& quia per divagationes mens erecta . prze-

folus DEUS , qui eft fontalis origo totius

ceps defcendit ad creaturas, nec ampliüs ele-

bonitatis; proinde noflrum bonum à nobis

vatur ad DEUM, fed per fluxa haec fpatia-

quarendum folus eít DEUS, quo fi deítituae

VPl s,

tur inferiora , non ampliüs orat,

Quóéd fi

mur, omni bono privamur, & fieo folo po-

homo mifcens cum alio amico colloquia,

tiamur, totam poffidemus plenitudinem bo«

hic nec audire , nec refpondere veliet col-

15.

locutioni ; nonnifi egré id loquens ferret ;

Hoc igiturbonum quarendum eft,cünx

amicienim divagatio adalia, loquentem

orationi vacamus., . & illud ut affequamur ,

neceffe eft ftudeamus futiles omnes excutere-

graviter laderet; & tamen tolerat DEUS

tot corda precantium, & futiles res cogitan-

evagationes , qua mentem à fummo bono«

tium, imó plerámque etiam noxias, G

retrahuntz funt & in creaturis bona inferio««

Oratio noílra

fedas, Deóque exofas,

ra, quz aliis bona funt : pecori enim. bo-:

mente concepta interna eft ad DEUM locu-

num eft implere ventrem, carere indigene:

tio; cüm legimus, DEUS nobis loquitur,

tia; Íomno, & quieti indulgere, fanitate

fed cüm divina meditamur mente DEUM

frui, G tranquillé vivere: &hoc bonum

fuam habet menfuram à fommo bono taxa-

alloquimur; & tamen nonnifi ofcitantes, G

focdé divagantes noftra cum.DEO colloquia

tam, & quidem valdé exiguam; & hoc bo-

miícemus: qui orat, non mentem inhac in-

num tantüm quarit qui hifce inhiat bonis

inferioribus, & quia hoc bonum commune

feriora deprimit ; fed cüm Davide furfum

elevat, & ab hifce fluxis,ac terrenisabílra-

eft brutis ; non hominibus affociatur , fed

Pfülf?,cs,;t

hit: 4d te animam meam levavi : nimirum

pecoribus adícifcitur : homo enim, cüm

z

quía divina ille&us fuavitate defipere ei coe«

mente vigeat ; fpem fuam nonnifi adbonum

l$

;

petuntinferiora, qua vana funt ; & oranti

bonorum omnium fpem erigit, nec aliam

Íupervacanea; huic enim terrena defipiunt,

fitit bonitatem , quàm qua in fonte totius

cui Deus fapere incipit, & ideó fapit , ait

bonitatis ebibitur.

Bonum igitur divinum

David: 4wia fuavis, & multe . mifericordie

efít, quod noftram duntaxat poteftfitim ex-

PUAT WOTEENR OL EU L

amnibus invocantibur te ; fuavis eft, quia

tinguere, G explere indigentiam : quia fo-

averíos à fe, ope fuze gratize trahit ad fe; mi-

lus Deus eft, ait David: Quifatiat in bonis Pf alm.ïcz-:

defiderium tuum,non tamen hoc bonum affe-

tiseítquia noflris compatitur infirmitatibus,

— — - — — -PA

proinde non folàm mifericors, fed & mul-

quimür, cum orantes mente vagamur per

hzc inferiora creaturarum; fedcurz lvzíum

tüm mifericors; quia fi noftra abundatini*

quitas ; divina fuperabundat mifcri-

afcendimus,& à quovis obflreper,te ;nferiori

A

zo 1-0

cordía,

tumultu mentem clcvamus:o" apropter Ifaias

p po UP LC n

9

ad afle.

P MT

Oratio mente conceptaprobos fovet affe&us, pravos przf. 375

ad affecutionem hujus boni homines invita-

Auguflinus ait. — Ui putes faerificium jufli - Tom. 1. de

tie facrtfiavi, nifi in templo mentis, 6f in cu-

Magifiro

Cap h,

curusait, JVenite afcendamus ad montem.»

cAap. l,

Domini, ad domum Dei $acob , & docebit

bilibus cordis.

Ubi autem (acrificandum eft,

Q tum.

ibi && orandum.

Foris autem diximus e[fe.s

nos vias fuee ,. 65 ambulabimus in (emitis

lib. i, de

omnia temporalía , & vifibilia ,. que per

ferim. Domi-

ejus : dicamus igitur noítris intentionibus;

2112 0monte

E.l

«ogitationibus , affectionibus, omnibüsque

oflium , [eu per carnalem fenfuss n cogita-

l

tiones noflras peuetrant , & turba yanorum

54!.3.

interioribus noílris : venize afcendamus i

sontem Domini , G interim futiles vaga-

banta[matum orantibus obffrepunt,

Glaus

tiones , moleítz curz , venales fervitutes ,

dendum eft evgo oflium, id eff , carnali fen«

It

Jui vefifiendum , ut oratio [iritualis diriga-

torquentes anxietates , exípectate hic ad

hujus montis radices , cum afino ifto corpo-

tur Ad Patrem, quefit in intimis cordis.

