rum orbem exhibuit ; & manfionem confli-

Omittunt inadvertentia,

Hinc Ifaias pul-

tuit paradifum terreftrem , feu hortum ad

chré fuperbum flori comparat , adeo dcli-

omnem confitum amoenitatem , qui fedes

catulo , cui vel folaris radius plurimum ad*

effet honeflz voluptatis, feráxque vivarium

omnium deliciarum ,. in quo coeli ferenitas

ferat nocumenti, noceátque lux ipfa , quae

lantis fummee eft utilitati , & hominibus ,

femper rideret , fyderümque clementia are

brutisque oble&tamento : nil fuperbià delica-

rideret , coeleftis aurze placidiffima tempe«

tius , fragilius nihil; fed nihil etiam vilius,

ries faveret , tellus jugi virore veftiretur ,

Tul'ipamintueamur , in quanaturze licentia

omniimque florum ornaretur genere; licet

videtur laxiüs lafcivire,

Flos eft verficolor;

nec fuis zílivis temporibus meffium felici-

l

in fublime foliorum pompam dilatans ; fed

tate fruftraretur , nec fuis autumnis fructu*

fi ejus radicem penetremus , cepa eít , ex

um ubertate: füithortus ille , pree quovis

alio terrarum tractu femper ridens; & delie

qua bina diluto virore pallida folia erum-

punt; dein nondum coloratá venuf(tate ad-

ciarum , quà corporis , quà animi refertif-

huc viridis, flos herbeuspubefcit ; móxque

fimus ; aér ibi falubris , & verna quadam

l

temperie pacatiffimus.

Quam:vis.per qua-

1:/9.[ X

impellitur fuccrefcente fcapo, qui medullá

duriore robuílior , ac rotundus in palma-

tuor tempeflates fibi mutuis viciflitudinibus

rem , pedalem , vel etiam cubitalem proten:

fuccedentes tempus annuam fui cursós petio»

ditur altitudinem ; modó rectus, todó in

dum compleret ; non tamen ha« tempefta-

anguineam tortilis fpiram : & quamvis przee

tum Ííucceffio quidquam clementie coeli ,

cox tulipa interdum breviffimo é caule vixé

temperiei aéris , viriditati florefcentis tellu-

terra finu elata emineat ; heec tamen fua ex-

ris abítulit , nec imminuit , quia non illic

plicat folia virefcentia , terna , vel quater-

ignei eeflus, torpidiimque gelu, non horri-

na, aut quina craffa.,, oblonga, carinata , &

dusrigor, nonamnmes, & torrentes rigido

-1;;0-

nonüunquam per oras modice ref

ia

a , & cti-

frigore concreti in glaciem obriguerunt ; fed

Ípula, vel pendula, 'aut furrecta ,. quce ve-

blandiffimustepor unà cum aére aquam , &.

luti floris fatellitium minuta infecla arcent ,

teliutem exhilaravit , ibi enim nullz nebulz ,

nein caulem repentia pictis ànatura in fupre-

nec nubes, quibus aér feedaretur , nullé pro»

mó flore coloribus inferant nocumentum

.

.

cellz , quibus turbaretut , nulli imbres , ful«

fuperbit fiquidem flos difcolor fenis , vel fep-

mina nulla,cum ibi ver perpetuum floreret ,

tenis, & nonnunquam etiam octonis venue

& arbores, vel in fpem fru&tüs fe induerent

ftus folijs , quz folaribus aperit radijs in

floribus , vel incomplementum fpei , fe fru-

calathi , ciathíque , vel refupini pilei effi-

&libus onerarent.

Et ne arbufta, & plantze

fitirent , fpésque hominum areícerent , fons

gicnp cqmplicatverö recedente fole5 quafi

In-

Superbus pkræclmincndi aH'cQusx; quos inflat , dementat. 185

ingens ex horti meditullio faliens pellucidos

à muliere pomum accipit , eique dentes in-

figit, guíftátque, & fimul cum pomo mor-

laticesabundé fuppeditabat,cum pares maxi-

mis fluvijs prorumperent ; in quatuor enim

tem deglutit , fpe, & ipfecaptus Dei enanci-

Geminam

fe amnes exonerabat fons ille.

Ícendi fimilitudinem , Erzras ficue Dij , pro

dolor ! quantum malé hoc carptum , ac de-

Dei munificentia ad complementum delicia-

rum adjecerat arborem, alteram in vitz fo-

guftatum malum invexit mali ! in imum

mentum , alteram in virtutis exercitium 5

omnium miferiarum humanum genus una

detrufit Protoplaftorum fuperbia : ut enim

prior in medio paradifi fuas fixerat radices,

ut ad ipfam ex quavis parte (ingulis aequalis

unà cum pomo divinitatem gufíltarent , mor-

pateret acceffus ;; haecue arbor erat vite ,

tem deglutierunt , qua non ipíos taptàóm ,

cujus fructustalis erant qualitatis ;' tantae-

fed etiamPofteros omnes interimeret.

