Bovinatorem dicit 2 eit enim in Lucilii undee

j

Egóne ut meorum liberm , a« prolie

meat

€imo verfus hic :

Iundginl ;fuorem ? meliase ab Jemm:

Eff tricofus, bovinatorq

uelofe improbus

duro,

uv Or.

Hoc inhifce affeCtibus eiendis

köbfervan-

$1.

verbis igitur abífoletis, exculcatisque, feuan-

tiquitate protritis, jamque antiquatis ; G in-

dum, ut nihil mifceatur incongruum , nil ad-

Íolentibus non utatur Orator in ciendis affe-

UL

Ícifcatur intempeftiveé, hzcenim plerumque

Qibus; quia hujusmodi verba utpote nimis

motus elidunt, & feria convertunr in rifum,

horrida, captümque fugientia , non funt Au-

perinde ac cauda leonis appicta capiti: funt

ditoribus grata ; ut eft illud apud Tertullia-

fingula fin

gulis agcgnday; ut omnia bene «Q«

nuüm Hyprobrycbium irre[pirabile pro extre-

hareant,

mo periculo, in quo omnis ex maloemergendi

B

L

50 X,?I'

fpes adimitur,

48.

uia veró vatiis. eft

homd affedtibüs liv

Exbibentur quedam férvanda ab

noxius, quos Deus conditor eidem indidit;

Oratore in ciendis Affetfibus.

cam primüm illum effingeret; nec homo fem-

Lerumque ad flectendos animos plus ob-

4

D

er uno,eodémque tenetur affectu,fed in plu-

tinet roboris authoritas dicentis, quàm

$25

— . totum cultrz orationis artificium.,

Si

.fibus detínetur , cüm fcité dixerit Juvenalis

Satyr, 1.

optima de oratore opinio intimis inhzreat

Quidquid agunt bomines, votum;ti

MHr,

affixa Auditorum (enfibus, promptiüs hi ei-

ira , voluptas,

dem obfeaquuntut dicenti & flectuntur. fua-

Gaudia, difcurfus, n

»

oftri farægo' libelli

dentü, —Plurimum valuit Chryfoftomi elo-

efr.

quentia ad populos flectendos 5 . fed viri au-

in id debet Orator incumbere ftudii, ut varios

thoritas animos priüs przoccupabat.

Fuit

excitet affedlus ; fiquidem delectationis ma»

enim in ferrea illahominum ztate potior au«

ter eft varietas, quam (icut natura rebus in-

rei generis pars, cujus vita perpetua fuit vi«

vexit; it4 orator in promovendis affectibus

tiorum cenfura, norma morum, probitatis ex«

adpromptiüs flectendos animos eidem debet

emplar , ípecimen virtutum , ac verz fan&li-

ftudere; ade& ut modó criílitiam moderate

tatisimago, Hincejus vox juge fuit caleítis

excitet, qua lenker dilabatur ; nunctriititiam

fapientiz quafi Oraculum, quod per auresin

adblandiente lgtitià deleat ; modó acriorem

; ]X. No'

animos dilabens populorum, eosdem in eam

un Aitie

cieat dolorem , quem poítea fubíequens vo-

fle&tebat partem , qua magis placeret. Autho«

luptas emoliiat.

In hiíce mifcendis affecti-

r a n

ritatem ei conciliàrunt przclarze animi ,. cor»

bus artificiofiffimus fuit Seneca tragoedus:

porisque dotes, & prafertim incorrupta vitae

pralertim cüm defcribit Medeam de nece li-

inflitutio, morümque innocentia, Erat illi

berorum cogitantem ; non in acriores ftatim

ingenium velox, anima virtutum omnium

erumpic affectus, fed varios premi:tit motus

feraciffima; pectus fapientiá loricatum,mens

minus incitatos,ad vehementiores fen(im viam

rzcelía coeleftibus flammis jugiter accenfa,

Íternentes; mox pectoris, animique conci-

qu&e neque adveríanüum rerum afperitate

táti ardor acriori preludit furori, " & velati

torpefceret immutata ; neque blanditiis de-

claficum canens plenis motibus vehementis»

linita conniveretin (celeribus, — Corpus illius

fimos excitat affectus, inducitque Medaam

fuit ftaturz, ac majeflatis, qug tantz mentis

furore percitam, ita loquentem:

pondus cemmodeé fuftentaret, — Vita inftitue

JMedaa nunc /:.tm, crevit ingenium ntae

tum neque latum unguem à norma . deflexit

lis.

virtutis; ab incunabulis cum lacte vitz fuxit

49.

Nunc pudore perfufa , & confufa diffi-

innocentiam, quam nullá unquam labe foeda-

mulat, quod priüscogitaverat ; & aliud pro-

vit; adultior magnarum artium pellucidos

ponit, fed vix diffimile3 poítea fepofitaomni

ebibit fontes, & in (inu zqué pietatis, ac Mu-

teneritudine in. prolem

farum adolevit, ut aliquando poffet homini-

habenas furori laxar,

, fpecigfo pratextu

—

bus prodeffe,

Licét tolerantiá ferreus, elo-

"

Quidquid ex illo tuum eft

quentiá fuit pene aureus, refplenduit in illo.

