hisce hortis voluptas , quamvis ijsdem ac-

cederet amoenitas illa hortorum , quibus

diffpma demittamus fundamenta ,. ut altiüs

excolendis Reges ipfi opulentiores totam

noftram erigamus gloriam 5 ed Ó vanitas

tem , ludibriimque humanarum machina«-

impenderunt operam : inamoena eftea vo-

luptas, & amoenitas, quz unà cum flori-

uonum ! O mentes hominum heleboro po-

tiüs indigas, quàm íanis confiliis apta: pu«

bus florefcit , & perit; cum vix nata (uum

vergat ad occafum, langueat cum flore, &

tant veram gloriam , terrenas , cafurásque

in foeno marceícat.

fubíltructiones , molésque ingentes , . quas

20.

"Vana funt itidem ea ftüdia ; qua ad

ftruunt poffe confítruere; & erecta edificia

fibi comparandam gloriam impenduntur in

veram adificare felicitatem , cujus fitis cos

ftimulat ad palatiorum. ampliffimas fltructue

conftruendis palatijs , urbes potiüs , quam

domos referentibus. — Sunt , qui felices ;

ras , domorümque elegantiffimas erectio-

nes , qua flatim corrunt,

beatósque fe cenfeant , fi palatia, feufub.

ftructiones infane molis inhabitent ,. vi*

$, IV.

1j

deant atria plurimo radiantia auro ; laxas

porticus pluribus marmoreis fuffultas co-

dmprobi bominum labores im edi.

lumnis , thalamos fornicatos ; plenósque

ficiorum molitionibus pueauntur :

majorum imaginibus , turres elata fronte

colum ferientes , putemiüsque Nembroti

quó immodicu in easdem affectus

non tam laxitate

expungatur ,

progeniem revixiffe ,

Uot hominum turbz non defudant in

adificiorum , quàm varietate linguarum.

22,

Scimus ex Genef. 11- antequam homines

unius ftructura palatij? vocantur La-

in diverfas fpargerentur terrarum partes ,

pidarij , qui ligone lapides eruant, vel

civitatem pofuiffe in fu. potentiz firmius

eitringant vectibus , aut difrumpant nitrato

pul-

Affectus ab ædi»ficijs' cafuris ; ne cadat, ävextendus. 193

M

'fulvere in laþidicïnis,feu latomijs; quoslato-

las l;titudines., & longitudines, pav'ïinenu

li

]à

mi caclo, & tutide poliunt,ut ftructure recté

fecto marmore firata , varias femper exhi-

bentiafiguras , laquearia, & lacunaría, cas

l

, quadrent , & ubi copia non eft faxorum ,

coquuntur à lateratijslateres , & laterculie

meras , aulas majores , & minores , contignae

r

tiones, tecla, ícalas , regiones , oftia, vefli-

[u

limo , vel lutoeducti , unáque congefli ex-

ficcantür priüs lapides coctiles in lateraria,

bula , areas , atria , feneftras, conclavia tnm.

li

quibus onerantur plauftra , & vehuntur ad

anteriora, tum interiora, cubicula, conclavia

" locum edifici. — Alij defatigantur in cumu-

fecreta , mufza, armaria tum repofitoria ,

Q«

gt

landa arena , vel foffitia , qua in arenatio fo*

tum pretiofz fupellectilis , zetas, veftiaria ,

f

4

porticus »fpecula voluptaria , podia , turres »

ditur ; vel fluviatica , qua ex fluvijs erui-

T

tur; velmarina, qua ex maris littore eripi«

horrea, cellaria , cellas vinarias , olearias ,

tur: velex veteri rudere per crates ,. ger-

pentarias , panatias , lignarias , carnarias , pi«

ftrinas, coenacula,coquinas; ftabula , equina,

u$

rásque trajecta, & fecreta, — Alij alba col*

ligunt faxa , vel filices, & in fornacem cal-

canaria , pecuaria ,aviaria , columbaria , gal-

n

linaria, cohortes,fepta , foricas ;. certé in his«

cariam inijciunt , ut per calearios coquane

[*

tur lapides , & calcinentur.

Alij erutam

ce omnibus luítrandis, examinandísque plu«,

u$

ex fornacibus calcem vivam , feu nondum

tes vix horz fufficerent.

lu

Quàd fi fingulas horum omnium partes

aquis reftinctam , devehunt ad excavatas

Ado

foveas, aquá diluunt, preparántque ad o*

ad examen revocemus 5 utoftij lumen , feu

pus caementitium.

Alij gypfum ex albi-

hiatum , limen tum inferum , tum fuperum ,

du

4l

poftes, antes oítij , fupercilia ; fa(ligia, Píeu-

cante lapide mediocriter ufto jugi labore ex-

ja

trahunt, terüntque in pulveres , quos pet

dothyria , poítica, poftulas,fores,valvas,fores

cribum fecernunt , humeótántque in ufum

plicatiles, cardines, epiftathmos, deras tum

, sedificij.

