dat; quia nobisobeífent, qua tamen com-

penfat cum aliis, qua nobis profunt., licét

meditatio certa via , ac methodo progree

diatur adhibito difcurfu intelle&tüs dererum

à nobis non expectentur , quia fortáffis non

divinarum , facrorámque Mylíteriorum cau-

4p P[ah 1144ianotefcunt ,' ut notat D. Auguflinus ubi

ait; Quando norn dat, ideo non dat, ne ob.

fis, effetibus , circumflantiis; ut pios vo-

fit, quod dat,

Neque enim aliquid inju-

luntatis affeCtus nitatut excitare , eósque

fovere.

Contemplatio veró,ut eam definit

ftum petebat Apoítolus, quando rogábat ,

ut auferretur ab eo flimulus carnis, Ange-

D. Thomas;eít (implex intuitus veritatis abs-

2: 149 ,2136;

que varietate difcurfuum, cum fummo tum

lus Satanz ; & tamen rogavit, & non acce-

art g,

admirationis, tum amot

is, ac pij defiderij

pit, quia tempus adhuc erat exercendae in-

afR.

firmitatis.

Petiit Jobum tentandum Dia-

&u. . Ad hanc autem contemplationem

bolus, & accepit , Attendire fratres mei,

vir afceta non pervenit, ni(i poft diuturnum,

eümque multiplicem antegre

meditatio-

magnum my(íterium difcendum , repeten-

nis ufum,

dum , tenendum animo , nunquam obii.

Duplex à viris afcetis folet con-

vifcendum propter/abundantiam in iíto fze-

templandi ratio plerumque ufurpari, ab iis

culo.

praífertim , qui meditandi laborem diffi.

Quid dicam ?. revera comparandus

culter fu(tinent. — Una conf(iftit in applica-

Apoftolus Diabolo ? Apoftolus rogat, &

i

non accipit , Diabolus petit , & accipit; fed

tione fenfuum interiorum animi ; quibus

refpondent externi, & tunc contingit, cum

non accepit Apo(tolus propter perfectionem

fuam, accepit Diabolus ad damnationem

imaginamur períonas intueri , ac circum-

fuam.

Denique ipfe Job accepit fanitatem

flantias omnes rerum ; qua geruntur, &

guflare, ac olfacere » quanta fit fuavitas,

in opportunitate ; dilatus eftenim , ut pro-

aretur ; & diu fedit in pulvere, & rogabat

& dulcedo animz imbutz . divinis carifma-

Deum, ut auferrentur à Deo ifta; & Deus

tibus; & hifce internis quiaque mentis fen-

non auferebat.

Citiüs Diabolum exaudi-

fibus, quibus imaginamur, Chriftum vi.

vit ad eum tentandum, quàm ipfum Job ad

dere, ejus verba audite , ejus fuavitatem

fanandum,

Ideo, conceífíus eft ifte tentane«

olfacere, dulcedinem guflare, & ejus vir-

tutem veluti tangere ; quinque re(pondent

dus, ut eo probato effet ille cruciandus. Di:

eximiz virtutes; vifui fides, auditui obe.

d

L

fcite ergo non murmurare adverfus Deum:

& quando non exaudimini , ne . deficiat in.

dientia ; odoratui fpes; guftui devotio, & -

taclui charitas.

Alia exercitatio nuncu«

vobis,quod fcriptumeft. — Per fingulos dies

benedicam te,

Quare iíta dico fratres? ne

pari folet oblatio myfteriorum, qua abun.

KTMT

quis quando forté non fuerit exauditus ali-

d& Chrilli vita, & geíla nobis exhibent,

quid fuftum petens à Deo, non . minuatue

Maieriam meditandi nobis etiam fuppedi-

animo , non deficiat: expe&tent oculi ejus

tant pleraque alia , prefertim notitia fui ,

ad efcam, quam ille dat ia opportunitate.

f1 ferió cogitet homo quis fit: qui enim fe

ipfum noffe cupir, nec

ofíta

w iRW

cít fe ipfum fibi

Quando nondat, ideo non dat, ne obfit,

Qui veró injuftum aliquid petit

proponat cum omnibus fuis miferrimis in«

3 Un,

quod dat.

'PS'

digentiis, imó & vitiis, quz corrigat, noxis,

in poenam fuaàm exauditur. Haé&tenus Au-

quas abítergat,

ultinus,

Hu

&t C

lTïl 2

na etiam vita, mundus , 4ac in-

gt

$4

Catetumoratio femper prodeft,& plu-

j6.

rimumadfert commodi mente prz(ertim o.

numerze mundi fallaciz: uberem meditandi

rantibus, quia hec femper eft potior ad pra-

fegetem nobis exhibents fi expendamus ,

quanta fit vite non folàm brevitas, íed &

vos affe&tuscoércendos, & probos excitan-

dos, acfovendos:; quantum enim diftat cor-

fragilitas, vanitas , ac inanitas fiquidem

A

pus vivum ab exanimo , tantum interjicitut

unico mortis 2fflata omnis, tum dignis

difcriminis inter orationem mentalem. & vo-

tatum , tum divitiarum ,. ac voluptatum

calem; fi enim fit puré vocalis, & in (ólaex-

vigor avolat, extinguitur , & qua diu fte.