Fuit

que virtutis , ut vitam mirabiliter protrahe-

haec fuperbia ea Pandorz pixis, ex qua in

Altera diverío defixa loco, foliorum

rent,

perniciem hominum omnia fcelerum porten«

virore, frondiümq; pompa ita luxuriabat, ut

ta , fuppliciorum genera,tormentorum fpee

etiam pomorum forma, acubertate diteíce-

cies , agmina omnium calamitatum , arume

ret, & hujus nomenclatura fuit fcientize bo-

narum , agritudinem proruperunt : vix

ni, & mali ; prohibuttque Deus homini-

enim deguítato pomo irrequietalegis meme

bus , ne defructu illiuscomederent, - Pre-

brorum rebellio copit portionem inferio

Rn *ef. 2,

eepítque ei dicens ; Ex omni ligno paradifi

rem , fenfuum impetus urgere contra fpiri»

coqede, deligno autem [cientie ne comedas,

tum, adeó ut nonnifi difficulter valeret hic,

Il

' Jn quocunque enim . die comederia ,/ morte

feditiofa corporis membra coércere ; ne quid

N0r1erís,

agerent dictaminibus recle rationis diífos

12,

Verüm cüm invidia dire cacodcemonem

num,

Pra cateris furor in(urrexit erubes

torqueret tantz Protoplaítorum felicitatis in

fcendae libidinis , cujus turbulento fenfu cce-

perunt Protoplafti exagitari; & erubeícen-

terra 5 ferpentem , feu animal pra cateris

"aftutum , & (agax ingreffus , Íuis eum

tes exortz libidinis inconcinnos motus, in

artibus vocalem effecit , locuturus tamen

deníius ambo conceffere arbuftum foli , &

coelo fuam fubducturi verecundiam ; ibíque

magis ipfe ex ejus gutture, quàm eloquen.

tem faceret anguem : cüm igitur folitaria

ex ficuum connexis , fimülque confutis fo«

per paradifum inceffu fedato ambularet Eva ,

lijs , frondea con(truxerunt fubligaria.

oculósque defigeret in arborem Ícientiz bo-

Ab hac virulenta fuperbiz radice, quam

13«

ni, & mali, curiofitas, G animi libido eam

primi homines paradiío implantárunt ter-

ibi detinuit , & callidus [erpens trunco cir-

reftri, non folüm omnia progerminárunt

cumvolutus , vel fortaífis etiam ramis ejus-

mala, verüm , & hominesipfos , quoscon-

dem ; vel, àt placec alijs fubter arborém in

futis foliis veftivit, donis fpoliavit fuperna-

F

caudam , pedésque erectus mira illicientis e-

turalibus , omnique venuflate , quá Deo

loquentiz illecebrá benevolentiam coepit fibi

placerent * ab hacenim radice prodijt nudi-

captare foeminz , cui virus infpirat peítiferze

tas gratiz coeleítis ; privatio donorum fu-

pernaturalium , cacitas rationis, obfcuritas

cupiditatis participandi Numinis divinita-

tem, excellendique fupra humanam condi-

in intelletu , malitia in voluntate, imbe-

tionem, loquitur ut foror forori, alloqui«

cillitas in Ípiritu , petulantia in corpore ,

tur gt Rhetor , fuadet ut Orator, invidus

rebellio in fenfibus , tumultus in parte infe-

' tantz felicitatis tam mulieri , quàm viro.

riori; ex haevirulenta radice etiamnum pul-

Horruit tamen mulier umbram fimul arbo-

lulant mor$; hominem affligentes , dolores

--

ris, & transgreffionem przcepti , refpondic-

membra torquentes ;

egritudines corpus

que: defrucfulignorum ve[zimur , de frutiu

affligentes , & abfumentes ; triflitig ani-

x sef. s. &

veró ligni pracepit nobis Deus , ne comedere-

mum lancinantes ; odia fpiritum detorquen-

mus , 65 ne tangeremus illud , (ed utinam,

tia; invidia mentem lacerantes, & tandem

uod non fuit aufa manuattreCtare pomum,

quod miferiarum omnium eft caput , om-

horruiffet etiam lingua eum contreclare,

niümque terribilium terribiliffimum mors

Pomum tamen , quod impune, & tangere ,

ipfa tremenda , ac originaria labes horum

& decerpere manu potuiffet , non folüm dex-

caufa : adeó ut omnia malorum genera ,

terà attigit, fedetiam ita oriadmovit, den-

calamitatum turbz , miferiarum coacerva«

te conirivit; utcüm permififfet fe à Doemo*

ti exercitüs , dolorómque omnium, ac aegtis

ne perfuaderi, fpeillecta, fimülque fuper-

tudinum accitz Mytiades ab hac una in Pro-

biz elata tumore , cupida deglutiendi in po.

toplaflis radice fuperbiz germinaverinz in

mo vetito divinitatem , eminendique fupra

perniciem , & internecionem totius bymani

hufnanam conditionem, noníolüm prohi-

generis, . Quis fuperbiam non dixerit gra«

bitæxüirpis pomum momordit ; verüm etiam

vioribus omnibus obnoxiam porais, e cujus

guítatam ejus dulcedinem deglutivit ; &

radice veluti é Pondorz pixide omnia tum

quavis difruptá morá ad ejus virum avolat ,

fcelerum portenta , tum Íupliciorum ge-

nera proruperunt ?

cüi miré poma illa laudat , vímque ijsdem

infitam commendat: pomümqueab ipfa de.

