gimus triumpbantes ; validiores & genu »

totáque Ípiritus contenuione,

Is fiquidem

quàm é brachio vires refumimus; í1 enim

genu flecimus orantes, manum erigimus

attenté, ac ardenter preces fundit,qui quanti

gnorat. Quid

ad pálmam; fi frontem in humum ejicie

momeaiirem peragat, haudi

mus,animos ad victoriam erigimus , virése

ni i intelligeremus & nos, quani fit mos

menti précesad Deum fuadere, cum Deo no-

«que ad pugnam novas affumimus: oratio

.enim non folüm illatam à doemone injuriamt

ftra mifcere colloquia, cum divina fami-

vindicat, fed illuftrem etiamreportat victo-

-

liariter agere Majeftate, muícas certe ommnes

riamz tempeflas ipfa nos urget, non ut in

flatim abigeremus, feu omnes fuciles excu-

fcopulos impingamus ad naufragium ; fed

teremus méntis evagationes , & unicé huic

orationis facrificio intenderemus attenti,

qué,celeriusad portum appellere falutis va»

NNon enim ad conciliandam attentionet mie

leamusbeneficio orationis , quae ve'lutiupræf

via fax iter nobis o(tendit falutis.

nüs efficax reperitur divina celfitudinis cone

fideratio, quam agnoverunt Ifraelitae cüm. fe

Difcamus igitur orare , ut poffimus de

A.

humiabjecéte. Non enim. fufficit folo in-

ipfa calamitate nobis profperitatem excude-

re; non fuftinct divina pietas quidquam de»

terno s3nimo Deum revererijverüm Q ab ex-

terno corpore hoc idem przftandum eft, ut

negari piis afflidtorum defideriis; neque gra-

quam mens reverentiam intus concipit, eamn-

tam vim paíífa novit unquam multorum

fletui obGítere, quia ut fcite Caffiodorus::.

dem membra corporis exteriüs prodant.

laïäif-n ,

Ad rité autem hoc orationis facrificium

Ne eorum de[ideriia abnegatia uulnsa — gemi-

49.

netur affliéli, & quod uefas dituefl, qus do-

peragendum eíficaciffimus deprehenditur ci-

lorum nubila nofrra . femper ferenitate deter-

nis capiti infperfus : eft fiquidem cinis in-

gimu , nunc miferis pias lacbrymas dentgare

fper(us capiti , quimemoriam folet mortis

refricare, & quiita Orat, ut itaoráfle cupe-

xideamur : oratioenim (1lachrymis madeat,

ret acturus animam , de mentis furili quavis

vim quandam & quidem Deo gratam ipli in-

:r

fert omnipetentize, &flammas fopit. divi-

facilé triumphat evagatione: cinis enim Vae

g

nas compeícic cogitationes, importunas co»

nz indignadonis; non enim ardor divinz

z

"

€rcet evagationes ;

X menti frcenum inijicit,

irz valet in preces lachrymarum ambutas

imbre: unda fiquidem lachrymarum , vel

d

Demum líraélitz unanimes orárunr,ut Deus

ii

k

"

a&l mifericordiam fuam oftenderet fuper

Numinis juftam extinguit iram , vel faltem

24

Uilis e(t

populum fuumj quia

unanimitas orantium

impetum tempetat flammarum,

1«

calamitas ; quz ad clamandürm adigit, eft -

plürimum orationi prodeít, Ocauo enim

)*

enim clamor iíle precarius, qui divinas de-

multorum przfertim peenicentium | praepo-

»

tenseít ad fleStendum Deum | in vota oran-

mulcet aures , Deümque ad . opitulandum

a

infledlit. líraelitsee duriffima premebantue

tium ; licét calamitas urgear, hoftes minen-

d*

tur, excidia immineant ; oratio tamen mul-

calamitate,iniqua Madianitarum pteffi. ty»

j

torum prefertim peenitentium furfum a-

rannide, ac omnibus deítituui fubfidiisad vie

jud

fzendit in coelum, & divinam in terris accer-

tam pertinentibus: & quia fuppetias pofcee

m

re ex armis non valuere, loco iarmorum

fit mifericordiam , filii enim Lraél cimentes

[1

Holophernem preffraverunt fe fuper terram

poenitentize cinere fe munierünt , cerviceg

faas humiliárunt , & fuas preces, clamorés-

v

muittentes. cineves fuper captta fua unanimes

que precarios ad Deum miferunt : Jwmi.

jj

orantes, ut Deus Ifraél mifericordsam [uam

:.ïyuä.fgg«;

liatue 'e s Ifrael v4ldé in coufpetu Madiam,

41

offlenderet fuper populum [uum , licét immi-

& clamavit 4d Deminum poftulens auxiliuma

T

neret excidium , urgeret calamitas, quia ta-

contra Madianitas , qui mifit ad eos verum

if*

men líra£litze fuas ad Deum preces fuderunt;

fuasdiffudit DEUS in terra milerationes.

