if!a fomnus vefier efl ; divitia ifla velut. 1

Philofophiz ftudiofi, & quàm levi manu iis»

Soli ergo divites cenfentut

dem miffionem dederint,oculo fimplici, nul-

fomnis fluuut.

inmundovivere, ac felices effe cüm tamen

lóqueaffectu przoccupato viderent. Crates

Thebanusé przcelía rupe infabjectum mare

pluribus premantur miferijs , torqueantur

cutis, quàm ipfi miferi ; quos fortuna bonis

cum pluraauri , argentique pondera projt«

bc l,

de(tiruit temporalibus; hinc Syracides ait :

ceret, dixiffefertur: 4óire peffum mala cu-

jidstates: ego vos mergam,neipfe mergar à

i

Divitias in perniciem fui poffeíforis affervari.

Eft & Alia infirmitas peffma , quam vidi n

vobu,

Diogenes có usque fe vitz fübfidus

. $ Ecsl?s.caþ-;.

nudavit - ut nihili fortune bona fecerit ,

fole, divitie confervata in malum Domini fuis

Pereunt enim in. afficlione pefffma.

Affi-

qua abjecit, ne ulla ampliüs doloris mate-

gnans caufam , cur divitiz conferventur ia

ria ei fuppeteret.

Qui fapit de(init ea fe-

qui, qua aífequi miferia eft,

Sariüs cüm

perniciem fui poffefforis , aliam non adfert ,

"nifi quia pereunt in afflictione peffima : pe-

honore ea fpernuntur, quàm cum dolore a-

reuntdivitie , quia poflefforem fuum ultra

mittuntur,

;ï:

Non is beatus, qui divitiis affluit, fed

$3-

tumulum non nrofequuntur; nequeapud hz-

redem (tabilem fedem figunt : fiquidem vel

qui divitiis imperat, qui animum erigens re-

w.. 6.

bus humanis majorem , divitias non utido-

potentioris aiicujus violentiá rapiuntur, vel

infelici pereunt negotiatione, vel quodam

la veneratur, fed ut inflrumenta vitz adíin-

tefluxu fortunz alio (uum derivant curíum,

gulas opportunitates paratas effe jubet - &

Inter bona fartunz à jureconfultis ;

obíequentes;, qui non fordes in iis eruendis,

$7:

quzdam talis dicuntur effe naturz , qua fer-

& accumulandis, fed in . ufu fplendorem di-

vando fervari nequeunt. ut qua corruptioni

ligit, & dignitatem? qui non incuftodiendo

funt faciliüs obnoxia, id generis funt vinum,

Íoiicitudinem ; fed in erogando beneficien-

frunentum, fructus.. Alia veró qua fervan

tiam confectatur.

Inventz funt divitiz non

do lervari poffunt, cujusmodi tunt bonaim-

ut fuperflua poffideamus, fed ne quid ex ne»

mobilia, & qua fe habenc inftar. immobi-

ceflarió nobis de(it : ideóque menfura opu-

lium , utveafa aurea, argentea, gemma, &

lentiz eft,non multa habete, fed nihil dee(le:

pretiofa (upeilex, fed hec omnia quamvisin

quod autem plurima nobis defint, id fola

pretio habeantur , hominémque. dicantur

cupiditas facit: funt qui plurima cupiunt in

Laf

beatum conitituere ,. nihil tamen habent (la:

cella penuaria e(culenta,in vinaria potulen-

ta, in pixide gemmas, inarca athaiicas veítes,

bilis; n».»,gque firmi , quia quod ab inítabili

ende: fortuna, flabile effe nequit : quéd (i

plures in flabulis equos; qu& omnia ideo de«

ftabilem fervet clienti fidem , bonum non

funt, quia de(iderantur; G eorundem de:e.

€it fortunz; ergo quz magns, fpeciofa ,. im«

&us egeflas eít, quz cupientem torquet , &

mobilia, ac pretiofa habentur, fluxa funt;

milerum facit,

Tunc homo egere caepit

cum expetere,ac concupilcere incepit. Qs

quz fervando fervari nequeunt, fed pereunt

in afflictione peffima, qua tantó eft acerbior,

eo pauperior , cui multa delunt? Quis eo

quantó ardentiüs, & accuratiàs aífervantur

ditior, qui nihil cupit, & quem pauca ex«

divitiz: hanc afflictionem explicans Seneca

plent,fatiantque? & ramen felicitatem quae

. J

de tranquillitate animi ait : Si omnia alia,

runt homines in poíffcffione divitiarum, licet

nonni(i miferias enancifcantur,-

Imo tanti

quibu« angimur compares , mortes , agroca-

tiones, metus , defiderta , dolorum , labovitz-

faciunt hominesfzxculi divitias, ut impene

que parientiam.cum js,qua nobis mala pecu-

fiàs defudent in iisdem quarendis , & ac-

n»£a nofira exbibet.

He. pars multum prá-

quirendis, quàm in caeleíti

M

s gloriz laborent

gravabit.