Creu[a peperit s placuit boc pene ge-

non ancillantis facundig puerile blandimene

"us ,

tum ád aures titillandas natum; fed vis di«

Meritágue placuit ultimum magno "

cendi inelactabilis, quam timerent improbi,

Perani de Affebiibus Tou. 1.

venge

13

/

- Difleitado. E..

venerarentur þrobï,f formidarent etiam ipfi

tiüs, quàm concionem, titelle illitam;ne&táre,

74

Imperatores, (fimülque diligerent.

& ambrofia fluentem , ac floribus afperíam

Hzc funt,. qua& oratori Ecclefiaftico &

recitáffet, magna ut erat linguz volubilitate;

$3-

facro fuggefto ad populum dicenti conciliant

geítüsque non inconcinná praditus gratià , vi»

debatur placuiffe: alii fiquidem laudabant

authoritatem , vitz fanctitas, morum probi-

tas, mens pracelía, Ícientiarum imbnta fonti-

mellitos verborum globulos, quibus tota per-

bus, ac dotrinis farta, fan&tioribus accenía

pluebat oratio ; alii cultam mulieris venu(ta-

tem delicatiffimis depictam, ac defcriptam li-

flammis; corporis majeílas, & religiofa.com.

pofitio, qua perinde ac fpeculum imaginem

neamentis, vivisque Rhetoricz coloribus ex«

f

referat mentis ; quàd.fi hifce praclaris tum

preffam commendárunt ; eó quia in ejus de«

animi, tum corporis dotibus accefferit ille ro-

Íícriptione, mixta apparuerint liliorum cane

bur eloquentiz , illa dicendi energia;ille per-

dore, rofarümque tenui rubore gena, nati«

vum florum referentes fplendorem ; labra

Íuadendi vigor, quo Orator vi quadam inclu-

é&abili vitia profternit ; nulli dubium,, quin

fubtilia tenui diftinCla interítitio fupercilia

flectendis animis , ciendísque atfectibus futu-

fuíca, puriffima nigredine picta, & difparata

rus fit aptior; prafertim fi virtutum cultu-

inter fe zquabili meditullio , naíusrectus, &

a

zá efflorefcat ; f1 demiffionis , patientiz, cha-

adaquatus tenuitati labiorum ; oculi ampli-

tudine fpeciofi & flagrantes, & puro lumine

ritatis innixus radicibus fru&us det , quibus

czlites delectantur ,' & homines non poffunt

iuffüfi, in quibus nigrum pupulz lactei cir-

culi vicino candore circumfufum, & ipfaco»

non amare : plerumque plus habet virium in

flectendis animis, ciendísque affeclibus vitze

lorum pugna temperiem excitarent venuf(ti»

Alii de-

probitas, morámque fimplicitas, quàm cult

tatis, qua fedes foret Gratiarum.

eloquentiz mendicata energia; cüm homines

fcriptam Lufciniam laudibus excipiebant,qua-

plus fidant operibus , quàm dictis; & fortius

fi audierint illam verno tempore canenteim

I

moveantur exemplo, quàm verbis.

Memini,

totisdiebus, noctibüsque absque ulla inter-

noviffe Ecclefiatlem exigua litterature , &

miffione, & tam ingeniofa modulatione, ut

nullius in dicendo culture ; cujustamen pro-

audiretur modó in longum continuo fpiritu

bitatis opinio alté mentibus infederat Audi-

trahi; mox inopinà quadam varietate flectis

torum ; fiquidem pietate, & charitate in pro-

nunc conciffá diftingui; autintorta copulari.

ximum erat infignis,

Is nullo innixus elo-

Alii aliaeleganti colore illuftrata usque ad fu-

periorafydera evehebant; fed przter adblan-

quentiz fubfidio , nulla munitus dicendi arte

oppofuit f(e murum pro domo Dei , ftetit in

dientes auribus voces nil Auditores ab hoc

facro fuggeíto, veluti in Ecclefiz propugna-

Oratore hauferunt , quó fpiritus reficeretur,

culis, non coronatus floribus , non mollis,nec

quó anima ad culturam virtutum alliceretur:

delicatus, nec blanditiarum perfufus illece-

nulla in ipfo authoritas; nullus mafcula elo«

quentiz vigor, fed tantüm dictioverbis, nom

bris; fed rudi eloquio, forti tamen; pulve:

rulentus; & fincera charitate inflammatus ;

rebus redundansadaures titillandas, nonani-

mirum fané dictu ; tanta fuit ejus probitatis

mur penetrandum , ac flectendum.

