infurrexcre: fiquidem ex illo uno gulz vi-

zpedamur; usque eo fpes omnes abiecerit

tio, quo Adam, & Eva divinum violárunt

Moyles, utamunere regendi populi impla-

preceptum,omnia in mundo prodiére mala,

; Hm;!n I, d*

cabilis fe voluerit abdicare: Jvez po[fum f2-

omniümque fcelerum portenta, calamitates

| je/'w;io [/71

lus [uflinere omnem bune populumsquia gra-

omnes, zrumnz, cedes, morborum'agmi-

-

: gndlm

va ef) mibi ; [in aliter tibi videtur eb[ecro

a, concupifcentiz, foedz libidines; iraícen-

anterficias me.

Quid? quod Moyfes adeo

tis animi delperationes, irze, timores, & re-

acriter populo irafcatur carnes expofcenti ad

liqui depravatiaffedüus, Eftigiturgulzvi-

corporis vires reficiendas, famémque (toma-

tium, quod primi hominis refculpit crimen,

EY

chum corrodentem abigendam! An mnon

recudit delictum ; fiquidem inflammat aq

longé gravius, ac deteftabilius fuit crimen

luxum, accendit iras, perniciofa fovet odia;.

idololatriz, quando populus pofít tot figna,

invidias alit , prava defideria concipit , con-

!

aàc portenta vifa in. /Egypto à Numine fieri

cupifcentias titillat, vitiis favet , virtutes

per virgam Moyfis; poít tot miracula, &

énecat, concupifcentie paffiones concitat,

illuftrem egreffhionem ab /Egyptiaco jugo di-

provocátque contra rationem; & quia tot

riffime fervitutis ; poft maris rubri divor-

malorum agmina non fecum idololatriatra-

tia, ac ficca itinera per ejus (inum; poft e«

hit, neque originale Protoparentum refcul-

potos frigidos, ac falubres laticesé duro fi-

pit delictum: ideo Moyfes merito populo

lice bis Mofaycà virgà percuflo exilientes;

fuccenfuit indulgenti vitio gulz , cui non

irafcebatur thura offerenti capiti vitulino, ac

poft Manna é fummo ccelo. omnes ferculo-

rum delicatiores fapores fecum deferens, ac

idolo: quamvis fit idololatria delictum cri-

cupediarum lenocinia ; quibus palato fua-

minofius, & crimen longé gravius: non ta»

viüs eblandiretur , adhuc petierit ab Aarone

men adeó zgré illud tulit Moyfes, ficut gu-

Mofis fratre (ibi conflari ex puro puto auro

le vitium : quiaifto, non illo peccatum re-

$

fafo vitulum, cui ut Numini fua quisque

cudebatur oniginale, quod putidiffimus eft

obfequia præ(ïaret,cultümque daret? Quid?

fons, ex quo rivuli exitiales malorum om--

nium fcaturiunt,

quód Moyfes, poftquam Aaron eius frater,

19,

impetii confors, ac religiofi. alioquin animi

Verüm fi gulz vitium originale Pro-

importunis, G nefariis poftulationibus fe

toplaftorum refculpfit peccatum , beneficum-

adigi paffus fuerit, ut ex pretiofis inaurium

jeiunium illud interftinguit tefte eodem Ter-

ornamentis certatim oblatis idolum fub vi-

tulliano inquiente: Sa/azem amulo modo re- T cit, cap,

daccendit inedia , quia fí gula peccatum ve-

3-

48

tulina fpecie conflari fineret , ad exemplae

fcilicet fimulacri Zigyptii, quod bovinà effi-

feulpit originale, 6f concupifcentias reaccend't

&um formáà, Apidis, Serapidis, Ofiridisno-

ad deli&las à coutrario benefica jejuntj inedia

mine ab ea gente coleretur, non irà juflé

vitta compe[ctt, f 'udium promovert virtutum

conceptá excanduerit? Quid? quód cum

bominémque adfelicem. inmoveutia. flatum

populus manus bubulino capiti elevaret, ge-

rellaurat, emulüque modo,quod gula vitium

nua fle&eret, thura adoleret, victimas ma-

defiruxit vead:ificzt inedia 3. qua propterea

€laret, veluti libertatis vindici,ac Deo af-

iram cobibet, vffreues lafeiuia impetus co£re

fertori , non tamen Moyfesad impium fa-

cet, lingua audactam comprimit, Uitiacom-

crificium indignatur, neque irafcitur popu-

pefcit , prava defideria extinguit , odia re-

Glmm ! '0.

lo2 cum tamen implacatus non definat in

primit , irAs fopity triffitias excutit, timores

m

populum furere carnes expofcentem, gulz-

abigit, & bominem virtutibus excolendá , 0»

que deliciarum appetentem.

Quid? quod

mníque fenttitati promovenda idoneum red-

ob levem intemperantiam gule fubirafca-

dit ; ídque perinde efl, ac amulari flatum fe-

tur Moyfes aliàs mitiffimus; fuccenfeátque

liciffmum illum paradifíiaca snmocentie 5 qua

populo usque ad proprii muneris abdica-

enim faturitas vitia excitat, bac inedia come

Xionem, poftulans etiam à Deo tui interfe-

pefcits & qua gula damna. invexit , bac je-

Clionem ; cum tamen ob idololatriam mitiüs

junium reparavit 5 bec euim est. emulatio

In gf.ï'm'

agat cum populo petente fibi idolum cudi ?

