Dif-ratio XL.

dem difcamus, :neque effrcenes compefcere

muliere, ut nonnifi amäre, vel cdiffe fcist,

pravorum affzdluum impetus, quibus prz-

& raro abutroque fejungi ; oneravit enim

eipites agimur ad malorum omnium bara-

innocentem infamiá apud domeílicos; dein

trum, | Certé brevitasvite, morsque pro-

ad proprium maritum cum fibi à fugienté

perans ab omnibus concupifcentiarum illece-

relicto pallio accurrere; ac oculis fletu madi«-

bris nos prolix&avocat, vocátquead illius

dis Jofephum vocare in crimen intentatze tur«

vite amorem, qua nullo occumbit occafu,

pitudinis , & cum inconfulta viri temeritag

nullo clauditur termino, & ad quam virtue

mulieti credidiffet,injicitnr innocens in carce»

tum ftudiis perducimur,

Haremus prze

rem , indetamen fiduciá bonz cauíz evafue

fentis vitze fluxibilitati, & flare cupimus in

rus: fed quam dixerimus caufam tam prze

ea,qua continuó cadit , jugitérque labi-

clar victoriz fuiffe; in quónam armamene

tür, qu& quó magis amátur, eó majora affert

tario tam valadis, támque opportunis fe Jo»

damna,

fephus armis in(truxit, quibus impudentiams

pyibLh

foeminz proflerneret , fimülque. aítuantis

concupifcentiz f[ammas extingueret ? nimie

rum fuppetias é feria mortis recordatione

Mortis [Ebolam neceffe eff , fre.

efflagitavit, & terrore veluti incuffoconcue

gu:nten;w, ut reife vivere di[ca-

pifcentiz , eam fugavit : cüm dixiffet ime

mm , pravos quosque AAffettus

pudensfoemina caíto adolefcenti dorzi mee«

compefcamu.

-

eum,armavit tunc Jofephum ad pugnam,non

allexit ad turpia; duxit . ad caíira militems

i,

On hzreamus peritutis , fi perireno-

non feduxit adolefcentem in gynaceo: ad ine

lumus; non innitamur caducis, ne

jectam nimirum per fomnum mortis imagie

cadamus; mortem adeamus, ut ipía

nem , vel in ipfo fomno oculatior evigilas

nos vivere edoceat ; ut difcamus effrcenes

vit, noluítque fuccumbere, cum vel ab ipfa

affeclus coércere, eorámque impetus com-

alliciente hera didiciffet occumbendum fe-

peícere, flummásque extinguere.fuo gelu

mel effe: allexit adblandiens foemina caftum

urentis concupifcentiz ; nil enim fortius ad

juvenem turpi illo invitatu Zersi mecum ;

Gmej 3g9,

co&rcendos pravos animi motus mortis re-

M

non tamen eum illexit ; evigilansenim in

cordatione , quà Jofeph tam generosé à fe

fomno allicientis mulieris aflultum concupi-

rejecit Puthipharis allicientem uxorem ad

Ícentize repreffit inquiens : quomodo poffuns

turpia, tüt gloriofam de pravo concupifcen-

boc malum facere ? fi noclua hzec caecuciens

tiz affe&u retulerit triumphum. — Erat Jo-

fucclamáffet non dermi , (ed vigilz »mecum ,

fephus Jacobi filius eleganti formá, fpeciofo

fortaffis turturem inclináffet in coenum, o«

corpore; ideóque /Egyptiae mulieri gratior,

lorem accendiffet in. flammá; lutóque Ar«

qua pulchro demirata in corpore virtutem

menium murem focdáffet, fed cum objeclana

cepit ardentiüs inflammari in juvenem , &

fibi à fcemina funeris imaginem | depreheri

impudico intus zeftuans amore oculos con«

diffet, exarfit ftatim igne fanctiori, ac vire

jicere in adolefcentem , fimülque raptis ve.

tute loricatus ad pugnam fe accinxit , de

luti in fomite igaiculis occultum in vifceri-

affectu concupifcentiz depravato triumphae

bus ignem alere ;; cámque flamma dietim

turus, Mitiüs fortáffis obítitiffet Jofeph im-

Ieperet , ac incrementum fubiret,cepit tem-

pudenti foeminz,vel faltem nontam virilitez

pus obfervare, quo finearbitris, absque te-

pugnátfet, nec concupifcentiam flammis ar«

fte poffet uberiüs caflum juvenem ad flagi-

matam expugnáffet, fi bracteata Tifiphone

tium invitare; cümque non femel impudi-

adolefcentem proritáffet, non fomni pallore,

cz repugnáflet mulieri,& oppofuiffet hdem

Hero, Deóque debitam; non tamen deftitit

fed excubiarum vigore; non mortis imagine,

Íed vitze fpiritu,

urgente pravo concupifcentize affectu admo-

Callidiores in expugnatione. Sufannze

12.