D«inde huic «gritudini curan-

adeptione.

da aptum dicit effe . al'exipharmacum ferió

.. Quapropter advertens. Chriftus hanc

6o0,

perpendere , q2*£0 leuzor doler fit non ba-.

hominum incuriam;qui nonnifi tarde, & ofci-

bere,quam perdere * quia paupertas minori-

tanter feruntur ad. coeleítia appetenda , qui-

bus ett obnoxiacuris folicitudinibus ac mo-

bus videntur fluxa terrz bona przferre; ad

lettijs; hinclatiores deprehendis, quos nun-

exercitia, virtutum homines excitaturus cce«

4

quam fortuna reípexit , quàm quos diutius

leftem beatitatem fub divitiarum fpecie ex-

ff

alpexit, & mox defervit.

Quapropter mo-

hibet acquirendam fzerte vobiefaculos , qui

Luc. 45

net nos Regiu: Vates. nenoitra defideriain

n0n veterafcunt, tbe[aurum non. deficientem

V. jj*

P],klmo 6!9

incelis.

divitias congerendas dirigamus Dzvii« fi af-

Quid quód Chriltus moneat ho-

ntl, 32' i

T.11.

fluant, nolite cor apponere.

,

Y

mines faculos confuere pecunijsopplendos ?

4

$9.

Facilé ea dimittuntur, quz velut

ub

anavaritiam edocet Chriftus? num homines

adhortatur ad pecunias congerendas in facu-

müs hofpitalis farcinz in angulo. jacuerunt

abjecla, ac (orduerunt domeftico pulvere ne-

lis? fi paupertatem ipíe pratalit divitiis, &

glecta: ea veró acriori avelluntur cruciatu,

pauperes beatos dixit; Bearipauperes , «ur

qua in finum pectoris recepta, ipíi cordi in-

nuncadhortatur ad faculos parandos, & pe-

tenfiori. affzctu funt agglutinata.

Nullus

cunias in iisdem fervandas ? an mutato

effet,qui rebus hifce.fluxis,labilibus, ac cor-

confilio de(ideria excitat divitiarum, qui a«

ruptioni obnoxiis amoris affe&tu adhareíce-

moré paupertatis perfualerat? fcire D.Chry«

fologus

Ferani de A[eäiöw Jom. l,

M

74

Diflertao III, -

Serps 24«

fologusEcceJacet AVATILAT.QUI cpevat fua-

omnia bonatua , 66 da pauperibus , &f fe.

dere contemptum.

Nimirum contemptum

quere me , & illi itaque. fecuturt vocantena

divitiarum tua urus hominibus , eos edocet

Deum, prits vendunt omnia , quam fequane

avaritiam, vircutem tegit fpecie avaritias, ut

tur 2 divittas enim onerum , atque impedi-

homines pertrahat ad virtutis amorem : in-

mentorum loco effe ducentes , expeduos. f

geniola (ané indu(lria eít per divitiarum af-

won putant ad [equendum Deum, nifiomnia

fluentiam ad earundem contemptum homi-

priis carnalium. farcinarum. impedimenta

nes pertrahere ; cüm noviffet homines divi-

projecerint s. fimul ut. more bominum com.

tiarum appetentes, opes in faculis congeren-

migrantium , priis ad locum babitaculi de«

das iisdem fua(it, ut per fucatas , ac fallaces

fhinati , ves. fuas. tran

divitias, veras, ac caeleítes nancifcerentur :

jferam , quám fe

spfos.

Facite vobs faculos, qusmon vetera fcunt bem

6*.

Divitias

Homoille, qui in Evangelio divitiis

Matt l, 2$«

f'rum . non deficientem $n calis.

affluens voluit. peregré proficifci, tradidit

contemnit , qui moleílias, & curas in iis-

priüs fervisbona fua, ex quibus qui accepit

j Sem.m*

dem acquirendis, ac fervandis in faculis ex«

quinque talenta, alia quinque fuperlucratus

W" [

peritur, idcó jue per virtutum ftudia fatagit

eit: fimiliter & qui duo, alía duo ; fed qui

veras congerere divitias , verümque enane

unum tantüm acceperat illud otiofum tee

cifci thefaurum non deficientem 1n . coclis,

nuit , & Domino reduci reftituit, qui pra

Non latuit Chriftum , homines divitiarum

cepit , ut ab hoc fervo nequam , & defide

defiderio ultro cogi, ac libere adigi ad ea-

auferretur; & ei daretur, qui jam decem

rum amorem, ideóque piam ingeniosé invee

habebat. — Conveniunt facri Interpretes., id

nit avaritiam , ut faliax fallacis pecuniz dee

intelligi de mercede reddenda pro humana

fiderium religiose falleret, & aff:clum in-

negotiatione ; feuhominum operibus in ju-

! haantis divitiis fluxis fzculi , traherec ad ve-

dico finali,

Verüm oritur dubium , cu£

ras, ac flabiles cceletlis beatirudinis divitias?

fervo jam predeftinato, & qui ex quinque

acuté Chryiologus: Ecce docet avaritiam,

talentis fibi concreditis, alia quinquefuerat

Serim,14o

qui ceperat fuadere contemptum 3 qui tbe-

lucratus, hoc unumadhuc ! impertiatur ta-

faurizanres. temporaliter m'guf/mt ; 4d to-

lentum: fi jam fuit judicatus , & coeleítis.

