
& ad ommia ícelera paratffimos, — Mox

erat pulcher in omni lfrail , íed animo :eo

A4.

blandis affatibus totus eft in captivandá fibi

tetrior, fcdiórque , quà.corpore venu-

|

fubditorum benevolentià , oris, & vocis

ftior , & fpeciofior ; pnilcherrimam:habuit

!

blandimentis , manüsque muneribuss eíque

navem , fed intas peffimum gubernatorem ;

nil. magis cordi fuit , quàm corda populo-

fi pulchrum xibi corpuse(t , ait lfocrates , .&C

rum fibi devincire, apud quos coepit Patris

anima mala , bonam habes navem , fed ma-

arguere negligentiam in peragendis nego.

lum gubernatorem; utinde difcamus ex ex-

tijs publicis , in inquirendo quomodo ju«

tima corporis fpecie non conijcere ; nec-ju-

4

Ü

ftitia in tribunalibus adminillraretur 5 fibí-

dicare, qualisfit intus homo , hinc monet

Syracides.

que captivata potiore populi parte pertex-

Non laudes virum in [hecie , nec

(,:ap. II'

!

turus eam , quam incoeperat ordiri , telam,

fpernas bominem in wifu fuo , ieu non judices

practextu religionis Hebronem urbem nata-

de viro ex cuteextima : hacque ratio ait S.

TMUE

4

lem , & Patriarcharum Lypfenisreligiofam ,

Ambrofius, cur cum Deus omnia opera fua .

fut, rVirg.

fed fuis magis idoneam machinationibus con-

laudaverit, coelum, terram, maria, noctem,&

€ap. a.

fentiente patre petijt , velutivota Deo nun-

diem, fpeciesferarum, genera animantium, À

"Gegef, 1.

cupata facrificijs. exfoluturus,

Quidni

laudibus tamen abftinuit hominis , licét pros

Hebrone non facrificia infliruit , fed rem

pteripfum cateras alias condiderit creaturas,

bellicam apparat , milites colligit , & au-

Quia [cilicet(ait S. Ambrofius ) alza in ffecie

daciffimos quosque ad fuas pertrahit partes ,

füuntybomo in occulto.. Nibil in beflzs plus v«

uos inter Achitophelem virum veríutum ,

perias, quàm quod videtur : in bomine plua eft

r

1

audulentum , & à confilijs Patri, aetate,

interids,quàm quàód videtur exterits : quicuua

& experimento omnium fagaciffimum : is

ex animo conflet , & corpore , boc.utique in eo

enim cum averfum à Davide animum fove«

fervit ,qued videtur : illud autem in eo vegit ,

ret ob Betfebzam Neptem fuam adulterio

4uod nonvidetur, Meritó ergó alia in exors

ZIR!g. LA

corruptam , ejüsque maritum Uriam litteris

dio sgundi laudantur : iflius veró laudatio

interemptum proditorijs, libentiüs, prom«

non promitur , fed vefervaturs quia alioruma

ptiüsque Abloloni fe adjunxit ad Patrem &

gratia foris, bujus intus efl : aliorum.ianae

Íolio., imó etiam évita deturbandum; pro-

tyitate , buju in corde.

clamatürque propterea una omnium voce

$i judicium deAbfolOne:conifjc*i'endum

Rex.

ji

En ad quem cvexit eminentiz gra-

fuiffet ex extima fpecie nullus eo innocen-

dum Abfolonem fuperbia ? En per quas ma-

tior, cüm nullus eo fueritvenuftior , & tamen

las artes tumidus fuperbiz faftus Abfoloni

nullus fortáffis ipfo tetrior , cum internam

viam ftravit ad Íceptrum? nimirum per fra-

Ízvitiem , fosdámque truculentiam externa

ternam cedem , per paternam deturbatio-

*

contegeret fpecie ; eum dixiffes potiüs gladi-

nem e throno

*

fratrem trucidavit Amno-

um fufofanguine fcedum,fed aurcá inclu(um

nem , eo vel tempore , quo oves tunde*

vaginà , quinimó adeóà teter, fosdiisque intus

rentur: heu! quantumà vellere Gedeonis

extitit, ut nefcias imputior, an crudelior fue»

diítant Amnonis vellera! deciduis de ccelo

rit ,cüm enim interficere patrem non value-

rofcidis imbribus maduit illud ad palmas ,

rit, parricidio, incoeítu fe feedavit , pulchrà

cüm vellera Amnonis fanguine imbuantur

Tom.-1, bo-

Chryloftomus. Qui re,inquit.i boz Facinur

mil. de Ab-

ad fraternam cxdem, — lllud ceelum apluit ,

profilire parricida teterrime docuit ? quis te

felez.e.

ut victori fuppeditaret purpuram ; hzc de.

furer audere tam immane facinus provoca-

bacchante Megerá fraterno fanguine fcedan-

vit ? fioffenditipater eff 5 fi lefit genitor, Quin-

tur,ut Amnoni fpem adimant regnandi.Illud

iviü neque offendst,neque laftt, — Vincat timüa

cclefti rore maduitad vitam; hacfanguine

rem ptetas » affectus in[aniam fuperet , crude«

inficiuntur ad necem.

