taculat rotum corpur, duflamimat rotam nae

À

concupifcentiam intus efficaciüs moveant :

tivitatis nofira inflammata d gebenma.

obícoena ,. & impudentia qui loquitur , 'cít

Suntenim obíconni fermones;turpiaccollo-

49.

——

fi

iliis pergrata , & adblandiens firen , oble.

quia fulfurata teedz in gehemnali compaclz,

&ans mufa, quaz ipfis eft unicein delicijs ;

t accenfe fornace ; quz »propterea non

hinc eorum mens perinde ac ftabulum fuile,

Íolüm caflas, ac pudicas inficiunt, ledünt-

nonnifi fordibus oppletur, nonnifi flerco-

que aures ; verüm 'etiam candorem deni-

ribus patet, & acervo exuberat quisquilia-

grantcaftimoniz , liliimque exficcant pudi«

rum; hincnon mirum fi eorundem ora te-

citiz, D, Petrus Damianus non 'minus vir,

WUX

j Q

terrima , nonnifi mephitim exhalent: tales

tutibus feecundus ,'quàm eloquentia facun-

funt, quiad improba quzque audienda, ac

dus obíceenam linguam turdo equiparat ,

i

indecora funt proclives, fupra lepores auriti,

cui idem quod alimento, .hoc etiam exi«

Q

ad probra, & obíceena quieque 'excipienda

tio eít, quatenus ex eo, quod edit; & c-

&

propenfi: aurium fiquidem curiofitas per.

gerit,/ vilcus provenit , quo & aves caterze

Ti

inde ac oculorum, nonfolüm adea fe exten-

capiuntur * perinde obícoene garrulus, ac

dit, que confona funt; verüm & abfona;adeo

li

turpia loquens viltum excernit ore , quo

Vr

ls

ut non folum delectet philomelas,& alaudas

Stigij aucupes, eum capiant: "quia loquens

pi

;sudxrc? verüm & rudentes aícllos , gruniene

Jobus de proferente verba impudica, &

in(]

Obkæna

D

V

þPräyi afïe&üs dbïüdcs corrmpunt ; defatigatos virtus ornat. 43$

&FP- 15,"v. Obícoenaait. . Condemnabit t 05 tuum , 7

quam vincit ;nifi carnem deviceri: ; :—qul-.l-nm-

L

pter cultor caítitatis nunquam à bello ceifàt :

Jabia tua re[hondebunt zibi : f lilium,& olea

fterilefcunt;quoties ejus caulem capra lingua

hoftibus utrinque cingitur pudicitia ; à:359-

lus , & mundus totis eam caltris nituntur 0p«

lambit ; :taliseftilloti orislingua ; quee non-

4

pugnare; & caro ipfa eo fxviüsineam tero-

nifi obfíccena lcquitur ; fuis colloquijs lilium

atefcit caftitatis ; & adolefcentum mentes ;

cit , quó propior ei adhzerefcit , «quó fuavius

veluti vitefcentes oleze corrumpuntur , qui-

eieblanditur; Quidenimnequim , .ait Sira- «Cap.z. $0.

bus eó graviüs impudica olloquia nocent »

«cides , qu2m quod excogitavit caro , & fang"

;E

quó ijsdem inftillantur ; & licét non videan-

'si$ , ideóque totis viribus xititur tartareus

'hoftisancillam expugnare carnem , ut heram

tuür ftatim officere.5 :quzdam tamen fata

in aninio relinguunt femina , :qu paulatim

profternat vationem. — ;jaheli «Cinez foemi-

"fucrefcunt in ferales cupreffus.

.nz fimilem dixerim carnem fuis concupifcen«

*Cui «cültura caítitatis eft «ordi ,^is ani-

*tijscaftitati infidiantem, . Ad tentorium Ja-

ï»

£f

l

mum , X osad omnem componitverecun-

'helis pervenerat bello fractus , .ex fugà fefe

äui&;fa?»»æ-i

fus , ex itinere languidus Dux militia Siíara,

diam; auftes non aperit nifi colloquiis virtu-

/tes, & coleftia redolentibus; linguam non

!Jahel non minusdolis, quàm manu robulta

'L-Sevem,jwp

FE

movet , nifi ad cafta .colloquia .5 - caute lo:

4n occutfum egreffa fugientis ftrategi .fuavi

j

$0(

:verborüm fuco , blandis benevolentiz ieno«

quitur , ut cafté fapiat : «quienim obfcosna

a

-colloquia auribus :haud invitis admittunt ,

-cinijs virum non minus bello , quàm viribus

i

J

pares dixeris cáftaneis in ignem injectis, quae

!fractum invitat , üt velit fua ingredi rento«

extimo cortice jamfcilfo non fe produnt , ne-

'fia , viresreficere, -ac parüm quieícere? ane

que erepantes fuübfiliunt ; quod tamen.prze-

muens Sifara rhulieris figmentis ,'tentor'um

flant, fi cute non laceratà , feu dente non

;perinde ingreditur, ac mactandus bos lania-

difciff3 integré inje&tee fuerint in prunas ? pa-

'rium fübit.; -ingreffus fceminam rogat , :ut

xipa&o quos.libidinis flamma jam aduffit;

