mam . Eminentiam perenniter fofpitem — velit n

Chriftiani orbis prafidium ; decusque- fingularc,

i

Scr

J

bebam Monachij pridie Nonas Octo

Bo

cha Chriftianz Anno 1709,

Veltra:Screnisfima Eminentia

-u MHuwmillimws , obfequentilTimns , Seryus,

D,CAJETANUS FELIX VERANI

'Clericus Regularis,

APPRO.-

$$5

:

$

$3

5

^ e:

:

Ht

i

i

k

i

glerha

d

$s

ä'ä

n

*

:

s

:

:

cä:

s.

Tf

Vi

i í

$$

tf

$

-

;

ä,

?

ä

t

?

TT*

22

: :

).

1

À

, ä

L.

APPROBATIO ORD

N

, *

,

! "

|

Ocopus de Humanis Affedibus cimdis ,&mörccndis ad homi-

nem ab eorundem fervitute manumittendum , '& ad libertatem

H

Chriftiani in(tituti,feu per regiam ad cgleftem patriam viam ma-

nuducendum,ab AdmodumR everendo Patre CAJETANO FELICE

VERANI Clerico Regulari SS. Theologiz , & Juris Canonici Do&ore,

pit conceptum, erudité fcriptum, & perdo&e expenfum , juxta affer-

tionem Theologorum, à quibusfuit approbatum typo publico evul.

gati pofle cenfeo,, forefperans, ut nonmodicum fit emolumentum ijs

allaturum tum fzcularibus ,tum Ecclefiafticis, qui Chriftianarum fünt

ftudio virtut,um addi;g??; A&um Frifingz dif: ;19. D'cccmbris*. 1797-

FRAN Piscrl ANiONlus BEGNUDRI.IUIS

BASUS SS, Theologiz Do&or , Cathedralis

Ecclefie Frifingenfis Canonicus Capirularis,

Scholafticus, Vicarius in fpiritualibus Gencra-

lis, & Ofücigli: : Librorufn Cenfor,.

——

Facultas Reverendiffimi Patris Prapofiti Gene-

. ralis Ordinis Clericorum Regularium. -

OC opus cüiTit ülüs- cftpræf'ï xus DeHumaiis.A p ibus ?z'tndi:,æ?ræmfi:,

H

ad bominem de eorumdem fer-vitute manumutendum , & ad libertatem Cbri-

fliani inflituti , ceu per regiamcocleflis Patria viam manuducendum €$c. in .tres

'Tomos diftributum, 4 R. P, D, Cajetano Felice Verani noftri Ord.. Sacrze

'Theol, & Jur, Can, Profeflore compofitum, & à duobus noftris Theo.

logis , quibus id commifimus recognitum, & approbatum , ut typis

mandetur; quoadnos fpectat falultatem | concedimus, in quorum fi-

dem pracfentes litteras manu propria fubfcriptas, &folito Sigillo noftro

munitas damus Roma apud S, Silveftrum Mo

j

ntis- Qxirinalis None

Kalendas Septembris 1706«

d tD, TöMAS CAR'AFA Præpoütüs Generalis

Clericorum Regularium

D. PETRUS Ab EcclefiaSecretarius.

COH&

l

B2 )(/ oX R

ää

£E563CoCOCO'Go CO OOO CO CC Go CO CO do 0 CO CO CO OY PO O 0 023

Coo0 QO o60 oOo O0 OO CO

o2 OO c; O0 OO Oo OC

£* 00 ov co o5 oo O6 O0 $6O ,

:d,

1 : þ

a

ääæääæcäæïæäæmææäæäïääïï?bïäöäu.f COGDCES

AU

Confirmauo cjusdem Facultauis,

du

ld

Um opus infcriptum Debumani Aff ibus ciendis &5c. äbxchs'

Authore P.'D. Cajetano Felice Verani noftez Congrega tionis

Sacre Theologiz Profeflore fuerit continnatum ,. ac in tres to-

j

mos diftributum, & à duobusnoftris Patribus approbatum, utetie

q

am ejus edidio in fecundo, & tertiotomo continuetur ; quoa

ul

nos fpeétat, facultatem concedimus. — n quorum ficem has lit-

[]$

tcras manu propriá fubfcripras. folito noftro figillo firmavimus.

It

Datum Romz apud S, Silveftru

m Monus ; (-Zuiringlfifs die 17.

$*

gSG;PFC'mbrïs Anno 1707

D. LUDOVICUS FINALIS. Przpofitus

Generalis Clerícorum Reguülariuin.

US

rals

D. JOSEPH MARIA. AL:,P;RANP& se;reg-riuf.

[rify

2

M

Approbationes I heologorum.

As differtationes De bumaris Affiibus ciendis,E8 coercendé &6 c.

e

4 R,P.D.Cajetano Felice l'erani noftrz CongregauonisSaciz

'Theologix Lectore elucubratas ex mandato Reverendiffimi P a-

trisnoftri Generalis D.Thoma Carafa diligenter pervolvi; cüm-

/

que fe nihil mihi obvium dederit Fidei orthodoxz, aut bonis mo-

fri-

ribus diffonum; quin imó ad virtutum culturam, pietatem pro-

I6

movendam, vitia amovenda per coércitionem pravorum Aífe-

[d

€tuum, & excitationem proborum frequens incitamentum mul.

