Pecunia ad flagitia quzeque, & fcelera omnia

quennale filentium.

314. f4

in detrimentum : innocenti2, ac virtutis

Pla:anus aurea à Pythio Bythinio dono data

homines trahit.

64. 29.

Dario Regi Perfarum.

172, Y9

Pecunia,ex quo in honore effe capit, verus

Platonis faftus improbatus à faftu imprae

rerum honocr cecidit,

20

653.3I

biori Diogenis Cinici,

Pecunia diverío modo à gratia dicitur juíli-

Plaufus ex bene faclis, vel diclis non debe--

ficare divitiis afflueutes.

68. 41

mus exemplo Chrifli aucupari.

j 10.

Pecuniz expenfíz in con(truendo Solimao

43

cemplo.

168. 7

Pompeius fecreti. cuftodiá commendatus,

Pelufii vindicaturi parricidium finebant reum

283. 20

er triduum integrum re nullain (toma-

Pompeius zgritudine laborans turdos. Lu-

chum demiffa cadaver intueri occifi. pa-

culli refpuit, & Medici confilium.

T

4j7-

rentis,

$92.67

21

Perfidià notatur, qui Reipublica arcana ree

Pomum malé carptum fuafu doeemonis ab

velat.

29j.20

. Eva, & abAdamo deglutitum ilias fuit

Pericles nunquam imparatus concionem e

malorum omniur fibi, & po(teris. 102.

luggefto habuitad populum, 388. t.

1t.

Imó Pandorz pyxis, à qua calami-

Pericula ubique imminent, nifi Deus . fit,

tates omnes profiliunt, ibid.a4 -

Populus Iíraelis excuffo Pharaonis jugo fu-

qui nos regat, contiquö periclitamur,

127. $

git ex JEgypto ad mare rubrum,quod ficca

Pericula quoties imminent declinanda cauta

aperit itinera faéto fluctuum

feceffione.

idivfortio.

212.7

366. 3I

Períz (ecreti fervandi üudioüfïimi. Nec

Populus Ifraeliticus tunc czpit praceps in

Alexander fcire Potuit' Darii confilia,

fcedas libidines, & reliqua vitia proruere,

$! $

cum gulæ indulfit,

$42. 74

Populus I(raelis nonnifi poft plures exantla-

Petrus in pifc;um opulentia periclitatur; &

tos

4222 ;'

: Índex |

.tos labores duciturad terram fluentem la-

Ce, & melle,

67$.58

Pudicitize amans oculosemiffitios, vagósque

compeícit,

£27.24.

Potió, quam mul'ier impudica offert fitien-

Pudorem qui exuit, neceffe eft fcelerum vul-

tibus voluptates lethali veneno eftinfecta,

nera timeat, - f97, 84

144. f 8

Pugna in homine fpiritum inter, & carnem

Pradicatio verbi Dei efficax effet , fi fpirita

jugiter furgit, fzevitque.

50$.65

Dei fua concionatores animarent .eloquia;

Puicheria Auguíla virtutum , & pra(ertim

662. $$

caftitatisenltura infignis, — 498.42

Praparatio ad . orationem , rité obeundam

Pulli corvorum tuncà parentibus deftituun-

quomodo in(tituenda.

388. 1

tur, cum eorundem operá magis indigent,

Praíentia Dei apcifimum fronum pravis o-

31f.29

mnibus inter orandum affectibus coércen-

dis.

Pupillz nomine virgo: etiam fignificatur ,

364- 44.

ut difcat virgo caítitatem perinde ac pu-

Prafentia Dei affe&tus quosque pravos coér-

pillam cuftodire.

$2.9. 28

cet, & Numinis iram fopit.

38$.47

Pythia Ariítotelis filia interrogata, quónam

Praentia Dei e(t nobis veluti clypeus, quo

colore puellarum | genz venuftiàs pinge-

adveríariorum tela retundimus, tentae

rentur , refpondit colore verecundia,

tionibus obfiftimus,

396.ft

1

fgo.61

Procfentia Dei , qui innititur malaciàin lhac

fluctuante vita fruitur,

386.j1

Q

Prafentiam Dei, qui refugit vias currit ini.

quitatis, & nonnifi pracipitia incurrit,

Uadrigz Ezechielis egredientes de me.

|.38$.46

dio.duorum montium ,

Q

quid prae

Princepsfamulis füis utitur & adminiftris,

' fignent.

603. 12

Qua à nobis bene geruntur nonà noftra, fed

perinde ac Samfon Mandibula Afini.418.

22

à Dei virtute prodeunt.— 618.6

Princeps fecreti fervandi debet effe tenacif-

Quercus é cujus ramo pependit Abfolon ca«

fimus.

182,15

pillis im

donza,

plicitus collata cum qxucrcuwDo-l

Principibus pluribus dignitas imperatoria

I92.I$

dedecoti fuit ,

Qui voluptarum — zeftu ducuntur , extra

non honori. 112.8, &

re£tum rationis tramitem ra

feq,

piuntur. 147«

Principis adminiftri Hlnt,non qui diliguntur,

6f

fed qui deliguntur.

