lis, modo excelfa , nunc in aquilonem elata,

1jh.

Vera gaudia nonnifi in coelefti pattia e-

mox adauflrosdejecta. Nequeluna proprio

nanciíci valemus, in terris adícititia fünt,& la-

eluceícit nitore ; ied à Íole emendicato , cum

chrymas potiüs, quàmrifum provocant: fi

pro divería ad iolem habitudine,ita (uos mu-

mentem invadant; hancevertunt, ut defipere

tet aípectus, ut modó incornua curvetur, fu-

incipiat, qui fapere hzc gaudia incipit; unde

Épiciatur falcata, modo zqua portione dividae

Auguf(tinus Pbastafwata rerum temporalium

Is Pþlm. 7o

tur, fitque femiformis; modó in orbem fi-

afferunt fape deliram , infandmque latetiam ;

muetur, appareátque bicornis; modó pleno

excufferat procul dubio hanc.latitiam Salo-

orbe immenía terminetur, (itqueglobofa, &

mon, cum dixerit. rf repurav: errorem ,

modo nulla confpiciatur, adícititio fuo de-

leu ut alij legunt /n/aniam, quia nimirum lz-

Ítituta nitore: perinde (zculi gaudia tametfi

titia, que abhumanis hauritur voluptatibus

aliquid videantur nobis praefetreillicij, non

mentem dementat, t vere dixerit S. Lauren-

Ia fafcicule

tamen quod in iisdem placet, firmum eít, &

tius Juttinianus Tz/zs eff mundus sfle , ut non-

4]0r1$ €. 4Zg

diuturnum, fed (tatim evaneícit;quia perinde,

nifi 4b tnfipientibus diligatur : qui enim gra-

ac Luna,phafes (uas variant, ut qua rifum ex-

citabant, modo lachrymas eliciant,

tía celefti funt praditi , slluus blandas dejpis

eiunt voluptates : G eb majori laborant de-

rjo,

Quód fi nobis fplende(cere videantur ;

eotum flamma illicó moritura in füumum de-

mentiá, quó avidiüs inhiant voluptatibus hue

"

jus vit, qu& tot funtdifcriminibus obnoxiz,

finit lachrymis eliciendis duntaxat aptum ;

tot amaritudinibus fubje&te, tot calamitati«

hinc pyrauítz gaudium in patoemiam circum»

bus, & miferiis immixtz ; ut revera ftultitia

ferri a(folet de momentanealztitiaad flammze

fit in ipfis quzrere gaudia, ac velle rifu difflue-

fplendorem: hifce, qui gaudiis adharent, iis-

re: qui veré fapiunt, perfan&oria hzc fper-

que inhzrent flammis fe zternis addicunt lu-

nunt gaudia, quorurh focietatem. abjiciunt,

dentes inítar pyrauftz ridenti quadam fpecie

ne cum iisdem perire cogantur.,

circum flammam, feu mundani gaudij arriden-

oriri

Falluntur qui ab humanis voluptatibus

m.

tem afpectum ; cujus rifus fimilis eít fpinis ,

letitiam , prodire rifum autumant , ac

qua igne cremantur, utenim fpinz citó exu-

propterea videntur hifce inhiare , voluptati,

runtur, ita & rifus: vix enim exilit, vix ori-

bus, earámque defiderio teneri,

Abftergen-

tur, & moritur: egregié fanctus Ambrofius

dus eíthic error, qui malorum omnium eft

— In exbort.ad Sícut vox [inarum fub olla ita vifus finltorum,

origo;ac fons ille putidus, à quo fordes omnes

Nempe fpina cum ardent, fonant , G cit exu-

fcaturiunt, — T'ametfiterrenz voluptates fen-

runtur, ut nullus caloris fit effe&ius : unde $

fum extimé videantur afficere, non camen in--

de Judais dium eff, exar[erunt ficuz ignis £n

tus cor penetrant; ut vel inde edifcamus,non-

fpinis : exuflt funt emim (uo ráfu, & conflagrá-

nift fuperficiales effe quas mundus voluptates

ruut in Domini paffione, -

exhibet, cum extimam duntaxat illecti fenfüs

'151'.

Meritó mundi gaudiaigni zquiparan-

illiniant fuperficiem. — -Neque voluptatis no-

tut, occupat hic, ambitque (ub luna extimam

menclatione donaridebent , quia ut appofité

cceli faciem laté per fpatia circumfufus . im.

Nicetas Onis Voluptas.que nec ex Deo,nec im. Tnorat. 106,

menía, qua implet ea magnitudine; quá ele-

Deo fufcipitur voluptatia eft putidum excre. -

Gregorij

menta catera longé (uperat, Quódveró na-

A,E

f;li?"

meutum: cujusmodi ea eft, quam mundus

h

fuis exhibet fe&tatoribus; proh quàm deliri

tiva hacin fede »delitel('catf, nec Íc prodar, id

*

funt

--f 40

:

| Difïcrtatio I.

