pulorum admixti; deítituti frumento ele-

dictum de flirpe judaica prorfus eradican-

Corum, panéque Euchariftico,arefcentes de-

da dilaceravic, furorémque in Amanum au«

J

ficiuntin ftipulas igne cremandas; | dies ve-

thorem impij decreti convertit.

iNon fo«

miet fuccenfa quafi caminus, €&8 erunt omnes

]üm Sufis affxum plateis magis confpicuis.

fuperbi, & omnes facientes iniquitatem , [H»

edictum legebatur , fimülque lugebatur

pula, lpicaeft juvenis, quamdiu frumentum

gens Judeorum , cui extremé erat fatale ;

electorum fuo recipit pe&tore, fovet in finu,

verüm etiam per totam Perfiam, urbes,

are(centem veróà deficit in flipulam, fi diving

vicósque, ac oppida, per quae cum litteris

Íegetis lanctitatem perreíus hoc de(tituitur

Regiis difcurrebant juftitie Adminiftri de-

&A

frumento; & hunc expectat dies domini ex^

cretoriam judaciz ftirpis internecionem u-

bivis locorum denuntiant

d

ercituum íuccenía, cujus 1mmodicis ignibus,

flammisque voracibus hzc palca, bzc ftipula

bus,

« Ma g.i(trati-

4

Verani de Affetlibus Jou. 1,.

Bb

In

196

4

Dichtzatio IX,

n

Amanus velle Regem fibihoc hon&rïs inctée

4€.

In hac rerum defperatarum luctuofif-

pl

fima conftitutione unicum Judais fupererat

mentum adjicere ad uberiorem dignitatis,

in Efthere prae(idium ; qua poft triduanas

qua pollebat fplendorem ( fiquidem faftus

corporis afflictationes , fufas ad DEUM

fuperbiz femper magis.tumet , & adfubli-

preces, fervata àtoto populo jejunia; ficus

miora niti nunquam definit 5 fumümquc in

ti non minus animo, quàm corpore venu-

hocimitatur,qui jugiter afcendit, donec eva-

fi

f

fliffima erat foeminarum , pretiofioribus fe

nefcat ) confiliumiugoerit ftatim Regi , ut

j

veftibus induit, gemmarümque multplici

quem fic infignitum vellet honore, regio ve«

nitore corufca, fronte hilati , vultufereno,

ftiret ornatu, juberétque vehi equo regio, &

]

ore placidiffimo Regem acceffit , qui flatim

circumduci per plateas urbicas £rcenos tenene

eam admifit protensá in benevolentie fi-

te Satraparum Principe, & proclamante

J

I!

gnum virgá aured, cümque obfervá(let Re-

Pracone: fic bonorabitar

ggefäaüwgw ugs

luerit Rex bonorare.

ff

gem ad omnia vota paratiffimum ferico ver-

b

borum lenocinio , blandáque fermonis fuada

Arrifit Regi confilium , juffitque Mate

42*

U

eó Regem deduxit comitatis , ut ad epulum

docheum ornatu regio indutüm , feu. dia»

ab ea apparandum invitavcrit, ut etiam -

demate , aureáque torque, ac fplendida chla-

manum cruenti decreti faviffimum autho-

myde equo regio cateris generofiore infide»

rem.

Plurimum ex hac invitatione haufe-

re, circumducique per- urbem Amano prze

l

rat laetitioe Aman, fed majorem etiam con-

eunte, ac preconem agente; cum nemo fuee

ritinaula in majore dignitate conftitutus ,

i

ceperat indignationem contra Mardocheum

E.

ad Regize fores excubantem, fiquidem in-

necinter proceres eo potentior? G tunc coe«

gteffuro Aulam Regiam Amano in genta fe

pit cumidus Amani faftus impingere animo

nondimifit , hic enim denegatus Amano

fluctuante in fcopulum ; acnón modicé detu«

cultusin amarorem convertit totam dulce-

meícere;quaíi imminentis prafcius naufragii z

hafítque anceps inter malleum , & incudem,

dinem , quam ex convivio Eftheris Aman

praguílaverat; quia nimirum fuperbia fe

torquebatur cultrum inter & faxum; moram

quamlibet ; omnémque ter

civerfationem

Í

ipfam torquet, fibique ipfi eft carnifex,

Ó

47*

'Putabat Àmanus aulz fortunam fibi

rumpebat mandatum regium; fed fervile ob-

novercam, nifi Mardocheum prazaltz cruci

fequium praftandum Mardocheo, quem le»

j^

affixum videndum exhibuiffet omnium ocu-

thali fuerat odio profecutus, invidiofam re-

lis, hinc convocantur in confilium Zare e«

morabat pompam : quot enim fuiffent fpee

&antium oculi,totidem cenífuit fui faftus lu,

jus uxor, & amici, cum quibus deliberat

de mortis gencze, quo plectenda fit Mar-

dibria; totidémque tela, quibus fuperbia con»

dochei contumacia ; & initis iniquiffimis

foderetur, & ipíe confunderctur,

confiliis omnium fententia ea fuit , ut pa«

Vicit tandem mandatum Regium fupere

$9.

