vacillat humanum ftudium , ubi rion requi-

riam loqui, quam ipfa non intelligunt, Quid

ritur DEI auxilium ; nil enim poffumus, fi

prodef: in cinerario fotdefcente tam ambia

divina fimus ope deítituti, omnis nofler

tiosé quzefita memoria? quid é faxis emen-

labor inanis eft; & fuo fruftratur fine co.

dicat fplendores, qui in umbris jacet fquali-

dus? & plerumque tor

atus: qui de re praclare geíta. gloriam

quetür ubi Ae['c,ï, &

fibi atrogat, injuriam DEO irrogat, quód.

laudatur, ubi non eft.

40.

. que illi foli debetur, fibi ufurpat. — Tametfi

Quamvis modica fint , qt;æ peragunt

excellat quis. loquendi energia, pingendi

homines, adhuc tamen vanam ex ijsdem,

Audacis- Ofa«

MA Lab -0 m o u o T MM m

elegantiá, pugnandi fortitudine , fcribendi

nituntur gloriolam extorquere,

(

-c?). —s.

claritate ,. canendi fuavitate , f1 tamen ex

fima Judzorum arrogantia his à Propheta

hifce vanam aucupetur gloriam flillicidio

coércetur minis: Fa&hi fune Principes Juda

veneni totaín inficit , & corrumpit excel.

qua[i affumentes terminum ( fcilicet. alie-

lentize przeftantiam: utilitas quz ex . crea-

num ) fuper eos e/undam quafi aquam iram

turis eruitur, hanc Deus hominibus cedit ;

"mtAm , G ego quafi tinea Ephraim , &5

- fed tetagloria, qua ex iisdem oritur, fuam

quafi putredo doms Tuda: quamvis ex fa-

Proverb,

vult effe; quia * wnmzverfa propter fé ipfum

cris Expofitoribus pleríque cenfeant , pu-

N NEIUP LE CHAPPERMETILUA 0 H o

operatus e$$ Dominu : neque hoc vectigal

tredinem domüs Juda fuiffe teredinem offa,

gleriz , quod ex creaturis fingulis DEUS

& ligna corrodentem , & de cujus cor-

exigit, hominibus vult cedere , càüm per

rofione intus ntedulla putrefcit ligoi ; &

Ifaiam dicat :

64). 43.

Glarfam eam alteri »osn

:

alij velint, effe ipfam putredinem ex corro-

dabo,

fione invegam; ut ut res eít, 3d unum

il

^U g, H PFO

Refert Herodotus

38,

Agaíficlem *pätrïa

certum , Principes Juda raginis pauperum

extorrem factum fuiffe ea de caufa , quia

gloriofos, & inani elorià árroganter tu-

tripodem , quem ipfe ludis obtinuerat;Deo:

midos effe putredif $ muldtaitéos, nifi for-

non confecraverit , íed donum iftuc domum

táffis humiliter fap&nt, & animi demif-

LÀ

*

eos

*

retuiiffet.

Profe&ó extorres 6 coclefti pa-

fione — calamitatem . detorqueant

s de in«

tria fient, qui gloriam fibi atrogant , quæ veró ambitiosá elationc enutrio

LE TEL - EM r M E

cundg

l

. Deo inferviendum , quia eft fummä bonus,

631

'e'und'a adh;;c putredine gloriam infolen*

ex eo putat poífe eloriam aucuþarï » eoquia

ter aucupari: boceft,quiinani glorià atro-

plus cateris poffit ftomachum ingeflis efcu--

ganter intumefcunt,muléta puniendi funt pu«

leatis onerare: fedifti non gloriz proprias,

tredinis, nifi detumefcentes , ac refipifcentes

confulunt, fed Zabulo facrificant.

41

humiliter (apiant, & animi demiffione cala-

Refcrt Cyprianus de aleatoribus;Zabue

mitatem declinent , quz ipfisimminet ; eos

lum primum aleam inveniffe, & huic fuiffe

—— —

autem efle putredini tradendos , qui de ipfa

Ílatuam confecratam , cujusingremio tabu-

"adhuc ineunte putredine gloriam aucupan-

la infpiciebatirluforia, in qua vellet fibi ab

- Dv penie,

tur : fcité Tertullianus de maligné poeniten-

aleatoribus facrificari, antequam ludum ag -

tibus appofite ad rem noftram interpellans il-

grederentur: tales funtimprobi, qui non fo-

los ad defiderandum ex priftinisaliquid glo-

lüm vitiorumfomites quarunt, fed ijsdem

tie ait: Velut poya,cum jam in acorem , vel

etiam triumphant. Nullus quafi eft, qui -

proprié non fludeat glori in negotijs : ab -

amaritudinem fenefcere incipiunt ( feu pu-

treícere) ex parte aliqua tamen adbuc ipfi

illo nil frequentiàs auditur , quàm id mez

debetur prudentize , mez fuit vigilantize 3

gratis fua adulantur. Sicutenim poma cüm

jam putrefcere incipiunt ; & acore, acama-

meá fi fuifletnegotium ope deftitutum, fta-

ritudine infici, c«àm tamen nondum putrue-

timcorruiffet : in bello paffim flrategus fibi

rint, adhuc partem aliquam retinent , quze

vittoriz gloriamarrogans ait nifi tale con-

»

