Feranui de Afe&i&m Tom. £,

d

qmiffo

fs

Difertatio XV.

L:

234

miffo , 'ne;;ue vim ullam adhibet , quà fuas

&haritatis, & viole hymilitatis , & reliqua»

coürceat cogitationes ; & quia animum ad

rum virtutum flores gratos ccelitibus debe«

preces Numini fundendashaud praparat , fit,

rent fuos efflare odores; fylvefcunt fentes,

quód inutiliter plerumque tempusterat., .&

fuccreícunt dumeta , & ferz fpatiantur vi-

G nugas futiles potiüs congerat , quàmfru-

tiorum 5 & ubi curandis ægritudinibus nos

&us colligat orationis ; 'hacque negligens

-bis medela paratur , venenum per oculos ;

evagatioex loco prafertimi oritur, quem o-

per aures haurimus., quo femina ipfa cor-

raiurus adit;eó quia à tumultu non fit fejun-

rumpunturvirtutum ; ubieft cultus Numi-

€lus. Amatoratio locum à ftrepitu remo-

ni exhibendus, ibi famulatus Doemoni pra-

LÀ

L]

tum , & ceeleftibus contemplandis oppor-

flatur , ut ajebat Tertullianus , -inquiens

tunum: ficot enim irruente procellá, urgen*

-Nen puto nos à contagio idolalatria vacare ,

te ventorum impetu , repercuffi marini flu«

Quorum 124nus mou 1gn0rantium in officio-,

&us elaté feruntur ; Ita cor hominis varijs

-Jolat.cap $.

«el t'n.;þgngre., quu - dæm0"i0r:lm dePræ'

cogitationum , -ac folicitudinum vorticibus

benduntur : an non is videtur intemplo ido-

turbatur ; ^cüm pravorum affectuum efflant

Jolatriz famulari , «cujus libidinofus oculus

intusventi , & exteriüs'adflantia cuncta tu»

nutibus fervit-; «cujus digitus muté loqui-

multuant: -unde feligendus eft orationis lo-

tur , cujus-osfeetorem'exhalat impuritatis ?

(

cus , übi venti.non reflent necquacircum-

tametfi ,' qui hecacturus templüm ingredi*

flant , tumultuent, : nec fpecierum-oculis fe

tur ; idolum voce neger , cacodosmoni ta«

ingerentium volomina mentem turbent;Hinc

men operibüs famulatur..

Ípontus.commendans hunc in fponía fecef-

"Templum -ingreífz " fuerant ^ mulieres

69.

Caant.3,

fumait. |Que eff ifla , que afcendit per de-

Adonidi illachrymature : viri faciem aver»

furi à Deo , & oculos directuri in folis nito-

Jfertum ficut: virgula fumi , ex aromatibus

myrrba, G tburie, G univer[i pulveris pigmene

rem templum infcenderant, non cultum Deo,

zarj: nimirum per defertum aícendit fpon-

& debitum religionis tributum foluturi , fed

Ía fragrans odore fuaviffimo ,' qua fortaffis

bellam Numini illaturi. * Ecee iz-0ffio tem-

Exechiel:$,

inter populi tumultus , hominum frequen-

p!i Domini inter veflibulum , & altare quafi

tias, vel minüs afcendiffet , ' vel (altem trág-

vicinti quinque viri dorfa babentes contra.s

rantiani-illam- odoris tam- gratam:non emi-

tespplum Domiani ,€8 facies ad orientem z aver-

fiffet : quapropter D. Gregorius fcité ait,

teates facies-fuas àDeo , eásque in orientem

lln CAAE. 3

Ob boc femper laborat , ut afcendat » ^ ut

€onvertentes, feuadfolis fplendorem oculos

quem valdé dilisit , "magis , ac magis

dirigentes , tela , & fagittas contra Deum in-

m

fentiat , quatenus quoniam per(ectà) eum.s

torquebant ; cui & bellum etiam in propria

4n defertomon tenet , velzpfo ejus: defiderio

domo indicebant.. : Huc accerfendusTertul-

Lib;deldelo.

Je reficiat ? Ycilicet ut-fe fui - fponfi reficiat

lianus, "Rerraciaréi oportet de feffíe diebus ,

latqcap:i3,

defiderio , defertum eligit fponfa » fecef-

& alijsiéxtraordinarijs folemuitatibus ;quas

fum adit , ne flrepitu perturbata , 'nec tu«

mterdum lafetuta y-interdum timiditati no-

multu.commota populari mentem avertat ,

fira fubferibimus aduerfus fidei difciplinam..:

nec per importuna phantafmata illufa à de-

communicantes nationibus -in -ddolicis -ve-

fiderio divertatur illius ,quem fanclo profe-

äm;»

quitur amore,

Qui aütemtemplum ingreffi nongenua

6 1»

f5?-

"Nonme latet moris olim fuiífe ,' quo

fle&tunt, fed terga altari vertunt comptas im-

Deus in Silo przcipue coleretur , & fortáffis

pudicé afpe&uri puellas;, 'foeminásque pro»

ipfo-nomine inflruendi erant orantes,

ED

Lib,rn Reg

caces , idolicis citra dubium mioribus aíper«

Jiendebat vir ille deevoitate fua [Glatutis diee

C'AHP, l.

guntur. - Prifci olim in /Egypto Pattesdicere

éus , ut oraret , 68 facrificaret Domino ex-

confueverant.amantem orationis hominem -

ercituum. 12 Si[0,

Erat autem Silo locus

debere caecum effe,mutum, & fürdum, Ce-

fejunctus à quovis flrepitu, tumultüquepo-

€us fic , ut clàufos , dum orat , oculos habeat -

pulari , proinde felectus , - quia fundendis

vel (iapértosnonnifi in Chrifto., vel'alia facra

Numini precibus opportunus.

