radifum impetrat : omnis igitur locus fun-

duo aurei catdines, quibus oratio nititur, ac

dendis precibus aptus eít3 : dummodo reécta

gemina naícentis pietatis ubera ;

*

adftintentio, Gdebita non defit attentio,

ha funt ge-

Tom.1 bomil.

minz flammz, quz fe mutué fo

vent, robür«

de fide u- .

uia ut ait D. Chryfoftomus: Ormnes quidem

que fibi conciliant :

feverentia enim attentiOe

PL

oramus, [ednon omnues in confpetlu domini. £»

neim; G attentio reverentiam auget: attentio

tenim cum corpore in terra profirato, & ore

futilium cogitationum, inaniümque fimul

C d

E.

f'ufira delivante, mens ubique per domumy,ac

crorum compefciteccurfus, coércet mentis

for& circumoagatur: quo oreéalis po[fer drce.

evagationes, & eaomnia abigit,quzà divino

re.Quód oraverit in con]petlu domini? Nam in

colloquio orantem avertunt., Reverentia ani*

con[pectu Dei orat, qui orat undequaque eolli.

mum; corpisque componit;orationem come

gens fuam mentem , mibil babens eum terra

2l

mendat , acveluti ornatrixancillaeam venu«

commercij, fed ad. ipfum Deum torus commi-

ftat; qu decentiüs coram magno Rege fe fi-

grans , omni cogitatione bumana ab animo

ftat,compareátque gratiofior: fienim debitá

depulsa.

It

2l,

fit ratio reverentià deftituta, inconcinna eft,

Oratio tefte Auguflino fi'probé fiat , clà-

& ut putidula rejicitur s conciliaturreverene

vis eft cocli ; a/rendit precatio , && defcendit

2 du

tia fi perfpectà propriá inopiá, indigentiá, ac

Deimiferatio. Hancautemcoeli clavem pravé

aiiferi3 oraturus omnem deponat tümefcen-

n,

detorquet, quisquis orat; & quid oret ipfe

tem faftum , omnémque feponat fuperbiam :

ignorat; imó triplex adfert damnum oranti;

non enim Deusei fuas erogat gratias, qui fibi

ä

quia feram deftruit, clavem frangit,& coelum

inultum arrogat: non affiftit Deo fuperbus

non aperit: hinc fi oratio probe fufa oranti

orans,cum Deus fuperbis refiflat ; ab omn;

eít prefidium ; Deo facrificium; & doemoni

non liberatur orans miferia, nifi liber ab o

flagellum; fi depravetur foedis evagationibus;

mni fuperbia Deum acceffzrithumilis, &ea

ac deltituatur orantisardore, acattentione,

qui poteft majorireverentia; hecenim enees

eít tunc oranti nocumentum;Deo ludibrium,

rofa eft inter volucresaquila, fovis ales,

Íolis

doemoni gaudium, Importuni funt blaterato-

amafia,quz fuper nubes evecla , & tonitrga

res, qui ut limpharici, & infani garriunt :e-

mundanitumultás; ad divinum fol

briis linguain udo eft, & quz ab ipfa lapfan-

torto avolat obtuttu,

gm l1ffe«

tia proferuntur verba,fuilli merguntur cceno.

Huric aquilz v

Viroirá conciteingua fellejac veneno natat,

olatum imitettir quisquis

13,

Deumin oratione quarit, eóque frui mentis

& ab ea nonnifi verba prodeunt virulenta,

fatagit obtutu; folerter quarenti fe Deus ex.

neces propinantia ; phrznetico lingua ignis

hibet ; hocque negotium Deum quarendi

eft équa exeunt verba flammantia, furiata,

propriumeffe animz orantis afferit Jeremias

diffidiis accendendis accomodata :' & quam-

inquiens ; Bonss eff Dominus fperautibus $u

vis ebrii, irati, & fanatici toto die loquantur;

Thren.3«

£um,anime quarentitllum; ipeciatim Deus

nihilpromovent, & quó diutiüs gárriunt, eo

ac

fuamimpertitur bonitatem animz oranti,

minus proficiunt ; [tales-dixerim,qui,quod o-

quzrentiillum , utobfervat D, Ambrofius

rent,ignorant, temülentis; fremebundis, ra-

inquiens: Bomw eff Dominus [perantibus 4n

bicfis haud abludentes ; & hiquo plus lo-

€Ht, AIt/n quarenti illum ,. hoceft Bogus

eff

Geem — u d L

quuntur, plus offendunt ; neque placere po-

Dominus fustinentibus eum (quafi

fpes fit ful--

Z.g SPIAXÉ

teít tam infolens futilitas: quamvis lingua

€rum,quo animanititur

€, 4..

eum. Debominibus dix

) 4nime, gue quarit

laboret in multiplici precum fufione; id per-

i,

G animam Adjici-

&j y,

— — — —

inde eítac cribro aquam haurire; inani labore

enudam putavits meliu e

[/1

"m quarit ifla , g

quod hauritur funditur;jquod conftruiturde.

fola fit, abducens fe à corpo

"l cano, & Cupidi-

Ecclef.a..

ftruitur? lnus edificans ait Siracides && unus

tate carnalt,

tuncanima per fufaspreces De-

deflruens , quid eis prodeft nifi labor.z haud

um quzrit,G invenit, cum fo

ditfimiliter f1 lingua orando zedificet, mens

la eít, fäque al

ducità corporis cceno,

& cupiditate carnali :

divagando deflruit, & laborinanis eft; & o-

quarit Deum non cerp

us,quod de limoía fua

ratio ruinofa; hinc Ofeas deflens ruinam

origine,déque ccenofo

fuo Íq

ualore fordeícit;

líraélisait: Lappain tabernaculia eorum; fa-

fcd animarationis compos

» qua coeleftia ía.