ET

funt homines! qili excrementum voluptatis

pinet amarorem ; quia ut te&té Dio Chryfoä'.Orar. $o

praferunt veris gaudiis ! funt terrens volu«

ftomus Poluptas feva quidem, && boflilis , &8

ptates fodomitica poma, qua licét extima fui

infidiofa ad[peclu , jucund? tamen, atque far-

Ípecie eblandiantur , intus tamen cinerefcunt

donium quiddam fubridens j occurritque,fertea

utexitium fucato cortice contegant, recté

que vincula juxta naturam;florida ac mollia,

Solinus. Referebant quidem fodomitica poma

Dicitur voluptas vincula ferre, quia quos fe«

fpeciem maturitatis , fed fpeciofe cutis ambi-

mel illigat, fortiüstenet, utvix ampliüs di-

zione favillaceam intrinfecus. fuliginem ab-

mittat; quia affueti mundi voluptatibus ita

fioudebant, qua vel levi preffu tatta fumum

lisdem implicantur, ut vix emergere poffint.

r

exbalet , & fatifcat in vagum pulverem.

Pleni hifce vinculis,laqueisque funt mun-

157*

1f4.

Spurie funt voluptates , quas mundus

di tractus,quos qui percurrunt, fibi cavere de-

exhibet, fucata gaudia, qua licét extima cu-

bent, ne iisdem irretiti necem incurrant, ubi

te eblandiantur , intüs tamen nonnifi exitium

Íenfui indulgere in animo erat : hifce irretiri

exhalant; larvata eft voluptas, & larvatus ri-

laqueis perindeeft ac in, mortis laqueum de-

| iäb.;.wz

i

Íus, qui ab illa diffluit , voluptati larvam ca-

labi.

Veréfardonicam praíefert humana vó-

lamo detraxit , ejüsque lacrymas detexit S,

luptas faciem, herbámque fardonicam fibi

Lib, de caflo Laurentius Juflinianus, ne impofterum nobis

emancipatis deglutiendam exhibet; cum hi e&

conntbio.. effetrifui , fed ludibrio, ait ipe: voluptas de-

infeliciüs intereant, quà fe feliciores voluptae

15,

tis adfpectu fore fperarent ; fugiendum eft

formis eft, & [qualida, puritatie inimica, pu-

dicitia exterminium , efca diaboli , peccata-

hoc dulce venenum, ne nos interimat,ad mot«

TUum incentiuum , mentis rubigos con[cientia

tem fiquidem properat, qui mortiferas fequi-

abolitio, Dei adver[atrix , animarum snter-

tur voluptates, qui corporis fenfui indulgetz

emptrix, & totius corruptrix boneflatu. Hauc

hacque ratio , cur D. Paulus corpus .noftrum

quisquis retlà fapit, qui vult vitamycupttque

dicat corpuseffe mortis; quis me liberabit de

dies videre bonos, fugiat, ejsque amicitiam,

corpore mortis bujus ?. quia fcilicet per patue

las feníuum feneftras mors ingreditur, & per

perinde ac afpidum, ac viperarum afpettum

borreat,

blandimenta voluptatum , quibus allicimur,

15f

Ecce quàm deformis, quàmlurida, quàm

nos perdunt: hinc Author operis imperfecti

Homä.s.z'n 1

fqualida, quàm noxia, & feralis eft mundi lae-

corpns boc, ait, corpus eff mortie, quia non vVie

Matth,

titia , fi larvam ei detrahas, & qualisin fefit

talibus, fed mortiferis ef obnoxium volupta-

videas ; nullafiquidem eít tam foecunda ma-

tíbus ; qui enim voluptatibus inhiant , iisque

h té

lorum parens. Hzc circeum poculum eam fi-

indulgent, detrimenta ab iisdem | patiuntur ,

tientibus propinat, quosé ratione dejiciat, &

non oblectamenta ; quia(flagellantur ab iise

. in btuta convertat; ut recté dixerit Seneca:

dem, non oblectantur.

Voluptatem bonum e[fe pecoris , non bominis ,

Moris apud prifcos fuit, ut Angerona,

158.

adeo ut fe homo fugiat,fi voluptatem fequa-

quz triftitiz przfidebat , intemplo Volupize

tur; féque interimat , fi affequatur ; ebibit

coleretur ; eó quia gravida lachrymis femper

enim circeum poculum, quod fitim acuit;

eftomnis humana voluptas, que omnium fer«

nonextinguit ; & venenum fuis dat potatori-

mé miferiarum foecunda eít parens, plásque

meroris habet, quàm latitiz, plüsque amarie

bus blandimento voluptatis delinitum , ut

777

blanda fit mors, quz inde hauritur ;. & dulce

tudinis, quàm dulcedinis,

. Quàm bene An«

Iu

venenum, quod ebibitur.-

gerona Volupiz adneclitur in eodem templo?

Brevis quidem eft voluptas,fed qua diu-

quia voluptas fine trititia, fine luctu, in terris

1f6

non ianvenitur,

Proinde cum fint homines

turna damna invehat: fallit ipfa, (ed non fal-

ceelo nati, folis coclettibus debent voluptati-

luntur, qu& ex ipía fequuntur detrimenta :

hac fermé unicé utitur tartareus hoítis ad ho-

bus inhiare.