Maduit rore Gedeo-

litatem natura debellet..| Brflia, €4 miuta pecu-

nis Vellus, ne Ifra&l maderet fanguine. Vino

des pietatis jura conferuanr , inuocentem

faturantur Amnonis vellera in Davidis la;i-

perimere ue(as ef , parrem occidere execras

fundijs , ut fanguine inebrientur.

bile fcelus, . Ceffa jam ab ifto fcelere ceff a, d*

10

Quis inter opiliones carnificem latere

quam, ue te boni omnes fesper exborreaut z

eredidiflez , & cüm oves tonderentur , pu«

Ut AHÁACGs ex te , quod nounoveruat, di[caut.

p

Supcrbus(præcmincndi,affc&us, quos i—nHat dementat. xoi

Ce[fa jam ab ifto feelere,ue qui poff te tantum

fa favet ; & pro juftitia res eft ; poft enim

confertum certamen turbari ceepit Abfolonis

facinus perpetraverit te utatur authore, Cur

enundo novum . facinus. tradis cur . doces,

acies, timórque.ejus milites occupare, qui

quod natura nou novit , «ur audes perficeres

non valentesferre impetum Joabi rei mili-

tatisjlonge peritioris , coepit Martisalea , li*

quod novo fupplicio cogatur Deus windicare.

At fi tumor fuperbiz per malas artes Abfo-

cét fb initüisanceps;flareà Davidicis copiisz

Abfolonis fiquidem milites diffolutis .ordi-

lonem nitereretur ad fuprem um evehere fo-

lium, eadem fuperbia ad imum detrufit. :ex-

nibus vertunturin fugam ; fed quos gladius

trem:ze calamitatis,

non peremit.in pralio, fuga abfumpfit in

3Davidauditá audaci

faltu; fiquidem à tergo infequente;fimülque

32

ffimi , perditiffimr-

que Abfolonis nefariá confpiratione :in pa-

validé premente Joabo .cüm fuis potiorem

fugientium -numerum - inflidtis -vulnetibus

trem, & patriam fuos congregat milites ex-

.&rcitum patat , Duces.militize.vocat, .aliá-

interemit, quorum alij etiam fuper alios, ut

M f

-quead bellum , & pugnam neceffaria infti-

contingit in pannico pavore;corruentes;felee

l$

queopprimentes , alij alios priüs fepelierunt,

tuit ; cüámque bellicusapparatus Davidis Ab-

Áoloni inno;uiü'öt ; & parentem «cum fuis

quàm mortui fuerint. ;Neque pracipiti if

thac fuga ultimus fuit, qui primus extitit hue

-copiis :jam - trajeciffe Jordanem , fciens

fpem victoriz in celeritate fitam, -trajecit &

jus belli incentor., fuperbiens fcilicet Abío«

ipíe cum fuis feditiofis fluvium; fuitque ca.

lon, fceptro inhians paterno , : mulo infidens

jumenti celeritate in aviam fefe fylvam recez

Íflra metatus in regione Galaaditide non pro-

-ul ,ab.u'rbe.Mahanaime ubi Davidintra mu-

pit, ubi in tuto jam videbantur res effe Ab«

niinenta Íe incluferat.

Abíolonici .exetci-

folonis ,.cum neque Exploratoribus pateret

tus Ductor erat . Amafa Davidis ex forore

nemore inumbrante , .eümque fubducente

przecepto regio, quo inhibitum cuique erat;

"u

Abigza Nepos. "David veró licétmilite,&

"

'viribus effet longé inferior,- bonitate tamen

ne auderet. quisquam hofliles manus in Ab-

folonem.injicere, neque ullum eidem dam-

b

cauíz fuperior , .non expectaiá obfidione

it, Vff

?

num inferre,

b:

exiguum fuum exercitum ex quatuor-dun-

D.

taxat hominum millibus Compof itü ex relatu

"NVerimquem tela

| milictum räfugeru'nt.;,

33*

&tij, l,

nltor fatidicus infecutus fuit,

; Penetrave-

Jofephi Hiftorici trifariam partitus eft, qui-

bus prefecit Joabum, & ejus fratrem Abifai

rat fiquidem effufo curíu fübter condeníam

& Ethai Principem; Gethzo & fanguine na-

quercum , cüm ventilante fparíam caefariem

tum, intimum Davidi familiarem, fimülque

aurá efflante;, ! heeret :capillis :exporrecto

fidelem, :Cupiit Rex per fe ipfum aleam

quercüs ramo implicitus ,-longiüs protento

tralabente mülo ; cui infederat ; .quód cum

pralii inter primos fubire, : fed ab Amicis ad

id impeditus fuit, .có .quia ex ejus vica, &

vidiffet.gregarius quidam .miles,.ne regium

transgrederetur przceptum , manum contie

-confervatione falus omntum dependeret. In-

»

junxit tamen fuis, ut abftinerenc à cede Ab-

nuit, nec.ullum inflixit -vulnus Abíoloni.;

fed tantüm, quid huic contigerit Joabonun-

folonis, fed vivum,illefümque fzrvarent fibi,

2, Reg.18,

.quó peenitentiz locus ei daretur : .E£ pre-

ciavit, qui tres lanceas breviores, feu jacula

-cepit Rex Joab, 6 Abifai 89 Etbai dicensfer-

in pectore Abfolonis é ramo quercüs penduli

-vate mibz pueruns . ddbfolom.