— — ( —— P —— £ — A 9 $ — «X

erificium eorumyquafi panis lugentium|: omnes

pit; acdivina, quarendi

que; ac inveniendi

Bb a,

qui comedent eumy, contaminabuntur : Panis

momentum percipit ;

Querit anima Ver-

lugentium madet lacrymis; fordefcit cinere,

bum ( ait D,Bernardus)

cuiconfenttat adcor-

Serm, 8668

/

obducitur nigredine; faftidit Deus hos panes

veittonem, quo slluminetgy 4d

0guttioneve,

£A0fo

immundos, acfordidos: fed curlappa dici-

eui snnitatur ad virtutem ,

quo reformetur

li

turin tabernaculis effe orantium? Lappaha-

Ad Sapientiam, cui confo

F'etur ag

decorems

matum lolii genus eft veftibusadherefcens,

€ut maritetur 4d fecunditatem

».qHUo friatur

L

Quid ni, orans mente huc, illticque divagan-

adjucunditatem.

Torpet ca

rnalis cupidi-

L

te;alia omnia,quàm quod agit,cogitat; ideó-

tas ad munia Dei quzrenda ;

folertia ad id

que plenus eft hamatis vepribus, tribulis, ac

l,

requiritur fpiritüs , qui non inter homie

í

lappis, feu noxiis,importunisyque cogitgtio-

num frequentias, non inter iundi tumultus;

nec

L

^

u

Y

*

H

!

$

"Oratio pravos nori excutit zAffe&üs,þiü eva gätio hes a'gïga";if. 34

"inecinter obítrepentianegotia Deuminvenit,

ventiore cum regio Pfalte, qui enixim acfet-

! pjalini f9.

fed in feceffas-quis enim Deum quarat ubi

vidé requirens Deümait: Jn rtoto«orde meo

exauifiui tez nevepelias me a mandatás ruie,

zvirtuti nulluse(t locus? ubi exemplis malis,&

l

con(iliis pravis vitio. pravus affectus patroci-

Verüm .quid ht repelli à divinis mandatis

mátur 2 ubi inveterata in malis confuetudo,

difficile videtur explicatu, neq.e facri inter-

pretes inunam , eandémque collimant fen-

lex-eft 2. quafi quicquid placet,deceat; quid-

quid dele&tat, expediat ? Quid enim in

tentiam; nodümque difficultatis mapis ftrin-

pppulari fremitu, & fore

ftrepitu repe-

ir D. Hilarias inquiens : Competere. boni. ?oP[al Vl«

táti Dei nou viderur , ut à mandatàs. fuse

rias, quàm conrentiones, adulteria , frau-

des, injurias, faürta; homicidia , odia, dif-.

quemquam vepellat.

: Qui ergo fecundüm

iï'dia, inimicitias , invidias, ifas? ubi fine

Propbet am mavult peccatorum panitentiam,

quam mortem y nunquid exifimandu eff- à.

gubernaculo eít navigatio, fine baculo fene-

étus, (ine froerio juventus , fine duce coecitas,

emandatáa fuis. quemquam vepellere ? Obter-

vat Corderius nodum hujus difficultatis fol-

fine folatio calamitas : ' ubi triumphant cu-

vi à D. Hilario, & D. Ambrofio ex ipfis ver-.

:

pidinarii , lurcones , nebulones , ganeones;

Matib: 27&

bis Chrifti? Omni enim babenti dabitur, G5

'quibus fola placet, vel unéta popina.,vel'cöl'la

'yinaria.

E

abundabit ei autem qui non baber, & quod

Hominum cetus qu

i circumit , mimos

videtur babere , auferetur ab eo z nimigum

L£

invenit, füres , circulatores , fycophantas;

tepidus , & negligens in Deo .quarendo à

1 Trintithe

.quibus omnibus unum eft propofitum , vel

mandatis Dei repellitur , quia cum fegniter

fallere, vel lucrári; & ut:ait Plautus flandi-

opus Dei exequatur, videtur fua tepiditate

] me,

a

lequentulos , barpagones, mendáces, latebri»

magis obeffe , quàm prodeffe legis divinz

-oblervantia.

