nica tamen tenellà mulier eminus conípecla

cooperator & hoftis;

adjutor & adverfarius,

lo

infurgente in ejus favorem domelítico: hoc

hotte invictum illius animi robur enervavit:

auxiliator , & infidiator; fi foveattir nos Ope

16,

pugnat; fi affligatur rios profternit, viribis«

h

tametfi Samíon adeo fortitudine prevalue«-

w

que deítituit, & cüm vulnera non fuftineat,

l ]

ti

rit, ut leonem fuffocaverit, ab hoc tamen do-

adhuc laícivit in pluma,

Verüm quamvis

meítico hoíte proílernitur: etiam apud

fo

difficilis cum hoc hofle fit p

ugina; fola caftie

V

Poétas licéc Herculis labores, ac delatze ex

tas eít, quz ejus impetus compefcit, motus

u

ptoftratis monftris victorie commendentur,

coércet, affultusretundit, quia caítitas nos

victus tamen ipfe ab hoc domeftico hofle

ï

3g

fpiritualizat, quó validiüs adverfus carnem

E

palmas, quaslegeratinlerneg hydra pro-

pugnemus; per caílitatem enim

Ítratione, leonis laceratione, fcedé amifit a«

ficut & per

fet

Chriftum pretiofa nobis Deus p

romiífa do«

» püd Omphalem,&Jonem: hinc exclamat Au-

z; Petvir,

I'Cn

navit: U per bec efficiamini divine con[or-

[

Íra

L;b(ao de di.—

guítinus loquens de pugna , quà domefticus

L£5 uatura : fugtentes ejus,

"U s 4»

hic hoftis nos pulfat : Quam fernieiofa lu-

quain mundo e(t

ld

ligendo Deo

concupi[centie corruptioneya, & quamvis hoc

éa! quam continutm bellum! boflem. bune

Qu

divine naturz. coníortium per gratiam ee

erudeliffimum nec fundere poffumus , nec fu-

nancifcamur habitualem , c

ujus funt appen-

[

gare, fed eircumferre illum. neceffe efl ; quo-

dices omnes . donationes,

al

quae vires exce-

niam Alligatus eff nobis,

uid autem peri-

dunt naturz; attamen D

*

1

H

Hieronymus, id -Li&.toïtomra-

eulofius , & miferabilius eff , quàm quod bo-

virginitati etiam tribuit inq

L

uiens * grandia 3owrnianiü.

ís

n

flém nofirum cogimur [ulentare ) perimere

Á

HAIM " promiffa des-

2'2061'.! "722 pfctiafs wirgin

4

Cl

"ATVIHE,

Luxuria carnis fons pravorum affe&tnum, ac malorum ómn,. 5

wavit, ut per bac effciamur divina conforter

gnos: fyderum enim obfequia timy debentur

sSAUIO .

caflitati, quze quoddam eít divinze naturz

Caítitas enim efl,quà eam,quzin mun-

participium: pulchré fandtus Aldeimus, tri-

buens caftitati fyderum obíequiaait: UJrnmen

L:b $ ge 'W.fw'

do eít, concupifcentize corruptionem fugi-

£in.

mus, & cum ipfa fit incorrupta nos Deoar-

immerito à limpidufmts luminaribur, ac re«

éliüs unit, quia ut aitSalomonSap. 6. v. 20,

fiduis flellarum fydevibus ,. fimillque fecundis

Incorruptie facit proximum e[e Deo , hinc

manipulorum fafciculis fomno fopttus adorae

virginitati,& caílze continentize id tribuitur,

7À 4€ Ucuerari videretur.

'

Y7.

ut caítitatis cultores divinz faciat effe con»

Cüm enim caílitatis ftudio, ac laude

excelleret Jofephus, & heec virtus angelicam,

h g

fortesnaturz ,. & ficut Spiritusà corporis le-

—

jun&tus craffitie, à quovis eft carnis (timulo

ac coeleftem fapiat naturam, nonnifi fyderum

MP,S' v

immunis; ità virginitas exculta omnem co-

ei debebantur obfequia; neque mirum,fi qu&e

&rcet carnis infolentiam , omnémque extin-

fyderum turmz fua viris caftis exhibent ob-

guit.concupifcentize zeftum, & ut pulchré ait

Íequia, non ead& Angelis videantur tribuere;

| kd H Co-

Hildebertusin allegoriis: Pirgimitas angeli-

fiquidem Angelum effe felicitatis ef! ; fed ca-

vintb.7.

cm redolens conver(ationem cantat canti-

ftisagis effe addidium cultura in homine id

eum novum, quod nemo potesi dicere prater

virtuti tribuitur , non natura ; & majus eft

£05, qui cum auulieribus non coinquinati ft«

angelicam enancifci gloriam , quàm habere:

d

ameritó igitur fuis fydera obfequiis Joepho

quaüntur agnum,

Quippe quibus fuit cum

Chrisio quoddam virgsaitatis participium ,

famulantur, quiacaftitas quoddam eft na«

quosdam eff, & in premio confortium , quia

ture diving participtum , quo caftus divi«

extuita caftitas divinze eft conforsnaturz, &

nis dignatur ob(equiis * & ficut quze proxi-

cum Chrifte Deo, & homine quoddam eft

qmiüs Deo accedunr, e6 illuftrius clarefcunt,

virginitatis patucipiam, quaftvirginitas,&

ac feliciüs perennant; ita caftitas hancinve-

hit perennitatem,cum fità quavis corruptio-

purior caffitas fit queedam velut abreptio pu-

re, & virginez puritatis: fiquidem virgini-

ne aliena , ac propterea interitui haud ob-

bus eft cum Chrifto Deo, & homine quod-

noxia Plerique eorum ait Petrus Damias Obsfest.ze

nus: qui voluptati allecebra carnalis infer. *^?* 24-

dam virginitatis participium, ut & quod-

dam in premio coníortium.