Fuit hzec fw;, bia Lemeæ hydfæ baud

14

guftatum eidem offert; & ut vir uxori pla-

diffimilis ; pl';ta enim ex hoc monítroemer-

&eret, quamvis Dco dilþliccret, oblatum fibi

htofa ícta

ferunr, *vxelut-; x'exlfngta,capita porte:

lera ;

Differtatio IX.

196 .

lera$ involvuntürquein uno crimine,quam«

purit » i catia e3] , ut sguorans argustur :

cüm veró videt , laudatür , ut [cientiam ad-

pluradelidta, | Hec Hydra Adami fuit fu-

perbia, quá ut fimilis fieret Altiffimo injun-

bibens in confilium ?. deinde quoniam quils-

lum (ibi à Deo preceptum transgreffus eít;

ber arrogans infana opinioue inflatus , non

utenim placeret mulieri fuadenti pomi efum,

tam virum ,. quam beroem , aut genium

non timuit Deo difplicere , maluitque fi-

quendam fe exiflimat , ut "Pindaru ait tran-

' dem dare ferpenti inflanti fpiritu fuperbige

fcendeus mature bumana terminos.

Ef

"

verbis illis: Erit& ficut Dj , quàm Deoex-

autem nec animi fatis compos , nec corporis,

cidium minitanti z»orte morjeris,

Quanta

t£oto babitu, geflíique morbum prafeferens,

pravitas animi inobfequentis , ac nolentis pa-

Jncedit fummis pedum digitis , cervicem in

rére Deo vetanti ? Quàm fcelerata gula ;

morem erigens , attollénsque fe fupra nature

qua inter tot palati delicias , illud quafivit

snodulum , nec aliter quàm obliqué intue-

malum , ex quo malorüm omnium ilias pro«

tur , nec aliter audit , quamquafi mon au»

diens , arbitratur [e omnium ditiffimum 90«

rumperet ? Quàm perniciofaviro mulieris

Íocietas, àqua malum omnehaufit? eblan-

bilitate , ac virtute ceteros antecellere,

ditur foemina , ut illaqueet; allicit, ut ex«

Imó adeó fuperbia in fublime erigitur;

]g.

ezcet ; malum videtur deteflari , ut in ma«

ut nullo coérceatur fupra czteros eminendi

lum pertrahat : fuadenti fiquidem ferpenti

modo : edocuit id Cajus Cafar , cujus fa(tus

pomi vetiti efum , ut Dei ena&la fimilitudi»

unum fupra feiferre non potuit , cüm Rese

nem fupra homines eveheretur , non folüm

publica duos fupra fe ferret, neque hic de-

averfata fuit pomi efum, verüm & tactum

tumuit fuperbie tumor, fedfublato :emulo

Geaef. g.

ipfum.

De fructu lignorum vefcimur , de

adhuc nullüm fibi oblatum honorem nimium

frutiu verà ligni pracepit nobis Deu , ue co*

putavit, continuum propterea geffit confus

snederemus ,& netangeremia illud ; nonpro-

latum , perpetuam dictaturam , prono-

3

hibuerat Deus tactum pomi, fed efum , nec

men admifit Imperatoris , ftatuam inter

Eva videtur recté dixiffe , sllud me tangere-

Reges, fuggeftum in orcheftra: imó & am-

!

7u4 , fatiüs dixiffet ad fuaforem illudendum ;

pliora etiam humano faftigio, fibi paffus eft

L

pracepit nobis Deus, ne comederemus ,.&

decerni , ;ut tefte Suetonio fedem aure- j,3,/,ca.

ne de illo loqueremur: fi abftinuiffet à fer-

amin curia, & protribunali, templa etiam /ar, cap. 25,

mone, àverbis , ad os non admoviflet po-

H

& aras , fimulacta juxta Deos , pulvínar ;

! mum ; fed quz horruit tactum , morfum

flaminem , lupercos , adeó ut nullum emi«

nonexhorruit , & in pomo non divinitatem,

nendi defiderio modum imponeret , nullüm-

fed cineres mortis demifit in ftomachum ,

queturgido faftuifinem. — Verüm quem fu»

Prz-

poftquam viro guítandum dedit,

perbia ita erexit , eadem pracipitem egits

effe omnibus animantibus juffi fuerant Pro-

in ipfa fiquidem aurea fede , quà fupra cat«

toplaíti, quibus plantz omnes, arborésque

teros emi:?:bat ; eundem mifer&æoppremt.'

cunctz frugiferz dapes cujusvis delicatioris

. faporis fuppeditabant , & effufi in paradi-

P p

fum fiuvij potüs hauftum delicatiorem , fa«

lubriorémque, quàm poft pravaricationem

«Ouem fuperbie faflus Nabucbo-

artis induftria praparet int

illecebras,

er geqmzas ; àc

dono[orem corrupto in Divinitatem af-

fetiu inter Numina , Deósque 'extulerat ;

