fternere.... Non enim temeré cocleftis fpone

Á

ris, mox inv

A

olucro tumeícente fua

intug

yhie

bbb

jn-

Veraui de 4feüibus Tom d.

[

à

2

)

Asf

i,

Differtaüo XViH.

incrementa fubit ; & tandem pompà colo-

titus fixerunt ; nequeà nobis, ur par eft ,

rum penitus patefactá nativo in calatho to-

à tali excluduntur fede , quin cüm debe.

/

tam vernantium foiorum pompam rofa ex-

remus pravos omnes prafocate affe&tus ,

|

plicat , purpureo (uperaé colore perfufa,

/

€os potiüs fovemus, & hoítibus conttanos

H

fubalbis inferné unguibus ad calicis umbi«

infurgentibus vires fuppeditamus , & arma

licum coactis ; fedcur tot munitur , ac cin»

ipía fubminiftramus ; infolefcunt aítuane

gitur fpinis rofa, (i tamgratos exhalat ipfa

tes concupifcentize , nec cas extinguimus s

odores : imó ideo fuaviorem fpirat frag-

infurgunt odia, & ea non cohibemus ; exe

rantiam , quia non minüs purpurá veltitur

ardefcunt irz,quibus froenum non inijcimus;

in folijs , ac fpinis armetur in caule,

Quid

ni orationis noílrae incenfum fuam coelum

invidicelivent in corde , & easnonabigimus;

pravadefideria mentem occupant , & illanon

verfus non exhalat fragrantiam , mifi fpi-

excutimus ; & ideo difficilis nobis videtur

nz morüficationum eam przcefferint ,

meditatio, G ardua cum Deo converfatio ,

[v r

nifi expuncli fuerint pravi omnes

qua nonnifi dulcedinem fapit , & gaudium, .

Us,

31

1deo difficilis nobis plerumq; videtur effe in-

Quzarit S. Nilus , -undc'nam oriatur.4

greffus ad orationem mente cohcipiendam 5

quod cum oratio adeà fit Deo grata ,. &

quia imparati accedimus , & pravi affzctus

[uavis , fiquidem per ipfam Deum alloqui-

Inur

3

L

cum Deo converfamur , facietatem

cor no(trum'præoccupant , tnentem exagi-

tant , quam non finunt cocleftia meditari,cum

inumus , & fermones cum -ipfo miícemus 5

creaturis; ac terrenis adhzreant.

^

& cum Deo loqui , perinde eft, ac gau-

dere ; nihilominus nobis difficilis effe vi-

)

$. IV.

detur, & teedium ingerere , imó ut loqui-

tur 5, Bonaventura de profe&tu Religiofo-

rum , qua(iligati catuli ad ftipitem reni-

JVoz apit Oratio mente COPCEDLA ,

::

tenti animo divinis infiftimus.

Et ratio

quam previa difpofftio nom preceffit ,

hzc folet à viris afcetis adferri, quia tam-

pravésque non excutit affecius, :

eifi oratio natuta fua difficicilis non fit, eft

Ravia mentis difpofitio neceffe eft , ut

32.

tamen nobis moleftia mortifica, quz prz-

pr&cedat orationem , uthecnobis dul-

via elt ad ipfam difpofitio : hoc idem con-

cefcat, ac fapiat ; exemplo No&mi; qui

;

tingit in rebusnaturalibus , non enim diffi-

cultas fita eft in forma introducenda , &

artifex fuit arcee fluctibus innatantis diluvijs

ut enim omnes vinceret difficultates maníue

:

& iu difpofitione premittenda , in fubje-

rüsin Árca, carcerem feré annuumcum paue

| 2 R'g» "Pv n

€&to difponendo ad formam illam recipien-

cis fuorum, feras inter fylveftres, & cicures

^

dam ; quot non adhibet ignis cenatus ,

toleravit, fepultus veriüs, quàm mortuus ?

quó in virefente ligno humoribus fcatente

hinc eluvione ceffante facrificium ,fuo infti-

pravias ad propriam formam inducat di-

tuit affertori, cui pergratum obtigit.

O4do-

&

Ípoütiones ? calorem illi imprimit ad na-

ratisqueef Dominu odorem fuavitatis : A« Gcntionp

tivam abigendam frigiditatem ,

& quia:

cafymbolum fuit militantis ecclefiz;qua in. *5* « 2*-

l

per primos gradus humorem , quo fcatet ,

ter fla&tus perfecutionum , ac adverfitatum.

