quam quaereret, quá foemina, quas contraxee

Propheta vulneratus ictum non fentiret , ex-

70

rat, lavaret, fimülque levaret fordes: prae-

plicatum fibi turpe facinus non agnofceret,

n

flitit tandem, & refipuit, fed poít prolixa

& Judicem fe crederet, quem fcelus Reum

verborum lenocinia, poft multas fuafionum

convinceret : & cum capitale fupplicium tu»

allicientias, poft plures argumentorum ex-

liffet in raptorem ovis; non intellexit , fe

hibitas rationes : Ício unicum Servatoris ver-

uxorem rapuiffe alienam : rubere noluitqui

bum fuffeciffe aliis hominibus reverfuris ad

voluit fedari; quianimirum libidinis zegri-

meliorem frugem : hominibus piícatoribus

tudo adeó altiüs fuas figit radices, ut vix di«

laxantibusreua in capturam piícium dixit

velli ampliüs poffit,

»5

Venite poft ane , & itatim reli&tis retibus, &

Hinc qui femel hoc libidinis inficiun.

P]

L

navi fecuti funt vocantém.

tur vitio, nonni(i fcediffime olent , nonnifi

:

;lli

71

Publicanus vix invitatus;ut Chriftum fe-

fcurrilia, & verba proferunt venerem redo-

^

queretur , vix audito eguere me, re(ipuit, &

lentia5 quia pus ulceris intus corrupti,foras

£

Chtiftum fecutusin ftudiis virtutü profecit.

[4

P(aluse728

foetorem emittit , cogitaverunt , & locut

Audivit Doemoniacus Ephephatha, & (tatim

fémt nequitiam , nimirum cogitaverunt tur-

fuit locutus,

Scio quatriduanum Lazarum

pia, putidumulcus intus admiferunt, & lo-

auditá voce Chrifti imperantis $uzge, ftatim

cuti funt foeditates ; quia non ibi quiefcit

é Manium umbris rea(lumpto Íípiritu. pro-

Ícelus, ubi nafcitur, fed inftar (luminis fons

diiífe in lucem.

iNon me latet claudos,fure

tem deferit, ut montium difrupta petat, vel

dos, cacosad unicam Salvatoris vocem fta«

camporum planities perfluat: cogztaverunts

tim obfecutos ambuláffe, audiiffe, vidiffe, &

& locuté funt uequitiam, — Cavendum eft,ne

aliislaborantes zegritudinibus priftinze fuiffe

turpes admittamus,minüsque foveamus coa

b

;

fanitati re(titutos.

Sola mulier affuetaim-

gitationes, quia libido fi femel mentem oc-

puro libidinum igne ardere po(t prolixas fua-«

cupet,foris per oculos, per labia profilit ; fi

fiones, poft validiffimas rationes , .poft tot

in corde floruerit, in oregerminat. Daime

convincentia argumenta , vix fcivit fe fle,

puris intàs zeftuantem flammis, da mentem

Gere ad. refipifcentiam ; exprobravit Chri-

venereis fedatam cogitationibus; & is non-

ftus religionem;objecit ignorantiam,fed mu-

nifi turpia loquitur ; nonnifi verba Vene-

lier Samaritana Ghriftum ridet ; mentitur

rem redolentia profert , cogitavertnt,G [o-

710

coram veritate , & ex hauíta € puteo aqua

euti funt nequitiam, non aíferit preeconce-

potum denegatei, qui fonserat totius refri«

ptam mente nequitiam emicuiffe in oculis,

geri , G folatii: f1 fe defatigatum dicit, ut

rubuiffe in vultu, palluiffe in genis, fed pro-

infringat inflexilem foeminze : pertinaciam;

diffeelingua: quianimirum hec humani

hzc durior, viribus ex itinere deftitütum re-

cordis exploratrix, & interpres, quae intus

darguit ; fi prze fiti . videtur Chriftus lane

cor fovet,vel mens cogitat, forislingua pro-

dit,

gueícere, mulier, nec aquze guttulam offert

Vel fortáffis adeó tenuis, levisque eft

in folatium; plurimum debuit Chriítus la-

venerea voluptas, ut vix mentepraeconcepta

PA

"

borisimpendere , ut ferreum mulieris cot

traníeat per os;. eft fiquidem omnis terrena

emolliret ; quia nimirum libidinis motbi fe-

voluptas perinde ac umbra tranfiens,& in hoc

mel connutriti,quique non (tatim corrigun-

tantüm fitma, quia nunquam flat, fed fem.

tur, curam femper difficulter fuftinent. Oh

per fluit, & ocyffimé currit.