(0

tiplici temperatum eruditionum illicio, easpublica luce dignas

cenfeo, fore fperans, ut plurimum emolumenti fint virtutum cul-

pis

f

toribus allaturz, Monachij in Bavaria ex noftris

ädi—.-bus SS a.

Iro

jetani, & Adelaidis die 26. Julij .170?. !

fià

E.*C*AROLUS ANDR'EAS SCHLECHTEN

€, R, S. Theologiz Profeffor,

Mil

Verani de df&&:&w fwe 1

tHHoc

(lé

$g X oX Eé

coxtoebtb btb cbooco

cocodo db od5 coco o docdo db dod»d»us

od poaeebep o osio o

(eaMgarsatsaTs aK eaKeaKeaTea s as as aTea)

Oc opus;cui Titulus prætexitü,r "De eIffedlibus ciendis, &5 coer-

H

cendis €8 c, 4 R, £, D, Cajetano Felice Verani noftra Congrega-

dionis Sacrz Théologiz Lectore juflu Reverendiffimi Patris no-

ftri Generalis D.Thomz Carafa fedula perpendi difcuffione ; nec

quidquam repe

ri quod Fidei orthodoxz , aut bonis moribus dif-

fentiat ; quinimo moribus corrigendis,

virtutibus promovendis,

vitiis amovendis,pietati fovendzimpietati amoliendz omnia ac-

commodata: ediileruntenim Differtationes quàm umbrailes fint

quám vanz honorum cogitationes, qui-

dignitatum fplendores;

bus homines mentem implent;

quám vacua vota acervandarum

divitiarum, quibus impenfius inhiant.

Quapropter cum totum

& ad

cp

us ineum collineet fcopum, ut à vitiis legentes avertat,

virtutum Evange

licarum ftudia. alliciat, ut prodeat in. lucem,

Datum Monachij in

meum propenfiüs hic adnecto votum,

Bavariacx noftris Z dibus SS, Cajetani , & Adelaidis die 26, Ju-

lij 1706.

,- D.ANTONIUS REINDORFE.Clericus Re-

gularis Saerz 'Theologiz Profeffor.

AUCT OR

$9 )oc

tD CO du CO CO C COCOCDODOD D CD O CD CO CC

AUCTOR LECTORI.

Uod Poétarum commenta defuo finxerunt ZEolo lu&antes ventos ,

acíonoras moderante tempeftates ; aéremque, vel nive rigentem,

vel in imbres effufum, vel flatibus diffipatum , vel tonitru obftres

pentem, minasque fpargentem ; aut fulgetris corufcum , vel fulminibusar-

matum, pacatx mox, ridentique reftiruente ferenitati ; ac pelagí acriori

ventorum vi concitati decumanos flu&us coércente; veriüs dixerim facro

oratori congruere, cujus princeps munus eft, in id incumbere ftudij, ut

compofitá ad genium, ingeniümque Auditerum fronte, vultüque toto fe pe«

nitiffimé in eorumdem infinuet animos inftar clementitiiillius Tpiritüs, qui

per membra transmiffus terraquei corporis totam agitat molem, & màagno

fe corpore mifcens, fuperiori virtute fingula movet, promovétque ad ubc-

riora tum vegerantium , tum fentientium commodaà, Orat enim & füb-

limi fuggefto , ut dele&et; delectat, ut juvet; juvat ut excitet; excirat u&

ad exercitia pertrahat virtutum, & à vitiorum retrahat indu/gentia: quos

enim alloquitur pugnaci, inftantique fandi genere ineam , quam máluerit

partem flle&it, trahitque non aureis Gallicani Herculis catenulis,fed vi qua-

dam fuavi, fortique fimul; feu fola fandienetgia, quà nuncad iracundiam,

& ind:gnationem cos accendit ; nunc manfucetudine, ac lenitate mitigit

nunc amore rapit, vel odio inflammat, fiducia trahit, timore recrahit, pu«

dore fuffundit, mifetatione fle&it, ftimulat zmulatione, rétarda: defpicis

entia, ecigit fpe, deicitque defpetatione; ac tandem laxatis,retractísque 0«

rationis habenis, ità animis moderarur, ut pro arbitrio cieat, coérccatque

humanos omnes affe&us, ipsómque hominem, licét pervicaciaSaxeum, ine

timis delinirtum fenfibus blandé infle&at.

Quod fi Divini vatisoraculum

edixit, caeleffe Numen fuper pennas ventorum ambulare; Orator veluti

aurigantis Dei quxdam in terris portio, affe&ibus, quafi ventis rapitur, ho-

minis parti dominaturus nobiliori, cujus mentem flectit, duritiem emollit,

voluntatem trahit, quó vult, & unde vult deducit ; amorem accendit, odium

extinguit , defiderium excitat, fugam folicitat, lacrymas elicit, moerores ex«

cutit, gaudia revocat, fpem fovet , defperationem cohibet , umbras diffipat

timoris, aufüsque coércet temerarios; & tandem habenas injicit truculene

tiffimo irz affe&ui, quo homo percitus infanire, furere, in ultionis libidi-

nem ferri, & inalterius doloris érucem efferari, pe&oris alienatione de.

bacchari videtur. Quinimó fi occafio poftulet, fedatos in animo affectus

concitat, totàmque mentem perturbat; nec ità Aufter, vel Eurus, aut Nos

thus, aliüsque vehemens ventus, vel turbo furiatis flatibus é montibus e-

rumpens mare commovet, tumidos flu&us attollit, quibusin littora & fco-

pulos immiffis infoleícentem excitat procellam ; ut orator lingua, vetbise

que prolatis tranquilla audientium pe&tora commovet, commotisque sffc-

&uum flu&ibus omnia in animo fus déque cvertit.