Secus folers,:ac (trenuus in

éolarum bominume corruptores, quibus afti-

Deo quarendo, : non tepidé, fed toto cor-

fcuntur mimi, fures, circularores, &fyco»

phantz : non igitur quarendus eft Deus tu-

dis fervore ad mandata DEI cuftodienda

^multuantes inter hominum turbas, fed iníe-

eurrit. neque fedülam inquifitionem Deum

éeffu, in folitudine, que eft tempeftatum

inter, & mundi concupiicentias partitur ,

"omniumopertus, quem qui fugit, volvitur

proinde uberioribus. potitur Dei auxiliis ad

pelago; fluétibtsque agitatur decumanis, &

ipfum folertiüs inquirendum-, & per man-

datorum obíequia invenicndugn; appoüt*ä

in ícopulosnaufragus impingit. Sive con-

filium fitÍervire Deo, in quo una, ac vera eft

D.Hilarius: DEUS ergo non aufert nifi néi

babenti, fecundum quod non repellit utfi ne*

libértas, & fola felicitas; (ive ingenium ex-

colere bónis artibus ; five animum imbue-

gligentem : adeo autem bonttate plenus esh,

ut babentem abundantià munueretur : Adga

LP

're Íummis virtutibus ; five vitam expolire

verà non vult.quemquam non babere , ut

.probis moribus, five aliqüid fcribendo no-

ftram poíteris memoriam extradere, ac die-

non babenti ip[um quod babet adimat. - :Ne«

rui fugad: fiflere; & brevitfimum ^vit&e

minem ígitur mifi obnitentem — repellit , ne-

'minem ni[i negligentem rejicit,. : Merito igi«

xempus extendere ; five velimus Deo vacare

neceífe eít , animum feducamusà futilibus

tur ait, le intoto corde Deum quzrere, n€

; tht

'curis, quzenos obfident ; & folitudinem pe-

(cilicet repellatur à mandatis fuis:; quia fi

non quateret in toto corde , feu toro affe«

tamus , quia hec ait Philo : 'ef poff£ffo Dei

»

placida , & tranquilla. Solitarius elevat fe

&u, &fei:vmje ;. fed corde tepeícente, affez

À

!

fupra fe, ac inter homines major fit homi-

&üque-languiäo, repellereturà divinis maits.

datis, quatenus ea non munirétur ope dis

me; quia ut afferit Climacus : 'Solitarius efl

.

Lb.é t ff

forma terresiris angeli. Solitudo eff ambu-

vina quà D&I cuftoditet mandata

?

qui.

LI

GMZ. 27

latorsum Dei.

Sohtarius -quafi quidam mo-

enim toto. corde DEUM quarit; etiar

L2 pæmd:ji colonus; elevat ie Íuprafe folita-

2

per obfervantiam mandatorum fatagit, eur&

1

rius, & paradit? accenfetur colonis , quia

invenires ideóque mandata diligenter ex-

nullis hujus vitze -calamitaubus tangitur ,

quirít ; Deus igitur non excludit, nec re:

nullis vexatur moleítirs , nullis-infortunio-

pellit ab uberiori fuzgratize auxilio,quo di--

rum turbinibus agitotur montisqueolym-

vina -m'»an;data fervantur,nifi negligentes; a€

.,-pi-emul—acur*vercitem , adeo enim fe alté

fcedo torpentes otio quafi neglectus Dei

extollit, ut nullo ventorum; ac rempefíta-

qu:erendi in fuis mandatis,. ac defidioía ejus

;

;

tum impetu quariatur ; unde D, Hierony-

inguifitio, fit. ipía repulía à divinis mane

j

datis.

E Piä . '4:1 e

mus folitudinis amans ait : afezr . fibi Ro-

"

ma fuos tumtultus , arena feviat , circus in-

Quid igitur homíni maéis timendam;

i

r

é

1

faniat, theatra luxurient , nobis adberere

quàm neglectus Dei quarendi ? quid mágis

Adhzrere autem DEO

, gendéd

DEO benum est,

formidandum , quàm defidiofa. inquifitio;

p

in folitudine , eft illi myttice per internos

vitiofa,ac frigida 'oradio? Hauc fegnitiem

affe&tus, perfuías preces uniri $ qui emanet

ut fponía excuteret à fuo excitatur. [ponfo.

CAnt.2,.U.10. hdec e(t vox fpo"ri;ü ad fponfam:

in cbaritare $n D EO manet , & D EUS

in £0,

furge, propéra amicamea, columba mea ,

Non tàmen

j feghife't 'eft in feceüu; in.

veni: quali dicat; quae tua efl fegnities? qu&

e

de(idiofa détineris in le&tulo ; quá jaces fes

folitudine Deus quzerendus; non animo te-

müfopita, & torpefcentibus membris tote

,

pefcente funt preces fundenda; fed corde fer-

Verani de Affeélibua Tom. i.

corag

j

1Jn -g

Differtatio XVl,

342

-

corpore otiaris, eum tam anxie inviteris ad

cepta DEUM orabant; quos tamen Chri-

nuptias? furge, & propera.

Et qUid 60,

ftus redarguit erroris, eó quia noftrz mi-

ä

quod te domi cunctantem, ac fub (tragula

Teriz , ac zgeflatesminimé Deum lateant :

Mattb. 6;

fegniter quiefcentem remoratur ? 'eandem

Seitenim pater veffer quid vobis uece[fe fit,

V

iterum vocem ingeminat; uerf.1 4.acuberiori

id opus fit obis , 4ntequam petati. Floc

b

energia eandem alloquens, ait: frge , pro-

igitur Ethnicorum multiloquium à Chrifto

perd amica mea , 69 veni, Vult "fponfus

ü

improbatut, quia fidei prodit titubationem:

9

ab fponfa'omnem excuti fegnitiem, -abigi

ícité Tertullianus Lib, de oratzone c. x. ait

torporem ; 'quia-accedens ad Deum per fu-

(

Orantes nolite multum logui.