Umbra eít

quam difficilis eft impuritatis curatio, cüm

omnisvoluptas, G umbratilis, quia nil ha-

vel ipfe cocleftis Medicus non nifipoft plures

bet; quo fubfiftat.

impenfíos labores valuerit mulierem fanare !

| Expert

ushanc umbram fuit Jonas: Et Cap,a,

L. ]

Verani de afecibus Xom. I,

&j

egrejus

— H

n

1$0

-Differtatio VI,

egreffue eft Janas à cioitate , € flevit contra

ptates feces fuäïü&!uþïätïs; excrementa fos

Orientem ctuitatie, & fecit fibymet umbracue

latiorum, gaudiorum inanes umbrae.

lum ibi, nimirum non quieverat voluntas

Hinc fame petit, qui terrenis (tudet voz

71«

Jonz in utbe, quam deferverat, ut commo-

luptatibus fatiari: inanise(t, & vacua,quze-

:diüs ejus fpe&taret excidium: verüm fruftra

vis extra Deum voluptas , que propterea

expectavit quia exarefcente hedera, quee ca-

fatiarenon valet, nécappetitum explere ?

non enim corporis famem cibi umbratiles,ac

put inumbraverat , fol acriüs feriens eum

vulneravit,aduffitque,

Fecit (ibi umbracu-

picti feu ficli fedant: neque depicti fontes

lum ; & fedebat fübter illud in umbra, & la-

perpratorum florulentas ripas decurrentes

zatus eft Jonas füper. bedera latitia magná ,

fitim extinguunt, recté de non reclis volu«

qua tamen cüm ílatim exaruerit, vería cít

ptatibus ait Joannes Tollenarius : Cuzrei !2 cop, T.

leütiain luctum : petivit anima fua ut o«

aptiàs profanas woluptates: comparavero ***

reretur, & dixit : Meliuseft mibi mori,quam

^

quamwen[a Heliogabali,quaim ad ludibrium

vivere. . Oh letitiam vere umbratilem !

i

amicis infiraverat, n qua cibi omnuesé vitro

gaudiuminane! Ófolatium breve ? hedera-

ad imitationem veritatis effeli, izritanda pa-

cea hzcvoluptas duplicem hoftem habuit fo-

tihs, quàm fedandae orexi inferuiebanut : &

lem, & vermem ; G brevitotus apparatus

tamen placent id genus menfz , inhiant vo-

hujus umbrofe voluptatis evanuitz talis

luptarii earum ferculis;licét.nunquam reple-

eft cujusvis terrence voluptatis conditio; flo-

antur, nunquam fatientur ; fed f(emper fame

L

ret hzc fuübinde per aliquid temporis, fed

torqueantur; nonenim poteft voluptas fa«

huichederz proximum femper imminet exi-

mem fedare, ftomachum. replere, cum ipfa

tium. Sunt pluresin mundo, qui deliciis

Íemper famem patiatur. alieng. indigentizes

diffluentes, quia divitiis affluentes, Lucullia-

quia ut fcité S, Laurentius Juftinianus de con.

nis menfis, Apicii dapibus ventrem faginant;

tinentia, voluptas femper famem patitur a Cap. 2«

funt plures rediviviSardanapali; multi é Ma-

qui alienze fami expellendeé apra erit , quze

nium umbris reduces Heliogabali,feu homi-

Íuam nusquam valet auferre? qui volupta-

nesin venerem, &libidinem proje&i; funt

tis famelaborat, neceffe eft. fame jugitet

pluresSmindirides , qui nonnifi rofas quz-

torqueatur: & nihilominus. ade$ ceci funt

runt voluptatum, florésque colligunt deli-

voluptarij, uthzc ludibria non videant, has

ciarum? fed quamdiu in hifce perfiftent de-

fallacias non agnofcant ? .quia nimirüm voa«

liciis ? quantum ipfi temporis impendent in

luptas mentem adoría ocalum eruit ratios

4

hifce voluptatibus? cum Deus fubitó aufe-

nis,ne mala,qua imminent, videat: hinc

^ goná 2.

rat quicquid erat umbraculi: Ez paravit

voluptasnon umbra tantüm fallax,fed & fu-

Deus vermem a[cenfu diluculi in eraflinum s

mus mentis dicitur ; non folüm quia lachry-

& percuffit bederam, & exaruit.

maseliciat; quod fumus przeflat ; fed quia

Paratz fi fint umbratiles voluptates ;

mentisoculümturbat, & confundit, ne quze

76.

patati funt quoque vermes, fivehodie, five

imminent difcrimina,videat; fcité S. Antos

cras habituri voluptarios hofpites, imó &

nius Patavinus : Polwptas tamquam fumus Serm.3.do-

efcam in fepulchro; cujus umbrá extinguitur

mentis oculos turbat, quia fcilicet. mentem «zic.poft

ftatim quilibet mundifplendor; cujus lapi-

confundic, & à fuo deturbat fuggefto; & ni- ba[chs ,

de clauditur omnis humana felicitas; cujus

hilominus aucupantur voluptarij hunc fu-

fine definit omnis hic inccpta volaptas.

mum, quo caccutiant, ac precipites in imum

Quàm umbratiles funt , quàm fluxe mundi

detrudantur eerumnarum,feque à coclefti ex«

voluptates, quz ftatim ad Manes, umbrás-

cludant beatitate; appofité S; Petrus Damia-

que delabuntur? & poene quz fequuntur ;

.Ziä,;.-epik. o

nus; Quicunque fe carnalibus lenociujs pe-

eternifunt cruciatus, qui imminent in ge»

tulanter inmergunt,gaudium a fe eterna fe.