Nifivacatutus orationi , oftium claufe-

16,

re , donec Abraham cum puero Ifaaco , ratio

tit [enfuum,omnésq; excluferit evagationes ,

cum intelligentia montem confcendamus ,

noítrum mentale facrificium offeramus ; De-

vix pios ciere poterit affectus, eósque fove-

tbtg ha

& inde hüc revertamurt ;

re , acDeo fitmiter hzrere : eft enim mens

um adoremus ,

mentis enim evagationes facrificio funt obici,

noítra globo perfimilis,qui ( é fummo mon-

;HP.Zg.'

nec finunt mentem furfum montem conícen-

tis vertice in imum incipiat ruere, nullibi

dere ; hinc Chriítus fuos edocens Difcipu-

pracipitem fuum fiftit curfum , donec ad

E

los modum coércendi has evagationes ait.

montis radices devenerit, ubi cüm primüm

Matib. d.

Tu autem , cim oraveris iutra cubiculum.

quieverit , nil ampliüs molitur fuga: ita cof

humanum nifi altiüs jfe fe Deo immerferit y

tuum , & claufo offio orapatrem tuum in.,

ab[condito.

cadendi finem, feu divagandi terminum nun-

14.

Vanaenim , & otiofaeftoratio, quz

quam inveniet , & hàc , illácque pracipiti

fuga jugiter volvetur: eft enim mentis eva-

oítium evagationibus aperit , f1 enim ad cor-

dis orantis conclave omnibus patet. ingref-

gatio innata mentis inconílantia , quam ex

pictoribus fuit , quivarijs coloribus eam.

Íus, necefsé eft, fatifcatoratio, & deficiat

.

.

obítrepente vagationum tumultu interciía :

oculis fubijceret intuentium

Chriítum

ideóque , cüm oramus , neceíseeít, noftrum

pinxerat, clavisaffixum cruci, G utrinque

aícetas, feucoenobitas duos, qui fubmiffis

ingrediamur cubiculum, & oítium clauda-

mus , à quo omnescuras, folicitudines , an«

genibus procumbentes dominice paffionis

cruciatus meditabantur : ex ore unius una;

xietatates , labores , ac poenas etiam ex-

cludamus, ne ulli ad nos pateatacceífus , qui

eáque rectiffima ibat linea ad Chrifti latus

cruentüm ; cüm exore alterius pluresefflue-

nobis fit moleítize , cub;le , ait Auguitinus ,

rent linez per divería excurrentesloca; alia

eff cor nofirum , ibi enim tumultum patimur

male con[cientie , ideo requiefcimus , quan-

in campos ibat, ubiflave(centes fegetes flue

Guabant; alia infylvas, ubi venatus, Gaue

do bena confcientía efl ; 1bi eff cubile , ubt

ao5 Dominus JESUS jubet orare ? Teusator

cupia ; alia in colles , ubi ad vindemiam

D

non ce[fat pulfare. ut irrumpats [iclaufum

maturi tacemi é curvis pampinis pendebant ;

invenerit cubile , tranfit.

Et infra fubdit ;

alia inhorreum ducebatur ubi frumentum ,

Hoc offium veluti duas babet valuas cupidi-

nevitium contraheret ; volvebatur, alia in

cellam defcendebat vinariam , ubi vinum ,

ALis ,. 69 timoris s. Aut cupis aliquid ter-

M

venum , 4 bác intrat 5 aut times aliquidter-

cerevifia, G pomorum genus varium ; alia

"

venum , $ bácintrat : timoris ergà ,

demum Mufzum ingrediebatur ad fyngra-

;

phas luftrandas, codicillos volvendos: hac

eupiditatis januam claude contra Diabolum ,

;

& aperi Chriflo: valuas Chriffo aperis cupi-

orandi varietas in Coenobitis difcrimen pro«-

debat inter orationem varijs difciffam eva-

t

endo regnum colorum ,. timendo iguem ge-

H

Per cupiditatem faculi Diabo-

gationibus ; & ab hisce mufcis immunem z

benunalem.

j*

d]us intrat , per de[iderium uita aterne Cbri-

primus enim exillis ccenobitis bené inchoatze

orationi hzrebat , quam interrumpi per fu-

Is

fius intrat, per timorem panarum tempora-

ld

lium diabolus intrat ,. per timorem ignis

tiles evagationes , non permifit; ideóque

d

z.

eterni Chrifius sntrat.

Chriftum folum cogitavit , & Chriftus om»

ne illius pestus occupavit , alterveró, quia

15«

Habeat igiturcor noftrum valvas fuas ,

qu& Chrifto aperiantur; & diabolo clau-

domi nonerat, nec oftium clauferat cordis

Me- n

fui diverfis evagationibus ingreffum permi-

dantur , ac importuns evagationes arcean-

tur , neintus fe ingerant.

Quamobrem

fit, & orationem foedé dimifit, cüm vaga-

u

non eft Deus quzrendus inter hominum fre-

retur ipfe per camporum planities, per col-

lium aprica , per opaca fylvarum, per cel-

x-

quentias , intet negotiorum folicitudines ,

curarum anxietates ; laborum defatigatiov

las vinatias, & alialoca, ubi Deusnonre-

o-

eritUt.