H

non excutit , uberiora adhibet incrementa

incolumis femper fervata fuit , adeó ut licàt

caloris , quó intimiüs ligni partes pene-

potueri: proceliis concuti, & fluctibus exagi-

ft

trat,pugnásque init cum aqueo;& hoftili illo

tari, nunquam tamen mergi, nequead nau-

(

humore , qui zgriüs à fua patitur fede

fragium impelli : Noémus cum teta 1ua fa-

ul

difpelli : fed perfeverante ignis obfidione,

milia fideles prodit , qui ecclefiam ingreffi

& per additamenta caloris dato affulta ,

lg

beneficio Baptifmi ab aquis cataclyfmni , à flu-

Lii

tandem humiditatem proíternit , ac vin*

&ibus procellofis , & ab zterno liberantur

E

cit, quam per fumum adigit inde exilire :

naufragio ;facrificium à Noémo inftitutum

etenim priusquam ardere incipiat ; quan*

Ls

Íymbolum eftorationum , quas fideles fun-

tainde nonexeunt , veluti é vaporario

dunt Deo , quas fi przecedat mortificatio ,

fumi volumina ? quot flrepitus non edun-

3:

ac congrua difpofirio , — Deus exaudit ob ,

Ectilig]

tur ? quot crepitationes non audiuntur, &

p

odorem fuavitaus, quem preces jjuftorum

65?-[3'

quot rumores trunci illius viror , non ex-

coelitibus exhalant,

Interdum contingit ,

citat ? Verüm introductis mox pravijs

Cu

ut.Godrus quispiam , vel Itusfame in íto»

difpofiionibus flamma absque difficultate

macho tertus cnlinam ingreffus opulene

coücipitur ; G fplendidé flagrat ,

lig-

tam carnis preferim affe , cüm hac veray —

po

nümque, armis nativz fuz humiditatis de-

verfatur , ad ignem totis eam hauriat nari..

lit

ftitutum abfumit ; profternit , nec ceffac

lap

bus , sitque vel folus odor ei gratiffimys' ,

&i

ignis in ipfum favire , donec enectum ,

G hasce propterea narium . delicias ^avida

dejectum à fua natura , ac in cineres fo:

Jutum videat.

trahat , quamvis vacuitas ftomachi l'atus cla«

l'cp

Haud diflimiliter , difi-

met , G detrectet folo pafci odore , ze

fumo

IT

cultas, quam in oratione experimur , in

oppleri,

Tün

Deus veró odorates cq N

oemil

eo ptzlertim eft (ita; quia viror, & vigor

factificium , & pergratum habuic g

-

l

dorem,

pravarum affz&ionum difficulter à nobis fu»

fuavitatis , quia fumma fe fo'ic

itudize

fles

Q

peratur $ fcdemn in nobis effroenes appe-

munia.

n

preparavetat ad. hæcþ relig? onis

EM

. 9— ^

*

Oratio mente concepta probos fovet affectus , pravos przf,. 38 t

obeuhda, ad hoc facrificium rité inftituen-

92045 3 rnimirumDavidorat*ioniS .facr'iüciunä

dum ; fiquidem priüs edrficavit .No? altare

inititmturus, Deum enixim rogat , ut rimore

Domimo, Et tollens de cuniiia pecoribus ,

6:)::[ ea.8.

Íuo fancto carnes fuas velit configere , feu

EF volucribus mundis obtulit bolocaufla fuper

concupifcentiz affectus , & carnalia defideria

altare , ad id autem multà opus fueratin.

é corde fuo abigere 5 & tunc configimus

duítriáà , & ingens defiderabatur pteepara-

Dei timore carnes noftras , «àm infoleícen-

tio, tam in arz ftructura, quàm in anima-

tem laíciviam caítigamus, exultantem concu-

lium delectu, & ideo odoratus eftDeus odos

pifcentiam compeícimus, :rebellantis carnis

rem fuavitatis ; feu placuitipfi Noémi facri-

motusreprimimus ; odia, quz intus fove«

ficium : Oratio, quam nos Deo fundimus,

mus; -præfo;amtls; ira$, quas in nos accen-

odorem non exhalat fuavitatis , f1 previa ei

dimus, .extinguimus ; amputanda priüs funt

de(it mortificatio

?

e

fi congrua praeparatio

gramina , eradicanda arbufla fterilia, & .di*

eam non przecedat , fi pulveres terreni defi-

Íponendus ager congruá cultur, ut proba ex-

derij prius non excutiantur; fi pravi ; qui

«ipiatfemina , qua uberem colono fponde-

contra nosintus infurgunt affectus, non co-

ant fructuum meffem : nifi & tellure cotdis

érceamus ; fi tumultuantes in nobis paffio-

nof(tri fterileícentem terrenorum defiderio-

nes noncompefcamus ; & mente à futilibus

zum gramina evellamus; & fterilia pravorum

defcecata cogitationibus , fedata , & tran-

affectuum arbufla ; ac virtutum cultuta tere

quilla & à quovis interiori tumultu libera

'ram noftram przparemus ad coeleftium do»

oraturi cubiculum cordis inoftri ingredia-

morum fuícipienda femina vix eptatos pro*

qmut.

ducet fruétus. ^ Omnesbomines ait Ifidorus

7

z

EL

Putat Plutarchusà NumaPompilioRee

Pelufiota , $£a funt affecli , :ut alliae-fiudeant,

e monitum illud profe&tum fuiffe : aZora-

&& opitulari , & atrendere , quosviderint , n«

turí. fedeant federe autem quietem indicat;

quaquam dormientes , uec ágnavia Zdedlitos 5

& nos cüm oraturi templum ingredimur ;

fed qui spfi fe praparant 4 & anffruunt , &9-

non fedeamus ,fed genua fle&tamus , & quie-

grompti funt ad officij partes peragendas ,tu

Ícentes 'omnes :excludamus «cogitationum

borum nibil facis , & tamen clamas ,-config

tumultus , quó attentiüs uni Deoincumba-

4dimoretuo carnes meas,

-

)

