natura in bonum fenfibile, quod vulgó dicitur

plerumque eftamor czcus, qui amantem in-

objeCctum appetitüscorporei, &elt affe&tio

terdum ad przcipitia ducit, &t ob impurita-

illa, & impreffio indudta, & excitata in vivo

corpore, ac determinata ab externo : obiecto,

tem hominem focdat, & hujus impuri amoris

?

quod

6

1

Differtatio I.»

pars quavis cüm fit propter totum, in quo

quod propterea dicitur mediatum bonum ap-

petitüs ; cüm proximum, & immediatum fit

continetur, nonniíl gratià ipfius effe poteít.

Contrahitur tamen amot ifte veluti genericus

impreffio illa in animali excitataj quzeque pro-

xima ratio eíl, cur vires fuas circa bonum Ífen-

ab homine ad ea, qua fibi fpeciatim confenta-

fibile exerat ; totóque nifu profequatur fibi

nea videntur ; fuzque naturz ,. ac conferva-

16,

tioni congruunt: quód fi confentareum hoc-

congruum; féque àfibi noxio avertat.

i ll,

$.

Adhos fenfibiles, ac patheticos motus ex*

ce fenfibile fuerit, cüm primüm imaginationi

Bleroritte

plicandos aptam exhibet analogiam organum

objicitur , validé animum allicit , & ad fe fe

THI

Pneumaticam ; continet hoc in(irumentum

attrahit utrumque amorem,fpecialem fcilicet,

feriem rectarum fitularum, qu& numero im-

& genericum, quó fert animus in bonum fibi

confentaneum, . Idque oritur ob magnam fpie

pares ac longitudine inzquales , ita funt di-

Ípofitz, ut per ubos inflentur fpiritu,qui fol-

rituüni motionem, &L agitationem , quá cone

libus colle&tus ad fiftulas transmittitur ? tum

citato corpore , & exertis organis phantafiz,

adeó claré, & diftin&té& imprimitur idea boni

jclibus; ceu lufibus repetitis digitorum, utra-

que fcientiffimi Magiftri manus hücquéjillüc.

illius corporei, ut voluntas liberé toto nifu

que citra omnem errans errorem flatum im-

inillud propendeat,

moderaté profufum, opercnla foraminum

Hanc internam pertur

bationem, ac tu-

$-

mox abducens, & modó diducens ex arte in

multum , quem paffio fecum adfert; volupta-

tis, & triflitie mixtione contineri docuit Pla-.

tibiis moderatur: & quod per feincondité re-

fonaret, jucundum autibus, gratümque ani-

to fuffragantibus prifcis Philofophis,autuman-

tibus,aliam in re paffionum confufionem nec

mis emittit fonum acutis , gravibus , mediise

eífe , nec excogitari poffe, ni(i eius, quod pla-

eque muficetemperatum: perindeanimus Íen-

tiens per affe&iones determinatus ad motus

cet, cum eo, quod difplicet ; undeanima di«

fttahatur in diverfos fenfus, & oppofitas affe-

Ípontaneos, vel naturales, patheticósque e-

dendos, immittit per tubulos fibracum nervea-

Giones: quod experimento videtur aflentiriy

cüm triftitia ipfalicet. paffionum melettiffi-

rum fpititus animales; non fecusac organce-

dus cümreclasá tubulorum organi paragl- ff

ma, & ipfíe dolor cum quodam voluptatis

( feu cum palmulas premit organi ) vento, &

fenfu expleatur, & cecinerit Martialis

aeri compreffo viam aperit, ut fubeat,ligulás-

—— Éfl quadam fleve voluptas $

que tubi percutiat, & illae vibrentur , fonüm-

Expletur lacrymis, egeritirque dolor

que edant, & quidetn diverfum pro varietate

czterum fi paffiones abfint, anima fedata eft,

tüborum, ligularum , ordinum, ac regiítro-

rum.

Hc enim facultas pathetica varios

gaudétque tranquillitate ; & é cohverío , fi

ille infurgant , turbatur animus , qui veluti

producit motus fenfibiles per fpiritus anima-

zíluans, perinde ac mare fuas patitur procele

les penetrantes tubulos nerveatum fibrarum;

qui tamen motus , Íeu pathemata; fiad nor.

las; quo fit confultiüs effe, nec delectari, ne-

que dolere fenfu corpóreo ,' quia tunc homo

mam magiítra rationis edantur harmonicum

caret tumultu, & anima fe ipfam tranquill&

efficiunt concentum recta vivendi , operandi-

poffi

dens bono ftuitur fibi congruo.

que . norma conlonum.

g«

.. Princeps horum pathematum amor eft,

Quamvis paffiones internz fint animi

fentientis commotiones, non tamen, quæxv'is

qui cateris imperat , qua raüone cum omni

9.