J

yin

nes, & creaturarum tumultus , fed in cubi-

*

culo noftricordis; in cujus feceffu homo in-

lfidorus Pelufiota audaciffimz temerie

17

$

f«

terior quiefcit , & holocauftum Deo cffert ,

tatis eum redarguit, qui Deum Patrem vo-

?CC

cat , & nihil minüs aliud facit, quàm quod

"

ad quod nos etiam invitat Regius Vates , in-

del, 4e

quiens : Sacrificate [acrificium justitia , &

filium decet, quidivinam audet Maieítatent

t

'Eo

ldu

accedere , & cogitationibus fub;nde etiam

24

flerate in Domino , quaverbaexpendens D,

im«

Aaag —

"

276

Differtatio XVIII,

impuris veneretn, & orcum olentibus eandé

corde delemut , ut quidquam tune animus ,

ofiendit Majeftatem : qui ad Dei prafentiam

quám id folim cogitet , quod precatur , quod

le fiftit , & futilibus mentis divagationibus

meditatur , qua autem Jegnities eld alienari ,

hàc , illázque difcurrit , velut terga vertit

G capi ineptis cogitationibus profanis , cum

um

Deo, cum quo mente focietatem init; quis

Dominum deprecaris 5 quafi fit aliud, quod

: RUL

impudentiffimushominum veniam expofcat,

magis debeas cogitave , quam quód cuma

fi ipie inexorabilis perítet ; gladium ftringat,

Deo loquaris ? vis Deum effe memorem tui ,

fivel uno digitulo tangatur; cruentas czdes

eum tu ipfe memor tui non (is ?. Coércendze

Al

minetur , fi uno, vel altero impetatur con-

vicio, & ad minimas quasque injuriolas fz«

igitur funt mentis vang evagationes, quae

noftram fauciant , & difcindunt orationem.

viat furibundus: eft qui enixim Numinisro*

In id praíertim videtur ftudij cacodcemon

"

gat bonitatem , cujusope à quovisliberetur

incumbere ; ut curis, ac folicitudinibus à

Aininenti malo , cüm tamen peccandi non de-

divinisnos eripiat meditationibus , ut con-

clinet occafiones, imó non obvias quzrat;ea

tigit Corbiacenfi Monacho Leonardo , qui

Md"bu MP'

frequentans loca , ubi pudicitia graviter lz«

cum divina in templi angulo -meditaretur

ditur , fobrietas naufraga perit, & caftitas

Ij

mylteria , ferpensé proximo exiliens fora-

periclitatur : non eft id divinam expofcere

mine in Monachi finum irrepfit, qui tamen

opem , à Deo expetere fuppetias , ad peri-

tortuofam non expavit beítiam , fed immo-

cula quaque pracavenda ; fed eft.cüm Deo

bilis perflitit , donec integra meditationis

ludere, &jocari; plures plerumqueorant;

hora fluxiflet , elapfo tempore Monachus

& tamen , qui orent , ignorant , 'contra

infidiatorem ultro allocutus .ajebat, Quid

quos olim Deus graviffimé quzftus ait per

Cap, 29.

tibi vis hofpes : fi quid inme poteflatis à

lfaiam. — Zppropinquat populus iffe -ore fuo;

Numine accepifti , jam nunc fum meo fun-

U labijs fuis glorificat me, «or autem eorum

'€us munere;tuasin me viresexere , tuxme

longé efl àme, — Luícinia fimoduletur ,'cto-

poteftati neutiquam fübducam: anguis veró

Citantes Inter corvos ,"non: placet cantu in-

ficut non potuit Monachum terrere «oran-

condito , interrupta , .ac veluti extincla

tem , & ab inchoata retráhere oratione, cum

corvorum clamote melodia ., -& -oratio

non lzffit, fed ftatim confufus aufugit: ple-

menteconcepta tot fatilibus.di(ciffa , .ac

rumque folicitudines funt , .quee :meniem

| u h :

fauciata evagationibus Numini placere:non

turbant , :eámque à divinorum retrahunt

poteft,

i

hat p6

meditationibus , .quapropter Chriftus iuos

18.

Quód fi homo incipiat alium fibi ami.

P

edocens Difcipulos orandi-modum ait. No

* MattIatap,

:

cum alloqui , & hic detre&let /ejus refpon-

lite ergó folicsti effe , & D.Paulushanc Ma*

6,

dere cojlocutioni , quin potiüs à fecum lo-

giilri doctrinam , ut Philippenfes edoceret,

quente avertatur , & alia alijs loquatur; id

ait : NiDil folicité frtis y fed in omni-oratio«

chapo';*l

nonnifi molefüffimum : obtihgit amico 1o-

ne , & obfecratione petitiones vefira innotes

quenti , qui nonnifi zegré fert'hanc alterius

ä

fcant -apud Deum ., quali-dicetet,cum ora-

inurbanitatem : 'ita loquitür-ad cornoftrum

tionesfunditis , nulla vos folicitudo angat ,

Deus; 'cüm divira meditamur myfteria , &

nullz inquietent curz , nec molcílie vos

ei non refpondemus , cüm vanis 'evagatio-

premant, & quidquid vobis poteft mali

nibus ad aiia divertimur, 1mó abejuslocu-

contingere , non vos turbet ; & affignans

tione avertimur : hinc virafceta fe ipfum ad.