3$«

mus; cum quo noftra mentis colloquia mi-

Ícere cupimus : fic orantes federe dicimur

Qua igitur fronte tu -poftulare audes ,

'ut dum ipíe dormis , nulláque falutis tuze

adoraturi , & oraturi, & hoc pacto etiam

David dicitur fediífe, feuoráffe coram Do-

€urà tangeris , infuperabile auxilium coele(te

| 2, Reg. eap.

qÓino,

David Rex fedit coram Domino

:adte advolet ? 'cüimque voto tuo frutlraris;

7.

id egréfers, Pracedantitáq;ea,quz tuarum

oratioigitur, quam preparatio non przce-

'funt partium3 «quaeque à te exiguntur , .

dit, odorem non exhalat fuavitatis , 'qua

Deo grata fit quia preparationem ànobis

tunc demumea , quaz funtauxilij divini fube

fequentur. ;Accefluri ad Deum, ut ei pla-

exigitDeus. — Preparatiouem c 0Y dis eorum.s

audivit auris tua Domine , Gu inde mone»

.€eamus , necefsé eft , exuamus priüs quid-

at

zS.'UoNïv

mur, ut preces inituri , ad eas przparemur;

-quid ei difplicet., :alioquin nec ;grati i effe

poffumus , neque:noftra oratio ipfi placere :

ídq; caufze , cur D. Paulus lavari velit puras

4dnanusin oratione, ut nobis iueret , cor.no»

f per*"iethäles:noxas,- ab ipfo nos avertimus,

ftrum purgari priüs à quovis debere forde-

;

has priüs facra exhomologefi abigamus , &

lachrymis poenitentize quidquid fordidi cor

1

[cente affectu , ne mens divina meditatura

ulli rei creatz adhzrefcat: nifi enim terre-

noftrum contraxitabluamus:oratio grata efl,

fi abamíco prodeat , non ab hoíle proveniat z

na quzqae de(ideria,& pravos affectus abege-

non:bené conveniunt digitis manus fcabioze

*s

rimus ,vix oratio noftra eam exhalabit odo-

ris fuavitatem , quz Deo fit placituta: :ca*

'annuli gemulisilluminati; itaneq; eft Deo

vendaeft pix , finolumus eà fordeícere ,qui

gratalaus, quz & corde oritur lethalibus foc-

do'noxis: hinc David juítos , & mundos;

enim manu plcem tractaverint , manu àfor-

dibusimmunem non fervat. — O si retigerit

acre&toscordeadorationem accerfit. |.P/al- P[alm, 25,

Ezed:z'ei.

Si cor no-

dite Domino f[antiiejusynon invitatimprobos,

piem » inqui;mäitur 4b e4,

[

a'z:?. 135

ftrum terrenorum foveat defideria, & con-

& nefarios homines vitijsindulgentes , fed

cupifcentiz affectus ; nonnifi terrena apit ;

fan&tos virtutum culturá fplendentes.

.RE' P]ï'llmgaz.

&los decet 'collaudatio , eu tectos corde,

neque oratio ex tali proveniens corde ullam

oteft odoris fuavitatem exhalare, quz cce-

eos, qui re&titudini ftudent , reclé ambu.

litibus placeat 5 '«or enim terrena tantüm

lant in lege Domini , neque per obliquatos

tramitesabeadeviant: grataeftilla oratio ;

fapiens nonnifi ccenofa poteft effundere; eum

quam cor purum , & mundum fundit, non

enim vas quodlibet humorem fundit ; quo

quam os impurum effundit.

lrepletur.

36.

ä

34

Evacuem

uspr'ïüs car noftrum terreno-

Hinc fcité in lege veteri moris erat ;

rum defiderijs , & affectibus, fiimpleri coe«

quó facrificium pro peccatis czeteris praemit»

!O

lefti volumus odore; configamus priüs cat«

teretur, ficut cenfet Abulenfis , quó nimi- :Quef?, 9.

]

nes noftras Dei timore, pravas omnes con-

rum pofteriora facrificia grata , & accepta £xe4

effent Deo , f1 fierent ab hominibus puris,

- cupifcentiz affe&liones freeno compefcamus

Pfalm, 11 , Inortificationis.

Confige timore tuo carnes

ac juftis , quique pro fuis noxis jam fatisfe-

2

Cerints

d

Ffrani de Affeiiibus ;l"?me I,

382

Differtatio XVIll. —

LI

cerint; priüs igitur facrificium pfo peccatis

concupifcentiz illieia , mundi 't';jat,mdimcnm-;

expiandis premittebatur tanquam difpofitio

paratus potiüs omnia fubire torrm.enta , &

ad fabfequentia; ídque facrificium orationis

millies inori , quàm à te vel femel iinpofte-

inttituturus , necelsé eft, agat ; deliéti enim

rutfeparari, Quód fi baec doloris expref«

f1 conicius fibi fit , vel per facramentalem

fio nimis videatur prolixa expeditiüs , fal«

tem dicat.

illud deleat copfeffionem , vel per concita»

Mihi fummé difplicet , quód

tum in fe dolorem , actámque contritionis

te fummum bonum offenderim , & ex ani-

elicirum illud expiet , quo difponatur ad rité

mo doleo , & fupplex togo à te veniam ;

inítituendum fubíequens orationis facrifici-

ftatuóque firmiffime non ampliüs te offere

urt.