:velit fibi ftigidam dare , quá-zítus accenfz

fitis , 'vel extinguat , ?vel temperet : *mulier

« femel difcifsà , feuruptà pudicitiz vefte

lafcivaaudiunt, quafi obfcoenis jam áffueti ,

'veró in hófpitem ultra preces liberaliorflo-

"ridum ei lac propinavit , cujus uberiori hau-

la

"on obfítrepunt, :non redargnunt -turpia

loquentes, imó tacent , & fubrident; fron-

'ftu recreatus , ac refedusfomno indulfit;

poni

tem 'non contrahunt.., :fed vultum exhila-

:fed cüm jam altiüs dormiret.; :aggreíía:mu-

lierfopitum Sifaram ei.clavum trans tempo-

. n

Tant ; fupercilia non movent , 'fed.oculos

blandé fle&tunt ; -& improbo filentio aperté

'ta adegit., ac dormientem intetfecit. . .Pa-

d

X

'fatentur fibi haud dilplicete , qua impudicé

'zem Jaheli carnem dixerim noftram, procax

«eft ; :ac fallaciarum ferax , mille verfutiis ad

7

proferanmur. — Diogenes, cüm obferváffet

geminos € difcipulis fermones 'mifcuiffe in

«decipiendum inftruéla :.animo fitienti , imà

& concupifcentià zítuanti la&team propinat

via , alterum ex ijsdem interrogavit , in qua,

lénam colloquium cum alio veniffet ; «cüim-

ipromulfidem ;; variásque oblectationes in-

'" que difcipulus Magiftro'expofuiflet, quid fi-

*gerit , :ac voluptates fupgerit ; &licet hac

a

'potio lethali fit toxico miíta , fapittamenae

lt

bi fuiifet narratum , utríque pracepit pla-

.gas infligi; "uni ; quiaillud narráffet ; & al*

'ftuànti , & grata eft (itienti , cui & foporem

*l

1.

conciliat, & -fimul necem.accerfit : perinde

teri , quianarratis bibulas prebuiffet 2ures,

[t

Tta eít inter chritianos , utérque delinquit ,

ac Jahelcaronoftra delectabilia , & quano-

I;

& utérque puniri meretut , tam qui obícce-

bis fapiunt , 'obleCtamenta 'offert , :quibus

X

«eo nocentiüs 1ios decipit, quó blandiüs nos

zaloquitur, quàm guiturpialibenter audit.

je

allicit : &.nifi hanc contundamus dec

À

"

ggt-r.i-g

cem , 'ipfanos tundit.

g ha U

$. VL

"Contunditur autem caro , (1 efculenta;

$ 1;

!

& poculentaei fubtráhamus, fiflagris vapus

""

Nozz eftrefcit lilium caffit atis, ni-

let, & afflictationibus prematur ? 1ed ple-

d

f vaffro affict ationum zellus carnis noff-

rümque malumus detrimentum pati , quàm

v& excolatur , ac evertatur 5 nec germi-

Qa

49'

cibaria corpori fubtrahere , & dummodo

b

nant probi affetlus , nifi gramina

hac floreat , ac valdé vegetet, animi noftri

n

dmproboórum evellan-

non curamus perniciem ; «X pares nos faci»

.

[s

mus Neronis Matri Agrippine , cui, cüm

I

jt

T lilium dicitur ilorere *candidius ) Vet.

refpondiffent Chaldzi, quos confuluerat cire

r;b. $. &i«

[

nare feliciüs, fi fpinis fuerit circumfe-

ca fortunam Neronis filii , ut tefert T'acitus;

2Ali

-

rl

ptum ; etiam caflitas pulchrior floret ,

fore , ut filius imperaret , fed imperans

1-

fi fpiniscingatur, feu corporis excolatur affli-

matrem Occideret 5. ijsdem impié repofuit

&ationibus : pugnat pudicitia , quó vitium ;

Agrippina , occidat « st imperete' adeó fore

tunz indulferat filij fibi crudelis mater, quà

& concupifcentiam expugnet , ideóque car«

nem affligit, corpus enervat, quo ipía vege-

fortunam Neronis propriz praferret neci ,

tior fiat , & de hoílte triumphet 5 neccaíli-

nec mori curaret ipfa , dummodo filiusim«

tas viclrixeít, nifibellum carni , & concu-

peraret ; an non Agrippinam , & nos imi-

E

pifcentieindicat ; vixque ftat caftitas, nifi

tamür ,

cüm in noftram perniciem carni

indulgemus ?. f&vit caro adveríus fpiritum,

infolexmtia ceciderit concupiicentiæ ; nun»

L

*

lndo-

XXïi;

AT

$16

iDiffertatio XXV.

infoleícit contra caflitatem ; & nobis infidias

$i

memoriam, nósque invitat ad ejus premenz

adanimze interitum neclit;. & tamen adhuc

daveíligia, — Cilicijs etiam affliclatur caro ,

PC

illiindulgemns ; etque eblandimur , hoítem

le

cui funt illa moleftiffima : hinc cilicinz ve-

nutrimus, vires ei fuppeditamus , quibus

€0

ftes etiam in veteri lege legimus in ufu fuiffe

4l

in nos acriüs infurgat.

ad infolentiam carnis co&rcenda

$2

Si indemnitati ftudeamus pudicitiz, fi

m , W.ad lilium

caflitatis excolendum,

interitum velimusanimz declinare , noncar*

PL

Ll

Neque infime duntaxat plebi in ufu

"

nis defideria fequi debemus ,' neque fecun-

fuitcilicinaveftis: fed & Regibus ipfis , qui

düm carnem ambulare , fed fecundàm fpiri-

i

li

tum

?