vere preces , adhibere blanditias , exhibere

vift funt proceffiffe fenes illi, quinivibusca-

munera, cumque fruítrata femper fpe neque

nitiei caput obtegentes;flagrans intus concu-

importunis precibus, neque blanditiis po-

pifcentize fovebant . incendium, fuerunt hi

tuiffet caftum juvenem fle&tere; adeo urgens

duo fenesnon tam fenectutis probra , quàm

concupifcentia aftuavit in feemina, utaufa

turpiffima Veneris mancipia. Cum Suíanna

etiam fuerit manus injicere recufanti , & ad

contra folis ardorem corpus pararet abluere

fcelus nonfolàm invitare, fed & violenter

arboris frondibus circumtecla, feptisque fru-

compellere:verüm ratus adolefcens victoriam

&ecofis occultata, diligentérque, ut moris

in fuga pofitam , pallio., quod prehenderat,

eít caílitatis, folicita, plena timore , omnia

| | uiiy

relicto in improbis foeminae manibus , foras

curaret oftia claudi viridarii ; duabus, quas

extra cubiculum , domimque fe fe. prori-

fecum duxerat puellis per pofticum dihaiffis

puit calumniam potiüs honoris fubiturus,

olei,& ímigmadis afferendi causá, fatis tu-

quàm caftitatis paffurus jacturam ; fiquidem

tam ,(olämE]ue fe crederet ; pellucidisque de-

irritata juvenis verecundiá impudens feemi-

currentis fontis laticibus corporis : ablueret

na, tantum cepit algere odio in fugientem,

quantum priüs flagraverat amore | in renu-

membra; exilierunt ftatim lenonesduo niz

vea canitie in fronte rigentes ac byernantes;

ammis 29

entem . tantüm prayalent pravi. affeétus in

Íed intus impuris conc-ppi(tentiæ fl

fluan-

?ï

Nullum äg'g'rïtudihi pravorum affe&tuum curandz alex.&c. 243

fluantes ; probröque nature , non jam fub

bus, totísque clamoribus increpare, fed

«inere, fed niveignem foventes: cooperti

quia noverat nullum arictem fortiorem ad

fiquidem arborum ramis lavantem fe obfer-

profternendam concupifcentiam effe mor-

vant Sufannam ; cümque pabulum aqua igni

tis recordatione ; hanc maluit commemo-

fuppeditaret, fubirétque ex fonte nberiüs in

rare, quàm ícelus ; ne igitut flammas fen-

pectore flamma incrementum, morz mox

tiret Sufanna concupifcentiz ; ne allicienti«

impatientes, perinde ac equus,& mulus ad-

bus ad turpia fenibus adhzereret , mortem

hinnientes exiliunt ex infidiis, prorumpunt

accivit commilitonem in pugna , cujus fub-

in fcelus, folicitántque integerrima Matro-

fidio amentium fenum, ac amantium pro»

nz catlitatem, rati eam validiüs expugnaturi,

ftravit concupifcentiam , vicitque reluclan-

fi nullam ei mortisimaginem,nullümque li-

tem rationi affectum,fcité D, Auguftinus ait

bitinz objicerent veftigium: allexerunt.enim

Timor de futura morte mentem Aneceffarió. Lib.a de

pasitl, 13 ;

lavantem fe mulierem ? .Commzfcere . nobz-

£0ncutit , G quafi clavis earnis omnes smmotus od« Chrif,

jfium , .quàd finolueria ,. dicemus contra te

:?ï

fígno «rucis affigit.

Aeflimonium , .quod fuerit tecum juvenu, &S

MNon 1olüm fuüneris cinis ,fefocigntis

1f.

0b :banc «aufam .emiferie puellas à se , fed

«oncupiícentice extinguit flammantes tzedas,

€ur.eam potiüs acriüs.non terruerunt poena

verüm & gula illecebras , affectimque ad

:acerbiori? cur eam non minati fuerunt la«

.epularum delicias co&rcet , ac profternit,

pidibus obruendam, veluti adulterii .con-

Y eftis eft Damocles, qui cum Dionyfio Si«

fciam? cur teftimonium duntaxat .criminis

zacu(arum Tyranno apprecatus fuiflet om«

«i-objecerunt fupprefíà lapidationis« poená ?

nem felicitatem ; eümque dixiffet hominun

nimirum noluerunt vaferrimi lapidum me-

feliciffimum, .eà quia opibus afflueret, vi-

miniffe , quia veftigia funt :mortis , .& te-

tibus effet roboratus, & fingula ad ejus vo-

gumenta fepulcrorum : -rati illicientes ad

tum fluerent, interrogatus à Principe num

zurpia fenes objectu mortis , vel ipfam Ve-

vellet fuam experiri fortunam, guflare fe--

nerem Niobe in filicem obrigefcere ; .ne i«

Jicitatem ; .& fe cupere dixiffet ; collocari

gitur quam intenderant flammis .accendere

juffithominem in fella fua regia ; tum ad

t i,

concupifcentiz, cogerent in faxum frigere, à

meníam eximiá formá pueros dele&os juf-

memoria non. folüm mortis, fed & fepul,

fit ad(iftere, eósque ad nutum illius intue

€hralis integumenti abílinuere ; non enim

entis diligenter miniítrare.