tum cupiditatis fomitem juber [aculos [ine fi-

patriz adícitus civibus,à quibusomnisexu-

ne perquiri, — Chbrifle quó te perirabit amor

lat negotiatio, cüm ibi non fít ampliüs me«

puorum? utavarum lucri facias , facis eum

rendi locus; cur habentijam decem talenta

quo4 defiderar, non quod oportet audire « fa»

adhuc additur unum , cujus negotiationem

culos imperas, aternos tbefauros, qui non de-

fervus defes neglexerat ? an ut novumiinfti-

ficiant, vis parvari? ut avarus dum confueta

tueret negotium lucri causá? & talenrum,

pereurrit ad. (ucra, aut viriutem captat. »

quod in lervo defide nullum dedit fructum,

4ut à virtute capiatur,

in lervo folerte lucrum pareret? fed fi fere

61,

Verz diviuiz funt, non quz fluunt;trane

vus ifte ulterius nequit negotium infliiue-

feunt, ac pereunt in terris, fed qua eternum

re, cur hoc donstur talento ? acuté Caiera-

perfeverant in coelis, fed ideo terrenas anxié

nusait: Tollire ab eo talentum , €$ date ei,

concupiícimus, quia cujus/int ceele(les con-

qui babet. decem talenta , non quoad ufun,

ditionis non videmus ; ideóque incuíanda

quia non efl amplüs tempu meriti, fed

noftrorum oculorum lippitudo ett, qui di-

quoad gaudium * numeroíam talenti pecue

vitias veras putamus , quz divitiarum funt

niam 1n die judicij eric Chriftus beatis datus-

tantüm przítigia: hanc lippitudinem excu-

rus, non tamen negotiationis causá , quia

tiendam effe monet D. Gregorius Nazianze-

nil poterit ampliüs ex terrz bonis emi ,. fed

nusad Julianam f(cribens :

Non flrþun in

uberioris gloriz gratiá ; utque ad hoc glo«

celum a[iciemus ?. non expergi[fcemur ? non

rie& incrementum homines alliceret , divis

(4.

eculorum lippitudmem amovebiumus ? non 1n-

tias, feu talentum fe reclé operanti datue

telligemus ?. quanam vere fint divitie:? Qu

rum fpondet ; nimirum ei innotuerat, quo

.dn terris poffidentur divitie , fi pauperibus

&[tu, ac ardenti defiderio cupiant homines

erogentur in coeleftes vertuntur, & tunc (a-

divitias , quibus ineffe beatitatem putant ;

culi non veteraícunt, fed thefaurum acci-

ideóque ad veram eos iliecturus gloriam di-

|

piunt , non deficientem in cocli;.

Idque

vitiarum terrenarum promittit incrementa,

cauíz cur primi in Ecclefia fideles divendi-

ut paratiores fint ad ccele(tes fibi comperane

tisqua poffidebant, przdiis, pecunias ad pe-

das divitias,

.

des Apoftolorum projicerent, ut depofito

Hinc etiam caeleftis paterfamilias ope-

6;..

]

quovis onere , ac impedimento expeditio«

rarios conducit, labores fuos in venez cul-

Matthb,20,

G":ef, '

res fierent ad . falutis percurrendam viam,

tura impenfurcs: conventio autem fit ex de-

9. 2.

verásque divitias acquirendas in ccelo , ele-

nario diurno , quis veró fit hic denarius pio

Lib, 4 ad Ec-

ganter zqué, ac nevuosé Salvianus P/erique

conductorum promiffus labori;; communis

elej.Cathol, eorum bec babent quaft exordia, & qua[iins

Interpretum fenfus eft ; denarii nomine bea-

eunabula conver[ionis (ue , ut priusquam li-

titudinem prafigurari: fed quid caufz ,

men [anéle profeffionis introeant, de propriis

quód przdef(tinatis operariorum nomine fi«

ff facultatibus. nil relinguant ,. fecundám

gnificatis proponatur cceleflis beatitudo fub

sliud. Domini neffrá diélum, quá ait D Vende

m cupiens

fpecie denarii diftrni? vq4m'ïa nimiru

Chri-

*

Es

j ,Tiffe&us in divitïas,plmïmümiadfert difpend j,nilq; compendij*f t

Chriftus homines ad. beatitudinis amorem

putant,ac permanentes; ideóque quà prome«

piiüs allicerentur. homines ad amorem cee«

allicere, quos fciverat à natura. avaros, &

pecuniarum appetentes, ut faciliüs defide-

leftis beatitudinis , recté fub fpecie denarij

rium beatitudinis acquirenda in iisdem ac-

iisdem aterna felicitas exhibetur pcffiden-

cenderet; lianc ftudió fub fpecie propofuit

da ; quamvis fit pecunia ex íe diurna, im

numotrum,

Inhiant operarij pecuniz, ob

affe&tu tamen eam app«tentium diuturna elt,

imé & aterna, quatenus nullo unquam teme

*

quam fuos impendunt labores, quos fortaí-

fis impenderedetre&arent, nii íub nomine

pore vellent eà deftitui; íed quia hzc beati-

fpecie pecuniz iisdem . fuiffet beatitudo

tudo, quz in. poffeffione collocatur pecue.