:Szilo ( ait

imagine defixos, Sit mutus;ut nullos penitus

Hugo ) zeterpretatur avulfus, divifue, trans-

cum alijs ferm:ones mifceat, fed Deum dun-

latus , Elcana igiturin loco avulío, & fejun-

taxat alloquatur,turpiffimum enim eft divina

&oà populi tumultu fuas Deo preces fudit ,

colloquia futilibus interrumpere , & cón-

he quidquam orationi petflreperet , aut ob.

fundere confabulationibus, -Surdus fit, ut

fifteret : & licét templa fint nunc funden-

quod vel domi , velin templo eft importuni

dis precibus deflinata ;

locisque cateris

Ítrepitus non audiat,

Mos eft in pagis ;

magisapta : fünttamen interdum ; qui tem-

prefertim Germaniz inter ruflicellos pul«

plafrequentant, non ut orationi vacent , fed

Ubi

tem avenaceam hoc ritü comedere,

oculos laxent ,. & curiofitati famulentur,

enim plures affident , pulmentum in me-

Con(truuntur quidem templa animis expian-

diotabulz ponitur; quod vas amplum con-

dis mentibus purgandis , ac virtutibus exco-

tinet ; cui additur catinum five ligneum, five

lendis perapta : fed ex hominum malitià, ubi

ficiile ladte oppletum. Mox circum tabulam

deberet virtus exculta florefcere , vitium in

in Ícamnis accumbentes alternis vicibus co-

folefcit petulantiüs, Prch dolor ! in ipfo

clear ligneum mox in pulte, & poftea in -

Íponíz horto, ubi & lilia pur.icacis ; &rofie

la&g msrgunt , idque fialiquid pultis g:

Jttpri.

æ.

| OI atio PIObOS promovet --Afïïftus;«in]þrobos.,amovgt, 337

hzteat lactis vehiculo in fomachum demit-

difrupto finu ejaculatur, tantb copiofiót,

tatur.,

Putárim ab hifce vix abludere ru-

ac fonorior eít campanarum pulfus , qui

prodeft 'ad eacodeemonis technas arcendas,

füicellis :aliqui templo "oraturi infiftentes ,

hoc tantüm difcrimine, «j

ji6d lingua pro

ac procellarum impetus temperandos, Se-

dó DEUM

cochleari utüntur ; hi enim mo

cunda, qua&& folet regula tradi - eft,ut qui

oraturus templum ingreditur, DEUM cre-

alloquuntur , 'fed ftatim infelici 'viciffitue

dine cum adítantibus :colloquia mifcent ;

«dat adeffe, & übique prefentem, & fpecia»

'munc oculos in *precarium emitrentes libel-

'Jiüs in templo , ubi Angeli ei femper affi-

jum unam , vel altetam legunt oratiuncu-

-ftunt , Millia- nillium aminifirabant ei, U -Danele7

lam, & '"nunc'eosdem laxantes , alienam

«decies millies centena millia affflebant ei.

:ib. dl Ma-

formam , "mulicbrem fpeciem alternis ob-

"Quéd fi cüm Principes alloquimur, nonnifi

: defixis inipfum oculis, & ex preparato, ac

at up i,

tutibusafpiciunt, 'Eh quid hoc aliud 'eft,

e?

:quàm injuriis DEO illatis eum 'laceffer

'verbis conceptiffimis tota animi ,- corporis»

aliis pernicioío exeniplo -effe fcandalo., - &

-que fubmiffione , : & obfequio proloquimur,

fibi detrimento ? inutiliterenim tempus te-

-quanto"magis attentos ^ios 'oratio exigit »

'rentes , 'juftiffimam 'tantüm 'fibi'reprehen-

* cüm"per ipíam , non hominein, fed Deum

62,

fionem demereütür.

'ipfum alloquámur ; .non ad Principem plu-

"féttia ments évága

tio eft volüntaria,

*ribus ftipatum 'proceribus noítras diriga-

'càm fola garrit lingua, -& mens domi non

"inus préces, fed ad Deum, quem millia mil.

'Jium ,. & decies cenrena millia- Angelorum

:ett , fed hac, illücque divágatur per plateas;

per urbes, per paágos , "per prata , per fyl-

-cingunt: & tamen nonnifi frigide , remiffe,

ée,

am

'vas; & qui ita voluntarié evagatur, quame

-ac fegniter , imó & ocitanter, ticét cauf;

'vis cognoicat ab "importunis cogjtationi-

oftram agamus , cum ipfo loquimur , &

'bus e abripi & ab oratione diverti , -ac

'ideo parum proficimus , quia multum oran-

tes deficimus.

diitráhi; non támen eis rejicit ; 'hoftem vi-

Tertia eíly'ut feria mente

- annos jugiter volvamus etérnos,

meéfásenum

Eudids, T

-det, fed ei fe íe minimé opponit ,' praefene

tes fentir cacodoernonis ' fuggeltiones , fed

faciliüs cunc patitur fevinciri, *Oh fi qui

|

'eas noón excütic ; & tametfi ab aliis: centea-

mortalitatem exuti , GCaternitatem jam in»

-choarunt , poffent per unam velaltetam hoe

tur cum D£O loqai, 'cum aaliis tamen per-

:miciosé coüfabulatur ; & fic orantes debitam

'ram poenitentiam agere! quales non fubis

-Numini: denegant revérentiam.

