timorem periculijac jaéture pudoris, ut ex-

Virgilius cecinerit

t vultu nontamen

peditiorem , paratiorémque efficiat ad man-

. miveum candorem exhibe

[j

fed ferventiüs ac-

ducandum , & bibendum cum Holophernez

- pectoribus refrigerandis,

endendis; 1dque monfílrofi deera

t concupi.

fed cur ad fercula , calicésque exficcandos

priüs fudirhamallicit? quia diftentus epulis

fcentiz.in nive flammas excitage; vires dees

venter promptiüs defpumat in libidinum

foiffent,nifi fucatonivium candore ignem

feeditates, hinc netat S. Hieronymus pluri-

accendiffet ; fi mulier manu eft vifcus, vifu

mum habere affinitatis viaum , & Venus ;

Bafilifcus; hacque ejus eftars fallendi;fuge-

imó ea neceffitudine vincitur , illigatürque

re, utquod velit,aífequatur ; & in fuga ci-

venus vino; ut illa (ine- Cerere; & Baccho

tiüs arripiatur: ita terga mulieres procaces

frigeredicatur. Addit turpiffimus leno: st

vertunt, ut videantur ; &t ita pugnant; nt vine

cantur:; íed infelix fuit Sichemus, qui ut vi-

nanducet cum o, & bibat vinum in. jucundi-

z4te; infidiofa elt ea jucunditas, qua ex cali-

dit,periit :

n aítuante amoris freto, ubi

cibus oriturexficcatis; fluxa, fed lethalis eft

mens fluctuat,

vifüs hamo miferé capitur ho-

hilaritas, que cum vino fanditur; triítisilla

mo; quia libidinis

amans compedes gerit in

oculis; & puella flammas;q

uibus adurit, tela

latitia, quz &on corde jejuno , fed ex fto-

macho, multo madente vino emergit ; ejus

' quibus confod

it, huc accer

fendus S. Chry-

füa eloquentia id expli-

initium rifum exhibet, &blandimentum 5

ioftomus qui aurea

fed de(inic ftatim in flagitium, & lu&tum vo-

cat, ignémque

concup

ifcentiz igni pariat €«

: '-Serm.—in O.

Sicut ignis ubi calamum

luptas, quz vinum propinat, fed ut venenum

" i.

lementari inquiens:

j

x

0X 4ttrA

Gam materiam fua.

degiutiatur.

ia

4p p:—-ebendem

(Caveant 'Puel'læ , caveant juvenes ab

39

f"

m accen

dit s ita ignis. concupi[centie

& uemuflatem

hifce lenonibus , qui per calices vino natantes

*

ubi primum

formofitatem ,

-

fé

nimum flatm inflammat.

*

ad naufragium pertrahunt innocentiam .

qifu attigerit à

flu&tuat prius mens in vino, incaleícit poftea

33.

Non oculi

scantüm;led & pedibus vin-

in libidine , & cinerefcit in flagitio ; tuge fi

ciuntur quafi com

pede homines ; an non Ju-

cave, fi times; fuge non tantüm in

dithz pedes caput vincire, ac vin

cere vifi

fapis;

fympofiis, & gynaceis ;

- fed vel in publicis

- guditb.cap, funt Holophernis ? Sandalia ejus rapur-

plateis, vel inforo hos turpiffimos lenones,

.9?

aunt. oculos eju (alicet Holophernis : adeó

fortia (unt pedum involucra in foeminis, ut

Hsreant domi puelle , virorum declinent

frequentias ; quie tunc mulier meretricis

€apita contera

nt fortiffimorum in caftris vi-

quibus fcemi-

nomen induit, cum citharam affumit , cunt

zorum?; quianimirum calcei.

na humum terit , fordes calcat , infirmam,

urbis plateas pervagatur, cum canit, & lafci-

vit infono : tunc plané definit e(le virgo,cüm.

ac ignobiliffimam corporis partem conte-

rapuerunt Holophernis fuperbo

domo excedit, urbis plateas luftratura , ho-

. git; oculos

ac homines habentes

minámque frequentiis obviatura. INon fibi

faflu zequé Numina;

puella quamvis cafta, G verecunda de virgis

comemptui :

qui enim magnis cogitationi,

nitate blandiatur , non de proptia glorie-

bus mentem fuam impleverat, qui

molie«

tur virtute , fiin publicum prodeat, viros

1?;/!4 h

! batur Hfraelis fanguine campos, agrósque ire

adeat, venu(tatem, & ornatum non affeclet;

rigare ad uberiorem

palmarum fegetem; qui

eftenim muliebrisornatus, qui alios devee

orbem totum czdibus, & cladibus funeítare

nuflat, incitátque adturpia; cüm 'enimin

antenderat , is affctus fuos mulieris pedibus

vultu, & pectore niveum exhibet candorem,

fubftravit, & fandaliis (ubjecit : & glutium

cor accendit. intuentium; dum.íei - refricat

natot ad pedem fcemina

populorum domi

memoriam, ut fuimeminerint alii, vulnera

compede vinélus cadit captivus.

