Pudeathominem ,

vitielaqueo [e fufpenderat : féd quod fecerat

quem natura , & gratia libertate donárunt

in occulto , palam omnibus innotust.

Utis

finere (e hisce vinculis illigari ; & miferze

fà

nam plures noflrum avum Judas non ha-

fervituti addici.

Divitias ligere mentern

avari, expertus fuerat Matthaus , cüm ad-

beret , qui avaritie laqueo irretii , &

divitijs prepediti , vitijs non illaquearen-

fuc effet Publicanus tefte S, Petro Chryfolos

tur.

Hinc Apoítolus monet fuum Timo-

go,quiait: AMartbeum Publicanum divitia

Sergm, 28,

h MP, l

I«adn-

theum : qui voluut divites fieri , incidunt

fic cupiditatis pullicabant Magiftrum m for-

snoth, 6.

mhj.

gn tentationem , 6 laqueum Diaboli , quae

nace avaritie fic cogquebant ,. fic aliigabant

vinculis cautionum , faculorum ponderibus ,

dp Pfalm.

verba expendens , S, Ambrofius ait : 44-

218. 0f Af.

vertis laqueum diaboli effe divitias, quem

fic presmebaut , — ut levari ad iunocentiam,

14-0

tetendit etiapa Saluatori, ac ne medicrem

ad juflitiam furgere 5 adivirtutem . progredi

buuc laqueum putes ,. Tudam Apoffolum ,

nom waleret. . Cüm primüm vero hac vin-

laqueua 1fle firangulawit.

Laquei funt. di-

cula diftupit, ab hisce ponderibus fefejunxit,

—

& retia dilaceravit, liber fa&tusad juftitiam

vitiz , quia miferé capiunt in fuum famula-

tum 1jsdem inhiantes.

D

illicó furrexit ex publicano , ad Apoftola-

tum evectus,

24«

Non foiüm laqueus, fed & retia dixe-

]ta eft quisquis avaritize

rim divitias, quiavitijsirretitur, qui divi-

pulfatur ftimulis, fuis à divitijs, quas putat

tijs augendis inhiat : hinc qui fapit exem-

poffidere , miferé poffidetur, iisque famue

latur, qua in hominis ufum , ac ferviuaà

plo Apoftolorum hzc retia relinquit , ut

pr& cateris alijs Severus , de quo ita fcri-

natufta deítinantur..

Epiff. 1,

76.

bit S. l'aulinus ; inquiens : Celeflem Pa*

Legimus moris fuiffe olim ut Rei, &&

£rem antegerterat terreno parenti , exemplo

nocentes aureis vinculis , catenisque argene

dpoflelerum Batre n navicula f'utiuante 5

gs' ef-

teis w-rincigren'mr , utco locupictior

fent-,

i

Affc&usin divitias plurimum adfert difpendij;nilq; compendij.79

fent , quó nocentiores; eó vinculis nitidibres,

þ'erfonatiqu.e divites, & fallitur , quiex ex»

quó íceleribus foediores,. hüc vocatur illud

tima faciejudicium de illis eftimat: Pulchré

Lib. de ba-

Tertulliani; qui loquens de populis;in qui-

ait Joannes Chry(oftomus ,. ficut efilores

Concione 25

bizu iulier.

8le Lazavo,

€, 70

bus mosiíIe vigebat ; ait , qui Auro vinélos iu

$n fcena Regum ,ac Ducum per[onas, item

ergajiu'k babent , & divitijs malos euerant ;

Medicorum ,. ac Rbetorum ,' Sophiflarum ;

Lib. de

zantó locupletiores , quantà mocentiores , &5

ac Militum affumentes ingrediuntur , cum

eultufatmin,

innueas hunc eundem morem apud priícos

spfi nibil borum fimt : fic & in prefenti vita

ait; urum ipfum , cujus vos gloria oce

paupertas , E$ divitie. mibil aliud. funt y

€AP. 10»

Eupat , cuidam genti ad vincula fervire ve«

quám perfona,

In mundi tbeatro , — fi It

fersnt Gentilium . lirtere, — Non ita defipie

dentes in. fiena [Detles ,. ubi videria plures

ant divites, uthisvinculis, ac catenis appee

divites ,

me putes verà divites effe ,. fed

g:

tant illigari, Quéd fi tortores olim vincue

divitum obretlos perfonis,

Sicut qui i

lis , & catenis legimus reos illigáffe ; quis

fcena Regem ,. el Belli Ducem agit , fre-;

non dicat, divitias divitum Yortores? cum

quenter eff famulus eorum , qui ficus , aut

MRERE A ii

fuos vinciant poffeffores , torqueántque , ut

Botros Vendunt inforo: ita & bic dvpes eree

[j*

fufpirent in convivijs , vigileat in. pluma ,

brà pauperior eff omnibus , quód fi detraxe-

illachzy mentur in rifu, anguítentur amplio-

ris illi laruam , fi con[cientiam explices, &&

ribus in plateis ? quia ut recté obfervat S.