rationem fubdit , Dominus enim propó ef? P

miratus Deüm alloquens ajebat : :-ah Domi-

nimirum adeft qui opem feret, qui veítras

nc' quantüm patior , cüm ftans in oratione,

abiget moleftias , .zerumnas fugabit , cala-

cogito de ceeleítibus ,& ftatim fe mihi-o£*

mitatesexcutiet , 'tormentaleniet

3 ..1no;bq$

fert ( ad meam dico confüfionem ) integet

fanabit.

exercituscogitationum , Venerem , & alias

jhn,

"'Otium eftetiam omni fludio äeäinah-

20,

gä

foeditates olentium ; 'ad quarum 'acceffum

lI

dum: quia ab hocuno veluti à putidiffimo

me mei pudet ; & quamvis millenas potiüs

fonte rivuli omnes fcaturiunt perveríarum

paratus fim necesfubire, quàm femelijsdem

evagationum,

Refert Caffianus apud prí «zi4. o. co1-

!

É

affenfum dare . "totus tamen contremifco,

Ícos in /Egypto Afcetas fatis vulgatum fuiffe, /ar. cap* 2

«üm ^nitàntur me à :te "avertere,

'I1deó

ac folemne effatum illud : /Qui Liborat .ab

pw

Tom. 3. de

panoplia

monet Ephrem Syrus.. Ut arguat fe ipfum

«no Diabolo , 'otiofus verà 4 fexceutis , €$ in«

[

homo , & ipfe fibidicat; v&logui cum Deo?

C

Jþirif.

attende tibi,

numeris exagitatur Diabolis , -quapropter

Vis audiri , & exaudiri j'tes

D. Chryfoftomus differensde norma rité in-

zpfum prius , quid loquaries audi,

19,

ftituendi érationem ait: Non -dorpsientibus :Howil. 21.

i

Vetus eit,' & quidem ütile monitum ,

nobis dat auxilium Deus: fed laborantibus z 'n epift ad

wut ea agamus , quas apgimus ; nimirum eá

am adjutor non efl oriofi , fed ejus ,qui spfe Ft^ej. prope

i

folertià , & attentione , ;qua par eft, &

quoque ; operatur : non.enim Deus folet fua^ "*

p

quam opus exigit: froramus, attentéore-

b

Ampertiri beneficia gratiarum ludionibus, jo«

mus; fidivinameditamur , tota mentis fo-

€ulatoribus ; otiosísque lurconibus , ac Ífy«

D

lertia, ac attentione meditemur; 'quamvis

cophantis; fedattenté orantibus , & ferven-

U

eratio femper fit bona , in ea támen prava'eft

^

€vagatio , ideóque Cyprianus commendaris

ter divina myfleria meditantibus : qui cul-

'turà 'eft ager deftitutus, nec coloni labores

4l

LibdgOrat, atentiongmyait, Incumbere ad preees tora

ientt; Íed otium experitur ; nonfructuum

64,

"mef.

r

Oratio mente conccptaprobosfovet,afïc&us'prävos praf. 377

meffemæfp.onäet fed uri*ïcas., & fpinas pro-

'wece]:ä eff fepius ad autmam veluti ad foli-

*

fert , quibus tangenti obfit , non profit col-

tam propriam fuam recurrant. fedem

*

e

ligenti : hocotiofitatis malum , eadem agri

fieut f[ues immunda xuolutabra 5 &9 columbe

Proverb,

fimilitudine o(tendit Salemon , inquiens :

Aimpida folent frequentare fluenta.z. fic ani-

,MP' 2:;.

Per agrum bominiepigri traufrui , & per vi-

32um cogit ationes impura inquinant , &5 [an-

L

meam viri flulti , & ecce , totumrepleverant

s ad-orationem'excitant : quae enim ante

prtica , operuerant fuperficiem ejus [pine.

'orationem mens noílta füfcipit , hec-eadem

:Mentem otiofam agro pariaverim cul-

:mobis orantibus peringeltionem recordatio-

24

turá deftituto , quiadulterinisfoetus femini«

nis occürrunt., proinde quales ante oratio-

,nem fuimus , tales & .orantes invenimur z

busnonnifilappas, lolium , urticas, & .a-

liàs fterilefcentes, G noxias herbas progige

fcecunda .evagationum genitrix .confabulae

ï.ïi() Cüo

aiit, neque abhac mente ulli poffunt fructus

"orationis fperari , quiaut.ait Chriftus , lo-

quens dehominibus etiamafcetis , .& divino

Mattb, &ape

135

«dicatis cultui , fed otio indulgentibus:: C

AHuicoratio non dulce[cit , qui pra.

- Jormirent bomines , uenit inimicus .bomo ,

vvorum .affetiuum | amaritudine ; fnis

& fuper[eminavit:.zizania , .quia ubi ager

fe praoccupari , 'fuósque . fenfus non..