"rent érüciatus ," non fufferrent dolores, quas

'630

*non funderent ;ferventiffimas preces? hi

Ad importunas omnes evágationes exe

'cutiendas 'tres ; folent à viris afcetis ftudio

; certé ardentiffimis votis ante aram fe pro-

addictis 'orationis tradi regulee , 'quarum

- 'fternerent orahtes , gementes, fufpiria e4

üb,d€ I'Md« |

: dentes, lachrymas : effundentes 'ad impe-

prima eít., ut tantó árdentiüs quis oret,

la

"quantó vehementiüs experitur in fe 'vaga-

'trandam veniam. 'Quid ni;nos , quia non-

tiones ürgere,

'Exemplum fit obvium in

«dum mortalitatem exuimus «ternitatis iffte

. memores-, : in'iis duntaxat. delectas

'ris campani pulfu , quà enim acriüs coe«

]um repetito tonitru cietur; minásque ter-

-mur, qua pereunt, Q tralle

ris fpargit, & fulmina & focdo tetra: nubis

*feunt?

én

:Nïul.. —': x

N

^y ?

.

a

1/7,

s

-'.)'xl P'h

fA

ORAU

N

VA Ea

&

! t

j

ï

A^

'Cf','w

l

N

N

NS

(

33

tUv

U

»,

^

3

A

s

M s

^6

A

.&As

QOJ n

)v

B

ï

MP m A

N

a**

SNSN

p 74

Z

z

Es

X

d

^

p

-M'f'

4

Y

Ya a r g o g p

DI

i

»

'i

.

A

A

AT

NGSS

[

^

Aäü g»

u

T

ve

SNS

T

r

a n ar A

j

od

DIS^

ll

Tt3

1

EO me —

"

Goctocbeticotocodod

CO GOGb G

æwwæ&aæwyææä&æ

n

E p o qesoctó qoogoegeqeepocto

db p

g

«QN 7

^ xQ;

]

eRecdo

vQ. 7*

e

GD OO GD CDCOCO

CDODODEDCDCDOCOSDEDCDCDO CO CO

COGOCCES

K

Pt

,

(

DISSERTATIO XVIL ;

ü

D

5terilefcit oratio, fuóque deftituitur fru--

f«

?

. €u, nec pravos cxcutit affcctus, fi importu-

(0

tiones , & charitat

oRasmon abigat evaga

X

ACat,

c igne-

l

—

al

X

&L.

pb df

Hondl, n

Martyran

Vacua eff ovatio, quam devotio zon iæpïet.

gulittitm

[

Éc

B

dZ

^

WN

VE

e Ratio, ne fuo deftituatur

u

iis nilaliud quztere débet pratereum,iquo

ell

N

;W

-R

12

22

^fru&tu ,-neceffe eft, fit

dum, 141

(ir

*0/)

deliciz ipfz fluunt; & cujus delicie funt

A;;zmim,

£)

BN

(s

a

fervens , attenta, & de-

effe cum filiis hominum: hincD. Augufti-

10

E

N

bt

T

3y

e

vota: eít.devotio vo.

aL 22:

as t

nus éxpehdens verbailla Apoftoli: Mibi u-

(tti

MVAS

CA

CA

M

luntas. prompté exe.

tem adbarere Deobouum eff aitz Non ab illo

s

AS

"

X*

eN

C ia g

quendi,quz ad Dei per-

petitur aliud premium : qui aliud premium

mv

N

Rs

2 2777727

d

tinent. fervitium ,

Íeu

Iu P.(ïiï.*'b.

petit 4 Deo , & propterea vult. feruire Deo ;

/

: 'quadam agilitas , & vi-

(0

vacitas fpiritus, cujus przfidio charitas fuas

cárius facit, quod vult. accipere, quàm ip-.

fumy à quo vult accipere. ' Q tutid ergo? nul-

riti

in nobis actionesprompte, -& alacriter exe-

M

lum premium Dei? nulluma praterip[umpra-

fit

quitur, & nos expeditiüus ejus fuffulti muni-

qmium Dei,ipfe Deus esl , ia Auguftinus 27

&

mine-operamut,

Varirin variis virtutum

Pfalm, 72. Raátioigitur devotionisin Deum

da'e

exercitiis funt devoti, prout fpiritus,qui ubi

non debet effe nifi ipfe "Deus,eít devotio in

p

vult,fpirat, illis coelefti afflatu &a infpirat,ut

tàm excelfo faftipio, ut omnia infra Deum

foi

In CABfh.

notat D. Bernardusinquiens: Non opmibus

defpiciat; & tupra omnia Deum fufpiciat ; &

Män lm"

i

eodem mvdo 'data eflyratia iflayfcilicet: de-

hzec eft illa devotio,qu& animam dulcorat,&

4J0t10.