Prater authoritatem, mentémque ora-

$-

opinio; quz veluti defectus fupplens eloquen-

tie, duriora corda verbis rudioribus, nulló-

toris inflammatam factu optimum erit, f1O-

rator ante omnia aliquot feligat affectus,quos-

que ordine digeltis emolliret , ad refipifcene

dum fle&eret, lacrymas eliceret; contra im-

ciere velit; perinde ac aliquid certum fibi fu-

pietatem, contra vitia , contra torrentem re-,

mit, quod perfuadeat, Hocenim fundamene

rumhumanarum eluctatus, femper vicit, tri«

tum eft, quo nititur oratio ; proinde hoc u«

umphayit, & fpolia in calefte praemifit capi-

num Oratori in publicum progreffuro inge-

rendum ; quid perfuadere velit, & quos ciere

tolium ; palmarum ipfe fructus aucto fcenore

le&tarus,

3

affe&ius, & huc momenta rerum,& rationesg

j4

Econverío id t

empbris in eadem urbe

huc caufz, & argumenta omnia funt dirigene

da, Plures Oratores facrum confcendunt fug-

alius Ecclefiaítes conciones ad populum ha«

buit (tudio eloquenciz cultas; viretis,ac flo-

geltum , omnia praclaredicunt, ut plaufum

ferant, & verborum lenociniis laudes aucue

fibus ítipatas, leporibus afperfas, fucis ve-

nu(las, confitas elegantiis , diftinctas veneri-

pentur; & fru&um, quem capiant, proríus

bus,variis teffelatas cruditionibus, expolitas

negligunt; quia dictione non perluadent,nec

animum movent, imó nec perfuadere,nec mo-

periodorum tornatili ftructurá; adeout ex dia-

metro prztacto alteri opponeretur Eccle(ia-

vere intendunt ; fedíolisverborum illiciis aue

fti, cujus oratio rudis, auftera; & plerumque

ribus eblandiri :: defcriptiones habent plures;

horribilis fuit: fed ille durus, & afper fer-

Íermocinationes varias; digreífiones amplasi,

rea corda difrupit; hic (uavis, & amoenusau-

fententias frequentes , verborum circuitus s

amplificationum redundantias, periodorum

1es ritillavit; ille coto impetu irrumpensin ani«

1n05,eos proítrauit; hicíenfim,& leniter irre-

exornationes; fed hzcomnia inid tendunt,ut

Auditores demulceant, non moveant.

pens nullà profligavit: ille vafe fictili panaceze

fuccum propinavit:hic cemmeo poculo vanam

NNon excedat Orator prolixitate in affe«

;*

dulcedinem extimis exhibuit labris: ille feccan-

Clibus ciendis, ne tzdio fit; necnimia brevi-

tate proprio defit muneri; orationisexordium

do, urendo fanavit 5 hicflores fpargendo fo-

poravit; erenim hic cüm declamationem po«

lerumque

non mulum protrahgturs funt p

&O0RCls

De Induftria adhibenda in ciendis, &coärcendisAEe&ibus,- "I

&onciones, quz longis prolufionibus Audito-

hifce decerpta Authoribus, quafi tunc favos

res priüs fatigant, quàm aggrediantur. Mon-

Ugant ex acerbitate im

flrofum eft corpus , cujus caput dimidiam e-

In libris hifce volvendis.

probi laboris adhibiti

E

jusdem corporis exequat longitudinem : &

Orator in ciendis affeCtibus non alias;fed

9

illa concio monítrum fapit, cujus prolufio di-

tantüm fe ipfum imitetur; quia aliorum imi«

midium fere abíumit temporis fpatium. Aue

tatio in voce, geftu, & actione femper eít af-

ditores femel cedio affe&li ex prolixitate pro-

fectata, cum non fluat ab intrinfecis principiis

lufionis fiunt minus difpofiti ad illos promen-

concionatoris; pictura fi fuerit originalis plu-

dos affeclus, quos nititur poftea Orator ciere.

ris fit, quàm alia picla fimilis eidem. Ecclefia-

$7-

Inter concionandum non multum

fO-

ftes igitur & fuggefto dicturusad populum fe

peret, nec verba przcipitet ; fed tardeloqua-

ipfum tantüm imitetur, feu peroret conve-

tur, & omnia probé pronunciet,exprimátque;

nienter fuz naturz; licetinaliis artibus imi«.

ne populus in audiendo, & percipiendo ex in-

tatio fuadeatur; hic minimé probatur; in hoc

teníiori attentione , quàm aliàs deberet adhi-

dicendi genere non alio debemus pravio uti

bere, defatigetur; tarda in Concionatore, ac

duce, quàm natura, cui proprium eft aurigari,

bene expreffa locutio Auditores ad audiendum

& ducere; proptereaut ipía fuggerit pero-

allicit; ac devincit; Rudes enim eruditam lin-

randum eft; alioquin affe&lata erit dictio,foe-

$uz volubilitatem minimé affequuntur, nec

da, & intolerabilis,

doctioresamant verborum celeri tumultu ob-

60;

Ut autem fzpius innui, & centies reor

rui; fit Orator tardiloquus, fi qux profert ;

inculcandum, quos velit concionator affeétus

velit altiüs animis audienrium infigi: qua

in aliis ciere, eosdem in fe ipfo priüs excitet ;

animo imprimuntur , aíffectusexcitanr, non

e avte Poie

utenim monet Horatius : ff vis ne flere ; do- P

^.

quz przcipitauter, & perfun&oriö audiun.

lendum eff primum ipfi tibi ; quod conciona-

tur.

