piuinnndi, foctetar paene etiam nominis duabus bis vebus

ne urbes, & pagos ejus adjacentes ripis. fuis

VITIIS,65 DIVITHS.Quód fi vitiaà verisaver-

obruat fluctibus,noceátque incolis,factu opti-

tunt divitiis, qua in ccelefti duntaxat. regno

mum eít exundantes aquas diffecare, ac im

poffhidentur; dementiz dandüm eft, coenum

Immodica auri, are

plures dividere rivos.

quarere in divitiis, & ccelum pérdere ; infania

gentique pondera onera funt , quazanimurt

eít acquirereaurum , & vanam duntaxat au-

premunt, ac ita deprimunt, ut non finant euim

eupari autam ; divitias cumulare, & fummum

Bonum amittere.

Íuríum elevari ,. fed coenok duntaxat adhz-

tefcere ac immorari.

&.

.. Quéd fi vita hominis quidam eft ad coc-

Idque expertus fuit, qui in evangelio di-

$.

lum aícenfus, quisà fana mente ita dejeQus

vitiis affluens ob meffis ubettatem, & neiciens

ubi colleclos reconderet fructus, cum horrea

eft.quihuncin coelum cupiensafcenfum fuper-

vacuis fe ponderibus oneret: in altum non

agri non caperent proventus ; cüm noluerit

afcendit, qui plutimo gravatur pondere, fed

eos dividere, G aliis impertiri; fe ipfum mae

in ima deprimitur ; nil divitiis, nil auro gra-

luit gravare, quàm alienas miferias levare;

vius; vix Jobus divitias poflederat, & earum

& cüm tenaciffimus fructusomnes fibi retie

prafentiens gravedinem conquariturPrince ps

nuiffet, ac quietem, cztteris omnibus invidio-

Job,z. v,1o, Huffeus, inquiens: Fa fum mibimet ipf

fus fibi fpopondiffet dixit; Congregabo ommta

-Euc:ïz.*ægk 13.

E'AUM,

Fuit ipfi gravis labor, quo eas ac-

qua nata funt imibi, & bona mea, € dicam

quireret; gravistimor, ne acquifitas perde»

anima mes : anima babes multa bona pofita

ret ; gravis dolor, ubi acquifite amittuntur ;

in annos plurimos auiefce.

9ed copia divi-

ab hifce gravibus malis non eximitur,qui affe-

uarum inopem eum effecit, & divitiz in illius

||

um in divitias non compefcit; nec in altum

excrevere detrimentum , cui utilior fuiffet

alcendit,qui iisdé gravatus in ima deprimitur,

angulílior annona, fiquidem ut fcité ait D.Gre-

LP

. Imó non folüm divitiz aggravant, & pre-

gorius De abertate agri angu[latur. antmu

*ra(.mp.u,

munt, fed etiamilligant , opes enim compe-

avari, diceus namque, quidfaciam? profetió

des effe dixeris,quia quz putas ornamenta effe

sindicat, quia votorum fuorum affecibus pref-

corporis , impedimenta funt animi: plusque

fi« ub quodam rverum fafce laborabat Con-

divites divitijs inferviunt, quàm divitia divi-

Dü.".i.el. 4

gefiz divitis quietis , & latitiz accerfivee

tibus, fitque propterea lo

nge faciliüs plures

runt paupertatem , peperit fructuum copia

adi

nvenire viros divitiarum, quàm divitias vi-

rorum.

cordis anxietatem; variis enim defideriorum

motibus agitatus , quó fe verteret nefcius 5

&o

Nil eft, quod fuos

magis aggravet pof-

anceps harebat interno conflictu faucius ;

feffores, quàm divitiaru

m copia, hác enim itn-

pediuntur furfum con

Quidfaciam? quia nonbabeo, quo congregem

Luc.l2.t£.

fvl meos, — Ecce ad quales incitas rerum

fc:end-:m,w & ad veras

copia

Affectus in divitias pluimum adfeit difpdndij, nilq; compehdii; $7

copia hunc pertraxit divitiis affluentem : tali-

bus impertiret, ne ipfe fub onere Qauri,argen-ï

bus fuit anguitiis preffus cum laxioribus cce-

tíque preffus perireteppreflus , rami fiquis

it tetrz fruétibus ditefcere, ut iisdem preffus

dem arboris ex nimio fructrum pondere, non

animam mifere efflaverit. Dzxit autem ;;

folüm incurnantur, fed plerumq; etiam rum-

Deus,flulte bac nocle animam tuam repetent p

puntur: Rex confilium tmeum placeat tibr ,. &

Daniel. 4

peccata tua eleemofynis redime, G sntquitates:

"U. Z4

ze, qua autem parafli cujus erunt ?. quia pe«

&us fummam nequivit divitiarum ampleéti,

tuas mifericordsis pauperum.

Hxc fructuum partitio non folüm in

animam foras evomuit.