Verüm ad hocobeun-

dum munus non indigefta rerum exhibenda eft farrago, inquam con(;eve«

runt plurcs ardentiüs, q'uär'n cautiüs fe effundere, ac tota prurigine diffun-

dete ; fed folers,nervofa, & efficax dicendi ratio, accurati dolabrá judicij

dedolata; feu humanis quidem adjuta przridijs, fed (imul meliori quodam

coli ubere irrigata, qualis fuit illa SS. Patrum , qui divinitus dati fuerunt

Ecclefiz, ut populos non folàüm voce, & graviffimis concionibus erud:rent;

fed & moribus efficaciüs, & exemplo fortiüs concredirum fibi gregem per

femitas dirigerent falutis; id praftitit D, Bafilius, de quo ait. D. Gregorius

Nazianzenus Orat, 20. Cum orationes ea$ , quas de moribus , &* bene vivendi

Ferani de Affeclibus Tom. .

3

fAli0pe

AUCTOR LECTORI.

rationt [cripfit, in manus accipio, azimo, c* corpore purgar ; templtm Dei capax effi-

cax efictor, atque infirumentum à [piritu pulfatum. divinam gloriam , & poten-

HA"m cABens : per eas corrigor , Cf concinuor , Atque divina guadam Unmultatione

alius, ex alio efhcior. "Hoc idem pote;t quisque afferere de univerfis pariter,

ac fingulis Ecclefiz Catholicz Patribus Auguftino , Amibrofio, Gregorio,

Hicronymo, Cypriano, & aliis fi eorum fcripta frequenter evoluantur. Id-

que cauíz, cur in hocopere eorundem felectas affertiones, florülenta afferta,

proficuas do&rinas; przfertim in enucleandis facris fcripturis, moribus

componendis, virtutibus excolendis, vitiis declinandis pravis affe&tibus co-

ércendis, & probis ciendis, congefferim ; fimülque uberrimam variarum

eruditionum , ac hiftoriarum é facris -

paginis depromprarum fupelledi-

lem exhibuerim, quó facris Oratoribus przító ftatim eílet materia dicen-

dorum ad mentes hominum fle&endas ad ftudia pietatis ; ac deterrendas ,

avcrtcndäsquc à vitiorum oblectamentis,

Neque me oleum , operámque

perditurum cenfui,

i uberem hanc materíam ciendis, & coércendis affeti-

bus accommodatam, quamvis nec dolabris, nec dolabellis exafciatam con-

cionatoribus, virisque afcetis virtutum culturz addi&tis extraderem, | Licet

quod ex meo

prodiit penu rude fit , fuam tamen haurit nobilitatem ex ac-

cerfitis SS, Pa

erum doctrinis,

poffimque propterea afferere cum Petro Abba-

tc Cellenfe, Lib.r. zyflica

expofitions Tabernaculi Moy[aici, ^Hoc ideo fum-

matim de dictis [ancforum vecolligo, ut ff opufculum noffrum per f difpliceat; vel

proprer Sancforum facras reliquias, non usquequaque abjiciatur:. etff enim ligne-

am pyxidem pr

opter fe non fufpicio ; tamen quia continet Sauclorum corpom,ö*

offa, debita ven

eratione illam excipiens fummis dig

itis, lotisque manibus 1enen*,

P 4

bzaum aliter, quàm h;gnm benero. 'Salve

YNY

m a A

Vi

?4 " ,A/x'.

K

N

t

(

(s

Q

:x

sEv

2

4'6

P5

6!'))

N CR »

E ASN

AA

///,,i

N

M

&hx*

Ánijv

S Va s

r NAN

ESCNWK

um

"A

4

f

48€

E

5

VN

&

$:

Ti m

E

m

$-

LA

NYS

AA

v P

^

i

, o

J YAR

wZ

d

L

d

J

Nec.

t

z

S

-

r

d

Z

SS

n

r

Mp z irjr r o E EE

ELEN-

$ (o) E

el;

ERE ATE E BAEU EE n

o

:

puette

N

****&*

&æ***************

ecÉ

$

A

d

äæ

dUL REU

*s

ü»! *

.,æ*äï*:

i

ELENCHVS

Differtationum , & Paragraphorum , qui

in hoc primo Tomo contnentur.

ISSERTATIO I.

De induftria aä-

]a bella indicunt vittuti , '& innocentie

D

hibenda in ciendis , & co&rcendis

exitium exhibent fpe&andum.

2

humanis affectibus,

pag. 4

DiSSERTATIO III.

Aifectus immodici

6. 1. Defacultate.Pathetica, feuradice, ex

in divitias aggerandas, nifi coérceantur ,

4

qua humani affectus pullulant,

plurimum adferunt difpendij ; nilque

$. II.

DeDehfinitione, Partitione , '& fe-

compendij, 'Carpitur avaritia,

3'6

de humanorum affectuum.

