trice :gravius cenfetur ob damnum ingens.,

cipisenim , vel Reipublicee confiliaevulgare;

quod inde fequitur, —^ :Hinc cautum Prin:

perinde e(t, ac Principem , vel Rempubli-

cipibus , ne fuis.eos confilijsafcifcant, gui-

cam prodere.

Quia veró rarum admodum

busaut metus , aut avaritiatacendorum ex«

eít inter multos filentium fetvari; id reme-

primit vocem, qui tenaciffimus:non ett fe-

dij folet Principi fuppeditari , ut quid facien-

€reti , procul à Principum «onfilijs -abi-

dum fit , multi judicent , quid veró factu«

gendus eft 5 quia ut fcité Curtius,

KES pjb 4. Li-

rus fit ipfe Princeps, vel pauci fciant, vel nul-

magna ab eo fu(lineri non po[funt , cui ta. floriarum.

li, imó tutiüs fi nulli ; adeó ut tam nefcire

cere grave efl, imo Salomon ipfe Reges ,

quid facturus fit Princeps , — Confiliarios ,

& Principesinftruit , ne fua ijs fecreta con*

Invirtut.

quàm ícire oporteat,

De Ferdinando fe-

€redant, quiea firmiffimé non cuftodiunt,

Auguf[t.

cundo Cafare refert Vernulaeus , quód cum

aitipfe. Ei,qui revelat my[leria.8 ambulat. Proverb.ae.-

Gent .24inu»

fí riaci lib.

rem arcanam effe vellet , fingulosinfcijs alijs

fraudulenter , & Ailatat labia fua nou com-

fententiam Íuam fcripro mandare , & ad fe

mifceark.

*

2. f'üþo FD

deferre jufferit,

Inde fiebat, ut nemo quid-

Neque Principibus tantüm proficuum

—I(gc ^

quam evulgaret , quod fe folum à Cafare

eftSalomonis documentum ; verüm & ipfis

confultum arbitraretur,

Eos Ferdinandus

privatis hominibus, qui ad resfuas rite in:

u

fecundus Imperator fibiab intimioribus con-

ftituendas, & fua negotia ad optatos per-

filijs viros delegerat, qui non folitm invio-

ducenda fines,qua in cordis receífu fecreta fo-

lata taciturnitate tenaciffimi effent fecreti ,

vent alijsconcredere , haud debent juxta mo-

verüm & qui Deum ampliüs , quàm ipfum

nitum $, Hieronymi,: $6 4 tuis voluerit

eifceri

ïAppedtUSevu!gandifecreta coércendus, ne cun?a funeftet. 285

od

mifteri amicitijs . & buuc videris prioris ami-

minimé poteft , meritó excluditur hac à

ei pandentem [ecreta bunc veluti perfidum

Principum confilijs , cüm à feemina nemo

*

E

A a B u A B i

cave, / Multó magis cavendum eítà Princi*

prudens fecretum poffit. fperare

L

non

pes ne Íua arcana fecreta ijs fidat, qui lin-

quód unà; eadémque fpongià fint indifcri-

minatim feeminz omnes à confilijs Princi*

guz pruritum neíciunt froeno taciturnitatis

pum, & Reipublice adminiftratione obli-

cohibere, neque ejus lubricitatem , ac evul.

terande ; fed quia inftar nubium rariffimae

gandi fecreta defiderium compefcere. Ne«

mini , nifi it omni fufpicione vacuus, elt

fint mulieres illze , qu& fibi concredita , & IG«

cordis arcanum fidendum ; quia fi qua, aut

ceptain proprio finu fecreta foras non effun»

levis cffenía nata pofítea foerit , aut fpes ube»

dant : ficut rariffimze funt nubes, qua fuas te-

rioris lucri allexeric, quee antea mera fufpi-

neant pluvias ; ita rariores dixeris mulieres

cio fuit, fit fada proditio , hinc com:

*

non effundentes , que intus tenent comniiffa

mendari fclec illud Metelli, aientis

L

AY:

fibi fecreta? pectus faemineum cribrum di-

eunica confliorum eneorum effet confciaz»

xeris aqua oppletum , qoam tencre, ac

o

2

Nemini

detvatlam $n ignem mitierem

affervare non valet ; qua enim in cor foemi-

neum ingrediuntur fecreta, perinde, ac un-

qua in cordis receffibus fervabat fecreta a-

da cribró excepta flatim diffluunt , & fo-

perire confueverat , cüm nec fibi ipfi fide-

ret. Metellum fecutus Petrus Aragonius

ras evulgantur.

Et quamvis alie fint aliis

ES

fecretorum tenaciores , is eft beatis aíffoci

dixiffe terctür : Gomburam antimam mean.s

andusvir, cui ex millibus hac una obtige-

: *Xs;

Mnicam . i meorum gnaram confiliorumcs

effe deprebendero : quia lemel , qufa(i iecre-

rit.

Muliebri fexui non tacenda , fed e-

tum é cordis egreditur receffu , & per os

vulganda committi duntaxat dcbent.

" Netum eft illud Papyrii pratextati Ro«

I9«

foras evaporat, fuas illicó vires deperdit , fi

auribus concredatur eorum , qui fraeno ta-

mani apud Matrem tam filentiom , quàm.