£&

Ab omnmniitidem àbhorreat affzCtatione

?

L]

toris on movet animum , neque mentes cae

terorum movebit: neceffum eít, hic prius

quicquid enim affectatum eft, decori adver-

fibi perfuadeat , quod ab aliis nititur extor-

fatur, & rifum potiüs movet, quàm alios ex-

quere: praguílandum efít, intimisque perci«

citet affe&tus.

Stylus non fit fupra captum

piendum fenfibus, quod aliis proponitur; effi-

opuli audientis: qua non percipiuntur , ze-

caciüs aliorum infigituranimo , quod in no-

gré audiuntur, Orator in ciendis affectibus

bis experimur plurimum habere virium : quae

inAuditorum animum fe in(inuet dictione

Prudens

niobis pro certo innotefcunt absque hafitatio-

à familiari colloquio haud aliena,

ne eadem affeveramus , firmiüsque adílrui-

Orator ad fenfum; captümque przfentium fe

mus , confequenter altiüs czter:s imprimi«

Íe attemperat, ut blandiüs fe in eorum infi-

mus.

Non modicum interiacet difcrimen,

nuet animos , quos movere cupit, & flectere.

mediátque intervallum, eum inter , qui animi

Non tam vitii e(tnon intelligi,quàm diffcul-

viribus haud obiter meditata vibrat; & illum,

ter, & agré intelligi ; in ciendis affcctibus fty-

qui hinc, illincq; conquifita é memoria fegni-

lus adhibeatur captu facilis ; ufurpentur hy-

ter,ac perfunctorié pronuntiat.Prz cateris ni-

f

potypofes, profopopciz , fimilitudines ; hzc

tatur Ecclefia(tes , quod alios monet verbis,

alia id genus plurimum habent virium ad

flectendos animos.

monflrare priüs exemplo ; G factis propria

Vox non fit unifona,fed

dicta comprobare,

Virtutibus ipfe ftudeat,

varia rebus accommodata dicendis; non lau-

prafertim animi.demiffioni, ac humilitati; ut -

dantur Concionatores unifoni, qui concionem

virtutes, quarum culturam aliis perfuadet, in

eodem prorfus vocis fono,ac tenore,quo funt

ipfo videantur efllorere; G prafertim animi

exoríi, ad finem perducunt; moleftiffimum

fubmiffio in ejus debet fpirare vultu ad reli-

hoc obtingit Auditoribus; propterea minus

giofam modeftiam compofito, — Oratortur-

idoneum ad excitandos affectus; quos Eccle-

gidus, vel mimuseít, aut tragzdus,ad pom-

fiaítes, ut pauló fuperiüsinnui, debet in fe

pam facundus, & in plaufum ambitiofus; eà

priüs excitare , ut eosdem aliis imprimat.

fiquidem omnia füa dirigit, ut laudem aucu-

Quez verofimilia non funt, excludantur in ci-

petur, &nomen enancilcatur; quod eft ina-

endis affe&tibus, quia cüm iisdem non praíte-

nem auram pretium labori facere,

tur fides,vim totam infringunt; hinc fabellz,

adulationes, auxefes , hyperbolicz exaggera-

g. VI [.

"tiones, inutilium narrationesé facro exulent

fuggeíto.

Ex facris paginis depromantur

fententiz, quibus oratio , feu concio nitatur;

De caufis. intrin[ccir bumanorum

affeciuum,

plus enim habet fucci, plus efficaciz unicafa-

6I,

crz fcriptura fententiola , quàm mille pro-

"7( Enfuerunt Stoici, humanos affectus, &

fanorum Authorum effara , quibus cum fides

paffiones malas effe , & non cadere in

non przletur.. inconcuffa, exfucca funt, ac

virum fapientem ad virtutis normam

infirma, ad animos movendos, ac flectendos,

compofitum; & hac rationeaiunt,Socratem

;6.

Hinc falluntur, qui neglectis , aut perparcé

clarum Sapientià eodem femper obfervatum

coníulris facris codicibus omne percurrunt

fuiffe vultu, nequeaut hilari magis, aut tur-

bato.

fcriptorum genus; & tunc autumant fe ve-

Peripatetici é converfo afferverunt,

nu(tiffinie dixiffe, cüm plura congefferint ab

humanos affectus quatenus imperio fubjici«

9

untur

Ferani de Afeäiäm Jom, 'If

20

Differtatio 1.

untur rat.fonis; cujus regulz funt uniformes,

ad diverfos affetus,ut paulo -T.fupe-ri;';s innuí«

eífe morali bonitate circumveítitos ; quod in-

mus: Gianima Íem

per fade;n fit usque ad

ficiri nequit; quia fi motus voluntatis eft re-

ultimum fenium.