angrediaris auimum 5 multam alliec offendes

Momil, in

Chryfoítomus,

jJam veró divitia funt tore

vtriutis inopiam , comperiésque omuium effe

n W

P/Jl' QSU

£0re acerbiores : Tortor enim corpus vincit ;

bominum abjecliffimum, | Ex quo conjicitur,

il a.

fed divitia animum vinciunt ?. qides tllum

divitias moeroris potiüs , & triflitie exhi-

Epf.1,

vintium , nec illius te miferet 2 illum p'o-

bere materiam , & divitias effe fuis poilef-

H m

prerea odi ,. quod vincitur 5 quod non ne.

foribus , fletui potiüs , quàm rifui ; tam-

eeff;ate ,. fed confulto catenam atiraxit.

etí divitijs affluentes latitiam oftendant :

Imo non vinchis tantum, & compedibus prz-

fucatatamen hxc eít, cui larvam, fidetra-

xeris , noanifi curz, folicitudines , mole-

peditis , manibusligatis reis ,. pares dicune

tur divites ; verüm etiam canibus rabidis,

ftiz , angoresinumis deprehenduntur in pe«

qui catenis vinciuntur, Divitum (iquidem

&oribus, eóacriüs torquentes animum , quó

L. X* v

catenz curzíunt, G anguíliz, quibusop.

cordis penetravir intimiora,

j

primitur, qui auri ponderibus premitur ,

Neque ingenerare poffunt conge(te di-

72»

Qrat, , de. Ut notat S. Nilus , inquiens:: Dives erume

vitia genuinam Jetitiam , cum tam diré

AVATHEA,

nt$ , £5 molefiis impeditus ,. 8 «anis suflar

fuos diltorque;nt poffeffores, acvitijs om-

ef , quod fi migrare compellatur ,. dvostia-

nibus folednt viam (iernere ; adeà ut polt

LT

rum memeriam , & dolorein inutilem tan-

Piutum , fequatur Venus ,. sitque luxu-

quam gravem [arciuam circumfert , mae

ria auri pediffequa : tanta enim eít luxu«

vore fhimulatur , animáque vebementer an«

rie , & opulenuz conjun&tio, ut affluentes

N zif

divitijs, vix àvitiJs praefectim carnis fint im*

gitsr , quinimo canis unico Íole: vincuio li*

gari ; dives veró pluribus circumligatur ,

niunes.

Euam olim in templo nbi vafo-

MTTA

quia quó plures pecunias babet , eà pluri.

rum aureorum acervos , aureásque cortinas

bus curarum catenis conttringitur , ut diffi-

confpicimus latuifle , inibi Adonidem fuifle

)l lil

ciliori fit fervituti addictus, ac rigidiori fa-

deprehendimus; immo ne: latuit ibi Cupido,

vyaritth,

p

mulitio ; rabido cane eo gtiam infelicior ,quó

qui nudus lufit , & in fumma rerum opulen-

ditior,

tia didicit laícivire : & quia nudus acriüs

$

Auri fulgor , argenti nitor ,. gemma:

tunicatos ; . ac veflitos inflicto vulnere fau«

rum fplendor iridem referunt extima fui fpe-

ciavit.

Non igitur mirum, f1 Venus come

cie ; fallunt enim , quos habent ípeclato-

burat , quos Cupido transfigit,

In(idia-

MORT

tes, à quibus fub fpecie risüs lachrymas ex-

tur nudus amor P'aludatis, quos(latim de-

fÍpoliat , nec quisquam promptiüs nudatu£

;"*p)' 184

dqarap , VOfquent, ut lepidé tetigit Joannes Tolle-

ecelef.

narius , inquiens : Nzbil ef mortali condu-

graffante amore ,

licibüsque veftitur,

quam qui molli;:ous'., dup-

s

ecibilius , quàm ut divitias inflar arida effe

veputet , qua vano [Mendore perniciem [uam

Quis credar divitias fpoliate fuos pof«

8o,

occultent ,. 68 fhellantium oculos mox la-

feffores .eósque deprimere , nonerigere: do-

ebrymas datura f allant.

cumento elt nobis Salomon , quicüm emilffis

Qued tiTris , cüm

in nube ridet , pluvias fpondet , ita riden-

ad Tharíos navibus. receptisquenataret in au*

tes in divitijs , imbres mox tunt daturi la-

ro , Íeu afflueret divitijs , in luto deje&us

chrymarum : & ficut fucati funt ,. ac lar-

eft ; quia vitijs indulfir.

Rex autem Sa-

vati, feu ficti, quos Iris colores exhibet ;

Iomon adamavit mulieres alientgenas zmul.

latvatas etiam. dixerim divitias cum aliam

1ab , filtam quoque Pbaraonis , & Moabi*

Ípeciem preleferant, à qua in reomnino di-

tides , ]Jdumaeas , €$ Sydoueas , £$' Ze.

ftant.