Propheiam: nimirum refertur injutía ope

"

jot

"Tunc coeperunt infperfo capiti cinete peeni-

preflionis, ut precarii clamoris agnofcatur

efficacia: qui igitur angruentibus calamitae

j

d

i

tentiam agere, GC unanimiter ferventer orare,

tibus ferventius edocentur clamare , i feli-

yat^

cüm excidium ifüinebat:calamitas enim gym-

nafium eft, in quo fideles orare addifcunt; ut

Citatem fibi in officina otationisprocudunt,

U0

& fi oratiolachrymis madeat ; hoc imbre

diícamus &nos,non effe,quae nos premunt ca-

*

PUH yai*'ï"' f

q.

ETO

feliciüs irripantur palmz ad v

jéeloriam ^

*

: "

| hmiraþes , vigoris deliquium , nec virtutis

XX 3

ïfrach-;

70

;ääï

?

352

Differtato XVl,

Tíraelitee licét Madianitarum oppreffi tyran-

funderet, non propffäääïmuif pericula, nom:

- —— 4 — OO

nide, quia tamen humiliati didicére ad De-

mala fategit imminentia declinare ; fed folus

um clamate, ac opem contra Madianitas

Deus pro muro ipfi fuit, & cjusvultus non

petere,ipfo clamore precario validiüs pugná-

permifit eum evagari exuaíe; Numinis

runt, ac expugnárunt Madianitas, quàm fi

pulchritudo, ac fplendor mentis nebulas o«

ferreis fuiffentarmis muniti; clamoribus e-

D u U M EE

mnes diffipavit, ut 2quà mente, ac labiis

|

nim ptecariis victoriam accerfivére, & tri-

pfalleret; fciebat enim Deum demereri victi»

É

umpho illuftriüs refplenduerunt, — Felicita-

mis à quavis purgatis labe, defoecatis macie,

tibus cum opplerentur Ifraélite graviffimum

ac prorfus impollutis , quapropter aiebat -

Pþälnf. I IkSA-

patiebantur rationis letargum, &àvirtutum

Deprecatus fum faciem tuam in toto corde

— — D o

deficientes ftudio ad indulgentias proniores

42£0, tuncenim-Deumtoto corde deprecae-

fiebant vitiorum: cüm veró multiplicibus

mur, cum quidquid Deus non eíl é noftro

-9 u

coepére inimicorum '"irruptionibus vexari;

corde abigimus, illidque folo implemus

t

L ddn

letargum excuffére , & propriam .mox co-

Deo; fi enim cor,cum.Deumorat,exteriüs

lh

gnoícentes miferiam precariis clamoribus di-

evagetur, non totumorat, quia partem fui

vinam ceperunt mifericordiam rogare, qua

futilibus.dat cogitationibus, .Quze ex toto

orantibus opem fuam praftitit,

«&orde.emanat oratio virgam imitatur Aaro»

4

Nontamenlabiorum tantiüm debet cla«

nis, quie.cüm non careret frondibus vifa eít

ä

mor ifteeffe, ut Numinis demulceat aures;

fimul vernare in floribus, & autamnum in

Íed & cordis, ut nimirum orantes non tam

fruclibus exhibere: Oratio tuncà virga non

ore , quàm cerde Deo adítent cum Davide

:abludit Aaronis,flote, ac fru&ctu onufta; cüm

neque exterra caret corporis reverentia, tan-

P[(dm. $*

Mané? aftabo tibi. "Yam enim.refellit Deus

ä

labiis fine corde orantes, quàm -corde de-

:quam virenti fronde; -& fimul floribus or-

[

precan:es , & fenfibus divagantes: vult nos

natur votorum, & fru&tibus cumulatur pio-

zqué corpore, acanimo; ore ,.accorde fibi

um áffe&uum , proborum operum,;propos

intentos,& nobisattentos ; tuncenim noítra

"fitique.adimplendi.'

Cant. 4;

oratio fuaviter olet,& ejus odor haudab illo.

fponía abludit : OZor veffimentorum tuorum

$. VI.

ä

ficut odor tburis, orantis igitur habitus perin-

de acveftimenta fponfz-odorem.debent.ex-

Oratio Lumilis pravos abigit affz.

4f

halare,& id contingit,quando zqué os;ac cor,

us, f importunas excutiat eva-

gattones, & perfeveranter Deo

z qué fenfus externi, ac mentis Cogitationes

g

olent ipfam orationem3 :feu ita orans tum

dnfiflar.

; vl li,

01

corpore, tum mente fe componit,.ut fingula

I-mentem importune circumftent eiraga-*

44

T

corporis membra , omnésque fenfus videan-

N

tiones, imiteturtunc-orans Abraham-

tur orare: feuea debet.effe fanctitas, :reve-

um deícendentes fuper cadavera facri-

i

rentia, & attentio animi orantis, ut exundet

ficii volucresabigentem : 4bigebat eas, non

G enes, 155

vel in veítes,

Non tamen oratio olere de-

18 l:'a.