€us;.& eidem confentiat motus appetitüs

Putárim igitur, precipuam faltem ins

6f«

circa fínem, cüm à bona caufa proficifcatur,

trinfecam caufam hujus proclivitatis ad certos

;

& in obje&um tendat rectz confonum ratio-

humanos affeCtus oriri exdiverfitate tempee

ramenti, quo alii funt aliis ferventiores; alii

g

ni; nequit motus ille moralem non induere

bonitatem,

aliis frigidiores,

Experimur,nonnullos adeo

ä

62,

Bifariam humani poffunt confiderari

rigentes, ut perpetuo videantur otio torpefces

*affectus,quatenus praveniunt;ac preoccupant

re; Galios itaferventes, ut ignem imitatis

ä;

rationem, quam perturbant, ejásque judicium

femper agant.

Cum homines diverfam Íore«

tiantur corporis temperiem, five à primo ofe

obnubilant: & quatenus fe habent confecu-

tivé ad rationem, ejüsque judicium , à quo re-

tu,five ex rationeviétüs; five ex a&re, aut

gulantur ; licét Tulliusdjb. 3. de Tufcul.quefts

altrorum influxu, aliísque externis caufis; &&

humanosaffectus in priori fenfu vocaverit

ratio victüs, qualitates aéris, aftrorümque in«

morbos animi3 nemo tamen ibit inficias,mo-

fluxus non femper fint iidem ; confequensell;

homines ex iisdem varia enancifci temperae

tus appetitüs regulatos per rectam rationem,

C Ed i

effe bonos, cüm moralis bonitas abhac uni-

menta; & cum ipfíis varias propen(fiones ad

formitate curn re&ta ratione minimé fejunga-

hos, velillos affectus : adeout ficut affectus .

tur. Quia veró experimur, alios aliis pro»

jam concitatus variam excitat. corporis teme

cliviores effe ad quosdam affectus, inquiren-

periem: ita varia corporis temperies antece-

dum eít, quanam fit caufa intrinfeca hujus

denter conílituit hominem proniorem ad

propenfionis:cau(z intrinfecz proclivitatis ad

hunc, vel illum affectum , cui promptiüs ad-

Lib,2. de iv4

certos affectus funtilla naturalia irritamenta,

hzrefcit; quá ratione Seneca afferit, fetvidi

quibus aliqui facilius ad unum , -

animi naturam opportuniffimam eífe ad ira-

lium excitantur affectum.

quäm ad a«

cundiam; producítque caufam; quia cum e«

Nulli dubium , quin pro ztatum varie-

lementa fint quatuor ignis, aqua, aér, terta,

63.

tate varii infint hominibus affedtus; in juves

iisdem refpondent in corpore humano frigida,

nibus, & florente, ac vegeta atate conftitue

fervida, arida, & hurnida complexio ; adeout

tis certi vigent affetus, quos fenes vix fenti-

mixtura elementorum varietatem inducat cor-

porum, ac morum, — Sicut quadam regiones

a. Rbetor,

unt,ut notacAriftoteles. Perfpicuum eftetiam,

$P. l3.

ex hominibus ejusdem ztatis, quosdarn effe

dicuntur humidz, vel aridz, aut calide, vel

paratiores ad iram; utad minimam fibi ob.

frigide, proutunum ex quatuor elementis in

latam occafionem illicó effervefcant, videan--

iisdem przedominatur; ita ex hominibus;qui

türque excandeícere ; alios ad iram effe fe- "

natura funt fervidi, proni funtad iram , quia

ignisactuofus eft.. Quibus veró pravalet fri-

gniores, acprope rigentes; pronos ramen ad

timorem, quo jugiter concatiuntur habentes |

giditas pigri funt, ac fegnes, quia frigus acti«

omnia fufpeta, nihilque ducentes fecurum,

vitatem prohibet.

femper dubii, femper ancipites,

Sunt etiam

Hac ratione Ga

llenusin opufculo , ciuod' &6,

qui nequeirá corripiuntür, neque timore ab-

infcripfit. Quód animi mores corporis tempe-

ducuntur; G ceteris ad gaudium, X letitiam

ramentum fequantur ; oftendit, pronitatem

funt procliviores; ac perinde gaudio inhiant,

adquosdam atfectus oriri ex temperamento ,

ac auro avarus,

Aliié converfo perpetuo

cui mores accommodantur ; quod verum eft,

moarore, jugiqueangore premuntur, G in te-

falvotamen per omnia libertatis jure; non

trum hunc affectum natura propenfione ju-

enim à corporistemperamento contra homie

giter feruntur.

nis libertatem poffunt animi mores extorquee

64

Caufam'intrinfecam hujus proclivitatis :

ri; cum fit homo fui juris, in ordine ad coére

ad tam varios , támque fibi adverfantes affe-

cendos motus appetitüs inferioris; & tametfi

€tus non putárim effe animam rationalem,

ratio nonnunquam ab iisdem praveniatur;ni-

cüm hzcin omnibus , ac fingulis hominibus

hilominus accedente cognitione poteít homo

ejusdem fit fpeciei; & proprietates intrinfecae

femper eos coércere, & eorundem continuae

Quamobrem licét cor,

ininimé fejunganturànatara ; cujusfunt pe-

tionem prohibere.