priftinum faporem fervat, nitorémque reti-

filium duéctoribus dediffem exercitus 5 nifi

netantiquum , de quo adhuc poma putredini

copias quavis difruptà morá provocàffem in

mox tradeada gloriantur: ita qui mundanam

hoftes, milites ita direxiffem , nunquam vi-

gloriam nituntur enancifci per geíla , quibus

&oria ex noflra fletiffet parte: in officinis

putant, aliquid nitoris in ipfos derivari ? non-

ait attifex, neminem novi mihi in hac arte

nifi de portiuncula, quam credunt nondum

parem, opeta mea, qnanti à peritisfiant,fatis

putredine corruptam , perindegloriantur, ac

exploratum habeo.

O lomnium in rebus

iv

poma;quzut ait Tertullianus , in acorem ,

fluxis inane! quid inanis gloriolz illicio in»

/

vel amaritudinem incipiunt fenefcere , ac pu-

anius ? fcité Syracides de vaniffimis hisce o-

IT

u

trefcere: quód fi poma ipfa loquerentut;hzc

ftentatoribus,

Vana jpes , ait s & mendaci- Eccdlef. cap,

proferrentverba; quain nobis fuperft mo-

wmviro in[en[ato : && fonmia extollunt dm - 54. 9. 1.

dica hzc pomi portiuncula nativum , ac in-

grudentes,

corruptum fuum fervans aitorem fatis indi-

€at, qualianosintus inmedulla , & forisin

d $.VE

cute fuerimus: nimirum vifum depi&lis co-

loribusalleximus, & guftui dulcorato fapore

Ex&ggemm Lominum l;zdk;wni.

artifimus. Quidni putre pomum, acin fui

fqualoris jignorninia tumidé fuperbiens va-

anifzma eft fraus ;5 & vana mundi glo-

namaucupatur gloriolam, quàm arroganter

ria fumu , qui[icut ex alvearjs apes mellis.-

ficantes abipit * ita in bhomine probos

prafumit inveni(fe : nimirum vel in ipfapu-

tredine adhuc rimulz vanz gloriz patent : &

excutit affeilus , mellificio

s$ncumbentes vir«

homo affaetus cenodoxiz indulgere ; tametfi

putrediai extradatur in fepulchro , & vermi-

VHLHILS.

bus abfumatur corrodentibus, adhuc defui

Uid aliud hominislauseft quàm va-. — 43*

Íqualoris ignominia aliquid nititur gloriole

niffima fraus? quid mundi gloria ,

aucupari, & cumnon poffit ampliüsipfe cor-

Principum favor , hominumhonor,

l

o

ruptus putredineloqui, id munus lapidi in-

aliorum commendatio aliud e(t, quàm ven-

jungit fepulchrali, ut qua arte , vel ícientia,

tus, aura, flatus, bullà, furnus, vanitas,

J hh

aut officio excelluerit, quiibi tumulatur,po-

ac merum lomnium ? quapropter Apoftoius

fleris illactranfeuntibus enarret 5 an nonid

fcribens, ad Galatas ait: $j quís exilimar ,

perinde dixeris effe, acex portione aliqua ,ex

f 4liquid effe yeim wibil fit , spfe fe feducit :

putrediuis contagio fuperflite futilem extor-

quando ruftici ex alvearijs mella colligunt ,

quere gloriam? càm jam fqualidus jaceat ;

tuncfumo apes abiguntur,ne fuis aculeisma-

acputrefcatin tumulo, adhuc de nitore pri-

nus vulnerent mella furripientium.,

Quid

ftino fibiaduiantiüs eblanditur, przfumítque

aliud fumus prodit , quàm vanamgloriam ?

atropanter eam in putredine enancifci glori-

huncfumum nititur cacadoemon immittere ,

am, que &ipía putrefcens maléolet in fe-

quó mella bonorum operum diripiat , Geno-

pulchro; & guefiputredo domus juda , qua

ftras nobis furripiat opes : appofité D. Bafi-

fuum in captivitate fqualorem inanis glorio-

lius in Afceticis : Odizm , quo-apes fumim -

Iz aucupio adnititur delinire,

profequuntur ,eos figuificat , qui Deo emellifr- —

41e

Quid ni? improbi non folüm vitiorum

cant ,renulla «qu ofendi, quam bumanarim

fomites nefaria quxrunt folertiá , fedijsin-

laudum fumo;ideóque hunc fumum debemus

ventis triumphant , ut enim ait Salomon

à nobisabigere; ne tartareus hoítis mella no-

Proverb, cap, 2. v. 14.

Exultant in vebns

ftra furripiat,ne fi quid ftudia noftra praefefe-

UER i esacs ii - 'suzéta MU GN

pelfimis , ille plurimum gloriatur , eó quia

runtfplendoris, isinfüfcetur, — "Tametfi po-

tuiffet omnipotentis artificis Dei manus to-

absque capitis lzfione laxiori hauflu plures

poffit fpumantes vino calices xficcate: alius

tam mundi fabricam , & molitionem uno

| abe

Kkkks3.

632

É Differtatio XXIX.