Plures accerfuntur fabrice Ca-

fimplices , rum catenarias , peffulos, feras in-

Qd

mentarij, feu Murarij , qui jacto funda-

citati peffuli, vel jacentis ,claves , poiticum ;

u$

snento infolofirmo, velífiiu humido in pa-

Íeu januz repaculum ; certé vel in luftrandis

Metitin

lis alneis, fiftucá adactis muros fubítruunt,

unius duntaxat oílij partes fingulas non mo-

T]

lii

dicum defideratur temporis ; utetiam in lu«

rja

zdificant , erigunt , lapidésque , vel late*

ritios, vel (ilicios firmiter collocant cum

firandis partibus columnarum , quibus exti*

Vi«

u

calee , & gypfo , ut hac in unum coale-

1a fulcitur zedificij facies , vel atrium.

Ícant , ac durefcant patietem zquali craífi-

funtur in uno duntaxat zdificio omnia co-

. tudine affurgentem : in id enim , vel ma-

lumnarum genera, quibus diveríz fulciuntur

ximé incumbunt ftudij Camentarij ,

ut

ejusdem (truCture : hic enim affurgunt co*

f

omnes coriorum ordines aquales fint , &

lumnz T'uícanz craffitudine czteras exce,

!

&qua proportione conílruantur : éí(tque

dentes , quarum crafhities feptimam in altitu-

la

dineobtinet partem , & bafis decimam quar-

opus ifodomum , feu difodomum , & qui-

bus Fruntani dicuntur , qui utrinque lz*

tam : alibi furgunt columnz Dorice, qua-

ls

vigati craffitudinem exaquant parietis. A«

rum craffities fextam complectitur partem

lij erecta jam conclavia concamerant teítu-

altitudinis, & ba(is decimam fextam, & ha-

[c" Gu

"

4dine, feu fornice ,

quae cruf(tarij trullif-

rum capitula funt porrediiora , & elatiora,

u

fant, incruftántque , feu trullà corium , (eu

Alibi Jonice , qu& novies funt longiores ,

jL]

obductionem inducunt ex arenato, feu fub-

quám craffiores; quarum bafis decimam o

&avam longitudinis partem comprehendit z

il5

a&ta calce , quz inalveo praíto et ; hac e-

nim fine incruftatione rudes funt muri , qui

füntque jonicz , capitello fimpliciore , extane

i

ll

quandóque etiam fe&tis marmorrum ctu(tis

tibus utrinque arietinis cornibusin anfractum

veftiuntur,

Alij non folüm conclaviorum

devolutis. Alibi elevantur Corinthiz omni«

0'

l«

- teftudines trulliffant ; verüm etiam varijs

um gracillimz , quarum propterea altitudo

Je

exornant figuris, coronis, corymbis , le-

novies excedit ambitum]latitudinis , & bafis

nifcis, aliisque adícititijs ornamentis, qu

vigefimam complectitur altitudinis partem,

u

lla

peniculo tectorio dealbant, —Alij pavimen-

Corinthiarum columnarum epiftylia crifpata

ta dilatant, perpoliüntque ad miram varie-

acanthi , aut helicis in fe redeuntis folia

0i

* .

tatem ; quadam fiquidem funt teffelata ,

imitantur,

Üs

(s

fegmentata, fcalpturata , alia etiam ver-

Plurimum itidemimpendimustemporis

345

miculata,feu mufiva pluribus afarota figuris,

in partibus columnarum vocandis examini z

25«

- Quéd fi (ingulas unius domás velimus

fiquidem in partes principes columnz diftin-

guntur in faftigium ; columnam , & flyloba-

partes percurrere , vix dies integra nobis

fufficere videtur , prafertim fi luftremus

tam ; quarum fingule in alias plures fubdivi-

"

Regionem , folum , leu aream , arexque

duntur partes; nimirum faftigium in coro«

nam ; zophorum, epiftylium. — |Columnain

partitionem , zdium frontem ,. faciémque

extimam erythmiam , feucovenientiam (in-

ternas itidem partes, capitellum fcilicet , fca»

pum, & bafim, Stylobataetiam in tria mem-

gularum partium , commodümque afpe-

é&tum : fymmentriam , feu veauftam totius

bra,fupercilium, ftellam, & pedem : inhac

A

i

edificij congruentiam , & proportionem;

autem tripartita columnz divifione epiflylig,

A*

decorem , feuaptam , & pulchram diítribu-

& capitula fingularibus conftant ornamenris,

id

tionem ; amuffiatas , feu ad amuffim dire-

prominéntque proinde in ijsdem coronz ;

10

Verani de dffetlibus Xon . J-

pro-

Diífetatio ViII.

