thaliüs vulnerat : ídque caufz , cur mom»

óit * Ício plurimum defudare Interpreres ,

neat D. Bafilius viros afcetas , ut hanc ca«

ut evincant, acexplicent ;. quomodo inno-

veant blandulam firenulam , qua voce aili-

cens , & irreprehen(ibilis lob, fivelit fu-

cit , ut manu interficiat , ait D. Bafilius,

am iünocentiam calumnijs impetitam , fu.

De cofiit..

Fugiamus dulem . [pritualium operum ex.

ámque vitam malé culpatam juílificare ,

e

.

M»up,c, poliatricem

jucundum animarum nosira-

eadem jnítificatione , & proprij oris fuf-

Jz'

xutn boflem , tincam wirtutum , blandiff-

fragio potnerit fe damnare ? Olympiodo-

uam bonorum eperum depradatricemis ,

rus expendens prafa:a Jobi verba : Si jue

f'ificare me voluero , 0s svaeum condemnabit

eaudémque mellis illigu , — veneni coloratri

cem: vocat D. Báfilius vanam gloriam dul.

me s at Si euim ome juflum elfe ticere au.

cem fpiritualium operum expoliatricem ;

death , id demum dicere puto e[fe IWpieta-

quia deceptricem a&mulatur Dalilam , quae

"O0 Quod [iillud etiam. fim dicere aufus ,

humaniffimis blanditijs Samfonem viribus

oni vae reprebenfione vacare , mibí;ue ipfe

E(t etiàm

exuit , hoftibüsque objecit.

fuero eblanditia : boc. ipfum meam pravi,

j

—

ex fententia Bafilij vana gloria, blandus, ac

FAtUH) CO4TEUEt , vitc m reblum effe teflabi-

jucundus animee hoítis , . quia eó graviüs

bitur ,. quandoquidem ,. fi juflue eram ,. id

1zdit , quó blandiüs deleciat , & ut ait

gfum [ilendum erat ,. negtte enim [e juffus

*

pradicat

»

D. Cyprianus , dum extollit , emollit , &

nimirum fi voluiffet Tobus pro-

düm ungit , pungit.

Virtutum dicitur

priam tueri innocentiam , quas excoluit

tinea, quia ficut quà pretiofior eft pur.

ipfe virtutes reticuiffet ,. ne inde aliquid

vanz gloriolze mentem fubijffet , séque con-

pura , eó tobuílior in ea naícitur tinea ,

qua fuam lacerat genitricem , corrodit pa-

demnáffet , ac redarguiffet pravitatis, cüm

rentem ? ita que virtusett nobilior , eà ex

fuam tueri vellet innocentiam ; adeà no-

xia eft propria laus , ut etiam ad falfum

ipfa nafcitur gloria vanior , ac pernicio.

fior, quze mortem molitur fuze matri : 0«

crimen in defenfionem propriz innocentiz

ritur ex virtute futilis gloria ipfam eneca-

excutiendum fordefcat in ore proprio, & or-

türa foedi matricidii rea , venenata haud

namentum excultz virtutis devenuftet , cul^

j

abludens vipere , que matrem enecat , à

pámque, quam non invenit ; invehat.

Eft etiam blandiffima bo.

6Q .

qua gignitun

Semcel, quàd virtutis cultor fuam deprz

norum depredatrix , quia fi allicit , infi-

dicat virtutem , fuam arguit improbitatem;

cit ; fi delectat, enecat ; fidemulcet, ju-

& dum objectam fibi culpam nititur diluete,

gulat; fi erigit. ,. deprimit ; & f1 animum

eam contrahit: eít enim vana gloria, quae ex

íubit, omni fuo virtutum ornatu fpoliat.

Apfa nafcitur virtute, quam feedat , & deve-

'* bif 3

Atj

Demum eft. veneni coloratrix ; quia fata»

nuftat :Iuinc Jobus fuam renuit culpatam de-

fendere innocentiam 5 ne cum innocentem

gunt omnes hoc. venenum fucato alicujus

virtutis colore pingere , ac tegere ; quà

Íe probaret, fieret tnnc ipfe nocens ; & dum

6t,

&t , utetiam viros fanclitate ; ac pietate

vellet objectee fibi culpze diluere labem jw:a-

.

.

id

infignes hoc vitium nitatur pulíare

culam contraheret vanz gloriola , quá fuam

/ 'quod in fe ipfo deploravit olim D. Gre-

corrumperet innocentiam , fuzque virtutis

gorius Magnus Chriftianze Religionis fplen-

infufcaret nitorem ; fatibse(l; probum in fe

dor , ínmmarum virtutum cultor eximi-

effe , quàm probum apud alios videri , càm

us , ecclefix oculus defoecatiffimus ,| pie-

hoc plerumque vitio non vacet vanze glorio-

tatis ftadiofus indefeffus , qui non ficciso.

l& ; à quo fit immunis , quicontentus fua

culis ait

*

[]

Dum ipfam fubriliter rádicem

probitate , non curat ; hanc ab alijs appro-

Lib.35, M?» 552 intentioufs v»[)icio , Deo quidem ex ea

bari. Animi demi(fio, quà virtutis cultor

7»3[.(:/!1),164 "e [zbwmapw'e p/m:"re .'Z)OJZIW Cü;g'?za/('o *

gaudet deliteícere , tutior eft virtutum cu-

Ítodia,

ft4 eidem dutentioni , qua Deo plecere ffu-

deo , furtim fe nefito quomodo intentio

Refertur in fabulis ab accipitre olim ir-

€1i

Whi]

13

bumana lauda interferit.