O quàm utilior ei

75 .

e-

pauperum cedebat utilitatem ; fed in Regis

obtigiffet fru&tuum inopia!- nec confli&tu d

fideriorum infli&a fibi vulaera fenfiffet, &

etiam commodum: hortulani fiquidem , &

vitam protraxiffet feliciorem: dum uberiori--

qui arborum delectantur culturá, f1 ramum

aliquem nimio videantfru&u prepravari , ne

bus coepit divitiis affluere, pluribus etiam cce-

pit moleftiis torqueri, ac veluti immodico

copia eidem noceat, inopémque efficiat infeli«

Si enim

ci avulfione ab arbore, ramisque aliis; fata-

reffus pondere infelicitet periit..

fruétus faltem fuperfluos, & quos horrea non

gunt fuperfluos feparare fru&tus.ne ramus cafü

caperent aliis przfertim indigentibus fuiffet

fubeat; iedperfruéluum imminuuonem ejus

confulatur commodo ; quia dum ramus exo»

impertitus ; utiliüs fibi , & laudabilius aliis

confuluiffet.

]

neratur fruétibus fulcitur ; dum pomis deíti-

$.

Idque caufz , cut Daniel Nabuchodono.

tuitur, firmior ftabilitur : frangitur namque

forifuaferit congeítas divitias pauperibus im-

ramus, finimio (ruétuum pondere prematur,

Eþ W» 390

Thicm s«

i

Somniaverat Tyrannus Babylonius

& cito areícit exuccus, fcité Seneca H«c 0,440

pertiri.

LT

)

fuosob oculos arborem vegetam, Q tante

fuperftnunt , nocent 5 fic. fegetem. nimia ffernit

Iä'.

roceritatis obverfari , ut vertice, ramísque

ubertas,fic rami onere frangunturi. fic admam

1

u

perioribus nubes attingeret, & ramorum

turitatem mon pervenit nimia fecunditas : Ti

explicatu, ac virentium comà foliorum longe,

igitur arborfruótibus przgravata, ac multo

preffa onere fuas aliis divitias communicet,

latéquepiures terrarum tractus inumbraret ;

-

& non beítiis tantüm omnis generis, (ed &

imminens declinat lapfüs periculum , caíum

hominibus eícas abundé fuppeditaret : ex qua-

eludir, & in annos venturos uberem fibi pro-

X

vis telluris parte feflinato greffu videbantur

ventum fpondet,

Si Nabuchdono(or confi-

accedere ferarum omnes fpecies, fructus ar-

lio annuiffet Danielis, (idivitias fuperfluentes

boris percepturz , ejísque umbra fruiturz,

rmififfec in arefcentes pauperum campos de-

Duacd L od a

uippe vifa fuit voluptas terre frondofo fub

rivari ; abje&tus,& curvatus ceecui. nonfuiflet

illo tecto (uam locáffe (edem. — Sed quia fluxa

beftiarum adícitus : appofité Theodoretusaitz

Orat. 435

eft, ac vanidaquavis terrz voluptas , adfuit

Propbeta bane. fententiam expo[uit , ille veró

illicó de coelo genius excubitor, qui voce mis

einm fe durum,€$ inexorabilem prebuilfet fce-

Dunieb.

naci praecepit tyranno;arborem illam fuccidi,

lerusa pramia tultt , & qua audvoerat trzfisa,

Exundantia divi-

ramos armputari, folia diffipari, fructus dis-

bec oculis covspicatus ejf.

petgi, :elidlá duntaxat (omniatz arboris ra-

tiarum ,' copia frucluum fordidé cuílodita,

dice in novos poítea furculos germinaturá , &

G avaré detenta ramos fregit, quibus fuit

in novos fructus pullulaturá.

Imó addidit

Dnnitï,qïe

f

exitio, clamavitvigil Angelus Szcezdire arbo-

Numinis Minifler,eum, quem arbor denotat,

vem, G pracidite ramos ejus z. excutite folsa

talia (übiturum fata , nimirum coripede vin-

ejus, & difpergite fru&lue ejus : verumtamen

ciendum,omnibus coeli injuriis expotitum fyl.

germenradicum ejus m terra finite,

vasinter& feras; herbisque cum befliis in-

Coníueta eít hac Numinismoderatio in

$«

tegro palcendom feptennio : que minz non

Íceleftis puniendis; pingui fortuna in imum

tantüm Nabuchodonoforem , verüm & ejus

€os detrudit erumnarum, utquos divitiarum

interpretem Danielem turbàront fubeunte

exundantia corruperat, miferiarum accerfita

u 12. I$,

ejus animum commiferatione; eó quia effet

congeriescorrigat ; Nabuchodonoícrem frue

Rex Babylonius ex pinguiffima fortuna, &

Cuum ubertas, G folia luxariantia bonorum

infolenti dominatüs amplitudine ad exiremam

temporalium avulíerunt ab hominum ceetu,

cum beílis detrudendus miferiam ; & Rex

& ftirpem etiam radicitus abítraxiffent, nifi

prapotens; opibus affluens, deliciis diffluens,

per veram refipifcentiam in faniorem rever-

magnzque orbis parti imperans eífet in. be-

fuseffet frugem : addidit ibi fomniatz arboris

ftiamà divina Nemefi deformandus, vinculis

jir

Interpres Ejiczent te ex bominibus , 6 cum

Daniel, 43

illigandus , & brutorum coetui. a(lociandus ;

be[liis, feriaque erit babitatio tua.