$1 confeffarium adire non fit commo*

furum : hoc premiffo peccatorum dolore ,

dum , faltem antequam oratarus divinam ac-

)

ratior eft Deo oratio , & fluenta per pias

cedat Majeftatem , dolorem in f concipiat ,

divinorun.æ meditationes ebibit divinze dul-

dicátque : ó benigniffime Deus! ego te of*

cedinis,

fendi per decem facilé millia pudendarum

Sunt ex ferpentibus , qui fontes ac-

27

anteactze vitee actionum , quarum ita me mo-

dó pudet, ut verear comparere coram Maje-

ceffuri ad fitim extinguendam , & latices.

puriores bibendos, venenum priüs ad mar«

ftate tua , & oculos ad te levare, cum nec ob-

ginem fontis deponunt, ne ícilicet fontalis

tutu illius me dignum cognofcam , doleo

aqua, pura, & defoecata , veneno inficia- -

ex animo, quód te offenderim , nec poffum

tur : ita accefluri per gradus orationis ad

fatis teftificari dolorem, quitorquet pecca-

fontem divinz pietatis, necef:é eft colube

torem animum meum , eó quia te offenderit,

ros imitemur , virus omne peccad prids

habueritque contemptui ; quia tamen bo-

deponamus ; antequam bibamus , feu ore»

nitas tua peccatores non reijcit , fi refipifcant,

mus ; ut cum preces fundimus divina ;pie-

de tüa confifus mifericordia audeo , fupplex

tas latices fuz gratiz in nos diffundat, qui-

à te veniam mearum expofcere noxarum.

1

busimbuta noltra oratio , grata fiat ad De«-

Téque enixim ; & cum lachrymis rogo, &

fceité Clemepns Alexandri-

cüm eointimiori, quó poffum doloris fenfu

um precatio ,

nus.

Precatio cum Deo comve

fs

BEuifcas,

exoro; ut ignofcere velis fceleribus vite mez,

atío , & ïfï; 7 ft'ff*-

collocutio efl , ac proinde inter familiares ,

quz abhorreo , deteftor , quia injuriam tibi

& amicos fieri debet , ac fupponere. deletam.s

intulerunt , majeftatem tuam izeferunt, & per

offeu[2z. , nion enim , qui per lethales no-

has exerrantes actiones dereliqui te fontem

xas à Deo avertuntur , hi orantes exaudiun-

aqua vivz , averti meà te fummo bono, ut

tur.

cillernis adhzrerem diffipatis , & coenofas

Scivua , quia peccatores Deus nons

yaærz.;ctgþlg.

audit : fed fi quis Dei cultor eft , & volune

£. U "u — d'KV9Q9RS LL LP

terrenarum voluptatum ebiberem aquas fiti

Llin:

catem ejs facit ,— bunc exaudit * & licec

accendendae magis ; quàm extinguendz ap-

dtrh, d)

tas ; & mihi efficacifhimé propono opitulante

publicanum Deus audierit rogantem, &ex-

LU

audierit fupplicantem , non tamen tuncíuis

r

imbecillitati mez gratià tuá confitendi de

perítitit in peccatis , fed humilis, & fup«

f

illis, ferióque emendandi , & cruentas ne-

.

ces millies potiüs fubeundi impofierum ,

plex veniam popoícit , pectus conrudit ,

& culpasé confciehtia abegit, quiaeas con«

uàm femel iterum Majeflatem tuam delin-

felfus forasejecit ; & ideó, qui Deo erat

quendo offendere , doleo dolore animi mei

exofus ,. ab orationeabijt Numini amicus;

K

maximo , & penitiffimo , quód per fümmum

quia à cul.parum fordibus emundatus 5 be-

tà

tui contemptum pravos affectus cordis mei ,

neficio enim orationis mortui peccato ad vi-

p

divinz antetuli Majeftati tuz , & te odi, qui

tam refurgunt gratie.

Íolus dignus esamati; quia tamen miferatio-

D

Scimus tres à Chrifto Domino mortuos

d

num cuarum non eft finis,tuam ex toto corde

39.

refufcitatos ,

fecilicet filium Viduze Nai-

Dtsfs n C

exoro mifericordiam, ac veniam pofco mea-

rum actionum, per quas meà Te averticum

mitice , filiam Archifynagogi , & Laza-

TWLM 29 m

rum fratrem Marthee, & Magdalene, Quid

proteftatione inviolabili reparaturum me

t

quod in duabus primis refufcitationibus

[

damna hac honoris tui obfequijs meis:da igi:

tur mihigratiam, ut vere, & finceré doleam,

Chrifli , Evangelifla orationis ad. Patrem

9

eternum direcle non meminerit ? fed dun-

me offendiffe te, qui es fummé bonus.

