
37

ANullum dixerim in mundo malum

Yunt,

92»

fiotari, quin avaritia eidem, vel vires fup-

Verüm quod avatus congregat , hares

peditaverit, vel incrementum dederit , ut

diffipat ; & quod parcus fervat , prodigus

101,

fit avaritia vitiorum omnium ( afferente

Ore vorat 5 G quantó eft avarus ditior, tan-

Apoítolo 1. ad Timoth.6.) venenoía radix,

tó eft pauperior ; quia ille pauper, cui plura

A

flagitiorom feminarium,& noxarum, fomes

defunt, & avaro omnia defunt ; ideo páupe-

fcelerum,fons putidiffimus culparum , fcatu-

rior, cüm longé plurima femper concupifcat,

rigo calamitatum , delictorum propugna-

quæräcque etam in intimioribus exente-

culum , przcipitij origo ; prafidium con-

ratz telluris vifceribus.

Demum aitSeneca

cupifcentie, nutrimentum ambitionis, do-

Lib.s.iatur.

At

Laborat faculum noflfrum uon novis Vit

j

micilium malorum omnium, àc totius ini-

fed

jam antiquis tradiris: mecnoflra etare

Nullus

quaft. mp.:s:

quitatis damnanda rnetropolis.

primum avaritia venas terrarum , Tapidime

mons tot fpargitür fylvis ,

nulla íylva

que vimata in tenebris malé obtrufa quafi-

tot veftitur planus , nulla planta tot luxu«

vit: ui quoque majores noffri, quos celebr A«

riantibus foliis capillatur , ut flagitijs. no-

inus laudibus , quibus d:ffrmiles QUETITHHY 405

Bornil, :7,

fcitur circumfepta avaritia : hinc Chryfo-

effe , fpe du&li skontes caciderunt , & fupra

flomus tolle pecuniarum. fludium , & omnta

locum, [ub ruina fleterunt.

Quz tanta Ípes

emala fublata funt , conquiefcet. bellum, cef-

fuit, qua tanta neceffitas hominem ad fyde-

fabit pugna ; eliminantur berefés ,. extin-

ra erectum incurvavit, ac defodit, in fundum

z;; $ 4014 6

guuntur inimicitie, - Ut enim innuit Plato

telluris intimz demerfit, ut aurum erveret,

Republie,

Avaritia mater eít, & nutrix omnium mo-

non minori periculo quarendum , quàm

tuum ,

turbarum, ac feditionum in. Re-

poffidendum? propter aurum cuniculos egit ,

publica; qui enim hac animi pefte corri-

circa pradam lutulentam;incertánque repta-

piuntur , eo confilio fimultates fovent, dif-

vit,oblitus dierum , oblitus naturz melio.

fidia ferunt, ut commotz Reipublicz in tur-

ris, à qua fe avertit, nulli ergo mortuo rerra

bido expifcentur, résque fuas augeant; ten-

tam gravis eft, quàm iílis fupra quos ava.

tavit id ipfum Catilina , & Cicero Marco

ritia urgens terrarum pondus injecit, qui-

Antonio id objecit.

Eandem ob caufam

bus abítulit coelum, quos in imo, ubi illud

Pericles fufcitavit ; contra patriam — bellum

malum virus latitat, infodits iiló defceadere

Pelloponefiacum.

Et ab hac. putidiffima

aufi funt, ubi novamrerum pofitionem, ter-

radice pullulárunt frequentes illz apud

rarümque pendentium habitus, ventósque

Grzcos , & Romanos contentiones Agra-

l,

ria.

per cecum inane experirentur; & altam,per-

petuámque no&tem ; ut jam viventes in ine

98.

Verüm cum fit av'aritïa tot in tei*-ris

fecnum defcendant , difcántque inferos me-

,

malorum origo, non tamen caret ipfa fuo

tuere.

||

tormento; etenim inter alia fupplicia, qui-

£o9.

Ita eft, qui auri inhiat fplendori , omni

bus olim Rei afficiebantur illud poftremum

fe abdicat nitore, & fordidus , illiberalis,

haud erat, ut ad metalla eruenda defítina-

hiulcus, miferrimé vivit ; imó, & iniquiffi -

rentur.

Quidni, fe ipfos nulla przcedente

mé; aurum enim qui anhelat juflitiz obli-

Judicis fententia ad hec fupplicia fponte

vilcitur, & in coeno fordefcit improbitatis;

damnant, qui avaritiz inficiuntur vitio: eo

extinclá fiquidem rationis luce, rejecto judi-

enim amentie deveniunt, ut absque ulla

€io, & confilio non ampliüs Deum revere-

mercede, absque alieno imperio metallis

tur, fed aurum in tetra femper pronus uni-

aggerandis le addicant, avidiüs aurum, ar-

cé colit cai & labores coníecrar, & Ccogitas

gentümve , vel in intimioribus terrz vifce-

tiones dedicat , fudorésque olferr.