teriore pronuntiatione fita , tunc interiori

terunt , momentó corrüunt , ac vaniffimi

caret anima fructu devotionis , proinde &

hominum conatus , vanzque cogitati

Cfies,

vita fpiritualis attentionis; que fi accefíerit,

quibus mentem impleb

ant, in ttzíle aihilum

tunc vocali mentalis adneclitur, & ex utra-

ex«tempore relabuntur, & tunc

memoriaim

que fit oratio mixta: quiapreces, qua voce

fubi; quod aiebat David :

Perit memoria

PJklm. *,o

proferuntur, mente etiam aguntur ; 1dque

eorum cum — fonitu ,

quafi cum ipfo pulfu

contingit , cüm quis animo praefens adeft

&ris campani 1. excitat hic fonus defundi

orationi, G coram divina Majeflate intelli-

memoriam , Íed mox peritüram ,.

git,k verfari, quia tunc.externis precatio« — fam uno cum fonitu,

Meditationis ma-

-,Nt;en'a(

/

Oratio quó hümilic:t eo efficacior ad pteböä Affcctusimpet. 42r

tetía funt etiam quatuor hominun zovif-

bulum, &gramïneas cunas nafcentis Chri-

fia, Mors,]udicium,Infernus; & Paradifus,

fti; & confiderandum, quomodo edicto Ca-

& qui hoc tfajicit mare oceanum , ini-

fatis Angu(ti de perfolvendo cenfu . quavis

difrupta mora obtemperaverint Jofeph , &c

tiüm quidem videt, non tamen finem ; nc»

que extremos terminos,quia aeternitas nullo

Virgo Mater; quomedo ipfe aterni Patris

J

«lauditur limite , nullo abíolvitur fine.

filius, & Deus, ipfe infans ex obedientia

Sunt etiam pleraque alia,quae uberrimam

nafciturus, equé ac moriturus ; nondum

mneditandi materiam nobis fuppeditant ,

egreffus de utero materno , jam egrediatu£

de terra; & cognationefua,

Quomodo Jo-

prafertim diving maturz attributa , qua

ficut fuat excellentimífia , & incomprehenfi-

feph, & Maria exclufi fuerint à diverforio,SC

bilia;ac fuperiora czteris fidei noftrze myfte-

in ftlabulum fe receperint rigente brumá,

rís; ita long? maximam vim obtinent ad

Quomodo illicinter bruta animalia orarent

inflammandan in animis pictatem , Íuccen-

ambo fponfi, ac plures horas in altiffima

mentis extafi tranfegerint 5 & Deipara ine«

dendum amorem , Q alios p'mbqs affectus

*44.!86,

€xcitandos.

fantem JESUM verum Deum , verümque

hominem enixa fuerit (ine doloris fenfu;abs-

h

$. VI.

que lzfione virginitatis.

Quomodo mox

in lucem editum , qui lucis erat. Author,

Vita, € Paffo 7&5U. Chrifiz per

humi jacentem fupplex adoret , ulnis am-

La

ple&atur, íinu foveat, fafciis flringat , &

fpmbola fenfebilia uberrimam nobis fup-

cüm aliz non effent cunz, in. przfepio eum

peditant orandi materiam, piésque om-

reclinet vagientem, — Quomodo ejus fpon-

nes excitandi, & fouendi affe-

Gus,

fusJofeph tota fpiritus recolle&tione in ge.

nua procumbens prolixiàs eum adoret.

$7-

A eft animz noflzz conditio quamdiu

Quomodo jumenta proprio halitu rigorem

temperent frigoris , acfuo famulentur Con-

i

— d

E

iu ergafítulo corporis detinetur , ac

.

fenfibus alligatur, ut ad res . divinas

ditori : Cognuovit bos poffefforem fuum ,. * 1faia a.v.g;

pet fe proximé nequeat immediaté fe pro-

afinus prafepe Domini fus.

Tandem quo-

modo é codlo empyreo Angelorum phaien-

movere , fed indigeat manuductione petita

ex fenfibilibus, quatenus per fymbola cor-

ges ad DEUM íuum adorandum advola.

vetint ; pacémque hominibus annuntiave-

porea feníim ad altiffima divinitatis perdu-

catur arcana : intet hzecautem corporea

rint ; Faa e(] multitudo militie caleflis

Lut,2,v.13,

ífymbola fenfus noftros exteriores ferientia

laudantium DEUl M , & dicentiumz gloria

1n Altiffmie Deo,. G in terra pax bominibue

rincipem obtinet fedem Redemptoris noftri

bona voluautatis.

