-

datur ?

.

5)':,4

fiant naturá , & animofía, iracunda, proindé.

que füribunda funt; ira enim calorifica eít.

Ad alimenta proxime accedunt pbarma—

Pra cxteris, qug ad nutriuionem pertie

€a, quz non modicam ceníentur vim habere | 73-

ad functiones cognofcitivas expedité, prom.

nent; plurimum ceníetur hahere momentilac,

quó pzrvuli aluntur ; fiquidem ex hoc proxi-

ptiüs, ac liberins exercendas: fiquidem exo-

mo alimento varias contraxiffe infantes pro-

nerato ab impuritaubus , & gravedine phane

clivitates ad paffiones compertum fuit; ut e-

ta(iz fenforio, expeditiüs, ac fubtiliàs intel-

; ,z.iþ.z!.de Sa« tiam de brutis notavit Cardanus,& refett,vie

le&us propriosexercet aCtus, — Hinc Carnea-

des difputaturus, coníueverat caput. elleboro

pie«fub fi-.. fum à fefuiffefelemà cane lactatum, & pro-

B.

"pterea minus agreftem, ac infidum evafifle,

purgare; ne quidquam ex corruptis humorie

busin ftomacho ad animi domicilium, feu

Homines itidem ex lacte, quoin infantia nu-

triuntur, contrahere proclivitates ad varios

caput redundaret , mentisque vigorem labe«

affectus, & paffiones nulli ett dubium ; adeo-

factaret, Quamobrem pharinaca ciendis, vel

fedandis affectibus apta funt juxta qualitates

ut nemofit, qui dimidia:um illud matrum

h

genus, ut ita dicam, non reprehendat,qua cum

medicarmentorutm.

Huc etiam vocantur 3e

per plures menfes proprium aluerint foetum;

matoria, quz dicuntur philtra, ad quorum -

vim, tametíi doemoniaca ars adhibeatur, tan-

cum primüm poflea eundem in lucem edide-

rint, aliisfeeminis alendum tradunt; & nee

quam caufa applicans naturalia activa, aut re-

movens obices; nihilominus caufa proxima

gligunt proprios filios, quos vident jam ma-

tris officia implorantes : redarguenda fané

talis amoriscenfetur effe medicamentum : li-

mulieres illz, quz fontem prolis educatorem

cét Theophrafttus veluti fabulofos rejiciat hos

"

arefaciunt, & exficcant ; non absque periculo

affectus.

la&tis corrupti, idque non aliam ob caufam,

Inter caufas extrinfecas ciendis affectibus

8

nifi ne pulchritudinis infignia (ibi devenuftent;

aptas recenfentur etiam Daemones, qui corpo-

praferentes novercali ritu. propriam vanita-

ris humoribusimplexi plures in hurnanis cor-

tem fobolis utilitati.

poribus excitant fluctus , plerumque marinis

Sunt etiam in quibusdam Regionibus

decumanis feviores ; quippe mentem vitiis

77*

matres, quz in lucem editos filios non alio e«

mancipatam corrumpunt ; eidémque ad nau-

nutriunt lacte, quàm bovino, velex aliisemul-

fragium Euros, Notósque turpium fuggeftio-

(o brutis,non fine prolis damno; cumex tali

numimmittunt; ut non eis neceffe fit fucata

alia emendicare fubíidia homini - evertendo,

nutrimento contrahat proles temperamen-

Hinc Chaldaicum illud effatum , quod prodi-

tum craffius, minüsque capax ad functiones

. homíne dignasexercendas ; fi enim cum lacte,

tur ex penu Zoroaílri emanatum Z4zs»e vas

quó infantes aluntur, communicatur iisdem

fera terreftres babitabunt , explicant deDo-

temperamentum, quod continet; non poffunt

mone varios in humano corpore ciente mo-

naturam non contrahere quafi brutalem; cum

tus: vas dicunt effe compofitam vitz noflrz

conílitutionem ; Feras terrefílres Domones

in moribus inolefcendis potiorem partem; in.

genium altricis, & lactis natura teneat. Hinc

circum terras vagantes 5 adeout cor noftruna

malis fcatens affe&tibus inhabitetur ab hifce

Martinus Uratislauienfis in fuo. de monítris

T.

feris, commoventibus fanguinem , calorem,

commentario cap.1 $. refert, puerum caprino

up

lade enutritum , cum adoleviffet , faltitare

ac fpiritus ; & turbulentiores cientes infanz

amoris

NT

-—-

AL T

ATRR

DiiTertatïö I.