Qui

ribus quaerentes,quàm olim damnati ad me-

enim auro incubant , quí Ípem tota

m in

talla eruerent, Hoc tamen diícrimine; quia

lucro ponunt, qui div:tiis coaceryandis in-

hiant,

Affectus indivitias piurimum adfert difpendij,nilq; compendij, 8g

9

L

inhiant , nil loquuntur , .quäm lucrum

aliquid fimile utendum rogitet ; fures venif-

nilve cogitant , quàm ex mutuatis pecunijs

fe dicit, atque abftuliffe.

Porró autem de-

foenus ; utinam non etiam funus , cum dies;

bita; fi quis die preftitüta nonfolverit , ut

eft importunus exactor , peenam pro mora ,

no&tésque ducant infomnes , ut pro auro

vivant ; à quo nonauram vitz , fedferalem

atque adeó ufure ufuram Íolet exigere,

aternae mortis umbram

confequuntur,

Quid, quód fervos ahit filiquis, & fi quiseo-

Unà cum pecunijs iniquitates congetit ava-

rum patinam , aut ollam fregerit , de ejus de«

N

rus, qui ob aviditatem pecuniarum nul-

menío tantüm detrahi jubet , quanti erat ,

] «

lum quzflum turpem putat , fraudat, de-

quod fractum eft? Quid ; quód uxor, fi

cipit ; aufert , eripit , fociósque expilat ;

numulum amiferit , domum evertit ; om-»

& turpiffimo vivendi generi prorfus dedi-

nem fupellectilem', lectos etiam , atque

tus nullum dedecus , nullam infamiam ve*

capfasloco movet , & ancillis equleum , ni

retur. Non tamen ob id extinguitur ejus

inveniant , minatur? Jam domicum bruma

fitis ,. nec expletur ejus cupiditas ; quem.

eít, rigetfrigore, & ne candelam accendat ,

enim auri defiderium tenet , is quantó majo«

felem circumfert , cujus oculistanquam fa»

res opes acquirit , tantó plures femper con-

cibus illuftretur ; at cum populares convis-

vio eft excepturus , nec aliter fieri poteft ,

cupifcit , & quó plura poífhdet , eó major

accenditut in eo cupiditatisfitis, ut fentiat,

diu ante pertentat macellum, piíces, agni»

9»

fe fetmper torqueri ; fempérque fecum haj-

nam, vitulinam , porcinam, ne cata invee

bere tortorem.,

niat omnia.

Tum vacuus rediens, fecum

Ut enim Cruciarij apu

d ptifcos Roma«

inter eundum muffitat;fefto die,ne quidquam

klOl.

nos fuam deferebant crucem , cum & ipfi

expendat pecuniarum , fatiüis ducit nil eme«

effent abea mox ferendi: ita fitientibusau-

re, ne facrumdiem violet : redemum cum

rum , avarisque injuíté agentibus hanc vi-

uxore diu deliberata, decennem gallum galli-

detur ,ultor DEUS conícientie crucem im«

naceum jugulat ad geniale convivium , &

pofuiffe, in qua infatiatz cogitationis fli-.

pueris uncinatos pedes, criftámque decapi-

f bafit

mulo agitati poenas priüs luant , quàm ad

te refectam largiens ; capite hoc , inquit ,

. poenas ob delicta coarcervata cum divitijs

& genium curate, quando femel prodigere

t/f.f-ïf.iäu'

iniqué conge(tis condemnentur ; luunt fiqui»

oportet : Mox convocatis covivis , atque

dem poemnas ,- cum nullibi quiefcere , nul-

ijs epulantibus, tetricum quidpiam renidet,

libi tutó confiítere valeant.

Licét divitijs

fummis labris ridens , ac interim ,. quot

affluant, opibüsque abundent , eas tamen

quisque calices educit in convivio numerat ,

plerumque Tantaio fugientia pocula cap-

pene ad fingulos ingemifcens,

Ha&enu;*

tanti fimiles contrectare non audent.

Bal-

"'Theophraftus.

neatoris pariaveris afino ligna , & aquas

Nullo deteriori , magisque lethali , pd-'

103.

deferenti , ut alii fe lavent ; cum ipfe for«

teft homo morbo laborare, fiavaritia cor-

deícat denigratus jugiterfumo. — Velfima-

ripiatur ; eftque morbus iíleeó gravior, quà

lueris Chio illi &quiparaveris ;; qui apud

qui eo laborat , minus morbi fentit acerbita-

Plutarchum vinum , quod habebat genero-

tem, ut recle dixerit S, Ifidorus Pelufiota.

Lib. 3.epift,

fiffimum alijs vendebat ,^ cum biberet ipfe

morbum effe fanatu perdifficilem , ait ipfe :

442,

flocces, & vappam , adeo ut fcifcitatus fa«

Inexplicabilis eft avaritia morbus,08 enigma-

mulus;, quid ejus Herus domi ageret, re.

t fimila , & nountfiegré fanari potefl , none

Ípenderit : m omni bonorum affiuentia ma-

n[ineces, & funera pra[agit ; adeó ut plue

lum quarere.