7

$,.

Viperinus eft feetusimmodicus i in di-

:$. 11l.

Qasdamciendis affe&tibus przre-

vitias affectas , matrem enecat , à qua

quifita donantur enucleatu.

..

vitam haurit.

$6 .

$, IV. DeAffeclibus, Ethicis, & Pathe-

$. II.

Studio virtutum nil nocentius im«

ticis, eorundémque ciendorum ,- ac re»

modicoin divitias affedu , qui nifi com-

mitrendorum ratione , in quovxs OratiO«

peícatur , religionem idololatrià corrum.

nisgenere.

Yi

. V. Deexceffu, & defe&tu in ciendis

pit » & apfi Divinitati infidias nedlit,

r e)

affz&ibus declinando, & vatietate promo-

$. 1.

Adeó elt homo divitiarum appe»

Vvenda,

14

tens, ut à deluforio in easdem affz&tu fi-

$.

VI.

Exhibentur quædam fervandà ab

Oratore inciendis affectibus.

nat fe decipi , putetque divites beatos ,

17

cüm miferi fint, & curisangantur, nili

VIL-

De caufis intrinfecis humanorum

paupetibas diftribuantur,

$;

affectuum.-

12

$. IV. Sceculi divitiz fuisnon funt hono-

Vil

De «aüfis extrinfecis humano.

rum affectuum.

22

ri poffefforibus , fed oneri; propterea

humanus in easdem affectus excutiendus.,

IX. De Affe&tibus per excelum , &

ne przítipijs eludat. — 76

defectum à recto deflectentibus

27

$. V. Avaraopulentia fcelerum eft fupel.

« V u u

X, De excerptorum utilitate ad affe-

lex; &immodicus in divitias affeCtus au-

é&tus ciendos , & coércendos.

23

rum pluris zftimat , quàm animam 5 ac

Quomodo excerptorum claffes di-

vertit in màteriam crimiris, occafionem

ftribuende 4 ut oratoribus fint commo.

Vittutis

9

modo?

2

DISSERTATIO IV. Pungitur Ambitio,

XII.

uomodo Advetíantia excerpen-

ut ejus tufnor detumefcat, acinfolens in

da, & in(lituenda. 5;

honores, ac dignitatesaffedus, non ame

Perífonata eft mundi lztitia , cui fi

pulletur, fed expungatur,

9f

larvam detzahas , nonnifi lachrymas eli-

SCT

Vanz glof ambitio fuos depravat

CIt.

DISSERTATIO II

appetitores ; quorum pe&tora , mifi ex-

Punpguntur mundi

CUU&[UT, pertmatxcer Urlt.

?j

illecebrz ; quia noxiz , ut humanus áffe-

$. II.

Honores, & dignitates umbratiles

&us ab ijsdem expungatur

42

font , fallunt , quos alliciunt; picturam

$. I

Sirenius immundi cantus homines de-

exhibent evanidam , ac illuforiam,

97

mulcet, quos lethali fomno fopitos intet-

$. III.

Ambitio , quos ad fublimia eVChxc,

imit,

42

in imum detrudit ; & Sifypheo faxo ro-

$, II. À gulee lllecebrls avertendus humanus

tat , actorquet.

29

affect?:qua enim fercula ventrem implent;

$. IV. Ambitiofum excellendi defiderium

mentem evacuant verá refe&tione,

45

Protoplaítos é terrena felicitate egit ex-

EX

Ludi Theatrales fuis illudunt fpe-

torres;totimquehumanum genusad more

&atoribus , qui cum in ludicra fpectacu-

tem fubeundam co£git.

IOI

la affectum fovent , larvis, & mendacijs

$ V.

Immodicus in dignitates affe&lüs ,

favent,

47

infidias etíam proptio fanguini ne&tit, &

$. lV. Spe&lantesludicrafpectaculastheat-

tortor eft fuiipfius in Adonia.

103

ro adítant , perinde ac in luco ferz , in

$. VI. Ambitio laborat hydrope » fitime

quas degenerant.

$O

que , quà torquetur ,. pons non eftextine

$, V. Qusintheatris fpeCtantur fpe&acu-

guefeo

IOf

Verani de Affetdióus 0. 1.

13

7 VII Am.

Elenchus,

$. VHI. Ambitionis &gritudini curanda

$ I. Carpitur varius veflium abufus, ne

nullum humilitate. alexipharmacum ap*

ab earum decente , ac modelíto ufu affe-

tius,

&us abícedat.

107

E

DISSERTATIO V.

Affectus ab honori-

$. II

Mulierum translucidze veftes con-

Íutz funt fraudibus, intextz dolis; ideó.

bus, & dignitatibus evellendus, ne ial-

tiüsradices egerit , noXios , letha!e'squg

que funt oculi ab ijsdem avertendi , ne

nobis fructus pariat. — 1'fo

ipíz nos evertant.

153

$. L.

Imaginem Dei fibi impreffam delet

$. HI,

Varius, & incon(lans corporis

cultus exhibetut , nenolter in eo conítans

homo , cum immodico affectu honores

cupit,

l10

detineatur -affectus.

1f6

$. 1l.

