rant: hinc falluntur, quiad triftitiam fallen-

cie gaudij luctum excitat; fubimagine rifus

Hinc etiam militibusolim

dam theatra ingrediuntur, quia ut fcitéSeneca

lachrymas elicit.

Lud: [hetlacula iufirma f[unt arttficia dolori,6

fpe&tacula, ficut & lavacra fuerunt interdicta,

affeéiibus placandu innatüs tortoribus : vrilti-

ex quo moreàlatitia, & gaudio,quod infpe- noz.: 4 ip

tiam non revocant fpectacula, fed avocant ; &

&aculis quzritur avocat S. Joannes Chryfofto- «pif 1.44

rifum, quem in fummislabiis movent, intus

mus inquiens: Sz miles lavacris, & [peiiacu. Timoth-:

luctus eft,ac dolor; unde fubdit Seneca zil

lis vacans ,. intentásque negoriis veluti de-

E!;/io 75 :

t4m damnofum bonis moribus, quám in aliquo

fertor militia jure damnatur 5 multó magis

fhectaculo defideres tum enim per voluptatem

vidue, qua deferto tunere fuo deliciis fludent. :

Tnm. ái

faciliis vitta furrepunt.

Ita eft furrepunt vi-

Quia certamina etiam Olympica fpe-

g.

iil d»]

| Urifi

tia ,& per ora ridentia fpectantium animum

&aculis donabantur, nonnulla adjicere de

Quod veró

ingrediuntur , quem dilaniant.

olympicis certaminibus non abs re fore duxi,

deterius; non faciliàs tantüm animum vitia

cum à probis Authoribus excerptafint. Cere

fubeunt fpectantis fpe&tacula , fed femel per

tamina hzcolympica plures olim exercuerunt;

ridentis oris hiatum ingreffa difficiliüs abeunt:

& plures delaffaverunt; & ut vires non ame-

altiüs enim harent animo profana fimulacra,

pliüs abripiant, delumBEntque fuos fpe&tato-

turpésque imagines fpectaculorum voluptate

res, proderit utiliaaliquot monita à variis de-

imprefle: altiüsin(idet menti, quod.inludi-

cerpta in unum veluti fafciculum congerere,

Ordf.i?.

eris voluptatibus mentem íubit ; agriüsque

Balilius Scleucienfis vocat certamen olyrnpi-

cum

/

| Pünguqtu«r mundiillecebrg; uf affe&tusab iis expungatur;. $t

ïum Letitiam exzty conciliatricem ; && volu-

£lamor, $n pelago tranquillitas, in portuteme

giatem, gebeuna viat. — Quód fi nemo fanz

peflas.. Nos monet Chryíoftomus, quomodo

mentis exitium appetit, nec viam aternz pet-

flare in Ecclefia debeamus, quomodo ad mo-

ditionis; neque fpectacula , que in olympicis

deftiam compofiti, & (ine tumultu preces fun-

6 d t Y

i, Dgi. j

certaminibus fpectantur. fpe&lare debet : fi-

dere, Utquis in olympicis certaminibus fa-

quidem hac infania videntur laborare, quifpe-

«ilibs vinceret, ita oportuit fe fe inítituere, ut

élatores fiunt horum fpe&laculorum , in qui*

duntaxat neceffariis vefceretur , abflineret fe

bus vitiam triumphat, luxuria jocatur, libido

à fuperfluis, féque ad neceffitatem exerceret ad

4T,

" lüdit; & tartareus hoítis vitiorumariete men-

praícriptam horam in zftu , in frigore , fti-

f

Cap. 34«

tes evertit Ípeétantium. Cuiqueathleta forte

gidam non biberet, nec vinum,

»uc notat Epi«

fuiffe Antagoniítam datum indicat S. Chry-

ftetus.

J Jecante^ — (o(tomus inquiens :

Velut in olympiris certae

Quanto atüitem

lahote plerique in cer«

grecn in cap.

5

12« Jreimias.

minibus forte bic quidem Antagoniflam bunc

taminibus olympicisftarent , ut viderent, ad

babet , Alius alium z. dta G bie, fedratione bac,

quem viétoria inclinaret, fubindicat S. Chry-

&f regulis adfiriiuss & Ecclefiaflieus vocan-

foftomus, eósque fimul premit, qui facilé in

dus clerus efü : unicuique enim (icut. divifit

fpirituali certamine tzdio affiiuntur, licét

Deus, nusquisque ut fors ei data eff à Do-

inde victoriam fint delaturi perenni gaudio

mino,sta ambtulet.

donandam, ait enin contra Judaos :« e/fur-

Oïdþaft;

39.