Á

äbfolvere momcnfb , fatius tamen cenfuit

hibent vcrnantibüs tenitentem rofis : diyit

certis dierum intervallis creaturas € fuo ni-

Autem Deus,

Fiant luminaria in firmiamene Gene[, x. , .

hilo traducere ad lucis ufuram, & pro

to cali, & dividaut diem, G neBem, &5 fint

i4s

Erifs

venuftare natutis, ac dotibus.

in figna , G tempora, &5 dies, && annos,ut

mf o

44

Primairáque die condidit Deus énihilo

luceant in frmamentoceli ,& illuminent tera

fi V, l('

ceelum empyreum ab fplendoris,&lucis copia

ram , fecítque Deua duo luminaria magna»

]

fic denominatum , éítque auguftiffima Divi -

luminare majus , ut preeffet dies , && lumi»

nitatis fedes, Beatorum domicilium ,

in

Sed

nare minus ut prae[fet nocti ,. && ffellas.

quo innumerz Angelorum miriades divinas

filux quzvisà fole dimanat; perinde ac rivue

( Getf. 1.'7;'.

$3*

coucinunt laudes, — . Dix£eque , Deus fíat lux,

lus quivisà fua fcaturit origine , cur nonni(a

&fallaefllux, — Re&e fapientiffimus artifex

quarto die folem mundi lampadem , & cujus-

Deus mundi fabricam inchoaturus in fui opi-

vis lucis fontem accendere diítulit , & noa

s

ficij propitium aufpicium lucem flatim ac-

priüs hzc duo luminaria ftazim primo die

cendit , ne quicquam nifi in luce poftea fe»

condidit , ut noclem dividetent , acà die die

ciffe videretür ; ficut , quae mala funt opera

ftinguerent ?. cur triduo antequam folem

dicuntur in tenebris fleri ; ita quze bona funt

conderet , G comimunem mundilampadem

nonni(i aufpicio lucis prodeunt; bona erant

accenderet , lucem duntaxatrudem , & im-

cundla , quzererum Conditor fecerat ; pre

becillam praemifit? filux à fole, perindeac

viam videbantur lucem exigere; cujus benee

rivulus à fonte dimanat, cur volucrit , effe-

|

ficio ftatim paterent , fed «ur folem lucis

&um fuam antevertere caufam , & mundo

fentem , à quo reliqua in coelis fydera fuos

praelucere? éftque dubitatio,quz diu pulfavit

hauriunt nitores ; & lunam fplendidám no-

Theodoretum , qui zit.

Luminaribus crea- Quaff. 14 um

€&tis lampadem;accendere die quarta diftulit

;

t ad quid priàs fatta efl lux ?. Qued fi ía- Gemf.

primaenim die coelum condidit empyreum ;

pientiffimus mundi Opifex Deus , cüm prie

& Angelos à quavis materiei craffitie defce-

müm unumquodque viventium produxit ,

catos, terram qiüoque & aquam traduxit ex

cognatam eidem indidit virtutem, quàá fuas

nihilo, ac inunum commiícuit terraqueum

exereret vires, fuósque produceret etfectus's

globum, &nullustum rerum ornatus viíe»

cur maluetit effcctum folis fuam per triduum

batur, fed ftatim imperio divino lux quase-

prexceffiffe caufam ? « refpondet Theodore-

dam inaquis coepit corufcare , fuümque ni»

tus : Jgitur Incem creavit rudem, & inbe-

d

torem perlonga , ac lata diffundere fpatia.

cillam prima die ,& luminaria magna quar-

4f*

Secundo die ,quem lux illarudis , & ime

t4 die , quemadmodum ei libuit,

becilla ei fimilis , que fplendet ; chm abeunte

Putárim voluiffe Deum , ut folis crea-

N

48.

aoGe dilucalum inítat , illu(trabat ; orbes

tionem pracederet lux , qua « ccele empyreo

ä

coeleítes exiftere funt juffi; niedij inter aquas

€oepit. prima die in aquis coruícare , séque

fuperiores , quas criítallinas vocant, & ine

per longa, ac lata'fpatiadiffundere , ne fol

feriores, feu elemenzares nullisnondum fy-

unquam inaniter gloriaretür de primigeniá

gi

deribus illuftrati ;; fed medio intetítitio fu*

lucisorigine; & ne de proprionitore, tan-

Ípenfi inter aquas harebant , nuiía externa

quam de re fua tumidus fuperbiret , fibíque

*

incitatione agitati,

fulgendi gloriam arroganter vfurpatet: hac

l

46

Die tertio füblatáaquarum, actelluris

vana glorie , ut pracideret Deus , ac am-

confufione tertam in Ípeciem magni orbis

putaret incitamenta , ei quemadmodum li-

s

elomeravit , G aquz in ejus cavernas rece.

buit , lucem éreavit nonquia timeret Deus

dere juffze funt , & vel flu&tuare in pelago ,

folem potuiffe de furo lumine inaniter gloria-

of aj E

vel currere in fluminibus, vel quiefcere in

ri, nectamidefuperbire , cüm ipfum nullus

RIZN

lacubus, ac ftagnis ; & terra l'ulcepto divi-

fuperbiz tumor inflet ,^ nec affectus vanze

Í

|

nonafdato germinandi,coepit ftatim herbas,

gloris pulfet , fed ad hominum eruditionem,

& fructus profundere ; arbores viíz funt foc-

ne de propriss dotibus gloriarentur , necde

tibusgravidari, campi fegetum maturitate

qualitatibus fibi inditis fuperbirent, fed fa-

—

flavefcere; fluminum ripz mira ftirpium va-

tagerent omnem p

recidere vanae g?oriæ cap-

.