?n ^T5bi& XZ-

citurnitatis l.inguæ: non didicerunt lubricitae

lepidum , ac feftivum mendacium , quo

tem co&rcere.

SSenatus fecreta tegerentur ; cüm enim ur-

la

E7

Quód fi fecretum , quod per os foras

geretur à matre , ut vellet ipfi aperire ,

"

egreditur, plurium pulfaverit aures , non

quidpam decretum fuerit in fenatu , ille

r

illud credas amplius fecretum 5 à fua fiqui-

ne Ícnaiui effet infidus , nec matri protet-

"

dem jam defecit natura , & in plures per-

vus fub inviolabilis filentij facramento , tan*

lh

tranfiens ad reliquos facili paffu perveniet ;

dem dixit de duobus maritis habendis ab

ld

3

e

R EH at

& przíertim ;; (j mulieri concredatur at-

*€adem fomina fuifle aliquid ftatutum

Q»

canum , tametfi oxor fit ; quia hilentium

cámque mulier concreditum fibi à filio ac-

la

ab uxore , qui fperat , fcxum ab ea foc.

cepiffet arcanum ,

aliam fibi in amicicia

M

devinctlam foeminam accerfivit , cui fan-

mineum excutere fruftra nititur : & faci-

*

liàs mulierfexurn exuer , quàm filentium ,

Qé fenatüs fecretum communicavit :

&

.

& taciturnitatem fit fervatura

?

jdeóque

hzc alteri,adeó ut quó fancliüs committe.

I

retur fecretum alteri foeminac,haec eó ciratiüs

(e

graviter in omnem videntur prudentiam

9r

I

iv

cX

ui tacenda con-

alteri communicaret , ut brevi tempore fe-

peccare , qui foemineo í

"]

credunt, non enim fecreri legibus videntut

cretum toti innotuerit urbi , non absque

E

fosminze teneri , cenfentürque propterea

Papyrij laude , qui fimul , & matri fatisfe*

€it, & fenatui fidem fervavit,

It

legibus omnibus exíolutz. —Quód fi mu-

i

lieri dixeris arcanum effe , ex quo Reipub-

Non ftultitiam tantüm, fed & pär« 26.

d*

Jicz.falus dependet , millies jurejurando

fidiam fuam prodit, qui Reipublice arca-

na continere neícit,

S-g

Ípendebit , Íe nil dicturam , fed cüm pri-

Hinc JEgypi; hac in

müm rei fecretum innotuerit , perinde ac

re feveri adeó fuerunt , ut lege fancirum

nl«

parturientis correpta doloribus , illicó ad

fuerit, ijs, linguam abícindere, qui Rei-

]ui-

v

amicam currit , aliásque (bi familiares ,

publice arcana detexiflent ; — fiquidem fe^

-eretorum promulgator regni habetur pro-

l

nec quieícit, donecin lucem edat , quodfi-

bi füubinviolabilis taciturnitatis lacramento

ditor.

Imó Romani cruce, vel rogo hoc

jbi*

fs 1j 4 V

fuerat concreditum : quó enim fecretiora

piaculi genus mul&tárunt 5 tametfi fuper-

vacanea videri potuerit hec lex apud eos ,

44 j

funt , que taciturnitati committuntur mue

lieris, hec ardentiori defiderio femper .

quorum curiam inviolabile femper claude-

geS j

fluat , eadem íibi familiaribus evulgandi.

ret filentium , neque unquam deprehen-

cof*

fum fuerit, fuiffe extra curiam evulgatum,

pnty

Vulgari aliquid , qui vult , mulieri com-

mittat, quód fi fan&té ei concredat , cito

quod tam multorum auribus fuerat i curia

jlit p

commifíum.

ipfa evulgat ; & quó fanctius, €ó citatiüs;

Pra ca&teris fertur enituiffe

(ili»

neque proprie parcer famz , neque come

in bac religiofa fecreti cuftodia Pompejums

qui cum legationis cfücio fungeretur à

muni cum marito thoro,

18,

Idque caufz , cur à regnorum , ac re-

Gentio Rege interceptus ,

ut refert Va* Ljb 3. €a$

ipfis

3.

rum publicaram negoti|s , ac intimioribus

lerius , & fenatus confilia prodere jubere-

em

tur, ardenti lucernz digitum admovit cre«

Principum arcanis, ut plurimüm foeminz

w

excludantur , quia cürn hujusmodi confilia

mandum: quá patientiáà Rege fpem,& de-

ao

(ecretum expoltulent,quod à muliere exigi

fiderium tormentis quidquam ex fe cogno-.

mo*

s

Verani de «Affeéitbus Tom. 1,

fcendi

hæ.rit

i

m

284

Differtato XIIL -

? fce;udi excuffit , &ambïex;dæapud popülum

quod intus fervabatue i2 eorde fecrettim ï

i(Romanum amticitiz cupiditatem magnam

exteriüs per os cgreditur ; fuis dellituitur

ingeneravit,

Eft enim virtus, fidelitatis ,

viribus, & in plures diffufum penitus enerva»

tur,

praíertim in tenaciffima fecretorum cufto-

Concredit militiz prafectus amico

:

dia , adeó commendabilis , ut vel ab ipfis

rem omnino tacendam; concredit hicthori

hofüibus nitentibus evulgationem extor-

fociz , & hzcalteri , fítque vulgatum omni-

Rldez ^ m P. A EEE M Ét MEUR E

quere fecretorum laudibus excipiatur.

bus , quod uni duntaxat fuerat fan&é con.