fpirituum interna commotio paffio dicitur :

paffionis actu conjunétum efe amorem, imó

fingulas affectiones nil effe,quà

mamorem pro-

Z

alioquin ficut nulla effe poteft hominis fpiri-

iL

tualisaffe&tio amoris, vel odii absque motu

prium diversé modificatum , Íeu fub diverfa

tendentia, docet Philofophus; eó quia impref-

appetitüs fenfibilis, fpirituimque agitatione,

ÓÍum à natura ,. ingenitümque habeat homo

fequeretur citra paffionem nil velle poffe ho-

minem, quod veritati adverfatur: cüm vel

amorem [ui, quo fui confcius per ufum ratios

nis fe iplum incipit diligere; inde progreditur

ipfa bruta absque perturbatione multa pof.

fint petagere, utvidere, ambulare, quamvis

adalia extera amanda, indivulsé tamen àfui-

& ipfa plerunque fuis pulfentur paffionibus ;

met amore, eó quia catera nonnifi relative ad

uod veró brutis convenit, id horiini in appes

feipfüm, fuimque flatum, ac confervationem

Prorenditur enim amor ad commo-

titu fenfibili denegandum non efl. — INon ta-

diligat.

dum elicientis; movetürque propterea ad

men omues paffiones brutis infünt, quibus

homines aguntur, fed ille tantüm, quz natu-

ideam boni generalis, in quod fertur homo

naturaliter; imó & neceffarió ex eo ; quód fe

re cujusvis bruti congruunt : deftituuntur

: Dl?. $, dh

ne

jj

ipfum diligat, fibique bonum generatim ve-

fiquidem bruta iis paffionibus, qua in homi

QMP i

ratione foventur ; petverfitate cientur, &

lit, ftudeátque propriz indemnitati, Rurfus

ad fummum etiam porrigitur bonum,in quod

propofitis bonis proprie humanis excie

fub eo conceptu, & idea neceffario tendit.

tantur,ut prz cateris eft verecundia,

y

quabruta non afficiuntur.

Nemo fiquidem eft, qui erga fummum bo-

num innatam in fenon experiatur propenfio-

nem: quiacüm quisque velit proprium com-

-:väfe(;ozäää |

modum, nonutcunque, fed quantum fieri po»

teíl, neceffé eft, velit etiam fummutii bonum,

De

cujus quodlibet par:ialke bonum eft portïio ;«

H

*

De Indu(tria adhibenda in ciendis; & coércendis Affeaibäs. Z

vehementiores, ac turbülentiores, procellas

5. ï[o

etiam excitantes, animümqueinvehentes , €Uà

De De]?;zaz'tz'ane,' Partitione, €7 fede

plurimum adferunt moleítiz.

42.

Sequitur ex data definítione, duo effe ge-

- Humanorum Affeciuum.

nera aíffectuum, unum ex objecto eorundem;

Git Ariítoteles de Aifectibus, quos

feu ex bono, & malo : aliud ex fubjecto, feu

16;

J2 z. lib,

enixim commendat Oratoribus, eó

appetitu ? prima partitio ex eo petitur , quia

Rhetoritos

. quia nil pra(tantius fit, quàm ro-

appetitus per actus profecutionis ampleclitur

7T,

buíla, fimülque mellita oratione

bonum; &per actusfugz deteftatur malum;

animos flectere, & unius lingue imperio;in

à quo propterea totonifu fe avertit : hinc ex

quam Orator velit partem, Auditores trahere,

affectibus alii confiftant in quadam profecu-

Certé nil fortiüs, nilque

flectere , fubigere.

tione appetitüs ; hi fcilicet, qui verfantur cir»

mobilius eá imperandi ratione ,' quà Orator

ca bonum ; & alii in fuga, & deteílatione;

nobiliori hominis parti dominatur, fivein ge-

nimirum illi, qui verfantur circa malum , ut

nere exornativo laudet, velvituperet; fivein

docet Arifloteles, Exparte fubjecti dividun-

Lib.6.Ethis,

1

deliberativo fuadeat, vel diffuadeat; fivein

tur itidem affe&tusin alia duogenera, quia alii

€ap, 38.

Judiciali accufet, vel defendat,

Quid enim

funt affectus feu motus appetitüs fenfitivi,

praftantius, quàm odio diffidentes, X inimi-

concupifcibilis ; & alii' appetitüs iraícibilis;

citià flagrantes, amore conjungere, & arclio-

quam partitionem. docet Ariítoteles Líb. 1.

"u

risamicitiz vihculo in unumagere? furentes

Rhetoricorum cap. 10. cui adheret D, Hiero-

Incap.13.

irá, lenitate mitigare ? commotos furore,

nymus inquiens : Inzatione po[frdemus pruden-

Matthai,

blanditiis fedare ? nimiáfretos confidentia,&C

tam: inirafcibili odium vitiorum : in cone

Ípe nixos, repentino timore comprimere ? in-

cupifcibili defiderium virtutum. Katio fuffra-

dignatione ardentes, verborum lenociniis fo-

gatur ob difcrimen bonum inter, & malum;

pire? cordis duritie in malis obfirmatos, lin-

appetitus enim dicitur concupiícibilis, quia in

guz imperio flecterein meliorem frugem ?

bonum fertur, & malum refugit: & iraícibi-

Íevitieagitatos, mifericordià delinire? invi-

lis, quia tenditin bonum arduum , & refugit

dia tabeícentes, amoris alexipharmaco reíti-

malum difficile.