An non hujus furfuris homi-

res avaritia occiderit,

10j.

nem illiberalem, fordidum , rapacem, hi-

Teítis eft Nabothus*, poffidebat hic

ulcum , Milvinis tantüm ungulis inflru-

vitiferum collem regijs conterminum prze

ia

&um , in conquifitis vitiorum fordibus , in

dijs ; ad hunc injecit Achabus oculos , petiít-

' ecceno fordefcentem avaritiz exfibilares ?

que fibi vineam , vel pretio dari , aut permue

löZo-

.Hunc hominem fordidum , hiulcum,

tari cum alio fundoj; eó quia velit apri-

ac rapacem proprijs pinxit Theophraítus ,

cum collem excifis vitibus, olerum, herba-

coloribus inquiens.

Cerne , ütloculos ha-

rümque amznitate veflire,

Nabothus veró,

bet , fitu obfitos , claves ferrugine illo-

qui agellum avito dominio ad fe transmif-

tas, oppletas araneis zdes, ut ipfe capite

d i

fum fciret paterna hzreditate , negat fibi li-

(ot.

eít usque ad cutem ; raío , ne fzpius ton-

citum effe per patria inftituta fundum aba-

lienare.

foris operà indigeat ? ut domi nudis pedi-

Rapitur in furorem , fpumátque

bus cbambulat, ne calceos deterat : citiüs

rabie Achabus repulíam paffus , praque

ex pumice aquam , quàmex eo elicueris be-

animi zgritudine cibo , homini

Íortio abítinet,

—

mque con-

neficium. Agrum quotidié infpicit , anli-

mites eodem loco maneant immoti , ficum

Objurgat Jezabel imbecillitatem , ac

166-

de fuo. horto neminem güflare (irit , ne-

timiditatem Achabi ; quia nefciret regijs uti

minem per fuum fundum tranfire , aut ul-

imperijs : fcribicillico ad eos, qui judicia-

lum pomum tollere , ignem in edibus ex-

riam poteftatem in Jíraélitas exercebant,lit-

tingui jubet , ne quis corroget teítula 1 &

teras nomine , & annulo Regis fignatas ,

fi quis forté vicinorum ( ut ízpe fit ) cul-

mandátque, pratextá fceleri pietatis fpecie ,

trum , Ie;urim , pittillum, mqrtatium , aut

ut edicatur publicum jejunium , [quafi de

j

grav;

96

Differtatio 11

profapia ", qxuarum fingulis fi pro comitatu

gravi rclägiohis negotio agefetur, convoca-

tur feniorum , & optimatum confeffus in-

pediffequas adijciamus , & ancillas ornatri«

Inftituitur ju-

ter quos oderat Nabothus.

ce$ cum nümero fominarum excreícunt

jf :

dicium , fubornantur accufatores , adducun-

fumptus. Prater hunc uxorum primarum,

Uic 16'

tur falfi teíles, & innocens Nabothus lzfze

famularümque coctum erant Salomoni etiam

Maieflatis tum divinz, tum regiz Reus pro-

trecent concubinz , feu uxores fecundarizes

clàámatur; calumnijs opprimitur iüocentia ,

quz nec dominz erant , nec prenobiles, fed

viobruitur juflitia, & Nabothus inauditus ,

quafi proletariz , & propagandz tantüm fo«

ac indefenfus morti adjudicatur , & lapidi-

bolis causà quafita , quibus fi fuas conceda-

bus é vita, & fuo agello exturbatur , & cum

mus ancillas , & famulascreícit ad pleniorem.

ipfo occiduntur quadrigemini filij , ne fu-

numerum fequioris fexus exercitus, torum-

pereffet , qui Nabothi fundum hareditario

exfugens erarium ; adceó ut indiguerit Salo-

jure peteret ab Achabo,

Quís Nabothum

mon; perque fas, & nefasaurum extorquee

perdidit , nifi Achabi avaritia? Pesit 4cbab

ret, ac divitias congereret , quibus fuam ex«

lwfa i,

e R?g; m?.

in doumum [uam indignans , && fremens ,

pleret libidinem: & quiaavarus fuit Salomon

Zl.

caufa veró regij furoris alia non fuit, nifi quia

in populum , ut prodigus effet in mulieres;

Nabothus avitam tradere ei vineam recu(a-

eo redactusefl inopiz; ut qui annuis reditie

verat: tamer(inon deeffent Achabo colles ad

bus fex auri milliones ex oleo , vino, frumene

omnem amanitatem confiti , vinez vinde»

to habuit, prater tot infuper ve&tigalia,in-

dictiones , tributa , collectas, dona ; adhue

mijs defpumantes , adhuc Nabothi vineam

concupivit ; inexplebilis fané eft avaritia ,

laborante erario populum acerba vexatione

cüm quó plura confequitur, eó plura fem-

contributionum , manüque avariffima flagel-

per appetat.

Fuitavaritia internus tortor ;

laverit ; & quem inexplebilis libidio prodie

10,

qui animum excruciavit Achabi , cui nule

gum in muliereshabuit; turpisavaritia pau-

lam conceffit quietem , donec Nabothi vine-

perem inpopulum effecit ; quia ut recté Hie-

»

am fuis adijceret cupiditatibus.

Pulchré

ronymus. JMaltis paupertatis , & indigene

InSerimonib..