. Sed qui

virtute Juditha caput amputavit Holopher-

coenum.e

infligit, quibus & ipfa ruit in impuritatis

-

nis, quem pe

de jam fibi devinxerat? non a-

Quód fi ornatui veftium addat fonum

4O,

liter expugna

vit Judithacaput Holophernis,.

uàm virtute caílitatis ,

Non vereatur. bona

cantüs, quó delectetur, & alios alliciat; vel in

L' .'j'ua'ztb, tdp. q

g.

ia.

ue

lla intreire Ad Dominum meum, ut bono-

ipfo cantuex virginefit meretrix, quia ta«

metfinondum 1n fuumcorpus peccet, incipit

ju[loc/io

vificetur Ante

faciem ejuss ut manducet cum

Ifaia £a«5

verba

tamen incorde moechati? Swmecitbaram;

eo, & bibat vinum,in jucunditate -

circumi civitatem meretrix oblimioni data,

funt hecVagaonis turpitfimi le

nonisinvitan-

Bene cane, Et meritó ex. virgine fi meres

'tis Judicham ad flagitium.

Quàm callidé

tham , pudicitiz

trix,quz tot virorum enititür ruinas.

turpis leno aggreditur Judi

Neque audieris, fi'affezas, laxanciani-

atcem in ea expugnaturus.

Vocat Juditham

j

&am,infigni-

mi causá licitum quandóque puelliseffe, in«

fosminam viduam, &tate prove

tam virtute mafcula, puellam; quafi dignam,

dulgere cantui; X mufices pulfareinftrumene

m cams

— ÓMÀ RÓÀ

ta ad (uavem, & canoram vocem , ci

apiámqs amoribus exeitandis ob florenté &-

Itet,

T

162

Diflertatio VII,

flet; Davidem confueviffe citharaäl pulfare

& mendicemuä àfeediorum änïmälcu!ofüm

ad (piritum moetorisabigendum; quia non

ejectamentis, unde poffimus gloriari in mu-

datur folatio, quod in ruinam cedit plurium;

ré in verme; vefles,quas alius homo femel

non datur laxationi animi, quod compedes

induit non facilé admittimus, ut ipfe nos

injicit, & vincula minifltrat , quibus libertas

veftiant ; & tamen fpolia, qua mures de-

trahitur in fervitatem; nullus enim gravior

pofuerunt folicité quzerimus, enixim peti-

luctus, quàm ipfa captivitas, tunc fit puella

mus , ut iniisdem gloriemur: inglorium

impuritatis captiva, cum Lyra fono, vocis-

cenfemus , ac indecorum habitum circum-

que blandimento lenire ftudet.

Pulfatur

ferre ab alio homine. pofitum ; & honori

cithara ia uno duntaxat loco, & ejus fonus

damus, ac gloriz indumenta geflare , quae

ubique propagatur, vóxque puelle cantan-

mures depofuére.

tisrefonat ubique,imo lues ifta laxior diffun-

- Certé rationem videtur depofuiffe , qui

42,

ditur, quàm per urbem, licétin fola urbe:

à carentibus ratione depofita quarit indue

effundatur hoc dulce venenum , hoc mel«

menta gloriz fovendz|, cum ignominize

leum fel. — Quid ni, quz. habebatur puella,

promovenda fint magis idonea. Fatui fané,

virgo ; pudore verecunda, virtute infignis,

qui inter veftium fplendidos ornatus glori-

mox incipit publicé peccare, quia publicé

am quarunt, cüm fint infanie notà digni,

lafcivoscantus non reformidat; nec verecun-

H

Jufté in eos irafcitur Seneca, qui homines

diam ampliüs fervat in fcelere , quee impu-

non ex illo, quod funt ; fed ex illo, quod

denter à fui publicatione , & proftitutione

haud abftinuit.

habent , fi tamen habent , cümextim? tane

uàm feliciüs manerent

tàm ea tangant;exi(timant, ait ipfe ;

uem e

puellae domi!. quàm fanctiàs domefticos la-

£Pæoi7...

admodum fiultus eff qui equum empturus

terent inter lares! fiinvifz effent hominibus,

eum non injpicit, fed firatum ejue, ac frenose

non paterentur ipfze vel in ipfa amoris ma-

fic flultiffmus eff , qui bominem ex veffe affi«

lacia, àc tranquillitate naufragium ; reve-

zmat:i Ícité flulto. pariantur , qui ex vefle

hunt quidem merces domum, fed pudorem

hominem zítimant;quia alieni fiuntà mente,

naufragum relinquunt in foro ; aurum ac-

€im homines intus nequeant introfpicerein

quirunt, fed honorem perdunt; munera ,

mente , fed tantüm in extima cute; non eít

fructásque divitiarum accipiunt, fed florem

is eeftimandus , qui ex fola vefte hominem

corrumpunt honeflatis: etiam Danae in fa-

seftimat,

- bulis aurodefloratur? oculosmetallum hoc-

— Nullam potis e(t veflis gloriam dare;

4j*

ce preeftringit fuo fplendore,ut puellz,quod

qua animum afficiat , quia nequit gloria,

iisdem periculum imminet

pudogisfmox nàu«

qua ex veftium oritur ornatu, arctiüs quem-

ragaturi , non videant,

piam afficere , quàm vettis ipfa afficiat,quze

cum extima fit, & ficlitia, ad cutis tactum,

$. VI.