tibulum erigeretur ad perduellis gulam

bientis verecundiam, G timor faitum ; utere

que alternantis fortunze expertus vices, Mar-

frangendam , eóque ad terrorem attrocius;

quà ad ignominiami in publico foro ere-

docheus rifit cum arridente,flevit veró Amae

nus cum novercante; ille profperam, hic ad-

&um, in quo ftatim furrexit crux fublimis

in altitudine quinquaginta cabitorum, Ve-

verfam; ille promoventem;hic deprimentem;

rüm aliter (tatuente INuminis providentiá,

ille honoribus cumulantem, hic dedecore af-

eadem fortaífis nocle , |quz inter fufpen-

ficientem excepit;vel invitus: hincfplende-

dium intercefferat, Rex infomnis juffit fibi

bat regali ornatu Mardocheus; rubebat A.

manus pudore magis, quàm purpurà ; infide-

legi hiftoriam fuorum gellorum , ex qua

didicit capiti fuo per eunucos infidias effe

bat ille equo regto,vultu fereno;oréque tran-

ftruétas , & à Mardocheo detectas ,. nulla

quillo; comitabatur iíte, fronte nubila, ocu-

relata in benemerentem, vel gratia ; vel

lisque imbre madidis lachrymarum: ita for-

pramio.

tuna homines ridet, irridétque, cum tunc eos

Aderat folito maturior horis antelu-

ad imum detrudat,quando ad fublimiora eve-

48.

canis in aula Amanus, ubi Rex de modo gra-

hit; nempevitrea eft , licét fplendeat, facilé

tificandi hominem fibi fidum cogitaverat,

frangitur ; G tunc vel maximé concutitur,

eámque bencficiis cumulandi; é converío

cum fupremum videtur felicitatis attigifTe fa-

preconceptum in Mardocheum , totámque

ftigium; honore hoc jam affe&to Mardocheo;

fuisquefuncto Amano officiis ; meditabatur.

Judaicam gentem odium non finebat Amani

caput conquiefcere , donec & vivis Mardo-

hic, quaaptiori fpongia contractam tanti de-

cheum præfcrtim eraderet; in animo Rex

decoris labem ab(tergeret , fed fupervenien-

habebat Matrdocheum honoribus afficiendi,

tes Eunuchi Regii etiam Amanum vocárunt

& ad fplendidiores fuce aula dignitates eve-

ad epulas à Regina Eflhere paratas; adaclüse

hendi: Amanus vero nil aliad mente vol-

que, vel invitus comparuit.

L

vebat, quàm Mardocheum deprimere ac

Cümque utrinque pleni

g fpumantibüs.

t

perdere: ille ad honores: hic in crucem

que calicibus fuiffet usque ad flu&uantis ca*

meditabatur Mardocheum evehere: accivit

pitis zeftuantes cogitationes propinatü, Rex-

Aíuerus Amanum , eümque interrogavit ,

que ipfe mero incaluiffet;Regina Efther com-

quo genere honoris afficiendus effec homo ,

pofito ad fingularem modeftiam vultu, blan-

quem Rex percuperet prze czteris fpeciali,

da, fed efficaci fuadá fupplicavit Regi pro

fi

capite tam (uo;q'àm totius [uz gentis, Mo»

honorcinügnitum, ac condecoratumi 3 fatus

tus

Á

L

Superbus przeminendi affectus , quos inflat, dementat. 197

o excitavit in

cum ventum, quem attrahit, iterum reddatz

tu$ fupplicatio nonfolüm regi

5 : fentie-

animo,fed lachrymas etiam ex oculi

intumelcit fuperbus , fed ludente fortuná u-

trinqtie percutiente dextrá, & finiftra manu

bat regi

um peótus moveri commiferatione

ac dile&tiffima, & maxi-

detumeícit, Si turgidus faftus fplendere vi-

Reginz lectiffimz,

L

.

L

detur, lampaseft, qua tunc extinguitur, cum

ane ob ejus vitz integti

tatem , animíque in-

1

iam excandefcere coepit in

adblandiens fortuna nimium affundit olei,

nocentiam; fed et

Si lucet,faxeft, quz vento pauló. vehemene

tantz crudelitatis molitionem , ejüsque aue

tiori agitata perit, fimilquefetet. Si aura

thorem inveíligare: ubi veró intellexit; À»

manum przconcepti facinoris molitorem,ac

paícitur populari;bulla et , quze vix inflata

:»4

di(rumpitur , vix fplendido orbe aérem per-

inaudita fzvitiei totam fuiffe telam orditum,

meat, evanefcit: fi furfum nititur,ignis eft,

indignabundus furrexitillicó, conceffitque

fed fatuus in aére circumactüs przlucet in.

itá commotus inhortum triclinio adnexum,

non tam furoris z(tum aurá temperaturus li-

avia, fuámque lucem in luco fepelit : fiin

fublime aícendit, fumuseft, quievaporans

L

beriore, quàm ut tempus daret fuis cogita-

obícuro $ caminointeravolantia furfum vo-

tionibus; ftatuerétque maturiüsquo fuppli-

cio cffet Amanus afficiendus, qui inftantibus

lumina confumitur : fi ad dignitatesafpirat,

& licec Eftheris clemens

ventus eft fpirans.fimülqueperiens, quiaut

premebatur fatis :