Poteít bonum appeti ut ab-

£uereincolumitati ? malevolentià exultantes;

Íoluté bonum ; & uttale bonum, arduum, ac

benignitate demulcere? in przceps obczcato

obtentu difficile; fimiliter poteft appetitus

impeturuentes, fedatalingua orationeretar-

averfari malum,ut diffonum;& ut tale malum,

dare, & alió traducere ? Quis inficias ibit, ita

feu fuperatu difficile; qua ratione neceffe eft,

Íupremam hominis arcem fubigere, aninjám-

ponantur duo appetitus fen(itivi, concupifci-

que flectere; commotosaffectaum fluctus fe-

bilis unus,complectens affectus Amoris,Odii,

dare, ac malaciz reílituere ; fedatos ciere ,

Defderii, Fugz, Gaudii, Triftitiz : alter ira-

opus effe íummz fagacitatis, ac. induflrie ?

Ícibilis; fub quo militant Spes,Defperatio, Ti«

x

Hoc idem eft, ac fuper pennas ventorum am..

mor, Audacia, Ira.

bulare, &aurigantis Numinis fpeciem imita-

Sunt in homine hujusmodi affectus.quo

Ij.

ri; cüm homines affectibus perinde rapiantur,

in mari ventorum agmina ; fi leniter efflave-

acventisnubes; & Orztor veluti auriga affe-

rint, folatio funt equora trajicientibus, remi«

&uum, quafi ventorum, habenas laxet, vel re-

ges fe à labore fubtrahunt, fibique faventem

!

ftringat,.

adgratulantur nautz fortunam ; ridéntque

d I.

Ut autem prepiüs naturam introfpicia-

coclo, falóque arridentibus : fin autem acriüs

mus humanorum affectuum, quibus fi defti-

urgeant; coelum nubium colliíu turbant, flu-

tueretur homo incultus, aridásque foret ftipes

&tus excitant, folem abripiunt, fonantésque

fine fenfu, absque vigore; enucleanda eít eo-

fufcitant procellas; & glomeratá turbulen-

rundem genuina definitio.

Sunt igitur Af-

tiorum fobole ventorum omnia inter fe feele-

fe&tus ignotz quedam animi propenfiones,ac

menta permifcentur ; aquarum montes vol-

proclivitatesà rationealienz, menti , ejásque

vuntur ; G navisquamvisingens, G valida

tranquillitati infeníz ex apprehenfione boni ,

immenfis verberata fluctibus, quaffata zftu

H

vel maliprafentis, vel imminentis, Dicuntur

incipit laxatis compagibus labefactari; & fub-

ignotz animi inclinationes, quia plerumque

Ícudibus revul(íis per-hiantes rimas viae undis

experimur, nosanimo angi, & cadere; tametíi

innavim aperiuntur, qua mox diffolvitur;

j

caufa nobis minimé innotefcat. D, Augufti-

nullis nec prorz , neque puppis munimentis

Lib, ». deci- nus ait, has animi ptopenfiones motus effe,

urgentium impetus fluctuum fuftinentibus, &

v.cAp.4. quos Grazci Patbos vocant, & Latii Afeïiw.

quaífatis armamentis in ultimum etiam abri-

: Preffiüs Nemefius Lij. Ze Natura botninis eap.

pitur navis difcrimen & fluctibus abforbetur

15. definit, humancs affeclus, effe motus ani-

decumanis,

lta in animo affeCtus fi lenes

ma rationis expertesob opinionem boni, vel

fuerint, fi re&te obfequantur rationi,commo-

mali.

Quéd (i atfeCtus ratione deftituuntur;

do funt homini, quem ad ítudia incitant, pro-

movéntque virtutum : fin veró diclaminaex-

confequens eít, eorundem fontem effe appe-

títum fentientem; & ab iplo folo. diffluere

cefferint rationis , menti ferenitatem abripi-

Cadeoutin ipfa hominis mente,feu intelligen-

unt, potentias veluri fluctus commovent, ho-

tia; & plantis foli addictis vegetationi, nulli

minem turbant, ac labefaCtant ; & plerumque

fintaffedtus ) quorum alii leniores funt, alii

etiam perdunt: ommnesíiquidem malorum

COR»

- Differtatio I.

$

riunt fonte; & acriores nt emiffi lammarum

congeries, que hominem torcjuent,affligünt.

cuein flatu naturz corrupte fuamàpravo

globi ab accenfa fornace impetu prodeunt ve«

hementioti.