Hinc D, Anfelmus inducens al«

In alloquiis

mines decipiendos, & capiendos, quia volu-

loquentem verz voluptatis Authorem, ait ;

caleffsbus,

1;5,1, (

pras delinita dulcedine , depicta coloribus,

Pota me torrente voluptatis tua, ut nibil jans

fif

fucata lenociniis, larvatadeliciis extimo vul-

mundanorum deguflare libeat venenate dul«

tu minüs cautos alliciz, quos perdat; cüm fit

cedinis, cui vera coeli voluptas fapit, huic de-

intus fornax fcelerum,metropolis damnorum

fipit quzvis terrena jucunditas, qua utpote

omnium , philtrum improbitatis, alveus vi-

inanis fitim quidem acuit,nunquam extinguit.

tiorum , peítis hominum, contagium mali-

Is moritur fame, qui terrenis ftudet fatiari

gnitatis, humani generis corruptrix, G totius

voluptatibus, qu: utpote umbratiles nihil ex-

naturz exitialis morbus. . Seligenda funt ve-

hibent fubflantie, ut non importuné dixerit

r voluptates, non fucatz ; non eft fanz men-

Joan. Tollen, Cui rei aptius profanas compas

tis eas delicias amate, qu nobis veras delicias

ravero voluptates, quam men[a Heliogabaln

1In cgt.rEccle].

furripiunt ; fi voluptatibus allicimur , eas

quam ad ludibrium amicis inflraverat, in qua

cibi omues à vitro ad imitationem veritatié

quaramus, quz verz funt, fuósque poffeffo-

res zternüm beant, ut nosmonet Auguflinus

effecti, irritanda potits , quáam fedanda orexi

inquiens: Voluptarem illam incorruptam , &

inferviebant : perinde voluptates epota fitim

quietam concupifcamus , £5 totum mundum

irritant, acuuntque, non extinguunt, neque

deridebimus,

Mundi voluptas eft mortis il-

reficiunt ;; quia ut recté S.Laurentius Juftinia-

latrix; nos allicit, ut perimat ; arridet, ut la-

nus: voluptas femper fiti terquetur, ut inepta

chryqxas eliciatg dulceffit; ut perpetuum pro«

fit alienz fiti excingueqdæ,

:O

Adeo

D*cInïdu&ria adhibenda it ciendis, &wcöïärccndis Affe&ibus, 41

^hf, u

EL

Adeo exiliseft volaptatis dulcedo , ut

metrant? Quifaniotis funt mentis verastaris

fami tollendz omnino inidonea fit, . Errant,

tüm ebibunt voluptates; quz à Deo fonte

qui corporis deliciis putant fe reficere; extra

bonorum omniumfcaturiunt, & fenífuum vo«

veritatis limites vagantur, & falluntur , qui.

luptates, carnisque illecebras contemnuntg

intra hatum deliciarum limites ; unde fatien-

quia non funt verz, fed fidiz; fucatz, non

tur, & expleantur,quaritant: ubi omnia funt

probatz, quapropter ait Apoftolus: //are

inania, & vacua,nil poteft quzrenti obviare,

f'uccintli lumbos ve[ivos in. veritate: quàm

quó expleatur. — Vera voluptas non eft , quz

apté, quàm vereé fubdit. p veritate : quia &

incarnis germinat illecebris; Larvata eft illa

non caftitatis vinculo fuccincli fint renes,lar«

MA

jucunditas , qua à corporis pullulat deliciis;

vate voluptatis mendacio capiuntur,& letha-

quinimo ulceribus fe fcatere prodit, qui deli-

li noxiz libidinis umbrà decipiuntur : hinc

ciis corporis fcalpi cupit: ulcerofa eft anima,

egregie Chry(oftomus explicans verba Apo-

Ho.mih'n ip

quaz hac laborat prurigine, ut carnis illecebris:

Epift. ad

ftoli; flate füccinili lumbos: weflros ; ait, €f

HGbc

J a.semf..

Ícalpi velit,. ut fÍcité Auguítinns monet in«

fubjunxit in veritate, — Ouare in veritate?

W

89p,4.

quiens eircum[lrepebat me undique fartago

eft enim cupiditas illufio, & mendacium y pro-

:

flagitiorum amorum , nondum amabam , &5

pterea dicit Prophbeta Lumbi mei. impleti funt

amari amabam, fecvetiore sndigentia,oderam

3lnfionibus, — .:Non efl ea ves voluptas.fed um-

sue minüs indigentem , quarebam quid ama-

bra voluptatis. Succintli inquit flate lumbos

venm amans amari s € oderam . fecuritarem

vefiros inveritates boc efl invera wolk

IPMI?'*

& viam [ine mu[cipulit : quoniam fames mihi

smmodeflia, & boneflate.

erat intus 4b intertori cibo , fou Deomeo : &5

16I,

Quisigitur tam alienus à fana mente,

3deonon benue valebat anima mea, & ulcerofa.