Hocad f-

fas preces, :piósque'affe&tus , 'non otio 'de-

dem ,

& modefliam fidei pertintt , |fi non

r

bet torpefcere; non tepiditate languefcere,

Agmáné verborum adeundum: putemut, quem

nen corde frigere , fed 'tota animi contene

f

"ultró fuis profpicere certi fumus. : Yioc mule

U

tione, totóque fpiritàs fervore, ftatim fur«

gere, ac properare ; "fcité D. Gregorius

tiloquium-ad'fidem pertinet ; in qua pro-

19

, orlto ï.

pterea videtur titubare ; qui-enim in orae

iNyffenus expedens verba fponfi. J Rurfus at

h

Ca5f, L.

Ad excitatam , furge: & ad veuientem, ve-

tione ita titübát , /"&*ïpc*languet-, 'ut cen-

feat neceffariam 'fibi effe prolixiorem ver-

2,

Nec enim 4lle ; qui mod furgit , - un-

h

borum apparatum 'ad impctranda éxpetita;

h

quam furgere definet : neque à currente - ad

quamvistin 'fide nón deficiat., "fidei tamen

dominum , ampliffanum -illud .divino curfui

devenuftat mode(ftiam.

"Cum 'preces ad

gf

deffinatum [batium conficietur , femper enim

DEUM fundimus fiducia-

noftra firma effe

ti

ti

excitart nos oportet,necunquam eff-quiefcene

debet, & non titübans; flabilis non vacil.

dum , etiam[i curfu propius:ad : fcopum per-

Teniamtu.

lta animam noflram DEUS

lans; fpes'noftra langüere non debet , fed

vigere; non cadere , -fed- vegetior affurge-

al

alloquitur inquiens; furge ex defidizelectu-

Tl

M

re: fpes que in multiloquio fundatur Eth-

lo; ítragulum torporis , -quo operirisaperi,

nicorum languida e(t-

Pt

, ac fidei ledit, de-

$

depone, ac incunclánter furge; & excuflá

ho'nc[ääti;u*e "modeíliam ; 'ac fi certa

j

omni inertiá feítinanter propera, Gb veni-

7/

oratione impetrationis fpes fidei Tepute

á

ens feftiffa; furge igitur quantocyus, dis-

modeftia ;- qua propterea lzditur, ubinon

0

ruptá quavis cunclatione;; propera ut ve-

J

in orantis fiducia , fed 'in verborum leno-

.mnias ad me ; veni latim, 'ut me inve-

cinio fpes fundata' concipitur,

fl

nias,

Fidei de-

turpat modeítiam , 'qui faas preces fidu-

nl

Accedentem ad DEUM rion füfficit fe-

cià de(lituit , :

hi

174

qua"m in $z mine collocat ver«

meloràffe, Íed excuflo inerti otio perfi-

borum,

ext

ftendum eft, fempérque properandum , 'ju.

mi

gitérque exorandum , donec inveniat, -Ne.

"$. Ill

qi

que obftat, fi dicss, Magiftrum Chri(tum,

fol

fuos edocuiffe Difcipulos párcé lóqui , &

;Qme Tpe, €5. deucizz nititur bu-

ts

non multa effundere verba: Orzntes autem

emilis oratio flat inconculfa, b* im.

«

Afü"b. [f*

nolite multum loqui, ficut Etbniciz "putant

:petrat petita,

2

?"»U. 7.

enim quod in multiloguio fuo exaudiantur,

d

Nolite ergo affmilari eis « fcit-enim Pater

On multiloquio , fed fiduciá nii-

Tlgo

li.

veller, quid opus fit vobis , antequam pe-

tur oratio, qua à DEO petità im-

li Nl

0t:

4A'15 eum,

petrat: hincRegius Vates :nos mo«

Quia Chriflus non'improbat

IlA,

diuturnas, ac prolixas pfeces, fed futilem

net, ut fpe & fiducià fulti noftram 'indi-

pt:

L

verborum redondantiam , vanam plurium

gentiam fupplici prece DEO exponamus 5

vocum profufionem , ad phaleratam elo-

f1 exaudiri volumus: Revela Domino, viam

Puü

lit

quentiam potiüs oflentandam ; quàm ad

tamy, O fperain eos G'ipse. faciet ; feu

—pf?linlgöo

ut exponit Corderius introfpice temet i

It

fervorem orantis fovendum; ideo ait; pa-

'p.

i

14nt , quód in multiloguio fuo exaudiantur,

fum, mentem tuam ingredere

; Voluntatem

tuaim pérícrutare ,

&

hoc eít propter multiloquiam, feu vanám

affectus tuos expende ,

eloquentiz oftentationem ; quafi DEU M

flexus cogitationum ,' & meandros cordis

d

1l

di

infcium de rebus fuis velint erudite, & ve-

perpende, examina, pervade, hoc'e(t fub.

luti non pronum ad benefaciendum , ver-

lato velamento ' atcana pectoris tui 'ex.

ljs

t

borum lenociniis ejus fatagant aures de-

pande DEO in precibus,.