S. Ambrofius libro de Nabothe carpit ava-

tie occafto eft avaritia : quos avaritia divitijs

Mul 1

rtiam, Jwflammatur lucro avaritia , nou

cumulat , pauperes conftituit,

Cap, 2,

reffringitur. — Quafi gradus quosdam cupidi-

Utinam folam induceret avaritia paue

107.

tas babet , quà plures afcenderit , eà. ad al-

pertatem , fed pejorum eft etiam caufa malo-

ziores feflinat , unde fit gravior ruina lapfu-

rum, Acciri huc poteft Acham , qui avari-

*0, , P:ucis interjectis fubdit.

Rex Acbab

tiz morbo infectus furtivam predam abícon-

in Ifral erat , €$ pauper Nabotb , ille regni

derat.

Tam Dei;, quàm Jofué intermina.

opibus «ffinebat , ifle angufli foli cefpitem pof.

tione feveré fuerat interdiclum, ne quis de

fidebat : mbil pauper de poffeffiousbus divstis

Urbe anathemati fubjecla , funditüsque de-

concupivit: Rexfibi .egere vfus e(0 quia vi-

lenda quidquam fublegeret , fibíque ufurpa-

xeam babebat pauper vicínus : quàm mifere

rete

Juftum mandatum infregit. Achani

[

indiget dives avarus, qvàm abjecté mendi-

militis avaritia : hic fiquidem in direptione

«at, vineam anguftis circum[criptam limiti-

Jericuntis confpicatus inter fpolia chlamye

busà paupere lNabotho petit ; Za mibi vine-

dem purpuream auro intextam , laminam

g. Reg, 25

am tuam , quafi indigeret , expofcit fibi vi-

infuper auream , feu regulam quinquaginta

neam donari , quafi aliud vivendi fubfidium

aureorum furripuit: quidni ? unius delictum

Lib de Na-

non haberet.

Pulchré S. Ambrofius expen-

totum verberavit exercitum , & ommnia cae'

dens verba Achabi, a mibi vineam tuam ,

both, cap, 2

ftra Íceleris contagione involvit ac divinze

fubdit: Da mibi,quiaegeo, damibi, quia

Íubiecit vindictz,

Miferat Jofué ad expug-

aliud vivendi fubfidium babere uon po[]um ,

nandam Haiam pulcherrimam tunc temporis

damibi, quia noneft mibipanis ad vitium ,

Montanam Utrbem, frequentià civium, &

numus ad potum ,. fumptus ad alimentum ,

copià divitiarum opulentiffimam, triapug»

fubflantia ad indumentum.

natorum millia:: negárunt fiquidem pluribus

196,

Ita eft avaritia , quos inficit non divi-

opuseffe, qui locum exploraverant: hi ve-

tes , fed pauperrimos efficit ; argumento.eít

ró dum aggreffionem moliuntur , prorumpit

RexSalomon , qui quó blandior fuit mulies

ex urbe ftatim miles , G perterrítos in fugam

'1-09.

ribus , eó afperior fuit populo líralitico;

vertit, interfecitque ex fugientibus tres fu»

quem exactionibus Tyranno proprioribus ,

pratriginta: cüm primum in caftra pervenit

quàm Regnexfuxit,

Prodigus in mulieres;

nuntius fufcepte fuga , & cruentz cladis

avarus in populum , . cui pellem detraxit ,

longé majoris , quàm revera fuerit caforum

4"12 Wmmem

cum aurum, & argentum corrafit , ut habe:

numerus , moeílicudine totum explevit exe

fttt li.

Wi

ret, quod fuas effunderet in Veneres : quid

ercitum , ratum ea fe regione poutum , &

enim non exegiffent tot delicatiffimarum

exercitum, ut DEUS promiferat , evafurum

mulierum convivia , ludi,donaria,mundus

illefum : haecque caufa fuit, cur Joíué in

muliebris , res vetiaria, ornatus gemmarum,

lu&u , & fqualore, lachrymisque DEUM.

cum vel ab unaaure foeminz foleat integrum

enixim togaret ; ut fuam dignaretur opem:

pretium .pendere opulentioris patrimonij 2

ferre , cui refponfum fuit cruentz cladis cau«

quas non abíorbuerunt divitias feptingentae

fam fuiffe facrilegium militis, quod totum

Regina , (eu uxorcs primaria regia oriundae

polluit exercitum ob violatam religionent,

*

' U."

'Mfcétusin divitias plurimüm adfert difpc'ndij,hilq;compendij, 7

.divites habere ,. fed confolationem fuam ,

* Pulchré S;Ambrofius avaritianrfoli opponit;

fcilicet fomniatam ; fucatam , & larvatam ;

"qui iubente Jofué ftetit, quó caderet Amor-

orheus. Vide quantam adférat mali effrenis

eft hujusmodi confolatio deaurata ; quod

E RB

Xib. 2. 0

^

autem auro-oblinitur , venuftum, per ie non

WP. 26«

^ MUATIUA,

-efu Nave , qui potuit. folem

avaritiam bominis

eft , cumfuffragio aliene pull-,chïritudinis ve-

EL

filere , we pracederet «

E

- Ad vocens

nu(letut, -

w

s0n potui

t fiflere: , 'ne ferperet,.