1j,

licitatis excludunt , Ícilicet eternüm futuri

henna: quis adeó delirus. & à fana. alienus

mente, ut velit unam , vel alteram volupta-

infelices, qui momentaneze adhzferunt um«

tis horulam ita mercari, ut pretium exhibeat

bratili voluptati, quia momentanei gatudij

fupplicij &eternüm duraturi? Mentem aliam

fpecie decepti à fummo bono fe averterunt.

ebibat, qui coelo natus, cceleftibus inhiat vo-

Veram voluptatem nonenancifcimur , ni(i in

luptatibus ; & fapiat eamente, quáfanctus

Deo, qui eftfons, & origototius verze vo«

Anfelmus, qui in fuis alloquiis cceleftibus

luptatis: folusDeus potis eft. noftram ex«

,

Deum totiusbonitatis, & folatij fontem al-

plere vacuitatem, auferre famem , veré D,

loquens ait; Pota se torrente voluptatis

Augufítinus - 7020 anima non fuffcit , uiff Sermais. vel

tuasut nibil jam mundanorum deguflare libeat

quite creavit : quidquid aliud appreben-

40.€x no'vif.

geneuata dulcedinis: extra hunc fontém to-

[imä &ditis,.

dis , miferum eft , is tibi folus potest fufficee

tius bonitatis,extra huncredundantem verze

"& quf' ad f:mi!z'mdinem/uam té fecit.

&

voluptatis torrentem cætgræ in mundo volue

l

Sd (0) d

DIS-

:

& (11) 2d

1

m

ir

àr

Q^

h

*

"w

Immodicus affedtusin veftium luxum ni-

^T.

fi coérceatur, dum corporis ftudet ornatui ,

e/'

J*

mentem devenuftat , animámque deturpat,

S, I.

Abufus , me ab earum decente , ac m odgjïa

C;zz;oz'tur w»zräw'wqþi;zm

:ifn affecius abfcedat,

C

A w Z

p5

pZ

T.

^

Eftium ufus poft Proto-

:quibus fortuna minüs arridet, lino, feu gof-

1

D

s

l

Qu

—

parentum noflrorim

fipio corpora tegant ; lana fiquidem apud

l

L

(r.

,

»lapfum eam excitavit

Synas cum maximé fuppetat, minimé texi-

4

ATH

Ls

Y

E

D

in hominibus conten-

tur. Sagisitidem ad veterem Hifpaniee con-

!d

NeN

N

A

tionem , ut difficulter

fÍuetudinem utuntur media fui parte cri-

( N

Es

ww

(

üf&

S 2V

j

valeat mentisconfilium

Ípatis, rugosísque, fusátamen, G expli-

u

A (55

(

-

]

*

immodicum coé&rcere

€atá lacinià , laxisque tanicis : fagum ta-

——

qnen in levo confibulant latete.

"Talari iti-

affe&umin abufum or«

matüs: fi enim vatios ubíque gentium veli-

dem utuntur tunicá , quam , qui é tegia

imus ubufus veítium recenfere , ac tempora

Íunt flirpe , Principümque fanguine oriun-

anteacta luftrare, non hominem exhibebim?,

di, autfuperiore aliquo Magiftratu fun-

fed Protheum imillenis formis fempet vari-

guntur, vel maximé circa balteum ;. alio-

À

um.

Scimus anteacto fzculo moris fuiffe ,

quin limbo tenus acu induílriofa eleganter

pingunt ferico auro intertexto, Caput pree-

]

quóauro pilei coronarentur ad regiz frontis

amaginem 5 -& collaria ftrijs,feu à finuofis

€elío , ac rotundo operiunt pileo ex tenue

iffimis virgulis atro filofubtiliffime, & ele-

«analiculis protüberantia, velreticulato , &

denticulato opere , minutis maculis elegan-

ganter praetextis, «Caligis itidem utuntur

tiffimé depiéta collum obamibirent ; ex quo

affabré fa&lis , cothurnísque elegantioribus ,

vermiculatus adamante multiplici , alióque

&alceísque bombycinis obftragulo perpolitis,

h3.H

n pf

£emmarum genere corufcus torqucs etiam

Hyemante veró tempeftate, ac rigente aére

1n fymbolum penderet fervitutis exhibendze

pelles induunt pretiofas muriumScyticorum,

ib

vanitai : Ícimus corpus veftibus Attalicis

fuaviter calorem foventes , quibus etiam foe«

«ircumamiétum , quas aceuratiffimo Mean-

mine zequé , ac mares colla circumfovent.