Mirum

4;«"? d

objectam enim per fomnium fibi arborem

quód Daniel decretoriam hanc divini Judicis

Rex Danieli aperuit ejus auditurus Inter-

fententiam in potentiffimum totius Orientis

Daziel;4a

pretationem : Ecce arbor in medio terra , &

Monarcham edixerit.

Mira fané in aulico

altitudo ejus nimia : magna arbor & fortis: &

hzc dicendi libertas, PCrincipum proceribas,

proceritas ejus contingens calum s. afpettus il«

confiliariis, aliisque palatinis altiàs imprimen-

lius erat usque ad terminos umniver(a . terra ?

da; apud quos moris eft veritatem variis ob

folia ejus pulcberrima, & frutlus ejus mimius.

tegere fucis, vel per varias detorquere ap;ba-

Daniel quó ftudiofius Babylonio Regi confu-

ges, nead Principis aures deveniat; aílue-

leret, & confultiüs provideret ,. eum ferió

Ícunt vafritiei Aulici. qui ex ambiguo per va-

7 ,2-"7'1'.' ;

p

P

monuit , urquas divitias congefïelfat,paupciri;-

rios flexus Pri

BX u m

m

&ipem , &ui adulantur, circame

H

ducunt;

! Vemm'l de 4þ&iöw Tom d

L

Diflertatio 11l

e8

ducunt, nonducunt; parumcurantes, quóm — rum amoenitate exornant: T'f&ms latices nos

emittit, quos fibi retineat, fed ut aliis impete

fint.fidi, dummodo aures Principis demul-

ceant.

tiatur;alienz magis, quàm proptig profpi

Hinc Auguftus Imperator ob. impudi-

ciens utilitati, & commodot fponfus igitu£

hortis coníulit, & arefcentibus arvis profpicit

cosTuliz filig amores contractá jam infamià

altum ingemuit ; eó quia nemo fuetit, qui

dum fontis nomenclatione fuam donat (pon«

de fuliz impudicitia eum moneret, dixitque,

fam, quam putei elogio fuerat remuneratus?

quiaut ait DLAmbrofius : equé sponse cloriam

H'm;[: P .d

id ei minimé obtigiffe, fi Agrippa;aut Mece-

nas vixiffet, erant enim viri ob ingenuam di-

Adornat 'indefeffa foutis fcarurigo, ac copiofa

Paqu'-

cendi libertatem commendatiffhimi , quique

putei veceptio : fi aqua in puteo femper deti»

non finerent veritatem Principi occultari,

neatur inclufa, vitium contrahit; finique cor«

]^

-DixitDEI nuntius Nabuchodonofori: Szc-

rumpitur degeneri ; fin autem honeíta pro-

fluat largitate, jam nitefcit oculis, extenuatu£

-eidite arborem , & pracidite ramos ejus:. ab»

undantia fruéctuum avaré detenta curvelcenti»

hauftui, & refrigeratur fiti. extinguenda ac-

bus ramis ruinam attulit, fi enim fructus,

&ommodata : aqua igitur uberi adaucta incre-

mentonifi rigandis terr2 tractibus,hortis;pra-

quorum pondere incurvatus premebatur ra-

mus, aliis communicáffet , efurientes paviflet,

tísque communicaretur,pureum gravaret, &

pracifus non periiffet, fed. indemnem fer-

cüm largiter alijsiinpertitur putei confulit fae

*

váffet gratiam, & decentem cuftodiviffet ar-

lubritati, & alienz profpicit commoditau

*

boris opulentiam; fimulfuiffet & paupetibus |

perinde qua congefta detinentur divitiz pof-

fidenti nocent , quem fordidz incufant avari-

utile, fru&tus gravati rami recepiffe; & toti

arbori commodum,eos aliis impertiviffe.Mor.

tia;cüm veró inalios profluunt largienti pro-

Ü

tem dives incurrit ; dummifero ; cüm poffit,

Íunt, & accipienti commodum adferunt : ap*

non faccurrit: commodeé Nabuchodonofor

pofité D. Ambrofius expendens prefata verba

FURAT

In CAant.4,

:W

*5

confilio potuiffet Danielis annuere , fuásque

ait; Puteus, fi nibil baurias, inerti otio, 5 de«

divitias fuperfluentes finere in pauperes dif-

generi fitu facilà. corrumpitur 5 exercitatus

fluere; fed quia fordidé maluiteas fervare;in-

autem nitefcit ad. fpetiem ,. dulcefcit ad. po-

tum.. lta &$ acervuus drvitiarum cumulo a«

forduit & ipfe coetui afcitus ferarum : imó

ficut mifericordia ccelum dicitur aperire , ita

renofus fpeciofus eff ufus otio autem . inutilis

& immifericordia claudere: ante coeli fores

Bbabstuf.

vigil adftat immifericordia, GC neminem , qui

Corrumpitur, quz non movetur aqua,

'I- ,r

- fuerit immifericors, finit eb admitti , ut neque

vermes producit, quibus & putrefcit, & male

mifericordia ullum permittitin gehennam de-

olet; & divitiz, nifi in alios profluantin vitia

degenerant, Sitiunt plures aquas divitiarum,

[

GHomil,;9. trudi, ait Auguílinus. Znte fores gebeuna (lat

mi[ericordia , & neminem permittit in. car-

fed quia nonutaliis profint, fibimet obfunt,

1 | 14755 lib

x

S.ng, hi2,

cerem titti : Sed Bafiliumin locupletes ava-

nec fitim extinguunt , quam potiüs magis

titià fordefcentes audi non tam perorantem;

acuunt; fitque eorum fitis Tantalicá noxior,

Orat.ad Di-

*

H

quà

mdetonantem: Nomes mifertus ; nonin-

quenullo petuit hamore fedari , nullis un-

73155.

venies mifericordiams mou aperuifli domum,

quam extingui laticibus, licét alioquia redune

repudiabera àregno . mondedifli panea . mon

dent fluenta, faliant fontes, "Tantalea hac fit£

!