Quid niinfun«

:ubi mors fuos fpargit cineres , ibi potiseft

duntur manibus aquz odoratiffimz ex aquie

concupiícentia fuas accendere flammas : fo-

minariis argenteis , feu gutturniis; infirui«

vecur in cinere, fervatürque ignis, quem li-

tur menfa, inferuntur fercula , quà ex fyl-

gaum alit; fed quem .concupiícentia fovet,

'vis, ex aére , terra, G aquis accerfita , & ad -

cinislibitinz extinguit: armatam Palladem

omnem luxum exquifitiffim& parata, ut

contta fe ipfos ad pagnam provocáffent fe-

animus quafi hareret anceps, quidnam po-

nes,éfontiü frigidislaticibus,ardentiorem.ad

tiffimum intanta jucundiffimarum , optimé«

pugnam profilientem ; non Venerem in aquis

que conditarum efcarum «opia , & afflu«

matam in undis incendiffent fatuo aeítuantis

entia fames deligeret in cibum , manus ca«

concupifcentiz igne f1 vel funeris umbram

petferet ; cümque ad oculorum laíciviens

lavanti fe mulieri objeciffent: f1 enim Vene-

tium delicias inftru&ta effet menía; & quid-

ris flamma ludit inaqua; perit tamen in ci-

quid auri, & argenti, ac margaritarum use

nere; proinde fuppreffzre infanientes con«

quam fuit, partim in vafis, partim in fie

cupiícentiz zeítu fenes omnem funeris .um-

mulacris, & partim in parietum ornamen«

bram, mortisque veftigium, ut Sufannam

ts nitere videretur, & ex omnibus ele

ex puro lavacro in fecem traherent ccenofze

mentorum fpoliis una menfa conítructa ad

impuritatis: verüm quamvis fenes, velpo-

delicias invitaret gula 5 jam incendebantur

15

tiüs fenectutis probra , concupifcentizeque

Oodores, jam pocillatores prafto eranr, uf -

meníz affidentibus

[

turpiffima mancipia ab omni refricatee mor-

tis abílinuerint veíligio , abborrnerint ab

fibi Damocles videbatur,

yathiffarent fogt.u.natu;

umbrá, reticuerint nomen : Sufanna tamen

Verüm in lautiffimo hoc apparatu juffit.

matitali addicla ca(litati contra infultantes,

16,

Diony(fus fulgentem gladium 2 lacunari

aggredientésque fenes, ut fe defenderet fup-

feta equina alligatum demitti, ut impende«

petias , opémque petiit à morte: fiquidem

tet illius beati cervicibus ; qui cüm primüm

Sufanna Ingemuit , &$ ait anguflia funt mibi

imminere, fibi mortem animadvertiflet to»

Dauiec 15«

undique 5 fi enim boc egero , mors mibi

tus ftatim expavit, tremuítque , fimülque

eii: objecit fibi, & fenibus impuro concu-

umuit pendulam mortem proptiis immie

pifcentie igne exardentibus feriam mortis

nentem cervicibus; & tunc vel fola mortig

recordationem , & illicó fortior ad pu-

fufpicio apparatum illum voluptatisregize,

gnam infurrexit contra fenes, quorum

ita infecit, ut Damocli non ampliüs fapere

concupifcentiam folo funeris cinere ex«

tinxit,

viderentur fercula, fed prorfus defipere; &

totus quà gemmis illuminatus , quà auro,

I4.

Potuiffet Sufanna de crimine infultan-

argentóque nitidiffimus apparatus ferales u«

tes fenes exprobrare , eósque totis lateri-

€ árgene

trinque fpargex:e umbras , fulgurar

ürdni de Affeiijbus Tom. I,

tum,

244

Difletatio XL -

t

tum , pallere autum , minitari germze, rie

montium nives deferebantur x;"e&ïvïä cäl(;ril

gere adamantes , [qualere purpurz , furere.

bus refrigetandis, nec in fubidium potio-

attagenz, fevire mugiles; in lugubres nz-

nis, fed in cor

poris cruciatum jugiter rigee

nias mutari puerorum cantus, ( toto cor«

bant; fiquidem hyeme ad cxercitium pati-

poreconiremifcens non füit anfus manum

entiz nudis calcabantur pedibus, & rugi-

p

extendere adíercula, nec cibum ori admo-

ente per clatem leone, firióque more

vere, nec lyris, vocibüsque ad muficee con-

dente cane declinabantur n fupplicium gute

centus inflexis aures accommodare , immie

turis: acriüs torquebantur modicá illa. in

gt

nentis mortis fufpicione difturbante coacer-

flomachum demiffá efcá , quàm ipfo jejunio,

ä

varas iilas gule delicias : nimirum peritus

cum quidquid admoveretur ori ad deficien-

re vite aliqualis imago, ita Damocli affe-

tis naturae reparandas vires plus difpliceret

&um: ad regiz fplendores , aulz dignita-

palato omni deflitutum condimento , quàm

tes, ferculorum, gulzque delicias coércuity

refeclioni inferviret,

Quin tota cujus.

ut generofiora phalerna venena putaren.

vis coenobitae fuppellex cilicio circumícripta

K

tur; dulciores cupedim amariffimum ab-

erat.

fynthium;' fuaviora fercula, lethalia aco-

Sed car in Cenobitis hifce tanta in eïckur--

19.

nita; quia ubi íola mortis fuípicio fe in-

lentis , poculentisque aníleritas ? cur per-

gcrit affe&us omnes ad mundi , carnisque

petuo amarore gulam torquere , palatum

delicias exarefcunt;penitüsque excinguuntur.

corrumpere, & ftemachum sffligere?cur fi ut

Idque in Monachis Macedonize obfer-

17.