L

chlamyde exteriüs nitentes , intüs exhorre-

quia prudentia carnis mors eít , ut

Ícente cilicio carnem compefcebant , ne ad-

Q

Ícribit Apoftolus 24 Rom, c. $, — Et fapien-

veríus fpiritum rebellaret 5 ne per motus

Qu

tiacarnis inimica eft Deo : non enim qui car-

n

concupilcentiz , pravósque affettus contra

ni adherefcunt ; ejísque defiderijs indul-

caítitatem infurgeret : fcimus ; Reges , Acha.

Pl

gent , Deo poflunt placere: debitores fu-

bum , Davidem, Joram, & alios hifpidam

mus non carni, utíecundüm carnem viva-

fh

a

hanc veftem carni adharestem geffifle; &

mus : morimur enim, fi juxta carnis defi-

Juditham caftitatis cultricem,pudicitiam fu-

f

deria vivimus ; & tunc tantüm vivimus ,

tà

am feciffe cilicio infigniorem , ac tutiorem,

cüm f[piritu facta carnis mortificamus , ut

Nullus fuit iilá caílior; ita vivebat dome-

u

nos docet Apoftolus /oc. ciz. fed qui carni in-

ftico cum gynzceo, ut ejus domus fchola effet

P

dulget , qui fuis vivit concupifcentijs , non

probitatis, gymnafium caftitatis cujus ipfa

*

p

Apoftolum audit , fed cum Agrippina lo*

haberetur Magiítra

*

& quamvis amplis

ü

quitur, dicítque : moriar, occidar , düm-

ipía opibus afflueret , ztate, ac forma flo-

10

modo caro imperet ; dummodo ipfi bené

retet, fummatamen erat veftitüs modeítia,

di

fintomnia; libenter cadam , dummodo fur-

.

& icorporis edomandi feveritas

.

fiquidem

Eul

gat illa : pugnam inter fefe ineuntcaro, &

lumbos, ut facer refert hiftoricus , afpero

Q

fpiritus, quamvis hic illi vitam füppeditet ,

a

confueverat cilicio ftringere, & quotidianis

& nonnifi beneficio fpiritüs caro vigeat , fu-

pené jejunijs corpus affligere; & ideo ejus ca-

g

ásquein fenfibus, ac corporis membris mu*

nià exerceat , ac vires exerat : hac tamen

ftitatis lilium inter fpinas cilicij lztiüs efflo»

ruit, Stringendus eít gladius in hunc do«

Vi

eo ingratitudinis Jaborat vitio , ut nonnifi

meíticum,; hoftrem , qui perenne animo bel-

j

mortem Íípiritui moliatur , contra quem

Jum indicit ; no&tes, diésque propterea de-

a

propterea jugiter pugnat, utipfum expug.

"bemusclafficum canere in corpus , quod cau-

m

Ad Rom. [7

net : hinc Apoflolus.

Carnás curam ne fe.

facít, cur hominestot labores fubeant , tot

f&

; '30'". 14.

ceritis in defideris? carots Janguis Regnum

pericula incurrant, fudores effundant , ma-

Dei po[fidere non po[fant.

qu

ria traijciant terrarum tractus percurrant 2

a

$4*

Contumax eít caro noftra quietis , &

hujus enim gratiá inhiant homines divitijs;

vel

otij amans , deliciarum appetens , lufibus,

tranícendunt alpes , afcendunt montes, diu,

& nequitijs incumbens , & nifi eam flagellis

«

no&tüque laborant etíam cum jactura pra-

«

czdamus, nifi ioris ad laborem adigamus ,

flantioris animi ornamenti , etiam cum à-

ita otio torpefcit; ut fine cultura, & labore

p

miffione divinz gtatize; carni enim omnia fa»

ager animi fterilefcat , nec ullum producat

«n

mulantur vitia , huic luxuria eblanditur "

ttó

virtutum florem , & lilium prefertim ca-

avaritia divitias congerit, ut illi inferviat ;

flitatisexarefcat; exercenda eft caro afflicta-

anr

temulentia madet vino , ut eam lgtificet ;