(aturitatem inter , € inediams ut contrario

Num gula gravius eít crimen ido!olatriá?An

z20do praædam.

Advertamusait Augufti-

gule delicie graviorem. Numini inferunt

nus Serm.2. dominice 1. quadrages. quanta

iniuriam, quàm thura vitulino capiti exhi-

fit inter jejunium ; & faturitatem diftantia,

bita£. An gi*aviüs Numen ledit, cupedias

inter venttem vacuum, & pulmones epulis

ori admovere , quàm thus idolo adolere & ;

diflentos. Moyfes, quia jejunavit, Domi-

genua ,eidem incurvare? —

num vidit.

Populus, quia manducavit , &

bibit,

s

.. * Jejuniumprobos Affectus nutrit, improbosabigit, 433

,

bibit, idola fabricavit. Impetraverunt unius

ponituf ? ergo non pluris zeftimatur digni-

tas fpiritualis animi Angelorum exccllentiae

hominis jejunia, quod totius populi faturi»

ho,

tas defperaverat, : Princeps humani generis

proximiüs accedentis ? ergo non pluris fit

yrlir,

Adam, quamdiu jejunavit in. paradifo fuit,

generofa fimilitudo , quam homo contraxit

in animz potentiis, & in natura longe pra-

ubiverà przceptum jejunii violavit, eje&tus

elt de paradifo, Ejecit ergo nosde paradiío

flantiori, ac digniore illis ceterorum anie

cibus; fed reducat efuries, reducat jejunium,

mantium? verüm tametíi Deus longé pluris

Ísmper enim junéla eft. faturitati lafcivia.

zítimaret hominem , quem ad fimilitudi-

Sancto Eliz jejunanti etiam elementa famue

nem fui condiderat, quia tamen voluit eum

latafunt, — Videtechariffimi, quanta fit Dei

preetfe cateris terrz animantibus s. 2£ pre-

Genef. 1.

clementia erga lejunantes.

Hactenus Au«

fít pifcibus marás, && volatilibus celi , & be-.

28,

guítinus; cui coníona Echo. refpondet. D,

ffjs , omnique reptili, quodmoverur in Ierras

E ronil- 1. 4* ;6lius in

jejunie anie

quiens; Uno temporis momento

& voluit jejunium praíertim ab iis fervari,

ob gulam populus ile per maxima prodigia

qui czeteris praefunt, quos fortiüs erudiant

Q)fdinm. .

Dei cultum edoétus, in /Egyptiacam idolo-

exemplo, quàm vetbis; ideo non folüm re-

latriam turpiffimé devolutus eft, |Ex quo

rum Conditor Deus Protoparentibus, eun«

fi utrumque fimul conferas, videre licet, je»

dem affignavit, cum cateris. animantibus

junium ad Deum ducere, delicias veró falu-

cibum ; verüm etiam fpeciali praecepto iis-

tem perdere.

Quid Efau inquinavit, fer-

dem inhibuit ; ne defructu arboris ícientiae

vümque fratris reddidit, nónne efca una,

boni, & mali comederent, fub comminas.

tione mortis incurrendze ; uttamdiu eximes

propter qüam primogenira vendidit ? Sa-

muclem veró nónne per jejunium oratio lar-

rentur à morte, quamdiu przceptum fervae

gita eít matri ? Quid . fortiffimum Samío-

rent jejunii, & communi cum fubjeGlis fibi

nem inexpugnabilem reddidit? nónne jeju-

animantibus cibo veícerentur,

nium,cum quo in matris ventre conceptus

Idem igitur cibusà Deo affignatur Pez-

4t,

eít? Jejunium concepit, jejunium nutrivit,

fuli; ac ejus fubditis; cametfi natura, & con-

. jeiunium virum et ectt.

Qnod fané Ange-

ditione; homo ceteris pracelleret animan«

jus matriprecepit, mronens quacunqueex

tibus; quialicét nobiliori hominum naturae

vite procederent , ne attingeret, non vinum,

delicatior deberetur eíca, quàm brutis anie

non iiceram biberet,

Jejunium Prophetas

mantibus: fuperiori tamen nobilior non cone

geruit, potentesconfirmat ; atque roborat,

gruit cibus,quàm aliis fubje&isz non enim fu-

Jeiunium Legislatores fapientes facit,animae

perioti delicatior convenit cibus, quàm infe«

optima cuítodia, corporis focius fecurus,

rioribus ; ut inde difcerent,qui caeteris prae«

- fortibus viris munimentum, G arma, Athle-

funt,vel alios docent, autà praefidentiz fe ab-

^

tis, & certantibus exercitatio,

Hoc pro-

dicarefublimitate , vel eandem cum fubditis

gterea tentatiónes propulíat , ad pietatem

pati ciborum qualitatem,Non recté plene fa-

19

armat, cum fobrietate habitat, temperanti

tur, & corpore obefus alios edoceret jejunit

opifexeít: in belle forcitndinem affert, in

obíervantiam , G ab efculentis, poculeniis--

que abftinentiam: : exempla . validiüs eru-

pace quietem . docet, Nazareum fan&ificat ,

t d ub

facerdotem perficit, ita Bafilius.

diunt, quàm verba ; hincad no(traminítru-

20.

