"4vi: virtutum culturam certamen vocavit,

«en quali tribulatione premitur in Abrahamo

quia finehoftibus, & adver(itatibus excultà

virtus, cüim unico debeat fuo privari (ola-

virtus non germinat , neque adolefcit nifi

tio; cüm videat fpem totius familiz , mox

plurimo rigata fudore, quemlabor extor-

exarefcere ; & delicium Sarze uxoris extine

quet5 velcruore , quem tribulatio fundit ,

igui , evanefcere 5 'fed quia virtus premitur,

adeó ut perinde fit ; virtutem excolere , ac

non opprimitur .adverfitatibus 3 .excidium

certamen inire , adverfitates pati, — ;Potuif-

:Deus nonfolüm prohibuit i(aaci filij , verüm

fet Apoftolus fcripfiffe Timotheo; 'ego vir-

'etiam votum parentis uberiüs remuneravit.,

tuti ftudui , ut meofungerer münere , cur-

«quia virtustunc crefcit. uberior., «cüm angue

füm confummavi , fidem fervavi , quo me»

ftijs premitur anxior, . BezeZicam tibi , 6f

um implerem officium; íed maluit certami-

Genef. 222 :

amultiplicabo femen tuum ficut flellas cali , €f

"U. 47,

misnomine virtutis culturam exprimere , 'eà

velut arenam , .qua eft in littore mara z gpf-

quia nunquam fineconflictu excolatur , ut

J::I'verþs

fidebit femen tuum portas inimicorum. fuo,

rcélé innuit Tertullianus , inquiens : |Cer-

Fuf. Unum virtus paraverat Iíaacum ime

"Gnoflicos

IO. vl

€2p. 66

amtiiüá nomine Deus nóbs martyria proponit,

molare, & calicem «mortificationis in effu-

gqer qua cim adver[ario experiremur , ut à

fione ejus fanguinis baurire 5 fed non e(t

quo libenter hono elifus efl , eum jam con-

ipaffus Deus tam infignem wirtutem .ullum

fianter elidat. :-Hic quoque liberalitas magss

pati detrimentum , fed immetato ditefcere

uam acerbitas Dei prael. — Evulfum enim

dàncremento in multiplicatione feminis: fed

bommem de Diaboli gula per fidem , jam.s

11 propemodum innumeri -erant pofteri na,

66 inculcatorem -ejus voluit effcere .per vir-

dcituri ex femine Abrahz ,.«cur non potiüs

pulveri terrze paríantur , quàm maris [itora-

t

7*

Nafcitur virttis in a gone, *quà ad bel,

li arenz? £& velut ayenam

; U& efl inlitore

lum infiruatur , pugnísque affuefcat ; abs-

guaris: fi

benedictio foecunditatis

;in/'POüB*p

h

que cerramine non fplendet virtus, quzin

'tos erat Abráha transfundenda

yCur.non po«s

folo conflictu nutritur , adolefcit , & incre-

tiàs pulveri.comparatur telluris ? .cüm hze

mentum fübit: 'unde fallitut., «quivirtütis

laude honeítetur foecunditatis , & maris

———t 00 —— EEE E CA

appetens ; ejüsque culturze amans advería-

arena litoralis probro redarguatur 'ilerilita.

E ios*refpuit-, « pugnas deire&tat inire; 'exe

tis? nullam arenz litoráles maris planram

tinguitur virtus , fihofle careat : raró fine

generant , inullam producunt arborem , imà

pugna cattitas , & rarior fine conflictu-hone-

nec ullam enuttiunt herbulam., ccur ; O

ftas; ideóque Apoftolus , eatenus virtutem

foecundiffimum Abrahz femen n

excoluit ; quia certamen inivit ; neque vir-

ultiplican-

:dum in pofleros flerilefcenti

patiatur arenz ?

tutis culturá floruiffet, nifipugnam contra

ia nimirumvirtutisfemina bellorumaboi

carnis ftimulos intus inmembris , & conua

tibus;pugnis, procellis , adverfitatibus debe.

ofü;;!h

homines exteriüs irruentes iniviffet , qui fi

vent aflueícere : «quid litorali

'maris árená

non vulnera ferro; convicia tamen linguá ,

tetnpeflatibus magis «obnoxiu

"m ? las noh

& calümnias fingentes , & fzviüs pungentes,

folüm.coéli grandinespercutiu

nt, ventorum

acriüs faüciàrunt ; f[ed Apoílolus virtutis

turbinesevertunt ;

fed && marini fluCtus ju.

€lypeo eorum ictus retudit.

giter diverberant , &jugem cum fluctibus,

$.