II!.6

Quidquid fenfum demulcet aptum non eft

Proba conícientiaadeo eft hilaris, ut caufas

verz iatitie ingerenda,

5

$72.10

omnes excutiat maeroris.

j93. 40

Quint, Metellus cenfuit. otium plus damni

Probitas confcientiz ferax eft. proborum

attuliffe Romanz Reipubliczg, quàm ho-

affstuum, . $63.38

flem Annibalem,

$23.98

Prolixitas odiofa, & noxia affectibus ciefx-

N

Quos Mors non proftravitin caflris , hos

dis.

1j 44-

"

venus profligavit in ginzceis, 147,64

Proíperitas mundi cum in fublime videtur

(äos Deus ad fe clamare finit, eosdem amae

nos evehere, tunc in imum miferiarum

te non definit, 326. 1, & fe;que?t.

nos agit przcipites,

60$.20

Profperitates noxiee cum nos à Deo fubda.

R.

cunt. 643,9

Protoparentes noftri quamdiu fervárunt in-

Abbath cur dicatür urbs aquatum ? ; g.

nocentiam, veftibus non, indiguerunt or-

12

natiores nudi.

160, 34

Rahab mulier in meliorem jam recepta

Protoplaíti cur ob unicum pomum male ad-

frugem coelefte Numen non fuum, ícd

morfum fupplicio afficiuntur graviffimo.

Hebraorum vocat Deum , G cur? $47.

N

90

639.62

P/almus Davidis Zoce mea ad Dominum cla-

Rebecca jus primogeniturz transfert ab E(au

N

qnavi, cur Intellecius ipfcribitur. 296.

in Jacobum.

272.6;

2

Rebecca confpe&to procul fponfo velamen

Píaltem cur petierit Elifzus, ut ProPhetæ

vultu detraxit, ut fe quod erat profitere-

ftnunus obiret,

44.9. &leq.

tur.

f29.29

/

Pfitacus in aula Imperatoris Bafilij Leonem

Rebecca cum primum concepit Jacobum

Regium filiumé carcere liberat, ejísque

fymbolum virtutis, bellum concitavit im-

innocentiam detegit, & falsó fuiffe accu-

placabile contra vitium,feu Efauf 667.

fatum à Theodoro Santabareno oftendit.

32'ï. 306

Receffus à mundi voluptatibus eft ad Deum

acceffus.

Pudicitia eft flos morum;? quo reliquz ger-

625:37

miaant virtutes,

491.26. CuràPhilo-

Reges non poffunt lztari vera lztitiá , ni(i ia

ne pudicitia vocetur gratiarum actio,4 92.

Deo.

129. II

28

Reges vel'maximé decet pietas, & à Deo

ejüs-

Rerum Pracipuarum,

Salomon quó.blandior cum mulieribus, eà

ejásque cultu regni initia aufpicari, 17 1.

/

18.

alperior cum populo líraeliüco. 86 106

m cur fimile dicatur thefau.

Salomon inauguratur Rex, & deponitur A«

Regnum coeloru

ro? 70. 46. Thefauris coacervandis in-

donias ejus frater fraudulenter intruíus,

103.32

hiant homines. ibid,

Rei, & nocentes olim aureis vinculis, & ca-

Salomonis faflus prafert titulum Regis ti«

tulo Propheta in Davide parente,

20f.

tenis argenteis vinciebantur. — 78. 76

Rei putreícentibus cadaveribus colligati, ut

Salviani mafcula, ac nervofa eloquentia ïn

frons fronti, pe&tus pectori, brachia bra-

chiis, pedésque viventis pedibus fuerint

ludos theatrales, ac vana Ípectacula, 48.

26. & fequent.

alligati cadaveris foetentis, — $22.69

ac divitize permittuntur,

Samarites vulnera curaturus illius ; qui inci-

Religiofis pecuniz,

derat inlatrones priüs plagas obduxit, GC

non ut pompa tume

at menfarum , fed.

cultus irradiet Ecclefiarum.

89.115.

cur? $97.84

Samarites curaturus vulnera defcendentis in

Refignatio afcete in Deum. virum perfe-

Jericho;cur unà cum oleo vinum effuderit.

&um proditnon cordisfolatium. — 391.

14

$9?.86

fius tutum caftitatis præfi-

Samíon unica demortui jumenti mandibulá

Reverentia fui ip

257.8

dium. 446. 8:. Summis à Pythagorzis

prottravit Philiftheos.

Sam/on vulpium caudz alligatis accenfis fa«

excipitur laudibus, eó quia fit Ícelerum

omnium expultrix.

ibid.

cibus Philifthinorum fegetes comburit,

200.6 1

Riíus, quem mundus exhibet Sardonicus eft,

Samíon leonem profltravit ferocientem, fed

non gaudium, fed mor:em affert. — 36,

mulierem non iupcmvit ebiand.entem,

136 tucatus, & larvatus eft mundi . rifus

nonnifi lacrymis Ícatet.

36.139

$1-48

Samíon affuefcens jejunio ab utero matris

Roboamus fiiius Salomonis € 'Ihrono Ifrae.

fortiffimus hominum evafit

471.75

lisà populo dejectus, & regno fp»liatus

noluit

Samíon leonem ferocientem nudis difcerpit

ob lingue lubricitatem , & quia

confilio íenum affentiri,

3of. 2f. &

manibus.

671. 24.

Íequent.