4rcz'pie: UitAI &tCc'nAU,

exatuant, laborántque; quotquot divitiis in-

hiant;de quibusappofitéNicetasChrotoniates

[l'l 7. ht

ie,

Quz in alios per rivulos mifericordiae

j

It z irpg

non defluunt aquz,putre(cunt flagnantes , &

ait: Tantaleam fitim perpe[fi cum fontem ba-

juun,

berent, bibere non potuerunt , fed erebró bau-

Lib, 1. i2

- vitium contrahunt jacentes , & quiefcentes5

"A lexie,

|

rire conati aurum ex amibus amiferunt.

"quapropter fponfus commodis confulens

; 4poníz, putei ac fontis eam donavit nomen-

"Hauftus divitiarum fiti extinguendz. non fo-

]àm inidoneus eft, verüm etiam noxius.. Hinc

CA9n£, 4

l

; clatione Fous bortorum ,. puteus aquarum vi»

ventium, que fluunt impetu de Libano : nimi-

Hebrazis vitulusex puro puto auro conflatus,

rum de Libani vertice candicantes folutarum

ac inpulueres redactus exhibitusà Mofe fuit,

'utaurum biberent, quod fitierant, (cite Petrus

nivium defluunt torrentes, putei cavitatem

implere feftinantes ; tunc putei profunditas

Rhemenfis: Invitulum [evit , eimque vapit,

felix, chm purz unda , & pellucidi latices in

comminuit , commiftet aquas, potum dat He«

ejus derivantur finum, & dum delabenteseLi-

óradi.

Non folüm (itim non extinguntaqua

bani jugoaquarumrivuli puteum implent.fibi

divitiarum; verüm etiam ut Tantalice diíu-

S

etiam confulunt , fedem in qua quiefcant e«

giunt, cum videntur labiis delibari, ore ebibi;

l

nadti : fed licét fponfa dum puteuseft, rivulos

manu poffideri cum cteduntur divitiz; difpa-

1

l

gratiarum 6 coelefti. diffluentes munificentia

rent, quia fluxe ; unde monet David, qui di-

vitiis affluxit : Divseze fi affuant uolite cor ap-

in fe recipiát; attamen utfontis fortitur inge-

ijlm.m. ä

nium non tam fibi confulit, quàm alijs com-

onere : affluunt , quia difluunt , ut Ícité no-

Homil.$9.

modum profpicit : erumpunt éfonte pellucidi

tavit D. Antiochus Urique dixit. elegauter , fi

latices,qui per floridas telluris amcenitates di-

affiuant , aniore euism aqua per. elices diffluene

fcurrentes alienz indigentie opem | fuppedi-

tes divitie mundi iffius nos pratereunt. — H«

tant opportunam: rivuli námque generosé

- die ad bujus peudent. arbitrium , era[!ino. fite

fluunt etiam per arentes campos , quos grata

ture penes alterum, — Fluenta funt ,. qug di-

hecbarum viriditate convcüiunt,difcolore flo-

cuntur divitizaffluere; quia jugi fluxu & pa-

tre :

Affe&usin divitias plurimum adfert difþendïj,nil q; compcndij; ;9 :

tre infilium, & nepotes fluunt à fuis dela-

,quïa circa eam erant aqug ; & paludes , in

bentes poffefforibus, quos deferunt veriüs,

quibus fperabant obíefli : fed cum. ob &-

Divitiarum

quàm ab iisdem deferantur.

quarum copiam urbs diceretur aquarum ;

amore non irretiretur homo , (i esrum flu-

cum divitiis afflueret , in quibus confide-

xibilitatem animo ferib volueret , quin &

bant cives, diuturna obfidione civitas cite

earundem faftidiret illecebram ; D. Chryfo-

cumvallatur , cives fame, ac fibi pereunt,.

ftomus hancedocens divitiarum labilitatem

Gurbs ipla evertitur ; nimitum cum obe

EE

Hemili.ad Quemdam opum appetentem; ait: ,Quid

feffi in aquis potiüs, quàm armis fperarent;

populmm.

ain[anis circa fugientsa? nibil divitiis falla-

mentitis eorum fpebus , exficcantur aqua-

cis; bodietecum , &9cras cont

rum fcaturigines, deficiunt fontium latices;

i

4

(4 ££ invido-

FUU Orulos armant,

fiti extinguenda antea o

125

Ppor.;,uni ; & mife-

Quéd fi divitias mare dixeris ubi divi,

ye pereunt.