24

Cor hüma-

virtutum addiclis cultur&: vim habet effiza.

amoris, vel iracundiz fluctus.

num à Doemone fic percitum elegariter pingi-

ciorem ad mores immutandos, & proclivita-

tur ab Ifaia non enim aliud adumbravit, quàm

tes ad quosdam affectus inducendas: fortiüs

hominis cor variorum affecdtuum commo-

enim exempla movent; & adhortationes amie 1» /om ilia

tum fluctibus, cum dixit; Regquiefcent ibibe-

corum: unde Bafilius eleganter ait ; Noxie14?7 J»eus

Cap.a3.wszr. ffie, G'réplebuntur domus eorum draconibus :

fant. amicitie , que cum malitia contrabun "" [ a.

0Y DAl -

& babitabunt ibi firutbioues , & pilofi falta-

[4 1 P

ngmoörem- recló Apoffolus dicit, cor-

YHOMS

bunt ibi , Ef refpondebunt ibi ulule in adibus

rumptnt bonos mores colloquia prava; quem.

Per

ejus, & firenes in delubris voluptatis,

admodum euim in peflilentibus locis. fenfim

attratius adr latentem corporibus morbum in»

pilofos verfio feptuaginta Interpretum intel-

J ligit Doemones.

jécit, fic item ex prava confuetudine , ac cüne

ver[atione maxima nobis mala oriuntur, etí-

9I

Qualitas aéris, quem quis affidué haurit,

ptonitates etiam inducit ad quosdam affectus,

Am fi flatim incommodum nonfentiatur, Ser-

uia per acrem non modicé corporis temperae»

pit nimirum lues ab uno ad alterum. ' Unde

Lib, de a£re,

y

mentum immutatur , ut docet Hippoctates

funt pravi focij omnino declinandi , ut cum

40tis, (5 -

afferens, eos, qui plagas incolunt feptentrio-

probis tantàm confuetudo ineatur : piorum

L À Hiss

enim exempla proclivitates inducunt ad virtue

nales, & montana loca mores contrahere agre-

ftes: & Afiam, quz czteriseft clementior re-

tes..— Obftandum prafertim eft principiis, ne

ionibus, homines progignere températiffi-

malam quis contrahat confuetudinem , quia

E;/fa7- 'æ

Illt etíam ut plari-

ut monet S. Hieronymus Ziffculter | eradi-

mis przditos moribus.

L«tam., .

müm timidi funt, qui loca fervida incolunt,

tur , quodrudes animi perbiberunt : lanarum

Fortes veró qui gelida , & perpetuo rigentia

conchylia, quis in priftinum candorem revo-

24 de IA.6. frigore; quod approbat Seneca, inquiens: 7

cet? Recens teftadiu & faporem retinet, &

À6,

frigora , fep

temtrionémque vergentibus . ime

odorem, quo primó imbaurta eft,

fud

Mufica itidem plurimum habet roboris

94.

man[ueta ingenia [unt, & ut air l?aäta:

que fimillima calo.

adaffectus ciendos, vel fedandos.

Hàate enim ,.

Li

b

8z

Cocleíles itidem influxus proclivitates

(ut diferté loquitur Caffiodorus cum d e feere-

i]

:z.ep::[l.

juvant ad quosdam affectus, Immutant enim,

tonatura, tanquam fenfuum regina tr. Dpis fuss

& ipfi corporis temperamentum, quá ratione

oruata procefferit , relique cogitatiomes exi«

inducuntur proclivitates ad hos, vel illos affe-

liunt : omnidque facit ejici, ut ip[ana tantiym

&us: varié fiquidem affecto hominis tempe-

aelettet audirs.

Triffitiam enit» noxiam ju-

ramento per cocleftes influxus, variz in eo-

eundat , tumidos furores attemuat,eruentam

favitiem efficit blandam : excit.at ignaviam,

dem oriuntur proclivitates, ut per diuturnam

obfervationem compertum fuit.' " Hincvul-

foporantémque languorem , viriatam turpá

AA IRASU

naoanme

gata funt apud Aítro

s effata illa , quie

Amore ad boneflum fiudium reuocat caffita-

bus afferunt, homines affectos influxu Saturni

tem. | Hincnon hauferuntcribro aquam; ne«

pigros;fegnésque evadere; ficrique triftes,.

que cecinerunt furdis, qui vite deprecatores,

folitarios, timidos, avaros, fufpicaces, perti-

muficam precibus admifcueruat; 'Theodul-

naces. Econverfo ex Jovisinfluxu fieri homi-

phum enim & vinculis Ludovicus Pius libera-

nes lztos, honeftos,liberales. Predominante

vit, poftquamab eo plena voce cantari audi«

Marte evadereaudaces, vigiles, mobiles; &

füerat.

vit hymnum, quem recens in vinculis compo-

fic de czteris immutationibus, quasinfluxus

Gloria, laus , &9 bouoy j

ibi fit Ree

feliquorum fyderum caufant in temperamen-

Chrifie Redemptor.