3

umanitas hypoítatico nexu copulata diving

4

Inde devenitur ad octavam Domi—nicäz

períong Verbi incteati: eft enim Chrifti hu«

19*

manitas organum Deitatis , & quidem ne-

nativitatis , fanguine circumciíi infantis

ceffarium ad noítram peragendam falutem:

purpuream , & confiderandum eft , quo-

j

) '364)7.- 19,

modo o&avo die circumcifus fuerit pucr

hinc ait Chriftus defeipfo: Ege/fwm offtum,

per me fi quis introierit, egredietur, sngre«

JESUS exemplo fingulari tum obedientiz,

Chriftus enim,

quá fupremus legislator fe legi Mofaycz

dietur, & pafcua inveniet,

quà homo eít. oftium ad fe ipfum ; & quà

fubdidit; tum humilitatis, quà inuítam

Deusper mylíleriaejus humanitatis patet

originalis peccati notam in inmocentiffima

nobis aditus ad excelfiffima Deiratis arcana.

fua, ac divina carne volüit quafi proprio

*

LJ

goan, 17.

Unde Joannesait : Hec ef£ vita eterna,ut co»

delere fanguine, licét illud non contraxiffet

'0,30

tum patientize , quà nonut ceeteri infantes,

gnofcant te folum Deum uerumy$ quem mi-

fiti jESUM Chriftum.

expertes rationis; fed matutus jüdicio , G

fteria SS; "Trinitatis;

cüm plena cognitione inflictum fibi vul-

$9*

Sunt hac duo my

s

& Incarnationis Verbi divini, duo prima fun-

nus, ejüsque cruciatüs acerbitatem fenfit ;

damenta, quibus ceteranituntur, utrurique

& charitatis immenfz, quà divitias divini

enim uberrimam nobis fuppeditat meditan-

cruoris lachrymis permixtas aterno Patti

di fegetem , & prafertim , quae ad Incarna-

litavit'ad hominum falutem, ac.totius hu-

'mani genetis redemptionem ; quomodo de

tionen Verbi pertinent, & vitam Chrifti,

uz per res fenfibiles fortius nos movet;

ccele(ti gvmnade nobilis agonifta nudus in

eíLtenim tota Chrifti vita aptiffimameditan-

arenam defcenderit , non alio peruncdtus

di materia fuümpto exordio à Nazarethanis

oleo, quàm fuo fanguine ; quomodo lapis

my(terüs virginem inter,. & Archangelum

angularis lapideo recifus culti*g, adeo illum

retuderit , ut impofterum inutilis fieret ;

Gabrielem pera&tis : fuit enim . Gabriel à

Deo lecatusad virginem Chritti: Domini

quomodo preproperà hác fanguinis emií-

dele&am matrem ex Regia fílirpe Davidica

fione, & purpureo imbre probrum dele.

Matiam Jofepho ejusdem familize defpon-

verit (terilitatis in noftri cordis inculta tel-

Pfdm i

fatam; cui in domo Nazarethana divini con-

lure ; quomodo pet- hzec facrificii (ui prima

libamina initiatus fuerit Sacerdos cum non-

ceptüs rationem fignificaret, & ejus affen-

Íum peteret: inde deveniendum &

dum poflet é gutture Ioqui , coeperit voce

o Ro

t ad R?.-,

afis

Verani de Affectibua Tom. 1

BEg-

—————

i

Diffeitatio: Xx.ä

422

«

[anguinis b tetra clamare , nova bellà indi-

cum mortuos c;;ffet 'ciifätutuä ; hon decuit

cens; eó quia venerit gladium mittere,quem

myrrhá carere: & quia fperare jam. coepe-

primüm impulit in fe ipfum.

Quemodo

rat amorem hominum , oblatum fibiaurum

n

L. 2.7,21.

fuerit ci nomen JESU impofitum ; — Pocz-

fufcepit ; ut etiam thus, quia càüm ve-

tum efl nomen ejus JESUS , quod erat im.

niffet ignem in terras mittere , debuit fua-

poíitum à cccleiti patre , quod nomen Sal.

vitas odoris bonorum operum , ac Oratio-

vatoris proprio voluerit fibi fanguine com-

num tandem in coclum conícendere, Quomo-

patare; & quidem tanci emere, quanti po-

.do Magi auro natum infantem fuerint ISee

tuiffet mundum redimere.

Quomodo re-

gem profeffi ; thure DEUM ; & myrrh?

ftitutus poftea fuerit Virgini Matri puer

mortalem.

Tandem quomodo poftquam

JESUS de inflido vulnere , & fanguinis

fatisfecerint proprig pietati , ac religiont

eftulione tenerrime compatienti;ac filio col-

cogitaverint de redeundo , ac repetendo

lachrymanti, praeíertimcum unicam ejus

,Herode , fed in fomnis admoniti per. ali«

acerbiffimi cruciatüs caufam noílra ífciret

am viam reverfi. fuerint interno fuffufi

cíle peccata.

Quomodo Virgo Mater fi-

gaudio; có quia natum in terris DEUM vi-

lium fuum unigenitum (navi amplexu fo,

derint,

veat, lachrymas detergat, plagam curet;

Tota igitut Chrifli vita uberrimam

62,

preputium, & divinum fanguinem, quem

femper nobis fuppeditat meditandi mate.

noverat fummi effe pretii, iummá reveren-

riam , ut poít Regum adorationem , in

tià fepofitum affervet,

templo infantis JEfu oblatio, In Egyptam

60.