f

exhibita; adeo avaritia humana occupat pe-

niarum ex fe inftabilis eft, fugax, & incerta,

Vuxego

€tora, ut hifi pecuniarum lenocinio excica-

ádeo confukó denarius dicitur , non fimpli-

(t,

rentur ad amorem cocleftis beatitatis , for-

citer, fed diurnus ; quia poffeffio pecunia-

TT |

talfis ejus negligerent affecutionem. D.Ber-

rum inconflans, incerta, & fluxa eít , vix

Serm,12.

nardusappoüre ait: Sumt viri drvstiarum in

enim poffidetur,& ftatim elabitur, Imó per--

eivitate Dowmini virtuiumz fortaffis alludit

inde divitiz evanefcunt, ac umbra, & fu-

f, /' (ufwr Cant.

ad hos Operarios, quos paterfamilias cons

mus , ut obfervat D. Chryfoftomus in- ;; m

quiens : Quid autem omnino funt. dryitie 9 3oan,

duxit, pacá mercede denarij diurni; amo»

re fiquidem pecunig vineam extoluerunt ,

umbra iners , fumus defusens, qui eit

äcya-

& impen(is laboribus promiffam fibi obti-

nefcit.

6$,

g

nueruntmetcedem , & hi (unt viri divitia-

Eft igiturhzecbeatitudo , quam in pof-

rüm in civitate Domini in ccelefti patria :

feffione divitiarum nituntur homines enan-

.cifci, umbratilis, & non vera; evanida,non

fpe enim pramij, ac pinguioris fortung a-

git; quidquidhomo operatur ; & ficut apud

plena, im& & purum nihil; quapropter À-

mos Propheta divires (zculi redarguens , e&

Píalmiftam homines divitiarum appetentes

NOcantür if terta virà drvitzarum ob . nimis-

quia cüm divitiis affluerent ; & delicijs dif-

fluerent, fe beatitate donatos exiftima:ent,

um in-opes affedum : ita Íunt virtutum

cultores etiam viri divitiarum , quibus ipía

ait: Qui leramini in mibilo , vocat divicias

C.6. 9. 1d,

beatitudo denarii nomine exhibetur ; adeo

nibil, quia cüm fluxe fint & inftar fumi e-

inhiant homines pecuniis , ut quamvis ftu«

vanefcentes;, nihili funt faciendz : quod eti-

eyi

dio (int virtutum addicti nullo blandiore

am edocuit Chriftus 442:tb.25. v.26.ubi pae

lenocinio ad amorem cccleftis . beatitudinis

terfamilias, qui peregré erat profecturus tra«

excitentur , quàm exhibitione denarij dinr-

-didit fervis (uisbonaíua, Greverfus intele

' mi: fed fi beatitudo coeleftis diuturna eít,

lexit, eum , qui quinque talenta acceperat

& zterna, cur denario pariatur diurno, ac

alia quinque fuiffe lucratum , & fimilitee

TX

fluxo? fiquidem tranfit ad plures manus,

qui duoaliaduo; qui veró unum duntaxat

variósque acquirit poffeffores : fi beatitudo

acceperat , illud otiofum ferváffe ; tunc he«

$

eft ecerna permanens ,. & in lempiternum

rus inpoenam defidia juffit ob co aufetri ta-

perennatura non apté per demarium diur-

lentum , & donari ei, qui decem poffidebar :

num, ac momentaneum reprafentatur: eít

Habenti dabitur , & abundabst ; eà autem qui

Mættis p $5

enim ztetnitas interminabilis vitze tota fi«

non babet , & guad videtur babere , aufere- V. 29.

tur ab co.

Sed 61 fervus deíes dicitur non

tul , & perfecla pofleffio, (i enimtermino

caret, nullóque fine clauditur , quomedo

habere, quomodo poteíft quidquam ab eo-

denarius diurnus potis eft eam nobis exhi-

dem auferri, nonenim poteít quis privari

bere? quodenim diutürnum non eft, & a-

€o, quod non poffidet : qui nihil habet, nil

ternum , feddiurnumà beatitudine deficit ,

poíffidet; nec poteft propterea quidquam ab

illo auferri; quid ; -enim; auferendum eít à

$

quz diuturna eít, & aterna.

Verüm licét fit beatitudo zterna, ad-

nihil habente? fed fi fervus . defes integrum

€4.

huc tamen recté denarij nomine fignifica-

accepit talentum , quomodo dicitur nil ha«

tut, quia bona pecuniarum videntur bomi-

bere? fi unum duntaxat talentum | valore

nibus divitiarum cupidis ftare; ac quandam

&quatur duodecim millibus aureorum, quo«

prafeferre felicitatem permanfüram , cüm

modo poffeffor harum divitiarum dicitur nil

indivitiarum poffeffione fitam beatitudi-

habere? quia nimirum divitias , qui poffi

nem eífe autument: huc accerfendus D.

dent, nil habent flabilis , nec permanentis;

Chryíoftomus ubi loquens de bonis. pra-

ut veriüsnil dicantur habere, quamvis opes

Y

fertim pecuniarum ; quibus plus cateris in-

poffidentes: fiquidem divitiarum, numo-

/ Hotsil. 4,35 hiant homines, ait; Er bec qua(t ffantia ar-

rámque poffeffio fugax e(t, & infida , quae

6;..