Tunc virtus adole(cit vegetior , & ube-

vndísque procellofis pugnam debent fuftig:

rius fubit incrementum , cüm fortiori pre«

ze: non igitur tellurispulveri, fed arega.

imituradverfario. Annosrf.thorimarita-

Tnaris pariantur pofleri-ex femine Abtahae

TLÀ Sfi

lis fine proletoleravetatSara, cui Deus licst

otiundi , quia nonterrz pulveres ; fedlito-

eetate provecle fecunditatem fuit impertitus,

ralis maris arenz implacabiles

filiimque genuit anno atatis nonage(imo ,

;4€ perpetuos

zetundunt flu&ctuum aflultus ,

contra "qUOS

cum Abrahamus centefimum ageret,

No«

jugiter confligunt:

fpumofe undz arenám:

men puegoä latitia inexpectata inditum fuit.

ebtuere adnituntur ,. .fed arenz: vexata ad

]

Vie

666

Differtatio XXXIL

victoriam inftruuntur , & fluctus terga in

Deum intellexit calamitatum authorem ; nec

fugam vertere compelluntur,

folàm focium cum Davide , fed infuper &

:2

Irruit precella in litoralem arenam ,

parentem , imó & ipfas calamitates, ipfam

quam obruere flu&tuum exercitu apereditur ;

myrrham;dile&tum fuum effe cenfuit; ac fa.

Íed icet pulfetur acceffu , impetustamen a-

fciculum myrrhe non à dile&o fuo tantüm

rena retundic , & ad fugam cogit , quos

infitum, aut fatum putavit, fed ipfum effe

procella flu&tus immiferat exitiales.

Pre-

dile&tum credidit : Fafciculus zayrrba dile-

mere quidem nituntur arenam fluctus , imó

Gus meus mibi , ideóoque amaram morcifi-

& obruere, fed nunquam opprimere , nec

cauionis myrrham in fponfo fponíz daulce.

uperare ; quippe Dei verbo armata , ubi

Ícentem, pectori admovit, inter ubera re.

fluctus Dei mandatum in litote legunt , tu:

poíuit, cordíque inferuit.

Pergit fponfa.

morem deponunt,fuperbiam, & audaciam

Borrus Cypri dileclus meus mibi ia vineis En, Cant, c, &. :

excutiunt, & retrocedentes fuas reforbent

gadi.

Quid qued diledlus,(i myrrha eit,

Q'4i, 1,

rabiei fpumas : cleganter Bafilius Seleucienfis

admovetur pectori ? uberibus inferitur ?

explicans quomodo mare licét procellofum ,

cüm autem eít botrus , non manu colligitur ;

ac tumidum legens in litorali arena infcrip-

fed relinquitur in vineis : fi fponfa amare-

turn Dei preceptum,curvatis fluctibus illud

fcentem fponfum ample&itur in myrrha ;

adoret humiliatum , & deofculetur in fpu-

quam inter ubera collocat 5 cur dulceífcene

Mil

mantem candorem refolutum,;ait : 24rena»

tem in botro fuo non iníerit cordi ? an

; æfrït. Is

.;, EL

qua[i babena formidabili mare continet , ter-

quia Chriftus, cüm dulceícit inbotro; plu.

TA liberans , fervans 4 pelagi eluvione» ;

res habet vindemiatores ? qui cüm amares

eflo ventorum impetu ad terram mare pro-

fcit in myrrha , paucos habet collectores ?

pellatur,

Fertur illud quidem fluttibus alté

botri , & profperitatis dulcedo pluribus

elatum : ubi veró terminos attigerit , revere

placet ; quibus adverfitatis , ac myrrha ama-

—

tit , vefugitques & Domini vocem litoribue

ritudo diíplicet,

an[criptam ,- cüm intuitum fuerit , curvatis

Etiam per invia flerilefcentis deferti plu-

1Il.

fluctibus termini pofitorem adorat : ciímque

res habuit Chriftus fe&tatores, cum ageretur

serram vtoleuter feriat , veferitur , acdivi-

de turbis pafcendis ex multiplicato pane ,

ni impery memor rewertitur in. fugams :

pifciümque obfonio; nonita cum pauperta- -

Maris irafcentis adfultus, quibus per intu-

tem fuos edocens difcipulos , famem illis

me(centes flu&tusterram obruere, & exfor-

oltendit tolerandam, ac fitim propinavit , &

bere videntur , fiin virtutem impingant ;

compedes , ac catenas exhibuit : cum inops

oícula figunt, qua vulnera infligere ma-

de una in aliam peregrinaretur civitatem ,

tin2 unde credebantur,

non obíonia impertiturus , fed paupertatis

toleraturus incommoda caruit feclatoribus:

$. II.

G unica recenfetur fponfa, quzinbotro, &

myrrha dilectum foum fibi effe proteflatur ;

& quia przviderat à plerisque colligendum

Adrrbea adoerfitatum ,65 evum.

botrum invineis, & negligendam myrrham

|

garum amarities dulcefcit , fi foveatur

in horto fponfi; myrrha inexiflenti hofpi-

incorde , ac equo animo tolereturs & in.s

tium apparavit in ubere ; quia myrrhea tri-

Aalexipbarmacum ad. pravos affetius

bulationis amarities lactis non deflituitur -

curandos adbibeatur.

| &Hn-fäl

dulcedine ; nimirum lilium caftitatis vernat

Titun,

jucundius , & fapor virtutis dulceícit gra-

[le"

Dverfitas virtuti exercitio eft , non

tior, cum mytrhea pafcitur amaritudine

exitio , & erumnarum amaritudo

tribulationis.