Ab

20»

Cüm veró Regibus , & Principibus'plu.

creditum , & quod amicis duntaxat com-

-

—

res fint à confilijs , cavendum eít, vel ma-

miffum fuerat, mox euro ocyus etiam ad

ximé , ne illi confcij fiant arcanorum , qui

hofles evolat , qui fibi optimé confulun: ,

inftar dolij in plurimas rimas fatifcentes, ea,

fallintque adveríariórum conatus

qui infunduntur , non valent continere.

rümque haud absque cruenta czde

9

Meritó Rex Syrie moleftiffimé tulit, quód

Hinc prudenter Tarquinits fecretum

füa hofiibus confilia patuerint , prafer.

tim, cüm nullius confiliarij vitio id conti-

äüqu

od filio concreditutusminimé evulgan«

'dum, àon internuntio ufusfuit, nec cala-

gerit , fed Deo Elifeo Vati rem patefaciente,

"EL u A u - "ax— .. Uiba o ^ umam

AXW;

BRec

em lateret , exiftimabat:

mo , imo me

H

|ue ullo verbo , :quod poffet

tamen , cüm id

a. '

Convocatis

ab adftantibus audiri., fed folis fignis, quae

4« Rege

m omniafua hoftibus prodita,

ceteris minimé innotefcerent , .in hortum

$,

ferois fua ait: quare mon indicAflis mibi,

filium duxit , & coram ipfo bacillo papa-

quis proditor smei [it apud. Regem Ifradl, di-

xít unus fervorum ejus , nequaquam. Do-

verum capita demeffuit , quo figno intel-

lexit filius , amputanda effe Magnatum ca-

smine miRex , fed Elifeus Propbeta , qui

pita; ut definerent infidias ftruere,

efl in lfraül, iudicat omuia werba , 'qua-

eunque locutus fueris in conclavituo: Mu-

Quanti fit monienti hzec 'tenaciffima

2$«

fecteti cuftodia fortiter etiam edocuit Pom-

nus igitur Confiliarij eft. fzcreta Principis

19 "U du u -

pejus , ut pauló ante innui , dum creman«

L:

tenaciffimé cuftodire , G potiüs tormenta

quazque fubire, quàm crimen incurrere pro-

dum lucernz digitum fortiter przebuit , 'fi-

- ditionis.

mülque Gentio Kegi fpem excuffit toleratis

PT

Secretorum in re bellica tenaciffimus

tormentis confilia , '& arcana'extorquendi

Senatüs.

cuftos noftris temporibus fuit nunquam fa.

Simile fortitudinis documentum

tis commendatus virtute bellica , & Martia

exhibuit Zeno Philofophus , qui cum à

fortitudine Maximilianós Emanuel Bavarize

lyranno torqueretur , "vt fecreta aperio

Dux, & EleCtor S, R. I, tum Cafaris in

ret, aurem illius morfu corripuit , nec an«

- Hungaria , tum Caroli Il, Regis Hifpa-

te dimifit , quam & ipfe vita ; & ille au-

niarum in Belgio exercituum fupremus du-

re privaretur, Simile, imó & fortius de.

Cor ,

tam enim tenax concreditorum fibi.

N

dit Anaxarchus exemplum 5 'qui ne pro.

fuit confiliorum , ut anteà animam cum

deret , qua ipfi fecreta , ac tacenda com«

Zenone , G Anaxarcho ,quàm concredita fibi

miffa fuerant ,. "dentibus abfciffam lin uam

iNe-

in Nicrocreontem. Cypriorum Tyrannum

4t

DL .

confilia poffent alij ab ipfo eruere,

mo ab hoc Principe filenda audivit , ne-

expuit,

Neque fuppárem ei dicas 'Theodo-

i

que poffe audire fperavit ; & hac fida ta.

rum , quem nulla Hieronymi Tyranni ver-

citurnitate ; Turcarum copias pluries in

bera, necfidiculz , nec laminz ad prodenda

Hungaria fregit ; pluriesfugavit, & pro-

fecreta fibi concredita pertrahere valuerunt,

mebo— " 4

pugnacula expugnatu difficiliora ad dedi-

Hanc mafculam virtutem fecreti «cufto-

tionem co&git scümque effet tàm magnus

diendi commendavit etiam Lampridius in

—— MA o aud

filentio ; major , illuítriórque factus eit

Alexandro $evero , 'de quo ait, iNunquam

fecreta ulli evulgáffe bellorum : ;nil boni

Lt

rerum geftarum fortitudine , & tot par-

tarum victoriarum glorià celebrior , cüm-

ab hac poteft evulgatione fparati ; quia ut

que tam validé linguz didiciffet fuze im-

vulgh dicitur: "malem ovum , malus

perare quoad ea , qua ad rem bellicam vi-

coruus , 'eft hzc evulgatio tacendorum -

fa funt pertinuiffe , non mirum , fi omni

vum illud , dequo nonnifi excidia , &

virtute bellica per Hungariam , Germa-

malorum feries erumpünt ; éflque unum

niam, Italiam ; & Belgium fuis profuerit

ex ijs ovis peffimis, de quibüs lfaias ait :

*

L

exercitibus, quos nonnifi ad victorias vifus

Conceperunt laborem

.