Amani nulla po«

recle Salomon : Ibi fuperbia , ibi & contu-

Prh verhl L.

tia rogaret Regem pro vita

melia, Timeantqui adblandientis fortuna

tis fuit prece eum flectere,

idque vel maxi-

Amanum

fecundis flatibus intumefcunt : fluxa eft aura

me, quia reverfus ad "'Triclinium

revererat Reginz lcótulo affufumn; licét enim

quz unà cüm vento fluit, ftarenequit, quia

nihil continet ftabilis; eft fiquidem fuperbia

fupplex Amanus tunc Reginam rogáffet, pe-

ut conceptam Regis temperaret in«

ideo vacua,quia plena inanitatis. Aulas Prine

terétque,

cipum qui frequentant non immeritó arbu-

dignationem, adhuc

Rex fuípicione meditati.

nefandi

ftis pariaveris, crefcunt hac in excultis agris,

flagitii correptus imperat ftatim,

& (enfim (ine fenfu adolefcunt, luxuriántque

íceleris artificem obvelato capite fuccida-

neam victimam in eandem,quam Mardochio

virorecomarum , fitntque temporis diütur-

erexerat crvcem figi.

nitate praecelfe arbores; fed quz nonnifi

Enrerum humanarum

fluxam;labilém-

poft diuturnam annorum feriem creverunt;

j*

ue cataflrophen! en alternantis fortune

uná horá extirpantur.

Aman inaula Afueri creverat per plu-

f4

infidas vices! fuperbia Amanum ad cultum

foli Deo debitum à populis fibi exhibendum

resannosad fublimiorem poít regium hono-

induxerat: fedtumidus f2ftus, € culmine ho-

rem,íed una hora ad. imum eum detrufit

norum inaula Afueri eum depreffit quidem ,

ignominiz. Quàm fallax gratia adblandien-

tis fortunz! tunc vela contrahenda fant,cum

ntiterum erigeret , fed pracelíz cruci affi-

o

i:

nimium ventorum flatu implentur : nil na»

i

xum, feu evehetet ad culmen ignominiz ,

cum antea fuperbiret in fummo honorum

vibus equora trajicientibus perniciofius ni«

mio etiam fecundi venti flatus hic enim facil&

faítigio.

Quis non cenfeat Amanum in

aula Afueri pilam lufui fimul, lu&uíque ap-

in fcopulos navim perducit , inducítque nau-

äïL

tam, dextrá , laváque ja&tatam: nullus in

fragium. Nonabutantur favore Principumy

aula Afueri eo felicior; cum caeteros honori-

qui eorum utuntur authoritate, quia períz-

bus, divitiisque antecelleret : fed & nuilus

pe, quos Princeps amico excipit complexus

infelicior, ejus fiquidem fuperbienti capiti

eosdem vel gladius jugulat,vel laqueus fuffo-

nonhumiliatus pes tormentum eft, quovis

cat, vel przcipitium exforbet, vel flamma ab-

fumit, vel feradilacerat: fcimus enim ex a»

cruciatu truculentius. Cum unus e przcoria-

mico feedere Alexandro Macedoni adgluti-

na cohorte miles eidem ingredienti,& egre-

natis, Ly(imachum Leoni objeé&tum, Clitume

dienti ex aulagenua non flecteret ; flectere

haftá traje&tum; Callitthenem mori iuffum,

ccepit ipfe varias in. capite cogitationes in

& Libitinz traditum; Philotam pluribus in-

contumacem pratorianum, fed ejus tumor

fli&is vulneribus quati. membratim cafumg

allifus in durius genu difrupta cute detu-

Parmoeanionem fub larva. amiciti occifum,

muit: quique proximus erat folio regio;

Scimus ex amicis Tiberii Seianum pet

$$«

quique lateri regio affidcbat, fit flrator equi,

Ícalas Gemonias unco ignominiofiffimé tra»

pracóque ignobilis : qui À Rege pater vo-

&tum : ex familiaribus Conítantii Ablavium

cabatur, mox perduellis proclamatur : 'qui

in fruffa concifum: ex Theodofii percharis

primis eminebat honoribus Regi percharus,

imox lzfze Majeftatis reus in imum detrudi-

Eatropium fecuri percuffum, Ruffinum gla-

dio caefum : ex iis, quibus Juftinianus favee

ditur ignomini2 ; qui ferrum jam acuerat

ingentis Judaicz jugulum, cogitur ipfe col-

bat, Bellizarium poft delatas & bello victo*

rias, plurésque lectas palmas hottili ctuore

lum przbere laqueo ?. qui crucem erexerat

Mardocheo, pendet ipfe ex przeminenti pa-

ad uberiorem rigatas triumphum orbatuga

j

oculis , mendicum in ponte fletiffe, Gtcui

tibulo;aura, populique ludibrium : nimirum

antea fuerat populorum domitor , urbirqm,

faperbiá qui intumelcunt, iisdem malis arti-

bus, quibusalios nituntur deprimere,fe ipfos

expugnator, hoftium terror , belli fültnen,

mox ítipem petit, cuiusbellica fortiti;dini

perdunt,

Luforium follem

putárim fuperbiam,

Principes precariam debent vitar,,. O fluxas

íi

B

&

m

Verazi de a ffeidibus dom. £.

