mi utilitatem , & emaculatam quarimus

fancti culturz virtutum , ac proborum affe-

confcientiam ; nónenim homo fibi duntaxat

&uum addicli;propterea dixit Salomon. ju-

Sæpjäm. t,IO,

lu

vivit , fed in commodaetiam aliorum : unde

$ium deduxit Dominus P

E* Vias reä'aqf 40

]

qui fibi tantüm invigilat , ftertítque; ne alios

offendit illi Regunum. Dei,

du Uf UOteers LO IQ T COT CM REO ET ROE SE M — a P * ORRT o E -

juvet , isfuum non obit officíum, quia ut (cité

Caterum periculafrequenter in flu&ibus

17.

Ícribit Seneca. — Non potef? quisquam beate

Epiffola 48 .

maris , & terra itineribus Apoftolo irinen-

degere , qui fe tantüm intuetur 5 qui omuia

tia,varij cafus incerti;ac mali eventus, &rume

ad utilitates fuas conuertit * alteri vtvaso-

nze,ac perfecutiones ,quibus divexabatur,non

portet , fi via tibi viveres.

exitio;fed exercitio ei fuerunrt virtutis: cum

.

16,

ä Jii, h

ub aue -a UM m

Ubi affe&us anhelat ad nummos pecu-

militia fit vita hominis,adverfaricsDeus per-

$h

nijs inhians , ibi hofpes non eft charior, quàm

mittit, contra quos nosad victoriam erudit ;

pecunia : tunc affectus eít probus , cum ad

nil frequentiüsin bello,quàm tortuofos moli.

d L -

Deum eít perfeveranter reflexus ,. eft talis

ri aggeres.hoftilia flruere vaframéta, pugnas

—

atfcctus oculusille fimplex, quototum cor-

inftituerejhoíles laceffere,& punctim, caefim

'90

tl

pus fplendefcit, eítilla intentio , quá actio-

vulnera infligere : fed f tellustepente madet

nesornnes noftre in folum Deum,ut in pro-

fanguine, irrigatur uberiüs ad lauros trium«

f

prium collimant (copum , & per quam Deo

phales,palmásque viétrices : neque viélor licét

&

vivimus, ut Regius Vates, quihoc infigni-

crebra objerit pericula , plures fubjerit labo-

Anima mea illi vivet,

res ,nontamen àreécla deflexit victorize viaz

V

Pfal.a1, V.

tus affeétu ajebat.

3Ie

-quia hunc fategit affc&tum fovere , ac

imó militis Praefe&tus,, fi bellicam callet ar-

cl«

ü

emaculatam cum ipfo tueri confcientiam ad-

tem, & obfidione urbem cing't ,non direcla

P.falm, 10o, debat. — Non proponebam ante eculos meos

via , fedcutvis fuffoffionibus , ac obiiquatis i*

fe

"U« 3«

rem injuflam : & quia juftitig adharebat ,

tineribus acceffum ad urbis mcenia fibi appee

(0

af

nonnifi vias re&tas perambulavit ; non itine-

rit;quid niexercituum fupremus dux per ob-

. ris reclitudo vias fternit re&tas , fed affs&tus

liquatas erumnarum, ac calamitatum vias ad.

Pftln,

( 65,

probus, quique in fuum Deum collimat :

celeftem Jerufalem nos duxit ; neque defifti

ü

-etiamD, Paulus juftus fuit , & Dominus du-

mus re&té procedere;fi confcientia emaculata,

g

xir eum per vias vetilas , & oftendit illi Reg-

probóg;, ac (impliciin um feramur affe&tu.

t

Sapiezz.cap,

num Dei , & tamen per quot non ambula-

$. Ili.

-

tf

10, v. IO.

vit ipíe ambages ? per quot non circuivit

i

amphrac&tus ,. ac obliqua itinera ?. Judaeus

Pius , ac purus. affecius in Deum

di

fuit, inde Pharifzeorum Difcipulus, & fectz

pretium dat noflris aclionibisslicht Deus

lQ

-ad quam informabatur tenaciffimus , mox

mants velit effetum ,pluvis tamen

&

facir

é Difcipulo inauguratur Magifler j fervens

cordi affetium,

fat

fuit Pharifzus,& pertinax Rabbinus chtiília-

i.

N id debemus incumbere ftudij,quó in fin.

H

.norum infecutor, acfavus perfecutor.

gulis operibus nofter à quavis terreftri

Clp

aM üor, cap. fí quos inveniffet buius vie viros , ac mulie-

labe defeecatus affe&tus in folum cellimet

,. 'v. zly[

res vinilosperduceret in Jerufalem,1ed victus

füummum bonum,& actiones fingulas ad eum

De

ipfe, & ab equo interram proftratus , (imül.