& pepererunt dni- Caf, 59'.,

eít erudiviffe,

Sit five in ca(lris exercitus

guz'mte'm

»

ove aldum vuperunt , 32

ductor ; five in aula à confilijs Principum

£elas avrauta texuerunt * qui comederit de.»

Admini(ler fidiffimus fecretorum cufítos

*

a frxey o w o . Jb KE 2 pspp Á $he^

*

'Uis C0TUm » worietur, & quod confotum »

eflerumpet in vegulum-alfpidis ovü,ut refere

nititur hac taciturnitate Reïipublicæ falus',

.

Regnorámque incolumitas

L

prodere in

Bartholomzus Anglicus , excludit rubetam, Dv rerup,

caítris fecreta , perinde eft, ac rem belli-

eft autem rubeta ranz genus venenofü in fice proprzez. Lib,

cam perdere ; plura ftarent etiamnum reg*

&o femper vivens , G à rubis nomen trahens , !9« €4?- 78.

na,fiftare, & lingua didiciffet , & cala-

in quibus plerümque viclitat, ut enim ait

RORU t MPRAET U- CA 0

mus filuiffet.

Prodit lingua Reges , &

Plinius/ib, 32. cap, y. Sunt ex rubetis, qua.

Íc ipfam etiam perdit,

Cüm primü m

in vepribus tantüm vivunt , & ob id rg.

bertarum

P

Appetitus ?:vulgandi fecreta co&rcähduä, ne cuncta funeftet, 287

betarum trahuut nomenclaturam. Cume

ratent, digni fuerunt , qilibus ceterae

provincie per totum própemodum orbem

que rubetz fomento ovi difrumpitur cru-

fla, emergit inde regulus , afpide , & ru-

longé, latéque diffuffum paruiffent. — |Ne-

mo fuit , quià Patribus illis confcriptis.

betà venenofior, qui vel folo fpargit in«

tuitu venena , quibus adítantes inficit , ac

arcana excuteret confilia , tametfi vi , &

aftu folerter adniteretur ;

nemo ab ullo

interimit ; verüm primum , quod à regue

LJ

lo interimitur , tubeta eft mater,

eorum filenda audivit

?

nemo fperavit ul«

lum audire fecreti tacendi verbum : no-

24»

Quid ni tacenda quisquis alteri come

mittit, is alteri ovum fupponit afpidis , cui

verant enim Patres illi conícripti proba

incubet , & quamvis per modicum tempus

confilia in feceffu.duntaxat filentij foveri , &

fecretum fibi concreditum , veluti ovum fi-

per evulgationem ob opetis difficultates de«

7

p

lentio foveat ; attamen ftimulante linguz

ficete.

2.6.

pruritu , ejüsque infligante lubricitate ,

Magná opera nonnifi filentij beneficio

4,

quod diu foverat ovum , feu filentio fecre»

feliciter inchoantur , laudabiliter promo-

tum 5 tandem imprudenti garrulitate ex-

ventur, & gloriosé perficiuntur: cüm &

apfum mundi opificium divini fecreti con-

cludit, & hinc exoritur regulus , qui ple-

rumque ipfos genitores , .auctorem , .&

filio fuerit folidatum : fiquidem in effor-

fautorem interimit,

Concredit militiz

xmando hujus mundialis machinz aufpi-

dux amico rem ommnino tacendam , hic

€io , nulla evocati fermonis fit mentio ,

fan&é alteri, fibi amicitize vinculo deviné&to

ficut deinceps in ipfa hominis formatione

evulgat ; G hic alteri , ^ donec in hoftium

aulla Numinis Conditoris audita eft vox ,

etiam caílra penetret non (ine ingenti de-

ficut in rebus cxteris condendis pramitti-

trimento evuleantium fecreta , qui ideo

Nullus Angelus , nullus hominum

T

plerámque cruenta clade cadunt , quia eo*

hactenus creatus adeít 5 fed dum inanitate -

Ideóque fumma

fua cunéla filentium occuparet , & íua ta-

zumlingue non fteterat,

circumípe&tione opus eft, quidnam arca-

citurnitate omnia impleret ,

Sapientiffi-

mus artifex Deus colum , & terram ino-

ni, & cujusnam id auribus concredatur ,

pinatà cunclis operatione efformavit , &

hm ex evulgatione fecreti ingentia foleant

dammna oriti,

quidem quo tempore ante initium teme

poris ei collibuerit : z princ

"p

;

'Dio CYCAULL Genefa .