15,

Pullulavit ex corrupta illa fuperbigra-

dice etiam hoc aliud fcelus , ia criminis

ultrix Nemefis infra bomines detrufit.,

culpam in deteftandam purgatidiem refun-

érutíique adfcivit.

dere niteretur Adam in Deum inquiens :

Uid de Nabuchodonofore dicam 9

Mulier,quam dedifli mibi fociam , dedit mibi

cui extremum pené exitium arculit

Q

de ligno , &&comedi, Prohdolor! quotab

fuperbiz faftus , affectatio divinitae

uno Ícelereenata crimina! initium fiquidem

tis: 'etenim Merodachus ( is'fuit, quiRee

omnis peccati fuperbia , quz in fublime

gem Jerofolymorum Manaffem Dabylone

Protoplaftos , cüm eveheret fupra homines ,

tractum in vincula conjecit , & ad peeniten

in imum detrufit miferiarum , quia ut fcité

tiz adegit necéíffitatem ) necato Deoce Ar-

In Moral, S.Gregorius. Omnis fuperbia eo ipfo in imo

phaxado Medorum Rege rebus elatus fecun-

atet , quo in alto fe erigit : neque fiuit De-

disaffumpto Nabuchidonoforis cognomen.

us tetrum hoc vitium impunitum abire ;

to , fe totius Orientis falutari Monarcham

1j

cüm in facris litteris Deo fpecialiter proda-

meditari ccepit , cümque totum vellet fce-

tur invifum , ejüsque feriüs , vel ocyüs ultri-

ptro fuo terrarum orbem fubijcere , inito

ce expiandum dexterá , ut enim re&lé notat

cum Dynaflis , & Ducibusconfilio viros de-

legit bellicofiffimos , ac feroces fui exerci-

Lib. decp4. Philo. — Illor , qui faffuturgidi , nolunt refi-

YiAi.

pifcere »- lexnon ad bumanum tribunal mst-

tüsPrafectos, & prz cateris Holophernem

£it , fed divinotradst judicto : ait enim,qui-

natione Perfam , cui demandavit, ut quid-

eunque aggredirur. aliquid agere, cum fupere

quid in; Occiduis terris adhuc Deorum Jue

bia Deum irritat , cur ita?. primum quia

.

dzorum , :ac hominum juris effet externi »

arrogantia vitium est animae

.

Antma au*

fuo fubfterneret imperio , nec aliusei titulus

rem Deo fols eff vifibilis. ,öäti:cqui: anrem

bellandi fuit, quàm libido dominandi; fuó-

Nnij] ,

que

Superbüs -pzæcminendi affectus, quosinflat, dementat. 187

que fceptro fubijciendi tumido faflu , fuper-

bore fortitudinis mea ,& in aloria decoti nei,

bià Dco , & hominibus exosá terrarum gen-

Verüm vix praetumida verba ex arrogante ,

P

[*

tes omnes : fed defunélis periculo Hebrais

fuperbóque illo ore floxerunt, illicó czleftii

Juditha fortiffima foeminz virtute; fomnia-

quafi fulmine diving vindictz Íyderatus , i«

vit Nabuchodonofor no&e intempeftá , cüm

&tusque de mentis deijcitur poteflate ; &

quieti corporis indulgeret , fibi ob oculos

eum quem füperbia inter Numina , Deósque

arborem obverfari tantz celfitudinis , ac pro«

extulerat, ultrix Nemefis infra homines de-

,

ceritatis , ut faftigij virentes rami nubes pe-

trufit, dejecítque inter bruta,

netrarent, tantz laxitatis, utfoliorum ex-

Repit ftatim per tellurem quadrupes ;

plicatu laté per terras univerfas fuas proijce-

'qui bipedes omnes meditabatur fibi fubijce-

ret umbras ; & fructuum ubertate turgentes

re ; vinculis ob(tringitur ferreis ; qui aureo

rami in humum pomorum onere preffi pro-

Íceptro gentes omnes poffe coércere exifti-

penderent ; efílétque volucribus nidum ,

mabat ; cumque effet Nabuchodonofor ho«

beítijs receptaculum , & hominibus ubique

minibus cunctis pracelfior; brutorum more

terrarüt degentibus fufficiens menfa; cum

pronus herbaceum abijcitur in paftum: &

if

omnibus eícas fuppeditaret : imó videbatur

cui hominum 'palatia videbantur angufla ;

voluptas ipía frondofo , ac ubertofo fub

& depreffa tecta ; fylveftribus adifcitur feris,

illo te&o fedem fuam pofüiffe , " arridente

totóque feptennio avia , lucos , faltisque mas

etiam tellure per totum tractum illum riden-

nibus , pedibüsque perreptat , capillis , un«

D

tibus veflitum floribus,

Sed nonnifl umbrae

guibüsque inftar aquilarum excrefcentibus

tilis fuit ipfi hecvoluptas in arboris umbra

inneglectam fuliginem horrificantem omnia

i

luxurians : fiquidem adfuit illicà genius &

corporis membra ; licét non ita figuram hoe

coclo excubitór in terras delapfus , qui mi-

minis exuerit, utformam induerit beftiz ,

nacivoce pracepit Nabuchodonofori fuccidi

fed tantüm corruptà phantafià ürfum fibi

in caule arborem , amputari umbriferos ra.

finxit, vel leonem , & inbrutum degeneráffe

mos , diffipari luxuriantia folia , difpergi

inconditos propterea emittens clamores , rue

W

maturos fructus , relictà duntaxat arboris

gitus , acullulatus.

