Caveant fibi , qui (ummarum. virtu.

46;

bet, Ezechias poft delatam infignem victo-

tum ftudijs incumbunt , & :dum excellen-

4?«122; 20.:0-

riam morbo afflictatur: Js diebua il egro-

tiüs operantur, fua confultiüs-opera vére-

davit Ezechias usque ad mortem z. led cut

antur; fciant etiam in pulcherrimis pomis,

cum antc triumphum afflictaretur periculo

fructibusque dulcioribus vermes generari,

à quibus & poma, & fruétus interibis cor-

belli, poft delatam victoriam de proftrato

hofte zgritudine laborat? .ac morbo ad

*umpuntur ? Pomum vides extimo «orti-

- smortem ipfam vexatur? nimirum triumphi

ce , vel rofis pictum , ac liliis, vel purpura

latitiam zegritudinis luctus corrupit,& gau-

indutum, quod tamen intusvermem alit 2

dium victoriz-dolor divexantis morbi ex-

fic inexcellentiozibus, ac gloriofis fa&is fa-

tinxit: £» diebus illis agrotavit £xzecbias us-

€ilé vanz gloriole vermis gignitur ; quo

que ad mortem.

opus aliàs fpeciofum corrumpitur : cultu-

4j

ri virtutum egregié incumbit in afceterio

"Verüm qued zgrotaverit in diebus il-

lis aliquod videtur occludere myfterium :

divino cultui emancipatus Religiofus ; pul-

segrotavit enim Ezechias in diebusillis, qui-

«hra funt , aclaude digna, quse profert

. bus Dei Ancelus :de coelo irruens in caftra

virtutum exempla ; abítinentiz, orationis ,

Afyriorum crüenta. lade centum -octogins

corporis afflictationis , charitatis in proxi-

ta, & quinque millia percuffit, fugato

mum; fed nifi fibi folerter caveat. facil&

Sennacheribo cum paucis comitibus: fi igi«

irrepit vanz gloriolg vermiculus, qui paue

latim perfeGüonem arrodit, & peílifero

tur ex co, quód «eciderint tot millia A-

fyriorum firmior ftetit Ezechize felicitas, ac

dente perdit, Idque eaufz, cur Jobus «ui

DEO diíputans dixerit: werebar omniz 305.9 5 22,.-

victoria , cur potiüs ex tot hoftium lapfu

non furgit ipfe ad uberiorem felicitatem ?

epera tmea fcieus, quia mon parceres delin-

chm debuiffet potiüs Ezechiz fanitas fulci-

quenti , fcd quzenam fuére Jobi opera? cer-

té fümmarum virtutum, feu holocauítis

ri firmior , fulcro innixa delatz victorig

«ur potiüs &gritudine labefactata conteti-

altaria coronare ,. effufis eleemofynis alienis

miferijs opitulari, panis buccellam «um fa-

tur? &ipfa caufa falutis,occafio fuit zegri-

zudinis 2 Nimirum viderat Ezechias Íe vi-

melico partiri, .cum afflictis madere lachry-

£&oria antchac inaudita ab orbe toto com-

qis , «ontra adverfitates firmum ftare, cly-

mendari; populorum plaufus ejus pulfa-

peo patientize idus cacodcemonis retunde-

bant aures, letitia Jerofolymitarum men-

re, G fuam divineg voluntati in omnibus

tem erexerat, ac inflaverat Ezechiz; ideó-

conformare : quid igitur vesebatur Jobus

E;

.. que plaufu ; ac laude victoriz intus intu.

de operibus hitce ? cum nonnifi fanClitatem

meícens aditum adaperuit vanitati, cegri-

redolerent ,. nonnifi fummze virtutis fplen-

7

tudini, ac morti , & vanz gloriole tinca

dorenitefcerent , cum flamma charitatis

l-

ïüCClx

Hh hfh a

"

Verani de dþ&i&w Tom. I.

.

Ditler

ta

u

ä

O

*»Y»Y 7'9*3

614

( AAVII

É-

lucetet vividior, & fplendor mifericordize

muätilplici vaframento nobis infidiatut , ut

1

micarcet clarior? non verebatur Jobusipfam

ejus laquei nonnifi diffici

ut

er declinentur,

^Af

virtütem, fed excellentiamvirtutis, nefpi-

-Re!äqua vitia nobis duntax

V

in terza infi-

ritum Íuggereret inflantem, & rimulam

dias nectunt, fed vana gloria etiam in ipfo

.adaperitet vermiculo vanz gloriolz; ti-

peene coclo pedicas tendit, & virtutum

muit, non ad fectandam ignaviam , fed ad

ftudiis addictos ubique invadit locorum :

vincendam fuperbiam , appofité D. Grego-

& eos acriüs impetit , qui fanclictem vi-

L;Z'.Q moral, riug M"J

gnus:- QziZ ejt,. quüd mira opera

tz normám inftituunt, & tanto in eos It«

625h. 17,

fciens bac ipfa etiam veretur pavens? ciim

ruit audacihs , quantó plus contra fe pu-

T u

H

dicit: Verebar oxsmia opera mea : nifiquód

tat prafidi

]

ài

abere.