Deut celum , G terram s. terra autem erat

S. Ilf.

inani , €6 vacuas, € tenchre erant : fu-

22!2 pfurientem Jz'izgzmm COTIDe-

per faciem abyfi , 65 firitus DEI feres

féere nequiz ,. potis non eff Reipublica

6atur fuper aguas : nimirum novas effor-

imaturus creaturas , . videbatur hzrere ate

moderari , nec magni momenti nego-

tonita illo fub initio tenella orbis admies

tia ad optatos fines -

rotio , cum ante otdinis agnitionem fuam

perdu;ere,

fortitus mundus fuerit de divino Opifice

fubftantiam , cüm adhuc nullus fciret, quor

2$

Erperam regimini cterotum , & pre»

[ertim exercituum preficitur , qui

moderamine rotandus effet immenfus pro-

P

linguz non didicit pruritum coércere ,

pemodum ccli globus , qualémque finem

ac appetitum compeícere evulgandi tacen-

diei futurum exciperet tempus , cüm nec

da: res maónas , feccapit, nec fuftines

fol perfuos ortus , & occafusdierum , no-

re valet , cui tacere onus videtur intolera«

&tiümque inveheret difcrimina : attamen im

bile , nimiümque grave ; magoa enim con-

enaícentis mundi ambiguitate , quà quavis

filia (icut. taciturnitate. foventut , ; adole»

excuffa confufione per fuos ordines res fe-

Ícunt, G valent; ita evulgatione vires de*

cernerentur diftin&tze ,^ id 6 divini opificis

arcano prodijt confilio.

Verbo | Dominui

perdunt , languefcunt, & deficiunt, — Qui

prurientis linguz impetum neícit com-

eali firmati faut , & [piritue orie eju om-

us virtué £oYum.

peícere , difficulter hoftium valebit impe»

Ordinatione ejus pf

Eius coetcere,

Eatenus Romana Respub-

verat dies , ut ait Pfaltes,

lica fuis aucta incrementis in vaftiffümum

Potuiffet füpremi artificis manus to«

27.

tam mundi molitionem uno momento abs

l

exctevit imperiam ; quia arcana confilia

Patrum confcriptorum per plura fxcula

folvere , nifi ex arcano fuo confilio placuif-

fet parem potentize fapientiam in rebus cere

;Cap. 9

nemo ex Senatoribus auditus eíl evul.

]

giffe , adeà ut nec unus videretur audi-

to dierum intervallo digerendis ,

atque

!

ornandis demonílrare ;

|

viffe , quod multorum auribus concredi-

hinc prima die

tum fuerat : GL in eo pre cteris Roma-

€ nihilo celam empyreum à fplendoris ,

!

a enituit fortitudo , quod nullus tacitut.

lucisque copia fuam trahens nomenclatioe

-mitatem tutiffimum rerum adminiítranda-

nem in auguftiffimam divinitatis fedem ,

| DWW.

rum vinculum laedere aufus fuerit ; pto-

futurómque domicilium beatorum «ón-

' Pml;mt,ll ,

didit: & cum fulgentiffima illa fede con»

19 Mf'7s'

inde omnes imperio ideo digni ,

quia

fibi , & lingux imperare optime didice-

ditze itidem fuére innumerze mentiuzn. my-

rant., cámque fibi tam laudabiliter, impes

riades , quas Qngelog Qifimus corporis

i

x

ER R

€X«

Verani de Affetbibus Tom. k |

286

E

| -'Difï*ertatïo XIII.' |

LÀ

LÀ

,

- expertes concretione

qurin' & '& nihilo

Ilmem prodeuntis infautiam , 4uanto bos

terra, GL aqua prodiére, quainunumcome

norum fecreto ordius es ,

tanta potentia

mifte globum mutuo complexu 1e fovent.

stf - has

viriute folid4fii : quai Numinis operan-

f

. Sequenti die , quem lux illa rudis, & imbe-

tis fecretum harmonicum ex contrarijs

ä

; €illis ei fimilis , quae abeunte noécte per di-

naturis effecerit ,

ac confolidaverit re-

luculum inílat , illuftravit ; orbes cole-

rum concentum ; ait enim Ennodius De:

j

Ífles , quos facer hiftoricus firmamentum

us mundialis opificij attifex , & redtor:

!

vocat; é fuo non effe evocantur , jubentüte

quanto bonorum fuorum fecreto orditus ef ,

XBciis nf

que exiftere medio interítitio fufpenfi aquas

f

tanta potentie wirtute folidavit ,

quafi

inter fuperiores ,. qua chriftallinz dicun-

divinz potentize parum fuiífet fuum velle,

tur , & inferiores elementales,

Inde duo

quo emhia ex nihilo traduxit , ut effent ,

EY h die Lal

(

etiam alia primigenia; corpora /aér fcilicet

ac exiflerent 5 ni(i & confilium divinz

ii

.exaqua, G ignis ex aére nafcuntur 5 :eo

-—

—

providentie accerfiviífet ; jüsque :bene-

ordine, ut ignis czteris altius avolet, fub-

ficio cun&ta ordináffet., résque omnes in

limiorémque occupet fedem ; cui aér fpi-

fua fubílantia .,

& «operatione .confoli-

rabilis proxime fuccedit , & terra aquis

dátfet,

Sed qua meceffitas urfit , «ut in

circumfufa mediam mundi fedem occupet,

fecreto rerum opifex Deus mundi :pone-

Die tertio fublatà aquarum , & telluris con-

ret primordia ? An non ad id fucficiens

fufione , in fpeciem ingentis orbis glo-

erat omnipotentia , qua omnia pote(t , .om-

merata coepit exaquis terra emergere , ut

nésque fuperat difficultates ? "Tametfi (ola

& aqua in avetnas recedere , maria, flu*

fuffeciffet-omnipotentia ; :ad noítram ta-

mina , flagna, ac paludes ; lacüsque re-

men eruditionem in fecreto bonorum fuo-

plere fpatijs à terra. difcretis.