diífequz infeparábilesin qucvis individuo;ne-

poris temperamentum juvet ad excitandos af-

ceffum fiquidem foret , omnes hominesaqué

fe&us; non tamen poteft hominem ad . eos-

pronos effe ad eosdem affeCtus, quod experi-

dem adigere, ac compellere: eft enim tempe-

mento falfum deprehenditur, Et licét pleri-

ramentum veluti inffrumentum, quod depene

det ab arbitrio hominis, ut adhibeatur,nec nej

que inea detineanturopinione , quà putant,

animas ratione przditas differre in perfectio-

adeó ut fit fub libera hominis potet*tate cO&te

nibus individualibus; hoc tamen difcrimen

cere motusappetitüs,& juxta regulas pruden»

nullum faceffit negotium ; quia tantüm pere

tiz dirigere motus paffionum, & affectuum,

tinet ad perfectíus exercitium alicujus opera-

Quéd fi ad particularia velimus defcene

tionis elicibilisab eadem anima. Caufaveró

dere, conveniunt omnes, fanguinem fubtilem,

intrinfeca hujus propenfionis eft aliunde pe-

& clarum in fubítantia, temperatum tamen in.

tenda: cüm per atatum varietatei,varientur

qualitatibus, effe materiam fpirituum fplen-

itidem in hominibus hujusmodi pro«livitates

didorum , & extali fanguine eriri proclivitas

tem

.. Deinduftria adhibenda inciendis,Sccoércendis Affe&tibus, 21

gemad gaudium, Nomine autem fplendoris

hac tenacior eft, ac diuturnior ob tenacita.

in fpiritibus abditis intra arterias, vel immiffis

tem materiz? G tunc ira facilé etiam dege-

fanguini, intelligitur puritas; feu defcecatus

geterata vertitür in odium.

nerátin odium juxtaillud Auguftini: Jr« d

fanguis , femotà omni foeculentià , Gterre-

Ílreitate, quz fanguinem affolet inficere, Hic

Ex corperis, przfertim vultüs, extimo có-

69,

igitur fanguis àccedente temperie proportio-

lore dignofcitur , qualis fit homo tempera«

nat2, feu nec prafervida, neque excedente in

menti, ut notat Fontanus ex Ariftotele,

H

frigiditate, dicitur ingenerare p

rfo

nfionem

enim vivido colore funt perfufi, hi calidi fui

1

ic ? hyfiogneo

v

cios, ut

ad gaudium, aliósque affectus com

ob fanguinis exuberantiam : qui ex albo fimul, "

ad amorem, hilaritatem;benevolentiam; adeo«

& rubro conflantur, fi fintcorpore lenes, hi

utqui hoc fortiuntur temperamentum , fint

laudabilem fortiuntur indolem. Admodum

naturaliter lati, arnantes, pij; benigni, libera-

nigri funt timidi, ut ZEgyptii , & potiffimüm

les.

Quód fi fanguis fubtilis fit, & clarus,

qui incolunt /Ethiopiam: extreme albi ip(i

fed intemperatus ob exceffum caloris predo-

e€tiam timidi, quod ad mulieresrefertur. Co-

minantis, tunc ingenerat propenfionem ad i-

lor mediusalbum inter, & nigrum fortitudi-

ram, & alios affeétus fibi coníocios, ad audae

nem prodit;qui flavo funt colore, iidem etiam

ciam, arrogantiam, garrulitatem , temerita-

magnanimi; idque experimur in Leonibus.

tem, bonorum appetentiam, igneam celerita-

Quifulvo intenfiore perfunduntur, execrandi

tem, vigilantiam, G impetum in rebus ágeTle

funt, & exitiofi, quod quidem datur valpi^

dis; quopaéto juvenes, quibus tale ine(t tem-

bus,

Qui pallidi ac perturbati ipfo colore

peramentum audaces funt, & omniía temeré

videntur timidi, G referuntur ad. ipfam pet-

agunt ex impetu, Ethocceteriperamentum

turbationem , qua nafcitür ex timore.

Qui

vocari etiam folet choléricum : indicium rem-

n

fubvirides, iidem funt perfrigerati; refrige-

peramenti cholerici e(t rubedo in vultu; ut

rata autem ineptiffima funt ad motum: hinc

cenfent plures, quod tamen non eft incelligen-

fubvirides funt corporis a&ionibus adimodum

dum de quavis rubedine , ut notat Gallenus

pigti. Econverfo quibuscolor eftrubeus, ij

Lib. 2. de temper. ied de tubedinefuía , quá

celeres funt ad operationes,

Quibus color.

tinguntur, qui nimio indulgent potui? con-

eít inflammatus, atque igneus; hi habentur.

tingit enim iítis ob atatis. fervorem ». quod

infani ; omnes enim corporis partes fi inpen«

ebriis ob hauftüs calorem ; & irá percitis ob

dió calidiores reddantur, flammeum colorem

fpiritus vi irz diffufos per corpus , ut docet

induunt: qui veró ad extremum calefactio»

Ariftoteles 3. Erbic.cap. $,. qubd fi fanguis

nis perveniunt, meritó furiofi dicuntur.

fubtrilis, & clarus fitintemperatus ob prado-

70.