Porrà Thomas ia latere, Joannes in

At

virtutibus fingulis dulciffimum adaptat con-

[

péttore, Petrus $n fnu Patris ; Paulus in ter-

dimentum, imó & charitàtem 'fovet , ficut

i

zío calo fecreti bujus gratiam funt affecuti :

chátitas devotioném nutrit : neque charitas,

prior mulier-firavit in tutoloco bumilitatis,

il

& devotio plus inter fe differunt;quàm ignis,

[

poflerior in folio [jei 5 Xbomas infundamento

&flamrma: eft fiquidem charitas ,' quid ve«

Min, ;

N

- fidei ; Joannes in letto charitatis 5 Paulus

luti fpiritualis ignis, qui fi vehementer in-

$n 4ntimo fcientias Petrus in luce veritatis ;

il

flammetur, devotio etiam diciturg qua pro»

i

fíc apud fponfum manfiones suulte funt. Hic

pterea complementum effe videtur charitae

lm

. ftequentioribus jejuniis &ftus extinguit con-

tis ; licétab ipfa prodeat: fienim charitas

cupiícentiz ; ifle cinCtus ciliciis venereos co-

hortus eft , devotio eftflos; ficharitas eftar-

H

lu

«€rcet motus; ille crebris precibus pravis af.

bor, devotio ejus eft. £ru&tus ; fi illa balfa-

fe&tibus freenum injicit; alius taciturnitate

Ti

muim, hzc ejus fragrantias & ficut balía-

linguz compefcit lubricitatem 3 alter ani-

mum vulnera fanat corporis ; ita oratio rité

lei

marum incumbit faluti; quidam effufis in

W

anítituta animi difpellit zegritudines.

egentes eleemofynis alienze opitulatur mi-

a

Noxiz funtorationi evagationes; pro»

P

feriz, plures animarum zelo multos fubeunt

pterea in id orans debet ftudii incumbere, ut

d

labores, itinera/percurrunt; perinde ac và-

di

flatim eas abigat ; perinde ac importuna

rii funt hominum vultus;ita varius eft in plu-

p

ribus devotionis fenfus : fed ubi eft intenfa

manu, vel flabello mufcas ; qua& nobis func

n

moleítiz abigimus,

Deus rem magnam

n

devotio, illic & perfzpe divina fentitur con.

pollicitusdixit: Facism sirabilem im- dze

ln joAm.

folatio, de qua Auguflinus ait : Ne/tzo euid

Exod, c.' ':fï i

slla terram Geffen, in aua populus enets. est,

n

incorporalirer , & fhiritualiter in noba facit

ut non [int ibi mufca.,

Populuselectus, &à

Deus, quod nec fonus. fit, qui auvem percu-

Dco dile&tus terram incolit à moleliis im-

;li

tiat 5 nec color, qui oculis difeernatur s nec

munem mufcarum; idque ex Ípeciali Nu»

If

odor ,qui naribus capiatur; nec [apor, qui fau-

N

minis beneficio.

lunitürus autera Deus

eibus iudicerur nec durum , aut molle, quod

[Egyptios ait: Iomirtagm $u te od oeHme

M

Exod,c.8, s.

tangendo fentiatur ?. 8 tamen aliquid | eff ,

"maufcarum , G. unplebunutur domus í4

T

y

p:z'o .

$us

La

l

quod fentire eff facile 5 explicare non po[fi.

ir

YuUU» DRufcis diverfi generis : tametfa exigu-

E

le; Verüm hifce delibutus coeleüibus delif

um f animal muíca ; fuit tamen IEgytiis

L

ingens,

E

b

/

. Oratio pravosnon cxcutit'ai*ïc&us nifievagationesabigat. 337 .

'ingenä, & acre fupplicium à mutcis excru-

dantiá; & cloquentiz lenocinio, periodo-

rum concinna impletione in fua flectere vo-

ciati ; qui orat, & cogitationibus vagis non

refiltit, eásque non excutit, mifer eít Zgy-

ta; propterea ait Chriftus Matth, &. m

Xa-

ptius, à inuífcaram moleftiffimis tortus e

oratis non eritis [icut bypocrita , qui amant

minibus:qui veró ea animiattentione orat, &

in [ynagogia, & i anguia platearum flautes

AO — L

contentione , ut tumultuanti cogitationum

o*aye, ut videantur.ab bosminibus ; " dmen

turbz obfiftat ,. mentémque toto nifu ad

dico vobis receperunt mercedem. fuam : &

paucis interjectis fubdit: erantes autem no-

Deum erigat; is non /Egyyptiis accenfendus,

fed populo Dei adícifcendus,

lite multum loqui ficut Etbuici :

hi enim

3*

Oratio iniambulans,& vaga, flerilis eft,

Deum perinde ac Judicem hominem multis

verbis, & oratione concinné ad numeros

eque-ullum adfert oranti fructum , quia

corde nonorat, fed tantüm ore laborat; ut

ftudiosé compofità arbitrabantur poffe . ad-

recte in(tituatur oratio, debet in Deum orans

duci in eam, quam voluerint fententiam : &

aícendere, non ima defcendere creaturarum,

his vetat Chriftus fuos affimilari difcipulos: ,,,5 &.

ac per illas mente divagari; eft oratio ex

Nolite ergo affmilari ei$5. quia fi plura ad

ïib. dejïd'!.