dicit, eas interemiffe,fed abegiffe, ne vidii-

bet timorem fervilem, fed amore debet filiali

mz Numini facranda quidquam contrahc-

flagrare: oratio.enim , quá Ifraelitze Holo-

Tent maculze ex ene&tarum avium fufo cruo-

phernem timentes fuppetiasà Deo rogárunt

I

1e. .Plures funt, qui pfallentes mufcas non

t

Íervilis fuit,'quia Holophernem potiüs .ti-

abigunt, quas faftidiunt; fed enecant, & Ía-

6

mnuerunt invadentem, quim Deum amave-

rificium orationis maculantdum interru pta

rint adjuvantem; & oratio que timet , ipfa

I

"oratione-caput, oculósque, hucillticque tor-

li

timenda eít, non enim ftabilis, & inconcuffa

'quent, & quia mufcam non abigunt,(ed prze-

manet, fed fi fugiant hoítes, & ipfa (ubdu-

D

4ocant; peremptz mufcz cadaver, feu imago

citur, & qui fuit capiti infperfus.cinis,(tatim

iliius turpis cogitationis, dum fummo adni-

difpergitur ; foed'isque oculorum folvitur,

fu cliditur, cadaver relinquit, feu altiüsin

ac frenum difrumpituraurium, ubi oratio

mente haret; qui enim fedas, ac impuras

ex folo hoftium metu conciliatur.

'Oratio

cogitationes à Íe aba&as mon credunt, nifi

A[Alm, x/'.;o.

conítans , & mafcula effe debet, qualis fuit

eas interimant , profitentes, & nutibus, &

illa Davidis,cum dixit ? Dzrzgatur eratio mea

verbis,fe ea nolle, quze fuggerunt; hicada.

ficut incen[um in con[]etu . tu0 , nimirum

verain fe fepeliunt mufcarum, quz malà o«

ïä

triumphantis Davidis fuit oratios & trepi-

lentia-orationem inficiunt : excutiendze funt,

dantis Ifraélis fuit , qua ex timore Holo-

qua circum nosorantes volitant mufcz ;

(

4j.

phernis prodiit,

abundé fcelus vincit,qui illud -non approbat;

l

Id intereft

difcriminis 'ïxitenoration*em

qui enim non deleéctaturmorose, fed illu-

triumphantis , & trepidantis ; illa enim De-

dente fibi Venere impuras flatim excutit-ob-

um prz oculis habet benefacientem , & .a-

Ílrepentes .cogitationes;fatis diciturVenerem

3udib.z.

morem ingerentem ; hec tolophernem ti-

conterere; fiquidem confenfus orantem ca-

t

mores incutientem : líraelitze , Ut viderunt

ptivat; nonfenfus fcedas cogitationes excu-

P[Aali, 140,

multitudinem eorum, proffraverunt fe fuper

tientem inficit; imó quà importunior eft

terram : David veró, quia Deum Ííolum fibi

vitii illecebra, fi vacans orationi eidem non

in mente locaverat;ait ; Drigarur oratio mea

affentiatur, eó fortiüs de venereo triumphat

.

d

ll

l

,

Icio 'hinc. Siracides ; Cer fapientás ia dextra Eeiiey.18, |

D

n ronfpþfäu I40$ quia nimirum cüm preces

ejens

2

| Orazioiuf)ravos non excutit afíectus nifi evagatïoneä abigat.

À

$3

þfm » eo ffulti in finiftra illius, nimitum di-

"T hais meretrix fan&ti Paphnutii operá

citur cor fapientis in. G.xtera . ejus harete,

ad frugem revocata , non ideo quia refipuit;

& oravit,Deümque exoravit coelefti mervit

quatenus ob fanCtitatem propofiti fibi finis,

immobilis perfevetat in precibus Deo : fun-

beatitate donari, fed quiarefipiicens, & o-

dendis: cüm é converfo cor ftulti in ejus fi-

rans humilis, & peenitens perfeveravit: tanta

niílra effe dicatur , eó quiaorando flu&tuet,

enim tenebatur anteafclz vitz verecundia,

& de (lvoaffectu Deum fitiente non lztetur,

tam fe animo abjiciebat , ut Dei nomen

fed de ccg.itation'uminc,urfu, quas vel invi-

non aufa proferre, id tantàüm frequens repe-

tus fuítinet, anxius quàm par fit, triftetur.

teret z Qui plasmáfli me miferere pei& hac

Nonigitur ad finittram. transferendum . eft

fui demiffione ad illum fanclitatis gradum

cor, fedexcuffo timore dexterz neceffe eft

intra annum afcendit,ut illuftrem gloriz lo-

immobiliterhareat , magis enimattendit

cum, quem S. Paulus fimplex. in co:lo vide-

Deus, quid orans d.iiigat excorde, quàm

tat, & Patri fuo Antonio paratum crederet,

vox de coelo delapfa Thaidis effe dixerit, &

quid pauiatur in mente ; dummodo invitus

quem effet intra quindecim dies felici morte

4fe

id patiatur; quod folers adnititur excutere,

confecutura.

Quód f criftitie non valeas moleítias

Pluresfuat, qui recté quidem

incipiunt ; fed malé perfeverant : etiam ex

repellere, vacas faltem arcam trahentes imie

teris; hz fiquidem licet mugierint prz tut-

Coenobitis non deíunt , qui afceteria ingreífi

Íxcularium velint commoditatibus nti, o-

batione, non. tamen fubítiterunt: quamvis

tiari, & lauté vivere cupientes, cum fufce-

filenti gemitu, & intimo corde ulules,non ta«

men àÍacrificio debes orationis abfcedere

ptum vitz inllitutum labores ad(erat , &

muícas aucupaturus,

Memoriam fubeat

commoda refpuat; unde fcribebat ad Mar-

tyras Tertullianus: PFecati fumus ad . nili-

ET

Lothi uxor retro refpiciens, fcelus Sodoma

exprobratura, & à Numine propterea per-

tiam Dei: Nemo miles ad bellum cum deli-

ci Uenit,

cuíía; & quia delipuit, in falis abivit ftatuam;

Nec de cubiculo ad aciem proce-

dit, fed de papiluonibus expeditie,8 [ubfiviclu,

ne impotterumei deeffer,quo propriam con-

diret fatuitatem.