174

prvoje;&uræ; » pr&cin&tiones , teniz, echini ,

bulationes umbrofispergulis opäcatas ; plu»

cingula , füpercilia, eminentiz , prominen-

res villas omni atborum genere confitas ,

ti2 teretes,quadratz,coronices: lapidum, vel

lures hortos ad fingularem amznitatem

tigilloórum obnirentia capita, qu&à Vitruvio:

floribus, fru&ibiisq; refertos non alio vigilis

mutuli noncupantur: promicant etiam aba-

draconis cuftodiá tutos , quàm prafentia

cus, fima, regula;cimatium, Inzophoro, feu

ipius Neronis ,. qui feritate animi omnie

latiore balreo ad uberiorem ornatum iníe-

um ferarum fuperavit fevitiem : & in illis

runtur triglyphz , feu fcalpturz triplici fulco

excolendis non minorem impenditoperam ,

canalicula:z : denticuli , feu fegmenta , fpe-

quàm Semiramis hortis fuis penfilibus , aut

ciem exhibentia dentium: guttz quz inverfi

Cyrus nobiliffimus fuis quondam in planta-

türbinis formam prafeferunt : metopz funt

rijs : in ijs fiquidem Neronianis hortis, a-

zophori intervalla , in quibus vatia etiam fi»

deó concinné omnia in pergulas opere topia-

urg folent , vel penicillo pingi, vel calce, &

rio veílitas , in arealas, pulvillósque difpo-

gypfo reprafentari;ut falciz,lemnifci, vittata

fita erant , ut pavimentum vivis teffelacum

taurorum capita , corymbi , feu complexus

eoloribus , pulcherrimum artis cum natura

florum, frondiimque ; aftragali in rotundas,

exhiberet certamen.

Luxuriabant ibi flo.

aut oblungas baccas diftindli , folia , volutz,

res exotico cultu, & colore nobiles : ado*

quarum labia flexurz funt foliorum fupina-

lefcere videbantur peregrini Orbis germina,

rariffimos fruclus exhi

tz,

In ícapo, feu medio , vel corpore co-

lumnz pars fuperior hypotrachelium , feu

fub climate educatas.

bere arboreä extero

H

27,

cóllum dicitur : hacque pars , quà incipit

Neque ftetit $n hac florida amccnitate

gracilefcere ; feu decrefcere craffitie , ac at-

naufeabundus Neronis animus ; vile enitn

Caterum

tenuari, apaphigis nuncupatur.

ei videbatur hoc veris cum autumno connue

Ícopus , velteres eft , vei quadrangulus : fi

bium ; nifi in fub(idium ornamenti fabulas

teres, vel eft levigatus, vel ftrijs , ac flrigibus,

accerfiviffet , ut hic populeis truncis vario

feu canaliculis rectis ; vel etiam obliquis ftria-

illufis colore Heliades ramofa brachia pro-

tus , feu fulcatus, ftria prominentiuncula eft

tenderent : alibi formofz Daphnidis fpar-

canaliculorum, & ítrix cava fpatia fulcorum ;

fa coma in frondes fe fe diffunderet ; &

vel fcapus eít intortus, acvite circumfcan-

alia id genus fabulofa in luxum verriffet a-

filis, vel alijsfolijs , ac frondibus flexuofus.

moenitatis, . Przterhzc , coenationem hae

Hicque columne fcapus fuz nititur bafi,quz

buit inter cateras ; figurz rotunditate ver»

Ípira-nuncupatur , cingitürque torulis, feu

fatilem , quz diebus, ac noctibus inflar orbis

annulis , quos inter , cavitates interjectz

jugi circumacta vertigine nova femper fercu-

Scotiz dicuntur , quibus fubijcitur plinthus

la exhibebat convivis , & pro nivibus flores ,

quadrati laterculi prefeferensformam.. Sty.

pro imbre odorz guttulatiin aquz per fubti*

" Jobata , feu fulcimenti pars fuperior fuperci-

les aureas , argenreásque fiftulas fundeban-

lium , media pila dicitur, oblongé quadrata;

tur: & ipfe Nero, veluti in orbe illo Jupiter

— & plerumque lzvigata, vel etiam elegantis

affidebat , cui propinabat ii aurea patera

celaturz varijs fcalpta figuris, Pars poftrema

non raptus € Phrygia puer; fed Sporus ,

9

dicitur pes cum fübjecto pintho. — Materiá,

feu Spado à Nerone in delicijs habitus

?

ex qua columne con(ílruuntur , interdum eft

quem etiam in mulierem conatus eft trans-

lateritia, vel cementum, aut marmor , fiünt-

formare , palámque uxorem ducere dote

que propterea opere caementitio , lateritio ;

inter aufpices confignatá, Verüm poft Ne-

vel lapideo , quv ex marmore conftruuntur

ronis necem juffus Sporus à Vitellio,ut in hae

folidz dicuntur,

A columna diminutivum

bitu conftupratz puellz fein theatro fiíte-

columella derivatur , qua aliquando pre

ret ; nec ferens Sporus eam ignominiam,

fundameuto pulvinum habet czmentis ; vel

violentas fibi manus intulit, maluitque ru«

etiam arena fartum.

bere fanguine , quàm tali verecundia,

26,

Haétenus recenfitas domüs partes , co-

Quid dicam de Magni Imperatoris

28.