. Vitium eft hoc vanz

in [ancit viri atfibus , verbísque colligizius ,

glorie , quod cum nofiris alitur, crefcit-

ut fi placere. DEO veraciter cuptmus z poff-

*

r

que virtutibus

tinea eft, quz nonnii

a

4

uam pervería fubegimus ipfa in mobis eti.

vittutum gaudet nitoribus exornati, &

*

7

«m bene geff.

Himcamui : noníolüm quze

nonnifi rebus innutriri praclaré geftis: re-

nobis ma3la videntur hac timenda funt; ve-

liqua infectorum | genera , cujusmodi funt

rüm GC quz fancte geíta, GC praeclaré aQ2 ;

ranz, murices, fcarabzi, Gtalia id genus

. h d

quia ne dum elationis flatu: mentem inflant;

animalcula & putri enafzsatur materia , fed

L

verüm etiam . vanz gloriolz vermi trami-

tinea vanz gloriz lic

Sj

t fediffima, non-

tem adapcriünt , qui intus corrodit, quod

nifi ex..femiädpmdiz genctofo ,.ut & latga

exterius preclate geflum putatur: quapro-

eleerofyna , rigido jejunio , fetventi pie-

ptet ut banc tineam arrodentem purpuram

tatejjugi oratione: quia ut loqbitur D.Hie«

virtutis procul abigeret Jeremias, maledictis

ronymus omiia penetrat loca; quamvis

71

»

.exterret, Ót timorem incutit comminatio.

abdita , feceffus . pervadit folitudinis , &

Jere

4

9

V 16,

' nibus: Maledicius qui facit opus Domini ,

Eremicolas, at anachoritas pulfat , facra

Jraudulenter ,/ utrumque . junxit. Propheta

ingreditur- afceteria , religioforum cellu-

rX

& Domini opus ; & hominis fraudem : o-

las invadit, &quds virtutis ffudium com-

pus Domini eft opus virtutis; & fraus ho-

mendat , hujus vitij turpitudo devenu-

minis vana eft ejusdem gloriola, quà fibi de

flat: . caflra ingadit militum, & delatís

re bene acta complacet, & fibi eam tribuit

viclorijs intumelcens victores ipfos vincit,

1

gloriam; quz foli eft Deo debita, qui dat

dum inficit , nulli

ordini, aut fexui,

parcit ftatui , geta'tinulii,

Pfsï. $5,9,

vires , nt poffimus, G acum ut velimus,

If,

neque quid aliud eft opus Domini fraudu-

46.

Vehemens eft febris hectica vana glo-

lenter peragere, nifialiquid de gloria fibi

tia intimas exugit, medullas , & viribus

furripere: Íi gregarius miles de prcflra.

paulatim deftituit, donec interimat, feu

SH'm: & l.,l ;

to hoíle vi&oriam fibi arrogat , id frau-

preclaré geftum prorfus corrumpat , . ut

dulenter fuo furripit Duci ?. ergo qui prz.

in filio natu majore, qui patri fuo. annis

duitie |

claréagens fuperbit & ex opere excellente

plurimis infervierat , cum natu minor

(

vanam haurit gloriolam, gloriam DEO fur-

portionem fuam in lupanaribus prode-

ripit , que illi eft debita:; pulchré D. Gre-

giffet:; erant hi duo fratres amantiffimi

gorius : Fraudemin "D EI epere perpetrat,

patris chara pignora , quorum alterum &

. quisquis femet ipfum inordinató diligens ,

paterna domo excluferat degener libidinis

per boc quod retià egerit ad. remuneratio.

appetitus ,. & falacitati junior traditus in

vis tranfitorie bona fellinat : [ciendum quae

longinquarn fugit regionem , ubi: quid-

que eft , quód tribus modis fraus ipfa com-

quid in paterna domo opum cumulaverat,

emittitur : quia per banc procul dubio, aut

vendidit; & quidquid honefle fame , ac

tacita corda bumani . gratia, aut. favoris

claritatis ; fecum attulit , obfcuravit; cám-

ä

AU'a, AUt res quáalibet exterior defidera-

que famis tortura 6 falaci mente. caligi-

£ur: dum fibi quis complacet de re pre-

nofas exterfiffet tenebras, féque in coeno

claré à fe gefta, fibique plaudit , ipfa quà

cum porcis fordefcentem noviffet , totus

fibi blanditur favoris aufa excellentiam

L

.

expavit, & ociffimus ad patrem redijt

Y

cotrumpit operis, totümque ejus infu.

i

4 Qumg

cumque fe non poffet extra paternos la-

Ícat nitorem : non quarenda, fed fugicn-

res fuflinere , fatagit fe pro patris vernu-

*

da eít hecaura, qua aures allicit ,. dum

la commutare

*

Írater alter natu. major

::

blandé eas pulfat, ut vanze gloriole ver«

de ruina fuperbiens minoris, gloriofa fua

ini rimulam adaperiat, & mentem fubiens

commemorat gefía , quae dum recenfet ,

*

per aures excellentiam arrodat operis

*

inquinat ;

& in fratrem in. domum re-

ambitiofus eít hujus vanz gloriole affe-

ducem fimul livorem acuit , & fuperbiam

L

.