rer urq

*

,

Difïcrtatïo IX,

rerum hümaxxatdd: vices: qui Regum for-

nerem , & Bac;hum: adferüntur ab Ephaïg.;

tunas, divitías fuperbo pede calcaverat, nunc

bis vafa facra aurea , argentea divino cultuà

paunofus obolum petit, quó deficienti pre

antea dicata Jerofolymis, natant vino, cite

fame ftomacho confulat ; iacet veftibus ufu

cumeunt profanas inter manus; & cymbiee,

detritis, lacerísque5 inculto crine, emaciato

quz antea arz fervierant , mox harz ad te«

mulentiam fubferviunt.

-

vultu, pallido ore ; viribus deftitutus Belli-

zarius infelix , cuius virtute bellicà fteterat

Sed quid ni? cüm ferventiüs zfluat

$8.

imperii felicitas; languet nudus, & inops,

convivalis luxuria, dum conviva . laxiori, -

queminnumera propemodum militum mul-

letiorique hauítu facra ex(iccant. cymbia ,

titudo cingebat, undique affufa lateribus.

laudibüsque in coelum evehunt falfa numi-

Eít contemptui hominibus infelix . Belliza-

na, aurea, argentea, zerea, ferrea; apparent

;

rius, licét fueritimperii gloria, Principum

in pariete ex adverfo lucernz digiti manus

deliciz, militum amor; civium voluptas, ho-

Ícribentis ; portentum fpe&ant convivz ,

ftium terror,.

Haret mendicus ad . fores

qui licét mero jam plené madidi , ac ruben-

Íqualore obfitus, fame exhauftus , dedecore

tes vino, ftatim terrore correpti coeperunt

preflus, negleétu turpis, fine re, absque lare,

impallefcere , & madere lachrymis;qui vino

deílitutus fortunis , extorris ab aula,

O

ad temulentiam madebant; & prz «zteris

fortunze temeritatem ! cüm . ita ludat in

Rex, ad quem feralis alludebat fcriptura

Principum capita : qua enim blandiebatur,

qui nonfolüm cospit albefcere metu, íed eti-

moxíxvit; invidet, quzarridebat, depri-

am impallefcere .horrore, compaveícere

mit, qui erexerat, G ex triumphis ad

cotde, totísque artubus contremifcere, Ace

igaominiofa pertrahit funera,

cerfuntut ftatim Arioli, vocantur Augures,

& Harufpices ; exhibentur przmia legenti,

?

$. VI-

& explicanti arcanas litteras , quas cüm ne-

mo íciret interpretari; accerfitur & Daniel,

Ludit foriuna cum fuperbis , quos

rogatürque , ut velit exaratos in patiete cha-

vento inflatos veluti folles luforios

racteres legere, & explicare; fpondec. Rex

evelit , & deprimis,

ei honores , & divitias , fi fenfum compo-

aat characterum , fe camen . excufat Daniel

$6.

"Udit fortuna, càm fuperbum faftu in-

refpondens,fapientiam minimé fibi muneri-

$ 2 flatum, perinde ac follem. luforium

bus venalem effe ; religiofé tamen obfecuttt-

flatu turgidum in fublime evehit; fed.

rum defiderio, G anigma aperiturum; fed

prius memoriamrefricat parentis , infolen-

fimul eidem illudit , cum lapfu deprimit gra-

viore, ac in imum detruditextremae calami-

tes fpiritus contra Deum inter feras expiane

tatis, Videtur lufiffe cum Balthafare, eum-

tis; fuggerit eó temeritatis deveniffe, quà -

"

que illufiffe, cüm fuperbià tumidus contem-

templum Solymeum aufu facrilego expila«

verit, & vafa Deo «onfecrata ; cultuíque.

ptui habuit Cyrum Medorum, Perfarümque

Regem, e5 quia biennaliobfidione Babylo-

veri Numinis dicata , qua triginta dilapfis

nem incaffum vallaverit, Maior Balthafari

jam annis absque contumelia latuerant,nung

erat in urbe cura conviviorum , quàm extra

ab ipfo Balthafare polluta fuerint , temue

monia przliorum ; redderétque diuturni-

lenig , & facrilegiflagitio: proinde fciret

tas obfidionis fecurum Balthafarem , & im-

exoticos characteres manu & nube exporree

providos cives ; augerétque hoflium contem-

€la in pariete exaratos , minimeé oculorum

ptum, quem ut Rex proderet populo con-

effe ludibrium , fed latamà fupremo Judice

vivium inftituit , ut cives lxti vinum funde-

fententiam, decretümque fupplidi, quo e-

rent infympofio , nonfanguinem in pugna.

jus fuperbia detumefceret faftus , nihili fa.