Damafíceno: aentis ad Deum afcen[us ; Íeu

id verba effundunt, ut ignarum edoceant ;

Homil,in

ut eam definit S. Bafilius : eff oratio boni

fupervacanea eít hec verborum redundan-

UMAvtyrem

guuttam

cujuspiam petitio, que ad Deumà viris piis

tia ad Deum directa, qui corda novit homi«

effanditur, Petere aliquid ab alio, petinde

num: non verborum apparatu agendum eft

eít, ac mentem precésque noílras ad ipfum

cum Deo ; fed pio cordis affectu, pura ac

Serm,.23.22

dirigere : unde S, Augultinus: Qui4 eff ora«

fimplici mentis intentione ; ícu ut explicat

5 ppendice,

Libi.de

tio , nifi afceifio anima de terrefiribus. ad

D. Auguflinus : son verbis.fed rebus , quas.

celeffia , snquifitio fapernorum. invifibiluum

4nimo gerimus , 69 intentione. cogitamiu

3

jærm;z"n [2

€ 6,3,.

defiderium 9. Qu verà fufis precibus peti-

cum dileclione pura , & fimplici affeiiu, Fer-

ljl '

mus, plerumque non affequimur , eó quia

vorcordis , & humilitas fupplicands; quà

non folàm Deum adoret, ejisque magnicus

perperam oramus; proindenon fimus voti

Oratio ut

compotes, quia malé petimus.

dinem humillimis veneretut obfequiis, (ed

rité inflituatur, deber fieri in [piritu,& ve-

etiam fe coram Deodeprimat, & abjiciat,

305;2040

orationem inftituunt Deo placentem,

Fet.

ritate; quiq Deus fpiritus eff ,ai Chriftus:

E geros adoratores in lpiritu , &$ veritate

vor Ípiritus anima e(t orationis.

Tepidi-

adorare oporter ; íeu ex intimo, S teruenti

tas veluti compedes orationi injicit, ne füre

animi ftudio, ac flagranti de(iderio in Deum;

fum in Deamafcendat, quia terrenis; fluxise

Íeu non voce tantüm, fed inceriori prafer-

que adhareícit. -

Mäïï b.s. $

tim animi affectu z. hinc Chriftus ait : T

Autem cum orauvcris .

intra im cubiculum

$, Il.

tuum , 65 clau[o osto, ora patrem tuum in

'TZZ:lpidiM: zoxia efl oratiomi, cui .

ab[condito: nec quid aliud. eít cubiculum,

in quod jubet Magiíter Chriftus,nos oratu-

compedes injicit, ne ad Deum afcen-

ros intrate , nifi cor noftrum 5 de quo ait

dat, & exaudiatur.

?,dlm. -9«;

Repius Vates: 4« dicitis in cordibus veffrie,

ia cubilibus vefiris compungimini,

Non

Acilior fzepe eft frigidi, quàm tepidi iä $.

À Deum conver(io; &hsc fortaffis cau-

fufficit cubiculum ingredi, (1 oftium pateat

L

fa,cur /Eftas,& hyems in chorum evo- Danel 67,

importunis evagationibus , & qua foris funt

improbé fe intus ingerant ; foris fiquidem

centur, ot Deo pfallant 5 cum tamen reli-

quz duz anni partes, quamvis mitiores non

funtomnia temporalia, & qua fentus de-

mulcent exteriores; hacautem per oftium,

vocentur ad divinas concinendas laudes ? Je«

feu per carnalem fenfum mentem fubeunt

nedicite ignis , 9. eflus Domsno : bencdicite :

geluy& frigia Domino : quin & Aurora à no-

no(tram , quo fic, ut turbz vanorum phan-

taímatum orantibus obftrepent: clauden-

bili difcluditur pfallentium coetu , quamvis

dum eít oftium, feu carnalifenfui obfi(len-

diei fitpronubas G tetras excutiat. noctis

h

caligines, — Cur non potiüs lurida , nubilay

dum, quó oratio (piritualis dirigatur ad

tetricasfrigida hyemsab hac abigitur pfalmo.

Patrem, fiátque in abfcondito, Íeu in-inti-

dia? eique afcifcitur florida ridens;arridéus- -

miori cordis noltri recetfu.

4

que verna temperies; ut etíam rmaturis O»

Hanc orandi normam explicatiüs fuos

Magifter Chriftus difcipulos edo&turus, ge-

nuítus fruCtibus Antumnus? Quid hieme

ä

' Ez*älfï, a

triítius, immitius? cum id temporis exuane

minos pravos vulteffe affectus abígendos;

]

1

tut virefcente fua pompaarbores, deponant -

alterum Judzorum, Ethnicorum alterum :

|

Judzi, & przfertim inter. illos hypocritae

foliorum comas, fuà deftituantur florida

]

|

venufítate prata; inluctu in fqualore jaceant

j

Pharifzi fe przbebant ab omnibus fpectan-

]

horti deflorati, deplorati; iqualeant campi,

dos, cum precesad Deum funderen:; & hi

non alium ab oratione fructum carpere fa-

lugeant valles, montes nivibus obruanturt,

concrefcant glacie flumina; aéris, marisque

tagebant, quàm futiles hominum plaufus,

' P

Ethnici exercendz lingue potibs, quàm

rocellz graffentur ,. feviántque; totáque

R

,

animi purgandi causá orationi vacabant ; are

tellus alta fepeliatur nive; fylvze, & plantae

1

i

bitabamr poffe Deum verborum redun-

crebrisalbicent pruinis; celique facies leme

per

N

!