A

Sponfa , quó dilectus ei ma*

dulcefcit , ejusculturz addicto; id-

gis faperet, noncum é vite pependit pampi»

CA»t, t. YT,

que caufz , cur fponfa in facro epitalamio

*

nis coronatus , amplexata eft eum in botro

Myrrhz fafciculum zrumnarum , ac tribu-

dulcefcentem ; fed in fafciculum myrrha coa.

lationum fymbolum non à fe projecerit , fed

lefcentem: fed cur inter ubera myrrha? nifi

inter ubera collocaverit: Fafcieulum myrrbe

ut inde difcamus , la£tis dulcedine temperan-

diletlus meus mibi inter ubera mea commo*

dam effe myrrhae amaritudinem: quos Deus

rabitur ; adeó fapuit , G fuavis fuit facre

filios recipit, nonitamyrrhz amarorem ijs-

Ípon(z myrrha, ut eam in fuo duxerit pecto,

dem propinat ; quin etiam lactis dulcedi-

xe reponendam ; fed non credas , fuavem ei

nem é mammis fpargat fuz benignitatis,

myrtham obtigiffe , fed fuavem fuiffe dile-

Dulcefcit myrrha tribulationis,non pede

élum , .eó quia & myrrham prabuit , & in

eam conculcantibus, ut lutum ; fed eam am«

myrrha latére credebatur.

Sapientior certé

plexantibusutbotrum. Placet ceelefti fpon«

fuit fponfa Jobo ; cüm hic à Domino dixerit

fo amarities myrrhe , dummodo non pede

prodijffe,quae fibiadvetfa obtigerunt.Domi-

Conteratur , fed finu foveatur ; hoc efttri-

job. f. V.

nus dedit,Dominus abflulit, imo & fapientior

tl'

bulatio &quo animo toleretur, — Cybi in fa-

fuit Davide,quia hic comDeo in zrumnis,ac

tribulationibus effe tantüm autumavit, Cum

fciculo myrrhze coarétabatur fponfus, mox.

dilatatur in vite , ac dulcefcit inbotro; quia

Pfäl. QD. 'v,

ápfo [um in tribulatione : etenim fponfa

4j

iytrha inter ubera , curn foveretur à íponfa,

longé perfpicacior ,. non folüm: cum Jobo

lactis efuxit Julcedinem : dukefcit enimtris — —

H

bulatio

Tribulatio morummopiftra pravosAffectuscaftigat&c. — 667

bulatio, fiametur , fiex myrrha in botrum

& Efau paleflram materno in uteto ma&ti

mutetur , fi non humeris fufferatur, fed in

prius quàm nati pugnaciffimé decertaverint

finu alacriter feratur. Sponfadilectum fu-

plus enim valuit ad diffidiaexcitanda , & fo-

vendajngenij diverfitas, quàm ad concilian-

um priüs in amaritudine myrrha ampledli-

tur; poítea in botro exofculatur dulcefcen-

dam concordiam naturz germanitas , & fane

te in vite; quia veri folatij nobis dulcedi-

guinis neceffitudo ; vix conceptus Efau fe

nem Deusnon propinat, nifi in calice myrr-

habitu corporis , animique indole perdiffi-

ha.

Neque ad Deum properamus , nifi

milem Jacobo prodij. Fuit enim Efau na-

tura ferocior ; ingenio aggrefti: cümécon«

pertribulos , & nonnifi per fenticeta ad«

verfitatum viam mobis ad ipfum fterna-

verfo Jacobus fuerit ingenio facilis , mori-

inus.

buselegans, ad virtutum fludia pronus: hi

al

13.

.^ Acceffurus . Pet

rus ad Dominum fluxa

ergo fratres priüs bellatores , quàm armos

marini zítüs doría intrepido pede, greffüque

rumdelatores; priüspugnaces, quàm nati ;

priüsadverfarij, quàm fratres, materno in

haud titubante calcavit 5 fed qui fcaphá ade

veríantis procellae impetus, ac fluctuum it-

utero, perinde ac martio in campo pugnas

ruentium delu(it adfultus ; mox eorum li«

iniére. . Collidebantur án utero ejue paruu- Genef. «g,

4i: fed qua tam infolentis diffidij cauía tuit?

'v. 25

quida perambulans itinera timore percelli"

Matib. 4v

tur, ideuswentum validum timuit , (iflu-

non fufpiceris aliam , nifi quia Eíau natuta

Y

"V, 30,

&tuum fpumanta terga intripedo «eius non

ferox ; ingenio turbulentus , vitio przlude-

cedebant greffui , duritiémque é marmoreo

bat;& Jacobusingenio facilis;animo pacatus,

mutuaverant ftrato, quo gradientis Petri ob-

motibus elegans , & comis , perfonam egit

filterent pedibus , cur pavet , mergi nefcius?

virtutis: nonigitur mirum , fi adverfarium

quia nimirum ventus invalefcebat : quamdiu.