Nulla ex tot, támque

to humani corporis, citta camen omnem li-

variis, ac multiplicibus artibus,quz ab homi-

bertatis lefionem ; quia homo ut liber , &

nibus excogitata: fuerant,ita humanitati ami«

fapiens dicitur aftrris dominari , non ab aftris

co, gratóque faedere confociatur, ficut muficag

cogi. Praterea valde incertum, an fyderum

nulla qua blandiüs hominibus dominetur; eff

. influxus has inhomine imprimant proclivita-

quippeanimorum propé domina , ac modera

tes,quia plerumque tam multi occurrunt obi-

trix, quos movet, fedat ,' intendit, remittits

ces, vel impedientes, velretardantes, ac im-

perturbat, tranquillat,incitat,& co&rcet;prout

minuentes aflrorum aclivitatem, ut vix pof-

"mufici utuntur, vel incitatione modorum, vel

fint fidera immutationem illam perficere. In-

cantüstarditate, Nulla ex liberalibusartibus

terdum etiam influxus uniusaflri viresretun-

nobis Dei beneficio traditis eque blandius fi. -

dit alterius; & incertum eft, quz, & quanta

mülque fortiüs animos movet , quàm mufica,

fit vis uniuscujusque aftri fingillatim fompti,

Hzc ceteris faciliüs , jucundiüsque homines

cum plura femper aílra fimul influant: hinc

rcgio, moresimmutat,affe&tus excitat, totíim-

Cyrillus has futiles, vanásque redarguens A-

que hominemexhilarat , cui ii doloribus eft. -

ftronomorum obfervationes ait : 4//rologica

lenimento; in triftibus folatio;in mcroribus

Lib 10-tone

tra julia-

obfervatio crimen eff Gracorum flupiditatia ,

gaudio, inlaboribus ac itineribus levamini,

num in fine,

ludisque puerilis, & vana dementia , nibilque

- Hzcque ratio, cur ubique gentium opifices in

aliud. — Nequealiud A(trologi à planetis er-

oflicinis, remiges in navibus, aratores in agris,

Iantibus valent edicere, quàm errores,

Operariique fermé omnesin ferendis, trahen«

83.

Societas itidem , & nece(ífitudo cum vi.

isque oneribus cantualiquo, vocisque modus

ris nequam , G perditis , vel cum probis, ac lis ftudeant minuere laborem, moerorem pras

peuöy

ANDcIndu&xia adhibenda inciendis, & coércendis A ffectibus, 2$

pellere, änïmümque exhilarare, Duo funt ge-

mure fopïuntur». Pueri ad exhilarandumani-

nera Muficz, alterum , quod confopitos affe-

mum cum equalibus dulcifonos cantus infti-

Gus irz, Gtappetitós in pe&toribus noflris ex-

tuunt. Juvenes atate florefcentes frequen»

ter cantillantes praconceptos excutiunt mae

20 v

uli'

fufcitat, provocat, accendit: alterum, quod

eosdem excitatos, ac effervefcentes fedat, co-

rores, Proveétiores ztatenegotiorum pons

zjït 4ii,

ércet, ac prdrfus refrigerat, animósque blandé

dera, quibus premuntur Muficis inftrumens

, Dl

afficit, atque delectat, & pra cateris difcipli-

tis, cantuum folatio alleviant.

Senes teli-

m

nis, artibüsque liberalioribus gratiam conci-

quis jam defervefcentibus voluptatibus hac

liat; trilles erigit; afflidtos folatur ; iratos

pracipué delectantur, quam ex blando, fuavi-

placat, infanos reprimit, ignavos excitat, mor-

que variarum tum fittularum,tum vocum pete

bisque animi juxta, G corporis medetur;no-

€ipiunt concentu.

xiam triílitiam excutit G mentem. jucundat,

$7.