Ni-*

[

hil inferni timor, nec caeli amittendi metus

taxat in tertia Lazati quatriduani ,

ac

4i

inícelerum meorum deteítatione loci habet,

jarjam foetentis in fepulchro ? S. Joan-

40,

nes hanc defcribens refíufcitationem ait z

fed amor tuieft , quifolus ante oculos meos

Üi

JESUS autem elevatis furfum octlis. di-

ab

obverfatur, & maximé doleo; nonquia

mortem ; G gehennz poenas mihi prome-

xit: Pater ! G infremuit. fhiritu s. rur[u

fæ«

fremens in f? ipfo ;,cur igitur Lazarum in

ruerim , fed quia bonitatem tuam offende-

o

Íepulchro. quatriduanum revocaturus ad vie

rim, quam fummo debueram amore profe-

tam reducem , eternum Patrem Chriftus o«

It

qui : nec aliam doloribus oppreffi cordis

Cul

rat , qui pro filio viduz redivivo , & filia

propter delicta , & iniquitates meas habeo

&j

)

Archifynagogi refufcitanda nullas fundict

caulam , quàm quia amo te, & impofterum

Op[

te folüm amabo , neque ab amore tui me

preces ? quia nimirum Lazarus pecca

Dto

torem anigmaticé repradfentabat ex inolrta

amplius divellent yolupfaty,m lenocinia ,

&9r..

CuF

d

-

$h

—

de

VN Dowers r

hr

*

Oratio mente cö:,ic:epca probos fovet/affc;&us pravosprafoc. 383

- «onfuetudine in coeno fordefcentem peccati;

fuppetias preces fundimus in noftram accer-

quia igitur Lazarus typum geffit peccatoris

fimus perniciem, Etiam Core, Datham,&

jam confuetudine nequitiz inveterati, jám-

Abiron, aliique Hebrei Proceres numero

que mala confuetudine fostentis,ideó non po-

ducenti, & quinquaginta fecedentes à Moy-

tuit ad vitam,feti ad ftatum gratise revocari,

fe thura obtulerunt, preces fuderunt, va«

nifi beneficio orationis Chrifti efficaciter ad

riósque fparferunt odores ; & tamen licét

oraverint,adhuc terra contremuit,G ejus un-.

Deum Patrem fufz; quia converfio. pecca-

toris ad faniorum frugem opus eít. divinze

dabunda fuperficies, ac f1 effet pelagus vento

. gratie, quam nobis merita

: Chritti impe«

fluctuans, procellà concitum, populum tet«

trant.

ruit univeríum ; & cüm perduelles perfifte-

39.

Divinam igitur oratio omnipotentiam

rent in facrificio, in precibus. fundendis,

immani elifo fonitu, horrendo hiatu terra

videtur aemulari, ac effe ejusdem vicaria, in

miris perpetrandis , mortuis refufcitandis ;

proprium difrupit finum , os aperuit , quo

J

fed neceffe eft, rité inftituatur , ac prodeat

flatim ducentos quinquaginta viros unà cum.

uxoribus , liberis ; totáque familia abfor-

écordeà pravo quovis affectu libero, & in

mente concipiatur , ubi lilia caftitatis, G

buit, ac deglutivit ; Defcendernrque ojuj «tab 1éo

26

roíz charitatis florent : quia tametíi ora-

in infernum 5 operti bumo, & perierunt. de^

tio ex fe probafit, & Numini in vota oran-

suedio suultitudinis ; iublatis enim & vivis

tis flectendo apta, fuas tamen deperdit vires;

viris feditioíis, terrze hiatus iterum claufus

fi mentis nonoleat puritatem, & pravi affe»

fuit, ut ne veítigium quidem enormis illius

&üs exhalet feetorem.

Referunt Gemma-

ftragis, ac perduellium fupereffet, — Qvid

rii diacoftidem nobilem effe gemmam , &

putas, fuit, quod Numen ad tanta indigna-

quidem ingentium virium, ac virtutum,

tionis commoverit exceffum, ut.in tot. ca-

has tamenin ore cadaveris deperdere, Quid.

pita fui populi funeftà illà animadverteret

ni, quamvis fit oratio gemma; eáque pretio-

ftrage? An quia oblata thura, fumigantia

fiffiima in ore tamen hominis impuri, vim

thuribula , ignes excitati in facrificio Deo

Eccle[.eux5,

Liä* 7. p"'

omnem deperdit, quia ut ait Syracides : Nor

difplicuerint? Nonfumus thuribuli , non

fháf,

&ff [peciofa laus inore peccatoris ,. fordefcit

odor thuris, non flamma 1gnis. Numinis

in iterquilinio gemma nobilis, & maculas

accendit indignationem : led cor facrificia

contrahit in lutum projecta: & oratio quam-

offerentium Deum ad iram provocavit; fed.

vis ex fe pellucida fit, ac fplendens, fi tae

oratio perduellium Deo difplicuit, quia &

Jotiethue

men é corde oriatur pluribus. foedo maculis.

corde exibat malignantibus depravato affe-

deperdit, & ipfa fuum nitorem , quia ut ait

&tibus contra Moylem ; fuperbize contuma-

Lil.de in-

Bernardus: Oratio cordis ef , non labiorum.

cia cor orantium inflaverat ; livor invidize.

zern. doimo

CHPM&S.