Honores mores mutant frequentiüs

$. IV. Muliebris luxus in corporïsorham,x

in deterius; & dignitatesfrequentiüs pro-

animi e(t venuftati noxius: nifi immodi-

112

bitatem corrumpunt,

cus ineundem compefcatur affectus, (58

$. HII. Scenatiles Íunt mundi dignitates , ac

$. V. Extümuscorporis ornatus nihil ani-

perfonatä » quibus fi larvam detrahas ,

mo addit venuttatis , quianec virtutes fo«

monnifi curas , & gravamina exhibent.

vet,necearum culturaz favet,

»»

114

$. VI.

Adeó corruptus eft humanus affe-

$. IV.

Is verum enanciícitur honorem ,

&us , ut gloriz fovenda brutorum adap-

tet fpolia, &excrementa,

16

qui ab omni honore difcit affectum abdi-

care.

Premitur fervitute alijs imperans,

DDISSERTATIO VIII,

. J&dificia cafura

117

gloria inzdificande inepta oftenduntur ,

$. V. Nulla in culmine honoris floret ve-

ut ab eorundemimmodico affectu animus

rafelicitas ,. & quze videtur dignitatibus

clari, ac fuperítitis nominis appetens a-

i

ineffe, bracleata eft, ad quam plerum-

yertatur,

166

Sibi non

que immerentes evehuntur,

£L

Non ílat ea hominis , & nominis

favet, qui affe&tum in dignitates fovet.

gloria , qua zdificiorum innititur moli-

121

tionibus ; fluxa funt, qua in mundo fia-

DISSERTATIO VI.

Affectus omnis avel-

re videntur , ne in ijsdem nofler ftet affe-

Gus.

166

lendus eftà fucatis mundi delicijs , ne iftee

nos evellant à íummo Bono , ac vera in

$. ]l, Humanus affeCtus tunc proBö 2di-

ipfo. voluptate.

12j

ficijs innititur, fiin eorum fiructura non

$. L. Voluptas adridens irridenda eft, ne

hominis , nec proprijnominis, fed divi-

A Íze-

168

noítras fuo rifu lachrymas eliciat,

ni Numinis gloria íplendeat,

culi illecebris ad fcelus facilis eft gradus.

8. II... Commendatur Cyri Regis pius in

Deum , ejüsque cultum affectus , acmu-

$. Ilï.f Affe&tus in gule delicias perampla

nificentia in templo Numini zdificando,

eít vorago , interituieorum inhians , qui

carnis indulgent voluptatibus,

129

$. I17Vo. Improbi hominum labores inadi-

W

&. IIl. Procax in lafcivientes mulieres af-

ficiorum molitionibus punguntur , quà

fectus, ni(i ftatim excutiatur , fapientiam

immodicus in easdem affeclus expunga-

tur.

172

expectorat , & flammas concipit ; qui-

bus virtus cinerefcit , & homines pere-

$. V. Quosaffectus in edificia erigenda ad

unt.

131

fummum evehit granditatis ; ad imum

$. IV. Unàcum affe&tu, etiam oculiaver-

deprimit vanitatis; deítruitque adificans

tes.

176

tendi funt à procacibus mulierculis: quo-

ties enim muliebri afpe&u mulcetur ocu-

$. VI. Templa referunt IEgyptiordm ,Q

lus , ad turpe facinus mens invitatur. 137

à fana mente cadunt , qui toto affectu z

$, V. ZEítus libidinis non folüm marinos z*

dificijs erigendis , poliendis, ac ornandis

mulantur,in Scylla fcopulos,& Charybdis

incumbentes fe ipíos vitijs deturpant,

vortices minüs cautos trahentes 5 fed &

Pro-

gehennales zternürn torquentes.

DlgggRTATIïO IX. Superbus preemi-

inde omnis ab ijsdem avocandus eft affe-

nendi affe&us per vana gloriz praítigias,

&us.

140

quos inflat , dementat , evacuat , ac trans-

1

»

$. VI. Venerea voluptas, finon fumo, cer-

figurat.

18f

i

té fuà flamma exczecat , quos incendit, &

$ 1. Vane glorizaffectus fu

os appetitbres

corrumpit , depravat, Gvitiat.

18:

venenum in melleo latice jisdem propi»

nat.

142

. Il.. Tumidus excellendi affe&tus fuper-

$. VII.

Carnis illeeebre , mundique vo-

bientes Protoparentes exclufit extorres &

luptates blandz funt fyrenule , que dum

paradifo felicitatis, & detrufit miferos in

cantu alliciunt ; planctum eliciunt ,. nifi

erumnarum abyffum.

18

affe&tus ab iisdem avertatur.

147

$. HI.—. Quem fuperbiz faftus Nabuchodo-

DISSERTATIO VII.

Immodicus Affe-

noíorem corrupto in divinitatem affectu.

&us in veítium luxum nií(i coérceatur ;

inter Numina , Deósque extulerat , ult.

dum corporis ftudet ornatui, mentem de-

rix Nemefis infra homines detrufit, 18€

venuítat , ;mimämquc deturpat. !jz

Abío«.

$. W: Tumidus regnandi affc&tus

loni&

Difïertationum., & Paragraphorum,

lonis fuperbiam dum inflat , ipfum mife-

bithiná fuo gelu omnem extinguit pravi

e enecat,

189

affectus infolefcentem zttum,

2139

$. V. ' Deus dies ipfos veluti milites con.

$. H.