lumnarum fulcra, & ornatus, plures exhie

Chami palatio quatuor pracincto muris ,

bent non.folüm Principum , verüm etíam

quorum quilibetad octo millia paffuum por-

equitum , & nobilium domus , & prafertim

rigebatur; cujus laxitatis in meditullio z-

aurea illa olim Neronis domus , quam non

des furrexére regales nitidiffimo confectze

auro.

fatis fplendere cenfuit Cafarum crudeli(fi-

Quidde Javz Infule Balearis Ma-

mus , nifi ex urbis incendio infames eidem

joris Regis magnificentia , & munificentia:

adjeciffet flammas,

Quot in una'domo

is enim atrium exflruxit , ad cujus aulam

non fepelivit domus , folóque equavit? ut

Hdmil. »

m

a

pluribus afcenderetur gradibus , quorum

ag

'itanium genus Roma acceríens in. cce-

alijex puro auro , alij ex argento con-

lum aggeílis montibus videretur irrumpere

Mij

flati pretiofitatem nitoris per ades illas

in unius domüs celfiffima ftructura ? plures

afcendentibus , & defcendentibus terendam.

enim hac includebat aulas in longam aream

exhiberent ; & parietes & dextro làtere au-

| produclas; innumeras propemodum perticus

reis, é finitro argenteis laminis tegerentur ;

ad tria usque milliaria protenfas ; plura

Solis regiam imiratus fuerat Javaab Ovidio

flagna maris inftar expanía, plurimas inzmg

fabulos& defcriptam : aure tulo fulgidam ,

N

aIR-

*

Affc&us ab xdificiis cafuris,ne cadat, avertendus.

I$

flammas imitante ïpyx:op'q. Quid? quod

dle praclaras iftas iutuere fruciurat , wideöä

hortos penfilesreferam in fummo domás fa-

mibil aliud effe , quám parvulorum ludicra,

ftigio, mira plantarum varictate vernartes,

Animohumirepit; qui mentem «levat ad

in quibus verna temperies nunquam more-

eedificiorum pracelía faftigia erigenda;terre-

retur; eó quia jugi fucceffione lafcivirent

ia ligatur cupiditate, qui cceli oblitus glo-

riam aucupatur in zdificiorum conílruendis

flores in calice, vagina,gemmáque protube-

rantes,ea exculti artisinduftria ; ut aliis mo-

molitionibus 2 Japideusefle videtur,quifola

rientibus , alii fuccederent fübnafcentes,fuos

lapidum pulchritudine tenetur : anguftum

explicantes nitores , pompámque foliorum,

procul dubio produnt animum , :quem ter»

tot variis depicti coloribus,quos artifex nul-

reni adificii tenet ereCtiojnec meretur in cCe«

lus penicillo exprimere ad :nativam elegan-

lum avolare, qui in terris carcerem fibi ef-

L

tiam poffet.

Quid memorem faturatam

fingit; neque quid aliud e(t domus corpori,

frequenti conchylio purpuram auro intex-

quàm cárcer; ;iperinde ac corpus animo cat-

tam, pluribüsque di(tinctam coloribus,Phry-

«cet eft, fi illius teneatur amore, quod corpus

E

;

gionum opera, picta Damaícena holoferica,

tegit. Nobiseó majorem coeli partem eri-

aul&a innumeris interpuncta &lorum mean«

viunt domus, quó earum ftructurz laxiores

*

,:Ii'b.)ïlewmä

dris? quid fi recenfeam thermas, ubi fre-

(funt, pulchré Senecaait: Qzà lonpiores por-

dqicus expedieriut , qmó latins easporrexerint ,

ifol.nd :Hel-

quefiter cum armi&tu veftis, honor *corpo-

"Vtamenp, $

ris,& pudor animi exuitur? ubi lavatio po»

quà depreffas effivos fpecue foderint , quà

2^,

tiüs fordefcit, quàm ^ abluat ; "maculátque

emajore mole fafligia canationum fubfiruxe-

promptiüs, quàm emundet, teíte apud Mar-

vint , boc pluaerit,quod il «elum ab[con-

at. -

tialem Levinia inter Sabinas Virpines, 'qua

Baianis fe aquis purgatura , f1i ut Penelope

' Non fe:

:"cne'ïum hominibus ächonecïïtkv,'

30»

venerat, monnifi ut Helena abivit, *Quot

fed homines coelum fibi edificiorum,domo-

rámque ftructuris abíco

dunt , fibique coeli

puellz venientes ad aquas thermales nivea

cattitate infipnes, difcedunt ignea fceditate

'afpectum furripiunt, fé

äï

ue coclo indignos

coníluprata ? quot Matronz, quz hasdum

produnt ; :dum fuperbientes terrenorum z-

accedunt aquas, in flammas incidunt, Vene-

'dificiorum :molitionibus eximunt fibi :coeli

g

rémque.experiuntur adultam ? Defcenditur

afpectum, :quó in coeli amorem rapi facilé

in balnea non ut fudores cum Scipione , G

poffent, 1 noctepraíertim intempefla.aére

militiz fordes abítergantur, fed ut maculze

'nullis foedo:nubibus , «oclum intuerentur tot

contrabantur.. Alii Heliogabalum imutans

tofis floridum, quot micantibus ftellis corue

tes nonnifi imbutis unguento nobili , aut

fcum; 1 admirabilesmotusobfervarent ea-

€rocó piícinis innatant, non ut foecidam cor-

rum Íub firmanrento flellarum, :quzvulgà

poris luxuriem fuavi odore compefcant, fed

'falfó errantes tiuncupantur , càüm nihil erret,

ut feediüs libidinem oleant.