Hinc prafa-

viunt, qnenoriam [ui uomint poff [e velsu-

tus Hildeberius animam . virginem Virgini

quere per posteritatem — fobolis coucupsfeunt z

Chrifto defponfatam afferit, & caflé foccun-

& boc toto mentis affeclu idcirco defiderant,

dam inquiens: Beata fponía, eujus pudor

quia nequaquam [e hu mundo mori fundi-

dum concipit, non deperit; dum geuerat , non

tus deputant , i nominis [üi tirulum per. u«

perftes vefidua prolie germen extendant. . Ve-

daborar. — Beatiffnus etsam [pon[us, cui ntfi

cobereat uulla virgo efl ; nulla cafta, nifi eum

rüm id illuftriüs confequuntur , ac feliciüs

diligat, nulla libera nifi ei ferviat.

Ejus

affequuntur caftitatis cultores, de quibus lo-

prale nibil vivacius, cum qua nulla propagae

quens Ifaiasait: Dabo eis im domo mea, & Cap.ge sss

tur mortalitass ejus dote usbil utilius,im qua

4n muris meis locum , ($ nomen melius à fi-

dfufficientiam comitatur aternitas ; & vide-

djs, & filiabus , quia. nominis perennitatem,

'tur adhzfiffe Tertulliano Jib. de pudzcitia ,

cui ftudent homines per fufcepta prolis po-

ubi laudes ed:fferit calliraus inquiens: Cos-

Íleritatem , G quidem per modicum tempo-

zinentia "erbum maritale anime . quodam

riss; caítitatis cultores citra detrimenti pe-

riculum, absque ullo oblivionis obítaculo

caflitatia partictpie neque infacunda, & tn-

If

proles ceufenda virtus , quialuos cultores

merentur in perpetuum poffidere , quia ut

Deo generat, & de terra tetreftres fuper coe.

ait Joannesz. e/Zmóulabuut mecum in albis, Apot. X4o

los evehit, ac natura donatos coeleiti beat.

quia digni fünt, &$ non delebo nomina gorum U. $,

16,

- Hinc eft; quód Jotephus pott lomnium

de libro vite: qui enim. agnum tequuntur

ftoià albà induti, feu culturá caítitatis infi-

Gen'ejl .

de manipulis, aliud quoque fomnium vide-

rit, quod enarrans fratribus ait : — Pidi per

gniti; nominis ac rei gloriam affequuntur

"

fomuium quafi folem , & lunam, & flellas uu

nunquam perituram.

139

decim adorare me ,' comque vifionem patri

Quante igitur eft dignitatis, & excel*

fuo,& fratribus retuliffet , non eorum in fe

lentie caítitas, quaà quavis przfervat cot-

amotem excitavit , fed fratrum | concitavit

ruptionis noxa; & homines fupra homines

invidiam , cum patert rem tacitus coníidera.

evehit immortalitatedonatos? Neque dun-

taxat apud Chriftianos cenfeamus in hoceffe

-get: per fymbola mianipulorum fratrum por-

tendebatur in /Egyptum profectio ad rem

dignitatis gradu caftitatem ,, cum etiam a-

frumentariam procurandam urgente fame:

pud Ethnicos in eo fuerit honore habita, ut

: uiris

prifci Romani Coníules, a« Imperatores,

h

fed quid? quód fidereo famulatu, coclefti-

que adoratione Jofeph hamanum fupra fa-

imó & ipfitriumphali pompa urbem ingre-

dientes, fiiisdem Veltalis virgo aliqua ob-

ftigiumerigitur? nifi quiacum eximiuseflet

cafítitatis (tudiofus, non folüm coeleflem vi-

viaífet de via ftatim decederent in honorem

fus eftnaturam induiffe, & terreflrem exuil-

pudicitiæ.'