Neque ulla eft natio , ulla gens, quam-

tumidosfurores attenuat, cruentam fzvitiam

vis agreílis rudis, ac efferata , que artificiofa

canendi ratione non mitefcat. INullus in ca«

mitigat; & utloquitur Caffiodorus Vztatam

purpi amore ad boueftum fludium vevocat ca-

flris labor, qui vel harmonico tubarum ftres

ffitatem , fanat. mentis tedium bonis cogita-

pitunon minuattür; vel blando fi(tularum fo-

tionibus femper aduer(um $. perniciofa odia

nitu non dulcefcat : hinc Dionyfius, cum ex-

convertit ad auxiliatricem gratiam , & quod

ercitum duceret, effétque in eo mirus quidam

beatiffimum curationts genuseft per dulcilfimas

lepos, amórque jucunditatis, fertur fuis in ca-

!.7.' I'z

Ál

voluptates expellit animi paffiones , incorpo-

ftris egtegias quasdam habuiífe puellas Mufi-

veam animam corporaliter mulcet, & folo au-

cam callentes artem, omnique rerum ícientiá,

éttu. ad quod wultdeducit , quam renere mon

ac virtute ornatiffimas, que cantuum variee

pravalet, verbo tacito manibus clamat ,. [ine

tate, ac fuavitate regium animum à curis bel«

ore loquizur ,. & per infenfibilium. obfequinm

lorum; toedióque ftationum avocarent, ac re»

I

laxarent.

1mótanta eft Mufice fuavitas , ut

pravalet fenfuum exercere dominatum,

z

$5.

. Neque abs re dixit Plato nihil tam

facilé

cenfuerit Pythagoras, etiam ipfos coelites eà

inanimos molles'influere,quàm varios canen-

deleclari: opinabatur (iquidem in mirabiliter

*:".W-

di fonos, quorum , dicivix poteít , quanta fit

temperata fyderum converfione, coeleftiümi-

vis inaffectibus vel ciendis,vel fedandis, Quid

que orbium motibus gigni quamdam fuaviffi.

fortius ad excitandum amorem quàm vocis

mam harmoniam, quam homines obtufi au«

cantum dulei lyrz fono temperare? hac arte

ribus minimé percipiunt,

autuntur amafii ad alienum fibi conciliandum

Plurimum itidem obtinent roboris in

88,

amorem,

Hi nonnunquam delicato calamo

animi ciendis, aut coércendis affectibus verba

ita arguté fides molliter re(onantis citharze

ore prolata, prout duriufcula, vel blandafuc.

verberant; & voces ad mufices regulas infle-

rint, cum fitlingua mediis inftrumentis ver«

€tunt, ut non amorem tantüm excitent, ve-

borum tácitz cogitationis internuntia ; pro-

rüm, & animum videantur rapere; acíi fides

dátque foras, quz intus quis animo volvit po»

prattaretur Orpheo illi Poétarum fabulis de-

tis eft, ad odia excitanda , vel extinguendas

cantatiífimo; qui eà fertur Muficarum artium

amorémque reconciliandum,

Ea propterea

occulta vis ineft verbis, ut feu amando, feuof-

fuiffe inftru&tus peritià , perfufus dulcedine,

quà nonferas tantüm é nemorum opacatis

fendendo, plus in animis poffint. hominum

traxerit feceffibus; verüm & Euridicem le-

verba, quàm ipía facta; qua ratione graviüs

étiffimam conjugem ex ipfis avernalium fpe-

maledi&ctis, quàm malefactis homines exacere

cuum penetralibus ad fuperos reduxerit. 1mó

bantur, prompriüsque excandefcunt, irásque,

fabulantur folo cantu arbores ipfas traxiffe,

& odia concipiunt: quia malefacta dolorem,

curíus amnium flitiffes fenfüsque brutorum,

& maledicta contemptum noftri ingerunt;

ac hominum animos permul(ffe.:

qui altiüs,acerbidsque ferit, quàm dolor: hic

Quid ergo mirum? quód Mufica vitze

enim corpus tantüm ; ille veró in animum ine

86.

paudium adferat ? quid? quód ad fan&iffi-

timum pugrat ; nobiliorémque hominis pare

mam jucunditatem homines promoveat, quo-

tem infli&to vulnere ledit: é converfo grae

rum aures dulcifono demulcet concentu ?

tiofiora funt generoüs pe&oribqs bene dicta,

Quid? quódanimi habitum recté ad normam

quàm benedata; ut fer& omnes inter actiones

informet honeftatis? quid? quód mentes ra-

fi amicos fibi parare quis cupiat, in verba

piat, raptas reítringat , reftrictas alliget, alli-

priüs, quàm in fata; & in lingue magis ,

i

gatas retineat ? Ea eft vis Mufice,qua cafuum

quàm manunm operationes intentus efle de-

acerbitates mellita dulcedine adípergit , &

beat.