Samuel nunquam tantüm promeruit, laue

floribus eítífra.

dis, quàm cum in afflictione fervenrer

Rola Ípinis armata czteris

oravit,

407.12

grantior.

373. 30

Samuelcur egré tulit exfufcitari & fepul-

Roiz florum regina luculenta defcriptig. 1j*

€07. 23

4

chro.

San&titas Chrifti in ruboarumnarum fplese

Roíz cur floreant fpinifs obarmata. 644.

duit clarior,

It

692. 85

Sanitas menris raró habetur, ubi adeft fatu«

X.o[z fylvefires que quinis plerumque fo

ritas ventris.

liolis conftant, minores habent fpinas, ac

f41. 74

Sapientia non inveniturin bonis fluxis, qui-

imbecilliorem emittunt odorem. — 644.

bus homines deliciis diffluunt.

650. 29

Sapientia in folo reperitur virtutum exerci«-

Roíimunda Helmigi fuorum fcelerum par-

tiO.

4f3. 8. & fequent. Sapientia eft

ticipi venenum propinans, adigitur refi-

timor Domini,

ibid.

duum exlorbere, poftquam in parentis

cranio eidem ab Alboino marito exhi-

Sara Abrahami uxor quia invelata proceffit

bito fe polluifet.

179. 41

àRege Gerarz milledonarur argenteis ad

. velamen oculorum coémendum. $29.92

Robum ignirum, flammisque ardens regnum

Sara nonagenaria, ex Abrahamo centenario

Moyfi (popondit.

642.6

.

derat Moyfes citra

concipit Ifaacum.

665.8

Rubus ardens, quem vi

huit,

conflagrationem fymbolum viri aícetae,

Sarze foecunditas ferg, fed l1faacum ge

182. 53

379* 29

Sathan invidens felicitati hominisin terreftrá

S.

paradifo, per foeminam ab eodem fecit A.

damum extorrem,

102.24

Satietas, & repletio ventris, mentisinducit

Acerdotes cur prohiberentur fanguinem

viclimz comedere.

$7f.24

vacuitatem,

447. 31

Satietas ventris eft oppreffio mentis, ac pro«

Sacrificium pro peccatis, cur in lege ve«

,

teri praemitteretur aliis facrificiis, 381,

borum affectuum.

4j t 1

Saturitas ubi eft ventris, ibi fanitas exulat

Salmacis Nimpha quia otio indulfit , malé

mentis. 438. 32

Saul ex Agafone ungitur Rex Ifrael, fed vix

audiitapud reliquas Nimphas f44.

8

throno infidet; füperbit.

166. 79

Saul maléaffectus in Davidem beneficia vul«

Salmonzus divinos fibi petulantiüs arrogat

honores.

204.71

neribus compen(at.

22$4.$2

Saul licét à Deo ele&tus in Regem,adhuc ha.

Salomon divitiis affluens;vitiis indulget. 79.

co

betur reprgbus,&, ceur? 269,.;2

Sau

Index

Saul punitur , quia Amalecho contta Dei

1

"

Senfus externi cuftodiendi ,

p T af&&üä

praeceptum pepercit.

271. 66,

per ipfos in animum ingrediantur, 225

Saul indicto jejunio toti exercitui victoriam

tulit de Philifthzis inimicis,

447.66

Senfus externi cuflodiendi, ne intus pravi

Saul imminente przlio, cur fagam adiverit,

irrepant affectus,

386. $3

qua Samuelem diu defunctum exfufcita.

Sepulchra ad omnem elegantiam, ac muni-

ret. ; 606.23

ficentiam conítructa lapidibus pretiofis

Saulvane glori appetens Davidi invidet

Oornata,

L54. 14

puellarum plaufüspoft delatam ex . pro-

(trato Goliatho victoriam.

Sepulchraforis dealbata intus fcatent vermi-

bus. ac foetent,

635.57

2705

Saulis precox regnum, ex Agafone Princeps

Sepulchra & faxa perinde ac homines morti

falutatur.

181.2,

funt obnoxii.

271.60

Scala myítica Jacobo patriarchee in. fomno

Sepulchrorum fumptuofz molitiones morti

objecta.

339. 8. & quid fignificaverit.

obnoxie , & g

7

loriæ ingerendg inaptz,

ibid. 9. & fequent.

190. 41

Scelus quamdiu manet, tamdiu fzvit fuppli,

Seraphini fi ftabant coram Dei throno , cur

cium.

$90.6

dicuntur volare cüm ítatio motum ex«-

Scelus indelebiliter cordibus infcribitur fce-

cludat? $77.27

leratorum.

$24.73

Sermo cur lutofus , & quomodo defoscaa-

Scelus femel admiffum fores jugiter pulfat

dus,

307.34.

temerata conícientize,

$96.81

Serpens graviüs punitur,quia Evam tentavit,

Sceptri extenfio apud Perfas in. clementize

quàm cum filium mulieris parientis vorá-

tefferam,

142. 48

re intentavit,

495. $8

Secreta vel nulli, . vel paucis concredenda.

Serpentes fontem acceffuriad (fitim . extin-

308. 58

guendgm priüs deponunt venenum, 582.

Secreta qui alienis auribus concredunt per-

versé fibi confulunt,

311.46

Servij Tuliij felicitas fluxilis, ex infima plebe

Secreti divulgandi de(iderium ccércendum:

ad pinguiorem evectus fortunam,

179.