Hinc etiam fapientes illi, qui

fe; verüm & cocleftia fyderum obfequia pro-

nomina rebus impolbére , caftos voluerunt

meruiffe: ea eft excultze ca(titatis vis,ut fuos

calibes appellari, quafi celites, eó quia vi-

j

;

iim

tam if terris imitentur. coeleflem; quin ex

cultores ceclefibus conftituat obíequiis di-

fan&tis

"

$14

Differtatio X XIV,

fan&lis Patribus non defunt , qui xvirtutemq

fuos debet oculos habere , ne qua caftitati -

4j

hanc caílitatis € fonte derivent divinz effen-

officiunt, recolet; imó debent, & ipfioculi

tize , in qua oceanus ebullit puritatis, due

| plures habere oculos, ne nonnifi pura ' vi-

cántque natalia caftimoniz ab ipfa Numinis

deant , & ne oculi ad illicita retorqueantur s

natura: przcateris Mediolanenfis Antifles,

qui caftus eft, is etiam cautus fit, & folers; J

*

cujus nomen Ambrofiam fapit ait: P;rgiui-

necadat; qu

yac

J

aflitati innumerz ubique pa«

Lib.1,de vir,

ginibus,

tàs & celo accer[iuit quod imitarezur in ter-

rantur infidize ; & caftitatis cultor, adeo eft

riss bac unubes, abra, Augelos, [deráque

lapfui obnoxius , ut Tertullianus Jib, Ze pt»

tranfcendens

dicitia cap. 10, eum funambulo aquiparet,

£nvenit.

Verbum Dei in ipfo fmnu Pa(ri:

qui tenuiffimum fu

Hinc cum aterni Patris filius noftram

in grediwr.

n pendente yc[iigic;

'

19e

voluerit humanitatem affumere non de ali

Faliitur, qui

;bsque adhibita diligenti

d

21«

voluit muliere nafci , quàm de virgine,quia

fine quotidiana cura, fine jugi folicitudine

dimanans € finu Patris, é fonte caflitatis, &

putat, fe poffe in hocarduo certamine victo-

puritatis ; ab hac nunquam voluit, necin fe,

rem evadere.

Is vincit , qui firenué pu«

necinfuis parentibus fejungi, neque neít.

gnat; & is ftrenié pugnat, qui fibi vel ma-

nifi inter lilia pafci voluit: & ficut. Author

ximé attendit, ac paratus (emper eft in re.

"emi -w- s C 09b m u$ . LU. L- du Gub um Á owbheh - G'ESG A — O PA

eít caflitatis, ita amator pudicitize, cujus a«

tundendis provocantis concupifcentiz afful-

morem jugiter infpirat: ac proinde fancit

tibus; quapropter Apoltolus fuo corpori

in virginibus incorruptionem , qua divinz

perpetuum , ac implacabile indixit bellum

-—— — — 058

eft menti propria; viduis continentiam fua-

inquiens ;. Caffigo corpus meum , & in [ervi-

det, & dele&atur in Afceteriis culturà cafti-

4utem redigo , 1eu ut explicat D. Chryfofto«

tatis , quà viri aícete florent; & quia prze-

mus compeícuit Apoftolus feZitionem car-

cel(a eft hujus virtutis praeftantia; id fata-

, ná, co&rcuit concupifcentia rabiem , & prze

gunt tartareihoftes, quó hanc labefadtent,

Jium coptinuum carni indixit,

Serm 11.,

€6 uz corpus ait D. Chryfologus : amimi do-

micilium, animá vas, murum Spiritus, vir.

-—--—— - —— ( —— ——

'5. ITJO :

tuium [cbolam ,. "Dei templum , in [cenam

eriminums im vitiorum pompam , volupta

Pralia caflit atis cateris funt eer-

um redigant in theatvum,

Hinc caítitatis

saminibus difficiliora, quia quoti-

Athleta non folüm contra carnis ftimulos

diana.cfi A"gua , € ,.rarq ijiäa.

o o .4Do— — d* -

. pugnam init, fed & adver(us cacodoemonis

fid.

*

affultus, mundique infultus necefle eft, pu-

0

R czteris Chriftianorum ?certamfnï.

a2,

gnet, ne ipfe expugnetur: idquecaufz, cur

' IoReg 15'2;. al

pugna caílitatisadverfus carnem cateris. fit

bus difficilia funt, ac aliis duriora prze

!

"difficilior certaminibus; & in acerrima hac

' — ia caflitatis, quia ut loquitur Augue

j

pugna non cadere, fed omnes retundere im-

flinus : quotidiana eff pugna , & rara vicio-

?W

petus, coércere affultus fingulari detur glo.

ri4, Nilenim laboriofius virginitate, quae

rie , laudíque nunquam interiturz : quia

cum natura luctatur, fed f1 pugna eft diffici-

(

. lior, gloriofior eft etiam victoria 5 & qui hac

pre ceteris preliis , que ineunt , qui Deo

i*

militant , ceteris difficilius eft;quod pro tu-

pramuniti virtute arduum hoc ineunt certa-

V

Ideó

enda caflitate ad propugnandam pudicitiam

meri glorioflori donantur coroná.,

&

geritur: quia certamen eft continuum, &

laudatur Amazonum inviétiffima Juditha, eó

adverfarius nunquam pugnanti inducias in»

quiaHolophernicaputampüutaverit, hofli-

&

dulget; ideóque inconcufía eft neceffaria in

lem fuderit , ac diffipaverit exercitum, pa« -

d

hoc cerzamine animi fortitudo, animisque

triamar&tá obfidione periclitantem liberae

3

imperterritus , quiin carne [upra carnem

verit, labentem religionem relítituerit, quia.