quis tam fatuus, ut à vera velit voluptate ex-

proiciebat fe foras. miferabiliter fcalpi avida

cidete, eternz felicitatis deftitui dulcedine,ut

«ontatdu confenfibilium. Animi igitur egro-

umbrz adhareícat deliciarum, quz plenz funt

tantis e(ít non fanz mentis avidé concupiícere

mendaciis, delinite veneno, circumfepta ve-

à corporeis confricari illecebris: — corrupte

pretis, & fentibus; qui pungunt, ut à veris

pus mentis, & faniesbanc quazrit confricatio-

fibi indulgentes expungant deliciis? Non eífe

a:;l.ä.z'n

pem: mensenim,quz fua gaudet fanitate ve-

veras voluptates, quas homines ex deliciis fen-

zis tantüm congaudet deliciis,quas folus Deus

fuum aucupantur;ex eo liquidó evincitur; quia

h,

€largitur,

folus Deus vera ett, plena, ac tota latitia ; ve«

16o,

"

Errat; qui verum putat gaudium,quodä

r3, & tota jucunditas compleCtens totum vo-

carnis pullulat deliciis, ex mundi germinart il-

luptatisambitum ; eft autem Deus à quavis

lecebris ; quia mundus cum undique urticis,

«orpotea concretione omnino difcretus , adeo

ac vepribus circumfepiatur , nonnifi vulnera,

, utin ipfo finecorporis confortio vera,& plena

& dolores fpondere poteft. Veribs cenfuit,qui

fit voluptas, que propterea oriri non. potelt

*

mundi blandimenta, carnisque illecebras fpu-

€x corporeis fenfibus, neque in iisdem reperi-

rias, ac fucatas dixitvoluptates, non genuinas,

zi, Fucata igitut, G larvata eít ea voluptas ;

quia cum verz deliciz nonni(ià Deo fint,quas

quam homines in externis corporis fenfibus

aucupatur homo extra Deum,verz non funt,

quarunt, & aucupantur; vera enim foli ani«

Blosmail.11,

4

.

fed fpurie, Hinc re&té Bafilius Poffguam 4

mo adherefcitj hinc Angeli, quia puri fpiri-

Examer,

veris in parad:fo delicits excidimus , fpurias

tus,puris beantur deliciisz quacorporis fen-

delicias nobis ipfis excogittamus.

1lmó non

fus demulcent , carnis duntaxat. eradunt fu-

Ípuriz iolüm, verüm & noxiz funt, quia mo-

perficiem.

Imo ita radunt extimam cutem,

leftiffimam rabiem adferunt, veprésque in iis-

ut intima difcerpant,vulnerentque pracordia;

dem,& dumeta latent, quibus inflicto vulne-

quia corporis voluptates venena propinant

m

re miferé dilacerant; ut poftquam ab iisdermi

quibus anima mifere inficitur.ac interimitur,

TT

fe fubduxerat S. Auguílinus teítatur inqui-

Lib.s, tono

Hinc recté S. Ambrofius quaft clavis quibus- zib, 4v ip

ens; Excefferunt caput meum vepres libidi-

dam fuffigitur anima corporea voluptatibus ; Lue.

ff. 61?-3-

num, Gnuulla erat eradicansmanu. — Quis

quia inflicto vulnere intus fauciant intimiora

blandas dixerit fpinas , quibus profundiüsani-

pracordia; & dum «orpori eblandiuntur;ani«

ma pungitur, & eó acriüs, quó intimiüs pe»

1am enecant.

M

é

,«ï -

N

*

a

-

A

a.

x

À

V

J

(

MU

E

V

P

N2

23

ax$y

N

w* (/ f

gj

N

5

N

t

t !Q

Y

Ju«ï

'l;

TCR

';'ï

. PA SI

b

h

eYY

MUA

AE

$ 3

Ivig

n

P CE.

j

&

Nv .

E ed

A T

W

E

(

e

Z

i.

i TYRU

a

i um w

j "

Ó

E.

NJ

/

E CTAR

z

d o

A

A

AV

N

N

AR

EEE o

VXy Y

P

*

SSSSÁRSNS

g

t

L D LU

Ed

Veravi de AffeBibus Tom, 1.

DIS-

4

æ,(xtz-) EO

LÀ

*

,

?

^

a eys

^

i

5

:

CX

[j

;

TAT SETSTSTSEAS AUE TE I

"

Q^ Q^

NO0^ «sO^

$

*

249

/;Q*

;

Puepubdetdebqiepdc- d qepd

DISSERTATIO Il..

Punguntur mundi illecebrz, quia noxiz,

ut humanus affcctus ab iisdem expungatur,

V

$L

Sireuius mundi cantus bomines demuleet, quos letbali famno

/äpz'ta.r 'z'n.'

£erimit,

9

n z

vj

"r

Unt, qui cum cantu deleclen-

«

LP

fice genera ; alterum, quod confopitos no«

.

$, u4

w

tur, veras in eodem putent

ftris in pe&oribusaffe&usirz,& concupifcen-

üp

7 M

MA poffelatitias aucupari, pra-

(?

tiz provocat , & inflammat ; alterum, quod.

N

fertim fi lufciniam redeunte

eosdem mitigat, & refrigerat ; fed nullum eft,

.

A

À

A

vere cum arbores frondent ,

quod veram ingeneret voluptatem, cum neue

herbe pubefcunt, prata ri-

trum fummo bono adhzrefícat.