"Tantüm ab-

«quod in omni zternitate confervat eosdem

eít palatiorum erectiones, thermarum fub-

jugiter progreffus, & regreffus, reliquósque

ftrucliones veram ploriam erigere, & zdifi-

'conftantes , ratósque motuss ipfi fiquidem

care, ut eam potiüs abigant, deftruántque.

planetz alternis vicibus abeunt, & recedunt,

j

29.

Hinc in terreftri paradifo nullee fuerunt

voccultantur , G rurfus oriuntur, & ex di-

conftructz domus, tametíi ibi homines verá

9

Épatibus motionibus fpatia diftinguunt de-

fruerentut lztitiá , veráque terreftri dona«

labentisanni; qui tunc completur, cum fo-

rentur gloria, cujus capax erat flatus ille

lis, & Lunz, &quinque aliorum planeta.

innocentiz,antequam juítitia ab illis exularet

rum ad eandem inter fe comparationem cone

amonitatibus: ergo ineptit, qui gloriam

fectis omnium fpatiiseft facta converfio; &

in domorum , thermarum , hortorimque

pre c&teris admirationem vincit Luna ter-

ftructuris fperat, cüm veram gloriam pofle-

tis familiarifimanocte intempefta fplendida

derint homines antequamin terriseffent do«

mundi lampas ; umbrarum*expultrix, ac te»

i

1nus eréclze, thermz conflructz, & horti ho-

nebrarurm debellatrix;jügiterenim oritur, &

minum labore confiti, irrigatique fudore;

fnoriturz adolefcit, & femefcit; creícit, &t

non igiturà palatiorum ; domorümque ere-

evaneícit, fempereadem, licét diveríam fem-

Clione vera gloria fperanda, nec vera lztitia

per exhibeat faciei fpeciem3 cum nunc cut»

haurienda.

Mentem, non palatia , furfum

vata in cornua appareat; nunc zqua por-

erigamüs, ceelümque Ípectemus; Ginane,

tione divifa, modó finuata inorbem, mox

Yacuümque , procul dubio putabimus quid-

plenoorbe immenfaà ; G repenténulla ; nunc

uid hicin zdificiis magnum videtur effe ,

pernox, aliàs fera, partémque :diei adjuvans

Homil. v$,in

i

tpift. ad Ti-

fciteS. Chryfoftomus : 44 tanto fiudio,

fuo lumine.

Quis non miretur etiam in

quod nibilefl, quaris ? quid labores pro wi-

firmamento ftellas aeternüm lucentes faces;

ll

motb,

bilo fuflines? at [plendida adificía confpicie,

majores, mi:ores,juncte, diffitz, finenume-

j

eorümque te fallit afpetluss in calum pro-.

ro, & tamenad numerum fuas ducentescho-

rinus attoleoculos , aver[umque d lapidibus,

reas; hz fiquidem luce fua calores fovent,

& columnis obtutum ad illampulcbritudinem

colores pingunt fuis influentiis, & quidquid

dirige, animaduertes formicarumiflae[fe, &

in mundo pulchri latet obvolutum tenebris

:

eulicum opera. — Sapienter intuitum. ad di-

hominum oculis objiciunt, reddüntque fpe-

à primi-

gwiora «onverte, afcende celeffía animo,in»

Gabile ; fempérque fulf

vcrun*t, «um

3

genis

ä

"

Differtatio VIll,

H 76

geniis aquis formofiffimi /üellarum ignes de-

funt gloriam t'i"änsfundeile" !* hec igitut to

'f'.

geneti partu extiterint.

Sunt micantes no-

erigitur zedificiorum ere&lione,non ftat cum

€tu ftellae coeli vernantes jugiter flores per

iphs adificiis, quzenihil in fe continent;nifs

cculos, non per aures,homines in coeli. defi-

conofa & terrae gremio erepta,

3j«

derium rapientes; funtmicantesorbes, qui

Quéd fi unà cum zdificiis gloriam ali-

admirabiliceleritate fuas curfuum , recuríu-

quam fibi inzdificarent ; qui zdificiorum

ä

ümque periodos conficiunt, fine fenfu labo-

fubftrucliones zdificant , adhuc vera non ef-

ris, fine tedio laffitudinis , fine curfus defa-

fet, fed fupervacua hzc gloria; quia innixa

ü

tigatione, cum in perpetuo motu nunquam

labentibus; vera non eft ea gloria, quz vel

n!

quiefcant , fempérque micantibus ignibus

ruit, velruere poteft, ac perire: hocipfo

ameniffime niteant , brumalémque aufteri-

gloria non eff, quia perirepoteft, Adquid

Á

tatem muitigenc; & genitalirore telluris con-

ergo tanta auri; argentique profufione, tan-

gl

ceptus omnes impleant. "Ordiuntur itidem.

to impendio , hominümque allaborantium

f

dicrum, nocliámque curriculis menfes, te«

Íudoribus domus in fpeciem urbium furfum *

xuntannos, quibus feriem conficiunt fzcu-

erigere? Ad quid tot mariora inducere, fe«

i

lorum.