non ad animi ornatum affumitur ; proinde

gloria, quz hanritur ex. veflibus adícititia

Mdeo corruptus. eff bumanus a £«

€ft, proríüsque fictitia , extima tantüm ,

éfus in luxum veffium , ut glorie

qua& tam facilé poteftdeponi , quàm veftis

fovende brutorum adaptet fpelias

poni: neque vera effe poteft gloria illa , nec

&'excrementa,

vera lztitia, quz ex veftium ornatu elicitur:

THom:3l , i

41*

Nhonorus eít honor, qui é luxu vefli-

recté S. Chryfoftomus ,. 42imi tranquilli-

iatem , €8 letitiam , non potentie tumor,non

€pifé, ad Re

um captatur; irngloria eft illa gloria ,

mBaz,

i

] quam non boni mores , fed adícititia

velitum ornatus adferre coufuevit : f velles

veram gloriam afferrent, utique femper ad»

indumenta invehunt , acuto calamo eos S.

ferrent, & quidem omnibus afferrent, qui

Bernardus pungit , qui infola veftium pre-

veítes ferrent pretiofiores ; non femper ta-

(::j

tiofitate, ornatüque indumentorum glorian-

men afferunt gloriam, nec' qui xelegantior.es

tur, inquiens Serzz, 2. Ze veró. Ifaja ; Quid

eis invides , qui de. operibus vermium , &4

induunt veftes pleniüs gaudenz : argumemn-

to fané non poffe verum gaudium à luxu eli-

|

anurium pellibus ingloriam — plauà gloriam

&i veftium; imó f1 aliquid inde hauriretur

;

guendicarenon erubefcunt, vulig zndigno vi-

gaudii; verum non effet gaudium , fed ad-

I

zi , interdilo , 6 mulierióus; femetipfos de

icititiam , quod u2à cum veflibus indue-

boneflantes potiàs , quaws ornantes, — Nil

rent, & exuerent homines,

veítes addunt animo, quin potiüs detrahunt,

A veta igitur

£loriaalienam effe veflium pompam, à vero

nudántque virtute, dum corpus ad lafcivize

gaudio toto colo aberrare indumentorum

veftiunt illicia: non valent vefles hujusmo«

luxumex eo nervofius evincitur , quia Deus

di virtuteulla , nec honore veflite,

quosipfze

ä

veftiunt,

infinitá veftitur latitià, cüm fitin fe fum-

Y

quia nullam fecumadferunt virtu-

tem, nullam largiuntur foritudinem; & ni-

mum gaudium , fumma gloria, & ramen à

r

quavis corporea concretione diícretus, nul«

hilominus eó ia veftibus plerumque infani-

«

lis utitur veftibus; nullus in ipfo indumen,

K

mus, utveftem , quam vermis evomuit,

torum luxus; funt veftes non latitiz fomene

vel mus exuit, vel pecus depofuit jactemus

j

ta, fed indigentize argumentaà , adcalorem

N

adgloriam ; gloriemürque excrementis ver-

fovendum, ad frigus. arcendum , & Deus

P

mium obvoluti, murium fpoliis. co."nteäti,

cüm fibi plené fufficiat , nullius rei eít indie

f

£us,

u

-

N

( Atïe&u;s in ?e&ium Iükumcoärcendus,n; nos dcvenu'&et.,, 1

63

]«

£us. Angeli qüoque in cclo degentes fu-

'tät-em cbntulit nullo ;exp»rïmcndam calamd;

d

pero jugiter beantur.gaudio , fruuntur lz«

cüm eos condiderit ad füam imaginem, ime

08

titià, zterná etiam donatiglorià; quamvis

pertierit. animum 'immortalem , eümqxe

Qe

omni de(tituti extima vefte,utpote puri fpi.

-

ritus : nulla igitur ex veftium luxu , ex in-

inftruxerit non retum tantüm naturaliüm s

]*

fed earum itidém , qua vires totius. excee

dumentorum pompa, vera poteft latitia

dunt naturz, ícientiá, & cognitione, ade

la

otiri , nulla vera gloria. Imó non Angeli

diditque gratiam

tantüm , fed & homines in ccelo plena erunt

ti; familia

;quàab ipfo ortu DEO gra«

»ri

res , imó filii, juíti, fan&li conílie

r

latitia perfufi , plenagloria,tametfi omnem

tuerentur ; conceffitque corpus vividum, vi

veftium luxum , omnem indumentorum

tibus robuítum , temperamento fanum, vis

pompam rejiciant , excludántque: idque

ü od

tali fucco vegetum , membrorum compagé

i

). |

argumento , minime à veftium luxu veram

gloriam pendere ; cüm fine - velle (tet vera

-Ad elegantiam compactum , fenfuum pere

t

fectione abíolutum , fingularti venuftate

lztitia , fine indumentis floreat vera gloria:

h

'preditum; nulli dolori ; nul

li egritudini,

ll.