Quód cMia

SM! Ad

rifum Irgchüum avem fcilicet litoraicrgg .

M

"Wib

——

Deo inferl"vicndum,» quia e&fümmä bonus,&c,

637

e quia cum colore fibi non fit abfimilis ,

tingtitur. — Ab umbra haud dffïentit ira...

na mundi gloria, petinde enimi ; ac um«

adeó tamen anguíti fit pectoris , ut malit

vermiculis , acviliffimo paftunutriri , quàam

bra ,j fugientes fequitur ; & fequentes fu-

Et tamen licét umbra fit futilis ,

delicatioribus aliarum avium vefci carni-

git.

bus.

Cui Trochilus refpondit , . non eft

& vana mundi gloria ; hanc tamen illius

^

W

mi frater, quod tam hiant-ore tibi ad-

appetentes nituntur fulgore virtutum il-

luftrare , ut ipfi eam. ena&ti fplcndeant;

gratuleris de cibis delicatioribus, quos ini-

LJ

quum tibi aucupium parat

[L]

tu per aéra

fed ipfe virtutis fplendor, hujus vitij tur-

volitans , huc , illicque difcurris , aves

pitudinem . luculentiüs prodit. 3. Genef,

Adam , qui fortaffis folus non fuiffet in

aucupaturus , quos roftro , & ungue dil.

cerpis , & lanienam , vel in medio aére

exitium iturus, per Sathanam , & foemi-

nam , fine quibus vix magna inchoatur

agis , alieno fanguinetuam extinguis fitim ,

«lades , extorris excluditur é paradiío ;

tuámque famem aliena cede impié exples:

ego verb viliori menía contentus longé

«üm enim invidia torqueret cacodeemo»

nem tantz Protoplaftorum felicitatis in

]etiore , quàm tu , pace fruor : & erit

fortáffis, qucd gufam tam delicatam debe-

terta ; ferpentem animal prz cateris aítu-

as quandéque malé luere , téque ferio pce-

tum , & fagax ingreffus, illum artibus fibi

nitere tot cxdium..

- Vaticinio Trochilt

notis vocálem effecit ; magis tamen ipfe ex

refpondit rei eventus . fiquidem poft pau-

ejus guture locuturus , quàm fa&turus an-

guem eloquentem,

X

carum dierum fluxum accipiter in ip(o au-

cupio à Ruílicello captus , cujus colum-

Induit igitur cacodcemon fpeciem fer-

62,

ex

bas iníectabatur ,

TfnOre caterorum ,

pentis: cümque fortaffis per paradifum in-

«effu folitario Eva vagaretur , ac confiíle-

praalta turri in terrorem aliorum fufpen-

ífus eft 5 cümque Trochilus illac petvo-

tet, ut eamanimi libido pepulerat , àd are

borem fcientize boni , & mali; ibi adtuit,

lans pendulum fuiffet furem intuitus, di-

xit; nonüe verum tibi prafagivi mi fra«

& ferpens ramis circumvolutus , vel trun-

ter , tutius vitz tuz confuluiffes , fi unà

€o, feu cauli , & (anquamhomo hominem

alloquitur ; tmirá fermonis illecebrà foemi-

|

mecum vermicülos in prandium tibi ap-

[]

paráffes ,. & alienas aves non fuiffes iníe-

ng benevolentiam (íibi captat

?

virüsque

élatus ,

modo pendes caterarum avium

peftiferee cupiditatis excellendi, ac glo.

l]ta dixerim , obtingere au-

riam enancifcendi fupra humanum. faftigi-

ludibrium.

cupi vanz glorie , qui nonnifi rumufcu-

um fugeerit, guftámque , ac faporem ve-

titz arboris perfuadet.

Illecta mulier ,

los, laudes , ac praconia aucupatur : om*

ne impendit ftudium , quó plaufus, enco.

& de(iderio zítuans uberioris gloriz po«

fhia , gratulationes , laudes , voculas allici-

mum prohibitz ftirpis dentibus invadit, &

entes , commendatiunculas venetur , quà

unà cüm pomo, mon fibi fictam gloriam

auram fibi adblandientem depafcatur ; fed

enancifcitur, íed mortem deglutit: & con.

feftim ad maritum advolans , vim pomis

non eft hec gloria, quam ejusdem appe-

tens quzrit; non nitores, fed umbras, &

illis infitam fuadet , & efum ipfüm per-

quidem funereas confeélatur glorig in pro-

Íuadet ; G eodem temporis momento a-

Tutiüs effet , Trochi,

periri copti funt. oculi amborum , &

prium exitium.

lum amulari, ac vermibus viclitare , illis

qui antea fuam non viderant vilita-

tem , nuncípoliati innocentià de corporis

fcilicet , quos nobis fepulchrum exhibet ,

hos enim, fi ferió cogitaremus, non alie.

erubeícunt nuditate, — C/mque cognoviffent Genet, s , ,

7.