.otiatur , ^& :culturam tefpuit , :non folüm

ceoercet,

mrticas, & fpinas progignit; verüm etiam

«quamvisexcultus , .& probis foetus . femini*

(CYUnt , quibusorationon fapit ; nec ull"amï

:bus , (i colonus dormiat , venitcacodoemon,

in divinorum meditationibus experiun-

tur fuavitatem ; :nec dlla perfunduntur

-& zizania füperfeminat : tametft.vir afceta

22 d

;hortum.cordis :fui ítudio virtutis excolat.,

« dulcedine , :'eó quia animum habeantamari-

;próbis:locupleret feminibus ,'fi tamen:otio

:tudine .plenum ., ;pravisque :exafperatum

. affectibus , .irá , «triftitid., odio , 'invidiá ,

Andulgeat , :accedit ftatim.cacodoemon , &

:zizanua fuperfeminat , & quibus:nonnifi fu*

aliisque , qui cürn non cóérceantur, evagarios

.tilesevagationes , quin & foedz cogitationes

: nibus noxijs hàbenas laxant , «& felle afper-

»venerem , "&b orcum olenres pullulant , quia

:gunt orationem.; «quae fi pura fit , tota e(t

iLib.to. col« :ut monet.Caffianus. — /7Mens otzofi nil aliud

anellea, — 'Si cor fit plenum felle pravorum

lat cap. 6, scogitare novit , -quam de efcís , -ac-ventre,

: affe&tuum ; melle piarum meditationum im*

2

-Otium radix eít ,. ex quagerminant cog-

;pleri nequit., .quin priüs felleum totum e-

Ilatt

gnatailla duo vitia , fcilicet 1ntemperans fom-

'vacuet humorem , .pravósque omnes excu-

6

:mus; & ordo:negleGtus , :nil enim otiofo ma-

:tiat affe&tus : «cüm (it .oratio iinterni fpiris

: tüs refectio, neceísé eft,omnem evacuet ama-

:eis volupe , :quàm:in pluresdies horas fter-

M ET

'tere , '& in rebus agendis.nullum fervare or-

; ritudinem animus orantis , fj melle cupit.pia»

rum meditationumnuttiti , i melleam ve-

inem, :nüllümque:tempus:óbfervare , cüm

'tamen utilis ; :& perneceffarius fit ordo . in

;lit dulcedinem gultare : :quapropter Chri-

ebusadminiflrandis; ut flatz fint horz , qui-

:ftus pravo laboranti affectu , .&ad altare ac»

«cedenti; munus /oblatuto fuum . dixit,

Re »

'bus fit cubitum:eundum , :fomno indulgen-

Jinque ibi munus tuum ante altarve -& wade:

, dum, viribusreficiendis prandendum ; labo-

:Yandum.,-acorandum ::ubi enim hic ordo

prins veconciliari fratri.tuo ., .quia animus :Mattb.e, s,

. megligitur , :ibi.extorris fugit oratio.: 'hoc

,pravi affeétus amaritudine infe&us :nil po-

-otium ut perniciofiffimum excutiebat David,

'teftapidze orationisgu(tare : nonalitut;mel^

N

2qui tametíi:graviffimis*occupatus-regni :ne-

Je, quifél priüs non evomit,

.* Orationis facrificium .ab illo 'haud de-

.P/hli —'!:'80

:gotijs., :fepties :nihilorinus .diurnas,preces

-effundebat, Septiesin die laudem dixi tibi,

;bet Eliz abludere , :cüm enim certaret la-

40,

$ 5.

imó & no&turnum interrumpebat fomnum

:crificando :cum "Baalis facrificulis , .ait:de

;precibus vacaturus. !Et . media nocle furge-

ipfo facer textus : JZEdificavit altare in

B.Reg€ u9.

-Dam ad confitendum tibi.

momine Domini-, fectque aque dutium.

$

'"-Uu'jä.

pj i.

:Corfabulationesetiam , quaeorationem

dn circuitu altaris ,— dn -quo ligna ampo-

luti W'SZ-

przcefferunt; «evagationes, cüm-quis ora-

futt ,^ divisitque membratim bovem ligais

tioni vacat , accerfunt ; mens enim füperva-

dmpouendin , juffisqueomnem vitlimam per-

«caneis:plena:colloquijs-, ^& futilibus fceta

fundi aquis tertió , -& ipíe Elias holocau-

Ípeciebus ; nonnifivana cogitat, quz animam

ftam füfis precibus.adipatum inftituens ait ?

à Deo divertunt; unde:cavendum , cüm.ad

Domine Deus aflende bodie , quiatues Deus

*Hpmil, r

preces fundendas .accedimus, 'vel. ad divina

Jfraél , &ego fervus tuus exaudi me Domine,

m d

cogitanda myfteria;ne prava cum hominibus

exaudime. Quid nivix Elie oratio ceelum

gt

pramittamus colloquia , ne confabulationi-

afcendir., & illicó ignis de ccelo defcendit.,

Ái,

bus mentem impleamus , quia ut ait Beda

qui abfumpfic ftatim non victimamtantüm,

detemplo Salomonis : Mulrum jwvat orario-

fed ligna, lapides, '& ipfamquoqueaquam,

nis puritatem , fi in omniloco , veltempore

Ícrobi effoflo infufam , ut «anti magnitudo

n05 4b atiibus temperemus illicitis z. fi femper

prodigij magis percelleret adítantium ocu-

ab oticfis fermocinationibus auditum partter

los, mentéique ad veri Numinis reduceret

calligemus , & linguam ? quecunque enim»

cultum ; nec praconcepta fpes Prophetam

fefellit , attoniti enim rei novitate adílantes

fapius fzgereb, loqui , uel audire folemus »ea

«or-

o nE RO EC RUEURERE AE n

ert?