Periit Lothi uxor,' quia

ubi omnis duritia , 66 imbonitas, & infuavé-

curiofiüs fupplicium fceleris aufa eft exami-

£a5 confifitt.

Hinc Samuel militiz facrz dicatus.no-

42.71

nare : fi femel ingrefíus (is orationis (tadium;

in eo perge, donec bravium accipias,

vaculz beneficium refpuit, quamvis prolixa

46.

Idque füos edocuit Difcipulos Magi-

gravaretur czfarie: Novacula uon aften. nReg. «"

fter Chriítus, cam facrificium,& oblationem

det fuper caput ejus.

E convetío Abíolon;

pro hominum redempüone initiaturus ab

cum onus àliquando deponeret, & ton(ionis

| FW-*-,'-.

oratione exordiri voluit : Er pofitzs genibus

procurare: commoda, laqueum (ibi ab eaderm

erabat. Chriitus fcilicet cum jam compíetu-

cz(arie parari expertus eíl, à qua quidquam

4

rus effet opus noflre redemptionis oravit,ut

noluit incommodi fentire,

Nullis debet

nos docerecfruilra fperari vincula, fufpirari

defe&tibus pollui, qui altaribus coníecraturg

crucem, deíiderari victorias, & criumphos,

facris precibus vacaturus, fed totus debet

| Gu t

nifi orazione pramuniti,inconcuffà pectoris,

Deoiacrari: virile nobis exemplum dedit

. ? h*t

Praefum-

animique pugnemus firmitate,

Anna Prophetiffa, quze & petendi formam ;

,

uoni dacur non amori irruentibus accurre«

& normam exhibuit vovendi; filium enim,

5

re hoítibus(ine orationis clypeo, quo eo-

quem eflet fufceptura, teinplo devovit, &

rundem iclus retundantur, & impetus coét-

l

novaculá non attingendum promifit : A. poReg.nu;-

vacula non afcender fuper caput eju*./ quia

ceantur: etiam Perrus. Princeps Difcipulo-

rum paratum fe exhibuit, & in carcerem, &

nimirum novacula aliquid femper de'erit,ob-

radit,abfcindit,unde Ànna, nec capillum qui-

in mortem cum fuo Magittro Chri(íto lztus

ire; & tamen cüm primüm orationem ne-

dem voluit abhoítia imminui; ne difpliceret

ligit, & inatrio przetorii confabulatur cum

diminutüm,quocd conftabat,facris effe altari-

bus confecratum, hinc Abulenfis: Poru»m

g

adítantibus frigefcit ad ignem,& Magittrum

Quefi 14

deferit, à quo neque in morte fejungi pro-

una erat bic duplex, primum erat,quód fi-

miferat.

Dormivit, cüm orandum effet in

lius ex ea giguendus. minifiraret femper co»

horto Gethíemani, ut inde fciat quisque,non

vam Domino omnibus diebus vite fu&.

$e-

f

moriturum fe pro Chriíto, fed promptiüs

eundum erat , quàd obfervaret rirum Naza-

le

Chriftum cum Petro negaturum; qui ora-

reorum ; moriserat apud Mazareos quó ae

pilum quidem novaculà obraderen:; primi

tionem negligens, vel (omno indulget, vel

confabulationibus tempus impendit, quando

enim ritus erant, quód Nazarei nec. vinum

h

funt preces fundend& , cüm pericula immi-

biberent, nec ficeram guflarent , nec quid -

nen:,&hoíte: ad internecionem infequuntut.

aliud, quod poffet ebrietarem invehere, de-

"

Vicit Moyfes Amalechum , fed quia oravit.

mitterent inítomachum, ne'in caput aícene

-

je

Expavit in atrio ancillam interrogantem Pe-

dens vertigines induceret,ac -fædam advehe-

trus, quia in horto orationem neglexerat. Ti-

ret ebrietatem : imó nec uvas comederent

meat cafum,qui pra(umir triumphum,fi ora-

virides, aut ficcas, nec quid ex uva. exprime-

j

retur; & quód nunquam tonderentur, nec

tionem negligat. Nec fufficit;orationem in-

1-

choáffe,fed in ea perfever&ffe, ad coron& per-

novaculà capillos obraderent

Hinc Anna,

ft

ducit: (olaenim períeverantia eft, quae coro-

utfuum Numini oblatum munus placerct

)l

Bat,

Bfa-

f: E;;ltfol'l

ho

$4

1

Dïiïertaitid XVl.

N

gratius , offerri voluit integtius, — Quid ni

phetam rogant; Ne eeffes prouobis clama:

IORegeþaPa?:

minüs placet ea oratio, qua non integra, fed

re.ad Dominum , paruit roganti populo Pro«

|

mutila futilibus fcilicet truncata, ac difcer-

pheta, qui precatorium. ad Deum przemifit '

pta evagationibus Deo offertut.