O.

& quz fecreta effe volumus nemini a

;

tienda.

279. 6

Setvitus nulla feedior,quàm qua pravis obe

Secteti fervandi impatientes ij funt, quorum

temperat affectibus,

$4« $4

lingua vino madet: exemplo legatorum

Servitus nonnifi cum fcelere cohzret : lie

Tarantinorum apud Regem Pyrrum, 279,

bertas veró, & gloria innocentiz afciície

6

tur.

65$. 40

Secreti fervandi modus adhibitusà Ferdinan-

Setvus eft qui propriisindulget concup

:i(cön-

do IHI. Cafíare.

282.14

tiis,

129.6;5

Secretum prodere plurimum adfert damni,

Servus qui in Evangelio prodigé heri fui di-

eftque myfíterium confilii (ui prodigere,

vitias profuderat fupplici oratione. eune

279j

demad veniam trahit; à quo poftea pu-

Secretum cuique concredere animi prodit

nitur, quia confervo roganti noluit indul-

levitatem.

309. 41

326.32

gere.

Seleucus ex fracto fuo exercitu fugitivus

Sichemus cüm primüm vidit Dinam Jacobi

ruíticum occidit, eo quia ab eodem fue-

filiam, eam deperiit , & caítitas in ipfo

rit Rex faluütatus.

187.30

periit,

$27324

Seleucus legem tulit, quo adulteri cacitate

Sigismundus Imperator noclem ducit in-

punirentur, fibique & filio oculum eruit

fomnem ob plura millia aureorum-ex

legem fetvaturus in filio.

143.5$2

Hungaria ei delata,- quz maneé diftribuit

Semina proborum affe&dtuum in exculta*per

Aulicis, curásqueà fe abegit, |61.22

facram exhomologefim — confcientia in

Signatorum exercitus, quem vidit Joannes,

uberem progerminant virtutum meffem,

ideo palmis ornatus, quia orationearma.

678.29

tus,

364-. 3

Senes capularij totum ftudium : in zdificiis

Silentium anima eft confilij.

282. 14

erigendis ponentes redarguuntur,

179.

Silentium eft Chrifti predium fapidos adfe-

Z

rens fru&us,

307. 31

Seneslicét capulares de domo conítruenda

Simeon plenus &tate, & fpiritu fan&to puez

cogitant,quafi nunquam morituri. 25 j.3

rum JE(um meruit in ulnis fuis fufcipere

Senes abílineantà vinogenerofo, extinguit

in templo.

25j

enim non corroborat calorem ftomachi.

Simon Magusvolatum tentans 6 fublime in«

461. 34. & lequent.

feliciter cadit, acperit. 182.$

Sennacheribus Afyriorum Impetator ob tu-

Simon quidam polt aditam futoris haeredita-

tum ab Ezechia foedus, negatiimque fli-

tem Simonides vocari voluit.

206.80

pendium bellum Judzis indicit, fed ar-

Sifara pugnaus contra Baracum, & Debbo«

matus Angelus pugnans pro Ezechia cen-

ram vincitut,adigitürque adfüugam , &à

tum, & octoginta quinque millia vito»

Jahele hofpitio exceptus;poft hauftum la.

zum interfecit; — $13«42

€tis fomno fopitus interimitur,

139:32

Siünf

. Rerum Przcipuarum,

f

]

Sifinnius Epifcopus Thaunenfis diebus mer-

Spiritus S; multipliciter d.ï.fp-ertitus in lin«

curi], & Veneris vix natusà materno lacte

guas flammeas interram deícendit cor«

abllinuit.

472-95*

recturus linguz noftre errores, & do«.

Smyndirides adeo fomno affuevit, ut per to-

&urus homines meliorem loquendi mo«

tos viginti annos folem nunquam viderit

dum.

288. 36

orientem , neque occidentem,molli jugi-

Sponía maluit fponfo carere, quàm diade«

ter decubuitin lecto,

$24. TY.

mate infigniri; concupifcit Íponfum am-

a sR

Sobrietas menfg medicina eft caeterarum

pledentem , non coronantem.

Vocata

przftantiffima, . 463.41

. propterea ter à fponío. non refpondet,

"

Socrates projecit in mare quas poffederat ,

11312

€ivitias, ne effent eidem moleftia. . 62,

Sponía lilio exculce caftitatis cæleüem:avllïy-

23

cit, & adíe trahit fponfum.

48 5.6

Socrates patulas in. peGtore defideravit fe.

Sponía cur. laudetur bis formoía à facro

! meílras, ut cor hominis introfpiceret,

. fponfo.

468. 7

!

278« L.

Sponía lilium excolit caflitatis in monte myr;

Sodomzi flà

rhe, in collethuris. 489.18,

.;'gï,tïöflmm*i' vitiorum ceeno i.n'

voluti, ..524. 12

Sponfa pulchritudinem defcriptura fui fpone

Sodomitz czecitate puniti, eó quia domum

fi, cur. candorem lilij purpurz pratulerit

Lothiniterentur ingredi. 143. $1

rofarum.