Sed dum feítivas Babylonii agunt ferias,dum

ciens facram fupellectilem Deo «onfecra-

urbs tota ludit, choreis, conviviisaula tri-

tam, quam ebrietatis etiam, & facrilegii ctie

Qj

1

udiat. Per(z no&tis beneficio, tenebrisque

mine contaminaret, & hoftem ; qui erat ipfi

obtecti , acin obfervabiles viam fibi ad in-

contemptui evafurum pracipuum fuz pue

vadendum aperiunt, cüm bacchanalia vive-

nitionis inflrumentum : interpretatur Da-

rent Babylonii, nílque effet fobrium , nilque

niel pictam in patiete (cripturam Manze Tbe-

providum, Regi ipíi capacioribus calicibus

cel Pbares : nimirtum annos Regisà Dco nu-

optimates quosque provocare, aliisque ple-

metatos effe, acdifcuffa, qua ipfe egerat, &&

niora porrigere pocula volupe fuit: certabat

veluti in'flatera librata, ac deprehenfa fuiffe

Rex poculis cum fuis familiaribus, perinde ac

ponderis injufli,longé fuperante flagitio-

LA

fi hoftes fuper menfam effent debellandi.

rum; Ícelerümque lance, proinde Regem

$7:

Videbantur curz omnes militares vino

vita, & regno exuendum , hócque Perfis,

&

&

immeríz, excubiz fopitze ; & ipfe Baltha-

Medis dividendum,

far vino iamgravis, & temulentus facra iu-

Timore perculfus Balthafar,quó fever-

$9

bet afferri vafa extemplo Solymzeo expilata,

tetet, non habuit, juffit tamen Danielem in-

in honorem Deorum Chaldzorum infufo

dui purpurá,& aureátorque, tertióque poft

mero coronanda , fimülque uberiori hauítu

regiam dignitatem loco haberi ; fed ve! quia

exficcanda 5 ac fi bellum ineundum effet ,

crederet poft dilapfum aliquod tempus; heec

míuam

non intet Cyrum, & Balthafarem ; fed Ve-

chn.tura,vcl quia forfan fperaret vate

tem-f

| Superbus præcmïnchdi affe&tus, quos inflat , dementat. 199

£emperaturum ïntcrprktationem ; velip-

-tranüjfï'e calices , ut omnia ebrioforum voa

m LA TAU PIRATI UX

Videbatur in hoc ju»

fíummet ob collatos Danieli honores decli*

cibus perftreperent.

naturum triftiafata: tantüm abfuit , quàd

cundo tragcediz exordio chorus tripudiane

facrilegi convivze refipuerint , ut impijs la-

tium in voces illas irrupfiffe , Venite fruamur

fcivísque cantibus , facrorümque profama-

bonát , qua funt , £5 utamur eveatura 5 vie

tione vaíorum Deum acriüs irritarent. Sed

ao pretiofo , €Sunguentis uos impleamiu 5 ro^

j

fís nos coronemus ,. Íed hilaritas citharze in 54?ï€ü3oä

cüm jam à fana effent avulfi mente , mero

temulenti, vinoconfopiti , crapulà oppleti ,

riftitiam vertitur luctás , turbárunt enim hi«

laritatem digiti manus fcribentis contra can-

acmarcidi , no&le intempeíta , cumíomno

fopiti procumberent omnes , effraétis ab ex-

delabrum , tuncenim , quz rubebat vino

terno hoíle portis urbicis , quà Euphratis

Regis facies; impalluit timore ; indulgebat

pratetfluebat exigua aqua vix genua attin*

ventri , ac voluptati Rex ; fed cüm primüm

gens,irruit Cyrus cum fuo exercituin urbem

Afpexit articulos.manáüs fcribentis toto cor-

vino, fomnóque fepultam; in qua mifcen-

pore contremuit , /£ compages renum «jus

Danitl $, |

tur flatim omnia cedibus, rapinis , & in.