dirigat inem, quem divinalex fuggerit: Pa

lit

que vinctus Dei gratia ex Rabbino fit Diíci-

rum prodef? , ait D. Laurentius Juftinianus ,

b:* regini*

pulus Ananiz , mox chriftianus, & Doctor

ardua iratiare negotia ,.cum Principibus ,

pe Pralar,-

dis

gentium, in omnes orbis partes proficifcitur,

& Regibia familiariter conver[ari ,. fantlj

t IQPO ZAzL,

d

terrarum traétus percurrit , marium finus

tathi , E [cientie celibre nomen acquirere ,

ls

traijcitpluribus fit obnoxius periculis,procel-

& non probo affetiu id agere , fà per elee-

bu

lisac naufragijs, utgetur erumnis , pullatur

t.ule!jnul;

r

mofynae elargici»'joncm paupetum ópi

indi«

Probi affectus f&mina funt virtutum &oe.,

$7$

indigentis , Deus cordis magis affcétum ;

Plerique funt, qui non modicum fun-

& 9.

quàm.extradite pecuniee effe&tum reípicit,

dendis precibus tempusimpendunt ; templa

ac peníat: optatquidem effe&tum manüs ,

frequentant, facris interíunt ,. xenodochia

fcd magisaffe&tum cordis; idquecaufz, cur

vifitant, jejuniis infolentiam carniscompee

prifcz legis inter ceremonias , quas Deus ab

Ícunt; afflictis funt folatio; miíeris levarni-

Hebrzis exigebat in. facrificiis inftituendis

ni; lugentibus gaudio ; fed parum, vel nihil

ea una erat ex pracipuis ; manum victimz

medullz hiíce ineft operibus; (untenim alba

imponerej non tam pedes ad aram movere;

quidem offa, fed exfucca, emedullata, quia

quàm manusad hofítias admovere : Ponet

nullo fulciuntur pio affs&tu , ideóque hum£

Levitcap, l.

ananum fuam. [uper caput. bofita, & accepta-

repunt; quia alis deflitnuntur ; quibus ad

"V. 4,:

Deum fubveherentur,

Pra cateris facrifie

bilis erít, nonparum fudant facri Interpre-

r ÀM———MÓ— Ó ii —— i I ——— Ó—À MC

tes incaufa difquirenda , cur exegerit Deus

ciis, holocau(tumerat Deo gratum, quia to»

hanc manás fuper caput hoftiz impo(tioné,

tum Deo, ejüsque honori cremaretur , ac

N

quo fibi foret facrificium gratum , & offe-

abfumeretur: & ficut inlege weteri erant

renti utile. Cenfet Oleafter, voluidfe Nu-

facrificia ceremoniarum , vel victimarum ,

men hac manüs impofitione fuper caput ho-

ac rituum differentiis diflinéta ; ita noftra

fliz non folümopus fubindicare manás, fed

opera varia funt, & affe&tuum difcrimine

& affectum cordis , ad quem pracipué re.

differentia; quedam in noftrum etiam ce-

fpicit Deus nullius victime , nec rei exter-

dunt commodum, ut comedere, bibere, dor-

nz índigus, cüm fibi fit fufficientiffimus :

mire; aliaqua ad folum Deum diriguntur ,

d igitur à nobis Deus exigit , ait Oleafter,

ac veluti holocauíla inflituuntur, uc funt

[

ut f[acrificaturinon folüm bostiam offeramus,

Wyfm.r..'ol :

preces fundere , corpusjejuniis macerare,

fed & nos ipfos cordis Affecium , 4c piam vo-

rebus divinis intereffe, facra fe expiare exe

luntatem adjungamus : quia folae pecudes,

homologefi, divinum fumereepnlum: pri-

U

fi per fe fpe&tentur, nec Deo videntur ac«

fni generis facrificia parum funt medullatas

cepte , nec offerenti fructuoíz, fed probus

quia vix pio aliquo afficiuntur affectu ; cam

affsétus ab emaculata..oriens confcientia ,

1

fames ftimulat ejus latratus cibo fedamus ,

puróque corde dat hoftris, & vidimis pre-

ac morfuscoércemus ; cum fitis ardet, £ri-

tium: hinc D. Augu(tinus expendens illud

gidà,vel alio hauftu ejus extinguimus z(lum

Pfaln, $54

tegii Vatis: £ me funt Deus vora tuayait :

nec quid ultracogitamus ; fi (omnus feafus

V,18e

quaris quid des Deo ? non animalia aris

incipiat fopire, imus dormitum , nec quid -

oblata: decerdis arca, de cellarso bona con-

aliud animo voluimus; íiaéris ferena, ac

[ctentia , de te ipso profer te spf:

24

4

m.

blanda tranquillitas nos ad campum invitat,

L

K 9«

Offeramus Deo cum hoftia externi ope.

eximus fpatiatum, vel per vireta pratorum,

ris, munus interni affectus ; offeramus de-

vel per umbriferas valles, velapricoscolles, -

focatam à quavis noxa confcientiam ; hzec

& nil aliud in noftro veríatur corde; & pro«

[

eítque Deo immolatur hoftia gratior; hoc

pterea hzcíacrificia, quia pio deftituta affe.