400. 22,

Sol ad imperium Jofue fubílitit, quievitque

Sponía, cur defes in foribus aperiendis fpone

immobilis,

230.70.

fo pulfanti? é10. 34

Sol in nece Chrifti cur fuos . denegaverit

Sponfa.tunc : venienti aperuit fponfo , cum

mundo fplendores, fueritque contra natu.

ejus manus myrrham diflillaverunt. 675

rz legeseclipfim patfus, cum fuerit tunc

j

.«',

- luna quiuta decima diametraliter ei opp

i

"

Sponfa tun

c fuum invenit fpohfum,' quando

"^ fita.

310-44

ejus manus myrrham diílillaverunt, feu

$olatia fpiritualia non petendaà Deo:

nedue

cum arummis. premerctut.

67$.538

conquerendum cum Deo in: ariditate;ex-

Sponfa cur. Jobo Sapientior. 6&&. 10. Myr,,

emplo Conobitz.

391.13

rham cur pectori admoverit,

ibid,

Solicitndines,G curz pedifleque divitiarum,

Sponía cur folicita inquaerendo,ad fponfuni

62.21

T

non venit, ad quem David flatim perve.

Solis creationem cut præceiä'crit lux , quse

nit,

671. 26

é coelo empyreo capit prima die corus.

Sponfía quamdiu. inter . delicias fui leculi

caree* /632:48.

fponfum quafivit, non invenit, fed inter

Somniis cur aliquid plerumque admifceatur

erumnas, & vulnera.

681. £ $.

Veritatis. |. 603. I4

Spon(us ccleílis pra czteris virtutibus

Somnium D. Hieronymi, quo in Ereino chQ-

quas excolic fponfd, deleclatur caítitate,

rez Romanarum puellarum ei repraíen-

$94.59

tabantur,

p1f.24

:

Sponfus coleflis quamvis fpinis coronarus

Speclacula, qua in theatris exhibentur fpe-

&anda gaudium non ingerunt, fed lacr

flores virtutum amat in fua [ponfa, ibid.

"I

uN

mas eliciunt.

48.26

Sponfus tunc fponfam reci

pit, quando myr-

Spe&taculaetiam quando ampliüs non fpe.

rham ipfa accipit.

676.40

étantur mentem occupant,quam inficiunt,

Spurina venuftiffimz formae adolefcens ite-

$0. 34

ratis valneribus vulrum fibi devenuftat

Spectacula quae in theatris fpe&tantur bel-

tuende caftitatis gratid. — 499 47

lum indicunt virtuti, & innocentiz exi-

Stantes ante thronum Dei cur amicti (tolis

tium exhibent fpectandum.

$2-46

albis, cum plures ibi niteant proprio pur,

Spectacula Romanorum nervosé carpuntut

purati cruore.

303. 47

à D. Leone Papa.

362. 19

Statua in fomnio Nabuchodonofori ob

jeäg,

Speétaculis qui delectantur. vera. deflituun-

ejisqueinterpretatio, 266,42

tur lztitia, verum exuunt gaudium. fo.

Stella cur tantüm una iluxerit, ut Magos

34

perduceret in Bethleem ; cumadveniente

Spe&laculorum latitia ficta eft, & pica, cor-

Spiritu $, imber igneus miffilium lingua-

di exhilarando inepta.

49.31

rum totum o

ppievexjt acrem, 2109. 38.

Spectantes ludicra fpectacula , theatro ad-

& 39.

ftant, perindeacin luco ferz, in quas de-

Stephanus quia inter lapidum torrentes fere

: generant,

j9.33-

venter oravit, coel

i eidem patuäre. 344

Spes inanes nos decipiunt, magna fpondent,

25

& neque exigua dant.

240.7

Stephanus lapidibus obrutus, convicijs im«

Spirituseó uberiüs divinis intus faginatur be.

petitus, ccelos viditfibi apertos. 608,

neficijs, quó exteriüs corpus per vacuita-

28

.tem jejunii viribus deflituitur. 455.15

Sulo ferreo cur prifcihomines fcriberecon«

fueverint,

. Spiritus vitales & fepulchrali cinere hauriun-

tur.

$24* 72

269, $3

Stomachus ubi in improborum: convivijs

Aá 4a.4

Perani de Affestibue Tosm.I,

efcu.

Index

efculentis gravatur, mens ettoribusfacilé — impudicis ad turpia allicitur, & detre&haná

inquinatur.

Af2. f

affentiri damnatur;ut adultera, fed à Da-

Studiis virtutum addicti

à fple&aculis abfti.

niele adolefcente ^ defenditur innocens.

j00.48

4

nent, qu& in theatris. exhibentur, "EL

Suíannà cafti

tatis (:uïltrrix confcientiá emacu-

Summi facerdotis paradigma hominem pro«

lata fénum delufit calumnias, $61. 33. &

dit ex affe pium.

600. 4

fequent,

z

Sufánna mavul

Summus Sacerdos Dei nomen lamina infcri«

t alieno F&eïere mori; quàiü

ptum aurea gerebat, ne aliunde oculos di«

proprio fedari, $88.5$. In judiciuni

verteretur,

602. 4

vocatà à propria defendirur innocentia ;

Sumptus qui à fuperfluis &dificijs fubdü-

Qua fenes falfitàis redarguit, $88.

.cuntur, & in pauperes fparguntur, ve-

ram gloriam nobis inzdificant.

17 9.