Üü

agat, G huc pertinet illud D, Hieronymi;qui

ca(titatem excoluerat 5 fiquidem inter om-

Epiff- Yo,ad

M

fcribit : Grandis effe virtutis, && folicite di-

nia ejus encomia nullum eíl, quo ex inftine

Furiam,

!

digentia in carne non carnaliter vivere, fe-

€tu divini Spiritus magis commensetur,

B

eum pugnare quotidie, & inclufum bosiem

quàm ex eo, quódca(lé, & continenter feme

!

"Argi , ut fabule ferunt , centum oculis ob.

per vixerit, & marito fuo vita fun&to ad fe-

W

fervare,

cundas detre&taverit nuptias tranfirez Fe« Judirb.ig, -

!, ' .U' 2.

À

20;

Caflitatem qui excolunt ea debent a-

eiffs viriliter , & confortatum eff cor tuum w Vi

[j

nimalia emulari, quz viderat foannes in A-

eü quüd caflitatem amaveris , & pofl virum |

D

suum alterum ne[cieris; ideo ,. 9 mauus tua

| pocalipfi plena oculisante,& retroz debent

Ü

oculis manus pramunire,ut quod attingunt

eonfortavit te,hoc eft;hzc heroina,ideo Ho-

h

Íolerter videant; pedes non debent oculis

lophernem proftravit, ejüsque exercitum

dl

deftitui, ut videant, per quae ambulent loca;

fugavit, diffipavit, & libertatem afferuit pa-

lingua debet & fuis oculis inftrui,ut quid lo-

triz, quia edo&la in caítitatis certamine di«

b

H

' quatur, videat; debet & tergum oculos ape-

dicerat fe ipfam vincere, G proprie concu.

rire, ut qu& apparantur infidize, videat, quze

pifcentiz hoftem profternere;ideóque affuee

P

imminent pericula declinet: debet & intel-

t2 victorijs fui, difficile non fuit etiam de

lectus Argus effe centicolus, ut folerter vi-

-

u

proftrato Holopherns victricem referre pal-

f

. deat, quid cogitet, imó GC memoria vigiles

D.

Ef

n

[

-

Luxuria carnis fons pravorum affc&üum,acmälammomn, g

Eft caítitas,qui fuos ad pugnas obar-

quibus hoftem profternat ; hinc fponfus labia.

13

defcribens fponíz culturá caftitatiscommen-

mat cultores, in(truit ad victorias, erudit ad

datzait: Labia ejus diflillantia myrrbaus CAUto

triumphos; teftem hucaccetfitum voloDu-

cem Banaiam ad fingulare certamen in at-

primam : fed curlilia in labiis? an quia cae

ftitas:excultain corde,vernatin labiis? floret

TTUTUHEBRUISESETRRUES t luT

, &amcifternz paleitram defcendenté adver-

in ore,oletinverbis? quia ut Colïoguïa prava

.fus ferocientem leonem , qui vel folo rugitu

aures, & aérà terrore opplebat, foloobtutu

mores probos corrumpunt , & improbos ae

moresfovent; itapuris, caftisque colloquiis

timorem incutiebat adítantibus; hunctamen,

licét omnibus effet formidini, Danaias debel-

:pudor adolefcit, & lilium floret,G olet cafti-

tatis. Floret in ore excultum in .corde li«

lavit, occidit in cifterna. deliteícentem , -ex

lium ; fed (i myrrham ttillet, ( amaritudine

39a ob delatam de proftrato leone viétoriam

H

rigetur mortificationis.; :nil fovendz virgie

plus haufit glorize, quàm pugnando fuderit

fanguinem. Sedquid quàd tot.commende«

'nitati . accommodatius :myrrhá ,nil ; mortifi-

-catione aptius : :non delectatur deliciis :af-

tur Banaias laudibus ob.proftratum leonem?

4fluerecaítitas; fed gaudet amaritudine 'im-

'quid?

quàd tantisextollatur encomiis? non

ne eciam David inflorente licet.etatep

áícen-

;bui ; flos eft qui non delicias.germinat; .fed

dis gregibusdeftinatus leonem arietibus ine

myrtrham diítillat ; quà & irrigari gaudet ,

fidiantem per mentum appreherllum fuffoca,

:ac enutriri; adeout labia diílillantia myrrham

:

.

.demutentur ;in . lilia :caítitatis.