à nobis expof(tulat Deus (acrificium 5 quam-

& non funt. medullata; & parum prodelt

vis Chrittianorum facrificia fint orationes,

jejunium fineemendacione , eleemofyna fine

eleemofynz , jejunia, mortificationes ; non

commiferatione; preces ex ore fundere , &

tamen vult Deus, has hoftias fimplices eife ;

ftipem & crumena perfundere , fi non ad(inc

ll

fed exoptat , utiisdem emaculatam addamus

calentes affe&us ; ventris vacuitas, fine men. .

conícientiam , ac mantiffam pii, probíque

tis pio atdore frigida eít inanitas; fint ho«

1]

affectüs, ut holocauftum fiat medullatum;

locauíta noftra medullata probo affe&tu ple-

haud abfimile illi Regii Prophetz cum dixit

na, utque talia fint effundamus coram Deo

d

- P[aim. 65,

Holocaufla medullata offeramtibi: ubi Au-

corda noítra, ut nos rnonet David inquiens:

l?

guítinus: quid eff medullata? intus teneam

effundire coram illo corda vestra; effundimus Píslm, &1;

4j

ebaritatem tuam : non erit in f[uperficie, in

tunc cor noftrum cum pios, probósque affe. v. .

medull meis erit, quod diligo te : nil nobis

&us elicimus, quibus Deum profequimur,

interius medullis noftris ; nil intimius cot«

In facrificiorum oblatione, victima-

&f

dis affe&tu, ac emaculará conícientià , quz

rum immolatione, prohibuitDeus, ne fa.

nobis dumtaxat innoteícit : non n fuperfi-

cerdotes (anguinem victimz comedererit,íed

l

cie, fed ex cordis intimo debemus Deo li«

juffit totum ad aram effundi Leviz.c.3. v.7.

tare, eique fervire ; quisquis tantüm exte-

quia fanguis fedes eft animee, alimentü vitz,

riüs, absque interno cordis affetu Deo man-,

& qui fanguinem adimit, animam prodigitz

fl

Il

cipatur in fola füperficie extima Deum colit;

voluit nimirum Deus in omni noílro facri-

lr

& magis fatagit hominibus placere, quàm

fäcio,' voluntatem;cor, & intentionem, velutà

u

Deo; & hicnon offert holocauftum medul-

languinem coram fe effundi, hoc eít omnes

latum * ea opera, qu& agimus funt holocau,

noftros affectus & conícientia prodeuntes. e.

|

fta medullata, quz internus,ac probus cor-

maculata in ipfum dirigi, neguttulà quidem

dis affe&tus ditnanans é confcientia munda,&

in aliosufus refetvatà. Cum igitur oramus,

Sa"n:r:giü""

defoecata comitatur, ac informat : non de-

jejunamus, eleemofynas elargimur, facris in-

lectatur Deus offibus exíuccis , ac arefcenti-

terfumus , in folum Deum nofter afcendat

fj m

"

bus; íed plenis medullá, íeu operibus pium

affectus , ei foli teto corde adhereamus,

e

cordis redolgntibus affcétum,

Ccce 3

tUf

Operis

Suy

$

4

6

Diflertauo XXVII--

O'perx'ïs effz&us «—-t.änti à Deo pgnfatür,

hoc oculo f& räp;üm fatetut in amoremptrz

quanti cordis z (tirbatür affe&tus; e(tnon mia-

dibundz , ac verecundz fponífz, Vüulneráfli

nüs fufio, fed cordis effüfio , qua noftris dat

cor meum [oror mea fponfa : vulnerásti cor

Leyit, 6,2;

operibus pretium: lex olim edicebat: osuie

ezeum inuno oculorum tuorum.

"V, 25.

aflimatio [iclo [antluarii pouderabitur ; hiac

23«

Verüm omiffa hac Tertulliani expen-

enim fola pondera fallaciarum erant exper-

fionejad rem noftram exatiüs alij per ocue

tia: ita dixerim opeta noftranon ponderan-

lum cordis interpretantur affedum, & per

tur opinione vulgi, neque zílimantur -ex

capillos mentis cogitationes intelligunt :

nitore, acfuperficie exterioti; neque ocCu-

mira eftoculorum concors motus , &afpe-

lorum indiciis perfzepeà vero errantibus; fed

&us, cüm uterque pati femper.paffü gradia-

ex folo cordis affe&tu, quém emaculata con-

tur, nec finifier à dextro unquam diffentiat,

Ícientia gignit, ac fovet,

Ad Numinis al.

LITAREU

ä

nec in diverfa abeat, fimul enim uterque . in

tare accefferunt munus. oblaturi Pharifzeus

idemfertur obje&tum, illidque ambo fimul

jactabuadus, ac divitiis affluens ; & vidua

V

alpiciunt, nec interillos, éft ea diffenfio,ut

Hebraainopiàlaborans : ille fronte erecta,

unus coelum füfpiciat, & alter terram infpi»

magno flrepitu plures profudit. pecunias;

ciat; hec eadem uftiitas, & confonantia fe

hzc veró ara duntaxat duo, & quidem mii-

prodit in capillis, quiin capite -omnes in

nuta, corde humili pofuit füper áltare ; &

eundem componuntur ordinem., & fimul u-

tamen, quia Phariízus fuperbiente fa(tu plu-

ä

nus videri poffit ab alio-difcretus: & ficut

zes illas erogavit pecunias; & vidua humili

in. homine nil effet deformius, nil. turpius,

quidem acceffu;exiguo effe&u, fed pleno ar-

quàm difcors oculorumvarietas; fiunus cce-

k

dens affe&tu facram. adivit aram, longe plu-

lum fufpicerer, & alius. humum infpiceret

f

ris Deusfecit duo hzcviduz minuta, quàm

vel aliatorvitate in diverfa ferrentur ; ita

fl

totam illam argenti molem, quzeà Pharifzo

affe&us noftti cordis, tunc.cor Numinisvul-

K

jactabatur , quia apud Deumpluris cenfetur

nerant; feu rapiunt, ciim hanc fetvant. con«

&ffectus, quàm zftimetur effectus,

fonam unitatem , quá fimulin Deum ferun-

el

&2.