338

Diiïþnaiio XV.

per nubila, !urida,turbida, & mïne;x diem

Jamuon fuam dignus vcari filisa tuus, E Lue, t5

abripiat3 & humus flerili torpens glacie

. converfo natu major quamvis minus pecca-

nulla fperata meffis indicia prodat; quin po-

verit, magis tamen rebellat à patre, cui eti-

tiüs prafocatz in . femine fruges ,. geláque

am obloquitur,G accedentem ad fe inurbané

exanimatz Ípem futuri proventus videantur

rejicit, aufus etiam patri rufticitatem | obji-

elidere? Cumeécontra verna temperies mo-

cere, & injuftitiam, eó quia nunquam fibi

derato calore, lenique humore commixta

haedum paraverit, quamvis filio frugi, ae

producendis flirpibus; generandis animanti-

morigero; G natu minorem poít decoctum

bus, alendis, fovendis, confervandis rebus

patrimonium, diffipatámque cum pellicibus

omnibus, iisdem promovendis fit mirificé

totam fubftantiám, reducem mox e lupanas

opportuna,

Viget tunc arietis aftrum pro-

ribus prodigum ftolà convefliviffet, ac pet-

pitium, beneficum , foecundum nafcentibus

quam lauté excepiffet , faginato etiam , G

Ó

tum in genere vegetabilium, tuim fentien-

excocto vitulo, lautiüs cum filio.nequam e»

tium, juvandis accommodatum.

Tunccoe-

pulaturus ; ficque patri irafcitur, G fratri

lam renidet puriüs, fol fplendet lctiüs, fti-

reduci invidet ; domümque paternam aver-

pati [yderum chori enitefcunt. illoftriüs ;

Lüciy.

fatur, quamingredi detrectat ; Zndignatus

fuz reftituuntur malaciz zquora, littoti-

&f autem, && nolebat introire.

Quis ex ge-

bus conciliantur fluCtus; -exiliunt fontes li«

minis hisce fratribus videtur contumaciog

quidiüs ; turgent gemmis arbores, largiüs

effe? natüneminor, qui pecuniam prode-

fluunt amnes; G tellus omniferos finus fuos

git; an natummajor, qui obedientiam patri

recludit; herbarum virefcentium , benéque

debitam, ac reverentiam proflieavit ? -certé

olentium geneta expromit; prata viretis jo-

graviüs in patrem peccaverat matu minor

cantur, rident tenellis herbulis, niténtque

cumà patre totaliter difceffiflet: & tamen

floribusdifcoloribus; arboresnovis fe fron-

licét. iniquior promptiüs revertitur - ad pa-

dibus induunt;pulfis frigoribus aurz tepent;

trem, quem & humili obfequio reveretur ;

detonsi nitent herbarum tori , & per viren-

& à patre viciffim benigno excipitur ame

tes agros lafciviunt agni, ludunt zephyti,

plexu, exauditur fupplex, G priftine : refti*

fuffarrant rami, murmurant rivi; quibus re-

tuitur gratize ; inde edocemur , plerumque

Ípondent xmulo concentu canore aviculz,

frigidorum, feu iniquorum preces fervore

frigelle querulz, achantides blandze, lufcinize

informatas,ope divinz gratize, Deo effe gra-

argut4: cur igitur non potius ver,quam hy-

tiores illis, quas tepidi ; feu femi jufti futi-

ems incoetum accerfitur. pfalentium, lau-

libus deturpant evagationibus,

désque Deo canentium? quia fcilicet quae

"T'epiditas eft quze nos à divinis retrahit

7*

in confinio virtutis, ac vitit funt , ea coclo

obfequiis, qua ab ingreffu in templa nos a»

Ganfar,

non probantur : hinc rigida, ac frigida po-

]

vocat; ab oratione nosremovet : huncigitue

tiüs hyems, quàm tepida verna temperies vo-

excutiamus teporem: & ut oremus,f1 chari-

catur ad pfalendum Deo; nimirum frigus

tas nobisnoníuadet; perfuadeat faltem ne«

prafertur tepori; ut & intenfior zítus . re-

ceffitas, tit nos monet D, Chryfologus in-

miíffo Autumno ; ut inde difcamus, quàm

quiens: Nos qui ad incerta confurgimunqui

Serm.35.

noxia fit tepiditas orationi, cum à coetu ex-

inter infidias diem ducimis ,| qui borarum

cludatur pfalentium Deo ; cui frigas, & hy-

QUAYIOlAIOS, THOIEHLOTHYA PAOLUÁ , verborum

ems iigida afcifcitur ;

lapur, achuum — pericula fuflinemus ,. quid

[

Sed cur tepori frigus præf*ertur? an

'efl quód Ecclefiam mane nolumum . intrare ?

quia promptius DEO frigidi obfequuntur,

quideff quód matutina prece, totius diei eu-

quàm tepidi? idque nos edocent gemini in

Jlodiam nolumus poflulare ? quid -efl quod

bomini adflare toto tempore libet ? 6 Dee

Evangeliofratresà Patre fejuncti, — Alter in

regionem abierat longinquam fcortis, por-

affidere , nec puntlo libet ? Manicemus , &&

cisque mancipandus;lecefferat alter non pro-

oremus, vel bumano timore , finon amore

cul à domeílicis parietibus, in campum fíci-

divine , fí mon invitati bouis , vel coadli

licet,cervos, capreásque fyiveflres venatu-

4nalís.