Alii tamen

afferunt ; revelare viam Do

fii

mulcere, & ipfum flexanima arte in fua

fle&tere vota; perinde ac Rhetores fua pha-

inde effe, ac propriam D

E O indi en-

t

tiam exponere ,

lor

letata orationé judices informant, flechünt-

fitque propterea [enfus

que , ut Reum abfolvant, vel in favorem

Davidis :

ARevolie

t

fuper Dominum ig.

judicent clientuli, quod proprium erat Eth-

digentiam tuam , &

fpera in eo ,

& ipse

lr

L£

f^4ciet. ubi enim David ait:

let

nicorum putantium in hocce multiloquio

Ré 7)3/ 4D QMZ.-

poífe exaudiri, & credentium , DEUM

22, D. Hieronymüus legit. v

olve- fiper Da«

fet

velignorare, velnon confiderare eorum in-

amum indigentiam tuam,

& inde com-

Ti

mendat orationis efficaciam ,

Y

Gigentias,à quibus liberarentur; ideo magno

QU& petita -

verborum apparatu, ac phalerata oratione,

impetrat : fubdit enim. ffer

4 in eo, 64

t

diy

cultáque narratione juxta Rhetoricze pra,

fficultas

ipse fectet e Ó igitur qes di

pte

Id

*Oþat*io pravos non excutitAffectus;nifi eVagatïones äbïgäf. 335

premit in ftudijs virtutum 'fi onus incuim» "promovent'aniriee : *hinc Chriftus interroz

bit , quod noftras videatür vires excedere,

*gatus aburio ex fuisDilcipulis , quomodo

Atl g

fit orandum , & cum ipfum rogaret , ut vel-

eus à nobis adeundus eít humilibus preci-

bus, ut pondus, quod nospremit , devol-

'Jet eum docere modum oraridi , ficut Joan«

vamus fuper eum , 'quia fi noftrani in eo ha*

"mes fuos edocuit Difcipulos , refpondit Di*

ícipulis fuis. 'Cum oratis , dicite ?. ;Pater

$

beamus fiduciam , fi pijsvotis, & obfecta.

A.

Müïfäd'?&æ

' tiohibus , in eo fperemius, nonampliüs nos

nofter , ui e$in calis ,' fanilificetur nomenz»

'onus premietynec cumulus opprimet mole-

1uum , G reliqua , qua habenturin oratioe

ne dominica ,"in qua Chriftus docuit mo*

fliarum : quia oratio fulcris innixa fidüciz ,

& fpei.humanos omnes excutit angores , &e-

dum orandi , indicavitque resà Deo precibus

'rumnas diífipat, & calamitates abigit : eft

petendas ; & ordinem fignificávit, quo fint

fiquidem oratio , 'veluti folaris radius nubie

petenda , " & etiam brevitatem éxpofuit ver»

"um caliginesfugans , ac difpergens.

borum: funt enim verbà orationis dominicze

aptiffimaimpetrandis à Deo'auxilijs, " Vult,

1219*

Si nos i-git'ur'mole

ftiarum moles obruit,

'hanc^eandem molem beneficio orationis in

ut Deum voéemus Patrem , «qoatenus ple«

Deum devolvamus-, ' ipfe enim ónus, quod

na fiducia ipfum accedamus ; ; hinc D. Aue

* guftiiius éxpendens exordium orationis do»

humeris noftris pergräveefü,levïmmum red-

det, & nobis potiüs ' levàámini fiet , quàm

"minicz : 'Pater nofler ,"qui esin calis , aitz

-gravamini ;f hümilis noftra 'afcendat ora

! Nou boc' populo priovi diclum eft ,^ ut Patrem

*graret ,' fed Dominus infinuarus efl eis, ^ Ad-

tio, pragrandis Dei deícendit ad.nos mifera-

'tio: quaténüs impetrat humilis oratio , quae

*gonentur autem boc verbo divites , €9 nobi-

des cum Chriffiani fats fuerint , "ut fe nonzs

àDeopeétit; & quó huiilióreftoratio , eó

-altiüs afcendit ,^& ccelostranfcendit ,' hinc

"extollant 'adver[us pauperes , "& sgnobiles ,

356:!:[:.*3;"3.

'Sirácides ait : Oratio bumilianta fe nubes

-quoniam fimul dicunt Pater nofler y /quod

verb, acpià dicere non po[[unt yusfi fe fratres

qpenetrabit , U douec propinquet , non con*

folabitur , -& non difcedet , " donec: a[hiciat

-effe cogno[cant,

ine Patér,'quoexordi« 721

nlrifimus * iea ut vertit Syrus Interpres ;

: Hoc igitur hom

"Oratio pauperum nubes inclinat ,' & coram.s

"um inchoatur orationis dominice charitas

JDomino Majestatis ingreditur. ^ Non tran-

*excitatur ,"quia filijsmil chariüs efle debet ;

'nifi Pater ,' & fupplex affe&tus:; unde cum

flit , donee snquirat de eo , 6 judicium ve-

vuym judicer. - Quàmefficax eft , ac valida

:homines dicunt: Pazer £0ffer , quedam ha-

'humilis orátio , qua , quod petics 'à Divina

betur impetrandi praefumptio ; - quod peti»

n

*tur.