Kpron

HOII'BS m

Scio übique

ultiformi explicata colorum

gentium opifices in officinis; remiges in navi«

pompa latantur,diebus , noclibüsque perpe-

bus, milites in caftris,operarios in iuis labori«

tuis fine intermiffione audiant canentem, Mi-

bus, cantu aliquo commune toedium minuere;

rantur quomodo in tam exili corpufculo, in

fed nulluseft, qui ex medulis iflis veram fe

tam parva avicula, tam grandis, & pertinax

haurire letitiam, ebibere voluptatem fentiat,

, hareat fpiritus, ut una cantás continuatione,

Plurimum adfert oble&amenti mufica. con-

geminatz vocis contentio fimul , & remiffio

flans longis, brevibus, acutis, & gravioribus

audiatur; G tam perfecta, tamque ingenio-

fonis,ac variis,oppofitisque vocibus,ex quibus

Í: modulatio , fonüsque adeo varius; qui

confona refultat harmonia.

Ubi enim vocas

modoó trahatur in longum fpiritu continuo ,

lisgenius in fuam fenfim delabitur artem, au«

modo. varietur inflexo ,. nunc diftinguatur

diuntur ftatim argutiole modulorum;, & ve-

concifo, copuletur intorto , protrahatur re-

luti bellà cadenres ad numerum charites, quae

vocato, infufcetur ex opinato: & nunc ite.

creduntur,quosdam quafi cincinnulos concin«

Y, taiji

ruf vocem revocet , & modulos przter opi-

nare, feu nunc duclum celerrimé fpiritum lib-

nionem commutet, nunc jucundé fecum fub-

rare , & veluti pennis in fublime promittere,

miffe murmuret, modó laxato gutture ple-

nunc ad ima, & in profundum devolvere , &

D

niori Íono modulos repetat , cantíimque edat

mox retrorfum à medio curfu. reprehendere,

plenum, remiffum, gravem, acutum, contrae

fempérque eundem fpiritum infleclere , ime

éum, diffufum, crebrum, attenuatum, & tan«

pellere, expectatum premere, fiftere, revoca-

dem derepente intermiffo fpiritu remiffum :

re, circumagere, quafi in turbinem, ut non

ea (iquidem efthujus avicule indoles, ut uno

uno ore, fed torno credatur vibratus.

Taie

anguíto gutture harmonice, & blandé expri-

eít artisingenium,ut improvifa dimiffione vo-

mat ea omnia, qua ars vario labore, diverfis

cem introrfum flectat , & furda quadam ti-

inflrumentis vix affequitur,

Verüm nonnifi

tillatione provehat.

Mirz fane huic datue

aérea, & inanis efthac voluptas, que à cantu

indu(lriz, quód vox eadem varié inflexz, & ad

petitur, cum cantus aliud non fit, quàm a£ris

numeros emifla hilaritatem excitet, quam f&

verberatio artequadam, vel naturz inftinctu

velit maftitiá temperet; & fufpiriis, trepida-

tione, modulatione , minuratione, concentu

efficta: certé nonnifi aerea effe poteít ea vo-

luptas, quz folo innititur a&re; verberatur

potis (it confopitosexfufcitare in homine affe-

a&r cantu ; & plerumqueetiam verberatur,qui

€tus, & excitatos iterumfopire, | Verüm ne-

ex aére verberato cantum excipit.

Nullius

que genuinam exhibet mufica letitiam, quia

ponderis effe poteftea voluptas , quz ex folo

cum conítans non fit, nec perennis minim&

'aére petitur, & in folo aére fundatur,

Quis

poteft hominem exfatiare: effluit enim vento

adeó mente vacuus, & ratione inanis, qui fo-

citiüs ea voluptas, quzà folo cantu diffluit,

lidum exiftimet, quodfolo aérefulcitur? ad-

Quéd fi cantus ab honeflate defleCtat;à

3«

ferre aliis nequit, quod fecum ferre non valet,

vera tunc prorfus exulat Iztitia: & quamvis

&.

Alij non avium fono, fed hominum vo-

ridere tunc videantur, quihifce oble&tantur

cibus vel maximé delectantur: fed vocalis

cantillenis, noneorum rilum vera lztitia pate

tantüm eít, G inextremis labiis ea voluptas,

turit; etenim etíam turdi, noduz óbjectu ,

u ex mufica hauritur.

Fateor plurimum

viftique dicuntur ftatim canere, & obítrepere,

in hac toboris effe ad humanos affe&us cien-

non inlztitiz argumentum,fedin timoris au,

gmentum; c quiahorrentes ftrident. Rifum

dos, & coércendos; duo fiquidem dantur Ia

€x

f

m

M

Punguntut mundiillecebrz, ut affe&us abiisexpungatut, 43

diüs dele&tant : -cicatrices doloris, -& vulnera

ex pavore ottum evincit, quod de Ariftomene

triftitiai non obducunt, qua ex lafcivienti can»

martat Apuleius inversá lenticnlà operto ;

lt lachryma (aitipfe ) fepicul?.de gaudio pro-

£u. hauriuntur voluptates,

DDeclinandus itaque hic.cantus, quinon-

XS.

deunt, ita& in illo nimio pavore rifum nequie

«i continere , .de zriflomene Tefiudeo fatius.