€tus, G hi(i coérceatur tacité irrepit , G

auget

Ecce tot amnis fervio tibi , '€8 ,.

intus arrodit, quod exteriüs fplendet in

f' ISQQi

nunquam maudatum tuuuvi preterivi: quame

294

1

cortice.

vis natu minor paterna exulaverit € do«

"'line

4f.

a eft vana gloriola fubti!imma ;

mo, libidini indulferit , fuam prodegerit

fubflantiam , & vitiorum omnium Íor«

& perrimulas quasque mentem ingredi-

tur, G intus inficir venenato dente, quod

dibus fe coinquiniffet ; quia tamen ku.

exteriüs virtus praeclarà efücit: CL tam — milis reVertitur ad patrem, & reh pifcens

veniam

l

!

A

. Probo affecui cmmmpändö nü

P

l

u

*

svanágloridvermis,&eC, 6tj

veniam expofcit anteactze vitae , paterno fit

ixit: Cohonträtum Y bussiliatum Deus von

dignus amplexu ,& albà veftiriftola, aclau-

defhicies? cotporis afflictio, ( humilitas de-

tioribus refici Ferculis : & dum natu majot

fí., non virtutes excolit ; fed fi qua virtus

de bene geflis , & gloriosé;actis in paterna

fuerat exculta exfcindit, & perdit.

47

domo gloriatur ; qus recie gefferat, foedé

.. Volape 2qué fuit,'ac fuave Jonze Pro-

inqninat, quiatumore inflatus aditum ada-

phetz fub umbroía hedeta meridiari , hede-

perüit vang gloris , qua intus rerum prz.

ram folari jubati objecerat ; folia veluti cly-

claré geftarum extinxit nitorem : dum ju-

peos, queis fuosobtunderct zftus , nefedenti

——

in ejus umbra Prophetz ullum adferrent in*

nior ex fratribus de perpetratis delictis con-

funditur apud patrem , fenior de bene geítis

commodum : delicijs perfundebatur jonas

eloriatur, cüm timere potiüs debuiflet pa-

quiefcens (ub hederz umbra; fedunicus ver-

miculus omnem amoenitatem illam turbavit ,

tetno lateri femperconjundtus, neabduce-

fetur fuperbià; & quod hactenus lucratus

& Prophetam pertutbavit ; hederam enim

e

t R

fuerat,unusp

deret fuperbiaze tumor, pulch«

irrepens vermis'corrodit ; & corrupit ; &

toto virefícens amonitas exaruit , G unà

ré S. Chryfologus de filio prodigo :. N-

: Sers. é,

guam mandatum tuum preterivi ,. Judau

cum umbra deliciz difparuete,

Quid ni vi-

nnm

2

iil

foquitur , & non facientis verba funt ; fed tu-

teht pler

que opera noftra, & non fecus

exentit, dum natu major tumet , quaefecit ,

ac atbor ferax, fuosdiffundunt ramos, folio-

inficit ; & dum timet natu minor , quz de-

rum pompam explicant , umbras peramoenas

flruxerat , reftaurat ; tumorevanidum red-

fpargunt , fed plerumque vermiculus irrepit

dit laborem , quem timor fulcit , ne labatur;

vanz gloriz , & hanccórrodit arborem , quz.

inutili difpendio virtuti fervit, qui virtutem

momento exateícit : cadunt foliabonorum

ipfam cogit vanz glorie famulari : wo» fa.

operum , evanefcit umbra , & definit tota

kientis verba funt, ait Chryfologus , fed tu-

amoenitas : eíl vermis ifte adeo fubdolus, ut

mentá :: & (icut tumor difruptá cute evane-

furtim fciat fe abdere ; ac intus rodere , ut qui

fcit;ita & vanagloria przclaré gefta rumpit ;

vana gloriaturgent, non tantüm id nonno-

ut evanefcant : hinc David quó tumorem

tent ; fed nec credantnotanti , & monenti : G

hunc à fs procul abigeret, enixim corhumi.,

qiiamvis vermis ifte feabigi patiatur , cedát-

que incantationi , tnoxtamen redit, ut non

liatum ab omni tumore fejunctum fovere

ftuduit.

Cor contritum ,6 bumiliatum De-

fatis fit femel , & iterum vanam gloriam .

Tfal. 50, 9. ss non dofbicies : contritioni humiliatem con-

fugaffe, nifi millies abigatur , fi millies re-

^

vertatur , adhibenda elt contra venenatum

K

junxit , ne in ipfis poenitentize fordibus ela-

tione fuperbiret , ut enim eleganter S. Leo

hunc vermiculum Regij Vatis incantatio.

Papa.