Anna fi-

clamorem pro Ifral, fed Prophetz clamor ,

lium impetratura preces ingeminavit, nullís-

oratio populi terrori illico fuit. provocanti-

que deterrita difficultatibus, nullis detenta

bus ad bellum Philiftheis: Imensit Domi-

impedimentis , nulh'sque remorata obicibus

us fragore magno in die illa fuperPhiliflbiim, '-Rég-tebe .

conítanter períeveravit , donec voti com*

€ exterruit. eos: oratioin coelum afcende-

pos integrum ex integra oratione munus

bat, & timor ad Philifthaeos deícendebat; illa

/

DEO facraret, & altati confecraret , &

viribus furgebat, hi animis cadebant ; oratio

quia conítanter oravit, petitum obtinuit

$

*

Nuninisaures demulcebat , & timor Phili-

nROGUS Failum efl, ciun illa multiplicaret preces. co-

Íthacos exterrebat; ifti timote petciti epice-

ram Domino, ut Heltobjfervaret osejus : non

dia fibi pangebant;illa vi&trix epinicium ac-

enim aditantes obfervatores verita eft, fed

cinebat 5 oratio fiquidem invi&to armata ro-

Deum, quem enixim rogabat reverita,fícque

borenon folüm adveríarios deterruit,verüm

beneficio orationis probrum delevit flerili-

& detriumphavit, appofité Abulenfis : Hoc Quaff. s:

tatis, & collabentem naturam inílauravit, fi-

erat ad. exemplum Moyfi, quando pugnave-

liümque enixim concupitum obtinuit: ícité

runt Ifradlita indeferto. coutra Amalecitas,

Chryloftomus: — Seripror geminam bic vir-

quia tuncfuit Dux belli Jofué, && Mayfes ora-

tutem. in famina comprobavit ; in precibus

bat ad Dominum, dum pugnabant Ifraélite,

. effduitatem,cum ait,multiplavit : & ani-

eretciis mausbus sn calum,6$ dum relaxareat

gt vigilantiam , cim dicitin. con(peciu Do-

€a, Vincebant Amalecita Ifraslitas; eum au-

zuni: inftititenim, necabinchoata dettitit

tem baberet ereilas vincebantur Amalecita z

T.

oratione, adítantium oculos defpexit , quia

& indicans rationem fubdit , quia tune vide-

Deum (ibi praefentem afpexit; 1deóque ipsá

w

batur inflanter. orares G cüm. deprimebat

orationis perfeverantiáà Deum ipfum felici-

(

mania vincebantur Ifraelita,eü quüd tunc ur

ter flexit in fua vota.

debatur ceffare ab smtereefffone pro eis.

49.

Affueta triumphis vi&trix oratio nun-

Pugnabat Jofue, fed validiàs ipío hofles

$1.

quam orantes finit proftratos cadere; ferveris

expugnabat oratio,quae & hoítibus timorem

enim ad'Deum oratio cclos penetrat, ad

Aucuflerat,SC vires ademerat ; quó enim fer-

thronum Dei afcendit,quó inde ad nos.quod

ventior furrexit in coelum oratio, có enor-

petimus defcendat; & praíerum fi hottes

miüs proftrati hoíles ceciderunt in terram,

Arruant, oratio vires contra hoftile robur im-

cüm enim oratio ferveret, ftabat pro lífraéli-

,

r

petrat; & f1 de peclore prodeat pudico pro

tis victoria, que tamen cadebat & ipfa, cüm

L. ]

L.

enormi ho(tibus eftfafcino; & pro invicto

inciperet oratio tepefcere : fulctum,quo vi-

precantibus eft auxilto5. & prafertim fi re-

&loria nitebatur, oratio erat, qua cüm defi-

bellantes in nos contra fpiritum pravi infur-

ceret, non flabat victroria; & cüm ferventiüs

ant affectus, hos enim oratio compefcit, fo-

ftaret, eó firmiüs heerebat victoria ; ubienim

Zi5.defome pítque; fcité Philo: Quemadmodum dolori-

oratio fervens prodibat ab Iíraélitis ; robur

74ii-5.

bus, timoribus , alisque affettibus, malisque

fatifcebat Phili(thinorum veluti facro faície

prelfos favor,fedulitas, ac dexteritas amico-

no przpeditum, ac illigatum,

Confugc—

vum (epe refovet » fic nos [epe, fed emper gra-

runt igitur [fraélite ad Samuelis orationem,

i

vil/ma onera, qua nobis imponit,vel corporis

cüm non dubitarent invictas effe orationis

I— 1894 —1595 . .0 - WR ERN - E m E.

conjuntli nece[fitas,vel exteruus cafu aliquis

t

vires contta irruentium hoítium impetus,

ex zmprovifo irruens dumoversprefentifhmum

dixerunt Samueli ; ANe ceffes pro. mobi c]4« R65« cnbez.

. fermonis, rationisve vemedium affetiibus, feu

Ti

maread Dominum,

Clamavit Samuel, &

,

«

Anime vulseribus onedendis oratio eff falu-

Philifthzos proftravitIfrael, oratione vali,

?

berrimum : nimirum quia contra hollile ro-

diüs, quàm armis.