Gybaris civitas florentiffima Otiq funditus

2

éverfa,

$23. 11.

Superbia tadix eft Omnium malorum, $82:

Sybaritz,quia otioaffueti àCrotoniatis bellà

laceffiti vincüntur,

$24.11;

Superbia & fummo codlo Luciferum detrü-

Sylla, qui ex modica fortuna. ád pinguiffie

fitin imum gehenne, & in cacodoemo-

mam fürrexit,redarguitur improbitatis,

nem mutavit, 1853.6

7« 74

L

Superbia horrendo punitür fupplicio in Lu-

Sylla carceres tetri

ffimz, teisque torqueris

cifero.

0183.7.

dis acCommodatæ- $92.67

Superbia flori cequiparataablfaia, Tulipae

—

- . venultas deícribitur.

184. 1I0-

1.

Supérbia Nabuchodonoforem ejecit ex áulá;

$r Á citurnitas femper laudi dáta, gar»r'uiï-a

& detru(it in caülam brutis an"obcianduä.-

tas probro,

314.55-

187. 22

9 A x

H

-

X

Superbia fi mentern occupet, àmenteal

jenat

A

Talentà ab homine in Evangelio proa

ficifcente dillributa alijs hominibus quid

hominem; qui jumentis afcifcitur. — 1 88;

^

24

fignificent; 74. 6à

Tellus,quz jugi madet pluvià cenofam eoris

Superbia eft centeum, à quo ad peripheeriani

'extremi exitii omnes ducuntut linez ini-

trahit feeditatein; — 4$7.22..-

quitatum.

189. 26

Templi Solimai magnifica ftrüctura; & lia

:

cülentà delcriptio. 168.

7

Superbia turri patiata, — T93. 38

Superbia in aula Affueri Amanum in imum

Temporalia quomodo in otátioneà Deo pé«

195.44.

—tenda.

398.17

detrufit ignominiz.

"

Superbia fumum imitatur, oculos ladit; &

Teimporalià fluxà , & córporis éommodá

cicitátem infert.

200. 6i

funt à Deo petenda fub conditione. 558;

Superbia putidiffimus eft fons, à quo omnia

Ícaturiunt fcelera.

201. 64

Temiporalia plerümqué iü órátione petità

hohis non conceduntur, quia üoxia nobis

Superbia plerumque pauperes panriofos iris

fla, & inficit, 209.88

. effent.

399.19

Teritationes, quibus voluntas obnititur, nori

Superbis& inflatus fpiritus dum reliquis prz

obfunt, fedprofunt. 292.26

eífc f(tudet fuperbientem dieprimkit. 181;

Tepiditas noxià orationi, 337. f. curverná

Superbiz indoles eft à fummo bono recedere

temperies ; & Autümnus (upremum Nu«

furfum afcendere,quo lapfu graviore ruat,

inen non laudaüt , ficut zílas, & hyems;

183.8

:

ibid. & cur tepori frigus praferatur , &

Superbïæ tumid

us faftus Nabuchodono(o.

&eílüs. ibid. 6

186. 17

rem brutis ad'civit.

Tepiditasà divinis retrahit obíequiis. . 358«

Superbiz faftus florem. zemulatur atefcens

201,63

Thaàmaris iortis fecordatione imþudico'ä

tem, qui brevi languefcit.

Superbis Deus refiftit, nec fuperbiam finit

retundit Amnonis impetus.

247.29

187. 22

Theatra qua exhibent fpe&ctacula ab homi-

impunitam.

Superbus ftipula eft igne cremanda. — 194.

nibus fpe&tanda non funt menti levami.

4

ni,fed confcientiz gravamini, 48.26

Superior curaturus plagas fubditi delinquen-

Theatra Romana, & fpeclacula. corripiuri-

tisfafcijs oleo medicatis vulnera liget.597.

tur à D. Leone Papa.

362. 9

Theatrum e(t gymnafium | incontinentizs;

Sufanna à fenibus allicitur ad turpia, quo«

fentina vitiorum ; cloaca immunditiz.

49.50.

i

rum impuris flammis gelu objicit mortis.

'Theatrum mari

243.13.

pariatum procellis conci»

Suíanna caftitatis cultrix à fenibus tentata, &

táto ad naufragium impellenti. 49.32-

condemnata, defenditur ab innocentia.

Theodorz pudicitia etiam in lupanari efflo.

484.3

ruit beneficio cineris fepulchralis. — 270;

Sufanna eximia caítitatis cultrix äfeqibus

$8

| Tibe-

Rerum Pracipuarum.

Tiberius Imperatoria dignitate infignitus

'fribulationes cüm nos premunt, non fo«

fummum egit pfeudopolitium : extre-

cent; fedddocent exercitia virtutis, 686,

mum vitz Capreis foede claufit; vitiis cor»

'Tribulationibus preffi beatitate donantur;

ruptus.

112.8

687.70

Tinea vanz gloriz per tenuiffimas timulas

mentem fubit, totámque boni operis me-

irifle nilin mundo reputandum , quàm

Deum offendere,

$61.37

dullam corrodit , & cgrrumpit. 62I,

14

"(riftitia mentem ecegritudine corrumpit,

212.8. Ejusrecenfentur effectus.

212

'linea vanz gloriæniü excutiatur, non fo-

]üm ornamenta corrodit virrutum;verüm,

Trochilus avis litoralis accipitrem ab aucua

.. & venenato dente vulnus infligit, 62 t.