:

affe&u ttaxére originem: enumera, fi potis

. Nullainhomine ciet

urtem pe['caä, mentis

es, febres quotidianas; tertianas , quartanas,

1jfs

continuas, putridas quibus humores in ho-

abripiensferenitatem ; quin fundo cordis &«

mine corrumpuntur : dolores arthriticos ,

ducatur ; erumpunt ex ejus anguftiis non fe-

cusac ex Eoli exefo, prerüptóque antro paí*

pleuriticos, colicos, qui miferé corpus tor-

quent humanum; epilepticas convulfiones;

fionum Euri, Notique atras mocroris, & aliae

dyfenterias , colliquationes , quibus inteftina

rüm paffionum nubes adglomerantes; cogens

diffluunt ; exulcerationes, quibus vifcera pu-

tésque accito in fubfidium dolore in pluvias

trefcunt ? gangrenas ad internecionem repen-

lacrymarum ; & reliqua ventorum cohors

tes; tumorum varia genera, membrorum re-

oppreffo angoribus pectore abit in fufpiria. Sin

folutiones, ventris lancinationes,mufculorum

veró dolor fit de injuriis fupremo illatis Nu.-

convulfiones, paralyfes, pleuritidess cordis

mini; tunc mens czleftibus verberata fulgetris

oppreffiones ; deliquia capitis; gravamina,dee

contremifcit divinz terrorejuílitie 5 & proe

liria , arthritides, hydropes, phthifes; Galia

cellarum impatiens fe ipsá do&tior pietate fue

fexcenta mala, quibus adhibita pharmaca ce-

rit, (éque indignationum turbinibus commoe

duntiá tormenta; cujusmodi íunt fectiones

vet, lactuofz mutilantur fingultibus voces3

membrorum , uftiones, lacerationes: hac o-

& effradtis intimiorum fenfuum repagulis,

mnia à pravo illo in protoparente oriuntur af-

coguntur & ipfz intimiores médullz, doloris

fe&u; quo inhiansdivinitati; ut numen fieret,

agitatione flu&uare, refricante memoriáà ane

lumen perdidit fuperne gratize, G pomi mor-

teactg vitze flagitia, quibus per decem facil&

fu mortem deglotivit; quam in pofteros trans-

millia, & amplius pudendarum aétionum à

£fünderet, miferiis omnibus obnoxios; utnon

fummo fe Bono avetterat , ut futilium & ci-

1.

immerito conqueratur Philo; perinde in cor-

flernis diffipatis hauriret voluptatum corrus

us humanum effranes affectus admiffosfuif-

Prater recenfita naturalia ine

ptas aquas,

fz, indomitas veluti beftias pofthanc primam

flrumenta ciendis affectibus accommodata ,

naturz labem ; àc in arcam Noémi Cathaclyse

concutruntplerumque etiam caufe alix exe

mo imminente haud cicures feras,

trinfecz, prafertim cacodoemones, qui mens

Sedes horum affé&tuum cot eft huma-

tem tacité fubeunt, & corporis humoribus.

14.

num , infidens homini infra lzvam papillam

impexi &luétus excitant, pravósque affectus in

tarbinato mucrone, priorsüm, feu in partem

hominis commovent perniciem,

priorem eminens, Huic pracipuus eft calor;

$. H

& ab hoc fonte venz duze cateris grandiores

riorfum, & retrorfum, feu in priora, Gtez.

3 difcurrunt;

fparfaque ramorum ferie per

Quadam ciendis Affclibus [rare-

aliasminores mem

bris fingulis vitalem fan-

quifita donantur explicatu.

guinem fuppeditant; totümque corpus hu-

h Racipuum, quod ad probos in homi-

16.

moterigatur vivifico; ac demum in hac cór--

num pestoribus ciendos affectus, pra-

dis officina fpiritusaffedtibus miniftrantes cu«

vósque coércendos exigitur,gratia eft

düntur: & càm fpiritus . calor, & fanguis

opitulantisDei; fine qua fuules funt

pracipua fint inftrumenta, quibus vehemen-

lenocinantis facundiz artes, inanes culta elo-

tiores feruntur affectus, quales funt amoris;

quentiz conatus, fupervacanea humanz mea-

& iracundie , recté cor affectuum flatuitur

tis ftudia, — Eft enim Deus, cujus imperium.

domicilium, ac primatia fedes: quód fi pal-

in fenfus, mentésque hominum , ficut fum-

pitat, magnum illud

dixeris mare Danielis ju-

tuor venti, feu

mum eft, ac difpoticum; ita citra verborum

giter fluduans, in quo qua

circuitus, argumentorum apparatus , Vocis

perturbationum totidem fontes, adverfis mo«

ftrepitus intimioribus hominum illabitur fen-

tibus inter fe fecolliduntur; & ignis excuti-

fibus, & corda blandé petvadit, fuaviter mo»

tur ; nonfecus ait Lactantius lib. de ira ac du-

ver,& in quamipfe velit partem flectit..— Orae

riffimi rigoris materig, f1i i&tu vehementiori

tor licét é facro fuggefto ad. populum dicat;

concutiantur, fcintillas emittunt: hincad ve-

nifi hac divinafuerit ope fuffultus, fru(tra ver-

hementiores affectus hi funt proniores, qui-

borum murmure, quafi maleorum ftrepitu ad

bus plurimum ineft caloris, & fanguinis; ac

ftantium aures pulfabit, terrorem incutiet;

fpiritus in cordis fornace elaborantur fubtilio-

animósque ad meliorem frugem excitabit; ad

Wb g,

res: quá ratione animi affectus vigent in ju-

venibus acriores, quàm ad fenium propiüs ac«

id enim opus habet Dei monentis, ac moven-

täioþi,;.