tionibus , ut callitas excolatur ; afflictatio

Vi

defidia: huic lenocinatur ; & reliqua vitia

din

corporis cultura eft pudicitie, & tuitio ca-

ancillantur; Gtamen plures funt filij teneb-

fümoniz : & quotquot fuére huic caftita-

Vlgl

rarum , qui carni fuz eblandiuntur , eam

tis culturz addicli carnem affliCtationibus in

fovent, eíque favent ; & delicatz inertiae

due

fervitutem redegerunt , ut D, Benedictus

DN

umbras in hortis quzrunt Epicuri , ut caro

inter vepreta, D. Francifcus inter dumenta,

Til

delicietur ; fed ex hacnimia corporis cura

D. Bernardus in lacu frigidiffimo , & alij

id oritur , ut corpori indulgentes , perinde

lr

fexcenti inter nives zílus concupiícentiz

Tiur

ac fues non alia de caufa videantur animam

extinxerunt : alij in plenam reduécturi cor-

Quo

habere, quàm necaro , & pinguedo ftatim

pus fervitutem flagellis fe cruentárunt , ut

putreícat inanimis ; & ut fues , nonnií1 in

indi

D. Damianus ; catenis , & cilicijs fe dila.

ceno volutantur vitiorum , quibus adha-

li

cerárunt , ut D, Cajetenus; virgis, & loris

rere eft ijsdem volupe; ideóque nil fapiunt

BI

fe dilaniárunt , ut S. Dominicus Loricatus ,

fublime , nil cogitant divinum , femper hu-

quó

qui fertur adeo in corpus füum fzvijffe, ur

mi repunt.

luit

incufflorum verberum numerus ad quadra.

Scimus, Diogenem uno duntaxat cubáffe

$6.

Àm.

ginta quinque millia excrefceret ; ufus enim

in dolio; fed carni indulgentes dies totos

(lQ (

flagellorum duo przítat przfertim bona ,

tf

peregrinantur dolía inter, & ollas; fympofia,

quorum primum eít ; quia carnis petulan-

& cauponas frequentant ; & noéles totas

Buel

tiam nimis fubfultantem , perinde ac afpe-

volutantur in plumis ; quorum animus pro«

Fj

rum froenum compeícit ; fecundum quia

pterea totuseít inpatinis , totus in cantha

latis

tunc Chrifti exemplum flagellis czfi , ac (pi-

ris , plus in lecto, quàm in templo; pkus

d

M

tl

t

in mace]lo, quàm in (»acellc« ; & plus ifr r

cil

IN

nis redimiti , &in cruccmz;äi noftrom fubit

Pravi Affe&us deffides corrumpunt; rdefatïhg.ato4s virtus omvat'f $37

n0, qu'äm in cclo. Ab hisce fru(tra ex-

nem afflictabat , & recitans pluries de die

quinquagefimum Pfalmum Miferere ,ad fin-

edlarur tuendz pudicitiz causáà , G exco-

lenda caftitatis gratiá , ut corpus affligant,

£ulos ejusdem 'verfus ferreis catenulis pet

concupifcentis motus compefícant , pravos

vices ternas fe cruentavit , neque ullo irrié

£uo imbre magis gaudet flos pudicitim. So-

affe&us coérceant, ideóque non dignam ho-

mine vitam ducunt, fed fuilem agunt , &

lertiffimus pudiciti cultor fuit S. Andreas

I

vile eft ipfisomnehone(lum , quibus invifa

Avellinus, £fed affiduis flagris , quibus.core

pus cacidit , .ac cruentavit , :cilicinà veíle ,

eít ipfa honeftas; voluptatibus franguntut;

langore diffluunt, 'otio marcefcunt , nun-

quá carnem:edomuit, jejunijs , .quibus cor-

quam ad fydera ereétos vultus tollunt; nun-

pusin fervitutem :redegit fpiritüs, .Exco»

|

luitflorem pudicitiz S.Thomas Cantuariene

quam ad exercitia aflurgunt virtutum , fed

jugiter humi repuntin coeno merfifoeda tur»

fis Archiepiicopus , fed cilicinam veftem ad

Qitudinis.

*genua :pertingentem :geítavit., :ut .carnem

fubigeret , G corpusimperio:rationis plene

$7

'Quz in nobis plerámque proba exci-

citantur defideria , 'pii infurgunt affe&tus

fubijceret; ajebatenim, ficorpori meo prz-

feminaíunt , ac rudimenta virtutum , quz

'effe nequeam , quomodo cüm fim ipfe pa«

tamen in fructus haud excrefcunt bonorum

ftor., tot.alijs preeero ? 'fuit.& .in eadem

operum ; "nifi tellus carnis noflrz raftro

«athedra eius fucceffor S, Edmundus cultor

mortificationis teratur., ac glebze conífrine

eximius hujus floris:caftitaüs , 'fed .cilicium

extra:quadrageiimam , & in quadrageíima

gantur infurgentis concupifcentiz , :evella-

türque gramen vitiorum ; ficut culturà agri

loricam ferream geítavit : & fertur , .fuitfe

non obeít, fed prodeft fru&libus producens

à puero cilicio ferendo affuetum:ex proprize

matris fuafione , :quz quoties Parifios:re-

dis; perinde afflictatio corporis quaedam eft

animi.cultura , quáà ager noftri corporisex-

.centia ei indufia miferat,lotum imul cilicium

€olitur, ut fpititusflores germinet virtutum;

'transniifit . 'quo biduo , triduóve per heb-

TK AL SPTREERIS : I m a

«domadam uteretur., :quia pravis:concupis-

acfructus producat boncrumroperum :fran-

genda eít heecrellus mortificationumaratro,

fcentia . coércendis affectibus., '& lilio:caitie

& quaz in ca funt glebze ;pravorum.affedtu-

'tatis:excolendo nullum «cilicio aptius inítrirs

umraítro conterenáz funt.cilicis.

menptum , :quo Cacilia virgo:corpus:edos

$8.