14»

tiis affluentes tumidis defideriorum flucti.

Aquarum nomine divitias in fcriptue

bus agitantur ; fua non. credas mare hocce

tis fignificari , eó quia continuo fluxu . de-

&harybdi deftitutum; immodica poffidendi

labantur de poffeffore ad pofleflorem res eft

eupiditas Charybdiseft naufragiis nota; per-

perífpicua , cum dicat regius vates Pfalm,

trahit enim per patrata flagitia ad eternum

31. verumtamen in diluvio aquarum mul-

exiti'um,

Perit hanc quinon declinat Char-

sArum adeum non approximabunt 5 acft

£ybdim naufragiis infamem ; mergitur has

diceret aque temporalium bonorum; di-

qui trajicit aquas divitiarum, Joabus Ifraeli.

vitig , quibushomines affluunt, plus obfunt

tici exercitus ductor ftrenuus pugnaci equé;

humanz faluti, quàm profint : raré dives,

ac pertinaci obfidione regiam «inxerat, ac

idémque innocens.

In hoc etiam divitiz

preff? flrimxerat Ammonitarum utbem ,

pariantur aquz , quia ficut hec hidrope la-

2- Rez- G.I 2.

Misftque Toab nuncios ad. David. diceus *

bortanti exhibita eum , dum bibitur, recre-

l. Iin !

dimseavi adver[ue Rabbatb , & capienda

are, ac reficere videtur ; G femel epota

1

'7.2.7..

"

851 urbs AQUATUTI.

ANunc tgitur congrega

noxiaeít; in ftomacum trajecta agritudi--

nem adauget, non minuit; ita pecuniz ,

xeliquam partem populi , & obfide cyvita-

fem , Ü cape eam : ne cum à me vailata

quae anxié, ac extremé fitibundo , ac in-

f'uerit urbs , nomini meo adfcribatur vitio-

hianti divitiis offeruntur ,. plus eidem cb-

714,

Quarunt Interpretes, cur regia Àm-

funt, quàm profint : quiaut Ícite Horatius

J

ln

Lib. 2. -pdf 2»

monitarum urbs cum oppugnatur à Joabbo

dicitur Rabbath civitas regia3 GC cum ever-

ï

]

tenda erat , folóque zquanda vocatur srbe

Crefcit indulgens fibi dirus þ].

Ü

aquarum ; eadem civitas duplici donatur

w

4AY0p$

,

q.27. iz lib,

nomenclatura ; quia ut notat Abuleníis ;

2.Keg. 612,

urbs, qua Rabbath dicitur, eadem urbs a-

Nec fftim pellit, mifi cau[a mor-

Y

r

quarum audir , feu divitiis sffluens, ac de-

lciis difluems ; — & quia hifce abundavit

& aquofus albo

lu

aquis fiti periit , non peritura fiti fi aquis

,.Fqgerii VEDIS s;

corpore languor,

fuiffet divitiarum deítituta,

I?.

Lib2. 4n.

Referc Jofephus Hebreus ad quem fue-

Diogenes avaros hydropicisparesdixit: — 1j*

rat urbs Rabbath ftatum redacta, chm fuas

illos ajebat argento plenos ; hos aqua re-

iiv 67 prope

Lläl g' in

ff.zen;,

Joabbus literas direxitad Davidem: tuncin.

fertos amplius defiderare , utrosque autem

';;r

^

terclufo commeatu obfeffi fame laborabant;

in fui petniciem,

NNatura neceífaria nos

Alttit,

"

pracifisque tubis , ac canalibus , per quos

bis fuppeditavit ; ne fuis deficeret , qui»

L]

bus pafcendis provida eft. mater conftitutag

aquz incivitatem fluebant, omnia commo-

da ad vitam fuftentandam neceffaria jam de-

fed dum fuperflua querimus , divitiis volu-

mus affluere, ac deliciis difluere miferiam,

3

fecerant 5 adeout aquis alió detortis , unus

"

tantüm in obfeffa urbe puteus pateret fiti

ac inopiam accerfere incipimus: neceffaria

fimplicem exigunt curam ; «um foliciti fue .

j

obíefforum extinguenda impar; licét ab

eodem fpes tota penderet; cum putealis

mus in divitiis aggerandis , ac deliciis ac-

Z

cerfendis , laboramus; non fuit natura nos

s

aqua modica effet, adeo perparcé diftribue-

batur, ut fedanda fiti non. fufficeret ; id-

odio profecuta novercali,ut neceffaria, quae

"

que affervitfe Jofephum ex Judaorum tra-

cateris íüppeditat animantibus , hominibus

ditione autumat Sanclius ibidem num, $6,

deneget,

Tecta, tegumenta, & fomenta

)

ja

inquiens : mifi dicamus id ex eo. conjetlaffe,

corporum obvia erant, & gratuiró nobis

quia Toab feripfit capiendam effe civitatem

exhibita , levique operá acquirenda , quia

[s

4quarum,

Quafi dicat civitatem ,. qua

paratu facilia; fed quia pretium iisdem ad-

» pfil

dere voluimus ; ea nobis efficimus paratu

L

aquarum abundabat jugi fcaturigine , eó effe

redatlam , ut. explere non.pofft obfefforum

difficillima, & nonnifi ingenti fumptu, ma-

/i HM;E!.SP'

gnisque artibus conquirenda.