Non folümolympica exercentes certae

dum fuerit , alios. in certaminibus olympicis

mina forte nacti erant Antagoniflam ; verüm

quotidie & medio nofli« uque ad. meridiem

etiam fpectantibus hicaderat; vitium fcilicets

perdurare [petlantes , ut videant ,. «ui ceffura

quod intiis animum fubiens, mentem fpectan-

fit corona, nudóque capite excipere folis vadios,

s

Hoctamen

tium pugnabat, ut expugnatret.

mec prits ab/cedere, quàm de certamine fuerit

diícrimine, quàd chm olim varia pramia fta-

pronuntiatum z nos veró nunc quód certamem

tuerentu£, minora effent , quz victori in cer-

fit non de tali corona , fed de corena immore

taminibus Ifthmicis darentur, quàm qua iis,

t4li, defatigari, tadio affcí z itaille qui fub-

qui in o!ympicis viciffent ex Solonis legere-

dit quéd qui coronam viclori effet impofitus

i

ferente Plutarcho his verbis: vicleri indis

rus in medio certantium loco ftaret,ita tamen

Piln,

Ifhmicis centum dracbmas dari jufft , olympi-

ut nulli voce, aut nutu favere poflet , utrum-

r

Homil.ad

cis Attem quingentas , cuiluffragatur Laér-

que enim indicat, quod ad fpirituale fleGtit

Neophbytos,

tius addens, univerfía Athletarum premia So-

certamen, & Chriftum reprzíentat in medio

- Jonem contzaxiffe : fed non aliud; qui fe fpe-

fidelium dimicantium fiflentem, & affiften-

élatores exhibent in hifce certaminibus pra-

tem, ac coronam impertientem vidlori , non

tamen tacentem, fed faventem, G opem fe»

mium accipiunt, quàm proprium detrimen-

tunm.

rentem,ait Chryfoftomus: Olympico certami

32

Non tamen hujusmodi certamina ferhper

ne, & frivolo, perditóque fpectaculo impofitor

noxia przíeferebant fpectacula; interdum

goronarttm in 2pfo contentionás. examine pra«

enim ad exercitium fortitudinis , & virtutis

&[fe confuzvit , &5 zn medio certantium | loco

experimentum fiebant, & ab iisdem fervi, fu-

eoufiflens, nullipari favorabili nutu fubveni-

res, aliique improbis moribus infecti exclu-

xe procurat s. fedipfius certamini expettat ii«

debantur, ut explicat. $, Joannes Chryfoíto-

gertum, G ut mente; [ic 68 loco medto contines

mus expendens illud Apoftoli ad Hebraos

tur. later noflirum, autem 69 Diaboli cevta-

I

fpontà enim peccantibus nobis, mbi ad fpiri-

suen Cbriftus [beclator extat , mon tamen M

tuale certamen refert verba D. Pauli inquiens:

dia lance confiflit , fed totusnofter famor £xo

Nonne in ludis Olympicis flat preco magna ,

peciat.

4

1

E

excel[Zque voce clamanss [i quis bos accufet,

Q

uam præclafïus , quàm utilius eft vir-

ue feruus fit, ne fur , me improbis moribus

tutum certamen,G pugna , quam cum vitiis

praditus ? 4tqui certamina illamonm anuimi

inimus, quá cum tartareo hofle confligimus,

fmt, nec morum, [ed viriumy8 corporis. Quüd

cüm Chriftum habeamus fpe&tatorem, fimil-

nil, 1 i,

ff ubi corporis eff exercitatio, magna volupratis

que, & fautorem ; paratam nobis exhiben-

/h.üd

vatio babetur; quantáque "nagis birs ubi ani-

tem coronam , fi de vitiisgloriosé yincamus.

jl

us o9anino exercetur 2

Longe? utilius efthoc certamen, inquo vitia

40.

Hacolympica certamina fola virtus mó-

fternuntur , quàm illud;in quo ferz feriuntur,

Tom, 6. bo-

derabatur, G modeítia componebat iffdicto

Imó in hoccontra vitia certamineetiam ferz

per praeconem filentio,ut innuitChryfoftomus

cadunt, cum pravos aife&tus profternimus, In

iil de bayt,

i

inquiens: Nomnnevidetis in olympicis certami-

amphitheatro olim homines cum feris pugná-

Cbr::/li.r

nibus, dum capite coronam geflans , amitfus

runt: nos veró in hujus vite «allris beilum

ftolá, virgam manttenens agonotbeta per fo-

indicimus vitiis , cum ipfis pugnamus, qua fi

rum incedit, quanta fit tranquillitas , ac mo-

à nobis proflernantur in coelefti capitolio tri-

desitia, dum praco vote denuntiat , utommes

umphali pompa recepti perenni donamur gau-

fileaut , ac decenter quiefcant? cuinon igi-

dio : felices igitur, qui pugnantes cum vitiis

etur abfurdum videatur, ut ubi triumphat dia-

non finunt fe ab hifce feris morderi , ut notat

In epift, da

bolu , tranquillitas zanta fit ,. ac filentium ;

S. Bacchiarius inquiens; confidera guiapaucis

yecibiendis

lilþfih

ubi veró Chriffus ad [e wocat » tumultus. plue

tributtur , ut de amphitbeatro mundi sffius;

hh "

vimut audiatur?. in foro filentium, $n templo

2 '.im77ïdn

a

ubi eum feris, feu vitia depugnatur

eulati

Ferani de Jjj'eä&bw Yr ag?:. l.-

Differtatio III.

$2

N

'

clarus & nobilitatue fuifet, Qui inhac palze

culati À peccati mov[u membra . fua liberent,

ftra cupit viétorias, premia amat, eadem pre-

quod expertus ille diceöqt e ne trades 114/2:'13

confitentes tibi,

mat veíligia, qui parem quarit coronam, pa-

fior eft vi&toria in hoc certae

ria non diffugiat certamina.