'"Gaudet vel maximé hac :culrurá hilium

muit., '& florem virginitatis:etiam 'ininups

«caftitatis , quà vernat candidius , floret a-

tijs indemnem fervavit.s 'canítque; propterea

.eccle(ia, «Crlicio Cacilia memóbra domábat ,

imoenius : hancqué exercuerunt ; quotquot

füetunt caítitacis ftudiofi ;ex quibus fuerunt,

ADeum gemiribiu. exorabat : nequeipío nupe

qui totis vitz annis fetofo fuerunt-ufi ami-

'tiarum.die hachifpida voluitcarere interula,

étu ; dies , .noclésque «ilicinam induerunt

licec enim:exteriüs.aureis ,'fericisque niteret

veftem , :quá concupifcentizepravos motus ;

'veítibus-, :intus tamen latens cilicium :car»

;'nem torquebat,

*Caciliam imitata:Editha

ac rebellantes rationi .affectus:coércueruat,

LI

ac feliciüslilium excoluerunt caftitatis, Fuit

.Anglorum 'Regis filia fub regio:ornatu ,

|,

pudicitiae 'cultor S, Lupus .Epiicopus Tre-

mundóque:muliebri veftem «ilicinam, hifpi-

dam,corporismembra:diré divexantem fane

«enfis, fed non deftiuiticorporis agrumara-

tto, « raliris mortificationum exercere ;

&é diffhimulavit ; & cum S, Ethelwoduseam

annis enim vicenis nunquam le&to indormi*

Tegié comptam vidiflet., G .crifpata ftonte

'eam redarguiffet., «eo-quia non effet ille:or»

vit, humicubavit, & (omnumnonnifi.mo,

^

'dicum indulfit corpori , noclésque alternas

matus.ad calturam caftiratis , fed:ad indici-

5

vigilijs exegit , ac precibus , «cilicium affi-

'um vanitatis-: :repofuit illa:modefté , :non

'elt fanéle Pater ,quo-extimum redarguas or-

11!l

dué geftavit , unica contentus pannofa tu«

nicá. "Caftitatem.excoluit.Abrahamus Ere:

matum, id:me 'folatur., :cüm íciam.à Deo

mita, fed licetampli(imi patrimonij ex aífe

'pon extimam weflem :ze(limari ., 'fed .cor in-«

'tus ;plurisfieri. ; & :tunc intellexit Ethel-

ä

hzres fuerit , 'omnes-quas'habuit facultates

wodus ,mentem bonam:non lemper à vefte

e

munifica largitate pauperibus -diftribuit ,

,

ï

quo 'eorundem levaret miferías , fuppileret

judicandam.

^*

1

Pravis igitur concupifcent

P fcdöreendis

indigentias ,& ipfe pratter ciliciumyftoream,

59*

ligneumque poculum , il fibiretinuit ; an-

affectibus nullumcilicio aptius freenum ,quo

j

n

nis quinquaginta afperum induit. cilicium ,

& concupifcentie motus comprimuntur., &

!carO'*(ubig»iCU'r ,& lilium-caílitatis feliciüs ,

j

quó carnis tellurem trivit, & lilium exco-

luit pudicitize.

Studiofus caftitatis fuit S.

ac tutiüs excolitur , idque nos edocuerunt,

ll

Amatus Abbas ; Íed non aliam quàm e cili«

vel fub ipío mundi exordio Protoparentes ,

$6

cio culcitram admifit , quam'nunquam di-

cüm poft violatum Numinis mandatum coe-

mifir , tametíi gracile corpus morbis lan-

perunt rebelles rationi expetiri pràvos con«

gueíceret , zegritudine deficeret, & morte

cupifcentize motus , .ad quos coércendos ,

Hinc catti-

jamjam imminente .corrueret,

velipfi primihomines cilicium adhibuerunt:

tatis culturz addictus fuit Elzearius comes ,

fiquidem Adam , & Eva erubefcentes pro-

i

fed agrum proprij corporis afflictationum

priam nuditatem , ac rebellanris cconcupi-

j

fcenti2 impetus.

Confuerunt folia ficás ., Genef. cap.

rallro egregié coluit , ferico enim thorace

!]

& fecerunt fibi perizomata : lunt ficus folia. $. V. 7.

cilicium cooperuit, quo diut, noétüque car-

alpe-

I

1fy

$39 '

Dileitat

Q

fu

'afþera; ac hifpida affligendze carni perido-

hac eultara 'cor'porei noftri L?Sï;i fiores vir-

b

nea , ficque cilicium, vel ipfa arbor primis

tutum vernant feliciüs , & femima pirorum

fuppeditavit parentibus , quo perafili&tio-

affectuum ,' germinant feraciüs in überio*

fl

nem carnis rebelles coé&rcerenr concupi(cen-

rem bonorüum operum meffem : eft igicur

if

tiz affectus,

hec corporis aflliclatie non folüm lilio cafti-

6o.

Idque caufz cur caflitatis cultores mire

tatis eXcolendo perutilis ; verümad reliquae

d

pl

fuerint ingeniofi in cultura hujus floris per

är

üu

rum omnium virtutüm promovenda incree

corporis cruciatus 5- hinc humi cubationes ,

Pf

menta perneceflaria : fructusigitur inde cre-

hi

prolixee vigilie , perpetua jejunia , hifpida,

fcentes appetamus , utfüm

4

&

us cum Joíepho |

d

acrigidacilicia, modicus, & infulíus cibus ,

fiij aecrefcentes;

If

potus infuavis , veftitus afperrimus , fla.

