altiüs afcendit, quód enim fublime eft,id pro-

fundiorifit ftatim ruinze obnoxium : cuili-

nis gloriaomminó difpergit. — Hac est tinea s

bet montis fafligio finitimum femper eft

ealeflis tbe[auri ; bic efl fur , qui aterna reg-

eó

na (uratur., qui seonmarcefcibiles À nobis di-

pracipitium,& quó altiüs cacumen furgit,

profundius pracipitium ruinam aperit : &

vities aufert , qui tanquam contagtofus

imorbus omnia corrumpit :: GC quia tartareus

quantó eíI gradus excelfior, tantó & elt

cafus profundior.

Faciliàs feriunt fulmina

hoftisfcit quantum obtineat roboris fucus

l

vane glorize ad virtutum corrumpenda ho-

montium, turriámque culmina ; quàm val-

lium ima : & fortuna ridens fimul, Girri-

neítamenta ; hac utitur tinea , ut quidquid

dens , quos ut primos extulit , mox in poftree

boni agimus ; corrodatur, Gtcorruat: vana

h

mmos deijcit.

Coeli vía illis fit invia, quiideo

gloria furtivo furrepens meatu quiquid boni

agunt , laborántque , quó aliquid inde nanci-

nobis ineít, ac virtutis furripit ; & clangu-

lumforasafportat, —Cuftodienda e(t ieitur

fcantur gloriz, vel honoris: & ficut affinia

funt nomina dominatio , & damnatio ; ita &

mentis janua , ne huic tinez pateat , nec[áli*

um debemus cuftodem afciffere janitorem,

re nec latum unguem videntur difcrepare.

9.

Inhonoruseft omnis honor , nifi Dei in»

quàm probum affe&tum noftra in folum De-

tendat honorem : & indignum fe prodit ho-

um opera dirigentem.

Plurimum intereít, quó resagatur affe-

g^

nore,honoriqui inhiat. Noneít,cur homo

Gu* etenim eadem Salvatoris fententia de

honorem fibi quarat,vel gloriam, nec eít, cur

morte fubeunda duabus lata fuit in curijs,ni«

!

quaratur fibi, vel non deferri, aut auferri ho-

!

norem, Quidhomo eftex fe nifi peccatum,

mirum in curiaHierofolymitana PrzfideCaise

pha;qui in pleno confeffu Senatorum fenten-

V

mendacium , & purum nihil ? quidqnid boni

habet, non à fe, fedà folo Deo habet , ex fe

tiamtulit, — Expedir nobis, ut wnus mortatur

gonmn.t.'1e

| APML h

nihileft, & ex nihilo à folo Creatore tradu-

bomo pro populo , & non tota gens pereat , tu-

v. I$e

q, 10

lithanc mortis fententiam Pontifex,quam &

Gus. Quisigitur tam mente inops, ut nihil

honoret? quod non eft , nihili fit, & innullo

reliqui fubícripfere.Profe&tà hzc eadem fen-

fihomo ex fe nihil

tentia in curiaitidem fertur coelefti à totafan-

poteft pretio haberi;quàd

eít , nequit de fe veriüs [e

ntire, nec verius ,

&iffima Trinitate , expedit ut temus moriatur

.quàm éum Jobo dicere.

Redatlus fum in-»

bomo pro populo * eadem fuit fententia in u«

Cap. 26, V.

traque curia , fed quàm difpari affe&tu pro-

——

1$:

vibilum , quodfi homo nihil valet ultra, nifi

ut conculceturab hominibus , quid intumes

dij. n Herofolymitana fummz fuit ítul-

liii

titiz,

Ferani de Afettibus Tom, l;

——

—

d

-

620

Diiï'crtatig XIV.

titiz, ac injuflitiz; in calefti fummee fa«

tur opus; Quä coloratüraffe&tus. — Joannes

pientiz , acjuftitiz : exodio, G invidiala-

pranuntians Chriftum , & de ejus adventu

ta fuit Jerofolymis ; ex amore veró, & chari-

turbas inflruens aittCujus ventilabrum in ma-

Mattb. 30

tatein caelefli curia: per eandem fententiam

nu fuast$ permundabit aream fuam:& congre-

424

morsex invidia,GlivoreintendebaturHiero-

gabit triticum in borreum,paleas autem com-

folymis; in cocleíti veré curia,vita , & redem-

Óuret ignesnextinguibili, Scio plutes ex facria

ptio totius humani generis praetendebatur:

Interpretibus plurimum defudare in hacJoan-

adeó eíLefficaxcordisaffectus, ut in divería,

nis expendenda allegoria: omnes tamen in eo

cáque oppofita rem eandem pertrahat , fit-

videntur convenire , ut per ventilabrum in*

que altero affe&tu falubris , & altero noxia,

corruptum Dei judicium interpretentur , u«

Narrat Appianus Alexandrinus duplicem

numquemq;ad congruentem locum fecernens

fuile Romz eodem die , quo Julius Caefar

juxta ea,qua geffit. Per aream velint univerf2

in curia occubuit,victimam excordem maéta-

otbis terrarum ecclefiam intelligi;in qua om-

tam : ingreflurus Imperator Senatum , ut

nem humanz naturze meffem Deus congerit,

moris erat , aperta fuit victima , fed excors,

Ex hominibus , qui funt inftar palez , ij funt

cümque inde vaticinium de obiru Czíaris ,

inftabiles,infrugiferi, quovis vento depravati

nefcio quis inferret , irrifit Imperator, ac rifit

affectüs jactati,& flammis propterea adijcien-

hominem ita vaticinantem , juffitque aliam

di eternis:qui veró folidam enadi funt virtu»

admoveri viétimam , qua cüm apetitur ,

tem ; hi veluti triticum, ac proximorum nu-

Dialog, 4.