Sed fi Deus rerum. Opifex hominem

&tionem Chriftus jejunio, & folitudine in-

condiderat , ut ceteris creaturis corporeis

choandz à fe przdicationi przlufit, quia nil

pracelleret , virtutum praítantia , fpiritus

ita impedit przdicationis officium,quàm fi is,

nobilitate, imperii regimine, rationis excel-

qui verbum Dei ad populumé fuggefto dicit,

lentia, & animz fimilitudine cum Deo, cur

in ciborum effundatur illecebras: raró enint

eít flanitas mentis, ubi eít faturitas ventris :

cüm effet homo corporeus , cibisque indi-

jJESUS autem plenus. [piritu f[antlo egreffus

*

geret adcorporis nutritionem eosdem cibos

eque homini przfidenti, ac fubjects ani-

eft à Tordane, 8 agebatur infpiritu in dejerte

-

mantibus affignavit Deus? Ecce deds vobis

diebus quadraginta , G'tentabatur à "Diabo« L« $8043

G 73«951' "P

omuem berbam afferentem femen fuper. ter-

lo, G nibil manducavit in diebus 1lla, t$cono

285|

ram, & univer[a ligna,qua babent n femet-

fummatis illis poffea efurijt,

Dixit auten

ipfis fementem generis fui , ur [imt vobis in

illi Diabolu , fi filius Dei es, dic lapidi buic,

efcam, & cuntlis animantibua terra.omníque

ur panis fiat.

Cümque fuiffet cacodosmon

volucri celi, & univevfis , que movuentur in

miratus Chrifti in deferto abítinentiam,eum

terras G in quibus efl anima vivenss ut ba-

credidit fupra hominem fuiffe naturam for-

beant ad ve[cendum, Miratar hancciborum

titum, ptoinde petiit divinitatis fignum , f£

ditributionem zequalem hominibus, & bru-

jilius Dei es, dic lapidi buie, ut pands fíat z

n Hexátm, . tis Junilius, quia (1 homo eft przttantior, ac

fimul enim notam petiit divinitatis , & ci-

nobilior ceterisanimantibus, cur etiam de-

bum ingeffit humanitatis , quo diuturnum

licatior ei cibus non affignatur ? chm im-

jejunii temperaret rigorem, pane fcilicet &

mortalisithomofa?tus; cur terrenum cum

duritie lapidis eruto.

animantibus morti obnoxiis communefumit

Nulla ntuntur doemones validigr? ma-

j

alimentum? cur idem cibus &que immortali,

china ad evertendum virtütis fund»;mentum,

225

& rationali homini; ac mutis pecudibusap-

quàm gulz vitio.

Gertamei "sofirum ( ait

D. Am'

434

. Diffetatio XXI.

€a)1.6 2 D. Ambrofiusde Elia,& Jeiunio ) Jejunium

explicatiffim? diffolvit ; imó coghitione ma*

eff jejunavit Saluator , & fic tentator adeum

tutina in Deo veluti in politiffimo candoris

Accelfit s. G'primum gula direxit (piculum di-

fpeculo vegeti coloris flore vividius resome

cens , fi filius Deies, dic lapidi buic,ut panis

nes cognofcit ; & tam felix eft. in ipfiscoe

fiat.

Jlle cibum velut efcam laquei preten-

gnitionis conflantia ; ut naturz Augelicae

dit, Dominus jejunium pratulit , ut laqueos

*

non minus ab hac intelligentia ceffare liceat,

tentatori,ut vincula diffoloeret, INon mul-

quàm plantis , aut animalibus ab actüs vi«

tis interjectis fubdit,

Magna eft jejunij vir-

talis perpetuo quodam miniflerio s cüm nae

zu. — Tam fpectofa ejua militia eff ut jejunare

ture Angelicz ipfa intelle£tio pro vita fit.

deleBlaret , & Chriflum.

lam valida,ut bo-

Demum quid infeliciüs homine, quem Pin«

mines ad celum erigeret.

Foflea deprae-

darus vocat wmbra fomnium; Sophocles ve

dicans ieiunii excellentiam fubiungit. ZE/zz;

num fimulacrum ; Herodotus calamitatenm

jejunus filium vidue ab inferis refufcitavite

;pfam; Philemon occafionem tmiferiaruns 5

jejunus pliotas ore depofuit * jejunus ignes

Hometus caducum folium;imbecillitatis ex-

de celo eduxit: & ggadraginta dierum jeju-

emplum Stagirites remporis fpolium; Plato

nio divinam acquifruit prefentiam. — Tunc

lufum fortune 3. Socrates swiurationis imae

denique plus meruit , quandoplus jejunavit:

gimem 5 Diogenes invidie, € calaimitatie

jejuno ore flatuit fiuenta Tordaum, & redun-

trutinams & Ariitoteles fcopum arumnarum,

dantem . fluminis alveum vepentó. fiecatum

€ó quia fithoino omnibus fortunz telis ex-

pulverulento transmifit veWiigio, — Meritó il-

pofitus; fubjectus "miferiis, obnoxius x-

lum dignum celo. judicavit fententia , ut

ruminis , nil

que fit homine imbecillius, nil

Junil, [; 4

eum :pso vaperetuy corpore ; quoniam cale-

infirmiüs.