13ul,Cu. |

radice pullulatura iterum in ramos , ftondes ,

Sed quis Regem é folio przecipitem egit

21,

fjf

flores, & fructus.

in przfepe? Quisab aula incaulam detrufit?

?ï

19,

Accedit Daniel fomnij Interpres ; apez

Quis aureum torquem rude mutavit in ca-

ä

ritque arborem illam precelfam Nabucho-

piftrum ? Quis Attagenas in feenum virere

donoforem indicare vinciendum fetro, ob-

;!

juffit imperanti ? Quis totam Chaldeam

noxium cunGlis coeli injurijs . fylvas inter ;

império exuit, & Principem homine majo-

DaAuel, 4e

& feras pabulandum , & integro feptennio

rem ex hominibus detru(it ad

P

ecudes ? Ej-

nonnifi herbis pafcendum : arborem fucci-

ciam te ab bominibus , & cu

m

6efljs, fe-

dendam diverfas Regiz fortunz oftendere

vísque erit babitatio t44. Daniel. 4.

Non

s

vicifitudines , & füummam Nabuchodono-

alia vis Nabuchodonoforem é throno detur»

z

foris felicitatem in extremam mutandam effe

bavit , protrusitque in ceenum , ftabulóm-

calamitatem: quia veró fuperfítes radix eífec

Id

que belluarum, quàm fuperbiz faftus,

iterum in frondes, & fructus pullulatura ,

Nabuchodonofor paffus eft, quod fomnia-

fatorum vim non effe ita ineluétabilem , ut

.ta ab eo ftatug obtigit; lapilló illa conci-

préce fle&i , acdeliniri non poffent , munifi-

dit, & unus intumefcentis füperbiz flatus

cá pracfertim flipe egenis fuppeditatá : fed

Regem & fummo throni fafligio dejecit in-

tantüm abfuit fomnium , ejósque enuclea-

fra homines ; locavítque inter brutorum

tionem tertorem incuffiffs Nabuchodonos

agmina, : Fauítis, fecundisque rebus ever»

fori , ut tametfi per aliquid temporis coeli

tendis, & ad illuviem a&rumnarum, vatici»

minis objeciffet clypeum liberalitatis inege-

nium fuffecit Danielis, Nudabatur fuo Rex

nos, & Deus fatalem ictum fufpendiffet

palludamento nullo impellente hofte; dia.

( tanta eftvis auri inegenos fparfi , utvelip-

dema , Íceptrum projecit; capiftrum nactus,

fius irati Numinis percutiens brachium de-

quo caput ftabulo alligaretur ; quod faítus,

tineat fufpenfum. ) attamen redeunte ite-

& tumor fyderibus inttarEnceladievehebant.:

rum infiti fa(tüs arrogantid , tumidi capitis

Timeat quisque aftrorum inhiat z-

22

fuperbià , poenas incurrit , quas beneficio

qualitati , qui fuper homineselatus aftra fibi

eleemofynz ante declinaverát,

inambulare videtut ? nil odiofius Numini ,

19.

Forfan & pracelía turri Urbis [Babyto-

fuperbo, tumidóque homuncione. Quamvis

nic ornatum amplitudinem , fplendorem,

Deus, cucjus natura eft bonitas, mitiffimus

plateegrum multitudinem, zedium decorem,

fit; G adveniam indulgendam femper pro-

domorum magnificentiam , columnas , fta-

fiiot ,

quàm ad peenam infligendam, feverif- J

tuas , obelifcosin foro mirabundus contema

Atob, 4

/

fimé tamen fuperbisvefifir. Hinc Syracides

Cap, és

1

plabatur ; & clatus unà cum celfarum (ub«-

monet , ut deponamus omnem faftum , exua-

ftructionum multitudine videbatur fibi fu-

mus omnem fuperbiam : Noz ze extollas ja

pra hominum faftigium culmen attigiffe feli-

cogitatione anima tua,velut taurus. ( efttaue

citatis, G potentiz : Superbóquefaítu tumi-

ruscornupeta c&teras pecudes fugans , fler«

Panid,14, QUS dixit: Nosnue bec efl Babylon 1AGUA ,

nens , & exagitans , ut przeftitit Nabuchodo-

quam ego edificavi in domum Regnui, in ro-

nofor, qui animo molieb

atur, ubique terra:

Aa

rum

; nrdni 40 dikälþmïomo IQ

188

Diffcrcgtio iX.

rüm gentes omnes coercere , vexare ,exagita.