aifi amaritudine animum períundit, anullim-

Huic rifui parem dicas , quem cantus exulci-

ue effundit veram voluptatem; nullam íe-

tat , non ex genuina prodit riíAs latitia, fed

«um affert jucunditatem: immo venenum ad

ex animi potiüs concepto moerore , ob immi«

secem paratum exhibet bibendum, ;non per

:0$, fed per aures, hinc fcité D. Valerianus.Ni-

mentía undique pericula, quibuscircumvallan-

tur, quihocce deleClantur cantu,quem galli-

cienfis Epiícopus Refugiendus eff ergo áfle o« Hemild,

ïX

€is fonus ,. qui bumanis pettoribus dulcedine

nzíymboliceexprimunt; ovum fiquidem pa-

riture obítrepunt, G cantant; nonramen ve-

fua amaritudinem fecit ;.&9 perfuafione qua«

rus e(tcancus iíte, :qui prodeat ex interna ju»

dam melliflui cant&s. frequenter amortifera &-

cunditate ; fed fingultus, quatenus gallinz

ggris venena commifcuit z. 3ff$ funtlaquei,qui-

partás dolore correpta fingultiunt ; ut enim

us famulantibus inter catera vuulnera Diaboe

Jus Jbominum mortes -operatur, . Cuis none

notat Columella parzturas fe gallsne teflantur

erebris fingultibus. AOblttepunt, cautántque

nifi corruptementis, & malé fani judicii ri*

deat inter imminentia pericula pluribus «ire

gallinz edito ovoob dolorem , eà quia ven-

ter vacuus vaniffimum flatim fufcipiataérem:

umfeptus difcriminibus? premendus eft hic

. ádque ad amuffim vanitatem exprimit, qua&

cantus,ne ipíenos premat,& (imul interimat;

«antui adhazrefcit, obftrepit ifte, gracillat, fed

excutiendus ,'ne noceat: 4Ve;o ( fubdit Vale.

inftar gallinarum non in latitiz incitamen-

rianüs) znfidiofis cantibus credat, nec ad illa

Jibidinofa wocis obletlamenta re[pictat , qua

tum,1ed in internidoloris, & concepte va*

fitatis argumentum.

3

eum obleclaut, [aviunt $ eum blandiuntur 0C«

Adeo affinise

ft fletus ;antui,ut apudHe-

cidsunt, Exulata profano cantu vera latitia,

40

brzos uterque voce eadem Jebofarotb expri«

qua& nonnifi à cordis puritateoritur.

6,

Cantuslaíciviam redolens par eftinfidios

gmatur, üt moneamur , fletuni à cantu mundi

non fejungi, cum utriusque rei notio in una

fis avibus, qua alias cantu alliciunt, ut capian-

eadémque voce nectatur: eít enim cantus ab

tur: cavendum (l ne inculpzcaveam injiciae

honeftate deflectensadeo fletui proximus, ut

mur,capiamur profano cantu, Diaboli la.

À fletu vix fecernatur. — Cygni cantui perfi-

queis: laíciva carmina occinentes fatanici au-

«upis vices.gerunt , ut monet Valerianus in-

Homilg,.

milis eít, qui profanas aures demulcet; immi-

nentis fcilicet mortis feralis prodromus;

quiens: 4vrequenter videmus blandis fibilis

licic temporalis fit cantus, eternam tamen

Aves decipi, & bebetes feras inlaqueum snortis

- prafagiimortem, ut fcité notat Petrus Ber-

dulcedine vocis impelli : fimilis eft aile&sffiag.

V. caniart, coriusinquiens: Gantus falfu efl mundi la-

eaufa mortaltum, quos dulcifoni cantus cura

titia, qua falfae[l, & vana; & fimiles funt 4ta

jfolicitat , at bomo aut eapiatur , aut capiat,

canentes Cygno : avis enim baceff,qua conti-

. TuncMulier quamvisvirtutum cuitrix,

r

& caftiaus ftudiofa florem corrumpit pudici.

140 in fluminibus ver(atur.: «ujus cantus pra-

fagium eff mortis z fic latitia temporalis fignum

tia, G meretricis nomen induit,cumcitharam

eff eternamortis. Cygni efum velutiimmun-

aífumit, dulcifonos emittitcantus , & vaga

"d avis lege Mofaicalegimus interdictum; ut

circuit urbis plateas, vel in theatro lafcivicin

'inde moneremur mundi cantus, « fallacias

fono: definittunc effe virgo, cüm cantu de-

declinare , quz nonnifi &ternz necis praeíagia

le&ctatur, quo virorum aures demulceat, Id-

funt : refert Cygni cantus hunc mundi can-

que innuit Ifaias inquiens Sume citbaramzir- Cap 2328

tum, cum uterque imminentismortis fit pra«

«ui civitatem sneretrix. oblivioni tradita,

fagium, " Neque quidquam in hoc cantu po-

bene «ane, frequenta canticum , t memoria

teit utilitatis reperiri, cum fit aurium potiüs

&uifit, Cümprimum «opit Tyrus laícivire

àn cantu, pudicitiz ornamentaabjecit; & me-

ludibrium, quasdemulcet, ut mgrgüuræmpr-

tetricis haufit dedecora; :& mulier (( domo

ti blandéaditum adaperiat.