tis auxilio, quod propterea fufis precibus de-

cedentibus, quia illi calore, ac fanguine aftu-

bet enixim . expoftulari ;; dein humanis uti

ant, cüm ifti frigére incipiant, & languefcere.

fubfidiis & Rhetorices depromptis penu; ad

Voloit igitur natura, cor humanum przmolli,

quod fumma itidem defideratur folertia, ac

-

firmóque opertum membranz involucro,mu-

iira fagacitas.

s

nitum pe&toris muro ; circumfeptum cofta-

Siquidem Orator ad ciendos a

ffectus &a

i

rum vallo ; utintnto pofitum precipuam pa-

riat vitz caufam, &Goriginem ; à qua affectus

oportet, fit preditus mentis acie, qua fubti«

liter intimas penetret hominum naturas . íé«

lcniores, pe?indc ac rivuli à pellucido fcatu-

que

' . Delnduftria adhibenda inciendis, & coércendis Affectibus, 9

que infinuetin eorundé mentes,illabatur fen.

frequentioribus promovent ; velepiftolarum

fomeatis,(ilocorum interítitio diftent,fervant

fibus,ut quibus illi ducuntur ftudiis introfpe-

Glis,talé i& ad (peciem conformet;qualis eorá

incolumes,

1».

lj

moribus fimilis effe videatur : , primüm obfe-

Hzc eft illa animorum cognatio, quam

cundet loco, alliciat;ac blandé circeum.pracor-

qui ab hominum cotu, & inve&ta focietate

dia ludat: dein ubi faventes animos advertit,

volunt exulare, folem mundi univertíi nitidif-

paulatim períonam (ibi , mox etiam Audito.

fimam lampadem nituntur extinguere,

Nil

ribus exuat 5 ac demum affecliones alias in-

inter homines jucundius , nil utilius . animo-

duat, & alios feufus inflillet; quibus imbu-

rum confenfione , & cognatione 5 eft enim

antur ad(lantes etiam propriz obliti confue-

lataanimorum conciliatrix, amoris foecunda

tudinis, ac natuta.

Et quod ad id przílan.

patens, virtutis optima nutrix; cujus benefi-

dum muneris fuerit oratori ingenium ? quaz

cio fedantur tumultus , extinguuntur inimi«

menti fagacitas, quz animo fapientia,qua in-

citi2, eradicantur odia,

; Perinde vita civilisg

telle&tui perfpicacitas, quo judicio prudentia,

hac nititur animorum cognatione , ac vitis,

qua lingue facundia, qua eloquentiz ener-

fulero, domus fundamento, Respublica fo-.

gia, quarationibus efficacitas , ut homines,

cietate,

Hancanimorum cognationem fuiffe

qui plerumque propriz duntaxat opinioni nu-

ab ipfa natura hominibus inditam, liquet ex

bunt, propriz obliti conditionis ad peroran-

naturali hominis propen(ione, ad amicitiam.

tis imperium alios veftiant mores, aliámque

ineundam erga quasdam períonas;& non alias;

naturam induant ? quis eat inficias,ad id pra-

quod autem à natura eít, nequitnon effe bo-

ter Oratoris induílriam vocem requiri divi-

num; fiquidem naturz Author vizr cunctas Gentf-ro

nam , cui fingula parent,elementa obíequun-

qu& fecerat , & erant valde bona z neceffeigi-

tur, & creaturz omnes obediunt ?

tur erat, ut hominesex iníito naturz inílinclm.

18.

Prefidia veró ex Rhetorices deprompta

mutuo amoris vinculo copularentur ad civi-

lem vitam inílituendam , cüm haud inícité&,

penu ad ciendos affectus , animósque flecten-

dos potiora in fimilitudine haberur affe&u-

dixerit ille; gazcunque folitudine. dele&latury,

um; adeout Orator in id potiffimum incum-

aut fera, aut Deusefl : faítidium fiquidem.

bat ftudii , ut quosin aliis velitaffectus ciere;

focietatis nefcio quid videtur belluini prode-.

eosdem in fe priüs excitatos habeat; quos

re; nifi propenfio ad vitam folitariam à ítu-.