rietate veftirit non quidem ut modóé contin-

tanda& occafienem,

git , campos non fluétuare fegetum copijs

Hinccumexul Abrahamus é

patfi'o folo

49

niíi aratio fationem , fatio occationem, occa-

peregrinaretur in Gerara Regia Paleftino-

tio farritionem ; plantatio putationem prae-

rum urbe , & dixiffet de Satra uxore fua , Se-

ceflerit , fed omnia heec conjunctim , & eo-

rormeaefl Miftftatim AbimelechusRex

dem tempore proruperunt , adeó ut plantz,

Gerare Aule Proceres ,' quiSaramle&iffi-

Pe--— (— — $— — 54 — — — FD

& atbores fimul radices egerint , incrementa

mam foeeminam corporis venauflate ,. vultás

fubjerint , in ramos fe dilataverint , folio-

pulchritudine reliquas omnes precellentem

rum ornatu fe ve&icrint ,& fru&uum copiá

foeminas ad fe ducerent : cümque putaret

E tyO 5

ditefcerent.

Rex non uxorem,fed fororem effe Aorahamit

Z

47

Quarto igitur die tantàüm áccendit re-

d

voluit , fibi (ociam habere à thialamo : fed

/

rumOpifex Dcus , diurnam mundi lampa-

adfuit Deus pet f/zmnium Abimelecho , &

V

dem in Íole, & nocturnam in luna, & reli-

caftz fcmini fluprur; preproperé prohi«

d

qua fydera ; quz veluti gemma collucent;

bens feveriífimis etiam fuppliciorum mie

ut Saram intaclam refli«

[

vel florum Qinxüar Vetiant ; ac paradifum ex-

L]

gus ihjunxit Regi '

teres

[

1

J

j

. Deo inferviendum, quia eft fummä bonus.

tueret Abrahamo, Obfecufus Rex Numi-

Hinc Magifter Chriftus duamvïk nun.-

T

|

[-m,,v

nis pracceproabítinuità Sara, quam honori-

quam provocaverit Auditores fuos ad vultüs

h

hilaritatem, nec multó minus luxum ullum

bus duntaxat eft profecutus, eámquead Ab-

rahamum muneratam mille argenteisremi-

ijsdem fuaferit, permifit tamen, imó prze

ii

* G'en,ef; *0.

fit.

Ecce mille argenteos. dedi fratri tu0 ,

€epit jejunantes ritu Patrio unguentis illini-

'U. I 60

bec erit tibi in velamenu oculorum ad omnes ,

ti , quo jejunium diffimularent.

lInge

qui tecum funt.

Plura, &pulchra inge*

caput tuum ,ue videaris bominibus jejunans ,

G. U. 17«

nios& excogitárunt facri Interpretes in hoc

heceft odore, acnitorevultüs jejunium te-

Sarz velamine expendendo,prz czeteris Abu-

gas , ne homines obfervent abftinentiam ,

lenfisait : boc erit tibi in velamen oculorum.

quà carnis coérces infolentiam.

Pharifzi

lÀ efl , de illis mille argenteis emes unusm ve-

enim , cüm jejunarent, omnia fibi figua hila«

lamen : .0 quia mulieres boneffe maxtmé

ritatis ,. precidebant , & omnem interdices

virgines velaut uultum fuum , ne videantur ;

bantletitiam, quo omnibus teftatum face«

ideo vocatur velamen oculorum.. SedfiDeo

rent, Íe mundi voluptatum contemptores

revelante, & populo promulgante jam con.

effe, & luctueío, afperóque jejunio ope-

ftiterat Abimelecho, Saram non forcrem,

ramdare. £E contra Chriftus jubet, neje-

fed dxotem effe Abrahami, ut famatota ur-

junantes quidquam de confueta vitz ratione

bepopulariter percrebuit ; cur Rex mille ei

immutent ad oftentationem jejunij , quin

argenteos dedit ; quibus velamen fibi com-

potiüs pro more regionis injungit , ut caput

pararet oculorum ? fi velamen teffera erat ,

ungant, fintlato vultu, orehilari, fronte

ac fignum virginitatis ; G Sara non ampliüs.

ferena , ad occultandum jejunium,, ut fecreri,

virgo, & puella erat; fed uxor Abrahami ,

ac finceri operis przemium referant jejunane

É1

D

tes, Saraàpriftinanoluit recedere incedene

cur voluit Rex Saram virginitatis fignum , ac

Ju

inculpate pudicitiz fymbolum fibi emere ;

di coníuetudine , uti velamine ab Abimele»

ac ufürpare ? an quia Abimelechus à Sarze

cho fibi dono datorefpuit , ne peroftentas

tionem excultze continentie 4 .& caflitatis ,

amplexu , tactiique omninó abflinuerit , ac

intactam , & proríüs incorruptam eam ad

vitium vanz gloris intus irreperet , G quod'

.