veflire hominem vera gloria potefl,etiam

nullique interitui obno

Xium: cui etiam ade

fine füperfluo veftium cultu, absque emendi-

ll»

didit beneficium primigeniz innocentiz,

fpi«

€atá indumentorum pompá,

u

44

ritum liberum , fuique juris,

ac arbitriie

d

Eidem rei firmandz aliud mihi fugge-

impetium rationis ,. cui appetit

ritur argumentum ; quia verz gloria verus

lones omnes

la

tum concupiícentis , tum irafcentis animi

fons Chriftus eft , cüm eó fuo ferretur a-

; obtemperarent : fed hifce omnibus tamdiu

^ Bf

more, ut fe amantibus communicaret , quà

beati fuére , quamdiu ab ufu veftium abíli»

eorum mentibus lztitiam adíerret: & ni»

".O

hilominus fcimus, Chriftum ufum veítibus

nuére, nudíque extiterunt ; & tunc quarie

vis nudi; ita felices, ut non a(tuarent , noáa

fuiffe ab omniluxu, & pompa proríus a.

algerent ; non fudarent, non defatigarene

lienis; é quibus vix ullee aliz fuére paupe-

tur,

Quàm gloriofiores fuiffent fi

Le,

riores; & tamen verain ipfo fuit. gloria ,

in proe

It

pria perítitiffent nuditate?

quàm feliciores

verüm gaudium , cüm ejus anima beneficio

l

hypotta(is fueritab initio fuze creationis be-

f1 nunquam vefítes quaüiffen

t, quibus nudi-

atitate donata ; plena latitià, & gloria,

tatem contegerent ? tunc enim ob male Cafe

ptum malum malorum omnium ilias in pri«

[

gaudióque perfufa ? quin poft (uum ad cce-

-T

los afcenfum ,. 1 ex amore vult fe homini-

.mos homines , eorümque pofteros dimana-

n

vit: guftárunt quidem Protoparentes inter«

dj

bus exhibere, ac communicate , eas induit

]l*

Aictum fibi pomum, fed cum ipfo mifetiag

veftes , quibus nulle aliz (int pauperiores;

«um nudo accidentium velamine contegas

omnes , & morrem ipfam deglutierunt g

fuit pomum illa Pandorz pyxis, à qua pro»

ly

tur in Augulliffimz Euchariftize Sacramen-

t

to ; veftes catere tametíi pleno ufu detri-

ruperuntomnium Íícelerüm portenta , om«

nium miferiarum collüvies, omnium fuppli-

là

t frequenti fciffurá lacerz , vilique lanu-

ciorum tormenta , omnium calamitatutm,

)

1y

gine pannoíz ; adhuc tamenaliquid conti-

li

r f

nent fübftantiz : Chriíli vero indumenta,

&rumnarum;cadium, ac morborum agmi«

na, Mortíus (iquidem pomi mortem acci-

e

nuda funt accidentia: ne crederemus , Ve»

[

ram gloriam poffe nos à veítium pretiofi-

'vit, & Protoparentes unà cum tota pofteri-

"

tate dejecit & faftigio felicitatum, & detrpe

j-

tate,luxu , & pompa haurire; cum ipfefons

fit in vallem lachrymarum , in exilium, imn

J IPIA at

vere gloriz in throno fedens Euchati(tiz,

mare procellofum,

ó$ ff

adeo pauperes (ibi ve(tes texuerit, quibus in

übi venti utriusque ap*

petitus irafcentis,

& concupifcentis pervers&

)

dueretur, ut nulle fint, nec effe poffint pau-

efllant, fluctus excitant decum

anis tumidioe

acetit li cot J

lui

periores, nifi folius Dei Omnipotenti manu

fierent.

1

res, & ad quotidiana

impellunt naufragia z

d

ex hac vomica. demor

fi pomi pravarum o

8

Sin veró à DEO, Angelis, & Chrif'cd ad

mnium cupiditatum p

puros de(cendimus homines ; id certum ,

utulentiallicó ebulliit,

l

& tunc. ceperunt Pr

otoplafli effe inplorij,

gloriofiores fuiffe primos homines omni ad-

miferiis obnoxij ,

li«

egritudinibus fubjeli ,

ur

Ícititia deflitutos vefle, " quàm cüm ccepe-

cum primüm veftes

quzererent , quibus pro-

rint veílibus uti, & ejus polteri gloriari ,

j«

priam contegerent

nuditatem* nulla

igitur

ac fuperbire in luxu veftium : nudus Adam

gloria quarenda in ve(tibus , cüm tu

nc ho«

j

omnibus fuerat virtutibus ornatus, innocene

Jf

mo omnemexuerit gloriam, omnem per-

tiz nitore circumíufus, verá lxtitid. affe-

f0

€tüs, & plena gloria repletus ; fed cum ve-

diderit felicitatem, amierit gaudium , cüna

primüm cepit veftibus uti

ini

ftibus ceepit indigere, veram exuit latitiam;

jquas fi nunquam

n

adhibuiffet;eloriofior , &

verá nudatus glorià.

extitiffet nuditate,

feliciqr in propria

ml

45*

Sicut Deus in ccelo empyreo Angclos

Exuti igitur vera gloria cum 'fuc'rintþ

46.