Quia- fortitudo paucorum eff , &5

Non nobis Domine , nannobis , fed nominituo vfela 115.

|

da gloriam , Deus ell, qui dat pofíe, & ut

9«

Serm 4 de. du carnis fragilitate aufferier obfervantia

quadreztf. "plaxatur , dimqueper varias A&iones vita

poffimus vires fuppeditat ; quapropter , f

bujus folicitudo Aiflenditur 5 nece[fe eff , de.s

quidboni agimus, noftrum non eft , & gloria

wundano pulueve etiam veligiofa corda [or-

foli Deo impertienti poffe, & fuppeditanti

defcere , plerumque madent oculi lachrymis ,

vires debetur : quze ex re&to , finceróque atfe-

Gu prtocedunt opera, hac gaudent incanta-

que rigandis virtutum floribus aptz, fiau-

fam Vanz eloriz fecum trahant , inficiunt,

tione , quá venenatus vanz gloriz vermisine«

)0n reficiunt virtutum germina : funt , qui

terimitur ; adeó neceffaria elt hecincantatio,

ut fine illa vix cultor virtutum morfus eva-

carnem jejunijs macerant , flagellis cruentánt;

abflinentijs exficcanr, & arido ventre horro*

dat-hujus vermis , qui facris cum Davide

temreprefentant cadaveris , qui tamen in ip-

urgendus eft carminibus ; quibus omnia in

fs affli&latione intumefcentes inutili abfu-

folam Dei gloriam refundantur 5 aljoquin

muntur labore, G elatione fuperbientes,quas

irrepit intus vanz gloriz vermiculus, & re-

fatagunt virtutes excolere , exfcindunt , ac

condita penetrans cordisarcana , mentésque

fpiritualiores , corrodit qua ibi virtutum

eradicant; quiautait D. Gregorius. — 2Mem*

tem conterunt , G ventrem affigunt , fe bu-

reperit ornamenta i quia ut eleganter ait

Lib, ojmó-

gniliavi contemnum: : defpicit Deus corcon-

D, Petrus Chryfologus.

V'ana gloria eff Serm, z.

val, €ap, 10,

tritum , nifi & humiliatum fuerit: unde Da-

rut , virtutum lutius , ti-

fecretum vi

í

vid contritioni appofité humilitatem adjun*

neá !f?*ffi?if.f*'?:

iA

NU

i. 1

&

29

$

Hhhh3

D»IS,- :

L

BgER (6:6) ER

odbbb odb d»d» ao d d» qodo o tb CO C e»veio o co o

*

^

l

eiectocto dooie od E P P O D E Pb d ppde

«Q^

äaæïääæïäææäæäæääæäææïääïïäïäïäïäeeï"ä'

[

DISSERTATIO XXIX.

]

é

if

Deo ferviendum non ob ullum noftrum

K

&

commodum , nec vanam gloriam, fed quia me-

ummé benus, ut creaturg o

| Innes

l

[

retur ipfc , utpoté fi

el infc.rviant.

d

g. -Io

t

f

Vergmis uana glori&ltïäülz'ci confodiendus ef souln

t

:

ere ? 3;! cudat

&

ipteremptus.

&i

'e

P

h

*

pannofum regia chlamyde induerit , laceras

L

d

GX

*

s

;Q£4

Nterimendus eft triplici

lo

vülnere vermis ifle va-

veíles cum purpura mutaverit ; baculum in

v

I f

d P

fÍceptrum verterit , & pileum in aureum dia-

là

(2

€

z

— a

nze gloriole, nenoftram

NSRy

d-

invadens mentem vir«

dema; fed quia Deus in fe bonus eft , &

Hi

NT

ET

tutes corrodat,

(ummé bonus, «cowfitemini Domino , 4uo-

N

N

'Iertio vulnere interimitur

LU

[f2|

É

& thaliter vulneratut ; fi

ntam bonus,

E E.

ET N

E

sfï':"

rebus omnibus unicum

vermis vanz gloriz ; quisDeo ferviat, non

Ej

duntaxat Dei attenda-

ea decauía, quia id Deo placet , & incom-

al

mus honorem , & propterfolum Deum o-

modum refunditur creaturee , id enim re-

j

peremur: tuncenim omnis affectus ad hac

dolet quid humani, & amoris proprij ; fed

i

caduca jugulatur , & id duntaxat , quod

ideo toto cordis affectu Deo infervit , quia

It

- .-Deo placet intendimus, mec ullum noftrum

Deus placet ita Deofervienti , & Deus adeo

ju

attendimus commodum : quidivino zítuat

eft bonus, ut noftrum dignetür obfequium

&i

amore , omnemexuit 2d hzec fluxa atfectum,

approbare , quapropter David ,. Z/7e/5o ,

?Flm

N

ut infolo Deo refpiret, fcité Bernardus,

inquit , n potentias Domini ,memorabor ju«

fet

ffitia tua folius, — Deus docuiffi me À juven-

De domein- Quomodo eniy perfetià diligis , aur dilige-

L

eriore 6p» yjg , fügm fummorum defiderio ad fuperna.s

£ute mea, G urque nunc pronuntiabo mirae

p

li

69,

tilia tua .

nonraperis ? collige te ipfam ad temetip[am ,

"d 79:

"

£5 in folo divinitatis defiderto vequiefie, — Se«

Etiam viti tudes , qui non cognovErunt

Ze.