Mortis ícholam , necefsé eit , fre

quentemus, ut recté vivere difcamus , &

ícribit expugnaturus , quos affectus fu-

perbiens fupra alios evehit,

194.

pravos quosque affe&us compefcamus.

242

$. VL Ludit fortuna cum fnperbis , quos

vento inflatos veluti folles luforios eve-

458 III.

Mortis acceletatus acceffus froe«

198

'num inijcit pravis omnibus affectibus in

hit , & deptimit,

$. VIL — Superbie faftus, tumidásque af-

mundi illecebras.

244.

fe&us florem zeemulatur arefcentem , qui

$. IV,

Imprcbis omnibus affeClibus pro»

dum difícolorem prodit venuítatem , ab

fternendis , ac radicitüs amputandis nul«

eadem mox languefcens cadit.

201

lus gladius aptior falce libithina.

247

. VHI, Tumidus fuperbia affectus etiam

$. V. Mortis recordatione Judithz Holo-

phernem profternit , Bethuliam liberat ,

titulos evehit, ut ijsdem infignitos miíe-

ré deprimat.

20f.

mortem declinat , & ttudia promovet vir-

DISSERTATIO X. . Nemoverztranquil-

tutum,

249

li:atis maíaciá fruitur, nifi fluctuantis a*

$. VL . Inelutrabiliseft Fatorum neceffitas;

nimi pravis fedatisaffeclibus.

210

eadem lege , quánati fumus, mori cogi-

6 L

Mentitut frontis ferenitas , ( pravi

mur , ut pravi omnesin nobis affectus e-

affe&tus intus domineantur in mente, . 210

moriantur.

2$2

$. I — Pravi affectus, nifi fuis fuffocentur

DISSERTATIO X!I.

Parcz nemini par-

in cunabulis in noftram adoleífcunt per-

cunt , non prece flectuntur , non lachrys

niciem,

213

mis, emolliuntur , ut & nos di(camus

Pravis , qui fe finit ab initio affe-

nulli pravo parcere affectui,

24

$. Ill,

&ibusabripi, facilé praeceps in fcelera ruit :

59 Io

Volatilis, & fluxa hominis vita nos

edocet , non effeimmorandum , nec ad-

idque experimento nos edocent Abfolo-

nis defiderium regnandi ; & Caini invi-

harendum mundi delicijs, à quibus avo-

dia, acodium in fratrem Abelem.

214

candi funt noltri affectus.

254

$. IV... Qui(uis ub initiis laCteus eblandi-

$. 1. Sepulchralis cinis flammis concupi-

tur pravus affectus;cüm incipit adolefcere

fcentie fopiendis eft accommodatus ,. fi

aconita preparat ; G venena propinat,

frequenter eodem memoria refricetut,

216

257

$. V. - Humani affectus tunc gratam exhi-

$. Ill.

Mors fuo é cinerario velmim.ag'ï.

. hent harmoniam , fi fides citharze z mu-

ftra fedens in cathedra regulas edocet ,

lantesjita gradatim attemperentur, donec

motus quosque pravorum affectuum co»

ve&tz rationi plené confonent.

219

ércendi.

249

$. VL

Pravi omnes affectus , ni(i flatim

$, IV, Ludicraíunt , qu& mundus ter»

L

coérceantur hominem , ab interna deij-

renis inhianti exhibet

)

umbratilis eít

ciunt animi tranquillitate, 222

fplendor, fallitirque, qui eidem adhze

$. VII.

Pravus affeStus eft intus nocene

reícit humanus affectus.

163

tior , quàm exteriüs quivis armatus ho

$. V.. Improbi affzstus in lapidem fepul-

ftis : plisque David Saulis timuit. invi-

chralem veluti marinumilli(i infcopulum

diam , quàm Goliathi vires , & lconis

naufragi merguntur : fed

;nde probi e«

rugitus,

244

mergunt, 266

$, VIIL,

Ne pravi intus affectus mentis

g; Vlo

Qui é fepulchrali cinere vitales

arcemevertant in id ftudij incumbendum

hauriuntur fpiritus , pravis emnibus af-

fe&tibus mortem adferunt,

eft , ne pet extergorum fenfuum januas

269

ullus íjsdem pateat acceffus. 225

'g- Vl [o

ln Libithine íchola edocemur ;

, IX..— Pax cordis non paratur , nifi pravis

quàm fluxa , evanida , & exigua fint ,

omnibus affectibus

bellum

indicatur.

ug in mundo cenfentur magna ; ut no-

227

ítros ab ijsdemaffectus avertamus.

2725

*&. X, Pravis , qui fuis infervit affectibus,

DISSERTATIO XIII,

Lingue lubrici-

dolorem fibi maturat.

231

tas , ac propeníio appetitüs in evulgan-

$, XI.

Pravi omnes affectus tunc vel ma»

dis fecretis, effutiendisque convicijs, ni

coérceatur , cuncta funeflat,

278

ximé coércendi ,. cüm videntur eblardiri

in cunis.

233

$ d.

Lingua nullo corcita freeno , quafi

6, XH. . Degeneres omnes affeCtus obfunt,

naufeá quádam laborans , qua pectori

quamdiu foventur ; profunt, fi protee

funt fecreta concredita, foras evomit in

alienas aures,

2798

rantur, & conculcentur.