Plurimum videbantue przfeferre pon-

tur, & inipfofolo

ieícunt , in'quo fuam

f

adinveniunt mietani

i

deris, G momenti Pharifzi in templo fe lau-

: nom placerít Deo . hu.

P

dantis, preces, jejunia,eleemofynz, quz ta-

mani affectus ,f unus in coclum tendat, &

«

men licet in extimo cortice aliquid videren-

alter deoríumferatur in terram; unus Deo

tur nitoris ofítendere ; nil tamen intus habue

adhareat, &alter divitiisinhiet, lucrum (i-

q:

N

€re pretij, quo vel difcolorem zequarent la.

tiat, carnis delicias appetat ; eítenim hac

M,

pillum : id interfuit difcgiminis duo inter

torvitas oculorum,qua Numini difplicet : &

at

hebrez viduz 2ra minuta, & pregrandem

ficut hzec in affectibus cordis in Deum con-

D

illam Pharifziargenteam moiem ; quia mu«

fonantia eft, quae. coeleftis fponfi corrapit:;

af

nufculum viduz ex intenfo oricbatur áffe-

ita & hacunitas, ac confonantia in capillis,

(«

é&u, quem conícientia emaculata , & Deo

feu mentis cogitationibus, ei debet confona

di

efle,qua incordis reltcet áffectibus,

placens intus fovebat in animo, & quiaapud

ul

Deümáffectus eft, qui pretium noítris im-

:Hancconfonantiam, ut Deus nosedo-

24

t

pertitur operibus; longé inopis viduz mu«

ceret fibi pergratam effe., jüffitin Abrábami.

; Genef E.

tt.

nuículum Pharifzi fuperavit plures[argen-

facrificio,ut aves (imul cum animantibus im-

T.19,

f

teas pecunias , eó quia nullum ha ex probó

molarentur,.eo tamen diícrimine , ut brura

affectu pretium habuerunt ; fed potiüs vana,

animalia in.pluraconcifa fruíta, & aves in-

Qür

té,

quz ipfi inerat jatantia, ac plotía totum e,

tegra facrificio defervirent; G peraves hu-

PEEI]

pi*q

holtis

vacuavit pondus; G quia tartar

mani defignántur affeftus , qui furfum, de-

Lb 14ting

optimé novit , omne nofiris opéribus pre-

orfum, reclé, obliqué , ad dextram;, ad fini-

1

Ti

l

tium à probo affectu, quem fovet emaculata

ftram feruntur , prour magis homini libet,

conícientia procedere ; omnem nititur lapi-

'& huic potibs, quàm alteri adhzrefcit ob-

af

LT

dem movete , quo probum hunc affectum

jecto; per brüta animalia veró noftra fub.

velomnino fubtrahat, vel faltem inficiat,

t

indicantur negotia , que quamvis dividat

, minuátque: fcitINumen fibi vel maximé de

homo ín plura frufta, quatenus pluribus in-

Qu

ter

noftro complacere affectu, qui é purgata, ac

tentus curas fuas partiturin rem domellicam,

fimplici proficifcitur confcientia: hincfacer

publicam ; G curasvarias fufcipiat in uxo-

Pch

M:

Ia CADtE - €,4.

fponfus fuam alloquens fponfam ait ; vzl-

rem,liberos, familiam, fübditos: debent ta-

meh affectus per aves defignati fuam fervare

fuP

"Ue 99

neráfli cor meum foror spea [ponfa s vulne-

vafhi cor meum in uuo oculorum tuorum . &

integritatem,& nondividi, ut eorum aliqui

fop

in uno crine colli tu$ : non quódfponía vul-

dentur Deo , aliiz-mundi voluptatibus; de-

qlle

nus aliquod inflixerit fponfo , fed quia in

bent omnes affe&tus noflri uno, eodémque

n

uno oculorum cor ejus rapuerat: ait enim

ordine ad Deum tendere, & ipfum folum

* 2l

tyl

Tertullianus Salomonem allufiffe ad laudaz

intendere ? non placet nofler affectus, fi in

d

tum illum in oriente morem mulierum,quz

plura divifus partimDeo, & partim mundo,

r

honeflatis tuenda causà nonnifi operta facie

ejüsque voluptatibus donetur,

L

uno duntaxat detecto oculo n 'publicum

Quod pet oculos humani defignentur

nj

prodibant ; cumque fponfus hunc ia feemi-

affectus, qui fi probi fint,cor cceleftis fponfi

E

hh

nis morem commendaret, eà quia honeftati

VlH(

rapiunt,innuit ipfe. fponfus , vulneraffi cor

"u inuue eculorym tyerum , ícu probo,

—— —

4

DI

tuenda effet ascommodggus , ideo abune

jJ77

Pröbi affeQus fcmina funt virtutum &c,

ac firhplici tuo affectu: fed ..cacad-&mo-n inid

enim leiznceps habitutum in Deum zeüm;