Gep^f.

bitrati funt , €$ manentía , €$ non quafi fs«

Íuos przfligiis eludit poffeffores , divitize

atbl

Íunt umbra inertes, fumus evanefcens, &

gientia , boc esí avolantia , 69 ne d mo-

,2'

"mentum quidem permanentia , licét fugiti-

plura illa aureorum millia fervo defidi con-

vifint nami, GL ab fpharica, quam pra-

€redita non tam fuére divitig , quàm divi-

Referunt;figuta, volvi dicantur promptiores;

tiarum umbra fugaces, evanide, & que in

ac citius fugere, quia tamen pecuniarum

fe nihilfunt; quapropter confulié ait Evan-

apperentes fuam. in eorundem poff:ffione

gelifta , Ed eutem qui non. babet , & quod

felicitatem locatam eíle arbitrantur, pecu.

videtur babere auferetur ab eo , quiainfidae

miaslicét ex natura fua fugientes ; ftabiles

funt, fugaces, & volatiles divitie , cito &

Verani de Afetilibus Tomm )

K 2

mani«

r

76

Diflertatio | III.

;nanibus priflini polffefforis elabuntur, &

Cs q W.

fugiunt ad alium Dominum : & qui letan-

&ur ob acervatas' pecunias ij funt, de qui«

bus dixit Amos |Qwi letamini in nibile.

3æculz' divitia [uis nom funt Zona."

66

uod fi aliquid effe dixeris)id nil boni

si poffefforibus, fed aueris ac dedecori,

HMHI]'J

feM laqueo s propterea bumanus in eas-

gl

fecum vahit, fed potiüs totam malorum

'€ongeriem; ait enim D. Ambrofius de bono

dem affeclus excutiendus , ne (uis

mortis, Lzgqueus £m euro, "vifcus n Argento,

prefigüs dua'at I AC i

Gap. j.

Dums

Dbiantes,

"exus im pradim , elavus in amore.

aurum quaerimus, firaugulamur : Dum ar»

67.

gentum quarimus. n vifto ejus beremus :

lvitias qpi amant ; fe ipfos oderunt ;

Di-

quia pondera quzrunt auri, vel ar«

Dum predium invadimus alligamur.

Bpf.n

vitiis curnulati vitium contrahunt Phrygis

genti , quibus premantur , GLoppri«

mantur; non honeftant, qua congeruntur

Wb

Mydz; ditefcunt enim ut fame pereant,

iNon corpus tantüm fed & ipfam mentem

divitiz;fed onuftant; ut non honori,fed onerz

Íuffocant divitie , cüm non finant proba

fint fuis potfefforibus.

Agnatum. divitiis

onus eft, quia onerantopes , quz honorare

deideria ad cor pervenire: quin vitia accet-

ln Oäa'viaf

f

funt, quibus.& fomitem fuppeditant, &

videntur,hinc fcité Minutius: Dzves esz fed

materiam fubminiítrant , -quapropter ele-

fortuna mala creduor , & magno viatico bre«

lib "' ad

ve vite iter non infiruitur , fed oneratur.

ganter ait Salvianus Auvo nibil eft [celefliuss

Ecclef,

& pefimum y. ac feraisjbmum morbi geuus,

Hoc initinere peragendo divitiarum acerv£

fuis funt poffefloribus impedimento,quó mi-

Effe pravum in divitias affectum proborum

"morum deturpatorem, & flagitiorum o-

nus ad patriam perveniant, detinentur enim

: lil h r

mniam pautidiffimum fontem, imó & ipfius

in via divitiarum oneribus pre(fi , nec ce«

kf a

leres progrediuntur ad terminum.

Hinc

il

Lutn . 2—0

"vitz iarerfectorem , edocuit Judas proditor:

&t pathi [unt pecuniam illi dare,qua verba ex-

grandia patrimonia gravia dicuntur. onera,

g. f

peudenä Ch'yfoftomusin Catenaait : 7a/es

quibus divites premuntur , & anguntur,

enim avaritia generat pa[fones : hoc. eftà

ut innuit Seneca -de confolatione ad. Hel-

Cdp; it.

Pecunia nibil -ad — asi-

rava in divitias 4ffe&u paffiones prodeunt,

viam inquiens :

adeó ut affectus inhians. diviriis. indulgeat

euum pertinet , von minus quam ad Deos

vitijs , fitquepravarum. omnium páffionum

immortales omnia ifla , qua imperita 1nge«

radix corrupta, vitiorum foecunda mater,

nia, C nimis corporibus 4ddi£lg fufpiciunt.

Lapides, aurum, argentum , & magni,;

& virtutumízva noverca : idque caufz;cur

Zib.z. deia. D. Ambrofius , hunc affe&tum in — divitias

levatique men[arum orbes terrena [unt. pon-

gcrpellat.

vocaverit alterum peccati fomitem,inquiens:

dera, qua uon potefl amare fincerus autmus

fincerus.igitur non eft, divitias qui amat,

3ob cap. 5.. Magna illecebra delinquendi e$t rerum affla-

.