43

Sicutglorio

mine viciffe, ita turpioris dedeceris, ac damni

Claudo paucula; quz protu

li contra fpe»

4j*

&acula, pauca adjiciens de ipfis theatris. Prae-

elt profligari , ac vinci, imó ex lapfudamnum

magisnoxium: in aliis fiquidem certaminis

cipuum theatra, in quibus olim fpe&acula re«

bus corpus cadit, quod refurgere facili poteft

prafentabantur,locum obtinebant inter urbis

ornamenta, in quibus plures fpectabantur

negotio; inhac veró pugna fi anima femel

vincatur,erigi ex fe amplius non poteít, fed

partes, ut fcena, profcenium,Orcheflra,cunei;

cavea:; deinde ornatus,quales erant columnz;

ut dejecla refurgat, ope indiget divinz gra-

35 Afcetititt tis, (citéad rem noftram Nilus Gymuico cer-

tabula, figna, & totum fcenicorum choragi-

tamine certamen boc eft multà difficiliue. . Illic

um. Detheatrisfubjicio fragmentum excere-

ptumex Plinio in theatro Scauri;ubi ait; Scau»

enim pugnantium corpora proflernuntur , que

Lib.26. €.

]

facilà poffunt excitari : bic anima concidunt ,

rus fecit in /Edilitate (ua opus mazimum o-

que ut [emel afficle funt ,. vix ertgi pofpunt.

mnium , qua umquam fuére humana manu

facta, non temporaria mora :

verüm etiam

Quàd fi quis nondum cupiditates fuperavit 5

4dbuc in pugna, &6 [anguine ver[atur.

zternitatis deftinatione, "Iheatrum hoc fuit;

ftraverit,

Ícena ei triplex altitudine trecentarum fexae

44.

Quéd fi quis vitium non pro

. ludibrio eft reliquis, que vi&tum adoriuntur ,

ginta columnarum, in ea civitate, qua fex hy«

trahüntque in pleraque

difcrimina,tetibisque

metrias non tulerat fine probro civis amplif-

Noxia

fimi: Ima parsfcenz é marmore fuit, media &

jmplicatum huc, illücque ducunt,

funt hac retia, quibus in pugna vitiorum vi-

vitro; inaudito etiam poftea genere luxuriz;

Üfumma tabulis inauratis columna,ut diximus;

&us implicatur, quia ad mortem pertrahitw*a

.vel faltem ad caveam ; ubiad pompam fagi-

imx duodequadragenum pedum; figna zrea

inter columnas fuerunt tria millia numero,

nàtur,morrem mox fubiturus, ut notat S.

Cavca ipfa cepit hominum octoginta millia,

- Epifi.dere- . Bacchiariusinquiens : (Quzcaptus in vete i

L

cipiendis là-. pjopum, & patienter inimtcüs fuis, boc efl ve

cum Pompei amphitheatri toties multipli-

cata urbe, tantóque majore populo, fuffice«

bfis,

natoribus acquie[cat, donec ettam recludatu

E

o fagine

j

ret largé quadraginta millia; &«c.

in cAUEA, Ef ibi longo. temporis fpati

tur 4d pompam , tunc. maximé prin

cípalibus

». V.

|

faculs cum . occtfus

fuerit , plactturus eff. In

E';,&tl 1

hoftes. profterrit,

lul

hac pugna contta vitia i5

Qua in tbeatris [peitantur [petiao

qui fe dejicit ; fzvit in adverfa

rios , qui in fe

cula bellum indicunt virtuti, ci iu-

ipfum ferocit; dosmones confundit , qui fe

sOCcEhti& exitium exbibent fpe-

ut

peccatorem fatetur, reámque fe ijudicat,

In

&audum,

*

eleganter infert Petrus Damianus inquiens

Emo expetit fpe&taculis interefle, nifi ut

46,

Zib A. epifr. Cades ergo.qui eff fous judics Amalechitar, &

l5s

Mmorrbaos gladio vorante dejicimus : quia

aliquam inde hauriat voluptatem;anie

tunc vitiorum omnium barbariem flernimus,

mique folatium: fed error eft mentis

ll;

ifle amentis: quid enim funt hz voluptates,

4 li,

tunc poteftates a&reas invitiifmà debellamus,

f

& innocenter vivimuts & tam Reos nos, 4c

quas fpectacula in theatris exhibent , quàm

damnorum appendices, innocentiz clades, ac

pecc

atís obnoxios judic amus dicentes cum Apo-

2

quia peccatum non babe-

virtutum omnium fítrages, à quarum ítudio

flolos i dixerimus,

animum avertunt; &íecum agmen malorum

|

quuss nosmet ipfos feducimus, &6 veritas in uo-

etó in hac pugna vincunt,

omnium advebunt,

Ex hac enim voluptate

bis non efl.. Quiv

coronis donantur czeteris nobiliori

bus, fimül-

velut ex equo Troiano effunditur acies malo-

/

rum, quz partim corpus, partim animum in«

: WS"?I. "n

que pretio

excellentioribus, quia nihil hoc

Quk,

nihil illuftrius;quiaut ait D.

feftant.