Non donatut felicitate, non affici»

tbaas , ut legimus in [lacris litteris,

Ec-

ce quàm infelix fuit Salomon in ipfa di-

tur gaudio, quisquis divitijs affluit , aurí-

.

que oneratur ponderibus

.

larvatus eft hic

vitiarum felicitate ,

cum per gradus Ge-

76!

rifus , fidta hec felicitas, quà dives, quasin

monijs infeliciores in voraginem volu-

intimo pecCtore cxpericer curas , contegit ;

ptatis ,

& vitiorum praceps ruerit

T

H

Primüm Regis filiam non tam procus, quàm

ns alf]s appareánt j períonata funt divitia j

g

Prin«

»

90

Differtatio Ill,

Princeps ciepefiit; poftea accenfam facem

Gant, nec quó illa pertineant ,. qua ex loue

Hymenei Kegni juri przetulit, & alienigenas

ginquo firusuntur , antelligunt : idem vobis

thoro adícripüit. Obducebatur tunc infana

evenit ? marcetis in ve[firu rebus, nec cogitae

libido (tudió firmandi feederis , ac vorto il-

&

t , quot cafus undique immineant , jatne

luftriorisconnubij. Etclicét ardere toeda non

Sunt igitur die

que pretzo[a fpolia laturi.

valeret exterarum nuptiarum, quin templi

vitiz plenz periculis , referte ditcriminie

lampas extingueretur ; San&tuarij nihilomi-

bus, &vacuz deliciis, exutz gaudio ,. quia

Sern.110, de.

nus nox iíta colerabatur tanti generis, accla-

ut monet Auguítinus: Diviriesle, quas

éempore,

J

rioris connubi( compenfíatione ; libenter

putatis plenas effe. deliciarum, pleniores funt

u

prztulit populusReginam lucernz Sanctua-

periculorum ; nullusigitur fanz ments . fibi

rij, & fplendorem connubij templi Lychno.

eblandiatur divitiarum affluentijs , quia qui

Verüm quia Salomonhác nuptá haud fatur;

dives efl opibus , dives eít etiam periculis,

Líb.7, caf. H

ad /Ethiopas etiam abripitur, ut non minus

ut monét Lactantius; 24 zgnorass quet pe-

Ícelerum , .ac foeminarum caligine etiam

riculis , quot cafibus cum bis malis . opióus

templum obumbraret,domümque propriam

f*hiaceas ?. nemo igitur credatíe à periculis

obícuraret,cum feeminas /Ethiopas Hierofo-

alienum, cum obruitur divitiis , quia tunc

lymas inveheret. Et quia quó quis plus indul-

fnajus imminet periculum quó quis lomgiüs

get libidini,eó acrioribus urgetur flimulis ad

.Non caret

[e à periculo diftare autumat,

alias; & aliastranfiitSalomon mulieres ; czz

periculo amor ditefcendi, ut qui divitias

non yna [atis femina , nulla [ata, 1mo &

quzrit, periculis obviet , ubi enimquis in-

«. Numina, quibus flexo poplite obfequia prze-

cipit vere ditefcere, incipit innocentiam nee

ftitit: quianimirum opulentiá , & divitiis

gligere, & cüm inhiare incipit divitijs, vicijs

affluentes promptiüs ad deteriora fluunt , &

iudem incipit indulgere, | Scite Sanctus Hi«

aliena quzrunt Numina , quibus miferé in.

larius expendens pericula, in qua Íe divites

ferviunt, &ad id relpexit David càm cixit;

injciunt ait : Perzculofum eff velle dz'teþe-* Cab.

19.52

$

gfalm.2Y. — Adoraverunt omnes pingues terra,(eu quot-

Mattb.

re, & grave onus innocentia [ubit sncremen-

quot terrenis opibus abundant. Moris apud

ts opum occupata.,

Athenienfes referente Svida fuit, ut divites

Quéd periculis obviet ,. qui divitijsin-

84.

"Concion. 10. pizgues vocarentur; & .D. Auguflinus divi-

L 4 f

hiat, id etiam monumenta priftorum exe

fiuj, 6,

$5 Vf4l..48«. tjas a pinguedine vix fecernit: ait ipfe: a

prefferunt: dracones enim olim cuftodien-

ducaverunt ,. 65 adoraverunt omnes divites

dis thefauris praficiebantur, ut perinde effet

ferrez? quia nimirum divites folent pingue-

thefauros, ac dracones quarere,& acquirere,

Ícere , & ab effe&tu divites pingues dicuntur;

ut uno, eodemque itinere pericula Draco-

idque conjicitur ex illo Zacharim Carnes

UT IT

£.Il.

num,; GL opulenig divitias quarentibus

pinguium comeder , Íeu. ut habet Chaldaica

Obviarent.

Quinimó draconis exercet mue

.

l.

veriio fubflanziam divitum.

nus is,in quem cupiditas divitiarum fuas

Veras qui cupit divitias poffidere, affe-

exerit vires, quia perinde ac draco. vult &

€u, & przfertim amore in divitias fe fpo-

iple cuftodiz adjici divitiarum : qui enim

liat: tunc enimeó fit liberior, quó paupee

divitias congerit,neceffc eft eas dracone vigi-

rior, quia utappofité loquitur Sanctus Lau-

lantior cuítodiat, ut vel ipfz divitie multo

Lil. dep?« . rentius Juftinianus: Nz/ perdit,qui fe ipfum

labore congeftz, plurimóque fudore parta

BEÉHACAD ^ pobert: dicit tamen querimoniosé, qui di-

fuos torqueant poffeffores, quos etiam iise

lexit ,. & amifit temporalia : pecuntam per-

dem compellunt famulari.