Angeli é coelo delapi cocleítem in terris vi-

ï

vavit Chryfoftomus ? tametfi effent viri no-

tam ducerent , adeo mortificandz gulz ftu-

|

N

bilitate fanzuinis illuftres, deliciis innutriti

duerant, ut nil ei unquam | concederenr ,

à pueris, mox Coenobitz omnibus à fe de-

quod placere poffet? Caufam hujus ftudii

liciis prefertim gule abdicatis,nautici panis

adtert S, Joannes Chryfoftomus, quiacoeno-

pauca fruftula, eaque perfepe mucida, ac

bitisiliis € rudi fago Ículptam calvariam;fet

furfurea eorum ceenam definierant anacho-

demortui hominis caput men(z imponere

Wl

reticam ; quibus nafturcium | addebatur &

*

moris erat, quo coenaculum velut in fepul-

fal; & rariffim? olufcalis modicum inftilla-

chrum verteretur , & fqualor effet non refe«

batur olei, cum fzpius calamitofum fercu-

&io, quz ibi fumebatur, imó fcholam tricli«

lum cinere infpergeretur , ut non coena, fed.

nium illud dixiffes, in qua mors a(fidens ma-

fupplicium dici poffet, non ad naturz vires

giflra cenobitas illos edoceret jugem pue

initaurandas, íed ad gulam infipido illo,

gnam cum appetitu prelertim gula, pravó-

tenuíque olufculo diriüs torquendam, idque

que omni affectu ad quascunque mundi de-

Íub (olis occafum , nilque teflaceis cotylis

licías, fenfuámque oblectamenta : hecque

infundebator, quàm frigida, € proximo per-

ratio cur ab omnibus femper. abhorruerint

fluente fonte hauíta ,. quá íitis extinguere-

gulz deliciis, cum enim funus convivantibus

£ur convivarum, non appctitus expleretur;

excubaret, mortisque cinis condimentum da«

& cüm folemniores inftruerentur epulze, hee

ret modico cibo; nullas poterant Cosnobitze

cochlez erant vicinis é montibus delatz.

4l,

gulz experiri delicias ; cum timerent , vel in

Dixiffes (rugiferam quamlibet arborem in-

amaro cicorio Sardanapalum latere, vel Epi«-

terdiétam iisdem conobitis fuiffe Ícientie

curum in napo; quin etiam gulz afpidem

plantam, exqua fi quis velpomum unum de-

vel in fceniculo ('Liiþif:abantuf.

Qmnes ibi

cerpfiffet, mortem crederetincurrere, quam

illecebras femper metucbant etíam cum ipe

Protoplaffifibi, totíque pofteritati intulére,

fum abíynthiua deglutirent, & una erat g«

cüm prohibitum fibi pomum ab arbore fci-

mnium voxX 22r5 i2 olla,quin veriti rne

*3.

entie decerptum deglutire contra Numinis

rea € dape fubreperet Heliogabalus, quisque

priceptum aufi fuerunt,

Quin & atbores

in id incumbere fatagebat ítudii, ut quic«

quafi admirati vife funt, nulli fe cenobi-

quid in Fïomachum demittcrgt, aliquid inji-

tarum germinare in flores , matureícere in

ceret palato tormenti,

FR

fructus, quaíi Adz pofleri non effent , cüm

-

ab omni fe paradifi ligno continerent,

$. LT.

180

Imó non folüm à fructibus fe abftinue-

re afceterii illiusincolae, verüm, &àquo-

Morttis. accelevatus. acceffur f?æ-

num injicit pravvis omnibus affeiti-

visalio cibo, quo etiam rufticelli innutriri

Íolent, lac fiquidem ab ipfis perinde ac ve-

Dus in mundi illecebras.

nenum rejiciebatur, mella non fecus ac toe

xica abjiciebantur , & mulíum non fecus ac

j

Uàm flocci fierent gule, carnisque

2Qs

blandimenta , quàm prompté íre-

aeonitum ab illo exulabat afceterio , cujus

num injiceretur pravis affeclibus in

menfam nullo linteorum folatio ftrátam mo-

mundi illecebras ; fi mortis feria tecordae

dicze herbarum radices fzpius apparabant, à

tio nunquam memoriá excideret, fed al-

qua quidquid faperet , quidquid gula ali-

tiüs eidem femper heereret , monitorísque

quid poffet illicii adferre (ivein pomis, five

fungeretur offcio ? fi enim' vita hominis

in racemis, five in oleribus, non fecus ac

flos eft, cerié non nifi diurnus.