Qauartum

rum jacere maluit mundi primordia, quae

diem lumina cocleítia illuftrárunt , fol fci-

Weemee Más-e "-s Go ÉQb "- — .z é— Y Wa PU

potentize virtute «cotifolidaret.

Appofité

licet, & lunaj ille diei pater, hac noctis

dixit Ennodius , quód mundi opificium .

d

illuftris lampas , ac reliqua fydera , coelo-

quod Deus íua condidit. 'omnipotentia .

rum amplitudines ,

psrinde ac gemmze

gubernat providentia., «quanto bonorum.s

illuftrantia , vel rofarum ínflar jugiter coe«

.

fuorum feereto orditus eft , tanta potentie

lefti vernantia in horto

-

& hinc alterna

virtute. folidavit : voluit Sapientiffimus

dierum , nocliumque difcrimina , -hinc

mundi opifex celum , tertam , & reliqua

quadripartita anni tempora , tempeflatüms

L —— hen « EE OE

€elementa ante folis , Juneque creationem ,

que prognoftica figna.

Quintus dies pi-

fuum fumpfiffe aufpicinm , ut tenebris ob»

Ícibus maris. & volucribus terrz natalis

volverentur ,

nullo adhuc homine exi-

obtigit , quorum utrumque genus fuam

Óflente , ut de fecreto confilij fui nemin£

ex aqua foecunditate traxit originem.

evulgato mundi prodirent 'exordia ; dig-

d

. Sexto die cztera condidit animalia , pro:

na propterea , qua divinz potentie fir*

duxítque jumenta , reptilia , & beflias ,.

Dá p

marentur virtute ,

ac folidiüs flabili.

ut etiam ex humo homo effictus eft , cui

: mlimc,

rentur , eó quia de fecreto divini confilij

immortalem juxta fuam imaginem ccle«

prodierint , .4uanto bonorum fuorum fe-

d — 1^—— g — — -

ftis opifex animam infpiravit intelligendi ,

«reto orditus es , tanta potentie virtute.s

appetendi, cum ratione reminifcendi , fa-

felidsfli , ad noftram fcilicet eruditionem,

cultate praeditam,

Et hz inconcuffe funt

ut inde inftrueremur , ea firmum , ac fe-

creaturarum operationes, quasdivinz pro-

licem fortiri exitum , qua de fecreto pro-

videntie confilium per certos perenniter o«

deunt maturi confilij,

perandi calles deftinavit:

E(t fecretum terum agendarum ani-

92.

20e

Sed undénam tam rata, támque con.

ma , & negotiorum fulcrum , quo fi de.

flans concors operationum difcordia ? un-

flituantur , quz inftituuntur negotia, vi«

de contrarie inter fe naturae ita cooptan-

res deperdunt , G corruunt, 'Unde in id,

fï

tur , ut concordem , aàc inviolabilem te.

vel maximé vir. prudens, ac Principis Ad-

i

neant harmoniam , nec iguis frigido , nec

minifler debet incumbere fludij , ut fe-

ficcum humido , cui immixtum eít , re.

creta fibi commifífa confilia fan&é cufto.

fiflat ? fed omnia quamvis contraria mu-

diat , prefertim fi agatur de re magni

tuo copulentur complexu , & unumqua(i

momenti,

Lin

ua

lubricitatem , qui

«orpus abfolvant ?. unde in diffimilibus ,

non coércet,

in f

cb

us magnis agendis mi-

contrarifsque naturis tam mirificus ex ijs-

nimé idoneus habetur ; imó neque ut'vir

dem exurgit ordo , ac concors conflatur

prudens , magna enim levitas in eo fe pro»

harmonia ; quà pugnantia ,. & contraria

dit homine ; qui à linguz fe finit pruritu

ex ipía natura in unum coalefcunt ? Certé

hac mira difcors concordia nonnifíi arca-

abripi ; nilque fecreti potis eft agere , fed

audita ; |& tacenda obvijs quibusque fta-

num aliquod Numinis fecretum videtur

tim evulgat, — Quis non dicat , luforem im«

prodere ; arguté Ennodius Deum allo-

peritum effe eum , cui , cum fors faveat ,

quens ait,

Dignum eff , ut inter exordia.a

Didl 5

pidas fuas alijs oftendit chartas ? Qua-

dignitatis tibi. principiorum. Domino fup-

tuor duntaxat folent recenferi ,

qua ut

T

pliemus , — qui mundi ipfus in. uoVAma

gügö dicitur abícondi pequeünt ,

palma in

ChVOa

L]