dro, &flexuofis in morem Labyrinthorum

Sin veró Eois é regionibus ad occiduas

3-

tranfeamus ; populi in Americano tractu

ambagibus ; labor improbus implicavit :

fcimus manus revolutis ad brachium inis

nobis obviabunt operis plumarij fcientiffimi,

f.!.q;;/; : ;,

«arbafinisintumuiffe ; digitos adícito gem-

ea fiquidem arte difcolores ex volucribus de-

marum fplendore corufcáíle ; crura Hercu-

cerptis plumispifiulas texunt;ut omnia prout

leo fafciarum nodo conítrictatumidos pro-

alteri magis placuerit , exprimant ; nimirüm

rexiffe umbilicos ; & calceos lunatosin au-

rerum cunctarum imagines, hominum effi-

reamrofam termináffe , quó etiam in pe»

gies , brutorum varia genera , plantarum ,

dum pulvere vanitas floreret, . Imóà fcimus

ac florum, acvivum depiclas fpecies ; ídque

tam vatium fuiffe in ufu veftiumornatum,

praftant tam pertinaci laboris incubitu , tanx

ut nulle fuerint gentium nationes, qua in

rigidá fuze manüs cenfurà, ut uni plerumque

veftitu confentirent : fiquidem Sabini pal-

plumule rité concinnandz ,verfandze , ac re*

E

lium , Gafiacam Grzci, Togam Romani ,

verfandz , nunc in dextrum, tíunc in levum ,

H9.15. ul

Braccas Galli , Rhenones Germani ,. Stti«

mox re&to, vel obliquo fitu integramimpen-

t wf

gium Hifpani, Dalmaticam Dalmatz , Pe-

dant diem , & lubinde potiorem no&lis par-

tem,ut omnia rité congruant ; G ea dicun-

;;

plum Troades , QCaunacem Babylonij ,

Candym Perífz ; Myotam Armenij habue-

tur fubtilitate , & elegantia difcolorcs con-

runt in ufu,

texere plumas ad corporis ornatum , ut om«

2:

Quéd fi veflium ornatum velimus te-

nes fuperent Phrygiones gloriá Babylonicee

cenfere , quo remotiífimé ab Europa utun-

acüs , ubique terrarum commendati(fimos :

adeó excrevit ubique locorum , & genti-

tur populi : moseft apud Synas , quó divitijs

g ROL

affluentes, acincaítris militiam exercentes

um veftium luxus , ut fingule nationes vi-

ferico verficolore veftiti incedant, & plcbei

deantur de primatu certare , fpolióntque

.

j

Qs

152

Differtatio VTL

delicätïoribuä pellibus animalia , elegantioe

mus ex mulíetüm inauribus höh aliquem éx

ribus plumis volucres, mollioribombycum

plebe, non unum ex fabrili arte prvarica-

opificio vermes , morbidiori lanà oves , ut

torem , fed facerdotem ipfum affuetum in

humanum corpus ex alienis veftiant fpolijs.

altati victimas Deo offerre , vitulum confla-

Imó ut aliquid adijciant nitoris vetlibus ,

viffe 9

colendimque populo exhibuiffe.

mau—

quas fibi contexunt , terram ipfam exente-

Utinam non effent facerdotes , qui noftris

rant aurum erepturi ; & quidquid pretiofi

adhuc temporibus gloriam incorruptibilis

Íuis claudit terra vifceribus,

Eritreum e-

Dei commutarent in fimilitudinem Vitali

tiam depauperant, futsque fpoliant marga-

comedentis foenum ! utinam cum vana, ac

titis,

Quin eó-vi(ze funt in cultu veftium

larvata muliercularum pulchritadine , &

sentes infanire , ut Fannefiauresipfas adhi-

. pompa idolum non colerent vanitatis pro

buerint, quibus nuda corpora contegerent;

Deo vetitatis! utinam non fuppeditarent , &

ne unum tantüm referrent fabulee Midam

apfi inaures,& reliqua mundi muliebris orna»

auribus afininis infignem, fed multos pot-

menta, ut &ipfi fuain foeminisidola colee

fent veriüs populiafferre, ac referre fuze va»

i

rent: ideo plerique ad hzc convertuntar

nitatis tefles : imó qualis olim non fuit in

idola, quia infule nimio luxu fplendent- ;

una urbeRoma hujus luxás triumphus ? ibi

nimio ornatu fuperbiunt.

enim Meconas ftatim occurrit moll vefte die

Sub primis ecclefiz ínitijs cüm pifcato-

f.

ÍcinCctus ; Sextus Pompejus pallio contectus

res ecclefias adminiftrarent , fané&lé pluries

ceruleo ; Cato Senior cum praecurta , fed

rubuerunt infula repulfam paífz ; íed ubi

candida toga; Caeíar cumlato clavo imbri-

pinguius effe coepit facerdotium , menía

cato ; Caligula depiclà penulà frequenti

ditior , ornatus fplendidior , non detunt , qui

vermiculata adamante contectus.

Scimus

dignitates colant ; quamvis officia non ex-

ex monumentis ptifce Rome , Neronem

colant 5. quia qu& ornant , facilé cultum

J

nullam veftem bis induiffe ; Auguftum qua-

extorquent; abijciuntur veró , quse onerant.

tuor tunicas, nec reftriclas, necfufas affump-

Abijciant, qui dignitatibus ecclefiafticis in-

fiffe; Marcum Antonium pretiofa veftimen-

figniuntur opera tenebrarum , & induant

ta induiffe ;

Vefpafianum neglecto quo-

armalücis, utmonet Apoftolus, — Abjjcia- 44 Rema«

770$ 13,

vis in veftibus luxu ; & ornatu vix àgrega«

«s opera zenebrarum , 68 induamur arma

rio milite fe diftinxiffe; Antonium Caracal.