279

bïïcrïaäïu

iil

€«

corpora humi ücrnu;xt ; & fupplices seterni

rimus, quz intus atcam noItrs. Cotdis penec

Numinis potentiam , fimul & cultumcon-

trantia plurimum inferant damnt quapros

teltantur, & venerantur: hocEliz facrifi-

ptet viri in /Egypto afcetz dicere con'ueves

230

cium normaim nos edocet orandi: cor enim

rant ; ceenobicas orationis amantes fimiles des

viriafcete , & facris addiéli meditationibus

bete effe caecis , mutis , & (urdis , quia dums

altare eft: congeíta ligna pravia adoratio-

coeleítia meditantur cecutire debent , ne ter«

nem dilpofitio , & ad meditationem przpara-

rena videant ; imó & murti, ne ullos cum alijs

tio, Victima eftipfa oratio Deo oblata, difflu -

fcrmones miíceant , dum Deum alloquun«

entes aquzx evagationes funt rerum extera-

tur; abfurdifimum enini eft, divina collo«

rum,fed co£rcitz, ac repulíz :ignisefummo

quia humanis difcindere confabulationibus ;

ccelo demiffus fervor eft, & ardor orantis;

imó G furdi effe debent, ne importunos au»

cujusadminiculo afcendit in coelum oratio,&

diaut creaturarum fttepitus , fed proculà tere

deícer

1!'*'.;.!'

$34*

in terramDei miferatio: & ficut ig-

renorum tumultu , coeleftibus duntaxat va»

nis € cceto delapfus fluenta abfumpfit aqua-

cent, Etficut Noémus Numinisjuffu Arcam

ruim , ita orantis fervor, mentisque meditan-

à fe fabrefa&am non folüm extrinfecüs bitu«

tis ardor omnes excutit , abigitque alienas, ac

mine liniviu, verüm etiam intrinfecüs rimu-

importunas evagationes;quarum aliz dicun«

las omnesfedula obturavit curá; ita vir divi-

tur negligentes, X tunc contingunt,cüm quis

nis addi&tus mieditationibus non folüm fen-

ofcitanter, & remiflo animo divina medità-

fus externos , verüm, & internos neceffe eít,

tur , uarum cogitationum peffimus cuftos ;

cuftodiat , przíertim imaginationem ,. O

: Qj din.

alice funt voluntarize cüm folo corpore fumus

phantafiam , neque modicz eft artis phan«

dea des

in templo, & mente divagamur in foro, fpa-

tafiam rabidum veluti canem vinculis alligae

tiamur in campo, delectamur aucupio, occu-

re, ne cum coeleítia meditamur fuo latratu

$. 41,

pamur venatu: & quivoluntarijs hisce eva«-

ab inchoato nos diftrahat opere , & ne nos

gationibüs oftium aperit,peffimus eft orator,

dente fuo mordeat;plurimum enim oranti no-

1

ac malus arcis fuz praefidiarius miles,quicüm

cet imaginatio, GC phantafia, nifi inje&to froc -

venientes videat hoftes , oftium non claudit,

nocoérceantur ; hincetiam D.Bernarduslib.

Cap, /19.' C4

nec illis fe fe opponit, Alix funt invitz , quas

de interiore homine ait: Multarum rerum

P

orans , cüm primüm animadvertit in fuam

imagines , & phantafias claufis oculis video,

irrepere mentem , toto nifu eas excutit , non

eásque invitus toleto , inde eftj, quod .fpe

fine dolore;ac gemitu ; & hic optimuseft faze-

mihi nocuit mortifera delectatio , qua ex re-

arcis cuítos; tuncautem oftium hifce claudi-

cordatione prateritorum peccatorum nafci -

musevagationibes , chm meditantes oculos

folet , fed maximé ex recordatione libidinis.

co&tcemus, nec permittimus huc, illücque di-

,

Hcenim peítis quó prz ceterisvitijseft mi-

vagari , fed compofíiti corpore , vultüque ad

hi familiarior, eó ad nocendum proclivior ;

modeíliam coaéto divina meditamur : & hoc

& ad repellendum difficilior , nam cürn eam

Matth, e,&, &Ub quodnobis Chriftusinjunxit, - Claufo 0«

repellete volo nolenti mihi fe ingerit blandé

io ora Patrem tuum « parum fiquidem eft

onetofa , difplicendo placens , & placendo

cubiculi oftium claudere, fi non etiam januas

difplicens.