Quid enim non det filijs peteatibus

extorquet "munificentia , "& fi afcendat hu-

smilis oratio, defcendat Dei miferatio ? Hzec-

'patér ," qui ijsdem jam dedit, ut effent filij.

'Id igitür intereft difcriminis inter homines

que fatio , 'cut'oratio nón tantüm dicatuf

folium Dei cónfzendere,Dominum Majeíta-

"veteris-, G novi teftamenti- quia ifti , 'ut

'tis alloqui ; verüm & écelos ipfós inclinare;

"filij Deum orant y 'ut patrem; dicentes , Pz-

'ac deorfum in tertas demittere : Orarzo pas-

^zer noffer ( qui es^én calis : non itain veteti

qerum nubes inclindt : feu/coelum deorfum

'teflamento, ubi timor fervilis magis, quànt

"detrudit , quatenus Deurn. ipfüm fledit in

'amot filialis popülum ad legis obfervantiam

fua vota, &ejus miferátio defcendit , opem

inducebát: in novafiquidemlege fideles di-

n

'centes in oratione dominica : Pater nosler,

Íp P[alm,

'orantiallarura:s fcité Augutinus,

Incom-

1145

"zqué patetnunm - àc filialem, & fraternum

parabilis quidem 'efl prarogatisa Orationg ,

ut Déus ómnipotens in folio gloria fue confli*

amotem produnt; non enim fidelis, quam*

gantibus "undigue Arigelorum. nillibus 'fu-

'vis feorfim ab alijs-, & fingulatim Deum

orét , dicitpater meus, qui es in €celis: fed

bità fe demuirtat ex tbrono , inclnétque au-

yem , ut orationem à terra excipiat afcenden-

Pater noffer , quia cacteros etiam fratres«

Tfrln ;

feu fideles unà compleclitur oratione? om-

tem 'nimirum"quandoDæus'iü 'vota iefle-

&itorantium , aurévque füuam humanis in-

"nes fiquidem fideles fratres invicem 'effe it

clinat precibus, tuné ex throno glotiz fuze

Chriíto fatentut ; 'appofite D. Auguttinus

dicitür fe demittere , & in orantium opem

Qui babitas iucelis , idefl in bis ,- qwmm**ä&mn* 1 dé

ijsdem opitulaturus deícendere. 'Càm hu-

conver[atio incalisef, — £ accommodati[f. mbere

milis oratio eximoterrz füpremüm 'ccelifa-

na effálla fimilitudo , ut tantum [pzritualirer

diflare credátur snter juflum , && peccatorem s

ftigium afcendit, tunc dicitur Deus (edere

inlolio glori , & throno Majeflatis Ange-

- quantum diflat corporaliter inter celum , &5

térrAm: noh poteít non efleefficax oratio;

lorüm millibus ftipatus: fed' cüm Deus be

nefica fua bonitate aurem inclinat oranti s.

qua Chrifli fpiritu compofita, ore divino

furgere throno videtur,& e fammo coelo in

animata profertur : tamerfi humanis fiat ver-

bis; dedivino tamen depromitur ore, pul«

terram fe demittere,quo ftatim oranti opem

ferat: eafiquidem eít orationis vis, ut Dei

chré S. Cyprianus ait:. Que vera magis 4* TV Asb d

miferationem éccelo in terram pertrahat.

pud Patrem 'pvremtio » quam que à fil10 , QUi oras. domia,

206

Verüm ut lüam oratio efficaciam fot-

efl veritas , de ore ejus prolata eft ? G meri-

tiatuf, non corporis commoda, non mundi:

tó dicitur precatio vera, quae , quod petit;

certó impetrat 5 quafi oratio de impetratio-

divitias , qua& plus obfunt, quàm profint;

ne veritatem mutuetur , unde pergit Cyptia«

fedneceffaria funt petenda , & qu& falutem

nus;

Vnu ;

Diffettatio XVI. »

344

'bulo, nec oculbs in colum elevamus , nec

[

nus , inquiefis : Agno/mt patev filij füi ver-

U

furfum obtutus dirigimus, ledinterflores,

ba , cun precem facimus : - qui babitat intus

inpellore, ipfefit, B invoce, G cumipfum

& Cypariffos ab oratione excidimus; Ste-

g

2

phanus inter vulnera , unà ctm fangnine

babeamus apud Patrem advocarmm pro pec-

Ü

eatis nofiris , quaudo peccatores pro delitlis

preces fundit ,. nos autem. ab orátione, veb

fi

noffris petimus , advocati noffri uerba pro-

inter violas defiftimus , Stephanus in faxa

2H215.

Nam cum dicats quia quodeunque

impingens portum aternz felicitatis appel«

[

petierimus 4 patre $n nomine ejus y dabit no-

lit ; quia praviá orationis cynofurá perfecu-

t

bis, quanto eficacis imperramms , quod pe-

Wonis tenebras vincit; nos veró ,- quia hac

n

timus in Chrifli nomine , fi petamus tpfius o

pra&via deftituti luce ,. non inter faxa ,. fed

i. ad Cs

zationen;? Qui Deum habet in corde ,

paulo inter-duriora verba.quafi in fcopulos

n h

impaécti-excandefcimus , -difcindimur , &

dominicam orationem in ore , fingula , que

L

à Deo petit , impetrat 5 G coclura fibi a*

foedum patimar naufragium.