fenfit etiam materno in utero claufus: non

ventus non fuit validus fcapha citra naufragij

enim potuit virtus fine adver(ario concipi ,

pericula flu&tus eludebat matinos ; fedcum

nec fine certamine incrementum fubire: ap-

t

ventus validiori flatu Apoftolicum greffum

pofité Gloffa moralisait : Zv ffmgulis quoque . 1 egp,

25«

coepit fuper uadasremorati , tunc coepit tie

iboc dici poteff : due genutes , €$ duo populi Geuef.

more concuti , vultu impallefcere , opém-

4ntra nos funt , feilicet vitiorum, & virtu-

"Tametfíi ventus

que Magi(lri expofcere.

tum , ifle tninor , ille amajor : plures enim.s

effet contrarius , & ícapha marinos fluctus

funt mali, quàm boni , € vitia pluravirtu-

dfficulter traijceret , quia tamen validusnon

tibut, Cüm primümRebecca virtutem con-

cepit., bellum excitavit implacabile : caro

erat, non timuit ; fed cum primüm coepit

invalefcere, & contrarius effe extimuit ; quia

enim copit pravis fuis affectibus infurgere

flatus validior Petro 'obfitebat gradienti ,

adverfus fpiritum puerorum ;5 fenfit confli-

«ui fluctus obtemperabant ambulanti : :nec

&um in utero , quia virtus fine adveríario ,

mirum ; ex amoris impatientia, ex fervore

nec concipi, neccrefcere potuit: nequeRe:

virtutis acceffit Petrus ad Magiflrum , cüm

ibecca Jacobum «oncepiffet , nifi luctam excie

" flu&tus marinos intrepido greffu , pedéque

táffet implacabilem.

iHuc accerfendus D.

audaci calcavit; 'non igitur mirum, fi cüm

Gregorius. Quisquis accingi dn divino fer« zib &, Mee

virtute duceretur , vento contrario , & vali-

vitio properat , quid aliud , quamfe contra s a. At

:do remoraretur 5 'quia 'ubi virtus , ibi ad-

antiqui adver[ari certamen parat? ut liber

Ppe-

Serm.de

verfitas ; eleganter Zeno Veronenfis.

n certamiue ióus fufcipiat , qui quietus "

dimore,

aruc aflu marino fertur won naufragus , fed

tyrannoincaptiuitate ferviebat, INimirum

quator 4 timetprofundum interciperenon ti-

flores legunt, .& quietidegunt, qui mundi

suentem , nec tamen in totum diff/mulat; e

indulgent voluptatibus, carnis adhzrent con-

per mare pedibus fe ambulare man «eredat.

cupifcentijs , vitio ignominiosé parent ,carni

Neceffum fuit adverfarium experiri , :obfi-

indecoré ferviunt , & pravis concupifcentijs

ftenti obviare Euro procellofo , utmanudu-

agnave fubijciuntur; íed deteflanda eft hzc

cente virtute ad Dominum fe tetendiffe cre«

«quies , abijciendi flores , excutienda tranquil-

deret; quiatuncrecté ambulamus, cum vit.

litas, que virum prodit virtutis expertem, &

tus per medias adverfitates nobis iter (lernit,

'vacuum ; virtusenim ,. fiflos eft, nonnifi

per vexantes contrarietates nos ducit 3 quó

Ípinis vernat circumfepta, quibusad pugnam

«ertior Petrus fieret reCti fui itineris, opus

armatur ; quotquotenim virtutem excolunt;

fuit,adveríautis venti experiretur contrarios

necefle eft, pugnas ineant; conflictus fufti-

impetus,

Somnium videri -potuiffïethetro

meant; quia ubi virtus , ibi adverfarius , &

iterad Dominum fine confli&u 5 neque àvir-

& pugna: vix conceptus in Rebeccze utero

tute fe manuduci credidiffet ,. nifi procellofi

Jacob, quia virtuti prelufit , maternainalvo

venti adverfantes impetus , flatüsque remo-

vitium enactus eft adverfarium , priusquàm

rantes fimul , & vexantes fuiffet expertus :

matus: quaquis accingi in divino fervitio pro*

venti adverfitas comprobavit , Petrum non

gperat , ait D. Gregorius, quid aliud ,quam.s

oloriz ambitione, fed virtutis exercitio tu-

fe contra antiqui adverfarij certamen parat ?

midos calcáffe eftuantis maris fluctus : quia

non declinandus igitur eft conflictus, fedex

ibi conflidtus, & pugna, ibi adverfarius in-

animo ambiendus , quo victoria non folàóüm

furgit, ac infolefcit ; ubi virtus adolefcit.

quazritur , fed & poffidetur , quamdiu con«

fli&tus utget, pugna perfeverat,

:

144

Idque caufz ; curgemellifratres Jacob ;

Verani de dffeiiibus Tom, l

Pppp

Vite

668

. Differtatio XXXL.-

Virtüs adverfarium non timet , quia

1,

imó nimia felicitate corrumpitur: quidquid

pugnando palmas demetit, & ad triumphum

enim illi inciderit, moleítum obtinget: té-

properat; propterea, non quid paffura fit,

nella cervici quodvis jugum ef grave, quia

cogitat ; fed quó tendat, afpicit; quia quod

ponderi tolerando non affuevit : & tyro in

patfura eft, gloriz pars eft.