Subculiter intrat, G mentem oc-

-s GC F ^ —— A — dX 4 LA

exteriorum fenfuum occludamus: gemini o-

cupat, & nifi fubitó repellatur, allicit, & ine

»-— &

[ 4

culi duo funt cordis oftiola , quzeclaudenda

cendit , & quafi virus peltilenugz per totum

I

Íunt rebus fluxis , & terrenis , ut ad nos Chri-

corpus paulatim fe diffundit. — Cogitationes

ftusingrediatur,qui é cruce redidivus ad Di,

pravas multiplicat, affe&tiones malas generats

ei

fcipulos fuos ingredi voluit, non quidem pa-

dele&lationeillicita mentem afficit,& ad con-

ti

tentibus , fed januisclaufis,

fenfum pravitatis animum infle&tit , omnés-

26.1

Iddue fortaffis caulz fuit, cur Deus Ar-

l)w

que anima virtutes corrumpit.,

Hac peíle

f

Gene[.cop,6. cam à INoémo fabtrefactam liniri bitumine

cumad(tridtus teneor , divelliab ea vix pof*

Ia

- praeceperit aeque iutrinfecüs , ac extrinfecüs ;

fum, quoniam ftimulos ejus confiteri, aut

ne Ícilicet aliquid rimula;um pateret , per

nefcio , aut erubeíco; tam fubtiles, & turpes

Ól

quod aditum aque invenirent , & in arcam

funt.

Audi ergo pijffime Deus confeffio»

à

penetrarcnt.

Quid ni , càm in mundo fluxa

nem meam , G refpice ad pietatem tnam.

0

fint omnia, in eo verfamur;perinde ac in cata-

Audi quàm fzpé de memoria mea te expulic

clyfmo medijs exagitati fluctib?; Arcam quis-

irruens turba plurimarum cogitationum ,

Ji,,, À

queTuam habet;proprium fcilicet corpus , in

quz veluti plebs ad aliquod fpectaculum ío-

Pj d

lent effluere in cor meum. . Ad fzcularia

Ü UH

quo ne mergamur rimulas omnes linirebitu.

mine debemus, feu fenfus omnes intrinfecos ,

Tevocant, mundanainferunt, voluntaria in «

i

lt

& extrinfecos cuftodire , ne quid per ipfos

gerunt , illecebrofa contexunt , ipsóque in

h

mentem fubeat noflram,ex quo detrimentum

4

tempore , quo levare mentem meam ad te

pauatur,

. pato, inanibus cogirationibus infectus ad tet-

!

*

Noémum igitur im

itemur, fi naufragij i)e-

tcna, plerumque dcijcior, cogitanda cogito ;

3»

b

ricula cupimus declinare, & in Deo , in quo

& cogitatarecogito , G eademiterum atque

eft vera quies, & mallacia, quicícere ; rimulas

iteram replicare non ceffo, ita mens mea

1

fenfuum prafertim externorum. oini dili-

Íemper mobilis, & nunquam flabiiis , fem-

t

fi

gentiáliniamus pice, feu coérceamus , quia

pervaga, & qua( ebria per divería diílrae

plura prava exempla auribus , & o«ulis. hau-

hitur: hactenus $. Bernardus nobis exhia

ET

bcns

l

Oratio mente concepta probosfovet affe&us,pravos pratt, 37ä

bensfutiles ,ac fæäas mentis evagatiönes ifle

fus fead montem Myrtha iturum effe dicit

ter orandum , & noftram in.ijsdem «oér-

!

priüsquam collem thuris afcenderet ; fiqui-

&endis focordiam.

dem nomine thuris .oratio fymbolicé innui*

28,

Quantüm veró mobis inferant .damni

tur; G anima adfacrum meditationis exer«

citium rité difponitur, :f mortificationem ,

importunarum ha turbz divagationum,in-

dicat idem :D, Bernardus , .cüm enim ipfe

per myrrham denotatam ; ac previam prae»

matutinis ántereffet precibus fingulari reli-

parationem preemittat 5 :X tunc rité prat»

mittitur.preparatio , quando mortificatios

gionis fenfu ;cordísque devotione ,vidit vir

^ fan&tusjuxta(ingulos fuorum Monachorum

ni affuefcimus , & pravos quósque in.nosaf-

Clatevallentium /Angelum iftantem , & :ea

fe&tus compefcimus : Eos enim familiariter

fcribentem accuratione, ut videretur nec vo-

dDeus ifitat ., -ait S. Gregorius , «quos per

&ulam unam , :aut fyllabam omiffurus ; quàm

imortificationem vitiorum ad alta proficere y

"Adftabant-& alij

LEf per amundas , -ac utiles oratioues fuaviter

non folerter.excerperet.

-redolere per[hicit : .quàd:.fi Moyfes prohibi«

.A!;xgeli diverfa prorfus ratione .fcribentes:3

- :quidam :enim.auro vétba :exarabant .5 alij

.tus fuitad rubrum accedere nifi depofitis cal«

-ceis;noftrum id fuit documentum, cüm enim

«charateres argento liniebant;; plures atra-

mento ; & nonnulli:etiam aquá fuas/iteras

:Moyfes in deferto ad montem veniffet Ho-

.geb ,'myfticum vidit. ibi Rübum ardentem;

:efformabant.oculos quáfi eifugientes; -ade-

rant & alij Angeli , 'nil:;penitüs fcribentes ;

& non conflagrantem ,. ad quem-cüm pro-

'fed ex toto feriantes/Hanc vifionem ad rem

; piüs accedere fatageret , vocem audivit , quà

gLib. de in-

- jübebatur calceos deponere,

Quid calceis

zerna demo

moftramexplicatidem D;Bernardus. *Quo-

£um enim ÀÁngeli auro pingebant: hi flagran-

.nifi pravos:coenofze concupifcentize.indicant

€Ap, 48,

ti defiderio zeftuabant , ^& ingenti fervore

affectus ? -quospropterea acceffuri ad Deum

:ad Deum mentem.erigebant , precésque fun-

per facras meditationes , -mecefsé eft, exuae

—debantj; hi -enim , qua oràbant , mente ab

.mus , quia qué quisremotior eft, per pravo»

-rum affeétuum abdicationem à mundi turbisg

-omnibus :terrenis :evagationibus defoecata

««ogitabant , '& ifti veré orabant , -& eorum

.tattó propinquior fitDeo,, :ac divinorum

O AT.