Germanorum

didi s fortaffs fi non perdidufes ,. illa te per-

hunc fuiffe morem legimus , ut numis fere

didiffet , felicem te dixerim ,. i cum illa a«

ram infculperent, ut hinc difcerent poffeffo»

varitiam perdidiflü , antequam tu . baberes,

res divitiarum , pecuniarum amore perinde

alius illam perdidit ; intellige tamen, quam

cor fecari, ac ferrá lignum , quia mentem

snulta cupz'dttahöw viapracifaest. . Dives

diducunt numi, cüm amantur, foléntque

enim in fuperfluitatibus refoluitur, à jatlan-

perinde ac ferra dividere, feiungere, acíce

tia efranatur, curritad lbitums currit ad

parare, dividunt enim divitiz amicos ab ami-

allicstum ,. && ftmt infirumenta penarum ,qua

cis , & plerumque etiam à Deo , cum facilé

Labor £5

eraut. oblilamenta culparum.

affluentes divitiis vitiis indulgeant, quibus-

acquirendo , dolor in amittendo $ timor. in

ab honeílamentis virtutum alieni à füummo

poidendo, mentem [emper fatigat, folicitat,

bono feiunguntur. Divitijs non retantüm,.

& afffigit.

Ífed etiam nomine cognata funt vitia, ut

Ul i

$2,

Divitias igitur plures comitantur foli-

pulchré Eucherius inepiftola Parenethica ad

citudines, ac pericula; prafertim fi avidé

Valerianum adeó quedam focietas penes etíi-

quarantur,G& poffideanturauaré; tunc adeó

am nominie duabus bis rebus vi

tj , 8 di.

in amatores fuos feviunt, ut in graviora pe«

ricula eos conjiciant, & quó major eítin

Latet in divitijs vitij nomen, utinam

84.

easdem amor, eó majusimmineat periculum:

non etiam res : & ficut eo in animo ubi vi«

€4p.26,

fcité Seneca de vita Beata : Orzofi divitiis

tia flabulantur, neceffe eft virtutes exulents

Juditia , nec pravidetis earum periculum fi-

proinde & vera lztitia ; fequitur ,. verum

DMM' 4

eut barbariplerumque melufi, 66 iguari ma-

gaudium divitias non pati ,. quia vix virtus ,

cbinarum y- (egnes laborem obfidentium. [pe-

qua vera latitig eft genitrix, divitijs cona

foc;ag

l

Affc&tosin divitiasplurimum adfertdifpendij,nilq; compendii, $r

fociatur,& egré cum iisdem coharere probi-

Hinc fi divitiz facilé ad vitia viam ez

87

tatem ceníuit etiam Sylla, qui referente

molliunt,rectus tamen earundem ufus virtu-

Plutarcho jactanti fe cuipiam, quód vir pro-

tum promovet culturam, fi nimirum paupee

bus effet , refpondit: ,Qui poffs tu probus

ribus erogentur, & quà majores affluunt o«

e[£? qui cum nibil à patre acceperie y. munc

pes, major excrefcat munificentia: idque die

po[fides adeo multa , innuit enim decremen-

dicerat Sanctus Job, qui prz cateris Oriene

ta fubire probitatem, fi divitie crefcant ; fi

I ij

talibus bonis affluebat temporalibus, ait enim

jore,

pluribus augeantur incrementis,

Si negavi,quod volebant, pauperibus, €$ ocu- b-31«

8]0

.. Quis veró modus fervandus fit in divi.

los vidue expetlare feci : fi comedi buccellam

tijs; prz(cribi quidem pote(t;an veró fperari;

meam folus , &6 non comedit pupillue ex ea.

non affirmárim, cüm & ipfz divitie modum

Non damnat Author facrz hiftoriz in Jobo

neíciant, G quóplurescongeruntur, eó ea-

A ;'IJE',

opes, & divitias, fed probum earundem u-

rumdem fitis acriüsacuatur, non absque de-

fum commendat, eó quia ftimulos addat vir-

trimento virtutis, quia ubi de(iderium ardet

tuti : recenfentur quidem in facris paginis

divitiarum cumulandarum, cinereí(cit difci-

bona temporalia , quz poffederat , ted ut ap-

plina ,. exareícunt vircutum flores, & extin-

pendices, ut accefforia ad ipfam virtutem,

guitur tota probitas; quia divitijs promptiüs

quatenus Deus adeoeít munificus in cultores

coníociantur vitia,

Non tamen divitiz ex

virtutum , ut non-íimat iisdem qaídquam-

Ífe improbz cenfendz funt, cum ex fe mali

deeffe. . Utinam pluris probitas morum fie-

quidquam non contineant, nec boni ; fintque

tet ab hominibus , quàm pondera auri , &

bona adiaphora, feu indifferentia, eo quia

argenti? pluris cenferetur fplendor virtue

poffimus ijsdem benà, vel malé uti, fintdue

tum, quàm nitor gemmarum : pluris ex«

bene utentibus veluti pennz, quibus ad coe-

ercitium ju(titiz , quàm acervatio pecunia«

lum attolluntur; & malé utentibus pondera,

rum: ditioresprocul dubio fierent homines,

A

$6.