Contrahitur etiam pronitas ad quosdam

minantem frigiditatem , ut in phlegmaticis;

affectus ex fanguine , quo proles generatur

in quibusaqueus dominatur humor; tunc fan-

à parentibus, quá ratione dicuntur parentes

£uis ifte inclinat ad pufillanimitatem, timo-

cum fanguine,ut plurimüm mores in prolem

morem , honorum contemptum, torporem,

influere: hecque ratio, cur plerumque filii

fomnolentiam, tarditatem; quia hzc omnia

iisdem fint obnoxii affeClibus, ac moribus, ad

oriuntur ex defectu caloris, G exiguitate fpie

quos parentes pronierant: quaratione Ari-

rituum,

ftoteles docet, confentaneum effe, ut meliores ? Politie,

68.

Sin autem fanguiscraffitiem contraxerit

fintfilii, qui ex melioribus progenerantur pa- ^^P* 5

divetfimode temperatam inclinat ad alias paf-

rentibus:; &alibinotat; quód ficut ex homi-

fiones, aliósque affe&ttis ; íienim fit craífus,

nibus homo, & ex beftiis beflia generatur : L* neop.4,

& calidus, ac rurbidus, adjecla tenebricoita-

ita ex bonis parentibus, ut plurimum bona e-

te inclinat ad triftitiam propter fpiritaum foes

diturproles; uté converío ex malé moratis

culentiam; & ad iram ob eorundem calidita-

parentibus non bene morati filij; quod etiam

tem3 nontamenad iram facilé mcbuem , fed

cecinit Horatius Ferzes ereantur forvtibus; uec

fixam,proinde ad pertinaciam in fufcepto fe-

smbellem.| feroces progenerant. aquila colum-

L;ööq'*odsh

mel confilio ob fanguinis fp:ffitudinem, ac ter-

óam. HincPlutarchus parentes monet , ut

ream melancholiam. — Sinautem fanguis fpifz

Initio liä;'i

circumfpectione; & curá utantur conjugio, eó

de puerorumn

fus, & calidus non fit turbuleatus, ingenera-

quia parentum intemperantiam, ac lafciviam

wflirutione,

tur inclinatio ad conílantem audaciam, &

poftea luit proles malé morata,

Filij enim

iram mediocrem: talesdicuntur effe, quibus

ficut fubftantiam à parentibus, ita G mores,

€or eft bene cemperatum, & hepar notabiliter

ac pronitates ad certos affe&tus;ac motus hau-

calidum, & ficcum. — Sin autem fanguis craf-

riunt; adeout vulgó dicatur : Sape/oler fimi-

fus fit, & frigidus, non tamen turbidus, inge-

lie filius- effe patrt.

Dicitur fzpe , quia non.

neratur uniformis tenor ad omnes prope affz-

nunquam oppofitum obringit , prafertim in

ctus, & mediocris propenfio ad ipfos, & iis

Principibus, qui raró ijs delectantur , in qui-

obtingit, quibuscor eíttemperatum, & hepar

bus eorum parentes fuerunt occupati.

ficcius, ac frigidius temperato , magísque fic-

Membrorum itidem, vaforümque in hu-

cum, quàm frigidum, — Demum fi fanguis fit

mano corpore configuratio haud modicé ad

craffus, & frigids, & fimul turbidus ingene«

hujusmodi pronitates conducit,

Hinc ex

ratur tarditas ad iram,& prompta,ac diuturna

animalibus, qua grande ,' ac càpacius habent

triflitia; & fi inhifce, qui calis funt tempera-

Cor, ut cetvi, lepores, timidiffima cenfentur;

üs fpiri»

menti ex vehemeitti aliqua caufa oriatür irá ;

quia per cordis ampliwdincm liberi

tuum

j

22

Differtatio ].

tuum calor fpatiatur, ac pl;oinde fuam vim re-

. Maximus inquiens : Lïdüïäüs; qui Lacede-

mittit; é converfo quz pufillum fortiuntur

moniis leges condidit , cum conareturt. cives

cor, funt ceteris audaciora ob fpirituum

fuosà moribus prafentibus ad temperatiorem

colledionem , quà eorundem vis eft vege-

vivendi rationem traducere (nam erant core

tior, ac robuftior, ut docet : Ariftoteles af-

rupti deliciis) duos educavit catulos, venatie

; depatt:

animAl, cap.

ferens: difcrimina cordium, quz amplitudi-

cum unum , alterum domefílicum :, venaticus

LTI

ne, exiguitate,mollitie differunt, ad moresalie

domi lautioribus cibis affuevit; domefticum

quatenuspertinere; hinc animalia, qua fenfu

veró eductum venationibus exercuit,

Dein

funt hebetiora, cor habent durum, ac fpiffum:

cum ambos produxiffet in forum apud multi-

qua fenfu valent, mollius. Pavidafuntetiath

tudinem, pofuit illic efcas aliquas delicatio»

illa, quibus cor ineft grandius; quibus me.

res, mox emifit leporem.