Abrahamum remiferit , & ab Aula dimife-

foris virtutis proderet nitorem , intus foe-

dam contraheret vitij turpitudinem,

Ne

rit? nimirum quó fuam Abimelechus pro.

deret continentiam ; Saram perinde dimiíit,

igitur alij noftram laudent continentiam,hanc

ac fivirgo fuiffet aulam ingrefla , quia talis

potiüs prae nobis feramus cautelam , quia fze-

etiam fuiffet egrefla , nullo con(tuprata re*

piffimé virtutum officia prodere, eítilla per-

)

EEE

vioamplexu.

Vel fortaffis, quia cum Aulz

dere,

4

Proceres ad Regem duxiffent Sarám feemi-

Qui per loca proficifcuntur malé tuta,

j!.

natum pulcherrimam, finiftra in populo fu-

ut quod fecum deferunt aurum , cuftodiant

fpicio exorta fuerat, quá innocentia foeming,

illudin calceis , caligis, cingulo, toraci , pi-

& Regis leedebatur virtus, per inconfultam

leo infuunt , quin plerumque etiam in ba«

lingaarum garrulitatem , voluit Rex hoc

culo reconduat, imó & inftomachum, ac

velamine tegere, ac protegere Sar& pudici-

ventrem etiam demittunt , ut olim fudzi

tiam ; immo & extergere , fiquain popu-

Hierofolymis in obíidione illius urbis, Quid

lo orta effet prava cogitandi occafio : non-

ni ne metallum amittatur , cirm aliquid in fe

nihil fortaffis devenuitata fuit Sara,cüm val-

pretij prefeferat,fummis cuftoditur cautelis;

dé tenera fit in venuftioribus feeminis hone-

abditur ne ullum detur fignum , quod ad(it ,

*

flze vitz valetudo , quamvis ut fcribit D.

ait enim D. Gregorius. — Qwi £m itinere de-

Xib 2.Moal,

t

In epift, ad

Hieronymus, Nen fit facilà malum de per-

pradari foremidat , ab[condat , neceffe efl ,

eAp. 30.

Óóona, quaportat.

Àn non quovis auro eft

| Ruilic,

fetla atatecredendum 5 quam vita prateri-

t4 defendit,& bonorat vocabulum dignitatis,

virtus pretiofior? hacenim coelum emimus ,

Proni funt;ac procliveshomines ad infuícan:

& illononnifi terrena ;ac fluxanobis compa-

dum alienz fame nitorem, ideóq; Abimele-

ramus; virtus animum ornat, cüm aurum

i

chus,ut famz confuleret fortaffis laefx Sarze

nonnifi in extima corporis fuperficie , & in

ex fola aura palatij, pretiofum eidem faciei

veftibus fplendeat. — Quód fi virtutis pre-

tium , quo Regnum ipfum coelefte nobis e-

velamen fuppeditat, quod eft honeftae fcemi-

nz ornamentum fimul , & virginitatis nota-

mimus , longé excedit pretium auri , quo

)

nonnifi fluxa coémimus; cur non folertio-

mentum ; fedSara (ibi bene conícia pudici-

ti2 fervatz, hocnon legitur adhibuiffe ve*

resfumus , ac cautiores in virtutis cultura,

lamen , quia càm effet ornamentum virgi-

& in ejustuta confervatione ? prafertim

cüm ubique locorum mundus , caro , & caco-

num aliquid fortaffis ,, inde potuiffet vanze

doemon eidem infidientur ? Officia virtutis

glorie haurire ; maluitque propterea vela*

men non admittere , quàm animi demiffio-

exponere oculis , auribüsque alienis, perinde

eít, ac furibus, ac itinef

nem amittere ? ornamentum velaminis ex-

»

um -graf?ato;ibgs

clufit, ne vitium vanz gloriz accerferet , ac

aurum oftendere,

—

velamine obtegeret,

Virtus enim fua gau-

ldque caufe , cur Ezechias fuos perdi«

$1.

det (implicitate, neque adfcititium, ac affe»

derit thefauros ,. quia nimirum eos oftendee

WO-C WUU M

&atum ullum cupit ornatum , neque fe ip.

rit , quapropter Chriftus,

[4

Nefaiat finifir& p aeip. cap.

fam prodere.

Incuftodita — 6.o.;.

j*

iu4, quid fac(a: dextera tua.

li

vi:-

63*&

Differtatio XX1X,

pe

vittustuta non eít ; qusncs alijs patet, in di-

bellum magis duceretur , quàm gereretur,

le

Ícrimine verfatur, quapropter monet D, Hie-

neutris martis aleam tentantibus : ta»dein

tü

ronymus contrà Luciferianos.