Secus Angelüs mens eftabomnie

3

'-I/W"ol

ffem 'vitam wivebat in corpore , ac fuperne

bus coenofitatis nubeculis defoecatiffima , &

ufum conver[ationts exbibebat in terrís. .Quid

quzdam veluti ex fempiterni luminis, ac-

eft enim jejunium , mifi fubflantia , && imago

&eníis facibus defumpta fcintilla; -natura:e(t

caleffa ? hactenus D. Ambrofius.

illi pura, fubtilis, quam nulla corpotis fi-

$ura delineat, nulla materize labes infufcat,

S. IiI.

nullus corruptionis nzvus inficit : eft enim

Angelus mens pura, nontamen ex eo delibae

Homo jejuniis affaetus won folaum

ta igne, quo fydera fplendent,volant, ac cce-

felicem amulatur inocentie flatum ,à

leftes torquentur axes ; fed excitatiffimi [pi-

quo Protoparentes per gule indulgem

ritus vigor, tantó expreffiusad zternze pul-

tiam exciderunt; verum Guatu. *

chritudinis exemplar conformatus; quantó

rai induit Angelicam, -

Qe ejus primigenio fonte propius refpergi-

tur, G uberiüs fcaturit ; eft'in Angelo ome

25

Uetunt facri Interpretes,cur Joannes

nium ornamentorum infignis quidam decor,

Baptifta homo cum fuerit, Angelus

onorümque immortalis aflluentia ; quam

»tamen dicatur à Chriflo dicente de

in fuum Conditorem gratiffimze voluntatis

Joanne: Ecce ego mirto efugelum,meum: f

ingenuitate refundit: fi igitur tanti intet--:

Joannesnaturam induit humaná, cur Angeli-

valli difcrimine diftat ab Angelohomo, cut

ce confors factus nature dicitur? an non lon-

Chriftus Joannem Baptiftam, cüm homo ef-

£o diflant intervallo ambze naturze humana,

fet Apngelüm dixerit? £ccz ego mirto Zinge-

& Angelica? illa materiei concretione onufta

lum meum : quia nimirum jejuniis in eremo

corruptioni abnoxia eíl, ac interitui ; hac

affuetus naturam fupergreffus humanam;an-

veró à quavis difereta corporis craffitie nul-

&elicam induerat cibo non indigentern s

lam fentit defeclionis vicifftudinem ;5 illa à

nec potu , ut appofit? notat D. Ambrofrus

fenfibus dependens exterioribus , acinternis

inquiens : In deferto Toannes vacavit jeju- Tib.s.de Ella

phantasmatum imaginibus in rerum effor-

niis, & ideo, qui vita bumane pojfibilitatem & jejunie

andis iudiciis fallirur plerunque, & fallit;

coutinentia fuperaref]us. fuerat , mon bomo, **5

if

hc per fpecies obie&torum fibi à Deo con-

fed Angelus affimatus eff , qualienim parum

ditore inditas intelligens ; res omnes, ex

eflet, hominem jejuniofelicem zmulari in-

quibus mundus coalefcit univerfus dilucidé,

nocentize flatum , vitámque exprimere cc-

ac citra omnem falfitatis fufpicionem attin.

leftem; ac beatitate donatam: hominem iün-

git; illainconítans quodheri enixim voluit,

edie affüetum adeó jejnuium fublimat , vt

pctiit, habuitque in deliciis , hodie faftidit,

felici metamorphofi in Angelum transmu»

telpuitque; hac firmitate inconcuffa obie-

tet : ut etiam notavit $, Cyprianus affc. ZiA 4e jejm-

&o quod femel elegerat ,. iugiter adhzret;

rens, jejunium januam effe , per.quam nobis **

illa ob immerfionem in materiei ceenofitate,

ad virtutom culturam, ac cceleftem patriam

nonnift poft multos exantlatos labores, fufos

aditus patet , ait, quotquot viros "irturum

Íudores, abfumptümque oleum, rerum na-

videmus , fine jejunio non legtmus afcendiffe,

turas , ac proprietates vera affequitur noti-

nec aliquid magnum moliri funt , wsfi priis

tia, & &grératiocinando infert ex przmiffis

abflinentia pracefiffez. — Quanta res jejuni-

quibusdam principiis ; hzc nullo negotio,

uml dugelos ex bomzsuibus facir

nullo temporis intetvallo fagaciffime. pra-

Quia igiturgulze indulgentia hómines

24.