fii

cundum vulnus huic infligendum vermi va-

literaturatn , in potentias Domini introeunt,

| ,

QU

nzgloriz eftoblivio füi ipfius, ut foliusDei

Deique omnipotentiam fentiunt , & jufti-

ftic

recordemur 5 fui non meininifle eft in fola

«tiam capiuntedoéli , velab ipfis ceelorum lu-

bulh

Deirequiefcere voluntate ,& eidem in om-

minibusenarrantibus, acoftendentibus Dei

lx

nibusacquielcere: quemadmodum in ccele-

gloriam : vel Deo inferviunt , €ó quia fit

fi0)

fli patriafumma eft ccelitibus voluptati Dei

Íummébonus , & dignus utcreaturae omnes

videre voluntatem per univerfum orbem ,

eiimpenío ferviant amore : unde exclamat

Qu

Ína

pérque ipfos inferos inoffenfo , ut ajunt pro-

D. Bernardus lib.de diligendo Deo. .O p

il

li

gredientem pede, nec quidquam reperiri in

rA5 C defacata intentio voluntatie! e0 «ere

pre

fummismentium faftigijs ; in profundo val-

12 defacatior, quàó in ea de proprio nil jam

lium , in exporre&tis camporum planitie-

admixtum velinquitur.

Sic affet , Deificari

dir

€fl, Fertur, cacodcemonem duos ineremo

0

bus, inmarinistractibus , quó divinzvaleat

voluntati obfiftere, fed cuncta eidem obíe-

acceffiffe Anachoretas Deo magis viventes ,

f

t

quuntur: itaqui fui ipfius oblivifcitur omni

quàm fibi , Deóque infervientes , có quia fit

fatagit divinze in omnibus obíequi volunta-

Deus fummé bonus , mereatürque , ut ipfi

Vlg

Íoli creatura omnes toto corde inferviant t

Q

ti jin quaunicé acquielcit , & quamdam vide*

4

tur in terris cceleftis patriz preguflare bea-

cümque fua in folitudine illa Deo obfequiz

in],

exhiberent ; : ac jugiter infervirent, tempiise

Tu

titatem: non enim coclefti gloria donati lze-

titià perfundunturex eo , quàd bona poffi-

que impenderent in divinis laudibus occinen.

vul

deant nunquamamittenda , verüm etiam ex

dis, fundendis precibus , & cultura virtu-

Ky

eo ; quàd videant Deum in illos effe bene-

tum omnium, nullum inde intendentes pro-,

04

volentiffimum,

prium commodum ; magna propterea con.

W (

Idqueeft , quod David aje-

Pfüloll?. bat :

*V. i.

Gonfitemini Domino , quoniam bonus ,

cordiá , ac profe&tu in ftudio virtutum vi«

ts

letabatur Regius Vates , non quia Deus ip-

tam inflituerent: cümque has vitz delicias,

];

Ie.

ac divitias"in illa folitudine ; ac paupertate

(ed

fum «x Opilione Bcgem .ff:gcrat , non qufa

alla-

fto

-

V. T

E

/

al

. Deo ih(efvicndum, quia eft fümmc'- bonus.

& inferviam ad mortem usque non üt mier»

&tachotitica invïdïfïet Domon eremiculis

illis; tartareus hoitis exuit umbras,& nitidif.

cenarius; fed utfilius, & ex debico meo : an

fima indutus luce feniori Anachoritz obvia-

quia lata fit fententia mez damrationis, de.

vit,quem faciliàs falleret; cümque inciperet

perdidit Deus fuam bonitatem? fi Deus ad-

curn ipío de eremiticz vitz inftituto varios

huc eít fummé bonus, cur non debeam ego

miícerefermones, tandem loquens de focio

illi infervire , fi ipfi me totum debeo , fi

juniore dixit, fcias in hac palzeftra commi-

quidquid in me eftab ipfo in me derivatur ;

litonem tuum, ac focium à Deo prefcitum

& omnia mea fuafunt, cur non debeamipfi

infervire ? Ita eft, mipater! non ob latarh

effe ; flammísque aternis deflinatum ,. &

incaffum tot in hacfolitudine exantlare labo-

damnationis mez fententiam defiflam Deo

res; abflinentiá , & jejunijs; fame, & fiti

infervire; imó impenfiüs impoflerum ei fer-

viam ; & plus temporis impendam in ejus

corpus torquere; nil ei prodeffe noctes tra-

ducereinfomnes ad preces Deo fundendas ,

laudibus , cum poít mortem non amplius

cum fententia eterne damnationis jam lata

poffim ipfum laudare cum beatis in. corlo,

fuerit à jufto Judice.

.Exhorruit fenex ad

Admiratus fenex juvenis eremitze animum;

ac ferventiffimum in Deum amorem defce-

hac ,. & toto corpore contremifcens , O

terribilem exclamavit fententiam ! ergóne

catum à quovis amore proprio, & quem ver-

fruftranez funt tot vigilie , nil proderunt

mis vanz gloriolcz non corroderet , fubjun.

tot jejunia , quibus & caro deprimitur, &

xit, ferviamus , ferviamus quidem Deo fili

mi, quàm poffumus fideliffimé , bonum ha-

concupifcentia coércetur z nullum fructum

adferetjugis, accontinuata virtutum cultu.

bemus Patrem in coclis, ferviamus illi pro-

fa, & peffum ibunt omnes juvenis eremiculz

pter fuam duntaxat bonitatem , quà meree

Gonatus: cümque inciperet fenex madete

tur ,ut omnes , & fingulz ei inferviant creae

lachrymis , & pre dolore cordisvoces prz-

türe: patereíl, non poterit patrem exuere :

ipfi cure de nobiserit, — Hos poíft (ermones

rumpere, ac fingultus querulosedere , fub.