Stepbanus

perit,

r

non carnifices circumflantes vidit , fed filium

|Oravi

hominis in ccelis ftantem ; fufpexit eminus

t

22,

:(protoniar,tyrfSteï'phanus', & in«

ter tormenta , ac lapidum torrentes quafi

gloriam, & non vidit cominus accedentem

fi

beatitatem na&tus Angelicam vifus eft fpe-

adíe mortem ; non refpexit, quod (ibi im-

M

€t iutuentes eum omnes,

mineret, fed quodaipfum maneret , afpexit:.

Fdänrn 60 !

ciem vultu fpirare.

Q

qui fedebant ia concilio, vidermt faciem ejus,

rapiebatur.ad fupplicium ; fed quia orationi.

vacabat ; & pro lapidantibus exorabat, cce-

Q

tanquam faciem Zdngeli , non pulchritudi-

ll«

nem induit angelicam , cum fuit inter Levi*

lum ei favebat , .video cales apertos ,-€& JE-*

tas delegatüs ;

nec cüm przficeretur non

SUM À dexteris Dei , nimitum apparuit mi«

liti pugnanti fupremus Strategus triumpha-

i

absque infigni probitatis commendatione ,

diflribuendis "alimentis Viduis - Judaorum.

tor , non ut fe tantüm morituro-exhiberet,

erüm etiam ut deflinatam ei coronam , ac

Á

Sed tunc tantüm ; cüm accufatus de flagitijs;

palmam oítenderet ; pugnat miles ii terfis.,

V

cüm raptus ad Judices , cum oraret pro per-

fequenzibus fe , tunc angelica fpeciofitas e-

& coronatür in colis ; rubet fanguine lapi-

dibus obrutus; & fplendet purpurá coclefti

P

luxitin ejus vultu , viZerunt faciem ejus tan-

quamfaciem Angeli , fed i Angeli à quavis

gloriá denatus ; GC quia orandi ftudium ne«

H

0i

func materici craffitie defaecati , fi corpore

que inter faxa interrupit , G priüs vitam

funt déftituti , 'necefsé eftfacie , ac vultuca-

quàm orationem abfolvit, non mortem op-

ha

reant; cur igitur Angelo pariatur , & non

petijt,fed adgloriofum petijt triumphum. $

ha

GL mortalitatem exuit , utindueretimmor^

t

lilio , vél Jofepho ? quid humana faciescum

*

?

an quia florefcit Jili-

talitatem ; & licét clamorofía non fuerit Ste«

ngelica fpeciofitate

G:m[u.

um , fed flatim arefcit, & decidit? anquia

phani oratio crepitantja inter faxa., eam

tamen vim habuit, quà colum ipfum die

licét pudicus fuerit Jofeph , homo tamen,

)

fcinderet , fibque ad gloriam iter aperirets

f

& ipfe fuit, qui quam excoluit pudicitiam

deperdere potuit? 'Modeltia veró Stephani ,

Ecce. video evlos apertos .z .etiam. Moyfes

ü

quamvis filens clamavit ad Dominum: plu-

quam oratio informabat adeo firma, & con-

g

ftans fuit, ac fibi fimilis, ut nonnifi Ange-

resfunt, qui licét voce exclament altiore-,

Hl

Deo tamenfilent, & eorum oratio, quam-

Jis proximiüs POCBBI;E conferri ; qui mutari

bü

non Íclent.

,

vis clamorofo percita ftrepitu, non tamen

Xl

'Licet lupi diffecarent

üf , & dentes in

auditur , quia fervore deítituta non exaudie

d

23«

tur. rigidaeftilla orauo, & filens, quam

eümaxacuerent,ipfe tamen compofito vultu

p

ad hilarem mode(tiam , quá interna animi fe-

charitas non informat, nifi enim cor caleat,

IH

fruíftrà,os clamat,

/

renitas etiam foras pateret, in ceelumfufpe-

A

Sunt qui , orantes garriunt, Gtnugan-

od

xit, & orandi ftudium , -neque inter faxa

f

interrupit , quin priüs vitam abíolvere ma-

tes preces fundunt, fed quia eorum cor non

1o

calet, & non orat , in vanum lingua laborat,

Juit, quàm orationem; hanc enim nonnifi

lr

mnoriturus, & nonnifi flexis genibus exple-

Oratio nonafcendit in codlum, nifià terre-

de

vit. Ecce video celos apertos , 6 filtum.s

nis abfcedat, & ab ijs omnibus affectibus ,

di

Advo: 7e

qui animum orantis, non.Deo uniunt, fed

bominis flantem & dextris Dei . in.coclum

te

: priüs

creaturis agglutinant; idque ut nos edoce-

^

fufpexit , & ccelos fibi apertos afpexit

de

Stephani oratio in coelum afcendit , & po*

ret Chriftus patrem oraturus divelli debuit

:

etiamà fuis Difcipulis.