436

DISSERTATIO XI. Nullum egritudi-

$. II, Principum Confiliarij fint fecreti te-

ni pravorum affectuum curand praftan-

naciffimi, lingue coérceant lubricitatem;

tius alexipharmacum feria mortis recot-

utíuum rité munus obeant, 281

datione.

239

$. III.

Qui prurientem linguam compe«

$, 1.

Noftram refricante memoriam l-

Ícere nequit , potis non eít Reipublice

mo»s

14

Elenchus

$. VII.

Improbi affectus', nifíi oratios

moderati , nec magni momenti negotia ad

optátos fines perducere.

285

nis affiduitate compeícantur , mentem

turbant , & importunas fecum trahunt

$. IV. Adeó inoleverant non coéercitz lin.

gu&vitiay ut ijsdem corrigendis divinus

evagationes , quibus oratio languelicit.

Spiritus , multiplices dilpertitus in lin-

guas flammeas in terram defcenderit, e-

DlgggRTATIO XVI. Sterilefcit oratio,

docturus homiües meliórem loquendi

fuóque deítituitur fructu ; nec pravos

modum.

288

excutit affectus , fi importunas non abi-

$. V.

Lingua licét edentula alios aífueta

gat evagationes ,& charitate ignefcat,

motdere , nifi co£rceatur in obvios quos-

336

que fzevit,

291

$. l, Vacua eftoratio, quam devotio non

implet,

336

^

$. VI... Graviàs lzdit lingua fua labricita-

te , quàm imanus armata irafcentis animi

& 1

Tepiditas noxia eft

orationi , tul

feritate.

294

compedes inijcit, ne ad Deum afcendatg

7

DISSERTATIO XIV.

Pravts in convi-

& exaudiatur.

397

$, HIE

Quz (pe , & fiduciá nititur hu-

cia, & contumelias atfedtus linguam a-

cuit, quà nemini parcens in omnes fa.

milis oratio ftat inconcuffa, G impetrat

342

"

vit..

237

pétita.

$. 1. - Lingaa maledica licét vulnera non

$. IV Oratio ab importunis evagationi-

infligat corpori , morestamen carpit, &

bus libera ; & zeítu charitatis perfervida

alexipharmacum eít curandis animi mor-

P

nóbiliorem ^ hominis - partem — lxdit,

bis-, improbísque corrigendis a

jec'fïibl.l?s

! peridoneum.

)47

$. 2119.7 Lingua detractrix homines deijcit à

propria conditione, & degeneres turmis

$. V. Benefico orationis imbre , rigáta

adfeifcit brutorum,

299

hominis arbor, flores emittit virtutum,

$. II

Nuila tentatio graviüs urget, nec

ac fructus exhibet proborum affectuum,

acriüs pulfat , quàm quazà lingua oritur

Ü

calumniatrice.

3o1

T

L Oratio pravos abigit affe&us ,. fi

$. 1V. — Infroenis linguz lubricitas plures

importunasexcutiat evagationes , Q pete

feveranter Deo infiftat,

perdidit, quos taciturnitas indemnes (er-

352

DISSERTATIO XVII,-

Oràtio tünc roe

väifet :

304

$. V. Lingaa procax lubricitas volatilem

buítior pugnat contra pravos quosque

affz&us , cum jejunio reficitür vegetior ,

prodit animi levitatem.

308

$ Vl Garruli lingua fecreti fervandi

& reliquis virtutibus armatur fortior,

impatiens , Quod ei concreditur fecre-

tiüs $

rodit avidiüs,

311

$. ?ïïï Languida, & inermis eft oratio,

DISSERTATIO XV.

Precarius àd De-

quam jejunium non reficit ; G virtus

um clamor pravis amovendis affedli-

non armat,

355-

*

bus, probisque promovendis perido-

$, Il, Oratio rité pera&ta inftar Davidicze

neus.

31j

cithare perniciem dcemoni ; G médelam

$ L

Quz ad Deum funduntur preces

homini adfert , abigítque pravos omnes

commotas intus pravorum affe&uum pro-

affectus,

357

cellas fedant , &fítus concupifcentie co-

$. II1I.

Unanimis multorum otatio vali«

dior eft, viriümque incremento adverfa

ércent ; & cordis malaciam advehunt,

quzque fuperat ; ac defugatis , vel pro-

ftratis hoftibustriumphat, — 348

$. ïll Ea eft Dei in homines beneficen»

tia, ut non folüm vocalem orantis cla-

$. IV. . Oratio rité inftituta hoftium teche

morem audiat , verüm etiam nofiras

nas eludit , de ptavis triumphar affcdli-

miferias exaudiat , quibus opitulatut.

bus, & gratam veluti vim Deo ipfiin-

fert.

360

317

$. 1I1.

Oratio tunc Deum in vota fle.

$. V. Oratio in favorem precantium in

&it orantis ,. fl ex probo procedat af-

campum defcendit pugnatrix ; fed ad»

fectu.

420

verfariorum , ac pravorum affe&uum

$. 1V.

Precarius clamor Dominum €e

alcendit expugnatrix,

363

fomno excitàt , qui opem periclitan.

$. VI. Oratio prodigiorum foecunda ma-

'tibus adfert-, procellas coércet , & ma-

ter heroicee operationis energiáà doemo-

num technas eludit , & hominum opitu-

rinis flu&ibus veluti injecto froeno, or.

tam compefcit tempeftatem.,

323

latur indigentijs.