Quinimó Deus ipfe serumnis , & ad-

gellatio crebra ,& affiduis hisce pugnis con-

62,

li

verfis nosexercet , non quia velit nobis no-

ï.

ii

tra carnem lilium excoluerunt pudicitize ,

cere , fed ur inde ubcriüs perfectionis emo:

1 aP- Jugl V Ah

quod fuavius flagrádvit , & gratius floruit,

lvmentum per exercitia virtutum fumamus.

4!3

tai

2

H

Isque Numini placuit ; - cavegt enim, vel

Qued i pater filium haberet, eümque unigee

gl

maximé pudicitie culteres,ne corpori indui.

el

nitüim morbis camen plurimis infeftatum, &

geant , Ícientes facilé fub nomine neceffita»

afilitum ob vitiatos in toto corpore humo*

tis nequitiam fubrepere voluptatis; ideóque

res , adeo ut laborarent manus chiragrá ,

pL

corpusnon ut amicum blandizijs exceperunt ;

ul

pedes podagrá , -flomachus gravedine ,

fed ut inimicum laboribus , vigilijs., inzedia ,

venter colicha , renescalculis , & alij cor-

6f

cilicijs,flagris, ac innumeris alijs vexárunt

poris artus fcyathica, velgangrena: &his-

0f

rigoribus, quibus viribus déflitueretur , ac

ce divexatus morbis languefceretin INofoco*

|t"

impotens fieret ad infurgendum per pravos

mio, perinde, acTobus in fimeto , effétque

«

concupifcentize motus contra callitatis cul-

u

fimilior (imulacro cadaveris , quàm hominis

turam ; ita enim carnem exercuerunt , &

figurz; & pater mifertus filij , vellet inillo

Q

afflixerunt , ut hzc fe mori fentiret , tyran-

exercere, quamipfe arcanam calleretartem;

di

nidemCaliguíe pié , & fanclé Ín fe exercen.

fibíque uni notam ; quá potfer absque diffi-

af

tes: funt enim corporis afilictationes , ac

cultate gratis fine impeníis , facilé finé do-

"

cruciatus, veluti prima fanclitaus germina

lore, citó absque mora, filio mederi , to»

M

& tametíicorpus 2flligant , debilitent ; fpi»

tímque morborum congeriem illicó. expel-

V

ritum tàmen farciunt, ac cortoborant : hzc-

lere, ac priftinz valetudini filium reftitue-

h

que funt prima rudimenta , qua in fchola

r€, an non id amori daretur patrisin filium ? .

fi

chriftiang perfe&tionis didicerunt ; ac docue-

Àn non optimus erga filium cenferetur me-

t

runt , quotquot fuerunt caftitauis ftudiofi :

dicus? ita nobiscum agit milericors Deus ;

u

hi corticem fregerunt corporis , quo nuc-

quas contraximus animi zggritudines, per

Tu

leum gufítarent virtutis , ac per(c&lionis ;

corporis afflictationesexpellit, quiaindere-

q

l

lenuse(t cortex, cüm frangitur ; amarore ,

fipifcimus , & per exercitia virtutum plura

fed nucleus melle diffluit , ac dulcedinem

"

ll!h $ !9,

&

congerimus merita.,

4

fpárgit ; eadem , qua eft exteriüs carnis mor.

3

Nec Jobus infuo íterquilinio tot fuit e-

63«

e

tificatio;eft intus cordis vivificatio; & quam-

gritudinibus oppreffus, quot homo Jaborat

C

vis laboribus,vigilijs inedia,cilicijs, & flag-

infirmitatibus poft lapfum primi honimnis 5

pr

riscorpus excruciet caftitatiscultor, G mo-

ea efttoto corpore diffufla ecritudo, ut à

riatur ipfe mundi delicijs " acvoluptatum le-

k

planta pedis ufque ad verticem capitis non fit

hi

nocinijs, vitam tamenacquirit 5 qua eratior

in eo íanitas,

Unicum adeft pharmacum

V

Deo vivit, qui ideo dele&latur hisce corporis

morbis hisce curandis , é(ique ipía corpo-

Q

noftriaffli&tationibus, quia earundem benefi-

tis affliclatio , quà infolefcentiscarnis motus

cio exculti virtutum flores olent fuaviüs :

compeícuntur , concupifcentize depravatae

non enim noftris fe Deus oblectat doloribus,

affectus coércentar ; & irafcentis animi con-

'LW. 17 A

35

lt

non fibi complacet in nofítris cruciatibus ,

cepta flamm«e excinguuntur : hoc mortificae

f

nifi quia nobis profunt , & per excultam

tionis pharmacum nos edocuit cocleftis Mee

noítri corporis tellurem aratro cruciatuum ,

dicus , fimülque. Magifler noíler. Chri-

-

& raftro mortificationis feliciüs germinant

ftus,. de quo olim virtusexibat , & fanabat

li

proba defideria , qua veluti femina fancli-

omnes : nobis enim impenfiis füadet hcc

W

el

tatis coele(tis agricola nobis fuppeditat.