Pleramque minore impeníá obvenit

abigit; qua turbulentasflu&tuantis vitz pro-

multa bene dixiffe , quàm multa dediffe, U-

cellas compefcit, & fedat; quze triftes nover-

trumque tamen fi re&té adhibeatur, longé plu-

€antisfortung occurfüs fuperat, & declinat ;

res devinciuntur,ac conciliantur amici. Secus

qua inflictis adver(tatum vulneribus mollio-

acerbé dicla, & fa&ta vim inferunt, fimülque

ribus, ac delicatioribus cantillenis medetur ;

terrent, ac lzdunt, & aptiora funt ad odium

?

*

& animi morbos fanar.

Hzc omnibus homi-

excitandum , quàm terrorem movendum

nibus, fexibus, ac &tatibus accommodatiffima

quàd fi verba duriuícula citra cutem metum

eft, fiquidem ejus beneficio infantes in cunis

incutiant, tunc inermis irz contemptum, ac

dacia

adhucvagientes oble&tati nutricum dulci muts

indigna:ione:þ pariunt cum majore au

ad

Verani de Affetibus Tom. I.

La

26

Diiïcrtatio I

ad ultionem : eft quippe lfngüa dumloquitur

borim mifero tenere baud facile:. qui molto p5j 5,

funt itidem vino madidi hancin iinguz taci.

potiffimum orationis inftrumentum, quo ais

mus,quz intus concipit, foras per verba com«

liàs elabuntur lubricitatem.

Sunt etiam,qui

portat, per qua&, veluti onulta vehicula in ani-

vitinm garrulitatis fpeciofo contegunt elo-

mum transmittit audientis ; hinc verba fà

quentiz titulo; fedfalluntur: cumloquentes

- blanda fuerint, fi dulcia, & ad oblequium

tantüm habeantur, non eloquenres; loqui

plures fciunt, eloqui pauci; quos fiinterro-

rona homines quantumvis agreftes , ac bar:

" baros deliniunt, flectüntque ad amorem;

ges plurimis reípondent verbis ; fed pauciffi-

mis rebus; vel fi mavis verborum mare lia«

cüm fit lingua fidelis adminiftra pedtoris, cor-

guz volubilitate effundunt ; absque tamen fa-

disque interpres, loquentis fenfa, & affectus

rodit,qui confimiles excitart in audientibus;

lis guttula? non copia, fed energia verborum

?

animum movet, Non invenu(tum eft, quod

perinde ac calor calorem, amor amorem pro-

t.

de Ferdinando I, Cafare fertur: ad. clavum

gigni

$3.

Ad idlinguahominibus data eft, ut me-

is fedebat Romani [mperij, cum nefcio quis

diis verborum mfltrumentis, internorum aile-

veteraüus miles, qui per pluresannos fe obe

Guum, ac cogitationum effet internuncia, &

fequio devoverat Imperatoris, vitámque plu-

complicatas animi notiones foras explicaret :

ries ancipiti expofuerat difcrimini, lequicum

Caíare petierit, enixim eum rogaturus pro

nonenim lingua nifi mendax fit, alia profert,

quàm qux animo intus volvuntur; hinc pet-

dimiffione, nifi debitz fibi pecunia folveren-

tur. Infinuatur [Imperatori,veteranum ad-

, ánde ac ex plumis, & cantu cognofitur avis;

$ta ex lingua & loquela qualis fit intus homo:

effe militem; qui ad ejus cuperet aures admittt.

hacqueratio, cur lingua dicatur inftrumen.

Caar autem inaliud magis opportunum tem-

pus, cümque commodior fe occafio obtule-

£um utile, ac perniciofum; eft fiquidem in-

ftrumentum laudabile, fi probé ad vota alio-

rit, militem redire przcipit : verüm ad hac

miles inftantius urget 5 vociferatur,conqueri-

rum loquatur citra alieni honoris , & bonz

tur fe fruftra itineris fubiiffe labores; iéque

opinionis lzfionem , Deique offenfam: eíft

tribus duntaxat verbis velle totum negotium

veró inítrumentum perniciofum , fi gloriz,

1

exequi; nequediutiüs detinere Imperatorem

famz, ac honoridetrahat alterius; tunc pr-

Defertur militis

conceptos intus odij, vel invidize adverían-

poit hac tria prolata verba.

de(iderium iterató ad Ferdinandum, qui ho-

tes prodit affe&tus: hócque infinuaturus A-

mafs Rex /Egypti mifitvictimam ad Biantem

minisimportunitate victus , accedat inquit ,

iluftrem id temporis 'hilofophum adje&to

ea tamen lege, ut non plura, quàm tria depro-

mat promifla verba.