enim fibi affectus imprimunt oratores , cos

dio proveniat fecedendi, ut altioribus quis:

faciliüs in aliorum pectora transfundunt; nifi

vacet contemplationibus, Deóque magis ad-

ferrum candefceret admotam ílupam nun-

hzreícat: velextra negotiorum obftrepentes,

quam adureret, neque tormentarium accen-

tumultus fibi magis attendat ; quod nou eft

deretpulverem: nonaliter operantur agentia

laude vacuum in plerisque; qui aulze abdica-

ni(ijuxta virtutes, & qualitates, vel (ibià na-

tis honoribus, relictisque hominum frequen--

tura inditas; vel extrinfecüs comparatas , &

tiis, vircutum flores in eremitico feceffu , fa-

adícititias,

Quisà nive calorem, ab igne fri-

vente ccelo , arridente folo eó feliciüs excoe

gus, abaqua ficcum putet extorquere ?. Fer«

luerunt, quó umbratiles mundi honores ; flu-

veícat amore Orator, fi alios ad amorem ni-

xáque ejus commoda, & fucatas voluptates.

i(4

x

titur excitare; odio vitia acriüs profequatur,

flocci fecerunt.

*

fi aliosvelit ab iisdem averíos; miferatione

Cüm igitur vis animorum iufit cognati-

20»

moveatur non frigideé, Graffectaté, fed pru-

oni ad excitandos affectus, fle&tendas mentes;

denter, & opportuné & cordaté in calamito-

reconciliandos diffidentes animos, ineundam;:

Íos; fi commiferationemin aliis ciere fatagit:

amicitiam, promovendum amorem; inid de-.

tali Auditores moventur affectu, quali Ora-

bent Oratoris íiudia coilimare , ut. naturze.

tor afficitur; prodeuntab oreverba; íedne-

propenfionibus priüs fe Orator accommodet,

fcio quid animi fecum deferunt , per aures

imó & more: quafi induat eorum , quos fib£

Per-

mentibus imprimendum adítantium,

benevolos eflecupit ; Dein eosdem proríus

inde ac corporibus, creduntur animis indita

in fe affe&tus excitet, quosciere in aliis nitie

quzdam veítigia (imilitudinis, quibus prom-

tur: fiquidem qui animorum cognationecon«

ptiüs cohzrelcunt, etiam in primis congreffi-

veniunt, facilé mutuis colloquiis, quafi bene-

bus, cüm nullum inter fe fe veftigium amici-

volentiz vehiculis affectus fibi communicant z

tiz antea inftituerint ; & fola vel morum, vel

potior enim ratio flectendi animos, ciendíque

animorum fimilitudine delectati velociüs in

in iisdem metus in hac fita eít affe&tuum (imie

mutuam benevolentiz feruntur conjunctio-

litudine: quem Orator impreffum in fe ha-

ZLib, f,J4EF-

nem ; ut obtigiffe Theageni , & Chariclez

bere affe&tum fenferit, eundem facilé in pectus

transfundet aliorum.

Mzopic.

narrat Heliodorus : càm primüm in mutuum

Ardeat Orator, ut

venerunt conípedum; animi, qui fe iisdem

flammas é facro fugge(to fpargat,& cor incen-

feré impreffos characteribus noverunt, toti in

dat Auditorum,;excandeícat animo, tonet vo-

extimam vultüs cutem variis immutatam mo-

ce, ut terrorem incutiat ex imminenti diícri«

tibus, perfufam coloribus profilverunt. Hac

mine; miferatione , lacrymisque liquefcat, ut

eft illaanimorum affinitas, quá homines pa.

adítantes pari.afficiantur teneritudine: tri-

trià licét diffiti, ritu diverfi, fludiis diffiden-

ftetur, fi alios cupit mzílos; gaudeat; fiie-

,

tes müruisbenevolentiz vinculis conglutinan-

tos; timeat, fi timore perculfos: quem ex

tur, G amicitias ineunt, quas vel colloquiis

Oratoris animo hauriunt verba affectum,eun-

B

dem

Verani de Affeclibus Ti om. L.

IO

Diff er*tatio' ER

d-'em ad Auditores fuccollante voce deferunt,

mos moverte, ac fleClere cupit Orator ; abeas

animisque imprimunt.,

rundem (iquidem difpofitione, propenfione,

$1.

Cavendum tamen, folertíque cürà pro-

ac habitudine totum feré pendet negotii mo-

videndum eft, ne affectus hujusmodi accerfiti,

mentum, Sicut varia funt hominum ítudia,

ac intrufi videantur, feu ne appareant nimis

it3 difpares in iisdem ad plures affe&us incli-

artificiofi, ac (tudiosé excitati in Oratore,tunc

nationes : quidam fiquidem ad iras, & odia

enim, quia detecli, efficaciam exuunt , nec

proniores,difficulter ad miferationem flectun-

fuum ut plurimum fortiuntur effectum ; per-

tur; alii infano flagrantes amore, ab objeclto,

inde achoftium fubterranei cuniculi feme!