14

collocaverat, ita & primos homines flatue-

jl

- primiparentes, eos peccatum veftivit 5 adeó,

rat in horto, feu compendio omnium gta.

ut data fuerit hominibus veftis ad

Jl,

tiarum , ac deliciarum , feu in paradifo re-

tegendam

peccati foeditatem,

Pudor tamen eít. ho-

Al*

céns condito, cui in alimenta menfam pro-

pofuit, terrarum omnium latum

die,; ab hominibus hoc turpitudinis vela-

; & frugi-

mentum affumi , ut theatru

m gloriationisg

2

ferum orbem ; gloriam itidem

3 & feslici,-

Qni$, fiat fuper-

(j

Veraui de Afeitibus Tom. 1,

ut quod indicium eft aþjeäi

bie

-

1698

Differado VIll,

biz argumentum ; faftüs, &arrogantiæ in-

punt: ídque caufa fuit, cur Petratcha dete.

citamentum? Nulla igitur ex veftium pom-

mediis utriusque fortunz vocaverit veftium

29.

pa, indumenti luxu poteft vera elici gloria;

ornatum, /uperbia vexillum, nidumque luxu-

ría: fiquidem fuperbie morfibus,ac luxurize

id enim perinde foret , ac in flerquilinio

fuavolentiam quarere , lucem in' umbris,

infültibus fit obnoxius , qui nimio fuperflua-

Íplendorem in tenebris: nexum habent ve-

rum veítium ftüdiotangitur, faítuintumce

fcit, pompà fuperbit.

Ítes cum peccati foeditate, non poffunt ergo

48.

veram gloriam efficere, nec verá nos affice-

Quid funt veítes pret

iofloresquz plu?

ris à nobis fitint; quàm cibus tinearum? quàm

reletitià , cum nos inficiant ob connexio-

paftus vermium ? Quidergo gloriatur homo

nem, quàm cum peccato contraxére ; hinc

Homil.ri» fcité fuccinit S. Chryfoftomus, qui veítium

inverme ? quid fuperbit homoin putredine?

tu circumfers ait Chryfoftomus, paf/um vere

Momilua.in ü.

( €PÍ^ ^d RU Juxum redarguit GC in earum immodicum

[

9.

cultum aureá aqué, ac adamantina invehit

mium , & cibum tinearum : malum id omen

Mütï/?:

eloquentia inquiens: qware, dic obfecro,cor-

homini, qui veftibus tineas päfcit,& pafcitur

ipfe, uttinea 5 dum curaseas nutrit, quibus

du dta ornas, & gaudes ejuscemodi amittu ?

2)0n cogitas, quod pro magno fupplicio ,. pro-

laceratur,torquetürque intimiüs, Sordefcit

jter transgreffonem fignum boc fuit excogitae

animus nimio veftium nitore, fylvefcit incul«

tus ex nimio cultu indumentorum, quia ples

£um? inlapfuvidentur elevati, ac intumefces

re, qui in vano veftium cultu. gloriantur;

rumque veftium elegantia animum devenu-

ftat, & ornatüs preuiofitas mentis arguit de»

cum veíles peccato neCtantur ; gloriantur

Lib.s.de com

formitatem; quiautícité D. Bernardus, £or-

procul dubio de culpa, qui in luxu veftium

fiderationes

Íuperbiunt : à mentis fanitate videtur exci«

ma bac vefltum, deformitatis mentium , ac

turpitudina morum eii idicium , deformis

diífe, qui lapfum ere&tionem putat, & ex tur-

pitudine gloriam nititur enancifci : . veti-

eft enim affe&tus, qui totus in forma vefli-

bus, qui inflatur, infaniam fuam prodit , fa-

um occupatur , in cultu laborat indumen-

torum; corpus veftit , & animum exuit, ca-

tuum tümorem, mentisque vacuitatem; fa-

. €it enim materiam gaudiJ, qua doloris, &

put ornat, G mentem devenuflat ; pectus

adícitio ornatu pingit ; & intus cor tingit

fletus eft argumentum : quoties veftes indui-

mus memoriam lapsüs Protoplaftorum re-

vitiorum fcditate ; non animum, non menes

fricamus, & inde occafio lugendi, non glo-

tem , non cor ornatus veftium exornat ;

non indumentorum cultus perpollit, fed

riandi nobis fuggeritur,

virtutum cultura.

47*

Quid gloriamur in veftium cultu ; cüm

Certé non periftromas

ta belluata, non Babylonica , non auro, aut

plerumque qui veftibus funt nitidiores , fint

corde, & mente cateris foetidiores? qui ve«

opere phrygio intertexta quidquam adji-

ciunt animo ornamenti, fed hocàfolo mue

ftium jaCtant integritatem , mentem inte-

tuatur virtutis ftudio : abílineant à nimió

ft,

gram non circumferant , imó & multiplici

'fciffufraCtam? 6 conversó, qui vefte forde-

veítium luxu foeminz , ne luxuria (int in-

citamento, cervicesnon auro , non gemmis

fcunt, animo ornatu virtutum fplendeant;ní-

inclinentur, fed Chriftlo, ut pulchré mo-

tefcant candore pudicitie: perinde ac veftes

Xihz d

nitidz nullum tribuunt menti nitorem , nec

net S. Ambrofius inquiens: vidimius femi-

nas margarita onerare Aures , curvare cer«

ni,cap 9.