Ideo adver-

caltris ad folam vulneris fufpicionem impal«

fatios permittit Deus , ut virtus illuftrior

[]

lefcit ; cüm veteranus pugnis affuetus , & ca-

fplcndeat , viclorijs coronata

*

p»ræludunt

ftrenfi pulvere fordefcere c

Upiens, cruorem

adverfitates triumpho virtutis , nec finit

fuum audaéler fpe&let,

Íciens plusglori &

Deus procellas oriri , quin fit fubfecutura

Huc

tali vulnere fluere, q

uàm Emguinis.

aéris ferenitas: idque caufz fuit fpon[ze, cur

pértinet D, Chryfollomus : N

f

? adfit con*

Homil, 4.de

divize, &

exeo, quódfenferit, fponfi laevá caput fu-

fhéius j abefg corona j nifipraced.

«

"t certaani-

G&an cap,

um premi , intulerit dextrze amplexum. Le-

pastpers

3. . 3,

na5 nün acciptuntur bravias ff non funt fíu-

va eju fub capite meo, & dextera illius am-

dia , nec bonores ; ff tribulatio nom vexat nec

píexabitur me , non dicit, amplexatur me

remtffo folatur ; fi eelida byems non precedat,

dextera ejus , 1ed amplexabitur , infert

enim ex minante tetra nube

difcolorem

Verna tempéries nou fub/eguitur. Etbocnom

n bominibus tantum,

fed in feminibue quoque

iridem 3 €x turbine procellz arridentem

epfis intuerilicet, — In b enim multam pl«-

aéris ferenitattem 5 & delicias fibi fpondet

Viam ,multamnubium collifionem , multme

affuturas, eó quiaà pondere lzvze , feu tri-

que glaciem fieri oportet, fi vernans [ica ex*

bulationis prematur in capite? non enim

argere debet. — ideo lzeva ípenft priüs preffit

quid ipía optet ; fed quidíponfus agere fo-

Íponíz caput , quia amplexus dexterae folae

leat, candidé prodit , lurida tribulationum

tium cordi erat allarurus: Leva eju fub ca-

hyeme caput obruit , cüm lzva manu premit ;

pite meo. G dextera , illius amplexabitur me,

fed cum dextera poftea ample&titur , vernan-

quid quód plutis fecerit lavam » quàath dex«

tes piorum affectuum flores excitat , legít-

teram? hancenim infra peétuslocavit, cum

que é corde.

Non igirur trilemur, quo-

illam juxta mentem , & in vertice capitis

ties levam noftro fentimus capiti incumben.

habuerit? nimirum fponía, cum myrrheum

tem , non proeul dextra aberit , qua per

noviffet dilectum fuum, non potuit calami

amplexus folatia adferet : ubi leva adeít

tates Jeva , non pratulifle amplexibus dexe

erumnarum, procul non abeft dextera de-

terz&. Per 2rumnas igitur, & calamitates ,

liciarum : neque cenfenda eft Izva gravis ,

quas lzeva manus nobis immittit, ad Deum

cui dextra ob viciniam adnectitur : amplexus

ducimur, quem & relig

iofiüs colimus: quem

Gmej j

enim dextrz pondus omne excutit lavae ;

enim ignis tribulationis intus de

4j

in fl

coquit, &

fponfa cum capite gravaretur non flagella ,

ammea probat cerumnarum fornace, re«

non perfecutiones , nec adverfitates recenfet ,

ligionis decor illufirat ,

,

& fplendo.—r virtutis

quibus concuti folent , quos lzeva tangit : fed

condecorat,

horum oblita folius meminit manüs vulne-

&

»

Id nobiscum videtur agere Deus , quod

17

rantis, & fulminantis ; & quia manus eft

aquila cum fuis pullis , quos in examine flag-

Ípon(i ex preffura iævæ,'afnplexusinfert dex-

rantis folis pendulos Unguetenet, ut fi cu-

juspiam pupilla hafiter , nutétque folari

16,

Hanclavam fenfit, ium fuo federet in

circumfufa jubare , veluti prolem degene-

fimeto Jobus, & quia noverat , cujus effet

rem , partique illegitimo natam condem-

manus ; non irruentium Chaldeorum ,nec

net: fin vere immotis palpebrisradios cbi-

Sabxorum meminit, qui greges , G armenta

bat phebeos, conítantíque intuitu folem

fuerant depopulati , & fegetes combufferant,

afpiciat ,

ut proprium fotum innutrit,

& omnia fua bona fus, déque everterant ; fed

Quid ni ungue adverfitatum nos Deus tenet $

rerum fuarum jacturam in Deum refudit ; &

ut furfun elevet ; & ad divini folis haue

in ipfa adver(itate Deum vidit fibieblandien-

riendam lucem illuminantem omnem homi»

tem , non adverfus fe fevientem, fciensDe«

nem venientem in huncmundumi nos in füb«

um per adverfa virtutem expolire , qua arri-

lime evehit ; & quidem fupra nubes , quia ut

dente profperitate minime fplenderet : qui

ait Regius Vates Ad Deum non accedit ma-

divitijs affluit , quantum in ipfo virtus pau.

lum, nec flagellum ejus tabernaculum lzedit.

pertatis emineat ; prodere nequit : non enim

Non accedet adte malum,t7 flagellum non ap-

Pfalm. g0.

fcire poffumus , quantum adverfus convicia ,

propinquabit talernaculo tuo.. Verz virtutis

& contumelias habeat quis conftantiz , fiin-

'U.*-A À9. .