Non enim quid aliud in hifce vos

certamine melius,

Homil, 9. in Chtylo(tomus Nwllo fine c

oncluditur bec co-

luptatibus occurfat, quàm expectatio anxia,

Thea-

vifus lafciviens, ufus infamis, cogitatio foeda;

epiüo 21ad

róng, neque ex Olcaflri floribus texstur.

d)metb.

- trum, in quo hzc p

ugna inftituitur Angelos

cüm vix poffit quis hifce uti voluptatibus fine

laía conícientiá, absque Numine lzfo, fine fa-

habet fpectatores,

&

Á

Deum Agonot'hecam, eu

ium certantibus, ac

lutisajuz periculo, fine gratie difpendio. Eít

munetatium , qui

præmx

vincentibus donat :

in hac pugna ftrenuus cer-

igitur voluptas, qua ex profanis hifce hauri-

tur Ípe&taculis ,. foecunda malorum omniurm

/ tatot fuit fanctus Job, qui in hac paleftra egre-

& fatanam debellavit,fed Athle-

parens ; fed perinde ac infulfus cibus, fi ali-

I

gie pagnavit,

4

ta fuit invictus, quia animt

m fuum priüs ex«

quo condimento melliatur, avide fumitur, ac

fimál.

deglutitur dulcoratus; ita vitium, tametfi ex

Cáp, 2

ercuerat, ficut £s catena grca dicitut;

ue invitamut ad nos exe/rcendum. Exerce te

fe naturz adverfum, fi plaufu , ufüque re«

in paleftra « arumno[os. dolores , qui animo

ceptum fit,qusritur expetitum.

Plerique explenda curiofitatis causa haec

47*

obfervantur tuo,fe

y fortiter , ut eos corporis

valeas [uperare.

Etenim [i antequam cum

frequentant theatra, hifce interfunt fpectacu-

3*4. l4

lis: fed quis non accufet fpe&tatorem;quis non

diabolo certamen gobus iniit , nonammum

Dt Vitio*

cond;mnechanc curiofitatem, illum

exercuiffet , norf tantopere ex contentionibus

«Ium,g

LA

g

Punguntur mundi illecebrz,ut affectus ab iis expungatuf. $3

fum, & hanc at vitium ? Proprium eft cu-

fgo. & matri [üe | dieens : vidi mulierem in

Thamnatha de filiabus Philiflbinorum , quam

eiofo effe fuarum rerum incurium ; & tantüm

ftudiofam, ut aliena exploret5 & defidiofum,

quaJo.ut sibi accipiatis inuxorem, Muliee

ut proprios mores corrigat ; otiofum in ne-

enim compedes gerit in oculis, quibus vinciatj

il

glütem, quó affigat; hamum, quo inuncet; fa«

ceffariis, negotiofum in Íupervacaneis. Seria

curiofus negligit, & in futilibus expetit occu-

gittas, quibus confodiat; flammas, quibus

adurat.

Quzrunt Interpretes, cur Samíon

pari, adeó utomnis ineruditus idem fit ac cu«

deícenderit in Thamnatha.

Et pre cateris

riofus, & paratior ad inquirendum, quàm ca-

pacior ad intelligendum:

hinc D. Augultinus

Hugo Carenfis cenfet ,. occafionem. na&tum

fuifle exaliquo fpectaculo, quod in fefto quo-

rogatus ab Afro, quid Deus ante mundi crea-

tionem faceret, fcité refpondis; parzffe tine

iam Philifthinorum populo dabatur ad fe-

(tivam hilaritatem excitandam 5 cui tamen

curiofis infernum.

Solet hoc vitium ulumum

virtuti,ac pudicitiz;

dum incautus adfuit Samfon, & vago afpectu

& (

P

arere exitium prxfertim

L

ut contigi

t Dinz Jacobi filiz , formaz fupra

adítantes luftravit, foeminam eximié venue

ftam afpexit;cujus obtutus ita animum aduffit,

cateras puellas venuftz ; hanccuriofitas im-

ut Samíon fumo cacutiens inflammatz cone

pulerat utbem Sychimorum vifendi , morés-

que urbicos przfertim foeminarum, earümque

cupifcentiz, legis ampliüs non viderit obfer-

vantiam, quam parvi pendens nuptias expetiit

fiudia obfervandi : fiquidem puelle plures

fibicozvz tunc ad nundinas convenerant,

Philiffhing mulieris: ait Hugo Defcendie

Samfon inTbamnatba civitate Pbilfibinorum,

ad publica fpectacula:fed quia raró absque pe-

ut videret. folemnitatem , qua ibi. agebatur.

riculo in publicum caítitasprodit; vixSiche-

mus Dinam vidit, & coepit ipfam deperire ,

Spe&taculum à Philifthinis exhibitum , occa-

fio fuit Samíoni legis temerandz.