Orante Moyfe pugna.

bur invictas Numinis vires fibi auxiliares

H

vit populus, & hofles expugnavit: orante

afcifcit, quibus obarmata oratio triumpha-

Samuele percutiuntur Philifthzi , & Ifragli-

p

1

li

turaad pügnam procedit, tot Jectura palmas;

t eó illuftriores deferunt triumphos, quà

quot fufura preces.

^

Vr i, f

ferventiores ad Deum preces funduntur. Ni.

$9.

Bellum Ifraélitis indixerant Philifthzi

mirum quia fuderunt líralitz victrices pre-

h

p

viribus przpotentes , & ad pugnas magis in-

ces 5 Philifthzi proftrati fanguinem effude.

firu&ti: quid ni Ifraélitz clypeis fatagunt

V

tUünt ; quia oratio femper viclrix ubi«

proemuniri orationis, € cujus armamentario;,

que de fuperato hoíte t:;um-

fii

L

0f;

ad incundam pugnam necelfaria pe;unt,Pro.

phat,

li

"

bu

tb

)

w

"

lt

]

e2 CÀ

g

&

E

*

e

MY

V

?ile

DIS.-

-lmlp

j

e»HSGH)ES -

tRanchä;.'

^

G ebebeco odb tb obbb eocoebeDebeb»

EXIES

dbcbo

dbisesedpaepupqedetoqoqodonospspspapadtodoqdteqeqeddugs

(sX aE

'-Reg.lägy.

DISSERTATIO XVII.

Oratio tunc rbuffïicr pugnat contra

pravos quosqueaffectus, cum jcjunio refici-

liquis virtutibu

;

o eu

* ;-.Eiox,

ls zarmatqr for-

Quf n

&

N

Li

l

a 55. T.

.

Languidäïä dnermis äf/?..amt

jo, quam jejuniumuon veficit ,

: E$9 qirtus

22072 AY72A£.

[

LE

N

æ»"

UT autem viclrix trium-

h

s

N

u

PL

44 "Nimirum pro abflinentibus à deliciis;

UT

74

phet oratio jejunio re-

;pro vacantibus à luxutia, :pro jejunantibus,

-

23

L

xX

ES

72

AX

Yv

ficienda eft, ac piis mu«

-precésque fundentibus armatur, ;& :militat

(

mnienda aufleritatibus ;

:zether.

:Neque profuére :Philifthzis .ar«

d

Y

quia ficut delicize.mili-

Amorum congefti acervi, quos antea enetvas

j

d

Su

NN

(9

tare 'robur infringunt;

"verant voluptatis delinimenta, :& depravas

c;uä-

15

a ——

itaoratio preemiffo fat«

t concupifcentiz blandimenta,

ta jejunio 'vires :mili-

. Oratio igitur previo refecla ;jejunio

zïant'is afcetze *&ortob

ZA

orat , additque animos

"victrix triumphat , quia .ccelo corifeedera-

ad hoftium retundendas phalanges ; elegane

Qn.s,

.tür, quod pro-orantibus., ac jejunantibus

*er Tertullianus 27 2Martyras conferens .o-

.ad victoriam militat;, :pugnantes hoftes ex-

xationem cum Athletís in arenam defcenfu.

pugnats :eclo enim :favente retunduntue

ris ,aitz .Zrblete fegregantur iin flriciiorem

arruentium inimicorum impetus , «quin ;iSc

dlifciplinam , t :eobori -adificando «vacent,

drritee :tedduntur «doemonum 'fuggeftiones

&ontinentur à luxuria, a cibis leilioribus , .À

&ontta armis jejuniorum , A orationis mu«

ä

qpotu jucundiore 2 icoguntur,cruciantur , fa-

imitos, :Sicuteft oratio opima , .quz offer-

4igantur, quanto-plus £n exercitationibus la-

'tur Numini, vi&ima; ita:contra hoftestat«

| Doraverint , «tanto plus de wiclorta fperant.

'tareos nitentes arcem cordis :noflri pravis

/Deliciis indulgens miles 'hoftilis cadit praeda

:expugnare áffectibus , :ac infultantium ma«

amucronis , :nil :eaim wires "magis «enetvat

Jarum fuggeftionum :adotiri aífultu ; :eft a«

3

inilitares, quàm delicize, qux & Annibalem

'rietis machina acerrima 3 «qua mon :folüm

|

apud Cannuas fregerunt., .ac foedé ;proftrá-

in tartarei hoflis muros audet irruere ; ve-

E

zunt; quo plus voluptatibus ftudet :miles;

'rüm :X ipfos proríus :evertit; fupplex, &

«€6 ad pugnam ffit inertior,

JYlíraelitee veró

lhumilis oratio :Deum rogat, fed quà pro-

pugnaturi :«contra "infultantes Philifthzos

[

:fundiüs humiliatur , eó altiüs ac. "illuftriüms

anon ventri indul(ére, 'fed folemne jejunium

'triumphat , & ipfa 'humilitate adverfarium

]s

e

preemi(eére, refe&turi ciborum abflinentiá mi-

:ebellat ; 'hinc morisfuit , quo orantes toto

litare robur , & poftea ad orationem con«

«corpore in terram fe àbjicerent , i& ventre

i[c

10

a Reg cup.7, fügerunt Samuelis: Ne ceffes pro nobie .cla-

3n humum ftrato «orationem emitterent ,,

znare ad Dominum. Quid i dum Samuel

[

quo furgerent :vegetiores ad pugnam , ac

"1]