t omnus po-

defixit, 'Quidni fugientem effu(iffimé per-

pulus audiebat :pracipientem ! Regem cunttis

ditiffimum Abíolonem, quercus detinuit,cui

infelix haefit; non:compede illigatus, fed cri»

j

Principibuspro Abfolon, . :Non potuit.cla-

riüs in favorem perduellis Abfolonispraeci-

ne capitis illaqueatus, G coma, qua propee

modum innumeras Jerofolymis foeminas il-

pere,ne in eum.violentze manusinjicerentur;

nec mitiüs procederc.cum filio feditiofo: prae-

ligaverat, .vin&tum in quercu irretivit juvez

cepit.Rex , &'omni populus audiebat . nimie

nem parricidam; & fuit coma illa ; quà prze-

rum utomnes fcirent preceptum regium,

cipué fuperbiebat Abfolon, :& quidem mi-

nuüllus aufus fuiffet.damnum ullum perfonz

rum , quod fertur. .E quando tondébat c a RI At

inferre.Abfolonis. . Cümque Joabus ex ad-

pillum (femelautem in aumotondébaturquia

verío-hoftium aciem explicuiffet in planitie;

gravabat eum ca[aries ) pouderabat capillos

quzeà tergo aviá .claudebatur fylvà : Abfo-

capitis fui ducentis ficlis pondere püblico.: &

lon itidem fuas copias eduxitcontra Joabum,

licét hoc pondus nonnulli referant ad capillo-

Tynct i

- jam ad teli ja&um pervenerant., cüm Abfo-

rum gravitatem, .aliitamen cenfent referens-

ji). t Ài

L.J

/

dum ad pretium , quo tonfi Abfolonis crines

lonismilites ferociter in parentis:copias t

/olczl-

ruunt, jam utrinque in pugnam ferventani-

foeminis:vendebantur.; eos expetentibus ad

fictitia capillamenta. ^Sin veró fermo fit de

121 ; hinc dimicabantDavidici Regi fuo fce-

ptrum tueri-contendentes ; inde Abfolonici

pondere., putant aliqui, comam Abfolonis

promoturi perduellem filium armorum vio-

pondus æq-uäffe :octo librarum communiums

fin vero ad pretium;ut refertur, ducentis fi«

lentiá ad patris thronum : utrinqueclangunt

buccinz, obflrepunt tympana, «milites mili-

cliscapilli Abfolonis :emebantur; fed licet

tibus implicantur, feritur ceefim , punctim,

in crinito pondere clarius fe:proderet Abfo-

n

multüsque funditur inflictis "vulneribus

lonis levitas; G in volatica capitis umbra

cruor : fed flatim apparuit;quantó valenuüs,

lucülentius ejus clarefceretvanitas ; nonsta-

ioen fuére Abloloni capillileves, càm ingeng

fgrtiüsgue pugnent,quibusin bello bona cau-

Pa al

AÀa;

'totius

E

*

192

1 Diüeuätio IX,

totius cm*pbris pondus & quetcu pendens de-

catos protoplaftos; acvicturos immortaléi

tinere valuerint.

Libentius conferrem hos

Abfolonis crines cum Sainfonis cirris ; nifi

beneficio arboris vitze ; fed ín hac quercu re-

vixerunt mortales Jerofolymis Hebrai : pe-

Samfon virtute cefarieilíraélem propugnáf-

pendité quercu Abfolon, utfurgeret popu-

fet, & Abíolon fuperbiens in críne contra Pa«

lus, acerigeretur in fpem future mox tran«

trem pugnáffet : caterum fi Samíon . foedé

quillitatis,

decubuit fupinatusin finu Dalile : Abfolon

En qualem fortita eft exitum Abfolonis

E.

!

in ramo quercás pendulus occubuit , feu vi-

fuperbia, miferé pependit? quercu, qui e-

H

étima cecidit, cüm non facerdostantüm, fed

lato fattu throno inhiabar, ut prae czteris e-

Rex etiam voluerit falutari; hujus viclimze

mineret, Capillorum fuperbiá, quá multo«

ara arbor fuit, infule crines, manus immo-

rum oculos ceepit , captus tandem ipfeintet«

latrix Joabus peéctus confodiens.

34

iit; ej'isque cadaver é quercu folutum in ex«

Scio fuas Salomonem ex Abjetibus

cavatam abjicitur foífam ingenti lapidumg

naves compegiffe, quae in Judzam ex Ophir

acervo fuper illud ingefto, Infelix Ab(olong

aurum adveherent : íed non ignoto, hanc

qui cum paternum affe&láret folium, licét

quercum,é cujus ramo Abfolon pependit op-

natus in regia, patibulum eft pro throno nae

portuné impediviffe ,. ne ferrum in Judzam

] t^

deferretur; fcio Abjetes aurum tranftuliffe,

&us in quercu; ambivit diademate regio Cifi«

gi; & pro corona , coma capitis quercui im«

ut pretiofiori nitore templum Jerofolymis

plectitur, fcilicet pependit, coeli, terrzeque

fplenderet ; fed fcio , hanc quercum ferrum

medius , dignus neutrubi recipi , nifi quod

inhibuiffe, ne civitas fancta fufo foedaretur

chm Amnonem fratrem ferró trucidatum ,

cruore: fcio abietes per fluxas aequoris pla«

fuique impotem dimififfet ad inferos; ca-

nities auri baiulas , pluriés euris, nothisque

dem ipíe vià à confobrino Joabo fuiffet eó.

efflantibus,ac furentibus marinis fluctibus in

dem deturbandus.