veítes integr& integritati fuffragantur animi;

4

vices , quas bene Chrifloynon auro. inclina-

ita neque fracta integritati officiunt. animi;

[

cüm plerumque fub veftibusfractis diuturno

rvent: qua fe ip[as flere debebant, quàd mar-

d

garitam , que de calo efl, perdiderunt. Ve-

uíu detritis, frequenti fciffu laceris,integrie

[

K

tàs triumphetanimi; & fub nitidis, integris;

rum ornatum non à gemmis mutuent ; fed

l

à virtutibus hauriant ; quia ut loquitur

H

frequentique ornatu auri , & argenti fplen-

f

dentibus fraCta menslateat , fub veftium ni-

Ifdorus, Aeque purpura, neque [plendenres

.tiä.s,eþl'þ. ;j

38.

tore fordefcens , fub auri ornatu vitiis deni-

emma auro admixta veré effciunt mundum

muliebrem,

Multe enim tnepte Matrone

i

gtata. Dracones,ferpentes, aliaque id genus

animalia, que nobis funt horrori, moris olim

bunc invefligantes ornatum 1nvifa ,. atque

i

fuiffe, ut in veftibus acu pingerentur, ex eo li-

odiofa conjugibus reddita fuerunt. —.dt a-

nimi ornatui i5 efl , qui é virtute mafcitur ,

quet, quód Sinarum nobiles , ac illuftres

U do g.

"n

Draconibus auro, & ferico intextis in vefte,

convitlus : de[iderium excitat , & mentis eit

"!.cap l

biltrum.

]

feu chlamyde, vel maximé deleclarentur; A-

Non cultus veflium , fed nitor confci-

49*

p

biffini Leones, /Ethyopes urfos , aliásque fe-

ü

ras pictas, vel intextas deferrent in indumen-

entiz mulieres ornat , non fuperfluus cor«

l

p

tis, Verüm quod in veftibus extimis piétum

porís ornatus , fed virtutum cultura eft mue

videbatur, fictum non erat in intimis pecto-

lieribusornamento; quamvis cervix niteat

i

?

ribus: quippe &ipfihasíferas deferentes,

emmarum fulgore ; caput irradiet multi«

animi indicárunt feritatem,quá terrori effent

plici illuminatum adamante , colla coronene

i

ep,

. populo. Sed ferarum morfibus mifere difcer-

tut craffioribus aqué, G candidioribus

onerentur pendulis

lt

ptos eos novimus , quiaiidem fuperbiz, fa-

margaritis , aures

ftás, invidentiz , ac luxuriz feris intüs mor-

gemmarum nitoribus, corporis membra

b

denturincorde: etiamnum quos nimia ve-

obtegantur transludicis fericis ; non ta-

LU

fliurn cura folicitat, eosdem hee ferae difcer-

men quidquam inde accedit animo fplen-

doris

ARfectusin veftium luxum coé&rcendus, ne nos devenuftet, Jóg

: doris; fiec ofnamenti , quin'plerumque'eb

"áuri pallore ,':gemmar-lim nitore; auro qm fe

: Ui

"

tutpiüs devenulflatur , .quó:elegantius cor-

ornat, non fe exornat, fedonerat, & devee

a

pusexornatur; ftudenc venutftati: mulieres

nuftat, auróque fe deteriorem facit, quia au«

addictze vanitati ; fenfui in vitium procli-

ro miferé famülatur , virtüs ornamentoeft

vieri veftium luxu lenocinantur 5 concupi-

auro, nonaurum virtuti; fplendore anima

Ícentiam provocant in praceps ruentem; fi

potiüs, quàm corpus;polienda etl; corpus,qui

molliter inceffum componunt,viam ad viti«

exornare ftudet, excolere quidem potelt, led

Q

um emolliunt ; . caput f1 vertunt ad incutie

meliorare nen poteft: fit enim caro noftra,

endum defiderium nutus fiogunt , vultiim-

:

fi cultura accefferit, deterior; infurgítque

que defingunt ad voluptates ; & ex cultu;

petulantior contra fpiritum , contra quem.

j

ornatüque corporis nonnifi feeditates lafci-

eà fxviüs pugnat, qtió ipfa ornatur molliüs;

Honilaa g

vientis animi fpargunt, X contrahunt ;

fitque propterea plerumque carnis cultura,

l. Matih,

quibus & ipíe , & ama(i devenuftentur,

corporisornatus, animce interitus;nec caroà

h

Quid ipfis prodeft calamiftrare comam, di-

Íua affütgit conditione, quia ut recté Hugo

h

fcriminare ornatti vefles , corpisque molli

Victerinus:: Quantiimque corpus excolatur, Inflit noyit,

t

Ícveritüdine enervatum laciniatis , pere-

€$ ornetur quid eff aliud caro, quàmcaro ? «ap.ii.

l

grinóque opere pallis quafi phaleris iníter-

mnimirum fpumia fragili decore veílita, ver-

:

nete, genas fuccooblitaspingete , & exter-

mium .efca, lutea farcina , fepulchrum deal-

j

minare ? Quid prodeftnitere facie,fplende-

batum, venuftum flerquilinium, & omni«

.