À natura

je

frim.

Cum Rabbath capienda ; & ever-

tenda eft prz aquarum penuriá ,- arideque

lafceiviens abundantis defcivit , qu2 quotidie

ja

j

fitis impatientiá non ampliüs urbs regia vo-

fe ipíam incitat , fibiad vitia viam emole

catur; fed fignaté urbs aquarum dicitur ;

lit.

Cum primüm cepimus fupervacua

l«

E^

«on-

21

Verani de Affetlibus Tem. L,

60

Differtatio Iïïi |

/

p

con:üpïfcefe , ad contraria etiam perrexi-

Cüm arca DEI ingenti ;pparätü , ac

17

1pds , & animarm corpori addiximus ; ejus

populorum affluxu in campum fuiffet decene

defervire libidini, ut affuefceret: divitiis

ti pompa delata ; Phili(thzi pavore percuift

üi affluit promptiüs indulget vitiis ; quia

trepidárunt, imó & conterriti ingemue-

faciliüs deliciis diffluit.

Falfíata funt divi-

rünt, potentiam Nominis faffi: Timuerunt

z.Reg.c.q..;

tiz bona, quz folam fpemalunt, & pectus

Philiflbiin dicentes venit DEUS m casira.0$

:W'Uv 7.,

non implent; defideria excitant, qua tor-

sugemuerunt dicentes s. Va nobis ; quis nos

quent; G commodaexhibent , quz animz

liberabit: de manu . fublimium iflorum ?. bi

"n

funt inconimodo ; imó & exitio : ait enim

funt Dj, qui pereufferunt / Zgyptum. omni

Siracides Ecclef. 1r.

Si fueris dives . non

plága. — Philitthiini tametíi verae religionis,

eris imuiunis 4 peccato 5 quia fcribente À-

ac Numinis virulentiffimi eflent hoíles , ac

poítolo 1, ad Timoth,-6. 2ui volusí divi.

divino cultui infenfiffimi , adhuc tamen ve«

165 fieri inci

ri DEI fatentur potentiam , & ab ipío in

Diaboli,

dunt in tentqtivnem,, & .laq-uqum

AEgyptios exitium deriváfle agnofcunt, eó

quia nemo fit, qui valeat ei obfiftere. Quod

' 50 I!o :

fi Philifthzi vera religionis pervicaces hoítes

L]

Hebrzi

DEI non diffitentur : potentíam

3

-Sfudio 'vz')'tutztm"m'l nocentius im-

qui ejusdem funt cultui addidti , cüm prie

müm auro fulgent, divitiis affluunt foedé

amdico im divitias affetdu , .qui nifi

cecutiunt ; & inauri fplendore non vident,

compe[catur Religionem idololatriácor-

quem colere tenentur. i funt Ifraélitz ,

rumpit, & ip[i dyviuttaté in[idias

quorüm uxores, acfilie multo micantes

ne&ist.

auro, plurímóque ditefcentes argento hoc

16.

omiffo metallo, utpote deteriore, ex pu«-

Urum licét metallorum princeps ;

ro puto auro vitulum conítruunt , cui /E-

plerunque ex non coercito in ip-

gypuorum flragem ,. & Ifraélitarum li-

fam affestu fit fcelerum magitter,

berationem attribuunt dicentes: Z /unt

—Exadv' 210

& vitia edocet, quibus auro inhi-

"U. .

Dij tuilfraél r qui te eduxerunt à terra. 4&-

antes infic

juntut, .

Divitiz improba ube-

[4] 2177

rem fuggerunt omni improbitati materiam,

- Àn non prz hoftibus Philifthzis [fta»

18.

& flagitia non tam evocant ; quàm foveant,

Ubi enim fervidus divitiarum affectus , &

elitz divitiis affluentes funt vero Numini

infenfiores, magísque injurij? etenim Phi-

deliderium opum . cumulandarum huma-

lifthzi quamvis à veri Numinis cultu alieni,

num pectus occupat ; nulle artes bonz ,

nec ulla virtus fuas in corde radices agit ;

& à vera diffiti religione , cultníque Da-

gon dicati; adhuc fatentur Hebrzorum Nu«

eít fiquidem zílus hujus inordinari aífectus

virtutibus fingulis noxius, quarum gert-

minis przpotentiam,&in /Egyptios neíciunt

patrata reticere prodigia ; & tamen Ifraéli-

mina illico exarefcunt: ubi enim divitie

tz plurimis cumulati beneficiis, ditati fa-

Ui

adfunt coacervate , & humanus affectus

voribus, affecli gratiis, quia divitiis afflu-

iisdem adharefcit; ibi virtutes , vel defi-

unt, auro micant, vel in ipfa lucececutien-

ciunt , vel fuo deftituuntur decore: quin

tes divinitatem à vero INüumine in. vitulum

& Religio ipfa non modicum patitur. de.