Hinc ícité

quamlenociniis cum non poffet ad flagitium

pertrahere, vitium eidem licét relu&tanti tu«

"T'ertullianus Noói ab omni glorie 6 diguita-

In Afpoloset.

ts ardore frigentibia nulla eff necejftas cetás,

CZP.g 8.

lit, & damnuni ejus virginitati intulit irrepa-

m

rabile. Curiofitas Diuam ad[nundinas, & Ípe-

nec ullamagis ves aliena,quam publica : unam

&acula perduxit, non ut aliquid honefti , &

oinium Rempuölimni agnofcimus , mundum;

decoris emeret,fed caítitatem venderet. Zene-

equé [heiiazulis vefiria n tautum renuntiamus,

a

EPFD&.Q.

rarc$ (ait Hieronymus ) zu feminis fama

in quantum originibus eorum , quas (cimus de

pudicitieeft : & quafi flos pulcberrimu , cità

fuperflitione conceptas, cum & pfis vebus , de

ad levem marcefcít auram » flatque corrume

quibus tran[figuntur , preterfumus, — (Nibil eft

Eþi]ï. 21

ad pitur; quapropter fcribit ad Euítochium ; Cae

nobis diilu,vifu, auditu cum £nfania Circis

Enflocbium, tje ne demum exeas, G5 velis videre filias vegt0u

cum iumpudicitia tbeatrio eum atrotitate Ar&«

nis aliene s quamvis fraires babevet. Patri-

ne, cum Xyfli vanitate, — Apté impudicitiam

adneétit theatro, circo ferociam, íÍcenz voe

-archas,8 Ifraéle parente latarerar Dina, egref-

In puella, quam decus ca»

luptatem, inde enim Íparguntur fales, non ut

f corrumpitur.

ftitatis commendat videre, & videri fomeseft

mens condiatur, fed virtus corrümpatur;dul«

1

ciffoni cantus emittuntur, qui dum aures de«

concupifcentiz, & cogitationes excitat, qua&

caftitati bellum indicunt, quia ut fcité ait Cle-

mulcent, animum inficiunt, cui per aures vex

L;'a'?. 3.pedag.

mens Álexandrinus ; Dwm lafciviunt oculi,

nenum inftillant, dum puellz choreasducunt,

£, T4.

uód f1 mulier tactu

& multiplici falcu theatrum pulíant; & dum

)ä

calejcuut appetttus.

eli vifcus, vifu-eft Bafilifcus; folo enim afpe&tu

pedes ad numtros harmonict concentus mo«

Sichemus li-

vent ; capita adítantium in diffonantiam tra«

interitum molitur pudicitiz,

bidinisamans, cüm primüm afpestus in Di-

hunt, & à concento removent virtutis.

naminjecit, & hac oculos in ipfum direxit ,

Idquecaufz,cur olim virtatum addicti ftu-

494

diis inhiberentur fpeclaculis intereffe, ut thea-

flammam concepit, quz in puella lilium adu[-

. Serm, $5

fit caftitatis, quiaut ait Chryfoftomus : Sicsr

tri, fcenzque periculofam corpori, G animz

Ozis.

voluptatem exterminarent , cüm eos nonla-

jgnis ubi calamum apprebenderit mox attra-

M

Gam materiam [uá flammá accendit : ita s-

teret, quantam hzc fpectacula adferrent vir-

gnis concupifcentia, ut primüm formofitatem,

tuti, ac falud perniciem. Hinc etiam David,

quia cultura incubuit virtutum,quarum fum-

& venuflatem vifu attigerit , animum [latim

inflammat.

Caítitatis amans ne detrimen-

ma decora attigitnon femel obnixis precibus

Deum rogavit, ne in hujusmodi fpectacula

tum patiatur, neceffe eftà theatris fe fubtra-

hat, à fpestaculis fe avertat ; ubi & cantus im-

permitteret eum incidere: ZJverte oculos zneos,

'Pfäïä.x 1$,

ne videant vanitatem.

puri, & puellz comptz ; & oculi lafcivientes

Quaód fi petas, à

v.37.

quanam vanitate voluerit oculos fuos averíos?

igni concupifcentiz fomitem fuppeditant.

48,

Samíon cüm incidiffet in truculentiffi-

ab fpectaculorum refpondet Euthymius noxia

mz ferz rictus, ejus dentibus fuiffet. procul

voluptate: aitipfe ? 4verze eos 4 noxii fpe-

dubio difcerptus, nifi facer fpiritus animos in-

Gaculis, itaut inania non videant; oculos at«

didiffet : fed qui Jeonem prof(travit ferocien-

tem non corporis tantüm , fed anima . etiam

intelligit.

Cui fuffragatur Cyrillus Terofo. C^

ieciyef.

tem , mulierem noá valuit fuperare eblandi-

if

entem, cüm primum eam vidit, periit, quia

lymitanus inquiens: Noz fis curéofue frequen-

Mj Agoz-A

.F;ïud. 145

efflidtim eam deperiit Defcendit ergo Sam[on

tiá fpellaculorum,ubi confBicias mimorum pe-

in Thamnatha , vidénsque ibi. mulierem de

zulantias omni contumelia, & impudicitiá re-

filiabi Fhiliflbiin a[cendit, G nuntiduit patri

fertety G uirorum effeminatorum choreas, le«

;

vitaten.

P.4

Differtauo 1.