Ícere oculis, irradiare capite; elegantias fe-

um foeditatnm cloaca? nil enim fceedius, fi

; .fiä.;.de m

ï

ricas, GCaureas toto corpore prodere,fi inde

»velis fingulas ejus miferias enumerare, quot

deratim

: H

nil animo accedit ornatüs? íed . plerumque

vitiofis Ícateat humoribus , quot zgritudi-

I$

d

devenuftatur turpiüs ? 'De(inant hac in gym-

nibus.torquéatur ,' quot molefliis angatur,

[

nade defudare mulieres, meliorem induant

quot corruptionibus fit obnoxia; quód fi

f*

mentem, pulchriores quzrant veftes ; virtu-

hominem in carne penfemus , is ab initio

4*

tutes induant, vitia,& vanitatem exuant,ftu-

de hacvili materia conditus fuit, inquepan«

deant non cultui corporis , fed culturz ani-

us

no viliffimo involutus , men'truali fanguine

ma; nonàgemmis nitores mutuent , fedà

materno in utero nutritus, cujus tunica fuit

git

[l*

virtutibus fplendores hauriant; non marga-

pellis fecundinas & fic indutus , & orna.

J

ritarum candore delectentur, fed lilio catti.

Lj

tus prodiit in hanclucis ufuram, ut recorde«

d

tatisoblectentur, Virtutum culturz qui non

tur qualis fit , n'im'irumlfpcrma feetidum ;

E

ftudet;aánimum nonexcolit, fed finit fyl.

i.

faccus ftercorum, cibus vermium ; quiapoft

Ut

velcere fterilefcentia inarbufta, vepretis, ac

hominem vermis , poft vermem foetor, poít

Kh

xdumetis rigere , in quibus ferae degunt vi-

fotorem horror , & uttandem in. ;non ho-

fiorum,

minem vertatur omnis homo , fiátque ite-

"n

"Tuncanimus ornatur , «àm virtutes

Ó

$9.

xum humus ex humo «onditus homo :«€

excoluntur,funt enim hze, flores, qui aliá rion

u

quamdiu hac tunica veftitur carnea , pluri-

n

delectantur, nec adoleicunt culturá , quàm

bus oneratur peccatis; irretitur vitiis, pul-

*

charitatis , G caftitatis, Nihil prodeft, fi

o*

fatur concupifcentiis , occupatur paffioni-

üäel *W

purpura corporis membra contegat, & rofá

bus., polluitur illufionibus , proclivior fem-

d

/'

yiigap v ï

charitatis fit mens deftituta ; nil prodeft, fi

per ad vitium.

3H

auri, gemmarüimque acervata congeries ni-

Quamdiu enim adhzrefcit fpirituscar-

14-

424

teat in veíte, quando nullus virtutum fplen-

ni, nunquam «effatluéta , nec in homire lue

(f

dor intus illucetin mente. " Imónon mela-

&us; ex omni fiquidem parte excitatur con-

ft«

*

tet, purpure , quandamcum flamma «co-

flictus; ín animi appetitu fpes metum, me-

d

gnationem ineffe , ut facile ad flammas fe-

Qu

tus fpem Occupat , & fluctus fludtum im«

ratur, qui indutus purpurá intumefcit ; ar-

pellit; revocátque flabilita nunc homo con«

jj Dd

if*'i

gumentum in Epulone evangelium :mobis

ilio nutans, aver(atur praeterita, futura re-

j af

fuppeditat? is quia divitiis affluens, ita de

formidat, praefentia non fuflinet. N ullum

n

praeféntibus cogitavit, nt mentem ad futu-

poteft bellum excogitari attrocius , .quàm

qllt

ra non flecteret ; fupprimi non debent ver.

"

:

quod in fe experitur homo duplicem u-

ba, quibus Epulonem premit D. Ambrofius

1ftiens hoflem , & quidem fortiffimum. Ni (

Il

LEib, de Pas

inquiens? Cogita divitis illiue opiparas ce-

L P

priftorum mmore lu&tatorum in hac lucta

di

nas, copiofarum dapum uberem. affinentiam,

pugnemus, cadimus, G proftramur; abji-

(purpurá , murici pinguioris , 68 10xtilibus in-

ciendz igitar funt vefles; earümque orna«

[ii

LU

clufi, ferico nitore [lendentis, totum de fpe

«&um, luxum, & pompam neceffé eft exua-

ofe

prefentis temporie , umibil tamen de . futuro

anus, qui luCtatorum |. more nudi pugnare

[ue

prantis., — Quid illi poft ifla omnia vepo-

volumus; imó.& oleo ungi, ne capiamur

teat

nAUL. , 'au(.ï'ttlm:

pf p wrpuram Jfoamma.poft

ab adverfariis , ut. appofité nos moner S.

epulas egeffas,

Jlie

Nilus in Áfceticis inquiens: ww* £mbs Nilu; m

[

$1.