Floseít,

venenum abjicicbatur: neque proximorum

icd Hemerocalis; eujus vita, & pulchri. :

tude

$

B

Zy

Nullum ægrïmdinï pravörum affectuum curandäær alex. &c. 24$

rere, in quosvis fine difcrimine debacchari;

tudo diaría e(t, mané fiquidem oritur cufm

die; vitámque orditur cum luce , adole-

nec eam fleéli precibus, nec emolliri lachry-

mis, nec moveri lamentis, & non pluris

fcit mane, confiflitin meridie, fenefcit ve-

zeftimare dynaflarum purpuras , diademata

fpere, & emoritur cum die; unde clamat Eze-

Regum, quàm rufticorum ligones, paupes

chias perlífaiam: De mamó usque 4d vefpe-

:Cny, 3?.

rum paanofas penulas , & mendicantium

ram finies me, quia mane homo hujus fluen-

tis virze ufurz natus, veípere denatus cine-

detritas, multóque fciffu laceratas veítes.

Ho»o

Et quamvisid detur laurogloriz, quiahore

gob.cab.14.

refcit ; clamat Huffeus Princeps ;

rificum coeli fulmen arcere dicatur, nonta-

Vi H

af flos egreaitur , G. conteritur , & fugit

qelut wmbra: clamat R

egius Píaltes dzes szez

men fetalevalet libithinz declinare telum $

ficut umbra declinaverunt : . fi vita nolira

falce fiquidem mortis æq'ü& Ícinduntur vi«

&riceslauri, ac pracelíze Cedri ;; an non fz-

floseitíftatim arefcens, umbrz fuga, va-

pe viri Principes inipfo triumphi exordio, in

cuitas bulle , quid manfionem quarimus in

vix inchoato gloriz curfu, & in primo ve-

foga , quid quietem in continuo fluxu de-

luti ad felicitatem gradu metze obviant vi*

Jabentis vitz ? quid heeremus mundi deli-

LA

te ? annon gerfzpe in ipfa. inchoata victo-

Ciis, camiaqueillecebris? (i nonnifi umbra-

g;

riarum pompa, in geflientis populi letitias

tiles funt ; eft fiquidem vita prefens, cu-

militum acclamationibus , licet ad. nutum

jus aliquid fingulis momentis mors arripit ,

tes fluant, arrideat fortuna , rideat Victor,

deciduus unius diei flof(culus, mane ridens,

flatim pramatura morscogit ad lachrymas,

g, ittulis Antermicantibus affluens , inhians

Íoli, cui totum aperit. (inüm , íed (1 mane

conipellit ad ullulatus , trahit ad fepul-

chrum? & düm cateri ovantes modulaté

p

pubeícit oriente cum íole, vefpere areícit ,

concinunt vzvzt vivat , ineluctabilis Parca

emoritürque cum eodem occiduo ; nec diei

ftamen forfice ícindens vita,inclamat or24«

priüs finem ientit, quàm vitz. Idque fa*

cro emblemate illuftrans Jobos hominem

£ur moriatur.

Nulio nititur homo flabili fulcro, &

&

floti zequiparateb quia : quafi ffes egreditur,

22

€^5 14 ;

flatim labitur, quem propterea compara-

&6 conteritur,qualiidem fit homini nalci, a€

verim avicule, cui nomen apud Plinium i4 r

emori incipere , àc definere ; quia vix oritur;

enb.

& (tatim moritur, cum nonnifi per.. interjee

Hemerobios, quz ad Hypanim fluvium ul« 56,

tta diem vitam non protrahit ; fed eodem

&am literulam diffetant orztur, zmoritur, ho«

omnino die, quo vitam inchoat , abíolvit ;

1no enim qui pauloante erat in utero , InoX

putreícit in tumulo; hodie inthalamo, cras

morientique íolicommoritut , naclaunaea-

$n fepulchro; mane epithalamium, vefpe-

démque luce pueritiam , adole(centiam, ju-

ventam , & feneclam, mané enim nafcitur ,

re epitaphium; vixque fuper terram fe ocu-

meridie viget, vefperé contenelcit , & mo-

lis hominum fubjecit, & mox infra terram

oculisfe fübducit ; & perinde ac bulia vix

ritur.

ld tamen mirum inhacavicula,quód

apparuit, & fimul evanuit.

vix lucis nata ufurz, tot coacervat alimentas

ac fi luítra plura fibi vire fponderet: huic

r2€

Veré florem dixerim hominem,;quo nil fra-

certé volucri haud ab(imilis eft homo, qui

gilius; imó florem dixerim foeni, quem Jicet

nulla pruina coquat,nec firius exhccer canis,

tametíi ad fluvium hujus delabentis vitz it-

remorato floxu currat ad

interitum, &

nec Eurus quatiat , nec vermis rodat,nec un«

ra-

qüotidié moriatur;fiquidem tefte Seneca: 77-

guis carpat , nec graudo conterat, neca

Epif!/ 24

trum contundat , per fe tamen arefcit, de

£a noffra crefcendo decrefcit , €$ bunc ipfum,

0,4 mödiun .

venu(tatur , & occidit,

Florem dixerim ho-

quem agimus diem cum morie. diotáimus j

minem,cujus totafpecies , & venultas unius

quotidie enim demitur aliqua pars vite , ad-

diei circumícribitur ípatio , ut mane flo

huc hiíce perituris hezreat;, ac fi per cente-

reat, & tranfeat; velpere induret, & are-

na fzcula deberet vitam protrahere , & ifs-

fcat Pfalm. &p.