fluebantur , & genuaejus ad (einvicem col-

cendijs; debacchatur per mediam urbem bel-

Midebantur , & eadem noCle interfectus e(E

iEc Darius Me-

licus furor, flrages fpargit, priusquam

Balthafar Rex Chaldaus,

temulenti incolz audirent,hoftem diftriétis

us fucceffitin Regnum annos natus fexagin-

gladijs intra vifcerafzevire; ex civibus alij

taduos, "Quid triftius ? quid lethalius ab

hauítu vini.ad fanguinem effundendum 5 à

Íomno fopiti quietj indulgebant , alij tripu-

diis, potationibus, & ludismalévigilatam

«horeis, ad flrages ; à canübus ad luctus; à

zifu convivarum , .ad ejulatus morientium

noctem ducebant in fympofijs. '"Urbis pla-

teas fingulas pervagatus hotilisfuror, ubt*

tranfire ? :ubi fuaviores recreabant :odores

que ftrages , cladésque fpargens , ad regiam

viventium choros, poft aliquot dies putre

domum pervenit, ubi difruptis foribus , €-

Ícentium cadaverum foetores peftem .exha-

vulfis obicibus , (zvit in primos cuítodes ,

Jant; ubi convivae epulabantur , crudelitas

qui, referente Herodoto , luculentum ad ig-

omnia deftruit, excidium omniavaftat , true

nem pocula exficcabant ; quique vinum in

cidatio omnia fanguine maculat; uubi fpecta-

calices fundebant , adiguntur , . & faucijs

bantur tripudiantes ; choreásque ducentes 5

membris ; é corpore trucidato fanguinem

anunc jacent Perficis gladijs confoffi Babylo-

in humum «ffundere:; non tamen inde mi-

mij: ubiintertripudia adincentivum amoris

tefcit debacchatus furor , fed intimiora re-

blando Cupidinis telo feriebantur conviv2 3

nunc Libitinz fagittis trajecti humi jacent

gij palatij penetrans,Regem epulis diftentum,

€cterósque timore perculfos inflictis vulne-

exanimes 5 fpirantes horrorem , qui pauló

anté jucundabantur ; quz affurgebant pala-

ribus fauciat, trucidat , interimit, necim-

belli parcens fexui, uxores etiam, & concubi-

tia igne fuccenía cinerefcunt in pulvere ; quae

eminebant przecelfz turres;mox folo.zequatae

nas, totámque aulicam familiam ferro ene-

€at , pérque totam urbem oppletam luctu,

humi jacentruderibusobrutz; & tota «ivi*

funeílatam ejulatu , foedam cruentis czedi-

tas, fuperba sedificiorum flructura , colum-

bus, armati zequé , & inermes enecle ca-

mnarum fylvis , ftatuarum exercitu , platea«

dunt viétima fub gladio Victoris: & menfz,

rum magnificentia , :populorum frequentia

qua madebant vino , natant fanguine ; puel-

jacet mifera., infelix horrore plena , fanguine

lx , quz laícivoscantus edebant , promiícuas

foeda , cadaveribus feetens , [uisque oppreffa.,

lamentationes depromunt ; quz ridebant ,

actumulata ruinis. — Pzfitabo fuper Regem.»

& madebant feeminz vino, illachrymantut

JBabylonis , ait Jeremias

Et fuper gentem

'Cüp.ï.;f.

proprio funeri fanguine confperfe ; & ea-

sllam dicit Dominus , & fuper terram Cbhal-

rum patvüli ad faxa alli(i prius mortem in-

4leorum , & ponam sllam in folitudines fem-

cutrunt , quàm vitam ordiantur ; G urbs

qiternas , cui confonat 1faias, ^ Defcende.s;

Cap.57.

lena delicijs ctuenta oppletur clade ; quae

fed 1n pulvere virgo filia Babylon 5 non eft

lctitijs indulferat , ploratu , & ullulatu cor-

folium filia Cbaldeorum , quia ultra nom wo-

rupta jacet fqualida , deflórata ferro , de-

£aberis tmollis , ( teuera , Gu cap. $ 1. tepe-

tit Tfaias,

CKPO 14--

plorata cruore ; quz generofiori maduee

Cecidit , cecidit Babylon , &

rat vino , lethali mergitur fanguine , quo

omnia f[culptilia Deorum contrita funt ánter-

-ægerf, E

vanus Balthafaris faftus mergitur , & urbs

vam ; & quare ceciderit Babylon,caufam in-

tota fepelitur.

nuit Ifaias , 4uia ab «quilone fumus venit ,

$0.

Sua habent tragoediz plerumque jucun-

1ed quis unquam proftratam, ac protritam-

dainitia , fed femper exitustriftes, & qui-

fumo viditurbem ? evaporat & caminis ur-

dem Balthafaris tragcedia fplendidiffimum

bium fumus, fursümque caliginofa nititur

zqué , & jucundiffimum initium protulit ;

in volumina 5 & tamdiuafcendit , donec

cum preter ingentem fosminarum turbam

evanefcat.

Quomodo fumus potis eftur-

f^

accubuerint proceres propemodum mille fi«

bem evertere ? f1ío0l3 aurá fubvertitur? quo.

ne famulis , Mini(irisque Triclinij, ait enim

modo felo zquare parietes? fiquafitimidus

Scholiaítes apud Cornelium à Lapide fingu.

eos fugit furfum aufugiens per patulos eo-

lis fuum fuiffe|craterem!, fuumque pincer-

rundem hiatus ? & tamen fumus veniens ab

aquilone , feu faítus , quo fuperbià tumidus

pam ) & à qnoribus gradatün ad majores

Bb 3

Bal«

[

200

Diflertago iX,

Balrhafat contemptui habuit Numinis cul-

quaque;.etam Vuperbia deprimit , quos

celfitudo tenet ,

incurvalit. babitantes im T[aiatop u&..