É

il aM cOrpori pmdeimtef, 8 animi vacti-

mento, & folatio? nec minorefl ftraccs anie

£di &Pt.

morum, quilli baud fuppar eíft corporam z

MW "

Spectaculis , qui interfunt, theatrisque

ibi enim confufus auditur vocum tumultus,

affident, pulchritudine, & varietate alliciun-

modefliam abigens, . & innocentiam profter-

tur; fed dum oculi muliebri depafcuntur ve-

nens: verba impudica per aures in animum

nuitate, veltiümque excurrunt elegantes an-

dilabentia feedas excitant cogitationes, qui-

bus innocentia interimitur ; ibi mutui fcee

guílias; virtutis nervus laxatur, & enervis

animus. miferé irretitur , quapropter David

minarum, ac virorum afípeCtus fcintillas emite

licét cantu doemonem fvgaverit, lapide gigan-

tuntlibidinis, quibuscaflitasaduritur, &€ pu-

tem proítraverit , manu leonem difcerpferit,

dicitia cinereícit,

Ut igitur fit quis beatus,

adeo fpectacula hecexhorruit, utab iisdem

necefle eft, has peftium cathedras inhorrefcat

exulareenixim petierit:; & qui etiam dehor-

à profanis hifce fe avertat fpectaculis; in qui-

tante Saule impavidus ad fingulare certamen

bus etiam ficcis oculis fi peé&latur virtutisinteri.

cum Goliatho deícenderat, mox trepidat, ti-

tus; dum vitium afpicitur fuos agere triume

métque fpectacula, à quibus vult oculos avere

phos: nulla e(t morum probitati nocentior

ti; ac (1 afpici (pectacula non poffint (ine vire

corruptela , quàm qua ex hifce oritur fpe-

!

tutis difcrimine, absque probitatis detrimen-

€laculis, fcité Laclantius Firmianus ait: J2 L

iö.—ö.c.w;

to, & morum damno.,

Sunt enim theatra,

frents quoque ne(cio ,. an fit corruptela vitiae

in quibus vitia omnia triumphant, à quibus

fíor ? nam & comice fabula de flupris virgi-

propterea homines avertere David fategit in-

num loquuntur,8 amoribus meretricum. La-

Pfdlm. PoS

quiens Beatia vir, qui non abijt in con[ilio ime

fcivire edocent in fcenis , & theatris puellz ,

10YHTA, £f ín. via peccatorum nonfletit , &in

quz afpectu, motu , cantu concupifcentiam

catbedra peflilentia non fedit. Vocat fpecta-

excitant , pravósque ignes in intimis adílan-

cula cathedras peftilentie , quia fedentes in

tium vifceribus accendunt, quibus pudor core

theatto fpectaturi, quz ibi exhibentur fpecta-

rumpitur, & caftitas abfumitur; difcunt puel-

cula peítem cont:rahunt, cujus veneno virtus

]2 in fcenis, quibus: adulationibus, artibus,

Per

corrumpitur, & innocentia emoritur,

ac blanditiis aptiüs valeant caufam agere libi-

cathedras peftilentiz intellexiffe Regium Pfal-

Lib de fpe

dinis, ut ad fe viros fpe&tantes . pelliciant,

tem profana fpectacula adítruit Tertullianus

quapropter concludit Lactantius ; V;tanda

élac, €ap 3.

qui fpectaculis adaptat verba Davidis inquiens:

ergo [pettacula omnia, non folim ue quid vi.

Invenimus ad. bauc quoque fpeciem pertinere

tiorum pecloribus infideat, qua fedata , & pa-

illam primain vocem David : felix inquit ,

eifica effe debents féd ne ejus nos. voluptatis

quinon abijt in confilium impiorum, & in via

con[netudo deliniat , &$ ab.e0 , atque à bonis

peccatorum non fletit ,& i catbedra peflium

operibus auertat.

Ti D

non fedit.

Semper fcriptura divina dividi-

Nil blandius animum ad concupifcentiam

SL

lg, up,

tur, ubictinque fecundim prafentis vei fenfum

emollit ,, quàm puellz theatralis cantus;nilad

etiam difciplina munitur, ut bic quoque non

refiflendum vitiis virum magis enervem red-

fit aliena vox à fhetiaculoruminterditlione,

dit, quàm ip(e mimorum gefíiiculationes ,

$1.

Ipíos theatri gradus, & amphractus ad

puellarum faltus, ac corporumin choreis in-

declivum difpofitos confeffum David vocat ca-

fractiones, quàm geftus pudicitie noxii , hi

thedras peítilentium , quia lethalis vitiorum

enim animos velut injeclis igniculís urunt;

peítis irrepit, omnésque inficit fedentes, quos

& tamen lztiores adeunt. homines theatra,

ftare in virtutis exercitio prohibet: peítes ibi

quàm Ecclefias; illa frequentantur, i(lz defe-

oriuntur, & graffantur vitiorum mortiferum

runtur; [Ícité Seneca Cogiro mecum , quam Fjif.ss.

vitus effundentium.

Quinimó exuit in hifce

multà corpora exeretant , quàm ingenia

fpectaculis homo ipfam humanitatem,induit-

peuci s quautus ad — fpetlaculum . non fidee

que feritatem: dedifcir humanitatis officia,S

le, € luforium fiat- concurfus $. quanta. fit

rabie obleclatur crudelitatis: hucaccerfendus

J

circa artes bonas. folitudo ,. quam. smbecill

Lib, 6.