'ï"m $ m dt

é pa.r;difo expulit & in baratrum detrufit

"Bo

videt, & obvi'o'ls qqosque difficultatum nodos

mnife-

;ä

N

timþrobos abigit. - 435

/^. Jejunium pïobosAffc&us nutri

miferiatum;jejunii obfervantia, damna repa«

zentantem Diabolum aliter fuperare non po[fe,

rans, quze gula induxit,

homines jejuniis ad-

nifi ieiunijs evuditus. infidiantis inimici ten-

taménta depelleret: Non cacodoeemonis tan-

dictos & coeno etripit vitiorum, & pri&inæ

reftituit innocentiasac virtutum ornatuiz fi

tüm retunduntur fcuto ieiunii tentamenta,

enim jejunium cum gule deliciis confera-

verüm & pravorum affectuum in noftram in-

mus, illudad Deum ducit; cum gula nonnifi

tus infurgentium perniciem impetus: bene-

ad miferias perducat; quid enim Efau à jure

ficio fiquidem ieiunii coércetur concupifcene

;!

exclufit primogeniti, & in famulitium dejecit

tia, compefcitur ira, & caro in (piritum te«

fratris natu minoris? Nonne elca, quà ut

bellans cohibetur; eftenim finis ieiunii carnis

mortificatio , concupifcentiz compre(fio, ac

j

gule indulgeret primogenita vendidit ?

ute

divinorum beneficiorum impetratio, ac ad

Quid jejunio przeftantius , ejus enim virt

munitus Samíon bellator evafit invictus , &

orationem purgatio,S praparatio, Eft enim

debellator (irenuus: jejunium enim , cum

utilisoratio, íed utiliorcumieiunio, ora-

tio enim ieiunio munita pharmacum eft om»

quoin matris ventre conceptus fuerat,eum

nibus vitiorum morbis congruum: hac om-

inexpugnabilem reddidit: Samuel virtute

jeiunii flerilefcente ab alvo matris felix fuit

nem animi ægritudinem famat ," conícientiae

u

in lucem editus *

nium Prophetas genuit,;

labes abítergit;ca(titatem fovet,concupitcen-

t, fapientesfacit, arma

tiam cohibet,vitiis bellum indicit, contra o-

potentes corrob

athletis , & certantibus fuppeditat ad tarta-

mnes noxas validiffimé pugnat , & pugnans

vincit, vincens ttiumphat. — Affumitur enim

reos hoftes proflernendos, aceorum affultus

ieiunium ad coercendam concupifcentiam,ut

Heonil, K, 4e propulíandos, ut notat D. Bafilius inquiens :

j'/""o.

Quid fortifimum. Sam[onem inexpugnaäf'-

qui funt Chrifti, carnem fuamcum vitiis, &

dlem reddidit 9 nóune jejunium, cum. quo s

concupifcentiis crucifigant, corpisque fuum

in fervitutem redigant, ut monet Apoftolus:

smatris ventre conceptus ef£ 2 Tejunium con-

cepit , jejunium mutriuit, ieiunium virum

Quapropter fideles monet, ut zequé vigiliis,

Ad GJZJ?. j;—.

ac ieiuniis affuefcant,ne caftitatis florem cot-

effecst . quod fanà^ Angelus matrs pracepit,

^. 2d Co-

rumpant,

In omnébus exbibeamus uosmet

vYintb,6.

souens , quacungue ex vite praz:gderent, "e

attingeret , non vinum ,non fceram biberet.

ipfos, ficut Dei voiniflros in vigiljs, i. :eiu-

Hinc rerum conditor. Deus primis hominie

nijs, in caflitate.

26«

bus in (latu. innocentiz , tametfi donis fu-

Prodeft ieiunium mentis purgationi

pernaturalibus muniti effent, fraenum iéiu-

ut hacáterrenze concretionis labe defoecata,

rerum divinarum contemplationibus, ac vit-

nikimpofuit, quo difcerent, reóté femper

áncedere , & nunquam à veritate deflectere.

tutum omnium culturz fit aptior, Oratio-

Hinc Ra-

Queéd (i in paradiío ieiunium fuerat neceffa-

nem enim promovet ieiunium.

rium,quantó magis hominibus ex illo felict-

pha£l & coelo miffus, ac Socius,ductórque per

tatis ftatu. deieclis : fi ante infli&ta vulnera

longa itinera Tobize iuniori aícitus, & con-

utile fuit ieiunii pharmacum; muito magis,

fecto itinere cum perfonam depofuifíet ,

poítquam natura pluribus plagis lauciata

quam in via geíferat dixit utrique Tobiz

Tobia cap12a ..

M

concupifcentize eft obnoxia illecebris, carnís»

occulte : Bemediczte Deum emli , €9 coram

que ftimulis, quibus preceps trahitur ad

oimnibus viventibus confitemini ei, quia fectt

vobifcum mifericordiam (uam.

Etenim Sa.

l

peccatum: fi nondumbello voluptatum in-

cramentum "Regia abfcondere bonum eff. s

furgente arma ieiunii neceffaria fuére primis

parentibus, utinarce paradifiace felicitatis

Opera aurem Dei reuelare , ( confiteri bo-

norificumefi : Cámque Tobias (enior Ange-

iubfiflerent , multo magis poftquam rebel-

lantes concupifcentiz , ac itaícentis animi

lum interrogáííet, quodnam hocSacramen-'

affectus per voluptatum illecebras , & vi-

tum effect? & quenam hecopera? reípon-

tiorum turmas bellum nobis indicunt, mo-

dit: óona eff oratio cum ieiunio; && eleemo-

Tobia mþa& ,

)u

h

fyua magis,quam thefauros auri vecondere:

—*v, ;S.