tum, polluítque vafa facra, ejus cultui di-

cata; floccique fecit hoftes obfidentes , ur-

excelfo , quinimó non dixerim fuperbos in-

curvandos , fed incurvatos jam effe, cüm

bem proílravit , domos prottivit , cives in-

teremit,

videam ipfos fua preftantes obfequia ijs, à

| fumixs zemulatut,

61,

Tumorem fuperbie

quibus fpérant poíle ad faftigium alicujus

acindolem ejus fattüs imitatur , non folüm;

dignitatis evehi: fingulis fubijcitur , qui

quia jugiter furfum nititur , veràm quia o-

pracelfa ambit : ubíque demitüt fe in hu«

l

mum, qui fummoinhiat; & ad pedesprz-

t

culos ledit , & czcitate inficit ; hinc fi fue

mus fuperbiam indicat excecantem , non

fertim Principis infle&itur , ut caput fupers

bo faftu tumidum furfum evehatur: nullus

mirum fi fumo Babylonem proflratam novi-

mus 5. hec fuperbize eftnatura , quos inflat,

fuperbiente abjedtior , infra omnes jacet , ut

fursámque evehit , deprimere , deorsimque

paucos antecellat: reclé profequitur líaias ;

detrudere, — Detradia eff ad inferos fuperbia

Cioitatem fublimem bumiliabit , buriliabir.

ä

£44 5 G Balthafari afcendenti fupra nubium

eam uique ad terram , detrabet eam uuque

4d pulverem ; quia fuperbia fublimia tenenss

celfitudinem , þluvium minatur cafum la-

chrymarum : hinc difficile non fuit , vido-

corruens ex alto proprijs fepelitur ruinis 3

res Philiftzos fumo interijffe cum arrogane

cüm humilitas humi jacens triumphet ; al«

tia turgidi , faflüque fuperbiz tu

midi caete-

tiüs radices agens, quibus incremencum fub«

ros nonnifi contemptui haberent. . Quid ni

eàt , adolefcat in fpei virore , fractüsque

proferat excultze virtutis : non folüm civi-

alligatis fuccenfis facibus per Samíonem vul-

pium caudis ; ignislongé , latéque flavefcen-

tatem fublimem humiliabit, feZ cosculcabit

eam pes , pedes pauperis , gre[fus egenortum;

Ifaik 16;

tes, maturásque fegetes fuccendit , & to«

tam propemodum devaftavit Philiftaeam

quia nimirum humilitas pauperis fupérbiam

"verf, 6,

regionem ; fed fumo nonífegetes corripiune

debellatam profternit , non manu bellum e-

tur, fed urbes corruunt; ignis depopulatus

docta , fed pede ad greffum inftruclo, vict-

eít agros maturis fegetibus ditefcentes; fed

rix humilitas pauperum de proftrata trium-

fumus homines extinxit , urbésque folo -

phat Babylone: fed cur pede triumphat , &

hh

quavit? contemptus ignis videtur perrepe-

non capite diademate cin&to , gemmísque

illuminato ? quia nimitum pes in corporis

re campos , atiítis pafcitur ,. & paleis : fed

furíum confcendens in urbibus fumus etiam

poeítrema parte humilitatem indicat, caput

regium thronum denigrat , clariorésque au-

veró cetera fupra membra elatum mags

la íplendoresobfcurat , Proceres , populüm-

nis,vanisque cogitationibus oppletum fuper»

que proflernit : lethaliüs fiquidem ferpit

biam prodit ; G quia triumphus bumilitati

debetur , teCté pes Babylonem calcat pro-

fumus fuperbiz , quàm ignis libidinis; hoc

pereunt agreftres , illo conteruntur nobiles ,

flratam , non tamen quicunque pes : fed pe-

des humilium ; pedes pauperum Babylonem

deprimuntur Reges, profternuntur populi :

tuílicatur ignisin agris Pbiliftinorum matu-

quatiunt , conculcántque : fiquidem folo

?

e

. fed ífumo urbes

ra fegete! flu&tuantibus

&quatam urbem pulfare pedibus non prz-

i[ai& 14»

evertuntur Paleílinz.

Ab Aquilone eutm

potentis eft Principis , fed abje&i eft paupe

futina,venit ,. quia fuperbize primogenitus

ris: fiquidem fordidi eft animi é gremio lau*

tioris fortunz excuffum hominem in(eclari,

Lucifer fupremo inhiavit Aquilonis fa(tigio

Sedebo in monte teflamenti in lateribis Aqui-

Coli fulmina non protritas domus , non

lf314 Y4»

folo zquata palatia ; fed przecelfas feriunt

lonis, Anquia fuperbus defes fedet , otió-

Jjains cap,

que marcefcit ? Qvàm paucze urbes ab hoc

turres ; bincrecté lfaias, V corene fuper-

28,

fumo reperiuntur immunes , quia ex igne

Lia , ebrijs Epbrain , & flori decidenti, glo-

ri& exultationis ejus , qui erant i vertiee

fumus, & ex fumo ignis; prait enim , fe-

quitürque fumus ignem , quia cui incuna-

wallis pinguilfima errantes À vino , quem tex«

tum , ut expenderet D, Hieronymüs , fcri-

bula prodromus apparat , eíque emortuo

!

parentat , elicitque etiam à circumftantie

bit ad Euftochium , ew» Moyfe ingrediamug

. bus lachrymas.

Imó non ignem tantum ,

nubem, 6 caliginem , utclarifeeturuultus

-verüm , & aquafn fumus invadit : videmus

noffer.