Inde fequitur Regum adoratió;G con-

fugà repentíha, ^ Herodis furor , & cruen-

ta innocentum puerorum cades: ut etiam

5

fiderandum eft , quomodo aternus Pater

filii fui obfcurum illuftraturus natalem non

quomodo Chriítus fuerit à matre nutritus,

hebraos tantüm paítores & propinquis col-

in Judzam reverfus,

Docuetit in teme

libüs, & campisaccerfiverit , verümetiam

plo. Baptizatus fuerit à Joanne, — Per an-

Reges Magos ab extremis Ornentalis Orbis

nos triginta fumma humilitate latuerit. In

plagis exciverit, & quidem novà fleli3, de

montem fecefferit, G jejunus per quadra«

qua vaticinatus. fuerat Balaam , ífed magis

ginta dies , & toridem nocles oraverit,

interiore illuftratione permotos, qui fu.

Diícipulosin mari Tiberiadis delegerit. In

peraus omnibus difficultatibus , & | iter

nuptiis Canse Galilez primum effecerit mi-

aggreffi ferofolymam regem ipfum Hero-

taculum , & aquam in vinum mutaverit.

dem adjerunt intrepidé, & ea, quam Re-

E templo ementes, & vendentes ejecerit,

Nicodemum docuetit.

ges decet, magnanimitàte » ac fide, quzren-

Samaritanam eru-

Ljdtt;?:.- 25

dietit,

tes natum, Regem : JJb eff , qui natua. est

Reguli filium priftina reftituerit

9.

fanitati. ' Difcipulos erare docuerit.

Lees

Rex Judaorum, | Quomodo íime ulla mora

rurius iter arripuerint , & praeeunte iteta-

profum mundaverit.

Servum Centurigs

tó

tellà vehementer

fuerint

exhilarati.

nis curaverit, Socrum Simonis fanavetit.

Capturam pifcium Petro dederit.

Sub-

Quomodo hic ftella, quafi ignea lingua pro

tacente Verbo perorans divini amoris nova

ortam in mari tempeftatem fedaverit, flu-

phreoomena primis indiderit . Aftrologis,

étisque compefcuerit , & ventos quiefcere

jutferit,

Paraliticum fanaverit.

Emor--

Quomodo divinum Solem in terris or-

zum novus Phosphorus in coelo fplendens

rhoiffam 6 fluxu fanguinis liberaverit. INon

indicaverit,

Quomodo coleftis fponfus

habentem hominem in probatica piicina

l

curaverit.

Doemones ab obíe(fis abege-

pmcedens de thalaàmo fuo proprios Hy-

pmenzos novátodàá e coo adduéla nobi-

rit.

Filium viduz fufcitaverit,

Morbos

varios curaverit.

litaverit,

Ex quinque panibus ,

61.

& duobus piícibus quinque millia homi-

Quomodo Magi in Bethle

.hem appue

num exfíaturaverit.

In Taboreo monte

leriat , & natum infantem leu adinve-

M,thh, 2i

merint; Imvenerunt puerum cum MARIA

loriam fuam Diicipulis oflenderit, ' Ad-

ulteram abfolverit.

Hydrope laborantem

*9,À À.

Matre eju.

Quomodo nusquam Mater

fanaverit.

Parvulos benedixerit.

Lepro-

fejangatur à filio , & ubi e(t JESUS, ibi

& MARIA adüt, PBuerum invenerunt

Ífos plures mundaverit.

Lazarum quas .

triduanum , ac jam foetentem in tumulo

cum Maria Matre ejus , filium enim ha-

fufcitaverit ,. ac redivivum jufferit é fe-

bet propitium , qui ejus Matrem fibi con-

ciliat.

Quomodo Reges relictà aulá ,

pulchro furgere.

Paflionem (uam prae

dixerit,

Unguento fe deliniri permiferit à

caulam ingrediantur , & animis , corpo-

peccatrice Magdalena. — Victor, ac trium-

rihüsque proftrati, infantem JESUM in

Matris gremio adoraverint ; G oblatis

phans cum palmis fuerit Jerofolymam in-

E

gïeiïus.

Ficulneam infructuofam excidi

muneribus defcribentes , quem «olerent

?

juffttit , & vineam locari íolertiori agtis

thefauros fuos in gremio MARLE abje-

cola.

cerint ,. etque obtulerint, & quamvis alie-

Ultimam coenam inflituerit cele-

nis opibus non effet indigus , oblata ta»

braturus pafcha cum Difcipulis fuis, Pe«

men fibi munera ; non recufavetit ; quia

dcs lavetit. Difcipulorum.

Qiaverit in

-

! hwor |

j

N

i

Oratio quó humilior.eó efficaciórad probos Affectus ïmpc;. 423

horto Gethfemani , ac fudo

geminaverit , quomodo vagietit natus in ter»

Y

rg; . fanguineo

maduerit,

ris Deus ; & frigore tremuerit nüdulusno*

fteramor ; quomodo aggreíles palez infan«

$3.