Cüm uterque rae

diocre audentiora funt, ac ferventiora,

Cor

peretur ad affueta, G venaticus efcas, domes

amplum habent lepores, cervi, mures, hienz;

fticusleporem invaderet; annon videtis, in»

affini, müftelle ; & ideo timida funt anima-

quit, cives, duos catulos ob diverfam educae

lia & propter metum malefica.

tionem admodum diffimiles evafifle , pliüsque

Plurimüm etiam ad ingenerandas has

ad honeftatem momenti hàabere exercitatioe

?

pronitates habet efficaciz affuetudo , qua ha-

nem, quàm naturam? Scité Seneca; Edwcae

bitum inurit facilitantem ex parte appetitüs

ti0, 65 difciplina mores facit,€y id fapit unute

ad actus fimiles depromendos; nec poffit ho-

quisque, quod didicit.

Itaque bona coníue-

mo nifi difficulter hanc inolitam habituum

tudo excutere debet, quod mala induxit ; hinc

proclivitatem coércere; hacque caufía, cur

aiebat Tullius e/zgenda eff optima vitaratio;

prifci homineshoílibus fuis nil tetrius,. aut

quam confuetudo jucundiffimam reddet.. Plu-

infe(tius imprecari fe poffe exittimarent,

rimum refert optimum fufcipere vitz inftitu-

quàm malam confuetudinem ; eft fiquidem

tum, quod licét fuüb initiis durum obtingat,

affuetudo teterrimum malum, quod ad extre-

ma quazque trahit, Hinc Ariftoteles z. Erbic,

giïuctudine dulce fit, Unde monet Horatips

Lj S4tyv 3.

te apfum

c4p. 1. advertitmultum referre, quibus quis-

Concute, num qua tibi viriorum infeuee

yl

que affueverit à puero actionibus ; eó quia ha-

rit olim

birus ab ineunte xtate per affuetudinem ino-

Natura,aut ertam confuetudo malaNam«

liti, affe&tus, ac paffiones qua(i effrznes, &t ad

4€

rationis ductum indociles reddant : donec ex

urenda filix innafeutur agrise

jugi oppofitorum actuum frequentatione era-

Negl?äi:

üþ-in

dicetur , qua alté radices fixerat prava cone

$, VIII.

Pim- '/m

fuetudo; &abítergatur rubigo, quam prae

LTA

cedentium actuum vis potentiz 'indidit.

De cazf/i; extrinfecis bumanoram

Imó ea eít prava confuetudinis corrupta

7^

ajeäïügm.

conditio, ut non folüm augeat pronitatem 5

Hornil ad

verüm etiam virtutis extinguat nitorem ; id-

Aufz extrinfecz, juxta prafens inflitue

que S. Eucherius difertis innuit verbis oíten-

tum,illa dicuntur,quæ extrinlece moes

74«

pleäem "m

aré £,

dens, quàm periculofum fit , confuetudinem

vent, alliciunt, exhibéntque fomenta

eccandi contrahere, inquiens ; Habe: boc in-

excitandis affectibus opportuna ; feu illa exe

felix confuetudo peccandi, ut quantà ampliis

trinfeca incentiva;qua valent in homine quos-

quisque deliquerit tantó minus delicia ipfa

dam ciere affeclus. Hacque extrinfeca,SC re»

eogne[cat: [uffundunt eutm mentis intuitum

mota affectuum irritamenta plura Íolent re«-

tenebre. deliflorum, ac fic. peecantem. plus

ceníeri; inter quz Principem videntur fedem

occupare efculenta, & poculenta, quorum vis

peccare delectet . quia. de negligentia [ub-

trabitur verecundia , & pudora cafla re-

non modica eítad variosciendosaffectus; hec

enim in viventis tranfeunt ífubílantiam ;. eó

werentias & de luxuria erefcit sllecebra , &

quia viventia iisdem nutriantur, crefcant, &&

ficut miniffratis , & ingeflia lignorum patulis

uon extinguitur, fed magis , magísque nutri-

fuftententur; quó fit, ut eorundem viventia

enancifcantur temperamentum : cüm enim

bur ignis : ità tp[a inboneffatis affiduites efca

eff voluptatis.

Affectus enim ex affuetudine

communicent viventibus propriam fubítane

1

immutant temperamentum , adeó ut qui fre-

tiam , oportet ut iisdem proprium etiam teme

eramentum conferant: adeout abíoluta in

quenter irafcuntur; evadant iracundi; & igne-

Ícentibus per itam humoribus difficilius mo«

ftomacho concoclione affectiones efculentoe

tus ire coérceant, — Quantum affuetudo ob-