Oratio quam fervor non informat ,

ruS.

Verüm natu minor , qui fenfás indul-

& attentio non vivificat abortus eft; G fpi-

gens voluptatibus, totam decoxerat , quam

na damnati agri; non feetus rigateà DEO

à Patre fubítantiam acceperat; totümque pa-

telluris: oratio fervens, & attenta eft illa

trimonium cum pellicibus diffipaverat; de-

vox fponfz,quze fuaviter pulfat aures fponfi;

bitis femper obíequiis fuit Patrem obfequu-

fouet vox tua in auribus meis , vox euim tua

Cant. 2.

dulcis.

tus; & quamvis innocentiz lilium per libi-

Neque ulla eítvox ita Numinis fo-

nora auribus, quàm hzcífponíz ferventer

dinum zftus cortuperit, ac perdiderit; inco-

]umen tamen retinuit rofam amoris, & fi-

orantis; eotendit oratio, ütanimam perdue

Gem,', E

lialem affectum , quo patrem profequutus

cat ad intimam cum Deo untonem .. neque

ä

uniohzc localis eft,fcu prefentiz quà Deus

femperfuit; & inter fuilem gregem, glan.

désque fylveftres proprii meminit parentis

übique eít, replet omnia fpatia ; nil relin«

debito cum honore , G obfequio; in fe fiqui-

quens quod fe ipfo feu DEI prafentia, ae

dem reveríus humilis, ac fupplexad illum

effentia vacuum fit; neque eít unio;pergra»

redux, ad ejus provoluitur pedes;ejüsque jam

tiam fanclificantem , quá anima peccatis e»

ur, fitqug

ä

Qon filius, fed M«reenarius dici exoptat ; maculata in DEI gxgigigmggügpuit

L]

divinae

,

Oratio pravosnon excutit Affe&us,nifi evagationesabigat. 319

Ui t

divinz confors natutze.-

Neque eít unio

Nullus hactenus vatum infomnis vie

9e

per charitatem , quá creatura DEO adhze.

dit,'quax Jacob fpeétavit dormituriens: ole

reícit; & DEUS manere dicitnr in creatura

lam vidit Jeremias? fed longé praflantior

per charitatem , & gratiam. fanctificantem,

fuit fopiti Jacobi fcala, quám lebes vigilis Je«

quz& participatiocftdivine natura : prima

remiz. Mulieres fpeéctavit in amphora Za-

enim harum unionum convenit etiam rebus,

charias ?. ed hiíce ícortis longé meliores

animà deílitutis ; fecunda communis eft o-

vifi funt à Jacobo czlites , furium , deor-

mnibus juítis; ut etiam pueris ante fepten-

fum commeantes per ícale gradus.

Re-,

g

'Tertia eít

vixerunt cum Ézechiele foetida , & forde-

nium ex vi fuícepti baptismi.

omnium proborum, qui Deum ardentiffime

Ícentia in fepulcris cadavera , que & íuper

diligunt, fed dono contemplationis, & my-

pedes fuos fleterunt? fed coram Jacobo ter-

flica unione carent.

re pulvis. confictus in. reges eít,. quorum

8.

Eit igituralia unio intimior, inexpere

pedibus terrarum orbis. fubderetur. líaias

i

tis impervia, Gexplicatu difficilior , quee

Deum vidit fedentem in folio excelfo? Ja-

cob DEUM e fcala familiariüs fecum agetne

fit in potentiis animz; intellectu ; & volun-

j Lm'O ïï*e

tate, quarum actibus, veluti per quosdam

tem afpexit: quia nimirum Jacobi perom-

gradus viam fibi anima ad. Deum fíternit ;

num vifio altiffimam prodiderat contempla-

habetur hac unio beneficio contemplatio-

tionem, quá dominice Incarnationis futue

nis, cujus (ymboium exhibuit Jacob Patti-

rum myf(terium fuerat contemplatus ; idcó-

archa, cüm eidem fomno fopito objecta fuit

que aréliüs meruit DEO uniri,quàm cateri

Ícala, per cujus gradus, furfum, deorfüm-

Propheta.