quibus ad ima deprimuntur.

quia patrimonio virtutum ditati, Qui4 pro-

jb

Sunt igitur divitiz, quz uberem fuppe-

deft arca. plena bonis, ait Auguftinus, Si m« Serm 19,

ditant materiam zqué virtutis exercendz, ac

aniü fit con[cientia,

Quid prodesi diviti

d

improbitati, & vitiis indulgendi. Plerum-

quod babet , fí DEUM, qui omnia dedit ,

P

) ad Ii-

que (celera opes docent; hinc Apoftolus fcri-

non babet : adeo humanum judicium eft

N

"motb. 6,

bens ad Timotheum ait; Qwi volunt divi-

corruptum, ut neglectá virtute, pofthae

tes fieri incidunt in tentationem , &f in la.

bità probitare folas in hominibus divitias ve-

queum Diaboli, & defideria multa inutilia ,

neretur, &tanti faciat hominem, non quan«

& nociva, que merguat bomines in. interi-

tum in fe revera e(t; fed quanti eum faciunt

;ucc TN

tum ; quinimo etiam Servator ait; Facilius

eftimari bona,

affluit,

que poffidet, divitiz, quibus

efl camelum per foramen acás tranfire,quam

divitem intrare in Regnum Dei, — Vix idcre-

88.

Non ita fuit S. Job, quinihili faciens

deremus, nifi is diceret, qui nec falli, nec nos

divitias, quz illi inerant, foli virtuti adhzfit;

fallerepoteft, fed quis non credat, (i is dicat,

plísque ftuduit fimplicitati , quàm cupidi-

in quo nec dolus, nec mendacium effe poteft,

tati; plus juftitie exercendz , quàm defi-

Qui igitur divitiis inhiant coacervandis , ex-

derio the(íauros coacervandi ; & tamenpro-

cludi voluntà RegnoDei , cum facilius fit,

cerum atatis (ug potentiffimus fuit, opie

€amelum per foramen acüs tranfire, quàm

büsque exundavit ; nimirum quia fortuna

divitem intrare in Regnum Dei , unde vel de-

illi favet, qui virtutem fovet; eique eft fe-

bet dives tranfire cum camelo per foramen

cunda, cui Religioet prima, — Erigue vir

acüs, vel cum eodem defperare de RegnoDei,

ille magnus inter orines Orientales , (1 quage

ex decretoria fententia - illius , qui mentiri

ras, quomodo vir ifte defcribatur fubdit Au«

non poteít, Sedquid ergoagendum? fi di-

thorhiftoriz facrz: Erat vir ille fepplex ,

vitiz Majorum induítriá coacervatz acceífe.

& reciu , ideo rectus quia fimplicitati , & re-

rint; an cum Philofopho abjiciendz erunt

&itudinii opulentia famulatur.

Nonkta.

omnesin mare? probandanone(t mens hzc

men Jobi opulentia limites exceffit. neceffi«

a Hpspee " ais O

adeó indignabunda, fed fi divitiz accefferint;

tatis ad. illuftrem familiam tunc temporis

omni ftudio curandus eft probus earundem

^.

congrué fuftentandam : ait facer hiftoricus,

V

ufus, cum divitijs poffimus etiam Regnum

Fuit poffeffio ejus — feptem millia ovium, &$

- LHG. 16.

Dei nobis emere , ut nos monet Chriítus a.

tria imillia camelorum , & quingenta. juga

pud Lucam Facire vobis amicos de mammona

bovum , G'quingente afine ; hifce potentif-

iniquitatia , ut cum defeceritis vecipiant vos

fimi viri opulentia circumfcribitur termi-

in eterna tabernacula, -

Quod f contra-

nis , quorum nofílris temporibus puderet.

&us emptionis venditorem obligat, ut que

virum quemlibet illuftrem in ordine eque-

paratá pecuniá emimus, nobis tradat ; vendi-

iiissctdiiiiidiin

ftri; quisex nobilibus non fe patiperrimum

tores Regni Dei funt manus pauperum janu-

tb

diceret, fi iis tantüm inílrueretur opibus,

am ccli nobis aperientium,(1 manus paupe-

quibus inter Orientales Job potentiffimus

rum eleemofynis impleamus, ipfi nos redi-

habebatur , cui tamen nulla fuerünt figna,

munt à noxis Peccata tua eleemof[ynis redime,

nulla tabulz, nullzaulez, nulla fupeilex au-

& iniquitates tuas , mifericordiis pauperum ,

rea, G argentea , necpotaria gemmata, nec

Jorfan ignofcet delitlis tuis

lances ex argento conflatz, nec vafa exau«

. Ferani de dffeBlibus Tom. I,

ro

-^ Differtatio II

82

ro cum emblematis faberrim? cxlata , neque

micos de mammona iniquitatis fibi compa-

picta telz , qua fictis coloribus vera expri-

rate, ut in zterna nos recipiant tabernacu-

merent equé in floribus, quàm in plantis ,

la: invidentiá pleng fünt opes, maximae

brutis, € hominibus.