^ ;ej;mio

véntque, ut nosà cceleíti etiam excludant

atria,

nimirum ea eft orationis efficacia , qua fi

dj

1f.

Tamdiu Protoplafti in atce paradifiacae

gemino eleemofynz, & ieiunii corroborerur

felicitatis immorati fuerunt , quamdiu ie-

fubfdio, poffit rect&. rebus , ac thefauris

iunium in eodem fervárunt; cüm primum

pretiofiffimis accenferi ,. & tuncoratiofulta

ieiunie, adipata inedià, farta abílinentià, illo

hoc fuerunt transgreffi; fuére. & ipíiab illo

felicitatis (latueiecti ; nil eftrerundendis fa-

eft pretiofior thefauro, qui in arcaafIervatur

tanicis affultibus afficacius ieiunio , nil fer-

reconditus,

Eít oratioieiunio munita duplex, in-

27*

vandainnocentiz aptibs ieiunio , hoc enim

D';n dg Mü'

proítrernitur tartareus hoftis,

Quzerit D.

terior una , feu mente concepta ,. de qua

jit.

Auguftinus, cur Prophetz Eliz Deus panem

dixit David Pfalm, 24.. Deum alloquens :

Tili dixit cor meum exqui[ruit te factes mea,

duntaxat, & frigidam miferit, & non plenum

prandium ficut Danieli efurienti in leonum

&alibi: Ez zediztatio cordis metin con[pectu

Pfa?m. I$,

P[alm.gz.

Ípelunca ? fi enim Elias longum erat iter fu-

tuo femper,& alibi ; Etim meditatione mea;

l

exarde[cet ignis,

Hacque oratio fola mente

Ícepturus , uberiori videbatur obfonio indi-

gere,quo vires reficeret, ac labores itineris;

concepta non fita eft in fufpenftone omnis

Tvmo YO.

4

ferm.65. de

facilius poflet fuperare: & refpondet. Au-

adtus, neque paffivé duntaxat fe habet; ne«

h

ïempor&'.

guftinus: qsia fciebat Deus Propbetam [uum

L

que in fola coníiftit fpeculatione, ficut. nec

Verani de Affeclibus Tom. L,

lii

Ia

/

436

Differtano XX

in foloactu voluntatis, fed 1n utrisque, feu

quis tantüm amaveritin operibus 1uümæ la«

MR ONG

inaclibus intellectus, & voluntatis ad Dei

borem actionum , atque paffionum ? Quis

cultum, & honorem relatis ; feu in con(i-

cam vitam propter Íe ipfam expetiverit ?

detatione rerum divinarum, & noflrz in.

Sicut necJacob Liam, fedtamen fibi nocte

i h Th

digentiz, ac inopize, Deíque amore,rerám-

fuppofitam in ufum generandi eft amplexus,

que aternarum defiderio , aliísque piis affe

! & feecunditatem ejus expertus: Dominus e-

Gibus, & hujus orationis mente. concepcæ

nim cam,quia per L eipfam diligerenon pote-

fupremus gradus eft contemplatio, quà ani-

rat; primóut ad Rachelem perveniretur, to-

a evecla fupra terrena phantafmata fine

lerari fecit, deinde propter filias commenda-

áquifitione rationis , absque vago variarum

vit.

Ita veró unusquisque Deo utilis fervus

cogitationum difcurfu Dei naturam ,. per-

fub dealbationis peccatorum fuorum gratia

La bt

feétiones, attributa liberé confiderat; & in

conftitutus quidaliud infua converfione me-

IIP, WP'M

iisdem defixa penitüs mentis acie, caflo, &

ditatus eft? quidaliudcordegeftavit? quid

ardenti amore Deo conjungitur, quem com-

aliud adamavit, nifi doctrinam Sapientiz $

plecitur, & in quo unicé. deledlatur, &

quam plerique fe adepturos , & percepturos

Lib.rconiva

Hunc fupremum $yationis gradum definiens

putant, flatim ut fe infeptem praceptislegis

Faul!um

: Auguftinus ait, Effe fanezam quandam -

exercuerint, qua funtde d

dijectione proximi;

fdP 425

- brietatem alieuata mentis ab infra labenti-

ideltHonora patrem,&

trem. JNon moe«

bus temporalibus eternam. ucem. fapientia

chaberis, INonoccides, Non furaberis, Non

£ontuentiü : nequead huncorationis gradum

falfam teflimonium dices. INon concupiíces

| pertingunt nifi purgate, ac ab omni vitio-

uxorem proximi, Non concupiíces rem pro-

rum labe defoecatee animze, quae diüturna

ximi, Quibus quantum potuertit obfervatis,

peenitentia pravosanimiaffectus , acnaturze

poíteaquam homini proconcupita, & fpera-

corrupta diffidentes paffiones co£rcuerunt,

ta pulcherrima delectatione doctrine per

ac proptis voluntatis ftudiis, ac affectibus;