incumbit (iudii; quo probitatem à nofiris a-

quem abincunabulisut Deum coluerat: fed

bigat affeclibus, nobifcum amiciuasinit , &

non putemus ludere voluiffe Patriarcham in

commoda, ac voluptates fpondet, dummo-

239

voti fuiemiffione; hacenim Dei promiffio-

do oculum dexttum, feu probumac fimpli-

ne, acípeereclus, fi Deus, qua petierat,

E

ceimn affectum , quo in Deum tendimus, vel

effet.daturus, vovet Dominum habiturum

corrumpat, vel omnino extinguat; & pa-

in Deum, & quidem eundem, quemà puero,

éum imitatur , quod inivit jNNaas cum

ut Deum femper coluerat; vovet voti com-

viris JabesGalaad, qui enixim rogárunt, ut

poseandem deinceps religionem «olere ,

vellet habere fibi confeederatos , fponfione

quam hactenus femper:coluerat, & eadem

data fe impoiterüm Regi fervituros, quibus

Numini exhibere obífequia, quaantea Íem-

1, Reg.e,11, Naas Ammonites repofuit z. 4n boc feriam

perpraltitit, acfirmiüs flare in religionis

vobiscumfadas , ut eruam omnium vefirum

Obíervantia; ac fi dixiffet : 1 Deusme cu«

oculos dexteros,erat ferocientisRegis defide.

ftodieritin via, & dederit panem ad vefcen-

rium rnifezos illos üábi novo federe junctos

dum, & vellimentum ad induendum, & re«

ad bellum proríus inutiles efficere ; & quia

verfus fuero profperé ad domum patris mei,

finifter oculus tegebaturclypeo ,. dextrum

erit Dominusin Deum:: feu in eadem reli.

volebat erutum ; idque propterea agebat ,

gione altiüs vefligia premam ; .& ffirmiüs

ut nou folüm vincere dedifcerent,fed & pu.

Deo inferviam, ac ferventiüs, quàm antea z

gnare diffueicerent. Hocidem tartatearum

undelicét Jacob à puero Deum coluiffet, vo-

legionum Princeps exequitur cum iis, quos

vettamen novum , ac uberiorem profectum

fibi amicitiá devincit, & foedete jungit; e-

per:exactiorem virtutum culturam : :quia

ruit iplis oculum dextrum probiaffectüs, ac

nofter affectus, quem emaculata conícientig

rectz conícientizz, feu oculum fimplicem,

in Deum dirigit non folüm defle&tere ab in-

q7i ad folum Deum dirigitur: & hoc femel

cepto non debet inftituto3 verüm & ferven-

eruto oculo, avulío probo affectu, & variis

tiüs eidem hzrere: qui enim in exculta,.ac

foedatá noxís conícientiá epinicia fibi occi-

emaculata conícientia fuas probi affectus ;zde

nit Sathan , quia hominem jam proftravit,

dices agunt, ita firmiter Deo.adharent, in

ac miferé debellavit, quia oculo illo caret ;

quem tendunt, ut alió non ferantur,

quo folo utiturhomoad pugnam contra ip-

Idque nos edocuit Itaias qui :refert , fe

a. !

ium, & quofole reclàferrur in Deutn.

vidiffe Numinis folium, & plures Seraphin €sp;s,

26,

Id enixim curemus , que per probos

utrinque ftantesz ./7ds Dominum fedentem

affe&tus , & conícientiam emaculatam ad

fuper folsumexcelfum,&eleuarum;t$Serapbin

»

Deum jügiter curramus, nec finamus noítros

fiabant fuperalludsfex ala uni;&/ex ale alrers,

affestusadalia di(trahi , nec extraDeum di-

duabus uelabant faciem ejus.€ duabus vela-

Ícurreré : eaenim fola velocitas datur lau-

bant pedes ejua C duabus volabant:ied fi Serae .

—

di, que ubi juffa e(t, veftigium fiftit; nec

phini ftabant juxta Dei 1olium,cur (imul &

ultra deftinata percurrit; & motus noftro:

voláfle perhibentur ? flare motum .nepat,

/

a

rum affsctuum tunc commendantur,cüm ul-

quem volatus.adítruit: vetatenim ftationem

NU

tra à re&taratione przícripta non feruntur,

volatus, at corporis prchibetquietem,quam

; .l5

!

neque contra ejus przícripta ad alía diver-

ftatio invehit, quid igitur? quéd líaias :di«

tuntur : tunc enim à fua deflectunt probita-

cat, fe vidiffe Seraphinos ftantes fuper folium

te; quia à Dei fe avertunt bonitate: animi

Dei fedentis, & fimulalarum :explicato re-

motus tunc funt probi , cüm recta ducuntur

migio volantes? Non putárimSeraphinos,

; iiä.z.a'e ird ratione

;ait Seneca: ZEgros feimus nervos effe,

quos viditIfaias, Numinis circumvoláífe fo-

"6Ap. 35,

&bl inuitis nobis moventur ; & tunc noítri

lium; id enimNumini ibi fedenti non con.

affectus seegrotare dicuntur, cüm non arbi-

gruiflet, GCimportunus, ac indecens fuiífet

trio noílro, fed fuo proprio feruntur impe-

volatuss fed dicendi funt alatumexplicatu,

]

tuj tuncenim impingere incipiunt, & elabi,

quafi volaturi, fedminimévolantes, firmiüs

quia reclà non incedunt: (ifemel in Deum

in eodem fteriffeloco ; ficut plerumque ita

tendant nunquam debent defiítere.