| Appetitus evulgandi fecreta coércendus;ne cuncta funeftet, 287

«livo, ftramenin calceo, fufus in facco, &

yalitiosd tranfeunt , quà ab illie proditionss

]

arcantümin facuo ; hinc propriam videntur

gratiá bonores , & prasmia fe adepturos fpe-

fatuitatem prodere; qui arcana fihi concredi-

r4nt: cüm homines lucro potiffimüm in-

t; flatim evulgant propriz indulgentes lin-

hient, & paícantur fructibus lautioris fore

gue, que & garrulitaus ftudiofa, .& filen»

tune , fi que iisdem .concreduntut arcana

^

i

i

tii impatiens , quodam fe finit folicitari pru-

onfilia, & fecreta tninimé evulganda;illicó

ritu ad id ftatim prodendum; quod commit-

ad eosconfugiunt, quibus .aliquo magno

titur fecretiüs, & concreditur facratius,

pretio fe pofle ea divendere , .quze fibicone

30.

Viri prudentes gnati quanti fit momen-

&redita fuerunt, atbitrantur,

«3&

i atcana confilia in intimioti:cordis teceffu

Hujus veritatis confcius Aod flrenutís

cuftodire; filentii., fecretique femper fuére

i

"Hebrzorum Dux,grande :aliquod aggreífu-

tenaciffimi, utCecilius Metellus 5 .hic enim

'tus facinus, nulli adaperuit, fed in intimiori

-«cordis receffu fecretum fovit , veritus ne fi

zeferente Plutatéhozm aepopbteg, cuidam tri-

bunorum toganti, quid in hofles moliretur.

& proprio egrederetur ore, illicó fuas deper-

Reíponditz 4e:eommea fi. tunica effet confcia

:deret vires , ac evanefcerer; íciebat :fiqui-

detratlas dnjicerem :in iguem , noluit vir

«dem imbecilliorem femper fidem effe, ad os

prudens, quidanimo moliretur ulli prodere;

filentio fignandum., quàm ambitionem ad

:weritus ne fi facratiori alteriusfidei id com-

fillud :4dem oftenfis premiis aperiendum,

mififfet, vividiüsevulgandi ingeneráffet ftu-

iPoftquam enim Eglonem adiviffet , fecum

dium.; sc deliderium 1nflammáffet. Seleucus

«delata muneta obtuliffet, fociis Galgala di-

itidem exercitus fui fugatis ; fractísque acie-

amiffis omnibus , .ad Regem revertitur , cui

bus in rafticanam quandam fe cafam recepit;

teflatur fecretum ; verbum;fe habere, :ejus

anem , G aquamcüm à ville colono poítu-

-duntaxat auribus committendum : Rerver--

gudicecapig,

láffet, & is benigné ac perurbané Regem ex-

f de Galgalis ubi-erant idola , .dixit ad Re«

£epiffer, quia tamen é malé pugnatà pugna il-

gem ? verbum fecretum babeo ad te 0 Rexz

luc fe contulerat, diffimulavit rufticus quaíi

nimirum fecretum dixit verbum , .eó quia

ignoráffer eum Regem effe , quem tamen ex

: nemini ha&tenus fuerat. concreditum, «cüm

facie optimà novetat ; .ciimque lingua prue

& focios dimi(iffet , ne quid effet Regi loca-

gitufe excitari fentiret ad falutandum | pro-

turus , potuiffent fufpicari , ut verbum effet

;g

prio nemine Regem , quia imperare fibi fi-

omaino fecretum: & quamvis occidendi ty-.

Jlentium non valuit, & : difcedentem mox

'rannum ardentiori .zeftuaret defiderio , ma-

Regem falutavit nomine proprio , praematu-

luit tamen fecred confilii differre executio-

xam fibi accivit mortem, um nolilet Rex.é

mnem, quàm(íuis fociis ; 'vel minimam fufpi«

«caítris fugiens ab ullo cognofci: fi lingue

cionis umbramingenerare 5 veritusme etiam

4

lubricitatem co&rcuiflet , .(ibique filentium

:amiciffimi fibi, (i.aliquid fuiffent fecreti fübe

ámperáílet, minime celerrimam illam incur-

'odorati ad Eglonem ád ftatim detuliffent .5

JLib.de gar.

riffetmortem. . /Séaeuiffet tunc. ( ait Plu-

'fpe illecti ingentis premii., :utnotat Abu-

gulitate,

tarchus referens hanc Seleuci fugam ) & a-

lenfis inquiens: :J?zwit indicare boc od dQuaff.-ro 3n

diquautifper fibi temperafJets vebus floreuti-

Alicui , quia fortàut effot acceptus Regi E« 3udi«.

us Regis bujus magna opes fuevunt , pramta

glon uuntiaret ei quisquam quid difpofuiffet

profectà filentj , quàm :bolitalitatie vetulif-

Agere coutra eum od : - ex quo feguebatar

fet majora.