etiam excors reperitur , utráque corde caruit.

tritoresfunt,ut ait Caefarius , ac propterea if

V: ruüm (icut viélima fine corde certus fuit

.celefti reconduntur horreo,fed f1 paleagrano

mortis nuntius : ita & quodvisopus noftrum

infervivit,cui & cunas aptavit, G ad maturi-

fine probo in Deum affe&tu inanime eft , inu-

tatem usque cuftodivit, cur palez ignitra-

tile, ac nullius pretij ? valdé attendendum e(;,

duntur abfümendz,& triticum horreo recon-

I4

quo exercitia virtutum à nobis affectu Gant ,

ditür confervandum?appofité D Bafilius ait:

Invegul,

fi precaturi , vel facrum audituri templum

brevwior. in.

Qui funt illi, de quibus dicitur : palees autem

ingredimur, vel eleemofynamelargimur, vel

comburet igne inextinguibili: lj nimirum ,

Ze0.237.

——€

jejunium fervamus ; id unice curemus, ut his-

quieo modo utiles js,qui digni funt regnoea-

ce operibus cor non defit , feu probus in De-

- lorum,quemadmodum palea tritico : neque id

um affectus,quó ad Dei unicé gloriam,& ho-

.ex ullo charitatis inflintu adverfus Deum

norem hac agamus; non ad folum effectum

proximimve faciunt , frve in donis [jivitus ,

Deus attendit, fed magis affectum intendit,

five in corper

Á

;

« officjs * atque ità img;kfe&o:

ac fpectat inomuibus noítris operibus; tam-

fe spfos deferunt.

etfi fexcentis quis rotis fruftatim difcerpatur,

Paleares, ait Ba

filius, homixies , nonideo

13,

licét millenis catenis trahatur obligatus per

flammis extraduntur gehennalibus, quia inue

gladios , ignes , vepreta; tametfi pellem e-

tilesfuerint electorum granis.. Quis inficia-

xuat, ut D. Bartholomzus ; vel vivus affetur,

tur plurimum non adferre paleas tritico uti-

ut D,Laurentius ; vel membratim gladijsfau

litatis ? cüm hoc priüs ex occata tellure emer-

cietur, ut plures alij; non tamen hzc fup-

gens germinet in herba, fuccreícat virore ,

plicia ei profunt ad vitam , & gloriam ccele-

& frondibus aculeatis luxurians in erectum

Uit,to,

V,

ftem ,fi probus ei defitaffe&tus, quo intendat

*

- adolefcat calamum , ac in plenam tandem fa-

ea perpeti obfolum Dei amorem

*

quia ut

ftigietur fpicam,in qua fuccum é terra hauri-

lait D, Hieronymus : Non» pena ; fed cau[a.s

ens,nonfolüm ipfa nutritur palea, fed & per

Martyres facit ? hoc eft non fupplicium fo:

occultos meatus veluti lac granis propinat ,

lum, fed magis affe&tus, & intentio, quá quis

quo nifi nutrirentur, fpica exareíceret ; invo-

patitur fupplicium.

e

lucra etiam plura texit,ut in ipfa fpica granü

12,

Plerumque vel

ini

pfa paffione,& exä;citio

multiplexcoalefcat , & abinjurijs contegat

virtutis pravus , qui irrepit vanz gloriolzeaf-

a&ris ; tandem ariítis fpicam coronat, quibus

fe&tus totum devenuftat, perditq; opus:ficut.

delitefcentia grana à rapacibus avium morfi-

?;

ignis innata fibi fubtilitate , ac efficacia omni-

bustueatur. Nonigitur palezignitradun-

bus fe fe rebus infinuat, quas & depafcitur:ita

tur flammisabfumendz, quia nullam preefti-

affectus vanzegloriole fubtiliter omnibus nos

terirt tritico opem; fed quia flexiles funt , le«

ä

flris fefe inferensactionibus,eas fibi unit, ac

ves,& evanidz, frondea luxuriantes ambitioe

corrumpit,adeó ut fcité dixerit Joannes Cli-

j

ne ad omnem ventum mobiles,ad quamcung;

macus apud Antonium in Meliffa, Jejszans

tentationem flexiles,ac mutabiles;ideóq; igni

P;r:, . £Ap,

i

74»

inanis gloria cupidus fum ; abdo me,ut ignotus

mancipantur in flammarum pabulum;quia e-

t

ffà stanquam prudens rurfus gloriam appeto :

vanida,& vacua,frondeáque luxuriantes am.