Sole igi-

- "Tantüm àbe

l, ut divitijs affluentes ve-

110

- ejus fol fletit avaritia non ftetit.

Jefa victortam ,

AVUAYÍ-

ro gaudio diffluant , ut potiüs ab eo exu-

tur flante confecit.

lent extorres ::/reique firmanda opportu-

" fia procedente pen? a

mifit triumpbum, Ne-

polluit ex-

num eít ,. quod de paupere quodam circum*

«que Achan , cujusavaritia totum

-ercitum , inultus fuit dimiffus, fed lapidatus

fertur;- hic.cum viclum, füis manibus arte

quareret , 'tranquillam ; & curarum omninó

' «um filijssrogo inje&tus,

Sed quo jure pec-

expertem vilus e(t vitam duxifle , forte fua

. €atte patre ple&tuntur filij , & filiz ? cum

&ontentus ; imó & in fua paupertate divitijs

Ezecb, 12, - DDEUS dica

t : Filius mon portabit iniquitas

r

animi abundare;cum mané latus antelucano

"tem patr

$ 5

-fed puniuntur:cüm patte-filij »

«^quia Ach

anis filij ,. & fili grandiores patere

cantu latentem in corde veram Jatitiam ex-

luunt liberi-de»

primeret, - Dyriafes. nefcio quis exper-

" mofurto confenferant: nec

turus , num.aurum $jaudium induceret. ,

- -dfictum patris-fato functi,fed adhuc viventis,

& videntis , ut in filijs acriüs puniretur

vel extingueret j áliquoc auri numos in do-

fum pauperis; fed.leti iijecit:. quidni

. Gc'pater, cuju

s fupplicium eà effet gravius

invenit pauper pavimentunt . fui. tugurioli

quó plus dolori

-

"

g hguriret ex vfili-o-rum occi-

fione,

.pluribus diffeminatum aureis:* . non tamen

et :ivarus auto ;*qüäm magn&ä

ipotis fuit tellus illa aureo hoc femine fata

108

* Fortiüshat

ferro ; evelli ab

hoc facilé poteft lapis; fed

veram progerminare latitiam, cüm. pauper

ille ftatim in aureis illis fpinas.legerit , qua

non citra vitz difcrimen ab auro avarus.

Vorni.

t in mare pifcis, qui; fta-

ejus animum popugerunc multiplici curde

Symbolum avari fui

rum ftimulo: cospit ; quisillos ipjeciffet fe-

terem aureum deglu

tivit& à quojuffit Chri-

& mitte ba-

cum cogitare; quis poflet inje&tosaureos tü,.

MsE. 17«. (tus extrahi : Vade ad mare ;

um : G enm pifcem , qui primus Afcenderst,

tiüs cuftodire, Gin quz utilibs eos impene

to7,

dere: & demum €ó res abijt ,. ut multiplici,

zolle , &f aperto ore ejus snventes flaterem ; il-

w

curarum , acfolicitudinum ligatus vinculo ,.

jum fumens daeis pro me, G re ; aurum de«

H

Íolvere ampliàs in cantum lingaam non poí-

gluri

V

"

X

"

t pifcis Symbolum avaritiz , & 'adeb

dem adhaf(it , ut debuerit ferrum

Íet , nec labra diducere latitig per.cantuna

tenaciter el

in eundem deízvire ; aícendit

quidem pifcis,

expromenda : ubi in paupetie ferenitas fron»

tis totum vultum exhilaverit ; (ubeounte mox

:fed ferreo homo extractus ;; & poftquam

auri fplendore triftitiae nube obductus , om»

'ferrum deglutiit, adhuc aurum non evomuit;

ldque ubi Dyna-

Kai

Li

fed obítructum os piícis adigitur Petrus di-

nem abegit hilaritatem.

fteiinotuit : accerfiri hominem jubet, . in-

ducere , nec ffne conatu aperire...-. Adeo pi«

^

fci , vel morituro carius erat aurum, quàm

terrogátque , cürampliüs non caneret: diu

5

veritatem ftuduit ille fubducere , fed tandem

vita, ut marinis & fluctibus violentià ferri

s

extracdtus , & in littore palpitans fpiritum

ada&tus veritatem aperuit ; faffus ingenueab

romptiüs emitteret , quàm ítaterem, — Ecce

inje&tis in fuam domunculam aureis fenfiffe

fibiabripiletitiam omnem 5. & plures curas.

quá violentià extorquetur pecunia ab avaro.

Non homines tantàüm pulíant avatitiz fti-

ejus menti flatim affricavife : Didicit Dy-

naíla à paupere illo aurum veram lztitiam

muli, fed etiam bruta animantia torquent ;

3 florum odoro (inu

non efficere, fedinficere ;; && numos zqué

apiculas videmus le&

mella ftipare; & bombices folijs faturos vi-

arcam gravare , ac cor , & mentem pofli-

dentis aggravare,

Deprimunt enim auri ,

fcera effundere in fericum ; ac Elephantos

dimitti edentulos,poftquam in ejus faucibus

argentive pondera , non alleviant corpus

poffidentis , ot difcamus flocci facere divi-

. ebur adolevit.

l

Nullum adfert

aurum genuinum avaro

tias , & bona temporalia, cum moneamur

Luce 6.