Iucis , non vult Apoftolus , facerdotes ar&

lam ,. & Lentulum dibapham induiffe , feu

mari lucis armaturá, fed indui, quia nimi-

purpuram Tyriam bis tinctam; fuit enim di-

rum militantibus fub Chrifti vexillo veftes

bapha Tyiria , que in libras denarijs mille

funt arma , quibus tartareum hoftem expug-

non poteratemi, quà LentulusSpinter zdi-

nent , carnem profternant , & de mundo

lis curulis primusin przetexta ufus improba-

gloriosé trinmphent.

tur annourbis conditze7 oo. Demetrium ve-

Sunt autem heclucisarma , quibusnos

€,

ftes adhibuiffe a(trorum varietate fpeéctabi-

indutos.vult Apoftolus ftudia virtutum , exe

les, quibus nimirum fydera transferret in

ercitia Chriftiang pietatis, incrementa fan-

terras, ccelümque ficut pellem terreftris Ju-

Gitatis ; ipfa enim juftorum opera arma funt

piter extenderet; vel ut folem caeteros inter

lucis, quibus ad terrorem fulgurant infero-

homines fe proderet fyderibus coronatum,

rum, G blandé fplendent Superis ; funt ar-

fed undique ftipatum vanitate.

malucis, quibus caftitatisniveus candor , GE

'þï

l-

Utinam non Jovem tantümé fabulis re-

aurorz purpureze charitatis fplendorinhalae

Non

vocarent, quem imitarentur homines velti-

tur , nóxque libidinis difpellitur;

um luxu, fed quod deteriusex luxu ad idola

enim arma lucis pectorailla dixeris mulieb«

devenitur, quibus & cultum exhibent vero

tia,qua ad mammas usque nudata intuentie

Numini duntaxat debitum.

Nonne Vitu-

um cordaferiunt , fauciántque inflicto ple-

lus in eremo ex veftium luxu , ex muliebtri

rumque lethali vulnere : eft quidem fucata

)

ornatu , ex inauribus conflatus fuit in per-

ibi albedo ; nontamen , quz diem aufpicee

Exod. 315

niciem , ac fubverfionem populi ? Tol/rte zn-

tur in aurora ; fed queenoctem quávis cym-

aures veftrat , G nonnullis interjectis! addi-

merià tetriorem fecum trahat in gehenna

tur; Erfecit exeis vitulum : bi funt Dj tui,

Quis enim hunc mulierisafpexitcandorem ,

Utinam nofltis etiam temporibus veflium

-quin fno priüs in eorde noctem tranftulerit

ornamenta in fimulacra noa tranfirent Ido-

impurze cogitationis , quá oculusipferatios

Jorum , & cultui divino preferretur ornatus

nis eruitur ?. Vult Apoftolus , Chriftianum

corporis: quot puelle, acmulieres fpecula

indutum armis lucis , feu ornamentis, nito

confulunt , & corporijornando , eam ma-«

ribüsque virtutum omnium; & non in cor-

tutini temporis potiorem partem infumunt,

de tantüm , fed & invultu, totóque habitu

ut vix facris interfint, vix ip(is fuper(it tem-

candefcere caftitate , ruberecharitate ,fplan-

pus debitum fupremo Numini exhibendi

dere ceeterartum virtutum radijs.

cultum , quem vanitati impendunt ? i Iíra&-

Rurfus vult Apoítolus, non ut artmemur,

7

litze confuetis contenti ve(libus,fecum in e»

fed ut indnamur arma lucis, ut inde difca-

remum inaurium non detuliffent ornamenta;

mus obtegere hoc indumento , qua vanz

fe foediffimé non coinquináffent probro ido-

gloriolz poffent effe incitamenta , & ad o-

lolatrig , verümque Deum«oluiffent, Sci-

-

dedli«

Ítentationem omnem , & jactantiam

na-

d

n

ós devenuftet. I$5

Affe&tusin veftium luxum Cbäzc&hdus,nc

reemiale: Unde bic nobis pavo? fcd utinam,

niandam. flures hac arma lucis non in vit-

tutum culturá, fed in fceminei corporis cul»