Parecmiles, & ad Ime

mandato, utexemptam ex ea fimul optimam,

. & peffimam carnem fibi mitteret ; paruit Bias,

peratorem ingreffus ; cum interrogaretur »

& exfectam linguam Regi transmifit; exqua

quid peteret,refpondit miles : folutionem vel

vel tacente didicit Rex , referente Plutarcho,

dimiffonem , tum Imperator aliis tribus

yera

I.nCafWi'uia, '

quanti fit momenti ufus lingue ; hac.fiqui-

bis repofuit folwtzonem aon dimiffonem. Plus

ponderis plerumque habent paucula verba ad

Qem lícét pars corporismodiciffima pregran-

dis gubernaculo navis haud diffimilis eít, in

rem prolata, quàm plures prolixioris fermos

enjos parvulo motu totius navigij regimen,

nis circuitus, pracfertim in ciendis affectibus;

imo & nautarum falus vertitur, vel interitus.

fle&tendisque animis, quos fortiüs paucorum

Lingua enim fi mala elt vitiis omnibus , aut

pondera verborum trahunt , quàm íermonis

Jj

materiam prgbet, aut incitamentum ; ejus

prolixitas,

9I»

fubricitas, & incon(iderata volubilitas plures

Linguá,qui probé utitur, ceteris prom«

perdidit, qui cüm verba effutierint fcurrilia ,

ptiüs dominatur, idque ut contingat; vitane

da in primis in omni confuetudine eft detra-

vel alienum denigrantia honorem, odia exci«

l

tárunt , haudextinguenda, nifi multi fangui-

&io, & quidquid eam redolet : eft Sapientis

monitum Rewove 4 te.0s prauum , & detrae

nis efufione; ad pericula hec pracavenda

bentia labia fint procul àte5. quafi dicat: le»

factu oprimum eft cenfendum ; fi. verba priüs

adlimam , librámque veniant, quàm ad lin-

gem lingue tuz impone, oítia obducito , fe«

ras eri, linguz frena immitte ; Lauda i mae

guam: dealiisvelbeneloquamur; vel omni-

-po taceamus : à fcurrilibus, nimiaque loqua-

teria fuppetit laudis; virtutes aliorum re«

cenfe, vitia tace ; f alij proximi detrahunt

citate abítinendum omnino eft: illaudabilis

honori; tualiofermonem pertrahe,e3 tamen

itidem eít garrulitas à quocünque ufurpetur.

Huic pra cateris funtvitio obnoxij Balbi, de

induítriá, ne inutbané videaris Majorum fer-

monem , veluti inje&á novaculà fecare ; vel

Lib.7. epift,

quibus Symmachus ait : Natsra rerum eff ,

76,

fi alio verba non potes divertere, (altem mol-

ut qui balbutiunt, plus loquantur : affetlant

enim copiam pudore defetis, ' Laborant eo.

lioribus afpera lenij nulli enim poteft, ft

dem morbo fenes,ut notat prztactus Symma-

velit, lenitas deeffe; vel vitiis virtutes oppo-

Zib;8.epifta

48.

chus, quifenem inducit ita loquentem: u

ne;& pro damnandis fatage laudanda fuggere-

re. Plurimum obtinent laudestoboris ad odia;

faciam fenex garrulus, cui menfura fermonis

vel minuenda, velextinguenda ; GLamorem

à juvene preferibitur? trabit nos vitium fe.

[

zile verbofitas.

conciliandum, — Quid? quàd velipfi qui dam.

Moíti fenibus con

nant, laudent taciti fecum , ac mirentur, &

9.

fociantur; quia ut

hoftis fui

obfervat Philotasapud Curtium 7Modum ver-

amare vehementiüs incipiant, quem

lauda-

De Induftriä adhibenda in cicnd«is,& coércendis Affe&ibus. 27

,

lauckïatokre-:m fenferint, — Verüm quó quis in

bus auditores alió trahuatur ;

vis concitati

aliorum laudibus e(teffufior, eó fit in fuis par-

affectüsfuis extinguiturincunabulis. . Lucue

cior; imó nullus, cum vulgó dicatur laus in

lentum fuppeditat exemplum Ariftidis Mo-

ore proprio fotdefcere : funt qui opes lau-

nodia de Smyrna collapía: vix fenfum fub

initio doloris videtur concipere ,. & ftatím

dant, quibus affluunt ; vel equum commen-

dant, quia robore , & curfu reliquos anteat ;

totus profufaoratione ac verborum emendi-

fed hzc nullum animo adjiciunt ornamen-

catà copideft in collapfz urbis defcriptione,

tum, funtque adfcititia, miniméque apta ma-

commendans dignitatem, commemorans Co-

terix fuggerende, quàhomo poffeffor popu-

rybantum choros , educationes ; natalésque

larem aucupetur laudem,.