pharmacum, ut preíentiffimum curandis «-«

6Ie

Virtus floret in animo , Ífed pafcituc

gritudinibus, quas pér peccatum protoparene

inedià corporis, reficitut fici , ditefcit pau-

tis contraximus ; & non tantüm verbis , ícd

«

ertate , leetatur gemitibus , gaudet fletu,

fortiüs etiam;exemplo; voluit praftantiam

6;,

ridet Jachrymis ; tunc irrigatur flos pudici-

hujus pharmaci nos edocere, affumpfit ipfe in

W

tiz, cum flagrorum diritate ; dilacerati cor-

manus calicem, quem nobis propinaret. . Po-

poris artus fanguincos fundunt imbres; tünc

Mattb. ao;

f

zeflis bibere calicemy quem ego bibiturus fum *

LUPT

vernatlatior , cum ciliciorum afperitate ve-

[ic enim nosinvitat,ut hoc hau(tupriflinz re-

i

ftitur caro acerbiüs ; cuncincrementum fubit

(tituamur fanitati , ut & ipfe etiam bibat , ac

V

venullatis, cum fnis caro viribus minuitur:

ls

pribibat : hic enim ett calix ifte,cujius hauftu

ü

& ideo Deus noftris fe ob

iCC

1

at doloribus ,

homo licét multiplici iaborans rgnitndine-

depravatos fuos humorcs corr;

fbaï

affectua

t

in noftris fibi compiayet cruciatibfzsf quia ex

ii:.z.; 2

íuos

i

s.

Pravi Afïc&us deffides corrumpunt; defat'gatos virtus ornar. e39

fuos componit , appetitionibus exorbitanti-

dpfius animam periranfibut gledius , quia a-

mnima :excolentis «aítitatem àta vulneratur

bus modum imponit, aftus concupiícentize

fedat,flammasirafcentis animi extinguit;feb-

per virginem, -ut vulnus ipfum ad vitgi-

nitatis pertingat hoflem ,'& caftitaus cruen-

1imavaritz expellit, peftem libidinis delet ;

intelle&um purgat , fpiritum renovat , &in

tet;protternátque inimicum. ;"Funditur;diffie

priftinám afferit à fervitute libertatem ; .ex-

patárq;luxuria non tam gladionoftro, quàm

vulnere& licetVenusde armatotriumphave:

tingtit luxuriam , exterminat iracundiam ;

profcribit invidiam , & perfectee fanitati

rit, & frequenter armatosprofternat, vincát»

que;frequentiüs tarnen 3b inermibus , fauciís»

hominem refítituit.

:Duté excipiendus e

que profligatur ipfa;vincitur;X extinguitur :

afellus corporis , nec €i patcendum , ne con-

tra fpiritutn infurgat: Caroenim, ait.Apo-

quapropter Apoftolus Pauluscarnis ut.retune

61

deret ftimulos, & infurgentem contrafe con-

AdGalg lus , concupifcit aduerfus [irttum - fpiritus

NB cap. 5.v, z« -autemadver[us carnem : bac enim fibi invi-

«cupifcentiam profterneret , in fe ipfum tela

convertit ; féque oppugnavit , quólibidinem , .c h,

E427// .4dverf4n*:ur;: perpetua hic:rixa., 'acïju-

expugnaret, :Ca/figo corpue meum , G in fere 9. , 7..

gis lucta, GL quo plusreficitur caro;magisque

/-u.

vitutemredigo: nimitum pennas;alisque ade-

eiindulgetur ., .eovalemtiores inde viresi

diturus Paulus laceffenti concupifcentiz,quà

mit, quibus fpiritumfortiüsoppügnat, &

plerümque expugnat: & ibifempervincit ;

ad fugam ;pernicioreream adigeret , come«

pedes corpori inijciebat , '& ut libido citiüs

ubi non creditur:hoftis eíle,

'Énid mititur ftadij caro incu

mbere , 'ut

difcederetjligabatur ipfe redigensfe in fervie

64

tutem: vinciebatfe;ut irifu

«nusexcutiat , labores declinet , virgam àfe

rgentem contra fe

vinceret libidinem,

66,

removeat,& quiere fruatur;delicijs diffluat ,

:ac voluptatiäus;perinde ac floribus fulciatur;

Talesfuerunt pugnz;quas caftitatis cul-

tores contra luxuriam injerunt, tales fuerunt

utinde vegetior impetu uberiori fpiritum ,

quem prollernat,adoriatur. .Non parcen-

adverfushunc hoftem Davidis infidiee ; qui ut

impuras extingueret -flammas «concupiícene

gdum eítcorpori, 'ut flos vernet caítitatis in

anima ; :terendus eft, ac infringendus arat-

tiz , pectusfuum eluvione obruitlachryma-

T

ro mortificationum :5 raliro afflidionum

rum : ;plorábat per noctem David , :ne de die

rideret libido3 lachryma: fundébar, quibus

--

«orporisager, 'ut germinent in 'nobis flores

virtutum , & przfertim lilium 'Caltitatis.;5

nontam ignes extingueret libidinis, quàm li-

lium itrigaret caftitaus ,'quod alio non gau*

hic enim flos nullibi vernat candidiüs,aecolet

fuaviüs, quàm in exculta , ac profcilfa mor-

'det imibre madere,quàm lachrynrarum ; quas

'xor coniritum , & ad Deum veré converíua

tificationibus corporistellure, Corvirginis

elicic: *volutabaturincinere David;quó libi-

terreltris eft paradifus , fed ne fere pravo-

xumaffectuum delicias illasproterant ; ;gla*

'doipfacinerefceret ? quà indultrià etiam'Bere

nardnsobriguitin glacie ,:ut frigeret Venus

dioindigetcuítodiri; quapropter deanima,

feu'corde virginis dicitur.