junxit cacodoemon füb fpecie nitidiffimi An-

ut omnem abílergeret Deus triftitiam , ome

geli fallens fenis fimplicitatem : fciebam bo-

nem abigerei dolorem , verum fubmifit Aue

nevir , non fine dolore, ac gemitu te hac

gelum , qui fenem monuit, quó impofle-

auditurum: fed divina decreta reícindi am-

rum non ita facilé crederet cacodoemoni , qui

mendaciain eremo ferit , ut lolio triticum

pliüs nonpoffunt, & his diétis ab oculis fe

illicó fenis eremiculze fubduxit,difparuitque;

corrumbat : non fuit ille nuntius é coelo in

terram miíus, fed ab Orco emeríus, ut te

relinquens fenem afflistiffimum , ut focium

jàvenem nonnifi lachrymis madens videret ;

falleret: fcias juvenem illum , eó quia non

ut rnercenazius, fed ut filius Deo in hacfo-

& nonni(i cum prafago lufpirio eum allo-

ilm.o.

litudine infervit, eternis przmijs effe à Deo

gucretur: cámque id femel , & iterato ob-

fervàllet juvenis

*

non diítulit quz-

de(tinatum,

Vultigitur Deus , ut nos illi

rere, quidnam caufz effet, quód non fine

ferviamus, nontamenob noftrum commo.

lachrymis eum afpiceret, nec fine fufpirio

dum, fed quia meretur iple, ut omnesei crea-

càm ipfo loqueretur ?. tunc uberiüs inge-

turz inferviant: non noflram inquiramus

b

gloriam, fed ftadeamus Deo placere: finon

mifcensfenex: quzío, nonpetasà me, quid

caufz fit mei lu&tus , & doloris, fatiüs eft,

noftrum in Dei famulatu queramus emolu-

mentum , fed folius Dei gloriam , niletit ;

me cau(am reticere , quàm tibi aperire, cüm

quod nobis effe poffit timori.

:

minimé tibi placeret , fi tibi innotefceret :

hazc fenis tärgixv-erfatio (timuülos addidit ac*

Expertus id fuit Moyfes: cümenim Dei

populus ex JEgypto profugus per inviam in-

riores juveni ad refponfum extorquendum,

cámque non defifleret fenem rogare , ut in

cedetet eremum , & in Arabia Petrza fines

fua eum fle&teret vota, & quid cauíz eífet,

attingeret Amalecitarum. — Amalechus fra-

ternz quondam fimultatis invidiofe memor

illius triftitize , loqueretur ; tandem fenex

precibus defatigatus , & altis ingemifcens

armatos congefïït milites. |.Erant Amaleci-

tz ab Amalecho Efavi nepoteoriundi; quo-

dixit: fignificatum mihi e(t ab Angelo & fum-

rum Rex inveterato in Jacobi pofleros odio

mo coelo delapfo te damnatumiri , ac fruftra

pro acquirenda ccelefti gloria te hac in foli-

ob prereptarn patrisbenedictionem,& etiam

metuens ,' ne agri devaftarentur ex tranfi-

tudine laborare ,' nil tibi prodeffe jejunia ;

vigilias , cilicia, Q preces, quas die, nos

tu Ifraclitarum , ideb excitata oppidatim

&üque fundis,& ideo hac cogitans diffolvor

jüventute petentibus Ifraélitis tranfitum, de-

negavit : fubdens ; quàd fi armis conarentur

inlachrymas, & dolor cor meum torquet,

Tunc juvenis animo lztus , fronte ferena ,

fibi viam aperire, fpetaret ipfe fore, ut re-

centi militia , & validis viribus, defeflum

vultüque ridente dixit; O mi pater, & id

cauíz eft tanta triftitis ! nonquz ab Ange-

ex prolixo itinere populum debellaret : re

lo audivifti te turbent, non veni ineremum ;

hac per Exploratores delata ad Moyfem , hic

üt fervus mercenarius, non laboro; virtu-

fortiffimum quemque bellatorem ftatim fe-

tes non excolo , nectot preces fundo, nec

ligit , quibus Jofuem praficitlmperatorem,

cui aleam committit pugne: interim Moy-

mea Deo obfequia praíto , ut inde pro mer-

fes cum fratre Aarone, & Hute Marizífore

cede ceeleftem accipiam beatitatem : etube-

roris marito faftigiü confcendit Orebi mon-

Íco pro mercede infervire 5 Dco infervivi,

618

Differtatio XXiX,

4

*

L]

tis, ubi procumbit ia preces, expanfis, &

non nobis , aequé Judeos , ac gentiles refpi-

extentis ccelo brachijs : incipiunt mox ad

ciebat , quorum neutri gíioria debebatur ,

montis radices binos inter exercitus velita-

fed uni, acfoliDzo: imó geminata illa con*

tiones , mox acriori pugna urgetur confli-

L

fefione fuam glorie indignitatem palam

&us , & totis viribus utrinque pugnatur

.