Auferenti nobis veftimentum non

: 1'09,

audium cum fuos aurum, vel torqueat ,

prohibere etiam tunicam : . neque merentur

vel interimat poffeffores ; quia affluentes di-

vitijs licét ridere extimo ore videantur , fu«

Chritiani nomenclatione infigniri, qui ac-

quirendo auro tam ardenter inhiant , ac fi

cata eít lztitia, larvatus rifus , ut Ícité notat

»

A

€

plena effent beatitate donandi ;! cum tamen

In commente

S. Hieronymus , expendens verba illa,

juper Ifai- — gobis divitibus . quia

babetis confolationem

auri cuftodia torqueat ; ejus nitor cxci-

277 P

advertit ,non dici fimpliciter con-

tatem inducat 5 ejus poffeffio nonnifi foli-

velfiram ,

folationem ,

fed confolationem ve(tram ,

citudines , & fpinás producat,

Aumbes

Sunt enim divitiz fpinz , qus& acriüs

quia avaro

rum bona non dicuntur fimplici-

pungunt , quia blandiàs alliciunt ; nec veram

Ylr.

ter bona , fed diminutivé bona avarorum ;

eo quia ipfis duntaxat bona effe videantur ;

poflunt propterea lztitiam invehere. 'Sin-

ceri gaudij fymbolum ficus ponitur , eó quia

cum Apo

(tolus Paulus , qui larvam ijsdem

dettaxit , ftercora effe deprehenderit.

Non

fervandz dulcedinis defiderio ultro oblatam

flanter re-

fibi ab al;js arboribus regnum con

jgxtur conífolationem fimpliciter Vdiguntur

pudiavit;

88

Dïlïcrtatfo li.

pudiavit; nimirüm ut nos doceret verz l-

tidiano pane, cum docuerit eos orare pawrme

titiz dulcedinem minimé ex aureo fceptro ,

aofirum quotidianum , danobis bodies inen-

ex gemmea corona , nec excongeltis opibus

dicos enim vult Dominus affeclas fuos effe ,

Íperandam,

Amant nihilominus , qui fli-

quos quotidie voluit egere pane, . Videant

mulis pulfantur avaritie divitiarum fpinis

qui congeltis divitijs aflluunt , qui congre»

dilacerari, ut delicijs, perinde ac divitijs dif-

ant in horrea.non ad unam , vel alteram

fluant , putantes poffe ficus é tribulis collige-

h

ebdomadam , íed ad plura luftra , num à

re , uvásque € rubis ; fed falluntur , cum

Chriíto addifcere poffint , hunc orandi mo-

fub larva deliciarum lateant fpinz , quz

dum: panem noffrum quotidianum da nobis

lancinant ; falluntut , qui racemos é fpinis,

bodie , cüóm eorundem opulentia horreorum,

Iii. d

De lib.ar-

non vulnera, & dolores, fepofle colligere

integrum poffet ad plures menfes exercitum

éir,

autumant, — 'ta eít ; ait D. Auguflinus :

alere, Redarguentur;qui panes,quibus abun»

Cum Aavaritia alicui dominatur ,. fubjeitua

dant, petentibus efurientibus denegant ,

nhala omnibus demon[lratur , quia de avari-

cum divite illo Evangelico ;. qui nocle in-

LM&.I iv

tía mala omnia oriuntur y & peccatorumom

"

tempefta pulfanti oftiumamico petitos recu-

nium [bina producuntur.

11£2.

fávit panes,inquiens: Nw/i mibi moleftus effe,

Manus avari nos de

licias ex auro col!i-

jam oflium claufum efl , tf pueri mei mecum

gunt , fed dolores , aon vitam hauriunt ; fed

fnt in cubili , non poffum [urgere, 4 dare tibi,

fpiritum exhaurivnt : affuet& manus avari

Sunt qui pueros iftos , on filios interpretén«

pecunijs acervadis, ungues rapaciorum mil-

tur , fed farnulos,

Quód fi famuli erant ,

vorum -nutriónt , quibus non fanguinem

quàm ferió heris plerisque inhumana pror-

tantüm , (cà & vitam abripiunt: hacque ra-

fus avaritiaexprobratur! prafert paterfami-

tio, cur Silvator diceretur traditus in manus

hominum ; . futurum eff ,. ut tradatar in tna-

lias fervorum quietem amici pulfantis indi-

—— m

gentiz : proh dolor, ut ludo, vel chorzis

at bominum. — Sedcur potiüs non dicerecur

tempus prodigatur , jubentur famuli , & an-

U

filius hominis hominum pedibus proteren-

cille noctes integras infomnes ducere, qui

dus, vel oculis deridendus, vel labijs blas-

dormire finuntur ad virtutis exercitium.

phemandus , vel convicijs pulfandus , vel

Certé avaritiz fuit, repuliffe amicum

immanitati tradendus ; cur non diceretur ;

14.