tentationes varias, quafi per hujus fzculino-

fe fe omni vitiorum labeexuetunt : non e-

&em tolerantia laboris adhaeferit,velut prae

nimqui focordià depreffi , ac mundi hujus

Rachele Lia inopínata conjuncta fit, & hanc

fimuh.cra circumferentes pravis fuis adhuc

fuftinet, utad illam perveniat, fi perfeve-

famulantur affe&libus affurgunt adeum, qui

ranter amat; acceptisaliis feptem praecee

pofuxt trenebraslatibulum fuum : ad Deum

ptis: ac fi dicatur ei fervi alios feptem.an-

enim non afiurf':mus nif1à creaturis diftraha-

nos pro Rachele, ut fit pauper fpiritu, mie

niur; imó nec iufäcxc fola divinorum manda-

tis; lugens, efuriens, fitiénsque ]uümam,

tórum obfervantia , utquis ad ífummum il-

mifericors, pacificus,

Vellet.enim homo;.

Matib,

]dm orationisgradüm perveniat,(ed ulterius

fi fieri poflet, fine ulla tolerantia laboris,

eceffe eft váriis exerceatur virtutum ftudiis;

quz inagendo, patiendóque amplectenda

labores plures fubéat, infigniaexerceat pieta-

eít, flatim ad pulchre, atque perfectee Sa-

tisopera, & pratertim in quibus evangelicas

pientie delicias pervenire ; fed hoc non

D

beatitudines Magiíler Chriftus conitituit:

poteft in terramorientium , quod & Jacob

'

idquefymbolicé nobis fignificati typo dua«

videtur fignificáfle; cum dixit :. Non e5£ im fæems.zg.

rum uxorum Jacob Liz fcilicet, & Rachelis

loco noftro confuctudinis , ut. tinores | aute

Lihssr.conse

c*tpiicatD Auguftinus; quivult Liam iiter-

tradamus ad nuptiasz hinc fubdit Augulli-

pretat tilaborantem, & Rachelem vifum prius

nus t prior eff in rella bominis emd:t:ane

Matti] 4

zra Fanlium

"

eipium 5 íeu Verbum, ex'quo videtur prmc:-

14507' operandi , qua jufla funt , quam vo-

£Aps 22,

pium. A£lio ergo bumana, ac mortalis vitesin

luptas intelligendi , qua vera funt, hactenus

qua vivimu ex jïde multalaboriofa opeya fa-

D. Auguümus loc. cit,

eientes incerti,quo exitu proventant 4Ad utili-

Affumitur etiam jejunium ad pel endas

29.

£atem vorum , quibus æn/u!ere volitmiu tpsd

Deemones, eorundem | tentationes fuperans

eff Lia.prior uxor Jazobzit Auguílinus; per

das,fupggeftiotes pravas retundendas, & opi-

hoc inhirmis fuiffe oculis commemoratur,

tulante Numine ad triumphos . deferendos; .

ä

MAtb, 20,

quia utait Sirácides: eogitatioses rportalium

quapropter Chriftusait: Hoc genis uon eji

titiide, 6 incerta providentia nosira.

eituryntfiper orationem,G jejunium.

Velad

M j

28.

Spes veró xternz contemplationis Dei

Deum promerendum & colendum ficut An.-

-

habens certam, & deleclabilem intelligen-

na Prophetifía , de qua dicitur non difceffiffe

tiam vetitatis ipfa eft Racheljquz & pulchta

de templo, & Deo inferviitfe j ge)unus;, & ob-

fgecae, ac venuíta vultu dicitur, Hanc amat

fecrationibus nocte,; & die ; hucetiam. per-

omnis pi& ftudiofus, & propter hagc fervit

tinet, quod narratur : Mipiffrantibus lls 3. Mpoft,

z

[

grati Dei, quà peccata noftra , quamws

Domino,8 jejunantibus dixit illi [irizus 77282 E

fuerint ficut coccinum , tanquam nix deal«

us t fegregate mibi Saulum , & Barnabam,

bàbuntur,

Labani Vater Rachelis interpre.

in apw, 4d quod ajztmpf €05, tunc jejunan-

ä

tatur Zezlbatio , cuifervivit Jacob propter

te5, Ü grantes, amponentésqueeis niduus; di-

N

, Rachelem;neque enimfe quisquam convertit

eniferunt dllos; ut inde difceremus nullam ag«

fub gratia remiffionis peccarorum fervire

gredi opus pracfercim arduum nifi primitfis

juftitiz , nifi ut quiete vivatin Verbo,ex quo

jejunio, R oratione;lunt enim veluti geminiai

videtur principium quod eft Deus: ergo pro-

preevia: facies accen(2 , qug inter caligines,

ptet Rachelem, nonptopter Liam. — (Num

noctémqs hu;us vita nobis iter oücndum,&

/

,

!

ad

——

Jejunium probos Affe&uänutrïc, improbös abigi. — 43:

caflitatis propugnaculum.fanélitatis trophe

ad con;upïtum perducunt 'ter'mimim': affumi

etiam folet jejunium orationis fubfidio cor-

um, murum fpiritüs , & contra iétus omnet

roboratum ad expofcendam veniam,Deüm-

«acodormonis impenetrabile fcutum 5 froe«

fs

""'.?032-5-"? que placandum,hinc]oélait Deus: Conve

nümquepravis omnibus affectibus coércendis

/

timiniad meintoto corde ve(troyin jejunio,€5

peraptum ; ieiunium fanitatem cum animz,

n fletuy 6 $n planiiu. Ammonitis,Moabitis,

tum corporistuetur,quam faturitas de(trüit;