12

pe rufticello captum, & é praalta turri

pendentem exprobrat.

637.61

l

Titulorum faftus fuperbiens, G vana intu-

mefcentia,

20f. 74*

Tulipz venuftas defcribitur.

184.10

Turannius fupremus Caligule Procurator

"'obiz oculis czcitatem abfletfit fel . pifcis,

qui fymbolum e(t procellarum , & tribula-

nonagenarius vult tanquam mortuus à

circumfítante familia plangi,eó quia C&far

tionis.

6$1.91

Tobias filium fuüum edocet fuperbiam , &

ab oneribus Procurationis eum allevias

vetat.

99. 14

faltum omnem declinare.

188.23

"Tobias ex jecore piícis irruentisin fuam per-

Turris Babilonice edificium glorie inzdi«

ficandae infufficiens.

niciem pharmacum hauüt? non .funus.

180. 41

642.. f

Tranquillitatis malacià non fraimur, fi in-

V.

tus inanimo fluQuent pravi affetus. 210.

1. & fequent.

gao Leno vaferrimus Juditham foe.

VA

minam cafliffimam ad Holopher-

Tribulatio perinde nmeceffaria viro probo,

nem introducit,

ac aqua pifci ex affertione B, Idee de Ni-

25y1.45.

vella.

Vana & ludicra funt, que mundus . exhibet

641.5

'Tribulatio pios quosque excitat, ac fovet

ambientibus honores, &dignitatïs. 263.

2

affe&tus. 644.12

"Tribulatio hominem non frangit, fed ejus

Vana gloriola, cui inhiamus, & quam aucue

ari inter homines adnitimur, futilis eff,

tuetur integritatem.

64$.1$

Tribulatio eit fpiritualis charaéter, quo qui

& fugax, hedera fimilis, arefacit, cuiade

hzreícit, Gvirtutum omnia ftudia cora

Deo placent ab aliis fecernuntur, 645.

rumpit.

$98.1 & fequent,

Vas futile à prifcis Romanis adhibitum i

a

"'Tribulatio eft nobis adeo ufilis , ut non fo-

lüm pios in nobis excitet affectus;fed etiam

facris fitibus,

308. 17

divina quadam polleat authoritate. 646.

Vafa aurea, & argentea in templo Solimao.

I6

1690 II.

Vellus Gedeonis collatum cum Amnonis

Tribulatio nos perficit; noftrámque exalciat

ruditatem.

646.17

velleribus.

190. 29

Tribulatio optima morum magiítra pravos

*

—

Venenum ad interitum bibunt, qui mollio-

663.I

n

]

ris fexus fitientes voluptates poculum à

affectus caítigat.

"Tribulatio inítar ferpentis plures territat,

muliere Apocaliptica fibi exporre&tum

hauriunt. 144.58

qui (i advería non detrectarent aequo ani-

mo tolerare, ipfos ferpentes in florefcen-

Veneti affuetz procellis. adhzrere , & nau-

659. 48

fragia non pavere infania eft,

142.49

tes virgas transformarent.

"Tribulatio noxas delet, quas delectatio cone

Venter,cur dicatur Coquorum Princeps.

trahit.

$2$. 18

/

692.8f

"Tribulatio eít veluti panacea à coelefti Phare

Ventorum irtüptio, G p

tocella offa exfufci-

tat mortuorum,

642.7

macopola hominibus data ad agritudie

nes animi curandas , pravósque affectus

Ventri indulgentes menti lethale vulnus in»

fligunt.

$2515

"

excutiendos.

682. 57

Ventris vacuitas, mentis eft vigor. . 45f,

T:ribulatio perinde hominem purgat',,ac

ignis aurum.

698. 97

17

'Tribulationes virtutum fuppeditant exef-

Venus ex maris fluctaantis fpuma nata

citia, virósque probos perficiunt. 6451.

nonnifi procellas fpondet, ac naufragia,

I41.46

"'ribulationes, & sgritudines equo animo

Venus nunquam pugnas inivit cum Libithí«

toleratze uberem fuppeditant gaudiorum

na,quin fuccubuerit,

2€8. 16

fcgetem , ac probosfovent affectus. 676.

Venusfine Cerere,& Liberofriget; & caftiz

tatis cultor omnem fibi adimit gulz in«

2

*

'l'ibulationes manuducunt ad ftudia virtu-

-dulgentiam.

$27.13

Venuítas muliebris ni(1 lilio efflorefcat ca«

tum, & Numinis cultum, 67;. 36

Aaaaaa

ftitatis

iädei

ftitatis, ia fe

ntinam degenerat foed;tatis.

modeíto ufu contentifimus; 1$r. r, &

494.4

fequent,

Venuílas fceminea licét pet fe bona, non

Veftium ufus effe&us peccati. protoparen-

tamen caítitatis cultori, quem carnis fti«

tum in terreítri paradifo,

ISI.I

mulus exagitat, f28. 27. BonafuitSu-

fanna in (e, bona Bethfíabea;non tamen

Veftium ufus varius ubique gentium. . 15«

2

illà fenibus, nec ifta Davidi, ibid,

Veftium.luxus ad idola . viam flernit , cul-

Vetba obtceena qui proferunt mephitim ex

tümque furripit vero Numini debitum,

ore foras exhalant,

134« 47

152.4.