cui intenfiori adhzrefcunt affe&tu, haud facilé

deteQi, aut eluduntur , auc excluduntur , aut

divelluntur ; funt alii adeo timidi, ac dejectt

minus habent virium ; cavenda omnis affecta-

animo, ut vixin fpem lautioris fortunz erigi

tionis fufpicio eft in animis flectendis, affe&ti-

poffint; alii ita audaces in rebusarduis aggre-

büsque ciendis ; affeclatio fidem amittit, &

diendis, ut licét iisdem objiciantur vitz diícrie

cui non credimus, fi doleat, aut irafcatur; neu-

mina, qux imminent , difficultates fuperatu

tiquam cum ipfo dolemus,nec irafcimur:fucati

veluti impoffibiles, vix coérceri poffint; alii

in Oratore affectus umbratilem tantüm pof-

L

quafi feníu deftitnti, gelüque correpti, itafri-

funt verborum pugnam inftruere, non veró

gidi, ut adamoris incentiva non plus movean-

fupremam humanz mentis arcem expugnare:

tur, quàm caucafea juga altis infepulta nivi-

ad affe&tus ciendos latenter eft permotio elici-

bus,

Adolefcentes, & foeminz, ut etiam viri

enda, G nunquam aperto marte pugnandum:

boni, qui flexilem funt naturam fortiti, faci-

mec id vitio vertitur pugnanti Eloquentiz ;

liàs ad affectus fle&tuntur miferationis , & ti-

ficut dimicanti Bellonz effet dedecori. Ad-

moris.

Viri aufteri; quos Brontes, Steropés-

aptanda funt affe&tibus verba, fed propria,

ue Vulcani diceres in incude malleáffe, ac

non abfoleta; inferendz fententiz, fed con-

chalybe cudiffe duriores, vix ad affectus impel-

fentientes, non violenter intrufz ; adjicienda

luntur doloris, & mifericordiz; ficut qui per-

lumina, fed quz viam prafignent, non adítan-

petuis rigentes odiis,ad amorem nonnifi diffi.

tes tantüm. demulceant ; utdue omniía uno

culter moventur: difficilior enim eít tranfitus

comprehendam verbo, comparanda eft motio,

de extremo ad extremum, quàm de medio ad

quz naturaliter influere videatur,non violen-

alterum extremum ob minorem fpatii fupe-

ter efle intrufa ; hinc falluntur, qui cum affe-

randi intercapedinem. -

€lus feliciter ciere inceperint, rem bené ine

Orator fi demorfos fapit ungues,fedulá

2 4.6

choatam, vel congeítis corrumpunt eruditio-

difcuffione perpendat naturam , ingenium,

nibus, vel coacervatis infringunt acuminibus,

propenfiones, ftudia cujusque , & qua vifa

uibus Auditores in alia diftrahuntur ciendis

fuerint aptiora, fingulis adaptet; ídque facili

affe&tibus haud idonea ; vel detinentur inre-

negotio praftabit; fi noverit,quale fit homi-

rüm nimis fubtilium perceptione, quá affectus

num, apud quos agit, ingenium, quá educati-

vix natus ,

interitum naclus fuum in. ortu

one à tenella atate fuerint formati, quibus

occafum fubit; quó enim magis inveftigae

imbuti moribus, inftructiamoribus , przoc-

tione defatigatur intelleclus, eó plusinappe-

cupati perfuafionibus, quá fint etate,quá con-

titu minuitur permotio, affedtuümque exci-

ditione, quo fexu, & prefertim quo loco, &

tatio,

tempore fint movendi; non enim loci, tem-

22,

Argumenta itidem ciendis affectibus fe-

porísque circuniffantiz femper Oratori favent

le&a, non funt feriatim difponenda , nec per

ad illos ciendos affectus, ad quocs cupit alios "

verborumcircuitus protrahenda ; fed negle-

fleclere: non enim olitor tunc flores legere

éto quodam ordine, quafi confusé proponi de-

in areolis fperat, cum hyems triftis, immitis,

bent, non fecus ac in pugnis exploduntur tor-

afpera riget, & omniain luctu jacent, & fqua-

$,

menta?; hac ratione videnturànatura obíte-

lore; velatrogelu concreta ,. vel delapfis ni-

tricante ingenii calore potiüs prodire, quàm

vibus infepulta; fed cüm vernis teporibus, ex-

Rhetorices artificio comparata mentes perva«

hilaratisauris coelum, & tellus incipiunt mi.

dere Auditorum. Artificiofa hacconfufione,

tefcere: cüm arridet afltum Arietis, fydus

& folerti ftudio quafità negligentià u(us feli-

propitium, beneficum, foecundum, nafcenti-

bus rebus amicum: cüm fol altior metallo-

citer fuitSeneca Tragoedus, qui in ciendisaffe-

€tibus pre cateris eminuit , itaenim pingit

rum principi fimilior, ac de Jovis fabula in

Medeam, ut colores confuse videantur miíce-

finum illabentis Danaé triumphans, aureas de-

ri, & argumenta périnde;acignes atris erum-

mittit radiorum pluvias, foecundaturus Flo-

pentes é nubibusreclé, obliquévagari: ver-

ram, daturus Pomonz fructuum divitias:ciim

ba itidem cothurnata tragico inferviunt fu-.