ut pavoni poflet uni ex ijsdem lemma infcribi

tu perCI'S

&quaerunt, non pugnaturi , led ex-

vanum poflbabet orbem, íeu caud&, floccíque

faceret hujus muliebris mundi vanitatem,

pugnandi : afpectus immittunt in mulietes ,

*

. Veftes, qua corpus ornant, perfepe

1O.,

quarum ornaius , ac fucus arma funt , non

animum onerant, Gteógraviüs, quó vanis

tamen lucis, fed tenebrarum ; cüm rationis

taseít levior; vinciunt pe&tus , amiciüntque

oculum nitantur ftatim eruere; & mentem

cceca obducerecaligine, — "Fransmiffze fiqui-

latera ad modiciffimam fphoericitatem , ut

eb fominarum pompa grandiot appareat ,

dem per fenfuum externorum vehicula fce-

1

quo exilitas eft minor: confutze fraudibus

mineae pulchritudinis fpecies , ita hominem

íunt hujusmodi vefles , — quae intuentium

rfapiunt , mentis aciem obtundunt , ani-

mentem illaqueant , viaciüntque ad infamemn

mümque fuo perítringunt íplendore ; ut

impudici amoris famulatum, | Videmus au-

tametfi folutus fithomo, acliber; fuavi ta-

b

rum varijs difcruciatum fupplicijs , elabora-

men captivitate laqueis irretitur amoris ,

.tum arte; ductum in fubriliffima fila , &

quibus larvatis adhzrefcit voluptatibus ; ut

contextum ad eximiam pulchritudinem , eá

ex mille vix unus recenfeatur Ulyfles , qui

Circea veneficia deluferit, «üm íocij dolofas

, duntaxat ratione , ut muliebri cogatur orna«

tui infervire , cujus & flavze comze adici-

f.

ingreffi zedes , epotóque voluptatis poculo

titie , tum apparentes , tum fubiucentes ;

in belluas degenerárint : & licét pluresfint,

& crinium nodi , acimpofture ; tum cir-

qui nullis lenocinantis illecebrze frangantur

cumfluentia, & pellucida velamina, mentis

conatibus ; pauci tamen , qui corpotis in»

rodunt levitatem , & capitis inflabilitatem ;

dulgentes oblectamento , Vitiorum non ca-

quód enim lapidum fplendores, gemmarum

piantur preeítigijs,

-eratize , unionum candores caput circumíe «

3.

Foemineis tamen

fe ptl'lodit veftibus levio-

piant, hoc adícititio nitore , hoc fplendido

rem, qui ex veítium ornatu, luxüque im-

ornatu clariüs umbras proprie czecitatis obij-

modico aliquid cenfet poffe veri gaudij hau-

ciunt fnfpiciendas ,. 1 hujusmodi pompa ad

rire : illud notata videtur dignum , quód

Ri

eum dirigatur finem , ut procacibus oculis

1j.

Begbed apud Hebracos zequé de dolo dicitur,

idolum exhibeant , alliciántque meretricio

ac de vefte, quia nimirum fcemineze prze-

fertim veítes translucidae homines fallunt ,

-faítu ad turpia; quia tunc naturalem Des

imaginem adulteriná hác foedatur pulchritu.

quos irretiunt, utperdant? ornant quidem

dine , devenuftatur ornatu, obfcuratur ni»

corpus veftes , fed animam devenuítant , ac

tore; & tunc£rons, verba , vultus, capillatue-

onerant ; & (ub veíte fraus latet , i ex ve-

ftium extimá pompá veftes ferentium pretio

rà, manus , corpüisque totum blanditias vie

metiamur: coníuta eítdolis , referta fraudi.

. dentur fpirare, fedut virile peclusemedule«

lent : teneritudinem. manuum , pectora

h

bus veítis , quee intuentium oculos ailicit ;

menrémque illicit, quam dementat.

mollia , & vultus nitidos produnt, fed ut

validiüs hominis expugnent fortitudinem.

Fugiendum propterea omnino eft ha-

1 Ie

. J. 1.

rum improbarum muliercularum conforti-.

Mulieruhi translucida vvefies con-

' um, quiaut monetSapiens: 4agis placebit.

-

commorari Leont , 6 Dracomi , quam babi-.

feta fant fraudibus , / intexta delis

tare cum muliere nequam,

ldque experc

ideóque funt oculi ab jsdem avertendi , &

clariores prae ceeteris Principes pietate, fae

ad mórtem convertendi , non arriden-

| pientiá , fortitudine David , Salomon . Sam*

tem in gemma , fed terreutem

Íon evidentiffimum reliquerunt pofteris do-

in cinere.

1

cumenturn paífi infame, funeftüimque mulie-

9.

Unt, qui delicijs fibi videntur diffluete,

rum jugum; ut qui fteterint incaflris, pug-

" ( veítibus utantur ad omnem coníutis,

naverintque contracatafraclos exercitus, ce«

S

ciderint poflea expugnati in gynzeceis ab im-

pictísque elegantiam ; hinc videas ve-

ftes plerumque adcó fubtiles , ac translucidas,

. pelli muliercula,

Quot viros eruditione

ut nunquam tam eleganter Arachne Lydijs

claros , ingenio commendatos , prudentià

infignes , dignitate confpicuos non vicerunt,

telam delicijs illuferit; necita graphicé deli-

batz furtum pudicitiae Philomella diltinxe

proftrárunt , ac miferé foedárunt muliercu-

lz ? proinde monemur longe ab ijsdem ab

rit: fant enim Belgice , Gallice ; Anglicee

manus hodie Attaliéís eruditiores opere

effe , longà fac 4b ea viam tuam , & ne ap-

r

Phrygio eleganter pingentes veltes , quibus

opinques foribus domus eius : quód fi pro«

j

ibemur proculà foribus domás abire ;

vel nubiles puellz ; vel delicatuli Ganymedes

utuntur: non tot videtur.gemmare floribus

quantó magisà contubernio ,. colloquio ,

pavo , cum floridum verillud pennarum in

familiaritate? quidquid enim id generis mu-

liercula loquuntur, quidquidoftentant , e

orbem explicat , quafi coelum micantibus

L

ftellis inoculatum obijciat . intuentibus ;

tendunt , ut virile cor feriant ; . laíciviore

quantum in veítibus Juxaum & ac elegantide

przefertim acu per crifpatam comam luxuri-

ante , curiofa oculorum ja&tatione, inceffu

coragium oftentant venuftuli Parides toti ex

cataclifta nitidi , in quos retorqueas illgd pa-

moll';ore, voce blandá , & effga&ä " gegu ad

mo»