'cultores;ac divinz amicitize candidati,nonnifi

ter plaufus adolefcat , vivat , & fenefcat: vir-

tribulationum probantur examine ; neque di-

tutem obedientiz non querimus in Principe,

vini contubernij beatam metam attingunt ,

cui omines parent , G obfequuntur,

Quem

nifi totum patienti fladium percurrerint ,

nulla adver(itas premit, nec contraria fortuna

totümque virtutis curfum contummaverint.

exercet , quantz fit vir fortitudinis dignofce-

Abraham licét in Dci confpectu pulvis , & ci-

renonpoffumus; necan fit aliushumilis,qui

nis deprehenfus fuerit, per erumnas tamen

nemini eft conremptui , quique nullis impe-

agitatus,perlimam tribulationum perpolitus

titur injurijs: quomodo is patiens dicetur ,

Dei familiaritate, & amicitiá infignitus fuit,

qui nullis premitur calamitatibus ? torpefcit

quia tribulatio , & anguftia , ita erumnis

finc adveríario virtus ; nec fua prodit decora,

preffum , & dolentem nobilitant; ut

Deus

di-

Tribulatio morum imagiftra pravos affectus caftigat,&c. 669

dicatur quodammodo ejus amicitíam am-

— Quàm apté infignem vocat mifericors

I9

bire, & ex fublimi majeltatis folio fe cupere

diz tefferam , coeleftem colluctatorem Jaco*

bum & Labanio focero in patriam reducem

declivem in amicos amplexus dolentis , &

anguflijs preffi, quia quos adverfitatum turba

divexáfle certamine, preffiffe lu&á, contri-

viffe obfiftentem: fed ubipietas? ubi mife-

exe;cet ; hosvirtutis fplendor nobilitat.

ricordia? inludta, inipfo dolore? quia cum

S. III.

premeretur certamine , evehebatur ad no-

biliorem hominis conditionem ; cum luxato

femore, diftortóque nervo contereretur;for-

il.4.ge :

Virtus flos eff , qui alia non ger-

^6

tior evadebat ad przlia; nec erat,cur formi-

h

sminat culturá ,. quàm adverfttatum :

dine contabefceret ob fratrem obviantem per-

sec Alio gaudet imóre vigari , quam fudee

€itü ira, & (everitate, cujus fe Deus obtempe-

rum , quos labor imprabus ex fratti

tavit finui in benignitate,& pietate: per bra.

cerporis defeffis membris

chiorum complexus , fe Deus colluctator Ja-

elicit,

cobo immifcuit , quaíi unam cum ipfo perfo-

18.

| N Dei amicitiam Ifaacum , & Jacobum

nam gereret 5 ecee quá arte , quo artificio

alius favor non adfcivit, quàm tribula-

DeoadneGtitut homo 5 certamine tribulatio-

num; luctálaborum ad Dei evehitur amicie

tionis divexatio ; tunc Jacob fingulari

amicitiz divinz tefferà in(ignitus claruit ,

tiam ; quid enim amicitiz magis proprium

cum Labano focero inferviens fundendis fu«

quàm amplexus ? quid periculis magisobno-

doribus affuevit, laboribüsque tolerandis ob«

xium quàm pugna? in qua G corporis vires

duruit , & Efau fratris perfecutiones fuíti-

conteruntufr , & membrorum artus confrine

nuit.

?

L

?

e

Dei amicitia flos eft , qui alio imbre

guntur

& cruenta vulnera infliguntur

rigari non gaudet, nifi fudorum , quos la«

& non folüm corpus teritur ; fedetiam ani-

-

bor &fronte elicit; vel fanguine , quem per«

mus pavote concutitur ? Luctatus fuit Deus

fecutio & vulnere fundit. Ut foceri Labani jur-

cum facobo , pugnam inivit, nonucipfum

giafedaret Jacob, ejüsque iras extingueret

expugnaretad aecem , fed ut propugnaret ad

vitam 5 non ferro , fed pugilatu certamen

ftuduit humilitatis dulcore ejus acorem per-

fundere; cámqueà focero abfceffilet , ne in

inftituit5 non vulnere, fed amplexu infequu-

——

tuseít adverfarium , ne cribulatio , & dolor

recrudeícensincidetet fratris Eíau odiumau-

xius feceifum , latebrásque fecretas quafivit,

longiüs à Dei amicitiz teffera diftatet; neà

Genef.32.y.

Vr iuBabatur cum eo usque mane.