Exarferat cor parricidae

pericula incidiffe naufragii ; fed fcio etiam,

triplici crimine ambitionis, libidinis, & in-

hanc quercum egregié obítitiffe, ne populus

auditz fzvitiei ; & totidem jaculisterebra-

Hebrzeorum proprio naufragaretur in fan.

tum uná fanguinis effufione ternam feralem.

uine, Non me latet,virgam in manu Moyfis

facem extinxit. , Ferunt parentis decem cone

Erythzzeum diduxiffe ,' ut per diíciffi maris

juges violáffe, G à totidem juvenibus é quer-

ficca veftigia ex /Egypto Judaicus populus

cu pendulum fuiffe confoffum.

Obedien-

effugeret: Íed (cio,quercü hanc mare rubrum

fanguine flu&duans ,' quo in /Egyptum con.

tiam patri debitam , obfequium genitori

preftandum abjecerat, deje£lurus patrem é

verti facilé potuiffet Paleftina,non aperuiffe,

folio, ut fuperbus ipfe federet in. throno ;

fed plené obíiruxiffe; & id praftitiffe , ut

Íed paratam fibi à patre mifericordiam non

modicus faucii. perduellis cruór immenfum

invenit ; & quitot viros fortesin fuas partes

exficcaret fundendi (anguinis mare,

abitraxerat , neminem habuit , qui implicie

E

Fatalis certe fuit heec quercus; fed Doe

tum comz nodum in ramo quercüs folveret;

donea longe fclicior , cüm furentem aprum,

quia nimirum, quem pater incolumen con-

nec paverit , nec expaverit, fed faginatum

cupivit, Deusacriüs punivit, utejus turgi«

extinxerit.. Dicerem,hanc quercum redivi-

dus faftus deprimeretur: fiquidem DEUS

vam acciviffe poft debacchatum ferri facu-

fuperbis refiffit Jacobi 4. nimirum . fortiffi-

UET

lum auream ztatem, cüm in aureo Abfolonis

mus fi in&rmiffimo refiftit;quomodo ftabit?

crine frondeíceret in luxum , & pro fructu,

fi fortitudo imbecillitati, quomodo hxc non

pro glande aprum exhiberet Pale(tinis, fuis

rüuet ? f1 Ícientia ignorantie, quomodo hac

éramis pendulum : nulla certé alia. quercus

intelliget ? fi juflitiaimpio , quomodo hic

aureo fzeculo revocando aptior effe poterat,

non plectetur ? fi clum ceno, quomodo

quàm quz pretiofo empta metallo, auream

non diffolvetur? quomodo fubfiflet homun-

h

cxlariem fuis pro frondibus ramis adiecit ;

cio fuperbiens, fi Deus ipfi refiftit? Deo,

& confoffum, pendulümque Abfolonem pu.

ac parenti reflitit Abfolon , cüm contra fas

biice quietis turbatorem pro fructu, eóque

omne Íceptro inhiaret paterno, & Davidem

maturo pendente curvelícentibus fuis & ramis

niteretur é fupremo folio deturbare; fed &t

dedit: cedant huic quercui excifze pracel(ze

Deus fuperbienti , ac feditiofo juveni. for-

in Libanocedri, tametíi templo deftinatz;

tiori reftitit brachio, quo inextremum de«

quia (i cedrus excifa, Gtdolata cherubinum

jecit malorum ; fiquidem quiomnem popu«

Ículptum exhibuit in templo; rudis hzc quer-

lum civili turbaverat bello , omnibus dete-

&f .

cus parricidam non finxit, fed fuffixit inluco:

ftabilis, fingulísque exofus faxorum acervo.

exhibuerunt fculpta cedri ligneos Angelos,

tumulatur: qui fibi marmoream columnam -

quos plurimum ars extulit: fed éramo pen-

erexit , in cujus faítigio ejus eminerer (tatuas

dulum fpirantem fuftulit hzc quercus nequif-

ejus impii Manes etiam hodie malediclis ex-.

fimum Ablolonem ; fingere potuére cedri

probrantur, lapidésque in aggeftum cumu-

Angelica fimulacra, nunquam tamen ea ani-

lum cum diris, ac imprecationihusjaciunturz

mare, qux propterea fine [fpiritu iacuére

quafivit fuperbiens nomen interris, & non«

*

exanguia ; quercus veró vivum nequitize fi

nifi execrationes fecum detulit ad tartara,

mulacrum exhibuit , quod etiam exanimavit.

In Pfl;lm-, y

Pulchré de Abfolone concludit Chryfofto-

?