E

nas aves , feu futiles laudes , gloriám-

fe effe nudos , con[uerunt folia fics , &5 fe-

cerunt fibi perizomata, De mentito vetitz

que inanem fe&taremur , imó effent nobis

contemptui , quia ut fcité D. Auguftinus.

atboris flore propriz nuditatis , G erube-

Ícentiz fructum vindemiárunt, & qui glo-

" Epif 32444 Melius efr ,

vel de parvo Dei dono . gratias

Paulini

riam nitebantur füpra humanum faíftigium

ipfiagere ,. quàm fibi agi velle de mag-

?;0,

aucupari ; nuditatis ignominiam ena€ti funt:

6I,

adeo rapax eft vanz gloriole vitium , ut

. Cupiuntplures, & quidem decepti ina-

nem haurire gloriam ex rebus przclaré ge-

omnes furripiat Protoplaftorum ornatus ;

adeó virulentum ,. ut omnes corrumpat vir-

ftis in bello, exopibus diuturná folertià con-

tutes ,. abigátque probos affe&tus ,' virus

gellis ; ex eruditione impenfo labore par»

tà , que tamen omnia citiüs evaneícunt ,

enim pefliferz cupiditatis excellendi fupra

humanum faftigium , cüm primüm Proto-

quàm videantur elucefcerz , & cim ipfis

etiam humana gloria perit , & extinguie

plaftos infecit ad divini przecepti trausgref-

fionem illexit$. & (imul in baratrum de*

tur ; eítenim hzc floris inflar folftitiae

.

Vola-«

trufic miferiarum

*

fiquidem poft pomi

lis , qui cüm oritur , moritur.

*

tica eít omnis laus

P

& fugitiva omris

efum ftatim irrequieta legis membrorum

rebellione , corpus amborum coepit in fpi-

mundi gloria , euro citiüs efflat ; ac difpa-

ret , nec ulla remorari poteü vi, fciteD,

ritum caput attollere , ut nonnificum dif-

ficaltate valuerit

Ípniritus feditiofos

le

Homil, 5; Fz'n

Chryfoftomus. — Prafentis temporis gloria.s,

triusque portioni$ inferioris concupifcibi-

, l

AT

epif ad

& nulla of , 68 inflabilis flutiuat , G fi ali-

dungeib,

quamdiu remaneat , repentà tandem ex-

lis, & iraícibilis coércere , affectus come

pe-

Ferani de Affetiióbus Tom. I,

L111 a

a

618

Dilleituio

* XiX,

|

pelcere,motus co&rcere; prz cateris eos fuit

;

turna 'feveritate , ää fevera peeni ,. pfeà

éf,

aggreffus furor erubefcendz libidinis, cujus

&untur primi homines ob wransgreflum

ipfi turbulento fenfu coperunt exagita-

puerile preceptum ? Id cauíz fuit|, quia

ri , & paribus oculorum dejectibus , vultu-

cüm praceptum fuerit obfervatu facilli«

"ümque confufione erubefcere, - In arbu-

mum , & Protoplaflis injun&tum ad reífri«

ftum igitur denfius ambo illicó conceffére

candam memoriam fubje&lionis, quà tene «

verecundie fuz lucem , & luci verecun»

bantuf eotum Conditori obíequi , adhuc

diam fuam fubdu&turi , fibíque fubligaria

frondea de connexis ficuum folijs confue-

aufi fuerint przceptum hoc transgredi , quod

Metth. b

vel à pueris facilé potuiffet fervari ; cüm

runt; fed quid , quód ex frondibus arbo-

6. m

non deeffent aliz arbores früctibus £etz ,

ris,de qua , vel circaquam deliquerunt, nu-

nec deeflent omnia alia pomorum genera ,.

ditatem, & erubefcentiam deli&i proditri-

cem ambiunt diffimulare ? Pulchré ad rem

quibus potuiffent guftui fatisfacere : (i eran-

Qraz, 3.

noftram Bafilius Seleucienfis,

Confuerunt

dia Deus, ac difficilia Protoparentibus im-

peráffet , utíque habuiffent , quó culpam

felia ficus : Ipfi nudatimudant arbores ,cir-

p d

purgáffent ; fed cüm illis plena effet liber-

tiait Mb j

ca arborem pravaricati ,. ab arbore tegu.

tas in omnes alias amceniffimi paradifi at-

Gqnentum.: mutuantur ,

An non conüliumN

bores unicá exceptá; ideo fuit transgre(fio-

hocce fuit ,' quod de inconfulta prodijt am-

bitione ?. de arbore circa quam pr&varicati

intolerabilis , ac. digniffima tanto fuppli-

cio, Exquo conijcitur , quantum cos de-

funt , tegumentum confuunt , qào nudita-

te(tetur Deus, qui gloriam ; quam fibi u.

tem indicem przvaricationis velliant ,- fed

ni vult debeti , audent ufurpare

.

L]

tame

ipfa veftis dum inveltem erubefcentiam fe-

etfi dicatur Deus odiffe omnes vitiofos, fu.