*

In cap. 6.

entia, & alibi eleganter nominat divitias /e-

quia coelo -natus in. ceeno vult detineri

L6,

nititur anima in. fublime ferri , quam ta-

nocinia delitlorusm , quia affe&tus in. divi-

'tias vitia omnia fuadet, G infligat ad de-

men deoríum premunt congefte divitie; &

linquendum, nec uno duntaxat modo ett cri-

avaré poffidentes opes, opus fuumtotum in

minofus , fed criminum omnium 1íemina-

iisdem fervandis, cuftodiendisque impen:

/&

rium eít, ac fomentum : fiquidem | perfua-

dunt, ibi enim cor ponunt,.ubi opes repos

- det avaritiam , provocat ad luxum , irritat

nunt, ut innuit Salvianus Maffilienfis. Epi-

ad vindictam , inftigat ad libidines , gulz

Ícopus inquiens: «Cendentes profundás [pe-

Lib.i. ad Ec-

:deliciarum materiam fuppeditat, ira fomi-

cubus infernas opes , [imul pecuniam fuam;

& fpem fuar infodientes , [ecundum iUnd.Do-

c(ej: Caibo-

T

.tem fubminiftrat 5 G nullum eft vitium, cui

. pravus alfectus in divitias fomitem non ex-

mini noffri dium, ub fuerit 1befaurus tuus ,

hibeat: tales enim generat paffiones, qua

ibs erit,: €8 cor tuum.

vitiis omnibus obfequuntur; adeóut qui o-

Invidentes igitur propriae fa

iuti animas

62.

pes immodico affe&tu coacervat,illecebras ad-

proprias, quz furfum innato inftinctu ni-

dat originali fomiti, & uberem feralibus

tuntur., terrenis ponderibus , feu auri, ar-

gentive oneribus in terram premunt; fiquie

.hominum paffionibus ' materiam fubmiai-

ftret,

Quéd fi quidquam boni dicatur in-

dem mens thefaurizantis ibi tantüm quiefcit,

ubi thefaurus conquiefcit ;; imó ibi premie

effe divitijs, non aliud certé dixeris bonum

efle, nifi quia in-amatores fuos ita feviunt ,

tur,& torquetür;ubi congeflee divitiz ab ipfa

ut in magna eos pericula injiciant ; ut no»

longé non abíunt,

Quid ni,an non pondes

re preffus fatuus haberetur ,f majora pete-

Lib. g, Epift tavit Ifidorus Pelufiota inquiens ? Divirie

447* -

unum mibi. continere bonum videntur, quàd

ret pondera, quibus graviüs premeretur ;

€25 amantibus ingentia partant pericula ; &

iisdemque opprimeretur ?-(anà mente nec do-

quó major earum affeGtus eít, eó majus perie

nantur, qui divitijs affluentes, alijsque ine

culum Íubit; qui eas amat.

hiantes congerendis; id unicé concupiícunt

uberiori divitiarum copiá gloriari , ac gtáe

'Niotibus congeíli auri ponderibus premi ; ab

hac infanz mentis nota vix Íe eximunt divi«

uis

A ffe'tus in di: itiasplurimum adfert difpendij,nilq; compendij 77

tijs affluentes ; quosque divitiarum uberior

nes, G quadringentos milliones aureo-

€opia in fuperbiam erigit,ac in tumorem ine

In Ecclefinp,

rum, utnotat Cornelius à Lapide ; & ni-

flat; pudori potiüs fuffundi deberent , quàm

hilominus candidé fatetur Salomon ,. íe in

patt 3 5.49.

gloriari hisce oneribus premi, fcité Ugo

univería fua opulentia nil aliud deprehen.

Hotuil,.z, i

Victorinus. |Quis non van? glorietur am-

diffe prater vanitatem

i

;«X aæi&ionem Ípi-

pliós fe cateris oneratum effe ?. boc profettà

fitüs,

."Eccle.änjä.

9I.

divitia , boc dignttates [uis po[fefforibus faw

Da divitijs affluentem, quileng?, la-

ljon conferunt , ut quo ex. ejs plus aljs ae-

téque fine termino , & propemodum in in-

eipere videntur , inde plus aljs onerati inue*

finitum. exporreéta poflideat rura ; zdife-

)7.

niantur : hisce ponderibus pragravati mini*

cia fplendidiffima , 1n quibus laudetur ame

mé fuerunt Chrifli difcipuli, de quibus S.

plitudo, ftructura, ornatus, & univería fu-

JBpiff. xt,

Hieronymusad Ágeruchiamait: (Quód nom

erant divitiarum (arciná pragravuati ,. &

pellex, quà auro illita, quà gemmis fulgi-

da, ac unionibus, margaritisque di(lincia:

monet Exuperantium, ut nudus , & levis.ad

Ejift, 5 s

Stagna maris inítar in iÍmentum effufa , adie

coclum evolet , quia auti pondera alas de-

ficijs circumíepta , omnium pilcium refere

primunt virtutum,

ta ggncribus.

Colles vinetis, racemí:que

OCarvio,

Ípumantes.