Has cocli delicias, hos fyderum a-

care, polire? intimiora telluris vifcera dilae

fpectus fibi furripit , qui zdificiorum ere-

cerare, ut nec apud ipfos Manes fint lapide9

étione fuperbiens eximit fibi coeli afpectum,

àmanibus fofforum fecuri? Ad quid tot la«

quo in cceli amorem rápi mens facilé poffet ;

bores in luftrandis lapidibus? ut in delicias

J

talparum potiüs, quàm hominum fortiü

hominum videantur etiam rigidiffima faxa

|

naturam, cum domos terreas, quibus prohis«

mollefcere ; & extima domóás facies velut£

beantur à coeli intuitu, querant, fibique eri»

fuco, ac ceruffa oblinita , vultum videatur

gant,ccno propterea , quàm celo dignio-

imitati fucatze foeminz ? Ad quid tot aulas;

4

zes? quienim ceelo non coeno fe natos no»

tot fibi fuccedentes cameras uno congerere

3

; ym-

i

tfunt, non finunt terreis parietibus animum -

intuitu? an forfan ut Inculinus, Herüsque

ZEdificio-

lia

&oéreeri , mentem coangultari,

é remotiffimis appareat , veluti lumen in fa-

rum amore qui flagrant, & everfas domos

crario ? an ut magnificum , nonnifi à lon-

erigunt, fe deprimunt , evertántque , cum

ginquo perfpici poffit? Ad quid 'altiffimas

cc!o nati fe in ima demittant ,. ftationem

tectorum moles protendere , acíi non. tam

f

quarentes coenofis in parietibus,

in 2des, quàm in celum ituri homines &di-

N

ficarent? Quid juvat tot contignationes divi«

50 V. :

dere, tot cubicula congerere, tot aulas ame

m

pliare cum humano corpori fpatium fex,vel

Duos ummodicus a c;äuf in dift-

o&to cubitorum abundé fufficiat ? Anad o-

ftentationem divitiarum ha molitiones zdi«

le

cia erigenda 4d fummum evehit

s ss d

ficiorum conítrauntur? Verüm qua fuerunt

gramdiati, ad imum deprimit

qanitátis.

divitiz profufz in zdificiis erigendis , am-

;;

pliüs non poffidentur, cüm alienas in manus

3

Ludibrium humanarum machinatio-

iranfierint, — Imó tametfi alie. poffidean-

num! O dementiam non ficcis ocu-

O

tur, non tamen vera glorig ingerenda apta

lis fpe&tandam gloriz inhiantium in

funt.

zedificiorum molitionibus ? deltruunt ple-

Quis Salomone ditior , cui fingulz

4*

mundi partes quidquid pretiofi habuerunt in

d

rumgue, quz funtin fe, ut zdificent , quod

eít extra fe; erigunt plerique zdifigia, qui

auro, quidquid pretijin argento, nitidi im

mente corruunt ; parietes , & faxa in fub--

gemmis abundé fuppeditárunt ; & tamem

lime attcollunt, & animo labuntur ipíi ad imaj

nullam ex hifce congeítis divitiis haufiffe.

H

elevantur fuperbià , & intumefcunt ambi-

gloriam, quin potiüs animi afflictionem tee

tione, fimülque deprimuntur vitiis; nec o,

ftatusipfe fuit: Coacervavi tuibi avgentum, Ecclef; ag 2n

perariorum fudoras debita plerumque exfice

& aurum, & fubflantias Regum , &5 Provine ver(s,

cant mercede: nulla poteft edificiorum ftru-

ciarum: feci mibicantores , & cantatrices,

ä

K

&ura tante effe nobilitatis , tantique pretij,

6 delicias filiorum beminum ,fcypbos && ur-

quó celfitudine has rnentis valeat ruinas

ceos in minifierio ad vina fundendas €$ vids

compenfíare: majus femper eft quodcecidit

in omnibus vanttatem, O afficiionem auimi.

amore fuperfluorum zdificiorum , quàm

Quis Cyro locupletior, qui devictà AGa aur&

quod poffit zdificiis etigi? nec poffunt heec

pondo triginta quatuor millia, argenti quine

veram inzediücaregloriam, cüm virtutes de-

genta millia talentorum; feu quingentos no-

primant, quibus vera gloria nititur; & vitia

naginta quatuor milliones , preter vaía aue

- 128 — P 1

promoveaut, quz glorize adverfantur.