'vit, interteci

t2 Non ne Samfon .hoc idem

;Myrtha

reititit.cum obvium (ibileonem, ungues, &

fponíz páffioeft, quam di(lillare debent la«

bia f lilia funt; :non:enim aliud ioquuatur

fauces parantem in perniciem parentum, ma«

au árreptüm in frutta diikc:püt:? & tamen

JAabia fponfz,quàm cruciatus dilecti fui : La

monita laudatur David ab proftratum,intere

bia ejus lilia diflilantta :tuyr?bam griman,

dulcefcit-myrrha (i itillet & lilio: quia cattitag

fedümque leonem ; nonita commendatur

Samíon , cujus de difcerpro Leone vicloria

-amarore deleftatur, & flore(fcir Azetiot,fila-

delata nonnift perfunétorie fübindicatur : cur

-crymisrigetur poenitentix , f ipiais volume

tur Banaiás ob interfe&tum inciíterna leo-

tarij.cruciatüs fepiatur ; neque lilium -cáfti-

igi

nem cot excipitur encomiis

; cum David; &

-tatis vernattutiüs, 'qi*z-fal'liï paecicentze.vállaes

tum dumetis; quaecumJumbos pungunttie

- Samfon ob fimilem.de proftrata fera delatam

viétoriam nonnifi parcé laudentur ? hujus

licino baliheo, Veneris expunguntiiiicia; &

caufa diferiminisex circumílantiis loci, &

concupifcentize extingunt aeflus , «coércent

temporis eruitur ; in cifternacumtellus altà

mpetus 5 idque fuiITe.D;Hieronymum in fe

obtuetetur nive-occidit Banaias rugientem,

-expertum fatetur.in Epiítola ; quam ex:eree

1

! y-Reg./c.23. ac ferocientetn feram ; -Percufit leouem in

mo:direxit.ad Euftochium Virginem, cui re-

«cenfet;moleftas tentationes., . quibus pulfa-

1 ,'U-./Z OI

mediaciflerna in diebus-muis.. Quid? quod

ibatur, :cum'ejus animum fubiret cogitatio

fcriptara/&locum memoret cilternae, & teme

pus referat brumale ?

:quo flumina, & lacus

:puellarum., -quasadhucin florente fua atate

'viderat Romz choreas ducentes, «qua.cumà

frigidoconcrefcunt gelu; arbores, & fyivze

'fpiritu fornicationis memorià refricarenturg

«rebris albicantpruinis; montes, & valles;

'campi, G colles, ac 'telluristractus omnes ni-

ad concupifcentiz retundendos impetus , ac

"s

lilium propugaandum caítitatis inter.carnis

vibus obrauntur;ac fepeliuntur: Verüm dum

affultus., nullum expertus 'eft clypeum va-

gelidahyemis, ac dierum nivis fcriptura me-

minit,luculentius (ignificat,leonisxftustunc

lidiorem ipfo cilicio., ac corporis 'afflicta--

actiotes Caiffe; folet.enim in animantibus

'tione ineremot: ait ipfe:'O guotierin eren;o Ebift a

dum (ingula exterius frigorerigent,Strifts,

vonflitutus, & inillavafhifftma falitudine.qua :-Eu.äaa&'

ac immitis hyems gelidas injicu flurninibus

borridum Monachis prásiat babitaculum ,

Y

Romanis putabam «me intere[fe delicjs; .fe-

compedes; .ac nivibus fylvas, X tellurem ob-

tuit, calor intus in precordiis per antiperi-

debam folus, .qui amarvitudine plemus.evam;

"

Ítaim incrementa fubire, acriüsque aé(tuare?

«:borrebaut facco membra 5 8 deformis , g

[qualida cutis fitum athiopica carnis obduxes

non ceníeamus quid aliud prafignáfle hunc

inleone zítum,quàm feroctentem in lumbis

vat, quotidie lacryme , quotidie gemirus ;

nof(tris concuxpii'cemiam, zftümque libidinis.

videóne .quanta animi [olidirate viriliter

pugnaverunt contra fe ! dum enim contra

X I,o US^

Mater tua Leana ait Ezechiel: ardentem con-

gud;th.ïï'

tinudmque febrim patitur hacautem febris

fe factus eff erudelie, & vigidus,fuimet Faddus

'U- IIO

L

exardens libido eít ait D. Ambrofius: £e-

eft triumpbator.

25,

bris nofira libido eff febris noftra luxuriaeff:

Vincit caftitatis Athleta (i baltheo cin.

huic fedandz febri nullum nivibus paratius

us cilicii , ac rigidioris poenitentiz inare.

alexipharmacum; produnt nives in blandi-

nam deífcendit pugnaturuscontra infolefcens

mento candoris caítitatis culturam, quze mo-

tes recalcitrantis 'concupiícentiz :affe&tus :

tus compelcit concupifcentize * ca/;ta5 (ait

cum voluptatibus perinde ac cum beftiis jn.

Be ]G?,o

Augufítinus ) eff virtus jb jugo vationis im-

teritum molientibus congreditur, & nif;

gerium libidinis vefranans.

quie mentem fübeunt libidinum imaginatio-

— Niülfortius caftitate a

dzeftus,velfedan-

nes illicó retundantur, vulnusíemper vi.

&4d

dos, vel extinguendos cencupifcentiz,dum- .

dentur aliquod inflixiffe. Nos expugnaturug

hoftis tartareus eam in nobis

modo mortificatio caftitati arma fuppeditet,

pattem impe-

Veraui de Afcitibua Tom. L.

tit;

: T't()t

-

e16 1

Diflrdo XXIV.