Salvianusinquiens: In fpe&laculia primum de-

animo [mt, quorum lacertos, bumerósque

dluiarum gentus eff mors bomines , impleri fe-

miramur.

Solitudinem neceffe elt bonz ar«

rarum alvos bumanis carnibus,eum circum .

tcs patiantut , quoties ad fpectacula luforia fe

Jíantium voluptate, & confpicientium letítia.

homines urgent; nec poffunt tuncquidquam

Et boc ut fiat. orbis amperium. efh ,. adeuntur

honelli appetere, ubi libido fucsfpargit igni-

loca abdtta , luffrantur invij [altus, peregran-

culos ad interitum — caítitatis ;; ubi . vitium

zur [yl'ue inexplicabiless & ut devorari po(frnt

compedes cudit , quibus adíldntes in fuum

bomines,non licetnaturam rerum babere ali-

pertrahat famulitium ; unde nil melius appeti

quid fecrerum.

poteft, quàm fe huic fervituti eripere, quz

f&

Quinimó Taurus quaritur czteris tru«

omnes premit; & dum premit; fpirits abigit

libertatem.

culentior, ferz feliguntur reliquis Ízviores,

:

& que inhomines poffint acriüs irruere, ac

Nulla fervitus fcedior, quàm qu

2 pravis

i^

funeflius [zvire , quó humanum fanguinem

obtemperat affectibus , qui nifi co&rceantur

fundentes , & membra hominis di(cerpentes,

praecipites nos trahunt in imum calamitas

vifcera, & precordia vorantes ,

& corpus in

tum, ]sfapit, & fcité imperat, qui ia pra-

frufta dil

aniantes fint. deteftabili hac. feritate

Vos quosque affectus imperium exercer,

Ípectanübus hac cruenta ípectacula oblecta«.

A'xva Calebi filia in domum traducta 1

ponfi,

la«

Punguntur mundi illecebrz;ut affectus ab iis «eXpungatur. $$

lachtymas fudit ab oculis, & fufpiria emi-

in Davidem, à quo ,mufltiplici fuerat beneficio

: J'ofue cap.ts.

fit & corde Safpiravit ut fedebat in afno: fi-

"

cumulatus,G totis viribus acquifiam fibi glo«

: iam

Íponfam comitabatur Pater, qui dolore

riam in proftratione gigantis adnititur obícu-

percultus ob lachrymias & fufpiria fili, eam

rare: & cüm Saul fugientem Davidem infe-

interrogavit ; quid caufz dederit lachrymis,

queretur, perfylvas, montésque , fpelaum in«

& íufpiriis? Quid babes? ait pater, cui filia

greditür, inimico objicitur preda: cüm enim

doloris caufam aperiens, amcenum , ac irri«

intus lateret David , facilé violentas potuiffet

in Saulem manus injicere,eumque gladio con-

guum expetivit agrum , fubdens; D« mibi

beaedi&lionem: terram aufivalem, G areutem

fodere; fed quia virtutis amans,;didicerat gra-

Nontamen

ti2 fervire, & nonyitio famulari, noluit fane

dedifli mibi, junge & irriguam.

videtur vacare myfferio, quód Axa Neo-nu-

guine jufta vindictz gratiam cruentare excula

pta afino infidens , fufpiria emiferit; fi afino

t& virtutis, tametfi loci opportunitas anfam

vehebatur, cur per fufpiria cordis prodit do-

€i porrigeret ad thronum afcendendi , maluit

lorem, cüm jumentum itinerjs laberes leya»

generofus thronum defpicere ; quàm vindi-

ret? fcité Axa infidens a(ino fufpiria emittit

€z fervire ; noluitque diademate cingi, ne

é pectore, & lachrymas fundit àb oculis, quia,

in caíflris. virtutis difcin&ctus fieret miles ,

'?xö.c.zo.

cüm premeret aíinum , feu portionem infe-

dixit tunc David: Propitius fit mibi Dominus, 1.Reg. cap,

riorem,ac utrumque appetitum,omriésq5 pra-

me faciam bane rem Domino meo Chriffo Do 24«v.5

!

vos affectus freeno compefceret virtutis, a»

Ómini,

d

Exh

ofte fit *ljavid inimici cüftos ; cujus

$e.

grum expetiitirriguum, feu portionem fupe-

riorem, qua veluti exculta . tellus ,' ac ccelee

vitam defendit, quam fui juris occafio, lo-

ftium iribre gratiarum rigata.flores daret vir-

«ique opportunitas effecerat: noluit per ju«

tutüm, quibus coelefti fponfo magis placeret:

flam vindictam, per fanguinis fufionem adi-

prolixa igitur emi(it Axa fufpiria, ut fuperius

tum fibi ad thronum aperire, quapropter ex-

itriguum obtineret , cüm brutalibus fuperior

clamans Bafilius Seleucienfis ait : O genero^ rib. , 4pa.

effet affzclibus, ac afinino infideret appetitui.