!(4

Differtano VII.

mode(ftiam minuscompofito ; qued fiobtu-

templis videamlis fquatere altart4 ; fuperbire.

tibus ubera proftituant ; velo non integente

fepulchra 5 vilefcere lateritiasatas, & nitere

pudorem; fed decorem mentiente , ;etiam

fplendentes in fepulchris ftru&turas.

Ubi

virorum glaciem;ac frigora folvunt,vertünt-

feditumjcadaver vermium eft efca, plerume

que in zftuantes fornaces : funt enim omnes

ue ÁAchates , Amethyítus , Chryfolitus ,

non folüm ornatus muliebres , fed & pecto-

alitsque depicti lapides ex exteris, diffiisque

ris nuditates invitatoria libidinum, follés-

Provincijs non modico fumptu delati ,. &

que impuris excitandis ignibus accommoda-

excifi laxam compingunt fepulchti mollem,

ti,

Quid cum calliblepharon , feu fuccus

Otempora ! ó mores! fplendidiüs jacet ci-

herbarum , florimque tin&lurz palpebris ve-

nis in tumulo , .quàm colatur Deus in ata ;

nuftandis , genisque fucandis admoventur?

vilius in Syon Dei fufpicitur tabernaculum ,

quid cum corporis membra laciniofis pom*

quàm in fepulchro claudatur cadaver,

parum , ac deliciarum ineptijs veftiuntur ,

Vix impoflerum erit , «qui mortem

14.

pratenditur ? quàm luxurie negotium , ac

'exhorreat , :'cüm humana corpora exanima

pudicitize in(idiari? tunc'eó validiora 'ejacu-

fplendidiàs jaceant in fepulchris , quàm fe-

lantur ignita tela, quo é niveo prodeunt vul-

deant in Cathedra ; quin nitidiàs alicubi

tu: innumera funt adminicula , quz ex fuc-

fepulchra rutilant , quàm folia; & Manium

cis herbarum , 'ex nitore'gemmarum, -ex

"umbra pretiofiüs triumphant, & clarefcunt

i6.

candore unionum , 'ex auri fplendore , ac

ànlapide J :quàm fplendeant interdum Prin«

ferici teneritudine accerfuntur , ut fucatee

'Cipes in. cubili,

Quis non obdormiat in

famulentur pulchritudini , & nzvi, acvitia

orte , fi fplendidiüs jam homo jacet in fe*

deleantur faciei ; *quafi naufraga fine hoc

pulchro , :quàm federet in trono ?. fi pre-

adícititio ornatu forma effet , :ac fruítra lu-

tiofiüs 'ejus cinis triumphat inter Manes ,

deret: & reveravalentiori lenocinio fortiüs

quàm 'ejus corpus fplenderet inter homines ;

virili robori illudunt'multerculz, cum hisce

cum viveret ? ad'id devenit hominum am.

ludunt vanitatis quisquilijs.

bitio , ut fepulchralesumbras ipfa luce fplene

126

Secedendum eítà noxio feeminarum con-

didiereshabeat adfcititio ornatu , rarioribus

tuberino, ab hocornatu , quo retia laxantur;

élapillis mutuato : quid aliud id videtur,

utvirimiferécapiantur, Hucflectitur, quod

quàm exultare in fupplicijs, fplendere in

Pfalm, 12.

David eniximàDeo petijt. — Jumznaoculos

umbra , fuperbire in pulvere, fplendere in

75605 , ne unquam obdormiam in morte : ue

fordido cinere , & fuperftitem viverein ipfa

quando dicat inimicus meus pravalui adver-

morte? Vana hec ornamenta hominum ade

fs eum , fed quid? ergo obdormire in mor-

jecta cineribus quafi refpexiffet David , &

te , perire eít? fimorüus'meditatio ftimulus

à tanto fulgore aliquid contraxiffet cacita:is,

eft advitam,ad refipifcendum , furgendüm-

Deum enixim rogavit , quatenus dignare-

que ab umbra mortis , 'cur detrectat David

tur; has caligines fuis propulfare ex ocue

ebdormire in morte ? (orían ad'ornatum

lis, & non finere, utinmorte indormiret,

allufit muliebrem; cüm morisfit non folum.

Illumina oculos meos , ne unquam obdormi- ?[2tm '32.

ex corallio mortis fimulacra€ collo geftare ;

am in morte : concupivit in Domino ob-

verüm ex pellucidiffimo adamante integram

dormire; ideóque recu(avit , 'timuttque ;

Calvariam; ut in ornamenta mulierum e-

ne obdormifceret in morte.