$

Verba obicena frequentius in mundo pro-

Veftiám luxu,qui gloriantur foemin

is fe iaro-»

feruntur,

Nec lilium caftitatis felicius

dunt leviores*

I53. 8

efflorefcit, quàm in afceteriis,

534

46

3

Veftium luxu fuperbiens pavoni pariatur

caudam explicanti.

15342

Verba obícoena proferentes vifcum ore ex-

Veftium luxus veram nequit gloriam imper.

tiri.

cernunt , quo fligij aucu

pes audientes cae

162.,43

piunt.

$34* 49

Vexatio optima morum magiítra nos edo.

Verborum verecundia, & cultura pudicitize

cet divinum implorareauxilium , . preces

ab urbibus cur. exulet,

$34:48

fuadere, & enixim cclites rogare. 651.

Verbum azterni Patris, cur per granum tri-

3t

:

tici explicetur,

671.32

Viclime cum ad facrificia duc&rentur infu-

Verbum fplendens in rubo typttm exhibuit

lis faerunt olim infipnite, ri7.17

dominica incarnationis.

674. 34.

Viétimz duce excordes eodem die, quo Ju«

Verecundia rubore . pingit., G ornat vul-

lius Czfar in curia occubuit maclatz

tum excolentis innocentiam mentis, 589,

fuerünt,

620.1I

$2

Victimarum interanea, & exta fi depravata

Verecundia ceterascuftodit virtut&s, eftque

effent,victimz cur rejicerentur? 44;. 42

foror continentize.

$89. 60

Vi&tores plures qui ad hoftiles affültus for-

Verecondia eft cuftos, & propugnatrix ccne

(cientiz emaculatze,

titer fteterunt, ad primum vanz gloriz

$ 90.62,

acceflum ceciderunt.

624.22

Veritas virtutis, & continentie falfitatem

mundanz vol

Victoria incaílrris Veneris non manibus pu-

uptatis vinx;it » proliernit,

gnando, [ed pedibus fugiendo acquiri-

$95.63

tur.

20If. 64

Vermis vanz glorie triplici confodiendus

Vini vis in evulgandis arcanis, quae in peclo-

vülnere,ut cadat interemptus,

616.2

re latent,.

278.2

Vinum generofum calorem ftomachi ener-

Veftales olim Romz ob folam virginitatis

prerogativam fingulari in honore habi.

vat, non corroborat : non elt lac fenum,

fed venenum.,

460. 3 j

t2. $0O.49

Veítales olim Romz in honore habitz ob

Vinum animi egritudinem invehit, non ab«

ftergit.

culturam caítitatis. | $49. 87

$97.85

Vefles plumariz labore improbo, ac diligen-

Vinum eft lac Veneris, & venenum pudoris,

.

tia exaCtiffima ab Americanis confc&æ.

ibid.

,

Vir. probus quóà plures laudes meretur , eà

151.5

ulierum confutz funt

magis eas veretut, | 604.16

Veítes tran»sluc'iäæ m

Vir probus ab aquis adverfitatum. vitam

fraudibus,intextz dolis. — 153. 9

haurit : improbus mortemi ebibit. 641.4

Veftes quz corpus ornant, perízpe animam

onerant.

153.10

Virga Moyíis cüm primüm terram deferti

attigit, in anguem vería eft, & terruit

Veítes Chrifti Euchariftize funt pura acciden.

tia,

163.4f

populum, cui antea fuerat folatio, ac ful-

cimento.,

107. 4

j

Veítes quibus homines gloriantur tinearum

168.

Virga Moyfis tunc fuitterrori Pharaoni cum

funt cibus, & paítus vermium,

49

defiit in manu fiflere , & cepit humi fer-

pere,

I1f.2

Veítes non ornant mulieres, fed nitor con.

Ícientiz , ac vittutum cultura, 168. 49.

Virgines ante nuptias flatutis. diebus pecu-

niam quafiture . dotalem ad litora maris

Animus tunc ornatur, cürn virtutes ex-

mittebantur,

"

coluntut,

140.4

169. £O

Veftibus qui funt nitidiores plerumque funt

Virgines cum ccelefti fponfo inter lilia pa-

Ícantur interdiu, no&turnos fugiant fecef,.

mente czeteris foetidiores.

168.47

fus, & colloquia,

f03.f6

—Veüimentac—hriüi in Tabore transfigurati,

Vircines, & caftitatis cultores, gemmis, &

cur ob candorem nivibus potiüs ; quàm

margaritis aequiparantur.

$47.89

lacli parientut, |125. f

Virgines ftellis-pariantur, quz nocle intem«

Veítis fummi fäcetdocis pretiofitas, & pul-

pefta cum animantia queque indore

chritudo. $959, 3.

miant, coeli

véluti adaperti-qcul'i vigilant.

yeitiümf abufus redarguitut; qqö earundem

f44. 88

:

Vi!:

Rerumpracipuarum,

Vïrgïncs'ïn afceteriis Däo fervientes altaria

labor pulverulentulus colorat , & tribus

[unt coeleítis fponh.

,29. j

lauo petficit,

6;10!29