transferunt , & qua fuerant beneficia ex-

: ttimentum; quippe divina & humana pro-

miícua fiunt ; nollóque difcrimine facra, &

perti, inficiantur ingratifmi , féque Nu-

minis przfumunt conítruétores intumefcen-

"profana confunduntur: femel enim quód

, Imp.s,

tes fuperbi, & fupetbia caecutientes. Dixe-

h

avida divitiarum cupiditás, immodicus in

rat elim DEUS cum mundi fundamenta ja«

opes affe&tus, & auri coacervandi fames a-

Genef, 5.

ceret — Faciamus bominem , íed fucclamant

nimum fubeunt opibus inhiantis , improbi

omnes affeétus humanum cor fubjugant ,

líra&lite. Iac nobis Deos , quafi minus po-

tens effet DEUS cum hominem fieri expee

fenfus captivant ; adeà ut inhiantes divitiis

tierit; quàm ditefcentes Ifraélitze cum Deos

vitiis ut plurimum inferviant;culturam vir»

fibi cudere mente delira prafumpferunt, ap-

tutibus denegantes: quippe cüm divitiis in«

pofité Olealter hicad moresait: Parwm i/ffis

D.

«rementum fubit vitium, & infolentia, quz

fwit Idolum fuum fummis bonoribus , ac lau-

quafi omnia fibi licerent , virtutes corrum-

Ld

dibus attollere , nifi potifmum DEI benefi-

punt fingulas, quas, & longiüs abigunt

?

imó unà cum affectu in divitias enutrito

cium , quod ia impenderat in eum | collo-

C€AY€nt,

Ita eft, quia Ifraélitze divitiis cu»

adolefcit ingratitudo , quapropter ajebat

mulati multó micabant auro, clamoribus in-

Lib 2.de be- Seneca Non patitur aviditas quemquam efe

gratiffimis vitulo adfcribünt beneficia, quz

"wefuetpy37» gratum,

uinimó divitiis atfluens non

à vero Numine fuerant iisdem impertita ,

Íolüm ingrati animi vitio laborat , verüm

magísque injurij fuerant DEO T(raélita di-

etiam perízpe injurius eft beneficiorum im-

tefcentes,licét divinis beneficiis cumulati ,

*

pertitori : QU ipfimet religioni pleromque

qoàm Philifthai indicta hoftilitate adveríae

pra hoftibus divites dep

L

rchend'untq,rt inf;n-,

tij.

Ifxoxes.

Affueti

N

Affe&tusin divitias plurimum/adfert difpendij, nilq; compeh*d/ijæ 6l

1»

U,

Affueti Hebrzi auro inhiare, ut divi-

figmenta in fomnijs concepta, quaque unià

tijs affluerent totum affectum in ipfas diree

cüm fomnijs pariter interjerünt ; quó inde

xerant divitias, quin & auro cultum exhi-

difcamus , quàm ficta (int hujus fzculi opes,

buére: adeó hoc dilexerupt metallum,ut ei-

quàm fucatz delicie , qua mentem fubeunt,

I'cht£l4l

dem perinde ac vero Numini fua obtulerint

V

Íomno fopitam , quam poflea vigilem tor-

obíequia, ^ Quotquot immodico affectu au-

quent , fimülque fatentur, precer imaginem ,

ro adhzreícunt , aurum perinde ac Numen

& picturam nihil effe.

Fucate ífunt íxculi

CHP. L

colunt, audi Ofeam,

Argenium fuum , &

divitiz , ac deliciz, quibus propterea , filar-

aurum fuum feceruut fibisdola , & alibiz di-

vam detrahas , nonnifi miferias , & dolores

ues effetlia fum , inveni ldolum mibi : hoc

deprehendes,

Mirum tamen , quód ubi

eít, ibi ldolum invenit , ubi divitias conge«

pincernarum Prapofitus vitem in Íomnio in»

rit ; & qui auri, atgentíque cultui fe devo-

Ípexerit, eam non viderit confeítim in pal-

verunt , uninería venerantur Idola ; fiqui-

mites dilatari , in gemraas turgeícere , in bo-

d«m íua przítant turpi Veneri 'ob'"eq.uia ;

troscrifpati , in flores exornari, inífrondes

quia aurum ad impudicitiz foeditates fove-

opacari, in racemos ditefcere, in annulos

am apetit,

Marti obfequuntur , quia di-

coronari , & in muftum , vinümque genero-

vitijs cumulati facilius infolefcunt , & ad ri-

fumliquefcere. — Pluresfunt, quietiam vi-

xas, vindictam , vulnera , cadésque cruen-

giles hujusmodi fomnia (bi fingunt : cüm

tas Íunt czteris propenfiores.

Colunt Jo-

enim vineis , campíisque deftituantur , íe ta-

vem , cui a&ris elementum dedicatur;quia:va-

men & vites poffidere , & vineis ditefcere,

nitate tumidi inflantur fuperbi, aérem bi:

fundísque abundare ex leviffimo confingunt

bentes, & reliquos fpernentes: aérei fiqui-

fundamento , vitésque jam floiefcentes in

dem omnia fua verbis fupra nubss extollunt ,

palmites dilatatas , uvísqne onuftas animo

& chimeras mente gignunt, quas alere ne-

concipiunt, latantürque , ac i vinum ex

queunt.