Aun non floículus fuit evan-

dem uti; domos, palatia ita conílruit ac

fi annos Neftoris eflei victurus;cum mors ei-

gehcu; ilie adoleícens filius unicus matris

dem hzreatà tergo, fitque (tatim moriturus,

Íuze, fpes familie, delicium coníanguineo-

rum? mane floruit, fed ftatim feralem cu-

Quinimó fomnium potiüs eft vita prae-

1j.

preffüs umbram incurrens; vel in ipfa aurora

fens,folà concipitur imaginatione , effingi-

tur phantafmate ; hinc Jobus loquens. de.

vix natus, nactus eft occafum; & illa gemma,

homine ait: E£ qui eum viderant , dicent : Cot.ute

qua in floris,fructüsque fpem expandebat fe;

adorientis folis r:dentes , & arridentes ra-

ub:efl? velut fomnium avolaus non. inve-

dios, exiguo libithinz gelu decuffa aruit ,

nietur (nedtit Hufleus Princeps inanitaterm —

ài

fomnii cum . pernicitate volatüs ) zranffet

columénque familig everíum eít5 & tota

.

LÀ

,

ficut vifo notlurna ; quia nimirum dies no-

fpes matris unico mortis flatu evanuit

quàm fragilis , quàm caduca vitz poffeffio

ftri veluti umbra fugiunt pleni. inanitate;

qua pet blandimenta adolefcentiz concuffa

& nihilominus nos epulamur, choreas du-

cimus , mundi illecebris indulgemus, ac fi

areícic? & tamen omni ftudio nitimur reti-

vita noftra ftarer , & non flueret ; acfi

nere, quod emiffà ab arcu fagittá evolat ci-

tiüs ; quód torrente delabitur velociüs: ex-

mors pleno curfu ad nos non properaret.

perimur orbatam oculis mortem in dies fu-

Supc qui tamet

fi plures congefferint opes ;

:

$

2

adhuc

Verani de A[cäïibux Tom. l..

Diffcrtatïo XL

OW GPT EE

246

adhuc foliciti fint de aliis coacervandis, ut

effe Venus potuit: Igrukpit ergeo is;w 18 Danil,y,

-

opulentus ille Evangelicusapud Lucam , fe

lentus ut. afferrentur va[a aurea , & argen-

C2p.12e

ipfum alloquens ajebat : ,Qwid faciam ,

t04, qua afortaverit Nabuchdonofor pater

quia non babeo , quo congregem. — fruilus

ejus de templo : ut biberent in eis Rex , &8

meos , boc faciam desiruam borrea mea, &

opimates ejus ? uxorésque ejus , & concubi-

D;Wll'n SQ

zmajora factam.

Sed quàm mifer ! cogi-

4: eà devenetat pravi in gulg illecebrag

ä—

tat de horreis ampliandis, de opibus con-

affectüs infolentia , ut ad omnem jamiam

gerendis, & nihil de fepulchro , cujus cras

fe effunderet licentiam , debaccharetur ine

putrefcec in ceeno ; nemo enim tam Divos

ter Cererem undante

m, & Bacchum exun-

faventes habuit unquam, ut poffet fibi tu-

dantem, Venerémque flu&tuantem, aclyras,

tó crafítinum polliceri, cui propterea re-

tibiásque incitantes ad turpia. Quid nitoto

torquetur, O fiulte bac uocie anima tua re-

gurgite voluptatum immerfi;affidentes con-

peteiur d te 5 qua autem. paráfli , cujia e.

vivio &ibebant vinum , laudabant Deos fuos

rant ? non ea relinques , quibus toto defi-

Aureos , C argenteos,areos

.Dani'el.q.' "

» ferreos, ligneóse

derio adhares; fed quas acerváfti opes ,

que, &$ lapideos.

26,

ipíz terelinquent ; nec quid aliud tecum

Verüm cum divinitatem.colerent, eam

deferes quàm virtutes , fi quas excolui(li ;

calicibus extinguere nitebantur , à qua de.

quàm vitia, fi quae amáfti : tedet homis-

clinaverant per cultum falfis exhibitum Nu«

nem mortis recordationis, quà ab hifce pe-

minibus óibebant enim viuum , €$ lauda-

p

rituris abílrahitur ; & quia mavult iisdem

bant Deos fuos falía fcilicet Numina, àve«

herere , cegré patitur funeris cinerem pro-

ra deitate toto coelo exerrantia; mille ex

priis obiici oculis,

Affyriz Primates menfze illi accumbebant ,

"Y

Quéd fi é memori

a nc;m excideret fe.

quorum tarnen nemo à Deorum fe fe laudi«

fia mortis recordatio$ tzderet nos illece-

bus abítinuit, Ea erat ferculorum pompa;

brarum; ubi cinis quafi fepulchri tubicinem.

efculentorum omnium rariorum opulentia,

ageret perftrepentem ; quiefcerent pravoe

ut adílantium plerique unionem poffent

rum affe&ctuuni infolefcentes motus, & me-

Cleopatrz fa(tidire ; fi enim femel Marco

düs in epulis defiperent gulee illecebraz , id.