luftra humanitatis fenfum reperit, cum natu»

tatearmorum vi, militum impetu , fuóque

ram hominis fupra homines elatus perdide-.

fceptro totum fubijcere orbem ) se fort? eli-

rit: Dei , fuíque notitiam invenit clariorem

datur virtus tua per flultitiam ( Ycilicet ne

inter nemorum umbras , quàm fuerit expere

Ítulta fuperbia, ne inanis tumor turgidi fa-

tus inter aulz nitores, ac fplendores gemma-

ftus imperium, robürque tuum evertat , vi«

rum, & auri.Qui divinoshonores expofcens,

res enervet, utcontigit Nabuchodonofori )

nec fe , nec Deum noverat ; inter pecudes pa-

fcua quzritans Deum invenit,quem fupra ho-

-

& relinquaris welut lgnum aridum n eremo ,

hoc eít, ne deftituaris arnicis;familiaribus, fa-

mines perdiderat ; fibique rettitutus feipfum

mulis, omníque humano folatio , ut Nabu-

cognolcit , cujus memoriam ante deleverat 5

€hodonofor , qui foenum , ut bos comedit, &

quia ficut nil eft,quod tetriores animo noftro

ut bos rore coelefti permaduit : mira fané , &

tenebras offundat , quàm fuperbia : nil € con»

Q1f

proríus lugenda metamorphofis,oculis,mene

verfo , quod dilucidius mentem ferenet , &

tíque fceleratorum altiüsingerenda: ex Re-

lhominem fui compotemreddat , quàm animi

gefit Nabuchodonofor brutum, ex homine

fubmiffio: hinc Regius Vates. Bonum mibi,

Pfaln'i. 11$,

pecus , ex imperante mifere ferviens, ex fe-

quia bumiliafli me , ut difcam juflificationes

dente in throno perrepens inter fylvas ; hanc

Zu4S.

Non folàüm in homines fzvit immanis

luctnofam metamorphofin fuperbia procre-

4f«

at, hanc mutationem ex homine in brutum

fuperbia , quosextollis , ut lapfo perniciofio-

inanisinvehitfaflus, utenim ait Regius Va-

re , inimum detrudat erumnarum ; verün

P[alz», 48. tes,

Homo, cim in bonore effet , non intel-

etiam coelum ipfum impetit contra Deum ine

dexit , comparatus eff jumenta infipientibus ,

furgens : Da animum fuperbientem peten-

|

& fomiilis fatbua eff illis,

tem fufis precibus à Deo evehi ad dignitatem

Hinc Tobias filium fuum erudiens, u-

aliquam , votíque compotem minimé fieri ;

23,

nicé edocuit, omnem declinare fuperbiam ,

qualis tunc furor inflatum non exagitat ani«,

16,

& tumorem faflüs , non fecus, ac animi

mum ? quis ignorat, Regem Perfarum Xer-

peftem averfari ; /uperbiam im tuo fenfu ,

xem , cum ex Abydeno littore Hellefpontum

aut in tuo verbo dominari ne permittas, im

juxta Seftum jungere meditaretur , herüme

zpfa enim initium fumpfit omnis. perditio *

que fe maris prodere disjectis furente procellá

nullum obringit homini malum , quod fu-

navibus, irá percitum trecenta Hellefponto

. perbia illud non induxerit ; nulla pernicies ,

verbera infligi ," & in ejus fluctus par come

quam ipfa non fuerit architectata 5 nullum

pedum juffiffe immergi ? ac fifroeno injecto

pracipitinm , quod nonaperuerit ; nullum

*

valeret impofterum ejus decumanos fluctus

?

fi Re-

venenum , quod non apparaverit

coércere, fimülqueNumini legem injunge-

fta'v?ïb.xöo gurn fapientiffimum audiamus ,. eentrítios

re, nefineret Hellefpontum ampliüs iraícig

nem ( Ácilicet confradtionem , & commi-

indignümque declarátfet, cui ullus hominum

nutionem ) gracedit fuperbia , &$ ante rui-

impoíterum facrificaret * quis non videat &

nam exaltatur [paratus.

Sunt enim faftus;

fuperbize faftu denudatum mente Xerxem ?

& tumor fuperbieatis animi, prodromica»

cüm legem vellet Numini dare , exlex fit ipfe

lamitatum , przefagia eerumnarum , praenune

à mente alienus.

26.

tij infortuniorum , & radices ; équibus mala

Sed quid operis eftprifca, & antiquio-

ra revolvere monumenta , cüm non defint

omnia pullyJant.

iA

24»