Cum

divini amoris fymbolo tentatio abfcederet s

24,

lu&ta brachijsexercetur, ut quó arctiüis pre-

defeífus ex itinere cuperet defatigata corpo-

tis membra quieti dare,ultró ad iuctam pro-

meretur , eó intimius Deo adhzreret , &

vocatur, & nece(fitatem videns fihi impofr-

snagis appateret amari , quà acriüs videre-

tur oppugnati ? fcité Chryfolegus. — 74cob

Serm. Na4z2 ;

tàm congtediendi cum adveríario defcendit

Y

ánarenam; fomnum excutit, quietem abi-

vedeuntem pro certamine provocat , lutiatos

r confiringit amplexu , ut amaret patrem

git , & ftans manum manui conferit, pedem

pedi, ea virium contentione , ut coeleítis

certaminis , won timeret * - hic certaminis

'fä

collu&tator videretur ei palmam concedere ;

pater ; quem Jacob adamavit , Deus fuit

záfi os femoris ei luxáffet ; nervümque di-

colluctator , in quem per mutuum ample*

ftot(iffet ; fed exafperatur dolor in mede-

xum pio exatdebat Jacob amore; quianul»

lam, & quiluctari cum homine timuit, in»

libi pij affe&tusexcitantur in Deum uberiüs ,

ter pugiles Dei fe novit recenfitum ; exer-

nifi cum adverfarius., G tentatio urget ac.

riüsin homine: roíarum dixeris indolem

cuit Deus Jacobum ln&tá , quá fegnitiem ani-

pios induere affe&tus , latiüs non florent ,

mi excuteret, fpiritum corroboraret; do-

lores auxit , ut incolumitatem impettiret ,

quàm tribulationum circumfepti fpinis ? ea

eft cribulationis induílria ; ut perinde , ac

& àtimore dolentem erueret : fiquidem nul.

la efficacior medicina in pharmacopza vir«

tribula, difperfa granaconterat, in trituras

tutis reperitur , quàm quz afflictione , &

redigat ; & ferrato diícruciet carpento ,

quó in horreo coagmententur viribus refi-«

dolore apparatur ; hac enim eft , quz vulne-

ribus medetur , quz animiconfulit egritu-

ciendis perapta.

A9,

dini : luCtatus fuit Deus cum Jacobo , quem

Adverfitate non languefcit virtus ,. fed

Pf;h»- pi

cüm arctiüs premeret, fortiorem effecit ,.ut

fortior corroboratur ad pugnam;non viribus

UE

confltantiüs contra fratrem invalefceret ; &

deflituitur, fed ad palmam victrix in(truitur.

Quàm decorum pulverem hac in arena vir-

per brachia in Dei finum infertus omnem ex.

cuteret & corde formidinem ; appofité D.

tus cellegit, non ut fordeíceret victa, fed

Chryfoftomus.

Magna Dommini enifertcor-

fplenderet victrix ? finguli greffus claudi-

dias quoniam occurfurus erat fratri ,ut fci-

cantis Jacobi argumenta fuéte fortitudinis ;

selc i Ri d R

ret re ip[a , quód nibil afperum daturus effet

fed quando fortis in lucta facobus ? fi ejus

femoris nervus ex folo collu&tatoris con-

is figura bominis , luclari cum jusio voluit,

Torum boc faélumefl , ut fe illius bumilitati

tacu difruptus ceffit ,. & infectus conta»

"g

attemperaret , & formidinem ex anima jufls

gione .emarcuit ? habetur in Genefi.

Genef.32., 9.

cum videret , quodeum fuperare wom po[fet.,

.25,

eximeret. y & per(uaderet ei, ut citra Ango.

vem fratri occurreret.

^

tetigit meruum. femorá ejus , — 66 featim.,

W. ——

£nAf s

Ferani de Affeciibus Tom. 1

Ppppa

ii ia al

Differtatio XX X1,

6709

emnareut. - Si cmar&uit; quomodo fortis ?

quó ejus caro inde p,rogfefïhra priüs de paf.

fifaucius , quomodo victor ? fi folo digi-

iione difcipline erudiretur ; quàm ex virgi-

to preffus claudvs evafit , quomodo ftetit

neo fanguine formaretur ; quin per inflidum

uUlelus? triumphavit vi&or ? ita eftvix ner-

vulnus noftre voluit intimius humanitati ad»

vunipupugir, G fortioremdepredicat , vae

hzrere ; proximior enim tunc humanitas elt

lidiorem pronunciat , ut legitur in Genefi.

Deo , cum in lucta erumnarum pungitur ;

Guef s. Nequaquam Jacob appellabitur nomen tuum;

fauciatur ? noluit cárhem Jacobi colluctatoris

Jtd Ifraél : quoniam fi contra Dominum (ore

dolore expertem, cüm ab éadem effet carner

L]

.

tie fuisii

quanto magis coutra bornines

ipfe fumpturus: quó vir dolorum diceretur ,

præzmleäit.