Adeo enim opulene

rümque offenfionuni referte ; fed utrique

tiffimi illius temporis Principes horrebant

malo una medetur munificentia * nemo fÍi-

Ípeciem quamlibet,apparatümque luxuriz: ut

quidem liberali invidet aurum , quin potiüs

ijs tantüm contenti effent, qua natura fuppe-

apprecatur, ut cumulatiüs eodem ditefcat

l

:

l

ditaret. Ovestunc computabantur in cenfu,

nec ulla fortunarum offénfio- legituré libe-

ralitate nata; cum ea fir hujus virtutis in«

& boves;ac reliqua jumenta agris excolendis,

vel fructibus comportandis apta,

doles, ut eorum amorem fibi conciliet, in

$9,

Non legimus poffediffe termas, viva-

quos fe diffundit, & odia extinguat ; imà

?

ria, T heatra;contenti tunc erant Proceres ijs,

ignorat liberalitasinfidías, quas avaricia ine

quibus D. Paulus Apoftolicam circumleri-

venit 5 convítia non audit , quibus fordida

it; quibus

pütegeftatem, Fuerunt quidem Jobo afi-

parfimonia pulfatur ; odia nefc

nz quingentz , fed equus nullus,biga , &

infelix avaritia obftetricatur,

Da divitijs

Sut 0.

quadriga nulla; vel fi habuit , ea Deus recen-

affluentem , . fed' lþiberalcx'n' ; & munificum

fere noluit , vel quia fuperflua etiam viro

in pauperes, in amicos , i quosvís , opern

Principi, vel quia viro jufto minimé accom-

ab ipfo pofcentes , & hic expers etit amula-

modata,

Unde non mirum fíi vir rectus

tionum , infidiarum , fraudum, & invi-

;;[

fuerit Jobus , cüm nihil- obliqui, feu ad

diarum , quibus.

D

w;/;)], h

?þlcæ paffim gvar-itia ob--

congruam fu(tentationem non neceffarij pof-

viare.

federit , omnémque

fuerit. fuperfluitatis

- Amici, qui prod

Efe veiïntg -xäülla me-

91.

pompam execratüs 5 przterea quia licet ei

liori arte poflunt comparari , quàm munie

fica bonorum largitione : non eít timens

fuerint ovium feptem millia , nusquam ta-

men de pafcendis ovibus folicitus fuiffe legi-

dum., eos velle nobis obeffe , quibus proe

tur , fed curam totamimpendiffe in epian-

deffe (tudemus :: qui commoda à nobis re-.

dis filiorum maculis, ut documento foret

cipiunt, ben£ nobis apprecantur , funtque

patrifaniilias , quem anxitudo augendz pe-

nóbis auxilio , ut fibi coníulant,

Neque

cuniz exagitat ; & nulla eum tangit folici-

ex folo illuftri genere parandi funt amici j

tudo liberos excolendi, acin'cultura virtu«

verüm etiam ex infimá plebe qui: poffint

tum in(truendi: confurgensdue diluculo of

faltembonum nomentueri, &quos vere-

cundia non terreat in tütelam , íi graviot

ferebat bolocaufla pro fingulis , obtulit agnos

ne àlüpis dilániarentur ,. feu vitiis deturpa-

nata fuerit neceffitas :

hi enim etiam cum

rentur : hanc filijs pius Pater pürpuram non

propriz vitz diícriminé folent eum tueri ,

marinis & fluctibus, fed;agnino ex fanguiae

à quo noverint , fe fuiffe beneficijs cumus

promebat czíz fcilicetliottie. — Effundebat

latos: hi é prateritis futura metiuntur, do-

EEE EEERI T ^

victimarum cruorem ,.ne viri fanguinum

léntque fpem fibi eripi cum fperata pro pof-

fierent,. quos voluit folo innocentiz cando-

feffis habeant : hinc totis viribus eos pro«

re dele&tari.

A truculentioribus liberos

pugnant, defendántque, à quibus beneficia,

hoftibus; feu allicientibus vitiis . tuebatut

vel acceperunt ; vel fore, ut fint accepturi,

fanctus pater, non pugnaci haílá, fed facto.

fperant.

Caterum divitibus fupra reliquos con-

22

cultro; & ut ad uberiora femper virtutum

affurgerent incrementa , voluit pro iisdem,

ceffa eít przerogativa ad hominum animos

ut DEO caderent plures agnorum. centenz

licét agreftes fibi comparandos; cum etiam ad

vidimz : & quó inquinauiorem fufo cruo-

Barbaros, hoflésque conciliandos nil mune-

re facram intuebatur aram , eó mundiorem

tibus fit potentius, nilcertius ; adeó utin

manu divitum res.confiftant humanz , quas

fibi domum fore augurabatut : ^ quot ma-

€tandis agnis vulnera infligebat,, totidem

t libuerit, difponent , ac dirigent ad pro-

Dd

.

Swm, z;*!

in filiis plagas obduclum iri / exiftimabat ;

priam falutem , fi bene divitijs utantur

hac fuerunt fludia reparanda familiz, in-

eft recfus divitiarum ufus, qui ad coelum e-

Ítruendis liberis , excolendis virtutibus im-

tiam divitibus viam aperit, emollitque, fi in

penfa; maluit in gregibus perdere, quein

manus pauperum profundantur.; eíl enim

filiis inveniret.