À cuitu corporis, àpompa veflium, à

Veró , & unilum oportet certarez. muditas Afeet ,

bus

luxuin epnlis abítineat , qui xternis non

entm facit , t ab adverfario lu&lator | ap-

ulis

vult flammis addici, & igne torqueti, verum

ornatum in'ftudiis virtucum

prehendi non poffit s. untlio autem , ut .f

r

quarat, n

E.

[*

ä

quande fu*:fft appreben[us , elabarur.. Pra«

5

U

Feraii de dfeiitbus Tom, I, ,

Pt erea

lete

l$

166

- Differtatio *VII'I.'

puloie , id in noEro vertamitie 09 ia veld

pterea lulatores pulwrg: kdverjkrgjs £0-

nantür afergere ,. ut.olei lenitatem injetiu

zerrenis occupatio : & quod sllic eft oleum ,

- bic est. quietie. fludium ob

pulveria exaferent : atque ita facilits eos

p

9mi f. 0licitüaf€?g

apprekendere valeant ; jam quod illic. eii

UVACHIUT ,

SicsicateaieaieaIealestesiesieaeae at 3916

DISSERTATIO VIIL -

& dificia cafura. gloriz inzdificandz in-

cpta oftenduntur: ut ab corundem immo-

dico affe&u animus clari, ac füperftitis nominis ap- *

L

t

petens avertatur,

)

6, I.

Non fíat. ea honiinä:, €9 nominis gloria, que adifrciovum innititur 7H«

mundo flare videntur , se in

Iition('bü:; fluxa funt , quain

jisdema noffer

Jffet affetius.

T.

M

Unt, qui labili innitenz

Architedorum , uni conftruende domwi

x;

1,"(

f;

N

N

j

N

ä*g

m N

tes Opinione , putant

infervientium, ut ad coslum affurgat , Gin

r

1

du

ftabile (ibi nomen poffz

immeníum propagetur ; quafi homo non

»

"777 "7

comparare fi zedificio-

MXNANNN R

AV

fibi vi&turo palatium erigeret, vel moritu-

rA

N

rum molitiones erigant,

ro maufoleum ; fed fibi nunquam moritu-

exítruántque eà muni-

N

VOV

N

ro, fuisque poíteris femper vicluris am-

i

tas cafi matmotis fit-

plam confttueret urbem :

fed corruptam

t dntes

Saturni dentes rideant

mitate, u

produnt mentem , quotquot cortuptae huic

potiüs, quàm timeant: hinc toti funt in e-

adharent opinioni; innixi enim caducis, &

rigendis domibus , conítruendis palatiis,

labentibus putant, firmiüs poffe, ac jugiter

ornandis parietibus ; ut quibus virtus non

flare; zdificia erigentes fyderibus proxi-

conciliat ornamentum ; lapides, G metalla

miora cenfent altiüs erectam fibi gloriam

fuppeditent fplendorem : quorum propte-

collocare; quid id aliud, quàm velle innixos

rea palatiainfaneze molis funt fubftru&tiones,

a&ri, inconcuffa ftare firmitate ? certé hujus

ii quibus atria polito marmore nitent, laxze

mentis homines non videntur mentis íuae

domum inhabitare, dum arbitrantur. hifce

porticus innumeris fuffulciuntur columnis ;

thalami fornicati multo auro fplendent; pa-

domorum fubílructionibus poffe fihi perene

rietes ,. vel aulzis acu pictis veftiuntur , vel

nem gloriam scedificare.

Vera gloria non

majorum imagines ad nobilitatis oftenta-

cafuro nititur fundamento;quia nulli eft rui-

tionem pofteris exhibent infpiciendas; tur«

nz obnoxia; fivera eíl, perennitate gau-

res in iisdem eriguntur, qua elata fronte

det , proinde terrarum ima fugit, lapidum

videantur lutam ferire, & in iisdem re-

nitores , auri fplendorem refpuit, quia hac

diuivam fuperbientium gigantum proge-

omnia deficiunt, ac labuntur,

niem accerfiri , non tam aedificiorum laxi-

zü*

Non poffe veram gloriam inniti. zdi-

tate, quàm linguarum varietate.

Quini«

ficiorüm laxis , przcelfísque molitionibus ;

mó pàáuper, & inglorius fibi videtur vir no-

tametfi integris fulciantur columnarum fyl-

bilis , imó & fordefcere in pulvere, palle«

vis; ex eo facilé conjici poteft , quia inglo-

Ícere in. umbra , omni deftitui fplendo-

rius ipfe eedificiorum author vixerit, obje-

re, nifiparietes tenui , ac difcolore mar-

ritque, qui primusin terris domos fertur zz-

more veíliantur , vel pretiofo etiam peti-

dificáffe, urbes conítruxiffe; is Cain fuit ,

Ítromate fulferint ; nifi JEgyptiofaxo in va-

quià vera gloria penitus exulavit; quinigno-

ria picturze genera diminuto: pavimentum

minià notatus omnibus erat, G contemptui

texuerint, nifi te&ta defoecatiffimo auro il«

poft Numinis fententiam, quá ob fratris cze-

lita fulferint , ni( laxi fcalatum | gradus,

dem punitusfuerat; neque à fua potuit de-

ac parietes Numidicis cruftis nituerint. Saxa

preffione furgere ; neque à proprio liberari

uni domui conftruende ex omnibus proe