Antonio ab imperante fimul amante foemina

que expertus fuit Baltha(ar , cujus lamenta-

liquatum fuit (ingularis pretii margaritum;

Is

bilem cataftrophen enarrat Daniel c. £.

haud errates, (i diceres, pretia plurium ra«

Rex Chaldeus primores Imperii fui convi-

riorum unionum deglutiiffs in Aula Bal.

vio ad omnem lautitiem conítru&to exce«

tha(aris convivio affidentes, Conárünt o«

perat.

Jam fumabant patinz,ficcabantur

mnes non tam in Apolline , quàm in. Ne-

calices, argento Abaci enitebant ;. fiiVeS,

ptuno; quiauna ceena plures ípoliavit Pro«

ignésque in luxuriz fodus cojerant , illae

vincias , expilavit clementa : nivibus tige«

generofiora falerna refrigeraturx, Gtaftu-

bant fructus , hyemabant vina, ut vel mon.

antia pe&tora, ac capitum fetventesevapo-

tium fupplicia in epularum tranfirent ille-

rationes deliniturz ; aqua itidem, & ignis

cebras ; quàd ( olim alpium juga fuis ni-

amico feedere juncli mutuis fe fe — auxiliis

vibus Paenos co&rcuére, nein excidia, G

juvabant , ut pifces, quos aqua nutrierat ,

dir-eptiones tranfirent Urbium ; moris nunc

ignis excoqueret , & qui portum nadii in

eft , ut fuas montes in urbes fubmittant ni«

ves in menfarum folatia,

fluctibus erant,naufragarentur in igne. Vina

veró cum aítu torreri debuiffent , hyema-

Sed ne à Balthafaris abfcedamus deli«

27.

bant in nive : efít tamen adeó perverfz hac

ciis, convivióque ; narrat Daniel turbatam

nix indolis, ut flammas potiüs excitet con-

ftatim hilaritatem, extinctumad gula ille-

eupifcentie , quàm extinguat: fiquidemin

cebras pronum affedtum , omnémque con-

conviviis facilé cum Baccho amicitiam Ve«

cupifcentize excitatam flammam confopitam,

nus init, G inter montium nives , quamvis

inquiens; Im eadembora apparuerunt digité

ex Veneris fanguine nulla. floreat in purpu-

qua(i manus bominis fcribentis contra cande-

ram rofa, vulnerat tamen Venus non re«

labrum,G Rex aficiebat articulos manu "s

ftin&tà, fed fucceníá in nive face. Dixiffes

Lbentis, 6 runc facies Regis commutata efl, &

C/tp, 4

/4

ad Aulam Balthafaris accerfitum Caucafum

cogitationesejus conturbabant euym;nimirum

glacie rigentem , altáque nive hyemantem;

defloruitillico omnis voluptas,aruit tota l22«

& quia montes amat Bacchus, iisdem con«

titia, evanuittotum gaudium s cecidit totus

focderatus ; eorum inter nivestot fuo Thyr»

affectus, ceífavittota cupiditas in gulz delia

Ío obnoxios habuit Prometheos , quot in-

ciast & unde hzc inopina cataftrophe,rerüm-

erant epulones; quorum nec ulli fuz defue-

que everf1o? quis fuccenfas extinxit concupie

runt aves, quz pracordia (i non depafcerent,

Ícentiz tzedas? quistot pravorum affectuum

faltem pafcerent,

coércuit infolentiam ? nifi vel fola mortia

2fe

Neque faccharea deerant bellaria, nec

fufpicio? advocavit Balthafar Arufpices, li-

mella, quz fpiffata , & compadcta in flores ,

cét timore correptus, ut Ícripturam lege-

lilia diffparent pudoris : aderant & viris

rent ; & cum nemo ejus fciret interpretatio«

fceminz , & Princibus , Regique pellices,

nemyaccerfitur Daniel, qui legir, explicat,8c

non eniminter Bacchum , & Cererem de-

indicat4MMane id eft numeravit Deuskegaum

Ifuuun,

Nullum|zg itudini prävorumA&'c&uum curandz alex.&c. 247

)läitlll :

tuum, & complevit illud, ZZece] , hoc eft,

pariete fcriberet , & altera gladium , quó jam

appeníus es in (latera , & inventus es minus

latam exequeretur , omnésque pravas concus

habens, Pbares divifum eft regnum tuum ;

pifcentias, rebellantes atfectus fangu

Audito in

3

ine e;;

& datum eft Medis, & Perfis,

tingueret,

Ícripturze interpretatione mortis nuntio to-

$. 1V-

Daniels, tusDalthefar contremuit,

Et compages re«

num ejus[aluebantur , & genuaejus ad . [e in-

dJrprobis omnibus 4j eäibwv pro-

vicem collidebantur.