di

f[plendidà weflitus ab illa vincor ; vili babiu

bitione;jtametíi pluríimum tritico praftiterint

&

zeiius rur[ur gloriam cupio: loguens vincor ;

cornodi, & utilitatis ; ficut G homines palea-

tAcens vur[us vitlus [um ,utctóimque projecerís

res ,qui tametfi virtutum fint ftudio addicti,

j

lià

iflum tribulum,aculeus flat reHius. Non igitur

& per bona opera fatagant alijs prodeffe:quia

folum opus noftrz e(t virtutis menfura, quz

tamen evanidi funt,vana gloriolz appetentes,

li

affectu magis,quàm effe&tu taxátur:fi vitiatus,

acfutili ambitione luxuriantes, ideó flammis

hp

ac diftortus fuerit affe&tus, t2lis etiam erit no«

T'ün

extraduntur , & ipfi aeternüm comburendi.

flra actio: quiahaud degeneri tinctura;pingi-

Sunt plures , qui eleemofynas pauperibu

tür

s

dif

afe

?

-

Deo ïn(ervichdurp ; quia eft üxmmä bonus,

elafgïuntur , nonaffectu eorum miferiz le-

innocentem impié pïatratum : licét Petrum

vandz,fed gloriam inde aucupandi ? funt qui

detruferit incarceres, cohjecerit in vincula ;

M

ecclefias frequentant ; preces fundunt , facris

neque hoc fcelus in fuum in militante ecclefia

interfunt , non utà Deo audiantur , fed'ut ab

Vicarium intentatum vindicavit; ut nec alia

hominibus videantur: funt,qui Xenodochia

punivit in Herode flagitia : fed chm primüm

ingrediuntur,zgrotis inferviunt,non ut cha-

aufus fuit é fuggefto ad populum concionari,

titatem exerceant, fed utinde laudem nanct-

regiá veíte coruícus, nón populum docendi

fcantur,& ab alijs viri habeantur probi.ac cul-

causá , fed fui oflentandi gratiá, & plebs ac-

turá pietatis ezeteris clariores: fed 1fti homi.

clamaret Dei voces , & non hominis ; percuf-

nes funt paleares , qui licét pauperibus , feu

fit ftatim eum Angelus, eó quia non dediffet

frumento electorum aliquid adferant utilita -

honorem Deo : & qui tineam admiferat vanz

tis,S&t commodi ; quiatamen depravato affe-

gloriolz in fuo corde corrofus,& abfumptus

&u intusturgent , G tinea vanæ.gloriæ COf-

à vermibus, foedé;ac miferé perijt: nimirum

rodit quidquid medullz potuiflet apus bo.

quando Herodes homini vitam ademit , ta-

num ingerere ; fupereftut palez fint fiexiles,

cuit Deus,. & quaft à fcelere eum redemit ,

leves,ac evanidss.proinde extradende gehen.

nullà eidem ;nflictà poená ; fed cüm aufus

nalibus flammis,;ut fcité, ac acuté notavit Ba-

fuit divina fibi ufurpare obfequia , ac Deo

filius.

Faleas autem comburet zgne inextin-

gloriam rapere, tunc in iras juítas vifus eft

guiöili'*.

Si nimirum, qui eo modo utiles faut

Deus exarfiffe ; fuum defenfurus honorem ;

f04c

35,281 dígui /:um Regno calorum, quemadmo E

proinde Herodes conteftim abfum ptusà ver-

- di pelea tritico: nequeidex ullo cbaritatis in-

mibus expiravit; adeó eft Numini exofa vanze

flinil adver[us Deum.proximümque faciunts

gloriole tinea , ut hanc Deus tolerare nolit.

fve in donis [iritus, [fue ia corporis officys.

Scité D, Auguftinus zit,

Dui laudari vult

I 44

Quàm fubtilis eft , & quàm noxia tinea

Dominue de.tuo dono , & non quarit inillo tu»

In tf gditaï.

i,

vanz glorizirrepit per tenuiflimas rimulas;

am gloriam , fed [uam bic licót propter tuuma

kf, (

h

& mentem fubit , torámque boni operis me:

donum laudetur ab bominibus, à te tamen vi-

dullam corrodit, G& corrumpit, |Cavendum

tuperatur ,quiade dono tuo[uam, non tuam

omnino eít ab hac tinea, que dente venenato,

gloriam quafmvir. — Qui autem Ab bominibus

etiam probos affeétus devenuflat , -& viros

laudatur vituperante Te, mon defenditur ab

etiam pietate, & fan&titate in(ignes tangit,

bominibus judicante te , nec liberabitur comn.

& mordet , idque caufz , cur Magiíter Chri-

demnante te.»,

ftus fuos redarguerit Difcipulos,

Reverfi

$. IIT.

fémnt feptttaginta duo,dicentes etiam Demonia

Ij

fébüciuntur nobis, Chuamvisnulla in verbis

Tinea vana gloria nif excutiatur ,

hisce appareat devenuftas, quà promeruerint

anon -folum ormamenta cerrodit. virtn.