Conveniat

ex Philifthza gente prodijt Goliathus ftatura

Cap, 6;

f

unnquigue cor fuum , & in omniuita in*

gigantea ; armuque robori patibus fcrox

y

veutet, quam varum fit fidelem animum in-

hic in val!emrer;e& vocetruculentaad pug-

[

veniri , ut nibilob glorie cupzdzmtem zibil

nam provo*av:c . fi qvm ex toto Hebrxorum

f

eb rumufculos bominum faciat , qui enim

exercitu aw.erct procm'e acin fmg-a áre de«

yc

fuum propalat jejunium non Deo jejunat,

fcendere certamen , ac dei xmperio uu;ufm"

bi

fed fibi,qui virtutiseftjejunus;fit opere bono

gentis dimicare : cámq; infolenti arrogautia,

Vacuus ; qUI manum extendit pauperx, utab

ac barbaro faílu minas fpargeret, & convicia

(

£0

adftantibus obfervetur, Deo nonfaenerat ,

pmfertetmïkhræos , nullus ex iftis fuit ,

Hi

Íed vanam fibi pecuniá ill4 emit gloriam; quà

qui in vallem defcenderet pugnarurus con-

opus bonu perdit :

affinia funt virtutibus

tra Goliatum , tametfi à Saule Rege non fo*

p

vitia, & pralertim iftud vanz glorize, quod

lum tributorum fuiffet immunitas pr omiffa;

ul

cum velamine virtutis fatagat fuam tegere

& divitiarum ingens congeries , vcrm Ptsam

Qu

ex

turpxtudmem ,cam prea't 1plendore e,us-

Q regi& filiee nom!e , 'ac fplendic (amum

dem, &quo occultiàs affeclat , quis vitium

-conjugium el,

(ä!

( ad meundzn fi»gulare

p

obtegere, illud

manife(tiüs prodit, quia ut

certamen permoveri pateretur ;

vippe gie

h

lib.iiov

Ícité $, Gregorius.

Peccatum peceato Ad-

gantis truculentia , X corpotis m!u di pro-

m

ral

vocatore vaílitas terrorem omn:um animis

da

dit, qui culpa , quam fecit , pg:rocmm ad-

jungit defenfionis ;

appetens vanze glorize

in

incufferat.

fo

id incumbit &uoq , ut velamine virtutis 1u-

Eo tempore David

!, qui pablo anie ex

$4«

j

um zcgas vitium , fuperbus enim exambi: ,fe

mlaRegw Saulis , ubi Pfaltem egerat ,aai fua

al

mamx

mum ctedi ; x pmd:gus liberalem ;

fuerat pJ.zUJ.'J. remiffu? , reverfus ad fratres

I

aVvaru sí

olertem; temerarius fortem ; ambi-

miffus : E paremc cufii cc meatu, ruríscue mue

fi

twusäd? 'ttem ; inhumanus juftum ;j timi-

nufculis ad 'Tribunum perferendis , audità

L

"I"i

dus cautum ; & humana ambitio vanze g,i«:)-

Goliathi feroci

b ci 5

& infultatione , qua Heb-

fIx

rxos laceffere non deflitetat ;

& obíervata

tiolz infolenter candidata fatagit orhamento

i

virtutum vitij exornare turpitüdinem

led

tïepxdauone in Hebreis timore percitis ; ab»

&

dum virtutum famz adloborat ,

Vitiorum

fterfurus fuz gentis dedecus , fecum cogi-

ü

ET

ux-v

fceditatibus pronius militat , ac foliciti

tavit periculo fuo ceeterorum pudori coníu:

itudet

Scice !

,ro

Uu,

nes Sarisberienfis Carno-

lete, ac velle : contra Goliathum ad fingulare

tenfis Praeful pro;apsam deícribens vang glo-

certamen defcendere ; quod cüm adveriiffet

G

Lib $: Polig.

xix ait,

Si quempiam inanis gloria flimus —

Eliabus fratrum natu maximus

iuflit , eum

D.

55? *e

lat , nece[fe efl , ut per abrupta virtorum.,

cum objurgatione ad fua paítua reverti ,

n

Hoc eff autes , quod nobile.»

Pïæt'äpï TÓHat.

f/ "

ac inconfultam ferociam in tuendis gregi-

N

cenfetur gitium , 4

vv r

0«3'»6' bumaue frag az/z-

bus in reliquos prodere Opili iones , ac re-

1atis demulcet. ingenium , ut vix [it , vel a

lmquere arma viris.

Snd David licét ad*

f6,

praclaris mentibus .z!zem.m, nam 6 ortut s

huc adolefcens ab incepto non deftitit aufu,

nobilem babet , [uique difpendij proceffum ne-

vites , animósque fuggerente Numine ,

q

Jcit ; antequam à i faflicio corruat , quad 0p-

" imó ferventibs fe fentiit defiderio æf'ma"e. 4

M

tävlto

Nam $ de fe inuicem vitia eriuntur.

Martemque tota przcordia fpirare

; quod

üi

Zt inanis gloría etiam in virture artginis fue

cüm ad aures Saulis Regis delatum fudïet,a-

(

dolefcentemi accerfivit. ,

cui imparitatem

fgit raditem : in quo euim quis pra cateris

us

pollet , i2 e0 nifi adfit moderatrix gratia fa-

objecit certaminis, ut &i inexpertam contra

fed David

t

eilins intumefcit.