Caterum . babuit -3mpotentie

periculum omnium Ifraslitarum , ad quod a-

ecca[ionem, [pem s comitatem. Cum enim

vertendum . noluit cuiquam .aperire , -quod

fortaffis (per&fietruflicus fore, ut Regis no-

propo(uerat : tametfi Aod rem effetaggreffu.

d

titia ei utilis effet., linguze pruritum com^

rus plenam difficultatibus, ' ac periculis cir-

pefcere nequivit freeno filentii; & ab eadem

«umfeptam, plus tamen timuitlinguz lu-

liagua, à qua lucrum fperavit, excidium

Ibricitatem, & ambitiofz garrulitatis pruri-

Arecepic-.

tum, quàm medias interhoftium aciesdiffi-

àt-

Eft lingua :malorum omnium officinà

«illimumopus aggredi.

Et nifi Aod arca-

f füze permittatur garrulitati indulgere, Vi.

qaum., quod mente volvebat fecretum in in-

dentur neício quo xítro hominesimpelli ad

timicri duntaxat Íui cordis receílu condi-

fecreta evulganda , & tacenda obviis enun-

iffet;Hebrzorum faluti minimé profuitfztz

tianda: neíciunt tacere, nec valent lingua

quia femel quód mentis fecretum per os e-

* —— — -

Jubricitatem compefcere, przfertim fi de lo-

greditur, ftatimn per plures diffunditur au-

quacitate, & garrulitate aliquod affuturum

res, & etiam eorum, qui lücroinhiantes fpe

fibi praemium prafumere liceat. Idque cau-

pramiiad eos illicó deferunt, àquibus f&

:

fz, cur (lrenui Duces, ac prudentiores exer-

proemium delaturos effe arbitrantur,

«ituum Prefecli altiffimo filentio,qua agen-

Nulli tametfi amicitiá nobis devinc&to;

35

da funt obtegunt ; ne quz intus animo mo-

funt magni momenti committenda fecreta,

liuntur , exteriüs evulgata vires deperdant,

quia heecvel ambitionis confilio ; vel linguz

faóque felici de(tituantur exitu, hinc aiebat

lubricitate, vel innatz garruliratis ingenio

Onofander; Demens, ac vanus illeof! ; qui

ftatim evulgantür, & evulgata impediuntur z

priusquam . neceffe . fit , negociorum. arcana

amicis garrulis nunquam concredenda íunt,

cum multitudine communicat, nam. tunc

que magni momenti cenfentur effe fecreta,

-^ - " --

precipui temporás [ielerati quidam ad boftes

hos enim locutuleios, && garrulos pregnanti

Nn3

Tulieri

j

288

Diflertatio ,Xm. | ;

n

f

d

Xeclef, c19. mulieri appofité confert Siracides inquiens:

artifex conceffit; & tarialetis háflls d inve?

hendam confufionem non é rabidis Panthes

gt

4 facie verbi partuvit fatuu , quiaficut mu-

-Jier partui proxima dolet, ingemifcit , lu-

ris, nec ferocientibus leonibus exacutos mues

fneis

410

&atürque cum partu , nec quiefcit, . donec

tuatur ungues , fed ferpentinam duntaxat

eum inlucem edat ; ita qui linguá funt gar-

contentus eft linguam induere , tatus banc

ydi

ruli, & filentii impatientes ,. f1 ipfis fandté

unam fuffiere. ad cuncta humanz | gloriae

iug

concredatur fecretum aliquod, videntur fta-

fundamenta in primis parentibus everten«

Eurt

timlingue pruritu torqueri, dolere, & lu-

da: ferpens enim five circumvolutus atbo-

t

&ari; nec quiefcunt, donecper os, quodin

ris ramis, aut trunco infidens , five fubter

J

proprio corde fufceperant fecretum ,. foras

atborem in caudam, aut pedes erectus tan-

zum

evomant ; & ifli prasgnantibus pares mulie-

quam hominem homo; & fororem foror al«

Jiy

Ut

ribus, que auribus perceperunt, & in corde

loquitur, & mira fermonis illecebra pri-

10

conceperunt fecreta, ítimulante linguze prue

m2 foeminz benevolentiam captat,virüsque

P

Apof

fitu, non quie&:um, donec in lucem edant.

pefliferz cupiditatis excellendi fupra huma«

Præi

Imó canibus; felibásque fimiles dice-

num faftigium per linguam infpirat, dulce-

g,a

34

bl

impt

res; fi enim aliquid horum animantium il-

dine lautioris libertatisimmixtum , &fimul

biil

ligetur cauda , diflorquentur ftatim , ac in

guítum pomi vetiti perfuadet;ac totum hu«

rum

varios gyros volvuntur, donec caudz alli«

d 1

manum genus fimul evertit,

. gatum excutiant; hinc curtunt, faliunt, fu-

.gc, lV'

runt, neque ullo coafiftunt loco , donec cau-

niof

de pruritum depulerint.

Quod harum a-

Adeo inoleverant non coertzita la,

dite

nimantium obtingitcaude ; hoc idem gar-

f

i

^

at

rientis experitur lingua, fi enim fecretum a-

ua vitia, ut disdem corrigendis divi-

nus Spiritus muluplices difpertitus in linguas

fta U

liquod ei alligetur , fentit flatim fe impetu

dem