Et avulfus eft at ,

el

Päf)

-

u

ftea coeli patentes ad ipfum defcendunt, Ob

'Lm?,,

nl

ruebatur lapidibus , & oratio eum incoclum

eis, quantum jatlus efl lapidis,

Quóéó$ fi

Magiíter Chri(tus fufurus Deo Patri-pr eces

E

evehebat coronandum, — O quàm ferventer

Vi

oravit , cui cocli patuere 1 licét contra fe

divelli'debuit etiam ab Apoftolis; : q''id nos

n

füreret populus ; lapidantes faxis toto im-.

miferi ,; & imbecilles agemus,, / qui inter

fcutras, & fimios fimul ridemris, & ora.

fl

petu in ipfumcollimarent , Stephanus tamen

«

ita otat, & adeó efficax eft ejusoratio, ut.

mus? An non ridicula eft illa oratio , quae.

p

coclo ipfi vim faciat , " illüdque difcindat :

cum pueris.nugatur , & cum garrulis oblo-

quitur? verüm quamvis ridicula e(le dicatur,,

li

fed heu quàm miferi , & imbccilles fumus

d

nos, qui non lapidibus obroti , non faxis

lugenda tamen eít , cum divinam potiüs iram,

[

itritet ; guxä,m: gietazgm.väc&ae, ln

æt:filias!

contufi, fed vel o duriufculo excepti vete

-

Je-

Va

Cratïä pravos nqn excutit Affe&üs, nifievagationesabigat 346 -

Terufalem fponfa Verbo non fruitur , nosau«

agie Agar , furge , tolle puerum , 88 tene ma*

mumilius , quia in gentem magnam faciam

tem inter ícurras, & nugas, inter abortus

Baby!lonis ; arcana delibabimus divinitatis ?

eum, Moyles ad Deum acceflurus calcea-

cato licét fragilis , quamvislutea , fuadetur

menta folvit de pedibus, Ágar non Dcum

tamen fervare virginitatem ;| quam Angelo-:

quarit, & à Deo foblevatur ; quia feens

rum non hominum gemmam effe fatetur.

devavit vocem fuam y &5 flevit : vox À-

gatis lachrymis madentis coelos afcendit , &

Domiaus , idquenonob aliam caufam , nifi

ut ferventiüs oret , attentiüs pfallat, — Pre-

in terris traxit beneficentiam Dei miferentis,

tiofum eítorationis margaritum , none

Quid ergó juftorum preces non erunt intem»

plo impetraturz ; quando exulantis ancillze

l. »ad Coü

nifi ingenti emitur pretio , hinc Apo-

!

ftolus. Volo autem [ine folicitudine vos effe,

precatorius clamor in nemore Deum ipfum

fínth, 4s

in ccelo flectit in fua vota , atceffit , trahitque

& nonnullis interjeétis fubdit : Porróboc «d

utilitatem veftram dico , non ut laqueum.s

Angelos ipfos in fui obfequium? Verim fi

vox deprecentis Agaris Angelos accivit an«

vobis inrjciam , fed 44 id, quod bonefium

eff , && quod facultatem prabeat fine impedi-

cille miniftraturos: tepidus; & non perfo*

menio Dominum ob[ecrandi , adeó onero*

lutus Deo hymnus ad Evamanguem addu«

xit; & fortaffis eatenus permifit Deus fos-

fum, & arduum virginitatis jugum Paulus

ámponit, etiamipfis Neophytis ; utnullum

minam abanguedecipi, & virumà muliere

feduci , quia divinislaudibus accinendis non-

ex ip(is voluerit folicitum effe de üxore ,ne«

que viciffim uxorem de viro anxiam , ne fci-

dum affueverant, tametfi obruti immeníá di*

vinorum munertim mole.

licet minüs attenté , minüsque ferventer ho»

26,

ftiam orationis Deo adolerent.

Hinc conijimus Deo , & Angelis nil

af

Si excuffo tepore fervefcat oratio flam-

poffe gratiüs obtingere juftorum oratione,

& lachrymis, quapropter Raphael Tobiam

mam imitatur, quaeima terra Ifugiens, fur*

Íum avolat , & quas interris labes orans con-

alloquens feniorem ait.

Suaudo orabas qupia ya,

eum lachrymis , €$ fepeliebas morruos ,

traxerat , lachrymis abftergit , quas fervor

excitatorationis, "Tameifirea fuerit Agar,

derelinquebas prandium. suum ,. && ab[con-

imó & relapía , acNominis imperio in exi*

debas eos per diem in domo tua ,. & noileo

lium a&ta , nihilominus ut. cepit ferventer

fepeliebas eos , ego obtuli orationem tuams

Domiuo. Àn non «zteras inter virtutes 5

orare, & flammis fervoris undas mifcere

quas Tobias fenior ad fingularem excoluit

lachrymarum , non folüm alloquio conío:

laturAngelorum,verüm & eorundem recrea-

iaudem , principatum obtinet oratio? hac

tur miniflerio; & ne diutius fitiret ; aquz

enim quia lachrymis madens , fteriles fepul-

ureum indicavit ei Deus, vel etiamjextru-

chrorum rigabat cineres ;, mortuis addicta

G/emf..u:

xit, Vecavirquedngelus 4gar de celo dicens 2

Íepeliendis à Raphaéle furíum afportatur

in colum, ac divinz offertur Majeftati z

quid agis Agar? furge , olle puerum , & tene

manum illius, quia in gentem magnam fa-

&Ego obtuli orationem tuam Domino ; extot

€ciam eum,.