.qpro jejunis, & impranfis clamat;zether in fa-

hoftes profternerent : & David ideo pgigan-

eu

' vorem jejunantium acriter pugnat, !&,i)äil-

team 'Goliathi :molem proflravit ,. hoítes.

inis vi&lricibus 'orantes «coronat; nimirum

'confregit, & cateris illufttiis triumphavity.

oraüone adjuti 4 jejuniis farti , :aufteritati-

'ac furrexit gloriofior, quia didicerat in pul-

bus vitee armati , abftinentià refecti Ifraeli-

vere fe humiliare , & humi próftratus eni-

tx lautépranfos,eósque deliciis affuetos pro-

xim Deum orare : /Quoniam bumiliata esi P[almag;

firárunt Philifthieos : Zetonuit Domiuu fra»

dn pulvere anima noiira: «conglutinatus esl vue

ï

gore magno in die dlla fuper Pbiliflbiim , &$

4n terra venter noffer , 'ubi :cum :plura ad-

exterruit €os , £ cefi fuut .à facie Ifrael,ap-

«luxiffet nofter ;Agellius :expendens 'hunc

pofité Tertullianus ait: Dominu intonuit

Pfilm.45. fcité concludit: :Necille .qui-

xvoce magna fuper :0s, confufi funt , &f .cor»

«demfenfus alienus eft ; :voluiffe Prophetam

ruerunt 4n confpetiu Ifrael, caciderunt paflos

:animi, :ac ventris inclinatione hábitum o«

dimpa[li, armatos dnermes z ba fant vires je-

antium indicare , 'quó toto corpore abjecti

junantium .DEO , celum pro 3isdem uili-

'ventre in terram proa

:fupplicarcpt ore, &

y

;ürato'.

Férani de:'ïj:üiäu.f Tom. 4,

L

356

Diflertatio XVlI,

In ».Macha. ftrato,ut Machabäei', qui Ragabant Dominum — atdetet ex DEI juffu yïaimiäum erat Sacets

- beorum e Vo.. proffrati in terta , ve amplinstalibusmalis, dotibus: quid ni ? in atg anima noflre o« *

inciderent: fiquidem hoc flebili, ac fupplici

ratio non frigida , non tepeícens ; fed fer-

corporis habiru ad. mifericordiam Deum

vens veluti ignis ardere jugiter debet, ut

flectere fiuduerunt,

monet Joannes Carpathicorum Epifcopus

Cum igitut hümilis in térram profler«

jn capitibus hortatoriis inquiens : Igm& pre« Nut. 94

nitur oratio, . Vegetior tunc in opem no-

cum 4d DEIM, €f faera meditatio elogtiio-

ftram furgit Dei mifezatio, quà uberiores

rum fpiritus [uper altars. anime noftre feme

füppetias nobis tribuit ad hoftes proflernen-

per 4rdeant , ferueat igitur, ardear, ebule

doss fiquidem ubipopulus hürhili, & an-

liátque cor orantis , & chm regie vate. die

6

xia orauicne óravit, DEUM exoravit , cu«

catz Jn meditatione mea - exardsfcit . ignis,

jus ope Alyriorum exercitus cortuit ; Ex

guditb 4.

L]

No:àtu eít dignum, qaód orarei1dem figni-

£oto corde fuo otmaues orabant Deuu. , Ceci-

ficet; quod precari,-& hebraicé fervere , ne

dit Holophetnes capite diminutüs, quiaab

Ícilicet fervor unquam ab oratione fejune

humili furrexerat antea oratione;ac jejunio

gatu,

Oratio perinde ac ardens flamma

E.

Juditha; feminea manus jejunio , & ora-

in cordis noílri ara ita DEO offerenda eíi, -

2

tione fortiüs armata , quàm gladio - caput -

ut omni terreflri fit defoecata. affedtu, &&

proftravit , quod terrorem tozi incufferat

depurata forde ;

ita oratto ceelum afcene

2

. populo.

Quàm efficax, & valida eft ota-

dat, ut nihil terreni fecum adferat; quo ab

,

tio, qu& inftrumento tam imbecilli, ut eff .

afceníu fuo pondere remoretur : fitoratio-

manus fceminea exercitum totum vicit, ac-

à quovis rerum terrenarum affectu fejunéta;

fugavit Afyriorum ? nimirum humilitas

ut omni eliminatà immunditiá ,. & forde,

cocios penetret, GC flammam imitata fuo nixa

fupplicantis datoS'fuperat hoftium aufus ,

armatos prefternit exercitus : quapro«

fervore ciciüs furfum avolet t idque cauíz

JDe orat,.cap.

cur olim Sacerdotes ad altare accedsntes fa-

CRRA as GR QUE OA i Xac . r

ld.

pter aiebat "T'ertullianus : Nos son artolli-

mus tantum , fed etiam expandimus , &5 do-

cta fa&turi, pura, nitida, G ab omni ferde

miniéa paffione modulautes , &$ orantés cón-

depurata deberent veílimenta deferre : huc

Honal odm.

fitemur Chrisio : & ücat Chriftus cruce. ex-

vocandus Origenes inquiens : efirare es*?,

Levif,

Á

panfus hoftem proítravit, & de proffrato

feper quo orationes uosiras offerimu DEO. ,

Joan, 124

triumphavit : ANwee Princeps — bujus mundi

ut (ciamu, quomodo debeamis offerre , fci«

73,3!*

ejicietur foras $— & ego fi exaltatus fuero à

licet ut deponavua ve(limenta fordula, qua

terra omnia trabam ad me ibfum,

carade immuuditia esi , morum vitia, tnu-

d.