David fatetur , & duplicata, ac repetitare-

mira fané res!dependet victoria non ab arma-

nuntiatione indicat foli Deo totam deberí£

to pugnante ,. fed ab inermi orante,

Vincit

gloriam , & nihil prorfus creaturze : huc

Itraél levante Moyfe in altum manus; fuc«

accerfendus Eufebius C afarienfis $n catena

cumbit , fi laxentur , ac concidant brachia

gracorum Patrym,ubi fic fatetur : Non no-

erantis , qua propterea nituntur Aaron, &

b Domine, uon nobis , (ed nomini tuo d&

Hur fuítentare, quà fimul vi&toriam ful-

gloriam : ne quando dicant gentes , ubi efg

ciant , quz unà cumdie finem habuit , fufis,

Deus eorum,Uc, — Sed ne unquamifliusmo-

ugatis , ac trucidatis Amalecitis cum fuo

di fermonem proferaut , concede , ac tribue

4

.

Rege. -

nobis mifericordiam tuam.s.

£

Mirüm fané, quód cum utfivnque pug-v :

Ó

Resomnes, qua à nobis bené geruntur,

.marent acies, tunc Jofue vinceret , fi Moy-

non ànoftra , (ed.Dei virtute prodeunt, pro-

fes manus fuas in fublime elevatet; perde-

inde non nobis , fed foli Deo totadebetur

ret veró Jofue, & pravaleret Amalechus , fi

gloria, & qui aliquid inde fibi ufurpat glo«

Moyfes laffitudine feffus paulülum brachia

riole, vana eíl, ac futilis , quia fibi non

remififfet ? plüsque propterea ad obtinen-

debita, — Hinc Efther ex fetvili conditione

dam victoriam ,. ac validiüs pugnaverint

ad regni elata folium; humili fua ce&ta, &

manus inermes Moyíis orantis, quàm arma*

protecta dejectione Deum alloquitur , in-

tz: manus Jofué dimicantis ? Po(t delatam

quiens, T& fci , quód abominer fignum fu-

EAMJ '4.

Q«. 16

victoriam Moyíes Deo victoriz datori aram

perbie , & glorie mee ,. quod efl fuper caput

ftruxit, lacrificium inílituit, viclimas ob-

meum i diebus offentationie mee.

Non

Xx04, 2,

tulit, & vocavit nomen ejus, Dominta ex-

mirum, fi E(ther exofum habeat Regni dia-

«ltatio mea, Vel ut Cornelius vertit, Do-

dema, & veluti fuperbe gloria fignum illud

miuus suiraculum sneum -- & (tatim fubdit

:

detefletur ; fiquidem omnem gloriam in fo-

facer hiftoricus : Quia manu folij Domini ,

lum Deum refuderat , & folum coronari

G bellum Domini erit contra dmalecb,

concupierat ficut David. — Qu coroszat t€» py P[al.103,

Chaldaus Paraphraftes explicatiüs exponit:

n mifericordia , & miferarionibus , coro-

LA 4.

Dicium efl boc à facie terribilis , cujua maje-

nam quidem ambierat ,. non humarz glo-

flas eft. [uper folium glorie , ut cbmmittatur

riz, fed divinz miferationis ; gloria enim

prelium 4 facie Domini contra viros dómue

totain folum Deum referenda elt , quia ipfe

Amalecb.

Infuetus fané videtur effe lo«

Íuam nobis impertitur gratiam, víres fup-

quendi modus: quanam eft, bec manus fo-

peditat , quibus nobis-operantibus , ut in-

lj Domini , aut terribila , eujus majeflas

ftrumentis , coronam fibi fabricat; appofi-

«f füper folium gloríe: ad quid tot appara -

té D. Auguftinus expendens illud Regij Va-

tus verborum ad victoriam de Barbaris A-

tis,

Qui coronat te in mifericordia , &t mi«

malecitis delatam indicandam? an forían (i-

ferationibus , ait ; Gaudeamus ,. quia nor

:mul certabant de victoria obtinenda zqué

vicimut , qui in nobis vitli fumus ,. in illo

manus inermes Moyfis orantis, ac armatee

(Ícilicet Deo) viecimu.

Ergo corenat te,

manus Jofué praliantis ? ad rem noftram

quia dona fua coronant , non merita tua ».

plures cum translatione Gothica apud Ma-

Deus nen tam merita noftra , quàm

7e

rianam loco snauus folj Domini legunt ma«

dona fua in nobis coronat, quatenus in mi«-

nus folius Domini : nimirum Dei Majeftas

fericordia coronat, (eunobis miferetur, ae

gloriz folium eít , quando manibus folius

fuam impartiturgratiam , qua probé opere-

Domini totatribuitur vitoriz gloria: tunc

mur ,. & ideà reclé agimus ; quia dat ipfe

habetuür verz gloriz folium , cum tota glo-

ad recté agendum , sítque propterea foli Deo

ria ob delatam victoriam foli Deo tribuitur E.

tota noflri operis probitas tribuenda ; & glo«

)

nec pugnantes , qui hoítes expugnárunt ,

ria debita, fitque de furto culpandus , qui

quidquam fibi ufurpant glorize , quam totam,

gloriofam divinz gratiae coronam rapaciglo-

4

& integram foli tribuunt Deo , ac Duci ex.

riz furto fibi ufurpat5 hecque illa eft gloria,

ercituum«

quam Efther deteftatur , ut fibi exofam, voe

?