'Pudeat virum

tiam tranfeant funerum terrores ; & ^mors

equeftrem , alitimque deterioris notg , fed

ipfa difcat jam ampliüs non effe horrori , fed

divitijs affluentem fepulchra ad faftum eri-

luxuij & dedifcat pallere, quz incipit ru-

gere ambitionis , exiguum cinereni , putie

bere in corallio ,

vel fplendefcere in; ada-

dümquepulverem:-complexura , cüm Reges

mante,

Eó devenit foeminea amibitio , ut

ipfi , & Imperatores hac fuis & fepulchris

qua mortem fugit ut noxiam, mortemermat,

adfcititia ornamenta prorfusexcludant, Ine

ut adblandientem.

jufté agunt , furripiintque jus .Libithinz

Id certum , inter 'Princ'ïpuni gemmas

proprium , qui fepulchra 'fplendidé 'exor-

l*ie

mortem fculpi fplendentem ; & ipfemet in-

nant fculptis , vel fufis flatuis , flipant la-

ter gemmas Sereniffimz Mariz Antoniz nup-

pillorum pretiofitate, ac cefis marmoribus

tz Maximiliano Emanüeli Bavariz Duci a-

muniunt;quia cüm terrere faltem liceat mor-

damantem vidi craffitiem nucis avellanz z*

tiin propria'domo ,jus iftud illi furripiunt ;

U,

quantem, qui mortis fimulacrum, feu Cal-

adigüntque fepulchra , 'domüsque mortis

variam affabré fculptam exhibuit; ut mors

ridere in flatuis ,. -& atridere in fplendore

nonnifi pretiofa impofterum diceretur etiam

pretiofioris ftructurz,

:

ixconfpectu hominum , cum apud ipfos

- /Liceat morti falt*em'in*feptilcïrrïs-; Qqua

I5,

etiam triumphet in gemmis; effingitur mors

incolit, terrorem afpicientibusincutere , uc

ex gemmis , fculpitur inadamante , ut fi in

vitam faltem meliorem inde hauriant ; li-

confpectu Domini pretiofa eft mors Sancto-

'*eat Manibus fuis umbris terrere pertran-

rum ; fit etiam mors Principum putanda

feuntes , ut mentis'oculos adaperiant , vi-

pretiofaà cateris hominibus, cujus imago

deántque , quàm vana, quàm futila fint htr-

tanti eft pretij, ac ponderis, Imó non tane

mana quzque : liceat cineri , ac pulveri

tüm mors prctium acquirit in gemmis , fed,

fordefcere in fepulchris, ut memoriam ju-

vet hominum viventium , & recordentur

& in ipfis fepulchris , cum plerumguc in

fe

"d

Affcftusinveftiumlaxam coércendus, ne nos devenuftet, 1sg

feex luto effictos, & inlutum mox folutum

Ultró fatEOr in quovis certamine , in

iri,

on rideat , nec arrideat mors intu-

quavis inita pugna poffe jacturam reftau-

L

*

id autem omnes

mulo; non eniteat ingemmis , non pendeat

rari, victoriam reparari

& collo ; fed altiasinhareat mente: eatenus

inficias eunt in Libiting congreffu , & mor-

3morshominem juvat , quiaeidem eít formi»

tis aggreflu ; quippe nec virginitas femel

dini; cavetenim , qui timet; íed quisame

deperdita ampliüs reparatur ; neque zter-

pliüs mortem reformidet ? - fi hec rubet in

nitas femel amiffa inftauratur ? talis eft na»

corallio , fplendet in adamante , nitet in

tura virginitatis flos , ut femel deperditus

gemmis , ridet , & arridet in fepulchris?

nullo fiat ampliüs pretio venalis, nulla ar«

us vv

cui mors timorem incutiat, fi eam facimus

te reparabilis ; & gternitatem , qui ingre-

coronis Regum ditiorem ? Imperatorum

ditur claufo oftio, jbi haret absque fpe ulla

inde evadendi,

diademate pretiofiorem? extrahuntur enim

m

gemma & Ípecuum fepulchris , ut noftram

Verum nihilominus eft

; quodtams — 3$,

fepeliant mortem, que non ampliüs forde-

etfi virginitas femel lapía ampliüs in integ-

fcat in pulvere, fed fplendeat in [maragdo ;

rumrelurgere nonvaleat, ac integré ftare ,

micet in pyropo, rideat in marfnore ; arri»

adhuc tamen claudicare poteft , abrepere

:!;

"deat in amethy(tis , & Chryfolitis,

yalet : fed ubi femel mors pravaluit, con«

i6,

.Mirum dictu! coércentur irafcentis pe»

€lamatum eít , & fpes ex integro arefcit.

lagi fluctus decumanis tumidiores exiguo

Hazcque ratio,cur David noCturnis lachrymis

littoris pulvere 5. compefcitur tumidum ;

£ontractas ex patrato adulterio , & homi-

furénsque elementum, minutis arenulis; &

€idio laverit maculas , purgaverit fordes ,

conditum in fepulchro cinerem ad refricane

abfterferit focditates , & quidem in nocle,

dam memoriam humanz conditionis fplen-