Per deícendentes Angelos In-

que calites commearent,

Jacob prarepto

carnationis myíterium hominibus fuerat an«

— umou C o BR L o ol onsad

Etau natu majori natalium primatu , fratris

nuntiatum; & per aícendentes ardentia Pa«

declinaturus invidiam , & odium, fimülque

triarcharum defideria, G orationes, qua ab

excandeícentem iram,ac ducturuseterra co-

hominibus furfum ad Deum feruntur; per.

gnäta. aufpice Deo, ac bene precantibus pa-

duo ícale latera miífericordia, & fidelitas

Ü

rentibus,uxorem , é pacrio lare ad Labanum

Deide promitfo Meffi de(ïgnamur,yD.an-—

gp) -aæ.wfl

in Mefopotamiam pro&cilcitur Syriz. pro-

ronymus ceníet ícale hujus fignificatione

jaitanun

vinciam anno ataris feptuagetimo octavo 5

indicari incitamentum reíurgendi poft lap-

5 $99, X,

le

terminus itineris erat Zzra» uibs, ubi de-

fum, & precarios clamores relipifcentium z

j*

gebat Labanus ipfius avunculus; erat fiqui-

ait ipfe: esdrr Jacob fcalam de terra usque ad.

dem frater Rebeccz , vir xqué avarus, aco-

celum , & afcendentes per eam dngelos, &

E^

pulcntus, & idolorum cuitor,

Initiatus

de[cendentes , & defuper inmtrentem . domi-

j,

Genef.a7,

nuperrimé Jacob ad imperium fuerat illisà

num;,qui lajfs mani porrigeret,ut a[cenden-

u

Patre líaaco verbis: fervzane tibi populi , &

te5 fuo ad. laborem provocaret afhetiu. Uude

adorent te tribus.Abeunteu nox eum oppre-

€& vocatur locus 1lle Betbel, ad es1 domue

u

Idoneum í(ub

7

fit prope Luzam utbem..

Det, in quA quotidie defcenditur, &$ afcendi

1

dio aperto locum quieti leligit . tumultua.

tur, — Et [ancli corruunt, fi fuerint negligene

rium fibi de collectis lapidibus ftruit lectu-

yi ts

v655 G peccatores priiinum recipiunt. grae.

n

lum ; puluilli loco capiti lapidem pregsan-

dum , fi fordes precarit clamoribis abeges

vint, ac fleiibus. laverint.

Hoc ideo dixi,ut

dem fubjicit; jacet ergo, facilique corripi-

p*wa g^*

tur fomno ; cümque imperii Uro meíciret,

n0n te terreant defcendentes ,

3

Jed : provocent

?

quaz forent regnancium noctes , vigilie , ac

afcendentes,

curze dormientium; vix fenfuum externo-

10,

ia

Dixerim Jacobeam fcalam precarios re«

rum fores occluferat, palpebras demiferat,

fipifcentium prodere clamores, quibus & coe-

u

fomuóque Íopiri ceperat ; coelum ftaum

no terrenarum voluptatum furfum afcen-

n

patuit femifomni , cui (cala objicitur é terra

dunt ope divinz gratiz: hinc modum preces

coelum usque protenfa, quot gradibus , tot

effundendi nosedocet fcala Jacobea ; fuerat

t

arcanis plena. myfleriis ; afcendentibus , ac

enim Patriarchz obje&ta 1nloco deferto, íub

fl

defcendentibus per eam coelitibus geniis, ca-

Joveaperio, & puro, ubi terram pro lectue

4

cumini D EUS ipíe fuam inclinabat maje-

lo, faxum pro pulvilio habuit, à turbis tum

j

ftatem, prafignante oftento Meffiam olim

domeíticis, tum exteris femotus ; quia nifi

nafciturum, in cujus períona, divinitas hu-

animus avellaturà rebus caducis, vix ccele-

IH

manitati conjangenda erat, feu coelum terrae,

ftibus delectatur.

Ex eo quód ícala fuerat

f

$st

In imo Jacobus progenitor Meffize,ceu Verbi

Jacobo obje&ta in deferto; inde monemur,

j UP

divini incarnandi fecundüm hominem prze«

inomni loco orandum effe, & ad Deum per

[(1]

figurabatur; hinc de Patriarcha. Jacob dici-

pia defideria , fufásque preces, atcenden-

Gem[. 28,

tut.

Dilataberia ad occidentem, 68 orien-

dum.

at

NNon eít locus ubi non (it Deus; unde

ll

tem, E& feptentrionem , & meridiem.

Erit-

benedicendus eft Deus in omni loco, & teme

2

que [emen tuum quafi puluis terra :

nulla

pore. Hieremiasin carcere Deum enixim ro»

pars mundi fuamin hac fceua períonam non

gat, & confortatur; Daniel inter leones orat,

u

egit; nullilicuit elemento abeíTe; fed omnia

& incolumis evadit; tres pueri in fornace

4

oculis fu^;ectafuerunt. quiefcenis, coelum,

ignis ardentis laudes Deo concinunt, & flamj-

[de

Genii cceleftes, a&r, terra, mundus; pofteri«

ma clariorem, ac illuftriorem iisdem tr/um«

tas, & divinitas.

je

phum cudit; lfaias in atrociffimo fi pplicio

Ug

[

Deum

i

Werami deAfectibus Tom. L

asf

$.

DEU

340

-«

Difetatio XVl. -

——

Deum precetur, & exauditur, Stephanus in-

nibus: non plaeat itam luec oratio, fed pro»

Vocat.

n

ter faxorum nimbos pro lapidantibus (e orat;

E

& Deum fibi propitium in colo profpeGtar;

'Tuncoratio utilis eft oraturo,fi debita ful]-

12.

Latroin cruce fe Chrifto commendat, & pa-

ciatur attentione,G reverentia: hi enim funt