Difcipuli reprehenfionem Magittri, quin po-

tum: verüm G venenato dente vulngus-

, in ! ito

tius laudem , cüm rem przclare gefferint , ac

mitacula etiam perpetraverint,attamenChri-

Xcutienda;ac procul abigendaà nobis eft

16.

ftus illa narrantibus fubjecit. Verumtamen in

hac vanz gloris tinea, que non folüm

Lut, 10,

boc nolite gaudere ,tametfi Chrif*usopus non

ornamenta corrodit virtutum,verüm &

"U. 17»

improbaverit Difcipulorum , ijsdem tamen

venenato dente vulnus infligit lethale: explo-

rand

LI

CUf : 2 .

inhibet, ne inquze bene gefferunt, fuum diri-

-

le,ac excutien

deleprz tormula przfcribi.

gant affe&um, ne tinea furrepat vanz glorio-

tur facerdotibus ; dre fepeimo , fí deprebende -

lze, perdántque;quod impeníis laboribus luc-

vit creviffe, lepra cfl per[everaus , & pollutum

rati fuetant : neque pellucidus fuit fons ille

judicabit veffimentum; 84 omue ,in quo fuerit

gaudij, in quo aliquid potuit vanitatis latere;

dnventai 8 idcirco comburetur flammis : hunc

ideóque dixit verumtamen in boc nolite gau-

textum expendens Radulphus, infert eundem

dere,hoc eft: veftrum affe&tum ad ea,quz gef-

effc finem depravata virtutis, accarnalis ille-

In ellezor .

fiflis,nolite dirigere; fed ad eum duntaxat ,

cebra; adeb. ut zequé mentem inficiat, que ex

qui vobis poteítatem deditin cacodoemones,

cultura virtutum vana colligitur glorio!a , ac

v O 8,54?:*3,

& gratiam , quà poffitis mira patrare : fcilicet

de lenocinijs concupifcentiz fceda hauritur

bonus Medicus vitiatos omnes hümores vos

voluptas; ait ipfe? Hoc de lepra veffium ,vel

luit detergere,ne per fluxum pravi affe&tus ip-

pedum dicitur.

O tgiturm fententia non expo-

fa virtus detrimentum pateretur, & honeítas

uenda, fed timenda! ecce eadem eft confum-

boni operis inficeret.

. Metuenda eit hzec

matio depravata virtutie , que illecebrarum

tineavanz gloriolze , quae ornamentacorro-

carnalium , aut infidelit atis ? ad eundess redit

dit;acdiffipat virtutum, & proberum affe-

ffnem fuperba continentia, & carnalium vo-

&vum premia fubducit ac graviífimis dam-

luptatum immunditiaquod namque impijs, t8

nat fupplicijs.

contaminatis in fiue diendum efl ? Itemale-

1f.

Faciliàs videtur.Deus alia condonate de-

diéti in ignem ateruum. . 1dem eft finis depra-

lidta, quàm vitium vanz gloriz.

Herodes

vata virtutis , feu vanegloriola , quam nitie

Agrippatamet(i Jacobum filium Zebedzi vi-

tur quisex virtutum exercitioaucupari , ac

rum pietateinfignem;fanclitate illuftrem,vir-

obfccna libidinis: & ad eundem fpestat fi-

tutibus omnibus ornatum impié interemerit;

nem faperba continentia, fea gloria,qua haue

diffimulavit tamcn Deus flagitium in virunm

ritur ex ftudio continenrig ; && obícoena fcor.

Iiii z

tatio ,'

Verani de Aþ&iöm Tom. I,

622

Differatio XXN.

-

4

tatio,feu infidelitatis facrilegïuxh'i ecce quan-

octidit eym : & cecidit in terram þper jpfum

tum infert damni vanz gloriæ'tineä,quæ non

& mortius eff illic. Machabzus Eleazarvit

folüm ornamenta corrodit virtutum , fed ve*

martia virtute fortiffimus , & animo intrepi-

nenato etiam dente lethale infligit vülnus ,

dus contemptá morte ferocior, abjecto cly-

nonfecus, ac obícoena fcortatio ! Eft vana

peo , GL utraque manu feriens punctim , cz*

gloria virtutum tumulus , & improborum

fim confertiffimam pervadit hoftium aciem ;

affe&tuum fons putidiffimus,

G cum Elephantum fubiret, validiore vulne«

Quid (uperbit homo de cultura virtu-

re,uteumferiret , totabefliz moleocclufus

17.

tis, fi hecnulla poteft humana arte urgeri ,

magis,quàm oppreffus 5 fepultus priüs, quàra

nullius machinis promoveri;nifi divina eidem

mortuus interfectz beítiz contectus mole;

l 19'03. :

accefferit manus ; quávis tellurem excolat ho

hac ruina gloriosé occubuit, /4o , utloquitur

mo fui cordis, non tamen verz virtutis femi»