Ità oratio; cüm Chriftumecruce expan-

quiaamenta libidinum , tuuc eít oratio no-

fum imiratur,pravos quosque debellat affe.

itra ab omni terrenorum affectu defoeca-

$£995. 5 a — £o— -- Qu

Gtus , tioxias abigir concupifcentias, & Doe-

tior, cüàm non commoda corporis ; fed

LbiMgat, ,

monum fuggeítiones vi&ricibus excutit pre- .

quz digna funt DEO , poítulat: quó ma-

cibus,

Oratio expanfis manibus , aperto

jora funt ea, quz petimus, eó . promptiot

corde, animóque fervente, dum funditur,

eft DEUS à nobis exoratus noftre implen-

crucem exhibet victricem, quá & nosoran-

d& petitioni , quiaut ait Nicetas: — DZ* copus i

tes hoítes profternimus: huc accetfitur. S.

DEUS jucundius , ac libentits , quáam lfj ovas 40. S.

l

Ambrofius Serm. f&. inquienst Zpfnus etiam

accipiugt , dumsnodo non parva , & exilia, Gregor Na-

ince[]u«- bominis , càm manus levaverit ,

f

féd qua digna funt DEO , poflulemuss ea inzeut

erucem pingit s. €$ ideo elevatie . manibus

veró digna funt DEO, que DEUM ipíum

ü

orare pracipimur , ut ipso quoque vaembró-

refpiciunt. laudandum , & glorificandum

yum gesiu paffronem Domini fateamur : ficut

X

per creaturas; rite isorare dicitur , quiter-

-.

Chriitus cruce tartareos hoftes debellavit,&

renorum didicit obiiviíci, imó & fuiipfius;

Xl

de victa morte triumphavit: perinde & nos

eó quia non propria cupiat orans commo-

-

d

oratione expanfis brachiis fusà crucem ob-

da; fed Dei unice gloriam concupifcat , &

[

. jicimus hoftibus , cujus ope eos profliga-

qui ita orat , non bominum affociatur fre«

d

mus, & pravos in nos affetus infurgentes

quentiis, fed Angelorum afcifcitur coetui, GE

profternimus : hunc morem expan(is bra-

cum Angelis Numini laudes occinit, Ange-

N

h, h,

chiis humiliter Numen orandi viguiffe apud

lica eft noftra oratio , fi noftre obliviícae

11

al

primevos Ecclefiz fideles. refert INicetas

Lib.1.1n A4n

turhumanitatis: angelicam induit purita-

lt

érontco,

Chroniata inquiens: Supplices frondes. ex-

tem, fi nature humanz. exuat imbecillita.

(t

porrettis manibus geflantes apertis capitibus,

tem,

Huc vocandus D, Chryfoftomus, ubi

Qu

nudísgue pedibus nullo. fupplicum miferabili

ait: Dum oramusbumanenatura oblivifea- Yib.o 4e

ür

geffu pretermifjo j' fubmifla voce mifericor-

mur , fed occupati mentis alacritate . fimul ovand. pa.

fb

diam flagitantes veniam confequuntur.

& rremore nibil reficiamus rerum. prafeus Wt

B

$*

Exulabat tamen frigus omne ab hac fi-

tium, fed exifiimemu nosin AAugelorum

C

delium oratione, quz aperto capite , ex-

(nedio confiflere, idémque [aérí-.

Tui

panis manibus , nudatis pedibus DEO fun-

ficium cum il pera-

lo

debatur:'quia'ex corde contrito, & amo-

. &gere.

Ia

reflagrante orta; perinde acflamma füur-

fum afcendebat , ut deorfum defcenderet

$u

äi-; (0 sf

DEI vena, Olim ut in altari iguis fempqüx;-

u

X

E

Ms

x

$11

lo

i

.. Oratio pravosexpugnat affectus,f jejunio reficiatur vegetior, 3£7

deatur oratio indiga, & lachrymis madenss

$, lL.

illis tamen pravalet viribus, utcontra arma-

tos non folüm pugnare audeat, verüm etiam

Ortio rite peracta inflar Davi.

) 94

€os expugtet, profternat, ac vincat; imó vie

dice cytbare perniciem . Demo.

ui, G medellam bomini adfert ;

detur oratio quafi omnipotentiam laudabi«

liter zemulari; nilipfa expavet, quia affueta

«bigítque pravos omnues

triumphis hoftili fanguine palmas. fibi hu-

þa[eäm.

mectat.

Nec mirum, fi oratio adverfarium

e.