Vix tamen cyi qui va*

mitem veieranum militiam j

li

"4 glorzæ non infflat , €& eam, que ab ho-

fubridens reipondit acriora à fe fuiffe in

i

goigibus ef! , nou concupifcat laudem,

d

fylvis inita cerramina contra rugientes leo-

D

banc alj virtute, al virtutis imagine, . alj

nes , aliásque ferocientes belluas formida-

L:

natura , € fortuue benefieio profictfeun-

biliores Philifthzo gigante , cujus bellica

£.

virtus magis in lingua eflet, quàm manu:

&i

Rarifunt, qui vang glorxolæ appetentes

hac deéle&tatus Savl refponfione , animíque

£?

pPneüt

Y

noníatagant eam ab hominibus, vel virtute,

magnitüdine pugnam poíc

Sedat

ermittit

h

vel virtutis imagine, velnatura , aut fortu-

& ut humana przfidia cum divinis neóle-

t

nz beneficio fibi comparare; & proprice

ret , armis & egwmpm ex fuo arimamene

tario jubet adolc

Ícentem mumn ;

magis

Y

glonæ adeoíunt hominés amantes , ut vix

D

pati poffint ab alijs fuperari: teflem accer»

tamen id patientem , quàm optantem ; cüm

l

fitom volo Saulem Regem : arma moventi

premunitus jam. edet Numinis fiduciád ,

busPhilifthzis pro inveterato odio in H*b-

H

quovis ferro , & chalybe firmiore ad re-

IX0s,non öxfism locárant inter fe caitra Heb-

tondendos ho

fliles ictus ,. &.ad palmas ex

l, N

OR le

rzi, & Pbhilifthzi, utrinque incolleparati

inita pugna legendas ; quapropter depofi-

V, 7.

?

ad pugnam , fi fortaffis hoftis in vallem in»

tis ferreis muriimentís , armisque , quibus

f

terjeclam conferturus certamen defcenderet,

)agis gravabatur , quam ad prelium ex-

quod mutuis clamoribus crebró pofcebatur.

citaretur , fecufn tantüm tulit baculum , pe«

«

Jámque quadragiata cffluxerant dies, cum

ram, fundam ) & lapldcs dc proximo fe-

id

lectos

L

/

-

D&o ïnfctvicndum ; quïä eft fumm&r bonus,

de

Pra

——

peram , fdndam ,& lapides de proximo fe-

omnibus eidem cedem moliretut.

czeteris fanctis PP, S. Joannes Chryfofto-

le&tos torrente , & ita Numinis obarma*

tus fiduciá defcendit in vallem contra Phili-

müs in homilia de David & Saul multis phi«

lofophatur ,. ac fubtiliter perveftigat hanc

fthaum , feilicet inermis quoad .humanas

vires , & absque ullo dimicationis appara-

praconcepti odij in Saule caufam . contra

Davidem : cüm enim |debuiílet Saul fua fe

tU.

1f:

fateri forte- contentum , quàd puellz ei

Cumque Goliathus Davidem contra fe

mille attribuiffent,càm ipfe nil vicloriz tri*

venientem infpiceret inermem , indigna-

buiffet ; e& quia forfan talis in Ifra£le pet«

bundts juffit & confpeétu abire fuo imbellem

canem , nifi ftatim mallet pedibus proteti ;

crebuiffet fama ingenio evulgataregiz adue

lationis ? nihilominus cüm nil egiffec Saul,

corvísque dari in pabulum , fed David ani-

mo, & lingua retundens Philiftzi convicia

cui aliquid victoriz potuiffet tribui , ade

huc indignatur , eó quia puellze pfallentes

poít velitationem verborum , ad decretori«

um fe accingit cectamen fpectantibus utrin-

illi tantàm mille tribuerint, & Davidi de-

cem millia attribuerint , appofità S. Chry»

Hosnil 4de

ue & proximis montibus exercitibus varia

Da'vid. (

&xfpeélatione fufpen(is , quin Philifthai de

foítomus ait :

Etenim [i Rex ad bellum.,

Saula.

finiendum , vel paululum. aliquid momenti

parta jam victoria quafi certi voce hilati epi-

nicia fibi canebant : cüm é converío ex Heb-

contuliffet ,. reiià tunc ditium fuiffet Saul

in Gmullibus ,

David im decem millibus.

rzorum exercitu potior pars temeritatem

damnatet adolefcentis , cüm alij incertze

Quid fí ipfe quidem pavidus ,. ac tremeus

fortune aleam committerent certaminis,

domi [edit in [ingulos dies mortem. exfpe-

h

am Goliathus toto corpore cataphraétus

&ans , bic autem totum . facinus peregit ,

adolefcenti obviat ore minans , & manu

an non ab[urdum erat , eum , qui uibil ad

depellenda pericula contulerat ,^ ad id in-

haftam vibrans ; fed David raptum & pera

filicem 1llicó funde imponit, quam ictu

dignari, quód bic plus laudis tuliffer? nam

fi indignandum eraz ; Davidem potils con-

tam deftinato librat , ut excuífum (ilicem

mediz Phili(tzi fronti infigeret , caput in-

veniebat indignari , quod cim folus totum

gelilfet ,^ alterum baberer laudis partici-

fringeret

, €0 impetu , ac conatu , ut fra-

&o ccrebro excu

flus filex fixus hareret fron-

€7L»