Jacob

inaéreaquilae alarum expanfione librantur,

,

Patriarcha exul, ac peregrinus in fuga ad

utimmobiles prorfus fi(tant, tametfi extentis

alis volare videantur,

eiopotamiam , cubat nuda fuper humo,

Hic ftandi -modus.

füppofito capiti przduro lapide, & fomno

defignat, Deo per probos affectns,purámque

fopitusarcanam mylticé fcalam vider, fimül-

conícientiam adharentes, primo paratos effe

l

que. Deum fibi ipondentem tutelam fempet

adomnem Numinis nutum, ag:lé:que adoo-

beneficam : excuflo mox fomno Jacob vorum

Tmne ejusimperium: ex eo qcod 'expanfíis

|€exef.28,

inibi vovet : $z fwerit Deus mecum. cuffo-

alisftent firmiüs,ingens produni defiderium,

'0.2!'. j

dierit me $n via, per quam ego. amóulo , &

quo rapiuntur ad Deum videndum, ut in

:1

dederit mibi panem ad vefceudum, & veffi-

eum fetotos immergant : alas fi libranty

L

mentum ad induendum ,. reverfisque fuero

affedtüs indicant vehementiam, incendiüm-

profpere ad domum patris mei, erit mibi do-

que amoris,quoDe opropinquiores ardentiüs

minus in Deym, — Nilnovi videtur Jacob vo-

&fluant, ac veluti uruntur , ideóque quafi

fä

DT

ville, cüm promilerit Deum habere in Nu-

indigeant alarum flabello refrigerari, alag

ndens vie

/

men ; erit mihi Dominus in Deum; vovit

expandunt, — Scité 'Qleaücr expe

fionem

!

e78

: Diflertanio

XXVH.

üoncni lfaize ait * Duabus volabant , id est

mercedem, fed ex faflo petió ?. nón. indiget

:

fuflinebant fe in a£re, quia per amorem,quo

gaudia emendicare exteriüsà nmiundi volu-

Huïll!'lo Ms

Numini adherebant, immobiliter ei here-

ptatibus, ac deliciarum illecebris, qui hone-

bant.

Sub humana inducuntur forma Se-

ftam, & emaculatam | tuetur confcientiam ,

raphini, quóluculentiüs homines prodant,

neque qua exteriàis imminent pericula pavet;

Prov, 1&,

ä

qui per confcientiam emaculatam; '& pro-

qui intus tutus in confcientia quiefcit. Hinc

bos, quos fovent affe&tus, Deoadhzrent; hi

"V, 56».

gi

Salomonait: Iw timore Domini fiducia for-

4

eniim itaftant juxta Deum firmi, & immobi-

titudinis , feuiu confcientize probitate , &

i

les, utvel ipfo volatu fe in aére medio vi«

honeflate fecuritas,

$. Gregorius preffius

deantur fuflinere; & hacipfa ftitio volatus

Li.tmoral

/

etiam fumit timorem ,. fcilicet pro timore

eít, quo proximiüsad Deum accedimus, cui

Dei, quo nobis mala timemus inquiens: 75

-w'f-!-'ïP; 1.

ferventiüs per probos affedus inheremus:

via Dei à timore incipitur, ut ad. fortitudi-

f

ad firmiüis (tandom juxta Deum - neceffarius

li

nem ventatur. . Nam ficut in via feculi au-

e(t volatus ifte, quo per probos; eósquefer.

1

daria fortitudinem , ita in via Dei audacia

It

ventiores affectus, Deo adhzremus, perinde

debilitatem parit,

Et feut n via faculi ti-

| Seraphini, qui fimulftabant fuper thronum

Ui

mor debilitatem : itain via Dei támor forti-

Dei, & volabant: volare enimad Deum | per

tudinem gignit Salomone atteflante.

In t1-

f

!

-

probos affectus perinde eít, ac eidem immo-

more Domini fiducia fortitudinis. Nimirum

biliter adharere.

Ad id fortáffis etiam al-

]

confcientia emaculataaffe&um, & elicic, &

Qap. 40»

lufitlfaias, ubi deviris qui emaculatze. ftu-

f

fovet timoris, quo fibi mala culpze timet, ne

dent confcientiz , ac per pios affetus Deo

à fua deficiat fimplicitate, necfuo deftituatur

t

adhztefcere, eümque enixim amare, áit ?

tü

nitore; G exconcepto timore ad fiduciam

| Oui [herant in Domino mutabunt fortitudi-

pervenit fortitudinis, . quá malis obfiflit im»

nems,a[|ument pennas, ficut aquila, current,

minentibus, quía cüm foveat ipfa infe inno-

- && nonlaborabunt ,' ambulabunt , &5 non, de-

centiam; nonformidat quidquam ab aliis

g

fcient.