Pradia culturá, & feracitate

690

Effe divitias oneri ,' non honori , i-mö

G impedimento nitentibus ad fublimia; nos

feliciffima,

Sylvas pafcuaiuppeditantes in-

edocuerünt primavi exorientis eccle(iz fi-

numer& pecudum multitudini.

l'alatia ,

i

5

"

deles, qui Chriítum fecuti tertena quzque

quoruit; fundamenta tartara penetrent , G

teliqueront, ne impedimenta ijsdäm inijcee

faftigia quaft propé Lunam protendantur ;

rent, & obices, ut monet Salvianus Maffi.

z;&. 4;0 dd

quorum parietes in exuma facienonoifi Ale-

lenfis, — Plerígue eorum bec babent , quafi

xandrina marmora veíliant JINumid:cis di«

Ecclef, £f

£bel,

exordia . &6 qua[i 3ncunabula conver[ionis

ftin&tacruflis ; vel filice-pinlo, atque cone

fue . ut pritsquam limen fantie prof effronis

tufo ; aut coerentis imbricatim difpofitis ,

dnutroeant , de proprijs fib faculiatibua mibil

ars ad finguiarem communiat elegantiam,

l lls

relinquant ,juxta illud Demini Nofivi.. Ven*

Quarum in atriis zfluent fon:es intra mar-

moreas coacharum laxitates ; vellaliant /n

de omnia, qua poffiaes , & da pauperilus , €9

féquere me.

ll itZque vocantem DEUM

cratere , € cujus labro caduci laiices , veli

1

r

fecuturi priuc vendunt omnia ,. quam fe-

inftar tenuiffimi ; G zqué translucidi , ac

guaniur ; quia diviias onerum , acampedi

pellucidi dimittuntur in. fubjectas pifcinas 5

gyentorum ioco e[fe ducentes , expeditos jemon

quas circum fyphunculi plures expreffi mie

purant ad. fequendum DEUM , "ifi omnia

cent 5 vel ex varijs fiftulis foras exilientes ad

prins carnalium. f[arcinarum wmpedimenta

altitudinem nitantur originis ; móxque ree-

projecerint ,. fimul ut more bominum com-

cidentes in fubjectumjalveum grato labendi

tunmultu placidé obmurmurent.Da divité,cui

ä

guigrantium prits ad locum babitaculs deffi

nati ves fuas trausferavt , quam [e ipfos «

tota ferme domefítica fuyellex argentea fit .

hac deponamus pondera, ut iurfum mitta-

vel etiamaurea, meníz, vaía, felle , fcri«

x*

mur, ut in fublime nitamur,

nia; dareprehendenrem iniquiffimaseorum

/9»

querelas , qui noftram atatem ferream effe

Non Íunt divitiz eas pofüdenti-bus'iee

vamini; Íed ijsdem gravamini auri, & ar-

lamentantur , cum 2ffluat avro » argento'z

hunc tamen inter divitias fuas trepidum ine

22

genti pondera.? qua quó majora fubeunt

cert& cogitationis folicitudo difcruciat, ne

jj a t

incrementa, eóperniciofiüs aggravant , pre*

müntque poffeffores,

À vera exulat felici-

predo vaftet , ne percuffor infe!!et , ne ini-

([/; Cullte

mica cujusque locopletioris invidia calume

T

tate , qui divitijs inhiat , quia tunc vitijs

Huic nec cibus fe-

propenfiis indulget : perinde ac divitijs,

niofis litibus inqu:e-et.

curé , fomnüsque contingit ; frequenria

& vitijs cognata, & perquam affinia inlunt

6t

emittit in convivio lufpiria , quamvis in

nomina ; ita parüm videntur re ipfa diíta-

re , qua divitijs, & vitijs congruunt ; re»

gemma bibat ; quinimó , epulis gravatus

vinóque madidus adhucinthoro, mollique

Ípondent integra feré echone ultima primis,

quia promptiüs divitiz dicuntur in vitia de-

pluma vigilat , nec intelligit miter (peciofa

generate , quibus faltem viam fternunt, ac

fibi effe fupplicia, nec cognofcit auro fe te«

neri alligatum , & poffideri magisà divitijs,

emolliunt , dicitirque propterea , plus di-

vitijs ineffe afflidtionis, & vanitatis, quàm

ac ijsdem affinibus v

vitias,

N

!

itijs, quàm. þoindere di-

folatij , & felicitatis.

Poffederat plura

pretiofiffima Salomom , cui David exuens

Nulla igiturin divitijs felicitas, .utk non

mortalitatem pro folatempli Jerofolimitani

immerito Sy!lam felicem illum hermaphro-

fiructura reliquit talentorü auri centum mil-

ditum poít Africanum Bellum gloriofis fe

lia, qua c.mputantur ducenti aureorum

verbis efferentem praítrinxerit; neífcio quis

iniliiones: & argenti mille millia talento*

optimatum , redargueritque , quomodo bo-

rum , qua tantundem computantur , una

niviri nomen potuerit affumere , qui modica

fiquidem libra auri decem argenti libras va-

in fortuna relictusà l'atre, tot jam divitijs af-

lote equabat : reliquit igitur David mo-

flueret ?. quia nimirüm videtur opulentia

telis armata aureis morümi

tiens Salomoni fuperftiti bis mille millio-

"

megritati bellum

K ;

indig

— —Ó MÓ M««« DT

^8

- Differtatio: 1II.