Negue enim verba deprecantis Deus inteu-

corruperat; odii malignitas infecerat , &

dit, fed cor afpicit orantir, quod propterea,

ideo preces ortze ex corde pravis infecdto

fi culparumi fordes contraxit, lachrymis ne-

affectibus adeó Numini difplicuére, ut nec

ceffe eft abftergatur poenitentize ; fi gramina,

earum expeclaverit finem; quin graviffimé

urticae, & fenticeta in neglecia ejus tellure

in perduelles animadverteret,

41.

germinárunt, falce amputanda (unt fincerz

Oratio quam cordis mundities, & pra».

tefipi(centiz ; fi probrum contraxit iterili-

vorum affe&uum coércitio non przcedit ,

*

tatis ager cordis noflri, excolendus eít, &

neque é corde procedit ad divina colloquia

rité difpofito, & przparato, Deum ad pu-

profcindendus vomere poenitentiz ; locu-

pletandus virtutum feminibus, & | itrigan-

niendum magis inducit , ac indurit , quàm:

dus fuíz orationis imbre: fcicé S. Lauren-

emolliat, & fle&at ad parcendum. Bias

Á

5

cüm mare ttajiceret, & fuborta procella na-

Decafto con. tius Juftinianus, nos monens ut pravos exua-

ll

qub.cap, 25. mus affectus, & virtutum induamus orna-

vim exagitaret; fluctus quaterent , & ven-

a-

tum ait: Jepone iniquitatis fafcteulos depri-

torum impetus ad naufragium impellerent,

[

smentes; abijce à te cupiditatis onus : a[perge

viti quiin eadem navi aderant, profligatz,

u$

maculas interiori a[peclu, &5 lota anima f'acie

ac deploratz vitz , cüàm Numina ob íofpi-

n

tatem deprecarentur; clamorésque precarios

atque vefle induta nuptiali, feeurns accede

fl*

ad ip[um, ttdsque illi petitiones ediciro,

in coelum inciperent emittere: filete quzfo

r

Íocii, filete; dixit Bias , ne INumina vefítros

à

4Q.

Orationis aquá rigandus eft ager cor»

n*

dis noflri, quo probrum exuat flerilitatis;

audiant clamores, nósque hic effe fentiant ;

t

. abluenda eft mens fufarum precum laticibus;

quia noftris cüm fuerint irritati flagitiis, jUe

I foecundanda eft probitatis feminibus, & ex-

bebunt marinos fluctus in nosacriüs Í2vire,

j

Á

colenda virtutum ftudio, fi fructus & ube-

& Íuo nos hiatu abíorbebunt,

Hoc idem

n

rem expetimus meffem & cordis noftri ex-

retorqueri in Dathanum, Abironem,Corem,

cultoagro: nifi enim ager praparetur , ex-

eorümque Afeclas facilé potuiflet: fatiüs fi

Yi

0i

colatur & probis feminibus foecundetur

vir aliquis probus, & amicus eis dixiffet; ta-

cete, filete, abflinete ab hifce facrificiis, quae

lia

optatos non dat. fructus , fed jugiter pro-

dt

bro laborat flerilitatis: ita oratio, ut quos

Deo difplicent, &ejus provocant indigna-

tioneim,

(

cupimus fructus,producat , € corde prodire

Ut igitur noítram probemus ora-

debet exculto virtutum exercitiis, G à quavis

tionem , cor noflrum ab omnibus priüs ex-

Jj

purgeimus fordibus , à quovis depravati affes ;

pcetialePn rue deluco « tioqun quag

b

us

L

!

384

Diüerauo XVII —

&us vitio illud liberemus, funtenim prava

dicentis: Sacerdos prefatione preparat fra- D? orat,Dee

1

in corde noílro affeCtiones, meatus, ac fub-

trum mentes,càm dicit furfum corda, ut dugy "!*

v

terranei cuniculi, quibus tartareus hoítis cot

re[pondet plebs, babemus ad Dominum, ad.

f

noftrum adoritur, obíidet, & occupat,

moneattur, fe ail aliudc

ogitarey quam Domi-

41«

Holophernes civitatem Bethuliz fuis

nuum babere,

-

p Ci

ut fubjiceret armis, eàmque juris fui faceret

aqua ductus, per quos aquain civitatem

50 Vo

manaret , alio diverti praecepit : G urbem

/

procul dubio occupátfet , nifi divina Provi-

Nuk!um inter orandum phz'wä' £0*

dentia , heroinam illam Juditham promo-

ércendis affectibus frenum aptius DEI :

viffet ad Holophernis caput amputandum;