Quomodo proditus fuerit à Juda figno

ofculi, & vin&tus à fatellitibus , ductus ad

tis JESU attactu purpurà evaferint nobilio-

Annam primum ,

poítea ad . Caipham.

res ; quomodo ingeíta gramina tenello fue»

Dinde fiftitur Pilato , & illuditur ab He-

rint fübftrata capiti. — "ofterius preeludium

rode , reducitur ad Pilatum , flapellis cru.

continet varios affectus pios , quos in medie

entatur columne alligatus , fpineá redi-

tatione ciemus , prafertim in nativitate

miturcoronà , & flagellis cxíus oftendt-

Chrifti amorem excitamus , quo fingular£

teneritudine infantem natum prolequimur ,

turpopulo; inde adjudicatur morti , edu-

&itur ad crucifigendum , fpoliaturveftibus,.

& fimul compaffionis ; e€ó quiaomni terre-

«ruci manibus , pedibüsque figitur , eleva-

no deftitutus commodo natus fuerit, rigente

tur in cruce , blasphematurà militibus, e-

brumá, mediahyeme: utah! parciterigi-

mittit fpiritum ; inde deponitür de cruce ,

diora frigora , parcite tenellum adurere

fepelitur.

Deícendit ad inferos,

Refur-

puerum , quem fatis divinus calor aduffit.

it à mortuis.

;

Sub fpecie hortulai appae

Parcitegelidi ventorum turbines, nivea,ac

PA

mollicella perflare.corptfculi meràbra: non

rec Magdalenz. Sub forma peregini obviat

Difdapulis euntibus in. Emaus.

Apparet

funt veftri juris nivea haec membra , quz non

"Thomz ,

fanátque ejus incredulitatem,

hibernum íydus adduxit, Íed amoris zeítus

Aícendit inceelum, & mittit

SpiricumSan.

latoco&git prodigio. Parciteglacialesani"

ma genas vagientis pueri eventilare.

$4.

Selectà medïtat-*iönis materià ptamite

Sin veró meditationis materia fit de re»

655

tenda eít oratio przparatoria , quà petimus

lurrectione , excitatur lztitia , & gaudium.

àDeo gratiam , ut omnes vires noítrz , &

Side paffione affe&tus riftitize;- fi de pecca»

opetationes finceré ad iliius gloriam , &

tis confufio , lachryme , angor, & poeena.,

cultum tendant , donectempus meditatio.

$i de virtutibus vehemens , ac ardens exci.

tatur defiderium easimitandi; non enim in

ni impendendumeffluat , càm animz nott-

rz profectu , fructüque fpirituali ; proin-

incertum divagari , fed ad certuni fcopum

4de enixim Deum rogamus , ut gratia fua vee.

debet meditatio collimare : quemadmodum

lit cor noflrum à petver(is , ac inanibus e»

inomniarte, ac difciplina, qu&aliquid effi-

snundare cogitationibus , mentem continere,

«itut, prait inintentionefinis, quem artie

ne divagetur; illuitrare intelle&um, inflam*

fex fibi proponit aífecu&ione obtinendumz

mare,voluntatem , nósque ad fe rapere ,

perinde in meditatione certa debet effe ratio,

ad quam omnis ratiocinatio , ac cogitatio re«

quà majori' fervore poffimus Deo vacare?

$on enim oratio noílra folàm ab humana

feratut,

Et pro varietate materig , quae

pendet arte , & indu(triá, fed potiffimum

meditationi fubijcitur , varij femper funt af-

&benigniffimo Sancti Spiritus afflatu, atque

fectus excitandicompaffionis, & congratu-

impulíu : eft enim orztio donum Dei, &

lationis, inrebus enim triftibus affectus ex-

non tam contentiofo labore , ac pertinaci

citatur compaífionis ; in lets congratüla-

tionis.

»"

hominis ftudio , quàm puritate mentis, &

Si caufam difquirimus dorninicee incate

€6.

& humilitate ; ac gratuita Dei benignitate

comparatur.,

Prarmifsá hác praparatione;

nationis , & deprehendimus , hanc noflra

fequitur primum przludium , quod verfa-

fuiffe peccata , inde affe&tum doloris , &

tur in cempofitione , ac defcriptione loci , in

compunctionis excitamus : dum enim in

quores, qua meditationi fubijcitur., geíta

peccatorum nofíltorum codium , dolorem ,

fuit : fi enim Chrifü Domini nativitatem ve»

ac deteflationem incendimur , ac interiore

limus meditari ; pervim imaginatricem for-

mentiscompunóctione , G contritioneconfi-

imandus eft locus , feu ftabulum Bethlehe*

cimut,jam ftuctum colligimus nofttze medi-

I NUITULCIDr EE

miticum , in quo natus fuitChriftus, acpo-

tationis, Si cogiternus caulam Chrifti paf-

fitus medius inter bruta animalia, & revo-

fionis; & mottis, noflram fuitfe falutem s

canda funt omnes circumítantiae loci , tem-

ac redemptionem , eó quia injurize à nobis

poris , períonarum , quomodo fuerit à di-

per peccatum in Deum illatze tantze fuerint

verforio exclufus , & à Virgine Matre edi-

attrocitatis , acgravitatis, utfi rigor jufti-

tusin prafepio ;; quotmodo hyemaverit in

ti2, acfumma zquitatis ratio fervanda fit.,

campis amor , & cecleftem hofpitem male

nonalius, quàm Dei filius factus homo (uo

materiatum tügurium exceperit ; non enim

polfit cruore noftras abolere culpas,noflrám-

z

quidquam prater tuguria potuit in terrisin-

que pürgare confcientiam , inde excitamus

affeclus fpei , & gaudij fpiritualis, ut etiam

venire , qui coelum reliquerat ; quomodo

'fecefferit in fuburbanum antrum patritura

gratitudinis , quà tam benefico Salvatori,

Virgo cum Sancliffimo Conjuge Jofepho ,

quantas.animo poffumus gratias rependi-

'€ó quia virginitas, & fanctitas nondum con.