Deorum; recenfens eam fuiffe nobiliffimam

92«

Inhomine id laudetur , quod ipíius eft

Peloponenfium coloniam ; urbem prazclariffi-

mam; referens Thefeum habuiffe condito-

hominis , quodque à nullius fortunz pendet

eventu ; hzcque folius animi bona funt; quo-

rem ; certamina ludicra, G umbratiles pugnas

*

[

rumnemo inre fua Judex effe debet : amor

pluries in ea fuiffe populis oble&tamento

hifce narratis defcribitfuburbia, Portus, Ma-

proprius quemque affolet obtenebrare, den-

fáque obtegere nube; velfaltem craífa, fpif-

ria, Campos, Fontes, Profpectus, Templa,

columnas, ftatuas, forum,plateas , & reliqua

fáque involvere nebula, quà fe minime videt;

alienum non proprium nos os laudet ; nec.

urbisornamenta, eà verborum copiá, ac pro«

fine rubore laudes admittamus ; pluslaudis

lixitate, ut vel ipfis legentibus tcedium po«

tuncà verecundia accedit.

Plures funt, qui

tiüs, quàm affecdtum moveat commiferationis,

fucatis, falfisque laudibus delectantur non

Is Ariflidem diceretur Orator . imitari,.

9f

qui lapfui illachrymaturus Funambuli, ut

prafentibus tantàm; fed etiam quz in poíte-

ros transfundantur ; fed hi alienis volunt

affcctum doloris excitaret,totam ejus faltandi

artem deícriberet, nimirum eum per exten-

opibus diteícere, non proprio fulgere auro ;

/

fum funem, perindeac in pavimento non fo«

fola virtus eft , que laudem promeretur , &

amorem.«

]lüm deambuláífe; verüm etiam vibrato fur-

fum corpore, pedibus micantibus cytharzdo

[93-.

Caterum ob corruptos mores proniores

funt homines ad convicia & fcommata, quàm

períonante choreas ad numerum duxiffe; &

adjun&tis ad plantas orbiculis, ac muricibus,

ad alienas laudes recenfendas ; vix in homi-

num ccetu unushonori detrahit alterius,. &

Muficis inftrumentis repetita faltatione apri-

mé refpondiíIe, & mox Mulftellarum;ve] An-

reliqui ftatim vel tacité affentiuntur ; vel pro-

guium more, prono pectore, projedtóque cor-

ditum vitium ubique promulgant. locorum ;

ut in hominibus fit hodie videre , quod olim

pore reptaffe ad nervum , ubi refiliret, ubi

Erat illud tefte

(u(penderetur, & ubi (imulata prolap(ione fe

in Dodonzo Jovis templo.

Suida lebetibus ereis undique cin&tum, ita ut

fe in gradum referret.

Hac qui audirent

potiüs artem ac agilitatem laudarent funam-

Íc fe invicem contingerent ; unde neceflum

erat fieri, utuno quopiam pulíato, viciffim &

buli, quàm dolorem ex ejus lapfu concipe-

rent; nec lacrymas ex ejus interitu orator eli-

omnes rc(onarent , fonitu per contactum ab

ceret,

aliis ad aiios fuccedente; durabátque in lon-

Cavendum, ne in affe&tibus excitandis

96.

gum tempus tinnitus ille, per orbem redeunte

Íono: ita contingit detrahentibus, qui femel

puerilia mifceantur , qua cüm nihil habeant

auditum convicium , vel vitium obílrepentes

ponderis,parum continent roborisad animum

movendum, talia funt ; quz habet Libanius

[:

per loca omnia fpargunt in orbem ; ut: 7or

pariter pelues,tot tintinnabula eredas pulfari,

Sophiftain nenia de conflagratione Daphni.

tici Templi; exclamat enimcontra ipfum i«

ficut cecinit Juvenalis? neque' fpes ulla afful-

gnem, qui aufus eft Templum comburere in-

Bst,ut fibi temperent, vel ora comprimant.

quiens: O dexteram malignam , ó iniquum

ignem! quónam primum dilapfus efl ? Quode

$. IX.

nam mali bujus exordium ?. fiquidem à tetlo

exortus in veliquas deinceps partes irrepfir ; &

De Affedfibus per exceffum, vel a'ä-

ad tllius caput fevp[it, ad phialam , cydarim,

fettum à recto deflefentibus.