Falluntur igitur, qui profani cantüs in-

excedat urbem luflratura, ornatu.compta. ci-

ani modulatione putant, verum ad fe poffe

thará, & cantu adblandiens ca(litatem profti-

tuit, . Nequit puellafibi de virginitateeblan-

gaudium trahere, przfertim fi impaurirate

confuta, fcurrilitate compacta fintcarmina,

diri, f1 in publicum prodeat alios provocatue

raad amandum; nobis Ifaias exhibet Tyrum

quz concinuntür; redoleant proptarea, fapi-

ántqueluxuriam. Quid talem cantum dixe-

virginem,quamdiuàcithara, G&«cantu abíti-

rim? quàm verz letitiz venenum, veri gau-

nuit, fed.cüm primüm coepitin cantu lafcivi-

dii peflem, verz voluptatis internecionem ?

ze, fit ex virgine meretrix : circui efoitás

D

Laíciviens fiquidem cantus intimum fubitani,

dem meretrix obliutoni traditabenecane, Pe«

tulantia canendi, & circumeundi procnl fit à

mumyperniciem ingerit certiffimam, acinno-

centiam, cordisque puritatem,à qua vera pul-

virgine, fi pudicitieflorem incorruptum cu-

lulat latitia, verum oritur gaudium , interi-

ftodire fatagit: cithara,S& cantus Tyrum aliàs

fnit,

Ea eít cartarei hoflis vafrities, ut etiam

virtutumcultricem«onvertit in Ícortum.

9.

ad nocendum inftrumentis utatur, qua pla-

Quéd fi dicas, laxandi animi causi, & ad

cent, quzque eó acriüs vulnerent, quó blane

excutiendum meerorem, luctimque abjicien-

F2

! dum

Ferani de Ai"c&zöuf* Tom. l.

44

Differtato - 1I,

dum te exe'mplo Davidis fono indulgere vo-

quillat, & fpiritumt. excitat prophétie, — Ef

cis, & citharze : fcias unà cüm moerore etiam

cantus ifte, quo turbata mens pacatur, tumul-

pudicitiam excuti 5 etiam filia Sidonis duro

tus paffionumfedatur , & quidquid in. nobis

. premebatur vinculo , & diro angebatur moee

diflonat ob pravos affectus in- quendam redis

rore, & tamen dum Affyriorum vincula fono

git concentum harmonicum ; quatenus ree

lenire contendit , captiva fit impuritatis, ac

primit immodicos affectus, motüsque omnes

in vincula fe injicit turpitudinis Er rur[um

utriusque appetitus irafcentis,& concupifcene

Jf*i« cap.n3»

tis ad normam componit recte rationis; eít

y 170*

fornicabitur cum untver[is R egibus terra fuper

facietm terra ; xametfi in una tantüm urbe ci-

enim hzc concordantia, quz affecliones, GC

tharam pulfaverit, ac dulcifonos emiferit can-

concupifcentias carnis fedat , duritiem cordis

tus, ubiquetamen Reges accerfivit; licét enim

emollit, fle&titque in Dei obfequia; animum -

cantus, cüm lafcivit, in una tantüm effunda-

demulcet , & totum hominem internà per«

fündit lztitiá.

Potis eft cantusifte ad huma-

tur urbe, per urbem tamen latiüs diffunditur;

& Reges plures fimul inficit licét diffitos; ubi

nos mores componendos, ad pietatem homi-

enim vox lafcivit , aurésque blandé demulcet;

nes fle&tendos,imó zgritudinibusanimicuran.

dis nullum alexipharmacum hoc cantu aptius,

eminus, & ubiqueauditur; quia publicé pec-

cat, qua publicé lafcivos non reformidat can-

Idque caufz; cur Clemens Alexandrinus poft

tus: neque verecundaerubeícit in (celere,qua

recenfitas Poérarum . fabulas de. Amphione

impudenter incantu tripudiat,& cithará: ubi

Thebano,de Arione Methynzo,& Tracio So-

cantus lafcivit;ibi honeftas profternitur,à qua

phifta;qui folo cantu lapides polire,&aptare vi.

canens deflectit $ non enim rectus eft cantus;

fus fuit ad moeniü flructuram, ferarimque ci-

cüm rectitudinemà fe excludat : non eft can-

curationem ; quinimo etiam ad annofas quer»

tus vox directa, fed inflexa; non reCta, fed

cus, fagos, tilias, ac reliquas arbores é fuis e«

fracta, quó difcamus,nil recti à cantu illo;nil-

vellendas locis ; hec fubdit de coelefti cantu

In adkort.

que integri prodire, ait Iidorus Cantus eflin-

inquiens : Pzde quantum potuerit aouum can-

ticum; bomines ex lapidibus 5 & bomines fe-

ad ggnte:.

flexio vocia nam (onus diretius eff. Moerorem

igitur non excutit lafciviens cantus , nec lati-

cit ex feris.

Ille dun-

"Tametfifinthomines faxis duriores, tu-

'"c

tiá diffluit, fed triftitiam ingerit,

taxat cantüs mentem exhilarat, gaudium ex-

pibusque obítinatiores, quamviseorum mo-

citat, mentem tranquillat, qui Deo laudes re-

res belluinam (apiant feritatem;beneficio tae

men hujus cantüs emollefcunt , flectuntur in

pendit.