Aderant Mercurium putantes fe

torculari jam. expreffum haurirent , dolia

eloquentes ; & quafi plenam fcientiarum cal-

implerent cordi recreando , fitíque extin-

Exidt j

lerenc Encyclopzdiam de re quavis propo-

guendz opportunum; fed fomnia funt hac

94

fita, inverecundé audent philofophari , ac

vigilantium ; quia ut fcité notat Lippoma-

f Platonis, ac Arifto:elis viderentur effe Ma-

nus expendens fomnium Przpofiti Pincerna-

ib

gillri; cüm tantüm didicerint pecunias nu-

rum ; Solieitudo cau[a efi fomuiorum, Quís-

merare, G divitias coacervare ; Gt ideó pau-

que fomnium videt de f&onegotio: qua enim

pertate laborant , quia divitijs 2ffluunt ; cum

die mente volvuntur , bzec noítu iomnianti

enim per exercitia virtutum veras poffent fi»

Ooccurrunt , unde cecinit 1lle :

bidivitias comparare malunt per indulgen*

tiam vitiorum à cuitu veriNuminis fe aver-

Qmnia , que pen[o voluuntur fenfa diurno,

tere , ac detrimentum pati aternz falutis :

Tempore foptto redáit armica quies.

& hi fünt, de quibus conqueritur DEUS per

Ofteam.

; CGP. $,

rgentum (uum ,C aurum [uuua

Ruminathomo nodu Íomno fopitus in

2 I«

fecerunt Idola , ut interirent,

Ecce quàm

phantafia, quod die volvit in fenfibus, &

tur'piter' errant ,

qui divitijs. donantur

in men:e, Íed quàm vana , ac inanes (int ho-

cumulati ; quàm feedé cecutiunt, qui auri

minum curz diurnz , facile produnr fomnia

praftringuntur nitoribus ; veras enim abij-

noécturna

*

L

Ícité Anguftinus ait: Fac bomite

cientes divitias fucatas , G umbratiles (equ-

nem in fomngjs vidie, fe ivveniffe tbefau-

untur , quibus exitium fibi acceríunt, ut no.

- In c2p. 8,

LÀ

rum ; dioes efd , fed denec evigilet , fiuon

: Gjec.

tavit D. Cyrillus Alexandrinus," inquiens

.

evigilaffet ,. dives effez,

antquot igitur

lInde eniy laudari poterant ab omnibua ex

opibus inhiant, hi

vané flomniant , quia fi

Guj ^

saifericordia $n (ratres, errantes , inde DE-

vigiles effent , agnoícerent fomnia efle , quas

UM effenderunt , & infltrumentum falutis ad

vetas credunt diviuas, mundíque delicias,

exitium inde [ibi comparandum cenverterunt.

Quinimo fomnia funt, quafi fomniantibus

fiquidem aurum (itentes, divitias ehibunt ,

arrident , vigilantes excruciant : tot enim

quibus congeítis ebrij miferé pereunt,

20.

Deus divitibus curas pattitur in poenam,quot

Verz non (unt , fed fucatz , (xculi opes,;

ijsdem difperfit opes: ait enim laias: For-

al

& deliciz umbratiles , qua ventrem non im-

mido , & laqueus, G fouea [upereo, quiba-

plent, fed mentemi evacuant, ac decipiunt 5

bitator eff terre..— (eu ut expendit D. Am.

Lib, de bono -

fomniafunt, quibus dormientes decipiuntur,

brofius. Effenim laqueus in auro, vifcus in

5*7307'-!1.5.

& expergefactitriftanturdelufi, — Id exper-

le

argento , nexus in pradio , clauus in amore :

tus in /Ecypto Pharaonis Pincerna , dixit ex-

clavi fuut omnes polfeffiones,

ll

plicans nocturnum fomnium , quod ei obti-

Divitijs, qui affluit , tot eftclavis con-

L I

gerat.

Videbam coram me vitem , ín qua

Genef. mþ.

foffus , quot curis affe&tus ; quot affectibus

erant tres propagines , wonveram vidit Pin-

tortus , quot defiderijs inflammatus,

Sunt

ll

40.

cernarum Prafectus vigilans vitem, fed fíom-

l

curz divitarum pediffeque; & qui ditefcic

4

nians fucatam , & umbratilem ; non veri

Refez.

]

auro, is necefse eft, fit curis dives.

palmites , nec botri , nec floresfuerunt ei ob-

runt plerique quadraginta aureorummillia

je&i; nec racemi ad vindemiam fpumantes

ex Hungaria adSigifmundum Cafarem una

exhibiti; fed horum duntaxat imagines, &

dieallata fuiffe; cepit Imperator variis cxa-

H 3

gitari

Micdlssi dlb r um t ld d i

62

. Difleratio TIi.

gitari cd*g;ïfatï/()hibu"s ; quomodo pecuiias

ptura piftium : quia retia ingentibus dit&-

impenderet , & no&tem totam transegit in-

fcebant pifcibus; coepit ftupor, & pavor men-

íomnem. Promptiüs darem montes fine fe-

tem pulfare, & pracordia premere inter an

Quod Pe-

Pis, prata fine herbis, fylvas fine arboribus,

guítias accerfite folicitudinis.

| ,7/alw. i

jnfulas fine ferpentibus ; provincias fine avi-

trus expertus fuit in pifcium opulentia , hoc