rea; G argentea infiniti pretij reportavit? G

3

Nequeunt íe ipfa erigere , neque fe

tamen nullam exindegloriam detulit, cum

ullo modo juvare, qua furfumeriguntur pa-

hanc fola virtus pariat, non metalla cudant,

latia, fed aliena ad id. manu indigent: cüm

nec lapides conítruant, nec ulla alia terrz e-

- — —— — p aadie

fioi minime (ufficiant, fedab aliis, G qui-

jectamenta promoveant,

Quis ad calculos

p

dem ex infima plebe , ex Operariis conduclis

vocet Alexandri Macedonis congeltas divie ;

emendicent, hauriántque quidquid magni-

tias? quifuperato Dario dacentostredecim

fici, & pra«cel(i jactant ; nullamin alios pof-

millienes retulit; & octingenta quadraginta

gnillia

po n - TAPURU MESo o

Ài

"

L]

Affectus ab xdificus cafuris,ne cädat,* avcrtcnäu

S.M

I77

inixllia ducatorum; & ex una Afia vecligali

gentia illa palatia, queenon marmore tantim

fexcentos feptuaginta feptem milliones, cen«

veftita fuperbiebant , fed & columnis fufful-

tum fexaginta millia ducatorum quot annis

ta adccelum usque erigebantur: heillee ad

)

acciperet in tributum ; & tamen adhuc in-

fydera usque fubítructienes, in quibus tecta

glotium fe noviffe exinde conjicitur;, quód

ipfa folem semulabantur fplendore; rcüin;laf-

minirtié potuerit fe temperare à planctu,nec

quearia illucerent auro illufa.

lachrymas co&rcere ; cüm noviflet alios exe

Hee funt perample illze domus zdifi-

37*

tare mundos, quos nondum debellaverat;

«atz non humanismanibus , fed quafi divi-

necfuijurisfecerat, 'Quis auro;gemmisque

mis artibus; in quibusfumma laquearia, vel

onuítior Sardanapalo? & nihilominus cum

mitorem referrent auri, vel curiosé excavati

fexdecim millibus feptingentis , :quinquae

€boris, fummam artis -c'ldg'ant'ig*m;; inqui-

ginta millionibus coronatorum in rogum fe

bus aurez , vel marmorezecolumna adom-

«onjecit fufo innataturus auro ; zvely,,povtiüs

nem fplenderent magnificentiam , parictes

naufragus merfurus.

argenteo cxlamine tegerentur , pavimentà

3f*

Non igitur congeílz divitiz , non auri

lapide pretiofo «afim diminuto in varia pi--

Hz funt

argentique affluentia, quam ingentia pro«

€turz genera difcriminarentur.

dunt palatia , potis eft veram gloriam ine

illz edificiorum molitiones,in quibusmuni-

generare, Scio divitiis affluentes totam vo«

ficientia:cum regia Majeílatecertaret, & in

quibus:omnis ornatus ab auro , gemmtisve

luptatis pompam fuis explicare in erectis pa«

latiis; in quibus omnia venationum genera,

fuum mutuaret nitorem.

Eo devenit zdi-

& aucupij fpecies menfas 'conftruunt ; ubi

ficiorum luxus, quó non folüm interni or-

non folüm generofiora falerna , verüm etis

marentur parietes, verüm & fuprema teda-

am pretiofiorespemmz, utluxusin potu fit

nitidiore veflirentur auro; fed cüm aurum

De provi-

illuftrior , accertuntur.

eveherent , ab auro deprimebantur, féque

-

dentiacay.3 .

Fuitque Senecz;

«aufa ut conquereretur deijs; 445m gemma

infra aurum jacere, ea viri-capti vanitate,te-

inifiraturz quibus exolerus fufpen[am auro

flabanturj cüm enim auruüm tegeret fuprema

, Wivem diluit; & Pliniuseos redargueret,qui

tecta, nil fplendoris adjiciebat fub teél:s illis

gemmarum potarent pretiofitatem , G fma-

habitanti; ac immoranri ; quin ejus dementia

ragdis calicestexerent ; & temulentiaz causá,

illuftriàs fe prodebat ad auri illius fplendo«

auro ,gemmfsve Indorum littora fpoliarent;

rem; non fplendct, cui domus nitet , fed cu-

moris (iquidem fuiffe Regibus in Syria, ut

jus virtus intus excultaforas fe proditz quis«

aurea pocula gemmis pretiofiffimis diftin-

quis edium fuarum ornatum amat, non do-

derent , quo majoti pretio fitimextinguee

imus parietes.auroilliniat., necferico veftiat;

fed fe ipfum virtutum honeflamentis 'exor-

rent, referuntprifca monumenta; imo fci-

mus non folüm luxum in ferculis; aurum;

met. "Verusornatus domüs, inquilinus eft

gemmásque in poculis; verüm & pfaltrias,

ejusdem:; «des fuas abundé ornat, qui vir-

ac fidicines , illices formá virgines, ac cala-

tutibus fe'exornat; e(t tunc qui domum ha-

miílratos , comptulósque , fymphoniacos

ibitat, :Xdomui ornamento , quia virtutum

pueros muficis artibus inftructos accitos vo-

ipfe ett domicilium ; qui temperantiam domi

luiffe ex exterisetiam Provinciis; ut deliciis

excolit, fuis abundé zdibus adjicit ornamen-

filiorum hominum fimul principes perfun-

tum ; veredixitilleapud Stobeum , INe zz- Serg.s,

je

derentur, cüm iíli vina funderent: vocat

bulie, G pitluris domum tuam circumda, fe

UET VRRROESESTTUMPe -

Agelius?ib.i. cap. 11. Fiftulatores, Tibicines;

temperantia ipfam depinge. — Tlud enim alie-

Fidicines lafcivientium , delicias convivios

num effy & ocülorum maodà jucunda prefliga-

rum.