A mente alienat

fuperbi-a, fi mentem oc-

recentiora,nobísque magis familiaria, Cum

cupet , adeó enim turget , excrefcitque ejus

Sinenfes Bontij à Pagodibus , feu idolis

. tumor,ut totum occupet hominem,nec finat

fuis quzedam adigerentur concupita benefi-

- locum ufui fupereffe rationis; & hominem

cia impetrare ,— G ut fierent voti compos

j|

tes fingulari fe cibi abftinentia ,

viélüs

. fuperbiaelatum ufu deftitutum rationis , pe-

. cudum gregibus adícifcitunde David. Nolite

afperitate, voluntariísque fupplicijs afflixif-

P(aign 31*

fíeri ficut equus ,& mulus, quibus non ef intel-

fent , effe&tu tamen minimé fecuto , poenas

-* Tetius , tamore enim fuperbise inflatus, veluti

Ícimusà fuis Pagodibus exegiffe, ac in eos

4

inequum , mulümq; degener iracondize calci-

fzeviifle flagellis, ac fuftibus, ac f1 fenfu efleng

l

b? caeteros impetit, & per effroenem lafciviam

praditi , vigéréntque ratione , & id quia

in coeno volutatur luxurie, NNabuchodono-

noluerint ad fufas preces in eorumdem fe

for quantó in fua aurea flatua affurrexerat ,

vota fle&dere. Utinam plures noftri etiam in

tantó ex alto inimum ad beftiarum usq; con-

Regionibus non effent , qui fuis fruftrat&

. fortium deje&us fuit, funt enim lapfus, &

votis petulanus lingue flagello, Deum ipfum

ruina individui animi fuperbientis comites,

non profcinderent, eó quia in fua vota De*

um precibus non inflexerint ; deteflandas in

Verümfi fuperbiaNabuchodonoforem ejecit

& throni faftigio ; humilitasé prafepio , gre-

Deum non effutirent blasphemias , quia fuag

Utinam non

géque pecudum iterum erexitadfolium, Ab

Deus preces non exaudierit.

hominum confortio exterminatus prafen.

effent ,qui ad quemiibet infelicis alez jactum,

"tiffimum animz pabulum in pafcuis bruto.

injurijs Dei nomen lacerarent ; séque diris

rum , in fylvis, nemoribüsque opacatis enan-

cacodoemoni devoverent?utinam non reperi-

cifcitur ; & interlucorum opaca, acferarum

oris, aut

tentur, qul Íe Latis emplumenti, hon

c€om-.

Supcxbuä przeminendi affectus , quos inflat, dementat, 189

zompendij precibus fuis à Deo non impetra-

tur $ fororem accerfivit, jufculum fibi pa«

verint; (tatimà divino defcifcerent obfequio?

rati rogavit, flagitium tandeim obtulit re«

adeó turget homo fuperbiens , ut prefumat

luctanu ,

fed confummavit cím confene

Deum habere fibi ad nutum obfequentem ,

tiente jeóque patrato, uti affolet, in odium

flexilémque ad vorum, ' O infolentiam poc-

mutatur amor , in feritatem blanditize , &

nis abigendam attrocioribus! ita ne fuperbit

eijcitur ex fraterniszedibus puellaregia, qua

homuncio,tempóris fpolium;ludusfortunz ;

fortaffis in| fratrem incidit Abfolonem ; qu

mutationis imago , ccenofz telluris filius ,ut

fubodoratus alienam libidinem , fcelus pa *

coelum conícendat , Deámque velit fuisim-

tratum in Amnonem fratrem natu majorent

probis annuentem votis? quid fuperbit ho-

conjecit ," nec conftuprata. puella negavit.

ino , cujus corpus, ut ait Seneca de coníola-

Siluit Abfolon , donec opportunior ei da-:

retur ultionis occafio , fororémque interea

tione ad.Marciam , eít imbecille , fragile ,

CAp. 1].

nudum fuapte natuta inerme , alienz opis in«

in fuam recepit domum.

Res tota ad Da-

digens,ad omnem fortune contumeliam pro-

videm delata, quamvis magnos triítitz flu «

jectum.

Quid infirmius homine ait Petrus

&us excitaret , non tamen feveritatem judi«

'fdmb l"' : 1

Chryfologus ,24ez fenfus fallit , ignorantia

cij invenit, quin fillio parceret inRegnofuce

decipit ; pompaladit , judicium eircumvenitt ,

ceffuro, quodegerrimétulit Abfolon , qui£

4j

tempus deferit , etas mutat ,infantia bebetats

vindictse defiderium biennio protraxit , do«

juventus pracipttat , fenectua frangit ?

nec natà opportunitate Ámnonem 6é cone

fpectu furriperet patris , ducerétque extra.

$. IV.

civitatem Solymaam in locum , luciümque

tanto parandis infidijs aptiorem , quanto

Tumidum "regnandi . defiderium ,

Íagacitas longiüs removerat à quavis homi-

num frequentiá,

Tempus fluebat ovium

pravisque affecius. Abfolonis fuper-

biam dum fovet ,. ipfum miferà

tondendarum , ac dies inciderant , qui alx

26,

[2/ 12 97

Hebrais id temporis genialibus infume-

Centro fuperbia ad peripheriam eXe

bantur convivijs ; utque fpecie humanita«

tremi exitij omnes ducuntur linez ini«

tis larvam tegeret crudelitatis; Amnonem

invitavit ad convivium regali munificentià

quitatum 5 argumento fuit poíterita-

ti Abfolon , qui cüm pulchro corpore atram ,

paratum : itague inter epulas id Abíolon

tumidam , íuperbámque mentem tegeret

dat hofpitibus negotij , ut Amnonem tan«

in omnia prorupit fcelera, irrupit flagitiat

quam digniorem largioribus calicibus pro-

dicerésque in hoc juvenili pectore vitia om-

vocarent ad hauftum , vináque generofiora

nia fuifle (tabulata , oditim inteítinum , &

eidem propinarent ; fed aliquibus ex fuis

capitale in fratrem; inextinguibilem cruen-

familiaribus precepit , ut cüm primüne

noviffent Amnonem multo vino madidum;