Et tuém spfius

incorde * 'hac arte fpinis voluit :«Benedictus

Tucn2se,

'coiífigi , quibus pravas rebellantis concupi «

335

animam pertran[ibit gladius: Íed quem paras

4 6;'

excluíam ab ingreífu hujus virginet parad: n?

Écenuze affectus vulmeribus confoderet , dà-

«erie nonalium credas, -nifi quem violatum

qmecis cruentaret: hinc & ipfavirgohoftem

adifo

'transverberatura tartareum eultrum fibi im«

prxceptum à'terreilri repolerat par

hominem. -Nefasenimvirgo ducit; vel ini-

"Tnerüt:; JWam ipfius animam ypertranfibit

gladiu. Nonfidendum eíthuic hofti, qui

nimum de viro cogitare; quapropter à quo-

g

vis pravo affectu cor fuum cuítodit , qui

biandé caítitatis pugiles Taceffit.,, Tenocinijs

ca(titatis culturze e(t ita-addidtus , utnilad-

provocar , voluptatibus invitat: licét ceete-

'fos pravos proítraveritipfeaffectus, ferrum

mittat, quo poffit pudicitia ledi : hinc di-

Z

xit Virgo codlefti Nuntio ; 4uoniam virum

rg retuderit, aurum abegeric avaritiz , li«

fLw'. 3v "U

mam abraferit invidiz , rübiginem deterfee

354

3on cognojco , hac:cuftodia neceffe eit, cor

fuufh muniat , qui pudoris florem , ac vitz

tit -acediz , 'plunibum abjecerit :otij, :acome

Tes repulerit pravorum affettaum impe:us;

atborem fervare cupitindemnem: non mo-

tamet(i fit ipfe adamas inconcuffa moritus

nile fplendet antevirginis peótus, fed gladius

vulnus infligit 5 quia non ornatus petendus

firmitate , nitore pellucens plurium virtue

tum ; adhuchic adamas uno frangitur hirci

ï

eít; (ed gladius evaginandus , ubi non jam

cum ferpentepugna initur 5 fed.cum libidine

fanguine , & qui obfiftit malleo , "cedit

'concupifceatie 5 'qui ftac ad affultus cete«

confli&us fufcipitur.

Sed quanam ars efti(ta inufitata , ei vul-

rorum alfe&luum ad wumius concupifcentize

6y.

nerainfligere , quem non expugnatum cupi-

impetum cadit ; cüm nec adamas fanguini

reliftatz ideóque in id neceífe eft , incumbat

ä

mus, fed propuguatum volumus ,quem ideo

ferimus, nevincatur? hxc pugna in caftris

ftudij caftitaris pogil ;ut huic nonfidat pravo

1

j 29

affcétui, qui ubique nectit infidiaspugnátqs

b

j

inftituitut caffitatis : virgines pugnantes con-

"/p*'

&ra pravos

infelefcentis concupifcentise afie»

voluptaturn lenocinijs:nec tutiusvincitur hic

L

hoftis, nec citius, quàm beueficio fugz.

&us vulnera fibi inf gunt;,

quibus hoftes pro-

»

Cultores caftitatis & pugiles pudici-

Referr Joannes Taullerusadolefcenrtem . &7.

J

fligantc

tiz fe ipfos cruentant ,

quo hottes profter-

quendam fuiffe (pecie venülla , itatamen ut

[2

*

^

devirginis, Z

pudicitia fimul cum venuflate floreret ; ve-

Mc. z.v

nant ; hinc de anima,feu cor

3

rüm

H

Yyy

Verani de Afestióus ?am. L

541

Difertatio XXV, ..

rüm cüm nitetetur cacodaemon hiinc carpere

Seneca epifl. 30. .. Subufabe ligna fore.

florem , fimülque adolefcentem expugnare,

hoceit, íivelimus illi vires adimere , . ac

hoc fuit fltaragemate ufus; fpeminz cujus-

eum extinguere, gnis eft luxuria,qt

dam inügnis nobilitatis, ac nominis concu-

æip-

fum corpus inflamm

at , concupifcentiam ac«

piícentiam in adolefcentem accendit, adeó

cendit , ut virtus cinefiat caílitatis

.

L 4

ignis

utab ancilla & gyneceo foeminz juvenis ve-

inquam eít , fed qui:& gehennali evaporat

nuftus in benevolentiam parüm pudicam ad

fornace, exilítque exorco: hanc flammam

ccenam fuerit vocatus , fpecie quidem ho-

::

tartaream fi oppreffam velimus , neceffe eft,

]11& MP C

noris ; fed revera ejus deturpanda pudici-

ligna fubtrahamus , feu pabulum denege-

t

ti2 causá.

Adfuit adolefíeens non tamen