Dixit enim Balthafari

ernendiseiradicitus amputandis nullus

Danici : fciasó Rex Deum, qui numerat plu-

viarum ftillas, Oceani guttulas, arborum fo-

gladius aptzor falce Libitbina [epins ad

Mmemoriam revocata. s.

lia , arenze gtanula, temporis momenta , an-

29.

. Il adeó validé pravos omnes affectus

nos imperij tui viginti duos enumeráfle , ac

Chaldzerum regnum fuo claufiffe termino ;

IN

W profternit, abijcítque extorres, quàm

nl

ipía mors , imó & fola ejusdem re-

imb & appendifle ad trutinam fuz jn(titie

omnescogitationes, verba , acliones , vitia ;

&ordatio.

Hinc imprudenter egit Amnon ,

V,

qui Thamarem violaturus ex pravoin ipfam

- probra antea&tz tuze vitze, & quia dies tuos

affectu morbum fimulavit, & in grabato ja*

fuperbiá, libidine, cemulentiá, crapulá, 1njue

«uit, Venit Ibamar in domum dmnon (va*

flitiá perdidifti , regno promeritus es fpo»

liari,& tv hoftili divideris acinace.

aris fui , alle autem jactbat , led cüm obver»

29 Refs £5

13.

.2a9,

Quid ni ad funeftam hanc denuntiatio-

faretur ftatim puelle humanze fragilitatis fi»

mulacrum , mortisque imago in adoleícente

aem expzllnerunt omnium ora , obmutue-

zunt fingulorum linguz , maduerunt lachry-

jacente , mortuo haud abfimili , omnibus nu«

dato phaleris,moriturro fimiliori, quàm reg«

mis oceli: flores deliciarum in fpinas defe-

cerunt cruciatuum; & ubi menís generofiori

naturo, tametfi pravo concupifcentiz affectu

fluebantvino , mox fanguine natant, ubi cho»

ftimulatus puelíam provocaret ad turpia ; in«

vitaret ad amplexus, facilé tamen fuit Thas

rez plurimum oculis , & concupifcentize ad-

mari mortis obarmata fimulacro omnesre»

ferebant obie&amenti , in ftrages vertuntur

tundere affultus , pravimque concupifcentiae

funerum ; & pedes ante faltantes cum toto

corpore,delabuncur omai deflituti fpiritu,&E

affe&tum petulantiffimé in Amnone lafciviens

motu; pbi cantus , vocésque ad muficos con-

tem profternere , reípondit fiquidem , No/é

centus compofitee , aures oblectabant , jam

j'ater » moli opprimere me , eris quafi unue

Juctus, gemius , & ejulatus morientium ,

de tnfipientibus Ifral.

Quàm potis eft. vel

ipfa mortis imago ad lafcivientes concupi-

clamorésque occidentium totam replent au.

lam horrore ; umbrisquefuneris: ubi dapes,

Ícentias compefcendas , pravósque omnes

affe&ctuscoércendos! hanclibithinze umbram

& fercula fumabant ad gulz irritamentum ;

jam trucidatic , vaftatio , & excidium , fer-

objecit D, Hicronymus Heliodoro ; eum

avocaturus,à pravis affectibus in hujus flu-

rümque fevit non jam vino , fedfufo fan-

guine ebrium ad omnium fpectantium tor»

éuantisvitz procellofo freto impellentes ad

mentum 5 & ubi fpeCtabantur faltantes tri-

naufragiam pericula omnia proponit , utea

pudiantes , & convivantes ; nunc luctuofoa-

preecaveat , inquiens : Hoc ego nou integris

JEP'fz » Ya!

Ípectuiobviant vulnerati , confciffi , confoffi,

rate ,vel mercibus , mec quafi ignarta flutiu-

um premoneo y fed quafi nuper naufragio eje-

fagittis traje&tiygladijs eneCti,faxis allifi : quia

non fola mortis fufpicio provos omnes afte-

&hiu in littus ,. doclus nauta timida navigae

2^

étus abegit ab illo Balthafaris convivio ; ve-

4uris voce denuntio, — Inillo effu «barybdie

rüm & ipfametlibithina fua falce faltantes,

duxuria falutem worat,ibiore uirgineo ad pu-

tripudiantes , '& convivantes demefluit , ur-

dicitie perpetrauda naufrAgia fcylla ,feu ve-

midens libidoblanditur. Hic Barbarum littur,

bémque Babylonem evertit fuccenfis Palatijs,

delapfisab alto culmine turribns; deje£tisdo-

bbic Diabolu pirataportat uinculacapiendi,

Noliteeredere , nolite e[fe fecurs.

mibus, folóque zequatis fingulis edificiornm

ftructuris , & ifaias , qui hujus trageediz

snuodum fiagni fufuny aguor avrideas 5 licat

,GAP' 470

profcenium innuerat , ait,

Defcende ,fede.»

ix (umma jacenti elementi [ivitu terga cri-

fpenzur , magnos bic sampus enontes babet ,