8sio in retreftri paradifo à Deo conditore lo«

ius inquiens - Jn cor excerdisjuvenis. tres.

je4b 4

Superbus przzeminendi affectus, quos inHkac dementat. 193

goab fagittas safixit , nsmirum trz'þlz'n' vulue«

qunaffante telluris motu ædiücia delabi, Ve-

ve recepraculum aperuit iniquitatis , ac. fu-

rüm ex turrium lapfu hanc' utilem cautio»

erbie, ut tandem inanis tumor evane[ceret :

nem exfculpfit Hugo. Carenfis. inquiens :

In tap,4^

& cim in arbore fablimis peuderet,pulecbrum

Ruit turris non in folam fui perniciem , fed

CA

totius civitatis : turreenimcapta,uel diruta

ei epitapbium David pater occinuit z. Vidi

1

impium fuperexaltatum tauquam cedros Li-

de facili tota eiuitas expugnaturs :ta cete

bani, 8 tran[ivi , & eccenonerat.

Dotiorum vuente in peccatie,tota cyuitas €c-

—

elefie patet boflibus indefenfa * adeó laxe fe

37*

Cum fuperbia centrum fit, à quo exe-

unt linez omnium iniquitatum ; inflari fu-

porrigunt damna , qua iavehunt delaben-

perbiá, ejásque tumefcere fatu non modica

tium turrium ruinz,feu eorum;qui aliis prae-

eft poena: animus fuperbiens fibimet Rex eft,

funt, ut illos in interitum pertrahant. Plu-

& Tyrannus; regiadonatur nomenclatione,

res funt Doctorum turres, qui plus aequo al-

3 m o

Z

quia vitiis omnibus improbé imperat: elt

ta fapientes in errores impegerunt , fuóque

veró tyrannus,quia fe ipium torquet,afficiens

lapfu plures opprefferunt,

fe omnibus fuppliciis , hinc recté David €

Sunt qui plura fcripfére , & vano elati

33.

regii throni fupremo faftigio humilis DEO

faltu,fuperbientésque in calamo caeteros con-

Ffalw. 35.

fupplicat; Nenveniat mibi pes [uperbia , ubi

temnunt: fedinanis eft tumor ifteomentéms-

Ó

Ambrofius expendit , « »on fizz fuperbus,ne

que arguit vacuam : plerumque horrea ple-

peccem , non peccemy ne movears non mo«

naàvacuis fuperantur: etiam in Sarepta

qear,ue cadams non cadam,ne expellar, ficut

Sydoniz femel redundàrunt divitum dolia ,

Adam de paradifo expulfus eff ; quia n ipfo

cüm viduz lecythus oleo vacuus arefceret; GC

nihilominus exhaufta fuerunt , quz» erant

pe: fuperbia flare non potuit.. Sed cur David

enixim Numini fupplicat, ne veniat ipfi pes

plena; & exundavit lecythus , qui fuerat va-

€cuus.,

fuperbiz ?. fi füperbiá mens turgefcit, non

Non eft, cur fuperbiat , qui plenus

eft, nec contemptui vacunm habeat 5 zerum

veró pes tumet , cur potiüs Deum non roga-

vit, ne mens faftuofa, ne caput fuperbum ei

fiquidem humanarum vices alternant,opple-

adveniret? cur potiüs à pede fuperbiz,quàm

tur, quod erat vacuum; & evacuatur, quod

plenum; id pratér frequens experimentum

à capite, mentéque turgida petiit preecaveri?

quia nimirum ubi fuperbia intumefcit in ca-

produnt illavitreahorologia, in quibusho-

pite, ibi pes ftare. nequit ; fuperbus enim,

re minutiffimum folutz in pulverem dela»

uó altiüs fe evehit, eó in imum detruditur,

buntur. Perfítat vas multo pulvere plenum,

quia neícit flare fuperbia, & fi femel cecide-

& quoinaliud fubje&tum vacuum in pulveres

ritnon novit ampliüsrefurgere,. — Turrifo-

quafi oculos fugientes delabitur hora: íed

letfuperbus pariari; & quidem turris eít

quid ni? poft non multum temporis vafis

fuperbia, fed multiplici vitio dehifcens,rui-

fupereminentis, pleníque exhauftus eft pule

nam minitans, proinde felo equanda; hanc

vis; & quod eidem fubjiciebatur vacuum ,

turrim fuis cultoribus ruinam parere, argu-

mox erigitur plenum, & cum vertitur horo-

mento nobis eftturris illa, quze cecidiffe le«

logium , mutantur vices; fubiicitur quod

gitur apud Lucam fuper decem , & octo vi-

antea plenum erat mox vacuum;& quod an-

ros : Ícite Petrus Blefenfis loquens de fuper-

tea vacuum, perftat plenum,

Serm. 26..

bia ait; baceff turris in Siloa , quae cecidiz

Süntque alia horologia Chriftallina, in

49

VA

quibus perítat vas ingens confertum pulvere;

fuper decem, G eclo viros , qui cam adifica-

bant, nimirum [uperbia muudi, Dejicienda

&éregione aliud. chriftallinum vas, long'c

eít hzc turris, ne nos przcipiti lapfu oppri-

tamen brevius, nec multo refertum pulvere:

tametíi ex utroque tempus incipiat in minue

mat; diruenda,ne nos diruat; evcllcnda?ne

nos evellat.

tiffimum pulverem folutü diffluere,vix tamen

3$.