Mirüm fané quod viri virtutum ad-

pati, habet (iquidem munitiffimam arcem in

QW

dicti culturz, fpéque ftrenua ere&ti, dum a-

fua fimplicitate; nonenim fufpe&la eft pati;

)

quilarum pennas induunt , .ac perniciffimas

à

quod infíe patráffe non. meminit: hacque

affumunt alas,non tamen dicantur volare, fed

eit conícientize tranquillitas, quz vanitimo-

currere, & ambulare ; camad ambulandum

ris excuffis nebulis mentis invehit ferenita-

non ala;íed pedes. requirantur : ambulandü

tem; & inconcuffa munit inrernum homi-

ufus pennarum eít potiuis abufus ; adiquid

nem fortitudine, quia qui innocentiam in

b

igitur plumas induere, & alas affümere, fi

fe fovet,nil eft quod pati ab aliis formidet,

4

volatus non intenditut? fed quamvismon in-

ngl

tendatur volatus, fufficit tamen, fi attenda-

$. IV.

PH

tur ad profe&tüs ftationem: fatagunt per pro.

Semina proborum 4 tuum . in

lg

bos affectus, qui per plumas, & alas fubindi.

cantur, flate in profectu virtutum, de qua-

exculta per [acram exbomologefrm

rum cultura dele&antur , ut & de emacula-

con[cientia 35 uberem virtutum

t

ta confcientia, cujus honeflatis fplendor tan-

mellem germinant,

:

p

Lib.*., de

tus eítait D, Ambrofius: UJr vitam beatam

, Roba & prorífus emaculata confcientia

niltimet; quiaquod abaliis pati. de-

zylx

q

effic.c. 1-

efficiant tranquillitas confciemtia , & Jecuri-

?

Mi

tas qnnocentie,

— beat,nonformidat : animum enim (ibi

4f

28.

Conícientia fiquidem emacu-lata"fo'!em

re&é confciá nulla imminentis mali fufpicio

turbat,nullz inquietant anguítiz,nec angunt

b

eemulatur, cujusexortus f1 reliquorum fydc-

LHenil u dy af

rui nitores abfcondit, nebulas tamen abi.

calamitates: habet in fe domefticam argem,ad

| (ritur ad, a

it; ferenitàtem invehit, & fuis radiis cun-

quam tutó confugiat,propriam fcilicet inno-

é&a illuftrat, ac decorat ; cum enim fua . fol

centia, quà vibratas acerbius minas deludit,

fibi luce fufficiat, aliis eandem abundé imper-

Idque caufze, cur ingruentibus calamitatibus

Á

L

titur: ita fulgor , & honefítas emaculate

nunquam deturbarià propria potuit mentis

ferenitate Apoítolus Paulus, quiper varias

l

conícientiz reliqua, que bona putantur fe-

cundüm voluptatem ampertituriis, qu& ex

antithefes zenigmaui fimiles propria defcri-

ü

probo proficilcuntur affectu; [ítque propte-

pfit pericula imminentia 4 dexerzs, & finiffrie

pt* gloriam , & ignobilitatem.per infamiam

u

rea emaculataà confcientia , qu& non alienis

Íplendet nitoribus , fed propriis eflimatur

6 bonamfamam , ut fedutlores, € veraces,

&

t

judiciis , domefticis petcipitur fen(ibus, eft-

ficut qui ignoti, && cogniti: quafi morientes,

& ecce vivimus: deinde concludit guafi rri.-

0

que ipfía fui Judex, ac fuce felicitatis fibi fa-

ber: fi mala fit fe iplam fupplicio torquet,

Sies femper autem gaudente.f.

Quid? quod:

b

fi proba proemium fibi impartitur, & gau-

Apoítolus tot circumfeptus periculis, pref-

li

fuscalamitatibus, zerumnisexagitatus mori

N

dium: placidé enimharet, animum adipat,

mentem ferenat, pectusimplet , & cor tran-

cenfeatur; G tamen adhucvivat? licétpre:

Lib.Y. epif^, quillat confcientia. bona, quia ut etiam affe-

matur anguítiis, angatur preffuris, punga-

«

2 2e

tur tribulationibus, adhuc tamen intus aia«

ruit junior Plinius : A7Magnztwdo animi nil

&

ad ostentationem, fed omnia ad confcientiam

cer, G mente cranquillus medullitüs gau-

t

refert, retiéque fatli non. ex populi fermone

det, quia ubi proba confcientia, ibi & flo-

gl

gidua

li

r

lï

Probi affe&tus femina fünt virtutum, &c.