6 talarem voeflemz Vulcanus enim ignis ar-

94

A eft retrum humanarum conditio , qua

biter non comminatus eff igni buic detrimene

, Aicét eximié venuftz, & excellenter ju-

tum afferenti, cum beneficio devintus Apollini

cundz, f1 ad fummum pervenerint fa-

deberet, ob indicium olim fibi ab illo fa&ium z

cilé deflorefcunt ; & faftidium pariunt, qua

fed neque Tupiter, quiimbrium babenas tener,

Íuis Íub initiis erant oble&amento ; etiam

aquam in ignem dimifit ; qui prafertim olim

gaudia humanos inter affe&tus, (i fumma (int,

Lidorum Regi periclitanti aquam extinxerit,

plerumque in luctus dicuntur vulgó degene-

Jrabitur mibi wens ad Dei Apollinis []eciem,

rare; ut & quavisalia voluptas.fi diuturnior

ac mibi ob oculos cogitatio typum | tpfum ve-.

fuerit tandem in contemptum defluit. Idem

prafentat , forma levitatem , colli mollitiem,

dixerim Oratoribus obtingere in affectibus

idque in lapide cingulum , quo aurea. tunica,

ciendis; fi diutiüs quàm par fic,. infiftant in

circa peclus fic collsgebarur, ut partim fubii-

uno, eodémqueaffe&tu, quem plus zquó exci-

deret, pariim fubfurgerez.. Dentque totus Dei

tátum velinc; vel digreffiones ingerant, quis

babitun a(jm iram, velferventem aon

j'edzz"[ä

e

fet»

Feraui de Afeäi?æ Tem. l.

X

28

Differtatio f

fét, ut qui [imilia xe]ät cantilenam occinenti , 68

Potiof ats in ciendis affectibtis, flecten-

22

berculé audivit bunc olim aliquis in meridie

disque animis eít, intelle&ium eorum convin-

citbara ludentem aures beatas ! Ceterum cane

cere, quos Orator movere intendit , adeout

zus telluris evat laudatio , cui quidem de au-

erudiendus fit etiam , & plené convincendus

imperitorum intelle&tus , ut mox poftea inci-

yeo Cyatbo libare mibi videtur , quód puellam

occuluerit debifcens , 4c fe fe deinde. contra-

piant inardefcere: nulla inducitur recens in

p0h

bens. Hac & pleraque alia puerilia produ-

rebus corruptioni obnoxiis forma, quin des

bitz praceflerint difpofitiones , quibus pra-

cit Libanius Sophiíta in fua nania, qua tan-

vie fubjectum prapareturad recentem for-

tüm abeít, excitando dolori idonea effcï , üt

mam induendam. Hincnunquam exabrupto

potiüs rifum moveant,

97*

Sunt etiam, qui in excitandis affe&tibus

incipiendum eft, fed przviz inducende funt

vehementioribus , quique plurimum exigunt

difpofitiones, quibus praparentur animi ad

fervoris, & efficaciz, itafunt remiffi, aclan-

eos motus, quos Orator intendit in iisdem

guidi, ut vix animos moveant , & tunc potiüs

excitare ; nifi fortáffis jam mutz rerum cir-

videntur fingere, quàm affectusciere; ut qui

cumflantiz egerint, qua erant ab Oratore in-

ducendas qua ratione Cicero interdum ex ab-

in graviffimis injuriis reprehendendis omnino

languidus effet, & voce demiffa illatas fibi in-

rupto fuis initium pofuit orationibus, utt

jurias recenferet : cum natura ipfa fatis ex fe

Quouique tandem abutére Catilina patientia

profiliat, quoties pulfatur quis conviciis, vel

nofirá: quia tunc animi jam erant praparati

laditur injuriá ; neque tunc ita injuriis lacef-

adverfus Catilinam , & faciliüs potuit Cicero

ad iram, & indignationem movere,

fitus acrioribus indiget incitamentis : nullz fi«

Ioo

quidé (unt gentes, quamvis rudes, & aggreítes;

Caterum quamvis animi fint praeviis di-

qua cum fuas,vel confanguineorum lamentan-

fpofitionibus preparandi ad hos, vel illos affe-

tur injurias, totis lateribus; plena voce, fervi-

&us, folerti tamen induftria id providendum

do vultu, ac plena aétione non conquerantur,