[

ftinát ablondere; inveftitze erubeícentiz ,.G

perbis tamen , & uam fibi volentibus glo-

fpoliat2 nuditatis caufam pravaricatricem

riam arrogare validé refiflit , . quapropter

snanifefté prodit ; & ipfo veftitu denudat:

in hac enim vefte veluti in translucido velo

pravus ifte affetus ad gloriam fibi indebité

fe prodit vitium vanz glorie , quod Proto-

ufurpandam, debet omninó coérceri , ac ju«

gularis eft enim vana glorja,

-ut loquitur

parentes omnibus fpoliavit ornamentis, ut

D. Chryfoftomus.

propriam erubefcentes nuditatem , eam ob*

S«va bellua , borren- Homilasm

j

tegere ficus folijs fatagerent ; nempe ar-

rendus : demons , pgþ'ic orbis terre,veneuata €piff ad Ca -

1

rintb,

UperA.»,

Ll ——

repta przpropere frondea veftis vanam glo-

v

riam , quz protoparentes & paradifo egit

Reélé vana gloria vipera dicitur vene-

extorres ,non tegit ; fed prodit ; non oc-

náta, quia ficut vipera unguibus uterum

cultat , fed manifeftrat ; non excufat , fed

ä

matris difcerpit , ita & vana gloria paren-

accufat : cirea árborem pravaricati de.»

tem lacerat ; folet hoc vitium & virtute pro-

dire ,. fitque propterea deformis, ac tur-

arbore nude erubejcentia tegumentum mu-

tuAntuv,

piffimus filius venuftiffima matris ; fed ficut

61

- Sed.cur Pro

4toplaüi ob unicum 'plo-

vipera mater dum parit , perit ; ita & vir-

tus tunc devenuflatur , & totam fuam de«

mum malé admorfum fupplicio tam gravi

4

afficiuntur ; üt non folüm extorres & para-

perdit honeftatem , quando ab ipfa prodit

»

Imó adeó in-

difi excludantur delicijs; verüm etiam omni-

vanagloria, quam generat.

bus fpolientur ornamentis virtutum , & fta-

tumefcit vana glotia , ut fuos genitores ve-

lit fibi famulari,

tu eijciantur innocenti» , & a&rumnis do*

D. Auguflinus refert, Li. s. deCi.

prifcos Philofophos in pregrandi tabula viz.c4.2o,

loribus, miferijs, infirmitatibus, & mor-

ti non folüm fiant ipfi obnoxij ; verhm &

pinxiffe fedentem in fublimi folio Volupta-

tem delicijs omnibus diffluentem ; ita ta.

omnes eorum ipofleri ? Quis vel Diocle.

men ut utrinque ftarent nobiliffima Virgis

tianus , vel Phalaris, aut alius Tyranno-

—

rum fxviffimus ob pauculas ficus, vel uni-

nes veluti ancille parate , & expeditz

ad quemlibet herilem nutum : erant átl«

,sum pomum plura centena milliahominum

morte damnaverit ? cur igitur Deus, cujus

cillantes puelle ipfe virtutes , quas pro-

natura eít bonitas, cujus voluntas eft falus

tetva hera ,. vatijs jugiter defatigabat im.

perijs ; & in fuo famulitio egregié vexa-

hominum , totum humanum genus ob ma-

lum unum malé admorfum, morti , & qui-

bat, — Profectó non voluptatem pinxiffem

in throno illo fedentem , fed vanam lo«

dem zeternee, voluerit damnare ? cur ob u-

nam duntaxat arbufculam non radicitüs é fo-

riam fubítituiffem imperantem , huic enim

lo excifam , non coma foliorum , nec po-

virtutes omnes videntur ancillari : nil ple-

rümque videtur previdere prudentia , mil

morum omnium divitijs privatam , fed u.

nico tantüm pomo , tam graviter totum

diftribuere juftitia , nil ferre patientia , /nill

punitur genus humanum ?. quód Deus pri-

tolerare fortitudo ,. nil moderari tempee

rantia, nif quod & vana gloria ipfis fugges

mis parentibus inhibuerit , ne de ligno co:

ritur

*

*

mederent Ícientiz boni , & mali , preceptumm,

quisque enim ut;plurimum ftudio

Sefni, 10,de

virtutum vanam nmititur gloriolam aucu-

ait Theodoretus , puerile potizs , quam vi-

Prevident.

rilepotuit videri , ac infantibus magiscon-

pati,

L

qeniens , quám viri , «ur igitur tam diu-

Adeö

1

*

6

w

4

9

. Deo inferviendum, quia eft fqmmä bonus.

?

6f

E

Adeà /þotens eft cenodo*ia. ut ejus

fenfui, & cbncupirfcentiæv indulferint : fed

imperio virtutesemnes obfequantur, adeo

mirum fanée(t, quàd non pauci per pre-

ces, quas fundunt; per Ecclefias, quas fre-

ut fub vanz gloriz dulce imperium videan-

tur omnia fluere; (edqui virtutes impenfo

quentant; per divina, & facra, quibus in«

-

labore excolunt exteriüs, quó vanz gloriz

teríunt; per eleemoiynas , quas largiun-

famulentur, non aliam proprij famulitij

turj per officia charitatis, quae exercent ;

|

mercedem recipiunt , quàm vacuam vana

& per labores plurimos, quos fubeunt, (ibi

gloria umbram , de hifce enim loquens

ad gehennam viam flernant. Eít enim zm-

*

L4

laborum

G;ad,z I, de

| Matthb. cap.