9 ib

D. Ambrofius,fepulrus triumpho. Verüm li-

na poteft in excultá terram aratro mortifica-

cét Eleazarus rem przclaré, ac fortiffimé gef-

tionum femina jacere, ac ferere, nifi eadem

fiffet, quia tamen eo fine aggteffus füit audax

munificus Deus fuppeditaverit:é coelo in ter-

facinus , quó Acquireret-fibà nomen eternum ,

ras depluunt virtutes , quz in nobis germi-

tótam martiam virtutem unus devenuftavit

nant; nifienim Deus rorem effunderet fuz

vanz gloriz vermiculus;& eadem virtus,qua

gratiz , exareíceret cor noftrum , necullum

[tetit,cum caderent hoftes urrinque visli; ce*

poffet germen producere probi affectus: ficut

cidit, & ipfa , cüm primüm ftetit in animiotí-

imber lac eft germinü, quod tumentibus é nu-

neavane glorie, càm primüm cogitavit de

bium mammillis mulgetur,& € ccelo defcen-

famaacquirenda,de nomine perenanndo: ob-

dit in campos, ubi foventur femina , promo-

Ícuravit vana gloria, imó G extinxit, totum

ventur germina;reficiuntur plante,veftiuntur

fplendorem martix virtutis , & ipfam glori-

frondibus rami, ditefcunt fructibus arbores:

am de proílrato hofie delatam ingloriam ef«

ita quidquid in nobis pullulat, germinátque

fecit, & purpuram infecit,quam ho(lilis cruor

virtutis à folo Deo feritur in nobis , à divina

ad eternos coloraverat honores: appofiteD,

i .Iþ. Me.

gratia fovetur, promovetut,& incrementum

Gregorius , hoc idem luculenter edifferit, in-

iubit. Nonminüs é coelo pendent virtutes

ral, caz). 17 ]

quiens : Eleazar £n prelio Elepbautem f'erieus

animi , quàm commoda corporis , eó tantüm

Jéravit.fed fub ipfoy quem extinxit, occubuit ,

f

difcrimine,quia influxus corporis dimittitur

quos ergo 1pfe [ignificaty quem fua vitioria op-

per plenum ; cum influxus animi nonnifi per

prefftsntfi eos,qui vitia fuperant, fed fab ip[a,

vacuum;hoc eft,cum fe ipfum homo evacuat,

qua fubijciunt [uperbiendo fccumbunt ? quafi — «

fuam cognoícit :nanitatem ; nihil (ibi tribuit

euim [ub bofle,quem proffernit, moritur,qui de

gloriolz;nilque boni , séque totum vacuum

culpa ,. quam fuperat , elevatur.

afferit : tunc divinus influxus benefico illapfu

Sunt, qui injurias fibi delatas condon«nt,— EU

in ipfum irroratur , & in tellure vacui cordis

inimicos beneficijs cumulant, à vitijs fe abtti-

Íua cceleftis agricola feminajacit,qua fovet ;

nent ; fed adeum finem,ut ab hominibus ube-

promovet; quó in flores germinent virtutum:

riüs laudentur, habeantürque eximij chriflia-

hac vacuitas cordis magnes eft divini influ.

ng pietatis cultores : funt, qui in manus pau*

xus,G magnus divinitatis illex: adeft Deus ei,

perum pecunias effundunt refonante metailo,

ui fibidee(t ; replet eum, qui feevacuat ; qui

non ut proximiopitulentur miferiz; fed quó

nihil fibi boni tribuit,fed totum Deoattribu»

popularem indeauram, &laudem aucupen --

it , hunc Deus fuz gratiee ditat thefauris, ac

tur, inflentürque tumidiores: G ifti uno flatu

bonis omnibus replet: negligenda et umbra

vanz gloriz totam proflernunt excultarü vir-

ia p

vanz gloriolz, ut radius in nos divini auxi-

tutum fegerem, Sunt;qui lacrymisconícien»

j

lij illabatur,

N

tiamabluunt,quó peccata deleant; (ed volunt

18.

Vitium contrahit ipfa virtus,cüm primàm

etiàm oculos exteriüs madere lachrymis;ne à

vana eloriolz umbrá afficitur,quia tunc infi-

circumítantibus ficci videantur,& arefcentes.

citur, G exarefcit & virtus ipfa partu degene-

Ut inde aliquid enancifcantur laudis,habean-

ri fedum progignit vitium , quod de virtu.

türg;viri pietatis teneritudineinfignes,ac con.

tumaborfu prodit obftetricante vana gloria :

Ícientiz pror(us emaculatz ; fed dum nitun-

;;

quod enim coepit in cultura virtutis florere ,

tur lachrymis peccata delere tetro atramento

in vitij vepreto confurnatur, Antiochus Eu-

fuper deterfam culpam, labem inducunt ina-

pater Epiphanis filius pugnaturus contra Ju-

nis glorize,& quod nituntur lachrymis oblite,

dzeos in aciem educit centum millia peditum ,

rare vitij atramento foediüs inficiunt ; & ifli

& viginti millia equitum , cum tziginta ; &

reforbent , que in mare amaritudinis bona

Serm.f.i;;

duobus elephantis pugnaciter tüurritis ; Judas

projecerant , & ut charybdim declinent, im-

Pfülm,

cum eo fortiter confligit,viditque Eleazat fra.

pingunt in fcyllae fcopulos,& naufragium in-

ter Judzunam de beítijs loricatam loricis re-

currunt, Annon eftid fuo fe ipfos in trium*

gi Js, vifimque ei fuit, quód in ea Rex ipfe e(-

pho tumulare? partam gloriosé victorià tur»

Íet,totóqueimpetu in eam irruit , ut non tan.