Eft fuperbia, ait Ifidorus , Babylonica

uno expleto quadrante amplioris vafis ex-

WERUUDEN.

turtis, cuius ftruCtores terre filii vocantur;

hauritur pulvis; càm qui € breviori delabi-

quia nizmirum ex caeno nati, cüm coelum im-

tur,nenabfolvatur nifi cum ipfa hora; idque

petere aufi fuiffent, profternuntur non ful-

quia ubi in maiori chriftallo plus continetur

mine é finu difruptz nubis dilapfo, fed con-

pulveris, hic per laxiusforamen eftluit, citi»

fu(ione linguarum: evertenda efthaec Baby-

üsque evacuat vasgrandius: anguílior verà

lonica turris,ne nos confundat; deiicienda,

Criflallus , tametfi parum includat pulve-

ne nos deiiciat : celebremus. aiebant somen

ris perangultiffimum tamen foramen, pere

Gmef, Ils

nofirumy eternitati confecremus fupra nubes

inde ac indivifibiles, infe&iles pulveris atos

O ludibri-

nzofiras educamus fubfirucliones,

mos emittit, quó fit, ut lapfus eó fit diutur-

um TUHPETSSRHRMEK P D N : r

um humanarum machinationum! cüm puta-

nior, quó foramenanguftius, Gteóbrevior,

rent gloriam nunquam perituram fibi con-

quólaxius: non enim quantum infit cribrau

ftruere;in turti propriam fibi exítruxére con-

pulveris attenditur ; fed quàm pateat fora-

fufionem, acinfamiam ; turrim fiquidem

men, per quod depluit pulvis,

Volvuntur

Bahylonicam qui erigereaufifunt, divifionis

rerum vices, divitiis,qui hodie affluunt,

filii dicti funt, quia eorum temeritate, hoc

nonuperbiant , neque irrifui ha-

confecuti funt, utlinguse eorum divideren-

— beant pannoiþs.

) Pfle,

tur, Solentpracelíz turres,vel ruente ful.

mine icta, vel vitium contrahente pariete,vel

äää(O) d

$. V.

194

Differtatio IX.,

$. V.

cumprimüfh cum illa congtedimur, Cavea-

dum igitur vel maximé ab hac die Domini

exercituum, prafertim cum una duntaxat fity

Deus dies äp us veluti milites con»

& quidem in tanta menfium turba latens,non

Cribit, expugnaturus , quos affee

fentitur, necprafentitur, quia ejus ante ex-

1jb , t

u

lus fuperbiens fupra alios eve-

perimur victoriam, vulnüsque nobis infli-

24

éum, quàm prafentiam.

Verüm cur hec dies dicitur accedere

42»

49,

Olet Deus non folàm fuperbiam 'Eoär-ï'

flammis corufca, igne confpicua , fi ejus ac-

*

cere,verüm etiam deprimere; teftes ac-

ceffus nobis non fit confpicuus ? nec cerió

cerfo Core, Datham, & Abiron, qui

Ícimus, quamvis fortaflis praefens - hzc fit,

contta Moyíem,& Aaronem fuperbientes in-

qu&nosoccupat? Ecce ením dies veniet fuc-

furrexerunt , Deo enim vindice humiliati

Müldlþ;d-v |

cenfa ait Malachias,quia nimirum fumus fü-

illicó fuerunt usque ad infernum ; tellus fi«

perbiz prodromus femper eft hujus fuccen-

uidem ipfa aperto hiatu eorum deglutivit

g- X P -t TR

í

u

Íz diei: fiquis fuperbiat,non procul ab hofte

perbiam, quia Deusfuüperbis, vel maxim&

erigitut expugnandus ; quoties fumus adeft,

refiftit,& dies ipfos tanquam milites accerfit;

ignis non longé abe(t; vix fuperbum fpiri-

pugnaturos, & expugnaturos fuperbientes:

göhfbn 4

tum induit Lucifer , & (tatim é fummo coclo

Ecce enim dies venit [uccenfa quaficaminuse

inimum coeni cecidit, veftitus ignominiá ,

&6 erunt omnes fuperbi,ES oumes facientes ini-

qui ornatus erat nitore omnis lapidis pre«

quitatem flipula: & inflammabit eos dies ve-

tiofi. Vix Adam voluit Deo zquari; Erité fi-

niens,dicit Dominus exercituum, qua nou de-

cut Dij, & illicó deprimitur tum ipfe, tum

L EEE du . uH . a

velinquet eis vadicem , & germen.

ejus uxor; tunicisque indutus pelliceisaudire

4*s

Sed cur Deusdies veluti milites cone

coactus eít illa amariffimi rifus vetba : , £cce

Genef. g,

Ícribit expugnaturus fuperbientes ? an quia

Adam quafi unus ex nobis fatius est [ciens ba-

cüm fit Deus fol juftitiz alias fibi non com-

num;€& malum.