& Syris congregatis, ut pugnarent contra Jo-

ieiunium ferenitatem mentisadvehit , quam

faturitas abigit, & obnubilat; ieiunium cote

faphat, quem unà cum Judaico populo pro-

flernerent; Rex totum fe contulit ad togan-

dis tranquillitatem accer(it , quam repletio

. dum Dominum, & predicavitieiunium unie

excludit; ieiunium virtutibus favet,& faturi-

tas nonnifi vitiafovet, hinc Ambrofius ait?

JEil.a, Para, Vetlo populo;ut habeturin fcripturis.Et ieiu.

TO";.4A ll'þ,d:

Quis deterioravit domum fuam jejunio ? quis

lip, csp,zo, 'nium Jofaphatü defendit,hoftiumque impe-

4Elta, e je-

'tus coércuitjictüsque retudit,E(ther aditura

imminuit facultates ? cui mon fufpecia luxu-

*

j cap, 8

Regem Afuerü,quem precibus fuis averteret

ries? «uinon venerabilis abflineutia? «

u;u:/

à cruenta clade Judzorum parata ab Ama-

torum appetzvit parfimonia? «ujus pudorem

'no gentis ] udaicze infenfiffimo hofte, ieiuni-

*on lefit ebrietas? fejunium contsinentie magi-

um Judzis omnibus in Sufam commoranti-

flerium efl , pudicitie difciplina , bumáltas

bus indici iuffit, & ipfa unà cum (uisancillis

mentá , cafligatio carnis, forma fobrietatis,

norma virtutuspurtficatio anima,miferationis

ieiunare pariter decrevit. Propitiando Nu-

amini nil ieiunio aptius, boc enim dele&tatur

«expen[a, lenitatia snflitutio, ebarttatis 1liece-

-Deus, hocipíi prz cateris placet fi praefidio:

bra, fenilis gratia, juventutis cufladia, Jeju-

muniatur orationis, & abítinentiam fecum

nium e[l bonum itinerís uiaticum , bonum t0-

trahat,non folum ab efculentis , & poculen-

dius vita. Oui grave dicuntjejunium e[fe,ren

tis; verümetiamáàvitiis, ldfueruntexperti

fhondeant ,quis jejyunio defecerit? Multiin prane

Ninivitz, :quia enim utbsilla ob patrata Íce-

dio , plerique dum vomueruntepulum, fudére

lera moxevertendanon folüm infantulorum

animam. Quod posiremó animal jejunium fibá

««unis, íed & iumentorum-przfepiis jeiunia

«aufam fuifJe martis ingemuit? Per efcam dae

ándixit, & iu(tam INuminis conceptam iram

pMUeus non cavetur,an efca bamus latet, 6 c£-

'Ydeclinavit, & Deum per ieiunium 'habuit

us deduett in foveamy cibus anducit n vetza,

propitium., qv n per patrata fcelera .nove-

eibusevtfco etiam aues alligar, volantes depo-

tat (ibiiratum ; & quidemieiunium gratum

cnit ad mortem, Tejun:um (obrietas menti eft,

ieffe Deo nemo eít, quiambigat., càm & pri-

Ibóc wigent fenfus., 3a boc judicia trattantur.

smis hominibusillud indixerit, 'Gt Magi(ter

jejunium cuflodit Difciplinam , luxuriam fe-

A€Mattb. 6

^

*

Ju autem

'Chriftus fuos edocuerit fideles

quitur copia. Tejunium quietem a'iiig'it,'/uxu-

«um jejunas unge caput tuum » & faciem tuam

71a inquietitudinem. Ob[onator est,qui ante.

Javayue videaris bominibus jejunans, fed pa-

quam fol Iuceat.fores alenas pul(at & tanqua

4ri tuo, qui eft in ab[condtto.

bellum imrmineat,excitat dormtentes. Turba-

39.

At fi delectatur Chriítus ieiunio; crapu-

um vides, aubelantem avertzs , 3nterrogat,

TT

lis laetatur fatanicus hoftis, qui nullispotio-

que caufa perturöatinm& fét: Pofcitinquitdo-

ribus armis hominem adoritur, quàm ieiunil — »opus preus ubi vinum melius,ubi fumen mol-

violatione, cibique ingeltione;hinc ieiunanti

liu,ubi pbafianus pinguiors ubi pifciavecen-

Mattb, 4.

410r veneat.

i

Chri(to ineremo dixicdoemon : Die welapr.

*5U.36

des ifli panes fiant quia cüm vidiffet eum ie-

Stomachi repletio, ventrisque fatietas,

3.

iunio communitum defperavit ullam poffe de

1nentis inducit vacuitagem, ac virtutum dif-

ipfo victoriam referre, & quem impaítum, ac

folvit ftudiashominémque faturumà ftatu de«

29