fum petiius, €9 foli gratie fervire gnarum ! gos,

Nimirum inardefcit animus ad (tudia virtutü;

quód fi queras, quà arte, &induftrià David

ubi brutalium. afféduum frono prudentie

thronum conícenderit Ilíraelis? non «redas

motuscoércet, ^ Nonpriüs Axa fufpiria emi-

alio munitum fubfidio thronum occupáffe ,

fit , quàm afino infideret, fufpiravit; fed cüm

quàm exercitio virtutum , ac proítratione

'afino infedit: quiatunc ferventiüs zeterna fu-

pravorum affe&uum : ajebat iple Quis zibi Pfalp, $,5

Ípiramus , cüm appetitum inferiorem, ejüs-

dabit pennas ficut columba , &5 volabo ,. & re« "v.z.

ue brutales motus rité.compefcimus ; pul-

quiefcam. — Si petas, quónam concupierit Da-

! Libs.

pi4,. ChréD. Gregoriuss 44xa füper afinum fedet,

vid avolare, refpondet Anaítafius Sinaita. Ad Orar,16,

log, cap, 34, £ irrationa.

libus carnis motibus anima pra«

thronum illum codleftium volucrum haben-

n

fidet , qua. fuspirans à patre terram irriguam

tium fexalas, aitipfe : Poluerem defiderabat

petit » quia & ecreatore eum magno gemitu

fíer qui dicebat : Quis dabit mibi pennas fi-

quarenda eft. lachbrymarum gratia ; & non-

€ut columba , qua defcendit in Jordanem , &

nullis interiectis fubdit : Flere incipit , quód

volabo, &5 requie[cam in illa requie caleflium

differtur à Regno, dat ergo ei pater ivriguum

volucrum fex alas babentium : nimirum quia

füperius ,. cum fe in lacbrymis caleffis Regui

in Ípelzo illuftrius triumphavit David de pro-

defiderio affligit.

Cohibitis pravis affecti-

flrato affectu, & appetitu effrzni cruentz vine

bus, ac coetcitis carnis concupifcentiis,pom-

dictz , quàm de Saule, quem potuiffet con«-

j nS'-

písque defpe&is feculi , coelefti. incipiunt

fodete, & per inflictum ei vulnus viam fibi

pracordia inflammari deüderia,k & per crebra

adthronum Ifratlis adaperire; à quo tamen

Íuípiria coelum infcendere. .

abítinuit, ne de fuperato pravo affeclu | vin»

Pravos inferioris appetitüs coércuit Da«

dicz , palma deftitueretur; ideo, cüm Sera-

$5

vid affectus, de quibus illuftriüs triumpha-

phinis, qui fenis muniuntur in coclo alis de

vit, quàm de proflrato Goliatho: etenim

defiderio certat: &t cum terrenum thronum

pof gigantis fingulate certamen , ad bellum

pofthabet vicloriz fuperatz vindictz , vehe-

accerfitur periculofius ; Saulíiquidem tur-

mentiori fludio inardeícit throni cocleftis de»

fiderio,

[

bulenta ambitionis czcutiens fumo armatur

L

(s

l

f

N

AW

z

Cs

^l

a

, 7

27

DT

N

euy

u2

x 4

Ü

N

o

I/[.

- E

A SSSN

MMf 7-

m

M

P

«

"TF

E

li

N

St/

-

L )

*

[7?

6

.'

*

L

UE Z

122

Y

I«E—— — Á

I

EO

—

-» 2077

DIS-

|o88 (66) 28

——G—Ó —— r s al — alipo - — " m

CDOCDOCOCOODCOCOG

DISSERTATIO III.

|

A ffcctus immodici in divitias aggerandas,

ni coérccanturplurimum adfcrunt difpendii,

)

nilque compendii. Carpitur Ay ar,iziaf

i

$. I.

| szperinw eff fætusimmäzlz'cw in drvitias affetfus , matrem enecat, —

à qu4 fugtmlmwif.'

s

U

* Overcali fe odio profequi-

petvenire divitias: quanti fint divitiz incom-

»ä

»

)'

M

d

tur, qui impenío amore

at

[ f

3J

L

7

modi fuis poffefforibus edocuit Theopompus

/'

i

T

divitias fequitur; cüm hz

Lacedcemonius Princeps: Hic;ait Plutarchus,

Cammæf- n 7

2

i

"

minimé conílitnant ho-

Princ.im -

A^

»

4Adjecit regnantibus Epboros , binc cüm eum

40&0

*V

X

$

minem probum, fed per-

uxor in[eitaretur , quód imperium filjs relsclus

F2

.

u

E

Ea Y

a.

f2pe malum efficiant: di-

us e[Jet, quam accepifJet, angu[lims s imó am«

TA A EE

;x

5

Ls

o acd e u ao

EL

vitiis,ficut nomine,ita, &

plius, ac. firmius vefpoudasr Theopompuss [iqui-

re affinia funt vitia; rari

dem ubi vim ejus smmodicam vemifit , fimul

fiquidem affluunt divitiis, qui vitiis non dif-

cum invidia declmauitæenmlum.

Flum ea

Íluant, funt enim divitiz vitiorum alimenta,

fuerat Theopompus imitatus, quantum in a*

lios contülit, tantum fibi detraxit,

Si flüs

iniquitatum fomenta , & peccandi divitibus

De tontem-

inftrumenta ; pulchré Eucherius , Quedam

men copiofis aquarum exundet voluminibus

m dene s