no&tu: ne pueros excitaret , abitum indixit

filius hominis fuübijcietur imperio hominum

effurienti amico : quid hac excufatione in-

condemnandus, potentiá crucifigendus , fpi-

fultius? ergóne ad propria obeunda munera

nis coronaadus , flageliis cruentandus, &

non funtfamuli é fomno excitandi ? ergonon

clavis vulnerandus,, affligendiüsque crucis lig-

funt famuli vocandi, utamicorum confulant

no ? Sed-fatiüs fuit dixiffe fururum ef , ut

neceffitati , fed tantüm cum propria indul-

tradatur inmauu bominum ; Ícilicet in ma-

gentiniquitati ? Non puerorum fomnus,(cd

nus avaritiz , cujus manus hominum funt

vigilantis avaritiz inhumanitas panem efu»

inftrumentum, — Proprium erat avaritiz pe-

rienti amico negavit; cum clamor petentis,

cunias coacervare cupiditati ; & divinitati

& ira denegantis , aptiores fuerint quieti

parare tormenta ; ficut radix malorum om.

amovenda, quàm clandeítina & culcitra fur-

nium e(tavaritia , acputidus totiüs iniqui-

rectio,& panisé feneílra in plateam demiffio,

tatis fons primarius ; ita qui fcaturivitab hoc

In domo avari coetus famulorum, & ancil-

fonte rivulus, mors fuitSalvatoris, & ideo

larum non excitatur jurgijs, pulfatione , &

dicitur , fururum eff , ut tradatur , $n manus

repulfis, fed fola panis exporreclione , cürn

bominum , quia perinde fuit , ac fi diceretur,

pracefferint jurgia inter Patremfamilias , &

futurum eft, ut' morti addicatur, quia ma-

pulfanrem amicum , confabulationes , &

nus hominis fuit , que numos numeravit ,

repulíz , & tandem denegata fuerit panis

& piifimum , ac innocentiffimum JESUM

exporrectio, ne pueri expergefierent; hoc

furentibus fatellitibus tradidit , nec ulli ex

eft in domoavari , nonturbatur fomnus cla»

mermbris alijs tribui potuit tam attrox faci«

moribus, nec jurgijs, fed fola panum diítri-

nus, quàmmanui , qua& avaritiz famulatur,

butione, Videatavarus, quomodo panem

non enim fine pecuniz interventu , fine ava-

fuum quotganum à celefti patrefamilias

ritia fuggerente Chrifli proditio fuum po-

expoícat ,' cum panem fuum deneget ipfe.

fuit initium : imó & Pontifices eb prom-

amico efurienti, noctáque pulfanti o(tium.

ptiüs Chrittum morti addixerunt, quia tem-

Perperam 6bi coníulit, qui ftudio op-

plo , fibique decimas imminuendas effe ob

11f.

um augendarum avaritia infervit , turpitérq

Chriíti doctrinam,timuerunt, fuit igitur ava«

in ejus famulitio inforde(cit : non avaritia

ritia , que JESUM prodidit ,vendidit ,. &

dat opibus incrementum, fed fplendidamu-

crucifixit,

Extorrem nof(tris & laribus dimittamus

nificentia , diflributio panis in efurientes

fl;-

amicos; idque nosedocuit Chriftus Lac, 9.

hanc Mageram , quz nonnifi fpinas, vulnera,

& necem molitur.

Cüm affümptis Difcipulis feceffit feorfum in

Auri , argentique pon-

defertum, qui eft Bethfaidz, ubi paucos ,

dera abijciamus , fi aggravent , fi per manus

qui fupererant panes efurienti turbz juffit

pauperum viam nobis ad cceleflem patriam

impertiti ? càm enim adeffent fere

uinque

non aperiant ,(ternántque: vult enim Chri-

r

millia hominum , & Difcipuli rogá

lent JE-

ftus [uos fectatores contentos effe folo quo-

' SUM ,utturbas dimitteret , qu fibi vidtum

COITi.

Affe&tus in divitias plurimum adfert difpendij,nilq;lccmpcndi j89

ETE

compararent in oppidis eremo illi adjacenti-

togare : fiitadiflrribuantur opes, replentue

divitijs atce , frumento horrea, cellaria vi-

-

ia

bus, eó quia nonnifiduo pifces , & quinque

panes Apoftolis fupererant ad levamen , juf-

no, G oleo ; abigaturàcuftodia divitiarum

fit eos di(lribui,

;

Pane tantüm , & pifce ve-

avaritia, & uberiüs opes munifica diffufione

fcuntur Chrifti Difcipuli in deferto ; quia

multiplicabuntur, Apponunt diícipuli pau-

eremi afperitas epularum delicias non patie-

culas efcas panis , quas Chriftus multiplicat ;

quia non avaritiz cuftos earum fuit , fed li«

batur, non enim id ex paupertate contigit

Íed exparfimonia, cüm non defuerint pecu-

beralitas munifica dilpenfatrix.

niz ad lautiores , & delicatiores efcas emen-

Putabant olim priíci homines,dracones

117,

/

Lut. 9.

das,cum dixerintApoftoli:Ne forzà nos eamus

confervandis , cuftodiendisque thefauris de-

£ emamus inomuem banc turbam efcaszNon

putatos, ut notat Czlius Rhodiginus , in-

Lib. 10, le&

dixerunt Apoftoli , ibimus emendicatum

quiens: Pervulgatum eff dium , Oraculo-

Antiq . cap g.

cum turbis, fed emamuspro omni rurba , ut

*um , nec nontbefaurorum cuflodia Dracones

«

liuit,

inde nobis innote(cat , non adverfari Apoíto-

Sed cur divitijs cuftodjendis draco

prafies.