piter perdunt,Non fufficit hoffem viciffe;nifi

tüm populum fuum liberaret ab extera ty-

etiamvictoria ipfa vincatur,nevincentem ad-

rannide,verüm, & acquirerer fibi nomen eter-

fultu vanz gloriz vincat;ac profternat ; plura "

z. Macbab,

num : penetravit hoftium cuneos, pluresle:

enimab.hac inani gloria emergunt virtutum

€59. 6,v.14- giones interficiensà dextris, Grà finiflris, E£

ftupra , victoriatu

orum -

H necehs ac triumph

cadaverae

*

'ivitþtb pedes Elephautie , & fuppo[uiz fé ei , &9'

J

. Deo inf&rviendum)quia eftfummébonus, . 625

26,

Metiiénda eft inanis gloria,qua non folóm

A'ejus indolem, quàm fi concupifcentiam dun«

taxat appelláffet; cum fuperbia foecunda fit

! probos corrumpit affectus virtutum, deve-

nuflat ornamanta, verüm etiam gloriam

vitiorum omnium matet , & improborum

omnium affe&uum fons putidiffimus,

ipfam $ proftrato hofle. delatam ingloriam

IT

efficit. Hinc]Joannes Apoftolus nos monet,

Vitiorum eftgloríatio origo, & virtu-

m/

Ut ca caveoamus qua mundi funt ,. & prafer.

tum erugo: quia non folüm vitiis favet om«

nibus,caque fovet; verüm & fi quid ineft

tim inanem illam gloriam , quam impen-

fiüs homines exantlatis laboribus; continua-

virtutis corrodit, ut erugo, ac corrumpit,

tis vigiliis , obitis periculis, pugnisque ad

omnémque infufcat rei bené gefte fplendo,

cruentas ftrages pugnatis nituntur enanciíci.

rem, Amafias Rex Juda adminifttationem 2« Paralip.

TCR

g. I8m9.2.

Quoniam omne quod et in mundó concupi-

Reguiàreligione , & obfequiis exhibendis

Deo, ac pietate in Joam parentem per infi-

? -vt( 165

feentia carnis est, & concupifcentia oculo«

run, G fuperbiavita , quali dicat Apofto-

dias occifam aufpicaturus, ejus interfecto-

lus,nolite veftrum affectum in mundum di-

res promeritis afíecit fuppliciis, quarmvis

rigere, nec illi corde adharere, quzin ipfo

ponam in filios non extenderet, malens eam -

fplendentbona,umbras fpargunt lethales in-

&quitate definire, quám ulcifcendi libidine

praícribere,

Repetitze tamen Ifraelitarum

anis glorie, quam cüm homines aucupan-

tur, totum obícurant rei preclaré gefte

deSyris hoftibus victroriz;ipfum quoque exe

fplendorem: quidquid fpe&andum mundus

citárunt Amafiam ad gloriam ex proftratis

hoftibus fibi comparandam , alienum fitivit

exhibet fuis fpe&tatoribus, aut concupifcene

tia carnis eft, que voluptatum illecebris aníi«

fanguinem 5 non tantàm ut illum funderet,

mum aliàs fortem emollit, inconcuffum dif-

fed quó uberius campum rigaret mattium;

rumpit,defcecatum coinquinat: vel concu-

in quo palmarum fegetem demetens nominis

pifcentia oculorum, quatenus accendit cupte

claritate, ac glorià delatz victoriz clarior

fuis progenitoribus illucefceret, ^ NNec de-

ditatem, qua homines opibusinhiant, & fa-

tagunt divitijs affluere, quibus delicijs difflus

fuit caufa belli. .Receíferant Idumze: à do*

1j 39, Mt

ant; inhiant divitijs, ut vitijs indulgeant :

minatu Regni jude tempore Torami Regis;

NT

vel eft fuperbia vite, quia que in mundo

habitóque proinde dele&u geminis intribu-

funtfomenta habentur fuperbiz,que tumido

bus Judaica , & Beniamitica conícripfit ex

florefcente juventa armatorum trecenta mile

faítu fuperbientem extollit, inflátque, ut a-

criori dolore difrumpatur,quia qua in mun»

lia, ad quas copias adjunxit virorum centum

millia, quos Rex ex Ifraelitis ingenti pecu-

do funt nonnifi fluxa, rainofa, caduca bona

funt ; imà nec bona,cüm nil boni parturiant

nia in militie fubfidium felegerat.

Parato

fed tantüm, fi bona apparent, ea fucata funt,

exercitu cüm effet propediem inhoftem mo-

turus, acceffit Propheta , qui jüffit Amafiam .