prefentiá. — Nullus ad probos excstandos

eodem tartareus Holophernes arcem cordis

fomes magis idoneus,

noílrri expugnaturus utitur flratagemate 5

gl

aque ductus, ac fubterraneos noítrorum

Lutes furit, qui pias, & Deb:gratas vel-

44*

affe&tuum meatus explorat : & ficut ex affe-

[

lent preces fundere; fed quia ad id fe

b

tibus alii funt probi, hos veluti aquz ductus

minimé difponunt; ideo nec valent men-

ü

diverti jubet, & everti;. ne pellucidi divinze

tem inducere,nec effe&tum confequi ?. fciunt

gratize latices, & fancliSpiritus irapulfus,

li

omnes etiam , 'qui primis funt Philofophize

fe

infpirationes , & lumina in cor noítrum

rudimentis imbuti, omnem vim,& laudem

el

transmittantut, Aliifuntaffe&tus pravi, &

virtutisin fola a&tione fitam effe: & habitus

perhos veluti per fubterraneos cuniculos

virtutum, five à Deo nobis infufos, five à

VU

m

flüdet in cordis noffri arcem penetrare, ac

nobis acquifitos data occafione, & opporta-

fibi fubjicere; & hi meatusclaudendi omni-

Piln, v D

nitate fuas deherevires exerere , & in opus:

i

L*

. nó funt per pravorum affectuum coércitioné,

exite ; eftenim id primarium «eorundem

D

ad quod divinà indigemus gratià;quam pro-

münus,ac prob& actionis principium ; & (i-

pterea enixim debemus expofcere , cüm ad

ul potentiam, quam imbuunt;ac afficiunt,

450

V

orationem preparamur;ne cüm divina me:

ad id difponere, ut certiüs , ac facilis «ope-

ditamur poítea my(teria (int 'nobis mole:

retur. '"Caula igitur;cur nonproficiamus in

üiæ,nösque acolloquiis cum Deo divertant,

oratiorie;defectus non eít cognitionis., aut

Ini

Tk

noftrásque inficiant preces: fiquidem frigent

defiderii, fed exclufio eft difpofitionis , &

orationes ubi concupifcentia calefcit 5 cor-

Jin,33, fig

preparationis. .Actiones;, quibus unaquz-

ruunt preces, ubi pravi infurgunt affectus,

'que virtus, aut géneratur, aut creícit in bi-

(l

qui proinde ope divine gratie coércendi

as folent partíri claffes: ^alize enim inter-

&

fuut, ne nos divexent orantes? pravi, qui

ng funt, alize externz ; quoad orationem rí»

U

in nobis vigent affe&us mentem À divinis

té fundendam, exterriz funt fenfuum cuíto-

pa

abítrahunt, & per varias futiles divagatio-

dia, oculotum coércitio, corporis compofie

fr

nes ad tertena, plerumque etiam foeda, pere

tio , fuga pracedentium confabulationum ,

[/2

trahunt ; turba pravorum affe&duum, & fu-

exclufio curarum; ac negotiorum.

Interz

W

tilium evagationum à plebe feditiofa haud

nz, quax & perfectiores funt, fola mente, &

1

"

abludit; hzc effrzeni fubinde rapta impetu

voluntate perficiuntur & praefertim in coér-

Maji)

lo:

cuftoditas eciam fores urbis,&pratorii inva-

endis pravis affe&tibus, probisque foven-

G

dit, & claufas effringit ; ita dixerim, fedi-

dis'occupantur, ut etiam in Dei prafentía

p

tioforum affe&tuum, acevagationum turbas

quarenda, quam oraturus fuo altiüs impri-

tis

in orantis cor irruere, & clandeftinis tumul-

mat 3nimo; 'quia ficut abfentibus non lo-

DOA

- tibus mentis tranquilliatem obnubilare, pa-

quimur nifi per Epiftolas, ita fi fola mente

14

cem infringere, quietem abigere,

/& omnig

loqui cüm Deo volumus , neceffe eft, eum

pta

pr&fentem credamus, & cogitemus: fola

fus,déque vertere,G evertere.

int

43*

Quando igitur experímur, hos pravos

enim Dei przíentia eft;quz veránosletitià

tur

affe&tus in nos infurgere, cüm vires noftrae

perfundit, unde aiebat Regius Vates: Leri- L?P falan , 29,

t

parum nobis opitulentur, adferántque fubfi-

ficabis eum in gaudio cum vultu tuo.

dii, Deus in auxilium vocandus eft, & eni-

Plures perfundi gaudio cupiunt,' qui

4 *

| Caþ 'x7 o'U.

n

4j

xim rogandus, ut fuam nobis füppeditet o-

tamen raró eo potiuntur, quia in (olo vultu

pem; & juvat tunc, oculos, & mentem in

Dei vera efflorefcit letitia, & flos hujus veri

Tio

coelum elevate, & Deum toto corde invo-

gaudii enafcitur; neque usquam legi poteik

lia

care, ut dignetur cumultuantes cordis noftri

jucundum hoc lilium,quàm in feecundiffimo

p

affe&us compefcere ; probas» ac pias atfe-

divine prefentis «campo,

ldeóque qui

fts

&iones excitare, & precandi fpiritum mu-

Deum mente retinet, qui antedivinam Ma-

nifica fua largitate nobis impertiri,

Idque

je(tatem fe fiftit; gaudio perfenditur,& vera

g

in]