Vix exftructores Babylo.

parat copias, non conícribit milites nifi dies,

nicz turris fuperbis mentem impleverant co-

Genef. 11,

*qui foli famulantur, obfequuntur? eítfiqui-

gitationibus: Penite faciamus nobas civita-

dem fol, qui delegatis fuis nitoribus, veluti

tem, 6 turrim ,. cujus culmen pertingat ad

numeratis (tipendiis totum luftrat, recenfét»

celumz &$ celebremus nomen noffrum, & o-

quedierum exercitum, G eorum fingulos

pere interrupto defliterunt,in ruborem ve«

fuo lumine veluti ftipendio ornatos habet

recundie lapfi, unde nominis quafiverunt

milites, ut nec unus hocare dirutus, & exe

fplendorem.

Vix David populum recen-

pun&tus fit dies; GE revera nil fortius Dei

fuit, & flatim lues triduo graffata enectis op-

-

retundit hofles , quàm dies iugi acceffione

plevit utbem cadaveribus; & exiguus fumus

A'*

germenvitzcortodens, Quid validiüs filiis

elationis pregrande excitavit incendium,quo

s :

adverfatur tencbrarum, quàm dies? qui folis

plurimorum vita extinguerentur. Nabuch-

d

eít filius, lucis przclarusfoetus. Certé nulla

domofori unà cum mente turgida, intumuit

! Malathas

incaítris phalanxfortior, nullus gladius po-

etiam cor, quod proptereaelevatum eft; fed

tentior, nulla pugnalevior ad czdes, cladés-

ftatim é folio deturbatus beítiis confociature

que, ac ruinas ubique fpargendas , voracitas

Saul cum vellet magis fapere, quàm Samuel

te, & pernicitate , ac diuturnitate dierum.

detre&tarétque Deo obedire, ftatim audivit

Quid non cedit tempori, qug munita civitas

I,Reg.i1j. Proecoquod abjecifli fermonem

I.Reg.Ys,

eft, que fuccedentium vi dierum non. cor-

Domini , abjecit te Dominus, ue fis Rex. Sen-

ruat? quz urbs propugnaculis cindta , quz

nacherib Rex. Afyriorum fuperbus fuit, &

acceffione dierum non folvatur? cum vel

contumeliofus in Judzos , Deümque Judeeo-

ipfa marmora, & faxa, quae ferro nonnifi

rum 5 fedillicó fubverfusfuit cumtoto fuo

difficulter cedunt,fola dierum violentià exe-

exercitu, Holophernes alter gradivus Mars

dantur.

Vult igitur Deus, militem fuum

totam fibi Judzam fubjicere meditabatur ;

PH

diem eífe extremam ; quà accedente dece-

fed foeminea manus in Juditha eum flatim

det fuperbus; quá incipiente definet tumi«

expugnavit, ejüsque tumorem depreífit,cüm

dus; quáillucefcente evanefcet tumor. ela-

ejus caput amputavit :

llna smulier He-

tionis, Hócque mirum videri poteíl, quod

Juditb L.

braa fecit «onfufionem i. domo Regis Na-

Deusexpugnaturus fuperbos non multipli-

buchdenefor, ecce enim Holephernes jacet im

catam conícribat dierum militiam , fed ue

terra, & caput ejus mon eff in illo.

num tantüm vocet diem: Eecceesim dies ve-

Sed cur fuperbus ftipule potiüs paria-

4j*

siet, cuf non plures accerfuntur dies? an

tur,quàm foeno, càm hoc fit longé ignobilius,

quia fi multi contra nos belligerarent dies,

ateícat tatim, promptiüsque putreícat? ut

difceremus, quaratione pugnandum | foret

nimirum doceamur, ftipulam eatenus fuper-

cum ultimo? cüm enim unus tantüm fit ho-

bum referre, eó quia in fublime erigitur , G

ftis nofter non praeludimus, fed pugnamus,

gramen, feu fcenum humi potiüs ferpit, nec

Id vel maximé dolendum putavit Stoicus,

multum erigitur : tametfi feenum fit vile,

quia ne femel quidem liceat nobis umbrati-

quia tamen infedit agro, & e finu genetricig

lem cum Libitina lu&tam experiri; fed cum

telluris vix abfcedit 5 humilem potiüs exhie

ríum eri«

primum Ipugnamus , expugnamur; cadimus

bct : fecus ftipula nobile gramcn fu

gitur.

Superbus præcmïnendi affe&us,' quos inflat,daementat.' 10f

*

eitut, virore fuperbit, & fpicà coronatur

»

ex fupetbie fumo arefcens, utetur : quia

ranum fiquidem triticeum exepit putris

Deusfuperbis refiftit, & ad vanidum eorum

gleba, illüdque cohibet ocata telius,ac veluti

fumum vultignem fequi, quatenus Deus, ut

materno terra gremio fovet, ut obfervat S,

fupremus Judex non finit impunitum faftum

Lib.s, bexa, Ambrofius. Indecüm granum illud ferefol.

abire fuperbiz,

44.

€5P98.

verit, herbam germinat , qua ftatim genus

Aman fupra nubes gradiens, féque ip-

Eflber., 4»

fatum fimilitudine füi prodit , ut vel in ipfo

fum pre magnitudine non capiens, non fecus,

L

fuz flirpis exordio ; cujus fit. herba generis

ac frumenti granum ex coeno furrexit , cree

cognofcas, & in herbefcente viriditate rudi-

vítque inaula Artaxerxis, feu A (ueri;perinde

menta appareant fructuum.