Non legimus paráfle filijs

DEUS liberalis, atque munificus remunera-

convivia ferculorum luxu ultra neceffitatem

tor hujus profufionis, quapropter, invitat

inflruCla, quia verebatur , ne inter epulas

nos Chriftus adpoffeffionem cocleftis Regni

DEUS offenderetur , & crimen expavelce-

per hanc profufionem : vices enim agens

bat epulantium,

Ne forià peccaverint

pauperis ait : Po[fidete paratum vobis Re-

Matthb,24, . *'

filj mei : crimina pertime(cebat , ea fcilicet,

$

2hn

num s efuriui enim, & dediflis mibi man-

j

- Qualatebantin ferculis.

ducare , fitívi, €& dediflis mibi biberes bofhes

D

92

Divitjisaffluentesedocuit Jobusvir fuo

eram & collegiflis mes5 nudus , & cooperuiffis

evo opulentiffimus , quomodo debeant

me ; hoceít agnofcitr DEUS à manu divite

uti.diviuijs, ne vitijs inficiantur ; fed vir»

beneficium , quod coelefti regno n.mpnera-

L

tutibus excolendis fiant. aptiores.

Impen-

kur.

i

dendz funt preftandis DEO obfequiis, le-

X o X

vandísque pauperum miferis , quod eít a-

Su VQ

Affectus in divitiasplurimum adfert di(pendij,nilq; compendij.83

5. VO

ihr& S.vAmbroüus. Non auro ;;edimz'tur ATÍ-. cay c, o Dos

sou4 , mon arvgento , imó AUro Amittitur s mo mortis.

dum aurum. plus aquo amatur ,. €9 quarie

A*w)w opulentia þeleru;iz eff fue

£Hur.

pellex 5 & immodicus in divitias affe-

Nil homini perniciofius auri amote ,

9j*

fus aurum pluris effimat , quam

quo ad ícelera queque miferé trahitur do-

AUITAT , aC "UErtit in materiam

nec etiam ad patibulum pertrahatur, Quàd

f1i avaritia homines perdit , interimitque

»

L

£rimtnisyoccafioneta Virs

Hitit.

tandem & fe ipfam enecat, In Juda Chri-

ftum avaritia occidit , fed cum Chrifto e-

tiam avaritia unà cum atronibus é cruce

93.

( 3 Operrexit hominum in aurum , & ar-

| gentum propeníio, & affectus ; eó

pependit : Craeifixi funt cum eo duo latro-

vefana cupiditas, utnon fecus, aca-

2es z

unu à dextri , 65 unus à. [miiiris

Matth. 27. Si quaras cur fola cum Chri-

nima interdum ab aliquibus fiat pecunia ,

S'ïm- 9,9

ut notat Antiphanes apud Stobzum Ze /az-

fto crucifixo pependerit avaritia in latroni«

de divitiarum inquiens : "irgenium bomi

bus? in promptu ratio eít, quia fola ava-

ritiain Juda proditore Chriítum crucifixe-

ubus [anguis , 8 anima est,

ld quisquis

non babet , mec. po[fidet , slle. inter — vivos

rat; non homicida, non ebriofus, non

mortuus obambulat ;

cui adhzret. Pinda-

adulter, non veneficus, non ariolus , fed

Fym, 2»

rus in Iífthmicis ubi pecuniam. vocat vitam

Raptores auri, inhiantes pecunijs, homi-

hominis: hinc ubi Avarus pecuniam effun-

nesavari, res alienas fibi invito Domino

1n

-

dit, propriam diffundit animam: teítis a-

ufurpantes cruci anguniur cum Chriíto

]

forian ut difcamus , quód cum Chriftus.a-

varus Judas, qui mordente, GCurgente con-

Ícientià (latim fanguinis pretium , quod in

varitiam.vel maximeé oderit , & poft au-

Chrifti inquiffima venditione collegerat ,

rum non abjerit ; fed paupertati fuerit fem-

per addictus; quó avaritiam deleret in ter«

cüm primüm reddidit templo, animam ex-

halavit; utdifceremus, avarianimam effe,

ris, abiturus ipfe in coelis, voluit cum i-

L

vel pecuniam , vel pecunis hazrere

Pl

cum

pía crucifigi & mori, ne viveret amplius

in terris avaritia :

cum natus fueric DEI'

vix avarus adactus pecuniam folvere ftatim

cum pecunijs animam à corpore folutam e-

filius Bethlemitico in ftabulo , obítetrican-

vomat, ut fcité innuit fanctus Maximus ho-

te paupertate, noluit Hierofolymitano in

colle mori , nifi fecum Q ipía avaritia mo-

milia de Juda proditore inquiens: Po/ red-

ditum pretium laqueo [e [ufpendit . ut qui

reretur , quia noverat exaurifii omnesin

fe multaverat pecunia , multaret , &$ vita

homine ita fitiente zgritudinesoriri. Quam«

fubindicans avari animam pecuniam effe ,

vis mori voluerit, ut omnia é mundo fce-

cum unaà cum pecuniis privetur & vitá,

lera amandaret ; licét fanguinem fuderit ,

Quód fi avarianima pecuniarum eít pediffe-

ut quas per culpas contraximus fordes la-

varet, noílrásque levaret iniquitates ; fos

qua, ibi pramittendz íunt divitiz , quó i-

at

tura eít anima , qua cum fuerit à DEO

lam tamen avaritiam , aurique fitim vo-

condita , ut coeleíti donaretur beatitate

3

L

luit fecum . extingui pfoprio fanguine ,

in celum fünt pecuniz transmittenda per

quem cum latronibus auro inhiantibus

91

manus pauperum.