Clarificatur vultusin nube , quando

rigente hyeme brumá fumantes aquas , quia

fumus fuperbi;e nos edocet , quàm iniqui

nimirum non folüm , qui igne exa(tuant li*

fint, quàmlapíui proximi , qui fuperbiens-

U N

bidinis , hoc fumo exczcantur : verüm &

tes fummis inhiant dignitatibus , ambiunt

diademata ; v« cerone fuperbie, fcu ut le»

qui pellucidis irrigantur caflitatis laticibus

inficiuntur, ut recté dixetit lfaias, .E£t»on

.gunt feptuaginta Interpretes , vecorone n«

1]11;2 £5].-«8

efl , qui effugiat agmen ejus.

L]

jurie Mercenari) Ephraim ,

quia nimirum

Uüil !4'

Candori nil fumo magt

S HOXiüm, diffi-

perinde eft corona fuperbiee , ac corona in-

€62,

l

culter fuperbo obviabis , fimülque cafto :

jurie , corona cujusvis iniquitatis : quia

regnare füperbientem non vides , quin

cüm. primum fumus hic Davidem infecit

! Eftle! 11

elatum , populümque recenfentem , ignis

alios pede premat , habeátque

etiam libidinis eunderi aduffit adulterio foe-

contemptui,

datum-

Quod fi igne corruunt pracelfa

/

!

| Superbus przeminendi affc&us*,f quos inflat, demcntat,; 20

maléjcarpta , mala omnia invehunt ; quate

.. $. VII.

hácuna excifa arbore neceffe eft, cadant ramz

omnes, arefcant folia,

Faftui , qui ftudent

Superbia faffus , tumidisque affe-

facilé fcelera omnia addifcunt ; ausiüique fa.

us florem emulatur. arefcentem , qui

crilego contemptui etiam habentes , qua&

du difcolorem prodit venuflatem , 4b

)

Deo funt facra,

eadem mox langue[cens

'T'eftém accer

Gtum'hï-: volo Heliodo«

6f.

eAdit ?

tum equeflri caterva ftipatum, pedeftrique

63

I florerein folio videtur faftus fuperbiz,

milite cinctum, Hic fuperbo faftu tumidus

Jerofolymam proficifcitur, ubi hofpitali ex-

N

flos eft, fed cadens; quia fuperbus, ut

ab omnibus colatur, venuftatem afie-

cipitur charitate ; fcifcitatur ab Onia tunc

fummo facerdote de Jerofolymitani templi

b

&at ; quá cadente, flore fragilior deprimi*

rur, dumtumidior exaltatur ; humirepit,

reconditisopibus; doceturà Pontifice , haud

modicam effe (acrarum copiam divitiarum ,

dum thronum fomniat; vix baculo nititur ,

cim fibi videtur fceptra tractare, Ererzt flos

cüm effentcongefta ; acfervatadonaria Re«

decidens glorie exultationis ejus ,. qui eft fu*

gum, Principum, ac Orientis populorum;

qui jam ex antiquo eo in loco cccli , terrzque

er yerticem vallis pinguium ante maturita»

]faiæ 28,

tem autumni : quia faftns immaturus eft

conditorem religionis causà venerarentut ,

imó partem potiorem depofitas effe varij gee

fructus , qui ante maturitatem autumni de-

cerpituz eegritudini invéhendz ; quàm nu-

neris opes pracefertim yiduarum dotales reli»

Blanditur qui-

quias ; pupillorámquepatrimonia: Gtotam

tritioni inducenda aptior.

democulis, càm incipit in rofas rubeícere

thefauri fummam magnam quidemi effe , non

T

tamentantam , quanta fuerat ad Regem de«

(

fed eít flos decidens, qui oculis eblanditur ;

non ftomacho fuppetias elargitur ; manibus

lata. Sperebat Onias;blando hoc verborum

lenocinio Heliodorum à rapinis retrahere ;

cum palpatur, flos eft, íed Ípinis obarma-

tus ; allicit.quidem extimio colore , fed

fed hic fuperbo faftu tumidior ,. floccique

faciens Principum , Regümque donaria ob

cruentat , fi tangatur.,

64e

Huncpariaverim florem , cumadultera

lataNumini , ufusftipantibus eum armato»

tum militum cohortibus, & eorundem vio-

Jofephi Hera, qua caftiffimi adolefcentis ir-

lentià effra&tis foribus in templum irruit

rctita afpectu fugientem caflitatis cultorem

tenere conata , quamvis delufa, fe ipfam tan-

flente OniaPontifice, lugentibus facerdoti-

bus, ejulante populo , folutum crinem diffie

tàüm corde fcedavit : fugit ftatim Jofephus,

nec permifit fe ab Hera detineri , ut inde do*

pante focmineo fexu:, &rarium templi fab-

ceamutr in caftris Veneris non effe victoriam

tilibus inftrumentis aperire ,& expilare mo-

fperandam, fi manibus libidine zftuantibus

litur, - Veràm vel unico i&u facrilegus de-

primitur faftus 3. occulta fiquidem Dei vis