-oratio-ccelos penetrabat ,'quia ut ait idem

" capacior : :Rubus ardens citra cotiflagratio-

.D.Bernardus z Tumc veraciter.oramussquan-

.mem virum afcetam fignat , 'facris addictum

o aliundà.non -cogitamia:: « quorum ; veró

. qeditationibus , in quo conjungi debent Ru*

Angeli fufo argento charaéleres effiagebant ;

'bus, feu . virga ad compeícendos infolefcen-

'eos indicabant , quorum intentio in divinis

-tes concupifcentize depravata àffe&lus , &

-obfequijs erat-quidem finceriffima , fed qui

motus omnes voluntatis .regendos :ad note

-mam re&tze rationis imperantis , -quz cones

aminüs;prioribus in «cultu-arderent.divino,

JAtramento , :qui-ütebantur.; seos indicatos

'fona fant equitati : & ignis , qui illuminans

soluerunt; quornm.voluntas licétinonadeó

"ipfam indicat facram meditationem ., -quae-

.plurimum :impertitur 'nitoris .,

dnen«

'depravata effet;5 modus tamen otandi ,'non

"P —— ÉC 37 — L N

:ex facro , & pio ardore, fed.ex moriscon-

-témque orantis intus illuminat : fi igitue

:Moyfes:monitus 'fuit/, ne ad rubum ar-

fuetudine prodibat, :Qui veró aquà calamos

lv

ambutos adhibebant in formandis charaéte-

-dentem ., :& :non flagrantem : accederet

xibus,negligentes ,actumultu cógitationum

Aifi-depofitis calceis.5 maltó minüs cconve-

mit, :ut prefoümamus per -orationem com

plenos prodebant:; :quique ;licét corpore

b

.effentin Odeo; mente tamen alio'evagabane

'"Deo nos unite., :nifi.calceos pravorum affes

Ctuum , .ac:carnaliu

l"

ur. 'Quiveró totaliter feriari videbantur,

2

i

m-ï.deüd.eriorum«depü-.

ijeos indicabant Monachos , qur Odeumnon

fuerimus,

b.

'3 Oe

»e

frequentabant,

iPlurimi intereft intet :o-

'Quaritut , :cur rofa prea cateris flori-

'bus fragrantior , tefte Plinio, fpinis nafcatur

f«

fandum importunas excutere divagationes ;

GHiffor,tw.

- & ex cogitationibus , 'acvoluntatis áffectio-

:circumfepta? .germinat enim incluía gra

no»

r lib ss

ut

r

nibus bonas fovere ; G malas repellere ; id

ifo cortice ;-quo mox intumefcente , -& in

CApe4e

agérecít, quod agimus; id-cogitare, quod

virides «conos ffaftigiato ., :ac dehiscente

p

ffh

«oramus , quia plerumque fateri cogimut , ac

-,paulätim fefe Panait); "tenulores enim.; .ac

jit

Lib. de in7

idicere , .quod D, Bernardusnobis fuggerit ,

virides :utrinque furculos fpargit , 'quo-

inquiens: Ju cboro fum corpore , & n aliquo

rurn internodià frequentes , ac teretes fepi*

u

dernadomo

ho

W»EP'.??. Á

negotio fumeorde, — Aliudoro, 65 aliud cogi-

,unt fpinz , folia indidem profert genicula«

10 DPfalmodia fenfumnon attendo : fed imen-

tim in 'oblongum rotunda , tactu alpera ,

MP

tevagus , babiru diffolutus , oculis attonttus

diftinguente :medium mmervo , 'venulisque

n

:ab:eo fluentibus interfe&ta , & in fummó

M

buc ,€5 illuc profpciens ,quecunque ibi gerun-

zur perlufiro ,& per[picio.]

dnargine crenis incifa , '& quafi ferrata per

]

29.

FrY

N

d troenurn importunis hisce ,'ac futili-

.ambitum; furculorum faüigiafimmïnetpg. |

"

(f*

titolus, feu peciolus florem füftinens , ei-

t0)

businter orandum mentis evagationibus ine

ijciendum , pravósque omnes eifectus oppor-

que fübjectum globulum , feu «apitulum

ql

K

tuneé compeícendos proderit; debitis difpo-

mordaci refertum lanugine, "Calix inde pro-

13

tuberat, qui primoconclufus , & conco!or .

of

fitionibus facre meditationi preluderes &

ad eam praemifsà preparatione nobis viam

virentibus., ac laciniofis faftigiatur alabaft- -

n*