9.

Joram RexI

/fra'öl; & Jofaphat Rex Judee

virtutum ftudia, & belluinz obliti feritatis

I nf

Li. -9;0'-60

; 1 [TEN

prodierunt in przlium adverfus Regem Moab,

pietati unicé adhzrefcunt; pulchré S.Augufti-

Accerfitur Elifeus, qui de belli eventu exitum

nusait: Qwanttum flevi in Hymnis, 8 canticis

'prenuntiet. |Sed Elifeus feveriffimé objur-

zuis fuavé [onantis Ecclefte tue voribus com-

egavit Idololatram Joram, & verbis cum illo

motus Acriter! voces ille influebant. auribus

egit afperioribus. Jofaphati autem annuens

meis, & eliquebatur ueritas tua in cor imeum

voto prafaga mente munus tandem intentat

& ex ea efiuabat affetius pietatis, 6$ currebanut

Prophete obire; fed priüs Pfaltem petiit,quo

lachryma, & bene mibi erat cum eis, — Cantus

in augufliores Dei laudes fe effunderet Nu»c

igitur Ecclefiafticus, quo laudes Deo pangune

AOUR 6.3»

autem adducite mibi Pfaltemy,cumque caueret

tur ferinosabigit mores, & piosin Deum fo-

fU. s.

Pf[altes fatla eff fuper eum manus. Domini.,

vetamores, & cor lapideum per oculos lique-

Quid quód Elifeus Pfaltem. petieritad pro.

Ícit inlachrymas; ac inomnem efiluit fancti»

phetandum? quid càm prophetia harmonici

12.

modaüli? cantus modulatus aures pulfat, quas

Imó non folüm pravos compefcit hic

demulcet; Prophetia autem nmegotium eít

cantus affectus, cordisduritiem emollit, ac

gratiz, qua mentem illaminat ; ac fuperna

devios componit in homine mores. Sed etiam

revelationis arcanum : at à Pfaltis cantu, non

Domones ipfos fugat.

Neque aliter David

à Dei inftinctu Elifeum prophetáffe putat Ra-

Domonem fugavit,à quoSaul divexabatur s

binus Salomon cenfens,(piritum prophetiz ab

quàm fono, G cantu (Quandorunque fpiritMf , meg. cap.

eo receffiffe, eó quia exafperatus fuerit contra

Deimalus arripicbat Saul, tollebat David cí- 16,v,25.

tharam, 6f percutiebat mauu fuá, && re(ocillae

Regem Ifraél , ac proinde ope Pfaltis capiffe

fpiritum reftaurare prophetiz deperditum ob

batur Saul: recedebat enim ab eo [piritus mae

Ohnfuf

verba afperé in Regem prolata ; fed putárim

lus. Cum David lyram pulíavit, duli plectro

HP.;,

cumLyrano,P faltem petiiffe ad (edandas animi

Doemonem propulfíavit * cüm epinicia Deo

permotiones, corporisque paffiones,.

cecinit,lugubreepicedium cacodeemoni pepi-

IG,

Mentem igitur tranquillaturus Pfal-

git; tunclaxiüs fpiritum ebibit prophetiz; &

tem expetiit, ut beneficio cantüs animi af-

cum cantu gratiam haufit uberiorem. Cantus,

fectus compefceret, eít enim mufica divinas

quó Deo laudes concinuntur, non Íolüm eft

concinens laudes paffionum quies, & prophe-

divinz laudis cantatio , verüm etiam lugubris

14.

tiz illex: appofité Lyra ait;: 442 boc autem

Domonum lamentatio; qui mocftiffime lu-

genr, & acerbiüs excruciantur : ícite Bafilius

. quód fpiritus tangat cor Propheta facit eleva-

tio mentis per devotionem,ad quod juvat mes

Seleucienfis de Davidis cantu Doemonem ex«

lodia 4d boc ordínata. Concentus igitur pius

cantante ait; Legatos bumane excepit David,

Q mox erat in armis [piritus, Pfalmus eniu

n divinis laudibus occupatus mentem tran«

J.

Plunguntulrmundi illecebræ,Ut affectus ab iis cxpurngatur; 4$

& lyra, G gratia, & arma (unt in. Demonem ,

ftent fercula ferculis, fudet coquorum , &

loquebatur tantim , & boflis vincebatur : &

ancillarum exercitus, natent vino penuaria;fa-

lyre melos veluti telum jaciebatur in Demo-

tifcant frumento horrea, afportentur vina

uem. Quis audivit tropbeum cantibus exci-

generofiora é provinciis magis diffitis; fcin-

[471 474 P

Verüm hac trophzea nunc Ecclefie

dantur maria, omnésque terrarum tractus la«

cantus excitat, dulcedine fiquidem harmoniz

bore improbo excolantur: imó ne quidquam

Doemones fagat; quos detriumphat.

defit hilce gula illecebris , congeruntur pi-

Ácium rariores fpecies ; avium delicatiora ge-

$. 1.

gera, & quidquid flumina, maria, fylvz, cam-

pi; a&r habent delicatioris : hacque ad pro.

AGula Ilecebris avvertendus bu-

ritamenta condita, utjam non ampliüs piíces,