tit, Quæ infirmiot eft, imbecillior, ac ex-

infignis, quam Abras::m retth de p*fdä

uguatu facilior; eft hzc, caro ipfanoftra:

ftrauis quinque Pentapolitanis Regibus: res

ä

Mütt;?-l 6

"U. 4le

Spiritus quidem promptus eff, caro autem ine

ita contigit,

Jam diu Pentapolitarum fla*

firmas idcóque carnem noftram fortiüs im-

gitia ad expetendas de nocentibus poenas

pugnat, quó faciliüs nos expugnet; fcitenim

promeritas Deum irritaverant ; ünde con-

quantum fit ad lapfum prona concupifcene

fultius vifum fuit armis priüs, quàm excis

tia; ideóque eam frequentiüs pulfat, per

dio hominum perditiffimorum punire ma-

ilicita defideria, qu& immittit; per venu-

litiam, caítigare infolentiam , ac effrznes

ftàs mulierum fpecies ad Venerem folicitan-

libidinis eftusextinguere; ut ficut viri ne-

tes , quasobjicit; per fomenta libidinum ;

quam quibusdam veluti gradibus fcelerum

quz fuggerit; per pabulum, quod vitiis fub-

adextremum pervenerant malitie 5 ita id

- miniftrat ; per concupifcentiz ftimulos,quos

caufz fuit, ut Deus vindex à molliore cor-

commovet, G in imis vifceribus impuros

rectione gradatim ad irrevocabile pe*geret

accendit ignes, pravos excitat affeQtus, ani-

excidium, Erant Pentapolitze populi; qui

maim nitentes in ceenofo demergere obfcoe-

hanc fuerant nomenclationem fortiti áquines

nitatum gurgite, pudorem extinguere, G

que quas incolebant Palaftinis urbibus fitis

ca(titatem interimere ?* & eó eít. crudelius

in valle amoeniffima , quam Jordanes flu«

- hoc bellum nobisà cacodoemone indictum;à

vius fuis irrigabat laticibus, .

Hi jugum

carne noftra paratum ; quó per delectabilio-

Chodorlahomoris ,

cujus premebantur do«

ra, G magis illecebrofa laceffimur , & ex-

minatu, excutere fluduerant , & negatis

pugnamur : quia quamvis hoftis hoc in

tributis, que pér duodecim jam annos fol«

;bello gladios non acuat , fecures non appa-

verant tyrannico adacli imperio veterem

ret; eculeos, GC rotas non erigat ; fornaces

vendicate libertatem fatagebant, Sed Cho-

nonaccendat; & fuppliciorum, accrucia-

dorlahomor reduécturus ad officium. contue

tuum non aperiat lanienam , ut in primo

maces,milites confcripfit, exercitum recen-

Ecclefie exordio, cum Martyrum palmz

fuit, & cum ingentibus copiis, vallem ingres

proprio irrigate fangnine germinarent. fe-

ditur, quam Hebrzià planitie $zZdimvocant;

liciüs; non tamen depofuit. odium : ait D.

& Pentapolitas aggreditur; qui tumultuatim

LL APU

Leo magnus: fed zmutavit sngenium : bel-

fuas etiam confcripíére copias, quibus vi vim

l4

;

lum nobis pet propofitas movet illecebras ;

propulfarent: quinque Pentapolitanis civi-

' mosaggreditur , pulfat, & vulnerat ; fed

tatibus totidem praerant reguli Dara Sodo-

-

allicit aggrediendo , placet pulfando; & de-

ma; Berfa Gomorrhe; Sengzabis Adamos

ledat cum vulnera nobis infligit , quz

Semeber Seboima; Bala Segor: hi initis cone

I nfgt,

tanto lethaliàs feriunt; quantó delectabi- .

filiis catra duxerunt metari ; Ípem certam

Ti Gf

liàs placent : hinc conquerebatur. S. Hila-

victoriz referentes in puteorum multitudis

14-. Vi4

rius quód contta perfecutorem faventem

ne, quá fiddea vallis fcatebat: hos igitur

pugnaret, contrahoftem blandientem, non

ftramentis, virgultisque leviter conteétos

doría cedentem , fed ventrem palpantem ;

hoftibus velutiin certifmam paffim obji-

imó adeo crudelefcit hoc bellum, ut D, :

ciebant perniciem;ac necem;fed fua ipfos f, pes

Serm.30.in

Bernardus fpeciem dicat effe veri martyrij,

fefellitvictoriz ; qua nonlztas palmas, íed

ait ipfe: Geruc queddam martyri est fpiritu

lugubres germinavit cupreffus,

[472?.

f4tla carnis mortifiare $ illo nimirum , quó

Affirij enim deprehenfis infidijs in auctoz

27.

membra ceduntur — ferro , borrore quidem

rum fuorum capita dolum totum tefude-

mitins, fed diuturnitate moleftius,

Non

tunt; collatá fiquidem acie,Pen:apolitani vix

44,

enim [ola [anguiuis effufio 1n confe[fone re-

ad modicum tempus vimfuflinuerunt, ac

utatur , fed devote quoque mentis fervi.

primos hoftium irruentium imipetus nom

Jd, 538

4us immaculata , quotidianum. efl marty-

valentes retundere , projeétis turpiffimé ar»

V,

rium; illa corona de vofis, & violis pletiiturs

mis, quó celeriüs in pedibus conftituerent

bec de lilizs,cenlet melliftuus Doétor, prz-

totius corporis incolumitatem ,. fugam non

lia caítitatis haut. ab ijs abludere, queà

fimulárunt, fed precipitárunt ; eÓ tamen

fanétis martyribus contra tyrannos fufcipie-

timore perculfi, ut potior fugicntium pars

bantur; neque diffentit S. Laurentius [u-

ab infequentibus Perfis fune(ia clade fuerit

ftinianus, qui D. Hieronymo pugili ftrenuo

caía , ac interempta ; & fuperftites in bi«

caítitatis palmam tribuit martyrij inquiens:

tuminis delaberentur Voragines: paucis

T» Sevm. defne fanguinis effu[ione gleriofi martyrá tri-

dumtaxat cladem evadentibus, qui in a.