Chriítus ait : 24zev dico . vebia veceperunt

anis gloria , ut ait Climachus

£2205.

6.'U.2,

mercedem fuam.

Plura fuerunt, & quidem

difipatio , fudorum perditio , tbe[aurorum

praclara, qui prifci Romani gefferunt 2-

infidie , perfidie alumna , fuperbig pracur-

qué gladio, ac calamo; fed quia. cenodo-

for, ia portunaufraginm.,

xiz infervierunt, nonaliam receperunt ipfi

Excutiamus igitur -

66.

hunc vanz glorn;æ

mercedem , quàm larvatz gloriz umbrati-

fumum aptum duntaxat lachrymis elicien-

I;.iä.s de

lem laudem, ait Auguílinus: Hosor, &

dis, & ornamentis virtutum devenuftan-

civiz . &ap. $. gloria, quá Deos Romanos fecit illusiriff-

dis ; abigamus hanc tineam vana gloriz ,

mos,merces fuit bonorum operum y qua ege.

qua mentem fubiens animi divitias corro-

xant, nec efl ,. quod de. fummi, & veri

dit, G quidquid pretiofi eft , corrumpit,

DEI juflitia conquerantur.

Laudata fuit

Etenim vana gloria, utait S. Petrus Chry-

.SSUDIT.

eorum juítitia, commendata prudentia;ce-

fologus ; Subtile malum eff , fecretum v

£s

lebrata clementia , illuftrata temperantia ,

yus , uenenum latens , virtutum fucus, ti-

& fortitudo pluribus donata. encomijs , fed

nea fanctitatis,

4dvería omnia nituntur

- quia in hiíce virtutibus exercendis vanz

fuis viribus ,. armis fuis pugnant , impu-

Íuerunt famulatiglorie ; quam ambierunt,

gnuant palam : unde & caventur tam facilé,

ideo non aliam receperunt inde mercedem,

quam videntur: bec tamen erudeli arte vir.

tutes truncat sucrone girtutum , jejunsum

quàm larvatz gloriole inanem. umbram,

Quéd Cainus per invidiam , Abiron per

jejunio perimit, orationem oratione evacuats

jl

fuperbiam , Zambri per luxuriam, Judas

anifericordiam miferatione proflernit :

06

-—

rad Q.

per avatitiam , Evangelicus Epulo per gue

qutium de remedjs creat morbos , &$

L

* lam, Virgines fatuz, per focordiam ad infe«

de medieiná couficit langute

tos ruetint , non videtur id mirum , cüm

T6u

^

,^

m M

À

-

'.

$Y

(

ZA

p^

-k: huN

[

./:

)

4

vl

t

$

s

..

"7

A/;*'«

i

j

i

N

"

m

6

Á

Jj

ïx

N

NV

E

xxx

i

EX

UT

, A.

SINNNN

26 (s

NNS

r)

NY

"Ü

6

N

r

Q

t

MPJ«OQ

N

A

Ne

Y

o

R

$r

-

r

E

I d

N

É

a

u

-:4

3

w

z .

*

4

g

o t

S

P NDUPA

z?ü

RUA

N

25

d

[ A.

a

SS

[

37

/

N

W

A

Z

SS

,.

N

z

l41

r

2

A

N

p 6

ei:

?f

Zs

MU r mrrE pE

E

—

DIS-

[122203

N

B (640) w3

)

codxebcodo tb ao codo o cb cDeD O eo C Cb co o

CGÓCOCO CO 065

despepeetesptodtedpeeeteeebepdpetdbe p p

GuODCOCDCPODODCD

COGOGSEDEDCDEDODOD DC C CO CO GD CR

ONENE Dd

DISSERTATIO XX

s e

Pravis. omnibus Affe&tibus coércendis

. probísque ciendis nil accommodatius ad-

—

verfitatibus patienter toleratis.-

18 N

Exercitium prabenut non exituum viro cultura additfo voirtutum , gua

ipfi

obtingunt. advería 5 quibus pravos concupifcentie, ac libi

dini's affccéns

excutit y i probos fovet.

T«

s

YO

Etus eü&vuïgaüs quere.

exit,

Etiam bafilica herba, regia fcilicet

Mi

VA

'xxx&

hortorum proles magni animi, viríque pro-

Y

G

C

U

la;cur toleretDeus pro.

Cv

SS

/

d

bosab improbis, juítos

bi, ac fortisapud Ethnicos extitit fymbolum,

ä

7

C W.

ab injuflis non folim

eó quia cüm atteritur, grandefcit altior, a€

conviciis divexati; fed

eminentior; ut & palma uiumphantium

«

3»

s

i

& perfecutionibus , e-

gloria, qu& dum ftringitur, & alligaturs

oA

i zem

j

rumnisque obrui: fed

crefcit füblimior, Etiam Chryftallus gelu

ssd

A

qui de Numinis con-

cilicetillud pretiofum, quod mortalium in-

l

queritur 'provid&nti:a

neceffe eft ;; colonum

flainmát avaritiam inter furentis Boreze fla»

l

:

redarguat, eó quia ferreo vomere finum tel-

tus, ac rigentis hyemis rigores durefcit pre«

Bo VH

luris evertat, difcerpat: aurifabrum, eó quia

tiofior, &tunc fit gemma, cum vel borea

(*"f/. ID

aurum in crucibulum injiciat igne torquen-

gelidus furit , vel càm tempeftatum parens

dum: carpentarium, eó quia Dolabellà ligna,

aquilo ferit,

Neque iris viveret difcolor;

£

& afferes dilaceret , & fcalpat : ficut enim

neque in fignum foederis eriretur, nifi ipfa

colonus aratro terram excolit, ut inde fru-

ferenitas priüs morereturs adco ut iridis

-

&us colligat; aurifaberaurum diré torquet,

gaudiutn nonnifi ex lachrymis lugentis aéris

enaícatur.