I?

non vera, latvz fünt, & umbrz bonorum,

Sed curJoannes dixit,ea qua& in mundo funt

Ifraelitasà fignis dimittere; acquievit Rex,

concupifcentiam effe oculorum? .cum for-

qui ftipendiarios exauthoravit Ifraelitas, G-

patrius duntaxat miles contra Idumzeos edu»

taffis aptiüs dixiffet, concupifcentiam efle

divitiarum, honorum, dignitatum, gloriz;

citur; magno quidem ob obfequiü Deo prae

& commodorum ; (1 hec omnia concupi-

ftitum emolumento, quía ficut fuerat Deus :

fcunt mundi fectatores ;; cur Joannes hujus

belli causá,ita & comes fuit.Initur bellum,in-

choatur pugna, utrinque milites magnocla-

non meminerit concupifcentiae, ficut concu-

ifcentiam expre(fit carnis , & oculotum ?

more; fignisque infefílis concurrunt, nuda-

3

ujus honorum , ac dignitatum concupifcen-

tis gladiis res geritur , acriüs inardefcit pu»

gna, utrinque feritur, cafim, pundim infli-

tiz non fuerat Joannes oblitus, fed hanc ez-

luit per fuperbiam vite exprimere : omme

guntur vulnera, funditur fanguis, fed tan-

Y

dem favente Dea ftat victoria pro Amafia ,

quod cfl in stndo concupifcentia earnis eff,

d

4

cujus hoftis ctuenta clade profternitur; de-

T

concupifcentia oculorum , & fuperbia wita,

hoc eft confeCtarié ad. duo priora membra

cem fcilicet millibusin przlio occifis; toti-

l2

démque millibus captis, & ex edita tupe,

u

adjecit cupiditatem honoris , dignitatis, ac

divitiarum; eít enim hzc concupifcentia

( quam divinz littere Jectehelem | vocant

M

Íeu obedientiam) in praceps adlis,

ipfa gloriatio;ac fuperbiavita : fuperbus e-

z

(Ü

Sed Amafias ob fibi partam victoriam — 22j

J

nim,qui aliquid extra fe concupiícit,vitijso-

muibus eblanditur;ijsque favet, ac im probos

tumidus, fibique arrogans gloriam, qua foli

[b

Deo tribuenda erat à religione, ac pietate

quosque affe&tus fovet;tefte enim D.Bernar-

jl

| Serm.6 n

do: in P(al. Qui babitat. Eff fuperbia,G glo-

defecit, & Deum, cui fe, fuáqueomnia de-

p

bebat fuo extorrem exclufité pectore. in id

p

riatio, vitiorum origo, criminum fomes, Vir-

]s

dementig lapfus, ut victos, debellatósque

y

tutum erugo , tiuea fantiitatis ex remedijs

l-

morbosereanss ex medicina languorem gee

Deosex Idumzis afportatos, fibi pra cocli

ll

Numinevenerandos putaret. Repofuit in .

gerans; unde vana gloria recté & ipfa cone

L

domeflico larario pudenda fimulacra, quie

upifcentia dicitur, cim fit origo vitiorum,

bus thuraadolevit 5 quze flammis injicere, 3C

f

improborum affe&tuum progenitrix , G erie

d

meliores in ufusconflare debuerat: 4mafíar *

Pd?.!lþPo

minumomnium fomes: ex eo igitur, quód

f2

Joannes vanam gloriationem fuperbiam di-

poft cedem Idumaorum, & allatos Deos filso. *« ^*

Xerit vitz, nervofiüs expreffit malignantem

vum Seirflatuit illos $n Deos fibi, D adorabat

fl

lixi;

€055

(X

6214

Difletatio XXIX.

|

£o5, tf :'äz'c adolelat incenfum. Quód fte.

r

lus plenius fugillans Jofephus Hebrzus ve-

$. 1V.

luti infenfatum ait; Quamobrem 4 Propbeta

tonveutus eff mirari [e dicente, fí bos. Deos

Nullus e ;zngz;i: JALA gl'??äþziäj-

erederet , qui cultoribus fuisnil opis afferre

Ut deterior, venenmn evomit, quo vi-

ä

valueriat : neque eos ab Hebraorum vi tutos

tutum omnium decora inficit, ac oblite-

praffiterint, fed tanquam | ad. f& nom perts-

rat. Qui gloriam fibi arrogat: in«

nentes cadi, & captivos trabi pafffint, — In

[uriam Deo irrogat.

eam veíaniam vana gloriatio ex partavicto-

Xcutienda eít vana quavis gloriatio ;

24.

16

ria Amafiam egit precipitem, ut verum é fuo

qua G virtutum decora devenul(lat,

pectore Deum expelleret , qui arma ad pu-

Maith b

& fplendorem victoriz de proítratis

gnam, animos ad conflictum, & vires ad vis

vitiis delatz extinguit ; nulluseft anguis va-

&oriam fuppeditaverat ; ita factum eft, ut

na gloriatione deterior? fuo enim veneno

vana gloriatio vi&toriam dehoneflaverit A-

quos afficitinficit;ac interficit: loquens Chri-

mafize, quem & turpiffimo idolornm manci,

ftus adhuc de monteait: AMwulti dicent. mibi

Mzzttb ?

patu corrupit: adco maligna eft, ac pervería

in illa die: Domine Domime,nonue innomie

vanz gloriationis indoles, ut quos afficit)non

tuo propbetavimus,€6 innomine tuo demonia

folüm inficiat , verüm & fatuos, iufclen-

ejecimta ?. O5 innomine tuo virtutes multas

tes, ac infipientes reddat : hec enim vana

fecimus 9. & tune confüebor illis , gHia nune

gloriatio licét in aliis ftudiis vefania fit, ac

quam novi eo$, quam Chri(tifententiam ex*

perniciofa; in rebus tamen bellicis perni-

;pendens S. Cyrillus Alexandrinus ait: Nor

Libo 3. ï'k

Homil. Y,

ciofiffima eft, cujus rei frequentiffima (uat

enim probó me quafivtflis , nec [antilimonutá.