äq,-Hïfïü?)'m. umpbum obtinuit, quod eniw carnificis mu-

L

vijs montium faíligijs quarentes latibula

erone non pertulit ,. boc in fe zpfo caffitatis

domus fuas , ac urbes in direptionem vi-

amore complevit. -

Goris Períz reliquerunt ;/ qui d cumu-

26.

Puguat bellatrix caftitas, & de pravae

lum preda fecum duxit quidquid ztate ,

concupifcentiz proftratis affetibus trium-

rohorte , ac

idoneum.

preftantia forme vitum kei fuit

phat; tantó ad coronam illuftris , quantó

in pugná acriüs hoftes proftravit , eorüme

Adduélus cum captivis fuit etiam Lotus

2

m

ue recudit impetus.

Ubi caftiras pugnat;

fuacum uxore,ac filiabus, Commotus Abrae

Cu,;yb

ibi palmz crefcunr ad viéloriam vegetio»

ham nepotis fui Loti 'captivitate, cujus erag

$,

teltatur victoria | illa

65j Aidq,ue luculenter

!

patrbelis & fumilia fua, quam alebat àpjs

P

L

-

Luxuria carnïs»fcfms pravorum affe&tuum, ac 'malorüm omn. 5?7

liffimam, fele&tis robuftioribus ; hos 'i—uï.s

turá caftitatis valentius; propterea fi adver-

farij hunc fatagant thefaurum (urripere,mu-

ä

1ub fignisarmavit ; trecenti enim & octo re-

cenfituere , qui ofnnes ítabant ad omne

niamur nive , ftudeamus virtuti caftitatis,

UR

3

Abrahami impetium parati, quibus adjun-

dele&temur pudicitiz culturá; preparemus

xit volonum exigaam manum , non tamen

thefauros nivis in diemlvpuggæ, & belli.

cóntemnendam ex trium fratrum fervitijs,

ac clientelis. collectam 3 ftationem fuam id

$ V.

temporis fixerat Abrahamus in convalle

Mambre ; 6 quà exivit cum fuis conícriptis

.B—-ellatrix caflitas toto vifu otium

copiis; & non (uo, fed divino fretus robo-

proborum affeituum boflem snfen-

e; Perías, ac fociales eorum turmas ( liqui-

fifmum ,. pravorum . fautorem

dem. Ghodorlahomor tres alios minorum

fotertifkmum fugat & pro-

,

gentiumreges in belli focietatem . afciverat

Sternit,

!

Amrapbélum Babylonis ,' Aridebum Coele-

x

Íyriz , GU Ibadalem promifcuatum in Phze

fcät caffitas quia virtus iliuürï'sv, &

9,

dimicat quia bellatrix fortis, quae

nicia nationum Prazfectos ) . improvifus a-

pravorum affs&uom 'turmas (ub

-doritur, quorum partem interfecit , & re-

liquos trepidatione mutua fe fe przzpedierne

concupifcentiz fignis infurgentes prolter-

nit, ac diffipat, Arma quibus utitur hac

tes cruenta clade fudit , ac delevit; imó &

bellatrix invicta, & debellatrix flrenua plu-

perpaücos fuperílites benefició noctis elapíos

perfequitur tergis inhzrens fugientium j

ra funt offendentia, & defendentia; 'non ta-

men adhibet tormenta bellica zre fufa;pul«

neque iníequi deítitit donec quidquid fuga

vere pyrio , ferreóque globo inftructa , &

latebrisque cedem evaferat pridianam effu-

Ío cruore deleret, àc predam , captivósque

foeta; neque tormenuta náutica infititia , nec

policaítra, catapultas, ollas igniarias miffie

omnes extorqueret.

Quid quod Abraha..

les; clavas militares, fecures equeftres, fa-

mus cum folis trecentis ,. & paucis alijs fu.

peradditis plures fregerit reges, ac eorum

riffas, nec'alia id genus offendentia armag

fed alia profternendis hoftibus pudicitiz :a«

Genef. t 4, V,

diffipaverit exercitus ?. Percufft eos, & per.

14.

ptiora, utpr&cateriselt otium, quod cul-

fecutus eft eos ; reduxitque omnem fubfran.

tiam , G. Lotb fratrem fuum.