fnus de impertitis nobis tot , G tam magnis

fueverint urbes incolere, . Quoad circum-

beneficijs ; fi recogitemus preíertim , qua vo-

flantiam temporis confideratur, quod hyems

luntatis propenfione, quo charitatis ardores

ea contulerit immerentibus,

Excitamus e«

erat, & quidem fumma , feu rempeftas per-

tiam affe&tum admirationis confiderantes di«

frigida , & intempefta oX hiberna ,fr'igora

»

»

*

vinam

. 6883

L:

"1

À

414

; 'Diifcrtatip XX. |

d

mam in fïrïmx:'s.Majc&atem perfonz Salvato

manda oratio , que lefciionem satevrumpat

tis filij Deijrerum omnium Conditoris; tum

É uon tam impediat interrumpendo , quam

«jusomnipotentia vim tot excellentibus pa-

puriorem continuó animme ad intelligentiam

lectionis vefizuat.

Lectio [me sueditatione.a

.tefaclam miraculis, cuiíe fe omnia fubdidc-

4

runt elementa.

arida eff 5 vaedutatio [ine le&ione erronea.» ,

$7

Pra cateris autem affe&tibus amot fem-

eratio fime meditatioue efl tepida.. Hocenim

a&olectio orationem fovet , & oratio le«

per principem occupat fedem 5 hunc enim

affe&tum infinita ,. ac inexhaufla Salvatoris

lionem vivificat,

uód f adhuc intelle»

charitas, ubique fe fe efferens facile poteft

&lus flerilefcerct; praíentem faltem fibiima-

accendete , quia ficut ignis ignem , ita &

ginetur Deum, & ea quà poteft majori re-

amor gignit amorem , quem excitamus in

verentia mylteria legat Chrifti patientis, &

. Redemptorem noílrum , 1 eum confidere-

per motusanagogicos, brevésque orationes

H

ius , ut noftrum Affertorem , Liberatorem

J

aculatorias , Deum enixim roget, ut ve-

$ (stanico famulitio ; Preceptorem , Medi-

lit fibi fuam impertiri gratiam , illuftrare ;

guni d

ac corroborareintelle£tum, inflammarevo«

cum , Ádvocatum , Confiliarium , paftorem,

dub Di

amicum , patrem , fponfum aaimarum no*

luntatem fuo amore, memotriam foecunda-

þfühh

ftrarum, imó ut authorem nature , G gra-

re, ut rité þoffzt, ea quz fuggerit meditae

tiz, juítificatorem, glorificatorem, &fi-

ri? ut Ícribitmagnus Àntonius Abbas. — 4

Eyiff, 1$.

nem noftrum ultimum , feu noftram beati*

nima , in qua babitavit ignis Dei , fimilis

tudinem : noílrum propterea Salvatorem

efl avi duabus pradita alis , quióus uolat , &

toisviribus, totáque contentione tenemur

féarfum per ceii aéraelevuatur. — Etenim avi

tunc diligere.

praomnibus creaturis ala peculiares funt : ale

€8,

Netamen mente orantibus id contingat,

veró auima domino obfequeutia funt virtus

uod Hebrzis ufu venit in deferto ,. nimi-

ignis Dei , quibitu ad celum furfum volare.s

rum quod aliquando defipiant ex affiduirate

valet , fi autem bis caruerit alis ymiuimé fur*

divinorum Myfteriorum ipfum coelefte man-

füum in adra fe elevare poterit , ciun fit dlliue

ma , plures parandi funt modi hoc. manna

tgnisexpers 5 fimilísque erit avi fuis [poliata

condiendi , quibus efuriem noftram fpiritua.

Alis, qua volare nequit,

p5

Caufa igitur afcen(ionis crea

turz in De'-

79.

lein provocemus: &in primis , fi unum fe-

orfim non videatur Myfterium fapere , plu-

um fuit ignis invifibilis ; calor fcilicet amo-

ra poffunt intelleCtui. exhiberi fimul ,. vel

tis divini , quo folet cor fervefcere , &

fucceffivéunum poftaliud, ut omnia poffit

quo deficiente, nemo furfum afcendit , fed

m TAR

; decutrere, & modicum quid ex omnibus de,

humi tantüm repit.