IoAn, £ap.

lindiys

in utraque hiftoria facra, & profana dccu-

JMendere voluifiis, [cd mercatura »odo re.

47.

jud

menta,ac proinde [apienter monet Uau'us

Lisc 439 :

" Jigionem oslentafía , propterea vos non coa

Coníul apud Livium : Ze feeundá vebus uil

, £novi.

Petniciofa eii, ac mala, qua ex cul«

quemque fuperüó . ac "vielenter confulere de-

cura virtutis, &t obícquio religionis merca-

cet, uec prefenti credere fortuna, cima quid

'tura inflituitur, qu: dum humanas laudes

vefjer ferat incertum fit.

ds demuüm vir

virtutum pretio mundinatur, quafluofa

o — P ERE URRV RUE

erit, cuJUHs animum , nec profpera flatu fuo

virtutum j2&tura coclefles deperdit divitias,

efferent y nec adver[a infringent. — Amafias

peffimus eít. ille mercator, qui plurimum

antequam vana inflaretur gloriatione haufta

fundit fudoris, fubitque laboris, maria tra-

ex proftrato hofle, ex parta victoria; &re-

jicit, pericula incurtít ,' tetrarum tractus

ligione in Deum , pietate in parentem &

peragit, eofine, ut inanem vanz glor*ioiæ au-

cultura virtutum regni laudabiliter inchoa-

ram nundinctur , cui per Michzam Prophe«

verat adminiítrationem : fed poft partam

.tam dicit ominus :

6, U. $,

Tu feminabis , 6 non

victoriam càm primüm,coepit vaná gloriá

metes $- t calcabis olivam ; O non un«

47,

intumelcere, àreligione, pietate, & cultura

&ger& oleo & muflum, && nonbibes vinum :

virtutum, nón folüm defecit, fed & Denm

ingens fané malum elt. proprio fru(trari la-

ipfum 6 fuo expulit peQ'orecó dementiz de-

bore , & fndores frontis incaffum fundere,

lapfus, ut viclos, debellatósque Deosex Idu-

ló

ac opus,oleümque perdere , quod Stephanus

m:eis afportatos caítris,ut vera coluerit Nu.

mina,

* Cantuarienfis apid Tilmanum de inani glo-

Hanc impieé fatuam Amafiz idolo..

latriam expendens Stephanus Cantuarienfis

ria, ac vana laudis appetentia ethicé expli-

cat inquiens : T& calcabis elivam, 6 olco

appofité ad mores & rem noftram fledtit, in-

In alezor.

non wnzeris. [eu tu venaberis gloriamde qua

quiens : lma(ias pofl cedem Idumsorum Deos

a teftam,

eorum featuit. fibi àn. Deos, &5 adoravit eos.

elicitur oleum adulationis, €€ tamen eam fs

. "imé affequeris.

Qui vitia mortificat,ex quibu oritur fuper-

Sunt qui blandé pinguem, ac deliciosé

:

bia, nec ipfam fuperbiam eliminat, fimilis

2f

. florentem , ac voluptuosé adipantem vitio-

eit Amafie, qui interfecit filios Seir , &f ado-

rum olivam operosé calcant; & tamen quia

vavit Deos eorum.

tanto virtutum fudore nituntur iüanem aue

Cdþ,g', :

23,

Plerique bellum indicunt vitijs, mu-

cupari glcriol

am exantlati fruftrantur prae-

fdepg

niunt fe lorica fidei, fcuto conftanuiz ad re-

mio laboris,. Gt concu

pitá deftituuntur glo-

tundendos hofliles i&us , caput tegunt galeá

riá: quinimó plerumque , ubi putant glo*

falutis, manum armant gladio juftitiz, &

riz confequi nítores, ferales incurtunt Libi*

hoftes laceflentes, robore mortificationis vi.

tinz umbras, ut Eleazar Machabaus , qui in

tia velproílernunt, vel fugant, qui tamen li-

pralio elephantem feriens ftravit » led fub

cet fleterint contra vitiorum affultus; foedé

ipfo, quem | interfecic, occubuit :

Elephas

tamen ceciderunt ad. primum vanz glorize

Ífymbolum ponitur fuperbize,

ejus enim na»

acceffum ; ut,qui de czeteris vitiis celebres

tura talisefle dicitur, uc offa illius juncturis

retulerint triumphos ad unicum vanz glo.

careant,& ideo fle&ere membra fu

anequeat,

riationis flatum profternantur ipfi;ac profli.

jugiter ftare coactus:

tamet(i Eleazarus ani-

gentur: G hos pares dixeris fatuo Amafiz,

mo imperterrito, manüque armata hoftium

qui Idumaos vincens, victos corum Deos

penetraverit cuneos, utrinque cruentas f. D3't-

adorat , & colit; de victis enim vitiisvanam

ferit clades, & veftigia imprefferit victotis,

gloriam :orundem reginam vere colunt,