Silexitidem tunctot coronatur

utab fcoria, ac impuritate illud defeccet, ac

purget; & carpentarius dolabeilis aliisque

ftellulis, quot emittit fcintillas, càm predu*

ro chalybe vulneratur: & Sabza hilaris la-

;::

ferreis inftrumentis ligna , & afferes dilace-

rat; ut czlet, lzviget; & exaífiata ligna per,

chryma thus gratum. fuem odoramentum

li

poliat: perinde Deus juftos permittit ab ini-

exhalat, cum | in accenfa flagrat acerra, ubi

quis divexari, & torqueri,ut eos magis per-

fragtat fuaviüs.

Balfami itidem orientis

Y

&

ficiat, ornet,ac excolat, acuberiorem frue

ille ab occidente exoptatus liquor, nifi fau-

&tuum fegetemab iisdem colligat : fiquidem

ciaretur planta fui thefauri tenax , minimeé

noltris vulneribus fuo vulnere medetetur.

fi

per tolerantiam, & patientizexercitium vir-

.tus perficitur, & juftus fua incrementat me-

'Tabelle ipfe nunquam exhiberent pofteri-

q1

rita; exercitium prabent non exitium viro

tati grandes magnorum heroum imagines ;

$

nifi colores umbra animaret , ac filux ima-

/

jufto; qua ipfi obtinguntadvería; etenim e-

tiam uniones innocentize foboles in finu con-

ginum, ac effigierum gaudeat ab umbrama-

fi

tre oriri, -

Etiam ZEolia maria ventorum

«

che matris gignuntur puriores, & candi-

cant innocentiores in turbido Erythrzi finu,

turbinibus exagitata altiüs extolluntur: quin

Q

quando aér coaceruatis nubibus foedus, luri-

etiam luna planetarum Regina nunquam e«

|

dus, ac ater, fulmina cudit , minas fpargit,

lucefceret no&turno in theatro halonibus co-

«

Hl

G ignita tela ejaculatur: perinde vir probus

ronata, nifi precederet, vel fubíecutura eflet

ex adverfantis fortunz procella nullum hau.

tempeftas.Quinimó librorum volumina,que

I

rit damnum ,. nullámque fentit exitium ;

cemula zternitatis przterita cogunt efle prae-

fed virtutis exercitium, quó magis perpo-

fentia , nunquam tacito loquerentur. filen-

f

litur, ac perficitur: etiamaratri vomer ex

tio przgrandia heroum geíta, nifi priüs

Ve

jugi defatigatione in terrz finu profcinden.

gravi prelo torquerentur , ac anguftiis pte-

f

do deteríá ferri rubigine fit illufiriory &

merentur,

7

excuffa obfcuritate ferrez ruditatis, fplendet

Viti igitur probi non eft opprimi ad-

25

27;

clarior & emulaturargentum.

Etiam Àf-

verfitatibus, fed perfici ; imitatur enim aue

hii

beftinum fi flammis uratur , non folümaori

rüm; quod in flammis perficitur ; linum,

L

combéritür, fed quas contraxerat maculas

quod dentato ferro, ac ferreo dente dilaces

C

exuit,& purius, ac candidius ex igne tortorq

ratum imelius evadit ; Affyrium volucrem ,

eu.

E

à

—

Piavis Afïe&ibüs co&rcendis ;prc;».b.äsque ciendis nil &c 641

[eu phoenicem , qui cum perit , (e parit, & e

bos affectus in Deum, & im pr(?ï::os' coércen

mortis cincrario ad novam refurgit juven-

dos: ficüt enim aquá ignis extinguitur; ita

*

&U

1

'-m E

F CX

tam, Eftin viro p

dverfitatum tole«

infolefcentis concupilcentize | libidineia(tus

^*

Éw

rantia religiot

isemphafis, virtutum maje:

adverfitatibus,& cübulatienibus coercentur:

ftas, & fanctimoniz titulus, " Quamobrem

& ^ :ut beieficio aqua rigautur areole, ubi

;;u i«

era

ideo D

x MU

improbos tq!

w* C

t, ut per ipos vir-

flores germinant difcolores ; ita tribvlatio

tüseXerceatur proborum; neque inutiles di-

exculiam cordis noftri tellutem fi irriget ,

xeüis mundo effe, cum ad per

oliendos jue

latiores in nobis vernant virtutum flores,

ftos deítinentur: dignitas electorum mere.