nos Ecclefia edocet, quz etiam fuo nos preit

repletur letitia, quia ntait Augutinus: Z6j Trac 1 in

p

exemplo; fiquidem cuilibet precationiaeque

enim bene erit fine illo, aut quando malà-effe dean,

1v

no&urnz, ac diurng, hoc(emper confuevit

poterit cum illo, ideóque fioraturi Dei prae-

[

exordium przemitteré: Deus i» adiutorium

fentiam cogitamus, & interim pravi affe&tus

meum intende, Domine ad adiuvandum me

ts

nituntuf nOs vexare, tentationes quatere, &

hg

feflina , necaliter matutinas fuas. orditur

futiles evagationes mentem noilram à DEI

p

pracfentia retrahere; non finamus, ab iisdem

preces, Hucetiam pertineþ illud Cypriani

| vinCis

Qratïo mente io.zaccpta*Pgööos fovetaffe&us pravos prafoc. 38; :

"i Du, n

vinci,fed totis viribus iisdem obfiftamus,

in ejus prafentia adfumus ; quia f1à Deo

i

non avertimur, necabejus nos przfentia

affz&tus pravos coérceamus , tentationes. di-

vexantes executiamus ; & evagationes à Deo

fubducimus , nullus in nos pravus infurgit

reirahentes abigamus ? nonavellamur à facie

affectus, qui in noftram debacchetur perni-

ejus, & inimici machinz diffolventur , ait

ciem : Dei przfentia nonnifi probos exci-

tat; fovétque affz&us,quos Dei abfentia fta-

P6ls,r;. enimDavid: Pre fulgore in confpectu ejta

nubes tran[ierunt, grando , $ carbones ignis,

tim enecat; quinimó ipíemet affectus , qui

ante Deum baculuseft, quo innitimur; fià

& Providebam Dorminum in confhetlu meo

Dei prafentia nos fubducimus , non folum

femaper, quouiam à dexteris eff mibi, ne com-

ptouear Píalm. 9. Im convertendo inimzicum

extinguitut , fed in ferpentem deprehendi-

tur degeneráffe.

emeum vetrorfum iufirmabuntur , & peribunt

à facie tua , feu ut clariüs explicant feptua-

Oratio tunc divinas demülcet aures,

48.

ginta Interpretes.

Cum reverfi fuerint ini-

cüm in confpectu Dei funditur,David: Cla-

Pfain. Xy.

4

mici mei verrorfumy impingent, G5 períbunt à

mor me in coufpectu ejus introibit n aures

Si cupimus effe à pravis affecti-

ejus , quia f1 oratio fitin confpectu Dei, feu

f^cte tua.

bus immunes Numinis muniamur prafen-

fi orans Deum ptzfentem fibi credit, aures

tia, fi impetus tentationum retundere vo-

Dei patent oranti ; qui Deum fle&it in fua:

vota, G impetrat quidquid expofcit; fi pe«

lumus, clypeum eis objiciamus divinz pra-

fentiz ; fi repullulat fortaffis vitium non ex«

titumsaffecutionem refpiciat aeternz falutis;

cilum, fed tantüm fuccifum , gladio divini

quapropter David, ne ejus oratio mente

vultüs ejus radices exícindamus : Deum

concepta fuo fruftraretur effectu, non ali-

meditemur, ut ZEgypti oblivifcamur cum

ter (ludebat eam fundere,quàm in confpectu

Píalm, 17.

Dei : Meditatio cordis mei in confpeciu tuo

P falemsl "

Davide; Et ero immactlatus eum eo, fà effe

fu.17.-

volumus fine macula , eífe nolimus fine

femper, ideóque voti compos pravos omnes

DEO.

coércuit affectus, & ne ampliüs infurgerent

450

in fui perniciem concupiícentie zítus exe

Petri navicula ptocellofis fluctibus di-

verberata periclitabatur, fed cüm primüm

tinxit, & divinamlegemreligiosé cuítodi-

*

.

vit

: SeEYUAUEI

Pfälm. 11$,

Magi(trum JESUM recepit ; periculum o-

mandata tua, teflimonia tua:

fed tam exa&lé Dei pracepta fervavit , &

mne abegit, & malacia re(tituta eft mari. Si

mens noítraà Deo exulat,nonni(1in limo in.

ejus teftimonia, ut nequelatum unguem ab

P[4ln,Y33, figitur profundi: 44vertemte autem te fa-

iisdem poílea abfcefferit : nimirum quia

N

Deum przfentem fibi femper afpexit: uia

PIWZWJ. 1608

ciem turbabuntur , Auferes fpiritum eorum

deficient, €&8 in puluerem fuum revertentur ;

onmnes vie mea in con]eclu tuo.

qui à Dei przíentia fe fubtrahit;nonnifi vias

Quamvis videantur nobis exaías rupes;

49.

alpésque impervias obeffz, ne viam mandae

Jfliü' 64

' percurrit iniquitatis: Now eff Deus in. comn-

fpefuejus : inquinata [unt via illius in omus

torum Dei poffimus decutrere ; fi tamen

zempore. ltaeít: mnonniíi pracipitia ; &

oratio nos praceflerit hzc veluti previa fax

tuta nobis oftendit itinera ; quód f1 ín Dei