*

47*

üi: & gigant

ea moles proftrata caderet victa,

Sed hac S;fxulis indignatio non ab alie

& (imul inftar bovis,;

icta infronte ; . tunc

fonte fcaturijt , quàm ab appetitu, ac fiti

David celeri pede ad proftratum cucurric

vanz gloriz , cujus , cüm effet Saul appe-

Goliathum , & detracto gladio , eductó.

tens, totam fibi tributam laudem voluiffet j

adeó funt Principes gloriz , ac laudis appe-

ue ex adverfatii vagina proftrati hoftis ca-

quod pro opimis fpoliis ad

tentes, ut vel alienas laudes fibi ufurpare ex-

ut amputat »

Regem defert Saulem

in fymbolum delats

ambiant ; neque facinoris unicé patrato-

rem ia elogij confortium admitti fuftine«

viétoriz.

ant.

i

Hoc

fpe&acuib cum uno Goliathi cor*

"Vox illa adgratulantium puella-

f5

iam animis Philifthzi ,

rem: percu[fit Saul snille , 68 David decem.,

pot

e ceciderunt et

quiin €

ffu(am mox fe fugam dedére perfe:

saillia, Ícintilla exitialis füit , que odiorum

Hebrzis, qui ere&lis ani-

excitavit incendia ; quàd fi ut vulgatafert

quentibus tamen

mis terga fugientium in

fli&is vulneribus ,

paremia ; mulum fie [ale faerificium., *

íffére, & fuga-

jta & nulla fine invidia felicitas; nunquam

cedibüsque cruentis percu

tis, cmfisque hoftibus , reveríus in civita-

eftignis fine fuo fumo: mellis dulcedinem,

& rofarum fragrantiam fparferat trium-

tem vi&tor exercitus , letitià geftiens, fpo-

hum egit pro patta tam

hus ifte , quo gaudijs , & gratulationi-

lijs dives , triump

L

us fauflis omnia refonarent

?

.

: Ífed repen:

infigni viétoria ,

in quo Saul Rex cum Jo-

tinos fellis imbres effudit livor, qui & om-

nata, ac reliquis filijs curru regio fublimis

vehebatur Regio diademate coruícus , fe*

nem diei hilaritatem corrupit, & animo-

rum ferenitatem feedavit.

Adeó vana glo-

|

queb

antur alij militie Duces ,. quos inter

adole

(cens David author public letitize

ria alienz invidet laudi , ut eam proprium

cenfeat dedecus ; adeó malignantis eft na*

veítibus , & armis Jonatz refulgens, . An-

at

te currum !plurima Philifthinorum praib

ture , ut alienum corrumpat fplendorem,

quó illuftrior ipfa-eniteat ? fibique velit tri»

turba fonante compede vincta , acin beilo

vidla.

Huic agmini triumphali obviam

buete , quod alteti ex generofo virtntis ftu -

m puel-

dio debetur : hinc non mirum , fi quem

ex urbe prodijt pleuus. Hebraaru

larum chorus feftivis cantibus ; ac cho-

vana gloria pulfat , pracipitem in plura fcc«

i

*

nicium ado.

Jeraagat , & velin ipla adblandienti-

reis victores falutantium ,& epi

Et pruin £^

um laudum malacia naufragïufn,

É Res. 6

lefcenti Davidi occinentium.,

appatet,

bant mulieres luden

ts ; Atque dicentes ?

:|

i 18.'v. 70

& David decews giillia,

j

Percu[fit Saul mille,

fed ut felicitatis comes eft i

nvidia, iratus

*36?&'»?3*!?5

eít Saul, cui di

(plicuit puellarum plaufus ,

idque caufz fuit ,

ut non reétis oculis Saul

amplius Davidem a

fpiceret , imó & modis

L1i

Verani de Ajï?&ibw Tem. l

r

o

93

- Differratio XXIX,

. &, VII.

jam poffmodum , tardigue diferne , ingi:

mie me aliter 2gere s

$

quod fcie we alsrer

ducbeaffe ».

| Eji inanis gloria [copulus, in quem

Idque fortáffis caufe , cur Jobus cum

9

ilifa virtus , vel naufraga perit ;

ab amicis argueretur iniquitatis , ob quam

vel plurimum patitur

acerbis à Deo plecleretur. dixit,

Si ja-

Cap. 9. *fe:f...,'

detrimenti,

29,

J'ificare zme voluero ,. 0s meum condemaa-

— Stinanis , & futilis gloria, immanis

j8.

bit me, ff democentem offendero , p'avum.»

* , fcopulus , ad quem , homines im-

me comprobabit : quafi dicerct , i de&-

' pingentes, vel nauiragium, vel faltem

cientibus patronis , Advocatis, & tcílibus

»

.

«

plurimum inde patiuntur detrimenti

velim meam tueri caufam , feu me juítifi-

rari funt nautz adeó petiti , qui fatis ca-

care in judicio , ac objectam mihi culpam

veant , ne navis ad huuc illiffa fcopulum

eluere , meámque prebare innocentiam ,

naufraga pereat.

Verficolor eft vana glo-

G evincere. adverfaatium. calumnias

*

*

65

tia , plurésque induit formas , ac diverfa

cmeum , leumea defen(io , & exculta ota-

x

nomina , quibus fuaviüs eblanditar ,' & le-

tio conderimabit me , &pravtam comprobae