3

germinantprobi affeclus : aqua quz arbo-

batur, gt nontantürm illis naturze infervirent

res ad vitam alit , myricam dicitur. necare ,

II

:e'v) oíoc

fed ctiam animatz , & homines:

inax?

unde Viclor expendens illud Jetemiz, Ef e- p catesna

fiquidem fi nature bonzíferviunt, nonmi-

rit quafi myrica in. deferto appofite ad rem Gr«ca eap.,

rumfi & homines mali. Abutrisque enim

noítram ait: Myrica mori dicitur cum imler !7*

füffragium virtus exoptat , ait Auguflinus :

fuperveuerit. Et myrica genus humilis vir-

Surgunt procella lagni bujus, vides mafos

gulti,cujus duz func fpecies horten(is, quam

P.

ffíarere, 60nos laborare , tentatio eft , fluclua

Plinius fativam vocat; & altera fylvefiris , I*Z' 3€ tB.

?/l; ftd dicet euima tuas 0 Deus meus bac-

cui imber dicitur noxius effe: myricenatu.

cine efl juffstia tua, ut mali floreanz, G boni

ram induunt, humilem fcilicet, & abjectam,

laborent? fed Deus tibi refbondet, baccine ef

quotquot finunt íe obrui imbribus tribula.

fídes tua? . baccine tibi promifto?. aut ad boc

tionum : hi enim non vitam ebibunr, fed

mortem hauriui

&fte

ET

Chriflianus fatlus es, ut in [aculo floreres ?

quia nequiores fiunt

,cüm

Virum Chriítianum vult Auguítinus non

debuiffent puriores evadere.

]

4.

effe mollem, fed fortem,& contftantem, quie

Id intereft diícriminis inter probum

que urgentibus adverfis non frangatur, nec

& improbum;. quiaille vitam ab aquisad«

/

Ízevienze procellà obruatur: ftagno, & mari

verfitatum bhaurit, hic veró mottem bibit ;

zquipara: fluxam hanc mortalem vitam, cu«

idque evincit . S, Chryfoftomus inquiens : 877 s 44

[

jus mare variis, adver(itatum fluctibus agi-

David quaudo mirabilis fuit , & ploriofus 2 Pt*l

tatar, quibus ne óbruamurt, neceffe eft piíces

Nenne dum in tentationibur fuit ?. Abfolon

*

imitemur, qui nihil mali, nihil periculi , aut

Autem quoad fugiebar,nonne modeflus evaz?

incommodi à flu&tibus patiuntur,fed inipfis

poftquam autem reazt , G tyrannue, G parri-

vivunt vegetiores : huc aceerfendus D, Am.

cida fattus eft.

l1dqve etiam eruitur ex A« C^. 7.

e

SZCYAIs

eue *

E

»

brofius inqu

i

L

widd .

Ergo tibi feculum boc ma.

pocalipfi,ubi cüm faéta effet hzc interropa- 444.

/d

le

re est.

Habet diverfüs flubueundas graves,

tio, quzeduo membra compleclitur : Oi

fevas temopestates ,. && tu effo pifcis, ut faculi

funt, €8 unde veuerunt ?. unica refponfione

£e unda uon nergat. Perinde ac piíces non-

utrique intetrogationi fatisfit , cüm dicitur,

g'lf.'

nift in ad

VA

nafcuntur , adoleícunt, incre.

bi funt, qui veuerumt ex magna tribulatione.

menta fubeonr, GU vivunt , & extra aquas

Sed qui funt hi qui venerunt ex magna . tri-

moriuntur; íta viri probi aquis adverfita-

bulatione? cur nobis eorum dignitas; no«

tumobruti vivuüt coelolatiores; cuividen,

bilitas, & virtus nonexplicatur? An quia

E

tur non vivere f1 adver(is deítituantur,

fatis fuitad hezc omnia figuificanda dixiffe,

3*

'T'alis fuit beata Ida de Nivella,utenim

eos ex magna tribulatione veniffe ?. fiqui-

in ejuslcgitur vita cap, 32. dicere confue-

dem ille magnus, qui € tribulatione magna

Verat: Sicut nec pifces vivere poffunt fine

emergit: qui exfurgit ut victor, non -fuc-

aqua, necavesabsqueaére; petinde nec vit

cumbit ut victus; ex ipfa igitur tribulati.

Chriílianus , & virtutum cultura addictus

onum perpeffione, qualis fit excellentia, &

fine adveritatibus, quibus cum ipfa careret;

dignitas venientium abundé conjicitur, ut

querula Deum adibat, eümque alloquens

non fuerit opus, digaitatem, excellentiam,&

aiebat:; Quare mi dulcifimà taw diuturno

virtutem venientium explicuiffe ; qui tribu,

fomno dormis, & me aucilam tuam vexa-

latione non obruitur, fed & procella, cum

tionibus tribulationum cavere permittis, FYxc

qua fuit luctatus, viétor emergit,is virtutum

eft mens cujusvis viri próbi , licét à mundi

culturà efilorefcit , & ejus excellentia illu-

mente prorfus aliena,

Aquaquaz fubfidet;

ftrior emicat. — Quacunque aquis mergun-

& non movetur , necfexcurrit, vitium facile

tur , grandiora, quàm veré fint, imà & de«

con

tta

vekce

hit,& corrupta putrefcit : & Chriftia.