Mox glifcens

ac fpica divitiis affluens, multíque auri nitore

feníim fine fenfu adoleícit ia foenum;culmós

flavefcens; verüm tumere fuperbiz in ftipu-

Md'"äcb

que pubefcens erigitur, & affurgit, Ubi veró

lam deficiens poenas dedit, & lachrymas ,

Verfabatur in

geniculata fe jam fpica fuítulerit, vagiice

quasejusfumus elicuerat.

quafi cunabnla quedam parantur. frugi, in

aula Afueri Amanus , qui uni duntaxat Regi

quibus granum interiüs formatur, ne fcilicet

[ecunduserat , cateros omnes precedens,

tenella ejus primordia ambiens exteriüs fri-

fuperbiá camen validiüs , quàm merito, Vir

gus lzdat, aut folis e(tus exurat; autvento-

fiquidem fuit omnium fuperbiffimus , fi-

rum inclementia , vel decidentium imbrium

mulque ferociffimus in fingulos, qui ejus

impetus di/cutiant,

Succedunt ordines fpi-

viderentur arrogantiz adverfari ,. fueritque

ce mira formatiarte, non folüm ad fpeciem

propterea veluti. "Tyrannus Perfice Curiz,

venuftam gratt fruclüs, verüm etiam ad fru-

Fuit is gente Macedo , natalibus Agaites,

gis tutamen, nexu quodam inter fe naturalis

ftirpis Amalecitice Hebrzeis jugiter infe(ta z

colligationis adítridi; & ne frugis numero-

quia veró maternum genus à Perfis traxerat,

Gttef c, :

fioris pondere prematur, rumpáturque quadá

Perfíarümque fuerat moribus imbutus, gra«

veluti fulturá culmorum, vaginis quibusdam

datimé confuetudine , & familiaritate Pro--

ipfe culmus includitur, ut geminatis viribus

cerum in aulam ,. & ipíe irtepfit , in qua ad

frugem poffit multiplicem fuflinere,ne oneri

eum confcendit arridentis fortunze gradum,

Grif t

impar in fublime evecta plantula non fine di-.

ut apud Afuerum omnia poflet, Parris etiam.

Ípendio curvetur in humum. Quin fpicaipfa

nomenciatione à Rege dignaretur,

45*

fupereminens vallo coronatur ariftarum ,

Verüm tam vecors fuperbia hominem

quafi tot. vallata propugnaculis , quot cincla

inflaverat, utà quocunque mortalium non

atiftis, quibus munita fua maturelcit in arce

adoraretur utroque flexo genu , feu cultu,

minoribus objiciens aviculis cufpides ariíta-

qui foli Deo debetur , eum hoftem (bi, ac

rum, ne earum morfibus fuis ipía de(itnatur

perduellem Regi, totíque Regno infauftum,.

fruéctibus,

Refert igitur ftipula mentem fa-

Ícu centum viginti feptem Provincis, quas.

ftu fuperbiz in fublime elatam, fed dies Do-

Regnum compleétabatur exiftimatum | vo«

rÁ

mini fuccenfa eam abfumet,perinde ac ignis

luerit ; proinde duris verbis, dirísque fup-

: zlülüfhvf-b

ftipulam: Eeee enim dres veniet [uccenfa

pliciis ab omnibus perfequendum ; quod--

qua[i caminus , & erunt omnes. fuperbi , €S

queexequiaufus etiam fuit in Mardocheo

oyanes factentes impietatem flzpula s. &8 in-

viro quéforti, ac pio, próque Religione

| flammabit eos : fed (à ftipula viruit aliquane

tuenda , patriáque propugnanda impertere

do in herbefcentem plantulam, & maturuit

rito, Hunc Amanus ob denegatum fibi cul-

Ltl 3

in flavefcentem fpicam, cur fuperbo confer-

tum foli Numini debitum eradicare ferro ;

tur ? quianimirum etiam quos virtutum cul.

cum univería Judaica ítirpe per omnes , ac

tura, ftudia pietatis videntur. commendare;

fingulas Perfici juris Provincias animo mo-

hos nonnunquamfuperbia corrumpit. Sti.

liebatur ;; S( revera unius tumidi viri fumus

. pula ett homo, qui frumentum intra cor-

ad lachrymas cocgiller torum judaicum po-

ticem concoxerat,Íeu virtutes excoluerat, &C

pulüm, quem perdidiflet, fuccedentibus mox

lisdem fuperbiens poftea tructu deftituitur;

tanto fuperbie fumo flammis (zviffime per-

& hic perinde ac ftipula flammis abfumen-

fecutionis; nifi unius mulieris, feu Eflheris.

dus tradetur, Sripule funt, qui Eucliariftico

Reginz effufze lachrymze ignem fuo extin-

Íe pane reficientes,mox vano inflati faítu de-

xiffent inexordio: his fiquidem emollitus

dlb ]

dignantur facras accedere ad aras turbis po-

Artaxerxes cruentum, fzeviimque Amani e-