ER d

lice paupertati numerofa pecunia, duammo-

preponitur ? quia nimirum draco divitem

donon przparentur numerofa fercula in fo-

refert avarum : divitias congellas qui arcté

litudine, nec luxus inducatur in epulis.

Se-

cuftodit, divitijs non utitur, fed zquédi»

quentibus Chriftum Religio(is , ac coenobitis

vitijs, ac vitijs famulatur; & ficut draco cu-

menía fit frugalis , quód fi ceenobiorum re-

ftos tantüm erat non dominus divitiarum ;

ditus incrementa fubeunt, nonferculorum

perinde avarus, quidivitijs non utitur ; fed

eas tantim cuftodit , dominusearundem non

augendus eft numerus , fed Monachorum ,

ut non pompa tumeat menfarum , fed cultus

e(t, uthomo;fed cuftos,ut draco: pulchré

irradiet ecclefiarum : Juffit igitur Chriftus

:

$. Chryfoftomus ad populum Antioch. ait :

difcumbere turbas.

Avarus cuftos eff non Dominus pecuniarum ;

111 6v

Quidni in tanta loci flerilitate , ac cibo*

feruus non poffeffor.

Divitem avarum vigi-

rum parfimonia , multitudo non furget ? non

lem draconem thefaurorum cuftodem etiam

huc,llicque difcurret ad efcas fibi comparan-

novit Martialis inquiens ;

Lib. 1a,Epi.

'gram- 4 )o

m

das in conterminis oppidis, fed otiofa dif.

Nummi cum tibi frnt , opésque tante,

cumbet ? pen enim quinque panes, & duo

Quantas civis babet, Paternevarus

pifces explere poffunt turbarum urgentem

Largiris nibil , incubásque gaza ,

famem, ^ Verümqui Chrifti epuloexcipiun-

lit maguus draco , quem cauunt Poéte

tur, non efuriunt: fed hi Chriíti epulore»

ficiuntur , qui humiles difcumbunt , quifine

Cuftodem Scytbici fuiffe luis,

Placet heccuftodia, & munushocce vi-

folicitudine in folo DEO quiefcunt, qui nul-

118.

gilis draconis obire , fed pudeat hominem

lis pulfantur avaritiz ftimulis ; necacervane

dis divitijs ftudent.

Elias fiquidem difcum-

draconem referre, & draconi fe parem facere.

Divitias , qui poffidet; & illis non utitur;

bens in eremo ab Angelo fubcineritio pane

alitur , & quidem lautiüs cum tranquillé fub

draconem praíeferre thefauro invigilantem

innuitS. Bafilius; inquiens; Egononvideo,

Junipero diícubuit , quàm cum in urbe fedit

Homil.de le«

ad paratum fibiab amicis prandium,

Aves

quid pro[int illa divitia , nifi fortà more dra-

gendà li. —

Gezítil,

itidem coeli , licét, nec ungue, nec roftro

conum in fabulis jucunditatem aliquam affe -

terram excolant,fed aérem cantu recreent;ad-

at defoffs invigilare tbefaura. — Cuftodit

|

huc pafcuntur , licét inhorrea non congre-

alijs divitias avarus , non fibi ; fervuse(t, non

Dominus diviuarum , hominem exuit , ut

gent,

Lilia itidem agri tametfi non labo-

rent , neque nent,Salomonis ornatum long&

officium induat draconis , quod hominem

fuperant.

E converfo induílrij bombices

pudeat ; idq

:

ue fit ei iti.mglo'.av,ari.tiæ elimi-

totius ferici ornatus artifices , dum Textri-

nanda.

ld

nz toti incumbunt, alijsfericum , fibi fepul-

Hinc Chriftus

;iis, , gui divitijs £onge4

/319.

tendis toti erant , edixit; on porefis DEO

chrumcon(truunt, Chriítusigitur ineremo

folos pafcit difcumbentes; quique folicitudi-

fervire, & Mammona, | Inalijsvitijs videtue

quodammodo homo regnare , fola avaritia

ne quarendi aliena , ut fibi confulant, non

anguntur. Sedquomodo folis quinque pa-

coronam non patitur , quia compedes inijcit.

Etenim indulgentes fenfuum voluptatibus fie

nibus potuerint tothominum millia proprize

Tï

fatisfacere fami? Manusid przítitit muni-

bi videntur regnare, cüm dicant: Coronezus.

Sapient. 2.

n

fica Chrifti, non illiberalis avari,

Refexit

-.no.:.-rq]i':; Epulc lautiora inter fercula, inque

luxu epularum purpurá operiebatur ; qua

t

Chriflus in cmlum , benedixit sllis , fregit ,&5