$79

|

]

ridus vernat affe&us gaudij: appofité D,

Quinimó ea eft emaculatze conf&iemiæ 31,

;

JHeitil $$« . Chryfoíftomus ad populum Antiochen, AN;-

dos, ut quafi Numinis videatur immutabili-

|

bil aliud eff trisíe, at , mifi Deum offeudere,

tatem zenulari, cümab inconcuffa, ac tran-

|

uod cim aberit, nontribulationes , non in-

quilla affueti gaudij fruitione divelli nequeat,

fidia; non quidquam aliud fapientem animum

nulláque fit cafuum varietas, nulla fpei ti-

lrW, t

m

porerit coutriftare, fed quemadmodum fi exi-

tubatio, nulláque felicium , ac infelicium

viciffitudo , qua internz lztitiz turbet fe-

gsuam [cintillam iuJacum proteceris profun-

dum , flatim extinxera : itidem. & omnis

renitatem , interrumpat quietem, & intere

iriflis faperabundautia in bonam mi[ja. con-

cipiat tranquillitatem : probafiquidem con-

;ln f.fllü,"!äk

Propterea quidem

Ícientia femper impavida imperturbabilis,&

118

feientiam extiuguitur.

& Paulu. femper gaudebat,quoniam interius

inconcuffa medios etiam pertranfit hofles,

lh

ecundàm Deum latabatur, ueque tot ma-

ipfa enim fortünam pedibus premens; hono«

lorum capiebat fenfam,

Sic €& ebrabam

res, & divitias defpiciens; fola fibi ipfi mer-

Patriarcbà erat in delelatiene multa paffue

ces, atqueampliffimum eft przemium ? vir»

tutis cultor defame preconio haudquaquam

triflia: proba (iquidem confcientia nullà in»

umbratur triftitie caligine,nulla pulfatur ze-

folicitus fua fe conícientia oblectat , mu.

rumnarum acerbitate, nulla angitur angu.

rum zneum vitiis objicit.

imerrogatus

Bion quznamres in vita metu careret, fer-

fliz preifarà, nec malorum capit fenfum; &

licét triftis exteriüs appáreat , ob vatias tri-

tur refponditfe £ona bec eff confcientia , &

ftandicaufas, quibus validé oppugnatur, in-

quia vacate culpà maximum eft folatium,

tus tamennunquamà proprize lztitiee dejicie

nil eít, " quod magis hominem ltitiá affi-

turferenitate, GL animitüs. femper exultat :

ciat, quàm proba confcientia: eft proba

coní(cientia Scyphus Jofephi, in quo auguta-

hzcenim eft prerogativa probz confcientiz,

caufas maeroris- excitere, minas triftitiz abi,

ri; ac inebriari folet animus interno gaudio,

ac verá lztitia: licét adlatrentexterihs ca-

gere, GLadverfantia qua

que inconguiïa pro«

lamitates, fubfultent tribulationes, inful-

pulfare fortitudine,

20,

Ager eftproba confcientia,cujus cultura

tent adverfa, imó G frendeat orcus, fre.

alia non eft, quàm ea virtutum , quarum fe-

mat tyrannus , hict baratrum , adhue pro-

L,,'o äd COO

mina in uberem proborum affe&tuum fege-

ba conícientia in tuto pofita nil mali timet,

f ?i2i 12

tem germinant, Hinc D,Paulus animitüs ex-

G de fuo. imperturbata gaudet bono,

cultabatintus, cüm foris varijs, premeretur

Plura recenfet D. Bernardus malorum

$*e

triftandi caufis, aitipfe; Propter quod placeo

genera, quibus obfidetur , & oppugnatur

suibi n infivmitatibus meisincontumelijs, in

viti probi confcientia, qua tamen nunquam

necefftatibus, in perfecutionibus én augufljs

expugnatur , quia anguílie , preffurze, &

"? Cbriflo, Ubi latineé placeo , grzce delector

calamitates, qua corpus exteriüs pulfant ,

animum intus non tangunt; appofité D, -

legitur: non enim Apoftolus fuas egréinfir-

mitates ferebat, non triftabatur preflus angu-

Bernardus ait: Premat corpus, trabat mun- Lib, dp ine

ftijs, pulfatus preffuris, calamitatibus exagi-

dus , terreat Diabolus,illa evit fecura. . Bona teriori domo

tatus; fedin contumeliis, infirmiratibus, an«

confcientia fecura erit. cim COYDus ruoritur

9?

; Cap. g.

guítiis,X perfecutionibüs animitüs gaudebats:

fecura. eim anima coram Deo - prefentabi-

ptur ; fecura cum in die judieij ante tribunal

h

quia ubi emaculataconícientia, G virtutum

cüultuta; ibigaudium floret; & probi omnes

rerrificum jufli Judicis flaruetur.

Cunm

affe&tusgerminant ; & delectatur , qui pro-

mundus omni volubilitate . circumvetetar ,

bani tuetur confcientiam uni Deo per pios

floreat , rideat , pereat, tranfeat ; nunquam

Homil. 4.de affectus adherefcere: appofite. D. Bafilius

marce[ftt bona con[cientia. Subjiciatur cor-

grariar a, aitt Anima,que [emel (e modis omnibia defi-

p in pena, in iunjuris maceretur , verbe.

derio adfirinxerit fai Conditora,jamque in»

ribus lanietur , eculeo. diffendatur , £ladío

fuevit oble&tare. fe tanta. illiue pulchritudi-

erucidetur , erucis patibulo affgatur, fecura

femper erit cónfcientia.

Cujus letitia tanta