Nimirum

tor caftitatis longiüs fugat , fciens il ad

vitia, feu difcenda, feu.committenda pro-

trecenti virtute loricati calliratis przvalue-

clivius vita defidiofa, ac otiofaz eft fiqui-

runt centra reges ilics carnis addictos ille-

dém otium vitiorum ufitatum pulvinar, ac

In prafat.

cebris: ut enim no:at Rabanus, Abrahamus

fomentüm luxuriz:, pabulum libidinis;qua-

£efc, Genef.

milites paucos conícripferat, fed omnes ca-

TE TEUCEA EEE

14. V 14

propterDiogenes ip(am libidinem dixit ne-

ftiratis ftudio infignes ; aic Rabanus : er-

naculos duxerat juvenues ad bellum promptos,

gotium effe otioforum, fitque veluti por-

tentam homirem invenire otio marceícens

qui nen fuerant wxorati : quia ubi caftitas

tem; & libidini non indulgentem; cüm

pugnat, übi puritas clafficum canit, ibi

fint otium, & — Venus individui comitesg

adores audiuntur; ubi lilia vernant, ibi &

perinde ac cognata dicuntur vitia effe men-

triumphales lauri virent; quiacaftitas vitio-

rum furias edomat; ac de pravis omnibus

titi, & furari: otiari, & mnon luxuriari

mufca videtur effe alba; abotio «enim in-

T^

affsdtibus, quos exurens folicitat concupi

at

-

E

céndia.excitantur libidinum., eftque otium

Ícentia prac!

étriumphat,

19.

Hinc fobus przliantis caftitatis arma-

ipía libidinis favilla, quia ut fcribit Seneca

üentarium, thefautum vocat non - gemmis

Otiofus non fibi wivit fed quod turpiffmum BP*W-&-*W

ob c. 38.

eft ventri .fonmo, libidini, Ett autem otium

d

5.

tcfercum , fed niveoppletum: ANwnquid in-

veluti hiafcentis navis rirna patens, per quam

grejfus es tbefauros nivis ? at autem — hos

theíauros nivis. cenfeas effe armamentarium

ingreffa aqua navim miferé mergit, ut notat

mellifluus Do&tor inquiens: Sieut per rimam

Berm -de 3

: 4

caftitatis, ftatim fubdit: qwos preparavi in

fentina aqua lateuter intvat, Gf excrefcitydo-

;Andre(.

diem pugnay & belli: fed qua nivis cum bello

cohzrentia? illa blandimento candoris oble-

nec navis per nautarum incuriam demerga-

tur: ita exotio, arque ignavia cogitattones

äï

&at, iftud rubedine fufi cruoris terret; ^illa

prava, ac concupifcentia ysultiplicantur, do»

frigus acceríit ,iftud calorem 'excitat j illa

a(lus extinguit, iftudignes accendit ;; qua

"ec navis cordis ,-ess [üccüm&ew 3n peccato

periclit-etur.

igitur connexio nivis cum bello ,. candoris

cum rubedine , frigoriscum calore? quiani-

Infenfiffimus fuitotio Bernardus ; eà

L E!

.

mirum nix blandimento candoris fymbolum

quia noverat putidam éffe radicem , & qua

vitia omnia germinant, quaptopter ad fra-

exhibet caftitatis, quae Deo . placet exerci«

tres de. monte Dei ijsdem hortaturus otij

tuum,àquo propterea tale.-enancifcitur ro-

bur,quoad tartareas omnes poteftates pro-

fugam Ícribitt Omnium tentationum ,. &&

-

cogitationum mmalarum colluwutes est otiums

fternendas fufficiat; ut fola' pravos omnes

carnis affe&tus coérceat, ac debellet 5 quód

fumma mentis malitia, malorum -omnzum,

"

*

2. Corinthà

$

fi ut nos monet Apo(ï:oïus : Habemtia tbe-

fentina ,. & mors animas . Q letm, gt« de

r d

Ll

AUs

modo bene vivendi, quó cultorcz

ititatis

murum iftum in vafis fichilibus ; huicthefau-

l

fciret otiu

m eífe fomentum lij;dinis ait ;

ro fidé cuftodiendo nil nive aptius ; nil cul-

lo

O,

þuxurig

"Feraui de Afeélibus Zotn» 1

N

T tt æ

$18

Difieitatio XXIV.

Luxuria citó decip

t bominesotio deditos, — autam aucupati popula

tem , quod perinde

graviüs urit, fi quem otiofurn invenit : ine

eít, ac otiofffimis o

/

dufiria, &$ labori cedit : non. tamen credas

ccupationibus diem

à

perdere, fintque prop

terea plures ex homi-

w

x

nil otium agere cum infidias ne&tat caftitati,

nibus, qui non foliüm auri

bus, fed.& pedie

fatagit enim pudicitiam evertete , unde pul-

bus malé prurientes vias perambulent per-

44ud Ant,

chré Philoait: Cesfuetudine, &5 guiete con-

25 meliff

verfitatis, & itinera inflituant Vanitatis; G

firmatum otium tnfidiofum efl * (icut homi-

hi adhuc dicuntur otio tor

Jférm d-

nis ingenium cariem, feniumque in.otio con-

pekere , ebquia

nil boni agant, & toti vagi,

"acinquiei plus

trahit,& defidies, non animo tantüm, verüm

foris , quàm apud.

i

1

€ ipfos heereant,

'quibus

etiam ipfi corpori eft noxia, adeó ut vitaipfa

omnes dies funt nundinz , .in quibu

$ nil fit,

fedentariamarcorem conciliet ; ita otium

Anifipérpetua animi fluctuatio,

& tutbulenti:,

caftitatem inficit, ac pudicitiam .devenu(tat,

in futilibus rebus folicitudo

; & in caducis

Hinc Demetrius vitam otiofam,qui necani-

perennis-circuitus; nil:tem poris:-eoncedunt