n

indicere cümenim pu gnent opes ármis af«

filicet in. Dujus qità iucevto ,| étm vetibín

"

genteis, inermem virtutum aciem facilé exe

rerum -[uarum ,. €5i

plicatione pairimont)

t

L;'þ. "

pugnant, G prtofternunt 5 adeó ut vix in

derelicto : hisce retil

M

us finunt fe homines

hi m

m

eodem poctore valeant ftativalocare virtus ,

prepediri, ac implicati , qui divitijs acer-

& opulggia , cüm hac interitum illius ju-

vándistótam impenduntoperam? & iraim-

:

giter moliatur ; hinc Lacedemonius ille fcité

plicantur , ut expftcare alas cogitationum

jj d

divitias thefaurum edixit malorum,calami«

nequeant, nec ad fuperna avolare :'

uia come

"i.

tatis viaticum , comitem improbitatis , vin-

pedes, & vincula terrenis delitefc

n di«

MP. UI

culum injuflitiz

?

*

aureis fiquidem nodis

vitijs,' quibus implicanturvitijs, & in ime

poffidentium voluntates illaqueant 4 vinci-

detinentur, qui divitijs afluunt : hinc Ni-

"atque, & ad quacunque pertrahunt flagi«

cetas Choniates in Manuele Comeno de Jo-

tid.

Non enim aurum lutofz genitricis

ànne Épiceno, ait, ^ Sed divitias perpetua

terreus foetus poteft nifi fordibus inficere

vinculis . infolubilibus eonffrictas teneret. ,

Mydas illos ,, quorum pafcit aviditatem,

nec eae magis in publscum prodire. pateretun,

Neque aliud quàm opulentia Czfarem , &

quam olim Dana£m Aerifius,

Pompejum furialibus in exitiim Reipublicz

Poffident , ligíntque avari fuas divi-

25«

fac:bus armavit , cum intellino odio exci-

tias , fedimiferiores ipfi poffidentur , ligane

tárunt incivibus difcordias , ac difüäia, qui-

tárque fuis à divitijs ;; earíámque affinibus

p

bus veluti diflecta matrisalvoinpatriam , &

vitijs Cümvinciuntopes , vinculo vinciun»

Rempublicam fzvierunt,

turipfi cupiditatis; fcité Chryfoftomusau-

1'/44 "

"EL

Qui fapiunt , in auro laqueum ca*

rea fua eloquentia divitias carpit , inquiens:

Aogoil. va. »

vent , G retiain divitijs ; ne vitijs capiantur ,

Si divitis fuerimus Aligati, quomodo vin-

in Epiff-.1,

quia ut monet S, Ambrofius, Jeguensin pe*

cemut aduer[arios ? Sunt entmmanuum vin-

ad Cevimib, :

Lib 4.in

LHuHCATOo,

euniaefl , quo miferà irretiunzur , qui pe-

enla-bis , qui divitjs , quas po[fident , uti

euniis inbiant.

Et de bono mortis, Lagueus

uefeiunt,

Ligari igitur fe finunt, qui con-

, Cif'c $*

in, auro, vifcut zn. avgento y nexus in piædio,

geítas divitias in faculis ligant , G eodem.,

clavus ia amore.

Dum. aurum. querimus

quo divitias vinculoilligant , libertatem ipfi

firangulamur : dum argentum querimus 1n

perdunt ; congeftis fervientes divitijs ; eo*

ejus vifco baremi ; dum pradium invadi-

rümque cognacis vitijs.

7u , alligamur.

Plerósque adlaqueumad-

lNemo ita defipiat; ut i

lligari.vä-it , cum

56.

Ont, 1,

egit aurum, incidit.pra ceteris Judas, hunc

liber effe poffit , nemo patiatur fe hisce vin-

in laqueum , qui auri amore poffeflus , la-

culis conftringi ,. fi fervitutis juggm cu-

Qu

queo vitam claufit , ut fcité notat Drogo

pit excutere, — Quisque in fublime adípi-

Epifcopus Oftienfis Ze Sacramento Domini.

rat , cupitque in colum avolare , neceíse

$eri, T.

c& Pa[fonis , ubi loguens de Juda ait: Ee-

eft, rejiciat hec vincula ; , exuat crafías!,

ce infelix qualiter excacatma efl ,. maluit

ac ponderofas has compedes, quibusin imis

fé ipfum perdere , quàm denarios perire.s.

detinetur.; neque enim compede , five au-

Denarios templo ,. (e ipfum laqueo addixit,

rea, Íiveargentea , autetiam fertea prae

A mabat baredes fuos., qui eosdem denarios

peditus furfum niti valet , ut fcité inqui£

exinde colligerent.

Projecit eos $ templo,

S. Nilus,

Adovarus in colum con[cendens

OVJ! $ ofe

& abjens laqueo fe fufpendit, ' Jam diu erat

eic fimilis efl , qui pedibus [ui vineulo con-

AVATFIGR, .

quidem , quód à Chriffo rece[ferat , & avia-

firiclis currere conetur.