Verüm neque in conviviis, qua in

*io. Hec verüindelebilis, etermsque domus

palatiis flruuntur , veram poffunt convivze

ornatus exiflit ; quàm elegans ornatus, qui

loriam enancifci , cum virtustemperantiz

à temperantia petitur? quàm plenus? fi cz-

iij apa

plerumque allifa poculis fp

terarum virtutum cohortem fecum trahat;

yss

&

umgntiþu:s nau«

a

íraga pereat,

non aulzis,non marmoreis cruftisveftiantur

26.

Imó non

divitisee tantüm, ï'fed & ipfa

parietes; fed virtutesexcolantur,quibus do-

palatia pereunt, & evanefcunt, ^ Quot no-

mum inhabitantes probé cleant; turpe eft,

ftris dietim obviant ocülis antique domus,

parietes domüs fplendere auro; & ejus Inqui--

in quibus te&um rimofa jam vetuf(tate fati-

linum fordefícere vitiis: infaniam prodit,-

fcit; parietes defluunt fufca jam albedine

lapides;& murosfericis obtegere aulzis eti-

dicolores; & domus tota dehifcentibus af-

am atu phrygia piQtis, & propriam detege-

Éferibus; confractis co&lilibus imbricibus,

te, ac prodere türpitudinem in vitiis, quibus

ftillicidia admittentibus , luxatis fubícudi-

andulgetur: obtegere nuditatem parietum

bus ; putrefcentibus contignationibus , vi-

pictiffimis telis, & propriam ignominiam

tiumque contrahentibus fingulis jam parie-

palam facere negle&tu virtutum, vitiorum

tibus extremam videtur ruinam minitari.

foditate; velfub alieno tepmine propriz

Qued fi Ceefarum, ac prifcorum Principum

infelicitatis propriam occultare turpitudi« '

ab Hiítoricis nobis defcripta palatia luftra-

nem : nituntur fiquidem haberi pro felicibus,

remus, nil aliud ibi deprehenderemus,quàm

fi amplam poffideant domum; omni orna-

fterilefcentes arenas, exefa rudera, inanem

mentorum genere lafcivientem, quovis me«

tallorum fplendore nitidam, cüm fordefcant

pulïrerem : hgec Íunt no(tris teinporibus in«

ipfi

178

Diffetauo Vill. |

]

(

ipfi in vitiorum cóeno; & inhoc fuam pro»

nitebat fpeculum $. patietes, & läqqearïa átl«

!

dunt ftultitiam, quia domos erigunt, erectas

rO illita fplendores utrinque emittebant,

ornant, totümque ftudium, ac laborem in

Verüm templa haecab JEgyptiisad fummam

domo fox cafura impendunt: & quod fem-

exítructa magnificentiam intus nonnifi de-

pet ftat, feu anima fqualet; domüs parietes

formem, ac viliffimam continebant belluam:

omni curá ornantur , & anima d

1

omi;ilium

qui enim in fpedantium admirationem pas

:

proríus negligitur.

latia erigunt, & ere&ta incolunt, fi ipfi vitiis

?8.

Novi virum quendam divitiis affluen-

indulgeant, rorümque fceditate fordefcant

:

í

tem, qui cum peramplam domum fibi in ur-

feris haud diffimilesfiunt : quos enim virtus

Í

be zedificáffet , omnique pretiofiori fupel.

homines efficit, hos vitium foeda metamor-

lectile ornáffet, picturis excellentioribus, au-

phofi inbelluastransmutat ; ut non homo,

:

—

leis, fcriniis, fpeculis ad nobiliorem, elegan-

fed vilifümum brutum fpeciofiffimam inhae

tiorémque fplendorem locupletaffet; móx-

L

biter domum, ubiperinde ac brütnm in 7E«

que lethal

gritudine decumbens, defpera-

gyptiorum templis flexo à populis poplite

Ub,l,cdf c70

táqueàM

cis falute; fellà fe geftatorià de-

colitur, Quàm utiliüs, hone(tiásque fibi ze-

ferri curavit per fingulas domüs contigna-

dificant, ac proprize gloriae domum conftru-

tiones, finguláque cubicula , & reveríus ad

unt, qui folis incumbentes virtutibus earum

yroprium , inquo decubuerat , heu crudele

ftudia excolunt : divitem , regiámque do»

fatum! exclamavit, quodàtantame eleganti

mum inhabitat, qui virtutum ornatur ho-

Í