Vera tunc , & non fucata eít gloria

cátque fignum fupetbiz , & gloriz in diebus

qua ex delata hauritur victoria: non manus

oftentationis fuze, Idque videtur adumbra«

inermes Moyfis orantis, nec manus armatz

tum in vifione illa, qua obijciebatur Joanni,

afpocal. 4,

Joíué praliantis , fed manus folius Domini

ubi Seniores ante fedentem in throno proci-

'Uü. 19,

Amalecitas fuderunt , fugárunt , acproftrá.

dentes füas abijciebant coronas :^ Procide-

.tunt ; loliigitur Deo, & Dauci exercituum

bant viginti quatuor feniores ante fedentem

gloria debetur , quó inde, & nos diícamus

én tbrouo ,. & mitrebant, ( feuut legit tex-

non noítram in rebus praclaré geftis gloriam

tusArabicus,relinquebant,vel ut Sytus;proij.

quarere , fed folius Dei, quapropter Da-

Cciebant ) coronas fuzs aute thbrouum dicen-

vid ajebat. .. Nos mobis Domiine , non nobis,

Ob 4

t65 , dignus. es Domine Deus aoffer accipere

| ?jäl, 118,

fed nomini tuo da gloriam $ non nobis David, &leriam, & bonorem, & viriuica , quia iM

t

crg.i-

Deoinferviendum , quia eft fummé bönus., &c' 6t9

ereaffs omnia , nimirum coeli proceres ante

Ícit? quid fuperbit? quid honoresaufpica-

folium gloriz Numinis foas deponebant

tur, & auracupit glorie pafci ? quz infania

«€oronas , quas & proijciebant , ne quid-

poteft infanior excogitari, quàm velle eortim

quam fibi gloriz ufurparent, qu& tota uni

laudibus honorari', quorum pedibus dignus

l

eft conculcari? An non ridendus fimul, & ir«

eít Numini debita.

ridendus effet opilie,vel mifer alius pannofus,

M

qui conquereretur fe non effe in [mperatoré

$ m.

electum , vel cum Regibus fceptra tractare?

An non (tolidus effet vir ille nequam, qui dig.

"Deffruit , g;tad adfiruit , . && Si.

nus, vel ple&ti gladio , vel fufpendi laqueo, id

fopheo labore faxum volvit , qui [uum

E

enixim locó fupplicij à Judice expofceret , ut

endit opus , acinid totonifu incum-

coroná donarerur,vel (ceptto? An non hellea

imp

bit fludij,ut mundi enanci-

boro indigerentli&toresilli, qui ambirent; ut

Jcatur gloriolam,

eífent Senatores ? Quamvisfe jactet homo ,

$.

Ui ftudio incumbit virtutum, ut inde

velit , nolit, aliud non eft, quàm pura váni-

aliquid aucupetur gloriola , vel ho-

tas, imó & mera vilitas, ne dicam exofa pere

verfitas; & tamenac (i exfe , quid effet ex«

noris , is Sifyphi movet fruftrato la-

bore faxum ; fabulantur Poccrarum com-

cellentis, gloriam: fibi audet tribuere , & ar-

rogarehonorem : quid hecarrogantia aliud

— mientajSifyphum eo fupplicij genere apudin,

feros ple&li,ut faxum ingens in montis cujus«

intendit , quàm totum inficere, quod cfficit

homo? Tuncaliquid eft homo, cüm putat

dam verticem cogatur pervolvere, quod cum

ad (ammum montis cacumen poené extulerit,

fe nihil effe; & fit dignus gloriá, cürn omni

h 14

repenté deorfum relabitur , ad eundem repe-

fe fatetur gloria indignum , quam íol

i Deq

T

tendum laborem, Quod adftruit,deftruit,qui

tribuit,

1oO,

üthonoretur, & vanamenancifcatur glorio»

Plurimur refert totam gloriam in De-

um folum referre , G (ibi nihil tribuere ;

lamimpensilaborat: in nullum fiquidem

opus futilius noflros impendimus labores ;

tunc enim incipimus aliquid promereri , cüm

nihil nobis tribuimus , fi enim ftudijs ideo in-

quàm ut inde gloriam nancifcamur,vel hono-

rem; hecenim intentio totam corrumpit vire

cumbimus virtutum , ut inde aliquid aucupe-

tutis honeftatem , & infufcat nitorem ; qua-

mur vanz gloriolz , hac totum, quod agi-

la o

mus, corruimpit , totámque operis elegan-

4. *

propter eft periculefz alec opus plenum ;

uod in id tendic , ut aliquid aucupemur

tiam devenuítat, quapropter D. Chryfoflo- 557 17,

mus exclamat : O nove calamitatis genuas ! prope fi,

loriolz , vel ad altiorem promoveamut

radum. Nemo profundiüs cadit, quàm qui

o furio[am banc turbationem Y qua tinea cor«

rumpere nou poteff , nec fur violare , ea ina.