fontes manant liquidiüs, & hyberniscompe.

rori: flylus nonut regalis fluvius fedate, fed

dibus expeditilargiüs amnes fluunt ; & pellue -

incifus torrentis inftar per faxa, pérque fcabra

cidirivulorum latices pratis flore collucenti-

viarum ita devolvitur, ut videatur , Pontenz

bus grato murmure adgratulantur; cum tur-

indignatus draxes 5 plurimum hecomniaad-

gentgemmis arbores; detonfi nitent herba.

ferunt Oratoribus fubfidii ad ciendos affectus,

rum tori; G per virentes montes agni lafci-

flectendos animos , dummodo bene adapten«

viunt, & opiliones cum bübulcis inflant fi(tu-

tur,ac perfonis accommodentur movendis.

las, & paítorale accinunt carmen.

Ita Ora-

23.

Habenda ratio eít perfonis, quarum anie

tor in ciendis affectibus tempus feligat oppor-

tunum,

-

Dö Induftria adhibenda in ciendis; & coércendis Affe£tibus. "

tunum,locámque proprium, quo fublatis obi-

borum lenociniis , fed minis acrioribus, &

cibus fperet,fore,ut animos flectat. Contin-

potioribus argument

-

gunt plerumque temporis , locíque circume-

commodatis,

is eorun:dem captui aG«

Íftantiz, quibus beneficio repentini alicujus

$a IV«

jam commoti animi magis flexiles, pronique

fint ad eos affectus; ad quosartis,& eloquen-

De Affellibus Etbicis,E9 Pathbetici , 3

tiz fubíidiis accedentibus facili negotio im-

Eorundämque ciendarum, ac vemit-.

pelluntur. | Ubiautem animi ad quosdam af-

fectus ex inolita confuetudine obduruerunt ;

zendorum ratione, $n quoUM 0ra-

t10nls genere,

difficiliàs tunc eft,eos in oppoficas flectere par.

Onfueverunt Rhetorices addi&/i flue

tes.feu contrarios in iisdem affectus ciere;tunc

27s

enim inf(i(tendum eftrationibus,colluctandum

diis unà cum Ariítotele affectus bi-

argumentis, inftandum fuafionibus, dextro,

partiri in Ethicos,& Patheticos: illi

finiftro Marte pugnandum; donec pervicacia

funt lenes,blandi,comes; jucundi ; hi

expugnetur, obítacula fuperentur,

vehementiores,incitatiores, acriores; illi mol-

2f.

Cüm omnes homines quoad animi affe-

liter animum titillant ; ifti turbaté percelluntg

&liones; propenfiones , ac ftudia non (impli-

illi pellucidi veluti fontium latices leniter per

cis, ac uniformis fint naturz, fed in propemo-

florulentos pratorum (inus decurrentes, acte-

dum innumeras diítrahantur varietates ob va-

nella irrorantes viretà, fe in intimosanimi ree

riarum affectionumturbam, à qua in diverfa

ceffus infinuant, & fuaviter influunt ; iftitor-

trahuntur ; ideo vitz prz cateris confuetudo,

rentis inflar erumpentés perculífum obruunt

animum; &appetitum antea fluctuantem e-

quz in alteram folet naturam abire , perpen-

vertunt.

denda eít; quia hac plurimum obtinet vi-

Ad ciendos affectuslenes 3

;lhibenda eft

rium ad affeclus, vel fufcipiendos, vel rejici-

38:

endos, arduum enimopus femper fuit invete-

oratio mollis ; fonora, fucculenta , qua cüm

ratas evellere in animo coníuetudines , quz

habeat animum titillandi, & appetitum mo-

temporis diuturnitate cateris altiores egerunt

vendi, fermo debeteffe numerofus, floridus,

radices; ficuté converío facile eftjhomines ad

varius; eloquentia plena, arguta, jucunda,lu-

ea, blandá fuafione flectere, quibus ab ineunte

minibus nitens, floribus ftipata, elegantiis or-

zetate atfueverunt.

Rutticos laboribus innu-

nata. falibus afpería, leporibus modera:é jo«

]

tritos , agrísque excolendis affuetos zgré Ora-

culoía; ne Oratot in fcurrilem videatur dicae

tor adotia pertraherer Muíarum blandz íua-

citatem degencrare.

Permittuntur Oratori

fionis illicio; ficut é converío aulz otioim-

in Ethicis affectibus ciendis ridicula quedam,

garceícentes ad rurales fubeundos labores : ad

non tamen quibus comicorum infílar abutatur;

hos igitur flectendos eo firmiüs vi argumento-

cüm prona ex fe natura fir ad rifus, & delecta«

rum eítinfiftendum , quó expugnatu funt dif-

tiones, perparcé funt ridicula adhibenda, ne

ficiliores; hzcqueratuio eít, cur ienio confecti

gravitatem lzdant Oratoris, nec in hoc genere

difficiliüs flectantur, quàm adoleícentes ; ma-

pluribus indigent homínes ftimulis,proniores