Qui avaritiz pungitur

effudit, ut reliqua vitia fuum poft funus pe-

tirent,

fümulis, & quas poffidet pecunias in ter-

ris abfcondit, animam deprimit , non eri-

Imó avaritia, vel ipfum fitivit fupplie

96.

git , & éccclo ob quod creata fuerar in cce-

cium , à quo fibi , & Apoftolis eripi pri-

num detrudit.

Hinc pulchré Petrus Chry-

muüm doluit, & detrahi veíles, deinde

fologus alloquens hominem divitiis affluen-

.vitam ipfam adimi , G ipfum fpiritum in-

Serm, 22,

tem ait ; Hono mitte , 69 pramitte tbefau-

tercipi fenfit.

Quód íi Calvarie. montem

TuP» tuUm : ccolos. ne caleflem | auimam

pio afcendamus affectu, & quotquot Chri-

demergas in terram , aurum . de profundo

-fli funeri interfunt ,. luftremus, certà in-

derr&a, anima ab excelfis celi, — Melius pro-

ter lachrymas (ceminarum ,. inter fingultus

inde efl ad fedem anima deferri animum ,

adítrantium , inter gemitus fpeCtantium, in-

iif

quam in fepulebro auri anima demergatur,

ter pectoris toníiones,inter voces Genturio--

Inferviat aurum anima , non hac famule-

-nis, Ginter naturz umbras funereas fuos

tur auro, przmittantur pecuniz , ubi itura

parentantes creatori, folam deprehendimus

eft anima , non hzc detrudatur in ima ter-

ludere auri cupiditatem ,. folámque illude-

uhah 'i

rtarum, ubi aurum fua traxit natalia,

re, cum milites fortiantur inter fe veftem,

24

Pudeat hominem fervire ceeno. cum

& avaritia in altero latrone blasphemet &

fuerit colo conditus ; pudeat fequi in ima

. €ruce: adeó altiüs fuas 1n terris radices fi-

terrarum metallum inanime , eique vincu.

xerat avatritia , ut nec moritura in latroni-

lo ferreo validiori , quia aureo colligari ;

bus cum Chrifto, & terra potuerit evelli,

pudeat auri amore , animam propriam ne-

cum adhuc pendente é cruce luderet in ter-

gligere,ad ima detrudere , & etiam ad tar-

ris , & illuderetin patibulo.

'Tantz fue-

runtin terris avaritig vires, ut Chriftum

tara demittere , ac zternüm amittere, pul-

L z

fempe

Verani de Afääibuf Jo»& d

84

Difl'citatïo Tli.

iemper fuerit infecuta cum in convivio

avari, feipfos ad metalla eruenda vel acer«

non ungeretur , quin avaritià pungeretur,

vanda de(tinant ;. & cüm íub Ecclefiz exote

ob quam experitur in horto inter ofcula la-

dijs 55. Martyribus daretur glorie in fidek

queos , in cruce chlamydis fortionem, in

teftationem ad metalla damnari : avaris da«

fepulchro corporis venditionem : licét qui-

tur ignominiz , in. probitatis. deteítatio«

eíceret ibi mors, vigilabat tamen avaritia,

nem ; & cumilli nobiles effent Chriíti pur-

ut fuüblatum Domini corpus à difcipulis ex-

.

purati; teterrimi funt ifti Diaboli candida-

cubie mentirentur

?

& avaritia, qua vi-

ti.

Metallorum foffores funt divites ava-

tam Chriíto eripuerat , moliretur quoque

ri, qui non fibi, fed alijs laborant , ut fcicé

immortalitatem eidem eripere poít mor-

innuit S, Chryfoftomus inquiens: Hs fimi-

Honfil. 5'- ,

tem debellatam.

Ita eft, DEI charitas,

les [unt , qui metallorum operi traditi fuutz

que de DEO ipfo triumphat ,. avaritiam

nullum enim illis emolumentum , nullas opes

non vicit , neque emollivit , & qua fu-

fnde confequuntur : [ed magno perieuloy ae

g1re potuiffet Diabolum & corde ]Judz ,

deirimento [uo aljs laboram : nibil pror(ue

avaritiam non exclufit, quia peior doe-

de [udore , ac labore, ac morte , quam ple«

mone , nec in oratione , nec in jeju-

rumque obeunt ,. ad fru&lum fuum inde cone

Qerteutes,

nio, imó nec in lotione, nec in cibo ejici

Hos igitur plur..imi nWutne 42mitAne

otüit.

pur, qui non fibs ,. fed alijs divitias conge-