Sunt autem motus ae

|

jap,

. libatre ; quemadmodum enim menfx divi.

nagogici perbreves afpirationes , feu quae-

dam orationes jaculatorie., five fola mente

tum pluribus folent ferculis inftrui , & ob-

fonijs , & quibus omnibus poffir Conviva ,

conceptz , five mente fimul, & ore prola-

proutipfi magis libuerit aliquid delibare , vel

tz , quibus vir afceta , in quovis loco , &

unum certum , quo fe plan? faturet , deli-

tempore affuefcit , ut femper oremus , &

gere valeat ; perinde myileriorum hac Re-

nunquam ab oratione deficiamus : cüm enim

inftabilitas naturz nofltrz , quamplurime

demptoris ditiffima menfa plura. numeró ,

"

vatia, ac genere diver(a [piritaalium quoque

corporis cure ; . & alize occupationes Ícepe

fenfuum ubertare feraciffima fuppeditat fere

nos diflrahant , motus ifti anagogici come

cula; ut quisque cibum eum mentis feligat,

penfant perpetuitatem orationis; quia tam-

qui jucundiffimus , ac proficuus maxime vi-

etíi momento fiant , & tránfeant , jugiter

^

"

-detur fibi eífe.

tamen permanet eorum fru&tus, ac continua-

69,

Quéd f intellectus divinis myfterijs per-

tur oratio , ;continuatione boni defiderij in

endendis videatur minus idoneus, ac veluti

charitate fundati: fiquidem defiderium , &

4terilefcere , tunc proderitnon multa mente

omnis alius probus affe&tus. femper orat ,

quia femper clamat ad Deum ipfe finceri a*

percurrere, fed pauca meditaté legere, at-

xue ex libris afceticis agentibus de Chri-

motis affe&tus ; e(t hujusmodi oratio , per

'fti paffione ,. aliisque divinis mylterijs, pre-

quam ariima ad Deum afcendit ; focietatem

fértim de quatuor noviffimis, mundi con-

effugit , quam cum ceteris hominibus , bru-

temptu, aliquem feligere, & ex eo duos ,

tísque habet animantibus , & cum Angelis

veltreg, aut quatuor, vel pauciores verfus

copulatur: vocantur etiam hujusmodi mo-

legere, & quod oculis hauritur , mente

tus anagogici afpirationes ad Deum , quia

evolvere ; hoc enimpaélo initiatur animus

nonnifi 4d Deum afpiramus ; & nihil nifi

Deum fpiramus ; & per hos motus fervor

rerum cceleftium guftulo: & ficorantes gal*

linas imitantur ,' quze ad temperandos fitis

charitatis non minüs , quàm vita corporis

&(tus , ubi pauculas aquz guttulas forbue*

aéris refpiratione fuftinetur, hinc Caffianus Lib 2. inftit,

runt, mox caput attollunt ,. redücunt , bi-

defcribens inftituta Monachorum ait : Z« *^t 19,,

bántque deuuo , & iterum illud erigunt , ite-

liàs cen[ent, breves orationes.fed creberrimas

Non enim multitudine verfuum , fed

rümque fubmittunt aliam hauriturz guttu-

fiers.

lam , quam ere&to capite in ftomachum de-

anentis intelligentià dele&lantur Celites , &

n

Ebift. ad

mnittunt,

f9. de

Pulchré D. Bernardus: Hauriea-

D, Chryfoftomus ad populum Antuoche. Horil, zg.

77008$6s

numait: Brewes ,. & frequenies o

mtiane.;

du j?pe eft de leciieuis fgrie afcilm , (f far:

ferá

1

f

Oratio quó humilior,eó efïicaciör ad p;obOSAHc&us impet. 426

fieri Cbristus , 68 Paulus praceperunt parvis

ram , & expeditam à qduavis terrena dele-

ex intervalli.

Nam [i fermonem in longum

&atione; quia quzlibet , vel minima inore

dinatio , & quicunque tenuiffimus affectus -

extenderis in negligentiam , frequenter lap-

fs multam. Diabolo [ubrependi Fatultatem.»

ergaaliquam creaturam 5 ut etiam quavis le»

dederis , & Jupplantandi , & abducendi co-

vior offenfa, & diftractio exterior ad mundi

$m

gitationem » 4b bis , qua dicuntur.

fluxa moram inijcit animz properanti ad u»

veró continuas , &6 crebras orationes facias ,

nionem cum Deo,

totimique tempus interpolans , repetite ora-

Neque ad hos anagogicos motus eli-

7Y«

-

piona frequentia facilà poteris modefliam.s

ciendos lagax requiritur ingenium , nec

exbibere , 66 ipfas orationes euxm multa fa»

mentisacumen, neque muluplex cognitio y

-

fed cordis puritas, mentis fimplicitas , pro-

£ies folertia, | Ex ha piz afpirationes creb»

riüs repetitze [unt , qu& coclum penetrant ;

bíque affcétus ardor mediante ope divini Spi«

& divinam interras trahunt dulcedinem, quà

ritüs, qui fuper humiles, & parvulos re-

€or perfunditur orantis, ait enim Aelredus,

3lomil. de

quiefcit, Nunquam expleri poteít anima,,

disobzs Die

-Hec devota fulhria tam gratiofa funt. in.»

nifi Deo impleatur , nunquam poteít exfa-

oculis.ejus , qua [crutatur venues , & corda.5 ,

tiari , mifi dulcedine. perfundatur divini

amoris.; unde Auguílinus ait : Fecz/f nos Tàb.r, con*.