367

DISSERTATIO XVIII.

Oratio mente

$, V. Quos Deus ad fe clamare finit,

eosdem amare non definit , & beneficijs

concepta probos fovet affe&tus , pravos

cumuülat.

226

prafocat , felicitatem accerfit ,^ calami-

$. V1.

Oratio pravos quósque abigit af-

tates àbipit.

571

50 I.

Oratio mente concepta duabus mu-

fectus ,. fi mens à vanis defoecata fimiul-

acris foli D&o adhazretcat,

329

Eoeïos

nita alis humilitatis ; & chari:aüs 4

1ina

Differtatonum , & Päragraphorum.

infcendit ',

nos cdoc-&t orandi normam, ne vacua fit

371

& oran;em Deo unit.

orauo, nec inermis , fed hofles v.ncat.

"

$. II.

Nifi vacaturus orationi oftium clau.

41

ferit externorum fenfuum , omnésque ex-

$. IV. — Oratio , quz in caflris , ac pug-

cluferit evagationes , dulcedinem divinze

nis Deum expofcit adjutorem , orantem

bonitatis non gufítat, nec pios ullos fovet

efficit triumphatorem.,

41j

affectus.

347

96.V.

Differt plerumque Deus conce-

$. III.

Huic oratio non dulcefcit ; qui

dere petita , ut merita augeat peten-

pravorum affs&tuum amaritudine (init fe

tium.

Vel non exaudit , quia noxia

preoccupari , fuósque fenfus non coér*

Cffent »

qua petuntur ,

fi darentur.

cet.

377

419

$. IV. Non fapit oratio mente concepta,

6. V.

Vita, & Paffio JESU Chrifti

quam pravia difpofitio non prace(lic

per fymbola fenfibilia uberrimam : nov

. pravósque excuffit affectus.

380

bis fuppeditat orandi materiam , pios

$. V. Nullum inter orandum pravis co-

omnes excitandi , ac fovendi affectus,

ércendis affeclibus freenum aptius Dei

praíentia ; nullus ad probos excitandos

DIþääRTATIVO XXI. ]'ejuniuni pro«

. fomes magis idoneus.,

384

bos quósque affectus excitat , fover, &

DISSERTATIO XIX,

Oratio mente

nutrit ; improbos exrcutit » abigítque,

concepta , & rite incepta eft laxamene

tum ab humanis erumnís ,

& incita-

$. 1.2 : Qu indulgentia gulze in Protopa-

mentum ad probos affzctus,

388

rentibus damna invexit ;coércitio cibi ,

$, 1.

Mens noílra plerümque inter orans

& potüs reparat ; ruinás

que induclas re-

dum areícit , quia Deo, ut par eít, non

ftaurat,

417

adharefcit.

: '

188

$. If,

Jejunium non íolàm eft fomes

$. II-

Virum Deo ,

ac virtutum cultue

virtutuni , nutrimentum caflitatis , vita

ra addictum non cordis confolatio , fed

innocentig ;

& mors vitiorum omni,

mentis deíolatio probat ,

þüm orat,

um; wverüm etiam corporis decus , ac

391

membrorum ornatus,

4j1

6. 1II.

Oratuones iacülat-oriæ ; mo-

: '5. Iilo

Homo jejunijs affuetus nonfolüm

tüsque anagogici fzpe ,

& frequen-

foclicem amulatur innocentim ílatum ,

ter repetiti ,

pravos quosque abi-

à quo Protoparentes per gule indulgen-

gunt affe&us ,

& probos fovent.

tiam exciderunt ; verütg & naturam ine

393

duit angelicam,

434

$. IV, . Oratio tunc probis fovendis affe-

$. IV. 'Ubi faturitas eít ventris, ibi fani.

- €ibus eft aptior , cüm feorfim à ftrepi-

tas exulat mentis , & heluones in bruta

tu creaturarum attentiüs in Íolitudíne

degeneres foedé pravis inferviunt affe&ti-

bus.

. Deo funditur , &-.intelle&um imitatute

438

3

ffe&i-

$. V. Coércendis pravis omnibus a

$ , V. QueàiDeo noflre audiuntur pre.

bus nullum froenum aptiüs jejunio , quó

ces , multoties non exaudiuntur , quia

carni alimenta fübtrahuntur,

& nobis nocitura

431

per ipías fluxa ,

€

3S, VI.

Nullus hoftium eft homini nocen.

,pecv-vim.us

*

& nonnunquat tunc ex-

cum

tior, quàm fua ipfiuscaro, quz nifi per

audimur.. ,

non exaudimur.

efculentorum fubrractionem compefca«

398

tur , pravos omnes affectus infuam ob-

$. VI.

Oratio à viris :pient«immig ad

armat perniciem.

444

Deum . fuía pravos

interiüs

excutit

$. V II

Jejunium non folàm cotroborat

affectus , ac deemonis tentationes , &

illuftriores exteriüs de proftratis hoftibus

ad pugnam , verüm'etiam arma fuppedi- |

tat ad palmam ,. & de trium

phatis pra-

refert triumphos,

OI

vis affe&tibus , alits

DISSERTATIO XX. Otratio eo ad i

m-

que adverfarijs epi

f'x