foecatibra apparent : aquis veró tribulatio-

nus qui aqua affliétionum , ac adverfitacum

num, G adverfitatum obrutus, fi eas eequo

non agitatur, fed torpet, defes quiefcit , &

animo toleret, non. folàm major apparets

& noxia malacía corripitur, à perfeclione

fed etiam e(1: quapropter Chryfoftomus

facilé labitut, quá non deftitueretur, (1 mo-

loquens de Davidis aquanimitate in adver- Hom

.55

veretur; appoíité D. Chryfoftomus: — 4294

fitatibus tolerandis ait : David quando mi- 44 ;

—

rabilá fuit, 68 gloriofus ? nonne dum in ten-

op-rzl,

que confifiit . 8 non meat , efl noxia i que

werü smovetur. exbauritur , & per tubós, &

zationibiu fuit?. Abfolonautem quoad fugie-

agque duitus trantmittitur uon folàm ea est

bat, uonne modefius erat?. poffquam autena

Ji

falubris, fed Gf vifu, & taGiu, &6 potu efl ju-

redijt tyrannus, G parricida faiiua est, 'Tunc

eundior , fepe enim vicit naturam affitlio.

modeltiz,& virtutum culturz fuit addictus,

l

Conducunt adverfitates ad. excitandos pro»

cüm adverfitatum . aquis rigabatur , 44o44

fugiebas

"Differtatio XXX :

642

*«

;';Za spodefas erat , 6x quo conjicimus,

centius? & aircrfione oculorum à Dei vultu

st

à

m utilis, G proficua fit hominibus tribu-

triftius? & tamen hac inter advería, has in-

latio, qua& virtütes excolit, probos affectus

ter fubertas tempeílates difcolor emicavit

fovet, & itmprobos coércet.

libertatis iris; & fuum fumpfit Regnum ex.

;Exod.j .'U..:; |

$.

"Terret plerumque Deus,vel per inflicta

ordium: Fidi afficlionem populi mei,& fciens

fupplicia, velper adverfitates , quibus ple-

dolorem ejus defcendi, ut liberem eum : hoc

rumque etiam juítosexercet, & excolit, ut

eít, tunc libertate eum donavit, cüm vifus

inde flores virtutam , ac proborum affe-

eft Deus populum fervili compede illaque«

étuum germinent ; & tunc ex forti dulcedo

áffe, Oltendit plerumque Deus gladium,

profluit benignitatis : terruit pluries Deus

non ut vulnera infligat, . fed inflicta curet :

líraeliticüum populum per permiffas adver-

prodiit € Chrifli labiis przacutus utrinque

Ó

fitates , quibus premeretur; fed tunc ex

gladius: quis atmatam telisnon credidiflet

Leone detribu Juda mellea dulcedo vifa eft

ejus dexteram; íi enim labia vagina funt en-

effluxiffe,

'anta enim exundat in Deo be-

ä

fis, telorum pharetra credenda manus erat;

nignitas, utvel & fulgure fuppliciorum ros

G tamen non fagittas manus flringit, íed

ftillet in noftram refectionem; & & terro-

blandos ftellarum fplendores depromit; (i

re gratia fcaturiat; id experti fuére Tobias,

os nudato gladio armatur, manus eblandie

Abraham, & Joias;hic edim in ceto naétus

entibus aftrís ornatur : in Apocalipfi legi-

cymbam , & in procella portum , nautra-

4[)0: i 'v.zb

i

H

mus Habebat ín. dextera fua flellas fepsern s

gium evalit, cüm naufragus dejectus in ma-*

quinimó gladio labiorum non terrorem in-

re à ceto hiante ore deglutitus fuit: 'Tobias

cutit, fed timorem excutit in Apocalipfi :

ex irruentis pifcis in fuam perniciem jecore

Noli timere ego [um primus ,. &noviffmur,

pharmacum haufit, nonfunus? & Abraham

4?0":. 1. IE;

Sed iterum inthrono fedens exitiales flam-

cum tenebrofa ad vefperam caligo aérem oc-

ä(;m/,!'g.

mas accendit, fulmina cudit, & fulgura jacit

eupáffet, ac inhorruiffet ; ignità & lampade

in Apocalipfi; Et detbreno procedebaur ful- ajocayu $, V

lucem profperitatis, vel ab ipfa caliginis te-

Genpf, 15,

gura, G tonitrua : & feptem lampades. are

"U.l7o

tricitate enactus fuit t Facza eff caligo tene-

dentes ante tbrenum,

Sed fi expavefcis ad

óro[a, & apparuit clibanus fumans.

In illo

i E

fragorem tonitruum;ardorem lampadarum,

die pepigit Dominus fedus cum Abrabam di-

ac fulgurum exitialem . fplendorem, illico

eens z femini tuo dabo terram banc.

Quis

lenitur terror, & excutitur timor.

Er in

eredidiffet regize purpure fplendorem fuos

coufpettu fedis tanquam mare vitreuta, nimi-

é tetracaligine natalesducturum ?. quis fom-

rum qui timetur ignis, mare eít; & fi lampas

niáffet,egreffurum e clibanoRegui (ceptrum?

tezret , maris malacia eblanditur; quia ig

quis exfpecláffet tantz felicitatis meridiem

officina adverfitatum noftram divinus Faber

'

.