Àn non belligerandi ordo in*

noi folüm dolotres ad fe traxit, verüm ex do-

vertitut ?. is fortisdicitur , cujus nervus

loreéfüarn voluit originem ducére: moriturüs

inver vulnera , & doloréscrucis; ex doloribus

emarcefcit , robur deficit ; is vi&or qui fau-

cius; is victus, qui vulnera infligit; trium»

oriti voluit , & indoloribus vivere, ut ad pa-

phat; quiladitur; cedit, quivincit; ado-

trem redux de proftrata morté vi&lor, nos e-

reas canit, cui vulneraepicedia pangunt: ita

doceret , nullam ad ceeleftem gloriam , quàm

e[t, hec pugnandi ratio divino addiícitur in

per dolorés tatiorem nobis patére viani,

22»

certamine , in palaítra edocetur virtutis 5

Idq; caufz cur fponfus ad coronam fponfa

hac in pugna pati , ac vulnerari viciffe eít;

vocaturus non de excultis hortorum areolis

viribus deítitui , validiüs ad vi&toriam cor-

eam ad fe vocat , fed de montibusexefis Liba-

robotari ; fanguinem fundere;glariam enan-

ni; & Parthorum, & de cubilibus leonum,

.

eifci

.

. collu&aror Deus infirmum reddit

Veni de Libano fpon[a mea , venide Libano ,

N

4

Jacobi femur, quo caput firmiüs flaretvir-

veni : coronaberis de capite Amana, de vertí»

tutis fulcero fubnixum: pié & eleganter D.

ve Sanir ,€ Hermon , de cubilibus leonum , de

Do gradu-

Bernardus.

lltinam & meum nervum n«

siontibus partborum; (poníam invitat , ut ve»

bumilitatis £*

lus tangat , ut marcefcat , fi fortà ex bac

niat.é loco ; in quem fponfus fecefferat ia

énfirmitate incipiam proficere , qui ex mea

montem fcilicet mytrhze , & collem thuris ,

firmitaze non poffumnifi deficere.

Legopro-

quia virginitas adumbrata in Libano , nonnifi

Jfe'ló : quod infirmum efl Dei fortius ejl bo-

in montibus myrrhz , & thuris coronatur.

minibus : , (ic quoque Apoffolus « libenter glo-

Thus,cüm adoletut; orationis eft fymbolum,

d 4poln

riabor in infirmitatibus meie, ut iubabitet in

ha,

ficut & myrrha mortificationis , & &erumna.

"me virtus Chrifis,

rum : quia lilium caftitatis nifi adverfitati-

at

Tunc corroboramur , cum adverfita-

bus excolatur , fuaviter non redolet , nec thüs

tibus preffi infirmamur,

Vel collüctator

nií1 inter accenfas tribulationum prunas e-

Deus os femoris Yacobo luxavit ,

cum

erucietur : caftitas enim, quz oratione , &

.quo luctam conferuit , quia praelu(it homo

mortificatione cáret non claret; & propin-

fieri , qui in homine non fuit dedignatus

quior eft lapfui , captivitati , & compedi;

«olluctator apparere ; 0s femoris in lücta

quàm coronz : fcite igitur à Libanoevocatur

luxavit adveríario , ut naturzeno(tre ab ip.

Sponía ad montem myrrhz , ut totonam

fo atlumenda infirmitatem proderet ; cüm

non folüm virginitati exculte ,. fed etiam

effet Chriftus Servator füam ex femine Ab-

doloribus &quo ánimo toleratisdebitam ac»

rahe per Híaac, & Jacob originem duéturus;

cipiat.

f

,

.I

bene Jacobo collu&tanti folo attactu femur;

Corona , quà virginitas coronatur in fol

2

»

e quo tradux generationis emanat , luxavit ;

dolorum , & tentationum officina cüditur

quó aufpicaretur, fe absque viri femine

qua enim deltcijs diffluit caítitàs coronam à

?

^

lilio enim caftitatis nil Jethas

poít aliquot fzcula generandum in utero

*

Íe abigit

matris virginis

*

Debilitavit femur , cui

lius, quàm mundi voluptas, quamdiu Da*

& vim abítulit , ut firmiüs fuz generatio-

vid pugnavit cum adveríarijs , Saulis perfe«

nis imprimeret illo attactu fymbolum: id«

cutiones fuftinuit , lilium excoluit pudicï;i'

que caufz cur humane formae mianum ei

ti2; quod tuncelanguit, càm primüóm coes

$i cafti-

admovit loco , & quo folet hominis gene-

pit ipfe in aula delicijs diffluere,

ratio prodire ; ne crederetur ope humána

tas avis e(t paradifiaca inter thalami plu«

gignendus , quiSpiritüs Sancli opificio vir-

mas volare deíit in regia ; licét. coelum

ginali in aula erat efformandus, — Tanto ar-

conícendere didiceritin eremo 5 fi flos eít

debat amore nofílram affumendi humanita*

rubere ceffavitin purpura; & olere; fi puge

E

tem ,ut adumbrare modum , quo erat eá ve-

natrix Amazon dicitur , tunc triumphare de-

ftiendus, voluerit plura ante fzcula : nec le.

didicit poít viétorías, quando adveríarium:

viter femur tetigit colluctantis Jacobi, ut

ampliüs non novit,

Qu extra aulam

mulceret, fed graviori impetu; ut feriret ; 0s«

floruit exculta; perijt in aula negle&ta; &