t& vindicts cupidinem foventem fub dolofo

cinere iracundiz lethales flammas ; fimula-

temulentum ; ac gravatum, figno à fe dato

interficerent,

tionem larvatae amicitiz . perniciofa confi-

Quid ni fpumantes propi-

lia fraterni fanguinis effundendi; perfidiam

nantur , ficcantürque calices , madet Am«

plusquàm punicam pallio conte&tam convi-

non vino ; fimülque cum ftoraacho pleno

25

valis letitíe ; cradelitatem in poculis pro-

gravatur caput , fumi denía nube adeó obe

pinatam, ut fimul cum exficcatis calicibus

feflum, utampliüs non videat , quid agat ,

fraternus fanguis ficcareturin venis, & vita

quidve cavere debeat , & famuli juffi ftup-/

extingueretur generofioris vini largiori ef-

ratorem Íororium temulentum trucidare ,

fufione; immane defiderium trucidandi fra»

violentas in ipfum ad datum ab Abíolone

trem natu maximum Regni heredem , acin

fignum injecerunt manus; quique vino in«

Íceptro fuccefforem : — has autem iniquitatis

dulferat , fanguinem fudit; animámque e-

linez ab uno trahebantur fuperbis centro ,

vomuit , qui ad temulentiam vinum bibee

rat.

ne ejus frater natu major ei praeffec , GC am.

Metus omnes quotquot aderant pal.

lore fuffultos occupat , replentürque cla«

27.

bitiofa imperandi cu

piditas caufa fuit frgte;-

na cadis.

moribus , tumultu ; & ejulatu zdes fraterno

Amnon natu maximus filiorum Davi

]

d,

fanguine calentes.

primà juventá floridus annum vigefimuma-

Abíolon veró timore commeriti fup-

20

gens &tatis , oculos conjecerat in Thama-

plicijad avum maternum 'Tholomaium Gef-

furis Regem fimulacrorum cultorem fugá

rem fororem , non ut pudice amaret, fed

ámprobé deperiret $. captus fingulari formà

Íc recepit ,. apud quem triennio fuit com-

moratus ; necem fortáffis expeCtans patris,

puelle caeterarum venuftiffimz , aufus fuit

non folüm eam afpicere,verüm& loqui;eique

ut confcenderet ipfe thronum : cümque

fuadereturpia ; & quamvis verecundia puel-

David vitam protraheret incolumem Abfo-

la fratris effroenem compef(ceret audaciam ,

lon degener filius , & ingenij infolentis ,

vicit tamen pudorem libido; audacia timo-

fuperbi , elati, ac indomiti poít enecatum

Amnonem íratrem natu. majorem . fpecie

rem 5 & fanguiais neceífitudinem improbi-

tas , ac ftimulus recalcitrantis fensüs : et*

quidem ulcifcendi flagitij 5 fed revera , ut

ipfe poít fraternam czdem thronum con-

enim fimulat Amhon xgritudinem , quà

mon laborabat ; &diffimulat , quà ureba-

[cenderet , Íceptrum tractaret 5 Regnóque

aA

pQos

Firaui d JWWV-! Tum, À

í

190

Diferado IX,

potiretut. Jerofolymam reverfus poft elap-

táffet arietem aur&i velleris fore jngulanc

fum biennium tandem in Davidis admit-

dum ? incidit Amnon invitatus ad epulag

titur confpe&um ope Joabi fupremi exerci-

in forcipes opilionis, & fepulchrum in con.

tüs Prafecti, Sed reconciliatus patri fit de-

vivio nactus, lupum in ove invenit: larvam

terior, cüm enim manus fraterno fanguine

«rudelitatis pallio maluit-humanitatis te»

foedáffet , coepit tumultuantibus cogitatio»

gere , quám aperto marte in fratrem ir»

Bibus meditari, quomodo paternum itidem

ruere, ut per clandeítinas fraudes , eó tti«

eruorem funderet , omnémque movit in

tiorem fibi confirucret ad regale lolium gra-

aula lapidem , ut patri diadema eriperet ,

dus,, quóoccultiüs procederet;. Fuit Abe

folonis vafrities .in parandis infidijs. ,. ia

pellerétque € throno; imö etiamé vivis eum

)

abraderet,

fraucibus ftruendis prorfus fingularis , ju»

&9.

Nefarium executurus

Acnnüliuïm , do-

venis erat afpectu venuftus , zetate florefcens,

mum curribus, equísque inftruit , virósque

nec erat in omni Ifraél, qui venuflate ei z«

advocat, fibique adjungit manu promptos,

quaretur,

Porro ficut Abfolon , wir non.s

j Regg L2 223