st non poffit diu abfcondere multitudinem.s

dulecedinis fue , quam ab[condit. in mentibus

Domine ad te , & inquietum efl cor uoflrum , feff.ch. 1o

f 1.

diligentibus f'e ,. Gt hujusmodi motus vo-

donec requiefcat.in te : Íeu donec altiffimo

cantur à Tertulliano Ze erat eap.1. ^ Ora-

amoris nexu íummo copuletur Bono, .. Cae-

tionesíine agmine verborum : & hunc oran-

terum quando cliciuntur. hujusmodi motus

dimodum per hujusmodi motus anagogicos

anagogici, dirigenda e(t intentio.orantis ad

nos etam edocuic Chriitus Salvator , cum

finem eorundem ; eft autem hujusmodi fi-

in horto Gethíemani hec ad Patrem verba

nis animze purificatio ,cordis emundatio , ac

iteravit ; Pater. fi poffbile eft , tranfeat à

per pios affectus. inflammatio , quá divino

se calix ifle , veumtamen non mea , fed.tua

ardeat amore, & ífoli Deo adhareat, quia

fru&tus , & finis orationis ex fententia D.

voluntas fiat ; & peudens in. cruce pluries

easdem repetebataípirationes,dicens; Parer

Bonaventurz eí(t Deo adhzrere , unümquæ

"h

agnof.e illis,quia nefciunt,quid faciunt, — Pa-

cum eo fieri [piritum per liquefactionem pu-.

zer in manus us commendo [biritum meum.

riffimi amotis , acfpeculationem divinz cog-

Hinc familiaris etiam fuit D. F ranciíco mo-

nitionis ,. & abíconíionem in Dei vultu ab

tus ille anagogicus Deas mem , & omnia s :

omni mundanorum flrepitu ; per exceffunx

Epiff. t6, d D). Bafilio il

lud Cananzeze JMferere mei filjj

beatz fruitionis , quà omnes animz poten-

David. $. Marcella referente D. Hierony-

tiz, virésque omnes fimul colle&lz uni dun-

t

mo illud Pfal,

In corde meo abfondi elo-

taxat adharent vero , & fummo Bono ; ad

Thaidi re-

quia tua , ut aon peccem tibi.

id Deus porentias animz no(irz indidit, ut

non ha rebus mergerentur terrenis , fed üt

fipifcenti illud, qüod didicit à Paphnutio

Abbate , qui Ülasmásli me , miferere mei :

pijs-afpirationibus Deo inhiarent , eíque foli

Alij etiam illud confueverunt repetere plu-

harerent. Abhifce anagogicis motibustran»

nlas

s5 icho

ries per fing

horas: Domine ad adju-

fit plerumque afceta ad ftatum altiffimz con-

vandum we fefiina,

Alij frequentiffimos

templationis , & à vinculis terrenorum af-

folent;actus amoris, & gratiarum' actionis

fe&tuum, & àfillacijs (zeculi expeditus, lu-

fingulis diebus elicere.

Hisce enim moti.

céque fuperna perfufus dicit cum David,

Illuxerunt corufzationes tus orbi terra , qi. P/almm 76.

bus anagogicis veluti vibratis jaculis confo.

diuntur tartarei ho(tes ,. excutiuntur tenta-

dit, & commota eff terra 5 luntfiquidem a-

tiones , quae nos pulíant-5 & mens nofira

fpirationés - veluti fubitaneze illuffrationes ,

divino accenditur amore ; pijs repletur co-

quibus fubindg-mens ad fuperna plené ele«

vatur.

gitationibus , G anima amoris nexu Deo

unitur ; convenit enim hujusmodi exerci-

Quia veró natura noftra inftabilis eft,

75.

tium ijs prefertim ; qui animam jam à vitijs

& mutationibus obnoxia, variisque cogita-

tionibusaffueta facilé ab hifce deficit pijsa-

expurgárunt, G invia illuminativa, cultu-

ràvirtutum, & exercitio meditationis pro-

fpimtio,ni'bus;/, G ad externa , vel invita di-

fecerunt: (iquidem poftquam anima bene*

labitur, quam mentis imbecillitatem exper»

ficio orationis mente conceptzeab aife&tu fz-

tusD, Augu(tinus, ita conqueritur, Deum

Lib, I0,cofi«

culi fuerit abducta , coeperítque intus pio -

alloquens : Z4liguando intromittis me , in..

ftuare defiderio, reliéto quovis alio exercitio

affecium multum inufitatum intvor(uia ,. at

feJ DA ER

ad pias hafce tran(it afpirationes; quz pro-

ne/c;'o quam dulcedinerms ,. qua fi perficiatur

inme , nefcio , quid eriry quod vita iffz a

pterea cordis exigunt puritatem, rectitudi-

nemintentionis, perfectam abnegationem ,

4209 EFít.

Sed recido in arumnuofis ponde-

Lib 2';,][2'"0

ac mentem defoecatam ab imaginibus, ac ido-

vibus , 6f reforbeor folitis y Gteneor , & mul-

MF, Wu

um fleo , fed wiultum teneor,
